ttrpt

omne peccatum Theologicum fit injuria

trdlte

ftri&a contra Deum , .quia non omnia

N

Vj

funt oppofita legi-naturali ; ergo.

Wif

429

'Objic. ultimo. Omne peccatum Theo-

t

logicum faltem mortal,eformaliter füm-

tlll,w

prum, effentialiter includit contemptum,

b

& inhonorationem Dei ,. fed hoc ipfo ;

lj

ergo, Maj patet, nifi quaítio de nogi—

nc

(;

hlul

Difpttatio VIL. Artic. VIU, -

$2;

IWS&; [

Vi

he roveatur, min, probatur nam quivis

fervus contemnendo. dommum facxt ct

h

ii

injuriam ftridam;,ergo. '

Confir, 1. Deus non poteft ccdcrejus

[ Idl

proprietatis , quod habet, ne à creatura

p

V00 fj

contemnáàtur, & v111pcndatur ; fed hoc

ipfo; ergo.

Mai. probatur: nam Deus

U t

10 (

habet effentiale jus proprieratis ad exi-

£endam á creatura debitam reverentiam,

efario

& honorem, adeóque prohibendum (üi

Qd

o ul

contemptüum 5 ergo.

Confir. 2. Etfi Deus pofitivé non exi-

J

713

geret à creatura füi honorem tanquam

Dominus proprietatis, ideóque quà ta..

ia

lis non prohiberet fui contemptum, ad-

Ms

huc idemcontemptus effetinjuria ftri&ta ;

[

érgo.

Aht, probatur: ad hoc, ut con-

Jtin)

temptus domini fit injutia (trida , fuffi-

wel

€it, quoód non cedat jus fuum, icchus

Wi t

defadto illud non cedit; crgo.

yit

:

Retp.D. rnaj. EfI'cnuahtcrmcludltcon.

t

temptum , & inhonorationem Dei for-

[Lintn

malite talcm,N maj. virtnaliter talemy

if

C. maj. & fic diftin&tà min. N. conf; Ra-

tio diftin&ionis conftat á paritate in hu-

n Thoo

manis: nam aliàs pariformitet fequere-

tet (üt

tur, quód omnis a&us inobedientiz er-

ga Dommum proprietatis fit effentialiter

mptut

m

injuria ftriéta , utpote effentialiter inclu-

d

dens contemptum virtualemà domini

L

pre

i

|

$26

Trallatus dejure & iü!!itiaï

: gl

precipientis , aut

*

mancipio.

prohibcntif aliduïc(l

* lii

Ad con

fir, 1. D. ant. Deus non po«

nium t

tcít cedere jüs füum illud abdicando ,

mm) Y

aut transferendo in creaturam , C. ant,

goetie

ae(üb

illud precisé non exercendo in actu (e-

cunpo, N. ant..& conf. Ratio diftin&io—

Theol

nis patet exdictis.

eona)

jufiiz,

Ad Confir. 2. D

, ant, nihilbminüscon-

temptus formalis elet injuria ftricta ,

Don pous

C. ant. folüm virtualis, N.ant, & conf,

t aqu

rito(ubj

Ratio iterato habetur À paritate in hu-

manis: nam ficut ex €o, quod fervus

turam n

polit po

fortmaliter contemnens dominum , aut

eundem inhonorans per contumelias,de-

diimo p

tra&iones &c. faciat eidem injuriam ftri-

dhoc, d

ti, ade

&é'talem ,' etái dominus itta exprefsé

mon prohibuerit , non fequitur , quód

du

etiam quilibet contemptus virtualis fit

Tib wO

ditut j

injuria ftri&a contra Dominum , ità pa-

riformiter de peccato difcurrendum eft,

du

ideóque licét blaíphemia contra Dcum ,

qu )

aliáque talia peccata contineant ratio-

oD

nem ftri&z injurie , non tamen hoc de

V

D ptr

W

quolibet peccato dicendum eft. Ex huc-

uíque dictis

E

Con(ítat 1.

Quód crda't'urïaþomt obli-

Ts

430

& quidem cà

gati Deo ex juítitia ftricta,

; f

ratione , quà quivis fetyus in humanis

Ditye

Domiqo

fcing

ex juftitia ftri&a poteft obligari

aliqui

p

-

u'! 1

*

Dïf;iuidtia VU Artíc. V,

127

pj

aliquid przcipienti, aut prohibenti , quia

fcilicet Deus habet perfeaiffimum domi«

t

nium proprietatis in quamlibet creatu-

d

ram, vi cujus tituló ejusdem . domíinii

lm,C,a

pote(t exigere omne obíequium , ideó-

i,

que füb hac ratione quodlibet peccacum

ii

Theologicum poteft effe injuria. ftrita

contra Deum.

Nec obftat obligationi

Tiüscon

i l,

juftitie , quód creatura per fua obíequia

non . pofht ponere folutionem arithmes

hr

"m

ticé zqualem juri divino faltem confide.

tv

rato fübjedtivé , aut prout obliganti crea-

turam in actu primo, quia füflicit, quod

TUj dUl

poflit ponere folutionem zqualem jurí

Im À

divino prout obliganti in actu fecundao

um

ad hoc, aut illud obíequium determina-

UA

tum, adcóque ficut pofito tali obfequio

t il

praftatur id, quod Deus exigit tituló ju«

yuls i

tis proptietatis, itàcodem denegató lz-

W

ditur jus proprietatis , & Deo infertur

d

damnum, non quidem in hoc feníu ,

t

quód Deus iudigeat obfequio crcatutz ,

TT

aur omiffionem illius pro íuo benepla-

j

cito per auxilia efficacia refarcire non

uód

frhüe

poffit, . fed folàm in hoc fenfu ,

detur carentia obífequii debiti.

Longé

minüs autem obítat, quód peccatum

)[flï Obh:

poenc

fiat Deo permittente ,. imó illud ordi-

humanis

nantc ad fines füz providentiz , quia

D

;

fcilicet decretum permiffivum peccati, &

;mgwd

Mlius |

T

-

.m&.;tu$- de 7!&4 äïd[iitia'.-

! (

illius ordinatio ad finetn providentíz po-

Eu

teft componbi cum feria voluntate , quà

jsdet

Deus prohibet idem peccatum , prout

| manis q

hzc omnia facilé

[

a paritgtc m humanis

micidiu

declarantur

üm 'Theolo;

Con

431

Con(tat 27 Quód peccat

-

Jogiut

gicüm. poffit efle injuria ítricta contra

tament

Deum, etíi cteatura non poffit przítare

tum T

fatisfadionem condignam fàltem pro

leccato mortali , prout hoc importat

j qud

logcum.

ravem offeníam perfonalem oppofitam

poclter

infinite dignitati Dei, fufficitenim, quód

yuc

ereatura poffit preítare fatisfactioné pro

Domin,

peccato, prout hoc przcise importat in-

juríam rcalem , feu carentiam obfequii

lr t

10 6f 1

Deo debiti, nam creatura cliciendo a-

tont,

&Qum charitatis ponit obíequium entita-

DN

tivé equale a&ui omitfo charitatis prz-

I

cepte pro aliquo inftanti antecedente j

ia d«

imó etíi peccator non poffet praftare ul-

fi.Drin

lam fatísfadionem nec quidem con-

prac

ruam pro peccato Theologico etiam

füb ratione injurix realis , prafertim in

quodp

tuod

€o caíü, in quo Deus omnia obíequia

eccatum cofnillum fübfequentia dire-

i p[æ[

o

àc exigeret tanquam Dominus proprie-

BY

tátis ità, ut omnia obíequia jam effent

alio titulo debita prater titulum reftitu-

Wo, i

fed f

tionis, non tamen fequeretur; quod

, quia

Al

v?ec;atum not'; effet injutia ftri&a

fcilicet

!

l,

ifputatio VIL, Artic. VIII,

$29

U.

fcilicet ad rationem injuriz (tride non

n

u

n [j

requiritur , ut fieri poffit compenfatio c«

n

jusdem , . pront conf(tat à paritate in hu-

manis quó ad injuftam le(ionem per ho-

-

mnicidium ,. mutilationem &c.

m

N

Conf(lat 5 Etf(i omne peccatum Theo-

432

T Qu

l

logicum poffit effe injuria (trida , non

! orels

tamen exinde fequi, quód omne pecca-

fotl

n

tum Theologicum fit injuría ftrictá , fi-

V pori

ve quód darinon poffit peccatum Theo-

lQ

T

f

ogicum ,. quin illud fit injuria ftri&ta ,

tl j

poteft enim Deus prohibere, aut przci-

At n

pere àctionem aliquam przcisétanquam

It

Dominus jurisdictionis, & conífequen-

p

ter transgreífio hujus precepti poterit

(b

non cfle injuria ftri&a faltem fub ca ra-

a

tione , íub qua non importat rationem

a

ojeníz perfonalis, fed pracise ja&uram,

etan

€u carentiam obfequii, prout hzc om-

gt

nia declarantur à paritate,ia humanis ,

i

fi. Princeps - aliauid 'przcipiat mancipio

g M

precisé tanquam Dominus jurisdidionis,

a(tim t

quod plerumque contingit in illo fenfu,

in quo de magnificentia Principis pruden-

du

ti; d

ter prafumitur, quód ille non exigat

p

obfequium fervi de fe confideratum, feu

prout afferens aliquam utilitatem Domi.-

m df

11 :eüimf

no, autípecialem ejusdem honorem;

fed folàüm illud exigat , ut fervus pra-

L qüOj

'l&h qlïl

ftando tale obfequium teftetur obedien-

[ic

tiam,

—

À

gio

T

r?&atu) de fjure & fü[li:ia.

tiam, & reverentiam erga Principem

À

&c.

.Atque in hoc fenfu intelligenda

u

funt verba Chrifti Domini fuos Apofto-

los alloquentis Luc. 17 cüm fecceritis

omnia, quz pracepta funt vobis, dici-

l

te: fervi inutiles fümus , quod debuimus

ts M

facere, fecimus,

Atque hinc ulteriüs

ditedt

deducitur, quód, et(i Deus nihil poffit

haccot

pracipete ,

aut prohibere creaturz ratio-

turjs

nali, nifi hoc i

pfo intendat faltem ulti-

ilis

mo ínam gloriam extrinfecam ,. hono-

inufti

rémque fibi debitum prout relucentern

non tri

in obedientia creaturz erga Deum , non

non el

tamen exinde fequitur , quàd Deus ne-

neffario omnia przcipiat, aut prohibeat

prieti

woptict

tgpquam Dom;nus proprietatis. .

vt

gnuc lh

DISPUTATIO VIH.

DN

Dior. of

.De Injufiitia.

injut

I

0ppon

cutk—]u—mtia in multiplici feqfu ufürs

dicrij

& patur,ità etiam de Injuftitia intelli-

$

endum eft eó, quód contrariorum

ulis «

eadem fitratio, Caterüm ficuti hucuf-

nfü ]

n

l

ue de juftitia proprie tali, prefertim ve«

l

zÓ commntativa oftenfum eít, ità fi-

Titt

militer in Difpntatione prafenti de fola

m erit.

Cü,ql

AU

iäjuü&;i? prf:pri,ö, tali agendu

i

. AR-

i

; Difputario VHL Arti.l. — À

LE

inP

$ 3.1

N

ARTICULUS L.

[

N

cgda

"TM

Qui4, €$ quotuplex fit Injuflitia?

l

( )Uzr. 1. Quid fit injüftitia ?^ R

efp..

V

"Quód fit lefio juris alieni proprieta-

43*/*3 ;

It dj

Til l

tis, Ratio exinde patet , quód injuftitia

diteáé fit oppofita juftitiz

» adeóq; cüm

TTR

hzc confiftat in eo,

quód.cuivis tribua-

iem uf

tur jus fuum, feu debitum fundatum in

M

.

t

illius jure activo proprictatis, fequitur

Injuftitiam confiítere in eo, quód alteri

Jtn, t

non ttibuatur jus fuum , fed hoc aliud

durms

non eft , quàm violare jus alterius pro«

froäib:z:

prietatis; erzo. Cüm igiturjusadivum

]

proprietatis conflituatur per legem fa.

ventem libertati unius , vi cujus reftrine

gitur libertas aliorum , adversüs quos

u

habetur jus activum , hinc patet, quód

l

norn omnis illatio damni fa&ta alteri fit

injuftitia actualis, (ed folüm. illa,

uae

opponitur obligationi juftitiz , feu. jurí

fl

alterius prout obliganti ad omiffionem

j i

vtotutt

talis ad(is. . Atque in hoc feníu injufti-

j ho

tia e(t viola

tio juris alieni proprietatis,

Caterüm ficut alia eft juftitia legalis, alia

érte

hd

diftributiva; & aliacommutativa, ità pa-

lti d li

riter de injuftitia oppofita difcurrendum

ett,quia veró ex aCtibus in

»

j t

bitus. Hine

norcfcung ha«

Lia

lh

d Ql.äer;

$32

Trallatus de fure ö*?u]iitia,

IT 0

zr. 2. Quotüplex fitinjuftitia adua-

lis , "fe

u injuria gencricé füumpta ? Refp.

jgmot

; [i, fet

Eandem dividi in realem , quaz fit alteri

in rebus.fuis, & per(onalem , quz dire»

BI [

"Utraque ulte-

tideo f

l

&6 fit perfonz alterius.

f620t

riüs dividitur in materialem , & forma-

lem , cámque vtl contrarie, vel priva-

qui ij

fitamj

tivé oppofitam juftitiz.

Injuria mnate«

rialis dicitur illa, quà inculpabiliter lze-

fü hr

áilaf

ditur jus alienum eó, quód fcilicet agens

(eiale,.

nonprz

.

viderit, hanc orationem efle 1z-

fivam j

uris: alieni, proüt contingit ,

fi

.tits, Q

alieni ;

quis rer alienam deftruat , vel ufürpet,

miem j

bona fide judicans cffe íuam , áàut pru.-

denter prz(ümens dominum rci non ef-

üfenfoy

fe invitum, vel aGio lefiva fit pofita prz-

ti ld

ter omnemi illius libertatern, ità ut dam-

tteride

dlisv

num fit fortuito illatum alteri, Forma-

lis injuria eft, quà culpabiliter leditur

lelow

jus alienum eó, quód agens liberé ponat

Qu

tiümr

adionem lafivam juris alieni anteceden-

tercognitam quà talem. Hc injutia for-

! fenim

malis vel contrariével folüm privativé po-

M

teft opponi virtuti juftitiz,& quidem con-

n

trarié opponitur, fi procedat ex motivo.

lat

contratio ipfi motivo juftitie, quod to-

qua

ties contingit, quoties pro obje&to for-

Ut

mali refpicit ipfam lefionem juris alieni

, Qui

Quà talem, üt fi quis ideo furetut, quia

poi

Pr?-

per furtum leditur jus alterius &c;

vyati-

. ii

,

N

Di]þumia 208 l;tia I.

lüitigac?w.

73;/*

LUR

vativé oppofita dicitur, quz procedit ex

alio motivo, qualecunque tandem illud

h

u

I,q

u

ll

b

fit, feu. extrintécé malum, . feu, catero-

t

quin de feinhoneftum, ütfit, fi quis

)&W

ideó furetur, ut poffit ludere, compota,

M

rC aut dare eleemofynàm &c, Hinc ali-

Vi

qui injuriam formalem contrarié oppo-

If D

Miter h.

fitam juftitiz appellant formalem in fen-

fu Phyfico fimul & morali eó

, quód a-

K

&io lzfiva juris fit fimul obje&tum ma-

mulrl.

teriale, & formale adüs interni volun-

WT

tatis , quó imperatur lx(io exteroa.juris

t

alieni 5 alterum econtra. appellant for-

Al p

malem in fenfü morali , & matcrialem

(O00d.

in fenfü phyfico eó, quód a&io externa,

[ pe-

Wa«

quà leditur jus alienum , fit objetum

matcriale, non autem formale refpectu

u

aát(is voluntatis intérim im

i

a

J

pþrantis ban;

leGonem.

/

h

Quazr. 3. An igitur, & quale volunta-

Ut

4?7

rium requiratur ad injuriam formalem.,,

T

fcu imputabilitatem in foro confcientiz?

i

Refp. Certum effe, quód requiratur vo-

lat

luntarium aliquod ità, ut talis adio po-

o

natur liberé à ledente jus adtivum , &

l"0d ((

quidem cognita prout lefiva juris alieni,

o f

nequeenim rnotraliter imputatur a&us,

qui humanus non eft, feu liberé non

j d

tUt qm,i

ponitur àb ipfo agente, non tamen re-

"

quiritur voluntarinm dire&um, feu im-

p

13

imnedia-

!

1

$34 .

Tratlattis de ]uvt e fuflitia,

qiocut

mediatum, vi cujus fcilicet aliquis inten.

dat Iz(ionem juris alieni quà talem , íeu

ïcnditïj

mmotiv

adionem procedeniem ex hoc motivo,

viti

quia per hanc lzeditur jus alienum, fed

E

fufficit voluntarium interpretativum,(eu

tocli

indire&um confiftens in co, quód agens

pofi-

Jenu

cognofcat hanc acionem cíle o

£ondi

tam obligationi juftitie, ideóque

b

OC i-

guui

pío talis a&us contrahet, malitiam fpe-

Sram

cificam injuftitie, ex quocunque deinde

inotivo procedat, imo fimotivum illud

tdligi

(iuto

habeat peculiarem inhoneftatem alteri

Tüotly

virtuti oppofitam , tunc eó ipfo talis ae

idyoe

&us duplicem fpecie malitiam contine-

bit, ut (i quis faretur pecunias ex hoc

Quz

fine, ut fe poffit inebriare,

An veró I

mon

f

dem dicendum (it, fi a&io lIxfiva juris

fit injuria formalis contrarié oppofita,

BI

: quá

di(cordant Theologi.

Negativam de-

fendit Amicus Difp. 12. N. 9. eó quód

4 p

EU

illa peccata, quorum malitia confüma-

tut in a&u externo, ton contrahint di-

; tula,

veríam fpecie malitiam in genere morali

. Wtp

ex fuo obje&oformali, feu motivo, ni(i

j "Wi

l

illud fit oppofitum alteri virtuti fpecie

n

h

diverfe , adeóque càm injuftitia fit tale

peccatum , hinc fequitur injuriam illa«

til

tam cx formali obje&o feu motivo . 1z-

ihi

dendi jus alterius non contineré fpecie

Tij

t

divcrfam mali;iam ab injuria fa&ta ex

X

quocun-

v

x«

[

À

ibifputatio ;Vlll.:"Arti:. h

hr

M

quocunq; alio motivo. Contrarium de-

il "

endit Maurus quaft, 185. e0, quód hujus

r

morivi circumfítantia injuriam in fpecie

lii

vitii peculiaris, feu dite&té op

:

ofiti vittue

lii

ti jaftitiz conftituat, ideóq; cüm raro de«

As

tur hzc fpecialis malitia eo, quod injurize

le (

u

plerumque fiant ex aliis motivis, hinc

j

€oncluditar, quód rmalitia predicta fin.

iquf WXj

tn f

gulariter exprimenda fit in Confeffione

V dund

Sacramentalieó , quód aliàs non fubin-

ml

telligatur inclufa io.leione juris alieni ,

4 d

ficut ob candem rationem exponi debet

motivum áliud intrinfecé inhoneftum ,

ho

TUj2

ídque diverfum ab obligatione juftitiz,

TA

'"Quzr, 4, An injuflitia fit peccatum 456

To]-

mortale ex genere fuo: Reíp. aftirmae

Qv iuis

tivé cumcommuni & certa Theologorü

fententia, quam tradit D. Thomas hic

ydit

n

quzft, 59. Articulo 4, Ratio eft : quodilla

peccata dicantur mortalia ex genere fuo,

gt

Ts

quz ex natura fua, feu ab intrinfecó funt

niittde

talia , ut exigant graviter prohiberi , fed

tale peccatum eftinjuftitia; ergo. .Maj.

vmou

jt, tf

continet expofitionem peccati mortalis

éxgenere füo. .Min. autem probatur :

t

Nam viólatio jutis alieni juxta rectum

if

jm l

di&amen rationis eft tale peccatum; ut

illud'eraviter opponatur ordinationi ho-

yio t

v t

minis tum ad finem ultimum ,-t

:

uma

xeliquos homines 5 ergo.

fict

4

ïConfir;

quonlü

$36

Traltetus de Ture C» Zuffitia,

qtntt

- Confir, Nam peccata dicuntur mot. .

talia ex genere füo, qua folüm per acci-

du

f1id; |

dens evadunt venialia,fcilicet vel & defe-

Gu fufficientis advertcnuæ :vel ex levi-

ü

tit 0

tate matetiz, fed tale eft peccatum in-

juftitiz, üt patet confiderantis ergo.

tve

427

Quzr. s.. An injuftitia fit peccatum

negi

mortale ex folo genere fuo ? . Refp. nc-

tentil

t

gativé cüm com

üni, & certa fenten-

tia. Probatur: nàm peccata ex toto ge-

fdAo

pam dl

nere (no mortalia fünt ea, quz cum ple-

na dcliberatione admxfl"a femper funt

fumitü

mortaliía ità ,

ut non admittant levita-

Tt,

tem materiz , vi cujus excüfari poffint .

fed ]u

etunii

4 mortali , fed peccatum m;u(htlæ ad-

mittit levitatem materie ità, ut cum

nitatg

utyo

plena deliberatione admiffüm poffit ex-

cüfari à mortali ; ergo.

Maj.

continet

fz, 0

expofitionem peccati.mortalis ex toto-

|

t bt

genere; cujuímodi eít blaphemia perju-

ce h

riám &c. min. exinde patec , quód fur-

fd t

tum in materia levi cum plena delibera-

fptci

tione fadum juxta omnes cxcu(atur à

Cor

peccato. mortali, & fic de injuriis reli-

h

quis- oppofitis ;juftitiz^ commutativz. '

MM)

Confirmari hoc poteft ex co, quód ttan-

u

te didamine redz rationis non vxdeatut

flis

ab intrinfeco effe injuftitia tale peccatum,

lici

ut femper, & pro omnibuscircumftan-

f

tiis mercatur graviter prohibcri , ficut e-

u)

contta.

]

i

Difputatio VITL, Artic.1,

5'37

'mmrmar

contra exigit femper ,. & in . omnibus

Wdctc

circumftantiis graviter prohlbcn blafphe-

mia, perjurium &c,

Wt

(Luær. 6. Àn omne peccatum m)u&i.

438

t

tie oppofitum virtuti juftitie commuta-

08

tiv2 fit c;usdem fpeciei'infima ? Rcfp.

petata

negativé cum certa. Theologorum fen.

hu

tentia,

Ratio eft : quiajuítitia commu-

(m

tativa non eft ejusdem fpeciei infimze

K0f gt

fed.hoc ipfo; etgo. ^ Maj, probatür.

s

nam dlvcrfitas juftitie commutativz de-

nf

fumitur à diverfitate jurís a&tivi proprie-

Z

tans, in quo fundatur obligatio juftitiz,

-

! pl

fed. jus iftud activum prbpnctans non

lt d.

cít unius fpeciei infimz , nam jus pro

M

prietatis in bona fortunz fpecie differt.

Jitt

jure proprietatis in bona honoris, & fa-

CUOR

mz, & hoc ulteriüs à jure propnctatls

LL

in bona corporis, & animz , quia. fClll-

D

cet hec cadem bona non folüm phyfice,

quilt

íed etiam ín æüxmauonc morali funt

TUf

fpecie divería; ergo.

(

Confir. Nam dxvclfum 1llud )us quod

(j r

Deus üt creator, üt parens , üt guber-

wator, üt dominus proptietatis habet in

VO

o

creaturam rationalem ,

poteft fundare

jdentt

plures obligationes (pcc:c diverfas, fcili-

ccatul)

licet religionis, pietatis, obedientiz, ju«

gt

ftitiz &c. ergo'fimiliter. Neque obftat,

(qtt

quod juftma commutativa rcípiciat &-

g

quah.

-

4

438 ;

tratlatus de7uve & 7'uþiti4.

qualitatemarithmceticam, íéu reiadrena

j qu

inter jus activum creditoris, & debito.

Ef»qm!

tis , in quacunque tandem matcria hu-

ginjurta

jufmodi zqualitas arithmetica reperia-

nl

eum u

tur, Contra enim eft : quod differentia

fpecifica materie non quidem phyfica,

$i violtt

fed moralis fundet jus f;ecie diverfum,&

dici; (

tafentii

confequenter injurias fpecie diverías, i-

deóque licét injuria fa&a in bonis fortu.

quiur pd

nz poffit effe cjusdem fpecici , quamvis

- (umentd

naturd phyficé confiderata fit fpecie di.

dtcumfa

vería

üt furtum auri, & fürtum argen.

t (

ti,n

i

ilominus quando materia eft mo-

ralitet fpecie divería, etiam injuriz fpee

!

cie differunt, & fic furtum fpecie differt

3 detra&ione,

'& hzc ultetiüs ab homii-

.

v!'ln [

cidio &c.

Quzr. 7. An,etiam-injuria clandefti-

,4;9

na, & violenta quà talis ab invicem

n

f»ecie differant ? Reíp. affirmativé cum

tioj

Mauro, quzít. 191:. alií(que.

Ratio eftz

0pyoi

quódinjuria clandeftina dicatur illa, quz

jue adi

alteri fit occulté, feu per dolum, & frau«

T

dem, cujuímodi furtum eít, detracdtio

Ytine

&c. violenta autem , quz alteri irrogat

tai (

tur, pér vim manifeftam, üt rapina,

*j

verberatio, contumelia &c. prout i(thic

.

D. Thomas quzft.61. Art, 3, aliique ob-

(

fervant, fed hz injurie fpecie differunt:

h

vam injuria Violkeh't.a rqppcr

addit pecu.

.' . liatem

E

^

L

J

Difpntatio VII. Artic. ],

$39

I I

'1&&6](

liarem quemdam contemptum . perto-

M

nz, qui czteris paribus non includirur

in injuria clandeftina: (ic quiliber cenfet

Af N

longé leviüs efle, (i quís alteri clam au-

)d dlä 7

Mj

D pb

reum fubducat, quàm fi cundem haben-

'ti violenté extorqueat , aut fide abfente

iA

lj

dicat , quód fit mendax, quàmi (iillud

ditrs;

Ex

Tis o

prafenti in facicm oggcrat; ergo.

uibus patet : quód in Confc(ïione Sa-

um

cramentali fingulariter cxpumcnda fit

MT

MU

circumftantia injuriz violentz , ht rapl-

. hnz, conmmchæ &c,

t de

I p

tedíet

ARTiCULUS II

P ln

An fcienti, €8 confentienti po/f "

i

eri ipjuria?

t

Ren. t, Quód injuria ürx&a fit viola-

449

QU

tiojuris alieni proptietatis, - 'feu actio

hunt

oppofita obhgauom fundata in alterius

v u

jure aQivo , üt articulo præcedcnu di-

m,&fflü-

&um efít, hinc prafenscontroverfia con.

datdio

fiftitin eo, an a&io illativa damni fa&i

j inoga

alteri fcienti , & confentienti: poffit ha.

T

bere rationem injuriz,

Ad cujus deci-

ault

fionem advertendum eft dlfcnmen inter

jlqu

«onfenfüim phyficum , & 1urxdlcum.

Vfent

Contenfus 1ur1d1cus dicitur is , qui ex

i r

partc agentis tollit'obligationem funda-

tam

i

l

$40

fraä&tu: de ïfureö' ; ftälïiria.

tam in alterins jüre adivo , ficut econ-

gl

)

tra confenfus folüm phyficus dicitur i$ ,

qui non tollit obligationem predic&am s

d pout

jderet,

hoc autem dupliciter contingere poteft,

d« ocad

primo - fcilicet ,

ex defe&u poteftatis

gmen

confentiendi, deinde veró fuppofitá hac

i 000

poteftate ex eo, quód confenfus quidem

tendat in actionermn, non tamen velit a-

tü o

culuseti

G&ionem éffelicitam, fivenon oppofitam

juri a&ivo confentientis, primum fit in

ipirio

fim n

€o caíü quando aliunde eft defectus liber-

tatis naturalis, ut in amente Ebrio. &c.

tem, a

fecundo ex defe&u libertatis moralis ,

d opp

quando ícilicet confenfus per metum

Io]

cadentem in virum conftantem eft iniqu&

fumadiot

vt utek

/1

extortus, üt patet in viatore,qui füb in-

terminatione mortis cogitar latroni da-

ho ity

o

re pecunias &c. denique ex impedimen-

tolegis extrinfece irritantis confenfum

iligs, q

ejufinodi, üt patet in pupillo, donante,

Tiligmi

aut vendente res fuas fine authoritate

Toantte

tutorís &c. quó ad alteram partem.

Yolüntas

441

Przn. 2. Quod etiam przí(uppofitá po«

p

u

teftate legitima per confenfum liberum

"tv

tollendi ex parte agentis obligationem

Wi

fundatam in jure' activo, poffit quis pro-

DT

mittere aCtionem illativam. damni , imó'

Vülmg [

illam deliderare , aut de illa gaudere ,

UUR

quin per hanc voluntatem Confentiat ju-

(Cm,q

ridicé , fcu ex parte alterius tollat obli-

Qglj,

gatio»

DifputatioVIl. Artic, 11,-

$41

*

Vtty,

lmus

gatloncm omittendi hane a&ionem, fic

licét dominus famulo furanti pecunias fa.

llfm !

cilé poffit refiftere, imó forte etiam de-

i[t wlï

fideret, üt famulus furripiendo pecunias

t M

det occafionem puniendi.domino, non

Wl

tamen fequitur, quód furreptio pecu-

Bl

niz non fit injuria ftridié talis , feu fur-

!dl

tum.«contra dominum ; quia vero diffi-

Wf

cultas eft ineo , an, & quomodo hzc

n

duplex voluntas poffit componi , vi qua- :

"n

rum unà quis vult exiftere alterius actio-

hi

nem, &altera ümul vult hanc a&xoncm

Dodt,

effe oppoftam juti fuo.

Hinc

TU

Przn. 3

Quód ahqd fit velle exiften- 442

(s

tiam achoms oppofitz juri fuo, &aliud fit

)

velle, ut eadem actio non fit oppofita juri

Yi d

fuo, üt patet in caíu predido, qnando

At

dominus dcf'dcrat cx1ücntlam acionis

nl

illius, quz eft oppofta juri ejusdem, &

du

mhxlommus fimul vult earidem adionem

ynntt

manere oppof' tam , quia fcilicet utraque

j

voluntas reípicit diverfum objectum,

Á

imó poffet dominus fimul etiará in cffi-

caciter velle ;; ut actio famuli non fit

fhn

t

oppofita juri füo , & .fimul efficaciter

velle, ut maneat oppofita, quxa fcilicet

ijpt

l ; 1

voluntas etficax refpectu alicujus objecti

st

non excludit aham voluntatem ineffica-

at

cem , quá quis idem obje&tum fimul

]ito

noht , Ut patet in mercatore eflicaciter

vol-

g

A

d

D

f4g ( Trallatus degure 6»7u/2iii).

volente profe&tionem .mercium in mae«

conäh

dio p

ze, & (imul inefficaciter nolente eandem

rofectionem.

Aliqui cum Mauro hic

ajuxiamy

at l

uzft. 186; illam voluntatem , qua do-

minus- efficaciter vult famulo manere

Ifo

prohibitam acceptionem pecuniz ,« ap-

a cl

lhoni, t

ellant voluntatem figni, confiftentem inm

€o, quód dominus per fignum exter-

eipitt

num non indulgeat famulo facultatem |

snti; t

accipiendi pecunias , fed eandem acce-

Dito2,

ptionem faltem exereité prohibeat, al-

tpt u

feni

teram veró, quà defiderat exiftere hanc

a&ionem, appcellant voluntatem bene-

conletli

iryum d

placiti, ex quibus patet, quod volun-

tas folins beneplaciti non fit confeníus

soblgai

juridicus in adionem illativam damni.

vito p

443 - Dico t, Scienti, & juridicé confen-

y MY

tienti non poreft fieri injuria proprié ta-

A

lis, ità communis, & certa fententia

EE

cum D. Thoma hic quzft.. 9. Art. 3.

Qivo du

Probatur: nam ad hoc, ut adtioillativa

injurap

damni fit injuria proprié talis, debet ea-

Cont,

dem cffé oppofita juri-activo alterius ,

fbuscon|

prout-obliganti ad omiffionem hujus a-

z;

&ionis, fed hocipfo; ergo. Min, pro-

lst o

batur:. quia hoc ipfo , quód alter con-

BU

fentiat| juridicé in. hanc aCtionem , co

hod

ipío per talem confenfum tollitur ex par-

; Uij

P

te agentis obligatio fundata in jure adti-

p

/.Y0; €rgo.

-

m

Con-

*

h!ln ;k

Dijpatatia*'f'lll. Airíic, 1l

Ü

545

110 t

Confir, Nam ficut injuria debet cffe

Ut

li

actio proprié humana ex parte facientis

injuriam, fic debet effe proprié paffioex

'ml wü

D TM

parte eandem patientis, íed hoc ipfo;

ergo.

Min, probatur: fi enim alter ju-

i,

tidicé coníentiat in actionem illativam

(l

AUTQ t

damni, co ipfo proprié loquendo non

eft patic

ns, fed potiüs íe habet inftara.

Á

gentis; ergo.

Vem t

Dico 2. 'Scienti, & folürh phy(icé ,

44 —

li, d

non autem juridicé confentlenti poteft

Verh

ht

fieri injuria proprié talis, Probáatur: nam

coníeníus folüm phyficus in a&tíonem il-

TU

lativam damni non tollit ex parte agen- -

(Qneng

tis obligationem fundatarn in alterius ju-

d.

re aQivo proprietatis, fed hoc ipíos er-

utlate

go. Min. probatur: quia hoc ipfo, quód

m t

ftante tali confen(u maneatobligatio prai«

j

diàa , eo ipífo adioeft oppofita juri a«

LE

&ivo alterius , fed actio fic oppofita eft

TT

injuriaproprié talis; ergo.

j t

Confir. Nam ideo in quibusdam ca- -

T

fibusconfenfus femper tolleret rationem.

p

offen(z; five injurie , quia confentiens

J o

habet poteftatem legitimar remittendi ^.

Jttt od

hanc injuriam^, aut tollendi obligatio»

«, 0

nem fundatam in jure adivo , . fed hoc

u p

univerfaliter verum non cít; ergo. Min,

probatur: fic licét plüures fan&ti defiderae

j

p

verint 'ad exemplum Ghrifti pati conr

(

?

m,eAlias.

D

f44

Tralatus de fure ó 7u[ii:i;zl

melias, ja&uram bonorum.tempora-

i

lium, & de iis fint gavifi, üit de Apofto-

f non

lis dicitur A&.15. ibant gaudentes àcon-

;xigitür.

ípe&u concilii, quoniam digni. habiti

gm'nu |

funtpro nomine Jzsu pati contumceliam,

für t

& alios laudet Apoftolus 1.ad Hzbr. di-

Mp

cens$: rapinam bonorum virorum cum

nem D.

gaudio fuüfcepiftis &c-. nihilominus pr-

va ul

di&z contumcliz, & rapinz contincbant

ii

rationem injuriz ftri&z talis; ergo.

nilet t

(ilindio

4454 ^Objic 1. Si volenti ,. & juridicé con-

[

fentienti non poffet fieri injuria fttidté

tec tl

talis, feqneretur, quod mutuans exi-

mut) 4

gendo ufüram à mutuario, aut faltem

ter dj

íponte oblatam acceptans non faciat ei.

( eritt

^dem injuriam . ftri&é talem , ' adeóque

Iu

non obligetur ad reftitutionem , hoc ad.

yxdiiis

mitti nequit ; ergo.

Maj. probatur $

NT

quia hoc ipfo, quod mutuarius fciens ,

(imdt,

ac fponte volens folvat uíuram, eoipfo

fürm f

confentit juridicé in . hanc folutionem ;5

fttiie)

ergo.

. Con

quod t

fi. Si mutuans, acciperet alïquid

LU

ultta fortem, licét tituló benevolentiz,

ET

aut gratitudinis oblatum à fuo debitore

i

adhuc committeret injuriam acceptando

talem oblationem, quia fcilicet illa ad-

lts

huc rnaneret ufura inducens obligatio-

nem rcftituendi , íed hoc ipío ; ergo.

Ti rzïul

o XLI

Olllnou

'M?if:PfOb"uff nam ab innocenti

(

dam-.

«N'miþ

"

/l

l

li

D

- Difputatio VII. thitq.-ll,

$45

Qp

"lnfn,

damnata eít fequens propofitio, 4zu.

TM

l

fura non et, dum ultrà fortem aliquid

i

«xigitur tanquam.ex benevolentia, &

gratitudine debitum, fed folàm (i exiga.

It

ldebL;.

tur tanquam debitum ex juítitias ergo.

OLU ( |

Refp. N. maj. Ad cujus probatio-

nem D. ant. hoc ipío quód fponte fol.

Ti

Vg

vat ufuram folüm materialiter talem , có

ipfo juridicé confentit , tranf ant. for-

1.

maliter talem. N. ant. & coní, Ratio

Q oj

y d

dittin&ionis et, quód u(üra materiali.

MUf

ter talis fit exceffus pretii ultra fortera

mutuó acceptam j ufüra aurem formali-

TA

Áitit t

ter talis fit exceílus pretii datus mutuan-

ti ex intentione folvendi uíum. pecuniz

TO

hd.

mutuatz, cümautem hic u(üs non fit

N

vendibilis pretio diftindio à quantitate

pecuniz mutuó accepte , üt alibi often-

TRU

2, tj

fum eft,. hincfeqnitur, quód folvens u-

furam formaliter talem non po(fit con-

Juiet

fentire juridicé- in. hanc folutionem, €o ,

T

quod talis folütio fit ipsó jure naturz in.

valida ,. cüm tes illa, quz pretió eftimae

TR

bilis non eít

ktott

, Validé emi, aut yc-n,c.,limm

poffit.

U

Ad Confir. D. ma

i. Osantumvis ob-

La

Vi

latum tituló bencvolentiz, aut gratitudi-

nis przfuppofito paQo obligante ad hanc

93 ?

folutionem ,

C. maj. finé. rali pa&o ,

À

ccntiol

J

N. fmi- & fic D. .nj,ixä N..c.os.xü' B-?:ä'

.

y

$46

Tra&atus de gure & fu[litia,

uícnof

eft: qu

ia hoc ipsó quod przcedat pd«

fettis

&um o

bligans ad folvendum aliquid

mutuanti ultra fortem finé lucro ceffan-

pitioie

li, qu

tc, aut damno emergente,licét tàle pa-

Conct

&um fiat fuüb praetextu gratitudinis, aut

benevolentiz , €ó

ipfo intercedit ufüra

jpfono

bfervat Cardenas ad

ti, d

aliata, ut bene o

eidtmit

ropofitionem citatam differt. 25. cap.

6. ficut fi quis alteri donaret gemmam

Ad

qialx

íüb hoc pa&to, ut ille viciffim donet tot

toníciüt

aurcos, quot g€

mma in füo pretio conti-

y

net, talis contrae

us reipía non effet do-

.

ficutere

a venditio.

ficc t

natio, fed palliat

$46

- Obijic.2. Licé

c Petrus concederet Pau-

if non

lo facultate

m utendi equo ,

poffet ni«

Qutequa

Paulo pet ufum equi facere

ts f

hilominus

injuriam; €Crgo.

Ant. probatur: fi e-

qc w

nim' Paulus ig

narus conce

ffie facultatis

Á

talis ufus effet injuftus ;

Q

uteretur equó,

€r

p

Cähür. Lic&t—Paulus fciret con&efi'at:n

h]

fbi à Petro facultatem utendi equó,

QUm (

unata

pofíet nih

ilominus per ufum equi Petro

facere injuria

m; ergo. . Ánt, probatur:

L

& qua

mam Paulus ftante hac notl

tia poffet fic

ln

ut codem uteretur,

licét Pe-

uti equó,

u

trus non dediffet faculta

rem , ff:d talis

d W

ufus effet inju(tus; ergo.

J Cidcm

fua pro

batione ; N.

Refp, C. ant. cum

1

m

€t , quod in tali

conf, Ratjo n;gequi

caíu

!

Wl !

,i)i]þuiatin VIH, Avl — ( — $42

cafu non detur confenfus juridicus ipfius

I

Petri, feu fufficiens ad tollendam oblie

la

gationem non utendi equó ex parte Pau«

lu

li, quia hoc ipfo, quod Paulus ignoret

lr

t |

cónceffam fibi facultatem à Petro , 'eo

ipfo non poteft acceptare confentum Pe.

Ws

tri, adeóque per ufum

j

eidem iniuriam. -

]

^

predidum facit

V

Ad Conár. Similiter C. ant..N. conf;

It oj

quia hoc ipío quód Paulus quattumvis

Iu

conícius oblatz fibi facultatis à Petro,

d

fic uteretur equó , ut eódem uterctut , -

licét Petrus facultatem non dediffet , eo

(

ipfo non acceptat confeníum Petti ,. &

[ t

con(equenter non tollitur. obligatio, vi

fitte

cujus jufté uti non poteft equó, adeo-

du

que Petro faci

à

RU

fum.

t injurigm per talem u-

ts

" Obijic, 3. con

tra 2. Ad ïnïuriarb prïoQ 422

prié talem requiritur, ut a&io illativa

d

damni fit violentia perfonz, que dam-

[ t

num tale patitur , feu fit paffio proprié

1

humana, fed füppofito confenfu phyfi-'

t

Co, quantumyvis juridicé invalidó, adio -

fic lt

illativa damni non e(t violenta patienti $

i

€rgo,

Min, probatur : nam actio non

i

eft violenta patienti, ni(i patiens refiftat "

