quocunque res devenerit , fecum trahat

nam h

fuam obligationem, Econtra jusad rem

onem V

non faciat illam fic juridicé unitam feu (ic

traditio

obligatam, fed tantüm exigat hanc unio-

m (uff

nem & obligationem.

Ita cum Moll,

e[letut,

Tra&. 2, Difp. 2. de Jure & Juftitia plures

j ]

'Theologi,

Probatur, Nam juxta omnes

, DAT

jus in re eft illud , quod conftituit legi-

iíci

timam facultatem fibi rem vendicandi,

t quii

ubicunque & apud quemcunque exiften-

ftituat

cþtincnl

D

tem, Econtrg jusad rem non con

-

Kfacul-

)

42

Traitatus de fare é» Quffitia,

D

)

f

facultatem vindicandi rem ipfam, fed tanz

I

tüm exigit rei traditionem, & hoc defi-

b

ciente debitam compenfationem ; fed

j n

hoc ipfo. Ergo.

Maj. patet ex Num. 33.

gimj

min. etiam conítat: quia hoc ipfo, quód

lgt

jusin re (it legitíma facultas fibirem ven-

Jensà

dicandi ubicunque exi(tentem , eo ipío

jbl

ponn d

res habet peculiarem quandam unionem

in fen(u juridíco cum habente jus activum

Bulta

ita, ut obligatio paífiva inhzreat morae

g d

liter ipfi rei. Econtra per jus adremnon

lj de

inhzreat moraliter obligatio paífiva rei,

p

adeoque jus iftud non importat talém,

]u

unionem juridicam, Ergo.

du b

. Conf. Quia addu&a definitio vel ex-

T

pofitio juris ad rem & in re convenitre

fl:gïlmmf

Ipfa cuilibet juri ad rem & in re, üt pa-

x

tet confideranti fingulos cafus, Ergo.

ov

97 . Dicoa. Differentiam jurisinreàjuread

t a

rem non poffe univer(aliter in eo confti-

dibety

tui, quódjus in re pariac actionem realem,

ü j

"

& jus ad rem pariat actionem perfonalem,

filier

Ita cum Moll. cit. plures 'heologi contra

&

Haunoldum aliósque diffentientes. Pro-

: (onf

batur. Nam poteít dari jus ad rem, quin

tj

tale jus pariat actionem perfonalem, fed

gütenus

hocipío. Ergo. .Min, patet. Maj. prob.

i

AGio perfonalis feu contradictio eft illa ,

itljs

qua in judicio agitur contra perfonam

fonä&m

ebligatam ad aliquid dandum aut facien-

dl

dum,

M

Di/pultfatia I. 4drtic. V,

4;

läml d t

A

dum , fed poteft dari jus ad rem; quin.

illud pariat ejusmodi a&tionem. Ergo.

mCm ; fe.

tXNum,

Maj, conítat ex communi Theol, & Juri-

ftarum juxta legemA &ionumgenera ff. de

:inox qllöï

lts

Obligationibus,

Min. prob. Si enim.

n

Petrus hodie füuam domum venderet Pau.

1, ij

j

lo fub hac conditione, ut eandem trade-

! Unjona

re non teneatur, niíi anno fequenti, cunc

Sadivun

Paulus ab hodierna die haberetjus ad rem

At Thot;

quoad domum, fed jus iítud &c, Ergo.

dremm

Maj.eft certa, Min, prob, Nam jus hoc

xl r

non parit a&ionem períonalem adveríus.

tt r

Petrum, ni(i hic lzedat jus Pauli, quiafe«

0vd at

clusá hac lzfione non poteft Paulus in.

judicio agere adverfus Petrum, .. Simili

Qvenitr

argumento of(tendizur: poffe dari jus in.

& itp

re absque actione reali, nam a&io realis

Etmo,

feu vindicatio eft, qua aliquis fibimetipíi

ehjureai

rem fuam ab altero poffeffam petit, üt

j Qonld

habetur lege füperiüs citata, fed poteft

mree

dari jus in re abíque tali actione, quando

Áonalen

fcilicet res ab altero poffidetur , fed pof-

j contr

feífio, & jus rei fimul diftinguuntur. Ergo,

s Dro

Confir. Etiamíi fupponeretur, quód

1 qui:

omne jus in re pariat actionem realem.,

m, E

quatenus tribuit jus rem vindicandi ex

j pr

fuppofitione, quód hocalibi exiftat, &c

etili

fimiliter jus ad rem pariat actionem per-

orfontt

fonalem , feu tribuat jus agendi adverfus

tfido

preg-

Q5

alterur?ï » qui ad aliquid dandum aut

ftan-

44

TraBlatus de furt e Tuflitia,

yi

m

ftandum obligatur, factà fuppofitione,

quód illud non praftet , neque faciat, ta-

ifv

men per hunc conceptum potiüs expri-

o

mitur proprietas confequens ipfum jus,

gt

quàm effentia & differentia juris in re ad

r

n &U

rem. Ergo.

Mi

28 Objic. r. Effentialis differentia juris ad

prob,D.a

rem & juris inre malé eXponitur per con-

d

ceptum fuperiüs a(fignatum, Ergo, Ant,

gt

prob. Hec fiquidem differentia confifte-

iil

ret ineo, quód jus inre conftituatur per

vt Y

quamdam unionem juridicam , & jus ad

av t

rem per exigentiam talis unionis, fed ad-

df

huc reftat quxítio : an & quando adíit ,

(hjr

ve! non adfit talis unio. Ergo.

&i

Conf, Rem aliquam effe juridicé uni-

1 M

tam nihil aliud fignificaret, quàm eandem

effe obligatam , & quidem obligatione

g

lm

paífiva moraliter intrinfeca ipfi rei ; fed

st

hoc admitti nequit. Ergo,

Maj. conítat

n

ex Num. 36. Min. prob, Sola fiquidem.

natura rationalis eft capax obligationis

min- pn

VAE UI

f

paífive. Ergo.,

(tnf

Refp. N. ant. ad cujus probat. C, maj,

is)

N. min. Ratio negandi conftat ex Num.

34. & fequenti , ubi oftenfum eít , quód

F"Aüüll t

WT

tunc adíit talis ratio, quando adeft titu-

I |

lus & ufuücapio aut traditio rei, eadém-

que naturalis , vel interpretativa fcili-

t [

Yj

cet facia per jurisfitionem, üt cum Moll,

Caz-

"u

fuperius gic. pleriq; obfervant.

Mi

1

li,

UM

Difputatiä ] 4rtic, Vli'.

4$

: Ceterüm eadem difficultas ab adver(a.

1 hd&[, t

)Oïiüs U

riis folvenda eft, fi interrogentur, an &

[

S]?

m

quando :jus pariat a&ionem períonalem

ls

Itj

aut realem , tupc fiquidem idem difcri-

men afílignari debent,

J

Ad confirm. C, maj. N, min, Ad hujus

prob, D, ant, Sola natura rationalis eft ca.

Ut petcy,

h, n

pax obligationis paffivz , prout hzc im-

h confit

editat precisé obligationem ponendi

f

beré aliquem a&um, C.ant, Prouthec

ituaturpe;

TT

fümitur ín fenfu latiori pro obligatione

paffiva refpondente jurí adtivo. N. ant,

Is ed

& coníeg.

hdo adi,

Objic. 2,. Poteft dari jus in re abfque 59

lol

€o, quódresjuridicé fitunita, Ergo. Ant.

tandem

prob. Nam poteft aliquis habere jus in

re quoad fructus arboris vinez &c. non-

Ipitione

ts [el

dum realiter exiítentes, fed ejusmodi fru-

Cusrealiter non exiíteates nullam habent

, tonfht

quid.

unionem juridicam. Ergo.

Maj. patet.

min, prob. Quia res nonexiítens non eít

Bition

capax unionis, Ergo.

Conf, Nam fequeretur ufum fructuum

C, mj

feu jus percipiendi fru&um ex re frugi-

. Num,

, qu.

fera non efle jus in re, quamdiu tales fru-

&us non exi(tant, fed hocadmitti nequit.

( tità

Ergo.

aden.

Maj. patet , min, prob. Si quis

enim alteri vendat, & fimul tradat jus

; il

percipiendi fru&tum ex vínea, aut alia re

i Moll

Q

frugifera , cunc alter habet eo ipfo jus in

re, Ergo.

" Refp.

l

46

qralatus de gure & Tu[litias

ial

Refp, N.ant. unà cum fua probatione,

nam juxta communiorem fententiam cum

NY

;Donmw

Moll, citato füuperius, non datur jusin re,

uamdiu eadem non exifítit tali exiften-

iiv

jet, n

tia, cujus illa eft capax. Hinc priusquam

fru&us rei frugiferz exiftantrealicer, po-

vl

I [ijl

teft ufüfru&uarius quidem habere jus in

xe comparativé ad rem frugiferam, non

um

j d

autem comparativé ad fru&us non exi-

ftentes; quodíi tamen cum Haunoldo ve.

jf 4j

Cf

lis fupponere contrarium, dicendum fit,

fufficere ad unionem juridicam , quód res

i

af

moraliter feu virtualiter exi(tat, fcilicet

in alio , licét nondum realiter exiítat in.

RUORT.

fe. Hinc patet refponfio ad confirm.

fiptrd

jpturm

40 Objic. . Ex hucufque di&tis fequere-

tur, quód jus in re & jus ad rem folüm.

E.

accidentaliter , non autem effentialiter

Ti

differat, fed hoc admitti nequit, Ergo.

dümity

Mai. patet. Min, prob, Nam jus ad rem.

wor

poffet fieri jus in re per folam traditio-

Wi f

nem , qua pofità habetur illa unio juridi-

h, f

ca conílituens jus in re, Ergo.

ht ]

Conf. Nam illà traditio aut ufücapio

Wt

folüm eít conditio fine qua non, nullate-

fad

nus autem conftitutivum intrinfecum ju-

tdr

ris in re, Ergo.

p

Refp. D. maj. Sequeretur jus ad rem.

j

& jus in re folüm fpecificativé fümptum

Qu

differre accidentaliter, Tranf, maj. Re-

':iusquw

Up1ls

lf

! Difputatio Y, Artic. JV.I

4

"mbitl'one'

duplicativé fumptum, N. maj. & fic dift.

"t

min, N.conf. Ratio diít, eft : quia licéc

ii t

füpponeretur, jus in re & jus ad remfpe-

Al tlf

cificativé fümpta folüm differre acciden.

Bu

taliter, prout materia non unita differt

Aliery,

accidentaliter à materia unita fpecificati-

Kte us

vé fumpta , adhuc füufficit, quód jus inre

ram,w D

& ad rem reduplicativé fumpta effentia-

n egl

liter differant,

Ad conf, C. ant. N. conf.

Qoldo v

Ratio negandi patet ex dictis.

41

hitm (

Cont(tat , Quódjus in re &jusad rem

quidts

per hoo przdicatum przcisé ab invicem

t falie

differant, quód fcilicec primum includat

tilst f

unionem juridicam, per quam res fic ob-

Ym

ligatur habenti jus activum , ut fuam ob-

&quert.

ligationem paffivam fecum deferat, quo-

folim,

cunque deveniat , & ubicunque exifítat.

aliter

Hinc ortum eít illud axioma: res ubiq;

:

clamat poít dominum füum, hec autem

a t

unio refultat pofito titulo & traditione

Fuditi-

rci , five deinde traditio hzc fit natura-

! juridi.

lis, five eadem fit interpretativa fa&ta,

fcilicet per fidionem juris,

Hinc uni-

Icipio

verfaliter advertendum eft, toties necef-

1[late.

fariam effe traditionem naturalem ad ob-

nj

tinendum.jus in re, quoties contrarium

pofitivé non conítat, ita ut leges fü-

| t

pleant traditionem naturalem.

nptum

Conftat ».. Differentiam formalem u-

triusque juris non pofle conftitui in eo,

b

áp

quàd

N

Bi

48

Trallatus de Qure & ]nflitia.

yfius

quód jus inre pariat adtionem realem, &

jus ad rem actionem perfonalem, (i enim

Ó wnttl

ii

er a&tionem intelligacur atualis contra.

dictio, aut vindicatio rei fa&a injudicio,

gt

Drowot,

tunc aliunde patet, poffe dari jus abfque

tali actione , fi autem nomine a&tionis

Jicrer t

fomsditi

intelligatur jus agendi in judicio , tunc

iftud non habetur, ni(i przcedat juris lz-

vt

!

fio.

ITAU

vindy

Conftat 3. Quód jus ad rem acceden-

te traditione fiat jus in re, non quidem

i

hoc fenfu, quód ipfa traditio fit forma,

1 ia

intrinfece conftituens jus reale, fed(olüm

al

ia ul

fit conditio , qua pofità habetur jus in re,

Caterüm advertendum eít, quód unum

Trog,

.

)

us poffit effe terminus juris alterius, ideo-

Qubl

que jus adrem poffit per aliud reflexum

"u)

Lt

effc jus in re.

hod

ARTICULUS V.

fits,

tttt;

Quid [it jus Pa[|'vum correfpon-

t

dens juri activo propristatis,

*ïm";'u(ii

II

Renot, 1. Quód jus adivum proptie-

ä';:ligazi

tatis fit legitima facultas ex re ali-

lg,

qua dire&é percipiendi commodum fuz

!

ii

libertatis, àthucufque oftenfum eft, Cüm

Wi

1

"

igitur lex intrinfecé conftituens jus adti-

"Qn

l

il

J

|

vet li-

Titt.

vum in eodem genere, in qua fa

berta-

l

Dijputatio L,. Artic. V.

49

Dtedtn

bertati unius , re(tringat libertatem alte-

Wüm

il

rius, contra quem habetur tale jus ; hinc

juri a&ivo fe tenenti ex parteunius, cor-

iit i

1 s d

refpondet ex parte aliorum jus paffivum.

Prenot. 2. quód iftudjus paffivum du-

ne al

icn, t

pliciter poffit accipi.. [mprimis quidem

formaliter fcilicet pro obligatione tenen-

At juris]

te fe ex parteillofum,adverfus quos habe-

tur jusadtivumproprietatis. 2, Termina-

1 atceden

tivé feu objective, & tunc perjus paffivum

n quide

i form

intelligitur obje&tum illud, ad quod da-

tur obligatio , quod proinde terminus

» fedfols

formalis juris paffivi, & debitum juftitiz

I jus i

ftricté calis folet appellari.

1d unir

Prznot. 3. Quóddebitum juftitiz ftri-

]us, idec

&6 talis differat à debito aliarum virtu-

tellexur

tum, quz pariter inducunt obligationem

ad alterum , àt religionis, qua creatura

rationalis obligatur ad colendum Deum;

pietatis, qua filius tenetur honorare pa-

J

rentes ; obedientiz, qua fubditus tene.

!

jn

tur implere preceptum füperioris ; cüm

ï

*

enim jufítitia ftri&é. talis fpecie differat

ab aliis virtutibus, hinc pariter debitum

Yoptie

& obligatio illius differt à debito & ob-

r di

ligatione aliarum virtutum,

lum i

Dico 1. Jus paffivum ütcorrefpondens

43

l, r

juri activo proprietatis formaliter non.

m

confiftit in eo , quód fit obligatio con-

f

fícientiz ad alterum per legem indu&ta,

lt

: Prob,

pj

So

Trallatus de jure d fuflitia.

qniid

Prob, Nam jus paíffivum correfpondens

n üt&u

juri adtivo differt à debito & obligatio-

i o

nealiarum virtutum, qux non funt jufti-

tia ftri&te talis, fed hoc ipfo, Ergo, Maj,

;üo w

jgiton

patet, min, prob. Obligatio enim con-

Ícientiz ad alterum inducta per legem.

p p

vonventt

convenit etiam aliis virtutibus ad alte-

rum obligantibus üt religioni , pietati,,

i n |

m r

Obedientiz , ex di&dis Num. pracedenti.

sm o

Ergo,

i

Conf. Namaliàs fequeretur, quód om-

Dito*

nis a&us contra obligationem conícien.

tiz ad alterum fit injuria ftri&e talis, i-

yliter l

um ]

deoque fübditus per quemlibet adum.

inobedientiz fuperiori faciat injuriam.

vt i

uj m

ftridé talem , vi cujus inducatur obliga-

tio reftituendi , fed hzc fequela admitti

4

nequit, Ergo.

a

44 Dico 2, Neque jus paffivum confiftere

g

in eo , quód fit debitum & obligatio ad

EY

alterum prout potentem remittere hanc

Val

AL5 Gd

obligationem.

Prob. Nam poteft dari

debitum & obligatio juftitiz ftridtz abí-

RORU

Amo

que eo , quód debitum & obligationem.

remittere poffit ille, qui habet jus pro-

fï;üis j

prieratis, fed hoc ipfo. Ergo. Min. patet,

t

maj. prob. Quia potefít dari jus activum

t

Ms

proprietatis , quin illud fit legitima fa-

cultas pro fuo beneplacito reítringendi

Deur

m, feu

(j

aut ampliandi libertatem aliena

remit-

-

|

l

Difputatio l, Artic. V,

ji

ondes

Qp

remittendi obligationem in hoc jure fun-

datam, üt Num. 7. oftenfum eft, Ergo.

unt if

Conf, Jus paffivum feu debitum & ob-

m, Nj

ligatio ftri&z juftitiz differt à debito &

etim .

ptr la,

obligatione aliarum virtutum, Ergo.

Conf, patet, Nam predictus conceptus

5 AL d

convenit debito & obligationi obedien-

l, t

tiz, quando fcilicet fuperior habet pote-

"tCedent

ftatem remittendi obligationem fübdito

indudam ex precepto à femet ipfo im-

qudon.

pofito, . Ergo,

Con(cie.

Dico 3, Jus paffivum proprictatis for- 4f

T

maliter fumptum, eít obligatio ad obíer-

et d.

vandam indemnitatem libertatis alienz,

injutia.

prout fundatam in iure activo proprie-

tatis,

Prob, Lex intriníecé conftituens

robljs

admitti

jus activum proprietatis in eodem gene.

re, in quo favet habenti jus activum, ob-

onfller

ligat alios, adverfus quos habetur jus;

igatio i

fed hoc ipfo, Ergo, Maj.patet, min. prob.

ere hat

Namlex conftituens jus adivum proprie-

tet dan

tatis eatenus favet habenti jus adtivum ,

(g abl

quatenus conítituit facultatem percipien-

jonen.

di commodum libertatis itá, ut terminus

j5 pro

formalis ipfius juris fit indemnitas liber-

, patei

tatis; ergo hzceadem lex inducit obliga-

&ivqm

tionem paífivam n aliis,adversüs quosha-

m

beturjus, ut obfcrvent libertatis indemni-

tatem, fundatam in alterius jureactivo,

ingfqd!

T

Conf, Nam illud eft terminus forma-

m

D 2

lis

j2

Tm&vatu: de furt & fuffitia;

pi

lis juris paflivi, quo pofito forraliter ad-

.';*,"n.ls U'ïhu

slb

impletur obligatio ftrictz juftitiz, fed ob-

fervata indemnitate libertatis

alienz

ts O

j

prout fundata in jure acivo formaliter

impletur obligatio ftritz juítitiz. Ergo.

]gno(c'xt

Maj, eft certa. Min.prob, Obligatio ftritt z

gucept

juítitiz confiftit in eo, ut cuiq; tribuatur

eue.

jus fuum , feu debitum fundatum in jure

Nli m t

a&tivo proprietatis, fed hoc tribuitur ob-

tcdln

fervatà indemnitate libertais alienz, fci-

alou

licet eandem aut non ledendo, aut lx-

al

fam reparando. Ergo.

a

Objic. r. Illud eft terminus formalis

8et

4,6

juris a&tivi proprietatis,ad quod preftan.

Q unt

dum datur obligatio fundata in jure adi-

Mi

vo alterius , íed hoc non eft indemnitas

Vdrn

libertatis alienz, Ergo. Maj.patet, min,

1 t

]H

rob. Adillud datur przdi&ta obligatio,

A

quod obligatus cognofcit fe debere vi e-

Oi

jusdem obligationis, fed hic non cogno-

m d

fcit fe debere idemnitatem libertatis a-

tj

lienz, üt facilé ab experientia oftenditur,

datq

qua debitor centum florenorum, quos

i,

mutuos acceperat , folüm agnolcit fe ob-

d

ligatum creditori ad perfolvendam hanc

dq

fummam, Ergo.

AN

Confirm. Qui etenim furtó fubduxit

ET

equum Petro, folüm agnofcit, fe obligari

ad reítituendum equum, & huic obliga-

lt

RU

tioni per reítitntionem (atisfacit, quan-

n

tumvis

li

Difputatio l. Artic, V,

"Tf'ïïählferac.

$3

I d r

tumvis nihil cogiter de fervanda indem-

U dtm

nitate libertatis ipfius Petri, Ergo.

Refp, Concedo maj, Nego min. Ad

d

It

probat. Dift, maj. Ad quod obligatus

Buto

cognoícit fe e(le obítri&tum füb folo

'Sub

j trbuy

conceptu explicito.

Nego maj.

lum j j

conceptu implicito & re ipía converti.

Ihiltorg

bili cum termino obligationis,

C, maj,

iicng, o

& (ic dift, min. N, coní,

Ratio diít. eft:

0 atl

quia licét debitor obligatus ad perfolven.

dam (ümmam creditori non agnofcat füb

s formii

conceptu explicito, terminum obligatio-

od pl

nis efle indemnitatem juris alieni, agno.

Ícit tamen füb conceptu implicito & re

1füread

n demnit:

ipfà convertibili , nam interrogatus, cur

velit folvere? refpondebit, quia negan-

jtet, i

obl

do folutionem violarem jus creditoris,

Ad conf, D, (imilter ant, & N. conf; -

hr vt

on (po

Objic.2. Si indemnitas libertatis alie. 47

n effet terminus formalis juris paffivi ,

Verats

(lenditu,

tunc juftitia ftri&é calis pracise obligaret

ad carentiam damni, quo violaretur jus

n, qui

t feob

alienum, fed hoc admitti nequit, Ergo.

Maj.patet, Quia indemnitas nihil eft aliud

m hay

quàm carentía damni feu lefionis, Min.

prob, Nam ftricta juítitia non folüm ob.

[übdut

ligat omiffionem a&tüs , quo violatur jus

oblir

alienum, fed etiam obligat ad plures a-

j oblfgi'

&us pofitivos. Ergo.

od

Conf, Nam fur pecunix, obligatur ex

a

3

jufti-

)

Tratlatus de Jure e» Tu[litia,

$4

yic !

juftitia ad illius reftitutionem; ergo ter-

án i

minus formalis juris paffivi non eft fola

5ipfum

carentia damni, feu negatio lafionis juris

alieni,

q d

g hot

Refp, D.maj. Precisé obligaret ad ca-

rentiam damni folüm privativé fumptam.

m

fitrid

N. maj. Tum privativé tum pofitivé fum-

j

pram, C. maj, & fic dift, min. N. confeq,

(af|

Ratio diít, et: quód jus alienum dupli-

citer violaripoffit, Imprimis quidem po-

d

m

nendo a&tionem prohibitam.

Secundó,

omittendo actionem preceptam à jurea-

st

fl

&ivo, feu lege conftituente jus adtivum

proprietatis, Hincindemnitas juris ativi

T

N

f,

feu carentia pariter duplex eít, fcilicet

privativa, qux habetur per omiífionem

f u

DT

a&üs prohibiti, & pofitiva, quz habetur

er a&um debitum juri activo alterius.

foutm

Ad conf, C. ant. D. conf. juxta datam

dl

diftin&d, Caterüm hic advertendum eft ,

v

felit

quód indemnitas privativé íumpta ali.

nj d

uando accipiatur in alio fenfu, prout

fcilicet eft indemnitas debita alteri vi ju-

vulte

ris activi , five deinde hxc indemuitas

:'::Q

At

habeatur per a&um pofitivum , quem e-

xigit jus alterius, five per omiffionem a*

um

&üs prohibiti à jure alterius, & tunc in-

n

Q

demnitas privativé fumpta opponitur in-

demnitati negativi, quz fcilicet non eft

f

debita,. vi juris, activi licét fortaflis fic

Ws p;

O biiC.

dfbica alio ticulo.

li

Difputatio l,. Artic, V.

$5

h Cl'go t

Objic. 3. Si terminus formalis juris 48

LTA

paffivi effet indemnitas juris a&tivi, tunc

As

jus ipfaüm a&ivum in altero przfüppofi-

tum eflet terminus formalis juris paffivi,

Ihrtdy

fed hoc repugnat, Ergo.

Min, patet,

I

maj,prob. Indemnitas juris activi forma-

ofttyilo

liter includitin fuo conceptu jusactivum

N eon

in altero przfüppofitum, Ergo,

um d.

Conf, Terminus formalis juris paffivi

qudem:

effet indemnitas prout debita feu squa-

Secuud

lis juri a&ivo , aut legi conftituenti jus,

m u

fed indemnitas prout zqualis juri adivo

i d

formaliter conítituitur per ipfum jus a-

juisadi

Givum. Ergo.

1 (cli

Kefp. D. maj, Siterminus formalis ju.

nilfione:

ris paffivi effet indemnitas juris a&ivi

: habett

fumpta adzquaté feu quiditative, fcilicet

alteris

pro omni eo, quod tum in re&o, tumin

ya dtit

obliquo fignificat, tunc &c, C. maj. fum-

ndun el'

pta folàm denominativé feu inadzquaté

npi d

fcilicet pro re&o, pro quo fupponit. N.

i

maj. & fic diít. min. N. conf. Ad probat.

et vj

fimiliter D. ant. & N.conf; Ratio dift,

lembit

eft : Quia licét indemnitas juris a&ivi

quemz

adxquaté feu quiditativé fumpta fcilicet

onem?

pro omni eo, quod predictus conceptus

x

tum in redo tum in obliquo importat,

conftituatur intrinfecé per jus adtivum,

jur?

tamen hzcindemnitas folüm eft terminus

: od

vll

juris paffivi fecundüm id, quod importat

in

(

4

p

$6

Trallatus de pure & 7u[iiri4.

m d

in re&o, feu pro quo fupponit , quía fci-

'

licet terminus juris paflivi efl tantümil-

(:d hbet

ab

lud, ad quod ponendum datur oblig atio

inducta, vi juris adtivi.

Cüm igitur non

;inïüm

g

detur obligatio ad ponendum jus activum,

Cotl

utpote aliunde przfüppofitum , hinc il-

hyon.

lud non eft terminus juris paffivi. Con-

ftat id ipfum à paritate obedientiz , qua

Dunt

m

fubditus obligatur ponere adtum debitum

vid

vi przcepti à fuperiore impofiti , abíque

Ms

eo.quód obligetur ponere przceptum fu-

erioris.

ia

Ad conf. pariter diít, maj. & min. N.

iv

conf.

Ratio diít. conftat ex dictis, & fe-

|

NT

queretur , quód etiam Deus non poffit

&N

amare poenam üàt zqualem peccato, nifi

gup—d l

hoc ipfo amet peccatum.

Caterüm f(i

f

hoc fupponatur ex Philofophia, quód re-

gl

w

latio non conftituatur intrinfecé per ter-

minum, tunc feclusà ulteriori folutione,

éh

cadit totum argumentum , üt patet con-

Ql

fideranti.

iUud Í

Objic. ultimó; Poteft dari jus activum

dj

7

feu obligatio ftrid juftitiz , quz non

&

fit inducta ex jure activo alterius. Ergo.

E

Conf, patet. Anr. prob, Si enim Petrus

W

librum Pauli per vím aut fraudem pro-

jiceret in. ignem, tunc Petrus obligare-

] Qïeih;

N

tur ex ftri&ta juftitia ad compenfationem

Tl

lh

damni, fed hzc obligatio non fundaretur

in

l

Difputatio I, Artic. V,

;7

m

in jure aQivo ipíius Pauli, quia hocipfo

fittim]

quód liber íit deftru&us per a&ualem

lp

L Ifttnor

combuftionem,eó ipfo deftru&um eftdo.

minium Pauli, eoquód repugnet dari do-

Wil

minium libri non exiftentis, Ergo,

1, lii

Ivl (

Conf, Si famulus imperante domino

librum vellet conjicere in ignem, tunc

lt ,W

Petrus eripiens librum famulo, faceret

tdebitun

eidem injuriam, fed in tali cafunon lzede-

[ dqu

um lt

ret jus adtivum famuli. Ergo.

Refp. N. ant, ad prob. C. maj. D. mip,

Hzc obligatio non fundaretur in jure a.

tmn Y

&ivo, quod Paulus defadó habet, N. min.,

Qis Ub

Quod Paulus ampliusnon habet, C. min.

0n pf

& N.conf, Ratio diíft, eft: quia hocipfo

400 2l

quód Paulus antecedenter habuerit jus

terüm (

aCtivum, idque abíolutum in librum actu

quire

exiftentem , co ipfo habuit jus conditio-

t

natum exigendi compenfationem damni

Jtio,

&b illo, quiinjufté deftruxit librum, adeo-

I COR«

ue fuppofita predi&ta combuftione jus

illud fit abfolutum, & in hoc jure activo

(lirum

fundatur obligatio Petri, ut recompen-

& Don

fec damnum illatum Paulo.

lo

Ad conf. D, min, Faceret injuriam fo-

Petrür

làm perfonalem ipfi famulo, Tranf. maj,

T pto

Injuriam realem. N, maj, & (icdiít, min.

lipr

N.conf. Hocipío enim, quód famulus

]outt

nullum habeat jus adivum proprietatis

od

in librum , àt hic fupponitur, eó ipfo

It

Petrus

$8

Trallatus de jure & qu[litia.

Petrus arripiendo librum facit injuriam

n t

h (ix

realem tali Domino , eidémque obliga-

tur ad reftitutionem , non autem 1p(ï

a

d

famulo , licét huic faceret aliquam inju-

As

riam perfonalem , quz non pertineret ad

vl

jus activum proprietatis in ipfum librum,

Qul

Ex hucufque dictis

$o

Conftat 1. Quàd jus paffivum proprie-

j

IToT

tatis formaliter (umptum fit obligatio ad

d

obfervandam indemnitatem libertatis a-

iito]

lienz » prout fundatam in jure a&ivo

proprietatis ,

feu quód fit obligatio ad

n

VA

fervandum indemne j jus a&tivum proprie.

tatis in altero prefuppofitum , ideoque

d

wii

terminus formalis hujus obligationis eft

ipfa indemnitas juris a&tivi tum privati-

tbd

g

v6 fumpta, prout fcilicet eft omiffio a-

€&üs prohibiti per legem conftituentem

rm

jus a&ivum, tum pofitivé , prout indem-

yd

nitas eft a&us praceptus per legem con.

k

ftituentem jus adivum. Ratio hujus eft,

D0n]

quia fcilicet eadem lex, qux intrinfecé

lg

confhtult jus a&ivum proprietatis, fic

tipi

favet uni, ad percipiendum dire&é com-

tl

modum libertatis, ut in eodem genere

v) ql

obliget alios , ne obítent commodo li-

f

bertatis per eandem legem conftitutz.

W

jl

Hinc debitum & obligatio juftitiz ftrictz

t

eatenus differt à debito & obligatione

Ü

aliarum virtutum , quód illud fit funda-

Ws

cum

m

Difputatio I.. Artit, V.

$9

i f

datum in jure a&ivo proprietatis ; quà

TV tbl

tali; dixi quà tali , quia re ipía poteít

Attm

unus idémque actus fimul eíle debitus

Iqun nj

etiam alio titulo fcilicet gratitudipis pie-

f

tatis &c. propter titulum juftitiz ftricté

[im ling

talis, üt omnes fatentur,

Conftat 2.

Quód terminus formalis51

Topropt

juris paffivi feu debitum ftri&z jufítitiz

Yipatio

fit fola indemnitas libertatis fundatz in

ethtis a

jure activo alterius , non autem jus in.

ite atl

altero prafuüppofitum , quod fuo modo

iprio d

exigit hanc indemnitatem, quia fcilicet

m ptort

terminus juris paffivi eft illud , quod po-

, idtng

nendum eít ex cbligatione, adeog; cüm

Itionis d

non detur obligatio ponendi jus proprie-

| privati

tatis aliunde prefüppofitum , hinc iftud

niffi d«

quà tale non poteít effe terminus juris

Iuentem

paffivi , dixi quà tale, quia fcilicet fieri

i inder-

poteft, ut jus activum reflexé poffideatur

ïgem (

per aliud jus directum , & in hoc cafü

wjisdl

non repugnat, ut jus reflexé poffeffum ,

Yrinec

iniqué ablatum, fit terminus formalisju-

tis, l

ris paffivi, quia tunc pariformiter difcur-

Ié cot

rendum eít de tali jure , ac de rebus a-

liis, que fubje&z funt juri a&tivo pro-

gcnen

odo li

prietatis, ut earum facienda fit reftitutio,

ditutz

velin fe, (i adhuc exiftunt, velin alio

f

zquivalenti,

gaticn:

Conítat ;. quód jus paffivum proprie- $2

fini:

tatis conftitui non poffit, in obligatione

n

Cone

60

Traclatus de Turt & fuflitia,

1

u

confcientiz ad alterum indu&ta perlegem,

Ratio eft, quia licét hic conceptus con-

veniat omni , non tamen convenit foli

J

juri paffivo proprietatis , quia fcilicete-

tiam relique virtutes, quz funt ad alte-

pi

rum, inducunt debitum & obligationem

lr

confcientiz , quod tamen debitum & ob-

ligatio non eft juftitia ftri&ta, àt paterin

j

p

fuübjecto obligato ad implendum przce-

ptum füperioris &c, Neque formaliter

Á

conftitui poteft in obligatione ad alterum,

d

AT

quz ab illo pro beneplacito remitti pof.

a

fir, quia fcilicet per hunc conceptum.

D

non differt debitum juftitix à debito obe.

dientiz eó , quód füperior interdum non

fdo 1

qut

folàüm validé, fed etiam licité remittere

i i

poffit fübdito obligationem ortam ex

[

pr&cepto à femet ipfo impofito, & econ-

trà dari poífit; debitum f(tricte jufti-

tiz,

uin iftud ab altero poffit pro be-

neplacito remitti, Hinc etiam reliquz

Q/i..

fententiz, quz ifíthic adduci poffent, re-

jiciuntur ex iisdem fundamentis, ex qui-

M

li

bus rejicitur affignata ab aliis definitio

juris a&ivi proprietatis , huic enim cor-

Atl

V'Q

l

refpondere debet definitio juris paffivi.

Interim ex hucufque dictis patet, in quo

U

l

Q

fenfu juftitia flricté talis fit virtus, que

fuum jus cuique tribuit, de quo fuo lo-

[

co fuíiüs dicetur,

Q

DI-

li,

833 ( 61 ) fj

Atl

OH OHOHEROE OMBR OHOROHOHO: EOR

DoUTM

At f

It ln

DISPUTATIO II.

Ut d d

J t

De Dominio perfecto..

Itümá .

lt patej

Um jus a&ivum proprietatis com-

prehendat Dominium tanquam ge-

Um prapy

C

nus füam fpeciem, & hoc ulteriüs

fotmaliter

dividatur in Dominium perfe&tum & im-

iterum,

tmitiil

perfe&um , hinc ordo do&trinz poftulat,

Octtun

ut expofito jure in communi , przíens

ebito ob

Difputatio de Dominio , & quidem per-

fe&o inftituatur.

Ex quo ipfo patebit,

tdumnot

quid fitiDominium imperfe&um , de quo

'emittere

Jiulot

in particulari Difputatione fequenti a-

M eton-

gendum fit.

d li

ARTICULUS T.

tl

t tl

Quid fit Dominium perfectum?

ffnt, r

j EU

Rzn, 1. quód jus adivum proprietatis

53

defnitio

latiüs pateat, quàm dominium, ütjux-

ta omnes certum eft, & fatis exinde con-

jr cot.

pa[Evi.

ftat,quód is non habeat dominium, qui fo-

n qu

]üm habet jus ad rem. Quinimó plerique

contendunt, quód etiam jus in re latiüs pa-

15, QU

teat, quàm dominium,idque ex hoc fun-

fuo !*

damento , eoquód pignoratorius habeat

J

jus

bij

62

Tractatus de Jure & Puffitia,

ïïilm [we

jus in re quoad pignus fibi traditum à

ts

debitore, & tamen non habeat dominium

Contrarium tamen fentiunt

":asmoü

pi noris,

igis Vi

alii negantes, quód pignoratorius habeat

j die

jus in re, ideoque afleritur, quód omne

jus in re fit dominium.

Hzc autem di«

vl

qar üun

fcordia & fundamentum ejusdem przci-

sl

pué nafcitur ex diveríis legibus juris ci-

vilis, quarum aliquz videntur pignora-

vt pt

torio tribuere jus Inre , aliz veró id nee

w n

gare , fed dehoc in prafenti difputandum

o o

non eít, cüm interim omnes fateantur

as

ad Dominium effentialiter requiri jus in

us om)

re, ità ut non fufficiat jus ad rem.

quuid

Prenot. 2, quód domipium conveniens

Tran

f4

(tint d

creaturz rationali , dividatur in perfe-

&um, & imperfedum. Dominium per-

aol

fe&um feu plenum dicitur illud, cui ni-

a

&i r

hil deefít in eo genere & linea, in qua

cxteroquin creatura capax eft juris a&ivi

mnm

fusat

roprietatis. Sicut econtra dominium.

imperfe&tum, aut femiplenum dicitur ii

3 n

lud, cui deeft aliquid in ea ratione , in

npy

qua ceteroquin dari poteft jus a&ivum.

"inqor

proprietatis , hinc dominium iftud im-

'Lium, l

perfe&um przcipué dividi folet in domi-

duj

nium dire&um & utile.

Dominium di-

fl

re&um puré tale eft dominium rei qnoad

.cïm, |

fubftantiam, non autem quoad utilitarem

Mi

61

ejusdé ità, ut alius habeat jus ad ufum, ali^

Uij

a

"

Di]phtatio V.. Artic, 1. —

63

t

ad ufum fructuüm ejusdem rei.

Ex quo

um

ipfo patet , quid fit dominium puré utile?

T f

Hujusmodi igitur dominium habet im-

Ofb lder

primis ufuarius, cui competit jus uten.

j (]Uöü Qme

di re'aliena, falváà tamen ejus fubítantià,

( 0090

quemadmodum contingit, fi quis condu-

dem rj

cat domum, ut eandem inhabitet , fimile

w5 uris

jus habet ufüfruQtuarius , quia fcilicet le-

? plnor;

gitimé poteít frui re aliepa, five perci«

YtrO Id

pere fru&tus ejusdem fàlvà rei fübftantiá,

[uandum

prout contingit, fi quis à Domino agrt

Fa

emat jus colligendi meffem &c. Dequi-

qun j

bus omnibus fpecialiter difputatione fe-

Iem,

quenti agendum fit,

ODVenteny

Prenot, 3. quód ex di&is Num. prz-

1

in pete

cedenti dominium perfectum fit illud ,

tim r«

cui nihil deeft in ea ratione & linea, in

] i t«

qua ceteroquin creatura capax eft juris

h qu

activi proprietatis: hinc imprimis ad do.

irisadur

minium perfectum non requiritur pote.

Qminlum,

ftas ad ufüm rei defe impoffibilem, quin-

fiitur

imó non requiritur ad dominium perfe-

jnt , n

Ctum poteítas ad ufum impoffibilem etiam

livum,

folüm comparativé ad illum,qui habet do-

[ud i

minium, licét calis ufus fit poffibilis refpe-

; domi«

Qu alicujus alterius,nam aliàs fequeretur,

um d

quód furdus nonpoffit habere dominium

j qnoi

organi, quia nequit percipere fonum e-

Tlitatet

jusdem

?

.

neque Deus poffit habere do-

xquW

mipium perfedum equi, quianon poteft

1

110

N

64

Tradatus de fure & fuflitia.

illo uti ad equitandum,

Neque requi-

thom'm

qium.

ritur fecundó , ut ad dominium per-

fe&um. adíit poteftas utendi re aliqua

jügrit

tali ufü, qui formaliter fupponat caren-

griom

tiam dominii, nam aliàs fequeretur, quód

g, u

Petrus eó ipfo non habeat dominium

E !

das t

perfe&um agri, quia fcilicet flante hoc

dominio non poteít agrüm emere, quem

I;gf /uhk&

tamen emere poffet, fi dominus non ef-

fü Go

f

fet; hinc tamen nullatenus fequitur,quód

fufficiat ad perfe&tum dominium poteítas

D

IN

utendi re folüm in eo genere , in quo da-

g d

tur jus activum proprietatis , nam aliàs

nullum dominium effet imperfedum, His

o

rzmiffis

t

"

$6

Quzítio movetur , quid fit dominium

niij i

ETO

perfe&um? Plerique cum Barthol. in.

legem fiquis $. differentia (£, de aquiren-

in d

gl

da poffeffione, Dominium creaturz con-

veniens definiunt, quód fitjus perfeté di-

trirm

tdimt

