t

*'w,

.l

r

ANNN

-

f

W

:

ii

)

)

:Q

(

32

m

:.

C2

—

X

-

d)

-':'»

'

L)

[i

l,

- C o ) $-

j

li

ET

ll

sE

z

(

r

P

Á

04

t

INDEX RERUM

m,q

ln

VT

Juxta Numeros Mai*gina/leg.

filig

À.

-

Af!uvione quando acquira-

Q

tur Dominium?. 26;,

hi

Bortus an licité procu-

retur ad defenden-

minium.

4itum Dominium, Vide Do-

[

"

2

À

dam vitam , vel fa-

"tacillarum fürta quando fint

.

mam Matris? N. 504. «95,

gravia? 464.

"cceprioinjufta. Vide Reffi-

utio.

4nimalia que , & quando

feri poffint primi occupantis?

"Acfio realis & perfonalis gi-

240, & feqq.

gnitur ab jurein re ; & jure,

Amichrefee',c pactum adjecti

ad rem.

E

Contra actio.

pignori, aut h

nes Civiles, & ex delito, aut

citum, I4F.

yplothecæ eft illi-

.

quafi ex delicto,, quanto tem-

4rrbs Dominiura. Vi;ie Con.

pore przfcribatur?- 3 17,

jugati.

"4cíus idem & contra&tus po-

teft effe jure validus , & inju-

'Bo

y"

ftus. 30,

Affum Döminium.

yïde

"Edificatione quando & qu o-

Dominium. |

modo acquiratur Dóminiu

s

m?

Beneficiatus, Vide Clericnus.

259. 260.

Beneficium — Ecclefiafticum.,

Aliena € re percepti fru&tus,

Vide Frucius,

quid üt? 185.' Vide Ecelefiaff.

Bona derelicta non cenfen-

-Alienatn in rem fa&te ex-

tu', quae naufragió

?enfæ. Vide Expenfa,

A

Pfri&unt,

Í

f;o-

Bena

.

j

lüm-:x RERUM;

-Bona.fides, Vide Prafcriprio.

tz, privilegió prafcriptionis

3Bona homini competentia in

|

Ecclefiaftice, 314.

]u

Cemmixtione, &

tres claffes dividuntur. 152. &

ieqq. Vide Homw,

Govfufione quando acquira-«

2

Dominium. 262.

fig

imuent,

Bona incerta; inventa, Vide | tur

»

Commutatiua 'juftitia quid

Sec

Bona Religioforum , Eccle-

IGt

? 46o. Hzcfola eft juftitia

fof

fiaftica,directé fubjiciunturDo-

ftri&e talis, 3569« &feqq. An

do.

minio Chrifti. 17 5. V, Religiof.

ad implendam obligationem.

gen

Bona Vacantia funt Princi- | juftiriz: commutativz , actus

wl

pis- 239.

Ífemper debeat procedere ex

fiit

motivo (íatisfaciendi debito?

&n

Boos Uxoris. V, Corjugati,

384. &feqq. Eidem obliga-

N

tioni fatisferi poteft multipli-

Ht

C

E

ei folutione adxquatà fimul

"z

|

pofitá, 393. Non autem mul-

VApitulo obc/& mala fides

395«

qUt

L.

*

tiplici fucceffivé pofitá,

teí

Pralatiad przftriptionem,

Deus ex juftitia commutativa

3e7.

!

:non poteft obligari creaturze

-

[07777

4 excufantes ab obliga-

409,.

fed folüm ex fidelitate

tione reftituendi funt: impo-

tentia debitoris, 353. 5$7.

promifforia. 408,

Conjugatis quale Dominium

gravis neceffitas;

554- alizque

competat in.Dotem , Contra»

paucz. 559. An exc

ufet dam-

[

num imminens ex reftitution

g |dotem, Donum Matutinale ;

Sponfalitiam largitatem, Arre

$55..556. An interitus rei re-

am &c, 201. ufquead z* z.

x fituendx? 558.

.

Chriflo competi

t duplei Do-

Con[umptibilium. vius.. Vide

minium , fed diverfi ordinis.

Ujus.

Conivados, :Vide Conjugati.

:

369. & Dominium dire&um

Centratius idem /poteft effc

inbona Ecclefiaftica , pia &c.

175*

$

validus, & injuftus. 30.

Cleritis -Bene&ciatis quale»

Contradius qui obligent ad

fitutionem?: 540, 541, Ve

Dominium competat etiam in | re

,

fru&us fuperfluos &c r$86.&|R

eftitutio,

Coutumelía , derifiones, im»

feqq. ufque ad 20o. Non gau-

dem-; Clerici üt perfonz priva-

|

properia, &

Convi-

s

INDEX RERUM,

VM

Con'vitia &c, quantam inz

li&um uno in loco publjcum',

juriam inferant? 499.

an in altero licité manifeftari

Cóoperatio pofitiva & efficax

h à

poíffit? 463. An etiam deli-

f

ad damnum inferendum , ob-

Cum olim publicum, dein ob-

Md«

ligat ad reftitutionem , 545.

livioni datum? 494. Quid fi de-

llt& ju]

Secusi fuit pofitiva quidem.,

trahensmon exprimat determi-

&Iecq l

non tamen efficax, 544. Quan.

natà perfonar? 436, An liceat

ln

do cooperarites negativé obli-

audire iniqué detrahentem , ?

", ib

gentur ad reftitutionem? 545.

485. An liceat detrahentem.,

t

Qua rati one przftanda fit re-

infamare pro propriz famx de-

TR

füitutio à cooperantibus ad

fenfione? 487. Di&a de-.de-

damnum ? 546.

t d

tractione intelligenda fünt e-

ii

Creatura poteft Deo obliga-

tiam de mortuis, 488.

ii lj

riex juftitia (ttidta, 421,

DEUS non

' *Culpa Theologica & Quridica

oteít obligari

uffmæï-

creaturz ex ju

:

itia comniuta-

à g

quam pariant obligationem.,

tiva, feu ftricté tali, 409. fed

DIj

re&ituendi ? Vide Re[fitutio,

ex minus ftricta, feu ex fideli-

us W

tate promiíforia, 408,

Non

at

D.

offenditur omni peccato Théo.-

D

lictum publicum, Vide,

logica üt.continente injuriam

as

Detractio,

ftricté talem. 422,

Q

Dereli£i4 bona fiunt inven-

/

Dilributiua ju&itia quid fit?

toris. 230.

359*

t5

Derelicta non-cenfentut bo-

Domi»ium altum & Baffum,

dili

ha naufragió omiífa. 230,

73*

Aliud directum, & utile.

s i

Detraéiiofamz ex.genere fuo

34

Formale five Actuale, &

eft peccatum mortale. 47.

Radicale, 36. : Perfecum, &

r

Non omnis manifeftatio deli-

Imperfe&um. |53. . Perfectum

il

d

&ialieni eftpeccaminof(a. 47 9.

fundatur in jzre i2 re. $3. Ejus

Detractio gravisnon cenfetur,

legitima definitio. 60.

que fit uni, aut duobus filen-

|

yt t

Dominium perfe&um & per.,

l

tium fervaturis. 480.

Quz | manens ejufdem rei non po-

gublica notitia facti excufec. à

teft effe penes duos. 77.

Nec

detra&ione? 481,' Quotper-

|

.UMI::

quidem füppofita replicatione,

fonis circiter conftare debeat,

79. Necpro eodeminftanti a-

n

ut dicatur publica? 482. De-

|

&ualis donationis. 90.& feqq

Zz3

Domi

INDEX RERUM.

; Dominium proprium Ho- |.

E. :

Tiat

A

minis,

Cc)efia]iim beneficia non.;

i.m

- - Religio

forum Ordinum , I

'

£

W

-

T

exigunt phyficam rei tra-

f

-

- Religioforum privgtorü,

didionem ad obtinendum. jus

T Clericorum,

|

- Conjugatorum ,

in re.

33s

-

Ecclefia[lica. bona fübjiciun-

|- Patrum , & Filiorumfa-

|

i

tur

dire&to Dóminio Chrifti.

sniíias ,

175*

^

- ^ Servorum;

Ecclefi & loca pia, ut con-

Inres inventas, Animalia, Li-

|

tra illa prefcribatur , longiore

tr

gna, Pafcua; ex /Edificatione,

tempore opus eft. 312. non-

Implantatione, Specificatione, |

Commixtione. Vide fuis locis.

tamen de omnibus zqualiter

difcurrendum. 311.

f

Domus Profeífx Soc, J. Vide

Ecclefiafici non funt capa-

Profeffa.

ces. Feudi , cui fitannexa obli-

E

Donatio adequata poteftfie-|.,, ,5 obfequii contrariantis

ri intra unicum inftans reale ! Gatui Ecclefiaftico. r 34.

tempotis; non item transla-

Eleemoynarum fa&arum FF,

1]

tio privativa Dominii forma- Minoribus Dominium, exetci-

«

lis; 105*

té à fidelibus confertur Sedi

h

Donator & Donatarius non | Apoftolicz.. 1 27.

habent D'ominium formale e- |

Empbyteu[is:quid. & quotu-

jufdem rei pro eodem inftanti|plex fit?:129, 130- Condi-

/ i donationis actualis. 9o.

tiones ad obtinendam, & reti-

|

nendam' Emphyteufin 5 atqué

Donum Matutinum. ] v.Con-

ad illius Dominium utile alie-

Dos varié appellatur. ] j4ga;. ]

nandum requifire. 13 1. & feq.

Dubium practicum & fpécu-.

Differt ab ufufru&tu. 133.

lativum in.ordine ad bonam ;

|

vel malam fidem conftituen-

Emptor bona fidei an licité

poffit rem furtivam reddere»

dam. 291. 297. & feq.

furi, etiam. dum fcit eande n»

Duellym an, & quando ac- Domino non reftituendam. ,

ceptare liceat ?. £06.

$26.. Quod pretium poffit exi-

Duo non poffunt babere Do- | ;ere à Domino legitimo pro re

minium perfectum ejufdem rei, | fortiva, emptá cüm intentione

774 Vide Dominium.

eandem illi reftisuendi. 5 27-

1

Expen-

H

INDEX AR*ERUM.

Expenfa faCte in tem alie-

db exftentin xquivalehti. 5 56,

nam an licité detrahi

ln

poffint.| A poffeffore verb mala fidei e-

".

inrei reftitutione? $

$1. Cu-

tiam confumpti. 549.

jus expen(is res aliena Dorni-

ln !

Frucins faperflui. V, Clerics,

10 fit reftituenda? 132

Fundus proprius, & publicus

qub,l.:.

diverfa jura pariunt in venan-

F.

do;pifcando,lignando, pafcen-

il Cïi&',' ;

0, rebus inventis retinendis ,

i t

4ma jus. Vide Homo.

quz vide fuis locis,

FA detractio. Vide De-

i

iraciic,

Furtaminuta quam injuriafxx

l ttb .

k

Famulorum furtta, 464.

,inferant? 466. & feq,

ag

' Furta filiorum ex bonis pa-

Teudum quid fit , & que ad

feudum requifita? 134.

rentum quando cenfenda fintz

*

*

;

"T

Fides.

gravia? 465.

a

: VidevBaM ; vel Mala

T

Fides.

.Furtafamulorum, & áncil-

larum. . 464«

Filiusfamilias quibus modis

à pàtria poteftate liberetur?

Iurta Religioforum ex re-

216.

bus Monafterii, 465. Haxcta-

t«

quale ilii Dominium.

Wi

competat? 217,

De illorum

men circumftantiz perfonarum

uti & temporis minuunt ínju-

furtis.- 465.

Fi(cus Principis, & Reipubli-

riamperaccidens 472.& feq,

kon

An; & quz necelfitas excufet À

| C"'

cz longius tempus exigit, ut

contra illum prafcribatur, 3* 5.

furto, Vide Neceffitas,

ln

- Fodina invenga. Vide Izvez-

14 YO$,

[

S.Francifci Ordo.

| Vide Re.

G.

h

)

ligiof Ord.

Ravias injurie in mate-

l

Fraticellorum harefis, 1 14,

jl

Id

ria furti non poteft ftazui

A

Frucius ex re aliena quotu-

in determinata quantitate;,

plices ? '$47.

Fruétus merz|462.

Commurtiior tamen ali-

at

s

induftriz reftitui non debent, | qua fententia adfertur pro re-

$43. Secüs dicendum de natu-

Pu&m

gula ceterorum, . 455. & feq.

ralibus & mixtis, 549. Etqui-

|

Declaratur hzc gravitas in. e-

m PM

dem à poffeffore bonz fidei re- | xemplis particularibus vario-

g

ftitui debentfoli ex(tantes,mo- | rum furtorum, Vide Fura,

]div n

2213

Habi-

Pa

1

dNDEX

RERUM,

l

omne peccatum Theologicum:

N

:

H.

^

^.

wlje

422.

In

Abitatio quid fit, & cäuale

Ifjüria clandeftina & vio-

F

lenta fpecie differunt. 439.

Dorn

illius Demintüm? 112,

li

Hareditatis jus acquiritar fi-

Scienti & juridicé non contra-

diceriti non potet fieri injuria

Qu

ne phyfica rei traditione. 35.

ftridté talis.' 443« fecus vero

l

Homo habet dominium in5

fna bona, que in triplici claffe

phyficé tantüm confentienti.

Qua

4444 Patet ab indu&ioneplu-

ttar

confituuntur. 152. & feqq.

eu

Non habet Dominium dire-

rium cafuum. 451.

t0ri

&um in vitam & membra, nec

Iejuria. in bonis fortuno

thd

fua; nec alterins hominis, r55*

quanta debeateffe , ut cenfea-

2j

fed Babetillud in famam fuam

tur gravis? 455. &feqq. nons

& honorem.I$6, &in omnia

poteft univerfalis menfura fta-

PC[

lint

cktera füblunaria. ? 57. minie

tul. 462,

Injuria in bonis fa-

sné veíó in corpora cceleftia .

mz, & honoris diverfimodé

committitur, 473. & feqq. vide

pe

ibid, Quibus in cafibus liceat

occidere , mutilare, vicam ab-

Detradtio, Su[Dicio, Qudicium t&«

breviare, cedere famx &c.' 1 $8.

qgaeravium,

3

& feqq.

Injuria, quanta inferatur pef

öiq

Hypotheta quidfit? 136,-&

Convitia , Contumelias, Im-

Quid juris,

quotuplex? 137.

properia, Derifiones &c.4$89.

& obligationis habeat creditor

Quotuplex fit injuria in bonis

circahypothecam? 339. Qux

vitz ? 496, Quotuplex inbo«

pacta adjecta hypothecz licita

nis cetporis? 497.

Injufia acceptio. Vide Re-

J

fint; &c, 1 40. ! 4'1'.

[Hitutio.

Injuftitia eft Ye

fio juris alie-

»

L.

niproprietatis.433. Eftmul«

Gnaranti& juris an. officiato

tiplex. 434« . Quid requiratur

bonz fidei? 288. 290*

adinjuftitiam formalem impu-

- amplantatione. quomodo,ac-

tabilem in confcientia? 435.

Peccatum injuftitie eft mortae

quiratur Dominium? 258..

436. admit-

Injuria. Rricté talis quid fit? |leex genere fuo,

420. &íeq. Injuriam (trictam |tit ramen levitatem. ex parte»

adversüs Deum noft continecG» | materia advertentiz &c. 437»

INDEX RERUM,

älemü i

& diverfitatem fpeciei habeto nes 33« — Jus in re/neceffatiy

d

refpectu diverfi juris I(i. 458, , exigit titulum, & eaditionem.

, i

In[ianstranslationis. Vide, rei, faltem regulariter loquena

Domizium,

,d0)34-

o

Injula per alluvionem nata.»

Qus propiietatis in. vitam.,

L

A0 mj

cujusfit? 263.

i menibra, famam, &c, V, Horo,

Imventa res quomodo ,

&| us venandi, pifcandi, &c.

ünmü

quando ininventoris dominiü non cuivis competit. 242. &

ilan:P

j

tranfeant? 225. & feqq. — Res, feqq. Ubi & deobligationibus

feu bona dereli&a fiuntinven- ! venatorum , & Dominorum.

p

Áittm

toris. 236, & feq.. Inventus , venationis,

T2

thefaurus, & fodina, cujus Gint?|

guftitia varié acci

Pïtur. 33e.

tv

231. & feqq. Inventz res(priüs; Refpicit debitum legale, ídque »

ninf

perditx) quomodo; & quamdiu | zquale juri aétivo alterius. 3 54..

hoj

fintinventoris ? 236, & feqq. "|Dividitur Juftitia perfe&tain..

z

Vi

. Qudicium | temerarium

eft!Legalem, Commutativam; Di«

m

Pec;atum grave ex genere fuo. &ributivam, & vïndïca'tivam....

U

476-

LA

355. Eatum definitiones.358.

Qus varié

accïpitu;-, & divi-

&feqq. Sola commutativa eft

"w

ditur. Y, & feqq.. ejus variz de- | juftitia (iricté talis, 360, Ejus

3 t

finitiones, 5. & fegq. .

defnitio 333, Ejusobjectum.,

ij

materiale.334, Formale, 335«

qus AGivum proprietatisbe-

J

i

né definitur, quàd fit &c. g.

Cztera Vidt/æ Camïnm.m'fu

"

"b

Differt àjute jurifdictionis. g.

Componitur cum lege ufum ju-

L.

L

2

ris annullante ; & prohibente,

23. & leqq.

Egalis juPö.tia quidfit? 3 58:

L

u z

qus paffroum correfpondec.

Legatarius acquirit jus in.

ii

juri Adlivo proprtietatis, & du- |re, finé phyfica rei legatz tra»

nirttt

pliciter accipitur, 42, In quo

; ditione. 35.

Termi-

Legis commiífori2 pa&tum ,

m

confiftat? 43. & feq.

u

M

nus formalis juris paífivi eft in-

adjectum pignori , & hypothe-

demnitas libertatis alienz. 45.

cx eftilliciram. 140.

t

Qf

gusinve; &

| Léxalia 'sturalis , aliapofi-*

D

eu

dus.ad rem. diftinguuntuc

tiva ; Divina, & humana, 19

Lex ufum juris prohibens , &

u

36.37- Gignqtfat diverfas actio-

annul-

INDEX RERUM,

Y

arinullané componitur cum ju- extrema ? 469.

Unit graws

re aGivo pilprietatis, 23. &|non excufat Gmphcuer inju-

feqq

]

i

riam, 470.: /fed. fi veré gravis

Lzbellus five leellus quid fit?|Gt, minuit éandem, 47 r.

135-

Notitia pubhca deli&i excu«

&,

ad

x

.Libertatis propriz. commo- |fat detractionem , videndum.,

äum. &

autem quz publica dici poffit ?

Libertatis alieng indemnitas|491 .

V

Cit;

Do

procedunt ex jure. Vide $us.

. Numeró petfonarum declara-

Ligma czdereubi, & quan-|tur fufficiens fa&ti publicitas,

doliceat? 253, & feqq.

4821^

ï;

pO[(

a«

M.

*

O.

bo

4

Ia fides obeft prafcri.

Bjeium materiale, & for-

.M

ptioni. Videpraferipjo.

male juftitiz. 334. 335.

a

Maritus adulteram non lici-

«

Obligatio juftitiz. Vide $a-

té occidit, 1 58.

Quale domi- |/itia.

nium habeat in bona uxoris ,

Olligatio reftituendi, Vide

[ur

&c,20r.&feqq, ,

Reffitutio,

b

*

:Minorutm Ordo S. Francifci.

Occtdere feipfum. , innocen--

Vide Religioft,

tem, reum &c.anliceat? I524

[

qt

Monachtis quod acquirit ;|& feqq.

An aliquando dire-

Monafterio acquirit, 17 1.

&e, an indire&é liceat occide--

Monafterium capax fuccedico|re innocentem ? . 498. &499,

l

injura Profeffi. 172.

Àn infquum aggrefïorem vitz

Mortuis detrahere an llceat7 proprie ? $0o. Aniniquum.

.488-

aggrefï'orem famæ & hpnons

An etiam bo-.

Municipalia ftatuta Styriein|proprii? 50f

ordine ad prafcriptionem. 320.|norum fortune? «O2. An de-

mque ml.quum aggrefforem..

vite, famz & bonorum alte-

N.

rius? $03*

E

N

ceffitasextrema excufato] — Officium. neglectum obligat

Afürto, &injurid gravi, |ad reftitutionem, 54.1.

4683. Qua neceffitas cenfeatur

Ordines Rehgxoü. V. Rehg:of .

Padums

INDEX RERUM,

l

-

$

p

ug pacta adjecta pighori fint

illicita? I40. 2 41.

)

lt

t

E 8777 tamlegïs commiffo-

1471

Pontifex. V. Sedes Aþqfiolicä.

rie , quàm Antichrefeos

Poffeffio quid fit? 1 46. Quo-

dfllm t

adjectum pignori aut hypothe- |tu

]

cz illicita funt. 140. * 4*.

plex ? 147. Quid adpoffef-

g

fionem acquirendam requira-

Pafcua quz licitaGnt? illi-|er? 149. Quid ad eandem.,

Cita vero quid juris parianco

amittendam ? I49. Poffeffio-

mndrdrj

Domino fundi? 7 56. & feqq.

l

nis juridicz jurá & privilegia.

lt

r

i

Paffrvum jus, Vide Qus.

Ijo.

Poffeffio requiritur ad

Pairesfamilias per patriam.,

prafcriptionem. V. Preferiptios

poteítatem quale dominium.,

Prafcriptio- quid fit ?

264..

acquirant in filios,& eorundem

265. Favet prafcribenti in u«

bona &c.213.&.feqq, '

troqueforo, 266, Ad prafcri-

3

PAtria poteítas variis ticulis

?

&(Df

ä

prionem inchoatam requiritur

J

n

J

acquiritur. 213. quibus modis

naturalis & civilis poffeflio.

eadem amittatur. 216,

273. Ad cóntinuandam fuffi-

To j

Ad om-

Faupertatis voto non repu-

cit fola civilis. 274.

Y

pb

gnatomne dominium. 1 69.

nem przfcriptionem requiritur

« Peceatum Theologicti quod- |poffeffio juridiza, 27 $. Quanti

ww«

libet poffer effe injuria ftrita ^ zepsporis hzc effe debeat ad pra-

n ln

contra Deum. 421. nontamen|fcribendas res mobiles? . 3104

quodlibet eít defacto tale.42 -! Ad resiiiobiles. 311., Quanto

n

ttob.

JPerditases, & bona, . Vide tempore prafcribatur contra.»

In'vente,

Ecclefias & loca pia? 312. 313.

9&4:99. 1

Per[ona Divinz non habent

An etiam contra perfonas pri-

triplex diftindum dominium.

vatas Clericorum? 314. Quan-

r]

$r.

to tempore contra Fifcum Prin-

ia caufz non requirunt phy-

cipisjaut Reipublice? 315.Con-

.

ficam rerum traditionem, ut,

tra Principem ipfum, ejáfq; pri-

f

n ï

habeatur jusin re. 35.

vatabona? 3 16. Contra actio-

Q

Pignus quid fit? 134. Quo-

nes civiles? 317. Contta actio-

at E

tuplex? 137. Qiznambona .

nes ex & quafi exdelicto. 33 .

in pignus tradi poffint ? 133.

quo tempore prxícribantur fer-

; 03

Quid juris, & obligationis ha-

vitutes? 31). Municipalia Sty-

l

"

beat creditor cifca pignus 1 3?

riz in grdine ad om

nem prz-

M

fcriptio-

Id

INDEX RERUM.

fcriptionem. 32o. Utlegitima nis? 325, Alia quapiam deprzs

Ado

Minc

fit, neceffarius eft zizulus verus. fciptione? 276, & feq.

279. A prafcriptionem tem-|

Printipi favet prafcriptio

pus f

dom

poris ordinarii requiritur titu- longioris temporis, n& contra

€oIX

lus fpecialis. 280. Quandoque illum prefcribatur, 316. Ad

tahtüm coloratus, 28 s. Inter-

Principem fpe&tant bona va-

nalt

cantia, 238. An etiam fodi-

fücci

dum folüm.exiftimatus. 232.

fe(fn

In prafcriptione temporis lon.

nz, & thefauri? 231. & feqq.

giffimi füfficit titulus puré pra-

Privatum Dominium noru

num

altur

fumptus. 283.

repugnat ftatui Religiofo. 1744

Requiritur item Loma fides

Profeffio Religiofa equivalet

Ri

morti in ordine ad dominium.

o«

Theologicé fümpta. 289. . In

certo tamen cafu non femper

I775

pCH

Profe[fa Domus Soc, J. nulla

ml

fufficit. 290. Prodett fucceffo-

incà

ri ad continuandam, implen-

»

ona immobilia poflidere pof-

fantyprzter domum & hortum,

fat

dámque prafcriptionem, 3Or.

duo:

Maía auütem fides auctoris

obeft fucceffori univerfali, five ,

Profeff Yide Religioi

, pef

Proprietatis jus. VideTuse

* qiert

hzredi immediato, ad legiti-

Publicitas delià quanam.s

mam praícriptionem. 302,Pro

(ipe

excufet à decra&io;xe? 481«

)

jf

babilius etiam ad prafcriptio-

6

riem longiffimi temporis. 305.

non tamen obeft heredi folüm

& feqq,) yn

Mnc

Yte

mediato; 304. obeft etiam fuc-

R.

Yo

ceffori particulari ad continu.

andam poffeffionera; non ta-

Eiþuäh'm Xifcus þrfvil&gïa--

tí

R

men ad inchoandam à die tra-

tus in prafcriptione. 315*

ditionis przfcriptionem , 3o5.

Religioft Ordines fant capaces

n

M

quamvis nec hoc univerfaliter. |bonorum temporaliumin com-

It

C 6,

X

muni, praterillos, qui fub Re-

Qua res praJerib

ipof;fïnt? 320

gulaS. Francifci rmilitant, 170.

u

i

Quando prefcriptio currat, aut

& feqq. Hitamen ipfi finé do-

dormiat? 322. Quando inter-

minio; licité utuntur rebus ufa

xumpatut? 323.. Quomodo pe-

confumptibilibus, 20 Earum

nitus elidatur? 32 4. Verfus me-

enim dominium elft penes fe-

mqriales in materia prafcripti-

dem Apóftolicamj 114- 82 fe::g

1

INDEX RERUM. -

Mïmig i

Adeo ut eleemofynz factz FF,| Monafterii

113

quatdonam gravïa?

i

Minoribus cenfeantur à fideli-|465 , '

bus fieri fedi Apoftolice quoad

i

ll 1

Resinvente. Vide Imventa.

1 f

"

dominium , & füb.ea tantüms| — Reflitutio quid fit, & quotu-

l

conditione acceptentur ,. 127.|plex ejufdem radix? $0. 5 12.

t

|

Ltl !

naíteria capacia fucceffionis|Sola violatio jüftitia commu-

"

[

l

fuccedunt in jura füorum Pro-|tative inducit obligationem.,

gl

[

s

fefforum, 172, In bona.Ordi- re(tituendi, 511.

Reftitutio-

Din ty

num Religioforum. domininm|nis obligatio fundatur in actio- -

i

altom habet Pontifex, 170.

ne illativa damni. 519.

lr

ntin,

"Religioft Profeffi omnes (etià

Datur obligatio reftituendi

Coadjutores fpirituales Soc.].) ex folare accepta, 523. Etiam

per votum folemne paupertatis/cüm res accepta in femetifpa

W. r

amittunt Dominium, & func.le(t penes alterum tanquam bo-

ol

Ti

incapaces ejufdem quoad bo- n fidei poffefforem, 524. E-

natemporalia , 171.

prateritiam càm eft rantüm in zqui-

J

duos Ordines Equitum 2;4. ex-|valenti. y26.

prefforum.

Profeffus ingre-

Datur quoque gravis obliga-

M

;uum.n

diens alium Ordinem , qui eft!tio reftituendi ex acceptione in-

capax fucceílionis, non amittit/,24 per culpam Theologicé

a

jusfuitatis, 172. Excipiuntur gravem. 549. Que fit hujus.

Capucini, & Minores de Obí.!modi acceptio formaliter in-

incapaces omnis fucceffionis ; jutta? 528.

Item Profeffi & | Coadjutores

Prafata obligatio grarvis non

Form.Soc, J,qui nec ab intefta-] datur ; fi damnum fit leve, etfi

! '1'-1?,72'

to faccedere poflunt, 17 2,&feq.| 3cceptio fit culpa Theologica.;

aj

Religiofi non Profeffr, Soc. J.|gravis, $3o0, . Nec cüm dam-

gaiat

poft vota fimplicia veriReligio- num eft grave , & culpa levis,

g

fifunt, & retinent Dominium.|levitate fundatá inignorantia

jlb

rerum temporalium, 173. itàlfacti, c31, Imó nec cüm eft

a

ut probabiliis quidem validé , | culpa leyis levitate fundatá irr

il

illicité tamen (iné confenfu fu-|fola ignorantia juris, $4 2, Pro-

T

perioris deiifdem difponant,, |babiliter nec datur obligatio

p

174. & feqq.

reftituendi füb peccato veniali

* g h

Religiojorum furta .de rebus|in utroque przdicto cafu. 533,

u.ï.Wf

Nec

lii

—

INDEX stu.

Nec datur obligatio reparandi

145. Qlanto tempore præfcn-

n

,

damnum quoad exceflum in-

batur )undxce ? 319.

pon

vincibiliter i ignoratum. 524.

Servi nomine quid véniat, ?

2101

AO(

Non datür- igitur fecízto com-

Quale illis Dominium.;

zrach.

obligatio re(tituendi in'

competat? 2r9, Quomodo;

yl.

confcxentla ante fententiam.,

& quando fervus obtineat li.

judicis, ubi e(t fola calpa juri. |

| bertatem? 220.,

Pïü

di.ày 537* fed folim poft fen-

Spectimtmne quomodo ac«

obt

Poteft

tentiam judicis. $53.

quiratur Dominium? 361.

Dií

;dari obligatio reftituendi in.

Sponjalitin largitas.

Vides

ma

conícientia íz*erveniente con-

Conjugatt.,

tracíu, licet culpa fit juridica

Szyri« (tatuta. Vide Muni-

tantüm ,

$40.

Etiam ex ze-

cipalia,

grecto officio , feu quali contra-

Suijicio temeraria quale fit

€&u , 541,

ux fit obligatio

peccatum? 477-

D

reftituendi e contradtu? 5 39.

Re[litutio fru&uum ex re;

T.

aliena, Vide Fructus.

Empus tequifitum, ad prz-

Re[Hitutio cooperantium ad

T

damnum. Vide Creoperatio.

fcriptionem. V. Prafcriptio,

—À !

Titulus fufficiens ad jusin re,

Re[flitutionem

excufantes

caufz, Vide Caua,

34. fufficiens ad. przfcriptio-

nem, VidePre/criptio.

Traditio tei faltem per favo-

9.

remlegis, & fictionem juris fa-

&ta requiritur ad jus in re ac-

quirendum. 34..35.

SEdr: Apo/iahm habet do-

muinium rerum

omnlum-,

Translatio Dominii pofitiva,

& privativa. 8 5. Anininftan-

temporalium,& uf confumpti-

qilium, quas idelesFF. Mino-

ti transl&tionis poflit effe pe-

nes duos? V. Bominium .

ribus deferunt, ri4. &feqq.

E)ufdem dominio alto fubn-

ciuntur omniabona cztetorum

U.

Religioforum, 17e.

EnAndi jus, & venantium.,

Servvitusquid fit? 145,

&

obligationes. 242, & feq.

quotuplex? 144, Qmomodo

Vindicativa juftitia qu1d fit?

obtineatut ,

& exftinguatur ? ,3 61

Votunm

-;

:

INDEX RERUM,

emm,

n

D

n

Votut paupertatis ftat cum.,| guuntür, 106, Quid fit ufüs jüi

qil

N

Dominio, £69,

ris formaliter fumptus? 1o7.

D

Ujucapio quid t, & quomo-

Ujus licitus. rei confümpti-

vus feparabilis eft à; Dominio

j QW:

do accipiatur? Iz proxm, Difp.

3 Qtty;

Vl. ante N. 204.

proprietatis, 116. &íeqq. Da.

Ujusfructus formaliter fum-

tur defacto in Ordine Mino-

UM

| ptusquidfit? 108.. Quomodó

rum, £ 20, & feqq. : Fraticello-

obtineatur, & amittatur? T Io,

rum hzrefis circa hanc fenten-

in) Jl

Diftinguitur ab ufu juris for-

|tiam. 114,

j

a.

||

maliter accepto. ? 09.

Uxoris bona, & Dominiurm.

ineadem, 201.&fíeqq.

[

Ti li

!

Ujusjuris, & ufus fa&iäi&in-

as

|

]

OT

ui

x

Y

ov

-

N

W

ii

EAC

"

N

,

);Cjä&

,

m

A

CX

Dd » ü

7

T

S

M

E

: xh

D

N

N

2

(

OEX

J

a

hn

Ls

M

——NSS

W

lynt,

N

XI

Ne

a

p

N

7)

lu-l?mlg& *k

p

2

R—E LP

E

p

(

i m

uj

puts

^

DA

E

3

m

lnm:lïar;

v

H

qui uU

d lu

"

(;

vcnmtï'«f-

u

maqu

ER

hf

—

: ERRATA COTRRI*IGVE. |

Pag; 146 & fe

"LA £otó Artim)ä IV Difpu-

tationis IL-

Voci Fundushbiquc Feudum fub&ituc;

Cztera menda , quz fuübinde, citra tamen

fententiz vitium infi

logus Ie&tor facilé corriget,

pería, occurrünt, Theo-

: O- .Ao Ad;A D-G'X : þ'

LE

U

dN

—

e.

N

—

PA

)

7

XQ'/

A

Y

A

(

(emel

(

;ï

]

Is .

1l

[l

p

—

EE fgels h-

T d

COR ERE n

um

——

AMAT H LUNIE

— ÉÀ

"

KT

À —R m

u

pl

—

"

o

—

TET

u-

p

FH N AURT

W

Dd

NELLEM.

-—

P

2.$

*2

b

Mu

ATU d

U

vt

As

$ts

—

"

Z

Y

19 20 21

X

z

IIIH]I IIIII!HHII !lllHllle

W

s

[-——

19

e

2

18

B

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

17

IHEOLOG

ierenei

BL

14

M

SPECULATI

V

u

13

15

TRACTATUS

f

12

É

N

]U

WIIIIWIIIIHHIU HQIIIIIIH

10

2

USTITIA—

—

Methodo Scholafticá eluc

8

cubratus,

PER

7

REFERENDUM PATREM

llllll!lHlHll

:

[(o)

SIGISMUNDUN--

PUSCH, é Soc.]resu,

[

E— 10

SS, Theol, Do&orem , ejufdémque in Alm—

ac Celeberrima Univerfitate Graecenfi

Profeíforem Ememum,

—Q'

B

CANCELLARIUM

EI—

[se ^.

Anno M. DCC. XXXVI.

'l..—

Cum Licentia Superiorum, £ Privilegio Ca[areo,

l'

ERN

HHH

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

. IIII!WHIIIIWIIIIIII!HHIIIII,IIIIIIIHWHIIIII'IIIHHH!IIIHHII*

lll)l

2

4

5

6

7

8 —

9

1

1!