Aid ipfum dicendum eít de juftitia, cüm

tale motivum nulli alteri virtuti conve-

venid (

niat; quódíi autem non folüm agatut

mpcrfc&a |

de obje&to formali quod , feu fine qui,

ia jf

fed etiam de dibje&to formali, feu fine

W D«

€ui, tunc admítti poterit, quód jus a-

i n

ibtni ,

&ivum alterius fit etiám obje&um for.

Mu

male juftitiz, Caterüm cüm jus prz-

"ftandum alteti nihil aliud fit , quàm ter-

iil

tpinus formalis juris paffivi,,. feu obliga.

sst

tionis juftitiz; hinc ea, quz opponi pof-

tidets,

funt, folvenda funt ex didtis Articulo 5

,

Drewqt,

tf

-ulj)xifputationis i

n p

— ARTICULUS l.

st t

& oflt

n €9 quomodo jujlitia fit e[eu-

t cni

"tialiter virtus ad alterum, ut re[piciat-

u f

delirum equále juri atliyo alterius.

lt

u

343 Ranot. 1, Quód jux

tà D -Thoma&;

ia (it juftitia

o

quzít. ;8. Articulo 2 a

j

li 0

Ju£itia

' )?rpprgö, Alia improprié talis,

impro-

Tide

l

h

htn,

.. Bifpitatio VIL. Ar)i:.* il,

411

Qu

impropria eft , qui& re ipfa effentialem

g

LUR

conceptum juftitie nullatenus partici-

pat, fed (olüm per quandam analogiam,

li lal

.Ífeu metaphoram, ficut homo piduseft

LPUN

CL

h

folüm metaphoricé homo; : J uftitia pro-

If

pria dividitur in perfe&am, & imperfe-

!t

Jf

&am: illa eft, qnz omnia przdicata ef-

t cot.

fentialia jüftitiz fic participat, utin nullo,

'"penitus deficiat, ficut econtra juftitia

li guy

tuüncqui,

imperfe&a dicitur, qua przdicata cffen-

tialia juftitie tam perfecté non partici-

li f

pat.

- Declaratur id à paritare illorum,

Qdj

d f

qui dicunt éas effe analogas refpe&tu

fubflantiz , & accidentis, nam licet u-

n .

traque cx his participet rationem éri-

Lim fet-

tis; & quidem in feníu proprio , nihilo-

1l

. minus fubftantia e(t ens perfectius, quàm

mf

accidens.

NU

Prenot. 2. quód juftitia, prout eft vit-.

344

tus fpecialis diftin&ta àreliquis, fit con«

ftans, & perpetua voluntas jus füum cui-

[

:que tribuendi , üt Articulo przcedenti

. fufiüs oftenfum eft, , Càm igiturin alle-

jln.

| gata definitione perjus fuum intelligatat

?[pniat—

terminus formalis juris paffivi, feu de-

i

bitum fundatum in jure aüivo alte.

rius, hinc citat. D. Thomas hic quzít.

lona

$0. Articulo unico affirmat :

ratio ju«

du

ftitiz confiftit in hoc, quód alteti redda-

Ji

qua-

n

tur id, quod ei debetur fecundüm «

lita-

»n

mzx

rraäatüs de pure & Tuflitia,

litatem &c, exquibus patet, quód tet-

bugnïoïüïf

j d. qu

minusformalisjuris paffivi, feu objectum

q haetur

juftitie hec tria predicata includat, fci-

licet debitum, alteritatem , & zqualita-

s rv

i

tem, adcóque fi virtus aliqua hzc prz-

m

dicata non participet in fenfu proprio ,

tunc eó ipfo non refpiciat debitum ju-

pum oot

&iüinäoh j

flitiz proprié talis, & fimiliter fi hzc pra-

vlj p

dicata de óbje&to . ejufdem folüm verifi-

centur imperfe

a e

1

&&,ytunc juftitia (it folüm

?fO ! pxom

imperfecta,

*

34f

Praenot. 3. quó

d juxta D Thomam

s ipens t

fuperiüs cit. aliud fit debitum morale ,

vriüs p

bent t

aliud legale.

Iftud eft , quod in al-

walmaf

tcrius jure activo fundatum eít; hoc fi.

uidem , üt exdi&is in 1. Difp. conftat,

Diox. ]

d

formaliter conflituitur per facultatem e-

&

gitimaa, feu lege munitam ad aliquam

actionem, aut illius omiffionem; econ-

fdo 2

rb

trà debitum morale e(t, quod indepen-

fentite

ter ab,alterius jure ativo in fola agendi

honeftate fündatur ; quantitás autem

sgle f

torilt

debiti legalís defümitur à jure a&tivo al-

terius , hoc fiquidem eft menífura, ex qua

& M

digno(citur, quantum alteri per obliga-

vedtnt

d

tionem juftitiz debeatur , hinc fi quis

folvat debitum zquale juri aQivo alte-

i

rius, dicitur ex integro fatisfeciffe obli-

Wtl

Atl

gationi juftitiz. Caterüm circa hancal-

da eft

'tcritatc:p , vi cujus (cilicct,præ&an

obli.

/

"

li

m,pm;a, FII, irti;. I

415

VU

obligatio juri alicujus alterius, obfervan-

Ms

|

Í

'

dum éft, quód alia fit alteritas realis »

quz habetur inter duas naturas rationa-

I

les, feu voluntates realiter diftin&tas, üt

UT

Petrum; & Paulum; alia econtra fit al«

T

teritas moralis ,. quz habeturinter duos

D

folüm moraliter, five per jurisfictionem

Hlity

diftin&os, qua ratione rutor pupilli quà

Vi g

tl in

talis, íeu prout reprefentans períonam

cjuídem eít moraliter diverfus à (emet

ipfo , prout hic eít períona fingularis ,

) T

feu agens nomine füo, ex quo ipfo ul-

Iav

teris patet, quód tutor quà talis folüm

Qd

habeat alteritatem phyficam, nonautem

731

moralem à fuo pupillo. His prznotatis

Vcont

Dico 1. Juítitia proprié talis eft efíen-

huetilee

tialiter ad alterum faltem moraliter di-

^6

iüut

verfum, ità cum D. Thoma quzft. j 8. Ar-

m at

ticulo 2. comimunis, & certa fententia.

Probátur: Ad juftitiam proprié talem ef-

y t

D To

fentialiter requiritur,ut refpiciatdebitum

TE

legale, fed tale debitum eft ad alterum

i d.

eflentialiter faltem moraliter diftinctums

ergo. Maj. fupponitur ex didis Num.,

m»mm

Tl

pracedenti, min. prob. nam eatenus de-

cuq

bitum aliquod eft legale, quatenus fun-

jro d!

datur in jure aQivo proprie tali,feule-

ge üt favente illius libertati, in quo re-

«fto!

at

fidetjus a&tivum ipfius, fed hocipío; er-

jo

£0- Maj. patet ex prænqtatig min,

prob:

h

hec

*

j

[

M

414

Tralfatus de '7ure 6;'7(1]?1::&;.

hoc ipfo quód debitüm legale , feu obli.

jj

xpmpm |

gatío juftitiz fundetur in lege üt faven-

; I

te libertatiiliius, in quo refidet jus aQi-

vum, coipío implicat,ut i codem fub-

,K pro

jedo nec quidem moraliter. diverfo i.

quà ['

t

mul refideat debitum legale, &illud jus

activum, in quo fundatur hoc debitum;

m I qll

eigo. Ant. probatur: implicat; ut lex

Confi)

yto d

prout favens alicujus libertati reftringat,

N

Ícu obligeteandem voluntatem.

ii d

Confir. Nam una, eadémque lex, que

m ii

wp!'fc, &

intrinfecé conftituit jus adtivum proprié

]

tale; cadémq; favet alicujus libertati, re-

1 pj

ftringit libertarem illius, cui eadem lex

Tij

quitt,

non favet , fed implicat, ut una, cadém-

que lex fimulfaveat, & non faveatcjuf-

i ntgit

sodtet

dem libertati, nec quidem moraliter di-

1. n

veríz ; ergo.

A f

347

Dico2. A

J

d juftitiam þropri&, & per-

fe&é talem effentialiter requiritur, ut rc-

& d

t dbik

ípiciat debitum tum legále, feu funda-

tum in alterius/jure adtivo proprie tali,

ülocj

dtà cum D. Thoma quafít. $0. commu-

t min

,misíententia. Probatur: juftitia, prout

üttij

eít virtus diftin&a à reliquis virtutibus,

*-'zimsfac

cft habitus cuique tribuendi jus fuum ,

zi

ideóque refpicit debitum fundatum in

Ant. con-

- Wi

jure adtivo alteriu$5 crgo.

u

flat ex Articulo precedenti , conf. prob.

!f

Xtdi

ad hoc, ut virtus aliqua fit iuüitia prcrfc-

)

Y

[

Difputatio PH. Artic, i.

4lg

ik, (fU [

Í

N

&é talis, debet eadem refpicere clebitum,M

Afl

ac.proprié tale, féd folüm debitum le--

d

gale, teu fundatum in alterius jure.acti--

r

vo, & proptié tali eft debitum hujufmo-

t M

-

m

di, quia (cilicet debitum juftitiz tanrum

) (i

L

ac tale eft , quantum, &

X

quale .ilvl,S afiüï

vum, in quo fundatur.

/

t Utl

Confir. Implicat, ut ab(que omnide-

1777

bito exerceatur juftitia non (olüm affe- -

ml

&ivé, fed etiam effc&ivé ralis; ergo e-

TT

tiam- implicat, ut abíque debito legali

n

proprié, & perfedé tali ex

.

Detit t

erceatnr juíti-

tia proprié, ac perfedté fumpta.

m r

Dico 3. Ad juflitiam perfcáé talem'248

ul

requiritur, ut refpiciat debitum zquale

&t

faltem negativé , feu non minus jure a.

ditrd

&ivo alterius,itàcommunis cum D.Tho-

ma cit.

Probatur :* ad juítitiam perfe-

d

&am cffentialiter requiritur, ut perfedté

t

per eandem f(atisfieri poffit obligationi ,

fhds

Íeu debito fundatoin jute aGivo alterius,

fed hoc ipíos ergo.' Min.

yi

probatur: qui

Qu

enim minus przftat, aut praftare poteft,

j t

quàm re ipía debcat alteri,non (atisfaciat;

fll"husy

aut fatisfacere poteít adzquatz fuz ob«

T

ligationi, ideóque non tribuit alteri adae.

um )

quaté jus fuum; ergo.

nt, «t

Confir. Ju(titia perfe&a effentialiter

j

refpicit id,quod perfeGé juftum eft, fed -

non eft

tiawä

pgrfc&ö jultum non «€ft, quod

; æqui-

7

y

(16

Tm&atu*sï defure ïuj?itiä.

oalterius; ergo. Min.

ag

ztquale furi adtiv

lüm imp(äï

g

ater : nam men(ura jufti, feu debiti cft

Mdcon

jus activum

, in quo fundatur tale debi-

tum ; ergoid, quod huic menfurz non

qiti lo

dulett]

eft zquale, fed ab illa exce

"

di'cu;,l non c(t

a, w

'erfcáte juftum,

.

9 Objic.r. contra pri

mam :'.Apotc.['s dati

qem, N

totli

juftitia proprié talis ad femetipfum, nec

dher

quidem. à fe moraliter alterum 5 ergo.

Ant, probatür: nam poteft dari charitas

viéloque

Voroint i

proprié talis ad femet juxta illud: amor

incipit ab ego 5 crg

o fimiliter,

iyitlo

Confir. r. Si quis

fuaderet furi, utre-

químod

ftituat rem iniqué füblatam, exerceret a-

Vltti d

&um juftitie, fed poteft quis fuaderc fu.

du jl

ii

.gi , ut fibi reftituat rés fuas iniqucï fæbla--

t2as; CcrgOo.

que

.

M

Conf, 2, Siqui

soccid&ret f'c;netipfum,

aut juberet fe occidi, exerceret acdum in-

D

[

juftitie ftridte talem; ergo viciffim.

& eonfe

- Confir. 3. Poteft quis ex motivo jus

ftitiz- froenare fuas paffiones; ergo.

Ad o

Refp. N.ant, Adprobationem D.ant.

welay.

Si nomine Charitatis intelligatur amici-

wiiin

tia, N.ant. fi pracise intelligatur amor,

LT

C.ant, & N, conf, Ratio diftin&ionis eft,

ET

q

juia amor proprié talis prefcindit in fuo

M

conceptu, an

(it amor füimet ipfius, an

jtrd

.altetius, adeóque poteft dari amor a

futd

qua

femctipfum , fecusautem amicitia,

d

pto«

l

üi/p&tdtia Vll.iani(:. H.-

41

m Ms

. ptoprié accepta femper refpicit altetum,

AUE

mükdtül

cüm importet jus reciproci amoris.

. Adconfir, 1. D. maj. Exerceret actum

T

juftitiz folüm terminativé, feu redu&ti-

ul

' vé talem per denominationem extrinfe-

cam, C. rmáj. proprié , & tubftitutivé

fotis

talem, N. maj. & fic diftinéctà min. N.

inUm; K

n

confeq. Ratijo hujus eft: quód (uadens

alteri actum juftitiz non exerceat pro-

d du

prié loquendo juftitiam , ficut Angelus

P

homini fuadens caftitatem non exercet

!

]

proprié loquendo actum caftitatis, hine

if t

ejuífmodi füafio folüm catenus dicitur

QUE

juftitia aCtualis, quatenusterminatur ad

At

a&um juftitiz ab altero ponendum ,ni(i

ucï dl

forté ipfa fua(io effet fundata in obliga-

tione juítitiz,

:t'xy;ïum,

Ad confir. 2. D.ant. Éxerceret actum

ii

injuftitiz ftri&é faltem adversüs Deum,

fim.

tranf, ant. adversüs fe

ii

& confeq.

m—ct'ipfum, N. ant,

e

Ad confir. 2 D. ant. $i motivum fit

ND,MFI

honeftas debiti perfolvendi, & quidem

TU

fundati in jute aQivo alterius, C, antec,

ramt,

fecus N. ant, & confeq, hinc in cafu prz-

Qnisci,

di&o exercetur juftitia à refrenante fuas

jtinlu

paffiones folüm erga illum, refpe&ucu-

ipüus, 1

jus effecobligatus obligatione fundataim

amy'

jure aQtivo alterius, non autem exercee

K

tet juftitiam erga femet ip[um; e

tgo.

;

|

Objic:

,

x. 318

ïmäatus de jure ä'jupitiïi.

- Objic. 2. contra 2. Poteft quis exer-

i

3j0

!

i e

cere actum juftitiz perfedta feclufo om-

Md cor

ni debito legali , fen abfque eo, quód

àm j

habeat obligationem praftandi debitum

alteri; ergo.

Ant. probatur: nam po-

quatcnui

idie d

teft tutor locó pupilli tanquam debitoris

d pure g

exercere juftitiam perfe&tam, & fimiliter

potéft innocens locó alterius nocentis

ticipudl

fatisfacére offenfz alterius, per juftitiam

fptti

pi. &a

ftri&é talem, fed talis folutio non funda-

tur in obligatione ipfius tutoris , aut al-

qui o

terius fatisfacientis, & confequenter non

fictloq

refpicit debitum legale ;* ergo.

s

fl i

Confir, Solvens pretium alicui folu-

tione anticipata poteít exercere actum

usl

juftitiz perfe&é talem; fed ralis folutio

, tl

non reípicit debitum legale,nequeenim

yum, a

T od

alteri debita eft folutio anticipata; ergo.

Refp. D.ant, Abíque eo , quód ha-

oe

beat obligationem-folvendi, aut fatisfa-

n

€iendi füo nomine , C. ant. quód habcat

bj

Menti

obligationem fatisfaciendi, aut folvendi

;nomine alterius, cujus períonam mora-

Wi alte

liter reprafentat, N.ant. & conf. Ra-

(m,

tio diftin&ionis eft: quia licét tutor, aut

Yij

&i

fidei juffor non fit obligatus ad folven-

dum nomine fuo alteri debitum , poteft

Atgi

nihilominus effe obligatas nomine pu.

li "

illi, aut illius, cujus perfonam fuftinet

pous

(cu':

n

itä,, ut oblig'a;ip Q: cidem moraliter,

ios

li

Difputatio VIl, Artic. Il,

419

ij tt,

fi&ione juris propria, ideóque quà talis

Nom,

poterit exercere juftitiam perfectam,

V d

TM

'Ad confir. D. maj, Poteít exercere a-

IN

&um juftitiz perfe&tz folim eatenus ,

quatenus folutio anticipata poteft alte-

I

ri eíffe debita, C. maj. quatenus eadeím

[ fïmülh

5 o

€ft puré gratuita, N. maj. & D. min, An-

ticipata folutio non eft debita finé pa&to

Euf

fpeciali, C, min. füppofito hoc pa&o, N,

Wtünd.

min. & conf, . Ratio diftinQionis eít :

j ) At ZL

quód folutio anticipata quà talis regula-

RE DUR

riter loquendo non f(it debita, nihilomi-

0

lcill

nus eadem poffit effe debita ex fpeciali

pa&o inter contrahentes ità , ut vendi-

e a

tor jus$ (uum nolit transferre in empto-

tl

rem, nifi hic prae(tet folutionem antici-

itenim

patam, in quo cafu emptori acceptanti

a.

jus oblatum incumbit.debitum juftitiae

Q

períolvendi anticipato pre

TTR

pte.

tium rei em-

prhodt

O

bjic. 3. contra 3. Si iu' itia perfe&ta

Is

j1

od

eífentialiter refpiceret debitum zquale

if

juri alterius , fequeretur, quód homi-

( M

cidium, aut mutilatio non fit actus op-

( Ut

pofitus juftitie perfe&ts , fed hoc ipfum

(oIvet.

admitti nequit; ergo. | Min. conítat ab

Authoritate D. Thomz quaft. 64. dicen-

p

j p

tis , quód horhicidium, & mutilatio op-

L

(aftnt

4

ponatur juftitie perfectae

€.

maj. autem

probatur, nam vitz, aut membro mu-

ü;cr,!ri

a

tila-

—

N

420

: T)a&a;us' de fure & quffitin..

D s

jf

tilato nequit zquivalens reftitui , licét

poffit reftitui zquivalens damno fortu-

um

sst ol

nz ex homicidio, aut mutilatione emer-

;

gcnti 5 ergo.

lat

Confir. Nam ju(titia plus refpicit affe-

j od

Antec.

&um,

uàm effe&um ; €rgo.

as Nand

prob. Authoritate D. Thoma hic quaft,

iesc tb

1.art.6. adi. dicentis, laus virtutis in

wun d

. voluntate, non autem in poteftate con-

debatos

fiftit, & ideo deficere ab zqualitate, qu

jf d

eft medium juftitie, propter defedtum

f du

poteítatis, non minuit làudem virtütis ,

3tifit .

fi no& fuerit defe&us voluntatis; ergo.

iteus f

Refp. D.'maj. Sequeretur , quodho-

yradtet,

mnicidium rion fit oppofitum ju(titiz per-

st d

.. fe&z , prout juítitia obligat ad omitfio-

i ddi

'nem homicidii , IN. maj. prout.obligat

N

ad faciendam reftitutionem, tranf, maj.

Ratio

BA

: & fic diftin&à min. N. conífep.

Dd

dittin&ionis eft : quód homicidium di:

m exa

P

re&é opponatur obligationi juftitie, qua-

R

tenus ità ifta prohibet cedem, adeóque

ipponit

cüm huic obligationi perfeaé fatisfiat

BR

per omiffionem homicidii , hinc feqüi.

tur, quód homicidium prout oppofitum

lg K

*Im, u

ï.

uftitie id prohibenti opponatur juftitia:

K

erfe&ta , licét huic non opponatur o-

miffio faciendz reftitutionis, vi cujus re-

Vümt';[u

ttti

ftituatur aliud zquivaleüs vite, de qu

"

m

Á

L

[ y

pluribus agetur de rcnitutionc.

Ad

Dusd

l

hi l

Dijputatio VII, Artic. 1.

,

421

m

^Ad eonfir. D.ant. Juftitia magisrefpi-

lt

cit affedum , quàm effedum fpe&tata

rzcisé obligatione morali , feu debito

h

ft[m&,

oneftatis C. ant. fpe&ata obligationere-

)

li

ali, feu debito fündato in jure a&tivo alté-

rius,N.ant. & coní. Ratio hujuseít: quia

lt

l

Vittj

licét debitor erroncé judicans fe unicum

1

QI6 QO.

aureum debere creditori, cüm re ipfa

debeat duos, fatisfaciat obligationi mora.

litque

Mi

li, feu debito honeftatis tolvendo uni-

cum aureum, non tamen hac folutione

Mi

fatisfacit obligationi reali, feu debito jüri

t

Quxdj

alterius, fed tenetnr alterum aureum (u-

peraddere, (i pottmodum deprehendat,

It

(nifig-

f& diios debere áureos creditori. Ex hu-

üuoat

€ufque di&tis

Conftat, 1. Quód juftitia proprié ta.

M[. I'Mi.

lis' effentíaliter refpiciat alterum faltem

352

. Mi

ii d

moraliter diftin&tum ab illo, qui jufti-

tiam exercet, quia fcilicet ex parte füb:-

ii

u

jediijuftitiam exercentis effentialiter pra-

fupponitur jus paffivum, feu obligatio '

hii

fundata in jure a&i' illius, cui debitum:

!

Íqii

j

juftitiz preftandum eft, 'adeóque cüm

in una ,/eadéímque morali volüntate non

ulitie

pofüit fimul datijus aCtivum , & paffi.

r o

vum réfpe&tu ejusdem debiti tanquam

iut!

termini obligationis eó , quód effenria-

1

liter repugnet , ut eadem Lex in eodem

genereé fimul.faveat libertati , & con-

i

D d3

ftringat

*

B

422

m&futusxdc ';'um.'y ?u&i)ia.

vEM

(agditt

firingat eandem libertatem , hinc ad e-

]

s

-

udem !

xercendam juftitiam proprié talem effen-

1

tialiterrequiritur duplex voluntas faltem

i, d

fíoraliter diftin&a. — Hzc autem diftin-

[ebitó n«

&io folüm moralis toties habetur, quo.

Qu i

ties eadem realiter voluntas equivalet

non p

duabus voluntatibus realiter diftin&tis ,

preta

& divetía jura habentibus, prout coh-

fir, Ut PN

tingit in tutore, qui füb ea ratione, fu

f zltctiugu

ua reprzíentat perfonam , & jura fui

qim ei

pupilli, et moraliter diftinctus à femet-

de t

ipfo, prout eft períona fingularis, hae

qeduciu

bens jura fibi propria.

Ex quo ipío ul-

p

teriüs aliqui admittunt , quód, ficut Tu-

Qu a

tor nomine pupilli debitoris poteft e xer-

ifum jl

cere juítitiam ftri&té talem, folvendo de-

bita creditoribus pupilli , ità fimilitet

d

, q

poffit exercere juítitiam ftridé talem er-

Wi

femetipfum , fi nomine pupilli folvat

aum

D

i a

bi debita tanquam creditori ejusdem

ditoren

pupilli , imó ad exercendam juftitiam

m it

proprié talem non fufficit fola alteritas

ttoCn :

realis voluntatum,

d etiam requiritur

Mte.

alteritas moralis ità, ut habeant jura di-

viun

ftin&a, ideóque füb ea ratione, fub qua

tutor habet moraliter idern jus cum fuo

i

d

pupillo , non poteft exercere jüftitiam

tl

erga püpillum , nec parens etga filium,

aut Dominus erga fervum,

p

e talis

adcöq;

353. Conftat, 2, Quöd juttitia propri

€ .CB'-

!

l

,Dinm.mïo Vl Ariic.Tl,

423

M

effentialiter refpiciaf debitum legale, feu

fundatum in alterius jure aCtivo, hoc

Ui

I um

fiquidem eft fundamentum, & menfura

Ut

débiti, ideóque , ficut deficiente omni

Ut

debitó nequit exerceri juftitia , nifi affe-

AU

&iva , ità deficiente debito proprie tali

nou poteft exerceri jüftitia proprie talis.

iigi

T OUE CQ

Praterea ad juftitiam perfedtam requiri-

ie, (

tur, ut pre(tari poffit folutio zqualis ju-

ri alterius, qui etenim minüs praftat ,

V (

Ts

quàm exigat jüs adivum , non tribuit

iUf

alteri perfe&é jus faum, exquo ulteriüs

deducitur , quoódíi alicui fit impoffibile

b od

[atfi.

praftare debitum zquale juri altérius ,

r

tunc có ipfo fit cidem impoffibile exer«

citium juftitie perfecta.

Nec obftat,

il de

Qitet

Quódíi debitor tantum praftet fuo cre-

ditori, quantum poteft praftare, nihil

Wt

videatut amplius debere e€ó, quód jus

Yl

a&ivum, alterius non poffit obligare de-

| quia

bitorem ad praftandam folutionem ei-

jiin

bt

dem impoffibilem, cüm juxta receptum

axioma ad impoffibile nemo teneatut ,

titt

ideóque talis debitor exerceat juftitiam

j d

lib qu

perfe&am , etfi minüs praftet folutio-

nis, quàm antecedenter ratione contra.

Y

&i debiti praftare teneretur.

Contra

jtita

l üüum;

enim eft, quia licét debitor obligari non

poffit ad folutionem fibi impoffibilem ,

qua tenetur red-

-acjcöquc in ealinea, in

ere

yi

m

4

b

424

Trallatus de fure efuflitia,

dere debitum, fatisfaciat obligationi, fi

yatts

) qu

tantum fíolvat, quantum dare poteft ,

( !

non tamen fequitur , quód per hanc (o.

lutionem adzquaté impleat jus alterius,

x gt

walitatt

prout iftud deficiente zqvali folutione fc

extenditad fatispaffionem , juxta illud

fttutes 1

axioma: qui non habet in arc, folvet in

E pcrfc

pelle.

354 Con

ftat. 3.7(516d juftitia þröpgi& talis

j

effentialiter refpiciat debitum legale ,

hjj

l

idque zquale juri a&ivo alterius , adeó-

r t

que licét omnis virtus moralis, quz ef-

fentialiter refpicit alterum , faltem mo-

j

raliter diverfüm, revocetur ad juftitiam,

fan.

ideoque fub hac ratione poffit dici jufti-

tià in (enfu proprio , & folàm in fenfu

!

fduti

improprio, fi talis virtus ordinetur ad

t

ü A

ipfum fübje&tum agens, feclusà omni di-

verfitate morali, nihilominus folüàm illa

Al

juftitia fit juftitia perfe&é talis , quz re-

qut,y

fpicit debituni perfe&um, & zqualita-

yingpe

tem perfedam , hinc üt ifthic D. Tho.

t d

mas Quzft. 80. Articulo unico affirmat,

hneil

dupliciter poffe juftitiam proprié talem

tj

deficere à ratione juftitiz perfe&z, im.

DC

primis quidem, in quantum dcficit À ra.

LT

Secundóo in

tione debiti ftricté talis,

^| htl

quantum dcficit à ratione zqualitatis, &

(

ideo ad hanc fecundam claffem revocat

t

religionem crga' Deum, pietate

m .erga

l

paren-

li

)

!

Bi/'ufdü, VH- V Jf".fu'"o. |

42

tj

Í

à

i

-parentés, obíervantiam erga tnajores ^-

|

fj

có, quód his debitum zquale dari non

(s

poffit.

Ad primam veró claffem.revo-

cat gratitudinem erga benefa&ores, li-

-

ls;

: JUti|

beralitatem erga miferos eó , quód h&

(

virtutes non funden

N

Íeu perfecto,

!

tur in debito legg!i,

r t

173

ARTICULUS Ill

Wt d.

hn juflitiaperfetla ben? divida-

T

-

€ur in legalem , commutatiuam s

litt m

TI

üi/?ributivam » & vindicativam?

kj

Ran.:. Quód juftitia paffim dividi315

h enf

foleatinlegalem, diftributivam,come

E

mutativam, & vindicativam, üt fupee

vid

riüs Articulo I. infinuatum eft có, quód

ginit

fcilicet illi, qui ejufmodi juftitiam exer-

t

cent, paffim jufti dicantur, üt patet in

al

principe diftribuente officia juxta meri-

)

ta, & dignitatem civium : in cive pre-

f

ftante illa, quz debentur bono reipubli.

Ht

C€z: in judice infligente poenam debitam

; t

culpe &c, Cüm econtra illi, qui reliquas

ii

virtutes ad alterum exercent, non ío.

nb i

leant fimpliciter jufti appellari, fed iis.

ais d

dem tribuatur denominatio ab ea virtu-

te fpeciali, quam exercent, fic Deo ex-

teyd

m

hibensconítanter cultum debitum, pro«

u

prié

y

456

ïra&ätuk,dc jure &*fq/)itvïa.'

prié religiofus dicitur, qui exhibet de-

W

bitum h

Ü

onorem pagcntiþus, pius appel-

inkgt

latur.

yim v

3;6 Pren. 2. Quód, cüm juftitia genericé

n

ul

Íumpta fit con(tans , & perpetua volun-

jcicat

tas jus íüum cuique tribuendi , hinc ju«

j (entl

ftitia legalis fit conftans, & perpetua vo-

vitut

D

luntas tribuendi jus fuum Reipublicz

tU

l

wquà tali,feu preítandi id, quod debetur

emolumento rceipublice, Jüftitia veró

i, «

Qn, W

. diftributiva fit conftans, & perpetua voe

myit u

. luntastribuendicuilibetcivium jus fuum,

jl gt

quod habet ad bona communitatis quà

Qaum )

talis. Juítitia commutativa fit conftans,

(l t

; ac perpetua voluntas tribuendi jus füuum

v Atl

alteri privato, fcu adimplendi debitum,

qol, q

ab uno cive alteri civi, Jut(titia vindi-

t a

cativa fit conftans, & perpetua voluntas

fiptgiur

' infligendi pocnam :qualem deli&o àlte-

fM

rius, hinc juftitía legalis principaliter rc-

cdus|

fidet in civibus comparativé ad rempu-

Diftributiva in Ma-

Dico.

blicam quà talem.

tum t

-giftratu, aut principe comparativée ad ci-

,ves reipublice, cumulativa in cive pri-

qued

& Gon

- vato refpe&u alterius,' quod plerumque

in commutationibus locum habet, feü

"gï.mricn

'contractibus onerofis , & ideo comimu-

Ky

hi

tativa dicitur denique in judice refpecta

lu

delinquentium , 'quia fcilicet judici quà

fíii

tali competit potc(tas puniendi dcelicta.

p

rænf

N

nifpumiþ Vil. Ártic. t

Wbet Ó

d WlppcI:

Pren.s. Etfi predi&ta diviio in jufti- ;

tiam legalem, diftributivam, commue. '

tativam, & vindicativam paffim rece-

li

fjX

pta fit, nihilominus reítet controverfia

Wi i.

hic decidenda : an przedi&a divifio fit

DN

in fenfu legitimo ,. quód fingule ex his

virtutibus perfedté participent concee

Aj

U debes

ptum juftitiz, ideoque fint fpecies tub-

Al vej

Jedive, & non folüm poteftativz ejus-

dem, ubiadvertendum , quód juftitia

MTR

proprié talis fubinde confundatur cum

IDj

Mi

juftitia perfe&a , üt etiam juítítia perfe-

o

&a cum juftitia rigorofa ; hic tamen jue

ftitia perfe&ta ufurpatur in fenfu expofi-

fifin

to Articulo przcedenti, fcilicet pro ea

ditum,

f vidi.

virtute, quz effentíaliter refpicit debie

ANQtts

tum zquale juri a&tivo alterius.

Quz-

ftio igitur propofita refolvetur; fi ftatua-

yido t

tur, an quzlibet ex affignatis juftitiz fpc-

Viditt

tl

ciebus fit juítitia perfecta.

[

Dico r, Juftitiam lega

lem effejufti-358 ^

ia

tiam perfedé talem, ità cuni D. Thoma

mrirc':lq'.

Ts

hic quzft. £8. artic.6. & tequenti, Ami-

cus, Gormaz, aliique contra nonnullos

k

diffentientes,

Probatur : illa virtus eft

k t

juftitia perfeda , que refpicit debitum

|Contrm

legale, feu fundatum in jure aGivo al-

p

terius moraliter diftinti, fed taliseftju-

j

ftitia legalis s etgo. — Maj, patet ex diàis

qi d

?. im.

j

pracedenti artic, muin, probatur

primis

27

v

428

Tratlatus de Zure & gu[litia.

J

rimis juftitia legalis refpicit alterum fal.

du t

tem moraliter dittin&um , quxa Ícilicet

fico 3.

jus competens cummumtatx quà tali eít

moraliter divesfum à jure activo civis

fiiam p

;homacw.

quà talis, feu prout hic eft perfona pri-

vata, propterea debitum emolumenti

ormucr :

rp(ïus reipublicz non fundaturin fola ho-

v ^ |

neftate , fed ih jure activo communita.

tis, quod illa habetad bona privata ci-

[l vinis «

jat a

vium. Denique huic juri praftari poteft

ficet

debitirm equale ab ipfo cive, qui eft pars

reipüblice ; ergo juftitia lcgahsmcludlt

IUO

tt, o

omnes illas. conditiones j quz requirun-

((c fttto

.tur ad juftitiam perfecté talem.

3 f9. Dicoz. ]u('cma diftributiva eft juftitia

i atil

yftit, Q

perfecta, ità cam D, Thoma citato com.

du

munior Theologorum fententia.

Pro-

batut : nam pariter juftitia diftributiva

lts u

refpicit alterum moraliter diverfum, fi

i yett

mülque debitum zquale juri a&ivo al-

al

t g

terius, fed hoc ipío; ergo. Maj. prob,

(eomett

imprimis juftitia diftributiva refpicit fin-

gulos civium ,. prout habentjus adtivum

mrcm.&

tinei

moraliter dxverfum à jure adtivo ipfius

reipublicz, Przterea juftitia diftributiva

Wo.

refpicit debitum legale, fen fundatum in

l *&mz

flm u

)urc aGivo, quod thbet civis confide-

ratà proportione meritorum , ac digni-

Il

tatis habeat in bona totius reipublica,

0 DMI

Denique. eadem juftitia refpicit debitum

t

4

&

«qua.

i

429

lt

zquale, feu commeníuratum juti a&ivo

!t

fundato in meritis, & dignitate; ergo.-

du

ico 5, Juftitiam commutativam effe 269

r2

W

juftitiam perfe&té talem , ità cüm Divo

l

Thoma cit. omnes Theologi. Probatut:

Cs

nam jüftitia commutativa refpicit pari-

Ti

formiter debitum zquale juri a&ivo al-

um

terius, fed hoc ipío; ergo. — Maj, prob.

Ia d

imprimis enim juftitia cómmutativa ré.

du o

fpicit altérum moraliter diverfum , quia .

Qs

Ícilicet precipué locum hábet in contra-

d

&ibus onerofis , üt venditione, emptio- ..

ne, clocatione , mutuo, commodatione.

|

Lt

&c. nemo autem (ibimet ipfi rem ven-

(1 Jl

dit, aut à (emet ipfo eandem emit, (ibi

t CQ

mutuat, commodat &c. deinde refpi-

j l-

cit debitum legale utpote fündatum in

Qu

alterius jure activo, vi cujus rei vendi-

vn,

t& pretium exigitur, recompenfatio mu-

TU

tui &c, Denique refpicit debitum equa-

L

le, & quidem zqualitate; non quidem.

Wtl

Geometricá, feu proportionaliter ad dig-

nitatem, & merita alterius, fed equalitate

yulum

nipls

Aritmeticà, feu rei ad rem.

hibutvt

Dico 4. juftitiam vindicativam non 561

hm t

effe juftitiam perfectam comparativé ad

toníde

delinquentem , quatenus eidem poena

infligitur, fecus autem quatenus punien-

"51

do non exceditur meüfíura delicti , aut

ipibit

quatenus aliis per- delinquentem lafis

db

i

prafta-

v

naätiaru:de fure e iu/!iti;ä

430

Yi

reftatur condigna fatisfactio , ità cüm

; ïüscm

D.Thoma hic quaft. 80.communis fen-

4 vindicativa

g conda

t£entia, Ptrobatur : juftiti

jiempttu

folüm. eatenus poteft

juftitia perfe-

&a , quatenus refpicit debitum le

gale

Vi

ipobliczd

eommenfíuratum juri a&tivo alteríus, fed

u9

hoc ipío ; ergo.

H

.

.

Min. probatur: licét

enim juft

itid VIR

dicativa comparativéa

Confii. 'lll

tucden

illos, qdib

us per delinquentem injutia,

aut damnum illatum,

refpiciat debitum

f pda

um in jure activo exigen-

af g

zquale fundat

.

m od

te condignam

fatisfa&tionem , aut fatis-

paffionem pro injuria ,

aut damno illa-

uc Obl

ad delin-

bedntia ;

to, & limiliter comparativé

.

ciat debitum -

quentem eatenus refpi

trouri at

quale juri a&ivo ejufdem, quatenus p

duon d

niendo non exceditur meníura delidti,

a pita t

eó quód reus habeat jus adtivum, ne pu-

niatur ultra condignum , non tamen ju-

P

ftitia vindicativa refpicit debitum legale

Tif lg

comparativé ad reum

, quatenus eune

ton(deng

quia fcilicet reus

dadns d

dém pofitivé ple&unt,

fed folüm paffi-

non habet jus a&ivum ,

L f

vum, feü obligationem fuftinendi poe-

eide.

ergo.

nam zqualem deli&to;

tift

362

Objic. r. contra 1.

Si juftitia legalis

Goni

;

effet juftitia per

fe&a, fequeretur, quó

B

omnis.virtus

fcilicet temperantia, forti-

Dilt

tudo &c. conducens bono

reipublice fit

Pllbhm q

quit ;

g

juítitia perfcaa, fed hocy admitti ne

ergo-

f

pi/þm:ip i"n. Attic HI.

431

ml ü

Q

At

n

ergo. Min. patet, maj. prob. namjufti-

li

tia lcgalis eftcolle&io omnium virtutum

uj

iüüümf .

prout conducentium bono reipublice ,

Mi

fed temperantia, fortitudo &c. funt ta-

les virtutes , eó quód expediat bono

!d

TM

reipublicz habere cives fortes , tempee

À

rantes ; ergo.

XLpc

Confir. u

flitia legalisnon differtà vir-

Vf

t d

tute obedientie , fícd hec non eft jufti-

*

tia perfecta

3

ergo. Maj.

robat. nam

p

juítitia legalis confiftit in obfervantiale-

D) ts

gum conducentium bono reipublicz, fed

tüm

hzc. obfervantia non differt à virtute o-

TEU

bedientie ; ergo.

Aliud argumentum

Mitt a.

formari poteíft dicendo: quód juftitiale-

TO

galis non differat à pictate in patriam ,

à dii,

quze

pietas tamen non eft juítitia per-

W

fecta.

pum

Refp. N. maj. ad pröbatioticm'D. maj.

binm g

Juftitia legalis formaliter fumpta, feu

Qt d

confiderata quó ad obje&um formale,

st

& a&us elicitos, N. maj, moraliter fum«

Wügp: l

pta, íeu confiderata quó ad objectum

ul p

materiale, aut atus ejufdem imperatos,

C, maj. & conceísáà min, 'N. conf.

Ratio

ii lgl

diftindionis eft: quia licét juftitia lega-

n qu

lis materialiter fümpta fit colle&io orn-

nium virtutum conducentium bonorei-

nra, t

J

'.i uhhæu

publice , adeóque illas attingat, tan-

j

quam objectum fuum rnateriale, nihilo-

ï

[

D

mimlxs

]

^

j

'4?;, $- i'ra&aitïn de LUa iu/lüriq.

g

fninus differt eadem à reliquis virtutibus

j s

formaliter confiderata, feu quó adactus

(pnht.

elicitos coó, duód habeat obje&tum for-

jaqui

tnale diveríum, fcilicet honeftatem re-

sringi

lucentem in perfolvendo debito, prout

od füft

fandato in jute aQivo,reipublice, quod

motivum aliz virtutes non attingunt.

gei

vomntt

*' Ad confirm. fimiliter diftinctà maj. &

hum (

fnin. N.confeq. Ratio eft , quód jufti-

vnti d

tia legalis non refpiciat honeftatem re-

u civ'xq

lucentem in adimplendo pracepto fupe-

Mp

tioris, quam honeftatem quà talem re.

vf

fpicit obedientia, fed refpiciat honcfta-

quid

tem relucentem in debito prout funda-

to in jure adivo reipublice &c. Simili-

anpecil

Yopottit

tef refpondetur ad aliam patitatem de

(lm ee

pietare in patriam , hac enim non rc-

fpicit bonum reipublice, eó quód patria

i o

&üc a

finé republica haberi poffit , üt patetin

f üot

illo, qui nafcitur in infula deferta.

,' Objic.2. contra 2. juftitia diftributi-

tonrtí

36

ditom )

va non tefpicit debitum legalecommen-

ho0e Q

füratum juri a&tivo alterius; ergo. Ant.

af

probatur: nam juftitia diftributiva refpi-

cit debitum fundatum in jure civium,

]

quod ifti habent ad bona reipublicz ob

ittjg

merita , autobfequia eidem przflita, fed

LT

ET

ejuímodi debitum. non eft debitum le-

gale, aliàs (equeretur, quóc emnis gra-

hum

&ores, & omnis re-

titudq erga benefa

N

UT

À

mune

ük

Difputatio VII.. Artic, 11l

433

X

