aut qualificata, uti de homicidio did&um'

| Läff.;

NI

eft , quod ipfum proportionaliter appli-

ffioni, capti-

liti

c,and'um vïulnctauelni, percu

D

»vita-)

hi

-

li

Es

' Di/putatïiaï VIlI. A/r*'t'ir. VAI."'

6 r/7

um

vitati.

Xl

a

Tertió , turpis abufüus corporis

alieni fimiliter in varias claffes dividitur,

^

fih

h

fcilicet adulterium, ftuprum, & quam-

cunque apprehenfionem violentam ma-

[l

ris, aut foeminz , quibus ob eircumftan.

UE t

tias-perfone, aut loci rursüs divería fpe-

mdo»qm,

1

cie malitia accedere poteft, üt inceftus

n-

t j

uhäcawni

-ob affinitatem , aüt coníanguinitatem ;

|

vel cognationem , facrile

gil ob perfo-

E

-pam, aut locum fàcrum.

t t

'.

x

' ,^ Quzr, 3. An aliquando directé liceat

Y

Id p

occidere innocentem ? Reíp. cum D.

4?*8 *

hd

Thoma hic quzft. 64. Art,6. & commu-

li.

ni, ac €erta aliorum fententia, íd nun-

putzi

, quàm effe licitum eó , .quód lege uni-

[rmiltt

verfali à Deo fit prohibitum Exod. 23.

innocentem, &juflum non occides, Ex

w

p

quo infertur primó, nom poffe licite in-

p d

terfici innocentem , cujus caput poftu-

(

lat cyrannus fub interminatione everten.

Ml i

di civitatem , et(i in tali cafu ju(té poffit

UT

cogi innocens, ütíemetipfumtyranno

u

fittat, quia fcilicet pro fervanda republi.

!Zci'füï m

€a, cnjus interitus aliter evitari non po-

g.

teft, tenetur femetipfum exponére ma-

x

nifcfto périculo vitz amittendz, ütCar-

«(

din, Lugo Difp. 10. N. 114. cum Mol,

ij du

Leff. alií(que contra Sotum , & Banez af-

jicc

firmant, nifi fors , üt Lugo Nur. 115.

jl *

limitat, innocentis vita utpote Princi-

w[;:

pis

L

618

Tralatus de Ture & Puftitia;

i

uolp(C

pis tanti foret eftimanda, ut eadem con

ï

fideratis omnibus prepouderet. incolu-

jp

«

mitat civitatis &c.

Atque hinc patet

difparitas, quare in cafa prazdi&o licité

jetuc d

uthor

poffit tradi innocens licét invitus, fecus

autem virgo ,

fi hanc deflorandam ty-

nifi i

ua d

rannus peteret, quia fcilicet iftanon ob-

/

ligatur ad patrandum hoc flagitium fe

(s

AU

tradere tyranno, ficutin cafü pracedea-

ti obligatur innoceas fe exponere peri-

(l octi

culo mortis.

gtum d

Infertur fecundó, quód

judex probabiliüs non poffit. llCltc illum

[igone

fntenti

condemnarecapitis, quem puvata fc;en-

tiá certó noyit innocentem, licét jüxta

diredéi

allewata , & probata videatur nocens ,

it, quà

xt Lard Lugo Difp. 37, Num. 45/cum

kitm,

Navarro Leífio , Coning. alií(que affir-

UR

mat,

licét contrarium etiam . videatur

i, qi

probabile prafertim ob Authoritatem D.

igente.

Thomz hicquzfít.67. art. 2. & comunem

maelt|

TT heolog. fententiam,

Ratioautem ne-

damni

gandi e(t, quód judex tolàm tunc pof-

UCs

fit;.& dcbcat íequi notitiam per allega-

XiVi(

ta ,& probata obtentam , quando alio-

juldpe

quin inferenda (ententia aberraret à ve-

üttiy

ritate. cum gravi danino alicuius infon-

ld

:tis; ergo quando illi certó conftat, quód

m

allegata, & probata deducant ad falfita-

tiby

tem con;un&am cum' damno innocen-

ttsin

tis, non poterit cadem licité fequi, . Ex

Q

quo

[

4

"

DilputatioVI. Artic.VI.

619

t

quo ipío patet difparitas, quare'econtra

MTEN

judex poflit, & debeat abíolvere nocen-

"

Cmur

tem , qui juxta allegata , & probata vi-

ts

detur innocens, quia fcilicet nulli licet

M ,

authoritate privatà occidere nocentem,

J

nifi iniquum aggtefforem , licet econ-

lhung

tra defendere innocentem , üt ex dicen-

;

La

I

dis patebit,

N

Jcelte

Quar, 4, Àn aliquando liceat indire-

9

It r

&é occidere innocentem ? . Refp. Id li-

ib u

citum effe ex caufa graviffima, üt tefte

Al

Lugone Difp. 10. Num, 123; communis

Ti

fententia affirrnat.

Ratio eft, quód in-

li j

diredé occidere innocentem nihil aliud

L

fit, quàm diredé intendere finem defe -

Af of

licitum., & honeftum, etíi per accidens

yudie

conjün&dum cum czde alterius innocer-

Y t

tis, qui tamen nullatenus intenditut ab

um

agente, fed hoc urgente caufa graviffi-

Qd

má eft licitnm, nequecnim quis propter

damnum per accidensalicui tertio quan-

m

nj

tumvis innocenti imminensreneturcum

graviffima jadura alterius boni, ad quod

p

ii

jus habet, abítinere à tali a&ione ; ergo.

u

Hinc infertur primoó, quódin bellojufto

js t

licité dirigatur tormentum ad ceverten- :

jar, u

am turrim hoftilem ab iniquis defenío--

1 y ïämü*

ribus occupatam, licét conftet complu-

res innocentes iifdem cffe immixtos, üt

y

To

unis

u

i

1:,(

curþ Molina, Leífio, aliífque comm

fen-

620

Tratlatus de fure e fuflitia.

u flf

, fententia docet, Inferturfecundó, quód

qipat

fi iniquus aggreffor vitz fe infante obje-

adida

&o protcgeret ità, ut alter imminentem

ha.

abaggrefloreidhum lethalem evitare non

confii

poffet , nifi unà cum infante confodiat

Qam 4

ficcarium, tunc i(tud probabilidis licitum

fari (

fit, àt T heologi citati affirmant, Quod

ridma

ip(um fimiliter dicendum, fi quishofte in-

adii

fequente non poffit morteminiquam ali-

m, Qu

terevitare,nifi fugiendo per locüi anguftti,

jcié at

in quo infans,aut claudus jacens equófu-

dimie

gientis obterendus eft. Utrobiq; tamen

il fore

'Theologi excipiunt , fiquo cafu infans

baptizatus non effer , tunc fcilicet lex

qui dl

N

quidal

chatitatis obligat ad exponendam vitam

propriam pro zterna falute infantis , fi

qtopo

i,

adfit certatfpes, quód hic deinde ad ba-

ücenr

prifmum fit perventurus.

co . Quar. j. An, & quando occidere liceat

fa.

vel di

iniquum aggreflorem vitz ;

Retp. Id

licitum effe fervato moderamine incul-

polli:

que td

pate tutelz, ür cum D. Thom, hicquaf(t.

64. Árt, 7. communis, & certa fententia

miesa

docet.

MetIn

Ratio eft, quia jifta defenfio

n

contra iniquum aggrefforem cuivis Jure

l

naturz fit licita, adeóque etiam filío,con- *

ao

Ditt

tra Parentem , laico contra 'Ecclefiafti-

, cum &c. nam üt habetur cap. t8, de ho-

TOl

itl

micidio $. ult. vim vi repellere omnes lc.

U

ges , & omnia jura permittunt, id ta-

men

x

lä(

Di)þutatia*Vlll. 4ttit. VI,

,621

QU

men ficeri debet cum moderamine

inculpatz. tutele non ad íumendam

Itj

Qs

vindidam , - fed ad injuriam propulían.

ln

dam.

nde moderamen iftud'in eo

I6 Qu

con(iftit, ut major vis non adhibeatur,

Vil

quàm ad precavendam injutiam nece(-

Ddf (p

faria fit, ideóque fi hzc fecluío gravio«

Yistole

ri damno poffit aliter evitari , nulla vis

adhiberi poterit,. Ex quibus (equitur pri-

lii

Xl

1nó , quód iniquus aggreffor vitz poffit

licité occidi, quando fimpliciteraliud me-

Mi

OO t

dium (e defendendi non fupereft, etiam(i

Tenrm

ille foret conítitutus in peccato mortali,

"fl i

quia fcilicet fibimet ipfi imputare debet,

VH

quód alterum iniqué aggrediatur, adco-

futi, [

que exponat femet ipfum difcrimini fa-

MT

lutis.

Secundó, quód id ipfum ctiam

dicendum fit, fi alió: quidem medió, non

lt

tamen abíque gravi jadtura. in eodem ,

vel alio genere vita propria confervari

i Mi

poffit, nifi occidendo aggreffotem, idco-

tj rr)

l]

que tefte Laym., alii(que, Nobilis, aut

::J

;fzfï'mä

miles non tenetur fugere, quando id ce-

deret in graviffimum dedecus eju(dem,

& n

Contrarium fentiendum de Religiofo ,

at

aut Clerico , quibus fuga talis ignomi-

jfllo t

nioía non eít, quin imó de Nobili, aut

datdi

milite etiam, fi aggreffor (it ebrius, aut

P.lg,dt "

infanus , nam talem fugere non e(t de-

b g

decus, CTTertio, quód idem dicendum

;

::

Ron

l

1

-

625

: Tmäkm,; defure c» Zuflitia,

(

non folüm de a&tuali aggreffore, fed e-

y n

tiam de illo, à quo mors iniqua certiffi-

idp. à

mé imminet , ut eadem alirer declina-

modet:

ri non poffit ,. nifi preveniendo, quia

habetü

fcilicet nemo tenetur primum ictum; aut

periculum illud expe&tare ab aggreffore,

od

etiami

qqö Íemel admiffo vitam, non poteft

coníervare , ex quo tamen minimé fc.

deranit

fendeni

quitur ,quód innocens ad mortem dam-

natus licité poffit occidere judicem, f£al-

(icendis

(idereli

fos teftes, aut miniftros, quando fenten-

tía materialiter iniqua, formaliter tamen,

do hic|

dirit

feu juxta allegata , & probata jufta eft ,

quia fcilicet in tali caíu judex fert licité,

clinar n

ad proy

& exequitur fententiam, neque occifio

judicis, aut teftium cft medium oppor-

t Ny

Va t

tunum ad confervandam vitam, & pro-

inde non. fervatur moderamen inculpa-

g

agerei

tz tutelz , ut meritoó per Alexandrum

VII, damnata fit (equens. propofitio 18.

defenfi

icet interficere falfum accufatorem, fal-

quer

Íos teftes, ac etiam judicem , à quoini-

[cietà

qua certó imminet fententia; fi alià vià

ttnqi

non poteft innocens damnum evitare,

timat

Qu

Quattó, quód illum occidere non liceat,

qui aggreffus defiftit ,. aut fugam arripit

iti d

€ó, quód tunc non ampliüs fervaretur

r

debitum moderamen, (ed homicidium

dj

tàle effet vindicta ,

Juti

prout ex tgxtu)(upc-

riüs allegato conftat,

Qj

Quæ'r;

[

Iþ;k. j

: vDi/pïutatio VIII, Artic.VI.

623

g ]

,. Quzr.6, Anetiam iniquumaggreffo. 91

Inllqmmm

rem famz , aut honoris occidere liceat ?^

L TM

Refp. affrmativé , dumimodo fervetur

nitndom ]

moderamen inculpatz tutellz.

Ratio

IDl

habetur ex fundamento addudto Num,

Eu

przcedenti, & confirmatur ex eo, quó

1 0n pm*»

etiam iniquum aggrefforem fervato mo-

du

deramine predicto occidere licearad de-

rtendn

fendenda bona fortunz, üt conftabit ex

Mitn, i

dicendis,; hinc fequitur primó, quód oc-

tbl

z

cidere liceat iniquum aggrefforem, quan-

Vi

do hic honorem alienum fa&is aggre-

i d,

ditur ità, ut gravis ignominia aliter de-

trfen lt

clinari: non poffit , üt Càrden. Diff. 2t.

ad propofitionesab Innocentio XI. dam-

TM

Id qpot

natas Num. 43, aliique affirnanr, obfer-

vantes tamén, quód plerumque contin-

m i.

t

gat, ut jufta defenfio contra iniquutn

Meundnt

aggrefforem honoris conjungatur cum

gdio

defenfione vitz, quod Carden. citat. fe-

quentüj exemplo exponit : fi quis enim

t

]i

fciret alterum infidiari thoro conjugali,

eümque ventürum circa horam no&is

g li

yp t

decimam, poflet illum adjanuam domíüs

evaginató gladió expe&are, quód(ipro-

vl

jg;mäüiþiï

inde alter ingredi vellec, eámque in (i-

nem gladium ftringeret , tunc eo ipío

j t

tonicit

defenfio honoris, & thalami conjugalis

jungitur cum defenfione vite &c. ^ Se-

cundo, quód licité occidi nonpoffit, qui

folüm

(

-

E

624

Tratlatus de 7ürb & fuflitia ;

j

folüm minatur gravem infamiatm per ca-

lumnias , aut alias injurias verbales , ut

qoqx

Carden, citar. affirmat , quia fcilicet talis

ial

occifio non cít medium per fe ordina-

fent p

tum ad defendendam tamam, & prate-

- fünt p

rea adhuc dubium e(t , an calumniator

occidt

fit obtenturus fidem apud audientes , ut

fido:

exinde fequatur infamia, Hinc per Ale-

tilis oc

xandrum VII, damnata eft fequens pro-

vt

pofitio 17. licitum eftReligioto, vel Cle-

. ld

rico calumniatorem gravia crimina de fe,

At a

vel de fua Religione fpargere minantem

& met

occidere, quando aliusmodus defenden-

mum fo

di non füppcetit , uti fuppetere non vi.

T

detur, (i calumniator fitparatus vel Rc-

vungti

ligiofo ipfi, vel ejusReligioni publice ,

(s

& coram gravi(fimis viris predicta im.

hi, Q

pingere, nifi occidatur.

Similiter per

füet W

Innocentium XI. damnata eít (equens 30.

: p

fas e(t vito honorato occidere invafo-

pletur

rem, qui nititur calumniam inferre , fi

ttut,

aliter hzcignominiavitari nequit, Idem

Qut

quoque dicendum, fi quis impingatala-

ia

am, vel fufte percutiat, vclpoftimpa-

B.

Gamalapam,vclidum fuftisfugiat. Neqj

obítat, quód in addu&is propofitioni.

- MTl«

*

*

ol

bus adjeciz fint particule exceptivz

It

quando alius modus defendendi non fu-

. b

pereft, fi aliter hec ignominia vitari ne-

non

Wty

quit , quia ícilicet ha& acceptiones

funt

E

»

'ul

ni/þurïfia VIH, Artic.VI, -

625

li

W

fünt re ipfa de fübje&o non füpponente,

ideóque licét füb predicta-limitatione ,

L

ts ^

ütaliqui putant , propofitiones illz ef--

fent fpeculativé probabiles,! non tamen

,.

funt practice probabiles.. Tertio, quod

GQ

TM

occidere non liceat illum, qui poft illatam

fácto contumeliam fügit , quia fcilicet

I

UE

tális occifió non effet defen(io ad pro-

n

pulfandam injutiatn eó , quód fugitivus

Aedete delinat, neque effetconfervatio,

ii d

CC

aut recuperatio lionoris, quód alterumt

TT

cx mctu fugitivum occidere non fit lig-

num fortitudinis, vel magnanimitatis ,

K 000

i

ideóque effet mera vindi&aper legemE-

vangelicam prohibita, ex quo fundamen-

iprbc

to damnata eft propofitio 39. fuperiüs ad-

t i

T

ducta. Quartó,quod hucufque di&ta pa-

N

riter procedant de violento aggreffore

du

"

pudicitie , prefertim cüm hujus jatüra

u

plerum

que detrimcnt/prä ffa-mæ fecam

s

at

trahat.

Quzr.7, An pro denfen

n

M la

*

dc*ndijs faofmisl fo2

áliquando occidere liceàt :

iniquum ag-

I

1

grefforem ?. Refp. affirmativa cum cer-

;qzni

M

tà. Theologorum fententia; f; ferverur

M

rnoderamen inculpatz tutelz confiftens

g

in eo, utgrandis immineat jactura in

SRUR

bonis fortunz , eadémque aliter cvitari

nia i

non poffit, nifi occidendo iniquum ag-

pfa

u

;

grefforem. - Ratio h::jus eft, quód i

i^

626

qrallatus de 7ure&2uü?ti4. :

bona temporalia ad hominis vitàm fint

ia

principaliter ordinata, ideóque etiam il-

gput

la defeadi poffintcontra iniquum aggrcí-

NY

[j

íorem , íervato debito .moderamine ;

gularit

idque ex Cap. 1. de reftitutione fpoliato-

quami

jdem:

rum , ,& Cap. 2. de homicidio. confir-

matur; circa quantitatem vero przdi.

mattt

&am divería eft Theologorum íenten-

ad ott

tia, ctíi in co conyeniant , quód per fe

Don

loquendo major quantitas fit neceffaria

quda

ad juftam occifionem furis , quàm re-

polita

quiritur ad conftituendum furtum mor-

doerh

tale, unde.Sotus, & Molina negant íuf-

dmny

ficere per.fe. loquendo ad juftam defen-

& vel

fionem, & occifionem aggtefforis iniqui

violeni

4. vel j, aureos, . Cardinalis de Lugo nec

Al vl

uidem 10. aureos fufficere judicat, alii

Mteytot

Cüm vero incertus fit

aliud ftatuunt.

&t

pro Regionum diverfitate valor mone-

:

Qii, |

hinc forté melior regula defutmni pof-

fpes d

à quantitate fufficiente juxta variam

idtum

KRegionum :confuetudinem ad fimplex

(it4

furtum. capitale , ad quod juxta ftatuta

Que

criminalia Auftriz art. 84. fufficiunt 25.

Wed

floreni, & juxta inftitutiones Crimina-

Qu

les Caroli V. pro univerío imperio Rom,

lii

Sufficiunt . aurci ; fed regula hzc ma-

Vetu

jori indagine opus haberet , quia. videtur

Q

plus requiri ad jufté occidendum furem

tü:q

nan:

authoritate privatà , q-uäm' condem

um

j Q

l

TW j

-- DifpitatiaVIIL. Artic, FI.

627

tj

dum authorithate publica, ^ Hinc infe-

u

]

res primó', quód merito per Innocen-

N

tium XI. damnata fit 31. propofitio: re-

[

[

]

£ulariter occidere poffüm furem pro

quantitatc unius aurei , quia fcilicet hoc

(4o Qu

h

j

idem fignificat , ac unum aureum effe

materiam fufficientem per fe loquendo

ID n

iipei

ad occidendum licité raptorem ejusdemg

non tamen hinc é contrario fequitur ,

Wt

quód aurcus. per accidens füfficere non

quum

AA T

poffit ad licitam occifionem furis, quan-

do ex hacja&tura fequeretur graviffimuat

Va l

lm d

damnum alteri ratione paupertatis füze

&c, vel étiam , fi accederet graviffima

Yi

violentia , üit fiquis plebejus alicui No-

Agnt

bili violenté cum publico dedecore vel-

(

lecextorquere aureum, abripere pileum

d

&c, Secundo etfi furem fugitivum infe-

] Yi

qui, eümque occidere liceat,, quando

n

Ípes alia recuperandi bona non (upereft,

u

idtamen non fit licitum, fi res

iini

fit alià vià recuperari.

3b!—ata pqü

t

pultt

Quzr. 8. An hucufque didla fimiliter

f tj

procedant quó ad juftam defenfionem

$05,

(

honoris, vitz &c. alicujus alterius contra

ol

iniquum aggrcefforem ? Refp. affirmati-

j hat

vé cumIlfung.tract. 4. Difp. 3; Num,69;

j t

& communi aliorum fententía.

Ratio

yn o

eft: quód tituló charitatis Chriftianz li-

ccat proximum in gravi periculo: confti-

ondïm"ä

"

Kr2

tutum

Y

Y

628

2 Tm'tat;'i de juré e puflitia.

[

tutum defendere

tra iniquutn aggref-

m

forem, adeóquel

t

etiam ipfemer ag«

r

oem

greflor fit proximus , quia tamen ini-

quus, & alter innocens, hinc in tali ca«

iliene

fu licité fufcipitur defenfio innocentis ,

mend

ídque verum eft , licét hic forté antece-

d d

dentet dediffet caufam aliquam invaden-

at bo

di iniquo aggreffori, non tamen (uffi-

(ui

«eientem ad tollendam illi vitam ; ex-

i i

inde veró non fequitur , . quód feclufis

4 ài

peculiaribus circumftantiis , in quibus

fum hr

fcilicet defendendus effet Princeps , Pa«

dieii

rens &c, quilibet teneatur cum gravifuo

fuppon

periculo defendere alium contrainiquum

tioptz.

aggrefforem, quia fcilicet per feloquen-

Meryan

do nemo tenetur ad fervandam vitam ;

Qüi pto

aut bona proximi fe exponere periculo

ii y

amittendi vitam , & bona propria, nifi

t t l

alio pa&ó ad hoc effet obligatus. Con-

À forti

firmatur id ipfüm ulteriüs exinde; quód

ditede

juxta communiorem fententiàm nermio

tus jat

teneatur, licét poffit füuam vitam defen-

Qugis.

dere- per occifionem iniqui, aggrefforis

Atts l

có, quód hotrnicidium fit medium ali-

Qum,

quod extraordinarium ad vite propris&

ponde

confervationem ; nifi forté iniqué inva-

amign

füs effet perfona neceffaria bono Rei-

ij

publice, aut conflituta in peccato mor«

a

tali ità, ut falutem zternam amitteret ;

' fllppm

occie

mü confcrvc:- vitam 'tcmporalcm

enado

;! Qu

l

'ixi/putaräa VITI, Artic, Vh,

€29

,";W!gnr-

dendo iniquum aggrefforem, « Et hac

proportionaliter quoó ad iniquum aggref-

n

forem hónoris, pudicitiz, aut opulentiz

d

alienz intelligenda funt, in quibus ta-

iimm

"T

men circumf(tantiz magis urgentes, quàm

ad defendendum honorem, pudicitiam,

"

aut bona fortunz requiruntur.

n (

—Quzr.9, An aliquando liceat procu- fo4.

lit; u

rare abortum faltem ad defendendam vi-

Qd

tam, aut honorem matris ? Refp, cer-

bb

tum primó effe , quód nunquam liceat

i,

dire&té procurare abortum , licét foetus

D

fupponeretur necdum effe animatus. Ra-

C

tio pre cateris efficax, üt Card. alifque

bhur

obfervant, exinde defumitur, quód, fi-

VRs

cuti pro nulla circumfítantia licitum eft

al

dire&té procurare pollutionem, utpote

wl

ex fine intrinfeco naturz oppofitam, fic

m u

à fortiori non liceat in illa circumftantia

j qïä

dire&é procurare abortum eó , quód foe-

7 10

tüs jam femel uteró conceptus, fit longé

uad

magis ordinatus ad propagationem ge-

| g/aäïis

nerishumani , quàm femea necdum re«

n

ceprum.

Certum eft fecundo, quód

pj

proinde nunquam liceat matri ad evitan-

jgei

dam ignorniniam, veletiam mortem ab

o

intrinfeco ifninentem, procurare àbortü.

oD

Ratio eft, quia cüm periculum hoc; üt

t

fupponitur, folüm ca de cauía ifnineat,

g

quód Xm—atcr pre

gaans fit , hinc ad illud

i

i

Rtrs

evi-

D

T

630

! Da&amixde 7&&-(5» fuftitia,

gltitt

evitandum deberer eligi tàánquam me-

dium unicum procuratio abortüs, adcó-

dotti

que hic dire&é intenderetur, quod fern-

& (

betür.

1

per illicitum eft.

Unde per Innocen-

tium XI. damnata eft fequeüs propofitio

ad b

24: licet procutare abortum ante anima-

fpirit

tionem foctüs, ne puella deprehenía gra-

Qu

vida occidatur, aut infametur ; & hoc

tus, !

intelligéndum ob rationem adductam ,

itdred

etiamíi iàütegrz familie, aut communi-

mids,l

-tati exinde mors,

aut infamia immine-

ür a

ret. ' Certum eft Tertio, quód idem di-

tonier

acide

.cendum, licét fupponeretur, puellam

^ per vim oppreffam fuiffe imprezgnatam,

dilcord

titi d

üt Carden. diff. 22. Num. 39. & fequen-

tibus oftendit : quia licét puella violen-

marii

tum aggrefforem licité poffit occidere ,

df

fi-aliter fe defendere non.poffit, poft

n

confümmatum tamen flagitium , licité

1N

non poteít ad evitandam infamiam , aut

teper

mortem ab extriníeco imminenterr pro-

quiaj

curàre abortum , quia fcilicet , directa

tti f

hujus proéuratio pro omnibus circum-

. qeh

ftantiis illicita eft. ^ Hinc ulteriüs

qif

jof Quszr. 16. An in eo cafu, in quo ma-

lf

tri periculum mortis imminet ab intrin-

Wi

feco ratione morbi &c. poffit indiredté

Q]

procurari abortus? Refp. Diveríam efle

iniqu

'Theologorum fententiam, & impri'mi'g

f

certuni

qu?dcm ferme omnes tanquam

admit«

flcp;

J

D

L

h

Difputatio VII, Avtic, Vl

65t

MM l

Wtic

ädmixutunt', quód illicita fit procuratio

abort(s etiam indire&a, quando fztus

U ,

Xt lg.

jam fupponitur animatus, fimülque ha-

betur fpes certa ,. quód perventurus fit

05

EU.

D

ad baptifmum eó , quód tunc bonum

fpirituale prolis prevaleat vite mattis,

t

Mi

Quódfi autem faetus nondum fit anima-

TU

t

tus, tunc licitam -effe »)')rocurationcm

du

indirectam abort(üs, fcilicet utendo phar-

f

mácis, balrneis &c. quz diredé ordinan-

Ti ii

tur ad recuperandam 'fanitatem ,* aut

hiliud

Confervandam vitam matris, licét per

0

aecidens inducant abortum.

Caterüm

Wa

difcordant Theologi, an licita fit procu-

ia

ratio abort(üs etiam in illo cafü, in quo

nl

matriimminet periculum mortis ratione

(it ,

Affirmativam te-

difficillimi puerperii,

M. v

net Sanchez lib. 9. de matrimonio Difp.

tüm i

1o. Num. 9. afferens: nullum à fe fuiffe

futin i

repertum, qui contrarium doceat, tum

j

quia in talibus circumftantiis matre mor-

nincnr:;

/i

i

W

,';c'

tuà foetus nunquam animabitur , adeó-

que huic preferenda eftvita matris, tum

i

quia foctus ipfe eft violentus aggreffor ,

ag

licét folüm materialiter injuftus, adeó-

T

que ficat ebrium , aut infanum aggref-

j ii

forem, quanrumvis folüm rnáterialiter

iniquum occidere licet, quando aliud

jerinc

&impnfü.

medium fervandi vitam non füpereft ,

u

fic pgritcr lice

D

bit procurate abortum foe-

tus

n

(

Rr4

635

Traltetts deTure cy Suflitia, :

tüs inanirnati:

NT

Contrarium | defendit

Bafilius Pontius lib. 1c..dc matrimonio

já 4

Cap. 13. Leffius, Vaíq. aliique, quosfe-

moun

quitur Didacus Fuentes Difl. 21. ad pro-

fequit

pofitiones ab Innocentio XI, damnatas

tüm,

€ó, quód hinc videatur (equi , quód fi--

templ

militer idipfum liceat, i periculum mor-

tüend

tis matri immineat ab extrinfeco ,. licét

«lid

autem. Cardenas Diff. 22. Num, 22. af-

p

fignet difparitatem eo, quód.in ifto ca-

: piti(o

tQvoc

fu foetus non fit iniquus aggreffor, nec

quidem materialiter talis, uti in primo

toidta

eafu, nihilominus citatus Fuentes Num,

lcilicet

41. id negat; quia ícilicet fcetus jure na-

| proto

turali exigit debitum crefcendi, & na-

- (ondid

Ícendi à matre fua, adcóque non eftini-

t o

quus aggreffor, ne quidem matcrialiter

lii y

talis.

Verüm pra czteris . efficax ratio

| ag

defumitur cxinde , ^ quód nunquàm

qui

licita (ir dire&a procuratio abortüs , qui

; ad qt

in cafü-addu&o intervenire videtur, ob

|

| eccid

quam caufam. Cardenas cit, hanc fen-

| (UGdtU

tentiam ampleaitur,

4

| pre

.$06

Quzr. ultimó, an , & quando liccat

; n

acceptare duellum ?. Refp. Quódfi no-

&l

mine ducelli intelligatur certamen parti«

il

culate authoritate privatà cum periculo

july

vitz , autmutilationis indictum,id licité

al li

nunquam offerri, aut acceptari poffe, it-

p

prohi-

Ti

Ppm lcgibus Divinis, &humanis

bitum

[

N

Y

MM

3 D;/P'u' 4tio V"lo Art, le *

&2

i M

——

"Q

bitut graviter, atque infupet Ecclefia-

)

flicà authoritate fub cenfuris interdi-

nue,qn

l Al

&um, proutex Tridentino conftat. Hinc

fequitur primó', quód duellum forma-

! A

tum, quando fcilicec ad certum locum,&

l, qui

tempus,certanté determinatis armis infti-

CUT

tuendum indicitur,acceptare non liceattie

i, j

tuló defendendi honoris , üt exfequenti

ln

propofitione per Alexandrum VII. dam-

hia

nata.conítat: vir equeftris ad duellum

N

provocatus poteft illud acceptare, ne ti-

I

mniditatisnotam apud alios incurrat;quia

Ms u

fcilicet ad tuendum honorem fuffcit, fi

"l j

provocanti refpondeat , fe;non pofle ex

Jj ( t

condi&o fufcipere duellum utpote gravi-

Qdf

ter prohibitum.: interim tamen fore u-

P

bique paratum , ut fe defendat, fialter

NT

aggredi tentaverit,

Sequitur fecundó,

L ag

quód in illo caíu defcendere quis poflit

du

ad certamen privatum, in quo alioquin

T

occidendus effet à provocante , nifi fe

a

tueatur, cüm in tali caíu alter fit iniquus

aggreffor, & infüper huic indulgeat Oc.

t

cafionem fe defendendi, hinc omni

mo-,

^e

io,

i

dé licita eft defenfio.

- Sequitur tert

g pm'b

id àfortiori dicendum , quando inbello

jufto ex hoftili exercitu aliquis provocat

av

&u[p,mmü

ad fingulare certamen , quando id fufei- .

piendum eft ad erigendos militum ani-

4 p

exer-

Lm 'S pw"

mos, öc propugnandum honorem

[

ci; 1S

D

!

271

Trallatus de Ture & fu]?i'tid. /

um

citüs przfertim contra infideles , üt ab

exemplo Davidis cum Goliatho pugnan-

pcricu

jrmi

tis conftat ; ídque fimiliter dicendum ,

fi communi confenfü bellum refolvatur

gbort

n duellum, ne tantum (fangujnis huma-

ped

ni effandatur , quod tamen aliqui limi:

t d

tandum cenfent, (i fpes vi&oria per con-

intti

Qu

.. fli&um obtinende ad ftatum periculo-

. fum,aut magis dubium non

Wt

Ex hucufque di&is

! däducaturf

diind

ehot

. $07 .Conítat i. Quód iniqua , eadémque

voluntaria.'lefio quó ad bona vitz hu-

pinty

mocid

Ianz fit peccatum mortalé ex gencre

fuo, ídque gravius, quàm lefio quo ad

diof

bona famz, aut fortunz, nifi ob levita-

Cor

tem materiz , aut defc&urm fufficientis

lonore

deliberationis excufetur , cadémque di-

Qd

U

veríam fpecie rpalitiam continere poffit

Juxta varias circumftantias , adeóque hi

quod

in Confeffione Sacramencali fingulariter

medi

fünt exprimendz, imó predictz injurie

jut

fubinde fecum trahunt daminum etiam

D

li non

in bonis famz,aut fortunz.

*

tre

. 'Conftat 2. Quód innocens in quibuf:

tonfi

dam 'cafibus poffit quidem licité occidi

Wude

indirecté, nunquam veró dire&té, & hoc

aW

de mutilatione &c. aliíf4; intelligendum

ftt

fit; fimiliter indire&é potcft fübinde pro.

o

curati abortus ; hunquam tamen dire-

C

til

Q;&., ' quantumvis fcetus nondum effet

.ani-

l

i

; 'pïä»utatiuf'x'l'i.- At VI.

655

animatus , ideóque in illo cafu, in quo

P

periculum vitz ,aut fama ab'extrinfeco

Lt

imminet tnatri pregnanti , procuratio

Dj

abortís fit illicita utpote directa, econtra

ltl

procurati poffit abortus foetüs inanima-

"ais

ti, quando periculum provenit matri ab

Qp

intrinfeco, fcilicet ratione morbi &c, fe-

D f

cus autem f(i ratione difficilis paerperii.

tl

H2c eademintelligenda funt quóad me-

dia inducentia fterilitatem, hec fiquidem

T

ex hoc fine dire&é nunquam licité gfur-

o

pantur eó, quód talís ufus zquivaleat ho-

T

micidio , üt cap, fi aliq

,

uis . de xhomiäi-

t

Áogid

dio ftatuitüur,

177

Conftat 3. quód ad tuen

dam vita';n "

(f

honorem , & bona fortunz licité poffit

occidi .violentus aggreffor,- fi. obferve-

at

t t

tur moderamen inculpate tutele , ad

quod univerfaliter requiritur , ut aliud

d

jl

medium íe defendendi non fuperfit, &

t

ja&ura vitz alienz in x(timatione mora-

n

li non przponderet damno per iniquum

aggreflorem inferendo , quod proinde

confideratis omnibus circumftantiis per-

ii d

j

endendum eft. Hinc peculiariter quó

ad defenforem honoris requiritut , ut al-

i n

sj

ter non folüm verbis, fed etiam factis

contumeliam grdvem inferre. tentet ,

jj

t d

confideratá difparitate perfonarum, & fi-

ür,

ul 0

militer quörad bona forfuqæ requirit

ut

X

656

fm;&atus defure & Puflitia,

FE

ut éorum jaQura fit valde gravis,eadém-

I) 'Q

que deíin maralite? irrecuperabilis, hinc

fig il

prater propofitionem 3r, füperiüsaddu-

Gam damnate íünt per Innocentium

XI. duz fequentes, fcilicet 22: non folüm

licitum eft defendere defen(ione occifi-

va, qua.a&u poffidemus, fed etiam ad

quz jus inchoatum habemus , & quz

Qid

nos poffeffuros fperamus ; & 33!licitum

lr

efttam hzredi , quàm legatario contra

$

inju(té impedientem , ne vel hxreditas

adeatur, vel legata folyantur, fe talitet

qum

deíendere , ficut & jus in Cathedram ,

fiont

titio

vel prebendam contra eorum poffefíio-

qualt

nem injuflié impedientem, Ratio dam-

nandi patet , quia fcilicet in tali cafi u exce-

ff d

derctur moderameninculpatz tutelz eó,

þtiori,

quód füperfit alia via, cadem bonaobti.

jutef

nendi, & his femel ad

D

miffis ingumcrïa

ii

CCf

hom;cidia fcq'u:;:r.en'tur.

ditip

itie c

«0056» «b6D0» «0030» 404:» 9050» 8054 ece

ftalem

[

DISPUTATIO ULT.-

AUE (

ht

]

NUW

De Refiitutione.

-

d

Olftquam per decuríum prefentis

ln

- ^'Tra&atüs expofitum cít; quid, &

toft

quotuplex fit jus, & in eo fundata jufti-

C

t12,

L

4

:

Difputátio ult, Art, 1.

6;7

!mu

tia, ac huic oppofita injuftitia , poftre-

t k

. mo locó de reftitutione , qua éft inju-

mex&

ri lllatæ reparano, agcndum eftat.

llnocmk

" Ij

ARTICULUS 1.

lUOR t

Ht

Quid fit obligatto vefltituendi, 65

bíg

wmmplex radix e]ufdem ?

iUl

7

POT

Ren. 1. quod)uxtaD Thamam quæ&.

508

Em

62, Att. r, te(tituere nihil aliud fit,

NI

' quàm iterató aliquem ftatuere in polfe(-

hm

fionem, vel dommlum tei füz.

'Refti-

WHf

tutio autem , üt cum Taneto Ditp. 4.

Modn.

quaft. 6. plerxque obfervant, in duplici

sluttt

fenfu ufürpari poteft , primoó fcilicet in

t

latiori, prout eft redditio rei alienz five

d

jure,five injurià habxtæ,t:uiuünodx e(t red-

NUA

ditio pigtoris, mutui; cottodati &c.

red-

Secundo in ftri&tiori, qtatenus e

ditio rei alienar injufté füblate, (ive dez

w

inde cadem füblata fit per injutiam for-

fnalem, five folüm materialem, (ivered-

In

-

datur eadem, five alia æquxvalens ; &in

hoc fenfu-accepta refticutio juxta Tane-.

d

rum citat, eft adtus, quó - damnum inju-

fté illatum compcn(ätur , àut reficitur.

yeieti

Juxta Layrn. lib. 3. tra&. 2. cap. 1. & ple-

,qii!

rofque alios, eft damni injufté illati fe-

ul

cundüm equalitatetn arithmeticam re.

l

faura- :

6358

Tradhatus de fure & 7uffitia,

jund

ftauratio. .Ex quo patet, quód reflitutio

ftri&a effentialiter prafu pponatdamnum

npto

iniqué jllatum alteri, : adeóque differat.à

gnqi

wit:

ioluuonc debita (olum ex contra&u, aut

quafi contraötu tum gratuito, rum onc-

fervan

juri

rofo, àt tituló promiffionis, emptionis,

an dl

&c. etfi reftitutio ftrida fundari poffit

immediaté in ipío contradu , quando

jntet/

tit, d

fcilicet exhoc vxolato mfcrtur damnum

firibut

alteri.

3'09 Prznot. 2, quod a&xo lllatxva damni

t

bonum

poflit effe vel injuria ftrida, vel folüm

i fenfulatiori fümpta, prout fcilicetea-

lii on

dem opponitur vel juri proprietatis flri.

Ecdefi

&o; vel accepto in fenfü latiori ,

rout

prtcip

de diverfitate juftitie commutativz, le-

tzptia

galis , & diftributive fufiüs di&tum eft,

iontm ;

fic Epifcopus .denegans Beneficium Ec-

fl

clefiafticum .Clerico digniori facit huie

s i

t

injuriam , non tamen oppofitam juftitiae

commutativyaz , fed dufmbuavæ,qula Ície

butio c

licet Clericus quantumyis-dignior alte-

Ug 1

g

ró, non habet jus ftridtum proprietatis

ad tale Beneficium , nifi fortéaccederet

t

peculiare pa&tum ,1dque vel explicitum,

Btne

velimplicitum, cujuífmodi juxta plerof-

Aftuo

que Theologos intercedit, quando Be-

hoj

neficium per concurfüm , id eft przemif-

C Dl

fo rigorofo examine inter Candidatos ab

Cnls

prlcopo confcrcndum eft, nam . indi-.

6- no

[

dendo

]

l

: Dägïgmä ult.. Art, 17

639

[

m*äuüa |

dicendo talem concuríum femet ipfum.

lm

reciprocato contradu Epiícopus obli-

tj

r

gat, quód Beneficium digniori conferre

vclit: Unde Laym. cit. Num. 4. ad ob-

0 g.

Íervandum diícrimen , an, & quando in-

] Cmpuoæ '

juria (it oppofita juftitie commutativz,

I i

an diftributivz quo ad bona comuniratis

l ] qlm&

inter fübdiros diftribuendá bené adver-«

I du

tit,' quód fcilicet alia (it bonorum di« -

ftributio ordinata principaliterad bonum

t m

reipublicz, licét (ecundario ordinetur ad

lm

bonum privatum illius ,. cui aliquid.ex

i ts

bis confertur , . ut funt. publica . officia ;

t

Ecclefiaftica. Beneficia &c, alia econtra

lt i

principaliter ordinetur ad bonum perífo-

hirz, l

nz privatz, etíi fecundarió ordinetur ad

& d

bonum reipublice , üt quando Bellidux

j t

ípolia ab hoftibus capta inter fuos mili.

x o t

tes . diftribuit ; juxta.-meritorum diverfita-

jnn j

tem;. hincin primo cafüu injufta diftri-. -

WWM

butio opponitur folüm juftitie diftribu-

tivz, in altero autermi

itur j

s t

H

commütativa.

oppon

1

il

y

f;&i.tiæ

p

Y^

mmtm

, Pr&n,3. Quód certum

r

ixLobhe

gationem reftituendi ,. feu cómpenfandi

j1o

g

D

jj j

damnum iniqué illatum alteri, prout

