cofnunitatis, penes quam eít dominium,

LT

t G

adeóque bona accepra fünt minüis alie-

na, & ideo ipfa communitas eft minus

t

invita, fi tollat domcefticus,: quàm ex-

N

tfaneus,. Caterüm Cardinalis de Lugo

T.

Difp. 3. fe&t, 8. cenfet, ad furtum mor:

d

YTR

tale Religiofi ex rebus füe communita-

tis plus requiri , quàm ad füurtum famu-

iyf

li, fufficerc autem minüs, quàm adfur-

ülünt w

tum filii, obfervans preteréa minorem

(

'

quantitatem. füfficere. in communitate

lt

t qu

paupere, quàm divite ; Praterea fuffi-

cere minorem; fi rem acceptam det ex-

àqui

traneo, quàm fi eandem fibi applicet,f(i-

3

mu! adjiciendo reliqua , - qüa fuperiüs

Vs

de furto filii di&ta funt. - Hac omnia ple«

nap

rique applicent fervata proportione quó

ieintt

ad furta inter amicos eó, quód fingula-

Wolimy

ris amicitia alterum reddat minüs invi-

und,

tum, quàm fi alius non amicus rem

yrum

eandem tolleret.

jf

uzr.4. Anea

dem quantitas fufïiciär466

ad füurtum mortale ,* fi per fingulas ac-

ntoditt

ceptiones fümàtur quantitas levis uni ,

qiM

eidémque domino , quz füfficit , fi illa

m

quantitas tollatur una acceptione? Refp.

t

r furta

Obfcrvandumk effe difcrimen inte

pt::l-

M

ming-.

(

-

$572

m&mu de jure Cv juflitia.

D po!

minuta fucceffivé illata eidem domino

j, eti

breviori, quàm longiori intervalló tem-

ulacut.

poris, quódíi enim furta minuta fiant

f DtoY

jntra modicum tempus, tunc juxta com-

tio 4pu

muniorem fententiam cadem quantitas

habebis

fufficit, quz fufficeret, fi unó, eodém-

ju, 4

' que furtó tolleretur, fecüs autem fi fiant

€uln, (

cum interpellatione temporis longioris,

At on

unde Cardenas differt. 31, N. 114. cum

donirist

Navarro, Leffio,Sanchez , alií(que cen-

fequect

fet, dupló majorem quantitatem requi.

ri ad gravitatem injurie per.furta minu-

p «

at

ta longiori tempore facta, quàm fi ca-

fmino

dem modico tempore fuiffent commif-

fa; quodnam veró cenféatur tempus

d qu

n dife

longius, Theologi difconveniunt , nam

alii nimium rigidi cenfent neceffarium

t t

integrum annum , alii nimis. liberalis

It «t

fut v

contenti funt hebdomadá: fed Thambu.

rinus cenfet, hoc univerfaliter definiri

fieader

Quius

non poffe, fed confideratis omnibus pru-

denti arbitrio ftatuendum: an, & quan-

ditim

do pro diverfitate rei acceptz &c. tem.

Qpb

ID

us cenfeatur notabile inter unum ,. &

aliud furturn.

!t d

467 Quer. ;. Quanam quantitas requira-

YT

tur, fifurta minuta ab uno, eodémque

f

&t

fiant diverfis dominis? Refp..cüm com.

muni fententia, certum imprimis effe,

z2

Ce, W

minis

T

quód per furta minuta diverfis do

a&q

,

4

t

"

binvutdtio l;ill.., &ttic. W.

$73

D

fa&a poffit peccatum mortale commit-

Qin,

ti, etfi fingulis folüm modica quantitas

Ri

tollatur.

Ratio defumitur, ex Scriptu-

LUTY

ra Proverb. 8. ftatera doloía abomina-

QUi

tio apuad Deum , .& Deuiteron. 25. non

Q

habebis in facculo divería pondera ma-

T g

jus, & minüs, abominatur enim Deüs

hg

eum , quifacit hoc &c, . Quodfi cte-

PT

nim non effet furtum grave , fi diverfis

Q

dorminis modicum quid tolleretur, tunc

Íequeretur , quód contra allegatos fcri-

tj

MO

pture textus mercatores, aliique non

i

peccarent mortaliter ,. fi meníuram ju.

(Ontj.

ftà minorem ufürparent in rebus venden«

ftots

dis, quz , aliaque fufiüs deducit Carde.

nas differt. 23. Num, 102. Ceterüm ple-

, u

fu.

rique fatentur requiri tmajorem quantita-

Vs

tem ad gravitatem injurig illatam per

ïhamh;m.

furta minuta diverfis dominis, quàm

t idin

fi ceadem furta ficrent eidem domino, in

quibus tamen ulteriüis obíervandurh cít

t

i

difcrimen , quód fubinde plures perío.

Jf«

nz phyfice diftin&z in fenfu juridico con-

Umi&

ftituant unum dominum, àt fit in in-

tegra aliqua commnnitate ,. prout ha-

bente jus commune in eadem bona, &

eqitt

m

tunc pariformiter difcurrendum cft , .fi-

cut de quovis alio 'domino tum phyfi-

( eot.

cé, tum moraliter unico ; aliter veró ,

mij Cü.h

fi plures domini non conftituant juridi-

dominis

l]

Y

*"

1

——

$

ïrd'&xztu:j dä fure & fuflitia, :

$74

€e, five moraliter unum dominum, &

mgml di

gl al

de hoc affignata procedunt.

468

Quzr, 6. An extrema nece

ffitas acci-

gipubli

pientis rem alienam fufficiat ad tollen-

j dvb

dam rationem injurige in boais fortune?

& muli

Refp. affitmativé cum: D. Thoma hic

exrem

quzfít,' 66, Art. 7. & communi Theolo-

jicité o

gorum fehtentia.

Ratio eft: tum quia

fübtzte

gum du

dominus in tali caíu non poteft rationa-

biliter effe invitus, cüm ipfe graviter ob-

pecefaria

m ln

ligetur ad: fübveniendum alteri in extre-

ma neceffitate conftituto, .nifi forté ime.

iherius^

mineret illi idem periculum , tum quia

eui tame

rerum divifio non nifi füb hac conditio-

fitt pot

ne faltem tacita e(t inftituta, ut.in ex-

fmem à

trema neceffitate nulli prz altero com-

m d

eteret peculiare dominium , fed ominia

m totu

effent communia , hincimprimis con(ti-

[ici hi

tutus in tali neceffitate pote(t alteri tan-

, C

tum tollere ex bonis fuperfuis ejusdem

otíera

ftatui, aut vitz fuftentandz , quantum

Que

hic,'& nunc ad fublevandam neccefliga-

pradd

tem-.extremam requiritur , üt ornnes

Carden,

"Theologi fatentur.

Id ipfümn extendi.

a

tur ad cafíüm ;. quando alter.non habet

m ]

bona fuperflua ftatui, habet tamen bo-

quta

na (uperflua, fuftentationi vitz , quod

- Wioy

tamen Haunoldus tom.dejure, & jufti-

E

tia tract. 2. N. 343. limitát, ut alter ex-

é ma-

pum,

tsl

inde non üatitg- üncidat-in vald

PA

gnam

"

1

j

Dijputatio VIIL. Artié. WV.

575

m i

gnam diverfitatem' 4 ftatu priftino eó ,

quód aliàs id cederetin grave damnum

g

r

reipublice humanz; nam minuerentut

lbt

in civibus jura fe honefté locupletandi ,

& multi (e temeré in talem neceffitatem

Ti

"MY

extremam conjicerent hac fpe freti,quód

licité poffint ad hanc fublevandam aliis

[ut q

[ utiqu.

fübtrahere bona , quantumvis ad illo-

Witt o

rum íftatum confervandum fimpliciter

neceffaria. . C&terüm fieri poteft, ut e-

ii

n

ii

tiam licité accipiatur aliquid ex rebus ad

alterius viram folüm hodie requifitis ,

m qi

C ORAT

cui tamen neceffitati idem poftea fubve-

nire poterit, üt fi quis poft triduanam

Utitet

famem &c. clam acciperet alteri; par-

10 001«

lomni

tem dimidiam fui vid(üs diurni , iroó e-

tiam totum vidum, fi fciret , alterum

Y tot

licét. hodie jejunantem * habitarum: die

d

craftináà, unde comedat, àth

p lt

obíervant,

j

?c p'l?riquc

n

n

Quzr. 7. Qua

ido cenfeatur ad,ciïcxg,

dj

przdicta neceflitas extrema ? Refp, cum

j o

Carden. differt,8. cap. 1. neceffitatem ex-

Ti

trematn totiesadeffe, quotiés adeft peri-

;; hbt

culum proximum amittendi vitam ,. nc-

p

que ex ultronea aliorum liberalitate ex.-

li W

pectandum cft ullum medium fuftentan-

,Vi

di vitam.

Et hinc |.Carden, concludit

Ts

primo, quódífi aliquis ad eas circumftan-

j D

tare noa

tia,s fit redatus, ut vitam fuften

"

4

: *pollqit

1

$76 Trc&afus ldi 7ure. & juflitia.

N

poffit nifi peccatum mortale committen-

- $nem '

do, ícilicet agendo ficcarium ab altero

füipendiatum &c. talem veríari in ex-

"kemila

tma D

trema neceffitate eó, quód talia media

non fintlicita, neque ad vitam fuften-

anc f

tandam ordinata.

Concludit fecundo

lm lu

fmpl,

idem dicendum effe de Nobili, qui tan-

tüm medicando fe alere poflet ità, ut

(ir n

hzc mendicitas ob íummum dedecus fit

mubierà

tertito à

ei moraliter impoffibilis, càm confítet

aliquos fic efle affe&os, ut potiüs mori,

eft oltn

quàm mendicare vellent, idque nonnul-

f fque

li extendunt, fi talis cogeretur non abf-

futtum,

furtipt,

que (umma nominis, & familiz infamia,

exercere officium fuo ftatu undequaque

hbct j

indignum.

Tertió, idipfum aliqui cum

fhtt n2

m 4ien

Cajetano affirmant , licét ex paupertate

mnon.illico , fed inra tempus hyemis,

tefate

aut aiftatis mors immineat, adeóque pof-

li ic,

fc. talem .licité tantum accipere alteri ,

tutem d

quantum adavertendum illud periculum.

bent tj

requiritur. Id ipfümá fortiori dicendum

tüs vetb

de captivo apud infideles , qui Domi-

tfünt n

num adeó crudelem , aut impium na-

s ex

€us eft ,. ut in vite, aut fidei Chriftia-

otjt

ittendz periculo manifefto veríc-

t (

nzam

tur ,

fecus autem , fi neutrum pericu-

Vetitn

lum adfit.

t

Quar.8. An etiam gravis neceffitas

470

d q

C.m

Plælog

excuíet injuri;m illius, qui accipit r

16*

[

j

Difputatio V1I, vArtic'.. I,

$77

Wt

LE

alienam? Refp. negativé juxta propofi-

tionem 36, ab Innoc. II. damnatam :

Permiffum. eít furari ,non folàm in exe

lt

trema neceffitate , fed etiam in gravi j

AL s

hanc fiquidem propo(itionem non fo-

lt

lüm íub termino furti in fenfu (tricté

l) qni [lï |

fumpti, quod femper illicitam eft, cüm

:fjfä,f;!

fit clandeftina acceptio rei alienz ratio-

hdu

nabiliter invito dominó , fed etiam füb

1 conf

termino occultz acceptionis prohibitam

ümyr

d

effe oftendit Carden. differt, $3. N. 12.

& fequent. nam ille reipía committit

I od

furtum , adeóque illicité agit, qui rem

tititi

fürtipit ,, ad quam accipiendam nullum

Mi

habet jus, fed conflitutus in gravi necef«

QU um

fitate non habet jus accipiendi clam

UT

rem álienam, vel enim omnesin tali ne-

05

ceffitate conftituti habent tale jus vel (o-

ul

]àm hic, aut ille determinatus, neutrum

&t ii

autem dici poteít, non enitn orbnesha-

ii

bent tale jus, üt D. Thomsas fupra cita-

At

tus verbis fequentibus docet: quia mul-

Ya

ti funt neceflitatem patientes ,, & noa

um

poteft ex cadem re.omnibus fübyeniri ,

Chilts

committitur arbitrio üniufcujuíque re-

bv

rum fuarum difípeníatio , üt ex iis fub-

npctku'

veniat neceffitatem patientibus. Neque

etiam unus prz altero habet jus ejufmo.

geetl ^

di, quia fcilicet nullo fundamentó hzc

prarogativa nititur; non enitm füfficit ,

sl lf"

[o)

-

quod

-

T

|

$78 Trn&gtu: de 7ur?cf-r 7a/f£iia,

Tihita q

quód dives obligatus fit ad dandam e-

leemofinam , gravem neceffitatem pa-

qaldt

tientibus , hzc enim obligatio non re«

m, &

Ípicit potiüs hunc, quàm alterum deter-

W qw

zinaté , üt conílat à paritate Epifcopi

m ft0

il exten

habentis obligationem conferend i Bene-

ficium vacans alicui Clerico , nam hzc

ericuli

obligatio non refpicit potiüis hunc, qnàm

u

alterum zqué idoneum, ideóque unus

m, Hlä h^

non habet jus pra altero

jtb, d

petendi Bcncfïf

(ttà. 090

cinm; ergo.

D

471 Qumr.9, Quznami

gitur fit gravis ne-

toftbus:

ceffitas, de qua Numero pracedenti a-.

Retio

&um eft? Refp. cum Carden. Differt. 8.

Confl

Cap. 1. gravem neceffitatem effe illam ,

Qd

t (0

quà aliquis verfatur in periculo proximo

magnz miferiz, autacu in illa confti-

Mf

tutus eft, eujufmodi eft gravis morbus ,

Qu Ri

licét non lethalis , viétus valde tenuis ;

t ]

non niíiad vitam miferé fuftentandam

tonjtga

füufficiens &c, unde fola gravis neceffitas

iltetum

non excuíat accipientem rem alienam

(tdis,.

ab omni penitus injuria, ficut excufat

neceífitas extrema , etíi gravitatem in.

tpiets

WO ChtQ

juriz raultàüm imminuat, ideóque Laym,

Vs r

lib. 5- tra&t. 3. parte 1. Cap. r. cenfet,

d n

non facilé damnandum peccati morta-

i W

lis miferabilem mendicum, qui.ad fub-

levandam neceffitatemn füamà divite prae

o (

gt

fertim antca rogato clam tantu

m fub-

Wi

tcahit,

"

Y

ul

| vzbu:u:ia Vil d

379

n

mïriic, quantum hic , & nunc requic

i-.

[lmb]] H

tur ad depellendam predi&am neceffita.

Ü

lmm le'

temn , etíi quantitas rei acceptz fit fna.

d

jor, quàtm illa, quz aliàs fufficit ad fur-

tum mortale ; imó nonnulli affirmant ;

"i

,namh;

id extendendutn effe ad cafüm , in quo

periculum proximum imminet pariendi

lt g

Qu u

jadturam magnam quó ad foórtunze bo-

na, nifi hüc, & nunc ftatim utatur re a-

]i

lienà, ütcontingeret , fiquis captivita-

tem. non poffitevitare, magno litró ab

gubo.

hoftibus redimendam, nifi ftatim con-

Ti

Diet

fcensó equó alienó fugiat. Ex his

Conftat. 1. Quód gravitas injuriz cit- 472

fjl

€a materiam de fe fufficientem ad pec-

Yorito

«atum mortale. per accidens - imminui

T

poffit quó ad' citcumf(tantias perfonz ,

Qd

Itb

cui fitinjuria , aut à qua eadetn infers

tut.

Primum contingit quàó ad furta

od

conjugum, filiorum, famulorum &c:

st

alterum contingit, ratione illius necef-

Lt

fitatis; in qua perfona rem alienam-ac-

T

cipiens eft conftitura.

Utriufque fun-

gtl

damentum habetur in co, quód in prz-

d

di&is circumftantiis dominus non poffit

f

efíe rationabiliter iüvitus quó ad ean-

j mott

dem quantitatem materie , circa quam

at

poffet effe rationabiliter invitus etíam

hitept

graviter quó ad períonam externam ,

te non cenftitutam.

1 ^

a—ut in tali neceffita

gt

9 &.

Conftat

Á

Trallatus de jure d fuflitia, .

;8o

* Conftat 2, . Pariter poffe decrefcere

ji,mot

gnor a

injuriam ratione qualitatis rei accepta

eó, quód regularitet loquendo dominus

ia

non fit adeó invitus , fi furtum contin-

duS.ï

leirdi

gat in rebus, quz fervando fervari noa

poffunt,. àt efculentis & poculentis, aut

er quii

iniis, quz paffim omnium injuria funt

mnatío

runt, d

expofitz; üt arbores pomiferz ultra fe-

pes propéndentes &c. ficut econtra funt

pen t

magis inviti rerum domini, fi furtum:

v

Z

contingat circa pecunias, fupelle&ilem

domeíticam &c.

[

N

r

dit x

"Conítats. Quod in ratione tempo» — uj

zis injuria per accidens decrefcere potfit,

( pa

fi fcilicet per furta mibuta , eadémque -

witird

RTE

longiori tempore interpollata aliquid ac-

cipiatur, quia fcilicet tunc damnum a-

Ts

deó grave non infertur, quàm fi eadem

qoyd

fumma fimul, aut modico tempore tol.

Miqud

leretut.

Caterüm hic advertendum eft :

tenuY

uód previa intentio per furta minuta

obíen

perveniendi ad magnam quantitatem fit

füthelg

peccatum mortale , idque totíes repetae

j itiq

h

tur , quoties furtum leve committitur

ex intentione predida.

mgl'uia :

[

qu [

ARTICULUS V.

jy

De iujuria in bonis fama, 6 bonoris,

fl

423 qyRan. 1. Quód fama, de qua in prz-

n

o.dc

d fcpti agitur üt boqa exiftimati

T

vità

«

$3Y

: WifputatioVML, ArticV.

m

vitä,,mor-ibus , aliifque dotibus alterius ;

o

Uty

honor autem prout à fama diftinguitur,

fit externa teftificatio excellentiz alte-

It

rius, ideóque famze diredé opponitur

MT

detra&io i honori autem contumcelia ,

lt

ex quibus utraque lz(io eít injuíta cxifti-

TET

mationis alteri debitz , fed in co diffe-

? ul

runt, quód detra&io lzdat exiftimatio-

Tite i

nem alterius faltem moraliter abfentis ,

L fiu

bt

quando (cilicet eo ignorante illius exifti-

matio minuitut, Contumelia autem -

dat exiftimationem alterius faltem mo-

du

raliter przfentis, ità ut eidem feu phy-

1t l

ficé prezfenti verbo , aut faQto fiat ali-

Ütqut

quid in denegationem honoris, aut prz-

(

fenti moraliter folüm , prout contingit,

Qp

fi illius nomen, effigies , aut ftatua ali-

$od

quo probró afficiatur, aut aliis de illo

hotti

aliquid dicatur in eum finem , üt id ei

tind

renuncietur, prout plerique Theologi

v Dd

Oobfervant, hinc à detractione, & con.

i

tumelia difcrepat judicium temerarium,

T

& iniqua fufpicio.

Nomine judicii te-

gt

merarü intelligitur firma fententia de

malitia alterius levibus motivis innixa ,

iniqua autem fufpicio eft affentus con-

i

jun&us cum formidiné de malitia alte-

gt

ftius levi motivó innixus.

N

Przn. 3. Quód per detra&ionem fa-

474

iuä W

ii

ma dupliciter violati poflit, fcilicet dire-

*

[

Oo;3s

'

e

$82

m&am defure & Zuflitia,

jp ii

&e,&indire&é, &imprimis quidem dire-

&té violatur modis fequentibus: primó,

j

equ

yd

fcilicet imponendoalteri falfum crimen ,

I

five dein perignorantiam, five per mali-

pl

yrimen

tiatn, in quo cafu detradtio ratione men-

Ml

dacii duplex fpecie peccatum eft, peculia-

ziterin confeffione explicandum. Secun-

,

Tun

p r

doó; manifeftando crimen occultum alte-

(

rzius,licét reipfa verum, — Tertio, crimen

i

n

illius iniqué accipiendo, & exaggerando.

Qu (

fel o

uartó , bonum alterius fadum detot-

quendo in malum. Indire&té autem dc-

lum f

fatigne.

trahitur fama alterius, negando bona

fa&a ejusdem, vel eadem imminuendo,

cimdt

aut illa reticendo in iis circumftantiis ,

fürmela

jn quibus eorum commemoratio fervi-

Tiium, d

ret ad impediendam diminutionem fa-

Qu vt

dets

mz; quibus poftremo accedit laus frigi«

da alteriusità, utaliis bona facta com-

dians

mehüdantibus/ eadem fic aliquis laudet,

fum &

ut fimul vilipenfionis fignum prazbeat.

fedur

Hac omnia fequen

Bfv

tinentur 2

Eibus verficulis con«

ün,

Amponens , eugens , manife/?rm, in(mal;: ver-

ti) ü[

t£ns ,

,

Qui negat , aut minuit , vetieet , laudatque

p

. remi[só.

ly

à detra&ione differt fufürratio , licét fz-

|

pius curn illa conjungatur, confiftens in

p

t ad diffolven-

cg , quód precipue tenda

am

; d

b

/

c

i

j

bilputat:o' VIII, Artic, V,

183

ii

dam amicitiam, & charitatem mutuam,.

Utj

ideóque juxta. D. Thomam ex naturá

lMum

fuá eít gravius-peccatum' detra&ione s

l

ii

quódfi huic conjungatur, firmpliciter exe

Itb

primenda erit in Sacramen

;

to pocpitcnf ,

"

Á t

tiz.

Pren. 5;

» Quod ccmtuniclia dividatur 47f

Itm d

ftridam, & infenfülatiori famptam.

Oi

U

traque in genere eft didtum , aut fa-

Qd

G&um , quó derogatur honori alterius ,

d

fed differunt in eo, quód per contume-

uml

liam ftri&é fümptam minuatur honot

hb u

ratione morum , üt fi quis alterum in fa-

Vfuttd)

ciem dicat adulterum , furem &c. Con-

(atit,

tumelia latiàs fümpta dividitur in. con-

D r

vitium , & improperium.

Primum ptz-

w

cipué veríatur circa: defe&tus naturales*

dul

alterius, üt fi quis alterum dehoneftan-

L 4

du

di causá dicat fpurium , cecum , gibbo-

qui

fum &c. improperium verfatur circa de-

J

fe&um indigentiz cum injuriofa come

memoratione auxilii ad eam fublevan.

a o

dam, fíive . à fe, five ab aliis prz(ti-

"N

ti, àt fi quis Nobili in faciem obji-

ceret, quód ex auriga, vel nauta pér fe

m

promotus fit ad ftatum Nobilitatis &c.

His prznotatis -

atl

Quzr. r, Af judicium temerarium fit 4»6

Vil

peccatum mortale ex genere fuo? Refp. -

D. Thoma hic quzít,

difore

alürmativ& /cum

O o 4

O.

j84 | ll'm&;zm: de?ml*eä-' 7u/2i£ia.

60, Art. 2, & communi, ac certa T heo-

iique

qintet

logorum fententia, ' Ratio patet exin-

de, quód judicium temerarium folüm

ipett

per accidens poffit c(le levis injuria alte:

nett )

Cardit

rius, i fcilicet verfetur circa levem rem,

feu peccatum aliquod veniale, adeóque

ue ol

fequitur ,. illud.de fe effe gravem inju-

Qu

riam ; & ratio huius á priori exinde de-

ii g

fumitur , quód quivis habeat jus propric-

Aj

tatis ad bonam de fe exiftimationem a.

Di 1

fententa

pud alios confervandam , quamdiu non

ádíunt motiva fufficientia in oppofitum,

u (j

juxta illud axioma: quilibet przfumen-

nora )u

' du$ eft bonus ,. donec probetur malus ;

in Joanr

ut proinde quivis jure merito gravitér

IT

( t

Íentiat, (1.ab alio ex levibus füundamen.

tis gravis deli&i arguatur , unde Matthzi

(entena

. g, &Lucz 6, habetur: nolite judicare,

db

*' & non judicabimíni; nolite condemna-

vite

re , & non condemaabimini &c,

WNes

cionty,

que obítat, quód accipiens rem alienam

gnui

etíi pretiofam, cum intentione eandem

litis,

legitimo domino ftatim reftiruendi non

fuaeo

peccet mortaliter, adeóque id ipfum di.

t r

c€endum videatur de illo, qui modico

lf

tempore in re gravi temerarie judicat

q i

de altero,

Contra enim eft, quód te-

Wtg

mere judicans non habeat intentionem

tv

. ftatim deponendi illad judicium, fed po-

hii

riüs iatendat idem habirualiter reti

nere,

tthy

oade-

x

Difputatio VII, Artic. V, -

$85

M

adeóque ficut rem pretiofam accipiens

MTM

ex intentione hahc impofterüm fervan-

T m

li

di peccat mortaliter, ità'idipfum de te.

mere judicante dicendum eft , àt hic

UM

Cardinalis de Lugo Difp, 14..N, 12. alií-

L

que obfervant.

in'm l

. Quazr. z2, AÀn etia

m fufpicio temera- 477

At

"

ria fit/grave peccatum ex genere fuo*

SIODR

Refp. negativé cum Cardimale Lugone

intmu

Difp. 14, Num. 1r4. & communi aliorum

t 0

fententia.

Ratio eft: quód indoles hu-

yulnn,

mana fini(tris fufpicionibus fit valde ob.

Yl

noxia juxta illud D. Auguftini tra&. 9o.

I fl

in Joannem.

Si fufpiciones vitare noa

gt

poíflumus , quia homines fumus, judi-

(men.

cia tamen, ide(ít, definitivas, & firmas

Nitai

fententias continere debemus &c. a:

Winit,

deóque jure merito nullus poteft effe gra«

o

viter invitus circa finiftras de fe (ufpi-"

& N

ciones, Excipitur tamen, fi fufpicio de

mj

gravi deli&o inititur fundamentis levif-

t

fimis, quia tunc eadem effet gravis in.

g

A

juriaeó, quódalter in tali cafu fit jure me.

TTE

rito.graviter invitus, imó Cardinalis de

m

Lugo füuprà cit. Num. t9. Amicus, aálií«

Tun

que id exrendunt ad folam dubitatió-

quöd j

nem có , quód interdum motiva dubi.

tandi poffint effe tam levia , ut malum

miiontd

Ws

illud de quo dubitatur, adeofit enorme,

m

qei

)

uthoc ipfo dubium yoluntari& admiffü

fit

(

1

;86

Trathatus de Turt & fuftitia;

genus

fit gravis injuria, àt tefte citato Lugo-

ne contingeret, fi quis

e Sacerdote mo-

r

dubitaret , an

biltet !

rum probitate conípicu

fitSodomiticuseó, quód v1dcnt 1llum ju-

fatus d

veni colloquentem;

d f

mump

478 Quzr. 3. An detra&io famæ fit pcc-

catum mortale ex genere fuo ?

Refp.

]i z

€omm.

affirmativé cum D. Thoma hicquzft.73.

Art. 2. & cofnuni, certáq; Theologoruam

qui

fententia, , Ratio habetur ex didtis Num,

& g

Et

m

himed

476. de gravitate judicii temerarii.

confirmatur. verbis Apoftoli ad Roma-

£al

nos 1. dicentis : détra&tores Deo odibi«

hdbet

dentr.

les &c. hinc per folam materiz levita-

tem , aut inadvertentiam detra&tio eft

ia di

peccatum veniale. Cenfetur autem ma-

d drite

«tede

teria de íe fufficiens ad gravem detractio-

nem in generc morum quodvis pecca-

benn

tum mortale proximi, ütjuxta omnes

inulo

certum cft, unde id ipfum propotrtiona-

dl

liter dlccndum de.manifeftatione cujuf-

lott

libet alterius occulti defe&üs, quàmvis

lii

íolüm naturalis , éx qua regulariter. lo-

pleiqu

quendo fcqultur tanta diminutio famz,

stten

aut exiftimationis, quanta in gencre mo-

ET

rum feqmtur ex manife(tatione pcccau

V

mortaális, àr hic E(parza quzft, 29 alií-

ue obfervant.

Q

Caterüm per accidens

Y

fubinde füfficit ad detra&tionem morta-

d

lxtcr pcccammofam etiam levis defe&tus

alte.

D

1

j

Di[putätia Vlh. Artic. V,

$87

lp

alterius, fi fcilicet fpe&atà conditione

N

períonz,.cui detrahitur ejus fama nota.

M

biliter imminuatur , nam üt Eíparza ci-

li,

tatus advertit, quó aliquis magis abun.

tll

dat famà, & honore , có gravius dam-

num patitur per detraCtionem, quia fci-

H

licet manifeftatio cjufdem defe&üs , àt

:

ii

|

[

commiffi mendacii &c, circa duos inz-

hyona

qualis famz utrumque deprimit ád eun*

NI

dem gradum exiftimationis, adeóq; plus

ti. l

famz ille amittit, qui antecedenter ma-

Ls

gis alterum hác exceffit. Neq; hiclocum

kv d

habet prefumptio, quz interdum pru;

li

denter adhiberi poteft in bonis forturix

od

circa divitem, quia fcilicet prefümptio

T d

de divite cedente jus füura ad pecunias,

.

eft eidem honorifica, utpote arguensli-

i

beralitatem ejufdém , adeóque lucrofa

Q

in aliogenere, fecus autem prefumptio:

yytite

de ceflione juris ad famam, imó quó per-

ag

íona eft majoris exiftimationis, eóacer-

ii

biüs fentit hujus diminutionem,; ità ut

p

plerique Nobiles velint potiüs fubire in-

gentem jacturam pecuniz, quàm argui

yint,

m

alicujus mendacii, quemadmodum quo-

cptmti

tidiana experientia docet,

N

^ Quzr. 4, An, & quando à detra&tio-

a

(79

coltt

ne excufetur manifeftatio delidi alieni,

^

mmti

licét re ipfa gravis ? Refp. cum com-

ö'.)

j

muni fententia c;mc!cm excufari prim

i

fi

j28 D;gatas de Puve & 714)25!-54.-*

m

fitalis manifeftatio fit neceffaria, aut cer-

àdi

té utilis ad emendationem alterius, ideó-

nE

que excu(antur à derractione, qui exin-

wadio

tentione predicta manifeftant deli&ta fa-

tnulorum domiais, filiorum parentibus;

|utat

n |

ídque pariformiter dicendum , fi mani-

feftatio fit ncceffaria ad praecavendum

) goncD

aliott

grave damnum imminens , vel alicui

iicium

communitati, vel illi perfone particue

lari , cui deli&um aperitur, aut fi ipfe-

gt

a

met detrahens ad obtinendum fibi auxi-

lium , aut remedium neceffarium ape-

fatut

qminut

riat peccatum alterius,. Secundo, fi de-

trahens antecedenter advertat fuis dictis

judican

non credituros audientes, niíi forté hoc

gep

non obítante detrahat ex intentione ima

d

minuendi famam, Addit przterea Car-

ht eri

fl

dinalis Lugo, excufari illum àdetra&tio-

B

ne, qui ex joco deli&um aliquod im.

pingit proximo fic tamen , ut ftatim il-

mani

ili

lud revocet. Verüm in tali cafü plerum-

que adeft periculum , ne audientes fal.

Dd

tem finitram (ufpicionem

retineant

mö,1

putantes non ideo revocari deli&a, quód

detr

alter fit innocens, fed ut detrahens fta.

feuf

tim fatisfaciat füz obligationi re(tituen-

t

do famam ca ratione , quá re(titui po-

p

teft, Tertio,fi perfona , de qua mani-

1

feftatur deli&üm, fit aliunde in éodem

T

genere infamis, fecus autem fi effet in-

oj

N

famis

À

[

1

Di/p'ufltiü [;ll I, Artic. V.

789

itg

famis folüm in alio genere, nifi fors vi-

HW

tia effent invicem valde affinia.

M

Quar.j, . An excufetur à gravi de- 49e

OM

tra&tione, qui alterius gravem defectum

mcm

Barrat uni,aut duobus filentium fervatus

f

|

ris? Refp. negativé cum CardinaleLu.

Aj

£one Difp. 14. INum. 1. & comimuniori

d ii

aliorum fententia. Ratio eft: quód ju-

fu.

dicium temerarium in materia gravi fit

peccatum mortale €o ,. quód per illud

t

u

abíque fufficienti caufa graviter immi.

um

nuatur, exiftimatio alterius, licéthzc di-

df

minutio contingat apud folüm témere

(j didi

judicantem, ergo fimiliter detra&tio eft

ytehyc

grave peccátüm , quando per hanc abf-

Xeitm

que fufficienti caufa notabiliter minui-

wr

tür exiftimatio alterius , licét hec dimi-

NTRY

nutio apud unicum folàm contingat 5

ib

imo alter fübinde mallet füuum defectum

manife(tari pluribus aliis; quàm unico

ii

[j

ili, apud quem prz ceteris exiftimatio-

hu

nem confervare cupit, Nec obftat pri-

u

mo , quód per talem manifeftationem

&a,quö&

' alter non fiat infamis eó, . quód infamia

ficut fama fit multorum notitia. Cone

PU

dlitue

tra enim e(t, quód licét non fiat infamis,

patitur nihilominus magnum damnum

lii t

fuz exiftimationis, üt conftat non folàm

lua ml

in ol

3 paritate judicii temerarii , fed ctiam

per tale

(fb

gu)'usli—bcri furti gravis licét alter

fiti

!

furtum

$90 " Tm&ätu:'de fure e puflitia.

rontïnä

furtum non fiat pauper. Neque a. quód

malitia temerarii judicii fundetur in levi-

(i,

jnque

tate motivi, adeóque videtur effe difpa-

ritas inter judicium temerarium , & de-

fit us

tractionem prazdictam.

Contrá enim

quitt

abl

€ft , quód licét malitia judicii defüma-

tur à levitate motivi, tamen gravitas €e

&l

juídem defumitur á gravitate materiz ,

«t

(

feu quantitate damni illati, adeóqueid

ipfüum de illa detra&ione dicendum eft.

d q

tünc

481

Quer.6, Quaenam publica notitia ali-

fttà

cujus deli&ti fufficiat ad excufandum pec-

catum detradionis? Refp. Certum ef-

fiüs t

fclicet

fe, quód fi deli&um fit publicatum in a«

liqua communitate per legitimam fen«

T,.

tentiam judicis, tunc publica hzc noti-

d

miast

tià , qux dici folet publicitas juris, fuffi-

ciat àd excutandam detra&tionem, fi quis

DN

i(tud deli&um aliis in eadem communi-

fabti

fcli

tate narret, idque hac ratione ulteriüs

promulget, üt omnes Theologi faten-

amiíi

tur, quia fcilicet in huncfinem promul-

&dill

gatur íententia judicis, ut reus in poe«

to inf

nam deli&i infamiam füftineat, & om-

t

nes habeant jus in famam delinquentis,

Q i

üt conftat à paritate judicis prefcribentis

Utj

jn poenam deli&i bona fortunz , ut ca-

Qu

Thoy

dem exponantur publicz. direptioni. Id

ipfum omnes affirmant, fi deli&um fit

if

, prout

ht

publi«cqqzæublicimc juftà facti

€ontin.

X

!

l

Dilputatio V1U, Artic.V.

jot

"

Ü

£ontingit, quando crimen re ipía fübfi.

l.

llk'

ftit, Ídque vel publicé patratum eftá de-

linquente, tunc fiquidem ipfo fa&to ari.

nlkw

fit jus ad famam , vcl quando crimen

ht

d

quidem eft occultum, fed ultroneé aliis

manifeftatum à delinquente, tunc fiqui-

Vl

dem fponte fdà abdicavit jus ad famam,

Witrg,

econtra fi delidum iniqué coepit publi-

n

€ari, tunc imprimis juxta omnes certum

ld

eft , quódfi crimen reipía non fübfiftat,

NT

tunc confenfus hujus falfitatis nonexcu-

t

fctur à peccato detractionis, fi hoculte-

um d

riüs tanquam verum promulget, quia

TT

fcilicet innocens non perdidit jus-ad fa-

D t

mam, üt hic Lugo Difp. 14. Num. 64.

conte

aliíque obfervant. Id ipfum affirmat A-

Vf

rpicus Difp. 37. Num..47. contra Lugo-

n

nem , quando crimen re ipía quidem

O

fubfiftit, fed injufté coepit publicari, quia

E

Ícilicet alter per iniquam publicationem

gj t

amifit quidem famam, non tamen jus

o

ad illam, ideóque cooperantes augmen-

yl

to. infamiz peccant contra jufítitiam, üt

d

conftat à paritate illius, qui ab aliis ini-

g,

qué inchoatam bonorum direptionem

abonts

ulteriüs continuat; fatetur tamen Ami-

? Y

cuscitat. pleroíque excufati à peccato

ii d

mortali ob ignorantiam , quá neíciunt

fuiffe delid'um primitus evulgatum : pof-

jdum !

-

" p[üllï

fem: pr&terca excufari à peceato mort

2

qotià

[

-

1'92 ) Traltatus defure ä*ïu[ïi:ig,

li ex alio capite, quód fcilicet fuppofità

[ üt

femel notitià non cenífeatur grave detri.

hreg

mentum; fi eadem ulteriàs promovea.

j

tur, néutra tamen excufatio locum ha.

tü$; !

bet in illo,

jüi

qui pri'mvils»cqepit/ al:grum iq—

fatnare.

$ul

$9 Quar.7. Quantus perfonarum Nu-

t

t000

merus requiratur, qua deli&um fciant.,

ut illud cenfeatur publicum publicitate

fid,

fadii? Refp. Id confideratis omnibus cir-

Qdl

[s, &

cumftantiis tum loci , tum períonarum

prudenti arbitrió definiendum effc; &

««

occalt

quidem Molina tom, ;. de jure, & ju-

ftitia Difp. 31. Num, 4. exiftimat, quód,

praíen

fi familia domeftica conftet: perfonis 8,

fitefel

fattt,

füfficere, f14. (int confcie delidi ; quód,

fi conftet perfonis 20. fufficere 6. aut 7.

^

ltnget

fi perfonis 100, fufficere 15;, aut 0. &

Qu

quidem hoc, ut intra eandem familiam

blicur

L

cenfeatur delidtum publicum ,. econtra

tm

comparativé ad externos, | & imprimis

dum;

quidem ad publicam notitiam alicujus

ht Dj

viciniz in 4, aüt $. domibus habitantis,

tim T

quz conftat circiter pecfonis 40. exifti-

idum

ftimat fufficere, (i deli&tum fciatur ab 8.

hoy

aut 1o, in diverfis domibus degentibus,

ll() N

Si oppidum conftet domibus 4o. fuffice-

«t

re 20.ex cofnunitate effe conícios; fi ci-

(5

vitas numeret 1000, civium , fufficere,

Vic

ení-

! flngu

qþöd 30. per eam fparfim fciant, D

que

/

Di[pu;'atio VIH, 4drti-Vo — — ;'9;

i

que ut delid'um cenfeatur cfle publicum

B

in regno, fufficere , fiin curia, aut a«

W

lio illufiri loco. delinquens fit infama.

ln

tus, üt facilé per reliquas urbes, & op-

lttgs

pida infamia derivetur.

Has tamen re.

£ulas.fatetur Molina non adcó certas,,

AU Nz,'

ut aliud ftatui non-poffit ;; ideo poftre-

D in.

TR

mó concludit, fufficerc ad.publicitatetm

facdi, quando rcs ità limites fecreti ex-

tibucr

cedit, ut fpe&tatá qualitate communita-

fonitm

tis, & conditione petfonarum morali-

TT

ter certum fit,illud non poffe ampliüs

Itl

o«cultari. Siccertum eft, quód delictum

l, Q

prefentibus 10. amicis commiffum pof-

tfonij

fit cfle fecretum ; publicum econtra cen-

:quid

fcatur, fi coram ro. perfonis diver(is de-

It

linquenti ignotis illud committeretur;

wl

. Quar, 8. An deli&tum in uno loco pu- 483

Wt

blicum publicitate juris poffit falvá juíti

*

, tit

tià manifeftati in alio loco, ubi illud nec-

finrti

dum publicatum eft? Refp. cum Lugo-

u)

ne Difp. 14. N, 71. & fequent. ac plu-

ij

rium Theologorum fententia, quód de-

; til

litum publicum publicitáte juris in uno

TE

loco poffit falvà juítitià manifeftari in a-

jb

lio loco, .prafertim , quando locus alter

eft fubje&us jutisdi&tioni ejusdem judi-

, ulit

cis,

sl

Ratio eft: quia in hunc finem pus

(f

blicé promulgatur fententia, & quidem

fingulariter diebus illis, quibus folet e(ie

n le

í

d

etiam

594

Trallatui de Jure & fuflitia,

etiam frequentia populi confluentis ex

a.

locis vicinis, ut idipfum alíbi innoteícat.

g, !

Neque obftat , quód,(i judex aliquem

pcrfonr

