jure gentium fera in alieno ctiam fundo

capta fiat primi occupantis, non obítan-

g

te, quód hic eatenus domino fundi fa-

T

ciat injuriam , quatenus eó rationabiliter

T

invitó fundum ingreditur, prafertim fi

TT

ingreffa aliud damnum inferat , concul-

cando vites, fegetes &c, tunc enim quó

! que

ad damnum iftud emergens obligabitur

ll«

ad faciendam reftitutionem , licét ferz

iytt

captz dominium obtinens eandem fibi

1m lii

poffit retinere.

o huj

Quar,3. An ctiam fpectato jure pofi- 242

dotii

tivo cuivis competat Jus venandi , pi-

i fat

Ícandi, aut aucupaadi faltem in fundo

1 lt-

fibi proprio? Refp. negativécum certa

t

fententia, & communi, . R;ltio hujus eft,

Lond

quia defadto in plerisque Regnis, ac Pro-

i t

vinciis venatio, pifcatio , & aucupatio

faltem quó ad volatilia majora inter Prin-

gl

d i

cipum dona numerantur, üt ex Cap, f6,

detinh

de fcudis pleriq; jurisconfülti affirmant,

s

& conftat id ipfum variis Principum con.

iisit

ftitutionibus de jure venandi , & pifcan-

di, in quibus affirmant, hec ad Regalia

ts

a

fuüa pertinere ;

hinc feclufo confenfü

d

Principis przdi&a etiaminfundoproprio

pni

funt prohibita ità, ut ftatuta variis limi-

n*

tibus, & certis conditionibus fint definita

4

gr:fü-

/ ctjam

: Tratbatus de Quvt & fuflitia;

206

etiam refpe&u illorum , quibusPrinceps

h (

jus przfatum indulget, Breviter hicad-

j p

| g Pt

vertendum , quód jus venandi fit du-

jpáitis

plex, füperius fimul, & inferius, illud fe

d feras majores, apros, cervos, &ure

| (orm

; gdta

foss iftud folüm ad feras minores nem.

pe capreolos, damulas. lupos, !ynces,

j

d

vulpes, lepores, & reliqua ejusmodi a-

duX

nimalia extendit , & infuper omnia vo-

Bu

latilia, licét majora appellentur àt pha-

m

fianos, urogailos &c. nifialiqua ex his

Ttt d

fpecialiter effent excepta, quoin genere

mod

coníuetudines regionum funt ob(ervan.

| u

dz, Przedi&a autem jura, licét fubinde

quià

uni, eidémque competant, fzpiüs tamen

| p

feparantur, ut in codem diftriu unus

j a

folüm habeat venationem majorem, al-

«

ter veró folüm venationem minorem ,

Wa

IN

utrique certz leges fünt prafixz, dequi-

bus pro Auílria füperiori , & inferiori

qij

confulendus eft Codex Auftriacus, pro

[

| fenl

Styria autem inter reliquas Conftitutio-

nes preíertim obfervandum eft decretum

(N

Ferdinandi II. editum 10. Julii 1636, &

|

Qf

]

Leopoldi I. editum 20, Juuii 165 9.

|

mm

243

uzr.4. An Princeps,aut Magiftratus

[in

jufté poffit prohibere venationem, piíca-

j

l

tionem , &aucupium fübditis, ità, ut jus

l

i(tud foli (ibi retineat ?

Refp, affirma.

etf

Num,

tali

tive cungrdinali deLugo Difp.6.

$8

: ftij

j

bifputatioV, Artic,1l..

ine

297

$9. & Communi aliorum fententia con«

Ithicad

tra paucos diffentientes. Ratio hujus eft,

M (l

]

]

J

quia Princeps poteft jufté prohibere illud

IY

D

iie

fubditis , cujus prohibitio cedit partim in

commodum ipfius rei publice , partimin

0

utilitatem debitam ipfiPrincipi , fed talis

3, s

cít prohibitio przdida , quia imprimis

lstol

redundat in bonum reipublice , fi enim

TU o

impunécuilibet venari, pifcari, autau-

tit pl

cupari liceret, magna ex parte neglige-

t rl

rctur cultura agri, ceffarent opificia, &

hgt

modico tempore pleraque animalia ex-

obl

tirparentur, ut hanc ob cauíam in illis,

tlübini

quibus jus venandi, piícandi, & aucu-

tD

pandi coriceditur, certum tempus, aliz-

i ünts

que Confiitutiones prafigantur, prout

A dl

ex Principum Conftitutionibus patet ,

yrem,

ipíi autem Principi in remunerationem

A:

laborum, & levamen regiminis ejusmo-

ierid

di jus meritó conceditur, prafertim ac-

Q

cedente v:aícriptione legitima, & con-

VOU

feniu faltem tacito fubditorum; ergo,

AICLULI

Nec obítat , quod jure naturali cuivis li-

TA

cita fit capturaanimalium, quaz necdum

9(

funt füb alterius dominio conftituta, quia

(l

fcilicet plura: jure naturz licita prohibe.

rti poffunt jufté lege pofitiva,üt patetin

p

, ütll

efü carnium prohibito in quadragefima,

f

etfi lex prohibens, aut przcipiens natu-

N

ralis abrogari non poffit per legem po-

MH

fxtivam.

uazr.

298

k'mftatu: de fure & fuffitia.

p

244

uxr,y. AnPrincepsjufté (tatuat poe-

r (

nam tran(gredientibus leges venationis,

gidd !

pifcationis, & aucupii? Refp.affirma-

tivé cum certafententia. Ratioeft, quia

smuot

pme D

hocipío, quód Princeps poffit jufté pro-

)

hibere venationem, pifcationem, & au-

cupium, etiam jufté ftatuit transgredien-

nf

fitis

tibus poenam eó, quod illi competat jus

jurisdi&ionis , cujus eft ex juftitia vindi-

nont

Affirmant ta-

fitij

cativa definire poenam.

men plerique Theologi cum Soto , Na-

(ua

varro, Mollina, quos fequitur Laym. lib.

g

gt

3. Tra&t, 1. Cap. 1. non poffe Principem

ftatuere poenam capitaletn transgredien-

dl

tit d

tibus leges venationis &c. licét in pecu-

Dd

liari diffri&u ipfius Principis feras occi-

derent, adeóque ob primam rransgref-

&l

WW

fionemiufté infligi poffe mul&am pecu-

niarum, & non nifi poft repetitam vio-

qWi

lationem |legis poffe ftatui pocenam corpo-

tion

fin

ralem, Nonnulli tamen exiftimant, quód

fi accederet gravis contemptus legis, Gc

&d

d

repetita contumacia,etiam poenam capi-

talem in tales poffe decerni , non qui-

hrj

dem pracisé ex co, quód violatum fit

T

It

jus venandi competens Principi , fed ta-

lis graviter ladat Majeftatem ipfius Prin.

i

]ty

eipis. " Ceterüm Ferdinandus IL confti-

tutione editaanno 1607. ultima Junii pro

«f

| Styrie ducatu ftatuit: ut,fiquisin diftri-

&A

u

D

]

bifputatio b". 4Attic, 1I,

299

Itüitpæ.

&u Principis fciens, volénsque aprum ,

]

nj

aut cervum occiderit , primó quidem

m

mul&à pecuniarià , deinde veró incar-

g

ceratione cum jejunio hebdomnadario in

j

pane, & aqua, aut 3. hebdomadarum

ls

in compedibus , tertio autem depre-

Spred

henfüus exilió puniatur. Poenarum feve-

petatjs

ritas miranda non eft , cüm ctiam his

Àtrind

non obftantibus predida ieges venato-

Ddf t

rix (epiüs violentur.

, N

uzr.6. An Princeps venationem ,

245

lh.

piícationem , vel aucupium prohibere

It

poffit etiam füb onere juftitie , & etiam

Y

defa&o prohibere cenfeatur? Refp. cer-

|ptt.

tum effe , quód princeps ità poffit pro-

: (

hibere fub onere juftitiz, üt Cardinalis

wod

de Lugo difp. 6. Num, 65. cum com-

V

muni fententia affirrmat.

Ratio eft,

i

quod Principi titulo legitimz praefcrip-

)Qu

tionis, aut tacitz conventionis, velcef.

nl

fionis fa&z áfubditis poffit competere ,

L

& defadto competat jus ftri&tum venan-

Yaf

di, piícandi, & aucupandi , adeóque

n qui'

hoc jure fuppofito potcrit fuübditos obli-

n (l

gare ex ju(titia, ut venatione, pifcatio-

(idti

ne, aut aucupió abíque confeníu Prin-

u

cipis non utantur, quod praíertim de

eont

Provinciis imperii Germanici dicendum

yi

effe affitmat Laym. lib. 3. traQ. j. cap.

f. Num, 16, có quód fcilicet ab imme.

J

moriae»

i

300

Trathatus de gure &v fuflitia,

"m

moriali tempore prohibita fit reliquis

qidut.

venatio faltem quo ad fceras majorcs,

ità, utfoli Cefari, & Principibus, aliif-

qum

yilont

que ex privilegio Cafareo competat ,

tium,

adeóque fub obligationejuftitiz reliquis

ftorQ

prohibitam effe venationem.

tionis

uzr, 7. An ftante obligatione jufti-

4

tiz ferainalienofundo capta, nihilomi-

d

türd

nusfiat primi occupantis? R efp. affirmati-

vécum cofnuni fententia.Ratioeft,quod

tl

T

res (üb alterius dominio nondum cone

ftituta jure naturalífit primi occupantis ,

ü 'mnt]

$54

nifi obítet lex pofitiva juridice invalidans

poffeffionem , aut dominium rei occu-

ET

atz, fed fera libertate naturali perdi-

Tut) (

tf

ta, quantumvis exiftat in fundo alterius,

nontamen cxiftit íüb dominio ejusdem,

Wigt

NT

üt conftat ex füperiüs didis, & exprefsé

w

habetur L. 3. $. 14. ff. de acquirenda

offeffione, nec datur lex irritans pof-

K

d

UI

Íeffionem , aut dominium ferz in alieno

fundo capta; ergo.

Tiàn

.

' Confir. id ipfum à pati

tate, Licét enim

Q

Petrus Titio vendens equum abfque tra-

!

kl

lní

ditione, jufté non poffit ceundem equum

vendere Paulo , tamen altera venditio

M

[

traditione completá eft valida , ut Pau-

lus obtineat dominium , quia (cilicet

tür:

fcil

equus nondum erat fub Titii dominio,

nec exiftitlex irritans hanc venditionem,

d

ergo

h

bi]putatio V. Arttc. Il,

201

I Mi

ergo fimiliter in cafu pracedenti dicur-

" t

rendum cít, Nec obítat primó, quód

P d

repugnare videatur, ut per injuftam ve.

)

natlonem obtineatur ferz captze domi-

lt

nium. Contrà enim eít, quód id ipfum

[

retorqueatur à paritate injufte vendi-

Atione j

tionis, ideóque folum intelligendum

eft, quód a&tione inju(ta non obtinea-

af

tur dominium, fi eadem fit juridicé fi-

hiquà

mul invalida, . Nec fecundó, quód ferz

um con.

numerentur inter fru&us fundi , faltem

p

in fenfu improprio acceptos juxta L. 9.

r

$. 5. f. de ufü fru&. ubi dicitur: quód

tl OCC

aucupiorum, venationum, & piícatio-

l ped

num redditus ad fructuarium fundi per-

ileris,

tineat. Contra enim e(t, quód hocin-

yusdem,

telligendum fit de animalibus ab ipío

ufuüfru&tuario captis , quamdiu enim li-

od

uend

bertate naturali gaudent, nondum inter

juns o

redditus computantur, licét inter hos

TU

computetur ipfum jus aucupandi, ve-

nandi, aut piícandi,

erenit

Quzr.8. Àn , & quantum domino;

quettà

venationis titulo fere captz reftituen-

&quum

dum fit ab iniquo venatore? Refp. cum ^

etditi

Mol, Difp. 5 1. & communialiorum fén-

üc u

tentia. Etfi venator iniquus non obligce-

!

[cilict:!

tur ad reftituendam feram captam, quia

fcilicet hujus dominium acquifivit ex

omio |

tj

di&is INum. precedenti , nec obligetur

g

|

ad

I

!

!

302

Trallatis de fure & 7u/!ir;4.

ad reftituendum pretium fere captz,

juini

j (onit

uia ícilicet incertum eft, an dominus

venationis eandem aliquando capturus

gios v

inu

fuiffet, nihilominus venator obligatur

qnvis

adreftituendum tantum pretium , quan.

tis t

ti moraliter eftimanda videtur fpes, five

(aatis

jus domini ad capiendam hanc feram

dnqu

determinatam, quia fcilicet venator ini«

(

quus folüm hanc fpem domino fuftulit,

& jus refpe&u hujus fere determinatz

m o

d ait

violavit , adeóque cüm reftitutio com-

meníuranda fit damno alteri iniqué illa-

fiito

f

to , hinc fequitur, quód,fi prater cap.

ld

turam damnum aliud non intulit de-

ftruendo fegetes, tunc przcisé oblige-

ü; f

eitt.

tur ad ípem illam, & jus refarciendum.

Caterüm Mollina cit, patat, iniquum

tfatt

venatorem etiam. ab hac refticutione

DW

poffe excufari in foro confcientiz, fi

Y

p

prudenter prefumatur, quód Dominus

non curet reftitutionem damni illati, &

lt

folüm ideo graves poenas ftatuat, ut

hitc

fere maneant tutiores, prafertim fi in-

(et

fuper accedat, quód ipfemet venator

LUF

aliunde gravía damna in agris, aut vi-

N

neis paífus fit à feris irrumpentibus abf-

ii

fig

que fpe compenfationis à domino ob-

tinendd. Quam doGrinam Catdinalis

f

Lugo Difp. 6. N. 84. fatetur rationi con-

dut

) &pi'

feti

fenranc?m p parit.&rque aucupio

. fcatio»

Ái

Dijputatio V.. Artic. Il

303

LTA

fcationi applicandam, ut eadem in pra-

LL

xi Confeffariis fervire poffit: quód do.

LT

minus venationis Runquam expetat ul-

U

lam reílitutionem damni illati, quan-

t

tumvis idem fit privatus, íed conten-

"üt i

tus fit mul&tá pecuniariá, pro iis círcum.

lhanc i

ftantiis, pro quibus de

prehenfus fu;rit

VéDatQut

iniquus venator,

iolult

HUf r d

Quzr, 9. An dominus vena

248

RTT

ciffim obligetur ex juítitia ad precaven-

tb cot

da, aut refarcienda damna, quz à feris

ii i

fubditorum agris inferuntur? Refp. af-

prax g

firmativé cum Mollina Difp. 47. Laym,

It d

Leff. & communi Theologorum fenten.

& ollige

tia; fadà nempe fuppofitione , quód

Tendurm,

eadem damna ex culpa ipfius domini

Itiquut

oriantur,

Ratio hujus eft, quia hoc

litiont

ipsó, quod dominus venationis non ha-

wia, |

beat dominium utile in agrum fübditi

| Dominy

privati, nifi forté quó ad certas decimas,

TA

aut canonem ex Emphyteufi debitum,

itudl, U

hinc eó ipío tenetur ad reftitutionem,

t

fi ex culpa ejusdem damnuni agro pri-

Tenato!

vato alterius inferatur , (icut habens

bovem cornupedem , & damno immi-

D

M d

nenti non providens tenetur ad reítitu-

jito |

tionem damni illati.

Excipitur tameu,

auditi

fi quocafü fübditus cum eoonere agrum,

aut prefidium accepiffet, ut damna à

g W

n

0 l

feris illata patiatur, uti Mollina, alitque

i

V

obíer-

L]

304.

; Traädtu; de fure & fuflitia,

obífervant.

Czterüm etiam in hoc pa-

àg ;

ioin?

&o non includitur, aut inclufum pru-

denter przfumi pote(t, quód dominus

qoej

yavis.

rz(idii privati teneatur tollerare hzc

ralitt

damna, fi illa preter legitimum vena-

tionis ordinern inferantur, quemadmo-

w

«ommi

düm contingit, fi feras dominus nimi-

üm multiplicari permittat , & infüper

f

tetttug

agros íepib

us claudi prohibeat, ità, ut

damnis precaven

dis confueta fubdito-

qeuttis

a füfficere non poffit, idcó-

Mib t

rum vigilanti

que in tali ca

(ü dominus venationis ob-

f i

firun

ligabitur ad recompenfanda .damna,

Atque id ipfam przftitit Carolus Archi-

pluni

dux, Univerfitatis hujus Fundator pien-

iequ

d

tiffimus, qui ad propofita hujus Provin-

cix gravamina , quód fcilicet ob multi-

ia

qi

icatas feras nimiüm rufticorum agtis,

&

vineis gravia damna inferantur, illi-

vl

dt

co refpondit, íc non folüm daturum

operam,

ut fréquenti venatione decrc-

eti

fícatferarum numerus,

fed etiam conftitu-

T

tis Arbitris, juxta magnitudinem dam.

Vi

ni cuilibet privato illati , daturum ple-

Wi

N1

nariam recompeníationem , üt ex re-

fponto ejusdem Anno 1577. menfe No-

m

vembri dato, & legibus fundamentali-

Iu

bus Styrig iníerto patct, ut proinde

Tif

illud vim conftitutionis publicz habeat,

if

249 Quazr.1o, Àn fa

àátuppofitione, quod

ii

aliquis

W

Di[pufaria F. . Artic. 11

Sof

itlpe

W&m p

aliquis feram tantüm vulneret ,. fed ea7

dem in alienum territorium fugiat, ta-

i

Dltze

men ejusdem dominium acquirat, quand

Iw

tumvis eadem alibi cadens ab alio cor-

poraliter apprehendatur? Refp. affirma-

QUnis,

T

tivé cum Cardinali de Lugo Difp. 6. &

commauni aliorum fententid. Sitamen

Á ts

fera fit lethaliter vulnerata, ut fimplici-

U

ter cffugere non poffit poteftatem vul-

t übdito

ncrantis , & hic eandem infequatur.

Á i.

iO Q

Ratio eft, quod in iftis circumítantiis

fera jam cenfeatur capta mediante in-

( my,

ftrumento , fcilicet fagittà, aut glande

us Art

plumbeàa , ideoque fi venator animum

r i.

infequendi habeat, quantumvis feram

Droyite

bulti-

cadentem citiüs alius apprehendat, ad

dominium. vulnerantis pertinet.

Nec

Is

Obítat, quód circa przdidam contro-

Y i

ver(iam aliud ftatui videatur $.. 14. Inftut,

datra

de rerum divif. Id enim intelligendum

n deto

eítin cafu, inquo fera quantamvis vul«

TU7ma

nerata fimpliciter effugere potuit manus

( diti.

vulnerantis, ut ex adjectis particulis pa«

"a

tet: ubi ratio affignandi dominium fe-

Dd5

ram vulneratam capienti hzc affignaturz

fe No

Quod multa accidere foleant , ut eadenmm

ncntali'

noncapiatur ; hinc id ipfum etiam à pa,

pro'md

,

ritate rationis dicendum : fi fera laqueó

hao

à.fe difpofitó fic ftringatur, ut. femet-

wDC;QD(

enim

i

ipfam liberare non /po»fgïit', tunc

alius

406

Tráfhatus de Jure £ fuftitia, .

l

alius preveniens fibi vendicate nequit

pj

ominium ejusdetn , fécus antém,

erhetipfam liberare potuiffet, & alter

& Doi

jreveniendo occupáffet. Caterüm h-

vlem

dire

tatidum Ric, receptum effe, üt feram

Ddl

uantumyis lethaliter non vulríeratam ;

tenet

d

uümmodo veftigia fanguinis extent ,

E

detj

senator éx fuo territorio inaliud infequi,

pels

& uüfque ad folis occáfum repetitis idti-

d

bus fternere poffit, non tamen poftino.

m

dum ex aliéno tetritorio aufferre, nifi

idem loci domino infinuctur, ütex $. 1.

a

Qu

écreti Leopoldi de ordine venat, in Sty-

eidlt

£fíaconflat. Hac eadem coníuetudo i&

"

[

Aufttia,czterítqueProv

z

P

inciis obfervatur,

i

Éx hucuíque di&tis

sl

qdlmal

afo Conítat, .. Qnód animalia domefti-

l

€à, quaritumyvis extra térritorium, Do«

t

fninivagabdünda, non fiant primó occu-

Jdtitis, fed eidem reftitnenda fint, Quód

fiu

fi fórté dominus ignoretur, tanc éadem

[

ficut àlia bona inventa tam diu detineri

li

0 I

.,

D

térünt, donec przrniísà fufficienti in-

"

"t

p

ftrià d

9

mitius innioteícat, qui impenfi

labotis, & pabuli pretium refuridere te-

LUS

fictüt, " Quando autem inventum ejuf-

IW

r

, inodi dnimal proprietarió ejusdem nec«

u

.dum cognitó traditur Domino habenti

jurisdidionem, criminalem (( ad quam

po

m ob-

Qd

; traditionem jura Srytiz inventore

ligant

N

K

DïfPüta:ia V. drtic, M: |

307

ligánt - Art. 1g. parte ?, judiciorum cri-

Wt&

imninalium , ficut. in Auflria fieri fo»

]Jet Domino habenti jutisdidionem ci«

vilem , jus Advocatiz , aut dominium

k:mf:ä

dire&um) tudc Dominus prafatus illüd

lt

ultra fpatium unius tnenfis cuftodire non

l ts

!

tenetur, íed & validé, & licité ven-

Uif

dere poteft, fic tamen, ut detradiis ex.

X 1

penfis,ac libró pretium reliquum refti.

Tln.

tüéndum fit priftino proprietario ani-

j nf

malis , fi hicintraannum , & diem com-

tf

pereac ; hoc tempore elapso Dominuws

^

ad nullam reftitutionem obligatur ,

ut

Tédoi

I Sty.

ex cit. Art; judiciorum criminalium Sty-

fcrvärug

rie, & $. 7. tit, 14. Cod. Auftrie de ju-

tibus incorporalibus habetur. - Similiter

pl

animalia manfuefacta, üt cervi, capreo-

w v

li, pavones, columbz. &c. quamdiu

0l

confuctudiném redeundi habent , non

t i

fiunt primó occupantis, fced . domino

jcédta

fuo reftituenda fünt, fic tamen, ut in

db

his preícriptio trimcef(tris fufficiat ; quan-

fatibe

do interim dominus eorum non com-

nptt

parét, üt $. 5. tit. 9. Cod, Auftr. de ju-

ribus incorporalibus ftatuitur.

Czte-

lee t

1 u

rüm licitum non eft peculiari artifició

m od

animalia mánífaüefadta alicete , ut con-

ib

fuetudinem. rédeundi deponant. Hinc

pabuló fpecialiter confectó , aat-rebus

H

u

odoriferis eólumbas ad: fuum columba-

r

^

«ium,

$08

r;ammsa,/de jue Mlitü;

rium attrahere non licet, nifi forté hac

pb t

Betíos!

praxis per indu&tam confuetudinem, &

un p

mutuam conventionem tacitam alicubi

'ífet apptobara, üt Cardinalis de Lugo

qoníet

; Difp. 6. aliique obfervant.

jere n

h

2p1

/Conftat. 2., Quód fere c

laufz þarircr

Vícib

non fiant primi occupantis, fed fub do- .

1nino fundi claufz permaneant; ubi ta-

píai

jure t

Bnen advertendum : nominc cuítodiz

non intelligi fpatium quoddam claufum,

Deig

íed adeo vaftum, ut fcra in illo confti-

(s

£utz libertate naturali perdite videan-

o

[ito

xur, quemadmodum contingeret, . fi

intra aliquam infulam ad tres, vel qua-

qii

tuor leucas exteníam clauderentur. Id-

tutí

àm]

ipíum intelligendum eft de ftagno , aut

(

lacu, quantumvis undique tipis clausó.,

fic,conítitutó ,. ut dominus fundi pifces

W

xapere, & apprehendere non poffit pro

tj

4l

íuo beneplacito minori difficultate ,

quàm in mari, aut flumine apto. Con-

ji

,trarium de pifcinis dicendum eft, ex

T0l

lib

quibus aqu& pro arbitrio derivari, &

,pitces omnes apprehendi poffunt. . Cir-

Y«

cahas $. 10. Cod. Auftriede juribus in.-

ln

corporalibus fpecialiter ftatuitur , ut,

ài

I

fiquo caíu per repentinam exundatio-

nem unà cum aquis pifces erumpcrent,

fM

tunc domino pifcinz intra diem , & no-

di

lienis

&em cosdem infequi, & licct ina

agtis,

]

j

" Difputatio V, : Mic.* It

309

m

UT

ágtis, aut rivulis campeftribus depre-

heníos recipere liceat ; fi veró in alie-

Quiobi

] mugo

nam piícinam delatieffent, tunc abíque

coníeníu alterius domini eosdem extráe

here non audebit, ni(i fortaffis confta-

lt i

IN

ret, alienam pifcinam eó temporc fuiffe

piícibus deftitutam, tunc fiquidem altet

; Ul

Cifloda

pifcaturam admittere teneretur, fed cum

jure recipiendi Honorium " competens.

dufan,

Denique fi intra diem , & no&em pi-

) ol

T

Íces abreptos infequi negligat, tunc eó

ipfo dominium amittit ità, ut pifces i

m 1

ficco deprehenfi fiant primi occupantis,

Id gt

i, jd-

qui veró ad alienas aquas afportati fünt,

ceníeantur effe füb cura illins , cui ibis

), lt

dem pifcatio competit.

lus),

Conftat. 3. Quód fera naturali liber- a7z

|ees

tate perdita jure gentium fiat primi oc-

Yi o

cupantis, quantumviscapiatur in fundo

eulate,

o p

alieno, & venatio, piícatio, vel aucu«

pium jure:pofitivo eidem prohibeature

d, d

non íolüm fub obedientia, fed ctiam

4

fub juftitia, quia fcilicet fera quantum-

. Q

vis exiftens in fundo alieno non eft con-

U il«

ftituta füb alterius dominio, priüs quàm

T

ab illo capiatur; nec datur lex pofitiva,-

Qdatie

qua ferz ab iniquo venatore capte pof-

at

feífionem , aut dominium reddat juri-:

k

dicé invalidum : hinc venator iniquus. ,

[7]

cis non obligatnr in.

angg fententiam judi

ora

"

P

3

N

416

rm;?a!m' de fure & fuffitia.

Iu d)*

foro confcientiz , ut vel ipfam feram

ijada

captam, velintegrum pretium eiusdem

domino venationis reftituat , fed folüm

À

ebligatur ad reftituendum pretium zqua-

le damno illato, imó ab hac eadem re-

yeti

flitatione cocuíari poterit, fi eidem ob

"*ligm

damna per férasantecedenter illata fit li«

€ita recompenfatio exculta, aut prüden-

ter przíumi poffit ,; quód dominus ve-

M

nationis non curet reftitutionem damni;

|

n

riuíquam clandeftinus venator depre-

Wi Y

endatnr, qui plerumq;in duplum,& fub-

t

inde in decuplnm punitur. Imó licét nihil

bl

ominus coeperit ob capturam tamen

Euf

folummodo attentatam inftrumentis vc-

Vs

natoriis, aut piícatoriis fpoliatur, fi fci-

hyta

licet in proprio territorio deprehenda-

tür, tniam extra hoc deprehenfio przdi«

D.

ü

&a accipi nequit, licét deinde per fen-

i

tentiam judicis adjectà infuper pecunia-

rià mul&áà à Domino venationis ,' aut

t

l]

pifcationis ple&atur , econtra viciffim.

gl

obligatur dominus venationis ex jufti-

«t

tia, ut non folüm damna przcaveat ,

l

ízd etiam reftitutionem faciat ,' fiquid

Wt

detrimenti ex culpa ejusdem perferas ni»

mium impuné vagantes privatis fubdi-

j

torum agris inferatur.

Reliqua veró ,

t

quz particularia jura ,. & varias immu-

am lo-

lu

mtatcs '&oncernunt ; igxta- tecept

corum

l.

Bi[putatio V, drtic. ,

2n

777

Corum diveríoru

m confuctudinem de.

Ide

Ciqcnda funt.

Mi

um

lll!hw

ARTICULUS lL ..

.

tny

Quenam circa dominium quó 4d. .

ht (

igna , €& paftua prefertim fundi:

prudo,

«ommtunis obfervanda [unt ?

Ius v

b

IDRen. r. Quód fundus, in quo arbo: 2f3

res ceduntur, aut animalia paícun-

d-

tur, poffit cffe alicui proprius absque

N

NT

€o, quod jus lignandi, aut pafcendi ha-

ff

beat, ficut econtra idem jus haberi po-

Ti

tcít in fundo alieno, prout fimiliter de

liíci

venatione, & aucupio ex di&tis Articu-

lo przcedenti conftst; Secundó, quod

xtndi-

yall

jus lignandi, aut paícendi poffit effe ali-

RY

cui privativé proprium , ità, ut alius

CQ*

ibidem ligna colligere, & gregem pafce-

y, 4l

re non audeat, vel communicativé ità,

ut integra communitas, feu civium fin.

iilin

guli füa pecora ibidem alere, &arbores

jl

cxdere poffint, Tertio, quódfi fundus

f&l y

qii

fit alienus , poffit ille aut cffe proprius

j5 n

domino privato ejusdem reipublicz, aut

ii«

ertinere ad cives alterius reipublica,

ebnique, quód hic nomine fundi coni-

Vtïb) |

munis non irtelligatur fundus publícus

tt* |

jnium

mb

o

ftriaé (aümptus, in ?udm nullidom

'proe

x

812

mibalié d Jue & fufftia,

&i

proprietatis convenit , cujusmodi funt

ficon

viz publicz &c, üt alibi di&dum eft.—

| gjjo0

aj4

uzr.r, An, &quando liceat in funs

! g

-. .docommuni árbores cadere; aut ibidem

gregem pafcere ?

efp. cum Cardinali

j

fücie

de Lugo Difp. 6. & communi aliorum

hustb

fententiá, quod obfervandz (int locorum

«onfuüetudines, quz potiffimüm fünt fe-

J o

lii

quentes: primo ut non nificertum ge-

(j

nus arborum ad ufum quotidianum

Ro

«zdere liceat inta&tis reliquis , que pecu-

lariter ad exítruenda, aut confervanda

| lo

| Wib

zdificia deftinantur, five hac fint publi-

| n

«a, fivc privata.

Secundó ut folàüm art-

boresgrandiores, quz hac de caufa cz-

|. Dit

duz dicuntur, fuccidi poffint reli&is mi-

Mi

u

j

noribus, quarum própago adcontervan-

dam íylvam neceffaria eft. Tertio, ut

d

quilibet ftatutam menfüram, & quanti-

p

i

tatem ligni obfervet, adeóque plusnon

4ii

auferat, quàm eidem jure competat, et-

fi interdum concedi foleat promiícua fa-

E

ultas, prefertim quoóad frondes aliunde

ilt

deciduas, & cxfarum arborum reliquias,

f

at tantum quilibetauferat, quantum do-

W

mefticz neceffitati ad ufüm quotidianum

t

t

conveniens jüudicatur. Hac eadem pro-

portionaliter de paícnis publicis intelli-

P

genda funt, ut plerumque non nifi cer-

I

E

ïmræp genus 'änilgalqivum*,ridquc numcero,

í

/

]

318

Difputatie V.. Artic, 11.

ii fiy

& tempore ftatuto, in fundo cofmuni pa..

T

Ícereconceffum fit.Illnd peculiariter fin»

U

lm

guli obfervare tenentur, ne pecus morbi-

dum jungant, & fic cxteris lnem inferant;

g

aliàs de damno inde fecuto obllgantur ad

li d

faciendam reftitutionem , üt ex L. Julia.

tlttgm

nusff. a&io: de Émphyt. &vcndxt. plcu.

D (ünt

que obfervant..

TUD g

üzr,2, Àn predide. lcges ;aut con«

235

ilinun

füctudines quemlibet privatum ejusdem

itytt

communitàtis ex juftitia obligent? Refp.

fndd

Leges pradicas , aut confuetudines ea«

It p

tenus obligare exjuítitia , quatenus eas-

J

dem violando damnum allquod commu.

TA

nitati, aut reliquis concivibus infertur.

ditti

Ratio eft, quód civis privatus infylvam;

(tyn

aut pafcua communitatis folüm habeat

, 0L

dominium cumulativum, non autem

qui

privativum, adeóque ex Juüma tenetur

psmot

fervare leges , quz indemnitatem juris

p

alieni peculiariter refpiciunt , & confe-

Vi

quenter obligatur reftituere damna alicui

illata.

Affirmant tame

alunde

plenque, quos

iqua

fequitur Laym.L.3. Tra

.

1. Cap. f. pro«

indo.

babilius fübditum non obligari ad rc&l,

tutionem, nifi damnum illatum fit. no-

jatunt

tabile , cu;usmodn effe cenfet Leffius L,

p

il

:u.Lap f.Difp. 14, Si multz ftirpes incide-

niitt

rentur, aut: arborcs zdificiis deftinate

m

ücmcxcmur , velüt Laym. cit, judicat, &

debi-

1

;»I 4 "'märamrde fure & fuftitia.

debita ezteris portio exinde multüm des

mf d

creíceret. Ratio hujus eft, quod exce-

qerm

ceptis hisce cafibus non cenfeatur com-

indo

munitas obligare fuos concives, fifeclu-

fo graviori damno fibi aliquid ex lignis,

jm of

aut paícuis ultra ftatutam menfüram u«

i ey

fürpent,

etfi deprehenfi pledi foleant.

(s of

256 Qust.3. An peccet co

.

ntra juftitiam ,

vas d

qui in fun

do alieno ligna cxdit, aut ani-

terigrt

malia pafcit, & quz fit obligatio refti-

ine D

tuendi? Refp. Infundo alieno arbores

lum

czdentem , aut animalia pafcentem fem-

192 nf

er peccare contra juftitiam , üt certa

m t

heologorum fíententia docet , quam

u

Laym.cit.

fequitur, Ratio patet exinde,

qu at

uod arbores,

& herbz fint ftridie lo-

d

fi

quendo fruc&tus naturales ipfius fundi ,

adeóque iíta ufurpans ex fundo alieno

fl

peccat contra juftitiam, & ante fenten.

lg

tiam judicis obligatur ad reftitutionem ,

ém

fafe

five deinde talis fundus fit alterius dorni-

ni privati, cui tituló fervitutis , aut

qpptt

alia ratione jus in illum competit, feu fit

*l

D

fundus alicujus communitatis, cujus i-

&

P

(emet ligna cedens, aut-pafcens pars,

m

non e

ft. Hacautem reftitutio commen-

ff

itfe,

füranda eft damno re ipía illato, ideo-

que non cít computandum pretium ar-

donj

boris jam fücci(z, fcd etiamnum virenes

Diari

S €-

L

tis , cerum fiquidem cft, Quöd pluri

mee

!

N

l

BifptarioY, Ari I

31$,

mukw

fiimetuf arbor' prefertim infru&ifera ,

Wlerg,

quamdiu eadem viret, acarbor fuccifa, «

Eme.

I .

Czterüm cit. Laym. aliique affirmant,

per indu&am confüetudinem , & taci-

lld Msl

tàm conyventionem plerumque excufa-

tlj

N

-

riàculpa, & obligatione reftituendi il-

li,

los oppidanos, qui, cüm oppida, & fyl«

vas vicinas habeant , viciffim in alieno

TP

territorio ligna ezdunt cum fola obligas

il ref

Qp

tione mul&z, fi quis deprehendatur ,

Mníem.

dummodo extarordinarium . damnum

non inferant, ut Num, pracedenti di.

n

Qum eft,

/

À

!s Q

Ferind

Quzr.4. Quidjuris eidem competat, 57

ui animal alienum in fuis pafcuis depre-

idt lo

hendit? Refp. Quód(i nihilomnino de-

fudi ,

trimenti intulerit, illud, & quidem illz-

) Uieng

t

fum (olüm cxpellere licebit, ità L.39.ff. ad

Leg. Aquiliam ftatuitur, Si vero aliquid

m'mnew

damni fecerit , tunc juxtá receptam in to-

iurdot

ta ferme Germania confuetudinem illu

li, U

apprehendere , &inpignus retinere po-

*J?,M

terit, donec proptietarius ejusdem dame

u

num illatum compenífet, quantumvis

b

Is at

illo. ignorante id. fit commiífum, imó

nme

fi fciente illo, ac volente aliquid damnt

i

inferatur, tunc preter compeníationem

Qu d

domino faciendam , etiam muléta pecu-

p t

niaria à judicc infligitur.

Advertendum

,

ii

tamen , quódíi proprietarius animalis

anme

*

b

E

|

' $16

Trallatus de ?m e M itid,

, damnum illico compenfate velit, aut füf-

ipfum i

ficientern de illo cautioneim przftet,tunc

yisp

j

animal depreheníum retinere non poffit,

E

rout hzc omnia tit. 14, $. r, & fequen-

tibus Cod. Auftrix de jure incorpor. fta-

Qndo;

lt

tuuntur, Ceterüm advertendum, quód

üinet 4

animal in pignus detinens illud alere te-

neatur, nec eodem uti pofíit, nifiemo-

adic

lumeutum exinde perceptum in partem

ris r

i

faciendz reftitutioniscomputet , quem-

t

admodüm ;de jure

eft.

x

Pignori? alibi dxaum

t

UM

TT

Wa

ARTICULUS IV.

p

44n, CÓ quomodo per implant 4tio-

p

thun.

nem» &dificationem, fpectfiz atiomem».,

i

«lid; que modos jure gentitum acquii-

p

K i

vatur dominium ?

l

ni[

m

Uat.1.

An, &quomodo äbq'uiratut

É

Q

t :

dominiüm per implantationem ?

il

li

Refp. Primó, fi quis plantam alienam in

d

o

!

fuo fundo collocet. realem, eadémque

radices egerit, tunc có ipfo obtinet do«

h

minium. plante cum obligatione tefti-

q

tü

tuendi pretium domino priori , priuss

b

quam veró radices agat, eadem ad do-

fninum priftinum pertinet, qui proinde

ini

Atque id

d

-i;lam fibj vendicare potceft.

ipíam

N

li

Di[putatioV,- Artic. HI.

317

at

ipfum dicendum, fi qnis (nam, aut al-

l

terius plantam in fundo alicujus tertii col-

U Wmf,

locaverit, nam poftqüam illa radices egc-

Mieen

rit, ad dominum fundi pertinebit, Se.

I

cundó, íi planta ad duos fundos,, cos-

D

td den

démque diverfos, radices extendat, per-

D.

tinet ad dominium illius fundi, in quo

] ülücmo

radices principalesagit, etfitruncus árbo-

it fart

ris, & rami ejusdem ad unum tantummo-

!s Quet,

do fundum propendeant ; quódfi autema

li du

in utriusque fundo zqualiter radices agat,

tunc cadem utrique eít communis; fic

tamen,. üt obfervari foleat difcrimen in.

lr

ter ramos ad unius, & alterius füundum

lHlte

propendentes. Tertio hzc cadem pro.

portionaliter intelligi debent, fiquis tri-

ticum alienum in fundo fuo,àut füuumin

WM,'

alieno feminaverit, nam meffis femper

pertinebit ad dominum fündi, qui ta.

men pretium fementis reftituere tegctur,

K

nifi alter con(cius, quód ager fitalienus,

tionm

illud femináffet, quz omnia $. 5 1. Inftit.

um i

de rerum divif. habentur, paritérque

fmqut

tit. 13. . 6.& fequenti Cod. Auftriaco de

ht do

jutibus incorporalibus ftatuuutur.:

v tell

259

Quazr. 2. An, & quomodo acquira-

, pri

tur dominium zdificatione? ' Refp. Pri-

mo, quód, fi aliquis ex alienis lapidibus

1 ad.dc-

n

infuo fundo domum zdifitet, hocipfo

Mu

dominium acquirat; fictamen, ut obli-

getur

M

T

Tralatis de fure & fullitia.

d

getur

píetium compenfare. ,'Q'uöd*(i

vero

mala fide alienam materiam ufür-

*.1116 für

páflet; t

unc poft judicis fententiam co«

igtati

dem in duplüm folvere.

Se-

jiio d

gitur can

:

T

cundo ,

fiquis econtra in alieno fundo

ex fuis lapidibus edificàffet domum, tunc

i d

cadem hoc ipso pettinet ad dominum

iil

fundi, qui tamen obligatur pretium m4-

(editr

i

terie compeníare, nifi hic mala fide ,

shoe

feu confcius fuüdi alieni domum «difi-

cáffet, tunc fiquidem non folüm pre-

hi

tium laboris, fed etiam materie perdit,

tdo

ut illam nec quidem collapío, aut diru-

ff

tó zdifició fibimet ipfi vindicare poffit,

quitt

üt f. 29. inftit. d

e rerum divis. habetue

fini

idipfum tit. 13. $. 1. & fequent. Cod.

dtg.

