re poterit coníeníus tàcitus prudenter

Praterea coníuetudine

d do

prafumptus,

Jie d

receptum eít per totam fermé Germa-

niam , ütLaym,aliíque teftantur,quod

lls d

TT

filiifamilias , quidquid opifició, alióve

VH

labore , aut induftrià , extra ades, &alí-

-u

menta paterna conítitui obtinent tan-

fis ld

quam proprium poffideant , adcoque

udid

admini(tratio, &- ufus frudius ad patrem-

fliof

familias non fpe&tet,

Contítat3. Quodfi interdum jura mu-.

jse lt

224

m (Cülf

nicipalia determinatum dominium, aut

i (unff

ufum fru&q.m ex bonis adventitis, vel

períc.-

Ü

[

475

Tratlatus de Ture & fu[iitia.

vt

perfeáitiis filio adícribant , tunc pariter

falvà confcientià fru&us perceptos fuos

facere poffit. . Sic jure Auftriaco rece-

$, &«

um eft in hisProvinciis, ut imprimis

g ol

m

filii, quantumvis patriz poteftati adhuc

fubjecti, quoad bona materna habcant

uíum fru&tum, adeóque defunidta ma-

w

tre jus admini(trandi non relinquitur pa-

tri fübftituto, fed tutoribus traditur,qui

fru&us receptos ad alendos pupillos im-

D

pendere debent, nifi forté contrarium

ftatutum effet teftamentó maternó, ità,

ut hoc maritum fuperítitem fimul vo-

luerit effe tutorem, & ufaüfructuarium

| Dean

cum obligatione alendi proles, quam-

diu ftatum Religiofum , autconjugalem

(f

non ampleàentur,

Quodfi tamen pa-

W

rens ad vota fecunda traníeat , aut bona

N

filiorum malé adminiftret, tunc per fen-

quu

tentiam judiciseidem tollitur adminiftra-

lt

tio, ipfiautem filiifamilias de bonis fuis

qife

adventitiis , poftquam fa&i funt mino-

| gttti

xenes etiam perultimam voluntatemle-

li d

gitimé difponunt; fiunt autem juxta le-

ii

gcs hujus provinciz minorencs filii annó

.

L

V

P

ztatis 22, integté

completó, & filie annó

His infuper indulgetur

Ti

18. completó.

€ony,

fpeciale privilegium, utfiante preditam

ztatem ftatum conjugalem ample&tan-

st

tur,tunc tanqnä min

orenes per ultimam

[

volun-

wl

Difputatio , Aftic. VIIl.

273

Y btie

voluntatem legitimé difponere poffint,

"as ao

quz omnia Beckmanus de jure ftatuta-

Juttece.

'lnimis

rio, & confuetudinario Auftria, Styriz-

que fufiüs exponit v, majorences, & tcíta.

"uhe

inentum,

Q

TM

2552250500022202

QU

(iut

lo i.

Qtrarrt

DISPUTATIO V.

tt),it

frd v

De acquirendo rerum do-

duanon

mim'oo,

Ton

igderà

Oftquam de fubje&o dominii juxta

t p

i od

.

varias hominum clafles a&tum eft,

nunc ulterius inveftigandum reftat,

quia

qua ratione rerum. dominium obtinea-

hmiilr

tur.

Hxc autem ratio obtinendi in tres

Dotislt

»mmiuo-

claffes dividitur, fcilicet jure naturz , jure

qetle

gentium , & jurecivili, quz Lib. 2. In-

ítit. de rerum divif.exponuntur, &qui.

yt l

dem in Difputatione prafenti potiffimuüm

j n

: 4nn)

agendum eft de obtinendo dominio jure

naturz, &jute gentium, feclufis tamen

lt

contradibus , & ultimis voluntatibus ,

jdiout

adcoque fit

d

jund

S

AR-

f

-

274

Trallatus de Ture & Ju[litia.

ARTICULUS I

qm'btls «

Itfla qm

Ad quem rei irvente dominium

A

fpectes ?

1igtio

hi

22j T)Raenot. 1, Quód res inventz fint in

a

dupflici differentia, nam aliz domi-

cul

nócarent ; aliz vero dominum adtualem

vdip

habent, &quidem res ille, quz dominó

finq

carent, ulteriàs in. duas claffes dividun.

fiti i

tur: nam aliz exhis fub nulliusunquam

fUl ts

fuerunt dominio ; ut gemma reperta in

ftigne

littore maris, alie econtra habuerunt do-

mcinum, fed ab illo fünt derelidz, eo,

, pl

oiont

quód abje&a fuerint hac intentione, ut

! pendd

impofterum fint primi occupantis, aut

hat

certé rei perdite dominus, quantumvis

illam facilé recuperare poffit, non tamen

! r

recuperare curat, Ad bona dercelida per-

N

; li,

tinet thefaurus, feu defoffa pecunia, cu-

jus fcilicet non extat memoria , üt L.

Qu

; Mdth

nunquam ff. de acquirendo dominio di-

1 fendt

citur ; additur autem L. unica Cod. de

thefautis , quód non folüm intelligatur

Tinut

1

Ia

pecunia, fed quacunque mobilia prctio-

fa, üt catenz aurez, argentez , tnoni-

lg

^

lia, annuli,.vafa, &c,

&j

22

Pranor.2, quód resincertz füb alicu-

Quis

jus dominio conftitutz pariter in duas

DI

inte]

clafles dividantur,; nam alix funt, de

quibus

ib

i

!

DifputatioV, Artic. 1;

l.

275

quibus conflat , aut facilé conflare po-

M

teft, quem dominum habe

ant, proüt

contingit, fi quis exadjecto

nomine, aut

infignibus gentilitiis depreh

endat, annu.

It irg

um àfe inventum pertinere ad Petrum,

lit dj

autPaulum, aut cjusdem familiam, li-

Adudg

cétid primitusnon fciat, fa&atamenin-

TO

veftigatione cognofcat,

Alixz econtra

diridun

unt, quarum dominus fufficienti indu-

um

ftria inveftigari non poteft, utfit, fian-

ia

nuli inventi dominus nec

privata inqui-

t

1itione, nec

publica promulgatione de-

ld ,

prehendatur

; hujusmodi veró bona non

1006 t

dicuntur derelicta, fed incerta, ubi ta.

15, di

mcen advertendum eft , quódfi etiam poft

tuctvis

longioris temporis intervallum reiinven-

LC

t& dominus deprehendatur, tunceadem

t

non amplius inter bona incerta numere-

itia

tur, Caterüm quilibet rem inveniens,

| il

quam mcetitó prz(umitab alio perditam,

tiio d

ideóque fub illius dominio conftitutam,

i d

tenetur habere inveftigationem, ut do-

[

minum deprcehendat,

Prenot.;, quód circa rem inventami

prctio-

227

Q

infuper obfervandum fit difcrimen loci,

feu funudi illius, inquo resreperta eft,&

jl

quidem alius eft fandus publicus , alius

d

autem privatus,

Nomine fundi privati

intelligitur,

qui dominum particularem

J]l, i

abet,

qu)ädi

eurndémque vel pracisé directuai,

P

vel

276

Tralatus de jure c juflitia.

aE

vel emphyteutam , aut fcudatarium, vel

i,

nn dv

denique folur ufufructuarium,aut etiam

1antüm ufuarium , nam pro diverfitate

jaoate

hujus dominii jusdiveríum in rem inven.

qven

tam obtinetur,

Nomine fundi publici

ddem

intelligitur, qui ad dominium privatum

t od

quimi,

non pertinet, ide6que ulterius dividi-

tur publicum ftri&é füumptum, qui fci-

flantt,

qutdit

licet jure gentium publico commeatut

jervit ità, ut nec Princeps, nec Magi-

d p

ftratus dominium aliud, quàtn jurisdi-

g

&ionis in talem fundum exercere poflit,

L

Hujusmodi fünt vieregiz, per quama

! qui.

una Provincia in aliam commeatur, prz-

DAT

terca flumina navigationi opportuna,

fa.l

Alius eft fundus communis, cujus fci-

g:oindq

licet dominium ad integram communi-

ilim,.

tatem alicujus oppidi, aut civitatis per-

t

tinet, ut fylvae , prata, & pafcua com-

Qu

munia, Huicaliquiannumerant fündum

quii

| u

Principis quàtalis, fed meliüs hic ad do-

minium privatum revocatur,quantumvis

: Infit

enim Princeps fit per(ona publica, noa

getin

tamen bona ejusdem funt publica. His

idi

renotatis

i

y

2298 Quzr

. 1, An resinventa, quz domi-

d

num nu

nquam habuit, fiat inventoris?

Qui

Retp.

affiimativé , quod enim nullius

ptiti

eít ratione natura

li occupanti concedi-

nio

Q

tur, Ut L, 3.ff. de acquirendo domi

g,

iGig

(:i

Difputatio V.. Avtic. 1,

272

JI'umy W

dicitur, quia (cilicet poft inftitutam re-

Alttm

Tfie

rum divifionem, feu introductum par-

ticulare dominium ip(i lumini rationis

N

Vi

conveniens eít, üt res dominó carens,

cádemque privati dominii capax fiat pri-

hi

ls did

mi occupantis, qui eandem corporis, &

animi adminiculó apprehendit, non ob-

. u

Qd

ftante, quód alius eandem prior videtrit,

aut alteri oftenderit, nam ad obtinen-

Mu

urisde

dam poffeffionem receffario requiritur

apprehenfio corporalis, ütalibi oftenfum

tl

eft. Hinc infüla, quz in mari nata eft,

quaa)

quod quidem raró contingit, fit primi

tU ?

occupantis, nullius enimeffe creditur, üt

OLtUDd,

$.22. Inftit, de rerum divif, habetur, quod

Wt («

proinde pariter dicendum eft, fiquisin.

muni

fulam, aut regionem à nemine habita-

t

tam, nec ullius dominio fubjectam oc-

TU

cuparet. Similiter lapilli, & gemme,

fu.

quz in littore maris reperiuntur, jurena-

Vcadd.

'

turali ftatim inventoris fiunt juxta (f. 1.

RUL

Inflitut. ead.

Imoó licét hec non re-

j 10

periantur in fundo publico, cujusmo«

, Hs

di eft littus marinum, nec in fündo pro-

dorti

prio, fed alieno, in quem fcilicet cafu

deportata fünt ,' ut nec fint pars, nec fru-

.

nori

us fundi e

jusdem

, tünc pgritcr fient

nulis

primi occupantis,

d

" Quzr.o. An etiam reperta metallo. 229

p

rum, mineralium, aut lapidum fodima

i

$5

fit

478

Traiatus de 7ure d puftitia.

fitinventoris? Refp.affirmativé, Si ea-

(ino

dem in fundo publico reperiatut, aut e-

PUMW

tiam in fundo proprio, fecus autem fi

T

in fundoalieno, tunc enim naturali jure;

s n

vany

& antiquo Romano ad dominü fundi, ve-

lut pars,autfru&uscjusdem pertinet.Hinc

qu

Mol. Tra&. 2. Difp. $4. obfervandum ait

«

difcrimen inter foffilia, qua renaícun-

dl

tur, & non rénaícuntur , ideoque fpe-

(

&ato jure przcisé naturz omnia illa, quz

ts

renafcuntur, cujusmodi fünt metalla, &

tiia

mineralia pertinere ad illum, qui habet

qum

dominium urile talisfundi, eó, quód hec

fnt

inter fru&us computari debeant, fecus

ht

a

autem , fi foffilia non renafcantur, cujus.

fifó

modi íolet effe marmor , alabaftrum ,

fnid

có quód iíta ftri&é loquendó non (int

t

r

fru&us, fed folüm pars fundi , ideoque

N

adíolum dominum diredum fpe&ent,

VN

Excipiunttamen plerique , fi ufufructua-

dit

lm

rius ledendo lapides fundum alicenum

faceret fru&uofiorem juxta L. 7. $. fi vit

,

ft. folutó matrimonio ibi.

Si vir in fun.

(t0.

do mulieris dotalis lapicidinas marmo.

tlt

reas inyenerit , & fundum fru&tuofio-

h

rem fecerit , marmor quod laíum,

d

eft mariti ,

& impenía ei non eft

COf

praítanda.

Defa&o tamen metallo-

Qlb

rum, &mineralium fodinz inter rega-

Qu

lia Principis fupretmi numerantur, ità. ut

fot

domi-

]

; Di[putatio V, Artic. 1.

279

N

domino privato alicujus fundi eandem

1b du

poffidere non liceat, prout habetur lib.

ln (

2. de fund. Cap. f6. nifi accedat confén-

TM

fus Principis, eidémque decimz perfol-

TM

vantur juxta L. r 1. Cod. de metallariis,

t

atl

quod ipfüm in his provinciis obfervari

teftatur Beckmanus de jure ftatatario V.

FChafu

de fodina

*

Qu fj

uzr. 3. Anbona derelicta fiantinven. 230

il qu

toris ? "Refp. affirmativé , quia fcilicet

il d

talia bona perinde fe habent, ac fi nun-

qui

quam in alterius dominio fuiffent, & ideo

quilur

fiunt primi occupantis, üt $. penultimo

Dt, t

It CUJUS

Infiit. de rerum divif. ftatuitur, ni(i quis

falsó putáffet rem effe derelidtam, tunc

(drüm ,

fiquidem feclusà prafcriptione legitimá

t (nt

tenetur eandem reftituere domino repee

Qiqie

tenti juxta L. 4 ff, pro dereli&to,

Híc ad.

t

vertendum eft, quód bona naufragió per-

QU

dita etiam occafione tempeftatisultroneé

du

in mare projeda non cenfeantur dereli-

f.it

&a , quia ícilicet palam eft non eji-

T

ci có animó , quód quis eadem habere

TttO«

nolit, fed quó magis cum ipfa navi ma-

huglo

ris periculum effugiat, üt $, ult, de rerum

divif, ftatuitur.

Jefür.

Hincibidem ulteriüs fic

Qon

concluditur: qua de cauía fi quis eas flu-

meu

Gibus expulfas, vel etiam in ipfo mari na-

«

&us, animó lucrandi abítulerit, füurtum

] ii

?

committit. Idipíum à paritate rationis

id

'[ |

dicen-

2$0

Traflatus de Ture & Tuffitia.

A

dicendum effe de bonis, quz in itinete

ex vehiculo cadunt ,J ibidem ftatuitur.

Ü m

Longé minüs autem dereliàa cenfentur,

| at üï

Qicio

quz ex incendio, inundatione, aut pra-

| [

donum manibus liberantur , licet aliàs

pcxt'mc

thelat

peritura fuiffent, & ideohac omnia fuis

st

dominis reftitueuda funt juxta L. Pom.

onius ff, de acquirendo rerum dominio,

| m

qdt

et(; pró labore, aut periculo rei vindi«

catz prazmium compcetens peti poffit.

m

Hzc eadem ftatuuntur parte 3. judicio-

E

rum criminalium Styriz art, 7. & fequ,

(l

Quzt. An, & quomodo thefaurus fiat^

E

$51

fud

inventoris? Refp. quód thefaurus ubi.

cunque repertus jure naturz totuscedat

fttd

inventori. quia ícilicet thefíaurus come

; Mi

putatur inter bona derelicta, nec eft pars

! Q

fundi, aut frudus ejusdem, utpote hu-

B

| Mi

mana induf(tria illuc repofitus, üt Mol,

Difp. j 3.aliique obfervant, & confequen.

Ti

ter fpe&ato Jure precisé naturali ctíam

Til

| Dih

repertus in fundo alieno fit. inventoriss

verüm jure antiquo Romano ftatuitur ,

k: Qd

ET

ut theíaurus inloco publico,vel facro,aut

etiam in fundo privato repertus totus fit

!

inventoris , in alieno autem fundo non

fm

quidem datá operá, fed fortuitó repertus

quó ad partem dimidiam cedat invento-

U

Hi, & altera dimidia domino fundi re.

W

m dj.

12

linquaturjuxta $ .39- Inltif. dereru

vif.

l

Di[pttatioV, Artic. 1.

281

At

vif, Quódfi autem in fundo alieno, &

^Ml

quidem invito, aut ignorante domino

t

exinduftria quafitus , & inventus effet,

5 .

tunc folüm thefíaurusad dominum fundi

! Ii(ï. l'üäs

pertinet, üt habetur L, unicà Cod, de

Orttijs

theíauro:ubi dicitur: inalienis veró ter-«

iLly,

rulis nemo audeat invitis, imó nec vo.

doniri,

lentibus, aut ignorantibus dominisopes

t vind

abditas íuo nomine perfcrutari, ubita-

( poff,

men plerique exiftimant in textu przdi-

julcio.

&o redundare particulam imó ,| adeó.

,

que illam effe expungendam, ut proinde

ln t

thefaurus cum confeníu domini in alieno

IU

fundo exinduílria quafitus quó ad par-

TT

tem dimidiam cedat inventori eó , quoód

$ COT«

id juri naturali fit magis conveniens,

dipus

Caterüm Mol. citatus , aliíque afferunt,

u

non effeobligationem in confcientia , ut

i ol

thefaurum datà operà quafitum inve-

Mu

niens in fundo alieno quo ad partem di-

]i tl

midiam ante fententiam judicis cedat do-

M0L

mino fundi, quia ícilicet in lege praedi-

Ti

& dicitur, quodinventorintegrum the-

1040f

faurum domino nolente quafitum tra«

ts d

dere compellatur, quz vox videtur figni-

of j

ficare poenam fententiá judicis inflitam,

perms

Quzr. f. Quid jure moderno circain.

233

ventum thefaurum ftatuatur ?

[

Refp.

J t

quód jure ftatutario Auftriz inferioris tit,

/

nv

12, de juribus incorporalibus íe

quentia

f

atuans

282

Trallatus defure &v Puflitia,

gt

flatuantur : primo, fi quis feclusá arte

magicá, aut alià fuperftitione thefaurum

idm

ii

in fundo publico, aut proprio invenerit,

lm

totum eflc inventoris.

Secundo, fi quis

thefaurum in fundo alieno invenerit for-

lo

fierin

tuitó, in tres partes effe dividendum, una

pars inventori; fecunda domino territo-

adduw

rii$ tertia poffefforifundidetur, &hanc

PU

ftiii

divifionem effe obfervandam, fiquisdo-

mjino coníentiente thefaurum quazrat.

(u

ii

Tertió, quód(i abíque confenfu domini

thefaurus quafituseffet , tunc dimidium

obry

domino territorii, & alterum ejusdem

Cett

dom

fundi poffetfori adfcribendum effe, ità,

ut inventor nihil obtineat.

Quartó, fi

ií

if

ET

il

arte magicà five inproprio, five inalie-

no fando thefaurusreperiatur, tunc in-

f

N

tegrum fi(co Principis cedere, reli&à ad-

N

W

huc poená infligendá inventori, qui fü-

perftitionem , aut aliam induftriam pro.

us

hibitam adhibuit.

nf

Atque hzc cadem

Obfervari in Styria teftatur Beckmanus V.

p

thefaurus: aliud econtra ftatuunt jura

pio

(t«

municipalia Auftrie fupra onafüum, quz

Benedictus Finfterwald lib. 3. obferv, 22.

niü

& feqq. exponit: üt proinde in his con-

[j

füctudo regionum obtervanda cft.. Cz-

lk

terüm advertendum, et(i jure antiquo

lit

theíaurus repertus in locofacro, aut re-

t

ligiofo-integer cedatinventori, défa&o

p

tamen

'l

Difputatio V. Artic. 1.

285

Vg

tamen legitima confüctudine ubique in«

um

du&um effe, ut thefaurus in loco facro,

aut Religiofo inventus, penes eundem

i qulis

locum maneat, fi autem inveniatur in

[si)

loco profano ad Ecclefiam , aut mona-

Ql

flerinm pertinente, tuncrcgule fuperiüs

10 (trty

addu&e obferventur, àt Zoéfiusin ff. de

; hn

acquirendo dominio, & alii plerique fa-

tentur,

Iquid

Qieti,

uzr, 6, Quisnam cenfeatur dominus 233

Monrni

fundi, ut titulo hujus dominii thefaurum

imidim

Obtineat, aut ex illo participet ?. Refp.

gt

Certum effe, quód jure communi per

df i,

dominum fundi non intelligatur merus

ità i

utufru&uarius, quia fcilicet thefaurus nec

inlie.

eít pats, nec fructus fundi, ideo L.7. ff.

i

folutó matrim. ftatuitur, ut maritus in-

-

ventum à fe thefaurum in. fundo dotali

if

uxoris cum illa dividat, có quód inven-

um

tus fitin füundoalieno. Hinclongé minüs

Cede

intelligitur folus ufnarius, aut creditor

Cenfíetur

unis Y

pignoratarius ejusdem fundi.

y j

proinde dominus fundi, cui dominium

dire&tum compcetit , nifi fortaffis eundem

|qu

u

in Emphyteufim, aut fündum alicui con-

TOU

«efferit , tunc cnim publicus eft, quód

C

Ípedato jurecommuni eidem titulo fo»

ntiqy

lius dominii dire&i nullum jus «ompe-

tat inthefaurum inventum , ütZoéf. fu-

T

W

pra cit. aliique affirmant contra alios dif-

ul

fÍentiene

284

Tratlatus de gure e Zuflitia;

fentientes , quia fcilicet Emphyteuta ;

f

jus !

aut vafallus habet plenum dominium u-

tile ità, ut ornia jura poffidear, qux

Jerius

gchà

lege, aut fpeciali conventione non funt

excepta, unde ficut damna fortuita per

num j

incendium, rapinam hoftium &c. ità etiá

quam

emolumenta fortuita , inter quz the-

Quod

faurus computatur, ad eundem pertinet.

d

Ti

Contrartium dicendum eft fpetato jure

Auftriaco , quó exprefsé ftatuitur, ut

BUA

£t

tertia pars thefauriinventi domino dire-

&o fundi confignetur, àüt Num, ptzce-

R

denti di&tum efít.

Dify.

2334 Qumr.7. An conífcius thefauri in alio

t

fundo latentis diffimulatà hác notitiá li-

gain

cité poffit emere fundum pretio ufitato,

fidct,

& ratione thefauri latentis minimé pro-

Ti

potrtionato? Refp.quód juxta communioré

LE

fententiam talis emptio fitlicita, fi no»

mj

T

titia thefauri habeatur independenterab

ejusdem a&uali inventione, feu detectio-

p

ne, quia fcilicet domino fundi non com.

s

petit jus abíolutum inthefaurum, prius-

Tidf|

quam hicinveniatur eó, quódthefaurus

n

nec fit parsfundi, nec fru&us ejusdem,

s

& confequenter fundus ratione thefauri

&i

latentis non evadit pretiofior. Praterea

]i

venditoraliunde novit fe füundum vende-

Obfb

re unàcum jure conditionato ad thefau-

la

rum, fiquis delitefcat, Hinc Cardinalis

(

de

L

Difpufatio V.. Avtic. ,

285j

!t

M

limq.

deLugo Difp.6, idem dicendum aflerit,

fi quis fciret auri, velargentivenam in

"l que

alterius fuündo delitefcere, quia fcilicet

"n

ante hanc dete&tionem communi homi-

LU

num fenfu pluris non zftimatur fundus,

C i

"

quàm fi ibidem vena non dcliteíceret,

qu t

Quódfiautem notitia thefauri haberetur

petti

per adualem inventionem, feu dete&io.

40

nem cjusdem, tunc eó ipío fundi domi-

l, u

no competere jus abfolutum, adeóque

t drt.

emptionem predidam effeillicitam, af-

hat

firmat Ill(upus Tra&, 4, Theol, moralis

Difp.2, Num.2;3. quiá fcilicet lex poe

II

fitiva, inqua fundatur jus domini, obli-

filà -

gatinconícientia etiam ante fententiam

(atoy

judicis, eó quód lex predicta non fit poe-

: p«

nalis, àt cum Navarro Cardinalis de Lu-

u

£0, aliiqueobtervant.,

Contrarium te.

m

net Laym. Lib. 3. Tra&t, 1. Cap. $. plu-

n

résque alii có, quód domino non com.

bt

petat jus abfolutum in thefaurum praci-

TOU

sé dete&um, priusquam ex loco füo c-

jrür

ruatur , Ídqueconfirmari poteft 'ex para-

Altüs

bola Evangelica, quz Mathzi 15. refer-

(

tur; fed alii ad hanc refpondent, quód

faot

eadem loquatur vel de jure recepto in

AC

Judaza, vel dejure folüm naturali, neque

end

obftet legibus pofterioribus

faribus conditz funt,

. qu:g aCz-

h

Quar. 8, An huccufque dia parifor- 227

ii

P

mniter

286

Tratfatus d; fure & fuffitia.

j non

miter procedant , fi thefaurus in re qua-

nj t

iam mobili inveniatur? R efp.affirmativé

um e

cum Lugone Diíp, 6, Num. 129 Leffio,

ga t

alií(que , quod enim thefaurus in re mo-

m o

bili dclitefcat, parum refert , etfil eges fo-

yid i

lüm loquantur de inventione thefauri

hitet

in aliquo fundo, pariete, aut alio immo-

al

bili, eó quód ità regulariter fieri foleat,

tis pt

unde fiquis ex directo. edificio faxum,

für/ma

aut lignum emeret , & in eco recone

(QI401

ditam pecuniam inveniret, tunc illius

nules

dominium obtineret ,. dummodo ca-

lum

dem pecunia fit reipía thefaurus , ut

AUrü0]

fcilicet illius depofite memoria non ex-

11

tet. Quód i enim à domino fuiffet rc-

NIPIT

condita, & per oblivionem ibidem reli-

&a, tunc reftituenda effet cadem , quan-

quii

&m l

tumvis in re non tanrüm mobili, fcd

qui

etiam immobili inveniretur , üt L. 67.

ff. de rei vendic, ftatnitur, Quod autem

n

tüt,.

deinvento thefauro in re mobili dictum

eft, idiipfum fimiliter Cardinalis de Lu-

Ti

(

gocum Leffio, alií(que dicendurn afferit,

Ytien

fi quo ca(íu miles in bello jufto acquifi-

viffet in (polium Ephippium, aut Cingu-

ii

DT

]um, ídque latentis pretij nefcius ven-

didiffet pretio vulgari, tunc fiquidem

f

Quiy

emptor aurüm reperiens non obligabi-

4.1

tur ad faciendam reftitutionem militi ,

quia licét aurum illic ab hofte recondi-

EU

tum

l

Di|putatio V. Artic, 1.

287

a,

tum non fit thefaurus , nihilominus

BRT

miles ut pote ignarus auri latentis domi-

l L&üïo,

nium ejusdem non obtinuit,ni(i fortaffis

lfa.

ex ca intentione Cingulum, aut Ephippi-

At

um occupáffet , ut fnutn faciat, quid-

V lg

quid in illo delitefat , quod certo regu-

l0 j

lariter loquendo non contingit. Hinc

tt i

in cafu precedenti dominium auri laten-

tis per adualem inventionem transfer-

0 faru

0 (6COD«

tur immediaté|ab hofte in ipfum inven.

tv il

torem ; oppofitum dicendum effet, fi

ol t

miles füam pecuniam abícondiffet, aut

ltis , W

bellum injuftum effet, tunc fiquidem

aurum inventum reftitui deberet,

lfl (d*

TT(2

Quzr. 9, An, & quomodo bona pet- 236

m reli-

dita fiant inventoris? Refp. certum e(le,

y u

quód inventor rei perditz teneatur ean-

dem legitimo domino reflituere, poít-

bli, d

m L 67'

quam hunc cogpoverit, àt ex D. Auguft,

cap. fiquidem caufa. 14. quazft. s. tefer-

od antt

J

tur. Siquid invenifti, & non reddidi(ti,

d Lt

rapuifti , hinc furti reus etiam inforo

Ti

externo cenfetur, qui rem perditam in-

veniens, quam fufhcienter ádvertit fub

acqüifl' !

alterius dominio conftitutam , occupat

(

us vel

ex intentione abíoluta faciendi füam :

five deinde a&u (ciat , five ignoret,

xquïdcm ^

quis determinaté fit rei dominus, üt L.

jl

! 43. ff. de furtis habetur.

Hinc non ob-

) nij

[

f

ftante predictà ignorantià rem perditam

..T' ^

inve-

]

588 | Tralatüs de Pure c Puflitia,

inveniens eandem retinere non poteft;

u dot

j WE

fed obligatur in confcientia, ut,quampri.

mum dominum inveftizet fcilicet interz

dcpxehu

(ientià

rogandó , fchedas affigendó, aut publis

cé illud promulgari faciendó, pro ut in

nis p

ireum

his regionibus ufitatum, & jure munici-

pali ftatutum eft, ità quidem, ut integro

al

meníe rem inventam diffimulans, fi de«

T

poitó

inde deprehendatur, tanquam fur punia-

tür, ut jure municipali Auftriz, Styriz.

[

orum Criminalium

neyita

Que parte 5. judici

(eet:

Art, 15, ftatuirur.

Praedi&da fiquidem

di dominum non eít

Qu

obligatio inquiren

hibnt

folius charitatis , fed ju

ftitiz, üt Haunol,

tra&. s. de Jure & Juftitia, Num. 24. alif-

[

que obfervant , quia hoc ipío. quod in.

feipt

ventor rei alienz candem occupet, in fu«

st

Q

am cuftodiam recipit, quilibet autem

cuftos rei alienz contrahit obligationem

Wt

Unde fi-

üde

ex juftitia, üt omnes fatentur.

quis przdi&tam obligationem fubire no-

dem,

Jit,tenetur rem in fuo loco permittere,

dem.

10nd

ut eandem vel ipfe dominus,velalius in-

veniat. Quid veró dicendum, fi inven-

ttt 4j

tnd

tor rei perditz dominum inveftigare non

poffit,patebit ex di&is Num. Íequenti.

hi

lise

437 Quzr. ro. An,& quando rcs perdita,

cujus dominus deprehendi non potcit ;

poli

fiatinventoris? Refp. inventorem malz

AUtq

|ta«

lt

fidei, qui fcilicet rem perditam occu

vit

lt |

:

Difputatio V, Artic, l;

289

Aj pofm;

vit, & dominum debito tempore invefti.

N Aumpr.

T

]

ii

garc neglexit, quantumvis hic poítea

deprehendi non poffit , obligari in con-

» dl

» p

fcientia, ut rem inventam in eleemofy-

If6 Q

nas pauperum, vel pias caufas applicet,

üt cum D. Thoma 2. 2. quaft. 67. Art.

Ut inty

las ia

j.ad3. Communis fententia docet, eó;

quod bona incerta ex deli&o non fiant

firputi

* At

poffefloris, aut inventoris, fed in pias

j

cauías applicanda (int, quando dominus

munaltm

ii

nequit amplius inveniri, eó , quód pru-

denter przfumi non poffit, velle domi-

n d

num , ut alter ex delido emolumentuaa

Fhhuno

habeat, fed potiüs velle,ut res iniqué

p

occupata, vcl detenta meliori modó, quó

Vod if

fieri poteft, reftituatur, fcilicet largiendo

tin lt«

pauperibus , aut aliis piis caufis appli-

La

cando. Ideóque ctiam cap. cum tua de

i

uxotis à Concilio Lateranenfi ftatuitur ,

Vk

ut deficiente illo , aut haeredibus ejuf-

ibit o

dem, qui u(uras perfolvit , ufuarius éaf.

majtet

dem in pauperes diítribuat, eb , quód

Alusite

non dimittatur peccatum, nifi reftitua-

Jnytte

tur ablatum.

Econtra fi inyentor debi-

qenot

tam diligentiam inquirendi, domini ad-

yeti

hibuit, tunc eo non reperto probabi-

pcrditix

lius et , quód rem perditam retinere

pOIf] )

poffit fine obligatione dandi pauperibus,

A

aut applicandi in pias caufas, ütIllfunus

trac. 3. difp, 2.aliique contra fententiam,

g

M)

licét communiorem atffirmant.

Quia

€llis

290

Tratlatus degure & pufitia.,

jeniam

Ícilicet prz(ümendum non eft, quàd do.

minus rci perdite inventorem bonz fi-

iqu

ii

dei pariter- obligari velit , üt invento-

if

rem malzfidei. Czterom advertendum,

utrumque obligari ad reftitutionem fa-

UM

fequ

ciendam domino comparenti . cum co

eit:

tamen difcrimine, quód, fi inventor bo-

nz fidei rem inventam fic abfumpfiffet,

ütpl

(

tunc ad nullam reftitutionem obligetur,

econtra inventor malz fidei maneat ob-

pii

qit!

ligatus, nifi fortaffis rem perditam in il.

i

lis circumftantiis diftribuiflet pauperibus,

P

in quibus judicabat dari moralem certi-

&

tudinem, quód dominus rei perditz non

amplius fit inveniendus, tunc fiquidem

fs

K

bona fide egit , & obligationi fatisfecit.

238

Quer. ultimó ? Quid citca bona va-

tht

cantia dicendum fit ? Refp. quod bona

T

W

vacantia, quz fcilicet moriens ab inte-

ftato, & hzredibus legitimis deftitutus

du

ji

relinquit, fint quidem jure naturz primi

occupantis eó , quód talia bona care-

qu

ant dominó , & proinde videantur de-

yan

reli&a, nihilominus jure pofitivó ftatu-

qu

tum eft,ut eadem ad fifcum Principis,aut

reipublice devolvantut, üt L. 1. ff. deju.

Á

re fiíci, & L. vacantiz Cod, de boris va-

eantibus habetur. Quamvis autem ami-

cus Difp. 16. N. 6. putet, poffefforem

non obligari in conícientia , ut antc fen-

tentiam

ll

Di/putati; V. Artic, 1.

291

01l

tentiam judicisbona vacantia fiíco tradät

n f

U Itto.

eó,quód contra fifcum prafcribere poffit,

üt L.1.füperi? cit. dicitur. Haec tamen ra-

Ivcmndum,

tio füfficiens non videtur, neque enim ex

lii Q

li, Qu

co,quód dati poffit prafcriptio, legitimé

VentQry

fequatur,rem aliquam alteri debitam non

effc ante fententiam judicis reftituendam,

Umpll

üt plurimis cafibus oftendi poteft.

oblipet

Ateat l

Confir. Id ipíum ex eo , quód leges

imin

pofitivz circa inventum theíaurum ,

qua non fünt puré poenales., obligent

i

in conícientia ante fententiam judicis,

lemctt

Fditenot

adcóque id ipfum quoque de bonis va-

cantibus dicendum cerit.

Excipiuntur

iudem

Ípecialiter bona vacantia, à defun&o

tifecit

Q Ya«

peregrino relia, de his fiquidem Au-

thentica: omnes peregrini. Cod. cofnu-

olbot

ni autem de fücceffionibus ftatutum SR,

T

ut eadem per loci Epifcopum in harc-

db

des diftribuantur, f(i fieri poffit, aut ap-

T primi

plicentur in res pias , neque hofpes fibi

g at

quidquam retinere poffit füb poena fol-

n d

vendi triplum eidem Epifcopo ob-ini«

0 futu

quam detentionem.

ia

ARTICULUS Il

jj

4ndo dominium Anima-

n

An, 9 qu

hum detineatur ?

m 4

t

Rznot. i, Quód ex animalibus alia

239

u (cilicetex natura

t

ümdqmcüica, q

r

A

funt

J

vrattatus de Ture & fuffitia.

292

g

íunt manfueta ,

üt boves , oves, equi,

gallinz &c. alia

gumdi

afini ;

canes, aníeres ,

qiodi

econttra €x natura

fua fint fera, ut cervi,

dices, accipitfes &c.

V, Y

lepores, urfi, per

metic

ex his autem alia rurfu

m funt maníue-

üucatione c

icurantur, uüt

n

fadta, qu& ed

r

cervi ,lupi, col

ümba &c. eó quód con-

etudinem ad

dominum redeundi con-

t

fu

trahapt;

alia funt efferata, que nempe

gl

di confuetudine vel pri-

m

depofita redeun

Qundi

ftinam naturam

induunt, vel feram na«

Secundó obíervan-

tumc

turam contrahunt.

nimalia, quz

enim

dum e(t difcrimen inter a

a&uali cuftodiá.coércentur,

üt cervi in-

Áin

pifces in

p

tta nemus cin&dum fepibus ,

vivario, avesin ca

vea &c.

] 40

pifcina, aut

ibertate. naturali gau-

dj

& animalia, quz !

dent, üt cervus in

fylva undique apetta,

w

aut fluvio &c.

Tertio li-

ln

piíces in mari ,

be

cet venatio, pi

fcatio. & aucupium €o-

domeflica non

Kf

rum animalium , qua

funt, nec f

ub domini cuftodia tenentur,

pii

fit licita, eandem tamen ju-

PUj

iure naturz

Y

1e pofitivo juxta div

erías regionurm con-

Yi

fuctudines füb certis

limitibus prohiberi,

ls

st

His Prenotatis

,

Utrum anima

lia domeftica

j

240

Quzr, 1.

dor

aut manífuefa

&a, velin fuis cuftodiis clau-

fa fiant primi occupa

ntis ? Refp. negativé

tüi

(en

Ratiocft,quod ani«

I'cum certa fententia.

malia

li,

Difputatio V, Artic, 11,

293

J &i

malia permaneant füb certo dominio ,

t al

:F)WIVI',

quamdiu domeftica , manfüefacta, aut

cuftodiis clauía fant, patet id ex jure ci-

It

vili, imprimis enim de animalibus do-

lL ts

dDhit, t

mefíticis $. rG. inftit. de rerum divifio-

TUod q

ne habetur: Si anferes tui ,. aut gallinae

Ud*

tuz aliquomodo turbati, turbateve evo-

laverint , licét confpe&um tuum effu-

du

gerint, quocunque ramen loco funt,

d pr

tui, tuzve effe incelliguntur, & qui lu-

tD

-

crandi animo ea animalia detinet , fur-

tum comittere intelligitur, Similiter de

]i Qu

(ehfi -

animalibus manfüefadis , & quidem

fingulariter de cervis , columbis, &

(s

In

«t

pavonibus $. 15. eod. habetur.

iis animalibus , quz ex «oníuetudine

| gil

abire, & redire folent, talis regula conie

i,

probata e(t, ut eó ufque tua efle intel.

ib

ligantur, donec animum revertendi ha-

»ium Q

beant, nam fi animum habere defines-

j t

rent, etiam tua eífe definunt, & fiunt

EVU

primó occupantium ; revertendi autem

T2j

animus videtur definere tunc ,

cüm

) t

revertendi confuetudinem deferuerint.

hibet

Deniq; de animalibus feris cuftodiá clau-

fis $. 12. eod. habetur: quidquid eorum

yeltit

ceperis, eó ufque tuum effe intelligitur,

b

isci

donec cuftodiá exerceatur, cüm veró

VP

CAU

tuam evaíerint cuftodiam, &in liberta-

r

Jf

jl

tem naturalem fe receperint, tuum effe

3

dCHf

qvatiatus de Qure &» fulitia.

litut

definit, & rurfüs primi occupantis fit ; n1-

drinte

turalem autem libertatem recipere in-

j gt

teligitur , cüm vel oculos tuos eftu-

erit, velità ficinconfpedu tuo, ut dif-

a n

t qi

ficilis fit ejus perfeveratio &c. ex quibus

REU

omnibus patet, furti reum effe, qui ali-

z

ii

uidex pradi&tisanimalibus invitó dorni-

ing

nó capit ,aut retinet, adcóque illum ob-

Ti

itutionem,

[o])

ligari ad reft

alm

d

uet. 2.

An reliqua animalia , quz

f

A

2 do

minó a&uali carent, fiant primi occu-

u

antis? Refp.affirmative, fpedtato pra-

wolit

cisé jure naturali ,

& jure gentium, licét

in fundo alieno capiantur.

Ratio hujus

U

fifo Q

eít ex regula univerfali, quod res domi-

f

Nl

nó carens, & privati dominii capax fiat

mi occupantis, &id ipfum $. 12.In-

fhi

V

pri

f

ftit.

dererum divi(, habetur: fera igitur

beftia, & volucres, & pifces, & omnia

quai

N

animalia, que mari, cocló, Xterrà na-

filie

fcuntur, fimulatque abaliquo capta fue-

i

rint, jure gentium ftatim illius effe in-

Gu

df

cipiunt, ibidémq; ratio datur: quodenim

nullius eft, id nafurali ratione primo oc-

n

Deinde ulteriüs ità

li

Ql

cupanti conceditur,

dj

fubjungitur: nec intereft feras, beftias, &

volucres utrum in fundo fuo quis capiat,

fti

Pti

anin alieno, plané qui alienum fundum

fubit venandi gratià, poteít à domino

fü

ne in-

tibu

fqndi. fiis prævidcrit prohiberi ,

gredia-

Dijputatio V, Artic. l1.

295

VTY

grediatur, quidquid autem cepetis, tuum

t i.

effe intelligitur. Ex quibus patet , quod

u-

uf

