qgadtotng

44448us (upernaturalis fidei , non fit certitudi-

hm D

ne infallibilitatis abfolutà , five quoad fe,

eertior alteró, C,maj. Cettitudine refpc-

ET

&iva, five quoad nos, N. maj. & (ic dift.

PIUUM

& Cl

min. N. confeq. Ratio eft : quód actus fu-

pernaturalis fidei de myfíterio Trinitatis , aut

db

DI

UT

Incarnationis , elicitus per difcurfum forma-

TT

lem , tanquam conclufio , non fit 2404 [e

ü ttit; q

minüs certus, &infallibilis ; quàm a&tus fu-

Viv

pernaturalis fidei, quó intelle&us per mo-

TT

dum premiffe , aut priocipii credit; DEUM

LC

fummé veridicum hzc eadem myfteria reve-

ltlb

láffe, cüm uterque fit affenfus fupernatura-

ïämepmnhuH

lis; Quia tamen intelle&us nofter ex nati-

i :lfilimql

vo fuo tendendi modo femper magis adbz-

ret obje&to formali , leu motivo propter

ibailo

—

quod, quàm obje&e materiali , quod affir-

maàát 5

hu

Difputatio V. Artic, UI,

469

iüml:'v,

mat; ficut etiam volunras magis adheret

ilugig, .1 '

objecto formali propter quod ,

quàm obje-

.' * [&Uä

&o materiali , quod amat,

üit patet inamó-

M

Ie inedicing propter fanitat

em : hinc affene

N

fus fidei praítitusper modnm principii , fo-

[^1^

Atb

lummodoó 2zoad zos , eft certior affenfu pre-

ftito per modum conclufionis.

llade pa-

i m

tet : quód argumentum iftud fit etiam fol-

lat ln

vendum illis, qui affenfum fidei dc inyftcrio

u

revelato, per difcurfum formalem ; quinimo

Motrn

etiam virtualem , elici poffe negant : nam

M

illud axioma fuperiüs allegatum, femper ve-

ti, i

rum manet,tum quoad motivum intelleGtüs,

qorít d

tum quoad motivum voluntatis.

T

Ad confirm. D. antec.. A&us fidei de his

titdre

l

mylteriis tam infallibilis , & certus non eft,

j d

M

quàm vifio intuitiva , quoad fe, N, antec.

d aduslt

Quoad nos. C.ant. & N. coníeq, Nonta-

Ti d

men hinc fequitur , quód a&tus fidei de my-

yíun o

fterio Trinitatis potlit componi cum vifione

] ffr yml Ji

beatificà ejusdem ; quia (cilicec Diving Sa-

jnddusl

pientiz repugnare videtur, ut DEUS inter-

r o

pofità authoritate fuá teftetur Beato , quód

i, DEU

fit unus in effentia , & trinus in perfonis,

yieti

qui aliunde idipfam intuitive videt , prout à

p

paritate Principis in humanis num. 426. ad-

yl d

du&àà, declararipoteft. — Ex quo ipfo ulte-

T

riüs deducitur: quód humanitas Chrifti, que

ydi ]*

à primo inftanti fuz conceptionis per vifio-

nem intuitivam cognovit DEUM , & omnes

N

ilil quodïï

€rca-

| n;fäjmia

470

TraGatus 1 V de vVilrmt. Theol,

T

creaturas in DEO, fuerit incapax actüs fidei

gt

"Theologice ; quia nempe fuit incapax revc-

MFWWVL

lationis Divineg , ad fidem requifite.

Objicies ult. contra fecundam.

AGus

gt

4455

i n

pernaturalis fidei Theologice , quó intel-

RU [ Nlmm' '

leétus credit myfterium Trinitatis , aut in-

earnationis , certritudine infallibilitatis abío-

us

lutá, five quoad fe , certior eft quovisaffene

js lt

fu naturali, ctiam metapbyfice evidenti. Sed

pdeintt

ftniot, vt

hoc ipfo pariter certitudine infallibilitatis

refpectivà, five quoad nos , eft certior. Er.

du

o

. Min,prob. Nam quilibet a&us intelle-

iil

à

ualis , tanquam caufa formalis , in lined

nudtaylri

coenofcitivà , intelle&ui eandenmi denomina-

ii ii

tionem tribuit, quam in fe continet, ut iu-

dayltomti

.....

tellectus ab illo claré aut obfcuré, certó aut

w atl

opinative , infallibiliter , aut fallibiliter ob-

vídiedy

[

!

m

iOAUl

jeQivam veritatem cognofcens denominc.

M.vxl

tur,

Ergo.

ao

Confirm, Nam a&tus fapernaturalis fidei,

tll o

er fuam certitudinem infallibilitatis , exclu-

ii

i

tlf

dit ab intelle&tu omnem de veritate revelatá,

"duf

etiam imprudenter dubitandi potentiam.

t du

Sed hoc ipfo talis a&us, etiam quoad nos,

üï:,ncmiquam*

eft certior quovis affenfu naturali , etfi meta-

ii lm

hyficé evidenti. Ereo. Maj. prob. autho-

ET.

ritate D, Augu(t, Lib, VII, Confeff, cap. 10.

"8 jj

DEUM , tanquam Veritatem primam revc-

"tl

lantem, ficalloquentis : Dixi, nanguid zi-

Vr

Wil efi Veritas ?. Kt clawiéfli de longinquo: lm

Vs

"r

h

T

Dif,äu)þ:b V. Aviic, II

"

muï'älqu'

verà, Ego[umy gui[um. Et audivi, ficut au*

A;amfl

i

ditur in corde , & nonerat prorfu , unde dubi-

jarem : facilitiique dubitarem vivere me, qudma

T

n10n e[Je Veritatem , qua pereas qua facia [aut ,

cozogmuïïïf.

intelle&a con[picitar.

Ergo.

rim'uu';,;-,

Reíp. N.min, Adprob.dift. ant. : Quili.

446

P

ll

bet a&us intelle&tualis, tanquam caufa for

-

Eiut

malis, inlineá cognofcitivà, intellectui cane

H:E;rldfn*

dem denominationem tribuitexercité, quam

!j

ho

in fe continet, C. ant, . Etiam figuaté, N.

)Ev

ant. & confeq.

Ratio eft : quod intelle-

&us per actum füpernaturalem fidei , per

quem credit myQerium Tiinitatis, autIncar-

Ts

nationis , reipsáquidem fit infallibiliter cer.

bt

tusde myfterio credito, non tamen ctiam fit

,

far t

rcflexé infallibiliter cettus ; quód eliciat

tl d

aCtum fidei reipsá fupernaturalem , & non

n Qtonit

tantüm apparenter talem,

Atque idipfum

de aliarum quoqué virtutum a&tibus fuper-

m

naturalibus ad obtinendam , vel confervan-

lii d

dam gratiam fanCtificantem requifitis dicen-

j t

dum eft , de quibus folummodó prudentem

j oD

prefumptionem , autcertitudinem aliquam

p g

moralem , neutiquam veró metapbyficam,

fcu infallibilem habere poffümus , prout ex

rily «( at

jj 9

do&trina Conc. Trid, Seff, V1. cap. 9. patet:

Sicut nemo piu de DEImifericordia , de Chrifls

dl

merito, dégue Sacramentorum virtute , & «fi-

] anam[?

yi, m

caciá du£itare deet , fic quilibet , dum feip[umy

þo/i—

l Wi""ï'"ï

fuämguþe propriam iïïfrzaitatem , indif

110-

p;fpnuio

472 TTraatus YT. de Virtat, ä';;eol.

tionem ve[picit , de fua gratia formidare , & ti-

"

TI

mere poteji 5 càm mullu (cire valeat certitudiue

dei , cui aon . poteft fube[fe fal[um , fe gratiam

I

Qtusdian

DEI effe con[ecutum.

Ad confirm. D. maj, A&us fidei theolo-

anodi d

ice ab intelle&u excludit omnem , etiam

us r

imprudenter dubitandi potentiam anrecc-

speum at

t cdiind.

dentem. .N. maj. Potentiam concomitan-

tem , aut confequentem. C, maj, & fic dift,

qU5, uqu ]

vu, n dj

min. N.confeq. Ratioeft : quód a&us fidei

fupernaturajis quidem elici , aut confervari

nnrcücauwcau

non poffit , cum actuali formidine, aut du-

iuppt;

bio, etiam imprudente , faltem deliberato,

vitr ermuda

meytitrn,

de veritate myfterii revelati, prout ex di&tis

num,

425. & feq. patet , adcóque intellectus

(5

/

credens, n

on habeat potentiam dubitandi

tufiaif

concomitantem , aut confequentem, feu po-

ltss

tentiam (imultatis ad t21e dabium , & a&um

m prami

fideieliciendum , aut confervandum.

Hoc

àn gianta

tamen non obftante , intelle&us habet po-

ETRT

teatiam antecedentem , (eu fimultatem po-

rf

tentie ad dubium imprudens , quod per fo-

ttof: (

lum judicium evidens de prudenti credibili-

M p f

tate , feclusá evidentià in atteftante ; non

Ti

excluditur , & ad eliciendum a&tum fidci fu-

TM

ernatüralis.

M

Conílat r. Quód

'a&us fidei fupernatu-

447

wW,kü: V"h

ralis , certirudine infallibilitatis abfolutá ,

"Ubenici

five quoad fe, fit certior quovis affenfu na-

" r

türali, etiam metaphyce evidegti, lmpri.

mis

LT

i

r

M

I m.;, n

,Dijþutatia F. Artic. tll,

473

l!;mh' 71

mis enim habet illam infallibilitatem fzZjeli-

h Á

.

vam , quam quilibet affenfus iatellectualis ,

E

idénque fupernaturalis continet ; quia (ci-

licet DELUIS eftcaufa principalis , feu fpecialis

H

lt tge

hujusmodi affensüs , fimülque metaphyficà

repugnat , ut DEUS fpecialiter caufet actum

Ia

AE 09

erroneum in creato intelle&u , prout Difp,

IL.art. 5. ditum eft.

Néque obftat, quód

ajlti

lat

DEUS , tanquam prima Veritas , it caufa

fpecialis , etiam cujuslibet e&tás naturalis,

.ri,w:;on!':m:.

CY

quó intelle&tus ereatus principia lumine na-

ture nota percipit 5 ideóque tales aCtus pa-

ia r

tiformiter certitudinem infallibilitatis fzZje-

ii

&ivamcontineant, Contraenim eft, quód

gt

DEUS horum actuum naturalium folümmo-

urig d

dó cátenus fit cau(a fpecialis, quátenus eft

us u

cauía fpecialis ipfius creatura intellectualis,

yun, du

qu2 iftorum principiorum notitiam conna-

a, d

turaliter , quinimo cffentialiterexigit, ut ci-

us t p

tra errorem ratiocinari poffit.

Uade lícét,

ipalatn

fal(ificató per impoffibile hóc principió lumi-

qui p

ne naturg notÓ : Quod/izet efl , vel non ef,

hia

confequenter etiam £ilfificaretur hic a&tus

vl

fidei : Ver&um Divinum eft Incaruatuma, quia

a&w W )

fcilicet verificaretur propofitio contradicto-

ria ejusdem : Verbum Divinum ef , & wonefi

as t

Incarnatum , eu: Verbum Incarnatum eft chi-

juis 1

imara 5 nibilominüs ille a&us naturalis, quó

g

intelle&us. principium allegatum percipit ;

il 9

entitauyé fumptus poffet realiter exiftere,

,

H

2

etfü

^

"

p

4 — Tradlatos IV. de Virtut, Tbec;l.

,g;dgduci&

Q

et foret falfus , fecusautem pradictus a&us

lis,

g ttit

fqr

fidei fupernatura

ido t

Conftat 2.

Quód a&us fupernaturalis

4455

ei theologice non tantüm certitudine in-

yiii d

fallibilitatis /42/e8iv4 , fed etiam oZjediv4 ,

qqiagi

eádémque formali , fit abfoluté certior quo-

;gnmagïi!tf"sl |

nnytd

vis affenín naturali , metaphyficà evidenti,

Nam adequatum illius objectum formale,

Corht 4 9

d

feu motivum 21 guod cR authoritas, & reve-

latio Divina , eadémque propofita per illu-

a, t

firationem fuafivam Spiritüs Sancti, tanquam

a, t

motivum 27 240.

Cüm igitur magis repue

d ts

& illuftrantem fal«

ia

net, DEUM loquentem

lere , aux falli, quàm perlumen naturale de«

nitrhqudo,

vll

cipi rationem humanam ; hincadtus fuper-

naturalis fidei magis opponitur falfitati ,

xaio n p

gàm a&us naturalis ; etiam metaphyfice

vt

evidens.

Quamvis etenim quzlibet chi-

teadecduht

mera fit omnimodé impoffibilis in fenfu ne-

FTT

gat

ivo, feu eàtenus , qudtenus nulló modó,

1ninm u

adeóque nec

divinitus produci poteft ; ni-

utefrmidn

hilominàs una chimzra ex fuis pradicatis

LOT

intrinfecis eft in fenfu pofitivo magis impof-

tlf t

Sic ab intrinfeco ma-

fibilis, quàm altera,

^

ETU

gisr

-

epugnat Homzo-ceruw , quàm Hirco - cer-

il

ia fcilicet forma fubftantialis homi-

vui ; qu

"ii

nis, fcu anima rat

ionalis , utpote fpiritualis,

ttittg

magisopponitur forme fubftantiali, fcu ani-

"tf

me cervi, quàa eidem opponatur anima

uo

Vi

hirci ; cüm utraque fït materials, Exq

ul«

*tmmm.

li

L

Diþ»u:. V. 4rtic, LII.

475

n

ulteriüs deducitur : q"uöd a&tus fidel , non

quidem veritate formali, feu conformitate

?"Muäis

m

cum obiecto credito, que femper confi(tit

in indivifibili, fed veritate radicali, fit magis

hmm-,g,

TM

verus, quàm quilibet affeafus naturalis ; non

tamen magis verus , quàm vifio intuitiva fu-

Mi

pernaturalis,

um i

Conftat

3. Quód a&us fupcrhaturalis

itíg h.

449

fidei, fit certicudine infallibilitatis abfolutà,

Mupti

five quoad fe , non tamen ctiam refpectivà,

ia

five quoad nos , certior quevisaffenfu natu-

T

rali, feclusà evidentià in atteftante, & atte-

dernat

ftato.

Nam actus füpernaturalis fidei , re-

u

gulariter loquendo , eft obfcurus ; quia fci-

dul

licet objeCtum illius formale, feu authoritas

Va il

& revelatio Divina , pet illuftratiónem fua-

p

E

fivam fupernaturalem , intellectui fic pro-

palbx

ponitur, ot hzc illuftratio , quidem pruden-

s lu

tem , nontamenctiam imprudentem de op.

nul n

pofito formidinem , aut potentiam antcce-

od

dentem taliter formidandi, ezcludat, Econ-

1 przd

[ca

tra veró intelle&tus per affenfum naturalem

nl ïsimqof-

vetitati objeCtivg, fibi evidenter propofite,

ul« Y

fic adheret, ut deillànec quidem impruden-

m o

ter ,aut indeliberaté formidare poffit ; quin-

atl

imo , faltem quoad fpeciem , cogatur affen-

"T

tiri. Quamvisigitur omnis a&tus intelledua- /

"ULL

lis, tanquam caufa formalis ; ideóque pari-

yonil 2?

ter actus fidei fupernaturalis, eandem intel-

le&ui denominationgm tribuat , quam in fe

«iis !

COII-

Hh3

pj

476 'rTraBatus IV. de Virtnt. "Tbesl,

gt

continet , & proinde illum quoqué de my-

fterio revelato exercité certum , & infallibie

i n

sl f

lem reddat ; quiatamnen idipfum fignaté aut

1eflexé non preftat : hinc eandem certitu-

d

[

un u t

/

dinem refpe&tivam , quoad noftrum intelle-

&um non habet , quam affenfus naturalis

d

Haud et-

duf hm.iin

metaphyficé evidens continet.

enim certitudine infallibili cognofcere , fed

a, p

Mff"f[.'lm

folummodó prudenter perfuadere nobis

Jugiltt

poffumus , quód cliciamus actum fidei, aut

!

alterius virtutis, reipsà fupernaturalem , &

al tl

non folüm apparenter talem.

Nam aliàs

rgarigth:

quoqué infallibili certitadine poffemus cog-

s dnnnit

nofcere, quód per a&um perfeQa contri-

i Gol

tionis, aut ufum Sacramentorum obtinueri-

at

mus gratiam fanGificantem , cüm tamen ope

a lo

fitum ex do&rina Conc. Trid. num. 446.

, p n

adduáà confítet,

vdoiud

ARriCULUS IV.

wxf:mwänä:u,

M

t

déniil |

A A us fupernaturalis Fidei

Wf x

7 beologite [it etiam fummà frrmus ?

"ml

Renotapdum 1, Quód a&us fuperna-

alm ; (

k

turalis fideitheologice , idémque liber,

ITR

& meritorius, elicitive , feu effeGivé quidem

ïïï;um,, u

abintelle&u ; impetarive autem , feu affe-

CT

&ivé à voluntate procedat, proutnum.25:1.

" Guj

expofirum habetur,

Atáue ideó non tan-

tf

dei,

tüm in ipfo intelle&u habitus. infufus fi

ícd

[5

,

1

i

Dijþu;a!io Y, Artic, TY.

47

Wi

fed etiam in voluntate, à quà liberum , íd-

que fupernaturale iftud imperium immedia-

Miv

té procedit , habitus infuíus pie credulitatis

TE

e(tadmittendus.

Sic etenim D. Thom, hic

M.

q. 4.att. 2, docet : Credere eff aGhus intellecitis,

t

feeundàm quod. movetur à voluntate ad. affen-

*

tiendum,

Procedit autem bujumodi acku à vo-

p d

luntate , & intelledu , quorum utrimaque na-

tulet ts

um eft perfici per babitum.

Et ideó oportet ,

t fdi a

uód tama in voluntate fit aliguis bFabitus , qudàm

ia

$a iutelleciu , fi debeat aClus fidei c[fe perfetius, Ab

, Mul

hoc igitur imperio fupernaturali voluntatis

TA

a&tus fidei denominatur liber, & meritorius;

ul

etiam fa&á fuppofitione , quód intelleCtus

u ag

fimul haberet naturalem evidentiam de atte-

Upinen o

ftato , feu obje&o revelato , fpecificative

jatn. a

fumpto , prout rurfus D. Thom. hic q. 2.

art, 10. ad 1. refpondet : Qzazdo bomo baset

]

voluntatem credendi eay qua [unt fidei , ex [ol4

!

J

autboritate Divinas etiamfi ba£eat rationem de-

mon[irativam ad aliquid eorum , puta ad boc :

jj fih

quàd eft DEUM e[fe , son. propter boc tollitur ,

fs

vel diminuitur meritum fidei,

ts fopt

Prenotandum 2. Quódex hoc DoGoris

451

Angelici refponfo iterató pateat : nulláte-

faqli

ii

nus repugnarte , ut eadem rcalis exiftentia

DE! , ab eodem intelle&tu hominis viatoris,

D [

um

fimul per conclufionem demonftrativam na-

turalem, fit fcita, & perfidem fupernaturae

j

]

i?

)

j

lem, cámque meritoriam credita , prout id-

[

l

Hh 4

ipfum

D

W

478 Tra&'atu:' lF. de Virtut. Yheol,

sqü'"

"

ipfam etiam fupeeüs num, 414. ex illius do-

&rina oftenfum eft. Haud etenim repugnat,

;

h

]j

g oundun

ut intelle&us candem veritarem obje&tivam,

fimul ex duplici motivo adzquato , uno vi-

g u

délicetícientige naturalis, & altero fidei fu-

ii

, icopida

pernaturalis, taltem per duos a&us realiter

diftiactos affirmet ;5 etí(i hoc per unicum

d fran

& d n

adum , realiter indivifioilem , prout aliqui

"

contendunt , fieri non poffet,

Quinimó

, Mif

shitriniismot

poteft intelle&us eandem veritatem ex du-

plicimotivo adequato fic affirmare , ut per

3r0c0nt, U

fuum tendendi modum, feu fignate, feu exer-

atyeow

-

cité, nnum motivum alteri preferat ;; quod

hr

s. Sct

ctiam reipsá toties contingit, quoties intel-

le&us cidem veritati magis propter unum,

RUERT

quàm aliud motivum totale adheret,

At-

lii dgi

que ideóilla verba D. Thomz ip allegato re-

Ya n

fponío , de homine realem exiftentiam DEI

E

credente , ex fo/d autboritate Divind , neuti-

aptqutitde

qeam in fenfa exclufivo alterius motivi ad.

tv f

gequati, fed folum in feníu po(irivo , impor-

ET T

tante adequatum motivum fidci theologi-

"tttyr, (

ce, preter adequarum motivum naturalis

lii

Ícientie , funt intelligenda , & quidem ita,

MY

ut intelle&tus ex imperio voluntatis moti«

TA

vum fidei preferat motivo fcientie.

Nam

Tid

aliàás DoGtor Angclicus fruftra inquifiviffet ;

Andemonftratio naturalis de reali exiftentia

"ts w

Jüttiris

DEI impediat meritum fidei , quà creditur

Tilty t

cadem realis exiftentia DEI ; quia fcilicet

TM

hec

|

r

Difputatio V. Art. TF.

479

Vgl

hec quaftio non fuiffet de fubje&to fuppo«

É

nentc,

um

. Prenotandum 3. Qaód fitmus affenfusaea,

Ms

W

dicatur ille , per quem intelletus alicui veri-

t ,

tati objeCtive , fibi reprzfentate, fic adhas-

r

Uiv

ret , ut omnem formidinem de oppofito ex-

K

cludat,

Hzc autem adhefio firma poteft

DI

!Ollhw.l

effe duplex, nimiram vel neceffaria, vel li-

, Qu

bers. Adüaz(io firma, eadémque neceffaria

AT

fundatur in illis motivis, quz intelle&um ita

Mp

convincupt , ut veritati propofite , nec qui«

"

dem ex imperio voluntatis, poflit diffentire ;

WU

ideóque hac adhz:fio etiam mer? intelleiualis

d

appeilatur. Sicintelledtus demonf(trate per

Qu n

fyllogifmum fcicntificum reali exiftentie

ht À

DEIHfrcoiter, & quidem neceffarió adharet,

ilento t

ut hnic veritati nullátenus diffentire poffit,

ao

Adüzfio autem firma , eadéuique libera eft

i , t

illa, per quam intellectus , ex imperio vo,

mogd

luntaus, omnem formidinem de oppofito

9, inptr

excludit ; ideóque hec adhafio etiam «ffc-

ho

&iva nuncupatur.

Quódfi porró imperium

) rl

iftud fit prüdens ; tunc firmitas affensós ad

lmdcm'xm

virtutem conftantiz , (i veró imprudens, ad.

wis o

vitium pertinacige revocatur,

Sic intelle-

j M

&us prefüppofitá evidentiá prudentis cre-

paulii

dibilitatis , faltem refpe&tivà, ex imperio vo»

jj d

luntatis firmiter adhzerer , & quidem conflam-

ier , per affenfum fidei , obje&o revelato,

qui quil

qi Í

CW

quantumvis obfcuré propofito.

Econtra

M

ve-

Hh35

bifþu!ll'

480

TraGlaiaus TY. de Virt. 'Theol.

J

veró intelle&us, prefuppofità evidentiá prae-

D)

] w

quikinn

di&tà, eximperio voluntatis negans candem

veritatem obje&rivam , neutiquam cenítan-

y!J!!Ws ! j j

m n

ter , fed pertizaciter adhzret doQtringe oppo-

fite, qu& adhefio ad herefim pertinet. Cüm

a MP

jl t

igitur in Articulo preced. de certitudine in-

fallibilitatis, &adhefionis meré intelle&ua-

mdem atl

lis, que fidei füpernaturali competit, actum

n p

fit

L]

3

nunc ulteriüs de certitudine firmitatis,

urc:iarirr)cuälibctj

feu adhafionis affc&tive , & appretiative

y, p

gt t

agendum erit.

Dico r.

A

um fupevrnaturalcm fidei

isDchng

453

theologice , certitadine adhafionis affedli-

gonit Duit

ve , & appretiative , firmiorem effe quovis

vamir p

adun Áj od

affeníu naturali, faltem illó , qui non eft fidei

exiftimate , feu apparenter talis,

Ita cum

vtf gt

D. Thom, hic q. 2. artic, 10. & q. 5. attic. 3.

t titrt

communis Theologorum fententia. Prob.

uitls l

Namiantelle&tus, pro fenfa compofito natu-

( Nat

ralis demonf(trationis de realiexiftentia DET,

tl

non poteft eandem exiítentiam fimul crede-

itíli a

re fide lupernaturali theologicá ; nifi autho-

ij n

ritatem DEI loquentis , tanquam motivum

"ttlnttay

adequatum fidei , per fuum tendendi mo-

"ii

dum , faltem virtualiter & implicité , pra-fe-

! Mthy, d

rat motivo adequato fcientie naturalis, de

Ut a

hác cádem reali exiftentià DEI. Ergo, ànt,

"ll

prob.

Ad credendam fide theologicà exi-

^ ag

ftentiam DEI, pro fenfu compofito natura-

CUT

lis demon(trationis dc hác eddem exiftentià

1

A

"i

DEI,

htl

W,AV

bzþm'ah'o V. Artic, TV.

481

DFI, requiritur hic modus tendendi, faltem

IW.""MW

]

virtualis & implicitus: Creo exiflentiam DEI ;

m

eredituru ,. etfi de illa mou baberem demonftra-

110x07 Zaturalem, Sed hoc ipfo. Ergo. Min,

Q Atf

patet. Maj. prob: Ad omnem a&um fidei

Htf

thcologice cffentialiter requiritür , ut per

M.

eondem intelle&us creatus praferat verita-

Mp d

tem primam , nonquidem intenfivé, fed ap-

ht fs

pretiativé, cuilibet veritsti fecundz, feu crea-

gt

t2 , prout ex doctrina D. Thom. num. 450.

allegatà , & feq, expofitá paret,

Atqueidcó

N

idem Doctor Angclicus hic, q. s. art. 4. ad 2.

g d

refpondet : De ratione fidei ef , ut Veritas pri-

od

1

wia ogznibus praferatur.

Sed hocipfoad cre-

ninpddtl

dendam fide theologicá exiftentiam DEI,

& du

pro fenfu compofito naturalis demonftra-

a At

tionis, regniritur predictus modus renden-

qi, P

di, faltem virtualis, &implicitus.

Ergo.

yftonite

Confirm. — Nam cátenus affenfus fnper-

lentia D

454

naturalis fideitheolosice , non poffet adha-

imul d

fione affeGivá , & appretiativá cffe firmior ,

nif aubo-

quàm aflénfus naturalis alioquin praftitus

potium.

principio lumine nature noto; quátenus in-

od -

relle&us ex imperio voluntatís deberet effe

j

magis paratus, ad negandum potiüs tale

raity

principium , quàm myfterium revelatum,

Sed hocfieriporeft, Ergo. Maj, patet. Min.

b V

gt

prob — Nam intelleGus ex'imperio volunta.

tis , credens fide fupernaturali myfterium

vftonit

a i

(ut]

ara-

|

|

Trinitatis; poteft & debet ; magis cífe p

tus

X

DiJ"Pumï

Tradfatus IV. de Virtut. Tbeo[.

482

tusad negandum hoc principium lumine nas

ET.

:üre notum : Quecizque [unt eadem uni ttre

m fqi

zio, funteadem inter fe , quàm mylterium Tri-

d

nitatis revelatum,

Sed hoc ipfo.

Ergo,

Si etenim intelle.

gincletti

Min, patet. Maj. prob,

j wl

Gus credens my(terium Trinitatis, non foret

g B

magis paratusad negandum principium pre-

siipptutau

di&um lumine nature notum; tunc nullus

dgmgudlfüümll

'Theologus ; ad falvandam fidem de hoc my-

uds D. À

flerio , predictum principium limitaret ad

Sed

juet r a

folas res creatas, excipiendo Divinas.

ii

apulti Theologi praefatum principium ita li.

a, d

mitant , ut eorum libros infpicienti patet,

Ergo. UndeD, Thom. hicq. 2.art. 10, ad 3.

ss Qu

iiyiwo n

Sapientes mapn meritum fidei badent , mon re-

cedentes d fide propter rationes Pbilofophorum ;

diptuttti

34, bt

aut Hareticorum , contra fidem indputlas.

Dico 2, A&Gumfupernaturalem fidei, cer.

ib nl

455

UT

titudine adhzfionis affe&tive , & appretiati-

vz , firmiorem non efle a&u fidei folüm exi-

t d

ftimatz , feu apparentertalis. Prob. Nam

at m

poteft Idiotz alicui, cum dogmate vero de

&t Vij

Incarnatione Verbi Divini , proponi etiam

Atl

dogma falfum de Incarnatione Spiritüs San-

"t i

&i, fub eàdem evidentià credibilitatis refpe-

"tl

Givà ; quin veritatem unius difcernat à fal-

s t

fitate alterius , ideóque per errorem inculpa-

"ii

bilem judicet : utrümque dogma effe cre-

atf

dendum fide firmiffimá , tanquam divinitus

At

revclatum ; atque in tota Ecclefia Catholica

fE.

u

[

LT

Difputatto V. Artic. IV,

483

ii

receptum, Sed hoc ipfo, Ergo. Maj, patet

a "j

ex dictis Difp. przced, integro Artic, 4. Min.

à L

prob, Hic fiquidem ldiota poterit in pre.

U

dicto cafu, ex pio credulitatis affc&u , impe-

^

titio)

rare intelledtui affenfum firmiffimum , dog.

lii

mati vero de Incarnatione Vetbi praftan-

Hiiay

dum ; ideóque pariterex codem affectu po-

A

terit imperare affenfum &qué firmum, falfo

dogmati de Incarnationc Spiritüs San&ti prae-

!:mdcbomp

Y

ftandum. Ergo, Ant. exinde patet : quód

ia k

Idiota ex errore inculpabili judicet , &eque

M

t ul

fal(um , ac verum dogma effe divinitus reve-

latum, adeóque pariter fummá fide dignum,

o w

Md

Confeq. prob. Quamvis etenim folus affen-

fus dogmati vero praftitus , utpote a&us fi-

(hn)y t

Viipinm,

dci fopernaturalís , haberer certitudinem in-

fallibilitatis , fecus autem alter , utpote fal-

'ä(äth

mf t

fus , ideóque a&tus fidei tantüm apparenter

zapprcna(þ

talis ; nihilominis utérque haberct equa-

folüm er

lem certitudinem adhafionis affeive , &

appretiativa.

Ergo.

rb Na

qe o d

Confirm,

Sietenim 1

diota, in cafu prä-

di&o , dogma falfum non crederet, cádem

456

Qni etd

pritisSul-

certitudine adhefionis affe&ive , & appre-

jtsdot

n

tiative , quà credit dogma verum , fed illud

negarct ; tunc eoipfo foret hereticus, non

cemt 1

quidem materialiter , fed formaliter talis:

yemin

quia fcilicet affe&ive recederet à DEO, tan-

s d

p d

quam prima veritate , adcóque nec quidem

"

verum dogma crederet , per a&um fidei fu-

pere

j C:thuh[

j

*

' bW

484

NraGlatus I V; de Virtuf. Tbheol,

j

ernaturalem reip:sá, fed folummodó appae

rentertalem. Ergo. Ant, prob, Repugnat,

Í c;cdtlam.

T.

ut intelle£&tusper a&um fidei theologice, rc-

adidusd

ipsá talem , credat unum , & neget alterum

aural t

articulum , fub eádem evidentiá credibilita-

quratis df

tis fibi propofitum , tanquam divinitus reve-

qylir at

latum , & in. Ecclefia Catholica receptum.

For-

nl ia

Sic etenim D. Thom. hic q. s. art. 3.

ii

anale objectum fidei ef Veritas prima , [ecundima

gt

quod manifeflatur im Scripturis facris , & do-

&rina Ecclefis , qua procedit ex Veritate prima,

ais w

( Nai

Uzde , quicitimgue non inbaret , ficut infallibili,

& Divina regula , do&hrina Evclefie , qua pro-

pttinid

aisl

cedit ex Veritate priuza , ia Scripturü facri mae

nifeflatd , illezom babet babitum fidet 5 fed ea ,

tht

drmireet

qua [unt fidei , alió n0dÓ tenet , quàm per fidem.

Ideóaue demum ita concludit : Uzde mazi-

vt

féllum efl , quód talis bareticms: ( nimirum tor-

nis, l

malis^) circa wnuaum articulum , fidem non ba-

TY

&et de aliss articuln , fed opinionem quandam fe-

*94trt

eundfim propriam voluntatem.

aol o

Objicies 1. contra primam,

Si aCtus fu-

Bsiiniyk

4'5'7pematumhs fidei , reipsá talis, certitudine

adhefiouis affective , & appretiative , fir-

At

mior effet affenfu naturali , quamvis meta-

]

phyfice evidenti ; tunc intelle&tus ex impe-

"t t

rio voluntatis , per talem a&tum credens ve.

CM

ritatem revelatam, faltem habitualiter , aut

"6 Nl

virtualiter fic afficeretur , ut potiüs effzt pa«

* il

ratus ad negandam eandem veritatein natu-

Vil

f4«

ll M !

Difhutatio F, 4rtic. IV.

485

dWö:m.

reliter demonítratam , quàm fapernaturali-

bl 'Pm

1

ter creditam.

Sed hoc repugnat.

Ergo.

hi

Wt

Maj. patet. Min. prob. — Repugnat enim,

Mib

ut intelleGtos, ex imperio voluntatis fide fu-

hii

pernaturali credens realem exiftentiam DEI,

DN

fit paratus negare potiüs hanc cxiftentiam

Wt

naturaliter demonftratam , quàm fuperna-

ïll!f,ï, l

turaliter creditam :

3

quia fcilicet repugnat,

W ftia

ut intellectus fitetiam habitualiter aut virtu-

jei, f h

aliter difpofitus ad affirmandam fimul & ne-

Irit n

gandam candem veritatem.

Ergo,

m

Conf,

Nam idem realiter indivifibilis

um

aCtus poteft fimuleffe fides fupernaturalis , &

n jmim

Ícientia naturalis de realiexiftentia DEL Sed

ri; o

hoc ipfo repugnat, ut affenfus fidei füperna-

unjríun,

turalis fit firmior certitudine adhafionis affe-

Ui

Give, & appretiative , quàm affenfus fcien-

ipitum Oi

tie naturalis , de hác eddem reali exiftentid

ii

DEI, Ergo. Maj.fupponitur. Min. prob.

Repugnat, ut idem realiter indivifibilis a(fen-

giinj

fus , eidem veritati objective ab intellectu

preftitus fit firmior femetipfo.

Siucus(ü

Ergo.

cetitudioe

Refp. D. maj. IntelleCtus effet paratus

ad ncgandam potiils eandem veritatem natu.

458

EM

ynnis t

raliter demonftratam , quàm fuüpernaxurali.

ter cteditam , reduplicativé fumptam.

C.

hus tlj*

a

Maj. Eandem veritatem folüm fpecificativ&

fumptam. N, maj. & fic dift, min. Nzconfeq,

ia

ais

Ratio cft: quód intellectus; pro fenfucom-

pofito demonfílrationis naturalis de reali

cnmcmmïf

CXl«

!

Dd

486

Traclatus 1 V de V;'rmi. !l;lyeo/.

PL

exiftentia DEI , per &dem fupernaturalem

credens hane eandem realem exiftentiam ,

a t

um di

non quidem poffit effe paratus ad nepandam

didts ^

hancexiftentiam fpecificarivé fumptam, co.

quóàd aliàs illam non crederet fide firmiffi-

àp Ányrii

a Trnius d

mà; attamen poffit eflc paratus ad negan-

shus redbt

dam povüs hanc exiftentiam , prout natu-

aine g

raliter demoaftratam , quàm prout fuperna-

turaliter cteditam ,. feu reduplicativé (nm-

; ib

ia Dd

ptam.

Nam ad a&um fidei fupernaturalis

e(fentialiter requiritur , ut authoriras DEI

vt yetta

vditer d

loquentris , omnibus aliis motivis, ad afbr-

tnandam eaadem veritatem conducenubus,

& Mib N

abintelle&u preferatur, prout num. 455. &

st

od d

feq.oftenfum eft, Ex quo tpfo arguitur,quód

illeaffeufus, qui pro lenfu compofito natu-

"if

um

ralis demonftrationis predicte , hunc.mo-

dum tendendi contineret : Credo realem exi-

nl od

fentiam DEI 05 authoritatem DEI loguenti ,

ii g,

zi02. crediturti , mifs demon[lratio naturalis ad-

tl

e[fet , neutiquam foret a&tus fidei theologi-

:H Müüm T

u ag

€2 , prout ex do&rina D. Thom, num. 450,

allegatá, & feq. expofi:á patet.

"tdndal

Adconfirm. N. min, &d prob. D, antec,

& ln

Repuguat , ut idem realiter indivifibilis affen-

i, lag

fus fit firmior femetipfo, prout eidem moti-

Wtl

vo innixus. C. antec. Prout diverfis moti-

3—':!15, W

visinnixus. N.antec, & confeq. Nam talis

MT

a&tus , eti cealiter indivifibilis , prout inni-

Vif«

- Mj

M

us authoritat'i DElloquentis , faltem

tua

!

|

TM: MV/,

Dz'j'putat:'o V. Artic.lV.

487 .

1om

"

tualiter eundem modum tendendi cont

ine-

J

^

ret, quem theolo

HIUS'»R;;QE'

4l

gica fides exigit; alioquin

talis non effet,

UM

M

rl

Objicies 2. -Repugnat , ut intelleGtus per

459

actum- fupernaturalem fidei credens myfte-

N!S!UH'L':;;;

rium Trinitatis, a

ppretiativé illud, prout di-

U ts

vinitus revelatum , praferat huic principio

at o

lumine naturg noto : Qzod/i£et eft , vel sox

t

^

ef. Sed hoc ipfo etiam repugnat , ut exi-

las

ftentiam DEI , prout divinitüs revelatam,

ior D

appretiativé preferat eidem exiftentia , pro.

, df

ut naturaliter demonftrate.

Ergo.

Min,

ul

patet. Maj. prob.. Nam aliàs przdictus a&tus

P

i

fidei fupernaturalis , poffet faltem vircualiter

D

hunc modum tendendi continere : Mallega

TU

mepare prafatum principium lumine natura na«

, lia

tum y quàm revelatum wyflerium Trinitatis,

rl tj

Sed hic modus tendendi repugnat, — Ergo.

TL hg

Maj. patet, Min. prob. Nam predictus mo-

nutiiie.

dus tendendi equivaleret huic : Ma/o nega-

i diecig

ve zlam veritatem , quam negare mibi efl iui-

um 450

polfidile , ac alteram , quam negare po[Jum, Sed

hic modustendendicft chimaricus , ideóque

D

repugnat,

Ergo.

(ilissfe

Confirm.

Nam intelle&tus per actum fi-

side ao

ei fupernaturalem , quó credit myfterium

iveris 0

Trinitatis, non poteft magis cffe paratu:, ad

j MP

negaudum , quàm credendom hoc myfte-

rium. Sed hoc ipfo non poteft effe magis

Á

P[Olll?üv

n

paratus ad negandum pradi&tum principiua

U

À

lu,

| lDifPld«

483

Traäalu; IY. de Yirtut.'Tbeol,

lumine natute notum , quàm hoc myfte.

st

3 od

rimn, Ergo. M

aj. patet. Min. prob. Falfifi.

cato etenim pre&

di&o principio, falrem con-

JWI,M"

fequenter , etiam falfificaretur a&tu

s FldCiu

quó intelle&us credit my(terium TTrinitatis ;

«tj

"adindk

üt num. 440. refponfum eft, ideóque mo-

n p![(i/mn

dus tendendi equivaleret huic : Ma/em ne-

inds p

gare; quàm credere

i

fierium Trinitatu, Ergo.

Rcefp. D. maj. ult. Syllogifmi.

Predictus

TE ]

460

modus tendendi aequivaleret huic : Ma/one-

P

sttdi

are illaua veritateua , quam negare mibi efl ime-

atitml

?

offibile ; ac alteram , quam negare poffum, pro-

ut

hic modustendendi confiítitin actu , tum

wilicidian

tum obje&ive abfoluto. N. maj.

p

fubjedtive ,

Prout confi

ftit in a&u , fubje&ivé quidem

x t

abfoluto , fed obje&tivé tantüm conditiona-

dsausl

to. C. maj. & ficD, min. N. confeg. Ratio

utndi C

eft :

uód a&us fidei fupernaturalis, per

Sirim D

que

m intelle&us credit my(terium Trinita-

-7 piim;ad

tis, neutiqua allegatu

m modum tendendi,

in fenfu, tum fuübje&ive ;

tum obje&tive ab-

thl h]

foluto contineat , prout ifte per hane vo-

, Hic

Aitikn

cem : Malo,grammaticaliter exprimitur

Unde

Surtties

etenim. foret omnino chimaricus,

* t

hic modus tendendi , per vocem Ma/lem ,

df

uz affe&um fubje&tivé quidem abfolutum,

Ti

fed obje&ivé folüm conditionatsm expri-

h B

mit, exponi debet.

Sic autem expofitus,

"f t

neutiquam foret chimaricus , prout à pari-

d

. tatc fupernaturalis a&üs poenitentiz de pre-

te-

"gf

|

L

t

Difputatio F. Artic. IV.

489

TA

terito peccato patet. Hic etenim folummo.

u

dó hunc modum tendendi, fübjectivà abfo.

"DA

lutum , & obje&ivé conditionatum continet :

Md

