publicé profcribat datá facultate illius bo-

fnget

na accipiendi, cümque impuné occiden-

ff

(idtor

di, talis licité occidi non poffit intra ter-

ritorium alienum , ut plerique Theolo-

ejusd

gi affirmant, adeóque id ipfum dicendum

pl

jfit in cafu precedenti, ut deli&um alte-

jnPit

riuslicité manifeftari non poffit extra ter-

t

ritorium judicis, Contra enim eft, quod

(aotd

fit difparitas, quia cujufvis loci magi-

r

ftratus - fpecialiter jus iftud fibi refervat ,.

ifüar]

ne quis intra limites füi territorii exiftens,

der vl

uantumvis alibi legitimé damnatus abf-

vll

que fuo confenfu occidatur , aut bonis

ii d

fpolietur; econtra non retinet fibi tale

yioyt

jus, ne alterius delictum ibi potfit niz

r N

nifeftari, cüm plerumque magiftratus fi-

tm i

bi invicem communicare íoleapt, Exie

Bürin

ftimanttamen plerique cumMolina tom.

nitite

4 Diipi-23.

Quóod manifeflatio delidi

Ti

in eodem loco, ad quem aliàs difficul-

QU p

ter perventura fuiffer defe&tu commercii

N

f

AU

ejus notitia ,. fit oppofita charitati , fed

Dd

contrarium dcfendit Lugo. fupra citatus

N

Num, 77. eo, quód fic manife(tans exe»-

d

quatur fententiam judicis, adeóque non

peccat contra charitatem , ficut contra

pot

tift

hanc non peccat - qui publicé profcti-

uT

prum

/i

L.

]

|

bi/pumio le. Attic. V.

E ul

79f

ptum occidit, Excipit tamen nifi in eo

mï;üar. -

A

loco, ubi delinquens publicé ple&itur ;

TN

períona ejusdem fuiffet ignota , üt cón-

tingeret, fi quis alienigetia füb'larva, aut

[

[

fido nomine delitefcens hic publicé pér

Ti

li&ores puniretur, tunc fiquidem (ocius

ejusdem perfonz latentis confcius non

lt

TE

poffet falvà juftitià id manifeftare redux

T.

in Patriam , quia licét hic delidum , &

poena fuerint publica, non tamen publi«

lul

K t

cé nota fuit perfona delinquentis, adeó.

que rctinuit punitus jus ad famami,

Id

Wt

ipfüur juxta omnes dicendum eft, fi ju.

itilts

TA

dex velit effe poenam íolàm notam in-

tra limites certe comunitatis, 'üt cori-

lonir !

tingit, fiPrinceps Aulicum in fenatu, E-

Wi t

fu.

pifcopus Clericum in Confiftorio, Supe-

rior Religiofum in monafterio plectat ,

dunyl

1

nam iíta finé peccato detra&ionis evul-

j l

gari non poffünt aliis ad talem commu.

iutt

nitatem non pertinentibus, & hzc om-

pl

d-

nia proportionaliter ad delidtum publie

cum publicitate fa&i applicanda funt, üt

grtri

fufiüs profequitur C.

lliu M

E

ardinalis de Lugo N.

79. & feq.

j Gtti

uer, 9. Andeli&

le,-quod aliquan.

484

hst

do juíté fuit publicum, fed decur(u tem-

X M

porisoblivione fepultum poffit licité ma-

yit oott

Difeftari? . Refp. negativé cum comma-

Wuu

ni Theologorum tententia, quia licét

; plüï

P2

deli-

$96

vradlatus de fure d juflitie

deli&um fuetit aliquando jufté publica-

E

hn , |

tum, adeóque pro co tempore, quó il-

Kqa

d

lud publicum erat, delinquens amifetit

jus ad famam, . nihilominus pet fubfe-

moti

opi

quam oblivionem hominum iterum re-

cuperavit famam , & jusadillam, ut

fj

conftitutus fit in quieta ejusdem poflcí-

xi(in

G

fione , unde licér falvà juftitià conti-

nuari poffit notitia deli&i , ne oblivio-

quid

tioeri

ne fepeliatur ,. qua de caufa excufantur

( 0US.

Hiftorici , qui deli&a puhlica libris infe-

runteo tempore, quó publica erant ,

pj

eft

non tamen poteft falvà juftitià refutcitari

aziemoria deli&i hóminum oblivione fe-

Alipi

pulti, üt con(tat à paritate illius , cujus

dum d

diint

bona per fententiam judicis fünt profcri-

pta; nam licét talis jufte , id eft feclusà

r

vi, aut fraude , licité impediatur , .

s

bona amiffa iterüm recuperet, fi tamen

&

eadem decur(íü temporis recuperaverit ,

coty

non poreít deinde falvà juftitià iis fpolia-

aude

"

ri. Neque obítat, quód delinquens fo-

tf2)0

]üm videatur obtinuiffe jus ad famam ,

Vi

quàm ex eo tempore bené vivendo com-

NI

paravit, neutiquam autem videatur ob.

hu

tinuiffe jus , ut zftimetur eó tempore

h

fuiffeinnocens, quo deli&tum erat publi-

$lj

.catum , & coníequenter refüfcitatam

u

memoriam hujus deli&i effe quidem con-

ày

ra iu[.hf

tra chgrjtauc'm ^ nqn famen cont

r

! tiam ,

j

bifputatio VIIL, Artic. V. -

$97

i

lu

tiam, üt Leffius l. 2. cap. rr. Num. 82,

& quidam alii affirmant,

Contrá enim

Ti

r

eft, quód aliud fit pef renovatam me-

ts

moriam delidi preteriti non imminui

opinionem probitatis przfentis, & aliud

[ M

fit per hanc memoriam non imminui €«

wf

xiftimationem przfentem , adeóque li.

lu

Totm

cét primum. non fit contra juflitiam ,

quando eidem non conjungitur diminu-

NTP

ii

tio exiftimationis przfentis ità, ut nulla-

tenus notitia delidi preteriti vergat in

j eur,

przjudicium ejusdem, prout conítat ab

ff

fritth

exemplo ntriufque Apoftoli, D, Auguft,

aliorimque; contrarium tamen dicen-

5, (

dum eft, fi per renovatam memoriam

r E

diminuatur przfens exiftimatio.

t

V

. Quer. 10. An, & quando peccet auz

485

diens alteruminiquée detraheéntem ? R efp.

v

éum D. Thorha hie quzft. 75. Art. 4.

apermm

communi Theologorum fententia, quód

TU

audens detrahentem peccetgraviter con-

w'

y

ji) [l

tra juftitiam, fi eandem in materia gra«

J

vi fic audiat , ut illum fic audiendo ani.

d

m et, velexcitet ad ipfam detraCtionem,

Atüc O

N

imó fi eundem non impediat , quando

X

i

poteít, & ex officio tenetur impedire, üt

nt Pub-' z

Supetior fabditum, dóminus famulum,

ülciu

Parens filium &c.:

Ratio hujus conftat

jdema

àparitate quó ad damnum iniqué illa-

a

tumrih bonisfortunz,. - Quodf veró a-

yi

L]

liquis

PVZ

/

4

$98 | ,Tmäatu;'dxä jure & fufiitia.

, Jditit

liquis cx officio non teneatut fed tamen

poffit impedire detrahentem, tunc iftud

j

omitrendo folàm peccat contra charita-

tor Cà

a

tem, Excipitur tamen, üt Platelius hie

Num..772. & plerique alii obfervant ,

! bisfe

! dat

quando quis prudenter judicat fuam mo-

jonet

nitionem effe inutilem , fed potius ob-

futuram coníervandz alterius fama ,

nídi

prout contingeret, fi aliquis equalis, aut

['T:

inferior directé refiftat detrahenti, quia

dit,

münid

per hanc refitentiam magis animatur ad

confirmanda dida, ne videatur men-

qm d

dax, aut fi eadem refiítentia videatur ef«

Qu

íe füperflua eó , quód cenfeat-aliundé

p qu

di&is alterius fidem non habendam ab

plio

ifamis

audientibus, adcoque in tali cafu. fem-

per magná dexteritate opus eít , ut fcili«

Qu

cet vel indire&é ímpediat fermonem a-

; i

lió divertendo ,. vel fi.dire&té impedite

|guy

velit non-nifi premifsá proteftatione, aut

]i

fuavi infinuatione id fiat,.

Hinc pleri-

TA

que cum D,. Thoma füperiüs citato af-

' fto)

firmant, quód zquales plerumque, infe-

E

riores fermé femper excufenter à pecca*

T

to mortali ,. & ex metu,, aut verecundia

t

dire&é non refi(tant detrahenti , quod

di

ipfum àfortiori de fcrupulofis dicendum,

i

Hucufque di&a pariter applicanda funt

m

reperienti fortuitó libellum, fcripturam,

tt

C-l'

1

Yi

aut gi&uram ; quà fama glicna, gravit

1*

í

I.

Difputatio VIlL, Artic. V.

$99

Mlum

leditur, & quidem íub. póena capitali

Vg

jure civili ftatutum eft ,. ut talis inven-

mLm,

tor eandem fcripturam illico laceret, üt

T

V

L. unica Cod. de famofis libellis ver-

J

N

bis fequentibus flatuitur; fi veró easdem

ltiny

chartulas non ftatia vel. corruperit , vel

X

DN

igne confümpferit., fed vim earum ma-

T

nifeftàrit , ífciat fe quafi authorem hu-

4

"

jus deli&i: capirali. fenrentià fübjugan-

f qui

dum , ídque jure Czfareo Caroli V. &

Qd

municipali Auftrie,Styrieque confirma-

Wt Q

tum eft , concordat juri civili canoni-

lu

cum; nifi quod in genere ftatuat Can,

diit

$. qua(t. 1. talem inventorem eidern (up-

ind)

licio fübjacere ,

quod meretur author

jtr '

infamis libelli, -

M

t il

Quzr. II.

uódfi fi detrahens non

486

Wt

exprimat perfonam determinatam, cujus

t

grave crimen iniqué manifeftat? Refp.

Qd

Id non effe peccatum mortale, ni(i hec

manifeftatio redundaret in gravem con.

T

Qu

temptum «certe álicajus communitatis,

v

aut familiz per ipfum detrahentem no-

p J

minatz , üt communis Theologorum

NT

fententia docet : hinc per fe loquendo

effet peccatum mortale; fi quis diceret:

[

in hac familia puellam fuiffe defloratam;

yh t

in hoc monaíterio depréhenfam mere-

ipuuti

tticem , hujus Ordinis Religiofum à fe

vifüm in lupanari &c.

quando catero-

aäüïmi

Ppa4

: guin

)

6oo

Traättus de fure & fuftitia.

quin talis familia , aut Ordo laude inz

vf

«alte

tegritatis floret, quia licét re. ipfa deli-

|

&qm unius alios non faciat improbos ,

(

fdem

ut in proditore conftat, nihilominus ta-

men plerumque hinc fequitur contem-

vera

ptus períonarum monafterii, aut familize.

f

fladt

Unde contrarium dicendum effet, fi a-

liunde conftaret in. hac familia, aut mo-

den

dii,

nafterio fzpius patrata talia deli&ta , aut

fi manifeftatio non redundaret ad infa.

tinuf

ic a

miam allorum, fic ahqun excufant à pec-

cato mortali , i quis dicat, aliquem Ca-

fcren

nonicum hujus Cathedralis Ecclefiz fui(-

: ment

fcSn

fe per Simoniam promótum &c. dum.

modo non exprimat perfonam ejufdem,

hb 10

437 Quzr, 12. An detra&orem ad defen-

hglofo,

dendam famam propriam ahquando li«

ceat infamare ?

]quo d

Refp. affirmativé cum

| t

comumThcologorum fententia, quam

1 f

defendit Ilfünus Tra&. 4. Thcologlæ tno-

1«l

ralis Difp.3. Num.1t1, Ratio eft, quod

conf

defendendo (c per hanc recíprocam de-

mmu

tra&ionem fama propria feryari poffit

Tl Pl

cum fervato moderamine inculpatz tu-

ä ün

telz , quando fcilicet hec infamatio mu-

1 mmc

tua cft medium unicé requ1f'tum ad mi-

| &

nuendatn fidem detra&toris iniqui, neq;

tcm

illa multum przponderat damno, quüod

! qu

( detra&or intulit, aut inferre potcft hinc

dn

à conttatio dcducnur ; quod eundem

:

vicif-

!

"

U

:

"Difputatio VII. Artic, V.

6or

LT

viciffim diffamare non liceat de crimine

h

i

lfhþw

occulto , cujus manifeftatio nihil condue

cit ad tollendam , vel demendam ipfius

lt

m

|

fidem, ut fi quis manifeftaret, füu

ad.-

i (s

verfarium effe homicidam, vel adulte.

r

rum, nam talis manifeflatio non effet ju-

d

fta defenfio , fed folüm vindi&a contra

» llf

detrahentem, | Idipfum àfortiori dicen-

M

dum, fi quis deli&i notitiam injufte ob.

if

'tinuiffet , intercipiendo litteras ejufídém,

iltapcc.k

&c, aut illam accepiffet füb obligatione

Iuv

j

Íccreti etiam extra confeffionem Sacta-

n

mentalem, quod adeó verum eft, ut te-

i, du

fte Suar. tom. 4. deReligiofis traQt. 10.

i,

lib. 10, cap;7.. necquidem in ordineRe-

den.

g

ligiofo, in quo finguli cedunt jus famz

xndü li

quó ad defe&us extra Confeffionem Sa-

n

cramentalem cognitos , Superiori manis

i qu

fe(tandos, hzc ceffiolocum habeat quó

VT

ad illos defe&us, qui alteri fecreto, &

d

: confilii petendi gratiá revelantur; longé

u

minüs autem licitum eft falfo accufato«

fj

ri , aut tefti five intra, five extra judi-

f

-cium viciffim impingere per calumniam

lO Thi |

crimen falfüm , üt cum D. Thoma hic

, g& mi'

quzft. 69. Art, 2. communis, & certa fen-

tentia docet, quia ícilicet mentiri nun-

i

9, Qu

quam licet , unde per Innocéntium II.

ICthim

damnatz funt fequentes propofitiones ;

iale fit

enid

"d

. videlicet 43, -qgidni non nifi ven

dcqa-..

N

603

Yratatus dgfuh e pulitia,

detrahentis authoritatem magnam fibi

j

yyitia

noxiam falío crimine elidere, & 44. pro-

babile eft non peccare mortaliter, qui

m

yeact

imponit falfum crimen alicui , ut íaum

honorem defendat , & ju(titiam.

digie

T

-Quzr. 13, Andi&a quó ad detra&io-

damoi

nem intelligenda fint etiam de mortuis?

ipun

Refp, affirmativé cum certa, & commu.

t

Qu

ni fententía, quia fcilicet etiam mortui

retinent jus ad famam, etfi nonnulli exi-

(ut

ftiment, quód cateris paribus fit minüs

li, t

delictum- detrahere mortuo, quàm vivo,

fübat

N

có, quod magis huic, quàm illi fama fit

Tiis om

vittcm

neceífaria , utpote conducens ad vitam

hofefté, & tránquillé ducendam., | Exci-

litr 4j

pit tamen Amicus à conclufione przdi-

fintqui

&aDifp. 37.N.30. mortuum illum,quem

Qdb

conftatct ad inferos damnatum, eó quód

at

p

talis utpote hoftis Dei , & ab illo tan-

quam judice fupremo aternis poenisad-

vando

di&us fit omni infamià dignus. Contra-

Toort

lunt

rium fentit Cardinalis LugoDifp. 14. N.

46. nam aliàs fequeretur, de quovisdam-

fab(i

nato poffe abíque omni injuria confingi

[urte

quodvis delidtum , quod nemo admi(e-

r

rit.^ Verüm utraque fententia concilia.

vi

ti pote(t dicendo, quód nunquam liceat

T

mortuo quantumvis damnato impinge-

i

re crimen falfum , liceat tatnen revela-

con-

wi

x

re dc?i.&;üm ab eo commiffum, fi

N

ftaret

[

"

603

Difjutatio IU Artic. V.

R i

ftatet hunc effe damnatum, & criminis

M

:

Nn.

notitia extrà Confeffionem Sacramenta-

'

! qum'

lenri effet obtenta, quódái enim Deusre-

llüäm

velaret Petro, Paulum effe damnatum -

Il

abíque eo, quó

d illi revelaret caufam

dti

damnationis, &

Petrus manifeftaret id

f

ipfum

onfefíatio , qui morienti adíli.

(

tit,non potc

Confcflarius quantumvis

1yn|

criminis con

fcius illud revelare Petro,

tiliti

Quar. ultimo ,

quid circa contume- 489 . :

[Ltny

lias, imiproperia, convitia, derifiones ,

*

ibn

fubíanationes &c. dicendum fit? Refp.

lm í

His omnibus quó ad gravitatem, aut le.

P

vitatem injuriz eadem effe proportiona-

n

liter applicanda , quz hucuíque di&a

d.

fünt quó ad derradionem, nifi quód ifta

a

czteris patibus fint injuriz ex gencre fuo

g

[»)

eraviores detra&tione , utpote violentz,

J

libi di&um eft. Caterüm obfer-

prout a

H

ipæïiiSIi

vandum pri

mó,quód fieut omnia peccata

V ttt

mortalia in genere detra&ionis quà talis

TU

funt ejufdem, fpeciei, fi crimen re ipfa-

n

fubfiftat, ità pariter de contumcliis di-

fcurrendum , adeoque fufficiat , fi quis

iij

ao

r

in Confeffione Sacramentali íe accufet,

Qu

quód per detradionem , aut contume.

g

liam graviter leferit alterumi dictum eft,

;mpm,e

fi crimen re ipía fubfiftat,, nam per im-

t

pofitionem crimi

nis falfi , habetur nova

p

icitur.- -

n,üwu

fpecies malitiz , qugcalumnia d

ht

L

Xccun- :^

604

thidt;l: de fuye &"714]?&?40 :

Secundó, quód contumcelia, convitinm,

j pue

jriptu

& impropcrium przcisé quà talia fpecie

non differant juxta D. Thom: hicquzft,

qtem

dfodid

72. Átt. 1. ad 3. cóquód hec omnia ten-

Cofn

.dant in finem eundem , fcilicet dchono-

& hon

rationem alterius, ex quo Att. 2. con-

ulea

cludit, hzc effe peccata mortaliá ex ge-

nere füo juxta illud Matthzi $. qui. dixe-

quni

f

rit fratri fuo fatuc , reus erit gehennz

ignis, Tertió, quód itrifio, quz fit ore,

Fedt

I

i, o

fcilicet verbis, vel cachinis , &.fubfana-

tio, quz fit getu , fcilicet nafo rugató,

qun |

injota

exertà linguá juxta D. Thom. hic quzft.

-

Aclicet

75. Att. 1. fpecie diffetant & contumelia

€ó, quód hzc przcisé tendat in dehono-

deone

, inc

?

rationem, altera vero in confufionem,

& erubefcentiam alrerius, adeóque hec

popet

p

i, d

ex genere fuo eft gravius peccatum ,

quàm contumcelia ,. àt D. T honías ibid.

&ontq

Art. 2. docet : aliquem illudere, vel irri-

omni

dere eft eum omnino parvi pendere, &

àtt

eum tam vilem zítimare, ut de cjus ma-

V, U

lo non fit curandum , fed fit quafi pro

d

ludo habendum, & fic derifio e(t pecca.

* Bu

i

Id

tum mortale gravius, quàm contumelia,

& tantó gravius, qüantó major debetur

u

reverentia perfonz, qua illuditur,. Huc-

J

ufque Do&or Angelicus,exinde conclu.

N

dens , quód graviffimum peccatum fit

d

cum itridere, & huic fecundum fit i

Eti-

f

-

f;q

$

r

i

ni/putäräa Vin, artic, V,

60

n

li

fio parentum , confirmans id ipfum ex

Scriptura Prov.30.oculum,qui fubíannat

! hi:w.

patrem, & defpicit partum matris fuz,

Of |

effodiant eum corvi de torrente, Exhis

ts

Conftat r. quódinjuria in bonisfamz, 49o.

i

& honoris non folüm fit peccatum mor-

ulit;

tale ex genere fuo, fe

etiam gravius ',

quáu.

quàm injuria in bonis

*

ortuoz, quibus

Jl

fama, & honor przponderat juxta illud

Mf on

Ecclef. 41. curam habe de bono nomi-

L.

1

ne, hoc enim tibi magis permanebit ,

d

quàm pretiofi thefauri, & argenti, Hac

It qui

injuria dividitur przcipué in tres claffes,

QT

Ícilicet detradtionem , feu clandeftinam

d.

lafionem fatnaz, vc] exiftimationis alie-

-

i,

ne&,in contumeliam, convitium; & im-

u

properium , fea;dchonorationem alte-

ul

rius, & illufionem, quz «endit in illius

iM

contemptum , & erubeícentiam , qua

omnia peccata fpecie diffzrunt, ità qui-

Dd

Mi t

dem, ut contumelia fitgravior detradtio-

ne, utramque excedat illlufio, quodG,

T

eim

detra&dioni, aut contumceliz finaul jun»

gatur calumnia, quà fcilicet defeQus fal-

i.

vt

fus alteri fcienter impingitur, tunc utri-

At

que accedit nova fpecie malitia. Preter

has injurias externas in bonis famz , &

i HU("

n

honoris datur alia injuria interna confi:

fiens in judicio temerario, feu firma fen.

n

yuiti

tentia de gravi*qaltfzrins mglo,autdc

fectu

u

le yi-

[

906

Trallatus de Pure e& fuffitia, -

gl (

levibus fundamentis innixo, quodjudi.

t e

cium ex genere fuo eft peccatum mor.

tale, ecus autem temeraria füfpicio, per

j qu

um pio

quam non habetur firma animi fenten-

ia d

tia, fed judicium formidine mixtum.

491

-u

-Con(tat 2, quód gravitasinjüriz in bo-

eum d

nis honoris, & famx defümenda (ità

econiti

quantitate datnni illati. Cenfetur autem

ag

per fc loquendo quantitas fufficiens ád

gravem injuriam in materia detractio-

fun, qi

" tedpnit

nis, fiinjuíté revéletur peccatum mor-

talealterius, autalius defe&us etfi natu-

lr m

r of

ralis, huic tamen eatenus zquivalens ,

Confl

quatenus per fe fufficit ad minuendam

aviter exiftimationem illius ,-de quo

wl p

i i

talis defe&tus revelatur, cujufmodi folet

effe illegitima nativitas &c. idem propor-

ts

ficülus

tionalicer intelligendum eft de contume-

lia, ut illa cenfeatur gravisy quz fufficit

E

miít,

ad gravem jaduram honoris, prout con-

tingit fi alteri prefenti objiciatur comif-

Tat

- publice

fütm peccatum mortale , . aut illegitima

nativitas. Denique idip(umillufioni ap-

Iu

plicandum eft, (1 hzc fit tanta, quanta

t j

er (c fafficit . ad gravem indignationem

&

& triftitiam alterius, . Hinc per accidens

ts

li ! ilï

fieri poteft, ur fübinde à peccato mortali

excüfet detractio fa&a quó ad grave de-

Atf

E

li&um alterius, quando confideratis om-

umi

nibusþ circqutantiis prudenter prafi

po-

! P!imo

!

P

li

Difputatio VII. Artic, V. —

607

Wu-

poteít, quód alter graviter non fentiat

r

manife(tationem hujus delidi : fic in il-

l.

lis, qui etiam gloriantur fe duxiffe. vi-

li, :

tam propudiofam, & interdum per men-

t

dacia id ipfüm jactant, non oritur gravis

j

ja&tura famz, fi quis de illo diceret, quod

It j

eum deprehenderit in lupanari &c. ficut

ETK

econtra fufficit aliquando levis defe&us

(t l

ad gravem detraclionem aut contume-

hndit

liam, quando fcilicet confideratà perío-

AU

nz dignitate, de qua talis defe&us rcvc-

lt

latur, magnurn famz, aut honoris dam-

Vi

num otitur.

1

3

n

Conítat 3. Manifeftationem criminis 49

&qu

occulti poffe excuíari à vitio detra&tio-

At

nis,

Primó quidem , fi alter ipíemet

d

ceffit jus füum, ídque aut fponte dando

Q

facültatem promulgandi hoc delium,

lt

aut factó;quia fcilicer illud püblicé-com-

puit

mifit.

Secundó, íi perdidit jus ad fa.

UM

mam per legitimam fíententiam judicis

T

publicé promulgantis illiius. delidum,

ii

inquo tanien utroque cafu fcilicet publi«

um

citate juíta faGi, aut jüris advertendum

eft difcrimen , an publicum fit pecca-

m

tum refpedu determinatz communita-

qditi

p motul

tis, üt intra limites alicujus domicilii ,

aut monafterii &c,

an vero fit fimpli-

u

du

citer , & abíoluré publicum? nam in

primo caíü illud al'gis ad hanc co

mmues

qpi

nita-

/

Y

1

608 Trallatus de ?uk e þ/h'ti,z,

nitatem non pertinentibus revelari noa

Wetia

E

poteít finé detradtione , fecus autem in

caín altero.

Tertio, quódíi péccatum

qidn

Qu p

fit. iniqué publicatum, tunc non fit ex-

dumft

cuíatio à vitió detractionis,; quia fcilicet

üt malé fupponitur à multis contrariutn

jüco!d

Íentientibus, per iniqué inchoatám pu-

blicationem deli&i alter non perdidit jus

]

adífamam , üt conítar à paritate in bo-

nis fortunz , po

,

eft tamen haberi in ta-

Dez)zju

li cafu facilis excufatio à peccato morta-

at

li ex alio capite, quód fcilicet fuppofità

t

publicitate delidti non ampliüs cenfeatur

& met

otabile detrimentum famz , fi quis il-

lud ;ulteriüs aliis promulget, etfi in tali

dominiü

idug

cafu femper peccet venialiter.

Cate-

ütüen

rüm falfum crimen imponere nunquam

lóq d

licet, ; nec quidem in eo-cafu; quaudo

roprius honor, & fama contra iniquum

D.y

dettadorem defendi non poteft, nifi

penunt

fettim

eundem calumniando , quia mendacium

in re gravi femper eft illicitum ,' & mor-

yandat

trdide

taliter peccaminofum, Quartó licebit ta-

men occultum deli&ium manifefítare ,

quenr

It

quando manifeftationem. exigit majus

bonum , aut illius, cui detrahitur, aut

( u

totius communitatis, aut etiam alicujus

Yiun

finig

tertii innocentis , imo fi quis ipfemet

füuum honorem aliter tueri non poteft,

iim 4

:

Ü

F

gatione

ni[; fors notitiam delidi fub obli

L

, (;grc-

-

-

li

*

Difputatio VIIL,' Attic. V1

609

ECHSLW i

fecreti accepiffet, quamquàm aliqui id.i-

t

píum applicent etiam pro tali cafu eo,

M

quód nemo ceníeatur, extra Sacrámen-

V s

;')« quia [f:ü

rum poenitentiz fe obligare ad fcrvan-

dum fecretucà cum

j COl

incommodo.

gr,avi (üo.damno, & -

C0f .

Urptrdidi(j»:(

Dlte o

ARTICUL'US VI.

zs

ijeiint

De z'njzgria /n bonis vite bumane.,

VA Qort.

ET

Rzn. 1. Quódhomini rion Cotmnpe- 46

lCC

tat dominium proprietatis in vitam,

lnb

& merbra fua, licét eidem competat

al

dominium utile , adeóque femet ipíam

. Qu

[eclusà fpeciali facultate à Deo conce(ía

t

diredté nunquam poffit occidere, üt N.

150. didum eft , quam faculratem teíte

j quin

It

D. Auguft, lib. 1. de civitate Dei acce-

wd, d

perunt nonnulli Sancti Martyres ,. prz-

Ti

fertim fexüis-foeminei , dum ad confer-

2 ta

vandam fidem, aut caíftitatem (e morti-

tradiderunt. Unde nec quidem ex im-

il

ii

patientia, aut defperatione fibi mortem

imprecari , autà Deo optare licet , . fe-

j m

iityt, d

cus autem , fi id fiat cum debita in Di-

vinam voluntatem refignatione ad vi-

() qicit

j; r

tandas miferias mottk.acerbjorcs prafer-

tim ad przcavenda impofterum peccata,

n PONU

qyigt

& obtinendam fclicem cum Deo con-

K

q

L

:'yn-

Y

610

Trallatus. de jure & juflitia.

turir

,jun&i'o"ncm , quod defiderium non íó.

lüri licitnm ,. fed etiam meritorium eft.

qui

qere 1

- Atque hzc eadem proportionaliter in-

bedie

telligenda fünt de mutilatione fui ipfius,

hac fiquidem feclusá urgente neceffita-

quii

dtm

te, quando fcilicet aliter vita confervari

fion poteft, illicita eft , unde poteft fo-

cuo .

cufil

làm licité adhiberi causà virandz mor-

tis, aut graviffimorum cruciatuum , fi-

Ledo.

ve deinde difcrimen hoc proveniat àb

tilime-

inttinfeco ratione alicujus morbi &c. aut

od

ab extrinfeco, üàt fi quis injufté à tyran-

, f

ferya

'no captus fe aliter liberare non poflet ,

nifi manum , aut pedem abfcindendo,

dtper

üt tefte Cardinale Lugone Difp. 1o. N.

^ d

22, commuinis fententia docet , qui id-

B

ipfum etiam cüm Molina , Leffio con-

ftthpoy

tra Turrianum , alióíque extendit ad

Qhanta

-dllum cafum, in quo tyrannus alicui mi-

pl

'naretur mortéin , nifi oculos fibimet ipfi

ptopt

eruat.

B

! liceat dire&té

b

2494

* Pren,2, Etíi nunquam

- fit o

occidere femetipfum, némo tamen ob-

Ü l&u

aut

ligatur per media extraordinaria ,

tj

1

valde difficilia confervare vitam , nifi

hs I

eadem fit neceffaria,bono reipublicz ex

Ut

didis Num. 165, : Quod tamcn aliqui

; Q

limitant ad eum cafüm , quó Superior

firi

praciperet Religiofo , ut tale remedium

U

t, Con-

lUf

ad vitam goynfcryandam adhibea

Frariufn

/

[

l

AT

DifpitaHo VIH. Artic, V,

6!['

ltl

Ü

trarium tamen fentiente Card. Lug, có,

Qs

quód jurisdictio Superioris fe hucexten-

dere non videatur, cüm alter voverit o-

t flli'ïþ;1

C ts

bedientiam juxta Re

gulas füi ordinis,

quz ad iftà non oblisgant.

Pratereà li-

COnf

citum eít , femetipfum manifefto peri-

od

culo' mortis exponere , quando adeít

lId 0.

Itüg, [

caufía fufficiens id faciendi.

Hinc tefte

Letlio tempore incendii , quo quis cer-

Yi d)

at

tiffimé periret, nifi ex eodem fugiat ,

n

poteft fc aliquis licité projicere ex fene-

du

ftra,. fi adfit aliqua fpes hac ratione con-

tt p

fervandi vitam ,

licét ex ipfo lapfu gran-

QU

de periculum im

mineat hujus amitten-

(ï/O«N»

€; fi tamen illud non fit tam certum ,

qiit

quàm imminens ex incendio.

i

Similiter

tempore famis poreít quis ex motivo

ii

vt

charitatis licité cedere panem unicum 2

prafertim fi alterius víta preponderaret

fnti

propriz vitz, adeóque fubditus licité ad

coníervandam

d

Principis vitam interpo-

vt

t

2

nit corpus füuum , ut eündem confetvet

ab i&u lethali immunem ,. imo ad ifta

l, anlt l

datur aliquando obligatio ex ju(titia, nama

9, "

miles in bello jufto non potett licite/de.

j t

relinquere fuam ftationem ad defenden-

vt

dam urbem, aut caítra neceffariam , &

t

fimiliter Parochus obligatur ex juftitia,

ut fuos non deferat temporeincurs(üs ho-

h FCD

üium, autgrag"antis peftis, quando pre-

t

q2a

fentia

612

qratiatus de jure & 7ufiitia.

fentia illius neceffaria e(t ad falutem as

ninete

nimarum, modó fit fpes probabilis, quod

T

r jaduram vitz füz obrenturus fit fa-

men )

lutem proximi, nam feclusá tali fpeim-

v p

prudenter fe exponeret periculo vitz.

minil

curien

Obligatio non quidem ex juftitia , fed ex

;charitate incumbit etiam aliis, qui falu-

ficit]

fan l

tem proximi rcmediis deftituti curare

offünt.

farem

Pranot. 3

. quód fimiliter homininon

fenom

495

competat dominium proprictatis in vi-

Qimen f

tam, aut membra alterius ex di&tis N.

Tiort

156. eti eidem competat dominium ju-

fitrefy

tifdi&ionis, adeóque judex malefadto-

oblato

- res licité occidat, aut mutilet, fi pocna

ftY,;

non excedat menfüram delidi. Quam-

ia (

vis autem re ipfa nocens tum antce, tum

has

atam licité po(-

poft fententiam legitimé 1

ww

fit carcerem effringere , íéque intutum

pord

récipere fáltem tünc, quando eidem im-

fkenía

minet poena mortis, aut alia valde gra-

ocdd

vis,üt triremium &c, ütcommunis fen-

propri

tentia docet, & id etiam ulteriüs exten-

qdre í

ditur, licét eàdem occafione fimul eli-

&tel

berentur alii captivi, üt cum Leffio af-

u

firmat Cardinalis Lugo Difp. 40. N. 46.

J

excipit tamen, fi talis fe juramentó ob-

n

tj

ligaffet , quod é carcere non fugere, aut

Quin

dimiffus redire velit. Quodjuramentum

mim,

tb

E

potle nihilominus relaxari, fieide

-'tlltp

tnine

]

613

h*'m h

D)/putam VIII . Artic. VI.

mineret poena mortis, ceníet Sanch. lib.

"od

i

3.in Decalog. Cap. 11. Num. 36, non ta-

men jufté captus, aut condemnatus po--

iil

tb

teft per violentiam refiftere judici, aut

miniftris eju(dem , .eos occidendo per-

VN

qul ü

cutiendo , etíiinon teneatur, imó nec

licite po[ïït juxta probabiliorem fenten-

l CUW

tiam fibimet ipfi ex mandato judicis in-

NX

ferre manus violentas fe occidendo, ve-

COU QUl

us

nenum bibendo, mutilando &c. plerigs

tamen fatentur, quód condemnatus ad

A

AR

mortem ex inedia fübeundam licité pofz

fit rcfpucre cibos femel,iterámque clam

Mitdo

Ípt

oblatos, üt Cardinalis Lugo citatus affir-

mat N. 3o.quia fcilicet in tali cafu non .

(um

infert fibi proprió loquendo manus vio-

T

Jenta$, & acceptando cibum unà; alte-

w

ráve vice oblatam mortem effugcrcmon

T

: poteft, His itaque premiffis, quibus o-

(b

ftenfum , quoód nunquam liceat

jrecte

LUA

occidere fcmctlpfum neque tituló jurís

f

proprietatis poffit occidi alius,peculiaria

p

circa injuriam in bonis vitz cxpedlcn-

Lmul j

da reftant,

Igitur

i

Ó

Quazr. r. Quid, & quotuplex fit in- 496

-

n.N h

juria in bonis Vitz? Refp. fatis conftare

cmo j

ex di&tis , quód hzc injuria aliud non fit,

Qp

quàm iniqua Izfio in bonis vitz, fcili-

m

cer hominem intrinfecé con&ntucnubus,

joio^

aut perücu:ntlbus, ideoque cüm hazc

]

bona

Qqs

Y

614

Trallatus dejure - juflitia,

L

(eiien

bona principaliter dividanturin duas claf-

fes, fcilicet in bona animi ;

& corporis ,

« vt

qeingy

.'quz intcr (e ípecie. differunt , unde fe-

qmtur etiam ipías injurias fpecie differ-

inillo|

rümi

re , quod ipfum ulteriüs dicendum de-

injuriis in bonis animi fpcctc diverfis,

tnuni

Igitur de his advertendum primó , quód

at

gravxtcr peccet contra Jufhnam qUI VC.4

Qu

deminà

ncficxo», aut alia ratione alterius memo-

nam

nocmum &c. dcftruxt, aut no-

fetmi

tabxhte: minuit,

rtend

Secundo, qui alterum

in rebus ad animz íalutem pertinenti-

[

fübicà

.bus, veletiam in profams artibus, &

fcientiis non in(truit , aut inftrui non fa.

ceptic

cit, quando ad iftud ex juftitia obligatur

tred

ratione officii przfertim (tipendiati, aut

Qu la

ex peculiari pacto,. prout obligantur tu-

vtintn

tores , curatorefquc tefpe&u pupillo-

fo.s

rum, & minorennum ,

artifices refpe-

ls

éu tyrooum , praceptores refpedu dift-

V

Qu

cipulorum , Parochi refpectu fubdito-

Qu

rum. Tertió, qui alterum vi, aut frau-

bona

de indacit ad committendum »peccatum

it hor

nrortale ,. quantumvxs oppof'tum alteri

V j

virtuti , quam juftitiz , üit ad blafphoc-

lüpte

miam, quia. fcilicet per viai, aut frau-

Cl

'dem in gravi matcria (empcr alteri fit

RU

gravis injuria ,. contrarium dicendum,

b

! fi per blanditias, munufcula &c. aliusad

lh

pcccatum mducarur, quia tunc illi con.

&

fentien-

l.

[

Di]Wtatio ün. mic; VL GI *

lii |

fentienti non fitinjuria." Quarto, qul

i

| i

per vim, aüt fraudem alteturn impedit ,

ne ingrediatur ftatum Religiofüum , aut

WT

h

füdni

in illo perfeveret, in quo cafu fieri inju-

riam ipfi quoque Ordini Religiofo com-

t dni

munis fententia tenct , fecus autem, fi

li g

abíque vi, aut fraude id contingeret.

) QUy.

[

Quintó , qui alterum per vim, aut frau-

CT

|

l

dem inducit ad ample&tendum ftatum de-

AUE

terminatum etiíam.Religiofum , ubi ad-

littrm

vertendum eít, quod Tridentinum Seff.

ht

25. de Regularibus Cap., 18. omnces illos

i, l

fübjiciat anathemati , qui foeminam ex«

l 0l

ceptis cafibus in jure expreffis coguntin-

Ht

gredi monafterium , aut volentem finé

Il dit

Hzc brevi-

cauía legitima impediunt,

NU

ter infinuáffe füfficiat, qua apud' Mol.

lh

tom. 5. tra&t. 4. Difp. ;o. & fequ. con-

du

tra Leífium lib. 2; cap. 8. Lugonerm in-

tezrà Difp, fufiüs addu&ta habentar. *

pl

l iutgi':

Quar. 2. Quotuplex fit injuria quà ad

497

A

bona corporis ? Refp. hanc dividi primo

Yi

in homicidium oppofitum vitz huma-

n

nz,

Secundó in vulnerationem, muti-

riafph(ï'

lationem , percuffionem, veneficium;

i frat

captivitatem &c, quxz mortem non. in-

ferunt; fed oppofita fünt fanitati , inte-

jier

:Cnöum )

gritati, aut libertati corporis.

Tertió

in turpem abufum corporis alieni , &

Á jl "

TE

hgec ulteriüs in varias claffes dividuntür ;

feaui

Q'(H.

ngm

616

Tratlattis de jure c iu/h'tiä.

nam primo aliud eít apertum. homici-

r

(ieni à

dium , quod contingit in bello , rixa ,

duello ; aliud clandeftinum , feu prodi.

(icet

Qnq

torium, quodcommittitur fub fpecie a-

micitiz, aut per occultas infidias, fcili-

fis, al

cet propinando venenum ; aut per con-

tias t

du&os ficarios alterum occidendo, quod

ciemi

ultimnm proprié affafinium dicitur. Rur-

ol

fus'aliud e& timplex , aliud qualificatum,

ytl (

quod ob peculiarem perfonz, aut lóci

Tatt,

circumítantiamn . diverfam fpecie mali-

Quat

tiam contrahit , cujuímodi eft patrici-

ocadet

Thom

dium , quó perfona fanguine, aut affi-

nitate conjun&a occiditur.

Huc reyo-

i, aC

catur juxta plerofque proditio patrie , &

qui d

czdes Principis facta à (übdito; fimiliter

wl

hómicidium qualificatum eft, quod ma-

TIngeen

litiam facrilegii continet eb, quód per-

Quo

fona fit Deo confectata , cujuímodi eft

ter

czdes Clerici, aut Religio(i &c, vel co m-

httyr

miffum inloco facro , àt templo , coc-

didii

meterio, monáflerio &c, Secundó muti-

Qp j

latio alia dicitar enotmis, quà fcilicet

(lht,

membrum aliquod principale tollitur , àt

t Q]

pes, manus , oculus &c, alia non enor-

ta) K

mis, quà tollitur digitus, aut articulus

; Wi

ejusdem. — Utraque poteft effe fimplex,

| dinl

