Auftr. de juribus incorporalibus ftatui-

p

t£uüur,

Ubi tamen excipitur- edificium

J

*

gt

ligneum, quo

d facilé diffolvi, & alio

f

trans

ferri poteft , tunc fiquide

.

m ligni do-

f

minus i

llud fibi vindicare poteft, nifr

otlg

triennió integró tacuiffet, hoc etenim

d

elapsó folüm ligni pretium à Domino

intid

fündi pcrfolvcndun) etit, üt $. 4. ibidcni

t

.. habetut,

p

299 Quar.

3. An pariformiter difcutren-

Qu

j

, dum, fi

quis in aliena charta (cribat, aut

i

intabula pingat, ità ut, fcriptura, aut

$

ffü |

p

i&ura cedat domino chartz , vclta.

lien

b

É

ulg? Refp.id quidem ftatui L. 30. 5 3-

Mj

H

4

Mi

PifpütatibV, Artic. P.

: 31$

À Qd

TM

ET

ff. de tei vendicatione eó, quód. hac fit

t

quafi fundus , adeóque de illis ficut de

Plantatione, vel &dificatione in fundo

Olvm $

slieno difcurrendüm fit. Nihilominus $.

dul

omum,mw

30. & fequent. inftit, de reruni divis. id

AT QO

folüm de fcriptura quantumvis aureis lite

teris fa&à, fecus autem de pi&ura con-

tU t

ceditur eó , quód ridicalum videatur, at

Qd f

Qu adi

pi&ura Apellis: in acceffionem viliffima

tabule cedat , atque ob hanc rationém

ii

ibidem àfügnátam pletique cum Haue

tie d

) t d

matnt dic

noldo tract, y, Num. 147. idipfüm affit-

é

at pi

ndum effe dé fcriprura , eó,

quód defacto «(timationem chartz ple-

; hibetit

fümque füpetet, & pr&terea domino

1 Cod,

chartz fubinde parüm profit, ut ifte

ts fatui

eficm

potiüs mundam rehabere , quàm fcri-

ptam recipere velit : hinc pi&or, aut

i, d

fcriptor bona fidei folummodo ad per-

nlpid

folvendum pretiuni chártz, aut tabüle

odl, al

-

obligatur.

Oppofitum dicendum erit

o titti

de pictore, autícriptore male fidei, tünc !

Dottino

fiquidem inarbitrio domini efit, ut ta-

,l

bulam , aut chartam fibi vendicet, et(i

pretium longé inferiüs feri

1

ffentrtt

&urá alter exigére poffit.

pturà , aut p'i- :

dbat, 2

, Quzr. 4. An, &quando fpeci

fitativà, a61

, 4

feu introdu&ione forra in materiam a-

,VM'

lienam, hujus. dominiutm obtineatür ?

T

o

d& .

t

Retj P. Quód, fi tota materia fit alien

j

320

qratlatus.de fure & Tufitia.

vínned

artifex procefferit mala fide , tunctotum

artefadtüm cedat domino materiz , üt L.

mmdït'

iuo f

12.$.3. ff. adexigendum ftatuitur, Quod-

fiautem procefferit bona fide, & res ar«

fim x

t p

tefa&a ad priftinum .ftatum refolvi pof-

(ies 1

fit,.àt poculum aureum, vcelargenteum

in priorem maífam facilé reducitur, tunc

v j

Catiol

artefa&um pertinebit ad dominum rna-

teriz, qui tamen formz indudtz pretium

propt

folvere tenetur ,: fi eandem retinere ve-

COR

(

lit; econtra fi in ftatum priftinum redu-

on(en

ci non poffit, prout contingit, fi mul-

füm ex vino, & melle alieno fiat &c. tunc

v

vl d

artefadtum pertinet ad dominum formz,

cum obligatione folvendi pretium matee

füitto

t

riz alienz, 'üt L. 25. . 4. de rei vendit,

fitik

ftatuitur, Atque id ipfum etiam dicen-

dum eft, fi quis artefatum parrim ex

E

ia

fua, partim ex alicna materia, quantum-

vis fide mala fecerit , üt $. a. Inítit. de re-

D

rum divif, dícitur.

Ti

uzr, $. Àn,

.

262

& quando confafione;

vel commixtione obtineatur dominium

time

materiz. alienz ?

Refp. Quodíi res li-

Ttice

r

quidz exconfen(u utriusq; domini con-

fundantur , tunc utrique. dominium

füfj

cumulativum competit : five deinde ex.

T

D

rebus confufis oriatur nova fpecics, üt f

vinum unius confundatur cum vino al-

hii

m di-

£erius ; prout 5 427. Inftit, dereru

vif1o«

Q

P

hl

bifputatio V.. Artic, F.

—82N

AUtfottn

viione ftatuitur. Atque ulteriüsid ipfüma

l,lmzl ürln

li,

"

extenditur, fi confufio pradi&ta cafu a-

|

" Wl

liquo fortuito contingat , quando ete-

nim ex induítria materia aliena confun-

Itl

lts

ditur propriz ità, ut ipducatur nova fpe-

cies abíque confen(ü domini alterius ,

Kifut t

Inugm

tunc juxta dicta N. prcedenti de fpecifi-

«atione difícurrendum erit.

Hoc ipfum

tprtt

proportionaliter intelligendum cft, fi fiat

AIIeEC

comnmixtio , vi cujus corpora folida mi-

Qumredi.

fcentür invicem ; ex utriusque domini

h, u

coníeníu, tunc fiquidem dominium u«

tàt.tx

trique commune fit, econtra fi fortuitó,

mÁom,

vel abíque confeníu alterius ejusmodi

fufusd

mixtio contingat, tunc reipfa quilibet (uae

veadit,

partis dominium fingulare retinet fibi,et-

n dcen-

fiinillo cafu, in'quo pars,unius di(cerni

m ex

amplius non potcít à parte alterius, prout

yuntut

fitin commixtionc tritici &c. ad judicem

yli.dete ^

Ípectet, ut certam partem ex cumulo

mixto utrique affignet, prout $. 28. Inftit.

vf

de rerum divifione habetur.

Excipitue

yaiti

tamen pccunia, nam quando numi unius

[ li

miícentu£ numis alterius, utabinvicem

Ój CO

difcerni non poffint, tunc transfertur do-

miniu

minium in miícentem cum obligarione

inde

folvendi ex altera pecunia tantüm prifti-

jeyit

1

no domino, quantum commixtum eft,

qin?

üit L. 78. ff. de folutionibus. habetur,

m

onem z63

!

Qyæps An,& quande per glluvi

Á

9 ng

/

x

1

gam ' Tradatws de ]ureér fuffitio.

q»t

obtineatur dominium? . Refp, quód per

" alluvionem ftridé fumptam, per quam

D

ícilicet occafione aquz praterfluentis in-

ftabiliter aliquid fundo priftino adjicitur,

De

ac,quiritur.dominium totius accrementi,

uod(i autém integra fimul pars terrxex

fundo alíeno abrepta adjungeretur, tune

li

eadem ad priftinum dominum pertinet,

hi

. ifi illaitàadhaferit, ut arbores five prio-

ris,(ive nova partis fuas radicesextendant,

quotX

i

& utramque conne&ant. Quódfi autem

j

infula per alluvionem nafcatur in.medio

g

flumine, tunc eadem inter dominos u«

vf

-- trinque przfidia habentes zqualiter divi-

dendá eft; (iveró alterius littori fitvici-

(

(i,.

nior, tunc tota ad eundem pertinebit.

o

Con,tratiurn' dicendum , fi fluvius fa&o

I

impetu per tuum agrum irrumpat, & no-

T

vum fibialveum faciat, tunc fiquidem

P

iníula hac ratione facta ad te folum perti-

Ia

nebit; & fiquo cafu fluvius poftmodum

I

, recedat, priftinómque alve

um iterum re-

derelictus ad

ii

petat, tunc pariter fundus

«

tuum dominium redibit.

Quz omnia

formiter habentur juxta Inftit. Tit.

pari

T

H Cod, Àu

ftriz de jurc incor-

j

porali.

:

L PCPS d

DI-

]

i?e)(m)(!ä

N

d

«00 569 9620 956 «96: s-oeso-«sboesu

qun

i

li

DISPUTATIO VI.

Pt

IWCW

De | dominio acquzrendo

I5 (f

per prefcriptionem.

UMT

Oftquam expofitum eft , qua ratione

pcnmrt,

P.

jure gentium obtmcatur dominium,

I p

nunc " ulteriüs inve igandum reftat,

Md

quomodo jure civili illud obtineri pof-

[ttm

fit vi prafcriptionis, five ufücapionis,

Iu medo

licét tri&é loquendo eatenus ufücapioà

TI00S

praícriptione dlffcrat, quód hac fituni-

hterdi

verfalis, & ad omnia.fe extendat, ufü-

Átrids

capio autem folüm res corporales refpi-

fnebit

ciat, nam üt L. 45. $. 1. de acquirendo

fido

dominio dicitur; incorporalcs res tradi-

n

mamfeüum eft.

tionem , & uíucapionem non recipere

ia

Alii difcrimen in eo

p

affignant, quod prazfícriptio folüm circa

Inodit

res immobiles; ufucaplo autetn círca res

ililis

mobiles verfetut ,' fed in prefenti difpu-

(s d

tatione præ(cnptlo, & ufücapio proco—

dem fumuntut.

o

t Tit

ARTICULUS [.-

I

Quid fit prafcriptio , €9 a eadem

etiam in foro con[tientia faueat ?

Rznot. i, Quód przfíctiptio (ubinde 46

accnpmur caufahter, quatenus nem-

J

E

pe

324

* TraBatus de fure Cv fuffitia.

e cít cauía indu&iva. dominii , fubinde

fitolo

autem formaliter pro ipfa obtentioned o-

qntia.

minii, unde przícriptio caudíalis antece.

ioLa

dit formalem ità, ut illa tempore lon-

quenti

giori.duret, quo elapfo (uccedit prafcri-

Qiio k

ptio formalis, feu adtualis obtentio do-

fioni

minii in rem alienam legitimé praícri-

afig

ptam.

Secundó: quód praícriptio ío-

ft4q

lüm jure pofitivo, eodémque humano

Is ro

fit inftituta , üt L. 1. ff, de ufürpat. & u-

yat

fücap. verbis fequentibus declaratur:bo-

lcit g

no publico introducta eft ufucapio , ne

p

fcilicet quarumdam reruam diu , & feré

t

Íemper incerta cífent domninia &c. üti

domi

fimul exprimitur caufa principalis infti-

Juis

tuendi preícriptionem , cui accedit íe-

p

cundaria caufa , ut fcilicet quilibet do-

i

minus effet vigilans in rebus, juribásque.

NY

fuis cuflodiendis, üt ex cap. vigilanti de

W

prafcriptione habetur. Tertió quód prz«

t

Ícriptio ad involuntarias dominii transla-

Di

tiones pertincat, eól, quód confenfum

[io

prioris domini neutiquam rcequirat, fed

0

etiam illo ignorante,aut faltem non con-

u

tradicente dominium ab illo in aliuna

lt

transferatur. His pranotatis

di

26

Dicor. Prafcriptionem legitimar be-

di

ne definiri , quód fit acquifitio dominii

t

per continuatam poffeffionem tempore,

|

ac modó à lege definitó , ità communis

Vi

b

t VCO',

]

PDifputatio Vi, Artic. Y,

$56

ül fubindc

"o

Theologorum, & certa Juriftatum fen-

lt

tentia.

Ratio eft: quód eadem defini-

TU

tio L.5. fF. de ufürp. & ufucap. verbis fe-

-

lL p

quentibus exprimitur: ufücapio eft adje-

&Of

&tio dominii per continuationem polflef-

!

fionis temporis lege definiti. Igitur in

ntio f

affignata definitione dicitur primó: quód

fit acquifitio fcilicet cagfalis, aut forma-

40

t .

lis, prout fclicet diver(imodé ufürpatur

tb

przícriptio ex di&tis N, precedenti.

t

Ui at

licét gloffà in lege cit. affirmet, prafcri-

k

ptionem folüm accipi caufaliter, non au-

Ác ul

tem formaliter pro a&uali acquifitione

5 Itf

dóminii, plerique tamen Theologi , &

jt f

Juriscoafulti in utroque fenfu prafcri-

ptionem accipiunt,.

Dicitar.fecundó:

t

t

dominii, cujus nomine comprehenditur

non folàóm dominium imperfe&um, fed

luydt

etiam dominium perfe&um eó, quod

Qdore

lhjl

utrumque przícriptione poffit obtincti,

Dicitur tertió: per continuatam poffef-

fníi

fionem tempore, ac modóà lege défini-

j d

|(on

tÓ, per quas particulas generatim expri-

muntur conditiones ad legitimam prz-

j

Ícriptionern tüm jure civili, tüm juré Ec.

lmbt:

clefiaftico requifitz , quz fingillatim petr

decuríum hu

jus difputationis explicanda

yniti

reftant,

)f

Dico 2. Przfícriptionem legitimam

266

(mil/

&on folüm ih foro externo , fed ctiam

ht

3

inter,

336

Trallatus de fure e Tufitia,

ts

interno favere przícribenti ad retinendit

igsa

boná conícientià rem .przífcriptam , ut.

lota ]

eandé poft impletam praícriptionem re-

Con

ftituere non amplius teneatur, quantume-

tbinid

visíciat, quisnam fuerit priüinus rei do-

m fen-

. pnblic

minus,ità communis Theologoru

a

tentia , quam fequitur Gormaz difp. 12«

paucos diffentientes. Pro.

pl

fe&t. $. contra

Y

bonot

batur : nam

legislator, quando expedit

deet

zeipublicz,

poteít transferre dominium

rivatum ab

uno in alterum , etiam abf-

fted

d

que cul

pa domini p

rioris, fed hoc ipfo;

T

ergo, M

aj. patet. INam legislator, dequo

b

habet jus altum in bona pri-

gt

hica

gitur,

[

lg

vata civium fubditor

um, ut de hisade-

molumentum reipublicz juíté difponc-

yh

mnes certum eit.

OM

ie poffit, prout juxta o

qi

|

Min, autem probat. INa

m expedit bono

ut poft inftitutum jure gen-

zeipublicz,

divifionem ad evitandas li.

h

tium rerum

Tij

tes innumeras , & pracavendum timo-

tudm amittendi fuas res do-

Iuj

rem perpe

fut

minia part

icularia, quantum fieri poteft,

non fint dubia, & incerta ;

fed in hunc

aliter inftituta eft prafcri-

W

finem ptincip

li

ptioctiamjure

Canonico approbata ex di-

hi

&is Num. 264.. €rgo.

Contra hanc con-

clufionem.

X

26

Objic. 1. 'Nemo pote

ft transfetre do-

minium rei in altcrum, qui anteced

en.

zrll

tck

i

Difpu'tati'a, VI. Artic, l,

$27

dmcnd& D

ter ejusdem dominium non habuit, fed

TA t

legislator non habuit dominium

quö' ad

At

bona privata civium ; ergo.

"

QU

Confir. Eatenus poffet transfer

D

ri db-ïf

minium, quatenus id expediréet bonoreis

rf ts

püblicz, fed hec ratio non fubfi(tit ;

TAT

ergo, Min,prob. Si translatio dominii

fs. Dro

per legitimam prafcriptionem expediret

Vtrpedi

bono reipublicz , tunc cadem indepen-

Yuinium

denter àlege pofitiva haberet vim trans-

fumaf

ferendi dominium, fed hzc fequela non

Yi

admittitür; ergo,

Min. conflat ex Nu-

j gt

mero 264, Maj. probat. Namillud, quod

otupr-

pertinet ad confervandam rempublicam,

liddte

r

habet vim independenter à lege pofitiva

on.

per folum jus narurale, quod dictat, bo-

indt

i

num privatum cífe poftponendum bono

Lono :

publico; ergo.

Y

"

u

Refp. D. maj. Qui nullum penit

us hä-

sl

buit dominium , C, maj. qui habuit do-

1 f0

minium altam, N. maj. & fic diftinctà

1tido

min, N. confeq.. Ratio diftin&ionis c

ftat ex Num. pracedenti.

Q,)P-«

pl

|honc

'Ad confirm, D. ultimum antec, Illud,

quod pertinet ad confervandam rempu-

tz[cri.-

[

blicam tanquam fimpliciter neceffarium,

C

habet vim &c, C. ant. tanquam purécon-

veniens, & expediens reipublicz, N. ant.

,& conf.

Ratio diftinQtionis eft, quód

"d

iil

translatio dominii per legitima

m prafcri-

[

4

; ptioncm

948

qyaBatus de fure & fu[litii.

T

tionem non fit fimpliciter neceffatia ad

«onfervandam rempublicam, quantüm-

T

vis fit expediens; hinc etiam pro diver.

| &finit

fitate rerum diveríz funt conditiones ad

T

preícriptionem requifitz, & fimiliterin

BC

| quii

vatiis regionibus varia fuünt neceffaria ad

: dattn

candem praícriptionem.

,

^

b68

Objic.2. Et(i judex b

ona

Hdcïpar-ti li«

! QD

tiganti adjudicaret dominium alicujus

! t

xci, fi tamen litigans fciret eandem effc

L

alterius domini, non poflet illam retinc-

T

ze boná conícientià, fed obligaretur ad

; i

Ti

zeftitutionem , quantumvis excufaretur

]

2b illa in foro externo; crgo fimiliter , li-

a.

€ét aliquis titulo praícriptionis acquirat

ET

dominium rei alienz in foro externo

| tl

r À

non tamen ex hocícquitur, quód do,

ET

| Wt

minium obtineat in foro interno, idcó-

que non obfítante prazícriptione obliga-

| d

bitur in conícientia ad, re(titutionem..

| u

fio

Ant. eft certum.. Con(. prob, NNam ideo

primum non excufat in foro interno,quia

juxta regulam juris 48. locupletari non

| df

W

debet quis cum injuria, vel ja&tura alte-

zius, fed id ipfum conting

W

^

it in cafüu 1/c-

|

cundo ; ergo.

Confir. Eatenus ptefcriptio procede-

C

get ctiam pro foro interno , quatenus

C

iliius füundamentum effet bona fides ,

ä

rcqt

fcd hzc deficit, quamprimürm quis ag-

t

nofcit

n

-^ ibijputatio ?IZ lli-n'i. N

329

d

N

nofcit'rem prefcriptam effe alterius, -

, /

adeóque etiam temipore elapsó á jure

definitó falvà confcientiáà candem

Tl

necre non potefl; ergo.

fc:i.-

ü!l]lhm

Refp. C. Ant, N. conf. Difparitas eft,

m

quód judex quà talis non habeat pote.

ftatem transferendi dominium in alte.

pati

rum, fed pracisé habeat poteítatem de-

Alcojus

clarandi ad quem inter litigantes juxta

ht efe

allegata, & probata rei dominium fpe-

J

&ct, ideóque reipía litiganti nihil do-

p d

minii .confertur per fententiam judicis, '

Lntot

hinc fi hic noverit rem fibi adjudi-.

It [

catam effe alterius, non poterit eandem

Qu

falvà conícientiá retinere, econtra legií-:

(tlg

lator habet dominium altum , vi cujus

i do,

2

in emolumentum reipublicz potcít fta-

d

tuére certas leges, per quas dominium

dipr

ab uno privato transferatur in alium ,

n

ex quo ipío patet reí

ponfio aq p/roba:

Wf

1

tionem contequentiz.

li

. Ad Confir. C. maj. D. min. Bona fides

D

eficit , quamprimum quis cognofcit , ^

ilt« |

rem efle alterius fub a&uali prafcriptio-

ne temporis currentis, C. min,

Poft

h )

clapfum tempus przfixum , N. min, &

tl

conf. Ratio diítin&ionis patebit ex di--

o

cendis, queznam, & qualis bona fides

ldcs !

L

rcquiratur ad le

nem,

i

gitimam V'præfcjriptio-

7

'

"

]

Objgc.

—

Tratlatus de fure 'fupiti 4

$30

Objic 3. Quamvis legitimà préfcri-

1 "m

g M

ptione in foro confcientiz obtineretur

dominium rei alienz pro illis; circum-

wLt

u "t

ftantiis, pro quibus priftinus domirius erat

ris ef

in culpa amittendi dominium , contra-

rium tamen dicendum eft, fi eidem cul-

« qu

legisin

paimpingi nequits ergo. — Ant. proba-

tur: leges. conftituentcs translationem

fulig

llf

dominii per przícriptionerh funt poena-

les, utpoté inftitutz ad caítigandam in

(hit

cuftodiendis rebus ac juribus negligen.

EY

-

d

tiam, fed leges poenales non transferunt

enen

dominium feclusà culpà pr;oris domini ;

tt, f&

crgo .

: Confir. Nam cap.

vigilanti de prz-

u d

z'äg

fcript. Alexander III. afferit, easdem in.

j

ftitutas efle ad vitandam (cgniticm ; ergoe

«

.Refp. N. Ant, ad probationem D. maj.

ER

'

W

funt poenales ex fine primario, N, maj.

cx fine tantüm fecundario , tranfeat maj.

quin

& (ic difttindtà min,. nego conf. Ratio

,

diftin&ionis eft, quód prafcriptio fit in-

4 l

ftituta ex hóc fine primario, ne diu ac

fiei

feré (emper incerta maneant. quarum-

tuyc.

dam rerum dominia , üt Num. 264.

Wx'lgi

j

oftenfum eft, etfi cranfmitteretur , quod

T

iptionem pro tl«

of

leges inftituentes praícr

ne fecundario habeant poenam negligen-

l

tie, cürn reipía potiüis intendant cautcl-

fhii

il] (

luam, '.ïiüt c/xfcit. cap. vigilanti conftat.

,

li,

Difputatio i'l'. Zrti&;* L:

ld

951

* Ad Confir. fimiliter dittin&o Ant. N,

AC

li.

conf. Nam textus allegati capituli fic ha-

bet:L.Ephefin? legislator non folüm pro-

Ü

], QU

pter vitandam fegnitiem , & longiterm.

tj

poris errorem , & confufionem tricanali,

vel quadriennali preícriptioni vigorem

Ilf p[oba.

Vationet

legis impofuit, fed ctiam diuturna con-

fufionis, quz ex incerto dominio naíci-

lt Xeni

tur,

:

n'm i

270

Objic. ultimó, Hine fequetetur, qu'i)qi

lgt

^

prifinus dominus fciens rem fuam ab

dIRQUDM,

dotiti

altero legitimé prafcriptam non poffit

eandem íalvà conícientià fibi vendica-

re, fed hec íequela admitti nequit ;

l p-

min.

etgo. Maj, patet, min. prob. Licét enim

juxtaTridentinum Seff.25.deRegularibus

h0

cap. 19. Religiofus praetendens nullita-

D mj

tóm fuz Profeffionis tanquam metu, aut

Yij

vi extottz poft elapfum à Profcffione

(j

. Mi

quinquennium non amplius fit audien-

dus, adeóque in foro externo obligatur

oltin.

ad perfeverantiam , fi tamen ipíemet

du a

fuerit confcius de nullitate Profcffionis,

arum. |

tunc in foro. conícientiz non maneret

D

obligatus ad perícverantiam, üt Sanch..

m

: 7. de matrim. Difp. 37. alií

que fufiüs

n

oftendunt ; ergo fimiliter.

gligtf!-

Confir. Licét Ecclefia ob bonumcom-

cu

mune talem Rcligiofum poffit obligare

u

i

in conícientia, ut elapsó quinquennió

[

Præüc't

x

332

Trn&cïü;;le lfaie ïö*ïuliltü]"

J O

przítet coníenfum internum , vienjus

ratificet füam Pfofeffionem anteceden-

10 f

ter invalidam , tamen defacto Ecclefia

águis

vf

non cenfetur eundem fic obligare,, üt

|ati,

Cardinalis de Lugo hicDifp. 7. Num, 10.

1

contra Sanchez. cit, exiftimat ;

nenti

x

;

ergoó

mullid

fimiliter.

Refp. C, maj. N. min. Ad probatio-

uriak

ümiflo

nem tranfeat Ant. N, conf, difparitas eft,

quód valida profeffio effentialiter exigat

wis pt

liberum confenfum ipfius viventis , cu-

digit

( n

jus defe&um Ecclefia fupplere non po-

Qd

teít, üt conftat à paritate matrimonii ,

adeóque cüm Profeffio invalida non in-

Con

tMent

ducat obligationem perfíeverandi in con-

Ícientia, hinc talis Profe(fus folüm ob-

Qu

ligatur quó ad forum externum,' üt re-

(s

gt

cedens velut Apoftata ple&i poffit , econ-

tta valida translàtio dominit femper exi-

N

eit confen(üm prioris domini , adcóque

Tiir]

loju

illud perlegitimam prafcriptionem trant-

ferri poteft in prefcribentem,

lnl

Ad Confir, tranfeat Ant. N. conf. Di*

(

Íparitas habetur ex di&is, quia fcilice'

hij

Titi

per legitimam prafcriptionem non fo*

I)

f W

lüm apparenter ,. fed reipía transfertut

dominium in przícribentem, adeóque

halm

cüm priftinus dominus amiferit domini-

d

Of

um .rei przícripte, hinceandem fibi nec

ft am-

il [j

quidcnj Xi'nforo conícientiz pote

plius

D

I!

l

"K

Difputatio V1 | Attic, LI,;

V

333

n ?rcu;ug

plius véndicare , econtra per Profeffio-

ts

PU

nem reipía nullam apparenter folüm fit

1

aliq uis Religiofus, adeóque non obliga-

UM

1

tur in foro conícientiz ad períeveran-

Nay,

tiam,

Unde adveríarii potiüs fic argu-

UP E

Amentari deberent : Religioíus íciens

nullitatem fuz Profcffionis non obliga.

Drobati

tur in foro confcientiz ad perfeveran.

titsel,

tiam in ordine; ergo fimiliter fcíens al-

At Cripa

terius przícriptionem effe invalidam,non

m) (l

obligatur in foro confcientie, ut eidem

Bul n

cedat rem

dictis

prafctiptam. . Ex hucuíque

fiDoni,

[f

, Conftat. primó , quód prefcriptio fit

It cot

TE :

obtentio dominii in rem alienam per

mo»

continuatam; poffeffionem juxta mo-

i te

dum, ac tempus à lege definitum: hine

PC

juxta regionum, ac rerum diyer(itatem

ii

variz requiruntur conditiones ad legiti-

i

mam przícriptionem eó, quód hac (o-

frtt

lo jure p

inftituta,

ofitivo, codemque humano ü;

"

A

Conftat. 2. Quód per legitimam ptä4

Ícriptionem non folüm in foro externo,

n lo

'ciüccf

ive apparenter, íed etiam reipía traní.

ettut

feratur dominium ceó , quód Legislator

habeat dominium áltum in bona priva-

Qu

Jmit

ta civium , adeóque poflit transferre

b

dominium ab uno in alterum ; quando

[

id | exigit; emolumentum reipublica ,

"N

. prout

l

ii

p

3 34 | Tratiatus aie furt e Tuftitia.

þdaemïo

pr

out.contingit in prefcriptione, utpo»

*- gt

tc a

d hunc finem primarió inftituta, DC

m n

rerum quarumdam

dominía diu, acfere

smm ,.

Hinc prz.

fempet maneant incerta.

NI L

fcriptio legitima approb

atur

étiam à jure

siertend

Canonico, üt ex integr

o titulo ldc. P'l'?f

Ym Jio

-

. fcriptione patet, :

*

ud, pt

uo

d prafcriptio. legiti«

diionem Á

ma faveat in foro conícientiz non folüm

isdn

in illo cafü , in quo proce

ffit culpabilis

igpt f

negligentia ip

fius domini ,

prout aliqui

exiftimant cu

m Medina , fed etiam fe.

dN

tudo, t

clusà culpá ejusdem , quia fcilicet ,. ut

donri,

t

modo di&um eft, per ipfam prafcriptio-

fed reipía

EE

nem non folüm apparenter ,

gaöd Qu |

transfertur dominium n

.

eutiquam ex hoc

atur negligentia

B

fine primario ,. ut puni

fed ex

hoc fine princi»

n «

prioris domini ,

n

paliter intento ,

tie incerta maneant do-

" minia privata.

Reftat igitur, ut fingu-

Ti qi

ltdae

"lis conditionesa

d legitimam przícriptio-

D i

nem requifita e

xponantur, ícilicet pot-

bona fides, & continua-

( H

feffio, titulus;

Dio

'tio per tempus à lege ftatutum,

ftülie

.—ARTICULUS 1l

m i

Thra

An , €9 qualis Poffeffio

requir4-

?

lt

£ur ad legitimam prefcriptionem

pr?f[nm

cu-

jus

] Wfll

272 PR?D' h Qgc?d poffcíhio fit .r?i al?

/

í

Á

Difputatio VI, Artic. 11,

33;9

TM

jus detentio, corporis, animi, &j

uris

m'uml K

adminiculó fada, cadémque divid

atur

( fere

in meré naturalem , meré civilem .

,&

I g,

mixtam, feu com

pofitam ex utraque;

tiotie

üt Num. 146, & feq

uenti didumeft, Ubi

1

l.

advertendum , quód nonnulli poffzffio-

nem illam dicant civilem; qua inchoa-

X jj

taeft, per apprehenfionem , íeu tra-

o folun

ditionem folàm fidam , quando fcili-

Qu pabii

cet defe&um cor

poralis apprehenfionis:

Qtt du

fupplet favor legi

5,feu fictio juris, üt in

um (

cafibus Num. 31. addu&tiscontingit. Se.

Tictt,

cundo, ctfi rei incor

poralis, üt famz,

torpto.

honoris, dignitatis, li

bertatis

:

&c. poffef.

D

drtia

fio appellari foleat quafi

poffeffio , có ,

Verhot

quód bona przdi&taa

pprehendi non pot.

lienta

fint corporaliter,

nihilominus ifthic pof-

tyie

feflio, & quafi poffeffio tanquam eadem

n d

accipiantur, Tertio, quód poffcffio ci.

u ngy

vilis quidem continuari

poffit abíque po-

teftate naturali,

aínpt

non tamen abíque illa

jt ol

poffit inchoari, àt Num, 137. oftenfum .

Vl

[yim

His pranotatis

'Dico r, Ado

-

fentialiter re

mnem præfCripti'oncm et-

quiri faltem aliquam poffef-

23—

!

fionem

; ità communis, & certa Theo.

logorum fententia. Probatur. Nam jux-

'qüW

m

ta regulam 3. juris in 6. finépoffeffione

praefcriptio non procedit, & juxtaL,2j.

ridt

p

ff. de ufucapiene, finé profeífione ufu-

capio

N

"

535 * .rmtffgui de furt&fuli&i;.'

j 4

capio cont

ingere non poteft , adeóque

ss

tum jure Canonico,

tum Civili ad om-

qemie Y

nem przfícriptionem fimpliciter neceffa-

diffo i

ria cít poffeffio ex parte prafcribentis,

oentüt

hinc ortum eft illud axioma juridicum :

«iü put

non plus prefcriptum, quàm poffeffum.

em fut

Neque obfítat, quód aliqua przícriban-

i lat

tur, quz tamen poffideri non videntur,

dfmat &

uemadmoduni contingit , fi debitor,

si i

aut reus praícribat contra a&tionem per-

p

fonalem, velrealem fui creditoris , vel

il i

a&oris &c. Contra enim eft, quodetiam

m t

in tali caíu,detur poffeffio, aut quafi pof-

gundcm t

feffio, nempe illud , quod poffidetur, aut

non inquietari à creditore, aut alio ad-

JsConrhr. |

verfario. Hac itaque quies, feu liber-

wl

tas ab alterius a&tione dicitur poffideri,

Dico 2. Ad inchoandam przícriptio-

fa. d

274 .

Ui

nc

m neceffaríó requiri poffeffionem na-

v

turalem fimul, & civilem, etfi ad con«

tinuandam fufficiat fola civilis,' fecusau-

put p

mjux-

[]j

tem fola naturalis, Probatur. Na

d don

taL.3. f.1. ff.de acquirenda poffe

ffione:

V, ne

ani-

adipifcimur poffeffionem corpore, X

anif-,

nf

moó;

nec per fecorpore , nec pet íe

a

mó, & juxta L. 4. C

od. codem, licét

dtï]*.üu

offeffio nudó animó acquiti non potlit,

tamen íoló animó poteft retineri, & jux«

Quig

N im q

ta L.3. $.6.ff. codem:

pofíeflio amitti (o»

ló animQ poteft, licét acquiri non

( l

Pof;f

-

l

Dsfputatio V!i 4rtic. V.

237

t) D)

(

fit &c. . Sed pra(criptio legitima folüm

lon

eatenüs inchoari, aut continuari poteft,

:lmm[]ä

quatenüs inchoatur , vel continuatur

(niy

)

pofleffio juridica, üt numero praceden-

ilmdm ]

ti oftenfum eft; ergo. Ex quo ipfo ul-

Bol

teriüs patet ad inchoandam prafcriptio-

t

nem íufficere pofle(fionem civiliflam ,

VWdeny

üt pleríque Theologi , & Jurisconfulti

affirmmant. contra paucos diffentientes ,

dehin,

J p

quia fcilicet poffe(fionem . naturalem ,

hu vl

fcu apPrehenfionem corporalem fupplet

fidio juris, ut predida poffeffio zqui-

tdam

qui-

valeat naturali, & civili, adeóque etiam

k dit

eundem cffedum praílare poteft, Ex

his

ilo4t.

j ihet-

Conítat, 1. - Ad omnem rrzícriptio- 275

fideri

nem neceffariam effe poffeffionem juri-

dicam , adcóque illum preícribere non

O

J f

poffe, qui nequit juridicé poffidere, fi-

TO

ve deinde haec impotentia fe teneat. ex

parte poffidentis, (ive ex parte rei pof-

[tisti

Vunjtr

Íef[z: hinc privatus preícribere non po-

&fiote

teft dominium in rem aliquam publi-

cam, nec laicus prafcribere circd bene-

atl

ficium Ecclefiafticum, decimas clerica-

( at

N

les, aut jurisdictionem in períonas Ec«

clefiatticas , nec Religiofus profeífüs',

150 l

quidquam faüo nomine privato &c. quia

, AOl

mittl

fcilicet omnes przdicti habere non pof-

fünt poffeffionem juridicam. Idipfurm

E

dicena

100Wf

ü

4

4

Di[-pu

El 333

Trállatus de fuse ó fuflitia,

u ptc

o

dicendum de fervo , qui fimiliter ex in-

t

capacitate poffeffionis juridice non po-

willl 1

Wiioh , !

teít prafcribere exceptá folà fuà liberta-

gfacl

te, üt alibi dicendum erit, econtra po-

teít dati prafcriptio unius Ecclefiz , E-

ga (clit

vffdert

pifcopi, aut Beneficiati circa decimas

- Clit ]

Ecclefiafticas , jurisdidionem &c. ad-

versüs alteram Ecclefiam , Epifcopum ,

PT

rl

Beneficiatum , quia fcilicet in his cafibus

dari poteft juridica poffeffio.

pll'cüum.

sjim o

276 . Conítat,2. Quód rem alieno nomine

poffidens eandem fibi prafcribere non

ts

zícribere poffit alteri, cu-

f po)

poffit, etfi pr

*

R

jus nomine p

offidet, nam prafcriptio

gui d

folüm eatenus procedit, quatenus pro-

ie, qi

Hinc ufufru&uarius ;

d dne

cedit poffeffio.

Y

Emphyteuta, va

.

*

fallus, nequit prefcri-

EU

bere fibi domi

nium dire&um, quia fci-

ais d

licet rem in ufumfrudum, Emphyteu-

Rs

fim ; aut feudum à Dominó conceffam

Qs

»

ditimr

íolüm poffidet nomine íüó quó ad do-

minium utile, fecüs autem quó ad. do-

Mcuai

zninium directum. Hinc cap. Clerici 16.

FO

: ,qllö

quzft. 2. univeríaliter ftatuitüur ,

d f

€a, quz primario poffidentur

( id eft

ii

nomine alterius ) in jus proprium pra-

Il

fcriptione temporís non poffint revo-

It

cari.. Quod proinde longé magis di-

fs

cendum de illo, qui rem aliquam potii.

'dlll]]]m

uc&ta &c, econ-

dct pro commodata,cond

&

tra

Qu

J

-

-

/

Difputatio VI. Arti, £l

339

lttrin

t 0.

tra pote(t tutor przícribere ratione fui

pupilli, Profetfus nomine fui Ordinis

.

Religiofi , fervus nomine fui domini ,

po.

i F.

filiusfamilias nomine fui parentis &c.

quia ícilicet przdidi potfünt legitimé

Q dtiy

offidere nomine alieno.

P

F

-. Conítat. 3. Quód prafcriptio (e n

Oh 227

VÁcopi,

extendat ultra limites poffeffionis civilis,

licaf

juxta illud: non plus ptefcriptum, quàm

—

pofleffum. . Hinc fi quis prefcriptione

) lormine

t ton

legitima obtinuiffet jus colligendi deci-

mas intra fines alienz Ecclefiz, non ta-

Jiri Q

men propterea ptaícripfiffet jus colli-

vt

gendi decimas ex novalibus alienz Ec-

J o«

clefie, quia fcilicet illas decimas nun-

Ddri ,

quam antecedenter poffedit , ideóque

i

nec preíctripfit , üt ex cap. 29. de deci:

xkfn (d«

mis conftat,

Similiter fiquis obtinuif-

ynytte

fet praefcriptione jus 'colligendi decimas

oncefam

Q1l d

exagris, non propterea przícriberet jus

decimarum ex vineis, & poffidens fola

TU

paícua in fylva aliena non praícribit hac

tríi1b,

poffeffione jus lignandi, aut venandi in

qi

eadem fylva &c. quz pariformiter pro-

i el

inde aliis cafibus applicanda fünt, ob-

? p

fervanda tamen , quód jus prefcriptio-

a

ne obtentum poffit.fe extendere ad mi-

qgs Ü

J

nus contentum iü majori, quemadmo-

m

dum jus ducendi plauftrum , vel agendi

( u

udit jus

[

equum peragrum alienum incl

E

ambgf

1

940

Tr;zäaiüs de 7ure"ö- ïüjiitia; -

»

fambulandi , ideóque fiquis primum pra-

«v

criptione obtinuiffet , hoc ipfo parifor-

;9, Q

mitcg obtinuïlfct fecundurmn,

ii gOt

4

qlo neg

ARTICULUS IIFI.

s ado t

Preno

4n, €À qualis titulus a legiti-

&

amam préfcriptionem requiratur?

wütin t

Ts olt

ä78

Ranot. 1. Quód titulus fit fundamen-

P

. tum poffeffionis , feu caufa aliquid

i 1

poffidendi , tanquam fnum , cujusmodi

d qu

eft titulus emptionis, donationis &c. üt

into, 4

Num. 34. di&um eft. Caterüm injure

trrei du

civili omnes tituli ad $. fequentes revo-

MITUT

cantur , fcilicet pro foluto, pro emptore,

"tty d

ro herede, pro donato, pro derelicto,

mils «

pro legato, pro dote, pro fuo &c. ubi

advertendum , quód nomine ultimi titus

N

Vib

li fcilicet pro fuo, omnces reliqui à ptz-

AOX (

cedentibus diftinái comprehendantur ,

yalumy

cujusmodi eft plantatio, ædificatio, fpe-

Tityr j

cificatio, mixtio &c.

Pranot. 2. quódalius fit titulus verus,

Xtetuf, ]

"ii

qui fcilicet re ipfa fubfiftit , & eft jure

alur

validus , prout contingit, fi intercedat

donatio legitima , aut emptio.

Alius

And

autem fit titülus apparenter talis ; quod

l

, Rs

fimpliciter contingere poffe mox patebit.

lt

mi«-

Interim advcr;cndum, guöd hic no

ne

W

[

T

*

:

i hs

Diffutatio V, Artic. fWl

345

li.

ne tituli veri non intelligatur titulus ju-,

ftus có , quód hic latiüs pateat, & ap-

plicari poffit titulo etiam, apparenti ,

Il

quando nempe intetcedir bona fides, li

€ét adio reipía effet jure invalida.

(] hi.

Pranot. 3. quód titulusapparenter ta-

Mlri

lis in tres claffes dividatur , fcilicet co-

loratám , exiftimatum , & prefumptum,

It

Titulus coloratus dicitur, quando re i-

fuliqid

pía fübfiflit a&tio per titulum fignifica-

utodi

ta, feu ex aliquo defedu occulto inva-

Q Ut

lida, quemadmodum contingit, (i fiat

iL ij

donatio , aut venditio ab illo, qui puta-

1010

batur rei donatz, autvendite dominus,

cim re ipía talis non fuerit. Titulus exi«

Tntrt

rtldo,

ftimatus dieitur, quando putatur , in.

. ubl

terveniffe adtio per titulum fignificata ,

quz tamen re ipía non interceffit , ot fi

N

i

quis putaret rem fibi effe venditam, cüm

Vr ,

tamen ecadem fuerit donata.

Titulus

li, f

prafumptus dicitur, quatido folüm prz-

fumitur interceffiffe aliqua actio, fedig-

noratur, quanam , aut qualis illa fuerit,

UO

AL jure

üt fi quis poffideat bona fide rem tan-

quam fuam, determinaté autem nefciat,

:rccQat

anillam donatione, emptione, hzredi-

Al

, qui

tate,autalià fibi a&ione acquifiverit. His

prxnotatis

patcbir.

