paeclr,

fed etiam fecundarió requifita ad legiti-

tsl

mam przícriptionems econtra dormire

65 110

dicitur, quando inchoata prafícriptio in-

1, Dit«

terveniente aliquo impedimento tanti-

tt, .

fper ceffat fic tamen, ut illo fublato ite-

) fündus

rum currat, idecóque omiíso tempore in-

A d-

termedio afii przcedentes nectantur cum

IT

fubfequentibus ; hoc autem toties con-

yrivz, i

tingit, quotics ille,adversüs quem pra-

jum hu

fcribitar, agere nequit, ideóque vel ob

T

dcfe&tum judicis eó , quód (üfpendan-

i dbl

tut tribunalia, üt tempore belli,peftis &c,

m

Cap. 10, de preícript. vel ex defe&tu juris

| i

affi(tentis , có quód lege agere prohibea-

u

tur L. 1. Cod. de annal, except. : Secun-

quecot

Ó dormit praícriptio, quando rei pof-

al

Íefle dominium intetim. devolvitur ad

gtl

perfonam , contra quam praícribi ne-

quit ; fic contra pupillum durante atate

:',Sä'g

A

^

pupil-

588

Trd&utus. de Ture. & f uffitia,

y

pupillati nof currit praícriptio, nec qui-

vilterint

dem longiffimi temporis L. 3. Cod. de

j df

praícript. 30. aut 40. annorum. . Simi-

aimam j

liter dormit przfcriptio longi temporis

g ol

contra mninorennem durante hac &tate,

quam x

L; 3. Cod. quibus non objicitur longi

moispd

temporis preícriptio ; utietiam contra

qutem At

abfentem reipublice caufam, L..4.'Cod.

tibucond

eod. vel inobíequio Principis L. 2, Cod.

yfidesg

eodem: aut captivur apud hoftes, L. 6.

qia lu

Cod.eod. & contra uxorem circa bona

viotem j

dotalia tempore durantis matrimonii ,

Tertio dormit

qulintt

L. in rebus de jure dot.

irptont

pra

fcriptio contra Ecclefiam vacantem ,

itum fe

íeu Re&ore, aut Pralato deftitutam Cap.

2

At

4.& 1j. de prafcript. uti etiam tempo-

a

re Pralati bona Ecclefiz dilapidantis Cap.

aj

fi Sacerdotes 16- quzít. 3. & contra Ec-

il

clefiam Romanam tempore fíchifmatis,

t d

Cap. 14. de praícriptionc.

[

Quzr. ;5, An, & quando prafcriptio

223

Yio u

(

interrumpatur? Refp. Preícriptionem

(uer,

interrumpi, quando eadem penitus de-

finit, ut vim non habeat, nifi de novo

dre

NT

inchoetur tempus inchoandz poffeffio-

"t

nis, ex quo ipfío patet,

quód aliud fit

& aliud

T

dormire, feu tantifper fufpendi,

W

interrumpi praefcriptionem currentem.

filec autem interruptio dividitur in

m,. na-

Q

natqral;m ;« ciyi-lcm, '& quide

'tura»

Vg

/

B

i

i";læqm',

bifput atio VI, Attic, VIL. --

389

turaliter interru

! d

mpitur ptæfCtip/tïO,quän'xï

1 li,

do deficit cond

itio per fe requifita adle-.

J r

gitimam przíc

riptionem , prout contin-

"t

git, fi tollatur

bona fides Theologica per

Átut s

certam rei alienz notitiam , aut deficiat

D (

omnis poffe(fio rei alienz &c.

Civiliter

t

autem interrumpitur , quando manen-

d 2, COd-

tibus conditionibus cateris interpellatur

hiL f

poffidens per adtum aliquem juridicum,

( 0t;

quia legum difpofitione talem interru-

Ptionem inducit.

It ,

Ubi advertendum ,

) (orit

quód interruptio na

turalis extinguat prae-

Ícriptionem advers

i,

üs quemcun

que legi-

J

timum rei poffeffz dominum

; Ccontra

p

interruptio civilis folüm profit

illi , qui

candem facit, fecus autem aliis

p

, ideóq;

n k

fi Cajus litem Titio moveat de

prafidio

ab codem poffeffo

ftnui,

mus dominus eft S

» cujus re ipfa legiti-

empronius, tunc per

litem hanc non i

nterrumpitur pracíari-

Á

ptio currens con

T

tra Sempronium,

Id

Quzr.

4. Àn aliquando contra pre. 324

Ícribente

Q0O

m dari poflit reftitutio in inte-

Mffo.

grum , vi cujus rci amiffze dominus per

T

iententiam judicis in priftinum ftatum

alid

fic reponitur, ut prafcriptio quantum- —

vis ab altero legitimé completa , fuam

nto.

vim amittat ?

Refp. affirmativé. cum

vt

m

Ccrta, & communi fententia, fic tamen,

"t beneficium reftitutionis folüm obti-

t

3

neri

L

li

390

Tratlatus de fun e juflitia.

jm M

neri poffit intra quadriennium, comptr-

nfiuty

tandum abilla die, qua dominus priot

f at

' fcivit prefcriptionem

ab altero effe com-

[ s d

pletam, & quidem beneficium i

ftud con«

m n l

tra przícriptionem ordinariam, aut lon-

m f

i temporis ex rationabili caufa cuilibet

defenda

à judice concedi poteft. L. . ff. quibus

gl

de caufis ; minorennibus autem, Eccle-

racpto

fiis, ac piislocis conceditur etiam con-

Ls

fiimin

tta praícriptionem longiffimi temporis,

üt cum Gloffa in Authentica : quas a-

to atf

&iones Cod. de SS. Ecclefiis plerique ob-

yalpt

fervant, Imo in provinciis Auftriacis ex

« ts

pri

vilegio Caf, Ferdin.III. contra bona

iij d

Ecc

lefiaftica Laici nec quidem imme.

fitan;

moriali tempore przfcribere poffünt ,

am, a

adeóque nifi talis poffeffor alium titu-

A

lum legitimz poffeffionis allegare poffit

,

yiotue

& probare

. tunc eadem bona Ecclefiis

Wi

, eftituenda

funt. Ex hucuíque di&is per

intityt

.decurfum Difputationis

*

fcriptio formali-

fiiil à

f

Confiat 1. quó

d pre

Áininig

ter fumpta fit obtentio dominii in rem

alienam per poffeffionem legitimam bo.

qutio

f

nà fide , tempore dcbito continuatam.

pum

Ex quo patct, quód ad omnem legiti-

mam prafcriptionem neceffariz fint con-

AU

Itl

, ditiones fequen

«

tibus x'rcrücplis compre-

p

henfz :

alia quinque, :

Non u[u capits ,. nifi finit tibi t

$sit

tgndi;

à

Bifputatio VI; Artic. ult,

$91

T

Sit ves apta, fides bona, fit titulus quoque ju[iuse

U

Pofideas juflà ,. completo tempore legis.

j M

E(t auem prafcriptio primitüs iaducta

MM.W

per jus civile, & principaliter éx hoc fi-

ne, ne incerta maneant diu rerum do-

T1 4

Il CQ

minia ; fecundarió autem ne domini in

defendendis rebus , juribüfque fuis fint

; (uiy

11 d

negligentes , ut translatio dominii per

m (

praícriptionem fpectato fine primario

tyyi

non fit poenalis, adeóq; vim habeat non

IT

folàüm in foro externo, fed etiam in fo-

ro confcientiz , quantumvis priftinusrei

Ti d

fricstt

praícripte dominus effet inculpabilis quó

1 bott

ad negligentiam in cuftodiendis rebus

fuis admiffam ; przfertim cüm prafcri-

ltutye,

Ylnt ,

ptio etiam approbata fit per jus Canoni-

cum , fi adínt conditiones-codem jure

yitt.

r t

ad hanc requifite , hinc etiam praícri-

ptio numeratur inter translationes domi-

Wtl

nii inyoluntarias, & ex eo capite juíté

d

inítituta eft, quód legislator ratione do-

minii alti proprietatis transferre poffit

(mi.

fUf

dominium .ab uno privato in alterum ,

quando id exigit bonum reipublicz.

jimbo.

Conftat 2. quód ad omnem prafícri-

326

H

ptionem legitimam necceflaria fit poffef-

egt

fio juridica , nam juxta regulam s. juris

jnttot

in 6, finé profeffione. prefcriptio non

cormpt

procedit : hinc etiam fe cadem non ex-

fius poffeffionisco,

tcpdit ultra limites ip

" j

4

D

quod

T

Tralhatus degure & fuflitia, .

gram &t

quód juxta axioma juridicum: non plüs

quim

prafcriptum , quàm poffeffum : & qui-

« long)

dem ad inchoandam prafcriptionem re-

quiritur poffeffio naturalis fimul & civi«

jüm p

yoc re

lis, feu poffeffio civiliffa; ad continuan-

vefcp

dam vero fufficit fola poffeffio civilis, fe-

cus autem íola naturalis ; debet autem

jquidtt

hoc d

poffeffio inchoata non effe violenta, clan-

'deftina, aut precaria , eó quod omnes

mord

Conlüt4

ejuímodi poffeffiones üt vitiofz à legi-

tima przícriptione excludantur. Exquo

m f

ipío ulteriüs deducitur , quód res inca-

Ms Thto

irisitó

pax poffeffionis , five deinde hzc incapa-

citas íc tencat cx parte folius rei, aut

vre p

"t

ex parte poffidentis folius , non poflit

praífcriptione obtineri.

at

$27 Conítat 3. Quód ad omnem prafícri.

at ib

ptionem legitimam necceflarius fit titu-

d

las velut fundamentum poffeffionis, ità

düm q

m tit

tamen, ut non requirátur titulus verus,

feu re ipfa validus , fed fufficiát titulus

Cattrün

folüm. apparenter tális , dutnmodo ille

ml

J

non fit füundatusin ignoranria juris clari,

"ithlie,

& indubitati, qui fetnper obftat prafcri-

(l

quidem ad prafcri-

L

ptioni legitimz ,

ptionem ordinariam requiritur titulus

L

Ípecialis, quem pre(cribens allegare de-

; D

1 i

|

bet, üt titulus emptionis, donaàtionis ,

l:

hareditatis &c, idémque coloratus, fed

! Qu

uffi-

DI

g'd præfcriptionem longi temporis í

cit

5

à

:Dli[putatiQ ?r.- 4trtic, u-it.

394

Ff

Git etiam titulus folüm exiftimatus, prz-

m

Ug & qui.

terquam emptionis; imo ad prazícriptio-

Ptere

nem longiffimi temporis fufficit titulus

lii

folüm praíumptus nifi fortaffis przícri-

QOf

Ti

benti refiftat jus commune , adeoquc fit

prafumptio contra poffeffionem , tunc

TM

iquidem requiritur titulus fpecialis, aut

1 (

hoc deficiente

poffeflio temporis imme-

x

A[uUS]

mortialis,

t g.

Conftat 4. Quód ad omnem prafícri-

32$

, liqu

ptionem fimpliciter neceffaria fit bona

It5

fides Theologica ,. nam juxta regulam 2.

il

juris in 6. poffeffor mala fidei nullo tem-

ET

pore praícribit, imó mala fides auctoris

pon

preícriptionem inchoantis , . quantum-

vis ignorantià à fucceffore univerfali, feu

xeícis

harede immediato ejufdem, impedit le-

Q t

gitimam preícriptionem , ut hanc non

nrs,i

iolüm continuare non poffit, fed nequi-

ss

dem tituló hzredis de novo inchoare,

ATU

Czterüm bona fides Theologica aliud

ai t

non eft, quàm didamen pra&ticum con-

dj

Íícientiz, vi cujus poffeffor confideratis

r

omnibus prudenter judicat fe hancrem

vlcti«

legitimé poffidere velut füuam. Atq; hoc

ftolus

diclamen ulteriüs fundatur in ignoran-

r de

tia inculpabili, vicujus ignorat , fe pof-

fidere rem alienam.

tl

Ex quo ipfo patet,

05, [

quód bona fides Theologica excludatur

fede-

jl

Bon fo*,lxüm per notitiam certam ,

u

tiam

N

394

Traliatus de fure & Tuflitia.

gim !

tiam pet judicium dubium praüicum, vi

cujus quis dubitat: an res poffeffa fit à-

gurie

liena,nifidubium hoc peraliudjudicium

quria, t

ios at

reflexum corrigat , & deponat, quód re-

gulariter loquendo- facilius fieri poteft

a at

füb decuríum , quàm initium przfícri-

-

vetfiat

ptionis. . Denique predi&a bona fides

f r

Theologica fundari non debet in igno-

proiadc u

rantia Juris clari, & indubitati, quantum.

vis Theologicé inculpabili ,' licét com-

n

plüres probabiliter affirmant, predidtam

ignorantiam nonobftare, fi cadem tum

D

juridicé, tum Theologicé fit inculpabi-

lis, proutin milite , foemiria, minoren-

l

ni, & ruftico non habente confultorem,

inculpabilis cenfetur.

*

l

t

29 Confítat ultimó, quo

dad omnem le-

1

yt

gitimam prefícriptionem requiratut pof-

Wi

feffio determinati temporis, idcóque a-

lls t

lia dicitur praícriptio, feu poffeffio tem-

tut

oris ordinarii, quod regulariter loquen-

LU

7

o eft triennium, eadémque verfatur cir-

ca res mobiles,

- Alia dicitur temporis

-quám.

Jongi, feu decem annorum inter pra-

fentes, & 20.annorüum inter abfentes ità,

[

ut duo anni abfentiz zquivaleant uni an-

a*[u'

no przfentiz. Alia denique dicitur tem-

poris longiffimi,feu 30.aut 40. annorum.

i

His annumerari poteft praícriptio tem-

macu

It

potis immemorialis ; feu hominu

l

vivene

up]

*

L

i

Difputatio ?I. Artic. ,ult.'

^ 8e;

üaicüm.vi

:

viventium memoriam excedentis, qua

minor effe poteft, quàm prafcriptio cen-

iuwdum

tenaria, üt complures Canonifte contra

ll lt

alios affirmant,

M l

Quznam veró tem.

ID p

pora ad fingulas preícriptiones juxta di-

bonils

verfitatem tituli, aut rei prefcribende

fint requifitz, fufiüs expofitum eft, ut

Tib i

QUittn,

proinde eadem rcpctirmhic non dcbeant.

I C0

yeldam

HMEHE-HHOREMERCRHOHRHRER

atmum

. DISPUTATIO VII.

itcip

'

POK

T

De Jufiatza.

n l

: Ucufque de jure , & dominio pros

H

prietatis difputatum eft, (equitur

aj

nunc pars altera prafentis tracta-

t

tüs , in

uo de juftitia tanquam de vir-

jfpttt

tute fpeciali , eidérnque vitio oppofito

t

!

Vitt Cf

^

njuftitiz , & ultimó dcþ;xrcüitution"e:' *

tnyots

gendum erit.

tt p

ARTICULUS L.

ntesità

roniat

Quid fitTuflitia? quodnam tliius

türtet

nnoturt.

objf-&um materiale, G formale *

tio tt

Rznot. 1. quód Tuftitia fubind&lac- T

n

cipiatur in fen(ü latiffimo pro colle-

v

iAo-

N

pH

396

Trattatus de Ture & Tuftitia,

D

fhngics

, €&ione omnium virtutum , *prout ean.

qis eadet

dem in facris L itteris fzpiüs ufürparicon-

3 rehen

ftat, üt Math, j. nifi abundaverit jufti-

(ibjcd

tia veftra plàüs quàm fcribarum, & Pha-

icum )

rifzorum &c. Hinc juxta D. Chryfofto-

lg dicut

mum homil. 12, in foannem :

juftitia

('itie o

nihil aliud eft, quàm omnium manda-

utt, ii

torüm plena cuüodla.

Ratio autem,

ir, (uieh

quare colledio omnium virtutum jufti.

Qtünate

tia dici foleat, exinde defümitur, quod

il

juftum dicaturillud, quod íue regulzx

um d

commenfuratum c& adeóque cum pct

colle&ionem omnium virtutum creatu-

pita

1 D

ra rationalis fit commenfürata primz re-

Qu

gule honeftatis, hinc eadém colledtio

juftitia dicitur.

Praterea gratia fan&ti-

yn. Y

a, f

ficans nomine juftitiz fzpiüs exprimitur,

/tum quia eft forma juftificationis noftrz,

a WAW

lttis

tum quia cum gratia fan&ificante om-:

Pxæn.;.

nes virtutes infunduntur juxta Tridenti-

num Seff. 6, C, 7. & fequent, Demum

des g

trid oj

juftitia pro charitate Theologica accipi-

tur juxta illud D, Aug. de natura & gra-

"at

"UC

tia Cap. 38. Chatitas ínchoata, inchoa-

ta juftitia eft : Charitas magna , magna

g

juftitia eft : Chantas pcrfc&a pcrfc&a

V [

Pelir )M

juttitia eft.

331

Pranot. 2, quód juftitia in fenfu ftri

d j

TA Ym

Giore fümpta fit quidem virtus particn-

lais diftinda à cætcns virtutibns tum

Q præd.

Theo-

Mv

Difputatio VIL. . trtit; L

397

]; 7Y

Theologicis, tum Cardinalibus, nihilo.

ton

minus eadem plurcs alias virtutes füb fe

[

W

n

comprehendat: exhis aliz dicuntur par-

,

I

tes fübje&ivz eó, quód conceptum ge-

' mwl

nericum juftitiz. perfedé participent,

1 n

u

Alie dicuntur partes poteftativz , qua

I f

juftitie conceptum non perfeáté partici-

D dty

pant, fed eatenus ad juítitiam revocan- -

tit uf

tur, quatenus fürit virtütes ad alterum

fic ordinatz, ut quandam debiti folutio-

It quid

p

nem includant. Hujufmodijuxta D. Tho-

mam 2. 2. quaft. 80. eft religio erga De-

du

1] 1.

urn , pietas erga parentes , obfervantia

Mitert-

erga majores, gratitudo er

ga benefa&to-

res, quas omnes quafít. 81, & fequent..

olkdio

hd-

exponit. Verüm de his in prefentinon

agitur, fed folüm de juftitia , prout ea-

|mitt

dem in

li,

partes fubjc&ivas dividitur. Hinc

I Ov

ülteriüs

Pran, 3, quód juftitia in quatuor

vfþc- 332

Tridn

Dema

cies tanquarm partes fubflitutivas paffim

dividi foleat , fcilicet juftitiam legalem,

Ts

vindicativam ,

iftributivam, & com.

kge

d-

municativam, etfi controverfia fitinter -

Theologos , an re ipfa omnes predicte.

m

z

erfeda

virtutes conceptum genericum juftitia

perfedé participent, ídque aliqui negent

de juftitialegali ,

lurimi autem de jufti-

niu' (i

tia yindicativa.

C

eterüm ratio divifio-

anite

ód ju-

fs tU

nis predi&ta cxind'c' defümitur, qu

J

. (titiax

!

398

"rrafiatus depurt & fuffitia.

pits n

ftitia fit veritas ordinata ad dandum cui-

g i

que fuum juxta debiti equalitatem, adeó.

f

Qu

uecüm debitum hoc varié in republica

humana . confiderari poffit.,, ideo prdi.

qnoe

AC

&a divifio affignatur: imprimis enim de-

(ionet

bitum períolvendum à fingulis membris

alicujus commmunitatis ad confervandum

us(clc

bbiod

bonum ejufdem pertinet ad juftitiam le.

galem , vi cujus obfervantur leges pet-

quödhzu

tinentes ad emolumentum alicujus rei-

volutatt

gl

ublice, Debitum períolvendum à re-

publica fingulis civibus refpectu habito ad

Q

qantun

illorum merita,dignitatem &c. revocatue

Itto: )

ad juftitiam diftributivam. Dcebitum pet-

folvendum ab uno privato reífpecu

alte-

& quX

dsatit

rius pertinet ad commuhicativam. De-

ie d

nique poena debita tranfgrefforibus le«

£

um ad juftitiam vindicativam pertinet,

iendor

deg

«

uod hicbreviter infinuáffe fufficiat. His

pr

znotatis

m j

335

Dico r. juftitia, prout hzc eft virtus

tia d

partic

ularis à reliquis virtutibus Theolo-

tti,q

gicis ,

& cardinalibus contra diftin&a ,

tuibüs

bené definitur ab Ulpiano,

quód fit con-

lu

flans , & perpetua voluntasjus fuum cui-

Wt

libet cribuendi, ità D. Thomas 2. 2. quaft.

n :

$8.artic. . & commünis Theologorum

D

fententia. Probatur: namin allegata de-

(

finitione pars prima fcilicet conftans, &

p

perpetua voluntas continet genus proxi-

inum

i

Diþuta&o Vi,. 4rtic. 1,

399

N

mum , in quojuftitia convenit cum ca-

ääï'mdcö.

teris virtatibus tmmoralibus ; altera veró

"dfe

pats, fcilicet jus' fuum. cuique tribuendi

» i

continet differentiam , quá ju(titia dif-

lii

fertà reliquis; ergo. Ant, prob, ex po-

T

fitione terminorum: nam dicitur volun-

rl

tas fcilicet habitualis,fi fermo fit de juftitia

T

habituali, a&ualis fi de juftitia a&uali eó,

LT

quód hzc fit virtus moralis pertinens ad

Icius n

voluntatem. Dicitur fecundó: conftans,

Vi t

quia fcilicet juítitia univerfaliter ordina-

vtl

tur ad perfolvendum quodvis debitum,

doon n

quantumvis arduum, & difficile. Dicitur

um

tertió: perpetua,non quidem in hoc fen-

d ts

fu,

uód przdi&a voluntas fit immuta.

(( DC'

bilis, aut indefetibilis, (ed quatenus ca-

dus le«

dem debeteffe continua, ícilicet ad per-

yetitt

folvendum totiesalteri débitum, quoties

x D

id exigitur à jure adtivo alterius, neque

enim juftus dicitur , qui fepius à jufti-

edd t

tia deficit , licét eandem fubinde exer.

sThole

ceat, quz omnia pariter de cateris vir-

tutibus moralibus fünt communia. Sub.

Midaä D

j(icot«

jungitur dein locó differentiz,jus füum

uumcui-

cuique tribuendi, id eft perfolvendi, quod

Caterüm

i

alterius juri a&tivo debetur.

ggottl

D. Thomas fupra citatus afferit, hanc

definitionem magis Theologicé fic ex-

:gatadb

YiatS &'

primi , quód juftitia (it habitus, fecun-

T pIOU'

däm

g

7

ii

400

Traftatus de 7urt'ö-7üfi;ti4.*i

g

düm quem aliquis conftanti, ac perpe-

tuá voluntate jus fuum cuique tribuat.

sf

slionem

Dico 2. Obie&um materiale ju(titize

.33^e& perfolutio debiti, fea a&tio illa , aut

u 'mu 1

i, f.0

quafi a&io , vi cujus alteri jus fnum tri-

Dico ?.

buitur , üt cum D. Thoma citato com-

munis fententià. Probatur: nam obje-

vuelta

a d!

&um materiale proximum juftitiz eft il-

lud, circa quod habitus juftitiz per adtus

vjs

ielicitos immediaté verfatur ; fed juftitia

sitt t

per a&us à voluntate elicitos verfatur

um qu

immediaté circa tolutionem debiti, feu

lp o

dibus d

preftandam a&ionem illam , aut quafi

adionem , quam exigit jus a&ivum al-

sarunder

oviti

terius co, quód juftitia fit conftans, &

3uto de

perpetua voluntas jus füuum cuique tri-

buendi, & confequenter per adtus elici-

ts y

At i

tos immediaté imperet folutionem de-

À

itam juri alterius ; ergo. ' Adverten.

$

dum autem di&tum efle, quod oóbjedum

Go

tbuj

materiale proximum juftitiz fit folutio

/

debiti, feu a&io, aut quafi a&tío, quia

formade

12

ícilicet imprimis ultroneé conceditur ,

quód obje&um materiale remotum fit

d

DruT

rcs ipfa, quz per a&ionem folutoriam al-

W

teri tribuitur, ut pecunia creditori &c.

ideóque facilé combinari po

ffunt difcor-

D

Totys

des Theologorum fententiz , quarum

aliquz rem folvetd

am pro objedo ma-

4

utio

t!go, :

teriali aflignant. Deinde quód fol

ebi-

*

r

li

D;iputaüa

;V"-N ] A':if. : io

of

iu L pcrpt, r

debiti non folàm habeatur per a&ionem

Mi

paffivam, fed etíam habéri poffit per o-

Ui

miílionem adionis prohibitz, five oppo-

Al

fite juri alterius, prout fufiüs Difp. 1,

ibl

Art. 5. oftenfum efít.

VET

Dico 3. Obje&um formale juftitiz eft 355

MO

honeftas relucens in perfolutione debiti ,

(itizdi

feu aQione illa, aut qua(i adionc; vi

! Rtt d

cujus cuique jus füum tribuitur, ità pa-

tf

riter communis fententia.

. Probatür :

T

nam quzlibet virtus moralis pro obje-

k r

&o formali refpicit honeftatem in (uis

at qii

a&ibus elucentem , fíeu conformitatem

lum 4

eorundem cum regula honeflatis, àt (in«

l, &

gulas virtutes confideranti patet, (ed per-

Qu t

fíolutio debiti, quam exigit jus adtivum,

qseid.

cít a&us pertinens ad virtutem juflitiz,

n d.

neque enim hoc alteri virtuti competi

xt;

t

€rgo,

[

Confirm. Juftitia prout diftinGaà vir-

tutibus reliquis debet habere objedum

frlom

dj u

formale fibi proprium , adeóque diver-

t

fum à motivo aliarum virtutum, fed i-

ftud aliud effe nequit , quàm honeftas

Yum t

f*

relucensin przítando debito juri alterius;

[On &cv

€rgo,

*

. Objic. 1. contr

- diícot

a primam t'Ad juftitiam 336

quamm

non requiritur, ut fit voluntas conftans,

$o

ac perpetua jus fuum cuique tribuendi;

€ergo, Ant. probatur: nam debitor po-

T

€

Ü

tet -

il

462

Trallatus de Ture & puflitia.

T

teft ex motivo juftitiz habere -volunta-

;jotinus

tem efficacem folveéndi debitum minus,

& fimul expreísé nolle. folutionem de-

q v

aw

ibiti majoris , fed talis volunta , quan-

Í

'omndh

tumvis non effet conftans, ac perpetua,

;uc

a«

foret nihilominus a&us juftitiz ; ergo.

m

(im)

Confir. Habitus juftitiz , feu voluntas

,

habitualis tribuendi jus füuum cuique,non

afiizit

j

yr a 11

eít perpetua, acconíftans; ergo. Ant.

Adcorit

robatur; nam habitus tum acquifitus,

tum infufusjuftitiz eft defe&ibilis ;ergo.

l

j afeti

ij

Refp. D.antec. Ad juftitiam imperfe-

q, A0

&am,aut folüm inchoatam non requiri-

tur, ut fit voluntas conftans , & perpe-

vurodl

m

f.ant. Ad ju(titiam perfectam,

quid

tua, tran

st lu

feu fimpliciter. talem, N.ant. & confeq.

Ad prob. ant. D. maj. Debitor ex mo-

(j

PT

tivo folius juftitie , & quidem univería-.

ia

liter fumpto pote(t habere voluntatem

efficacem , N, maj. ex motivo folüm li-

weeet

i

mitato, tranf. maj. & fic dift. min. N.

um o

coníeq,

Ratio diftin&ionis eft: quia

licét/ fupponatur ,

de quo movetur con-

At m

ttoverfia inter Theologos ,

quód debi-

at j

« velle folu-

wadu

tor poffit ex motivo juftiti

tionem debiti minoris eb, quód hocfa.-

ETiT

l

cilé przftaré poffit, aut peculiariter amet

cteditorem , cui debitum folvendum eft

ipfatä1

&c. & fimul nolle folutionem debiti ma.

zftare

(Ont

igti? eo ; quod ha?c Qinicul-tcr pr

p9 1t,

Difputatio V1, . 4rtic. 1/

493

Ml

poffit, aut odió habeat creditorem &c.

Atj

nihilominus tàlis olutio non procederet

Wi

ex motivo univerfíali juftitiz, fed limi-

j u

l

tato per adjedam illam formalitatem

dis

folvendi, feu levitatem debiti, & confe-

Il

quenter non effet a&us jüftitiz perfectz,

ID

A

feu fimpliciter talis, fed folüm alicujus

lQub

juftitiz imperfedz, & fecundüm quid,

0. Ài

üt conítat à paritate in aliis virtutibus.

qu'üms,

Ad corfirm, N.ant. ad prob. D. antec.

ls.

Eft defe&tibilis quó ad fuam exiftentiam

dtyti

phyficam, C.ant, defedibilis fpectato

Lt

fine, & obje&o juttitie, N, ant. &conf,

Ratio diftin&ionis con(tat ex didis Num,

p

feiun,

333; ubi di&um eft , in quo fen(u jufti-

(

tia fit voluntas conftans, ac perpetua. ,.

1 (f

Objic. 2. contra 2. Siobjedum mate- 337 '

ivf

riale juftitiz effet folutio debiti, tunc qui- -

NU

libet a&us juftitie pro obje&to materiali

Mini

haberet hanc folutionem, fed poteft da-

ri a&us juftitig, qui non attingat predi-

Dj

4 qu

&um obje&dum materiale ; ergo. Maj,

lUt Q

patet, min. probatur: fienim Petruser-

( d

roneé judicaret fe effe debitorem Pauli,

k

tunc actus imperans folutionem debiti

hochs

effct a&tus juftitie, & quidem ftri&é ta-

vt a

lis, non obítante, quód hac folutio re

lynd

ipía debitanon effet jurialterius; ergo.

u

Confir, Pro obje&o materiali juftitize

præügf

convcnilcn,tius affig

€ 2

natur ipía res alteri

(e

e

Lj

ptü»

b

404 : Trahatus de fure & 7:4/?5:24;

jj

:

debita , quàm folntio ejufdem 5 ergo:

p

;

Ant. probatur : nam folutio ipía debiti

c(t potius a&us juftitiz, quàm objetum

LOD(Cq- :

materiale ejufídem, (ed hoc ipfo 5 ergo.

ER

ii t

Refp. C. maj. D. min. Potefít dari actus

js 04

juftitie folàm formaliter, feu affeQive

talis, C. min. materialiter, feu effeQivé

deos2 2

talis, N. min. & conf.

Ad prob, mig.

eri t

ii

D.ant. Exetceret a&tum juftitiz folüm

gpcinat

formaliter, feu affedivé talem, C. ant.

tum formaliter, tum materialiter, feu

jnpeat

effeüivé talem, N. ant. & conf.. Ratio

Qit.

|e lt

diftiadionis conftat à paritate aliarurn

vim o

virtutum, fic Petrus dando eleemofynam

fi&o pauperi ex hoc motivo, quod fit

yi; p

honeftum fublevare miferiam alienam ,

du

ido

exercet a&tum mifericordiz folüm for-

maliter affectivé talem, non autem mo-

ts

valiter , feu effectivé talem, quia reipfa

wax

er hanc eleemofynam non obfervatal-

voluty

alterüt

tcrius paupertatem, cüm hac non fit in

«aíu predi&o de íubjedo füpponen-

«tCdt

te , ideóque fimiliter dc ju[titig dicen-

wf

nf

dum eft.

fi. D.ant, Pro obje&to mate-

Ad;con

"n

[

rialiremoto, C. ant. pro materiali pro-

LY

x/i/mo, N- Qnt. & Confo AdPIOb. D-maï.

li

Ipía folutio imperative fumpta, feu atus

elicitus imperans folutionem debiti &c.

h

€. maj, folutio executivé fumpta, feu

«

RQS

thputdtla VII, Artic, T.

495

1 t

a&us imperatus ex intentione folvendi

T ii

ln

debitum , N. maj. & fic diftin&tà min. N.

lum

confíeq. Ratio diftin&ioniseft: quód fo-

L

m

lus actus voluntatis imperans folutioem

tig

Wi

ly

dcbiti fit ftridé loquendo juítitia.actua-

lis, feu a&us fecundus immediaté proce-

Ltl

densab habitu juítitie, hujus veró ime

1 tj

s

A

ieloln

petii executio, feu actualis perfolutio de-

biti non eft aQualis juftitia, nifi per de-

Can

nominationem pravenientem ab a&u

It f

imperantee

Í Rmo

Obijic. 3. contta 3. Obie&um forma-

338

P

le juftitie cít potiüs jus aCivum alterius,

Vjtum

quàm honcftas relucens iti folutione dc-

tid f

biti ergo. . Ant. probatur: nam juftitia

tnut,

1 f

eft virtus ad alterum , adeóque ex fuo

obje&o formali debet voluntatem im-

u

mcdxate ordinare ad alterum, fed perho-

i

neftatem relucentem in folunonc debiti

femtd

voluntas 1mmed1atc non ordinatur ad

ml

alterum , fed potiüs ad, illum ipfum, qui

Vr

exercet a&tum juflitie, huic: Hquldcm

Ti

honeftas imputatur; ergo,

Confir. Motivum f(íolvendi dcbxtum

fttte

creditori eft ipfüm jus a&ivum. credi.

li t

toris, nam mterrogatus , CUFr OPCI'SHO

t

tc(pondebit, eó. ?

ífolvat ftipendium ,

ü u

quód tale Pupcndxum fit debitum

j

aGivo alterius ratione labous pratiti

ltl.ll'l

Jf !

ergo.

ii

Cc3

Refp.

j

p

406

Trathatus de 7un e 7&(?:':24.

gtf :

- Refp.D.ant. Obje&um formclejufti-

tylo «00

tix cít jusadivum creditoris peQtato pra-

jis &

cisé fine cui, (eu obje&o, cui debitum eft

g ii

perfolvendum , C. ant. fpe&ato finc qui,

g n

feu obje&o, quod debirum eft, N.ant,

qo ilii !

& coníeq. Ad probat. fimiliter diftindtà

$n ul d

aj &min. N.conf. Ratiodi(tindtio-

moto

nis e(t: quód in qualibet virtute ordina-

jpiiio

ta ad alterum , ideoque ctiam in juftitia

p itrit

duo refpiciantur, fcilicet finis cui,feu per-

Ms d

Íona illa, ad quamordiaandus eít a&us

(olom m

virtutis, & finis qui, feua&us ille, qui

lecdis,

alteri praftandus eft, adeóque licét ju-

quay

ftitia, q

uatenus refpicit finem cui , feu

:

qmnio d

períona

m

creditoris , habeat pro ífuo

vuli d

obje&o formali

jus a3&ivum | alte«

tinerm

rius, nihilominus prout refpicit finem

. i

qui, feu a&um przftandum creditori, ha-

eftatem relucen-

lts

bet profuo motivo hon

ii (b

h

tem in folutione debiti,

:

Adconfit

P

mo H"

4enili

militer D.ant, & N.confeq. -

*

. Pote(t dari a&us juftitize

pus gt

í

'339. Obijic.ultimo

Vi

abíque eo, quód talis 4&us proformali

t f

totivo refpiciat honeftatem relucentem

viütie

in folutione debiti , (ed hocipfo 5 ergo.

Wt

Min. patet, rnaj, probatur : licét enimfur

ex(olopoenz metu, non autétn ex hone-

m

m

ftate (olutionis reftitueret pecunias fürtó

(ioe

fublatas, nihilominus hzc reflitut

io effer

adus juftitiz; ergo.

Cpnür.'

li

" abifpitatio VIL Attits 1,

407

n

-^ Confir. Si Petrus haberet gemmam à

h g.

Paulo depofitam, & memor hujus depo--

m

fitionis eandem donaret Paulo,tunc Pe-

trus nihilominus hac donatione exerce-

Atj

Mi

"

ret a&um juftitiz ftricte talis fcilicet Pe-

tro illad reddendo, quod illius cft; fed

tt dl

Vil

4n tali a&u donationis non haberet pro

(t Oi

motivo formalihoneítatem relucentem

jl

in (olutione debiti , feu teftitutio

j

ne genfl-

m2 alteri debitz.; ergo.

j tupt.

daradhos juftitie

d

Refp. D.maj. Potett

il j

folüm materialiter talis, C;maj; forma-

lü

)

liter talis, N,maj. & ficdiftin&à mip. N.

2

i, f

x:ohfeq. . Ratio diftin&ionis eft, quód

-omninó dari poffit a&ualis voluntas fol-

? (i0

vendi debitum ; ipfáque a&tualis folutio,

lt

ia

dt in exemploadda&o conftat , quin ea-

dern procedat: ex motivo honeftatis re-

Q

Jltücentis in folutione debiti, nihilominus

R

t

talis folutio eft a&us juftitiz 'foljüng ma-

«terialiter talis,non autem formaliter fum-

ul

ptus, prout etiá contingeret, fi quis dlteri,

qiém reipía judicat,effe divitem, cüm

j

TL

tamen fit pauper , titulo gratitudinis, aut

amicitiz donaret pecunias,:tunc enim

t

exetrceret actum mifericordiz folüm ma-

at

terialiter,, non autem formaliter talem.

hone

Exquoipfo patet'refponfio ad confirma-

r

od

tionem, Ex hucuíque di&is

: »Cpnfcat if

quód juftitia, àt eft.

Virtus

349

cardi-

h

|Cc4

s

y

&o8

l m;&'aiusvdex?mx& 7aþitia.

mm

cardinalisà cateris virtutibus tum Theo-

logicis, tum cardinalibus contra diftincta

qidio; :

qorids Q

fit conftans, ac perpetua voluntas jus

D «

fuum cuilibet trribuendi, five üt D. Tho-

mas candem-dceífinit: habitus fecundüm

rtoriaD

"uje renui

querD aliquis conftanti , ac perpetua vo-

Juntatejus (uurn cuiq; tribuit, quia fcilicet

jl pl

juftitia cft virtus moralis pertinensad vo-

s m

fiic dl

luntatem , adeóque cüt cujuslibet vit-

tutis habitus fit qualitas difficulter mo»

fajmío

a erjut

bilis, idémque fe extendat ad omnes a-

qeceri p

&us , qui ejuídem virtutis motivo: eliei

poffunt, hinc juftitia dicitut conftans,ac

Am fotma

perpetua voluntas, fi fermo fitde j

uftitia

ydo f

vuteralit

habituali, tuncenim intelligitut v

Ollifle«

J

tas habitüalis, aut voluntas predi&to ba-

xuto ob

EL

bitu inftru&a ; quódfi autem fermo fit

de juftitia a&uali ,. tunc eatenus dicitur

giec

conítans , & perpetua voluntas, quate-

us

nus üt hic D. Thomas cit, ad a&tum vir.

as C

tutis perfectz requiritur, ut fit volunaz

m du

rius, ftabilis, & firmus, adeóque ctiagm

anefm

ad a&ualem juftitiam requiritur, üt Do-

tht í

&or Ang. ibidem fubjungit ad 3. quód

tll

homo habeat voluntatem perpetuó, &

Nür,

in omnibus juftitiam confervandi , hezc

.

tamen intell

i- debent de tali a&u jufti«

li

tiz, qui ex

:

n

e ejufdem adequato pro«

Ls

(

cédit,

lil

d obje&uni materiale

k

ii

33 Cgbftat . quó

proxie

li

Di]þu&dtio V, Artic, 1.

409

t

proximum juftitiz fit perfolutio debiri :

dïfünl&:

|

' feu a&tio, aut quafi actio, vi cujus prae

N

-

fiatur id, quod exigit jus attivum alte-

rius , unde res ipía per talem aQioncm

li

folütoriam przítita e(t obje&um matc-

X

(l

riale remotum ; hinc obje&um mate-

rialc proximum non eft ipfe actus elici-

LTA

tus immediaté procedens ab habitu ju-

u

Ut t

ftitiz, fed tolum a&us imperatüs; quód-

fi autem folutio rc ipfa non fit alteri de-

04 4

bita ex jure illius adtivo,, tunc quidema

A dii

exerceri poterit juftitia a&ectivé, autío-

at

b fit

lüm formaliter talis, ípe&tato (cilicet ob-

je&o formali as eliciti, fecüs autem

FOl

matcrialiter , íeu effe&tive talis, fcilicet

dola

ípe&tato obie&to materiali juftitie , ex

tj

quo ipío ulteriüs deducitur, quódfi a.

ht

liquis ex intentione errogea folvat alte.

Ui

ri, quod eidem-non debet, tuünc adver-

dmi

tens folutionem indebitam jufté repetat

irvoipm-'

rem alteri przftitam , & fitniliter fi fo-

Jt d

lutionem acceptans poftmodum adver-

Atb

tat hanc fuiffe indebitam, teneatur ean-

g

dem reftituere alteri, quantumvis non

n

reperenti , nifi fortaffis bona fide accee«

hat

ptáffet , & per legitimi temporis poffef-

1jul

fionem eandem pra'ícripfiffet,

p pto

Gonftat 3. quód obje&um formale ju-

ftitiz fit honeftas relucens in folutione

343

iteti

t qua(i a-

p

dcbiti, feu in a&ionc ma , au

- G&ione

z

E.

Tratbetus de l710':-6- Zullitia.

Iopt'lä'&.

/&ione, vi cujus przftatur alteri , quód

L

exigit jus adtivum ejufdem; cüm enim

p

mmj

"reliquz virtutes morales pro fuo obje&to

h (C(& (Om

formali immediato refpiciant illam ho-

g menph

.' meftatem fpecialem, quz in adibus ea-

jüm at

*-*fundem imperatié elucet, feu conformi-

s dj

tatem cum regula re&z rationis , hiric

lat [

PT

