ttti [ntn

Lex prohibens ufum rei fundata in alte-

rius jure activo proprietatis non potelt

Tb quo]

ivilone

fimul in eodem fübje&o componi cum

dominio perfecto , ad hoc fiquidem per-

ITo natt-

Pt

tinet, poffe re uti abfque confeníu alte-

rius, quin eidem faciat injuriam ftridté

pondu,

JUim n

talem, Ergo,

Conf, Dominium perfectum debet in-

tdüplet,

Gracit &

cludere omnem poteítàtem, quz fimul

ihabert

componi poteít in eodem fuübje&o , fed

dbVicf,

legitima poteftas excludit alterum ab

ii dl

ufu rei dominio fübje&tz , eft tale jus a-

m ol

Givum, Ergo,

Neque dicas, quód legitima poteíta

s 78

fimptt

jem rel

excludi alterum pertineat quidem ad do-

minitn

minium perfectum privativé fumptum,

quod fcilicet uni foli competit, non ta-

otelas

men ad dominium perfe&um pofitivé

100 l

fumptum, feu prefcindens ab eo: an.

s B

di&isi

unus folüm (it, rei dominus? nam aliàs

quz(tio moveri non poflet : an domi-

lund

mul:

i hi

nium perfe&tum ejusdem rei poffit fi

Í

4

du

ejï'e

p

$8

Tratlatus de 7ure & 7uain;4. ;

y

g

effe- permanenter penes duos,

Contra

enim eft : quód ex ipfo conceptu domi-

yntik

nii perfe&i deducatur legitima potefítas

L'. ?w : '

u

impediendi alterum , adeoque omne

dominium

erfectum , fit exclufivum,

fio

alterius dominii intra eundem ordinem,

MWWH

quia feclusà hac poteftate impediendi al

fb ul

T

tcrum non habetur dominium perfe.

&um , nam aliàs dici poterit, quód Pe-

funtim Y

trus defacto habeat dominium perfectum

m

agri, quantumvis Paulum impedirenon

qui ; j

poffit à percipiendis fru&tibus ejusdem z

g i

& (inguli cives non tantüm colle&ivé fed

isltent

etiam feor(íim fumpti habeant dominium

Conf

perfectum fylva pertinentis ad civitatem,

f pl

licét unus alterum quoad ufüm impedire

|

fiintà

non poffit, hzc autem ab adveríariis non

li,

admittuntur,ergo neque

( u

tur.

.

.ifi, unde fequun-

h'm

79 Dico2, Etiam fappofita replicatione,

d

vi cujus res replícata plus poffet, quàm

0j

non replicata, adhuc repugnat dominium

p

perfedtum, ídque permanens penes duos.

M p

Prob. Addominium perfe&um rei de fe

Wnpet

deftruibilis pertinet poteftasillam pro fuo

l

ul

beneplacito deítruendi abfque confenfü

| hp j

altertus ,. quin fcilicet alteri fiat injuria

DO

ftricté talis , fed hoc ipfo , ergo. |Maj.

Tel

paret. Nam aliàs Petrus defacto haberet

(

dominium perfectum eqqi, licét eu

ndem .

ï Q]

OCCÍ«

h*u,

Di[putatio 1I.. 4rtic, 1Ila

89

À C

occidere non poflit abfque confenfu Pau-

ncepm d(]ml

li, quin huic faciat injuriam ftrité taleme

Püteffas

Min. prob. Petrus habens dominium e-

qui àt exiftentis Grzcii non poffet illum

exclu iny,

pro íuo beneplacito deftruere finé con-

TT Qs

fenfu Pauli, quin eidem faceret injuriam

ïDCdtcndn

ftticté talem, Ergo.

Ant. probat, Quia

lu pj

Petrus deftruendo equum , quoad füb.

, quöd )

ftantiam non folüm deüruerec ubicatio-

etfedhm

nem Grzceníem, fed etiam Vlennenfem

Delitenon

equí , ideoque læderec jus proprlecaus,

) Pfsem:

lii

quod Paulus habet in equum àt Viennz

exiítentem. Ergo,

dommmm

Confir. Ad dominium perfe&tum per-

d

tinet poteítas difponendi de re quoad

mpedire

fübftantiam coní(iderata feclufo confenfu

ii hion

alterius, fed in cafu adducto neuter pof-

fequn

fet difponere de equo replicato quoad

fubftantiam confiderato feclufo confenfuü

hcanone,

alterius. Ergo,

j qua

Objic, 1. contra primam, Si dominium

80

u

perfedum eflentialiteu excluderet domi-

er(üos,

nium perfectum alteríus, tunc creaturz

adel

competere non. poffet dominium perfe-

&um ullius rci, fed hoc admitti nequit.

profüo

Yfenf

Ergo. Min. patet, maj, prob. Dominium

injuri

conveniens creaturz non poteft exclude-

Mi

redominium perfectumipíius Dei. Ergo,

at

Confir, x, Stante dominio perfedto,

um

quod Deus habet, poteít fimul dari do-

q

minium

N

90

Trallatus de Ture & fuflitia.

minium perfedum ex parte creaturzx.

,(um t

i

yrati t

Ergo.

Confir. 3, Poteft dariduplex caufato-

'wC&u

E.

j dorin

talis refpe&tu ejusdem effectüs eriam in-

jr

'tra ordinem caufe creatz, ergp (imiliter.

p

Qyc

Refp. D. maj. Si effet exclufivum domi-

nii ejusdem ordinis, N. maj, Solüm effet

yp d

nios d

exclufivum diverfi ordinis, C. maj. & (ic

dift. min. N. conf; Ratio diftin&ionis

Wb. Mp

eft : quia, licét dominium perfe&um ef-

yptt

fentialiter excludat intra. eundem ordi-

RO

Cf

nem dominium perfe&tum alterius, non

tamen tunc fequitur, quód excludat do-

[ etut

minium

minium creatum ipfum dominium divi-

num, cüm iítud fit altioris ordinis, üt

qirtt

b d

conftat à paritate caufz totalis creatz ef-

fentialiter exigentis concurfum caufz

int du

rimz.

glv

Ad confir, 1,C, ant, N. conf, Difpa-

du

ritas eft, eoquód dominium creatum ef.

ftiy

Íentialiter przfupponat dominium divi-

[ire,

num , adeoque illud excludere non pof-

mím

fit.

Cnn

Ad confir, 2, Tranf. anc. N. conf, Di-

t

f

fparitas eft, quia cauía totalis, prouthzc

t (

w

dat effeQui adzquatam fufficientiam exi-

ï:'u

AWU

!

ftendi , non excludit concauíam forma-

lt

'

lem ejusdem ordinis eó, quód hzc ex-

li

|

clufio legitimé non deducatur ex conce-

wj

ptu caufz totalis, nam aliàs con

tra füp-

Qf

pofitum

tber

[

m

9t

Difputatio 11,. Artic. III,

URN

pofitum dari non poffent due caufz tota-

les creatz, econtra ex conceptu dominii

Iplfï t

Ab am

perfe&i legitimé deducitur, quód exclu-

dat dominium perfe&um ejusdem ordi-

frgp iil

nis in alio,

UT

Objic. 2. Dominium perfe&um unius

8t

] Sohïmef:

non excludit dominium perfe&um alte-

M

rius intra eundem ordinem. Ergo, Ant;

Ti

prob. Nam quxlibet ex divinis perfonis

tfedum d

habet perfe&iffimum dominium in omnes

m ord

creaturas ; fed hoc ipfo, Ergo.

htrüs, t

^

xoubat d

Conf, r. Chriftus non folüm ütDeus,

Íed etiam üt homo habet perfectum do-

Inium dj

minium fàltem extraordinarium totius

tdini, i

univeríi, Ergo,

Ant. fupponitur, conf.

( ü

m cufi

prob. Si duz divine períonz affumpfif-

fent duas naturas humanas diftintas, cunc

quilibec Chri(tus dominium perfe&um.

( Di

haberet, fed hocipfo, Ergo. Min, patet,

ventümd

maj, prob, Si unus tantüm Chri(tus exi-

jum d

fteret, haberet doóminium perfedtum, Er-

nonpo

go fimiliter.

onfir. 2, Dominium perfectum unius

v Di

non przjudicaret dominio perfecto alte-

onthat

rius Chrifti domini, Ergo.

Ant, prob.

im a

Eatenus przjudicaret, quatenus unus pof-

form

fec velle falutem Petri, alter nolle, fed

w d

hoc ipfum fieri non poffet, quia unus

(

non poffet diffentire alteri ob perpetuam

wl

cónformitatem voluntatis, quam uterq;

poüfw

haberet cum voluntate divina, Ergo.

)

92

Traiatus|de fure e fu[fitia,

Refp. N. ant. ad prob. D. maj. Quzlia

W p

j qhit

bet ex períonis divinis habet perfe&iffi-

j n

mum dominium diítin&um .à dominio

jvdk

Perfonæ alterius, N. maj, non diftin&tum

n

à dominio perfonz alterius, C. maj, &

fic dift, min. N, confeq. Ratio diít,habe-

Qnir.

ia

tur ex fymbolo S, Athanafii dicentis :

vi t

Dominus Pater, Dominus Filius , Do-

jl

minus Spiritus San&us , & tamen non.

vichr

tres Domini, fed unus eft Dominus.

Ad confir, 1, N, conf.. Ad prob. D. maj.

"YT

jew

üilibet eorum haberet perfe&tum do-

minium folüm in actu primo, C. maj. in

r

n

a€tu fecundo N, maj, & fic dift, min, N.

confeq.

Ratio diftin&ionis eft : quia,

t

D

Tenutta

licécutriusque humanitati titulo unionis

i

7,

Hypoftatice competeret dominium perfe-

&um, ideoque uterque effet perfedté do-

at

i

minus in aCtu príimo , non tamen poffet

uterque divifim habere dominium per-

n

. itin

fectum refpectu ejusdem creaturzin actu

fecundo ob rationes füperiüs allatas. Unde

a

vel effec dividendum a&tuale dominium,

hg

vel ambo folüm colle&tivé fumpti habe-

rentdominium perfe&tum totius univerfi,

Agh

il

Ad conf, 2, N. ant. Ad probat. tranf.

maj. D,min. Hoc fierinon poffer, fi Deus

n

r

N

j

fimul utrique permitteret plenam arbitrii

libertatem, N,min. Si non permitteret,

C a&

C. min, & N. conf. An veró Deus poffit

, ld

in

li

65

Dijputatio 1I.. Artic, lII

b uæ[b

in cafü predi&o utrique permittereples

af

nam arbitrii libertatem , àt quilibet fe-

i ln

clufo confenfu alterius, & íuó benepla.

0 dlüm&m

citó velle poffet oppofitum, hoc hic di-

, ml

Ícutiendum non eft.

(j dil .

Objic, 3. LicétPetrus perfoluto totius $2

[i i

itineris ftipendio conduceret tabellarium,

lls , ]i

qui litteras Viennam deferat, poffet Pau.

W0 o

lus perfoluto integro flipendio eundem

Titus,

tabellarium conducere , ut füam epiíto-

b Dmg

lam illuc deferat , fed in tali cafu uterqs

fedm d

haberet dominium perfectum itineris à

C mj

tabellario peragendi. Ergo. Maj.fuppo-

[l m

nitur, min. prob. Quia tabellarius effet

d t qi

utrique divifim obligatus eó, quódPetro

l utíoni

remittente obligationem adhuc tenere-

umpere

tur ire Viennam ratione ftipendii äPaulo

t do

accepti, Ergo,

Conf. Si folus Petrus conduxiífet ta.

Ya poft

bellarium , haberet dominium perfecdtum

nitm pe

ii d

itineris Viennenfis. É£rgo fimiliter. Huic

tus, ld

argumento diffimile non eft alterum, quo

YO

Badingus difp, 11. de Incarn. utitur aífe«

xi habe.

rens, quód ftante Polygamia veteris te-

ftamenti utraque uxor legitima habueric

pivetí

t,trai

inlinea conjugali dominium perfectum.

refpectu ejusdem mariti.

i

arbit

Kefp. Tranf, maj. N. min. Ad probat.

d

C. ant. N. conf. Ratio negandi eft, quód

1

p

tabellarius in cafu pradicto non vendac

Petro

l

*

Dl(

94

Tratatus de Juve & fuflitia,

p órt

Petro iter Viennenfe, fed folüm vendat

obligarionem eundi Viennam delatione

g

n

epiftole Petri, nam aliàs contra füppo-

fitum tabellarius non poffet fimul reci-

1 conïet'

ais

pere ftipendium integrum à Paulo, ideo

non fequitur dominium infolidum penes

j Bul

EC

duos , quia fcilicet Petrus habet domi-

nium obligationis diftin& ab altera ob-

yocin

Vnint

ligatione, quà idem tabellarius tenetur

yun d

portare Viennam epiítolam Pauli,

Ad conf, D. ant, Si przcisé conduxif-

srfntn

fet tabellarium ad ferendam epiftolam,

N

Tib

& abfque confenfü ire non poffit Vien.

Q

nam , Tranf. ant. & N.conf. Ratio dift.

conítat ex dictis. Atquehincpatet, quód

tim t

findion

pariter refpondendum fit ad argumentum

ex Polygamia addu&tum, nam Kachel ha-

Ti

inu

beret perfectius dominium, fi fola effet

uxor Jacobi, tunc enim legitimé poffet

hn

excludere Lyam à confortio ejusdem, quo

ütq

non poteít ftante matrimonio legitimo

fnfo j

D

potttu

cum Lya,

EE

Objic, ultimó contra z. Siequus folüm

Tuctn

exi(teret Grecii , tuncPerrus poffet ha-

A

bere dominium perfe&um ejusdem , fed

"uN

idem dominium retineret fuppofita repli-

Is

catione, etíi Paulus Viennz haberet do-

Qu

minium perfe&um equi replicati. Ergo.

hon

]

!

Maj. eft certa, min. prob. Nam Petrus an-

divi

i

l:.

tecedenter dominium equi habuit üt exi-

il

A

ftentis

li

Di[puiätia Il, ärtic. IIt.

9y

Ms

ftentis Grzcii , non autem üt per repli-

cationem exiítentis Viennz. Ergo.

O f

Conf, Poffet Deus equum replicatum

i iil

ita confervare , ut in neutro loco fit de-

i lo diy

ftruibilis, ni(i contingat Petrum Grzcii,

OUU s

& Paulum Viennz fimul in eodem inítan-

libet i

ti velle deftru&ionem ejusdem equi , fed

lþ alttr j

hoc ipfo. Ergo.

Maj, patet, min. prob,

TU5 tenetg

Nam in tali cafu neuter alteri faceretin-

li,

juriam deftruendo equum , quia uterque

&tl

confentiret in hanc de(trudionem, Ergo.

tnltohm,

Refp. C, maj. N, min; Ad prob, D. ant.

puftt Vi

Habuit dominium quoad folam ubicatio.

Tatiodi

nem Grzcenfem, N, ant. Quoad fübftan-

Xitet i

tiam equi C, ant. & N. conf, . Ratio di-

XUmentur

ftinctionis eft, quód Petrus fuppofita re-

adhel h.

plicatione equi, & collato dominio ejus-

folo f

dem Paulo prout exiftentis Viennz non,

im pl

habuerit legitimam poteftatem deftruen-

sdem

di equum quoad fubítantiam abfque con.

; fgiün

fenfu ipfius Pauli, quia Paulus , üt fup.

ponitur, haberet dominium quoad íub-

m folu

ftantiam ejusdem equi,

vf ht

Ad Conf. C. maj. N. min, Ad prob. C;

em, fe

ant.N. conf, Ratio negandi eft, quia,licet

i rl

Petrusnon faceret injuriam Paulo, fi uter-

veret d

que confentiret in deftruQüionem equi,

j i

non tamen hinc fequitur, quód uterque

divifim habeat dominium perfedtum,nam

rb

j

aliàas fequeretur , quód ctiam feclufa re-

f

plica-

[

96

"Tradlatus de jure. & fuflitia.

plicatione uterq; poffit habere dominium

r Chf.lü() I

d.

perfectum, üt patet confideranti, quam

qm (

fequelam adveríarii non admittunt. Hinc

qn Wi

longé minüs fübfiftit fententia eorum ,

gnveni

qui putant, pofíe dari divifim dominium

perfe&um penes Petrum & Paulum , fi

NU

bon t

habeant jus alternatim utendi equó, ità

ut unus alterum przvenire poflit, mutuo

fuuií

Curl

confenfü primitus ftabilito quoad jus prz«

&tl

veniendi,

Ex hucufque di&is

$4 Conftat r. quód dominium perfectum

i, qii

dim

ejusdem ordinis, ídque permanens non

poffit fimul effe adgquaté penes duos ità,

pegduo

(iraibi

ut quilibet non folüm cumulativé, fed

etiam divifim acceptus habeat plenum.

t

ejusdem dominium, quia fcilicet ad do-

Qutin

édrubl

minium perfe&tum pertinet legitima fa-

cultas obligandi alterum , ne re dominio

gl

NT

fubjecta uti poffit abíque confenfu ejus-

dem , quin faciat injuriam ftridé talem,

f

hobere

ideoque dominium perfe&um unius in.

traeundem ordinem effentialiter excludit

fiun

flio de voce moveatur.

dominium perfectum alterius , niQ quz-

l

Conítat 2. quód dominium perfedum

k

competens Deo non excludat dominium

perfe&um competens creaturz eó, quód

[M

hoc (it inferioris ordinis , & fimul effen-

tialiter prefupponens dominiumDei. Hoc

la

ipfum dicendum de dominio convenien-

te

ilh

i

hi

vDi[putatia Il, Artic. Iit,

97

.bmdümfnfw

te Chrifto Domino non-folüm quà Deus,

MTM

fed etiam quà homo eft, hoc enim do-

Ti p

minium eft medium inter dominium di-

TM

vinum utpote illo inferius, & dominium

IT d

conveniens creaturz utpote illó füperius.

"n

I Cquöl l

An veró tale dominiü proprietatis quoad

bona tempotalia Chriftus habuerit, di-

DOl m

Íputari folet Tra&. de Incarnatione.

and/us hn

l

Conftat 3, quód etiam fuppofita repli-

catione, vi cujus res replicata plus pof-

pf

fet , quàm non replicata , tamen perfe-

TOADOOS Q

&um illíus dominium dari non poffit pe-

Tes ln

nes duos, quodíi enim res de fe effetde-

Uatir l

ftruibilis , neuter illam poffet deftruere

1t plen

abíque confenfü alterius, :quin eidem fa-

[cet ad d)

ciat injuriam ; fi autem ex natura fua in-

ts &

deltruibilis effet , tunc non verificaretur,

'e domini

quod, fi per impoffibile alteruter eandem.

Vfenft eu

deítrueret abfque confeníü alterius , non

n r

faceret eidem ibjuriam , & ideo neuter

? utipi o

haberet dominíum perfeQum rei quoad

r

fübítantiam confideratz,

, que

ARTICULUS IV,

vrfedur

omini

n Dominium perfetium pro in-

fFanti translationis fimul fít pe-

d qi

mul ejt

pes duos ?

ipad

Rznot. r, Quód dominium abunoin g;

a?

alterum dupliciter transferri poffit.

/

1.

)

98

Tratlatus de jure c» fu[fitia,

gl

I.

üidem pofitivé, ut transferens domi-

jsiiom.

nium, priftinum retineat, non folüm pro

inimum

inftanti a&tualis translationis, fed etiam

vend

pro tempore fübfequenti, Hac ratione

ifferns

Deus creaturz rationali confert domi-

foxrai

nium abíque eo, quód fupremum domi-

2, Privativé ità, uttrans-

nin M

nium abdicet.

ii

ferens nonretineat dominium perfectum

a

riftinum, íed iftud pro tempore trans»

nud vl

lationis fubfequenti cotum fit penes trans»

o

latarium, quemadmodum contingit, dum

AIQnetm

Petrus librum vendit,aut donat Paulo,

u

ut pera&a venditione aut donatione non

Pudus

amplius ejusdem dominium habeat, fed

j

hoc impofterüm fit penes Paulum, unde

er hanc translationem privativam re ipfa

n i

if

deítruitur dominium acivum ex parte

transferentis, & producitur dominium.

x

n

aliud ex parte translatarii : unde liber

ho

venditus aut donatus , qui eft obje&tum

d d

dominii activi & fubje&um dominii paf-

fivi, tranfit.à dominio Petri tanquam.

lin,

tf

termino à quo,ad dominium Pauli tan-

uam terminum ad quem , & in hocfen-

tht

fu dicitur transferri dominium, de cujus

W N

translatione privativa hzc quaftio pro-

que

cedit,

Clgw

86

Prenot. 2. Quód aliud fit habere jus

lo

b

roximum, feu legitimam poteftatem re-

tinendi, vel abdicandi, aut obtinendi, vel

fion

r6ji.

[

li

li

ifputatio l,. Artic. 1.

95

tht dori

tejiciendi dominium, quod jus dici folet

Il

n lolum ptt

dominium radicale , & aliud fit habere

J hi

f

dominium formale, feu actuale , nam jus

Lt

rctinendi, vel abdicandi dominium eft in-

Qnft ii

differens, ut conjungatur cum dominio

um d

formali vel negatione ejusdem, quod(i ete-

T tts

nim Petrus librum donet Paulo , tunc

T perfetue

imprimis Petrus pro figno priori naturz

IDOrC t

ante aQtualem donationem haber jus do-

Pt r

nandi, vel non donandi, & Paulus pro fi-

Yi dr

gno priori naturz ante actualem acce..

onat at

ptionem habet jus acceptandi,vel non ac«.

nation

ceptandi librum à Petro oblatum, fi ergo.

hiben H

Paulus acceptat donationem, tunc vi hu-

lun, u

jus obtinet dominium formale libri do-.

ml

nati, (i veró non acceptet, tunc domi-

«t pat

nium formaleremanet penes Petrum. Si.

[rinium

militer pro figno priori naturz, antequam

untt r

Joannes emittit profeffionem religiofam,

Lobjtr

habet potentiam retinendi vel abdican-

di dominium formale rerum tempora-

onii i

tiqun

lium, adeoque (i profeffionem non emit-

"u t

tat, tunc illa potentia, feu jus radicale

docfe

conjungitur cum dominio formali, fi au-

tem profeffionem emittat , conjungitur

de i

Hinc

[io t

cum carentia dominii formalis,

€rgo paret, quódradicale dominium pro

Íuo termino habeat dominium formale.

i

Prznot. 3. quódhic fupponatur dona. g

a

unicum

if

pionem poffe adzquaté fieri inter

z

L

in&ans

b

loo'x

qeadlatus de fure de Tuffitia.

inftans reale temporis ità , ut pro inftanti

qufio

gt

A folus Petrus habeat dominium forma-

lerei donandz , pro

inftanti B fiat inte-

L

pj t

ra donatio, & demum pro 1

nftauti C

síym:

folus Paulus habeat dominium rei dona-

t

deoque plu-

g du

tx; quia veró plures aQus a

uando fit a«

res potentiz intercedunt ,

.

ris lt

&ualis donatio , hi

ncillud inftans B in.

Qul

ahï, $t

plura fign

a naturz dividendum eft, Itags

in primo

figno intelligitur ex parte Petri

ub

x i

legitima

& libera poteítas donandi librum

Paulo, velnon donandi, In fecundo intel.-

yui

munya

ligitur a&tualis donatio, prout hxc eít a-

&us internus voluntatis, idémq; externé

il

manifeftatus , vi cujus Petrus ex gratuita

tuim,

libertate offert librum Paulo, In tertio

ul

Din

intelligitur ex parte Pauli legitima pote-

ftas acceptandi, vel non acceptandi librum

tuty

à Petro oblatum. In quarto intelligitur

E

a&tualis acceptatio , quà Paulus obtinet

N

formale dominium libri.

Hic adverten-

tütd

dum eft, quód fupponatur, donationem

Qd

adzxquaté fümptam, non autem ipfam a-

n

&ualem translationem dominii , prout

Áj

hzc includit terminum à quo, & termi.

Wt

num ad quem , pofle fieri Inter unum in-

aw

ftans reale temporis, nam ftante hac fup-

qu

ofitione certum effet, quod dominium

T

formale fimul pro eodem infítanti fit pe-

(

nes transferentem,& penes translatarium,

uc-

f

His pramiflis

ul

Difputatio Yl.. Artic, YV.

IOI

X ifani

Quzftio, eadémque celeberrima move.

88

m form,

"t t

tur inter Theologos, penes quem proin-

ftanti translationis, feu potiüs donationis

lg (

d

fitformale dominium rei donatz, Prima

fententia docet, dominium fimul effe pe-

Xorutn

db f

nes duos in eodem inftanti reali tempo-

s D j

ris, licét pro diveríis fignis naturz. Ita

dl u

Card.deLugo,Hurtadus, Aríaga, plurésq;

xrtePetn

alii, Secunda docet, quód dominium for-

male fit penes folum donatorem. ItaPonti?

Yi lum

yotntd

Scot, difp. 25, de virtutibus moral, quem

lod

pauci fequuntur, Tertia eadémque com-

munis afferit, quód dominium formale pro

j trtt

inftanti donationis fit penes folum dona-

griti

n tertio

taríum, ita Ripaldadifp. 9. de ente fuper-

naturali, Hurtadus, Gormaz & alii,

4 pOL

Dico r,

illbrum

Dominium formale rei do-

natz pro illo inftanti , pro quo comple.

85

Jipitur

übtínet

tur donatio eft penes donatarium. Prob.

Nam pro illo inftanti, pro quo comple-

YetteIe

jonen

tur donatio, exiftit actualis acceptatiorei

donatz penes donatarium, fedhoc ipfo.

fim &

Ergo. Maj.patet ex di&tis, min. prob.

pl'OUt

Hoc ipfo, quód exiítat a&ualis accepta-

rermi.

tio , etiam exiítit terminus, feu effe&tus

umit-

acceptationis, fed terminus, & effe&tus

clu

ejusdem immediatus eft dominium for-

ninit

'

male rei donatz. Ergo,

l

ftp

Confirm, i, Nam eatenus dominium.

g

formale rei donat pro inftanti a&ualis

("

3

dona-

J

[6z

fraBatus: do Zuve & fuffitie,

'wdem:m

donationis non poffet exiftere penes do-

,

natarium, quatenus pro eo inftanti hicde«

d

firuere non poílet rem donatam, fed hoc

E

nonobítat. Ergo. Maj. continet prinum

ii

fundamentum fententiz oppofitz. Min.

Qu

rob.Nam pro inftanti a&ualis donationis

formit

eftimpoffibilis deftru&io rei donatz, hec

nustt

enim fupponitur exiftere in eodem inítan.

Qu

ti, alioquinnihil donaretur. Ergo.

v

Con£r, 2, Licét pro illo in(tanti fitim»

jwt |

poffibilis deftru&io rei donatz , fi tamen

t

füppofita acceptatione donatarius pro

hod

codem inítanti per impoffibile deftrueret

N

rem fibi donatam, adhuc verum effet ,

pl

quód nulli alteri, faleemf'eclufo donatore

faceret injuriam ftri&é talem.

g

Dominium formale rei do-

n

90 . Dico a.

natz pro inftanti atualis donationis non

m

t

eít penes donatorem , & confequenter

u

non efít fimul pro eodem inftanti penes

duos.

Prob. Si dominium formale pro

pl

llfquw

inftanti ac&tualis donationis íimul effet

Em

Ü

penes donatorem, tunc deberet eífe pe-

t

nes illum faltem in figno primo naturz,

in quo intelligitur indifferens ad rem do-

il

M

nandam, vel non donandam, adeoq; indif..

ferens ad retinendum, vel abdicandun.

codg

)

formale dominium , fed hoc repugnat.

at

Ergo,

Maj. admittitur ab adverfariis.

DI

Min, prob, Implicgt, ut pro figno naturz

a

i

Difputatio ,. Artic, VI,

103

ts d

jn eodem inítanti reali intelligatur exiíte-

r de.

re dominium formale ex parte donatoris,

1. (

pro quo figno inrelligitur potentia pro-

ht m

xima ad confervandum, vel deítruendum

dominium formale , nam aliàs daretur

i, Mi

dotytoy

potentia ad conjungendum dominium

formale cum deftructione, feu carentia e-

Onatz,

uf

jusdem. Ergo.

Confrr. r. Implicat, àt pro figno prio-

$

ii frim.

ri naturz inftantis B,pro quo Deus intel-

(itrmen.-

ligitur indifferens ad deítruendum vel

as o

coníervandum Angelum pro eodem in-

dul

ftanti B intelligatur abíoluta intelligen-

m eit,

tia Angeli, nam aliàs pro eodem inftanti

donatot

poffet exiftentia Angeli.conjungi cum

negatione ejusdem. Ergo fimiliter.

r do-

Confir, g. Pro illo figno nature, pro

I$ 01

quo dominium formale eít penes dona-

quenter

tarium , non datur dominium formale

| pener

penes donatorem ipíius rei donatz, üt

ile pro

plerique ex adveríariis fatentur ; ergo

neque pro illo figno antecedente intelli.

j effet

ffe pt-

gitur dominium formale in eodem inítan-

ti penes donatorem nam aliàs in eodem

at

em qo.

inítanti pro fignis diverüis naturz poffet

fimul dari forma & privatio ejusdem in.

» jndi

andun,

€odem fübje&to, quod repugnat,

Neque dicas: quód in primo figno na-

9t

crf H

naturz inítantis B non detur ex parte do-

natoris potentia proxima ad deftruen-

o

dum

l

G 4

li

Tractatus de Pure e Puflitia.

104

dum dominium formale pro eodem in-

j

u ia

ftanti B, fed folüm pro inítanti fübfequenti

C, adeoque non repugnare, üt dominium

Jnssm |

g

formale fit penes donatorem pro eodem

$nítanti , üt oftenditur à paritate ; fic li-

m

cét Petrus in inítanti B pro figno priorí

invlig

eodumi

naturz fit indifferens , ut femet ipfum in-

fli&o vulnere occidat, vel non occidat ,

j um

[

i

non tamen habet potentiam proximam,

deftruendi vitam pro inftanti B, fed folüm

quy

habet potentiam proximam ad infligen-

m Pegr

! t

dum vulnus pro eodem inftanti B, vi cu-

jus deftruatur pro iníftanti C, adeoque fi-

hii

tm ha

militer difcurrendum effe in cafu proce-

denti,

1

pl

92

tinit

Contra enim eft primb , quód fit ma-

nifeíta difparitas, nam ad hoc, utPetrus

g

fit proximé potens ad infligendum fibimet

M

ipíi vulnus pro inftanti B, debet neceflarió

ol

pro fi

n

o priori nature intelligi: vita

yor

Petri

e

$

ml

$ quöd ipfa inflidio vulneris (it

adio vitalis effentialier prefüpponens

a

pro eodem inítanti potentiam vitalem,

Q

Econtra donatio activa, per quam Petrus

' dl

pro inítanti B donat librum Paulo non,

| 'ïusk(

eft a&us dominii formalis , fed folius do-

| M

minii radicalis , adeoque non requiritur,

finy

ut in eodem inftanti B prefüpponatur

, u

exiftere penes Petrum dominium forma-

tfmp;

l

LC,

le, & retorquetur argumentum , nam.

sliàs

^

Difputatio V, Artic. IV,

lof

ln n

aliàs fequeretur, quód in figno priori na-

Ubfcquenti

turz inftantis B, pro quo Petrus eft indif-

"rinitm

ferens, ut per peccatum mortale deftruat

ROE

gratiam fanctificantem, aut per omiffio-

t [

nem peccati eandem coníervet, deberet

B oj

intelligi gratia fan&tificans, adeoque in.

Hfümi

eodem inftanti poffit eadem fimul exifte-

OCC

re cum peccato mortali , quod plerique

'OEÍDan.

adveríarii negant. Similiter fequeretur,

faolüm

quód pro figno priori naturz inftantis B,

igene

quo Petrus eft indiffereps, ut peradtum;

d

contritionis perfe&z deftruat peccatum

dfoqtl

habituale , debeat intelligi idem pecca-

fu pro

tum habituale, ideoque i(lud conjungi

poffit cum a&u contritionis, quod non.

!t m

admittitur, nequidem ab adverfariis ipfís,

"Detrus

juxta leges modernz providentiz.

(himet

, Contra eft 2, Quód ipíà poteftas reti. 95

tfatio

nendi, vel abdicandi dominium formale

j vit

pro inftanti B, fit poteftas deftruendi for-

tis (t

maliter ipfum dominium , quia fcilicet

onens

a&tualis abdicatio dominii formaliter op-

'lem,

ponituf ipfi dominio , ut cum illo in eo-

Jetrüs

dem inítanti componi non poffit , nam,

| noru

alias fequeretur primó, quód Petruspro

as do

inftanti B emittens profeflionem religios

iritut

fam non fit profeffus pro illo inftanti ,

utpoteretinens dominium formale rerum

o |

(Orm

temporalium, fed íolummodo pro inftan-

[

ti C,. Secundó, quodfi Paulus contrahe-

ret

i

pj

106

Tratlatus de 7ure & fuflitia.

od

ret mátrimonium jn inftanti B, non effet

maritus pro eodem in(tanti B, fed folüm

Qr)n&t.

ro inftanti C;3 adeoque fi in hocinftan-

ti moriatur uxor non contrahat impedi-

,gmq'

avium

mentum dirimens , quó minüs ducere

poffit confanguineam uxoris defunc&tx.

lii

Sequeretur tertió , quodfi Joannes manu

Po(m]llf

mitteret lervum in inftanti B, tunc iíte

Bunspt

maneret fubditus fervituti pro eodem in-

m

ftanti B, adeoque fimiliter , fi debitum

jgima

condonaret Francifco, iíte maneret de-

yie lt

bitor

ro eodem inftanti B, & confequen-

at

ter,

!

Sacerdos abíolveret poenitentem

Mb

in inflanti B, i(te maneret peccator pro

D ni

inftanti B; íed hec utpote abfurda ad-

hi

mitti nequeunt. Ergo,

D

t

ARTICULUS ULTIMUS.

Voin

d

Solountur Objeckiones.

N

jic. r. Proillo inftanti datur-domi-

abüi

OB

nium formale penes donatorem ,

! p!'l

94p

ro quo datur actuale exercitium domi.

lr

YT

nii formalis , fed'hoc datur pro inftanti

donationis, Ergo.

Maj. eft certa, nam

f

i

exercitium potentiz effentialiter pro eo-

dem inftanti przíupponit potentiam, Min,

h

li

prob. Donatio actualis effentialiter prz-

fupponit poteftatem legitimam donandi,

d

vel non donandi,fed hzc poteftas neceffa-

futj

rioó

lt

1

Difputatio 1I. Artic, tilt.

Yo?

Bx M0 Cfie;

rió includit formale dominium rei do-

i)ï [Cd Müm

natz, Ergo.

Mitinfhn.

Confir. Pro illo figno priori inftantis

Biinwl

B, pro quo Petrus eít indifferens ad do-

gm*us h

nandum librum ipfiPaulo , datur in Petro

$ (jb

10065 g

legitima poteftas ad omnem ufum libri

poffibilem refpe&u ip(ius Petri, fed hoc

l tuncj

ipfo. Ergo. Min, patet, maj. prob, Nam

eodemis

Petrus pro eodem figno non folüm habet

| dehitur

legitíimam poteítatem donandi, fed etiam

ineret de

habet legitimam poteítatem deítruendi,

Q qut

aut legendi librum, Ergo.

at

Refp. C, maj. N. mi

n. Adprob, C.maj.

tor t

D. min. Sed hzc poteítas neceffarió in-

Áurdi d

cludit dominium formale,àt przfuppoti-

tum pro inftanti immediaté precedenti ,

tranf, min,, üt exiftens pro eodem inftanti

Vs

N, min, & confeq. Ratio diftinctionis

eít : quia legitima poteftas donandi, vel

ln

non donandi,eft poteftas confervandi, vel

Vr hn

abdicandi dominium, adeoque repugnat,

2[0!6[!1' !

ut pro figno priori naturz in eodem in-

? dort

ftanti B intelligatur dominium formale,

infant

üt Num, 9o. & fequenti oftenfum eft, li.

cét transmitteretur , quód poteítas do-

j, ha

prO U

nandi prxfüpponat dominium, formale

1l i

pro inftanti immediaté przcedenti, quia

«

licét hoc requiratur ad donationem ítri-

—

o

&é talem, non tamen requiritur ad do-

nationem in fenfu latiori, üt conítabit ex

u

[

dicendis.

Ad

D

108

Tractatus de 7urt & Tuflitia,

Ü fni

Ad confir, N, maj, cum fua probatione,

nam aGualis lectio libri effentialiter pró

j

T mä]. M

figno priori (apponit in eodem inftanti e-

1 j

xiftentiam libri, Econtra actualis deftru-

Jim f

&io libri nonfupponit pro eodem inftanti

if i

exi(tentiam libri, adeoque poteítas pro-

&

xima legendi librum non datur in eodem

r

figno naturz,. in quo datur poteítas pro-

dcnri À

xima deftruendi librum , ficuti Deusnon

vinrm!

e(t pro eodem figno naturz proximé po-

ia

tens ad confervandum .Angelum , pro

uo eít proximé potens ad infundendam

[ W '

mq

illi gratiam fan&tificantem eó , quód po-

m f

ventia infundendi illi gratiam effentiali-

d

ter prfupponat exiftentiam Angeli.

u

9j

Inft. Ad donationem legitimam ftri&té

(hi

talem non füfficit, quód dominium forma-

le fuerit penes donatorem in inftanti im-

nY

dul

mediaté antecedente ipfam donationem.

tsl

Ergo. Ant.prob. Nam aliàsfequeretur,

hm

quód Petrus haberet poteftatem legiti-

d ony

mam donandi librum Paulo in inftanti B,

licét Deus contuliffet Petro dominium

uf

D

Til

libri pro folo inftanti A, ità, ut Deus ipfe-

.

Qul

met deftruat dominium pro inftanti B

?

N

Tm

fed hzc fequela admitti nequit. Ergo,

(

Refp. D. ant, Non fufficit, quód do.

minium formale fuerit in inftanti imme-

)u)

n

diaté przcedenti feclusó dominió radica-

li pro inftanti fubíequenti, C, ant. Sup-

pofi-

M,

Difputatio Yl.. Artic, ults

1o9

*EObatione

ofitó fimul dominió radicali pro inftanti

fubfequenti, N.ant, & conf, Ad prob.

; Itr n

ln

D. maj. Si Deus pro ipftanti B deftrue.

iil

ret dominium etiam radicale , C, maj. Si

mitlr

folüm formale dominium, N.maj, &íic

tl lr

dift, min. N.conf. Ratio diít. eft, quód

TM

fa&àá füppofitione, quód Deus Petro con-

ts

fetat dominium pro folo inflanti przce-

Deusm

denti À, excludendo omnino etiam do-

Xinépy,

minium radicale pro fubfequenti inftanti

Im, N

B, tunc utique Petrus non poffet legiti«

inlenn

mé pro inftanti B donare librum Paulo,

non quidem ex defe&u dominii formalis

quip.

elenti

ro inftanti B , hoc enim neceffarium

pl

non eít'ad legitimam donationem , íed

m

ex defectu dominii radicalis,

[

i otma

Objic, 2. Acualis donatio, qua Petrus

96

hnti i

ro inítanti B donat librum Paulo, eft

aton

a&tualis ufüs dominii formalis , quod Pe-

trus habet in ipfüm librum, fed hocipfo.

Qu

du

Ergo.

Maj. eft certa , eó quód Petrus

(unt)

donando librum transferat dominium il-

lius formale in Paulum , adeoque utatur

ninfür

dominio formali. Min, autem prob. A-

iipfe

d B;

Gualis ufus alterius rei pro inítanti B elt

feparablilis ab exiftentia ejusdem.

"

Confirm,

Non repugnatc , ut Petrus

bd d

m

pro inftanti B donet librum ipfi Paulo, re-

rulis

tinendo dominium formale, Ergo.

14

Refp.

pDH

1

)

T1IÓ

Trallatus de 2ure & fuflitia.

yfum

Refp, D. maj. Efta&ualis ufus confer-

vativus dominii, N. maj, Deítructivus

f N' Ti

jj

ejusdem, C. maj. & fic dift. min, N,conf.

Ad prob. diftincto fimiliter ant. N. conf.

;iuakm

Ratío dift. et , quód Petrus donando

jf

librumPaulo non utatur dominio forma-

forma

li, tanquam caufà legitimz donationis ,

il t

quia potentiam activam donandi non.

d

u ao

conftituit dominium formale, unde ipfo

dominio fermali utitur folüm tanquam.

que

