mari poteft ; etíi talis affenfus , non foret

a&tus Fidei Theologice , utpote haud inni«

3 m t

xus authoritati DEI revelantis myfterium In-

ais

catnationis.

v Cbl

Con(tat 3. Quód illuftrationes fuafive

nudao, v

387

immediata , de prafenti , aut praeterità my-

Va

aslbl

fteriorum Catholice fidei revelatione , non

tantüm fint poffibiles , fed etiam defa&dtóà

n m

1

Ti

dentur.

Nam aliàs affenfus fidei Theolo-

ntelle&us credit DEUM revelàffe

Mi

gicesquoi

myfterium

Trinitatis , aut Incarnationis ,

foret inferioris ordinis, feu inferiori motivo

IU

innixus , quàm afífeníus ille, quo credit,

hecmyíteria, Motiva fiquidem illa credibi-

n

litatis tum abfolutz,, tum refpective , qua

RLT

ab omni revelatione Divinà , feu prafenti ;

Aj

feu praterità , feu directá , feu reflexá, fant

Wtl

"

rcaliter diftin&a , neutiquam funt tanti pon-

LIS

* d

deris , quaati eft eftimonium DEI, hacmy-

L

i

Qe

N

Ti

D':'/þutafz'o UV. Artic. YT,

m J

1

4o7

fteria revelantis. — Hinc etiam ante primum

g

] Hyi*hüifn.

actum fidei , quo intelle&us credit , inyfte-

li i

rium Trinitatis, vel Incarnationis ; aut cre..

dit, hunc Bibliorum Codicem, in Ecclefia

tll

Catholicá receptum, rcipsá effe Verbum DEI

I

fcriptum , femper illuftratio fuafiva imme-

Lt p

T

iataprzcedit ; fitalis s&us non fitfideime-

ré humang, fed Divinzg, ^ Non tamen pra-

hr D

dicte illuftrationes fuafivie immediate , de

U

puddd.

refenti, ant praterità revelatione Divina,

Juxta leges ordinarias moderne providen-

n u o

tiz, à DEO conferuntur , nifi anteà preceffe-

,uw:md n

tint motiva credibilitatis mediata ; feü ab

ntoia

ipsà revelatione diftin&a ; quia nempe DEUS

fidem Catholicam, more hominibus con ve-

nujne t

nientiffimo , per auditum inchoari , pro pa-

gt

gari, ac perpetuó confervari voluit,

Atque

Autiong , 0

1deó hac illuftratio fuafiva immediata , toto

eun d

ccclo differt à privato, cóque fuperbiffimo

fs T

épiritu hzreticorum , qui Ecclefize Catholicz,

EO d

& Sedis Apoftolice , anthoritatem fpernit,

Incartit

yferoriat

DISPUTATIO V,

TRU q

De A&u Fidei Tbeolgice,

dgmi"ltw

L

Oftquàm de objecto Fidei Theologice ,

p

tum formali, feu Authoritate, & Re.

ln

velatione Diviná , tum materiali , feu verita-

Id

y at

te revelatà, fatis difputatum eft ; nunc ul-

teriiis Fidei a&ualis, feu affensüs illius fuper-

mom,Wf

na«

l DWW

Traä:;tus lV. de f'irtut. Jheol,

T

408

.

gt

naturalis ; quo 1

ntelle&us Catholice Reliz

jl

T

erilluftratiopem divinam

gionis myfteria , p

"OL

propofita credi

t

)

fingulares proprietates ,

wmbm"

funt inveítigande.

ac prarogativz

qp; dU i

aipfit D

Amnricurus l.

gj r

gneagit

"du Aüdus. Fidei d Eeologice fit

gf h

difcurfrou ?

rnacun

Renotandum 1, Quód difcurfus for-

du

588

malis, in fenfu proprio ;

eógue ftridto

s o

fumptus ;

fit operatio mentalis , per quam

sl

intelle&tus ex un

à veritate prcognità , aliam

educit, Hincquilibet di-

iibl

priüsincognitam d

r j

fcurfus formalisex

plicitus, tres a&tus realitet

diftinCtos,videlicet

duas premiffas,& conclu-

vapitlis

vt i

fionem ex illis dedu

&am continct, prout in

atet

Onanis bowo conflat core

iri, t

hoc fyllogifmo p

tudhd lo

ore G* anima. Se

d Chriflusefl bomo. | Ergo conte

Hac autem conclu«

pUT

flat corpore , & animá.

vt

fio cáütenus dicitur veritas

priüs incognita ;

m non continctur exp

licité in

du

quátenus eade

gt

remiffis ; etfi

fors intelle&us aliunde nove-

& animá con«

& J

rit, quód Chriftus corpore,

ftet. ndeD.Thom.P. L q. 14. art.

7. Difcure

Vrj

is demotoadigaotum. Un

dc 72 (5

Mi

fea fl procedeni

vifeflum efl , qu

dd , quando cognofcitur prinzum,

Ui

Et fic fecundum no*

M

adbuc ignoratur fecundum.

Alius

cognofc

EY

iur i primo , fed ex riumo.

ol

eít diícurfus virtnalis, qui totics

ha«

LT

porroó

[4]

|

'irm-.ï& !

Düþut&tto V. Hrtic.

l.

409

MUMM

betur , quoties intelleus , per eundem

d

f

rcaliter indivifibilem a&tum , unam veritatem

li ha,

propter alíam affirmat , ut talis actus in dif-

v igm

curíum formalem explicitum , feu fyllogif-

mum : aut implicitum , feu enthymema re-

[j &

folvi poffit. Hujusmodi a&tus foret ifte : CPri-

Jf conflat corpore, & anima 5 ouia efl bomo,

W(&/æi(a"

)

utpore zquivalens his a&tibus diftin£&lis : Chri-

ff eff bomo,

Ergo conflat corpore, &v anime

äd dvfan h

Praenetandum 2. Quód in difcurfu for.

i gl

399

mali explicito duplex connexio inter pre-

TET

miffas, & conclufionem intercedat.

Prima

ia

quidem confiftens in forma fyllogifticá , pro-

firginto

ut ifta regulis Diale&tice contonat ; ideóque

pesaduo t

connexio forgzalis appellati folet,

He an-

n n

tem regule ultimató fundantur inillo princi-

jgt, at

pio; lumine nature noto : Qua funt eadem

d

anii tertio , [unt eademi inter f 5 quia fcilicet

om, EïgD m!

tertium iftud eft medius ille terminus, quem

Jien t

utráque premiffa continere debet, ut legiti-

is i

ma conclufio inferatur.

Ex quo ipfo patet:

quàd hac connexio formalis non habeatur in

r enit

g du

difcurfu meré virtuali , utpote figurá Diale-

&icá deftituto.

Altera eft connexio confi-

T

ftens in veritate obje&tiva , vi cujus conclu-

" art.7.0*?

. 0"

fio veríficati nequit, nifi etiam premiffz ve-

rificentur ; ideóque connexio materialis , pro-

ut videlicet à precedenti fyllogifticá differt,

jjn ":

nuncupatur,

Hacautem connexio, etiam

T. 4

io difcurfü mere virtuali debet contineti ;

Yj Wï

Dda

quia

p

410

Traclatus IV. de Virtut. Theol.

j

)

uia fcilicet, hàc deficiente , in difcurfum for-

malem , eámque legitimum non poteft re-

'(f) (HWJ.I J ,':

,inm T

folvi, Sic ineptiffimus foret ifte difcurfus

virtaalis : Chbriffe conflat corpore, & anima;

PXII

uia efl Filiu DELs etfi veriffima fit utráque

g

gb; n

:

. Propofitio, categoricé fumpta , utpote divi-

nitus revelata.

iquidea hr

glen i

Prenotandum 3. Quód intelle&us ; in

399ai(curfu formali affirmando conclu(ionem ,

Asf

] offr?

Íemper etiam intrinfecé ipfas premiffas attin-

Hoc etenim in fyllogifmo vocali , qui

Dio T. Q'J"

gat.

s; d

mentali reíponde

t, exillà particulà illativà :

g, hum

Ergo , manife(tum cft.. Nam per eam intel-

Je&tus rationem caufalem afficmandi conclu-

N

fionem , connexionem vidclicet utriásque

; at

premiffa cu

m veritate obje&tivà conclufionis

$ Qu

Hinc in eo fyllogifmo , in quo

Y

Cxprimit.

vera conclu(io , perperam illata eft , conce-

ia a

dimus quidem covfeguen , fed negamus cor-

L

füguentiam. — Ex quibus patet , quód intel-

z

le&us in difcurfu formali per eundem reali-

a M

ter indivifibilem a&um , veritatem conclu-

dor]

fionis , ejásque cónnexionem explicité » ve-

L RT

ritatem veró. premiffarum falrem implicite

b

TY

du

!

W

"

affitmet. — Atque hec eadem eft do&rina D.

d

'Thom. L 2. q. . art, 3. ficftatnentis : Primà

|/n s

"s.

aliquis intelligit ipfa principia fecundüm fe , poJi-

J

]

M

'tnl

modgw autem intelligit ea in ipfis conciufionibus,

"lïlï

i

fücundim quod affemtit conclufio

nibus propter

[

!

3l

$i a£folu-

;

m

Ti

primipia —Etrurius q ?:. art 4«

|

Tij

Difputatio V. Artic. L. :

411

um

UbUm, L

1* princibium , & conclufionem intellelus con-

Jideret , diverfa eff confideratio utrisque. — 1m

h Of

äif Hïflï!,'!m'r

boc autem , quàd. conclufioni propter principia

a[fentit , el unus aGue intelletlgs tanium, His

Lt

It ii

itáque prefuppofitis , & declaratis, quaritur

primó : Àn omnis actus Fidei Theologice,

& quidem ftri&te talis, difcurfum faltem vir.

U

n

M

tualem contineat ?. Quaritur fecundó : An

(o d

a&tus fidei etiam per difcurfum formalemcli-

apanioti

:

ci poffit ?

L

ao

l

l

Dico r, Qaoemlibet a&um Fidei Theolo.

|

"

N

U

39t

!

|

gice, ftridétalem, effe virtualiter difcurfi-

Samp:mmm:l.

vum,

ATTCU

Ita cum Vaíquez , Ripalda , Hurta-

do, aliísque Card. de Lugo Difp. VII. Se&,

j at

anjcondht

1. contra Suarez , Granadum , aliósque.

Prob. Quilibet a&us fidei'Theologice, ftri-

1

Ápo, i qu

& talis, eft affenfus ab intelle&u praftitus

TT

alicui veritati , ob authoritatem DEI revelan-

um

tis , tanquam motivum proximum , & ad-

y quüd ijv

&quatum , ab ipfa veritate revelatá di(tin-

eundtn t

&um. Sedhocipfoquilibet actus fidei Theo-

danem a

logice, ftri&étalis , eft virtualiter difcurfi-

j U]

vus. Ergo. Maj continet definitionem a.

n gxpligitä

l

d

lm Y

Pi

&üs fidei, ftridétalis, Min. prob. Hoc ipfo,

, di d

quód quilibet a&us fidei , ftridié talis, fit af-

qumts: i

fenfus predi&us ; co ipfo hunc , aut fimi-

ii

u Af

lem tendendimodum continet : Exifiit "-

(l

u^

Jierium Trinitat& 5 guia DEUS fummb veridi.

i

elt illud vevelavit,

Sed quilibet affenfus in.

j

IMW f '

li

tellectüs, hunc modum tendendicontinens,

,QIHI

eft

Dd

v

Tratlatus IV. de Virtut. 'Tbeol,

412

fs

eít virtnaliter difcurfivus , prout ex di&is

| nräCCdf

Pl

m

num. 388. patet.

Ergo:

fs f

d

Confirm.

Nam ille affenfus intellectua.

3

M 100

[

lis difcurfum virtualem continet, qui fin8

li,

alio motivo , 2 qzod , füperaddito, in dif-

sinis V

curfüm formalem , feu fyllogifmum legiti-

dequoi

mum refolvi poteft, Sed quilibet a&tus fidci

d

"Theologice , ftri&é talis, fic refolvi poteft.

fD

Ergo.

Maj, iterató ex di&is num. cit. patet.

ii *

b. Hicetenim a&tus fidei , ftricte ta-

Min.pro

k

lis: Ferbum Divinum eft incarnatum 5 quia

vll

DEUS fumm? veridicus boc teflatur , in hunc

j at

difcurfum formalem , feu fyllogifmum legi-

wtin n

lllud , quod DEUS

timum , refolyi poteft :

$ed

pi ptltt

ummi? veridicw teflatur efe , reipsd eff.

v fb

DEUS fumm? veridicus teflatur : Verbum Di-

TT

vinum e[Je incarnatum.

Ergo iflud reipsá eft

i

|

s;l

ducarnatum, — Sed pariformiter quilibet alius

gin i

a&us fidei Theologice ftridté talis , in hu-

Af t

jusmodi fyllogifmum refolvi poteft. Ergo.

vaatd

Min. patet confideranti. Maj.prob. Nam

r

in pt

edi&o fyllogifmo , ad affirmandam In-

tl

carnationem Verbi , non fup

eradditur no-

Vs

vum motivum, 2/240d , ab authoritate DE!

Yritw

revelantis diftin£tum ; quia hac fola, tan-

uam medius terminus adhibetur.

Ergo.

MT

Dico 2. A&um fidei Theologicz, ftri&te

^i

39

talis , cti

am per difcurfum formalem elici

UI

poffe.

Ita Card. de Lvgo , Difp. & Se&,

Prob.

l

LY

cit, cum aliis fuperiàs nominatis,

Nam

Triut

Difputatio V. 4etie.

45

ms,P

Pv

4)

*Wïl

Nam affenfus praftitus conclufioni, fyllogif-

mi precedentis , feu Incarnationi, poreft effe

lïä[f:nfm;»h,

a&us fidei Theologice , ftricté talis.. Ergo.

JU« m

Ant, prob.

Affeníus praftitus conclufioni

d i

predi&z, prout affirmanti myfterium Incar-

Tlrian;

nationis Verbi Divini , poteft profuo motivo

adequato habere vcritatem objeGtivam utri-

g d

L

Gisque premiffz , proutab intrinfeco materiae

liter connexam , cum veritate obje&tiva con-

dnta, iij

hbt db

clufionis. Sed hocipfo. Ergo. Min. exin.

ee patet ; qnód veritas objectiva utriásque

[

TA

premiffe fit fola DEI myfterium hoc revelan-

tis authoritas. Maj, autem prob. Quamvis

Ti

etenim intelle&us conclufioni predicte fi.

li, as

LE

mul praftaret affenfum propter connexio-

"H //(UW Di

nem formalem , utriásque premiffe cum

predic&ta conclufione , prout conformiregu-

T. nitid

lis DialeGtice ; hec tamen connexio non re-

i quübmüu;

quiritur , utintelle&tus preftetaffenfum con.

àuls, 03

clufioni , prout divinitus revelata , quemad-

od

modüm exdidisnum. 389. patet, Frgo.

jj p N

Confitm, aüthoritate D. Thom, hic q. t.

94

dfipandt:

art. r, (icflatuentis : CujweliZet cognofcitivi ba-

apendltt!

Bitus obyeclum duo ba£et , fcilicet id. quod ma-

aiyoe

terialiter coguofcitur , quod eff ficut materiale o2-

TU

gedium : & id, per quod cognofcitur , quod ef

yeut. *

Jformalzm ratio objecti,

Sicut i fcientia Geomt-

ol

trie vaaterialiter fcita funt conclufiones , forma-

a fuait

Írs veró ratio fciendi [unt media demonflrationm,

go j Dl!? "

p que conclufmues cogaofcantur,

Sic igitzfr

4

[r/]

Traclatus IV, de Virtut. 'Tbeol,

d

414

in fide , fi confideremm vationem formalem oBje

g fiittis

ia

&i , nibil efl aliud , quàm Veritas prima. Non

enim fides , de qua loguimur ,. affentit alicui

gt

gt

Yifi, quiaeft à DEO revelatum.

Unde ipfi Ves

ritati Divina fides innititur, tanguam medio,

MP. D' 1

ss hdti T

Sed hoc ipfo authoritas DEI revelantis po-

teft effe medius terminus in fyllogifmo legi-

sl

simsulti?

timo, ut propter hanc, tanquam motivum

adequatum , intelle&ns praftet affenfum

g i

vuidlità

conclufioni.

Ergo.

Objicies 1. contra primam.

Repugnat,

a

395

sipins t

ut quilibeta&us fidei Theologice fit virtuali-

terdiícurfivus. Ergo. Ant.prob. Sietenim

ao

g n

quilibet a&us fidei foret virtualiter difcur-

fivus ; tunc etiam ille a&us , quo intelle-

"T idun

yiratdrt)

&us credit : DEUM reveláffe myfterium

"L'rinitatis ; aut Incarnationis , foret virtuali-

aol T

ter difcurfivus.

Sed hoc repugauat.

Ergo.

; lpanq

Maj. patet. Min. prob,

Nam actus fidei,

BIN

quo intelle&uscredit : DEUM revcláffe my-

d)

fteria przedicta , debeteffe affenfus immedia-

M

"

,

Vi

tus.

Ergo.

Confirm. Si actus fidei , quoiintellectus

HU

"H

Áutan

affitmat : DEUM reveláffe myfterium Tri-

t d

nitatis, & Incarnationis , non foret affenfus

immediatus, fed virtualiter difcurfivus ; tunc

AU

in quolibet a&a fidei deberet admitti pro-

V

i

ceffus in infinitum, Sed hocrepugnat. Er.

go- Maj.prob, Nam ad affirmandam hanc

M

latbln:äu

vetitatem : quód DEUS revelaverit my(te-

J

rium

V?nxr;ïl,g

Däjþataiz'o F. Artic. L,

415

rianmw ,

rium Trinitatis , & Incarnationis , rurfus ne-

FMW i

LTA

i

ceffaria foret revelatio reflexa, quód DEUS

revelayerit hec myfleria , & fic ulteriàs de

A m

[]

hac revelatione reflexá procedendo, — Ergo.

Refp, D. antec.

Kepugnat, ut quilibet

DE d

396

adtus fidei Theologicz , ab intelle&u elici.

i fy!log:fmt;:

tus per mnodum principii, velpremiffz , non

0040 00

innixus ulteriori motivo , üt.2uod , ab autho-

ptlt dii

ritate , ac revelatione Divina , faltem inad-

equate diftin&o , fit virtualiter difcurfivus,

C

C.antec, Elicitus per modum conclufionis,

UT

feu innixus ulteriori motivo reflexo , cjus-

q n

dem authoritatis & revelationis Divine. . N.

u

ant, & confeq.

Ratio eft , quia intelle-

XI

&us per a&um fidei Theologice duobus

T

modis credere poteft : quód DEUS revela-

frenimd.

verit myfterium Trinitatis , aut Incarnatio-

p b

nis.

In primis quidem, ut talis affenfus fi-

Ti

dei ulteriori motivo, videlicet alicui revela-

|rexclfeny

tioni reflexe, de hác revelatione directá, fit

innixus.

fosinneb

Atqué hic affenfus fidei foret vir-

tualiter difcurfivus , utpote habens pro mo-

volnelét

tivo immediato authoritatem , & revelatio-

nem Divinam reflexam.

Secundo modo

yiein

f di

poteft intelle&us credere , quód DEUS re-

ayfs;

velaverit hec myf(teria , ut talisaflenfus fidei,

eidnit p

ulteriori motivo , 24 ozed , ab ipsá revelatio-

t ugfllf, ;

ne diftin&o , utpote per illaftrationem im-

mediaté fnafivam propofitá, non fit innixus,

guin

prout fufiüs art, preced. expofitum habetur.

duvl m(,r

Dds

Hic

Dj

4316 Pratlatus YV. de Vivtut. 'Theol, |

Hic autem affenfus foret per modum princi.

W]em dtd

ii, feu premiffz , ideóque nec quidem vir.

k mmmmxæ f

tualiter difcuifivus , nec'actus Theologice

g MD

fidei, ftri&te talis.

'ggi:inmm &

Adconfirm. D. maj.

Si a&us fidei , quo

inge

intelle&us per.modum principii , aut pra-

"

RCIPI 'mi

miffe, per fe notz, affirmat : DEUM reve-

láffe myfteria predicta, non foret immedia-

foi, p

tut

tus $ tunc in quolibet a&u fidei fequere

o pomot

roceffus in infinitum, C. maj. Secus. N.

fomdn, U

maj. & C, min.

N,.confeq. Ratio diftin-

f C

&ionis patet ex modó ditis.

, o (

Objicies 2. contra fecundam. — Affenfus

fimio, d)

nin Ntof

597præüitus conclufioni, per difcurfum forma-

lem , feu yllogifmum explicitum dedude,

fl

habet pro mo'ivo , 2/ g4od , connexionem

UT

formalem utriásque premiffe cum conclu-

uitoooti

fione, exillis deduGà. Sed hoc ipfo a&us

p

fidei non potcft elici per difcurífum forma.

iaf

lem, Ergo. Maj.patet exdidis num. 589.

nlb ij

Min. prob, Nam ille affenfus non eft atus

LT.

fidei Theologice , qui habet motivum, zf

ha

j

uod , ab áuthoritate , ac revelatione Divi-

r

w

nà, cjásque connexione objeQivà , cum my-

W Uj

li

fterio revelato, diftin&um.

Ergo.

Vatg

Confirm, Repugnat, ut ille affenfus my-

TY

flerio , et(i divinitüs revelato , praftitus fit

Ónttiiy

a&us fidei Theologica, qui ultimató inniti-

äiæu H üax

tur principio lumine nature noto.

Sed af-

I u

feníus praftitus conclufioni, per fyllogifmum

C

ii

Ht

N

Difputatio V. Artic. 1.

417

Wi

|

WUUML

formalem dedu&z , innititur principio lu-

mine naturz noto. Ergo, Maj.patet. Min,

prob.

Nam ipfa conclufio per fyllogifmum

legitimum deduta , innititur huic principio

AT

D Intoi x

1

Quactingue fant eadem . uni tertio , funt eadem

mu: v

inter [5 prout num. cit. dictum eft. — Ergo.

Refp. D. maj. Affenfus preftitus conclu-

A0 t s

398

fioni , prout conformi regulis Diale&ice,

Mdl

habet pro motivo , 2* 24od. , connexionem

C05 Xas l

formalem , utriisque premiffe cum conclu-

Á hndi

fione. C, maj. Affenfus preftitus conclufio-

d

auin, Mi

ni,. prout conformi obje&o , per eandem

affürmato , aut negato. N, maj. & fic dift.

r dfotüntn

min, N.confeq. Ratio eft , quód conclu-

i fs

fio per fyllogifmum dedu&a , folüm prout

], ttntttt

eonformis regulis Diale&ice , innitatur for-

fe a od

mali connexioni premiffarum 5 non autem

lo

prout quoqué conformis obje&to, per ean*

(eulum t

dem affirmato , vel negato.

Nam poteft

jdisum

conclufio , etfi juxta Diale&icam deducta,

TOEDI

effe falfa ; fi nempe alterutra premiffa fit

vt notd

falfa, prout in hoc fyllogifmo patet: Qzo4

vt

DEUNS funatn& veridicus teflatur effe , illud etiam

d

veiptáefl. Sed DEUS [uwmmé veridicus teflatur

o

Spiritum Santlum e[Je incaruatum. — Ergo Spie

xl

vitus Sancius veipsá efl incarnattm,

Hec fiqui-

t

"

, p

1

dem conclufio quidem eft conformis Diale-

y dnit^

&ice, fed difformis obje&o per eandem af-

u "

firmato ; quia ícilicet falía eft praemiffa mi-

lllin"ly ML

nor, quód DEUIS revelaverit Incarnationem

pl«

-

Dj

Traclatus lV. de Virtut, Tbeol,

d

418

Spiritüs San&ti, — Hinc itáque patet : quód

il

Y

].

( "

affenfüs pretitus conclufioni divinitus reve-

, if

latz , atque per fyllogifmum formalem de-

,:]im Conncxlf

ducte, folüm eátenus fit actus fidci Theo.

g um 0

logice, quátenus veritati utriíisque preemiffze,

ejüsque objectivee connexioni cum veritate

; M. p

conclofionis innititur, Nam veritas utriüs-

fno: 1

y

que premiffe obje&tiva continet folam au-

1

vjj

H

thoritatem DEI revelantis,

7

m'--;rf

1

Ti

m

Ad confirm. D. maj, Repugnat , ut ille

«t

affenfus , qui ultimató innititur principio lu-

sumalon p

mine naturz noto , reduplicativé fumptus,

fit a&os fidei Theologice. C. maj. Specifi-

du

Cofro, !

cativé fumptus, N, maj, & fic dift, min. N.

teditm

confeq, Ratio exinde patet, quód conclu-

w o

fio Diale&tica , 244 74l , feu reduplicativé

almden, d

fumpta , quidem innitatur principio predi-

&o, lumine nature noto , prout cit. num,

« Dd

289. di&um eft ; fecusautem conclufio Dia-

4 iil

Nam

2)ginttt

lectica folàüm fpecificativé fumpta,

hac propofitio : Veréum Divinum eft incar-

d Lt

tb [ DAU

natum , perdi(curfum meré virtualem, eám-

[

j

que huic motivo innixum : Quia DEUS fum-

!E?E'þ"my

4

s? veridicus boc vevelavit , ab intelle&tu, finé

D

ullo fyllosifmo formali , poteft affirmari,

/

" Objicies 3. Quamvisintelle&tus, per dif-

t

ldJ

al

399curfum meré virtualem , poffit affirmare my-

fterium revelatum , propter authoritatem

Rnf)ghh

W

b

L

DElI revelantis , tanquam morivum totale ,

ü

£t quod , hujus affensüs ; non tamen idipum

C-

?f'ozmïm;

! mGï,fu(' ,

Difputatio V, Artic. I.

41

L

D

fieri poteft per difcurfum formalem. Ergo,

ln

b

"O

Ant. prob. Nam in difcurfu formali moti-

'S'fllwm ly b

^

vum afficmandi myíterium, revelatum eft

lj

us;iud

dUl

fED-

ctiam connexio formalis , utriüsque pre-

miffe cum conclufione. Sed hocipfo. Er-

linon

go. Maj. prob.

Siquis etenim concederet

Ya i,

fimul premiffas, & confequens, in hoc fyl-

d [

logifmo : Quod DEUS exijlere affirmat , illad

J

exifiit. $ed DEUS affirmat exiffere sayflerium

Incarzationz.

Mynt, t

Ergo illud exiflit $: ícd nega-

ia

ret confequentiam ; tuncaffenfus, myfterio

UT

Incarnationis praftitus, non foret a&tus fi-

æl ^

Y

"

dei Theologice.

Ergo,

Confirm,

ii

Nam intelle&us poteft prae-

4 il

ftare affenfum huic conclufioni : Ergo exiffit

n lpl

my[lerium Incarzationz , ob folam connexio-

vigpiopad

nem formalem , utriísque premiffe , proug

YO , um

regulis DialeCtice conformem. Ergo. Ant.

v tondito

prob. Hac fiquidem conclufio per fyllogif-

ü]mp(a ) M

mum legitimum , etiam ex praemiffis falíis;

quinimo hareticis, & blafphemis ita inferri

jnut j i"-',?'"

j

poteft : Quod DEUS exiffere negat , illud exi-

,

Jüit,

Sed DEUS uegat exiflere myfleriuma Incar-

Qui DEU

!

ml

xationi, Erpobocmayfierium exiflit. Sedhoe

ipfo.

Ergo.

d firoi.

elihus

Refp. D. ult. ant.

Siquis in fyliogifmo o5

addu&o, conceffis premiflis , & confequen-

ff

"Ts

t€, negaret confequentiam folummodo for-

malem , feu Diale&icam ; tuncaffenfus my-

goinm t

flerio revelato praftitus, non foret atus fi

guumcmü:"f'

H

T;aä?atüsl IT Ze Virtut. Tbeol;

þ;jyuh

420

N. ant,

' il

dci Theologice.,

Siquis negaret

*:T:n'o qrtit

confequentiam obje&tivam , feu 'Theologi-

l

g t

cam. C.ant. & N, confeq, Ratio eft: quod

duplex in fyllogifmo legitimo fit confequen-

T

iT & [CVflm

tia, ficuti duplex eft connexio premiffarum

n Md

cum conclufione, prout ex di&tis num. 389.

«üitin/

patet. Siquis igiturin pradi&to fyllogiímo

concederet confequentiam obje&ivam , &

vio r

griitepz

ncgaret folummodó formalem ; tunc affen-

vupurauz r

fus preftitus confequenti , feu myfterio In-

öcpr:rm(ï: il

carnationis , non effet quidem a(lenfus inni-

idm

xus regulis Dialectice, eíTet tamen affenfus

innixus motivo fidei Theologice , feu au-

jid n

slsf

thoritati, & revelationi Divinz , prout effen-

tialiter connexe cum inyfterio revelato. E-

[

contra veró , fiquis concederet cónfequens,

vl pl

jucipalita

fed negaret confequentiam objeGtivam ;

Qu $d

tunc talis affenfus , myfterio revelato prefti-

a pand

tus , neutíquam forer a&tus fidei , utpote

Tane ii

haud innixus authoritati ; & revelationi Di-

yina.

N

al

Adconfirm. D. ant, Et hic affenfus,ob fo-

dtn hi n

lam connexionem formalem praftitus , effet

Adni,

adenfus fidei Theologice. N.anr, Solum-

lal

modoó artis Dialectice. C.ant. & N, confeq.

pv

Ratio eít: quód affeafus in hoc impio fyl-

ATT

N

logifmo conclufioni pra(titus, on haberet

pro füo motivo DEUM , tanquam primam

| fütrigs

veritatem in loquendo.

s preftitus conclufio-

L

401 Objicies 4. Affenfu

ni;

It

V, &

Difputatio F. Zrtia. l.

421

d)

ivw,n

fm.

ni , per difcuríum formalem dedufte, feu

mylterio revelato, non poteft pro fufficien-

" g

Bl

ti motivo habere folam connexionem obje-

&ivam utriásque premiffe , feu authorita-

] m

tem , & revelationem Divinam. Ergo. Ant.

Mi

prob. Nam affenfus preftitus conclufioni,

pdóoljs

pet difcurfum formalen dedu&te, feu my.

ia d

fterio revelato, pro fuo motivo partiali ef-

n u

fentialiter prefupponitaffenfum , anteà pre-

LT

ftitum utríque premiffe. — Sedaffenfus, utrí-

n deinin

que premiíIe anteà preftitus, eft motivum

iil

diftin&um ab authoritate , ac revelatiotie

TT

Divinà, ctiam fa&Qà fuppofitione, quód utér.

n

que affeníus foret a&us fidei fupernaturalis.

o ao

Ergo. Min, patet. Maj. prob.

Non poteft

nb

intelle&us praftare affenfum conclufioni ;

, djednn ;

nifiantcà preftet affenfum premiffis, — Ergo.

ao

Confirm.

Si etenim intelle&us negaret

fij, uyt

alterutram pramiffam , quód nempe DEUS

medatoni

fit íummé veridicus , aut revelaverit myfte-

rium Incarnationis; tunc non poffet prefta-

d

re affenfum huic myfterio ob authoritatem

paliud

DEirevelantis, Sedhocipío affenfus, utií-

Va

que priemiffz praftitus , requiritur tanquam

j N

partiale motivum, $7 2uod. Ergo,

r

j cinpi!

Refp. N.ant. Adprob.D.maj. Affen.

4

y lrb

fus pre(titus conclufioni , feu myfterio reve-

lato, effentialiter prefüpponit affenfum pre-

j

ftitum utríque premiffe, feu authoritati, &

ievelationi Diving; tanquam motivum , 9f

,æm;usm:!i:

[ i

bi[pu

422

Tractatus IV, de Virtut. Tl:col;

| il u

9!40.

C. maj, Tanquam motivum , 2/ guod.

N. maj. & C. min, N. confeq, Ratie eft ;

o

j g

quód affen

fus praftitus myfterio revelato,

tanquam conclufioni , per difcurfum forma-

gim t*

fb C' "n

lem deducte , quidem effentialiter prffup-

onat affenfum , eümque fupernaturalem,

äengsapa[iral

jig a

antcà per diftin&os a&tus praftitum autho.

Qbjcent

ritati , ac revelationi Divine, tanquam pre-

miffis hujus conclufionis ; non tamen hic

WWWW

-

LU

affenfus pravius fit motivum effentialiter re-

d t

uifitum , 2 224 , fed folüm 1 2uo, ad affir-

ditn d

mandam pec a&um fidei Theologice con-

clufionem, fcu myfíterium revelatum, Nam

x o

Mnyentt

affenfus previus , utríque praemiffe prefti-

ls a

tus,nec quidem in fcientia meré naturali, re-

st

quir

iturtanquam motivum partiale, 2/ 2402,

j

fed

folüm , 2 24o, feu tanquam conditio,

ant applica

tio, utriüisque premiffz obje&tive,

quaniaf

ad inferen

dam ab intellectu conclufionem

YT

vt

ícientificam , eámque dire&tam. Si etenim

ta ag

foret motivum ,. 2t 4404 , tunc affenfus ifte

tevius deberet reflexé cognofci ; ideóque

tyeiliia

& Mu

fyllogifmus demonftrans ; Petrum effe anis

1nal , hanc ill

ationem, reipsdineptam , cone

[ UT

$Sed

tineret : S$cio , Petrum effe bominem.

Ya u

etiam [io , quemvis bominem c[[e animal, Er«

LT

go Petrus efl animal, Sic etenim inferre opor-

hllüiimqg

Petrum e[Je amimal,

j n

tet : Érgo quoqué fcio :

Sed hoc

Adconfirm. C.maj. D. min.

t |

S, [IC.

! ii

igfc? affinfüs , utríque prémiffa praeftitu

qui-

Wirmm;

Difputatio V, 'Artic. I.

423

l

, mï in)

quiritur tanquam motivum , 2/ 24od , ad

M

Ll

affirmandum direété perfidem Theologicam

M

myfterium revelatum,

N. min.

Ad affic-

" ddf??ap'

mandum reflexé hunc aCtum fidei Theolo-

Ratio diftin-

gice, C, min, & N, confeq.

o

&ionis à paritate fyllogiími fcientifici, fupe-

inm;

riüs addu&i, habetur.

yinæ, lts

Objiciesult. Si affenfus fidei ftri& talis,

! NI bt

feu per modum conclufionis preftitus my-

tl

fterio revelato , poflfet elici per difcurfum

itim d

formalem 5 tunc intelle&tus myfterium re.

g

velatum crederet ,. priusquàm illud crede-

a M

tet. Sed hoc repugnat, Ergo. Maj. prob.

Nam przvius affenfus praftitus utríque pra-

r al

TTR

miffz, tanquam motivo , 27 2uod , foretactus

I m)f! I:(I ,

fidei fupernaturalis, Sed hoc ipfo.

Ergo;

iuum od

Maj.cxinde patet:quód intelle&us per actum

sf p

fupernaturalem fidei non poffit credere my.

eodulont

fterium revelatum , nifi etiam per a&um fu-

h, Sietot

pernaturalem credat authoritatem , & reve-

gf

lationem Divinam ; quia fcilicet non fuffi-

j d

cit previa hujus motivi cognitio meré natu-

v d a

ralis, Min. autem prob,

Hoc ipfo, quód

irpan,

intelle&us , per affenfum utríque praemiffae

preftitum , credat, DEUM reveláffe my(te-

hr *

ii

rium Incarnationis ; €o ipfo quoqué per

jnifert!

huncaffenfum credit my(lerium predictum,

Ereo,

min

) nj **

Confitm. — Saltem affenfus fidei preftitus

myl(terio revelato, proutin conclufione con-

Ee

fCIle

migæpmül!:ï.

DW

je

lnn [ml

424 — Traatus IV. de Virtut. Ti:eol.

rocederet ex libero vo-

tento , nunquam p

jj v

luntatis imperio.

E

rgo. Ant. prob, Nam

nfum przmiffis in legiti-

"E j

intelle&us per affe

mo l[yllogifmo pr&

ftitum , femper neceffi.

affenfum conclufioni ,

ycorum if

tatur ad præüandum

fed etiam quoad

g 0

non folüm quoadí

peciem ,

H

(thic ex Logica fupponi-

ss od

exercitium , prouti

qu |

0

tur.

Ergo.

j

Tunc intelle&us myfte-

4

fm

gt

40

Re rp- D. mai.

i qH

f

rium revelatum cr

ederet , fide folüm virtua-

Ü

priusquàm i

llud crederet

gtv

li, ac implicità ;

C. maj.

Priüs

fide formali , &

explicità.

p«

& explicità. — IN. maj. &

( NI

etiam fide formali ,

Ratio eft, quód

fic dift, min. N.

confeq.

-gicæ,&quidm

a

ffenfum previum , utríque

tufo M

intelle&us per

remiffz preftit

um , non credat fide forma-

fu.

fed tantüm virtuali , & im.-

vloaen d

li; & cxplicitä,

Nam pet

licità. myfteriua

1 revelatum.

r

fum exp

licitum , quem intelle-

iE

ipfum affen

&us praftat u

tríque veritati obje&tivae antc-

i n

quidem effentialiter connexa

cedenti , &

ictibin

cum veritate confe

quente, ex pramiffis de-

wto, N

dem veritatem fide

du&e , etiam hanc ean

, W

virtuali, feu implicita credit.

Similiter pet

ts

m explicitam ,

& formalem ,

fubfequam fide

I

quá credit myíte

rium revelatum , feu verita-

rbf

m, etiam virtualiter , & im-

tem confequente

dit veritatem anteceden-

l x&us üdl

plicité, iterum cre

j ;

difcurfu formali fcien-

u

tem , prout idipfum in

j

Áhiy

tifico, ex dictis num, 390. patete

m

Ad

Difgutatio V, Avtic. &.

r

425

Ad confirm. D. ant.

Affenfus fidei pra-

TM

ATT

ftitus myfterio revelato nunquam procede-

ret ex libero voluntatis imperio immediato,

d

'Tranf, ant.

N

Imperio mediato. N. ant. &

confeq. Quanivis etenim prefuppofitá illà

d

tt, ld)

Logicorum iententiá, qua tamen à multis

negatur , affenfus fidei, per modum conclu-

tr

fionis , preftitus myfterio revelato , non pro-

cederet exlibero voluntatis imperio imme-

xb

r

j

Ls

/

ID R

diato , procederet tamen ex imperio libeto

mediato ; quia fcilicet affenfus fidei prafti-

a i ul

tus utríque , vel faltem alterutri premiffe,

i i frü

ex immediato voluntatis imperio cliceretur.

p d

Conftat 1, Quód omnis a&us fidciThcb-4o

logice , & quidem ftri& ralis , fit virtualiter

yeria, !t

diícurfivüs.

Nam fides ftricte talis eft illa ,

abl

qvá intelle&us credit myfterium revelatum ;

nul, Vi

ob authoritatem & revelationem Divinam ,

) M

tanquam motiyum totale , 2 2204 , ídque ab

, w

ipsá veritate revelatà, faltem inadequaté di-

at

flin&um.

Cüm igitur omnis affenfus , etfi

iltet conmol

realiter indivifibilis , quo intelle&tusaffirmat

1 Plfmi sá

unam veritatem , propter aliam, cum illa

j w d

connexam , virtualem difcurfum contineat,

E

quia fcilicer talis aCus in difcurfím forma-

n,aïoxmak:

lem legitimum refolvi poteft ; hinc idipfum

i a*

de quolibet a&u fidei ftricté talis dicendum

eft. Sic ifte actus fidei : VerZum Divinum

vityltt;P

efl rezpsd incarnatum 5 quia DEUS boc vevela-

a *

d

vit, legitime refolvi poteft in hunc fyllogi-

c2a

ímum

Tl

pju

426 Tra&latus IY. de Virtut. Tl;eol.

fmum formalem explicitum ?. ;Quo2 DEUS

g Dd

revtlavit effe incarnatum , ilud reipsá incarna-

quforiusd

tun efl.

Sed DEUS revelavit :: Ver2um Divi-

T j

vum e[e incarnatum.

Ergo illad reifsä incar-

um r pl

natum ef , vl etiam in hunc fyllogifmum im-

vap s d

licitum , feu enthymema : DEUS revelavit

ulei o

Incarnationeun Verbi. Ergo illud reipsd incar-

10

natu

mefl, Contrarium dicendum cít de illo

sdisol

a&u fidei Theologice , quo intelle&tus finé

m

ullo motivo, Z 404 ab ipsámet authorita-

d t

te, ac revelarione diftin&to , credit: DEUM

Nam talis

TE

reveldffe my

yfleriuna Incarnationts.

a

affeníus innitirur'

huic eidem veritati objecti-

qe hd n

ve , per illuftrationem fuafivam immedia-

tam propofitz , tanquam principio , feu prae-

sDrae Quu

t pl la

miffe , nonautem tanquam conclufiorii,

Conftat a. Quód a&us fidei Theologice,

itr, (u f

406

vafa, ag

firi&e talis, poffit elici ab intelle&u , etiam

er difcurfum formalem. Nam affeníus con-

ETUTO

1050 t

clufioni, feu expliciti, feu impliciti fyllogifmi,

raftitus, proíuo motivo torali potelt habere

n

ii (

folam authoritatem , & revelationem Divi-

nam,prout cum veritate objcGiva myfterii re-

t defn

À bt

velati effentialiter connexam ; ficut in fyllo-

giím

0 num. przced. addu&to patet.

Illa

tf i

dem connexio folüm formalis utriüsque

fiqui

IT

pram

iffe , non eft motivum 27 24od refpectu

al

conclufionis , prout hec innititur authori-

"t Va

tati, ac revelationi Divina , fed prout cadem

"i, i

€

u

l':[mlüdi dmæ(

Ec;

iirm.æ[

i

Difputatio V. Artic. L.

427

hi Wm.'.

'Talis et-

eft regulis Diale&tice conformis.

L

enim conforinitas conclufionis , etfi my(te-

LU

rium , reipsà divinitis revelatum importan-

hfs

tis, etiam ex premiffis falfis, & folàm for-

14 Dl

