
extinguat idem.;debitum , nihilominus

fando

per eandem folationem debitum ipíumm

u

non extinguit in a&u (ecundo, quia fci«

vitf

licet iftud pro inftanti immediaté ante-

f

cedenti non exiftit , fed folummodo ex.-

ii

tinguit in a&u primo , quarenüs fcilicet

&

. ,ponit totum id , quod re ipía extinguce

ln

FCE,

d.

rct glctb:itum, fi illud reipía exiíte,

4

r"'l

Difjutatio VIL. Artie. VI; -

479

IWOM

Ad Confir, fimiliter D. Ant, Poteft i-

.

u

| hm N

terató remitti remiffione radicali, (cu in

x

aQu. primo idem peccatum , C. ant.

li.

lh

poteft iterató remitti remiífione forma-

H

lj (

li, feu in'adu fecundo, Nego anr. &

i

€on

Ratio diftinctionis eft, quia licét

peccatum femel remiffum poffit iderató

Ut

fubjiciclavibus poenítentiz, & fappofi-

C

tis requifitis ad valorem , & effe&um ,

VIQUD p

confeffionis , iterató illud remittatur ii

Itj

adu primo, quatenus fcilicet confertur

n Y

gratia fufficiens ad deítruendum pecca.

l TM

tum in actu fecando, fi illud moraliter

(l

petíeveraret in. inftanti immediaté ante-

Ádpr.

cedenti infufionem gratiz , non tamen

&O tl«

illud remittitur, feu deftruitur in a&tu fc-

WE

cundo , nifi quaftio fiat de nomine,

i

, i n

* Objic. ultimó, Debito futuro poteft 40x

t Mtit

fatisfieri in a&tu fecundo per folationem

sd,qi

anticipatam , quantumvis illud morali-

»:cm[o!uu'q-

ter nondum exi(tat ; ergo fimiliter debi-

TL

"D

tum przteriturn poterit extingui in adtu

Vs

V

Íecundo per folutionem fubfequenterm ,

yipun

quantumvis illad moraliter non exiítat

i

pro inftanti immediaté antecedente i.

i tt*

fam folutionem. Conf. probatur: naua

modo t

'jdeo debito futuro poteft fatisfieri in a«

is (cliet

&u fecundo per folutionem anticipa-

extingie

tam , quantumyis illud moraliter non-

lt

dum exiítat có, quàd debitum illud fu-

türgm

E.

480

Traclatus de fu vec» yu/hm.

uml uux

turum fit intentionaliter praíens fcilicet.

gj hod

eatenus, quatenus exiftir in mente ipfius

mm (

debitoris, przvidentis illud à femetipfo

qt, :

poftmodum «contrahendum , íed pari.

formiter debitum prateritum potceft efle

ndigeat t

reliet

intentionaliter praíens ipíi debitori ,

i u

quantumivis fcienti , illud antecedenter

jam effe perfolutum ; ergo.

j d:d

pam 4

- Confir. Nam, D, Thomas in 4. Dl&m-

wtum h

&ione 15. quafl. 1. Articulo 1. , ad ter-

itia non folümi

&i folumr

tium refpondet, quoód ju

g

a , t

*endat ad hoc, ut auf

er

at inzqualita-

€tem precdentem, íed etiam ut lafutu-

edent

dindeci

rum zqualitatem cuftodiat. &c. crgo de-

bitum futurum potcft cxtmgux folutione

frhucoo

anticipata.

Confat

Atbf

Refp. D. ánt, Poteft iäusfien inadu

fecundo per fatisfactionem folummodä**

Ym tj

impeditivam dcbm, tranfeat ant. per fa-

DN

d dd

tisfactiionem proprié deftructivam ipfius

dcb:tl

N. ant. & confeq.

Ratio di.

folutin

Rm&xoms eít: quia debitum futurum

d

&U ]

quà tale proprié loquendo non deftrui-

tur per anticipatam folutionem, fed fo«

t d

lummodoimpeditur, xmoftrx&c loquen.

Vidto

do nec qdidem impedirur, cüm reipía

&j

per illama amncnparam folutionem fol- .

Q

us

vens fit potiàs creditor, quàm debitor,

ut con(ítiruac debitorem alterum ,

cui

Tonq

So-

k

praftat folutionem anticipatam.

Iüm

M

*

!

^

)

I

Di[pü/tatia ViI, Artii. Vl.:/' í.. 48t

U i

j lpü

l

lüm igitur dicitur futurum eatenils, qua-

i

tenüs hodierna die anticipato alteri dans

lo

centum florenos, hanc dationem ordi-

sd

Vi

nat, in hunc finem, ut, fi (üo temporé

IDj

indigeat centum florenis

, teneatur gltcr

d

t

reítituere centum florenos.

TL

d

u

Ad confir. C. ant, N. conf; Ratio hu-

jus eft : quód Do&or Angelicus neuti-

,""Wiüm-

quam affirmet , per folutionem antici-

. ddutg

patam íolvi debitum füutnrum quà tale,

Lnt lm

fed folummodo affirmat. obligare jufti-

Mij

tiam , ut non tantüm raperctur jus an-

DL

tecedenter lzfüm , fed etiam reparatum

deinde cuftódiatur, nec iterátó viol

i tpod

i

etur.

ln

Ex hucufque dictis

z

Conftat 1, quód üni, eidémque d

ebi- 402.

:;ifma&u

to (atisfieri poffitin a&u fecundo per du-

hymol

/

plicem folutionem. adequatam fimulta-

ncé politam ex intentione bis folvendi

anyle

tumipit

idem debitum, eó, quód in tali cafü duze

Duíod.

folutiones nopn coaleftant in unam, a-

v fttum

deóque fingulz fint zquales ipfi debito,

titü

& cüm utraque in fpecic fit debita, et(i

j

neutra determinate fuümpta fit debita in

[outt

individuo , hinc quzlibet earum extin-

guit in a&u fecundo debitum moraliter

q rl

ym (t«

exiftens , pro inítanti immediaté ante-

cedente utramque folutionem, eó, quód

jdebi

m, d

noa minüs una, quàm altera formaliter.

lmn

deílruat carentiam omnis fatisfa&tionis.

li

r

con-

i

482 . — 'Tm&atu; de ;',unïv & fuflitia. ,

TM

&ondignæ/; per quam intrinfecé confti-

i

»

jationis

tul

tur moralis exifténtia debiti. Necob-

titio, 9

ftat, quód duplex folutio adzquata vi-

deatur indebita, adeóque alterutra ex his

jingus

m 4

ratuita,aut fuperflua, hoc enim folàm

extitgit

éatenus verificatir , quatenus ad extin-

meniutt

guendum debitum : fimpliciter ncceffa-

eranim

rie non funt duz folutiones adequate ,

lgtod

ideoque :lterutra folummodo tituló ne-

mtttat

ceffitatis eft gratuita, aut fuperflua, non

autem gratuita in hoc fenfu,quód non

PCICICW

rigy hn

ordinetur. ad extinguendum debitum ,

buil

nec fuperflua in hoc fenfü, quódreipía

non extinguat debitum. Que omniaà

du dl

üxdiel

paritate duplicis forma totalis fimul in-

Sa

formantis eandem tnateriam anteceden-

ts

ter omni formá fubftantiali fpoliatam

Uam,

qiti

declarantur, & confirmantur.

t2. Quamvis eidern debito fa-

Cl

403.. Coníta

to- hn

tisficri po

ffit. in a&u fecundo per dupli-

«cm folutionem a

daquatam fimultanee

p

:ofitam, non ramen viciffim duobus de-

Wt

qud g

bitis fatisfieri poffit per unicam folutio«

nem adzquatam, quando debita przdi-

ttt,

b

&ka cadunt fupra diver(as materias, quem-

admodum contingit , fi Petro debeas

ii

100. tituló elocate domíüs, & alios roo.

vin

V

fit

tituló equi tibi venditi, nam contra&us

venditionis induxit debitum, prout ca«

doii

am

Wi

i

dens fupra pecunia fütnmiam diftin

a

-

A

Di/pu,mi) VII,. 4rtic. PL,

483

U

ab illa , quz debita e(t ex contratu e:

, -

locationis , adeóque licét fit in tuo-ar»

Utl

bitrio, ut femelfolvendo roo. potiüs ex«

PNTA

iinguas unum ex his duobus debitis ,

s ^.

quàm alterum, non tamen potes fimul

IU d

cxtinguere per fimplicem hanc folutio-

lt n

nemutrumq; debitum predictum. Con-

Aequ,

trarium dicendum effet, (i multiplex ob-

ttiton,

ligatio caderet fupra unam, eandémque

tl n

materiám , prout contingeret , fi re-

F.

u m

peteretur. contra&tus ejufdeni venditio. .

1 ,

nis ; hinc etiam in reliquis-obligationi-

bus id ipfum proportionaliter obfervan-

Qu

It ontià

um eft, fic die Dominica, in quam

(itmt i

áncidit feftum de precepto fatisfacere po-

tes utrique obligationi audiendo miffam

Vectdte

ia

unicam, quia fcilicet utra

que obligatiq

cadit in eandem materiam.,

:

Conftat 3, quód uni, eidémque debi

404.

;x&eïim[.

b

to' fatisfieri non poffit in a&u fecundo

xf

per duas folutiones adzquatas fucceffivé

vt

pofitas ab ipfo debitore, quia hoc ipío,

il

quod una folutio adzquüata precedat al-

teram, có ipío prima defítruit in.adu

M

i

fecundo ipfüm debitum, adeóque cüm

n d

iftud femel deftrudum non ampliüs re-

vivifcat , üt ifthic fupponitur, hinc poe«

lios 10

fterior folutio non deftruit in aCtu fecun.

(onttà

ij

o v

do idemdebitum, eó, quód hocnonam-

&)an-

iil

jl

pliüs exiftat pro inftanti immediat

2

rece-

Traäatük de fure & fu]iiii?;

!

T

tecedente fecundam hànc' folutionem ,

(e, (

etfi admitti.poffit, quod illud deftruat

joneon

ya difün

/, n actu primo, fcu radicaliter, aut con-

" ditionaté, quatenus verificatur , quod«

dntec(pe

fi debitum deftru&tum non effet per fo-

dur, n

lutionem antecedentem , tünc defirue-

v& n«

retur per folutionem fubfequentem ,

adiro]t

hinc etiam debitum futurum propriélo-

quam [i

quendo non deftrnitur per folutionem

ren, i

anticipatam, fed folumtnodó impeditur,

fínc debi

'^pe à ítatu conditionaté futuro tranfeat

it od

in ftatumabfolutum , ideóque hac folu-

untativa

tio anticipata quà talis non cft ftridé lo-

obipit

quendo folutio, nam fi quis defadtó pe-

, dtdono

cuniis locuples probabiliter prevideat fu»

teto f

perventuram egeítatem, nifi has pecu

A du

nias defa&to apud alium depofuerit, tunc

E

" deponendo pecunias neutiquam folvit

m

debitum alteri, fed potiüs eundem con-

gt

ftituit debitorem, ipfe econtra fit credi-

fation

tor hujus ejuídem pecuniz, quam apud

tem (i

alterum depofuit.

QUE o

Vs

-

ARTICULUS VII.

a

vf

| 4hn Deus poffit obligari creature

m

ex juflitia commutativa , fw !

s

An

(hidé tali?

ts

Renot. r. quod magna fit diverfitas

P

mimnus

teli

" $2 4Q;i

.4

*

- inter obligationïm juftitiz co

tati*

;

[

r

-

X

l

" DifputatioVIl. Ariic'.VH.

485

i,

TM

|

-iz;rivæ *

five (trité talis, & interobliga-

"htrn.

tionem fidelitatis prormifforiz proutcon-

Q W

tra diftinüz à (lri&ta juftitia, ità, ut folüm

inter fpecies poteftativas juftitiz numere-

It s

tur , nam obligatio juftitie comrmutatie«

v& neceffario fundatur in alterius jure

Quttit,

activo proprietatis, quod ille habet tan-

DOl

lutonen

quam creditor adversüs faum debito-

rem, üt hucufque fufiüs oftenfum eft,

Dd

Q ufit

hinc debitor quà talis, feuineo genere,

in quoalterieft obligatus ex juftitia com«

kl

tnutativa,non habet jus a&ivum in rem

H

obligatam quà talem, nam aliàs hác u-

Iadopt

tendo non faceret alteri injuriam, cüm

ficqa

if

nemo fit injurius alteri , qui re füa quà

'tali utitur , atque hoc verificatur, etfi

fl tUX

!

m ov

jus a&ivum fuiffet antecedenter. alteri

Nemqute

Z

gratuitó collatum , ut fit in donatione

gratuita 5 nam fuppofità hujuímodi do«

il

ratione donatarius habet jus ftri&tum in

quidi

tem fibi donatam , ità, ut donator abf-

que confenfü ejufdem poftea non am:

pliüs poffit difponere, quin eidem faciat

J/

injuriam , econtra obligatio fidelitatis

i

promifforie , prout diftin&z à juftitia

proprié tali, non fündatur in alterius jure

þe

activo , fed folàm fundatur in honeftate

relucente in eo, quód conveniens fit fta.

divett

T

refuis promiffis — Hinc. ulteritis.

u

Præl;of.

H'h- z

j

486

TraCatis d;a jure 6* [uflitia.

yrm iü

:

Prenot. 2. . quod duplex fit obligatio

i

hat

x

406

S

fidelitatis promifforiz , una fcilicet funs

. m

!

:

W

datain prorniffione tum fubftitutivé,cum

(reatrad

terminativé gratüita, üt contingit, fi ex

a

uis alteri promittat fe

pura liberalitate q

ícmd j

daturum equum, q

uin ab illo exigat ul«

;. Das

lum onus. przíftand

um tanquam condi-

comd

obtineat.

tiohem requjfitam , ut equum

hu

Aliàecontra eft quidem fubftitutivé gra-.

d

tuita, fed terminativé onerofa, feu fa&a

Dj

füb conditione ab altero adimplenda,

Vg l

Hzc ulteriüs dividitur in promi(fionem

- Am i

onerofam füb onere aliunde debito , üt

- Dito

contingit, fi patet filio promittat

aureumq

- futpro

ervantiz filialis.&c.

alia,

in premium obf

eul a

qua fit . füb oner

e aliunde non debito;üt

um at

fi alteri promittas aurcum

.

füb hac condi-

fietutr

tione , fi nunci

um detulerit ad . ami-

o t

cum, &c.

d ptæfcns quzítio prz-

u

407 . Preznot,3. quó

.

Tf

Cipué moveatur ci

tca illa objeda, quz

, Wi

Deus creaturz promittit fub aliqua con-

[nuti

ditione oneroía, prout defa&to fingulis

qde

finaliter perfeverantibus

in premium mees

mifit vitam azternani,

ideó-

vií

ritorum pro

i [; |

,quc in præfgn

ti queritur, an Deus poit

It

impletam hanc

conditionem onerofam

fidelitate, an verà

tj

fit obligatus ex pura

hi

ex juftitiacommatativa , ità, ut creaturd

enegaret

lj

faceret inigriam ,Íi eidem d

2 c?riam

,

Dipiato Vi Artic, Ils

482,

[

gloriam zternam, non obítante, quoódre

n

ipfa hzc hypothefis fit impoffibilis , ut

lm

nunquamabfoluté purificati poffit itáque

Ü

creaturaaliqua habere jus exigendi gloria

füris

aternam adversüsipfumDeum,hoc enim

D

femeladmi(só neceffario fequitur, quoód

4 (

Deus creaturz obligari poffit ex juítitia

Obint

cofnutativa , üt Municf. Difp. 1o, de attri-

IT

but fe&t; 2, cum Suar, Granado, Aríiaga,

&c. afht

4

t, negantce econtra Gormaz

177

:

It

Diíp. 10- de jure, & juftit feO;, r. cum

Qiorem

Vaíq. Leff. Mol. aliísqu

dam' hanc quaeftionem

e. . Ad rc(olvcn'-

|oito, i

WE

Dico 1, Deum poffco

bligari ex fideli- 408

dc di,

tàte promifloria , feu juftitia minüs ftri-

&é tali creaturz rationali, Probatur :

At

(t«

nam hzc obligatio fidelitatis prómiffo-

d t

rie non przfüpponit jus aliquod ftritum

ex parte creaturz, fed hoc ipío nulla eft

ml

repugnantia praedicte obligationis. pro-

mifforiz; ergo. . Maj, conftat ex Num,

wicäl ) quz

40j. min, probatur: hoc ipfo quód ob-

j

l üngü[fi

ligatio- predi&a non fupponat jus :ali-

quod ex parte creaturz adversüs Deum,

mmms'

€o ipío fundamentum huius obligatio-

jilt

x p

nis fe tenet ex partc folius Dei promit-

tentis , noh autem cx parte cteaturzra-

aol

tionalis ; ergo. Ant, patet, conf. prob.

t

hoc ipfoenim, quod fundamentum ob-

ligationis fe temeat ex parte folius Dei

du

Rn

4

glorlm

[

498

Tratiatis de fure ö'?uf;itjd. :

, promittentis, eo ipfo hac obligatio non

p

opponitur fupremz excellentiz Dei, &

(j

ais, m'm»

dominio perfe&o in rem gromifïam $

ergo.

jjuea

Con

fir. Eatenus enim pradida obli-

« compot

qer fct

gatio opponeretur fuprema excellentiz,

aüt dominio Dci, quatenus füppofità

^ effotidi

promiffione , non effet Deus, potens de«

^f i

j don

negare gloriam promiffam potentiá con-

fequente aQualem promitfionem , fed

Conft.

hec impotentia nón derogat perfecto

iugt

Dei Dominio; ergo. Maj. patet , min,

inpottn

probatur : haec impotentia confequens

eumpo

tum D

promiffionem non fundaretur in jure a-

&ivo creaturz adversus Deum, quia po-

Adrüm

teít Deus promittere gloriám creaturz ,

/Dut f

Vj, o

quin eidem hác promiffione conferat jus

aliquod adversüs femetipfum, fed hoc

frienta

ipfo; ergo.

Maj. patet, nam aliàs dari

s n

:Volunt

non poffet obligatio fidelitatis diftincta

ab obligatiohe juftitiz ftridié ralis. min.

loming

probatur: quia fola irmpotentia dene-

&i d

gandi gloriam promiffam , prout funda-

tinnfi

tá in jureactivo creaturz derogat domí-

j Wi

nio perfc&to Dei in gl

griam promiffam;

j ?Wä

Crgo.

B T

409

Jico ?. Deum non

poffe oblïgafi crea.

prt

turz ex juftitia commutativa. Probatur:

| ho

nam talis obligatio fandaretur in jure a-

! eri

þoc

&ivo cr:agu;æ ',.advcrsüs' Deum, ícd

UA

ipfo

^

*

(

Dijputatia VII, Amic-.. VII. .

489

AU

ipfo repugnat füpremz excellentiz, . &c

ch[, &

dominio Dcei ; 'ergo.

Maj. patet ex di-

omhu

&is, min, probatur : obligatio fundata

in jure a&tivo alterius effentialiter eft i a«

TE

compoffibilis cum dominio perfe&o in

Ktieg, [

rer fic obligatam, & iptum debitorem

Áppi

effentialiter facit obnoxium juri activo

ts d.

WTM

fui creditoris,üt fufiüs oftenfum eft Difp.

2. de dominio perfe&to ; ergo.

M

Confir. Narn ideo talis obligatio non

widy

fepugnaret

erfe&to dominio Dei, quia

ht.t

impotentia

à

enegandi gloriam creaturz

D

éft impotentia folàüm confequens decre-

tUt t

tum Dei liberé conferentis creature jus

M .

áàdivum in gloriam adyersüs ipfuüm

i, |

Deum, fed h&c rationon obftat; ergo.

m .

Maj. contiter principale fundamentum

du

fententie oppofitz, min. probatur : nam

TT

aliàs fequerétur , quód Petrus ex libera

Ui

voluntate donans equum Paulo , nihi-

Jj n

lominus retineat domininm perfe&tum

yu dte

equi donati, quantumvis jus acdtiy

D

üvm

T MR

tranftulerit in Paulum; ergo.

ii

Objic. 1. Non repugnat Deum obli- 416

nf

gari creature ex fidelitate; ergo nec ex

juftitia commutativa,

Ant, conftat ex

jl ts '/

prima conclufione.

Conf. probatur :

outur

non minüs fundamentum obligationis

Y2

ex fidelitate promifforia poteft fe tenere

ntum

' (

€x parte crcatur'æ , quàm fundame

jplo

obli-

T

!

sio

Trd&zt'tus'de' 210'6 & fufitia.

T

obligationis juftítie commutativz , fed

pitiss

hoc ipío; ergo. . Maj. conftat exratione

principali,, obquam admittimus unam ,

(quiot

iotidit

fecus alteram obligationem ; Min. pro-

batur: fi enim Deus promittit aliquid

men 6

creaturz' füb conditione oneroía, tunc

eoniett

putificata illa conditione fundamehtum

dum dU

:

obligationis fe tenet ex parte creaturz ,

a, tl

utpoté ponentis merita, fub quibgsc&

ti o

romiffa gloria; ergo.

.

prücp

Confir.. Omhis promi

ffio fuf) condi-

mifs, t

tione oncroía inducit obligationem ju-

juelet

ftitie commutative poft purificatam

MC

conditionem; ergo.

foibt

-; Refp. D. ultimum ant.

. Purificatio

tj pro

conditionis fe tenet ex parte creaturz,

w ro

ità, utin hac conftituat jus a&ivum ad.

tintm,t

versus Deum , N. ant, ut hzc purifica-

j

d

tio non conftituat jus adtivum advérfus

NY

Deurn, C. ant, & N. conf,

Ratio di-

- quio

ftin&ionis ef: quia licét creatura ponat

nqe

illam conditionem , fub qua Deus eidem

Yum

romifit gloriam, nihilominüs hzc po-

hum

fitio conditionis non conftituit , aut in-.

ts

fert aliquod jusactiv

um ex parte creatu-

LU

Ya adversüs Deum , promittentem fcili-

YT

cet, quia Deus non promifit creatura

fub conditione meritorum jus adivum

M

y

in ipfam gloriam adversüs Deum pro-

24j

m!

ïþmiüttcn;em., fed folüm promifit glori

inc

gcr[:t

L

7

7

L

(

"

Difputatio V11,! Artic, VII,

49t -

, d

IN

fine tali jure, ut conftat à paritate in hu-

manis; fi princeps fub conditione ob-

DITUM

fcquiorum promitteret mancipio vidtum

jl

m il

quotidianum ex füa menfa, cum hacta-

men exceptione , quód nolit mancipio

T t

*

conferre ullum jus a&ivum ad exigens-

n

dum hunc vi&tüm, etíi obfequia prafti-

f

terit, tunc fiquidem obligatio adimple-

[

,

tis obfequiis fe tenebit ex parte folius

principis , prout fidelis in fervandis pro-

ii

miffis, non autem fundabítur in aliquo

TM

[

jure tetenente ex parte mancipii.

um

Ad Confir. D. Ant. . Omnis promif-

r

fio füb conditione oneroía aliunde inde-

bita promittenti inducit jus adivum ad

dl

rem promiffam poft purificatam condi-

um

tionem, tranf,ant, fub conditione aliun«

ul

de debita, N. ant. & conf. Ratio diftin.

st

Md

&ionis eít: quia licét transmitteretur ,

quód omnis promiffio conditionata füb

st gt

onere aliunde indebito inducat jus adti-

Desein

vum ex parte promiffarii, quód tamen

Vi p

j

falíum effe exinde conftat, fi promittens

(, Ul

exprefsé excipiat id, nihilominüs pró»

gt

miífio füb conditione oneroía aliunde

v

debita non inddcit jus adtivum ex parte

N

at

promiffarii.

TRU

ObDiic. 2.

Eatenüs jus ftri&um crbagu;

4n

um ]

j

rz adverfus Deum przjudicaret dominio

[l d

n

; qua-

[j

|

pcrfc&o Dei ingloriam promiflam

b

tenus

—

i

!

)

492 Trayä'atus; de 7ure&-7u/li-tia.

((f

tenüs Deo foret impoffibilis denegatio

jmpombïï

gloriz promiffe , fed hzc impoffibilitas

siaue f

on prejudicat dominio perfe&tos ergo,

(, máj.:

Min. probatur: nam ad dominium per-

fc&um non pertinet, ut fe extendat ad

blitate

"TT

"adum impoffibilem fubie&o habenti do-

frindiot

ininium , fed denegatio gloriz effet a«

millote.

&us impoffibilis Deo promittenti ; ergo.

, Confir., Simplex promiffio inducens

du

lat i

obligationem fidelitatis non prajudicat

qreo De

domitio Dei; ergo. Neque promiffio

dotuitlo

inducens obligationem juftitia.

Conf.

probatur : ideo illa non prajudicat do-

Dio po

milione

minio Dei, quia addominium perfectum

Qu

füfficit; quod Deus potentià anteceden-

te hanc promiffionem, feupro fenfu di-

i r

vifo hujus promiffionis poffit denegare

Qd

£loriam creaturz , etíi hanc denegare

hg

il

non poffit potentiá confequente , feu

í

P

ro féníü com

pofito fadz promiffionis;

juc a

ergo fimiliter.

A

. Refp. D. maj.' Eatenus jus ftridum

prob'arä

l

&CIm

&reatürz in gloriam promiffam przjudi-

w [

caret dominio Dei, quátenus denegatio

glorie foret impoffibilis impoffibilitate

hi

fundatá in folo decreto Dei libero ,. N,

VN

W

maj. impoffibilitate fundatá in ipfo jure

&

üü

aQivo ,'C. maj. & fic diftinaà min. N.

conf.

Ad probationem min. fimiliter

dipi

m non,

p

l?. tnaj. ad dominium perfe&tu

)U

pexti-

L

&

]

Difputatio Ifli. Artic. ?n, |

45?

t

pertinet, ut (e extendat ad adtum d

e fe

m

t t

impoflibilem vel impoflibilern impoffi-

bilitate' fundatà in (ola volun

tate libera ,

L

C. maj. ad acdtum . impoffi

L

bilem impoffi.

"]

bifitate fundatá in

]

ure alterius

ii

L

& fic diftin&tà rnin, ?

, N, maj.

conf. . Rario di-

fl f

ftin&ionis eft ? quia licét fappofita pro-

.'im';crgo,

mifífione divina fit impoffibile , nt Deus

itduccy

deneget gloriam promiffam , fi tamen

Mrdiat

hzc impoffibilitas fundetur in folo de-

tl

creto Dei libero, tunc non przjudicat

t. f

dominio perfe&o, quia non.datur in

It

Dco potentia conjungendi fimul pro-

vl

miffionem cum denegatione gloriz, e-

fU

contra fi hec impoflibilitas fundetur in

ttítd

jurc adivo creaturz adversüs Deum ,

gt

tunc €ó ipsó prejudicat dominio perfe-

Vr

&o , quia fcilicet dominium perfe&um

i, h

inaliquam rem componinon poteft cum

yulu

jure a&ivo alterius in eandem rem.

Ad Conífir. C. ant, N. conf. .. Ad ejus

yriut

probationem D. Ant. ideo pracisé, quia

] prziudf-

hzc impoffibilitas eft confequens decre-

ktgiü

tum Dei liberum, 'N. ant, quia fimul

fbliate

hzc impoffibilitas non fundatur in jure

activo creaturz adverfus Deum, C. ant,.

40) A

ifo

&N.conf, Ratio diftin&ionis habetur

min.N

ex didis modo, & exinde fimul patet

difparitas inter obligationem fidelitatis ,

f

lm t

& juftitiz , nam illius fundamentum f&

N

I

t;nqt

u

^

&

t

rmlääm; de fure ö» 7un;iti4. 3

494

tenét ex patte folius Dei, hujus auteth

| /RcprD

fundamentum fe teneret ex parte creas

n

turz, adeóque Deum redderet fibi ob-

js ptop!

noxiüm ,. & imminueret perfedum illius

Creatatas

$

gsemt

dominium. *

412 ' Objic. 3. QuamvisDeus creaturz cons

tobuto

CtedtirE

ferret jus proprietatis, non tamen propte-

ica amitteret dominium perfedum in

&il

gloriam cteaturz promiffam ; ergo. Ant.

Nniji

fíindà ci

pr

obatur! quia Deus creatura& nom con-

ferret jus proprietatis ni

fi prout effentias

tis fs

donminiy

liter dependens quó ad fui exiftentiam,

tuz te

& coníervatiodem à domino perfecto

ipfius Dei,

fed hoc ipfo D«us non arnit-

fci d

üt conflat

VltizD

teret dominium perfedtum ,

à paritate Principis non aliter coriferen-

& d

tis fübdito jus activum proprietatis in

fma

bona remporalia , nifi prout dependens

àm, t

qui

à dominio perfedto ip/fius' Priqcipis;

feu li

€rgo.

; Con

Hr.'f Etfi ]5c^us creaturz -confcrr&t

exnte

pofit

jus proprietatis advceríüs femetipfum ;

adhuc rctineret dominium altum in glo-

(t o

riam promiffam , fed hoc ipfo obligatio

Vinfo:

firictz juftitie compounerctur cum perfe-

te

&o domihio Dei; ergo. - Maj. probatur

b WE

d

T

a

paritate: etíi Rex fubditojus conferat

QU

adversüs femetipfüm in bona tempora-

A

lia,. nihilominus adhuc retinet domi«-

nïnmï

nium altum in cadem bona; ergo fimi«

D

frdu

litcr,

€ips

J

À

*

N

! EDi'/putat*ia PII, Artic. V'I&. j

495

m

^Refp. D. ant. Non amitteret domi-

T

iT

nium perfe&um, fi creaturz conferret

jus proprietatis precisé adversüs reliquas

Á

creaturas, C, ant, ficonferret jus adver-

p

süs femetipfum , N. ant. & conf,

Ad

probationem D. «maj. tale jns collatam

DOj

creaturz füfficeret ad obligationem f(tri« -

Ym

&z juftitiz ex parte Dei erga creaturam,

"o At

N- maj. non fufficeret, C. maj. & fic di-

LO COR

n

ftinàà min. N. conf. Ratio diftin&io-

nis cít: quia licét Deus poffit tetinere

Tletan,

dominium perfe&um conferendo crea-

j p

T02 400

turz tale jus proprietatis, quod non fuf^

! ficit ad fundandám obligationem ftridize

] conlüt

juftitie Deiergacreaturam, taléque jus ef-

Qf

Íet dependens quo ad fíüi conferva-

qeuieit

tionem à dominio perfecto Dei, ità qui--

Qsl

dem ,. ut illud refpedu Der non fit ali-

Tutciy

quod jus próprietatis, fed pura licentia,

Ííeu licitus ufus

erifadi, non tamen

t

exinde feqüitur , quód.Deus creaturz

st

poffit conferre jus fufficiens ad fuündan-

n

dàm obligationem ftridz juftitie, quin

0 gblxgmo

€ó ipfo amitteret dominium perfe&tum,

m U

neque enim ad fundandam obligationem

| Pmbnut

'pradidam fufficit jus aliud , quàm illad,

s conitd

quod creatnra haberet adversis Deum.

p

Ad Confir. D. maj.

Et hoc dómi«

i !

nium pracisé altum effet dominium per-

L

pp

. fetum,; N. maj, éffet dominium folüm

h.

impets

Í

Y

N

N

D

496

vradiatus de fure & ï;;fi;tili

ii d

J

iimg'eyrfcäum ^

C. maj, & fic diftindà

anin. N, con

f, Ratio diftindionis patet

( du

^

fcolciten

ex paritate à

Priricipe addu&ta : nam fi-

10 1enuu

cut Princeps, prout

habens przcise do-

minium altum in bona privata civium ,

M.

facltüd

non habetin illa dominium perfe&um,

quia de his pro (iro beneplacito difpone-

tiam, (l

fenfi of

re non poteft, ità pàriter Deus non ha-

un, N

beret dominium perfedum in gloriam

promifíam creature, fi ia hanc haberet

dinlotti

inium altum,

finda ci

pracisé dom

12 / Objic. 4.

Idco Deus amitteret domi-

i, q

!

nium perfe

&um in gloriam promiffam,

II

'ollatam creaturz , quia Deus amit-

feguenter

aut c

teret facultatem .

legitimam denegandi,

Aglimut

aut de(truendi gloriam , pro fenfu com-

yoíto:

lus t

pofito juris translati in creaturam adver-

süs femetipfum , fed Deus non amitte-

qutut,

ret hanc facultatem; érgo. — Maj. patet,

DN

min, probatur: nam.illam facultatem

&t

Deus non armitteret , quz antecedenter

quam l

in Deo non erat, íed Deus anteceden.

dul

ter non habebat facultatem legitimam

Wadie

den

egandi gloriam pro fenfu compofito

Wtrd

LT.

juris

Yranslati eo , quod talis facultas fit

impoffibilis ; ergo.

Dm (

- Qonfir. IdeoDeus ante

a&ualem traníf-

&l

ty

tft

lationem jurisin creaturam habebat do-

minium perfe&um , quia habebat facule

fim,

o

fl

iätcm legitimam d;ncgandj glc:iamc;ä

u

li

[

li

- Difputatio Pli.*drtit. Viis"

Mu

fenfu. divifo juris 'translati , f'cd'etian')'

MW

l&l: M.

facultatem le

poft adualem translationem juris habet

du

itimam denegandi gloriam

pro fen(u divi

fo.

juris translati 5 ergo;

TM

Refp. D, maj,

t

Quia Deus. amitteret

facultatem legiti

mam denegandi glo-

odf

ríam , quam antecedenter. habebat pro

A05 ]s .

fenfu compofito translari jutis in creatu.

It r

d o

ram ,. N. maj,

quam habebat.pro fenítu

divito translati

juris, C. maj, & (ic Di.

ftinda min, N, conf. — Ratió diftinctig-

fnrti

nis eft , quia licét Deus transferens jus in

poula,

creaturam nunquam habuerit , & con-

Deyatie

k

equenrer nunquam amiferit facultatem

T CU

legitimam dene

gandi gloriani pro fenfa

compofito

juris translati, €ó , quod talis

qmalitte

facultas fit impoffibilis, non tamenhine

vt

fequitur , quód Deus non amitteret do-

Vi t

minium perfe&um , -quia amitteret fa4

ag

cultatem legitimam denegandi gloriam,

u

quam habebat pro fenfüdivifo, feuante

Ra

actualem juris translationem , imó cüm

jgian :

ip(i adver(arii fateantur fenfam compofi-

40l

tum exlegitima facultate denegandi glo-

dl

riam , & Jure a&ivo creatura adversis$

eum e(le impoffibilem , hoc ipfo ne«

jentat

ceflarió fequitur , fimiliter impofüibile

at

cífíc, ut Deus transferat jus in creatu-

xbl

ram, & fimul retiüeat demin

"

€€ umu

ium .pcr-l

gïcrth

æ

H

Ad^

*

[]

458

än&ätiaslïdz fun é ïu,htk- |

Ms [

" Ad Confir. C. rnaj. D. min.

Habetet

g repu

" goteftateni legitimam — denegandi pro

u «

fenfü divifo ità, ut ipfemet fen(us divi-

fus penderet à beneplacito folüm ante-

ninium.

i rem a

cedente, nonautem confequente a&tua-

Conf

lem translationem , N. min. ità ut fcn-

fus divifus penderet à folo beneplacito

Qu i

Ratio

yaréet

creaturz , C. min, & N. cohf.

tur Go

diftia&ionis eft: quia Deus ipoft actua-

us

lem translationem juris liberé fadtam ha«

db p

fin,qi

beret quidemi poteítatem denegandi glo-

riam pro fenfu divifo juris translati, hic

i a

od

tamen fenfüs divifüs, feu carentia juris

vionen

fc tenentis ex parte creaturz non pende.

ret à beneplacito Dei confequente libe-

"

M

i

ram translationem , etíi penderet à be-

neplacito antecedente translationem -

àn rj

fed hác füppofità penderet à folo benc-

1 d

[

lacitocreature fine confenfu Dci; Dcus

enim nec gloriam eidem tollere, necjus

meiyi

collatum recipere poffet , |.qu

ia faceret

io dili

Czterü na

"feif,

co ipfo injuriam creaturz.

fotum argumentum retorqüeri poteft à

10 ii

, ton

paritate hominis , 'quia fimiliter feque-

retur, Petrum retinere dominium per-

f

fe&um equi venditi , aut donati Paulo ,

R

ijum, |

üit argamenrum mutatis terminis appli-

;

*

canti patebit.

W. w]

414

'Objic. ultimó.

Non repugnat , ut

if

ncrca-

iDutny

Deus abdicet dominium aliquod i

1

tgram, :

£

Bifputatio VIL, Azii?;»rir.

2

499

turam ; ergo. Ant. probaturt no

n -

Id

h

nim repugnat, üt Deus deftruat creatu.

r

gvll

lt

ram, Íed hanc deftrüendó abdicat do.

minium, neque enim datur dominium. -

lii

in rem a&tu non exiftentem ; ergo.

/

TT

. Confir. Non repugnat, ut Deus pec- -

Mpl

catum remittat pcr condonationcna

É Mi

puré extrinfecam ;ergo. Ant,füpponi-

TE

tur. Conf. probatur: nam Deus condo- :

umf

Bando peccatum abdicat illud jus a&i.-

hi.

vutn, quódantecedenter habebat adver.

tui, X

süs peccatorem quóad exigendam ab il«

TU

; lo condignam fatisfa&ionem , aut fatis-

11 d

paflionem p

te lt

:

tO peccato , fed hoc ipío ;'

€rgo. .

fttilte

, Refp. D. ant. Ut Deus abdicet domi..

.

.

QUP

nium reip

t

a illud transferendo in crea.

i

turam adversüs femetipfüm , .N. ant.

Yi t

non transferendo in creaturam adversüs

t M

femetipfum, trans. ant, & N.conf. Ra.

yi t

tio diftindionis eft: quia licét transmit«

!l

jl

terctur , quód Deus deftruendo creatu.:

(nc

j

ram abdicet dominium in eadem crea-

g

tura, non tamen exinde fequitur, quód

Deus poffit abdicare dominium-transfe-

um

j Pulo,

rcndó illudin creaturatm adversüs femet.

]i QPPH'

ipfum, quz tamen translatio neceffaria

cít, ut Deus creaturz poffit obligári ex

lgüäï )

( juftitia ftrida , quemadm

t

, 4 paritate in humanis,

oduim cgnng

E

yind

Iia

D

Ad

ub

!

)

$00

Trallatus de gure &«fu!iitic.

3

b

.. . Ad Confir.

D.ant, Non repugnat;

st

ut Deus peccatum remittat per condo-

nouo

fitiz

/* nationem puréextrinfecam transferen-

dó aliquod jus in creaturam adversus

Deum;, N. ant. non transferendó ali-

Deun,

Ràátio

quod jus , C. ant. & N. conf.

Q9

diftin&ionis eft: quia Deus condonandó

fibis l

peccatum cederet quidem jus fuum a-

tio d

'&ivum, quod habebat advetsüs creatu-

ht o

ram ad exigendam ab illa vel condignam ,

Áqun c

". fatisfa&ionem , vel fatispaffionem qu

fidaret

talem , non tamen per haüc ceffionem

(

juris transfert jus aliquod in creaturam

- jmplia

adversüs femetipfüm , quia lieét Deus

dtgit d

ampliüs non poffit petere bona opera ,

"tritter

.aut infligere poenam tituló preftanda à

Altat

' creatura fatisfactionis , aut fatispaffionis

f

condignag pro offenfa, non tamen exin-

OUN

de ícquitur ,, quód Deus inju(té ageret

p

' velexigendó eadem opera, vel infligen-

D

dó eádem tormenta ípecificativé fum-

! puri

. pta, fed folüm fequitur Deum non age-

*

uxta clementiam, fi nihilominus ca-

, hbeti

re j

«

tulier

dem tormenta infligeret.

Conftat. 1. Quod Deuscreatur

z pdf-

v

41j.

hr

fit quidem obligari tituló fidelitatis, fe-

lx

cus autem tituló ftri&a juftitiz , nam

d

obligatio fidelitatis fundatur in fola Dei

K

romiffione libera,ità, utfundamentum

Ti

eatura, -

i e')bl—iglatioqi(s (c*tcpc;t ex parte cr

tac-

LOI

]

"

bijputatio VH. Artic, Vil

:$or

n

Kyip.

adeóque Deus reiptá obligat&tdffolüm-

modo (ibimetipfi,

: Utinn.

econtra obligatio ju-

T. d

ftitiz deberet fund

ari in jure proptieta-

fteii

tis, quód cfcatura haberet adversüs

l, lu

Deum, adeóque cüm hoc jus utpote re-

Oong

pugnans perfe&to dominio Dei fitimpof-

1 ftny

fibile, hinc etiam impoffibilis eft obliga-

QU Cl

tio przdida , ficuti implicat , ut Deus

habeat obligationem obedientiz erga a-

Wiput

a qi

liquam creaturam, quia talis obligatio

lr

fundaretur in jure jurisdidtionis , quod

creatura haberet adversüs Deum, ídque

o

lt D

implicare etiam ádverfarii ipfi fatentut.

Atque hinc non folüm habetar difpati-

10yt,

«tas interobligationem juftitiz firidz, &

(undz à

fidelitatis, fed etiam patet, quá ratione

nilots

