infufa; non tamen datur ullum vitium infu-

fum , autimmediaté à folo DEO produ&um.

nhuío dl

| fimiles &

Nam juxtaillad Jac, l. 11. DEUS iztentator

malorum eft , ipfe auteu neminem tentat.Econ-

clinatur,

tra veró juxta eundein Apoftolum, i7. Owne

| 024

datum optiazum , d ome donum perfetium

Q df

qutirt b

dejurfum eft , defceudens à Patre luminum.Hnc

itaque patet; quód vitium proprié loquen.

n;fioriterum:

do, fit habitos acquifitus ; licét, interdum

li &i

i frotnti

quoqué paffiones appetitüs fenfitivi ,. qua

rationem frequentiüs obfcurant , & volun-

ii nf

Sicut at

tatem ad malum impellunt, vitia nominen-

tur : ideóque illi, qui predominante aliqua

frequent

paffione , juxta varium corporis tempera-

lm ,

mentum , laborant , vitiosà naturà prediti

Jem 215

dicantur.

Atque in hoc fenfu ait D. Aug.

am n

lib. IT delib. arbitrio cap. 14. Owne , gaod

rout r

perfeclioni natura dee[fe per[pexeris , id voca vi-

lponit d

ium,

4

Prae-

D

4O

T?aäatm IF, deVirtut, "Tbeof,

Prenot, 3. Quód proinde vitium ftricté

IONI ll

2

fumptum fit habitus malus alicui virtuti op-

g,ggüü&ü

pofitus. Sicut igitur virtntes fpecie diffe-

m gli

runt,fic ctiam vitia funt fpecie divería.

ss*

Quinimó , quia juxta receptum axioma:

gl

Virtus in medio confiffit ; hinc eidem fpecie

gv

virtuti, per exceffum , aut defe&tum, diver-

OR

L

fafpecie vitia contrariantur

5

prout liberali-

vt

dj

tati per exceflum prodigalitas , per defc&utn

avaritia opponitur.

Quamvis autem virtu-

qur

r

testheologice non confiftantin medio pro-

prie tali, relaté ad DEUM, quia fcilicet , üt

v

D. Thom. l. 2.q. 65. art. 4. concludit: Nuz-

u

quam potefl bouotautim diligere DEUM,quazie

N

v dilisi delet , nec tantima eredere , aut fpe-

nipil

vare in ip[um , quanttim debet , undemulto ni-

li &i

nüs potefl. ibi effe excelfus 5 & fic Donzum talis

t

virtutis uon con[rfiit im medio , fed taut efi me-

n

hi

p

lius, quantà magis acceditur ad [ummum 5 at«

tudài

tamen cuilibet virtutitheologice , plura fpe-

v n

cie peccata , & vitia opponuntur, qua idem

Mf

Dodor Apgelicusll. 2, fingillatim expendit,

1 Iflfmp j

Hinc itaqué movetur quaftio : An virtus

EURT

theologica per fe infufa, cum habitu , aut

RU

1

l

a&u vitiofo, moraliter contrario , in eodem

TO

(

fubje&o realiter, & quidem abintiníeco ,

w]

poffit camponi ?

"

W

39

Dico r. Virtutem theologicam pet fe in-

At

fufam , poffe abintrinfeco realiter componi

m

cum habitu viuj, eidem oppofiti, — 1ta cum

li '"fl*!

*

M

i|

il

Difoutatio 1, Artic, HL,

tn (hjti

4t

D. Thom. I, 2. q. 65. art. 3. communis

Vitüti op,

tàt dife.

Theologorum fententia. Prob, Nam defa.

&o cum gratia fanctificante , nop tantüm

t df

D aona

parvulis , verüm etiam adultis, femper virtu-

tum fupernaturalium habitus infunduntur.

ln b

NOMT

Sed hoc ipfo virtus;per fe infufa,poteft ab in-

trinfeco componi cum babitu vitij eidem op.

100 ho

pofiti,

Xt defug

Ergo. Maj. patet exdo&trina Con.

cilij Trid. num. 5. adduétá,

Min. prob, Si

LUEECO V

etenim virtus per fe infufanon poffetab in.

nediopro

trinfeco componi cum habitu vitij eidem op-

rlicet,

d N

pofiti, tunc per omnes virtutes ,(imul cum

gratia peccatori adulto, in ipfajuflificatione

IU ts

infufas , tollerentur omnes habitus vitiofi ,

i, uf

qui priis

per a&tus frequentatos funt acqui-

1777

Aoum tl

fii, " Sedhoc, utpote certiffime experien-

tie repugnans , admittinequit. Ergo. Maj.

1() j t

exinde patet : quód Divina fanditati repti-

At d

gnet, uthabitum vitiofum miraculosé con«

puurafpt

fervet; ficut eidem repugnat, ut talem ha.

quæidcm

bitum infundat, prout num. 56. di&tum eft,

cxpcndil.

in. autem prob, Certiffim fiquidery , et(i

n vitts

miferrimá , experientià conftat: quód pec-

]ti , at

cator malé habituatus , etiam poft receptum

n od

fru&tuosé Sacramentum baptifmi, aut pce-

rinetoy

nitentiz , adeóque cum gratia fan&ificante

fimulinfufas omnes virtutes fupetrnaturales,

etftit

nihilominiis per habitum vitiofum » priüs ace

comp()fli

qui(itum, ad

patranda rurfus priftina flagi-

J2

tia inclinetnr

]

; t perquàm facilé in eadem

tclabatur.

Ergo,

C 5

Con-

l

"Traflatus YV , de Vivtut. 'Theol.

A?

T

j

Confirm, r. Quamvis etenim habitus ac-

39

"Y

?l

quifitus alicujus virtutis ab intrinfeco coar.

u u

poni non paffit, cum habitu vitij oppofiti ,

dn u

faltem in gradu intenfo acquifiti ; non ta-

i

TY)

men idipfum arguitur quoque de habitu vir-

tutisinfufe, Ergo. Anf.prob. Nam habi.

p

ve

tus acquifitus virtutis generatur per aQus

hu

frequentatos ejusdem virtütis, per quos fuc-

ceffivà deftruitur habitus vitiofus, anteà per

a

Econtra veró

y i

a&us oppofitos acquifitus.

habitus infufus non generatur per a&us fre-

—

DT

lu

quentatos ejusdem virtutis, fed etiam fineà

hisàfolo DEO immediaté producitur,prout

k

qust

in parvulis per Sacramentum baptifmi juftifi.

Ergo.

vt

catis patet,

Conf. 2, authoritate D. Thom. q, & art,

Mn

rl

cit. pariformiter refpondentis ad ;. HaZrtaus

moralinm virtutun iufu[arum patiuntur inter»

-

ht

!

d

dum difficultatem im operaudo , propter aliquas

T

difpofitiones contrarias ex. pracedentitus actibus

velitlas. — Qua quidem difficultas mon ita accidit

iriny

Q tf

in vitutibus acquifitis 5 quia per exercitiuva

aGuum , quo acquirumtur y tolluutur etiam cou

um

ia

sraria di[pofitiones, | Ergo.

u

Dico2, Virturtem theologicam ;

per fe

v2 h

40

infufam, poffe abintrinfeco componi rca-

W

liter cum a&u vitij contrarij , etiamfi talis

lm

a&us foret grave peccatuim,

Ita cum Sua.

bnr

1c2 , alíísque Amicus Difp. 25. De Virtur.

l V

Um!:

Theol. Sc& 4. contra Vasquez, aliósque.

Prob,

li

Tl

Difputatio I. Artic. III.

n abittga

43

Prob. Virtus theologica , per fe infufa , eft

Tieco con

Yi opo(i

potentia fupernaturalis permanens , per

quam potentia naturalis , in genere caufz ef-

iif m u

H

fedive realis, elevatur ad producendum

ejusdem virtutis a&tum,

Sed hec potentia

t Mali

cum a&tu vitij contrarij , etiam gravi , abin-

fitt od

uinfeco componipoteft. Ergo. Min. prob,

pl

Auxilium illud tranfiens , quo DEUS in pec.

iots n

catore füpplet defe&um virtutis infufz, ue

Boont x

per illud potentia naturalis elevetur, in ge-

It us

fl eióm i

nere cauía: effective realis , ad producen-

dum ejusdem virtutis a&tum, poteft ab in-

fotuctn t

trinfeco componi, nonfolüm cum omiffio-

itinid

ne talis a&üs , verüm etiam cum a&u, gra-

viter eidem virtuti contrario, Nam aliàs per

Tjon, o

iftud auxilium tolleretur in peccatore liber-

;ddi, Tà

tas,tum contradi&tionis , tum contrarietatis,

utitur t

Ergo pariter,

p aiigo

Conf, r, Habitusinfufüus virtutis theolo.

4I

ii t

gic& , dat potentia naturali, fzzpliciter poffe

jl o

adum illius elicere,

Sed poffe fimpliciter

TL

a&um virtutis elicere , fimálque contra-

UL

rium agere , fibi mutuó. non repugnant,

etfiaCtus virtutis & vitij

oppofiti, fe mutuó

eicomy y

excludant,

Ergo.

Conf. 2. Habitus. acquifitus virtutis fü«

N

pernaturalis , etiam intenfus , poteftcompo-

Ya o

nicum a&u vitij contrarij, etfi graviter op-

s. p

T

pofito tali virtuti qua datfaci/?poffe. 'Sed

j

,quel,i

hoc ipfo etiam habitus infufue, qui folüm

at

h

44 ^ oTralatus UV. de Virtut, Tbel,

i

dat fimpliciter po[fe ita componi poteít. — Er-

[ i?j

£o. Min. patet ex reciproca comparatione

p

[

[

inter utrámque potentiam. Maj, prob. au-

thoritate, ac ratione D. Thom. I. 2. q. 71.

WIW.U

art. 4.. AAGus peccati , fi comparetur ad. ip[am

virtutem , prout efl babitus quidam y non poteft

LU D

g

dpfaua covrumpeve , fü fit. umus tantimz. — Sicut

exim nuon genueratur babitus per ununa achum 5

M

hat

jta nec per unum corrumpiiur, Ergof

Objicies 1. contra primam, Habitus ac-

m

42

qui&tus charitatis Theologice non poteít ab

j

jl

intriafeco componi realiter cum habitu vi-

tiofo , eidem oppofito, faltem in gradu in-

ii

ml

tenfo, Ergonéque habitusinfufüs charita-

i

tis, Confeq prob. Ideo primum ; quia

habitus acquifitus charitatis facilitat , & in.

Mi

clinat voluntatem ad eliciendos ejusdem vir-

li

A

tutis aCtus , à quibus illam retrahít habitus

i

"

t

vitiofus eidem virtuti oppofitus.

Sed pari-

formiter habitus infufus charitatis facilitat

iaf

s

& inclinat voluntatem. — Ergo. Min. prob,

Habitus infufus charitatis eft magis operatie

od

""'J,

,

vus, quàm habitus acquxfitus ejusdem virtu«

Mius

tis.

P

t

Ergo.

Confirm. authoritate D. Thom. II. 2. q.

Wt

23. de Charitate infufa. art. 2. fic ftatuentis :

Vg

Nulla virtus badet tantaua inclinationem ad

E

fuum atlum , ficut charitas $ mec aliqua ita dele-

D

R

Unde maximé? nece[fe eff ,

| At

&aliliter operatur.

quàd adatium charitatis im nobis exiflat aliqua

7i'.!7m i

for-

);Bfül,

Difputatio I. Ariic, HL -

48

N p

Jorma babitualis, [uperaddita poteutia vatura-

Joyatatio,

li , iuclinaus ipfam ad charitatis alum , & fae

al' pIOb, 4l

eiens eam proupté , & deleclabiliter operari, Ex-

tl

go.

ZT ifm

Refp. D. ult. antec, Habitus infüfüscha.

45

hyt nj

li, n

ritatis cít, in linea caufe cfficientis realis,

mapis operativus, quàm habitus acquifitus,

* Ht ,

C.ant. Etiam inlinea caufe impellentis vo-

rl

luntatem ad actum, N. ant, & confeq. Ratio

» Habttst

eft : quia habitus infufus charitatis non pra-

t pordtà

fupponit voluntatem adequaté completam ;

m hat v

inlinea caufz efficientis realis ad cliciendum

nngut i

adum charitatis ; fed eidem tanquam po-

nfafaschent

tentia fupernaturalis dat fim

pliciter poffe,

finum ; u

actum hujus virtutis elicere,

Econtra veró

lat d

habitus acquifitus charitatis voluntati Ío,

sgasdem v

lummodo dat facile poffe , talem aCtum eli.

ratit habitz

cere; adeóque prefupponit voluptatem in

; O p

linea caufz cfficientisadequaté compleram,

ais fcit

utillam facilitare, ac impellere poffit ad eli-

ciendum talem a&urn,

, Mir, ptà

Unde habitus infu.

ugis opetá

fus charitatis eft quidem magis operativus in

usdem vitti

linea caufz efficientis , quàm habitus acquifi.

L

tus; non tamen in linea caufe impellentis,

om. ". M

aut inclinantis voluntatem ad agendum.

j fronett

Nam aliàs peccator malé habituatus, per ob.

imatiomtn i

J

tentascum gratia fanctificante virtutes infu-

;]

fas impelleretur ad eliciendos illarum a&tus

jjigin t

"

g w

fapernaturales , à quibus tamen per hábitum

ïïitiofum ita retrahitur , ut illos perquàm

I n!«*

/

dif-

l

N

46

Traclatus 1V. de Virtu;. Tbeol,

|

jiat

difficulter eliciat , proutab experientia cone

n

ftat, & D. Thom. num., 39. allegatus docet.

i;;ondtüï

Adconf, D. confeq. Ergo habitus infu-

fus charitatis immediaté per fefacilitat, &

L.

at

inclinat voluntatem ad cliciendum ejusdem

l

virtutis aCtam.

N. confeq. Solüm media.-

j

|

M

té, videlicet pera&usab illo productos, &

acquifitum habitum charitatis.

C. confeq.

plv

v

Nam do&rina D. Thomz folummodó. de

hac inclinatione mediatá debet intelligi

m

viinat

prout ex verbis ejusdem num. 35. adduclis

oftenfum cít.

. Mi

at

44

Objicies 2, contra fecundam. Habitus in-

fufus virtutis Theologice per a&tum vitio-

iedty

hs

fum , dire&égravitérque oppofitum ; quin-

imó habitus charitatis , per quodvis pecca-

tubil

D

tum mortale, defacto femperamittitur, Sed

Dl

hocipfoab intrinfeco, cum tali actu, coin-

poni non pote(t. Ergo. Maj. patet ex di.

du

&isnum, 20.

mil

Min.prob, Nam DEL!S non

folüm in ordine naturali , verüm etiam fuper-

u)

N

D

tl

naturali, nullam. qualitatem. de fe perma-

nentem deítruit ; nifi hanc deftructionem

"s:a:djäws1

AO

aliquod contrarium exigat, juxta iliud Apo-

ftoli adi:Rom, XI. 29. Sizà pazitentia [uut do«

tsf

R

H

za DEI.

Ergo,

M

Confirm. 5i habitus virtntis theologice

t

non deftrueretur ab intrinfeco per aCtum vi-

Vi

tiofum , direcie, gravitérque oppofitum ;

Y E

fierer à

DN

tunc hab?tüs cjusdem deftructio non

DEO

T

Difputatio 1. 4rtic, lT.

Xf QO

47

DEO finé miraculo.

Sed hoc admitti nc-

ttits docet

quit.

Ergo. Maj.prob. Si calor ab intrin-

ibins if

feco non deftrueretur per frigus fibi oppofi.

Mu &

tum ; tunc deftructiocaloris , abfente frigos

i itstm

re hanc exigente

, non fieret à DEO absque

Eu

miraculo,

Ergo pariter.

preld, t

Refp. N. min, Ad prob. D. antec. DEUS

Is C k

nullam qualitatem de fe permanentem , nec

45

folummod

quidem in ordine fupernaturali deüruit; ni-

dehet d

fi hanc deftruGionem aliquod contrarium,

1.j addi

vel inlinea morali, vel in linea reali exigat,

C.ant. Nifi hancdeftructionem exigat con..

im, Plb

trarium folummodoó in linea reali,

N. ant,

x n & confeq.

Ratio eft 7 quód habitus infu.

poítun; g fus virtutis theologice fit potentia fuperna-

quodis p

turalis de fe permanens , ad eliciendum fim-

amittitur, *

pliciter ejusdem virtutisa&um ; hec tamen

tiliadu, cot

potentia non opponatur ab intrinfeco , in li

j patt &i

nea reali , aCtui vitiofo eidem virtuti contra.

am DEDS w

Iio, proutin habitu ejusdem virtutis acqui-

pauy fito » & auxilio fupernaturali , quo DELIS

j gus 30 peccatore fupplet habitum infufüm , ex

iib hucüsque di&tis patet, — UInde habitus infu-

wuilud i fus in linea morali opponitur a&ui vitiofo ,

niettia u

dirc&é , gravitérque contrario ; quia videli.

cet ralis actus , tauquam culpa gravis deme-

yis thetl

retur ; ut habitus infufus à DEO deftruatur,

Ad confirm, D. maj. Si babitus infufus

optr? l]

w o

virtutis theologice non deftrueretur ab in.

winíece , nec in linea morali, nec in linea

Qio 5"?

IGas

DE«

48 Tra&atus YV. de Virtat. TlLeol.

ia

teali, per a&tum vitiofum graviter oppofi-

I,»'.WW

tum , tunc deftru&io ejusdem non fieret

u

absque miraculo. C, maj. Si hanc deftru-

PL

&ionem exigeret inlinea morali , feu deme-

! WW

ritorià.

N. maj, Et fic diftindà min.

N

N

conf, Ratioeft: quód donocelefti, ad be-

wmwnl

ne agendum fibi collato, mereatur ille fpo-

H

liari , qui non folüm hoc donum negligit,

l

|

if A

fed etiam oppofitum agit..

vt

46

Objicies 3. Habitus infufus virtutis theo-

a

logice per actum vitiofum graviter oppofi-

l SOHM

tum, non folüm in linea morali, feu demcri-

ii

toria, verüm etiam reali, feu. phyfica de-

T

íflruitut. Ergo. Ant, prob. Nam habitus

tl

infufus virtutis cheologice non eft mcrapo-

tentia fupernaturalis permanens , v! cujus

gt

&il

potentia naturalís completur ad eliciendos

a&us ejusdem, fed infuper eft habitualis

| m uj

l

r

conjun&io cum DEO , tanqvam fiae ultimo;

$d |

quia pempe joftus per fidem, fpem , & cha-

L

ritatem infufam , habitualirer credit , fperat,

DEümque fuper omnia diligit.

Sed hanc

d t

copjun&ionem habitualem per fidem , fpem,

a

5

KL

& charitatem infufam , actus vitiofus, gravi-

nl

R

ter oppofitus , non folàm in linea morali ,

]

verüm etiam reali deftruit.

Ergo.

[: w]

p

Confitm, Si etenim virtus infufa . foret

O

mera potentia fupernaturalis , non autem

quoque habitualis conjunctio cum DEO, üt

Is

ld

fine ultimo ; tunc parvulis in baptifmo cum

li

gtáe

nj

D;'/þutatio T. Zrtic, IHT,

49

ht Oppoj

gratia fan&ificante fruftra infunderentur vir-

1 t0n fere

tutestheologice, Sedhoc admitti nequit.

! huc dl

Ergo. Maj.prob. Nam parvulus baptizatus

1l ftdtme.

ante ufum rationiseftincapax , utactum ali-

M. N

quem virtutis eliciat,

Sed hoc ipfo virtu..

Yaldh, du

tes theologice , tanquam mere potentia fu.

tl

pernaturales , eidem fruftra infunderentur,

D

Onum j

l

Ergo.

Refp. N. ant, Ad prob. D. maj. Habi-

47

rmu

tusinfufus virtutis theologice eft habitualis

trteropptt

conjunctio cum DEO, formaliter talis, .N,

maj. Solüm radicaliter talis,

il fedenet

C.maj. Etfic

pf d

iftinctáà min.

N.coníeq. Ratio eft : quód

habitualis conjun&tio cum DEO, formali-

, g lt

nel axtip

ter fumpta, confiftat in fola gratia fanctifi.

cante ,quia nempe hac fola eft formalisami.

&5 YrOyt

ad eliendi

citia inter DEUM , & creaturam , que prz-

&f habitud

rogativa nulli virtuti theologice , nec qui-

y fineultimi

em charitati conven't , pront num. 25. re-

y»,&di fPonfüm eft. lInde virtus theologica eft

redt r

conjunctio habitualis cum DEO , folüm ra-

. d lat

dicalis , videlicet eátenus , quátenus per il-

ibn,ps fam tanquam potentiam fupernaturalem ;

Holus,

gjj €ámque permanentem , & intrinfecam , in-

5

ineà mon)

telle&us & voluntas,tanquam potentia patu-

ralis , completur , & elevatur, ut creatura

-vm j rationalis fe DEO , per aQtualem fidem,

4 fpem , & charitatem conjungere fizpliciter

*

mon AUf

| Pout

)

prout per eosdem habitus acquife.

üm D]

? jo !

; tosfe DEO facil? conjungere poteft.

Ad

gh"

n

6

TraGlatus lV. de Virtut. Tbe&l.

&

Ad conf, D. maj. Tunc parvulis in ba-

tismo fruftra infunderentur virtutes theo.

( m

yini

logice, fpe&tatà folá potentià proximá exer-

cendi has virtutes. — C, maj. Spe&tatà quo-

! nlü-?

Mït&ï

qué gratid fan&ificante. —N. maj. Ft fic di-

ii

ftin&à mio. —'N. confeq. Ratio eft: quód

ma&n

gratia

fan&ificans , tanquam participatio na-

[

tura

Divine , habitus infufos, velut fuas

potentías exigat, etiam in parvulis baptiza-

nj

,;;,q:;m

tis, licét ante ufum rationis eas exercere

non poffint ;

prout etiam ante hunc ufum

TT

dii a

habentanimam rationalem ,

potentià intel-

le&ivà , & volitivà preditam.

iivl

iihja

Objicies nltimó, Hincfequereturt

quód

48

etiam habitus infufus charitatis folüm in li-

L

nea morali, fcu deineritoriáper quodvis pec-

untinj

catum mortale deftruatur.

Sed hoc admit-

st

t

ti nequit. Ergo. Min.

prob. Objc&um for-

gale charitatis infufze , eft DEUIS

» prout fu-

&

er omnia bona creata diligibilis , adeóque

t

3, d

voluntas humana per charitatem infufam

habitualiter DEUM füper omnia diligit. Sed

;fgäh?c;i:

non foliim demceri-

Ut

hoc ipfo charitas infufa,

torià, per quodvis pe

ccatum mor

tale deftrui-

s

hchum

rob. Nam habituali di-

s

6'*—((

tur, Ergo. Min.

[

le&ioni , quà DEUSàvolnntate humana fu-

M t

illy

peromniabona creata diligitur , non folüm

X

demeritorié , fed etiam formaliter áb intrin-

M

d

feco rep

ugnat peccatum mortale, per quod

DN

à voluntate creata

DEUS bono creato poft-

tj

po-

Ml

Dt'/jm;tah'o*l. "trtic. LT.

I

ts in

Aütts thet

ponitur , adeóque iftud fupra DEUM a&u

diligitur,

Ergo.

O dcgt

Confirm.authoritate,ac ratione D. Thom.,

t q

V, 2. qua(t. 24. art. 12. (ic concladentis: Si

ij d

charitas efJet babitus acquifitus ex virtute fubje-

d qi

&i dependens , nom oporteret , quàd fiatim per

Vi

unumadum contrarium tolleretur.. A&usenima

5 vt f

0. contrariatur diretlà haditui , fédaclui,. Uu-

Tib

de ex (uperveniente coutrario a&lu non flatim ba-

( 1.

bitus acquifitus excluditar.

Sed charitas , cima

t hx t

fit babitus infafus , dependet ex a&hione DEI in-

QteDtd i

fuudentis , 9ui fic [e babet n charitatis infuftoue ,

& coz[érvatione , ficut fM in illuminatione a£ris,

T

Et ideo , ficut Iumen. flatima ce[Jaret effe in a£re

is folümi

per. boc , gad aliquod o&flaculum poneretur il«

quodry

duminationi [olis s. itaetiawva charitas flatima de-

d hocada

ficit per boc , quod aliguod obflaculum ponitur

Vjun

énflaentia charitatis d DEO in animam. Ergo.

f, proui

Refp. D. ult, antec. Si nomine habitualis

49

lis, d

dilectionis intelligatur a&us charitatis pra.

pem inios

teritus , nondum retraé&tatus,

C. ant. Si

d. *

nomine habitualis dilc&tionis intelligatur ha-

lm den

bitus charitatis.

N.ant. & confeq. Ratio

raledelt

eft: quód habitualisdile&io ersa DEUM in

habind

duplicifenfu accipiatur. Imprimis quidem

: humii

pro atu przterito charitatis, quo voluntas

DEUM fuperomnia dilexit , per fubfequum

,D0] i

ii

aCtum contrarium , àvolunrate nondum re-

traCtato. Atque in hoc fenfu dileGioni habi-

llf; Pa qllo

T

tuali erga DEUM quodvis peccatum morta-

!

2

le

p

4

52

Tra&atus IV, de Virtut. Theol.

jith |

vküï

lea&tuale, ab intrinfeco , etiam metaphyficé

Kil&m

opponitur ; quia fcilicet per quodvis pecca-

j Dmum

tum mortale DEUS à voluntate humana;

m

graviter contemnitur, & alicui bono creato

m

oftponitur , adcóque praterita dilcdtio

m

Se-

DEL, faltem virtualiter. retractatur.

Ti

:cundó habitualis dile&ioerga DEUM poteft

j um

accipi pro folo habitn charitatis, In hoc

; qui

autem fenfu dile&ioni habituali abintrinfe-

r diu

'co non opponitur peccatum mortale atua-

l

g

le, licétillad opponatur motivo formali ba-

n

bitüs charitatis, Nam aliàsnon folüm chari-

tasinfufa, fedetiam per atus frequentatos

ii

;am'.uuïv

acquifita, per quodvis peccatum mortale fta-

d

tim ab intrinfeco penitus deftrueretur, cüm

s Qard

utraque idem motivum ; feu objc&tum for-

male habeat.

vt

nl

Ad conf. N. confeq. Quatnvis etenim

L

Do&or Angelicus,DEUM infundentem, aut

du

confervantem habitum charitatis ,cum fole

J

illuminante a&rem, & peccatum mortale

cum obftaculo illuminationem folis impe-

ao

ET

diente comparet; non tamen exinde fequi-

& Wi

tur : quód peccatum mortale ab intrinfeco

D.

realiter impediat actionem confervativam

(

"a

charitatis , fed ad falvandam hanc paritatem

i«

fufficit, quód eandem impediat moraliter,

M

».OLPR

Ícudemeritorié, — Nam aliàs quoqué pecca-

tum veniale uberiorem illuftrationem fuper-

iï?l'lïï, i

qw.:;;;;

naturalem , feu gratiam a&tualem, non fo-

um

A

Difputatio I, Artic. TII.

53

pl làm moraliter, fed ctiam ab intrinfeco reali-

WW terimpediret,

Quinimo dcfa&to cum cha-

Wtlpy ritate fimul amittuntur omnes virtutes mo-

W rales infufe ; etfi peccatum mortale gule

w üd Opponatur foli virtuti temperantiz.

fa. $

Conftat 1, Quód habitus infufus virtu-

59

C tis Theologice realiter componi poffit cum

uj jj habitu vitiofo eidem inlinea morali oppofi-

huj t9 5 quia fcilicet poffea&um virtutis fimpli-

»nytjci; Citer elicere per habitum infufum , & poffe

otir formali

acilé a&um vitij contrarij elicere per habi-

o folm d

tum acquifitum , non fant potentiz fibi mu«

du fqut

tuó repugnantes; proutetiam inauxilio fu.

L

l

pernaturali tranfeunte patet , quo DEUS in

dtum mottit

raeretun t

peccatore fupplet defe&um habitüs infufi.

Quinimo idipíum certiffimd experientiá in

; ojeduni

peccatore habituato patet , qui per Sacra-

umv ettt

mentum baptismi , aut penitentie fructuo-

sé receptum, fimul cumgratia fanctificante

fondenteml

rittis um

acquirit omnes virtutes infufas , tum theo-

logicas , tum morales , & nihilominüs per-

ceatum moti

uàm difficulter prifting peccandi confuetu-

n fs

ini refiftit , fed faciléin eadem delidta rela-

g ainde i

bitur.. Quód(i ergo virtus infufa naturaliter

jb incni

]

componi non poflet cum habitu vitiofo €i»

confervat

dem in genere moris oppofito ; tunc habitus

unc tl

ia

ife in peccatore juflificato miraculosé à

"

DEO confervaretur.

Hoc autem Divine

, bonitati, acfan&titatinon minüs repugnat ,

ovl

, quàm repugnet , ut DEUS habitum vitiofum

"

yuden, h

3

b

54

Trä&atus lV. deVirtut, 'Tbeol.

4b

finé previo malorum a&tuum exercitio fu-

[ )

(h

ernaturaliter nobis infundar; quia fcilicet

g

à DEO non provenit malum morale , fed

m 9

owne datum optimumy & omne donum perft-

M

j

&tum defur(uma efl , defcemdens d Patre lumminum,

U

Quamvis igitur habitus acquifitus alicujus

al

virtutis non poffit connatüraliter componi

| Vnpi

cum habitu acquifito vitij contrarij , faltem

(U]OJD

in gradu intenfo, quia nempe per a&tus fre-

n

quentatos virtutis fucceffive deftruitur habi-

yrid

tus vitiofus: non tamen idipfum de virtute

ul

infufa, quenon praftat facilitatem , fed fo-

lummodó potentiam agendi , dicendum eft,

[ du

N

SI

Conftat 2, Quód virtus infufa quoqué

i

realiter componi poffit cum aGu vitiofo , di-

rc&é,gravitérque oppofito; etfi defa&to nun-

;.1;:':101

quam cum illo componatur , fed per hujus-

;4""!51,

modi a&um femper deftruatur.

Nam pof-

zi

fe a&um fidei, fpei, aut. charitatis erga

sl

DEUM celicere, fimülque contrarium agere

L LL

[lv

j

fibi mutuó non repugnant , prout in auxilio

t

transcunte patet ; quo DEUSin peccatore

M

"

h

virtutis infufz defe&um füpplet. Sietenim

hec mutuó repugnarent , tunc etiam pet

ET

Eu

iftud auxilium fupernaturale tolleretur li-

bertas contrarietatis ; quod falváfidei catho-

UT

It

lice do&rinà non poteft admitti.

Unde

T

virtus infufa per aCtum vitiofum, direGe, gra-

A

vitérque oppofitum , dcfado quidem (em-

Ut

pér, non tamenin lineareali , fed (olüm mo-

Ià-

-Tl

Difputatio I. Artic.1ll,

ss

T

rali , feu demeritoriá deftruitur ; quia fcili-

5 i li

cetille , quidono fupernaturali permanente;

i Qu j

adbené agendum divinitus collato, non uti-

"t p

tur, fed contrarium agit ,dignuseft, ut hoc

Ab lm

donofpolietur, Néque obítat: quód hac

deflru&io virtutis infufe, faltem in fenfu

d

It Qu

reali, feu phyfico , videatur miraculofa.

COnttr r

Nam pariformiter grandi, fed infelici mira-

peptt ii

culo , DEUS viva inter ignes damnatorum

corpora in eternum coníervabit , ut debi-

delroiurt

ilim derit

tam peccato mortali poenam fuftineant.

Conítat 3. Quód . etiam charitas infufa

52

dliaem ,

li um

cum aétu vitiofo , dire&té, gravitérque op-

if u

pofito , nempe formali odio erza DEUM,

aQ vtiot,

de fe realiter componi poffit ; quamvis ea-

dem defacto non folüm pet odium formale,

etfidefadot

fed per quodlibet aliud peccatum mortale,

yfedpeclr

deftruatur, Nam chari:as infufa et quidem

w Maj

chattats t

habitualis dile&tio DELfuper omnia, non ta-

men ineofenfu, in quo a&tus charitatis eli-

ontratium 4

routin4t

citus per carentiam retra&ationis babituali-

ter perfcverat,

Nam hzc perfeverantia pet

ISin pecct

l, Siet

omne peccatum mortale.ab intrinfeco de-

ftruitur; quia nempe periftud DEUSalicui

u etiat

bono creato poftponitur, Unde folüm in

le tollertt

hoc fenfu appellatur dile&io habitualis ,

ATA

quód fit potentia fupernaturalis permanens;

jdmitti «

vi cujus voluntasad DEUM fuper omnia di-

um d

ligendum elevatur.

Cüm igitur hec poten-

o qui

tia, prout in auxilio transeunte patet , de fe

j d ]

D 4

| ICà-

]

6

Tra&atus IV. de Virtut. Tbeol.

realiter cum formali odio DEI , & quovis

uj

a

alio peccato mo tali, poffit componi; hinc

charitas infuía per illud folàm demeritorié

g

g

deflruitur. Atque ideo Do&or Angelicus

frequenter iftud axioma repetit: A4&aus 205

;f;rum il]

contrariatur babitui, fed aGui,

Quinimo,

jmtiwlo«

cüm defa&o , prout idem fepiüs docet , aon

mgmtf

folüm charitas infufa , fed etiam cum illa

hi

omnes relique virtutes infufz , exceptá fide,

r

;.:M;m

ac fpe theologicá, per quodlibet peccatum

mortale amitrantur , hinc legitimé infertur ,

IT

easdem folüm demeritorié deftcui,

Nam

Va

peccatum amortale furti diredé opponitur

st

virtuti juftitie , fecus autem temperantig,

du

qua ramen unácum juftitia infufa per iftud

E

furtum perditur.

t

-':'z'f l

[: Jonx

Angricurus IV..

At

T

du virtus tbeologtca vealzter in-

,

uat in ommes fuos aC us ?

TT

Ranotandum r, Quód gratia fanctifi-

53

lnj

cans, cum habitibus virtutum , pecca.

LT

toriadulto non infundatur ; ni(i antea femet-

D

*'(I

ipfum per actus fupernaturales ad hanc ob-

A

tinendam difponat, prout fide Catholica cer-

3n,

tumeft. Nam Tridentinum Seff, VI cap, s.

.?ïw d |

Declarat: juflificationis exordiusm in adultis à

hi

DEI , gerJESUM Chrifium praveniente grat;'a

[j L

"-

I

Di)þu;a?ia I. Artic.1V,

3

l & u

fumendum e[fé , boc eft , a& ejus vocatione, gud

Aotis f

unllis eorum . exiflentibus meritis vocamtur , ut y

tmeritori

qui per peecata d DEO averfierant , per ejus exci-

"r l

t r

fautem , atque adjuvantem. gratiam , ad faüm

ipforum jujlificationem , eidem gratia libere af-

à, Qitis,

st n

Jentiendo , & cooperando difponantur 5 ita, ut

Tangente DEO cor bominis per Spirits Sancli il-

ttàm n

]uminationem , négue bomo ipfe zibil omnino

T

agat , in[prrationena illam recipieus, quippe qui

Dt p

tiné infony,

ilam , & aDjicere potefl 5 néquetamen [rm? gra-

1ia DEI movere fe ad juflitiama corama illo liberd

k M

f«a. voluntate po[fit. — Hinc itaqué patet ,tum

d n

pr&viz difpofitionis in peccatore adulto per

tenpeant

actus vircutum liberos , eósque fupernatura-

ia i

les, tum etiam ad hanc difpofitionem gra-

ti aCtualis prevenientis, & adjuvantis ne-

ceffitas.

Atque ideo prefatum Concilium

harcíim oppofitam Seff. cit. can. 3. damnat:

|

V.

Siguis dixerit: [imb praveniente Spiritlis Sandli

in[piratione , atque ejus adjutorio , bominem cre-

At

f

dere , [perare , diligere s au: ponitere po[fe , ficut

u

eportet , ut ei. juflificationis gratia conferatur ;

jia ln

]

1

anatbema fit,

!0 , pCCCl

Prenot. 2. Quód

idem Coh.cilium Trid,.

54

ntealent

Seff. cit. cap, 7, ulteriüs (ic doceat: Hamc 4ij.

i hanc d

Jpofitionem fen praparationem , jufl

jficatio ipfa

sholitet

con[couitur ,

qua uon eft [ola peccatorum vemif-.

MUET

Jto, fed & faut

bominis

ficatio, & renovatio interioris

per volumtariam fufceptionem £ratia ,

niut [

: 6 donor

4". Dehisveró donis poftcà fub-

j

5

juü-

]

Traatus IV. de Virtut. 'Tbeol,

58

i

jungit:

Unde im ipfa jufificatione bac fimul in-

;,"*JSMV

fufa accipi

t bomo , per JESUM Chriflum y cui itre

ia

feritur , fi

dem , [peu & charitatem, Cüm igi«

tur contingere poffit,

ut peccator aduitus

d

i

codem inffanti reali temporis juftificetur,

;

virtutum ad.

qoM,

uo fe per a&tus fupernaturales

obtinendam gratiam difponit, prout etiam

y»

nuttu

reipsátoties contingit, quoties a&um cha-

virtlt

ritatis theologice , aut perfeGte contritionis

nj

elicit; hincquaftio movetur: utrüm in ca-

(u przdiéto virtus infufa realiter in ilium

ii

hucet

a&um influat, qui fuit previa difpofirio ad

i

obtinendam cum gratia fanctificante hanc

eandem virtütem |infufam?

uódfi enim

nud

fed

hac previa

difpofitio non folüm naturá ,

1 MM:

fufionem habitüs prece-

| jf

etiam tempore in

at

dat, prout contingit ,

dum peccator adul-

haritatis, aut conttitionis per-

tus ,finé aCtu c

"

«ïJurnzh

fe&te , àd recipiendum ftu&uosé Sacramen-

m

(

oj

tum baptismi ,

ant poenitentiee fe priüs qui-

fed deinde ufu rationis deíti-

MT

dem difpofuit ;

tutus baptizatur , ve

L abfolvitur ; tuncaliun-

t

L

de manifeftum eft , quàd virtutes , cum gra-

tia infufz, neutiquam in pravios illos actus

LE

n

w

realiter ipfluxerint,

Repugnat fiquidem ,

A

ut caufa efficiens realis agat, priusquàm reae

T

m

liter exiftat,'

n

S5

Prenot. 3, Quód prater a&us virtuofos

n

juftificationem adulti antecedentes , aut con-

"

comitantes , dentur etiam a&us candem

cone«

T

Difputatio I. Artic.lV.

$9

hefmi i

confequentes, quos videlicet juftus elicit,

jmt cifts

Huojusmodiveró a&us poffant effe vel faper-

*, (lnige

st dutus

erogatorij, nimirum absquegravi obligatio-

ne à jufto eliciti , vel eidem graviter prece-

m plv

f wmatad

ccpti , utcitra culpam mortalem non poffint

omitti, Quódetenim quilibetviator, etiam

It u us

uts du d

juftus , przfertim ad initium, & finem vite

rationalis graviter obligetur ad cliciendos

C conttit

virtutum theologicarnm a&us , per quos fe-

r: trüm ia

metipfum DEO , tanquam fipi ultimo con-

edierin d

jungat, fatis exinde patet , quód hoino ad

u donitit

hunc eundem finem á DEO fitcreatus. - Un-

vifione b

de meritó per Alexandrum Papam VII. da-

! Qd

mnata eft fequens Propofitio 1, Horo zullo

Jim patià

unguam vitatemporetenetur elicere aclum fidei,

dibits p

Jpei , &* charitatis , ex vi praceptorum Diviuo-

etcatot d

rum ad eatvirtutes pertinentium, Hujusmodi

ontritions pt

compluresalias dein quoqué Innoc, XII, pro-

st um

Ícripfit.

Cüm igitur per peccatum mortale

if bt

oppofitum fidei, fpei, aut charitati theolo-

p raions d

gice, in moderna providentia, ejusdemvir-

yr; UOC

tutis habitus infufus deftruatur, hinc altera

qrej; UT d

quazftio , ifthic decidenda movetur: an ha-

Yi0s illos.i

bitus infufus realíter influat in fuosaCtus gra-

viter przceptos, & quidem pro inftanti ur-

mdt üqul j

gentis precepti ? Quódfienim a&tus virtutis

;riusquäm '

theologice fit füpererogatorius , aut prece-

ais vt

ptum defado non urgeat, fed a&us licité

ad aliud inftans fubfequum differri. poffit;

tunc

"L

'

;

j

6o

Tralatus IV. de Virtut. Theol.

i

Ti

tunc eundem ab habitu priüs infufo realiter

i

j

roduci , aliunde manifeftum eft.

T

Dico 1. Virtutem theologicam non in-

$6

h

fuere realiter in aCtus przvios ad infufio-

nl

pem difponentes, quamvis codem inftanti

lta cum D.

qkzu.d

reali temporis iufundatur,

'Thom. I. 2, q. 109. att. 6. Suarez , aliísque

yxmiow

iib

communior ententia contra Vasquez, alióse

quc.

Prob. Sivirtustheologica realiter in-

Fl

ii Y

fluer

et in fuos a&us ad infuíionem diípo-

nentes, dummodó codem inftanti reali tem«

indl

p

