quod reddendo videatut. cooperati pec-

Que

€ato alterius,

Contra enim eft : quó

Cetto C

minus

hzc cooperatiofit valde remota, Neque

quartó, quód emptor à judice cogi poffit

hm re

ad reftituendam rem alienam etiam ceum

fhodum

jaRura pretii,

Contrà enim eít.: quód

tium te

hoc folüm fiat in illo cafü, in quo fur

[enam.

deprchendi ,. & pretium recuperari non

quamtà

oteft, nam aliàs judex teneretur coge-

poffi

rc furem ad illtid emptori reftituendum;

D0tei,

Hinc fequitur primo, licét predicta pro-

&indi

babiliter juxta Lugonem extendi poffent

yta al

ad emptorem etiam malz fidei eo, quod

ifdem

hic fufficienter videatur tollere injuftam

jietiür

acceptionem refcindendo -contractum

n te

venditionis, contrarium tamen fentiunt

alii cumLeffio,quia fcilicet malz fidei em-

& dte

dtm b

ptor fibimétipfi imputare debet, quód

pra(u

in tale periculum amittendi pretium fc-

uN

jecerit,

E

mctipfüm fciens, vplänfquc con

Sequi«

L

4

|

l

' Di]put;tia slt. Artic. 11,

665,

i'kim ;

tlj

Sequitür fecundó, quód emptor bonz fi-

dei non poffit reddere rem alienam füri ,

u

X

quando abfque hac redditione poteftabil-

t

lo recipere pretium, nifi certus effet, quod

eadem à fure fit, reftituenda Domino. :

ET

hii

Sequitur tertio, quód, fi rem alienam *

reddendo furi non poffit àb illo recupe-

Qd

rari pretium, tunc eadem licité non pof-

ltl

ttti,

fitreddi futi, quia tunc deeft ratio

Y

| ex-

cufans hanc redditionem.

t

Quar. ultimó, an, fiquis dubius, aut

"

digl

uN

certó conícius rem effe furtivam, nihilo- -

minus candem emat cum ihtentione il.

a d

lam reftituendi domino legitimo, poft-

Tf

modum ab hoc poffit jufté exigere pre-

l:

tium rei emptz? Refp. Quód,firem a-

il

lienam emiffet pretió integró, fiyejutto,

t

quantumyvis infimo, tunc poftea quidem

m

poffit exigere aliquod pretium à domi«

(inedu

norci, ídque proportionatum fuo labori,

vl

& induftriz, vi cujus utiliter ex prefum-

d

pta alterius voluntate geffit negotium e-

l fösqu

jufdem, non tamen poffit integrum rei

i

pretiüm exigere , quia fcilicet dominus

vudut

u

non tenetur iterum rem fuam emcere,

st

& alter fibi imputare debet , quód qui-

rilit

dem boná fide egerit, fed imprudenter

w U

prafumpferit dominum obligari ad re-

reim

1

fundendum integrum pretíum, — Excipit

g

tamen Cardinalis de Lugo , fiquo c:

a

?

es

W

.TH

664.

3rahatus de jure c juftitia.

firmal:

xcrls',cff'ct gratiffima fno domino, aut val-

lmnu

de neceffaria ità , üt hiclibenter eandem

integró 'prctió recupcetaret, tunc enim

lum f

conícius hujus rei non a

,

morta

geret Wimprudcn—-!

[ciensl

ter eandem emendo.

d pea

m [o

ARTICULUS Ill -

qre ff

noranti.

De obligatione re[flituendi ex ac-

- eeptione formaliter injuffa par cut-

füm, p

Hj

Yi ptt

14?4 Theologicam,

tetüt v

(c füfft

: $28 J)Renot. r, .quöd'nomine a&ccptioni&

Dran

L. formaliter injuftz intelligatur qua-

vis culpabilis occupatio, detentio, alie-

Vi form

natio, ant defiru&io rci alienz ,, hzcau-

fnuide

At al

'tem dupliciter poteft effe culpabilis fci-

', licet Thco ogicé, aut juridicé. Culpa

Ciferum

"Iheologica eft peccatum formaliter ta-

Secund

le, feu imputabile in foro conícientia.

materia

Juridica ett omiffio diligentiz debitz, ex

fiam ju

qua feqnitur damnum alteri, prefcinden-

putans

do, an fimul adfit

vem fal

Theologica.

, vcl non adfit culpa

f

f

t per

Pranot.2. quód ifthic

foliüim moveae

Teur g

tur quzítio de obligatione reftituendi ,

ttüm, ]

prout hzc fundatur in culpaTheologica,

Advette

feu peccato formaliter tali, five deinde

tihad j

illud fit injuria grávis, five levis, ubiad-

pum,

yem

vgr;;qdum, quod per culpam gra

f

iore

H

[

Mul

* Dilputatio ult. Artic. IIL.

66;

formaliter talem dupliciter inferti pofüit

lt

damnum álteri, primó fcilicet per culpam

fu.

tum materialiter talem , tum formaliter

r

mortalem , üt fi quis furetur 10. aureos,

Ííciens hanc quantitatem effe fufficientem

ad peccatum mortale. Secundo per cul-

ll

pam folüm formaliter mortalem , adeó-

que matcrialiter levemj, ídque vel exig.

Íiqu

norantia juris, üt fi quis furetür crucife-

F

u

rum, putans tale furtum effe mortale ;

vel per ignorantiam fadli, üt fi quis fu-

retur vitrum , putans cfle gemmam,; de

Attyiti

fe füfficientem ad furtum mortale.

?

Pitr g

. Prenot. 3. quod fimiliter de cupla le-

11j d

vi formalirer tali difcurrendum fit, hec

, litat

fiquideai poteft effe levis tum farmaliter,

xbl (

tum rnaterialiter, üt fiquis furetur cru-

, Q

ciferum fciens éfIe quantitatem levem.

yndittt

Secundó per culpam formaliter levem ,

a

matcrialiter gravem , vel per ignoran-

fs

tiam juris, üt fiquis furetur 10. aureos,

l d

-

putans hanc efle quanritatem íolüm le-

yui

vem faltem reípeQu hujus, cui furatur,

aut per ignorantiam facti, üt fi quis fu-

retur gemrmam , putans fe accipere vi-

j

dN

trum, Huc etiam reduci poteft defectus

advertentiz ; & deliberationis fufficien-

fhtolog

(re d

tisad peccatum mortale formaliter (um-

jj d

prum,

/

ia

p

jl

666 Trallatus de ;'*'ure' e jutitia.

Qui

a9 'Quar. 1. AR fitgravis obligatio repa-

indi.

' randi damnum graveillatum per culpam

heologicé gravem? Refp. affirmnativé

Kr d

lem?

cum certa fententia : quia hocipfoquód '

muni

aliqiíis per injuriam tum matcrialiter ,

ffcdu

tum formaliter gravem Izdat jus alterius,

tendia

€o' ipífo damnum cidem itmputabiie

rellitue

eít inforo conícientiz, ideóque hinc re-

m in

fultat gravis obligatio reftituendi , licét

clen(i

ICS accepta neque in femetipía , neque

, li

in füo equivalenti ampliüs exiftat penes

guver

illum, ex quo ipfo patet difcrimen in-

Dem K

ter radicem utramque reftituendi, qua-

quií

rum prima habetur per folam rem acce-

ptam, & alrera per iniquam acceptio-

&ciptn

nem, Hincfequitur primo, quód, fi Pe-

lüt mo

tttore h

trus furtó mortali fnbduceret Paulo 10*

(lituene

aurcos, eófque donaret alteri, aut pro-

fhortal

Jiceret in mare, graviter obligetur ad fa-

ciendam reftitutionem. Secundo, quód,

fialiqu

fi Petrus ab initio boná fide dono accipe-

fimam

viterm

ret equum fürtivum , fed poftmodum

intelligeret certoó, hunce effe Pauli, & ta-

lreyoc

men eundem donaret Jacobo. &c. obli-

Qu

getur ad refundendum Paulo pretium e«

ii g

qui. Tertio, quód proportionaliter di-

folüm|

dtyri

Ícurrendum fit de levi obligatione rc-

ftituendi, quando alteri per culpam ve-

V cun

-

tiewte

nialcmkillaturln eft damnum leve.

Quzr.

Íc nj

,

)

N

I

l

: ni/pümgi& ult, Artic, VT.

667

ibl

Quzr.2, An fitgravis obligatio repa-

t

randi damnum re ipía leve, íed illatum

530

d

per culpam T heologicam formaliter ta-

0chfy

lem? Refp.negativé cumcerta, & com-

FR

..

muni fententia.

Ratio cft, quia folus

dud

affedus, aut intentio etiam graviter no-

ityrj

cendi alteri nullam inducit obligationem

V lity

reftituendi, quando re ipía nullum dam-

i, i

num infertur alteri , üt füperiüs Art. 1;

f t

oftenfum eft 5 ergo damnum folüm le-

"g

ve , licét illatum per culpam formaliter

Jf

gravem folüm inducit levem obligatio-

i, n

nem rceftituendi. Hinc fequitur primó,

TA

quod, fi Petrus furando vitrum putet fe

if

accipere materiam íufficientem ad fur-

t

tum mortale, deprehensó poftmodum

dul ts

errore hoc, non obligetur graviter ad re.

, at

ftituendum vitrum , licét furando illud

mortaliter peccaverit.

Secundo, quód,

j

il il

fi aliquis ex intentione graviter lzdendi

d

famam alterius, hanc re ipía folüm le-

t

viter minuat, non.o

Ti

bligetur fub morta.

*

bhifte

li revocare fua di&a,

Quzr.3. AR fit gravis obligatio repa-

M &fn Obll'

$

j

randi grave damnum illatum per culpam:

duditté

folüm levem , quando levitas culpzfun-

datur in ignorantia fa&ti? Refp.negati«

qigatione r

u

vé cum communi contra paucos diffen-

tientes , quia fiquis invincibiliter putet,

t

(; nullum damnum inferre alteri , non

: téne-

668

Tratlatus deuré & 2uflitia,

[rinti

tenetur feclufo fpeciali pa&Ó, aut lege

aliquá in foro conícientiz tituló folius

ommi

&ilis,

injuftz acceptionis, ad ullam rc&xtuno-

nem damoi re ipía fubfecuti eó, quoó

niali

iftud in talibus circumftantiis cenfeatur

longe :

jona te

plané fortuitum, & confequenter adio-

ni illative damni improportionata effet

l enit

ferato

obligatio illud rcpatandn, quam deberet

fubire innocens 3 ergo fimiliter qui in-

tunvis

& mort

vincibiliterputat fe folüm leve damnum

inferre alteri non obhgatur graviter ad

100 [

rcparandum damnum re ipía grave, eó

(tucifer

foiliter

quod adio illativa gravis damni quà ta-

lis non fit voluntaria agenti, cui proinde

d. H

Vincibil

improportionara eflet. gmv:s obligatio re-

arandi damnum..

Iüm , e

Confir. Nam ipfo lumine rationis con-

bligetu

m a

ftat, non equé imputabilem effe ean.

dem materialiter i m)urxam, alicui fetnic-

dhinnur

btio, aut femifopito , quàm alteri ,' qui

" Qu

cum plcna, &

r

erfecta deliberatione can-

tindi g

dem injuriam

intulit , & coníequenter

lolum |

utrique refpondere non poteft aqualis

i fola j

poena ; ergo fimiliter.

"Neque obftat

Q pk

pnmö, quód dciida fübinde puniantur

Ttd.a

in foro externo zquali poenà, & excom-

K, q

municatio minor , quz de ífe eft poena

tlalter

gravis, poffit infligi folüm propter cul-

Til

pam venialem, —Contra enim, quód hic

] Atv

agarur de fola obligatione in foro con-

fhinij

fc:cn-

i

Á

4

d

Difputatio ult. Artié, V,

669

ïö,u t

:

fcientiz ante fententiam judicis , & ex-

iij

usl

l lt&?,q,

communicatio minor fit poena medici-

nalis, « Neque fecundó, quód peccato

TT

veniali correfpondeat poena pürgatorii

li qq

|

longé acerbior, quàm fit ja&ura quóad

It d

bona temporalia cujufcunq; pretii. Con-

D

tra enim.eft, quód poena purgatorii con-

Pu

fiderato ftatu alterius vite fit levis quan-

lttoig

tumvis graviorggäl'ibct»pæna hujus vi-

ts

t* mortalis, adeóque ficut exindc infer.

Bnie d

ri nón poteft , quod jufté furtum unius

ib

éruciferi poffit ple&i fufpendió, ità fi-

D

militer in cafu precedenti difcurrendum

QUi

TA

eft. Hinc fequitur , quód, fi Petrus in-

lt

vincibiliter putet germmam Pauli effe vi-

trüm , cáamque projiciat ad mare, non

W

QUs

obligetur graviter in foro confcientiz fál-

n du

tem ante fententiam judícis

j

jicà Mij

damnum.illatum Paulo.

b

B

Dutit

" Quzr.4, An fitgravisobligatio rep.

a:

$32

OT

randi grave damnum illatum per culpam

qtigttt

folüm levem, quando levitas fündatür

y a

in fola ignorantia juris? -Refp.negaátivé

i a

cum pleriíque Theologis-contra Ilfung

TU

T ra&t. 4. Difp, 3. probabiliter diffentien-

TO

tem , quia licét quantitas damni mate:

TAl

rialiter fütpta fit przcognira ab agente;

nihilominus ftante ignorantiá juris actió

i

illativa damni, prout graviter lxfiva dó-

1

ii

-minïiv alieni non. eft voluntarià ag

enti $

h

ctgo

-

z

670

1rallatus de p ä- ?uþitk;

tl

ergo in tali cafu tituló folius injuftz acz

Torta

ceptionis non oritur gravis obligatio re.

aquan

arandi damnum poftmodum illatum.

ls; qu

Confir, à paritate vori , fi enim quis

genaa

per invincibilem ignorantiarm juris puta-

pra pet

ret Votum in matcria gravi folummodo

ailtit Y

leviter obligare , talis per íüum votum

vlenti j

etiam in materia gravi emiffum non con-

fita fü

traheret gravé obligationem illud adim-

matetiali

plendi , licéc poftmodum intelligeret ,

mortalia

qáod aliàs vota in materia gravi dclibe-

ftorione

zaté facta graviter obligent ; ergo idem

dicendum eft in cafu addu&to, cümjux-

fa6m,a

--toltvia

tà pleroíque obligatio reftituendi ex in-

-Mtud für

jufta acceptione ultimó refolvatur in

Q

commutationem . voluntariam , üt ex

1is t ol

D. Thoma füperiüs oftenfum eft, Hinc

a g

Íequitur primo, quódfi Petrusgemmam

- um leye

Pauli fciens valere 1o. aureos , . fed in-

vincibiliter putans , hanc quantitatemr

i fenter

qia (cil

non fufficere ad injuriam gravem, can-

dem projiciat in mare, non obligetur füb

*itio qu.

AmDum

peccato. mortali ad. reparandum dam-

ftet ide

num , illatum.

Sequitur * fecundó, ,

quód idem dicendum (it , fi per furta

At quà

: Bbligltio

minuta, quz fingula funt venalia, füc-

ceffivé quis fubtrahat magnam quan-

! Confi

fs vot

titatem , ut cxinde non fiat ditior. Ne-

que obítat , quód per Innocentium XI,

fagr

damnata fit fcquens propofitio 38 : non

tene-

]

bïfpümäa ult, Artic, Wl .

671

ts

tenetur quis reftitaere füb poena peccati

B

mortalis, quod ablatum eft per parva fur-

iil

taquantumcunq; mágna fit íammatotas

b

lis; quia fcilicet hzc propofitio intelli-

jb

genda eft pro illo cafu , in quo res acce-

QUs

pta per furta fninuta formaliter venialia

U g

exiftit vel in femet ipía, vel in fuo zqui-

T00n Q

valenti penes accipientem , aut quarido

lial

furta fuerunt folüm de íe confiderata.

hn

u

:

matcrialiter venialia , formaliter autem

mortalia , có quód procefferint ex in-

As

[

tenrione perveniendi ad gravem quanti-

) Quj

|

tatem,aut quando í(altem in ultimo fur-.

yndieri

to levi accipiens advertit fe complere per

olntr i

iftud furtum gravem quantitatem.

Quazr. . An faltem in cafibus pradi-

MU

[

&is fit obligatio fub peccato veniali re-

parandi grave damnum illatum per cul-

f!;

WW&W

am levem ?

Refp. probabiliorem ef-

, Ht

2

*

Íe fententiam negativam. — Ratio eft.

*

quiii

quia fcilicet improportionata effet obli-

qu, d

noägtmfm

gatio quanturmvis folü

levis reparandi

damnum grave eó, quód in tali cafu ma-

yindt

neret idem onus folüm cum ea diverfi-

:Mfmf()q

Í vf

tate, quód in cafu culpz gravis fit gravis

obligatio , &in altero levis.

"

)U

Confir. Nam juxta plerofque Theolo-

gos votum indcliberaté fa&um in mate-

j

ETU

tia gravi nec quidcn?/fub peccato venia-

D

*

oüüoiï*ä

N

672

Trattatus degure c» i;tliitia.

dilite

li obligat vovéntem.

Neque hinc fe-.

quitür, quód ergo faltem in eo cafu, in

ripla

taneur

quo aliquis antecedente

r cognoyitquan-

Petrus

N

titaterh damni, fed perignorantiam ju-

d folüm effe le-

lireipl

. ti$ putabat damnum iftu

lere 10.

ve, deinde obligetur , poftquam coge

novit rem aliterfe babere, quàm ante-

obliget

n tali

judicis

tedentér putaverit ; quia fcilicet i

cafü licét probabi

liter admitti poffi

t ob-

m

s, fi fcilicet fuppo-

(tüs Vgl

ligatio quedam levi

tüm re

matut implicité femetipfum ad hanc te»

ftitutionem leviter obligàffe , nihilomi-

tycefu

nus adh

uc dari poffit' excufatio ab hac

quia (

éadem o

bligatione ,, quando' adett ali-

Toare Vi

ttüs CUj

qua p

refamptio, quód ille dàmnum non

»

intuliffe

t;fi ad illud refarciendum fe pu-

ttà ef

'

táflet poftmodum effe obligandum.

Ieo caf

:43

Quzr.6. An inferens grave damnurni

r ger

alteri per culpam g

ravem Theologicam

tndem

are quó ad exceffum

tofiore

obligetur illud repar

invincibiliter ignoratum

? Refp. nega-

fcüs at

tivé cum Efparza quaft

. 43. contra plu-

ltm no.

Ratio coníftatex

- res alios di(fentientes.

um x

fandamentis füperiüs a

ddu&is; quia fci-

ttrus

licet exceffus damni invincibiliter igno-

& ngu

- atusnon eft voluntarius, ideóque agenti

intcgri |

non eft imputabilis in foro conícientiz.

hm

" Confirm. Nam aliàs etfet par condi-

Byes |

&io illius, qui integrum damnum fciens,

&alterius, qui invin-

tientia

cibi-

T g

x vgl;nfquc imulig,

/

j

Difputatio ult, 47t, ML,

. 673

M

[(7]

€ibiliter putabat, fe minüs nocere,quàm

t€ ipa nocuit, quód recz rationi diffen-

1N

"-

tancum videtur. . Hipc fequitur, quód, (i

Petrusinvincibiliter putetgemmam Pau-

iind

lireipía valentem 1oo, aureos folüm va-

Iu

lere 10. eandem projiciens in mare non

QD

obligetur in conícientia ante fententiam

It d

judicis plus reftituere, quàm aurcos de-

pl d

cem. | Neque obítat primó, quód Pe-

Rfl

(

trus voluntate executivà integrum dam-

nüm reipfaintalerit, adeóque illi eciam

; lr

40

exceffus fit voluntarius , & imputabilis ,

quia fcilicet gemmam Pauli projiciens in

TE

mate volebat ja&uram illius inferre Pe-

TU

trus, cujufeunq; effer z(timationis. Con-

hm

tra enim eft, quód hoc folüm procedat

W

in co caíü; in quo Petrus dubitat de va-

NU

lore gemmze, aut fic affedus eft , ut

pdogit

eandem projicerer, etíi fciret effe pre-

hd erti

tiofiorem , quàm hic, & nunc exiftimet,

Ms

fecus autem, (iitàfitaffedtus, ut ean-

t

dem non projiceret, fiplus valere fciret,

gt

|

quàm 1o.aureos. Neque obftat 2. quod

VT

Petrus re ipfa intendat graviter nocere,

ii

& finguli expetant reftitutionem damni

gt

.

integri per calpam gravem illati , & id

ipfüm videatur expedire, utad vitandas

(

graves injurias detur óbligatio in con-

Ícientia reparandi damnum integrum e-

TR

m

f

,;

tiam quo ad g.xcöifum invincibiliter igno.

u

ra:um.

674

Tralfatus de ?ur? & 7uflitia. - -

ratum.

Contra enim eít: quód fuffi- -

ftju

ciat, fiobligetur in conícientia ad repa-

gcnd»

randum damnum integrum poft fenten-

culp:

tiam judicis, üt patet confideranti.

fed e

j5

Conítat , Quod inferens damnum

Tiorat

gravc perculparn gravem Theologicam,

Co

! eámque formaliter talem , & quidem op-

quidet

Ofitam juftitie commutativz graviter

Tium €

obligetur ad reparandum damnum illa«

atilla

tüm ctiam ante fententiam judicis, &

fiderat

quidem quó ad eam quanritatem , quz

fjond

illi antecedenter fuit przcognita, fecus

ptafer

autem quó ad exceffum invincibiliter ig-

tuc in

noratum , quia hic eidem voluntarius

temh

non erat, niíi damnum có animó intu.

liffet, ut illàd inferre non omififfet, li.

t5, t

dimng

cét gravius effe fciviffet,

hii o

-Confítat 2. Quód inferens leve dam-

r

num per culpam gravem Theologicam

teftitu

non obligetur graviter , fed (olüm.levi-

ter ad illud reparandum , quia obligatio

intelli

tüend

gtravis refticuendi prefupponit damnum

üicis ,

grave non folüm affc&ive intentum, fcd

ctiam re ipfa, & effedive illatum.

k qui

tnlia

. Conflat 3. Quód inferens grave dam-

Q

num per culpam Theologicam folüm 1e-

vem non obligetur graviter in foro con-

1

fcientiz ad illud refarciendum ,. nam a-

liàs non effet melioris conditionis quàm

P

alter, quifciens, volénfque gaviter l

t

7

o

ll

i

Wi

Difputatio ult, 'Anäc.m.

*675

CPM

- fit jus alterius, idque non folüm intelli.

PO& lq

.gendum eft in eo cafu', ia quo levitas

aj |

. culpz fundatur in fola ignorantia fadti ,

l d

ícd etiam quando eadem

!

fun'datur in ig-

m

norantia jüris,

Conítat 4. Quód talis pro

ba

iliüs nec

Qutog

I p

-quidem leviter fit obligatus ad

e dam-

D j

num exintegro reparandum,

$

d folàüm

niy, d

ad illam quantitatem damni, quzcon.

I q

fideratis omnibus |proportionaliter re-

i, (ty

Ípondet praevio judicio damnificantis ,

Vr

praferiim quando levitas culpe fündae

TTR

tur inignorantia foliusfa&ti 3 quandoau.

tem hzc fundatur in fola igaorantia ju-

Ti j

W&f 1 h"

ri$, tunc obligatür leviter ad integrum

damnum reparandum , ni(i aliter excu.

fati poffit eó , , quód fcilicet invincibili-

Wetns

gt

ter putaverit , alterum non curaturum

reftitutionem damni. Et hxc omnia

Kal

"p

intelligenda funt de obligatione refti-

prnt,

tuendi in confcientia ante fententiam ju-

dicis , tituló folius injuftz acceptionis ,

TU

If

& quidern independenterà fpeciali padto

€xplicito, aut implicito , aut legibus pro

;[13'0 du

certo caíü imponentibus reftitutio-

ijluni

forodt

nem damni illati , üt patebit -

M

ex dicendis,

D

Ti

"

9t (

D

ic)

Ji J

Uu 2

AR-

76

quadutus de jure & Zuftitia,

Pn'mä

ARTICULUS V..

titem

De obligatione reparandi. dam-

cjaft

nuim fine culpa Iheologica illatum,

Ad cett

(em g

Ren. 1. - Quód hic agatur de obliga-

"

tione reparandi damnum illatum fi.

pl'CCIl'll

né cul

Theologica, feu prefcindendo

n grati

Theologico forrnaliter tali, fi-

detetmi

à pecc

exunt

ye deinde ha« reparatio damni fit dicen-

teri(uar

da rcítitutio ftricte talis , five folüm in

latiori fen(u fumpta.

mittit

lpa juridica, feu o-

tis fufe

'Pren, 2. Quód cu

dunt ir

miffio. debite diligentie , ex qua alteri

damnum fequitur, dividatur in latiffi-

profol

marm, latiorem, latam, levem, & levif-

tquam

Quat

fimam. Culpalatiffimaeft dolusapertus,

quando fcilicet ad(unt manife(tafigna de

tligad

intentioné nocendi. ^ Latior eft dolus

fidicist

prafumptus , quando figna de intentio-

per cul

ne noeendi non íunt adeó manifeftata.

Rtiyé

Lata eft omiffio diligentiz , communi-

obligat

ter adhiberi folite ità , ut non appareat

ilido

intentio nocendi, . Levis eft omiffio di-

fh, f&

ligentie , quam cautiores; levitfima efto-

pitte

miffio diligentie , quatn cautiffimi in re«

Mque

bus cuftodiendis folent adhibere, *

T Con

Pren. 3. Quód contra&us, aut quafi

t

contra&tus, in quibus fundari poteft ob-

lp

ligatio reparandi damnum fecutum al-

B

ugf.

t'crli—, pracipue in tres claffesdividant

'

r

inlfox

li

Difputatio ult, Art, IV.//

&

1

Prima eft eorum , qui cedunt in utili-

tarem folius accipientis rem alienam ,

"H

ln

cujufmodi eft commodatum, quo alteri

3

ad certum tempus res ufürpanda , & qui

À

(T3

dem gratis conceditur ,. ficut econtra

Vnoi

precarium eft contractus , qiio res alie-

;fcindentuv

na gratis alteri conceditur ad tempus in-

Itj l

determinatum. Secunda eftcorum, qui

Tden

cedunt ia utilitatem folius dantis rem al«

Mimà

teri íuam, ütdepofitum, quod quiscom-

mittit cnftodiz alienz, & quidem gra-

It r

tis füfceptz, — Tertia cft eorum, qui ce-

It d

dunt in utriufque utilitatem , - üt fiquis

vtf

'

pro foluto pretio fibi conducat domum,

T

equum, famulum &c. His prenotatis

st

Quar. 1. An feclusó contra&tu detur $37

N

obligatio in conícientia ante fententiam

du

judicis reparandi damnum illatum alteri

(

per culpam folüm juridicam ?. Refp. ne-

mauife[m;

ativé cum communi: quia fcilicet tota

[

obligatio reftituendi deberet fundari in

deli&o, feu acceptione formaliter inju-

u

r

fta, fed hoc admitti nequit; ergo. Maj.

d

patet€x eo; quód obligatio reftituendi

g[&m'iinun

neque fündaretur in re accepta, neque

i

in contra&tu aliquo , àt hic füpponitur :

min, autem probatur: nam feclusá omni

a

u

culpa Theologica non committitur de.

li&um in foro confcientiz ;^ ergo nequc

um

in.foto conícientiz naícitur obliga'tio*rc--

sdividmä

U 3.

pa-

L

[

[

678

rátlatus de fure & fulfitia;

arandidamnum illatum ante fententiam

tretid

jn bot

judicis ^ Neque obftat primó , quod

fadt

Cap. fi culpa de injuriis ftatuatur, repa-

randa effe damna, quaz ex imperitiá, aut

deóqi

hincp

negligentia evenéte. Contra enim eft,

in cot

quód textus illi intelligi debeant de ob-

ligatione reftituendi in conícientia ante

fam 4

fententiam judicis , quando culpa juri-

diim

tionerm

dica conjungitur cum culpa Theologica,

üt ex verbis immediate fequentibus col-

tüm tc

ligitur: nec, ignorantia te excufat,fi (cire

fent l

debuiíti, cx fa&o tuo injuriam , vel fi-

[ità fic

jn for

militer poffe contingere , vel jaduram.

Neque fecundo , quód Dominus ani-

datüt

malis tencatur reparare damna per illud

quand

Theokt

ilaia, prout jure civili ff. fi quadrupes

pauperem fecifle dicatur, & titulo de

often(a

noxalibus a&ionibus ftatuitur. Similiter

u

jure Ecclefiaftico Cap. cit. de injuriis ha-

tX Cor

betur.

Contra enim cít, quód leges

traQu:

rzdidz, finé culpa Theologica in foro

picnti

conícientiz non obligent ante fenten-

lio te

tiam judicis, üt Mol. Difp, 7. & com-

w jut

munis Theologorum fententia obfervaát.

[

H

Quzr. 2. Anin cafu przdicto poft fen-

(0 ibi

tentiam judicis detur obligatio in con-

^"

t

Ícientia reparandi , damnum . illátum ?

i&

Refp. affirmativé cum communi: ratio

. p

eft, quód legestum civiles, tum Eccle-

Ql

fialtica imperantes obligatione

m rcüi:

n

tuengt

l

]

,

l

J

t

Difputatio u»'lt.l Artic V,

"n

, 67,

tüendi poft fententiam judicis (int lata

l'w

tllr, [

in bonum commune , ut fcilicet finguli

fiant caütiores in przecavendis damnis, a-

Wt

deóque cüm leges predi&z fint juftz ,

L hi

J

hinc prefuppofitáà culpá juridicá obligant

in conífcientia poft fententiam judicis ;

VTT

nam aliàs non affequerentur finem, fi li-

QUb j

citum effet impofitam à judice repara-

t

tionem damni illati, poftea occulté ite-

huj

rum recompen(are, imó fruftranez ef-

Va n

fent leges predi&z,; fi folüm przfuppo-

N

fità fimul culpà Theologicd obligarent

F

TU 4

in foro confcientiz , quia hec obligatio

datüur etiam ante fententiam judicis ,

T

quando damnum illatum eft per cülpam

n

Qu d

TTheologicam, üt Articulo

præccdcntfi—

oftenfum eft.

t

ur. 3. quzf fit obligatio reftituendi j;9

jl

ex contradu? Refp. primó,quód,fi con-

quig

tra&us cedat in utilitatem folius acci-

yiitin

pientis rem alienam, tunc detur obliga-

qie t

tio reparandi damnum fífecutum ex cul.

. It

pa juridica etiam leviffima , üt habcetur

T0

L. ff. de rebus commodatis, & cap. uni-

il

OPO f

co ibi de commodato, cum gratia fui

"TOU

tantüm quis accommodatum accepit, e-

TU

tiam de leviffima culpa tenetur.

Exci«

Jf

"

piturtamen precarium, cujus contractus

g H

obligat fólàm ad evitandum culpam la.

j

eft.ff. de precario. Refp.

u

ä

rgm L.quaf(ittim

Íccun-

- TT

680

Tratlatus d 2uve & fuflitia,

d,3

fecundó: fi.contraQus cedar in 'atilita-

tem foliusdantis, tünc culpa lata folum

(üeti

inducat obligationer reftituendi, üt ha-

(ntet

fiusl

bctur $. przterea inftitut, quibus modis

recontrahatur obligatio. Excipitur man-

hilom

datarius, qui tenetur etiam cx culpa le.

c1tat0,

viffima juxta legem in re mandata Cod.

inzqu

mandati.

Refp. quód,6G contra&us ce-

cnal

Q;v€

dat in utriufque ulilitatem,tunc ex rele-

vi, fecus autem leVImma naícatur obli-

g. aí

gatio reftituendi ,:àt lege contra&tüs ff,

Íymen

Num,

de reg.juris, & fzpius alibi ftatuitur.

f40 Quar, 4, n predi&ti. contra&tus obli.

ipfus

gent in foro confcientig ad faciendam

tehtlo

reparatxoncm damni fecuti ex culpa fo-

duatc

lüm juridica? . Refp. certum effe, quo

plerua

detur obligatio reftituendi in confcien-

ülesi

tia poft fententiam judicis, üt ex funda-

obliga

mentis Num. £38. addu&tist communis

Qu

?

*

.2n

tuend

Theologorum . fententia . enet

veró detur obligatio in confcientia refti-

ttadta

tuendi etiam ante fententiam judicis, &

quod

auidem fecluío fpeciali pa&ó explicitó;

gredt:

quó aliquis fe obftrinxit ad reparandam

Mfp,

ja&turam, quomodocunque fecutam, di-

Ne-

loqt

vería eft Theologorum fententia.

obl

gativam tenet Sotus.lib. 4, de juflitia

füm

quaft, 7, Hentiquez , &.alii eó, quód le-

tipi

ges imperantes. reftitutionem damni fe-

t

cuti ex culpa folüm ;undlca fint poenae

fnu

D

es ,

1

L]

l,

i

»Difpitatio nlt. Artic, T.

6gr

u

A

.es, adeóque non obligent in foro con-

1

fcientie ante fententiam judicis , quam

ndllh.

1l

fententiam probabilem effe fatetur Lef-

fius l. 2. cap. 7. aliíque ;. áffirmativam ni«

AMüto.

hilominus defendunt pleriq; cum Leffio

f

citato, eó quód praedicta leges fundentur

i

in zqualitate naturali, néque fint przcisé

ts

poenales, utpotefundata in ipfo contra-

Cericl.

&u; verüm Cardinalis de Lugo Difp.8.N;

ir oj

x 10. afferit obligationem reftituendi de-

tsf

fumendam non eíle ex legibus adductis

Mi

Num. przcedenti ,/fed folüm ex natura

(usti

ipfhius contradüs, & quidem fpe&tatà in«

At

tentione illà , quà fe obftringere inten-

(üjil

dunt contrahentes; unde concludit, quód

TM

plerumque folüm ex culpa lata, rariüs

IN

exlevi, nunquam ex leviffim

a,nafcgyur

N

obligatio reftituendi.,

QOT

Quzr.ultimó, quz fit obl

ïgatig refli. g4r

W

tuendi ex negledto officio, feu quaficon.

j

tra&u , vi cujus recipiens officium ali.

um

quod faltem facilé viciffim fe obligat ad

uj

preftanda illa, que tale munus expotcit ?

s

Refp. cum communi: quód regularitet

Quf

i

loquendo ex negle&to officio non detur

i M

obligatio reftituendi, nifi damnum fecu-

j M

c u

tum fit.ex culpa latà , quia officiumre-

v

T

cipiens non cenfetur fé obligare ad ma-

int:

Vi ji

jorem induflriam, quàm illam,quz com-

muniter à diligentibus in tali officiojux-

[pr gt

N

M

tà

[

682

Tr 4&? tus defurt & fuffitia,

t adiverfas circumftantias praftari folet,

J

imó CardinalisdeLugo Difp.8. Num. 93,

jt 0

ceníet non dari obligationem reftituen-

di in foro conícientie ante fententiam

nim

judicis , nifi accedat culpa Theologica.:

Tut

Contrarium dicendum cffet quó ad pre-

di&a, fi quis fe fpeciali pa&o explicito

fl

plur

ad vitandam quoque culpam levem, aut

lm d

leviffimam obligáffet ; vel quando adi.

ftud implicité obftringeretur eó, quód

qulibet

aiqi (

illi hoc intuitu promittatur ftipendium

lmoi

longé maius, quàm aliàs tale ofhicium ge-

rentibus dariíoleat, Hinc fequitur, quód

prer

régulariter loquendo judex, oeconomus,

petati,

licui ft

ràedicus, Confeffarius &c. non teneatur

ad reftitutionem illius damni, nifi quód

vür,

ex culpalataícilicet gravi negligentia füi

Ti cujus

officii, aut craffa ignorantia corum, qua

quiden

a4 tale munus pertinent, fecutum ett,

petati

imoLeffiuscit.affirmat Confiliariumnon

jubenc

obligariadreftituendum damnü, quando .

piendc

füam opinionem folüm dubié, aut fim-

Wt 2

pliciter etiam protulit abíque co, quód

(ndo.

lp,

ilius executionem poftulanti confilium

fuaferit, quod ipfum longé magis dicen.

' quenti

dum; i poftulanti aliunde nota effet con-

iW

Bart

fultoris imprudentia , quod ultimumob

paritatem rationis etiam ad imperitos

Ne

medicos, adyocatos &c, extende

hn

videtur,

Indu'rn

J

teril

AR«

4

1

l,

pifputatio ult. Avt, V.

683

'&*Wn

ARTICULUS V.

! thg

mrtLu

De obligatione reparandi dam-

f |

Murr ek tiqua mopcmtzone f:cutum

Ti

quoad

$42

)Rznot. , quód hic moveatur quae

ocxphmx

ftio de obligatione reftituendi, quan-

ATa

do plures fimul concurrunt ad inferen.

uando il

dum damnum alicui tertio, five deinde

* i

quilibet ex his fit caufa principalis, five

[hpen lt

aliqui fint caufz folüm m&rumcnmlcs

) IDML

damni illati.

P

ii

Prenot. 2.. quód duplxcnter quis coo-

X000Q0

perati poffit ad inferendum damnum a.

EAU

licui tertio, fcilicet vel per a&um pofiti-

TU

vum, vcl per omiffionem. adtüs debiti,

M

vicujus poterat impedire damnum , &

quidem per actum pofitivum quis coo-

T

w d

perati poteft modis fequentibus: fcilicet

PU

jubendo, coafulendo,conféntiendo, reci-

pxcndo,& parricipando; per omiffionerm

Ó u

YT

veró a&tüs debiti tribus fequentibus, ta-

)

cendo, non oBftando, non manifeftan-

atl

do, qui omnes comprehenduntur : fe-

j

quentibus verfibus:

ittet

Zuffio, confilium, confenfus , palpo, recurfus,

Participans,mutts, non ob/lam, 1100 mamfejldns.

nmumd

;mpcnm

Pranot. 3. quód jubens dicatur is, qui

ndcuduü

mandató expreffo, aut tacitó imn perat al-

teri licét non fubdtto , ut damnum in-

fbrat,

i

: 684 , Twadatuas de fuve & fuflitia.

ferat; confulens, qui (uadendo, aut hor-

gitíon

qnfal

tando alterum inducit, cidémque me-

."dia exequendi damnum függerit ; con-

rel atl

Qum, f

fentiens, qui approbatione , aut fuffragió

füó eft caufa damni ; pracipiens, qui

(ilium

damnificantem fovet; aut protegit , ut

darini

damnum faciliüs inferre potfit ; partici-

it cum

pans, qui de rebus iniqué fablatis acci-

Carden

pit, vel auxilium in actuali executione

&cond.

przbet; mutus, qui diffimulat, adeóqne

Qenti (

non dehortatur alterum; non obítans,

( pol

qui damnificantem nonimpedit eum re«

Altet ex

pellendo, aut alteri fübfidium ferendo;

m L

non manifeftans, qui damni inferendi

t tam

conícius alterum hon cofnonct de caute-

(icon(i

la|habenda, aut poft damnum non

kær.

f of

tatur , ut res ablatas reftituat..

figtivur

343

Quzr.1r. An pofitivé cooperans ad

ihàydri

, .damnurm illatum alteri obligetur ad re-

tltibeat

flitütionem, fi hec cooperatio fuit vo-

tonem,

luntaria, & efficax ?

Retfp. affirmativé

Weted

urh certa Theologorum fententia, Ra-

m f

tiocft: quia efficaciter inferens. dain-

num alicui tertio per injuriam formali-

7

TT

tm

ter talem obligatur ad reftitutionem, hoc

. t

autem . contingit in' ca(u precedeoti , i.

deóq; meritó per Innocentium XI. dam.

Q t&

Jücy

nataeft (equenspropofitio 39: quialium

Y

V qm

movet, aut inducit ad inferendum grave

lm e|

damnum tertio, non obligatur ad refti-

gutioa

-

| ! abiä

l

li

Difputatio ult, Artit, V,

685

Pdp,am

| "U

tutionem, Hinc fequitur'primo obligari

confulentem , fi hic oftendit modum,

N

t (

vel artificium occultum inferendi dam-

num, nam licét poftmodum revocet con-

Wi

filium , non propterea aufert caufam

Mi

damni illati, quam antecedenter potuit,

Ms g

üt cum Lugone , Lceffio, aliífque tenet

DTTM

[

Cardenas ad propofitionem cit; N. 135,

