putabant , adfcribendum foret.

tem doctring D, Aug. per decurfum addu-

enelon

jmuris

&e, quinimo totius Ecclefie Catholicz re.

pugnat,que predi&tam hercfim dudum con-

, du

j Qu

demnavit. Néque obftat, quód fides fuper-

naturalis , prefertim de DEO, ür remune-

f $

yon ftuitt

ratore , fepiüs à Conciliis , & Patribus ap-

pelletur fundamentum , & prima radix om-

n

j

nis juftificationis ; quia fcilicet nominc fi-

ul

»

dci,

p

386 radatus lV. 'de Virtut. Theo].

JDWSW

dei , etiam omnes a&us , tanquam previe

pl

Cüm4l

difpofitiones , ex parte credentis, ad hanc

«t

eliciendam requifiti , comprchenduntur.

g:om'mgcnm

Hincetiam a&us fupernaturales predicti, ad

ia

habitum intufüm fidei, tanquam fuam virtu.

g inddeds

tem fpecificam, non quidem in fenfu ftri&to,

Verüm,

ihcape

fed improprio revocari poffunt,

aj .'b'

Do&or Angelicus hos actus ad dona Spiritüs

:nm/arwk'l""'

San&i , Theologice fidei correfpondentia

dmg M. .I

revocat, ita quidem , ut auditio fupernatue

ralis interna , feu perceptio intelle&ualis do-

;quidtm 1bip$i

&tine Catholice ad donum intelle&üs; fed

i

s

ss o

inquifitio fubfequa veritatis , & judicium cre-

f

dibilitatis, ad donum fcientiz fpe&et, pro-

minn J :

utex doctrina ejusdem , num, 356. allegatà

Ex quo ipfo infertur , quód actus

u

patet.

ii

predi&i fint entitativé fupernaturales ; quía

uniadn

fcilicet ad dona fupernaturalia, tanquam fuas

UMT

potentias pertinent,

vbj

ii

AnRricurLus VI.

uelln

FUPT

n judicium credibilitatis , per

ET

iluflrationem . faafivam immedtiatam ,

X'*'*Wpuäw

baberi. po[fit ?

r

lllllïiïz» l

3/9

Rznotandum r, Quód objc&tum for-

male adzequatum fidci Theologice, quá

Ti

intelle&us credit inyfterium Trinitatis , aut

i dm(m

ftat:

puï:mnfe&

lncamationis,. in hác propofitione confi

Quia

H

Difputatio 1 V rtic. VL

387

BIN

Quia DEUS [unsm veridicu boc myflerium re-

du

m

velavit.

Cümautem hac propofitio, prout

O.

J

ea revelationem Divinam importat, fit fo-

.

ts

làm contingentert vera

,

quia fcilicet realis

lts

exiftentia revelationis eft meré contingens;

n

hinc intelle&us ad credendum fide firmiffi-

i,

má hoc myfterium revelatum, indiget pra-

Qus:ddomsm

vio judicio credibilitatis , quo affitmat: Pra-

denter formidarinon po[Je de veali exiflentia reve-

dj

OR oets

lationis Divina. Judiciiporró hujus motiva ;

vtbl

& quidem ab ipsá revelatione diftin&la , ca-

t

démque, tum abíoluta , tum refpectiva , pro

5 La

diverío credentium intelle&u , hucásque

fufficienter expofita fuerunt.

Átque ideà

o p

iif d

ipnixum hiíce motivis judicium fpecnlati-

vum credibilitatis , de rcaliexiftentia revela-

y, gl

tionis Divinz , non eftimmediatum , fed fo-

itles; QU

lummodó mediatum. — Hinc itaqué ulteriüs

,unquam[uzi

quaritur ? An judicium credibilitatis fuper--

naturale, illádque independens ab omnibus

illis motivis, fuperiàs memoratis, per illu-

ftrationem fuafivam immediatam , que vide-

s VI.

licet nullum motivum, 2 2zc4 , ab ipfa re-

fit, !

velatione Divina realiter diftin&um reprie-

Emmtdilwx

fentet, habeti poffit ?

Prenotandum 2, Quód propofitio, etíi

371

j- gj

tantüm contingenter vera , nihilominüs per

apprehenfionem previam, eámque foafivam ,

hg

Íeu clatam , feu obfcuram , itaintelle&tui re-

y Trinid!

prafentari poffit , ut hicad affirmandam illius

(iontt "If;

V6s

k

-

p

388

TraGlatus V. de Virtut, Tbeol,

" p

veritatem , alio motivo diftin&o non indi/

m

Si etenim Petrum fedentem claré vi-

geat.

ia

deam , ejísque vocem diftin&té audiam ;

fenotan!

tunc finé alio motivo, per judicium evidens,

steducatn

hanc veritatem contingentem affirmare po-

PT

tero : Petrus atiu fedet ,. & a&u loguitur,

s fodirci

Ecentra veró , fi Petrum nebulà circumfue

gendtatra

fum haudadeó claré, proutanteà, videam,

vl

nec adeó diftin&é vocem illius audiam , ideó-

qthnioi i

uc predi&am veritatem per judicium evi-

alíomi

]

ens affirmare nequeam ; poterit nihilomi-

TU

niis dari apprehenfio fuafiva immediata , etfi

mvbl

obfcura , vi cujus exclusà prudenti formidi-

diaaun d

ne poffim judicare : Peram e[fe, qui adtu fe-

t at

Atque hujusmodi judi-

det , & loguitur.

T

cia immediata , de rebus contingentibus,

snetitol

non tantüm prefentibus ; fed etiam prateri-

i euadt

tis , ctiam per fpecies rememorativas, ab in»

ia

telle&u poffunt efformari, Nam craftinádie,

pro harum fpecierum diverfitate , aut claré,

u d

tindit

autobícuré, atramen immediaté judicare po.

tero: quód Petrum fedentem viderim , eüm-

ii

DEDTT

que loquentem audiverim.

Quinimó fre-

N

quenter contingit, ut judicio priori, de ali-

M"*T"*

i

qua veritate, folüm mediato , fuccedat dein

mïïmü

judicium aliud immediatum, — Quamvis et-

"[ï**ï*-*-,ï*hi

enim intelle£tus hanc veritatem : Omz bo-

ETUT

moe[l auimal rationale , primitus ex fuis pre-

M

nmiffis , tanquam conclufionem fcientificam

lili,qqz j

illius

illnünvam

sfürmaverit, per frequentem tamen

uium

Ti

Difputatio lV. Artic. VI. : 38'9

i

i

ufum fieri poteft, ut eam poftcà independen-

It i

uu.

ter ab illis premiffis , tanquam veritatem ,

"t ddhj

o

per fe notam , immediaté affirmet,

W]ndhl Hïl

Prenotandum 3, Quód prafensquaef(tio

*E

lp

b

37

huc reducatur ; An poffibiles (int , quinimo

r!lþll

Z

etiam actu dentur , illuftrationes fupernatu-

o

rales fuafive immediate , que videlicec in.

Ut2 i

dependenter ab omni alio motivo , 2? 2204 ,

Üistdin j

intelle&ui reprefentent realem exiftentiam

Mj

revelationis Diving , tanquam prudenter fi-

p i

ne ulla formidine credibilem ? Laplicat enim,

ut finé illuftratione immediatá , detur judi-

n eí

ii

1

cium credibilitatis immediatum.,

Contro.

verfia autem potiffimüm procedit de revela-

nj aj

lytsnod j

tione praterità , olim Patriarchis, Prophe-

tis, & Apofítolis, aliísque factà.

st

Quódfi

ttünyratt,

etenim revelatio Divina fita&u realiter prze-

ins, D

fens , quemadmodiüm contingit : fi DEUS

n eulinad,

alicui jufto privatim revelet fuam predeftina.

ge, at d

tionem , adgloriam eternam ; tunc revela-

tionem iftam eidem proponi poffe per illu-

nj

viderim,

ftrationem fupernaturalem , immediaté fua-

fivam , feu ab omni alio motivo credibilita.

uitimi t

i, db

tis independentem , ut juftus ad hanc cre-

dendam, nec quidem praviá Ecclefiz appro-

Jficedti

batione indigeat , abundé patet ex illis, qua

[

num. 208. & feq, di&ta fuerunt.

uaritur

ep: n

proinde : Anetiam Revelatio Divina prete-

us er s

m

rita , que ampliüs realiter non exiftit, per

illu(trationem fuavam immediatam , tan-

« uD

::

U

quatm

jj

390

Tra&atus IV. de Virtut. 'Tbeol,

&i

intelledui à

! h gl

Ü

uam prudenter credibilis ,

"I

DEO non folàm proponi poffit , fed etiam«

num proponatur ?

aof

o m

Dico t. Judicium füpernaturale credibi.

373 itatis de revelatione Diviná , etiam prateri-

WS Pt;ættrl

tà , per illuftrationem immediaté fuafivam

r cognius, !

qd, m

baberi poffe.

Ita cum Granado, Valentià,

Ripaldá , pluribísque aliis Gormaz , Difp.

(loniry, ^

X. de Fide, Se&. 4. Prob. Ideo repugnaret

ia a

u

illuftratio fuafiva immediata de revelatione

praterità ; quia hec Propofitio : DEUS re-

sgicedt

gt

velavit Apoflolis myflerium Trinitati , ex tet-

minis fuis eft meré neutra, eoquód predica-

u A

tum illius non fit inuinfecé connexum cum

wridodrtona

Meunmatn

fubje&o, Sedhocnonobftat. Ergo. Msj

continet fundamentum fententiz oppofita.

spetiddii

n Tk

Min. prob. Etfi hecPropofitio : DEUS a&ia

:

aturz

revelat wyflerium Trinitatis , fit ex terminis

1

fuis meré neutra , eoquód praedicetum iftud

1 V p

non conneétatur intrinfecé cum fubje&to ;

tll

nihilominüs eadem finé omni alio-motivo;

PT

&t quod , ab illa realiter diftin&o , per illu-

Vint du

ftrationem fuafivam ita proponi poteft intel-

t üdodtn

le&ui , ut eam fide prudenti, ac firmiffimá,

o

credibilem , & credendam judicet, Ergo pa-

t

riter, Ant. patet ex di&is num. preeced. Con-

feq. prob. Quamvis enim illa revelatio Tri-

CU h(

nitatis, olim Apoftolis fa&a, non ampliüs

QON s

realiterexiftat; potefttamen DEUS vicarias

w

illins fpecies, per illuftrationem fupernatura-

lcm,

" i

«

Ü

Difputatio IV, Artic. VI.

39I

lem , intellectui fic reprefentare, ut hicalio

MLM

motivo diftin&o; ad affirmandam fine ullá

ts

pradenti formidine hanc exiftentiam prate-

D"M j MM

ritam , non indigeat ; prout idipfum de aliis

objedtis prateritis, et(ianteà nunquam vifis,

D

aut cognitis ,

de abfolutà potentià praftare

tnd

poteft.

Erseo,

li ia

LI

Confirm. Nam poteft DEUS perilluftra.

1 dl

tionem fuafivam fupplere defectum motivi? 74 —

externi fufüicientis , ad evidens judicinm pru-

M: Df

dentis credibilitatis ; de revelatione prateri-

r r t

tà, per Parochum , aliósque prepofitá, re-

yemiud

quifiti.

( n

Sed hoc ipfo etiam DEUS poteft,

per illaftrationem fua(ivam fupplere totalem

f m d

defectum motivi, 21 2404 , ab ipía revelatio-

t

ne praterità diftini, Ergo. Maj. continet

io: DEDSUO!

ftey trmint

communem Theologorum Sententiam ,

quam Suarez Difp. IV. de Fide Se&. «. de-

alcaun d

fendit. Min. prob. Illuftratio illa faafiva,

n i

per quam DEUIS fupplet defe&tum fufficientis

j diomot

motivi externi ; non reprefentat novum

10 Pc"ül;'

aliud motivum, 21 2uod , ab ipsá revelatione

Qul pO[C p

preterità diftinum , utpote confiftens fo-

n

lm ia majori lumine, vi cujus revelatio pree-

g, Bo

terita clariüs reprefentatur , ut intellectus

d

de illa prudenter formidare non poffit , etfi

ll t

nonnihil formidaret.

de authoritate Parochi, eam proponentis

"*NoLI

Nam aliàs DEUS per

apu

illam defe&um morivi fufficientis externi,

Dj ,

mcmf"P'mï

ift 2uod , non füppleret , fi aliud motivu

C

D7

392

Traäa;us IV.de Virtut. Zl;beo(.

n

&it quod ab ipfa revelatione diftin&tum fuper-

P

jg, lt

adderet.

Sed hoc ipfo DEUS per illuítra-

tionem fuafivam , predictà clariorem , po-

if

teít fupplere, omnem defe&um motivi fuffi-

m

cientis externi , ad evidens judicium pruden-

g Diun J

tis credibilitatis , de revelatione praterita,

erdlitt 1]

aliàs requifiti ; quia fcilicetevidens judicium

j Thota

credibilitatis prudentis, ex fuo formali con-

a, prolt hu

ceptu, motivo externo non indiget, prout

TR

vt dbl

etiam in veritate contingente , maturaliter

credibili , ex dictis num, 371. patet.

Ergo.

st

Dico 2. llluftrationes fuafivas immedia-

i, ctlt

375 , de preterità revelatione Divinà , non

m qni)

folüm effe poffibiles , fed etiam defa&o dari ;

; ul

etfi tales illuftrationes , regulariter loquen-

«ir ajina

do , ante primum judicium credibilitatis ,

"s, t

motivis externis innixum , ad credenda fidei

i ln

Catholice myfteria, à DEO non infundan-

Waftiu

tur. Prob. Quamvis etenim initium fidei

vtl M

falutaris , juxta leges moderne providentiz ,

finyali

rcgulariter loquendo , fit exauditu, ceterís-

addofan;

que actibus fubfequentibus , prout fusé ar-

FTTT

tic. preced. oftenfum eft ; nihilominüs pre«

ter illud judicium credibilitatis fpeculativum;

AU d

Wt s

ídque mediatum , quod inotivis exterpis ine

nititur , requiritur aliud judicium credibilitae

t

M

tis fpeculativum , ídque immediatum , de

Ui

Ergo.

horum my&criorum revelatione.

A

Ant, prob, Non poteft intelie&tus fide falu-

ly fgqmlj

tari credere my(terinm Triaitatis ; ob autþq-

Il-

T lmJ

M"'"«M !

;ioned :

Difputatio IV. Artic. VI,

393

P

]

r

l.

ritatem DEI revclantis ; nifi etiam per hunc

ET

a&um , faltem virtualiter credat , quód

hd

f&tlh

DEUS revelaverit hoc myfterium. Sed hoc

lh

ld

v

h:

ipfo. Frgo. Maj. exinde patet, quód revc-

latio Divina fit partiale motivum , 27 2od;

rvf;:rhn'ouc;]'

effentialiter requifitum , ad omnem actum

tl

T fuofo(m;.

fidei Theologice , formaliter ac ftri&é ta-

lem, prout huciísque di&um eft. Min. au-

L

ftt, p

tem prob,

Si etenim intelle&us , ob fola

motiva credibilitatis externa , prout hec ab

T. D

Trirtumt

omnirevelatione Divind, ctiam reflexá, funt

diftin&ta , crederet hanc veritatem contin-

N]

t

gentem , quód DEUS revelaverit hoc myfte-

rium 5 tunc affenfus fidei , quo intellectus

vpirit

credit myfterium Trinitatis , fundaretur in

p ais

asll

affenfu illo , faltem virtuali , quo intellectus,

ob motiva folüm externa credit, DEUM

mon fu.

reveláffe myfterium Trinitatis.. Sed hoc rc-

p uiiun t

pugnat. Ergo, Min.prob. Repugnat enim

g r

ut affenfus praftitus revelationi Divinz , tan-

ydin, at

quam objc&to formali, fit inferioris ordinis,

, rou i

quàm affentüs fidei preftitus myfterio teve-

yhlonini?

lato, tanquam objeéto materialt : ficuti re-

is[pciu

pugnat , ut affeníus praftitus premiffa , fit

xinsertni

n

inferioris ordinis , quàm affenfus praftitus

conclu(ioni fcientifica.

Ervo.

pneliti

Confirm. authoritate D. Thom, de illu-

i. ^

flrationibus ad judicium credibilitatis evi-

376

:clic&usüd:ïi

dcas requifitis , hicq. r, art. 4. ad 3. refpon-

jui, o

dentis : Luween fidei facit videre ea , qua cre-

e2

dl(n-

394

Tra&atus lV, de Virtute 'Tbeol,

!

y

duntur, — Sicut enima per alios babitus virtutum

n

m t

bonzo videt illud , quod efl fibi conveniens [ecun-

40vf üm

dàm babitum ilum 5 . ita etiam per babitum fi-

g ralttt

dei inclinatur mens bomins ad a[feutiendum

mlf

hi , qua [unt ve&ia fidei , & nou alis, Et art,

dne D

.ad 1. Izfideles eorum , qua. [uut. fidei , igno-

fs n p

vantiam babeut 5 quia nec vident , mec [ciunt ea

gU r

in fe ipfis , ut cognofcant e|Je credibilia, Sed fidee

g, d

les babent eorum notitiam , non quafi demouftra-

d

1ivb , fed in quantum per lumen fidei videntur

Mul t

effe credenda, . Et q. 2. att. 9.ad 3. IJfe, qui

a,

credit , badet [ufficiens motivum ad credendum.

s

Inducitur enim autboritate Divina dodrina,

N !

siraculis confirmata 5 & quod plus efl , interio-

m

vi inflin&lu DElinvitantü. . Et q, 8. att. t. ad

Coníe, T

2. lta fe badet lumen [uperadditum ad ea , que

at

aobis [upernaturaliter innotefzuwt : [icut [e ha«

Ms t

Bet lumen naturale ad ea , qua primordiaditer

quln m)ddgc

cogno(cinams.

Sed hoc ipfo , preter illuítra-

m

v

v,;: :Aj)

tiones fuafivas mediatas , per quasreprafen-

u

tantur motiva credibilitatis , ab ipfa revela-

!

-leln

DT

tione Divinà , feu praenti , feu preterità ;

00

realiter diftin&ta , dantur defacto etiam illu-

IN

ftrationes fuafive immediatz , quamvis ifte,

ii

AT

juxta leges ordinarias moderng providen-

Wl

W

lu

tie , antc illas à DEO non conferantur.

Ergo.

tj

1!& N

Repugnat ;

377

Objicies 1. contra primam.

Ü

Ms

ut Propofitio de obje&o contingente , ex

I5 Qf

terminis fuis meré neutra, per.apprchenfio-

iü.lfiw. !

neg

Ug

d

"h

bijj:atah'o IT. Artic. VI.

..395

Mi

nem fuafivam reprafentetur intellectui , ran-

Y 'mh k

quam vera, finé omni motivo , 71 2uod , ab

cadem realiter diftin&o,

Sed hoc ipfo re-

j n

pugnat illuftratio fuafiva immediata de reve-

! u ,Glll"..;

latione Diviná, ptefertim preteritá, Ergo.

LT

Min, exinde patet , quód hzc Propofitio ;

Mul

DEUS revclavit myfleriusa Trinitatis , fit con-

tingens, & ex terminis fuüis meré nentra,

| WHM' j

t t

Maj.prob, Hoc ipfo, quód ifta Propofitio :

Stella [unt numero pares , (it de obje&to con-

Lgv üiql M) fL

a ii

tingente , fimülque ex terminis füis meré ne-

t D i.

utra ; non poteít eadem per apprehenfionem:

fuafivam, (iné alio motivo, 27 2uo4 , repree-

nj as

lia

fentaritanquam vera. — Ergo pariter,

Confirm, Hocipfo, quód ifta Propofitio:

jmdu, A

"1 , /??»'fil I*' hl

Verbum Divinum eft Incarnatum , fit ex termi-

Ti

nis fuis neutra ; eo ipfo intelle&tus ad hanc

pett il

affirmandam indiget revelatione , tanquam

motivo , 4 440d , ab ca vetitate diftin&to,

asrcpxzfcu-

Ergo pariter.

diph um

Refp. D. maj. Si apprehenfio fuafiva per

ln prættxïi-

378

fuam claritatem non fuppleat defe&um mo-

adodins

tivi 4 g4od , ab hacpropofitione diftinti. C,

N

maj. Si per fuam claritatem fuppleat hunc

erpe p

defedum. N. maj. Et fic dift. min, N. con-

n « tb

feq. Ratioeft, quód hecpropofitio : DEUS

revelavit myfferiums Trinitatis , it quidem de

J W

obje&to contingente , fimálque ex terminis

u

uis meré neutra ; ideóque intelle&tus ad

hanc affirmandam indigeat motivo, 27 2404,

K ;Pprcäf;

Cc

m

2

ab

]

j b

6 j Tratlatus TV. de Virtut, Tl»eol.r

"

aB illadiftin&o, fieadem quoqué perappre-

T

henfionem meré neutram reprafentetur :

|

M

«in moïi'

Oppofitum tamen dicendum erit , fi defectum

u O

hujus motivi diftin&i apprehenfio per fuam

od tl

claritatem ita fuppleat , ut intelle&tus de pra.

at

terità revelationis exiftentià. prudenrer ne-

Sic interdum quoqué fen.

æ.;')qlltïäfm n

queat dubitare,

J

gtb la

tit animus impulfum quendam occultum ,

eümque immediaté fuafivum , de rebus con-

gU t

|

ymie

T

tingentibus preteritis, cujusmodi eft mors

fratris, aut alterius in regione procul diffi-

"

n

tá extin&i , & fzpé quidem adeó vehemen-

tem, ut fibi hanc perfuafionem excutere ne-

5, ciidu

phfid, n

queat; quamvis rationem aliam,preter ipfum

hunc impulfam de morte praterità reddere

bl t

gtf

non poffit.

ET

Ad con

firm. D. ant, Ihtcllc&us ad affit-

wit, nl

mandam precisé hanc veritatem indiget re-

aiéany

velatione, tanquam motivo, 27 2uod, ab il«

la diftin&o, N. ant, Ad affirmandam hanc

widdlsy

veritatem , per aCtum fidei Theologice. C,

wnpihcl

ant. & N. confeq. Nam poteít etiam hec ve.

m n

j t

ritas intelle&ui per illuftrationem immediatée

fuafivam proponi, etfi affenfus eidem prafti-

E

WJ;»« whf

tus , ob defectum revelationis , tanquam

partialis motivi, 2f 2402 , non foret actus fi-

[

pb

dei Theologicz, ftri&té talis.

Objicies 2. Illuftratio fuafiva non poteft

M

379

—

Vititys

pet fuam claritatem fupplere defe&um mo-

tivi, 2 24od , ab ipfa revelatione prætgrit

ttià

ICe

Wm;w

Dz'/?ntatz'o IF. Arti;:. FI.

397

,

hw

j

f(

realiter diftin&i, Ergo. Ant. prob. Hoc

Urig t

hw]

ipfo, quód illuftratio fusfiva non reprzfen-

;nd

RLT

u

tet ullum motivum , 2£ 2uod , à revelatione

Wi

preteritá diftin&um ; co ipfo per illam ni-

iil

hil accedit de novo, vicujus intellectus mo-

TM

veri poffit ad affirmandam, affenfu prudenti,

MTM

eóque firmiffimo, hanc propofitionem con-

Ya i.

tingentem, & exterminis fuis meré neutram :

V/t,detdhgs

DEUS revelavit myflerium. Trinitatà , quan-

Vjttad t n

tumvis eadem fit vera, quoadíe, Sed hoc

gt

ipfo.

Eigo,

n

Confirm.

Quamvis etenim intellectus

t

ille, cuiactualisrevelatio Trinitatis aliquan-

ilayett

do faGa cít, non indigeat motivo , 7: quod ;

patti d

ab ipfa revelatione di(tin&o , fed eandem

poftcà per fpecies rememorativas, ab illà rc-

ATU

liáas , immediaté attingere , ac reprefenta-

hn indgty

repoffit ; noncamenidipfum per illuftratio-

D

nem fuafivam preftari poterit, refpectualte-

tmundim u

rius intelle&üs, cui revelatio praterita nun-

Pheoogtz

quam przfens fuit. Ergo, Ant, prob. Nam

(etam t

illuftratio fuafiva non poreft fupplere fpe-

ciem rememorativam illius revelationis pr-

yunind

foseidenqt

terite , quz intelle&ui nbnquam fuit a&tu

iODiS ! W

preíens.

Sed hocipfo.

Ereo,

80

onfort d

Refp. N.ant. Adprob. D. maj. Eo ipfo

per illuftrationem fuafivam nihil accedit de

h

uufiaaott

novo ex parte obje&i reprefentati , feu re-

velationis praterite. C. maj. Ex parte po-

q duf

du f

tentiz, fcu intelle&üs revelationem prete-

C 4

fl«

i

398 Traäätus IV. deVzrtut.T bveol.

gt

ritam cognofcentis. N, maj & fic dift, min,

N.confeq. Ratioeft: quód per illuftratio-

f n

,j

nem fuafivam immediatam , non quidem ac-

cedat nova claritas ipfi obje&to, feu revela-

ipcloct

s fopit

tioni preterite per illam reprefentate , quia

Ícilicetnon reprefentatur novum motivum ,

a p

quy, p

:4t quod , ab illà realiter diftin&tum : accedat

tamen nova claritas potentie , feu intelle-

gb n

&ui, quem illuftratio perficit, ut revelatio-

ass

nem prateritam clarilis cernat , proutà pa-

d i

qlerexitiot

ritate potentiz vifive declaratur, Sietenim

meus oculus Petrum fedentem ab aliis ho-

il q

andontà

minibus ideó difcernere non poffit , quód

Petrus nebulá circumfufus fedeat ; tunciftà

t Tno

wuo, o

perradios folares difcufsá , major claritas ad

videndum Petrum requifita, fupervenit ex

w

parre objeGti.

Si autem Petrum, quamvis

T ln

inluce meridianá fedentem, meus oculus ab

um

aliis hominibus ideó difcernere non poffit,

B]

qaód humore vitiofo laboret ; tunc iíto per

inis , i

remedium aliquod depulfo , major claritas

iiv

ad videndum Petrum requifita , fupervenit

fa.

€x parte potentie vifive,

d f

Adconfirm, N.ant. Ad prob. D, maj. l-

lr

luftratio fuafiva non poteft fupplere fpeciem

E

rememorativam , 224 ?alem » feu reduplica-

t n

tivé fumptam, C.maj. Quam talem, feu fpe-

n

cificativé fumptam. N, maj. & fic dift. min,

Tl

N.confeq. Quamvis etenim illuftratio fua-

Y

fiva non poflit reprafentare revelationem

AR

Tri-

|

an "

Di/þu!at.z'o I V Artis, VI.

L

399

T

il

Trinitatis preteritam , tanquam ipfi intelle-

Ui

!MQL.

&ui, quinunc primitus eandem ex Parocho,

"

aut alio inftru&ore audit, jam anteà fadtam ;

Dd

40 "

ideóque fpeciem rememorativam , redupli-

cativé fumptam fupplere nequeat : poteft

TM

i

tamen reprafentare hanc revelationem pre-

tetitam , prout olim Apoftolis, aliísque ho-

Mttg, f

minibus factam,

AU

Objicies 2, contra fecundam:

Si defa-

A j

&oó darentur . illuftrationes immcdipt& fuafias

A t

va de revelatione , etiam praterità; tunc ta.

lt

lis illuftratio quoqué dari poffet ante pri.

LU

mum actum fidei, quo intelle&us credit my-

xitht; d

fterium Trinitatis , tanquam divinitus reve-

j ia

latum, Sedhoc admittinequit. Ergo, Maj,

h t a

patet ex fundamento nofire conclufionis,

Tün, Qu

Min. prob. Nam aliàs intelle&us, nec qui-

Yots Go

dem ad primum a&tum fidei, quo myfterium

r p

iftud, et(i omnem rationis naturalis captum

; uncidye

tranfcendens , fitmiffimé credit , indige-

mujor du

ret ullo motivo credibilitatis previo, ab ejus

q, lp

revelatione preterità realiter diftin&to;adeó.

que fuperflua forent omnia credibilitatis

oD

motiva, pro Religione Catholica fuperiüs ad-

pl

ducta.

Ergo,

Confirm.

d

Quamvis etenim intellectus

T

ille, qui do&rinàReligionis Catholica fuffi-

&fcal

cienter eft imbutus , non ampliüs ad creden- '

yllrti

da illius myíteria, indigeat motivis credibi.

litatis, quinimo per frequentatos actus fidei

t rcvchnmf

Cc5

ac-

,

Q'raiäïatnsl V . de Virtut. 'Theol.

,W

400

acquirát habitum , ut eadem pofteà , tan-

"T.

quam veritates per fe notas affirmare foleat ;

JEUS hanc ! ]l

attamen idipfum de primo quoqué a&u fidei,

quo Trinitatem , aut Incarnationem credit;

gumponcol

fnre t

"

admitti nequit. Ergo. Ant. prob. Nam ta-

lis illuflratio fuafiva immediata foret actuoalis

Adeomirm

Sed hoc

du

horum myfteriorum revelatio.

non admittitut , ex di&tis num. 206.

Ergo,

vhouns

Refp. C. maj. N, min. Adprob. D. ant.

g, i

382

Intclle&tus non indigeret ad primum actum

'fr,luUO'fW

fidei, quo myfterium Trinitatis credit, ullo

s df n

motivo credibilitatis ab ipfa cevelatione di-

tac lt

ftin&o , fpe&tatá folüm effentià, & proprie-

gt

e rdent

tate talis actüs, C, anr, Spectatà fimul lege

erdinariá moderne providentia.

N. ant.

vit ul

viepdtea

& confeq. — Ratio eft, quód ctiam ad pri-

mum a&um fidci Theologice , per quem in-

al d

at

telle&us credit myfterium Trinitatis, requi-

ratur & fufficiat illuftratio fuafiva immediata,

Tnutttt,

de revelatione hujus myfterii preterità, non

s D

tamen eadem à DEO , juxta leges ordinarias

1,

moderna providentie conferatur, ante om-

T'W:"aicsnhr. |

nia motiva credibilitatis , faltem refpe&tiva,

abl

ab ipfa revelatione realiter diftincta.

Nam

tsf

DEUS Evangclicam DoGrinam , à Chrifto

[

inchoatam , per Apoftolos , aliósque fidei

d w

pricones, in orbem terrarum , modo ho-

i

minibus convenientiffimo, propagari voluit;

.x.i,".fg'm'

J

ac perpetuó confervari, ut fides fit ex audi-

'f"i'fï'«'

Fs

tu, prout num. 350. didtum eft, Sicutigi-

tur

Pl

Triy

Difputatio 1V, vdrtic. V1

üdmm

401

tur ante auditum Evangelii preconium, ita

UFT

j

Q0 Qu

* Mu

etiam ante motiva credibilitatis externa ,

DEUS hanc illuftrationem fuafivam imme-

LOI

diatam non confert , quamvis eam ex fpecia-

TM

li favore conferre poffit.

Mdf

Ad confirm. N.ant. Ad prob, D. maj.. Il-

Mi y.

luftratio fuafiva immediata foret actnalis no-

UO2

va horum myfteriornm revelatio , formiali-

Lonn

ter, aut proprié talis, N. maj, ZEquivalen-

d r

ter , aut folüm improprié talis, Tranf, maj. &

R d i

fic dift. min. N, confeg. Nam DEUIS per

hm d

hanc illuftrationem fuafivam immediatam,

i

néque dire&é teftatur hec myfteria exiftere ;

putiniy

néque reflexe teftatur fe hec aliquando re-

ha u

veláffe , fed folüm prateritam illorum revee

eima p

lationem dire&am , tanquam prudenter fide

r

frmiffimá credibilem , intelle&ui proponit

t I

Unde tantüm in eo fenfu latiffimo dici pote-

vimmedat

rit novarevelatio, inquoomnes illuftratio-

prætemä,noz

nes füperne , DEI locutioncs appellari fo-

qes od

lent.

qyr, intt

Objicies ult.

Hinc fequeretur: quód

393

em r

h

ctiam per illu(trationem fuafivam immedia.

find X

tam intellectus fufficienter certificari poffet :

4m,

(

hunc Codicem effe reipsá ScripturamSacram,

, dióqe

q [

& hunc effe genuinum textüs obfcurioris

p, m ofï

fenfum.

Sed hoc admitti nequit,

Ergo,

;[opigarirofi

Maj. exinde patet , quód Scriptura Sacra re-

TOE

velationes preteritas, qua Patriarchis, Pro-

phetis , & Apoftolis quondam fa&te funt,

[ tü. W:

cora-

-

ii

402

"Practatus IV. äe Vivtut. 'Tbeol,

m

comprehendat. Min. prob.. Nam ad reci-

gf

piendos libros Canonicos , cósque in fenfu

;ndllüh a

legitimo declarandos, requiritur Ecclefie Ca.

gug

tholice authoritas ; prout ex Decreto Con.

Adconttm

-

ciliiTrident, num. 21$. recitato patet, quod

as tarti

etiam in Decreto altero , de illorum ufu fic

tice, d f".*

(

ftatuit : Nemo fua prudentia iunixus Sacram

squm ^

Scripturam coutra euva. fen[um , quem tenuit,

" Scn'pwnmf

&* tenet [ancla Mater Ecclefía , cuju. efl judicare

s d

de vero fen[a , &v interpretatione Scripturarum

gmlns i

Janclarum , aut etiam contra unanimem coue

gtb

fen[umz Patruna, interpretari audeat,

Ergo

Confirm.

Nam talis illuftratio imme-

dinjant

Anos,

diaté fuafiva non videtur differreà fpiritu pri-

hn i

vato Hereticorum, per quem illí libros Ca-

v

nonicos ab Apocryphis , veríimque eorum

i Cmnu

fenfum à falfo difcernere fc jactant.

Ergo.

vatiium

Refp, N. min. Adprob. N,confeq. Ra.

584

trgad]

iio cft, quód DELIS, juxta leges ordinarias

d d

modernaz providentie , predi&tam illuftra-

[LeTunm

tionem immediaté fuafivam conferre non

foleat , nifi Ecclefie Catholice, huncSacrum

dmjtr

ia

Bibliorum Codicem , tanquam Verbum DEI

fcriptum , recipientis diffinitio , & declara-

D.

1

W

tio precedat , cui magifterium iftud divini-

;*ï?*-l

d

Wt

tus collatum eft , prout ex verbis Conc, Tri.

dent. num. preced, allegatis patet,

Sicut

lii

Wt

igitur reliqua illuftrationes fuafive imme-

; diat , regulariter loquendo , ante motiva

'hiütüinï

eredibilitatis ab ipsà revelatione diftincta,

ob

Iriy

Di/þutatio IF, Artic. VI.

403

Hon *lb

UM

ob.rationem num. 582. expofitam, à DEO

MO

non infunduntur ; ita pariter de hác difcur-

:

mms

L *ICJ

rendum , etfi concrarium ex gratia fpeciali

fs

contingere poffit.

[or r

Adconfirm.N.antec. Nam fpiritus pri-

m

yatus hereticorum , contemptá Sedis Apo..

17',31

ftolice, & Ecclefie Catholicz authoritate i

LE . F

tanquam vivá fidei, morümque regulà , fo-

TE

lam Scripturam Sacram , velutomnium con.

troverfiarum arbitram ftatuir; ex hacautem

ht

LTAR n

nonnullos libros , velut apoctyphos , etfi

Lt t'U

jam tempore D. Auguítini, Lib, 1. Ze Do&iri-

hnE

za Chrifliana , cap. 7. receptos tanquam Ca.

"m

z 6 irkla

nonicos , cosdémque pariterà Concilio Tri-

u)[«

dent. fuperiiis allegato , nominatim recenfi-

4 du

tos expungit ; in reliquis autem , prafertima

Do&oris Gentium epiftolis , textus corrum-

z. m

eis V

pit, aut in fenfum reprobum detorquet. At-

modor:

que hoc jam in primitiva Ecclefia, per Se-

fnm ln

&Garios fa&kum effe, Princeps Apoftolorum

nf x

his verbis teftatur , II. Petr, Ill 15, & feq.

u

H

Chariffim frater nofler Paulus , fécundim da-

hu

Mp

tam fibi (apientiam , [eripfit vobis , ficut & i

onznibus epiflolis , loguens in eis de bis , in quius

j, t2

funt quadam difficilia intelle&lu , qua indodii , &

p ii :

inflabiles depravant , [icut &* cateras Scripturas,

rois O

pl

ad fuam ip[oruma perditionem.

Unde difcri-

men, inter fpiritum privatum hareticorum,

feat

I

"5

"

at

j, df

"-

& hanc illuürationcqm fuafiram immediatam,

au.

t

"u

Jb*"

i

404 Tratlatus IF, de Virtut, Tbeo?,

Il

l

'H

gt

authoritati Sedis, & Ecclefie Romane cone

l.'

fimyt

Ex di&tis igitur

formem , abundé patet.

W "m

Conftat r. Quód poffibiles fint illuftta,

g p

395 iones fuafive immediate , per quas revela.

«l m

tio Divina, independenter ab omnialio mo.

ln atl

tivo credibilitatis , 21 quod , ita intelle&tui

l)

proponi poteft , ut hic de reali exiftentià

Confit 4

ejusdem , feu prefenti, feu prateritá, pru-

mehpad

denter nequeat formidare. Etimprimis qui-

anda h

dem intelle£&tum de a&uali revelatione Divi-

a, d nj

nà, etfitantüm privatá, càádémque mediatá,

m

per talem illuftrationem fufficienter certifi.

j iil

cari poffe , ut illam credat fide Theologicá,

i Qumdsctc

num. 209. & feq. oftenfum fuit. Atgue heec

immini

eadem eft D, Auguftini doGtrina , qui Lib.

Áb at

XI, Confeff, cap. 3. DEUM fic alloquitur:

i

Audiam , & intelligam , quomodo in principio

a, t

fecifli celum , ér terram.

Seripfit boc Moyfes ;

atv

feripft & abiit , tranfroit. binc ad te $, néque

enimmuncantewieefl..— Nam , fie[fet , tenerem

ataydini

ubl

eum , & rogarem eum , &* per te obfecrarem ,

ut ifla mibi pauderet 5 &* ego praberem aures

at

li u

corports mei fonzs erumpentibus ex ore ejus. Q u0d«

tsj l

fi Hebrad voce logueretur , fruftra pul[aret fen-

fum meum , nec inde mentem meam quidquam

?Va ïïiïïhm

Wt

sangeret, — Si autem Latinb $. [cirem , quid dict-

vet. Sed uude [cirem : amverum diceret ? Quod-

d

N

fi & boc [civem , mum a5 illo fciremm ?. Intws uti-

que mibi , intus in domicilto copitationi , mec

düiim]lma

Hebraa , uec Grgca , nec Latina Veritas , [imt

V yrego mj

Oïl'i)

Tk

Dz'jþutätäo IT. Art?'e. Ft.

405

dMa "

h [[:

ul

m

erz , dv l?nguæ Jono , finà flrepitu fyllabavum di.

ceret : Verum dicit $. & ego flatim certus, comz

P

lii

fidenter illi bouini tuo dicerem : Verum dicis.

V0 Ms

Non poterat illuftratio fuafiva immediata,

r

de atuali revelatione Diviná , etfiprivatá, &

UPTS

folüm mediatá , accurato magis calamo de-

d ial d

fcribi.

ho pl

Conftat 2, Quód non tantüm de revela-

:. fu'mpnmisï ]

tione a&u prefente, fed etiain prateritá, feu

387

Mevdt

quondam Apoftolis,

aliíoque Evangelii pre-

r

conibus , de my

if n

fteriis Cainolice Religio-

nis à DEO fadtá , & hucásque propaga-

Ts

tà , illuftratio foafiva immediata dari pof-

Yi hr

fit. Quamvis etenim hac propofitio: DEUS

diiu,

olim revelavit moflerium Trinitatis , fit de ob«

r dign

je&to contingente , fimálque ex terminis

u r

fuis meré neutra ; eoquód predicatum illius

j

ab intrinfeco , nec quidem phyficé fit con-

r

nexum cum fubje&to : poteftnihilominüs per

ff m

lumenimpreffum à DEO , fuppleri omnis de-

fc&tus motivi credibilitatis extrinfeci ; feuab

lt obfemnw«

gebunit i

ipfa revelatione prateritá realiter diftin&i ,

& alioquin ad hanc affirmandam connatura.

vinti l

j fulf""b

literrequifiti, Sicutenim adaffirmandasres

]

alias contingentes prateritas , ceteroquin

U

üm t^

ignotas, üt mortem amici peregré detun&i,

dari poteft impulfus quidam internus, idém-

nünti l

m ! W

ue adeó vehemens ,. ut intelle&us eiderm .

d

ifficillim refiftat: ita idipfum de revelatio-

) cagt!m!nf'f

n6 pr&terita myfteriorum fidei dicendum,

'Whæ

Lbie

H

:

406 Tratlatus IY de Virtut. Tbeoi.

t

Licét enim per illuftrationem hanc fuafivam

tir) fis q

non habeatut nova claritas , ex parte objecti

mT;initatis,'

per eam reprafentati , quia fcilicet non fu.

j lnyc B

eraddit novum credibilitatis motivum , 2f

ol

quod , ab ipfa revelatione diftin&um ; habe-

spum ,

tur tamen nova claritas , ex parte potentiae

nectl;

intelle&ive , prout à paritate potentie vifi-

inij

iluna,

k

vz num. 380. declaratum eft.— Hinc etiam

ifta veritas contingens : Vereum Divinum eft

seilutt

a, u

imcarnatuma , per illuftrationem immediaté

fuafivam reprefentari , & ab intelle&u affit-

qu hs r

aiDtOnd

1

