plicita, de DEO, ütremuneratore, neceffa-

"ts

1

ria eft cuilibet adulto , neceffitate medii ad

2n

ly

gratiam in prefenti , & gloriam in füturo.,

WC*DW

Sed hac fides a&ualis debet effe de DEO, üt

lts

remuneratore bonorum fupernaturalium ,

tbl

eadéaque per nullum alium adtum fupple:i

UI Y

poteft, Ergo. Maj, conftat ex verbis Apo-

Idl i

ftoli num. preced, addu&tis,

Min, prob,

lt

Imprimis enim fides ifta debet effe de DEO,

r

üt remuneratore bonotum fupernaturalium,

VL p

Sedbac eadem per nullum a&um alium fap-

VN

fs

pleri poteft. Ergo. Min. exindepatet: quód

iM

l

Ó

alius actus , ad fupplendum hujus fidei defe-

&um realem , nequeata(fignari, Maj. autem

]

prob. Hanc etenim fidem ad falutem ne-

f/tr/?wmr.lc

ceffariam , fic definit Apoft. cap. cit. 1

Ej

Allbeadi

nutem fides [berandarum [ubflantia verum , ar-

Sed inter res

ffeside

gumgentum "on apparentium,

wuercl

viatori fperandas , & nondum apparentes,

ii Q

primarium locum obtinet ipfa beatitudo fu-

r netefuni

pernaturalis , prout ex hac definitione , per

dniuts,

Do&orem Angelicum num. 425. addu&um,

expofitá patet.

Ergo.

Confirm. Namcreatura rationalis in mo-

yidunt

48

w t

derna providentia ordinata eft ad DEUM,

tanquam füum finem ultimum per beatitu-

yiom d

dinem fupernaturalem poffidendum; adeó-

D

que voluntas per fuos actus fupernaturales,

Aud

g*

prefertim veró fpei, ac charitatis theologi-

ce, debet poffe tendere ad hunc finem reipsá

cad:'mqü'ffl

ob.

]

[

-

p

c32 . Traatus IV.de Vi;'tut. Theol.

finis .folins

f

gomm'

obtinendum ; quia fcilicet hic

fddi

naturg viribus obtineri nequit, prout con-

gtl

tra Pelagianam harefim certum eft, | Sed re-

pugnat, ut volontas per tales actus fuperna-

jgs , p

UL

turales tendat in hunc finem ultimum , nifi

[

!

eidem pralucear fides fupernaturalis explici.

filuem,

yelrid

6

;

ta de DEO , üt remaneratore beatitudinis

redi&tz.: Froo. Atque ideó D. Thom. hic

wO

—

.g.art.3 — Ultimia Zestitudo bomini confifiit

"

m [upernaturali vij

1one DEI , ad quam

T

in guäda

H

ano D

bomo pertt

ngere von potefl , vifi per modum ad-

DEO doéicre. . Et q. 4. art. 7.. Cm

r d

difcentis à

NI

altinun fin

js fit quidem in voluntate per []emy &*

ehavitatema , in inte

lle&iu autem per fidem , me-

i um m

ecffe cfl , quàd fides fit prima inter ournes virtu-

s bj

qes 5 quia maturali cognitio mon poteff attingere

m À

ad DEUM , fecundim quod eft objetium Leati-

auj[fand

atun , nl

3udinis , prout tendit in ipum [pes , & charitas.

Huc quoqué pertinet do&tina ejusdem , de

m

fide neceffariá, tum Angelo, tum primo ho-

vt f

mini viatori, quz num, 414. habetur, Un-

l S:dhotip[*

oW

de meritó per Innocentium Papam XI. da-

mnata eft fequens Propofitio 2 2. Nonzif; fides

AE

anim DEI nece[Jaria videtur nece[fitate mcdii ,

IT

"o

n auten explicita veriuneratorp,

'ttrhtitim

Dico 9. Pariformiter cuivis adulto ne-

"n

49 ceffariam effe , in Legc Evangelica , neceffi-

Va

tate medii fidem explicitam de myflerio Tri«

L

nitatis , & Incarnationis , faltem in votg. Ita

LT

cum D. Thom. hicq. 2, art. 7. & 8. commu-

ni

nj

PA

um

Difputatio V. Artic. VI.

53'3

Ti

fs Theologorum fententia, Prob. Quam-

ATT

Tl

vis etenim fidelibus fingulis in lege veteri fi-

lr

des explicita de myfterio Trinitatis , & Incar-

Id

nationis , preterquam fub conceptu pco-

n i

mi(fi, ac venturi Meffiz , neceffaria non fuerit

TAU g

ad falutem ; oppofitum tamen de fidelibus

Wt t

nove legisdicendum eft. Ergo, Ant. probi

00 T

Nam Chriftus ipfemet utráümque myfterium,

T

rout ex hiftoria Evangelica patet, non mo-

: l

DEL, n

dó revelavit, fed etiam miraculis plurimis,

!

n

fe verum effe DEI Patris Filium confirtnavit.

1.?5 Wi i

Iu

Atque ideó in coená ultimá dixit , Joh. XIV.

n

26. Paraclitus autem Spiritus Sauctus . guem

nppss

saittet Pater im momine meo ,. ille vos docedit

t t

omnia, EtJoh.XVIt, 3, Haceftvita aterna,

at

st cognofcant te , folum DEUM verum , &

m ht

quem mififi

JEfana Chriflum, bícenfurus ve-

ró in ccelum , man

davit Apoftolis , Matth.

j m

iustimt

ult, 19.. Euntesergo doceteommts gentes y bapti-

z,antes eos in novaiue Patri , & Filii , & Spiri-

yn rato

jer,

125 $an&i. Sed hocipfo. Ergo.

pin Xl

Confirm. authoritate , ac ratione D.

49

Mij

Thom. q. cit, art, 7. ficftatuentis : 172 pro-

vjut "i

prà, &v per fe pertinet ad objetium fidei , per

n

guod bomo leatitudinem confequitur. Via au-

j ädüïlüf

tem bominibus veniendi ad beatitudinem eff my-

ii

ferium Incarnationa , & pa[fionis Cbriffi. . Di-

citur ezim ASor. 4.

Nonz ejl aliud momen da-

ieo]t

p

tum bominibus , in quo oporteat , n0$ fal'vos £fie-

ri, — Etide myfierium Incarsationi Chriji ali-

w

A

gua-

53

4.[ | AT;J&MW IV. de Virtut. Theol,

bifpam

um

qualiter. oportuit ouzmi temapore e|e credilile

apud omnes : diver[imodà tamen [-cundim di-

,',5Provi d

verfitatem temporum ,.v perfonarum.

AC

H MM' PW

qrimergtt

pofteà concludentis : Pof tempm autem gra-

Jie revelata y tam Majores , qudm Minores te-

spilitri

quaeratort

nentur badere fidem explicitam de myflerizs Chri-

fli , pracipué quantim ad ea , qua comwiumiter

9 A[]t,P[ka,

qualideDR

án Eccle[ia foleuzuiz.antur , & publià proponun-

$ur.. De myfítecio autem Trinitatis c, cit, artg

il

$. (icdocentis: Moflerium Incarnationis Chri-

nvl

ffi explicità credi nom poteft , frm? fide Trinitatis :

us &i

ia ol

quia in myfierio Incarnationis Chrifi boc conti-

getiur

.

.

quod Filiu DEI carnem a[fumpferit z

wurono,

wawto, D

quàd. per gratiam Spiritus Sancli mundum re-

movaverit, &* iterum : quàÀ de Spiritu Sanclo

Cotfm, (

gonceptus fuerit. — Etidedeüdem modó , quó my-

18 000 1

eriuma Incarnationzs Chrifli , ante Chbriflum,

vapdiscny

fuit explicità ereditum à Majori£w , implicitl

10ud, noin

autem , &* quafi obumbrath d. Minoribus ,. ita

i i

etian myfterium Trinitati,

Exinde veró (ic

"ed i t

concludentis : E ideo etiaus , pofl temapus gra-

:aimD[W,un;

si& dioulgata , tenentur omanes , ad explicità cre-

"t

dendum wyflerium Trinitatis,

Ntíles &

Objicies 1. contra primam.

Si fides ex-

MLTT

499

licita fupernaturalis de DEO, üt remune-

"tl

ratore bcatitudinis eterne , cuivis adulto,

"r w

neceffaria foret neceffitate medii ad falutem,

Nly l

& quidem in re; tunc plurimi adulti , abs-

i

que ullà fuà culpà , periviffent há&tenus, &

m lg

etiamnum perirent in. eternum. — Sed hoc,

| HWM :

ut-

h

i^

bä/þutaiia K thic. FI. "

N

3

hi nj

ütpote repugnans infinit& bonitati

nj

; fapien-

h j

tiz , ac providentiz divini , àdmitt

i nequit.

Ergo. Maj.prob. Nam plurimi adulti

",

pra-

fertim inter gentiles ,

& barbaras nationes ;

EF

lil

J mjjm.æ

inculpabiliter ignorant DEUM , faltein, üt

remuneratorem ipfius beatitudiais tterna.

M o |

Ergo, Ant.prob. Hacfi

llliu'/ra,m

quidem fides fuper-

naturalis de DEO , ütremuneratore , folum-

P TT TA

1773

modó haberi poteft ex auditu , quemadmo-

düm ex verbis A

poftóli num. 493. allegatis

270

patet. Sed pltirimi ex prediclis adultis, &

nj

quidem finé ullà fuá culpà , nihil unquam au-

Mu

diverunt de DEO , àtremuneratore beatitu-

ml

dinis eterna.

Ergo.

kjrin

Confirm,

Quamvis etenim adultus ra.

n a

tionis compos, non poffit lon

st n

giori tempo-

re inculpabiliter ignorare DEU

M , üt autho.

|

f implici.ï

rem mundi, omniümque bonorum meré na-

inribu , u

turalium , prout in Tra&. 1. Difp. L. Artic, 2.

idevol

didumeft : non tamen repugnat , üt incul-

f impng

pabiliter DEUM, tanquam authorem bono--

!:x/!ici/ä j

rum fupernaturalium ipnoret , prout in.ho.

mine , inter fylvas , & feras

» €ducato patet,.

Sfdst

]

Sed hoc ipfó ad falutem

fufficit fides de

, u

DEO , ütauthore bonorum naturalium, Er-

xiris t

&0- Mian, prob. verbisApoftoli deGentilibus

TTE

dicentis ad Rom, I. 20, & feq. . Invifiéilia

i aduhhï"

ipfim d creatura mundi , per ea , qua faBa funt,

intelle&a cen|bicinntur : fempiterna quogu ejus

T

virtu y & divinitas : ita ut fint inexcu[alilei ;

um. Sf ü'

,

[

I

qUi4,

536 TraGatus 1V. de Virtut. Theol,

pj

guia , cüm D EUM cognoviffent , mom fiezt

qalid

DEUM gplorificaverunt , aut gratims egerunte

W, ;M Wi

Ergo.

jntunsmtia

Refp. D, ult. Maj. — Hec fides fupernatue

iispotrt

gooml

is folummodó baberi poteft ex auditu,

jj

ípe&atà lege tantüm o:dinarià moderna

u) f

providentig. C.maj, Etiam extraordinariá,

m

N.maj & Tranf.min. N. confeq. Ratio eít?

Adtmón

quód fides fupernaturalis de DEO , ütremu-

niiorscep

neratore beatitudinis eternz , fpe&tatà lege

uo; n at

ordinarià moderng providentie 1olummoe

r

dó cx auditu habeatur ; quia fcilicer DEUS

weaodtt)

fidem more homínibus convenientiffimó

lii

proponi voluit: attamen DEUS hunc defe.

RTT

&um inculpabilem auditàs externi fupplere

t ln

poffit ,. & hucásque fuppleverit , ac etiam-

t t

mum fuppleat,in quovis adulto rationis com-

wl

ore, per auditum internum, feu lumen il-

iil

j*

u

d, dequo Pfíalm, IV. 6 &feq. — Mziti di-

tl

«unt : Quis oflendit nobis £ona ?. Signatum eft

(s

Juper mos lusoen vultis tui Domine, Atque hoc

t

lumen conferebatur etiam in lege vcteri ex

Vladnd

meritis Chrifti venturiabíolu:e previfis , jux-

Em

tailludJoh.1.9. — Erat [ux vera , que illumi-

sjat owazem bominem venientem in bunc mun-

a

LT DEO,

* dum. Undequoqué per Alexandrum Papam

"r

VIil. damnata eft fequens Janfeniftarum

Y N Plilu

Propofitio s. — Pagani, Judai , Haretici , alii-

que bujm generis , ziullum . omuino accipiunt À

"ll

"a MT

JEfa Chriflo inflaxum ; Adeógue binc reià in-

f

E lhm[gg

|

""

Difputatio V. Artic. VI,

537

ïml M/üj

feres , in il effe voluntatem nudam , d* iner-

| WW.

mem , [mt ourni gratia [ufficienti.

Intereà fo-

lüm transmiffa eft minor :

P)

quia fcilicet Apo-

,

ftolus

Xfü [ MI

poft verba num. 493. recitata, flatim

fu

bjungit 18. — Seddico: Nunouid nonaudie-

"T

ruut ? Etguidem in omnem terraga. exivit fo-

Qu

9ms eorum , & in fines orbis terra verba eorum.

& n

I0 i.

Ad confirm, N. maj.

Nam etiam adulto

rationis compoti, quamvis inter feras eda.

hii

ATT

cato ; non deeft Lux vera , oua illaminat

omnem bominem venienten in bunc mundum :

fs EU

prout modó refponfum eft ; dummodoó ipfe-

unnd

met fuá culpá, poft agnitum DEUM , üt au-

Md

thorem natura, ulterius impedimentum non

tini g

ponat, néillum quoqué àt remuneratorem

TT

bonorum fupernaturalium agnofcat,

At-

WMUORIOD.

que hocimpedimentum pofuerunt illi Gen-

( limen?

tiles , de quibus Apoftolus allegatus loqui-

. lil

tur, prout ex ultimis ejus verbis patet,

.

d

Objicies 2, Etfi ad falutem obtinendam

; lg

SOI

neceffaria fit adulto fides fupernaturalis ex-

E

guatt

plicita, & quidem determinaté iz re ,de DEO .

nenli, j

—

prout infinité bonoin fe ; nontamencidem

l qw. iïuw

quoqué neceffaria eft fides explicita, eadém-

—

—

gt

que iz re, de DEO, ütremuneratore , fiva

w

prout infinité bono €rga nos, Erso, Ant,

"

prob. Nam pralucente folà fide de DEO,

prout infinité bono in fe, poteft adultus;et(

,Hamiu'.-f

TT d

nunquam antcà juftificatus , elicere actum

i EW?

eharitatis theologice ; adeóque obtincte

[

Mm a

gra-

558 Tradatus YV. de Virtut, Tbeol,

pj

gratiam fan&ificantem in prefenti , & glo-

;mdfm lln [ Mc

riam in futuro, Sed hoc ipfo. Ergo, Maj.

qeginttit

um p

prob. Fides explicita de DEO , üt remune-

ratore , feu infinité bono erga nos, folüm

Ed

requiritur ad cliciendum a&um fpei, non au-

g, ff

tem charitatis theologice,

Ergo.

p d

- Mi

Confirm, Nam predictus actus charita-

tis theologice, contineret virtualiter , feu

ol p

eminenter , adeóque iz voto non tantüm

od

Ípem;,verüm etiam fidem expliciram de DEO,

vt ,

Sed hocipío ad falutem

üt remuneratore.

YO i

obtinendam fufficit fides explicita ; voto, de

y,afctit m

DEO ütremuneratore. Ergo, Maj. prob.ex

ul at

verbis Apoftoli , de charitate perfe&a dicen-

(g 4 (

tisl, ad Cor. XIII, 7,

Omnia credit , omnuia

mj

jþerat-

Ergo.

uf r

5

Refp. N.ant. Ad prob. D. maj, Prelu.

vtl bl

cente folà fide de DEO, proutinfinité bono

v ln

in fe , poteft adultus , nondum juftificatus,

clicere a&tum charitatis theologice , fpe&ta.

38 g

Mit, qiy

tá przcisé talisactüs effentid. C, maj. Spe-

Dl

&atá fimul lege modernz providentie. N.

maj. & fic dift, min, N. confeq;

Ratio eft:

"i

"tl

uód a&us charitatis theologice , fpectatà

EPITN

pracise fuà efferítià, quidem poffit ab adul-

to nondum juftificato elici, prelucente folá

"U vt

fide explicità de DEO, prout infinité bono

ln

Ut i

infe: attamen DEUS eidem in moderna pro.

videntia non conferat auxilium requifitum

"ii

ad talem atum , nifi anteá pracefferit , &

Vüniy W

i Mtö pnmu

qui-

|

ii

Difiut. V. Artic, VI.

^ hi,

. $39

quidem i» refides explicita, quoqué de DEO;

i N li

üt remuneratore,

Nam in adulto ad obti«

[ V.

lfgiïäj'um

nendam primam gratiam fanGiificantem , re;

Mu

quiri uttámque fidem explicitam , eámqué

In,

in re , fufficienter ex verbis Apoftoli, num.

49 4. allegatis patet.

lass

N

Ad confitm. D. maj. Factà fuppofitione;

quód a&us perfe&tze charitatis ia moderna

TU

u)

providentia poffet elici abadulto , nunquami

priüs juftificato , ante fidem explicitam de

T

tint t

DEO, üt remuneratore, C, maj. Secus. N.

maj. & fic dift. min, N,confeq. — Ratio patet

gt

us

ex refponfo preced.

Ogices 3, Quamvis Redem

ptor ipfe- 555

m

imet dixerit Joh. Ill. s. Nifi gui ve

natus fuerit

ex aqua & Spiritu Sanio, non polefl introire im

p ha

reguum DE! ; nihilóminüs defe&us Baptifmi

tht bon

flumints ab adulto , etiam in moderná provi-

jliücas

dentiá, fuppleri poteff per a&um charitatis

j pe

theologice , qui proptereà refpe&tu homi-

:: ml* SPF

nis, nondum baptizati, baptifmus flamina ,

jentie, N

haiocd

feu baptifmus iz voto appellatur. Ergo pa-

riter, ct(i Apoftolus allegatus dixerit : Acce-

: Wt&ü

fix b

dentem ad DEUM oportet credere , - - quód in-

quirentibus fe renumerator fit ; nihilóminüs de«

hd

fe&us hujus fidei explicite ab adulto , etiam

uf

in moderna previdentia foppleri poterit pet

modaií

a&um charitatistheologicz, tanquam fidea

ym "qlm

explicitam in voto. Anr.eftcertum, confeq.

P]Sjt

prob. ,Idcö prmum ;

quia catechumenus

,ü"";:'

m 3

a»dul.

trra&latus IV, de Vivtut. 'Tbeol,

pj

$49

adultus repentinó periculó mortis obrutus,

ao

& recipiendi baptiími f/umizrs occa(ione in-

PU

-;alc[cmvtïf"ï

culpabiliter deftitutus , alioquin non habe-

ret medium fufficiens confequendi falutem.

g d

Sed pariformiter catechumenus adultus , fo-

audi, p

làm de DEO; proutinfinité bono in fe, non-

im n2

dlenand.

dum autem ctíam de DEO , prout infinite

bono erga nos inftru&us, & repcntinó pe-

sprbund h

riculó mortisobrutus, non haberet medium

PIUI

unigt, t

fufficiens confequendi falutem, fipralucen-

te fide predictà non poffet elicere actum cha-

) du

ritatis theologice.

Ereo.

Adcníras D.

Confirm, Nam aliàs fequeretut : quód

at al

fides explicita de DEO , üt remuneratore ,

quilici

nontantüm ad primam , verüm etiam quam.

i DRQ,

vis fubfequam peccatoris adulti juftificatio-

ult, at

nem requiratur.

Sed hoccommuni Theo-

ayttt ln

logorum fententie repugnat, Ergo. Maj,

$ d i

prob, Nam quilibet peccator adultus per

tilisqyin

difpofitionem praviam fidei debet acccdere

ad DEUM , ut juftificationem rurfus obti-

tbl

neat.

Ereo,

Sit, d

LT.

Refp, N, confeq. Difparitas eft : quód

DO IN

go4'dc

fe&tus medii folüm externi, ad falutem re-

"tht g

quifiti, quale in lege nova eft baptifmus f/z-

"t ln

smini , abadulto quidem fuppleri poffit, per

r

a&um charitatis theologice , juxta illud ad

"alb

Rom. XIIl. 10. . PJezitudo legis efl dile&lio fe

"ts

cus autem defc&tus medii quoque interni, &

"ii

quidem ad hunc eundem a&um charitatis,

ab

A'**-LU d

Ubl

- Difputatlo V. Artic. VI.

34*

Wi

ab adulto nunquam antceà juftificato, elicien-

Miv

*

dum in moderna providentia prarequifiti,

i

quale femper fuit , etiam inlege veteri, fides

Ws

explicita de DEO , àt remuneratore fuper-

LT

naturali , prout ex verbis Apoftoli, hanc fi.

TM

p

dem neceffariam dcfinientis , num. 495.

oftenfum efl, Hinc in addu&to catechumeni

Til

moribundi cafu , DEUS inculpabilem exter-

Mp

ne infttuGtionis defectum per lumen inter-

pl

num fapplet , ut prelucente hác fide, per

tj

fpem & charitatem falvari poffit,

Ad confirm, D, maj, Sequeretur: quód

i.l

jn peccatore adulto , etiam ad quamvis (ub-

at

fequam juftificationem , requiratur fides ex-

iaqa

plicita de DEO , üt remuneratore, faltem

tlf

virtualiter , aut habitualiter talis,

C. maj,

at ht

Semper etiam formaliter , aut actu talis, N.

i. Mi

maj. Et ficdift. min. N. confeq. Ratio eftz

lls

quód fides explicita de DEO , üt remunera-

bt

tore , ab adultoptimitüs elicita, tam diu vir«

tüfis Q

tualiter , feu potiüs habitualiter perfeveret;

quamdiu eadem per oppofitum infidelitatis

diqii

peccatum non retraCtatur, Cüm igitur fide-

lum

lis adultus, prefertim nefcius, quód gravi-

lus

ter peccaverit, & gratiam juftificantem ami-

j ?Uülïta ,

fcrit , prelucente folà illuftratione de DEO,

mll

proutinfinité bono in fe, poffit elicere adtum

charitatis theologice , quemadmodum mul.

j iB

tis abexperientià notum eft ; hincad fübfe-

quas juftificationes non requiritur fides ex-

u a

l

:w

Mm*

pü-

$a

Tra&atus lV. de Virtut. Tl:eol.*

th

ol

X p"licitavdevDEO, ütremunerarore, formali-

jl

ter, five aCto talis.

güpion

595

Objicies ult. contra fecundam. Fidesex-

m

plicita de myfterio Trinitatis, & Incarnatio-

mäijicanäw

,

J

nis , cuilibet adulto in lege nova, faltem ad

d

primam juftificationem obtinendam , necef-

Md D.

fatia eft neceffitate medii, & quidem derer-

lho ia

minaté in re.

Sed hoc , ipfo defa&ó nulli

JltndO- C' M*

adulto fuüfficit horum myfteriorum fides ex-

a Viedai

plicita folüm in voto.

Ergo,

Min. patet.

aisl

Maj. prob.

Nam in lege veteri ,. cuilibet

vt

adulto , preter fidem explicitam in re de

d

DEO, üt remuneratore , aeceffaria fuit quo.

ieio; d

qué fides , (altem implicita, de Chrifto, vel.

al lpl

uti promiffo , & venturo Redemptore genc-

DTTTST

T

ris humani.

Ergo in lege nova,, utraque fi-

wlez lst

des explicita, & quidem determinaté in re,

yulguon, d

neceffaria eft ad falutem,

ia

Confirm. . Cuilibetadulto in leze novà,

MTUT

etfijam antcà juftificato, fimpliciter neceffa-

D

ria eft fides explicita de Chrifto, üt Redem-

[ T

ptore.

Sed hoc ipfo, & quidem àfortiori,

* tong f

liec eadem neceffaria eft ad primam juftifica-

L NT

tionern.

Ergo, Maj.prob. Quanmvis et-

Til

enim Corneliüs centuro fuerit, prout fusà

Mlb i

narratur in ACtis Apoftolorum, X, vir re-

Wt

lieiofus , ac timens DEUM , faciens eleemofynae

"tl

nmultas plebi , ér deprecans DEUM femper 5 ni-

hiiómipüs ad.eum , in fide Chrifli inftruen-

wükbzumi

!

"i. x

fium ; &baptizandum miffus à DEO fuit Pc-

trtus

LU

|

r

Difputatio V, Artic.'VI.

$43

*v

turus Apoftolus, Atque ideó D. Aug.Lib.de

l

Predeftinatione San&torum cap. 7.

$z pof-

j

1Mbtjy

Jet fme fide Chrifli Corneliue eff

falots , 2on ad

eum adificandum witteretur avchite&u A pofloe

IUH, .*:4

lus Petrus,

tl v

Ergo.

Refp

qmdtice:u

. D. maj, Hac fides explicita cuilibete o6

d

adulto , inlege nova, neceffaria eft per felo-

quendo. C.maj, Etiam peraccidens. N.

"u b

Mi pe.

maj. & fic dift. min. N.confeq. — Ratio cft :

quód fides explicita de DEO , àt remunera-

f tUf

tore fupernaturali , foerit etiam inlege vete-

Id

ti, & quidem determinaté in re , neceffaria

Ht

cuilibet adulto ; (imá!que fides explicita de

(b

Chriftro, fub ptedicato venturi Meffie con.

a

fufo, nontamen etiam aperto, àt Filii DEI,

T

prout hec fides explicita fub pradicato cla-

Vtl t

ro, in lege nova, & quidem per fe loquen-

do , requiritur ad falutem,

Quia tamen

Jetnor

etiam in lege nova, prefuppofità primá fide

ternece

i Reden-

deDEO,üt remuneratore füpernaturali;pot-

eft elici a&us charitatis theologice ; néque

Vifartior

per legem novam fit huic a&ui quidquam

jitic.

derogatum ; hinc etiam ad primam juftifi.

um t

cationem in leze nova non requiritur, per fe

w o

loquendo, fides explicita de myfterio Trini-

MU

tatis, & Incarnationis , determinaté in re,:

TU

fed fufficit eadem in voto, fiveprout inclufa

( [mpti!

in ipfo actu charitatis theologicz.

jb ul

Adconfirm. N. maj. Ad prob, N. con-

o

(

feq. Nam Coraclius centurio , €ó tempo-

n

m

I€;

p

544.

"rra&atus YV. de Virtut, Theol,

ze , quÓ a&u predicabatur per Apoftolos

g

mdm()düm

myfterium Trinitatis, & Incarnationis , de-

bebat etiam de his myfteriis inftrui , né illo-

2ig p

rum ignorantid culpabili laboraret ; queiae

gt

ss aol

ftructio peculiaris eidem à DEO , propter

gium n

pias eleemofynas , & orationes indulta eft.

Hinc patet : quód meritó per Ianocentium

b dugri

4

Papam XI. damnata fit fequens Propofitio

iqurd, Lt

enadddt

64.

Abfolutionis capax efl bouio , quantume

v3s laboret ignorantid vayfleriorum fidei , &

Cs . Q

etiam[; per negligentiam , etiam culpabilem , t«

tüflen p

etuonnlf

fciat

—

ylerium Trinitats , d& lm,'arnatiamk.

vicudredit

Ex his itáque

Conftat . Quód cuilibet adulto ratio«

tftte od

507

his compoti, prater fidem habitnalem infu.

EO um

famn , i& quà nec patvuli falvantur , neceffa-

trdin, eit

ria quoqué fit neceffitate medii, & quidem

IT

determinaté iz re, fides actualis fapernatue

tl p

ralis de reali exiftentia DEI, prout ex verbis

$ln

Apoftoli num. 494. allegatis certum eft,

! APOMI N

Hanc fiquidem exiftentiam , utpote ia facra

tht

Scriptura exprefsé revelatam , non folüm

4 n

offe , fed etiam debere credi per fidem (tri.

t d

&é talem, Difpur. II. Art. r. oftenfüm eft,

Uade fola cognitio naturalis, ctiam fcienti-

bqtitud'm

p d

fica, vi cujus ex creaturis demon(tratur rea-

"t

lis:exiftentia DE1, longé minüs autem fides

n

"d

Atl

meré humanz,feutantüm teftimonio huma-

N L N: u"

no innixa , eft fufficiens difpofitio ad obti-

Vülite

Qifi-

nendam juüiüca:ioncm-, fcu gratiam fan

can

E

iL

Difputatio V. Artic. VI.

545

dion

cantem in prafenti , & eloriam ia futuro,

X

quemadmodüm ex Propofitione damnata,

IN

num. 493. patet.

Quamyis igitur Apofto-

ht Vh

lus gentiles Philofophos , DELIM ex crea-

0Hj

! y-.::

turis agnofcentes arguat : quód illum fic

UT

agnitum non glorificaverint , non tamen

ts

iftud deglorificatione fupernaturali , fed me-

&tt P

I

ré naturali , nifi etiam fufficiens lumen fu-

! a

pernaturale habuerint, intelligendum eft.

wj

Conflat 2. Quód adulto rationis com-

5o8

'l?l?rh"if, h

poti,faltem ad primam juftificationem obti-

Mu

nendam nonfüfficiat folafides füpernaturalis

explicita de reali exiftentia DEI, fed infuper

"TirTO

neceffitate medii requiratur fides cxplicita

giim

de DEO, üt remuneratore bonoram füper.

at

Daturalium , eadémque determinaté s re,

j gt

ut defe&tus hujus fidei , per aliud medium

T

in prefenti providentia nequeat fuppleri.

TUS

Hujus fiquidem fidei neceffitas iterató ex

qua d

verbis Apoftoli, num. 494. & feq. paritér-

yxein at

que ex Propofitione damnatà , num. 496,

g lt

patet, Cüm etenim finis ultimus hominis,

yfin t

juxta leges modernz providentiz fit DEUS,

jiexn *

prout perbeatitudinem fupernaturalem pof.

« 6

fidendus ; hinc adulto viatori debet pralu-

NOUM

cere fides füpernaturalis, ut in hunc finem

j u

per fpem & charitatem theologicam tende-

þmümom'

re poffit, Néque obftat : quód ad elicien-

dam charitatem theologicá fufficere videatur

jl

j

(

fola fides de DEO , àt infinité bono in fe,

gumm

abs:

s

46

Trafatus 1Y, de Virtut. "Tbeol.

melüm

absque fide de DEO , àt remuneratore, feu

foilbus

infinité bono erga nos ; quia fcilicet iftud

gun fdt

quidem verum eft , fpe&atá folüm cflentià

;;ehsadukisz

charitatis theologice , non autem fpc&tatà

jgra d

fimullege moderna providentie,juxtaquam

yinum, t*

predi&a fides explicita requiritur,-tanquam

previa difpofitio ad primam juítificationem

iBl

t )

adulti. Nam poffe adultum , priüs juftifi-

catum , & pofteà lapfum , prelucente folà

xphciü!idccr:dn

fide de DEO, üt iofinité bono in fe ,. actum

perfe&te charitatis elicere , adeóque rurfus

DIDU

juftificari, experientià compertum eft.

Duy

509

Conftat 3. Quód cuilibet adulto, in le-

ge nova , fit etiam neceffaria fides explicita

Ym d

de myfterio Trinitatis , & Incarnationis , per

1f

fe loquendo , etíi per accidens contingere

Lavuon,

poffit, ut fufficiat utraque fides folüm iz vo-

m f

10 ad ptimam juftificationem cbtinendam.

inlntmu

Nam poteft contingere , ut adultus.in lege

i pl o

nova, prelucentc folá fide fupernarurali, de

V o

DEO, üt remuneratore, ac fimul ftante in-

culpabili ignorantia utriusque pradicti my-

t t d

Tl

fterii, eliciat actum charitatisperfecte, idcó-

que primitus juítificetur.

Sicut igitur talis

"dub

r! H!b' ;r;flmjm

a&us foret baptifmus fluminis , ceteroquin

ad primam juftificationem requifitus , /zvoto,

MLI

ita etiam foret z voto , fides explicita Trini-

L Wt

tatis, & Incarnationis.

Haud etenim per

L

lezem novam imminuta eft excellentia chari-

N

taus theologice , cui DEUS infeparabiliter

an-

il

Difputatio V. Artic, VI.

$47

mmr h

annexam voluit juftificationem viatoris adul-

Virid

t Exquibusdeducitur: quódaliorum mye

hii

fteriorum fides explicita , non requiratur in

Lv

fingulis adultis neceffitate medii ad falutem ;

lt

fed juxta diverfum ftatum , & capacitatem

fl s

homiuum , neceffitate folius precepti, pro-

Mi

ut in Epifcopis , Parochis, Doctoribus, aliís-

T.2

que patet, qui plura , quàm fideles cateri,

tutaril

explicità fide credere obligantur,

t

2 T

i,

DISPUTATIO VT.

A h

De Spe 7 Peologica.

lst

graoth t

Um alterum inter Virtutes Theologicas

locum Spes obtineat, juxta illud Apo-

TE (ULA

(l 9

ftoli oraculum , I, ad Cor. XIlI. 15.. Nusc

auten manent Fides, Spes, Charitas 5 tria bac:

d

ideÓ poft explanatam Fidem, nanc etiam de

ilüsin lt

ita, peculiariter oportet difputare.

Pet

u t

hanc etenim viator ad DEUM , tanquam

i ln

fuum finem ultimum, in aterna felicicate

idiny

poffidendum tendit, & quidem prziucente

ftäæu idw*

illa fide, de qua Paulus ad Hebr. XI. r. Ef

nngmr u

autem Fides [perandarum fubflantia verum,ar.

u

gumentum non apparentium, Et ibidem 6,

(s

Credere eniua oportet accedentem ad DEUM,

xphciuï:'f'

quia ej, &* inguirentilus fe remu-,

"T

nerater fit.

1 d

iulcpwï:

AR-

Tradlatus 1Y. de Virtut. Theol,

, ;

548

jgo r

Amnricurus I

.;,;g!(upi i

j non

ya t

M. objectum formale . Spei fit

DEUS, àt Remunerator, * Auxilia-

I

tor, f4a dona promittens ?

^

uetdi

Vum ln

510

Renetandum 1. Quód Spem a&ualem

in genere, prafcindendo videlicet ab

wf

illa, tanquam aCtu virtutis, D. Thom. l. 2.

f as

PT

q.40. att. 2. (ic definiat: Spes eff motus ape

nuem bo-

ydéoluts,

P

itiva potentie, confequens appreben[io

ao d

Wi,

futuri , ardui, po[fibilis adipifci. Hujus

porro definition

is fundamentum, q. cit. ar-

n nisy

Circa obje&lum Spei quatuor

lfiy vtl

tic, 1. pofuit.

n

conditiones attendantur.

Primo 9uidem,7uöd

fit £onum.

Non enim, proprie logueudo , ef

tie i

Spes, mifi de bono, — Et per poc differt Spes à ti-

d

snore, qui eft de malo. — Secundó , at fít fatu-

D]

fewgdn.

vum. Nonenim Spes efl de prafenti jam baPito.

Et per boc differt Spes à gaudio, quod efl de £o-

f r

30 prafenti.

Tertio, quód fit aliquid arduum

&ltus )

cum difficultate adipi[cibile, — Nom enim aliguis

nb

IT

dicitur fperare aliquid miniaum , quod flatim

eft in [ua poteflate, «t babeat. . Et. per. boc dif-

Mi

ert $pes à. de[iderio , vel cupiditate , qua eJi de

IOT

Bono futuro ab[oluth. ". Quartü , quod illad ar-

"uT

daum fit. poffi£ile adipi[ci. Nom enim aliguis

ii

fp

erat id, quod omnino adipifci mon potefi, Et

"i Mi

er boc differt Spes à de[peratione.

Etfi veró

lþïim: ['] n

Do&or Angelicus iftbic quoad tertiam con.-:

l

1

i

Ü

Dijþgatio /Vl. ertic, L.

549

ditíonem dix:rit; Per boc differt Sges d defide-

i

rio vel cupiditate, qua eft de £ono [uturo ab[o«

i

Iut? , Íeu nondum abfoluté obtento ; non

f

tamen defiderium ab a&u Spei excludit, fed

)

folummodó negat : quód merum boni fu-

turi, etfi ardui, defidcrium ad Spem fufficiat,

ia

Nam ipfemet priüs, q. 257 att, r. dixerat?

hr

Spes fupra defiderium addit quendam couatumz,

ATa

&* quandam elevationem animi, ad confequen-

IT

dum bonum arduum , five ad fuperandas il-

vinni

las difficultates, per quas arduum redditue

bonum defideratum,

i

(hys

Hinc itáque patet;

m

quód omnis Spes a&ualis fit formaie, aut

faltém virtuale boni futuri defiderium ; non

n Srl i

r

autem viciffim omne talis boni defiderium

fit etiam Spes acualis.

Atque ideó non-

lgt t

u il

nulli eandem breviüs ita definiunt : Defid4-

Tj füi*a

vimt fiduciale boni ardui expetlativum.

ii

Prenotandum 2, Quód proinde Spes

$11

"T

actualis Theologica, juxta breviorem hanc

dcfinitionem, fit Defideriuna fiduciale &oni ar«

" n

yitulii

dui, prout à DEO obtinendi expeGlativum 5 quia

Ícilicet talis actus habet pro fuo formali mo-

gb

TL

tivo, eóque principali, acimmediato DEUM,

ideóque eft a&us virtutis Theologice, Sic

i, qu"f'

etenim D. Thom. hic, feu II. 2. q.17. art. z.

u Pl

y vt

O5jedium Spei efl bonum, futurum arduum, po[-

4

n i

fibile baberi,

Poffi£ile autem efl mobis aliguid

unt

"

n

dupliciter: uno wmodo per mosmetipfos, alio ia«

j

de ptr alios, . lu quautiüma ergo [peramus ali«

dul

4uids

hij

«*«S9

Traclatus lV. de Virtut, "Tbeol.

unoqui 1

|

;;uid, at pojfidile no£is per Divinum auxilium,

vt

Spes nofira attingit ad ipfum. DEUM, cujus au-

xilio innititur.

Objedtum materiale prima-

s bibitu

gdanimus

rium hujus virtutis eft beatitudo eterna, fi-

um Donj

ve DEUS ipfemet, prout fruitione perpetuá

ao

poffidendus : quia fcilicet creatura rationa-

lis, in moderná providentià,bonum hác bea-

iatio nond

liteiDEO,!

titudine majus à DEO defiderare, & expe-

&are non poteft, juxta illum fermonem Do-

fj j

mini, magno Patriatche dicentis, Genef.

n D

XV. 1. Nolitimere Abram : Ego proteclor tuus

lii

Penpudum

Jum, &* smerces tua maagna nimis,

Obje&tum

vcró materiale fecandarium funt omnia bo-

gunatdà, )

na reliqua, tum corporalia, tum fpiritualia,

aurt peltt

DEO Largitore digna , que videlicet pro-

a,

ximé, aut remoté , ad obtinendam beatitu-

at

dinem conducunt, aut faltem illam nonime

LL lt

pediunt , prout ex oratione Dominica li.

t dl

quet, in qua etíam Panis quotidianus peti-

&t fl

tur. Hinc D.Thom. q. cit, art. 2. ad 2. re-

fpondet: Qaacómque alia £ona »ton debemus

UL

perere 4 DEO , nifi in ordine ad. beatitudinem.,

: Ufl/lmm'd,';

Unde Spes priucipaliter quidew re[picit eatitu-

"WM

dimem aternam 5 alia verü, qua petuutur à

at

DEO, re[picit fecundarid im ordine ad Ztatitu-

st

diuem., | Non tamen ad fupernaturale me-

NLLTUY

ritum illius orationis, quà bona meré natu«

TM

ralia petimus, requiritur intentio formalis, &

TM

explicita, fed fufficit virtualis,& implicita, imó.

eus

! i

Ntttp

hæab[;galis, & interpretativa, vi cujus: cad

j

bo-

E hmämï

lnl.*l, '

Difputatio fl. rtic. L.

$51

ïm/i,,,)

bona quoqué ad obtinendam beatitndinem

4 L

ordinentur,

Conífiftit autem predicta in-

TM

tentio habitualis , aut interpretiva in eo,

M

quód animus orantis ita fit difpofitus , ut tale

lr

bonum non peteret, fi hoc eterne beatitu-

Al

dini obeffet.

Seclusà veró hác intentione

Mitiy .

oratio non ctit virtuofa, fed vitiofa ; néque

Ils

aliter à DEO , nifi ad poenam orantis exau.

053)

dietur , juxta illud D. Auguít, Tra&, 75. in

li, Cl

Joh. DEUS guadam nepat propitim , qua cone

nidrlt

cedit iratus,

Qia

Prenotandum 5. Quód bona entitativé

i !

fupernaturalia, prefertim veró gratia fan&i.

$12

T

ficans in prafenti , eidémque cotrefpondens

t

gloria in fututo , omnem rationis naturalis

h t

captum trapfcendant; ideóque prelucente

4ptotit

folà fide fupernaturali nobis in Otefcant,

oinica

Sic de gratia dile&us Chrifti Difcipulus 1.

lus p

Joh. Il. 1. Videte , eualem charitatem dedit

1b

»10555 Pater , ut [ilii DEl nominenur , & fimu.

m i

|

De gloria veró Apoftolus I. ad Cor. II. 9. &

ii

feq. Oculu »02 vidit y uec auris audivit , nec

iib btl

in cor bominü a[cendit , qua praparavit DEUS

x i

ii , qui diligunt eum 5 mobn autem revelavit,

n

Hec autem dona , quantumvis fummé ar-

quudt ?

dua , utpotetotius nature vitibus fuperiora,

Tl

DEUS non folàm revelavit, ut eadem cre-

T

deremus ; fed etiam promifit, ut fiduciali-

ter illa peteremus , & expectaremus.

At-

d

que idcó facra Scriptura Divinis , prefertim

i fff:

n

L -

jij;ula

TraBatus TV, de Virtut, Tbeol,

35*

