tatibus facilé oftenditur, Catera, que op-

mtOIClD

X

poni

680

Tra&latus 1F. de Vivt. Theol,

ftum Ht

oni poffunt, folvuntur ex didtis in tra&.

[

de Gratia n. 205.

61

Queres 4, An , & quomodo a&us cha.

otuD.

ritatis Theologice appretiativé fuper om-

cujsix

nia tendat in DEUM ? Refp. Charitatem

Ut cont

H di

'Theologicam eatenüs appretiativé tendere

in DEUM fuper omnia, quatenüs voluntas

foll, «

per talem actum fic DEO adhzret tanquam

amit,

fini cui , ut illum praeferat omnibus bonis

pe t

m

creatis, que cum hac adhafione componi

lt dinis

non poflunt,

Hinc triplex gradus adha-

fionis appretiative affignatur in charitate

Mf

Theologiéa : primus eft, quo DEUS diligi-

Jratà, |

purelad

tur fuper omnia bona eidem graviter di-

fplicentia , ideóque talis amor includit vir-

Uil

tuale propofitum fervandi omnia precepta

tADfa,

graviter obligantia, & virtualem detefta-

Tl dongt

tionem cujuslibet peccati mortalis, atque

FTT

Ti d

hic idem actus charitatis cft graviter pra-

ceptus, & preterea neceffarius ad obtinen-

DT

dam juflificationem peccatoris extra Sacra-

Ut t

mentutmne

Alter gradus eft, quo DEUS

t d

diligitur fuper omnia, eidem quoque levi-

t

ter difplicentia , ideóque talis a&tus eft

My dj

propofitum virtuale cavendi pofthac om-

il

nia peccata, ctiam venialia, eorümque

LT d

eft virtualis deteftatio, Tertius gradus eft,

lul ln

quo DEUS diligitur fuper omnia , que ci-

t

dem pofitivé non placent ,etfi pofitivé non

" d.

difpliceant ; ideóque includit virtuale propo-

Woilhg

fitnm

D Nllquip

Difputatio V T, Art, H

681

LT

fitum femper agendi illud, quod DEO po-

finvé , aut etiam magis placet, quàm op-

T

pofitum , & fimul eft virtualis deteftatio

T

cujuslibet ic;perfectionis deliberate , pro.

um

ut contradiftinctae à peccato etiam veniali,

[

Hanc charitatem . exigit $. Auguft. dum in

i

foliloq. cap. 19, ait : mínüs te Domine

ia

]7

|

amat , qui tecum aliquid amat , quod pro-

Ptgl té non amat.

"

Queres 5, An detur preceptum fpecia-

613

(l

I

le charitatis Theelogice ergza DEUM?

Q

Refp. Affirmativé cum certa Theologoium

V

Íententia,

Ratio defumitur ex verbis Scri-

a

turg Matth. 22. fuperiüs n, 474. addn&is,

t

ubi iftud appellatur primum & maximum

T

mandatum, Hinc etiam per Alexandrum

ii

V. demnata eft: feqnens propcfitio : Ho.

a

mo nullo unquam vi:e fug tempore tenes

j p

tur elicere actum fidgi, fpei, & charifatis, !

79

ex vi divinorum praceptorum ad eas vir-

Qu

tures pertinentium. Unde infertur à con-

jD:

trario dari fpeciale preceptum pettinens

ul

ad virtutem charitatis Theologice.

Neque obítat , quod preceptum iftud

u

j d

fpeciale non exprimatur in Decalogo , con-

tra enim eft, quód fufficiat illud exprimi

!

as

in eliis (cripture locis, tanguam primum ,

1 grldasï

& maxinum mandatum , à quo univerfa

"m

lex pendet,

uia fcilicer hac dilectio eft

!?ghxisfï«

propofitum faltem virtuale obfervandi ome«

'iumltrg

nia reliqua przcepta.

Ne-

682

YraSatus 1V.. de Virtut. Theol.

Quod precepto dilisendi

fdni

Neque 2.

DEUM videatur fatisfieri per obfervantiam

ta eitt

Decalogi, aliorümque preceptorum , juxta

robub

illud Joan. 14. qui habet mandata mca , &

ünde

quitq

fervat ea, ille eft, qui diligit me.

chanidt

S, Aug. ferm, 17. de terhpore ait: DEI di-

p u

le&io in obfervatione mandatorum ejus to-

Tobemy

ta confi(lit.

Contra enim eft, quód ob-

pnfümu&

fervantia reliquorum przceptorum fit dile-

dip d

&io DEI cffe&iva, quatenus eadem proce-

hii

dit ex formali dilectione D EI, cum qua

gt

transgreffio mandatorum graviter obligan-

tline D

tium iocompoffibilis eft , non tamen haec

& ine d

Obíervantia mandatorum , que non procee

fiots, )

dit ex motivo charitatis Theologice cít di-

Br r

le&io DEI formaliter talis, fcu a&tus cha-

ii

ritatis Thcologice ,üt $. Thomas quaftione

Accedit,

s. q

1oO0. art, 1. aliíque obfervant.

én ii

uód Cornelius à Lapide aliíque allegata

verba Chrifti Domini affirment , intelligen-

þ»l, h

Atottia

da effe de obfervantia mandatorum , qua

RTT

]

pro morivo habent bonitatem Divinam,

TT

ideóque eft actus charitatis Theologice. .

T g

614 Quares 6. Quando per fe obliget pra-

MLUT

ceptum charitaus erga DEUM ? Refp, cer-

Vi lt

tum effe, qnód preceptum iítud per fe ob-

fürtit u

liset , quemlibet adultum fepiüs in decur-

n

fu vite, ut ex tribus propofitionibus fe-

wæm;

quentibus per Innocentium XI. damnatis

eonftat, (cilicet $. an peccet mortaliter, qui

Wt w

acrium

hl

|

Difputatio ult, Art. If.

683

FW

a&um dile&ctionis DEI femel tantüm in vi-

Y

ta cliceret, condemnare non audemus. 6.

u

lii

probabile eft , ne fingulis quidem rigorosé

quinquenniis, per fe obligare preceprum

.

charitatis erga DFUM, 7. tunc folüm obli-

Wt

gat, quando tenemur juftificari, & non

ht

habemus aliam viam ab ea, quà juftificari

TT

-

poffimus. Hinc itaque conclud't Gormaz

i

dilp. 2, de charit. fe&t, r. quód . preceprum

T0

iftud per fe obliget imprimis quidem poft

n

obtentum ufum rationis, & fufficientem no-

l

titiam dce DEO tanquam primo ptincipio,

& finc ultimo.

Pariformiter in articulo

m

mortis , có ,quód convenientiffimum ffit, ut

712

creatura rstionaslis DEUM agnofcens, eune-

t

dem fuper omnia diligat, faltem tempore

st

predido , quoad tempus autem interme.

od

dium illud per fe obligare fingulis menfi-

A

bus, etfi fateatur. plerósqoe excufari ob

qug

ignorantiam inculpabilem , fimul taman ob.

hn qü'l

fervat paucos effe timorate confcientie fi-

Jumity

deles, qui a&tum charitatis frequentiffime

g.

non cliciant, üt contingit, fi occurrente

m m

tentatione vitent peccarum ex hoc moti«

vo, quia DEO difplicet , aut opus bonum

i

p

exerceant ex hoc motivo, quia illud DEG

ynos

lacet.

618

pnon "

Queres 7. An, & quomodo prieceprum

charitatis erga proximam fingulos obliget ?

j us

M

qu

"

Relp, Praceptum charitatis erga proximum

x5

Obli«

694 &'mäatw IV, de Virtut. 'Theol.

T

obligare ad a&um internum dilectionis; üt

ts iil

cum S, Thoma 2 2. queft. 44. art. 7. com-

eft d

munis & certa Theologorum fenteotia do.

at

cet, Ratio defumitur «x verbis Matth.22.

p

& foaun. 13. Hoc e(t preceptum meum,

ylino1

ut diligatis invicem , ficut diexi vos.. Hinc

etiam ab Innocentio XI. damnata funt fe-

Qu

quii b

queates propofitiones fcilicet 10 non re-

pl[!lly (

nemur diligere proximum a&u interno, &

qui hh

formali. 11. precepro proximum diligendi

p

fatisfecere poffumus per folos a&us exter-

Tij u

nos. E&quibus deducitur, quàd hutc pra-

xpus

cepto non farisfaciant , qui 1nimico folüm

loAl

figna externa benevolentie exhibent, fcd

L

eum interné odio habent.

du

. 616

Queres g. àn ex codem habitu chari.

Tib

tatis Theologice diligatur DEUS , & pro-

NT

ximus ? Refp. Affirmative, fadtà fuppo(itio-

tibày

ne, quód proximo diligamus bona , rcfe-

p

rendo eadem ult!mó in DEUM tanquam

t Th

finem cui , fecüs aurem, (i hec eadem bo.

ET

pa non referantur ultimó i0 DEUM. &a.

tio defümitur ex conceptu charitatisTheo-

Mi

M at

logice, Confirm. idipfam authoritate .

Thome 2. 2. queft. 103. art. 3. ad 2. di-

fqumh&ql

U.

Éentis : Ratio diligendi proximum cft DEUS,

Wt t

pon enim per charitatem diligimus in pro-

QR

ximo , nifi DEUM , & ideo eadem charitas

Vnd

eít , qua diligitur OEUS, & proximus, funt

tamen differentes alig amicitig à charita-

ETA

te

!

Difputatio uit. Artic. IT.

685

n

te fecundüm alias rationes , quibus homi.

134

nes amantur.

Ex quo concluditur, non

effe a&um charitatis Theologice , fi quis

M

lt

amet proximo: bona , propter illius San&tie

,

tatem , quà talibus bonis digaus eít, fi hec

"n

ultimó non referantur in DEUM.

716

11]

Quares ultimó. An charitas Theologica,

m i

quam habet comprehenfor , feu beatus in

")!

pattia , differat fpecie ab illa charitate;

quam habuit in via? Kefp. Certum efle im-

ltl

qu

primis, quód idem entitativà habitus chae

ritatis maneat in patria, qui eft in via, quód

d

a

complures fide certum effe afferunt, ex il-

lo Apoft. 1. ad Corinth. 13. Charitas au-

b t

I

tem nunquam excidit, Quod veró concer-

nit a&um charitatis Theologice, diverfa eft

i dih

*;W

Theologorum fententia: negatSuarezactum

charitatis in patria fpecie differre à chatitae

i

TM

te in via, quod omninó certum eft, fpe-

&ato precisé predicató effentiali ipfius cha-

|ungit

lo o

ritatis Theolosice,cÓ , qnód Beatus dili-

gat DEIIM fuüper omnia , ex motivo ipfius

( V

bonitatis abfolute , quam charitatem pari-

gT

tef exercemus in via. Affirmat econtrà Vae

d

fquez aliíque, a&um charitatis , quetm clicit

!

; gl

Beatus, differre fpecie ab a&u viatoris ,etfi

"

non omnes in affignanda hac differentia

ynut

conveniant , inprimis enim aliqui dicunt

df

actum charitatis in patria effe intenfiorem

a

a&u viatoris refpc&tu ejusdem fubjei , eó

quód

iiv

XXxA4

r

)

696

radatas 1F, de Virt. T£eol,

vitort

quód viator eliciens a&tum charitatis accipi-

at in proemium augmentum charitatis, ideo-

eddtt

que cám poftmodüm in patria diligat DE-

df

UM juxta intenfionem habitüs , hinc fequi-

churt

vifonc

tur adum illius intenfiorem cffe in patria,

quolibet a&tu , quem clicuit in via, contra

fs d

tamen opponitur , quód viator poffit elice-

durin

ze adjutus auxilio tranfeunte fupernaturali

ontina

aQum charitatis intenfiorem fuo habitu,

oppoüwmü

idcoque licét in eodem inftanti accipiat in

t ii

premium novum augmentum charitatis ,

fe L

non fequitur, quód cliciat poftmodum

Mu &

aQum inten(iorem in patria , eó quód tunc,

ln

juxta communiorem fententiam ,a&tus nun-

pil

Alii

quam excedat intenfionem habitüs.

pro. differentia affienant , quód a&tus cha-

(

ritatis in patria fit neceffarius, cüm econ-

tra a&tus cliaritatis in via . fir liber,fed huic

opponitur, quód quidem factus charitatis

aliquis, non tamen omnis fit neceffarius in

patria , eó quód Beati preeter amorem bea-

tificum necífarium , poffint elicere alium

actum charitatis liberum , ut conftat à pa-

ritate in Chrifto Domino; qui non obftan-

te vifione beatifica, quam femper habuit, li-

beré elicuit actus charitatis Theologica.

Alii affignant majorem perfe&tionem, vi

cujus Beatus DELIM appretiat füper omnia

juxta tertium gradum perfedtionis fuperiüs

affiznatum ; fed his opponitur, quód

etiam

viato-

L

Difpatatio nlt.. Art. II,

687

T

viatores infigni San&itate prediti ejusdem

M

perfe&ionis actus eliciant,

Alii denique

i

differentiam collocant in eo, quód a&us

uc[t;;

charitatis in patria, effentialirer pendeat d

HP?'l

vifione bestifica, adeoque fub hac ratione

J

fpecies differat ab a&u charitatis, qui eli-

T

citur in via , atque bec videtur omnium

T

optima differentia, qui tamen defendunt

i

oppofitum , negant a&um charitatis entita-

ii

tivé effentialitet effe connexum cum illa vi-

fione, & folüm id admittunt de amore

i

beatifico reduplicativé fumpto.

Atque

w

hac de Virtutibus Theologicis pro tem-

poris brevitate dicta fufficiant,

H

Bïm

T

Ou Ao Mo Do G.

«

ii

t

ep

hi

j u

p

[j

j

Ti

b

d

n

a

Mi

poit

um

p

IN-

JdUa

quödä

[

€X2(o)8€&

flotem L

L)ban2 pl

mantur t

q at

t if

50 ( 49 08 828 48 4b D

Qnulum '

tors bt

cà adfdo

INDEX RERUM

u r

ii i

Juxta Numeros

marginales,

Certitudine adhafionis af*

fníed

A.

U

fe&ivae & appretiativae fur"

joecda

A

Ctus Fidei Theologicz |mior eft quovis a&u natura

iro bnira

eft affenfus ab intelle-|li, 443. modo is non fit fide!

qur, d

Qu veritati divinitüs reve- exiftimata , feu apparenter

latz przítitus. 94. — Omnis 'talis 455. Refolvi nequit ul-

fmw d

a&tus fidei ftridie talis eft af-|timó in authoritatem & te-

ii

IU

fenfus mediatus. 472 Elt vit- |ftimonium - mere hunianum

hp i,

tualiter difcurfivus 391.405.,tanquam motivum fuum in-

hd f

elici etiam poteft per difcur-|trinfecum ídque remotum.

fum formalem , 393. 406.|475. 489. Neque in motiva

Y ld |

t u

Componi poteft cum evi- credibilitatis przcise quà ta-

lii w d

dentia in atteftante 411.427.,lia, feu prout ab omfti re-

imó & cum evidentia in at-| velatione diviná etiam refle-

n

teítato 413. 4.29.

xà realiter , aut formaliter

A&us Uui;

AGus quivis fupernaturalis| diftin&a. 475. 490. Sed ulti-

t d

Ftta

Fidei Theolopica certitudi- , mà refolvitur in authorita«

L L

ne infillibilitatis abfoluta five|tem & revelationem divinam

L ïnüïnlm

quoad fe certior eft quociín- ! tanquam fuum motivum in-

que affenfü naturali etiam|trinfecum Zf quod per illu-

DT

metaphyfice evidente 433./ftrationem fuafivam imme-

h

IW[ [

447. Seclusá tamen eviden-|diatam Spiritüs SanGi tan-

ntvo*.em)

tià in atteftante vel atteftato| quam motivam Z£ 4uo intel-

fmt! bü.

certitudine infallibilitatis re-|le&ui credentis propofitum.

fpe&tivá, feu quoad nos, cer- |477. 491.

t

tior non eft affenfu naturali

AQus Spei Theologiez

fl v

fVenfy

mietaphyfice evidenti 448.!fupernaturalis prout hzc ab-

OF-

| Mt? ]

Index Rer.'um.

i

folutam fiduciam importat ,|reftritione purt mentali

:

quantum ex parte DEI, fum-|conjuné&tam Chriftus Incarna-

T certus eft, & efientiali-|ta Veritas nunquam adhibuit

j

ter infruftrabilis. $31. 543.| 148. Secüs de amphibologia

Quantum veró ex parte via- cumreftri&ione externa con-

toris Beatitudinem cum fidu-|jun&a dicendum 136. 159.

If

Cia abfolut& expe&antis , fe-

I141.

clu:á fpeciali revelatione di-

Apprehenfio alia neutra,

V

vinà infallibiliter certus, &

alia fua(iva. 94. Suafiva fu-

infruftrabilis non eft. ;55

ad

Áit (

pernaturalis -requiritur

"774

545« Quoad beatitudinis ob-

a&um Fidei , inclinat ictelle-

du

tinenda fiduciam, proutmo-|ftum ad affenfum , non ta*

tivo fuüo formali primario in- men necelfitat: ratio hujus.

nixam , efleotialiter fumm6&9s.

firmus eft , tum. adhzfione!

Affen

fus alius mediatus ,

appretíativà , cum affectiva, |alius immediatus eft. 470.

J!H!l

?

$49. 563. Quoad eandem fi-:

Alfenfus formalis przmif-

[ uf

duciam veró , prout motivo fis, authoritatem & revela-

fuo formali fecundarie inni- tionem divinam explicit& im-

T

d

xam , feclusá ipeciali revela-' portantibus , praftitus, non

J

ql]

tione , nec adhaefione appre ,eft partiale motivum Zf 4uod

tiativà, nec affe&ivà fummt,przftandi affenfum conclu-

ij od

firmus eft. $ 51. 564.

fioni, feu myfterio revelato,

T

AGus CharitatisTheologi- |(ed folàm conditio, fize q««

jf

cx non juftificat formaliter,zoz feu applicatio, aut mo-

Ts

peccatorem. 6r i.

tivum Z£ qUo. 407*

; t

Autheritas DEI

loq uentis

n &W' !

A&us vitii componi poteft

ab intrinfeco realiter cum,;eft obje&um formale pri-

st

habitu virtutis per fe infufz ,mum, & immediarum Fidei

al Y

49

Theologicz. 96. Conftitui-

m P

Amor concupifcentiz, be- |tur per folam veracitatem &

T.

nevolentiz , & amicitiz quid |fapientiam. 98. 111.

"Ti

fint? 602.

^

B.

i g

Amphibologia quid fit 13:

quot modis ad verum lo-

Enevolentie amor quid

"

quentis fenfum determinari

fit ? 602. Bomias in

L"b

TU

poffit ? 132. 133. «am cum! DEO duplex. ibid.

Cana-

Tudex Revam.

2

t

C

genda poteftatem contulit

222.

I o

^Anonizationum decreta

Contt?

Cognitio fupernaturalis

iutbur T

funt revelationes divi-|nulla poteft effe fala. 195.

na mediata. 258. 239.

» . Coguitio effentialiter certa

reipr d

Certitudo cognitionis , in & infallibilis de perfeveran-

Conen

quo confiftat ? 409.'

tia finali abfolut& futura non

l condia

Certitudo

infallibilitatis requiritur ad a&um füper-

,äaumb .'

generice fumpta quid fit2450. |naturalem fpei , prout hec

quotuplex fit? 430. 43 t.

obfolutam obtinendz beati-

ii 1 i

gl't mäü*!if

Certitudo fubjediva quo-|tudinis fiduciam impórtat.

(lp n

ad fe, & quoad nos quid fit! $44.

(kmi

432. alia eft adhaefionis me-

i

Comminatoria locutio. vi«

re intelle&ualis, feu necef.

l

de Jocutio-

li o

"ETU

faria alia adhaefionis affc&i-f Concilium Oecumenicumg

fnn vt

v& , feu libera. 452.

l

feu generale quid fit?. quid

Certitudo a&tüs Spei un-

!

item Provinciale , feu Natio-

diny i t

de de(umenda ? 523.

nale 223. Oecumenico fem-

trdur hum

Á

Certitudo abfoluta faturz per adeft infallibilis Divini

amnationis non repugnat ef- ;Spititüs affiftentia. ibidem.

'l.l:x:d:bihuc'sm

fentialiter viatori, 591. 6oo.äEius diffinitio in fidci , mo-

]

nequit tamen componi cum|nímque controverfiis eft rt-

[

potentia proxima fperandi velatio divina mediata. 226.

g,

beatitudinem. 560. s85.

1040.

Charitas per quodvis pec-| — Conclufio Theologica quid

l

catum mortale amittitur 20. fit ? 256.

25*

|

Bbting

!

Conclufio ex duabus prz-

M

Charitas infufa eft amici-

miffis . formalitet

revelatis

hoe i

tia mer& potentialis creatu- dedu&ta, eáque fpecificativé

U

TX erga DEUM. 25.

'fumpta eft de Fide. 245.

UT

Charitas Theologica quid;257. dedu&ta tamen ex prz-

Wt d

fit? 602

tiffa particulari

formaliter

t

Chriftu^ non tantüm Pe-!revelata, & altera univerfa-

u

tro , fed in illo omnibus ejus li, folitm naturaliter eviden-

M"&O W

in Sede Romana Apoftolica te, non eft de Fide. 247

äüum 'fmn

Succefforibus , , vicariam Ec-

LT

clefiz univerías in terris re-

l258.

Cong

dndex Rerum.

1

u

Concupifcentiz amor quid

DFIUIS, quo fenfu fit pri-

fit? 6o2.

ma veritas ? I02, revelat non

u

Connexio gratiz: cuin vir- |tantüm veritate» abfconditas

lj

tutibus Theblogicis uon eft (eu myfteria divina, fed etiam

lr

rcciproca. 34.

veritates ratione naturali de-

|

feis

Connexio inter praemiffas

monftrabiles, 410 non po-

n

& conclufionem quotupiex ?,teft loqui per amph:bolo-

U. p

339

giam cum refítridione pur&

10 i

Connexio formalis prz-|mentali conjun&am.

134.

WM

Miciiuin , du MNNSE

miffarum in a&u fidei non!146. poteft tamen per am-

DX

eít motivum Z£ quod refpe- |phibologiam conjun&tam cnm

&u conclufionis. 406

reftridione folim externa.

l

Creatura rationalis in mo-

126. 147. nequit patrare mi-

derna providentia , ordina

raculum verum pro iis cir-

ta eft ad DFUM , tanquam

cumítantiis, in quibus alius

finem ultimum confequen-

miraculi finis, quàm confit-

dum, qui finis folis naturze

matio do&rinz falfz colligi

viribus obtineri non poteft.

non poteít. 152.

164. nec

4 UVl

96.

ulli creaturac poteftatem pro

[

Credibilitatis motiva.500.

di&is circumftantiis miracu-

»

$13

lum verum patrandi confet«

a

Credulitatis pius affeCtus

re ibidem. Poteft tamen vel

«nid fit ? 283

per femetipfum, vel percrea-

t

turam facere verum miracu-

D.

lum in iis circumftantiis, in

J SW]

DE

fperatio quid fit ? 529.| quibus alius finis, quàm fal-

ht

Defperare ftante certi- | f2e doGtrinze confirmatio pru-

tudine abfolutá futurz dam- ; denter colligi poteft 154.

mzls

TRU

nationis poteft licite viator,[166. non folàm üt author

f 9

defperatione negativá , fecüs fupematurahum , fed etiam

«utem pofitivá. $93. 6ort.

üt author naturz poteft ef-

mwüh

Deitas prout hec eft ef-ife objet&tum materiale , &

: t«m

fentia DEI metaphyfica in;formale charitatis Theologl-

v,en yr

abítra&to fumpta non eft ob- |cz. 609.

mþlgï q

je&um formale fidei The

i

Diffinitio Sedis Apoftoli-

"d

logicz. xi2.

€& , feu Ikomani Pontificis in

TE

fidei,

L

-

Index .Rerunl.

fideid

fdei , morímque controver- fpecialis intelle&ui cteato im-

fiis eft revelatio divina me- ; primere. 170. 194. nec ha-

jEO,2

gorun ij

diata. 224. uti &ConciliiGe-|bitam erroneum infundere,

ye t t

neralis in eadem materia. 226. | 172.

cefara d

Difcernicula fupernaturalia

Evidentía ftri&a, & mi-

rejiciuntur. 340. 349.

nüàs ftri&a quid fit? 315.40g.

ad fu.

Evidentia credibilitatis alia

geEvmgeh'::

Difcurfus formalis quid fit,

necellutt

& quot ejus a&tus ? 588.

eft abíoluta , refpeGiva alia,

to ef at

Difcurfus, per quem habe-

3235. alia item eít in atte-

tur evidens judicium de pru-

Íftante , & alia in atteftato,

feri anf:i:

denti credibilitate ,

& de

410.

fioni il

prido

obligatione credendi qualis

Evidentia opponitur ob-

DT

fit? 356.

fcuritati non item certitudi-

Dogma falfum non poteft

nicognitionis. 498.

flin v00:

Eviden: judicium pruden-

fl

proponi privato homini , üt

evidenter credibile evidentiá

Mp d

tis credibilitatis , & obliga-

abfolutá.327 347. poteft ta-

tionis credendi myfteria fi-

flitm dàn

fiyit v

pmenüt evdenter credibile

de firmiffimá tanquam à DEO

proponi evidentià refpe&tivá. ;

revelata Idiota obtinere po-

fin ntóng

teft. 336. vide plura judicium.

]^

339-148-

Vl

*

Evidenter credibile , evi-

dentiá abfolntá dogma fal.

TT

Cclefia Catholica quid |fum proponinon poteft. 537.

bitoit

E

fit? 221. reprafentatur'poteft tamen fic proponi

1&uæk'siä;m

lr

per concilium generale , ha-|evidentiá refpe&tivá. 359.

bétque infallibilem affiften-

F.

[Toum

tiam Spiritüs San&i, 223.

d

etiam in acceptando Roma-

des eft virtus intelle-

t w

no Pontifice. 279

F'

Gualis. 94. ejus varia fi-

Tf

Ecclefis Catholicas prz-|gnificatio 93. perfeverat in

zogativa. 200. 288.

eccatore fine gratia , ejus

Error mentalis quid fit 21 obje&um formale primarium

LY

& immediatum. 96.

þnül T

167.

Fidei a&us fubjeGive , &

Erroneus a&us in quot

gentà

*

claffes dividatur? 168.

ob;eüivs talis quid fit ?

Et')at i

Erroneum a&um non po-j216.

b m)üll

teft DEUS tanquam caufa

Yides

U6, ml

Iudex Rerum.

ä

w N

Fides a&ualis explicita de

Fidelitati non obftat ca-

V I

DEO,üt Remuneratore bo- |rentia rei promiffz , fi hzc

m

norum füpernaturalium, eà- |fit impoffibilis. 114.

que in re , cuivis adulto ne-.

Finis veri miraculi quis fit

hi,

II

ceffaria eft neceffitate medii ( 151.1

il

H

Firmitas fidei , in quo cone

W

ad fulutem. 495. 508. In le-

geEvangelica neceffaria etiam |fiftat ? 282.

J

WM

neceffitate medii cuivis adul-

Fuga aQus, qua ratione

f'fn«u

to eft fides explicita de my-

pertineant ad Virtutes Theo«

T

fterio Triritatis , & Incarna-

logicas? 13.

tionis per fe loquendo , etfi

p d

per accidens contingere pof-

G.

fua,v;l

fit, ut fufficiat utraque fides

G

Ratia fanGificans qvid

folüm in voto ad primam ju-

fit ? 19. Cum nulla vir-

ftificationem

obtipendam.

tute Theologica conne&itur

i

497. $09. Infufa habitnalis

metaphyfice 22, nec phyfice

Bria

finpliciter neceffaria eft ad

23. augetur per a&us fuper-

!)

falutem etiam parvulis ante

naturales, 76. non minuitur

ufum rationis decedentibus.

in moderna providentia per

nj

492. prater babitualem in-|peccata venialia. 89.

Bs U

fufam adultis neceffaria etiam

neceffitate medii, & quidem

H.

ágii

ipad g

determinatt in re, cít fides

Abitus fpei, & fidei in-

3

a&ualis fupernaturalis de rea-

funduntur fueceffive ag-

li exiftentia DEI. 507.

te gratiam. 29.

d g

Fide Theologica fuperna-

Habitum erronenm nequit

»

turali poteft viator credere| DEUS intelle&ui creato in»

abfolutam revelationem da- |fundere. 172. 186.

it il

mnationis e&&ernae, 600.

Habitus Charitatis Theolo-

g

T d

Fidelitas promifforia quid|gicae realiter à gratia fandi-

fit? 114. an cum Omnipo- |ficante diftinguitur 609. for-

g

tentia , & veracitate con- maliter non juftificat, nequi-

n g(lx

jun&a , feclusá tamen ía-,dem tanquam caufa partialis,

pientiá DEI promittentis fuf- | 6ro. eft proprietas principa-

p il

ficiat ad credendam rem pro-|lis gratize in fenfü morali ,

"T4

miffam , üt abfolut*? futuram|non phyfico. 81. non mi-

j

116, 12$.

nuitur

Index Rerum,

muitur per peccata venia-

Imperium voluntatis enti-

j m

lia. 890

tativ& fupernaturale requiri-

j dit

lo Q*

Habitus vitii poteft ab in-

tur przccis: ad omnem actum

trinfeco realiter

componi

fidei Theologica. 35 1.

w I

Impoffibilitas rei promiffae

vintistu

cum virtute oppofita per fe

infufa. 38.

ignorara non obftat fidalitati

j

Hoftiam quamcánque in par-

promifforiz. 114.

T

Infufa virtus, vide Virtus.

finti r

ticulari confecratam effe an

conítet. I81. 278.

Infufus habitus. vide Ha-

1n g

bifus.

d T

I.

Judicium credibilitatis quid

temma'mï

Anfenii pfopofitio 3o. cir-

fit? 282. Haberi poteft judi-

Dd

cium hoc fupernaturale cre-

d

ca do&rinam Auguftini

dibilitatis de revelatione di-

hw

!

a

mnata. 224.

vina , etiam praeterità peril-

ab i

Ignorantia quid fit? 167.

luftrationem immediate fua-

ab

votuplex fit? 268.

lllutratio fuafiva prout ab

fivam. 373. diverfum eft fs-

g m

emni revelatione divinà rea-

cundüm diverfitatein motivi

ib

cui innititur. 22r. aliud eft

liter aut formaliter diftin&a,

péa

mon eít partiale motivum;

Ipra&icum , aliud eft fpecula-

vtl

jtivum, 352.

Pra&icum eft

hä]-'»«i El[

üt quod fideiTheologice 192.

a&tus

intelle&üs entitative

eft tamen motivum 27 quo

p

fapernaturalis 553. 367. uti

Tord ls

ejusdem fidei. ibidem. Nulla

& evidens judicium credibili-

fupernaturalis poteft effe

i |

fala 185. ad omnem a&um

tatis fpeculativum, 355. 368.

Tf lil

formalem fidei eft. effentia-

imó non tantüm utrümque

3 lg

liter re

q

uifita. 202.

hoc judicium credibilitatis ,

W "*'f'fwm

Illftratio interna fuper-

fed etiam omnes a&us pra-

f

cedentes , tum intelle&tüs ,

naturalis, quo fenfu revela-

f

tio appelletur ? 219.

tam voluntatis ad fidem fa-

llluftrationes fuafivae im-

lutarem obtinendam condu-

centes funt entitative fuper«

mediate de praterita reve-

Ihn Sm

latione divina defa&o dan-

'naturales. 369.

Wg.

nte pri-

Judicium evidens de pru-

IATOI

tur , etfi regulariter a

mum judicium credi

bilitatis

denti, eadémque firmiffima

l H(

Y qui

à DEO non infundantur,

375icredibilitate myfterii revelas

j

n

! lhi

p]

1[3

n

Index Rerum.

ts

ltm

ti, non poteft componi cum|tur vera, cum proportióne

judicio dire&o etfi probabi-

|loquendo , per ea, per qua

Vg

i

liori, quo intelle&us affir-

promifforia. 130. Sumitur

met, hoc myfterium effe di-

pro revelatione. 187, Exter-

l r

u

vinitüs fevelatum. 297.

m?h ü

na eft quid moraliter divi*

Judicium pravium evidens,

num. 201. Quz ad locutio-

ídque dire&tum de reili exi-

nem , naturz intelle&uali ,

al

"]

f

d

Ítentia. revelationis divinz,

quà tali convenientem re-

non requiritur ad «reden-

quirantur? 187.

dam fide Theolopica verita-

Loqui DEUS hominibus

tem revelatam 283. 295. re-|poteft dupliciter. 203.

quiritur tamen judicium prac-

[

.

vium illídque evidens, quód

hzc veritas fit prudenter

iIraculum. quid fit, &

credibilis fide firmitfimá, feu

M

quotuplex ? 149. 150.

authoritati divinz innixá 285

quis ejus finis? 151. Verum

296. per quem difcurfum

miraculum DEUS facere non

"Ul

habeatur? 336.

poteft, in circumftantiis , in

d

Judicium abfolutum,ilhíd-

quibus

nullus alius. finis,

&f;mh

ue metaphyfice certum , &

quam falfz do&rinz confir-

dn t

infallibile , de Beatitudine re-

matio prudenter colligi pof-

qui

ipsá obtinenda , non requi-

fet. 152. poteft tamen vel

W

ritur ad eliciendam fpem fu-

per femetipfum , vel per

creaturam

Jmïtïbzï

st

pernaturalem — Beatitudinis.

aliquam . verum

566. Requiritur. tamen ab-

patrare miraculum in cir-

ilolutum faltem — probabile , |cumftantiis, in quibus alius,

]

ut viator fperare poífit, ibid.|finis., quàm falfi dogmatis

d

]udjcia peccatori defpc- confirmatio prudenter colli-

wdtl

ranti. praclucentia. $9o.

gi poteft. : 54. Miracula gen-

Ü Mf

tilium nulla, uti & hzreti-

a t

L.

corum , aut folim ad con-

ii

LI

bri Sacrz Scripturz Ca-

firmanda vera, & cum Ca-

nonici. 219.

tholicis communia dogmata,

Locutio divina in commu-

fa&ta. 315.

nl

"T d

nï,.quid fit ? 1397. alia affer-

Motiva credibilitatis. 300.

toria, alià promifforia eft.|312.

d

it5;

Comminatoria reddi- |

Mo-

Yy

ludex Revum.

Motivum fidei Theologi-

O.

€x eít authoritas DEI fum:

Bje&iva connexio €osme

j

m fapientis , & veracis. 98.

.0

?

u

Myfteria Catholicas Reli- |

clufionis cum praemiffie

ionis omnia evidenter funt;

1

quid fità 389.-

qeii D

credibilia fide prudenti , eà-|

Obje&um fortnale & adz«

fipicta

ffimá301.3 1 1.etiam | quatum fidei Theologica ia

tj fzpj

que firmi

.

comparati

v& ad quamvis ali-| quo confiftat ? 370. quotu

prow

am íeGam, illi oppofitam,

plex fit? $32..

f

ità quidem, tit nulla earum

je&um fpei quas con-«

gj d

fit credibilis fide firmiffimá

ditiones habere debeat ? $ 10.

eh od

/ Obje&um fpei materiale

pb

tanquam divinitis inftituta.

303. 313. Non omuia Reli-

ibidem.

primariüm. 1 1 1 - fecundariurí

J Mj

gionis Catholice mylfteria

ia

(unt evidenter vera , feu di-

Obje&um formale prima-

quin d)

winitüs revelata, & quidem

tium fpei Theologicz quale

i,

fit? $12. 525. fecundarium,

evidentiá ftrict& fumptá , feu

F

ff

metaphyficá. 317.321. Evi-

$151 $27»

fl

dens tamen eít , evidentiá

Obje&um formale defpee

pit,q

morali abfolutá ea ommia ;

! rationis 589.

hnedal

Obje&em formale chari-

etiam fupernaturalia, effe di-

lm

vinitüs revelata , ideóque ve-

tatis Theologicz. 603. 6085

TE

12.519.532«

ejusdem materiale obje&um,

Woum

tam primarium , quam fecur-

IT

[j]

darium. 604.608.

Obfcuritas cur regulariter

DT

Eceffitas medii, & pr;'æ-

GT

cepti quid fit?. 494. ne-

liabeatur in a&u fidei. 409«

L I

eeffatia alia funt neceflitate

Oecumenicum Cpnciliuma

ET

vide Cozcilium.

precepti , alia neceffitate

Omnipotentia & Fidelitaé

t T

medii ftri&e i» ve; alia z vo-

KT

$0. ibidem, Quanam iila ? vi-

D EI promittentis , fcclusé

t

de Fide:.

vetacitate , & fapientià nofi

Pt

Nova revelatio , ut dici'fufficit ad credendám rem

[

poffit ,

quid requiratur ? promiffam , üt abfolutt futue

xam, 1 (6, 119. 128-

p

239.

DT

Patt«

& fj

x

Iadex Rerum.

l

; P.

foluta certitudine damnatio-

nis futurz ,'pro eodem in«

Aralogismus nullus fequi- ftanti reali temporis. 5 71.

WF&

tur ex aQu, quo quis

Prarogativa Ecclefia: Cas

WMn

eredit DEUM veracem , &|tholicz. 288.

fapieótem propter -veracita-

Principiis lumine naturae

MOKEH

tem, & fapientiam , reflexe à

notis prafertur revelatio di-

D u &

DEO revelatas. 105.

vina, in a&u fidei. 468.

Parvulis ante ufum ratio-

Promiffio divina tum in-

LE

nis decedentibus fimpliciter

terna, tum externa eft par*

u

eft neceffaria fides infufa ha-

tiale motivum fpei Theolo-

Dd |

wim!

bitualis entitative fupernatu-

gica. 526. eadémque effen*

ralis. 492. 493.

tialiter infruftrabilis. 529.

Perfeverantia finalis eft| Propofitio fide pruden-

m

conditio obtinenda gloriz , ti credibilis quae fit ? 280.alia

ny

i

üt corons., 530.

vera quoad fe, alia quoad

Pontifex Romanus in dif-|nos. 214. alia evidens , alia

!

finiendo fidei morímque do- probabilis, item certó pro*

I

gmate , quod omnibus fideli- ' babilis , & alia evidenter pro»

j

bus credendum , obfervan- babilis. 215.

dímque proponit , errare

u

non poteít. 225. Ejus diffi-

R.

edi

nitio in praefata materia eft

Eflexi

aQus

virtutum

revelatio divina mediata.225.

ïm kh

Theologicarum non funt

239. Rite eledum , & ab Ec- |ftri&& a&tus. earundem vir-

u 1

€lefia Catholica , aut faltem tutum. 11. 17.

j wg l

Religio qualis virtus fit ?

gl

majore ejus parte accepta-

tum, effe fummum Chrifti in|18. ReligionisCatholicz my*

terris Vicarium credi poteft |fteria. vide syfferia.

A Te

ïf

fide Theologicá fine ulla fpe-

Refolutio a&ás fidei quid

NT

ciali revelatione. 265. 279. |fit? 471. ea ultimó non po-

yl

Potentia proxima fperan- |teft feriin motivum aliquod

ii

di Beatitudinem, nequit com- |folàm extrinfecum , nec fieri

Ü

Qd

poni cum przvia certitudine , po

teft per paralogismum , ib.

abfoluta futurae damnationis

Reftridio pur& mentalis

jb

s&ternz. $69. 486. imo nec |illicita, 146, nop iteu exter-

eum fübfequa eadémque ab-] V y 2

i,

Index Rertüm:

n2, quz per Circumftantias |thoritatem DEI loquentis ,

eenit

at o

ad verum loquentis fenfum!prout hac eft motivum for.

hs

determinari poteft. 147.

male fidei. 98.

Sapientia

Revelatio quale obje&um

DEI promittentis ad cre-

aol

habeat ? 187. in revelatione

dendam rem promiffam, àt

eit e!ïu.w

f vl

divina, ad. locutionem, na-

abíolute futuram, eft necef-

turz intelleduali , quà tali

faria, 118. 130.

edirid

Cconvenientem , qua requi-

Scripturz totius le&io non

T.

$i Ti

yantur. 188, Externa,in quo

eft omnibus promiícu& per-

confitat? 199. eft partiale

miffa, 205.qui & quot ejus

nlt W!F

motivum , &£ quod , idque fe-

libri fint Canonici? 219.

hUT

Sedes Apoftolica quioad

f Q

cundarium fidei Theologica.

gl d

19o. 200. alia mediata, alia

veram Chriftianz fidei, mo-

imntediata, 203. alia publica,

rímque do&rinám nequit de-

w ht

feu communis, alia privata ,

ficere. 223.

hu

2o5;. utraque eft motivum

Series aCtionum , ex qua

pl'(:üï&'li

fufficiens fidei' Theologicz.

primus aflenfus fidei fuper-

fetits

20. 220. Revelatio divina ,

naturalis regulariter loquen-

fl vt

