tiz Divi Aug. haud ampliüs doceri poffent,

in

ls

X

L

r

| Virm, [M

Di/þum't:'a' TIT. Artic, HT.

239

MMMMH

in fenfü per hareticosintento. C. antec, Ia

| bï"vü;ifriug

N.

fenfu per eundem Do&orem intento.

?' Pl

[

77

antec. &confeq. — Ratioeft: quód Heretici

Hf s

ltl

non tantüm Sacre Scripture , fed etiam San-

s mj

&orum Patrum , prafertim veró D, Angufti-

W?/J, 751' M

ni fententias , in fenfum reprobum detot-

L

queant , ut fuos errores tegant , & incautos

Wal «

fallant, Sicutautem genuinus Scripture fen.

ob ag ]

fus eft ille, prout Tridi Seff. IV .inquit; guens

ltl

fezuit , & tenet Sancia Mater Ecclefia, cujum eff

du (ut

gudicare de vero fenfu, ér' interpretatione Scriptu-

ts 1

varum San&aran 5 fic idipfum de vero fenfu

VT n

doctrine Sanctorum Patrum dicendum eft,

l; ii

Quamvis igitur allegate D. Auguft, fenten-

114 um

ti2,quoad voces, cum damnatis propofitio-

guulinitma

nibus convenire videantur ; attameu verus

/,f/fmpminm

illarum fenfus folüm eft ille , quidiffinitioni-

djem t

bus Sedis Apoftolice eft conformis. Hinc

thtl

ab Alexandro PP. VIII. confixa cft Janfeni-

iquis hii

ftarum propofitio, 30. Ui gus invenerit do-

nti t

Grinam , im Auguflino clar? fundatam , illam

iiplirs

ab[olutà potefl tenere , &v docere , nou refpiciendo

ad ullam Pontificis Bullau,

yuepitttd

nitionentt

Objicies 4, Quamvisilla propofitio, quze

damnata eft, üt heretica , non ampliüscitra

235

inonnu:

entesqu

hzrefim defendi poffit ; nibilominüs talis

diffinitio non eft revelatio Divina mediata.

js, t

Ergo. Antec, prob. — Nam aliàs pariformi-

ter illa diffinitio , quà Sedes Apoftolica da-

ul

!

,

mnat propoütigncm aliquam folummed

,

d

$

üt

Traä?at'm IV de Vir?u?.- "T heol.

pj

240

fionen.

ürhare(i proximam, aut de here

fifufpe&am;

r

[]

,vd[üü

foret Divina revelatio mediata. Sedhocad-

Ergo. Min, prob. Sictenim

þvümm(mm

mitti nequit.,

Spiritus SanQtus diffinienti Pontifici, non tan-

ii

tüm affifterec, fed etiam loqueretur ; tuüc

li y

"

eidem potiüis deterininaté revelaret : quód

ii n

u«mgü; Qu

talis propofitio reipsá fit, aut non fit harcti-

ca: quàm , quód eadem folummodoó fit h-

"m

l

apita

i

re(i proxima , veldeherefifufpecta. — Ergo.

Confirm.

Et(i pleríque Generalis Con-

"| ,fp;n'(m

ha

cilii Tridentini Patres cenfucrint, quód com-

munior Theologorum , de illibatà Virginis

TTR

t Gub

Conceptione fententia , inter dogmata fidei

n

fit recipienda ; nihilominüs fan&a Synodus

d

diffinitionem fufpendit, & folummodó de-

Adtarim

claravit , Sef. V, — Non effe fua intentionzs ,

hn Ti

comprebendere in boc decreto , ubi de peccato ori-

tf

ginaliagitur , Beatam , & Immaculatan Virgis

nem Mariam , DEI Genitricem 5 fed obfervau-

lw f

das. e[fe conflitutiones , felicis recordationzs Xyfüi

df

Papa LV. [ub penis im eis conflitutionitus conten-

ttotgül

ETTTN

t5 , que videlicetlib. III, Extcavag. commun,

MT

Dec Reliq. & Venerat, San&torum , inferta le-

euntur.

Ergo,

UT

N.antec. Ad prob, D. Maj. Fo.

571

236!, Refp.

ret revelatio Divina mediata ,

quoad ipfam

Qd

Ro

qualitatem propofitianis damnate , üt herefi

n

roxima,

C, maj.

Quoad alia,

N. maj.

T ia

Et fic D. min. N, confeq.

Ratio eft : quia

tl

hoc ipfo , quód Sedes Apoftolica d/ffiuiat *

n

pro-

WïM

Difutati LL Aotie, I

241

d'WUfpf&n

K r

propofitionem aliquam , effe harefi proxi-

mam , vel fcandaloíam , vel temeratiam , vel

UL

j

QU gl

Wt

piarum aurium offenfivam , aliásque cenfuras

adjungat , queg in Bullis Pontificum , fubinde

hsT

j

cumulatim , fubinde autem , etfi rariüs , di-

U I

vifim legunrar ; co ipfo fide Catholica cer-

TM

tom eft : quód propofitiones hujusmodi cen-

lm

furà qualrficata , prout appellari folent , re-

flb

Aple fint tales.

Nontame:exinde fequitur :

W Gd

qnód Spiritus San&us non loquatur imme-

i qdlcn

diaté Pontifici , talem propofitionem , ita

d s

^

qualificanti ; :quia fcilicet ad prefentem Ec-

n

clcfie Catholice ftatum , ejásquc doCtrinam

Q n

nondum pertincbat , ut eadem vclut heretica

4

Molimpod

diffineretur.

Ad confirm,

^ ju ii

N. confeqg. Nam Conci-

Áj du

lium Tridentinum poftulatam hanc diffini-

um n

tionem haud ideó fufpendit , quód eadem in.

n

fallibilis non foret; fed folüm ideo, quia

fwMMü:

cenfuit magis expedire, ut fidei doCtrirnia con-

ul t

tra recentes diffiniretur herefes, quàm , ut

ag n

controvería interDoctoresCathclicos, Tho.

miftas videlicet ac Scotiftas, de immaculata

m i

Virginis Conceptione quazftio dirimeretur,

Objicies ult,

)b. D,MQ] [

Si diffinitio Sedis Apoftoli-

237

c& quoad fidei, morümque doCtrinam effet

j, quii

m

revelatio Divina mediata ; tunc idipfum pa-

riter dicendum effet de illis Decretis, per

TL

wiodti

quz Romanus Pontifcx aliquem Beatum, aut

San&um declatat , eümque toti Ecclefie ,

gfloiac

j

tan-

y

242

;l'raäams IV.4e Virtut. 'Tbeol.

.

tanquam talem, pofthàc colendum proponit.

j

du

Sedhocrepugnat, Ergo. Maj exinde pa-

tet : quód Pontifex in diffiaiendà qua'(tione

gl

st

faGi, connexácum quaftione juris, ad fidem,

morésque pertinentis,errare non poffit. Nam

iuemtt

aliàs cum illo erraret Ecclefia , fi cultum bea-

r uj ]ES

od

tis debitum , alicui damnato impiàá fuperfti-

tionedeferret, Min, autem prob. Nam aliàs

jubut t

ipfemet Pontifex ob fuum Decretum fide

immed*lüm:

"l heologicá poffet eredere , quód per illud

ul

canonizatus , fit reipsá fanctus.

Ergo.

t diat

Confirm. ' Saltem diffinitio illius Conci-

ssf

lii Generalis, quod abfente Romano Ponti-

fiaxdis

fice celebratur , non eft revelatio Divina me-

alhic d

diata.

Ergo.

Ant.prob. Nam .talis diffi-

ag

nitio non eft regula fidei, priusquàm à Sum-

i, iij

wtiqia

mo Pontificeapprobetur 5 prout etiam Tri-

dentinaSynodus fua decreta , per Pium IV.

gohutn

confirmari petiit, & obtinuit,

Ergo.

hi gmr ;f

2538 Refp. N.min, Adprob.D.ant. Pom-

i, ii

tifex ob füum decretum, tanquam revelatio.

ii i

nem immediatam, fibi àDEO fa&tam, poflct

lt A

credere fide Theologicà, quód canonizatus

MT

fit reipsáà San&tus.

C.antec,

Ob fuum de-

m i

[

E

n

l

À

cretum , tanquam revelationem mediatam à

DEO, per Pontificem, Ecclefie fa&am. N.

j W TT

:

ant. & confeq.

Ratio eft :

uód eadem

Ti

diffinitio , feu decretum illnd , quó Romae

ts

nus Pontifcx declarat aliquem San&tum effe,

i

N

tcfpc&u ipfius Pontificis fit revelatio Divina

lm

L4

4' W

Difpatatio 1. ppw

'.A

läcco!t:,m

'243*

j

j

immediata , etfi refpe&tu fidelium reliquo«

j

ä

li

|

rum fit tantüm revelatio mediata.

Sicut

f

"

Hïox

tl

VUf

enim illa verba , quibus Apoftolorum Prin-

ceps fcripferat II. Petr. L. 14.

Velox efl depo-

Ht

fitio taberuaculi mei , féicundm quod &v Domi-

TA

AUA a

"a nofler JESUS Chriflus fionificavit mibi , pro-

ut ex ipfo contextu patet, refpectu Petri con-

Qtbtd, oj

tincbant de morte imminente revelationem

lt Detem:

immediatam, reípectu aliorum veró media-

H J quod jl

tam : ita pariter de Pontificis Romanidiffini-

nj D

tione difcurrendum. — Quinimo, etfíiRoma-

fs C

nus Pontifex ipfemet non adverteret, DEUM

n Aono

fibi, aut aliis per talem diffinitionem loqui,

r i

adhuc eadem foret revelatio Divina,

Sic

h. Maulid

Joan.Xl.49.& feqq. — Unws ex ipfis , Caiphas

ia

ziomine , cüna e[fet Pontifex auni illiu , dixit enz

prit n Tt

vos ne[citis quidguam , mec cogitatis : guia ex«

nyunl pedit vobrs , ut nnuc bougo waoriatur pro populo ,

& n tota gens pereat.

t B.

Hoc autem à femetipfa

bDatt, !

u

202 dixit, fed cBm e[fet Pontifex anui illius, pro-

nquamrett

b

phetavit : quod JESUSerat moriturts pro gente,

:O du

Ad confirm, N, antec.

Ad prob, D. ant.

"i cumut

Non eft regula fidei, quoad fe, five in atu

c, Obf

primo,

N. antec,

Quoad nos, five in

yenaedtt

acCtufecundo.

C.antec, & N.coníeq. Si-

delig ht

cut enim nonnulli Sacre Scripture libri ,

[; qiié

priusquàm inter canonicos reciperentur, jam

erant Verbum DEI fcriptum , ideóque regu-

]ui, h

jem u

la fidei quoad fe, etfi nondum quoad illius

tem-

i i |

4

5

244.

Tra&atus IV. de Virtut, Tb?ol.

.

m

temporis fideles

5

nunc veró etíam quoad

kmn&üæ

nos, itapariter ifthic difcurrendum eft.

Conftat. 1. Quód diffinitio Sedis Apofto.

jjb

239 lic

jJodtum

g , ícu Romani Pontificis, quoad fidei,

morümque controverfias , fit revelatio Divis

Confi

na medista,

jeols

Nam eadem elt cnjuslibet Ro«

mani Ponrificis, que olim Divi Perri, Apo-

wbusd

ftolorum Principis , priníque in terris Chri.

mdwo!

fti Vicarii, ob infallibilem Spiritüs Santi affi-

lus d

ftentiam auckoritas, etficum eo difcrimine,

od

nal

quód hec in Petri Succeffore , ad folam fidei,

morámque do&rinam , qua toti Eccle(ie

g

Tunc

al«

credenda proponitur , reftringatur.

etenim , tanquam Supremus omnium fide-

W palutri

lm p

lium Paftor, & Do&tor, à DEO conftitutns,

ex catbedra loquitur ; ideóque diffinirio

lod i

vtl

ejusdem eft nova revelatio Divina mediata,

Ad hanc etenim non requiritur , ut femper

Miv

D

étiam nova veritas , antea nondum revelata

]

r

proponatur, prcut ex novi Teítamenti libris

patet, in quibus complures e veteri textus

BO

adducuntur, exponuntur, & confirmantur.

t

Quinimo fufficienter explicari nequit, quód

tadil

nova veritas, nec quidem eo tempore revele.

hüjn

tur, quo Romanus Pontifex novum San-

WD&'M

&um , aut Beatum nominat , eümqu» toti

EW&] y

Ecclefie colendum proponit,, Nam idiptnm

ET

fideles credere tenentur; quianempe, juxta

hst

D. Bonavent. Opufc. contra Goilielmum :

(od

4d infidelitatem ä)eänt , de Sanili canonizati

ii

glo-

"l"*"'M :

TM

- Difputatio IlI. Artic. HI,

243

"

Sicut autem Pontifex in ca-

RCN

]

gloria duditare,

Vi

nonizandis San&is , ita etiam in approbandis

POUH m,;;gsj,

Ordinibus Religiofis, utpote ad peculiarem

DEl cultum inftitutis, errarenon poteft.

LUNN

lod

Confítat 2, Quód pariformiter Concilii

Ó

Generalis legitimé congregati diffinitio, in^

t0a D hh

rebusad fidem , morésque pertinentibus, fit

paiqeite

tevelatio Diviaa mediata.

Nam tale Conci.

ln

lium, ob infallibilem Spiritüs San&i affiften-

STTTTS

tiam , eandem au&toritatem habet, quam pri-

fsl

mum Hierofolywis , Prefide ipfomet Petro,

y g ii

celebratum habutit,

Sicut igitur illius Con-

, ]

cilii Decretum erat locutio Divina mediata ,

tb ónni

ita pariteridipfum de Conciliorum Genera-

AbEOconha

lium pofteà celebratorum Decretis fentien-

ilue df

dum eft, quibus Gregorius Magnus eandem

gO a

Ieverentiam , quam ipfis Evangeliorum libris

riv, u ln

haberi voluit, ptout ex vetbis ejusdem , &

nondum t

pottremi Concili Tridentini, per Pium IV;

tTementi

confirmati, ac ab eodem prefcriptá publicae

s Cvettt

fidei Catholice Profeffionis formulá , num.

& nfrnr

227.adduüis patet, Concilium porró legi-

cari nequti

timum eft illud, cui Romanus Pontifex per

femctipfum , aut fuos legatos prafidet , nifi

Q tenpottt

tifeg n

fortafle Sedes Apoftolica vacet , vel ab ipfo

Concilio: novus Pontifex eligendus , aut

nit, t

" Nnd

tempore fchifmatis inter litigantes . verus

Pontifex fit declarandus,

Q

TIL

Conftat ;, Quód prafens Scholaftice,,

4

Theologie qu&ftio nullátenus confiftat in

j i

€0;

p

246 Traäatx;: 'I V. ;le Vïz'rrtuf. ?I'l:eal

co: An Romani Pontificis, aut ConciliiGe«

neralis diffinitio , in rebus ad fidem , morés.

I

que pertinentibus reipsá fit infallibilis ?. Hoc

i

fiquidem ex Theologia Polemica , in qua de

PUL

fidei conttoverfiis contra Se&tarios difputa-

tur , ifthic prefupponitur, &à Theologis Ca-

(eno

tholicis ultrone admittitur,

Uade folüm

!

"

Sutcol

queritur: an SpiritusSan&tus RomanoPon.

tifici, aut Concilio Generali tantüm affiftat,

aultt

né talis diffinitio fit erronea : an veró hac

d

eadem diffiuitio fit infuper locutio moraliter

viiatà

Divina, feu revelatio mediata ? Exquo ipfo

s

patet , quód pleraque argumenta , contra

ii

fententiam affirmativam fuperiüs adduGa,

n

reipsà folummodo infallibilem Pivini Spiri-

tjdnd

tüs affi(tentiam oppugnent, ideóque'a ad»

n

od

verfarios, hanc pariter admittentes, retor.-

Hinc demum à contrario

queri poffint.

tipdti

concluditur : quód particularis folüm Epi-

ts

fcopi, aut etiam Synodi Provincialis, vel Na-

thidln

tionalis diffinitio , non fit revelatio Divina

n

mediata ; quia fcilicet iftis, pracisé quà ta-

ET

"

libus, infallibilis San&i Spiritüs a(fiftentia

It ty

non eft promiffa 5 etfi reipía fieri poffit, ut

us

4

illis idem Spiritus veritatis affiftat , & loqua-

LUN

w

tur, prout de revelatione privata, artic, prae

ced. di&um eft, Quód(íitamen pofteà, Sc-

db

des Apoftolica hujusmodi diffinitionem, vel.

ümä—;»'

ut dogma fidei approbaret, tunc eadem forct

revelatio pnblica mediata.

AR«

| ltig

V

Difputatio IUl Artic, IV,

247

MELTT

i ,WWOIE

Anricurus IV.

u T

Dgumni'm

"n Revelatio olim virtualis [qt

O n

L

motivum fufficieus fidei Thealogica ?

'W,&iïwj;

11',

Renotaüdum z. Quód veritas uníus

i,

l

p

Viadn n

propofitionis in veritate alterius dupii.242

al t

citer contineri poffit. Imprimis quidem for-

maliter, quando fcilicet predicatum unius,

T0n0L: t

de aliquo fübje&o , eft formaliter idem cum

i ld

praedicato alterius, licét illud fit clarius alte-

ii o

rO , prout in definitione diale&tica refpe&u

Iu n

objecti definiti patet. — Secundó virtualiter,

T D

ln o

quando fcilicet predicatum unius de aliquo

fubje&o eft quidem realiter , nontamen for-

1 ii

maliter , fed folüm virtualiteridem cum prg-

aitepts, o

[

dicato alterius ; càim exillo tantümáà priori,

num à (

velà pofteriori derivetur.

xl folp?

Hinc itaqué pa-

)

À

l

tet: quódrevelatio formalis hujus veritatis :

yidl v

Chriftus eft homo, fit etiam formalis revela-

t vt üg

tio refpe&tu hujus: Chriftus eft animal ra-

h misöaü

tionale ; quia fcilicet per hanc definitionem

onrts f*

formaliter exprimitur effentia metaphyfica

ia ii

hominis,

Econtra veró hzc eadem revela-

at u

tio formalis: Chriftus efthomo, fittantüm

virtualis revelatio refpe&u hujus : Chriftus

n

m

eft riGibiliss quia rifibilitas non conftituitfor-

df

maliter effentiam hominis, fed ex illa foliim,

tanquam proprietas metaphyfica deducitur,

ul

Atque bac revelatio virtgaiss , Íepiüs quo»

ii

quà

DI

Traflatus YT , de Virtut. 'Theol.

248

alitnis

que mediata , non q

uidem tefpe&u DET, per

j

aliüm tánquam nuntium loquentis , de quà

Jagotdn

utroque art, preced. a&um eft , fed folüm

vfonem:

refpe&tu veritaris revelate 5 fermaln autem

godi

revelatio, imimediata (olet appellari,

Prenotandum 2. Quod veritas unius

iom d

H

£43propofitionis, nondum formaliter revelata,

-

[

ex veritate alterius propofirionis , jam for-

l

F

uärf!

wanti

maliter revelate, per difcurfum intelle&üs ;

fcu legitimum fyllogismum , dupliciter infer«

fTb

E

ri poffit.

Imprimis quidem , ut conclufio

ex duab

us praemiffis formaliter revelatis fit

)

dedu&a , prout in hoc fyllogismo patet:

p

Omnes A pofloli die Pentecofles acceperunt Spiri-

Qiuti

qum San&ium.. Sed Divm Mathias eádem die fuit

Türisty

Ergo accepit Spiritum Sandum. . Se-

v

adpoftolus.

cundó,

ut conclufio fit dedu&a, folüm ex

PU

una premiffa formaliter revelata , & ex altera

| ul

tantummodó naturaliter certa , prout rurfus

| gtl

in his duobus fyllogismis patet ; Omznz bomo

EU

ts

efi vifibilis. Sed Chrifisms efl bomo.. Ergo eff rifiài-

lis. Altero : Onznà bomoefl mortali, Sed Petrus

Ti

efl bomo, Ergoefl mortals. Nam in primo fyl-

"LL

logismo fola premiffa Minor , in altero au-

sem fola pramiffa Major eft formaliter reve-

dlt.'ï wfu&l (

lata,

Advertendum tamen , quód(i DEUS

t

in tali fyllogismo premiffam , folummodó

A

paturaliter evidentem , affmeret in comple-

Vity

mentum fuz locutionis, feu premiffz forma-

L

atem

Em

lj:cf revelate , ad manifeftandam vetit:

con-

! g

Difputatio V. Artic, IF.

249

m

t r

conclufionis ; tunc ifta foret ex duabus for-

maliter revelatis deducta.

&

K g :xM"

TO i

Prenotandum 3. |Quód aliud fit: pro-

pofitionem aliquam effe de fide, feu potle il.

244

iu lt t

lam credi fide Theologicá ; & aliud fit ; af-

1, ul i

n

fenfum illi preftitum effe a&um fidei Theo-

losic

2 .

Nam , ut aliqua propofitio fit de fi-

pf

TRUTTTA

de, fufficit eandem effe divinitüs revelatam -

n

ut autem afTenfus illi praeftitus fit etiam actus

Vaun, d

fidei Theologice , debet ejus motivum im-

squita, r

mediatum , & quidem rotale, effe authoritas

frauttteda

& revelatio Divina , quin preter hanc aliud

T

motivum partiale requiratur , prout ex di-

ib

&isart. 1. Difput. precedentispatet, Qua-

Mb

rituritaque primó: Àn Conclufio ex duabus

mb

premiffis , formaliter revelatis, deducta, non

dcués ln

quidem reduplicative , fed fpecificativé fume

vdis, r

pta , fit de fide; ideóque formalis revelatio

ea u

utriusque premiffe , tanquam virtualis reves

a n

latio conclufionis, fitmotivnm fufficiens ad

l, bpf!

hanc credendam per a&um fidei Theologi-

imrili,

ce ? Affirmativam cum Suarez, hic Difp. liI,

| Nm'mpnuf

c&. rr.tenetcommunis Theologorum fen-

inor , n

tentia,

Quzritur fecundó: Anectiam con.

di ol

clufio dedu&ta ex una premifla particulari

net quö ,

ormaliter revelata , & altera univerfali fo.

làm naturaliter evidente, pariter fpecificati-

jf , W

ifüntt!

vé fumpta , fit de fide: adeóque hzc revela-

tio virtualis fit motivum fufficiens ad affen-

!,A

pf

ut. &

jl

Al

*

fuxp fidei? Negativam cum Suarez Difp

2

Scct;

pj

ago — Wralatus IV de Virtu;. Theol,

Se&t. citat. co

ntra Vafquez , plerique ample-

(pit

&tuntur, Qui

d autem de illa conclufione die

gt

deducitur ex premiffauniver-

ivl

cendum fit,que

j i

fali formaliter reve

lata , & ex particulati fo-

t

làm naturaliter evidente, att. feq. exponetur,

Dico r. Conclufionem ex duabus pra.

iab

ä45miüïs

formaliter revclatis deduCtam ; eám-

n

ue fpecificativé fumptam

, effc de fide ; ideó-

fj

ue hanc tevelationem vir

tualem fufficere ad

pedit

Prob.

Vi

credendam veritatem conclufionis.

T

Namilla propofi

tio reipsá cít de fide, que ne-

ia

ari non po

teft, nifi negetur , a

ut DEUM effe

veridicum ,

.gut eum reveláffe obje&um ejus-

lts

dem. Sedtalis propofitio cft conclufio pre-

hts q

véfumpta. Ergo. Maj. ex-

p

dicta , fpecificati

uo

d obje&um materiale fidei

atl

inde patet; q

'Theologice €

ffentialiter prefupponat reve-

tirr i

lationem Divinam 3 adcó

que illud negari ne«

uyadr

queat , nifi negando

, quód DEUS hoc obje»

i

é&um revelaverit , au

t revelando verum dixe-

Mjum

zit, Min.autem prob. Hac etenim Con-

LT

ul

clufio : Divw Mathias die Pentecofles accepit

ft ; nifi vel

tvl

Spiritum San

&wun , negarinon pote

utraque, ve

faltem alterutra negetur , ex his

Mi

duabus premi

ffis revelatis : Omnes Apofioli

LT.

die Pentecofles. acceperumt

Spiritum. Sandium :

M

Divu Matbias die Pentecofleserat Apoflolu. Se

t

ncutra ex his negari poteft, nifi negetur , aut

vihi

IDEUM effc veridicumsaut reveláffe obje&tum

:

F"M.bu

ilarum, Ergo,

bl

Con-

b

LA

Difputatio Ml Artiíc. IV.

251

b

V tnoqe

Confitm.. Nonpoteft DEUS loquens te-

ati veritatem utriusque premiffe , nifietia

246

"Iu

teftetur veritatem conclufionis dedu&tz. Er-

1 n

o, Antec. prob. Hoe ipfo, quód DEUS

iv

M g

oquens teftetur, predicatum aliquod conve-

kdhdun

nire fubje&to univerfali , & fimul teftetur, füb-

je&um iftud particulare contineri in eodem

d

fubje&o univerfali ; eo ipfo teftatur idem

tvf

predicatum quoqué convenite huic fubje&o

fs i

patticulari,

Sic DEUS teftando : quód o-

Ms qen

mnes Apoftoli die Pentecoftes acceperint

QUl

Spiritum San&tum , & fimul teftando : quód

n

Mathias tunc fuerit Apoftolus ; eoipío te-

av

ftatur, quód Mathias tanquam fubje&um

lgo Mj

particulare contineatur in codem fubje&o

natrie l

univerfali , adeóque die Pentecoftes accepe-

Ippocat fv

rit Spiritum San&tum , ut proinde fyllogis-

hd enuri t

mus pradictus equivaleat huic propofitioni ?

TUshocole

Omnes Apofloli, inter quor tunc Matbiaserat, die

oveundt

evenin t

Bentecoffes acceperunt Spiritum Santium. Ergo,

Dico 2.

Conclufionem deductam ex

hf ttt

premiffa particulari , formaliter revelatá, &247

yel, nl

alterá univerfali , folüm naturaliter evidente,

:gcmr:e!l

fpecificative fumptam, non effe de fide ; adeó.

TT

que hanc revelationem virtualem non effe

[

motivum füfficiens fidei Theologice. Prob.

Nam conclufio hujus fyllogismi : Onzmis bo»

! APOMII -f

f Ls

j

smo eflvifibila, Sed Chriflus efl bouzo.. Ergo Chri-

d

P

Jins efi rifibila , noneftdefide. Sed hoc ipfo.

Ergo. Maj.prob. $i etenim hacconclufio,

R 3

fal.

fij

252

Tra&latus YV, de Virtut. Tbeol.

W"W

' faltem fpecificativé fumpta,effet de fide $ tünc

T,'ïüs gou

ad illam affirmandam fufficiens motivuim ha-

um J

beretur, per folam authoritatem DEI reve-

dj

Jantis , Chriftum effe hominem.

Sed per

glb ha

hanc íolam non.habetur fufficiens motivam,

ad afürmandam conclufionem predictam.

gt

Qs

Ergo.

Maj. paret ex ipía definitione fidei

j o

'Iheologice, Min,prob, Adaffirmandam

f

hanc conclufionei : Chriflu efl vifi£ilis , pre-

db ons

ter authoritatem DEI revelantis hanc pre-

vl

miffam particularem : Chrifim eff bomo , requi-

Qoomunet

ritur tanquam partiale motivnm hzc premif-

teit

fa univeclalis, paturaliter evidens : Ouzuzi bo-

(

smo efi vifilili , per cujus predicatum non im-

ortatur , autexplicatur formalis effentia ho-

t

Ál

minis,fed fola proprietas Metaphyfica eidem

realiter identificata.

Ergo.

ia

1

Nam eátenus hac veritas for-

u ts

Confirm,

248

maliterrevelata: Chrifis eff bomo , forct mo-

T

)

M

!

|

tivum fufficiens ad credendam fide Theolo-

D

TT

gicà, quoqué hanc veritatem ; Cbrifi eff ri-

fibilis 5 quátenus rifibilitas eft pr

zdicatum ef.

i

fcntie humanz realiter identificatum,

Sed

zsi,a:ün:gm

hec idsntitas realis, absque formali revela-

LY

l w N

!

tione cjusdem , non fufficit ad credendam

*

d

hanc veritatem

*

Chriflue eff rifibili,

Ergo.

m

n

Wtl

Maj. contiget fundamentum fententie op.

pofie. — Min. prob, Etfi Trizitas Divinarum

f

I)

Perfonarum (it predicatum realiter identifica-

M

for.

(f

';um Unitati effentia Diviug ; non tamen

m2-

Wf

Difputatioll, Artic.1V.

253

H.tïcdcäd:;njm

malis revelatio Uzitatz effentia Divina eft fuf-

t

M

ficens motivum credendi fide Theologicá

Trinitatem Divinarum Perfonarum , etfi reali-

li i

tet Llnitaticffentie Divina identificatam, nifi

t

DELIS hanc identitatem realem formaliter

ID vt

revelet,

Ergo pariter. Antec. prob. Nam

dni

Mi

M

DEUS populo fidcli Legis Mofaica revelavit

Ádifimi

lnitatem eflentie Divinz, nontamen eidem

[171 n

fimul revclavit Trinitatem Perfonarum, velut

iti lr

ab omnibus publicé credendam, proutSua-

m tgi

rez hic Difput, Xl Seét, s. juxta fententiam

nl anil

communem docet,

Ergo.

Contra hane

hn Ontrh

fecundam..

Iu

Objicies 1, Illapropofitio eft de fide, que

df

negarinon poteft , nifi negetur veritasà DEO249

formaliter revelata,

Sed talis eft conclufio

od

dedu&a ex premiffa particulari formaliter re.

everas o

vclata, & altera univerfali naturaliter eviden-

tc.

y,foreumo

Ergo. Maj. patet ex dictis num. 245,

f Theot

Min. prob.,

Nam conclu(io hujus fyllogi-

rj

Ími: Omni bomo eft vifibilis. Sed Chbrifius efl ho-

xdicatüm t

mo. Ergo Chriflius e[l vifiils ; negari non po-

jum, .X

!

teft , ni(i negetur premiffa minor formaliter

mal r

revelata ; Chrifiws efl. bomo.

Ergo.

Antec.

La

prob. Conclufio predicta negari non po-

teft , nifi negetur alterutra premiffa,

Sed

jis, Wt

ententizt

premiffa univerfalis, utpote naturaliter evi-

dens , non ncegatur , néque negari potcft.

? Dii'flmf*!

veridtt

Eteo.

Confirm,

Quamvis ctenim feclusà evi-

dcnn

Y umf"ï

R 4

h

254 Wyallatut YY, de Vivizit, Theol,

dentiá naturali , quód opzzi bomo fit vifidilá,

Muüdü

poffit intelle&us negare conclufionem pra-

5&mul 3&'

di&tam , quód Cbrifis fit vifidilis , quin neget

»

g

articularem formaliter revelatam , quó

P

Chrifim fit bomo ; non tamen prefuppofitá illà

qxos

nhsimgïïe

evidentia naturali, illam conclufionem nc-

W 1qu

gare poteft, nifi negando particularem pre-

vudittt

miífam, formaliterrevelatam. | Sed hocipfo

praedi&a conclufio: Chrifiu: efi rifiZilis, faltern

vjl

refpe&u talis intelle&üs erit de fide. Ergo.

efehit

Refp. D.maj.

Si pretereà neceffarium

us N

25

non fit aliud partiale motivum , diftintum

(hjis !

ab authoritate DEI loquentis , ad praftan-

l

frieb

dum tali propofitioniaffenfum. C.maj. Se-

cus, N.maj. Etficdiftintáàmin, N. confeq,

fmir n

Ratioeft: quód intelle&us prefuppofitá evi-

u

dentiáà hujus premiffe univerfalis : Ov bo.

ial

s efi rifi£il , quidem non poffit negare hanc

tnjlrin

conclufionem : Ergo Chrifiu eft rifibila , nifi

Vi d

negando hanc premiffam particularem, for-

Messin

N

tnaliter revelatam , Chrifiw efl bomo 5 non ta-

men przdi&a conclufio proptereà fit de fide.

ntlg|

Nam hec eadem naturalis evidentia pra

DT

miffz univeríalis eft partiale motivum , di-

Natrony

ftin&um àrevelatione Divina , ídque neceffa-

lt

rium ad affirmandam conclufionem , quód

Wi

Chriftus fit rifibilis.

Seclusá etenim hác evi-

s uu

dentià naturali poterit intelle&us negare

Mi

premiffam univerfaleg , quód omnishomo

Ü

fitrifibilis , ideóque pariter negare conclufio-

L

nem,

if

Difputatio II Artic, YV.

255

iv

nem , quód Chriftus fit rifibilis, & nihilomi«

WM ]

nüs fimul affirmare particularem revelatam,

"f*ä»mucgcr

quód Chriftas fit homo.

WM ] llöd

Dj

Ad confirm, C. maj. D, min, Predi&ta

Ob

conclufio : Chrifiw efl vifidilis , laltem reípectu

talis intelle&üs erit de fide , fa£tà fuppofitio.

Mu

ne , quód DEUS premiffam univerfalem , na-

h d

turaliter evidentem, affümat in complemen-

r n

tum fuz locutionis , quà revelat : Chriftum

d

effe hominem.

C. min, Secus. N. min. €

T& tf

confeq. Ratioexdi&isnum, 243. habetur,

"m

Objicies 2. Hinc fequeretur :

quód neco r

à du

Hta propofitio : Chriffus efl animal

vationale ,

t aj Y

fitdefide, Ergo. Antec.prob, Nam pati-

ia N t

formiter predi&a propofitio deducitur ex

Áprlien

$ Oi

premiffa univerfali naturaliter evidente , ac

alterá particulari formaliter revelatà, prout

teguehit

in hocfyllogismo patet: Ossni bomo efl atgi-

rj

wal vationale. Sed Chviflus efl bomo.. Ergo Chri-

yaren, i

Jfin efl anivial vationale, Sed hoc ipfo. Ergo.

j ; Dont

Confirm.

Nam in predic&o fyllogismo

i ftdefi

adaffitmandam hancconclufionem : Ergoefi

deyia p

animal vationale, tanquam partiale motivum

yiu , (

requiritur hec premiffa univerfalis, natutali-

lum

ter evidens : Omni hbomo efl animal vationale,

qun, Ü

Sed hocipfo. Ergo. Maj.prob. Seclusá

enim d

etenim hác pramifsá , naturaliter evidente ;

us g

poterit intelle&us affirmare , quód Chriftus

n

t borzo , & fimul negare , quod Chriftus fit

auimal rationsle, Ergo,

at "

R 5

Refp,

j

à56 — Tralatus 1V, de Virtut, Theo,

5univcrlaï

Refp. N.antec.

Ad prob. D. maj. Hac

p o

25

propofitio ; Chrift eff animal rationale , de-

g,

ducitur ex praemiff univeríali naturaliter evi-

ia«

dente , cujuspredicatum eft formaliter idem

g

cumfíubje&o, C.maj. Solüm realiteridem

n ji

cum fubjecto.

N. maj. & fic diftin&à min.

N.confeq. Ratio eft : quód in hac propo-

I

d at

fitione univerfali,naturaliter evidente : Ov

bomo efl animal rationale , praedicatum iftud ,

nl

vt

non tantüm realitet , íed etiam formaliter fit

idem cum fubje&o , & tanquam definitio fo-

pl

j:;rocisö:m

lüm clariüs exponat metaphyficam cffentiam

hominis.

Hinc DEUS formaliter revelan-

ln M

us

do , quód C hriftus fit bormo , etiam formaliter

revelat , quód Chriftus fit amimzal rationale ;

(s

(ulnd

adeóque hac propofitio eft defide, — Econ-

(Hnod

tra veró in hac propofitione univerfali natu-

raliter evidente: Orni boraoefl rifidilis , prae-

min i

dicatum folummodoó realiter , non autem

ET

M

formaliter eft idem cum fubjecto ; quia rifi-

222]

bilitas eft tantüm proprietas metaphyfica ef-

jl

fentie heminis, Hinc DEUS revelando for-

tl

i

maliter, quód Chriftus fit omzo , non reve-

lat formaliter, quód Chriftus fit rifiZ/z, adeó-

w [

e fide.

V ]

que hac propofitio non eft d

Ad confirm,

D. maj.

Ad affirmandam

Qb

*l

Xx

harc conclufionem : Ergo Chriflus eff animal

[

T

rationale , rcduplicativé fumptam , feu prout

V

"

eít veritas per eundem fyllogismum illata, re-

M

iüv.

quiritur tanquam partiale motivum illa pre-

ET

h

ul

mi-

ir!ur,[;,,/'

| Difputatio W. Artic, YV.

LUPEA

257

miffa univerfalis naturaliter evidens. C. maj,

""'*:mfm, (

Ad hanc conclufienem, fpecificativé füum»

tr[zhumï:zcrrwi

ptam, feu prout cft veritas ab intellc&u per

C

fidem credenda. N. maj. Etficdift. min. N,

Vi

confeq.

L lia

Ratio eft: quód hec propofitio:

Chrifius efl animal rationale , fità DEO forma-

p

liter revelata.

Unde ad illam fide Theolo.

r

gicà credendam intelle&tus non indiget pra-

Yeditsis

mifísà univerfali , naturaliter evidente , tan-

um dul

quam partiali motivo , fed folüm , tanquam

jutdntol

notitiá clariüs exponente fignificationem hu-

yizadfat

at a

jus vocis bomo ; ficut indiget notitid idioma-

tis latini, tanquam merá conditione, utcre.

elam r

dat hanc propofitionem : Chriflu: eff bomo.

viti| t

Objicies 3, Repugnat, ut DEUS revelet

f K

Chriftam effe hominem, nifi etiam: revelet

253

jrenalidt

Chriftum cffe rifibilem.

Sed hoc ipfo ifta

vl

propofitio : Chriflue eff vifiilis , eft dc fide.

non autt

Ergo. Maj.prob. Nam rifibilitas eft predi-

0; qu f

catum, nature humane Chrifti realiteriden-

vuplyfaas

tificatum , ídqueà DEO cognitam, fimlque

velundo f

externa locutio DEI revelantis : Chriftum

, TO t

€fIe hominern , effentialitere

onformis in-

ntis : Chriftum

X

riþäli&,adti

teraeg menti, DEI cognofce

l

effe rifibilem. — Ergo.

af

Confirm. . Non poteft intelle&tus Theos

! Wt)ï "

logicá fidecredere , quód Chriftus ithomo;

[up W'

nifi ctiam credat , quód Chriftus fit ri(ibilis,

mum ]"tui

Ergo, Ant.prob. Non poteft intelle&us ne-

i

TU

gare , quód Chriftus fit rifibilis ; nifi ctiam.

f»

B6«

N

2$8 — Tralhatus TY. de Virtut. 'Thol.

"

et, quód Chriftus fithomo, Nam alids

f

neg

fimu

NU

l affirmando, quód Chriftus fit homo,

ij at

& negando , quód Chriftus fit rifibilis , affic-

j Ti

maret reipsà, quód Chriftus fit chimara, Er-

d honi

go viciffim.

Refp. N

,maj Ad prob, D,antec. Ex-

g, a

254.

erna locutio DEI revelantis : Chriftum effe

M

$lt

hominem, effentialiter eft conformis internae

bikml , ]

cognitioni loquentis, reduplicativé fumpta,

hbt

feu prout manifeftat? per locutionem exter-

tam. C.maj Solüm fpecificativé fumpte,

m

feu prout nondum manifefta

te per locutio-

PT

netm externam.

N. maj.

Et fic diftin&á

m

fig

min. N. confeq. Ratio eft : quód externa

vt

locutio DEI revelantis fit quidem effentiali-

wclun

«er conformis , interne cognitioni loquen-

tjs ; quia nempe DEUS falfum dicere non

vt

st

poteft: nihilominüs hzc eadem locutio ex-

pand

terna non femper adequat totam illam co-

Md

n

itionem internam , quam DEUS de objc-

d

E

o revelato habet,

Sicut enim DEUS ia

lege veteri quidem revelavit unitatem fug na-

v s

turz , feu effegtiz , dicente Móyfe, Deut, VI,

!]

3

4. Audilírael : Dominsu DEUS noffer , Do-

"(;fiwmiü

saings um efl 5 non tamen fimul revelavit;

exceptis quibusdam Patriarchis , & Prophe-

virg)

tis, Trinitatem perfonarum huic effentiz rea-

li

liter identificatam ; ita patiter io lege nova;

i

uidem formaliter revelavit humanam Chri-

LT

Binaturam , non tamen formaliter quoqué

lui

ICe

MUl

Difputatio Il1, Artic. lV.

259

hoï?- ii

identificatam.

zevelavit rifibilitatem , huic naturz realiter

tht

M

Ad confirm, D.antec, Non poteft intel.

n

le&us Theologicá fide credere : Chriftum

effe hominem ; nifietiam materialiter , con-

hn

fusé , aut implicité credat , Chriftum effe rí.

: h&

fibilem,

C. antec.

Nifi etiam formaliter ,

YÁorim

claré; aut explicité credat: Chriftum effe rifi.

lfativä[um;a

OT

bilem, N. antec, & cenfeq. Ratio cft: quia

hoc ipfo , quód intelle&us Theologicá fide

vt

credat formaliter Chriftum effe hominem ,

hupelaro

eádem fide credit omnia predicata nature

Vil

humane resliter identificata, licéteadem fo-

T

lüm copfusé, aut implicité cognofcat. Si-

d t

quis veró exignorantia putaret , rifibilitatem

ii

non effe homini realiter identificatam , ideó-

m d

que fateretur : Chriftum effe hominem , fed

fimul negaret , illum effe rifibilem ; tunc fo-

m x

um il d

Chriftum effe chimeram.

lüm exercité , non autem fignaté affirmaret

FLIS o

Unde talis aCtus

jn HU i

