culativus , fit malum pofitivum refpe&u in-

d

telle&üs errantis; attamen malum iítudío-

tl

làm eft malum reale , non autem morale.

hn

Sed hocipfo DEUS, talem a&tum erroneum,

i

tanquam caufa fpecialis , imprimere poteít

LT.

intelle&ui creato, Ergo. Maj. patet. Min.

m

M

prob. Hocipfo, quod febris, aut plaga le-

thifera, fit malum reale , non autem mora-

Lr

le , tefpe&u hominis egrotantis; aut vulne-

- Mdj

fd«

r

D

Difputatio H, driic, Y.

177

Ul

äq:

L

UM

rati ; eoipfo DEUIS iftud malum, etiam üt

canía fpecialis, infligere poteft. Ergo pariter,

d bt"a

bdty

IHU' m

Confirm, Nam DEUS poteft effe caufa

fpecialis illius ignorantie , ex qua talis er.

TM

IOr , folüm fpeculativus nafcitur.

Sed hoc-

li, Dittig

ipfo ctiam poteft cffe caufa fpecialis ipfius er-

E T

Dl

roris , adcóque intelle&ui creato eundem

imprimere.,

Ergo.

t Ht it

Talis error eft malum

Refp. D. maj.

1 D

folummodó reale, non autem morale, re- 75

H/islü:m,æ;

fpeQu folius intelle&üs errantis, C. maj.

ripi: P

Etiam.tefpe&u intelle&üs

pofitivé decipien-

inir, w

tis.

N, maj, Et fic diftindà min. N, con-

*

ITAU

feq. Ratio eft

*

quód error fpeculativus

fi m

circa res meré naturales , quarum cognitio

11 AUA

ad fidei, morámque regulam non pertinet;

Dinan p

fit quidem folummodó malum reale refpe-

itoyolt

&u intelle&üs errantis ; attamen fit malum

3

morale refpeQtu intelle&üs pofitivé deci-

p, Bíet

pientis , feu verbo , aut facto mentientis ,

Junmods

&t conftat.

prout ex doctriná D. Aug. num. 167. addu-

t rept

Quamvis igitur DEUS, tan-

milün i

quam caufa fpecialis , homini poffit mor-

4 w

qutem 0

um , aut vulnus lethale infligere; quia fci-

turm etttb

licet eft fupremus vitze, necísque Dominus :

nprimcrepl

non tamen poteft

illi» tanquam caufa fpe-

cialis errorem imp

rimere

jj pit

j quia nec verbo,

js, Uf

nec facto poteft mentiri,

y at

Ad confirm. N. min.

Ratio eft: quód

m!is:

J

ignorantia fit quidem caufa

; &on tamen ne-

CCff

p

mragatut IT, de Virtut. 'Tbeol,

178

T l con[CC

effaria , erroris ex illa provenientis, Quam-

LW p1

vis etenim , prout D, Aug. num. 167. ad-

i

du&us loquitur , o nift rerum ignorantiá

n " um

polfit evravi 5 mon efi tamen cor[equens , ut con-

j

1inuo erret , quisquis aliquid me[cit.

m

Objicies 2. Non repugnat , ut DEUS,

176

TOE

tanquam canfa fpecialis , intelleCtui creato,

circa res meré naturales, quz ad fidci, mo-

gt vt

j

rámque regulam non pertinent, imprimat

h t

errorem pra&ticum, Sed hoc ipfo etiam im-

ul

primere poteft hujusmodi errorem fpecula-

ifj m

tivum. Ergo. Maj. prob. Nam talis er-

g, Mi

ror poteft ipfi erranti effe bonus , prout fuo

n

exemplo declarat D. Aug. in Ench. cap. 17.

Nonauullis errare profuit aliquando , féd in via

[n l, /1[

rit, df

pedum , uon i via morum. — Nam nobis ipfis

accidit , ut in quodeya Bivio falleremur , & on

wtn'v/mi:

9

j

n

!fll' j

iremu per eum locum , ubi operiens tranfitum

sofirum: Donatifiarum mants armata [ufede-

juin

Tb

vat , cognitisque infidiis illorum nos gratulare-

saur erráffe , atque inde gratias ageremm DEO.

u N

, C

Ergo.

Confirm.

Nam ipfemet Auguftinus cen.

t

ET

fuit, predi&um errorem pra&ticum fibi di«

vinitus impreffum fuiffe, Ergo. Ant, prob.

p

Pro iíto fiquidem errore, velut bono ; quo

v

infidias evaferat, DEO gratias egit.

Ergo.

Ia

Refp. N, maj. Ad prob. D. ant. Etror

m

177,

raGticus poteft ipfi erranti effe bonus , fo-

(l

lüm caufaliter, C. ant, Etiam formaliter.

gt

L]

Ml'"f.f,'(,[

'D:V'/þufahv'al 1I. 4riic, F,

| 179

Mi

A

N,ant.

)À

& confeq. Ratio hujás diftin&io-

Ua Óa

nis hab

etur ex doctrina D. Aug. lib. cit.

TP

Cape

M

19. de hoceodem errore fic differentis:

Por«

v0 , fl per errorem evadit

quiquam pernicitn ,

la,

Jreut. fuperids dixi :

"t v

"obn in ilinere contieiffe s

etiama ali

quid £oni bomini errore confertur. Sed,

lt t

cunz dic

STUTUM

0 : in quibudaua rebus nullo malo ali-

quem , vel nozuullo etiam &ono

Jalli 5 n ipe

Mütüm fs errorem dico mullum malu

VA , vel z0nnzuls

lia

lum bonum : fed malum , quà non venitur ,

r

vel &ouum , quà venitur errando , id efi : ex

I) o ul

ipfo errore ,

quid nen eveniat , vel guid pro-

b vl

veniat, Nam ipfé, per fe ipfum , error, aut

p ab

maguum in ve magna , aut parvum in ve ptre

igutd, H

Va y tamen femper eff malum. — Qu enius , nif

077

erraus , malum neget 2 approare falfa pro ve-

ilomur t

r5 ,aut improbare vera pro falfis , aut. babere

irinr nl

iucerta pro certi , aut certa pro incertu ?

amdt (

Ad confirm. N.ant. Ad prob. D. ant,

m n i

Proiftoerrore, velut bono formaliter, DEO

[ igrat )

gratias egit. N, ant;, Velut bono folàm

caufaliter, C. ant. & N. conf, Ratio a-

hopufinu:

tet ex refponfo preced. — Nam ad evitan.

s dicum 1

das has infidias non requirebatur , ut error

f Q AM' ?5

predicus effet in fe bonus, & 3DEO im.

lu bonoí

preffus; fed fufficiebat, quód fuerità DEO

nl i

permiffus , qua permiffio digna crat

» Ut gra-

p,at*

ti? agerentur.

Caterüm vi hujus argumen-

ti fequeretur ;

quód etiam bonum , adeó.

eff bt

um 9

qug licitum (it mendacium officiofum,

Ob-

-

Ü

h

i

^. 180 Traäatüs IF. de firtüt. Tbeol

j l

Objicies 2, Non repugnat , ut DEUS

TU QUs

IM N ma!

.

fpecialiter caufet errorem practicum , etiam

in via morum,

Sed hoc ipfo eundem quo-

Ü

gy

Ergo,

qué cauíare poteft in via pedum,

t

Min. patet. Maj. prob. . Nam error mora-

mm n a

lis practicus prodeffe poteft erranti ad evi-

mkn |

tandum peccatum formaliter tale, quinimo

etiam ad actum meritorium przmii fuper-

ais

d i

od

naturalis, Ergo. Ant. prob, Siquis etenim

f i

ex ignorantià inculpabili putet : quód men-

mo.'d f

dacium officicfum , ad falvandam alterius

g

vitam , non folüm fit licitum , verüm etiam

um d

meritorium , & preceptum; tunc per men-

cepmm,tü(

dacium officiofum , in circumftantid ur-

ftlD, :w

gentis periculi , ex hoc pra&ico di&ami.

w

ne commiffum , mentiens non folüm cvi-

verüm ctiam me-

j,:n:.æ:mal

tat peccatum formale ;

Sed hoc

vj

retur premium fupernaturalc.

p

ip

fo. Ergo.

z l

Confirm. Nam DEUS in cafu predicto

b

reipsà preciperet mendacium officiofum ,

riti n

ideóque a&us voluntatis illud imperantis,

foret moraliter bonus , & fupernaturalis.

;;e;sm

W

L

Sed hocipío DEUS effet caufa fpecialis er-

ii

roris pra&tici.

Ergo. Maj. exinde patet:

uód omiffio mendacii toret peccatum for-

Ti

Vil

inaliter tale,

Min. prob, . Hocipfo, quód

a&us voluntatis imperantis mendacium fit

hidy

Utf

füpernaturalis , eoipfo a&tus intelleQrüs huic

volontati przlucens eft pariformiter fuper-

I

Rna-

M.irm, M

Däþufat:'o 1l, Artic,

F.

181

"Plïg;':' D DE[

It

naturalis. Sed DEUS eft caula fpecialis cu-

FQM; tti

juslibet actüs fupernaturalis,

l

TPAYI

J

Ergo.

H:j nl qur

Refp. N. maj,

Adprob. D. maj. Ertor

" Wl T

moralis pra&ticus,

per fe, ac immediaté prod-

179

Db- i 25:*1 Wi-

effe p

oteft erranti ad evitan

formale

dum peccatum

Mil

; aut ponendum meritum fuperna-

gmzhzcmlc,a&:z

turale, N. maj,. Solim per accidens, &

D a

mcediate , videlicet mediante di&tamine pra-

Pró áqien

&ico reflexo , eodémque vero. C.

maj. &

À u quin

fic diftin&tà min.

N. confeq. Ratio eft,

ln d

quia hoc di&amen pra&ticum , idáue dire-

g, rrin

&um : quód mendacium officiofum ad fal.

l; r

vandam vitam proximi fit licitum , & pre-

Wi

ceptum , eft quidem reipsá falfum , & erro-

p d

ncum 5 attamen verum cft diCtamen refle-

v Don f t

xum : quód ille , qui ex inculpabili errore

r dtam a

putat, mendacium officiofum ad falvandam

j $d

vitam proximi , effe licitum , & praeceptum ,

licité mentiatur , quinimo etiam mentiri te-

n al al

neatur, HincDEUSpoteft quidem eífe cau-

um oftct

fa fpecialis hujus dictaminis reflexi » Utpote

reipsá veri; non tamen poteft effe caufa fpe-

lud inptt

üperu

cialis illius dictaminis dire&i

; ütpote reipsá

falfi,

u (peci

Ad confirm. N. min.

, erindt j

Ad prob. D. maj.

Hocipío, quód a&tus vol

untatis fitfuperna-

t pttat

Bocipt

turalis ; eo ipfo actus intelle&tüs immediate,

; m

feu dirc&e przlucens voluntati eft parifor-

miter fupernaturalis. .. C, maj. Solüm me-

; intcllcäii'

nforpit

diaté , aut indire&? prelucens, N. maj. Et

COltl.

—

TraSatus 1T.de Virtut. Tbeol.

pj

182

yall

conceísà min. N.confeq. Ratio ex pt&

: t&d

(t Val

l

sfedt

ced. refponío patet,

Objicies 4. Non repugnat, ut illufttatio

| g'm C'AW?

ralis fuafiva , immediaté prelucens

gt

18Ofu

pernatu

.

voluntati

ad a&tum virtutis fupernaturalem,

dN

1 ao

reipsá fit erronea, Sed hoc iplo DEUS fpe-

f«

cialiter canfare poteft errorem practicum

moralem. Ergo. Min. patet. Maj. prob.

f

mg, qmi

Si etenim Sacerdos , operans ad aram, omif.

sj confecratione , proponat hoftiam pu-

m/]' haml

blicé adorandam ; tunc candem per fuperna-

qip m

y d

turalem religionis adtum adorantibus , illu-

ftratio immediaté pralucens eft ifta : Ha«c

qi lo

Sed hec illuftratio eft

Hoflia eft adoranda.

qubdmufm

falfa, Ergo. Maj eft certa. Min.,

probat.

d

T

Nam in cafu predi&to falfa eft conclufio bu-

jus fyll

ogifmi : O boflia rité confecrata ejt

L

adoranda.

Sed bac bofüia ef rit& confecrata.

nl

FErgo b

c boflia eft adoranda 5 quia fcilicet fal-

at

fa eft premiffa minor.

Sed hoc ipfo etiam

X d

Mi

in cafu predi&o falfa eft illuftratio fuperna-

:

turalis fuafiva. Ergo.

m

Confirm. Tunc fal(ificatur illuftratio prz-

;

W

]

r

di&a , quando verificatur contardi&toria c-

M

jusdem.

Sed in cafu ,prædi&o verificatut

p

contradi&toria ejusdem , videlicet ifta: Hac

ï"ï"ïm

boflia uon efl adoranda.

Ergo. Maj, patet.

!"fmwi:

Nam illa hoftia non eft ado-

dn ! *;

Min, prob,

randa , que reip

sà non eft confecrata ; etfi

hjl

per inculpabilem errorem putetur coníecra-

fam

ta'

iT |

Difputatio H Artic. V,

185

BiLT

tà

Sed ip cafu ptedi&to hec hoflia reips&

*."Pf*;ïwuüuma:

non eft coofecrata , etfi putetar confecrata,

Ergo in cafu predi&to : Hac boffia zon eft

M

ddoranila,

LU

u

Refp. N. maj. Ad prob: D. maj. — In ca-

xä'z

hii

fu predi&to , adorantibus hoftiamilluftratio

1 R0 i

füpernaturalis immediate prelucens eft ifta y

D. ptt lj v

Flac bofíia eff adoranda , prout innixa huic mo-

hst

tivo, quód cadem reipsá fit confecrata.. N«

opout f

maj. Prout tolüm ipnixa huícmotivo, quód

tj

Dd

eadem prudenter prefumatur rité confecra-

t , etfi reipsá non fit confecrata.

C. maj.

s d d

d eciihoi

& fic diftinclá min, N.confeq. Ratio eff s

quód illuftratio foperparuralis,in cafu przdi«

1 Mt, p

&o, adorantibus hoftiam nondum confecra«

TTR

tám , néutiquam contineat virtualiter difcur«

nipunfen

fum , aut fyllogifmum fuperiàs adductum,

wb cnpert

cujus conclufio in dato caíu eft falfa ; ideó-

v li

que aoninnitatur huic motivo : quód hoftía

docifoti

reipsá fit confecrata , idijue virtualiter affir-

frio gtt

mct,

Sic etenim illuftratio prelucens falfa

effet , & erronea,

Unde folummodó hunc

xillofutt

difcurfum , aut fyllogifmum, virtualiter con.

omadioti

tinet : IZa boflia eff adoranda , qu& prudenter

Jido vt

prafumitur vitb confecrata ,. licht eadenz veipsá

lii

1205 fóret coufeerata,

Sed bac boflia prudenter

go. MQIIF

prafumitur vit$ conficrata,

Ergo bwt bofíia ef

m non fï; j

adorauda. Hecautem conclufio etiam in di-

quriti

&o cafu eft vera; cüm vera fit utraque fyllo-

u

Imprimis ctenim praíentes

À

Sa-

-

184 Tra&ktm Iv', de Vir?ut. '.Tbelol.

p

"m

Sacerdoti , ad aram operanti, prudenter pr&«

fumunt , quód hoftiam illam , quam in clea

n

vatione adorandam proponit, rité confecrae

fs

verit, Pratercà, heceadem prudens pree

i, ul

fumptio fuíficit ad inducendam obligatio,

n quö |

nem adorandi hoftiam elevatam ; etfi hec

ya ddit

Sic prudens

veipsá non fit confecrata.

; m d

præfu

aptio , quà Petrus fe putat effe filium

! gb M

pauli , fufficit ad inducendam obligationem

T

colendi Paulum , tanquam parentem , etfi

ii

zeipsá parens non effet. Uade patet; quó

m

ariformiter de aliis illuftrationibus fuafivis

v

fit difcurrendum , quando aCtus fupernatu-

&un u

ralis alicujus virtutis, occafione aQ0s erro«

quiay

nei exeteetür.

hi

Ad conf, N

, min, Ad prob. D. maj, Illa

| atl

hoftia non eft adoranda , qua reipsá non eft

viipan

confecrata , etíi per inculpabilem errorem

(utg, |

putetur confecrata ,

obligatione adorandi

d

fundata in ipsá entitate hoftie,

C, maj.

ET

Obligatione adorandi fundatà in prudenti

m

L

Ti

praetum

ptione , qnàd eadem fit rité confe-

E

crata, N. maj. & C. min. D. confequens;

T

juxta datam diftindionem. Ratio ex pracc.

a

denti refponío patet,

fa d

182

Objicies ult, contra fecundam. — Non re-

ugnat , ut DEUS potentie fenfitive, aut

LT

! Mt,ï;gpl

intelle&tiva, illas fpecies fupernaturaliter im»

primat , per quas intelle&us ad atum erro-

iaümnn

óofi

neqm inclinetur. Sed hocipío etiam n

It«

li Aïw*.'q

s

!eïïrtu,w

UL r "

Difputatto l1. Artic, V.

18$

U u

fepugnat , ut DELIS fupernaturaliter infua«

LU

at Dabitum erroncu , per quet intellc&us

àd a&us erroneos inclinetür.

ecudm;w Ü

Ergo. Min,

Mi

patet, pretertim fuppofirá probabili fentene

m E )WC

tià, quOd habitus intellectualis non fit quás

ET

litas diftin&a realiter & fpeciebus preecedens

g.

Asl

tium actuum rememotativis,

Maj. autem

£

L

x

ia

tll

prob, Nam DELS poteft oculo eas fpecies

Qut t e

vifivas itnprimete , ut intelletus poret ,fe vi

Ut

dere obje&tum aliquod fub certis accidenti-

f

bus , fub quibus illud reipsá non exiftit pro«

ut non folàm cx vifionibus propheticis , ted

Whaimis

ilont ia

étiam miraculcfis quoad Sacramentum Eu-

chariftiz apparitionibus patet , dutn aliquis

has Ti

in màánu Sacetdotis hoftiam elevantis , fruü«

ftum carnis , aut puerulum cernit, cüm reif.

d

Qui fola panis accidentia videant.

iOl etotet

Ergoo

fone adonnd

Confitm,

Etfi-habitus erroneus intelles

&um humanum inclinet ad a&us erroneos $

lie, C

non tamen DEUS infundendo talem habi-

j in ol

tum effet author ertoris , ex eo provenientis,

y ( dté t

), confqut

Ergo. Ant, prob.

Etfi appetitus fenfitivus

voluntatem inclinet ad a&tus moralitet tna-

utio p

los , non tamen DEUS , creando taletn àpe

li, M

petitum , eft author peccati exinde prove«

hientis, Ergo patiteft,

» [enftna!

roariit

Refp. D. maj.

Pet quas intelle&as ad

185

aQum erroneum pet fe inclinetut, — N. maj.

TA

Solüm petaccidens. C. maj Etfic diftin&tá

o CW'

tio eft; quód habitus

[.!

min, N, ;onfqu Ra

a

£f»

pj

186

mrraftatus 1F. de Virtut. "Tbeol,

j u

erroneus fit ab intrinfeco folüm conducen$

msïolmwl

ad a&um erroneum , adcóque per fe intelle-

gt

&um ad talesaGius inc

linet, . Econtra veró

il IPW.

ft ab intrinfeco in-

fpecies intentionalis non €

iwmmcu

ucens ad a&tum erroneum, fed potiüs actum

us erroneus €x

monwsa

verum 5 etfi per accidens a&

fig n

Sic enim Divi-

Ípecie impreffa fequatur.

N

na oracula, per metaphoras, & allegorias : ita

(;fpctil:liu

vifiones prophetice, per fymbola, & enig-

gtil

mata , fine ullo veritatis prejudicio fiebant.

du r

Hinc etiam de apparitione miraculosà, circa

m

Sacramentum Euchariffiz, per fpcciem foli

-

qun u

oculo impreffam fa&à , D. Thom. P.1lI. q.

quiot

Néaue hoc pertinet ad ali-

76. art. 3. inquit :

r

,

quam deceptionem ,

ficut accidit in magorum

rqam Á

praflisin 5 quia tali fpecies divinitw formatur

g, X

$n oculo , ad aliquam veritatem figurandam , ad

ln

boc [cilicet , quód smanifefletur , verb Corpus Cbrí-

fu& boc Sacramento.

v

fidfe

hi,

Ad confirm,

N. ant. Ád prob. N. con-

npint

feq. Difparitas eft: quód appetitus fenfi-

ial

tivus fit nature humanz dcbitus , utpote ad

iT

agendam hanc vitam corporalem requifitus,

-

prout etiam in brutis patet; qua finé apperitu

d

ag

vivere non poflenr. — Hinc ifte appetitus €

de fe bonus , nec ab intrinfeco ad actus mo-

ln;"üull L

ii

raliter malos ordinatus.

Unde folüm per

aj

accidens contingit, quód appetitum ratio-

nalem , feu voluatatem ad actom moraliter

tri)

malum inclinet , dum in bonum aliquod de-

jag

le-

d

A

Difputatio 1I. Artic. F.

187

RO d

r

]e&abile, attamen prohibitum tendit. Nam

folius voluntatis culpa eft , quód talebonum

R, rj

ampleaatur, juxtaillud Genef. V. 7. — $u

Q Lt

ze erit appetituc ejus , & tu dominabera illiur,

kum,kd;mïm

Econtra veró habitus erroncus ad folos actus

t5 st

erroneosab intrinfecocft ordinatus, Ex di-

TET A

Gis itáque

LIDUT

Contlat r.

uód DEUS, tanquam cau.

184

t d

fa fpecialis, non poffit intelie&ui creato im-

pidao f

primere ullum actum erroneum , nec qui-

MTVT

dem circa res naturales meré fpeculativum ;

2 ial

cujusmodi foret : quód ccelum reipsá fit vi-

D Ti M

treum , aut lapideum , fivé deinde talis er-

hrj ii

ror foreta&ualejudicium intellectüs idipfum

affirmantis , ant folüm apprehenfio fuafiva ,

iil m

ht u

per quam intellectus ad iftud judicium incli-

naretur,

Sicut enim DEO , tanquam pri-

fram d

lr r

m2 Vetitati effentialiter repugnat, utloqua.

tur peramphibologiam cum reítrictione pu-

|yob N

ré mentali , quia nempe per talem locutio-

nem pofitiv? deciperet, aut faltem decipere

apettuslt:

itus, Ut

niteretur audientem, etfifors ilte non pr&-

ftaret affenfum locutioni Divinz ; ita patiter

lm i

wl

DEUS pofitivé deciperet inteiledtum crea-

tum, fi cidem predictum judicium erroneum

jeapptit

p ididu

imprimeret , aut faltem eundem pofitivé de-

cipere niteretur , fi hujusmodi apprehenfio-

Inde foin/

Declara-

eun ?

nem fuafivam fpecialiter caufaret.

tur idipfum à paritate Philofophi, qui bené

jin a

gaarus: quód ceelum reipsá non fit vitreum,

p

3

aut-

388

Traäafus IV. deVirtut. Theol,

p

aut lapideum, formaliter mentiretur, fi op«

jb

v'ofitum alicui perfuadere ferió niteretur ; etfi

ag o

alter mentientiaffenfum non preftaret, Hinc

;Pæmcem

idipfum de a&u erronco practico dicendum,

1 W*

uamvis erranti bonum aliquod exinde pro-

Á m i

veniret,

Nam aliàs quoqué , ad falutem

m

temporalem , vel fpiritualem proximi obtis

s

nendam , aut confervandam , licitum foret

u qüö !

mendacium officiofum ; quod tamen fem-

of

Unde

»er, exdi&tis num. 143. illicitum ett.

puttih (

concluditur : quóàd ille phrafes Scriptura,

ig'W n l

per quas DEUS errorem in humano intelle.

andn

&u caufare dicitur , defolà erroris permiffio.

n ytus

ne loquantur , prout ex doctrina D. Auguft.

j

num. 161-addu&ta liquet,

dulfi;.

Conftat 2.. Quód nulla illüftratio , ant

18

gt

cognitio füpernaturalis poffit cífefalfa ; quia

ii .

nempe DEUS,tanquam Pater luminum , alio-

T

rámqaoe donorum cceleftium;fpecialiter cau-

Á

fat omnem a&tum intelle&tüs , & voluntatis

w iun

ereata fupernaturalem $ adeóque repugnat,

ut talis a&tus (iterroneus , aut moraliter ma,

vt

m

lus. Quando igitur , cx prefuppofiro errore

u

inculpabili, naícieur occafio, autetiam obli-

ftttud

atio exercendi a&um virtutis fupernaturae

|

|

Vi

em , tunc voluntati ad ponendum talem

| Wal

s&um noa preluccet immediaté ipfamet co.

gnitio dire&a, eadémque erronea ; fed alia

E

tl

cognitio reflexa fupernaturalis , adcóque ve-

pya — Sicilli, quiex etrorcinculpabili putat ,

tiltig

quàd

]

iT W

lt

[

Difoatatio L. Artic. .

189

tl

lil

quàd defa&ó ad fuam , aut proximi falutem

M

obligetur mentiri , adeóque reipsá mentitur;

s

Áv

EU

ln

non przlucet immediaté hoc di&tamen erra-

M

neum , ídque dire&um : quód mendacium

W s

ii

officiofum de fe fit licitum , aut preceptum;

T ais

fed aliud di&amen reflexum , ídque verum,

mdm, lr:mm hn

vidcücet iftud : qui ex errore inculpabili pur-

; QUs

tat , quód in his circum

ntiis mendacium

lited. [l

officiofum fit licitum , & praceptum, licit&

mentitür, quinimo mentiri obligatur. Hinc

Df

o t

igitur patet : quód pariformiter de illo difz

currendum fit , qui per inculpabilem erro-

Merriynd

hii d

rem putans hof(tiam effe confecratam , eane

dem adorat ; putans effe diem feftivam , au-

i

dofratio,

l

dit Mifam ; putans mendicum cffe paupe-

rtem, largitur eleemofynam,

ibl qu

ltingtty i

Conftat 5. Quód DEUSintelle&ui crea- 186

to aon poffit infundere habitum erroneum,

|

frcatc

, Uvdnui

etfi quoad rerum naturalium cognitionem

meré fpeculativuim.,

Cüm etenim talis ha-

t

bitus intelle£&um creatum ad folos a&tus er-

tmordit t

roneos inclinet ; hinc DEO potills , tan-

ippoltot

m

quam caufe fpeciali habitüs infufi , quàm

creature rationali, errores ex illo proceden.-

ig lag

tes forent adícribendi,

sendum d

Sicut igitur dignum

Sapientiá, & bonitate Divind, munus eft, re-

ypnti

ond ; ^

rum naturalium fcientia per accidensinfufa ,

prout in Rege Salomone patet ; ita viciffim

, adedquct

eandem bonitatem ac fapientiam dedecet

af

uir

U

habitus per accidens infufus, per quem ia*

4

tel«

4

m

1 0l | Tra&af?s 17 de Virtut, 'Theol, |

1elle&us ad folas cognitiones falfas inclina-

E

tur.

Néque obftat : quód habitus erro-

peus, juxta probabilem quorundam fenten-

DA

E

tiam , non fit qualitas diftinéta realiterà fpc-

ciebusintelle&ui impreffis, fed malé coordi-

—

i

matis, qua mediante fpecie fenfibili produ-

cuntur, Quamviseteaim DEUS oculo, aut

wbl

phantafig fpecies fenfibiles imprimere , per

st

quas obje&um fnb ea figura, & colore, ce-

' cognofc:a;

terísque accidentibus reprefentatur,fub qui-

Pp[ü[,l j

bus illad reipsà non exiftit, prout ex vifio-

jasiit

nibus propheticis, & apparitionibus miracu.

ii

lofis patet ; attamen hujusmodi fpecies ab

lii

intrinfeco non funt ordinate, nec à DEO un-

m

u

am ordinantur , ad decipiendum intelle-

f ul

à

um quod à folis demonibus fit ; fed ad

gt

declarandam per figuras, & fymbola verita-

i

tem , ficut idipfum de multiplici amphibolo-

giaiin facris litteris contenta,dium eft. Hinc

[

j

etiam habetur diíparitas intcr habitum etro-

neum , qui ad folos as erroncos intelle.

hij

hn

Gum inclinat ; & appetitum fenfitivum, qui

fubindeadactus moraliter malosinclinat vo-

l

luntatem.

]

Nam fenfitivus appetitus cft na-

tà)i

tore humanz dcbitus, utpote ad vitam fen.

a

j

fitivam neceffarius, ideóqueactus moraliter

D) !

malus ex illo per accidens fecutus, foli

ii

' Wi

voluntati c(t im putandus,

J

p

UT

llj

DIS.

M"W

Difputatio III ;drtze L

gmmmüf«m:hu

1or

l

1 "n

DISPUTATIO III.

ii

r

De Revelatione Divina,

'Msl HWI

üm obje&um formale primarium ,. cui

fides Theologica inaititur, fit DEI lo

dT

C

usl

quentis authoritas , prout hac per

ubdcsimpnmuc,;'

infallibilem fapientiam , & indefe&ibilem ve.

rácitatem ita conftituitur , ut DEUS né ue

Bu tl s

cognofcendo falli, néque loquendo fallere

ltl

T O t

poflit, ideóque (it effentialiter veridicus ,&

Nputtdtoiar

fummá fide dignus ; quemadmodum ex di.

&is integrá difputatione

pcecedente patet ;

Mrjsend hi

hinc ulteriüs de ipfa quoqué revelatione , feu

rl

locutione divina, per quam DEUS intelle.

t n

&ui creato veritatem. ali

tb dt; ld

quam manifeftat,

f rbl vt

agendum erit,

pj «nptihl

ÁRTICULUSs I.

du cd. D

tertubitumet

n Revelatio Drivina , c» Illg-

tron«05

Jfratio fuaffva fit parttale motivum

enftimy

fidei Theologica ?

valosindit

Ranotandum 1. Quód revelatio ,

;appcmus:ü:

locutio divina, ifthic ufurpentur ta

n

oread rl

quam fynonyura; quia fcilicet juxta D, Tho.

vesdos u

mam,P,l.q. oz.att. 1. Nibilefl aliud Jogui

fl

ad alterun , quána conceptum vaentis alteri nad«

nifeflare ; quamvis revelatio (tricté fu

tandus

mpta,

pro materialiobje&to ,

pr&ter internum menp-

tis conceptum , veritatem aliquam , nondum

[

3

al.

j j

192

Tradlatus TY. de Virtut. Tzeol.

,non

alteri cognitam importet , cui loquens ve«

vt t

lum detrabit , ut eadem quoqué menti au.

|

r

"

n,hkcm'

Mi

dientis innoreícat,

Cüm igitur locutio ad

l;;l J

glterum fit aCio, per quam internus mentis

PU

.

hinc ad

conceptus audienti manifeftatur

P]

! g d

docutionem nature intelleduali , quà tali ,

( u

convenientem , quatuor fequentia requiruna

.

)

tur.

Primó

*

internus mentis conceptus,

vnua

idémque dire&us , qui alteri manifeftandus

;evt!aüd'. |

eft.

SecundÓ : internus mentis conceptus;

fi

n

"

T

[

idémque icflcxus, qui diredum , prout alte-

: Dl

ri manifeftabilem , voluntati reprafentat,

aol

Tertió : volitio manifeftandi , per aliquod

ulb

medium , hunc eundem conceptum dire.

fu. ha

€kum.

Demum executio , pet quam idem

dl

medium ad internum mentis conceptum al«

v

teri manifeftandum ponitur,

Hinc patet ;

t biiiy

uód ea locutio; qua homo a&uali rationis

l

n!

Wi

ui:m'p

ufu deftitutus, vocibus ad placitum fignifi-

htala

cantibus atitur , fit quidem locutio hominis ;

non tamen fit locutio humana, feu conve.

lnl

Tetroal

- niens naturzc humana intelle&uali , quá tali,

Venni

ad:óque à p(ittaci garritu moraliter non dife

ferat.

T

UM

183 Prenotandum 2. Quód in revelatione

n

divina , pariformiter heceadem, ad locutio-

Wt

pem nature i^telle&uali , quà tali , conves

hi

p'entem requifita , habeantur,

Impritis et-

]

DT

enim habetur fcienria dire&ta , feu (implicis

M Qd

$, pet

i;niclligcuciæ ; fcu media , fcu vifioni

quam

'. Jl 'tlrl[ W'

Difputatio lI ärtic. ,

Xtet

193

IL] li

j quam DEUS omnem

veritatem objeCtivam

:adcnf i

»j, infallibiliter cognofcit

*

Secundó habetur

n fcientia, falrem virtualiter

, auteminenter res

MT

j fHlexa, quà DEUS cogno

Íc

it; quód eandem

Wihy,, veritatem obje&ivam crea

!

to intelle&tui , per

*in!tllräu:ll,m;ï medium aliquod pariter

creatum , revelare

f poffit, Tertió habetur volitioact

ualis, feu

Iimjg, Cecretum DEI liberé volentis, hanc eandem

liljggg V€rtatem per medium iftud determinatum

Wa Tevelandi, — Atque hoc decrerum appellari

üicig m

Olet : Reue/atio acliva interza DEI loguentzt,

o wyaft

)emum habetur quoqué illius

mcedii pofitio,

Md w

er quod DEUS intellc&tu

j creato veritatein ,

ab infallibili fua fapientia

? Oa t

m

cognitam , manife.

?, p quni

Hocautem media

m;àDEOadmani-

' feftan

dam fuam fcientia

m

Mp

dire&tam, ejásque

r Bu pat

veritatem objcctieam pofi

tum , appellari fo.

? dud t

let : Revelati paffiva exte

rza DEI lo

etfi aCtiva fitrefpeCtu audi

entis,

xuü?f(; 3

pictun g

Prenotandum

|ocutio hont

3. Quàd Revelatio exterza

DEI loguentis ,

8

a, I Dd

Deus internum

feu medium illud, per quod!

tlhuii, i

fue.mentis conce

ptum, ejüs-

que veritatem objectivam intelle

&ni huma-

i

no manifeftat ,

poffit effe, ac plerumque fit

aliquod fignum

fenfibile, videlicet voxin aé-

d n d

re formata, vel

dtn, il

mnium,p

ocularis apparitio , ant fo«

uul,t

rout hujusmodi revelationes Divie

napaffimi

n Sacra Scri

pturarecenfentur. At«

y, lf*

que ideQ Paulus fuam

ad Hebrzos epiftolam

n

ita exorfus eft ; ,

&

Itifariaua , multisque

f din

140s

(

l

j

194 TraDatusIV. deVirtut. "Theol.

; It D

eaodi , olims DBUS loguens Patribus ia Propbes

tü

.

noviffim? diebws ifis locutue fl mobis in fi-

| , ;gn PW

,

lio, quem con[Hituit baredem univer[orum , per

g

uem fecit & [acula.

Interdum autem reves

p D

latio Divina 6t absque ullofigno fenfibili per

g

folum a&um intellectui humano immediate

gt w

à DEO impreffum, eó fcilicet modó , quó

MXEOW

od

DEUS Angelis, &animabus beatisàcorpore

n

feparatis loquitur.

Et(i vcró DEUS per ta-

a

Q]j

lem at&tum homini aliquod my(terium reve-

fi[ F]ygj!ffi'f

laret ; nihilominüs przter illum neceffaria

gf[ [ d

UAUR

foret illuftratio fuafiva, feu realiter, feufor.

maliter, aut equivalenter diftin&a , repra-

fi; m

Íentans DEUM loquentem tale myfteriam,

cogm:;ü"

jf

utpote ad omzem Theologice fidei adtum

effentialiter requifita, prout ex doGrinaCon-

ld

Cüm igi-

vlma

cil, Trid. num. $3. addu&ta patet.

tur obje&um formale , ídque primarium fi-

pl

dei (it DE! loquentis authoritas, de qua Difp,

ii

praced. a&um eft ; hincquaritur: anetiam

t

revclatio Divina , eámque proponens jllu.

mat

ftratio fuafiva, fit partiale motivum , faltem

zil

fecundatium, fidei Theologice ?

äaq&tru?tl

[

Dico r. Revelationem Divinam effe par.

u

"i, M

x90

tiale motivum , 27 2z0d , ídque fecundarium

&

fidei Theologica.

[ta cum D. Thom. hic q.

1. art. T. Suarez, Vafquez , & plerique alii,

)

r

!

EI

"

contra paucos diffentientes, Prob. Naq il-

lud eft parüiale motivum, 2 2204;fidei Theo-

hi U

TR

logice , finé quoy tanquam principio anteà

Mi

pra

| ! VM[ M

Difputatio HI. Artic, L

195

laqmm b;'

! precognito, inteile&tus fufficienter determi.

LU

n

Mv ,

Ut

pari non poteft, ad credendam alicujus iny-

- [thti

fterii veritatem. — Sed absque precognita re-

T

velatione Divina intellectus fufficienter de-

ntilinicy

terminari non poteft ad credendam alicujus

TMM

6t

inyfterii veritatem.

Ergo, Maj. continet

objeGiformalis , feu intelle&nalis motivide-

Bb

finitionem. Min. prob. Quamvis etenim ine

.

AURT Dl

tclieétus cognofcat, & affirinet : quód DEUS

Qu

fit prima veritasialoquendo , adeóque non

tl fs

offit revelare myfterüim Trinitatis, aut Ip.

u t

carnationis , nifi tale myfterium reipsá exi-

n dl t

flat; nontamen hzccoguitio, absqué prae

tta dj

cognita fimul revelatione Divina, eít princi-

li hi d

vt

pium fufficiens , ut intelle&us quoque affir-

met, &credat : quàód myfterium Trinitatis,

t Qni

$ed hoc

aut lucarnationis , rcipsá cxiftat,

i prininua

ipfo.

Ergo. Min. pater, Maj. prob. Nam

i dtquD

DEUS effet prima veritas in loquendo, & quà

wrur: at

uiis cognofci poffet à noftro intelle&u, etfi

prepts

nunquam reveláffct myfterium Triniratis,aue

yotitum,

Incarnationis, adcóque neuuum effet objee

u

&um materiale fideiTheologice, Frgo

Dirinimd

?

Confirm.. Nani totale motivum , $ quod

19*

TO ftcundï-"

fidei humanz , quá P'etro veritatem aliquam

j D T

atceftanti Paulus credit, non eft fola Petri lo-

L d

quentis authoritas , fed ctiam teftimonium

h PIM'

cjusdem. Ergo pariter, Ant, prob. Sietenim

! ggä,äiïfi

fola Petri loquentis authoritas foret totale

motivum fideihumanz , quá Petro atteftaari

" pliuripwï

Pau-

il

j

196

Traflatus IV. de Virtut, Tbeol.

t

.pro

Pauluscredit, quód Rome fuerit ; tunc eX

m

hacfola veritate antecedente s. Perrw: eff veri-

)

dicu , legitimé inferri poffet haec veritascone

I^

j

Sed hac il-

Íequens : Ergo Petriw fuit Roma,

D

latio non eft legitima,

Ergo, Maj, patetex

j rol

conceptu motivi totalis.

Min. prob.

Si

a,

absque teftimonio Petri ; tanquam motivo

(s p

pattiali , legitima foretillatio predictas tunc

f

etiam absque Petri loquentis authoritare ,

duf

tanquam morivo partial!, legitima eífet haec

ET.

ilatio : Petrm teflatur , fe Roma fui[fe.

Ergo

d

Petrin fuit Roma 5 adeóque tmotivum totale

(s

fidei humanz, poffeteffe folum teftimonium

NT

Petti.

Sed hocadmitti nequit.

Ergo

fjugitt

:192, Dico ». Illuftrationem fuafivam , prout

(s

ab oainirevelatione Divinarealiter , autfor.-

g:.'ca?rcr l

maliter diftin&tam , non effe partiale moti«

i

vum 4t4u0d fidei Theologice. Itacum Sua-

ts

1ez, Difp. IIl, de fide. Se&t. 3. Card, Lugo ,

IT

Hurtadus, Oviedus , Amicus, aliíque con-

um

trà Bannez, Granadum , paucósque alios,

|

hi

AEHU

ined]

lx

Prob, Illuftratio fuafiva,proutab omni reve-

d

latione Divina realitet , aut formaliter diftins

o

&a , folummodó eft motivum , 2ta40. fidci

muï*äïfkä

Theologice, per quam intelle&tus eredit my-

fterium Trinitatis, aut Incarnationisà DEO

;iüinimlkeh;;

Wt

th.Ml

revelatum, Sedhocipfoeadem non eft par.

lt (ltày

tíale motivum , 2f 2404 , fidei Theologice,

n

It

Ergo. Min. patet. Maj. prob. Nam illuftra.

tio fuafiva folàüm eft applicatio, vi cujus in-

ais Mc

rÁ

tcl«

h

D;f,,;:gf;o m Ar);g. 1.'

1

d ROmg

'ür'r-"f

telle&ui proponitur authoritas DEIrevelan.

GC

'P

tis myfteriutn Trinitatis , aut Incarnationis s

"ls tanquam motivi , 27-24od , ad credendum

Villay,, myfterium revelatum.

Sed applicatio mo.

, lp tivi, 22 quod, folummcd

,

Ó eft motivüm 2/ o«o

Ü

, j

, fdei Theologice, — Er

g0. Min. patet, Maj,

hi, prob. — Si etenim illu

ftcatio fuafiva non effet

!crilhrmprædrär.';;

olüm applicatio ; t

unc. eadem deberet re«

bt exé cognofci ; ficut authoritas DEI reves

Ál lu

, lantis cognofci debet ad credendum myfte.

fium revelatum,

Sed hoc admitti

fj 1

nequit,

VTTUPT

absque proceffu in infinitum ;

cüm cadem

fefte li

d/ficultas de cognitione reflex

4, tanquám

tnotivo , Zteuod , aut fo

lüm motiyo g/

D I

[

feu applicatione redeat,

Etgo,

quo ,

Atfb n

onnurm,

xitdlt, atf

uamvis etenim üna , eadém.

193

que realiter indivifibilis illuftratio

fuafiv ;

( p

per quam intelle&

i, lum

! thoritas

DElrevelantis rn

ui creato propohitur au«

yfterium Trinitatis,

: 054 aut Incarnationis

1154* aut locatio reflex

