ducia , prouthzcalieno auxilio, prefertim

divino eft innixa, juxta illud Redemptoris,

"u

tuntit

difcipulos ob metum naufragij arguentis,

"

LL

L

Matth. VIll. 26. Quid timidi eflis nzodica fi-

u

J

dei? Secundó pro fidelitate , juxta illud Ec.

T

"n

cli, XXVIL 17.. Qui denadat arcana amici,

Tertió

ro dictamine con-

d

dems perdit.

j

fcientiz , juxtaillud Apoftoli ad Rom. XIV,

xm ":1

23. Omnue, quod on eff ex fide , peccatum eff,

i

xtþ.

1

Demum pro virtute illatheologica, vicujus

T fl

Di];;tfa;io iI. .Ar?;c. I

10$

DDEO aliquid revelanticreditur, de qua idem

P tf

Apoftolus ad Hebr, XI. 6.. Size fide iipo[fizi-

t WWU; n

Á

le eft. placere DEO. Credere euius oportet acce-

denteii ad DEUM , auia efl , & inguirentióus

Vs C

fü vemunerator[it. — Atque ideo Tridentinum

t

Seff, VI, cap. 8.ficdecernit: Fideseff bumand

Ht w

falutis initium , fundamentum & vadix omnis

tots d!

forede

juflificationis , fimà qgua. impo[fibile eff. placere

DEO , & ad filiorum ejus coz[ortium pervenirt.

atf

Prenotandum 2, Quód fides theologica

94

fit virtus intelle&tualis ; quia fcilicet actus

cjusdem eft affenfus ab intelle&u praftitus

veritati divinitus revelatz.

Sic etenim D,

n

'Thomas hic q. 4. art. 2. concludit: Credere

efl iuamicdiat? allus. intellecilis 5 quia objetdum

bujus a&lis efl verum , quod propris pertiuet ad

ZW? jlc

1771

X nonen

intelle&luma. — Et ideo neceffe cfl , qn0d fides, qud&

efl proprium principium bujus acts , it in in-

tione ufart

Cüm igitur intelle-

vers mani

zelleGlu , ficut i2 [uPjeclo.

&us propofitioni alicui , per fimplicem ap-

r pro n

prehenfionem reprafentate , affenfum pra-

uilo, prel

ftare nequeat;nifi eidem quoqué;feu per can-

yd Redtmptt

dem apprehenfionem , feu aliam concomi-

frapj trgut

tantem , fimul reprefentetur aliquod moti-

ii v

vum , vi cujus intelle&us judicare poffit;

A il

propofitionem repre(entatam, & ad tribunal

d rl

judiciale delatam, effe veram : hinc vel eadem

| diüaminrj

apprehenfio (implex , velalia concómitans ,

ioliad M*

debet fimul reprefentare motivum , vi cujus

fit 9?'"3':

propofitio veracenfeatur.' Átque ideó ap-

4

pree«

23

Jcologmx"ï'

104

ïr;a&atus IV. Ze Virtut. VTI:eol.H

)

prehenfionesille previz in neutras , & fuafi-

a

vas dividuntur. ,Neutre appellantur , que

EL

nullum motivum affirmandi reprafentant ,

] jmotivi51

, gt

cujusmodi eft ifta: Sre/le fumt zumero pares.

Suafivee autem fünt , qua fimulmotivum af-

a

fensüs intellectualis adferunt , fiveillud rei«

AR

psà diftinguatur , feu non diflinguatur , ab

d n

ipfo obje&to per apprehenfionem previam

rimyd.

reprefentato , cujusmodi funt principia lu-

gl

mine naturz gota, vel conclufiones ex legi-

f

d

tiuofyllogifmo dedu&z,

95

Prenotandum 3. Quód ad eliciendum

r

a&um fidei quidem requiratur previa, ca-

um

démque fupernaturalis apprchenfio fuafiva ,

f uo

J Ts

hec tamsn non fit evidens ; adeóque intel-

le&um folummodó inclinet , nonautem ne-

DT

ceffitet , ad pxeftandum affenfum veritati re-

.

velate. Hinc actusfidei fubjacet libero im-

H

perio voluntatis , quo mediante liber, ac

vt

metitorius evadit, juxta illad Genef, XV,

Vs

6. Credidit Abrabam DEO ,& reputatum ef il

Vf

li ad. juffitiam.

Unde concludit Apoftolus

ad Gal, Iil. 9. Igitur , guiex fide fuut , Zenedi-

?ï?gmuE

m

s

centur cum fideli A&rabam, | Huic autem im-

N

"T

petio voluntatis prelacet judicium ctedibi-

:

TS

.1

T;

j

litatis, feu di&tamen intelle&tüs , quód pro-

Ts

pofita vetitas fit à DEO revelata ; adeóque

D 'j

prudenter credi poffit, & debeat , per fubíc.

D

quum , eámque firmum affenfum intelle&s,

l7 r ',7,

five adtum fidei theologice, Atque ideo

?nbm'j

mo-

" 7!'1;1/,

Difrutatio iI. ?rt:'c. ^

tog

imms, M fl!äf

"Whnwr j

motivum, feu obje&tum formale immedia-

tum ipfius a&t(s fidei , non debet confundi

i

cum motivisactuum precedentium , videli-

!U t j

LIUM

cet judicij credibilitatis , & imperij volunta-

tis, que rcfpe&u fidei folummodó funt mo-

:ruup,hvcïh*&x(u

Ql i

tiva remota , feu mediata. Queritur pro-

inde: an obje&um formale , ídque prima.

t

rium , & immediatum,fidei theologice fit

t r

Kl

authoritas DElloquentis; & in quibus per-

fectionibus Divinis hec eadem authoritas

formaliter confiftat?

d d d

It vt

Dico 1. Obje&um formale , ídque pri-

96

marium , & immediatum fidei theologicz ,

preait ld

effe authoritatem DEI loqucntis. Ita cum

s a

D. Thom. hicq. r. art, r.. communis Theo-

t OAUR

logorum fententia. Prob. 1llud eft obje-

lum vertatit

&um formale primarium , ac immediatum fi-

ycerlberoin

dei Theologice , per quod a&us ejusdem

jve bet, d

1

Formaliter & immediate àquovis alio actuin-

d Genel 31

l

tcliectüs differt, qui non eft fideitheologicz,

're;u!ammqä/

Sed a&tus fideitheologice per hoc foramali-

Vi Apoto

ter & immediaté differt, à quovis alioactu

iji, t

intellediüs , quód fit affenfus veritati revela-

lic autem i

te preftitusobauthoritatem DEI loquentis,

iciüm cted

Ergo. Maj, patetexregula generalidevirtu.

lss quöd r

tum differentia. iInde D, Thom. hic q. 4,

"m

art, 6. inquit: Mazifefum eff: quàd fides , fr.

x pb

cut &* quili£et alius babitus ex formali vatioue

ftm n

o2 CH baZet fbeciem ; & ided , fí fides famatus

2 A'q"m?

zro babitu , quocrediuus , efl una[pecie, Min,

5

8U«

P

iro6

fraä?ätus IV. de V;rtu;; "Theol,

eutem prob. Ad a&tum fidei theologice non

i i

fufficit , quód intelle&tus folummodoó affir-

n

mif:m

met eam veritatem , quam DEUS dixit, fed

infuper requiritur , ut illam ideó affirmet,

m fr

L

quia DEUS dixit , juxta illud, 1. Cor. Il. 5.

Fides veflfranton fit in fapieutia bominum , fed im

"m

virtute DEL. Ecl. Thef.1L. 13.. C accepifJc-

f

$it d nois verbum auditlis DEI, accepiflis illud ,

vjtith

son Ztverbum bominum , fed, [icut of vere ,

[iu:

ver&unz DEI. Ec l. Joh, V. 10 Qui credit io

Ya

filium DEI , babet teflimonium DEL in fe, Er-

st

go.

ul

97

Confirm. authoritate, ac ratione D.

h,

Thom. q. & art. cit. (ic concludents: Cz-

g

guslidet cogaofcitivi baBitlis objeium duo babet ,

mspt

feilicet id , quod materialiter cognofcitur , & id,

st

per 4uod cognofcitur , quod efi foymalis ratio ob-

II

jedi.

Sic igitur im fide, fi confideremus

tibin

forma

leua rationema objei , mibil efl aliud ,

t

quàm Veritas prima.

Non enim fides, de

[

li

uà loguimur y affentit alicai , vifi quia eft 4

EU

"

l

Y

DEO revelatum.

Unde ipfi Veritati divina , fi-

ii

$2 vero conft «

des innititur , tanquam medio.

UT

dereuzus maaterialiter ea , quibus fides a[fentit ,

son folim eft ipfe DEUSs . fed etiaua wnulta alia ,

LT

r

qua tamen [ub affeufa fideà won cadunt , nifi fe-

g

cundànm quod babent ordinem aliquem ad DE-

Yi

UM. Hincibidemita refpondet ad 1. Ea ,

qua pertinstut ad bumauitatema Chrifli , &* Sa.

A

cra

-

fs

ls

'ivlrfj]g,&[

wdt ',hfo] 'fæ M

Difputatio IT. Arttc. L.

107

eramenta Ecclefia , vel ad quasciingue ereatus

nj if

iU

v4$ , cadunt [u£ fide , in guantim per bac ordi-

zamur in DEUM , & eisaffentimus propter di-

A dir,

viuava Veritatem. | Verüm brevifhimé idem

LTH

DoGor Angelicus hic q. 2. art, 10.. Credere

NT

de£et bomota , qua [unt fidei , nou propter va-

lus uj

DHl, tj

tionem bumanan , [ed propter aucloritatem Di-

vinuau.

2

f atj

J u d

Dico 2. Authoritatem DEI loquentis,

98

prout hbeceft motivum fideitheologice;for-

imDilaj, t

maliter conítitui, per fummam fapientiam

in cognofcendo , & veracitatem in loquen-

I

do,

lta cum Suarez , Difp. III. de Fide.

eonctdnts

Prob. Autho-

Sedt. 4, pleríque Theologi,

fim n i

ritas DEI loquentis per illas perfectiones for-

g,

ml r

maliter , & adequaté conftituitur , per quas

DEUSformalitet & adzequaté redditur fum-

I

mà fide dignus , ut eidem loquenti fuper

UI

oemnia credatur.

Sed DEUS per fummam

T.

fapientiam in cognofcendo, & veracitatem

j, j g

inloquendo , formaliter &adequate reddi-

ii r

tur fummáà fide dignus , ut eidem loquenti

, ii

fuper omnia credatur. Ergo. Maj. patet

nf df

ex generali conceptu illius authoritatis , pet

ij m

quam aliquis redditur Gidedignus, ut eidem

" ctditthy ':

loquenti credatur. Min, autem prob. Nam

TU d

pet fummam fapientiam DEUS formaliter

ondeid i

determinatur, ut. cognofcendo falli non

poffit, adeóque cognitio ejusdem fit eifen-

" Cbrijü)fï

tialiter conformis objedto. Per fummam

VGa

!

qo8 — reaflatus IV. de Virtut, Theol,

p

veracitatem veró DEUS formaliter determis

j

satur, utloquendo fallere non poffit , adeó-

a

ue locutio externa fit effentialiter confor-

T cqw

misinterne cognitioni, Sed bocipío,quód

guo

DEUS cognofce

ndo falli , autloquendo fal-

lere non poffit ;

eoipfo DEUS cft formaliter

qm

j

uteidem loquenti fuper

0

fummá fide dignus;

Erpo.

du

omnia credatur.

nl

99

Confirm. Nam deficientea

Iterutrá perfe-

t Atj

Gione, videlicet fummá fapientià in cogao-

fcendo, aut fummá veracitate in loquendo ;

r

DEUS nonampliüs foret fummá fide dignus.

ts

j

m

Sed hocipfo authoritas DEI loquentis per

u

hasperfe&iones fo

rmaliter conftituitur. Er-

du

go. Min. patet.

Maj. prob, Tunc DEUS

loquens non amp

liàs foret fummà fide di-

hat

o cjus

dem locutioni falfum fub.

vt

gnus, quand

Sed deficiente alterutrà perfe«

wutd

cíIe poffet.

Jinet

Gione pre

di&à ejusdem locutioni falfum

Min,

( Va

fübeffe poffet. Ergo. Maj, patet.

rob. Nam d

eficiente fummá fapientià in

a tï'»

cognoícendo DEU falli poffet ; adeóque ;

VMU

1

licét ob tummam veracitatem locutio ejus

(c..hqmd

T

foret conformis internz cognitioni, poffet

U

nihilominüs ead&effe difformis obje&to reve-

lato ; prout hocetiam in humanis contingit,

Vs

dum loquens, ob erroncam cognitionem in-

r

telle&üs , finé ullo mendacio, reipsà falfum

| h"WJ

W—ä L'

dicit, Sed pariformiser deficiente fummá

vcracitate DEUS fallere poffet ; adeóque; li-

t

ls

Dd

Difputatio I1, Ariic, F.

109

Ti d.

càt ejus cognitio femper ob fummam fapien-

Uf i.

tiam foret conformis obje&to, nihilominüs

At fry

locutio poffet efIc difformis coguitioni , &

V d

proinde quoqué objeGto revelato ; prout in

/ 1llümüs "

omni mendacio;absque cognitionc erronea,

FUi

commiífopatet. Ergo.

t t

Objicies 1. contra primam. Poteít daritoo

a&tus fidei theologice, quin objectum for-

tdintàye

male illius fitauthoritas DE! loquentis, Ege

pnti i.

go. Ant,prob. Nam poteft intellectus crc-

atilotad

dere myfterium Trinitatis,aliósque fideiarti-

naii d

culos ex variis motivis; quia nempe BEUS,

El logeis t

tanquam füpremus Dominus & Legislator

ol !

cosdem credi pracipit ;

uia Ecclefia catho-

à

J, Tun: DER

licaillos credit : quia $an

i Patres , & Theo-

fammd f

logi cum Do&ore Angelico eos credi opor-

n filam

tere docent, Sed hzc, aliáque hujusmodi

hd

notiva credendi, differunt ab authoritate

DEI loquentis.

Ergo, :

enioni l

u M.

Conf. Nam aliàs rudes, & fimplices, viz

yi lp t

unquam elicerent a&tum fidei theologicz.

i a

Sed hoc admitti nequit, Ergo. Min. exin«

de patet, quàd fidesa&ualis , & quidem ftri«

; coto $

C fumpta. cuivis adulto neceffaria fit ad fa-

n p

Til

lutem, ex di&is num, 95. Maj. autem prob.Si

Vunis cotti

etenim interrogentur : quare myfteria fidei

credant , plerámque affignant anthoritatem

;ogniliomm

humanam ; quia nempe fic à fuis parentibus,

n [cipSä ;

j

parochis, aur aliis catechiftis fuére inftru&i.

fdem V

Hinc Apoftolus ipfomet ad Rom. X. 14»

d *dtöqw;

g&-

)

WTrafatus T. de Virtut, Tbeol,

iro

ii !

Quomodo igvocabunt , in que

m uom credide.

d;limpïli

vuui? Autquomodo credent ei, quem nou aus

mwn

dierunt ? Quomodo autem audient [ini pradis

r

cante? Ergo.

g M

fior

Refp. D.antec, Qui

nobjectum formale

a&üs fidei fit authoritas Divina ,

clare feme

D us

C.ant. Necquie

gt

er, & explicité cognita.

dem confusé ,aut implicité cogaita.

N.

hp

p

ant. &confeq. Ratio cít : quód prevía ap-

rehenfio fuafiva , feu illuftratio fupernatu-

t /Wi

(unii

ralis ad a&um (idei requifita, femper repre-

fentet authoritatem DEI loquentis , faltem

d um

n

fub aliquo conceptu confuío, & reipfa con«

gattot

vertibili, et(inon femper fub conceptu claro,

Hincilla motiva , qua nullà-

OT

& explicito.

tenus includun

t authoritaten DEI loquen-

Qu

tis , folummodó pertinent ad præviumjudi-

(fon;

cium credibilitatis , aut affectum voluntatis

Tlenti

imperantis affenfum fidei ;

adeóque refpe&tu

ais

hujus non funt obje&um formale proxi-

LT

mum , fedremotum. Sicinter motiva fupee

ET

A

riüis adducta , preceptum DEI obligantis ad

a&um fidei , eft motivum refpe&tu volunta-

at

V

"n

l)l

tis imperantis a&um fidei : Ecclefie veró

catholice , uti & San&torum fPatrum , ac

"Ms

"Theologorum hzc eadem myfteria creden-

Pifl':a',m

tium fides , eft motivum refpectu judicij cre-

j

dibilitatis ; de quo alibi fufiiis difputandum

i

erit.

Plädm

Ad

LT

ïï-m

i

Difputatio II.' 4rti. L

IIl

LT

Adconf. N, maj, Adprob. D.ant. Rue

Phamy g

' Mïl Wmff«

des & fimplices affignant authoritatem hu«

manam pro morivo credendi folàm remoto.

It f

C, antec. Etiam proximo. N, antec. &

conf. Ratioeft: quia fides theologica pro-

D ln

prié talis , feu ftri&te fumpta, in adulto re-

CA Nj

d i Y

quiritur ad falutem ; ideóque Innocentius

Papa XI. damnavit fequentem propofitio-

qui p

nem 23. Fideslatà dilaexteflimonio creatura-

r lr

vam , fiuziliv? vaotivo ad ju[lificationeu fafficit,

i p h

Quamvis igitur rades & fim

Is t

fidei primit

plices myfteria

d

credant ob authoritatem hu-

fo, us

manam , att

enillos DEUS poftcà illuftrar,

od

ut eadem credant obauthoritatem Divinamg

Yia, que t

Hinc etiam conciones , & inftru&iones fa.

n DEL gt

cras , paffim appellant Verbum DEI,

d rariumj

Objicies 2, contra fecundam. Anthoritas

102

Dun volut

DElloquentis formaliter & adequaté confi-

lr

ftitia fola Deitate, prout etiam praícinden-

formale p

te à fumma fapientia in cognofcendo, &

ermotira ! ,

fümma veracitate in loquendo. Ergo. Ant.

J obligmtisz*

prob, Authoritas DEI loquentis formaliter

od volut

& adzquaté confiftit in eo, perquod DEUS

Edf V

eít prima veritas , prout ex doGtrina D. Tho-

) Pwum 9;

mn£ , num, 97, adductá patet. Sed DEUS

vtera 0*

go.

per folaum Deitatem eft primaveritas. — Er«

o il

Confitm, Nam Deitas, etiam fe folà, cft

li -di[P"u"Z

predicatum tantg perfectionis, & excellen-

|

tiz , àt DEUM loquentem reddat fummá fi»

de

)

-

Wratlatus lV. de Virtut. 'Theol.

r

de digum. — Sed hoc ipfo etiam fe folà for«

j 01

maliter &adequaté conítitnit authoritatem

A. Mi

DEI loquentis, Ergo. Maj. prob. Maje-

;mmw,ft'

ftas regia in humanis eft predicatum tante

excellentie , ut Regem loquentem reddat

iW

il

fummáfidedignum. Ergo.

toyittd

Refp. N.ant. Ad prob. D, maj, Autho-

103

ritas DEI loquentis confiftit in eo , quàd

i àmi

Q

Ü

DEUS fit Prima veritas in effendo. — N. maj.

Prima veritas in cognofcendo , & loquen-

p d

[ritutay

do. C. maj Etfic D. min. N. confeq,

ial

Ratio cít: quód DEUS in trjplici fenfu fit

Prima veritas.

Primó fcilicet in effendo;

duis i

m

quia per fuam afeitatem eft primum verum,

—

à quo omne verum crea-

wityt

feu primum ens;

tum procedit. S

ecundó in cognofcendo;

digü:: ( l

M

l

M li

uia per fuam fapientiam omne verum co-

.vnu'usljm,

nofcit. Tertió inloquendo ; quia per fuam

nl

veracitatem nonnifi verum loquitur. Quam-

xl

vis igitur Deitas , feu effentia Divina meta-

hyfice fumptain afeitateconfiftat , prout in

JDEUSIU;:.

"ra&, 1. Difp, I, art. 7. di&um cft ; hinc

ib [

DEUS per folam Deitatem , eft quidem for-

ia

Müln

......

L.

j

mnaliter Prima veritasin effendo, non autem

:'2

A

W L

in cognofcendo , & loquendo; fed illa per

f

fapientiam , hec veró per veracitatem for-

D!

maliter conftituitur,

D l)ïu

n

i

Ad conf, D. maj. Deitas etiam fe folà

|:

DEUM loquen

tem reddit formaliter fummá

Wt

P

fide dignum, ;

N. maj. Reddit DEUM lo-

l

quene

Ti

h

Difputatio II; 4riie, L.

113

"iif

quentem folàm radicaliter füumm fide di-

i

"r

gonum,

C. maj. Etffic diftin&à min.

l

W Mg

N,

ta .

u t

confeq. Ratioeft: quàd Deitas metaphyfi-

ce fumpta, feu afcitas fit prima radix omnium

D d

aliarum perfe&tionum DEO con venientium;

N

ideóque DEUM loquentem folüm radicali-

U Dj ls

ter , non autem formaliter reddat fummá fi-

Ml i

de dignum.

n n

Objicies 3. Si Deitas, in abftra&to fum-

MT

pta, eft primaradix omnium perfectionum

164.

i. X n

gl

Divinarum ; tunceadem quoqué radix cít,

lummz fapientie in cognofcendo , & vera-

ii d

citatis in loquendo.

Sed hocipfo DELIS,

d nv

non tantlüm radicalitet , verüm ctiam fore

DO vertn v

imaliter , per folam Deitatem eft tummá fide

i gt

dignus.

Ergo. Maj. conftatex num. pra.

QmoOc Yelt0 (

ced. Min, prob. Nam ipfamet Sapientia ,

, qupeli

& veracitas Divina,utpote in facris litteris ex-

omitur, Qu

prefsé revelata , credi debet fide theologicá,

ia Dinat

& quidem ftrictà; ideóque ex hoc motivo ;

»nü&lt: Pmm

quia DEUS loquens eft fummá fide dignus.

dum d s :

1

—

Sed neutra ex hoc motivo credi poffet ; uifi

DEUS per folam Deitatem effet formaliter

digidtm

idü) d

fümmáfidedignus, Ergo. Maj.patet. Min,

iv d

prob. Si etenim hajus fidei motivum non ef-

fetfola Deitas , fed fapientia & veracitas Di-

venciut

vina ; tunc intelle&tus per talem a&um co-

" etin [

mitteret paralogifmum , affircando videli-

cet: quód DELIS ideo fit fumme fapiens; &

ordit

verax; quia eft fummé fapiens , & vcrax,

tgo,

Con-

« :

qTracfatus lV. de Virtut, Theol,

]

114

Confirm, Nam a&us fidei humane ; quo

alteri fuam , cámque certam , tum rci gelt&

ii

notitiam , tum locutionis veracitatem atte«

E

ftanti , ab áudiente crederetur: quód reipfa

n

verum dicat , contincret paralogifmum. Er-

gt

£0 pariter.

ia

lo

May

Kefp. D. ult.antec, latelle£tus committe-

ret paralogifmum, fi folüm ideo affirmaret

I

fapientiam & veracitatem Divinam ; quia

'Tranf.

Bs

DEUSec(t fummé fapiens , & verax.

u d

ant, Si ctiam ideo; quia DEUS fummé fa.

| lil

piens & verax, reflexé teftatur fuam fapien-

L

tiam , & veracitatem. — N. ant. & confeq.

giilem:ml

Ratiocít : quód intelle&us per actum fidei,

tim

ftri&te (umpte, vi cujus ipfam fapientiam , &

(iin

veracitatem Divinam , exprefsé revelatam

at

credit ; hancquidem affirmet , ob ipíam fa-

T

pientiam & veracitatem DEI revelantis , non

atb

tamen proptereà committat parologifmum,

du

Imptimis etenim fapientiam , & veracitatem

t

Divinam , exprefla revelationi conjunctam,

j

l

cámque per illuftrationem faafivam immc-

1

Mu

[

diatam , feu ab alio diftip&to motivo indo-

u

d

pendentem , intelle&tus affirmat per modum

ï:fü':üï

Deinde veró

tl&ga [

principij ; feu antecedentis.

M

ex hoc codem antecedeate , ipfam veracita«

WL U

"]

tem , & fapientiam affirmat per modum con-

J

il

h.

fequentis, feu conclufionis illatz , exeodem

D

l

i

principio ; feu antecedente, videlicet , üt à

ddh j

T.

T

DEO [íummée fapiente, ac verace — nobis

Ma] "

L

"

Ie

Difputatio IH. 4rtic. t,

Yl

MhMmqm

reflexà revelatam.

MT

. Atque ideó talisactus fi.

Mu a.

dci, (iné omni pa

ralogifmo , hunc modum

W

l

tendendi continet : Credo, DEUM effe fum-

ltmut:q

lt

Y

me veracem , & fapientem; quia ipfemet fum-

mé fapiens , & verax , teftatur tefcxe fuam

tl

fapientiam , & veracitatem,

D o d

Adconfirm.

D.ant. Nifialiundeper mo-

um

dum principij ,

nota effet Ícientia, & vera.

A. T

citas loquentis,

Tranf. antec, Secus, N

.

DEU funpl

antec. & confeg. Nam ipíemet dile&us

Chriftidifcipulus Evangelium füum ira con-

htriun int

Va t k

clufit , Joh. XXI. 24. Hic eft difoipalus ille ,

qui tofiivaonium perbi£et de bis . & fcripfit bacz

p

G fcivius , quia veruna efi tefiusonium cjas.

p ia

yet i

Objicies 4. Hinc fequeretur: quód etiam

106

t, 0 iln!

Deitas , feu effentia, & exi(tentia DEI, ut-

[ rerelntis, n

pote peculiariter Exod. III, :

4. Tevclata, per

dem theolog

icam crederetur , ob ía

pien-

pudogfou

tiam & veracitatem DEI,

Ut

fuam effenriam , &

yti nj

cxifítentiam reflexe atteftanus,

Sed hoc re.

pugnat.

Ergo. Maj. patet.

Mia. prob,

ffmum i

Nam fapientia & veracitas DEI I

p noiioit

fentialiter includit , aut faltem

oquentis ef-

pl

praetopponit,

ipfam effentiam & exiftentiam

DEi; adeó.

, Deiniet

que hzc eadem eft intelle&ui ma

gis nota,

jipan s

quàm fapientia & veracitas DEt , fu

am effen-

od

tiam & exiftentiam reflexe arteftantis.

Sed

ilue, d

hac ipfo repugnat, utobiftud motivum

cre-

hv',dgljcchi

datur eflentia, & exiftentia DEI.

Ergo,

TL

Maj, iterató. patet.

Min, prob. Motivum

2

i

vj,hff"cam

116

TraBatus 1V. de Virtut. 'Theol.

te-

gtf

affirmandi, tanquam principiurn, aut an

cedens, debet intelle&tui magis effe notum

;-h"lmac

at

quàm illud , quod exinde infertur, tanquam

4 U

coníequens,

Ergo.

d!

Confirm.

Aflenfus ille , quo intelle&us

affitmaret DEUM exi(tere; quia DEUS re-

g

T

t r

fexà hanc fuam exiftentiam teftatur ; noa

effet actus fideitheologice , fed folius fcien-

lo

jl

tie, Ergo. Ant. prob. Affenfus ille , quo

ul

intelle&us-affirmaret ; Petrum vivere : quia

Petrus reflexé teftatur fuam vitam , non e(fet

—

w at

a&us fidei humanz , fcd fcientie.

Ergo pa-

n n

riter.

u

Motivum affirman-

t

IO

Refp. D. ult. antec.

di, tanquam ptincipium ,

aut antecedens,

ia

debet intellectui

itaigt

reduplicativé fumptum ,

C.

magis effe notu

m, quàm confíequens.

I

ant. Solummo

dó fpecificativé fumptum. N.

titin

ant. &confeq. Ratioeft: quód etia

minillo

UT

r ef-

a&u fidei theologice, vi cujus creditu

wytid

fentia, & exiftentia DEI ob motivum

hoc

tdei

formale: quia DEUIS fumméfapiens, & ve-

iiesitins

zl

rax reflexé teftatur (uam exiftentiam motie

Pfxï,':,qjod

vum iftud , reduplicativé fumptum , fit intel.

F

le&ui otedenti magis notum, tanquam prin-

DT

cipium ,

feu antecedens , quàm exiftentia

[ M

hoc eodem motivo illata,;

DEI , prout ex

mdii'& w!-

tanquam confequens,

"

Nam prædi&um

FY

"

ncipium , proponi-

motivum , tanquam pri

tur

j ]^j

Difputatio IT. ärtic. [.

117

tur intelle&ui per illuftrationem fuafivam

LT

UA tun

immediatam , ví cujus illud, reduplicativé

fumptum , eft magis potum, quàm confe-

"ltn u

queas exinde illatum , videlicet abfoluta exi-

ftentia DE!; etfihoc fpecificativé fumptum

l quiit

fit magis notum, quàm veracitas & fapien-

tt; g

tia DEI, reflexé füam exiftentiam atteftan-

Tij vl

tis , prout fimiliter num. 105. rcfponfum

1

, lls

€

.

Mulb

Ad confirm. D. ant. Si perralem a&um

trin ts

intelle&us affirmaret. DEUM exi(tere, pro-

TEUM

pter locutionem Divinam , tanquam effe-

i, inor

&um effentialiter cum exiftentia DEI conne-

Xxum,

C,aut, Si affirmaret DEUM exifte.

Motiun m

re propter locutionem , tanquam infallibile

at

teflimonium. . N. ant, & confeq. Intereà

deet i

totum argumentum retorqueri poteft contra

Og

illos, qui folam Deitatem

iefopun.

pro formali obje-y

&o fidei affignant.

]uöd ei

amini

Objicies ult. Saltem fola veracitas Divi.

8

yjus du

nà , utpote infinité perfe&a, fufficit ad con-

; (motimm

ftituendam fermaliter & adequaté , autho-

dlips

ritatem DEI loquentis, Ergo. Ant. prob.

(leniamy V

Hocipfo , quód veracitas Divina fit infinité

ppum , ! jl

perfe&ta ; eoipfo hac veracitas non folàüm

importat cónformitatem locutionis externe

N

um a

cum interna mente DEI , aliquod my(terium

revelantis , verüm etiam cum myfterio reve-

T

lato.

Sed hocipfo fola veracitas fufficit ad

con-

cïpium T

H 3

!

*"8

Trafqiatusrl 7 de Vifiuf. "Theol. |

J (Qu

conftituendam formaliter , & adaequaté au-

Ergo. Min.

d fs

thoritatem DEI loquentis.

qgit

patet,

Maj. prob, Nam veracitas illa, quz

importat folam conformitatem locutionis

E

| gio

externe , cum interna mente loquentis,

tam perfe&ta non eft, quàm altera, que fi-

g d

q 0s

mul utramque conformitatem importat.

Etrgo.

, euit

| ib

Confirm. Sietenim DEUS fignaté revela-

ret , quód habeat infallibilem ícientiam de

ï ms!þ:(fiüh

myíterio. Trinitatis ; tunc ad. credendam

EL

hanc fcientiam revelatam fufficetet fola ve-

vl

racitas Divina,

Ergo, Ant, prob. $i et-

! qunmns.

enim ad credendá hanc fcientiam fignaté re,

| àm,l

ET

velatam non fufficeret fola veracitas Divina ;

tunc preter eandem quoqué neceffaria fo.

«

| fs

ret , tanquam partiale motivum , fcientia

uzdam refiexa , quà DEUS cognofcit , fe

v ht

habere infallibilem fcientiam directam. de

hia

anyfterio Trinitatis,

Sed nondatur in DEO

vt

Mf Y

talis fcient:a reflexa ; nam aliàs de hac eadem

daretur quoqué alia fcientia fuper-reexa, &

&t

fic procedendo in infinitum,

Ergo.

| Yi i

10

Refp. N. ant, Ad prob. D. maj. Eo-

um

ipfo veracitas Divina folàm realiter impor-

UT

tat utrátque predi&am conformitatem. C.

lt

maj. Etiam formaliter.

N. maj. & fic dift,

Y

min.

N. confeg. Ratio eft: quód omnes

R

h

perfe&iones abfolute in Divinis fint. mutuó

A

:

rcaliter identificate , & folüm tatione noftra

di-

L

Di/þutätz'o lI. Artic.

[

119

LT

|

diftin&z, prout in Tra&.I, de DEO. Difp,

t Mi

l. art. 6. fufiüs oftenfum eft, — Hincveracitas

ha "

Divina quidem realiter importat utrámque

It hat

conformitatem predictam , quia fcilicet rea-

Ut g.

liter importat quoqué fapientiam , pet quam

Qd w

habetur conformitas revelationis Divinz

lu

cum myfterio revelato ; non tamen hanc

conformitatem etiam formaliter fumpta im-

TL f

portat.

Nam veracitas , prout hec eft vir-

Bien (

tus fpecialis , nihil aliud ex fuo formali con-

Qt d od

ceptu importat , quàm folam conformita-

Vaftne (v

tem locutionis externz , cum ínterna mente

Unde formaliter excludit men-

Ài pb $

loquentis,

i

dacium , non autem falfitatem , feu diffor-

Ereticus D

mitatem locutionis cum objedto, per illam

qué nl

enuntiato,

Atque ideo verax manet , qui

otum , (ctn

folummodoó ex ignorantia veri falfum loqui-

5 eoemfet,

tut ; ficut écontra , juxta D, Aug. Lib. de

m direun (

Mendac. cap. 3. Quiverim loguitur, gtod fal-

dimurin 0E

fion e[fe putat , mentitar.

àsdehc

Adconf, N,ant. Adprob. . D. maj. Ne-

ceffaria foret , tanquam partiale motivum ,

(uper-rc&cxa,

N.

I

fcientia quedam formaliter reflexa,

] Du mzi' l

maj, Solüm virtualiter , aut eminenter refle.

Xa.

C, maj, Ft fic D. min.

N, confeg.

teslitet ij

fforiettt

Ratio eft ? quód ad credendam infallibilem

, mj &

DEI fcientiam , de myfterio Trinitatis , fi-

m od

gnaté revelatam, non fufficiat fola veracitas

yinis t £

Divina ; fed infuper requiratur fcientia , et(i

non formaliter ; attamen eminenter reflexa ,

ümwutor

4

quà

-

[i

/

120

&'*aä&!a! [ V de Vir!tit.ï&o.'.

]

quà DEUS cognofcit, fe habere fcientiam

v,,Hud )

,a

praedidam.

Nam fola fapientia, noa au-

Al

tem veracitas, formaliter excludit ignoran-

l l

"

il

Hjnï

tiam, &errorem ab intellectu.

Sic Petrus

ex erronea perfüa(ione , reflexé putans , fi.

" äü(m

x

T

mílque affirmans: quód habeat demonftra-

p

pW !

tionem Georr etricam de Quadratura circu-

li, non obítante veracitate , reipla falíum

(uii

g

-

dicit; quia falfa eft perfuafio reflexa,

I

Conftat i, Quód a&us fidei theologicee

vpi a

v

.

. fitaffenfusab intelle&u preftitus veritati re-

velate ob authoritatem DEI loquentis , ut

snin t

xim n

hac eadem authoritas (it obje£&tum formale

intrinfecum , ídque primarinm , & immedia-

Ql

tum hujus virtutis,

Nam ad fidem proprié

b

talem , prouthecabalio a&u, vel habitu in-

; u

telle&tüs fpecie differt, non fufficit, folum«

ia

modoó credere, vel affirmare id , quod alter

ii

l

dicit ; fed etiam requiritur, ut credatur , &

T

affirmetur ideo ? quiaiftud alter dicit, adcó-

E

que motivum fitauthoritas loquentis,

Se-

:J'ïju:lr.";'

-

clufo fiquidem hoc motivo , non creditur lo-

quenti ; et(iex aliis motivis credatur , verum

;:;';ubm

u

cfle illud , quodalter loquitur.

Hincitaque

Q5 Qj

patet : quód illà motiva , quz nullátenus

at

li

important authoritatem DEIloquentis, non

il W

fiat motiva proxima , fed folüm remota fidei

b

theologice ; videlicet folàm eátenus, quá.

:

tenusintelle&um movent ad previum judi-

l

T.

cium credibilitatis , voluntatem vero ad pra-

f.:;:a:x*.:;

vium

"

Difoutatzo H. d;tic;. r.

I2l

L fiti

vium illud impcrium liberum , per quod fub..

LP

fequus actus fidei voluntarius denominatur,

1 W ignmau.

juxta illud D. Aug. Tra&t. 26. in.Joh. Crede-

M

re 102 poteft , zifi volens,

Non tamen requi.

124

ritur ad fidem theologicam , ut hec DEI lo-

J M

t ub

quentisauthoritas fub conceptu claro & ex-

plicito, ab intelle&u credentis attingatur;

LOT

fed fufficit, quód eadem per conceptum ali.

iO 1fey,

quem confufum , & implicitum , attamen

s f tht

reipfa convertibilem reprafentetur , prout

ls t

etiam rudes , & fimplicesfacram doctrinam,

D as

quam ia concione, vel catechefiaudiunt , &

hn d

credunt, VerZum D EI folent appellare,

f diomtd

Conftat 2, Quód authoritas DEI loquen. r y y

adfdem s

tis , prout hec eft obje&nm formale fidei

dn, vlb

theologice, per infallibilem fapientiam in

fot, o

cognoícendo , & indefectibilem veracitatem

ejd,qrodd

in loquendo , formaliter conftituatur.

Per

u aedn )

has fiquidem — perfe&iones DEUS |o-

lt dit, d

quens redditur effentialiter

veridicus ,

quentis, $

adeóque refpe&u audientis formaliter fum-

noncredituti

má fide dienus,

Nam per infallibilem fa-

editur vert

pientiam ab intellectu Divino formaliter ex-

r Bincitg

cluditur omnis in rebus cognofcendis

Qe nulltt

ertor, & ignorantia, ut DEUS falli non pof-

fit.

Per veracitatem veró à locutione Di-

lloquemis,ci

vina formaliter excladitur omne menda-

üm remot?

cium , ut DEUS audientem fallere nequeat,

» eitnis, !

ld P[æïium ]

linde per utrámque perfeGionem fimul

fumptamlocutio Divina effentialiter quoque

vaxos

Icd-

Ó

H 5

,

122 fraä&u: IF. Je Virtat. VTI;eal.

"n

redditnr conformis obje&o per eam revela-

n

to, uteidem falfum fübeffe non poffit, Econ-

tra veró

offet effe falfa locutio Divina , fi

a

d*

per impoffibile alterutra perfe&tio deficeret.

9g

Quódíi etenim permanente veracitate defi-

wlb

ccret fapientia; tunc locutio externa DEI

quidem foret effentialiter conformis inter-

p

titr,

nz menti loquentis: poffet tamen fimul, ob

erroneam cognitionem effe difforimis obje-

u

gnuä,f:un

&o revelato, adeóque falfa. — Si autem pet-

manente fapientiá deficeret vetacitas ; tüune

u

" u

interna mens DEI loquentis quidem foret

MTO

eflentialiter conformis obje&o : attamen

huic menti poffet effe difformis locutio ex-

at

exlet,

terna, & confequenter etiam obje&to peril-

lam revelato , adcóque rurfus falfa.

Hinc

fl

Utl

itaque patet : quód etiam a&us fidei, per

quemDEO loquenti credimus,poffet effe fal-

li

vt

fus , adeóque DEUS non ampliüs foret fum-

má fide dignus.

t

MA

at

hi

12 Conftat3. Quód Deitas, prout hec eft

effentia DEI metaphyfica, in abítra&o fum-

t D

pta, non fit obje&tum formale fidei theolo-

TT

ice ; quia nempe DEUS loquens per hanc

T

folüm radicaliter ,. non autem formaliter eft

ii

— veridicus : videlicet tantüm eátenus , quáte«

r

nus Deitas, five. Afeitas eft prima radix

jttly

omnium Divinarum perfe&ionum , & proin-

ts

dequoqué fapientiz , ac veracitatis , per quas

ii

formaliter coníftituitur authoritas DEI lo-

f

quen-

"i ^"

g ftni

Difvutatto 1. ;lrt:'c. 5

123

quentis. . Hinc nontantüm fapientia, & ve.

Avf o

racitas, fed etiam ipfamet effentia, & exi-

| MM

[ ]

flentia DEL, prout in facris litteris fignaté

RO t d

revelata, per a&um fidei theologice credi-

M t Y

tur, obfapientiam , & veracitatem DEI lo-

quentis , quin ullus ab intellectu credente

tt nf

paralogifmus , aut circulus vitiofus commit-

fetumieg:

tatur,

Nam cxifítentia , fapientia, & veraci-

ele df

tas DEI, has easdem perfe&tiones fuas, fi-

o

l s titoy

wv

naté , fcu reflexe revelantis , proponitur in.

It ts

telle&ui per illuftrationem fuafivam, eám-

1l d

que immediatam , adeóque independenter

oigbo: qtur

ab alio motivo creditur inftar principij, feu

formis i

antecedentis;jam aliunde noti.Econtra veró

um ao gt

cxiítentia , fapientia, & veracitas, proutre-

Msl d

flexé revelata , creditur inftar confequentis,

A&us &t y

aut conclu(ionis , ex predicto principio illa-

aspofineel

tz ,adcóque ob authoritatem DE! , hasfuas

Hinctalis actus fi-

npliüsfom [

perfectiones revelantis.

dei ncutiquam huncparalosifmum , feu mo-

, prou t

dum tendendicontinet: DEUS ideó exiftit,

sabfradolt

quiaexiftit; DEUS ideó eftfummé fapiens,

defdei ht

& verax ; quia eft fummé fapiens, & verax :

Quens ptt

fed huoc tendendi modum habet : DEUS

m fomdli

ideó exiftit, DEUS ideó eft fummé fapiens

eieus f

