oris infundatur ; tuncetiam charitas theo.

logica realiter infueret in a&um charitatis ,

u ia

m

aut contritionis perfe&ta , elicitum à pecca-

tore adulto, utpote eodem inftanti reali tem-

L.

Sedhocadmitti nequit, Er-

otis infufa.

' ff!'['i/w

o. Maj. patet exnum, $4. Min. prob. Et-

ia

fi charitas theologica eodem in(tanti reali

:*ML'ïyl

temporis peccatoriadulto infundatur , quo

n u

a&us chatitatis , aut contritionis perfe&tae

! ana

ab illo elicitur , nihilominüs charitas intufa

ANSIQI

r

eft tali a&u , tanquam previà difpofitione ,

naturá pofterior.

Sed hocipfo non influit

b

T

realiterin eundem a&tum, — Ergo. Maj. itc-

| 5

tl

rató patet exnum. 54.

Min. prob. Sicha-

hus

ritas infufa realiter influeret in hunc eundem

EU

a&tum, quem peccator adultus elicit ; tunc

lhim

charitas tali a£u foret naturá prior , adeóque

Ut

juftificatio precederet. previam difpofitio-

| l ]

nem. Sedhac prioritas repugnat do&trinz

(

Con-

T

iÀbrelte

Difputatio I, Artic. IF.

61

Concil. Trid. num. cit. addu&te, vi cujus

t

banc di[pofitiouem y fe prapuarationem jufifica-

Wa j

tio ipfa conféguitur, non verÓ antecedit. — Er-

t diho.

£9.

RU

Confirm,authoritate;ac ratione D. Thom.

57

, nl

q. & art. cit. fic concludentis : Duplex eff pra-

Xutt d

paratio voluntatis bumana ad. bonum.

Uza

Vaqti

quidem , quá praparatur ad. &eub operandum ,

ia rdteo

a& ad DEO fruendum.

Et talis praparatio vo-

ifenem dip

luntatis mon . potefl fieri , finb baBitualis gratia

fptrediten

douo , quàd fit principium operis meritorij. Alio

h Chras d

modo poteft imtellini praparatiovolumtatis buuza-

duo eountati

14 ad confeguendum ipfum gratie. babitualis

idup à v

donum. — Adbocauttm , quód praparet fe bouo

(hntiredite

ad [ufceptionem bujus doni , on oportet prafup-

(ieqit, b

ponere aliud donum babituale in animas quia

Vin ob. B

fic procederetur im infinitumez fed oportet pre

infaot t

fupponere aliguod auxilium gratuituma D EL, in.

undatur, Qu

teris animuam moventis , [cilicet in[pirantis £o«

jonis petied

num propofitum. Sed hac conclufionis po-

charias i

fterioris ratio nulla foret, fi virtus theologi-

j dfpoltiot

ca realiter influeret in aCtus ad infufionem

fo non itti

difponentes ; quia nempe non fequeretur ul-

i

o, M 1

lusproceffus in infinitum ,quoad donum ha-

rob, Sid

bituale inanima,

Ergo,

hunc eunt

Dico 2. Virtutem theologicam realiter

S8

g didt;

influere in a&tum fubfequum, ctiam pro in-

tiot ,1 M;

ftanti urgentis precepti. 1ta cum Ripalda

m dl

Difp. 125.de Ente fupernaturali; Haunol-

iif

Ut

Pugnal

dus , Munieffa , E[ patza , aliíquecontra H

ta-

J

D:

62

TraGatus IV de Virtut, Theol,

j ;

tadum , Difp, 127. aliósque,

Prob, Ideo

u

virtus theologica non poflet realiter influere

in a&um fubíequum , pro inftanti urgentis

t

precepti; quia per habirum infufum , pro

m u

figno priori realiter exiftentem , tollerctur

du

libertas ad a&tum preceptum. Sed hecnon

Y

tollitur. Ergo.. Maj. continet principale

Min,

pmn'e':n

fundamentum fententie oppofita.

fitu i

prob. Habitus infufus virtutis theologice

pc(þzb/m

non conne&itur ab intrinfeco cum gratia

fan&ificante , fimálque ab intrinfeco poteft

qu,'

Wtl

componi cum a&u vitiofo eidem direQtàgra»

$ M

vitérque oppofito , ideóque etiam cum omif-

D.

fionea&tüs precepti. Sed hoc ipfo per eun-

ET

dem,pro figno priorinature realiterexiftene

; i

tem , non tollitur libertas ad a&um prece-

deniá

prum, . Ergo.. Maj. patetex di&is utroque

u

L

)

articulo precedente. Min. prob. Nam a&tus

Em

primus proximus libertatis , feu proxima fi.

r

multas potentiz ad extrema fibi mutuó rea-

T

liter oppofita, non deftruitur perillud com-

-

principium , quodab intrinfeco cffentialiter

ts

non conne&titur cum alterutro extremo de-

dj

terminaté fümpto.

Ergo,

$

59

Confirm, Et(ihabitus charitatis per illud

Ug

decretum, quo DEUS in moderna providen-

ia

tia ftatuit, nunquam confervare habitum (i-

Ui

Fj

né gratia fan&ificante , adeóque finé a&tu

precepto , fit ab extrinfeco effentialiter con-

(

Rexus cum a&u precepto ; attamen habitus

o-

Tl

Di/þutat'io I. Artic. 1 V.

6;

i Pmb, Idm

folummodó prout entitativé fumptus, feu

ttrinduen

prout abintrinfeco indifferens ad atum , &

la wtti

iliiusomiffionem , non autem prout affectus

m ro

hoc decreto , conftituit potentiam proxi-

"s lt

mam eliciendi a&um praceptum : fimílque

n m

decretum alterum,

uo DEUS confervat

Xiet gtl

habitum , dependet à fcientia mediá , quá

oppolra, Y

previdetur actus preceptus fub eodem ha.

ts tenigt

bitu conditionaté futurus, .Sed hoc ipfo

Áeto cum g

per habitum , pro figno priori.ad a&um pra-

mriüfeco p

ceptum , realiter exiftentem , non tollitur li-

(lendiedegs

bertas adaCtum. — Ergo. Maj. prob. à pari-

vf out oni

tate, Etfi auxilium. efficax per decretum

pociplogt

ipccialiter beneficum , quo DEUS illud pec-

eredlitreud

catori ad eliciendum a&um charitatis con-

j du r

fert , non collatutus , fi foretinefficax, fit

di&is urod

ab extrinfeco effentialiter connexum cum

o N

codem a&u ; non tamen per hoc auxilium.

fet yorimi:

tollitur libertàs, quia fcilicetillud folummo-

(hi munà

dó entitativé fumptum , feu proutde fe in.

yperild i

differens ad a&um , & illius omiffionem ,

« df

nonautem prontaffe&tum decreto benefico,

conftituit potentiam proximam cliciendi

o cremot

a&tum charitatis, fimálque decretum colla-

tivum hujus auxilij dependet à fcientia me-

viutis p 1""5

dia, quà previdetur a&us füb eodem auxilio

jera prove

conditionaté futurus, prout fufiüis in Tra&t.

vare hii

góqt l

precedente De Gra/ia oftenfum eft, Ergo

pariter.

E

dffeniait

Qb.

m í

l

!

|

6

Trallatus 1V. de Virtut, Tbeol,

" W

60

Objicies 1. contra primam, Non repu.

,a

nat, ut habitus cbaritatis theologice ; qui

g

dcfa&to peccatori adulto , eodem inftanti

g

reali temporis infunditur, quo a&um chari-

tatis, aut perfe&te contritionis elicit , reali-

WO

D

terinfluat incundem actum, | Ergo. Antec.

rob, Nam a&us charitatis , elicitusà pec.

w

yj p

catore , tanquam pravia difpofitio eft qui-

dem naturá prior habitu infufo attamen fo-

guluoy

lüm in linea morali, teu meritorià de con-

p

veró habitus infuíus , tan-

d. |

gruo : écontra

iutt

uam caufa realit

er infuens in hunc eundem

a&um , effetillo priorin linea reali , feu phy-

st

fica, Sed hecmutua prioritas nature 1ürer

b

/

habitum & a&um , utpotein diverfo genere,

]

iny

feu lineá , non repugnat,

Ergo.

M

habitus in-

l

i

Confirm, Non repugnat , ut

fufüs chatitatis , tanquam principium reali-

AU

t

!

i

ter effe&tivum actüs charitatis , aut contri-

tionis perfecte ,

per quem peccator de cón-

f

& virtutes infuías,

gruo meretur gratiam ,

ul

faltem fübeo conctptu , füb quo principium

p fium

iftud effentialiter non requiritur ad meritum;

LT.

etiam cadat fub idem meritum , feu fit proe-

J

| ï'üï!h

l

!

mium ejusdem a&s.

Sed hoc iplo mutua

[

m,&

prioritos naturg inter habitum infufu

ul

actum charitatis, non repugnar.

Ergo.

at

Ma;. prob. Nam habitus infufus charitatis

N

non eft principium effentialiter requifitum ad

lIt

cliciendum aétum charitatis, feu contritio-

niS

L

"

Difputatio L, Artic. 1?.

6

nis petfe&tz , adeóque poterit DEUS , locó

ologicæ T

&minfunt

illius auxilij tranfeuntis , fub quo ptevidet

talem a&tum peccatore ponendum, ihfun.

du duri

dere habitum charitatis,

M tl

Ergo,

Refp. D. antec, Non repugnat de poten-

61

T t

tia DEI abfoluta , ut habitus charitatis reali-

y t

ter influatinaQtum, charitatis, aut contritio-

wito du

nis perfectze, à peccatore in codem inftanti

0, at

ntorid de a

reali temporis elicitum,

'Tranf, antec. Non

repugnat , fpe&latislegibus moderne provi-

Wfülos ,

dentiz.

|honceund

N. antec, & confeq. Ratio eft

quód DEUS peccatoti adulto in moderna

rl u

I5 CtUtE. 10f

providentia nunquam infundat habirum

charitatis pro figno priori , fed tantüm pro

jyerogat

figno pofteriori nature ad aCtum charitatis

0,

aut contritionis perfediz, qui eft ultima di«

j hibitust

Épofitio ad obtinendam gratiam , & virtutes

Cipium r

infufas , prout ex doctrina Concil. Trid,

, t CO

num, $6. didum eft. Quamvis igitur fup-

ator de o

poneretur , quód deabfoluta potentia non

ites if

repugnet, ut DELIS peccatori adulto, pro fi«

yprincipit

gno priori naturz ad aCtum charitatis , aut

ydmetit

contritionis perfecte' , infundat habitum

fenfit pit

charitatis, tanquam principium realiter pro-

iplomti

du&tivum talis a&üs; quia nempe DEUS

ifalum;

poflet, fivellet, habitum charitatis finé gra«

x H

tiainfundere, autconfervare, proutdefa&o

US [hämm

finé eratia confervat habirum fidei , ac fpei

equftt

théologice: attamen hzc previa infifio cha-

ritatis moderng providentie legibus repu«

j gnat

]

66

Traäatus I V.V Je Vz'r)uta "Theof.

Adconfirm, Similiter D. maj. & min. IN,

i |

confeq. Intereà verà folüm transmittitur ,

l a&»lh |

HW&*

quód DEUS locó auxilij transeuntis vi cu-

jus in. peccatore fuppletur habitus infufus

[ ïhk

L

charitatis , poffit adeliciendum eundem nu-

mericé actum , füubftituere habitum. Nam

| o U

fa&ka fuppofitione, quód a&us vitales intel-

ao

le&üs , & voluntatis , noh (int entitates ab-

! lt

íolute , fed modales , adeóque cum fuis

Qp 04

at

principiis effe&ivis ab intrinfeco effentialiter

counexi; eo ipfo metaphyficé repugnat, ut

r

idem numero actus charitatis, qui realiter

r

ab auxilio transeunte , finé habitu infufo ,

M

qui

roducitur , ab eodem habituinfufo realitec

producatur.

TT

62

Objicies 3. contra fecundam. 'Habitus

i )

charitatisin moderna providentia per decre-

i Cl

tum DEIextrinfecum effentialiter connectia

mb

tur cum gratia & a&u precepto ; adeóque ef-

IU

fentialiter eftincompoffibilis cum omiffione

LY

a&tüs precepti.

Sed hoc ipfo tollit liberta-

ETU

tem ad a&tum graviter przceptum , pro in-

I

ftanti urgentis pracepti.

Ergo. Min. prob,

furdtm

Adhoc, ut maneatlibertas ad a&tum przece.

m

ptum , debent omnia illa , que intrinfecé

Cüm&a

conftituunt potentiam proximam ad actum ;

ii

offe componi cum omiffione a&s.

Sed

Ws

1

abitus charitatis , utpote cum gratia cone

Ü

nexus , nequit componi cum emiffione adtüs

nj

pracepti,

Ergo.

Cen

t [

"

li, )

Di]þuïatib l, är'h'-c. I -

67

d

Confirm. Ad libertatem a&üs pracepti

MAUUS v (

non fufficir quód habitas, entirativé fum-

!s f

ptus , poffit componi cum omiffione actüs

t m

precepti , fed etiam verificari debet , quódfi

tltn. W

voluntas abfoluté omitteret a&um prece-

Vs

ptum, tunc habitus componeretur abfolute

cum omiffione a&tüs,

Sed, fi voluntas ab.

h fnt us

foluté omitteret actum preceptum , tunc

gt on

non componéret abfoluté habitum cum

níeco efentü

omiffione a&üs; quia habitus deftrueretuc

Yi rpug

incodem inftanti , in quo omitteretur aCtus

tits, QU It

j bibtuinfi

preceptus.

Ereo.

Refp. N.min, Ad prob. D. m»j. Débent

bituiatio tl

63

omnia illa , que intrinfecé conftirnunt po-

tentiam proximam ad a&um, entitarive con-

undum, BÀ

fiderata , poffe componi cum omiffione

ia perds

actüs.

C.moj. Conf(iderata, prout fnbftant

vinlter connt

decreto DEI extrinfeco , & quidem impedi«

gpxo,adcöqut

bilià voluntate creata.

N. maj. & fic diftin.

ls cum omi

&à min,

N.coníeq. Ratio eft ; quàd ha.

p rolit I

bitus charitatis fit. entitativé compoffibilis

gcpum p

cum omiffione a&tüs precepu.

Quamvis

Bo Vaf

igitur per decretum DE! exrrinfecum in mo-

sadidum p

derna providentia effentialiter connectatur

j, que i*

cutm gratia, & au precepto ; »on tamen

yimat 3?3

bhoc obftat libertatiactüs ; quia néque habi-

jone a«l

tus, àt per decrétum extrinfecum connexug

'e cum g

€um actu , nec decretum illudy quo DEUS

confervat habitum , conflituitintrinfece po-

tenüam proximam ad actum,

Cüm vcrà

t

A

idem

)

68

Tra&latus 1V.de Virtut, Tb?ol.

A

1

idem. decretum confervativum habitüs de

;ummt

endeat quoqué à fcientia media de a&u

o

conditionaté füturo ; hinc etiam decretum

ibl

iftud eft impedibileà voluntate creata , ideó-

que manet libertas ad adum praceptum,; &

a

d

illius otmiffionem,

Adconfirm. D.maj. Debet etiam verifi-

m

| o

cari: quód(i voluntas omitteret abíoluté

a&dum praceptum , tunc. cum omiffione

imunilé

y, t

componeret abfoluté habitum charitatis,

rout fubftantem decreto DEI, vicujus con-

| ii

vt

neditur cum gratia, & a&u precepto. — N.

m W

maj. Habitum folummodó fecundüm fe con-

umb

fideratum. C.maj. Etficdiftindà min, N.

confeq. Ratioeff: quód voluntas quidem

n j

non poffit abíoluté componerc habitum cha-

m P.

X

/

l

ts

ritatis, proutaffedum illo decreto univeríae

li , cum omiffione aQüs precepti ; nihilo.

h

Ad hanc

m

minüs hoc non obftet libertati.

enim fufficit , quód habitus poffit de fe com«

| at

p

poni cum omiffione actüs ,& decretum con-

fervativum habitüs pendeat à fcientia media

2 h

[

impedibili per voluntatem creatam.

tu T

!

[

l

Objicies 3. Ideo 'habitus charitatis non

64

ï

i

h

tolleret libertatem ad a&um praceptum ;

W

"

v

quia decretum confervativum habitüs pen-

.

detá fcientia media , quà DEUS videt actum

"t

I^

praceptum conditionatéfoturum, — Sedde-

g

eretum iftud non dependet ab hac fcientia

WRM 1

mcdia, Krgo, Maj.conftat exdi&tis. Min.,

&:&M

Pt

9

j M

Va iditig d

Difputatio L. Artic. IV,

69

prob. Nam potuit, DEUS, ante omnem

Qd de d

Ícientiam mediam , facere decretum univer-

tüt étrtum

fale; abfolutum & efficax, nunquam confer-

Wt d

vandi habitum finé gratia & actu precepto ;

lnl

ficut DEUS ante omnem fcientiam mediam

Det lm wii

poteft decernere, quód P'etro non velitcon-

ferreauxilium , nifiprevifum efficax, Ergo.

hiteer ao

Confirm. Stante decreto,nunquam con-

Qum onífia

fervandi habitum charitatis finé a&tu prece-

hum chaits

pto , repugnat , ut DEUS per fubfequam

El us

Ícientiam mediam videat , fub habitu charita-

ao 3

tis conditioneté ponendum a&um pracc-

toudümle t

ptum.

Sed hoc ipfo deeretum confervati-

jf A

vum habitüs non dependetá fcientia media,

olunasquia

Ergo. Maj. prob, Nam ftante hoc decreto

ehabitem di

univerfali, hec veritas conditionata non eft

oreto oiyet

contiagens, fed neceffaria: 57 l'etrus pro iz-

opi; tll flayati sergentis pracepti baberet baditum charita-

p àdlun

Hs poneret adiumi praceptum, | Etgo.

fft defecon

Refp. N. min. Ad prob. D. antec. Po. 65

lectettm qot

tuit DEllS ante omnem fcientiam mediam

gentà ed

facere decretum |illud univerfale , pur&

AI,

intentivum, — Tranf. antec. Etiam execu-

hartatis

tivum, illidque falvà libertate.

N, antec.

t ceptu

& confeq. Ratio eft: quód DEUS falvá li-

habitüs p

bertate créatá , quidem potuerit ante

Svider t

omnem Ícientiam mediam facere, & fors de-

g,

facto fecerit, decretum univerfale, nunquam

confervandi habitum charitatis fioe gratia ,

p hat [

xddh

)

& actu precepto , ut tale decretum fit puré

Jï

3

1n-

]

79

TraGatus lV. de Virtut. 'Tbeol.

quy

intentivam ; non tamen exinde fequitur s

j tümï

quód etiam falvà libertate potuerit ante

omnem fcientiam mediam facere decretum

jm

1

j n

execuütivum non confervandi habitum chari-

tatis in Petro , finé a&u precepto, & fimul

I

abfoluté decernere copnfervationem habitüs

um

charitatis pro in(tanti utgentis precepti.

0hf

| fl

Nam cbmplexum uttiüisque hujus decreti ef-

fentialiter eífet connexum cumní a&tu prece-

u

tugidt

pto, & fimul inevitabile à voluntate Petri,

w

utpote independens ab omni fcientia media,

j :

adeóque tolleret libertatem.

Ad confitm. D. maj. Repugnat, ut DEUS

g, Yi

ibds

fub habitu charitatis, prout affedto per illud

decretum univerfale , videat per fubfequam

«j d

fcientiam mediam aCtum preceptum, condi-

nutie

tionaté futürum.

C. maj. Sub babitu cha-

g,

ritatis entitativó confiderato,

N. maj, Et

u

fic diffin&tà min, N. confeq, Ratio eft:

hi

quód illa veritas conditionata duplicem fen-

T*

"

fum continere poflit.

Primó fcilicet, ut ex

l

r(luï

parte bypothefis prater habitum charitatis

fimulimportetur decretum efficax non con-

&:",s:qnxi

fervaudi habitum finé a&u;ideóq; propofitio

(

huncfenfuüm faciat: $2 baditus non conferva-

nj

vetur [b a&ka pracepto , & Petrus pro inflanti

ïl!i;wh'

aurpentis pracepti baberet babitum chavitatis ,

i,

b

sunc poueretur abilloaius practptus.

Atque

ixt* ]

in hoc fenfu veritas ifta, utpote neceffaria ,

lwklä

Secun.

WP

"h

non cít objc&um Ícientie medie,

dó:

d

'bijj)utatio I; Ar?i;; -I V

7X

X i

dó: ut ex parte hypothefis non importetur

* Mttrt a

aliquid effentialiter connexum cum a&u, &

"tttrteng

tunc predicta veritas eft objeCtum illius

Ut du

fcientie mediz, à qua dirigitur decretum

Pt t n

JELUTYN

executivum , vi cujus pro inftanti urgentis

pre«cepti confervatur habituscharitatis.

Ients vt

Objicies 4. Si habitus charitatis pro in-

66

t psdents

ftanti urgentis precepti influeret realiter in

ET

acum preceptum , tunc pro figno priorina-

r

ture ante abfolutam exiftentiam a&táüs pre-

n

cepti , deberet intelligi abfolnta exiftentia

h

habitüs, Sed hocrepugnat libertati a&tüs,

pugut uD

ï

Ergo. Maj. exinde patet : quód habitus

tafidopel

charitatis fit caufa realis efficiens aCtüs pre-

t per g

cepti. Min, prob. Sipro figno priori natu-

BCODtDcon

re intelligeretur habitus charitatis abfoluré

sUb babtt

exiflens , deberet etiam pro eodem figno

, N mj

prioriintelligigratia habitnalis abfoluté exi-

f Mi !

ftens, á quainfeparabilis eft habitus charita-

tis.

Sed gratia habitualis pro figno priori

a dupicn

0 fl

exiftenstollit libettatem a&tüs precepti , bt-

bitum dutt

poté effentialiter incompoffibilis , cum gravi

ff nont

omifionecjusdem. . Ergo.

Confirm. Gratia habitualis , tanquam

kóg r

caufa cfficiens influit realiter, faltem media-

ii n n

té inactum preceptum, cüm habitus chari-

inis i

tatis fitpotentiaejusdem. Ergo.

hl ium dh!f&rr

Refp. D. maj. Deberet pro figno priori

67

4uplti ;

intelligi habitus charitatisablolute exiftens,

tpott utwï

mCdlæo ^

prout per decretum extrinfecum connexus

E 4

cunm

72

Traö*';ltus IF. de Virtut, "Theol,

y

cum gratia fan&tiicante , & a&u. precepto,

j

N.maj. Proutdefeindifferens ad adüum , &

illius omiffionem.

C. maj. Et fic diftinctá

migtm

n

1nin, N.coníeq. Ratioeít: quód habitus

!

cbaritatis in moderna providentia fit qui-

1

"

dem ab extrinfeco effentialiter connexus

ï

|

.

|

cum gratia , & aQtu precepto; attamen pro

h&(üh d

g, 4

figno priori , ante abfolutam exiftentiam

actüs,poffit intelligi habitus abfolute exiftens

p

Nam hzc non eft

y n

finé gratia fanGificante.

caufa realiter influensinactum preceptum,

ub

T

néque habitus cum illa ab intrinfeco conne-

Gitur, néque üt connexus extrinfecé confti-

i dl

n

tuit potentiam proximam ad actum , prout

hucusque di&um eft,

dub

Adconf, D. antec. Cratía infiuit per ha.

p

bitum charitatis , tanquam potentiam ab in-

st

trinfeco connexam cum gratia, N. antece

Mr

Connexam folüm ab extrinfeco juxta leges

;!Z'Tofït

|

moderne providentie, "Tranf, antec. & N,

DL

j

confeq. Nam hec argumenta hucisque pro-

t

pofita efficaciter pugnant folüm contra illos,

qui admittunt connexionem intrinfecam ,

r

aut etiam identitatem realem habitüs chari-

TA

tatis cum gratia fan&ificante,

T

68

Objiciesult. AGus charitatis, pro inftanti

D

Ü

urgentis przcepti abfoluté pofitus,eft condi«

[

tio effentialiter requifita ad abfolutam exi-

Ítentiam habitüs.

Sed hoc ipío repugnat ,

hi

od

ut habitus charitatis intelligatur abíoluté

l &

..

€Xls

27l

Difputatio 1, Artic, IV.

LOT

73

exiftens ante actum

preceptum abfoluté po.

Wdtm,

fitum. Ergo,

t dliniy

Maj. exinde patet: quód pro

inftanti urgenti

$ precepti nonexiftrat abfolu-

*l m

LT

t€ habitus, nifi abíoluté ponatur a&tus pre-

lii UI

ceptus, Min. prob. Nam conditio eífen.

tialiter requifita ad abfolutam exiftentiam

005 ii

iL rl

babitüs , debet purificari pro figno ptiori na..

turi , adeóque dari abfoluta exiftentia a& (s

Tolitéenfin

p hec n d

tus,

pr&cepti , priusquàm abfoluté exiftat habi.

Ergo.

Ib rettptn,

IncO QOO»Y

Confirm. Petrus pro figno priori natu.

T& , anteabfolutam exiftentiam a&üs praece-

vtf conf

pti , eftindifferens , utponendo a&um con-

DT

fervet labitum , aut eundem omittendo de.

nf prh

firuat habitum. Sed hoc ipfo nequit, pro fi-

guo priori naturz,ante abfolutam exi(ten-

tentam ab

tiam actüs;intelligi habitus abfolute cxiftens,

a Nantet

Ergo. Min. prob, Nam aliàs poffet Petrus

9 jmxa l

in eodem ihftanti reali pro figno fubfequen.

[ antec &Y

te deitruere habitum exiftentem pro figno

icisquept

antecedente , quod evidenterimplicat, Er.

Veantoa ilos

gol

Re

inrin(ecam,

fp. D. maj. A&us Charitatis abfoluté

69

litüs chat

exiftens eft conditio effentialiter requifita à

priori, tanquam caufa realis , aut applicatio

p infuri

cjusdem , ad realem exiftrentiam habitüs cha-

sl u

ritatis.. N, maj, Conditio requifita folüm

(olutam d

apofteriori, tanquam effe&tus, ut conferve-

tur habitus,

C. maj. Et fic diftin&tà min.

diftin&ionis eft; quód

ï""bmiïf N. confeq. Ratio

per

E

Bra&tatus V. de Vivtut. 'Theol.

74

;gm(ïäïïfï

nfecum pro inftanti

per decretum DEI extri

;IüICHSa

urgen

tis precepti non poffit quidem abfolus

ais

té exiftere habitus , nifi abfoluté ponatut

Qd

a&uspreceptus , nontamen actus prout ab-

m

foluté , fed folüm prout conditionaté futu-

du

rus , fit previa conditio, ad confervandum

Idipfum rurfus

gl

abfolute habitum requifita.

f

átet à paritate cujuslibet auxilij efficacis,

vilii

quod DEUS non conferret, fi previderetur

$ncffcax.

DT

dul

Ad confirm, D. maj. Petrus pro figno

L

[

nature eít indifferens ad confervan-

j

priori

M b

dum , aut

deftruendum habitum , potentia

antecedente fcientiam mediam de actu cone

gl

L

if

ditionaté ponendo

C. maj. Etiam poten-

tia fubfequenre. N. maj. Et fic diftinctà

fl

u

min. N,confeq. Advertendum fiquidem

eft difcrimen inter has duas propofitiones:

du

Petrus proinflanti urgentis pracepti potens omit-

3

V d

tere a&bum praceptum , eundem mon omitteret :

Petrus potens omittere aum eundemi oumittes

it t

DT

ve.. Sietenim DEUS per fcientiam mediam

cognofcat, primam propofitionem effe ve-

W x w

m

ram ; tunc abfoluté confervat habitum cha-

M tw,

ritatis, néque fuppofità illà veritate poteft

i

M

Petrus potentià confequente omittere

[ "

a&um ; alioquin poffent verificari contradi-

Wl"*

&oria. Quando antem altera propofitio

verificatur, tunc DEUS non confervat habi-

M

"R

tuit

(j

)

um charitatis, fed iocó ejusdem fubfti

aus

1f D

Difputatio l. Artic. IV.

75

yoin

n dfo

auxilium tranfiens, ut Petrus maneat proxi-

mé potens ad actum

] Wonaty

tenus dictis.

praceprum. Ex hàc-

A Oi d

Conílat i. Quód virtns theologica teali.

79

Vil .

Md ul

ter non influat in a&us , ad cjus infufionem

difponentes , erfi eodem inftanti reali. tem-

. liphenf

porís infundatur , quo tales actus eliciuntur.

t at i

Sic charitasinfufa non eft caufa realis cffe&ti,

t renien

vaillius aCtás charitatis, aut contritio

nis per-

fecta,

quo peccator adultus fe ad eratiam &

Pens o

charitatem infufam , eodem inftanti obten-

ns d eonfem

tam difpofuit, Nam juxta Trid. Seff. VI.

ibituy, vt

cap. . Hanc dijpofitionem , feu praparationena

dum deadud

juflificatio ipfa confeguitur , per infu[iomewua gra-

yj, Bu

d& , G* donorum ; adeóque habitus charita.

E ais

tis non eft naturáprior, tanquam caufa cffi-

ndum fqui

ciens realis , fed eft naturá pofterior eo a&tu,

ropolt

qui eft ultima difpofitio, Hinc etiam talis

gppli pl

a&tus per gratiam , licéteodem inftanti reali

n on o

temporis obtentam , non dignificatur for-

maliter , ut fiat meritorius de condigno cce-

,a

jentiam met

leftis gloria, quz correfpondet huic gratize,

jionem eit!

fed per hanc gratiam folummodó peccator

i habitum:

fit eátenus digaus glorià, quátenus per illam

veriate Y

ft formaliter amicus , & filius adoptivus

eMt o

DEL. Quamvis itaqué non videatur repu.

gnare metaphyfice ; ut habitusinfufus chari.

iicari 00

ORUA

tatis , in linea reali (it principium effedtivum,

idcóque naturá prior illo a&u charitatis , aut

confnt

contritionis perfe&te ; quem peccator clieit ;

'lusdcm "

6

Tyatlatus IV, de Virtut, Ybeol,

N

W

A

"T

m

& idem a&us, in linea morali fit principiu

à

du

meritorium degongruo , adeóque natür

gm

prior ceodem habitu ; cüm mutua hec

j

prioritas naturz non fit in eodem , íed diver-

gid

1ogenere, videlicet reali, ac morali; atta-

g,

meu hec eadem mutua prioritas repugnat

biegi

legibus modernz providentiz , in qua grata »

tiodti

& virtus infufa nonexiftit realiter ante ulti-

-

r

mam peccatoris adulti difpofitionem. un-«

viriti

de patet : nec illorum fyftema fubfiftere ,

n

qui fingunt,ante talem a&um pro figno priori

H

ly

TT

gratiam , & charitatem folummodó infur

yuli!ä,:ym]

pro figno autem pofteriori nature voluntati

T

€tiam realiter uniri.

Si etenim realisinflu-

yultt,

xüs habitüsinfufi non prefapponeret realem

illius unionem ;tuncetiam Angelus beatus ,

t

aitd

cum homine compenetratus , pet fuum lumé

váns

gloriz redderet eundem proximé potentem,

]ul

ad eliciendam vifionem intuitivam DET.

m

7I

Conftat ?. Quód vittus theologica reali-

ter influat in actum fübfequum , etiam pro

CT

inftanti urgentis precepti. Sic charitas in-

ii

fufa realiter ipfluit in a&tum charitatis gravi-

^ zil

ter preceptam jufto , etiam pro illo inftanti ,

t&dil

quo libera talisa&tüs omiffio foret peccatum

*Eïïäm

v

mortale. Quamvisetenim habitus charita-

MY M

L

v

tisper extriniecum decretum DEI fit effen-

tialiter connexuüs cum gratia fan&lificaute,

[

haec autem ab intrinfeco fit effentialiter in-

j d

ü

€ompoffibilis cum peccato mortali $ atta»

men

iTl

! Difputatio l. Artic, IF. '

77

lEtipcpin

men habitus charitatis ab intriBfeco ndn

Mmr catü

conneGtitur cum gratia, néque opponitur

— m ho

peccato mortali , prout ex didtisutroque ar-

ob lr

ticulo precedente patet.. Cüm igitur decre-

4 ttn]s qt

tum illud univerfale , quo DELS defacto fta.

QT

tuit , nunquam confervare habitum charita«

iequgus

tis (in? gratia fan&ificante, fit reipfa condi-

fetlter l

tionatum , ídque disjunchivum , utpote

ftionen, l

hunc fenfum includens: Si Petrus juflus im

: fubfflt

prioriinflanti A, per fcientiam mediama vvidea-

profanopit

fur po[iturus acium graviter praceptuns pro in«

wf fatati B , tumc etiam profiguo priori ejusdem in-

av i ffantis B y coufervaditur ba&itus charitatis , fecas

Wprdud ewzemz deftrwemduss hinc idem habitus, de-

ww peadenter ab ifta fcientia media conferva-

wsbm tüus , non prejudicat libertati formali, &

uluni: àmmediatze actüs graviter precepti, . Sicut

ww €nim. decretum illud fpecialiter beneficum,

uD «quo DEUS ftatuit Petro conferre auxi.

a lium A , &i hoc per fcientiam mediam pra-

s,"uny Videatur eílicax , fecus autem , (i , praviy

.duisi deatur. inefficax, non repusnat libertati

ii g formali & immediatz a&tüs à Petro eliciti fub

joifus €odem auxilio A; quianempe abfoluta hn.

jusauxilij exiftentia dependet à fcientia me.

etpenatt

jtus du *

ia de futuro tali atu , quam Petrus poterat

^

]

1

mpedire: ita pariter de habitu chatitatis ,

n d

ld

cujus confervatio dependet à fcientia media

de futuro actu

fentidlit

graviter praeepto; difcurren-

yndi;!

!

dum cft,

f

Gonk

)

Wyallatus IV de Virtut. Theol,

-

8

l j H[gtnlk

Conftft 5, Quód habitus charitatis pro

i h]

7

figno priori nature inflantis B , quojuftus

j i

onit actum graviter preceptum , quidém

g

realiter exiftat ; non tamen prout affectus il-

lo decreto, ounquam confervandi habitum

M

finé a&u precepto, nec prout dependens à

fcientia media de a&u conditionaté füturo,

H

fed folüm prout entitativé fumptus , feu de

Á

fe indifferens , f(imálque fufficiens ad actum

a

realiter producendum , adeóque foliim quà

talis , conftituat potentiam proximam cli-

Ro

ciendi a&um charitatis : quemadmodum

Mu

!

rurías in auxilio fpecialiter benefico pater.

; st

Sicutigitur Petrus auxilium iftud , quod pro

!uf

figno priori inftantis B , realiter exiftit, non

quidem entitativé fumptum, fed prout de-

CT.

! d

pendensab illo decreto fpecialirer benefico ;

& Ícientià media de confenfu conditionate

tj

redauy

futuro, poteft impedire , non quidem po-

tentià confequente, fed antecedente przdi«

Vi

m:.gm

&am fcientiam mediam , quin tamen illud

u:gjzj;;l

reipía impediat, fed liberé confenriat ; ita

pàriter juftus ,non quidem potentiá coníc-

| gw:uz;:z,

Mtiyj

quente, fed antecedente fcientiam mediam

DI

de a&u precepto conditionaté futuro, po-

Vg

teft impedire confervationem habitüs chari.

tatis , quin candem reipía impediat.

linde

'F]xïm

Wl

redi&a paritas de auxilio fpecialiter benc-

ficoifthic conftanter eít obfervanda.

Cot»

l 1?;1!1(';1

trarium veró de h

abitu infufo charitads , pro

"l('mus'

in:

u |

Difputatio l, p .

r !

inftanti urgentis pracepti , dicendum forct,

UT CTA

fi habitus ab intrinfeco foret connexus, auc

* u

realiter identificatus cum gratia , adeóque

dlb d

componi non poffet cum peccato mortali,

Xlntlin

O d

Mtiong

ARTICUuLus V,

d lumpts, i

fifcinsad d

Id jvirtus infufa per fuos, o* alie-

405 ACÍA$ atuigeatur , C per oppofizos

dul

vainaudtar ?

Q porima «

s unadnod

Ranotandum r, Quód fide catholicà

73

tt b vt

certum fit: per fupernaturalia jufti via.

m d

toris opera , gratiam habitualem & virtutes

4liter xl

infufasaugeri , prout Concil, Trid. Seff, V1,

n, fed p

cap. 10. docet , cujus verba fuperiüs , in

dalierbeneh

Procemio hujus Tra&atüs, funt addu&ia.

tl conditon

Hinc eadem S$ynodus quoqué herefes con-

non quít)

trarias damnat Seff, cit. can. 24,. Sizuis dixe«

tecedent p

rit: juflitiam acceptaus noun coufervari , atque

quin tume i

etiam non augeri corauz DEO per £ona opera 5 fed

opera ipja frutius folummod , &v frena e[fe jufti-

! confetat

| porcmiä a

ficationis adepta , mou autem ipfius augenda cau-

Jau s anatbemafit. — Et can, 32. Siguis dixe«

Yentiam nd

t foturoy

rit: bominis juflificati bona opera , ita elfe dona

DEI , ut non fint etiam boua ipfius juflificati vne-

f habitüs (

rita , autip[amaguflificatum Bbonis operius , qud&

m editt |

ab eo per DEI gratiam , & JESU Chrifli meri-

) lpeciahmä

yervanto

um cujus vivum memórum eft , fiunt, non ve-

r mereri auguientum gratia , vitam ateruam &

afo du

' ipfus

Traatus IP, de Virtut. "Theof,

$0

g n

Jär:'t,

ipfius vita ateraa , [i tamen im gratia dece,

ylis

atque etiam gloria augmentum 5

jüit

confecutionem y

anatbema Wfit.

Ex his abundé patet : quàd

Ts

fto elicitos,

virtus infufa per actusá viatore;u

ia

non quidem , velut caufam cffe&tivam rea-

g

lem, ptout virtusacquifita , fcd tantüm mo-

m d

ralem , feu meritoriam augcatur , prout ex

piup, X

do&rina D. Thom. num. 35. di&um eft.

(oit

Prznot. 2, Quód a&tus fupernaturalis ju-

74

Yi p

fti viatoris folummodó per eam gratiam ha-

!

!

Pt

bitualem dignificetur, feu de condigno fiat

lii

meritorius novi angmenti gtatie , quam pro

t

inftanti pri

ori jam habuit; non autem peril-

ii

dem inftanti, pro figno po-

lam , quamineo

vytt

fteriori nature, tanquam premium metiti ,

Si etenim actus merito-

u

de novoacquirit.

LMWL*";

tius jufti quoqué per novum iftud augmen-

TT

tum graátiz , eodem inftanti rcali temporis

aj

infufum , formaliter dignificaretur; tuncei-

h

L

"W

dem rurfus nova gratia tanquam premium

ET

hujas meri

ti , utpote per illudaugmentum

A

magis digni

ficati, deberet conferri ,adeóque

iwete

ffus in infinitum , quoad

VN

i

fequeretur proce

ratiam femper magis , magísq

ue in eodem

ii

—

kïiï,'igl

inftanti temporis augeudam , quod repu-

major gratia viatoris

nat. Quamvisautem

E

t

jutti,

quam pravio inftanti habuit , a&umil.

D

lius m

eritorium dignificet ad majus pr&-

i

(

mium $ adeóque Petrus juftus; üt quatuor,

uor,

i

peractum charitatis perfettum , üt quat

fie-

i:.M |

Dij/»utatio I, 4rtic, V.

$r

ii defei

mereatur majus augmentum gratie , quäni

Ptf

Paulus juftus, üt duo, etfi pariter eliciac

u vt Qu

aüum charitatis , ür quatuor, non tamen

Md

exinde fequitur: quód Petrus , etfi dupló

TO

juftior, quoqué dupló majorem gratiam de

3 ia

novo mereatur, quàm Paulus,

Nam iftud

It t

novum augmentum gratie , tanquam pra-

d d

mium , non commen[aratur foli gratiz, nec

Vaperatd

foli actui, fed complexoex gratia fimul, &

ttin gtl

acu meritorio, prout . fufiüs in preced.

dl

Tre&. Ill. oftenfum eft.

Fa quay

Prenot, 3. Quód, juxta leges modernze

75

providentiz,Fides , & Spes infufa peractum

onantn:

i ol

