atl

g I*

vetó beatitudinis eterne , promiffionibus

& firmandam illiusacquiren-

£s t

ad erigendam,

Unde

de fpem noftram referriffima eft.

g

Paulusad Hcbr. X. 23. Tezeamus [pei noftra

jj

eonfe[fionem indeclinabilem ;5 fidelisenim efl, oui

in du

repromifit

Fc autem promiffa beatitudo,

sder

parvulis ante ufum rati

onis , cum gratiaju(ti-

gm[?m ä...'

ficante decedentibus , confertur à DEO fo-

RU

làm , üt hzreditas parerna filiis debita; quia

Lf i

l

fcilicet hzec gratia eft filiatio adopriva DEI ;

adultis veró etiam , tanquam corona , feu

v

j

merces laborum , & praemium meritorum ;

"l)

l,.A "j

juxta illud Pauli Ii. ad Timoth. IV. 6. & feq.

VU

(

!

"L

j

qTempus vefolutionis mee injlat..— Bonum certa-

quen certavi cur[um cou[ummnmvi , fidem [er-

:mg.'mj

vavi. . In reliquo repofita eff mibi corona jufli-

46

ji4, quam reddet mibi Domin

us in illa dies ju-

v

L.

fpe judex : mon folim autem mibi , fed. & i,

)

M II

ui diligunt adventum ejs.. Atque idcó DEUS

relatéad hanc coronam , fiaalicer perfeveran-

9 WW

"i

tibus promiffam , eft DEUS 7: Reuzunerator,

z

1

N

relate veró ad promiffa omnibus auxilia fuffi-

Zlïiïlmvi

A

cientia, finé quibus ifta merita exerceri non

Ht

Poflhnt, eft DEUS Zt Auxiliatore.

His fup-

[

at d

ofitis

ET

Dico 1. Obje&um formale primar

iun;

A'*[mwms

5135pei T heologica , prout hac defiderio bea-

titudinis obtinend« fuperaddit fiduciam,effe

"ii

tll

DEUM ütRemuneratorem, & Auxiliatorem

Itacum D. Thom,

Va

fua dona promittentem.

hic

|

*

J

Difputatio, VT. Atriic. L.

553

m

hic q. 17. art. 4. Vafquez , Amicus , Efparza,

alíque. Prob. Quainvis etenim motivum

Ht

U h

LU

fufficiens Spei Theologice, prout hec fo-

m

lummodoó importat defiderium beatitudinis,

fit ipfa bonitas objectiva beatitudinis non-

dum obtente ; nontamenhaeceadem boni-

W

I9!

tas cft quoqué motivum fufficiens, ad eri-

TEU

ll

gendum animum viatoris , ut illam à DEO

conferendam , cum fiduciá expectet,

Sed

T

hoc ipfo. Ergo. Maj. exinde patet ; quód

defiderium iftud etiam cum defperatione

nu,

componi poffit, prout ex dodrina D, Thom.

[

N

nuin, $ 16. allegatá conftat, Min, prob. Nam

motvum aliud , ídque magis primarium , ad

B:mff.

erigendum viatoris animum , ut beatitudi-

nem aternam , à DEO conferendam, cum

A

!

fiducià expc&tet , affignati non poteft , quàm

DELUS z/ Remunerator, $* Auxiliator , fua do-

rgk'h

na , vidclicet gloriam ; & auxilia promittens.

u

äsö

]

J

[ n

Ergo.

Mu m

- Confirm. Obje&um formale primatium

H!WMIW j

fidei Theologice , quà intelle&us viatoris$

14

auylalot

beatitudinem eternam , cum auxiliis ad il-

r

lam obtinendam requifitis, fibi divinitus pa-

h Hls J

ratam credit, eít DEUS, üt prima vetitas ,

eandem revelans.

Ergo etiam obje&tum

k pt'lmäï

formale primarium Spei Theologice , quà

d

voluntas viatoris eandem beatitudinem , per

hd

auxilia fupernaturalia obtinendam, fiducia-

T

liter expectat; eft DEUS, üt prima bonitas ,

u^

n 2

Calle

*

"

$54 Sralatus YT. de Virtut. Tbeol.

Dj

eandem promittens. Confeq.prob. Ideà

T

g hr

primum ; quia Scriptura pro motivo hujus

qrfnmtl

fidei affignat DEUM revelantem , prout ex

verbis Apoftoli , l, ad Cor. num, $12. alle-

Ti

dinaxont

atis patet.

Sed eadem pariformiter pro

motivo hujus fpei affignat DEUM promite

N

hii

tentem , prout rurfus ex verbis Apoftoli ad

Hebr. num. cit, recitatisliquet, Ergo. ln«

ld j

y /;JWAQ ;

de D. Auguft, Lib. X XII. de Civit cap.30,

Pramium virtuti erit ipfe , qui virtutem dedit,

vl t

[

vojmihdd

&* qui fe ip[um , quó melim & majus nibil pot-

eft effe , promifit.

litrámque veró vittutedi

"u ifm g

viatoris comparans D, Bonav. in III, Dift. 26.

fv f

Sicut fides ajJentit DEO , àt. diclanti vera: fie

At

[pes ei inmititur , Àit promittenti magna,

tll

515

Dico 2. Obje&um formale fecundarium

D7

fpei Theologice, ptout hec predictam fidu-

g lo

ciam importat , effe omnia illa media, qua

d

ad beatitudinem obtinendam funt divinitus

?h

ordinata,

lta cum D. Thom. hic q. 17.att,

"nf

4 Suatez Difp, l. de fpe Se&t. 5. aliorümque

LT

communisíententía, Prob. Hocipfo, quód

DLT

medium aliquod ad beatitudinem obtinen-

t ln

dàm ex divina ordinatione conducat ; eo-

DT

ipfo debitus ufus, & applicatio talis medii,

"Ltf

eít etiam motivum erigens voluntatem ad ex-

Vl

pe&andum , cum proportionata fiducia effe-

W Vg

&um ejusdem. ; Sed pr&tet interna gratize

aCtualis , tum excitantis , tum adjuvantis au.

T::"F LT

"?I. S

m

xiliay ad omne meritum fuüpernaturale cíTen-

tiae

f MH

l

[

M

Difjutatio VI. Artic, H.

T

nb

tialiter requifita, queimmediatéà folo DEO,

ex meritis Chrifti , üt Redemptoris , viato-

mïm T

Md

ri conferuntur , dantur quoqué alia media ,

qua& ad beatitudinem obtinendam ex divina

JRa

flfw N

Hleg

f

ordinatione conducunt, Ergo. Maj. patet.

Min, prob.

Imprimis etenim tale medium

1

Ef;:

l

!

j

|

:]

!

eft accurata obfervantia pr&ceptorum DEI ,

u

& Ecclefi , juxta illud Matth. XIX, :7, — Si

UET

vis ad vitam ingredi , férva mandata , uti&

'rr:!.*m&i**,

multiplicia virtotum opera , etíi non pra-

tlj

cepta , juxtaillud iI. Petr. I. 10,

st

Satagite , ut

per &oua opera certam ve[lram vocationem , r

uf

eleciionemz faciatis,

niwr

Pretereà pius , & fre.

quens Sacramentorum, prafertim Euchari-

t

fetudimt

ftize ufus ,juxta illud Joh VL $9. — Quiman-

ducat buno pauem , vivet in aternum. Mu-

TW

tug£ quoqué juftorum in terris degentium

u

preces , juxta illud Jacob. V. 16. — Orate pro

p drnt

invicem , ut (alvemini $. multüm enina valet

g

deprecatio jufli afidua. — Hinc iftudà fortiori,

Aliriaqi

deSan&orum in coelis, precipué veró Dei-

ij

pare , pro fnis cultoribus interceffione di-

m oioe

cendum, Ergo

li

.Confirm, authoritate,ac rationeD. Thom.

Ms n

q. & art, cit. de ultimo hoc motivo fic fta.

$16

t

tuentis : $pes refbicit Zeatitudinem aternam ,

uidic

ficut finem ultimum : Divinum autem auxi-

i

lium , ficut prinzam caufam inducentem in &ca-

titudinem.,

u

Sicut erpgo non licet Jperare &ouum

eliguod prater &atitudinem , tanquam ulti-

mtunï*ï-":

n iuvs

Nn3

f

" m

) 556 TraGlatus TV. de Virtut, "Tbeol.

g

vaum fnem , fed folunamaodo ficut id , quod eff ad

"U u

Beatitudini finem ordinatuma : ia etiam son li-

At

cet [perare de aliguo bomine , vel de aliqw crea«

(oiia. *

1074 , ficut de prima caufa movente in Bbeaiitudi-

j

nem. Licet autem [perave de aliquo bominie , vel

-'nmahxe.'l;ïä

N

n

de aliqua creatura , fieut de ageate fecunidario, &*

"

infirumentali , per quod aliquis adjuvatur ad

M

z

7uæcünqu

e bona confequenda , in deatitudineva

Dd

ordinata,

Et boc iodo ad Sancíos comvertiuurs

J

TU

& ab bominibus etiam aliqua petinus,

Singu-

g

bt

lariter veró de interceffione Sanctorum hic

.

skn d

83. art. 11. fic docentis : Cu oratío pro

alii faca ex charitate proveniat 5 quantó $an-

bho euti

&i , qui [unt in patria fanit pegr'"cäïiorzk charita-

iujiTy

RBIUCTUA

di , tanità magis orant pro viatoribus , qui ora«

tionibu juvari po[Junt . &v quantó [ant DEO

l ffama

coniun&liores , 1antà eorum orationes [unt ma-

[

Mi

K

l

J

gl efficaces.

Sedhoc ipfo inter motiva fccun-

a obtinendi

Rtïg.

ï;ia, l

daria fpei , pront hac eft fiduci

Ms

beatitudinem , eft etiam interceffio Sancto-

p

V

rum , prafertim Deipare ,

utpote in gloria

ia

3UUd t

ccelefti , tanquam Reging Sanctorum DEO

conjunctiffimz,

Ergo.

i, Va

Objicies 1. contra primam.

Objectum

BU

8175

teriale primarium fpei Thcologice , eft

ETU

beatitudo eterna , feu DEUS ipfemct , tan-

NU N

uam ultimus finis , perpetuà frnirionc ipfo

Sed hoc ipfo re-

'a::m&ia;;;nu

auxiliante poffidendus

Rbidts

im hu-

h

ugnat , ut objeCtum formale primarit

r&

Vg

jus fpei; fit DEUS tanquam Reunerato

1

PUS

|

NI

n

Difputatio Vl. Artic. l,

53'7

Auxiliator fua dona promittens, Ergo, Maj-

ll

patet ex num, 511. Min. prob. Repugnat

enim , ut idem fit objectum materiale fimul

& formale primarium ejusdem virtutis.Ergo.

Confirin.

Nam DELUS, 7 Remaunerator s

formaliter conftituitur, perillam ipfam ftui-

tionem, per quam poffidetur à bcaris: pari-

térque g Aaxiliator formaliter conftituitur,

perilla ipfagratiae , tum excitantis , tum ad-

L

juvantis auxilia , per qua viator tendit , ad

7] n

obrinendam 1illam fruitionem , feu beatitu-

dinem aternam.

Sed hoc ipfo DEUS, fub

eodem formali conceptu, ac reípectu foret

obje&um matceriale fimul & formale prima-

riumfpei Theologice. Ergo. Min. prob.

Objectum materiale fpei non folüm eft bea-

j n

J

]

titudo, fed etiam auxilia fupernaturalia , ad

p n m

cam obtinendam requifita , ex dictis num.

I1-

Eroo.

nomakcug

o t

Relp. N.min, Ad prob.D.ant. Repu-s18

sfio i

gnat , ut idem eodem modo fumptum ; fit

at g

objectum materiale fimul, & formale prima-

n )

rium ejusdem virtutis, C. ant. Diverlo mo-

Ratio di-

do fumptum. N. ant, & confeq,

GD]Q»'

ftin&ionis habeturà paritate idei Theologi-

,'co'majj:zz

ca,

Sicut enim non repugoat, ut intcllee

| 'l?[iï yty

Gus viatoris propter authoritatem , feu ve-

racitatem & fapientiam DEI rcvelantis; tàtl-

j fudi

q d

quam obje&tum formale primarium , €an-

ntiam , & veraci

[d» ld

m

em , tanquam

" ?('.0"1[*"

d,cm fapie

OoD-

Nna4

) y '

[

p;(;m

558

Tra&atü; IV. de Virt. Theol.

;'5W

Obje&dum materiale revelatum credat per

gt

a&um fidei Theologice , prout num. 105.

(s 2

Oftenfum eft : ita pariter non repugnat , ut

voluntas viatorispropter DEUM, ürRemu.

sots P;G

svl

neratorem & Auxiliatorem fua dona promit-

tentem , tanquam objeGum formale prima.

ass

NTL

rium , etiam DEUM ipfum , prout aterná

fruitione, auxiliante ipfo poffidendum, tan-

aol

'lif- n M 5]

quam objectum materiale fperet per adtum

Spei theologicz.,

P

g

Ad copfirm. D. maj

DEUS, àt Remu-

ag

nerator , & Auxiliator , in actu fecundo,five

T

de prafenti, conftituitur formaliter per ipíam

finio,

thimun,l

beatitudinem , & auxilia fupernaturalia, C.

maj. DEUS , üt Remunerator , & Auxilia-

UMT

toríolüm in a&tu primo, five de futuro, N.

du r

maj. Et fic dift. min. N. confeq. — Ratioeft,

af

quód obje&um materiale fpei non fit bo-

sj

num , prout aQtu prafezs , & obtentum, fed

d& f

folummodo prout futurum , & obtinendum,

[:17.

quemadmodum ex do&trina D. Thom, num.

wity

"H

110. allesatá certum eft.. Néque datur pro-

Atb

* s

ld. |

miífio ullius boni , prout a&u collati, fed fo-

TAU

làm prout conferendi , quemadmodüm ex

Aævm !

ipfo formali conceptu promiffionis patet.

V

Hinc DEUS folummodo , Z£ Remzunerator, &&

"t

Auxiliator , hec dona füpernaturalia pro-

NT

mittens , non autem üt illa quoqué de pre-

n

fenti eonfereus , eft objc&um formale fpei

':E;'iiq.lq.:

Theo-

"i j

N

Difputatio V. Arttc. T.

559

ET

Theologice, per quám hec dona promiffa,

M !

!

tanquam futuraexpeCtantur,

TM

Objicies 2.. Ad objectum formale Spei

519

iy

theologice, prout hec in aternam beatitu

dinem tendit , fufficit fola bonitas refpe&tiva

W.

ipfius beatitudinis.

Sedhoc ipfo DEUS, z

LE

Auxiliator , noneft objectum formale prima-

hia

rium fpei Theologica.

Ergo.

Min, patet,

! pl

Maj. prob. Nam Spesobtinende beatitudi-

nis non eft amoramicitiz , fed foliusconcu-

il |

pifcentie erga DEUM ; quia.nempe per il«

fs |

lam voluntas , DEUM fruitione perpetuá

inyia |

offidendum, non appetit prout in fe, five

i, C !

abfoluté bonum, fedfolummodó, prourre-

n k

Ípe&tive , five ipfi voluntati appetenti bo-

ao A

num. Sed hujus amoris concupiícentiz ob-

ld

je&um formale fufficiens eft fola bonitas re-

i fbv

fpe&iva ipfius beatitudinis. Ergo.

a, d

Confirm,

Nam DEUS folüm eátenus

Yiendu,

eft obje&tum formale Spei theologice , quá-

hon,nun.

tenus eft finis ultimus viatoris , fruitione per-

drpte

peuuá poffidendus, . Sed DEUS , z 4uxzlia-

l[i, [Cd[ü- !

tor , non eft finis ultimus viatoris.

E:go,

yoim d

Maj. patet. Min, prob, DEUS enim , zf

n pit

Auxiliator , non eftipfa beatitudo formalis,

feu aQualis fruitio , & poffeffio DEI, tan-

ii

gl

quam beatitudinis objeCtive ; fed folüm eft

gt

caufa cffectiva beatitudinis formalis, prout

D. Thom. híc q. 17. att. 4, docet : Bosum ,

lum*

M

quod aliquis (berat obtinendum , babet rationem

€ant-

Nn$

)y

560 N racatu 1Y. de Virtut. Z'Tl;eol.

casifa finals 5 auxilium autem , per quod ali-

j

quis [perat illud bonum obtincre , badet rationena

j

j

cau[a eficienti.

Ergo.

MOTUL

Refp. .D. rhaj. Ad obje&um fortnale fpei

at

S2?Theologice, pront hec folummodó defi-

i

*;Jm"", U'

n

derium . obtinendz beattudinis importat,

1

[

"

Íufficit fola bonitas refpectiva ejusdem.

C.

maj, Prout hac preter defiderium , quoqué

j

beatitudinis obtinende fiduciam importat,

gintul

E;r:;r

N,maj. Etfic D. min, N.confeq, Ratio cft:

mj

quód fola bonitas refpectiva beatitudinis fit

y iduni

quidem motivum fufficiens, ad amorem con-

diati d

cupifcentiz , feu defiderium illam obtinen-

di: nontamen (it etiam motivum fufficiens

A t

z)

ad (pem 'Theologicam , qua prater defide-

punoint.

TT

rium effentialiter impostat iliius obtinendee

i ï:i':vz:m [

fiduciam , & auidem in divina erga nos via-

toresbonitate tündatam.. Cüm igitur DEUS

fit cátenus pracipué bonus erga nos , quátc-

nus beatitudinem ipfam , 2t Regaunerator ,

media adillam obtinendam requifita , z2 42-

;

N

l

xiliator promittit ; hinc DEUS fub uttóque

hoc predicato eft obje&um formale hujus

CT

fiducie , quam fpes beatitudinis importat,

i, Wa

li ac

Ad confirm, D.maj. Prout fpesin beati-

tudiaem teodit folummodó tanquam bo-

It Q

D

nam. C, maj. Tanquam ctiam poffibilem

!

W

L

Ó

adipífci, IN. maj. & C. min, pariter D. confe-

quens.

Ratio patet cx imodó diclis,

Hinc

IT

|

ipfcmet D. Thom, textui alicgato hac verba

':

[

)

pfæ-,

Qu

Ü

Tm

MMLI/

Difputatio VI. Art. l,

S6r

JH

.premifit ? Spes duo refpicit , fcilicet bonum ,

uod obtinere intendit , & auxilium , per quod

illud £ouum obtinetur, Et q. cit, art, 6 ad 3.

J

rcfpondet : Spes facit tendere in DEUM , ficut

dj

MM

in bonum finale adipi[cendum , & ficut in adju-

L0

torium efficax ad [ubvenicndum. Exrurfus art.

LT Qw |

g. Objetlum antem [bei eff suo modo beatitudo

M

aterna , & aliomodo divinum auxilium. 'SiC-

"p

hi

ut igitur non repugnat , ut illius fpei , quà

V MÁI

ti-

egrotus fperat fanitatem , üt poffibilem ob

neri, objc&tum formale (it peritia medici, &

ML

Q

d |

praftantia medicing , etfi utraque fit caufa

ANUD O

effectiva fanitatis ; ita ifthic dilcurzendutm.

Quinimo bonum arduum , quod eft objc-

li ola'nagw

&um materiale fpei, non aliter, quam per

us

ipfam virtutem effe&ivam talis boni , reddi-

iptu t

tur poffibileadipifci ; adeóque haceft obje-

&um formale fpei.

um q

Oa

Objiciesa. Hincfequeretur: quód DEUSz» 1

folüm 2£ Auxiliator , non veró etiam z Resa-

üjti ib

nerator fit objectum formale fpei Theologi-

fiburiq

yude uj

x , prout hec adobtinendam beatitudinem

tendit.

Sed hoc nón admittitur.

Ergo.

j; n

Maj. prob.

Nam objectum formale fpci,

(yasmbc:»

um

prout hec eft amor concupifcentia , five de-

fiderium , eft ipfa bonitas refpectiva beatitu-

inyb

dinis , five DEUS , nt fruitione perpetuá

124

poffidendus ; & objectum formale hujus

us ?

fpei, prout cadem cum fiducia in beatitndi-

j

idque

g w

l

)

nem , tanquam bonum atduum , illi

poft-

62

fj

Tra&latus IV. de Virtut, 'Tbeol.

daoet

poffibile adipifci tendit, eft DEUS , Zt 4z.

jl t

xiliator. Sed hocipfo. Ergo, Maj patet ex

gd^ q

refpoofisnum, preced, Min, ptob. Quam-

ii i

vis etenim DEUS reipfa fit Remunerator , nis

TL

bilominüs per folum predicatum 4uxiliato-

ri beatitudo redditur, üt obtentu poffibilis ;

s Qonit

at

ideóque etiam Do&or Angelicus folummo.

m

do iftud , non autem Remuneratoris , pro

ag

motivo fpei affignat ; prout ex verbis ejus«

L Uf!nhüi

dem num, preced, allegatis patet,

Ergo,

Confirm.

Saltem ipía promiffio divina

zïis(msLuchVf

non requiritur tauquam partiale motivum il,

ii ii

lius fiducie , quam fpes obtinendz beatitu.

ialb

l

0U i

dinis , & auxilii ad eam conducentis impor-

tat. Ergo, Ant.prob. Nam etiam feclusá

ii

omni promiffione , fufficiens motivum hu-

d r

vtlb

jus fiducie habetur per ipfam bonitatem ,

potentiam , mifericordiam, liberalitatem,

du d

clementiam , & juftitiam remuneratoriam ,

duf

aliásque ejusmodiperfeGiones divinas; pro-

tjtlay

ut idipfum à paritate in humanis patet, At-

fult wf

que ideó etiam D, Thom, hic q. 18. art. 4,

'itris

ad 2. refpondet : Spes inuititur. principaliter

& ligy

divina omnipotentia , & mifericordia , per

??Fl',m T

quam etiam , qui gratiam 2on ba£el , eaum con-

RTT

Jequi potefl , ut fic ad vitam aternam perveniate

D Wm

Sed hoc ipfo.

Erpo,

*U*"*W

lt

Refp. D. ult. antec.

Pec folum predica-

53

Wum

Y

tum Zuxiliators beatitudo redditur , üt ob-

"

Q

tentu poffibilistantüm, C. ant, (It prafup-

ïnl

"Y

Mw

po.

Vs

Difputatio VL Artic. L.

563

Q

il

pofitá cum meritis,finali perfeverantis,etiam

i

tl 'X

U

infallibiliter obtinenda. N. ant. & confeq.

atio eft : quód DEUS omnia illa merita,

dl

dj

& obfequia viatoris , ad qu& ponenda con-

fert auxilia füpernaturalia, tanquatm fupre-

i

mus Dominus potuiffet exigete, quin eadem

N !

beatitudine fapernaturali , tanquam premio

sU

remuneraret ; quia fcilicecfumus meta illius

TIsts

mancipia, & noftris obíequiis nullátenus ine

l ln

diget, Atque in hoc fenfu Redemptor Difci-

SMTYON

pulis fuis Luce XVII16.. Cv feceritii omnia,

htinei,

qua pracepta funt vobit y dicite ? Seroi inuti-

hiih,

les [umw ? quod debuiraus facere, fecimus,

ia

|

N

IT

veró DELIS in moderna providentia jufto.

Tl

rum finaliter perfeverantium metita coelefti

patma h

beatitudine praemiat : hinc DEUS 4? A4uxl-

duratt,

liator teddit beatitudinem per merita noftra,

Yodituen,

qu& (iné auxilio divino poni nullátenus pof-

DMUOIHE,

funt, obtentu poffibilem ; atque 22 Remune-

r

rator , perfuam promiffionem reddit eandem

p h

beatitudinem , prefuppofitis cum finali per-

jan )

feverantia meritis , quoque infallibiliter obti-

nendam.

Hinc Do&or Angclicus in textie

m'ncipa!ifu

lh r

bus allegatis num. 520. affignans DEUm üàt

, um

Auxiliatorem , non vetóetiam , üt Remune-

n

ratotem, loguitur de motivo fpei, prout illa

tendit in beatitudinem folummodo, üt poffi.

bilem adipifci,

inimo per DEUM Auxi-

i

"1

TA

liatorem , quoqu

intelligit Remunerato-

rea , D. Thom. bic q. 17. art, 7.

Per fidem

50«

a pwJ

l

564 'Tfaüah?s IV.de V-irtuf. Tbtol.

i

nobi innotefcit , quód ad vitam «teruam pola-

j

mus pervenire , & quàd ad boc paratum ejt no-

yarià v

Ài divinum auxilium , fecundima. illud ad

;:Dfltl. «

Hebr. 11.. Accedentem ad DEUM oportet crede-

l j D

ye-

a nerid

guia tf ; &- inquirentizus. fe remunera-

tor fit.

dtoy

Ad conf, N.ant.

Ad prob. D. maj. Etiam

"T.

feclusá omni promiffione divinà , tufficieus

m

motivum fiducie adeó firme , quam fpes

i i'l

n ?-u

beatitudinis importare debet , haberi poteft,

j o

N, maj.

Fiducie minüs firme, quam fpes

Mi i

aliorum objed

orum fubinde importar.

C.

(nim N

iDaj.

Et fic D. min.

N. confeq... Ratio eít :

titmdts v

dinis fummé certa, & fit-4

quód fpes beatitu

qoraddettud

ma effe debeat , proutifthi

c ex dicendis fup-

FTT

onitur, Atqueideoa

derigendam , & fir-

t

mandam banc fpem,

Scriptura facra divinis

vebenit

romiffionibus , ex dictis num, 512. eft re-

]

vtf

iones forent fu«

fertiflima, quz fané promiff

fietiam fine illis tanta fiducia haberi

::g.g;.i:vufpcm

4

perflua ,

offet.

Re-

J

Obiicies ultimó contra fecundam.

OT

324 pugna

t, ütfpes Theologica, prout haecfidu-

/

ciam obtinenda beatitudinis importat , pr&«

1

d

n

M

ter DEUM , üt Remuneratorem , & Auxilia-

DT

torem fua dona promittentem , tanquam ob-

d

male primarium , ullum aliud ob-

&li. E'",;-'.»

L

jedtum for

Va

jc&tum for

male fecundarium , prafertim ve-

n

fius viatoris fperantis merita ha-

LJJL

ln

ró propria ip

prob. . Nam fiducia beati-

T

beat. Ergo. Ánt.

tu-

f«M

Difputatio VI. Artic. T.

565

WEM,H A

Vi

tudinis per merita propria obtinende , reipsá

-'M»'.'d

eft temeraria prefumptio ; fpei Theologicee

Mi

oppofita, "Sedhocipfo. Ergo. Min. patet,

À A'ï 7:,7.1.

Maj.prob. Hancíiquidem fidüciam in pro.

priis meritis fundatam , damnavit quoque

Datis

l

Redemptor , dum Luc. XVIII. & feqq.

Dixit ad quosdam , qui in fe confidebant , tan-

li, ln

l] GJIZ r;f', '

quam ju[li , & ajperzabantur cateros, parabo-

i

l

lam iflam , que videlicet de Pharifzo & Pn-

Mv

hUO

1

blicano , in templo fimul orantibus, ibidem

detcribitur.

Ergo.

bt (

Confirm, | Nam ipfimet fupernaturalium

u

TO

virtutum aGtus, prafertim heroici, per quos

al

viator ad beatitudinem obtinendam tendit,

lo t

funt obje&um materiale fpei Theolocicz.

Sed hocipfo non poffunt fimuleffe obje&tum

if d

formale hujus vittutis.

Ergo.

Maj. prob.

gudt

authoritate ac ratione D. Thom.I. 2.9. 42.

"AU

glcatuf

art, 3.ad 5. ficrefpondentis: $pes e/? deZono,

quod quis poteft adipi[ci.

Potef] auten áliguis

adipifci bonum , vel per fé, vel per alium , &

un. ^

ideo [bes poteft e]fe de aciu virtutis , qui eflim po-

ytucdd

seflate n0flva coniflitutur,

Ergo.

Qu

Refp. N,ant, Adprob. D. maj. Fiducia,

J

4

,UA

bcatitudinis obtinendg per merita propria,

u

meré naturalia , vel etiam fupernaturalia in

T

ftatu peccati mortalis pofita , vel fuperbo

Mi

affettu nimiüm eftimata, reipsà eft temera-

gt

ria przfumptio, C. maj. Fiducia beatitudi.

nuüdu:üï':'

uis obtinendz per merita propria, eadém-

que

Y

&'raä;ttur IV, de Virtu;. Theol, |

p

566

jígebona

que fapernaturalia, in ftatu gratie fau&tifi-

gomlto d

cantis pofita , nec fuperbo affe&u nimiüm

iguintg |

&ftimata , reipsà eft temeraria prefumptio,

N. maj. & (icdift. min. N, confeq. Ratio eft :

cipinibus,

?

M

quód viator juftus per omne opus fuperna-

turale mereatur de condigno vitam zter-

.52

id cnit

nam , adeóque fiducia his meritis innixa, fe-

clusó affz&u vitiosó , nullátenus fit temera-

ERTTUT

ria prefumptio , Spei theologice oppofita.

diedhgiz,

Sicetenim Trid, Concil. Seff. VI. cap. 16.do-

Vaj Ti

fpo i,

Cet : Nibil ipfis jnflificatis dee[fe credendum eft,

xiq Md

uà minis plent , ills quidem operibut , qua in

DEO funt fadla , diviua legi pro bujm vita flatu

ihgia n

[ENUT

Jatifeciffe , &* vitam aternam [uo etiam tempore,

Jitamen in gratia dece[Jerint , confeguendam vt-

u v

yé promerui[fe cenfeantur. Pofteà veró ad ex-

i fitini

cludendam omnem fuperbiam , quà Phari-

inDinaoefen

Banueaí

fzus in allegatà fuperiüs Parabolà femet-

ipfum laudabat , ita fubjungit s 42f tamen,

i, [

ut Cbriflianus bomo in fe ipfo vel confidat ; vel glo-

s od u

vietay , & non in Domino $ cujur tauta eft erpa

litjg

onanes boraines bonitas , ut eorum vvelit e[fe me«

Ut

rita , qua funt ipfm dona, . Hoc autem non

L TM

folüm exinde patet : quód nullum meritum

T

fupernaturale finé dono gratie fupetBatura-

T

lis , tam prevenientis , tum adjuvantis poffit

P lml,iï( Dü "

elici, prout contra Hare(im Pelagianam cer-

n !lv;æm

]

tum eft ; fedetiam exinde : quód DEUSex

"g

folà bonitate fuà nobis potiüsauxilia previ-

IU

raty

fa cHica:ïia , quàm meré fufficientia confe

ad.-

MT

37] ,

D;'/þmatia VI, Artic. I.

$6

d

adcóque bona opera magis DEO , quàm ar-

MT

bitrio noflro fint adícribenda.

h

Atque hoc

eft zenuinum illud verz humilitatis ; edam

LE

in hominibus , fan&é viventibus ;fundamen-

VO fs

tümD , quod pariter per verba Redemptoris

num. 522, allegata exprimitur,

t |

^

Ád confitm, D. maj.

Ws

Supetnaturalium

virtutum aCtus funt objectum materiale Spei

f

theologice , tanquam hujus finis ultimus,

lan f

N, maj. Tanquam medium conducens ad

iiv

finem ultimum, C. maj. & fic D. min. N

.

|

n at

confeq. Ratio eft : quód omnis aCtus Spei

IT

theologice auxilio. Divino. debeac inniti;

p

prout ex hucásque didtispatet. Hinca&tus

tss

fupernaturales virtutum , non tantüm hc-

hii

Ioici, fed etiam quicünque alii , utpote au-

, qihu

xilio Divino effentialiter indigentes, funt ob.

od p

jectum materiale fpei , non tamen tanquam

Bj

finis ultimus , five ipfa beatitudo ; fed can-

nvl

quam medium viatori conducens ad illam

obtinendaum.

TT

um

Conílat t. Quódobje&um formale pri-

525

um n0l

marium Spei theologice, prout bec in via.

gt

tore de(iderium eterng beatitudinis impor-

(j

tat ; fitquidem fola bonitas refpetiva beati-

i mli Pf'

tudinis , five ipfi viatori bong ; prout verà

Spes theologica prater iftud defiderium,

hao

ii

quoqué fiduciani obtinenda beatitudinis im-

portat, fit DEUS, üàt Remunerator , & Au«

1 luxüil Prf'

xiliator fua dona fupernaturalia , videlicet

gt

]

Q o

iplam

"

568

Tra&tatus V. de Virvtut. Theot.

iþfani beatitudinem , velut coronam, & fimul

ii

auxilia, ad illam per merita obtinendam re«

g o

quifitapromittens, Namadhoc, ut viator

«ueyony

beatitadinem eternam , non folüm defide-

smutoteot

rare , fed etiam cumffiducià illam , velut pre-

r u

g; Itl

mium futurum expeGaare poffit ; non fuffi-

cit, quód eidem beatitudo folüm tanquam

isobinad

bonum futurum , ídque arduum reprzfente-

:aSpcsindud::(

tur 5 fedinfuper requiritur, utillatanquam

ajDfS n

bonum per merita obtentu poffibile ; atque

p taót

his cum finali perfevetantia prefuppofitis ,

vaftoud

etiam obtinendum proponatur ; quia fcili-

syrlnni

cet merum beatitudinis defiderium , etiam

,a

cum defperatione illius obtinende componi

ttumunli

du a

poteft. Hujusautem fiducie motivum aliud

primarium , ídque divinum , utpote ad om-

spdri

nem virtutem theologicam effentialiter. re-

if

uifitum , affignari non poteft , quàm DELUS,

t tin

üt prima bonitas erga homines viatores, five

NT

tanquam Remunerator , & Auxiliator fua

"Wt

dona promittens:; ficut motivum aliud pri-

i

marium affienari non poteft refpe&tu fidei

3 i

"

theologice ; quàm DEUS , üt prima veritas,

/

u

iil

v

VTE

fua myfteria revelans.

* u

Conftat 2. Quód etiam promiffio divi-

526

na, tum interna, tum externa, fit partiale

1l

1"«4

fillrm

motivum fpei theologice, prout pariformi-

ter deRevelatione Divina, tanquam partiali

Büpeu

1inotivo fidei theologice , num. r90. &feq.

vmþkm ü

MT

di&umeft, Sicut enim hzc dona fuperna-

tü.

"t

|

IIW

Difputatio VI, 4rtic, I.

569

q

v

j

turalia finé revelatione diviná certó cogno-

:N

"ä [:l

fcere 5 ita finé promiffione diviná firmiter

A

!

IQ!

fperare non poffemus.

Namaliàs fuperfluze

hmn.r

forent toties repetita in facris Litteris ,& in-

w

fuper reflexà commendate promiffiones di-

n

ving'; fi etiam ábsque illis, tanta bearitudi-

ln l:a:;;;

Q

1

nis obtinende fiducia , quantam Theologi-

il

Q]

caSpes includere debet, haberi poffer, Quin-

'1 ;

imó DEUS, haud fimplici tantorum bono-

li a

rum promiffione contentus , eandem infu.

d

j

perad roborandam magis fpem noftram ad-

jc&o perfemetiplum , càm peraltiorem non

t n

poffet , juramento firmavit : noftre videli-

&i

"

M

cet , tanquam fubditorum , & mancipiorum

Doipil

imbecillitati fe accommodans , apud quos

TY

plus ponderis haberc folet promiffio Princi-

ttiitt t

pis; peripfam illius majeftatemjurata. Hinc

hia

promiffionem olim fa&am Abrahe de terra

itsyt

fancta, per ejusdem pofteros poffidenda,

r

transferensad promiffam beatitudinem eter-

pdudy

nam, Apoftolus fcribit ad Hebr. VI, 17..&

p fi

at

feqq.. AZundantiiis volens DEUS oflendere pol-

licitationts baredibus iummaobilitatema confilii fui,

inter po[uit jusjurandums: ut per duasves immo-

Biles , quibus impojfibile ef mentiri DEUM,

; I P'F

fortilfimum [olatium ba&eamus , qui confugiuzus

upd

ad tenendam propofitam [jema , quam Jicut an-

a uamp:i»'

choraus babemus anime tutam 5 ac firmam.

p^

Hinc itáque patet : quód promiffio Divina,

W

j

prefertim veró jurata, fit partiale totivurii,

Qo2a

st

Tra&atus IV. de Virtu;. 'Theol.

Dijþm

379

qeltico

3 quod fpei theologice , prouthec fiduciam

obtinendz beztitudinis importat ; etfitrans-

ziül!m "n

g, 1

mittatur , quód alia dona , precipué autem

merée temporalia , prelucente folá cognitioa

j pdisb

ne fupernaturali, de fummá DEI bonitate,

sem,

liberalitate , ac mifericordià, etiam feclusá

glroettt

promiffione divináà , per aCtum fpei theolo-

gbod J

yisoand

gice peti , ac expcétari poffint,

Conflat 3. Quód motivum fecundarium

ytipt "i

IU

n

52

7 pei theologice, prout hec obtinenda bea-

afintt

titudinis ecerng fiduciam importat , fins

m

omnia illa media, quz adhanc obtinendam

igrintà

divinitus funt ordinata , vidclicet accuratà

preceptorum omnium obfervantia; pius Sa-

I

cramentorum ufus ; Deipare , aliorüámque

Sanctorum conítans invocatio , & cultus,

prefertim autem fuperogatoria Chriítiange

E/(ZwS/a'

virtutis opera , per orationem , jejunium , &

Wif

eleemofynam frequenter exercita,

Ratio

Jantin

eft : quód hecomnia fint media falutis , id-

L

eóque horum ufus, & applicatio, quoqué

Hinc illa

t i

ad illam obtinendam conducat,

Ht

fpes, quz propriis meritis , canquam pro-

ETO

priàvirtute potiüs , quàm auxilio fupernatu.

Ritrid

rali exercitis innititur , quidem eft vitiofa,

!

utpote ad here(im Pelagianam pertinens:

i

Titi,

J

nontamen vitiofa, fed theologica e(t illa bea-

DLT

titudinis obrinende fiducia , que propriis

1

hr

meritis, tanquam ex folà gratuità DEI pre-

venientis , & imbecillitatem noftram adju-

,.l' W

UET

"';"M. Hluc

van-

|

Ls

Difutatio VL Artic. l,

571

"d

MTITTN

vantis mifericordiá exercitiseft innixa. Nam

tte

hec omnia merita noftra numerari reipsá

MLTY

debent, inter dona divina ; quia fcilicec

illa, potiüs DEO , gratiam non folüm fuffi-

i DEu'm:I

cientem , fed etiam previfam cfficacem no-

5 J Cfiiüü

bis largienti ; quàm noftre volunrati funtad-

|

ii

fcribenda,

Atque idcó temeraria beatitu-

|

l

dinis obtinende prefumptio , neutiquam in

bl

meritisper anxilium fupernaturale factis ;

utndehs

fedin eo confiftit , juxta D. Thom. hicq, 1.

u f

NT

art. t..— C aliqur: fperat , fe veniauz obtinere,

Jiné panitentia , vel gloriam frut meritis.

RUL

f

D

z, d

ARricurus Il

l

j, Lal

du Chrn

"n As Spei T Leologice fit funn-

jj

ené certus , e infruffrabilis ?

Qu, M

Renotandum r. Quód certitudo qui.

f bt

528

dem, proprié loquendo , folis a&ibus

io, quoq

intelle&üs conveniat: nihilominüs perquan-

, Hicl

dam participationem , quoqué illis a&tibus

a

voluntatis attribui foleat , qui prelucente

ol

cognitione certá eliciuntur,

Sic etenim D.

n dii

Thom. hicq. 18. art.4. — Certitudoinveritur

] ?cniu*ï

iz aliquo dupliciter , fcilicet eJentialiter, &r par-

T

ticipativé.

Effentialiter quidem invenitur in

,U P[l"u"

vicopnofcitiud 5 pavticipativà autem in omnico,

m

quod à vi cognofcitioft movetur infallibiliter ad

nuoftnm'ij

finmem fumn, Hincitaqué patet; quód fpei,

W

93

tafie

fij

Tra&atus lV. de Vivtut. 'Tbeol,

372

EY

certitü-

tanquam actui voluntatis , folüm illa

«

do convenire poffit, quam przelucens cogni-

jiumerm.

tio , debono futuro, & arduo, non folüm

st U

prout obtentu poffibili , fed etiam reipsà ob-

Deducitut exinde ulte-

h Qumiü

tinendo continet,

riàs, primó : quódíi cognitio voluntatem

vt

gptcptt

ad cxpe&andum bonum defideratum diri-

ii a

gens, certitudinem noncontineat; neccan-

p v2

dem fübfequus a&us fpei continere poflit,

wondir d

Deducitur fecundó : quód juxta majorem,

minorémve cognitionis prvie , de obtinen-

ynüiagott

ia DEU won

do bono defiderato certitudinem , aut pro-

xfisedtnilt

babilitatem , eti

, prout hzc animi

od q

fiduciam includi

ere , aut decreícere

foleat.

ETRT

Dedacitur tertió : quód actus fpei.

tOsenttaA

folüm eátenus poffit fumme certus effe ; quà-

dl k

tenus eidem cognitio fummé certa prelucet,

"

Prenotandum 2, Quódomnis promiffio

2

n

3294

vina , fit effentialiter infruftrabilis ; ficut

f

omnis locutio divina effentialiter eft infallibi.

gt L

lis. Imprimis etenim promilfio externa DEI,

Vi

effentialiter eft conformisinterng menti pro-

"t la

mittentis ; nam aliàs promiffio externa fo-

Animi

ret formale mendacium , quod fumme ve-

Al

Secundó :

"u

racitati effentialiter repugnat.

romiffio interna , feu decretum DEI (ta-

M

tuentis donum aliquod conferre creaturg,

D ;gg:s) &

dirigiturà fcientia infallibili, per quam DEUS

Mi

^ "cognofcit donum iftud effe in fuà poteftate ;

ä'mu Wy

nam aliàs DEUS poffet decernere aliquid im-

"Ui

poffi.

I

Difputatio VI. 4rtic. 1I.

575

ü !

poflibile , quod fummz fapientie effentiali-

Vitgtn,

ter repugnat.

Tertió : hzc eadem pro-

ag

mifíio interna, ficat omnealiud decretum, eft

N

