dam [an&titatem hominis, adhuc vitam

vingah f

i mj n

mortalem agentis,

Nam donum iftud non

eft eratia gratum faciens , feu fan&ificans, fed

yfrp!

IT

folummodoó eft graiia pratis data , quzáà DEO

etiam peccatori conferri poteft.. Hinc ita.

m n

fl d!jiiW!"

qué nafcitur prefens controveríia : an

a P

DEUS, faltem inaliqua circumftantia , pof-

fit patrare ipfemet , vcl creaturg conferre

L 3

por

p

166

Wraflatut IT, de Virtut. 'Theol,

qin.*

poteftatem patrandi verum miraculum , vi

qqeaut

cujus falfa doGrina , tanquam verum dfx-

g n

gma confirmetur ?

gj

152

Dico r. Néque DEUM poffe patrare, né-

que alicui creaturz conferre poteítatem pa-

t C

qutitmat

trandi verum miraculum, pro illis circurm-

ftantiis,in quibus alius miraculi finis, quàm

-

vn tl

fu. $

confirmatio do&krine falfe prudenter colli.

gi non poteft, .Ita cum D. Thom. hic q.

-

udi

178. att. 2. Communis, & certa Theolo-

k d

gorum fententia.

Prob. Repugnat , ut

!'.'J,'J(my

EULV

DEUS loquatur per amphibologiam cum re-

firictione pur& mentali conjun&am. Sed

Ti

hocipfo etiam repugnat , ut DELIS faciat ,

( um

autfieri permittat , verum miraculum in illis

yul; t

circumftantiis , inquibus alius miraculi finis;

M'f v'.' l

hg

quàm confirmatio do&rine falfz, prudenter

|

colliginonpoteft. Ergo. Maj, patetex pri-

g

i

r

Ll

"

"i

ma conclufione articuli prezced. . Min. prob.

ldeó talis amphibologia DEO repugnat;

LT

nii,)

quia locutio externa DEI foret difformis in-

ternz menti loqueatis , adeóque DEUS ver-

xJ

bo falfum teftaretur,

Sed DEUS quoqué

ttan

patrando , aut permittendo, in pradictis cir-

-

Widiw

cumftantiis, verum miraculum , fa&to falífum

E'nï:'; m

teftaretur, Ergo, Maj. iterató patet. Min,

t

prob. Nam verum miraculum ad confirmna-

r

tionem alicujus doctring fa&um , e(t velut

DAT

figillum,in teftimonium veritatis , defuper à

ii

N

DEO impreffum , prout num. praced. di-

Con-

Gumcít, Ergo,

1 K

Difputatio IT. Artic, lV.

167

j WUM l

1 Hng

^ d

Confirm. $i DEUS per femctipfum , aut

tss

pet creaturam,in predi&is circumftantiis ve-

"Y

rum miracnlum facere poffet ; tunc Judai

excufari potuiffent à peccato infidelitatis, vi

Ti

LTTM

cujus Chrifto affirmanti; & veris wiraculis

"

confirmanti , quód fit verus DEI filius , à Pa-

J

gt

trc ia hunc mundum niiffus , non ctedide-

dl N

D D Ti l

runt, Sedhocadaittinequit, Ergo. Min.

pitet cx illis Chrifti verbis Joh. XV. 22, &

i n T

feqq. Si uonveniffem, & locutus fuiffena eis,

NU

peccatum non babereut : munc autem excu[atio-

Miiptca :

ziem non baent de peccato fuo.

Qui meodit ,

t Y

M DRUS s

Patrem meum odit..— $i opera mon feciffem: in

eis; qua uemo alius fecit : peccatum mon babee

Vnrtactlun i

venuti nunc auteg & viderunt , &* oderunt,

fs

&* me , & Patremeum. Maj, autem prob.

Ál prudn

Na Chrifto in porticu Salomonis dicenti ,

jj pttet p

Joh. X. 37. & feq. Si non facio opera Patris

«). Mp

ii , nolitecredere wiibi. . Si autem jacio, & fs

EO r

mibi non vultis credere , optribus credite , atf

,

t difomii

cognofcatis , & credatis: ouia Pater inme eft,

DgU

Que

" egoin l'atre , Judei refpondere , fuámque

DEUS

qu

incredulitam excufare potuiffent; quód mi-

it oredids

racuia, etfi vera, non fufficiant ad confir-

p fQ&Oft

mandam doctrinz alicujus veritatem , cüm

i at

eadem quoque à DEO fieri pofüintin illiscir-

P

o

üfli

curmftantiis , in quibus prudenter alius finis ,

"

ium,

quàm confirmatio propofite doctring , li-

juri u

cét reipsá falfz, collieinequit. Ergo.

4

I-

lum' P[æ:f'v'

D[TPM

168

mTraGatus IP. de Vivtut, Tbeol,

"

I5

Dico 2. Poffe DEUM patrarc , vel per fe-

N

Uül

metipfum , vel per creaturam verum miracu-

a,

lum, inillis circumftantiis ; in quibus alius fi-

sf

nis, quàm confirmatio falfe doGtring, pru-

ao

denter colligipoteft. Ita cum Suarez, Hut-

g t

tado , Granado , aliísque Cardin. de Lugo

Difp.lI. de Fide, Scà. 1.

Prob. Nonrepu-

wl

qremt

gnat ; ut DEUS loquatur. per amphibolo-

giam, que per varias circumítantias ex-

gf

hi l

terpas,ad verum loquentis lenfum , reftrin-

gitur ; et(i verusfenfus ab audiente, per ac-

at

(

cideris, nonpercipiatur. Sed hocipfoctiam

DEUS, velper femetipfum , vel per creatu-

hd

ram, poteft patrare verum miraculum , in cir-

gv t

cumftanuis falfe do&rine , audientibus

ln

R1

propofitz , dummodoalius finis, quàm ejus

vl

do&irine confirmatio , prudenter colliei pof-

fit. Ergo, Maj. conftat ex Conclufione fe-

alyin

cundá preced. art. — Min. prob. Quamvis

ii

etenim verum miraculum fit medium aptiffi-

30

mum ad confirmandam do&trinam , nihilo-

ii

minüsillud non eft ab intrinfeco in hunc fi-

RTT

t

nem ordinatum , prout ex num, I51. Con-

-

ftat, Sedhocipío, quód alius veri miracu-

Vg

li finis , quàm confirmatio do&trime falfze

DN

prudenter colligi poffit: eoipfo tale miracu-

M

lum videns fibimetipfi debet imputare, fi de-

As

cipiatur ; cüm DEUS hancdeceptionem non

ln

L

i.

intendat, fed folüm permittat , proutin am-

M Eïk

phibologia cum externa reftritione conjun-

Con- 1

Cla patet, Ergof

i

Difputatio H. Artic. IV.

169

W

Mi

Confirm. Hoc ipfo , quód verum mira-

tini

155

QUi

K

Y

n

dul

culum, non fit ab intrinfeco in hunc finem

ordinatum , ut per illud propofita doctrina

] laäl'zäuim)

n

lu

confirmetur; eoipfo DEUSillud inalium fi-

lt "i

ncm ordinare , adcóque in illis circumftan-

MTM

tiis facere poteft , in quibus alius rmi-

i M ,

raculi finis fufficienter indicatur ; etfi hoc fa-

z

UM

cere non poffit , quando alius finis, quàm

Clittfigg «

sl f

confirmatio do&trinz falfe nequit depre-

hendi. Ergo, Anr. prob, Hoc ipfo , quód

D Aigt t

amphibologia, feu ambigua quoad voceslo-

if

cutio externa, non fit ab intrinfeco in hunc

n t

finem ordinata , ut per illam audiens deci-

TOE

piatur; eoipfo poteft DEUS illam ordinare

z , 4Udini

in alium finem , adcóque per eandem in illis

tf n

circumftantiis loqui, per quas verus loquen-

ttrcolinpo

tis fenfus fufficienterindicatur; etfi tuncper

condfone f

illam loqui non poffit , quando verus fenfus

g. Qur

nequitdeprchendi. Ergo pariter, — Confeq.

mediunapi

prob, Idcó DEUS ficloqui poteft; quia per

irinam, QUj

talem locutiogem non caufaát erroneam co-

[ecoin hu

gnitionem in audiente , quamvis hanc prz-

um, 514

videat fecuturam , eámque folummodó per-

ius veti t

mittat, prout num, 145. ad confirmatio-

dottine i

nem refponfum eft,

Sed etiam DEUS in

przdidis circumítantiis verum. miraculum

ploultt:

ymputt

faciens non caufaret cognitionem erroneam

in vidente ,

pacptoto

quamvis cam pr&viíam permit-

teret. Ergo.

a, t

Ob-

L5

tri&ionccof;

j

170

Nraclatus VV. de Virtat. " Theol.

s n

'Objicies 1. contra primam. Donum pa-

g

156

trandivera miracula, noneft gratia gratum

TRU

faciens , feu fan&ificans , adeóque folüm

ayum o

gratia gratis data , que à DEO , ctiam im.

f

pio , conferri poteft. Sedhoc ipfo non re-

ROV

pugnat, ut DELIS per femetipfum , vel per

lus u

creaturam patret miraculum, in illis circum-

veliman

ftantiis , in quibus alius veri miraculi finis ,

undmd

quàm confirmatio falfe do&rine colligi

(unig

nonpoteít, Ergo, Maj. patet exdictis num.

slatma

151. Min. prob. Si etenim. donum iftad

pf

impio , adcóque ctiam haretico conferri po-

teít; tunc hareticus ad confirmandam fal-

àndt

plsar

fam doCtrinam , audientibus propofitam,

hoccodem dono patrandi veramiracula uti,

ET

At

fcu potiüsabuti poterit. Ergo.

Confirm. Nam Pater aternus , contulit

t

poteílatem patrandi vera miracula, etiam

ietd

UT

illis , qui Chriftum , ejusdem Patris filium

e(le, non credebant. Ergo. Antec. prob.

il h

Communi fiquidem Apoftolorum voce

tl

Joannesajebat Luc, [X. 49.. Praceptor ! Vi-

ln ay

dimus quendam in ubuaine tuoejicieutem damc-

.'"v'.'v.:nig

nia, &* probibuimus eum 5 quia non feguitur

"8

[

nobifcum, Ergo.

I57 Refp. N. min. Ad prob. D. ant. Si do.

num iftud patrandi vera miracula etiam hz-

UT

retico conferri poteít, & quidem pro illis

«ircumftantiis, pro quibus alius miraculi fi-

ltl

nis; quàm confirmatio do&rine falfa colli-

"l

gl

i

n

Tu

ll

Difputatio 1, Artic, F.

171

ng

Tiong "]

At ]

gi nequit; tunceodono in hunc Enem hz-

LEU

rCticusabuti poterit, C, ant. Secus. N.

CALy T.

NT

i

^lt

ant.&confeq. Ratioeft: quód verum mi-

l ID'MI

4 if

raculum non alitet , quàm virtute Diviná fie-

m

ti poffit ; ideóque ad confirmandam do&ri-

j ,fmf.'imæ i'ïll "

naminillis circumftantiis factum, in quibus

ln i lts

alius finis prudenter colligi nequit, reipsá fit

IS RT g

li

l

l]

tcftimonium , & veluti figillum, quo DEUS

t (Ustt tj

eandem doGttinam approbat , & confirmat,

p

Quamvis igitar DEUS hoc donum hzretico

ttto ia j

adconfirmandam do&rinam veram conferre

at

potüt; non tam€illud quoqué ad confirman-

ial

dam do&rinam falfam conferre poteft, falt£

'

lts t

ptoillis circumftantiis, pro quibus alius mi-

Iraaiaadis

raculi patrati finis prudenter colligi nequit,

n

Ad confirm. N.confeq. Hzc (quidem

tttus, CORLU

poteftas, per nomen JESI ejiciendi deno-

piacta, ett

nia , incredulo collata, ceffit ad augendam ,

n Daris r

propagandam ipfius Chriftigloriam, n-

, Mntec

de D. Aug. q. 79. inter tres & o&oginta,

flolorum W.

quas ad Epifcopum Simplicianum fcripfitz

Praeptr'l

Hac figua , cüm ufurpantur ab extraneis , qui

j t

fuum nomen ad iflama wiilitiam mon dederant,

ti n f

propter bouovem tausen excellenti[fimi Imperato-

vi$ valent,

D.ax $

Objicies 2, Non repugnat , ut DEUIS re-

58

icula etioi

velet hzeretico, quód adolefcentem heri

mortuum , craftino meridie , ad matrisaflli-

tidem p

Jits i

Qz Íolatium refufcitare velit.

Sed hoc ipfo

ctiam non repuguat , ut DEUS haretico po-

iine

tc-

DWI

(372 , TraGatus IT. d? Virtut. Tbeol.

teftatem patrandi hoc miraculum ad confic-

j N

, Mio*

mandam falfam doctrinam conferat, quan-

do alius miraculi finis deprehendi nequit, Er-

46 mï

go. Maj patet. Min. prob. Nam hareti-

g o

cus , futuri hujus miraculi praeícius , potc-

rit craftino meridie , ad confirmandam per

qob i

UE

illud falfam doctiáinam ; imperare mortuo,

ut ad vitam refurgat ; etfialius miraculi finis

pl

inili

4 prefentibus prudenter colligi non poffet.

Sed hocipfo DEUS haretico etiam potefta-

uD

tem intali circumftantia patrandi hoc mira-

m

culum conferre poterit. Ergo. Maj. fuppo-

quznnslcmu

nitut. Mip. prob. Per miraculum itud iu

pwpü'tü q

f

predi&is circumftantiis , prefentes equé

fallerentur , fiveillud àfolo DEO, five pat-

rcpuglm, l

tialiter ab heretico fieret. Ergo.

]

PT

Confirm. Nam DEUS per iftud miracu-

lum reipsánonteftareturfalfum. Ergo. àn-

v

tec, prob. Quamvis enim hzreticus eo mi.

zmpc&gqum:

raculo, tanquam figno , ad confirmandam

Mu d

fuam do&trinam , divinitus facto aburere-

PT

tur; attamen DEUS neutiquam adpetver-

n

füm hunc finem, fed folummodoó ad afflicte

T

mattis folatium , refufcitaret mortuum. Er-

ïm,äri j

[9)

D

L

A

l

|

I

b

j

Refp, D. maj. Si DEUS miraculum iftnd

decreviffet , aut decernere potuiffet, etiam

l nmm

pro illis circumftantiis , pro quibus alius finis,

filel

lbiis

quàm confirmatio do&trina falfz, ab hareti-

ul

R

co propofita; prudenter colligi nequit. C.

lai

maio

I;Vhln,w

Difputatio IL, 4rtic. IF.

173

mimmdconrl,

maj, Secus. N, maj. & fic D. min. N. con.

[ amm.

qui

feq. Ratio eft: quód DEUS miraculum

Tf

lb

d m

iftud , craftino meridie futurum , quidem de.

cernere , fimülque haretico revelare poffit;

CUM

[

At

attamen folüm pro illis circumftantiis , in

quibus à prafentibus alius finis, qüàm con-

TM

Udtyqyggde

firmatio doórine falfz , prudenter colligi

poteft: fecus autem pro illis , in quibus alius

t Ol [

finis colligi nequit. Sicut enim repugnat,

g

ut DEUS decernatloqui per amphibologiam

tl ho x

in illis circumftantiis, in quibus verus lo.

lp Mil

quentis fenfus ab audiente nullátenus perci-

at

pi poteft ; quia fcilicet talis locutio externa

; rl g

foret reipsà mendacium verbale: (ic etiam

bDEO, g

repugnat , ut DEUS decernat verum miracu.

D

lum facere in illis circumftantiis , in quibusá

erilud u

videntibus alius finis , quàm confirmatio fal.

m D. d

Íe do&tine nullàtenus colligi poteft ; quia

erettus 00 1

nempe fignum iftud foret mendacium reale.

conftmt

Ad conf. D. ant. DEUS per iftud mira.

fido d

culum reipsá non teftaretur falfum , fi do-

üum at

Gring herctice falfitatem , aut alium mira-

d) d

culi finem, quàm ejus doGrinz confirmatio-

mortuun.

nem, fimul manifeftaret,

C. ant. Secus.

N. ant, & confeq. Ratio patet cx dictis,

siracouri

Obiicies 3. Etfi DEUS intendere non pof- ; Go

fit , ut verum miraculum ad confirmationem

ouit

uibusdlit

falíz do&trine ab heretico fiat ; attamen il-

lud permittere poteft , etiam pro illis circum-

fifg.i

ftantiis , inquibus alius finis deprehendine-

lii

quit,

p

174. Traäa:u:f?.de Virtut. Theol, —

.f

uit. Ergo.

Antec. prob. Et(i DEUS non

f'i'ïxtüd'ï W

poffit iatendere , ut fidum miraculum ad

g m

confirmandam falfam , vel refutandam ve-

a v

ram doctrinamfiat ; attamen illud permitte-

jids !

re poteft , etiam pro illis circumftantiis , in

Fviqk' ,

quibus fi£&um miraculum à vero fufficienter

jnmmcfrql

difcerni nequit.

Sic DEUS permifit , ut

TIQQUDA

magi Pharaonis per incantationcs fuas ope

(rinisi

Damonum eadem figna facerent , que Moy-

i, (

fes & Aaron virtute Divina , quoad ferpen-

m

tes , & ranas fecerunt; ideóque Pharao de-

abl

ceptus obduraret cor fuum, né dimitteret

i a

populum Ifrazl, Ergo pariter,

pndin

Confirm. Nam fi&ta miracula, quz fuffi-

Ts

cienter à veris nequeunt difcerni, habent

li at

eandem vim confirmandi do&trinam propo-

Q ia

fitam , quam habent vera miracula , & nihi-

v x

lominüs eadem DELIS Anrichrifto , ejusque

w]

praconibusin fine feculi permittet, juxta il-

Muiy.

lud Redemptoris Matth. XXIV, 24. $ur-

tj

gent pfeudo- chrifli , &* pfeudo-propheta , &v da-

CUT

&unt figna magna , & prodipia s ita ut im erro-

t

vem inducantur , ft fieri potefl , etiam elecii. Et-

M

1

O.

i6r Refp. N. antec. Ad prob. N. confeq.

Difparitascft : quód verum miraculum non

aliter , quàm virtute Divináfieri poffit ; ideó-

äi'ï'l,fmml

p

que DEUS femper fit cauía, & author princi-

palis ejusdem.

Hinc illud quoquéad con-

lj Y

P g

firmandam propofitam do&rinam co tem-

po-

A Tngg

Difputatio 1. Ariic, IF.

175

p lh i

pore fa&um, quo alius veri miraculi finis

Vi

deprehendi nequit , reipfa eft teftimonium

L.

i

lh

AD

Divinum , prout de Apoftolis Evangelium

d

|

Á

lst

per orbem terrarum annuntiantibus legitur,

m*ïsxiz

Marci ult. 17j aufem profelli pradicaverunt

li

B) iti*tnu

ubique , Domino cooperante , & fermonen cone

D] f

firmante féouenti2us [onis. — Econtra vecó mi-

Va

raculum fictum ad confirmandam falfam do-

HUR u

&rinam à DEO permiflum , eft opus Demo.

P r

nis. Quinimó DELIS vix unquam tale mi.

ldco'guc lod

raculum in illis circumftantiis permittit, in

*

itt, i dait

quibus illud citra negligentiam , autculpam,

At

À vero miraculo diícerni nequit ,

ant priüs

ii u

permiffum pofteà detegit , prout

de magis

diíeti, li

Pharaonis patet.

Cüm etenim prodigium

Vrium r

illud , quo pulvisterrz in Íciniphes mutatus

Vuct, &

erat, fuis incantationibus haud poffent imi-

drido,cius

tari, hinc Exodi VIIf, 19, Dixeruz

7 malejfci

ad Pbaraouem: . Dipitus DEI efi bic,

Ditet, N

V, ag d

Adconfirm. N.confeq. Difparitas habe-

turex modó dilis,

Caufam veró

nj

, propter

NITTIS

quam DEUS £&ailla (igna ,

& prodigia per-

mittet Antichrifto, affienat Apoftolus II. ad

atb

Thefl.II. o. &feqq.. Cujus eft adventus fécum-

düm

3 N od

operationem Satana, in omni virtute , &

fgnis , é prodipiis vendacibus & in omni fedu-

mitictltr

&ione iniquitatis iis, qui pereunts eoqudd cha-

yi pl

ritaten veritatis non receperant , ut falvi fierent,

y antorp

1deà mittet illis DEUS operationepzerroris , ut

ag

eredaut wwendacio, Unde breviter D. Aug.

drina tvf:

!

Libl

bi(pu

176

Traclatus IV. de Virtut, Tbeol.

ij?!;ïmd "

Lib. 20. De Civit. DEI. cap. 19. Seducentur

:,3 d

,

T

ejus fignis atque prodipiis , qui féduci merebun-

1uy , pro €0 , uód dile&liomem veritatis wom vece-

g

erunt, — Nec dubitavit Apoftolus addere , ac di-

M QNI

eere : 1deo mittet illis DEUS operationem erro-

yus .

ris , ut credant mendacio. DEUS enim snit-

qia

tei 5 quia DEUS Diabolum ifla facere permittet ,

gb r

juffo ipfe judicio , quamvis illefaciat iniguo , a«

q fidt

lignóque confilio,

u Ht

Objicies ült, contra fecundam. Miracu-

162

) a

LU

lum verum eft figillum , feu teftimonium

hu d

DEI approbantis , & confirmantis eam do-

i

Grinam , q

uam tale miraculum comitatuür ,

yirmtr

aut fubfequitür.

Sed hocipfo DEUS , incir-

FOW

cumftantia do&Gtrinz falfe audientibus pro-

ul

verum miraculum patrare , aut per-

pofite ,

d a

mittere nequit ;

etfi alius finis, quàm doari-

u

ne falfe confirmatio colligi poffit, Ergo.

trint

Maj. patet ex di&tis num. 151. Min, prob.

CUT

Si Rex alicui fcripto falfo, fcicas , volénsque

t

fuum figillum apprimgret , aut apprimi per-

wiglt

mitteret ; tunc fa&tum iftud authoritati re-

ln

iz derogarct , quia fcilicet reipsá falfum te-

flemageret. Ergo paritet.

hia

Confirm. authoritate D, Thom. hic q.

Wa

Y

178.art. 2. ad 2. refpondentis : Miracala fem-

Vg

per fant vera teflimnonia ejus , ad quod inducun-

tur. Undeámualis , quifalfam docrinam enun-

f

tyt

tiant , nunquam funt vera miracula ad confir-

71(6

CIT

saationem [ae. dodhrina quamvls quandó

f

lf lu

Di/putatio 1. 4rtic, IY.

169

i ln

!,g

fitri poffint ad conzmendationeu nominis Chrifi,

",

hm

qutm invocaut, Ergo in nullá penitus cir-

ï mz.»im

ul

cumftantià vero miraculo falfa doctrina con-

Á

firmari poteft,

: )

"

Dij :ï:;:;

Refp, N.min. Ad prob, N. confeq

.Dif.,

3

|

j

!

paritas eft : quód in cafu predi&o alius fi-

lil

[

n

gilli appreffi finis, quàm fcripti falfi confir-

w'riu"tfa:izfinifz:,;

matio, prudenter colligi non poffit; ideó-

que fa&um iftud authoritati regie deroga-

Lendn, i

rc. Hic ctenim eft unicus fieilli , tali fcri-

D, ln tfnr

pto appreffi finis , ut omnibus innotefcat:

Xurzis n

DL

(

hanc effe Regis ipfius mentem, ac fenten.

Jcutm t

tiam, qua in co fcripto continetur, & ex-

xipbDt i

primitur.

Econtra veró unicus veri mira-

e d

culi finis non eft confirtnatio illius doctrinae

t

audientibus propofite , quam folüm per ac-

cidens concomitatur , aut fübfequitur, &

1j g

'lgl pofül. Ef;

quidem in illiscircumftantiis , in quibus alius

s M

finis fufficienter innotefcit , aut faltem pru-

jtns, Va

dentibus innotefcere poteft; etfi falfam do-

&rinam predicans, illud ipfum ad hanccon-

aut p

( authortt

firmandam detorquerc nitatur.

vipse

. Ad confirm. N. confeq. Nam Doéctor

Augelicus loquitur de illa circumftantia, in

) Thon.!

qua finis alius , quàm falfe do&trinz confir-

matio , prudenter deprehendi non poteft,

tss Mi

Sicut enim donum patrandi vera míracula eft

ad quüd n

quidem aptum ad teftificandam hominis ea-

mrïo&rfM'

dem patrantis fan&titatem , non tamen pro-

nritil l^

ptercà in omni circumftantia hanc eandem

uml P

M

di-

Ó

368 - Wralatus IV. de Vistut, Theol.

divinitus teftatur; cüm ctiam hypocritz im-

t b

pioc

onferri poffit : ita quoqué de confirma-

"i;nh Dcw

jmpmïï'

tione do&trine falfze difcurrendum,

Conftat r. Quód DEUS verum miracu-

j

1 4lu

m néque patrare, néque patrandum á crea-

EM

tura permittere poffit in illis circumftantiis,

, g

| od

in quibus alius ejusdem miraculifinis, quàm

do&rinz falíe confirmatio , prudenter ne-

w Ut

quitdeprehendi. Sicutenim Divinz veraci-

ho

tati ea locutio externa peramphibologiam

jtuntt

repuguat , €x qua verus loquentis fenfus,

avf

isomnibus circumftantiis , prudenter

jl od

fpc&at

deprch

endi non poteít :. ita pariter in hífce

n

circumítantiis tale miraculum repugnat;

qpalt

| quia nempe DEUS per illud falfum teftare-

andin

tur.

Nam verum miraculum , velut figil-

fniira

lum divinitus appreffum , vim maximam a

atl

At-

ET

confirmanda fidei dogmata continet.

que ideó Chriftus , ut fe verum DEI filium

h

effe Judeis comprobaret , à verbis ad opera

&i

provo

cabat, qua in nomine Patris fui facie-

lt

bat.

Hinc etiam illos, qui confpe&tis tot,

r

tantísque miraculis , nihilominüs increduli

fs

permanferant ; À peccato infidelitatis excufa-

igy

' rinonpoffe, pronuntiavit, Hacautem excu-

DT

fario locum habuiffet, fi Deus verum mirae

od

W

culum in illis circumftantiis patrare, aut per.

(

mittere poffet , in quibus alius finis, quàm

lity

H

W.II!

confirmatio do&trinz propofite , etfi re ipsá

l qui&u

falf , ncquit deprehendi.

| Wt

Con

TA

I

Difputatio 1. Artic. lV.

Wæh

169

l

m UOIH

1

Conflat 2, Quàd donum patrandi vera

q

l

"d

165

miracula Deus ctiam impio conferre, non

,Dfm?mïrm

tamen permittere poffit, ut impius hoc dono

ad confirmandam falfam do&trinam tunc ab.

Nl

itmülsmsmzts

utatur , quando alius miraculi fit

üis nequit

*

deprehendi.

110

il

A

Cüm etenim verum miracu-

DAU d

lum non aliter , quàm fpeciali quádam virtu-

r

te Diviná fieti poffit; adeóque Deus fit au-

thor principalis , creatura veró folüm caufa

ii

t hi n

inftramentalis ejusdem : hinc illud in eá cir-

at ls

cumftantia faCtum, in quá de alio fine, quàm

lp ld

folà confirmatione doctrine audientibus

um gt

propofite, prudenter dubitari non poteft ,

TT

verum miraculum eft velut figillum divinitus

iln, r

apprefíum, Sicntigitur Rex confcius, quód

T at

Ícriba ejus nomine falfas litteras cxaraverit,

i d

etiam factà fuppofitione, quód illas iena-

m DEL O

]

l

;i"

rus falfitatis boná fide fcripferit, falvà maje.

vebis ao

ftate , ac authoritate füá permittere non po-

teft , ut hifce litteris figillum rcgium appri-

Datris fl

matur ; dum prudenteraliud , quàm rcgia

tonptdut

illarum confirmatio deprehendi nequit; ita

ninis It

delitatsc

pariterDeus in predi&ta circumftantia verum

miraculum permittere non poteft, etfi falfam

]ecanttnt

doGrinam

predicans , eandem reipíà ve-

us veunt

ram cxiftimarcet.

auar ul

Conflat 5. Quód Deus verum miracu.

166

jus f

lum tunc facere poffit, quando falfa do&tri.

j

m

t ^

na quidem audientibus proponitur , atta.

men ex aliis circumftantiis fufficienter col-

|

P

li-

Tracfatas IV. de Virtut.'Tbeol,

pij

170

d

ligitut , aut faltem colligi poteft; illad ex

j t

alio fine , quàm ad confirmandam falfam

do&trinam fieri ; etfi hanc praedicans, vero

, gioa

!

;]umv.s |

miraculo, tanquam figno ccelitus dato, ab-

utatur , & fors aliqui decipiantur.

Sicut

z«,yïnmi& F

þa&us, L

enim Deus , falvà veracitate fuà, per am«

phibologiam tunc loqui poteft , & reipsálo-

E

T

cutus eít, quando verus loquentis fenfus

fufficienter exprimitur; etfi per accidens ab

np

ptntt.

audiente non percipiatur : ita pariter de vc-

ro miraculoin praediétis circumftantiis fatcto

tyucd

difcurrendum eft, Hinc á fortiori deducitur :

at

uód DEUS, falvá veracitate fuá , permit-

f,tol

qui À

tere poffit fi&a miracula , etfi veris fimillima;

ope Doemonis patranda, prout reipsà per-

inrites

71

miffutus eft Antichrifto, quamvis per ea-

dem innumeros homines , attamen culpáà

f initt

guan

fuà decipiendos, ideoóque damnandos prz-

videat, quemadmodum ex Apoftolo , ejis-

D

ET.

que interprete D. Auguftino ; füperiüs num.

161. refponfum elft.

vj lu

[ M

u

Anri1curus V.

1'4. ii

4 DEUS zuwtelleiui creato

[

ftgy

atíum erroneum imprimere , aut babitum

L

infundere po[fit?

| Bd

Renotandum :. Quód error mentalis

Wg.

167

fit falfa perfuafio, per quam ex igno-

DI

r

Tans

]

IMW

Ol

M il

Difpntatio Il, Artic. V.

171

rántia putatur unum effealiud. — Síc etenim:

ouärwm

Áli

de actu erroneo D. Auguftinus differit in

ancm, Y

Enchiridio cap, 17. — Quamvis error , quau-

ii j

14. polJunus curá. cavendus [it , nec mifi rerum

lii

ignorantiá po[fJit errari $. mon eft tamen conft-

LOT

u d nj

quens, ut continu erret , quisquis aliquid ne-

KCit 5 féd guisquis [£ exiflimat fcire, quod ne[cit z

z

pro vero quippe appro£at falfum , quod efi erra-

j t

v5 propriuus. — Hinc itáque patet : quód ig-

It

norantia , utpote confiftens in fola caren-

Vottafnis f

tia verz notitiz, fit malum meré privativum;

ii d

error autem , utpote confiftens in a&n fal-

Vl v

fo, fit malum pofitivum refpe&tu intelle&tüs

tívrs fl

creati.

Atqué ideo laudatus Ecclefie Do-

at

€or ulteriüs fübjungit : Ufzze adeo rationa-

quoni p

lis natura vefugit falftatea , &v quantim po-

Lospn

tefl , devitat errorem , ut falli nolint , etiam illi,

intindos p

quicungue amant fallere, Non enim , qui mtn«

ipulob,

titr , fiei videtur errare 5 fed aliuma in errorem

mittere , credentem fibi.

fiptritz

Et in ed quidem re

2107 erraty quaua mendacio contegit ,. [i movit

ipfe , quid verum fit . fed im boc fallitur: quod

putat fibi [auna on obe[fe mendacium 5 cómm

T

17455 facienti , qudm patieuti obfit. ouzue pet«

catum.

Ál t

Prenotandum 2. Quód a&us erroneus

168

T

in totidem claffes dividatur, in quot claffes

)

ignorantia, ex qua omnis error naícitur, di-

vidi folet,

err o

lmprimis igitur juxta canfam

qui m

ipfius ignorantis , prout hac igaoranti cft

^

L

2

ine.

! pj

172

" Tractatus IV. de Virtut, Theol,

cgmü(ïl for

involuntaria , vel voluntaria, eadémque di-

rectà, vel folüm iadireQé volita, & demum

il qui

5;(gthl€3 J

culpabilis , vel inculpabilis; hec eadem pra-

TY

dicata, natus ex illa error intelie&tüs , & ex

gt ]

hoc procedens error voluntatis participat,

iyo tb

Secundó juxta matcriam ignorantie , five

i

obje&um illud materiale, quod ignoratur,

MUU

alius eft error in. rebus fupernaeuralibus ,

alius veró in rebus meré naturalibus.

Ter-

qun, a

ia

tió, juxtaignorantiam veritatis pra&ticee , aut

fpeculativz , confequens error intellectüs ;

M]iä '

o

pariformiter eft practicus , aut folàm fpecu-

lativus.

Denique juxta ignorantiam verita-

I

tis praCtice , pertinentis ad regulas morum ;

n Y

vel regulas artium, etiam practicus error in-

Dit

aueft

telle&üs eft oppofitus vero dictamini ra-

tionis, vel quoad mores , vel quoad artes.

"T

Ti us

Hinc itaque patet : quàm multiplex , & va-

raruiy

rias dari poffit error intelledtüs.

ii

Prenotandum 3. Quód intelle&tus per

yii

» 9fr

d

equentatos actus erroneos acquirat habi-

níen

tum errandi , vi cujus ad ejusdem generis,

Hinc itaque

lii

ac fpeciei errores inclinatur,

"

movetur queftio: an DELIS, tanquam cau«

|

.

IT

V.

fa fpecialis , feu independenter à pravia di-

ctï,*h.gc

pofitione , & exigentia caufz fecunda , a-

Va

&um erroneum, etíi non praCticum , eám-

qum

que contrarium regulae morum , fed folum-

as

It

modó in rebus , que nullátenus ad fidem

hn

pertinent, meré naturalibus fpeculativum ;

li

cu-

d Viri!,ü».s/, |

ORU "

Difputatio II. Artic. V,

175

qum

cujusmodi foret: quód coelum reipsá fitla-

dm&?m

At

l

Pih!iis;i

pideum , aut vitreum , fl fit aureus , & lu-

*W-x n

na argentea , intelle&ni creato imprimere,

Tut

ant talem habitum erroncum per accidens

L FOquua;m,i.

infundere poffit , ficut per accidens oppo-

n Y

fitum habitum fcientie infundere poteít ?

TUb tl

Quód etenim DEUS , tanquam caufa uni-

A5 pf

veríalis, ad omnem actum & habitum erro-

T r )

neum , cum intelle&u creato concurrat ;

aliunde manifeftum eft. Affirmativam , cum

r

Bs erpgdel

Vafquez & Hurtado, defendit Cárd. Lugo.

08, 4 n

Difput. IV. de Fide. Se&t. 3. Negativam

iav

veró cuim Suarez, Granado , & Salas pro-

Wil tlaa

pugnat Amicus Difput. II. Se&t. 9.

Mpdiasenti

Dico r, Non pofle DElIIM , tanquam

&t dimit t

170

caufam fpecialem , intelle&ui creato impri-

f qud t

mere ullum a&um erroneum. Prob.

$i

DL

DEUIS , tanquam caufa fpecialis ; poffet im-

Qs

primerealiquem actum erroneum; tunc fal-

|ineleits t

tem poffet imprimere illum ; quo intelle&tus

i acqurtli

putaret: colum reipsd e[fe vitreum. — Sed ta-

Jem a&um erroneum DEUS, tanquam cau-

fusdem ntt

, Bu

fa fpecialis , intelle&ui creato imprimere non

S, ub

poteft. Ergo. Maj.conftat ex num. pre-

Metà pa

ced, Min, prob. Non poteft DEUS , nec

quidem in rebus meré naturalibus , ad ali-

r fecud

quam fcientiam fpeculativam pertinentibus,

xadicun

loqui per Amphibologiam, cum reftrictione

um Kl

lts

puré mentali conjunCtam ; néque ad falfam

hujufmodi do&rinam ,. velut divinitus con-

fir.

j fptcuhüf

M4

p

174 Ta"aä:;;us I7, de Virtat. 'Theol.

firmandam , patrare verum miraculum in il-

"T

lis circumftantüs , in quibus alius ejusdem

,qidi

miraculi finis nequit deprehendi ; quia fci-

at

licet per tale di&um , aut fadtum, non fo-

;]P!Tmh

lüm permitteret decipi, fed ipfemet pofitivé

D 2

deciperet intelle&um creatum. — Sed hoc i-

ul

pfoetiam non poteft , tanquam caufa fpecia.

gO;

lis , intelle&tui creato imprimere predicdtum

sl

errorem.

Ergo. Maj. patet ex dictis utró-

vt

que art, preced, Min, prob. Nam pofitivé

Bsl

alium decipere , nihil aliud eft , quàm fpe-

us M

cialiter caufare aCtum erroneum , in alte-

| p

rius intelle&tu.

Ergo.

n t

Confir.. Si DEUS predi&um errorem in-

Teet

171

telle&ui creato imprimeret 5 tunc per eun-

DEU d

dem aCtam erroneum creature rationali

enmam, d

mentiretur.

Sed hoc ipfo DEUS talem

L

actum imprimere non poteft. — Ergo. Min.

TT

patet. Mj prob. Si Philofophus , bené gna-

ht

!

rus ; quód caclum reipsá non fit vitreum :

h

l

N

" i

nihilominüs alicui alteri oppofitum ferió

T.

perfuadere niteretur ; tunc co ipfo menti-

t

retur; quia fcilicet externa locutio foret dif-

ET.

formis interne menti loquentis.

Sed ctiam

Yi QU

talis actus erroneus, à DEO impreffus , fo.

w

retquadam locutio DEI, eadémque diffor.

l]

mis internz menti loquentis,

Ergo, Maj,

Mi h

patet ex definitione mendaciiformalis. Min.

(

prob. Nam DEUS perillum actum virtualiter

"

u

intelle&ui creato loquitur, quem eidem tan-

MEODW

quam

!Virmm

tlün

Difputatio II, Artic, V.

,

loji

175

hi

ftdtn

quam caufa fpecialis imprimit ; prout in

i ET:T,:

]

l

LT

quáris illuftratione fuafivà , feu gratia pra-

! tj

1

h

lii

f

venicnte patet; gzar DEUS iz 9055 , fine 10«

D

&i operatar,

Ergo.

l f:c':g

"i

,

Dico 2. Non poffe DEUM intelle&tui

creato infundere habitum erroneum, Prob,

172

It d

bt

Si DEUS poffet intelle&ui creato intunde-

re aliquem habitum erroneum tunc faltem

t r d

10 Va

poffet infundere illum , per quem intelles

&us ad aCtus erroneos , circa res meré na-

Md ! qnäm h

T0 i i

inciinaretur.

turales, & quidem folummodoó fpeculativos

Sed DEUS ralem habitum er»

roneum infündere non poteft. Ergo. Maj.

Tnn a

patet ex num. 169. Min. prob. Non potef£

; t t

DEUS intelle&ui creato imprimere adum

atürg (dln)

X DEUS tien

erroneum , etfi de rebus meré naturalibus ,

folummodó fpeculativum,

Sed hoc ipfo

hg. Mi

etiam non poteft infundere talem habitum,

lss xb g

Ergo. Maj.

conftat ex conclufione praced.

hi um

yofitum f

Min, prob. ldeo primum ; quia talis er-

rOr , quo intelle&us creatus falleretur , fo-

o ipo net

rct DEO ,tanquam caufz

wioforetd

fpeciali, & qnidem

immediate adfcribendus

» quod primz ve.

N

ritati repugnat.

Sed etiam error, ex habi-

mpre[fus,fs

tu infüfo procedens , foret DEO, tanquam

c'mqucditi:

caufe fpeciali , etfitantüm mediatz , adfcri-

enaus,

;

Em l

Ergo.

omals. l

Confirm. Repugnat, ut DEUS illum ha-

m ii

bitum intellectui creato infundat, cujus in-

"

ufio Divinam fapientiam , & bonitatem de-

v

de.

5

p

176

Tra&latus 1 , de Virtut. Tbeol,

decet. Sedinfufio habitüs erronei, etfi quo-

f s D.E

j

adres meré naturales folüm fpeculativi , Di-

:, u&m- ï

vinam fapientiam , & bonitatem dedecet.

gaistits

Ergo. Maj, patet.

Min. prob. Nam infu-

' fio habitüs fcientifici ,

et(i quoad res meré

, n

h qim?

naturales folim fpeculativi, Divinam fapiene

qis , A

tiam, ac bonitatem decet , eámque velut

donum DEO dignum , fingularitercommeu-

mpümcm

[6)

M

dat ; pront in Sal

mone patet , qui teíte

Scriptura III. Reg. IV, 5 3. & feq. Difbutavit

fs

in Lidauo , wque

j Bs

fuper lignis d cedro , qua eft

- «d baffopum , qua egreditur de pariete : & dif-

hi

$, Muj

firuit de jumentii , & volucrib , & reptilili-

£n, &* pifcibu,

Et veniebanut de cunciis po-

H Mb

uli , 4d audiendam fapientiauz Salomonis ,

é

Qu

dl at

ab univerfis Regibus terra , qui. audiebant fa-

tf

pientia

w cju,. Sed hocipfo Divinam fapien-

tiam , & bonitatem dedecet, ut oppofitum

hd

habitum erroneum infundat,

Ergo.

v i

Objicies 1. contra primam. — Etfi error,

NT

p

174circa res meré naturales , folummodó fpe-

