muneratio erga bené merentes effet ju-

MT

füitia perfedta ; ergo.

Confir. Juftitia. di(tributiva non refpi*

JN h [

cit xqualitatem debiti cum jure adivo

i itmm

civium ; ergo. Ant. probatur: namjus

lii

itud fundatur in virtute, feu meritis, &

dtitgy

obíequiis civium , adeóque cüm virtuti

Mnj

commeníuratüum premium à republica

l

dj

humana conferri non poffit , nec poterit

Bo

:

conferri aliquid zquale meritis, & obíe-

ul

quiis civium,

;

du

Refp. N.ant.ad probationem D. maj.

i ht

refpicit debitum fundatumiin jure civium

Qu find

quoó ad merita , & obíequia prout idem

t fj

jus fpecialiter refpicit bona reipublica

hm d

proportionaliter diftribuenda inter cives

Ht t

ejufdem reipublice, C. maj. prout jus i-

qyrit

flud non refpicit eadem bona, N. maj.

p

& fic diftin&à min. N. conf. Ratio di-

fti n&ionis e(t: quód juftitia diftributiva

Wt

iüfrie

non refpiciat debitum prout preciséfun-

Jymat

datum in meritis, & obíequiis, fub qua

ratione omne debitum à quocunque al-

f[ga Il

gudpe

teri preftitum, eft dignum premió, hoc

fiquidem ad folam gratitudinem, aut mu-

« d

jlite d

nificentiam pertinet, quod ctiam inter

"fl

privatos exercetur, fed refpicit jus fun-

datum in meritis civium quà talium, feu

dbitum

emii?

prout habentium fpecialem titulum ad

:-

bqna illa,.quæ in republica fünt

diftin&ta

! omnil

€

.eivium

n

Wi

434

Trallatus de7ure & Tuffitta,

eivium tmeritis, & obfequiis juxta eorum

4

, dlin

proportionem inter fingulos diftribuen-

st

da.

:

giis p

Ad confir. Refp. quód virtuti fecun.

suuità ,

düm fe confideratz non poffità republi-

ca hutmmana reddi aliud equale in bonis

aydentt

ligicl

fortunz &c. poffit nihilominus eidem

Ahnircd

prout conducenti ad utilitatem reipubli-

t i

cx premium zquale , qua utilitas eft

titulus, propter quem reípublica diftri-

pl

)

buit bona communia inter cives,

at

(pntrati

364

Objic.3. contra3, Poteft dari juftitia

commutativa , quin eadem refpiciat de-

nifiont!

ygatü

bitum legale 5 ergo.

Ant. probat, nam

slltat

fiquis alteri tradat rem antecedenter pro-

KTP

miffam, gratuitó exercet adum juftitize

AL con

commutativz, íed talis a&us non refpi-

cit debitum legale, qui etenim gratuità

1 CQ

qolluy

donat, non obligatur donare; ergo.

Confir. Pote(t exerceri juftitia com-

qubose

mutativa denegando id, quod alteri eft

ilis r

debitum; ergo. Ant.probatur: namfi

u t

quis furiofo gladium depofitum apud fe

: qui

deneget ex hoc motivo , ne fe occi-

Emi

dat, exercet juftitiam commutativam ere

d

a illum, fed hoc ipío; ergo.

b

Refp. N.ant. ad probationem D,ant;

Ciülülql

Si cadem f(it gratuito promiffa tum füb-

DT

ftitutivé, tum obje&ivé, N.maj. fi fo-

um

e&tivé

W,i

lüm fubftitutiyé , : f:-cus—autem obj

tranis

li

Di[putatio VII. Artic, lL.

m

425

b

tranf. maj, & ficdiftin&áà min. N. confeq.

T

M

Ratio diftin&ionis eft: quia licét (üppo-

neretur, quod alibi dicendum erit, quod

ts

omnis promiflio fit fubítitutivé quidena

Jj

gratuita, quatenus fcilicet aliquis inde-

ii

pendenter ab omni obligatione propria

TT

aliquid alteri promittit, fed tantüm fub-

TLttpd

ftantivé oneroía, quatenus non promit-

lls d

tit, nifi fub onere per alterum implen-

lludlr

do obliget promittentem ex juftitia cu-

W

mulativa, poftquam alteri implevit onus,

ii

Contrariumtamen dicendum cft de pro-

fs

miffione tum fübftitutivé, tum objc&i-

Ti n

vé gratuita , quia hec folüm obligatex

Tj

fidelitate ctiam a&um ex juftitia com-

mutativa.

jl

n

Ad confir, D. ant. Poteft exerceri ju«

fütia commutativa denegando alteri ,

U

[:)

quod fuum eft pro illis circumftantiis, pro

J t

quibus eidem hoc debitum e(t N.ant. pro

(drid

illis circumftantiis, proquibusindebitum

! mmj]

eft, tranf, ant. & N. conf. Ratio hujus

t

eít : quia licét denegans furibundo gla-

dium apud fe depofitum exerceret eate-

u

j ««

nus adum juítitiz commutativz, quate-

nus denegando gladium impedit homi-

Dut

cidium, quod tamen impeditum potiüs

(

ad charitatem, quàm juítitiam pertinet,

[)

nihilominus eatenus non exercet jufti-

lJ

jj

ecisé denegat alteri,

p

giam; quatenus pr

e42

quo

)

436

Tratlatus de 7uve d» Tuflitia.

gelnic

quod fuum eít, neque in prediis cir-

cumftantiis datur obligatio alteri dandi

(g[iuml'W

gladium , ideóque fub hac ratione non

sion

exercet juftitiam , fed folàm pro his cir-

?[us od

cumftantiis non lzdit juftitiam,

molum

365

f at

"Objic. 4. contra4. Juftitia vindicativa

etiam fub ea ratione , füb qua pofitivé

meniürz

ple&it delinquentem eft juftitia perfecta

tiyam, (

Ào

comparativé ad delinquentem ; ergo.

Ant. probatur à paritate: fi Princeps ,

vudfens

aut rcfpublica fervatà proportione diftri-

quis

buat onera inter cives reipublicz, tunc

tj qu

exerceret juftitiam diftributivam , licét

bicee

tidiroi

cives non habeant jus activum , fed fo-

]üm paffivumad fübeunda hzc onera; et-

titt Qu

ii

go fimiliter.

Confir. Juftitia vindicativa non differt

a N

re ipfa àlegali, & commutativa, fed. u-

BIN

traque hac eft juftitia perfecta: ergo.

PT

Refp. N.ant. ad prob. D, ant. Exer-

Con

cet juítitiam diftributivam eatenus, qua-

o

tenus precise imponit onera civibus,N.

hod

ant. quatenus in onere imponendo fer-

T Utf

vat debitam proportionem , & menfu-

ïïaüivo

ram non excedit, tranf. ant, & N. conf,

N

Ratio diftinctionis eft: quód Princeps,

u

aut magiítratus non exerceat eatenus ju-

deüm

ftitiam diftributivam erga cives, quate-

(tiy

nus przcisé illis imponit obligationem

bor

praftandi onera eó, q'uþd fub hac rat

io-

Q

ne

h

Difptitatio VIT. Artic. m,

-437.

R,

Ht

ne refpiciat jus folüm paffivum, fed exer-

cet juítitiam eatenus, quaten? fervat pro-

L

portionem , & menfuram debitam , ut

hg.

A

plus oneris non exigat , quàm cives ad

emolumentum reipublicz przítare te-

iil

[

ncantur, quz tamen obfervantia debitz

meníurz potiüs ad ju(titiam commuta-

ia

tivam, quàm diftributivam pertinet.

A5

Ad confir. D. maj, Juftitia vindicati-

li,

va differtà juftitia legali, & commutativa,

Vote r

li,

quatenus przecisé ple&it nocentem , N.

maj. quatenus fatisfacit juri aCtivo reipu-

T

blice exigentis ple&ti malefa&ores;aut ju-

T

ria&ivoillius,cui damnum illatum eft,vel

Qitjte

etiam quatenus non excedit meníuram

debitam, C. maj. & fic diftin&tà min. N.

mf

conf, Ratio diftin&tionis cít, & habetur

Wi

ex conclufione , & fundamentis ibidem

t

addudis. Ex hucufque dictis

a d

Conftat , Quód non folüm juftitia

As

commutativa , fed etiam diftributiva , &

366

T

legalis (it juftitia perfecta, eó quód pari-

qu)

ter utraque refpiciat debitum zquale ju-

f aetite

riadivo alterius , quod imprimis fingue

tX eot

li civium habentad bona communitatis,

Bo

prout hec funt diftribuenda inter cof.

jenst

dem juxta proportionem meritorum, a«

& qu

deóque Princeps , aut Magiítratus hec

at

bona diftribuens non exsrcet puram mu-

hici

"

nificentiam , aut gratitudincm remune-

[

T'a

L5e€3

rato.

!

«5

Trlaäatus de fure & pufritia.

g, qu

ratoriam erga cives, quia utraque eftju-

( Cot

ftitia folüm imperfe&ta , fed exercet ju-

;quidcm

ftitiam perfectam ob jus fpeciale civium

jqpent

quà talium.

Similiter refpublica habet

gt

jus peculiare a&ivum , feu jus altum ad

s t

exigenda onera, quz cives quà tales prz-

lia

ftare tenentur ad confervandam rempu-

diu.

blicam, cujus fünt partes, adeóque cüm

auidi

ejuímodi jus adivum' non habeant .re-

Bran]

fpe&u alicujus extranei, feu peregtini

(

hinc extraneus praftans aliquid in emo-

fgus j

lumentum reipublice non exercet jufti-

m

tiam ftri&tam , fecus autem civis ejuf-

yutii

dem, imó Princeps,aut magiftratus ipfe

fottatnd

juftitiam legalem eaten? exercere poteft,

Confu

quatenus non refpicit in gubernio bo-

tintuy

num ptivatum, fed totius reipublicz ,

Atf N

ideóque juxta D, Thomam juftitia lega-

fl

lis refidet in Principe quafi archite&toni-

cé, eó quoód Principem ordiset ad prz-

jodt

W QOl

ftanda illa in füo munere üt fubditis im.

vidend

onenda, qui reipublice cofmodum petit;

367

Conftat 2. Quód juftitia vindicativa

diüribm

Wi cat

non fit juftitia perfecta relativé ad delin-

quentem , prout hunc pofitive pledit ,

hsin.

quia fcilicet in delinquente non datut

g

N*»;;m

jus adtivum , fed paffivum ad füftinen-

dam poenam , nec eidetn fierct injuria ,

t

fi pocna condonatetur,

Unde juftitia

lus

QU

vindicativa folüm eatenus eft juftitia per-

cda

li :

Bifputatio VIL, Artie.1H;

433

fe&a, quatenus non excedit menfuram.

"fi

T

paenz correfpondentis deli&o , fub

M

fiquidem ratione refpicit jus a&tivum

£

'p!lbhwh"

linquentis, quód ille habet , ne punia.

LR

tur ultra condignum.

Praterea quatc-

ts

nus refpicit jus a&ivum , aut ipfius rei-

V rcm

publice exigentis pledti nocentcs, aut jus

GUT.

aQivum illius , qui petit fatisfadionem,

TM

aut factispaffionem ob damnum illatum.

gt

Ex quo ipío deducitur, quod juftitia vin-

t

dicativa , quatenus eft juítitia perfe&ta ,

fit pars juítitiz tum legalis, tum corm-

d

[uT)

mutativz, nam ad legalem pertinet, pro-

fettrié

ut refpicit bonum reipublice, ad com-

mutativam ceteris Vrationibus revocatutr.

t

tj bt«

1

Conftat 3. Quódfi Princeps, aut ma- 568

giftratus prout fi&ionc jurisrepreíentans

iice ,

il

totam rempublicam , aut jura ejuídem,

Sudote

fibimet ipfi,aut bené de cadem merenti

juxta debitam proportionem applicet bo.

yulyt

[

na communitatis inter bené meritos di-

videnda , tunc exercere. poffit juftitiam

doyti

diftributivam erga femetipfum, quia in

ii

tali caíu habetur alteritas moralis confi-

didite

ftens in diverfitate jurium eó, quódju-

aedit,

ra reipublice fint diftin&a à jure priva-

p du

i

to ipfius Principis, aut magiftratüs, econ-

tra i civis fibimet ipfi tantum ufurparet

i

íua authoritate ex bonis rcipublicz ,

a

proportionaliter debe-

P(l

quantum eidem

be4

tur,

lüïiia(

j

Ji

440

Trallatts defure e fuftitia,

|

[j & qLiOii

£ur, fic non exerceret juftitiam diflri-

optivam erga femet ipfum , quia fci-

"

ouit d

jl o

licet civis privatusnon reprafentat fictio-

df ldu

ne juris totam rempublicam ,

quem-

admodum eandem reprafentat Princeps,

ss lii

1

£, i

aut megittratus. Id ipfum quoque pro-

frmai f

portionaliter dicendum eft de juftitia le-

gali, & vindicativa, ideóque fijudex quà

Phinc od

talis vindicet injuriam illatam fibi , üt

exchdutt

cim a

períonz fingulari, fibimet ipfi fatisfacere

iniont

ex juftitia ob diverfitatem moralem, fe-

cus autem fíi vindicet injuriam privato

r hat

illatam, üt privatus eft, aut judici illa-

Prato

confla.

tam, üt judex eft, eó quód in tali cafü

non habeatur alteritas moralis,

depeft

derfte

tjb

ARTICULUS IV.

iveties:

n C quomodo fola juflitia com-

fimity.,

mutatioa fit juflitia ffritibtalis ?

pf

for

Rznot. r. Etfi juftitia perfeda divi.

um jo

269 P

datur in tres fpecies fubjectivas, fci-

Qoad

licet legalem, diftributivam , & commu-

At

tativam, eó quód juftitia vindicativa fub

i:amiis,ic

€a ratione , füb qua conceptum jufti-

uI

Fs

tiz perfectz participat , juxta diverfi-

tatem motivi partim fpe&tet ad jufti-

f

tiam coffutativam, partim ad legalem,

j

Dl

nihilominus adhuc reítat controverfia ,

aDn;

Z

Difputatio VIL, Artic, W.

44

VT

d[l

an, & quomodo fola juftitia commutati-

[í

va poffit dici juftitia flri&té talis ità , . ut

lxm

hzc fola obliget ad reítitutionem, fi quo

caíu ledatur jusalterius, undelicétom-

1

nis juftitia perfe&ta refpiciat debitum le-

(

d)

i

i

gale, nihilominus idem pre cateris af-

firmari folet de ju(titia commutativa, &

ü)udrxq

hinc nonnulli diftributivam, & legalem

i

I fj

excludunt à ratione juftitiz perfectz ,

il

cüm eandem potiüs excludere deberent

n f

à ratione ftrictz juftitiz.

Ad deciden-

i g

dam hanc quazftionem ulteriüs

hi

Pranot. 2 quód debitum legale non

379

it lal

confiftat in indivifibili , fed unum-poffit

effe perfectius altero confideratá fcilicet

diverfitate juris aCtivi, in qua fundatur

J

tale debitum ; hec autem perfectionis

diverfitas in jure activo ex triplici capite

MM

fumitur , ícilicet ex majori obligatione ,

!

perfediori equalitate , & alteritate, üt

mox patebit. Imprimis igitur poteft u-

tht d

num jus adivum effe perfe&ius alteró

d

quo ad obligationem, fi fcilicet non fo-

(

làm peraccidens, feu pro cxteris circum-

ain ib

flantiis, (ed per fe magis obliget, eó quod

p l

intrinfecé conftituatur per legem magis

diver

faventem ad percipiendum directé com-

y ']um-

modum fíuz libertatis , quàm alterum

lgt

jus adivum.

Declaratur id ab exem-

plo, fi ctenim Petrus equé Paulo, ac Jo-

m

anni

1

j

442

Tractatus de Ture é» Tufritia,

fito Y

anni debeat roo. tituló mutui, tuficjus

a&ivum Pauli per fe non magis obligat

un rl

Petrum ad folutionem debiti, quàm jus

[j

jmpt

a&ivum Joannis, etíi magis poffit obli-

um p

gare per accidens , fi fcilicet Paulus in

tonmt

gravi neceffitate conftitutus magis indi-

obïïgat, |

£eret folutione debiti, quàm Joannes.

ciiuti

371

Pranot. 3. quód, ficutunum jusaai-

hn d

vum poteft effe perfe&ius alteró quó ad

d r

obligationem, ità quoque poffit cflc per-

ii jsa

fe&ius ratione alteritatis, & zqualitatis,

us

adcóque fi jus a&ivum unius fit penitus

tocifos

diveríum à jure activo alterius, ut nul-

jl

latenus intercedat communicatio , aut

Wtd us

fubordinatio, tunc có ipfo habetur pere

p

fe&ior alteritas , quàm fi aliqua com-

ii

mnunicatio, aut fübordinatio intercedat,

pv

Similter equalítas Arithmetica, feu tei

ls d

ad rem, quz habetur . inter jusactivum;

Y

& correfpondens debitum, preícinden-

um

do à eircumfítantiis perfonz, loci, tem-

eft mj

otis&c. perfedtior eft quàm zqualitas

dicm

arithmetica, quz folim habetur defum-

tin t

ptà proportione à circumftantiis perfo-

tz, loci, temporis &c. hinc propofita

^ fl

&

quzftio rofolvetur, fi oftendatur, an fo-

t

la juftitia commutativa reípiciat debi-

&Mw

tum , alteritatem, & equalitarem ftri&té

tltt

talem, feu magis perfe&tam , quàm ju-

l'llfh(m

ftitia legalis, aut diftributiva.

1co

fici

f

mm, lt

Difputatio VII, Artic. I

E

A

Dico r. Solam juftitiam commutati- ?74

l

j

Wl

'*wïlus

vam refpicere debitum legale, feu ftri-

TT

&6 fumptum, Probatur: nam jusadti-

lt

vum proprietatis , quod refpicit juftitia

commutativa , per fe loquendo magis

T

T0 Joit

li

obligat, quàm jus adivum, quod refpi-

ID d

it juftitia legalis, aut diftributiva;ergo.

Ant. prob. Jus adivum proprietatis ,

ltiqi,

d de

quod refpicit juítitia commutativa , eft

illud jus adivum , quod civis privatus

A

quà talis habet in bona fibi propria, fed

tl

DT

hocipfo; ergo. Maj.patet exconceptu

Áalin,

juftitie commutativz, Min,prob. nam

iftud jus.adtivum eft legitima facultasad

At

]

percipiendum dire&é commodum fuz

Qu Q

at

libertatis, fed huic fimile non eft illud

jus adivum , quod refpicit juftitia lega-

Mil

lis, aut diftributiva , quia jus activum ,

TENUWY

ídque altum reipublice in bona privata

g

«ivium, quod refpicit juftitia legalis, non

» A

cft fimpliciter facultas dire&té percipien-

inaqió

di commodum fuz libertatis, neque e.

vt lt

nim refpublica pro folo fuo benéplaci-

|

qipel

to fpoliare poteft cives bonis priva-

ymolt

tis, fed tantüm in iis circumfaantiis .

n

jn quibus id exigit neceffitas reipublice,

du de

& fimiliter jus adivum civium, ídque

«t

altum in bona reipubliciee, quod refpicit

juftitia diflributiva , non cít fimpliciter

quii

]

facultas directe percipiendi commodum

»

Uue

]

444

Trátfatus de pure & Puflitia.

galq

füz libertatis, ut pro folo beneplacito

]ico n

fibi finguli tantum ufutpare poffint,quan-

tum placet, cüm econtta jus a&ivum

qm tlj

fp Arit

proprietatis, quod finguli civium habent

in bona privata,fit facultas pro benepla-

fita leg

Geome!

cito difponendi ;; ergo.

373

Dico 2. Solam juítitiam conimutati-

tantum.

coním

vam effe juftitiam ftricté talem , fpecta-

nns

tà jurium alteritate.

Probatur: nam

juftitia commutativa refpicit illud jus a-

tun, f

d folm

&ivum, quod habet quilibet civis priva-

tus quà talis comparativé ad alium ci-

u (clict

ii

vem privatum quà talem, fed in hisfo-

funcin

lüm datur perfea alteritas, feu ftricté

talis; ergo.

Maj. patet exconceptu ju-

tr, &i

lt eu

ftitie commutativz, min, probatur: nam

d jus a&ivum proptietatis, quod ju-

u t

habet in füa bona privata, non cft

« ln

commune, aut fübordinatum juri adi-

fite t

vo, quod pariformiter habet alter civis

fituty

Denoeri

in fua bona privata, cüm econtra jus a-

&ivum altum , quod habet refpublica ia

Ye, U.

bona privata civium, fit qua(i commu-

ttüqit

ne cuilibct civi, prout parti conítituenti

W.

eandem rempublicam , & fimiliter jus

Y

Vi

illud altum, quod habent finguli cives

r

in bona reipublice, juxta fingulorum

Cï'.'xäu

merita fingulisdiftribuenda, non fitper-

d

fc&é diverfum ab ipfo jure reipublice ,

QUoiy

neque eniminter partem; & totum da-

Bs

tu£

"l

DilputatioVIL, Artic. V.

445

[m?ï?hci(o

UA

türadaequata, & ftricta di&in&io;. ergo.

- Dico3. Solam juítitiam comrutati-

374

Tb

vam rceípicerc aqualitatem ftridé talem,

[

fícu Arithmeticam, | Probatur: nam ju-

ia

ftitia legalis refpicit folam zqualitatem

Geometricam, ut fcilicet quilibet civium

! C

tantum conferatex fuis bonis privatisad

la, j

conícervandam rempublicam, quantum

U! f

praíens neceffitas exigit, & vires admit-

Lbl

tunt, fimiliter juftitia diftributiva refpia

d

dünd

cit folam proportionem Geomcetricam,

ut fcilicet tantum ex bonis reipublicae

felinhif

diftribuatur inter cives, quantum hic &

t r

nunc in zrario ad id deputato contine.

Wt

tur, & fingulorum mcrita proportiona.

£

liter exigunt 5 econtra juftitia commu-

quij

tativa refpicit equalitatem Arithmeti.

d

cam , ícu rei ad rem non attentá digni:

nyi d

tate, aut meritis períonarum, vel'nece(z

vt

fitate przfenti, neque enim Nobilis be.

n o

nermceritus de republica poteft pretende-

t

re , ut leviori pretio emat panem, cz-

Tf

teráque victualia, quàm plebejus &c.

st

ergo,

"

gl u

Objic, r. contra 1. Non folüm iu&iQ 37y

aJi Y

tia commutativa, fed etiam legalis

refpi-

yylotut

cit debitum ftriáé tale; ergo.

Ant, pro«

p

batur: nam jus illad altum r

eipublice,

:1 uhliæ;

quod refpicit obligatio juftitiz legalis, eff

perfectius, quàm illud jus a&tivum, quod

totumff

»

reípi«

)

446

Trallatus de 7u)-e(r ïuþiridï

jirs p

refpicit juftitia commutativa, quin tem«

pote neceffitatis , quilibet civium tene-

jjoionc

At

tur poftponere bona privata bono rei-

isege

publicz, fed hoc ipío; ergo. Min. pa-

tet , maj. probatur

.

.

Jus etenim illud

U

fneneu

baffüm, quodcivis habetin bona priva-

(cliceti

ta , adcó debet cedere juri altiori reipu-

blice, ut preterbona fortunz tencatur

d at

1

etiam impendere bona famae, & Vit£.,

qui p

quaz obligatio non habetur comparati-

quadbab

ibotisg

vé ad jus privatum civis alterius; ergo»

Tim ex

Confir, Si Pctrus Paulo deberet 100.

finé quibus refpublica confervari non

t ,

fionetn

poffet, tunc tenetur potiüs fubvenire pe-

riclitanti reipublice , quàm Paulo, licét

P

in extrema neceífitate conítituto; ergo.

vnándi

Refp. N.ant, ad prob. D. maj. Jusal-

g

tum reipublicz eft perfedius, íeu magis

t ii

obligat folüm peraccidens, C.maj. pet

G

fe, N. maj, & fic diftin&à min, N.conf.

Qb

Ratio diftin&ionis eft: quia, etfi jüs al-

flv 10

tum reipublice magis obliget per acci-

&tl

dens , nihilominus per fe minus obligat

tit D

ad folutionem debiti , quàm jus priva-

ii

tum cujuslibet alterius civis, có quó

W

reípublica titulo juris privati non po ffit

LY

ab altero exigere bona privata civium ,

dj

nifi pro illis circuniftantiis , pro quibus

tiVä ;!

neceffitas confervandz reipublica id re-

Vend

quirit, cüm econtra quilibet civis titu-

C

[s

*W

Di[putatio VIL, Artic. IF,

44

T

g

lÓ juris privati poffit ab altero exigere

folutionem debiti, etiam pro illiscircum-

L

ftantiis, in quibus neceffitas, aut ntili-

Em

tl

tas exigentis hanc folutionem non requi«

rit. Caterüm advertendum hic difícri-

g,

lii

men cfle interjus altum reipublicz, quoód

Ícilicet illa habet pro caíü neceffitatis

Iinien

ad exigenda bona privata civium, & jus

TU

quafi privatum ejufdem reipublicz ,

QQupa

quod habet in certa bona prout diftincta

VOT

bt

à bonis privatis civium, nam fi quis ci-

vium ex arario publico acciperet mu-

m

tuum , non minus obligaretur ad folu«

Detitt

tionem debiti, quàm fi accepiffet mu-

N

tuum à cive privato, quia hzc obligatio

(; 9)

non fundaretur in jure alto reipublice ,

N

quod refpicit juftitia legalis, fed'funda.

d

retur in jure qua(i privato reipublic.e,

Qu w

quod refpicit juftitia commutativa;

n Nb

Objic. z. contra 2. Juítitia commu

ta. 375

Ti

tiva non femper refpicit alteritatem

.&fi-

T

&6é talem; ergo. Ant.probátur: fi ete-

gt

nim Petrus, & Paulus fimul haberent

j

dominium commutativum cjuídem rei,

&qu

autagri, dom(s, prefidii &c. tuncjus

Qp li

itud, feu dominium Petri fundatet in

TO

Paulo obligationem juftitie commuta.

Q qmbüi

tivz , ne abíque confenfu Petri agrum

icei

vendat &c. fedhocipfos ergo. Maj.eft

GUb

certa, quia Paulus contrarium agendo

)

pecca-

b

448

Trathatus de fure & pufiitia.

: m&iVb'ü

peccaret contra juftitiam cofnutativam

jiqe

Ell

Min, probatur-: nam jus a&ivum Petri

T

effet commune cum jure Pauli; ergo:

üur 3

Confir. Et(i jusa&ivum pupilli fit füb«

ordinatum juri aCtivo ipfius tutoris , po»

ia mo

at

teft nihilominus inter pupillum, &tuto-

(ybordi

rem dari juftitia commutativa5 crgo.

Refp. N.ant. adprobationem C. maj,

n

N.min, ad probationem D.ant. Jus Pe-

(ibrn

tri effet commune cum jure Pauli cum

upolüt j

(j

fubordinatione tanquam habentis jus al-

t (ubla

tum, N.ant. abíque tali fübordinatione,

tranf; ant, & N.conf, Ratio diftinctionis

t Oto

n g

e(t: quód jus adivum Pauli non fit fub-

kertto

ordinatum juri a&ivo ipfius Petri tan-

quam juri alto, ut Petrus poffit exigena

danif:

te id neceffitate ejufdem abíque confen-

Tudlip

Lt

fu ipfius Pauli difponere de re fübjeda

utriufque dominio cofüuni; cüm econ-

gt

tra refpublica poffit difponere de bono

ii

.

t

privato cujuslibet civis ab(que eo, quód

C

requirat particularem confenfum ejuf-

dem, quanturmvis in tali cafu hzc difpo-

t

fitio fic fieri- debeat, ut exinde redun.

Qüii (0

det emolumentum in civem privatum ,

Wf

non quatenus períona privata eít , (ed

Bd

quatenus eít pars ejufdem reipublice.

Q

4

Ad confir. N, ant. Neque enim tutor

prm,

reduplicativé fumptus, feu quàtalis ha«

4

u-

bct jus a'a,ivqm ullatenus diveríüm àj

te

lg

?

1

Jl

Di[;umfia VIl,. Artic. F.

449

Em

xe 'a&ix?o-'

) ml;m Pcm'

fuüi pupilli , quia tutor quà ta«

lis reprefentat perfonam, & jus acdivum

Ls

fui pupilli; fi autem tutor folüm acci-

npup' k

TM

piatur fpecificativé , feu prout eft per-

Íona moraliter di(tinda à fuo pupillo ,

im i.

tunc jus aCtivum pupilli nullatenus eft

Ut t

Ontm C

fubordinatum juri a&tivo ipfius tutoris,

tanquam jurialtoejufídem , ità ut hicad

4l ]UJPC

fublevandam füam neceffitatem ufürpa-

Itl

1

re poffit/bona pupilli.

m

Bd

Ó

JiC. 3. contra 3,

Jaftitia commuta-

Rrüt

tiva fubinde obligat ad folam aqualita-

377,

Vilindiont

tera Geometricam; ergo.

Ant. prob.

Dotfth

nam fi quis.eodem titulo uni creditori

Ttti t

debeat 1oo, & alteri ;o. non tamen pof-

[ t

fideat nifi 30. tunc ex juftitia commuta-

TOR

tiva obligatur prímo creditori folvere zo.

tiyda

& alteri 10, fed in tali caífu datur fola z-

n

qualitas Geometrica inter folutionem

YU

debiti, & jns activum ipfius.creditoris

ergo,

E

TT

juln t

Confir. Si ttes mercatoresineant con-

T

tradum Íocietatis quó ad lucrum ex pe-«

d li

cunia colledta inter fe difttibuendum ,

;n'ramm,

tunc juftitia commutativa per fe obli«

]Cüa[c

gatet ad folam.zqualitatem Geometri-

)ubücæ-

cam ; ergo.. Ant, probatur: fi ctenim

ia t

primus conferat 1000. alter 2000. tertius

4000. tunc juftitia commutativa per fe

ais

'

icet

ct[umä*[ï'

gþlfgargg á u: l.ucrxumï ebtentum ícil

*

W

'*;g ; - fru&atui de 7m é 7üfitïlo ,4

76. proportione Geomcetrica inter eos

gt ni

jj

dividatur, adeóque primus accipiat 1o.

n C

alter 20. tertius 40. fed hocipíos ergo.

gis, eif

-Retp. D.anr, Subinde obligat folüm

ér accidens. ad zequalitatem Geometri-

imm

ca

P

"

o, hircf

m , C.ant, períe N. ant. & conf. Ra-

aim o

tio diftin&, eft : quód juftitia commüta-

tiva in ca(u addadto folüm per accidens,

euor at

fcilicet ob defectum mediorum obliget

fs £

um um

ad folutionem faciendam proportione

Geometrica , nam per fe obligat ad fo.

viqis

lutionem zqualení Arithmeticé , ut pri»

(urlna

*

mo folvantur 100. & alteri ;o. prout ex-

fiüem

fita dil

inde patét, quód pradi&ta folutione Geo-

metricà integrum debittim non expun-

ülüntjt

gatur, fed reftet obligatio folvendi reli-

diro dii

t

quum , quámprimuüm id fierí poteft , nifi

ii

creditores

ultrone&. hánc obligationcm

remittant,

)

agl

- "Ad cenfir. N. di

! t; ad probationemD,;

sim d

poriot

maj, Juítitia commutativa per fe obli-

düobus

gat; u

t lücrum diftribuatür proportione

«

Geometti

€3 comparativé ad jura diver«

dutini

fa inter fe combinata, C. maj. cotnpa-

( nf

tativé ad jus cujuslibet de fe fpeatum ,

w

[

N. maj. & fic diftinaà min, N, confeq,

-

l

*

Ratio diftin&tionis eft; quia licét in cafu

dim

ptzdicto fervetur fola aqualitas Geome-

hT

trica, fi jura divería juxta diverfam pe-

[j pnn

cunie quantitatem ad invicem compa-

gj

rtentur;

Difputatio VIL. Artic. .

4fí

t t

rentur, hihilominus fervagur reipfa a.

A

qualitas Arithmetica, fi portio lucricom.

u

U

li

(

paretur cum jure adtivo cujusvis merca-

"]

toris; cüm enim iutcgra collatz pecunias

lts

fumma fit 7090. & lucrum obtentum fit

Yi

' 7o, hinc mille non attulerunt plus lücri

j

quàm 1o. curm vi contratüs primo mer-

tl

catori correfpondeat pars feptima lucri,

1t dl

hinc 1o, zqualitatem habent Arithmeti-

UUOR

cam cum jure a&tivo ejufdem, & fic de

Itl

reliquis, Aliud adhuc difcrimen affignat

ti&, miil

Cardinalis de Lugo inter hanc diftribu-

o a,

tiónem Geometricam, quam refpicit ju-

Hore Gu

ftitia diftributiva, nam fi boqa dividen-

o

" da fünt juxta debitum fundatum in jure

«t

a&ivo civium &c. tunc iíta diftributio

ydt t

fit fic: ut- aliquo ex numero defieiente

reliquis accrefcat portio, econtra in ca-

p

fu predi&o , fi'aliquisex mercatoribus

um

etiam fine hzredibus decederet, tunc

"TT

' portio ejuídem non accrefceret reliquis

quriüs

duobus , nifi fortaffis de hoc fpeciale pae

j d

&um iniviffent, Ex hucufque dictis

j uf

- :onftat 1, Quod folajuítitia commu- 378

tativa refpiciat debitum legale ftridté

shtts

NN

( conit

fumptüm , nam juftitia legalis refpicit

drisdlt

debitum prout fundatum in jure alto i-

i Oton

pfius reipublice, quod iffa habet in bo«

na privata civium , folüm pro illis cit-

rerm

m (

us eadem bona exi-

gt

| cumü;ntüs, pro quib

2

guntur

,

"s

!

)

4;7. Tra&ämi defure & fuflitia.

gt

euntur ad ferrandam rempublicam, &

gt t

. juftitia diftributiva folüm refpiciat debi-

g

'tum prout fuündatumih jure alto civium;

quod finguli habent in bona reipublicz,

qiiem t

eyintet

folüm pro iis circumftanriis, pro quibus

hac D]

adíünt bóna inter eos diftribuendá; cürm

econtrá juftitia commutativa . reípiciat

teritut

gt p

debitum üt fundatum in jure activo pro-

metict

.. prietatis ftridé fumpto, feu facultate ex

fucormmd

1e aliqua percipiendi directé commodum

ii

propri

z libertatis, fivé hoc fit commo-

b

dum nece

ffarium, five non neceffarium,

i o

'ídque adferat, vel non adferat utilita-

yetumi

venditit

tem diftin&am à fola beneplacito volun»

tatis , ade6que cüm jus iftud fit perfe-

iglitf

at

— &ius, quàm jus altum, hinc in illo fun-

tf

datur dcþi;urg ftridius , quàm in jqros:-

j

alto.

[

DN

ód fola iüftitia commu-

Conl

$79 . Conftat 2. qu

t

tativa refpiciat alteritatem , & zqualita-

tem (tri&é talem, primó enim reípicit

(lbot

teríi

alteritatem perfectiorem, quàm juftitia

legalis, aut'diftributiva có, quód lega-

tünts

A ls juftitia fitilla, quam civis velut pats

ii

'exercet erga rempulülicam veluti totum,

w

'& juftitia diftributiva , quam refpublica,

n

lt

tanquam totum exercet erga civem tan«

uam pártem, adeóque cüm pars, & to-

ftty

tüm íolüm diftinguantur inadequaté ,

t

dam

U

. hincneutra juftitia ggfpici:/ omnimo

).UHS

1

Difputatio VII. jïti:; fP.f

n

k

jutis alteritatem , econtra juftitia com-

i

mutativa eft illa, quam unus tanquam

hü(mu

mm

pars exercet erga alium tanquam partem

-

ejufdem reipublicze , adeóque cüm par-

o

Q (mn

tes inter.fe adequaté diftinguantur, hinc/

ts

t

hzc fola juftitia refpicit omnimodamal-

uU

teritatem, Deinde fola ;juftitia commu-

Áopt

tativa per fe refpicit equalitatem Arith-

TUtett

mcticam, íeu rei ad rer, neque enim

Itj

A

in commutationibus üt emptione, ven-

QQQ«

Mi

ditioné &c, refpicitur dignitas,aut quàá-

litas perífonz vendentis, ementis &c. fed

TT

pretium intrinfecum rci, quz emitur, aut

OTOLU

venditur, econtra juftiria diftributiva, &

t

legalis refpicit folam aqualitatem Geo-

fofüt

metricam, fcilicet comparatione fa&ta ad

i t

neceffitacem praíentem, dignitatem ci-

vium &c.

C

Conítata. Etfi juftitia perfe&ta divida- »$6

il

tur in commutativam, legalem, & di-

nj

ftributivam tanquam tot fpecies, feupat-

Vj

tes fubjedtivas juftitie perfe&tz , nihilo-

il lg

minus ex his fola juftitia commutativa

It pts

fit juftitia ftride , feu rigorose füumpta

totud

eó quód hzc fola refpiciat debitum, al-

yblicy

teritatem , & zqualitatem rigorosé ta-

«t td

lem.-Quódfi fiat ulterior comparatio in-

ter juftitiam legalem , & diftributivam,

s U.

gqui[ä !

tunc legalis :perfedtior eft, quàm diftri-

1

utraquc in ratione

jmoi/

j

butiiva » licet cpim

F

3

alte.

!

5

N

»

44 mfmü; ie*ïufz'ö'?

uflitia.

III qv

- A Csl l

E

Alveritatis,& «qualitatisGeometriez con-

(guobicW

veniant ,

*

differunt tamen in ratione de.

b3

p 1

biti ,.có quo

N M

d jufítitia legalis per fe lo-

mv:lüt (

juendo magis obliget civem erga rem-

m

publicam, qüàm diftriburiva juftitia rem-

t«

publicam obliget erga civem, nam tma-

f

jorcítobligatio partis erga totum, quàm

(ut Pj

totius ad confervandam partem, Exqui-

ddiunt

bus patet , quód fpecifica harum virtu-

qrns o

tum differentia ultimó defümatur à di-

N

vcrfitate. jurium , in qu

jibus fundantur

Ultinioó adver-

iporum

debita ípecie divería,

aolgiur

tendum , quod proir

de etiam civis pof-

tiu,qu

fit obligari ex juftitia commutativa erga

slomin

xempublicam, & hzc erga civem, quan-

vit o

do ícilicet debitum non fundatur in jure

vt

alto, fed in jure aGivo ftridté füumpto,

istik d

quia tunc non ampliüs confideratur ci-

Treng

vis ergarempublicam, tanquam parser-

i,

a totnm, aut viciffim, prout contingit,

jb

fi refpublica accipiat mutuum à cive pri«

VACUD.

'

r

Vàto, aut civisà rgpublica.

vinrj

u

ARTICULUS V. -

bv

4fn, €8 quando obligationt ju[Hitie

w

eommutativa fatisfieri po[ffit per actum,

(tg

k

"

qui.non procedit ex iotivo ejujdem.

Ujt,

Rxn

ot. t, Quód hic non moveatur

P

. qu«€

a.-

Á

i

, l'm

ftio; an) däfi poffit adtus form

IS

4

]

j

: vDi/pu.'lt ;0 Vil

455

"i,

lis juftitiz, qui non procedat ex motivo,

t

. feu obije&o formali ejufdem ,. hoc fiqui-

R,

dem tepugnarealiunde patet, fed folüm

lt

inovetur controverfia, an, & quando

Ut

Ampleri poffit obligatio, juftitie ab(que

y DAtt,

€o, quód agens intendat per ínum actum

ij

A i

*

fatisfacere obligation

itiz , feu pra-

h lg

, flare alteti débitum e3

P

crhotivo, quia

TET

debitum eft, & coníequenter etiam ig-

ititd.

norans poffit implere fuam obligatio-

QUtut

nem, ficuti juxta communiorem Theo-

d

logorum fententiam, ignordns , fe' effe

[um

. obligatum ad andiendam mitffarm die fe-

UT

ftiva, quàm erroneé putat effe ferialem,

nihilominus audiendo miffam, ità fatis-

MUU

itjute

faciat obligationi, nt poftmodum alte.-

It

ram audire noh teneatur, etíi primüm

r

deinde advertat/ diern effé feftivam,

Y

Prenot. 2. quód, ficuti inaliis virtuti«

3f2

tutng

bus, ità etiam in juftitia fit duplex obli-

gatio, alia fcilicet affirmativa, alia negati»

ii

va,cürm etenim juftitia obligecad dandam

€uique jus fnum,adeóque terminus for.-

malis hujus obligationis fit indemnitas

-jutis alieni, eadémque duplex, alia (cili-

iT

cet negativa, fcupr ivativa confiftens in

4&!4"7,

omiífione a&tionis juri alterius adversá,

lh

