& verax , quia DEUIS fuam exiftentiam , fa.

pientiam , & veracitatem , per locutionem

et ptimï j

externam reflexé teftatur,

nomm, N

Unde predictus

vt

a&tus fidei , ftri&étalis , in hujusmodi fyllo-

giímum refolvitur: Quidquid DEUS füm-

ghor 0c

D

Tralatus iV. de V;rfut. Theol. :

jj

124

0

m veridicus , teftatur exiftere, illud reipfa

r

|

exiftit,. Sed DEUS fummé veridicus reflexe

E qüO

;SC(M |

teftatur femetipfum , fuámque fapientiam ;

& veracitatem exiftere, Ergo DEUS, ejus-

j d

s

q

ue fapientia & veracitas , reipía exiftit, Hu-

jus etenim fy

llogifmi major e(t ex terminis

.

f

lluftrationem im-

notàa.

Minor autem per1

tincitt

mediaté fuafivam innotefcit, Unde propter

jri, ^

utramque hanc premiffa

m,velut motivum

.

peydct

ata ex!

ftentia , fapientia ,

ilopdts

adequatum , revel

& veracitas Divina

creditur ab intelle&tu per

vt

motum conclufionis.,

j

quibiat

i

Anricurus Il.

T

wiuyni

á

VU

"n feclus

aptentia C veracita-

te Diviná objeilum 4 DEO abfolutà pra-

"

1200

1 u

milfum credi po[it ?

n

Renotandum 1. Quódinter locutiones

[mi7]

P

Divinas , aliz fint meré affertorie , per

:;ndafl.; k

Iïgq

uas revelatur fola veritas alicujus objedis

a.

LU

li

alie veró promifforie, per quas aliqui à

DEO promittitur.

Sic etiam in humanis

"i

|

w

aliud eft , Petro folüm pradicere :

quód

PMalii

li

T

obtenturus fit aureum ; aliud veró eidem

[

polliceri aureum , ab ipfo loquente porri-

;endum. , Hac igitur locutio promifloria

Primum qui-

YU

duplicem refpe&um habet.

H

D.

dem

T

Trtu t

n ibf

Difputatio IT. Artic. II,

125

Ils [:19]

dem ad rem promiffam , five obje&um illud

futurum , quod alteri promittitur ; fecun-

lt ii

- hyil t

dum veró ad promiffionem internam , feu

T d

volitionem adimplendi promiffum. Hac al-

Dift tj

terià loquente non promittitur, fed tantüm

afferitur.

vrililie

Atque ideo deficiente hac voli-

tioncinternà, promiífio externa non forct

d. w

im, vt ao

feria , fed &Ga, eadémque rcipfa contineret

mendacium , utpotedifformis interne men-

D üpti

TTTE

ti loquentis.

Ex promiffione porro feriá ,

per audientem acceptatá , nafcitur in pro.«

mittente obligatio praeftandi rem promiffam,

juxta illud axioma juridicum:0zze promilfum

cadit in debitum , dummodó res promiffa fit

ra

licita, & poffibilis promittenti,

Econtra

veró ex promiffione fidà , nonoritur obliga-

d'tati

tio interna preftandi rem promiffam , prout

) Jäjo!utä m

patetinvoto, quod folummodoó verbis ex-

i

ternis pronuntiatum, interné non obligat

voventem.

^

ierlottt

1

affertories !

Prenotandum 2. Quód &delitas promif-

4

foriain duplici fenfu accipiatur,

Imprimis

lus o5f

"TU

quidem pro fidelirate in loquendo, feu con-

formitate promi(lionisexterne cum promif-

a n hu

fione interna , füb quo conceptu eadem non

gdiute : U

differt À virtute veracitatis.

Secundó , &

iiv d

quidem in fenfu ftri&iori, pro fidelitate in

loqttt

agendo, feu conformitate réi promiffa cum

qtío p

obligatione promittentis, fub quo conceptu

eadem cfít virtus diftin&ba realiter à. veracita-

; PrimIW;

te,

D][ptt

126 Wra&latus IV, de Virtut. Tbeol,

ii

te , utpote confiftensin conftanria immuta.

jj

bili voluntatis , vi cujus obligatio , in ipfa

ü[& ; M m

comiffione fundata , impletur.

Hinc ita«

j pl

qué deducitur primo : quódfi Petrus folis

) ,(MC (

vocibus externis Paulo promitteret aurcum ,

gunm

absque interno animo illum perfolvendi;

g,t

tuncquidem effet mendax , non tamen infi-

lin il

delis; etfiaureum promiffum non perfolve-

n

ret ; quia fcilicet promiffio i&a, in foro in-

n u

terno, non oblieat prormittentem , et(i ad

IT

hanc implendam íubinde in foro externo

gt

compellatur,

Deducitur fecundó: quódíi

as D

Petrus promiffione ferià ponderet Paulo au-

reum , fed hic eandem non accepraret, vcl

t J

tl

fponte remitteret, aut Petro citra volunta.

tem fuam redderetur impoffibilis aurci folu-

du

um

tio ; tunc Petrus non foret mendax , néque

infidelis, etfi aureum non perfolveret; quia

li

hi d

tolleretur obligatio folvendi promiffum. De-

ET

ducituttertió: quód(i Petrus ftante obliga-

tione, & potentià folvendi aureum promif.

ET

- T p

fum , hunctamen non folveret, tunc Petrus

3l

folummodoó effet infidelis,'

lts f

II

Prenotandum 2, Quódinter Divinas pere

^ "feüiones, preteromnipotentiam, juxta il-

*'Fäï'ïïäm

V

lud Luc. l, 37. Non erit impoffibile. apud

JDEUM omne verbum , etiam fidelitas promif-

]U i

ho

foria fit admittenda , juxtaillud Apoftoli ad

Hebr. X. 23. Teneamus [pei nofira confe[Jiouem

U

indeclinabilem 5 fidelis euim efi , 2ui repromi/ït.

IWMM

u

T

Difputatio II, Artíc. II.

I2

i"MWimmun

Càm igitur DEUS complura fuis cultoribus

mmlim[

dona in facris litteris, non folàm condi-

Dit ii

tionaté , fed etiam abfolutà conferenda pro-

miferit, prout olim quoqué Abrahamo di-

LTH

ts

xerat ; Genef. XXII. 18.. Benedicentur in fe-

) li i

tnine fuo omyes seutes terra , quia obedifli voci

4 QU

mea , hinc queftio movetur : Anad creden-

lum qts p

dum, fide theologicá, hujusmodi donum;

hao i

prout vi promi(fionis Divinz abfoluté futu-

Qutmto, t

rum , tanquam mótivum adzquatum , fuf.

de i o n

ficiat fola omnipotentia & fidelitas DEI pro-

r d q

mittentis; an veró ctiam fapientia, & vera-

Donee hi

citas Divina requiratur ? Affirmat Ripalda

Difput. 2.de Fide , fufficere folam fidelita-

0 46 t

110 cita Fa

tem & omnipotentiam , feclusá formaliter

fübisaure (

fapientia & veracitate Divina.

Negat Ovie-

medir, n

dus Controverf. 2. deFide, quem Haunol-

dus, aliíque recentiores fequuntur.

voleret q

ipromffm. D

Dico 1. Fidelitatem & omnipotentiam

2116 :

etiam adjunctà veracitate , feclusá ramen fa

-

usdante obhg

pienrià DE! promittentis, non füfficere ad

areum pros

ret, tunc

credendam rem promiffam , abfoluté futu-

ram. Prob. Nam fidelitas , omnipotentia,

yerDirisy

& veracitas, feclusà fapientià DEI , rem ali-

quam abfolut? promittentis, non reddit pro-

cntiam. .]UXU

miffionem effentialiter connexam , cum re

impojï;bi(e !

promifsá , proucabfoluté futurá,

Sed hoc-

yidelus g

ipfo predicte perfe&iones Divine , non fuf-

jl p

f

ficiunt ad credendam rem promiffam abfolu-

wfrut

téÍuturam, Ergo. Min.patet. Maj. prob,

g«

,,gj,guir![fï

pj

Tra&atus IV, de Virtut. Theol,.

129

m

Seclusá etenim fapientià poffet DEUS in re«

,ai

bus cognofcendis falli , adeó

que per cogni«

J

pmm n

tionem erroneam putare , quód objectum

j W

aliquod , reipfa impoffibile, (it poffibile; &

4

u

N

confequeBter illud etiam abíoluté promitte-

us Ut

re. . Sed hzc promiffio abfoluta , utpote fa-

ao

&ade re impoffibili , per fidelitatem , omni«

ho !

potentiam , & veracitatem. Divinam , reddi

NT

non poteft cífentialiter connexa , cum re

yurnthpo

pr

omifa, proutabfolutéfutura. Ergo.

d

I

Confirm. Sietenim DELS, deficiente fo-

p:»sulablo'lutä

14 fcientiá fimplicis intelligentig , vi cujus

omnia poffibilia cognofcit , erroncé puta-

a d

ifioutd

ret: poffe hominem mutari realiter in Ange-

ln

lum,; id;öque banc mutationem ferió de.

cerneret , cámque Petro in diem craftinam

y ii

]

P

tomitteret ; tunc DEUS adhuc manerct

Oomnipotens, verax;

& fidelis , et(i hac mu-

Eyutt

hus

tatio utpote impóffibilis , reipfa nunquam

fieret, Sed hociplo omnipotentia , veraci-

lanam

b g

& fidelitas DEI promittentis , feclusá fa«

ienuà non Íufüicit ad credendam

fide

tugd j

Di

!

theologicá rem. promiffam , abloluté futu-

N

l

j &:mmkc

raui.

Ergo- Min. patet,

Maj. prob. Im-

m DEUS maneret omnipo-

m-mï

primis fiquide

tens, proutetiam defa&o eft , etfihominem

Wt r

] k

i

non poffit realiter mutare in Angclum. Pra.

m:. ':]

tereà maneret verax ; quia fcilicet promifiïo

|

! 5"*

M h

externa foret conformis intern& menti pro»

de-

Cidtmm

mittentis, . Demum mgnerct quoqué fi

lis

L77]

bi/þu:atz'o .II, "frtic, lT.

129

aW-'trDEUS It

lis , quia fcilicet fidelitati promifforie non

L. K

obftat carentiarei promiffa , fi hec fitimpof-

T d

!

fibilis , prout nuni. 114. di&um eft. Ergo.

ii

À

Wib |

Dico2. Fidelitatem , & omnipotentiam ; 118

Df

adjun& ctiam fapientiá , feclus tamen ve-

Vif

racitate. DEI pronmiíittentis , non füfficere

t lts

ad credendam rem promiffam,ür abfoluré fu.

tb Diniun

turam.

Prob, Nam apientia, omnipoten-

[

tía, & fidelitas DEI promittentis , feclusá

w m

veracitate,non reddunt promiffionem exter-

JEUS d

nam effentialiter connexam cum re promifsd,

diptig, t

prout abíoluté futurá.

Sed hocipfo pradi-

, m g

&e perfcctiones , feclusá veracitate , non

W nederin d

fufficiunt ad credendam rem promiffam , üt

u k: abfoluté futuram. Ergo. Min, patet. Maj.

iikmcls prob. Seclusà etenim veracitate Divinà, pro-

al miffio externa poffet effe difformis internae

jeliso menti promirtentis , adeóque conjuncta cum

siu decreto nunquam adimplendi promiffum ,

xat, i feu nunquam preftandi rem externé promif-

« fam, — Sed ftante hoc decreto repugnat, ut

qdnus!Tes promiffa fit unquam abfoluté fatura ,

y, il

gj adeóque per fapientiam , omnipotentiam,

fidelitatem , feclusà veracitate DEI pro-

Mij p*

wneret 00f

mittentis , promiffio externa non reddere-

tur connexa cum re promi(fa, prout abfo.

taae'*ühoü

lute futurá.

Ergo.

n Angeïum. '

Conf. Si etenim DEUS , deficiente fola

ol pl

I9

Ti

)

veracitate, P'etro fidé promitteret, quód

prette

1,!

M

!

, eidem die craftina velit conferre gloriam coe.

Y

q

;10

':l

le-

Tr;lädfu;' I V de t/i;!;lf. Thel*oi.

4Dif;ul

Igo-'

leftem

: tunc DEUS adhuc manercet omni-

VW Pmm:

)

j

fcius , omnipotens ,

& fidelis, et(i craftind

n

die gloriam fi&té promiffam Petro non con-

ferret, Sed hocipfo per has perfc&iones ,

; jgcet

P

feclus veracitate , promiffio externa non

t ab-

conne&eretur cum gloria promiffaprou

"

Maj,

m

foluté futurà. Ergo. Min, patet.

rob. linprimis etenim DEUS

cognofceret

; nl ff

Db

loriam hanc effe poffibilem, non tamen

abfoluté futuram ; adeóqué maneret omni-

if

o

fcius, licét eadem nunquam foret abfoluté

futura, Prztereà poffet Petro conferre

euolll,

gt

hanc gloriatn ;

fi vellet ; adeóque maneret

omnipotetis ,

etíi nollet gloriam conferre

l':pitnmmü

et fidelis ; quia

vt

Petro.

Demum etiam maner

fcilicet promiffio fi&a folüm repugnat vera-

w

citati, nonautem fidelitati promittentis , et-

TT

f r

fi nunquam praftet rem externé promiffam ,

prout num, 113. di

&umeít. Ergo.

aj

Fidelitas &

12

Objicies 1, contra primam,

v

TT

omnipotentia DEI , abfoluté ac veraciter

M

hn n

romitrentis Petro gloriam coeleftem , fe-

Fx'*fïü[im?of.w

?

n

clusá etiam fapientià, effentialiter connecti.

5

|:

]

tur cum glorià , prout abfoluté futurá. Scd

N

'T

hocipfo fapientia non requiritur , tanquam

|

i

M

d

D

!

!

pa

rtiale motivum , ad credendam hanc glo-

riam, prouta

bfolute fucuram.

Ergo. Min.

Qs

hi

'«

patet. Maj. prob. Hoc ipfo

, quód DEUS

(iüx

Petro veraciter, & abfoluté promittat glo-

f

:

riam coeleftem , eoipfo prater externam lo-

W

"d

N

cu-

T

2

&Virmug(

Difputat

fo I7. dm';-. II

:dha;znact 0

13Í

cutionem promifforiam ,-datur etiam pro-

..

Af uf

Mtnys

miífio interna, feu decretum DEI abfolu-

tum & efficax conferendi gloriam cceleftem,

Fs

VOb r s

Sed hoc decretum , feclusá fapientid, effen-

tialiter conne&titur cum glorià promifsá,tan-

üriapm*äz,mm&

| Mi p V

quam abíoluté futurá. Ergo, Maj. exinde pa.

tet,quód aliàs promiffio externa non cffet ve-

uv

fiitn, n

ra; fed ficta, Min. prob. Nam omne decre-

tum DElabfolutum , & efficax , cffentialiter

OQue t

eft infruftrabile,

Ergo.

quafot

Confirm. Etíi promiffio interna , feu de-

t Dwo u

; dqe u

cretam DEI, abfoluté ac veraciter promit-

tentis Petro gloriam coeleftem , dirigatur pet,

&t gotin Q

fapientiam Divinam, non tamen per eandem

panevhtg

conftituitur.

Sed hocipfo promiffio exter-

li repugt t

i Dromtent,

na glorige, per fidelitatem , & omnipoten-

tiam DEI promittentis , feclusà formaliter

ao atl

fapientià Divinà , effentialiter conne&titur

| Em

cum gloriá promifsá , üt abfoluté futnrá. Er.

yum, Fiddie

9.

Min. prob, Si etenim DElISnon con-

J ac vt

:

€

rret Petro gloriam abfoluté promiffam,

m eeleen,

cíflet. .Ervo.

tunc aut omnipotens, aut faltem fidelisnon

yialier cont

Judfatr.

Refp. D. ult. ant. Omne decretum DEIz21

giritur , j

abfolutum , & efficax effentialiter eft infru.

kl i ftrabile, & quidem ideó ; quia omne de-

g», E? cretum dirigitur ab infallibili fapientiá DEI.

ifoy dl C. ant, Si non dirigeretur ab infallibili fa-

T

g pientià DEI.

N.ant. & confeq. Ratio eft:

m quia DEUIS, feclusá fapientiájin rebus cogno.

12

Ícen«

pj

132 T;'aäatüsüW. de Vz"rtut. Theol.

fcendis falli, adeóque prelucente cognitio-

i o

dgcidi

ne falsá , etiam illud abfoluté decernere pof-

fet, quod reipsá eft impoffibile, prout num,

PT.

116. & feq. didum eft. — Hinc tale decr.-

Jgcinf

tum abfolutum, foret quidem efficax , att:-

PU

men íolüm affective , ícu quoad feriam vo-

im a

luntatem , nonautem forct efficax effcctivé,

quip

feu quoad cffe&um ferió intentum , ntpote

v d

foutiti

reipfa impoffibilem, Hinc decretum iftud

néque foret effentialiter infruftrabile, utpo-

Vi

te neceffarió fruftrandum fuo effe&tu , quan.

in iil

lin-

tumvis ferió per voluntatem intento,

v M

de patet: quód omne decretum DEI abío-

rinit

lutum , & cfficax, fit quidem effentialiter in-

D)

fruftrabile ; fed folüm idcó: quia dirigitur

t

ab infallibili fapientia DEI, quà feclusá in-

fimis 1

fruftrabile non effet.

(iin

Adconf. N, min. Adprob, D.antec, Si

v d

DEUS non conferret Petro gloriam abfoluté

tla f

promiffam , fimülque przlucente infallibili

n

fapientid cognofceret, quód poffit adimple-

lj

[

re füum promiffum ; tunc faltem fidelis non

n

effet, C, ant. Seclusá hác cognitione.

N

ant, & confeq. Ratio eft ; quia fidelitati

r

t'.l Eveo

J

promifforie non obftat carentia , aut omil-

s

m

[

fio rei anteà promiffe ; quando promittens

lii

per cognitionem erroneam inculpabiliter

Wä*ï*'il

putat, quód non poffit, aut non obligetur

| Ug

]

adimplere PrOmi(Tum.

Ob-

u

fïïtzäx

"

Mx';

J

viïm. fl(p[

!

"t yji

Difputatio H. Artic. Il

133

Í

SUME p

Objicies 2. Quamvis fapientia Divina; 1225,

TM

prout hzc includit fcientiam fimplicis intel-

l EM

ligentiz de poffibilitate gloriz, dirigat, fi-

Q W!, V

mülque infruftrabile reddat decretum illud

?

h EM

quo DEUIS abfoluté ftatuit , conferre Petro

fqmrü:axäüiu

gloriam czleftem ; non tamen per eandem

D iutcntum,mpa

quoqué promiffio externa gloria infallibili-

II dttetn d

ter conne&itur cum ploria promiffa , üt ab-

Arfordit

folutéfuturá. Sed hocipfo eadem non eft

partiale motivum credendi

gloriam promif-

Md g

fam, ütabfolute futuram.

n a, L

Ergo.

Min, pa-

hn DL d

tet. Maj.prob. Nam fcientia fimplicis in-

denebnilii

telligentie de gloriá, àt poffibili , daretur in

DEO, etfi DEUS abfoluté non decerneret E

(b0: qià d

adcóque nec promitteret

j qui/cclusä

ferendam. Ereo.,

gloriam Pctr? con-

00, Dantet

Confirm, Hac fiquidem promiffio exter-

na glorie dirigitur , & infallibilis redditur

»gloxiamab[olu

pcr folam fcientiam vifionis, quà DEUS fi-

locene i

mul cognofcit fuum decretum abfolutum,

x pofitin

& ipfam gloriam , ütabfolutéfuturam. Sed

ilem Riti

hocipfo eadem non redditur infallibilis per

| cognitionc.ï

Ícientiam (im

plicis intelligentig , de gloriá,

l quia fit

àt poffibili,

Ergo.

rentia, 4

Kefp. N.maj. Adprob. D.antec.

ando pj

Hæcm;

fcientia (implicis intelligentie de glori

à , üt

qp il

pofübili, dareturin DEO ; etfi DEUS abfo..

i 0087

luté non decerneret gloriam , & illam , nec

quidem finé hac fcientiá infallibiliter decer-

nerc poffet,

C.ant. Etillam finé hac fcien-

tia

I 5

p;ffut

134

Tra&lstus YY, de Virtut. Theol,

Ó gl

tià infallibiliter decernere poffet, N., ant.

l;mtmä (

& conf. Ratio eft: quód hac fcientia fimi-

gt

P

licis intelligentig de gloria , üt poffibili ,

m

dem daretur in DEO , etfi DELIS abfolu-

qui

Mwï ?t

té non decerneret , adeóque nec promitte-

| gt

rct gloriam Petro conferendam ; non ta«

gisuit

jnen viciffim finé hác fcientiá daretur , aut da-

j

ri poffet decretum abíolutum , ídque infru-

]u(f]p!['üh[ü

firabile , adeóque nec promiffio infallibilis

p

gloriz, pront abfoluté future, LHinc dc-

deit

cretnm iftud abfolutum redditurintruftrabi-

v n

le , fimálque promiffio externa redditur in-

asl

fallibilis , pec hanc fcientiam fimplicis intelli-

E

gloria conferenda Petro non

jgjit

gentig; quia

[2]

r li

foret reipfa poffibilis, fi DEUS eandem , üt

r

I

poffibilem non cognofceret.

Ad confirim. D. maj, Promiffio externa

yai t

j

glorie dirigitur per folam fcientiam vifionis.

t

C.maj. Etiam infallibilis redditur per folam

DT

fcientiam vifionis.

N. maj. Et fic D. min.

N. confeq. Ratio eft; quód promiífio ex-

ETU

huttid

terna DEl quidem dirigatur per folam fcien-

tiam vifionis , quà DEUS videt fuum decre-

m

May

l

tum abfolutum , & gloriam promiffam abfo-

h

-

luté futuram ; non tamen per hanc folam

D

n

fcientiam vifionis , absque fcientià fimplicis

n

M

LT

intelligentiz promiffio externa fit infallibilis.

Si etenim DELIS non cognofceret gloriatn ,

| clgmgl»m-;

üt poffibilem ; tunc decretum abíolutum

non

t

Wi'lf M

Difputatio I, 4riic. 1.

13$

W g.

1

non effet infruftrabile , adeóque nec pro-

LT f

milfio externa foret infallibilis.

C B t

Objicies 3. contra fecundam. Ftíilocutio ; 5

externa DEI , promittentis Petro gloriam

Vg

MLTTT

celeftem , per impoflibile non cflet confor-

.

Htl v

mis interne menti promittentis; nihilomi-

d u

nus eadem per fidelitatem promifforiam ef-

ht d

fentialiter conne&teretur cum glorià, abífo-

o o

luté promifsáà, Sedhocipfoveracitas Divina

t utz, D

nonrcquiritur,tanquam partiale motivum,

ad credendam gloriam , prout abfoluté fu-

y df

yentr tl

turam.

Ergo. Min. patet.

Maj. prob.

Nam aliàs fidelitas promifforia DEI non effet

ag g

nferendi n

fimpliciter infinité/ perfecta,

Ergo. Ant,

prob. !lla fiquidem fidelitas promifloria ef-

DEUS enda,

(i^

fet perfectior, qna cum gloriá , etfi fi&e

froniffo erte

promifsá, foret effentialiter connexa.

Er-

00

(dentiam vt

Conf, Infidelis fiquidem inter homines

elüu

cenfetur etiam ille , quipromiffionem exter-

j Elb

nam, ctíifictam , prefertim veró fub condi-

j proni

tione onerosá factam, non adimplet , dum

r ln

videt funt

€am implere poteft , ideóque talis promif.

Íor, ctiam per fententiam judicis compclli

nproniia:

folet , ut promiffario preftet rem promiflam,

Ts hang l

Ergo.

v fcientó u

Refp. D. ult. ant, Fidelitas promifforia; 5

vernaftit

Ípecificativé fumpta effet perfe&ior , qua

)gno[ccrerg»f

cum glorià , etfifi&é promifsá, foret effen-

um 8

tialiter connexa,

Tranf ant, Reduplicati-

14

V

Tra&latus IV. ,V äe i'ir;ut. ,f/;eol.

pj

136

TT

vé fumpta effet pérfcctior.

N. ant. & conz

E

feq. Ratio eft : quód fidelitas promifforia

;mnmeïü

inagendo, prout hec diftinguitur à fidelitae

tein loquendo , fcu veracitate promittentis ;

!

1unty

g i

non exigat, utfi&ta promiffio adimpleatur ,

rout num, 114. dicum cít, Sicut igitue

"T

vispu

illa veracitas, per quam locutio externa fo-

ret effentialiter conformisnon folüm inter-

]

nementi loquentis, fed ctiam obje&o pet

Ia

fentnitj

eandem manifeftato , quidem effet perfe-

&ior fpecificativé , nonautem reduplicative

(j

l

dul

fumpta , feu in linea veracitatis, quàá talis ,

prouthacá fapientia loquentis diftinguitur,

| hat

ex diGis num. 109. ita pariter de fidelitate

E

promifforia in agcndo difcurrendum eft,quae

t m

Íolàm veram , non autem fi&am promiffio-

PTIT.

nem praefupponit,

Hinc ille , qui verbis fo-

tityit

lummodó externis dooum aliquod alteri

t Dng,

promifit, reipfa non exercet a&um fidelita-

hi

tis, fed tantüm bencficij, etfi poftceà donum

l

promiffum alteri conferat ; ficut ille , qui

Wt

verbis folummodoó externis vovet eleemofy-

u

nam dandam pauperi , reipfa non exercet

I

atum religionis, led tantüm mifericordie ,

m

At

licét poftea eleemofynam pauperi largiatur.

W-. 1 [

Ad confirm. D, ant, Infidelis cenfetur

1 l

inter homines , etiam ille, qui fidtam pro-

WM.'H D

miffionem non adimplet, & talis promiffor

Mn* W

eft folüm apparenter infidelis,

C. ant, Eft

Ml&m ü

etiam reipsá infidelis, * N. ant, & confeq.

h

"

a.

N

Trt i

Di/þk!at:'o Il, 4riic, IT.

137

&m'ïï.anr.&co[

Ratio eft: quód arcana cordium inter ho-

(

agf

mincstantüm per voces externas , aut alia (i«

lhïüüiidchu

gna innotefcant: ad

T

1

Ío

cóque mendax promif-

YOj

ht

r centeatur infidelis, fi fi&am promiffio-

nem non impleat

j quiaprzfumitur, eun-

um d hg

dem non fié , fe

d veré promififfe, Hinc

tl

talis promiffor eft

D fl

quidem apparenter, non

d t f

tamen reipsá infidelis; etfi ad praftandam

rem promiffam, nifi probet fi&tionem

; per

Ql ditys

fententiam judicis com pelli poffic.

At dl

Objicies ult,

TU Wi

ocutio DEI

contra utrámque. Externapa6

quo n

leftem

promittentis Petro gloriam coe-

; perfolam fidelitatem & o

mnipoten-

puie i

tiam Divinam effentialiter

connectitur cum

(unedtn d

£loriá, prout abíoluté futurá. Sed hoc-

un paná

le, qirehs

tanquarm partiale motivum

ipfo ad hanc credendam , non requiritur ,

racitas Divina.

Ergo.

» fapientia & ve.

p od t

Maj. prob. Hoc

t 4dhoo f

ipfo, quód DEUS fit o

mnipotens , poteft

(l s

exe

qui , quod vult exequi; & ho

cipfo , quód

y iiley

uod externé

TO

DEU fitfidclis, vult exequi, q

promittit, Sedeoipfoper folam fidelitatem

ipfa n

omnipotentiam , externa locutio DEI pro-

m miíeitt

mittentis Petro gloriam , effentialiter conne-

xupeti lg

Gitur cum glorià

; prout abfoluté futurá,

nfdeli «t

!

Ergo.

omnipotemtig Diving. Min.

Máj. patetex conceptu fidelitatis , &

, Qui fut

ipfo

prob. Hoc-

t s p

» quód DEUS per omnipotentiam pot-

s C

fit,

& per fidelitatem velit exequi

; quod ex-

VTL

terneé promittit ;

coipfo implicat, ut detur

€X«

]

[

TraGatas 1V. de Virtut, Theol,

b

158

us

externa promiffio gloriz , quin gloria pro-

T

iniffa Petro firabfoluté futura, Ergo.

Confitm, Nam Scripttira fepiüs, pro mo-

a

ivo credendi rem promifíam,

affignat fideli-

qol

DEI

romitten-

N

tatem , & omnipotentiam

tis. SicApoftolus defide A

brahz ad Rom.

gt

DEI non bafi-

aol

IV. 20. & feq. Iu repromijJione

tavit diffdentid , fed confortatus

efl fide , dans

OICDUM?»

puicd

gloriam DEO ; plen

iffoni fcieus, quia. quacun-

que promifit , poteus eft & facer

£.

Similiter de

ag M

Fidelem credidit

fide Sare, ad Hebr, X 1 1.

Ft! npnma

e[fe eum , qui repromijevat,

Ergo.

TY.

r

12

Refp. D.ult, ant. Eoip

(oimplicat , ut de-

ao ot

tur externa promiffio glorie , qu

in gloria

p

fa&á fup-

promiffa P

etro fit abíolute futura ,

Dl

f

"n

i

14

1

pofitione,

quód externa promiffio per vera-

citatem fit conformis

internz promiffioni , &

rj

r fapicntiam fit ine

hacinterna promiffio pe

ginill

fallibilis,

C.ant. Seclus

à hác fuppofitione.

ul

u

N.ant. & confeq. Ratio eft: quód promif.

t

fio externa gloriz , feclusà veracitate non

t

fit effentialiter connexa cum promiflione in-

t k

terna , feudecreto DEI volentis Petro con-

Ut

fio interna glo-

m

ferre gloriam , & hec promi

ld

J

N

ric , feclusà fapientià , non

(it effentialiter

"d

i

Nam feclusá

connexacum egloria promifsá.

vcracitate promiffio externa po

ffet effe. dif-

& feclu-

formis interng menti promittentis

Ht

falli-

sá fapientiá promiflio inrerna pofíet effe

deó-

ls

bilis , prout hucüíque oftenfum cít, a

quc

Dh.u 5»'0]

Ti

'ïï,mg!oria l

Difputatio lT, Artic. 1.

139

f lt ng

que per folam fidelitatem , & omnipoten-

Mb g.

tiam externa promiffio non connectitur ef-

fentialiter cum gloriá promifsá Petro

Ulainrigi

, prout

taa w

vi promiffionis abfolute futurá,

Adconfirm. D.ant. Scriptura fepilis pro

fMrindn

tj Dd

motivo inadzquato, feu partiali , credendi

rem promiffam , affignat fidelitatcm & omni-

ais

LU

potentiam DEI promittentis,

C. ant.

Pro

inotivo adaquato , feu totali.

N. ant, &

Átv,: lii

T. Rn ul

coníeq. Ratioeft: quodSctiptura non fem-

per exprimat motivum adaequatum fidei.

m

l

NNam aliàs fequeretur:ad ctedendam Abra-

ii

hamo promiffionem fuffeciffe folam omai-

hriz, g

potentiam; Sare autem folam fidelitatem

Afaut, dl

DEi promittentis

roaifopera

fpicienti patet,

, prout allcgatos' textusin-

;æpromlfüoni,x

Conftat 1. Quód ad credendam fide theo- , ,

tpicatium t d

logicá rem 4 DEO,, etfiveraciter , & abfolu.

j

té promiffam , non fufficiat fola fidelitas, &

j quipor

omnipotentia; fcd tanquam partiale moti-

j vercuti

vum rcquiratur etiam fapientia DEI promit-

pronili

tentis. Nam feclusà infallibili fapientià pof-

ls P

fet DEUS in rebus cogaofcendis falli ; adcó-

ifio i

qué per cognitionem erroneam putare:

ïn (

efarti

quód obje&am reipfa impoffibile (it poffibi-

2

Nl

w

le; &confequenter ctiam illud decernere ,

y p

ac per locutionem externam homini abfolu.

yuent u

tépromittere, Cüm igitur obje&tum reipfa

Qv Polm [

impoffibile non poffit per omnipotentiam

n &

Divinam fieri poflibile , néque fidclitas pro-

mi-

hi

140

Tratietus IV. de Virtut. Tbeol,

.mi:m»&ïï

mifforia obliget promit

tentem ad preftan-

m

MU

dam promiffario rem impoffibilem ; hinc per

folam omnipoteutiam , & fidelitatem ; pro-

o

miffio externa, etfi verax ; feu contormis

g

internz menti promittentis,non conncGtitur

;;om'xümt'

effentialiter cum re promifsá , prout abfoluté

im : f

futurà. Undeadhanc connexiónem requi-

fl

ritur etiam infallibilis fapientia in cognofcen-

g

do.

Imprimis quidem fcientia fimplicis in-

jn

telligentiz , finà qua decretum DEI ftatuen-

l j

tis, q

uód abfolute velitdarc gloriam Petro ;

vt

non €

ffet infruftrabile. Deinde veró etiam

N

fcientia vifionis, per quàm DEUS cognofcit

afoosd

fuum decretum abfolutum, & ipfam gloriam,

qaDb

vi hujus decreti, abfoluté futuram; per quam

wadi

fcientiam dirigitur locutio externa DEI pro-

uiltiit

mittentis, & fimul effentialiter conne&titur

1

1 (iim

out abfoluté futurà.

cum glorià , pt

uód ad credendam fide theo-

19f

12

Conftat 2.

i

logicd tem ,4 DEO abfoluté promiffam, non

Vil

fufficiar fola fidelitas, & omnipotentia, fe

etiam requiratur , tanquam partia

le moti-

t

Nam fe-

ii

vum , veracitas DEI promittentis,

od

clusà veracitate in loquendo, poffet DEUS

li

u

N

fallere audientem ; adeóque promiffio ex-

[44 nV

ternaDEI , et(iabíoluté promittentis Petro

L*e«»gm

gloriam , effe difformis internz menti lo-

Ua

quentis , feu conjuncta cum decreto , nun-

hnüüm!

quam conferendi gloriam Petro externé pro-

p li

miffam. Undc feclusà veracitate , per omni-

p

| Vim;,',,/'

Difþu;atio 1. Ariic. IT.

141

gincm:dprænan,

potentiam ,

& fidelitatem , promiffio exter-

BLT.

nanon foret

e(fentialiter conne

hn o

rià prout abfoluté futurá,

Xa cum glo-

Nam DEUS £.

EEE

&é promittens gloriam, a

dhuc maneret

Md

omnipotens , et(i nunquam daret Petro

Mif v

promiffam externé gloriam

3quia poffetillam

CODnAfn

dare , fi vellet.

fidelis ;

Pratereà quoqué maneret

ptüiyis

quia fidclitas promifforia non obli.

etnt n

li

gat fidé promittentem

; ut impleat promif-

Atetm EL t

|

um , prout in voto,

fcu promiffione DEO

faclà patet.,

Siquis enim folim vocibus ex.

du t

Dedevet vt

ternis voveat clcmnofy

nam paupeti dandam;

in DEU ag

tunc votum iftud, ob defect

miffioniseft quidem menda

um interna pro-

n ag

cium grave , per

fran r

quod DEO illuditur: non t

amen oblipgat vo.

ventem ad dandam eleem

exemaDE Y

ofynam , ut hác

Jter conedts

omifsà fit infidelis ,

& facrile

gus transgreffor

voti, Quinimo , etfi

poftca det eleemofy.

fütud,

um t

nam pauperi,

non tamen hac largitio erit

aCtus rel

igionis, in voto promifforio funda.

iromft

tus , fed folius miferico

rdie , aut bencficen.

o

tie in pauperem, Hi

nc idipfum ir predi-

m at o

w M

&o cafu reipfa impoffib

ili dicendum:fi DELIS

promiffione fictà

promitteret Petro gloriam

p, pf

cceleftem.

Conftat 5,

Quód ad omnem a&um fidei

omitenti

theologice e

ffentialiterre

39

R

quiratur ,tanquam

motivum , faltem partiale

» fapientia, & ve-

y d

racitas Divina :

P)

Gione feclusá

quia fcilicet alterutrá perfe-

; DEUS loqucns nonforetam-

du

pliüs

-

p

Y4» — tyatlafilt IP. de Vi;";ut. Theol,

amp

liüis formaliter fummá fide dignus , quia

ITI

locutioni

ejusdem falfum fubeffe potfet,

DEU

uinimo ad loquentis authoritatem confti-

tuendam non fufficit , quód externz locu-

tionifalfum fubeffe nequeat 5 fed infuperre.

n

uiritur , ut falfitas per formalem perfectio-

(

nem, naturg intelle&tuali conveniéntem, ex-

vll

cludatur.

Sietenim fingéretur aliqua crea-

yina

tura rationalis,adcó ftupida, ut in rebus co-

retur, & fimul adeó

diom d

gnofcendis femper falle

D]

pervería , ut in verbis p

rolatis íemper men-

us falfum fubeffe

cjxnsiuuuo

tiretur ; tunc locutioni ej

TT

non poflet, quia femper eadem effet confor.

w

mis objeGto , etfi difformis interna menti

loquentis. Non tamen proptereà haberet

aaqui

at g

ullam in loquendo authoritatem , vi cujus

j

redderetur. fide digna apud audientem ;

Vs

!)

tedodt

quia fcilicet predi&ta conformitas externa

locutionis cum objeécto perillam enuntiato ;

';:obihdnom

& n

non fundaretur in ulla perfe&tione, fed fum-

má imperfe&ione loquentis.

Quod veró

Ti u

hucusque de locutione DEI proniifforia ali-

T ARA

fiagi)

cujus doni , aut preemij di&um eft ; idipfum

ad locutionem comminatoriam alicujus ma-

M

Wont

]

li, aut poenz , debet applicari , ut pariter ad

hanc credendam requiratur fapientia , & ve-

d

ET

racitas DEI comminantis. /

x

X

ï

u

L

?

EEX

h.

MW N

AR-

T

Difputatio I. Artie, l,

143

i ui'j,ram

1j J qmï

ilin

:j

of

I

l

Anricurus III

Tl uf

1 ob

n DEUS per amphlitoloszam

UA s

loqui poffre e

FUi

Renotandum :, Quód am

phibologiaz3Y

L t

fitlocutio ambigaum fenfum

iptttriur

ut ex illa fpectatis vocibus exte

continens,

rnis , naíci

ii d

poffit in audiente judicium erroneu

m , feu

TRORMTPT

difforme judicio interno loquentis,

quam-

YO a

vis hic reipsáà verum dicat ; quia ne

mpelo.

i ete m

quensin uno fenfu voces pronuntia

reuemdod

t ; quas

audiens in alio. fenfu accipit,

Atque hoc

IUS Il D

perquàm facilé contingit , dum 1

Ocütlo ver-

is aequivocis conftat,

pzopmfä li

Sietenim Petrus di.

orititem , n 0

cat; quód noGee hefter

nà gaZun; , videlicet

pud audienet

gallinaceum , gladio co

nfoderit , Paulus ve-

formitu eiteta

IÓ eundem de GaJo h

omine loqui

-

il enuntat

tuncob iftud nomen z

putet;

quivocum malé intcl.

sion tl

le&um , judicium int

ernum Pauli audientis

i Qu*

erit falfum , utpote

difforme judicio inter-

[ romilo

no Petri loquentis.

Non tamen amphibolo-

hun ; d!

gia folummodó per

&quivoca (lri&ie talia :

rium dj

fed etiam per varios

trOpos , & figuras fieri

cari i

poteít ; prout contin

git, fi puella per nobi.

lem adolefcentem in

[ [Qpitl?lïl,

Íponfam poftulata, rc.

ninant

onat: quódjam a/t

eri , eigue noZilior.

fo (it devin&ta :

videlicet Chrifto

i [on-

i

V

» pet vo-

rum ingrediendi ftatum relieiofi

u

in

De-

i

ä

mum quoque amphibologiam, per voces fo-

lüm

N

i

344 — TraBatus YV. de Virtut. &'beol.

at

ii

]üm quoad fonum materialem , non autem

n

quoad fignificationem formalem prolatas ,

" nullum [

-iin eo cafu fieri poffe, in quo vox alia fignifi-

E.

cans illis przponitur , nonnulli cenfent.

g

Ittud contingeret; fi Joannes interrogatus ;

qyelit

an Romaz fuerít : hoc modo refpondetet,

Dico: me Rome fuiffe , videlicet in hoc fen-

i. At

hi

fu: Pronuntio has voces: meRomz fuiffe;

ut easdem folüm recitativé , non autem af-

atl

viti

firmative proferat,

a

quain

lii

122 Praenotandum 2. Quód amphibologia

E

dupliciter ad verum ioq

uentis fenfum , five

nternum reftringi ,ac deter-

g

judicium iilius i

fs

minari poffit.

Imprimis quidcm per reftri.

huueu

&ionem pur? mentalem , feu meréinternam;

Sujoltu

Hoc toties contingit, quoties internus lo.

at

quentis fenfüs, néque per ipfas vocesextere

at d

nas , néque per fuperadditas perfone, loci,

- p

aut temporis circum(tantías , ab audiente

percipi poteft ;ideóq

ue alius loquenti affen.

i

m falfus , nequeat praftari,

'Talis

tondti

fus , quà

t5v m

amphibol

ogia foret , fi Petrus poft donatos

4 Paulo centum aurcos , effigie cefareá figna-

n

'"ü)ki'm'd j

tos, Joanni diceret : quód za/lum penitus

aureum , lubintelligendo GaZ'icum , à Paulo

Towri

donatum acceperit. Quamvis etenim judi-

fs

,

