Difputatio. 1. A;ti:. It

I9

eft be

tunc re(tat fola difficultas , donec expo-

lts (

natur quzeznam & quanta przlatio aut con-

n 4.

nexio füfliciat ad con(tituendum jus a&i-

vum proprietatis.

ofne j

Conflat ;2. Neque jus adtivum bené

r?

trinfe

| Mi

definiri, quód fit legitima poteftas per

fuam voluntatem moraliter reftringendi

ncíidi

,

voluntatem alienam , imprimis enim per

! piupe

hanc poteítatem non poteft intelligi fa-

100 d2

cultas remittendi liberé obligationem,

leet n

alteri , adverfus quem habetur jus a&i-

terqui

vum

.

5

quia licét hujusmodi proprietas

T

datur quoad aliqua , non tamen quoad

omnia jura proprietatis , üt patet in ma.

Qm pte

rito non potente remittere obligationem

tipot

uxori ad fervandam fidem conjugalem.,

45 Cl

Quodíi autem nomine hujus facultatis

5 qui

intelligatur ad primitus acceptandum,

rertiti

velnon acceptandum jus proprietatis , aut

1 Camet

illudà feabdicandum, idpariformiter non

idemd

poteft univerfaliter admitti , eoquódnon

]e talis

omne jus pfoprietatis liberé acceptari

jguam

aut recufari poífit : hinc przdicta defini.

conne

tio admitti nequit , nifilimitetur ad alium

;iber

fenfüm , quód fcilicet : jus a&ivum pro-

vlati?

prietatis fit legitima facultas reftringendi

$ pro:

períüam voluntatem , non quidem|liber-

quodü

tate contrarietatis , fed contradi&tionis

un

alienam voluntatem quatenus füfficit po-

][am

teítas pofitivé reftringendi , et(i non ad-

Q

D

fit

20

i

Tralatus de gure c» fuflitid,

fit poteftas ampliandi libertatem alienam,

D claïïe;

Conftat ;. Quód jus adivum proprie-

tatis ex fuo formali conceptu fit facultas

gritl

1

legitima ex re aliqua diredté percipiendi

qyràt

commodum füz libertatis eó , quód omne

ym

jus debeat effepoteítas legemunita, & jus

a&ivum proprietatis per hoc differat à

Juciqu

mite

jure jurisdi&tionis, quód i(tud ordinetur

ditnti

ad cofhodumalienum , illud autem directé

du

refpiciat cofmodum perfonz habentis jus

at

ac&tivum. Hinclicét Princeps aut Supe-

p

rior haberet jus activum proprietatis &

a tONN

uidem perfe&um in jure jurisdi&tionis ,

1 Üin

utillud abdicare aut confervare , aut etiam

exercere poffit, habetnihilominus obli-

gl

u d

gationem, utfi exercere velitjurisdictio-

iumyy

nem, tuncleges & przcepta, diredtéten-

dant in utilitatem fubditi , aut totius com.

MT

V

munitatis , ideoq; directé intendens bo-

num füz períonz non utitur jure jurisdi-

um qy

Tle f

Gionis, fedabutitur, ni(ifimul habeatjus

proprietatis adver(us eos , quorum Prin.

(Irlefe

1

uH

ceps eft.

L.

al

ARTICULUS Iil.

At

4n jus AGivum Proprietatis

N

I

QUf

pofft componi cum lege ufum juris

wl

probibente , aut annullante.

N

[ L"xu

Ranot, r, Quód jus activum juxta di«

tis in

A

verfitatem legis illud ccnüicuen

varias

t

'

| ah'enam

Difputatio ,. Artic, 11.

2I

D'opris

varias claffes dividatur , fcilicet : injus

t hls

naturale & pofitivum , divinum & huma-,

nl

num, civile & canonicum. Lexautem

lm

naturalis dicitur illa, quz cuilibet natu-

l, (j

rz rationali impreffa eft, eo quód juxta

df i

plerosque Theologos non diftinguatur à

otdine

lumine naturz rationalis , feu dictamine

mdiredt

redz rationis, quamvis jurisperiti natu-

tntis j

rale jus extendant etiam ad bruta, ideo-

Yt Supe

que dicant , legem naturalem effe illam ,

lettis

qu£ zqué hominibus ac animalibus ca-

lioni

teris convenit. Lex pofitiva prout con-

Aütetim

tra diftin&a à lege naturali dicitur illa ,

nus obl

quz liberá legislatoris voluntate ftatui-

Isdiclio

tur, eáque ulterius dividitur in divinam

dten»

& humanam. Lex humana juxta diver-

lus com.

fam legislatoris Authoritatem dividitur

in Ecclefiafticam feu Pontificiam , per

dens bo-

t juris

quam confítituitur jus Canonicum , & Ci-

vile feu Politicum , quz pertinet ad jus

abeatjt

qm Pri

Civile feu profanum, Ad hoc jus homi-

num quàm plures revocant jus Gentium,

quod fcilicet : communi gentium con-

!

fenfu aut confüctudine introdu&um eft,

etulii

uti fant jura belli & pacis. Alli econtra

us

contendunt illud effe medium inter jus

,

naturale & humanum pofitivum eó, quód

ab utroque aliquid participet,

Verünn

m

hzc quzftio huc parüm conducit, quam

Lcnris,inl

[rit]

Maurus, aliique fufiüs tractant,

B5

Praznot,

!

]i

22

Tradlatus de pure c zuffitia,

g

20

Prenot. a. Quód jus a&tivum intrin-

)Hdï ] q'ï'

fecé conftituatur per legem faventem po-

d

tentiz feu libertati phyficz ad agendum ,

du

üt Numero 2. oftenfum eft.

Ideoque

[ AU

repugnat in terminis , utlex aliquare(trin-

eu

gens potentiam feu actum prohibens aut

x

nulim.

itritans , conftituat intrinfecé jus adtivum

imddit

ad talem a&um , ideoque hujusmodi lex

du d

extrinfecaeftjuriactivo , quod intrinfecé

vt

per folam legem üt faventem libertati

vinimot

conftituitur.

Poteft autem lex aliqua

i

dupliciter favere tibertati ad agendum.,

n

jmprimis quidem , ut actum reddat legi-

timum precisé quoad valorem (ive juri-

doitom.

ind,

dicé validum , prafcindendo interea :

an talis a&tus fit etiam licitus, Secundó z

nj

T

ut actum quoque reddat licitum , quam-

vis aliqui putent : jus ad a&tum quà lici-

ziv

icin

tum potiüs conf(titui per carentiam legis

m

actum prohibentis , quàm per legem ali-

quam pofitivam , vi cujus excludicur lex

lat

prohibens talem a&tum ; hinc igitur jux-

D K

Eu

ta diver(itatem legis naturalis aut pofitis

vz , conítituentis jus activum aliqui adtus

; neí

'*c

)

dicuntur validi & liciti , alíi fuó modó

validi, & ruríus alii dicuntur validi jure

m

j

naturali, fecüsàjure pofitivo , auc vali.

u Y

dijure Civili, nonitem Canonico,

NT

W

21

Pranot. 3. Quód pariformiter à con-

:

trario difcurrendum fit de lege reftrin-

Olu

gente

L

Difputatio l, ' Artic, 1II.

11 ftrin

gente potentiam feu libertatem phyficam

Atb

agendi, quzjuri aCtivo eft extrinfeca ,

Dédum

poteft fiquidem lex hujusmodi dupliciter

lt

reítringerelibertatem ; imprímis quldem

telnn.

ut adtum precisé reddat illicitum. 2. Ut

leny av

eundem reddat invalidum, feu juridicé

Sadivun

nullum.

Patet hoc ex )ure Canonico de

modi

impedimentis matrimonii , nam ex his.

ntrinfec

ahqua dicuntur impedimenta matrimonii?

liberty

prohibentia, quz fcilicet contractum.

X diqu

matrimonii reddunt illicitum , non au-

Vendün,

tem invalidum ; alia econtra dicuntur di-

lt l

rimenta , qux talem contra&um faciunt

(iré r

irritum feu invalidum.

Hic adverten-

ntrea :

dum eft, quod plerique Theologi afüir-

ecundo:

ment ; )us naturale faltem directé non.

, quim.

pofïe abrogari nec quidem à Deo , long?

quilid.

minüs ab homine.

Verüm iftud fuo mo-

im li

dointelligendum eft, quod obligatio legls

Qem 1l

naturalis actum mmn(ecc malum prohi«

jitür t

bentis, pro nulla circum(tantia directé pof-

tür jus

fit permittere, ideoque mendacium fem-

permaneatprohibitum. Neutiquam veró

pouth

aQ

in hoc fenfu intelligendum eft ,

quód fa.

modi

vor conceffus per legem naturalem alí-

dtjure

quid permittentem feu etiam prohlben-

i vl

tem excludat legem pofitivam divinam.

authumanam, vi cujus prohibeatur actus,

à QU

qui lege naturali concef(füs eft : fic defa-

vt

é&ó jure pofitivo plurima funt prohlblta,

4

quz

gcnt

i

2

Tratlatus degure. & fuflitia,

n

quz non fünt prohibita jure naturali, àt

efüs carnium die Veneris. his prenotatis

d at

g

22

Quzílio movetur : An jus adivum.

proprietatis ad aliquem actum poffit com-

d ut

vohiit

poni cum lege juri extrinfeca eundem,

prohibente, aut irrítante ? feu àt aliilo-

ym x

fi poniff

quuntur : an jus activum proprietaris fe

extendat ad folos aCtuslicitos & validos,

x

an veró etiam illicitos & invalidos? Ve-

m

rüm füb his terminis nullatenüs intelli.

vl

genda eít propofita quaítio in hoc fenfu «

;Tie

an dari poífit jus activum , feu facultas

i, W

legitima ad a&um illicitum aut invalidum

nydin:

quà talem, five reduplicativé fumptum,

junilt

hocfiquidem manife(té conftat eo, quód

i, f

iEl

ex dictis Numero 20. jus activum intrin-

fecé conftitui non poffit , per legem op-

m n

pofitam libertati , vi cujus prohibetur ,

MT

aut annullatur aCtus , quod tum fieri de-

iv

beret, fijus ad actum ut illicitum & in.

I

validum dari poffet, Unde reftat (amma

rus ]l

controverfia juxta fenfüm füperius expo-

r

fitum : anfcilicet jus componi poffit cum

M

lege prohibente aut irritante ufum juris.

[

Negativam tenet Haun, Tomo r. de fure

nf

& Juítitia, & plerique alii. Affirmati-

At

vam fequitur Maurus hic quzftione 169.

a,

Gom, & alii Recentiores.

23

Dico 1. Jus a&tivum proprietatis pof-

i t

fe componi cum lege prohibente ufum.

tj

| juris

Difputatio l,. Artic, III,

25

Ij

ts

juris. Prob, Tunc jus ad aliquem a&um.

poteft componi cum lege prohibente a-

UM

&um feu ufüm juris, quando poteft dari

Titug,

&Uden.

actus jure validus , quamvis illicitus &

prohibitus; fed. Ergo. Maj. eft certa,

i dl

etari

nam a&us jure validus effentialiter prz-

fupponit jus activum , quod conftituitur

Vdidos,

2 Ve.

er legem faventem libertati ad ponen-

ittelli

dum yalidé talem actum, Min. autem pro-

batur ab indu&ione, fi etenim Cajus fpon-

cfenfu:

fus Titiz contrahat matrimonium cum.

fieadus

Berta, tunc talis contractus , nifi aliud

Vilidum

impedimentum dirimens propter fponía.

Dytum,

lia ad(it; eftjure validus , quamvis illi.

, Qu

citus , fimiliter : Si Petrus abfque tradi-

Intrit.

tione vendat equum Paulo ,. fed eundem

ii Qp«

equüum pofteà vendat & fimul tradat Fran-

xtr,

n de.

cifco , tunc fecunda hec venditio eít ju-

re valida quamvisillicita, Ergo.

T

Confirmatur : Nam potetft dari lex fa-

(umm

vens libertati precisé quoad valorem.

&po-

actüs przícindendo

.

L

an talis actus fit il-

t cum

licitus , & cum hac lege poteft componi

jris,

léx przcisé prohibens ipfum aCtum, quin

Jure

eundem femel pofitum reddat invalídum,

Dati«

non enim hac duo contradi&orié fe ex-

169.

cludunt. Ergo,

Dico 2. Jus a&ivum proprietatis po-

24

b

teít componi cum lege extrinfeca annul-

acti-

[ünu

jt

lante u(um juris. Probatur, Nam jus

vum

Ji

26

Traädtus de ?ure &7u/fitia.'

vum eft realiter feparabileab omní ufu ju-

gumem

ris , tanquam potentiaàfüo a&u, etfivi-

ci(fim ufus juris non fit feparabilis ab ipfo

$, Q

;uam'i.XS [

jure; fed, Ergo.

Maj, patet : quia po-

teít aliquis habere jus activum proprie-

gl

tatis in füuaum dómum , ut eandem vende-

* (ltt

re, donare, inhabitare &c, validé poffit,

patinda

RU

etiamíi illam actu non vendat, donet &c.

vndant

Min. prob. Hoc ipfo quód jus activum.

fit realiter feparabile ab ufü juris, poteft

asf

ii a

per legem aliquam annullari feu juridicé

de(trui ufus juris, ut actu$ quamvis phy-

jmy.

ficé exiftens , ^fit moraliter feu juridicé

is, i

nullusabíqueeo, quódpereandem legem

du

(Nit.

deéftruatur jus ad talem actum , ut pari-

formiter oftendi poteftin caufis phyficis ,

ddc

quarum effectus deftrui poteft , quin de-

NT

flruatur cauía. Ergo,

Av

Confirm. Jus activum ad donationem

f n

yalidam poteft componi cum aliquo im-

gxahen&

pedimento extrinfeco , quó ftante aétu

Iniria

fndí

donatio eftinvalida. Ergo. Similiter po-

teft componi cum lege extrinfeca , quà

vfütt

ftante donatio eft invalida.

Ant. prob.

;;liquis

Sic licét donatio à dormiente fa&a (it

n

nulla & invalida, nihilominus tamen Pe-

hm

!

trus etíam dormiens recinet adzquatum

bj

jus activum proprietatis, ut equum pof-

p

j

fit validé donare Paulo , feu etiam pro

Q

usevi-

LE

fenfu divifo fomni, nam aliàs Petr

gilans

l,

Difputatio I,. Artie. 1T,

27

Tf

gilans obtineret jus aliquod proprietatis

l evi

in füum equum , quod dormiens non ha-

l bifo

buit.

Confeq. prob. à paritate ràtionis;

[ n .

quamvis enim donatio fa&ta à pupillo fi-

1 Droyry,

ne confeníu rationis fit jure invalida, le-

m Yente

ge fcilicet extrinfeca annullante hanc do-

tf l

nationem ; nihilominus fublato impedi-

loneti,

mento non obtinet pupillus aliquod jus ,

&lvum

quod antecedenter non habuit , uti om-

5, potel

nes fatentur 5 ergo ficuti in cafu prece-

! Joridic

denti jus activum componitur cum impe-

Tris phy

dimento extrinfeco annullante ufüm ju-

1 Jutidie

ris, ita pariter in cafü altero difcurren-

m lepem

dum,

lt pati

Objic. 1. contra primam ; quamvis in

2$

hylicis,

adductis cafibus Numero 25, tales contra-

qun de-

Ctus fint validi , nihilominus non datur jus

a&ivum ad hujusmodi contra&tus illici-

at

tos. Ergo. Ant. prob. Nam Cajus con-

IQuo 1.

trahendo matrimonium cum Berta facit

nte adi

injuriam Titic , &Petrus vendens equum

[terpo

Francifco , facicinjuriam Paulo, uti oóm-

, qu

nes fatentur, íed repugnat in terminis ,

prob

ut aliquis habeat jus ad actionem , & ni-

Q li

hilominus per talem actum faciat alteri

en D

injuriam ,

nam aliàs poffect dari jus ad

uatun

concradt&orla

m pl

Confirm, Jus a&ivum eft legmma fa-

[n pfü

cultas feu poteítas lege munita ad aliquem

Wt

attum ; fed repugnat , ut habeatur pore-

ftas

li 4l

!ij

28

Trattatus de Ture &» 7uflitia,

m

ftas lege munita ad actum lege prohibi-

at

tum. Ergo.

jj, qi

Refp. N, ant. Ad prob. C. maj, D. min;

m Qu

Repugnat, ut aliquis habeatjus ad actum.,

j

fimul validum &licitum , & nihilominus

j iil

alteri faciat injuriam, C, maj, Ad a&um

Qu

füo modo jure validum , :'non tamen lici-

atnu

tum. N, min, & conf; Ratio diítin&tio-

a t

nis eft: quia licét Cajus in cafü adducto

g t

faciat injuriam Titiz contrahendo matri-

m Ti

monium cum Berta, ideoque agat contra

s vil

jus, quód habet Titia ad impediendum

Cyrfr

contra&tum cum Berta , nefcilicet fiatta-

hi fnej

lis contra&tus,, quia tamen Titia contra-

iif

&um femel pofitum invalidarenon poteft,

Mj

adeoque jus ad irritandum matrimonium

IT

non habet, ideo permanet in Cajo jus

a&*

contrahendi validé , etfi non habeat jus

contrahendi licité. Ex quo ipfo patet ,

um

lum

quód neutiquam in Cajo detur jus ad

d

contradictoria.

wlb

Ad confirm. C, maj. D. min, Ut habea-

u h

tur facultas legitima ad a&tum lege pro-

r

hibitum reduplicativé fumptum- C, min,

tl

Specificativé füumptum, N. min. & conf,

Ms

[

Ratio diít, patet ex hucusquedi&tis, quia

f

fcilicet lex conftituens jus, ad ponendum

validé actum diítin

Qd

bente actum.

gqicur à lege prohi-

D

26 Objic. 2. SiCajus fponfüs Titiz habe-

tl

ret

l

Difpntatio l, Artic. III,

29

ret jus validé contrahendi matrimonium

Puon

cum Berta, tunc Cajus haberet jus pec.

li* Du min,

candi, quód repugnat. Ergo. Maj, prob.

"A.

Nam contrahere cum impedimento pro.

hibente eftpeccare, licét talis contractus

hilominm

Ád lg

fit validus, Ergo.

Imen [f

Confirm, Nam Cajus eatenus peccat ,

(lindio

quatenus validé contrahit matrimonium

adldud

cum Berta, Ergo. Ant. prob, Quia Ca-

0 matri.

jus eatenus peccat , quatenus facit inju-

it COnt

riam Titix , fedhuic facitinjuriam , qua-

tenus validé contrahit. Ergo.

Aüendur

etfati.

Confirm, 2. Quod enim injufté fit, . il.

| COR

lud (ine jure fit, fed predi&tus contra&tus

injuíté fit, Ergo.

|potell

Refp. N. maj, Ad prob. D, ant. Con-

tOnium

trahere cum impedimento prohibente eft

4jo jus

peccare, quatenus hiccontractus eft juxta

hat js

legem con(litutivam juris ad contrahen-

putt,

dum matrimonium, N. ant. In quantum

ju al

eft contra legem juri extrinfecam , quia

prohibeturtalis contractus, C.ant. & N.

labet-

conf. Ratio diít. eft : quia jus aCtivum,

o pto-

datureatenus , quatenus daturlex favens

, if

conf,

libertati: hinc contra&usille, quo Cajus

Íponfus Titic contrahit matrimonium

, qui

nduri

cumBerta,etiam eatenus eft peccatum qua.

tenus eft contralegem pro hibentem juri

ol

extrinfecam , non autem quatenus eft jux-

ta legem juris conftitutivam , quz tribuit

Tibe

valos

n

)

30

Tratiatus de 72ure c Tuflitia.

Jj!lll'a qub!

valorem contra&tui : & ideó Cajus habet

jus validé contrahendi matrimonium, li-

n

(onfm

cét non habeart jus peccandi,

Ad confirm. primam, N. ant. Ad pro-

j n

D)

bar. C, maj, D. min.. Quatenus przcisé

validé contrahit. IN. min. Quatenus con-

jis, d

o

trahendo agit contra legem juri cxtrinfe-

càm. C, min; & N, conf, Ratio diftin&.

M.

Ri ]

patet ex modó didis.

Ad confirm, fecundam : D. maj.' Quod

qipidi

injuítéfit, illud fin& jure fit, fub earatio-

( C a

vf

ne, füb qua injuíté fit. C, maj. Sub alia

ratione N. mgj. & fic dift. min. N, conf,

yd,t

27

s

Objic.'3. Ex eo, quód a&tus aliquis fit

jure validus , non fequitur dari jus ad ta-

[j r

hr

lem actum. Ergo.

Ant. probat. ab in-

ductione.

Si enim Petrus violenté do-

q, qui

hl

anum Pauli occupet ex ànimo capiendi

poteftátém , ^tunc eandem domum jure

um

Civili & naturali poffidet , fi Paulus de-

gusd

ponat animum in continenti recuperan-

[

di füam domum , & tamen exinde non,

Adicen

fequitur, quód Petrushabeatjus validum

Md oy

occupandi domum Pauli ,. hujusmodi e-

lt

xemplaaliaadduci poffunt. Ergo,

bb

Confirm. 1. Ex eo, quód contra&us

j

[

o R

aliquis fit jure invalidus, non fequirur,

quód contrahens non habeat jus validé

O

contrahendi, ergo viciffim ex eo , quód

W

T

aliquis contra&tus fit jure validus non fe-

D

!

quitur,

x

7^

Difpntatio 1. Artic. IIl

3tY

Al ld

quitur, quód contrahens habeat jus vali-

, |

dum contrahendi.

Confirm. 5, Nafn illaa&a, qux fubpo-

"n Ad PTC-

pulo Romano officio Praetor Barbarius

15 prar

conditione fervus gefferat, erant jure vaz

enusty

lida , licét non habuerit jus przturz ute

lortrins

) d.

pote, ejusdem incapax. Ergo,

Refp. N, ant. Ad prob, D. antec. Non

fequitur , quód Petrus habeat jus validé

j Qu

occupandi, id eft invadendi domum Pau-

yetatin

li. C, antec. . Jus validé occupandi feu

, OUbl

poffidendi, N. ant. & confeq. Ratio hu-

, COnf

jus eft, quia licétexeo , quód Petrus ju-

aliquis i

re civili & naturali poffideat domum Pau.

Jus ad t

li, inferri non poffit, quód Petrus ha.

t abin

bueritjus invadendi 5 bené tamen infer-

nté do«

tur, quód habeat jus poffidendi domum

aplend

Pauli, ita ut hxc poffe(fio fit jure vali-

um jurt

da quamvis illicita, ità ut maneat obli-

julus d

gatus ad reftituendum domum, linde pa«

CupCrat

tet , quid ad alia hujusmodi argumenta

(e non.

fit dicendum.

nlidurm

Ad confirm, prim. C. ant, N, conf. di«

odi €

fparitas eft , quód jus aCtivum fit fepara-

bile ab ufü juris, fecus autem ufüs juris

du

ab ipfo jure , ficut Numero 24. oftenfum

]UHUI',

e .

vilit

Ad confitm. 2. N, antec, contrarium fi.

, 0

quidem conftat ex lege Barbarius ff. de

non D

officio Prztoris, ubi dicitur acta ejus va-

lida

qlll[ur,

L

32

Tratlatus de Pure & ft)/litit.

lida effe, quia Populus Romanus potuit

.»;Pcrfolud

fervo decernere hancpoteftatem.

d non

al &

28

Objic, 4. Si a&us prohibitus poffet ef-

fe jure validus , tunc poffet effe jure va-

j

lida promiffio aut ftipulatio facta ob tur-

;aePexru

pem caufam, feu fub aliqua conditione

yar t

turpi, fedhocadmitti nequit. Ergo. Maj.

nitilrn

patet, Nam jure valida eífet promiffio

lil

aut actualis perfolutio pretii , quà Petrus

nites a

conducit ficcarium ad occidendum Pau-

dertet

]um.

Min. eft certa ex communi Theo.

ihno t

logorum & Juriftarum fequela legitima,

vfit, n

Confirm. Sequeretur,

uód przfüppo-

ib n

f

jl

fità promiffione aut per

utione ftipen.

vonlcnt

dii Petrus conducens ficcarium haberet

f

jus ad exigendum homicidium , fed hoc

Áltif

repugnat. Ergo, Maj, patet. Min. prob.

ao

Si enim Petrus haberet talejus, tunc (ic-

b

catius haberet obligationem faciendi ho-

D

N

micidium , quod nemo admittit. Ergo,

Refp. D. maj. Poteít effe jure valida

Mtim aj

promiffio pretii ante purificatam condi-

ii

tionem feu delidtum commiffum , vi cu-

W n

jus fcilicet inducaturex parte alterius ob-

m

ligatio ad committendum peccatum. N.

n

maj. Poít purificatam conditionem íeu

commiffum delictum , vi cujus fcilicet in.

ähdverü

J

ducitur obligatio ad perfolvendum pre.

d

tium, C, maj. & ficdift, min. N, coníeq,

LT

Ratio deítinct, et ; quia licét promiffio

aut

d ufü

^

n poty

Difputatio 1. Artic, Ils

83

[

aut perfolutio pretii ante commiffum de.

li&um non fit jure valida ,

uoad indu-

if d

cendum ex parte alterius o

s

igationem.

C tv

d 0bfy,

ad committendum idem delidum, adeo-

que Petrus conducens ficcarium non ha-

COdiny

beat jus exigendi homicidium.

T. Ni

Poteft

Dtonifi

nihilominus talis promiffio effe jure va-

lida poft commiffum deli&um, ita ut com-

Vi Detr

lum as

mittens habeat jus exigendi pretium , &

alter tenetur illud folvere, dummodo per-

ii Thes

Bitim,

folutio pretii abíque novo deli&o fieri

poflit, hinc ille, qui defloravit puellam.

rf

V lp

füb promiffione matrimonii, obligatur in

habera

conícientia ad im

plendum idem promif-

fum..

/

fed hot

Ad confirm, D, maj, Si promiffio & ac-

1, prob,

ceptatio pretii effec jure valida ante com.

tunc f

edi ho

miffum homicidium. C.maj.. Poftillud

commiffum. .N. maj. & (ic diftind4 min,

h,

N.conf. Ratio diít. patet ex di&tis. Cae-

t vili

terüm advertendum e(ít exeo, quód da.

| ond

ri poffit jus ad a&um validum fimul & il-

j vt

licitum , nullatenus univer(àliter fequi ,

fus ob

quód omnis a&us poffit effe jure validus,

If, N'

m Ígj

ideoque patet, quid in variis cafibus, qui-

bus Adver(àrii utuntur , refpondendum,

cet ln

fit.

n pl'f.

Objic. ultimó contra fecundam: Sijus 29

nf

a&ivum poffet componi cum lege annul-

ij jl

lante ufüm juris, tunc poffet dari jus ad

4

ponen-

Y

bi

34

Tra&atus de fure c fuffitia.

ponendum actum ipfo jure invalidum, fed

g

z üdis

hoc interminis repugnat, Ergo.

Confirm. r, Nam jus ad a&um jurein-

d

validum eft porentia juridica ad nihil, fed

jf u

Maj. patet:

1'0,qüödd

hoc eft abfürdum. Ergo.

jcilid

Nam aé&tus jure invalidus moraliter lo-

q

uendo nihil eft. Min, prob. & paritate:

vt

nama

bfurdum effet,(i quis diceret,oculum

fhr v

ümh,

habere potentiam ad nihil videndum.

u

Confirm. 2. Jus ad a&um jure invali-

dum effet potentia ad actum Chymeri-

ag

cum, fed talis potentia repugnat. Ergo.

NU

Refp.D. maj. Poffet dari jus ad adtum.

m

fincim

ipfo jure invalidum reduplicative. N,maj.

Specificati

vé fumptum. C.maj. & fic dift.

vwitii

min. N;conf, Ratio diftin&. habetur ex

T

fiepiüs jam di&is, quód fcilicet jus acti-

!

u q

vum folüm detur eatenüs, quatenüs datur

&i

lex favens libertati.

m j

Ad confirm, r. D. maj. Jusad adum.

Reoldu

jure invalidum reduplicativé fumptum C.

t Cos

maj.

Ad a&um jure invalidum fpecifi-

H

m

cativé fumiptum

. N. maj. & fic diít. min.

NT

N, conf, Ad prob. C. ant. fimiliter dift,

Jay

conf, Ratio patet ex didtis.

'

.

:]Z:]:&ün

Adconf, 2. D.

aj

. Effet j

us ad a&u/m

ts

Chymericum, fi eflet potentia ponendi

At

a&um validum pro fenfu compofito legis

At

annullantis a&tum. C. maj. Pro fenfu di-

n

viío legis annullantis a&turp. N. maj. &

tht

1€

E

ll)

Difputatio T. Artic, li.

il f

3$

01

fic diftin&tà min. N, confeq, — Ex hucus-

que dictis

Ui

Conftat r. quàd jus activum componi

30

ii

poffit cum lege prohibente ufum juris

A Ditt

talite: ,

€ó, quód dentur plurimi a&us jure validi,

licét illiciti & prohibiti, repugnatautem,

L patite

oCulur

ut a&us fit jure validus, nifi detur jusad a-

ndum,

€um validum,

Ratio ulterior à priori

defumitur , quód fcilicet lex favens li.

t ivl

bertati precisé quoad valorem aGus,

dymer

quà lege conftituitur intrinfecé jus agen-

àt D

di, poffit componi cum alia lege juriex-

d adun.

i N

trinfeca , per quam probibetur actus,

Hinc igitur patet, quód idem contra&tus

V il

beture

poffit fub divería ratione fimul effe juftus,

prout fcilicet eft juxta legem faventem

jusadi

libertati quoad valorem a&us, & fimul

lls Catt

effe injuftus, prout eft contra legem op.

pofitam libertati , vi cujus prohibetur

J a,

exercitium actüs. Sic idem contrad&tus,

tun C

quó Cajus fponfus'fitiz contrahit matri-

fprci

monium cum Berta, eít juftus feu jure

[(, min

tr dil

validus, prout eít juxta legem faventem

Cajo ad contrahendum matrimonium va-

lidum,& fimul eft injuítus,prout eft contra

adur

legem oppofitam, quz fcilicet reftringit

oneni

libertatem Caij prohibendo exercitium.

oltj

contradüs , & favet Titiz, ut illa poffit

enfii

impedire exercitium feu exiftentiam hu«

'

"

i

jus contra&tüs, licét eundé femel pofitum

J

invalidare non poffit,

C2

1

Coq-

€

jj

36

Tratlatus de ure & j uflitia,

v n

31

Conftat 2, ex eo , quód detur ad pa-

a,

nendum validé aliquem a&um quamvis

adim q

illicitum , nullatenus inferri ; quód de-

g n

tur jus peccandi, aut illicité agendi, quia

ais

(cilicet etiam eatenus datur jus, quatenus

ao

lex faverlibertati, Cüm igitur darinon

Conht

offit lex juri abufivé talis , quz faveat

wtittin

ibertati ad peccandum ; hinc dari non.

vlintulà

oteft jus peccandi. Unde fimpliciter &

dit

abfoluté loquendo feu abfque termino

dias, (

limitante nunquam verificatur, quód ftan.

h

te lege prohibente actum , detur jus ad

lis ts

talem actum ponendum , fed etiam veri-

h

'

ficari poteft, quód non obftante lege pro-

r J

hibente a&um detur jus .validé agendi,

uinimó/hoc ipfum ftridé loquendo e-

[

"

a í

tiam verificatur in hoc fenfu, quód lex

al

prohibens a&um poffit componi cum jure

nj

validé agendi, & ipfo a&u juridice valido,

um

non autem in hoc fenfü , quód detur jus

lyítis

componendi a&tum validd , cumlege pro.

hibentea&tum, hoc fiquidem reipfaidem

yttm p

Adirum

fignificat, quód detur jus contrahendi, a-

ü

endi quoad exercitium (eu exiftentiam 2-

&üs, licec lex ejusmodi exercitium prohi-

m

beat, cüm folüm derur jus quoad valo-

n

rem actüs , quatenus fcilicet fa&ta fuppo-

Fji.lntl n

W

(

"W

fitione , quód talis a&us realiter exiftat,

idem (it jure validus, Hinc plerique cum

*J)Lan'&1 [

Mauro fuperiüs citato : jus validé con-

" kgem

traþen-

*

M,

Difputatio L. Artic. lT.

37

tUt ad N

trahendi ftante lege prohibente contra.

n qumyj

&um , appellant jus conditionatum feu

j u d

fecundüm quid, non autem jus abfolu-

agendi,qui;

tum & fimpliciter tale.

Quibus obfer.

B Qatny

vatis pleraque argumenta

plerumque in.

Ut dariny

&quivocatione fundata facilé folvuntur.

QUe fv

Conftat 5. Quód jus a&ivum proprie- 53

ri no

tatis etiam poíffit componi cum lege an.

E

ylicter

nullante ufüm juris, ut a&us quantumvis

? tetmi

realiter exiftens fit juridicé nullus & in«

validus. Quia fcilicet ipfam jus eft rea.

quiti

tür jusd

liter feparabileab ufu juris, licét vici(fim

tiam vt

ufus juris non fit realiter feparabilis ab

egenn.

ipfo jure, üt facilé obvia paritate often-

P agenti

ditur. Sic calamüs eít feparabilis ab a-

&uali ufü ejusdem, licét viciffim ufus ca-

Qlendo e

qud le

lami non fit feparabilis ab ipfo calamo.

um u

Hinc poteft dari lex, quz invalidat etiam

ovalid

ufum juris , quin tollat aut deftruat jus a-

&ivum, üt conftat à paritate in caufis

detur u

Áegepr.

phyficis: Nam poteft Deus per füum de-

cretum przcisé impedire virtutem ca-

plaides

hendi,

lefa&ivam iguis, ita, ut calof phyficé non

exi(tat abfque eo , quód Deus per idem.

Ytíam

aut aliud decretum deftruat virtutem ca-

| prohiv

d vale

lefadivam igníis ; fimiliter potentia ame

füpp

bulandi poteít impediri per compedes ,

exilt

abíq; eo, quód deftruatur ipfa potentiaam-

lue au

ulandi Contrarium dicendum effet, fi

je t

per legem aliquam non- tantüm irritare-

Ca

tur

t

J

38

Tra&atus defure cy Tuflitia,

PT

tur üfus juris, fed eciam tolleretur ipfum

g p

jus a&ivum , quemadmodum contingit

4 ol

in quibusdam cafibus , dum committens

s hi

aliquod deli&um ipfo fa&o amittit om-

qp

ne jus proprietatis & dominium quoad

ln tradg

fua bona, Neq;ex eo, quód jus activum

j

componi poffit cum lege annullante a&tá

feu ufüm juris. Sequitur, quód iítudjus

qiiqi

t

fit potentia ad aCum invalidum quà ta-

s

lem, aut potentia componendi a&um.

;::tiö V

u

jure validum cum lege irritante adum ,

mim|

hoc fiquidem in terminis repugnat , fed

tantüm fequitur , quód jus a&ivum pro-

y nl

dcde

prietatis permaneat ftante lege annullan.

v n

teu(fumjuris, Ex quibus omnibus patet,in

quo fenfa defendi poffit illorum fententia,

Ál

rznquamn

qui definiunt jus a&tivum, quód fit legiti-

ma facultas ad actum ab alio licité non,

al

impedibilem,przfertim fi adjungantur tet»

i, t

d

mini limitantes: mifi lege: aut praceptó.

Yetti

T

ARTICULUS IV.

N erm K

vetn]

Qui4 fit;Jus im re, & Jus ad rer?

Á

(f

Rznot. r, Quód inter reliquas juris

li

sp

divifiones apud Theologos & Juriítas

b

celeberrima fit illa, quà jus a&ivum divi-

lmbm

ditur in jus ad rem, & in jus in re.

Di-

Wt

fcrimen pleriqueaflignant, quàd jus in re

IIOH?)

pariat

ii

Di[putatio l, Artic, IV.

39

Ptlt if

patiat ationem realem; jus ad rem a&tios

| Contingi;

nem perfonalem. Utriusque exemplum

o

afferri foletin cafu fequenti: Sienim Pe-

u g

- trus tibi liberaliter donet, aut etiam ac-

Il Qp

ceptó pretió vendat librum, & fimul eun.

ITR

dem tradat, tunc refpectu libri habes jus

lnezit

in re, quia fcilicet librum , ubicunque es

Xl

apud quemcunq; exi(tentem;tibi jure po-

Im quà t

tes tanquam tuum vendicare, Econtra (i

li aQ

Petrus tibi liberaliter donet, aut etiam.

.

ttadun,

pretió acceptó vendat

5

fi non tradat

p , fd

eundem librum, verüm illum librum do-

(rm pp

net poftmodüm, aut vendat & fimul tra-

: annull

dat alteri, tunc alter habet jus in re , &

pateti

tu fimili modo habes jus ad. rem : quia

ententis

fcilicet non potes tibi librum vendicare

[tlepiti

tanquam tuum ab altero, fed (olàm habes

t not

jus agendi adveríüs Petrum, ut tibi fatis-

ate t

faciat, feu tantüm przítet, quantüm tui

ii

intere(fe judicatur, ut donatio illa ad e-

xecutionem perduceretur, Hinc ulteriüs

Pranot. 2, Ad obtinendum jus in re

34

T

faltem regulariter loquendo neceffarium

dren

eífe citulum & traditionem rei.

Titulus

€ft cauía inductivajuris,feu fundamentum

as ju*

& index ejusdem,

Cujusmodi eft pro-

miffio, venditio, donatio &c. hinc in-

| ]uriüzi

m dj*

terreganti: unde,aut quó tituló res alí-

u D

qua poffideatur? refponderi folet: dona-

jus I

tione, emptione &c,

Traditio eft rei

G 4

appre-

pan'xi

Wi

40

Tratlatus de fure ce fuflitia.

jis

apprehenfio fa&a manu, pede, aut alia fi-

gt *

miliactionejuxta rei diver(itatem. Quód-

; W

fi enim res fit corporalis, quz füb cactum

drorum.

non cadit, àt dignitas, officium &c. tunc

traditio fierifolet per fignum aliquod rei

p,W i

tradendz (übftitutum, Igitur adjus inre

um

foddd

nec füfficit traditio absque titulo faltem

dl

colorato feu apparente, üt ftatuitur lib.

M ant

neqm. ff. de aquirendo rerum dominio,

»pal n

neq; titulus abfque traditione , üt babe-

tur lib. traditíontbus Cod. de pactis. quia

J

jineo:

omnia fufiüs examinare huc non perti.

net,

ET

hat

3j

Przenot, 3. Licétregulariter loquendo

ad obtinendum jus in re neceffaria (it prze

j

ter títulum rei naturalis traditio. feu phy..

, f

| D

fica , nibilominus in quibusdam cafibus

]

defectum hujus traditionis fupleri per fa-

im,

i,

vorem legis feufictionem juris , ita ut res

cenfeatur tradita.

Et quidem imprimis

quxqn

id fit in beneficiis Ecclefiafticis , nam ha-

l

fitm o

betur jus in re per folam colationem &

tf

acceptationem feclusá ulteriori traditio.

la

ne,

a. Quoad hxreditatem, nam füuffi-

ET

M

N

cit, fi quis hanc adeat, hoc efít, teftetur,

"

fe velle hzreditatem acceptare,

3,.In,

h logh

legatis quoad rem determinatam, nam.

"h.

legatarius mortuo teítatore etiam inícius

o

habet jus in re contra hzredem & quos-

At

ent

m

d

cunqqe*alios. 4. In his, que pertin

a

J

li,

Difputatio l,. Artic. IV,

41

vtf t

ad pias cau(as , fcilicet : quando aliquid

Q Quöd.

donatur , legatur &c. Ecclefiis , monafte-

| fuh (a&Um

riis, hofpitalibus, in redemptionem ca-

TU ts

ptivorum.

j. In donatione fa&ta ex pa-

Alquodg

D

&o , ut donatarius det alimenta donato.

AUs s

ri, nam his negatis dominium redit ipfo

UO f

fadtó ad donatorem. - 6, In his, que per

Ituityr [

'

deli&um addicuntur fifco fcilicet ipfo fa-

Orninio

thabe

&ó, tunc fiquidem fifcus habet jus in re

quoad bona delinquentis. Atque inhis

Vs qui

Theologi & furisconfülti conveniunt ,

10 perti

etíi in eo difcrepent, quód alii adhuc plu-

res cafus affignent , in quibus habetur jus

logtenl

in re ante traditionem realem per folam

la lia

jurisfidionem ;/ alii econtra cafus ex

dunt,

:

cluf

feuphy.

His premiffis

1 caflbus

Dico r, Jusin reper hocdifferreàjure

36

riperfe

ad rem , quód illud rem faciat juridicé

du t

uüitam, feu fic obligatam habenti jus, ut

Imprimi

