& alia pofitiva con(iftens ina&tione pofi-

gv

tiva ; eadémque debita juri alterius, ut

« T. Al't- ;l hlnc (c'

tsfomgf

qufllüs di&um c& Difp

4

quitulr, ,

L

/

| b

AT6 — Traletus de æeä-f;m;tia.

44 fj

;quitu'r , quód fimiliter duplex fit obliga-

tio juítitiz ,.una fcilicec fundata in prz-

ugmädmd

quranica

cepto prohibente actionem juri alterius

eim Wck

adveríam, cujuímodi eft fürtum, rapina,

homicidium:alia pofitiva fundata fcilicet

ude a

f in cott

in przcepto affirmativo, vi cujus pra'ftane

da eft a&io pofitiva, utfolutio tituló mu-'

fs at

tui,emptionis, & quidem obligationi ne-

Tion !

afftmitia

gativz pofle fatisfieri per folam omiffio-

nem adts prohibiti, ex quocunq;tandem

u

motivo talis omiffio procedat , omnes

friaciend

lt

fatentur, ideoque folüm reftat quaftio

de obligatione affirmativa.

yisiplt

Pranot. 3. quód res ille, quax funt

tó, i

38

obuturz

alteri debite ex affirmativa obligatione

juftitiz commutativaz fint in triplici diffe-

t mnqu

tinsde

' gentia , nam alie fünt debitz alteri in

individuo , eó quód nunquam tranfivees

tll

/zint, in dominium debitoris, íed man-

i, qui

Iots, 1

N

ferint ífüb alterius dominio, ideóque e-

tiam manetobligatio id ipfum rcftituendi

tandem

- jnindividuo, quamdiu extat penes alie-

Sietni

num poffefforem, prout contingit, fi Pe-

udíed

.trus commodato accipiat librum à Pau-

ul

tl

lo, tunc enim eundem tenetur in indi-

EU

' viduo reftituere, nec fatisfaceret fuz ob.

ts

; ligationi, fi libró retentóreftitueret pre-

Tx]

tium ejufdem,

Aliz econtra non funt

U

alteri debitz in individuo, íed folüm in

ï

fig,

valens

alio gquivalcnti, five deinde &qui

4

iftud

T

L

l

^ oobifpitatio VIL: Artie. Y

437,

MM

iftud fit numeró, five fpecie diverfi

u

!

m,

li

quemadmodum contingit , fi res acce-

LIm

pta tranícat in dominium debitoris, tunc

AUf

i

enim hic folüm obligatur dare aliud ae--

N

quale creditori ex bonis fibi propriis, ut

lus

p

)Uttts

fit in contradu mutui , emptionis, &c.

His prenotatis —

^

B

|

Dico 1. Ad implendam obligationem

Q 0nj[iy

I

34-þ

affirmativam juflitie commutativz non.

Md

requititur, 'ut'adtus procedat ex motivo

At QUn

fatisfaciendi debito ejufdem, quando de-

i o

bitum praíftandum non eftex bonis pro-

priis ipfius debitoris, fed folius credito- .

quént

ris , ità communis , & certa fententia.

Jitiüne

Probatur: nam hoc ipfo, quódresalie-

lcdifes

na nunquam tranfiverit in domininm

dket i

ipfius debitoris, eó ipfo debitor canderm

tlv

reftituendo. in individuo praftat torum

ln

id, quod exigit jus aCtivum ipfius credi.

lgt

toris ,. ex quocunque tandem motivo

lod

eandem re(titnat; ergo. Ant. probatur:

p

Si etenim Petrus tibi reftitnat librum a-

p

pud fe depofitum , 'aut fibi cofnodatum,

niits

praftat id, quod exigit tuum jusa&tivum,

jv

hoc ipío enim quód liber depofitus, aut

( d

commodátus nunquam tranfiveritin do-

p

minium Petri, có ipfo Petrus reftitüen-

n funt

do librum tribuit tibi adequatum jus

(olümi

tuum, fcd hoc ip(o; ergo.

. Dica

auiv

il

.äk,m

j

/

D

X

L.

ï;'ys' | Tratlatus de 7ure & uffities —

"

38;.'" Dico 2, Ad implendam obligationem

j

juftitiz commutative toties requiritur ,

yii, v?

ut a&us procedat ex motivo praftandi

g u

debitum alteri , quoties debitum pra-

«

ü

"

ftandum eft ex bonis propriis ipfius de-

FO«

um Á

bitoris, ità communis fententia.

batur: quia hoc ipfo, quàd folutio ma-

Cont,

terialiter accepta in predida hypotefi

pon il

tidtm, Qu

non procedat ex motivo prafítandi de-

bitnm juri alterius ; có ipífo per talem

y, d obl

folutionem non extinguitur jus activuns

nietm, qt

ipfius creditoris , fed hoc ipfo; ergo.

&

Min. patet , maj. probatur: nam ftante

u (imi

obligatione debiti, vi cujus Petrus de-

Mp N

vo li c

bet ipfi Paulo rco. tituló mutui , poteft

Petrus Paülo dare 100. in donum gra-

i ln

tuitum, ità ut dando 1co. nolit extingue.

s d

OR

re jus creditoris; ergo. Conf, probatur:

quia hoc ipfoquód Petrüs antecedenter

a.

habeat dominiumin 1oo, , có ipfo eft in

st

arbitrió Petri, ut dominium iftud tranf-

bttrja

ferat in Paulum , vel tituló folutionis

(djn a

debite , vel titaló donationis gratuitz ,

tj

neque enim Paulus ob jus illud credito-

itüdt

ris cít incapax donationis gratuitg acci-

;

ET

iendz à Petro5 ergo.

Obligationi jufti-

j fv

386 — Obijic. 1. contra r.'-

E

-fiz commutativz fatisfieri nequit per a-

Z

Qu

&um,

i non procedit ex motivo fol«

füiny.

b

arius

?cfldi dc

dans

[l

:

ituqi', lg:d hoc ipfo depofit

E

M

- abilputatio VIL. Artie. V« —

'4?9: |

n

dans librum depofitum exintentione do-

llt,

j

mandi, non fatisfacit fuz obligationi $

d

€rgo, , Min. patet, maj. probatur: nam

rzceptum affirmativum juftitiz non fo-

Mi

[

;

üm obligat ad a&um materialiter, fed

t Pr,

bluir

etiam formaliter juftum ; ergo.

Confir, Przceptum affirmativum

fidci

i

non folüm obligat ad a&tum fidei mate-

li

d

rialem , quo crcdantur myfteria revela-

Wt tb

TU

tà, fed obligat etiam ad a&tum fidei for-

malem, quo credantur myfteria revela.

b

ta ex hoc motivo,

N

PTR

ergo fimiliter.

i

qgia Deus ,rrcvc*lavit; :

Mp

H

Refp. N.maj

. ad pf&batiouem D.ant.

/

j tl

ro illis circumftantiis , pro quibus per

It

e&um folàüm materialiter juftum nequit

itgut

tribui alteri jus füum, C. apt. fecusN. — ,

vt

ant. & conf. Ratió diftin&ionis eft, quia

RT

preceptum affirrpativum juftitiz obligat

Wt

ad illos a&us, finé quibus alteri non tri-

fid r

[itini

buitur jus fuum, adeó6que cür per adtum

folüm materialiter juftum altcri poffit

Ml ,

tribui jus füum, qunando fcilicet res alic-

qulio.

na redditur domino legitimo , hincin

f

-

tali catu przcepto affirmativo juflitiz fa-

tisfit per a&um materialiter juftum, €ó

ni W-

quod füppofità hac datione, ex quocuns

t

que fine cadem fadla fit, non habeat do-

rito f

minus amp

lius jus :cpctc.ridj. aþ altcrog

j

rem þfuam.-

*

Ad

-

7À

460

Trátlatus de fureee 7u]f:'t?ii.

*- Ad confir, D.ant. przceptum affirmaá-

j

"i ob!

tivum fidei

ro omnibus circumftantiis

j

( di

obligat ad actum formalem fidei, N.ant.

jiiotis t

r

o quibufdam circumftantiis C. ant. &

k nonlti

N

N.conf. Rario diftin&ionis eft: quód

gitio u

wdure t

praceptum affirmativum fidei fübinde

yecct (

obliget ad folam externam fidci poffe(-

fionem, prout fit, fiquis fidelium ante

etin d

tribunal conftitutus interrogetur, an fit

h 41110, i

Chriftianus , tunc enim fatisfacit obliga-

tv fio od

tioni fatendo, fe eífe Chriüianum, etfi

i diin

'tunc fimul.non cliciat ad&um internum

d lrum.

" fidei Theologicz , licét in aliis circum.

gaionm

ftantiis. idem preceptum obliget ad

Adconí

a&tus internos fidei,

j

utet d

.9857

Objic. 2. Repugnat, ut aliquis fat

is;

i

faciat füuz obligationi per illum adum ,

IT

per quem intendit non fatisfacere, fed

ti &

depofitarius dando librum ex intentione

il Qio

donandi non intendit fatisfacere fuz ob

fett ,(

ligationi 5 ergo.

'

tenrione

Confir, Hoc i

pfo qüöd Petrus librum

itplcié

depofitum det ipfi Paulo ex intentione

t pf

donandi , €ó ipfo vult obligationem re-

inam

ftituendi. librum transferri in aliquid a-

NOte

liud huic libro zquivalens, fed hoc ipfo

DT

dando librum non fatisfacit füz obliga-

Itisj

tioni; ergo.

t

ho

Refp, D.maj. S

i Gt in i,ll-ius' porc&ate,

lb Y

t non

(l

ut poqcndo aöt,un; fatisfaciat, au

fatiss

i

Di[þufatia'llll. Artic. V.

[ 46.tX

f

fatisfaciat oblig

ationi, C.maj. fecus N

Rn

N,

CUM

maj. & fic dift. amiin.N.con(, Ratio di-

DT

fünctionis eft, quia hoc ipfo, quód li«

Mi

ber non fitin dominio Petri, fed indo-

lid

minio ipíius Pauli, eoipfononeftin po-' .

i

(l

teítate Petri; ut dando librum Paulo e-

ii

xerceat; donationem gratuitam, neque

klumay

enim . obligationem 'dandi librum ipfi

Ait, and

ttolg

Paulo, tanquam domino legitimo, poteft

i f

pro fuo beneplacito transferre in aliu |à

libro diftin&um , & confequenter dan-

i

do librum neceflario i

Il f

gationem,

mpletfuam oblis ,

Vl a

* 'Ad.con

fir. D. maj. Vdiät"fänsf&rrc;

£

&

transfert obligationem translatione ali-:

Uif

qua: cfficaci ,& proprié tali, N. maj. in-

a,

efficaci, aut.folüm apparenter tali, tranf,

, d

1n3j. & fic diftinàà min. N.conf, Ratio

RUO

dittin&ionis e(t: quia , licét tranímitte«

vt

retur , quód Petrus dando librum ex in-

tentione. donandi hoc ipío velit falrtem

nl

implicité femet ipfum obligare ipfi Pau-

n

lo,ut prater librum det aliquid aliud ipfi

It t

libro zquivalens, nihilominus per hanc

qil t

voluntatem. re ipífa non transfett, nec

ycifo

re ipía transferre poteít obligationem

oolgr

reddendi librum velut rem alienam fuo

domino in aliquid aliud', quia fcilicet

ol

liber non eft ia dominio ipfius Petri, fcd

qui n

e no«

li

folüm poteít üþimc:t ipfi ;mþoncr

LA

vam

l

J

-

W

462 5&&4"&: de gure & 7uf!irf4.

Plllloq N'ä

vari obligationem dandi aliud libro. 2e-

fgliotis (

quivalens, ad quodantecedenter non e-

girio. 1

tat obligatus.

" Objic. 3- contra 3.

Stante obligatioe

il jut

388

ol 14

né mutui, qua Petrus

debet 100. Paulo,

sihiomint

' non eft in arbitrio ipfi

us Petri, ut dan-

do 10 01

do 160. fatis

faciat fuz obligationi, aut

fed hocipío; ergo. Min.

us dul

non fatisfaciat,

atur: nam Petrus dando

yo fnt d

patet, maj. prob

tl

10o. nequit facere ;

quo minüs tantum

r hi

det Paulo, quantum €

ft debitum jutiadti-

1 Vl

vo ipfius Pauli.

lovedi d«

'. Confir,

?.

Í

uantumvyis

depofitarius red.

u i

dendo lib

rum velit.eundem: donare p

Paulo, non

P

tamen eít in arbitrio ipfius

(onaion

sfaciat fuz obligationi; er-

Adcottt

Petri, ut fati

i qui

fimiliter,

"Ant.patet ex'didis. conf,

r t

probatut: ideo Petrus

depofitarius red-

dendo libr

um neceffario

(atisfacit fuze Ob«

d t

areddendo librum dattan-

tue, f

ligationi, qui

i r lu

Y

tum Paulo , q

uantum e(t debitum juri

&tonfa

activo ipfius Pauli,

fed etiam dando roo;

quantum eít debitumi

dnibimp

tantum dat Paulo,

Wt2

juri a

&ivo éjufdem ; ergo.

bationem D. anqt.

X

Retp. N.

maj. ad pro

non cít

in ar

bitrio ipfius Petri, ut dan-

m

no

Paulo det tantum,, quantum

^. fügi

do 100.

B

recisé n

4turaliter, feu indeterminaté

lt

cft débitum Paulo, C.ant.

quafitum for-

ft debitum

màliter, aut d'ctcrtpinat& €

auo;

! rui.v ü

4

|

!j

i

- Mifputatio Vil. Artic, V,-

463

il

Paulo, N. antec; & confeq: Ratio di-

U ts

füiodionis eft : quia, licét non fit in

arbitrio.Petri , ut roo, re ipía fint z

t

quales juri activoipfius Pauli , qui tituló

jotn

mutui haber jus exigendi à Petro 106, ,

AT

nihilominus cft inarbitrio Petri, utdan-

li

do 100. extinguat, vel non. extinguat

&t M

jus adivum ipfius Pauli , càm enim illa

ts dany

1o0. fint antecedenter fuübjecta domi-

lr

nio ipfius Pauli , priufquam eadem det

hii

Petro, hinc cft inarbitrio Petri , ut det

1C0, velut.formaliter debitos, feu titulo

j

Íolvendi debitum mutui, vel det 109.

bureil

tanquam'' indebitos , ícu

donationis gratuitz,

. ti;ulo follius

m

Qtij t«

- Ad confir, C. ant. N, conf. Difparitas

s t

eft , quia depofitarius antecedenter non

habuit dominium libri , adeóque illum

t d

gilteo

dare non poteft titulo donationis gra-

udtte

tuitz , nifi apparenter talis ,. cüm pemi.

ni res fua aliunde ab altero donari poffit,

um j

U

& confequenter reddendo librum necef-

r

farió impletjus aCtivumiipfius Pauli, quia

dat. rem alienam fuo dorhnino, econtra

gDaw.

in altero caíu habet dominium in illos

xoo. Petrus, ideóque poteft tituló dona.

a

dtut

tionis re ipfatalis eofdem dare Pauloità,

mmïmtö

ut fimul permaneat in Paulo jus prifti-

num creditoris fundatum in titulo mu-

"

f

tui, Ex hucufque didis

| ii

o

,

N

Con: *

T

y

&t

! ä?d&'ams de 7147? d pufitia.

-Conftat 1. Quód obligationi juftitize

"

389

commutativz fíatisfieri poffit per atum

4 aedit

snovti

folüm materialiter juftum , qui fcilicet

rc ipfa non procedit ex iatentione fol-

itiqii

yendi debitum juri activo alterius, quan«

iolo u

Conft

do folutio praftanda non cft ex bonis

propriis ipfius debitoris, fed folàm red-

ts l

denda eít resaliena füo domino, adeo.

latl

que depofitarius reddens füo -domino

fii b

rem depofitam fatisfacit fuo debito, tf

g pl

candem det ex intentione donandi, quia

ir ts

fcilicet hac redditione extinguitur totum

giipuus

jus dQivum alterius , utpote confiftens

wum t

pracisé in eo, ut rcs alicna legitimo do-

t

mino reddatut.

N

AT

-^ Conftat 2. Quó

d o:bligartioni iuüitiir;

cornmutativz-non fatisfiat per aütum

hd

folüm materialiter juftum, feu materia-

Mi

liter equalem juri adivo alterius, quan-

do folütio praftanda eft ex bonis fubje-

hET

&is dominio ipfius debitotis , ideóque

receffaria tunc fit intentio faltem impli-

QU&

cita folvendi debitum, & confequenter

L

ltem|

f; Petrus. tituló mutui debeat 100. ipfi

wfftí

Paulo, non fatisfacit füz obligationi ,f

i

eidem det 100. ex intentione donandi.

fllkü

Ratio hujus eft: quia'cüm hi roo. de-

L

«erminaté furmpti .non fint juri a&ivo i-

; li

fius creditoris debiti, nec creditor (tan-

- "tf

tionis

te dcþito, al:criqs fit iacapax dona

qqilibcl

gra-

li

AU fs

Difputatio g'll. p VL

46;

gratuitz , hinc debitor poterit eofdem

R

ln

(

ipfi creditori dare conftituendo in illo

j

1

jusnovum donatarii, & relinquendo jus

fC(lU;,

antiqui creditoris ad ex

u

tituló mutui,-

X

igcndbs aylios 100«

ch

|

lii

Conítat 3. Quó

d fimiliter-de juftitía

li ii

legali , & diftributiva difcurrendum fit,

adeóque fi civis ultroneé det aliquid ex

) doti

lo d

fuis bonis privatis xrario reipublice, ità

ut per hanc donationem gtatuitam no-

tl qut

lit fatisfacere fuo debito, tunc mianebit

Itr

OU

obligatus ad perfolvendum reli

quum dcf

bitum tit'qlö juü—itizg legalis.

Tltod.

y

ii

-ARTICULUS VL -

um

ln eidem debito ju[litie commu-

Qs

Aativa fatisferi poffit multiplici

i u

:

nrists

folutione adaquata,

; il

Rænot. I,l Quód hic n

;

[0]

hn

quz(ítio: an eidem debiro per mul.

n movcatü;nr 3»'90 ;

t

tiplicem folutionem adzquatam (atisfie-

*

j

ri poffit folàm in a&tu primo, ut quzli-

joni l

bet ex his feorfim confiderata fit de fe

1omn l

1 d

fufficiens ad implendarn totalem obliga-

tionem ju(titiz commutátivxz , nam a«

dino

liunde certum eft, quód(i debitórunius

jtorl

tantüm aurei det duos creditori fuo, runc

ao

qqilibcr etiam fe

clusó alteró adzquaté

r

G g.

Íuf&-

f

i

'4'6? - Tr;&ami de fure d juflitia.

jaingye

fu

fficiat ad extinguendum debitum unius

aurei, ideóque folüóm quazftio movetur,

l

repic

q a

an fadià fuppofitione; quod debitor fciat

v diobus

fe. non debere nifi unicum aureum, fed

nihilominus ex intentione bis folvendi

imptust

jutergit

iftud debitum., det duos aureos credi-

tori tanquam duas folutiones diftin&tas;

dens df

ol d

"

an inquam in tali caíu quzlibet folutio

pen p

unius aurei fit folutio adxquata, & tota-

lisin actu fecundo ità, ut non minüs u-

vim, «

alirduo,

na , quàm altera extinguat in a&u fe-

Pronot

cundo totum debitum faltem in eo ca-

fu, quando utraque folutio fimul com-

fdvendi d

slitr per

ponitur à debitorcità, ut non fit una po-

D

fterior altera,

r

. $91 Prenot. z. quód debitor unius autei ,

ttrpit

a lus

quem creditori folvere tenetur ex bonis

ropris, fit quidem obligatus, ut ex

d

duobus aureis à fe poffeffis det unum fuo

imhy

creditori , hec tamen obligatio non re-

QQt cu

fpiciat determinaté potiüs aureum À ,

ifinit o

Varo lj

uàm aureum B ;. quia licét quilibet ex

his feclusó alteró fit de fe fufficiens ad ex-

r pun

tinguendum debitum creditoris, nihilo-

Kp

B

minus debitor non obligatur potiüs da-

ré hunc, quàm illum, fed poteft profuo

t

beneplacito alterutrum cligere ad fol-

t[mm'

ld

vendum debitüm , hinc obligatio prz«

di&a folüm vagé, feu disjunctivé refpi-

- um

um

V p

ci'; »qurUmqu; aurgum prout neceffari

a

]

;

| Di/þutdïia.VII.,Artiir,' pic-

467

tl

ad extinguendum debitum, licét uttume

^

u

que reípiciat determinaté prout füfficien-

M

At ij

tem ad idem debitüm folvendum, ficut

ex duobüs oculis. neuter. determinaté

b

fumptus cít neceffarius ad videndum, ete

Itj i

fi uterque determinaté fümptus fit fuffi-

5 dfnis

ciens ad videndum , atque in hoc fenfü

It (b

T

intelligi debent , qui dicunt obligatio«

nem pradictam refpicere utrumque au-

Dj -

reum , etfíi

PT

individuo.

non rcfpiciat utrumque in .

TT

Prenot. 3,

Quàd pradi&a obligatio 592

ii

folvendi debit

um creditori tamdiu mo-

fu.

raliter perfeveret , quamdiu perfeverat

carentia gratuitz donationis, quz fete.

iratti,

ectotis

nct €x parte creditoris, & carentia con-

digaz íatisfa&ionis , tenens fe

ex parte

, U d

debitoris,

adeóque moralem períeveran.

hum

tiam hujus debiti minime conftituit utra,

fio m

que carentia, quarum alterutrá fablatá

g J

definit obligatio juftitie commutativa,

gt

Ratio hujus patet exinde, quia licét de.

Styadtte

bitor nunquam folverit aureum , adeó.

iil

que cx parte illius femper maneret ca.

Qf die

rentia condignz fatisfa&tionis; fi tamen

i orolut

creditor ultroneé condonaret debitum,

T (

tunc eó ipfo defineret obligatio folven-

diaureum , fimiliter licét creditor nun-

alio ?

i

quam. condonaret debitu

; adeóoque

€x patte illius femper maneret carentia

.cce[ïariä

gtatui«

—

,

Y

:

| 458 Tm&a;u: de fälreü 7ul?itïa;

. gratuitz condonationis , fi tamen debi.

jialam

g o

tor pratarct fatisfa&ionem condignam

; as

íolvendo. aureum fuo creditori, tunc

l

pofthac defineretobligatio debitoris, His

o

jm coni

pranotatis

3.

Dico t.

Non repugnat, ut eidem ob

tüca dei

l

igationi juftitie. commutativz fatisfiat

ue («

od

. snultiplici folutione adzquata, fi plures

Ífolutiones fimul ponantur ex intentione

nl t

folvendi idem debitum , ità Cardinalis

fito ts

tf decat

de Lugo Difp, r, dejure, & juftitia, plu-

réíque alii contra Card. Pallav. . Proba-

tireole

tur: fi enim debitor unius aürei ex in-

r dtir

tentione bis folvendi hoc . debitum daret

Mit, p

fimul duos aureos creditori , tunc quz-

stl a

libetex bis duabüs folutionibus confide-

od

zata defirueret in a&u fecundo moralem

4 d

perfeverantiam hujus debiti , fed hoc i-

i

o

;ergo. Min.patet, maj. probatur:

N

E

am perfeverantia moralis hujus debiti

ln &

formaliter conftituitur per carentiam

Qieteo

condignz farisfactionis, fed in cafu pr&-

hi i

di&o quxzlibet folutio unius aurei feor-

la

fim confiderata formaliter, & adzquaté

hi

defituit carentiám condignz fatisfactio-

i

nis; ergo. Maj. patet ex Num. pracee

r

denti, min, probatur : quzlibet folutio

Dit

feorfim confiderata eft perfe&té zqualis

itü

juri activo ipfius creditoris, feu fufficiens

ft affi-

n

ad tollendum dïbimm , D€c pote.

gnari

ber :

—

X

A

l

l

'D?]pütatig P. dl — '46,

N

gnati ullaratio, quare potiüs una,quàm

alteta for

m

dillm,"j::

Á

naliter tollat carentiam condi-:

t

gnz fatisfa&ionis; érgo.

onfir. t Tuncquzlibet folutio feot- 394

n

fim con(iderata extinguit adzquaté to-

Ve t

tum debitum unius aurei, quando utra. ;

que ícorfim confiderata falfificat hanc

h f p

Itj

propofitioner univerfalem negativam ,

nullà datur condigna (atísfa&io pro de-

C

bito unius aurei , fed utraque íeor(im

lia

i Is

con(iderata falfificat illam. negativam u-

TRV

hiverfalem; ergo. Maj. patet, quiatamt

diu datur moralis perfeverantia alicujus

Iu d

n

debiti, prout iftud conítituitur per ca-

Cotlide

rentiam condignz fatisfa&ionis , quam-

diu verificatur lixc negativa univerfalis,

Qd

r

nülla datur fatisfa&io condigna; maj.

i

[

autem probatür :: nam quzlibet ex his

u

folütionibus feorfitn confiderata forma.

hn

T

liter, & contradictorié opponitur predi-

&e negativz univer(ali; ergoquzlibetex

TO

his falfificat predi&am negativà univer-

a

falem,& confequenterinactu fecundo de.

T

fttuit moralem exi(tentiam ipfius debiti.

&iio-

- Confir, 2. à patitate, Quodfi etenim

ppat

duz formz fubftantiales totales (imul u-

v (oli

nirentur eidem parti materiz, qux pre

baqi

inftanti imrnediaté antecedenti crat fpo.

of

liata omni forma fübftantiali, tunc quz«

potc

a fümpta in aQu fe.

W

lfb?g ex his feor fi

E

: cun,dp

N

,

479

'Traägtu: de";/'urvc & pufitia;

P

cundo déftraeret carentiam ormnis forz

Hwaa, [

mz , & adaquaté fatisfaceret exigentiz .

ob

ipfius materie ergo fimiliter.

jrarioni

Dico 2, Repugnat, ut eidem debito

«t lol

.

397 (

atisfiat in a&tu fecundo per multiplicem

foluti

folutionem adxquatam fucceffivé pofi-

n di

tam , ità plerique contra Cardinalemde

Probatur: fi etenim debitor u«

, Din dl

Lugo.

(aitonl

nius aurei fucceffivé poneret duas folu-

gt

tiones adzquaras , tunc pofterior folutio

Conft

non deftrueret inactu fecundo moralem

EU

exiftentiam, feu perfeverantiam debitis

rditor

, ergo. Conf.patet: nam illafolutio non

redipl

fatisfacit in a&tu fecundo , qua debitum

locadta

moraliter exiftens non deftruit in a&tu

fecundo. Ant.autem probatur: ad hoc

b

at

ut folutio adequaté deftruat in aQtu. fe-

lr ddi

&undo debitum moraliter exiftens ne-

ceffario requiritur, ut debitum morali.

Mi

ter exiftat pro inítanti immediaté ante-

Diam,

qua

cedenti aualem folutionem , fed pro

inftanti antecedente pofteriorem folutio-

uj

nem non amplius moraliter exiftit de-

a

tin Y

bitum , utpote deftru&um per primam

[

folutionem adzquatam ,. & poftmodum

W

non reproductam ; ergo,

b

L

ia de-

. Confir. Repugnat, utentitas aliqt

[

ii

ftruatur in aCtu fecundo quó ad fuam

exi-

It

ftentiam phyficam, nifi pro inftanti iÁme-

tin

diaté antecedenti phyfi,c& exiftat, ade

óqs

!

[

yc

J

l

3ijputatio VIL . Artic. Vl«

A7Y

ïüqis [

vel fit pro eodem inftanri nondum de-

o

ftrücta, ayt reoroduda;. ergo fimiliter.

4

l

ó

Objic. 1. contta 1, . Repugnat,ut ob-

Itl

ligationi juftitie commutative fatisfiat

n

per folutionem indebitam , fed duplex

Mlity,

folutio adzquata quantümvis fimulta-

Vij

nea eft indebita ; ergo. . Maj. eí(t certas.

dehier

min, autem probatur; nam ex duabus -

Qs o

Íolutionibus adzquatis alterutra neccffa-

(rloltio

. rió debita non eft; ergo.

[

9

Y

. Confirm, Si duplex folutio adequat.

ib

quantumvis fimultanea effet debita; tunc

blobonyt

creditor poffet falvà juftitià fimul exige-

rátitm

.re duplicem folutionem adzquatam, fed

tl

hoc admitti nequit; ergo. — Min. patet,

allic

maj.probatur: nam illud, quod de

irum

d

cít, creditor exigere poteft falvàjuflitiàà — '

i

ts t

fuo debitore; ergo.

Per folutionem indez

od

Refp. D. maj.

kdufe t

bitam, tum quóà ad (ufficientiam, tum. ..

. quó ad neceffitatem extinguendi debi-

n, l p

tum, C, maj. folummodó indebitam quó ,

vololi

ul de

ad neceffitatem, N. maj. & fic diftindà

m

Amin. N. conf. Ratio diftinGionis eft :

igtum

quód duplex folutio adequata non fit

neceffaria ad extinguendum debitum ,

ideóque fimul utraque tituló neceffitatis

[ud

(aam et'

non requiratur ad extinguendum dcbi-

tum , quia tamen utraque füfficiens eft,

d if

& ptocedit ex intentione folvendi ideng

l adcö'qi

"B4

ebi-

N

1

b

4

rratbátus de jure iü]lïtia.v :

debitum, ideo füb hacratione utraque

E

dicitur-effe debita, imoó fpectata neceffi-

g obl

síonemm t

tate folvendi debitum nec quidem unica

folutio determinaté fumpta, íeu hecprze

j« !

alia eft neceffaria , üt often

g ob

tn€ro 391.

fum eft Nu.

g ad i

Ad con

fir. D. maj, Siuttaque f'olutiöf

ton Qb"gä

quantumvis fimultanea effet determina-

iuenqi

té neceffaria ad expungendum debiturm,

fiidi a

C. maj. fi utraque fit folüm (ufficiens ,

sitos i

N.maj. & conceísà.mià, N..conf;. Ra.

sl dy

i g

tio diftindtionis eft : quia creditor falvá

juftitià illud folum potelt exigere à fuo

qolgitio

*debitore , quod neceffarium cftad. ex.

(at20

tinguendum: debitum , ádeóque cüm

Vem fl

duplex folutio adzquata quantumvis (i-

aqn4

dndas

1rultaneanon fit neceffaria, hinc nequit

exigere d

uplicem folq;ioPgm- adaqua-

ii

*am.

EW

;9;. Objic, 2.. Non poteft débitor fatisía.

iib vati

- €ete obligationi juftitie/per illam folus

qud f

'tionem , ad, quam prxftándam non ob-

id ertin

ligatur, fed debitornon obligatur adprz-

totni

ftandam duplicem folutionem adequa-

.

tam; ergo.

Min. probatur: fi debitor

wf

:effet obligatus ad duplicem folutionem

[ UR

adzquatam , tunc eó ipío per unicam

t

D

folutionem adzquatam non fatisfaceret

1mny

fuz obligationi

:

B

»fed ho'c;r?pugna: in ter-

i

mims, crggs-

L

Con Ff ^

L

,

/

h'ul

DifutatioVH, AvticVI.

473

U

!

* Confir. Nam debitor unius aureitan.

du

t([.

Mi

tüm obligatur ad preftandam unicam fo-

i

lutionem adequatam ; ergo.

Á

" "Refp. D. maj. ad quam folutionem

ii

non obligatur nec quoad ípeciera , nec

quó ad individuum, C, maj. ad quam

Qu (j

n0n obligatur quó ad individuum, fecus

lo

áuter quoó ad fpéciem N. maj. & fic di-

um

ftindà min, N.conf. Ad probationem

n

minoris fimiliter D. maj, Si effet obliga-

W M

tus ad duplicem folutionem praecisé quó

ii

ht n

ad fpeciem , tunc non fatisfaceret fuz

obligationi per unicam folutionem adz-

tll e

quatam, C. maj, fi éffet obligatus ad du-

(ut m

plicem folutionem tum quóad fpeciem,

fsf -

tum quó 2d individuum, N; maj. & fic

Xttsuit

diftin&tà min. N.conf, Ratio diftin&io-

nügqm- :

niseft: quialicétdebitor non fir obliga.

tus ad duplicem folütionem adzquatarn

M

fub ratione individuali con(ideratam eó,

d

quód tcilicet unica folutio neceffaria fit

m

ad extinguendum debitum , poteft ni-

m

hiilominus efle obligatus ad duplicem fo-

lt

lutionern adequatam przcisé fub ratio:

jtbiot

ne fpecifica confidetatam., fcilicet inhoc

AMfonet

fenfu , quód utraque fit füfficiens, quade

a

tumvis folammodo alterutra fit neceffa.

qifact

ria ad extinguendum debitnm, imó ar-

;W u

gumenturm retorqueri pote(t, nam licét

debitor preftet unicam folutionem adz-

quatcam,

Con?.

æ:-a&atm de 7144"&' it?l!itizl

W

'«-374

uatam, hec tamen folutio determina-

ta , feu in individuo accepta, vi cujus

quia

licét

j p

datur aureus Á, non eít debita juri a-

&Aivo alterius eó , quód debitor po(fit

jgyoatat

fatisfaceredandoaureum B. Ad cpnür :

wnislc

hY

vendi

D. fimiliter ant, & N. coníeq.

598

Objic. 3. Qui fciens, .volénsq; pro

dc.-:

me atl

bito. unius aurei fimul dat fuo. credito-

js, n

ri duos aureos , neceffario alterutrum

foltiopo

aureum dat gratuitó , feu expura libera-

vatür eo

litate ,. fed hoc ipfo per alterutram fo-

f Ofkto

qrditots,

. lutionem non extinguitur in a&u fecun-

do idem debitum ;5 ergo, . Min. patet,

M Cor

quia per dationem gratuitam, quz fit ex

m

bonis propriis ipfius debitoris, non.po-

yuan,

teít fatisfieri obligationi juítitie come«

[.]:

mutativz, üt often(um eft Articulo prz-

A

cedenti.

Maj. autem probatur: quia

N

RY

d

hoc ipío , qu

debitor agnofcat fe fo-

hi d

]üm debere

ü

à

icum aureum füo credi-

dequ

tori,c

ó ipfo alt;r*utrum aurcum dat grae

quitoi

tuitó,

itod

äpfo quód unica folutio

100140)

«fit füfficiens ad extinguendam folutio-

ific

mem debiti, có ipfo folutio alterius au-

V.

rci eft füperflna; ergo.

t

u

Refp. D, maj. Nece

ffarib alterntrum

Til

aureum gratuitó dat ex intentione libé-

üllm

rali fubjectivé, Con, maj. ex intentione

(

l

fic di-

.libcxrali tcrfpinativä ; INegomaj, &

( u

min,

N

wm

ts

Difputatio VI1, Artic. VI.

475

fiin&à min. N. conf; Ratio diftinctionis ,

'þul) ïlI(ujus !

L Pa

quia licét debitor fciens fe non obligari

ad przítandam duplicem folutionem a-

l

dazquatam, catenüs agat liberaliter, qua-

!

tenüs fcilicet concipit voluntatem bis fol-

w.

vendi unum, idémque debitum , adeó-

äifq;pm&.

que alterutra folutio fit fübje&tivé libera-

Íip s

lis, nihilominüs tamen, quia utraque

É

uoe

folutio procedit ex hoc fine , ut extin-

guatur debitum, hinc utraq; e(t teminar.

t (o

tivé onero(a, utpote refpiciens debitum

t

creditoris.

P

lt p

Ad Gonfir. D. ant,

" Hot ipfo alt&üï,

yqie

tra cflet fuperflua precisé quo ad indi-

, 0 p

li? COf«

gentiam, feu neceífitatem effedtüs , ad

quem praítandum obligatur debitor ,

itlopre.

tranf, ant. quó ad efficaciam extinguen.

i qui

viet i.

di debitum, N. ant. & confeq, Ratio

hujus cít, quia licét alterutra folutio a«

n i

daquata poffit catenüs dici: fuperflua ,

voumdtge

quatenis füblatà altérutrà adhuc daretur

idem effe&us, ícilicet deftru&tio debiti ,

j Eluzio

non tamen alterutra eft füuperflua , quó

? t«

ad efficaciam ,. quía fcilicet non minüs

Mil

una, quàm alterutra defttuit in a&u fe-

cundo idem debitum , prout hzc om-

Ietumug

nia conftant à paritate duplicis caufz to«

jonc

talis producentis eundem effectum..

nrentos

Objic. 4. .Si debitum extingui poteft 399

tunc

per gnam folutionem adzquatam,

Iioa[ä

476 Tæ;däktü:dt ïureä-iïu]?ifi&;'-

jfiitione

jus a&ivum ipfius creditoris exigit tan-

,adupïum,

.£üm ubam folutionem, fed hoc ipfo al-

j, fot

ferutra folatio aon extinguit debitum in

pam xqm

a&a fecundo; ergo.

Maj. patet. -min,

probatur: namilla folutio non extinguit

j debit

m bt

debitum. in aGu fecundo, quzx extendit

fggitem

menfuraná debiti, fed alterutca folutio

excedit menturam debiti ,, Qàm debitutaà

(item 00

ità fe habet ad duas folutiones adzqua-

ya d

vàs, ficut fi

Al Cot

;

mplum fe habet ad dupiut?ïg

fuits d

ergo.

tditots

Con

fir. Ngä&ii,iudcx qidcr;ï debito ina

fligere fimul düàs paenas adequatas, quía

folvendan

licéc uttraque feorfim confiderata (it z«

ditor at

i diplia

Qualis deli&o ; nihilominüs collectivé

fumpta excedit menfüram ip(ius deli&tis

itaqu

ergo (imilitet. -

^

bt

* Refp. D. iaj

Y

Exigit tantüm unam (ó3

ij

jim q

lationem adzquátam in fentu exclufivo,

N.mai. in fentu pofitivo, C. maj.. & fie

poticu

diftin&tà min: N, confeq. Ad probatia-

dqur

nem tranfeat maj.' D. min. alterutra fo-.

0

lutio excedit men(aram debiti , fi utra.

Oi

Afot

(uc coalefceret in unam. folutionem ,

(1g

C. min. fecüs N. min. & confeq.. Ra.

Vuln

tio diftin&ionis e(t ,. quia licét una, ea-

p

démque folutio, quà debitor daret duos

dtmu

düny

aureos, excederet menfüram debiti, vi

eujus debet creditori unum aureum ,* a-

u

"haberet

hi

-dcögf;u'c in tali ca(ü dcbi-cum (é

-

L

, ad

N

Difputatio P"H. j Qrti:. VL^

U

t

ad folutionem, ficut fimplum fe habet

Tioal.

adduplum, contrarium tamen dicendum

It

lia a

eft, íi utraque folutio non coaleícat in

LT

unam ,quemadmodüm contingit, quan-

U

do debitor «habet expreffam intentio-

A t

nem bis folvendi idem debitum , tunc

t fl

fiquidem dantur duz folutiones inter fe

I oj

faltem moraliter diftind; quarumneu-

la

tra excedit. meníuaram debiti,

lpl

Ad Confirm. C, ant. N. confeq.

Di.

fpatitas eft, quód judex (e habeat inftar

t

creditoris, delinquens inftar debitoris ad

(Uts

folvendam poenam , ideóque ficut cre-

n t a

ditor unius aurei non habet jus exigen-

al

di duplicem folutionem adzquatam, et-

i dE!iQi',

fi utramque acceptare poffit, fi candem

M

debitor ultroneé przfítare velit, ità-fimi-

um (

liter judex non habet jus infligendi du«

j

plicem poenam. adequatam , etíi reus

poffit ultroncé per duplicem poenam a-

wfmi. &Ht

lp

dzquatam velle fatisfacere eidem deli«

ht

[975

; [itte

Objic. , contra 2. Ideó

knc'm poffgt 409

extingui-debitum per duplicem folutio-

g,

$M

nem adaxquatam fucceffivé pofitam, quia

, «

per folutionem antecedentem adzquaté

reduet

deftruitur ipfum debitum, nec poftmos

dum ampliüs reproducitur, fed hocnon

dbiti '

eum, !

obftat; ergo. Min, probatur, quamvis

Qc bitum jam fit antecedenter exti

n5aum,

ï'habf!:ä

poteít

478 À n;:&atg)s de ïäre& fuflitis.

i

o

poteft. nihilominüs debitor folutionern

j r

Íequentem dirigere. ad excinguenduns

iterató illud debitum,. fed hoc ipfo per

p pum

yel i

hanc folutionem iterum fatisfaceret ei-

dem debito, neque enim illa effet termi-

j lerit

nativé gratuita, quanturmvis fübje&tivé

t M

ecatu]

liberalis ; ergo.

&

onfir. -

3 paritate, licé

t pcö,catuin fe-

fubiacn

mel remiffum non ampliüs reviviícat ,

tsl

nihilominus potefít idem peccatum per

vonfe t

fübfequam poenitentiam iterum remitti ,

Qu pmo

«tia uf

& extingui, certum namque.eft, peccae

ta remifla iterum fübjici clavibus in con-

qmindd

feffione Sacramentali; ergo fimiliter.

peteren

Refp, Couc,maj. N. min. Ad pro-

qehenti i

bationem C, maj. D, min.

Íterato ex«

idtenit

tingueret idem debitum folüm in actu

tnio, i

primo , íeu radicaliter , Con. min. in

(bicu

a&u fecundo ,^ aüt formaliter , N, min.

df

& conf,

Ratio dittin&ionis eft, quia

ia

quantumvis debitor poíteriorem folutio-

At 000

nem dirigat in hunc finem , ut iterató.

hT
