Gf1417-5

.M

-

-

"—

AT

U

E.

cs pE D

R

j

RAT

4 7

N12«5

18709

9

021

d

VEU AAE

ge

TX

— EAC u —— ]

o

o n i R — AL d

a —

c»5

r—4

äiätpi

. s

E

THEOLOGLE

SPECULATIV/E

TTRACïgTUSV.

l

.

'

JUuRE

JUSTITIA,

) Method

o Scholaíticá elu-

cubratus,

PER

REFERENDUM PATREM

i

. SIGISMUNDUM

?

PUSCH, é Soc.]gsu,

SS, Theol, Do&orem; ejufdémque in Alm

ac Celeberrima Univerfitate Grec

enfi 42

Profefforem Emeritum,

2v

.CANCELEI:.ARIU M,

V2

V

4

/

Anno M. DCC. XXXVI,

i

a

Cum Licentia Superiorum, e Privilegio Ca/am

: gzslm penfis Philippi Veith Bibl, Alici Gracii,

-

H

E

RRR

—

i

r

:

"m

Ü

eui

li (

T

pj

[ /lïl

tf

w

fl

[

[////,

7/

] ?

hhl

l

ng

IT ITI IITATITTIIT-

t L LA

^

?i

as E

r s

z

2

U

x

TYYTT

TTTTTOIYT

TTITTTTT

PRJEFATIO.

$

Ü

1

Jbil zos ip Traclathsg prefentis de.

x

ges petcffe videbimur, ff Letor

95

ä

Benevole , G peregrinum Editionis

ecum j

€6 Tratfaths molem copfider averis ,

Utut. euim. diffiti À molis Typotbete urgerz

ad diligentiam mon potuerint , datam tamen

promiff fidem annó vertente exfoluimus, na-

nimque Tibi ? promiffo woffro, Tudque juffa

exfpectatione JUS, integrum ac inviolatunm

reddimus. Quidff anniintegri moras inficia-

rirj bas quoque ueceffaria , in tanto Argu-

emento, mole excufari po[fe comfidimus. Pra«

fíxam Tracfatui SERIEM Difputationum ac

Articulorum percurrere fuffecerit,ut mode-

flins ac par erat nos polliceri E$ feribere in-

teligas, Videlicet ip eo non flitit Autbor in-

X2

defe[-

defeffus, ut JURIS cujusd Titulos, proprie-

£atésque,ac JUSTITLE Leges omnes nervo-

fs equisque fundamentis communiret ;. [ed

Jurima adquotidianum ufum, refolvenddf-

ue dubitationes pa[fim occurrentes accomo-

Ut baberes, Lector

data, cen[ultó inferuit.

Optime , unó eódémque opufculà uberrimam

de Reflitutone materiam tam fpeculatifuä

snethodo firmatam ,. quà practicis obfer-

vatiopibus digeflam.

Hujus igitur Tra-

datás utiliffmmà. lecfitatione tempus nobis

I

fuffce» ut mox alterum. de Gratia &c, £)-

pis praparemus; & fubinde cum veliquo jaim

H

55c0

de Angelis Z5eologzam banc om-

nem f eliciter exigamus.

J

Vale,

À

aQ

X AR

!

[

U

À

*

(/,

)

l4

g;

)

h

J

:

ï

d

4il]

W

T

|r

SE-

t

TX

J

V

U

[

ra'f

lä??*

G

—— — : — al

d

1.

"

44l

u

[e.

7

SERIES

ijit

J

;Difputationums. f&rAi;ticulorum.

ju

DISPUTATIO I.

De fure Prvþriemti: 22 communi.

: I. Quid fit Jus AGivum Propieta-

ARt

tis ? pag

2.

II, Refpondetur contrariis argumentis. Io-

Ill. An Jus A&ivum Proprietatis poffit com-

ponicum lege ufum Juris prohibente ,

aut annullante ?

20

IV.. Quid fit Jus inre; & Jus adrem? 38,

V. Quid fit Jus Paffivum correfpondens ju-

48,

ti adtivo proprietatis ?

L-L-l

A 1

DI-

DI

' DISPUTATIO H.

D

De Dominio perfe&'o,

id fit dominium perfe&um ?

;

AR:- I. Qu

6I:

I Refutantur Adverfariorum argumen-

Ls

ta,

68,

J hn

f

III, An ejufdem rei Dominium perfectum

| &

offit fimul effe penes duos?

83*

IV, An Dominium perfe&um pro inftanti

An) |

translationis fimul fit penes duos ^ 97,

Ts

lo6,

U

V, Solvuntur obje&iones.

VE

DISPUTATIO IIL-

!t

m

De Dominio imperfetto,

! Mi

"A R.,14, DeUfu; &Ufufru&u ; ac . habi-

Á

tatione,

122*

Il, Anufuslicitus; quo res confumitur, fit

I28.

feparabilis à Dominio ejufdem ?

III, Occurritur contrariis argumentis, 136.

IV. De Emphyteufi Feudo, & Libello. 146.

V, De Pignore; & Hypotheca,

152»

j

VI, De Servitute» & Poffeffione,

16o.

(

DI-

DISPUTATIO IV,

De Objec*?a » & Suljeifo Dominii,

n

. A Rtic. I Cujus rei Dominium bomini

&

competere poffic ?

170.

[

6j

II. Solvuntur Obje&tiones,

176.

III- An, & quale Dominium competat Re-

ürn

ligioni ?

"

189,

LED

IV, Solvuntur contraria Argumenta,

I98-

T

V. An, & quale Dominium competat Cle-

ricis?

9nh

212,

6

VI, Occurritqr Adverfariorum argumentis,

223.

VII. An;& quale Dominium competat Con-

jugatis ?

242

VIIL, An, & quale Dominium conveniat

j

— fllisfamilias, & fervis ?

257.

2

hi

DISPUTATIO V,

)

De acquirendo verum Dominio,

ï6o

l-6o

ic- I,. Ad quem rei inventz Domi-

Y

ARt

1]

HQ An)

nium fpectet ?

274

& quomodo Dominium animalium

detineatur ?

29I*

""

J

II

uenam circa Dominium quó ad lig-

na, & paícua przfertim fundi communis

obfervanda. funt,

3II.

]V, An. &quomodo per implantationem,

z dificationem» fpecificationem ; aliófque

N

l

Domi-

À

[

modos jure gentiam a;quiratut

nium ?

. 216,

L dj

Wftos

" DISPUTATIO VI.

ul

De Dominio 4:guz'r-ena'o per pracriptionem,

hr

gt

;Rt I Quidfit præfþriptio,.& aneadem

vid

etiam in foro confcientiz faveat? 322.

( A

Il. An, &qualis Poffeffio requiratur ad legi-

timam przfcriptionem ?

354.

ii

[l

h

N]

Ill. An, & qualis citulus ad legitimam prz-

T

Ícriptionem requiratur *

340.

Ton

1TV. An, & qualisbona fides ad pfiefcriptio -

nem legitimam requiratur ?

349.

N

dti

(

V, Anauétoris bona fides profit , & mala

Wt

obfit fucceffori ejufdem ad legitimam

przfcriptionem ?

364.

h

l

VI, Quanti temporis poffeffio ad legitimam

á

T

prafcriptionem requiratur f

379*

ione,

ü

VHl Expediuntug reliqua deprafcript

3860

DI-

l li

DISPUTATIO . VII

lUf

MI

De Juflitia,

nm,

üftte

)oni

Rt,I. QuidfitJuftitia? quodnamillius

16

obje&tum mareriale, & formale? 395.

]l. An, & quomodo Juftitia fit effentialiter

)

virtus ad alterum, : ut refpiciat debitum

zquale juri activo alterius ?

IO:

IUl

IIl An juftitia perfe&a bene dividaturin le-

dem

galem, commutauvam, diftribucivam, &

vindicativam :

£25.

45

]legi

IV, An, & quomodo fola Juftitia commu-

»»

tativa fic juftitia ftricté calis

44I

V. An; & quomodo obligationi juftirie com

|pra

muctative fatisfieri poffit per atum; qui

T

Qu

non procedit ex motivo ejufdem? 45$4.

i

VI, Aneidem debito juftitie commutative

ml

fatisfieri poffit multiplici folutione adz-

quata

465

frari

3640

VII, An Deus poffit obligari creaturz ex ju-

mmatt

ftitia commutativa, feu ftricté cali

484.

VIII. An, & quomodo creatura poffit obli-

LE

gari Deo ex juftitia ftricta ?

0ltó

504.

3860

DI-

DI

l

-DISLPüTATWIO VIII.

aj

Læ

De Injuff itia.

jj

fl

Quid, & quotuplex fit Injuftitia ?

J

AR:- I

531-

ll, An fcienti » & confentienti poffit fieri

J

$39.

[

injuria 4

IIl. Quznam cenfeatur gravis injuria in bo-

nis forcunz ?

553.

IV.,Refolvuntur quazftiones particulares circa

. gravicatem injuriz in bonis fortunz, $68-

V. De injuriain bonis famz,& honoris.580,

VI. Deinjuria in bonis vite humanz, 609,

DISPUTATIO ULTIMA.

De Reflitutione,

Rr,I, Quid fic obligatio reftituendi, &

quotuplex radix ejufdem ?

637.

Il.. Quid fit obligatio reftituendi ex fola re

accepta ?

654.

Ill, De obligatione reftituendi ex acceptione

formaliter injufta per culpam Theolooci-

664,

cam,

IV,

JV, De obligätione-reparandi dàmnum fix-u&

culpa "Theologica illatum, :

676.

V. Deobligatione reparandi damnum ex i-

niqua cooperatione fecutum.

683,

Q?

VI. De obligationereftituendi fru&us ex re

aliena perceptos,

689-

D

t fl

VII. Decaufis excufantibus ab obligatione

E

)

refticuendi,

698-

nbo

»»

IG

W

A

N

X m

A

g

i

m

f^o»

2

í

V2l

z

!

|zhe

)X

*

Sm

,

3

[2

f i

m

(s

609.

EE N

SS

AT

dN

AU

T

N

(

Um

mü

(

2

M

)

i

S

m

—À——À

À

!ä

N

N

NNN

QU

N

zs

H

di, &

— —

-

ul

65

o r

65,

Ytiont

;ologi'

6

FA-

lU

FACULTAS

at

Cum Privilegio Ce[areo.

5

o Infra, Scriptus per Provinciam Au[Iria Socittatis

s

EG

JasU Prapofitus Provincialis , pote[flate mibi fatá

ab Admodim Rev, P. No[Iro Francifco Retz Przpo-

fito Generali, Facultatem concedo , ut Liber , qui

infcribitur : Theologiz Speculativa Tractatus

f

V .de Jure, & Juftitia 2 PatreSigifmundo Pufch

é Societate JESU «onferiptus , & à. Reviforibus

memorata Societatis lekus , C approbatus , per Phi-

Bibliopolam Gra-

lippum Jacobum Veith,

cenfem, typis mandetur,

Quem infinem illi, &

]i

baredibus eju(dem , ad. decennium fus Privilegii Cafa-

vti concedo , vi cujus Typographi, * Bibliopole omnes

"

probibentur s. mà ullos libros , à quopiam e Secietate no-

fira ,. con[criptos imprimant , vecudant , aut alibi im-

li

preffos ,

venales proponant , intra sacri Imperii Roima-

ä

ni, Regnorímque ,

ac Dominiorum (ue Ca[ave& Majte

flat

is Hareditariorum fines , ab[que Superiorum. pradi.

l4

& Societatis permi/fione. —

In borum fidem pra[entibus

|

manu ineá (ubfcripfi , cr Officii Sigillo munivi, Graci],

Ij li

Die 18, Decemb, 1735

Ti

|

ls

] ï],]A

(I.59

n

N

N (

FRANCISCUs MOLINDES

Soc. Jzsu,

493 ( 1) f8F-

QQQQQQQS&QQQQQ&&

DAL AE

U IclcI.

O0 IN

i

Ü

Iu DT

LP

æäämäæïïäæïäääæä

f

lr,q

4tüj

Puích

IRACTATUS

Á

' Dhi

|Gre

li, é

JURE ET JusTiTIA

i G

[

d Lal La

t

ii i

Irtutes Theologicas fe-

Miní

| quuntur Cardinales, fci-

& Mijs

licet :

Prudentia , Ju-

j u

$

ftitia; Fortltudo,&Tem-

Mibl

-rf(4

perantia , quas unà cum

fhil)

vmls oppofïrls Dod&or Angelicus 22.

quazítione 47. & fequentlbus fusé ex-

ponit,

Verüm ifthic, pretermiffis re-

liquis juxta receptam in Scholis con-

fuetudinem , primó de jure; dein de

NDES

Juftitia dlfputabxtur,

A

DI-

|

2

vraBatus de Jure e fufitia;

ym iD(

g borit

DISPUTATIO I.

g

d

. De Jure Propyfiemtz's n

dn d

communt.

n i

Um Juftitia juxta plerosque Theo-

gf

v u

C

. Jogos & ]Juriftas fit conftans &

pj

erpetua voluntas jus fuum cuique

o Qu

tribuendi ; antecedenter hinc przmitten.

f

N

d

da eft juris expofitio, priusquam ad ipfam

juítitiam progrediamur. Et quidem pri-

gt

mnifins

mó de Jure proprietatis in communi ,

m

deinde veró in particulari de dominio &

filir,

czteris ad illud pertinentibus tra&tabitur.

j

Ainni

ARTICULUS EL

tl

1l f

Quid fit jus A&ivum Proprie-

tatis ?

u

1 T)Rznot. . Quódjus in varia fignifica-

It

'oni

tione ufurpari foleat, üt ifthic cum

[ r

D. Thoma 22, quzf(tione j7. Articulo 1.

[ m

plerique obfervant. . Jus itaque fümitur

j

primó pro eo, quod juftum, five legibus

honeítatis confentaneum eft. Atquein

lr

hoc fenfu nomine juftitiz omnes virtu-

Uhyye

Secundó fümi.

ii

tes comprchenduntur,

tur

n

Difputatio 1. Artic, 1,

3

ii

tur pro ipfa lege tanquam regula jufti,

ideoque illa; quz lege naturali, diviná,

[I

aut bumaná prohibentur ; paffim dicun-

tur jure naturali, divinó , aut humanó

1l

effe prohibita,

Hinc ulterius non tan-

tüm lex, fed ampliatà magis fignificatio-

ne etiam legum peritia, feu ars boni &

Theo.

zqui

5

.

preterea fententia Judicis fic ap-

as &

pellati, quód caufam definiendo juxta le-

euique

ges jus dicat ;; quinimó etiam locus, in

mitten.

quo coram Judice cauíà agitur, fubinde

Qip(im

jus dicitur. . Tertió fumitur pro legitima

tmpr-

poteftate ad actum aliquem , aut illius

müni,

omiffionem.

Atque hoc appellatur Jus

inio &

adivum , quod ulterius in fuas Claífes

dbitur.,

dividitur , üt mox patebit,

-

Prenot, 2. Ad conftituendum jus

Ü

adivum neutiquam füfficere folam po-

tentiam phyficam ad aliquem actum, nam

ijrie

aliàs fequeretur, quód omnis ille , qui

phyficé poteft alterum fpoliare vel occi.

dere, eo ipfo habeat jus eundem fpolian-

nific

di vel occidendi, ideoque nullum fpolium

C Curm

aut homicidium fit injuftum , quam fe«

ulo 1.

quelam nemo admittit, Hinc ergo pa-

mitut

clbus

tet, quód jus actiyum effentialiter inclu-

[o

dat facultatem legitimam , aliquid agen-

ul

di (eu poteftatem lege aliquá aut quafi le-

Virtüe

gcmunitam. Neg; enim ad omne jus re-

fj

il

guiritur lex form

alis feu ftri&e talis, quze

A à

Ícili-

4

TraBatüs de Ture c» dullitia,

lg fu

j

fcilicet refpiciat integram Communita-

Ed |

tem, fed fufficit etiam quafi lex refpiciens

gj um

hominemprivatum, jusitaqueactivum

sls

P

roprieratis effentialiter conftituitur per

Qu

legem prout faventem

, nam lex proüàt

« J

rzcisé obligans non munit , fed reftrin-

it libertatem agendi,

uj

nin a

3. Prznot. 3.

Quód lex confítituens jus

m i

activum duplicem finem refpicere po

flit,

vt «

in quem muniít potentíam feu libertatem

lominin

phyficam agendi, — Imprimis quidem ut

if

exercitium hujus potentix formaliter feu

tinito

dire&é cedat in bonum perfonz alterius

d

aut totius communitatis ; etfi per accie

dens feu indire&é aut materialiter idem

qui

1 t

exercitium cedat quoque in bonum ha-

bentisjus a&tivum. Et hzc poreftas le-

hd

h

giti

ma eft jus Jurisdi&tionis, cujusmodi

competit füperiori in fubditos.

Secundó,

N

foordi

ut exercitium potentiz cedat directé in

bonum propriz libertatis, etfi per acci-

! Iuf

dens cedat in bonum alterius: Atque

| m

hoc appellatur jus a&ivum proprietatis,

| þ;dinaï

r

ex communi fiquidem hominum fenfü

X

in eum finem alicui conferri do.

] jidüch

pátet ,.

minium aut proprietatem,

ut re poteítati

ET

füg fubje&a pro beneplacito uti poffit,

"n

fivedeinde ex ufu talis rei percipiat com-

yitly

modum aliquod entitativum , idque di-

lt

s

veríüum à fuo beneplacito , üt contingici

/

Difputatio Y.. Artic. T.

$

hi.

fi quis füàm domum inhabitet; five non

Yclens

percipiat commodum di(tin&um , üt fi

hum

quis füam domum deftruat,

His prz-

t

miffis

L proit

Quzítio movetur :

Quid fit jus a&i-

4

Felrin

vum proprietatis quoad effentiam me.

taphyfíicam confideratum, quamvis ete.

ensju

nim cuilibet etíi rudi partim ex ipfius na-

pofít,

turz inftinctu, partim ab experimentali

ttatem

notitia conftare videatur , quid fit eífe

lem ut

dominium aut proprietarium rei alicujus,

Iterfeg

difficulter tamen aífignatur genuina Juris

|terius

definitio, ut ex difcordibus fententiis pa-

r t

tet, & quidem priíma fententia docet:

ridem

quód jus aGivum proprietatis fit pote-

m ha-

ftas legitima , cujus violatio :eft injuria

has le

ftricté calis.

Ita cum Mol, Tractatu 2,

modi

de jure Difp. 1," Leffius, Ariaga, aliique,

cundi,

Secunda docet, quód fit prxlatio quedam

ede in

moralis , qua unus praferendus eft alteri

t ACC-

in ufü alicujus rei ob fpecialem conne-

Atque

xionem, quam res habet cum illo. Ita

eLatIS,

Cardinalis de Lugo Difp. 1. de Jure & Ju-

fenfü

ftitia, quem nonnulli fequuntur, Ter-

'l'i do.

tia docet, quód fit legitima pote(tas pro

efhat

fuo beneplacito reftringendi moraliter li-

gomt;

bertatem alterius, ídque ín favorem pro-

priz libertatis.

o

Ita Gormaz Difp. 4. de

ue d

Jure & Juftitia, Maurus, Efparza, Palavici-

dopt

nus,aliique, Quarta docet , quód fit le-

3

giti-

$

Traflatus de Jure e fuflitia,

l älm.l'ï

gitima poteítas ex re aliqua directé com-

a ml

modum percipiendi propriz libertatis.

a

Ita cum Ant, Perez Tra&tatu j, deIncarn.

s ii

Difp, 6. capite 2. plures Recentiores.

a

$ Dico primó. Jus activum proprietatis

non bené definiri, quód fit legitima po-

us !

Qantn

teítas , cujus violatio eft injuria ftricte ta«

'

lis.

Probatur, Nam definitio debet eíIe

v

u

clarior füó definitó ; fed preedi&tus con-

ceptus clarior non eft füó definitó ; fe-

qutid

vl (

clusà fiquidem ulteriori explicatione ,

non magis confítat, quid fit injuria(tricté

qm y

w

talis , quàm quid fit jus activum proprie.

tatis.

Quinimó effentia metaphyfica in.

at

&t

juriz non pote(t intelligi , quin priüs in«

tll

ll

telligatur, quid fit jus activum proprie-

f

J

a

tatis, cui opponitur injuria.

Ergo.

Confirm, Nam injuria ftri&e calis eft

t

violatio juris aCtivi proprietatis : ergo

| d

| ml

predic&ta definitio reipía zquivalet huic;

jus adtivum proprietatis eít facultas le-

li

gitima, cujus violatio eft violatio juris

in,

activi proprietatis.

Proinde per illam

hn

D]

plus non exponitur, quàm ante fciatur:

ficuti fiquis definiret religionem, quód (it

jb

virtus , cujus violatio irreligionem con-

W

flituit, aut cui opponitur irreligio.

C"h)

j

6 Dico 2. Néque jus aCtivum proprieta-

qh

tis bené definiri; quód fit prelatio quz-

u

N

l

dam moralis, per quam unus preferendus

eít

Di[putatio L. Artic. Ij ^

7

n

eft alteri in ufü alicujus rei , ob fpecia-

/Uatis,

lem cum illaconnexionem. Prob. Quam-

am,

vis etenim przdictus conceptus, üt Efpar-

t

za fufiüs oftendit , convemat omni, non

Yi

tamen convenit foli juri aétivo proprie-

hi p«

tatis, Ergo.

Anteced. probatur. Quia

(dét.

dantur plures tituli in fpeciali quadam

&t efe

connexione fundati , propter quos unus

$ C0f

præferendus eft alteri in ufu alicujus rei,

fe.

quin ifta moralis prelatio & fpecialis con-

l0ne

nexio fufficiat ad conítituendum jus a&i-

d

.

vum proprietatis

.

fic parens titulo

pri&

proprietatis ob fpecialem connexionem

[cain,

cum filio przferendus eít aliis in eadem

[5 1t]a

aut zquali neceffitate conítitutis , quo

jtic«

ad füppeditanda alimenta, etiamíi parens

non habeat jus activum propuecatls ad

iset

exigenda hec alimenta, àt ipfemet Car-

eno

dinalis de Lugo fatetur, plurésque alii fi-

lii

miles tituli in gratltudme religione, a-

25 lt«

liísque virtutibus fundati adduci poHunt.

Juris

Ergo.

llam

Confirm. Cüm enim aliquz przlatio-

turs

nes & connexiones (int fufhcwntes ali;e

d (it

infufficientes ad conftituendum jus 'atti-

/Ofle

vum propmctaus , üt conítat ex primó

dictis, ideo adhuc obfcurum manet : in

N

t

qua connexione aut przlatione formali

coníiftat jus a&tivum proprietatis. Ergo.

jue

du

Dico 3, Neque jus activum proprieta- 7

d

4

t1s

i

8 /

Tra&atus. de gure &» fu[litia.

.ml M'mx

tis ben& definiri, quód fit legitima facul-

tas pro fuo beneplacito reftringendi mo-

d

MO Y

ralicer libercatem alienam in commodum

fuz libertatis.

Probat, Quamvis enim

j lat

amnitt

omne jus adivum proprietatis conftitua-

tur intrinfecé per legem faventem uni ,

elisi

& obligantem alios , adverfüs quot ha-

fit.

beturjus; hectamen obligatio non fem-

viditit

per dependet à libera voluntate habentis

trdq

tale jus , ut eandem pro füo beneplaci-

miie.

Antec.,

to aliis remittere pofífit. Ergo,

i

probatur, "Nam jus proprietatis violari

NUOR

poteft, etíamí(i habens tale jus confentiat,

pOb

& quantum eft ex parte füa , alterumno-

n

lit effeobligatum: ficuxor committendo

lat

adulterium facit injuriam ftricté talem

", i

marito etiatn volenti & confentienti, uc

t

ex Adverfariis Maurus 187 de jure & ju-

n

ftitia, aliíque fatentur.

Id ipfum eft de

a

Clerico confentiente, àt trahatur ad tri-

It

bunal laicum, de confentiente in fuam

lfitn

cxdem. Ergo.

Confirm. Nam eatenus jus proprieta-

'r IqHO

E

tis poteft conítitui in legitima poteftate,

Á a

per füam voluntatem reítringendi liber.

tatem alienam , quatenus jus iftud faltem

uf

La

primitus non obtineretur abíque libera

acceptione ejusdem; íed hoc non fübfi-

W

ftit. Ergo.

Maj. continet fundamentum

eorum, qui in predi&to fenfü jus defi-

niunt.

Difputatia l, Artic, 1.

*9

Mul

ninut, Min.probat, Nam jus, ne aliquis

'di Ti

Nodum

occidatur ab alio, non dependet à noítra

libera voluntate, ut illud. acceptare, aut

TM

-nüima.

ilii cedere poffimus, ideoque homicida

committit injuriam fítricté talem extra

D uj

cafüs à lege permiffos, Ergo.

lot hr-

Dico4. Jus activum proprietatis be.

n (em.

bentis

né definitur : quód fit legitima facultas

ex re aliqua dire&é percipiendi commo-

tplaci.

dum füz libertatis.

Antet,

Probatur. Hzc e-

nim definitio convenit omni & foli juri

violari

Anteced.

kttnt

acivo proprietatis. Ergo.

probatur, Nam in hacdefinitione dicitur

ümnos

tendo

primó : facultas legitima , hzc enim ef-

fentialiter requiritur ad omne jus a&i-

talem

vum, üt Numero 2. actum eft,

Dicis

It ut

tur fecundó : ex re aliqua intelligendo

&j

d

nomine rei in fenfü latiffimo , quidquid

ad tri

ad commodum propriz libertatis fervi-

re potefl. Dicitur tertió * directé per-

fuam

cipiendi commodum propriz libertatis,

per quod exprimitur differentia juris a-

"fetae

Civi proprietatis à jure activo jurisdi.

[late,

Gionis ex dictis Numero 3,

Ergo.

iber.

item

Confirmatur: Ex fententiis hucufque

ben

rejedis , & folutione obje&ionum, qua

ubí«

huic definitioni opponuntur, .

CU

def.

AR-

iunh

J

YO

Trallatus de fure. & f uflitia.

.:Jj&ionis

ARTICULUS |II.

M '("

ContraAriis rgue

qt

Igc'j)ondetur

aentis.

T

gt

gt

Bjicies 1. Per affignatam definitio-

19

nemnon habetur fufficiens differen-

miiia

tia, inter jus aCtivum proprietatis, & ju-

vl

«nbie

risdictionis , quia pariter i(tud eít legiti-

o f

ma facultas ex re aliqua dire&te perci-

piendi commodum füz libertatis. Ergo,

TW

Antec. probatur, Nam quilibet Princeps

a,

i.

& Superior Habet legitimam pote(ítatem

imponendi leges & procepta fubditis ex

qu'm D

hoc fine, ut przcipiat commodum fuz

j p

pf

libertatis, fed hoc ipfo. Ergo. — Maj. pa-

tet exinde, quód Principes plura przci-

iT

piant, ut inde emolumentum reportent,

h

Min. etiam conftat, Confequent.ia e[tle-»

x

gitima.

At

Confirm. Nam fequéretur aliàs, quód

lil an

Deus non habear jus a&ivum jurisdidtio-

'ttj

nis ín caufas racionales. Ergo.

Antcg.

1lbt

probatur, Quidquid enim Deus przcipit

dn

creaturz rationali, illud precipit propter

| lt:.lam

femetipfum, feu ad obtinendum commo-

dum fuz libertatis,

Ergo.

-

Refp. Nego Antec. Ad hujus proba-

tionem diít, maj. . Princepsaut Superior

five prout pracise habet jusju-

clnietz:

'quä talis,

risal.

Difputatio l, Artic, 11,

II

risdictionis, Nego maj, Quàcalis, feu pro.

ut.habet (imul jus a&ivum proprietatis

äïgu-

conc, maj. & (ic diítinctà min. nego conf.

Ratio eít: quia licét Princeps: autSupe-

fititi.

rior non teneatur fübdito reddere ratio-

nem, quare hoc aut illud precipiat , vel

[feres

prohibeat ? nihilominüs reipía vi juris

)&jü-

pradictinonhabet legitimampoteftatem

lerti

prohibendi aut przcipiendi aliquid ex folo

petci.

motivo fui beneplaciti, ut dicere poflit:

rpo,

Sic volo : fic jubeo: fit pro ratione vo-

intor

luntas, fed obligatur intendere bonum

(bten

[tis r

fubditi , aut totius communitatis, alio-

quin abutitur jure jurisdi&ionis. Hinc

m (üg

V. g. :pofito, quód Princeps etiam in eo

ij p

caíu poffit aliquid przcipere fubditis di-

t Cle

recté in commodum fuz libertatis, quan-

ttent,

do preter jus a&ivum jurisdictionis , (i-

e[tle«

mul habet jus activum proprietatis.

Ad confirm, nego Antec. ad cuj. prob.

quod

dift, antec. Illud przcipitprzcisé propter

&io.

femetipfüm , five in folum commodum

nteG

fuz libertatis: negoantec. Proptercom-

cipit

modum ipfius etiam creaturz rationalis,

ptet

conc,antec. & nego conf, Ratio di(tin-

imo

&ionis eft, quód Deus fimul habeat jus

jurisdi&ionis & proprietatis in creaturam

tob:

rationalem faltem eminenter fuümptam,

erit

de qua controverfia alibi agetur.

Inftabis. Princeps legitimé exercet ju-

IO

ii

risdi-

risdi

l

12

Tratkatus de fure c» fuflitia.

L*a&us (

risdi&ionem przéisé in commodum fux

jfri t

libertatis; Ergo. Antec. prob, Nam Prin«

Obïïgb 7

ceps habet jus reflexum proprietatis in

jus a&ivum jurisdictionis, fed hoc ipfo.

f0

g d

Ergo. Maj. patet. Si quis enim Princi-

hm

pem violenté impediret ab exercenda ju«

risdictione, inferret eidem injuriamftri-

yan p

AYU

a*

G€am, ütplerique fatentur.

Min.autem

iermarm

prob. Hoc ipfo quód habeat jus reflexum

proprietatis in fuam jurisdidtionem, .eo

mym

1 Qnum

ipfo poteft jurisdi&tione uti diredté: in

commodum füz libertatis, ficuti propter

fvf

C

jus activum proprietatis directé uti po-

teít rebus aliis eidem juri fubjectis.

r

'

Refp. N.antec. Ad cujus prob. tranf.

n

maj, D. min. Poteft uti jurisdiCtione di*

itie

fuyts

recté in füuum commodum per a&us re«

flexos five elicitos à jure proprietatis.

d

'[ranf. min. Per a&us directos feu elici-

A

tos à jure jurisdictionis, N. min, & conf,

N

venti

Ratio diftin&. eft: quia licét fupponatur,

!

quód Princeps habeat jus reflexum pro.

JIfis

gn

prietatis , in jus directum jurisdidionis ,

"fl

adeoque hanc' exercere poffit, quia fic

ld

placet ; nihilominüs talis actus reflex us

"us

non pertinet ad jus jurisdi&tionis , quia

^l

fcilicet atus àb hac procedens debet di-

M'mu

re&é tendere in bonum fubditi, aut com-

DN

munitatis. | Conítant hec omnia à pari

yieg

in artibus & fcientiis , in quibus dantur

1]

; alii

]

Difputatio I, — Artic, 1T,

15

lum fi

alii a&us eliciti, alii i imperati, & alius

imDti,

eít finis artis, alius Artificis.

as

Objic, 2. Poteft darij jus activum pro-

II

C lp[

prietatis, quód non fit legitima facultas

1 LT.

ex re ahqua dire&e percipiendi commo-

Cenda h

dum fuz libertatis, Ergo.

Antec. prob.

T

Nam pupillus ante ufüm rationis habet

l düten

jus activum proprietatis in hzreditatem

cllexum

paternam , & tamen non habet legiti-

(m, e

mam facultatem ex hereditate percipien-

«

di commodum fuz libertatis , hzc enim

ptoptt

effentialiter fuppomtufumrauoms Ergo.

W o

Confirm, Püpillus etiam obtento ufü

I$,

rationis non poteít pro füo beneplacito

, ttsní

percipere commodum libertatis ex hz.

onedi

reditate paterpa, quia abfque confeníu

lus t«

Tutoris non poteft validé de fuis boms

Itatls,

difponere.

Ergo.

u elii

Refp. N. antec. Ad ejus prob, D. antec,

k r

Non habet legitimam facultatem perci-

Onat

piendi commodum fuz libertatis pyficé

confideratz,

Tranf. antec.

Moraliter

Il pl'O.

mms,

confideratz.

N.antec. & conf, Ratio

1ia fi

Dift. eft : quia licét pupillus ante ufüm

ïcxus

rationis non poffit per femet ipfum, five

qUIä

per voluntatem phyficé faam, poteft ni-

et d

hilominüs per voluntatem phyficé alie-

,COfT«

nam & moraliter fuam exercere jus pro-

j p

prietatis circa hareditatem paternam ,

jant

quia ncmpc voluntas Tutoris conítituti

à

al

D

T

Tratlatus de jure & Puffitia,

f beneph'

à parente aut Repubhca , et moraliter

voluntas pupilli ;; imó ad jus a&tivum

i qma

t

proprietatis non requiritur, ut quis fit

roximé potens ad exercendam per fe a«

m(hm

W.

liud fuam libertatem , fed fufficit, quód

habeat legem fibi faventem, ut fuppofta

dmp?t

N;,dumm

libertate phyfica, eandem legitime exer-

cere poffit, ldeoquc etiam dormientes ,

u

ebrii retmenc omnia ;ura proprletaus ;

j

quamvis durante fomno aut ebrietate

exercere non poflint fuam libertatem, Id

(hit.1

ipfüm refpondent Adverfarii, qui jus con-

d

ftituuntin legitima potentia per fuam vo-

J

luntatem reítringendi libertatem alienam.

WMIIS.

Ad Confirm, fimiliter D, anteced. & N.

Qulb

T dom

confeq,

Y2

: Inftabis : Deus habet jus adtivum pro-

um

hm i

prietatis in omnes creaturas faltem emi-

nentiale, fed iftud jus non eft facultas

hm&e,

percipiendi commodumlibertatis, Ergo.

prit

Maj. füpp, min, prob, Nam repugnat, ut

Guntem),

| Conf

Deus ex creatura percipiat ullum com-

modum, aut bonum fuz libertatis, fed

vattr

fibimet ipfi fit effentialiter & adequaté

Yij

omne bonum.

m

Refp. C. maj. N. min. Ad ejusProbat;

[

D. antec, Repugnat , ut Deus ex creatu-

ïmpm

ris perclplat commodum libertatis

1-

m.

findtum à beneplacito ipfius voluntatis

mm X4

divinz, Tranf, antec, INon diftinctum ab

Ut

hoc

]

Difputatio 1. Artic. 1I,

1j

Tofglfte

hocbeneplacito, N. ant. & conf. Ratiohu.

lvum

jus eft, quianon requiritur adjus activum

| quis f

proprietatis facultas percipiendi commo-

W fa.

dum diftin&um à folo beneplacito Dei, üt

lts d

Num. 3,dictum eft ; hoc autem commo-

"uppolt

dum poteft Deus percipere, & a&tu preci-

I Oyeh

pit,dum crearuras pro fuo beneplacito pro-

nientes,

ducit, confervat, aut deftruit ; quinimó

ieatis

preter hoc beneplacitzum przcipit alia

brietue

bona non quidem fibi intrinfeca, fed

13

Itm, ]

. Objic, 3. Potelt dari legitima facultas

Lj COP

ex realiqua precipiendi commodum fuz

fiam v

libertatis ; quin talis facultas fit juspro.

aliengm,

prietatis. Ergo.

Antec. probat. Nam

dl&Nl

quilibet ufuarius, qui fibi pretio condu-

cit domum habet legitimam facultatem

m pro

ex domo conducta przcipiendi commo-

m em

dum ífüz libertatis fcilicet eandem inha-

aculti

birando, fed hzc facultas non eft jus pro-

E

prietatis , quia hoc permanet penes clo-

dt, t

cantem,

Ergo.

| COT«

Confirm. Parens habet legitimam fa-

, fed

cultatem ex filio nondum emancipato

quité

percipiendi commodum libertatis , ut

eundem in extrema neceffitate vendere

'obat,

poffit, fed hac facultas non eft jus aGi-

(2

vum proprietatis in filium, Ergo.

is d

Refp. N, antec,. Ad Prob. C, maj. D.

ntiti

min. Non habet jus proprietatis in ipfam

und

domum. C. min. In u(um domüs. N,

min.

ho

16

)

/Tr;&atus de fure c fuftitia.

MPI T

min. & confeq.

Ratio Dift, eft: quia

Jatt

jus aCivum proprietatis datur in ea li-

nea, in qua datur legitima facultas prz-

iil

gpyitit

cipiendi commodum, ideoque licét ufua-

ríus non habeat jus proprietatis inipíam

qup

D

domum , habet tamen jus ad ufüm ejus-

jorio !d

diror

dem.

Ad confirm. C. maj. D, min. Non

habet jus proprietatis dire&um feu im-

uj

i, ln

mediaté terminatum ad filium , nec qui-

dem in cafüu extremz neceffitaris. Tranf;

eydi

min. Jus indirectum feu mediatum, N.

t

min. & confeq.

Ratio Diít. eft:; quia

(hit

licét fupponeretur, quód parens necqui-

u

dem in extrema neceílitate habeat jus

lienm,.

proprietatis ad filium , de quo contro-

m

verfiaeft incer Theologos; habet nihilo-

$lf

miní

minüs jus indirectum feu mediatum, qua-

tenus fcilicet habet jus immediaté tuen-

tio

nf

di füam vitam adeoque vendendi filium,

quando hzc venditio eft medium unicum

tb

confervandi vitam, De quo fufiüs Cardi-

ld «t

nalis deLugo Difp. 1. Se&. 1, difcurrit.

dj

14

Inftab. Legitima facultas percipiendi

Qul

commodum fuz libertatis poteít teflexé

- Uent

poffideri per jus aCtivum proprietatis ,

EIP' DI

fed hoc ipfo. Ergo. —Maj.eftcerta, Min.

i lh

prob. Quia legitima facultas reflexé pof-

"

Íeffa per jus proprietatis eft füó modó

M

jus aliquod paffivum, feu terminus juris

—

a&ivi proprietatis. Ergo.

Refp.

]:ordm

"

bifputatio l. Artic, II.

17

1 gj

Refp. Tranf. maj. N. min. Ad probat.

LT

D. antec. Eft fuó modó jus a&ivum fim.

lutpr.

pliciter & abfoluté. N. antec, Suó modó

lk'ätufua.

b Itbl

comparativé ad jus illud reflexum , vi

cujus poffidetur. C, antec. & N, confeq.

IUO Qs

Ratio hujus eft : quód eadem facultas füb

1feu in.

diverfo refpectu ad füa extrema poffit fi.

muleffe jus activum & terminus juris acti-

Q qui-

s Tivl

vi, ficuti eadem entitas in genere phy-

fico poteít fimul effe caufa reípe&u unius,

tm, N,

& effe&us refpectualterius extremi.

: Qui

1j

,

L

Objic, ultimó : ;Jus a&ivumproprieta-

$eCqu

tis poteít exerceri directé in commodum

ibet u

alienum. Ergo. Antec. prob. Sic domi-

Conttü:

nus pecuniz , poteft illam dire&teé expen-

t hihilo:

dere, ad füblevandam egeftatem alienam,

m

quin imó fi id non faceret, avarus & im.

tb tuet

mifericors effet.

j lium,

Confirm, Nam jus aGivum proprieta-

unicun

tis poteft alicui conferri ex hoc fine, ut

y Car

illud exerceat in commodum alienum ,

Aurtit,

fed hoc ipío tale;jus non effec legitima

pendi

facultas dire&é percipiendi commodum

tellext

fuz libertatis. Ergo.

tatis ,

Refp. D. antec. In commodum alienum

, Min.

ex fine intrinfeco ipíius juris propriera-

( of

tis. N. antec. Ex fine extrinfeco C. ant,

moli

& N. confeq. Ratio hujus conftat exin-

l juri;

de ,

uód jus proprietatis ab intrinfeco

it ordinatum , ad directé percipiendum

M

Ccor-

)

(

18

Tradlatus de7ure e duflitia.

ml

commodum fuz libertatis, idque fit per

accidens, feu ex/fine extrinfeco illius , fi

qrqu

g u

illud quoque cedat in commodum alie-

num..

Cogl

Ad Confirm. D. maj, .Ex hoc fine juri

iefrr

extrinfeco. C. maj. Ipfi juri intrinfeco.

N. maj. & fic dift, min. N. conf, Ratio

fitm v

vll

IEÀ

n

(

hujus conftat ex modo di&is : hinc fi do-

minus det famulo pecuniam inter paupc-

M potcü

yus t

res diftribuendam , tunc eo ipfo non dat

famulo jus proprietatis, quia fcilicecnon

iri,id

poteít uti pecuniis famulus , preterquam

aQ

i qi

in finem à domino przícriptum. Ex huc-

uíque dictis

w j

16 Con(tat primó : quód jusactivum pro-

Wonny

rietatis non definiatur bené in rigore

v d

dialectico per hoc, quód fit facultas, cu-

ii u

jus violatio eít injuria ftri&eé talis ; quia

ii

j

n

fcilicechic conceptus quidem convertitur

cum jure activo proprietatis , non tamen

Tf

eft clarior füó definitó : & de hac eademeft

Porcüunl

difficultas , quód fit injuria ftri&te talis,

t j

|

Neque jus bene definitur , per aliquam.

|

Ut

pralationem moralem in fpeciali conne-

Ejimirti

xione fundatam ad commodum fuz liber-

m,q

!

tatis percipiendum , quia licét pralatio-

:...Ft

ití

nem hujusmodi includat omne jus pro-

nv

.

prietatis , non tamen viciífim

?

quodí(i

ts

autem dixeris non efficere quamcunque

|

HQNCX[

connexionem aut prelationem moralem,

Mi PM

tunc

!

