íponendi de re corporali, niíi lege pro-

hibeatur, in qua definitione dicitur de re

hii

(onf

corporali, quia licét Deus habeat domi-

nium perfectum etiam in res incorpora-

ts

les fcilicet Angelos , nihilominus crea-

fnxelcgu

turz non compereret dominium ,

fed

' iflmpe(

'

folüm quafi dorhinium rei incorporalis.

B

Oppofitum cum Moll.Tra&.2. de jure &

i

juítitia Difp. 3. fentiunt Leffius, Haunol-

Vtt]

dus, aliique tum Theologi, tum J, C. eo-

Vg

quo

li

Difpitatio I1. — Artic. 1.

6;

t ftyi

]

z

quód homini competere poffit dominium

ltim P

£

perfe&um ' rei incorporalis , fcilicet offi-

Ut il

q

BQtit o

cii dignitas.

ldeoque ex predicta de-

finitione expungunt illam particulam Cor-

frtht ul

: ORs

porali, quinimó Leffius de jure & juftitía

càp. 3. plurésque alii cenfent; omitten-

t hnte

das effe particulas quoque ultimas ; wif

It que

lege probibeatur.

Econtra Maurus quaft.

15 non d

164. Gomez , aliíque defendunt, easdem

Mtitqu

effe retinendas.

m potel

Dico r, Dominium perfectum non be.

$7

jitquü

né definitur: quód fit jus perfedté difpo.

, Dim l

nendi de re aliqua, nifi lege prohibea.

edun, i

tur. Prob. Dominium perfe&um poteft

componi cum lege prohibente ufüm do-

dominiun

minii , fed hoc ipfo. Ergo. Min. patet,

rthol, in.

maj. prob. Quia lex przcisé prohibens u-

t aquirer

fum dominii, aut rei alicujus dominio

r COT

fubje&z non tollit, neque imminuit do-

erfede d

minium, eoquód poffit dari lex prohibens

|Jge pre

talem ufüm abíqueeo, quód alteri tribuat

Thür de X

facultatem legitimam utendi re, Ergo.

en doni.

. Conf, Nam aliàs fequeretur, quód, (i

Qorpore

dominus galinz eandem commederec

qus 16

ftante lege prohibente efüm carnium, non

n, t

folüm peccaret contra temperantiam, fed

rpora]is

etiam contra juítitiam ; fed hac fequela

ejrel

à nemine admittitur. Ergo. Huc perti-

,Hauuü"'

nent illa, que Num, 8. & fequenti dicta

| oc' ?0.

funt, ubi oflenfum eft, quód jus adtivum

qUU

pro-

bi

66 ;

qrattatus de fure & fuffitin.

qinitm

proþrietatis componi poffit cum lege pro-

iicn

hibente,aut etiam irritante ufum juris.

il-

,b

Neque dicas 1.

.

cum Haunoldo: per

$8

[

fi'lege. probibeatur. neuti-

m .ü(

las particulas ; »

quam fignificari ,

quód lex prohibens u-

n ï !

n poffit cum domi-

ii

fumrei componi no

di,e

nio perfecto

ejusdem , (ed

folüm fignifi-

habens dominium perfedtum

fentait

cari, quód, fi

alicujus rei

eàdem licité aut validé uti

n's,'fa!rem

(nun,

non poffit,

id non proveniat ex defectu

Y

dominii, fed fol

um

ex impedimento le-

( f

tiYos

gis extrinfe

.

.

cà prohibentis aut irritantis

ufüm rel ; 1

deoque pradi&ta

m definitio-

um

ffet defini-

eonval

nem eífe bonam, ficut bona €

quód vifus fit poten-

fud

tio,qua diceretur ,

tia fuftentativa percipiend

i obje&tum lu-

p

ni(i adfit obftacu-

D

éidum & coloratum ,

]um , quia per

ultimas has parti

culas non

u w

D

fignificaretur,

quód vitus defítruatur per

.

fimy

obítaculum extri

nfecum , impediens a-

Qs

Contra enim eft,

&ualem rei vifionem.

jtdo]

, quod illa particulz : nifi

fhitic

quia hoc ipfo

lege probibeatu

rluc

cipiantur in fenfu expo-

* l

(o redundant in definitione

,

fito, eo ip

dominii perfe&i,

ficut in definitione po-

Quf

undant ille particulz ,

tentix vifiva red

Pt

ni(i ad(it obftaculum.

t

Mauro , quód illz

9 N

eque dicas 2, cum

d

lg: wifi lege probibeatur , in fenfu ex-

t t

particu

m redundcnc , fi defi

niacgr

LU

poüt? quide

omis

li,

Difputatio Yl, Artic. l,

67

ml

Á r

dominium perfe&tum genericé fumptum,

feu przfcindens à dominio divino & crea.

iib rj

t v

to , nihilominus non effe füperfluas, fide-

finiatur dominium conveniens creaturz

ol v

um d

rationali , quia per illas particulas expri-

mitur differentia dominii creati à dominio

lm f

tpetfedu

divino, eoquód dominium creatum fit eí-

fentialiter impedibile per legem füperio.

L valide d

ex defeti

ris, fàltem ipfius Dei , fecüs Dominium

divinum,

Contra enim eft, quód prz-

lmento lt

j imitayi

di&a differentia non fit exprimenda per

terminos ambiguos , ideoque potiüs di.

m defnit

fet defts

cendum effet, quód dominium perfectum

conveniens creaturz fit jus perfe&e di-

i pote

Íponendi de re aliqua

" imped;bile tamen

jedum h

per legem füperioris,

tobfacu

6o

Dico 2, Dominium perfe&um generi-

(onlas nor

cé fumptum bené definiri , quód fit .le-

hat

gitima poteftas authoritativé percipiendi

upediens !

omne commodum libertatis poflibile füb-

j aun d

je&to illud habenti, Prob. Hzc enim de-

jl : s

finitio convenit omni & foli dominio per-

nf ep

fe&to, Ergo. Antec. prob. ex pofitione

finition

ejusdem. Dicitur 1, legitima poteftas ,

tionepe

juxta fenfum expofitum Num. 8. de jure,

yiculz

proprietatis in communi. Dicitur 2, au-

thoritativé five nomine füo, feu per vir-

iil

tutem fibi intrinfecam & independentem

fenlü d

à privato alterius arbitrio percipiendi

d

commodum libertatis , per quod exclu.

(oni

2

|

ditg:

)

68

Tra&atus de fure c» fuflitia.

ditür poteftas folóm delegata difponen-

qyft, F

, Y

di pro fuo beneplacito de re aliqua , cu-

jusmodi poteítas aliquando conceditur

jilus

ceconomis , procuratoribus , Tutoribus.

snium 1

Ms

I í

Dicitur 3. percipiendi omne commodum

r Qu

libertatis poffibile fubje&o habenti domi-

nium, per quas particulas exprimitur dif-

tinr

ferentia dominii perfecti à dominio im«

hyn f

tonmodi

erfecto,

Confirm. Ad dominium perfe&um re«

gj t

iuio t

quiritur , ut nihil defit in eo genere& li-

nea,, in qua aliàs natura rationalis capax

ln

eít juris a&tivi proprietatis, fed hoc ha-

i !

betur pofita legitima facultate authori-

eoqud

tativé percipiendi omne commodum li-

il

bertatis de fe poffibile refpe&u hujus na-

hi

turg rationalis juxta fenfum expoficum

Qub

b st

Num. f4. & fequenti, Ergo.

d

ARTICULUS If.

xf

TT

Refutautur. Adver[ariorum . ar-

TT

gummta.

ia

61

Bjic, r. Dominium perfe&tum com-

iil

en-

O

poninon poteít cum lege prohib

lr

te, aut irritante ufum alicujus rei ; fed

h

hocipfo, Ergo. Min. patet,maj. probat.

Tib

Nam fequeretur quemlibet efle dominum

Mly

rei, qua utitur, non obftante lege pro-

Qu

hibente, fed admitti hoc nequit, Ergo.

RL n

Confir.

li,

Difputatio 1l, . Artíc. 1l

69

i fone

Confir, Hoc ipfo, quód lex prohibeat

Petro , ne utatur libro Pauli, abfque con-

! uteliu

fenfu illius, eo ip

» Db

miníum libri. Ergo.

fo Petrus non habet dq-

COl

; Refp. N, maj. ad prob. D. maj, Seque.

ientidg

Yimityrii

retur quemlibet effe dominum rei , qua

utitur, fi ftante lege prohibente habeat

Orminio n

legem fibi faventem ad percipiendum

commodum dire&é fuz libertatis, tranf.

fedumre

maj. fecüs N. maj, & fic dift. min. N.conf.

xnere l

Ratio dift. eft, quia (cilicet lex aliqua du-

hd p

pliciter poteft prohibere ufum rei alicu-

fed hoc

jus-

te autlor

1. Quidem ex hoc fundamento ,

eoquód res fit fübje&a dominio alterius,

nodum ]«

ideoque reítringatur libertas utendi per

hujus m

legem fayentem alteri , & conítituentem

xpotum

in 1llo jus a&tivum proprietatis, hzcve.

ró lex omnino componi non poteít cum

dominio perfecto ejusdem rei, üt patet

J

conf(ideranti.

2. Lex prohibere poteft

1/] 4

ufum rei ex hoc fundamento , eoquód

talis ufüs ex alio titulo non pertinente

ad jus activum proprietatis, hic & nunc

um C

fit prohibendus, uti domino gallinz pro-

rohibe

hibetur comeítio ejusdem die veneris.

d ;

Hzc veró lex componi poteít cum do-

minio perfecto.

Hinc

. prf)bJL

m

Ad conf, fimiliter D. antec. Hoc ipfo,

lee

quód lex prohibeat Petro &c, fi eadem.

3

lex faveat Paulo ad percipiendum omnem

Confl ]

*

E

ufum

)

7Oo

Tratkatus de fure & uflitia;

/

a

ufum poffibilem, C.antec, fecüs N. ant.

qig

& conf. Ratio dift. eft: quia hoc ipfo,

n

quód Petro fit prohibitus ufus libri, per

gv

legem faventem Paulo ad percipiendum

$ qu

omne commodum libercatis, e€ó ipfo Pe-

trus non habet nec quidem dominiumu

eret 0O

terttn

imperfectum adversüs librum,

PA

doniir

Inft. Si Dominium perfe&um potelít

qutab

componi cum lege prohibente ufüm rei

dominio fübje&tx , dummodo lex prohi,

t Pal

! Oi

bens hon fundetur in alterius jure activo

proprietatis , tunc Petrus gladió aut ve.

o n

n Aom'y

nenó occidens Paulum non peccabitcon-

trajuftitiam, dummodo fupponatur, quód

Nni

fe rl

habeat dominium perfe&um gladii aut

hus h

veneni ; fed hzc fequela admitti nequit.

Min. patet, maj. prob. Lex pro-

a.

'Ergo.

hibens Petro ufum gladii, aut veneni non

| Db

fundaretur in jure activo ipfius Pauli, eo-

gt

]i

uód hic non habeat jus propriecatis in.

d

gladium aut venenum, üt füpponitur,

dom)

Ergo,

| pdi

Refp, D. maj, Petrus non peccabit con-

M

0

tra juftitiam , in quantum prezciseé utitur

m

re fua fcilicet gladió, aut venenó. C.maj.

tl

in quantum fcilicet abutitur realiena íci-

piti

licet vità Pauli, quam gladió,aut venenó

Myi

de(truxit. N. maj, &fic dift. mip. N, conf,

ii

Ad prob, maj. D, ant. Lex prohibensPe-

(

are-

tro ufüm gladii, aut vcnen.i non fund

W

tur

li

Difputatio l.. Artic, 1.

71l

fecüsN. At

tur in jure proprietatis, quod Paulus ha-

m

Q

ii

beret ad gladium,aut venenum. C. ant;

Il hbn, "

quod Paulus haberet ad confervandam,

UM

fuam vitam. N,ant. & conf. Ratío dift,

y hp

eft: quia, licét Petrus eatenus non pec«

Oi

caret contra juftitiam , quatenus przcisé

!

l

uteretur gladió aut venenó,. cujus babet

lu pot

:

dominium perfedum , peccaret tamen.,

um r

quatenus per talem ufüm deftrueret vi-

lerprohi

tam Pauli,ad quam non habet illud jus.

jueadtn

Objic. 2, Doóminium perfectum com-

63

ilb at v

poni non poteft cum lege irritante ufum

XCADILCOR

rei dominio fübjecte, Ergo. Ant.prob.

t qui

Nam aliàs vi hujus dominii perfe&i po(-

glidi at

fet validé poni ufus rei per legem annul-

tineqi

latus; fed hoc repugnat. Ergo.

[erptee

Conf, Poffeffor majoratüs non habet do-

neninon

minium perfe&tum,fed hoc ipfo dominium

Dullyeo-

perfe&um componi non poteft.Ergo, Maj.

rierats

fupponitur, min. prob. Ideo non habet

pponir

dominium perfedum, quia válidé non.

poteft alienare bona majoratüs. Ergo.

AHit COte

Refp. D. ant. Dominium perfectum.

componi non poteft cum lege irritante ,

s utitüt

" C.majo

fi hzc fundetur in alterius jure aCtivo pro-

prieratis, C. ant. fecüs N, ant. & conf.

jena fd«

tvenei

Ratio dift. eft :

uia hoc ipfo, quód lex

N d

irritans ufüm rel dominio fübje&tz fun-

ben

detur in alterius jure proprietatis, eoipfo

per hanc legem non folàm irritatur ufüs

u*

u

EA4

.rci,

pi

72

Trallatus. de Tuve c» Puflitia,

rei, fed etiam minuitur dominium rei,

ii

DA qm

ideoque illa componi non poteft cum do.

m 3l

minio perfe&o, ^ Ad prob. ant. D. maj.

"TY

Poffet validé poni ufus rei per legem an«

nullatus fpecificativé fumptus , feu pro

; f

fenfu divifo legis annullantis, C. maj.

at m

hi

Reduplicativé (umptus feu pro fenfu com-

v at

pofito ejusdem legis, N.maj. & fic dift, min.

t du

N. conf, Ratio diít, habetur ex Num. 32.

Ad conf, tranf, maj, N. min, Ad prob,

i .

D.ant, Quia przcisé non poteft validé

[

alienare bona, N, ant, Quia lex irritans

Jadet

alienatíonem fundatur inalterius jure pro«

ii

prietatis, C. ant, & N, conf, Ratio dift.

N

eft : quia fa&a füppofitione, quod jus

( quim

proprietatis quoad bona majoratüs fit

Qul À

penes totam familiam, ut fentit Cardin,

yliux

deLugo Difp, 2, de jure & juftitiaSe&.1.

i

Eó ipío lex irritans alienationem factam.

m ]

üd

à poffeffione majoratüs fundatur in alte-

rius jure a&tivo proprietatis, & ideo pof-

j A0

feffor non habet dominium perfedum,

fuin

Contrarium dicendum eflet, (i cum Moll.

j ïff)Pm

j

"Tra&t. ?. de jure & juftitia Difp. 3. fuppo-

neretur, quód jus activum proprietatis (it

| i

adzquaté penes poffeflorem majoratüs ,

pda

tunc fiquidem haberet dominium perfe-

file

&um, non obftante lege irritante aliena-

d

tionem.

fedy

$4 Inít, Hinc fequeretur, quód pupillus ha-

(

beat

li

Difputatio l, Artic, 1l

73

Minium rei

beat dominium perfe&tum hareditatis pa-

Md

ternz, quando lex irritans alienationem

A ,mal'l

fa&am abfque confenfu tutoris non fun-

uLM

datur in alterius jure activo proprieta-

ET

tis, fed hoc admitti nequit. Ergo, Maj,

, Cj

patet, min. prob, Nam valida alienatio

O[tnfu o

facta à pupillo penderet ex arbitrio pri-

(icdi i

vato feu confenfü tutoris, fed hoc repu-

TNim j

gnat domihio perfe&to ex dictis Num.

Adptol

65. Ergo.

tl vll

Refp, C, maj. N. min.. Ad prob. D.tnaj,

derintitu

Penderetexarbitrio tutoris tanquam cau-

ljuren.

fa tribuente poteítatem validé alienandi;

Ratiodi

N.maj. tanquam pura conditione per le-

quod j

gem requi(ita, C, maj. & fic dift. min. N.

oratis fl

conf. Ratio dift, eft: eoquód tutor pu-

It Cardin

pilli non habeat ullum jus proprietatis in

tinoedr

bona ejusdem , ideoq; per fuum confen-

m hm

füm non tribuit pupillo poteftatem vali«

n indte

dé difponendi, fed (olüm ponit conditio-

Litopo

nem requifitam à lege ad validam difpo-

eredun,

fitionem, quà pofità pupillus authoritate

u Moll

propria difponere poteít de fua hxredi-

tate,

etatis i

j lippo

Objic, Dominium perfe&tum non eft 65

Qratus ,

poteftas legitimaad omnem ufum rei pof-

n p

fibilem fubjecto habeuti dominium. Ergo.

e alit

Ant, prob, Nam deficiente dominio per-

fe&o plures ufüs fiunt poflibiles circa ean-

dem rem , quz ítante dominio legitimé

excr-

pillu;ï

li

74

- Trallatus de fure. & fuflitia,

(:nt'l&m )

exerceri non poterant, fed hoc ipfo, Ers

m

go. Min. patet , maj. prob. Si enim Pe-

FE

trus habeat dominium perfectum agri, &

gt

poftmodum vendat dominium directum.

Paulo,retento fru&tu ejusdem agri, tunc

thu 1

lus r*

poteft ex re aliena fcilicet agro legitimé

percipere fru&tus , quód ftante dominio

frodust

j

At

perfe&o non poterat. Ergo.

Conf. Dominium perfectum debet in-

uxt s

cludere omne jus proprietatis , cujus de

[!Um, N

V íc il

fe capax eft fübjectum habens dominium,

fedhocrepugnat. Ergo. Maj. patet, min.

q&xaïxw

g

prob. Nam Petrus habens dominium per-

mylitt

fe&um agri non poteft habere ufum fru-

&uum reípectu ejusdem agri, quia fcili-

friod

T

cet ufus fructüs eít jus fruendi re alienà

falvà cjusdem fübftantiá, ftante autem do-

g

Ü

minio perfecto ager non eít res aliena re-

d

Ípe&u Petri. Ergo.

Refp. D. ant,. Non eft poteftas legiti-

Il

fiiy

ma ad omnem ufüm rei poffibilem, quz

100 d

effentialiter fupponit carentiam dominit

erfe&i, C, ant. quz effentialiter non.

tj

* (miti

fupponit hanc carentiam, N, ant, & cónf,

Ad prob. ant. D. maj. & min. iN, confeq.

t

[

"

4

ii

Ratio dift. eft ; eoquód ad dominium per-

fe&tum non requiratur poteftas ad ufüm

lg

rei; quz effentialiter prefupponit caren-

$j

E

tiam dominii, nam aliàs dominium per-

fe&um conftitueretur effentialiter per fvi

Minte

carenes

t9.

i

Difputatio l, Artic, M.

75

carentiam , quod in terminis repugnat,

"tD

adeoque fufficit, quód fe extendat ad om-

t

nem uíum poflibilem, qui effentialiter

ID m

carentiam dominii perfecti non prefüp-

T a t

ponit, hanc veró carentiam includit u-

20 ln

fus fructus, quia fcilicet eftjus percipiendi ,

Ie domi

fructus ex re aliena,

Ad conf. D. maj. Deberet includere

;ndebetin

omne jus proprietatis formaliter fum-

, QUs di

ptum, N, maj. éminenter fümptum, C.

& fic diít, min. N. conf,

Ratio dift, eft:

doriniuy,

ptesmi

quia licéc dominium perfectum in agrum

um

componi non poffit cum ufüfru&tu fot-

um f

maliter fumpto, prout fcilicet hic eft jus

qui (l

fruendi re aliená, includit tamen illud e.

te alien)

minenter, quia fcilicet plus eft habere

Qutem do«

jus ad fructus percipiendos. Id ipfum eft

li

dicendum, fi ex aliis juribus paritas ad-

ducatur,

ls lgt

Inft, Si pro fenfü divifo dominii per- 66

fecti poffibilis eft ufus rei, qui poffibilis

ln, qu

w dormini

non erat ftante dominio perfe&to , tunc

t 00

eo ipfo univerfaliter dici non poteft, quód

dominium perfe&um (itlegitima poteftas

&conf

con(et

ad omnem ufum rei poffibilem fubje&to,

fed addendz funt particule limitantes ,

m pe

ad ulür

fcilicet ad omnem poffibilem ufüm fübje-

it C

&o, àt habenti dominium perfectum, vel

ad omnem ufüm poffibilem non repug-

um

t perfdl

nantem dominio perfectos íed hocipío;

d

Ergo.

Refp,

l

76

Tractatus de 7&70&' fuflitia.

t "

Refp. D. maj, -Si pro fenfu divifo do-

b Wbl

ainii perfecti poffibilis eft ufus rei fpeci-

;ïoküm |

ficativé fumptus feu materialiter, qui poí-

fibilis non erat ftante dominio perfecto,

a at

a &

tunc &c. C. maj. Si poffibilis eft ufüs rei

g n

folüm formaliter feu reduplicativé fum-

Conf. 1

ptus, N.maj. & conc, min. N. conf, Ra-

tio diít, eít: quia licéct Petrus pro fenfu

m d

vl

'compofito dominii perfe&ti eadem re uti

qtitt

non poffit tanquam alienà, ideoque ejus-

qetul

modi ufüs reduplicativé fumpcus fit ei-

dem impoffibilis, eundem tamen ufum.

w D

M

percipere poteft materialiter feu fpecifi-

fbj

cativé fümptum etiam in fenfü compofi-

lelau

to dominii perfecti, Unde in adducta de.

finitione univerfaliter dicendum eít, quód

fl

dominium perfe&um fit legitima poteftas

if d

tins d

ad omne commodum feu ufüm rei poffi-

WY

[

bilem refpe&u ipfius habentis dominium,

Caterüm ex dictis Num. precedenti ad.

I

huc aliter re

fr

ii

P

onderi poteít , quód fcili-

m

cet pro fenfü

compofito dominii poffibi.

lis (it omnis ille rei ufüs eminenter fum-

W

ptus, qui poffibilis eft pro fenfuü divifo

D

dominii perfedti,

lr

n

67

Objic.4. Si dominium perfectum effet

legitima poteftas ad omnem ufüm rei de

.

fe poffibilem , fequeretur , quód domi-

Til

nium dire&um puré tale feu feparatum

Yay

fed

&f

à dominio utili non fit perfc&um ;

oc

m

li

Dijputatio 11,. Artic. II,

71

V

hoc admitti nequit. Ergo, Maj, patet,

1.

Msf

min. prob. Quamvis enim ille, qui ha-

und

bet folüm domiriium dire&um, non pof-

It

fit uti aut frui re fua, habet tamen jus u-

hf

tendi & fruendi licéc impeditum per le.

t i

em dominio extrinfecam. Ergo.

D COD(, RQ-

Conf. Debitor rem aliquam oppigno-

! pro [enl

rans creditori retinet illius dominium.

ICem re t

perfectum, fed hoc ipfo. Ergo. Maj. fup-

Oqte es

ponitur,mip, probat. Nam debitor non

Bs (t i

pOt

.

mon vt

eft uti pignore abfque confenía credi-

toris. Ergo.

fea i

Refp. C.maj. N. min. Adprob. D. ant.

L o

Habet jus utendi & fruendi folüm radica-

Tucls d

le feu conditionatum,tranf, ant. formale

&f quàt

feu abfolutum , N, ant. & corf. Ratio

potelas

diít. e(t: quia, licét proprietarius feudo-

ti poff

minus directus alicujus rei habeat domi-

mipium,

nium radicale feu conditionatuim eadem

enti al

re utendi & fruendi pro illo cafu, pro quo

od fali

in altero definit jus utendi & fruendi, non

pollii.

tamen habet jus formale & abíolutum,

erfum«

ideoque nec habet dominium perfectum,

j divi(o

eoquód ex hoc tantüm illi decedat, quan-

tum juris habet alter , ut eadem re uti

aut frui poffit,

m efft

Quinimo plerique affir-

nred

mant, nec quidem permanere in illo jus

| doni

radicale, fed illud extingui per legemfa.

ventem alteri, licét poftmodüm in certis

m![lï

m M

cafibus iftud jus revivifcat, & redeat in.

i

Ad

proprigtarium.

À

)j

78

Tra&atus de ?ure c 7u/litia. ]

" pertee

Ad conf. tranf. maj. N. min, Ad prob.

'-;uenüüx |

D. ant, Non poteft uti pignore vi legis

deftruentis ipfüm jus utendi, N.ant. vi

o $t

a o

legis przcisé impedientis, C. ant, & N.

j d. m

conf. Ratio hujus eft, quia fa&ta fuppo-

N

fitione, quód debitor retineat dominium

donini?

perfe&um pignoris, jus utendi non de-

ftruitur, fed folüm impeditur,

Contra-

din d

"m

rium dicendum effet, fi per ipfam oppi-

; od

gnorationem , àt plerique volunt, tranf-

feratur jus aliquod proprietatis in ipfum

víref

giih

creditorem, tunc fiquidem debitor non

ete

habebit dominium perfe&um rei oppi-

d

gnoratz faltem ítri&té loquendo , licét

boc

in fenfu latiori cenfeatur habere domi.

nium perfe&um , prefertim in illo cafü ,

n

uando habet media füfficientia , ut de-

(hit.

bitum illud illico extinguere , &redime-

d i

re poflit,

m

ii

68 inft Sequeretur, quóddominus fervi

non poflit in illum habere dominium per-

lao

h.

fe&um , quia fcilicet non habet jus pro-

m

rietatis in vitam fervi , ut eundem occi-

dere poffit, fed hec fequela admitti ne-

Y

d

quit, nam lege generaliter $. füb condi-

"d

tione ff. qui & à quibus dicitur: füb con-

DI

[

d

ditione fervus legatus perdente conditio-

ä)

"n

Miv

[!

ne pleno jure hzredis eft. Ergo,

M,

Refp. D,mzaj. Sequeretur, quóddomi-

p

nus iníervum habere non poflit domi-

Nj

nium

H

li

DDiputatio II,. Artic. 1.

79

pilï, Ad t0

Quter j

nium perfectum fimpliciter & abfolute

loquendo, C,maj. in eogenere, in quo

ldil N.änt, l

defadto datur dominium perfectum fcili-

BV] am.& N'

cet comparativé loguendo, N. maj.. &

t il y

fic dift. min. N, conf.

Ratio diít. eft :

At loniis

quia, licét dotninusin fervum non habeat

d m t

dominium perfeCtum, feu poteftatem legi-

t m

timam ad omnem ufum de fe poffibilem,

m oj

eóquód illum occidere non poffit, . cüm

Jütt trr

in moderna providentia Deus fibimet

tisin ipfun

ip(i refervet jus proprietatis in vitam ho-

febitt n

minis , poteft tamen habere dominium.

n ii oy

perfe&um in eo genere & linea, in qua

&nbo, l:

defacto datur tale dominium.

Atquein

vert donij

hoc feníu intelligendi funt attribuentes

illo a

domino pefe&tum dominium.

h, utde.

Objic, ultimó. Si dominium perfedtum 69

&redime

effet legitima facultas ad omnem ufüm.

rei de fe poffibilem , tunc ad conceptum

vinsfen

dominii perfecti pertineret jus reflexum,

Iniumpe

feu potefítas abdicandi dominium rei, fed.

t jus pro

Ergo.

Maj. conftat, quia fcilicet inter

Jem oct

ufum rei poffibilem eft alienatio rei. Min,

nitti 06

patet etiam. Nam Deus habet perfectiffi-

mum dominium proprietatis in res crea-

b condi

fübcon

tas abfque eo, quód dominium iftud ab-

dicare aut transferrepoffitin alium, Ergo.

onditi

Refp. D. maj. Ad conceptum dominii

perfecti convenientis creaturze pertine-

yddon

j d

ret jus reflexum &c, tranf, maj. ad con.

ceptum

t

b

$o

Trallatus df fure & 7uflitia,

du

ceptum dominii prefcindentis à dominio

i

créato & increato, N, maj. & fic dift, min.

N.conf, Ratio dift. eft :

uód dominium

aitet l

perfectum,folüm definiatur ad ufum rei,

j a

non autem ad ufüm ipfius dominii, five

, qui

jus ad poteftarem reflexam in dominium,

uis

hinclicét füpponeretur, quód ad perfe-

eo i

&Qionem dominii creati pertineat pote-

[yt perfecï

ftas five jus reflexum abdicandi domi-

Cf

carenets

nium, non tamen iftud requiritur ad con-

at Qu

ceptum dominii perfe&ti (impliciter fum-

d

pti, feu.przfcindentis à dominio creato

]s

& increato. Ex hucufque didis

4Zo

Conftat i. Quód dominium perfetum

dieri]

vt

[

genericé fumptum fit legitima poteftas

dul

authoritative, feu nomine füo percipien-

(f

di ex re aliqua omne commodum liber-

tatis de fe poffibile fubje&o habenti do«

UET

minium , & ideo dominium inducit fui-

o

'

D

tatem, üt Theologi & Jurift& loguuntur,

p

tipon

eoquód per dominium dicatur res fuare-

fpe&tu domini, Ceterüm ad dominium.

Timo

erfe&tum neceffaria non eft legitima po-

Ms n

teftas ad ufüm rei formaliter feuredupli-

N IUpW

lo

cativé fumptum, qui effentialiter exclu-

dat dominium perfedum, ideoque füffi-

V

txij

cit poteftas legitima ad omnem ufüm reí

phyficé poffibilem refpectu fübjedi ha-

tb

Qtnli

bentis dominium ; ex quo ipfo ulteriüs

patet , quód dominium perfetum fem-

n

P€l.'

ii

Di/þntat:'o 1!.: Artic, 11

$t

hpj

per includat dominium directum & utile

um

) Ominium

feu omne jus proprietatis non quidem.

formaliter fed eminenter fumptum, cujus

AU m t

Onitj, (v

de íe capax eít tale fübje&um, quia hoc

ipfo, quód defit aliqua pars dominii feu

D Goniig

juris de fe compoffibilis cum jure alio,

d adyes

€o ipfo non habetur domínium plenum.

Ineat pos

'

five perfectum.

2

andi don

l

Conftat 2, quód dominium perfedtum

71

urador

conveniens creaturz rationali poffit com.

licterfom

poni cum lege prohibente aut irritante

Inio qrt

ufüm.rei dominio fübje&z, quando lex

Qi

irritans aut prohibens non fundatur in.

nperftd

alterius jure adivo proprietatis ; hinc

y pottlo

pupillo competit dominium perfe&um:

perdpitm

hzreditatis paternz, licét de illa abíque

um libet

jbenti do

confenfu tutoris validé difponere non.

poffic, eoquód fcilicet lex irritans difpo-

nincit o

fitionem non fundetur in jure ativo pro-

logrnt

prietatis ipfius tutoris, aliàs pupillus fic

ves fiath

difponens teneretur ad reftitution£, quod

pminiün.

nemo admittit, econtra poffeffor majo-

jtinap?

ratüs non habet dominium perfectum.

jredupl

fadtà fuppofitione , quód lex irritans di-

T exclq'

fpofitionem fundetur in jure proprietatis

ve uf

refidente penes familiam , quia tantüm.

ufüm r

dominii deeft poffeffori , quantum juris

refidet penes familiam.

Contrarium di-

,je&i l:

^

yultti

cendum eflet, fi lexirritans difpofitionem

m if

f;&am à poffeffore majoratüs non fünda.

Pff

retur

l

82

Tradlatus de 7urt & fuflitia;

.MW

retur in jure proprietatis refidente penes

familiam, tunc fiquidem haberet domi-

N

nium perfectum, atque id ipfum juxta va-

riam fuppofitionem in aliis cafibus dicen-

j qusd

dum eft.

Qiun|

72

Conftat 3, quód ad conceptum effen-

fanot

tialem dominii perfedti genericé fumpti

l

quz!?i

feu przfcindentis à dominio creato & in-

vf r

creato non pertineat jus reflexum , feu

ii r

poteltas abdicandi idem dominium, quin-

ix Q

jmó juxta Maurum quzfít. 165. ad domi-

od

nium perfedum in omní genere pertiner,

qinldl

ne permanente re illud poífit abdicari,

( ht

uia fcilicet dominium effentiale & inde-

lii

fe&tibile de fe perfe&tius eft dominio ac-

D)f

cidentali & defectibili: unde fcilicet fup-

ii d

poneretur, quód ad dominium perfectum

m

competens creature rationali pertineat

hd

poteítas abdicandi dominium rei permz-

lo

nentis, non tamen id pertinet ad conce-

Tült

ptum dominii perfe&i genericé fumrti.

Dixi: licét füpponeretur, quia fcilicet

(;

[UT)

jus feà poteftas abdicandi dominium non

pertinet ad ipfam dominium , quod fo-

d

l

lummodó definitur in ordine ad ufum.

à

rei ipfi dominio fubje&tz, five ad utum

h

"

!

j

!

Y

)

g

exercitum ipfius dominii, non autem ad

m

ufum reflexum , ut dominium 6t termi-

J

nus , quo aliquis utitur, illud abdicando

NT

dn

vcl transferendo iq alium,

A R.

lii

83

Difputatio II.— Artic, 1IT,

5ïdtntc n

e0650» 9650 «)G $€» «96:20» 466 509 «09050» QG 29

AUR donri

LUPUR

ARTICULUS Ill.

ITR

hn ejusdemrei Dominium perfe-

ptum df

&um . poffit fful effe penes duos ?

tic üny

Renot, r, Quód hic non moveatur 73

Creato dj

quzítio: an dominiumperfeQtum di.

emm, E

verfi ordinis, ex quibus fcilicet unum eft

nitm qus

alteri ordinatum , poffit fimul effe penes

f, at domi

duos,

Certum enim eít, quód dominio

creature non obítet dominium divinum,

T perünz

[t abl

quia tcilícet iftud refpectu dominii creati

Tale d nb

fe haber iflar caufz primz , íeu univer-

lomitio a.

falis refpe&u fecundz ; unde ficut non.

licetüp

obftante neceffario concuríuDei ad quem-

libec/ effe&um creatum adhuc intra li-

pefedum

pttina

neam cauíz efficientis creatx datur cau.

Ía totalis alicujus.effe&düs, ità pariter de

r pem

dominio difcurrendum eft.. Similiter do-

tal conte

j fumpt

minium perfedum fuübditi feu civis ali-

.

€u)

us particularis, quod Theologi & Ju-

j licd

f non

riítz appellant dominium baffum, non ob-

uod f

ftat dominio alto alicujus Principis, vi

yd ufüm.

cujus hic legitimé poteítdifponere debo-

ad ulur

nis privatis civium exigenre neceffitate

publica , quemadmodum contingit , fi

at

ad defenfionem civitatis deflruendz fint

jt tem

&des privatz Civium: unde dominium.

bdiczt

altum Principis re ipfa folummodó eft

!

P

Corne

D

84

Trallatus de fure & fuflitia.

conditionatum , fcilicet pro iis circum-

vt

,Üjv

ftantiis, pro quibus id éxigit utilitas pu-

blica.

E

"

RCR

74 Prznot. 2. Quód pariter hic non fit

uzítio : an ejusdem rei dominium per-

a d

us n

fe&um poffit effe fimul cumulativé penes

duos ità, ut neuter feorfim, fed ambo

fent h".

4

fcilicet ejusdem rei dominium perfectum

ciatd

habeant, hoc enim pariter certum eft,

g

üt patet, non folüm in illo cafü, quando

n

fimul duo funt hzredes ejusdem rei ità ,

j r

ut ante aCtualem divifionem neuter finé

ia

confeníü alterius legitimé de illa difpo-

en i

nere poflit, fed etiam in dominio com-

m

petente integrz alicui civitati , prout

vtinpi

contingit , fi fylva fit deputata ad ufum.

quii

civium alicujus oppidi, ut omnes exin.

bl g

de arbores cxdere poffint, licét enimpoft

Qd

arborem czduam ab uno occupatam hic

Wv

folus habeat dominium perfectum , ut ab

V

aliis legitimé tolli non poffit, nihilomi.

Utin)

nus antecedenter jus in eandem arborem

Q

omnibus cumulativé convenit.

10 (

75

Prznot. 3. quódres omnes füblunares

tim

l

ratione carentes à Deo fübje&te fint do-

At g

minio hominis juxta illud Pauli 8. Om-

Qu

nia fubjecifti pedibus ejus : hocautem.

Titin

dominium in primo ftatu innocentiz ,

f

quinimó üt aliqui obfervant, etiam ali.

m

il

lm

quo tempore poft perditam innocentia

&

4

li

8

Difputatio 1I.. Artic, 1II,

LT

& fimiliter poft univerfale diluvium non

Dl n

erat divifum inter homines tunc exiíten-

LA

tes, ideoque nemo excludebatur ab ul-

lius rei obligato ufu, fed omnes fingu-

nl N

lorum dominto erant fubjectz, licét com-

ltv

plures hoc dominium exponendum cen-

y t ij

perfedus

feant hac ratione , qua defadó integre

civitati ejusdem rei dominium competit,

ertüm d

!

cum hoc tamen difcrimine, quód, fi de-

f quand

facto in particulari rem fibi vendicet, üt

m

Y

:

Num. przcedenti dictum eft , tunc folus

habeat dominium rei exclufis ceteris, E-

il d

contra in illo ftatu non poterát aliquis

TÍnio CU

re permanente, poftquam ampliüs eàdem

ti, prot

Lad tfüm.

uti noluit, fibimet ipíi retíinere dominium

ejusdem ità, ut alterum prohibere poffet

Yi 6Xl

ab ufü ejusdem ; poítquam veró indu-

eimpol

€a eft rerum divifio, tunc penes unum.

p li

ità re(idere poteft dominium perfectum,

um itd

ut altér abíque confenfíü ejusdem eàdem.

nibloni

uti non poflit, quin hoc ipfo eidem fa-

V ArbOtQ

ciat injuriam ítridté talem, excepto ta-

men caíu extremz. neceffitatis, tunc fi-

plonates

quidem juxta receptum axioma omnia

(int do«

ífunt communia.

His premiffis

$, On

Quzítio movetur: an ejusdem rei do-

76

c u

minium perfe&um five infolidum poflit ef-

cantit

fe,& quidé permanenter fimul penes duos

tiam d.

ità , ut quilibet ex his fit perfe&us ejus.

yeenit

dem rei dominus. Prima eadémq; com-

!

F 5

munis

D

$6

Trattatus de Turt ey Tuffitia,

yin

munis fententia negat, quód fuppofita

n;ïeabq

prz(enti rerum divifionepoffitdominium

j

perfe&um effe penes duos ; imó Gormaz

m p*

difp. 11. dejure & juftitia, plurésque alii

jis &

cenfent etiam feclufa przfenti rerum di-

erk&ül

vifione dari non poffe dominium perfe-

Altera

imy

&um permanens penes duos.

i

feotentia affirmat, quam defendit Compt.

'Tertía ipter

gt

Diíp. 34. Badingus, aliique,

vis t

'utramq; przdictam media affirmat, quód

i it

etíam fuppofita przfente rerum diviíione

f

poffit dari divinitus, fecüs autem natu-

dT

raliter ejusdem rei dominium permanens

rits d

perfe&um penes duos ,. fi fupponatur ,

u

quód res replicata plus poffit, quàm non

iij

replicata, ut eadem fit virtualiter duplex,

du

unde fi Deus replicaret equum Grzcii &

Qonyy

Viefie,afferunt, quód Petrus poffit habere

ln

dominiü perfe&tü equi üt exi(tentisViefíz,

Y

& plus perfe&um dominium equi üt. exi-

MT

ftentis Grzcii, icà Compt, & Gormaz cit,

N

77 Dico r, Non poffe dari dominium per-

&i

fe&um, ídque permanens ejusdem rei

tiit

penes duos.

Prob. Nam ad dominium

quii

perfe&um pertineret legitima poteftas

I d

.difponendi de re ad omnem ufum poffi-

N

" bilem fübje&to habenti dominium ; fed

Uün

hoc ipfo. Ergo.

Maj. patet ex dictis,

qu

min. probar. $i dominium perfeQum eft

hujus

Ti

ejusmodj poteflas, tunc Petrus/'vi

domie«

M,

Difputatio 1. Artic, lII

87

if

dominii poteft Paulum obligare, ne uta-

itdüminiu

I

tur re abíque coníeníu ejusdem, fed hoc

UM

ipfo repugnat, ut Paulus habeat domi.

hgrksque 1

nium perfe&ctum. Ergo. Maj. patet, nam

Ut ij

aliàs defactó Petrus haberet dominium.

TU vj

perfe&um agri Pauli, quamvis Paulum

& As

impedire non poffet ab ufu ejusdem, quod

lt Coy,

advérfarii non admittunt, Min. probat.

