terminó, quem deftruit, ideoque ficut

yl )l

hm

ufus deftru&tivus libri non poteft in eo-

dem inftanti fimul exiftere cum libro de-

100 .

ftru&o , ità pariter in cafu antecedenti

0

tsl

difcurrendum eft,

Adcon£ N.ant. Ratio negandi patet ex

dyan

diáis, nam aliàs fieri poffec, uc Petrus &

hi

Paulus fimul permanentes poft factam.

Wn?

donationem habeant dominium perfe-

Ws

&um libri donati, quod repugnat dictis

m

Articulo fuperiori przfentis Difputatio-

Ea

nis.

lt

Inftab, Si Petrus pro inítanti donatio-

iil

97

nis nonhaberet dominium formale ipfius

(hr

libri, tunc Petrus pro illo inftanti dona-

lm

ret illud, quodamplius fuum non eft, fed

n

hoc repugnat, quia nemo dat, quodnon

i

habet. Ergo.

lh

Refp, D. maj. Donaretid, qued ampliüs

I)

füum non eít a&u feu formaliter, C. majf

fan

x

uo

li

Difputatio 1. Artic. ul£;

IIl

Á opfe

Quod füum non eft potentia feu radicali-

Rnv

i Xf

l

ter, N. maj. & fic dift. min.. N. confeq.

QU Vr

Ratio diít, patet ex dictis, quia, licét per

actualem donationem à Paulo acceptatam

It tl

deítruatur in eodem inftanti dominium.

itio f

Ia

formale ipfius Petri, nihilominus pro

tl nv

illo inftanti habet Petrus dominium ra-

dicale, feu legitimam poteftatem donandi,

g

aut non donandi librum,

Argumentum

Manquum.

retorqueri poteft , nam aliàs fequeretur,

at f

x nee

quód Petrus deftruendo librum pro in-

nb de

ftanti B, deftruat id, quod am:pliüs fuum

non eft,

Drecede

Objic, 3, In eodem inítanti B, quo Pe. 99

[pittet

trus librum donat ipíi Paulo, poteft Pau-

Detros

lus eundem librum donare Franciíco, íed

hoc ipfo. Ergo. Maj.cít certa, min, prob.

L fibn

Nam Paulus acceptando donationem ha-

m prte

bet formale dominium ipfius libri donati

it d

pro inftanti B , fed fimiliter Franciícus

ifusi

acceptando librum donatum à Paulo ha-

beret formale dominium libri pro eodem

jontti-

inftanti B. Ergo.

liplus

Confir, Si Paulus pro eodem inftanti

i donte

B non haberet dominium formale , non

| C[h fi

poffet librum pro eodem inftanti dona.

godinot

re Francifco. Ergo.

Ant, prob, Nam.

ad hoc, ut Paulus librum donet Franciz

a

fco , debet antecedenter pro aliquo in.

C

ftanti habere dominium formale ejusdem

*

fed

)

YÍZ

Tratlatus degure c Tufitia,

fed non habuit dominium formale pro

Ab

i, qn

inftanti A, quia tunc folus Petrus habuit

dominium. Ergo,

s

:1

vje do

Refp. Diít.maj, Poteft librum donare

Franciíco acceptando, & transferendo do-

:cgoiïxy

minium formale ejusdem , N, maj. folum

qtant

domin

cedendo dominium formale, tranf, maj.

& fic dift, min. N, conf.

Ratio dift. eft;

quil

du

quia, licét Paulus pro eodem inftanti B,

poffet cedere dominium formale Franci-

prob e

li

hi

Íco, (icut poteft non acceptando domi.

|

nium illud relinquere Petro, tamen repu-

jtqt

gnat, ut Paulus in eodem inítanti fimul

m d

acceptet dominium formale, & illud ab.

M

dicet , feu transferat in Franciícum, ficu-

eotit

fa.

ti repugnàt , uc Petrus in eodem inftanti

fimul habeat voluntatem abíolutam reti-

Wi

nendi dominium formale, & illud traus-

ii

ferendi in ipíum Paulum, eó, quód ejus-

s

modi voluntates fe metaphyficé exclu-

Vit

dant.

Ádpr

Ad confirm, D. ant. Non poffet in eos

um

lg

dem inítanti donare Franciíco per folam

ceffionem, N. ant. Per folam translatio-

Vat,

nem, C.ant, & N, conf.

Ad probat. D.

bl

fimiliter maj. Addonationem, quzinclue

hy

n

dit translationem dominii formalis à do.

hs

j

natore in donatarium, C. maj, Que non

tf

includit translationem dominii , N. maj,

Kt]

& conc, min. N.conf, Ratio dift, habetur

Atj

ex didtis,

In[ïaq

li

g

Difputatio 1. A'rtit. slt.

"j

—

!

t hu

hu

Inflabis, In eodem inftanti reàli tem- 99

poris, quo Deus crearet Angelum A, pof-

Fihrum d()nm

fet Angelus A habere fimul formale & ra-

DSfedode

1

dicale dominium libri, ut eundem dona-

| '4 mai- MUT

re poffit Angelo B,fed hoc ipfo in eodem

inítanti uterque Angelus poffet habere

y nf nj

dominium formale, Ergo. Min. patet,

tio dil, d

infantj

quia füppofita donatione completa habe-

tde Frand

ret Angelus B dominium formale.

Magj.

tndo domi

probat, quia poffet Angelus pro in

ftanti

À habere à Deo dominium :

perfectum ,

m

adeoque fimul radicale & fo

rmale ejus-

Vlanr ii

dem libri, Ergo,

dl

Refp. D. maj.

[cut, i

Poffet Angelus À 'pro

m ínflant

eodem inílanti fimul habere dominium

jut feti

formale & radicale , feu poteftatem le-

gitimam donapdi folüm ántecedentem.

]ul trat

ipfum dominium formale. C.maj. Po-

quii o

teftatem . confequentem dominium for.

i etde

male, N. maj, & fic dift. Min. N. confeq.

fetinen

Ad prob. maj, D, ant, poffet fimul pro eo-

dem inftanti & fimul pró eodem figno

r ol

habere dominium radicale & formale,

antltio

N. ant, pro fignis diverfis, C. ant. & N,

Jblt. DI

conf. . Ratio diftin&ioniseft: quia,licec

gindo

Angelus A pro figno priori naturz poffit

Jis d

o ntt

habere dominium radicale, feu potefta-

tem obtinendi dominiii formale, aut illud

us

per dohationem transferendi in Angelura

p

B, nkihilominus fuppofitó dominió formali

[

non

L

114

qratlatus de 7ure cr j uflitia.

g

non poffet pro eodem inftanti, fed folüm

ao

pro [inftanti .fübfequenti abdicare domi-

gitiote

nium formale, quia fcilicet repugnat, ut

gt

dominium formale in eodem inftanti e-

qelig

tiam pro diverfis (ignis naturz compona-

Coni,

tur cum deftructione dominii , ficuti li-

diferey

primo inftancdi fuzx

cét Angelus poífit in

r 0

creationis pro íigno p

riori efle indiffe-

.

if

torium obtineat

rens , ut per adum mer!

nama

gratiam fa

n&ificantem , vel per actum.

fum infufionem gratiz impe-

f

peccamino

M.

diat, non

tamen füppofita infufione gra-

( m),

tiz habet poreltatem confequentem pec-

donini

candi pro eodem inftanti A , quinimó

fomi

nec

quidem poteftaremi antecedentem. ,

o ts

fi Deus illiindependenter à libera difpofi-

fundl

tione gratiam fan&ificantem infunderet

Atwm

in eodem inftanti.

hnj

300

Objic, 4. Si per a&ualem donationem

deftruitur ex parte Petri dominium for-

humj

b

male, quod antecedenter habuit in li

brum, tunc priüs ex parte Petri eft do-

ii

15 j

nare librum Paulo, quàm non effe domíi-

num libri donati, fedhocipfo. Ergo. Maj,

LT

vim

paret :

nam vera eít hec caufalis; ideo

Petrus non amp

liàs eft libri dominus ,

imüg'

[

quia eu

ndem donat Paulo , cüm econtra

Q

w'éra non fit caufalis ifta:

ideoPetrus do-

h

nat librum Paulo , quia non eít dominus

libri donati, Min.autem prob. H

ocipfo

l]

qu

li

- bifputatio 11, Art;t. ult,

1j

ldl

quód priüs fit librum donare ipfi Paulo ,

la dom].

quàm non effe dominum libri , €ó ipfo ante

l

.

Yf t

donationem non intell

itur ex parte Pe.

T o

tri negatio dominii , fe

j

F o

ante negationem

intelligitur dominium. Ergo.

i, f

Conf, Non minüs determinatio réi in-

infant i

differentis tollit indifferentiam ejusdem,

tle iif

uàm donatio tollat dominium, fed . in-

m obtintg

differentia componitur in eodem inftan.

j qdun,

ti cum actuali determinatione pro diver.

tit inpe

fis (ignis naturz, Ergo.

Ri

Refp. C. maj. N. min. Ad cujus prob.

Kntem o

C. maj. D. rain, Sed ante deflructionem.

dominii formalis intelligitur dominium.

, qini

'edentet,,

formale pro inftanti precedenci, C. mir.

Pro eodem inflanti, N. min. & confeq.

Ya dipol

uiía ante deftru-

nfündere

Ratio diftin&tionis eft ,

&ionem formalem dominii non poteft

mitionent

intelligi pro eodem inftanti dominium.

M

formale, utpote effentialiter incompoffi-

iniumitr

ht in J

bile cum fui deftru&ctione, licét debeat

intelligi pro inftanti precedenti , nam.

t d d

jf doml:-

aliàs illud ftri&é loquendo non deftrue.

0. 3]-

retur, pro figno autem priori naturz ina

js; Id

eodem inítanti, in quo deftruitur, neque

intelligitur exiítentia, neque negatio e-

ominus,

; econii

jusdem dominii,íed ab utroque praícin-

ditur.

emst?

domin?l

Ad conf. D. maj, Non minüs &in eo.

o

edm fenfu, N,maj. in fenfü diverfo plant

qll

2

Ope.

D

116

Trallatus de qure. & Tuflitia,

un mot

oppofito, C. maj, & fic dift, min, N.conf.

Ratío diítinctionis eft, quód determina-

bj

tio potentie indifferentis ad utrumque

extremum fit actus fecundus refpiciens

iuls d

alicdt

potentiam tanquam caufam in adu pri-

mo , ideoque bzc determinatio non de.

iilant

cle, df

flruit cau(am, fed potiüs eandem przfup-

onit, econtra per aCtualem donationem

forni,

, ip[:mf: r

deftruitur dominium formale ex parte do-

V

nantis,

Cort,

XOI

u lt

Inftab. Quidquid conftituit proximam

potentiam libertatis , debet in eodem in-

nitim

ln

ftanti reali temporis fimul componi cum

a&Qu, & omiífione ejusdem, fed formale

]s dot

dominium conftituit potentiam proxi-

iihu

mam liberé donandi, aut non donandi,

D

tj

Ergo. Maj.eftcerta. Min, prob. Nam.

feclusà exiítentià dominii formalis non.

h,

habetur legitima & libera poteftas do-

M

nandi, feu abdicandi dominium per actua-

quii

lem donationem, .Ergo.

lt ad

Refp, C. maj. N, min, Ad prob.D. ant.

dhratg

Seclusá exiftentià domíinii formalis pro

tl

tui)

inftanti przcedenti non habetur libera&

legitima poteftas abdicandi domintum,

Wf

C.ant. feclusá exiftentià dominii formalis

A

ro eodem inftanti, N. ant, & conf, Ratio

d l

h(

diftiactionis habetur ex dictis, & conftat

t

à paritate liberratis , qua Petrus eft pro-

Iu

ximé potens ad deflruendam per pecca-

catum

Á

L

Difputatio l,. Artic. nlt,

ft1?

b e

catum mortale gratiam fanctificanteni

ttmim.

przfüppofitam pro inftanti antecedenti.

A WRnque

B i

Objic. ultimó, Donans pro inftanti a. t95

ER

&ualis donationis ità confert dominium.

radicale donatario, ut fimul in eodem,

tio n d

i

inftanti ipfemet habeat dominium radi-

km pnr

cale, ergo etiam fic confert dominiun

Onationes

formalé, ut pro eodem inftanti retineat

Tpattedo

ipfemet dominium formale,

Confir. Per actualem donationem ex

pnrimm

Leotemin

parte donantis non folüm deftruitur do.

minium formale, fed etiam radicale, Ergo.

nponi qu

Ant,prob. Si etenim pro inítanti actuae

2 form)

lis donationis, quà Petrus librum donat

m proti

dongndi

ipfi Paulo, eundem violenté raperet Joan-

nes , cunc per hanc rapinam non faceret

)b Nan.

injuriam Petro, fed folummodó ipfiPau-

ais non

0,

wlts db

Refp. C, ant, N.conf. Difparitas eft

quód adQualis collatio dominii radicalis

N du

fit a&us radicalis dominii refidentis; in.

7b;D' an['

donatarío, adeoque pro illo inftanti, quo

ls pto

exiftit uterque actus , debet exiítere ne-

lib

ceflarió dominium radicale penes utrum-

ninium !

que, fcilicet donantem & donatarium..

ormdi

Econtra collatio dominii formalis non.

f, M

eft a&us dominii formalis, ideoque pro

Q

eodem inítanti non . prxfüpponit domi-

df

nium formale ex parte donantis,

T

Ft(ü

Ad confirm. D, ant.. Deftruitur domi-

a

H3

nium

Y 18

Trallatus de durt & Tuflitia,

D

[

prtf

nium radicale pro eodem inftanti, N. ant«

a um

P

.

ro inítanti fubfequenti actualem dona-

fiee

ti

onem, C.ant. & N.conf, Ad probat.

müanti |

ant, N. conf. Licét enim per talem rapi-

RU

nam non fieret injuria ipfi Petro donanti,

d

fed folüm donatario, nor tamen hinc fe-

oblito

quitur, quód donans pro inftanti dona«

jnim

tibnis non habeat domivium radicale, feu

fopot

oteftatem legitimam donandi, vel non.

fomit,

;

onandi , fed, fotàüm fequitur, quód füp-

lu

pofità acccptatione donationis facta , à

p Y

donante non violetur dominium radica-

nib,

le ipfius donantis. Unde oppfitum dicen-

a

dum effet , fi Paulus non acceptaret do-

Cni

nationem , tunc fiquidem füppofità hac

gt

omiífione aeceptationis Petrus haberet

ddeni

dominium formale , adeoque huic face-

nit,

ret injuriam Joannes rapiendo librum, Ex

MY

hucufque di&ti

S

D

103

Conflat r,

Quód pro inftanti actualis

donationis domintum formale rei dona-

rj

fitl)

tx non fit penes donantem, fed penes do-

d

natarium , quia fcilicet per actualem do«

üaülp,'

nationem adzquaté feu completé fum-

Xuy

pram deftruitur in eodem inftanti domi.

&

nium formale ex parte donanus, & pro-

d

ducitur dominium formale ex parte ipfius

lc,na

donatarii,

Unde pro figno antecedente

acceptationis donationis, penes neutrum

tra

ett dominium formale , ,fcd utrinque ab

l

Difputatio I.— Artic, lts

'119

t Nam

illo przícinditur, quantumvis tune pe^

i d.

nes utrumque fit dominium radicale, quia

Ícilicet ex parte donantis datur in eodem

M

"t tj

anftanti légirima poteftas donandi, feupo-

tentia' proxima retinendi, vel abdicandi

0 atj

mn iv

domi:ium formale, & fimiliter füppofità

danti do

oblatione dominii ex parte dopatarii le-

lial

gi'ima poteítas acceptandi donationem ,

i velnot

feu potentia proxima aquirendi dominiü

qud (

formale. Hinc actualis donatio completé

fumpta folüm eft actus feu exercitium do-

YU.

um dl

minii radicalis notn autem dominii for-

nmdo

malis, hocenim folüm eft terminus , cir«

caquem veríaturdominium radicale,

p

DO h

Conftat 2, Quód dominium radicalé,

; haberd

prout hoc ex parte donantis eft poteítas

abdicandi, vel retinendi dominium for-

wic ace

164.

bum,

male, & ex parte donatarii eft poteftas

acceptandi , vel non acceptandi domi-

nium , poílit quidem in eodem inftanti

ia

r n

reali pro fignis diveríis componi cum do-

minio formali füb íequente, non autem

penesdo-

jm do

cum dominio formali antecedenti,nam fa.

&a fuppofitione, quód exparte donantis

ot lu

(i domi-

remaneat dominium formale, eó quód al«

ter non acceptaverit donationem , aut

:& »

dopatarius aquifiverit dominium forma.

nelnit

le, non poteít illud pro eodem inftanti

ecelt

neuria

transferre in alium translatione privati-

4

VA.

I

7

W

N

120

qeadiatus depure e Tuflitia,

MWN

va, nam aliàs in eedem inftanti poffet

qricm

fimul in eodem fübje&to componi do-

meunon'

minium formale & negatio ejusdem ,

jniniut

unde licét Paulus donatarius poffit non

g que

acceptare, aut alterí cedere dominium.

;olo!

formale, non tamen potelt fuppofíita

jcd

at

acceptatione illud

pro eodem inüax

l

m

transferre inalium.

pudit

xof . Conftata. Quód translatio privativa

nillu

dominii formalis, ftri&é accepta fierinon

tncdon

poffit intra unicum inftans reale tempo-

at

ris , quantumvis intra unicum inftans fieri

tincdi

peffit donatio adzquata. Ratio hujus eft,

1 eudor

quia translatio dominii formalis ftricté

| nl

fümpta przfüpponit dominium formale

- o

ex parte transferentis, adtoque cüm do-

minium iftud non poffit in eodem inftanti

i ii

fimul effe penes transferentem & transla-

tarium , negeffariö includit duo inítan.

W

:

tia realia, ideoque pro inítanti imme-

diaté ancecedenti, ultimó dominium for-

mále eft penes donantem, & primó non

[

eft penes donatarium.

Econtra pro in-

J

ftanti immediaté fuübfequenti , in quo fit

aQualis donatio, dominium formale eít

primó penes donatarium, & primó non,

Si veró fiat fer-

eít penes. donantem,

(

mo de translatione dominii minüs ftricté

fümpta, quia fcilicet non przfüpponit do-

f n

tunc

li,

minium formale pencs dqnamem,

non

i

Difputatioll. Artic, ult.

I2l

hi

non requiruntur duo inítantia , fed fuffi-

I d.

citunicum pro actuali donatione, vi cujus

1 Qltm i

tamennon transferetur,fi folüm confertue

m

dominium formale alteri. Hic aliquimo-

^ oritim

vent quzítionem : an dominium formale

E g

pro illo inftanti, quo primo eít penes do-

m nf

natarium, fit dominium perfectum.

Ad

quód refpondet Maurus quzfítione 166,

0 privati

non effe dominium tam perfedtum, quàm

t ferimor

pro inítantibus fubfequentibus , eó,quód

tunc dominium formale dependeat à vo-

ltmo.

hn

luntateipfius donantis. Oppofitum fen-

b hd

tiunt alii negantes , quód iftud prajudi-

sls drià

cet dominio perfecto, eó quód pro illo

1 formi

inftanti quidem dependeat à voluntate

? Cüm d

donantis, non tamen dependeat ab illa

ninfanti

impedibiliter feu revocabiliters,

rl

jo if

GHOHOHOHEHOHEH: *ääää&ää&ää

Yi i

nium

DISPUTATIO [III.

T t

ipro 1

quoft

De Dominio zmperfeélo.

vile d

)Q D0n

Um dominium perfe&um fit legiti-

u lt

ma poteftas, ex re aliqua percipien-

sfhrd

C

di omne commodum libertatis, de

oniti

fe poffibile fübje&o habenti dominium.,

l, u

hinc dominium imperfedum eft legitima

[

facul«

74

122

Traltlatus de Tare c* 7&4[?264.

b

faculras percipiendi aliquid, non ramen;

" hw

yg w

W

omne commodum libertatis, ideog; illud

primarió dividitur in dominium dire-

jne V

Qum, quod etcíam antonomafticé domi-

vt

nium vocatur, & dominium folüm uctile.

j

Sed quia ulteriüs in varias claffes dividi-

ii f

MW

tur, ideo de fingulis in difputatione prz-

fenti agendum reftar.

ayeati

tycdi

ARTICULUS I[.

srit

Qux.

De ufu, €9 ufufruclu, 4c babi-

[ bm

wendt

! £atione.

eommu

406

Ranot. i, Quód in fenfü juridico a-

à h

: liud fit uti , & aliud frui re aliquá ,

flenthd

ütex $. r. Inftit. de ufu. & habitatione

Fop

conítat, quia fcilicet jus ucendi precis&

N

re aliquá, quantumvis de fe non fructi-

Yi

fera non exrenditur ad percipiendos fàl-

f

tem omnes fru&tus ejusdem, ad quos e-

4 li

contra excenditur jus fruendi, intelligi-

mitu

turaurem nomine fru&tuum, quidquid na-

qiu

turaliter, vel fua fponte , vel acceden-

GU

te humana induftria nafcitur, üt ex fun.

do fegetes, foenum,

h Y

m

Prenot. 2. Quód alius (it ufus juris, &

t

alius fadti. Perufum juris hicnon intelligi-

Q

tur a&uale exercitium legitimz poteftatis,

qui

fedintelligitur jus,feulegimtía poteftas u-

tendi.

nln

l,

Dijputatio YII. - Artic, l.

127

| POn [amen

tendi, Perufüm fa&i intelligitur a&ua-

Vttp i

lis rei ufus, atque id ipfum pariter de

ltl dir

,

VT

fruitione intelligendum eft.

Prznot. 3. Quód ufus juris,& ufüs fru.

ln v

&us, feu legitima poteftas utendi, aut fru-

difes i

endi fübinde conjungatur cum dominió

lfütionc p

directo, & tunc dicitur caufàlis, fübinde

autem fitfeparatusà dominio directo , &

tunc dicitur formalis, De quo folo hic

J

agitur.

Quxr. r. Quid fit ufüs juris formali-

t

4 hi

ter fumptus? Refp. quód fit tantüm jus

utendi re aliená falvà ejus fübítantiá. Ità

communis fententia lib. . ff. de ufü fru-

furidico

&u. ln hac definitione dicitur jus, quia

€ aliqi,

hic non defertur ufüs fa&ti, fed juris. Di-

hitationt

citur 2. Tantüm utendi, quia perhocu-.

jpecdst

füs juris quà talis differt ab ufü fruu,

n frudi.

Dicitur ;. re aliená , per hoc enimufus

vths (

formalis differt ab ufü caufali.

Dicitur

!s e

4. falvà ejus fubítantià, per quod exprie

nelii

mitur obligatio fervandi rem integram.

quid Ti

Qcedet

quóad fübftantiam ità, ut hac deftru&tà

teneatur ad re(titutionem faciendamin a-

e um

lio zquivalenti, Neq; obftat, quód ufua-

rius rei fructiferz, üt horti,, agri, aut vi«

fs

nez habeat jus tantum percipiendi de fru-

wl*

&ibus ejusdem, quantum ad illius vicdtum

yeltt

quotidianum requiritur, üt habetur lib,

du

Quia jus per-

lj

?lcnum ff, de umfru&u.

: eipiena

b

124

Trallatus de fare c Tuftitia,

ii

cipiendi fru&us non eít plenum, àt per«

gia

fe&umillorum dominium obtineat ; tum

quia plus de illis colligere non poteft,

ghijsm

J s !

quàm requiratur ad neceffariam fuftenta.

tionem, neque coliectos ultra menfuram

m

retinere, aut alienare poteít, fed tenctur

Qu

xendt

eosdem domino dire&o confignare.

Quzr,a. Quid (it ufüs fructus formali-

dfimti

10

víondit

ter fumptus ? Refp. quód fit jus utendi &

fruendi re aliena, falvà camen ejus fub-

lr

ftantià : ità pariter communis Theologo-

ii

hvl

rüm fententia ex lege fuperius citatà, In

hac definitíone dicitur r. jus utendi &

qeul

il

fruendi , quia fcilicec : ufus fructus for,

malis, proutrefpicit ipfam rem fructife-

jf

ram, eft jusutendi, & prout refpicitfrue

t

&us eft jus fruendi, cx quo ipfo patet ,

F

utendi non eífe terminum fuperfluum, ut

f

aliqui putant eó, quód fcilicet ufüs pra

yi

tünc

fcindat À fruitione rei fructiferz. Dici-

tur 2, realiená per quod ufüs fru&tus for-

vdil

malis differt à caufàli.

Dicitur 5, Salváà

dl

rei fubftantià, quia licet ufüfructuarius

i hic

habeat dominium perfectum in fructus jam

1

il

i

collectos (nam ante actualem collectio-

N

nem nondum habet plenum dominium

Tdy

fed folüm jus colligendi ) nihilominus

tiamï;.'

nonhabet dominium perfectum rei frudti-

Q

ferz, quam tenetur fervare illefam do-

tinoy

fru-

mino dire&o. Hincpatet: qgöä ufus

vbj

é&us

lii

Difputatig IIl Artic. 1,

ETI

lm,um) lt N

UM; für

&us conftitui non poffit in re tali, qux

unico ufüabfumitur , àtpane, vinó, aliíf-

P

quehujusmodi, nififübítituatur alia zqui-

;riam Mlmta:

valens , ità ut res abfümpra virtualiter

U ffv

permaneat,

stl

Quaer. 5. Àn adhuc aliud fit; difcrimen 199

lPte,

inter ufum & ufum fru&tum formalé, Refp.

s fomi

affirmativé, Nam ille qui habet folum

t utendil

ufüm alicujus rei, non poteft eandem rem

« £s ij

locare,aut concedere alteri abíque con-

VTologo

fenfa ipfius domini dire&i. Econtra qui

MA

habet ufüm fru&tum, poteft eundem ab(-

! ueydi d

que confenfu domini directi non quidem

H' U&US FCD

abalienare , perfedté fcilicet abdicando

mÍrudi

jus fuum, fed folüm imperfe&é izà, ut al-

lpicitfeà

ter habeat legitimam poteftatem colli-

Ío patt,

gendi fructus. Quód fi enim ufum frudtum

fnum, u

formalem alienare tentarer, abdicatione

us prt

perfe&a finé confenfü domini diredi ,

?. Dic-

tunchzec alienatio non folüm effet jure in-

as ot

valida , fed etiam in poenam attentatz

alienationis amitteret ufum fructum, ità,.

) &l

yuarius

ut hic rediret ad dominum directum, &

hus jam

uidem utaliqui cum Mol. exiftimanr, ipfo

:

a

ylltio.

&o, aliié contra cum Perez afferunt jus

)minium

i(tud non perdi pro fa&to , fed per fencen-

tiam judicis.

1

]ominu

119

á d

Qusr. 4. Quomodo ufüs fructus ob-

[im d*

tineatur. Refp. eundem poffe dupliciter

lo

obtineri, Scilicet: lege, & contractu &

(

ideo'.

E

Ji

126

4

Trallatais de fure & juflitia,

ideo plerique cum Mol. tra&tatu z. Difp. 8.

i

U: [Cl ) j

ufüm fruttum dividunt inlegalem & con-

ventionalem. Nam legalis dicitur, qui pet

Ó n'xïx-ï

at$,

legem feclusó omni contra&tu particulari

u

confertur.

Talem habet Pater quà ad

;oa&mïu

bona advenientia filii, his fiquidem abf-

que contra&tu cum filío initó plene frui

ïure'mva

du

poteít ecíam poft mortem filii, non ob-

Pl

Íftante, quod dominium dire&tum circa

eadem bona tran(eat ad bona filii ut hic

duris )

vt

Haunol, tractatu 4. de Jure & Juftitia,

Num, 206. alíiq; docent. Conventionalis

du

(

dicitur, qui per contra&tum, aut quafi con-

tractatum obtinetur, ut donatione, em-

vondit

oui

ptione, teftamento, legatos eà fcilicetra-

tione,

uà dominium rei alterius ab ufü

(

fru&u diftin&tum obtineri poteft,

g

1II

Quzr. j. Quomodo amittatur ufus fru.

m

x

&us. Refp. eundem amitti primó : per

Q

'aquifitionem dominii dire&i, tunc fiqui-

dem ufüus fructus formalis definit,& fucce-

Qu

hi

dit caufalis, 2. Per mortem naturalem ufü-

.2

fru&uarii ; quia fcilicet jus iftud non-

l

deícendit ab ufu fru&tuario ad hzredes

W

quamvis neceffarios eó , quód fit jus per-

al ;

l]

at

fonale,feu áffixum períonz determinatz.

Hinccorhunitatibus, quz deficerenon pof-

Ti

üten

funt , nifi in contractu adjectus fit certus

terminus , przfiguntur 1oo, anni, quibus

ür :

ut ad

NT

clapíis uíus fruQus extinguitur ;

PI'O-

([:u'

Difputatio 11l Artic, 1.

12p

i D

proprictarium redeat,

3. Per deftru&io-

Jemö(cor

m ul u

nem rei, in qua ufüs fru&ua conftitui-

tur, nifiinipfo contracu fübftituta fit

Wt

alia res , quz huic deficíenti fuccedat.

qi qui

4. Per alienationem usüs fructüs finé

[ il d

confenfü domini directi attentatam, licét

ro plesis

jure invalidam, üàt fuperiüs didtum eft, g,

li nond

Per præfcnpuoncm fa&dtam à Domino di-

&GUm t

re&o fi fcilicet ftatutó tempore ufu fru-

lr ur

&arius jure füo non utatur, 6. Per ela-

& hij

pfum: cemporis przfixi, autconditionem

vetndl

adje&am purificatam, quà folà pendente

itquity

conceffus eft ufus fructus , vel etiam pet

AtL0IX, (

conditionem onerofam non adlmplctam

ieilott

ab ufufructuario.

TU 1b U

YI2»

Quzr. ultimo ? quidfit habitatio Refp.

f

quod habitatio fit jus.utendi domo aliená

rofasfru

cum facultate ejus ufum abahenandl e-

m:

tiam finé confen(u domini dire&ti,üt habe-

u fu.

turexlege, ad Antiquos, Cod, de ufufrue

A fece

u& habxrmonc, ex quibus patet, quod

ml

habitatio aliquid participet ab ufu fructu,

ld of

& aliquid ab ufu juris, & fimul ab utro-

heredet

que differat, nam per primas particulas

jsper

diftinguitur ab ufü fru&u, & (imul con-

TOIAta.

venit cum ufü domüs , quia habitatio

nonpt

non eft jus fruendi domo , fed folàm jus

fit centi

utendi; per ultimas pamculas diftingui-

, qi

tur ab ufu juris & convenit cum ufü fru-

[ u

&u, quia fcilícet, ille qui habet folum ufum

do-

P

[

128

Tratlatus de fure & fu[litia.

guniCO |

domüs , non habet jus nequidem imper-

ao

e&é alienandi ufum , licet jus incolendi

mv

domum abfque confenfü domini alteri elo -

j, nl

care aut concedere poffit, econtra qui

habet jus habitandi poteít finó con-

j

fumyto

(fenfu domini directi ufüm domus elocare

ei iv

& concedere alteri, licet iftud abdicare

«t

non poffit fcilicet : donando , yendendo

werdot

alteri jus inhabitandi domum.

sinni

ao

ARTICULUS il

Viutany

quit,

n ufus licitus , quores confu-

gj

emitur , fft feparabilis & Dominto

a

ejusdem.

In,

fip: w

Rzn. r, Quod res, quibus uti poffu-

p

mus fint in duplici differentia, nam

L

alig non confümuntur unico ufü, ut do-

Vil

t

11j

mus, hortus, alix econtra quz unico ufu

deítruuntur üt panis manducando, vinum

fibtr

Vr

bibendo, &c. His adjungitur pecuniaeó,

uód hzc fit entitativé permanens, & pri-

Wa

marió fit ordinata ad factendam cum rebus

Áttrin

aliis permutationem ; ideóque emptione

quii

abfumi dicitur.

Cüm igitur ex didis

N

*

Ári

Articulo przcedenti ufus juris formaliter

fümptus fit jus utendi re aliena falvà ejus.

fs h

dem fübítantià. Hinc fequitur, quód for-

nre,

rebznl

malis xlzfus juris conítitui non poflit i

Q

quz

li

Bilpuialio 1. Artic, li,

129

ii

que unico ufü abfümitur eó , quód per

Pb toleng

ldl

hunc non maneat rei fàlva fubftantia, li-

cét in hacconftitui poffit ufus juris caufa-

y t qu

À I

lis. Unde D. Thomas 2. 2, quxft.7 g. Art, r,

ait. In rebus, quarum ufüs eft ipfarum con-

Ormu d

fumptio,nondebet feorfim computari ufus

ld od

rei à reipfa, fed cuique conceditur ufus,

) Yendtnt

€xhocipío quod conceditur res, & pro-

]

pter hoc in talibus per mutuum transfer-

]

tur dominium, ita ille. Et ex hoc funda.

ï

mento ulteriüs deducit, non effe licitam

l

ufüram,qua propter fummam mutuam pe-

trtfe

cuniz, tritici, vini &c, alteri datam, exi-

1777

gitur pretium usüs pecuniz , vini triti.

ci &c.

Przp. 2?, Quód hícnon moveatur qux.

114

wti pf

ftio: an ufus fa&ti folüm phyficé confi-

Yjn, hat

deratus, quo res confumitur, fit fepara.

fo, utd.

bilis à dominio ejusdem, hoc enim cer.

Qnico u

tum efle patet in illo, qui panem furtó

füubtradtum comedit,

Unde folàóm mo-

d r

:cunich,

vetur controverfia, an ufus rei licitus,

s Mi

quó eadem confümitur, fit feparabilis à

r

dominio rem confümentis, Hszc autem

motiont

quzítio exorta eft tempore Joafíis XXII,

x didi

Summi Pontificis , & tantis animorum,

li

ftudiis agitata, ut exinde nata fit hzre-

db

fis Fraticellorum, qui pertinaciter afíe-

t in

rebant, predictum Joannem,& fübfequos

(rits

Pontifices non ampliüs habere infallibi-

[

lem

I

130

Traltatus de dure & Tuflitia.

g

lem affitentiam SpiritüsS. in controver-

fiis morum & fidei , cüm enim venerabie

gitioq

d.

lis Ordo MinorumS. Francifci vi fuz pro-

feffionis religiofz non tantüm in.partivcu-

w r

lari, fed etiam . in communi abdicet om-

QO (uf

ne dominium proprietatis etiam in res

exam !

boxy

pertinen

tes ad victum quotidianum ita,

ut dominium i(tud maneat pen

es Sedem,

nl

pin à

Apoftolicam, prout confítat ex declara-

.

tione Nicolai 4. Capi

te exiit, qui femi-

pitts

ficatione in6. Hinc ex

tet us !

nat. de verb. figni

Succefforibus Joannis

XXII. exiítimans

^

at

dominium rei ufu confump

tibilis necef-

ivl

arió effe penes illum,

qui rem licité con-

dma

fumit in fua extravagantea

d Conditorem

m

titulo füperiüs citato, declaravit , fe do-

code

minium iftud quóad res ufü confumptibi-

yupte

les tanqua

m fidum & Chymericum non

quh

admittere ,

fed penitus repudiare, Huic

.

n

at

&amen extravaganti

derogàrunt fubíe-

C0

uentes Pontifices confirmando declara-

/

gua

Nicolai IV. & dominium iftud

tionem

p

adSedem Apoftolicam recipiendo , con-

qui

cedi fcilicet FF, Minoribus precisé ufum

nomiq

licitum przclufo jure utendi.

Wt

]

XI

Prznot. 3. quód facultas moralis uten-

di re aliqua dupliciter conferri poffit,

[

d

Primó quidem, ut femel conce(la à domi-

no reinon (it. ampliüs ab €eo pro bene-

ln

dicta

placico revocabilis, adeoque prz

acul-

jl

"

V'Di/putatia III. Artic, 1l

131

nf

Dieg

facultas in confervari non dependeat ab .

arbitrio privato alterius eandem concre.

W.

dentis.

i,

Secundó , ut coricedatur facul-

tas refervato jure. eandem pro benepla-

Aüem,

:rg'am w

cito fuo femper revocandi ità, ut hec

etiam in confervari dependeat à privato

lo i

D5 Setto,

beneplacito alterius: (íic dives pote(t da-

tam pauperi facultatem inhabitandi do-

&t dechy

Qu fei

mum, & veícendi ciborum reliquiis im-

pedire, tunc enim pauper nullum obti-

(, inc er

egllin

net jus proprietatis, fed habet puramli-

centiam utendi domo & cibis; econtra (i

blis n

icitio

dives fe obligaret ipíi pauperi, quód eun-

dem ante certum tempus non velit é do-

onditords

mo - expellere, tunc temporis eidem non

t d

conferet puram licentiam, fed jus aliquod

[umptib

|cüm non

proprietatis.

Atque hzc eadem intelli-

genda fünt , (i dominus det ip(íi famulo

n Hüïf

pecuniam inter pauperes diftribuendam.,

t fbl

aut eidem det librum conjiciendum in i.

o dtthto

gnem,tunc enimfamulus nonhabetcullum

iüm if

jus proprietatis in pecunias , aut librum,

jo, Ctt

quia non agit nomine fuo , . fed folüm, '

i m

nomine füi domini tanquam inftrumens

tum ejusdem.

His preznotatis

]5 0te?

Dicendum 1. Licitum ufum rei ejus. r16

| p

dem confumptivum feparabilem effe. à

400

mll

dominio & jure proprietatis. Probatur.

pl

Nam potef(t dari pura licentia utendi re

p

j

;

aliqua, quz nullatenus (it dominium, fed

li

j

2

hoc

l

135

rratiatis de fure & fuflitia.

*

g

hocipfo. Ergo.

Min. patet, maj. prob;

ao t

-Nam legitimus rei dominus pot

eft alteri

men

obl

qbul

facultatem indulgere utendi re , atta

Sed

p

ro fuo beneplacit

o revocabilem.

talis facultas eft pura

licentia feclufo om-

tocbl

Min,

xioni

ni dominio proprietatis. Ergo.

eulutt

ob.

Ad dom

inium proprietatis non.

, que in fuo

den t

fufficit facultas utendi re

ivato alterius

quiai

coníervari dependeat à pr

Ergo.

o,

beneplacito.

cutate

Confirm. Nam

poteít dari licitus ufus

.

rei de fe permanenti

s abíque dominio e-

i

(t licitus u-

nium*

jusdem , ergo eti

.

am dari pote

fus rei, quz con

fumitur abfque dominio

m

Antec. admittitur ab omnt-

6t

ejusdem.

lm

bus, eó

quód Petrus indulgens facul.

.

tandi Paulo , ídque ex gratui-

gt

tatem equi

.

ta benevolenti

a, nullum conferat domi-

p

nium, aut ufum juris formalis ipfi Paulo.

vin

fci,

Conf, prob. Nam ideó primum fieri po-

teít , quia Paulus plus juris non obtinet,

po.

uàm eidem velit conferre Petrus , fed

tim,

ariter in calu altero Paulus plus juris non

caqfc«

obtinet in re confumptibili, quàm eidem

N

V

velit conferre Petrus , adeoque fi dicat

hic, fe retinere dominium, & infüper al-

m l

fe non acceptare domi.

fij

vér proteftetur,

nium , tunc eó i

pfo dabitur pura licentia

QU

ab omni dominio diftindta, Ergo.

n

(fe inter

I

712 Neque dicas 1, Difparitatem e

utrurne

J

:

Di[utatio ,. Artic. Tl,

153

mii' þl'ob.

Md er

utrumq; cafum przdi&tum eó, quód tunc»

quando res eít permanens femper fit re-

A men

li, N

vocabilis facultas conceffa; econtra quan-

db

do res confümitur , non fit ampliüs re-

vocabilis facultas pro inftanti confüm-

fo, N

t Wt

ptionis, nam Petrus concedens Paulo fa-

cultatem comedendi panem , fruftrà ean«-

It [n u

) alteiu

dem revocaret, dum alter panem actu

transmittit in ftomachum , adeoque in.,

n ts

uno , fecus in altero cafu poffe haberi fa-

cultatem legitimam fine dominio. Con-

pmniote

tra enim eít , quód ad tetinendum domi-

ib

doninh

nium ex parte Petri fufficiat potentia Ant.

pro eodem inítanti revocandi licentiam

] om

y fieil

