judicium iftud previum ?. ProZaZiliter falva-

i gt

Zor , fit fimpliciter , feu undequáque abífo-

y tiuit

lutum $ verüm fufficit , quód illud fit abfo-

at

lutum , prout motivis fuis , adtu occurren-

r ditt

tibus innixum.

Sed hocipfo. Ergo. Maj,

n

exinde patet : quód nullum judicium pru-

dens , ídque abfolutum , etíi tantüm pro-

umpori |

(

babile , prafertim veró de rebus futurus,

y d

ultrà motiva intelle&ui occutrentia poffit ex-

:qm]lilüv'

tendi ; nam aliàs coipfo temerarium foret.

Min. prob. Hoc fiquidem judicium ; Pre-

L

" 5

ZaL iliter [alvalor , prout ad praíentia motiva

j

$s 3

rC«

fi

636

WTra&latus 1Y. de Virtut. 'Tbeol.

reftti&um , non opponitur contradi&orid

A K

u (ci

huic : Certà damnaor,

Ergo.

pvea

Gonfirm, Ad potentiam proximam fpe-

Aden

randi falutem , fufficit hoc judicium condi-

vonditio

tionatum : Corfideratis omnibus vactivis, de-

gt CorjUa

faclo mibi occurreutióus, pro£abiliter [alvador.3

tficund

xifi mibi (uperveniat certitudo a&foluta futura

dauanatiouis eterua,

Sed hoc judicium con-

tertidot

fc d od

ditionatum non opponitur contradi&dtorié

füpervenienti certitudini abfolute damna-

nltu d

tionis future. Ergo

dj at

&f t

582 Refp. N. ult. antec.. Ratio eft : quód

ftante certitudine abfolutà, unius propofitio-

d peund

nis, non pollit contradictoría cjusdem, quie

ynpptt

tn pbl

buscünque tandem motivis innixa, fano in-

telle&ui, pro eodem inftanti reali temporis,

tptatn

effe probabilis.

Nam aliàs Philofophus

n ii

Chriftianus, fide fupernaturali credens,quód

ln

mundus à DEO fit conditus in tempore,

hjl

poffct in eodem inftanti reali, five pro figno

TT

previo, five pro figno fubfequo, babere hoc

ïhtülogia, :

judicium : ProZaéiliter mundus , [peHatá au-

o

tboritate Arillotelis, extitit ab eterno. Hoc ete-

tl tj

nim judicium, cum predictá fide fupernatu-

Mi t

*ali; pro eodem inftanti reali temporis, ef-

d M[

fentialiter eft incompoffibile, utpote fum-

p d

ma fidei certitudiai repugnans.

Sic etiam

Q c

complures Theologorum Sententiz, quon-

N

dam videbantur probabiles; fed, poftquàm

LU SPu'

à Sedc Apoftolica tanquam falfz funt con-

MT

dcmg

l

Difputatio VI. Ariic, 1 V.

637

*Wæ

demnate, non ampliüs mauent probabiles»

quia fcilicet earum contradictoriz funt cer-

m

tÓ vere, prout num. 234. refponfum eft.

li

Ad conf, D. maj. Predictum judiciut

7

conditionatum fufficit,fe folo, N. maj. Pró-

"

M

ut conjunctum cum judicio probabili de pu-

[

Á

5/1!4';':;;

rificandà conditione, feu non fuperventurá

UM

certitudine dampationis eternze, C. maj. &

Md

fic dift, min: N, confeq. Ratio eft: quód .

t

nullum judicium, de obtinendo bono defi-

derato, mieré conditionatum, etfi metaphy-

b

ficé foret certum, ad potentiam proximam

illud fperandi fufficiat; nifi voluntati fimul

i

m

proponatur, quód hec eadem conditio, fal-

"T

tem probabiliter fit purificanda.

Nam aliàs

ad fperandam falutem fufficeret folum hoc

ij g

P

judicium, in revelatione Divina fundatum ;

t

Salvabor, fi non Datanabor.

a

Objicies ult.. Non repugnat, ut peccatums 9^

finale viatoris reprobi, fit omiffio libera Spei

n

Y

"Theologice , graviter precepte. Sed hoc

| 3'..54111 [

iplo potentia proxima fperandi falutem non

; lt

excludit certitudinem abfolutam damnatio-

nis future, Ergo, Maj. patet. Mip. prob.

egti

gmpoüs;l !

Nam poteft DEUIS hoc peccatum finale;

prout abfoluté fututum , cum fubfequá da-

: mpo&c'!

mnatione, quoqué manifeftare ipfi viatori

j

reprobo , falvá ejus libertate, ad eliciendum

ia d

[Cd; W

actum Spei Theologice graviter precepta.

Sed hoc ipfo, Ergo. — Min. exinde patet :

$54

quà

il fut&

658 Traäalu's IV. de Vz'riut. Tbeol.

j

quód libera omiffio fpei, effentialiter pre-

C

fupponat, & quidem pro eodem inftanti,

yn f

1

potentiam proximam fperandi ; nam aliàs

folotg «

hzec omiffio non effet libera.

Maj. autem

prob. Poteít DELIS, faltem de potentia ab.

Vaj |

folutá; prout ex dicendis art. feq. fupponi-

abfolute

tur, viatori reprobo manifeftare peccatum

i M

finale blasphemiz, cum fuübfequà damnatio-

o

nc, falvà illius libertate ad evitandam blas.

pl

phemiam; quia fcilicet hec manifeftatio eft

n lt

ii

Ífolüm tempore, non autem naturá prior,

fed pofterior hoc peccato finali. Ergo pa-

foeny um

riter.

l quidtm f

Confirm, Saltem non repugnat,ut DEUS

AAs t

viatori reprobo fub^conditione manifeftet

jf

fuam damnationem aeternam , & quidem

tbra v

hóc modó: Damnazeris certo, fi liber? omife-

ln p

vis a&una Spei, pro craflino inflauti 4. — Sed

*b df

hoc ipfo. Ergo. Maj. eft certa. Min. prob.

TTR

Nam viator iíte, pro fino priori nature,

i n

proximé poteft elicere fpem,; cámque pro

Yij

figno pofíteriori oinittens, poteft quoqué

Vnfof

m

reflexé cognoícere, quód in hoc inftanti A,

B

liberé omifetit atum Spei.

Sed hoc ipfo,

ubl

1

ctiam in eodeg inítanti A. pro figno pofte-

m

riori naturz , ad porentiam proximam fpe-

ii

randi poteft habere certitudinem abíolu-

Uil

tam, ob purificatam conditionem, de futura

Qs

damnatione. Ergo

T

Refp,

Wmmh

Y

"1

Difputatio Vl, Artic, IY.

639

l

T

Refp. D.maj, Non repugnat, ut pecca-584

tum finale viatoris reprobi, fit omiffio libe-

WT

U Mj

ra Spei precepte, pro fenfu compofito, ab-

folute certitudinis de futura damnatione.

tpo:ru

H

N.maj. Pro fenfu divifo hujus certitudinis

hi

abfolute. C.maj. Et fic dift. min, N. con-

U M

feq.

A (it

Ratio eft : quód imprimis quidem

non repugaet, ut. peccatum finale, viatoris

al

(rliyt

reprobi, fit omiffio libera fpei, graviter pre-

cepte, & non repugnet,ut DEUS manifeftec

ii

huic viatori, futuram abfoluté hanc omif-

h [.l;ü El.

fionem, cum fubfequá damnatione eterná,

& quidem falvà libertate, hujus omiffionis

--

zM

future: repugnet nibilóminüs, ut hzc omif-

"d

a.

j

fio fpei, pro eodem inftanti reali temporis

1 -

fit libera, pro quo fimul adeft, etfi pro figno

iij

folàm pofteriori naturz fingatur adefle, cer.

il M

titudo abfoluta future damnationis eterna,

L

Hinc ifta certitudo, folàm pro inftanti pra-

Q1 D

vio, vel pro inftanti fubfequo; non autem

tagoy

pro eodem inftanti reali temporis, quo libe-

dqu

ra omiffio fpei exiftit; haberi poteft. LInde

aant

pstet difparitas inter futurum peccatum fi-

hi

nale blasphemiz, & omiffionis Spei Theolo-

gice.

Nam per illius, & fubfeque damna-

»ügno PQ

ommi)

tionis future abfolutam certitudinem , na«

um d

ä

turá pofteriorem,non tollitur judicium re-

W)dc

quifitum ad liberam illius omiffionem. FHec

fiquidem judicia non funt contradictoria ;

b

PojJuuz ouittere peccatum Blasphemia, &v evi-

9s 5

?are

Wvatlatm VI. de Vivtut, oTheol,

y

640

tare damnatiouems &teruam s Certó mon omitto

m

m d

peotum finale Blaspheniia , wec evito damndás

dionem aternam ; adcóque in codem inftane

d

ti reali hec eadem componi poffunr.

ptte; qu

fkontm i

Ad conf. C. maj. N. min, . Ad prob. D.

maj. Viator ifte poteft pro figno pofteriori

tr d p

us (inn

ejusdem inftantis A. reflexé cognofcere li.

beram omiffionem fpei, prout precisé quà

notin o

talem. C. maj. Prout etiam illativam certi-

la p

tudinis abíolutz de futnrà damnatione, N.

urir

maj. & (ic dift. min, N.confeg. Nam aliàs

üniüm

pro figno pofteriori natura inftantis A. ei-

0 tnen T

dem viatori quoque infligi poffet actualis

E

poena, eternüm duratura, qua potentiam

gt

Mepents

proximam fperandi falutem effentialiter ex-

,

cludit.

Hinc igitur

tupadi

585 Conftatl. Quod fpes a&ualis obtinende

t t af

falutis, in viatore componi non poffit; pro

M dinni

codem inftanti reali temporis , cum a&uali

tl

certitudine abfíolatà future damnationis

tten ff

eterna.

Nam , ad potentiam proximam

hd

fperandi falutem , requititur judicium pra-

"n

vium, ídque abfolutam, & probabile, faltem

RUT

fignaté, feu reflexé tale, de obtinenda falu-

DT

te; prout tale judicium ad quemvis a&tum

Wütgdg

fpei prudentem, etfi meré naturalem, necef-

(

farium eft.

Hujusmodi autem judicium ef-

QU u

fentialiter excluditur per abíolutam certi«

L

tudinem, prafertim praeviam , de futura da-

[T- !

mnatione ; eó quódaliàs quoqué damnatus,

et

f i,

"

Difputatio VI. Artic. I F.

641

LT

etfi metaphyficé certus, de fua pcena eter-

ii

li,

|

nüm duratura, poffet fperare hujus finem;

l

& fimiliter beatus finem fue beatitudinis ti«

»

!

à

mere; quod omniumTheologorum Catho-

lls

licorum fententie repugnat, — Quamvis igi-

Uj

tur ad fpem beatitudinis , prout hac eít

nl

actus fummé certus, & fummé firmus, fuo

Yi

Wib 5

motivo primario innixus, fufficiant hzc ju-

dicia previa, fide fupernaturali certa : 'Sa/-

Wone

vaéor certdy quantum eft ex parte DEl, auxilia

d

Jufficientia promittentis: aliáque hujusmodi;

A

non tamen hec fola fufficiunt, ad actum

d

fpei, prout füis motivis fecundariis innixum ;

gyt

quibus tamen inniti debet, nà imprudens,

fnit

& temerarius evadat.

Quinimó, etfi judi-

cium pradittum, fide certum, prout conjun-

st

&um cum carentia certitudinis praviz de

j POüh !

futura damnatione , íiné ullo motivo fe-

d

;

cundario fufficeret ad fpem falutis,nunquam

duonui

tamen fufficere poteritftante fimul certitu-

p p

dine abíolutá future damnationis eterne :

dicum pt

ficut ftante certitndine abfolutáà obtinenda

gb t

beatitudinis eternz fufficiens motivum da-

mwä

ti nequit, ut viator predeítinatus prudenter

UIS

metuat, né gehennam incurrat,

yimt

Conftat l. Quód certitudo abfoluta fu-586

mwm

turz damnationis eterne, cum praviá po-

tentià fperandi falutem, in eodem inftanti

(oun

A

reali temporis nequeat componi.

Repu-

guat enim ; ut intelledus in codem inftanti

)quW

ICae

f

642

Tra&latus V, de Virtut. 'Theol,

L

reali, etiam pro diverfis nature fignis, cli-

ia

ciat duo judicia centradi&oria,ideOque pro

1

i

bm ini

figoo priori nature hoc judicium abfolu-

Monitat

tum habeat: ProZa£iliter falvalcr, pro figno

jam gt

eutem pofleriore iftud : Certo damma^or,

de ao

Nam per cettitndinem abfolutam damna.

tiam pl

tionis negatur abfoluta probabilitas falutis,

& viciffim ;adeóque hec judicia,utpote con-

fübequm

dummdti

tradictoria, quibuscünque tandem motivis

Bincdtt

innixa, in eodem inftanti reali temporis, ne-

queunt componi ; ficut juxta communem

Aguoond

Áem ifant

Philofophorum, in eodem intellectu, com-

poni non poteft fcientia & opinio a&u for-

w ii

midans, ob hacjudicia contradictoria : 02-

f duntut

fsf

je&um non potefl aliter fé ba£ere : Objedtum fors

aliter f& babet, et(i diverfis mótivis innixa.

tul vt p

tnconif

Quinimo aliàs fequeretur : quód complu-

res Theologorum Sententie, quondam in

Vaneinni,

Scholis Catholicis probabiles, fed pofteà per

if

Sedem Apoftolicam condemnate, poffent

( ptn

etiamnum , ob fuas rationes priftinas de-

pen]

fendi tanquam probabiles,quamvis tanquam

n

certó falíe fint rejiciende,

Conftat llI, Quód proinde viatori, actum

LU ?ppn

587fp

ei liberé omittenti, nec quidem pro figno

At

pofteriore naturz , in eodem inftanti reali,

offit à DEO manifeftari , abfolutà certitu-

hi u

lt

dine, futura damnatio zterna ; fed iftud fo-

lüm, pro fubfequo inftanti reali temporis,

J

fieriqueat, Sicut enim repugnar, ut DEU

1

;

ïldmu

i

Dijþu?atz'a VI. Art;ä. IV.

643

i

in pcenami liberé omiffi atüs charitatisTheo-

ämv;

hi

logicz, pro figno pofteriore naturz in eo-

|

dem inítanti deftruat cognitionem Divine

h

bonitatis, effentialiter requifitam, ad poten-

Tl s

tiam proximam amandi DEUM ; |ita ifthic

d

de judicio effentialiter requifito ad poten-

')jmj [Mf.

tiam proximam fperandi falutem , quod per

i

fubfequam certitudinem abfolutam future

tf

damnationis deftruitur, difcurrendum eft,

"m

Hincifta certitudo, folüm pro inftanti füb-

1004

fequo, non áutem pro figno pofteriori ejus-

dem inftantis eft poflibilis. | Atque ideó;

TA

ino*y.

nec quidem comminatio conditionata fu-

ii

ture damnationis fieri poteft, fub hac con-

u

ditione, fi liberé omiferit a&um fpei, ut fi-

p

mul viator pro figno pofteriori cognofcat,

f u

hanc omiffionem, prout abfoluté illativam

*,uoudam 1

damnationis, quamvis illam, folummodó,

fpecificativé fumptam cognofcere queat.

il y

i p

Unde patet tagna difparitas, inter omiffio-

al d

nem liberam fpei, & alia peccata finalia, quae

ii

judicio previo, ad illorum libertatem requi-

fito, non opponuntur.

ii

Amnricurus V.

n [

pienit

jui t

Zn Certitudo. abfoluta future

damnationis repugnuet, viatori ?

1

| [Cd i

Renotanduml, Quódin moderna pro-59g

Jl ltN?&';

p

videntia cuilibet viatori ad obtinendam

2f

fal u-

64.4 þïra&atus IV. de Vrirmt.'Tlneol..

Dj

falutem fimpliciter neceffaria fit Spes habie

"T

tualis Theologica; prout pariter de neceffi-

"DT

tate Fidei. habitualis num. 492- dictum eft.

gquit

Adulto autern viatóri, preter fpem habitua-

Prentt

lem quoqué fimpliciter neceffaria eft fpes

vt

a&Qualis,

üm etenim eidem neceffaria fit

qundo N

neceffitate medii, & quidem determinaté in

duym, d

re, fides explicita de DEO, 2t Remuneratore

tyr, t

bonorum fupernaturalium, adeóque beati-

li. 0i

tüdinis eterng, prout num. 495. & feq.

&ahrynämv

oftenfum eft: DEUS autem 7 Remanerator,

du p

fit obje&um formale primarium Spei Theo-

dj

ice, ex di&tis num, 513. hinc re&té con-

dm: ff

log

^

cluditur: quó

d viatori adulto, quoqué ne-

sp[hut

ceffitate medii, & quidem determinaté in

T

re neceffaria fit fpes actualis de obtinenda

Mi w

beatitudine.

Sicut igitur in moderna pro-

r hratity

videntia viatori adulto, etfi habenti fidem

& f

aQualem de DEO, ut infinité bono in fe,

V: qii d

feclusà fide a&uali de DEO, üt Remunera-

tene h

tore, faltem primitus, nunquam confertur

TT

auxilium efficax , ad eliciendum a&tum chá-

Ts qn.

ritatis Theologice;prout num, 502. refpon-

tübty m

fum eft: ita ctiam nulli confertur auxilium

WHH WJ

efficax, faltem ad primum a&um charitatis;

Pf i

nifi precefferit a&tus fpciTheologice. Ex

Mi

quo ulteriüs deducitur : quód juxta legem

ordinariam moderna providentig, non pof-

tDeuij

includnl "

fit DELIS viatori manifeftare certitudine ab-

A T

Íolutà futuram damnationem eternam, ut-

pote

; nim,jr

L.

: büutd!io Vl Arti;r.

F.

645

L.ä;;ïä |

Mi

pote obligato ad fpem future falutis, cum

quà talis certitudo, ex di&is Art, preced.

d

nequit componi,

-

n

,'tgif'ü ü

Prenot. 2. Quód De

fperatio; dire&e op- ä89

pofita fpei, fit receffus volunratis à profe-

ts

quendo bono defiderato, quod nimis ar-

Mnir;

[

duum, adeóque obtentu impoffibile judica-

tur

Sic etenim D Thom. r. 2.q. 40. ar-

i:o'quc'vfz

tic. 4. OZjeGlum [pei, quod efl bonum avduumy

l

;

fj t

myrit

babet quidem ratiouem attra&ivi , prout coufi-

deratur cum po[fibilitate adipifcendi, & fic 1en-

T.

j

i

dit in ipfura [pes , qua importat guendam ac«

Y

-

a

ht

ceffum : fed fecundim uod confideratur cuva

Mul

impofJibilitate obtinendi babet. vationem repul-

fivi, & fic ve[bicit boc objeclum dejperatio : un«

dul

g o

de importat motum cujusdana rece(525, & pro-

pter. boc contrariatur fpei $ ficut veceffus accef-

at

jui. Primó igitur ex hac do&rina colligi-

wl

tur: quód defperatio obtinende falutis

y hen

eterna fit a&tus pofitivus, per quem volun-

i u

tas ab illa profequenda defiftit, Nam, üt

Ti

D. Thom. art. cit, ad 3. refpondet : Defpe-

«t

ratio 10n importat folauz privationem [pei ; (id

nrait

importat quendams recefJum 4 ve defiderata ,

n dui?

propter aflimatam impo|Ji£ilitatem adipifcendi.

Secundó : quód non tantüm fpes, fed etiam

dj "

T

defperatio falutis, ejus obtinenda deliderium

1rg

includat, aut prefupponat.

Nam , üt D.

ii

Thom. cit. fübjungit: Dejfferatio prafupponit

70.

defiderium ; /ifu: Ó* [pe, — De eo euim, 2

nw

9

Tra&atus 1V. de firtut. Theol.

]

646

sefit

fab defiderio noffro non cadit, ntque [pem, u-

sad D

que de[perationem: babemus.

Tertió : quód

obje&um formale, feu motivum defperandi

us t

iv o

falutem fit impoflibilitas illius, non quidem

paffiva, & intrinfeca , fed extrinfeca 5 prout

f

écontra fpei obje&um formale , ex di&iis

n ilid

f lunt J

num. 566. eft extrinfeca; & ativa poffibili-

tas falutis, Demum : quód defperatio fa-

l t

hu

lutis, non fit contemptus, aut odium ipfius

beatitudinis, utpote defiderate, tanquam

fjnn. À

bonz, fed folius impoffibilitatis, aut nimize

gui:l: L

1

arduitatis, difplicentiam importare foleat,

p qu

licéc interdum quoqué ipfius falutis , antea

i w

defiderate, contemptus fequatur,

TT

599 Prenotandum 3. Quód viatori de falute

tit m

obtinenda defperanti , hujusmodi judicia,

BTOT

eadémque abíoluta preluceant: Certó, aut

?0 rl

Prodabiliter 202 faloador. Vix perfeverabo fina-

t

liter,

DEUS me deferet.

Noz agam [alnta-

TY

Moriar im flatu. a&iualis

rena pænitmtiam.

W Nm MM

peccati gravis , aliáque his aquivalentia.

Qul Jl

Quódíi porró tale judicium previum, alicui

H n

do&rine fidei repugnet , ídeóque fit here-

" Uf

ticum,tuncillud peccatum infidelitatis con-

tinebit. Sic judicia ifta forent impia: Nos

i f d

1 1 d

falvalor3 quia DEUS me falvare mon poteft.

Pt

Moriar 1 flatu a&ualis peccati 5 guia non ba-

debo auxilium fufficiens illud evitaudi.

Noz

IT

uT

obtintéo veniim deli&orum $. quia bac tranf-

eendant suifericordiams DBI, | Ex tali judicio

LT

pro-

Difputatio VI. 4rt. IV.

647

hu

proceffit defperatio fratricide Cain, dicen-

hi

tis.ad Dominum Genef. v, 13. Major efà

i [

iniquitas meayquàm ut veniam merear. Quód.-

fi veró judicium , przlucens voluntati de-

li

fperanti , nulli do&rine fidei repugnet,

A:

tunc illud infidelitatem non continebit, Ta-

i

TO

lia funt hac judicia : Noz falva£or , quia ul-

z

lam falutis curam . babeo.

Moriar in flatm

d

hn

1

AA

aciualis la|pbemia , quia nimizm affuevi Bla-

Jphemare.

Non agam . finalem | pouitentiam j

D

J

ts

quia de peccatis meis ploriari foleo, Hinc ita-

que patet , quod juxta do&rinam D, Thom.

i

,

hic q. 20. art, 2. Per Zuac modum poteft e[-

fe defberatio finà. infidelitate 5 ficut & alia peo-

35

cata mortalia,

Atque iítad toties contine

u a,

git , quoties intelle£tus, permanente mo-

^ r

tivo principali Spei , motivis Secundariis ,

'frmh j

num. $15.affienatis, deftitutus, quoad fuum

i W.

particulare individuum , hoc judicium for-

"T

mat : Noz [falvabor. Unde D, Thom, art.*

sU

cit, ad 1. Motus Spei auferri potefl ,mon folim

pim

oblatà umiver[ali exifiimatioue fidei , qu& efi

d det

ficut. caufa prima exiflimata certitudinis ffeig

hus

Jéd etiam fublatá exiflimatione particulari, qua

t

eff fieut. fecunda cauja. — Quasftio igitur du-

g n

plex refolvenda fupereft, Prima: An cet-

j

titudo abfoluta futute damnationis repu-

v :'

gnet viatori, & quidem metaphyfice , ut

"L

viator cfíe definat, qui hanc certitudirem

L

habet?

Exuïiäï

J

648 WraShatos IV, de Virtt?r. qheol. .

habet? Secunda : An talis viator de falute

giplty

&O8

obtinenda , licité defperet?

Dico 1. Certitndinem abfolutam futu-

$d pttà

591

tüm , tgf

rz dampationis effentialiter non. repugna-

re viatori, Itacum D. Thom, q. 27. de Ve-

anectdn

rit:te. art, 3. Suarez difp. I!, de Spc fe& 2.

lbem,

ef In

Amicus difp. 23. Granadus , Oviedus; Ri-

Corís

palda, & pleríque contra E

fparzam, Hau-

Prob, Ad ef-

fiuisur

noldum , paucósque alios,

fentiam viatoris, quà talis, feclufis legibus

h, d t

tigtd; v

moderne providentie , non requiritur Ípcs

aGualis obtinende falutis ; verüm fufhcit

IIb o (

gt ol

potentia antecedeas evitandi damnationem

aternam , adeóque proveniendi ad falutem,

Q Cog

d o

Sed huic potentie non repugnat effentiali-

ter certitudo abfoluta future damnationis,

T

Ergo. Maj. patet ex conceptu viatoris, quà

t

talis; Min. prob. Nam certitudo abfoluta

LT

futurz damnationis , alicui reprobo divini-

ET

tus impreífa, foret quidem tempore , non

LI um

tamen naturà prior peccato finali, & fub-

Wütris

fequá damnatione eternà.

Sed hoc ipfo

At

talis certitudo non repugnat potentie an-

a»züm,m

tecedenti, vi cujus reprobus pote(t evitare

8 r

damnationem , & pervenire ad falutem.

MT

Ergo, Min. patet. Maj. prob. Hac etenim

M'I d!qml

certitudo divinitus impreffa , fundatur in

( d |

fcientia vifionis, quà DEUS przevidet pec-

n

catum finale abfoluté futnrum ; quinim

«tj

WL

hanc eandem fcientiam vifionis prafuppo

ni

t

KL

--

k

Difputatio VL 4trt. lF.

649

1b

uit ipfa reprobatio pofitiva , prout in Traa. I*

l'(xm;

de DEO, difp, IV. num. 489. di&tum eft-

Sed peccatum finale, prout abfoluté futu-

0

) u

tum , effentialiter prefüpponit potentiam

antecedentem iliud evitandi ; eo quód aliàs

Ed

liberum , adeóque formale peccatum non

Ont)

€(let, Ergo,

hl

Confirm, Etfi certitudo abfoluta futurze

592

1 Md

falutis aeterne alicui jufto divinitus impref-

..l;

Ía, eidem tolleret potentiam proximam

551 :'g

n

V at

timendi ; né incurrat gehennam , prout

num, 570, di&um eft ; non tamen cidem

]

T

quóque tolleret ftatum viatoris, Ergo pa-

l

titer, — Coníeq. prob. idcó primum:quia

T

predicta certitudo non tolleret jufto, ut»

agf )

pote natntá pofterior ejusdem merito fina«

n

li, potentiam antecedentem peccandi fina-

o

liter ; & incurrendi damnatiónem eter-

s

nam. Sed patiter certitndo abíoluta futu-

cmpmt )

f& damnationis non tolleret reprobo , ut-

hi

pote naturá pofterior illius peccato finali ,

guhr

!

potentiam antecedentem perfeverandi fi-

!

g ïï

naliter, & obtinendi falutem eternam. Er«

vt

!

PORER

|

g9. At(jue ideó D. Thom. r. q. 23. art. 3.

i gd D

ad 3. refpondet : ReproZatio D E non fa5-

, n

srabit 4liguid de potentia reprobati, Unde ,

, i

cnm dicitur , qudd. rejroBatus uou potefl gra«

éjam ) adipifci, wom efl boc. intelligendum , fe-

j

euudim impo[Jibilitateua a[olutam y fed fecume

dim impolfibilitatem conditionatam 5 ficut fu-

j Prlf;

t2

£rá

6g0 Tra&atus 1 V. de Virtut, "Theol,

;

prà dilum efl , quàd pradeflinatum nece[fe efi

ofte

Ás vt

falvari , nece[fitate conditionata , qua mon tol-:

lit libertatem árbitrii, Unde lictt aliquis non

slhut o

portdlt

polfit gratiam . adipifci , qui reprobatur à DEO;

4amen , quàÀ im. boc peccatum , vel illud laba-

gt qu

jur, ex eju libero arbitrio contingit, Unde

licer hbt

&* merità fibi imputatur ad culpam, — Ex his

wdi; tl

cum eodem Doc&tore, de Verit. q. & art.

flten, !

Conin.

fuperiüs cit. concluditur : Quamv?s de poten-

tia ajfoluta DEUS po[fit. vevelare [uam. dam-

aol et

aationem alicui

.

.

non tamen boc potefi de po-

-

wf lb

zentia ordinaria,

fhir al

ddotiie

593 Dico 2. Viatorem, ftante certitudine ab-

folut future damnationis , pofle licité de-

It d

fperare negatíivé; fecus autem pofitivé, Ita

DLT

cum Suarcz , Amico , aliísque fuperiüs cit,

stb

communior féntentia. Prob. Quamvis enim

vt p

viator, ftante certitudine abíolutá futura

i d

damnationis, non poffet fperare falutem,

t l

aut etiam cogeretur de hujus ja&turá, cer-

u du

tó precognitá triftari , ade óque in hoc fen-

[

fu defperare negativé ; non tamen poffet

ET.

licité defperare pofitivé. — Ergo. Ant. prob,

TWiteid

Hac fiquidem defperatio pofitiva confifte-

EU

ret in atu voluntatis , per quam talis via-

AX

tor non vellet ampliüs adhibere ullum me-

DEUM, id

dium conducens ad"evitandam damnatio:

Vr þ |

nem , & obrinendam falutem,

Sed talis

qpiritm P

actus foret illicitus,

Ergo. Maj. patet ex

ipfo conceptu pofitive defperationis op

as

"i Di

po

:.

H'

Difutatio VI. artic. IV,. 651

nj

u

Oppofite num. $89. Min. prob, Nam ta-

!s viator , non obftante hác certitudine;

m,

lti

adhuc obligaretur vitare omne peccatum

mortale ; przfertim veró illud finale , pro.

t

Wi

pter quod &ternüm damnabitur , quia fci-

licet habet auxilium fufficiens eadem evi-

T

tandi; etíi non habeat auxiliu

[

m fperandi

falutem. Ergo.

D |

Confirm. Quamvis , ftante certitudine 594

m

abfoluta certe damnationis , viator non

L

poffet habere hoc judicium : ProZadiliter

f4l'vazor , ad potentiam proximam fperandi

?Ms

T

effentialiter requifitum ; adeóque non ob-

ligaretur ad fpem falutis, ceteroquin adul-

1

Yi

to cuivis graviter preceptum : obligaretur

i d

i

preit

nihilominüs ad aliarum virtutum: aCtus gra-

viter preceptos, eósque ad fpem obtinen-

u v

de venie, aut finalis gratie haud requifi-

vt

tos, Sed hoc ipfo viator ifte non

offet

r t

licité defperare pofitivé, feu nolle obfer-

il

vare pracepta rcliqua. Ergo. maj. prob.

n

poEc

Nam hoc judicium : ProZaZiliter falvaor ,

hg

0&

non requiritur ad fidemTheologicam , eám-

u an*j

que explicitam , per quam juxta illud ad

inu

Y

Hebr. XI. 6. Credere oportet accedeztema ad

TL

DEUM ; quia efl, & inguirentidus fe remu-

i

j.

nl

zerator fit,. Néque judicium predictum re-

D.S

"

quiritur -ad Charitatem Theologicam om-

Mal. Pi,

nibus preceptum,juxta illud Math.XXII. 37.

pcmm

& feq. Dilises Dominum DE UM tuum ex

Tt3

1010

]

Tractatus YV. de Viviut. Tbeol.

652

ii

joto corde tuo. Hoc efl. maximum , &

ii (

um wandatum,

Long? minüs autem re-

inficts

quiritur illud judiciunt ad vitandum forma-

sttrnzy

le odium DEI, aut aliud peccatum finale ,

fitutur p

ab omiífione liberà fpci diltin&um. Ergo,

onis d

59

Objicies r. contra primam. Certitudo

'

b at

abfoluta damnationis zterne confítitueret

vonfittt

peccatorem in ftatu damnationis eterna ,

idnta (

:

íalem quoad peenam damni, fed hoc

[

ml

i

du

ipfo componi nequit cum (tatu viatoris..

li ln

Érgo. Minor patet, majot probatur : nàm

vdnis, Hn

ftatus eterne damnationis quoad poenam

FTU

damni confiftit ia. eteraa privatioune vifio-

* u

nis beatificie iotimata per fententiam con-

aun,

demnatoriam füpremi jadicis , fed haec pri-

vatio hóc modó haberetar. per certitudi-

F UDXD 4

nem abfolutam damnationis eterne. Ergo.

teptn

Confirm, Status damnationis azterna

t

quoad poenam damni, formallier conti-

iaj t

TT

tuitur partim per ipfam privationem eter-

nam vi(ionis beatifice , partim per certitu-

Lt

ii if

dinem abíolutam hujus eteraitatis , ficuti

ftatus beatitudínis eternae formaliter con-

itüg d

"tl

ftituitur partim per vifionem zternam, par-

tin per certitudinem abfolutam hujus

Fa

eternitatis. Erco,

ETU

Refp. D. maj. Certitudo abfoluta dam-

Ti d

nationis zeternz excludens potentiam etiam

V d

antecedentem merendi impofterum beati-

T

tudinem eternam , &c,

C. maj, Non ex-

Wg.

cludeis

,

j

Difutatie fl. t 1.

655

J

cludens hanc potentiam.

N. maj, & fic

T

ditin&a minori,

N. confeq,

Ratio di-

hi

ftn&ionis eft , quód ftatus damnationis

ln

&terna , quoad pornam damni, non con-

ab

ftituatur per quamcunque privationem vi»

(ris

fionis beatifice , & certitudinem abfolutam

ii

Wl

—

de &ternitate hujus privationis, fed folüm

]

T

ii

coníütuatur per illam privationem , & cer«

kl

titudinem , qua tollit potenriam etiam an-

Ti

tecedentem impofterum obtioendi beatitu-

ld

dinem , & evitandi hanc privationem bea-

n

titudinis, Hinc licét ille peccator non am -

u

pliüs effet in ftatu viatoris, qui- fimul ha-

t

beret certitudinem abíolutam damnatio-

d

nis eterne, & pratereà non ampliüs ha-

qttitd

beret unam auxilium fufficiens ad cvitan-

g.

dum peccatum, vel agendam poenitentiam

y at

de peccato praterito, in quali ftztu. funt

"T

damnati, contrarium tamen dicendum eft

de illo peccatore, cui DELIS non obftan«

yua at

"T

te certitudine pradicta adhuc fuppeditat

auxilia fufficienria, vel ad agendam poe-

g5 t

At (

nitentiam de peccato necdum remiffo, vel

ad evitandum peccatum illud futurum proe

Lemm?,

pter quod aternüm damnabitur,

Ex quis

us 5

bus patet refponfio ad confirmationem ,

nam fimiliter diftin&o antecedente. nega-

you

tur confequentia,

d

Objicies 2. Si quis haberet certitudinem 596

J

M

abíolutam damnationis aterne, propter

! ml]l

t4

pec-

i

fi

654 "TraBatus V. de Firtut, Tbeol.

catum aliquod futurum, talis non haberet

PT Xïï

Dur

potentiam antecedentem evitandi peccatum

futurum , adeóque ipfam damnationem

l7) qüä

eternam , fed hoc ipfo, ergo. Minor pa-

| pCCüIUU

tet, major probatur ? nam ftante hác cer-

hn

Slonini

titudine non poffet voluntas concipere fe.

rium propofitum evitandi peccatum , & ap-

ierhci

s if

plicandi media ad precavendam damnatio-

nem, qui enim certó previdet hec media

somatd

M cofa

fore inutilia , nequit ferió intendere appli-

cationem illorum.

s p

Confirm, Si voluntas Gante certitudine

v n

abfolutá de futuro peccato, & damnetio-

1 d

sst d

ne eterna conciperet ex parte fua ferium

propofitum vitandi peccatum , & damna-

y, s

tionem eternam , tunc có ipfo per tale

t y

propofitum defideraret falfificari fcientiam,

i, d

aut revelationem Divinam de peccato , &

at o

damnatione ererna, fed tale defiderium

t Va

effet temerarium , quin imó impium , ergo,

1 Crt

Refp. D. maj. Si predi&a certitudo ab-

ET

foluta effet non folüm tempore, fed etiam

* lg d

maturá prior peccato abfoluté futuro. C.

ER

m3j. Si folüm tempore effet prior, fed na-

EM

turá pofterior. N. maj, & fic diftin&ta mi-

Oif

nori. N,confeq. Katio di&ináionis con-

lbf

ftat ex diclis fuperiüs n. 452. & declara-

At Y

tur à paritate Chrifti Domini, qui primo

* i n

inftanti conceptionis per vifionem beatifi-

"t ii

cam , & fcientiam infufam pravidit omnes

fuos

l mwüp

-

!

)l

Difputatio VI, At 1 V

655

h

fuos a&us liberos abfoluté futuros, patet

hml

id ipfum à paritate pradefinitionis Divi-

l

L

ng, quà DEUS juxta plures Theologos an-

te peccatum Ade abíoluté previfum pre-

J

d

definivit Chriftum üt Redemptorem, & ni«

b

hilominüs contulit Adamo auxilia fofficien«

'"Ny B

"

TM

tia ex hac intentione feria quamvis térmi-

nativé inefficaci, ut ádamus per hzc auxi-

a

lia obfervando preceptum evitet peccatum.

j

,:)

Ad confirm, D, maj. Si conciperet fe.

rium propofitum conjungendi carentiam

v*uJ f

peccati , & damnationis eternz, cum fcien-

It

tia , aut revelatione Divina de peccato , &

AR

damnatione eterna, tunc eó ipfo &c. C

.

T

ALe

maj, Si conciperet ferium " propofitum per

DT

omiffionem peccati folummodó impedien-

$t

di fcientiam, aut revelationem naturá po-

D

o

fteriorem ipfo peccato , & damnatione

(

eterna. N. maj. & fic diftin&a minori, N.

"m

confeg. Ceterüm totum hoc argumentum

iudo d

cadit, i quis fupponat conclufionem no-

bden

ftram loqui de certitudine abfíoluta dam-

yo 1

nationis zternz , quz haberetur de pecca;

M

to praterito , non autem futuro,

K

Objicies 3, Illud ipfum peccatnm finale

$97

ions t

abfoluté futurum, propter quod infligen-

T

da erit poena eterna , poteft effe depen.

dens à certitudine abíoluta damnationis

g

"14

eterne , fed hoc ipfo predi&ta certitudo

effet paturá prior ipfo peccato abfoluté fu-

i

j

1

[

t5

xqm,

|

6;6 WTraClatus IV. de Virtut, (Yheol,

turo, ergo. Minor patet , major probatur;

ia

nam propter hanc certitudinem abfolutam

g gt

damnationis poffet voluntas liberé deípe-

Qs

rar e, & quidem pofitivé de obtinenda bea.

f d

titudine , ergo.

qedat

Confirm. . Si quis habetet. certitudinem

z Mj

abfolutam damnationis propter foturam

dtm ctdt

impcenitentiam finalem d« peccatis antece-

ln fl t

denter eommiffis, poffet ob hanc eandem

PT

certitudinem liberé nolle pcznitentiam fi-

guni n

nalem , fed hoc ipfo, ergo,

iím vt

Refp. N, maj. cum fua probatione. Rae

atitrà,

tio negandi eft, eó quód aliàs fequeretur

Contm,

mürua p-riori,ïs nature, & quidem in eo-

vümvon

dem genere intec cerütadipem . abfolutam

ii Til

de peccato finali, & damnatione aterna ,

ia

& ipfum peccatum fiaale, ac damnationem

A ptt

aternam , cüm enim reprobatio pofitiva ;

aytio f

üt ex fuperiüs diGis hic fupponitur , pro-

&t n

babiliàs fit fa&a poft demcrita abíoluté

t

previfa, adeóque reprobstio fit naturá po.

DEU

Íterior peccato finali abíoluté futuro, hinc

R(fþ. C. l

ctiam certitudo abfoluta damnationis, &

Laj

peccati finalis , utpote naturá pofterior re-

b Ü

probatione pófitiva,eft etiam poflerior pec-

MU

cato finali abfoluté futuro, & confequene

At t

ter repugnat, ut eadem certitudo abfoluta

d

fit naturá prior defperatione finali pecca-

ho

minofa , propter quam

] infligenda erit poe-

i N

na &terna.

UI

Ad

3

Difputatio VI, 4rt. IV.

357

L

l

Ad confirm, fimiliter N, maj. Ratio ne-

[

M

gandi patet ex modó di&is.

Objicies 4. Si vistori. poffet. revelar

li ab-

598

i.

foluté damnatio aterna, poffit hic eandem

credcre fideTheologica, fed hoc repugnat;

d

la

"

!

ergo. Major patct , minor probatut : fi eau-

l

Í

4

!

dem crederet fide Theologica, deberet ea«

Wa

dem fides e(fe meritoria vitze eterue, fed

[ri

talis fides, utpote effentialiter connexa cum

T

.&terna damnatione , adeóque «flentialiter

3

