fibi directé gravitérque oppofirum, charitas

Yremium a

veró per quodvis peccatum mortale aritta-

m us a

tur, prout num. 20. didum cíl. . Hoc ta-

men non obítante virtusinfufa realiterinfluit

TU T

iredi tempt

in fuosa&tus (ubfequos graviter preceptos,

J

ctiam pro infítanti urgentis pracepti 5 etfi

itetüty U

realiter non influat ina&us previos, ad in-

tun prant

fu(ionem difponentes, quàmvis in codem

inftanti realitemporisinfundatur , prout ar»

nferi d

ticulo precedente fufiüs oftenfum eft. Hinc

wum, QU

etiam actus charitatis, aut contritionis per-

squem COE

h 9G f

fe&tz, qui eft ultima difpofitio peccatoris,

extra Sacramentum baptifmi , aut poeniten-

t g[atiä v

tiz , nondienificatur formaliter per gratiam

labuih? :

habitualem , eodem inftanti reali temporis, ;

EL

pro figno pofteriori natura infufam , ut fiat

us 7

qU

acritorius de condigno; velnovi augmenti

quif'

u V

gra-

j

Tra&latus YV. de Virtut.'"Tbeol,

85

r

gratiæ

, quod ex di&tis num, praced. reptis

gt

nár; velglorie cocleflis huic gratie coire-

g

fpondentis.

Nam hzc gloria eft huic gratie

aliunde debita,

Econtra veró actus gravi-

g d

ter preceptus , quem juftus elicit, formali-

d

m, quam ia

qun d

ter dignificatur per illam gratia

previo temporis inftanti

habuit $ quia fcili-

d

caufat , aur ftrict&

jyei

cet actus preceptus non

loquendo, confervat priorem gr

atiam , fe

dusd

Lnde talis

n t

tantüm iapedit ejus jacturam.

a&tus de condigno fic meritorius novi aug-

il

pI

menti gra

tig, eidémque correfpondentis

lorie. Namjuxta Trid. Seff. VI. cap. 10.

ts

tl

Juflificat: per oDfervationem mandatorama DEI ,

M m:(lrl j

&* Ecclefia , im ipfa juflitia , per Chrifli gratiaua

accepta ore[cunt , atque

magis juflificantur.

——

mm

Dico r, Virtutem t

heologicam jufto in-

W

L

76

fufam , nontantüm per faos , fed etiam alia-

( j

ROT

tumvirtutum aGtus , meritorié augeri. ita

Etil. 2.

eum D. Thom. l, 2. q. 66. att. 2.

Towt

q. 24.

art, 4. communis fententia. Prob,

a

Nam ju

(tus per cujuslibet virtutis a&um fu-

u

EE

pernatur

alem meretur de condigno augmen-

tum gratiz

habitualis , ut periftud magisju-

j

ftificetur. Sed hoc ipfo virtus theologica

?

t

jufto infufa , non tantüm per fuos , verütn

i

etiam aliarum virtutum actus meritorié au«

Maj. patet ex dotrina Conc.

LU

getur,

Ergo.

'Trid. num.73.& 75.adducta.

Min prob.Gra-

Vs

J

litet

Ál

tja habitualis , infui:i jufto ; connatura

Mi

r

exi;

Vfl

Difputátto L. Ariic, V.

CM

83

€xigit virtutes ipfufas, tanquam potentia

S

RLT

nm:ühuicgrana

permanentes , per quas intelle&us , & vo-

untas clevatur , ut fimpliciter earundem vir.

[X g

TW

turüm a&us fnpernaturales elicere poffit,

Sed hoc ipfo cum gratià. meritori& audá,

[

d vai

ttiam augetur virtus iufufa.

Ergo. Maj.

li u

conftat ex dictis num, 20.

u ac b

Min, prob, Hoc

ipfo, quód gratia habitualis

fipliciter confi-

rta gin

derata, de íe connaturalite

um. Undei

r €xigat virtutes

infufas, tanquam potentias permanentes ,

as r

ardnds

fimpliciter confideratas; eo ipfo major gra-

tia habitualis , etiam connaturalitec exigit

N ap.

muanditrm

majores virtutes infufas, juxta illud axioma :

Sicut fe ba£et [imapliciter ad fimpliciter , ita ft ha-

LA

£et magis ad magis, Sedhoc iplo cum gratia

jf

meritorié ancta , etiam augetur virtus infufa,

ojiam juloi

Etgo,

s edttamd

Confirm, Si etenim virtus infufa tan

yi gt

tüm 77

per fuos ,non veró alteriusvirtutis a&us

me.

g2 Bl

ritorié augeretnr, tuncuna virtus infufa ju-

ntn. W

fto, quoad fuam intenfionem , quoqué fo.

iruteadun

rct inequalis alteri (imul infufe; prout vir.

pdionoagt

tutes acquifita: funt inzquales, — Sed virtu-

vitid mag

tes infufz jufto , quoad fuam intenfionem

jtus teo^

fünt equales.

Ergo, Maj. patet,

Min;

et [uos, "

prob. authoritate D, Thom. l. 2.q. & arr.

$ mctilon

fupra cit. fic concludentis: Quatitas virta-

y doori

tum poteff. attendi dupliciter.

Unro modo fe.

Q Nin p

cundüm rationeg Jpeciei s & fic mom efl dubinen

T qui

quéd una virtus unius bowinis fit major , qudm

2

fitw

j

84

Traäatus IV, de Virtut. "Theol.

Alio modo.

j

altera , ficut charitas , fide , & fpe.

v,ïogowm

gotefl atteudi fecundàm participatiouem fabiedii ,

.a

PTOZI

t [cilicet iatenditur , velremittitur in ubje«

al

&los éfecundim boc omnes virtutes [unt aqua.

a

les , quádau aqualitate proportionis ,in quimne

r

2um aqualiter crefcunt in bomine 5 ficut. digiti

E

suanfis [ant. in&quales fecundiua quantitatem ,

od

féd funt aquales Jecundima proportionem y cim

od

proyortionaäilz'ter augeantur.

ROWJ:F

78

Dico 2. Virtuteqi theologicam, per fe in-

guttt

fufam, non diminui per a&tum eidem oppofi-

vt

tum. . Itacum D. Thom. II. 2.

q. 24. art. 10»

EU

ariter communis fententia.

Prob. Nam

| gt

virtus theologica, juxta leges moderna pro-

fan&ificante men-

u

videntiz, paricum gratia

-N

furá, primitus infunditur,

& infufa dein con-

Sed hoc ipío ea-

"t

fervatur , atque augetur.

dem per a&um oppofitum non diminuitur.

"WW

sinri

Ergo. Maj. patet ex conclufione preced,

l

»';l

L

Min, prob. Gratia fan&ificans ,in moderna

!

i

'b:x

]i

/h

:

rovidentia, per a&tum moraliter malum,

Mp

Iïlvl

1l

nunquam diminuitur; fed vel tota fimul per.

| m

l

ditur , vel in priftinà menfurà confervatur.

Tüby

jT

Ergo. Antec. prob. Nam gratia fanCtificans

L

Iu

ii

er quemvis a&um moraliter malum , qui

VM

eft peccatum mortale , femper tota , fimul

At

perditur ; prout fide

catholicà certum eft :

Vs

per a&tum veró moraliter malum , qui eft fo-

li

lummodó peccatum veniale , quoad fuam

d)

intenonem , defa&to nunquam imminni.

tur ,

L^l

1

V.

AD:)?:r)zta't'io L Art:';.

85

UET

taüt, prout ex Conciliis, & Patribus, certa

mj

Theologorum fententia docet. Nam Trid,

Piir i

Seff. Vl. cap. 11. fic decernit ; Licit iz bac

r

smortali vita , quantumvis jufli & fandli , in le-

"r uj

via peccata quandógue cadant , non tamen pro-

i jl

j

ptered. defimunt. effe jufi.

Unde oppofitam

n

1 wi

plerique, tanquam temerariam , & in fidei

frjrim a

do&tina periculofam , rejiciunt. Ergo,

^

Confirm. Nam aliàs quoqué charitas ju.

79

o pl

ftoinfufa , per peccata venialia, quoad fuam

n d o

intenfionem decrefceret ; & minuercetur,

Lt

Sed hzc in jufto per peccata folüm venialia

U n N

non decrefcit , aut minuitur,

Erzo. Maj.

patet. Min, prob. authoritate D. Thom. q.

« m

andifm

& art. cit. fic concludentis : Veniale peccatuna

27022 maeretur dimaiuutioneua cbharitatis.

Cana

ritfuladenc

Sed lhociplot

enim aliquis delinguit in minori, non meretur

DEUS enim 0

non dimiont

detrimentum pati in majori.

plis [e avertit ab bomine , qudm bouzo fe avertat

lufont pet

ans, n od

ab ipfo.

Unde , qui inordinaté fe babet circa ea,

qua [unt ad finem , non meretur detrinzentuma

oxgiter t

|Jeota fimoi

pati in charitate, per quam ordinatur in. ulti-

nmumfnuem. Unde conféguens efl: guod cha-

".ä conk[Vln

at at

ritas nullou0do diminui po]fit , direti? loguen-

do.

Potefl tausen indireclà dici: diminutio cba«

«t malim

ertott ,

ritatis , difpofitio ad corruptiouem ipfius , qut

fít , vel per peecata venialia , veletiaua per ce[fae

licd eettu

110268 ab exercitio operum charitatis.

Ergo,

um y q"i /

8o

Objicies 1. conrra primam. Siomnes vir-

ik ) (]Wd l;

tutes infufz , pari cum gratia incremento au-

pgui ! ;

3

ge-

pï,u

86

TraGatus YV, de Vz'r?ut". Tl:äal.

ts

erentur ; tunc juftus non haberet majorem

,

í "

$d

difficultatem ineliciendo actu unius virtutis

J u

rarÓ exercite , quàm alterius , cujus fre-

Sed hoc expe-

d

quens exercitium habuit.

got

rientie repugnat, Ergo. Maj. prob. Vir-

tus infufa , etiam ingraduinfimo , dat fim-

T

m

pliciter poffe , adeóque au&a dabit faciliüs

Sed hoc ipfo.

Ergo. Maj. prob.

vt

poflfe.

| vt

Si etenim virtusinfufa , etiam prout au&a;

folummodoó daret fimpliciter poffe ; tunc ca-

|d

Rl

dem fruftra augeretur,

E:go.

;o[ïaä:faö

[

Confirm, Siomnues virtutesinfufe habe-

t

yi L

rentinjufto zquale augmentum ; tunc nul.

lus inter San&os poflet defa&o laudaripo-

jl

Sed hoc re-

tiàs dehac, quàmalia virtute.

qi Mfll

pugnatScripture facre, prefertim Ecclefia-

, uttri

.

ftici cap. 44.. & feqq. ubi varia de veteris Te-

TE

ftamenti Patribus, elogia recenfentur. — Er-

"T

2O,

8T

Refp. D. wult. antec, Si virtus infuía,

ii

—.v,::':äm

etiam proutaucta, folummodó daret fimpli-

citer poffe, qualemcunque illius a&tum eli-

| BIj QM

cere ; tunceadem fruftraaugerctur, C.an-

| At

tec. Sidaret infuper , proutetiam reipía dat,

D

poffe fimpliciter actum perfe&tiorem elicere.

lg

N. antec. & confeq. Ratioeít: quód virtus

,

infufa ideo augeatur cum gratia fanGifican-

T

te , ut juftus per candem fimjliciter poffit

"t

a&um perfectiorem , non quideui quoad fpe-

.ïg:amf'v

cificam illius cffentíam , fed quoad intenfio-

D5

K

nem ,

L

'Difþu!äio l. Artic. V.

$7

li

'

T IUjoIR

nem , elicere; prout áparitate luminis glo-

aTM

riepatet. Sicut enim lumengloriz infufum

lllfl?s, Qs r

beato, dat fimpliciter poffe, DEUM intuiti-

" Mi ty,

vé videre , attamen cum eá diverfitate, quód

,' 1' WB* Vifl

lumen intenfum üt duo , conducat folum-

DCNNN

zrodó ad vifionem claram, ütduo; lumen

at d

veró intenfum , üt quatuor , conducat ad

b Mi w

vifionem clatam , ütquatuor , ita pariter dc

Lt w d

virtute infufa difcurrendum eft.

tfb t

&d confirm, D.maj. Tupc nullus fanchus

10

poffet defa&o magis de hac , quàm illa virtu-

Vresifle hd

te, perfeinfusá, laudari, C. maj. Etiam ac-

N.

R t

quifitá , vel per accidens à DEO infüsá,

tfido lt

maj. Etfic D. min, N.confeg. Ratioeft :

ue d

quód folüàm eátenus una virtus pre altera

sfentim Etdl

laudetur in San&o , quátenus eandem magis,

Hinc D. Thom. 1.

fadeveterisi

quàm alteram exercuit.

wenr, (

2. q- 66. art, 2. ad . ita refpondet: Unus

Sandius laudatur pracipus de uma virtute » d

i vittus if

alius de alia , propter excellentiorem promptitus

d darerm.

dinem ad a&lum uniusviriutis , qudm ad atums

|lios a&un:

elterius, Quamvisigitur omnes virtutesin-

qeu, Ci

fufe, ineodem San&to juxta menfuram gra-

tie fint equales , attamen inzquales font vit-

um repl

tierem elt

tutes acquifite, aut à DEO folüm per acci-

dens infufa,

l ' uöd []

$2

atiaandi

Objicies z. Si menfura virtutis infufz fo-

ret gratia fanctificons; tunc Petrus, qui ha-

implicitt

den u

betgratiam , & charitatem infufam , üt difo,

non poffcet tam intenfum a&um charitatis

eli-

qui iuf;&f

F 4

,

88

Tratlatus V. de Vz'r?ut. Tbeol.

" ldgoml

elicere , quàm Paulus, qui habet gratiam &

J :hcmüc

charitatem infufam , üt quatuor.

Sed hoc

"

admitti nequit, Ergo. Maj. exinde patet ;

quód Petrus non poffit perfc&tiorem actum

W V

4

Charitatis elicere , quàm fit habitus infufus,

adeóque folummodó intenfum, üt duo;

m W |

tictsd

ficut à paríitate luminis glorie num, preced.

eft refponfum. — Min. autem prob, Nam Pe-

(danat

of

trus, non obftante charirate intensá folüm üt

duo,poteft habere gratiam actualem, feu tan-

uf

tam illuftrationem fupernatutalem praeviam

ln

st

€x parteintellectüs , & infpirationem ex par«

te voluntatis, videlicet intenfam , üt qua-

C u

adan

tuor, quantam habet Paulüs. Sed hocipfo

quoque Petrus poteft elicere tam intenfum

uj l

actum chatitatis per habitam infufum , üt

g

duo, quàm Paulus per habitum infufum , üt

rl

uatuor.

......

vt

Ergo.

L

Confirm. Nam peccator omni gratiá, &

v

[:

M

"

T

charitate habituali deftitutus, poteft nihilo-

iinüs tam intenfum , quinimo intenfiorem

wl

aCum perfedtz contritionis elicere , quàm

m

juftus gratia & cliaritate habituali preditus

"

Sed hoc ipío etiam Petrus , non obftante mi-

li

nore charitate infusà , nihilominüs poterit

þ*w 74]45

tam intenfum , quinimo intenfiorem a&um

W

a

uv

charitatis clicere , quàm Paulus, etfi majore

charitate infusá preditus.

Ergo. Min. pa-

EC

tc.

Maj. prob. Conftat fiquidem , prout

l-m uä"

nonnulli Scriptores referunt ; quosdam pec-

Cds

6 fu

Difputatio I. Artic, V.

89

t i

catores adeo intenfam de fuis delictis contri-

Wi

tionem elicuiffe , utipsà doloris vehementià

Vl nien

extinguerentur.

Ergo*.

4

TM

Refp, D. maj. Tunc Petrus, qui habet

93

l htïuuxiuïu(us,

gratiam, & charitatem infufam, àt duo,

llgnlum,h( ;

non poffet tam intenfum a&um charitatis

OR D d

elicere , quàm Paulus, qui habetgratiam , &

^if Na)

iteni f

charitatem intenfam, üt quatuor, fa&á fup-

pofitione, quód DEUS per auxilium aliquod

d s

tranfiens fuperadditum ,aut omnipotentiam

hg pena

fpecialiter applicatam , non fuppleat in Pe-

o r

tro , duosreliquos gradus charitatis infufze.

lo g

C, maj. Fadlá fuppofitione , quód DEUS

hs lu

cosdem gradus modo predicto fuppleat. N,

e hm il

maj. Et (ic D. min. N. confeq, Ratio eft:

im infilum,

quód DEUSin Petro habente charitatem in-

t ial

fufam (olummodó , ütduo , poffit omnes re-

liquos gradus fupplere,ad majoremillius in-

enni i

tenfionem requifitos , vel peraliud auxilium

y potdt od

in genere caufz realis efficientis fuperaddi..

mo itenft

tum , vel per fuam omnipotentiam fpeciali-

liere, qu

terapplicatam ; ficut etiam in peccatore ad-

il edit

ulto fupplet defe&um totius habitüs chari-

opoblantet

tatis, ut a&tum perfe&e contritionis elicere

ominüs p

pofit. Quódf ergo DEUS in Petro fup-

afiorem 4

pleat illum defe&um charitatis infufz , per

lus n

quem eadem eft minor charitate infusá Pau-

B- Mi

lo; tunc Petrus quoqué poterit tam intene

fum actum charitatis elicere, quàm Paulus..

iquïdcm» r

A

Fs

, qui am;;«'

)

Tra&atà: l'V. de Virtut. "Theol.

85

*GEHD- 51

N

Ad confirm. D. maj. Peccator adultus

Muüqm

poteft tam intenfum , quinimo intenfiorem

aQum charitatis elicere , quàm juftus, f

«woquä |

je

DEUS in peccatore perauxiliom füperaddi-

tüm, aut omnipotentiam magis applicatam,

gt

.

non tantüm fuppleat, fed etiam fuperet cha-

Til

ritatem infüfam jufto,

C. maj. Secus.

N.

"T

maj. Etfic D. min. N. confeq. Ratio ha-

betur ex refponfo preced. Sicutenim DEUS

jjgil

';WIM

ingenere caufe realis effe&tivze poteft fupple-

rc, aut partialem , auttotalem quoqué defe-

g

dl

&um luminis eloriz ad eliciendam vifionem

vt

beatificam , ita pariter de infufa virtute dis-

currendum.,

l p:j'tiw

84.

Objicies 3. Et(i gratia habitualis pet

.

K

ij

j

uilá

7

quemlibet a&tum fupernacuralem virtutis cli-

Mp

citum à jufto, meritorié augeatur; nonta-

a,

men quoqué fimul , nec quidem per fingulos

fuosa&us , augetur charitas infufa, Ergo.

d

Antec. prob, Chatitas ipfüfa jufto non au-

1 1

getur meritori per illos charitatis actus , qui

l['h

funtremiffiores habituinfufo.. Sed hocipfo,

T M

Ergo. Min. patet, Maj, prob. Nam ille,

N

Jem

RUA

li

quitantum in lineá virtutis, nonagit , quan-

tum ager& poteft, non eft laude dignus,

odl

Sed

C

adcóquein eadem linea nihil meretur.

juftus eficiens actum charitatis remiffiorem

habituinfufo, non agittantum in lineà cha-

ritatis, quantumagere potefl. — Ergo,

A

COH-

h

'm' "(J/'

Difpuia;'io I. 4rtic, V.

Of

"at dih

Confirm, Si charitas infufa juflo , per

Atf

acum quoqué remiffiorem augeretur ; tunc

Rs

illa quoqué ftatim , fcilicet codem inftanti

ii

reali temporis, cum gratia fan&lificante aue

I

geretur.

Sed hoc admitti nequit,

Ergo.

tnleti

Maj. patct.

Min. prob. authoritate D.

Cs

Thom. II. 2. q. 24. att, 6. fic ftatuentis : Noz

tun ht

Sittenolt

guolicet a&lu charitatis , charitas aclu augetur ,

ftd quiliZet a&kus charitatis di[ponit ad. charitatis

Bo

aupgmentnm , in quantium. bomovedditur prom-

lag

giior, iterum ad agendum fecundüm charitateus,

um vo

& ha&ilitgte ere[cerate bomo prorumpit in. aGum

iif d

Jérventiorem charitatis , quoconatur ad charita-

£is profetium y & tuuc charitas augetur in a&iu.

1 bubids

Ergo.

mlem vt

Refp. D. maj. ult, fyllogifmi , Ille, qui

8s

netir; It

tantum non agit in linea virtutis, quantum

agere poteft, & fimul tantum agere obliga-

k

aol E

tur , non eftlaude dignus.

C, maj. Qui i.

mul tantum agcre , quantum poteft , non

[ijido mu:

dtgtistdusyt

Obligatur,

N. maj. Etfic diftinctá min. N,

coníeq. Ratio eft : quód aGus virtutis eli-

, Sedhoci

n n i

citusà jufto , et(i remiffior habitn infufo, ni-

hilominüs fit laudabilis & meritorius de con-

qonigts d

lide d

digno,quando nulla datur obligatio eliciene

di tantz perfe&ionis a&tum , quantz perfe-

gerettt. !

yisrenit

&ioniseft habitusinfüfus. Nam aliàs feque«

retur : quód Petruscum gratia, & charitate

üm n lnl

habituali , intensá üt duo , pariter eliciens

Rl EISOlC

dem

acum chari:gtis intenfum , üt duo, qui

m«

l

RI

D

!

92

&raäatus IY. de Virtut. 'Tbeol.

»

p

æ,'

[Pü |

mereatur decondizno augmentrum grati

d

& charitatis ; écontra veró Paulus cum gra-

agipt

tia & charitate habituali, àt quatuor, eliciens

gpe

a&um charitatis intenfum , üt tria , nihil me-

lll

AV

j

reatur de condigno, cüm talis a&us fitremif-

fior habitu infufo.

Hec autem fequéla ;

ia

r

non folüm communi Thcologorum fenten-

tie , fcd ctiam Concilij Trid, doGrine , num,

obbun'm

7

3. addu&z repngnat.

Ad confirm, N.min, Ad prob. N. con.

yful

feq. Sicut enim peccatori eodem inftanti ,

u pfldil

]

quo Sacramentum baptiimi , aut poeniten-

ht

D

tie fructuose recipit ,. vel atum charitatis

j

elicit, gratiacum virtutibus infunditur; ita

pariter jufto gratia cum virtntibus augetur.

fl

L.

Unde Do&or Angelicus non loquitur de

"m

augmento charitatis habitualis , fed actualis,

1(.'.1?, A,w

sl

quod utique tunc habetur , quando juítus iz

a&ium ferventiorem prorumpit.

um

W

$6

Objicies 4. Sicharitasinfufa jufto codem

inftanti angeretur; quo a&tus charitatis eli-

ult

hind

citur; tanc etiam Fides, & Spes infufa,

quam peccator amifsá charitate retinct , co-

200

dem inftantiaugeretur , quo illius actus eli«

tl

citur,

Sed. hoc. non admittitur.

Ergo.

n

Min exinde patet: quódaliàs virtutes infu-

a

"

1

j

"*

z

f& jufto non effent mutuó equales, Nam

M

peccator juftificatus , qui charitatem priüs

W

l

li

amiffam , cum novo augmento recuperat ,

etiam novum augmentum fpei recipiet:

D5

adeó.

LA

a n

Di/l'au;atio I. 4rtic. V..

93

adeóque fpes infufa, quarantea erat equa-

Wu& (f of

T dj

lis charitati, per fuos a&tus interim aucta,

foret major charitate. Maj, autem prob. Sic.

Bul

DI

ut enim aCtus fpci elicitusà jufto novum aug-

mentum fpei de condigno meretur , ficiftud

5 ttt t

w:ologommkm

de congruo meretur etiam a&tus fpei , per

habitum infufum elicitus ápeccatore. Er-

ia g

(6)

Confirm. Sietenim peccator, ipfam quo-

Mp Xa

V eoden du

qué fpem infufam , peractdalem delperatio-

nem perdat; tunc eandem per fubfequum

Dj at t

|adtm du

aCtum fpei , tanquam meritum decongruo,

iterum recuperat, Ergo pariter fpem infu-

ts ifndr:

fam , eámque confervatam , per fubfequum

jtütbus gt

a&Cum fpei, tanquam meritum de congruo,

pon loguit

auget,

ls du

&efp. N. ma, Adprob. D.antec. ACtus

87

fpci per habitum infufum elicitus à peccato-

quadojil

re , illiusaugmentum de congruo meretur ,

jijoné

proximé ac immediaté, — N. antec,. Solüm

uscharitt

remoté, ac mediaté, — C. antec. & N. con-

feq. Ratio eft : quóda&usfpeiper habitum

TE

ite retinct

infufum elicitus à peccatore folüm ecátenus

ilius 4Dus:

mereatur de congruoilliusaugmentum;quá.

i, d

senus tanquam pravia difpofitio-meretur de

congruo ipfam gratiam juftificantem , quam

g titutts!

P uaks. ,

Spiritus Sanctus adultis confert juxta Trid.

Seff. Vl.cap.7. Secundam propriam. cujhisque

haritatcn

o tf

di[pofitiomens , & cooperationem, — Cüm igitut

iàm

j [PCI d

]

[

J

peccator vi przvia difpofitionis , non fo

P[i—.

]

94.

Tra&atus IV. de Virtut, Tbeol,

j

priftinám gratiam recuperet, fed etiam no.

yis/

vum augmentum , huic difpofitioni coma

,»,wccawf

menfüra:um , juxta communiorem Theo-

«'NW

logorum fententiam , de congruo mereatur 5

hinca&us fpeiper habitum infufum elicitus

g

à peccatore, folüm remot? , feu mediaté ;

o AN

videlicet mediante novo augmento gratig ;

Qu

meretur etiam de congruo novurn augimen-

tum fpci ; adeóque fpes infufa per fuos

fimjl

p

aCtus , proximé , ac immediaté , feuante re-

cuperatam gratiam ; nonaugetur,

gt

i

Adconfirm. N. antec. Sicutenim Fides ,

& Spes ante gratiam habitualem peccatori ad-

aj q

i d

ulto primitus non intunditur, etfi harum

virtutum a&üs eliciat : ita etiam Fides, &

Deuont

Spes, per infidelitatem , aut defperationem

tunit)

tsl

amiffa, per fubfequum a&tum fidei & fpei, an-

DN

te gratiam' habitualem , non recuperatur,

Yi

Hinc itaqué patet : quód virtutes infufz fem«

(t

per commenfurentur gratiz habituali, adeó-

que omnes, quoad fuam intenfionem fint

i

equales, Oppofitum fequitur ex eorum fen-

u

tentia , qui Fidem & Spem peccatori , fei-

"Eïih'iü!

píum fucceffive difponenti, etiam fucceffivà

V.DM)H

Gdl

ante gratiam infundi , & peractus fubfequos

.....

ftatim augeri docent. Hocfíiquidem admif-

Q

J

OO

fo , virtutes infufz non funt equales gratize

il

le

Y^

habituali ; néque fatis explicari poteft , quo-

modo per aCtus quo

li

*

qué alienos inquo mee

ij

;itori& augeantut, -

ü) 90

LÀ

Qb.

I ä, l

Dif;z':tat)a L. 4rtic. V.

»ml ffd !fiäm l

Objicies ult. contra fecundam. Etfigratia 98

'ü

lu c

habitualis , cum charitate infusá, per quod-

At T

vis peccatum grave totaliter deflruatur,

t

adeóque per illud imminui non poffit ; atta-

1 i n

men nonrepugnat , ut eadem fucceffivé pec

10 Ja Vi

levia peccata imminuatur, & decrefcat. Er-

) U "n

£0. Antec. prob. Nam gratia habitualis cum

DO i

charitateinfusá , per quemvis actum merito-

u w

rium ju(ti, defacto crefcit, & augetur. Sed

lt n

hocipfo pariter non repugnat, ut eadem in

iif

jufto perlevia peccata minuatur , & fucceffi-

tf

vé decrefcat, Ergo. Min. prob. Ideo pri-

vienprtvi

mum ; quia gratia habitualis , & charitasine

fufa, eft capax augmenti : & quilibet a&us

Vr ed t

1 ttm s

meritorius juíti dignus eft tali augmento,

tanquam pramio.

Sed etiam gratia habi-

W

vf

tualis , & charitas infufa eft capax decremen-

ti, & peccatum veniale dignum eít cali decre-

0n ftciptt

mtesinfalzl

mento, tanquam poená.,

Ervo,

Confirm. . !deo gratia, & charitas habis

hatudi d

menfionta

tualis, per fola peccata levia fucceffivéimmi-.

nui non poffet ; eoquód aliàs fequeretur;

vregeormi

-

eteatofi

totam gratiam , & charitatem per fola pec-

l

cata venialia , fucceffive multiplicata, poffe

etmÁ

a«

sbusfibtt

deftrui ; etái hec. nunquam conftituerent

peccatum mortale.

Sed hac totalis deftru-

(quidend

&iogratie , & charitatis per fücceffivam il-

cequiti?

Cm pOïf ül ]

lam diminutionem non fcequeretur. Ergo,

Min. prob. Nam illegratie & charitatis gra-

«nosinjU

dus; qui levi peccato amittitur, per fubfe-

quum

96

Tra&tatus IV, de ifirtur. "TTheol,

| cunütm

quum actum bonum,À jufto iterum recipere-

;;mcmcn

tur : quinimo gratia & charitas , proportione

ii

geometricà , fic deftrui poffet, uttotalis de-

i

ftru&io, nec quidem per infinita peccata l-

"u

via , etíi tota aternitate continuata ; nun-

at

quam fieret.

Ergo.

Refp. D,antec, Attamen non repugnat,

PT

89

unio

de potentia DE! abfoluta, ut gratia, & cha-

ritas per levia peccata fucceffivé minuatur,

PT

& decrefcat, Tranf, antec. Non repugnat,

Dd

n m

fpe&tatislegibus modernz providentie. — N.

n

antec, & confeq. Ratio eft: quódgratía ha-

bitualis, & charitas infufa, per nullum pec-

niint

catum leve , Àájuftocommiffum, in moderna

rovidentia decrefcat, & imminuatur ; etfi

Y

il

vicifim. per quemlibet a&um meritorium

vl

Sic etenim cum Do-

u

creícat ; & augeatur.

&ore Angclico, cujus verba num, 79. funt

TT

ii

addu&ta, communis & certa Theologorum

fententia docet, ut oppofita, velut temera-

n

kdsm

ria , & in fide pericolofa, rejiciatur, Quam-

vis igitur fupponeretur: quód de potentia

IT

M

"

DEI abíoluta non repugnet, ut gratia babi-

|

Mi

tualis , & charitasinfufa jufto , per leviaillius

ET.

eccata demeritorié minuatur , & decrefcat,

f

p

prout Ripalda Difp. 43. de Ente fupernatu-

rali, fufiüs oftendit ; attamen decremen-

Ti

u

tum iftud legibus moderna providentia re-

pugnat.

b

Ad

) u;m

.

Di/l'au;atio L 4rtic. V.

7

LT

Ad confirm. D, ultimum confeq, Ergo

SWODOrtis

hoc decrementum gratiz habituali$, & cha-

A od d

M

ritatis infufz non repugnat , deabfoluta DEI

potentia. Cranf.confeq, Spe&tatislegibus

H t

moderne providentie.

N. confeq. Katio

patet ex refponío preced.

Sicut igiturex

1 t

co: quód DEUS poffet , fi vellet , charita-

Idf

tem finé gratia habituali primitus infundere ,

[irà minti

autinfufam quoqué in peccatore confervare,

Nontep

neutiquam infertur : quód eandem in mo-

tridenta, |

derna providentia finé eratia infundat , aut

quidpatai

confervet ; ita pariter ex eo: quód DEUS

il

jufté poffez , fi vellet, in poenam peccati vc-

imy m

nialis imminuere gratiam, & charitatem in-

iOAU

fufam , quinillam ob fola venialia, quantum-

1 n

vis multiplicata , totaliter deftruat , neuti-

enym cum

quaminfertur ; quódillam in moderna pro-

nuo, 79

videntia fic imminuat.

Ex di&tis.

Theologor

Conftat 1. Onódvirtus theologica infufa

9go

,velut t

jufto , nontantàm per fuos, prout omnes fa-

itor, Qu

tentur , fed etiamalienos a&tus meritorié au-

d de pott

geatur, prout cum DoGore Angelico , Sua-

p eratia

Iez , & pleríque alij contra Vaíquez , pau-

perlevidi

cósque alios affirmant. Ratio eft: quód

, &dtot

gratia habitualis tanquam natura ordinis fu-

nteluptt

perni virtutes infufas, velut fuas potentias

en dett

connaturaliter exigat, pront ex dictis art. 2.

patet. linde gratia, quoad fuam intenfio-

providcnw

nem major, etiam magis intenfas virtutes de.

, pofcit , ut proinde gratia fit virtuturm menfu-

Ia.

D

98 : Tra&latus IV. Je Virtut. Theol,

g

ra,

Càm igitur gratia. jufto infufa, pet

t

uemvis actum fupernaturalem liberum , me»

msa&ü&

ritoriéaugeatur ; proutex doCtrina Concil,

"Trid. num. 73. addu&á liquet; hinc etiam

g

jmg

uzlibet virtus infufa , non tantüm per fuos,

fed quoquéaliarum virtutum aCtus , nnácum

g m

Thon.

gratia, meritorié augetur.

Atque hoc de

quovis a&u meritorio, etfi remiffiore , vir-

vt

qitu

tutisinfufz habitu, intelligendumeft ? tum

iqnn:

quia lagdati Concilij doGtrina de bonis opee

ribus jufti cft univecíalis; tum quia fequere-

gidtnn

ii

tur: quód Petrus, etíigratia & charitate mi-

nori preditus , mercatur de condigno uttius-

n

'

ii

que augmentum, fi a&um charitatis infufze

virtuti equalem eliciat; Paulus veró , non

PTO

dupdl

L

obítante majori gratia & charitate nihil peni-

tus mereatur,quamvis actum charitatis;

u

tam intenfum , quàm Petrus cliciat; cümta-

ET

men meritum Pauli fit condignius merito Pe-

ii

cituit

tri,

Hac autem fequela, cüm fit abfurda,

& infuperjuftus, feclufa fpeciali revcelatione

tadón

Divina , certam de infufafibi gratia habitua-

m

li, minüs veró de illiusintenfione , notitiam

rut; a

habere nequeat; hinc etiam abfurdé fingi-

l] 'W!

i

Wa

tur, requiri ad. meritum , ut actus virtutis

.'P

adzquet habitum infufum,

]

)

3

r

t

9I

Confítat 2, Quód irtus infufa meritorié

r

folüm augeatur1n juíto , fecus veró in pecca«

MO

At

tore 5 quamvis amifsà gratiá, & charitatc ha.

VN [

bituali ; fidem ; & fpem infnfam reuneat,

[ U

d

17 ;

: Di*/þutäio l er;a. 7.

99

h infufa, 1

earámque virtutum a&tus fupcmatu'raïe"s e

x-

ASTNS

erceat, Sictenim he virtutes in peccatore

j Conj

per fuos a&us proxim?, ac immediate auge-

uTT

zentur , tunc virtatesinfufz non forent am-

lt

pliàs cum gratia habitnali, adeóque nec in-

DA lr

hh

ter fe, mutuó zquales, quod doctring D.

Thom. num. 77.adda&terepugnat. nde

tf v

peccatot poft amiffam charitatem ,-quoqué

:cndumc[l;m

amittens fpem theologicam , eandem per

li dcbomw;

fubfequum a&tum fpei , non recuperat ante

um quatq

infufionem gratiz,

Sicut enim fides , &

iO du

fpes fine gratia primitus non ipfonditur ; ita

od i

perinfidelitatem , aut defperationem amiffa,

chariuis

fivé gratia non recuperatur. Atqueideóta-

tlos veo,t

les a&us folüm remoté, feu mediaté, con.

Ttte nbl

ducunt ad augendos habitus infufos , videli-

hum chari

cer cátenus , quárenus novüm illud augmene

liiat; cüt

tum , quod gratie per peenitentiam recupe-

ninsmedto

ratze fuperadditur , previe huic peccatoris

jm fit at

difpofitioni cemmenfuratur, Oppo(itum di-

iali reneltt

cendum eft de virtutibus acauifitis, quz poft

igratà hd

amiffas virtutes infüfas etiam in peccatore

jone, nott

permanent ; ficuthabitus vitiofi etiam poft

abforde &

obtentam gratiam, & virtutes infufas ma»

t atus v

nentinjufto, prout num. 38. & feq. didtum

eft. Nam virtus acquifita per fuos actus

Küf n &anquam caufam effectivam realem , infuía

ywbii Vero per fuos , folummodótanquam caufam

du € cQivam moralem , producitur, & auge-

l

j Cur« — Unde virtutes infufe funt omneg ia

G a2

[2

li

100

Tra&latus 1V, de Viríut. fbe&l;

b'xmm

eodem jufto equales , fecus autem acquifi-

"

t2 , adeóquc unainSan&o magis laudari po-

p

"s

teft, quàm altera, Quemadmodüm vetó

au&cta virtus conducit ad faciliorem, fic au-

ngm U

sl

&a virtus infufa conducit ad perfectiorem

;

n ia

aQum ejusdem virtutis.

Hic etenim non

f

oteft intenfior effe, quàm habitus infufus ;

nifi DEUS in genere caufz realis effe&tive,

nilio n

gmiosäi/)

per fuam omnipotentiam fpecialiter applica-

tam , ant aliud comprincipium , fuppleat ex

ulqi

gt

parte virtutisinfufe illos gradus intenfionis,

quibus a&us habitum excedit; prout à pari-

yini

tate luminis glorie refpe&u vifionis bcatifi-

m

LT

Cg patet.

Conftat ;. Quód virtus infufa jufto per

hn

02

a&usbonos quidem meritorié crefcat , & au«

ln

geatur, non tamen viciffim per a&tus malos

demeritorié unquam decrefcat, & minuatur.

m

Si etenim aCtus malus fit eidem graviter op-

pofitus , tunc tora virtus infufa deítrui-

tur ; fi autem leviter ; tuncín eodem gra-

ilfmdc

du intenfionis permanet.

Atque idcó

915

ratia habitualis, & charitasinfufa jufto per

gf

venialia peccata, nullátenus imminuitur,

t f

prout communis & certa theologorum fen-

LT

tentia docet ; utoppofita non folüm teme-

LT

taria, fed etiam in fide periculofacenfeatur ;

L

prefertim ob doGrinam Concilij Trid, num.

nkrm,-,*,"ï

78.recitatam, Quamvis igitur fupponere-

ut

MAMNG

tume quód metaphyfieà non repugnet ,

D

:W

u

d

äir.M

1or

Difputatio I Artz'c.v F.

hn i

DEUS gtatiam juftoinfufam, in peccati ve-

Asl

nialis poenam , vel proportione fclüm geo-

T

metricá decrefcente , vel etiam juxta menfu-

Wt (rj

ram peccati venialis imminuat, fed perauxi-

d ihmm

lium previfum efficax , ada&um meritorium

i Miny

jufto collatum , hanc ja&uram. recuperati

a Ls

faciat ; adeóque juítus per fola peccata ve-

2 ds d

nialia nunquam definat effe juftus , proutin«

li

geniosé Ripalda Difp, 45. de Ente füperna-

But p

turali arguit : attamen hoc decrementum

r

gratie repugnatlegibus moderne providen-

di; p

tiz, in quácharitatem jufti per levia peccata

DuNfdol

nunquam imminui , cum Divo Thoma, cu-

jus verba num. 79, funt addua , unanimis

n "Theologorum do&trina ftatuit,

riéeea

pradus n

DISPUTATIO II.

1 hi

2De formali objetfo Fidei Tb

dem gt

go;

; nf d

logicee.

tin odn.

Rimum theolopicas inter virtutes lo-

At 1

P

cum, non quidem ordine dignitatis ,

ii j

fed neceffitatis , ad obtinendam falu-

yinn)) tem 2ternam, Fides occupat.

Sic eteniam

oU de illa Do&or Angelicus ifthic q. 4.art, 7.

n concludit : Oporzet , guàd ultimus finis fit

doan! - prizis i intellechu , quau in voluutate 5 2uiavo-

sl Fuemtas mom fertur iv aliguid , nifi prout cfl in in-

mrlp! TeZechu appreben[um. — Unde , ctia ultimus fi«

e per (peua , & chari-

" lcpugüg vis fit quideus in voluntat

14-

3

"

102

"TraCtatus IV. de Virtut. 'Tbeol,

J

2atem , in intelleBlu autem per fideua 5 mece[fe efl ,

'slusiw'

"

quàd fides fit prima inter ourmes virtutes 5 quia

i

suaturalis cognitio 09 potefl. attingere DEUM ,

4

g

fücundim quod eff objecum Pcatitadiuis, Cüm

jgitur virtutum differentia ex aCtibus,actuum

u

(

veró ex obje&tis defumatur , prout fub ini-

tium Difputationis precedentis dictum eft ;

.'gäijianlmi

! o &

ideo primitus objc&tum formale feu moti-

vum proximum , & immediatum Fidei theo«

fanti

puti

logic inquirendum erit.

P

! N

Amnmri1Ccurus L

M

í m

"f objettum formale fidei fit au-

zhoritas DEI loquentis ?

i

"

J

Ranotandum .1, Quód nomen iftud?

s p

t n

Fides , in varia fignificatione ufürpetur ,

t Mi

prout ex facris quoqué litteris manifeftum

! ;»:o;»:tno

eft, Primó etenim ufurpatur pro animi fi.

UT

