€idem adioni ,. fed phyficé confentiens

,'W

':

»

non tc(i(tit adtioni illativz damni; ergo.

yil

il

D

]

A

5I4*8

T;aäarus de fure & Tuflitia;

. Qonfir.. À paritate in Phyficis: fic a-

it tlt

&io produ&tiva caloris non ctlet aque

qionerr

violenta , fiaqua non refifteret huic a-

Con

&ioni; ergo fimiliter.

( elt

Refp. D. maj. Requititur, ut a&io il-

d x

lativa damui fit violenta perfonz patien-

(übtrd

ti damnum fecundüm fe confideratas feu

ul i

independenter à jure refiftente huic a-

du t

&ioni N, maj, prout habenti jusadivum

«

t£efiftens huic

adioni, C.'máj. & fic D.

M

min, iN. conf,

; Ratio diftin&tionis eft :

fibtr

quia licét phyficé confentiens in aCtio-

poito |

nem illativam damni non patiatur vio-

Qlioner

lentiam oppofitam fuo a&ui voluntaris,

d

atitur tamen violentiam oppofitam fuo

quilid

juri adtivo , per quod eatenus 1efiftir a-

(ium, j

genti , quatenus agens ftante hoc jure

:

qug

qma

net obligatus, ne ponat actionem illa-

ROX

tivam damni, . adeóque irà adhuc conti-

fiet

U

"met tationem injuria.

fio, (

- rAdeonfir. C. ant. D. co

n"f..iuxtä datakm

Tibem,

i

' diüïn&ioncm-

,

^

tmod

48 Objic, ultimó, Saltem in eo caíü , in

V0

uo famulus fciret defiderare dominum ,

ut illi fübtrahat pecuniam, ea abítractio

*l

f

non effet injuria ftri&ta.; ergo. Ant.pro-

At

batur: quiahocipíoquod

dominus poffit

m

validé cedere jus fuum,

& re ipía defi-

d

1 A

M

Á

c;ct fubt:a&iox;crp pecuniz , €o

ipfo

Oj

.per

H

Y

Qlly

|

N

]

- Diputatia V, Artic. 11

m

549

:Mæ

per tale Qeüderium vult famulo füb

tra.

i

&ionem effe licitam, fed hocipío; ergo.

. Confirm. Nam hoc defiderium pof-

Id

fet effe motivum famulo ad fuübtrahen-

X t

das pecunias, & moraliter influere in

fubtra&ionem, fed voluntas domini mo«

hd

li

raliter influens in actionem illativam

At

damni tollit eidem racioncm injuriz $

V (c])

ergo.

L

Refp. D.ma

VITUR

. Si dominus defideraret

LT

fübtradionem pecunie pro fenfu com-

t

pofito juris prohibentis famulo fubtra-

&ionem, N. ant. pro fenfu divifo, C.

lu

Mpíig

ant. € N.conf, Ratio diftinctionis eft:

(s

quia licét dominus in co cafü cedat jus

fium, in quo defiderat fübtra&tionem

Y t

pecuniz non effe oppofitam juri füo ,

wl

u

contrarium tamen dicendum eft, fide-

fideret. fübtradtionem oppofitam juri

fuo, feu pro fenfü compofito juris pro-

fodth

hibentis famulo fubtra&tionem , quem-

admodum hanc defiderat, quando cupit,

i

ut occafione talis fubtra&ionis poffit pu-

jf

nire famulum,

(o

[*

.fac*" N, 441. probatum

f pe

' d confir, C. maj, D. min, Confenfus

s gl

moralitet influens in a&ionem illativane

wfa dtll-

damni tollit eidern rationem injüriz, fi

[

dominus efficaciter velit famulü non effe

lj

obligatum ad'omittendam hanc a&io-

ncm,

Mms

I

/

2

viatlatus de 2ure & fuffitia,

T

nem, C. min. fecns N, min. & conf. Ex

conient

hucufque di&is

d ícienti, & juridicé con-

vt mot

4

. Conftatr, quó

con[en[

' fentienti in a&ionem illativam damni

non poffit fieri injuria perhanca&tionem,

conlen

enitat

quia ícilicet fic confentiens non folüm

jtimé

affirrnativé , fed ctiam effe&tivé ceditjus

fuum , ut ex partc agentis tollatur ob-

datind

[ü &ot)

ligátio fundata in alterius jure adtivo pro-

« onil

rietatis, adeoque cüm repugnet, ut a-

*

conent

&io illa fit-injuria, quz non e(t oppo-

[citidt

fita juri alterius , feu obligationi jufti«

quátm

v5

tiz, hincrepugnat , ut juridicé confen-

pttuca

tienti fiatinjuria.

Ad hunc autem con-

fenfüm juridicam requiritur ex parte

«f il

124

confentientis legitima poteftas, & ex par-

te

entis acceptatio confensás, nam

lts

'aliàs folüm in a&u primo , non aue

N

pret

tem in a&u fecundo tollitur ex parte a«

. gentis obligatio juítitid,

Atque in hoc

DT

Tügtl

feníü intelligenda eft regula 26. jutis in

6. Scienti & confcntienti non fit inju-

T0 c0n

ria.

m

o . Conttàát z. quód fcienti fo

i m phyficé,

'he

non aürtem juridicé confentienti^poffit

, Q6

Q

fieri injuria proprietatis, Dupliciter au-

tem fieri poteft , ut confenfus in actio-

(l

nem illativam damni non fit juridicus ,

MU

tio

adeoque non tollat rationem injuriz ,

primo (cilicet ex defc&u potentia requi-

N

A

í

z

1ta

!

-

niþi:rdtia PIIl. drtic, l..

$fi

47

fite ad confenfum legitimum,eó, quod

confentienti defit vel libertas naturalis ,

ln

vel moralis, vel obítet lex irritans talcm

Ui

confenfum; nam in omnibus his cafibus

Á

£onfenfus ità fe haber, acfireipía non

Qt tl

exifteret, . Secundo, fiadfit potentiale-

T

[

gitimé confentienti, fed confen(us ten-

Mtr d

dat in actionem illativam damni pro fen-

Il

Íu compofito juris obligantis alterum

l ] DM'

ad omifhonem hujus actionis ità, ut

(

conféntiens nullatenüs cedat jus fuum ,

Q

licét id cedere poffit, aut fi ex parte fua

COUR

quidem cedat jus,, íed ceffio non-acce»

1D f

ptetur ab inferente damnum, tuncenim

pttt

actio illativa damni manct injufta, quia

Tfi.

hzc ab agente fic procedit, ut illa nul-

A

latenus pendeat à confeníu alterius. .

Y

Conftat 3. QuóodSimoniacus accipiens 4yr

"

pretium temporale pro rc fpirituali, &. '

d

ufurarius accipiens lucrum ultra fortem

j

mutui, quantumvis hec omnia ab alte-

m

ro confentiente offerantur, nihilominus.

V

[

eidem faciat injuriatn ftridé talem , i«

if

j

deoque obligetur ad re(titutionem, Se-

poft

cundo, quód judex laicus judicando Sa-

( qu

cerdotem licét volentem ,. &. confen-

tientem, uxor committens adulterium

Yi

dicls,

coníentiente maritoó, acceptans dona-

tionem fa&tarn ab ebrio , amente, aut

yit

ld

pu pi!lo res fuas

donante finé confenfu

[

tuto-

s

bi

155

rm&diï; de ?ür'e e ?u/ti,ltiq.

A

tutoris, o'c;idcns' alterum , quantümvis

volentem, imó rogantem ; item gravi-

)

bus minis extorquens pecuniam ab alte.

!

rio &c. faciat eidem injuriam ftrictam ,

l

quia fcilicet alterius confenfüs defe&tu li-

'lïRæn.J

bertatis náturalis, aut motalis, . vel ob

legern exttinfecam eft juridicé invalidus;

: quzlïl'l

f

Tertio., quod tubtrahens pecuniam al.

teri hanc fubtractionem defideranti , u£

aol

u t&a q

illum accufare, aut punire poffit, vel à-

liud damnurh inferens alteri, id pracisé

gt

p t

ideo defideranti , ut injuriam pati poffit

&c. committat rcipía ipjuriam , & obli-

jt o

wvl

getur ad reftitutionem, quia fcilicet al-

lnlüt

ter per.dcfiderium tale non cedit jus pro-

prietatis ad bona fortunz , aut famz,

DEU

-

licét id.cedere poffet, fi vellet.

Quar-

sst

tó, quód utens re alienà confentiente

K d

domino, fcd a&ioneindependente à tali

tet

coníeníu , quem vel ex ignorantia non

&i

oteft, velex malitia non vult accepta-

quani

re, faciat alteri injuriam, — Átque ex his

Xb Ut

atet, Chriftum Dominum, etfi volen-

dedhe

tem crucifigi , & Martyres licét defide-

ubl

rantes pati bonorum jatturam, tormene

dint

ta, cruciatüis &c. reipsà paffos fuiffe in-

W

Qd

juriam ütiä& talem,

iT

ti, |

tcun

QRTF

]

[

ll

bifpitatia VII, Artic. TIT,

$53

MUT

f |

JL.ARTICULUS IlL. -

u

Quenam cenfeatur. gravis inju-

l

.;

n

4

dtftün',

riA in bonis fbgan.e £

isl W& L

Raen. i, Quód hié non moveatur

Ib

4fà

Uf 4

. quaftio de gravitate injuriz folüm

formaliter acceptz, feu fpectata przcise

10f i

intentionc iüferéntis damnum, quia cer-

X

1

tum eft, quod rem levem fübducens al-

li

(

'«,

teri peccet moritaliter, fi judicio erroncó

Mivf

putet, fe graviter ledere jüs alterius ,

j lol

üt contingit , fi quis futtó fubtrahe-

dj d

ret vitrüm putans effe gemmam &c. ün-

jtpne

e folüm movetur quzítio de gravitaté

[mz,

injuriz materialiter íümpta , fen quznam

Quantitas ib bonis fortunz cenfeatür füf-

Qu

[

ficiens de fe ad peccatum mortale in ge-

Y u

nere furti 5 licét autem omn

[

'Theolo«

p

à

gi in eo conveniant, quód ill.

fit gravis

Ht

quantitas , quz tantum válorem conti-

li

ncet, utíiila uni, eidémque domino

[roMt

fübtraheretur, hic jure merito, íeu ra-

ii

tionabiliter effet iuvitus graviter, ni-

Qrrat

hilominus de hoc eodem manet contro-

if i*

verfia, quantus fcilicet debeat effe va-

lor alicujus rei, ut dominus proprieta-

tis rationabiliter poffit effe gravirer invi-

tus, & quidem przfcindendo ab aliis

circumf(tantiis (olüm peraccidensaugen-

W

l

m

tibus

i

9

Trallatus de fure c:- MEM.

tibus graviratem, vel ratione modi ac-

s

gnttis a

cipiendi, vel tali tempore. Pofthinc in di-

verías. penitus A À. abeunt fententias ,

i, m

licét potiffimüm ad duas claffes revoca-

«liüs C

ri po(fint ; igitur

Pranj

413

Przn, ?. Quód aliqui gravitatem ma-

APU

fiate 1.

teriz neutiquam relativé ad perfonam ,

cui damnum infertur, fed fimpliciter ,

Qp

& abíoluté ftatuendam ceníeant, ità, ut

g, d

cadem quantitas, quz fufficit ad confti-

gui, d

tuendum furtum mortale faüum pau-

ii lag

At foort

peri, etiam fufficiat refpedu divitis, licét

nulteriusia defendenda hac quantitate fint

t r

difcordes, Navarrus non exi(timat fuffi-

du at

cere dimidium Julium , id eft s. circiter

dutmam m

cruciferos noftrates. . Corduba valorem

t

, Leffius ,

ApA .

unius galline , five juliu

Medina, & Toletus duos Julios, Rébel-

x

lus, Valentia, aliíquetres Julios , Th.

vilt

Sanchez 4, Julios. — Efparza Giatinus ,

irits,

Haunoldus etiam refpe&u ditiffimi cen.

7u

fent (ufficere id, quod juxta variam Rc-

item

£ionum confuctudinem azquivalet mer-

BU

Atttüt

cedi diurnz alicujus operarii fortis infi-

m , 'aut ejusdern vidui diurno;, & qui-

Wal ün

dem fpediato tempore ordinario , quó

itii m

Ícilicet vi&ualia mediocri pretio obti-

T

nentur ; hinc obfervant , quódfi tem-

lts

pora fint difficiliora, adeóque crefcat per

t

»accidcnSprq:ium' víaüs diurni, tun

cta-

fl

j

N

men

-

| Di/ngtgtipt(lzx, 4rtic, V,

LE

B

men propterca non fit neceffaria major

Wmdj,

g

quantitas ad cofnittendum furtum mor-

tale, imó quód in talibus circumftantiis

Y

potiüs minor quantitas füfficeret.

. Pren.3. Quod alii econtra doceant 454

um

gravitatem rmateriz, nonà fola quan-

Betong,

titate rei fecundüm fe fpectatz , 1ed

WR

comparativé ad diverfum ftatum perífo-

It, ii

d coli.

nz, Íícu divitias éjüsdem , cui infertut

injuria , effe defumendam , binc Car-

"p

dinalis Lugo cenfét füfficere ad; pecca-

ts It

tum mortale in genere furti unum. au-

TP o

reum refpedtu Principis, 7. J'ulios refpe-

iil

&u alterius divitis 4. refpectu artificis ,

j duit

diurnam mercedem operariis dari foli-

r

tam reípe&u pauperis.

Thamburinus

[efus,

affiguat 20. aut ad füumum so. Julios re-

iï N.W'

Ípedu Principis , 1o. refpe&u alterius

in, Ti

valde opulenti, $. refpe&tu mediocriter

Cuftb,

divitis, unum, aut ad füummum duos

ilinics -

refpedu pauperis. Laym, centet , gta-

yind

vitatem defüumendam à vi&u diurno

rf

competente illi períonz , cui damnum

yi i

infertur,ideóque refpe&u Principis duos,

j qm:

vel ad füummum tres aureos, refpe&tu

TA

alteriüs valde divitis totidem florenos ,

p 0

reípe&u mediocriter divitis unum circi.

ii t

ter florenum /refípectu pauperís merce-

dem diurnamoperarii, de fe fufficere cen-

elatt

| t

fetad peccatum m-orra!c,cx quibus o

mni-

n

bus

N

5'55

trallatis de Pure e» fuflitia.

(wnft, 2

bus abunde patet , quanta fi fit R:ntcntxä-

gmam Á

rum diverfitas in &atucnda tateria re-

yriat;

quifita ad peccatum mortale in gcactc

ol

furti.; His prenotatis -

at

àrs

Dico 1. Ad cónftituendam gravemin-

chma j

juriam inbonis fortunz fufficit quantira$

€orrefpondens congruz ^ fuftentationi

udte D

fijUs 1

diurnz illius petfonz , cui damnum in-

fértur,

Probátur: nam illa quantitas

$s feuett

m indge

fufficit dé fe ad conftituendam gravem

tadiet

injuriam, feu peccatum mortale in ge.

nere furti , qu& tanta eft, üt dominus$

yeum

Q p

proptietatis rationabiliter pofüt effe'gta-

tum (idt

viter invitus de ja&ura ejusdem quanti-

Ma;. eft cer-

titm, &

tatis, fed hoc ipfo; ergo. -

t'a, min. probatur: nam quivis jure mc-

n,

rxto cenfetur cffe graviter invitus, fi die

i

h &i

integra catére debeat füftentatione con-

*eniente; ergo.

iij

densadi

Confïr. i, Namgravitas injuriein bo«

nis fortunz defumenda eft ex fine pri-

Jifp n

Pnatio, ad quem eadem bona funt ordi-

us Tro

fata vidclicet, ad fuítentandam vitam

&QeC

humanam, fed hoc ipfos ergo, , Maj.

L

tlj

thfrem

fatet, min. probatur: nam alteri tantum

áuferens , quanürum fufficxt ad fuftenta-

ftimo

tionem diurnam , graviter impedit ,

v N

quantum eft de fe , finem przditum ,

Q ts

licét alter per accidens non careat actua-

tj

li faftentatione, fed aliunde candem ha-

Vi

beat; ergo.

/Con-

i

M

"7

Pt

Confir, ». Si quis operario mercedem

ln

diurnam (íubtrahat, facit cidem gravem

lw

injuriam; ergo idem dicen

dum propor-

tionaliter erit de feliquis. . Conf, tenet à

N

A

paritate rationis;

Ant. probatur :: nam

(

(;

Levitici 19. habetur : non morabitur a-

TO

pud te merces mercenarii ufque mané ,

P

eujus ratio affignarur Deuteron. 24, ver.

i qunti

bis fequentibus : non ncgabis merce-

bt

dem indigentis , & paupctis fratris tui ,

nitirgs

five advenz , fed cádem die reddes ci

t ivl

pretium laboris fui ante folis occafum,

quia pauper e(t, & ex co fuftentat ani-

ld

11 uj

mam íuam, ne clamet contra te ad Do.

j d t

minum,

€rgo.

& rcputetur tibi in peccatum ;

j me

, (

Dico 2. Quantitas inferior vi&u diur- 4,6

R A?

BO, & quidem relaté ad perfonam , cui

fit injuria in bonis fortunz, non eft fuffi-

Qu

ciens ad peccatum niortale, ità Gormaz

Difp, 13. Se&t. 4. contra Efparza , alioí-

trit j

yatad

que, . Probatur: nam quantitas inferior il«

À um

la, quz correfpondert íuftenrationi diur-

nz alicujus operarii, non eft materia de

l Mä'

ii

fe fufficiens ad gravem injuriam refpectu

Aolente

ejusdem operarii; ergo fimiliter. . Anr,

eft communis Theologorum fententia;

impei

adidut.

quz inferiorem quantitatem refpe&tu o«

perarii negant de fe fufficere ad peecatum

t

pha

mortale, üt ex AA, urriufque claffis fuy

(

p/eriüs

X

-

4

!

Trállatis de «7ure"€' [?u]iitid.

$78

übict

periüs addu&is p

"

atet ,^ qui omnes opi«

-^

nionem Navarti , u

t minüs rigidam reji»

s morce

t o

ciunt. Conf.pro

batur:nam ideoquan-

tiras inferior vi&u diurno alicujus ope-

um qi

um Ut

ratii de (e non fufficitad graveminjuriam

ejusdem , quia fcilicet praícindendo ab

iligre

aliis circumf(tantiis quantitas minor non

tür, p

qurlüln

fufficit . ad juftam ,

eámque gravem in-

x

dignationem

talis operarii ; .

fed hoc i-

1 t

Confr,

fos ergo.

Maj patet: fi enim de fe fuf-

qucfetun

ficeret minor quantitas,

tunc fimiliter

dicendum effet , quód eadem fufficiat

fiblato cO

n v

uoquead

peccatum mortale refpcQtu e-

jusdem operarii , min.

autem conítat à

fum, qu

nerdett

pa

ritate rationis,

mrvidum

Confir. Ídeéo fo

la Via&m:a qu'anti.tatis

dentis vi&ui diuturno alicujus o«

g t

refpon

(nmm,,

petatii

(üufficit ad gravem injuriam ejus-

dem,

quia bona fortunz funt ordinata

(eto

Corfi

ad fuftentationem diurnam , & fola. ca.

fufícita

rentia hujus fuftentationis cenfetur gra-

ve damnum refpe&u operarii ; ergo fi»

fippofíti

militer cum proportione difcurrendum

Qutaet

elt circa álias períonas , fiam ftante hoc

i ptob

At dj

fundamento nequit dari difparitas, qua-

re jacura minor fuftentatione diurn

t i

non fufficiat ad gravem injuriam paupe-

X

W

x

.

ris, & tamen ]

a&ura minor fuftentatio-

f

ne diurna fuffigat ad g

"

&nn

/

*

ravem iniqïiam

divitis.

d

Qbjic

*

A

li

z.

D:[þutam VIi. Artic, 11l

$$9

nT,

- Objic. r. Quantitasinferior vidu dinr- 457

Nj

no mercenarii. füfficit ad graverm inju-

J "

| ICW

riam c;ufdcm $ eCrgo.

Ant. probatur :

nam fi quis fartori non. habenti nifi uni-

'tmmm

cam acum, eandem (übduceret, faceret

dl |

illi gravem injuriam, ficut omnes faten-

Dinort

tur, fed pretium acüs fublate non adz-

Bujtt

quat ru&entatlonem*dmmam e)u[dcm 9-

f hx

pificis ; ergo.

IT df

Confir, Si quis mercenario unicnm

V nl

cruciferum poflidenti furtó tolleret, quo

tm at

fublato cogeretur integrà die carere om-

t

ni vi&u, faceret eidem graviorem inju-

Tonfht i

riam, quàm alteri, cui tolleret integram

mcrcedcm diurnam, fi hic aliunde habr'-

Iu

ret vidum diurnum, ergo fi huic facit

It

gravem injuriam tollendo mercedem

Qu*

diurnam , id etiam dicendum eft in al-

£

D t

tero caíu.

At

Confir, 2. Furtum unius galling per f&

,;mrgrr

fufficit ad gravem injuriam ctiam facta

j

fuppofitione, quód fuo valore non ada-

mdnm

quetmercedem diurnam operarii; ergo,

[hurc hX

Ant.probatur: namjuxta $.16. inflit, de

rerum divifione , retinens gallmam al-

l, qu

; diut

terius, furtum facere intelligitur; ergo.

Conf. probatur: quia:hoc ipfo quódals

m p

ter furtum committat, conceditur im

ifent?

z

] ]n]llllii

eundem adio furti , fed talis a&io non

conccdxm: nifi pro grayi injuriaj ergo-

j

,Qus

li

60

ratatus de fare c jufitis

gl il

Confir. 3. Gallina per fe fufficit ad vi-

&um dinrnum alicujus operarii; ergo-

ii

gnc v

—^ Refp. D.ant. Sufficit per fe loquendo,

N. ant. Solüm per accidens ex ratione

jputut d

damni inde emergentis , aut lucri ceffan-

u ofti

tià fato

tis, C. ant, & N.conf, Ratio di(tindio-

nis eft: quia hoc ipfo, quód furtum u-

jutt d

jmó t

nius acüs (itgravisinjuria.folüm in iis cir-

árerüm

cumftantiis, in quibus fartor per talefur-

tum impeditur ab obtinendo lucro fuff-

g m

jc oníen

ciente ad füftentationem diurnam, fecus

auteminilloca(u, in quo pluresacus pof-

polgeu

fidet;ideóq; à lucro prediécto non impe-

f bonii

gilinz

ditur, eo ipfo fequitur, quód tale furtum

(hic.i

non fit pér fe.loquendo grave, fed folüm

gutm

per accidens, & quidem gravitate defum-

Y

praàlucro correfpondente füftentationi

d v

diurnz, proinde hujus jadtura non Qt per

ij d

fc grave damnum.

Ad confir. x. D; fimiliter ant. & N.conf.

pretioin

Ratio hujusconftat ex modó dicis.

( p

tefeda

.Ad confir. 3. C. ant, N, conf. unà cum

dtes d

fua probatione , nam in citato $.noa

itio,

dicitur , quód adio furti concedatur in

illum , qui alterius gallinam, &:/quidem

Cf

tinicam retincr,licét talis re ipfa furtum

ij

committat.:

lii

,« Ad confir, 3. D.ant. Sinominevi&üs

Wi

folim intelligatür cibus, tranf; ant. Si

ln

Aomine viás intelligantür omnia requi-

r

Y

Vaj

Ka

d

Di[putd;io VIH. Artic, lil

;61

Md

fita ad füftentationem diurnam, N,ant'".

i

& conf.; Ratio hujus eft: quod ifthic no-

tlj

mine vi&üs quotidiani non folüm intel-

Tum

ligatur cibus , & potus, fed etiam reli-

AC

l

qua omnia ad fuftentationem pertinen-

iil

i,

l

|

tia ratione veftitüs, habitationis , &c,

juxta legem 41. ff. de verb. fignificar.

miti

imo cüm pretium gallinarum fit penitus

Wtbl

diverfum ità,, ut alibi excedat, alibi non ^

ieoí

attingat rnercedem diurnam operarii, üc

Tun et

hic obfervat Cardinalis de Lugo, 'hinc

E

pro lege univer(àli gravis injuriz in fortu.

It

nz bonis

X amgr?ari non pgt;[t prctium'

S

sbforn

gallinz.

—

d olim

Objic, 2. Quantitas de fe fufficiensad

edtum.

grayem injuriam reípedu pauperi fuffi. :

4i'8 '

etutiott

cit etiam ad gravem injuríam rcfpedta

divitis; ergo. 'Ant. probatur: gravitas "

ltyt

injuriz defumenda cít ex ipía natura,feu

d

pretio intrinfeco rei,quaz alteri-aufertur,

fed pretium intrinfecum rei manet idem.

bidi

wfuricot

rcípeétu pauperis, & divitis, alioquin

divites deberent folvere panem Carioti

"T

reiac i

ptetio, quàm pauperes; ergo.

liqudea

Confir. 1. Divites, & pauperes habent

Á durut

idem jus proprietatis circa eandem quan-. :

titatem in bonis fortunz; ergo fi pauper

poteft alterum obligare graviter; ne (ibi .

yrt

p

invito tollat tantum pecuniz , quantüm

«orrefpondet diurna mereedi alicujuso- -

R

!

,mniamüï

, pera-

$62

'Tmmtusl de fure e jufritia.

| gom

pgrarii , hoc ipfüm diccnd'utp .crif dc di-

vite,

$

;

"[ ant,

«"Confirm. 3. Non minüs dive

$; qüäm

furpa

pauper jure merito poteft effe graviter

(ito g

invitus circa eandem quantitatem rei ;

tout Ql

ergofi pauperjure merito poteíteffe gra-

no, iil

viter ihvitus circa quantitatem corre-

Mu

ípondentem mercedi diurnz alicujus o-

toelti

perarii , idem dicendum erit de divite.

f g

- Refp. N.ant. ad probationem D. maj.

Ts ciur

gravitas injuriz defümenda eft ex natu-

Qoica

ra rci, feu pretio intrinfeco ejufdem pro-

fuend

ut füfficiente ad gravem, eámque juftam

Qonptt

indignationem alterius, cui invito res

eadém tollitur , C. maj, independenter

um

i u

ab hac fufficientia; N. maj, & fic D. min,

HINS

N.conf. Ratio di(tin&ionis eft : quod

o i

gravitas injuriz in bonis fortunz non fit

t

de(ümenda à quantitate rei fecundüm fe

j

ípeGtataz,fed prout de fc fufficientis adgra-

vem nj

vem, eamque juftam indignationem il-

ant jo

lius, cui damnum infertur, adeóque li-

«

ceét valor intrinfecus rei fit omnino idem

, Mtnt

tum apud pauperer, tum apud divitem

exiftentis, non tamen eádem res, cujus

B

d

ja&ura fufficit ad juftam , eámque gra-

vem indignationem pauperis, fufficit ad

m

. Wi

eandem refpe&tu divitis, üt ex corumu-

ni hominum feníu patet.

jl

Habent æqxj;lc

a

/

jus

MI

1

: bi[putï:tio VIL. Artic. IUIL.-

$6s

t

juscum zquali poteftate obligandi , N.

ant, cum inzquali poteftate obligandi,

lttin

C.ant. & N.conf,. Ratio hujus eft: quia

A r

ficut pauper non poteft pro füo benepla- .

litty.

cito graviter obligare alterum, ne fibi

tollat quantitatetn minorem vidu diur-

rcMcg

pf

no, ità fimiliter de divite dicendüm eft,

dltii

Ad confir, 2. D. ant. Poteftjure meri-

^ d

to effe graviter invitus pér feloquendo,

tDod

IN.ant. per accidens, feu rationc alte.

LLf

rius circumftantie ,. C. ant, &uN. conf.

Y

il

. 'Objic. 3. Si quantitasgravisinjuriz de- 49

]

fumenda eflet relaté ad perfonam , & .

€ompetentem illi fuftentationem diüur-

TT

eRdentt

nam ,íequeretur , quod quanritas fuffi-

D. mit,

ciens ad £ravem injurjam re(pedu opi-

u

ficis non effet (ufficiens re(pe&tu alterius

*

UI

utpotc ditioris, fed hoc eft abfurdum .

3

€rgo.

um

Con

1iup

fir. 1, Sequeretur,; quód ad gx;a; :

vem injuriam illatam Principi vix fuffi-

TT

;d:äquf/i-

ciant 10, aurei, fed hoc admitti nequit;

ii

ergo. Min.eftcerta, namüt hic Laym,

obíervat , eftcommunis hominum per-

ii

s a

fuafio, valorem, qui duos aurcos excedit;

non efíe modicum adcó, ut vix poren-

qug

ia

tiffimusaliquis reperiatur, qui tantz pe-

cuniz jacturam graviter non ferat, imó

Cotum

plerique unum aureum fufficere pütant,

maj.autem probatur ; nam Princi

pesía-

T.

DZ

l'i

. .pius

-

;

$64

'Trafþlatüls de 7.u'n,t;$' fuftitia.

j ltbCii,'

pius totidem , imó plures aurcos infi-

munt in fuam füftentationem ; ergo.

fincipi

.Confir, 2. Nam fuftentatio compe-

d

tens Principi defüumenda cft à divitiis c-

4

Jdoeus.

jufde

m,

Adcol

ius

tatio C00

- Refp. D. maj. Si effet inferior alter

mercede, aut füftentatione diurna ,. C.

nedii

maj. fecus N. maj. & ficD. min. N. conf,

f ia

Ratio diftin&ionis eft : quoód quantitas

t rtgins

de (e fufficiens ad gravem injuriam fit

fntrendür

defümenda à mercedc diurna, vel fuften.

Conft

infertur, non

tationeillius, cuidamnu

i g

autemàminori, aut majoriopulentia c-

tunz del

juídem, ideóque fi utrique opifici com-

Q illisy

petat cadem merces fuftentationis diur-

tbonisio

nz, tunc eadem quantiras füfficeret re-

bqiti j

ípe&u ,utriufquc ad gravem injuriam ;

trits,

licéc unus re ipíà fit ctíam dlïplö ditipr

1

dio, qui

altero.

lentito

Ad confir. 1

. N. maj. ad cjus þrobat.

ter af

D.ant. infuümunttotidem, imo pluresau-

tütà di

zeostanquam neceffarios ad competenté

quáem

fuftentationem, N. ant. ad delicias ultra

AütCote

competentem fuüftentationem , C. ant.

toueri

& N.conf. namplerique fentiunt etiam

i Thtg

aureum fufficere ad competentem fuften-

tit d

tationem diurnam Principis , imó Gor-

Ti

maz unicum ícutum affignat (cilicet pro

T

illis regionibns, in quibus unus fulius

A. ,

fufficit ad tuftentationem alicujus opera-

It

r

!

(

]

Difputatio VIU,. Artic. 11

$65

hbj

rii plebeji, cujus rationem dat eó, quód

t

l mPc,

Principi füfficere debeart , (i decies plus

li,

ad (uam füftentationem adhibeat

plebejus.

squam

trit

Ad confir, 2,N-ant. Nam ficut fuften-

tatio competens opifici non eft defu-

li,

Pl

menda à divitiis, aut egeftate ejufdem ,

fed à conditione ftatüs , & coní(uetudi-

Quits

ne regionis , ità fimiliter de Principe di-

tün (

M ufen.

Ícurrendum eft. — Ex hucufque di&is

Conftat 1. quód quántitas de fe fuffi.

M

460

at

&iens ad gravem injuriam in bonis for-

fii (

tunz deíürmenda fit à fuftentatione diur-

na illíus perfonz , cui damnum infertur

Yi

(

in bonis fortunz, có quód perfeloquen-

do quivis jure merito poffit effe graviter

m

invitus , ne fibi tantum fubtráhatur ab

1

u

alio, quantum ad competentem illi fa-

ftentationem diürnam fufficit; hujusau-

ppit

tem füftentationis quantitas non defumi-

jf

tur à divitiis, fed à eonditione ftatüs, &

yytti

quidem regulariter à mercede diurna ,

fuult

aut correfpondente huic ftipendio. Ra-

( h

tio ulterior exinde defümitur, quód om-

n tl

nl

nes Theologi fateantur, mercedem diur-

nam alicujus operarii fortis infimz, cífe

g Go

materiam de fe füfficientem ad peccatum

lictt

nortale, fi

js ei hanc mercedemm tol-

J ]Ulm

leret, ut ex fcfiptura colligitur, ideóque

"

Vfixynilit.cr dicendu

m, quód cuilibet alteri

Nn3

fiat

Dl

$66

Trallatus de 7!):&6* 7u17itï).

gmec

fiat gravis injuria per fe loquendo , (iei-

Es

gt

dem furtó tollatur quantitas requifita ad

iftentat

fuftentationem diurnam. . Quódfi inter-

Conii

dum hazcquantitas non (ufficeret,id con-

qias t

tingeret per accidens ob peculiares cir-

vemitj

cumftantias loci , temporis,. perfona-

fimnar t

ruüm, aut qualitate rci , üt ampliu

S (di-*

quà (d

cetur Art. fequenti.

-

t

61

Conftat 2. quod

per fe loquendo, feu

yfme

feclufis aliis.circumftantiis quantitas mi-

il i

not fuftentatione diurhá non fufficiat ad

titere

gravem injuriam in bonis fortunz €ó ;

fie u

quód.per íc loquendo non poffit aliquis

dintt ]

jure/ merito.efle graviter invitus de ja-

tidtt j

&ura quantitatis minoris , nam aliàs id

tittt, |

ipfum pra cateris agnofcerent Theolo-

at

i, qui tàámen univerfaliter exceptó u-

detetmn

nó, alteróve.nimium rigido , negánt ,

qiac

quód ja&ura minor mercede diurna alí-

peuni

cujus operarii fufficiat ad gravem injuri-

demat

ame'uídem,etfi per accidens fufficere po-

ffet ob peculiares circumftantias. - Atque

tij &

(ivts in

hinc deducitur , quód pariformiter ad

gravem injuríam refpectu perfona alterius

ii

p

non (üfficiat minor quantitas füftentatioe

ne diurná, debitá cidem ratione ftatüs,

qui

Wtf

& loci competentis có; quód nulla pot-

fit affignari difparitas, qyare opcerarius

;

Mn

plebejus. nor poffit jure

erito efle gra-

rem

li

viter invitus circa jadturam mino

fuà

]

]

Di(pgttatü Vill, 4riic. H

$67 .

(uà mercede diurna, & nobilis poffit effe .

Muüti:

graviter invitus de ja&ura majore ipfius

ul

füftentatione diurna,

í

UT

Ts

Conftat 3. quód una, eadémque quan- 467

ln

titas tanquam . per fe neceffaria ad gra-

, p

vem injuriam non poffit uniyerf(aliter af-

fignari refpectu omnium perfonarum ,

Dl

quia fcilicet una ,. eadémque quantitas

per íc non fuüfficit refpe&u cujuslibet ad

df

J tj

juftam, eámque gravem indignationem,

ideóq; ultimó recurrendum eft ad quan-

tl

TU 0

titatem competentem fu(tentationi diur-

nz juxta ftatum , .& regionis confuetu-

[l

Ua

dinem, licét enim aliqui diverfamm quan-

titacem pro diver(itate períonarum ad-

disid

[heolo

mictant, hzctamen diverfitas non bene

affignatur in. moneta , nifi quis refpiciat

&t

w

determinatam 'urbem, aut provinciam,

quia certum eft, quód eadem quantitas

üumd

ii

pecuniz alibi füperet, alibi veró nec qui-

dem attingat mercedem diurnam opera-

if

j d

rii, & poffidens mille aureos cenfeatür

dives in nna, fecusin alia provincia, fci-

at

niieti

licet juxta diverfamn auri ,. & argenti co-

piam, vel penuriam ; üt autem prazdi-

j

s at

&a quantitás competens fuftentationi di-

urnz faciliüs definiti poffit in praxi, ideó

ylup'

Gormaz citatus cum Donacina, Beginal-

opetit

do, Diana, alií(que affignat 4. claffes ho-

minum, quorum prima Principes, & No.

n

D

- bliles

Nn?

|

$68

Trallatus defurt c juflitia,

u) ldfl

biles majores, altera.minorces, tertia ci-

ves, quàárta plebem infimam continet ,

]oüäblhl

fioscon

et(i (peculativé loqucndo re ipía inter

tofdem cives quó ad diverfitatem ams,

oulent

commercii fit magná diverfitas, quia ta-

jm ho

( diz

men his non ob(tantibus regulariter lo-

quendo zqualiter vivunt, & idipfum po-

lls

liticis lcglbus üfdem. Pcauntut, ideo fuf-

Nj

ficitin:praxi . ut furtum five uni , five

li rqut

alteri factum e)u(dcm ratioriis )udlcctur.

Mácit d

itmpa

l furto!

ARTICULUS IV

rim &

Refolountur que[liones particu-

[s mypor

dares circa gravitatem injurie um

i, It

bonis fortune ?

TET

d

463

Uær. 1. Àn, &quando fuürtum filu ex

Qu

bonis parentum cenfeatur effc gra-

ia

r

vis mlurla

[

?

Refp.' Certum imprimis

tegt

effe , quód filit per furta poffint paren-

UH

tibus facere gravem injuriam , üt habe-

tequiat

tut Proverb. 28. Qui (übtrahit aliquid à

TO Cyt

patre fuo, & à matre , & dicit hoc non

m 4

e(fe peccatum , particeps homicidz eft,

a

BU

Id tamen tefte Lugone Difp. 16. omnes

luv

Theologi fatentur, majorem quantita-

DN

tem per fe loquendo effe neceflariam ad

; ts [p(

furturn mortale filii quam extranei, qüia

tltatcm

fcilicet bona fünt minüs aliena, & paréns

)

l

m

quó

|

Diputatio VII. Artic. YV.

$69

[

quó ad fübftantiam rei acceptz eft ra-

i.

tionabiliter minüs invitus, prafertim fi

Wt

filiuscommixtat furtum in eículentis, aut

ttmm

poculentis , vel fublatas pecunias ad u-

] qühu.

fum honeftum applicet.&c. ideóque ni-

il

fi aliz circumftantie accedant, cenfet

funy

Platelius parte 3. Synopfis Theologicae

il d

Num.,779. ad grave furtum factum à fi-

li, (f

lio requiri duplum illius quantitatis, quae

dceo,

fufficit ad fürtum mortale extranei. Hzc

I

|

[

eadcm proportionaliter intelligenda funt

1

de furto coningum, imó cüm inter.ma-

ritum, & uxorem detur identitas mora-

ii

lis major., quàm inter parenter, & fi-

T

lium , hinc Rebellus putatrequiri dupló

plus ad furtum mortale con

jugis, quäm.

Glii .

Viet

uüzr.2. Qjando furtumcommiffum 464

i

à famulis, aut ancillis cenfcatur contine-

It

re gravem injuriam?

Refp. quódjuxta

T

communem Theologorum fententiam

j

requiratur' major quantitas, quàm adfur«

juil

tum extranei, minor tamen füfficiat ,

W

quàm ad furtum filii.

Ratio eft: quód

l,

domiínus rationabiliter fit magis invitus,

Qms

/fi füretur famulus; quàm filius, & minüs

anttt

invitus, fi famulus furetur, quàm extra-

od

neus fpe&tando fcilicet rei fublatze quan-

(

titatem, prafertim veró circa efculenta,

T

& rationem ulteriorem *

& ?o,'cu!c'n/ta. -

/

ali- à

u

h

1

!

576

xvattatus defure & Puflitia, -

aliqui defignant eó ,. quód fpectata hü-

" «tin

mana fragilitate vix poffint famuli res

g fürtu

P

i N

domefticas adminiftrare ,. quin (ubinde

aliquid furtivé decerpant, 1deóque do-

eofnoni

minus effet nimium rigidus, fiillos zqué

ao

Cz-

adíftringi vellet, quàm extrancos.

m d

terüm adverrendum, quód ad excufan.

i

tf4ncus

dum furtum famuli, aut ancillz non fuf-

ficiat prztextus, vi cujus dicunt fe plus

D"'Pa ;' k

laborare fuo domino, quàm zítimetur

ue Md

flipendium , eó quód per Innocentium

fs pum

II. damnata fit fequeris propofitio 37. fa-

jj f

muli, & famule domeftice poflunt oce

tum f

culté füis heris fübtrahere ad compen-

quiti

fandam operam füam , quam majorem

guptt,

7 judicant falarió , quod accipiunt : quz

Quemino

propofitio meritó damnata eft, eó quód

(t0, Q

. aliàs fequeretur , poóffe famulos finitra

d j

a'ftimatione füorum obíequiorum có ad.

de f

.duci , ut paífim impuné etiam duplum

tiquea

fui ftipendii tollant ; & aliunde jus cer-

ad fu.

tutn domini prxvaleat juri dubio famu-

ti a

li, quod iptum à fortiori dicendum eft,

fü, .

quando antecedenter inter dominum,&

&ndem

.famulum fpeciali contra&ü conventum

Quat

eft de quantitate ftipendii,

CT

460j

Quzr. 3. quiddicendum

de furto ali&ü-

Cyign

jusReligiofi ex rebus füiMonafterii? R efp.

Cid'cmqu

quód fimiliter juxta commaniorem fen-

Qu

itas ad

gcfntiam rcquitatug major quant

,pecca-

^ Ob

l

DifputatioVIII. Artit. W, -

$71

" li

peccatü mortale in genere juftitiz , quàm

ETA

ad fürtum alicujus extranei. . Ratio eft :

I

Miv

quód Religio(us re ipfa (it pars ejutdem

