endam vi(ibilem Ecclefiam, requiritur etiam

Ed

vifibile caput Ecclefiz , reipsá tale , cui Chri-

V us

ftus , tanquam Pontifex in eternum , ean-

fl

dem in terris vicariam poteítatem confert ,

, il

uam primitüs Petro, Apoftolorum Princis

fj

pi contulit, prout num. 222. di&um eft.

m

Sicut igitur repugnat, ut Ecclefia libtum ali-

P.

quem, tanquam divinitüs fcriptam fidei; mo-

Z

J 'm'ullü

rümque regu

lam , recipiat & agnofcat ; qui

KC

'irm;fa/; à

hi

Difputatio IIT, 4rtic, Y.

281

du

ii

E

teipsà talis non eft ; fic etiam repugnat, ut

'"&an

ominem aliquem ; tanquam vivam fidei,

Po"mümiali-

morámque regulam , feu Romanum Po

ntifi-

Id w

cem recipiat , & agnofcat , qui ob im

pedi-

Wc) QW;JH.

mcntum juris Divini ,. reipsá talis no

n eft,

tut Drito

Nam zque unum ac alterum ertorem

impe«

X

dite , ad Chriftum, tanquam Supremu

m Ec-

d D

cleie militantis Caput pertinet, juxta illud

promiffum , Matth, XVI. 1

[2

8. Porta inferi

3

umj

2102 pravalebunit adversis eam.

iit n

Ad confirm, D. antec,

Ad verum Ponti-

ww

ficem effentialiter requiritur legitima illius

jucluyt

eledtio previa , eadémque diftin&a realiter

futptti

ab acceptatione fübfequa Ecclefie. —N, ant.

Non diftincta realiter ab hac a

cceptatione,

j, pín

C. ant. & N, confe

qQ. Quamvis etenim pre-

ao &

yia ele&io

propter aliquem juris defe&üm

hia Cutho«

fuiffet invali

da ; nihilominüs

ii af

per fubfequam

acceptationem Ecclefie , haber

etur legitima

um

cjusdem Romani Pontificis ele

&io,

Nandit

"

piritueit

Objicies ult, Non eftde fide, quód Ec-

lle cmcm

clefia Catholica in acceptandoR omano Pon.^7 9

tífice falli , ac decipinon poffit,

Ergo. Ant.

emum, d

prob,

Nam Ecclefia, pro vero Pontifice ,

em du

recepit aliquando fzeminam , et(i Pontifica-

lprunlr

" dla"mf'

tüs effentialiter incapacem.: Sic etenim in

Chronico Mariani Scoti per Heroldum im-

m

preffo legitur: 4moodins

.

entefmo , quinqud-

d

gefimo tertio , L

£o l'i'ff: o?iit, &clend,

dugufit.

Hate

4guofæ-': c'

'nilri

Tra&latus IV, de Virtut. "Theol.

5383

j r

Huic fucceffit Joanma mulier , aumu duobtt ;

, ;m-k*l'!

ssenfibus quiique diebus quatuor. — Ergo.

gl

Confitm. Ecclefia poteft aliquem retine-

MM y [

re tanquam verum Ponrifice

m, qui reipsá

| fnl!hb.

non eítampliüs Pontifex. —Ergo etiam ac-

ä bmiftcali j

ceptare.

Ant. prob. Nam Pontifex , etfi

A fanit

eacceptatus , poteft deinde , üt

anteàlcgitim

faltem

| tl

períona pr

ivata, incidere in here(im ,

| Qdl

Ooccultam.

Sed per ipfam harefim definit effe

vini

verusPontifex. . Ergo.

junda

Refp. N.ant. cum fua probatione, Hanc

7 etenim de Jobanna PapifJa tabulam , penitüs

fl

u

abfurdam , ac ftupidam , & nonnifi poftan-

A

V

m Mi

num MCC

LXXVIIL confictam , necin Ma-

H

fratti

riani Scoti, neci

naliorum , ante predidum

at gt

annum fcriptis Chronicis repetiri , Ícd ean-

"ii

dem pofteà per hareticos , & fchismaticos,

yéeanrt

aut etiam imperitos , & male credulos catho-

TT

licos fuiffe intrufam , Antonius Pagius in

Criticis Baronianisaccuraté oftendit. Quin-

wwl

st

imó etiam in illo Mariani, poft annum pra-

t

di&um , defcripto libro , folüm legebatur :

àt a[feritur , fuit mulier , adeó-

um

Joannes , qui ;

m hunc textum adhuc

Lor"

que Heroldus fpuriu

focdiüs deturpavit.

Verüm , etfi Marianus;,

t

Anno MLXXXVI. mortuus,

hanc fabulam

UT

primuse

vulgáffet , majore tamen fide dignus

fath

eft, Ana

ftafius Bibliothecarius , qui fub eo-

Utl

& Annoo&ingentefimo

L

dem Pontifice vixit,

quinquagcfimo quinto itafcripfit ; Sazdhiffi-

Fj

1"ni"s

l

VWMM :

Difputatio III. ärtic. F.

285

if i h

us Dominu LeoIV. Papa o2dormtoit in Domi-

u

g

20, XVI. Ka. Auzufii,

Ui ex bac luce fabtras

&ws Praful oceusuit ,

mox [maul omui Clerus ,

n vl

Senatus , ac Populus , ad Caltfli titulum

PTOPB-

[ E!güm;f.

rantes , &* Benedi&tutm ex eodem a

flvabentes ,

i od

p

Pontificali folio impofuerent, Vade huic mon.

ftto feminco, nec quidem unus in Sede Apo-

letín, ln

ftolica dies vacuus remanfit.

Plura de hoc

tndrid

Cardinales Baronius , ac Bellarminus, ut

, D

etiam acatholicos Scriptores , hujusfigmen.

ti tanto clamore priüs adversüs Pontificios

Yin, poi

jactati, pudeat.

if du

Ad confirm, N. ant, Ad prob, Tr. maj. N.

1p, n

min. Ratio eft : quód Pontifex per hare-

Yepidaun

fim meré internam , five occultam , quidem

ii ld-

amitteret gratiam , & habitum infufum fidei

limaticos,

Theologice , non tamen quoqué amitteret

hlos d

poteftatem ordinis , & jurisdi&ionis Papalis,

dUL

Nam aliàs omnia illius a& , quzin ftatu hu-

ndi. Qu

jus peccati occulti exerceret, forent irrita,

4noum [f

cum ingenti detrimento Ecclefiz,

illius regi-

mini fubjecta,

p lt

herefim externa

Quinimo, nec quidem per

T

m , aut notoriam, privatur

vun d

Pontificatu , priusquàm Ecclefia illum hác di«

(fi at

gnitate privatum declatet, prout cum Suarez.

Difp. X. Se&, 6., pletíque docent.

Cate.

u

nf

rüm nonnulli negant, quód Pontifex , etiam

üt perfona privata , ob fingularem DEI ptro«

g

te&ionem , in herefim formalem incidere

gt

poffit, juxta illud Redemptoris Petro dicen-

"T W/'f"

3

tis,

E.

ï"raäatu: IT, d? Virtut. Tbeoþl;»

28

Wi mfldi

tis, Luc. XXII, 323.

Ropavi pro te , ut 05

1 æn'lnb"w&*

deficiat fides 12a,:. & tu aliquando comver[us,

j

confirma fratres tnos.

qin t

Conflat 1. Quód revelatió univerfalis

2/77non fit motivum fufficiens credendi fingula-

i

g, !

ria evidenter contenta , niti DEUS hanc na-

turalem ,cámque evidentem notitiam de fub-

js, t

al

je&o fingulari affumat in complementum fue

locutionis,

Nam aliàs adequatum moti-

vt

j

vam credendi propofitionem | fingularein

non foret fola DEI univerfalem revelantis

p

g IU

autlioritas ; fed etiam cognitio naturaliter

evidens de fubjc&o fingulari contento , in

fous.

um

fubje&o univerfali,

Sicut igitur conclufio

hujus fyllogismi : Oa bomo eft vifibilis, Sed

lial

E

Chbrifius efl bouzo.

Ergo Chriftu eft rifizilis , non

cft de fide , nifi DELIS univerfalem premif-

bt

ts t

fam naturaliter evidentem affumat in com-

plementum revelationis fingularis , prout

E.

RTT

num. 250. ad confitm, refponfum eft ; ita

ariter conclufio hujus : O5 bomo efl mor«

ln

zalis. Sed Peirt ofl bomo. . Ergo Petrus eft morta-

Ed

li , non eft de fide , nifi DELIS premiffam

pitut

Vil

fiagularem , naturaliter evidentem , affumat

in complementum revelationis univerfalis,

Wi

N

Néque obítat, quód DEUS claré , ac diftin-

&8 cognofcat fingulos homines effe morra-

MT

li

les, átque huic cognitioni multiplici fubfti-

tuat hbancrevelationem univetfalem : Orzz

Mitp)

bomo-tft mortala , uteadem his fingularibus :

Wflhc

£5

Pl

ADz'/l'üutAa;:'o Hl Antic. V.

j

285

mmfv [/7]

Petrm eff mortalis : Paulus eft mortalis, ceeterís-

hii L2

que in fübje&to univerfali , tanquam partibus

in íuo toto contentis,equivaleat, Quamvis

t i

etcüim hoc refpectu DEI, pront fingularia

Mi

diftin&t? cognofcentis, certiffimum fit ; non

Vi D

tamen, proutcadem folüm coufusé revelan-

T000:1043,

tis, etiam quoad noftrum intellectum abfo-

Mpl

luté verificatur.

Nam Petrus, Paulus , ce.

dqutm

teríque, non funt partes in fubjecto uaiver-

m ftpin

fali, tanquam fuo toto formaliter contente ;

hn tent

nififactá fuppofitione, quód abfolute parti-

Yi p

cipent rationem fubje&ti , feu fint abfolute

[ touut,d

homines.

Cüm igitur DEUS revelando di-

gt ii

&am univerfalem , non revelet nobis abfo-

vll

luté, quód Petrus, Paulus, cateríque fint

homines ; hinc preter revelationem uaiver-

frjdi, t

T præmif-

falem requiritur ad credendam hanc fingu-

m in COU

larem:- Petras eff mortalis,ut DEUS hanc no-

jns , t

titiam naturalem abfolutam: Petrus eff borzo,

m dii

affumat ia complementum fuz locutionis,

TL

Aliud dicendum de hac fgbalterna particu-

Árii gjlmml

lati: Aliguis bomo efl wsovtalis, que tanquam

J gand

pars formaliter continetur in hac fubalter-

nante univerfali : Omnis bomo eff waortalis,

(CIl, du

u

Conítat ?. Quód à fortiori Revelatiog78

g(e,li "

liniverfalis complexa non fit motivum fuf-

sdiy

ficiens ctedendi fingularia contenta , nifi

T

DEUS hanc notitiam affümat in complc-

mentum fuz locutionis.

Sicifta Revelatio

[in:

univerfalis complexa : Owsmis boffia rijà com-

süug G::

T 4

fteras

486 ra&atus I'V. de Firtut. Nïl)'bec;l. :

P Di[P"

fs

[|

Jiorata. (ub [peciebus panis fubflantialiter. conti-

nl

at Corpus Chrifli ; non eft motivum fuffi-

Id

ciens credendi abfoluté , quód ifta hoftia

fingularis, quam Sacerdos Miffam celebrans

n

populo adorandam proponit, fubftantiali-

1 mäm |

ter contineat Corpus Chrifti.

Nam dicta

d

revelatio univerfalis, refpectu cujuslibet ho-

Qsf W

v n

ftie particularis, folüm eft conditionata ;

w d

idcóque dc ií(là non verificatur abfoluté, ni-

PT

fi eadem (it de fubje&o fupponente , feu

participet rationem fübje&ti univerfalis; ut

gw:/:dztur

reipsá fit rité confecrata.

Cüm igitur non

i ia

fit de fide, quód hic Sacerdos, Miffam cele-

ii

brans, fit legitimé ordinatus ; nec fit de fi-

U wl

1 faltu

de, quód habuerit intentionem confecrandi;

]7

nec fit de fide, quód hzc hoftia (it materia

remota fufficiens ad validam confecratio-

m

nem: hinc etiam non eft de fide, quód hzec

tl

hoftia particularis abfoluté fub fpeciebus pa-

TTf

nis contineat Corpus Chrifti,

Ex quibus

n

patet, quód non fit à DEO abfoluté reve-

tl

latum $ in hac particulari hoftia contineri

LID.

fubftantialiter Corpus Chrifti; nifi habeatur

ra

evidens notitia, quód cadem fit rité confe-

Mmmw

crata, illámque DEUS affumat in comple-

LY

mentum fua locutionis, aut validam con-

n

fecrationem aliquo figno teftetur.

Non

E

tamen hinc fequitur : quód hac particula-

Ls

T

r rite

ï ln

u

tis hoftia xquæ prudenter prefumitu

COl«

Ui

M*M

| Diþ)ufatio III; rtic, V,

287

confecrata, non (it abfoluté adoranda, pro-

"quü

ut ex refponfis num, 181. patet,

,

? Rn

i "MM

Conftat 3. Quód fit de fide, a&ualem

279

Wt o

Romanum Pontficem , qui à tota Ecclefja,

T N

vel majore illius parte, acceptatus eft, re-

t

ipsá effe verum Pontificem,

feu fupremum

LC

Chrifti Vicarium,

Cüm etenim Chriftus

4 Qdl

hoc, non tantüm de Petro, fed etiam de fü-

At dl

turis ejusdem Succefforibus, & quidem in

Wponcn,

hunc finem revelaverit, ut idipfum de fin-

t t

gulis credatur ; hinc eam evidentem notie

Citighrot

tiam, quá conftat, hunc determinatum ho-

M v

minem, à tota Eccleíía, vel

potiori ejus par-

TT

te recipi,

& agnofci, ranquam verum Ponti-

TU

ficem Ro

manum, DEUS aífümit in comple-

i ft u

mentum fuz locutionis, Nam Ecclefia, ob

(lechto-

infallibilem Spiritüs San&i affiftentiam, in

iquita

acceptando aliquo , tanquam vero Pontifi-

ecidusni

cc non poteít errare; quia Porta inferi 205

ii

pravalebunt: adversis eum.

Hinc eriam eft

Yolué t

de fide , quód a&ualis Pontifex fit homo

lit i

viator, & quidem fexüs virilis, idémque le-

nifi hii

gitimé baptizatus, & faltem poffcà in Sa.

j i d

cetdotem rité ordinatus,

Nam illa propu.

r ina)

dioía fabula,

de Jobanna Papifja, dudum à

Scriptoribus Catholicis, nunc veró ctiam ab

vlilun t

der, )

Acatholicis eft confixa, & explofa, Etfi ve-

x pllþ

ró Pontifex anteà legitime acceptatus , in

alini:

herefim, etiam notoriam incideret; non ta-

men defineret cffc verus Pontifcx , prius-

-

5

quàm

-

j

288 'ryadlatus IV, de Vz'r!ät. Tbeol.'ï

quàm idipfum ab Ecclefia diffiniretur. Quód

ÀN

autem de Pontifice Romano di&tum, idipfum

de quovis Generali Concilio ftatuendum,

p

Hinc eft de fide, quód Tridentina Synodus

rcipsá fuerit tale Concilium.

;

W, |

|

DISPUTATIO IV.

Mrti

hi

"De leritate Revelata.

jciti

lm hueásque de Autlhoritate, ac Re-

gnd

C

velatioue Divina, tanquàm objecto for-

éh, !

mali adequato Fidei Theologice a&um fit ;

i

nunc ulteriüs de Veritate Revelata;tanquàm

endt

"T

cjusdem Virturis objeéto materiali agendum

reftat,

Pretermittentur tamenifthic levio-

hd

tis momenti quafítiones, quas aliqui fuse

bis d

9 Nj

difcutiunt.

Hujusmodifunt: An objeGum

- materiale primarium , five attributionis, fit

Wij

folas DEUS, prout unus in effentia : An ve-

i

li

ró etiam prour remunerator cft ? Àn fit ali-

uis ordo inter credenda fidei Myfteria, &

&

hec omnia fufficienter in Symbolo Apofto-

gtl

lorum contineantur? An fucceffu temporis

tisg

creverint Atticuli fidei ? Hazc fiquidem,aliá-

iity

l

que partim infinuata funt, & deinceps

WIE*GH".."(

fparfim infinuabuntur,

Ü U

fs

$98 (o 2 867

Muj

R-

L

Difoutatio IY. 4rticcl,

289

"d'h«w,an

s

Jl lm

äï

Anricurus L

£zx—

i

lI

Tridcnm&g:u

n Veritas vevelata proponi de-

beat , üt evidenter. credililis. fide

pradeanti, ez/?yfue firmiffind.

i

Renotandum z. Quód illa propofitio

277

fit fide prudenti credibilis, que confi-

detatis omnibus, citra notam levitatis, ab in-

V, a

tellectu credi

iaf

effer faifa,

poteft, etfi eadé fortaffis reipsá

Sicut enim aliud eft: Sententiam

pf

aliquam, feu Theologicam, feu Philofophi-

gt i

cam effe probabilem ;aliud autem: eandem

vtl

e(fe reipsà veram ; ita quoqué aliud efte

iil n

Propofitionem aliquam effe prudenter cre.

j dii fl

dibilem, aliud autem: illam effe quoqué ve-

ij

rant,

Nam juxta receptum axioma ; $a.

bmioms, ül

inde fal[a funt veris probabiliora, feu credibi-

s At

liora, prout ab exemplo declaratur. - Si ete-

[ inlti

nim Petrus fit notorius inimicus Pauli, An-

Mi

dreas vcró amicus ejusdem ; ataue contin-

bolo p

gat, ut Andreas in rixà repentiná Paulum,

[ p

ante domum Petri confodiat ; hic autem

['u;uidcm»1E

fanguinolento gladio , quo canem rabidum

vulneraverat, armatus compareat ; tunc mul-

deeinccpi

Af

tÓ credibilius, et(i reipsá falfum etit, quód

potiüs Petrus, quaàm Andreas hoc facinus

ä.

patraverit. Ecpnträ verÓ, fiquis precisé

fpc«

J

"Traflatus lV. de Virtut, Theol,

! fin

290

fpe&tatis his circumftantíis, adeóque feclusá

"i

ulterioti notitiá, vel motivo fuadente oppo-

pl

fitum, affirmaret Paulum neutiquam à Petro

hofte, íed Andrea amico tuiffe cefum ;

jb

tunc quidem reipsà verum , attamen teme-

jdmeutll

ré, acimprudenter judicaret,utpoté fufficien-

dj a

ti ad hoc credendum fundamento deftitu-

g

rus.

Nam juxta illud Eccli XUX. 4, Qui

ijoit

eredit citó,levis efl corde.

Patet igitur ; quód

ItliQUisx j

pioi

Propofitio aliqua, etíi falfa, poffit effe pru-

denter credibilis; & viciffim altera, etfi ve-

j

ra, poffit non cffe prudenter credibilis.

gt

Prenotandum 2. Quód judicium iftud de

d

28 I prudenti credibilitate alicujus propofitionis,

g

vel obje&ti, juxta diverfitatem motivi, cui

TT

illud innititur, poffit effe ; vel tantüm pro-

d

babile, vel certum, aut evidens.

Nam cer-

inám d

tum erit hoc judicinm , fi motivum illius

[

omnem prudentem formidinem io oppofi-

fbl

tum excludat ;; econtrà tantüm probabile,

ii

fi prudentem aliquam formidinem admittat,

fv

' prout rurías ab exemplo in rebus humanis

sf

declaratur.

Si etenim centum cordati ho-

w

mines, nullo ex illis reclamante, teftentur ;

M!MW

quód hec fit genuina Principis epiftola ;

lbetlg

tunc judicium prudentis credibilitatis , fpe-

&a:ó horum teítimonió, cui alind in con-

qu

trarium nequit opponi, de hac epiftola, tan-

pl

quàm genuiná erit moraliter certum, Quam-

LT

vi

Trhy i^

Difp:&ah'a WV. Artic,l.

29T

t

WWW(

vis etenim reipsá fieri poffit, ut omnes ii

m

n

t

ht

pet fuppofititiam fubfcriptionem, fi&tümque

10 t

figillum Principis, decipiantur : hec tamen

l, dlittimy

fola deceptionis poffibilitas non eft fufficiens

fundamentum prudenter fufpicandi, quàd

m

fi&titia fit bec eadem Principis epiftola.

E.

Kney i,

sl

contra veró, fi ex pradi&tis centum teftibus

folüm feptuaginta, vel o&oginta, negantibus

m

reliquis , affhrmarent hanc effe genuinam,

t dey,

Principis epiftolam ; tunc fpe&tato precise

din, d

etili

horum teftium majore numero , judicium

Vi i

prudentis credibilitatis, de hác epiftolá, tan-

quàm genuiná, erit quidem probabilius,

spnpts

quàm oppofitum, non tamen erit moraliter

p o d

certum, aut evidens, fed tantüm probabile ;

tutin p

Mp t

adeóque non excladet omnem prudentem

üvum ii

formidinem de oppofito.

Prenotandum 3. Quód fides firmiffima2

82

o o

fit illa, per quam iatelle&us alicui Propofi.

n p

tioni fic affentitur, ut omnem de illius fal-

m adoit

fitate fufpicionem, aut hafitationem de ve-

pus Dutut

ritate, faltém prudentem, excludat, Hanc

eor

porró firmitatem habere debet omnis a&us

e, tent

fidei Theologice ; non obítante, quód ex

T

libero voluntatis imperio procedat, Atque

ylines

ideó baptismum poftulanti Eunucho, Rc-

lod i d

gine Candacis ZEthyopize thefaurario , Phi-

cpif!olai*

lippus Diaconus dixit A&, VIII. 37.. $i cre-

dis ex toto qorde, licet, Et refhondeus ait : Cre-

t QJ

do,

E

292

WraBatus YY. de Virtut,'Theol.

j

yd

Huic

do,Filism DEIeffe JESUM . Chriflum.

| [mmid!ïc

autem imperio voluntatis, quód pius affe-

&us credulitatis appellatur, pralucet judi.

qium a?ü

g

cium credibilitatis ; vi cujus intelle&tus af-

g :

firmat, quód fpe&atis omnibus prudenter

, 9t

ctedere poffit ; hanc veritatem effe divini-

üum fort

tus revelatam , adeóque fide firmiffimà di-

gnam.

Hinc accurate obfervandum, quód

i

ii

per iftud previum judicium credibilitatis

E

non affirmetur, faltem directé, realis exiften-

tia revelationis Divine, aut Myfterii revelati ;

| u:,fd"/üüm

ss

fed (olummodoó affirmetur,quód hec cadem

a

zealis exiftentia fit prudenrer credibilis fide

firmiffimd. Unde rurfus patet ; quód aliud

qou &

eidoto

fit evidens, aut probabile judicium dire&tum:

x t

Hanc veritatem eífe divinitus revelatam ;

1

[

g t

Aliud veró judicium iftud reflexum : Pru-

P.*nrdm&f, l

denter poffe credi, quàd hac veritas fit di-

yilui l

vinitus revelata, prout ex di&ig num. 280.

u

arguitur.

| n

28

Dico r.

Ad credendam fide Theolosicá

Va

veritatem revelatam, non requiri previum

Canin,

judicium evidens, ídque dire&um , de reali

exiftentia revelationis Diving, Ita cum Sua-

m

AT

rez Difput. IIl, Se&, 8. communis & certa

tloin

'Theologorum Sententia, Prob. Judicium

evidens, ídque dire&uin, de reali exiftentia

li ii

u V

revelationis Divinz eft illud, quo intelledus

adeó claré cognofcit, & affirmat hanc exi-

p h

DI

&cng

LE

»Di/þutt;!io I f. Ariie, T.

293

s lj

ftentiam, ut de illa, nec quidem impruden-

T

ter fotmidare. poffit,

.Sed tale judicium

luf)mlud

previum non requiritur ad credendam fide

DL

Theologicá veritatem revelatam. Ergo. Maj.

bt

continet dcfinitionem judicii evidentis, Min.

fütt d

prob, Si etenim hujusmodi judicium prz-

viuth foret neceffatium, ad credendam fide

TM

g!tmudum,ul

Theologicà veritatem revelatam ; tunc paü-

It lts

ciffimi fidelium poffent fupernaturaliter crc-

ls c

dere fidei noftrz myfíteria, prafertim Trini-

"

Mi

tatis & Incarnationis, quz naturalem intel-

lat

lc&üs humani captum altiffiné tranfcendunt;

H tl

cüm nec ipfi Doctores Theologi, prout ex

t gt

communi eorum fententia patet, habeant

um i

evidentem notitiam dire&am, quód DEUS

reipsà revelaverit hec myfteria.

Sed hec

! tititi;

m Dro

fequela , utpoté penitus abfurda, & Divinae

titas t d

Providentig, Ecclefiam fuam gubernanti, &

s num p

per fidem ad falutem zternam dirigenti, re-

pugnans admitti nequit. Ergo.

t Theolri

Confirm, Si ad credendam veritatem re.-

284

velatam foret neceflarium iftud previum ju-

[uiri pni

dicium evidens, ídque dirc&um de revela-

um, d

]u cu

tione Divina ; tunc ad credenda illa, quein

us 4

Sactis Libris continentur, pariformiter ne.

ceffarium effet tale judicium evidens, quód

, ]i

vll r

libri pradi&i (int reipsà Verbum DEI fcri-

ptum. Sed hoc admitti nequit, Ergo. Maj,

"s

patet.. Min. prob. Nam idipfum fide Theo-

i him':

logicá, cáque reflexà credendum eft, quód

Libri

!

204 4Tm£?atus IV.de Virtut. &'þeol.

ülllll

at

Libri Canonici, in Sacro Codice contenti,

"m

d !

[

fint. Verbum DEI ícriptum , prout ex diffi-

E

nitione GeneralisConcil. Trident. num.218.

j

rccitatá patet.

Atque ideó D, Aug, Lib.

r uqü'ïflf

contra Epiftolam Fündamenti. cap. $. Ego

verà Evangelio non crederem, nifi we authori-

ss t

i M

$as Ecclefig commoveret,

Quinimó, nec ipfi

| um

Prophete femper evidentem notitiam ha-

vt

^

bebant, quód exSpiritu Divino potiüs,quàm

proprio loquantur.

]ta etenim D. Thom.

| mt,lix'if ül

| g

hic q. 171. art, $. concludit : 42 ea, 2u4

Propheta cognofcit per infiinétum, aliquando fie

^A

fe badet, ut non plani difcernere polfit : utrm

bac cogitaverit aliquo Divino inflincu, vel per

flmlm) Bl j

fpiritum proprium. . Nequé femper Prophe-

i Wt

WM,M j

ta intelligit fapernum fue locutionis fenfum,

(fl'nrifl/

j

4

prout rurfus idem q. 173. att. 4. ftatuit:

l li

Quandóque ille, cujus snens movetur ad aliqua

l

"

verda exprimenda; uon intelligit, quid Spiritus

San&us per bac ver£a intendat $. 9t patet de

- Manpd

n

Caipha, Joann. undecimo, quod exemplum fu-

vt

periüs num.238. addu&tum eft,

285 Dicoo. Ad credendam fide

Theologicá

s n

veritatem revelatam requiri judicium pre-

us

vium, & quidem evidens, quód /hac veritas

Vi

fomw

fit prudenter credibilis fide firmiffimá, feu

Ita cum Suarez

authoritati Divine innixà.

| qWWA

Difp.1V., Se&, 2, pariter communis , & cer-

E

ta Theologorum fententia.

Prob. Ad cre«

b

n

dendum fide Theologicá myfterium Trini-

tatis,

L

/D:'/,'fmi'at:'a IF, 4riie, 1.

29;

T

tatis, aut Incarnationis, non fufficit judicium

Ui

previum, ídque folím probabile, quód tale

lITH&mz

l)

myfterium prudenter credi poffit fide firmif-

LU n

fimá,tanquàm divinitus revelatum. Sed hóc

0A

ipsó requiritur judicium evidens de pruden-

N

ti hàc credibilitate. Ergo. Min. patet, Maj.

'HiMö, ]

prob. Nam affenfus fidei, licét ex imperio

Ito potln

voluntatis procedens, debet eífe firmiffimus,

T0 p

ut omnem prudentem formidinem de falfi-

^ttt D T

tate; aut ha(itationem de veritate; Propofi-

a

tionis per illam credite, excludat, prout nu-

innni j

mer, 282. dictum eft, & patet x illo Pauli

pj m

ad Coloff, L, 23. $; aumez peruzanetis im fida

fundati, & flabiles, & immoZiles, Ec II. 6. &

mj

feq. Sicut ergo accepifiis JESUM Chrifium De-

bt

tanifem,

aminum, in ipfo ambulate, radicati, &* [uperadi-

;4, lii

ficati ini ipfo, & coufirmati fide, ficut &* didici-

hr id din

fiis.. Sed hóc ipsÓ ad prudenter imperan-

dam hanc fidem firmiffimam , non fufficit

sl

judicium mere probabile, quód Myfterium

; n p

excmplumr;

Trinitatis, aut Incarnationis fit prudenter fu«

per omnia credibile, tenquàm divinitus re-

,T

vclatum. Ergo.

Maj, patet ,. Min. prob.

Nam judicium mere probabile de prudenti

udcun t

hác credibilitate myfterii nonexcludit omné

:)d

E

umlüïmi»

formidinem prudentem de oppofito,adeó-

"T

que voluntas ftante hóc judició, non poteft ^

murts

prudenter imperare . affenfum firmiffimum,

Ergo.

h!

Confirm, authoritate D, Thom, hicq.1.286

Á

art,

qratlatus YV. de Virtat. 'Theol.

D

596

art, 4. ad 2. refpondentis : Ea, gu« fuz[unt,

d

Uno vaodà

;'nowmcQ

fidei, du

pliciter confiderari po[funt.

l

u fpeciali, & fic mon. poffun fimul effe vifa, &

A

eredita.

"Álio modó in generali, [cilicet [ub com-

qine d

mauni ratione credidilis , & fic funt vi[a ab eb,

a qu

ai credit.

Non enim crederet, nifi videret,ea

g t

eJfe credenda, vel propter evidentiam [rgnoruus,

gl

vel propter aliquid bujusmodi. Sed hóc ipsó

n

ad elicieidum a&um fidei Theologice rc-

ajinl

quiritur previum judicium evidens , de pru-

K JN,"»;"U:'I;O'

P

denti credibilitate myfterii revelati.

Ergo.

Unde meritó per Innocentium Papam XI,

&mpsh'eü

m

damnata eft fequens Propofitio 21. A/fewfur

jidei fupernaturalis , & utilus ad. falutem ,. flat

uæHIO? l

cum. xotitia folüm probabili revelationis 5 imà

gl

cum formidine , qnà quis formidet , n& non fit [o-

k

cutik DEUS.

u ban

Objicies 1. contra primam. — Non poteft

i t

71

1

ntelle&us affenfu firmiffimo prudenter cre-

Ü qaeïohw

dere myfterium Trinitatis , aut Incarnatio-

gt

nis ; nifi precedat evidens jndicium , ídque

gdi

dire&tum , quód hec myfteria fint divinitus

itild

revelata, Ergo. Ant,prob. Si etenim non

vt

priluceat imperio voluntatis hoc judicium

i n

evidens de a&tuali revelatione Divinà; tunc

qiield

fifficiet notitia folüm probabilis , hujusejus-

E

Sed hzc non fuf-

bdliw

dem revelationis Diving.

lts

ficit, ob damnatam à Sede Apoftolica Pro-

Qf

pofitionem, num. preced. adduciam, Ergo.

pl

. Confirm. — Nif habeatur judicium dire-

um

nj

T

Iis: L

Difputatio YV. Artic. T.

297

WW»]

[

l

"h

nj

&üm , & quidem evidens, quód facer hic

Bibliorum Codex, in Ecclcfia Catholicá re-

n

1

*

L

u

ceptus , fit reipsà Verbum DEI fcriptum

*

tunc intelle&us non poteft ficmiffimá fideilla

H /m':.w'q

"n fs

omnia prudenter credere, tanquam divini-

tus revelata, qua in eodem Codice conti-

Pl

nentur, Ergo. Ant. prob. Imprimisenim non

d. sl

fufficit judicium mere probabile , utpote non

iT

excludens omnem prudentem formidinem

fs m

de oppofito,

Pratereà non requiritur pr-

Iti l

vius actus fidei Theologicz, quód hic Codex

i hn Y

fitreipsá Verbum DElfcriptum. . Nam aliás

fion f

de reflexá hujus veritatis revelatione redibit

d m

queftio : An eadem ab intellecta credentig

Al j

cognofcatur evidenter, vel tantiim probabi-

TU

liter ? Ergo,

Refp. D.ant, Nifipracedat evidens ju., oo

Nonyut

dicium , ídque directum , evidentiá ftrité

udenter t

tali, que fcilicet omnem formidinem, etiam

y Incaad

imprudentem, de revelatione utriásque my-

jcium, d

fterii excludat,

N, antec,

Evidentià mi-

f d

niüs ftricté tali , que vidclicet folam formi-

Si ettt

dinem prudentem de hac revelatione exclu-

dl

dat.

'Trans. ant. & N. confeq.

Ratio eft :

: DlVlHä, j

quód intelle&us, ftante judicio folüm pro-

is, hi

babili , de revelatione Divina , non poffit qui-

dhac

dem credere fide Theologicá myfterium Tri-

at

nitatis, aut Incarnationis ; non tamen pro«

diun

ptereà (ic neceffarium judicium dire&um evi-

]udm'

nml C

iO«

u:;

dens , illádque ftridé ta;c, cfeipfa revelat

ne

)

&og — Tratatus LV. de Viriut, Theol,

1,q,orimcmlï

gf

ne Divina, quod omnem formidinem, etiam

;DWW W

imprudentem de oppofito, excludat, Siet.

enim talis evidentia pravia foret femper ne-

AW

ceffaria » tuncintelle&us nunquam crederet,

Quj

ghn Y

ex libero imperio voluntatis, ntpote per hanc

i ,W

evidentiam neceffitatus ad affirmandumi my-

n

fterium tevelatum.

Quinimo , ad fidem

'Theologicam , non eft (emper determinaté

[

jsi

neceffarium illud previum judicium dire-

"m

&um, fimálque in fenfu minüs (tri&o cvi-

NI

dens de revelatione Divina 5 etfi non fuffi-

! asl

ciatjudicium probabile , cognitum quà tale,

P

Atque ideó fub datà diftinctione folummo-

t

dó transmiffam fuit Antecedens,

odl

Ad confirm. D.ant, Nifi habeatur deter-

um

WWHF, [:

minaté previum hoc judicium evidens, mi-

N, antec,

Nifi habeatur

püs ftride tale.

si;Mi, )

indeterminate, aut disjunGivé, hoc judicium

sl

evidens , vel a&us fidei Theologice ; quód

fiec Biblia fint Verbum DEI fcriptum. . C.

li |

ant, & N, confeq.

Ratio eft : quód intel,

m'swnhku

hb

je&us dupliciter affirmare poffit , hunc fa.

crum Codicem in Generali Concilio Trid,

t

teceptum, effe Verbum DElícriptum. — 1m-

primis quidem , ob authoritatem meré hu-

manam., ejusdem Concilii , ex Sapientiffi-

VN

zhis , totius Orbis Catholici ; Prefulibus, &

|

|

LT

Doctoribus congregati.

Atque hoc erit ju-

lts

diciur dire&um goraliter evidens , quó

&UgU

Secundó autem , ob

b?c fint vera Biblia.

$us

l

L

»Dejgauta!z'o IV. Arflz'c. A

299

ii

g

authoritatem Divinam ejusdem Concilii, cu-

Ui f

jus Diffinitio , ex di&tis num, 226. cft revela-

m

tio Divina mediata.

Atque hoc judicium

€rit aCtus fidei Theologicz,

mmuäm

Objicies 2..contra fecundam, Si ad cre.

A2 M

9

frnos

dendam fide Theologicà veritatem revela-

Ih, i

tam , neceffarium foret judicium evidens,

e prudenti credibilitate firmiffimà ? tunc ad

bt

credendum fide "Theologicá myfterium Tri-

D idcio

nitatis, aut Incarnationis, non fufficerer ju-

tiis(ri

IT

dicium meré probabile, de utriásque myBe-

tii credibilitate, quamvis hoc foret probabi-

dn]

xinseitl

lius, quàm judicium oppofitum,

Sed hoc

admitti nequit. Ergo. Maj. patet. Min. prob.

17]

Nam ab Innocentio PD, Xl, damnata eft fe-

Z:br:wrd:m

quensPropofitio 4. — 42 infidelitate excu[azi-

Andens,

V bibeat

tur infideli , non credens , du&us opinione mi-

andis prozazili, Sed hoc ipfoad credenda hec

hi

my(teria fufficit judicium probabilius credi«

»og'læ j qW

bilitatis ,. quàm oppofitum, — Érgo,

[uigun

Confirm. Sieteniminfidelis, inarticulo

qui

mortis conftitutus , non poffit ampliüs in-

fit, hr

flirui de motivis requifitis ad cvidentem cre.

zndbl

dibilitatem myfteriorum fidei ; attamen ha-

us !

beat judicium probabilius , de hac credibili-

ten at

tate, tenetur nihilominüs heceadem crede-

um

rc fide firmiffimá. Ergo. Ant. prob. Nam,

lts

in articulo mortis, tenetur quilibet proba-

tb

biliorem , actutiorem , de mediisad falutem

iio

eternam requifitis ; fententiam fequi. — Sed

3

in-

Q i

)

300 Wradlatus V. de Virtut. !"Zeol.

u hij lmpw

inter media requifita eft predi&ta fides fir-

tpiffima.

Ergo.

lüï.&* |

" Refp. D.maj. Ad credendum fide Theo-

,W

! j ]?ü

d

29ologicä non fufficeret judicium probabilius de

«] Gäho

prodenti credibilirate myfterii , fi DEUS de.

! dü QNW

fe&um motivi, ad evidentem credibilitatem

requifiti , non fappleat, per fnperadditum in«

qiudi

ternum Iumen fidei;ut myfteriuo fiateviden-

yib

ter credibile; -C. maj. $1 DEUS hunc defe-

j

&um fuppleat. N. maj. & fic diftinQtà min.

N.conleq. Ratio cft, quód judicium , etfi

[ A

probabilius , de prudenti credibilifate fit-

l

jl

—

Qd

miffimá myfterii revelati, fe folo non fufficiat

db

-ed fidem Theológicam , ntpote non exclu-

pilus,

deüs omnem prudentem formidinem de op-

P

ofito ; pront hucufque oftenfum eft. Quód-

pj

fi tamen DEUS huonc defe&tum ulterioris

kiinn

bt

gnotivi, ad evidentem credibilitatem requifi-

PU

ti, fuppleat perfupperadditam illuftrationem

f

internarü , vi.cujus myfterium revelatum fiat

evidenter credibile ; tunc intellectus pote.

m

L Mi

rit illud prudenter credere fide firmiffimá,

ET

Quinimo DCUS frequenter Prophetis, Apo-

ftolis, alisque , fin? ullo alio motivo diftin-

11

&o , perfolum lumen foperoaturale impref.

L.

b

fum , propofuit myfteria, tanquam eviden-

| i

ter credibilia.

li

Tenetur hec eadem

[

Ad coxnf. D.antec.

myfteria credere fide fitmiffimá, & quidem

(nd

[

explicité , aut determinaté fumpta, N.ant.

Q«

kfmgw (

Diüm?atio IF. Z;tia. I.

30x

Solüm implicité ; aut indeterminaté fumpta-

N

C.ant, & N.confeq. Nam fa&lá fuppofitio-

ne, quoód DEUS in cafu predicto non faciat

"djd""ïïfmüsdc

infideli per lumen internum , hzc eadem fi-

Pyiet, j

]

A05 Qw

dei Catholice myfteria evidenter credibilia ,

etfi contrarium meritó fupponi debeat ; tunc

pl

infidelis (atisfaciet, credendo firmiffimé om-

Jfnfrts

nia illa, que in verá Religione, ad falutem

iDR a

neceffarià, funt; credenda.

Quódíi autem

Vrf

fupereffet cempus ad requifitam inftructio-

Widonet

nem , tenetur implorare lumen Divinum , ut

T f

tandem evidentiam credibilitatis obtineat.

TT

Objicies 3. Etfi judicium prudentis cre-

29t

!t w

dibilitatis non foret evidens, fed tantüm pro.

a

vnilnen t

babilius , quàm oppofitum $ nihilominüs

find U.

voluntas prudenter imperare poterit aífen.

hg ht

fum firmiífimum , quointelle&us credat my-

uemtqi

fterium revelatum. Ergo. Ant, prob, Nam

llaront

aliàs voluntas , per fuum imperium , non

vevetur:

poffet efficere , ut affenfus fidei fit in fe ipfo

eleu p

firmior, quàm previum judicium credibili-

d frol

tatis.

Sed hoc admitti nequit , ob damna-

tam ab Innocentio XI. fequentem Propofi-

p

o

tionem 19. l'oluntas »0n poteft efficere , ut

qurdtit

affenfus fidei ft i fà ipfo-magls firmus , quàm uze-

nquamm*

veatur pondus vationum ad affen[um impellen-

$iurz , videlicet preevia motiva prudentiscre-

dibilitatis,

Ereo.

wl

Confirm,

mi, &7

Etfi voluntati non praluceat

judicium evidens , fed tantàm probabilius,,

pph "

4

quó

?

;

62

Tra*äatu: IF, de Virtüt. "Theol.

qüöd hec hoftia fit legitime confecrata 5 ni-

d

hilominüs prudenter imperare poteft affen-

ais

vl

fum fidei firmiffimum , quód in illa ub fpe-

4dc u

ciebus panis realiter contincatur. Corpus

Chriti, Krpgo. Ant. prob, Nam in Rituali

AL

Romano de adminiftrando facro Viatico

jnem t

^

praícribitar, ut Sacerdos porre&turus ho

