Secundó, qui dat confilium cum vehe:-

lLl

menti motiyo ad damnum alliciente, li«

n

cét poítea confilium revocet , fi tamen

t

alter ex hoc motivo damnum intulit, ut

mttr

cum Lefho afferit Cardenas citatus; cen-

D ffertd

d

fet tamen Ilfung effe probabile , quód,

fi confilium non tantüm revocet, Yed e-

montpr-

tiam (ufficientes rationesad enervandum

motivum priftinum adducat , autaliam

W aö;

induílriam ad, precavendum damnum

&t d

ofb

adhibeat, talis non obligetür ad reftitu-

tionem, Tertió , qui firmiter ftatuenti

ii

inferre damnum Petro perfuadet, ut datn.

p d

num licét minus inferat Paulo, quia ta-

f d

le coufilium cedit in przjudicium Pauli,

"I

üt cum Carden. cit. Num, 162, omnes

j

fatentur ; id tamen limitantes in caíu

?

Hfdmün i

quó tertius fubire tenetur damnum ad

f us

przcavendam jacturam alterius,

Quar-

quiüt

tó, qui cooperátur ad damnum inferea-

dhungyt

dum etiam in illo caíu, in quo fcit, quod

qat

fe abgcmc €ooperaturi figt alii,

nam ta-

j]

lis

74

686

qratlatus de fure & Puflitia,

E

iget

*

'lisre ipfa adhuc eft cau(a voluntaria dam

hus

.ni, üt Cardinalis de Lugo, alïique becf-

ydita

vant,

*

daqini

144

Quzr, 2. An pofitivé

cooperans obli-

idque

getür ad reflitutionem , qui per fuum a-

ámpli

é&um pofitivum non fuit cauía efficax

immini

damni illati? Refp. negativé cum com-

Quz

muni: ratio eít, quia pro foloaffectu no-

purante

cendi non datur obligatio quidquam re-

(imni:

ftituendi, adeóque licét alter in tali cafü

liré CO

peccet, non tamen obligabitur ad refti-

u relt

tutionem, quando per fuum a&um non

hetn €

fuit cauía efficax damui illati. — Hinc fe-

fam,

quitur primó, non obligari illum ad re-

tur ad

ftitutionem j qui alteri aliunde ficmiter

- ftatuenti; damnum illudulceriüs faadet ,

diti, 4

io (

aut mandat ità, ut boc mandatum, aut

fitlVa ,

confiliam in a&u fecundo (ic fe habeat,

Diffion

acfinon ade(fet. Secundó, fiquis man-

tida,

.. datum füum, quó prius damnum inferti

juffit, ferio revocet, & hoc damnifican.

10 refl

quodi

,tifiguificet , eju(modi enim revocatio

Qutten.

tollit mandato vím movendi ad execu-

.tionem damni.

Tertió , fiquis datum

ln ter

at j

confilium fimplex abíque motivo alli-

ciente ad inferendum damnum revocet

& off

Wtuü

. ante execationem damni, quia fimilitet

tunc tollit vim movendi. Quartó, qui

tütg.

fciens alterum jam effe determinatum a

üum

gidcm

| fiyis|

1

inferendum Petro damnum grave

d fug-

l

, Difputatio ult. Art. y.

687

m

fuggerit, ut loco damni gravioris a

liad

levius inferat, quiía in tali cátu non füp-

»älüqugfü !

peditat confilium abfolutum inferendi

QOpt

damnum , ícd folàüm conditionatum ,

r

ídque in eum finem, ut, cüm damnum

pur:

A

fimpliciter im

ang

imminuat,

pedire non poffit , illqd

Mdf

Quzr. 3. An, &quando negatiyé coo-

$45

Num

perantes oblígentur ad reítitutionem

APE

damni? Refp. cum communi: ex nega-

hd

tivé cooperantibus folüm illos obligari

mnty

ad reftitutionem , qui omittunt actio-

nem ex juftitia commutativa alteri debi-

"a

il

tam, Ratio eít, quód folüm is obliga-

tur ad reftitutionem , qui infert injuriam

Mif

if

alteri, adeóque cüm in illo cafu, in quo

ET

actio non eft debita ex juítitia commu.

MM

tativa, fed folüm ex charitate, per'o-

yiitns

miffionem actionis non fiat alteri injuria

ii

ftricta, hinc exinde non rcefultat obliga-

m

tio reflituendi, . Hinc fequitur primo ,

i at

1

quódfi conícius furti commifli , aut com-

d d

fnittendi ,. illud precisé non impediat,

non teneatur ad ullam reftitationem, ni-^

jgrttt

/

fi ad illud impediendum cífet obligatus

nin d

"sT

ex officio, aut contradu, . Quodipfum

ulteriüs plures extendunt ; licét alterin-

ja r

u t

tuitu diffimulandi furti accepiffet ftipen-

diüm, aut munus à fure, fi non ex fut-

Yi

us ,

g,

tiyis xcbusf Sccuncïö , quód famul

cui

[

!

,

[4

688

Traftatus de ;"M e 7«/!:';24.

cui data eft cuftodia cellarii folius ," no

| qis o

jimnt

obligetur ex juítitia ad impedienda

inte I

furta ex granario , quando fcilicet hzc

fiunt à reliquis domeflticis,. Contrarium

mandii

ts ol

plerique' fentiunt quó ad furta extranei

impedienda, quia quivis famulus con-

quo ul

ducitur ad cuftodiam totius dom(s ab

grncips

tondon

exterorum injuriis defendenda. -

uzr. ultimó , quantum finguli coo-

yaitüs

$46

tendi ,

perahtes , & quó ordine rceítituere te-

neantur? Reíp.cum Laym. l. 3,tra&t.

(ooper.

Tuat , tl

2. Cap. 6 & communi: primó; quódfi

plures abíque confpiratione, aut previo

TerSQs ,I

confenfu, adeóque folüm per accidens

concurrant ad inferendum damnum al-

À

teri , tunc fingulos obligari folürm ad il-

lam partem damni reparandam , quz e-

lr oi)

D7

jusdem cooperationi refpondet,, quia

fcilicet in tali cafü , hullus ex cooperan-

tibus eft caufa torius damni.

Secundo,

la,

quód(i plures confpiratione , & com.

Tatt

muni confenfü damnum inferant, tunc

Wuli,

EU

finguli obligantur in folidumr, & qui-

t noí

dem conditionaté ,. fi fcilicet reliqui ex

in,

h

LY

cooperantibüus reftituere non velint, aut

non poffint, quia nempe ob illam prz-

vl

viam confpirationem quilibet eorum

At

eft caufá moralis totius damni illati.

DN

Tertio, 'quódíi ex cooperantibus unus

"

rc[i-

| A

fit caufa principalis , tunc þi; pre

quis

n

1

I

Difputatio ult, Artic. V,

f

M

689

n

quís obligatur ad re

parandum integturna

"N

li.

damnum , 'adeóque mandans ob

ligatur

'ante mendatarium &c,. fi

-autem nemo

Ut

mandáffet, tunc pre reliquis Cooperan-

U r

tibus obligatur-executor ejusdem. Ex

QO

quo ulteriàüs deducitur , quód, (i cau(a

TM

, principalis reftituat;. vel eidem reftitutio

d

|

condonetur, tunc reliqui Cooperantes

fnpits

penitüs. liberentur ab obligatione refti-

d

tuendi, econtra fi unus ex fecundarió:

d

cooperantibus damnum integrum refti-

1); i

tuat, tunc jus,' & actio

^

D

versüs xPrin;i palem.

ncrg 'acqflirgt adg':'

EW

100 -

^ ARTICULUS VL -

ml

t

De obligatione reflituendi fra-

W u

45 ex re 4liena perceptos,

O

, d

l

Kzn. r. Quód a

y, lu

naturales , qui (cilicet ex ipfis rebus

lii Gnt fru&us m;:rö'i47

[

Áett, h

nullá ,aut modicà folüm accedente indu-

i5 &qUi'

firià nafcuntur, üt funt foetus animae«

v

lium, herbz, & arbores

fi

ponte crefcen-

tes &c. alii meré induftrial

Ts

es,.

quos nerj-

bt

pe induítria hümana prodaci

t, üt funt

p u

lucra provenientia ex negotiatione , ar-

m

L

ii

tificio &c. alii mixti, qui partim natu-

n

rz, partim indu(tri

fegetes &c.

]

zp,adfc,ribuntqr, üt

i f

OXEx

Prænof,.

699

I*ra&atu; de Ture & fuflitia.

- Ptan. 2.^Quód fru&us juxta legem

if ;

36. ff. de hzreditatis petitione non-ha-

mut

beant rationem frn&tuum , | nifi

detra&is

nio fi

quz in tres claffes dividuntur :.

divil

expenfis;

finé

nam aliz funt expenfz neceffariz ,

mö»

quibus res confervari.non potefts aliz

boret

utiles pet quas cadem melioratur , üt

(alpt

plus frü&uum afferat; alie voluntariz ,

ti(i(o

aut voluptatie , per quas folüm cxor-

Jf

natür.

5

Petta

'Præn- 30 Q

uód hic obfervandum fit

IXgo

difcrimen inter poffefforem bonz, &

Daul

mala fidci, (imülque advertendum, quód ,

pot

fi res alicna per fententiam judicis evin-

Cun)

catur, üt cadem fit reftituenda alteri

fitio

tanqu

am legitiino Domino , tunc pof-

fuitie

- fefforis

bona fides noi folüm. definat à

p

tempore latz fententiz, fed etiam àtem-

ts

ore litis conteftatz , imó controverf(iz

tuer

notz de legitima poffeflione , üt L. 25.

- d

ff de hzreditatis petitione

/

ftatuitur ,. tïis.

"

limi

pranotatis

At

Quzr. 1,

An fit obligatio ,rcüitucn.dvi 1

| $48

re aliena per«

T

"

fru&tus merz induftriz ex

Qu

€eptos ? Refp. negativé cum certa, &

communi fententia , quia fcilicet ifti non -

h

funt fru&us rei alienz , fed proprii labo-

W

ris, ac induftrie, licet percepti occafio-

ne rei alienz ; unde nec quidem poffet-

rene-

m:

Íor m;læ fidei cosdem rcüi/tucrc

^fUr,

*

/

l

It

ni/pumio,uwzr':ig Ws

691

j

tur, nifi forté exalio titulo juftitiz com.

[dt;

mutatiya ad eos procurandos rei Domi-

iib

|

no fuiffet obligatus, vel eundem impe-

dl

liviffet à tali lucro.

Hinc fequitur pri-

mó,

ul n

quód(i artife& fcalpró furtivó ela.

fitr, v

boret ftatuam, teneatur folàüm reftituere

fcalprum , & quanti zftimatur cjus ufus,

lt

ID .

nifi fortaffis alterum à labore fciens, vo-

lénfque impediviffet, — Secundo, quódfi

hi

£

ettus pecuniam Pauli ad cenfum , vel

w t

neegotiationem applicet , non teneatur

It

Paulo reftituere lücrum obrentüm, ut.

pote fru&tum merz induftrie , cüm pe-

lt

VE

cunia de fe non fit fru&ifera, nifi forté

K p

ratione contra&üs, aut qua(i contractüs

ii

fuiffet obligatus ad Incrum illud Paulo

m

procurandum,

Tertió , quód zcono-

yrntit

mnus, procurator &c. non teneatur reftí-

A.

b

tuere Domino emolumenta correfpon-

j i

dentia fingulari induft

:

riz, quàm ultrà

limites fuz obligation

is, in emendis,

Md

aut vendendis domini rebus adhibüit ,

u

nifi ad ho fpeciali pa&ó fuiffe

À

t agüri-

u

us.

(s

fU

Quar, a. An fit obligatio reftituendi

£49

ructus paturales, & mixtos ex re aliena

!

sil

Perceptos? Refp. affirmativé cum com-

ol

muni, & certa fententia:

fl

quia fcilicetres

quzvis fuo domino fruà

ificat, adeóque

g

& mixti fint fru-

G?Im frndtus naturales,

^A2

4

j &us

M

- qeaüiatus de gure & pu[iitin,

492

&us ipfius rei'alienz, tunc iidem domi-

(s d

[itig

no legitimo funt reftituendi, fed cum

nt e

eo difcrimine , quód poffeffor bonz fi-

dei teneatur folüm reftituere frudtus ex-

Nun

Q

tantes; poffefforautem mala fidei etiam

confumptos, licét exinde non fit fadtus

títift

te t

locupletior , imo tenetur etiam recom-

fol

u

peníare illos, quos ex fua nc

gligentia

non percepit , & dominus rei

peteepif-

Vfüra

titatt

íÍct, nifi per inj

uftum poffefforem etfet

impeditus juxta

legetn 33. & 6o.ff. detci

dei

Ratio hujus difcriminis

tet

vendicatione,

eft: quia po

:

ffeffor malz fidei teneturad

Eit

rc(titutionem t

itüló acceptionis formali-

eft

ter injuftz , ade6que obligatur recom-

C0f

eníare lucrum ceffans, & damnum e-

quei

b

mergens tci domino, quantumvis ipfe-

met nihil perceperit commodi , econtra

L

poffeffor bonz fidéi tenetur foló tituló

Ti

rci accepte , &confequenter folummo-

jute

do obligatur reftituere fru&tus extantes.

&L

Cod, de rei ven-

yi:

ld ipíum L. certum 22.

certum c

ft malaz fi-

dicatione habetur :

bet

dei poffeffores omnes fru&tus folere cum

N

ftu

ipía re pracftare, iboenz fidei vero extan-

tes, poft autem litis conteftationem u«

b

niveríos; circa quas ultimas particulas

N

ádvertendum, idcoobligari poffcflorem

Í

bonz fidei ad omaes fru&tus poft litem

uen-

coma[*ca,ta'm perceptos, dcinde reftit

r

dos

H

l

"Eifpll;mtiafult..vdrtït.' Vl

693

m

dos domino rei, quia í(cilicet à tempore

;ll

i

litis conteftatze per fidtionem juris ceffa-

vit effc poffeffor bonz fidei

]

fl

Num. j 46, dictum eft,

, üt fupbriü;

n

fitiu

t (l

& AQu

zr.3, Annomine fractaum extan--

À

5jo

tiurn, quos poffeffor bouz fidei re(titue-

ID f

Pa

re tenctur, intelligantur etiam illi, qui

t

folàm exiftunt in zquivalenti ? Refp.

f

affirmativam effe communiorem ob pa.

Y d

|

i n

titatem rationis, qua poffeffor bonz fi-

dei obligatur tituló rei acceptz reftitue-

lii

re rem alienam, licét hac fit peneseun-

RT

d

déin zquivalenti, quatenas exihde factus

eít locupletiors nihilominus negativam

[

[

complures fatentur probabilem , cám-

TU 6«

que inforoconícientiz tutam, imo pro-

iile

babiliorem cenfet Ifuag Tradt. 3. Difp.

Rn

3. cámque abfoluté defendit Haunold.

POT

Tra&.3. Num. 2817 Ratio habetur ex

fl

jure pofitivo,quodaliter de rebus fra&i-

Ti

fctis,& aliter de fru&ibus bona fide perce-

hn

ptis extra cafüm hzreditatis ftatuit; üt ha-

hi

betut q.$.(iquis autem non domino,inft,

m

dererum divif, ibi naturaliratione placuit

TU

fru&us , quos percepit ( nempe poffetfor

j i

bonzfidei)ejus effe pro cultura, & cura: &

atj

idco (i dominus pofítea fupervenerir, &.

feot

fundum vendiderit de ftu&ibns con(um-

)OB l

ptis agere non poteít,: Similiter L. 4;

:cllimf».

ff. finium redund

orum debonz fidei pof-

L

Xx,g

fglï'orc

B

'654

Tratlatus depure e» 711/25&4*.

f

feffore dicitur: aut enim bona fide per-

wim

cepit, & lucrari ceum oportet, fi eos

ipoff

con(umpfit &c, neque dicas, quód leges

ipfe

addu&z debeant inrelligi de frudtibus

(

confumptis, qui nec zquivalenter fu-

hanti

yend

períunt.

Contra enim eft, quód hac

ratione nihil unquam lucri , aut emolu-

quod

menti procultura, & cura acciperet pof-

lnl

feffor bonz fidei €0, quod hic aliunde

veceí

non fit obligatus ad reftituendos fru&tus

(l

nullatenus extantes, adcóque cüm leges

r m

videantur favorem concedere poffeflori

rahi

bonz fidei, dicendum c(t, quód non

fcili

obligetur ad reftitnendos fru&us folüm

dorr

zquivalenter exiftentes , nifi fotté per-

ade

cepti effent tituló hzredis, id enim ex-

pait

préfsé excipitur $f. inftitut. de officio ju-

d

icis. . Rátionem exceptionis affignat

fiot

ftin

Haunoldus, quia fcilicet, quidquid bo-

nz fidei pofleflori tituló. haredis .ac-

fiot

-Cedit, cüm tamen reipía talis non fit ,

Th

^

id accedit hzreditati, tanquam períonz

w

fidz, adcóque cum illa etiam fructus in

p

zquivale

w

nti. exiftentes '..lfcüitucnd.i vee.

E

niunt,.-

.

N

331

expeníz in r&.m a-

fï'

Quzt. 4. Quenam

lienam fa&tz íalvà jaftitià detrahi pot-

i

fint? Refp. 1. juxta communiorem fen-

h

tentiam, certum efle, quódexperiíz nee«

ceffariz , finé quibus tcs aliena co

nfer-

vari :

-

Di/þup;:tii'ult.f Artk.-—'v;lo ;

éor

llü&;f

u

U

vari nequit, licité poffint detrahi etiam

poffeffore malz fidei, quia fcilicet has

M

fnj

pfemet dominus facere debuiffet , adeó.-

que damnum non patitur; . fi ille detra-

r

hantur , idem ftatuitur L. j. Cod, de rei

qiil

venditione: malz fidei poffeffores ejus ,

Il tty,

quod in rem alienam impendutt , - nul-

TM

dl

lam habeant repetitionem , nifi íümptus

T

neceffarios fecerint, « Secundó , quód

fimiliter expenfx'utiles etiam à poffeffo.

Ms

Widoi

re malz fidei, proforo interrio licité de-

l

trahi poffint juxta communiorem, quia

j

if

LT

fcilicet hz expenfz-cedunt in utilitatem

if

domini ; cui res meliorata reftituitür ,

It

adeóque:detrais expenfis damnum non

ia )

patitur;:in foro autem externo malaz fi-

i

dei poffeffori folüm permittitur, ut me-

Vi

liotamenta tolfere poffit, qui& falvó pri-

""

a

ftino rei/ftatu' tolli poffünt.'^ Ceterüm

notandum ,. quód juxta communiorem

tl

Theologorum fententiam nec' quidem

p

poffeffor bonz fidei in foro cónícientise

Vit

plus detraheré poffit ab utilibüs exper-

( n

fis, quàm reipíà valcant melioramenta

reialiene, adeóque licét expofuerit roó,

i :

fitamen melioratio zfítirnetur fo. tunc

T

ml

ifta folummodo detfahere poteft, quia

Dominus rei non tenetur (übire ja&tu-

Blet

ram pretii fru(tra expenfi, prout idipfum

Qu

L. 38. ff. de rei vendicat. ftatuitur,. Ter.

W

OXx 4

dó,

-696

— gzrraäatüs deTure &- fuflitia,

tio , quód Tc::pc;n(æ- voluptatiz ; :fí ot-

Qu

[tna

natmenpta tolli non poflunt; füb:rahi pof-

m

fint in foro confcientiz, & quidem an-

te fententiam. Judicis etiain à pofle(fore

feflo

male fidéei,. afüirmat lilfung. tract, 4.

&u

tueh

Difp. 3. Num. 6. aliíques quia ícilicet

res per füd ornamenta ipía fa&ta eft fuo

quia

domino non quidem utilior.- fed.pretio-

acCe

fior ità ,. ut eadem pluris poftmodum z-

tl0ni

ftimetur, adeóque fubtradtis .expenfis

p

.darnnum non patittur. ^ Coptrarium di-

poll

.endum effet quó ad forum externum de

pof

poffcffore malz fidei juxta-L. 39: ff. de

iniq

18

Hared. petit jibi: nam;:predoni probé

dicetur , ;non debuiffe in-rem alienam

f0f

fupervacuas.expenías facere , ut.tamen

tene

póteftatis fieret tollendorum eorum,que

t&i (

alik

finé detrimento illius ipfius rei tolli.pof-

funt; imo nec poffefforem bonz fidei

für

poffe inforo conícientiz integras expen-

dei

ías voluptarias fübtrahere, nifi dominus

[i]

rci easdem expenías fadturus füi(fet , cen-

fet Cardinalis Lugo , & Haunold. quia

ícilicet juxta. receptum: axioma merces

rh::dl

f

ultroneé oblatz, &longé magis.obtruíze

vilefcunt; denique advertendum, quód

|

r

inter expenías etiam computari poffit

|

pretium.correfpoadens labori, ac indu-

ftriz poffcfloris.

i Qgæ.r..

r

B

Difgutatio u!f.—A!m'c. P.

[iæ !:o 1

. Quzr. ultimó ? Cujus expenfis res a-

um

TE

ld.

liena (it retituenda fuo domino? -Refp.

ol

cum communi certum effe ; quód pof-

feflot bonz fidei feclusó fpeciali contra.

) ltd,

li (j

€&u non obligetur (uis famptibus refti-

dl

tuere rem alienam legitimo' Domino ;

quia fcilicet talis obligatür foló tituló rei

n

acceptz , adeóque fatisfacit füz obliga-

"P

&t

tioni, (i domíino: rei fignificet-candem

penes fe exiftere, ut is de illa difponere

rj

potfit.

Contrarium dicernidum eft de

unq)

i

M

poffeffore mala fidei eà, quód hic ob

iniquam acceptionem, aut:detentionem

lnl

iei tenetur de lucro ceffante , & de dam;

jitun !

no emergente ;; ddeóque Dominus non

i ?

tenetur facere expení(as in reftitutionem

Q Y

rei fuz. Atque hoc Caietanus, Vafquez,

u

aliíque extendunt, quantumis expeníz

t

fuperadditz zquarent, aüt etiam exce-

itn

derent valorem rei reftituende, oppofi-

T

tum fentiebte Pallaó , Molinà, alií(que;

ii

fed medium fequitur Illfang cum Hau.

T

Aoldo tra&t. 4; Difp, 3. Num, 222, fcili-

H

€et debitorem non obligari in foro con.

ttit

fcientiz ad expenías predictas ; quan-

do illarum ja&tura confideratis omnibus

| qUNh

M

eidem foret longé gravior, quàm fit Do-

i

l

mino carentia.rei fuz , quia fcilicet in

!

tali cafu Dominus nequit rationabiliter

e

*

(.

'.

xjgerc tantam jad&uram ä íuo debito

i

rc*,'

&

698

Trallatus de Ture e fuftitia,

um t

& hinc concludunt, quód regulatiterlo.

quendo debitor: Iongc opulentior füó

yatel

14 m

ereditore, etíiam.ad impenías füuperantes

ceptü

valotem reite(tituendz obligetur, zqua.

lium

liter opulentus ad impenfas equales, mi-

cium

nüs opulentus vix ad expenfas medio-

totit:

Cres ; unde ftante hac expen(arum difti-

füicati

cultate cenfent, debitorem pofle rem a-

emnt

licnam quant imvis inindividuo exiften-

tem folüm reftituere in. æqulvalenu ; vél

tunda

& di

candem tradere confanguineis , heredi-

fiütut

bus debitoris, .vel illam applicare in pias

caufas, fi hacratione expenía predide

fun

léyar

vitati poffint, ni(i accederet alius titulüs

tiam

excufans ab 'omni rclhtuttönc rcfl , ät

con&abxt ex dzccndxs.

du

ible

ARTiCULUS ULT

imb

lia

De caufis exgufzmtl&us zzä ablzg.c-

qua

dHone rejlzmma'z

tio :

Yen

$73

Uær. 1. An, & qux unpetenua de-

Thiy

bitoris cxcufet ab obligatione reíti-

:f

«f

sæutxoms9 Réfp: cum communi Theolo.

gorum fententia: quód non folàm in-

&

, potentia phyf ica, fed etiam moralis ex-

K

«

cu(et debitorem à facienda reftitutione,

quamdiu durat hecimpotentia; quia jux«

1

ta rcgulam ums civilis r45. impoffibi-

í

j

llum

4

ü

nijputdtio ult. Artjh ;gltä

609

T

lium nulla et obligatio, quia regula in

lcnnvu

materia reftitutionis etiam,de impotens

N

lt

tia morali intelligenda eít, -nam juxta re-

ceptum Juriftarum axioma : impoffibi.

Md

lium, & valde difficillium idem eft judi-

d t

7

cium. - Hzc autem impotentia moralis

Iunj

toties adeít, quoties debitori ex ipía re-

[ety,

fitutioneimminet extrema neceffitas, üt

[

omnes fatentur, nam ficut ad hanc evi-

"f

tandam licité quis ufurpat rem alienam

Ls

€x di&is Num. 468. ità licité omittit re-

wei»pm

ftitutionem rei alienz, quod juxta com-

Y

muniorem extenditur non folüm ad füb.

J firu!m

levandam neceffitatem propriam, fed e-

[

tiam parentum, prolium ,. & conjugis ,

idque Leffius affirmat, dicendum effe dc

fublevanda neceífitate ctiam fratrum ,

jj

imó Lugo Di/p. 21, NNum. 5. aliique e-

tiam de neceffitate cujuslibet alterius ;

ll

quamyvis res aliena fupponeretur ab ini-

tio fuiffe accepta malà fide: quia fuper-

veniente hac neceffitate fir eadem com-

t dc

munis patienti neceffitatem. Unde ple-

1

tique excipiunt, nifi creditor in pari/ne-.

;coh

ceffitate effet conftitutus, - nam ficut in

tit

tali cafü quis licité fibi ufurpare nequit

li

rem alienam eó, quód hzc Dominó te.

tiomx

ce(fitatem patiente non fiat communis

"

alteri quantumvis conftituto in eadem

!Ombï'r

neceffitate, ità fimiliter licita non erit o-

miffig

liu!'

^

Go

Trallatis de Puve & flLfitid.

miffio reftitutionis,

Contrarium fentit

(uiatt

quau

Leffius, Bonav.aliíque. Mediam fequi-

tut Palav. Difp. r, pun&o 17. aliíque af.

tjusc

ferentes, debitorem obligari ad re(titu-

res f

(iza

tionem, fi res creditoris penes eundem

exiftat in individuo ; quía tunc manet

49

fubje&ta dominio creditoris ob rationem

nece

rem

addu&am, íecus autem fi.e

adem folüm

'exiftat in zquivalenti, quia prévalet tunc

;

m

tI0T)

dominium, & poffeffio debitoris. Aliud

i del

: difcrimen affignat Ill(ang/tra&. 3. Difp,

3. Num. 242. cenféns , debitoremiin p£x-

füitat

M

ft,

di&is circumftantiis folàüm tunc obliga-

tem

ti ad reftititionem, quando creditor ex

-

€ulpa debttoris incidit in eandem necef-

€on)

Jf

melic

fitatem , ità, ut ad hanc non deveniffet,

É res eidem iniqué ablata , aut eo tem-

feat

pol

pore retenta non fuiffet ,' quó illam de-

cina

bitor poterat, & debebat reftituere,

" Quzr. 2, An etiam gravis neceffitas

tem

$f5

excufet debitorem ab obligationc refti-

quà

fiit

tuendi? : Refp. affirmativam effe com-

nmiuniorem Theologorum fententiam ,

tüci

üit

quam fequitar Illfang tra&, 4. Difp. 3.

Num. 246. ità.ut in tali cafü licité poffit

(

differri rcftitutió ; quamdiu durat gravis

neceífitas, fi creditor non fit in fimili ne-

fl

€effitate conftitatus; quia in talibus cit-

Q

cumftantiis nequit Dominus effe ratío-

at rC«

$OC

?aþilitct invitas,, fi debitor differ

ftitu-

M.

Di/püta(io ult. Artic, ult.

7ot

"

fiitutionem ad faciendam hanc paratus ,

quamprimum defiverít gravis necceffitas

l

ejusdem,

nj

Excipiuat tamen aliqui, nifi

res fit debita ex deli&o , feu titulo inju-

T

al

ftz acceptionis; quia ficut ex di&is N,

I a

470. non licet ad fublevandam gravem

ts

neceffitatem fibimetipfi clam ufurpare

ts

rem alienam , ità eandem iniqué fübla.

t

tam non licet retinere , fed banc exce--

à Al

ptionem folàm admittit Illfung citatus,

:' S'DI[PI

fi debitor ftatum , vel alia bona per re-

u

ftitationem amittenda injufté obrinuif-

L.

fet, aut fi perluxum , aut prodigalita-

tdya

tem femetipfum in talem neceffitatem

r

-

conjeciffet , neque ípes fupereffet. ad

t

meliorem fortunam perveniendi , ut po-

AW

ftca reftituere poffit; quia in primo cafu

lmb

poffeffio iniqua ftatís altioris non patro-

M

cinatur poffeffori ejusdem, in altero au-

lia

tem caíu ja&ura non tam reftitutioni ,

"d

quàrm nimio luxui adícribenda eft, imó

Tl

fiin tali cafu defineret obligatio refti-

TR

tuendi, pleriquedebitores cum gravi cre-

ht

ditorum damno luxui indulgerent, (cien«

pou

tes fe fic liberandos à reftitutione,

gul

Quzr. 3. .An grave damnum ex re-

$$5

Wilb

fitutione imminens debitori ,; eun-

t

dem excufet ab obligatione reftituendi ?

TO

Refp. cum Lugone Difp. 421. Num. 7,

Ils

& communi Theelogorum, certum effe,

fih

quód-

702

-Tr;zäætusrde'ïureäf fuflitia, -

Qu

'quódfi damnum confi(lat in fola ja&ura

:

nsi

fCi , quz reftituenda eít ,^ tunc debito-

tertio

rem nullatenüs excufari ab obligatione

bitort

[

reftitüendi, nam f(íequeretur melioris

pofi

conditionis effe illos ,

ui plures, quàm

tionel

paucioresopces iniqué corraféres quodfi

ifqu

autem damnum confiftat in jactura bo-

norum , quz propter quantitatem refti»

pedir

fettim

tuendam amittenda effent à poffeflore,

fo, l

tunc propottionaliter obfervató difcri-

Sind

mine inter bonz , & malz fidei poffef-

toter

forem difcurrendum eft, prout de expen-

. fisin reftitutionem faciendis Num. j ; t.

tam

d

- di&um eft, €ó quód utrobique fit eadem

Itpe

"£atio.

Hinc fequitur primó , quód ob-

il

ligatus ad reftituendos roo. tituló folius

lg

rci acceptz licité differat reflitutionem,

dam

fi eosdem perfolvere non poffit, nifi pa-

nt

tiatur ulrra hanc quantitatem grave dam-

etia

hum in bonis fuis ju(té poffeffis.

Cod-

trarium dicendum eft.de poffeffore ma-

df

-

4l

lx fidei. Secundó, quód iniqué lzdens

W

famam, vel honorem teneatur ad tefti-

* w

* tutionem etiam cum ja&tura fuz famz,

utpote obligatus tituló injuftze accéptio-

qu

nis. Tertioó, quod calumniaroralterum

conjiciensin periculum vjtz, carceris &c.

teneaturcalumniam etiam cum pari peri-

culo vite, aut captivitatis manifeítare

l

t:

€ó, quód teneatur tituló injuítz acce-

ptionis:

Quat,

/

5

N

f

"

n;fpmsa sg!:; Artiä. ullr.: — 70$

DT !

: Quer. 4. An grave damnum immi-

Ut

516

nens ipfi creditori ex reftitutione, aut

obhgac :

tertio innocenti excufet à reftitutione de-

! Qj

bitorem? Refp. quóddebitor non folüra

I$ r

poffit, fed etiam reneatur differre reftitu.

(

Wi

tiopem , quando per hanc dilationem

r

abíque gravi fuo incommodo poteft im-

Eul

pedire damnum imminens creditori prae-

fertim fpirituale , üt cum Molina , Lef-

Vg

] Mm

fio, Lugo docet Diíp. 21. N. 26. contra

d d

Sanch. Azor, alióíque dicentes: debi-

"

torem obligari ad re(titutionem pramifsá

QU ff

J

tamen dehortatione à peccato, . Ratio

r

cít: quia quilibet tenetur lege charitatig

M y

impedire grave damnum proximi , quan-

do illud facilé impedire poteft , & hoc

lts

Imm, l

longé magis. dicendum' , quando grave

v

damnum immincet tertio innocenti ; nám

in tali ca(uü', non folàm ex charitate, fed

u

. (

etiam ex juftitia obligatur debitor ad

jj t

differendam reftitutionem , ' üt Lugo ;

d

aliíque fentiunt ; & confequenter refti-

dl y

tuens gladium Domino volenti occidere

inimicum peccaret contra juftitiam tan-

ln

pl

quam reus homicidii, Neque obftat pri-

mo, quód creditor habeat jus exigendi

linit

fuamrem, aut debiti folutionem. Cone«

tra enim e(t, quod jus hoc ini talibus cir«

j

cumftantiis fit impeditum lege charita-

Vb

T

Ne-

tis, & fübinde etiam ;Xc*g-ex jumtiæ.

que

u

-

704

Traclatus de jure é julii&a. !

que fecundo , quöd-*pcccatori»occültd

m'tutibn»

petenti Euchariftiam, publicé denegar-

fjy& cut

ri non poffit, licét confcio peccati mor,

trà aliqa

talis có, quoód peccator habeat jus can-

re(litutk

dem poítulandi, Contraenim eft, quód

ticam in

peccatori occulto non ideó fit danda Eu-

ni comp

chariftia , quia habet jus eandem peten-

veríi of

di, fed quia habet jus ad famam ,. quz

fima, 6

in cafu addu&to lederetur à miniftro dés

sithmet

Neque

negante publicé Euchariftiam.

Confi

tertio, quód fequeretur effe licitum, .ut

uis alteri volenti abuti pecuniis ad €-

qué pet

occidit,

brietatem ; aut alia peccata, casdem clam

penfas t

fuübtrahat.

Contta ehim eft, quod plus

fadtz (ü

requiratut ad fubrractionem licitam rei

mutilat

alienz, quàm ad folam dilationem rcfti.

fübinde

tutionis. Caterüm fi alterius pecuniz;

beat t

folüm abfcondi, '& clam fubtrahi pof.

hacqu

fint ad impediendum hac ratione pecca.

tum , id licitum erit ob rationem addu-

nam d

fortun

&am, fecus. dicendum de fübtractione

tione,

violenta3 quia nemo tenetur alrerum

poten

impedire per vim à peccato, exceptó ca-

honc

fu, inquo damnum irreparabile effet

conjun&um , ut fieret, fiquis velletoc-

tem j

[

Tüm

cidere femetipfum; nam

4hunc violcnlt'ö

D

licet impedire.

.

Quit

55

fitr

Quar. j. An i

mpotens reflituere in

eo bonorum genere, in quo alteri inju-

g

.e—

€xc

rialp intulit, teneatur ad faciendam r

l-

d&

m

UET

Dijputatio ult, Artic. ult.

70f

ftitutionem in alio genere? Refp. nega-

I h

tivé cum communi Theologorum con-

Qs

trà aliquosdiffentientes, Ratio eft: quia

lin Cü, qum

reítitutio refpicit zqualitatem arithme-

d

ticam inter damnum , & ejusdem dam-

m w

ni compenfationem , fed inter bona di-

r311)207, Q

veríi ordinis, cujufmodi funt bona vitz,

famz, & fortunz, nequit dari equalitas

(inilro d

D. u

arithmetica; ergo.

RTT

Confir. Ex Scriptura Exodi 21. uti ini-

XConiy d d

qué percutiens alterum, fi eundem non

yasdem du

occidit, precisé dicitur obligari ad im-

penías reftituendas, qua in medicinam

Iaj

) um tj

factz funt. Neque obftat, quód iniquus

Tontmttlie

mutilator prater fumptus in medicos ,

Q tni,

fübinde certam quantitatem folvere de-

beat mutilato, Contraenim eft: quod

i

hzc quantitas fit folvenda folüm in poe-

i t

Qonem d

nam deli&i, velad compenfanda damna

fortu&z, quz oriuntur alteri ex mutila-

t fobridot

nenr t

tione. Hinc fequitur primó , quódirm-

potens reftituere bona vitz, autfame

d

TT

non obligetur ad faciendam reftitutio-

nem in pecunia , nifi forté fimul inju-

T setot

riam intuliffet in bonis fortunz.

Se-

hucrilut

quitur fecundo, quód, fi aliquis non pof-

fitreftituere bona fortunz, nifi patiatur

editutti

:;

jo d

2rave damnum in bonis vitz, aut famz,

E

excufetur ab obligatione reftituendi.

i f

"Tertio, quód potens reftituere famam

non

Yy

»06

Trachatus de fure & f uflitia,

4utet

non fatisfaciat fuz obligationi, filocó

zeftituendz fame folvat alteri pecuniam,

r n

nifi alter ultronceé confentiat , adeóque

ftitur

credi

jus famz cedat, oblatà fibi pccuniä con-

tentus,

eum

$78 Quzr. , An, &quando interitus rei,

lo fl

quz reftitüenda eft , excufet debitorem

fet,

ab obligatione reftituendi? Refp, cum

nem t

Lugone Difp. 21. Num, 57. & commu-

Qu

tuíz

niTheologorum : quód, fi res aliena eft

, determinaté , feu in individuo debita ,

di2À

cademque pereat finé culpa debitoris ,

fione

adver

& hic ex ea non fit faQus locupletior ,

tunc feclusó contra&u ceffet

Jligatio

CEt[

re(tituendi, quia fcilicet res qüzlibet fuo

Comp

t ex.

Domino perit in illis circumftantiis, in

quibus feclufo contra&tu eade

perit fi-

Wt

né culpa alterius, Et idem etiaim dicene

Tenui

&i

dum eft de poffeffore mala fidei, quan-

do apud eundem res fic debita perit, üt

Leff

pariter periiffet, fi apud fnum Domi.

bile,

num extitiffet eoó, quod in tali cafu ini-

lipati

quus poffeffor non fit caufa efficax dam-

liz,

ni.

Hinc fur non tenetur ad reftituen-

fi x

dum pretium equi , qui ab eodem füb.

pey

latus incendió, aut morbó periit, quan-

nifi

do hic eodem morbó , . aut incendió a.

gl

Aq

liunde periviffet. Contrarium dicendum

nis,

eft, fi res in individuo debita apud Do-

tot

tninum exiftens nen periviffet. Quodfi

tiQ

autem

l

Difputatio ule. Artic. lt.

707

T

N

'cmü.n

autem res fit debita folüm in fpecie, tunc

rei interitus non tollit obligationem re-

idsöxïu

li

ftituendi , adeóque fi debitor pecuniam

creditori mittat per famulum , & hic

cum eadem fugiat, non dcíinit obliga-

i

ALONO

tio reftituendi, niíi creditor conífenfif-

fet, utfibi pecunia per hanc occafio-

h

«

nem mittatur,

Qf0C.

Quazr. ultimo, Quznam fint reliquz 559

ld

€auíz excufantesabobligationereflituen.

db

di? Refp. primam cffe ultroneam remif-

nblwns , l

fionem debiti fa&am à creditore.

Ubi

!

Mti,

advertendum eft, quód circa bona in«

Jjto

Vf

certa pofleffor malx fidei poffit facere

compofitionem cum fede Apoftolica ità,

hi

ut ex his certam quantitatem jufté reti-

Kl

nerc poffit.

Secundó, ceflionem, feu

(üth

renuntiatiopem omnium bonorum fa.

À

u

€tam à debitore fuis creditoribus ,

ua

Y

Leffio in jure dici folet beneficium falli.

| DOMI |

bile, hzc tamen ceffio non extinguit ob.

Á

i

ligationem reftituendi in foro conícien-

j'

Ill

tiz, nifi tantüm conditionaté, adeóque

j

fi poftmodum ad meliorem fortunan:

J

ib

perveniat, tenetur reftituere rcfiduum ,

Qu

nifi juri fuo creditores renuntiárint. His

) ,

D

aliqui annumerant ingreffum Religio-

niyt

nis ,circa quod advertendum, quód debi-

ib

toribus ex deli&o, aut bonorum dilapida.

u

tione fpecialiter interdiQus (it ingreffus

u

., Afede

708

qrattatus de jure & juflitia.

à fede Apoftolica.

Sixtus V. profeífio-

ä

nem Religiofam à fimilibus emiflam vo«

:

luit ipfo jure invalidam , fed hzc con-

ftitutio, quó ad irritationem profeffio-

nis poftmodum revocata eít à fübíequen.

tibus Pontificibus.

Tertió, donatio-

nem, Ícu legationem fa&am ex occulta

intentionerecompenfandi debitum, quia

talis donatio, autlegatio eít reipía re«

fitutio, Atque hzc de Jure, & Juftitia

ro brevitate temporis dicta füfficiant ,

ad majorem Dei Gloriam , & Beatiffi.

mz Virginis finé labe conceptze ,

ac Tutelarium noftrorum

fmam

honorem.

4

iifto

F1NI1&

qni

E

naá

qu

p

) &

