phyteufim, fi hz conceffa fit ad tempus

jus f

vitz , quz per ipfam profeflionem mori-

Vridife,

tur civiliter; ergo.

xdtatem

Relp. D. maj. Profeffio fa&a in ordi-

iprof

ne fücceífionis incapaci , tranf, maj., in.

p

'

ordine füccefTionis capaci, N, maj. & fic

fico

diít. min. N, conf.. Ad prob. maj. D. ant.

vfefoN.

Dicitur mundo mortuus civiliter, quó ad

jura incompoffibilia cum profeffione hu-

[ itdie

d hoc

jus ordinis determinati, C. ant. quó ad

jura compoflibilia, N. ant. & conf. Ratio

fnez u

femmon

diftindtionis eft, quód profeffio facta in

ordine fucceffionis incapaci &quivaleat

, M

jin jut

morti naturali quó ad jura füitatis, & a-

T

gnationis, fecus autem fa&a in ordine

o

fucceffionis capaci, in quem infert fecum

omnia jura, preterquam illa , quz funt

o

y li

Ípecialiter exclufa, Cujusmodi eft bene-

[

ficium

Dj

204

Tr)c'tatus de Ture & Puflitia.

sf |

ficium fzculare, quod regularibus con.

p

ferri nequit , aut feudum exigens obfe.

, M*

quium Laicum, vel etiam jus majoratüs,

,gioü'peï*

aut retractus gentilitius, per quem ftatui-

g n a

tur, ut bonaimmobilia

neos fzculares maneanpt

*

penes con(angui-

jlicatt

tj prf

Ad confir.1, D, ant.. Transfert omnia

jura privativé, N.ant, communicativé,

Coifr

C.ant, & N. conf. Ratio eft : quód Re-

pmprfum

ligiofus per profeffionem fa&am in or-

ii p

Conft

dine fücceffionis capaci jus füum non,

trabsferat in ordinem abdicando,fed com-

dl

dntoy

municando, eó, quód ipfemet fiat pars

ordinis, ut idem jus, quod antecedenter

firtia

Wt CODM

illi foli proprium erat, deinde per confe-

quentiam períonz fiat commune toti or-

felten

dini, aut monaíterio.

s

Ad confir, 2. N.ant. cum fua probat,

t

Nam monafíterium, aut ordo non habet

Mj

Íe inftar filii refpe&u profeffi, licéc hoc

gf

vivente eodem juregaudeat, quó gaudet

fumpt

$

ipfe profeffus, undeiftó ante parentem na-

tij

turaliter mortuó nonpoteft ampliüs prz-

Venn

h

tendere legitimam, nec fuccedereab in-

teftato, üt hicVadingus, aliíq; obfervant,

W

ll

R

Ad confir, 5, N, ant, cum füa probat,

p

ob rationes addu&tas , quó etiam trans-

Til

mifsó nihil infertur contra noftram con-

(

h

clufionem,

Itj

178 Objic, 4. contra quartam, Dominium.

fj

priva-

L

ll

Di]putatio IV.. Artic, YV.

20j

IN

privatum, feu particulare eífentialiter eít

It obf

incompoffibile cum ftatu Religiofo; er-

go.

s

Ant. prob. Ad effentiam ftatüs Re-

Quj

ligiofi pertinet vocum paupertatis confi-

Msj

ftens in abdicatione proprietatis, fed hzc

abdicatio eft incompoflibilis cum domi-

fet nj

nio privato; ergo.

ii

Confirm. 1. Qui habet dominium fibi

m

proprium quó ad res temporales, ille re

m in o

ipfa pauper non eíft; ergo.

m n

Confrr, 2. Nam cap, 6, de ftatu Monach,

ofedtm.

$. finali Innocentius III, fic ftatuit : Ab.

Lt

dicatio proprietatis, ficut & cuftodia ca-

ettdentt

ftiratis adeó annexa eft regulz Monachali,

t confee

ut contra eam nec fummus Pontifex pof-

totiot

fit licentiam indulgere, ergo ftatus Re-

ligiofus effentialiter includit abdicatio-

nem proprietatis.

ub

n hbt

Refp. D. ant. Effentialiter eft incom-

fir ho

poffibile cum ftatu Religiofo genericé

ügult

fumpto, N,ant,. cum ftatu Religiofo ali-

J

cujus determinati ordinis , tranf, ant. &

lp

N.conf. Ad probat, ant, D. maj. Ad effen-

1b It

tiam ftatüs Religiofi pertinet votum pau-

at

pertatis. confiflens in abdicatione pro-

robat

prietatis, (i nomine hujus intelligatur do»

t

minium , N. maj. fi intelligatur facultas

n

difponendi (iné confenfu Superioris, C,

maj. & fic dift, min. N. conf, Ratio di-

jnium

ftin&, eft, quód nomine proprietatis ,

cujus

p

Bi

206

Trachatus de fure & Puflitin,

cgnf, 1 .N

cujus abdicatio effentialiter continetut

g

in voto paupertatis religiofz, intelligatur

U

ufüs independens à legitima Superioris

«t

facultate , àt conítat ex cap. 4. de ftatu

al

Monach. ubi proprium Religiofo proba-

vüneatt

biliter dicitur id, quod contra regulam

Superiori

latenter habetur, id eft, abí(que licentia

Q quödffl

Przlati.

Ad confir. r. D, ant.. Ille re ipfapauper

t o

veda

non eft in fenfu phy(ico, C. ant. in feofü

(irpt

morali, N. ant. & confeq. Ratio dift,

o

conítat ex prznotatis,

Vi

Ad confir. 2; Refp. Abdicationem pro-

froj

prietatis accipiendam efle in fenfu hucuf-

ue expofito,

Ti d

/a79

poreal

Objic. ultimó contra quintam. Hoc

TT

ipfo quód aliquis actus per legislatorem

lm

fit prohibitus, ut dicatur fieri non poffe,

eó ipfo talis actus eft invalidus, fed Papa

aMl

d

ReligiofisSócietatis nondum graduatis ità

f

prohibet difpo&itionem circa res tempo-

rales, eorum dominio fübjectas, ut dicat

fhutur

Quato

eandem finé confenfu Superioris fierinon

pofífe; ergo. Min.patet ex verbis Bullz;

ln

Afcendente Domino, Maj. probar, Nam

Wif

D

Cap, imperiali cauía 25, quzít. 2. Grego-

rius M. ftatuit univerfaliter , quód ea,

n bï[ï

quz contra leges fiunt, non folüm inu-

aftum;

tilia, íed etiam pro infe&is habenda fint,

jüt N

K n

quitextus de(umptus eft ex lib, non du-

bium Cod. de LL. ergo.

Con-

ii

20y

Difputatio D s ;

nf

Conf, 1. Nam Papa videtur folütm eate-

li

nus relinquere dominium Religiofis So-

À Mtors

cietatis nondum graduatis , quatenus id

hu

requiritur ad finem ipntentum à Societa-

B.

te,fed ad hunc finem fufficit, fíi dominium

MT

retineant, ità tamen, utabíque confen(ü

iqut li

Superioris validé difponere non poffint ,

eó quód finis predi&tus non fit alius, quàm

füpae

ut ejusmodi Religiofi etiam cum difficul.

ht I enj

tate ob cauías legitimas à fuis votis ab-

lto dif

folvi poffint; ergo.

Confir. 2. Saltem illud admittendum,

Ia.

videtur, quód etiamfi fa&ta difpofitionon

n(ü Bu

fit ipfo jure invalida , poffit tamen inva-

lidari, & refcindi à Superiore, finécujus

m H

confeníü facta eft ; ergo.

lhtorem

Refp. N. maj. cum fua probat. Si ea-

dem in fenfu univerfali fümatur, nam cap.

o gofts

y lPt

ad Apoftolicam deRegularibus exprefsé

lo

dicitur ; multa fieri prohibentur, quzfíi

facta fünt, obtinent firmitatem, & hoc

t t

j at did

ftatuitur etiam in jure civili lib, 1. ff.

quando appellandum fit; ideóq; ut przdi-

sfierinot

bisBullm

&« leges, & Canones re&té intelligantur,

varias fententias, & expofitiones legiftz

y, M

ac Canoniftz adhibent, Inter hos Vadin-

orqu

gus Difp. 7. de contradtu dubio 1. cenfet

Uödaf

ümie

actüm prohibitum effe invalidum, fi folo

jure pofitivo humano, fecus autemfi ju-

vtl

tunc

"

re naturali fic aliunde prohibitus ,

(r

enim.

j

b

208

Tratlatus de fure & Tuffitia.

Conüat h

enim legislator non facit irritum , nifiid

uine:

ipfum expreísé addat. Ex quo ipfo con-

firmatur noftra conclufio , nam Pontifex

jnorum

W'wm

in citata Bulla, dum agit de voto caftita-

tis , exprefsé declarat, quód tale votun.

D aliedi

jpiofum.

fir impedimentum dirrimens matrimo-

nium , quod tamen non afferit circa di-

. eunjntt

fpofitionem fa&tam (iné confenfu Superio-

hi f

ris, dum agit de voto paupertatis,

pon rl

i p

Ad confir. 1. C. maj. N. min. unà cum

fua probat. Quódfi enim iíte effet finis

n t |

faltem unicé intentus ab ipía focietate ,

igrmit

debuiffet pariter idem dominium relinqui

t lo

coadjutoribus formatis , qui à focietate

ofdfn

dimitti poffunt, cüm tamen ifti fpolien-

d

sitln A

tur etiam jure füitatis & agnationis, bt fu-

periüs dictum eft. — Accedit , quód ex fo-

du

lo fine intento ab ipía focietate non in.

dl

feratur Pontificem ftatuiffe , ut actus fit

& 3

T

invalidus, qui fit abíque licentia Supe-

rioris,

format

TUnno

Ad confir. 2. N.ant, Quia fcilicet hu-

jus poteftatis non habetur füfficiens fun-

LV

damentum, nifi forté difpofitio nondum

t

fit completa per rei traditionem , tunc

w

fiquidem contra&um poffe refcindi cen-

lt

fec Cardinalis de Lugo Difp. 3. eb, quód

&

tünc voluntas fübditi adhuc fit fübjecta

h

Superiori quó ad executionem difpofitioe

C

nis, Ex hucuíque diàis

p

' Conftat

:

Difputatio WV. Artic. IV,

209

hn df

Mb

Conflat r,. Etfi omnes Religiofi exce-

126

pto ordine S. Francifci Capucinorum, &

Ht rf

Nf

Minorum de obfervantia poffint habere

dominium commune toti ordini, aut cer-

Is

to alicui monafterio, nullum tamen Re

r

ligiofum Profeffum , exceptis Equitibus

It C

conjugatis effe capacem dominii particu-

YuStpei

laris,feu privati. Hec autem incapacitas

ati,

non tribuitur ex ipíà natura voti Reli-

m ündqum

gBiofz paupertatis eb , quàd hujus obje-

: t fj

docttt,

Cum fit folus ufus facti independens à

legitima facultate Superioris , fed indu-

ml

citur folo jure Ecclefiaftico , per quoód

1 o

profeffionis folemnitas eft inttítuta,confi.

1 fl

ftens in eo, ut Religiofüs ordini, & hic

s if

viciflim Religiofo fit perpetuó ad(tri&tus,

üdero-

licét Pontifex de plenitudine poteftatis

n df

difpenfare, & relaxare poffit vota predi-

vdus (

Ga. Hanc incapacitatem dominii preter

t

Profeffos contrahunt etiam Coadjutores

formati noftrz Societatis, licét vota illo-

Tlcet b

rum non fint folemnia, etíipublice fieri (o-

jey f«

lita, Cateri autem nondum graduati, qui

nondurm

completó Tyrocinió vota emittunt, funt

, tunr

veré, & proprié Religiofi, etíi retineant

Vi t

dominium privatum, prout omnía hec

) quöd

ex conftit. Gregorii XIII. Afcendente do-

(übraa

mino habentur,

(poün's-

Conftat 2, quód Religiofüs per fuam. 18X

-

profeffionem non perdat jura fuitatis,

Qu |

agna«

D

210

Tratlatus de Zure & fuflitia.

fed eadem fecum in mona-

j n

agnationis ,

.

m

fterium, aut or

dinem transferat dominii

fs vo

capacem, exceptis Profeffis, & Coadjuto-

nl

ribus noftrx Societatis , quz praedicta

out ex cit, Gregor. XIII,

us !

jura amittit, pr

f vt

conftitutione conftat,

Quamvis autem.

&

Religiofus Profeffus aliorum ordinum re.

afrmat

tineat jura fuitatis & agnationis ità, ut

monafterium. nomine ejusdem adhuc vi-

Religiofü

ventis jure prztendat legitimam , aut ab

tii, d

inteftato fuccedat, non tamen poteft ipfe-

gt

j v

met profeffus de juribus przdi&tis pro fuo

nequidem validé,

gaíet

beneplacito difponere,

it Id

adeóque eo etiam nolente

monafterium

em juxta il-

tl

percipit legitimam hzreditat

lud receptum axioma : quidquid Mona-

m

d

chus acquirit, monafterio acquirit. Ex

uo deducitur, quód Profeffus finé con.

r

dtoy

fenfü Superioris non poffit facere contra-

T

&unií validum , vi cujus femetipfum, aut

&t

monafterium alteri obliget, hinc, fi con-

trahat debita,accipiendo pecunias, mer-

puum

tonfl

ces, non tenetur eadem folvere monafte-

rium, & fi quid alienat donando , ven-

]

dendo &c. exrebus monafterii, tuncem-

nu

ptor, aut donatarius manet obligatus ad

* g

hi

faciendam monafíterio reítitutionem.

182

Conftat 3. quód Religiofus toties pec-

pli

Iny

cet contra votum paupertatis , quoties

: lg.

bf

rc aliquïæ ptetio eftimabili utitur fin

»

giti-

l

:

u

'l

Difputatio 1V. Artic,: lP.

P

" um

gitima facultate Superioris,, ad hanc au-

tmini

tem facultatem legitimam requiritur con.

U d

fenfus voluntaríus, qui fcilicet per minas,

i

fraudes, vel taciturniratem rei non fit ob-

lll

Ts at

tentus ità , ut Superior faculratem negá(-

Onlnun

]

fet, fi veritas eidem aperta fuiffet, ütcum

Sanch. lib. 7. in Decal. cap. 19. plerique

Tis j

L

n

Vadhucv

afhrmant , exinde concludentes, quód

Religiofüs peccet contra votum pauper-

, at

tatis, fi pecunias ad certum ufüm à Su-

vt pf

periore indultas , fcilicet ad emendos li.

Ts lu

bros, veítes &c. exponat in alium ufum,

m vilt

prafertim oppofitum difciplinz religio fz,

ulents

D

"

üt ludum, compotationem .&c. excipit

fuxti

l

tamen Illfung. Tra&. 4. Theologiz mora-

d M

lis Difp.2. Si conftaretSuperiorem ; non

m E

effe invitum quó ad fübftantiam pecuniz.

(nécon.

fic expofitz , & prxcisé quó ad modum,

TOE

difconvenientem difciplinz religiofi,non

um at

tamen univerfaliter requiritur confenfuüs

"o

expréfíus , nifi id fpecialiter alicubi exce-

i, It

ptum effet, fed fufficit confenfus tacitus

ynue

confiftens in eo , quód Superior confcius

, Vl

facilé poffit denegare confenfum , & ta-

IU

men taceat , fecus autem fi ex verecun-

qus d

dia, aut metu gravioris mali taceret, Nam

Q

hzc taciturnitas non effet confenfus im-

jep

plicitus, üt Sanchez, aliique obfervant.

Imo füfficit confenfus przfumptus, quan-

ql.lOUfi

lib

ido [cilicet urgente neceflitate non füp

pes

z

tit

d

)

212

Trathatus de füre c» Zuflitia.

tit occafio adeundiSuperiorem, Ceterüm

yant f

j nv

ravitas peccati contra votum pauperta-

tis defumenda eft ex regulis & flatutis

fimpl 0

g

cujusvis ordinis ; adeóque fi alicubi de-

claratum effet, quód obligatio voti pau-

niros

yacant

pertatis commenfuranda fit obligationi

juftitiz, tunc fequitur toties Religiofum

&v

eccare mortaliter contra votum pau-

ipf at

nie d

pertatis, ufurpando rem finé confenfu Su-

erioris, quoties talis ufürpatio effet

bun d

N

fufficiens ad conftituendum peccatum.

mortale in genere furti, fi quis realienà

w

inconfultó dominó uteretur.

Unde pa-

?

io

at ii

tet faciliüs peecari mortaliter contra vo-

tum paupertatis confümendo, aut alie-

[UuE

Wa

nando rem , quàm przcisé eàdem uten.

j

do falvà fübftantià.

il

Qsj

hi

ARTICULUS V.

m

44 , €Ó quale dominium compe-

Wt

pf

tat Clericis ?

tenf

183 )Renot. 1, quód bona Ecclefiaftica in.

Mj

duas. claffes dividantur , nam alia

LT

funt, qux ad certam Ecclefiam; alia, quz

finy

hy

ad perfonam Ecclefiafticam pertinent, &

quidem inter bona ad certam Ecclefiam.

tisí

ertinentía rursüs alia funt, qua imme-

a

diaté ad cultum. divinum ordinántur, t2-

la

d

i

Difputatio lV, Artic. V.

£15

k Cttrin

l t

lia fant facra vaía, & veftimenta, & quid-

M ais

quid univeríim ad ornatum , & fabricam,

Templi ordinatum eft 5 alia econtra funt,

iib

quz ad füftentandos ejusdem Ecclefig Mi-

]o v m

nittros ordinantur ità, ut fru&us exinde

obl

Nlgiiz

perceptiadillorum habitationem,vi&tum,

& veftitum fpeGent, etíi bona fru&ifera

OLU i

ipfi (int Ecclefiz ftabiliter adícripra. Pa-

Yenfugi

u eft

riter obfervandum eít difcrimen inter

bona ad perfonam Ecclefiafticam perti-

Yetatum,

btedtnl

nentia, nam alia dicuntur patrimonialia,

uz Clericus independenter à flatu Eccle-

Üiitye

1

A0DL YO«

aftico, tituló hereditatis , donationis ,

aut alia fimili ratione poffidet. - Alia di-

at i

euntur quafi patrimonialia, quz velut

[1 Ul

premium , aut ftipendium pro fun&ioni-

bus Ecclefiafticis obtinet, üt mif$4, con.

cione, fepulturà, & quidquid univerfim.,

l,

titulo ftolz à Parochis percipi folet. Huc

juxta communiorem fententiam revocan-

[

tur etiam diítributiones quotidianz, quze

przfentibus in officio divino Canonicis

fieri folent, imó juxta Haunoldum tom.

fíc i

t,dejure & juftitia, tract. 4. etiam red-

if di

ditus ex Capellania tam manudli, five ad

n qu

nutum revocabili , quàm collativà, five

yetty

perpetuá, in qua fcilicet predi&ti reddi-

cdefun

tus fünt ftipendía pro mifífis à Capellano

v i^

celebrandis; alia dicuntur fimpliciter Ec-

?.

clefiaftica , quorum Qomine intelligicue

H

3

Ius

)

214

Trallatus de Qure ce fuflitia.

E!m &c. Prï

ftu&tus Beneficii percepti à Clerico ex bo-

nis Ecclefiz ad illius fuftentationem de-

«s f

$ao

ftinatis.

qn Bent

184 Pranot. 2. quód hic potif(imüm mo-

Adom Y

veatur controver(ia circa fru&us Benefi-

ciorum congruz fuftentationi fuperfluos,

dia Q

qi al

an (cilicet dominium eorum pertineat ad

Clericum Beneficiatum?

Advertendum.

mioti f

num étt

autem , quód hic nomine congrüz fuften-

tationis intelligatur, quidquid neceffa-

nilzupy

frenot

rium eít ad honeítam , & decentem vitam

fiqum ]

ipfius Clerici Beaeficiati confiderata di-

dignitate, offició, aliísque prerogativis

um

iplius perfong, & ideó ad congruam fü-

nis Ed

qutott

ftentationem non folüm pertinent fim-

&rboug

pliciter neceffaria ad victum, & vefticum,

íed etiam ad moderata convivia, adinvi-

lst

tandos amicos, ad iníticuendam conve-

Va

vtl

nientem relaxationem facta, danda remu-

nerationes benefa&toribus &c. quiaveró

p

taili

congrua futtentatio etiam his omnibus

combinatis non confiftit in indivifibili ,

fioln

dint

fed partim in tres claffes dividitur, ità,

utalia ficinfima, alia media, & alia fums

Vr t

a, hinc prudenti arbitrió perpenfis om.

bumpt

nibus circum(tantiis perfonz loci, & tem-

Ti

poris definiendum eít, quz, & qualis fu-

bt

ftentatio videatur congrua huic Beneficia-

t65t

to.,

Nemo dubitat, lautiorem fuíten-.

&ütgn

aroes

d

ta;ioncm convenircEpifcopo,quamP

cho

!

Difputatio YV. Artic. V,

E

T ttho

cho &c. Prafens igitur quxítio procedit

m de.

de folis fru&tibus fuperfluis congruz fu-

ftentationi etiamin gradu fammo; quód

Wlmmmo.

enim Beneficiatus habeat dominium per-:

du lod

fe&um non tantüm quó ad bonaPatrimo-

Áiptr

nialia, aut quafi patrimonialia, fed etiam

atl

quó ad partem fru&uum congruz fuften.

TEendin,

tationi debitam , communis Theologo-

j füler

rum fententía admittit, etfi aliqui Cano-

| neceff

niítz oppofitum fentiant.

(mvitam

-

Prenot.3. quód Beneficium Ecclefia..

185

hrin d

flicum juxta receptam definitionem fit

ogatrt

jus perpetuum percipiendi fru&us ex bo-

i li

nis Ecclefie propter officium fpirituale

us

authoritaceEcclefiaftica conftitutum. Cir-

(lirum,

ca bonaprzdi&ta obfervandum eft,quód fi.

liavl

deles primitivae Ecclefis paupertatem E.

Qu

vangelicam. zemulantes bona immobilia

j

vendiderint, & pretium Apoftolis con-

]uiaverö

fignárint, ut exinde fingulorum neceffi-

ompioo

tati fubveniretur, prout ex actibus Apo-

rl

Ítolorum cap. 4, & j, conítat; poftmo-

'lf, ifä)

dum tamen cre(cente fidelium, & Clerico-

rum numero expedire vifum eft, ut Laici

j um

fs ote

bona propría poffiderent , & ip(is Eccle-

J ten

fiis ad Clericorum füftentationem adfcri-

gl i

berentur bona immobilía, üt cap. viden-

tes caufà 12. quzft. . refertur. Predi&i

yftir

(ulte

autem redditus ex prediis, & agris Eccle-

nb ;

fiz colle&i , aliz(ue fidelium oblationes

di

O 4

1n

Di

216

Tratlatus deTure & Tufliria,

j o

in quatuor partes dividi, & Epifcopo ,

Clericis , pauperibus & fabricx Ecclefiz

W, «

miom. |

jmpendi debebant, (ic enim habetur ex

cap. Gelafii Pontificis relata cap. quatuor,

ii T

gt

caufa 12. queít, 2. fic fcribentis: quatuor

autem tam de redditu , quàm de ob.

s. To

Num. 68'

latione fidelium , prout cujuslibet. Ec-

u

clefiz facultas admittit , ficut dudum ra-

n ol

tionabiliter decretum eft, convenit fie«

ri partitiones, quarum una (it Pontificis,

g [j

tiion

alteraClericorum, tertia pauperum, quar-

demo

ta fabricis applicanda, Hzc tamen divi.

.

fio, & applicatio fücceffu temporis obfer.

Qytiv

fibria

vari defiit, pre(ertim quó ad partitionem

pauperum , ut defadtó in plerisque Eccle-

E

fiis ignoretur , quorfüm illa devenerit, an

hr

fcilicet illa partitio fit confufa cum parti-

(

titionibus Epifcopi, & Clericorum 3 an

ol

veró applicata ad erigenda Hofpitalia,

ia

s

aut nova Beneficia ; an denique transla-

ta ad dominos Laicos, quod authoritate

ftm;

Pontificia fieri poffe docet Suar, 1, Tom.

| j

de Religione tra&, 2, lib. 1, cap. 14, Cer-

Qu.

té re ipía coní(tat, defacto plures Laicos

t

percipere decimas, & alios ab iis Eccle-

Ui

fixz folvendis effe immunes , cüm tamen

N

€x origine füa decimz (int debitz Eccle-

dl

fiz mini(tris , üt cap, Tua 26, de decimis

| f

| b

habetur. His pranotatis

ficiatus

] T

186 . Quaritur 1, an Clericus Bene

*

habeat

"

Di[putatio lV. Artic, V.

$17

fno,

habeat dominium proprietatis , quó ad

üïcclcüæ

fru&us etiam fuperfluos corigruz fu(ten-

t q

tationi,

Affirmativam fentenuam non,

p

folüm 'Theologi, fed etiam plerique Ca-

3 Qu

noniítz defendunt , quos fequitur Hau-

t g

nold. Tom, 1. de jure & juftitia Tradt, 4«

lia t

Num. 68.

nv

Quzritur 2. Àn Clericus Beneficiatus

Vent f

non obílante dominio proprietatis obli-

ntídy

getur fru&us füperfluos congruz füften-

I qui

tationi impendere in pias caufas, fcilicet

dv

eleemofynam pauperum , redemptionem,

Ysobf

captivorum, fundationem Beneficiorum,

TICIOD

fabricam, vel ornatum Ecclefiz &c, Affir»

T

mativam tenet communis, & certa Theo.

[

logorum fententia,

fitie

Quzritur 3. An Clericus Bencficlatus

m vt

obligetur ex juítitia fructus füperfluos

Àil

impendere in pias caufas, ità ut teneatur

t

adreftitutionem, fi hoc intermittat, Af.

dortat

firmativam defendit Gormaz Difp. 8. . de

1,Tot,

jure & juítitia Sect, a. cum Navaro, aliís.

(n

quc. Negativam Lugo Difp, 4, cum ple.

[00f

nsque Theologis & Canonit(tis,

Ed

. Dico t. Clerico Beneficiato compete-

187

a

re dominium perfe&um in fru&us Benefi-

Bd

cii etiam füperfluos congruz fuftentatio-

gcimi

ni.

Probatur. Clericus Beneficiatus ha.

bet dominium perfe&tum quó ad fructus

"

requifitos ad congruam fuftentauonem,

/

hu

ergo

t

bit

28

".m&am: defure & 7u/£itia.

(ans Be

ergo etiam quó adfru&us fuperfluos, Ant;

iehyosl

plerique ex Adver(ariis admittunt, Conf,

o t

probar, Ideó Clericus beneficiatus habet

NU

dominium perfectum quó ad frudtus com-

Yietats

petentes congruz fuftentationi, quia il-

m t

los facit (aos , fed etiam fructus fuftenta-

tioni faperfluos facit fuos; ergo. Maj.

tineqit

&i

patet eb , quód fructus facere fuos idem

in jure fignificet, ac obtinere dominium,

riongz J

corigu

üt conítat ex cap. 1. de Clericis non refi-

dentibus in 6, ubi dicitur: qui veró al-

ii

i vl

ter de diftributionibus ipfis quidquam re-

u co

cepit, rerum fic receptarum dominium.

non acquirat, nec eas faciat fuas &c. Min.

YO

quuinp

prob, Nam Tridentinum Seff. 24, de re-

formation. Cap. 12. de Canonicis, aliísq;

v ld

Clericis Ecclefize Cathedralis non refiden-

f& Y

tibus, fedultra tres menfes abíque licen-

gt

tia abfentibus exprefsé flatuit, ut primó

qai

annó privetur unusquisque dimidia parte

pona

fru&uum, quos etiam ratione Przbendz

tedat

acRefidentiz facit fuos, quód fiiterum eà-

ii

dem ufus fueric , privetur omnibus fru-

Ton,r

&ibus, quos eodem anno lucratus fue-

Ml

rit; ergo juxta Tridentinum Clericus Be-

K.j 1bl'.'

neficiatus füum munus adimplens omnes

Rum

fru&us , ideóque etiam fuperfluos con-

[

u

ruz fuftentationi facit füos, ut ceorum

4l

dominium habeat,

(iti

uöfl

Di

188 - anürm. Namï aliàs fequeretur, q

[240

!

li,

Di[putatio V, Artic. V.

219

Áits 4n

Clericus Beneficiatus non poffit fructus

"t Cv

fuperHuos fuz fuftentationi echndcrc va-

Ri e

lidé in ufus profanos, nam valida aliena-

UM

tio utique przfupponit dominium pro-

!ly qa]

prietatis , fed hec fequela utpote con-

Tj [en,

traria receptz paffim confüetudini admit-

102, Jj

ti nequit, nam plures Beneficiati de fru.

Áuos j

Gibus fuperfluis non folàm faciunt dona.

ünirin,

tionem inter vivos , eofdem largiendo

STOf rel

coníanguineis, amicis &c, fed etíam de

1v d

iifdem difponunt per ultimam voluntatem

dqun t

feu teftamentum in iis regionibus, in qui.

O.

bus contraria praxi derogatum eft juri Ca-

& n

nonico ità, ut omnia "bona relinquant

( d

confanguineis abíque eo , quód move-

TU

atur lis de valore donationis , aut tefta-

ridene

menti, vel donatarii, aut hzredes obli-

ln

gentur exinde detraherc porclonem ali-

Q r

quam pro pauperibus, imó in aliquibus

li ett

provinciis confangumel füccedunt ab in-

vebent

tefítato quó ad omnia bona Beneficiati, üt

eRUT C

deHifpania, & Gallia ceftatur Covaruvias

fv

Tom. 1. deteftamento cap. 7. & fimile jus

TU

indulgetur in ipfo diftri&u Romano intra

u

IO. ab urbe milliaria ità ,. ut Beneficiatus

omnes

teítari poffit, fi in loco R efidentiz dece-

$ C

dat, prout habetur in Bulla Julii III. &c

eonut

Pauli V. relata apud Haunold füperiüs

citatum; ergo,

,

- Dicoz, Nonobftante dominio proprie-

189

'tauis

C/ i

pi

220

Tra&atus de 2urt & Tuflitia.

s?

tatis Clerícus Beneficiatus obligatur inz

yoiat

confcientia, ut fructus fuperfluos con-

ss

ruz fuftentationi expendat in pias cau-

"

fas, Probat. Nam Trident. Seff, 25. de re-

ijos &

form, cap.r, de Epif. ficloquitur: omni-

gyoniti

no eis interdicit ( nempe fancta Synodus)

wnc li

ne ex redditibus Eccléfiz coníanguineos

familiaresve fuos augere ftudeant, cum &

ventiot

hac t

Apoftolorum Canones prohibeant, ne res

TT

Ecclefiafticas, quz Dei funt, confangui-

vfb

neis donent , fed fi pauperes fünt, iis üe

v

pauperibus diftribuant. . Quz vel de Epi-

Ícopis dicta fünt, ea non folüm in quibus-

pl

iltt; t

cunque beneficia Ecclefiaftica tam faecula-

ria, quàm regularia obtinentibus pro gra.

dantt

dl

dus fui conditione obfervari, fed etiam

ad Sacri Romani Imperii E. Cardinales

t

i

pertinere decernit; ergo juxta Tridenti-

N

num graviter obligdntur Clerici Bene-

ficiati , ut.fru&us fuperfluos expendant

Qu

qui

in pias caufas.

Confir. Si enim aliquid obíftaret huic

dony

f

obligationi, cunc obftaret dominium pro-

prietatís quó ad fru&tus füperfluos con-

tili

gruz fuüftentationi, fed hoc non obítat ;

tüypau

Va

ergo. Maj. patet, min, prob. Nam do-

minium proprietatis poteft componi cum

N

Qnq

obligatione rem dominio fübje&am ex-

pendendi in pias caufas, üt patet in eo,qui

bon

DI

voto promifit fe daturum eleemofynam

Pauperi ; ergo.

Y

l-

xX

Al

Difputatio 1V. Attic. V.

22Y

ohligamr "

Dico 5. Probabilius eft, quód Clericus

-

96

U. tor

Beneficiatus non obligetur tituló juftitiz,

UT

ut frucus füperfluos expendat in pías

DC. ulj.üg t

caufas. Probat, Si enim Clericus Bene.

lltür: ani.

ficiatus effet obligatus tituló juftitiz, ut

u

exponat fructus fuperfluos in pias caufas,

m

tunc obligatio hzc fundaretur in ipfa in-

QU

tentione fideliüm eó , quód iidem cum,

At n

hac intentione contulerint bona Eccle-

:oufzngui.

fi ad fuftinendos Clericos, ut quidquid

t ts

ex fru&ibus ultra congruam füftentatio-

Idb

nem re(iduum manet ,. in pias cauías ap.

lt gb

plicetur, (ed hoc fundamentum non fub.

ml

fiftic; ergo. Maj. continet rationem fun-

propt.

damentalem eorum,qui cumLaym,Gorm.

i etm

aliisque fatentur, Clericos habere domi-

vindes

nium proprietatis , etiam quó ad fructus

Tiltnte

fuperfluos, quamdiu permanent permix.

s

ti fructibus neceffariis, fecus autem, poft-

at

quam detracta eft congrua füftentatio ,

quod ipfum declarant exemplo famuli, cui

t

dominus liberaliter donat 100. aureos ad

n

piam peregrinationé füb hac conditione,

$ 00f«

ut illud, quod neceflariis expen(is fupere

hts

eít, pauperibusin eleemofynam diftribuat,

mde

Min.autem prob. Non enim conftat cer-

nicut

tó , quód fideles fub hac conditione, &

onere juftitie commutative contulerint

nd

bona Ecclefiis , ut Clerici beneficiati re(i-

&

f

duum obligentur exponercin pias caufas,

aliàs

l

Di

222

Trallatus de jure e 7uflitia.

gt

aliàs Pontifices obligarentur in copfcien-

st

tia, ut declarent difpofitionem factam.

v]licitos

in ufus profanos effe invalidam, & refcin-

T

gt

dendam, ideóque donatarios, hzredes, &

fnrionts

alios obligari ad faciendamreftitutionem,

fs j

qui tales fru&us participant, cüm tamen

simm /

oppofitum in contraria praxi conftet jux-

,

moinini!

ta Num. 188.

Confir, x, Quamvis enim fideles cum.

fiornd

191

v dim

intentione przdi&ta contuliffent bona Ec-

clefiis, tamen fimul przfümendum eft:

yiLlenta

ml

quód füam hanc intentionem fübjecerint

arbitrio Sedis Apoftolice , ut Pontifex

m

ers

poffit conferre dominium proprietatis

uó ad fru&tus fuperfluos ipfis Beneficia-

nrdij

1

tis, ut de iisdem validé difponant, quan-

as

tumvis illicité ad ufus profanos; fed pro-

t

wf

babilius eft, quód Pontifex contulerit

tale dominium etiam quó ad ftu&us fu-

1

—

nl

perfluos, üt ex allegatis fuperiüs Triden.

tini textibus conftat, & ex eo przfümi-

qx

tur,

uód Clerici in multis provinciis ex

ij

Privilegio Apoftolico. teftamentum de

lT

omnibus fru&ibus condere poffint,imo

um

alicubi etiam confanguinei quó ad omnia

bona ab inteftato fuccedant ; ergo.

Confirm. 2. Quamdiu enim non adeft

UT

certum fundamentum, quód Clerici Be-

neficiati teneantur ex juftitià fuperfluos

fructus applicare in pias caufas, non debet

(

aut

hi

Difputatio lV, Artic, V.

223

!à QOl

D fb

aut illis,aut héredibus, aliisq; imponi gra.

visobligatio reftituendi fruus fuperfluos

| Wu&refcin-

applicatos in cauías profanas, íed non,

Og ts

habetur certum fundamentum hujus ob-

[ ituüwem,

ligationis ; ergo. — Maj. conftat ex regu-

h utez

lis juris eó, quód fcilicet in obícurismi.

L nf

nimum fit fequendum, id eft imponenda

minima obligatio, & inpari caufa fitme-

Wdels

lior conditio poffidentis, Min.etiampa-

nE bona l

tet, cüm enim pro utraque parte fint va«

hm ef

rii textus juris, & ipfi Theologi, & Ca-

r

noniftz in diverfas (ententias abeant, ipfi

u Dontf

autem Clerici Beneficiati de fru&tibus fu.

toptct

perfluis fic difponant, ut valida ceníea-

Beneít

tut difpofitio, quantumvis fa&a in cauías

1f QUi

profanas, hinc ftandum eft pro dominio

1

edpro-

proprietatis.

hmulert

Confir. 3. Authoritate D. Thome, qui

us i

2.2. quzft. 185 art, 7. & quodlibet, 6. art,

irTrid

12. ad 5. exprefsé negat, Epiícopos, aliós-

] przfumiï

queClericos beneficiatos obligari ex ftri-

Tindisct

&a juftitia , ut ex fru&ibus eorum perfo»

m d

ng deputatis refiduum füz fuftentationi,,

m

expendant in pias caufas,

Jomnli

;OA

ARTICULUS VI,

n ade'

Occurritur Adver(ariorum argumentis,

d

g

bjic. r, Clericus Beneficiatus non ha-

192

; bet dominium proprietatis in fru.

u

hh

Gus

,

224

Tradiatus de fure é» fufitiu,

&us neceffarios congruz füftentationi

(uis

iko

ergo longé minüs in fru&tus füperfluos.

gt

Conf. patet, ant; probat, Si enim Clericus

as f

Beneficiatus aliunde habeat bona patrimo-

nialia, aut quafi patrimonialia fufficientia

10 a

congruz fuítentationi, tunc non poteft ad

riis con

E

i

hanc applicare fru&tus Benelicii , fed hoc

ipfo; ergo. .Maj.prob. Namcap. Quo-

minil

niam caufà 16, quzít. r, ex op. D.Hiero-

tus t

nymi ad Damaf. habetur; Clericos autem

Md

illos convenit Ecclefiz ftipendiis futten-

qedlis

&

tari, quibus parentum, & propinquorum

nulla fub(idia füffragantur ; qui à bonis

QN

parentum, & opibus fuftentari poffunt, fi,

quod pauperum eft, accipiant,facrilegium

gt

tofe&tó commictunt,

fudiy

li

Confirm. Nam Clerici Beneficiati quó

lrini

ad redditus Ecclefiz folüm fünt difpenfa-

Ws

tores, adminiítri &c, ütex pluribus tex-

tibus prefertim cap. 12.& 2.conftat ; ergo.

at

bt

Refp. N.ant. ad prob. D. maj. Clericus

C

aliunde habens füfficientem fuftentatio-

litm

nem.frui non poteít beneficio Ecclefiz ,

d

cui non defervit, C. maj, fi eidem Eccle-

fize deferviat, N,maj. & fic diftincta min.

bercp(

N.conf, Ratio diftin&ionis eft, quód

IN

ciati;

ClericusEccle(iz non ferviens nullum ha-

beat jus ad percipiendos fru&us ejusdem,

tlj

nifi tituló paupertatis, (i fcilicet aliunde

tl (

deftitutus (it mediis vivendi, & de his

liey

el'if

1

ái

il

Difputatio lV, Artic. VI,

22f

RTT

Clericis loquitur allegatus textus juris ;

Mf

& ideo etiam defacto Beneficiati ob ne-

Ut r

Mintig,

gligentiam Refidentiz, Officii Canonici,

& alias fimiles caufas privantur fru&ibus

lii

non tantüm füperfluis, fed etiam neceífa-

DOnyngd

riis congruz fuftentationi.

!

ti, f

Ad conf. D. ant. Clerici fünt folüm Ad.

1. (

miniftri, ceconomi &c.

):IDI Hiero»

quó ad ipfos reddi.

lC09 AU

tus Beneficiorum fpeci

aliter exceptos, &

Ecclefiz cultui deputat

tis fle

0$, C.ant. quóad

redditus deputatos ipfi

S Clericis, N, ant,

mmtn

& confeq.

ii b

pf f

Obiic. 2. Etfi Clerico Beneficiato com. 193

ilgin

peteret. dominium proprietatis quà ad

fru&tus neceflarios congruz füftentatio-

ni ejusdem , non tamen eid

Yit QUi

em competit

ltl

dominium proprietatis quà

ad fructus (u-

perfluos; ergo, Ant.

dorter

prob. Nam fzpiüs

hi.

in jure dicitur, prou

t ex pluribus texti-

bus tit. füperiüscit.

Cl

Clerici P.

contentis patet, quód

fentit

eneficiati preter victum, & ve-

ftitum , nihilominus ex fru&tibus füz Ec.

ï

a,

Ed

clefiz poffidere, aut velut oprium ha-

bere poffint, fed hoc ipfo; ergo,

humin

, quod

Confirm, Nam eatenus Clerici Benefi-

ciati non obftantibus

lol

$ variis textibus ju-

0

ris p

offunt habere domi

bium proprieta-

alin

7

tis quó ad fructus fu

perfluos congruz fü-

ftentationi

» quatenus illi cextus deberent

ü

intelg

j

2556

raBatus defure. & fuftitia,

intelligi

de fru&tibus Ecclefiz ante fadtam

ts t'xtg

tiones, & €o«

ineràu

divifionem in quatuor por

rum applicationem affignatam Num. 185.

lao &

Thrimi t

fed etiam polt illam divifionem habentu£

lures textus, in quibus exprefsé dicitur,

