Dico 1. Adlegitimam prafcriptionem

d

279

s

neceffarium effe titulum verum, feu re

J

2

ipía

b

242

TraBatus de pure & fuflitia.

(Wlf.mïï

ipía fubiftentem, ità communis, & cet-

fj

ta fententia, Probatur: namtitulus verus,

Wt* Ó

feu re ipía fübfi(tens , àüt valida emptio,

qedit !

donatio, &c. fe folo füfficit. ad obti-

nendum dominium feclusà continuatio-

;A-Co ]

velcit

ne pofieffionis per tempus àlege ftatu-

tum , (i accedat traditio rei emptz , do-

ergiri

filtum

natz &c. üt ex L. traditionibus Cod. de

vedium

padis habetur ; ergo.

Nec obftat 1,

i diqus

quód juftus titulus ad omnem przícri-

j d

ptionem fit requifitus

juxta L. 24. Cod.

de rei vendicatione.

Contra enim eft,

hi lii

vlighr

'quód nomine tituli jufti intelligatur titu-

du ho

lus apparens conjun&us cum bona fide,

foitel

de quo Articulo fequenti dicendum erit,

anpoft

Nec obftat 2. quód juxta L. ultimam

Cod. de ufucap. pro herede,ufücapio non

at er

g w

rxcedente veró tituló procedere non

uer

poffit.

Contra énim eft, quod hoc in-

telligendum fit, quando res ob circum.

fio r

^ f l

ftantias eft tituli incapax , quemadmo-

dum contingit, fi quis alterius adhue vi-

Mdejun

ventis bonatituló heredis occupet. Hirie

Dico.

L. 3. eodem Cod. ftátuitur, quód opi-

ln f

nione falsà mortis pro harede poffeffio

t

Tj

rocedere non poffit,

L

280

Dico 2. Ad prafcripti

onem tempotis

li

TM

ordinarii , quod folet effe triennium ,

aut folius temporis longi fcilicet 10,aut

It

12, annorum neceffarium effe titulum

( Q

fpecia-

li

Difputatio VI. A;tic. Ilj.

343

nmi;' &EC[.

fpecialem , ut non fufficiat titulus meré

lw

prafumptus, ità cofnunis fententia. Pro

tj

batur : nam abíque titulo fpeciali non

ïl.'il r M

procedit uíucapio longi temporis juxta

N

L. 4.Cod, eod. preterea juxta Caput 4. de

rl

pr&ícriptioné : bona fides,& juftustitulus

Oa

exigitur in prefcriptionibusrerum Eccle-

*

us Codd

fiafticarum

E

ergo ad praícriptionem

t OOf

predictam univer(aliter requiritur titu-

1 preí(r

lus aliquis fpecialis , quem poffeffor af-

, 240 COd.

fignaré debet , ; ut legitimé prafcribat $

ttin d

hic fiquidem titulus tpecialis ibidem in»

putt t

telligitur nomine tituli jufti, càm inter-

bonafi

dum nomine tituli prefümpti à contra.

lum erít,

rio intelligatur fola bonafides conjun&a

|riam

cum poffeffione longiffimi temporis, àt

nionot

patebit ex dictis.

Caterüm excipitut

«t non

longi temporis prafcriprio quoó ad fervi-

/

icie

tutem in prafidio alieno, ad hanc enim

D rtüm.

non requiritur titulus fpecialis, fed fuf-

400

ficit longi ternporis poffeffio cum,bona

idiyt lj

fide juxta L. 10. ff. (1 feryus vindicetur.

4 lic

- Dico 3. Ad pracriptionem predictam 281

jl (f

folüm fufficit tunc temporis titulus co-

oefto

loratus, quando hic non fundatur in ig-

norantia juris.

Probatur : quamvis e«

ïmpofü

nim ignorantia fa&ti favcat praí(cribenti,

oniu

ut eundem excufet à mala fide, nonta-

ï 14

men eundem excuíat ignorantia juris;

titii

có quàd iíta fupponatur effe culpabilis;

4

fp.m-

i Ine «

»

;44 ! Tralatus de fure &7«52:?4;

"T

hinc juxta L, 4. ff. de juris, & faQi igno«

rantia, juris ignorantiam ufucapionibus

ss umpl

negatur prodeffe, fadti vero ignorantiam

igm Y

syfio col

prodefíe conftat; ergo. Exquibus con-

ftat, quód fi aliquis bonà fide pre(idium

jv

emeret à pupillo abíque confenfu tuto-

fücete p

tis, ignorans venditorem effe pupillum,

Tif

tunc titulus coloratus emptionis re ipía

longi[ümi. |

at

invalidz fufficiat ad prefcriptionem, quia

xic dl

fcilicet titulus coloratus eniptionis re i-

fa fundatur in fola ignorantia fadi 5 e-

dant p

contra (i emptor venditorem fciret effe

qima

pupillum , fed- ignoraret;, venditionena

ili uf

à pupillo fa&tam abíque coníeníu tuto-

tyjs Ál

WUO D

riseffe invalidam , tunc titulus colorae

tus venditionis non füfficeret ad praícri-

3COTIRUI

ptionem, fed de hac juris ignorantia ite-

M

rum alibi redibit quzftio.

I

282

- Dico4. Adpraícriptionem predictam

i,

füfficit etiam titulus exiftimatus, prater«

AO

quam titulus emptionis, & venditionis,

qot hd

jtà pariter communis fententia. Proba.

A t

tur: nam L. 48. ff. de ufürpatione id i-

tdfi

U

fpum verbis fequentibus exprefsé

flatui«

ttyp

tur: fi exiftimans me debere tibi, tra-

dam, ità demum ufucapio fequetur , fi

WJ ]

"u

& tu putes debitum effe, alium,fi pu-

Es

tem mce cx cauía venditi teneri , & ideó

&t

tradam, hic enim , nifi actio procedat ,

Wt

,cüm

d:sadj

pno ;mptorc u(ugapio non fequitut.

ergo

r

-f

i

Dik:utalia VI, Artic, TL

24$

Al

^

Vr

ergo hic excipiatür folus titulus exifti-

fnatus emptionis ità , ut hanc przícri-

Pütim

Wogep,

Ptionem neceflario . debeat precedere

*

emptio colorata

inc fequitur, quod

n

ad praícriptione

$

ii

o titulo inchoandas

GITIN

fuficere poffit titulus exiftimatus,

Duplis,

Dico $. Ad pre(criptionem temporis

l tj

longiffimi , fcilicet 3o, vel 40. annorum

285

K, qllil

W

'fuffcit titulus przfümptus, nifijuscom-

munce refiftat praícribenti, aut aliundé

Ài e

habeatur pre(umptio contra illum, tunc

(Qutefe

diiovm

fiquidem neceffarius eft titulus fpecialis,

ni(i poffeffio fit temporis immemorialis,

li tUt

«ujus fcilicet initium hominum a&n vi«

Oi

ventium memoriam excedit ; ità pari-

telcri

ter communis fententia, Probatur: nam

Àif«

Cap. 1. de prafcriptione in 6. fic ftatui-

tur; licét ei, qui rem prafcribit Ecclefia-

N]

fticam , fi fibi non eft contrarium jus

at

commune, vel contra eum prefumptio

üiion

non habeatur, füfficiat bona fides ,. ubi

P(obg.

tamen eft ei jus contrarium , vel habe.

Vil

tur przfümptio contra ipfüum , bona /fi-

i

des non füffitit, fed eft neceffarius titu-

lus, qui poffeffori caufam tribuat pra-

r,f

fcribendi, nifi tanti temporis allegetur

TI

prafcriptio , ut contrarii memoria,non

i

€xtet ; ergo. . Ubi advertendum, quód:

«di,

in textu citato dicatur füfficere bona fi-

rrlcuü

des ;d præfc;ip;ioncm tempotis longiffi-

mi;

«j

,

D

j

$us

Traihatus de Tuve &v Tuffitia.

D il n

tni, & nulla fiat mentio tituli prefaüm-

pti, fed hic intelligitur per ipfam pofle(-

quem. K

;Ofams ! '

fionem longiffimi temporis bonz fidei

a jatl

junctam , üt hic plerique Theologi , &

Canonifte obí(ervant.

[

«

sj

vadida

28

. Neque dicas 1. Quódfi juxta textum

D

allegatum ad preícriptionem , cui refi-

grelunpi

ftit jus commune , neceffarius ef(t titulus

aipitpl

fpecialis, tunc eó ipfo ad nullam prz-

i d

fcriptionem fufficit titulus meré prefume

n paci

jtidtm j

ptus. quia fcilicet omnis przícriptió vi-

tuoi, D

detur effe contraria juri communi, vi

€ujus decernitur, ut fuum cuivis tribua-

ütot

tut.

lii

Contra enim eft, quod omnis prz-

fcriptio fit quidem contra' jus alicujus

Qnoniz

privati ,. non tamen fit contra jus com-

Nqt?

mune, quia fcilicet ipía prafcriptiojure

ts

communhi inf(tituta eít.

$olüm igi-

IY

tur tünc dicitur przfcriptio aliqua ' effe

üm y

contra jus comimune, quando przterle-

flit o

$es juris commünis aliquid poffidetur,

fetvitu

prout contingit, fi Epifcopus, aut Paro-

friptia

chus intra limites Ecclefiz alienz poffi-

lj lg

deat decimas, aut Abbas eXerceat jurif-

Md

di&ionem Epifcopalem in Ecclefiis Diz-

M

éefi inclufis &c. tunc fiquidem ad lon-

L

giffimi temporis prafcriptionemi requi-

T

ritur titulus fpecialis.

dtt |

28;. Nequez. quódtextus al

lcgau;s folüm

juis

€oq;

i pl

lpquatu't de rebus Ecclefiafticis , ad

titu«

4

z

Difputatio VI; Artic»; 11;-.

347

MT

titulus ille neceffarius non fit ad przfcri-

MM

puonem longiffimi temporis circa res

L

profanas , quamvis vidcatur eadem con-

u

traria juri communi, Contra enim eft,

quod jus Canonicum ad preícriptionem

Iittg

D

pradidam exigat titulum fpecialem ob

pratumptam malam fidem poffefloris

[v

aliquid poffidentis przter jus.commune,

lat pri

ideóque cüm eadem ratio. pugnet con-

Dreu,

tra praícriptionem circa res profanas,

lii j

Qhut, vl

ficadem pariter fit contraria juri com-

muni, hinc ctiam ad illam in caíu prze

Q tU

di&o requiritur titulus fpecialis, üt Ab-

Dijpta.

bas in Cap. 4. de przícriptione , aliique

As

Canoni(tz obfervant,

X

COT«

Neque 3. quód przícribenti fervitu- 286 .

tojute

tem in prafidio alieno videatur contra-

m iri

rium jus commune, nam quodvis prafi-

y d

dium przíumitur liberum , nifi probe-

pl

tur oppofitum ,juxta L. altius, Cod. de

([dett,

Íervitutibus: & nihilominus ad hanc pre-

u-

fcriptionem ,. nifi illa fit folüm tempo-

zl

ris longi, nullatenus requiritur titulus

ryi-

Ípecialis , & ex L. 10.ff. fi fervus vindi-

quea

cetur , conftat, üt füperius.]INum. 280.

yd on

di&um cfít. . Contra enim eft, quodfer-

feqi

vitus conflituta in przfidio alieno fit qui-

dem .contra przfumptionem quandam

sfoht.

juris haturalis.,, non tamerni fit contra

Ad

pretumptionem faltem ftri&é íum

ptam

[y

juris

p

348

Tratlatus de fure Ó 7u2litia.

glb

jurís communis , üt Abbas citatus Nuà

o maz

mero precedenti , aliíque , obíervant.

ie remoc

Expeditius refpondent aliidicendo, quoód

i m

fervitutes peculiariter. fint exceptz , ut

Y )terunï

ad ea(dem przícribendas titulus deter.

, minatus non fit re

di&is

qui(itqs. Ex hucufque

E!

287 Conf(tat r. Ad lcgiti'mam-præfcriþtio.

AT

nem neceflarium non effé titulum ve-

rum, feure ipía fübfiftentem, adceóque

[rim

füfficere apparentem , quia fcilicet titü-

3

Nts

lus reipía fub(iftens accedente traditio-

,

[

ne füfficit ad obtinendum dominium fe«

fie Ti d)

clusà determinati tempotis poffeffione.

f& a t

Sceundó;: ad praícriptionem ordinarii ,

, u

aut longi temporis non füfficere titulum

at

meré prefumptum , fed requiri ípecia-

u en

Jem, vel coloratum , dummodo non fun-

i

datum in ignorantia juris Clari , vel titu-

f

lum exiftimatum preterquam, emptio-

nufqul

nis, & venditionis, cui alii titulum do-

nationis adjungunt, juxta $. j. inftit, de

lt

ufücap. Excipitur tamen longi tempo-

vlder

lii

ris przfcriptio ad obtinendam , vcl ex-

tinguendam fervitutem , nam ad hanc

tiy

non requiritur titulus fpecialis. Tertio:

^ wl

M

Ad przícriptionem longiífimi temporis

Qu

fufficerc titulum meré prafumptum, nifi

fortaffis poffeffio foret contra feu prater

Cula|

.

ilii)

jus commune, tunc enim rcquiritur ti-

tulus

Uöïagc

£

l

Difputatio Vl,. Artic. 1.

349

"t N

tulus fpecialis ad tollendam prefümptio-

AQf,

nem malz fidei , przterquam in poffefz

"l d

fionc remporis immemorialis, fed de di-

Wun Wt

verío tempore ad przfcriptioncm requi-

Ul w

fito iterum alibi quæüio'xcdlbiï.

[ s

ARTICULUS IV.

Htj

I) v

n C qualis bona fides ad pra-

n

f*riptionem legitimam requiratur? — 298

(tttitj

fridli

Rznot. r. quód bona fï/dcsz'heoI;o-!- |

Ditt f

gicé fumpta fit di&amen conícien-

NS

[[0n,

tiz, vi cujus poffeffor prudenter credit,

fe hanc rem legitimé poffidere velut

Jntj

fuam, unde bona fides Theologica fun-

tülum

.

datur in ignorantia inculpabili , ut ví

N

hujus excludatur peccatum injuftitiz .5

ii

hinc TraQ. j- cap. 34. quzft. 1. de bonz

fidei poffeffione fic ftatuitur: tamdiu u-

tl

nufquifq; fidei bonz.poffeffor re&iffimé

iim d

dicitur poffidere , quamdiu ignorat fe

fs de

49

offidere alienum, cüm veró (civerit, nec

d et«

abaliena poffeffione recefferit, tunc ma.

hi

le fidei poffeffor prohibetur, Ex quo pa-

tet, quód bona fides Theologica fundari

«t

non poffit in ignorantia craffa, aut affe-

por

&ata, hzc fiquidem non füfficit ad ex-

n,ti

pra:!g!

cufandum à peccato in conícientia juxta

ul

illud Pfalmi 68, noluit intelligere , ut be-

né ageret,

, Pr&

us

"

n

350

Trallatus de fure dv fuflitia,

:mij. Pmb

Prenot. 2. quód ignorantia, in quá

andà

fündatur bona fides Theologica poffit

l

4 (b ln

effe vel juris, vel fa&i, prout ab exem-

! [ þïæl

. 'plo pupilli rem aliquam vendentis Numn.

qdnott

281, declaratam eft, £licádvertendum;

j jl

quód aliud dicatur jus clarum , five in-

lu

dubitatam, quando fcilicer juxta omnes

yonid, du

certum eít requiri hanc. determinatam

t ommicon

conditionem ad a&um ;juridicé vali-

dum. Quemadmodum juxta omnes ne-

vogun

jmqitt

ceffariuseft confen(üs tutoris ad validam

ditpofitionem ipfius pupilli $ aliud econ-

ial

at d

ttà dicatur jus dabium, five obícuram ,

triesadic

quando ícilicet ex ipfis legibus füufficien-

x eontin

ter non conflat, hane, aut illam condi-

dnam d

tionem' effe requifitan qd valorem ali-

cujus adtüis.

, ia

Praenot. 3.

Etfi ignorantia juris Clari,

t 8

.mief

uantumvis eadem fit vincibilis, poffit

Y

cífle Theologicé inculpabilis , adeóque

yelcri

. Di

non obfter bonz fidei T.heologicz in ta-

n (if

, ]i cafu ; nihilominus eadem obftet bonz

fidei civiliter confideratz , eó quód ig-

?(iiühl

norantia jutis clari inducat malz fidei

!

u |qu

prafumptionem.

His prznotatis

PT

Dico r. Ad omnem legitimam prz-

W ii

fcriptionem fimpliciter neceffariam effe

QOliy

bonam fidem T heologicé fumptam, &

Ácip

VO y

quidem toto tempore prafícriptionis

currentis, ità communis , & certa fen-

Nl

i tcn-

l,

Di[putatio Vi, Artic, VI,.

3jt

^l [

tentia. Probatur: quia id expreísé de.

Wtf

finitum eft à Concilio generali Latera-

T

nen(i fub Innocentio IIl. relato cap. ul-

m

timo de prefcriptione. Quoniam omne;

T

quod non eft ex fide, peccatum eft,Syno- ,

l, üïf !

dali judicio definivimus , ut nulla valeat

Atd Qs

abíque bona fide prafcriptio, tam Ca-

FCnihat

nonica, quàm civilis, cüm generaliter

le pl

fit omni conftitutioni, & conífuetudini

T5 f

derogandum,quando ab(q; peccato mor-

Iviüdim

tali nequit obfervari 5 unde oportet , ut

D

iudeton.

qui przícribit,in nulla temporis parte ha-

Ytinm,

beat rei alienz conícientiam. Hincleges

fice-

civiles alicubi negantes ad inchoandam,

TO

vel continuandam prafcriptionem ne.

ceffariam effe bonam fidem prafcriben.

E

tis, corredz funt per jus Canonicum ,

& Chri,

ideóque etiam juxta regulam 2. juris in

X

6. malz fidei

pofleffor ullo tempore non .

pracribit,

!

at

Dico2..A

z inti

d legitimam prafcriptionem 299

frotz

non fufficit bona fides Theologicé fum.

ruöd ]g.

pta ; (i hzc fundatur in ignorantia juris

clai, quantumvis inculpabili in foro

? fiei

conícientiz, ideóque requiritur bona fi-

uUieA

des juridicé fumpta.

Probatur : nam

conditiones requifitz ad legitimam prze«

mdi

4d,

Ícriptionem dependent à jure pofiti-

vo humano, vi cujus fcilicet inducta eft

lpnoüb

[

Í

praícriptio , íed jus pofitivum

requitit ,

[

bonam .

D

Traflatus de jure dq- iuüiria.

n

35';-"

bonam fidem juridicé fumptam , nam

Q a

,iat

L. nunquam ff. de ufucap. univeríaliter

d Q

dicitur: nufiquam in üfücapionibus er-

Á

rot juris poffefforibus prodeft, — Simili-

jdienz; d

ter L. 4. ff, de juris, & fa&i ignorantia

ip.D4

qativo

fic ftatuitur: juris ignorantia in ufucae

,pione negatut prodeffe, fa&i a

üte

ige

a, idqmd

Dénique

f

norantiam prodeffe conftat,

tuiodfitd

L. 2, ff. de emptore: fi à pupillo emeris,

et(i (cias , pupillum effe , putes tamen

gt

o f

pupillis licere res fuas fine tutoris autho-

titate adminiftrare, non capax es ufus,

m g

quia juris error nulli prodeft. In quibus

ho t

omnibus univerfaliter ftatuitur , quód

waumx

juris clari ignorantia obftet prafcriptioni

, (

]egitima.

uf [

Objic, 1. contra primum.

Licét pof-

ani I

291

feffor dubitet, an res poffeffa fitaliena,

$, V

nihilominus poteft legitimé prafcribere,

Al

ergo non requiritur bona fides Theolo-

As

ica faltem illa, quz.confiftit in dicta-

iil

mine confcientiz, vi cujus poffeffor pru-

W16),

denter judicet, fe poffidere legitimé hanc

rcm velut fuam.

Conífeq. patet: quia

üiné j

iti, al

fcilicer dubitans ,' an res poffeffa fitalie-

D

na , nequit formare pru

dens judicium ,

ln

^lhni

quód eandem legitime poffideat velut

[ X

fuam. . Ant.probatur: nam juxta Cap.

g

; fuperiàs ciratum, ad legitima

m przícri-

fi poffeffor

bna!mm

ptionem fufficit bona fides;

non

&if

g

üll

- Difputatio VI, Artic: /IV.-,r

313

ET

non habeat conífcientiam reialienz, fed,

t

f en

qui dubitat , eó ipío non fcit rem effe

clsl.mln

alienam, adeóq; non habet conícientiam

rei aliene ; ergo, *

l 'WUA

Y

Refp. D. ant.

4 Ut

Si ftante dubio puré fpe-

culativo poffit formare judicium pra&ti-

| äll[cmgæ

cum, ídquc réflexum de legitima poffef-

Dttis

fione, C.antec. fecus N,ant, & confeq.

D t

(5 tf

Ratio diftindionis eft : quód ftante du-

bio fpeculativo , an res fit aliena, poffit

Qb lo«

tamen fübinde prudenter formari judi-

L li,

liqibs

cium pra&icum de legirima poteftate ,

ideo regulariter loquendo , fi dubium

I, (

practicum occurratcirca initium przícri-

t

ptionis , tunc quidem per illud tollitur

bona fides Theologica , fecus autem fi

" Wt

occurrat folüm poft inchoatam poffef-

iuietty

fionem , üt hic plerique Theologi, &

[b

Canoni(te obfervant, Hoc veró exinde

Theolo

oftenditur, quia dubitans: an res fit alie-

j d

ra, injufté agit eandem occupando velut

drrpr-

fuam có, quód tunc juxta regulam 65.

molunc

juris in 6. in pari caufa fit conditio pof-

r qui

fidentis, adeóque cum ante inchoatam

(l«

rei poffefonem hazc fuerit penes prifti-

jdum,

ninum dominum, hinc jura eidem fa-

; veli

vent; econtra poft inchoatam bonà fi-

u O

,

de poffetffionem ftante dubio , & adhi-

at

bitá tufficienti induftrià jura favent pof-

feffori fe

,

quenti, juxta regulam jurjs fupra

polïculïünf

«itatam

;

u

-

)

1

2

L d

gy4. : Tm&ai;: d? fure 6- 714'/?2&43

gfoers C

492 Objic.2. Servituti rufticz , aliifque

obligationibus legitimé przícribi poteft

áperloum

íeclusà boná fide Theologicà prafcri-

r o

bentis ; ergo.

Anteced. probatur

j

nam bona fides Theologica . nequit

at n

compohni cum fcientia juris alieni ex

«

di&is Numero 288, fed flante pradi-

gefioni

& (cientià legitimé przícribi poteft fer-

i, o i

vituti ruftice , alií(que obligationibus ;

sj at

üt oftenditur ab indu&tione,

Sic ftante

s9ntum:

fcientià,, qua Cajus novit fe obligari, ut

mdm t

"litio concedat tranfitum per faum pre-

F

af

fidium &c. aut fiíco Principis perfolvat

spiifone

mul&am pecuniariam &c. poteft legiti-

vtm a

mé preícribere c'ongra(obliga:ioncs; er-

t0pttii

tontt

olllcfp. N.ant. ad prob, D. tixai. bona fi-

ag

des Theologica nequit componi cum

a at

fcientia juris alieni, quando urget obli«

Oscat

gatio ejuídem , C. maj. fecus N. maj. &

g t

fic difindà min, N. confeq. — Ratio di-

ftindionis eft : quód bona fides Theo-

Ti Curi,

il T|

logica componi non poffit cum notitia

ttt, f

juris alieni, quando urget obligatio pra-

ftandi debitum juri alieno, fecus autem

sifüts

D

fi predida obligatio non urgeat, quod

AU

toties contingit , quoties alteri non eft

At

abfoluté debita actio, vcl paffio, fed fo-

lüm facta fuppofitione , quód alter exi-

li P&lüm

m , fic

fs

gat han; acionem , aut paffione

M

Qajus

Ti

li

Dï/putafir;'zl'lï : Artic, W. :

, 9fv

d üü/q[]c

Vr

. Cajus fciens competere Titio jus tranfe-

V v

undi perfüum przfidium, quidem obliga-

tur.in confcientia , ut Titium tranfire

L, r

K tsj

volentem non impediat, non tamen ob-

T

ligatur eundem monere, ut jus tranfeun.-

di exerceat, ideóq; hicfi ftatuto tempote

TC p

potel i

jure fuo non utatür, tunc Cajus praícti-

titibu,

bit, & quidem bon$ fide eó, quód du-

rantc praícriptione' nihil egerit contra

Sicant

jus cognitum alterius.

Id ipfum etiam

Mp t

lum

dicendum eft de obligatione folvendi

mul&am pecuniarum fiíco Principis füb

lat

conditione, fi exadtor eandem petat &c,

tlrii

It t

interim in cafibus predicdtis potiüus ab

altero perdi jus fuum per negligentiam,

quàm contra illud pofitivé prafcribi ,

x fi«

Yi Qu

complures cum Abbate in Caput ulti-

mum de preícriptione obfervant.

gl

Objic,3. contra 2. Bona fides Theo.

Va d

Muto d

logica poteft componi cum ignorantia

293;' 3

juris clari , quando fcilicet hec non eft

^ TI4Q«

culpabilis Theologicé, feuin foro con-

1004

li r

fcientiz , fed hoc ipfo talis igonrantia

non obftat legitimz prefcriptioni ; ergo.

um

Maj. eft certa, min. próbatür: nam le-

, qui

pon d

ges reprobantes ignorantiam juris clari

fundantur in przíumptione male fidei,,

dl

üt patet ex regula 83.juris in 6. qui con-

Jec o

tra jura mercatur, bonam fidem non pre-

füumitur habére , fed hxc prefumptio

(

X

!

non

bi

36 T*ra&dtu: àe furí r Tufiias

non habet locum, in foro conífcientiz ,.

ydum )

iiggoa

in quo fpe&atur fola veritas 5 ergo.

l.

- Refp, C. maj. N.min. Adprobat. D.

lþfl(ïms f

mj Fundatur in prafumptione malz

gploltot

fidei, fic tamen ; ut etiam irritent pra-

fcriptionerm , licét re ipfa fit bona fides

vis t

'Theologica, C.maj. ut eandem non ir.

&i r

exthins:

ritent, N.maj. & conc. min, N,coníeq,

npatiüm j

Ratio diftin&tionis eft : quia licét tranf-

mitreretur , quod leges reprobantes ig-

T

r üdis V

norantiam juris clari. eatenus fundentur

in prefumptione malz fidei Theologi-

ln

cz, quatenus hzc przfumptio potuit ef-

on ob

íe motivum faltem fecundarium exclu-

I G

1 od

dendi à pracriptione legitima ignoran-

tiam juris Clati , nihilominus exinde

vt

at

nullatenus fequitur , quód leges volue-

rint prefcriptionem fubfiftere velut legi-

ä'mlml&c

timam, fi ignorantia juris non fit Theo-

gia

logicé culpabilis , quia feilicet leges ad-

iatekt

du&z Num. 29. univerfaliter ftatuunt

1100 timt

rzdi&am iguorantiam obítari praícri-

d pra

ptioni legitimz przfcindendo, an cadem

'ürit

inforo conífcienti fit culpabilis,vel incul-

"efe

pabilis, hinc potiüs dice ndumeft, quod le-

Vr

ges ideo reputent ejufinodi praícriptio-

H

nem velat illegitimam , quia nolunt jus

Btin

faverc adobtinendum lucrum illis,qui jus

d iT

clarum , & indubitatum ignorant.

lf

risf

ftgjrimz

:9.4,; K-Okbjic. 4,. Poteít dari -ignorantia ju

ar)

4

P

)

Mi

Difputatio 1. Artic W.

37

.Clati etiam ïgridicä inculpabilis, fed ta.

) (]Eol

L0

lis ignorantia non obftat legitimz pra-

li

"

N

fcriptioni, nam minorenibus, militibus,

foeminis, &-ruftico non habenti copiam

It

Dotils

'contultoris non vertitur vitio ignorantia

juris juxta L. 9. ff. de ignorantia juris &

ID nj

faüi, Min: autem probatur: quia leges

A r

KO t

'excludentes à legitima praícriptione ig-

norantiam juris clari fendantur in co,

tsj

quód nolit jus favere illis, .qui ignorant

dntr

ex di&is Num. precedenti , adeóque (i

Tij

hzc ignorantia fit juridicé inculpabilis ,

potud

non obftabit legitima preícriptioni.

( edi.

Retp. C. maj. D, min. Talis ignoran-

TIott-

tia non obf(tat legitimz przfcriptioni, (i

erinde

leges preícriptionem irritent praecisé in

AOUUC

. poenam 'hujcs ignorantiz, C. min. fecus

hu lg«

JN. min, & conf. Ratio diftin&ionis eft:

r

quia licét certum fit, per leges excludi

hd

à prafcriptione ignorantiam juris clari,

at

non tamen propterea certum eít, quód

| præfcri-

leges prefcriptionem irritentin poenam

m

: hujus ighorantiz ; 'an. veró fimpliciter

dincul.

, velint effe conditionem requifitam hu-

üdle

jus ignorantie carentiam pro legitima

"tiptlo

praícriptione , otitur divería Theolo.

unt J

gorum fententia , ex quibus alii cum

s,quuus

Leffio lib.2 de jure, & juítitia negant ,

Y

ignorantiam jurídicé culpatam obftare

t

» lcgitim? preícriptio

ni ex fundaménto

3

fupc-

b

$358 — frabattis dé 7u:.;e & fufitia,

alii econtra tenent

Ms a

fuperiós addudo ,

*

bY

vfitino

oppofi

tum €ó , quó

d. leges ejuímodi .

qeients

|praicription

em non irritent in poenam

(ed univerfaliter ftatuant ,

a N

jgnorantiz ,

; m-&D'mm'

juris ignorantiam non pr

odeffe acquire-

re volentibus , füum veró petentibus

vial

nilonini

non obeffe , üt L. 7. ff. de juris, & fa&i

sanian j

ignorant

ia ftatuitur. Utramque fenten-

babilem effe plerique fatentur,

tits at

tiam pro

T

nec prim

3 ex his przjudicat noftrz fen.

tentie, quia fi

ignofantia fit juridicé in-

jdligeni

wl i

culpata ; non tolit

bonam fidem iuridi-

f lt

cam.

tínis 0

Objic. g.

Licét ignorantiax juris clari

E

dina-

N qui

obftaret prefcriptioni temporis or

Aiotem t

rii, aut folüm longi, non tamen o

bítat

prafcriptioni te

mpotis longiflimi ; ergo.

tt at

nam ad przícriptionem

N

Ant. probatur:

temporis longiflim

i füfficit bona fides

; iB

'Theologica cum titulo prefümpto, hinc

lgt o

t d

licét titulus coloratus in ignorantia juris

clari non füb(iftat, fupplet tamen prz-

DI

fümptio, imó cüm juxta L. 8. Cod. de

9

Q

raícriptione 30. v€l 40, annorum ne-

4

Y

eeffaria no

n fit bona fides , eó ipfo fe-

Wt

quitur faltem neceffariam non effe bo-

hi

P-f-mfu «

nam fidem : juridicam , quia fcilicet jus

!

A

j

civile folàüm eatenus correctum eft per

BUX

g'lfrm

jus Canonicum, quatenus illud.negat re-

quiri bonam fidcm Theologicarh ;

€e€ l'go-

Wa

Refp.

!

Zj

DifputatioVI, .&rtic. l,

359

VUtfty

-Refp. D. ant. Praícriptioni temporis

od

Utrm

longiffimi non obftatignorantia juris cla-

. 1É refi(tentis, feu a&üm fieri prohiben-

! ültw[

tis, N. ant, jutis clari non refiftentis, C;

f At

ant.& D.min.N.conf. Ratiodiftin&t.eft:

Pfltm j

quia licét plerique affirment przícriptio-

ld

iij

ni longiffimi temporis non obftare igno-

ue fett

rantiam juris clari, & indubitati, nihilo-

m

minus Coyaruvias parte 2. Cap. Poffef-

z en

Itl

for. $. 7.aliique obfervant , id folüm

intelligendum effe , fi jus clarum non

1.

refiftat ,. prout «ontingit, fi quis bonà

1 C

fide adeat hzreditatem ex teftamento

minüs folemni, quod putat effe lcgiti-

Qrdia.

mum , quia fcilicet jura non prohibent

Loblit

aditionem talis hareditatis.

Caterüm

.

totum argumentum licét concederetue

Q

juxta multorum fententiam, quam de-

m fs

íendit Haunoldus, non tamen id ob.

yo,tx

ftaret conclufioni, in qua' principalitet

ntajrs

agitur de praícriptione ordinaria , non

Wu-

autem extraordinaria , feu lon

giüïmi

w de

temporis,

m Y«

Objic. ultimó, . Saltem ignorantia

«j'u- 296

fo (

ris clari non obftat prafcriptioni legiti-

(ebo-

mz quó ad fru&us perceptos ex re alie-

t

na, fi adfit bona fides Theologica poffi-

d

dentis; ergo. Ant,probatur: nam juxta

$.15. deinftit, Siquis autem à domino ,

gga[ li

fi-

TA

quem dominum effe credid

v

it, bonàá

i

4

€

A^

a

qvatiatus de 71&?/ g ouflitia,

360

o t

de fundum emerit , vel ex donatione ,

aliave jufta caufa zqué boná fide acce«

ag ivl

jb f

perit , naturali ratione placuit fru&us,

qrínpitet

uos petcepit , ejus cffe pro cultura, &

ideo fi pofteà dominus. füpcrvenerit, &

qria ol

FO

(

fundutn vendicet de fru&ibus ab eo ac-

ATT

ceptis, agerc nequit, fimiliter ex L. tex-

tu. L, 28. ff. de petit. hzredum, ubidi-

dul d

Carlt V.

citur, poffeffionem reialienz, qua do-

ló catet, licét in jure erret , non effe

vt

duf Y

predonem, gloffa ibidem fic concludit,

fi non eft przdo; ergo facit fru&tusíuos,

afit hn

& fic juris error

t d.

ei prodcf*c m acquirene

TuUdentt

do ; ergo.

av

Refp. Tranf. ant. cum füa probatio:

ne, N.coní. ham hic agitur de praícri.

am &j

ptione rei exiftentis, cüm tamen in ca-

BX

fu addu&o folüm agatur de przfcriptio-

du

s q

ne quoó ad fru&us confumptos à pofícf.

iicm,

fione bonz fidei, ut nec in fe, nec in

zquivalenti ampliüs exiftant , quod to.

ttgirit

ties contingit , quoties poffeffor exinde

n (

pon eft fa&us locupletior, üt L. 28. -

dui,

11. ff. de petit. haered. ftatuitur.

iNec

Atl

obítat gloffa in legem citatam addu&ta

Wt

có, quód hac non affirmet talem . pof-

u

Ícfforem . omnes

ructus facere fuos ,

j um

nam mox fübjangit: vel dici, quod hic

^ li

non dicit, quod fit bonz fidei poffeffor,

urig

nc

L

Q

vclfgc,iat fru&us füos, de quia no

prz-

L

|

Difput?tio VI,- Artic. WP

36t

Mp

predo &c.. ex quibus patet gloffam alle-

V ittes

gatam intelligendam effe de folis frui-

i

ln p

bus boná fide confumptis, - Hinc licét

Aranímitteretur , quód juris clari ingno-

Yl

rantia non obftet pofleffori

fidei ,

,

»t L- M

quo ad.fru&us confumptos, üt Leífius

affüirmat, id tamen non przjudicat con-

, Ubid.

clufioni. Ex hucufque didis

Que do.

10n effe

. Conftat 1. quód adomnem legitimam 297 -

praícriptionem.tum ab initio, tum per

Xl

ecuríum temporis fimpliciter neceffa-

duf

ria fit bona fides Theologica confiftens .

QQuitt

in judicio practico, vi cujus poffeffor

prudenter judicat fe hanc rem legitimé

db

"uN

poffidere velut fínam: hinc dubium pra-:

Qicum de legitima pofleffione femper «

J

opponitur bonz fidei Theologicz, lon-

To-

gé magis autem opponitur eidem certa

d

notitia, quà poffeffori conftat rem effe-

N

aliénam,

ubium autem fpeculativum

m

regulariter

f

oquendo excludir bonam fi.

t

dem, fi illud occurrat füb initium pof-

M.

feffionis , quia tunc prudenter formari

N

non poteít judicium pra&ticum de occu.

(lnda

patione rei. alienz, có quód tunc poffef-

w

1o faveat priori domjno , fecus autem

108 ,

i dubium occurrat. poft inchoatam bo.

ii

ná fide poffeffionem, fi tamen adhibca-

[&ühf; *

tur fufficiens induftria ad inveftigandam . .

r

rci veritatem , quia licét dubium hoc

p*

"

fpecu.

D

$62

Trattatus de Turt e» fuflitio:

- Qp

D)

fpeculativum per talem induftriam nor

(non OW'C

tolleretur , adhuc formari poterit judi-

; oblcuri

cium pradicum de licita pofleffione fun-

yrantà

datum in regula juris, quód in pari cau-

qye non d

fa melior fit conditio poffidentis.

&58 ^ Conítat 2. quód bonz fidei Theolo-

pgic,

s jl

gicz non obftet notitia juris alieni,quan-

al

do jus alienum non obligat nifi condi-

tionaté fcilicet füb hac , aut fimili con-

(deniz t

g (ond

ditione ,. fi alter exigat actionem , aut

paffionem fibi debitam , hinc fciens fe

sioul

obligari ad promittendum alteri triticum

iiv yt

aut tolerandam (íervitutem rufticam quà

erlltrt

1 Mi

ad jus pa(cendi, hauriendi aquam &c. vel

etiam ad períolvendam mul&am fifco

tite, qu

tb Th

Principis, non poteff quidem boná fide

impedire alterum ; fi'predi&tam obliga-

m il

tionem impleri velit, poteít nihilominus

EU

E

bonà fide diffimulare, fialter jus füuum

negligat , ideóque decuríu temporis il-

lut p

Kcpois

lud penitüs amittat, econtra quando ob-

tiem no

ligatio juris alieni non eft conditionata

fub adducta conditione, tunc notitia c-

1tltlo

H

tdcen

juídem obftat bonz fidei Theologice ad

preícriptionem requifitz, ideóque fciens

"t

fe effe debitorem x contradu mutui ,

ET

Emphyteufis, condu&ionis &c. nequit

prafcribere immunitatem à debito,quan-

Bl

tumvis alter pofitivé ift

ud non exigat,

Bo

eri.

imo ejufdem oblivifcatu.

r

r , Ut hicïpl

lii

u

on-

guc*ob(erxranr.

[

Á

pifputatioVI, Artic: TP

365

TM

— Conflat . quód legitimz prafctiptios ?

Noiud.

.

ni ponobf(tet ignorantia fadti, nequeju.

ris obícuri ignorantia , obí(tet autem ig.

D.

norantia juris clari, & indubitati, adeo-

Dj

iT

que non füfficiat fola bona fides Theo-

logica, fed iníuper requiratur bona fi-

D

tliqu

des juridica , cui opponitur ignorantia

ll CONd,

predida, quantumvis eadem in foro con-

Ti n

fcientiz eflet inculpabilis. ' Ratio eft :

Ts dU

(itty (

quód conditiones requifite ad przícrie

ptionem legitimam fint indu&z jure po-,

Itfitum

fitivo humano, adeóque cüm iftud uni-

N

mqi

d ud

verfaliter excludat ignorantiam juris cla-

ri, hinc eadém obflat prafcriptioni le-

1 fíco

gitimz, quamvis componi poffit cum

V fide

fide bona Theologica. ^ Atque hoc fal-

jigt.

tem intelligendurn eft de praícriptione

Quinus

ordinaria, etíi complures Thcologi pro-

]

babiliter affirment , candem non ob.

u l

ftare prafcriptioni extraordinariz , feu

od

temporis longiffimi , quz titulum fpe-

Jonut

eialem non requirit. fed fundari poteft

( t«

in titulo meré prefümpto. Id iptum c.

(cad

tiam dicendum eft, quantumvis hacig.

(ciens

norantia non folüm ceffet Theologicé ,

'lllUi !

fed etiam juridi£é inculpata, prout con-

tingit in foemina, milite, &c, có quód

nequi

Qu

leges nou videantur excludere hanc ig-

p

norantià à przícriptione legitima in poe-

en-

p

nam ipFus ignorantiz, Oppofitum djïc

u

unmx

d

Di

E

Tratlatus deTure &Nïujfiti;.

..dum etit, fi quis conrendat , praícti.

gefot in

;H

jio W

ptionem irritari precisé in poenam igno-

T

Áit

rantie juridicé culpabilis , que utraque

ällldtma (

vfcntentia probabilis et. — .

qarit t

gcediri

— ARTICULUS V..

if

ircatigh

— hn auGloris bona fides profit , C

ninua

mala obfft fucceffori eju[dem d le-

D

(feditum

gitimam pm[criptic'nem,?

qi «t

gt

1

300

Razn. r, quód definiti temporis pof-

A. feffio ad legitimam prafcriptionem

ub d

i t

requifita non debear neceffario effe pe-

nes eundem poffeflorem ; fed ab une

1 quit

tanquam auctore inchoari .. & ab altero
