rem ipfa dote, üt Beckmanus v. dotali-

Til, !

tium in jure Pcatuano feu:. confuetudi-

v

nario Auftriz, Styrlæque affirmat.

Quf

203' Quazr. 4. An, & qualedominium com-

13

petat uxori ia donum matutinum? Refp.

ls

Eidem competere dominium dlre&um,

I

T

licéc regulariter loquendo dominium uti.

H

le durante matrimonio penes maritum.

pt

Wt e

permanere foleat, üt cum fententia com-

muni aHirmac Sanch. Lib. 6. dematrimo-

*| fübt

nio,

L

Dii[putatio IV, ' Artic. VII,

249

I

N

nio,, Difp. 27. qui utl & reliqui Hifpani

T

(

Ratio

MM

donum iítud arrham appellant.

autem hujus eít : quia, licét jure com.

| UXülm, L

muni donatio inter vivos, quam conju«

tlintgi,

ges fibimet ipfis invicem faciunt, fit in-

lr

valida , tamen przdiéta donatio non eft

idem,

&f d)

puré gratuita, fed remuneratoria virgi-

nitatis, vel àt aliqui volunt, compenía-

thabeg

tiva illius verecundíe, quam neo-nupta

V, (

patitur , dum primitus fui copiam mari-

p i r

to facit, Imo aliqui afferunt deminium

Vr li«

hoc in quibusdam Provinciis conferri a-

i p

lio titulo fcilicet honeftatis, aut vidua.

n ior

lis futentationis. Ex quo concludit Sanch,

s quim

cit, quód uxor, quz folüm erat virgo

toti f

putatitia, nihilominus tamen donumhoc

Cate-

tine, f

validé, & licité retinere polfit,

emttile

rüm monet Illfunus Tra&, 4. Theologis

M

moralis Difp. 2. Num. 158. circa obtinen-

m

dum dominium, & ticulum ejusdem domis

v htl

nii, ut etiam quantitatem doni, obfer-

nf

vandam effe confuetudinem localem, &

|

l

caufam donum hoc largiendi, & quidem

WOM'

tefte Beckmano cit, v, Morgengeba. No-

Mf

biles perfonz in his Provinciis donum,

um

matutinum affignant xquale doti, ídque

m ut

inpa&is dotalibus exprimitur, eodémg;

yritu

privilegio gaudet , quo ipía dos uxoris,

ja t

üt ex bonis mariti defundi primo loco

: fubcrahgnda fit.

at

D

Quzr.

p/

2jo

Tratlatus de 2ure & fu[litia.

p qe

206. Qusr.;. An,& quale dominium com-

j*

etat maríto, vel uxori in fponfalitiam,

a, t

largitatem? Refp. Utrique divifim poft

j u*

matrimonium ratum competere domi-

of y

nium plenum, & abfolutum in omnia bo-

locet.

na antecedenter intuitu matriímonii ob-

j u

lata, üt communis, & certa fententia do-

datakgri

cet. Ratio eít, quód fponfálitia largitas

re ipfa fit conditionata füb conditione

fimutir

hoc f

hac faltem tacité importatá, (i matrimo«

nium fequatur , üt Lib. 1. Cod. de do-

ii

am&'x('

nat, ante nuptias exprefsé ftatuitur, A-

deóque nonnifi purificata conditione hac

ïgon(aï

ib t

obtinetur dominium abíolutum, unde i

neutra paárs matrimonium culpabiliter

tf

dipol

impediat, fed mutuo confeníu, aut inter-

veniente morte folvantur fponfàlia, tunc

g

N

omnia dona ultró , citróqne reftituenda

Vs

fünt, nifi forté interveniflet ofculum, aut

pit,

copula carnalís, tunc enim dimidium lar-

tin,

itatis fponfalitiz ad fponfam pertinet ,

üàt Lib. 16. Cod. tít. eodem ftatuitur, Si

an«

áütem pars alterutra , autilli, fule quorum

fron

poteítate eft conftitutum matrimonium.,

yis

Y

culpabiliter impediat, tunc pars innocens

poteft repetere omnia, quz alteri ante-

ja

f

cedenter donavit , quin teneatur refti-

tuere , quod accepit , üt Lib. 15. füpe-

fl

i

tüt

riüs: cit. habetur.

e&ent

jr:

207 Quar.6. Ad,f;ujus dominium fp

rrhz,

L]

l

pifputatio V, Artic, VIl.

2f1

Uiumcom.

Arrhz, quz ad confirmanda fponfalia tra-

analidam

[

duntur? Refíp, Quódíi matrimonium fe-

Tif

quatur, tunc dominium non transfertur,

f u-

fed manet penes illum, qui Arrham de-

.Omn'nho.

pofuit, üt communis, & certa fententia

Iu

docet, Ratio e(t: quód areham deponens

fa.

in fecuritatem fponfalium , eandem tra.

1 lris

datalteri füb hac conditione obtinendam,

ndiciot

fi matrimonium non fequatur , adeóque

r

hoc fecuto non perdit dominium arrhz

d.

depofitz, fed illud retinet, Ex quoipfo

Kml A'

patetdifcrimen interarrham,& largitatem

done t

fponfalitiam,quia fcilicet fecutó matrimo-

, unicí

nió transfertur dominium quó ad largita-

xbiltet

tem fponfalitiam, non auté quó ad arrham

tilttt«

depof(itam.

Czterüm conveniunt in eo,

? tünc

quód, ficuti culpabiliter impediens matri-

tenda

monium perdit largitatem fponfalitiam,

d

& (imul tenetur reftituere id, quod acce-

Qunlu

pit, ità etiam perdit arrham alteri tradi-

u

tam, & tenetur reítituere illam, quam,

t 3

antecedenter accepit , üt Lib. 3. Cod. de

UOFU

fponfal,ftatuitur. [mo fi refiliens arrham

Jin,

priüs accepit, quin aliam viciffim dede-

rit, tenetur przter eandem reftituere du-

oCen$

ane

plum juxta Lib. j. Cod. tit, eodem, nifi

forté nondum fit in legitima atate con-

i.

p

fticutus, tunc enim folummodoó obliga-

tur ad fimplum arrhx depofitg, üt Lib.

n

pradi&ta habetur,

Quzr.

Ij

p

EE

Trathatus defure & puflitia.

gl

208

Quzr, 7, Cui competat: dominium.

ub ad bona peraphernalia? Refp, Adz-

gim q

fs

quatum dominium pertinere ad folam u-

xorem , adeoque marítus adminiftratio-

E

imqi

nem illorum fibimet ipfi reluctante uxo.

rearrogare nequit, etíi uxor ultroneé

TAU

mealtt

cuftodiam , & admini(trationem marito

concedat, tunc eadem pro nutu revoca-

g n

li t

bilis eft, & confequenter illa adminiftran-

do fructus non facit fuos, üt Lib. 9. &

congat

le, finali, Cod, de pa&is conventis ftatui-

jredi

l

turt.

Ubi advertendum , quód fi uxor

bona fua adminiltret, tunc illa potiüs re-

gt

ceptitia, quàm peraphernalia appellantur,

cifat

atque ad hzc eadem bona receptitia, aut

at

Tononü

peraphernalia revocantur omnia illa, quz

uxor durante matrimonio aliquo titulo

ahrir

fibi foli peculiari obtinet perlaborem,

m

l

hzreditatem, donationem &c. excipiunt

(y

u

tamen aliqui cum Mol. Si uxor titulo-a-

dulterii obtinet munera eó , quód hxc

400

videantur fpectare ad dominium mariti,

futlf

cui fa&a eft injuria, & competit domi-

ii

Q

nium in corpus uxoris. . Contrarium alii

"

Qj

Aff

fentiunt cum Thamburino L,7. in Decal.

N

N

cap.j. quz veró hucufque di&ta funt cir-

a

N

ca dominium uxoris quó ad bona pera-

T

i

phernalia , eadem intelligenda funt de

qui

dominio mariti quó ad bona eidem pro-

Qu

pria,

i |

.Quzr,

|

Difputatio , Artic. VII,

253

"fu.

Qusr, ultimó: Cuinam competat do- 259

É d.

minium quó ad bona communia? Refp.

Ül

Dominium hoc pertinere cumulativé fi-

lbv

mul ad maritum, & uxorem, licérinter-

has

dum quó ad partem bonorumratione inz-

' ul

qualis induftriz, laboris, aut pecuniz, vel

11 m

reialterius ad lucrum cofhune fimul colla-

] Fey0t

tz, major pars debeatur uni quàm, alteri,

Vnilr.

hinc etiam folutó matrimonió cuivis ex

ibl 8. &

conjugatis reftituenda eft pars debita, aut

s fünj-

hzredibus ejusdem, üt ftatuitur Cap. 2.

LLuor

de donat, inter virum, &uxorem. Exci-

Q

pitur tamen, fiquo cafü antecedenter fe-

eltntr,

ciffent pa&um , quod fzpiüs fieri folet,

li t

utalcerutró defunc&tó dominium omnium

l que

bonorum tum communium, tum parti-

titulo

cülarium adzquaté transferatur ad conju-

,

gem füperftitem, Ex hucufque dictis

C

Conítat i. Quód marito competatdo- 216

dl

minium directum in omnia bona diftin&ta

yd t

à bonis uxoris, fcilicet, dote, dono ma-

Tull,

tutino, paraphernalibus , ac largitate

dnni-

fponfalitia, in ifta (iquidem marito non,

7 ii

competit dominium proprietatis, Exci-

Jeed.

pitur tamen dos zítimata zftimatione fa-

t d

ciente venditionem , aut confiftens innu-

mero, pondere, & meníüra, in hanc fi-

pm.

d

quidem maritus habet domintum dire-

&um, etíi conjunctum cum obligatione,

j

ut folutó matrimonió candem reítituat

in

(s

pl

24

Tralatus de ure & fuflitia.

snon

inalio zquivalenti, nifi fortaffis ex pa-

mX

&is dotalibus, aut alió tituló plenum do-

jiehud

minium dotisperveniretad maritum, Se-

4q con

cundó competit marito dominium urile

jdart

non folüm in bona propria, fed etiamin

Conli

dotem uxoris ità , ut omnes fru&us ex-

ea d

inde colle&os faciat füos cum obligatio-

ne fuftinendi onera matrimonii , feucon-

m pau

contuat

venienter alendi uxorem, proles, & fami-

liam, & hoc ipfum etiam de dono matu-

telitm

i pmo!

tino regulariter dicendum eít, niíi fors

maritus illico tradidiffet illud in plenum

p

d

dominium uxoris, quod tunc fieri folet,

ciicrdl

uando eidem bona mobilia largiuntur.

eisd,

Tertió competit marito dominium pro-

d

rietatis , & dominium utile in contra-

Qatt.

dotem, licét dominium civile fit eatenus

penes uxorem , quatenus illa habet jus

fs

TY

vendícandi contradotem, fi quo cafu ex

lubi

culpa. mariti bona dotalia periviffent,

tim

Quartó competit maríto dominium pro-

prietatis, & dominium utilein bonacom-

d

wopi

munia, feu communi titulo acquifita ità

tamen, ut dominium iítud partialiter fit

t

enes uxorem , adeóque folutó matrimo-

Wt

nió facienda (it divifio , econtra in bo-

mäuus

tii,

na paraphernalía, aut receptitia nullum.

enitus marito competit dominium, nec

mayj

dotg

quidem jus adminiftrandi nifi confentien-

onceffa

fj

te uxore , qua adminiftratione c

ructus

i

Difputatio WV. Artic. VII-

2$$

ATA n

fru&us non facit fuos, fed omnes add

[6 J

"It d.

minium uxoris pertinent. Ex quibus fa-

in.

cilé deducitur : an, & quando peccet ma-

It

rítus contra juftitiam, ut obligetur ad fa.

t tin

ciendam reítitutionem uxori.

Pulhys.

Conítat 2, quód uxori imprimis com. :

I

Obl

petat dominium perfe&tum in omnia bo-

, feucy

na paraphernalia , tum ante;, tum poft

)& fäm1-

contractum matrimonium acquifita , ut

J Oaf«

de his tum in vivis, tum etiam caufa mor-

Yi g

tis pleno jure difponere poffit. Secundó

um

competit eidem dominium directum in.

&r f

dotem, ut folutó matrimonió dos adven.

fiunr

titia reftituenda fit uxori, aut hzredibus

ejusdem , quód ipfüm de dote perfecti-

ID O.

OtLde

tia dicendum eít, fi uxor tempore mor-

AVUS

tis, aut maritó defunctó fuperítes non am-

$ts

pliüs fit in patria poteftate, nam aliàs du.

a«

rante matrimonio, & pariter eodemfo-

irfent

lutó dominium dire&um dotis perfecti-

tix manet penes illum , à quo profecta

m

VE

eft. Tertió competit eidem dominium.

[r i

proprietatis in donum matutinum , licét

t t

durante matrimonio dominium utile ma-

tifto«

neat penes maritum, excepto cafu, quo

nbe

maritus eidem contulifet plenum domi-

nium.

Quartó competit eidem durante

ilun.

uj

matrimonio dominium civile in contra-

vt

dotem, quód etiam foluto matrimonio

j

tamdiu permanet, donec dosreftituatur,

[

qua

i

Tradlatts de jure c ju[litia.

256

a at

qua reftituta integrum dominium con-

vidistece

tradotis revertitur ad maritum, velhzre-

jj) v1ot

des ejusdem , hinc durante matrimonio

d conttà

nec dos, nec contrados feu bonum deter-

lymini

minatum ,. pro illius affecuratione hypo-

lomimit

thecatum, nee quidem coníentiente u-

ii

xore alienari poteít à marito , nifi mulier

abuo

prererlapfo biennió poft datum primitus

i,

confenfüm iterato confentiat in hanc a-

lienationem , üt habetur Novella ér,

nuliqt

mlb

Cap. r,

vel primum confenfüm juramen-

int t

to confirmet, üt ftat

uitur Cap. 28. de ju-

unde dos adeó privilegiata eít,

frequen

rejurando:

6 ex bonis mariti reítituenda

condità

ut primó loc

fit, ideóque przferetur omnibus hypo-

trimoni

thecis tacitis aliorum creditorum, quan-

fltt) 4

tumvis tempore przcedentium, imo jux-

t

ta multos etiam hypothecis expretlis

m

212

Conftat ;. quód huc ufque dicta intel-

Ysy

lieenda fint fecluía fpeciali conventione,

thillu

tüc

íeu pa&is dotalibus inter maritum , &

uxorem, aut contraria regionum confue-

oj

diaij

tudine, idebque ad decidendas emergen.

tes controveríias tnm in foro externo ,

&ctl dl

tum in foro conícientiz pro ceteris in-

Wi

fpicienda fünt pacta dotalia: nam ex iftis

|

aliquando conjuges habent jus aliquod

circa bona alterius conjugis, quodczte-

Á

roquin aliis non competit, deficientibus

aupem pa&tis dotalibus obfervari folet r-

cepta

Ql

i

WDi/putatioï IV. Artic. VIT.

Wm n

257

cepta confuctudo, & quidem in hispro-

L dfore

vinciis receptum eft , ut defüunQÓ ma.

TUfennio

ritó uxor habeat dominium utile quà

Utieer

ad contradotem , & fimiliter retineat.

Ut

dominium utile quóad dotem,quamvis

(

ii

dominium diredum ad' alios fpe&tet,

Quin imó viduis conceditur ufus fru&us

1 prinis

quó ad bona mariti defunái, donecdo.

Ío hav

vll (

tem , donum matutinum ,' parapher-

naliáque recepit , nec obligantur citiüs

jumen

tradere bona haredibus, quàm penitus

Atl

hrnd,

fint de predi&is affecuratz , preterea

Altaent

frequenter fiunt pa&ta dotalia füb hac

«onditione: ut bona omnia durante ma.

s ljpo

trimonio fint communia, hoc autem

1 qua.

folutó ad conjugem füperfítitem . in.

mj

tegrum dominium devolvatur , ubi ta-

&üS

men breviter advertendum , quódíipro-

Qinte.

Venons,

les fuperfint ex eodem matrimonio , &

maritus, vel uxor ab inteftato fuccedat,

im, d

tunc non obítante pa&ó affignató ad

Ya

conjugerm füperftitem folummodo. pare

Til

dimidia , pars altera veró ad proles fpe-

0100 ,

ccet, dequibus omnibus fusé Beckma«

ls f

nus cit.

ox f

ARTICULUS VIII,

liqui

degti

"n, Ó quale dominium conveniat

enti

( filisfamilias , €8 fervis

foat

1. Quis fitfiliusfamilias, & qua 213

(

QU'ær.

R

ratio-

Di

258

Tyatiatus de Tuve &.äa&itk.'

ftate conftituatur?

dgäpo(m

ratione füb patria pote

jon p

Refp.

Filiumfamilias appe

llari illurn, qui

as

nondum e

(t fui juris, fed fub patria po-

Hzcautem patria poteítas

qintur

tefítate vivit.

s, ii

obtinetur primo:

. generatione exlegiti-

mo matrimonio f

alem exiftimato , üàt

iieóqu

«f m

habetur cap. ex tenore,

qui filii fint le-

itimi,

Secundó legitimatione

, quz

tür al

fubfe-

erpit

dup

liciter fieri poteft, nempe per

uens matrimonium

legitimum, 11 pa»

s a

rentes tempore con

ceptionis, aut falrem

qud

filii erant habiles ad

IN

temporce nativitatis

contrahendum matrimonium

legiti-

f n

cr

t C

mum, nam talis filius antea naturalis p

fubfequens conjugi

um fit legitimus , &

Ti

in omnibus zquipara

tur aliis, qui exle-

at

üt hic

at

itimo matrimonio funt geniti ,

Mol.-Difp.

172.ex L. nuper, Cod. de na-

quiun

turalibus filiis fusé oftendit ,

vel per re-

tv

ttüm

fcriptum Principi

sfüpremam poteftatem

habentis : & qui

dem Ecclefiaftici , feu

ptdi

n ordine ad ftatum,

lf,

fummi. Pontificis i

officium, &.jura Eccl

efiaftica , aut Prin-

Tud,

ine ad ftaeum, offi-

(ue

eipis fzcularis in ord

Hujus legitima-

cium, & jura fxcularia.

R

tionis non tantüm filii nat

urales, fed e-

ity

apaces: u

bi tamen ad-

msa k

tiam fpurii funt c

vertendum cft, ne

ceffarium effe confen-

f

fum patris

ad hoe, u

t filius fit legitimus

t

fcilicc; utpe

r reícriptum Principis fucce-

ere

lii

w

E T

x*

Difputatio IV, . Artíc, VIIl.

, $9

;üitua)ng

det€ poífit tanquam hares nece

ffarius

lngj

in bona parentis, Tertio obtinetur patria

Rapy

poteítas per adoptationem, ad quam rc-

as

quiritur confenfüstum inipfo adoptans

t tfm,'ni.

te, fimülque habilitas ad generandum,

Qdv t

li i

ideóque faltem annis o&odecim debet

effe major adoptato. Praterca requiri-

It, qi

tur confenfüs ex parte adoptati, atque

TA

ex parte utriusque libertas, nam fervus

NI

zqué adoptationis a&tivz , ac paffivzin-

tültem

d

capax eft: nifi à füo domino adoptetur,

& tunc eó ipfo obtinet libertatem , üt

| li

$. ultitno de inftit. deadoptatione habe-

it)sptt

tur. Caterüm advertendum eft, adopta-

mi,d

tionem genericé fumptam dividi in ar-

i erlt-

rogationem , & adoptationem fpecificé

A hic

acceptam: inter quas iíta eft differentia,

1 d

quód arrogatio refpiciat illum , qui an-

gt

tecedenter fuit füi juris, & tranfit in pa-

yelarea

triam poteftatem alterius, econtra ado-

fic

ptatus fit conftitutus in patris potefta;

|(utum,

tc.

Quz omnia fufiüs exponit Mol,

y Drie

T'a&. 2. Difp. 227.

] Ol

Quzr. 2. cui competat, aut compe-

214

gitima-

tere poffit patría poteftas? Refp. Ean-

[ t

dem nullatenus poffe competere foemi-

yend

nis, fed folüm patri, autafcendenti pa.

o

terno, & quidem per lincam reQdam ,

candémque tantüm maículinam , üt

g

ii

incipio,G€

h

ugl

Inítit. de patria Potc&atc in pr

. fzpiüs

b

460

Trattatus de fure & zufliries

gpitten

fzpiüis alibi (tatuitur : h

inc nec matri;nec

«2, q

aviz, nec avo paterno, nec aviz paternz,

.

o at

aut cateri

s alcendentibus poteftas patria

qantur

competit in defcen

dentes. Declaratur

Cajo competit pa:

tbus CO

id ab exemplo : fic

& Bertam

r Aur

tria poteftasin Titium filium ,

imibus

filiam, pariter in nepotes, & neptes cx

Dent

"Titio filio defcendentes, fecus autem in

Qu d)

nepotcs,

autneptes Bertz

filie có , quó

horum non fit inlinea afcenden«

d4iod

reípedtu

kee (

te puré mafculina.

Quódíi quisex de-

Ícendentibus eo fuperftite,

cui patria po*

fiseyy

fit emancipatus ,

ficut

ilü.-l.w

teftas competit ,

Cpitt

contingeret, fiCajus emancipa

retTitium,

fcendentes ex filio eman-

Rn

tunc eo ipfo de

Quj

cipato , qui po

(t tempus emancipatio-

nis funt nati ,

non manent füb patria

vn

fed Titii, fecus nati an-

Jf

poteftate Caji,

te emancipationem

.

filii, ütj. illud, aut

i

Inítitutionibus, qui

bus modis jus patriz

us

h

oteftatis falvatur, exprefse (tatuitur:

uzr. 3. quinam fint effe&tus patriz

fii a

21j

iabf

P

otcítatis? . Reíp. quod primus cfte&us

fi

t jus urgente neceífitat

e oppignoran-

ty

di, aut vendendi filium , i U EM

Odo

TT

üllm

de patribus , qui filios diftraxerunt, fta-

tuitur, fic tamen, ut pater filium redi-

niqut

[ier

mere poffit ,

quàm primüm- placuerit

UVT

juxtalegem cit. im

o ad hócipíüm obli-

mu-

0nj

gaturï, üt eum Mol. Difp, 53 com

nis

Qdj

1

Di/put)tip IV, Artic. VIII.

26t

;Iträec

nis:féntentia docet.

Advertendum au-

Nttng

r

tem, quódhoc jusfoli patri, non autem

avo paterno, aut reliquis afcendentibus,

Miur

quantumvis. patriam potcílatem haben-

D.

lg

tibus competat, nec pater poffit vende-

re fllium conjugatum, aut in facris or.

Deptt

dinibus conftitutum, licét fubje&ti ma-

EL

neant patriz poteftati,

Secundus effe-

0,qui

&us eftjus reducendi filium invito patre

Cenden

ab alio detentum,nifi ob caufam juftam,

r dee

fcilicet fevitiam , aut negligentiam pa-

p

tris expediret filio manere apud matrem,

i, It

ut L. r. de liberis exigendisftatuitur, Ex.

i,

cipitur hic filia conjugata juxta L. 2. ff,

JCI4I*

codem.

Tertius e(t, quód pater, & fi-

jpilio

liusfamilias invicem in judicio agere non

[

puta

ffint juxta L. lis nulla, ff. dejudiciis.

Q at

F

xcipitur tamen, fi lis moveatur primó

i, a

de peculio caítrenfi , aut quafi caítren(i

u

ipfius filii juxta L.cit.

Secundo de ad-

TU

miniftratione quó ad bona adventitia

f urtiz

filii ad prodigum parentem juxta L. jo,

fs

ft. ob fenatusconíult, Trebelian. Tertio

qoran

de fuppeditandis alimentis juxta L, f, ff

. Cod

dealendisliberis, Quartó de ipía pote-

n

ftate patria juxta L. 1. Cod. ibidem. De-

r

nique fi agat folüm nomine alterius fci«

iacuc[F

licet pupilli juxta L, quefirum de in jus

ni*

vocando.

Quartus effeQtus concernit

bonatemporalia

ft di-

omw' ]

, de guibus pauló po

1]

cendum c;it,

u&t,

|

o

262

Tratíatus de 7&4): & fuflitia.

t

216

uzr.4. Quot modis filiusfamilias à

ia

oteítate patria liberetur? Refp. cum

gt

Mol. Difp. 219. eundem abfolvi primó

,

er mortem naturalem omnium acci.

bytd

dentium in linea paterna puré mafculina,

flios i

ütconftat ex dictis Num. 214. quódfi e-

Yritcg

nim folüm moriatur unus ex afcenden-

gritt

tibus fcilicet avus paternus , tunc patría

al

oteítas venit ad proximum ex afícen-

qpuion

deatibus fcilicet patrem, ideóque nepos

falicet

ermortem avinon definit effe (ub pa-

UY

tria poteftate. Secundó per mortem ci-

vilem, feu maximam , &mediam capi-

iput

tis dimminutionem, id eft peramiffio-

d. 4

Pl

nem libertatis, aut civitatis, quando fci-

du

licet pater , aut filiusfamilias velin fervi-

ia

tutem redigitur, velinexilium mittitur,

d

üt$. cümautem , àt fequentibusinftitu-

tionibus hoc titulo habetur; fi veró in

BN

du

prifinam libertatem , aut jus civitatis

Toott

redeant, tunc pariter redit patria potc-

flito

ftas

Tertio, fi pater, aut filius Religio«

fam profeffionem emittat : ubi tamcR

. tin(

liustamen retineat

Q

advertendum, quód fi

DT

juraíuitatis, üt Difp.

przfenti didum eft

Num. 172. fi filius obtineat dignitatem

i

[ bqt

Epifcopalem, üt Novella 18. ftatuitur ,

du

quod ipfum de Cardinalatu dicendum

e(fe afferit Mol.cit.alitque, non autem

qui

(l

üt ex Àuthentica

dc (olo Presbyteratu,.

Presby-

!

* Di/pältatio IV Artic. PUH

263

DT

Presbyteros Cod. de Epi(: & Clericis con«

.l[p, [

ftat, et(i quó ad bona poft Clericatum

h rin)

obtrenta maneant immunesà patria pote-

lr

fate, ütcit, Authentica habetur. Quin.

,

tó per dignitatem patritiarh , quà fcilicet

Qd

ülius in Confulem , aut Conf(iliarium

|cetus

Principis eligitur, cui etiam pluresaliz di-

DC piti

gnitates laicz adnumerantur, Authentica

r d

Gt.L. ult.cod.decurion, Sextó pereman-

cipationem fpecificé fumptam, quando

ET

b p

fcilicet ex mütuoconfenfü coram judicé

Quad.

folvitur patria pote(tas. Reliquosmodos

u

utpote raró contingentes vide apud Mol.

Z

cit.

Aliqui hic movent controverfiam ,

nioíc-

an filiafamilias per matrimonium penitus

Yferr«

liberetur à patriapoteftate. — Affirmant

Qttut

aliqui cum Mol, cit, juxtaL. foeminz ff.

j

de fenatoribus, fed alii eandem folum-

vb t

mnodo füfpendi afferunt, & circa bona

d

determinata limirari ità, ut folutà per

mortem matrimonió filia redeat ad pri«

Qu

ftinam patriz pote(tatem juxta L. (i uxoe

tugih

tAt

rum Cod. de conditionibus incertis,

Quzr. $. An igitur, & quale domi-

217

tineat

il

nium competat filiofamilias? Refp. Ei-

demdiveríum competere dominium jux-

atet

Viy'

tabonorum diverfitatem, quzin quatuor

du

claffes dividuntur, fcilicet caftren(ia, &

qua(i caftren(ia, adventitia, & perfe&i-

a

!

u

1

tia, lmprimis igitur compeut eidem

4

domis

,[W'

)

"Tratlatus de Zure & Tufluta.

264

dominium perfe&um quóad bona ca:

b q

g o

firenfia , qua fcilicet titulo ,. veloccafio.

sl

ne militie, aut officii militaris obtinuit;

licét incaftris nunquam bellavetit, cujus.

g

qeu

modi fünt ftipendia, premia. Hisannu-

idem

merantur illa,quz ratione officii,aut obíe,

quii in palatio Principisacquirit, üt L.uni-

p

quai

«a Cod.decaftrenfi omnium Palatinorum

ttisila

habetur, Secundó pariter cidem compe-

tit dominium perfectum quóad omnia

odl

bona quafi caftrenfia, quz fcilicet ratio:

Ms

ne publici alicujus officii, velutjudex,

(nin

fenator, advocatus, notarius, medicus;

qui

a

autalia fimili ratione obtinuit, üt L. ul.

. tima Cod. de inofficiofis teftamentis ha.

p:rffd

betur. His annumerantur bona à Princi.

u

pe obtenta, juxta L.7, eod, debonis, quz

a

liberis &c.

Item illa, quz tituloreci-

t

Ti

piendi, feu ordinis, & poft fufceptum

. ftatum Clericalem funtacquifita, üt fü«

p

periüs cit. Authentica Presbyteros habe-

ted

tur

Tujte

Denique omnia illa, quafilio (uüb

conditione donantur, legantur, utfunt

E

. quafica(trenfia ejiusdem, prout exvariis

LT

LL.ff. & Codicede caftrenfi peculiocon.

L

flrat, Tertio competiteidem folum do-

| u)

minium proprietatisquoad bona adven-

! feii

titia ità,ut dominium utile, & jus admini-

&in

ftrandi fit penes patremfamilias , üt.L..

; Qu

Yiti

quacunque, &L,cüm oportcteodem de

onis

H

I

|

-

26;

£003 t

bonis. quzliberis (tatauntur. Dicuntur

Wgafp.

I

autem bona adventitia, quaz neque pe-

T

nesca(trenfia, autquafica(trenfia, neq;

"u

funtà patre profe&a, fedaliunde quacun-

Ml

que ratione obtenta. , Quartó compctit

us

eidem dominium przciséinchoatum, feu

ltLui

plané imperfedum in bona perfeüitia,

t[Donn

quz fimulà patre, autabalio intuitu pa-

C0

trisfilius obtinet, ità, ut durante patria

Louni

poteítate dominium dire&um, & utile

ts

penes patrem maneat, Unde inchoatum

ijder,

o ninium filii, precisé confiftit in eo,

IT

quód bonis paternis edicto fübjeGtis, feu

Mn il

ad fifcum reda&is, immunia maneant

Yi h

erf-:&itia filii bona.

t

tici.

Quar. 6.. Quisnomine fervi intelliga- »ro

jque

tur?

Refp. Per fervum in fenfu ftricto

Q

acceptum intelligieum, quialteriusdo«

p

minio quóad omnia obfequia, &luera

j U

perfonalia fubjeduseft, ideóqueliberta-

ylu

tecivili ex integro fpoliatus,

Hincno«

Ío ib

mine ferviin fenfü predidto nonintelligi-

nunt

tur colonus adícriptitius, qui nempe cer«

vutis

to fundo fic adhzret, ut ab ejuscultura

KCotls

abíque confen(u ipfiusdominirecedere

ndy

nonpoffit, neccolonusoriginarius, qui

jv

Ícilicet ex colono adíctiptitio natus eft,

mit

& inidemonus fuis parentibus fuccedit,

quamvis tales coloni aliquid de rigida fer-.

ib

"

vitute patticipent, &paffim in

rufticis

hj

emphy-

I

266

Trallatus de dure &v Tuftitia,

ie

emphyteufim habentibus obfervati fo-

leat, longé minüs autem intelliguntur

fuü[(ö ,

famuli, aut alii condiditii, qui fcilicet

L u.ï

fuaobífequia certo ftipendio ipfis domi-

Qs !

nis elocant fervatalibertate, utprofuo

Chri

beneplacito famulitium relinquere pof-

qte

fint, unde in prefenti folàüm agitur de

if

fervis in fenfüftri&o acceptis, nam re-

tio,

liquis com

((j

bitat.

petere dgminium nemo da-

N

Quztr,

7. Unde q"uis. fübjiciatur fer-

diis|

E

vituti in fenfa ftridto füumptz?

Refp.

x lh

Servum quemlibet autnaíci, aut fieri;

t

& hoctripliciter, nempe jure belli, jufta

aTu

condemnatione, aut vindicatione, Pri-

n

mo igitur nativitate fervusfit, quiexan-

w

vt

Ccilla nafcitur, & fi parentemliberum ha«

beat,quia fcilicet partus fequitur ventrem

f

juxta L. partiumQCod. de rei vindicatione,

(l

Hincecontra natusex matrelibera faltem

n

tempore nativitatis, licét antecedenrer

loni

fuiffecancilla, non naífcituríervus, fed

diio

ingenuus , quantumvis fervum paren-

qut]

tem habeat, üt inftit. de ingenuisin prin-

W5

cipio habetur,

Secundo jure belli fervus

efficitur, quiabhoftegerenre bellum ju-

p*

]

G

ftum capitur, Narm juxta f 2. inftitutio-

fiti

nibus dejure perfonarum ferviex eovo-

hH

cati funt , quod Imperatores captivos

It,

occi-

vcndcxc., ac perhoc -fcrvarc , hec

dere

e iq

]

]

pi[putatio YV. Artic. Vifl;

267

huj f

derefoleant, qui ctiam mancipia didi

funteó, quód ab hoftibus manucapian-

Ulie

tur, ubitamenadvertendum, quódfer-

Tomi.

vitus jurebelli induci non foleat inter

lao

Chriftianos, licét pagani captivi in fer«

QU

vitutem redigantur, & viciffim Chriftia-

t d

ni à paganis,

Tertioó jufta condemnas

! D

tf19 dj

tione, nempe per fententiamjudicis ob

grave debitum quis fervus effici poteft,

Nam utijufté morscorporalis, ità etiam

r (er

civilis, feu fervitus confiftens in privatios

! Mp

ne libertatis, 'Hac poena fervitutis fta-

t i,

tuitur illis , quiarma, vel alia prohibita

0i ul

ad Turcas, aut Saracenos deferunt jux«

€, Dli

[CE4Q«

taCap. itàquorumdam de Judzis, &Sa:

racenis in 6,

Denique cfficitur fervus

umhas

venditione, quiícilicet major 20.annis

A

femet ipfuüm in alterius fervitutem ven.

M

dit, autdepretio participans fe venum.

altem

dari pafluse(t, üt $. 4.inftit, dejure per-

edennt

Íonarum habetur,

Ad hanc igitur vene

jj ld

ditionem fpontaneam jure Cafareo re-

pitt.

quiruntur conditiones fequentes, fcilicet

Jtite

ztas major 20,.annis, praterea intentio

CUT

participandi pretium, &actualis, Parti-

m u

cipatiodenique, utemptor, & venditor

ioti

fit liber, & uterquefciat feliberum efle,

&on

nam íervus necpoteft fibi fervum eme-

ptt

re, necabíqueconfeníu domini prioris

(

Que

(

Íe inlaltcrius fervitutem vendere,

ülius

bij

268

"Trachatus de Zure d Tuftitia,

grfoni

fufiüs exponitLeffius L,2, Cap, f. du-

' bio 4.

j d

Quar.8. An,& quomodo fervus poffit

4 aK

220

du

obtinerelibertatem» Refp. Servum fieri

libertinum in cafibus tequentibus. Pri-

fioaiut

guietva

mo, fimanu mittatur àdominio, ídq;

vel gratuità , vel pretió rederpptionisac-

r

Ceptó,

Secundó, fi belló quantumvis

y0 0

fitoltt

juíto captus perfugam evadat ad fuos, &

quidé hac intentione, ut recuperet liber-

qiiqi

dymito.

tatem juxta (j, item ea deinftit, dererum

divif, Contrarium dicendum eft de illis,

qid,

qui aliotitulo quàm captivitatis in fer-

gunu

fiidy

vitutem redu&i fünr , nam hilicité non

pofíunt fugere.

Tertio, fià domino ex-

fatit

u

ponatur ager, velrelinquatur, vel ali-

t

menta neceffaria denegenrut, üt habet

L.unica Cod. de latinalibertate, Quar-

ia

N

tó, fi dominus infidelisquó ad bona tem-

poralia fit Ecclefiz , aut Principi Chriftia-

W

nofubje&us, tuncenim íervus Religione

lat

Chriftianüs obtinet libertatem , üt íz-

fipt

piüs in jure Canonico decernitur. Quin.

MC

wf

tó, fiàdominoadoptetur infilium juxta

$-ultimum de inftit, deadopt. imó fià

d

dominoinftituatur hzres, aut eidem fi.

&

liorum cura committatur, üt L. ultima

ln

Cod. de neceffariis fervis habetur. Sexto

Cuni

fi dominus confentiat in matrimonium

quo

contrahendum cum períona libera igno«

Ti

rante

l

Difputatio YV. Artic. VIIL.

269

hp*f- dj

rante fervitutem mariti, ütftatuitur Au-

LA

thentica denuptiis f. (i vero. Adverten-

dum hic eft; quód defa&o fervi etiam

aferi

abíque confentfu domini validum matri-

Wïlbll'h PH'

monium contrahant , üt Layan, aliique

li d

Obfetvant.

püon,

Quar, ult, an, & quale domiuium fer: z2x

dnfütyi

vo competat? Refp. Servonullum com.

(lioy

etere dominium in bona fortunz, nam

t liber

quidquid fervus acquirit, non fibi fed

kterum

domino acquirit, üt $, 1. inftit, de his,

Ltl

quifüi, & fzpiüsalibi haben:ur,

Exci-

j inr

piunturtamen cafus fequentes.

Primo,

(

fi à domino accipiat aliquid in compen-

TU

fationem injuriz fibi illatz , üt iniquá

i dl

verberatione, mutilatione,

equeenim

hubet

domino competit dominium dire&tum

Qu«

in vitam , aut merbra ipfius fetvi, üt$.

ATT

cit, inftit. habetur, etíihabeat dominium

Juili

utile , nempequoad obíequia corpora-

lia ejusdem.

dj

Hinc idem dicendum eft,

i a

fi pro fimili injuria aliquid accipiat ab ex-

(uit

tranco , quia fcilicet quó adipfum corpus

juyta

non íabjicitur , & à fortiori idem in-

u

ferendum eít, fidamnum patereturquà

mf

adfamam, inquam domino penitus nul-

It

lumjus, necquidem utile competit, Se-

Setà

cundó, fi quid lucretur tali obíequio,

J

quod domino debitum noneft, tunc e-

mant,

p

nim res acquifita , üt plerique affit

fit

non

)

270

rallatus de Jurt &v Tuflitiaz -

ylrada

non pertinetad dominium alteríus,quàm

j

ipfius fervi,

Tertio, quód eidem qua-

(rit o

cunqueratione donatur, & quidem füb

hac conditione, ut resfitfervi, non au-

iducita

w

tem domini faltem incocafu, quando

dominus confentit, tunc enim coipío

fiuS ,

m

cedit jusfuum. Exhis

Cor

222

Conftat 1. Quód filiofamilias compe-

b f

tat dominium perfe&um in omnia bona

fedit

caftrenfia , autquafi caftrenfia , ut de his

Qonoet

lenóarbitrió dif(ponere poffit non folüm

n

in vivis, fed etiam perultimam volunta-

tem, fi ad(it etaslegitima, & ceteraad

t

ti t

validum teftamentum requifita, econtra

inbonaadventitia eidem competat fo-

vdtgi.

imout

Jum dominium diredum , non autem

dominium utile, nec jusadminif(trandi,

nitif

t g

fed utrumque hoc fit penes patremfami-

lias, qui tamen viciffim ex defedu do-

qau:

minii proprietatis non poteft validé alie-

fetty

Tiat

nare bona filiifamilias, nififortaífis ef-

Íent ipío ufu confümptibilia, aut pater

fiifa

effet conftitutus tutor filii circa bona ma-

lior

terna, aliaque adventitia 5 tunc fiqui-

Trttg

dem accedente confen(ü magiftratüs fu-

[

altin

premam tutellam habentis cadem valide

alienari poffunt, Denique quód filiofa-

fini

(s

milias competat dominium przcisé in-

choatum in bona perfeditia, quz fcili-

nidp;

P

cet à patrc adhuc vivente profcóta /funt,

!

!

Dilpitatio WV, Artie. VIII.

271

Nqun

& foliadmini(trationi ipfius filii tradira;

i QUi

ità,ut hicfru&tus exinde progreffos non

" (

faciat füos, Ex quibus omnibus facilé

TT

deducitur: an, & quajído pater, autfi-

liusfamilias laedat juftiriam circa bona u-

l toio

:

u

nius, autalterius adrniniftrationi com-

miífa, |

Stomy

Confítat 2. Quód przdi&ta intelligide-, 223

niabot

beant fpediató precisé jure.communi ,

utde hi

feclusóquolibet pactó fpeciali, legitima

X(olüm

confuetudine , aut jure municipali , &

VOlnt?-

imprimis quidem frequenter contingit,

Gul

ut parens filio bona paterna adminiftran-

CCOQIR

ti certam aliquam partem ex frudibus

tt1t (

relinquat in compenfationem induftriz,

dC

imó utfiliusexcufetur in confcientia , fi

i,

quid ex fructibus (ibiappropriet, füffice-

niamie

