i &i

uód Clerici Beneficiati fru&tus fuperfluos

n af

congruz fuftent

ationi negantes pauperie

tolo jl

bus fint fures , ,

homicide &c. ideoque

ij

uidam Epi-

etiam Simplicius Pontifex c

pulit (

ícopo Gaudentio mandavit , ut reftituat

Quita

visdiüs

fru&us triennió rerentos ex fua Ecclefia,

psd

prout cap. quatuor, caufa 1 2. quzft, 2. ha-

betur 5 ergoe

qual

Refp. N.ant,a

d p:robat. C.ant, N, conf.

ii

debent inrelligi partim de

Nam textus illi

quiu)

Clericis Regularibus in communi viven-

1 C

m privatum non.

tibus , quibus dominiu

tittil

competit , tum etiam de

Clericis fingilla-

Mi

rim viventibus , priusquam facta eífet

qiid

fru&uum divifio in illas quatuor portio-

t t

nesità, ut una ex his fpecialiter ipfi Cle-

g

rico deputaretu

r eb, quód antecedenter

tl

fuerit omninó ea o

bligatio, & confuetu-

jl

do Ecclefiz, ut Beneficiatus omnia fuften-

LE

tationi fuperflua daret in eleemofynas

Wïütu

Vil

pauperum.

|

Ad confi

r. C, maj. D. min, Sed etiam.

n

u

P

oft illam dívifionem plures textus jurís

däs,q

affi

rmant, quód Clericus refiduum füge

(j

fuftentationi teneatur expendere in pau-

GOHCU

PCECS

h

Difputatio V. Artic. 1.

tl

227

UI n

peres tituló juflitie , N, min.

indepen-

i Nl

denter à título juftitiz, C. min.

& N. conf,

D hm

Ratio diftin&ionis eit,

1

uód imprimis

YOl t

plurimi textus juris folim

debeant intel-

ligi de illa determinat

a portione, qu& e-

lslped

k

It5 pauy

rat affignata pauperibu

atque hecti-

tuló juftitize erat illis debit

a, unde meri.

i. dtig

tó Simplicius Pontifex reft

Vilam D

itutionem im-

w refütug

pofuit Gaudentio Epifcopo, non folüm.

f def

quartam portionem fibi debitam, fed etiam -

tres alias retinenti, àt in

allegato cap. ex-

quiale

prefsé dicitur:

quódíi interdum fiat mentio

quó ad fructus

n N od

congruos füftentationi ex

ipfis redditibus

Beneficiato deputatis, de

[partind

quibus lo

1nl VIreD«

qui videtur D. Bernardus in Ep.

ad Canonicum Lugdunenfem ftribens :

*

(üm noru

quidquid propter neceffarium victum,

&

ipfnglle

veftitum de altari retines, tuum none

ft,

f df

quia aliis debitum, rapina eft, facrilegiu

m

yr t

&c, tunciíla, aliáque ejusmodi intelli.

wini*

vecadentit

genda fünt de Bencficiis , in quibus ex pe-

culiari ftatuto Beneficiatus tenetur tituló

onficte

juítitiz refiduum confignar

jafulene

€ pauperibus,

vel etiam intelligi

poffunt de pauperibus

s

conítitutis in ext

rema neceffirate , aut

valde gravi,

'uti in (imili fenfü (epiusSS. ;

j n

. €tiam Laicos divites dicunt homici-

us ]

das, qui eleemofynas non diftribuunt.

duum "

Objic. 3. Clerici ante inftitutam divi- 194

t j

fio

/

Dhem non habebant dominium proprie-

P-

Z

tatis

N

D

228

Tradhatus de jure c juflitia.

yimum

tatis quó ad

redditus fuperfluos congruz

füftentationi ;

ergo nec poft divifionem

ygioni

Conf, probatur,

IN

przdi

&am inftitutam.

nam id

eó ante inftitutam divifionem non

(Aeligi

euas .

habeb

ant dominium proprietatis in fru-

&us füperflu

os, quia fcilicet omnes red-

fra&uun

ftici erant res Dei , patrimo-

Apoüolf

ditus Eccle(ía

nium Chrifti

, bona pauperum, üt fxpiüs

adpnti

fed talia permanent

injure appellantur ,

quiánt

etiam polt di

vifionem ,

üt ex verbis Tri.

m df

Qfis,

dentini Num.

189. allegatis conítat; ergo.

Confirm. Perillam divifion

em Benefi-

Mt

Tl d

clati no

n obtinuerunt plus dominii, quàm

habuerunt ante divifionem 5 €rgo.

Ant,

i,

ld

probat

ur. Nam dominium in fructus fu-

&entationi perniciofum etlet

p at

perfluos fu

il condaéens Ben eficiatis,

Ecclefiis, & nih

Wa

D obítante -

dominio graviter obli-

jwd

qui no

t

gantur, ut

'eosdem expendant in pias

cauías ; ergo.

nl

Ad prob.D.

LT

Refp. 'Tranf. ant, N. conf,

*

maj.

Ídeó precise, quia eran

t res Dei ,

f

derat ciculus do-

N.maj. quiafimul non a

tlj

[

minii ex parte

Clericorum ,

2 tnaj.. d

(h

|

N. conf, Ratio diftin&t.

fic diftinéta min.

ij

'

e(t: quód fru&tus Ecclefiaftici (emper

Ti

fuerint quidem, & etiamnum fint res Dei,

fs

uatenus fcilicet funz deputati ad promo-

n

vendum cultum divinum, cum eatamen

a

differentia, quód Clerici Beneficiati

ante

ffu

in(ti-

D

A

li

D::[putatio IV, Artic, VI,

IW*IC.Ongruz

229

inftitutam divifíionem non habuerint ul-

inem

.

lum dominium in fru&tus fuperfluos con-

DT

gruz fuftentationi, quos titulo jaftitiz ,

tb fs

& Religionis debebant applicare in. pias

O.

caufás, poft inftitutam veró divifionem

i, at

fruduum obtinüerunt authoritate Sedis

Apoftolicz dominium proptietatis quó

V üt f

Dttmaney

ad portionem fibi debitam ità, ut refiduum

ts T

quidem tenerentur ex Religione, nonta-

men am

ls p

pliüs ex juftitia applicare in pias

n u

cauías,

ii qun

Ad confirm. N.ant. cum probat, Nam

iftud dominium nec eft perniciofum Ec-

. Ài

clefiis , neque inutile Clericis,

Tsl

quia fci-

m elet

licet ifti expendendo fru&us fu

perfluos

in caufas profanas non commit

tunt du-

ais

ttr obl

plex fpecie peccatum , nec obliganturad

faciendam reftitutionem ; eontra ftan-

d

tehoc dominio plures fanguine, & do&tri-

na [llutres ample&untur ftatum Ecclefia.

| prob.D,

(t) l )

fticum , qui aliss abfterriti recederent,

fi prxter obligationem Religionis adeífet

'u!u.s d

obligatio juftitiz.

If

Objic. 4. Si Beneficiati per inftitutam

La ]

n

2j

f

divifionem fructuum obtinuiffent domi-

nium proprietatis quó ad redditus fuper-

«

uos congruz fuftentationi,

tunc eo ipfo

pIUIF.'P'

poffent de illis validé difpon

ere per ulti-

um

mam voluntatem, fed non poffunt fic di.

jl lv |

Íponere; ergo. Min. eft certa, üt con-

|

3

ftat

)

230

Traäa!m defure & fu(iitia.

m NU

ftat eX cap. 9. de teftamento, ubi fic fta-

gt N

tuitur, licét Clerici de his, quz paternz

NU

fücceffionis, vel agnationis intuitu, aut

de artificio funt adepti, feu dono confan-

g, 61

w w

uineorum, aut amicorum,non habito re-

wus u

fpe&u ad Ecclefiam pervenerunt ad ipfos,

aon tl

liberédifponere valeant,de his tamen,quz

confideratione Ecclefiz perceperint, nul-

RT

dl

lum de jure poffunt facere teftamentum:

folin t

hinc etiam cap. 7. tit. eodem decernitur,

aliod

ut five teftati, five inceítati decefferint ,

tex d

omnia bona ex fru&tibus Beneficii relicta

ao

penes Ecclefíam permaneant, ut nequi-

ib

dem in pias caufas validé teftari poffint,

Tona

Maj. autem probat, Ideo Clerici quó ad

$intas

bona patrimonialia, aut quafi patrimonia«

lia validé teftantur , quia habent domi-

ii

nium proprietatis; ergo à contrario.

yyn

Confir. Si enim Clerici haberent do-

ii

n

j

minium proprietatis quó ad fructus fuper-

fluos congruz fütentationi, Ecclefia fa-

V

htl

ceret illis injuriam denegando facultatem

teftandi e5, quód hzc cuivis dominio jure

BU

d

naturz competat, üt habeturlib. 1.Cod,

de Sacr, Ecclef. fed hxc fequela admitti

fti

Tit

Brg

uit; ergo.

KR

efp. D. maj, Poffent de iis valid

e di-

ls

Ípe&a-

2n

fponere per ultimam voluntatem

Q

to przcise jure naturali,, C. maj.

Ípecta-

inö-ïa

i

min,

to jure Ecclefiaftico, N. mfzj.& fic di

m

Dilputatio WV. Artic. VI.

231

2 of

min. N. conf.. Ad probat. D. ant. Ideo

R

precisé N, ant. & quia fimul non obftat

j lml:u) At

juspofitivum irritans ejusmodi teftamen-

LO n

n ,

tum, C, ant. & N. conf.. Ratio hujus eft,

quód tefítamentum Beneficiati de fru&i-

t dj

r

bus fuperfluis etiam factum in pias caufas

non fit invalidum jure naturali, fcilicet ex

Bttint )

defectu dominii proprietatis , hoc fiqui-

lumentun;

dem o(tendere incumbit Adverfariis, fed

deemity

folàm.fit invalidum jure pofitivo, quem-

hdu

fii l

admodum exinde patet , quód aliàs Pon-

tifex dare non poffet facultarem teftandi,

At

non folüm validé, fed etiam liciteé de fru-

i l,

&ibus füperfluis Beneficii, quam tamen.

tqua

Romanis Clericis dederunt. Ponrtifices

TOR

Sixtus IV. Julius III. PaulusV. Conftat id

!t domi«

ipfum àparitate pupilli habentis dominiii

ruit,

proprietatis, etíi validé teftari non pof-

at d

fit fuppofito etiam perfe&o ufu rationis

Qu t

juxta legem quà ztate ff. qui.teftamen-

of

tum. Nec quidemin pías caufas, àt te-

tutem

fle Vadingo Difp. 4. de contra&t. dubio 6;

jiojut

communis fententia affirmat, imo ex ad.

T. Cot

duc&to argumento fequitur contta adver-

adnini

farios, quód Clericus non habeat domi-

nium proprietatis nequidem in fru&us

n

per fuam parfimoniam fubtractos con-

i

4

l:

gruz fuftentationi eb , quàód jus Canoni-

f

(

l

cum univerfaliter ftatuat , ut omnes fru-

us intuitu Eccle(iz percepti , & à Be.

5

4

nCH;

.

232

Traltatus de Jure & Puftitia,

finetun

neficiato reli&ti penes Ecclefiam maheant,

atighe

Ad confir, N.ant, Ratio negandicon-

dendan

ftat à paritate pupilli, cui non fit injuria

per legem irritantem teftamentum ejus-

djcatan

I

nixta |

dem , quód ipfum àfortiori de Clerico

di&um eft, qui dominium proprietatis

, Con

in fru&us fuperfluos ex benevolentia Ec-

] *

i

clefiz obtinuit.

j

! vittt

196

Objic. s. Poft inftitutam divifionem.

fru&tuum Clerici non habebant dominium

m

proprietatis in portionem pauperibus af-

M

fignatam , fed eandem tenebantur ex ju-

a

(

ftitia ijsdem confignare ; ergo nec nunc

|

habent dominium proprietatis in fru&tus

et

dllbm

faperfluos congruz fuftentationi etiam.

in illis Ecclefíis , in quibus determinata

w

Ts

portio pauperumnon amplius extat, Ant.

eít certum, conf, probatur. Nam parsre-

]

qHts

u

fidua congrua fuftentationi in talibus Ec-

clefiis accrevit percommixtionem fru&i-

Yur

[j

bus Beneficiati ex portione pauperum ,

fed hoc ipfo; ergo, Min,eft certa, quód

tis

fi enim bona, aut mala fide pecuniz Petri

L

commiíceantur pecuniis Pauli ità , utam-

d

pliüs difcerni non poffint , tunc Paulus

N

tamen manet obligatus tituló juftitiz, ut

Ti

Petro reítituat tantum pecuniz ex cumu-

N

lo fic commixto, quantum acceffit ex pe-

a

li

cuniis Petri: Maj. autem probatur. Nam

|p

)

pauperes olim poftinftitutam divifionem

habue-

llliil,

. 233

ülfnmaheanr,

Di[putatio V, Artic.Vl,

habuerunt jus certum quó ad quartam,

o

10n Bt .lhiun'l

portiohem fru&uum ; ergo nifi Clerici

oftendant illam portionem fuiffe alió ap.

Rn d

p!

1

1 n

*

icatam, prafümendum eft quód fit com-

mixta portioni Clericorum.

propteg

[

^ Confirm. Jus certum nequit extingui

per jus dubium, fed pauperes habuerunt

jus certum, cüm econtra dominium Cle-

I fonem

ricorum ad fru&us fuperfluos fit folum-

Üominium

modó dubium; ergo.

Ybuat

Refp. C.ant. N.conf, Ad cujusproba-

hr

tionem D. maj. pars fuperflua accrevit ex

D

commixta portione pauperum , ut hoc

nf

certó conftet, N. maj, ut hoc przcisé fit

[ GL

dubium , tranf. maj. & ficdiftinéta min. N.

tInitut

confeq. Ratio diftin&ionise(t: quia licét

i, Ant-

La

transmitteretur, quód in quibusdam Ec-

Wt

clefiis pars fuperufla congruz fuftentatio-

du B-

ni accreverit ex confufa portione paupe-

niná

rum, idtamen univerfàliter dici non po-

JJCTUID ,

teft, quia ex eo fcilicet, quód Beneficia-

t,qud

tus habeat redditus füperfluos congruz

zheti.

fuftentationi,non poteft inferri, quód pars

Uaf«

fuperflua habeatur ex commixtaportione

Padlüs

pauperum , üt facilé oftenditur.

Impri-

i, t

mis enim inftituta per Summos Pontifices

Qua*

Simplicium , & Gelafium circa annum fà.

D

lutis 470. divifio fru&uum non fuit rece-

r Nim l

pta in omnibus Ecclefiis , àt excap, 2, &

f /

3. Cau(à to, quzft, a. colligitur, Dein-

hs

de

;

234

Tradhatus de fure de fuffitia;

Ub y

de dubium eít, auc faltem effe poteft: an

hoc determinatum Beneficium fuerit ere-

voris

jfo. V&

&um eo tempore, quo vigebat in hac

Dicccefi przdi&ta divifio : au veró fitcon-

ioot

nefcit

ditum, vel au&tum poft indu&tam confue.

tudinem oppofíitam predidz divifioni ;

quamm

senti

pariter poteft effe dubium: An illa por-

tio pauperum , quz olim extitit in hoc

peribus

f

Beneficio determinato fuerit poftmodum

alió applicata, vel confufa portioniipfius

"

f i

Beneficiati? Denique dubiumeft : annon

etiam tempore divifionis przdictz pars

gum(w

competens Beneficiato . exceílerit con.

Q

sruam illius fuüftentationem , ficuti de-

g

fa&tó multa beneficia fünt adeo opulen-

&

ta, ut etiam füppofita tali divifione pars

fihum

quarta Beneficiati adhuc fuperaret expen-

E

fas neceffarias congrusz fuftentationi,

st

Ad confir, C, maj. D. min. Jus paupe-

rum fuit olim certum , & etiampum cer-

"

j

tum eít in quibusdam Ecclefiis , tranfeat

(b

min. defacto certum eft in omnibus Ec-

Q

clefiis , N. min. & conf. Ratio diftindt.

ht

titd

eít, quia licét fupponeretur, quód in hac

determinata Eccleíia olim pauperes ha-

s

buerint jus ad certam portionem fructu-

(

um,.non tamen exinde fequitur , quód

à

defa&to jus certum habeant, quando ett

T

immemorialis confüetudo , quód Benefi-

d

ciati non dederint quartam partem pau-

9

péris

[i

li,

Diþutatia W, Artic, Vl.

235

Flïg Wf TI

peribus, hzc fiquidem poffeffio: imme.

u

morialis facit illisjus certum ex dictis N.

atb

1jo. Caterüm hoc argumentum nimium

J UTM

probare exinde patet: quia fequeretur Be-

n t

neficiatos non (atisfacere fuz obligationi,

2 dvl

quantumvis fru&tus . fuperfluos applica-

Aniluy,

rent in pias caufas, niíi easdem dent pau-

Ut ib

peribus , ficuti Petrus debitor Pauli non

Vümorr

fatisfacit obligationi juftitiz, fi debitam

iif

pecuniz fummam offerat alicui Ecclefiz,

ZUP

fed obligatur determinaté eandem confi-

o

gnare fuo creditori.

(eit .

fitni d

Objic. ultimó. Ex eo , quód Beneficia. 187

tus habeat dominium proprietatis in fru.

optle

&us füperfluos, non fequitur, quód re.

0nt ts

fiduum congruz fuftentatioti non obli-

La

getur titulo juftitiz applicare in pias cau-

QUni,

fas; ergo, Ant. patet, quia dominium

s pup

proprietatis poteít effe gravatum onere

DO (t«

juflitiz , àüt conítat in mutuatario &c,

, t

Conf. prob, Nam Fundatores, & Benefa-

n D

&ores Ecclefiarum íub hac obligatione

dilind,

dederunt bona temporalia, ut Beneficia-

nb

ti refiduum congruz füftentationi, appli-

165 lt«

cent inpias caufas, fed hocipfos; ergo.

0

M

Confirm, Probabilius eft, quódFun-

; qUOC

datores, & Benefactores Clericos obligá.

inoo &

rint ad reftitutionem, fi refiduum expen-

at

dant in cauías profanas, fed hocipfos er.

u

eliquos

[

go. 'Maj. probatur. Nam inter r

[id

funda-

Wi

2536

TraBatus defure c puffitia,

gmim

Fundatores Juftinianus Imperator , qui

TT

plura beneficia erexerat, exprefsé ftatuit,

utrefíiduum applicetür in pias cauías, &

Q.gm ob n

quidem füb obligatione reítitutionis, nam

LA& 9

in fua Authentica cit. decerminatus fit

gb

numerus Clericorum fjc decernit; fciant

Jiatos!

à Deo amabiles oeconomi, & quinunc &

Fundit

per tempora futuri fünt, quód(i quid prz-

(

ter hzc egerint, de fua fubftantia indem.

]u!h'nian

nitatem (an&i(ïimæ praftabunt Ecclefiz ;

Conan

ergo.

ht

Refp, D.ant. Ex eo przcisé, quód ha.

lgt

beant dominium proprietatis , C, antec.

ex eo , quód ejusmodi dominium non,

pl

quia

fit oneratum onere juítitie, N, ant. &

d

conf. Ad prob, D. maj. Deberent bona

Ecclefiis femper fub obligatione juftitiz,

üiny

N

N. maj. füb obligatione Religionis, tranf.

ii

maj. & fic diftincta min. N. conf.

Ratio

m

diftin&ionis eft: quia licét fupponi pof-

fit , 'quamdiu id ipfum à contrario in du-

m

bium revocari non poteít, quód ea fit

Q

intentío Fundatorum, ut refiduum con-

if'lhm

grug fütentationi applicetur in pias cau-

MAm

p

fas , non tamen exinde fequitur , quód

univerfaliter omnes Benefa&ores ipfos

li

Benéficiatos voluerint effe obligatos füb

i^

onere juftitiz , fed folüm fub onereRe-

d

ligionis, ni(i in ipfis litteris fundationis

pr

[at

utramque obligationem imponant, imo

ctigm

li

Difputatio IV..— Artic, VI.

237

t

!

m

etiam impofita talis obligatio adhuc fub-

Vil

'

hu

jacet arbitrio Sedis Apoftolicz, ut ean-

Bd (

dem ob rationabilem caufam tollere

pof-

Ut

fit.

Ti

Ad confir, D. maj. Omnes Fühdatores,

Ts [

aut Benefz&tores voluerunt. Clericos ob-

Quntny

ligatos ad reftitutionem, N, maj. aliqui

quii pn

Fundatores, ac Benefa&ores, C.maj. &

f fnden

uód

fic dift, min. N. conf. Nam ex eo,

o

Juftinianus Imperator Clericos Ecclefiz

Conftantinopolitanz, de qua in cit. Au-

iib

thentica loquitur, voluetit fic effe ob-

C m

ligatos, ut fiat reftitutio ab iis, fi quid

U ,

applicentin caufas profanas, non infertur,

ET 4

quód omnes alii Fundatores,, aut Benefa.

t bona

&ores przdictam obligationem reftituen.

ia

di impofuerint.

Ex hucufque dictis

y t

Conítat 1, Quód Beneficiati habeant

198

BU

dominium proprietatis non folüm in bo.

w

na patrimonialia, aut quafi patrimonialia,

joindi

neque in folos fru&us neceffarios con-

"TT

gruz fuftentationi , & confequenter in.

D t

illam partem , quarn per fuam paríimo-

niam huic fuftentationi fübtrahunt, fed

ieta

quöd

etiam habeant dominium proprieratis in

fra&tus fuperfluos congruz füftentationi,

u

s

€x illa portione , quz ipfi Beneficiato

deputata eft, etíi non habeant dominium

a

Ion

proprietatis in fructus fpecialiter depu-

N

tatos fabrice Ecclefix , vel Epifcopo, aut

ait-

(

1

bi

258

Tradhatus de fuve c Pu[litia,

ao

alicui piz caufz, neque inipfa bona fru-

&ifera Ecclefie, ex quibus fuos redditus

srfondat

U

percipiunt. Ratio autem fundatur in eo,

uód per ipfam divifionem à Sede Apofto-

jini

yohibe

lica reftitutam , & affignatam certam fru.

&uum portionem pro fu(tentationeipfius

fnos p

Cerun

Beneficiati, obtinuerit dominium pro-

rietatis Clericus Beneficiatus , ut de his

v //

fecidi

inter vivos validé difponere poffit e-

tenaotd

tiam in cauías profanas, etíi ftando jure

g, üt

communi validé difponere non poffit

per teftamentum, nec quidem in pias cau-

qt, s

t qua

fas. Ceterüm defa&o in plerisque Pro-

vinciis , per oppofitam confuetudinem,

at

J

derogatum eít juri communi ità , ut te-

viütoj

ftamenta Clericorum fint valida de per-

tis fru&ibus Beneficii , quantumvis

iigatione

'

EU

N

j

?

a

a in caufas profanas , imo in pleris-

que regionibus íaltem quó ad aliquam.

vt

&i

199 partem fru&tuum conpfanguinei fuccedunt

ab inteítato Beneficiatis defunáis,

fii

tj

Conftat 3. Quód Clerici Beneficiati

non obítante dominio proprietatis gra-

0

i,

viter obligentur bona fuperflua expen-

dere in pias caufas non quidem tituló ju-

Wa

f

ftitiz , nifi id ipfüm in Ecclefia determi-

naté ftatutum effet, fed folüm titulo Re-

abmp

n

ligionis, Hzc autem obligatio fundetur

cay

in ipfa intentioneFundatorum, & natu.

fci-

h

ra bonorurm Ecclefiafticorum , quia

icét

li

Difputatio W, . Avtic. V,

259

TM

licet ad promovendum cultum Divinum

BL

per Fundatores, & Benefattores fünt ad-

mdzmineo,

fcripta Ecclefiis, & huic eidem intentio-

UM

ni innititur przceptum Eccle(iz graviter

D

prohibentis, ne Beneficiati fructus fuper-

qn"onei;fm

fluos applicent in caufas profanas, ^Hinc

IU

Certum eft, peccare mortaliter Beneficia-

, utdtl

tum, fi ftante obligatione Religionis,&

poffte.

feclufa difpofitione Sedis Apoftolicz par-

iib j

tem notabilem expendat in caufas profa-

t pofft

nas, üt communis & certa fententia do«

ib

cet, licét maneat controverfia, quenam

g .

fit quantitas fufficiens ad conftituendum

tüdinen,

peccatum mortale ; & quidem Cardina-

, Ut

lis de Lugo hic rejicit illorum fententiam

deptte

velut nimis rigidam , qua przdictam ob-

tumvis

ligationem vult commenfurari obligatio.

Yi«

ni juftitiz , ut Beneficiatus peccet mor-

liqum.

taliter, fi tancum ex fru&ibus füperfluis

'gccedum

applicet in caufam profanam, quantum.

»

fufficit ad conftituendum peccatum mór-

ntftit

tale in materia furti eó , quód tam rigi-

da obligatio neque intentioni Fundato-

jj f

t

rum, neque menti ipfius Eccle(iz videa.

l) iq-

tur conformis. Similiter rejicit aliorum

ID

fententiam üt nimis laxam , qui putant

lo Ne

abíque peccato mortali poffe quintam par-

adetu

tem ex fuperfluis fru&tibus applicari in,

f0

caufas profanas , tum quia pars quinta

jn

-eft valde norabilis compgrativä àd totum,

tum

lii

Ü

)

D

249

Tradlatus de fure & Tuflitia.

tum quia fequeretur , quód G Beneficia-

junnüs!

tus haberet reíidua 10000. aureorum mil-

ia

yinic dor

lia, poffet mille finé peccato mortali ex-

onere in cauías profanas , quod incre-

m dond

dibile videtur. Unde ipfemet concludit

as a

Beneficiatum non peccare mortaliter , fi

i, r

m H

tantum expendat in ufüs profanos ex fru-

&ibus füperfluis füi beneficii , üt mora-

fioned

fecii d

liter loquendo adhuc cenfeatur fummam

u ctin

totalem applicáffe in pias caufas. Talis

effe poteft pars vigefima , nam paffim di-

dl

cimus rem aliquam comparatam effe 1o0,

h r

200 florenis, licét non fint re ipfa expofiti ,

Jonai

['

ditions

nifi 9j.

Conflat 3, Etíi bencficiatus peccet ap-

velit

hs bt

plicando fuperflua in caufas profanas, ut

donando confanguineis, vel amicis aliun-

tmyyt

de opitulentis , probabilius tamen non.

NUW

d

eccare acceptantes , ni(i fortaffis ante-

cedenter induxiffent Beneficiatum ad ta-

Q

quar

lem donationem, üt Card, de Lugo difp,

3. cum Moll. aliísque contraSanch. affir-

Condi

YU5 (

mat, quia fcilicet preciseé acceptantesnon

comprehenduntur hóc peccató, eó , quód

1 cy

iftud fit adzquaté confummatum per illi-

futy

n

citam oblationem donationis à Beneficia.

to fa&tam, üt conftat à parítate uxoris li-

]Clm,n

cité reddentis debitum conjugale ipfi ma-

otur

rito , etfi hic ob votum fimplex caftitatis

pton

illicit& petat tale débitum: hince etiam.

Quj

i

/

dona«

MMO

Difputatio IV. Artic. VI,

MöBeMci,,

241

donatarius non obligatur, feu ad facien-

ii

Utj

dam reftitutionem, quia Clericus donans

habuit dominium proprietatis , five ad

T I

D u

rem donatam in pias caufas applicandam,

quia fcilicet illa per di&am donationem,

r

& translationem dominii jam eft profa-

Xinogt

!( ürms

nata, Hzc tamen omnia de illicita difpo-

fitione ad caufas profanas intelligi debent

t fomm:

l, Ts

feclufa difpofitione Sedis Apoftolicz ;

quód enim Pontifex eandem facultatem.

h pfim d

difpenfandi conferre poffit , conftat ex

n du

Bulla Cupientes, quà Julius III. Clericis

TP

Rom.cujuscung; diguitatis,gradüs, & con-

ditionis plenum jus difponendi contulit

Mttt g

verbis fequentibus : ut fcilicec de omnie

Yinis t

Gisaliun.

bus bonis in di&a urbe, ejus diftri&u pro

tempore exiftentibus, & per eos etiam

^f D

ex fructibus, redditibus , & proventibus

(s ntt

Ecclefiarum , & Beneficiorum Ecclefiafti.

m d t

corum acquifitis, cujuscunque qualitatis,

quantitatis, fummz, valoris, & pretii feu

L d

TET

conditionis exiítant, tam donareinter vi-

1D068001

v0s, quam cauíà mortis etiam teftamen-

4 quid

tó, codicilló, legatis in favorem confan.

erille

guineorum, & affinium , & quarumvis a-

i

liarum. perfonarum difponere licité va.

yoris)

leant, quódque,(i ab inte(tato decefferinr,

Mioi

eorum bona , & hujusmodi ad ipforum.,

allii

pro tempore proximos agnatos, & alios,

T

qui lis, nifi Beneficiati effenc, de jure füc-

ii

CCng

p

242

Traclatus de ] ure & 7u/fiti2.

cedere deberent, aliàs juxta juris difpo-

m;üc'lm '

meCCü Y

fitionem devolvantür liberé &c. quam.

conftitutionem confirmavit PaulüsV,Bul-

:qpmïsvf

la in Éminenti, Quamvis autem Barbofa

dicec al

DA

lib. 3. juris Eccl. cap. 1

.

7. aliiq; pauci cen-

feant , facultatem lici

té difponendi in.

;, uj

caufas profanas,

perfolam confüetudinem

ieriud

feclufo confenfu

Sedis Apoftolice pofle

obtineri, nihilominus reliqui Theologi,

fimzit

ac Canoniítz hanc fententiam unanimiter

iquitr

dlinaio

rejiciunt, incer quos plerique obfervant,

| at

experientià con

rmari veritatem illius a-

donum raró affert lu-

, e at

dagii : Clqri(?orufm

€rum,

| bonumi

! t

ARTICULUS VII,

| quium

; gt

| t

44n, 8 quale dominium competat

/

4 od

(anjugati:?

Donun

aor

Ranot. Quód bona fortunz refpectu

, ptlim

fimma

- flatüs conjugati in varias claífes di-

vidantur fcilicet dotem , contradotem,

j

AU

donum matutinale , largitatem fpon-

BU

N

falitiam , bona paraphernalia, & bona

,

communia. Per dotem intelligitur illud,

;

h

uod five ab uxore, five alio nomine e-

pltta

jusde

L

m datur marito , ad onera matri-

lt, |

monr

i fuftinenda , fcilicet alendam conju-

'ili

familiam domefticam &c.

I

gem, proles,

ala

h

.Di/patat;o IV. Artic. VII,

243

lg i

H W QUi

alia dicitur dos perfe&itia, quzà patre,

aut afcendente paterno , vel etiam intui.

hii

A

tu patris profecta eft, alia adventitia, quae

Ícilicet aliunde advenit, & perfe&itia non

TU

]

eft. Rurfüs alia dicitur dos non zítima.

lol ;

DT

ta, cujus valor incertu$eít ; alia zítima.

ta, cujus valor determinatus eít ,

uod

li p

uleriüs! dupliciter fieri poteft, fcilicet a-

i Teohy

ftimatione non faciente venditionem ,

ünimite

quando przcisé definitur pretium rei, aut

r

s&ftimatione faciente venditionem, quan-

n ts

do marito traditur dos cum obligatio-

Ti

ne foluto matrimonio reítituendi aliud

bonum zquale, Contrados, feu donatio

propter nuptias dicitur bonum illud ,

|

j

quod uxori à marito ad fecuritatem dotis

affignatur, vel hypothecatur , eadémque

'ompcta:

in pretio folet effe duplum dotis fpecta-

ta confuetudine harum provinciarum,

Donum matutinum, feu matutinale áp-

m

pellatur illud , quod maritus poít con-

díis d

fummatum matrimonium largitur uxori,

miottt,

ideoóque etiam derivata inlatinam termi.

m [jot*

nationem voce germanica Storgen/Gab,

& bt

dicitur.

Sponfalitia largitas eft munus

nuril

ilud , quod intuitu futuri matrimonii

plerumque fponíüs faz fponfa offerre fo-

omint?

du

let, licét etiam aliquando fponía fponfo

m

taliadonalargiatur. Arrha dicitur, quod

in fecuritatem fponfalium deponitur, aut

d

D

2

pto-

)

244

Traliatus de fure & f uffitia.

T

romittitur.

Bona paraphernalia, id eft

ia

pr&ter dotali

a, dicuntur illa, quz feclufa.

j e

dote uxor O

btinuit tituló hzreditatis ,

3 i

donationis &c. independenter àftatu con-

idote

Bona communia appellantur, quz

jugali.

lr

conjuges

communi labore, & induftria,

i wxot

aut alió tituló obtinuerunt ,

fcilicet per

1

ionem &c. fimul utri-

ipe&m

hzreditatem, donat

adga

uefacam, His przenotatis

tonati

com-

202

Quxr. i. Àn,

& quale dominium

fj

etat marito in dotem ux

oris ?

Refp.

n s

lum dominium utile

Eidem compertere fo

v

unàcum dominio civili ,

id eft jure admi-

niftrandi, & vendicandi fi

bi dotem, fecus

| miunj

dos ef-

| Mpat

autem dominium dire&tum , nifi

.

fet zítimata zítimati

:

one faciente vendi-

ä fitum:

ven

ditionem, ficut con-

B

|

tionem, aut quafi

tingit, fi dos con

fiftat in rebus ufu con-

.

yili

am non fru&iferis

| Vl

fumpti

bilibus , aut eti

t

certo numero ;

ondere, aut meníura

ut ditrahi , & vendi

fii

comprehenfis ità,

qua.

debeant ad percipiendum aliq

uod emo-

Ità communis, &

"erta fen-

D)

lumentum.

fhty

tentia.

Ratio eíft: qu

ód dos conferatur

marito ad onera matrimonii

füftinenda,

vult

frü&us ad

pit,

ità, ut hoc durante omnes

jum ipfius mar

iti fpedtent

Cümgn

plenum domin

Uxoy

juxta Lib. 10.

ff. de jure dotium, perma-

Diet

nente interim dominio dir

e&to penes u-

d.

qu'V;

xorern, üt conftat ex Lib, 1.

in rgbus Co

[-

iM

Dijputatio V.. Atic. VIl,

245

A

ini

li

dejuredotium , ubi exprefsé dicitur, res

: VRf

dotales ab initio fuiffe uxoris, & natura-

D ii

licer in ejusdem permanere dominio &c,

UCETTM

quod ultimum tamen intelligendum eft

lt o

de dote adventitia, eb , quód dominium

T

directum dotis perfectitiz non pertineat'

s atlteg

ad uxorem, nifi eadem fit emancipata, fed

t Ámilis

fpectet ad patrem , aut.alium dotantem,

S

adquem etiam dominium integrum íolue

RU con

to matrimonio redit, àt habetur Lib. 6,:

n Mf

ff, de jure dotium, econtra fidos fitzfíti-

ninim vj

mata aftimatione faciente venditionem,

d i

tunc dominium dire&tum pertinet ad ma-

otem t

ritum juxta Lib, , Cod. de jure dotium,

Yi hs d

& pariter fi eadem confiftatin rebus cer-

j rad

ti numeri, ponderis, aut menfürx, quz

(cutcot

non funt fructiferz, aut ipfo ufü confüm.

V (b

ptibiles, üt Lib, 42. ff. de jure dotium

ii

verbis fequentibus ftatuitur: res in do--

y at

tem datz, quaz numero, pondere, & men-

fura conftant, mariti periculo fubfunt ,

j r

yod 19

quia in hoc dantur, ut easdem maritus

p n

ad arbitrium fuum diftrahat, & quandog;

yfertu-

foluto matrimonio ejusdem generis , &

Dinendà

qualitatis alias reftituat. Ex quo ulteriüs

ydus !

patet , quód in eo cafu, in quo marito

fpeaff

competit dominium dire&um in dotem

uxoris , illud non fit abfolutum , fed o,

, pefü'»"*

penc:'f

neratum obligatione reítituendi aliud z-

quivalens, fi matrimonium diffolvatur.

gbusfï

L

3

. Quzr.

)

246

Traatus de fure & Tuflitia,

us

203

Quzr, 2, An marito competat domi.

nium in contradotem, feu donationem

ao

Tmane

propter nuptías ? Refp. Eidem compe-

tere dominium directum, & utile, uxori

jj o

i ogott

autem dominium civile, prout hoc im-

portatjus vendicandi contradotem , ità

Quit

ariter communis fententia.

Ratio eft :

'm'xccn;

venii

quia contrados precise ftatuitür in hunc

wj

finem, ut fecura maneat dos uxoris, fed

feriy lo

finis przdi&tus non exigit , ut przter do-

minium civile, feu jus vendicandi uxor

agl

tr, t

habeat dominium directum, aut utile, àt

at

conftat à paritate pignoris, & hypothece

ET

tranfcriptz in fecuritatem debiti ; ergo.

Czterüm advertendum eft , etíi fpecialis

| duttr

du

contrados aífignata non effet à marito,

|

tamen ex peculiari ftatuto juris commu-

|

fiatiy

B

nis omnia bona mariti tacité effe hypo-

thecata uxori, donec eidem dos reftitua-

| w

üe)

tur, üt habetur L. in rebus Cod. de ju-

re dotium, ità quidem, ut uxor przfera-

tin,

donyi

tur ompibus aliis creditoribus períona-

libus hypothecam tacítam habentibus,

['iln]

Wa

quantumvis tempore prioribus, prout

ftatuitur L. cit. imo etiam creditoribus

B

BI 1

habentibus hypothecas expreffas , fed

Ym

tempore pofterioribus ipfa conftitutione

h

dotis, üt plerique affirmant ex Gloffa in

ttay

legem affiduis Cod. qu portiones in pi-

p

gnore, Hzxc tamen omnia intelligi de-

dit

þent

!

Di[putatio IV. A;tic. V1l

247

BIN

bent feclusó pactó, feu convientione, ut

4 "ltne

alterutro defun&oo dos, aur contrados

"Ut

permaneat in alterius dominiio ,. ejusmo-

Ed

di contractus aliquando inter maritum,

OU im,

& uxorem fiunt,

Til

- Quzr. 3. Iu quibus dos, & contrados 264

,: leim

invicem conveniant? Refp. Eafdem con.

lr jn d

venire infequentibus, Primó: quód con.

Uoris

trados jure communi non poffit effe in-

ferior dote, fed eidem debeart effefaltem

Wraterd

Izadl uro

zqualis, t Novel. Quaft, r, Cap. r, ftatui-

t ulb

tur, adeóq; (i durante matrimonio uxor

M

augeat dotem , etiam contrados augeri

iij

debet à marito , àt Novella cit. cap, 2.

f eci

habetur,

Secundó , ficut dominium di-

ID

re&tum dotis, ni(i eadem fit zítimata z.

Of

ftimatione faciente venditionem, aut con-

fro.

fiftat ín re mobili infru&ifera , conftan-

vt

ter manet penes uxorem, ith dominium,

p i

dire&um contradotis manet penes mari-

yptia

tum, etíi utriusque adminiftratio , &

n

dominium utile durante matrimonio fit

m

maritum.

gtl

penes folu

Tertió: ficuti ju-

, prou

re cofnuni

f

altem poft judicis fententiam

toribuy

uxor adultera perdit dominium dotis ;

j ,f

ità maritus perdit dominium contrado.

tatio

tis, ut illud ad conjugem innocentém.

loti

transferatur, nifi ex eodem matrimonio

proles adeffent , tunc enim . dominium,

sin

ljjh

dire&um adillas devolvitur,& dominium

[

Q . 4

uti-

L

I

248

qrattatus de 7urec'9' fuflitia.

y Dl[p

utile pertinet ad partem innocentem , üt

Novel. 117. Cap. 8. & 9. üatuuur. Quar-

ia d

j oU

tó ficuti foluto matrimonió plenum do-

minium dotis revertitur ad uxorem, aut

g do

ss fibi

hzredes ejusdem , ità poft reftitutam do-

tem plenum dominium contradotis redit

nlida ,

ad maritum , aut hzredes ejusdem , nifi

o g

conjuges feciffent pa&um fpeciale de lu-

1

«randa dote, aut contradote üt habetur

tit Jl

cap. finali de donatione inter virum , &

pamur,

uxorem. Caterüm juxta receptam in ! his

t

Y

provinciis confuetudinem perfonz nobi-

liores in pactis dotalibus , qux przferi-

] t

fisflt

pto exprimi debent ,

fic dotem, & con-

tradotem confhtuunc, ut-maritus quidem

diq

affignet contradotem zqualem doti, fic

u

tamen, ut pro viduali füftentatione, fi

Yib

W

quo cafü uxor fuperviveret, eidem tran-

fcribat dominium utile, feu ufum fru&um

t

quni

ad dies vitz quoad fammam dupló majo-

