Ad conf. r. fimiliter D. ant. & N,conf;

Ad confir. 2, tranf. ant. N, conf. . Di-

r

fparitaseft ; quia ex teftimoniis Scriptu-

d

p

tx conítat , quód Deus defacto contu-

erit dominium perfedum. in gratiam

Ob)lc.

MA

habiz

z

y

180

Trd&att/cs de fure c» fuflitia.

f

(.m

'habitualem, aut faltem iftud fibimet ipfi

jl

f ahc

fp

ecialiter rion refervaverits

m um

169

Objic. 3. Si homo non haberet domi-

NV

nium perfe&um in vitam füam, fequere-

n nullo cafu licité occidat fe-

ilis 2

tur, quódi

|renn

met ipfüm,

fed hoc adrhitti nequit ; ergo,

M

prob, Nam aliqui femet

Maj. patet, min.

o

ipfos occiderunt , quos Ecclefia tanquam

d

Martyres colit, àt patetin S. Apollonia

indión

nte in ignem.

fponte infilie

itoen

Confir. t,

Ad defendendam pudicitiam

gis

otet quis femet ipfüm occidere tefte

WT

S. Hieronymo, cujus verba habentur cap,

Àl

Non eft noftrüm, caufa 23,Quzeít. j. non.

LT

licet propria perire manu abíque co , ubi

caftitas pericliratur, Ergo.

IT

fden

Confirm, 2.. Nam miles licité accendit

ulverem tormentarium in bello jufto,

priis

con(eq,

quantumvis przvideat, fe cum hofte rurri

h

illa, quam evertit, obruendum , àt con-

tela

ftat inSamfone, Eleazaro, aliisque pari-

tér occidentibus femet ipfos, & tamen.

po(i

in Scriptura laudatis,

pkri

Confir. , Saltem reus ad mortem con-

(b

IT

demnatus ex mandato judicis femet ipfum

.

m

licité occidit, Ergo.

Refp. D. maj. Sequeretur , quód in.

finj

o [

nullo cafu poffit quis licité occidere fe-

met ipfum feclusà fpeciali facultateà Deo

D&ufrq

&

lier

conceífa, C, maj. hac :fuppoücxa N.maj.

iC

4!

Di/purat;o; IV, A;tic. If,

181

lw ii

fic dift, maj. N,conf, Ratio diftin&. eft:

Ro

quód aliquiSanái occiderint femet ipfos,

nhon tamen authoritate propria, fed ex

D

facultate à Deo fpecialiter conceffa, nam

QOU

aliàs ab Eccleíía tanquam San&ti non co.

,

TET

e€rentur,

ln z

- .Ad confirm. 1. (imiliter D. ant, & N.

1 g

confeq, Neque enim in cit, cap, illa vox

dpollori

abíque eo tumítur exclu(ivé, fed fumitur

inclu(ivé, ità ut fentum faciat, nequidem

lia

ad tuendam caftitatem licitum efTe, ut ali-

d

quis íe. occidat

» prout ex gloffa ibidem

n

conftar,

f m

Ad confir, 2, D.ant. Sidire&é inten.

T

dat fuam mortem, N.ant. Si dire&e in.

tendat conf(ervatione

m urbis, vel juítam

votndit

cladem hoftium , &

fi per accidens infe.

parabilem à fua morte, tranf, anr, & N.

lilb

confeq,

ln

i

Ad confir. 3. N, ant, Nam judicis po-

r pa!il

teítas tanta non eft, ut reus habeat, aut

p tunta

pollit licité occidere femet ipfum, uti

plerique fentiunt,

v

Objic. 4, Poteft quís ad falvandam al-

I6t

terius vitam temporalem licité exponere

tipur

femet ipfum certo periculo vitz ; ergo e-

al

tiam femet ipfüm occidere, Ant. prob.

Sic poteft quis ex motivo charitatis in.

gtl

naufra

i?

gio alteri relinquere tabulam, et(i

h

Y

il

ac relifïta pravi

deat fe fübmergen dum.

M s

Simi-

182

trallaitis de Ture &v duffitia.

1

Similiter conftitutus in fame poteft alteri

)

;

um

in equali neceffitate conftituto cedere pa-

hic m

nem unicum , licét przvideat fe moritu-

jate,

rum. Ergo.

Confir. 1. Poteft quis fibimet ipfi fal-

Q

ylet

tem ex motivo virtutis notabili tempo-

&

Af

re abbreviare vitam. Ergo,

Ant, prob,

monni

Sic licité quis abftinet medicinis pretiofis

« l

conítitutus in gravi morbo, Ergo.

Ü

r

Confirm, 2 Poteft quis licité fibimet

idem ex hoc fi-

m«

ipfi optare mortem, & qu

(on

ne, utliberetur à miferiis, quz ipfum plüs

affligunt, quàm mors corporalis, Ergo.

]i

Tranf. ant. cum füa probatione,

hoci

Refp.

l

01

i

N.confeq. Difparitas eft, quód aliud fit

femet ipfum occidere, & aliud fuam vi-

frfcquä

AORU

tam pofitivé non defendere; fecundum

bl

in multis cafibus licitum eít, fecus autem

rimum, eó quód dire&é nunquam licéat

(

f

N

fibimet ipfi inferre mortem , licét quisil-

u

lationem ejusdem, przfertim ex altioris

virtutis motivo poffit non impedire, àt

P

J

t

patet in Martyribus , quàm data occafio«

r

ne fugz mortem fibi vertere,

Ad confir. 1. C. ant. cum füa probatíoa

(h

n

N

ne,N,conf, Difparitas patet ex dictis,

Ad confir. ^. D. ant. Poteft quis licité

Tht

fibimet ipfi optare mortem cum perfecta

d

m

re(ignatione in Dei voluntatem, C. ant.

cogL

Q

Seclusä hac refignatione, IN, ant, &

atio

!

bifputatio YP,. Artic, 1.

185

Xlltei

Ratio diftin&, conftat à paritate illius, qui

re p

licité petit eleemofynam à divite, licét

at

hanc non poffit fibi invito domino ven-

dicare,

r

Objic, y, contra fecundam, Fama qui.

162

YU t

valet vitz juxta receptum axioma: vita

Ánt

& fama pari paffü procedunt : imó famam

J

nonnulli pluris zítimanr, quàm vitam:

?0,

ergo fi homini non competit dominium

* fhim,

dire&um in viram , neque in famam ei.

aof

dem competere poteft,

pimyl

Confirm, tr, Sequeretur, quód aliquis

.

licité poffit infamare femet ipfum ; fed

obxioy,

hoc repugnat Authoritati D, Auguftini

Jilut f

lib, debono viduit. cap. 22. dicentis, con-

(um vl«

fcientiam nobis effe neceffariam , famam

cudum

proximis , ideóque effe crudelem, qui fa-

g m

iam negligit.

At flcc'at

Confitm. 2, Saltem fequeretur , quód

iibl

falvà juftitià poffit in qualibet circumftan-

x drioni

tia quis infamare femet ipfum, fed hoc

ïedif [7 üü

admitti non poteft, eó quód fepiüs infa-

mia hominis particularis redundet in to-

ogcaüm

tam communitatem , aut familiam, Ergo,

obatio

Confir, 3. Licét quis poffit condonáre

j

alteri injuftam mutilationem pedis, aut

js li

manüs ,non tamen fequitur, quódhabeat

dominium dire&um in pedem , aut ma-

perfcäl

rc' sl

num; ergo etiam, licét quis poffit alteri

lzfionem famz, non

j

condonare iniquam

hu

4

tamen

7

184

Trattatus de 7?411 & Juffitia.

ramen fequitur, quód habeat dominium

Qu

directum illius.

u pow'

inus

Refp, Tranf. ant. N. conf. Difparitas

eft:

uód homo obtineat famam induftrià

w &

Oj

fuá, fcilicet honelté & laudabiliter viven-

do, Neque conftat Deum denegáffe ho-

gii t

- o

mini dominium famz competens jure na«

turz, Oppofitum econtra dicendum eft,

! um

| lia

quó ad vitam.

Ad confir. r.. N. fequelam, nam etiam

| enpun

licitum non eft abfque caufa legitima pro-

(

t

digere pecunias, & tamen exinde noníe-

quitur, quód homini non competat do.

l:

t

t

minium in bona fortunz; ,ergo id ipfun.

dicendum eít quó ad famam,

Ó

Af

Ad confir, 2, D. ant, Sequeretur, quód

t D

n

falvà juítitià quis poffit infamare femet i-

pfüm, fi precisé deftruat fuam famam ,

tl

st

C. maj. Si fimul ledat famam alienam, N.

maj. & conceífa min. N. co9fz Ratio dift,

lm,

l

N

conftat à paritate , quà Petrus habens do-

minium fuz domüs poteft eandem accen-

tilt

dere (alvà juítitià, quando per iítud incen-

m

dium non exponitur periculo domus vici-

fl

na Pauli,fecus autem,f(i huic (imul damnum

tl

ipferat,

EM

. Ad confit, 3.

AN. conf, Difparitas e(t,

Otli

quód non fit in poteftate ipfius mutilan-

DI

tis reftituere manum, aut pedem, nam füp-

t i

dt1

pofita hac poteftate non poffet aliter con-

dona.

K,

]

DifpütatiolV, Artic. 1I,

185

düminium

donare reftiturionem, econtra in cafü, in

quo

potct reftitui fama, habet tamen in-

Ug

£

amatus poteftatem donandi rcfítitutio-

hitir)

nem fams,

Itv

Objic, ultimó contra tertiam, Ideo ho-

165

N

mini competit dominium dire&um in.

D ftn

um d

corpora fublunaria, quia hzc ex natura

fua immediaté ordinantur in hominisuti-

1 etian

litatem, ífed pariter ad hanc ordinantur

'

Corpora cccleftia ex natura fua,

Ergo,

u p

Confir. , Authoritate D, Thomz af-

nf

firmantis: omnia corpora inanimata füb-

p

jeca effe déminio humano , adeóque e-

llipn

tiam corpora cceleftia prout p, 1, Quaft.

96. Art, 1. & 2,2, Quzfít. 66. Art, 1. do-

l, und

eet. Ergo, ,

emt l«

Confrr. 2. Siquis alterum violentéim.

fimim,

pediret, ne utatur lumine, aut influxu fy.

m N

derum , faceret eidem injuriam (tricté ta-

anodi

lem. Ergo,

s

Refp. D. maj, Quia funt ordinata in u-

41

tilitatem hominis quó ad folam faculta-

diaceq-

tem utendi & fruendi, N, maj. quó ad

iC«

facultatem deftruendi, aut alienandi , C.

AU.

maj. & fic dift, min. N. conf,

Ratio dift,

eít : quód corpora cccleftia fint quidem

s d,

ordinata ad hominis utilitatem , nihilo-

il

minus tamennon ità fübjiciantur potefta-

amlip

ti ipfius, ut habeat jus eadem alienandi,

r

aut alium excludendi à percipiendo lumi.

ne,

du

d

N

196

Trallatis de gore e» 7u]?itia'

Ad confir, , Refp. D. Thomam folum-

V aliäs

hod

modo affitmare, quàd homiui compe-

g

tat dominium utile in corpora cceleftia ,

non autem , quód ilji competat domi-

D! Yat

qum'm

nium perfedum,

Ad confir. 2, D.ant. Faceret injuríam

qif

Totd

oppofitaàm dominio perfedo, N. antec.

Dominio utili, C. ant. & N. conf, Exhis

qua

[

164 Confítatr, quód homini non competat

dominium perfedum in vitam & mem-

at

bra alterius hominis , ut eundem profuo

süte

beneplacito occidere,aut mutilare poffit

(qu

(o

co, quód homo non fit ordinatus adfer-

vitium alterius, fed ad fervitutem Deo

ul

immediaté praftandam ; ut ex ipía excel,

Ym

lentia hominis deducatur, quód foliDeo

fuex

jure naturalí competat dominium perfe-

a

&um in hominem, licét Deus jure pofiti-

d

vo poffit hominem fübjicere perfecto

quoö

dominio alterius hominis.

Neque. ob-

u

ftat, quód fervato moderamine iuculpa-

tüm

tx tutellz quis licité poffit occidere al-

qui

terum, fcilicet iniquum aggrefforem vi«

X

tx,nam hzc licentia non fundatur in ju-

D

re proprietatis ad vitam alterius , fed fo-

T

]üm in jure defendendi vitam propriam,

q

Longé minüs obftat,

uód magi(tratus

lg

habeat poteftatem occidendi maleficos ,

U

hzc fiquidem poteítas pertinet ad folum

Tnoi

jus jurisdidionis, non autem proprieta-

n

tis,

!

"Difputatio YV. Artic. 11.

187

lum

tis, aliàs licité poffet pro fuo beneplaci-

lme

to occidere dire&té innocentem , quod

d.

tamen certz Theologorum fententiz re-

ml

Pugnat, irà quidem, utlicét poffit judex,

Qquinimo teneatur abfolvere innocentem,

It

qui fecundüm allegata, & probata eft in-

Nan

Yí, Eri

nocens, non tamen poffit occiderc illum,

quem privatà fcienrià novit innocen-

COT

tem, etíi hic videatur nocens fecundüm

Em

allegata, & probata, eó quód fcilicet di-

ol

redé occidere innocentem nunquam li«

if

ceat.

ttsale

Conftat 2. quód homini non compe-

16$g$

tv

tat dominium dire&tum in vitam pro-

fierd

xiam, fedfolum dominium utile, feujus

(olLDeo

fruendi, & utendi vità cum obligatione

iytee

eandem confervandi faltem negativé , id

uf

eft, non occidendi directé femet ipfum ,

yeito

uod feclusá fpeciali facultate à Deo in-

Qu D

dultà pro nulla circumftantia eidem lici-

dul

tum eít ; hinc tamen minimé fequitur ,

irt d

uód etiam obligetur ad vitandas omnes

ytn v

a&iones prezfertim pofitivé licitas, & ho-

y injl

neftas, quz conjunguntur cum periculo

ff

mortis, adeóque folummodo indireQe,

yriü

aut per accidens mortem infert, SicRe-

(l

ligiofus laudabiliter obfervat ftatuta fui

kfco,

Ordinis cum certo periculo acceleranda

jols

mortis , jtà ut Chartufianus ad recupe-

randam fanitatem non teneatur vefci car-

p

niïbus

N

188

Tratlatus de Pure & Tuffitia,

nibus, nec Monialis deambulàáre extra

Y

claufüram. autquilibetalius ad mutatio.

nemaéris &c, Ratio horum omnium,qua

M,fä

fusé examinat Lugo Difput, feptima de-

fumitur ex principio umvcrfal , quód

M

nemo teneatur cum fuo gravi incommo.

do Cuftedire bona alterius dominio füb-

l

jeda , licét teueatur hec pofitivé non,

nu

defiruere,

et

166

Conftat 3. quód cmhbet homini com-

X

petat dominium perfe&um proprietatis

im o

in fuam famam, & honorem privatum ,

Towt

ldeöque falvà juftitià poffit infamare fe-

U:

met ipfum , nifi hzc infamia fit infepara.

gwf

bilis à lzfione famz alterius, tunc fiqui-

Wt

dem id licitum non erit, prxterquam in

um

illo cafu, ubi alter confentit, aut mani-

d

feftatio deh&l vergit in bonum neceffa-

&

rium totius communitatis , aut quando

Q

illud przcipitur legitima authoritate $u-

dii,

perlous. De quo plura fuo loco dicen-

D)

da erunt; fimiliter competit homini jure

l00

naturz dominium perfe&tum in creaturas

fi

fublunarcs ab homine diftin&as, in cor-

Y

pora autem ccrleítia eidem folüm compe.

hmp

tit dominium uctile ,

feu.jus utendi, &

|s

fruendi luce , cæterlsque qualitatibus

p

Corum,

u

Dur

AR-

wg

]

'o38 ( 1895 Q5

It m

ii

ARTICULUS III.

Wque

4n,C9 quale dominium competat

i

A de.

i

|

Religiom' $

'

l,vl

Ihom,

TY

Rznot. r, quód przefens quxftio dupli. 167

citer inftitui poffit, fcilicet compa-

TT

rativé ad totum ordinem religiofum, aut

Íticon

certum aliquod domicilium ejusdem, tum

comparativé ad perfonam privatam ejüs-

htht

'

dem ordinis religiofi. Hec autem con-

tfuqn,

troverfia nafcitur ratione voti pauperta.

"WA

tis , ad quam obíervandam finguli R eli-

Iu

giofi fe obítringunt,

Hujus autem voti

tcígi

mareria remóta fünt res temporales, qux

um in

ad bona fortunz pertinent ; proxima au-

L Ptj«

tem eft ufus fa&i, qui circa bona predi-

tl

&a verfatur, nam quiliber Religiofus vo«

qunit

tó paupertatis fe obligat, quód abíqueta-

It

cita, aut expreffa Superioris licentia, a-

od

deóque authoritate propria iisdem uti

nii j

non velit, àt ex ipfa vocis Ecymologia hic

Featurai

obfervat Cardinalis de Lugo Difp. 6. Q,

[n Q«

10, Ratio hujus eít, nam ficut ille natura-

npe

liter pauper eft, qui rerum ad vitam per-

d, &

tinentium dominió deftituitur ità, ut indi-

vatibu

geat facultate Domini, & benevolentià

-ejusdem ad vi&um, & veítitum quotidia-

num, ficReligiofus moralíter pauper ett,

€ó quód ad licitum ufüm rerum tempo-

j

ralium

i

190

Tratlatus de jure cr juflitit,

gt

valium indigeat facultate Superioris, licét

hzc bopna dominio ejusdem non

yo m

vfint: fub-

g a

je&a.

168 Prenot,2. quód matería remota voti

p&&sf

t pxm

paáupertatis, fint bona reliqua àbonis for-

tunz diftin&a, hinc certum eít , quód

g

dhorit

cuilibet Religiofo imprimis competat jus

naturale non folàm ad tuendam vitanr

i

te vt

contra iniquum aggrefforem cum mode-

feasi

ramine inculpatz tutelle, fed etiam jus

qi (

naturale ad illa, que in extremo cafü ne-

ii

ceílitatis ad vitam fuftentandam füunt re.

mi o

quifita, üt conftat ex Cap. exiit. de verb,

bateo

fignificat. in 6. ubi Nicolaus III. exprefsé

decernit, quód abdicari quidem poffit om-

Coni

evot

ne jus proprietatis ad bona temporalia,

non tamen poflit abdicari jus naturale ad

terf

d& i

ceonfervandam vitam per neceffarium u.

fum facti, quód jus cuilibet pauperi con-

Juh.:

Wt

wenit; przterea materia voti paupertatis

non eít fama & honor ipfius Religionis,

far

pup

ideóque illi competit jus proprietatis ad

ifta, nifi fponte fuà jus hoc refignet, De-

a

1200

nique non excluditur jus proprietatis quó

fit

ad bona fpiritualia , aut rei fpirituali an.

nexa, cujusmodi juxta varias Conftitu-

d

tiones ordinum eít jus ad obtinendum be-

p

neficium regulare, aut conftanter habi-

j

Tüm

tandi in certo domicilio &c.

169 Prznot. ;, quód prater illam obliga-

d

tionem

li

ibilputatio Y, Artíc. 1.

19f

r li

tionem,quá Religiofus vi voti paupertatis

V rfob

rem cemporalem finé licentià fui Supe-

rioris tacità, vel exprefsá ufürparenon.

Ptv

potett, plures alii effe&us poffint induci,

L

ut proinde menfura voti defumenda fit

[

€x regulis & ftatutis cujuslibet ordinis au-

at

thoritate Apoftolica approbatis; hinc a-

hm vit

liqua tum licité, tum validé non obftan-

um moj

te voto paupertatis fieri poffunt in uno,

trim jt

fecus in alio ordine, "Ratio à priori eft,

f

quód fcilicet obligatio voti paupertatis

münme

religiofz dependeat ab approbatione fum-

It devoh

mi Pontificis, ad quem pertinet appro-

[ enrdi

Patet hoc ex

bareOrdines religiofos,

Voffiton

conftitutione Bonifacii VIII, Cap. unico

de voto in6.dicentis: Solemnitatem vo.

j

yordi,

urde ad

ti ex fola Ecclefiz inftitutione inventam

anum t

effe,

Quod ipfum Gregorius XIIL in,

g

Bulla afcendente Domino expre(sé affic.

mat: ut proinde non fübfiftat illorum.

at

eipiis

fententia, qui putant votum religiofae

jettis d

paupertatis ex natura füua effe impoffibi-

nt, De

le cum dominio rerum temporalium. His

«tiqui

prenotatis

Dicendum 1, Quemlibet Ordinem re-

tl 4

I70

onflti

ligiofum,excepto OrdineS, Francifci Ca-

pucinorum, & Minorum de obífervantia

dun Y

« h

effe capacem dominii proprietatis bono.

rum temporalium in communi , & tale

j Obh

dominium eidem a&u competere. Ità

L

comrmu-

g

-

192

qraBatus de fure & fuflitia,

irn|

communis, & certa Theologorum fenten-

tia contra Navarrum , paucósque diffen-

lepem

Probatur authoritate Concilii

tientes.'

Propric

'Tridentini, quod Seffione 2;, de Regul.

dum

domin

Cap. 3. ità ftatuit, Concedit S.Synodus

omnibus monafteriis, & domibus tam vi-

m

fee

rorum, quàm mulierum etiam mendican.

-^

tium, exceptis domibus Fratrum S. Fran-

peni

atb

ciíci Capucinorum, & Minorum de ob-

fervantia : ut deinceps bona immobilia

lii

eis poffidere liceat. — Neque hic nomine

hrcit

poffeffionis , üt Navarrus putat, intelligi-

lii

tur przcisé dominium ucile feclusó dire-

f

nond

&6, contrarium fiquidem patet ex con-

ftitutione Nicolai III, Cap, füperiüs cit,

Ynt

Tif

dicentis : quód dominium directum re-

rum temporalium Ordinis S. Franciíci ,

C

ne illud incertum fit, ad Sedem Apofto-

D

licam recipiat; ex quo ipfo infertur, quód

DN

fitin

reliqui ordines fervent dominium dire.

&um quó ad bona temporalia , exceptis

p

domibus Profeffis Societaris JEfu , «quaz

Til

bona immobilia przter domum, & hor-

nf

tum poffidere non poffunt , üt Gregorius

Yb

XIII. flatuit. Czterüm Pontifici compe-

qiit

tere dominium proprietatis altum in bo-

my

na Religioforum, ut ad publicam Ecclefiz

tit

urilitatem de iiídem difponere poffit, ne-

DT

mo negat.

E

Dum

171

Dico 2, Quemlibet Religiofüm profef-

defi

fum.

H

Dilputatio YW, Artic. IlI.

193

t

fum in particulari per folemne votum.

odf

( Cned

paupertatis non folüm amittere dominium

p Mtgul,

^

proprietatis quóad bona temporalia, fed

it S.Sjnorjæ

etiam . ad obtinendum impofterum tale

dominium reddi incapacem.

Ità pa-

st

T nengi,

riter communis & certa Theologorum,

fententia, Probatur. Incapacitas ad obti-

ün$ Is

m de ol

nendum, aut retinendum dominium quó

inmolil

ad bona temporalia dependet à jure ex-

celfo inducente hanc incapacitatem,

fe

tf tomite

j

hzc inducitur refpe&u cujuslibet Profeffi

t ülig

Religio(i ; ergo,

Maj conftat ex dictis

(lus) dre

« n

fuperiüs Num. 169. Min. prob, Nam cap.

non dicatis caufa r2. Quzeft, r. it&k habetur:

ptris d

Non dicatis quidquam proprium fed om-

um te«

nia funt vobis communia. Similiter cap.

lt

Cum ad monafterium de ftatu Monach, In-

npoln-

nocentius IIL. fic ftatuit: Prohibemus di-

t ii

ftridé in virtute S. obedientiz füb obte-

jum d.

ftatione divini judicii, nequis Monachus

, p

proprium aliquomodo poffideat , & infe.

i, q

rius fuübjungitur: neque Papam in hoc

poffe difpenfare.

T

Prateréa cap. exiitde

jtpots

verb. fignif, in 6, & fzpiüs alibi ftatuitur,

|ompe

quód omneid , quod Monachus acquirit ,

minbe

monafíterio acquirat ea ratione, qua ra-

Fediít

tione id, quodfervus acquirit, domino

of

acquirit, Denique Concilium Tridenti-

num Seffione 2;. de regular. Cap. z. fic

A

[

j

definit: Prohibentur eis, ftilicet Religio-

li

"

fis

194

Tratlatis de Jure & 7140321.'

fis Profeífis bona quovis modo abillis ac-

i

T

quifita tanquam propria etiam nomine

Conventüs poffidere , vel tenere, fed fta-

gl

jenum

tim ea Superiori tradenda, & Conventui

incorporanda funt &c.. & ad hos Profef-

g

íos quóad incapacitatem dominii revo-

a T

centur etíam coadjutores formati noftra

fat t

&

Societatis. Excipiuntur econtra Equites

Religiofi Ordinis S. Jacobi in Hifpania, &

a

filtt

S. Stephani in Hetruria, qui profitentur

folam caítitatem conjugalem , ideóque

gl

iisdem ad fuftinenda onera matrimonii

toci

conceditur dominium proprietatis in bo.

t

na temporalia , fed limitatum , & Ozdini

suni

fübje&um, üt hic Suar, tom. 4, de relig.

mj

tra&t. 9. cap. 4. fufiüs exponit,

piti

172

Dico 3. Religiofum Profeffum non a.

LO

mittere jus fuitatis , i ingreditut illum.

Á

Ordinem , qui eít capax fücceffionis quó.

jay

ad bona temporalia,exceptis Profeffis no-

n

firz Societatis, qui jus hoc non retinent.

t

Probatur. Namjus fuitatis nihil aliud eft,

jud

uàm jus füccedendi ab inteftato tanquam

[

hzres füus patri defundto , in cujus po-

itlin

teftate conítitutus erat temporce mortis,

W

adeóque jus ad legitimam, ut teftamen-

Ti

tum fit.nullum , fi.à parente ,defuncto

N

:

fuiffet in illo omiffus, aut abfque füufici-

CU

enti caufa exhzreditatus, fed Profeffus

pr

Ordinis capaci fücceífionis jus predictum

N

Íecum

i

Difputatio lV, Artic, l.

19j

dl

fecum infert mona(terio , ut hoc nomine

A nine

Wtf

fui profeffi faccedat; ergo. — Maj, expo.

nit jus füitatis. Min, probat. Nam mona-

VU

dlrí

fterium capax fücceflionis fücceditin om-

nia jura, & bona profeífi, de quibus hic

ii

WT

ante profeffionem non difpofüit, ut coaz

ftat tum ex jure civili $ ingreffis Cod. de

i Bs

Sac. Ecclef. $. illud quoque., Authenti:

dipania

ca de Monachis , tum ex jure Canonico

Toftent

fcilicet cap. Si qua mulier. & cap. quia in.

y H

gredientibus caufà 19, quxít. 3. Ergo. Ex

Yuntmoti

hiis nb

hocipfo ulteriüs deducitur , quód idem.

dicendum fit de jure agnationis , feu fan-

& O

guinis, dehzreditatibus, legatis &c. quin

, derii,

imo pleriq; iftud excendunt etiam ad Em«

[ IOTl de

phytheuíim & ufüm fru&um, Excipiun.

tur tamen Capucini, & Minores de ob-

dl

fervantia, quorum Ordo fucceflionis eft

irisqu.

incapax , przterea Profeffi, & Coadjuto-

vdiefisa

res formati Societatis noflrz , qui ab in-

nretat

teftato f(üccedere non poffunt, imo plures

lodl

judicánt contra Vadingum, illos nec qui-

Vunquam

dem pofle fuccedere in hzreditatem ex

qjis p

teftamento, licét aliàs Ordo fit capax bo-

^ fEOLUS

norum temporalium; ergo.

efhme

Dico 4. Dominium bonorum tempo-

173

dfundo

ralium non folüm potefít componi , fed

e if

etiam defg&to componitur in Religiofo

Drofdi

privato cüm voto paupertatis. Probat.

redidd

^. Namilli, qui in Societate no(tra comple-

ft

L

y

N 2

to

196

Trallatus de jure c juflitia.

[

hat

tó Tyrocinió emittunt vota fimplicia,funt

veré Religiofi , & tamen retinent domi-

g

nium priftinum rerum temporalium, &

Mlls t

omnia juraproprietatis, fedhocipío ; er-

b SU

Min, patet, maj, autem prob. ex Bul-

Diip, 3

go.

laGregorii XIII. aícendenre domino, qua

Iv

authorirate Apoftolica definitur, emit-

giosd

tentes vora przdi&ta effe veré, & proprié

pation

bonn

Religiofos, non fecus ac ipfos tum Socie-

tatis, tam quorumvis aliorum regularium

fiiter

Ordinum Profeffos, & fimul fta:uitur ,

& i

uód retineant dominium rerum tempo-

l t

ralium,

Ubi Pontifex fübjungit poenam

dott

excommunicationis , & inhabilitatis ad

:

fie f

quzvis officia, & beneficia tum regularia,

n

tum fzcularia, fi quis contrarium defen-

Til

dere audeat ; ergo.

tlitio

" Confir. à paritate, Cum voto caftitatis

i

Cl

Religiofz poteft componi dominium an-

tecedéns in corpus conjugis; ergo. Ant,

n

probat, Si enim conjuges poft matrimo-

Qqum

nium confüumatum ex mutuo confenfu in-

m

grediantur Religionem, tunc per votum

hs

folemne caítitatis non diffolvitur matri-

Ts

monium, & ideo retinent dominium pri-

u

AK

ftinum conjugale ità,ut per copulam fub-

f

fequentem folüm peccent contra votum.

p

caftitatis, non autem contra fextum prz-

AU

ceptum Decalogi.

pj

. 174 . Dico j. Religiofi Societatis nondum.

Ulm,

grà-

li,

Difputatio 1V,. Artic, Yl

ärlnplicia,run:

197

graduati ità fetinent dominium, ut de bo-

TU t

r

ni$ cemporalibus quidem illicité , proba-

biliàüs tamen validé difponant abfque con-

thipfo; g

Db

fenfu Superioris, Ita Cardinalis deLugo

Ditp. 3. dejure & juftitia Se&ione 3. cum

dgmino,qm

Azor, Suar, Sanch. contra Moll. Lefs. &

OICUE, m

alios diffentientes. Probatur, Licét enim

& Dropi

fu joop.

ratione voti paupertatis detur lex prohi-

bens, non tamen datur lex irritans difpo-

trtlrium

fitionem factam finé confeníu Superioris;

t ,

€rgo. Ant.prob. Si daretur lex irritans,

m tttyo

illa defümeretur ex verbis Bulle afcen-

p panum

Ylizt

dente Domino, in qua Gregorius XIII,

fic ftatuit: quod veró paupertatem atti-

tegulri

m defene

net, licét bonorum fuorum jus atque do-

minium juüftas ob caufas pro Superiorum

eiluns

arbitrio ad tempus retinere valeant, ut

—

in pios ufus juxta Evangelicum diftribuant

um a

confilium, in eorum tamen ufu Religio-

15o, À!

fam paupertatem fervent, ne ulla re tan-

mati

quam propriá uti poffint, ità ut Pontifex

nexain

per ultimas particulas videatur irritare

t TOLUR

difpofitionem fa&am finé confenfu Supe-

y nitt

rioris, fed hoc ex prxdi&is verbis non

wiümpfi'

deducitur; ergo. Maj.continet primum

Jm(übe

fundamentum fententiz oppo(ite. Min,

NotU.

prob, Nam ex eo, quód in jure ftatuatur,

mnd

actum aliquem fieri non poffe, non fem-

per infertur, quód talis a&tus fit irritus,

nondum

nam , üt habetur in regulis juris: etiam.

F

3

Ala

198

Trallatus de jure ö'r'fujiitia.

l m 'AW

illa dicitur aliquis non poffe, quz licité

facere nequit.

r

Confir. Nam ante prz

di&am conftitu.

f

( ceti

tionem afcendente Domino poterantRe-

C0

ligiofi Societatis nondum graduati validé

contrahere matrimonium non obftante

vilil

voto caftitatis Religiofz , quia fcilicet

]iei

t

tunc nondum erat lex irritans talem con.

tradum, quz deinde per citatam Bullam

uj

ftatuta eít , ergo cüm defadtó non habea-

Qnt

tur lex irritans di(pofitionem fa&tam fi-

ld

né facultate Superioris , dicendum eft,

x

quód ejusmodi difpofitio fit valida.

Ti

tv

Chr

[ind

ARTICULUS IV.

i d

Solountur contraria argumenta.

etir

ol

]IC I. cóntra primam: DBona temz:

d

17j OB

poralia, quz per fundatores, & be-

t

nefactores conferuntur Ordini Religiofo,

(

f

ex eorum intentione fübjiciuntur domi.

nio ipfius Chrifti Domini ; fed hoc ipfo

Íni

Ordo Religiofus folüm habet admini(tra-

tiorem, non autem dominium circa bo-

Ü

na przdicta; ergo,

Ü

Confir, r. Si Ordo Religiofüs haberet

hi

d

dominium quóad bona predicta, poffet

eadem faltem quóad partitionem füpera-

il

mediz

7

199

Difputatio IV, Artic. YP,

vür f

bundantem fuftentationi |infimz , aut

UR

mediz licité exponere in ufus profanos,

ficuti id poffunt beneficiati, ut fuo loco

tl

dicetur, fed hoc non admittitur ; ergo.

dai vj

n of

Confir. 2. Ordo Religiofus non poteft

validé finé confenfu Sedis Apoftolicz a-

t (olie

lienare bona immobilia, aut mobilia fal-

Talefm o

amDulm

tem pretiofa, quz fervando fervari pof-

funt , ut ex utroque jure juxta omnes cer-

n hbes

tum eft, fed hoc ipfo ; ergo.

fiüin f

Refp. D.maj. Subjiciuntur dire&te , &

n d

re ipfa dominio Chrifti, N, maj. folüm.

"l

indire&te feu in fenfu quodam interpreta-

tivo, quarenus confertur Ordini intuitu

Chrifti Domini, concedo maj. & fic di«

[

'

[

flinda min, nego confequentiam.

Ra-

tio diftinctionis exinde patet , quód

at

etiam reliquis pauperibus, üt mendicis

oftiatim ftipem colligentibus conferatur

Jon t«

eleemofyna intvitu Chrifti Domini , &

r d

tamen exinde non fequitur, quód men-

il

dicus non habeat dominium eleemofynz,

ur domi.

fed folüm illius adminiítrationem ;5 ergo

hociph

fimiliter,

yinidtue

Ad confir. 1. N, maj. Nam ex €o, quód

ia be

Ordo Religiofus licité non poffit dilapi-

dare bona fuperflua, nec quidem infimz

hobet

fuftentationi congrua, non infertur, quód

n

h pOu

dominium non habeant, fed folim fequi-

jli

[

tur, quód obligentur eadem bona e

xpen-

burt-

ni

4

!

200

Traclatus de fure & fuffitia.

dere in pias caufas , aut confervare pofte-

yqit

ris, àt patet in illo, qui voto promifit

p MW

certam eleemoíynam pauperi,

'fobätu |

Ad confirm. 2. C. maj. N. min, Sicuti

qu

ieondi

enim non obftat dominio poffidentis ma-

joratum , quód finé confeníu Principis

noget

domin

booa majoratüs alienare non poffit, fed

obligetur eadem confervare, & transmit-

legisle:

t

tere ad poíteros, ità etiam difcurrendum

elt in caíu przcedenti, unde ad füummum

capaïd

Tqu

hoc inferri poteft , quód Ordo Religio-

h

fus non habeat domipnium undequaque

namal

Lnett

perfe&um , id veró ultroneé poteít con-

cedi cum Leffio, neque enim iítud prz-

mo

qea

judicat conclufioni,

Áric

176 — Objic. 2. contra fecundam, Profeffus

n

Ordinis Religiofi etiam , prout eft perfo-

h;

na particularis, poteft ftante voto folem.

M

ni caítiratis , & quidem perfe&z, nihilo-

| N0

minus retinere dominium, feu jus con-

Thoti

jugale,, àt Num. 175: didum eft; ergo

Yiti

etiam Profeffus ftante voto folemni pau-

lr

&

pertatis poterit retinere dominium quó

d

If

ad bona temporalia.

[f

:;ï

Confir. Nam hzc incapacitas dominii

u

proveniret vel ex ipía natura ipíius voti

Rthg

paupertatis, quó Profeffus fe ,& omnia fua

À

tradit Ordini Religiofo , vel proveniret

bt

l

ï:

ex folo jure Ecclefiaftico anne&ente hanc.

Ti t

inca-

D

[

l,

Di[putatio IV, . Artic. IV,

20I

Wt of

incapacitatem voto anpertaiis, fed neu-

" if

trum dici pote(t; ergo, Maj. patet, min.

!

probar, Imprimis enim dici non poteft,

T t

quód ifta incapacitas proveniat ex voto

ltl

fecundüm fe confiderato, quia fcilicet ne.

r

mo poteft (emet ipfüm reddere incapacem

of d

l

dominii abfque confenfu, & authoritate

tranim.

legislatoris ftatuentis talem incapacita-

Iténdim

tem , ideóque fervus in certis cafibus eft

Áimmum

capax dominii, üt fuo loco dicetur ; fed

neque id provenit ex jure Fcclefiaftico ,

Migi

dcquaque

nam aliàs Pontifex difpeníare poffet, quod

JXl

tamen Innocentius negat Cap. Cüm ad

lu

monafíterium de ftatu Monachi ;. ideó-

que etiam Divus Thomas 2,2, Quaft, 88,

ofefus

Artic, 11, negat, Profeffum folemnem,

abfolvi poffe per Pa

iptr:

Ío ; ergo.

pam à ftatu Religio-

yolem. |

Ad obje&ti

onem 2. , Rcfp. Conc. antec,

tll

N, confeq. Difparitas eít, quód matri-

Jus C0 |

monium confümatum ex inftitutione di.

m

vina fit perpetuum , ideóque per fub.

D

fequentem profeffionem Religiofam non

TM

diffolvitur , econtra dominium priva-

tum non eft effentialiter perpetuum, ideó-

vini |

que tolli poteft

per ipfam Pfofcffionemf

s vot.|

Religiofam,

alii

Ad confir, C, maj, N, min, cum füa pro-

u |

batione, quódfcilicet incapacitas domi-

o ha J

nii non oriatur ex jure Ecclefiaftico, con-

r

ftat

i*

i

202

Tratfatus de ?ure d Puflitia.

gt

ftat ex declaratione Bonifacii VIII, Cap;

unico de voto in 6. folemnitatem profef-

gcapacem

fionis Religiofz fola Ecclefiz inftitutione

of 2

que n*

effe inventam , ideóque Papa de plenitu-

g t

dine poteftatis Profeffum Religiofum ab

his votis abfolvere, & penitus liberare

qx Ro

poteft, quod re ipfa fepiüs falíum effe

Üsy

felheein

. pluribus exemplis oftendit Leffius lib, 2.

de jure & juftitia cap. 40. Hocetíam ex-

vj

perientia docet. Nec obfítat authoritas

q

' D. Thomz, nam üt ifthinc obfervat in-

n

MÉonen

terpres ejusdem Cardinalis Cajetanus ,

contrarium fen(iffet, fi poít conftitutio-

ii

nem Bonifacii fcripfiffet, & fzepius factam

vit,

à Sede Apoftolica, difpofitionem vidiffet,

tür a

Ex quibus proinde confítat incapacitatem

Mj

dominii privati refpectu Religiofi profeffi

n

non fundari in natura ipfius voti pauper-

at

tatis, fed folüm in jure Ecclef(iaftico,

ia

Dieh

177 . Objic. 3. contra tertiam. Profeffio Re-

ligiofa zquivalet morti naturali , ut civi-

DT

liter eosdem effe&us inducat, fed hoc i-

jus D

pfo Religiofus Profeffus non retinet jura

IT

fuitatis & agnationis &c, ficut eadem non

ii

retinet naturaliter mortuus ; ergo. Maj.

Wt

Ti

probatur, Nam fzpiüs Monachus in jure

dicitur mortuus mundo, ubi nomine Mo.

g

nachi intelligitur quilibet Profeffus.

lg

Confir, 1. Per ipfam profeffionem fo-

Of

lemnem, Religiofus transfert jus fuitatis

hi

in

l

Difputatio YV. Artic. YV.

203

NI (

in monafterium ,. aut ordinem fücceffio-

"Torofe

nis capacem; ergo.

i

Confir. 2. Si enim Profe(Tus mor

iatuf

L.

morte naturali ante parentem, poreft e-

lp

tiam monafterium prztenderelegitimam,

ts hn

aut füccedere ab intéítato in bona paren-

alum d

tis poft filium profeffum defun&ti, quia

(fus ;

fcilicec monaíterium f& habet inftar filii

'etim a

refpedu profeffi quó ad jura predicta ;

qforit

ergo.

vt

Confir. 3. Saltem Religiofus per pro-

i,

feffionem amittit ufum fructum , aut Em-

onlnte

