non folüm ex lumine naturz, fed etiam

u^

ex plurimis ícripture textibus abunde

jd g

(

conftat , unde juxta regulam 4. juris in,

efti-

L

iuï

6. non dimittitur pc;catufn , Rifir

tua-

p

*

Y

o

Tracdatus de Pm e fuflitia,

t n

&atur ablatum :- que regula defumpta

*t ex verbis S. Auguftini Epift. $4, ad

ggati

Macedohium ícribentis : fi res alieda ;

ii

»ropter quam peccatum eít, reddi pof-

tio pf

(it, & non reddatur, poenitentia non a-

cunda

vitur, fed fimulatur ; fi autem veracitet

incorr

-

agitur, non.dimittitur peccatum , nifi

ti, t

teftituatur ablatum.

Ubi notandum,

tellit

aéints

quod allegatus textus non fit intelligen:

dus in eo fenfíu , ac fi omittens reftitu-

104lio i

eeptilol

tionem abíolvi non poffit à peccato ans

tecedenter cornmiffo, quó rem alie:

puotis.

nam, furtó, rapinà, aut alia ratione ifi

licet üt

Qus i

juftà accepit, nifi priüs eandem reftituat;

fed quód neceffaria fit feria voluntas re«

n la

ftituendi, & abfolutio Sacramentalis non

lt que

tollat obligationem re ipía poftimodüm

um d

faciendi reftitutionem, ideoque hac ne-

Qudm

ccffaria eft ad. falutem, non quidem

- at t

neceffitate medii ; . quà ratione neceffa-

dibemi

rius eít baptifmüs ,. ità at eádem incul-

tlotatis

pabiliter omifsà , aliquis falvari non pof-

Dito

fit, fed tolàüm neceffitate precepti eó,

Atiye j

quód fola culpabilis omiffio reftitütionis

T tom

impediat falutem,

An autem przce-

La

hi D

ptuüm obligans ad reftitutionem fit affir-

mativurb, an negativum, an vero ex

Aj

utroque mixtum , divería eft Theolo-

ftg,

gorüm fententia; hujus tamen Contro-

Euf

quid-

l

vcgt?æ rc(olqtio dependet ex eo : -

nam

z

j

i

Difputatio ult. Art;c.'(;'

*84:'

l"

i

nam nomine praecepti affirmativi , &&

hi

T

negativi intelligatur ?. nam fi preceptum

| IT

affirmativum dicatur illud, quod prima-

il

DT

1

tio precipit adum pofitivum , etíi fe»

cundarió prohibeat alios actus pofitivos

M t

, i

incompoffibiles cum obfervantia prace-

pti, tunc dicendum , quód przceptum

Qd

ll

reftituendi (it affirmativum ,. quia dire-

Ls

&é intendit reparationem damni iniqué

tll

ab alio illati , üt conítar à paritate prae

od

cepti folvendi debitum ex contractuem,

j t d

ptionis , quod pariter afhrmativum eft ,

h ttri

licét utrumque (ecundarió prohibeat a-

epief

&us incompoffibiles cum reftitutione ,

TTR

ut folutione debiti ; unde D. Thomas

&tl ton

hic quzít, 62, art. 8, ad 1.ait: . prace-

dmyün

ptum de re(tiftutione facienda , licét fe.

quuit

cundüm forrpam (it affirmativum, im-

w gt

plicat tamen in fe negativum , quó pro«

j

hibemus rem alterius detinerc,

»

His præ-»

ii

notatis

Dico 1. Sola violatio juftitiz coxmmui.

r d

ï,,g KT.

'

[

tativz inducit obligationem ref(tituendi,

)

ità communis, quam fequitar Amicus

Probas

ga

Dif. 34. Num, 7. & fequ.

yolid

tur? nam obligatio reítituendi pertinet

ad folam juftitiaim commutativam, fedj

)

) v

id

Ti

ergo.

Maj. eft certa juxta communio-

rem Theologoórum fententiam cum D.

ge us

t

geit

';"hgma hic quaft. 62. Art, 16. dicen

An

€

642

Trallatus de Qure & fuflitia,

in reftitutione attenditur zqualitas jufti-

pmprig

tiz íecandàm recompenfationem rei ad

uendi

mutat

rem , & ideo reftitutio e(t atus juftitiae

commutativz , quando fcilicet res unius

vilplat

ab alio habetur, vel per voluntatem al-

di.

Di

terius, ficut in mutuo, vel depofito, vel

€ontra voluntatem ejus, ficut in rapina,

busf

fl

& furto; min, autem probatur: obliga.

tío re(tituendi ad candem,virtutem per-

At

tinet, cui virtuti diredé opponitur in-

&& At

um (

juria, inqua fundatur obligatio pradi-

ES

Qa, & viciffim; nam üt D. Thomas ci-

; fiore

in lefi

tatus . íed contra, argumentatur: refti-

N

tutio , ablationi opponitur , ablatio au-

juca d

tem.eft actus inju(titie commutativz 5

Mj p

bitit?.

ergo cüm reftitutio pertineat ad folam

juftitiam commutativam , fequitur, quód

, v

fhget

fola injuria oppofita juftitiz. commuta-

tivz inducat obligationem reftituendi,

MT

; Confir, , Oblig

atio reftituendi in fen-

litet ul

d

fü latiori fundatur

timó in comauta-

n, f

tionibus voluntariis , üàüt mutuo , depo-

teflitie

lcej

fito &c. obligatio autem reftítuendi in

feníu ftri&o fundatur ultimó in commu-

i ddty

tationibus involuntariis , üt furto , ra-

V&tti

pinà &c. prout excitatis D. Thomzver-

Wly

bis conftat; ergo.

B

ftituendi 1(10!';1

Confir. 2. Obligatio re

Olyi

potcít effe ftri&ioris juris , quàm fit pro-

K

di jus alienum

! fn

pria obligatio qon violan

4

. pro-

x

Z

A

Á

hgt

Difputatio "ulr.. Artic, 1.

645

proprietatis ;. ergo cüm obligatio refti-

tuendi fpectet ad folam juítitiam com-

i3&"5 3

mutativam, íequitur, quód ífolz'hujus

t r&a

M.

vip]atig indq;at leigationem reftituen-

*l

Dicoa. Duz

Q i.

j

folüm funt radíces, in qui. f12-

bus fundatur obligatio rc(tituendi in fen-

UTO

fu ftri&o, fcilicet res accepta, & inju(ta

Ht

acceptio, ità cum D. Thoma bigquaft

L)

r

62. Art, 6. & 7. communis T

ologo-

ihynl

Ts

rum fententia. « Probatur: nam obliga-

tio reftituendi in feníu ftri&to fundatur

ts td

in lzfione juítitie commutativz , feu in-

Atta

juria. ftridé tali, fed hoc ipto: ergo.

Iu2

Maj. patet ex Num. priori. Min, pro-

at um

batur: injuria illata alteri in fenfu fiti-

ii

&o, veleft folüm materialis, perquam

LY

fcilicet inculpabiliter detinetut res alice

vluni,

na, vel eft formalis, per quam culpabi-

Bd

liter ufürpatur ,. aut deftcuitur res alie-

Tifoumd

na, fedin primo cafu. datur obligatio

yun, p

reftituendi ex fola re accepta ,. quz ad.

giosii

huc exiftit penes alterum ;. in altero ca-

T

fu datur obligatio reftituendi ex injufta,

jhno,

acceptione; ergo. . Ubi advertendum,

hgt

quód predi&dz duz radices fint quidem

mutuó feparabiles , nam fübinde datur

od t

obligatio reftituendi ex fola re accepta ,

m

ficut contingit, íi quis bona fide emat

j d

equuimm fürtivum, nam.;poftmodum ob-

E

th

F

tentà

Tradlatis de Qure & fuäirïa.

644

tentà notitià, quód equus fit alterius ,

mvï«

Ms

datür obligatio reftituendi ex fola re ad-

huc éxiftente ; fübinde autetn in fola

(, mi

iniqua acceptione , quemiadmodüm con-

tur p

tingit, fi quis culpabiliter occidat equum

hered

alterius , interdum tamen ütraque radix

dittin

conjungitur ; prout patet in fure abdu.

fraude

cente, & retinente equum alterius; qu&

du lat

autec

iverfitas quó ad obligationem

illüsad

reftitue!

E

i juxta diverfitatem radicis o-

terneqd

riatur, dicetur in fequentibus.

Tiola t

.$13 Objic. i, coütra t«

Poteft dari obli-

pevim

gatio reftituendi , quin eadem fundetur

(catio

in lz(ione juftitie commutative ; ergo,

olliget

Ant, ptobatur: nam fi quis vi, aut frau«

quem

de impediatalterum, nc inftituatur hz-

ümad

res, aut legatarius, vel officium obti-

inende.

neatà Principe, aut Beneficium Eccle-

üleruis

fiafticum ab Epifcopo, tenetur ad fa-

allimat

ciendarn reftitutionem , üt communis

Terg fe

fententia docet , fed (ic impediens non

wivif

violat juftitia

commutativam, neque

Viditi

alter habet jus ftridtum proprietatis ad

uem à

hzreditatem , officium,aut Beneficium ,

"

tlituer

ut hic fopponitur; ergo.

n al

Refp. N. ant, Ad probationem D.

maj. obligatur. àd faciendam reftitutio-

(

IU

nem zqualem ipfi hzreditati, legato ;

D

N. maj. «equalem fpei obtinendz hzre-

foints

ditatis &c, C. maj. D. min. fic impediens

«

non

! df

!

:]

wþm» ult, Artic.l.

645

ii

L

i&ion violat jus alterius ftri&tum proprie-

tcmu,

tatis, quod alter habet ad haereditatem

N

C. min. quod alter habet, ne impedia-

A

tur per vim, aut fraudem ab obtinenda

1l

Al

fut i

hzreditate ,; N. min, & conf,

Ratio:

.

!f

dittindianis eft: quia licét per vim, aut

Ut

fraudem impediens alterum ab obtinen-

Itj

lptiote

da lizreditate &c.non violet jus (tritum

du«

illius ad ipfamhzreditatem eó, quódal-

ter necdum (fupponatur habere tale jus ,

i

violat tamen jus (tridtum ejusdem, ne

TT

T at

pervim, aut fraudem impediatur à con-

fecutione rei fperate, adeóque licét non.

ii

obligetur ad faciendam reftitutionem -

P

T

qualem ipfi hzreditati &c. obligatur ta-

men ad reftitutionem xqualem fpei ob-

im t

tinendz hzreditatis, quz zqualitas con-

m t

w d

fideratis:omnibus circumftantiis morali

e(timatione . inveftiganda eft.

Quódfi

i n

veró feclufa vi, aut fraude eundem im.

yudi t

j W

pediviffet, fcilicet fibi praz altero per

m

blanditias , preces procurando hzredi-

tatem &c. non tenetur quidquam alteri

jariith

reftituere, quia tunc non

&um alterius,

ledit jus ftgi-

j

Objic. 2, Violatio iü&itiædi&riButiVæ $14

Tl

fubinde inducit obligationem reftituen.

j ; lcgalo»

diij ergo.

Ant, probatur: fi ehim do-

.cndz "

minus mandet famulo , ut too, aurcos

es fervatá pro

por-

-

*diüvribuat inter pau;.)cr,

3

tione

$46 ,

Tratfatus de7ure & fufiitïiïq.

0i

tione egeftatis, tunc famulus inique di«

TP

ftribuens , feu dans evidenter majorem

eleemofynam, minüs pauperi obligabi-

iterig

dem (

tur ad faciendam reftirutionem, üt ple.

terta

fique affirmant, fed hec iniqua diftribu-

tobd

tio eft violatio folius-juftitiz diftributi-

fitaen

v£, nequeenim paupercs jus ftricdtum

y

qui l

habent ad illam eleemofynam ; ergo.

fa.

Refp. D. ant.

Violatio juftitiz diftri -

butivz ptout diftinctz àjuftitia commu-

ccpton

nf

tativa inducit obligationem reftituendi,

N. ant. prout fimul fubinde includentis

fippon

juftitiam commutativam , C, ant, & N.

Mf

nem D)

.conf. Ad probationem idem refpondetur,

tetentio

Ratio hujus eft: quód in cafu predicto

pauperes habeant jüs aliquod ftridutn ,

ttitione

Ídque fuündatum in ipfía voluntate Do-

t |

:

n

mini, qui mandavit cleemofynas diftri.

nf

bui férvatá proportione egeítatis. Con-

tratium diee

ndum effet, (i Dominus non

ficüt t

d

tinet t

mandiáffet

iftributionem Íervatà. pro.

portione egeftatis, fed eandem reliquif-

tit(i

fet beneplacito famuli, tunc enim hic

AeriQ)

dans minus pauperi- plüs eleemofinz ,

bj

ficen

pon peccaret contra juftitiam commtue

tativam , 3deóque non obligaretur ad

m

ullam reftitutionem; & hinc patet, quid

tl

tiony

ad'alios fimiles cafus refrondendum fit ,

UT

i;t de cxc,cutorïcw teftamenti &c.

x

Objic.

min.p

N

]

Difputatio ult,' Avtie. 1.

647

TM

- Objic, 3. contra a. Non obflante , ;

hi Mm

quód aliquis inculpabiliter lzdat famam

cri'osä

alterius per detractionem, tenctur ean-

WCm' 'm!x

dem deinde reftituere; ergo.

Ant. eft

db

certa Theologorum fententia. Conf,

a

? dl

Probatur; nam in tali cafu obligatio re-

Is hi

ftitaendi non fundatur in re accepta ,

li

quia fcilicet detrahens non retinet fa-

li i

mam alterius, féd neque fundatur in ac-

i,

ceptione formaliter injufta eó , quódin-

tirnd

culpabiliter leferit famam alterius

Id

fupponitur; etgo,

T

Refp. C. ant. N. con

"4

f. 'Ad probatiæ* !

fonitr

nem D. maj, non retinet famam alterius

tl

retentione aliquà phyficà, C. maj. re«

tentione morali , N. maj. & C. min. N.

frán,

i D

conf. Ratio diftin&tionis eft, quia li«

cét in cafu predicto detrahens non reti-

yu

neat famam alterius in fenfü phyfico ,

hus t

Jortyt

ficut retineri poffünt bona fortunz, re-

tinet tamen illam in fenfu morali, quam-

lm g

ii

diu fua di&a non revocat, adeóqne al.

qui

terum in priftinum ftatum reponit,

Objic.4. Siquis fe padtó obliget ad re-

515

ii

farciendum damnum, quod forté per

f cutm

furtum alterius inferri poffet, tunc pu-

TE

rificatà conditione ad facicendam reftitu-

u

ii

tionem tenetur, & quidem in fenfu ftri«

&o, fed hoc ipfo; ergo, . Maj, patet ,

M

min.probatur: nam in talieaíu non ob-

i

Sf4

liga-

64$

ïïa&an)s de fure e 2(4/!:'64.

ligatat ex:re accepta, quia hac penmes

EULUR

illam non exiftit , üt fupponitut , fed

aucu(f

neque ex foórmali inju(ta acceptione ,

quia ipfemet non commi(it furtum; er.

Comt

£0. Refp. D, maj. Purificatá conditione

fliue

ledit

obligatur ad reftitutionem ftridé talem,

fi íe praftitit vadem locó alterius reci-

tíam .

piendo ícilicer obligationem illius in fe,

im

/

& al

C. maj. (ecus, N. maj. & fic D. min.

N,

[

coníf. . Ad probationem C, maj. D. min.

hiac vi

juxtà datam Diftin&ionem, & . N, conf,

juliia

Ratio diftinctionis e(t: quód dupliciter

lis, ol

aliquis obligare fe poffitad refarciendum

jutitig

damnum, (i quo caíu illud per furtum

liatio

alicujüs alterius eveniret. ^ Primó fcili-

füt pri

Cet precisé prazftando cautionem , & al.

d d

teri relinquendo jusintegrum, ut non ob-

hyrede

ftante reftitutione damni ab ipfo fure fa.

lpetu.

Qa hic adhuc teneatur reíarcire idé dam-

hat t

num, & viciffim, in quo caíu talis non

(titic

affumit in fe obligationém furis, adeó-

tK

qué licét obligetur ad refarciendum dam-

dentgs

num, nontamen per hanc reparationem

tittem

damni habetur reftitutio ftri&ée talis. Se-

lit d

cundó, ut in fe transferat obligationcm

b Gl

alterius przftando vadimonium pro illo,

ET

& tunc obligabitur ad re(titutionem (tri-

. tittl

4é talem, fic tamen , ut deinde Domi-:

E Qüs Wi

nus rei fartiv nihil exigere poffit à fu-

tis m

te, íed jus exigendi tunc mahcat penes

illum

EO p

li

'ni/þumi. ult, Artic. ?

645

lhl H

illum , qui vadimonium :

Iy ffd

hücuíque diáis ; .

"

præüiytitl., EX

Khs

fity

i

Conftat r. quód fola

violatio juflitis ;17-

commutativz inducat obligationem re-

L0j

|

t

ftituendi, quia/ fcilicet per hanc folam

leditur jus ftri&um alterius, ideóque e-

It

tiam reftitutio, ícu darnni inique illati

iliif

ad zqualitatem arithmeticam reparatio

d

eít a&tus folius juftitie commutativz ;

i D

hinc violatio altceriüs virtutis diftin&tz À

M

juftitia commutativa , üt folius R eligio-

T

nis , obedientiz, pietatis, charitatis, aut

lu

juftitiz di(tributive &c, non inducitob.-

Á

ligationem reftituendi, Ex quibus fequi-

tàj d.

tur primó , quód tranfgrediens votum

MU

dandi cleemofynam , audiendi miffam,

TT

ingrediendi ftatu

Religiofuüm non ob-

t

ligetur ad reftitutionem, quia fcilicetad

It

hzc praftanda non crat obligatus ex ju-

TT

ftitia commutativa, (ed folüm ex virtu-

(is, d

te Religionis, Sequitur (ecundo, quód

n

denegans fübfidium alteri quantumvisin

TE

extrema neceffitate conftitato nontenea-

[

tur ad reftitutionem ftri&é talem, quan-

ægm'onem |

do (cilicet obligatio (übveniendi erat fun.

ol

data in fola virtute charitatis, aut mife.-

j i

ricordiz. .Sequitur tertió, quod fubdi«

yic u-

tus non adimplens przceptum Supetio«

offl[äfl?

ris fimiliter nonteneaturreftituere,quane

P

virtus

J

t PCM!

do per hanc tranífgreffionem (ola'

i

obc-

-

^

P.

égo

Tm!ütm' de fure &v juflitia,

obedientiz eft violata, ^ Sequitur quar-

jred

to, quód(i Princeps officium| publicum

Áibot

conferat alicui indigno, vel minüs digno

frquà

prztermiffis dignis, aut dignioribus, tunc

ürd

&

iftis non teneatur quidquam reftituere,

quia fcilicet refpe&u horum folüm l-

Jpik

dit juftitiam. di(tributivam, non autem

t

fein

commutativam , nifi fors peculiare pa-

&um interceffifífet.

Id ipíum fimiliter

[

dicendum de Epifcopo, aut habente jus

av

patronatüs, dum Beneficium Ecclefiafti-

ptopt

cum confert indigno, aut minüs digno,

biom

quia (cilicet refpe&u prztermif(fi digni ,

fitmat

aut dignioris folüm l&dit juftitiam diítri-

piq

u

tivam , nifi fors Beneficium per con-

Qu c

á

cürfum fuiffet conferendum.

Ed

tipicon

$18 .Confílata. quódfi per unum, eundém.

f d

que a&um fimut violetur juftitia diftri-

r

butiva, & commutativa, tuüc detur ob.-

Tigsty

ligatio reftituendi , fed folàüm eatenus ,

£ontt.

quatenus lzía e(t juftitia commutativa,

quitur

hinc fequitur primó , quód(i Princeps

tniore

confetát officium alicui indigno, feuine-

iboff

pto pratermi(fis dignis, feu aptis ad id

Gttü

munus, tuncobligetur fübíecuta damna

qm

re(arcire non. quidem iftis, íed com-

-

muhitati, aut rcipublice ; quia fcilicet

nf

Ü

Princeps ex juftitia commutativa: et-

p

ga, Rempublicam tenetur pracavere

ne.-

i

fia-mna ejufdem , & confequehter te

tüut

(tt

X

L]

Difp'uta?fo tlt, Artic, Y,

6;t

WW :

téur eligere dignos prztermiffis indignis

fiq

fuüb obligatione refarciendi damna, fi qua

li

fequantur, nifi ipfimet indigné promo-

D.

Mi

ti reftituant , ür juxta omnes certum eft;

& idem etiam dicendum à fortiori de

Bl

Epifcopo, aut alio habente'jus patrona.

u

tüs, dum Beneficium Ecclefiafticum con-

Vitty

fett indigno, nam fimiliter obligatur re-

ii

farcire damna Ecclefiz hinc emergentia;

htj

f

an veró Princeps conferens officium di-

gno pratermiffo digniore teneatur ni-

t

hilominus reftituere ipfi Reipublicz, af- -

Vg

firmat quidem Efparza hic quzft. 45. fe

il

plerique negant cum Amico Difp 34. €o,

vy:r:an-'

quód communitas non cenícatur Prin-

[

qia.

cipi contuliffe poteftatem conferendi.of-

ficia dignioribus füb onere juftitiz com.

g u

|

matativz, & coníequenter bic non oD.

xcm*l l

ligatut ad reftitutionem eó, quod pectet

n tll!lllh,i

contraíolam jüftitiam diftributivam, $e-

)mmumiv:,»x

quitur fecundoó, quodfi dignur, aut di-

Vi g

gniorem aliquis vi, aut fraude impediat

piti

ab officio, aut Bencficio obligeturad fa-

TTE

ciendam illi reftitutionem«equalem fpei;

ul

quam habebat de obtinendo officio, aut

l

&

Beneficio, & quidem f

[0]

üm confidera-

j (l

tó exceffü illius emolumenri, quod fu.

at t

pra ftipendium, aut fuftentationem offi-

u

cio, ant Benéficio cortefpondentem ha.

bceret , üt hic Efparza obfetvat; quia íci-

ii ttürv

Icet

6fi

Tralhatus deurg &» fuflitia,

licet tipendium, aut füftentatio noh eft

m

hflus.

materia re(titationis eó, quód alter é Be-

x

lu$ no

neficio, aut officio impeditus, fimilitet

impediatur à labore, cui ftipendium, aut

tit dl

ideo (

fuftentatio teípondet.

Quód(i impedi-

tis nl

tus e(fet indignu$ offició, aut Benefició,

, tunc impedientem non teneri ad reftitu-

tollis €

at vul

tionem ullam cenfet Leffius, Mol. & alii

«v

€ó , quód indignus non poffit licité ac-

Ceptare , qut retinere officium, aut Be-

díapet

neficium.. . .Contrarium fentit Cardina.

t0n obl

lis de Lugo, quia (cilicet alter habet jus

i pred

naturz, ne

jdem

' diatur,

per vim,aut 'frauficm«impg.

f ledé

qtio ll

Zonftat 3. quód omnis obligatio re-

.519 ftit

uendi in feníü ftrido fundetur in a-

ltb aqt

(int od

&ione illativa damni, per quam (cilicet

i telt

[4

re ipía, feu effe&ive leditur jus ftridum

'alterius, adeóq; pro folo affe&u nocendi

fnaliter

alteri, fi nullus fequitur effe&us, nulla eft

tts ib

It ab

obligatio reftituendi, àt cumD,. Thotna

certa fententia docet; hinc fi quis acci-

li ur

dat Petruth erroneé, putans hunc effe

ügit,

Paulum, cui (oli nocete voluit, nonte-

Xt tem

, nebitur quidquam reftituere Paulo, fed

litde

Petto. Sic i quis detrahendo intendat

It

ledere famam Joannis, fed 'eandem re

Vate (

ipfa non lefit có , quód audientes non

ii

crediderint detra&ori , non habet obli.

tdit :

edica

mm

gati.oïncm reítituendi famam;; pr

non-

. Wn[

hj

A

Difputatio ult, 4rtic. 1,

6;5

lll)M ed

nonnulli affirmant , licét (equeretur ef-

LA

fc&us aliquis , . quando tamen hic fecu-

'n[lk!

tus non eít ex affedu nocendi alteri, li-

W

cét aliàs precefferit affe&us eju(modi ,

li lUJpe

idco fi quis putctlatcwc feram (ub virgul-

BCI]C (g]

tis in fylva , cüm re ipfa ibidem lateat

lh.

hoftis c)ufdcm quem pridem occidere,

TAT

aut vulnerare ftatuit , ei)detnquc ia tali

Lb

cafu: vulnus inferat , imó poftmodum

hr

defüper etiam gaudeat, cenfent cundem

Vr

non obhgan ad üllam reftitutionem, quia

hibtllüi |

in przdi&tis circum(tantiis a&ío læüva e-

juídem non praceffit ex a&tuali mrcmm.

iniy

ne ledendi hoftém.

Caterüm cüm a-

Mib

&io illativa damni poffit effe aut forma-

iter, aut materialiter injufta , hinc duz

QUE

ts

funt radices, in qulbus fundatur obliga-

juy

tio reftituendi (cilicet res accepta, & for-

maliter injufta accepno quz duz . radi-

hod

d

ces fübinde conjunguntur , (übinde au-

UMT

tem ab invicem feparantur , imó inter-

lgitt

dum una ratio fuccedit alteri, prout cone

"T

tingit, fi quis ab initio boná fide occu-

pet rem alienam, putans hanc effe (uam,

T

thl[d

deinde. veró certé cognofcens effe alxc-

nam, nibilorminus ftatuat eandem. ren—

hi

nere fibimet ipfi, tunc fiquidem pcima

um

iees t

radici re(titutionis fcilicet réi acceprz fuc-

cedit altera, fcilicet iniqua acceptio, de

ao

utraque igitur (cqucnnbus articulisagen-,

l præl

dum (t.

r A

L d

u

^

654

raatus de fure ?uflitin:

Pren

ARTICULUS If

son (ol

[deat 1

obligatio reflituendi.ex.

: szd /fít

dentet

| ,/f*lä re accepta ?

qui dor

titgits

$20 Raglriot.;l. cjtiöd hic fit quzft, de ob-

[enam

A ligatione re(tituendi, prout hacfun-

datur in fola re accepta feclusà fcilicet

(s il

formali injufta acceptione, deftru&ione,

buiffet ,

n fde

aut retentione eju(dem, adeoque hica-

gitur de folo poffeffore bonz fidei. Ad-

jfuos

vertendum proinde, quod res aliena du-

fquider

pliciter penes alterum exi(tere poffit ,

tenus )

Tultenta

nempe velin feipía, velinfuo equiva-

lenti, eatenus veró penes alterum exi-

Quà 4di

ftit in fuo zquivaleni, quatenus alter re

ttm, f

ipía re aliena fa&us eft locupletior, pra-

diatis l

Ícindendo tamen hic à fru&ibus ejuf-

B

dem;, de quibus alibi peculiariter agen-

verbisfe

dum cft, ^; Declaratür hoc ab exemplo:

videtor

fi enim Petrus bona fide emat equum

"0gate

furtivum Pauli, e&mque ulteriüs bona

t fiui

fide, & pari pretió vendat Joanni ,. tunc

misiml

equus alienus neque in fe; neque infuo

- Wiletio

zquivalenti exiftit penes Petrum , quia

* Wt

h

hic nullatenus ex re aliena factus eft di-

Ktttan

tior, econtta fi equum furtivum acce-

ln

piffet dono, eundémque vendidiffet Jo-

,-üdfm

anni, tunc equus alienusexifteret penes

Pra

Petrum in zquivalenti, fcilicet in pretio,

- Wn[

Pra-

quó Petrus fg&us ett ditior.

li

6f$

!

Dijputatio ult. Artic, I;

j

Prznot. 2. Quód aliquis ex re aliena yair,

!

ln

nori folàüm fiat locupletior , fi plus pof-

fideat in bonis fortunz , quàm antece-

denter poffederit, ut in cafu addu&to c-

|

U

ü' dto,

qui donati, & poftmodum venditi con-

tingit, fed ctiam fi confumendo rem a-

J gt

lienam pepercit fumptibus neceflariis ,

lid (j

quos aliás de bonis proptiis facere de-

lr

buiffet , pront contingeret, fi Petrusbo«

Wtl

na fide occupans hazreditatem alienam ,

AU. A

in fuos ufus eandem abíumeret , tunc

f

fiquidem eatenus fieret locupletior, qua-

ltyli

tenus. pepercit fumptibus neceffariis ad

TT

fuftentationem quotidianam, non veró

Jem «t

quó ad exceflüum ultra hanc füftentatio-

Vsddtt

nem, fi quo cafu intuitu obtente hare-

M.

!

ditatis lautiüs vixiffet, quàm antea, üt

fs W

L. 25. ff de-petitione hzreditatis $.. 16.

A

verbis fequentibus ftatuitur: in eo faQus

l

L but;

videtur locupletior , quod folebat ípfe

: enuu us

erogare ante delatam fibi hereditatern,

T

ut, fiquid lautiüs contemplatione heredi-

hus

tatis impendit, in hoc non videatar lo-

cupletior, in ftatutis veró fümptibus fuis

gt

Ms W

videatur factuslocupletiors utigue enim

uh&u&fü ,

licét tam lauté non erogáffet , aliquid ta-

men ad vidum quotidianum er

/

m

fic lex citata.

ogáfle to

i

qgü&l&l&ïlþ

Sed ulteriüs

Pran. 3. Quód, fi forté ad confervan-

$22

ol

fuiffent

i«

f

dam rem alienam þona propria

Ü

!

impen-

6£6

Tratlatus de fure c fujlitia.

[ e:

impenfa, tunc bonz fidei pofleffor quà

ümn

ad folum exceffum lucri ultra easdetn ex-

ii

penías fiat locupletior, prout ab exem»

heret,|

plo oflenditur : (i'enim Perrus tanquam

hzres bona fide occupet domum alic-

infsn

exiltit

nam, eámque impenfis 100. aureis re«

ftauratam. pretió rooo. aureorum ven.

fim eíl

dat, tunc folüm quó ad 9oo. auteos fit

j pettc

fnc f&

locupletior, quia hi foli detractis expen-

fis (uperfunt.

Quodfi tamen ex eadem

giadt

futtivan

domo occupata fimul aliud emolumen-

tum percepiffet, parcendo (cilicet in a-

donavit

lio genere fumptibus neceffariis, quos

tiullám

, Guslit

aliàs é bonis fuis facere debuiffet, tunc

emolumentum à factis expénfis detra-

n alic

hendum eft, adeóque fiin hoc caíu, (ci-

qie in

licet fpatió unius, anni inhabitáffet do-

st

mumalienam, |habitatione «fítimatá 5o,

iipfum

autcis, alioquin ad huncfinem folvendis,

Türm eq

tünc 900. & jo. aureis fuiflet factus lo-

pretio

cupletior.

j

iptf

323

uzr.1, An

', & quando detur obli-

! pispret

gatioreftituendi ex (ola re accepta ? Refp.

lts efe

cum certa, & communi Theologorum

Q occ

fententia, hancobligationem folüm da-

lime re

ziinecocaíu, in quo res aliena , vel in

Tttti,

femetipía, velin fuo zquivalenti exi(tit

pushs

penes alterum tanquam bonz fidei po-

&hm.

Íefforem, (cilicet abíque formali injuíta

dentet

Ratio hu-

n

acccgtfmnc, aut retentione.

-

/

l

h-

! jus

'Rul

Difputatio ult. Artie. 1

þGf?

ln

jus eft: quia innocens non obligatur fuó

H

"

damnó reparare damnum alienum , fed

lls

obligaretur, fi in illo cafu reftituere de-

Ut ;

beret, in quores bona fide occupata neqs

W

in fe, neque in füo equivalenti ampliüs

O U

exiitit penes eundem , quod utique fal-

D v

fum eft, unc fiquidem ità res fe habet,ac

ET

fi penes illum nunquam fuiffet 5 ergo.

Ltj

Hinc fequitur primo, Petrum non obli-

i

gari ad ullam reftitutionem ,. fi equum

ts

furtivum áccepturn ulteriàs bona fide

kdota

donavit alteri; neque intuitu equi dona-

i,

ti ullam accepit remunérationem , ut fa-

T

Qus fit ex te aliena ditior ; quia fcilicet

tf d

in tali cafu equas alienus nec in fe, ne-

TTR

que in füo zquivalenti ampliüs exiftit

i

penesPetrum. Sequitur fecundó , quód

TW

idipfum dicendum fic , fi Petrus furti-

NH

vum equum boná fide emptum eodem

Md

pretió ulteriu$ bona fide vendidiffet, imà

fi per folam fuam induftriam etiam rma-

Mumbii-

jus pretium obtinuiffet, quia hic excef-

gl

fus effet fruàus merz indu(trie , quili- ,

I"Momm

cét occafione tei alienz obtentus, legi-

timé retinetur, üt. alibi dicendum eft.

ii

ju !

Tertio, fi equus alienus bona fide acce-

ii

prus hac durante petiret penes Petrum

étiam culpab:

I

er, üt fieundem impru-

j4 fldu POC

B-

!

déntet occidi

[llif

ét &c, quia fcilicet ftante

l

"

J

m

, Mib

!

boná fide agebat cut? equo tanqua

re

!

l

658 . Trallatus defure & 7ujiiti4.

. 1€ f(ua, quam non tenetur ex juftitia con.

jnphin

fervare.

^

fiüione

$24 . Quar. 2, Quanam detur obliga

tio kc..

; ftituendi rem,. quando res accepta in fe-

jenz ,

duo 0

métipfa exiftit penes alterum tanquam

obliget

bonz fidei poffefforem? Refp. cum fen-

it alibi

tentia cofnuni, hunc obligari, ut;durm cer-

ftttio ,

tó novit rem poffeffam cfíe alienam, ean-

ibus, f

dem, & quidem in individuo rcftituat

(is, qu

domino legitimo cjusdem , quampti-

[ &h

mum reflituere poteít, itàcommunis ,

fitr loq

& certa Theologorum fententia, . Ra-

tio e(t: nam hoc ipfo, quód res aliena

tüedi t

quia (

in femetipía exiftat penesalterum ità , üt

qllöd D

hic non ob(tante bonz fidei poffcífione

nondum obtinuerit dominiüm ejusdem,

vítus, (

ko&t t

€o ipfo iftud remanet penes priftinura

udm q

dominum, & quidem quo ad rem in indi-

viduo acceptam , üt L. manife(ti Cod. de

lum elt

fientib

Solut. habetur ; ergo. Hinc fequitur pri-

qui pen

!

mo , quód ftante dubio , an res aliena fit

rcipfa talis, bonz fidei poffe(lor non ob-

tium ej

ii , |

ligetur ad reftitutionem , fi adhibuerit

Wüdent

, fufficientem diligentiam indagandi veri-

tatem, nam in tali cafü, quando certum

Qiiquà

ts invi

non eít, rcm poffeffam effe alienam pro-

- pter poffeffionem bonz fidei, meliot

[

eft conditio poffidentis, üt de prafcri-

ly qua

ptione di&tum eft.

Vlv

Sequitur 2. quódfi

Qng f

b

j

onz fidei poffeffor per &dificationei

lIs

ta)fem;

D

l

?"Mton.

-Difpntatio ult, Artic, 1L,

65g

implantationem, ípecificationem, con.

fu(ionem &c, obrinuit dominium rei a-

lienz, non téneatur eandem in indivi-

TY

duo occupatam reftituere ,

fed folàma

^ dns

obligetur refundere pretium ejusdem ,

Ug

üt alibi fufiüs expofitum eft. — Sequitur

ümml WU

tertio , quód in rebus ufu confümptibi-

I t

libus, feu fruitionem recipientibus fic di-

| qu:mpri-

&is , quód una locoalterius fubftitui pof-

fit, & habere illias functionem, regula-

Vnnti,

t

riter loquendo non detur obligatio refti-

d

tuendi rem in individuo confideratam ,

uf

quia ícilicet regulariter prefumi poteft ,.

pf

quód Dominus non fit rationabiliter in-

vitus, fi pro fuo tritico, faeno , aut o«

st

leo &c. re(tituatür aliud zqué bonum in

yittum

ml

eadem quantitate; . Contrarium dicen-

dum eft in rebus fün&ioném non reci-

STY

i

pientibus, adeoque Petruslocó alieni e-

vt

qui penes fe exiftentis reftituendo pre-

tium ejusdem non fatisfacit füz obliga-

Mi

,

Tib

tioni , nifi ob peculiares circum(tantias

prudenter przfumi poffit, Dominum e-

ii t

qui quó ad hanc commutationem non

gt

effe invitum,-

?

.

j

Quzr. 3. Quefit o

bligatio rc&itüen-

.

525

j, not

di, quando rés accepta folàüm in equ

h

l-

at

valenti exiftit penes alcerum tanquam. -

p

bonz fidei poffeforem? Refp. cum cer-. «

d

obligariadfaciendam

ta fc.nt)cmi]a, hunc

,tz

r i--

!

7

-

Tratiatus de fure d 7:4,?5!24.

unerel

reftitutionem in.eo genere, & linea, in

qua ex ipía re aliena feclu(is fruQibus in-

i

Qu

duítrie tmere fa&us eft ditior, " & qui-

dem tenetur .facere reftitutionem ipfius

poflt

rei accepte Domino, nifi hezc ab eodem

furtiy

fuiffet jam récuperata, aut certé recue

u,.i0

peranda, tunc fiquidem reftitutio fa«

dm n

cienda effet alteri , qui pretium rci alienz

lelp. 4

accepit. . Ratio cít eadem; quz adducta

to Dif

eít przcedenti ndmero.

Hinc fequitur

tenca C

primo; quód(i Petrus bona fide accepif-

Mtio

fet dono equum furtivum Pauli, cám-

ficmo (

aut d

que poftmodum boná fide vendidiffet

Joanni. obligetur pretium cqui refti-

dimo

tuere Paulo, niíi hic equüm recuperáf:

in fatgt

fet à Joanne, tunc fiquidem illud huic

purtate

refundendum'edet ob invalidam vendi-

Mdver(a

tionem. " Sequitur fecundo, quoódfi Pe-

(piciot:

trus hzreditatem alienam bona fide oc-

Cum at

cüpatam lautiüs .vivendo . dilapidaret ;

que o

tunc obiigaretur ad reftitutionem folüm.

venti

catenus, quatenus faQus effet locuple-

Dttad

tior, íÍcilicet parcendo fumptibus necef-

(icut

fariis, quibus aliàs in vi&tum fuum ufus

pam r

fuiffet, quia nempe fecundüm folam

ttim e|

hanc quantitatem in zquivalenti exiftit

(l

hareditas aliena,

Tertió , quódfi Pe-

tm ])

1rus bopà fide occupáffet domum alie.

tmpto

nam , eammque fuis fumptibus reítaura--

fetvar

non

tam vendidifícc in sg'fg- addudo,

tene-

i

7

l

^. mpifputatio ult, Artic; V

661

&WI llü

téheretur - integrum domíis venditz pre-

hii

tium refundere Paulo.

:

tl

Mi

a

- Quzr. 4. An emptor bonze

fidei licité

$26

"

E

pofütad vitandam jaduram pretii rem

Q

furtivam reddere furi, etiam in illo ca-

fu, in quo prezvidet, candem ref(tituen.

Ti

dam non effe fuo Domino legitimo?

16 df

Reíp. affirmativé cum Cardinali de Lu-

vali

go Difp. 17, & communi aliorum fen-

k t

tentia contra Sotum, Molinam , aliófque.

T

Ratio eft : quód. feclusó fpeciali pa&tó

ilj, i

tiemo obligetur rem alterius cuftodire ,

d

aut eidém reítituere cum zquali fuo

tqi d

damno, fed fufficit, fi eandem reponat

(tjti

hii

in (tatam fuum ptriftinum , üt conftatà

paritate inventoris rei perdite , qui juxta

p

adveríarios licité poteft ad vitandam fu-

"

fpicionem furti; eandem reponere in ló-

j v

cum antiquum licét periculofum.

Ne-

pl

i

que obítat primó , quód rcs aliena de-

um

venerit in ftatum meliorem , qui perti-

r d

net ad emolumentum:Domini lcgititni ,

"d

ficut non licet rem aliepam é mari ere-

Pl

sfonut

ptam ruríüs in illud projicere.

Contra

;äm fühm

enim e(t , quód ejuímodi flatus melior'

jyi n

íolummodo pertineat ad . emolumen-

«um Domini conditionaté, fi ícilicet ab

gi!

um i

emptorc finé zquali damno poffit con-

s d

fervari, ideóque etiam res aliena ex ma-

i, "

n cx;rg&a ad vit

andum grave damnum

à

p

PIOg

m

662

Trallatus de Jurt & fu[fitia,

proprium in illad rursüs projici poteft.

fui

Y

(ti no

Neque obftat 2. quód emptor bonz fi-

dei , poítquam fcit rem effe fartivam ,

quanc

non poffit illam ad recuperandum pre-

lored

Con-

eadén

tium licité vendere alicui alteri.

trà enim e(t: quód fit difparitas, quia

Stquit

in hoc caíu venditio effet formaliter in-

redden

jula, utpote malz fidei, in priori autem

tati prt

«afu folüm refcinditur contractus vendi-

f reddi

iNeque tertio,

cufans|

tionis aliunde iniquus.

