datam, quo res aCtu confümitur à Paulo,

licét non adfit poteítas revocandi, füb-

Lgrtüe

fequens ipíam rei confümptionem , uti

y doni«

juxta ipfos adverfarios ad (ervandum do-

pBPaulo.

minium rei permanentis fcilicet equi fuf-

Mi p

ficit, quód Petrus pro eodem inftanti ,

obtit,

pro quo Paulus equitat, labeat poten-

y, il

tiam antecedentem revocandi, licét non

pirmot

confequentem,

, dim

Neque dicas 2. de hoe ipfo effecontro-

( dicit

nsf'

verfiam; an poffibilis fit pura licentia feu

pat al'-

facultas licité deftruendi rem , quz it di-

domi

ftin&ta ab omni jure & dominio, adeo-

jicenti

que dominus poffit alteri conferre poten-

tiam deftruendi rem, quin eidem confe-

iïeima

rat dominium e, ,qpöd iftud fic ]

egitima

r

;

facule

b

qratiats de fure & fuftitia;

134

j

.facultas ex re aliqua diredé percipiens

d leg

di commodum u libertatis, quam fa»

cultatem utique habet ille, cui domi«

[ä, 'M' [

E

nus dat licentiam de(truendirem. Contra

bt

enim eft 1. quód hinc fequeretur, non.

offe famulum licité ex mandato domini

hi fng

atj

f

brum conjicere in ignem, aut pecuniam

euts

diftribuere:paureribus, nifi dominus ei-

giünt

dem conferat.jus proprietatis in liorum.

& pecuniam , quin imó fequeretur nona

side r

ftig

P

offe dari puram licentiam ad ufum rei

non

déftru&ivum , diftindtam ab omni

q

groyti

dominio, quia hoc ipfo, quód dominus

concedat álteri licentiam equitandi , ha«

feill

juni

bet alter facultatem legitimam utendi e-

fanteh

tunt,

quo, quas f&quelas adverfarii non admit-

m

119: Contra efta. 'quöd magna fit diverfitas

UV

qnn

inter facultatem legitimam, quz e(tpura

f di

licentia, & facultatem legitimam , qus

eft dominium, aut jus adtivum proprieta-

propr

vod

tis. Nam pura licentía eft facultas folüm

negativé fumpta , utpote femper revoca.

Dis

nhi

bilis ab altero , ideoque confiftit in po-

tentia phyfica precisé non impedità per

E

OY

legem prohibentem ufurn, aut deítrudio-

nem reíalieng fine confenfü domini.Hinc

dl

feclufo quovis alío impedimento, deftru-

if

&io reieffetillicita , fi fieret: ánte con-

tidi

l-

prof

fgnfqm domini ;aut pq(t «confenfum ab i

[o)

1

i

Ü

Difputatio TI, Artic. V

15$

fj

lo révocatum, adeoque hic femper po.

] V fs

teft legitimé impedire alterum ab ufu

| I 60mi'-

rei, aut deftructione ejusdem, quin al«

C

ter viciffim poflit impedire dominum.

[2

40 donii

ab ufu & deftru&ione rei, quod ultimum

hic fingulariter obfervandum.

Econtra

péturn

ad jus activum proprietatis réquiritur fa.

Trinos d.

cultas legitima pofitive fumpta , fcilicet

lfrüm,

ràunita favore legis ad percipiendum di-

Uf OT

récté commodum libertatis, ut fimul res

m i

ftringatur libertas aliena, adeoqué al-

-b oml

teri feclufo confenfu ipfius habentis jus

| dorim

proprietatis, deftructio, aut nfürpatio rei

indi, la

fit illicita.

Unde fi Petrus habeat. ufum

gtend e

juris formalis ad equum alienum , poteft

tadmit

ftante hoc jure impedire ipfüm dominum

equi ab ufu ejusdem.

Patet igitur poffe

fverüat

dari puram licentiam diítinctam ab omni

: p

dóminio & jureactivo proprietatis, Quód

m, (

fi dixeris hanc eandem licentiam effe jus

royriti

proprietatis revocabile, tunc quzfítio de

s folm

voce inftitaetut,

"

&

féftch

Dico z. licitum ufüm rei confumpti. 120

vum dari defactó in Ordine Minorum fe-

p

i ptt

clusó omni dominió & jure proprietatis.;

ndie

Prob. Nam ufüs rei licitus confümptivus

j n

eft feparabilis à dominio ejusdem; fedhoc

aettt

ipfo. Ergo.

Maj. conftat ex huculqué

(e at

dictis. Min.prob. Predi&us Ordo vi fuz

TT

proféffionis religiofe non folüm quóad

h

l4

pet-

Di

v6

Trattatus de fure & Tufficia,

t

erfonas particulares, fed etiam quóad

(

nruco&

totam communitatem abdicat omne do-

D

ftuy

eQm

minium proprietatis ea ratione, quà illud

deros:

abdicari, & Sedi Apoftolicz refignari po-

Coft

teft , àt ex illorum regulis, & ftatutis ha-

betur. Ergo,

1 m

Con£r. Authoritate Nicolai tertii cap.

eibilo

exiit. de verb.(ignificatione in 6. dicentis:

lgs n

r l

Condecens fuit ei profeífioni , quz fpone

ln

tedevovit Chriftum pauperem fequi, om-

- nium abdicare dominium , & rerum fibi

giny

neceffariarum ufu fore contentam. — Ubi

M

idem ulteriüs fubjungit, quód in rebus

Je

omnibus habeant precisé licictum ufum.

TC

N

: fa&i,'(eclufoi omni ufu juris, Ergo.

(s

ARTICULUS Ill.

[

qui

contrariis Argu-

vl

Occurritur

mentis.

fqi

don

[

jic. , Repugnat, ut dominus alteà

121 OB

ri conferat facultatem legitimam.

[

deftruendi rem, quin eidem conferat do.«

hi

minium rei, fed hoc ipfo, Ergo. ^ Maj,

Y

prob. Nam facultas utendi in rebus, qua-

q

rum ufüs eft confüumptio illarum, non,

bn

!

diftinguitur à dominio, üt ex verbis D.

h

'Thomz Num. 113.adductis conftat, idcos

que etíam lege 2.ff, de ufüfructu cosum,

li

quz

l

Dijputatio l1. Artic. IIf..

132

TR

qui ufü confumuntur , fic ftatuitur: ficib!

iUtne do.

]

vini, frumenti, olei ufusfru&us legatus

erit, proprietas ad legatarium dicenda

ii o

eít transferri. Ereo,

| amkhac

Confir. Hoc ipfo, quód Petrus habeat

à domino licentiam, quantumvis revo-

[tttl

cabilem comedendi panem , eó ipfo Pau-

f,dicnty

lus rapiendo panem faceret Petro inju.

quepo,

riam ítride talem , fed hoc ipfo Petrus

RTA

per illam licentiam habet jus proprieta-

term (hj

tis in panem. Ergo.

, U

Refp, D, maj. Ut conferat facultatem

ET

irrevocabilem, C..maj. facultatem femper

tum i

revocabilem, N. maj. & (icdiftin&a min,

$

N, conf, Ratio diftinctionis habetur ex

Unode verba Doctoris

didtis Num. 119,

I

Angelici, & legis citatz intelligenda funt,

quódalteri concedatur uíus irrevocabilis

Ál

talis rei, quz ipfo ufu confumitur, hanc

fiquidem facultatem infeparabilem effe à

dominio rei ultroneé concedimus,

jnis 4

Ad confir, D. maj, faceret illi injuriam

Jtntn.

oppofitam juri, quod Petrus immediaté

t do«

habet circa panem , N. maj, juri folüm

, Mij

naturali ,

uód Petrus habet, ne ab ali-

»us,qkll-.

quo per vim ut fraudem impediatur à

beneficio, quod eidem dominus vult prz-

, l

ftare C, maj. & fic diftin&a min. N, conf,

nbis D

i

Ratio dift, eít: quia, licét Petrus in ca-

m

ulo ,

r

fu pgædiötg pattr;ggr injuriam à Pa

I(IOD

s

158

Trálatis de 7uve & Tuffitia.

non tàmen exinde fequeretur, quód Pe-

W i

gids

trus habeat jus proprieratis circa ipfuni

panem, üti patet exinde, quia fi dominus

l ip[NS

o 1

prohiberet Petro , ne recipiat panem à

gt

Paulo , tunc Petrus deberet aquiefcere

3

a d

mándato domini ipfius.

jec g

122 ' [nft. Non poteftdominus conferre gra-

tuitàm licentiam Petro , quantumvis re-

dieti

vocabilem comedendi panem , quin hoé

conlumgü

ipfo abdicet dominium, feu jus ptoprie-

sinio,

stium Y

tatis; fed hoc ipfo. Ergo, — Min. patet,

tnaj prob, Nám eo ipfo , quód dominus

r V

o

det gratuitam licentiam comedendi pa-

nem, fe obligát Petro, quód exigerenon

ii

ttit

velit pretium paais, fíi quo cafu hunc

Perrus comederet , priusquam licentia

slle:

1

oj

revocatur, aliàs non daret illi gratuitam

licentiam , fed panem re ipfa faltem con.

qua

f

ditionaté venderet. Ergo.

Refp. N. maj. Ad probat, C. ant. & N.

bil,

donii

conf. Ratio negandi eít: quia hinc fo-

Ml

lüm fequitur, quód Petrus confumens

panem ex gratuita licentia domini, non

w

obligerur ad folvendum panem, quia fci-

dgthal

licetnon violat jus proprietatis ipfius do-

b

M

mini, eó quód illud non manducet abíq;

confenfu ejusdém, ad quam folutionem

ipt

toní

teneretur, fi panetn finé licentia mandu.

cáffer; hincnon obtinet jus aliquod pro-

Yen]

ltv

prietatis ad carentíam folutionis, nam

ab

;

Difputatio TI1, Artic. TIh.

129

* a

ab hac obligatione jure naturali immu-

i Muj ii

his e(t eó , quód (cilicet non violaverit

l hriny

)us ipfius domini.

Dl rttm )

Objic. 2. Siufus licitus rei confumpti-

123

^ A

vus feparabilis effec à dominio ejusdem,

tubc fequeretur licitam effe ufüram, fed

vnfemga

hec feque!a admitti nequit, Ergo. Min.

DUUmylst

eltcerta. Maj.prob. Nam ufus licitus rei

quin hn

confumpuvue poffet vendi retentó do-

i ptopris

minió, ideoque Petrus retinendo domi-

li tet

minium 100 aureorum poffet pro quings

d m

aureis vendere ufüm Paulo ejusdem pe-

eltsd s

cuniz, & vendito ufü poftmodum vende-

fitret

re lp('um dominium ità , ut pro 100 au-

Z

reisreci»iat ultra 100 aureos f pro ufü,

lIcentia

ed hzc effet manifeíta ufura. Ergo.

TattlCàt

Copfir. Licitus ufus rei confumptivus,

W C0n

quantumvis revocabilis etiam prout di-

ftin&us à dominio, foret precio zttima-

a

bilis, fed hoc ipfo poffet vendi retentó

hite f

dominió ejusdem, Ergo.

nümmeny

Refo. N. maj. unà cum fua probauone,

[/, 101l

quia fcilicet hoc ipfo, qubd Petrus ven-

ul (

dat Paulo dorninium rei ufu confumpti-

(is00

bilis, non pote& eidem feorfim vendere

u(um rei precio diftincto, ut ex adducta

tabft

10ntt

ipfius D. Thome authorltate patet , &

nandi

con(tat exinde , quód hac venditionerem

vendat unà cum ufü cariori pretio, quàm

p

J hin

fit valor intrinfécus ejusdem rei , quia

L

cili-

b

140

Trallatus degure c» Puflitia.

W'J.bmi

fcilicet ipífum dominium 100 aureorum

[&zlbïüs |

etiam prout íncludens facultatem utendi

non valet plus, quàm 100 aureos, ideo-

;;:t& Jiot

g t

que Petrus exigens roo aureos pro do-

minio, & ; pro facultate utendi exige-

g wnie

ret pretium iniquum à Paulo.

lls à

tb d

Ad confir. D. maj. Effet pretio zítimae

bilis pariter revocabili , tranf. maj. pre«

drend

greuma

tio irrevocabili, N. maj. & fic dift. min.

N. conf, Ratio diftinctionis eft ; quia

ObjiCI 3'

boc ipío , quód Petrus facultatem revoe

ipud

ii

cabilem venderet pretio irrevocabili, eà

ipío iniqua effet venditio , nam poffet

elusq

yuiil

Petrus acceptó pretió illico revocarefa-

cultatem utendi, ut Paulus fruftrà fubeat

mb !

jacturam pretii,

hl

124

Inft, Si

£

acultas revocabilis uteadi :od

OM

aureis prout diítin&da à dominio poffet

Vi

vendi pretio revocabili, tunc pariter fa-

qui

cultas utendi 100 aureis,, (i hzc pro cer-

qui

to tempore fit irtevocabilis, poterít vene

iil

di pretio irrevocabili retentó dominió ,

ly,

fcd hoc ipfo licitaeffet ufura. Ergo. Min.

(nn

patet, maj. prob. Nam facultas utendi re

Ll

i

j

permanente, fi eadem pro certo tempo-

re-fit irrevocabilis, poteft vendi pretio

b

irrevocabili feclusó dominió ejusdem..

Trin

"

Tan

Ergo (imiliter,

d

Kefp. N. maj. Ad cujus prob, C. ant.

t

Ti

N.confeq. Difparitas eft: quód facultas

irtee

àtti

li

bilputatio I1. 4rtic. I1I,

u

lt

lt

irrevocabilis utendi re permanente fit

feparabilis à dominio ejusdem , ideóque

mMS, idCG

poteft licité vendi retentó dominió; e-

It d

contra facultas irrevocabilis utendi re,

Utl

quz unico ufü confumitur, non eft fepa-

0.

rabilis à dominio ejusdem, ideóque re-

'ro dl

tentó dominió vendi non poteft facultas

f mj g

irrevocabilis etiam pro certo folüm tem-

( dii, m

N

pore utendi too aurcis,

r qui

. Objic. 3. Dominium rei, quam aliusli-

125

A tey(

cité poteft deftruere aut confumere, eft

Vl e

dominium inutile & fictitium, ergo fa-

Qu pf

cultas confümendi aut deftruendi rem fe-

n

parabilis non eftà dominio ejusdem. Ant.

[ri ia

prob, Nam L, omnium proprietar. ff. de ufu-

frudu (tatuitur, ut ufusfru&us non fitper-

dl 10

petuus , ne dominium directum rei fru.

lo pf

Gifere fit inutile, & aliàs fequeretur ,

quód Petrus poffit licité vendere panem,

pierl

vpro t

quóad dominium ejusdem, & fibimet ipfi

terit vt

facultatem retinere comedendi panem.

Ergc.

lii

3. f

Coníf. Poteftas licét revocabilis deftru-

t

endi rem eft major quàm poteftas eandem

tenpt

alienandi, fed poteítas alienandi fepara-

grei

bilisnon eftàdominio. Ergo, Maj. patet,

ISOen

min. prob, Nam habens poteftatem alie-

nandi transfert dominium rei inalterum,

"

ergo hzc poteftas infeparabilis eft à do«

minio, quia fcili

fj

et nemo plus juris trans-

p

fertinalium, qu

3

m ipfe habet, .

Rcïp.»

E

142

Tm&atusqïdre 7ur.e & p uflitis,

m

Refp. D. Ant. Dominium rei, quam a*

A

)

"n Q

lius licité poteft confumere facultate re-

:;Dmam

vocabili , eít inutile , & fidiitium, N.

ant. Facultate irrevocabili, C. ant. & N,

u

u

conf, Ratio diílin&tionis conftat ex huc.

clicet !

ufque.di&is. Neque obftat lex fuperiüs

ii

cítata, hzc fiquidem loquitur de ufufru-

&u, qui eft faculcas irrevocabilis fàltem

ho

?

M.

ro certo tempore ità, ut tunc non der

n

pendeat à confenfu ip(ius domini dire&i.

Ad confir, D. maj, Pote(tas revocabilis

ao

yj, i

confumendi . rem major eft, quàm poté-

volund

ftas folüm alienandi, tra:f. maj. quàm,

g

poteítas irrevocabilis, N.maj. & (ic dift,

eul

min. N.conf, Ratio diftinctionis e(t, quia

"

licét irrevocabilis poteftas alienandirem

ii

yind

feparari non poffit à dominio ejusdem.;

poteít tamen feparari poteítas revocabis

taris

dhw)

lis, àt paret in Procuratore, Difpenfato.

re.

Unde licéc alienans authoritate pro»

i

T

pria non poffit plus juris transferre in a.

lium, quàm ipfemet habeat, contrarium

Wep

tamen dicendum e(t de illo, qui rem alie-

d

if

nat authoritate domini.

126

Inft. Si facultas revocabilis confumen-

&

Ti

di rem feparari poteft à dominio ejusdem,

tunc quilibet Religiofus poteric abíque

r Uïü Y

Con

licentia Superioris uti quacunque fumma

lii

pecuniz, quin ledat votüm paupertatis,

Íed hoc admitüi nequit, Ergo. — Min. eft

f

certa,

hi

H

Difputatio 1I, Artic. IIl

14$

d

certa juxta omuoes Theologos, maj. pro-

hte

batur, Quia Religiofus nonlzdit votum

A. ]

paupertatis , nifi fit proprietarius rei, fed

"

[

&j

poterit uti pecunii abíque co , quód

od

liehy

fit proprietarius ejusdem , . acceptando

llif ltrlyi

fcilicet folam facultatem utendi, & re.

Iürde

linquendo propirictatcm domino pecuni.

vablls ij

rgo.

lUnc non à

Refp. N. maj. Ad prob. D. maj. nifi fit

Ttini direi

proprietarius , denominatione de(umpta

Htl

ex proprietate, aut dominio pecuniz,N.

Qu potr

maj. denominatione defumptaex propria

[ j qie

voluntate , quà fine confenfu Superioris

uj d i

utitur pecunià, C. maj. & (ic dift. min, N.

Yisel g

conf. Ratio diftincuonis eft: quód Re-

fenandire

ligiofus per votum. paupertatis femet-

eusttm.

ipfum obliget, quód omnibus etiam ne-

j tetocli

ceffariis uti nolit in& facultate Superio-

Dipeolum

ris tacità, vel expre(sà , adeóque licéc in,

oriute p

caíu predicto non fit proprietarius deno.

yeneiti

minatione fumpta à dominio & proprie-

contatüt

tate pecuniz , cujus vi fue profeffionis

eft incapax,, eft tamen proprietarius in ae

jin 4!1'4.

lio fenfu , quatenus utitur

centia Superioris,

pecunià üngäli.

onfümet

gjusden

Objic. ultimó eontra2, SiOrdo Mino.

rum non haberet dominium rerum ufü

u À

j at

u füntt

confümptibilium , deberet dominium i-

ftud relidere penes Sedem Apofítolicam,

upcm'f

fed hoc admitti nequit, Ergo. — Maj, pà-

Min.:.'

[j

bl

144

Tratlatus de jure C jullitia.

jjv

tet, min. prob. Nam fideles dantes eleez

mofynam non volunt dare dominium Se-

gj d

m

di Apoftolicz , ied hoc ipfo Sedes Apo-

ii

ftolica non habet dominium eó , quód i-

ol t

ftud obtinere non poffit independenterà

y deen

voluntate fidelium. Ergo.

M o

Confirm, Si fideles non

darent domï.

venuit

nium ipfi Ordini , fed Sedi Apofítolica ,

du

non facerent aCtum mifericordie , quia

Jit,quöd]

non darent eleemofynám pauperi , fed

diviti, fcilicet Pontifici.

n

Confirm. 2, Saltém eo tempore, quó

(

gt

Joannes XXII. rejecit dominium rerum.

hd

ufu confumptibilium , permanfit iítud pe-

(nil

nes Ordinem Minorum. Ergo,

Refp. C, maj. N.min, Adprob, D.maj.

finti

Non volunt fignaté dare dominium Sedi

im ; qi

Apoftolicz, tranf. maj, non volunt exer-

WL

Ti

cité dare, N, maj. & fic dift, min. N.conf.

ptopn

Ratio diftin&tionis eft: quia fideles dan-

ln

tes eleemofynam ea ratione illam confi-

gnant Ordini , qua ratione hic illam acce-

lm

ptat, juxta regulas & conftitutiones fuas;

W

L

Cüm igitur Ordo non acceptet eleemo-

&le

fynas fidelium, nifi cum hac conditione,ut

dominium fit penes Sedem Apoftolicam,

af

ideo fideles exercité conferunc Sedi Apo-

x

ftolicz hoc dominium, licét itud nonin-

lits

Ws

]

tendant fignate,

Ad

Vs

6'"&'.

Difputatio 1. Artic. III,

14$ -

CT

Ad confirm, r. N. ant,. Quia hoc ipfo,

t dümïnium&

«uód fideles velint dare eleemofynam Or-

LC

dini ad utilitatem ejusdem, quantumvis

U gt

dominium dependeat à Sede Apoftolica,

lw

€ó ipfo exercent a&um mil(ericordiz ità,

ut eleemofypam pauperibus conferant,

d i

Ad confir. 2,

. ant. Quia dominium,

Apofolis

reman(üit eo. tempore apud fideles ipfos

Qu MT

dantes eleemofynam , niíi quis dicere ve-

, f

lit , quód Pontifex tunc laxaverit votum

paupertatis ità, ut totus Ordo potuerit

Tptt, qu

& reipíà acceptaverit dominium rerum.

m re,

pertinentium ad victum quotidianum, Ex

huenfque diáis

tft ii

Conftat 1. quód licitus ufus rei con- rag

:Jb.D.ma;Z

famprivus fiz fcparabilis à dominio ejus.

hum $ed

dem , quia fcilicet poflibilis eft pura Ji-

ontere

centia confümendi aut deítruendi rem di-

i N

ftindà ab omni dominio & jure a&tivo

fiüdes i

proprietatis, hoc enim includit facultatem

[lim con

irrevocabilem, feu independentem à be.

ilum at

neplacito alieno quóad fui confervatio.

fons as

nem, econtrà pura licentía eft faculras

r eletmo

legitima, quz in füi confervatione depen.

det àbene

jtione,t

placito alieno, ut[ärpper revo-

flolicam

cari poffit.

v A

Conftat 2 quàd hinc non fequatur,

ylnont

liciram effe ufuram ità, ut vendi poffit

ufüs rei confumptibilis retentó dominió

l

ejusdem , quia fcilicec pretió vendi non

po:ett

^

)

Tratlatus de fure & fuflitia.

146 |

h qü'lï

res aliqua , nifi

transferatur jus proprie«

tatis in emptore

m, cüm autem jusuten-

«t

jj o

di re confümpti

bili, utpote facultas ir-

qdram

revocabilis feparari non

poffit à dominio

üt Num, 113.0

(tenfum eft , hinc

n i

ejusdem,

iylan

ufüs rei con

fumptivus vendi non poteít

[

retentó dominió ejusdem,

ód Ordo MinorumS, Fran-

Yinly

Conft. 3. qu

at

cifci non habeat

ullum dominium,aut jus

sieun

roprietatis , nec qui

demin res ad victum

uotidianum neceffarias, fed adzzquatum

f gen

j

dominium fit pe

nes Sedem Apoftolicam,

ità ut habeant puram licentiam ut

endi ,

tibuy

Pontifex revocaret licentiam ,

n CQ

unde, fi

zij d

non poffent extra

ufum neceffitatis extre-

mz uti rebus per

tinentibus ad victumn

ur,

H

ifi hoc ipfo violarentjus

(ur,

uotidianum , n

Pontificis,

M

Qu

t

ARTICULUS IV.

Injy

Comm

De þEmp/Jyteuji, Fundo; €9 Libello,

lum (

Uxr, t, Quid fit Emphyteufis? Refp.

ïmphyt

129

uód fit ceffio dominii utilis quó-

g

Vs

ad rem immobilem cum obligatione ean.

dem meliorandi ,

& perfolvendi Cano-

OT

fionem domino

K

nem , id elt certam pen

ii directi,

hery

dire&to in recognitionem domin

jum puré

tità

hinc Emphyteuta hab;c 'domin

utile,

u

Difputatio 11l,. Artic. V.

j i"ï n Opf ic-

T

utile , quia fcilicet dominium directum,

Ut n

It hs j

permanet penes proprietarium rei immo-

bilis, cujus nomine intelligitür fundus ad

UET A

culturam aprus, üt ipfa vocis E.«hymolo-

fund i

ía indicat eó , quód Emphyteufis latiné

Q n

implanrationem, aut infectionem fignifi-

um Ia

cat , habet econtra penes dominium uti.

le Em;hyteuta obligationem meliorandi,

Va j

ld et excolendi, aut confervandi fundum

d vídum

alienum, fimülque perfolvendi Canonem,

Mequtim

feu penionem realem five in pecunia, five

ol

in tritico, vino , alisque, quz penfio non

um u

tribuitur titulo pretii, prout in elocatio-

lientan,

Aitj tj

ne contingit, fed folüm titulo fubje&ió-

nis ad reco

gnofcendum dominium dire-

d vicun,

&um,

Vareot j

Quzr, ?. Quotuplex fit Emphyteufis ?

130

Refp. Eandem dividi r. in Ecclefiafticam,

quando fcilicet dominium dire&um per.

l

tinct ad Ecclefiam, aut pium locum, licée

Emphyteuta non fit perfona Ecclefiaftica,

Tibl

Communis feuaica dicitur, cujus domi-

nium dire&um pertinet ad laicum , et(i

[j f

Emphyteuta (it perfona Ecclefiaflica, Se-

d

cundó dividitur in temporaneam, qux

jone eit

ad dies vitz, aut certum aliquod tempus,

d Cv

non tamen minüs decennió conceditur, &

perpetuam, quz ulteriüs fübdividitur in

doni

j r

hzreditariam, gentilitiam , & mixtam..

Prima dicitur, qux ex prima inftitutione

n

i,

a

devol-

D

qratlatus de 2ure e» ?ä[iätäa.

148

M iLis

devolvitur ad haredes, licét extráneos 5

Gentilitia, quze

devolvitur ad filios & alios

[9]

dem ftipite defcendentes ,

;nïteuïïï'

agnatos €x e

dem non finthzredes, Mix-

qm,

uapntumvis li

i Em

ta dicitur, quzx ad folos agnatos hzredes

idr

devolvitur , inde, quatenus excludit ex-

domiti

traneos, convenit cum gentilitia, & qua-

Emj

tenus excluduntur agnati non hzredes ,

tonidt

convenit cum hzreditaria,

conditiones ad ob-

donimi

FTY:

Quzr. j. Quenam

Qut,

tinendam, vel

retine

ndam Emphyteufim

?

Refp, Exjure communt

yit 1

requiraptur

.

edfum|

neceffarias e€

ffe conditiones fequentes. I.

ufis conferatur per fcriptu-

T

Ut Emphyte

timpa

ram feu inftru

mentum aliquod fcriptum ,

[ive deinde illa fi

t laica, àt habetur lib.

(idht

five (it

(

1. & fequen, Cod. de ufufru&u ,

Ecclefiaftica , üt ftatuitur authentica de

u

qilt

non alienandis rebus Ecclefiafticis. 2. Ut

hinci

Emphyteutaproprii

s impenfis fundum ex-

aliàs ob negligentiam

tit

colat, & confervet,

fpoliari pot

eft àdomino di

re&o jureEm-

Emph)

Si vero abíq; illius culpa ali-

feat

phyteufis 5

qu

id penitus deftru&tu

m,aur collapfuüm fit,

'r.vauc !

üt

domus , horreum ftabulum, teneretur

l*.e.'quer

illud proprieta

rius reftaurare, üt ftacuitur

[iti

ff. de ufüfru&u ,. fimiliter

Yil

Libro f.cum

t

fi Emphy

teuta a

bfque obligatione aliqua

'edificet,

& deinde fine culpa amittat Em-

lt

tenetur

phyteufim ,. tunc proprietarius

UM

conicr-

? WJI

Di[putatio 1. Artic. lV.

149

t fIttnéon

confetvare expenfas factas in talia melio.

UM

ramenta,

3. Ut folutio Canonis in Em-

| elcmdmtes,

phyteufi laica non differatur ultra trien-

Af Mi

nium , & in Eccleíía ultra biennium, nam

0s hn

s exdudu a.

aliàs Emphytheuta incidit in commiffum,

id eft,perdit Emphyteu(im juxta arbitrium

'i!itiz, &quz.

domini directi , üt habetur lib, 2. dejure

Y Lertis

Emphyteutico,

Hinc non obligatur in..

conícientia cedere jus fuum, antequam.

iuues u ob

dominus id velit,

nxhyrin

16 COmmyn

Quzr. 4. An & quomodo Emphyteuta

132

J

poflit alienare dominium utile fibi con-

UI

ceffum? Refp. Quód juxta communio-

p o

rem Theologorum & Juriftarum fenten-

Acriptn,

ietur 1

tiam poffit abfque confenfu domini dire-

i elocare fundum alteri ufq; ad fpatium

, fie f

decennil, non tamen poteft jus füuum ven-

hentica d

dere abfque confenfu domini directi , &

(

quidem füb posna incidendi in comiffüm:

fundomdt

hinc debet imprimis preemonereproprie-

pipetis

tarium, eíque fignificare verum pretium

pl

Emphyteufis, ut fcilicet ipfe eandem eme«

ald

re, aut redimere poffit , fi velit, atque ad

äpfumü&

hanc deliberationem tenetur eídem re.

n

linquere fpatium duorum menfium. Quód

(laoit

fi interea dominus non contradicat, cunc

(imili

valida erit venditio, fic tamen, ut emptor

UE

il

teneatur folvere laudcemium domino,fci«

j*

licet-partem quinquage(imam totius pre-

u

tii , quó eítimatur Émphyteutis, prout

que

«c

3

1

!

1f6

vraBlatus de Ture & M!itiæ.'

'gdque à

hzc omnia ftatuuntur lib. 3. Cod. dejure

g p

Emphyt.

Carerüm juxta variam regio-

d

pum confuerudinem alibi pro laudcemio

xcdut

erfolvenda eft pars vigefima, alibi eciam

n fic o

decima Emphyteufis,

vifalus

333

uxr. f. Àn ,& quomodo Emphyteu-

i

fis differat ab ufufiu&tu? - Refp. cum Mol.

ln

Tra&. de jure & juftitia difp. 10. Quód

Lüau,

Emphyteufis fit quidem fpecies ufusfru-

quodíi tamen hic

)

&üs genericé fumpti,

.

liari à czteris di.

di, o

fümatur pro jure pecu

Q

ftin&o , tunc

differentia utriusque confi»

il

ftit in fequenti

bus.

1. Quód Emphyteu-

fis conftitui po

ffit in fola re immobili ad

rj

culturam apta.

Econtra ufusfru&tus con-

fenn

t

ftitui poífit etiam in rebus mobilibus,

juód ufusfru&tus finiatur morte na.

n n

2

DI

turali ipfius ufufructuarii, adeoque non,

m

defícendat ad hzredes cjusdem, econtra

Emphyteufis poffit effe perpetua, eadém-

IN

u

e hxreditaria, gentilitia aut mlXta. 3.

qui

at

à

uód Emphyteufis conítitui non poffit

t f

ad tempus brevius quàm deceüium, f;cü&

IT

autem ufusfruétus.

: i34

Quazr.6, Quid & quotuplex fit fun-

IT

dum? Reíp. Quàd fit conceffio rei im-

.

mobilis quóad dominium utile cum ob-

(

]iv

ligatione praítandi fidelitatem, & obfe-

(itf

u:um períonale domino dire&to, ut cum

Leífio lib. 2, dejure & juftitia, ca

po 24.'0

jf

pleri-

l

Difputatio 11Y. Artic. V.

15f

Atl

plerique afferunt.

Ex hac autem defi-

J'RCUDN

nitione patet fuadum per primas par-

Jltmiy

ylitim

ticülas convenire .cum Emphyteufi ,

per ultimas differre, eó quód Emphyteu-

ta fit obligatus ad peníionem realem ,

Ui

vafallus autem, qui fundum accipit, ob-

uml

Íonalec.

ligatur ad facultatem & obfequium per-

10 Qui

Dividitur in Eccle(iafticum &

st

Laicum, temporaneum & perpetuum, üt

imen lt

fuperius Num. 130. de Emphyteufi dictum

vwens d

eít, obfervato tamen hoc diftrimine ,

j nl

il

uód in fundo gentilitio excludantür filii

p

legitimi , licéc czteroquin przfcriptó

njld

Principis legitimati fimiliter excludantur

duscon.

foeminz, nifi id ipfüm fpecialiter fit ex-

'bül'bUSI

ceptum,

Denique perfonz Ecclefiaticz

J D

non funt capaces fundi, cui annexa eít

u Qu

obligatio przítandi obfequium contra-

«

rium Statui Eccle(iaftico, üt militandi.in

, ul

caítris &c. ni(i peculiariter indulgeatur,

Ya

quód per alium fubítitutum bellare poffit,

n polEi

amittitur autem fundum, fi vafallus la,

yect

dat fidelitatem rebellione , conjuratio-

ne &c. aut contumaciter przítare recu.,

i u

fet obíequium promiffum domino dire.

&o.

eiim

g o

Quzr. ultimó, Quid fit libellus , five

155,

hY

; Ohfþ

livellus, àt aliqui appellant ? Refp. Quód

u

fit fübemphyteufis, auc fübfundum, vi cu-

jus fcilicet Émphyteuta, aut vafallus par-

i

tem

p!trl- !

4

i

152

Tradatus de fare c Tuffiti,

j

tem aliquam dominij atilis confert alte-

g

ri , fub eodem onere fibi przftando, quo

jms 0T

ipfemet obligatur domino dire&to, prout

contingit, fí quis imperii Principum ex

g

iyeniit

Ducatu, aut Marchionatu per cxnam in..

qi Y

fundum collato partem aliquam conferat

u

fübdito cum eadem obligatione exhiben-

di fidelitatem- & obfequium perfonale ipfi

qi D

imii

Principi, quà hic obligatur Cxfari : &

(amrir

hoc ipfum proportionaliter de füubemphy-

tygonhe

teufi intelligendum eft. — Cxterüm aliqui

jofr

nomine libelli intelligunt dominium ex

l

Emphyteufi, & fundo mixtum , quando

| t y

fcilicecdomino dire&o przter fidelitacem

| erdit

NU

& obíequium perfonale fimul przítanda

Qu

eft peníio realis.

, lg

TUj

ARTICULUS V.

Q

De Piguore , CO Hypotbeca.

po

por

Uar. r, Quid fit pignus , quid Hypo-

&l

156

theca ?

Refp. Quód fit jus in re

u)

Ó

[

obligata ad fecuritatem debiti, ut, nifi

aliunde fuerit fatisfa&um, exinde fatis-

T

faciat creditori, ità communis fententia.

Im

h

Et quamvis Gormaz Difp.s. Se&t., 3. neget

tin

fi

creditorem habere jus in re, oppofitum,

(n

tamen alii fentiunt cum Moll. Tra&. 2.

oris &

U

Difp. 2. €ó quþd contractus pign

Hypo-

l

Di|putatio I1T, . Artic. V. É

153

Wt

Hypothecein(tituatur ad fecuritatem de-

l dü, qug

biti, hezc autem fecuritas non habeatur,

ïïïh»,vmut

ni(i res oppignorata, aut hypothecata fe-

OM

cum deferat obligationem , quocunque

t

deveniat, natm aliàs poffet debitor infció,

A corly

aur nolente creditore eandem fic aliena-

£ exhi,

re, ut creditor jus nullum obtineat, ideó-

Tondeni

que plus fecuritatis non habeat, quàm fi

lr

pignus aut hypothecam non accepiffet,

tenphy,

Ceterüm advertendum , quód pignus &

m dqi

hypotheca latiüs pro eodem fumantur ,

tinim er

licet ftri&é loquendo differant, quia fci-

l QUij

licet pignus fignificat rem confignatam.

Veliatm

creditori, ut phy(icé non exiftat penes

TE

debitorem,

Econtra Hypotheca fignifi-

cat rem non extraditam, fed folüm tranf-

fcriptam creditori, ut eadem phyficé non

maneat penes debitorem,

Vl

uzr, 2. Quotuplex fit Pignus &Hy.

I5*

Mu

potheca ?

Refp. Illud ratione rei oppi.

gnoratz dividi in generale , quó fcili-

i

cet omnia bona debitoris oppignorantur,

um re

aut hypothecantur, & particulare, quan-

it, il

do fcilicetbonum aliquod determinatum

e fiti

in pignus traditur, aut hypothecz fub-

n

jicitut. - 2. Ratione principii conftituen-

tis pignus, aut hypothecam , illud tri-

3,negff

yofttun|

fariam dividitur , nam alimd eft pignus

conventionale , quod fcilicet conventio-

Ti

;U

D)i

ne, feu pacto inter-creditorem & debito-

;

rem

p

|

14.

; ïïa&aius de jure c juflitia.

rem inflituitur: neque requiritur certa

afo

gmen

verborum formula aut inftrumentum a-

liquod prafcriptum, licét iftud in hypo-

que

u am

theca ad majorem fecuritatem adhiben-

dum fit ; aliud dicitur pretorium feu ju-

[

]f

diciale, quod fcilicet edicto pratoris, aut

Qu

judicis conftituitur contra debitorem.

contumacem, ità, ut creditori teneatur

po!clï

feti

dare pignus, aut hypothecam ratione di-

latz folutionis.: Aliud diciturlegale,quod

w

g

abfque conventione, aut fententia judicis

per folam legem conítituitur , ideóque

m f

vind

pignus, & hypotheca tacita dicitur , &

P

hanc hypothecam habet fifcus Princeps

in bona fübditorum pupilli, & minoresin

Iuj

bonis tutorum & curatorum, uxor in,

Qu

bonis mariti pro dote perfoluta jam, fi-

fcin

W

lius in bonis paternis pro fuis bonis ad-

ventitiis ,. quz parens admini(lrrat ; le-

Ti

gatarius in hareditate teftatoris defun&ti,

"

fit

Ecclefia in bonis fui adminiftratoris &c,

uz omüia fufiüs ex utroque jure often.

(ità

dit Dicaftillo Tra&, 17, dejure & juítitia

lt

Difp. 1. dubio 2.

Q

bona in pignus tra«

W,

138

Quer. ;. Quenam

di, aut hypothecari poflint ?

Refp. 1.

hi

Res illas, quz vendi non poffunt , neque

li

poffe oppignorari, üt Ecclefias &c. Hinc

(

etiam vaía facra folüm tuncin pignus tra-

&

di poffunt, quando lícité venduntur, nem-

E

pe

r

Pit'u'

Di[putatio ,. Artic. V,

1ff.

i tth

pe ad folvenda debita ipfius Ecclefiz , ad

tht li

redimendos captivos, aut füblevandos

Mhh («

pauperes in gravi neceffitate conítitutos,

T dien.

aut aliam piam caufam, Ex quo ipfo pa-

Ti i

tet , quód parens oppignorare poffit fi-

atl

lium necdum emancipatum. pro illis cir-

dtbito,

1 ttne

cumítantiis , pro quibus eundem licité

poteft vendere: & fimiliter poteft aliquis

1tione d.

femetipfum tradere in pignus fuo credi-

Rlequa

tori &c. 2. Resaliena non poteft infció,

t ulic

aut invitó dominó in pignus tradi , ideó-

tat

que fibi hanc à creditore femper poteft

Q , d

vindicare, quó factó competit creditori

rv

a&Cio ferviana contra debitorem, ut pi-

Ynorsit

gnus

alienum fübítituat precedenti.

uror i.

Quódfíi tamen dominus: tradicionem rei

j f

fuz in pignus poftmodum ratam habeat,

Jnis ad

tunc idem valet, ac fi ab initio confen.

nl

fiflet, & ideó ad tempus illud retrahatur.

A

3. Res eadem non poteít licité oppigno-

oris d

rari aut hypothecari uniaut pluribus cre-

r dltt

ditoribus pro majori debito,quàm fit va.

tlta

lor ejusdem, aliàhs committitur dolus, feu

crimen ftellionatus, àc illud in jure dici-

QUs CL

tur, ni(i creditor fíciat, rem minüs vale-

C[þv l

re, & nihilominus eandem in pignus, aut

neq

hypothecam admittat, Hicadvertendum

; Hinf

eít, quód inter plures creditores, quibus

Qustti

eadem res oppignorata, aut hypothecata

eí(t, czteris paribus prior tempore fit po-

r

ugtre

pf

|

tior jurc.

E

APE

I

p

156

qradhatus de Pure & Puflitia.

Quer 4. Quid juris, & obligationisha:

«l

13

«

beatcreditor circa pignus & hypothecam,

Refp. 1. Creditorem habere jus in re, ut

sJiton

|

um

|

fi debitor eo ignorante, aut contradicen-

io d

te pignus alienet, tunc tamen ex eodem

r

poflit exigere fatisfactionem. Quódfi ve-

ró in hanc alienationem confentiat , ni(i

Qu

jus priftinum fibi retineret exprefse, cen-

al

tun,l

fetur debitori remirtere . obligationem.

gt

-pignoris,auphypothecz, 2. Poreft cre-

futao.

ditor. pignus fibi traditum oppignorare

alicui alteri, non tamen pro majori debi-

i

QW

to, quàm illud acceperit à primo debi-

*

tore, 3. Non tamen poteft uti aut frui

tra

Col

pignore, finé expre(fo vel tacito confen-

fu debitoris, aliàs tenetur actione fürti,

iif

!

