inre fit ? Quis non, ubirequifrvit, accedit 5 & ubi

? C

acce[Jit,non pati exoptat? Atque bocargumea-

Laf f

to verffimum oftenditur illud apopthegma,

tl rf

quod íub aliis vocibus Tertulliano adfcribi-

T n

tur ;

k us

YuT,

Sanguis kaarryrum eff Semen Chrifliano-

JltOnttD,

Conílat 2, Quód hec eadem Religionis? j^,

atdista-

Catholice do&rina , nontantüm ab cjus au-

lu ad

thore Chrifto, Redemptorenoftro, fed ctiam

qbos, fe-

per Apoftolos, ac fubíequos Evangelii pra-

ibilominis

cones , fit innumeris miraculis confirmata,

litutist

& adhuc inter gentes barbaras ad recipien-

rinoaf

dam fidem, inter fideles autem ad hanc cor-

T

roborandam , augendmque DEI , ac San-

mpertit

&orum cultum , confitmetur.

Atque hoc

Neronet

miraculorum donum in Ecclefid Catholicá,

rum Au'

& quidem folà conftanter perfeverat. — Nam

j Ed

illa prodigia , que Gentiles Scriptores , ab

"m

Idolis fuis patrata, narrant, vires demonum

r

nullátenus füperabant , proutetiam in Magis

Pharaonis patet, Qua veró Mahometani de

:!'MW;?

Íno

! bïrv'

2

Trallatus YV. de Virtut. "Theol.

j

o-Propheta jadiant , funt apertà

fuo Pfeud

ftolidà commentitia, prout Thyre

f

quiiüm

ridicula, &

;ülamm t

fus Gonfalez;

Tom. lII, Theol. demonftrat,

uódfíi autem

Haretici aliquando patrárunt

j qu

tunc ea folummodó ad con«

gm

vera miracula ,

um o

firmanda vera dog

mata, feu Ecclefi& Catho.

gt

Jice communia , nonautem

oppofita , & fal.

divinitus funt facta.

Uade meritó ex

at

fa,

ub

hoc credibilitati

s motivo itaconcludit Hugo

"

Vi&torinus Lib. l. de Trinit, cap. 2,

Tana

[j

soulti , tam variis , tam mirts prodigiss , confire

g

mataá funt

p

fleria noffra Religionüs , ut genm vi-

g

deatur e[fe

dementia , in il

i vel aliquantulim

dulitare, Po

(tmodüm veró fic exclamat, cap.

p

n m

Domint ! fi

error efl , quod eredimm ; d

"D

£e decepti [umim.

Ill euima fignis dodirina bae

& , nifi per te , fieri non potut«

h W l

eonfirmata efl , qu

Unde veri

ffimum eft illud Prophetz ;

m

frant,

ii

Píalm.XCll.s. Tefimonia tua credibilia fae

a funt nimt.

i

uód proinde Religio Cae

v

Conftat 3

iidiu

SIStholica , non folü

m abíoluté , fed etiam come

[v

parativé;

ad quamvis aliam Setam

, eidem

fit evidenter credibilis , & cree

Yi

Ooppofitarn ,

hm'l,a

denda fide p

rudenti, ac firmiffimá ; & qui-

dem quoad omnia , & fingula ejus m

yfteria,

hii

Nam aliàs doGrina ejusdem non foret divi-

Mtints

-

nitus inftituta ; cüm DEUS loquens , falía

veris non poffit immilcere, — Quamvis igitur

K

nonnulle Harcticorum Se&a , primaria Tri-

d

LL

iL

Difputatio YP. Artic, Il

$ss

iiïl(,!um h

nitatis, & Incarnationis myfteria profi:can-

m"uMThyr.

tur; quiatamen in aliisaberrant : hinc nul-

M

la illarum eft prudenterctedibilis fide Grmif-

anändu',zimm

fimá ; quia fcilicet illa credibilitatis motiva,

UM

itlitis

que pro fuis errotibus adducunt , compara-

tà cum motivis Religionis Catholice, fuffi-

V0

cienter pebetratis , omnem vim movendi

IG QUf

amittunt. Atque ideo D, Auguft, Lib, con-

nondnd::Ha;e

tra Epiftolam fundamenti, cui Manichzoe

( m

rum Sedaa innitebatur , cap. 4. ita differit ;

;r:f)fgii, tofs

Ut bane omittam fapientiam , gaam im Ecclefia

"n m

Catbolica e[fe stom crediti , snulta funt alia , quá

d

inejus gresmio me jufliffim? teneant,

Tenet cons

tin

Jenfio populorum , atque gentium., — Tenet autbos

]mim; |

ritas miraculis incboata , [De nutrita , charitate

du t

aucia , vetuflate firmata,

.Tenet ab ipfa Sede

"at t

Petri Apoffoli , cui pafcendas oves fuas poft ve-

[Prophete,

Jurre&ionem Dominu commendavit , ufzue ad

mibliu j

prafenutema Epifcopatum s fuccelio Sacerdotum,

Venet pofirem ipfumz Catbolica nomen , quod

Mrio C

son [ine cau[a , inter tam vaultas barefes , ifla Ec-

&t coo

elefia fibi. obtinuit , ut, cüm ommes baretici fe

Af y eidt

Catbolicos dici velint . quarenti tamen alicui pe«

lg, W

vegrino , u&i ad Catbolicam conveniatur , nullus

n

bareticorum , vel Bafilicam fuam , vel domum

i oj

audet offendere,

Ifía ergotot , & tanta , recià

nf

bominem tenent credentem im Catholica Ecclefia,

quens, i

Hzc igitur omnia credibilitatis motiva , quas

»mmFiiw

jàm ante duodecim fzcula, Magnus hic De.

or ponderaverat ; cüm etiamnum foli Ec-

j :

Cks

g

326 Wraclatus I F. de —V—z'rlut. Tbeol,

! g

clcfig Romang , feu Pontificie conveniants

hinc ifta fola eft vera Chrifti Ecclefia, feu di-

r

jgni

vinitus inftituta , ideóque tota illius doGtri-

*

na fiumiffimé credenda.

, n

g

Anricurus III.

! jayov

] [g',mn"

n eliam omnia Relzgiomis Ca-

' W,ntltf

zhelice myflerta fint evidenter vvera , (en.

x

divinitm revelata ?

jf

Raenotandum 1. Quód aliud fit : Pro-

m

314

af

pofitionem aliquam cffe prudenter ab

-

lll

intelle&u credibilem, tancuam veram ; aliud

Puntt

veró : eandem effe reipsáveram , five obje-

fiset

&o (uo conformem , prout ex dictis num,

Hinc etiam veritas propofitio-

;::fmum

280.liquet.

.

du

nis dividi folet i

n extrinfecam,& iatrinfecam,

era , five quoad fe, dici-

d

Propofitio intrinfech v

bjecto fuo eft confor.

ii

tur illa, qu& tcipsà o

tj

mis 5

etfifors non adfint mot

ivà , intelleckui

ncftro

erfuadentía hanc conformitatem ;

pad

adeóque talis Pro

pofitio non (firt etiam vera

mmw

Propofitio extrizfecé vera ,

fi-

hiu,

quoad nos,

vequoad

n0s , dicitur 1illa

, que habet fuffi-

( piini

od

cientia motiva , con

formitatem illius cum

tid)

obje&o perfuadentia; etfi tors reipsá non fit

conformis obje&o, adeóque criam vera quo-

i

t

adíe. Unde patet : quód aliqua Propofi-

dc[u'm

tio poffit quide

m effe vera , quoad fe, non

UT

& ruríus alia effe vera

| Em

autcm quoad nos 5

quO«

]

L]

d

a

:ä

i):'/þutat:'a IF. 4rtic. IIl

327

Wmmim]»

quoad nos; nonantem quoad fe ; & iterum

"& ld

alia neceffc vera , quoad fe, necquoad nos;

Wt

& demum alia imul effe vera , tum quoad fe;

tum etiam quoad nos.

Exquo ulteriüs de-

ducitur : quód equidem repugnet , ut ca-

ii

dem propofitio nec fit vera , nec falfa quoad

f//ä"lüfllï E1.

fe ; non tamen repugnet , ut eadem nec fit

vera, nec fit falía quoad nos. Talis eft hec

Vr o -].

propofitio: Ste//a funt numero pares , pro quà,

T

feuaffirmandá, feu negandà , nullum fuppe-

:(;ud i D

titargumentum ; etíi eadem quoad fe non

qástt d)

^

poffit fimul effe vera, & falía ; velnec vera,

nec falfa,

n dul

11 t

Prenotandum 2, Quód hec eadem ve-

t d g,

315

titas extrinfeca Propofitionis intelle&tui re-

yrapuo.

prefentate , juxta diverfitatem motivi fui,

ntrecat,

offit effe vel evidens; vel tantüm probabi-

j

Nam ifthic nondum de

t d

s, quoad nos.

t confor

Propofitione inter has medià, qua nec evi-

,iuelkdu

dens , nec probabilis , fed tantüm cer/aeft,

Xrmitattn

agendum erit.

Propofitio evidez: , & qui-

etit Vet

dem in fenfu ftri&o , eft illa, que omnem

drt, l

formidinem , etiamimprudentem, fpe&ato

ubet f

prafenti motivo , de fua veritate ab intelle-

€&u excludit:

Propofitio evidens in fenfu

lus at

upsa m

minis ftri&o eft illa, que folam formidinem

mv

prudentem , non vcró etiam imprudentem

de fuá intrinfecà veritate ab intelle&tu exclu-

U d

lOZd W

it ; prout num. 288. refponfum eft. Pro-

ii*

;x

qf

pofitio autem proZaZi/z diciturilla , que g:;

y

328 Tratatu: li;. de Virtut, Theol.

f

!

T pIO [

&ato füo motivo , prudentem , de intrinfe-

n

piindt

Ca veritate fua , formidinem non excludit ,

ii

eadémque pondera

tis motivisoppofitis , vel

r

vel zque probabilis erit $

magis , vel mi

nüs,

"NETL

&oria ejusdem ,

prout ex di-

quàm contradi

OU

étis num. 28 1.

de genuinà Principis Epi£olá,

tl

um effirmantium , aut negan-

fpc&atá tefti

Attamen ul.

quontl

tina copià,

facilé deducitur.

jj n

teriüs obfervandum ,

quód fupra has moda-

dire&as, ruríus alize

d ffd u

les , faltem pro

Bailes

(ognilï

reflexze modales

formari poffint , quarum vi

a

"n

eadem Propofitio, evide

nter, aut certà probabi-

aut certà vera dici-

N

li , non tamen evidenter ,

2 i

f£ur.

Hec autem omnia,

licét fuperiüs ex-

rurfum fub aliis vocibus exponen

da

vt

pofita ;

a u

€rant ,

ut pracedentia clariüs innoteícant ;

quino d

& rurfus fübfequa intelligantur,

:&*uï!, M i

Prenotandum 3. Quód om

nis a&tus fi-

fita

ffenfus firmiffiums ,

ali-

)u

!

31635 Theologice

m

velut divinitus revelata , a

cui propofitioni ,

ob authoritatem DEI

zi

i

intelie&u praftitus ;

loquentis, tanqua

m

ínum motivum totale,

u

x

Ícu adequatum ; p

rout hucsque oftenfum

nfus , regulariter loquea-

| Ww*g

D

eft. Hicautem affe

[

N

'.:n j

41

j

do, quidem cert

u$,

nontamen evidens eff,

us fidei, tum o

bjectivé ,

ii

Alius porró cft a&

[

Tl

n

tum fubje&ivé: alius ver

ó tantüm objeGivé,

Primus habet

n

non autem fubje&ivé talis,

u

Bï"

ro fuo formali obje&o , autho

ritatem DEI,

Nl

teipsà propofitionem a

liquam revclantis ;

adcó,

371

DifputatioIV. Artic. l,

329

CTA

adeóque pro motivo partiali attingit revela-

Dd

tionem Divinam , realiter exiftentem , eám-

Ts d

que illuftratione fupernatutali reprefenta-

dU

tam, & proinde hic affeníus eft etiam fubje-

1t Md

Givé , fcu entitativé (upernaturalis. Alter

Ti

veró a&tus pro füo formali objecto habet au-

D, at

thoritatem DEI , nontamen reipsá Propofi-

, Atl

tionem revelantis , adeóque pro motivo par-

pl

tiali, nonattingit revelationem Divinam re-

5 fs d

aliter , fed tantüm apparenter cxiftentem,

It quan i

cámque cognitione meré naturali reprefens

tatam.

r

Hic igitur affenfus non eft fubje&i-

tll

vé, feu entitativé füpernaturalis, .Unde pa.

Mipris

tet, quód actus fidei Theologice, tum ob-

! :x;omd;

je&tivé , tum fübjeCtive, feu reipsá talis, fit

QO

verus, tam quoad fe , quàm quoad nos : E-

contra veró actus fidei Theologice tantüm

j

objedtivé , feu apparenter talis , fit quidem

funs, ali'-

verus , quoad nos , non tamen quoad fe.

x

Nam talis affenfüs femper eft reipsà falfus,

um Dd

etiamfi obje&tum materiale, revelationis me-

v t

r& apparentis , realiterexiffat ; quia fcilicet

"TL

intelle&us , prater iftud , quoqué ffirmat

exiftentiam realem revelationisDivinze; Cüm

il

erdts

igituromnia & fingula Religionis Catholicse

n od

myfteria , (int evidenter credibilia fide pru-

denti , ac firmiffimá , prout Artic. preced. di-

p d

Ym

&umeft ; hinculteriüsqueritur: an eadem

quoqué fint evidenter vera, feu divinitus re»

yins^

velata ?

T

r

Ya

Di«

p

330

Tratlatus IV.de Virtut. Tbeol,

"

Dico r. Non omnia Catholicz Religio-

i

317 nis myfteria evidenter effe vera , feu divinitus

revelata, & quidem evidentià ftri&e fümptá,

i M füni

feu metaphyficá.

Ita cum Suarez Difp. 1II.

Sc&, 8. communis Theologorum fententia,

ia r

Prob. Si etenim foret evidens ; & quidem in

"

n ICipSä "

fenfu ftridio , quód omnia Catholice Reli-

qis s

gionis myfteria fint divi

nitus revelata ; tunc

pariter foret evidens , quód Chriftus reipsá

ylti,

fitincarnatus DEI Filius, & omnia illa fuerit

m

qu a

locutus , que ab eodem di&aa, in facris Evan-

o um

'eliis referuntur,

Sed hoc non eft evidens

infenfu ftri&o. — Ergo. Maj. patet, prafer-

g

tim ex illis Pauli Apoftoli verbis ad Hebr. I ,

j

Wtl ;ndcm

quz fupcriüs num, 189. allegata leguntur.

Min,prob. Sihocforetevidens, & quidem

WW

in fenfu ftri&o ; tunc evidentia hec funda-

T

retur in motivis credibilitatis , artic. preced.

dl

[

addu&is , faltem colle&ive fumptis ;; cüm

d

aliud fundamentum non poffitaffignari, Sed

hec , etiam colle&ivé fumpta , & ab ipfis

n

'Theologis fufficienter penetrata , non fuffi-

E

t

ciunt ad fundandam hanc evidentiam , ftri-

L

&eé fumptam , prout ex illorum fententia

L

communi patet.

Quinimo ipfemet Theo-

k

logorum Princeps D. Aug. poft verba num,

ls

lum

413. recitata fübjungit : Eriamfi propter 0«

fira intelligentia tarditatem , vel vita meritum ,

Ya

vcritas uonduw f apertiffitst demonfiret , quód

li

?

il

(

LT

Difpntatio IF, Artic, IHl,

331

üthm,þgm

fcilicet Ecclefia Catholica fit divinitusinftitu-

Wi

M

J

ta,

Ergo.

M i

Confirm,

$i motiva credibilitatis fuffice-

il

318

rent ad fundandum judicium evidens , &

Wtbsi

quidem ftri&é fumptum , quód myfterium

1 d

Jucarnationis fit divinitue revelatum , ideó-

Caltii,

que réipsà verum ; tunc Theologus, pene-

I

tratis his motivis , de reali exiftentiá hujus

hr

myflerii , nec quidem imprudenter, aut in«

ia i

deliberaté, poffct formidare.

Sed hoc re.

Msf

pugnat experientiz, ut pleríque , etiam do-

ml enden

€tffimi fatentur.

Ergo, Maj, prob. Nam

p vt

huic Theologo, & quidem in ftri&o fenfu.;

ial

ob utriisque premiffe (tridtam evidentiam ;

i bt

foret evidens bujus fyllogismi conclufio *

j d

Quidquid DEUS funm veridicu exiflere tefla-

hacfundte

av : illud realiter exiflit.

$ed DEUS funmi

k at

veridicus teflatur , realiter exiflere mwyflerium Ine

jis; cit

earnationi, — Ergo bocenoyflerium vealiter exiflit,

jmui, d

Sed hzc conclufio , utpote in fenfu ftricto

&dipi

evidens , omnem formidinem, etiam impru-

, 1on f

dentem , & indeliberatam excluderet. Ergo.

Dico 2. Effe tamen moraliter evidens, &

tim , d

319

y feneni

quidem abfoluté,quód omnia Catholice Re-

mec Ti

igionis myfleria , etiam fupernaturalia , fint

vebo

divinitus revelata , ideóque vera. Ita cum

ípr

Suarez cit. pariter communisfententia. Prob.

rillWü'."

am moraliter evidens eft, quód R eligio Ca-

tholica , quoad fidei , morámque do&trinam,

:

UM

ad falutem neceffariam , fit divinitus inffituta.

Sed

3

ij

Tratlatus l V. deYirtut. 'Tbeol.

[u XW

j

';2

Sed hoc ipfo etiam moraliter cvidens eft ,

uem L

N

m

quód omnia ejusdem myfteria, etiam fuper-

naturalia, prefertim Trinitatis , & Incarna-

"

tionis , fint divinitus revelata , ideóque re-

[

il

qmlm

!

iSpsávera, Ergo. Min.exinde patet, quód

m

Religionem aliquam effe divinitus inftitu-

I) mum [

tam , &illius, quoad fidem , morésque do.

lts aï.almï

€rinam , effe divinitus revelatam , fint fyno-

m

nyma, feu predicata mutuó convertibilia,

-,»i]a»in':»)ü!f"

Maj. autem prob, Moraliter fiquidem evi.

ii

dens eft, & quidem abfoluté , quód omnia

m' MZBS-

credibilitatis motiva, pro Religione Catboli-

(yjtts

cá , tanquam prz omnibus Sectis oppofitis

tolia

prudenter credibili , ac credendá , fide fir-

ü,iil

miffimá , art. preced, adduGta, reipsá fubfi.

gtj

ftant. Sed hoc ipfo ctiam. Ergo. Min:pa-

ii

tet, Maj.prob. — Nam eadem motiva credi-

[

E

bilitatis , tum exftitiffe , tum etiamnum per-

vindt

feverare , adeó cvidens eft, ut de hoc pru-

ETU

dénter dubitari , aut formidari non poffit,

DIv

prout fiogula motiva exploranti patet. Ergo.

viti

Confirm. Moraliter evidens eft, & qui-

bt

I

"gzodc

m abfoluté, quódilla, quaScriptores pro-

2

fani, de rebus, in Romano Imperio quon-

n

WUR

dam geftis , unanimi confenfu referunt , re-

Ergo etiam moraliter evi-

[

ápsà (ubfiftant.

p

deus eft, quód illa ; que fancti Patres , alií-

que Scriptores ; de rebus in Romaná Ecclefiá

Rlï'-'

(

;

olim geítis, & inter motiva credibilitatis num,

300 recenfitis ; unanimi confeníu referunt,

l:[ap:

[c-

L

Di/þu!at?a IV. Zrtie, lT.

333

mlim,,gm;

reipsá fubfiftant, Atque hoc argumento fe

Ü

li "

N

quoqué indu&tum fuiffe , u veteri Teftamen-

ii

1f

to, à Manichzis reje&o crederet, fatetar D.

Aug. Lib. VI, Confeff. c. $ Confideranti mi-

m

n

bi, quàm innumerabilia crederem , qu& non vi«

[779

deram y n&que, cim gererentur , adfuifJem 5 ficut

, Df

as aulta im bifloria Gentium , tam wnulta de

a fr

locis , afqule urbibus , tem multa bominibus aliz,

ac

J comti

at2ut dlis , aua if crederentuv , omnino in b

vita nibilageremws : Per[uafifli wnibi , nou, qui

ts

du

erederent lióri tui 5 fed quinon eredereut , e[fe

t Gul

eulpandos,

Objicies z. contra primam,

Evidens cft

Mi

fi

-732';.

dnd,

& quidem evidentià (tri&à , feu metaphy

cà , in ipfis moti

vis credibilitatis fundatà ,

ii

quód Religio Cat

holica , eadémque fola fit

j Mi i.

Sed hoc ipfo pariter evi-

Va etedi

divinitus inftituta.

dens eft , quód omnia illius iyfteria fint ve-

imum p

ra , feudivinitusrevelara. Ergo. Min. patet,

d

10 p

Maj, prob. Evidens eft , & quidem eviden-

tiá ftrictà, feu metaphyficá , quód DEUS non

jpttt b

ni Catholicge permitteretot

LU

potuiffet Religio

& tanta prudenti

scredibilitatis motiva, quot

riptoiy

& quanta hucásque permifit ,

nifi eadem fo-

ypero q

rer. divinitus ipnftituta.

Nam a

lias DEUS

refetut,!

redentes ,

omnes Catholicz fidei myfteria c

monitt!

pofitivé deciperet, prout Hugo d

eS. Victo-

du

sloquitur.

Ergo.

m

Ie, num, 5 12. allegatu

denscít , & quidem

Confirm.

Nam evi

ibilurm

metophyficé ; quód DEUS falfam doQrinam

ve-

':n[uniru;

4

334 lraüatus lV. de Virtut, T/;eol.

' v

Jm! idcöqv

vero miraculo copfirmare non poffit, prout

fuperiüs Difput, II Artic, 4. oftenfum eft,

drm i

Sed DEUS do&rinam Religionis Catholicee

itulig

innumeris miraculis confirmavit , & ctiam-

f m

;Ammcum

num confirmat, ex dictis num. 302. . Ergo.

32

9 Refp. N.maj Adprob.D.ant, Evidens

g 009f

eft , & quidem evidentiá (tridià , feu meta-

]n NO con(cq

n

phyficá , quód DEUS non potuiffet ; tot &

Qniit à

tanta credibilitatis motiva permittere Rcli-

gioni Catholice , nifi eadem foret divinitus

m

inftituta ; fimü!que etiam evidens eft , &

"m

|

quidem metapbsficó, quód DEUS eadem de.

m

g, 88

facto permiferit,

N.ant, Simülque folüm

moráliter. evidens eft , quod DEUS eadein

g

motiya perm'ferit.— C, antec, & N. confeq,

yuadi

Ratio eft , quód omnino metaphyficé re-

" wptum j

pugnet , ut DEUIS tot & tanta prudentis cre-

1

| yit [

dibilitatis motiva , ulliSeGz falfz permittat,

m

quot & quanta hucisque permifit Religioni

!

|

qutun '

M

Catholice ; cüm aliàs vera fidei motámque

X

l

j

ii

do&rina , cadémque ad obtinendam falu-

tem neceffaria , fufficienter inveftigari ; ac

B

deprehendi non poffet, — Non tamen etiam

| UM

wut

evidens cft, & quidem metaphyfice, fed fo-

T 1

| 1

Iüm moraliter, quód hzc omnia credibilita-

tis motiva fuperiüs adducta, rcipsá fubfiftant,

!

AE

h

Nam aliàs Thcologus, his penetratis & pon-

!u

t

deratis , nec quidem indeliberate , aut im-

| umj

| dmy

prudenter formidare poffet , quód myfterium

l

"Trinitatis , aut Incarnationis fit divinitus re-

Ui

VC«

!rmn,,(

j Difputatio IF, 4trtic. I;I.

1235'

:MMM

H

velatum , ideóque reipsà verum ; cüm tamen

|

|

|

oppofitum ab experientià conftet,

j

lus

Ad Confirm, D. maj. Et fimuletiam mes

LUA

taphyficé nobis eft evidens , quód DEUS

I

, .illl. il'h'ns

folüra moraliter.

hec miracula patraverit, N, maj. Evidens

LU

C, maj. & fic diftindà

min. N,confeq. — Ratio cx modó dictis ha-

ROt v

betut,

tl

Objicies 2, Non folüm moraliter , ve-

f d

rüm etiam metaphyficé nobis cft evidens ,

325

inid, t

quód facer Bibliorum Codex , quo Ecclefia

Uudhod,

Romana utitur, fit reipsà Verbum DEI fcri-

tigr(in

ptum, Sedhocipfo etiam evidenseft,quód ^

DEU da

DEUS do&rinam Ecclefie Catholice veris

D

miraculis confirmaverit, Ergo, .Min, pa-

p

tet €cx num, 302.

Maj, prob. Etiam me-

Kenigct.

taphyficé nobis eft evidens , quód DEUS in

prnitit,

humano gencre gubernando , eóque ad fa-

Aipti

lutem eternam dirigendo , fummé fit provi-

3oripqu

dus, Sed hocipfoetiam, Ergo. Min. prob.

u fl

Huic fiquidem providentie repugnaret , fi

jgti, &

DEUS tantam huic Codici authoritatem in-

nen etiatt

ter homines tribuiffet , quantam hucüsque

ii

tribuit,

Ergo,

tedibllte

Confirm, Nam D. Auguftinus Lib. VI,

| mbüüm

Confeff, cap, s. de fuz convetfionis initio

Qs p

ita loquitur : Evidensefl DEUM effe ,. & cu-

Yam nofiri verert,

Ideógue, citn e[femm imfirmi

|nylt

ad inveniendam liguidá ratione veritatem ,

i

!

f,'

05 boc 1055 opus ejfet autboritate [anGlarum Int-

5

t

p

226 Tra&latus YV. de Virtut, f'i;eol,

m

feraruva , jama credere caperam , vullo modo te

gbïifi

g

'mdf

fuilfe tributurum , tama excellentem ii Scriptu-

D)

mqïll j

& per omnes jam terras, autboritatem s "if

dU

ér per ipfum tibi credi , & per ipjamte quari vo«

luiffes.

Ergo.

p

Refp. N, maj.

Ad prob. D. maj, Faáá

g, 009

dri

(

324fuppoütionc , quód DELIS hamanum genus,

Gu

j

ad obtinendam in hác vitá gratiam fuperna-

turalem , & in alrera gloriam eternam ordi-

ä:nd: f

naverit. C. maj. Seclusá hác fuppofitione,

gjost

Mi

N. maj. & ficdift, min. N. confeq, Rario

eft : quia metaphyfice non eft cvidens , fed

ü:'l,pml.

folàfide certum , quód DEUS humanum ge-

st

nusad obtinendam , per habitualem gratiam,

& m

v P

beatitudinem fupernaturálem reipsá ordina-

vdadi

verit,

Nam potuiffec DEUS homines re-

linqnere in ftatu pure naturz, ut pervenirent

iyit

ad beatitudinem meré naturalem,

Quin-

J

obl

imo, nec quidem metaphyfice , nobis eft evi-

nm'.äi*

dens , quód gratia & vloria fupernaturalis fit

polfibilis, adcóque DEUS defa&o inftitue-

r

rit Religionem aliquam fupernaturalem,

t

Hincetiam folüm moraliter, nonautem me»

| W

kvtmäpl'u

"i

taphyficé nobis eft evidens , quàd facer Co-

[Jn

W

dex , fapernaturalem hanc do&rinam conti-

[on

nens, reipsà fit Verbum DEI ícriptum.

h

Adconfirm. N, confeq. NamDivo Augu-

iT

t

flino, nec quidem poft converfionem fuam,

metaphyficé fuit evidens , quód facer Biblio-

lt

rum Codex fit Verbum DEl/Icriptum , prout

[oT

[2

Tl

Difputatio IV. Artic, III.

337

ex verbis ejusdem num. 284. allegatis patet.

U l.y'ïml ]

Habuit proinde folam evidentiam moralem,

'l mm;m ]

)

D

P.

eámque in humaná Ecclefie Catholice au-

thoritate fundatam.

Objicies 3. Ob affignata motiva credibi-

APPT

325

n

litatis , non folüm moraliter , fed etiam me-

taphyficé nobis evidens eft, quód fola Reli-

patialg,

gio Gatholica fit prudenter credibilis, & cre-

n at

denda fide firmiffimá.

iil

Sed hoc ipfo pariter

evidens eft , quód omnia illius myfteria re«

s Ra

ipsá (int vera , feu divinitus revelata.

Ergo.

deides,

Maj. patet. Min. prob.

Nam illud , quod

o

€videnter eft falfum , eádem pariter eviden-

Ia ia

tiá, non eft credibile fide prudenti , ac fir-

itjs Qria

miffimáà. Ergo viciffim illud , quod eviden-

j J t

ter eft credibile fide prudenti , acfirmiffimá,

tpcrvcm'rcu!

eàdem pariter evidentià eft verum.

Conf.

», Qii

prob, Nam juxtareceptum axioma DialeGi-

nobiseler

atl

cum: Bona eff illatio à contradi&orio coz[eguen-

$£ ad contradi&lorium antecedentis,

Ergo.

o nf

Confrm, Sietenim illud , quod evidenter

iturde

eft credibile fide prudenti ac firmiffimá, non

nauemt

foret hoc ipfo verum 5 tunc etiam falfum

d aca

poffet , evidenter effe credibile fide prudenti,

rinam d

acfirmiffinà, Sedhocrepugnat. Ergo.

p

Refp. N. min. Ad prob. N, confeq, Ka-

326

nDin/

tio eft : quód predictaillatio non fiatà con-

rfontt^

tradictorio coníequentis ad contradi&to-

tium antecedentis.

Md

Quamvis etenim hac

1pusr

predicata fint contradictoria : Effc verum,

vï

non

l

D

358 ' ï;raäaia!l IF, -de Vz'rtu?. "T beo];

i qu(

non effe verum : Effecredibile, noneffecre:

dibile ; Effe evidenter verum , autcredibile

i

jns W

Non effe cvidenter vernm , aut credibile, ut

alterutrum cx his cuilibet obje&o , aut pro-

pofitioni conveniat ; non tamen ifta predi-

ll

Pomt f

cata funt contradi&oria ; Evidenter verum,

m?[ü j

evidenter falfum ; Evidenter credibile, evi.

ts

pl

a firait

lsl

denter incredibile , utalterutrum ex his cui.

"T

100

vis propofitioni convenire debeat, Sic ifta

Propofitio ; Stel/a funt numero pares , nec eft

(qyt

evidenter vera, nec evidenter falfa ; necevi-

igtitf |

denter credibilis, necevidenter incredibilis,

mmm ;q

gyt

M

Sicigitur juxta regulam Dialecticam conclu.

dere opottet : I/ud , quod evidenter efl falfumy

ao

son eft evideuter credilile fide prudenti , ac fir-

m

suiffimd. — Ergo illud , quod eff evidenter credi-

u z

il

Bile fide prudenti ac firmilfimá , non efl evidenter

p

fuifum.

ii

&dconfirm, D. maj, "'Tunc etiam falfum,

hi

tantummodoó quoad fe, poffet evidenter cffe

Mudia

credibile fide prudenti , ac firmiffimá, C,

n

a

maj. Etiamfalfum quoad nos. — N. maj. &

ficdift. min. N. confeq. — Ratio diftin&ionis

POT

patet ex di&tis num, 220. & num, 314.

v

Objicies 4. Sinon tantüm moraliter , fed

ii

327

€

tiam metaphyficé nobis eft evidens , quàd

& g

omnia Religionis Catholice myfteria fint

od

prudenter ctedibilia fide firmiffimá ; tunc pa-

li

riter nobis evidens eft , quód eadem fint cre-

t

dibilia fide Theologicá, Sedhocipfoctiam

€vi-

LT.

VW W

Edlbkw

'Di/þuflatz'o IV, 4rtic. HI.

339

evidens eft, quód cadem fint divinitus re«

l,.

mmslm]t.

velata , ideóque vera , tum quoad fe, tum

j

quoadnos. Érgo. Min,exinde patet, quód

i

omnis aQtus fidei Theologice effentialiteg

! ümw'

prefupponat revclationem Divinam.

Maj.

E'dtüm

It Ctdjos

«utem prob, Nam fola DEI loquentis au»

UO (

thoritas digna eft fide firmiffimá.

Sed hoc

ipfo fides firmiffima cft reipsá fides Theolo-

i, &

gica.

Ergo,

n rl

Confirm.

Nam intelledus myfterium

V

'Trinitatis, & Incarnationis ideó credit fide

ht

firmiffimá ; quia DEI loquentis authorita-

ia d

tem prafert omni authoritati creata.

Sed

btl

hocipfointellectus hec myfteria credit fide

n ij

Theologicá. Ergo.

7 172

Refp. D. maj. Tunc pariter nobis evi-

3

f

dens cft, quód cadem mylfteria fint credibi-

lia fide Theologicà, obje&ive tali," C. maj,

um Fiftty

Fide Theologicá , etiam fubje&ive tali,

N.

videnteref

Dimmäo (

maj. Etficdift.mia, N, confeq. — Ratio éft:

quód omnis affenfus firmiffimus , alicui pro«

Vjl

ofitioni preftitus , ob authoritatem DEI

ditindiog

oquentis, fit quidem actus fidei Theologi-

JH

ce obje&ivétalis ; non tamen femperetiam

pditt

fubjc&ive talis , feu entitative fupernatura-

(dens, QU

lis. — Cüm igitur fola fides Thcologica fub-

jc&ivé talis , effentialiter prefupponat reve-

n

i ?

lationem Divinam , eámque realiter exiften-

n ltt?

tem , non.autem metaphyficé (it nobis evi-

vt

dens , quód DEUS revclaverit ayftcria Re-

[

—

"T

!

340 Traäatus W. 2: Vir!ufennï.*hebi.

r qmd

ligionis Catholice ; hinc etiam metaphyfice

n

&

non eftevidens, quód eadem fint credibilia

, I

fide Theologicá, fubje&ive, fed tantüm ob-

u

(

ic&tivétali ; prout num. 3 16. expofitum ha-

betur,

qsidental

i äd mollïl

Adconfirm, D.maj. Quiaintellectus fo-

lam DEireipsá loquentis authoritatem prze

du t

) eïld!

u!lm

fert omni authoritaticreate. N. maj. Quia

etiam DEI, tantüm apparenter loquentis au-

n

106 er

jj &i

thoritatem ita prafert. C, maj. Et fic dift.

min. N. confeq. . Nam intelledus , fuppo-

o

gt

ü

fito errore invincibili, quo putat DEUM lo-

qui , qui tamen rcipsá non loquitur , non po-

g

teft finé contemptu authoritatis Divina dis-

I

fwriinpl

credere , fed tenetur affenfum firmiffimum

at

przftare : ficut fuppofito errore invincibili,

d

quo putataliquid à DEO preceptum , etfi re-

ipsà non preeceptum, tenerur illud adimplere.

guid,

«

Objicies ult. contra fecundam,

Repue

329g

bat , uttantá nobis cvidentiá conftet, quóüd

tisciot

omnia credibilitatis motiva , prefertim verà

:ï—:innlïf

A

miracula , divinitus ad confirmandam Rcli.

idhil

gionis Catholice veritatem patrata , reipsá

fubfiftant ; quantá cvidentià idipfum con-

E.

ftabat, tum Judais , tum Gentilibus hac ea-

du

Sed

dem miracula , coram inípicientibus,

- du

illisfolüm moraliter hoc cvidenscrat, Ergo.

Mi

Si etenim hoc illis

Maj. patet. Min. prob.

lb

plusquàm moraliter, adeóque faltem phyfi,

H

OPO-

LT.

« fuiffet Vclvidcns ; tunc myfteriis fibi pr

fitis;

*

Vlnm

Dij;?:u'tatio IV. Artic.. It

241

Ut

u

fitis , nec quidem imprudenter difcredere

,

"

potuiífent.

Scd oppofitum Sacra Hiftoria

LO

,

docet.

Efgo.

J

ol

Confirm.

Nec quidem habemus tan-

tam cvidentiam , ex facris Scriptoribus de re-

Ug

bus ad motiva Religionis Catholice perti-

ln

nentibus , quondam in Ecclefiageftis ; quan-

AT

tam evidentiam habemus ex Scriptoribus

Trlgut

profanis, de rebus olim in Romano Imperio

jj Dd

geftis.

Sed de his habemus evidentiam tan-

ts s

tüm moralem. Ergo. Min. patet. Maj. prob.

QR

Nam de rebus his profanis nemo facile du-

Ogit o

bitat , fecusautem de rebus factis.

Ergo.

Ts D

Refp. D.maj. Ceteris paribus.

C, maj.

fim

339

Ceteris imparibus. . N, maj. & C, min, Sal-

Qreiahacd

tem regulariter loquendo. N, confíéq. Ra.

yuny t

tio hujuseft ; quód ex duobus, zquali pce-

(llinpit.

nitus intelle&u, & affe&u, pro hácperfonz

p M

operantis , loci, actemporis , circumftantid

oyftt,qi

preditis,majorem de miraculo,ad confirman-

lertim w

dam do&rinam faGbo, evidentiam ille habeat,

undam 1

qui prafens illud vidit,quàm alter, quiabfens

Vr t

folo audituid percepit. Contrarium tamea

ilipum d

tunc contingit , quando prefenspejore intel-

iibos hz

le&u, & affe&tu , quàm alter abfens preditus

atius, f

£ft, prout abundé, de miraculis , ab ipíomet

T

Redemptore noftro patratis , ex fola Hifto«

vinlo!

ri Evangelicá patet. — Hazc etenim pleríque

Judai, prafertim Pontifices , Scribze

:

acPha-

T

tiízi , cx Odm. & invidia crga Chri

ïtum illa

eriisübifïcfï*

pas

p

4 342* Tra&afuäl V de Virta;. Ti;eal.

qq

d

patrantem , tanquam praftigias diabolicas

1l 44

cavillari , & explodere folebant.

Atque id-

,qmd

m

ipfum pofteà Martyribus , inter tormenta il-

lefis , Gentiles exprobrabant.

,puth

Ad confirm. D. maj, Non habemus tan-

L.

ii

j

tam evidentiam fpe&tatis folummodó rebus

geftis. 'Tranf. maj. SpeGtatà Scriptorum au-

E )

jof

thoritate. N, maj. & C. min. N. confeq. Ra-

d

gt

tioeft, quód resolimgefte , qua funt meré

jb

qiel

humangz , neutiquam intellectus noftri ca-

ptum tranfcendant, idcóque facilé, tanquam

n

P

vere recipi poffint ; fecus autem res Divinz,

qua altiorem indaginem requirunt, Quódfi

g u

"i

tamen facrorum Scriptorum , res hafce Divi-

pas, olim geftas narrantium , & quoad nu-

u t

merum, & quoad fapientiam , & quoad ve-

viiti

gacitatem fpe&teturauthotitas ; tunc eadem

daattt

nullátenus inferior , fed multó fuperior eft

ggumm :

authoritate narrantium res profanas,

-::nfcm

Conflat 1. Quód omnia Religionis Ca-

quil

331(11

olice myfteria , fint quidem evidenter cre-

-T

dibilia fide prudenti, ac firmiffimá , non ta-

&l

stl

men proptereà, fint etiam evidenter in fen«

fu (lri&to vera, feu divinitus revelataa. Quame-

vt

"

visetenim , tot & tanta credibilitatis motiva,

Vi

omnem prudentem formidinem , de tcali

I

exiftentia Divine revelationis excludant ; at-

fl

tamen illa, licétoptimé penetrata, ad exclu-

i,

dendam quoque formidinem indeliberatam,

ho

autimprudentem ; non fufficiunt, pront plc-

D

Ib

"

Wal

bwbutntio IF. Artic, IHIl,

343 :

"

Z

pleríque Theologi, & ipfemet D. Auguftinus;

'

A brit

num. 3 16. addu&tus fatetur. Nam metaphy-

t

lt

ficé quidem evidens cft, qnód DEUS néque

hi l

tam multa, & eximia credibilitatis motiva,

prefertim veró miracula, Religioni Catho-

LO

lice , néquetantam authoritatem Scripturg |

Mi i,

TAUTN

Sacre , hucüsque permittere potuiffet ,

nifi cadem foret divinitus ipftituta: quiata-

lt quíty

tb lr

men folüm moraliter, non autem metaphy-

ficé nobis evidenseft, quód hec eadem cre-

nl

dibilitatis motiva, reipsá fubfiftant , & tan-

L

tam authorítatemSacraScriptura habeat;hinc

qum, Qd

etiam. metaphyfíicé nobis evidens non cft,

n, sls

quód Religio Catholica fit divinitus inftitu-

jb n

ta, & Sacra Scripturz miyfteria fintdivinitus

Mgutte

revelata.

Unde pariter metaphyficé nobis

; d

evidens non eft, quód à DEO ad obtinen-

Jlptint d

dam gratiam habitualem in prefenti , & glo-

)fälm.

riam in füturo , fimus ordinati ; quia fcili-

dQ

cet, nec quidem iftud metaphyficé nobis evi-

xidenterqt

denseft, quód reipsá poffibilis fit gratia fan-

ind, nott

Cificans , & vifio intuitiva DEI ;5 adeóque

m

longé minüs, quód hec dona fupernatura-

lus Qui

lia defa&o realiter in Angelis ; & hominibus

j mott

exiftant.

m du

Conftat 2, . Qvód Propofitio evidenter

33

cuditl

falía, fit etiam evidenter incredibilis fide pru-

denti , ac firmiffimá

.

non tamen vicifífim

41

3

inddlt

Propofitioevidenter credibilis ide prudenti,

g :

acfirmitlimá , fit ctiam evidenter vera, INam

z

ju-

, j

i;rdä;l.f.tlf IV. de Vz'rïuf. Theol,

344

j

juxta Diale&ticam ; quidem ; Boma efiillatio À

4ut

contraditlorio con[equentis , ad contradiclorium

"

antecedentis ;; attamen hec predicata nullá-

tenus fünt contradictoria : Evidezter verum,

àrium !f

«f

evidenter fal[um : Evidenter credilile , eviden-

ter incredibile.

Sic ifta Propoficio ; SteZ« funt

l uödmllï

numero pares , reipsá quidem , Íeu quoad fe,

j

Qoula 4

