
"

Va fta

Qu t

tanquam- fucceffore compleri poflir ; i-

d

deóque fi Cajus przfidium alienum , a

cujus przfcriptionem neceffarii effent ro.

NT

-t

anni, poffediffet quinquennio, tunc po-

teft Titius (ucceffor per aliud quinquien.-

Nf

nium continuare: poffeífionem , adeóq;

1 (ehtt

^ li

completà prafcriptione dominium obti.

nere.

Secundó , quód hic aliquis dica:

Nüpraf

tut fücceffor. univer(alis ,. qui fcilicet ti-

Vi

tuló haredis füccedit alteri, five deiade

d

re ipfa fit heres univer(alis ,/nempe quó

&i

ad omnia bona defündi, five tolüm fit

ml&lïw

p

hres particulatis quó ad ceriabona ità,

ut al?os, cohærcdesh habc;t.

Alius dicitür

fccompï.

p6* 'fucccf-

»

"B

-

l

l.p l

[

, D;'/pumim: fttic. V.

367

fucceffor fingularis, qui-fcilicet quocun*

Tiro,

üe alió tituló feu gratuitó, feu onero-

A

o fuccedit alteri ,, modó non fit hares

ejufdem, cujuímodi eft donatarius, le-

gatarius, emptor, &c. Tertio, quód

Jj

fucceffor in duplici fenfu poffit effe pof-

fcflor malz fidei , primo re ipía (cilicet,

"T

ul

üt contingit, fi ante elapfüm prafcriptio-

nis terminum cognofcat rem poffeffam

effe alienam , in quo cafü certum eft ,

quód eidem nullatenus pro(it bona fidés

Vs

au&oris inchoantis poffeffionem. — Se.

protem

cundó fidione juris, quando fcilicet ma-

eipe.

la fides au&oris- derivatur in fücceffo-

1D uno

re m, quantumvis ignorantem, quód res

dltero

poflefía fit aliena.

His.prenotatis

ftr,i-

. Quzr, 1. An bona fides auGoris pof-

301

m,al

feffionem inchoantis profit fucceffori bo-

d.

nz fidei ad hanc continuandam, adeóq;

j

implendam legitimam prafcríptionem ?

itgien

Refp. affirmativé cum certa, & commu-

At

ni fententia, Ratio cít: nam juxta $.

m at

12. inftit, de ufucapione, & longi rem-

jj dct:

potris prefcriptione , diuturna poffeffio,

jct t

quz prodeffe ceperat defuncto, & here--

dciod

di, & fucceffori bonorum prodeft, li-

cét ipfe fciat przfidiumalienum effe &c,

.pcquö

yim lt

intellige poft impletum tempus prafcri-

oni iläv

ptionis ab anteceffore inchoatum, & à

íc completum, — Similiter $. 13, codem

T.

fit .

Pcafui".'

1

*

4

? 'DiW

356 1 tm&at?: de fure & fuftitia.

jdis t

fratuitur: inter venditorem , & empto:

idoett *

rem tempore pofleffionis continuari,

du futd

Id ipfam quó ad teftatorem , & legata-

g iX

rium, donatárium , & donatorem L. 15.

qumitmd

!

ff de acquiren

da poffeffione flatuitur.

L.3, Tra&. 1. Cap. 8. alii-

—

vois p

Exquo Laym.

wi t

due concludunt ,

fimiliter difcurrendum

lod

effe de fucceflore

in beneficio Ecclefia-

T.

hoatam à füo antecefío-

vedeiodet

ftico, ità, ut inc

imtoton

fc bonà fide po

ffeffionem ulteriüs con-

vt Ts

tinuare, & praícriptionem. abfolvcrc

i

Qu

poffit..

, QU

Quzr.

», An mala fides anctoris obfit

2802 i

cceffori univerfali ,

five hzredi imme-

Q80pI,

tt) d

diato ad-legitimam prafcriptionem, ut

quantumvis hic bonam fidem habeat ,

PT

e , aut continua-

IN

praícriptionem inchoar

affirmativé: fal-

Q3

re non poffit ? Retp.

Qbris Qol

| tem quó ad prefcriptionem longi tem-

paltipio

poris,

àt communis, & certa fententia

docet. Probatut: nam hzre

s immedia-

de- UG

tus ità repraíentat perfonam defunüài,

m den

Vtt j

ut mala fides in cundem deriveturjuris-

r al

fidione, quantumvis neíciat, rem pof-

feffam cffe alienam,, prout $. 12. inftit.

ET

Wi

d

de ufücap. ftatuitur , ubi poft textum N.

K

pracedenti allegatum ità fubjungitur ,

nl

fllquxmm

quodfi ille initium juftum' non habutt,

À d

haredi, & bonorum Poffeflori ignoran-

1. ff. de

Wa

ti poflcílio non prodcít, & L.

; diver-

]

.

. Difputatio VI.. Artic, F.

.

367

n

divcrfiä tem

P

Qu

fic hàbetür :

oralibus prefcriptionibus

j

cüm hzres in jus otmne

l l&gm.

defunc&i (fücced

at, ignoratione fua de-

m

fundi vitia non

excludit,

lii

. Atque hoc

tantüm intelligendum effe

de longi tem.

:äp. n

potis pretcriptione patet ex

$- fequenti,

Id

ubi fic ftatuitur: idem juri

Ecceín

offeffi

s eft, cüimde

longa p

H

Ione quztitur:

neque enim.

Yecef

redé dcfendetur,

li qu

dei ratio non tu

catur.

cüm exordium ei bonz

Ex quibus patet,

Mre

quódfíi Titius hzres Cai

j'imediatus ante

completam longi tem

poris poffeffio-

fs f

nem, quantumvis à fe inchoatam, feu

fj

computatam, à die

aditz hzreditatis ,

[1, U

certo deprehendat

; non fuiffe à Cajo

at ,

malà fide poffeffam

, eandem legitimo

Wt«

domino rcítituere te

neatur,

t d

'Quzr. j. Anfimiliter mala fid

p

&oris ob

fit hzredi immediato q

uó ad

€5 au- 303

pra(cripti

N

onem ]longiffimi temporis ?

nmfdiä-

Licét aliqui negativam fenten-

?fuüdi:

tiam de

fenda

14. juris inió

nt cutn Gloffa in regulam

mit

- €à qu

od leges Num. prz-

d

cedenti allegatze vid

eantur inrelligendz

de íola praíctiption

intt.

€ longi temporis ,

imN.

commuünior tamen

eft affirmativa fen-

tentia, quam Leffi

jtüt

liique tuentur.

us L. 2, Cap..6, a-

Hbllit)

Ratio eft :' quód ma-

qotat

la fides / poffeffi

onis' obítet prafícri-

ptioni' folüm lon

/

f

Si/fiïmi temporis, adeó-

d

'

que

; f Di"

Tr;&atus de 7üre é» Tuflitia.

468

Y

Mhzxcs

E

ue clim mala fides au&oris per fiaio.

(catin hzredem immedia-

j,

nem juris ttan

gitimt

£um, nec qui

dem longiffimi temporis

yu fs

orxícriptio ab eodem in

choari ,. & le-

t. -Nec obftat ,

wertt, i

itimé compleri poteri

.

^

isaceoti

quod jus C

)

anonicum a

praícriptione vie

deatur exc

ludere folüm ,malam fideía

19 C

Wtf

re ipía talem , non

autem puré fidam,

ontrà enim eft ,.

iuód etiam jure Ca-

fucelon p

tigtinem:

nonico hzres immediatus repraíentet

muni enten

ríónam defünái, & füccedat in om-

»

gationes €j

juídem, adeo.

a d

nia jura, & obli

ícis t

que cüm teftato

r malà fide poffidens fit

faciendam reftitutionem ,

Totij li

obligatus ad

WE

utnunquám]

egitimé praícribere potue-

& rcfor

tit, fequitur i

d ipfum effe dicendum de

hzrede immediato,

m a

la fides au-

diyutut

. Quar. 4-

An etiam . tma

XXoris obítet.

haredi folàm mediatio ?

NT

& commu-

lt a n

Refp.

negativé cum certa,

ni feritentia,

Ratio eft, quód pet ft-

Itgut cd

is mala

fides au&oris folüm

1, &O

é&ionem jur

derivetur in

u

hzredem immediatum, non

at nj

ero mediatum juxta Í

ilud receptum a-

st d

onis non datur ft-

g w

xioma juridicum : fidi

&io , ni(i for

tafífis here

s immediatus cí-

Qs i

íet fuus, pro

ut plerique excipiunt. At-

ue hoc ipfü

m longé magis dicendum

t

de alio fucce

ffore mediato , qui hzres

MT

abe-

ht IN

non cít, üt .

4 inftit, de ufücap. h

/

tür. »

n

H

l

- bilputatioVl. Artic. Vj

365

[5

tüur: fi hzres rem defün&o commoda-

lia

tam, vel locatam, aut apud eundem

lr

mnl & IC.

depofitam exiftimans hereditariam effe,

bona fide accipienti vendiderit, aut do-

ktdy,

naverit, vel in dotem reddiderit, quam-

Tntius,

vis acce

perit, ufucapere poffit, dubi'qm-

4tt i

non eft,

.

t fin

jute Q

Quazr. ;, Án auctoris mala fides obfit 305j

z

fucccífori particulari ad legitimam prz-

Wrelcnte

Ícriptionem?

Refp. cum certa, & com-

It Inor.

t

muni fententia, hanc quidem obeffe fuc-

ceffori ad continuandam poffeffionem ,

(s

fecüs autem ad inchoandam à die tradi-

fionetn,

tionis legitimam prafcriptionem. Pro-

T

batur: nam poffeffio au&toris eatenus pro«

um

deft fucceffori ad continuandam, & im-

plendam. praícriptionem, quatenus pro-

EM

deffe poterat au&ori, adeóque cüm huic

vito !

poffeífio malz fidei prodeffe non potue-

900

rit ad; continuandam prafcriptionem ,

ul

neque eadem prodeffe poteft fucceffo-

$ li

ri, ccontra (i (ücceffor particularis com-

u

putare nolit poffeffionem fui anteceffo-

Xf d

ris, tunc hujus mala fides non obftabit

htüt

legitimz przícriptioni, quemadmodum

As

contingit id ipfum in hzrede, quia fci«

nt,

licet (ucceffor particularis fi&tione juris

cendu?

non reprafentat perfíonam auctoris, a-

j hi

deóque antecefforis mala fides non ob-

1"]

ftat inchoandz praícriptigni à die: tra-

p

[

E

: itionïs.

uzrj

Wi

370

Trallatus. de fure & Zuflitia.

Quzt,6. An hocuniver(aliter de qua.

[Mlilm tba(

806

ia

^Jfibet prafcriptione intelligendum fit ,

quód mala fides au&toris non obftet fuc-

ilig corp

€eífori particulari bona fide praícriptio-

qg x

ire pout

nem inchoanti ?. Reíp. negativé cum

communi, & certa fententia, nam ma-

Qpatit d

la fides au&oris totics obítat fucceffori

on i

ngi temporis

loi g

quo ad praícriptionem

à fe inchoandam , quotics lcgitimus rei

igiumim j

dominus ignoravit, rem fuam abaltero

itito r

fleffam , &. alienatam effe có , quod

&f

tunc folàüm ptzcedat longiffimi tempo-

Qd

ris prefcriptio , fecus autem fi dominus

m Htl

fcivit, idque diffimulavit, ut Authenti-

Wi

ca malz fidei Cod. de przfcriptionelon-

E

gi temporis ftatuitnr: malz fidei pof-

indotii

Íeffore alienante ceffat longi temporis

gt i

prxícriptio , (i dominus ignoret füuum

t fs

jus, & alienationem fa&am, fpc&tatur

EOY

ergo 30. annorum defenfio. Si veró is,

tteoli

qui putabat eaídem res fibi competere,

Confat

hoc cognofcens intra decem annos in-

vcipti

ter preíentes, & 20. inter abfentes, litem

t al

non fuerit conteftatus, poffeffor praícri-

ETU

ptioné munitus firmitcr cas ha

Authentica citata.,

i

þebit ,fic

"i, d

TU

307

Quar. ultimó. An Przlati mala fides

mm*( |

noceat Capitulo bonam fidem habenti

ad legitimam praícriptionem

*

.

Refp. -

| mum

Communiorem cífs affirmativam fen-

LT

E

tentiam

'

l

! : Di/þutaiia VI. Artic. F,

971

"u

lt

tentiam eó, quód (cilicet mala fidesPrz-

lati tanquam capitis obfit toti Capitulo

f

L

i

üt füo corpori, adeóquc fi etiam fucceffu

U u

longi temporis priftinus dominus often-

Dity,

dere poffit rem à Przlato mala fide oc-

«upatam, atque poffeffarn, tunceoipfo

TR

bona fides Capituli malam fidem Pra-

0

IT

lati ignorantis fufficiens, non erit fatisad

legitimam prafícriptionem, fed res fuo

Dilro

domino reítituenda fit , de quo fufiüs

» Quid

agit Reiffenftuel in 3.decretal. depra-

| Itmpo.

Ícript.

Contrarium fentiunt alii, quo-

ln

rum tamen fententia faciliüs locum in-

Iltt-

Delon.

venit in poffeffione communi, quandg

fcilicet fimul Cajus , & Titius rem ean-

i pf

dem dominió cumulató poffident, tune

Imots

um

fiquidem unius mala fides non obftabit

bonz fidei alterius, quó minüs hic me-

du

dietatem rei poffeffz legitimé prafcribe-

TET

re poffit.

Ex hucu(que diàis

1

Jtt,

Confítat 1. quód bona fides au

&oris 308 :

Iu «

prafcriptionem inchoantis profit fuccef-,

Vi

tf

Íori ad hancex integro complendam, ut

hic computare poílit tempus fui ante.

jt, t

cefforis, dummodo ipfemet pariter bo.

At

na fide poffceffionem ab altero inchoa-

tam profequatur.

Id ipfum pariformis

ybet

ter intelligendum eft proportionaliter ,

RC(P«

fi mutatio accedat in perfonis , contra

j

quas currit: praícriptio, quemad

modum

2

^a2

€ontia-

A

b

372 /'mäatusxde 7ur? erufitie,

gj t

contingeret, fi legitimo pre(idii domi-

qhtigo

no, contra quem praícriptio inchoata

eít, füccederet alius veluti haeres ejuf-

n quan

Y(oe y.

dem , üt Laym, L. 2. Theologiz mora-

monrui

lis Tra&t. 1. Cap. 8. alifque obfervant.

Conftat 2 quód, mala fides auctoris

us ide

(rec at

obfit fücceffori univerfali , feu haredi

alintn, t

immediato, quantutnvis ignoranti ma-

lam fidem fui antecefforis , ut praícri-

hi g

prionem legitimam nec quidem fuo no-

mine :poffit inchoare eó , quód fcilicet

AV

mala fides teftatoris fi&ione juris deriva-

tur in hzredem immediatum , in quem

Qmmi |

tranfeunt omnia jura , & obligationes

lii

defun&i. Exquo fundamento plerique

fengt.

affiimant non folüm longi , fed etiam

!

longiffimi teniporis poffeffionem infuf-

ln

ficientem effe ad preícriptionem , etfi

)

contraria fententia fit poffibilis.

i

v m

Confiat 3. quód mala fides au&toris

non obftét fucceffori particulari hane ig-

f i

3unui, (

ignoranti , dummodo non computet

l

tempus, quo anteceffor mala fide rem

t

alienam poffedit, fed ipfam prafcriptioné

i

M

inchoare velit, atque hoc pariter de hz-

[

",

hm

xede folummodo intelligendum, inquem

mala fides primi teftatoris non transfun-

W

NI

ditur. :Hic advertendum, quód nomi-

pi

:e fücceffionis ftri&é loquendo non in-

T |

elligatur integra' communitas ali

cujus

li,

civi-

"

!

Difputatio Vl, Artic. V.

373

T

]

j

civitatis, monafterii &c. refpe&ucivium,

aut Religioforum, qui eos przceflerunt.

"

iNam quantumvis in tali caíu mutentur

J s

períone , manet tamen femper eadem

(tna,

communitas , & confequenter fidtione

EU

juris idem pofleffor, adeóque íi.con-

I fari

ftet anteceflores malafide poffediffe rem

Tf

alienam , tunc non currit pracriptio, üt

preícr

hic plerique Canoniftz obfervant.

luono-

idict

ARTICULUS VI.

&t

l quem

Quanti temporis po[Je[Tr 44 legi-

1Uones

tzynam pre[criptionem requiratur

triue

etim

Ranot. 1. Quód res, que præl'cribi 309

inf-

poffünt, aliz fint mobiles, quz íci-

m

licet locó facilé moventut ,. üt pecunia,

fuppellex domeftica, animalia &c. aliz

a dett

veró immobiles, üt domus, agri , pra-

hat

fidia &c. quó etiam reducuntur ceníus

t

annui, decimz, ufusfructus, aliáque e-

&f

. Jufmodi jura.

Secundó' obfervandum

Xioné

eít difcrimen inter perfonas prafentes,&

chz.

abíentes, nam: prefentes dicuntur, quz

que

'àn eadem Provincia domicilium habent,

n

-quantumvis res, circa quarm fit preícri-

norti

tio, fit extra Provinciam. 5 abíentes

"

Veró, quz in diverfis Provinciis domici-

jj

,

lium obtinent. , üt L. 12, Cod. de pre-

q

d 8 3.

Áeripte

?

»

374

k-mm:'m ldeæïure (7 ?u/ütia.

j

fcript.longi temporis ftatuitur. Tertioó

fidtifs

quod pariter obfervandum fit difcrimen

inter eos, contra quos praícribitur: an

t

a Do

Ícilicet rei dominus fit perfona privata ,

an publica, an Ecclefiaítica? . Monaftc-

i

rium &c. an communitas profana , üt

fto p

urbs, oppidum? . His prznotatis

flb d

ceni f

^ 91

Quzr. 1. Quanti temporis poffeffio ad

praícribendas .res mobiles réquiratur ?

fuiit :

Refp, cum certa, & communi fententia,

1ls t

$ gt

quód przfüppofitó fpeciali tituló fuffi-

ciat triennium , hóc autem feclusó ne-

n

ceffaria fit pofleffio 30. anhorum, ficenim

ts Cicetn

ftatuitur principio inflit, de ufucap. ubi

ytt, QU

abrogato jure antiquo, vi cujus ad prz-

vinthat

fcribendas res mobiles füfficiebat poffef-

siillm

fio uniüs anni , cum titulo, & bona fi-

i emy

fa.

de, definitum eft, neceffariam effe pof-

feffionem triennalem. Quodautem fe-

n

clusó tituló fpeciali neceffaria fit poffef-

&t t

fio 30. annorum habetur L. 3. Cod. de

nl

prafcript. 30. vel 40. annorum, & Cap.

& ul

3. de preícriptione,

Hac autem non

V fot

folüm intelligenda fünt de prafcriptio-

wf

ne rei mobilis contra dominum priva-

W

tum , fedcetiam quemvis alium, &con-

&j

fequenter ejufmodi prafcriptio vim-ha-

d

betcontra quamcunque Ecclefiam etiam

*!l

Romanam eo , quód circa przfcriptio-

(Otp)

e Ci-

ylmï

nem rcrum mobilimfl nulïübi in jur

vili,

L:

i

Difputatio V, Artic. V,

375

: T

vili , àut Ecclefiaftico

"nern

fp:cialis exceptio

reperiatur,

n u

Quar. 2, Quotempore res immobiles 511

d

(

contra Dominum privatum . preícriban-

tur ?

Reíp. Res immobiles prefüppo-

ohmxül

fito fpeciali tituló. inter praeíentes prz.

])

fcribi decennió, inter ab(entes veró vi-

f(

cennió, fic enim in principio de ufücap.

üraty

ftatuitur: Cautum eít, ut res quzdam

Utj

mobiles per triennium, immobiles ve-

I (f

ró longi temporis- poffcífionem , id efít

li t

inter przfentes decennió, & iaterabfen-

Áittim

tes vicennió ufucapiantur. Exquo ipío

4 ul

patet, quód cuilibet anno praíentize a.

Qp

quivaleant duo anni abfentiz, adeoque

Yi

fiquis folüm 7. annis prefens fuiffet,tunc

Qf«

ad complendum prefcriptionis tempus

f

6. anni abfentiz requirantur, üt ex Àu-

j

thentica quódfi . Cod. de prafcriptione

tf

conítat : Quódíi quis quibuídam annis

( d

preíens fit, quibuídam abfens , tuncei.

p

dem ultra decennium tot anni adjiciun-

1000

tur, quot annis €ó decennió abfuit ; e-

itio-

contra feclufo fpeciali tituló ad prafcri-

primt

ptionem rei immobilis requiruntur 3o,

icon-

anni nulló fa&o difcrimine inter prefen-

mdt

tes, aut abíentes juxta L. 3. Cod, de eod.

yttit

uxr, 3,'quotempore res immobiles 312-

contra Eecle(ias, Monafteria, Hofpita-

tipi

j

, aut pias cauías praz«

fi

lþ ; ali(w'e pia,lo,ca

3,4

fC?ib?"'

i

976

Sratiatus de lïurcö'?kurüitia.

sf

'fcribantur? Refp, Requiri poffeffionem

T

40. annorum, exceptá Ecclefià Rornaná ,

?U prout hzc eft Ecclefia particularis, contra

syr [o1n

EU

quam tantummodo 100. annorum prz-

fcriptio legitima eft, fic enim fzpiüs in

vffeo

jure Canonico de prafcriptione ftatui-

tipli t

ioorut

'tuür, ídque expreísé habetur Authenticá,

; quas a&iones. Cod. de facrofan&is Eccle-

ferr

fiis , quas actiones alia decennialis , alia

r

vicennialis, alia triennialis przícriptio

t gakip

excludit. Ez,ífiloco Religiofo compe-

E

sv &

tunt, 40. annis éxcluduntur, ufücapione

triennii, vel quadriennii prefcriptione in

Gdl

fuorobore durantibus,folà R om.Ecclcfià

V, u (

quim ]

gaudente 100. annorum fpatió, vel pri-

vilegio, ubi notandum, hanc ultimam

t p

exccptionem non intelligi de rebusmo-

tümditer

bilibus Ecclefie Romanz, üt Gloffa in

ii

'it. Authenticam 1iíotat,

Atque hac fi-

Bs

militer dicenda fünt de praícriptione u-

wf |

qmnibusi

nius Ecclefiz contra aliam non obftante

Cap. 3. de przícriptiohe : quod folüm

Y qudt

poffeffionem 5o, annorum requirit, nam

Bw

huic derogatum effe per Cap. 8. jux-

Vpef

ta omnes certum eft.

Quódfi preícri-

P

ptio effet contra juscommune,tunc fpe-

ü[i:a.no]d

ciali titulo feclüsó non fufficit poffeffio

m

49. annorum , üt ex Cap. 1. de praícri-

quii

ptione in 6.füperiüs Num. 283.0ftentum

r

6. de

€ít, vi cujus d;:o,gammkcft Cap.

pra-

j Q"f!-ï

l

-^ Dijputatio VI, Artic. Vl

977

t

At

d

praícriptione,, in quo ad decimas intra

fines alterius Ecclefiz praícribendas di-

m

cuntur fufficere 40. anni, üt Gloffa in cit,

Iomü'[æ

cap. affirmat , adcóque tunc requiritut

mþum

poff-ffio temporis immemorialis., qua

Xt i

re ipía poteft effe minor poffcffione 100.

Il

li

fervant.

annorum , ,üt hic plures Canoniftz ob.

M

li, d

Quar.4. An hoc univerfaliter procedat 315

Áciptio

de praícriptione contra quamcunq; Ec.

Ra

€lefiam ; aut locum pium ?

Refp. ne-

I

gativé, eó quód certa Monafteria ex fpe-

finein

ciali privilegio plures annos requirant ad

Fbl

hoc, ut contra eadem praícribi poffit,

d

& quidem imprimis EugeniusIV. dc ple-

I

nitudine poteftatis Ordini S, Benedidi,

Q

& fimiliter Julius 1I. Congregationi S.

Vi

Salvatoris peculiariter indulfit , ut res

M

immobiles non nifi 6o. annis praícribi

T00t .

pofint.

Przterea Ordini Ciftercienfi, &

VWutte

omnibus Ordinibus mendicantium , pri-

Áilit

mo quidem in Hifpania, deinde veró pet

m

communicationem in Germania Cente-

Jüte

nariz praícriptionis Privilegium Leo X..

sct-

& Pius V. aliíque Pontifices contulerunt,

üt Haunoldus, & alii teftantur, fimili-

d-

(efft

ter privilegium centenariz przícriptionis

afci

quibufdam urbibus per Principes colla.

nl

tutm eft,

t

L

.61*

Qlær.)' Anfim

iliter neceffatia fit pof- ,;3 14

p

Ícilio

L

378

— À

jptis

feffio: 40. annorum ad przfícriptionem

«tpt ür

uó ad res immobiles, eaídémque pri-

vatas alicujus Clerici , aut Beneficiati ?

gt idik

Refp.negativé cum communi fententia,

j al

lolina cl

€ó quód privilegium quadragenariz pra-

nta r

fcriptionis fit quidem conceífum Eccle-

fiis,. alií(que piis locis, non autem pet-

tontua p

Íonis Ecclefiafticis , unde legitima ptz-

Áolumaodo:

apio

fcriptio quó ad bona privata ctiam Epi-

fcopi cadem ratione procedit , qua ra-

vt

tione vim habet contra per(onam Lai-

yis m

cam , üt.Gloffa in Cap. poffeffiones 16.

v o

i (

quzft. 4. verbo Epifcoporum affirmat ,

um t t

fundata in cap. 3. de przícript. ideóque

Covaruvias L. 1. reíol. cap. 4. Barboía,

t tnt

alitque afferunt, pariter intelligendum

ul

effe quó ad bona pátrimonialia Clerici,

bt

ad quorum titulum fuit ordinatus.

d eite

a t

315 ^ Qua.6. Quó tempore fiat praícriptio

contra fiícum Principis, aut Reipublica?

n del'mq

Refp. Quód bona fifco fzculari ex de-

atb

li&o acquifita, & per fententiam judi-

tdis de

cis eidem incorporata preícribi non pof-

tiide

fint nifi fpatió 40. annorum, üt cum Bar-

EPT

tolo affirmat Molina Difp.73. €0, quód

ET.

L.6. Cod, de przícript. 30.vel 40. anno-

Ke

rüm univerfíaliter ftatuitur, ut in illis ,

RT

quz 10. 20. aut 30. annis prafcribi ne-

p

queunt, vim habeat prarícriptio 40. an-

C

r

npmm.* Nec obftat , quód Imperato

L

L]

j

lii/pumia VI.. Attic. Vhu

579

oten

$. 4. inflit. de n(ücap. & longi temporis

pl

praícript. dicat: res fi(ci noftri capi non

z

"t

" poteft, id fiquidem intelligendum eft de

Ut

^fola przícriptione longi ternporis , üt

AU

T

i

Iu

Molina cit. aliííque obfervant eó, quód

juxta regulam generalem exceptió fadta

AUfQL) h

contra przícriptionem intelligi debeat

lt y,

folummodo de illa pre(criptione, de qua

lum b

in przfixo juris titulo agitur, & confe-

ag

quenter extendi non débeat adaliam ma-

Y La

joris temporis przfcriptionem, nifi ex«

[

,

preísé ab omni praícriptione declaretue

immunis.. Quódfi autem bona fiíco nec-

ii

dum íunt tradita, quantumvis ex delicto

4thdi,

debita, tunc non folürm ab alio, adquem

ttdum

bona fide pervenerunt, fed ctiam ab i-

Qtti,

pío relinquente fpatio s. annorum legi-

1

timé przícribitur, ni(i fortaffis deliaum

CR

effet exceptum, utadio criminaliscon-

ipite

tra delinquentem intra quinquennium

perdt

prafcribi non poffit, prout patebit ex di-

it d

cendis de przfcriptione contra actiones

p

«riminales, Caterüm de praícriptione

m at«

quoó ad fif(cum Ecclefiafticum eadem ra-

,quoi

'tione ficut de bonis Ecclefiaftici

s difcur-

,Anno:

rendum eft,

n jl l

Quar. 7. Quo temporc vim habcat;lc

tibi *

praícriptio contra Principem circa bona

Li

ejuídem? Refp, cum commmuni fenten-

gpcmw

rincipis

ftia ; Quód circa bona privata P

caaem

j

——

n

'"3?0- Tratlatus de Turt & Puffiria;

eadem ratione przícriptio procedat, fi-

"

N-

fdez

«ut contra quemlibet alium Principe in-

feriorem eó, quód circa hzc non repe-

qri mX

. riatur fpeciale privilegium, econtra quó

Ój àven

j unius d

ad bona immobilia Principis quà talis ,

Íeu annexa coronz non datur przícri.

geptti.

veictiur

ptio nifi 100. annorum prout L, inter di-

vinum Cod, de SS.Ecclefiisftatuitur, De-

yn n

nique in iis, quz debentur Principi à

ipi g

3 dunci

fübditisin recognitionerm füpremi domi-

nii, cujufmodi funt cenfus annui, & alia

]

tributa , nulla przfcriptio vim obtinet,

ato, qu

.

Ííccüs autem quó ad colled. & indu-

fpiat qi

Y

€&ion. fpcciales , nam contra has im-

1140

, munitatem przícribi poffe fpatió 40. an-

a dici

norum plerique fatentur ex L. 4. Cod.

ial

de praícriptione 30. vcl 4o. annorum, id

d

V

ipfum etiam alii extendünt'quó ad non-

um

nulla jura incorporalia, üt jus cudendi

as

monetam &c.

A enity

* Quar. 8. Quotemp

ote fiat prefcriptio

7

)tiqea

contra a&iones civiles ità, ut alterius jus

p

agendi extinguatur ? . Refp. cum come

ts

muni , quoód intra dies decem poft pu-

V egdt

blicatam à judice fententiam fiat praícri-

R«;m. f

ptio contra appellationem ipfius adver-

n

farii, ut actor ad altius Tribunal appel-

L

lare non poffit, Authentica hodie. Cod;

Ti

de appellat.. Secutidó a&ioni adhibito-

Ti

..

DT

life? V cujus emptor venditionem refcin

l

L

N

i

Difpu&ti- Vf. ,Ar'tic. VI,

38r

m t

di petit, praícribitur fpatió 6. menfium,

WPC l

L. ; 5.ff.deedilitisedi&to, Tertió actio

s

quanti minoris, quà emptor exceffüm

pretii à venditore exigit, extinguitur fpa-

50

s

tio unius anni L. 1. ff, Cod. . Quarto

It

exceptioni

e non numerata pecunia.

LL

preícribitur biennio L. 14. Cod. de

ity

non numerata pecunia.

Quintó , a-

lrigii

&ioni, quà fifcus occupat bona vacantia

ttidoi

fibi denunciata, preícribitur quadrien-

muii& i

nio L. 1. Cod, dequadriennii preícript,

D d

Sextoó, quzrela inofficiofi téftamenti

I40

exfpirat quinquennio L, 3. eod. de prz-

lii t

fcript, 30. annorum.

Atque id ipfum

) 4041

quoq; dicendum de actione hypotheca-

4 ol

ria,quá creditor hypothecam ab extraneo

m d

poffeffore detentam profequitur. Quód-

TW

fi autem detenta fit abipfo debitore , aut

s ld

hzredibus ejufdem , tunc .actio przdi-

&a extinguitur atinis'40. L, 7. Cod, eod,

Yoírpto

Dehique univerfim omnes a&iones,quz

Jerir]ut

30. vel paucioribus annis non tolluntur,.

ID CQ

40. annis excladuntur, argumento L. 4.

"Cod. eodem.

jl p

predere

Quzr. 9, Quo tempore fiat praícri- » rg

TU

ptio contra actiones ex delicto, aut qua-,

fi deli&o ?

l ao

Refp. 1. AGiones injuria-

i r

rum v.g. ob convitia, contumcelias, de-

tra&diones, verbera &c. prafícribi fpatió

vbl

Idemdi-

nb

unius anniL. y.ng. deinjur,

cgndum

W

382

Yrattatus de Turt & Tuflitia.

g

cendum e(t de aQiione quó ad bonà mo:

yttios

bilia per vim rapta ab aliquo L. 2 & fe.

jit CQ

uent. Cod. vi bonorum raptorum. Se.

cundó, a&tio de doló, feu fallaciá, aut ma-

gpalt

aqem

«hinatione ad alterum circumvenien-

Avm aA

dum adhibita expirat biennió L. finali

Cod.de dolo malo. . Tertió publicz vi,aut

ag

tor ii

caducitati bonorum ob vectigal non ío-

v i

lutum przícribiturquinquefiió L. 2. Cod,

de ve&igalibus,& commiffis. Quartó ac-

Vr

cufatio de adulterio expirat quinquetiió

ionem p

t irmo.

L, f.Cod.adL. Jul.de adülteriis, Idipfum

fimiliter dicendum de aliis deli&tis carna-

j d

libus,excepto ftupró violento L. 29.$. &.

Y X

vt tü

nali ff£. ceodem. Item adultero inceftuo-

i u

fo L.39. $. *. ff. cod. & raptu L. 5. .

finali ff. ad L. Juliam ,

de vi publica.

vicitut

at

Quintó reliquz accu(ationes erimina-

i n

les extinguuntur annis 20. nam juxt

L. 12. Cod. ad L. Cotrneliam de falífis

dominum

temporal. praícript. quazrela

on ex-

VQun d

U Yi

cluditur , nifi 2o. annorum excepti

nc,üt cetera quoque feré crimina. EK.

AC

cipiuntur tamen aliqua, quorum accü-

t

fationi nunquam przfcribitur, üt crimen

Vi

füppofiti partüs , patricidii , concuffio-

Vi

nis , üt Gloffa in L. cit. affirmat. Quibus

T

addendum eft-crimen harefis, lafz Ma-

plmw

jeftatis, fal(z monete &c. Ceterüm etfi

Vetl

«ontra actionem civilem, aut crimina-

fiftti

em

;

bi[putatio VI. Artic, VI.

385

t

lem tempore ftatuto prafcribatur in fo-

lu rf

t N

ro externo,, nihilominus manet obliga-

tus in Confcientia, qui damnum intulit

; t

iniqué alteri, ut illud non obftante qua-

Ut

lOL

cunque przfcriptione compenfet , àt lii

Laym.aliíque obíervant,

DN

Usr. IO.

Quo tempore prærcriba—«n'-

X 01 j

tur tervitutes ?

319

Refp. Jus a&ivum fer-

Li(

vitutis mixtz, quz fcilicet à re debetur

Qu

homini, üt ufamfru&um, ufum & habi-

iij

tationem prazícribi eodem tem ?ore,

quo

u

res immobiles prafcribuntur

» ultima,

st

$. finali Cod. de longi tempori

pl

$ pracícri-

ptione.

Secundó ,

Jus activum fervitu-

lup.

tis realis tüm. urban

2, tum ruftice , óc

L5f

quidem continuz , ac quafi continue

wülii

praícribitur longo tempore L, ultima

ii

Cod. de praícript. longi temporis,

& qui-

m jut

dem feclusó fpeciali titulo, ut

fufficiat

p de

dominum przfidii fcire , & diffimulare

Ion (

a&um alteriüs L,fi

quis diuturno ff. i prie

vatus vindicetur.

Atl

Tertio, jus a&ivum

ts D

fervitutis difcontinuz abíque titulo non

] Cl

obtinetur , nifi tempore immemoriali

crimel

L. (ervitutes ff. de- fervitutibus , Ubi ra-

yafto

tionem diveríz praícriptionisquó adfer-

vitutem continuam , aut difcontinuam

Qul

j

plerique affignant có , quód facilé ad-

1[flm€ii

vertere poffit pretenfam ab altero fervi-

d

tutem contingam , fecus autem diícon-

H

v

ginnam.

n

384 R T;aäætui de 7&"() fuffitia.

j

L.f

tinuam. Quartó , jus adtivum fervitu.

tis mixtz, uti etiam fervitutis realis ex-

gt«

il

pO

tinguitur longo tempore. - Ubi adver-

tendum , quod immunitas à fervitute

pjuta

ruftica per folum non ufum alterius prz-

j, i

t adit

fcribatur ; econtra immunitas à fervitu-

te urbana prafcribi incipiat ab a&tu pofi-

fatarm It

at

tivo bona fide exercito contra alterius

vicitu, 4l

jus adtivum, ideóque talis actus non de-

bet efíe clandeftinus, aut violentus,nec

jpenptot

fufficit a&us ex liberali confenfu dormi-

tit i

ni indultus, üt L. 15. . 1. ff. de acqui-

iav v

ditonem

renda, & amittenda pofíícílione, atque

alibi ftatuitur.

tudus ]

320 Quar. ultimó : quid jura municipalia

tiihgi p

Styrizcirca tempus legitime prafcriptio-

tur 04

nis ftatuant ? Kefp. Primo , quód ap-

ET

, w Q

pelatio quidem expiretintra 10. dies, fed

bencficium conceffz revifionis, uti etiam

ftyytt

reftitutionis in integrum expiret fpatió

ppuye

redto

6.

enfium , fiquis interea hoc benefi-

€io fibi indulto uti. negligat juxta Arti-

"üt, n&

t

culum 65. ordinis judicialis, in quo. dl«

fcrepat àjure Auftriaco , vi cujus bene-,

"

.

At

ficium reftitutionis nonn

ifi quadriennió

"t

exringuitur, ; Secundó,, querela de illa-

It

ta violentia quó ad jus pifcandi , lignan

UT

di, paícendi &c. expirat intra diem , &

p

annum. Tertio, jus revocandi colonum

ii

bien-

kj

íug glebe adícriptum ceffat fpatió-

: hii,

tl

M

Dbifputatio Vt, Artic. V,

385

u

Pa

nii, üt L. fundamentali Styriz fol. 20.

d r

habetur. / Quartó executio fententiz à

Widvcr.

judice prolata fimiliter extinguitur bien-

m

[

nio juxta Articulum 62, ordinis judicia-

lis , ídque fimiliter. dicendum, fi quis

lts

poft adveríam partem ad lites condem-

aba&ups»,

natam negligat intra. biennium urgere

Itt dltrg

expenfas.

Quintó jus retra&(s, quo

Vr tonds

vicinus, aut confanguineus rei immobi.

lts t«

lis emptorem excludere poteft ,. extin.

tl o

£

uitur fpatio biennii, imó fi venditorin-

ii

finuavit vicinis , aut confanguineis ven.

It d

ditionem à fe faciendam , tunc expirat

retradtus 30. dierum fpatió. Sextó jus

Dcpala

privilegii per a&tum contrarium extin.

(tiptios

guitur ro. annis , & fimiliter Chirogra-

n a.

phà opificum, aut mercatorum ob mer-

üsíd

€es, aut operas non perfolutas eodem

ateun

temporc expirant. Reliquaautem Chiro-

n u

grapha pecuniaria extinguuntur annis 32,

x u

fi creditor interim debitorem non mo.

p Att*

nuit , nec hic cenfum annuum perfol.

[n) f

vit, üt Articulo 5o. & 1. ordinis judicia-

; Dent

lisftatuitur. Denique univerfim omnes

Hennid

a&iones tum civiles, tum criminales, ni(i

deille

Ípecialiter fint excepte , extingaüuntur

[igtdh

annis 32. quo tempore ctiam fit praícri-

Jett,

ptio quó ad omnia bona immobilia, atq;

olonut

idipfum jure Auftriacoreceptum eft. Vi-

j

de Beckm.de jure ftat,. Auftrie

l)

v. pra(criptie. -

Bb

,S»tyriæc'lue

L

Ü

8 )C as6 OC

g

At

ARTICULUS ULTIMUS.-

o

Expediuntur reliqua de prefcri-

qg at

Jüm 40

ptione,

fripti

v j

y deltd

I : uæl'- Y.

.Qgænam res prafcribi t;on

poffint? Refp. Primó:

non poffe

b qud

r/. / 32

fervitutem , feu miancipatum , licét à

(un4

u v

'contrario prafcribi poffit à fervo liber-

tas, üt. . r, de inftit. de ufücap. habe-

ii

tur.

Secundó res publico ufui deputa-

nese

fetum

tz , ütvie regie , pontes , platez &c.

um p

funt immunes ab omni prafcriptione L.

9. ff. de nfucap. Tertió limites regno-

dtitt;q

rum , provinciarum , dizcefium, Paro-

MTe0i

ape

st

chiarum , quamdiu certi manent,

EAC

'- fuper eo de Parochiis.

Quartó fundus

. dotalis uxoris, nifi prefcriptio ante do-

st

'tem conftitutam fit inchoata L. 16. de

tbl

t

fundo dotali.- Quintó , res furtivz , aut

(erbitu

^vi poffeffz , quantumvis ad alium bonz

fidei poffefforem delatz longo tempo-

df

re prafcribi nequeunt j. 2. inftit, de ufu-

DT

Sextó conrra minorennem, aut

Pl 10;

cap.

upillum durante ztate illa,

nulla praícri-

n

j

prio inch

oari poteft, L. 3. Cod. de prz-

AX»)L(

Ícript. 30.

vel 4o. ananorum, Nequecon-

LR

tra filium

familias quó àd bona adventi-

oteíftate

LU

'tia, quamdiu manct in patria p

Pt

L, 1, Cod. de annali exceptione.

qi;

i Scäiä

— DifputatioVI. :Aigic. Vil«

LPy)

Ti

N

mo majoratum, & fidei commiffa nul.

dtwffr Y

lo tempore prafcribi poffé Palanus, alií-

que affirmant ; nihilominus reliqui id

folüm admittunt de longi temporis prz-

fcriptione, |His addenda funt illa, qua

w

? Ionyi

ex defectu legitime poffeffionis praícri-

bi nequeunt ex di&is Articulo fecundo.

D fj

Quzr.2, An , & quando preícriptio 332 .

ttro l.

R bv

currat, vcl dormiíat ?. Refp, Quód prz-

fcriptio tamdiu eurrat, quamdiu adfunt '

li p

omnesconditiones non folàm primarió,

