pleraque advetíariorum argumenta re-

Yo tll

li t

torqueri poffint. — Imprimis quidem à

paritate obligationis obedientiz, quz in

dilge

Jco repugnat erga creaturam, : deinde

J d

1000

5 paritare translationis dominii , que

,

habetür in creatis , ;nam fequeretur fi-

Vi

militer retineri dominium perfe&tum

poftjus translatum in alterum , neque

tra

iuis, t

ifthic adverfarii opponere poffunt , quod

falem de potentia abíoluta poffit darí

à

TR

d

ominium infolidum etiam penes duos

V(olait

T

permanens, ütaliqui huc confugiunt ,

nam hujus repugnantia non folüm o-

fed etiam €ó ultroneé:

:cxcatüjïj

&?(cl'n(axcü Difp. 2.

ad-

13.

,

'-fez-

"Wg&,at'us de pure e Tuftitia,

' deCfSi

admifíó nondum fequeretur, poffe Detim

gieníol

ebligari exjuftitia ftrida. Ratio eít :quia

iuüitïalï

dominium iníolid&m cjusdem rei' dari

vum d

non poteft penes duos, ità, ut unus ha-

dul

beatjusactivum contra alterum, hóc au-

of

tem jure deficiente , rapitas non eft ad

rem , .cüm non poffet dari obligatio

feraà

*

z

ytili

fitie unius erga alterum,

;

Conftat, 2.' Quóod

ficut in Deo repu-

indit

4

tem fs

'gnat obligatio juftitiz commutativz, ità

O

patiter repugnet obligatio ju(titiz diftri-

butivz ftridé fampte , qua fündaretut

qiroitt

a

in jure quodam proprio creatura adver-

pottit

süs Deum tanquam fupremum princi-

pem totius reipublicz rationalis, üt hie

qondign

"TT

Vafq. aliíque obfervant, ' unde folüm in

,

fen(u quodam latiori predica juftitia ad-

QUE

mitti poteft, Neque obftant diverfi tex-

usq

tusícripturz , quibus Deo attribui vide.

t Q

tur juftitia tum commutativa , tum di-

firiburiva, eó, quód fzpiüs beatitudo di-

diat.

Atf

€atur merces , & flipendium operum

bonorum, & Regnum celorum propo-

! nl

natur venale inftar. thefauri abíconditi ,

Yus

]

vel margaritz &c. & Deus dicatur juftus

in omnibus operibus fuis &c, nam hzc

Ti

aliaque hujufmodi , non funt intelligen-

dain feníu ftri&to de juftitia commuta-

(

tiva, aut diftributiva , prout hzc fup-

lx

)

ponerct jus proprié fumptum in creatu-

4

ra

4

:

! ufputatio P'lr.fdrtü;;ylll.,

$93

ln

xa advetsüs Deum, fíed folüm de iu,.üi,ti'a

d

ilr

in fenfü latiori curh quadam analogia ad

ii

i

jüftitiam commutativam , & diftributi-

It

vam ftricté talem , quatenus fcilicet Deus

Ut

i

N

adultis non confert gioriam ,

nifi tub

T

conditione meritorum ; & hanc confert

fervatà proportione ad mcerita &c, At-

ii |

que id ipíüm etiam de SS. PP. textibus

D t

àntelligendum eft, quosin utramque par-

hi, i

tem fusé Theologi adducunt. :

ii df

Gonftat. 3.

uód pariformiter in Deo

"

fidrtur

admittenda non fit obligatio juftitia vin-

lo d

dicativz , prout hecex parte judicis im-

portat obligationem non puniendi ultra

I pric.

ul -

condignum, quia obligatio hec non dif-

oimit )

fert ab obligatione juftitis commutati-

[iaade

vz, ütalibi oftenfum eft. Unde folüm

yett

eatenus datur in Deo juftitia vindicati-

bt

va, quatenus r2 ipía nuhquam punit ul-

) n dj' !

trá condignum , nec innocentem adju-

itiniod

dicat fupliciis eternis , in quo cafu D.

Auguftinus Deum juftum dicit, dum lib.

t :

n

3. cóntra Julianum Cap. 18. ità loquitut:

(odi

bonus eft Deus, juftus Deus, potcft ali-

quos finé bonis meritis liberare , quia

p lus

m hi

bonus eft, non poteft quemquam finé

malis meritis damnare , quia juftus eft &c.

lgt

Quodfi tamen Deus per impoffibile in.

ymroti

hac l

Bhocentem addiceret poenis eterbis, tunc

rajuítitiam ftri&té talem,

nau

ROR aggrcr cont

1

Íe

li.

N

!

ge04 i trallatus de Ture & Tuffitia,

g

fed folüm contra clementiam , 'que in

jp t

feníulatiori, quatenus non excedit men-

jb

furam deliti ,' aut affligit innocentem,

nomine juftiti? comprehendi poteft, Ex

i, i

quibus omnibus patet, in Deo non dati

dom'milll

ullam juftitiam ftrité talem, prout hzc

quareni

importat debitum fündatüm in jure a-

i, QU

&ivo creature adversüs Deum , fed fo-

dehnit d

lüm in eo fenfa, quatenüs importat

uonen :

db

fummam providentiam , & equalitatem

in gubernio creaturz rationalis, ità, ut

ipdupl

Deus creaturz nihil przcipiat, nifi quod

dQ

(s o

juftum e(t , feu ab illa praftari poteft ,

nullum delinquentem ple&at ultra condi-

yacipet

wistio

gnum,nqllpmV:cmuncrcgurinf;a;mcrit&

vtüt i

]

um d

ARTICULUS VI. -

u t

4n , CO quomodo creatura poffit

; tmn,

jn dou

qqä/lz:gxari Déo ex juþz'tiz,f þrz'öïq $

|

|

tionem

* 4133 le.æn.«x. (þöd ' avlia- lït obligatio jufti-

juod d

tiz, alia obedientize , nam illa fun-

?tberd

datur in alterius dominio proprietatis j

ifen

^hzc autem in dominio jurisdidionis, &

iT

hinc fieri poteft, ut.,' fi alter habeat fi-

p

/mul conjun&tum. utrumque dominium

fbitis

J

proptiétatis fcilicet , & jurisdictionis ,

ia

tunc in illo, adversüs quem habetur ta-

d

unum ;

lii

le dqn/ninium

[

, -pcfüt fimul circa

, CUM

à

ifputatio Vii, Arti;.?ll'n.'f

fog

MT

n

eutidémqfie a&um dari utraque obligá-

LUR

tio juftitie, & obedientie, . Declarattüe

id ab exemplo Priücipis habentis manci-

j W

:

pium, in quod eidem duplex competit

t

dominium, unum fcilicet jurisdictionis,

Dttty

'' quatenus Princeps eft, aliud proprictae

b

tis , quatenus dominus privatus eft, i-

), hd

ithoty

. deóque (i huic mancipio pr&ciperet a-

&ionem aliquam fimul tituló utriufque

Vtgem

. domidii,tunc ín mancipio dareturobliga-

TT

tio duplex obedientiz, & juftitiz ad poné-

iMl

- damad&ionem praceptam;econtra fiPrin-

Id

ceps non ob(ílante dominio proprietatis

lttnd,

przciperet aliquid manéipio tituló folius

m:rirä.

Jurisdictionis, tunc mancipium obliga-

retür tituló folius obedientiz , fecus au«

J

.tem ftride juftitie ad adtionem prece«

4 ptam-

Hine ulteriüs

m

Pran, 2, Etli omnis obligatio fündata 41

hN

wl

in dominio proprietatis inducat obliga-

tionem juítitiz, non tamen exinde,

ub

quód dominus vem aliquam pracipiens

VU

habeat dominiurh proprietatis, neceffa-

Til

rio infertur, quód a&tio precepta fitpo-

qis, &

nénda ex ,obligatione juftitiz.

Ratio

/

j

. patet exinde , quód aliud fit habere do-

minintt

minium proptietatis , aliud fit exercere

(Rtonis,

in a&u fecundo tale dominium, quem-

. admodü fufiüsoftenfum eft Difp, 2.unde

betut t

à Unum,

äcä;t Prnceps poffit 'u'tuö prop

rictatis

praci-

, /;/üü-

b

rmäutu; de fure &ïullitï?.

$06

pracipere a&ionem aliquam fuo manci-

"n

j

pio , cft nihilominus in arbitrio Princi-

libentis

pis, ut eandem przcipiat tituló folius ju-

rifdidionis., quidquid . fit : an viciffiaa

yomiat

Princepspoffit aliquid precipere,aut pro-

fia,

us 4l

hibere tituló dominii proprietatis, quim

€o ipío exerceat dominium juri(dictio-

etiam

nis, quod repugnare putat Efparza, &

[s, &

filitrrQ

alii, etfi hzc controverfia decidi poffit

dicendó : per dominium proprietatis

filieradt

quà tale aliquid prohibendo fimul exer-

dim at

i impii

ceri jurifdi&ionem , fi hec famatur in

fen(u latiffimo pro omni poteftate ali-

dmoitit

quid prohibendi, aut pracipiendi, fecus

suemde

au

itridde

em fi juri(di&tio fümatur in fenfu ftri-

&i

^

ri fcilicet pro;poteftare prohibendi,

N d

aut przcipiendi aliquid in commodum

i

alterius , /cui

diedt o

/

aliquid prohibetuf, aüt prz«

"

eipitur.

Diine,

420

, Prenot.3. quód pr

zíens qüæüio piz-

tum a

cipué moveatur ad decidendam contro-

unjverf

verfiam illam inter Theologos celeber.

lt

rimam : an omne peccatum Theologi-

g,

€um fit ftrida. iniaria adversüs Deum?

o |

huius enim quaftionis refolutio pendet

aE

ex co: ag creatura Deo obligari poífit

n

ex juftitia ftrida; quamvis enim omnes

omnm

fateantur, in quolibet peccato T heolo-

E

co faltem mortali includi rationem of-

N

:

ili-

nfæN ftriáé talis , intelligendé 1d fc

cet

3 ;

D

1

/

d

Difpitatio VIl, Artic. II

m

cet de offenfa perfonali , qua confiftit

AK

in virtuali quodam contemptu Dei pro-

li

E

hibentis aut precipientis aliquid tubin»

terminatione incurrendze íuz inimici-

TM

tiz, nihilominus adhuc movetur difficul-

ftá

^il

tas, an prater illam rationem offeníz

etiam reperiatur ratio injuriz flridié ta-

MR L

lis, & quidem Vafq. aliique id univer-

d .

faliter negant,cüm econrra idaliiunivere

Noyrti

faliter admittant cumSuar. Nonnulli me-

J ere

|

diam viam, fed diverífam ample&untur,

du a

uf d

& imprimis quidem Aldrete id folàm

admittit de peccatis mortalibus , fecus

jed

autem de venialibus, Hurtadus univería.

nl

olietd,

liter id de omnibus peccatis mortalibus

ncgat, fedfolüm adrmitticde quibufdam,

dun

quz includunt formalé contempttum Dei

Mmþlï-

diredé oppofitum honotri , aut gloriz

Divinz, üt blafphemia &c. Alii denique

ln

cum Cardinali de Lugo fatentur, quod

d t

univerfaliter non repugaet, poffein quo-

"d

libet peccato contineri' rationem ftridtae

Thnlg

injuriz , probabilius tamen effe, quód

n

defadto faltem in omnibus peccatis: ea«

j lt

dem ratio injuriz non contineátur, eó,

j ol

quód probabilius fit, quod re ipfà non

mord

omne peccatum fit dire&é oppofitum

dominio

yTheo?

jonett

notatis

proprigt?tis Difrino.' 'His prz-

T

N

. Dico,

(

N

W

$08

Traflatus de fure & Wf?ifia,

gnorm

21

Dico t. Creaturam poffe Deo obliga.

p a

ri ex juftitia ftridia , adeóque non repu-

r u

gnare , ut quodvis peccatum fit injuria

jriniuma

firié talis contta Deum. — Probatür :

iuddt|

nam ad hoc, ut creatura obligetur Deo

mino Pfc

ex juftitia ftri&a nihil aliud requiritur,

ponoril

quàm ut Deus exigeret obfequium üt

ego M

Dominus proprietatis, fed hoc ipfo; er-

uc enm

go.

Maj, conftat ex Numero 418. min.

bety at

probatur: Deustnon folàm habet domi-

fido pto

nium juri(di&dionis , fed etiam proprie-

hus d

tatis in quamvis creaturam.rationalem ;

ergo Deus tituló uttíinfque dominii fi-

(apit i

pracipt

mul poteft exipere idem ob

s

(equium à

»

Qienter

creaturàá rationali,

Confir. Ho€ ipfo quód Princeps obfe-

yildidig

Confr

quium exigeretà (übdito non folüm tan-

d

quam dominus juri(diQionis, fed etiam

proprietatis, eo ipfo talis fübditus obli-

Iontoj

tils d)

gatur cx juftitia tridta ad preftandum ob-

bet a

fequium domino, ergo cüm Deushabeat

dominium proprietatis longé perfe&ius

quodi

in quamlibetcreaturam rationalem, po-

W0..

Wentq

terit hzc obligari Deo ex ftri&ta juftitia

| W

ad preftandum obíequium , & confe-

quenter omiffio talis ob(equii erit inju-

tj

qa

ftitia (trida contra Deum,

tihi

422

Dico 2. |Etfi quodlibet peccatum pof-

fit effe injutia ftrida adyersis Deum ,

&t

p

probäbilius tamen ;& ,

quód dcfacto

non

"

N

- Diffutatio yü,, Argk. Vi

$oe

:*Bmobligq; ;

nonomne peccatum TScologiC um con-

M

tineat rationem ftri&z injuriz, ^ Proba-

ld

tur: nam adhoc, ut quodlibet peccatunma

IPFMI:

fit injuria ftrita adversüs Deum, debet

j

Ptl

illud cfle prohibitum à Deo tanquam Do.

mino pfoprietatis, fed probabilius.eft ,

U

At

nonomne peccatum ficeffe prohibituras

if t

€rgo. Maj. conftat, min. probatur: ne«

041f m

que enim fufficiens fundamentum. ha«

tier o

betut, aut adduci poreft, quód Deusde-

I p

fado prohibeat omne peccatum tituló

hujus dominii, eó, quód textus fcripturae

t

fíapius fubjungentes: Deum hoc, aut illud

dotitil '

pr&cipere tanquam Dominum &c, fuffi-

?[tqalllmä :

cienter íntelligi poffint de (olo dominio

?

juriídidionis; ergo.

t

Wintite

:. Confir. Nam ideó quodvis peccatum

effetà Deo prohibitum tanquam Domi-

la

no proprietatis, quia Deus habet effen.

o .

Ahndond:

tiale dominium proprietàtis in quamli-

p

bet creaturam, fed exinde non (equitur,

quodlibet peccatum fic effe prohibitum;

ais

ergo. Maj. continet principale funda-

t

mentum (enténtiz oppofitz. Min,

hu i

batur: nam ex eo, quód Deus ha

beac

n

iij

effentiale dominium proprietatis, nenti-

quam fequitur, quód Deus' neceffarió

tale dominium exerceat prohibendó,aut

m

y D

exigendó aliquem a&tum, üt conftat à

go.

paritate in-humanis ex Sum.n,x 9. et

i dcfä:

lic.

j

C* .;mää.'is dejuïre & Zuffitla,

i

. fgDd

423 ' Objic. 1. contra r. Si creatura poffet

obligari Deo ex juftitia ftria ad ponen-

q ia

vttoinat

dum a&um à Deo przceprum, tunc pof-

fet eadem ponere folutionem arithme-

i fect

ticé zqualem juri aGivo ipfius Dei, hoc

j, cott,

jct jus

repugnat; ergo. 'Maj. patet, min. pro-

batur: Nam jus adivum , quod Deus

ia

habet in creaturam rationalem eft fim-

i obl

inftitut

pliciter infinituüm 5 ergo.

Confir. 1. Sicreatura per

fua obfeciuii

D not

frmptum.

poffet ponere folutionem arithmeticé

zquadlem juri a&ivo ipfius Dei, poffet

&uMdo t

€reatura per hzc obíequia extinguere

Peus non

um obf

jus adivum , quod habet Deus in crea-

turam rationalem, hoc repugnat; ergo,

Md conl

Maj. patet, min. probatur: nam Deus

shsadir

&ltra. quodlibet, obfíequiutm à creatura

àpitmo,

praftitum poteft aliud, &

«t f

cxigere:; ergo.

?

aliud finö'fïne'

V,

) co(

N

Confir.2. Ip

fum o,b(eqhium Àcreatura

praftitum cft fpeciale quoddam donum:

yrattpt

üirum ,

Dei, prefertim fi illad fit adtus entita-

tivé fupernaturalis , fed hoc ipfo repu-

Wt d

gnat, ut creatura per tdle obíequium ex-

ltiq

W N

tinguat:jus activum Dei, quia fcilicet

perillud tanquam donum à Deo colla-

&'lmu

tum potiüs contrahit novam obligatio-

Tittiy

nem, quàm extinguat veterem ergo.

poliy

Refp. D. maj. Poffet ponere folutio»

ff

adivo

&cm arithmetice zxqualem juri

t g

ipfius

U

d

- $1E

M

Bifputatio VII. 'Af:& Vil

à

UT

ipfius Dei fubje&ivé fumpto. , vel pro-

'*,wnen.

ut obliganti folüm in a&u primo, N.maj.

u

M

terminativé fumpto, vel üt obliganti in

a&u fecundo , C. maj. & fic D. min,

ii

N. conf, Ratio diftinQionis eft: quia

du

licét jus adivum ipfius Dei, feu domi-

Quoi )

nium effentiale fübje&ivé fumptum, five

T0f (n

üt obligans in a&u primo fit fimpliciter

infinitum, utpote perfe&io infinita ipfius

aobredui:

tünerd

Dei , non tamen illud jus terminativé

fumptum , five prout obligans in acu

Ài wf

Íecundo cít fimpliciter infinitum, quia

At

Deus non obligat creaturam ad praítan:

V -

dum obíequium fimpliciter infinitum.

1 0

Ad confir. 1. D,tnaj, Poffet extingue«

n D

re jus aCtivum Dei prout obligantis in a-

"at

A

&u primo, N. maj. prout obligantis in a-

Jicine

&u íecundo, C. maj. & fic D. min.

N.conf, Ad probationem min, C, ant.

t

D. conf; ergo creatura ponendó actum

D d

preceptum non poteft extinguere jus a«

Irtttl

éivum , quó obligatur ad ponendam

f

hanc actionem determinatam, IN.conf,

j t

ad reliquos a&tus nondum pofitos , C,

(icet

conf, Ratio diftin&ionis conftat ex di-

&is, & facilé declaratur à paritate in hu-

» ll

J

manis,quamvisenimD'ominus przcipere

o

poffit tervo plura, & plura obfequia, non

(olute

tamen fequitur, quód fervus non fatisfa-

;'[ PUL

'

ciat prattándà obíequium juri activo i-

l

p

pfius

)

412

Tmäaius deïïü;e(ä' ]'u[li;kz ;

püus domihi prout obligantis ád hune

chbit'.m

acum determinatum,

Ug&n&t

Ad confir, a, D. maj, E

(t (peciale c]qod-

dam donum Dei fiinul includens ratio-

liquod

nem mcriti, & obíequii, C. maj. non in«

a Deu

wrinfedi

cludensrationem meriti, & ob(equii;N,

maj & íic D. min. N. conf. , Quia

coctit,

licét creatura (atisfacere nom poffit füze

(bicti

infiad

obligationi pet illum adtum , quinonin-

cludit ratioriem mcetiti, aut obícquii,cue

eAdtt) 0

jufmodi funt przviz illuftrationes, & af.

Conit,

N

fc&ionces indeliberate , entitative fuper-

naturales, in quibus confiftit gratia prze

a mani

veniens, có, quód tales actus fint przcie

nittendo

sé donum Dei, pote(t nihilominus ía-

iiden

hd

tisfacere per a&us dcliberatos entitativé

diutiam,

füpernaturales , qui fimul includunt ra-

M.

tionem obíequii, & meriti erga Deum. *

atyr d

4^4 . Objic. 2. Non poteft peccatum ceffe

danyum

injuria ftri&ta adversis Deum , . nifi crca-

feqiià

tura per peccáatum inferat Deo damnum

tf

,

faltern in: bonis extrinfecis ipfius Dei ,

, 11

fed hoc repugnat; ergo.

Maj. patet:

yite D

omnis enim injuria includit damnum a-

Vi &

liquod illatum alteri.

Min. ptobatur :

lisdi

nam creatura per fuos a&us non potcít

LW

praftare obíequium urile Deo , & con-

Pkïm

Íequenteromittendó tale obfequium non

ädti)qu;

poteft inferre, damnum aliquod ipfi Deo,

[it d

quid ei

juxta illuqJQbi/gy. fj peccayeris,

Qu

l

: äeï&-.

:

DifputatioVIt, Artic, V,

713

" l

nocebit; fi juílé egeris, quxd dabis eii

€rgo.

[Pwm

Confir. 1, Etfi i creatura dcncgct Deo

aliquod obfcqumm non tamen propte-

d nm' M Aa

rea Deus habct minus de bonis fibi ex-

Q ltqw

trinfecis, cüm poffit toties, quoties pla,

Qní

cuerit , omnem obfequiorum jacturam

] Po!Er ü |

fibi refarcire dando auxilia efficacia prz

toni

inefficacibus, qüibus pofitis plæïtantu:

Mi

cadem obíequia; ergo.

s df

Confir. 2. Nam Deusipfo pcccato po-

t

teft uti ad fines fuz providentiz, fcilicet

hii

ad manifeítandam gloriam fuam, vel re-

ylttya

mittendo peccatum peccatori poeniten-

AQtUS

ti, vel exercendo in illum. )u[huam vin-

entt

dicativam; ergo.

Iub r

Refp. D maj.

Nifi per pcccatum in«

u

fcratur damnum aliquod Deo , prout

m d

damnum pracisé confiftitin carentia ob-

t, Dl

fequii à creatura debiti, quod obfequium

j duti

reipfa pertinet ad bona Dco extrinfeca ,

j

C. maj. prout damnum fupponeret ex

Jj pit

parte Dei, aliquam indigentiam , N.

Mu

maj.

& fic diftin&à min. N. con(cq.

Ratio diftin&io

is et:. quia licét Deus

gt

n

n pot

non indigeat ob

equiis creaturz , quibus

, 40

plerumque dominus indiget in humanis,

adcóque in hoc (énfu Deus pati non pof-

imiut

odlpf Dm

fit damnum à creatura denegante obífe-

quium, non tamen exinde fequitur ;

vm, qum

M

quó

/

$u /5;;&;:4;,4, ä;)';aaïfu/:;::i;*

; (otft

uód Deus non pateretur damnum in a3

x

lio fen(u , prout hoc precise dicit carens

jfcado

tiam obíequii à creatura debiti,

qxiia €

Ad confir.1. C ant. N,conf. Ratio eft

Ma'þ .cü '

$ paritate in humanis? namervus dee

19 0j

ncegando domino przcipienti obíequium

aliquod titulo juris proprietatis facit ei

ICQ( ,«

fatür

injuriam ítridé | talem, non obüante ,

Cont

quód dominus eadem obiequia à ferv

k

Y

^

xcliquis actu habeat.

(CaLUI

N. conf. : RaQ

pittis

j Ad Conür. 25 Cq Ant-

üt hod

tio hujus iterató conflat à patitate in hu»

inanis: nam licér dominus poffit aliun-

M.

f

tolente

de contra fervum contumacem dene-

gantem obfequia vindicare honotem

Jj n

füum, eum puniendo, non tamen hinc

IN

dl

ífequitut , quód fervus non faciat inju«

riam ftrictam domino. -

um

3* Objic.3: Ad hoc, ut peccatum fit in-

tipoten

4

; furia ftri&a contra Deum , debet illud

um

fieri invito, aut nolente Dec , fed hoc

effaci

tihilom

repugnat; ergo. Maj. patet: quia om-

nis injuria ftri&a prefupponit dominum

Qu Dor

proprietatis effe invitum , quia volenti

wiübin

- f

& confentienti non fit injuria. Min, pro-

atur: creatura nequit ponere actum

j

prohibitum , nifi Deus applicet omni-

iltiy

potentiam ad producendum phyficé a*

ptog;

Aj

Gum prdhi-bitvum;! ergo.

: .Con-

5

!

[

d

D:fpumw Pll. Artic VILE.

$ig

Wmlng,

Confir, , Deus poffet, fi vellet, im-

IN

pedire peccatum creaturz, vel non a

plicando omnipotentiam , vel dan o

Ol gt

auxilia efficacia ,

fed hoc ipfo 3 etgo.

It

r j

Maj, cít certa, min. probatur: qui enim

mobkm

( fmr-

non iuipedit actum , cüm impcedire po-

teft ,

cenfetur non effc 1nv1tus, ut po-

H ol

|

natur talis actus.

"

VH

Confir.2, Nam Deus permxttcndo

peccatum exercet füuum dominium pro-

(m[ Rll

prietatis, fed hoc ipfo peccatum non l«

f

dit hoc dominium ; ergo.

pof du

Refp. D. maj, . Dcbet illud fieri Deo

Kem d

nolente efficaciter exiftentiam peccati ,

lonofem

N. maj. nolente (olüm incfficaciter , C.

metlinc

maj. & (ic diftintà min. N, conf.

Ra-

(it Uj

tio diftinQionis cft ; quia licét Deus per

decretum indifferens applicet füuam om-

hunltb

nipotentiam ad producendum phyficé

d

a&um prohibitum ,

adeóque üon velit

5 &i

efficaciter 1mped1rc exi(tentiam peccati,

g

nihilominus fimul ferio prohibet, adeó-

um

que non vult incfficaciter poni adtum

gt O

prohibirum, hzc autem volitio feria li-

ln

cét inefficax füfficit; ut peccarum fit in-

r adut

juria (tri&a contra- Deum , dumrhodo

illud. prohibeat Deus tanquam dominus

tet otmt

phyüic !

proprietatis.

Ad Gonfit, t. C ma). N. min,

Ad [

(

jus probationem D. ant. non ceníetur

2

elic

1

$16

- Trallattis de jure é jufiia.

m

dï*ä invitus efficaciter , (eu voluntáteim-

pediente exiftentiam a&ís prohibiti , C.

jgpoio

c[go.

ánt, inefficaciter, feu voluntate quidem

! Con

permitrente , fe fimul neceffario prohi-

'Wïp&i p

bente exiftentiam a&íüs, N.ant. & conf.,

tuendi,

Ratio di(tindionis conftat ex di&tis.

Ad Confir. z. D; maj. Exercet domi-

: valente

fio in

nium proprietatisità, ut exercitium do-

ininii fit folüm decretum permiífivum

türcean

fj q

peecari, tranf. maj. ità, utexercitium

Anli, d

hoc fit ipfum peccatum , N. maj. & (ic

Diftin&a min. N.confeq. . Ratio diftin.

p

omuius

ionis, urti & hezc omnía declarari pof-

funt à paritate in humanis, neque enim -

aytten

qumant

éxco, quód dominus proprietatis quà.

talis fervo prohibeat exitum ex cubiculo,

Eu

fed fimul relinquat eidem portam aper-

It t

tam, quà clausá facilé poffet impedire e-

hgt

xitum , legitimé infertur , quód fervus

RO

njà

exeundo uon agat contra obligationem

flri& juftitiz, quz proinde etiam pra-

groill

cedentibus applicanda funt,

Conl

Mtetm (

426

Objic, 4. Cujufvis injuria ftri&a indu-

cit obligationem reftiruendi, feu fatisfa-

f

ciendi, fed hocipfo repugnat, ut pec-

n

catum Theologicum fit injuria. ftricta

n

U

contra Deum ; ergo.

Maj, patet min,

ha

M

robatur : .nam peccatum Theologicum

nequit inducere obligationem ad adtum

Id

foly,

impoffibilem creaturz , íed fatisfactio

*

con-

n

N

4

N

DifputatioVIL, Artic.VIII,

$

V

condigna pro peccato faltem mortali eft

| uICO

impoflibilis creaturz , ut. Iuppomtur ;

mmm

(l

€rgo.

Confir, , Nulla omiffio actüs præcc.

A. &m[;

pii poteít inducere. obligationem tefti-

0L d

tuendi, feu ponendi actum omiffo zqui-

RCtt du

valentem; ergo. Ant. probatur fi omiíz

TAU d

fio mduccrec obligationem reftituendi ,

NT

tunc eandem mduccrct folüm in eo (en-

RC

fuü, in quo adus effet preceptus pro in-

TOR

ftanti, aut tempore determinato , íed ;

vt l

ergo. Maj. eft certa, quódfi enim a&tus

Vi

omiffus non fit preceptus pro in(tanti ,

aut tempore determinato, tunc quidem

Wqttta

tlb q

permaneret obligatio ponendi a&dum

Bcuo,

preceptum nondum clicitum ,

ità ta-

men, ut actus folüm effet dcbxtus titu-

m

wiite

Jó precepti , non autem tituló reftitu-

tionis.

Min. probatur: nam elapío ig-

i

Yi

ftanti 4, non poreft poni a&tus præccptus

d

pro illo inftanti; 3 ergo.-

Confir, 2. Saltem (cqucretur, pccca-

f

torem obligari ftatim ad praftandam ii-

ii

lam fatisfa&ionem pro injüria Deo illa-

ta, quam przftáre poteft, fcilicet agene

T

" B[Iüä

do poenirentiam, fed hoc plcnquc Theo-

um

logi negant ; ergo.

Refp. D. maj.

Cujusvis injuria &rl&a

o

g

as

inducit obligationem reítituendi vel ab-

folutam,; vel conditionatam, tranf. maj,

uf

DL

R

3

ern-

g

)

l

$18 : ïia&afui de fure ä?u/litïd:

"

femper abfolutam , N. maj. & fic diftin-

quod ho

^€ta min. N. conf.

Ad probationem ,

Cbu QUb'

conce(ísà maj, D. min, Satisfactio con-

feri of

digna pro peccato mortali ,. prout hoc

M&

eít injuria perfonalis contra Deüm, eft

tionem

ereaturz impoffibilis, C.min. prout hoc

batiora

pracisé eft injuria realis, N, min. & cohf,

ott

Ratio diftinctionis eíft : quód injuria ftri-

roitlà

&ta non femper inducat obligationem

od

abíolutam reftituendi, fed folüm facta

tonl, N

fuppofitione , quód talis reftitutio, aut

pE

fatisfaQio fit poffibilis, hinc licét pecca-

tioreti

tor non poffit obligari, ut przítet con-

ais

dignam fatisfactionem pro peccato mor-

fitiopo

£ali Theologico , prout hoc includit ra-

tionem offeníz perfonalis, quia talis fa-

Apump

i,

tisfaio eft impoffibilis, prout ipfi Ad-

quat.

veríarii f

;

ponunt, poteít camen obli-

gari ad fatísfactionem condignam pro

eyy

guin

€odem peccato, in quantum illud pre-

fienti

cise importat injuriam realem, Quódfi

fri

enim poneret actum charitatis ad com-

tefcia

peníandam illius omiffionem, tunc tan-

dit

tundern reipfa ponerct, quantum ante«

€cdenter omifit, imó etíi nec quideni

ï;tamx

]i

pro peccato tnortali fuüb hac ratione de

al

condigno fatisfacere poffet, non tamen

exinde fequeretur , quód illud non effec

i

[v

injuria ftridé talis, nam aliàs pariter fc-

queretur, quód mutilario non fit injuria

a

ftiaé

D

i

[

DifputatioVII. Artic. VIIL.

y19

L&&m;

ftridié talis oppofita dominio naturali,

At

quod homini in fua membra cormpetit

có, quód pro illa in eodem genere fatis«

y il

eri non pofhit. :

ilto;

' Àd confir, N, Ant, . Ad 6j

] pröbaQ

tionem, C. maj, N. min, Ad

d

ujus pro«

Iul

bationem , C. ant. & D. coní-ergo fieri

Tjt (

liil

poteft reftitutio per adtum ponendum

T

roinítanti A, preterito, C. conf, po.

nendum proalio inftanti fübfequenti , N.

ln f

conf, Ratio diftin&ionis habetur ex ipfo

WOEM

t

argumento Adverfariorum : nari obliga-

od

tio reftituendi, quare(ultat ex omitfione

1

actüs pracepti proiníitanti A, non eft obli-

CO 0

Vliditie

gatio ponendi a&um pro codem intlanti

1 us

A,nam pro illodebitus eratvi przceptidi-

reái, fed folumnodó pro alioinftanti (ubfe

tj

quenti. Pratereà licét omiffio a&tüs prz-

NT

i y

ccpti proinftanti A, non induceret obli4

gationem ponendi adum pro alio ine

um

ftanti fequenti, adhuc poffet effe injuria

(ui

ftri&é talis, üt con(tat à paritate in Be-

iO«

,

neficiato, qui juxta Suarez. aliofqüe ob*

f

ligatut ex juftitia adofficiumCanonicum,

& tamen omiífio officii hodierni non

t

inducit obligationem cras rccitandi offi-

qione d

V

n

cium hodie orpi[ï'um.

Ad confir, 2, D, maj. fequeretut pec-

|inon d

catorem obligari ftatim fubjectivé , C.

gt

maj, terminatiyé, N. maj. & fic diftin.

lt inigf:,

4

i

*

l

N

p

n.«anu; de fure & fuflitia]

& min. N. conf, Ratio hujus eft: quia

CM

licét obligatio ftatim refultet ad ponen-

: Jormino

[omino

dam (atisfactionem , quando haec cft

poflibilis,, aut exigitur à creditore , non

findà n

tamen hac obligatio ftatim requitit a-

itis Con

MC

Qualem reftitutjonem , ;quia le

ex caufis fzpius differri poteft,

gitimig

jnobeti

427 Objic. j. contra 2, Omne peccatum

(oln f

Theologicum eít tranfgreffio pracepti

jura t

impofiti à Deo, fed hoc ipfo ; ergo.

prun, (

Maj. eít certa, min. probatur: tranfgref-

^m T

a t

fio przcepti impofiti fervo à domino

proprictatis femper eft injuria ftri&té ta-

primoin

lis; ergo,

oblipati

Confir. r,: Quilibet a&us inobedien-

Qutdo, )

tiz erga dominum proptietatis eft inju«

W. M

ria ftriQe talis; ergo. — Conf. patet: quia

v5 Dd

omne peccatum Theologicum continet

L ew

malitiam genericam inobedientix erga

YT

Deum. Ant. probatur: nam quilibet fer-

g, u

men (e

vus tenetur ex juftitia implere precepta

fui domini, fed hoc ipfo; ergo.

- fttühdo

Confir. 2. Quilibet ufüs rei aliena in-

quoà,

vitó dominó eft injuria ftri&té talis, fed

M

hoc ipfo; ergo.' Maj. patet , min. pro-

LU

batur; nam creatura peccando utitur fuis

Irii

potentiis, quz pertinent.ad Denm tan-

[

li

quam Dominum proprietaris,

,id'cmqu;

J flity

| fami

pfus fit Deó iqvi;ö; Crgo,

Y

; Refp.

fl

D'i/,pufativïVH. li-:i:—.:- FWHi. — pei

il

ti

Q

Refp.D. maj. ImpofitiàDeo tanquam

Mp i

"Mu i

Domino jurisdidionis C. maj, tanquam

fdlmit u

Domino proprietatis, N. maj. & fic di-

Ratio diftindio-

1 f€qU1nn

nis conftat ex Numero 419.

s

li li

/Ad Confir, 1. D. Ant. quilibet a&us.

|

inobedientiz erga dominum proptrietatis.

du

l

folüm ípecificativé confideratum eft in-

0 D) !

|

juria (tridia , N; ant. reduplicativé fum-

h; t

prum, C,ant, & N.conf. . Ad proba-

"tf

!

|

tionem D. maj, quilibet fervus tenetur

Lb

ex juftitia obligatione conftitutà in actu

diidy

primo implere przcepta domini, C. tnaj,

obligatione femper conftitutà in adu fe-

VA.

cundo, N. Maj. & fic diftin&a min. N.

d lhil!l,

conf. Ratio diftin&t, eft : quia licét fer-

tttqii

vus habeat obligationem in adu primo;

QYUR

ut ex juítitia impleat precepta domini,

t t

quia fcilicet dominus poteft fervo przci-

qulbtie

pere, üt dominus proprietatis , non tae

men femper obligatur ex juftitia in actu

t p

!

fecundo, nili eidem imponatur prace-

j

ptum à domino proprietatis quà tali. ^

.Ad confir, 2, D. maj.' Invitó domi-

"T

j o

nó proprietatis reduplicativé fumpto , C.

jurit

mai. folüm fpecificativé fumpto , N, maj,

um t

& fic ditindà min. N. conf, Ratio di-

du

ftin&ionis conítat à paritate in humanis;

nam dominus proprietatis poteft prohi-

ia

M

bþrc f;:vo füb interminatione inimicit

N

*

a

€

$ zz l TraBatus de ure &v Tuftitia.,

&c,. ne ufürpet aliquid ex rebus dome.

hr f

fticis domini , quin talem ufum prohi«

yis dl

beat, tanquam dominus proprietatis.

(ici a«

Obijic. 6.. Non porcft Deus prohibere

Mdj

428

ttatd.

peccatum, nifi illud prohibeat tanquam

dominus ptoprietatis, fed hoc ipfo; ers

ficcft

go.

Min, patet, maj. probatur : non

priötan':

ni( x

pote

ft Deus prohibere peccatum quin il-

dud p

rohibeat tanquam dominus jurisdi«

fii, 10

&ionis; ergo ctiam.

onina

" Confir. r,, Deus non m

j&àis: habet.cf-

volbe

fentiale dominium proprietatis , . quàm

pita

jurisdi&ionis in quamvis creaturam 5 er-

MC

go fi Deus nequit, prohibere peccatum,

taj habe

nifi àt Dominus jurisdidionis ,. pariter

At

illud prohibere non potcrit ,. nifi üt do-

hitonerm

minus proprietatis.

eitem d

Confir.2. Nam

Deo üt Domino pro-

yriend

prietatis effentialiter difplicet ornne pec-

Ditum

catum Theologicum; ergo.

Ant- pfo-

C

bàtur: quia omne peccarum effentiali-

l,

ter Deo tantum difplicet, quantum ci«

cundi

dem difplicere poteft, fed poteít eidem

hf«

difplicere tanquam domino proptietatis $

NT

Jl

Confr.

. Seq:ucrctu,r fieri poffe , ut

DDeus actiones ab intrinfeco malas non

W

[íT

prohibeat àt Dominus proprictatis, ne-

Q

que üt Dominus jurisdictionis , fed hoc

N

Maj. patet, min. pro-

lvtcpugnan ergo.

atut"u

ii

!

N

i

J

Difjuletio VT. Aiéc, Vr

1')'2'!

T

batur: fi enim neutró jure fit prohibira

ln

Wt

talis actio, eó ipfo erit licita, íed hoc

LU

dici nequit ; ergo,

C

Refp. N. maj.

Ad ejus probationdm;

IX

Wi

i

tranf. ant. N.conf, Difparitas eft; quia

VAE

licét fupponeretur, quód Dotninus pro»

prietatis non poffit aliquid. prohibere ,

ID Quj

ni(i hoc ipfo utatur dominio jurisdictio-

nis, non tamen exinde fequitür ,; quód

m jurisdzl

TT

Dominusjurisdidionis non poffit aliquid

prohibere fervo , nifi utatur jure pro»

i qi

prietatis, üc Num, 419, di&um ceft.

It

ptttun,

Ad Confir. t, C, ant, N. conf. Difpati-

tas habetur ex dictis.

y pttt

Ad Confir. 3. N. ant. Ad hüjus pros

( do

bationem C. maj. D. min. ; Sed poteít

ti

eidem difplicere tanquam Domino pro-

prietatis, fi illud reipfa fit à Deo prohi-

gt

bitum tanquam Domino proprictàtis ,

, Mp

C. maj. fecüs N. min, & conf. . Ratio

Dd

Vuttm t

eít, quód peccatum difpliceat Deo fe-

cundüm illam rationem malitiz , quam

ia

in fe continet, adeóque cüm non conti-

yitis

neat rationem injuftitie flrice erga

Deum, nifi illud fit prohibitum à Deo

lt

tanquam Domino proprietatis , hinc fe-

s N

clusà tali prohibitione ci non difplicet üt

i, D

domino proprietatis.

( -

. fieri po(ï'ctï, ut

3

Ad Confir, 3. D. maj

j m

P

b

Deus a&iogcs intrinfccé malas non p

'cat

Y

[

.

"

gz4 »]/'m!tdtulf de 7ate &iu&itiä. x

- femot

libeat üt Dominus jurisdictionis &c. le-

8e diftin&à à lumine naturalis rationis

lus €

frjorian

impreffo cuilibet . creature rationali ,

tranf, maj. lege inditin&à à lumine ta-

|. Con

tionis naturalis, N, maj. & fic diftin&à

pmpric

min. N.conf. ^ Ratio diftin&ionis cít :

contet

quía licét aCiones ab jntrinfeco malz ,

ipo; t

hobtt t

id eft dire&é oppofitz légi naturali necef-

fario eatenüs prohibeantur à Deo ; qua-

I

tenus Deus cuilibet creature neceffarió

t hono

imprimit di&tamen, hoc , - quód tales a-

Qottem

&ioncs fint inhoneftz, duinodo eadem

Con

crcatura fit capax rationis ,. non tamen

gueti

hinc fequitur, quód Deus per aliam 1le.

Dornit

gem pofitivam ipfi creaturz rationali ex-

lrnong

trinfecá debeat neceffario prohibere eas-

hiidem

dem actiones, de quo fu(ibs in tractatu

« )

de actibus humanis difputari folet , imó

tyt

etfi fupponeretur , quod-Deus neceflarió

Quq

talés adiones prohibeat lege pofitivà e-

defid

tiam tanquam Dominus proprietatis ,

M

non tamen fequeretur, quód univerfim

