& tenetur pretium zquivalens reítituere

tq

lil

debitori, imo detradtis expen(is compu.

. tare debetad fortem, feu füummam princi-

s

d

alem, quidquid emolumenti ex pigno.

re fructifero percipere neglexerit. 4. Te-

Q

ilig

netur reítituere pigous, aut hypothecam

debitori, folventi fortem integram , neq;

li

enim fufficit folutio , que integra non.

Wi

g

,eft, & ideo,fi hzreditate, teítamento ,

venditione, aut alio contra&tu pignus vel

t

Y

hypotheca ad plures creditores deveniat,

& unus ex his penes fe illud retineat, non

tiüri

dito

poteft illud reftituere debitori, quantum-

vis partem fibi debitam acceperit , fed

tb

tenc-

li

Difputatio I, . Artic, V,

1j7

ht

tenetur illud affignare reliquis, quibus

t

nondum eít íatísfatdtum , imó cuilibet

f

creditori pígnus pro uno debito obli-

Ontrdien.

gatum, Hoc perfoluto poffe retinere pro

Ptl

alio debito necdum foluto complures

. QUödüVg.

affirmant.

nf d

Quzr, , Anpactumlegis commifforiz

140

D

adjectum pignori aut hypothecz fit lici-

Iitíont.

tum, ità ut debitor perdat rem oppigno-

Dotefere

ratam, aut hypothecatam , nifi tempore

u

ftatuto folvat creditorem ?

Relp. nega-

um d

tivé cum communi & certa fentenria, üt

rimo d

€x utroque jure Canonico , & civili habe-

j aot f

tur cap. fignificante de pignore & lib. 3.

0 CODfE

Cod. de pactis pignorum.

Ratio eft :

Ye furti

quód pignus plerumque majoris fit valo-

Allituere

ris, quàm debitum , adeóque cüm ío.

s ompl.

làm illud conferatur ad fecuritatem debi.

niti

ti feu fortis , ideó recipitur vihujus pa-

erp.

Qi aliquid ultra fortem mutuó datam, &

ul

confequenter commitreretur ufura, quz

JOthactn.

ilicita eft, His tamen non obfítantibus

, t

licitum eít pactum aliud , vi cujus ftatui-

[2 of

tur, ut creditor obrineat dominium pi-

Tento ,

gnoris aut hypothece, fi tempore flatuto

debitor non fatisfaciat, fic ramen, ut pig-

nis vd

veni

nore xítimato refiduum pretium refudda.

.

zi 1

tur debitori ; imo j

us iftud competit cre-

n

ditori, uc fa&ta monitione, & exípecta-

lt d l

tó biennió pofIit vendere, aut tetinere pi-

u

gnus

t;$

Tradlatus de furt & fuffitin;

v

hum

nus refundendo reliquum pretii, — Alii

Ó

« Ti

exittimant, füfficere trinam monitionem

TA

abfíque eo, quód exípe&etur biennium.,

T

fed hocjuxta recepram locorum confue-

Jiokom

tudinem definiendum erit, de quo Dica-

eycedan

ftillo citatus.

N

f41

Quzr, 6. An licitum fit pa&tum Anti-

Qu

chre(eos adje&dum pignori aut hypothe-

ab

cx ità, ut creditor poffit uti. aut frui re

eum t

[*

ienorata ad fecuritatem debiti. donec

debitor latisfaciat, non computatis fru.

frmum

&ibus interim perceptis , fed fortem in-

ao

m

tegram mutuó datam perfolvat ? Kefp.

honidu

negarivé cum certa Theologorum fenten-

tía, Ratio eft: quód ejusmodi pactum.

r

(l

ariformiter fit re ip(a ufurarium eó,quód

&il

ultra fortem mutuó datam aliquid reci.

DOA

piatur pret

io zftimabileà debitore ritulo

Q

mutui , ideóque Cap. r.

& 2. de ufuris

& ideó

Id

a&um iftud exprefsé prohibetur,

donyi

creditor obligatur perceptum emolumen«

tihi ]

tum computare in fortem, & hac integré

recuperará reftituere pignus aut hypothe-

M p

at

cam ipíi domino , etíi defalcare poffit ex-

penfas

fa&tas interea ad percipiendos fru.

t (

étus.

Hinc tameo advertendum eft, in-

t

Tay

telligendum id effe depa&o Antichrefeos

ftri&té (umpto, quando fcilicet tituló mu-

füO, 1

tui quis percipit frn&tum rei oppignora-

Em

tz ultrafortem principalem,

quódíi enim

Cf

»tale

li

Di]putatio W. . Artic, V.

159

i, A

tale pactum intercedat ex alio jufto titulo,

"'tfontm

fcilicet ratione lucri ceffantis , quod cre-

titim,

ditor alioquin ex fumma alteri mutuó da-

Tüt .

ta colligere potuiffet, tunc pactum hoc

d ul

illicicum non erit, fi fru&us percepti non

excedant pretium lucri ceffantis,

um hn

Neque obftat :. Quód jure civili pa-

143

! ypot

&um Antichrefios cenfeatur licitum , ut

autfnis

habetur lib. 14. Cod. de ufuris.

Contra

Yi drntt

enim eít: quód padtum iítud tanquam u-

ii r

furarium prohibeaturjureCanonico,quod

r

praponderat juri Civili, ídq; in his aliísq;

0 Ms

corrigit. Neque 2, Quód etiam jus Ca-

m

nonicum videatur approbare pactum An-

! a,

tichrefeos , nam juxta Cap. r, de ufüris,

t quid

Clericus licité percipit fru&tus füi bene.

jd recis

ficii À laico iniqué poffeffi, & fibi pro

yeduilo

mutuo obligati, & juxta Cap. conquaítus

d r

Cod. tit. Dominus fundi licité percipit

li i ilt)

fru&usrei oppignoratz à vafallo ejusdem

yolume

domino , & juxta Cap. Salubriter: ma-

Ti

ritus licité percipit fru&us rei oppigno-

ratz pro dote ità, ut predidti non tene-

y othe

t et.

antur fru&us perceptos computare in for-

Iosfrü.

tem, QContra enimeít: quód hlc nonin.

diiy

tercedat pactum Antichrefeos , nam Cle.

yeltot

ricus percipit fru&us ex beneficio re ipía

fao, quantumvis à laico iniqué poffeffo,

jo m

gt

& pariter dominus fundi fruitur re fua

oratio.

fie?

confqlidatä per ipforum oppign

[ '

nem,

!

-

Di

'160"

Trallatus de jure cr Zuflitia.

jbe

nem , qua darante vafallus viciffim de-

obligatur ab onere fundi,

Ín ultimo

nX

i cormm

cafu folüm agitur de fru&ibus perci-

iendis in füpplementum dotis füfficien-

,»z(fw t (

tis.. Neque 5, Quód fru&tus cofnputari

síoni

To.:

poffint ultrafortem ratione moleftiz,quz

qu n

habetur in iis colligendis , & ipfa forte

folüm fücceffivé recuperanda.

Contra

vitup

eumd

enim eft , quód creditor fibimet ipfi im-

utare debeat , fi tale pignus acceptave-

andd

Jinei

rità debitore, Neque 4. Quód paffim.

fiat, ut creditores fruantur bonis à Prin-

qunio

tOR

cipe oppignoratis, donec fructibus non

computatis integ

ram fümmam reftituat.

fervit

Contra enim eft:

quód iftud re ipía effet

TO

illicitum , fi creditores bona acciperent

dipiti

deris.

in pignus, licitum econtra, fi illa pecu-

nia, quam aliqui mutuam dediffent Prin-

t

cipi, emant bona cum pa&to reftitutio-

Ym

nis, feu revenditionis ad arbitrium Prin-

tirh

cipis, tunc enim fru&us ex bonis tan-

autli

uam re fua licité percipient , ut pleri-

Wsj

frità

que Theologi obíervant.

&lin

ARTICULUS ULTIMUS.

Uhy

De Servitute &Poffeffione.

N

Laj

Uzr. r, Quid(itServitus? Refp.Ser-

mixtar

143 O

vitutem genericé ( neque enim hic

tity,

À

pta.m.

agitur de mancipatu ) camque fum

acuv

n

li

Difputatio , — Artic, ult.

161

n d

aQivé bené definiri , quód (it jus inre a-^

luling

liena, ut in hac aliquid fiat, aut non fiat

i g.

Ott lden,

ad.commodum alterius, ideóque fervitus

patlivé fumpta eft obligatio predi&ta cor-

lt u

refpondens fervituti a&ivx , ità Mol,

molefüæ,quæ

Tra&.2.Difp.1r. In hac definitionc di-

Vi

. n

citur primó: jusin re, quia fcilicet fer-

vitus paffiva adhzret rei alienz , ut, licét

net ipíin

itptaY

eadem ad alium dominum. tranfeat, fe-

cum deferat füam obligationem. Dicitur

T

Qrisa n

2. inre aliena, nam res propria ftridé lo-

quendo nemíni fervit, üthabetur lib. inre

nAbus n

7 reliut

communi ff. de fervitutibus pred. adeóq;-

fervitus refpicitperíonam diftin&am à do.

eipí lt

mino proprietatis,

Dicitur 53, ut in illa

riptrtnt

aliquid fiat, aut non fiat ad: commodum.

il pect

alterius , quia fervitus non folüm refpi-

fimDri

cit actum, fed etiam omifífionem actüs.

velituio

Hujusmodi eft oblipatio non adificandi al-

m r

tius fuam domum, ne alteri profpectum,

bonis t

autlucem impediat. Hinc dicitur, quód

T p

ufus juris , ufüsfru&us & habitatio, inter

fervitutes numerentur , quod ipfum Pal.

de fundo , & Emphyteufi afferit, fed Hau-

WUS

noldus, aliíque contrarium fentiunt.

It

- Quar. 2. Quotuplex eftfervitus. Refp, 144.

Eandem dividi in realem, per(onalem,&

t

.enim

mixtam, Realis dicitur, quaunares fabji-

citur alteri, ut prefidium A debeatprafta-

(um

t

;

refervitutem przfidio B, Perfonalis dici-

;*va

/

tur,

p

3162

Tratlatus de jute & Tuffitia.

l»'&cx 2N'

tur , qua ipfa perfona fubjicitur, ut fi

t

mancipium Petri teneatur certa obfíequia

txítare Paulo, Mixta, qua res perfonz

iC

gj

fervire cenetur.

Dividitur autem fervi-

forurt

tus réalis in rufticam & urbanam, fic di-

&a à prafidio, cui fervitus debetur, Di-

impc&!a

ya d

citur autem prafidium,quod folius habita-

I

tionis aut recreationis causà ere&um eft,

tis

q

uantumvis illud fit extra urbem. Rufti-

cum econtra

dicitur , quod ad alium ft-

vt

t b

nem, & quidem przcipué ad ceconomiam

rufticam ere&tum eft, üt horrea, ftabula,

ii

jre.

&c. Ad fervitutem rufticam, eàmque a«

&ivam pertinet jus itineris, viz, actüs

qener

'

fsf

ducendi pecoris ,

hauriendz aquz,co-

uendi calcem, fodiendi arenam &c.

Ad

um at

t

fervitutem urbanam,eámque a&tivam per-

tinet jus altiüs zdificandi , derivandi ftil-

bt

licidium ad aream alienam, immittendi li-

&u;

gnum alterius p

arieti, qux omnia 2, &

d

feni

3. tit, ff. de fervitutibus fusé exponuntur,

ütraque ulteriüs dividitur in tempora-

simi

anod

neam, quz ftatuto tempore finitur, &per-

(te

petuam, qu& terminum prafixum non,

habet.

Qul

Quxr. 3. quomodo obt

ineatur, & ex-

yud

34j

tinguatur fervitus ?

Refp. Servitutem.

D

activam dupliciter obtineri,

1. Scilicet

t

conventione, feu pa&tione , aut alia pri-

vd l

[l«

Rij

vata difpofitione, üt gmptio»pe, teftame

to

l

Difputatio 1. Artic, ult.

168

LAPT

to &c. ». Vilegisindependenterà convene

"uf

tione,aut privata difpofitione, uti legeul-

UO

tima Cod. de ferv, univerfalitér ftatuitur,

tevi.

ut juxta aream purgando tritico deítina-

itin, d-

torum nemo altiüs zdificet , ne ventum

ebety, D

impediat.

3. Prefcriptione legitima, de

Vs bt

qua alibi fufiüs agendum erit.

Atque

tedun d

hac eadem ratione viciíTim tollitur fervi«

em, Rufi

tus paífiva,

I, Scilicet per conventio-

d alium f

nem, üt fi alter gratuitó remittat fervicu-

DO

nià redimat.

tem fibi debitam, aut hic eandem pecu-

t« h,

2, Per privilegium, vi cu-

[ p

jus res liberatur à fervitute, cui antece-

vi, ii

denter fübje&ta erat. 5, Perprafícriptio-

TAU

nem in oppofitum. His accedit obten-

üc, Ad

tum dominium proprietatis , nam fi quis

Ivamptte

emat prafidium , quod illi priüs debebat

vinti d

fervitutem , eó ipfo extinguitur fervitus

dend l

afhixa przefidio , & ideo fi illud poftmo.

ia , d

dum vendat alteri, non manet fubjectum

fervituti , nifi venditor hanc eidem rur.

punntu.

empor.

süm imponat, àt habetur lib. r. ff, quem-

i d pth

admodum fervitus amittatur,

Vf DOl

uzt. 4. Quid fit Poffeffio? Refp,

146

Quód fitrei detentio, corporis, animi, &

tAt

juris adminiculo fada. Ita Mol. TraG, 2,

Vituten.

Difp. 17. Inhacdefinitione r. dicitur rei

, Sdli

derentio , id e(t apprehenfio, vel prima,

vel continuata,

Dicitur 2, corporis ad-

TU

d

tniniculó, id eft, apprehentio fa&ta mani-

n

P

þus,

)

Y64.

raltatus de 2ure & fuffitia.

bus,, pedibus, aut alia ratione , vi cujus

:i;oMï(

jgsils.

fcilicet res ipfa, vel fubftitutum fignum.

ff

apprehenditur , üt Num. 34. di&um eft.

g, Y

Dicitur 3. adminiculó animi, id eft, ex

ml

intentione poífidendi rem, ad quam in-

cpdlar

tentionem non requiritur judicium, quó

sur

aliquis judicet rem effe fuam, aliàs non.

at

daretur poffeffor male fidei, fed fuficit,

dilun,

quód velit rem effe fuam , five per fas ab

aliis judicari,

Dicitur 4. juris admini-

gt

Vr

culó, non quidem in hoc fenfu, quód pof-

feffio debeat effe jufta aut licita, fed quód

[2

avl

eidem obítare non debeatlex, quz re4.

dat incapacem polleffionis , & hzc eft

mij

nitta

poffeffio formaliter fumpta , nam inter-

dum fümitur pro ipía re poffeífa,

hp

147

hw

Quar, . quotuplex fitpoffeílio ?. Refp.

Poffeffionem aliam effe puré rationalem,

t

VOU

vi cujus fcilicet poffidetur res detenta

hyfice, feu civiliter poffeffa ab alio, (ic

ii

n

tamen ut przdicta poffeffio non folüm in-

cludat apprehen(ionem vel detentionem,

a

fed etiam animum habendi tanquam rem

qual

fuam. Poffeffio puré civilis dicitur, quà

w

aliquis rem antecedenter phyficé poffeí-

"T

fam poffidet foló animó feu voluntatere-

i

tinendi illam tanquam füam, adeóque li-

Q

cét poffeffio civilis inchoari non poffit

p

fine apprehenfione corporali, poteít ta-

fiti

men abíque hac permanere, Aliademum

tici

€

ll

"Difputatio IM..— Artic, ult,

165

2 QUj

elt poffeffio compofita, feu naturalis fimul

RE

ln

& civilis , qua res per alium nullatenus

poífeffa imul cempore & animo detine-

ld «

X Qu

tur, Patet hxc divifio ab exemplo, fic

quamdiu Petrus pecuniam habet in cifta

Ícu, W

claufam, poffidet illam tum civiliter, tum

al n

naturaliter. . Quódfi Paulus furtó fübdu.

& f

J

cat pecuniam, ex intentione illam facien.

ptrasd

di fuam, tunc Paulus illam poffidet natu-

b dmini

raliter tantüm, & Petrus 1llam civiliter

tantüm,

quipt

Hic illud advertendum eít, non

,l

requiri ad poffeffionem compofitam, feu

Qu

civiliter fumptam, ut aliquis rem per fe-

red

met iplum poffideat, fed fufficere, fi no-

m n

mine ejusdem per alium poffideatur, utl

in procuratore, ceconomo aliísque patet.

;.? Mf

Àn veró id ipfum dicendum fit deufufru-

Ioaltm,

&uario, emphyteuta & feudatario lis mo-

s Qettnti

vetur. Verüm Mol. in Tra&, 2. difp. r r.

balo,

afferit eosdem habere poffeffionem natu-

(olim i

ralem, & civilem quóad dominium urile

Ytnen,

e€ó, quód iftud nomine füo poffideant, fed

J t

quoad rei proprietatem iifdem non com-

tj qui

petere poffeffionem fimpliciter eó , quód

) pofïtf-

hanc nomine alterius videlicet domini

t

direci poífideant.

g

Qusr, 6.. quznam ad obtinendam rei

148

n po[Hr

poffeífionem fint requifita? Refp. Necef-

yel t

farium effe corporis, animi, & juris admi-

d

niculum, üt ex adducta fuperiüs defini-

f

3

tione

l

166

traclatus defure e Tuftitia,

Wo Ew

tione conftat. Hinc requiritur primó apz

jjcaio

rehenfio vera, feu corporalis rei pofli-

vf

dendz, exceptis cafibus Num, 35. addu-

a

&is, in quibus apprehenfio vera fupple-

voux

tur jurisfictione , non tamen requiritur,

i

ut aliquis per femet ipfum rem poffiden-

ul

dam apprehendat , fed fufficit, fi hoc fiat

risd

per alium nomine ejusdem , dummodo

p

hic fit capax rationis, üc lib, r, ff. dé ac-

fnntny

quirenda poffeífione ftatuitur. Neque ad

pupillo

poffeffionem totíus requititur , ut partes

15,q

fingulg apprehendantur, fed (ufficit appre-

hendere unam ex intentione poflidendi

pexdex

i d

rem totam, ütlib. 3. ff. tíit. eodem ha-

betur.

tot

Requiritur 2, przter apprehen-

hn

fionem rei etiam animus, feu intentio il.

lam poffidendi, üt lib. 3. f. de acquiren-

V

&i

da poffeíTione , dicitur: adipifcimur pof-

fefionem cotpore & animo, neque perfe

W

at

corpore, neque per fe animo, Hinc im-

primis furiofi, & amentesnon poffunt füo,

n

i

aut aliorum nomine' capere juridicam.

poffeffionem, üt lib. 1. ff. tit. eodem ha-

",

LT

betur, poteít econtra alius rationis capax

locó alterius obtinere pofleffionem , üt

W (

i

D!

tutor nomine pupilli, prout ibidem fta-

tuitur, Requiritur 3. juris adminiculum,

Wt

ut Ícilicet fübje&um non (it incapax pof-

f

$

feffionis.

ffio?

li

149 . Quar.7, quomodo amittatur poffe

efp.

]

*Difputatioxm. Artic, ult,

J

167

p

Refp, Eandem amitti 1. per voluntariam

of

abdicationem, feu folam voluntatem non

Mdl

poffidendi, ütlib, 1. & 3. ff, deacquirenda

[ WE-

& amittenda poffeffione habetur, fi tamen

ftgity.

voluntas folummodo effet conditionata,

? Nl

requiritur purificatio conditionis, ütlege

[ hotf

34. ff. tit. eodem habetur , ex quo ulte-

dummoly

riüs deducitur,

uód furiofi, & amentes

Jïdm

non poffint füa voluntate amittere poffef-

]

Nenut d

fionem, quod ipfum pariter dicendumde

u pants

pupillo quantumvis habente ufum ratio-

nis , quia (ine confenfu tutoris non poteft

du

pofidndi

perdere poffeffionem juxta L, 27. & 29. ff,

odem ht

tit, eod, licét hanc obtinere poffint (iné

confenfu ejusdem, 2, Amittitur poffef-

pprehen

entio 1l

fio naturalis , fi quis alius eandem rem.

occupat, ex intententione illam poffiden-

qqittY

di: five deinde illud alter faciat bona fi-

mf

ul

d:, putans rem effe à domino derelictam,

fincim

avt legitimé yenditam, donatam &c. (ive

Yfunto

mo:la fide, ídque fiat fraude, aut doló, aut

pitleam,

per furtum juxta lib. 6, f£, tit. cit. aut per

vim, rapinam, vel latrocinium, dummo-

m a

jscaptt

do poffeffor legitimus deponat animum,

m, i

non quidem recuperandi poftmodum rem

fibi fraudeaut vi ablatam, fed eandem tunc

Jem fl

jculum,

tetinendi, aut illico recuperandi juxtalib.

ff.tit,eod, . 3, Amittitur perlegem, quan-

n

do quis fcilicet ipfo fa&o in poenam debi.

vf

ti, aut alià ratione fpoliatur poff

effione,

4

4 Per

[

k

W

168

Traflatus de 2urt é Tuffitia,

ao

4. Peripfius rei deftru&ionem, feu volun-

tariam, feu involuntariam, ut per incen.

g RT

p

dium , inundationem.

Quzres ultimó , quxnam jura, & pri-

a.

$

fioter

vilegia fint annexa juridice poffeffiopi ?

Refp. 1. Poffeffionem bonz fidei poffe e-

fis, Q

qodhori

lapfo certo tempore praefcribere contra

dominum ejusdem rei poffeffz, ità, ut ob-

| emitn

| Cod u

tineat dominium ejusdem, de qua przfcri-

ptione alibi agendum fit.

2, Poffeffio

ID

Qu

bonz fidei, eadémque immortalis , quz

fcilicet hominum actu viventium memo-

L

riam excedit, füupplet omnes defedtus, ex

uibus aliàs dominium legitimum non.

'eífet, àt habetur cap. quibusdam de ver-

J

bor. fignificatione,

?. Stante dubio: aa

res poffeffa (it alterius, & adhibita füffici-

m

enti induftria , ità ut.contrarium cettó

oftendi non poffit, melior conditio eft

poffidentis juxta regulam juris 65, ideó

falvà conícientià rem retinet, fi autem.

moveatur lis in judicio petitorio, vi cu-

jus fcilicet ab alio poftulatur rei prorrie-

hy:

il

tas, & dominium , non tenetur poffeffor

h Inr

cedere titulum poffeffionis, fed a&ori

| d

incumbit probare contra poffefTionem.,

quód fit legitimus rei dominus,üt habe-

| CXpï l

4. Pot-

! ol

tur $. 4. inftit. de interdidis,

TL R

feffor bons fidéi rem füam defendere po-

ncul-

| d

teft e:jam- armis cum moderamine i

pate

tu'

Di(putatio YT, Artic. ult,

169

Vvl

pate tütelz, fcilicet agendo defenfive ,

Wt ncen

non autem offeafivé, fi id faciat in con-

tinebti, non autem ex intervallo , ütha-

h.

beturL. 5.ff. de vi, & vi armata,

$« .Pol[z

Xl

fefionem etíam malz fidei non poteft a-

LE

CC Conhy

lius, quantumvis legitimus rei dominus

authoritate privata armis invadere, ut

ltito)

eundem à poffeffione dejiciat juxta L. 7,

tiprefr

Cod. unde vi.

Atque hzc de dominio

Dofefit

imperfe&o , & ejus fpeciebus dicta fuffi-

li, qie

ciant,

T RO foQ

ddusa

UPHeHoe H b BWSECODBSVHEB|n.

ID Don.

? dever

hio: a

DISPUTATIO IV.

füfte

De Obreco , && .Subjeclo

? r

ditio d

Domini.

( il

Uamvis omnis, & fola naturaratio-

[40tg0.

nalis fit capax dominii proprie-

V:

O

morit

tatis, ideóque iftud etiam Deo, &

flilot

Angelis competat , híc tamen de fo-

atori

lo Dominio ,

uod homini competere

poteít, agendum fit, & imprimis quidem

»an,

expofito obje&o Dominii hominis ;

oft-

M |

D

modum in particulari de fübjc&to domi-

I

nii juxta varios hominum flatus confi-

e p |

derato difputandum erit.

i*

Fü

AR-

l

170

Tralfatus de 7ure & ?u/iitid.l

ht

ARTICULUS T.

J

Cujus rei dominium bomini come

At

m

petere potejf z

(nent

Yji

Rznot, 1. quód inter res creatas aliz

OWU

fint rationales, üt homo, Angelus.

eonpi

Aliz econtra irrationales, quz rurfus di-

viusi

viduntur in res cceleftes, & fublunares,

nl

thuncglobum ter-

&t

qua fcilicet confticuun

a b

raqueum , aut fünt p

artes ejusdem, bt

, animalia &c.

Et autem fide cer-

(jotW

plant

tum , hominem effe conditum propter

qii:

Deum , ut eidem in vita ferviendo, 1n.

j

du l

gterna felicitate poftmodum illum poffi.

deat, & reliquas creaturas füblunares

WT

NT

conditas effe propter hominem, uteidem

ferviant juxta illud Genefis r. Faciamus

lo

hominem ad imaginem & fimilitudi-

t

nem noítram , & przíit pifcibus mae

oni

ris, & volatilibus coeli, & univerfis be-

p

ftiis terrz &c. Quin imo etiam corpo-

altej

ra cocleftia effe condita ad minifterium.

lr

hominis patet ex illo Deuter. 4. ne forté

fm

elevatis oculis ad coclum videas folem.

[

& lunam, & omnia aftra cceli , & erro-

Id

re deceptus adores ea, & colas, quia

CR

creavit Dominus Deus tuus in minifte-

ij

rium cun&is Ge

peti

funt.

z

ntibus , qng in Cælq

M

[i;n

Pran;

li

Difputatio IV.. Artic, 1.

171

J

. Prienot, 2. quàd illa bona, quz homi. 152

ni competere/poffunt, in tres claffes divi-

[

dantur, fcilicet in bona vitz, fame, &

fortung. Ad primam igitur claffem per-

QUi d)

tinent bona homini intrinfeca , quibus

conílituitur , aut perficitur, àt anima,

, A

2 hütlst

corpus , fanitas, ingenium, doctrina, pro-

bitas &c. quibus annumerari poffünt do-

ublunata,

cbumte

na fupernaturalia, üt gratia fanctificans ,

& habitus infufi. ' Ad fecundam quidem

m 1

t

bona homini intrinfeca perrinent , fed

uorum menfura eít intra hominem eó,

1 p

quód ab a&ibus ejusdem defümatur , cu-

jentp, i

jus etiam eft honor & fama, inter quae

lm p

duo hzc eft differentia, quód fama fit

jblunate

bona aliorum exiftimatio de vita, mori-

uciden

bus, aut aliis dotibus alterius hominis,

Fotamit

honor autem fit quzdam teftificatio ex-

iil

terna deprzdic&a exiítimatione, que non

U

con(iítit in fimplici narratione, fed im-

iveris bt

portat cultum, aut reverentiam aliquam.

g ao

alteri exhibitam : unde fama direc&té l-

Verin.

ditur per detractionem, vi cujus alicuí

aefort

falfum aliquod malum imponitur , aut

s folen.

occultum manifeftatur ; honor autem di-

& r

re&é lxditur per contemptum , fcilicet

25 qmä

contumelias , &c, que verbó iniquó, aut

| miniüf'

fadtó fieri poffunt.

Ad tertiam claffen.

i (

pertinent bona extrinleca, quorum men-

füra non eft intra hominem, talia fuat oma

ni-

I

]

172

Tralkatus defuve c» Tuflitia,

"

nia illa, quz ad vitam illius, aut neceffa-

st

rib, aut commodeé fuftentandam condu-

qiam Y

cunt,

Prznot. 3. quód homini dom

inium.,

iey

153

Qu'ærl

proprietatis in rem aliquam dupliciter

nom 1

competere poffit, fcilicer jure naturali,

m

vel pofitivo.

Jure naturali dominium.

illud competit, quod precisé fpectatáho-

PT.

Thaly

minis naturá eidem conveniens eft, ideó.

nsitp.

que hoc jure competit illorum domi-

al n

nium, qui ex natura fua immediaté or.

dinantur ad hominem, ut eidem ferviant;

1 li

E

écontra jure folüm pofitivo illud domi-

getint

nium competere dicitur, quod ipfi natu-

rx humanz fecundüm fe confideratz de-

jl

bitum non eít , quamvis eidem à Deo

Qu

W Q

conferri poffit, Sic certum eft, homini

& s

jure naturali non competere dominium.

f

aliquod proprietratis in Angelum, utpote

altioris ordinis, licéc Deus de potentia

N

$d.

abfíoluta poffet Angelum fübjicere domi-

nio hominis, & quidem ia przíeati pro-

Dit

cedit quaftio potiffimüm de dominio

t

fv

competente jure nature, quodnam fci-

licet obje&um ex natura fua fübjectum fit

li

dominio hominis.

l

uy

154 Quaritur itaque primó , an homini ju-

tv

re naturali competat dominium directum

ehim:

in vitam & membraíüa, vel alteriusho-

[tlyo

minis.

Negativam tenet communis &

Tife,

Certa

l

Difputatie V.. Artic. 1,

175

U tteff

verta Theologorum fententia, etíi pleri-

J od

que fateantur difficulter

offe aílignari

folidam rationem, ideó

LUtim,

que alii aliuqfun-

damentum adducent,

! dl

Quzritur 2. an eidem competat domi-

lt tj

nium diredum quó ad famam, & hono-

domitin.

rem? Affrmativam cum D. Thoma 2,

du

24

uzít, 70. Artic.

4. tenent plerique

T

m dom.

Theologi. Negativam defendit Cajeta-

nus in D. Thomz locum citatum afferens,

blit o

quód fama non fübjiciatur privato domi.

temt;

nio ullius hominis, fed totius reipubli-

Jl n

c& , aut illius communitatis , ad quam

ipl t

pertinet, ut fine confenfu ejusdem (àlvà

n d

juftitià famam negligere non poflit,

1 4 Dto

Quzritur ;, an homini competat dire-

Jhonii

&um non folàm quó ad res fublunsres,

miniut,

fed etiam quó ad corpora cocleftia? Aí-

9t

firmativam tuetur Moll.Tra&, 2. Diíp. 18.

j potent

Negativam defendit Gormaz Dif

R

Se&. 2,

Put. 6.

r n

ipro

Dico r. Hominem non habere domi-

Ij$

domim:o

nium directum quó ad vitam, & membra

n (t-

fua, vel alterius hominis.

Prob.Sienim

du t

haberet hujusmodi dominium dire&tum,

tunc illud haberet vel jure pofitivo , vel

nini j

naturali, neutrum dici poteft ; imprimis

r

enim non habet dominium iftud jurepo.

rius

fitivo juxta illud fapientiz 16. Tu es Do-

T

mine , qui vitz & mortis habes potefta.

[

tem,

|

T

174

Tratlatus de jure & guffitia.

t'il'lïlïv q

tem , ideóque Exod. 20. dicitur: non oc-

r

cides. Sedneq; competit dominium iftud

ss

jure naturali , nam illius objeti domini-

1eden

um directum competit jure naturz, quod

ex natura fua eít inferius homine, &

rE

Con

ordiratur ad illum tanquam finem imme-

d.

diatum, adeóque cüm ipía vita hominis

vonit

non fit inferior homine , fequitur nona

lr

competere illius dominium dire&um ju»

re naturali ex dictis Num. 15 1.

h mon

20

Confir. Nam ideo jure naturz compe-

tit homini dominium dire&um in reli-

d

C

uas creaturas füblunares, quia (cilicet

hom

iflz ex natura fua fünt ordinatz ad ipfum

m

hominem, ut eidem ferviant; ergo cüm

alteti

homo ex natura fit ordinatus immediaté

udq

ad Deum , ut eidem ferviat, fequitur,

quód dominium dire&um in hominem.

ts

fefto

jure naturali non competat nifi foli Deo,

1;6

Dico 2». Homini competere dominium

üy

yrn

dire&tum in famam & honorem fuum.,

Prob. Si etenim non competeret illi cale

Doni

p

dominium defectus effet vel ratione ju-

ris naturalis, vel ratione juris pofitivi, (ed

if

&vl

neutrum dicipoteft, Ergo, Maj. patet,

min.prob. Imprimis enim non eft defectus

I

hI

ratione juris naturalis, quia fcilicet homo

fibimet ipfi per actiones liberas, easdémq;

tüty

i

honeftas caufat famam, & honorem apud

juns

pain

alios, fed neque c& defe&tus ratione

pofi-

lg

*

i

Jifputatio IV, Avtic. l.-kx

175

u." Tonot.

pofitivi, quia non conftat Deum fibimet

nf

ip(i referváffe: exclufivé dominium

ro-

M

prietatis in famam & honorem hominis,

Mttanl

ut eidem non contulerit iftud, etí jure

Qnig,

naturz debitum fit. Ergo,

hml

Confir, i, Authoritate D. Thomz 2, 2.

ita oni

Quzít. 64. Art. j. ad 3. dicentis: quod

itir t

homini competat dominium eorum, quz

umj

liberó füó arbitrió obtinet; ergo, cüm.

homo per actiones liberas obtineat fa-

i['ä Qp

ii

mam, & honorem, fequitur eidem com-

petere dominium hujus.

u li

Confir. 2, Nam inmultis cafibuspoteft

zi

homo non folüm indire&té , (ed etiam di-

ergodin

recté indominiü donarelicité femet ipfum

nmoediat:

aut etiam publico contemptui exponere,

igiitr,

üt ad exercendam humilitatem , qua ra-

Qminem.

tione D, Auguftinus edidit libros Con-

(oiDeo,

feffionum , quin imo aliquando obligatur

(omitüs

ad perdendam famam refpe&tu alicujus

m fu.

privati, prout contingit in Sacramento

«tilit

Penitentiz, ubi'tenetur manifeftare fua

jone

peccata Confeffario , quantumvis provi-

iiv

deat füam famam effe minuendam

, quam

de eo habet.

p

deíequ

Confir. j. Nam poteft quis licité alte-

e hum

ri donare non folüm obligationem refti.

sst

tuendi damna fortunz fecuta ex detra-

&ione,aut contuielia , fed etiam obli-

qn

gationem reftituendi i

pfam famam, & ho-

odd

1co

ii

norem ablatum, Ergo.

!

Tralatus de Purt Cv 7uflitia,

que (

1j

"-

Dico 3. Etíi homini jure naturz com-

etat dominium directum in res fubluna-

a

ïquit, l

res ab ipfo homine diítinctas , non ta-

od

men eidem competit dominium dire-

&um in corpora coeleftia. . Prob. Nam.

NG

Con

inter illa, quz fcripturz teftimoniis di-

apid

cuptur fubjecta fimpliciter dominio ho.

minis non recenfenter Corpora coeleftia,

u of

&

licéc ifta dicantur effe condita ad mini-

Cort

flerium hominis ; ergo nullum habetur

fundamentum dicendi ,. quód eadem fint

y d

t a

fubje&ta dominio ejusdem diredo,

Confir. Dominium dire&tum in corpoe

r

ra cceleftia effec homini penitus inutile,

qontt

ovf

neque ad ullum effe&tum conduceret ,

lia

quem homo non confequeretur per fo-

lum domioium imperfe&tum confiftens in

bt

m t

jure utendi & fruendi luminé, cterísque

influentiis cocli, & fyderum, ted hoc ipto,

Ms

|ttn

Ergo.

ris p

Ymj

AR TICULUS Il

d

Solountur O&jefliones.

IT

fl

jic. r. contra primam : Homini com-

Ü m

159 OB

petit dominium dire&um in vitam

t

alterius hominis, Ergo. Ant, prob, Nam

fetis

aliàs fequeretur , quód Princeps aut res-

Quf |

publica jufé non poffit occidere delin-

LT

— qucntes

Á

Dilputatio IV.. Artic, 1l,

177

Ut t

Wuentes contra ipfam rempublicam, auc

'& lum.

etiam períonas privatass fed hoc admitti

, t

nequit

; utpote oppofitum przcepto Dei

I d.

Exod.22. dicentis: m

r n

aleficos non patie.

ris vivere. Ergo.

Dimori

Confir. 1. Sequeretur , quód ini uus

lniniol

aggreffor in nulla circumítanti

^t Croel

a poffit li.

cité occidi; fed hoc re

pugnat communi

2 at m

& certz Theologorum

n habeny

fententiz. Ergo.

Confir. 2, Maritus adulterum cum ue

eudem f

Xore deprehenfüm, & parens filiam unà

«

cum adultero deprehenfam jufté occidit

Yi

jure civili, àtff. adlegem Juliam de adulc

üs It

conítat. Ergo,

Vüceret,

Confir. . Poteft inquibusdam cafibus

t prfo-

licité occidi etiam innocens, quando fci-

(ltesin

licet iftud neceffarium eft ad coní(ervan-

At

dam falutem reipublice, Ergo.

tocip

Refp. N. ant, ad cujus probat. D. maj.

Juté non poffet occidere maleficos vi ju.

ris proprietatis,C, maj. vi jurisdi&tionis,

J

N.maj. & ficdift. min. N.conf. Ratio difít.

eít: quód Princeps , aut respublica non.

/,

habeat jus proprietatis in vitam fubditi,

fed folüm jurisdictionis, vi cujus ex jufti-.

mi CO

tia vindicativa licité occidit delinquen-

; vitit

tes juxta illud Apoftoli ad Rom. 13. de

p Mi

fzeculari Principe dicentis: non enim finé

a

cauía gladium portat. Dei enim minifter

eít; vindex iniram ei, qui malum agit.

Ad

qumfb' :

Y

à

b

478

TraBatus de jure & fuflitia.

(f a

Ad confir. 1. D.ant, Nunquam effetli-

citum occidereiniquum aggrefforem non

m Yi

«ens

fervato moderamine iuculpatz tutellz ,

i ede

. ant. fervato hoc moderamine N. ant.

& conf. quia, licét iniquus aggreffor non

Corf

o

P

offit occidi, nifi urgente neceffitate ex-

trema, quan

do aliter defendi vitanon po-

eet!

inde fequitur , quó

in

teít , non tamen ex

Quf

conceffa in ta

li cafü facultate occidendi,

habeatur jus aliquod proprietatis occi-

drein

b

dendi alterum, fed folüm fequitur, haberi

jus defen

dendi vitam fuam.

quill

Ad con

fir. 2, D. ant, Tunc juíté occi«

d

ER

dit in foro externo, tranf. ant. in foro

d

I

interno,feu confcientiz N. ant. & conf.

TU don

Licér enim jus civile tali homicidz tri-

M

buat impunitatem ,

quod tamen ipíun

que

ubique receptum non eít,nont

amen hinc

f

fequitur , quód homicidium iítud fit lici-

M

tvum in foro externo, üt ex propofitione

&t

fign. per Alex. VII. damnata conftat.

d

Bu

Ad confir. 3. D. ant, Licet directé oc-

cidere innocentem, N.ant. folüm indire,

hia

&& C. ant. & N, conf. . Ratio hujus eftz

t

N

quód in nullo cafu fi

t licitum directé oc-

"tl

cidere innocentem , licét hic ad fervan-

Mi

M

dam rempublicam teneatur femet ipfüm,

x

non quidem occidere, íed exponere cer-

at

uq

to periculo mortis, ità utfuómodó paffi-

ve fe habeat,

r

lt

Objic.

l,

fl

b;/þ'[tkfio Ip. A'tifo ll.

179

Objic, 2, Si homo non haberet domi:

UT non

159

nium vitz fuz, fequeretur, quód alterum

lp

occidens nunquam faciatilli injuriam ftri-

Va

pl

&é talem, fed hoc admitti nequit. Ergo.

Confir. , Sequeretur, quód iniquus

ff

LT

homicida foli Deo faciat injuriam ftricté

talem tanquam Domino vitz & mortis.

, qii

rgo,

Xadei

Confir.

Ms Oqt

2. Homini competit dominium.

directüm

füz virz fpiritualis confiftentis

lab

in gratia

fan&ificante , nam aliàs per

quodlibet peccatum mortale, vi cujus

jb o

t inn

perditur gratia fan&tificans, fieret Dco

injuria ftricte talis;

ergo etíam competit

&

illi dominium vitz

corporalis.

dlb tri-

Refp. D. maj. Sequeretur, quàd ini-

il

qué occidens non faciat homini injuriam,

mehinc

jitln

flricté talem oppofitam dominio dire&o.

C.maj. oppofitam dominio utili, N. m

aj.

yoltn

& fic diít, mip.

N.conf, Ratio diftinct.

vt

eft: quia licét homini non competat do-

jb ot

minium perfe&tum fuz vite, competit ta-

nindt

menilli dominium imperfectum, (ive uten-

Qu et

di, & fruendi hac vita, quodjus violatur

«t oU

ab illo, qui hominem iniqué occidit.

(ervit

