Gf1417-4
author: Pusch, Sigismund

E

h

i 'F*ï—-»-;r' SUrBSUSE TOE s

I TT CH NU AUs p

*

;Lt

N12«511857087 B21

DEU

ul

"a

li

Hli

n

I

Mi

n

TEU

R

UB Tübingen

;

b

P e»e————————.

A—— — —— — — —— — (1—93—3À

WIIKU

"Maiapicrine i AI

äïwf»

m

du — ETA MEE a Md

E

E d

THEOLOGUL/E

PECULATIV/E

JIRACTATUS IV.

i 2

F IDI: SPE, |

e

p

CHARITATE

METHODO SCHOLASTICA

ELUCUBR ATUS,

REFERENDUAM

PER

PATREM :

SIGISMUNDUM PUSCH,

é SOCIETATE JESU,

SS, Theologie Dototern, ejusdémque in

Alma, ac Celeberrima lniverfitate Grec

ProfeH'orem Emeritum ;

CANCELLARIUM. *

Impenfis Philippi Veith , Bibliop. Aul:cr*

E.

*Cum Liceutia Süperiorum , &f Privilegio Cafareo,

gb MM

GRAZRCII, Typi Widmanftadianis , Anno (alutis

, IBCC.

AXV,

*

j

CN

T

2

g

»

^

j qn

l

m

M

PRAEFATTIO,

n

Mæ

W

S 5

Off excufos fuperioribus amnis quateruos

u

: Theologie Speculative Traifatus , bunc

;::

B

u

& de Vittutibus Theologicis , 4 4£ Do-

&irine Ordine Quartum , quintó [ocb pubtici ju-

vis facere. conflituevat. Autbor , Vir Amplifffmus

eque ac Clariffmus.

Et quontam in ipfa Styria

Metropoli, im qua Cancellarium Almma. Univerfr-

,

zatis agebat , prafens Tratfatus pralo fubjicien-

1

dus erat , ultimas ejus adormandi euras in fe u«

féeperat ,. plagulas fingulas propria smanu Tipo-

j

- sbetis praparaudo , àtque ubi ves pofceret , ua-

flionibus Speculativvis, Doamatica Platita intexen-

do. Non paterat igitur Opus feflinari , five Vrri

im o munere quotidiamas occupationes , [rue

manualem Seuis prope feptuagenarii in tranfcri-

bendo laborem fpetfes,

Accidit infuper , u£ pro-

nda Beat tudinis s-

ductó q/äue ad fP

j

[W4

/

/Á^N

ftonem

d

M FE

€

l

JPHionem conatu improbó, fäti/:'entiäus jam viri-

bus , ad uberem [pei füe arrbam capeffendam . à

DEO Remuneratore evocatus fuerit.

Ha&c 0mes

nta quantüm batfenus ex[petfationem Tuam mo«

vabantur , tantüm ab exattiori Tratfatás bujue

elucubratione uberiorem. fruttum Tibi pol'scen-

.

Frutre illó Amice Le&or, dum reliques

Adbuc tres "Theolooia Tratfatus poff bumos ejusdem

Autboris , citis utique publicam luceya con[equue

fbj

turos , Q ad Viri Cl. meutem , fídémque non sni-

hunc

nüs exaifos obtineas ; curaturà id potifffmiim dee

it Di«

emortui in Theologicis olim difcipuló , munc etiama

.

id fl

àn Cancellarii munere fucceffore,

f/inm

ft]mz

vf

"

A

J

(lti«

Fe ]

NEZ

E

(

if

RY

v

(

25

7

de-2s

À

fé

ääg

n

M

TU ,.&l

x*

DN

"

^

X

2 i

xmh(,*ïl*

C

)

hr

Qu

fnt

yzri-

"m

"

SE-

h

SERIE;S '

!fmmü

Difputationum , & Articulorum.

g

DISPUTATIO I.

| De Virtutibus Theolegicis 12 communi,

Rt, L. Quid & quotuplex fit VirtusTheo-

Ü

logica?

P';lgn 31

il

Il. Án Vittutes Theologicee connectan-

l

tur cum gratia fandificante ?

20,

!

III. An Virtus Theologica cum habitu

aut a&tu vitii contrarii poffit componi ? 58

;

IV. An Virtus Theologica realiter iu-

fluat in omnes fuüos actus?

&6.

Ol

J

V. An Virtus infuüfa per füos, & alienos

€ dlnft

a&us augeatur, & per oppofitos mi-

L]

i

nuatur ?

79

, ml

DISPUTATIO Il.

n

| nl

De formali objetio. Fidei Theologice,

a

Rt, L. An obje&um formale Fidei

fit authoritas DEI loquentis ?

102.

Il. An feclusá (apientiá, & veracita-

te divináà objecum à D E O abfoluté

|

promiffum credi poffit ?

12 he

l

y

IlI, An DEUS per Amphibologiam

I

.

d'f

loqui poffit ?

«ï

IV. An veró miraculó doGrina fal-

fa confirmari poffit ?

163.

:atz

V, An

|

V, An DEUS intelleQui crcatc; acum

ertoneum imprimcre , auc habitum in-

tf

fundere poffit ?

i

9,

DISPUTATIO III.

De Revelatzone Divtza,

Ekeo-

Bt. l, An Revelado Divina , & illu-

hg. Ó

EY

ftratio fuafiva fit paitiale motivum

Fidei Theologice ?

I191.

,

IL, An Revcelatio divina folüm media.

Vabity

ta, vel meré privata fit fufficiens moti-

i!3

vum fidei ?

207.

tf 10«

IlI. An diffinitioRomani Pontificis aut

$6

[fehos

Concilii generalis fitRevelatio divina me-

diata?

22

$ i.

IV. An Revelatio folüm virtualis fit mo-

I*

tivum fufficiensFideiTheologice ? 247.

V. An Revelatio univerfalis fit moti-

vum /fufficiens credendi fingularia, evi-

'Fidci

dentercontenta ?

266.

102

DISPUTATIO. IV.

xcita'

De veritate vevelata.

jutt

"A Rr. L An veritas.revelata proponi de-

u

beat, üt evidenter credibilis fide pru»

;giam

denti, cáque firmiflima ?

289.

p

IL, An omnia CatholiceReligionis my-

r

fleria (int evidenter credibilia fide pru-

t6^

denti, & firmiffimà ?

399.

M

IIl, An

]

Ill. An etiam omniaCatholice Religio.

nis myfteria fint evidenter vera, feu di-

vinitus reyelata ?

326.

W

o

IV. An dogma falfüm homini privato

proponi poffit, àt evidenter credibile fi-

j le

de fittmiífimá ?

6.

j

V. An evidens judicium credibilitatis

"u

fit actus entitativé fuperaaturalis? — 364

1

ftrationem fuafivam immediatam habe.

VI. Àn judicium credibilitaris per illu-

j

[

ri poffit ?

386.

;l

([;

DISPUTATIO V.

14

De atíu Fidei Tl;eolagiu.

* vl

Rt.IL AÀnacus Fidei Theologice fit

À

diícurfivus ?

o8.

J

Il. An a&us Fidei Th

Eologicæ fit

eíf-

fentialiter obfcurus ?

2"

Ü .

l

Iil, An a&us Fidei Theologice fit

LT

fummé certus ?

453*

IV. An a&us fupernaturalis Fidei

Theologice fit fummé firmus?

476.

I

V. An a&us fupernaturalis Fidei ultimó

refolvatur in authoritatem, & revelatio-

nem divinam ?

500,

VI. An Fides a&tualis in adulto requi.

ratur ncceffitate medii ad falutem:

527.

A[t-

b

lil

DISPUTATIO VI

f d.

2

De Spt Tbmlngim.

privan

Rt. T. An objectum formale fpei fít

Ibile f.

DEUS,üt Remunerator , & Auxilia-

tor fua dona promittens ?

548.

MÉ

IL. An adus Spei Theologica fi: füm-

ibf

?

me certus, & infruftrabilis?

I

Y

-

ilh

:

mé firmus ?

Ill. An a&us Spei Theologice fit füm-

1 habe

593-

3

IV. An ípes Beatitudinis cum certitu.

dine future damnationis componi pof-

Y

fit?

617.

V, An certitudo abfoluta future da.

mnationis repugnet Viatori ?

6435.

ice fi

408.

DISPUTATIO ULTIM A.

fit eb

De Charitate Theologica,

425

AR

t. l. Quodnam fit obje&tum forma-

w fit

le , & materiale Charitatis Theo-

455

logice ?

665.

Fidel

l. Expediuntur reliqua de Charitate

i

jltimi

Theologica.

676-.

'elatit

g

&Ul

FA-

? 5270

hi

:äg

:

tA»

$

äæ

á

T

:

:

EE

:

ä

TT

:;7$27727:77:532

:

ä

äää

.ää

TU

ä.ä

2$2 €$

Teqequ

$25*

a;::

b

h

H

Ü

FACULTAS.

:

Cumn Privilegio Cefareo.

j

Go infra fcriptus per Provinciam Auftrie

E

Soc, J. Prepofitus Provincialis , poteftate

znihi fadaa ab Admodum Rev. P. noítro Franza

|

facultatém conces

eifco Retz. , Prapofito Generali ,

do, ut liber, qui infcribitur: Thbeologie Speculatis

v& Traatus 1V, de Virtutibut "Tbeologicis à Patte

f

Sigitmundo Pufch , $ Societate JEfu conícriptus , &

reviforibus memorate Societatis le&us, & ap.

Á

j

:

obatus , d Domino Pbilippo Jacobo Veitb, Bi-

&liopola Gracenfi typis tnandetur. Quem in finem

;

illi, & heredibus ejusdem , ad decennium jus

"

"

Privilegii Cafarei concedo, v cujus Typograpbi

?

AU U

& Bibliopole omnes prohibentut : né ullos li-

| at

bros , à quopiam ? Societate noftra conícriptos

imprimant , reducant , aut alibi impreffos , vena-

"]

les propoáaht, intrà Sacti Imperii Romahi , Re»

h

W

hi

gnorámque ac Dominiotum Suz Cef. Maj, Ha.

reditariorum fines, absque Superiorum predicte

f'!ingaz

Societatis. petmi(fione,

In quorutn &dem pra.

(ïl'

fentibus manu mea fobícripfi, & officii figilla

hi

vüunivi,

Gracii, die 18. Decemb. Anno 1735.

lii

y

(L.S.)

'f'f/-t

[ !7/,

Ifi

FnANciscus MotiNDES,

Societatis JEíu.

Xb

ii

;

C r o)2g

Dd

^

EX CAS

i

dac7.

(GESBEENUEMS

C

)

Rs

æ--)

1

RE

t

r

t

E

| Aftrie

EOs Bs

d U

AE

d

j voettt

ofttoPrtta

m COD(t

t p

TRACTATUS 1V.

u à Patt

:VIRTUTIBUS THEOLOGICISf

tiptus ,

te

ls & i

w

j

u

9Um per gratiam fandifi-

Vmb ) Bi'

(s

cantem, üt dilectus Chufti

m in ffen

1

Difcipuius 1. Joh. 5. fcribit;

Tunido j

ddy

i

— n

Filij DEI zominemur , & fi-

'ypographl

"1445 5 hincuná cum illa nobis

? ullos ]

oe infü

nduntur füpernaturalium vir-

onfctiptot

tutum habitus, ut affiduo illarum exercitio

fos, venz:

fublimem hanc praerogativam non folüm

wmäüi, Rcl

coufervemus , verüm etiam augeamus, jux-

Mij He

ta illud Apoftolorum Principis, IJ. Petr. 3,

) prædi&æ

Crefcite in gratia , & iz cognitione Domini no-

dem pre

Jiri, & Salvatoris JESU Chbrifii. Unde magna

ii gl

Synodus Tridentina Seffione VI, dehocin-

cremento cap. 10. ita decernit.

o 175j

Sic ergo ju-

füificati, &* amici DEI , ac. domeflici fa&li,

euntes de virbute i virtutemy in ipja juflitia

per Chrifli gratiaua acttpta , cooperante fide , de

£ouis operiéus cre[ount , atquà magls juftificau-

Mouo?

tar 5

A

2

qraSatus TV, de Virtut. "Tbeol.

]

tur 5 ficut feriptum ef . qui juftus efl, juflifict-

tur adbac.

Hoc verà juflitia incrementum pe«

tit fancla Ecclefra ,

chm orat: Da nobis Domi-

i

x fidei , [pei » &

charitatis augmentum. De

rtütum

Theologicarum triade ,

hác igituc Vi

pet q

gam ju

f(tus in vita mortali DEO, tan-

quam

foo fini ultimo , fuper omnia adheret,

]

& in ip

ía juftitia per fan&ta opera creícit ;

holafticá tractandum erit.

! fj

methodo fc

hr

h

DISPUTATIO I.

IT

qual'

«De Virtutibus: T beolgicis. in

lll;f?! a

commuint.

.

Miri

Riusquàm ad

fingulas virtutes Theo-

liw.q

sj

logicas , nem

pe fidem , fpem , &

p

charitatem , in

particulari confideran-

14

das progrediamur ;

generalis earum notitía

mlþ.v

tenda.

Hanc quoqué Do&or

T

eft praemit

ii

Angelicusi

n Summa Theologica ; & quidem

Parte prima fecund

& partis, Quaft. 62. &

.

us pramiferat , ut dein

LI

quinque fequentib

ftatim à Fide aufpicarc-

"

fecundam fecunda,

virtuturi Theologis

tur. Imprimis igitur,

deinde veró

Lt":m

carum ceílentia & exiftentia ;

x

cum gratia fandificantc connexio , & cum

l

vitiis oppofitio , demum in aGus proprios

J:cm.

i

inüuxus, & reciprocum per hos augmen-

| ïlmg

tum expenenda erunt.

'*drm l

AR-

Difpatatiol, 4rtic, 1.

E

iif

Atl PC 4

ARTicurus L

i Domi-

y. De

Quid, &* quotuplex fit virtus

trüde,

Theolagim H

O un-

adhert

Renotandum z. Quód virtus, prout

P

' cadem ad vite, morámque honefta-

a,

tem pertinet ,

fit juxta Divum Augu.

319

ftinum, Lib. IJ. De libero Arbitrio. cap. 18.

320 "l* utitur.

Bona qualitas mentis , qud vetll oivitur , & ne-

T.

Ampleditur , & exponit

ORE

hanc definitione

m Docor Angclicus 1. 2,

quzfít. $5. art. r,

g!C!I i

badens ad bonum.

Virtus efl babitus femper f&

Et ided , ut virtus difcer-

maipr ab i, qua femper [e baBeut ad wialum "

tes Thto-

dicitur : guá re&ié vivitur,

Ut auten difcer-

ch:&

natur abíis, 2uafe babent , quandóque ad &o-

ynfiderate

uum ,quandóguead malum, dicitur :: oud nul-

ym notità

dus mzal? utitur.

Néque huic dcfinitioni ob-

à Dodot

ftat , quód nonnulli virtute abutantur:

5

quia

&quidem

Ícilicet, üt

D. Thomas quaft, &art. cit, ad

J 628

üt deit

$. tefpondet: Virtute poteff quis. malh ati,

tauquam objeGo , puta : cüm waal? fentit. de

afpicate

]

virtute , cüm odit eam , vel [uperbit de ea 5 0m

Theolo

auteuz tanquam principio ustis ita. [cilicof :

emdc "i

quid malus fit a&us virtutis.

o, 07

Prenot. 2, Quód virtus fic definita in va-

T P[GPWV

rias claffes dividatur,

Imprimis etenim alia

o; 9

eft intelle&ualis , qu& rationem : alia ,

iori , moralis, qua vo-

guidcm in íeníu lat

À2

lullq

4

Tra&atus TF. de Virtutibut,

N

luntatem perfcit.

Secundó : alia e(t natu-

M 3&

ibus acquiritur: alia fu-

ralis, qua nature vir

qpu

.pernaturalis, qu

& naturz virestranícendit.

gr

Tertió : alia acquifita ;

qua fcilicet per fre-

qutdc

quentatos a&tus rea

liter producitur , etfi à

DEO, fine pravio atuum exercitio, per ac-

g

g u

cidens infundi poffit : alia infufa, & quidem

[

quia fcilicet à folo DEO confertur.

£ fe»

igfl

Precipu

a inter has virtutes differentia eft ,

ni

quód acquifita ;

vel piraccidens infufa, pra-

n

fupponat potentiam, vidclicet intelledum ;

aut voluntatem , in genere caufe efficientis

s

n

ht

realis , ad exercendos ejusdem virtutis adtus

adequaté completam , ideóque folummo-

-

im

hd

dó det facil? poffé.

Econtra veró per fe infue

Mett

fa, non prefuppon

it potentiam agendi ada-

ia

quaté completam , fed eandem partialiter

conftituit , ideóque dat frzpliciter po[fe 5 etfi

ij

N

1

defe&tus ejusdem à DEO per omnipoten-

Wa

tiam fpecialiter applicatam , aut aliud com-

u

pri

ncipium fuppleri queat, * Demum alia eft

virtus

Theologica , cujus effentia ifthic in-

m

——

E

quititur ; alia veró , & quidem in fenfu ftri-

&o , folüm moralis.

"t

3

Prenot. 3. Quód ad inveftigandam vir-

MT

tutis alicojus effentiam , & ab alia differen-

"n

! *V(ü

tiam, pracipue confiderari debcat illius ob-

je&um formale , feu motivum agendi; quia

'MH

CUM

fcilicer juxta receptum axioma : Haitus [pt«

6-7.681.'.

Fäcantur ab aciibus , aéíus "verà db 0

Aliud

4

Di/»utatio l. Artic, L.

$

nati.

f (t«

Aliud porró eft obje&um materiale , circa

quod a&us virtutis exercetur , quod etiam

edit,

terminativumappellatur : aliud veró forma-

et fte.

le, propter quod talis a&tus elicitur; ideó-

,uià

que determinativum vocaturs five dein ob-

a

jeQum unum.ab altero fit realiter diftin-

T

&um, auteidem rcaliter identificatum. Hoe

Qnfertr

autem objectum formale, feu motivum

entía d

agendi , duplex eft, aliud nempe 2? guod ,

f pre

videlicet ipfa bonitas , cujus grati objectum

Jlcdhum,

materiale attingitur ; aliud veró folüm 7

fcientis

quo , videlicet cognitio previa, que& talem

us aQus

bonitatem reprefentat. Motivum agendi

(olummo.

t quod ruríus aliud eft intrinfecum acui,

erfe if

fcu effentiale, ut hicab illo fpeciem defumat;

indi ade«

aliud extrinfecum , feu accidentale , utpote

vurtialitet

intrinfecum foli a&ui precedenti, ex uo,

jf l

tanquam principio , aut imperio , aCtus füb.

Jnipotet«

fequens procedit Sic, quando peccator

hd com«

€x previo metu gehennz movetur ad cli-

"EL

ciendam contritionem perfe&am, tunc ge-

illicin

benna quidem eft motivum extrinfecum ,

Bonitas autem Divina eft motivum intrinfe-

nf r

cum contritionis imperata.,

Hinc ulteriüs

deducitur: quódfi unus idémque realiter in.

| df

divifibilis a&tus, moraliter bonus, ex diver-

fis fpecie motivis intrinfecis procedat, tunc

ciliusó

ndi; (

etiam ad diverfas fpecie virtutes pertineat.

Sicamor erga DEUM, tum prontbopum in

ub P

il me

fc,

um

A

6

Trallatus V. de Virtut. 'Tbeol,

DV

fe, tum prout bopum erga nos, fimul eft

l

j

aGtusfpei , & charitatis.

yli

Dicox. Virtutem Theologicam effe habi-

hi

tum fupernaturalem per fe infofum , cujus

ii

objectum formale intrinfecum , ídque pri-

1N

mafium , eft DEUS , aut. perfedtio . aliqua

Divina. l|ta cum D. Thom.I. 2. queft. 62.

' gW

d

art. 2 Communis & certa Theologorum

fententia.

Probatur. Nam hec definitio

L

Mi

"j

continet genus proximum , vi cujus Theo-

W J/

logica virtus cum virtutibus moralibus con-

I |

venit, & differentiam ultimam , vi cujus ab

hi

illis differt, — Ergo, Antec prob. Pradica-

NDFIJW

tum iftud , quód nempe virtus Theologica

IT

fit habitus fupernaturalis per fe infufus, con-

! j

kl

venitetiam virtutibus moralibus,que à DEO

" .'.Q

cum gratia fan&ificante infunduntur. Al-

terum verà predicatum , quód nempe vir.

7

tutis Theologice obje&um formale intrinfe-

cum , ídqueprimarium , fit DEUS , aut per-

L

"M

fe&tio aliqua Divina, convenit foli virtuti

Ti

'Theologicz; prout in Religione, pietate , aut

m

n

obedientia, etiam DEO , tanquam obje&to

4l

eui preftita patet , que tamen juxta concor-

dem omnium Doctorum fententiam , funt

V

1l

virtutes tantüm morales.

Ergo.

b

Dico ». In moderna providentia , & qui-

ls

lts

M

dem pro ftatu hominis viatoris, dari folüm

a

tres virtutes Theologicas , per fe infufas ,

i

d

nempe Fidem, Spem , & Charitatem. — lta

LT

cum

Y

T

Dijþu;

at

'-I. Artic. T.

7

ul .Cü

eum D Thom. 1, 2. quat, 62. art. 3, com-

munis &. certa fententia.

Probatur. Nam

chá.

pro ftatu hominis viatoris , in moderna pro-

E

videntia, néque plures, néque pauciores

qe pre

funt affignande virtutes Theologicz , quàm

y diqu

àlacra Scriptura , Conciliis , & Patribus affi-

'W.Ro&u

gnentur,

Sed ab his affignantur folummo-

lopotun

dó tres, nempe Fides, Spes, & Charitas.

definiti

E:go. Maj. exinde patet: quód rerum fu-

x Thet.

pernatuialium notitia aliunde , quàm ex $cri-

Dus C0l«

prura, Conciliis, & Patribus, nequeat ha-

beri. Min, autem

rób. & quidem verbis

cujus d

Tredict

ApoftoliI, ad Cor, XIII, 13. fic fcribentis:

Nunc autem manent Fides, Spes , Charitas , tria

heologd

(us, cott

bhac: major autem borum efl Cbaritas,

Atque

2iDEO

dehac Virtutum triade Concilium Tridenti-

p À

num Seffione VI. De Juftificatione cap. 7.

In jufiificatione , cum remiffione peccatorum ,

ppt vit

intrinfte

bac ouanta [maul infu[a accipit bouo per JESUM

aut pet

Chriflum , cuiinferitur, Fidem, Spem & Cba-

Ji virtati

vitatem. — Nam Fides , nift ad eama [pes accedat ,

tire, t

& Charitas , néque uuit pecfecl? cum Chriffo , u-

que Corporis ejusuivum memóbrum cfficit, Ergo,

obge&o

|concot«

Objicics 1. contra primam conclufionem.

Non datur ulla virtus moralis per feinfufa,

nn (Um

Sed hocipfo pradicatum habitüs per fe infu-

fi non eft communce virtuti morali, & Theo-

n ) & qüi'

logice. Ergo. Maj. Prob. Nam predica.

tum habitís per fe infufi (olüm illis virtutibus

m

a "

conveni: , quibusilludà Scriptura , Patribus,

q

À 4.

S

Tracatus lV. de Virtut, 'Tbeol.

& Conciliisattribuitur. ' Sed attribuitur fo-

1

L:

lis virtutibus theologicis ; prout ex do&trina

m

Conc. Trid. num. preced. addu&à patet.

EÉtpo.

Wi

il

W

Confirmatur. Nam juftus viator, per vir-

tutes theologicas , fufficienter quoad intel-

j

Zy )

le&um & voluntatem perficitur , ut per adtus

fupernaturales DEO , tanquam fuo fini ulti.

[

1no adhereat.

Sed hocipfonon datur ulla

n

h

virtus moralis , per fe infufa, utpote foper-

flua. Ergo. Maj. prob. Juftus enim , quoa

Ó

i

intelle&um , per habitum fidei, quoad vo-

luntatem veró , per habitum fpei , & chari-

K

i

tatis ita perficitur, nt fuper omnia creata

DEO, tanquam fupreme veritati, & boni-

"IN LOI

tati adhareat.

Ergo.

il

M

Refpondeo. N.maj. Ad prob, Dift. maj.

!

Pradicatum habitüs per fe iofufi , folüm illis

A

!

ul

virtutibus convenit , quibusillud àScriptura,

Patribus, & Conciliis explicité. attribuitur,

Q

N.maj. Necquidemimplicité. C, maj, Ft

E

ficdiftin&á min. N, confeq, Ratioeft : quód

r

Concilium Trid, num. s, allegatum , explici-

E

hT

té quidem folis virtutibus thcologicis , pra-

W

dicatum habitüs infufi attribuat, ideóque

lj

Scotiftarum fententia , qua& negat dari ullam

L

virtutem moralem., per fe infufam , doGtri-

M

P

na huic non repugnet; attamen idipfum,

1

faitem implicité de virtutibus moralibus pre-

li

di&um Concilium affirmat.

Nam fupra-

NT

cit.

Difputatio L zrtic. T.

9

tur fo.

olrina

cit. Seff. ac cap. ficdecernit: Jufifcatio wor

e[t fala peccatoruu vemiffio , féd & Jan&ificatio

i pitt,

& renovatto interiovis bominis per voluntariama

Jufceptionem gratia , &* donorum. - De hus ve-

n

d intd.

10 donis loquitur , de quibus Princeps Apo-

ftolorum Il. Petr. 1.5. fcribit: Orzzia moZis

tpridu

0 fini ul

divinavirtutis [ua ad vitam & pietatem douata

[wnt. — Cüm igitur ad. vitam , & pietatem,

datur vl

non folàm conducant virtutes theologice ,

ote fopt

fcd etiam morales, hinc cum D. Thom.I. 2,

m,quoil

q. 63. art. 3. concluditur : dati quoqué vir-

yoid V

tutes morales per fe infufas,

,Udn

Ad confirm. D. maj. lIt juftus viator

ia creatt

DEO ,tanquam fini ultimo, principaliter, &

i, & o

immediaté adhareat. C, maj. Etiam fecun-

darió , & mediaté, N. maj. Et fic diftinctà

lef mäi-

min, N.confeq. Ratioeft: quód etiam aCtus

olàm illi

fupernaturales virtutum moralium , prafer-

Scriptura,

tim elicitià jufto, adfinem ultimum, feu vi-

nribuitut,

tam &ternam, non tamen finé virturibus

:I maj' Et

theologicis obtinendam , conducant, juxta

»cfl:quö

illad Tob. XII, 8, Boza eff oratio , cum jejunio

), CXPliCi-

e eleeuzofyna,

;icis, pre

Objicies ?. Repugnat, ut illa virtus fit

8

habitus per fe infufüs, quz non agitex mori-

ideóqr

lari nl

vo fupernaturali,

Sed virtus moralis non

agit ex motivo fupernaturali, Ergo. Min.

m P doafl'

j igiplt?

prob. Nam virtus moralis agit ex motivo:

alibusrt?

honeftatis relucentis ina&tu , prouthiccone

am Af

formiseft regule morum , feu diciamini re-

Cif-

À 5

ee

r

1e

Traflatus YV. de Virtut. Tbeol,

A

&e rationis.

Sed hoc motivum non eft fu-

!

j

"

pernaturale, cm etiam Philofophia gentilis,

At

hanc morum honcef(tatem , in exhibenda pa-

Qu

rentibus pietate , magiftratibus obedientia ,

h

)

pauperibus largitate , benefa&toribus grati-

ï»tmw

tudine , ceterísque virtutibus moralibus ,

zeípiciat.

Ergo.

*

Conf.

Nam Chriftus ipfemet difcipulis

ajebat,

Matth, V, 46. & feq.. Si diligitis eos ,

hi

[

N

ui vvos diligunt , quam vercedem. babebitis ?

Nonme & publicani bocfaciunt ? Et f falutave-

"T

J

vitis fratres veftros tantim , quid ampliüs facitis ?

Nozne d* Etbnici boc faciunt ?. Eflote ergo vos

(

J

wlæ!

pofdi, ficut & Bater ve[fer caleffis perfetus €ff.

hj

Érgo.

w9—

quiá

Refp.

D. maj, Repugnat, utilla virtus

"

»'(ü,iï;.ü

fit habitus per feinfufus, que non habet mo-

tivum füpernaturale, faltem

àt quo. C, maj.

LT

Et fic di(tin-

u

Semperttiam 21 94o4. N, maj.

&i min, N. confeq. Ratio eft :

quód ad

T

omnem a&um fopernaturalem virtutis qui-

*

dem femper neceffarium fit motivum 27 quo

xl

fupernaturale , confifteas in pravia illuftra-

—

li

tione Spiritüs San&i ; non tamen femper

hn

etiam neceffarium fit motivum 22 qzod fuper-

&

paturale, Nam poteft obje&um, etfi mere

n

naturale , per cognitionem fupernaturalem

D

attingi, & repraíentari, pront etiam fide fu-

(

pcrnaturah credim

us , DEUIM effe authorem;

Al

licét vici(fim

&conditozcm totius natürg ;

C[W

pet

:

]

Difutatio L. Ariie. T.

IT

teft ft,

per cognitionem naturalem , faltem certam ,

eentiis,

t -

aut cvidentem attingi non poffit obje&tum

fupernaturale.

Hinc itaqué patet ; quód

editnti,

DEO tanquam authori naturz poffit exhibe-

oUs euite

ri debita gratitudo per a&um voluntatis fu-

oralbus

pernaturalem , dummodó huic praluceat

cognitio fupernaturalis.

t li

Ad conf. N, confeq. Nam Redemptor

dilgtist

1 lub

loquebatur de illa dilectione proximi, que

absque przvia illuflratione celefti , ex im-

! ffiluey

ulíu folius natare procedit; ideóque rei-

Mif

plaeft meré naturalis,

ggn upot

Objicies 3. Poteft dari aGus virtutistheo-

rIo

pf &

logice, quin objectum illius formale intrin-

fecum , ídque primarium fit DEUS , aut ali-

ll vitti

qua perfectio Divina.

Sed hoc ipfo virtus

habet me

Theologica per hoc motivum , feu obje&um

U C-mll

formale, non differt à virtute morali, Frgo.

t ficdilir

Maj. prob. Nam poteft voluntas per actum

' ql]öd Ü

previum imperare fibimetipfi af£tum charita-

qutis qu-

tis theologice , & quidem ex hocffolo moti-

j j ?

vo intrinfeco , quia eft aCtus virtutis praeftan-

jj lr

tiffimz, feu charitatistheolopice. Sedim-

. fempt

perium iftud foret a&us charitatis theologi-

ca,

d (up

Ergo. Min. prob. Hoc fiquidem im-

, f od

perium ad aliam virtutem , quàm charitatem

maunid

theologicam , nonpoteftrevocari,' Ergo.

iam f

Conf, Gaudium fübfequum de praevio

a&tu charitatis theologice , quàtali , ean-

dem fpccie bonitatem moralem continet.

Ü wcile'

Sed

HTraSlutus YT, de Virtut. "Ibeol.

12

1 1115(

Sedhocipfo. Ergo. Mai.prob, Gaudium

iv

fubfequum de przvia blafphemia , quà tali,

eandem fpecie malitiam moralem continet,

l:

MK

Ergo

pariter.

"h

Refp.

D. maj. Poteft dari a&us virtutis

TI

us

theologicee directus , aut proprié talis, quin

obje&um illi

us formale intrinfecum, ídque

$ i

fit DEUS , aut aliqua perfectio

qu

primarium ;

Solummodoó reflexus, aut

f

Divina.. N. maj.

impropriétalis. Tranf. maj. Et fic diftinGà

n

fjj

M

min. N.coníeq. Ratio eft : quód illiactus

'vh þ

reflexi , ieuantecedentes, feu fubfequentes ,

A

quipro materiali fimul & formali obje&to ha-

sj

bent a&um dire&um alicujus virtutis, qui-

p

dem in fenfu latiori, aut improprié tali , ad

u !

1

—9————

(

unam , eandémque virtutem revocari fo-

tht

Jeant ; nontamen fint etiamin fenfu ftri&o ,

1

fcu propriàtali, ejusdem virtutisattus. Cz-

v

terüm nonnulli hos aGus reflexos ; ad ha-

bitum aliquem innominatum cenfent perti-

i

i

nere.

Ad conf, N. maj. Ad prob. N. confeq.

LT

Difparitas eft; quia justareceptum axioma;

ii

Bonum ex integra cau[a , malum ex quoliset de-

tHu. Quamvisigiturgaudium decommif.

?*:W(!c

10.

sá blafphemià eandem cum illa fpecificam

t

malitiam contineat, non tamen quoqué

n

gaudium de previo a&u charitatis theologi-

Mf

c& eandem fpecie bonitatem inoralem conti-

— MM À À

BU

net,

LT.

!

]

Difjutatio L Artic.L,

dium

13

net, nifi quoqué DEUM, velut motivum, feu

qi uli,

obje&tum formale intrinfecum attingat.

CONDRL,

Objicies4. Ad virtutes theolopicas etiam

I2

pertinent aCtus fuge, quibus intelle&tus, auc

is virtt

voluntas, malum oppofitum averfatur. Sed

"lss qit

qm, idox

tales aQus non requirunt pro formali obje-

&ointrinfeco DEUM , aut perfe&ionem ali-

ia pefty

quam Divinam, Ergo. Maj.patet ab indu-

erus, t

&ione.

Sicad fidem pertinet diffentire has

fic difini

od ii Qu

rcfi ;ad (pem, fugere defperationem ; ad cha-

ritatem ,averfari odium DEI,

Min. autem

Yequente,

prob. Nam tales actus fueepoffunt elici ex

iobdot.

hoc motivo formali, quód a&us oppofiti

iutis, q

perfuam malitiam contratientur his virtuti-

pri tlj

bus,

Ergo,

evcari h

Confirm. Nam dolor de peccato elicitus

Ya frid,

obillius tnrpitudinem , pertinet ad charita-

stus, C

temtheologicam. Ergo. Antec. prob, au-

0s, ad l

thoritate D. Thom, Parte 1II. quafft. 85. art,

nfent peti

5.ad 1. reípondentis: Peccatum priis incipit

di[plicere bomini , maxim peccatori , propter

N,confe

Jupplicia , ouare[picittimor [ervilis, qudm pro-

ym4xiom

pter DEI. offen[am , vel peccati turpitudiuem ,

alb d

l

quod pertinet ad charitatem. — Ergo,

jecoma

Refp.- D. maj. Ad virtutes theologicas 13

fpccim

etiam pertinent a&us fuge, quibusintelle-

n qui

&usaut voluntas malum , prout precisé op-

d ho

pofitum virtnti , averfatur. N. maj, Prout

l

oppofitum formali ejusdem virtutis obje&to,

nalcmW":

|

C.maj. Et fic diftinétà min. N,confeq, Ra-

ti9

-

Tr?z&atusl l V.- zäe fir!ut. 'Theol,

I4

tio eft: quàd herefis, delperatio ,& odium

[:Pclt

pl

DE! duplicirer confiderari poffint, — Imprt-

"

mis quideaiprout przcisé funt mala oppofi-

ta fidei , fpei, & charitati, Atque fub hacra-

j

J

N

tione actusfuge , quibus eadem intellectus

Y

aut voluntas averíatur , folüm in fenfu latio-

( M

v g(ll)

)

ri, feu improprio, ad virtutes theologicas

[ ol

pertinent , prout deactibus reflexis, quibus

intelle&usaut voluntas ipfam virtutem pro-

(

i

fequitur, num. 11. refponfum eft. Secun-

;

dó hec eadem mala confiderari poffunt ;

fin)

prout oppofita ipfi motivo formali virtutis

"T.

theologice , nimirum DEO, auc alicui per-

fe&ioni Divinz,

Atque füb hac ratione

ind

n d

a&tus fugz, in fenfu proprio ad virtutes theo-

logicas pertinent.

Mi

Ad confirm, D

n

. Ant. Dolor 'de peccato

elicitus ob illius turpitudinem, vi cujus pra.

t

:

p

cisé opponitur virtuti , ad charitatem thco-

E

logicam pertinet.

N.ant, Vi cujus oppo-

».3:&1 Y

nitur quóque fanclitati, aut alteri perfectio«

1

u

ii

n

N

ni Divinz.

C.ant. & N,confeq, Rauoha-

betur ex modó d;&s.

! mqm

Objicies ultimó , contra fecundam con-

14

:

atj

clufionem. Nulla eft neceffiras admitteudi

2

Fidem, & Spem, tanquam virtutes theologi-

At

1

cas, per fe infufas , eásque diftinclas realiter

mmm

ab habitu Charitatistheologicz. Ergo, Ant,

U

prob Narmadhoc, ut juftus viator DEO,

L.

tanquam fuo fini ultimo , ctiam per actus fi-

dci

,l

l

Difputatio L. Artic, l,

13

&odion

dei & fpei theologice adhareat, fufficit folus

. Inpri.

l yofi

habitus infufus Charitatis. Sed hoc ipfo

fübhacta

nulla eít neceffitas admittendi alias virtutes

infufas. Ergo. Maj. prob. authoritate Apo-

nelledus

ftoli I. Corinth. XIIl. 6. & feq. de Charitate

nf lat

dicentis : Noz gaudet fuper iniguitate , com-

theolo

gandet autem. veritatis omnia fuffert , omnis

exis, qui

eredit , omnia [perat , onznia fulinet.

Er gOes

rtotct

Confirm. Nam aliàs preter Fidem, Spem,

[l O

& Charitatem , admittenda quóque foret

iri pufit,

Qdl virti

infuta.

Religio; ranquam virtus theologica, per fe

Ergo. Ant.

rob. Rcligio fiqui.

v dicul pt

dem adorat, & colit DEUM, ob infinitam

hac tatoi

illius diguitatem , excellentiam ; & majefta-

ittütes d

tem .

Sed hoc ipfo,

Ergo.

Refp, N.ant, Ad prob, D. maj. Sufficit

1y

de pecat

folus habitus infufus Charitatis , tanquam

i cuus pf

virtus imperans a&us fidci, & fpei theologi-

natem thd

ce , aliarimque virtutum moralium. C, maj.

cujus opp

1

Tanquam virtus eliciens a&tus fidei & fpei,

Ti pfrfcälo

aliarümque virtutum, — N, maj. Et fic diftin.

] hao li

4min. N,confeq. Ratioeft: quód Cha-

ritas, tanquam omnium virtutum regina,

ndam cot

actus fidei & fpei theologice , quidem impe-

admmcm

fare, non tamen cetiam, tanquam caufa cffi-

;; theol

ciens , elicere poffit.

Hinc preter eandem

quoquérequiruntur alig virtutes per fe infu-

Xdas r

i E[ go, ;!

Íe, prout D, Thom. Il. 2. quaft. 25. art. 4.

at

ad a. refpondet: Charitas exitudit fe ad atlus

2

p i

16

"Traciatus IV, de Virtut. Tbeol,

L

sotius bumana vita per modum imperij , "n

qua[ i

mmediatà eliciens omnes a&us virtutum.

m

Ad

coufirm. N. ant, Ad prob. D. maj.

g

u

Religio DEUM colitob infinitamillins digni-

tatem , tanquam objectum formale imme-

'm.ï-'

diatum.

N, maj. Solummodoó mediatum.

'ufmhv

C. maj. Et fic diftindà min, .N. confeq.

qucok

Ratio eft : quód obje&um formale imme-

w

d

diatum Religionis fit honeftas reluccns in

conformitate facri cultüs cum dignitateillius

n

erfone , que coltor; ideóque ctiam hic

m

(

cultus in tres claffes dividitor , videlicet la-

J

triam , que foli DEO , Hyperduliam , que

ln

Deipare, & Duliam, que reliquis fandtis

n

exhibetur.

Ex hucüsque di&is,

fiün

Quód virtus theologica fit ha-

D

16 Conftatr.

bitus fupernaturalis per feinfufus , cujus ob-

ait

jedu

m £ormale , feumotivum agendi prima-

r

rium

& intrinfecum eft DELIS , aut. perfectio

tf

Nam virtutem theologicam

aliqua Divina.

MR

effe habitum fupernaturalem bomini à DEO

b

er (e infufum,ex illaGeneralis Concilij Trid,

ii

Se(f. Vl, cap. 7. do&trinà patet: Jz/Hficatio

-

1 bt

z107 eft fola peccatorum remifJio , fed. & fauctifi-

Mtrn

catio & renovatio ruterioris bowinis per volun-

T

tariam [u[ceptionem gratia & douorum. De

T

his porró donis pofteà fubjungit: I» ip(a ju-

- flificatione , bác owrnia [rusul infufa acsi[:it!:omo,

LU 'A.f

fidem s f[perm , & charitatem, Quinimó, in-

uj

quo-

ter dona fupefnatu:alxa, per fcinfula

n

qu

[

D;'flaz:tatio I.'A'rt:'c. ?

VL

17

qué nummerari virtutes morales , utpote ad

irifutg,

D mj

vite , morümque probitatem conducentes,

plerííquecum D. Thom. I. 2. queft, 63. art.

lits i

3. contra Scotiftas docent; juxta illud II.

ule inot

tediatut

Petr. l 3. Onznia zodis divina virtutis 7

quaad oitam , & pietatem , donata fuut.. Né«

N, enir

tudle ib

queobftat; quód virtus moralis fubinde ha-

beat motivum 27 2404 , de fe naturale ; fuffi-

felucast

citenim, quód hoc motivum voluntati per

lntateli

cognitionem fupernaturalem, tanquam mo-

( etiam l

videlicetà

tivum 27 240 proponatur.

Conftat 2. Quód virtus Theologica qui-

5

lum , qt

dem cátenus conveniat cum virtute morali ,

Fiquis a

quátenus eft habitus fupernaturalis per fe in-

fufus ; differat veró ab illa, quátenus moti-

u?ogics fià

vum illius, feu objectum formale intrinfe-

, Cnjas

cum, ídque primaríum & immediatum eft

gt

DEUS, aut perfedio aliqua Divina.

Sic

u pafel

motivum Fidei primarium eft DEUS , üt fum.

theologiot

mé verax in cognofcendo , & loquendo;

pin à DÀ

Spei veró, üt fummé bonus erga nos; Cha-

;oncilj Tf*

ritatis denique, üt fummé bonus in femet.

ipfo,

Econtra virtutis moralis objectum

j & i

formale intrinfecum , ídque immediatum eft

r p vilí

honeftas relucens in a&u, prout conformi

qyrum "

primz regule morum ; etfi talis adus quo-

7 lniyf"'

qué DEUM , tanquam obje&tum materiale;

Tl

aut obje&tum czi , vel circa 2uod , vel etiam

ao

tanquam objectum formale , feu cujzs gratis

fnee

emfuld;quz

