denoyd

men fupernum requiratut , quo prelucente

u n

intellectus ex imperio voluntatis credat , jux-

Mdv Gentün

ta illud D, Aug. Tra& 26. in Johan. : Mz/ra

j Üinia

potefl bomo nolens , fed credere non poteft , nifivo-

f li

lens, Hoc autem imperium debet effe libe-

rum, ac fupernaturale ; nam aliàs fides me-

g

DL

ritosia non effet, contra illud ad Hebr. XI.

233. San&i per fidem adepti funt repromilfionese

jf tl

tl t

linde D. Thom. hic q. 2. Art, 9. ita: concla-

jf p

dit :. hu noffri funt meritorii , in guantum

jamim

procedunt ex. libero arbitrio , moto à DEO per

nli. T

gratiam. — lpfum autema. credere eft aGhu intelle-

ht u

&&is a[fentientis veritati Divina, ex imperio vo-

ho a

luntaiis à DEO mota per gratiam . & fie [nbjacet

od

libero avBitrio in ordinead DEUM. - Unde acki

n

fidei potefl effe meritoriws, — Quinimo hoc idem

to Chidt

contra haetefim Semi. Pelagianam à Concilio

"Trid. Seff, VI. cap, 6. definitum eft, ubi de

equenti d

um il

infidelibus adultis ad juftificationem fe dif-

ponentibus fic ftatuit : Difponuntur autem ad

;in A

li P*

ipfam juflitiam , dum excitati Divind gratid &

edjuti , fidem ex auditu concipientes , liberà mo»

Aa« X WL *'

Ul/7-

Aa 4

366

?I'raäatu:xll' ,de Virtz;t. »Tl;.eal.

! W

ventuy in DEUM , credentes vera eff , 2ua di-

l

viuitus revelata , &v promiffa funt.

Unde pa-

g

tet ; quód ad actum falutarem fidei requira-

; pl

yxinntid

naturale.

tur imperium voluntatis , entitative fuper-

äquöduon

ia

Prenotandum 3. Quód huic imperiovo.

352',[,

ntatis , entitativé fupernaturali prelucere

p u

debeat ex parte intelle&tüs judicium evidens

[

. «tedibilitatis , prout cx totius Difputationis

qui,it

prefentis decurfu patet,

Hoc autem judi.

qutis

€ium credibilitatis aliud eft. fpeculativum ;

al p

aliud veró pra&ticum. — Per judicium fpecu.

ltss

. lativum intelle&us affirmat : quód doctrina

i

propofita prudenter credi poffit fide firmiffi.

D B

13 , tanquam divínitus revelata, | Perjudi-

d

U TI

cium veró pradicum intelle&us affirmat:

quód eadem doGrina non folüm credi poffit,

m h,

Ícd ctiam credi debeat, five actu credenda

a

fit fide firmiffimá.

Advertendum igitur:

* lr

quód primus affenfus fidei fupernaturalis ,

Mi

r ]

regulariter loquendo , ex hác aGionum fe-

rie procedat.

Prima cft auditio , feu per-

g

ceptio illa interna , quá intelle&us dogma

"ii

propofitum , per fimplicem apprehenfionem

atdy

reprafentatum ; percipit, fed omnem affen-

fum fuípendit, Secunda eft inquifitio veri-

ho

w

tatis de dogmate antcà percepto , quá intel-

t g

le&us inquirit: An illud prudenter credi pof-

M

fit ; tanquam divinitus revelatum ? Tertia

i

eft judicium evidens prudentis credibilitatis ,

íd-

W;mmm

l

TT

Difputatio YV. Artic.V.

hn mæ

367

la[mr

u

ídque fpeculativum , & quidem ig motiviss

tj

priüs inquifitis, fundatum

uarta cft ju-

t

dicium prudentis credibilitatis pradicum ,

[ mw& EP"'

Íídque immediaté prelucens imperio volun-

tatis, quód non folüm prudenter credi poflit,

fed etiam a&u credendum fit dogma propo-

Ml

fitum , tanquam à DEO revelatum. | Quin.

DAT

ta. denique eft fupernaturale imperium vo-

D

luntatis , intelle&ui affenfum firmiffimum

ET.

imperantis,

De utroque igitut judicio c&e-

|fttng,

dibilitatis previo , ifthic queftio movetur:

nl

anillud fira&us, quoad fubítantiam , feu en-

T ol

titativé fupernaturalis ?

fs n

Dico z. Evidens judicium credibilitatis

h, I

353

h demut:

Ídque pra&icum , effe a&um intelle&üs enti-

tativé , feu in fubítantia fupernaturalem.

atdpof

Ita cum D, Thom, hic q.8. art, 6. & q. 9. art.

Laedenda

I.communis & certa Theologorum fentén-

hm ipr

tia, Prob. Imperium illud voluntatis libe-

ttoatur,

rum , & meritorium , ex quoimmediate pro-

Qionua l

ceditaffenfus fidei Theologica , eft actus en-

0, f

titative , feu quoad fubftantiam fupernatura-

Qus du

lis, Sed hoc ipfo etiam judicium credibilitatis

vhenfont

pra&icum eft atus intelle&s entitative fu-

poem ii

pernaturalis. Ergo, Maj. patet ex di&is num.

uiftio vt

251. Min. prob. Ad omnem a&um volun-

N

tatis liberum , eümque entitativé fuperna.

teredi

turalem, effentialiter requiritur ex partein-

u 7 T

telledüs . previum dictamen pra&ticum ,

tanquam ptincipium effe&tivum morale ta-

crcäbthnï

L

lis

Aas

n

Traatus VY. de Virtut. 'Theol.

lis aGüs, ídqne entitativé fupernaturale. Sed

judicinm credibilitatis practicum cft princi-

mü,t

qfift

pium effe&ivum morale, fdqueimmediatum

illius a&tüs fupernaturalis liberi, quo volun.

aQ

tas Lnperat affenfum fidei. Ergo. Min, pa-

ss

gilid v

tetex di&is num, preced, Maj. prob. Nam

ad omnem a&um voluntatis entitative fuper-

lgt

naturalem effentialiter requiritur principium

d ein p

effc&ivum rcále, ídque pariter entitative fu-

,«.aäirumdïl?

pernaturale,

Ergo etiam principium effe-

Bo ;

Givum morale, entitativé fupernaturale.

du n

Confirm. ' Au&oritate S. Auguftini Lib.

sia x

354j

e Pradeflinatione Sanclorum, cap 2. ubi poft

f da

dos

allegatum Apoftoli textumlI. ad Cor. III. s.

Non , quéd fufficitntes fimm cogitare aliquid à

m inatlà

nobá , quafi ex nobis ,. fed fufficientia noffra ex

at d

DEO efl, contra Semi-Pelagianos ita fubjun-

ts $

git : Atttendant , & ver£a ifla perpeudant , qui

hd

putant ex nobi effe fidei ceptum , & ex DEO effe

f at

Quis enim nmon videat ,

i

fidei fupplementum.

prihs effe cogitare , qudma credere ?. Nullus quip-

ET

À credit aliquid , vifi prisis cogitaverit effe cre-

dtupüm

dendaum,

Et Lib. De Dozo Perfeverantia. cap.

Lt

u

8. DEUS at cordi bumano copitationes pias,

4

per 2uas babeat fideus , qua per dileclionem ope-

Va

vatur.

Atque hzc eadem Magni Auguftini

tx'm

do&rina, poftmodim recepta eít, tum à Con-

W

cilio Milevitano in Africa , Can. 4. Urrzm-

v

A

ue douum DEI efl , & [cire , quid facere de£ea-

um , & diligere, ut facimem : 'Tum à Concil.

wu"ü, D

L]

Arau-

;rm'thf

Difputatio IV. Artic, F.

369

'e [uhm !ft

Arauficano II, in Gallia, Can. 9. Divini eff

Wg.

muneri , ciua &* retlà copitamts , & pedes no-

F' Wämm

Jiros d falfitate , &v injuflitid tenemm: Ac de«

M

mum quoqué per Summos Pontifices , & Ge-

: IN

J

neralesSynodos confirmata, Ergo nontan-

l Ni m

Ht

tüm illud voluntatis imperium, ex quo fidei

Theologice affenfus immediaté procedit ,

Wt i

Íed ctiam previum judicium credibilitatis

Wtr n

pra&icum eft a&us entitativé fupernaturalis.

Vrarsig d

Dico 2. Evidens quoqué judicium credi-

355

etitra

bilitatis fpeculativum effe a&um intelle&tüs

h

entitativé fupernaturalem.

Ita cum D. -

T

Thom. cit. complures Theologi. Prob. Evi-

TEU

dens judicium credibilitatis pra&icum , ex

i nl/;/riz.'li

quo immediaté affenfus fidei Theologice

n

procedit, eft actus intelle&üs entitativé fu-

nsit (ibjun

pernaturalis, . Sed hoc ipfo etiam. Erpo.

rptlety at

Maj. conftat ex conclufione preced. Min.

t

prob. Nam judicium credibilitatis fpeculati-

"TEU

vum effentialiter praíupponitur , tanquam

2 Nilea

principium naturá prius , ad judicium credi-

t

bilitatis pra&icum. Ergo. Ant. prob. lm-

;fwemn!fw

plicat enim , ut intelle&us perjudicium pra-

p

&icum affirmet : quàd myfterium Trinitatis,

aut [ncarnationis credere debeat fide firmilli-

d

lii

máà ; nifi anteà per judicium fpeculativum

du

affirmet: quód illud (it credibile, feu credi

poffit fide firmiffimá. Ergo. Ex quo ipfo ul-

n , P

uml

teriüs deducitur, quód etiam precedentium ,

a&uum , ad fidem fupernaturalem , per fe

. Tini

GOBs

Tratiatus 1Y.de Virtut. Theol.

n

379

jj t

eonducentium feries , fit entitative fuperna.

turalis ; nam aliàs initium fidei, non effet ex

g p

g

DEO pergratiam prevenientem , fed ex ho.

inis prd

mine per folius naturz vires operante, quod

Doárine num, preced. addu&e repugnat.

j qi

lp

356

Confirm, authoritate D. Thom. hic q. 8.

N

att. 6, (ic ftatuentis : Circaea , qu« fide cre-

T.

denda propouuntur , duo reguiruntur ex parte

moflird, — Primo quidem , ut intelleiu penetren-

vledis d

y at

füY , 'vel capiantur,

Et boc pertinet ad donum

intelletlás.

Secundà , ut de eis bomso baseat ja-

st i

dicium ve&lum , ut affirmet bis e[fe inbarendum ,

m

ée ab oppofitis recedendum. Et q. 9. art. 1,. A4d

d

f m

hoc , quód intelle&kus perfeci aJentiat veritati fi-

iM

dei , duo reguirantur.

Unum eff , quéd fan?

eapiat e4 qua proponuntur , quod pertinet ad

7

donuna intelle&las,

Aliud autem efl , ut baéeat

umj

N

eertum & velum judiciuna de bis , difcernendo

feilicet credenda , à non credends , & boc eff do-

" Ergq

"um [cientis. Ibidémque ad 2. refpondentis.

h, fj

Circa credenda duplex (cientia potefl baberi. Une

.-,M,

quidem , per quam bomo feit , quid eredere de-

V t

&eat , difcernens credenda d non credendis

Et

UT

afijn

fecundüm boc [cientia eft domum,

Alia verà eff

WONHH

fcientia , per quam bomo non olüm [cit, gtid

F

eredi de£eat , fed etiam fcit fidem manifeflare , &

WW[

alios ad credendum inducere , & contradiclores

qm M |

eonvincere.

Et . ifla fcientia ponitur inter gra-

4l

M

fías , gratisdatas, Sed hoc ipfo judicium ere-

lmspm i

l-

il

i

I

Difputatio IV. Artic. V.

.373

If

"

dibilitatis, etiam fpeculativum , efta&tusen-

M

titativé fupernaturalis.

Ergo.

n

Objicies 1. contra primam, Judicium cre.

357

ls

m

dibilitatis practicum eft ordine caufalitatis

l

prius ,. quàm affenfus füpernaturalis fidei -

DTn

'Theologice,

Sed hoc ipfo illud non eft

It yu!n

a&us intelleGüs enptitativé. fupernaturalis,

UL

Ergo. Min, prob. Nam inter omnes actus

/n!erM

intellectüs , ad falutem &eternam condocen.

hii

tes, primus eft affenlus fupernaturalis fidei

m Mu

Theologicz , juxta illud Apoftoli ad Hebr,

dl

Xl.6. Sinb fide impoffibile eft , placere DEO,

TY

Credere enim oportet accedeutem ad DEUM; guía

faitwiiy

6f , & inquirenti£u fé remuneratorfit, Atque .

j nl

ideó Trid. Seff. VI, cap. 8. ita docet : FiZes

ul yrtit

efl bumana falutis iritium , fundamentum , &

jf ubl

radix omuis juflificationi , finà gud impo[fibile

lmnà

&f placere DEO , & ad filiormm ejus conforti.

ha

þcr'venire.

Ergo.

Confirm,

Sijudicium credibilitatis pra-

tpordti

Gicum foret actus intellectüs entitativé fue

jl V

ul m

pernaturalis ; tunc illud revocati poffet ad

edetin !

habitum infufüm fidei fupernaturalem. Sed

EL

ad huncrevocari nequit, Etgo, Maj. exinde

'oläm f""s?u

j

patet, quód omnis a&tus entitativé füperna-

turalis , idénque falutaris , revocetur ad ali-

| maniftjïlff»'

quem habitum infafum fupernaturalem.

i o

Min. autem prob. Nam judicium credibili-

ptir nf

tatis praCticum non eít a&us fidei Theologi-

jj

€& , íed tantüm pralucet voluntati ad imnpe»

[aR.

yji

Tra*äa'!m'IV. de Värfut. Theoi.

$7

ij uX

randum affenfum fidei fupernaturalem, Er»

o,

;[[e taüs.

j Wt

Refp. N. min. Ad prob. D.ant. Inter

iaj

358

omnes actus intéllectüs , ad erernam falu-

, qii j

tem condacentes , cósque ad ipfam fidem

1lb 4

fupernaturalem difpoaentes , primus eft af-

fenfus fidei Theologice. N, ant. Ad alia-

donddata

iThogs

rum virtutum exercitium difponentes, C.

ant, & N, confeq. Ratio eft, quod ipfum

T

formalem affenfum fidei Theologice necc ffa-

ial

rió precedere debeat fupernaturalis volun-

ü p!cnqu: :

tas credendi ; ad hanc autem requirator pras«

PTO

] Tptc'nlis, t

via cognitio fupernaturalis, proutex do&tri«

na D. Aug, num, 354. recitatà patet.

Per

YT

w

has fiquidem cognitiones previas fupernatu.

Qhits a

adupaduo.

rales , voluntati prelucentes, infideles adul-

ti pofteà Ji£er? woventur in DEUM , credentes

]

ioera e[fe 4 qua divinitis revelata & promiJa

d. &

funt , prout Trid. num, 35t, allegatum lo-

Eu

uitur , quod etíam fubícquos, ad hanc fi«

i p

dem , aliarum virtutum a&us recenfer. Ex

tdo m

quo ipío patet: quódidem Concilium, num,

at

praced, adductum , nomine fidei , non tan-

a n

süm intelligat affenfum formalem ob autho-

Ciig, W

ritatem DEI loquentis preftitum , fed etiam

! m?ïi&ifün

omnes a&us previos , tum intelledüs, tum

ii

voluntatis , ad hunc affenfum requifitos

fs

comprchendat.

] W nü

Ti

. Adconfirm, D. maj. Tuncjudicium iftud

A

pra&tieum revocari poffet ad habitum infu-

l

Y

um

LUR

'Di/þætat:'a IF. 4rtic. V.

373

fum fidei ; tanquam a&tus ejusdem virtutis

1j

proprié talis,

N. maj.

Tanquam actus

A

à lu

ejusdem virtutis folim improprié talis,

H

"Tranf. maj. & fic dift, min. N. confeq. Ratio

isqüf i m

E.

eít, quód judicium iftud pro fuo motivo

T Pi"—ïif-

non habeat authoritaterm DEI loquentis,

Z

fed honeftatem relucentemin ipfo affenfu fi-

1 d

dcei Theologjce;prout pariformiter de chari-

T

tate Theologicà num. 1 1. refponfum eft. In-

ET

tereà idipfum hic folummodó transmittitur,

VOit)S Y

Nam plerique cenfent hoc judicium pra&i-

Atgidtrya

cum revocari ad habitum infufum pruden-

Jusn

tie fpecialis, connexe cum fide, cujus de-

Qu p M

fc&um in peccatore DEUS fupplet,

verilptt

Objicies 2. contra fecundam. — Ad impe-

35

, fs

randum a&um fidei Theologice fufficit prae-

TAT

lucens judicium fupernaturale credibilitatis

i g pïcmijfi

praQicum. Sed hocipío non requiritur ju-

dicium fupernaturale fpeculativum, — Ergo.

digiun h

o il u

Maj. prob. Judicium credibilitatis practi-

recenlt, J

cum , faltem regulariter loquendo , hunc

onchumjd

modum tendendi continet ; Hozef/umz aut

é

j

fiij, u

odlisatorium efl, credere my[lerium Trinitatz,

alem od2

Incarnationis,

Sed hujusmodi judicium cre-

um k

dibilitatis practicum , finé judicio fpeculativo

fupernaturali fufficit.

Ergo. Min. prob.

lk

fum 1

Prefuppofità fiquidem evidentià credibilita.

tis fpeculativà ,etfi meré naturali, de myfterió

"TTrinitatis, aut Incarnationis , fufficit, fi pe£

ypdtt!

fupernaturalem appr&hcnüoqcm repta

" bzbmwï

f&

pj

374 | T;aäat;c: IV. de Virtut..Tl:eoI.

ii

tetur honeftas , aut obligatio credendi hec

fnyfteria, Ergo.

qyo dett?

Confirm.

Prefuppofità cognitione fpe-

:hæccognïli

g m

culativá mere naturali , de fufficiente ad dan-

Z

givolutdt

am eleemofynam pecunià, poteft intelle-

À

us habere dictamen pra&ticum fupernatu.

s nationi d

ràle, de a&tualiter dandá huic mendico elee-

m

iftoifoi

mnofyna. Ergo pariter.

Refp.

D. ult, antec.

Si talis evidentia

setgptie

3

eredibilitatis fpeculativa , eadémque mere

qiakdun,

paturalis, foret poffibilis. Tranf,ant, Secüs

dinyadn

) IN

N. ant. & coníeq.

Ratio eft ? quód jadi-

cium evidens fpeculativum , de prudenticrez

i,

dibilitate , eádémque firmiffimà , myfterii

f ed

"Trinitatis , & Incarnationis, per difcurfum

shitt, P

Càüm

wntfnt d

meré naturalem non poffit obtineri,

etenim hzc myfteria rationis naturalis ca-

iaf

ptum altiffime tranfcendant , quinimó eidem

ETU

contrariari videantur ; hinc intelle&tus hu-

1

ri

*

l

manus indiget auxilio fupernaturali , ut ex

À iif

motivis credibilitatis evidenter concludat :

lil

uód hzc myfteria prudenter credi poffint

LLT

de firmi(fimá, feuomnem de illorum veri-

L Fi

nj

à

b

tateformidinem, aut de falfltate fufpicionem

)!

) D

db&)ïil

prudentem, excludente. — Atque ideó non

"Ui

tantüm judicium credibilitatis practicum,

^W

fed etiam fpeculativum eft a&tus entitativé

l:

1

LU

:lü mi

fupernaturalis.

l«fh

Ad confirm, N. confeq.

Difparitas eft :

UT

m

quódiatelic&us facilé folius rationis natu

ras

fgü

lis

Ti

WWM

Dijþutatia IF, 4riic. V.

375

lis du&u concludere poffit, adeffe

fufficien-

tem pro cleemofyna danda pecuniam , né-

DM!Wf

N

que haccognitio per fe requiratur , ut illu-

dtfnm

l

minet intelle&um , ad a&

T

m,

um füpernaturae

QT fü*'gu

lem à voluntate preftandu

Econtra fo.

DITN

lius rationis naturalis ductu concludi ne.

quit, adeffe motiva fufficientia pro creden.

dà firmiffiné do&riná Catholice Relieionis,

Atl

qu& cognitio previa requiritur ad illuminan-

i i

dum intelle&um , ut hic preluceat volunta-

fl

tiadimperandum actum fidei.

d.

Objicies 3. Judicium evidens credibilita.

561

Aani

tis fpeculativum, ex füis motivis, etiam per

ilti vt

difcuríum meré naturalem , ab intelle&

u po-

yprüar

teft obtineti.

Ergo.

Ant, prob. Nam tot,

htj (ln

& tanta funt credibilitatis abfolutee motiva ,

Mitüths t

jtinocdeg

ut heccadem fufficienter penetrata , & pon-

htl s

derata , quemvis intelle&tum convincant $

idcóque ad hoc judicium fpeculativum ne-

d u

ceffient: quód fola Religio Catholica fit

t eonchd?

prudenter credibilis fidefirmiffimà, Sed hoc

a lt

ipfo. Ergo. Maj. patet ex di&tis num. 334*

Morunve

Min, prob. Complures etenim haetici ,

preferttim doGi, ac litterati, ex hifce moti-

vlifpcut

geide t

vis , evidens judicium fpeculativum credibi-

u

litatis obtinent ; atque ideó funt formales

dus t

haretici , quód dogmata Catholica , etfi cog-

nita, tanquam evidenter credibilia , nihiló-

minüs ex [fola

Difpuimd:

Ergo.

pcgtinacig credere nolinte

v

L

Bb

Gon-

pj

6 Tra&latus IT. de Virtut. Tlseol.r

m

Confirm. Nametiam Demonces habent

edibilitatis fpeculativum;

.xdqgnn iudic»

:udicium evidens cr

drine D.

vód fola Religio

Catholica fit prudenter

átque ideó homi-

ia fenbet

credibilis fide firmiffimà ;

nes ab hác avertere conantur.

Quinimó

as lgt

é

3. !W [

juxtaillud Jacob

s

.IL. 19. Demones credunt,

contremifcunt.

Ergo. Ant. prob. Dzmo-

vv Dila

habent ullam a&um intelle-

nes enim non

" .!Hfm'i m

Gfis entirativé füpernaturalem

*

Ergo.

wl muad

dibilitatis fpe-

Refp. D

.ant. Judicium cre

Áipo, o

6

culativutm , Í

dque fufficiens ;

& conducens

ampcrdi[tuï(u

N. ant.

Non condu-

ad fidem falutarem.

t n

Tranf. antec. &

UANE

cens ad fidem falutarem.

N.confeq. Ratio eft :

quàd evidens judi-

d hod

racticum

effentialitee

V, inai

cium credibilitatis p

refopponat , aut incl

udatevidens judicium

r'ï(.'fþfüf!!li! 1

L]

Haud eteniai

credibilitatis fpeculativum

1 f

formare

hoc judicium evi-

TT

porcü intelle&tas

dens pr

aCticum :

quód honeftum, aut obli-

Pt di

eatorium fit,

fide firmiffimà c

redere my(te-

MTM

aut Incarnationis , prius-

rium Trinitatis ,

| L As

u

dicium evidens fpeculati-

t l

quàm habeat j

ummáà fide

vam : quód ta

le myfterium fit fi

.

"

g?'ï*aliïi [qu

Cüm igi

tur judicium credibilita-

dignum.

le fundetur in prz-

RLT

tis pra&icum fupernatüra

M

hinc etiam iftu

di&o judicio fpeculativo :

Nam aliàs ad fi-

debet effe fupernat

urale.

Bt&]» "

fufficeret cogpitio prze

u

h

dem fupernaturalem

Witn

via, quantumvis ex

obje&o fuo cffenrialitet

5 "

T

telle-

n

requifita, mere natu

ralis, per quam in

&us

d

4j

vw.a

Difpatatio IV. Artic, V.

MT

lt

R

&us myfteria Religionis Catholice fummá

fide digna judicet.

Hoc

autem repugnat

fh

Dlb

I

do&ring D, Aug, Lib, De

Dono Perfever, cap,

13.ita fcribentis, — Cogitazztes crediziu , cOpie

TM j

tantes loguimzur , c

Tayoos

ogitantes apinaus , quidguid

apimu. — Quod autem attinet ad pietatzs viam ,

LTOY

um du

&* verum DEI cultum , non fumus idonei cogi-

tare aliquid , tanguam ex noBismetipfis ,

Jed uf

ln lp

eientia noflra ex DEO

vlf

cf.. Huic adde textus

rcliquos , num. 554. allegatos, Quamvis

x Lordiy

d Nf

igitur per difcurfum meré naturalem obtine-

retür judicium fpeculativüm credibilitatis

Tr nl

vydedasg

naturale, non tamen illud conduceret ad fi-

dem füpernaturalem.

Atque ideó haretici

yn d

dod&i, quimotiv

rien j

a Religionis Catholice fuffi-

cienter penetrant , habent judicium credibi-

Tud ecai

jidcunsi

litatis fpeculativum fupernaturale.

Nam

finé hóc non haberent fufficientem gratiam

,a

prevenientem ad deferenda £

reir nj

alfa dogmata,

idcóque non effent formalesh

&retici.

jonis, p

Ad confirm, N.confeq. Ad ptob, D. ant,

eps p

Damones non habent ullum actum intelle-

( (omnid

Qs cntitativé fupernaturalem , eámque

am d

heologicum, feu conducentem ad falutem

undcturingü

&teream.

C. ant.

Meré Philofophicum,

jnc s

N. ant. & confeq.

Nam Damones, om-

n dà?

nÓ6sque damnati,

per fcientiam inpernatura-

" cogüilio ?3

lem , à DEO imp

reffam , certiffimé fciunt,

m

quód cruciandifintineternum. De hocaue

tem peculiari judicio credibilitatis fpeculati-

T qumii'g

Bb 3

vo,

j p

378

Traö'a?u: IV, deVirtut. Tl:eah

g

vo, q

uod Dzmones habent , D. Thom. hic

j , 10

q. 5. art.

2. Damones vident multa manifefta

in

do&rinam Eccle-

j ïupf

dicia , ex quibu pereipiunt y

i

i& à DEO e[fe , quamvis ves ip.

as , quas Ecclefia

ïumvïs u

docet , n0n videant , pata : DEUM

effe trinum,

g p d

J

jusmodt.

Ibidénque

jilonini 1

ér unum , vtl aliquid.bu

ad 1. refpondet: D«

onum fides efl quodam-

giddurit

v0do coa&la ex fignorum evidentia y

& ideà non

w fritrs

vpius t

pc

vtinet ad laudem voluntatis, quód credant.

Objicies 4. Deducum ex fuis motivis ,

sj d

36335

homine litterato , fufficienter penetratis ,

wnis, B

& pondera

tis , judicium credibilitatis fpecu-

M

lativum, tandem

ultimó refolvitur , in moti-

ob

énaturale, Sed hoc ipfo

i d

vum aliquod mer

judicium i(tu

d no

n eft entitativé fupernatu-

nj find

rale. Ergo.

Maj. prob, Quód etenim mo-

lts h

eadémque im-

ti

va credibilitatis abfolute ,

ul-

ts t

mediata, feu proxima ,

reipsá fub(iftant ,

i, m

nditur , fa

ltem regulariter lo-

liune hn

timató refü

folam authoritatem humanam

quendo , io

LT

eorum , qui

Ecclefiafticam hiftoriam olim

LT

m fcribunt, prout

fcripferunt , aut etiamnu

La

ex diétis num. 520, patet.

Quiniino judi«

J ii

cium credibilitatis fpecu

lativum , quod Idio-

.

nnti

titur foli authorita-

I mï:hd.

ta habet , plerámquei

"i

ti Parochi, aut alteriu

sinftru&oris. Sed hu-

[| ',',gmh

N

vuni €

ft meré naturale, Ergo.

|

jusmodi moti

'

h

Confirm.

Etfi judicium credibilitatis pra»

^L

h

&icum fit fupernaturale, qua

ndo Idiota ex

luu[lm

N

,

ditdogma falfum ;

gj

inculpabili errere cre

äfu:

illm*ï

llmm/,

Difputatio lF. Artic. F.

T

379

tlb Nj

Parocho propofitum , ranquam divinitus re.

Piml æift'þ,

velatum ; non tamen etiam judicium fpecu-

lativum éft fupernaturale. Ergo. Ant.prob,

Wl'/f«,uï»ä

] DZUH;LW'

Quamvis etenim judicium illad pra&icum,

d. lv

nüm. 336. adductum fit evidens, & verum;

nihilominis hoc judicium fpeculativum ,

tf

sz J l& EM

quód dogma erroneum à Parocho propofi.

tum , fir fummá fide dignum , tanquam di-

À nilmin

TT

vinitus revelatum , eft reipsá falfum.,

Sed

hoc ipfo judicium iftud non eft a&us fu

per-

At

Vil

naturalis, Ergo,

Refp.

D.. maj.

Judicium credibilitatis

Mortor n

24

dl

fpeculativum , tandem ultimó refolvitur , in

motivum aliquod meré naturale, 2 quo4, C,

ia

maj. Ftiam Zf 2uo. N. maj. & fic dift, min,

UH

N.confeq. Ratio eft, quód judiciurn cre-

m i

dibilitatis fpeculativnm quidem ultimó re-

Rbfant,

folvatur , faltem regulatiter loquendo , in

rcgulmm h

authoritatem humanam eorum , qui hifto.

tem hynid

riam Ecclefiaticam fcripferunt, & illa credi-

hii dd

bilitatis abfolutz motiva , qu& num. 300,

kribut p

continentur , litteris confienárunt ; adcó.

Quinimé

que hoc ultimum hojus judicii fpeculativi

Umsq"ow

motivum , t ezod , fit meré naturale

*

*

hoc

rl

tamen non obftat, quód ultimató fundatum

flois, !

in hoc naturali motivo judicium predictum

wurit, 4

fit entitativé fupernaturale ; fi nempe hoe

qeibiit

idem motivum, reprafentetur intelle&ui per

W

J p t

illoftrationem fapernam , ideóque fit fuper.

naturale 2? 240, prout dudum , de aliarum

gmlfimiäg

3

quo-

p

580 —TraGatus TY. äe Virtut, Theol.

r

quoqué virtutum a&ibus , num. 9. refpon.

s f

fum eft.

Ad confirm. N. antec. Ad prob. D. maj,

«qunen t

sidtnt

Hoc judicium credibilitatis fpeculativum ,

in fenfu abfoluto fumptum , eít reipsá fal.

Confim :

fum. C. maj. In fenfu refpe&tivo fumptum.

jo, j l

N. maj. & fic dift. min. N. confeq, Ratioex-

wneüi&"ff"

inde patet , quód neutiquam falía, fed vera

int p

fit conclu(io hujus fyllogismi : 1Zzd m»yfle-

s peüts

vium wibi propofituns , efl med fide firmiffimá

ilip f t

dignum , de quo fpetlatis bis circumflantis , pru-

foutihun.

d d

denter formidare nequeo , quàd [ut divinitus ve-

velatum. — Sed (petiatis bis circum[lantiis pru-

qudi, vt

denter formidare nequeo , quàd mayflerium ifiud,

y» Mint

de Incarnatione Spivitis San&i à Parocho propo«

dpend ht

fitum , fit. divinitus revelatum

Ergo bos my-

If La

fterium efl meá fide firmiffnná dignum.

wehttuc t

Objicies ult.

Hinc fequeretur : quó

t du

365

non tantüm judicium credibilitatis fpecula-

t

tivum , verüm «etiam tota precedentium

?lif'.'l'mqioööp

a&uum feries, ad obtinendam fidem faluta-

b

J

|

rem conducens, fit entitativé fupernatura-

tbf

[

lis. Sedhocadmitti nequit, Ergo. Maj. pa-

;1 ht

tet ex fundamentis, pro fupernaturali judi-

!tjrig

cio credibilitatis fpeculativo , hucüsque alle-

Pv

gatis, Min. prob. Nam aliàs & prima dog.-

X

l

motam fidei auditio, feu perceptio interna

H

myfterii Trinitatis , aut Incarnationis ; &

fubfequa de horum myfteriorum credibilita-

LE

te inquifitio, ceteríque aCtus, cum ex parte

I!VM

1

lil»

Irity |

Difputatio IV. Artic. V.

38r

LT

intelle&üs , tum ex parte voluntatis inter-

i

t M.

l

i

|

currentes forent entitativé fupernaturales;

qua tamen perfedtio in his a&ibus reduada-

LIM

mt

re videtur.

üt, d Wi

Ergo.

Confirm, | Saltem prima intellectualis au-

ts

s l,

ditio ,. feu perceptio Do&rinz Chriftiange

noneft a&us entitativé fupernaturalis, Ergo,

At l n

ttj: [l

Ant. prob. Hac (iquidem perceptio non eft

a&tus pertinens ad fidem Theologicam , fed

wj fmjaä

folàm eft pravia, eadémque remota difpo-

Tatjatin.

fitio ad illam.

Sed nec cft a&tus pertinens

ii

ad donum aliquod fupernaturale Spiritüs

tramis

iliyriai

SanGi, videlicet intelle&uin. Ergo. Min.

prob.

Nam dona hzc fupernaturalia pre-

Tl n

fupponunt fidem fupernaturalem.

Ergo.

lgyl//rg-

Refp. D. maj Sequeretur : quód tota

1

3

precedentium actaum feries , ad fidem fa-

rttr , qii

lutarem obtinendam, per fe conducens, fit

ii t

entitativé fupernaturalis. C, maj. Condau-

vecedentut

cens folummodó per accidens.' N. mai. & fic

yfiden i

dift, min, N. confeq.

Ratio eft, quód non

: foperu

tantüm ipfa fides falutaris, fed etiam initium

i. M

fidei à preveniente San&ti Spiritüs illuftratio-

rbatud

ne , ac infpiratione effentialiter dependeat ;

hu

adcóque per folas nature vires haberi ne-

;tpin

quceat, Hinc D. Auguftinus Lib. de Predeft,

repin i

Sanctorum cap. 2. poft verbanum. 354. alle.

:arnationiïiv

gata , ulteriüs fubjungit : Quamrvis enim ra-

n d

M

piim , quamvit celevvimb , credendi volunta-

ns,wmfïff

Vr quadam cogitationes amtevolent , m0xque illa

Bb 4

[///1

' biw

582

Tra&latus IV. de Virtut. Tbeol,

;ugmimellc&ix!

ita feguatur , ut quafi conjundlifima videatur

nece[Je efl tamen , ut onamia , qu& creduntur y

wm m d

4944

praveniente cogitatione credantur. — Atque ita

concludit : Quocirca , ficut nemo fibi [ufficit ad

LE

, pom

áncipiendum , vel perficiendum , quodcnque

opm bonum : ita nemo fibi fufficit ad incipien-

iil

(Coolit 1

dam , vel perficiendam fidem ,. fed [ufficientia

»ofiraex DEO efl.— Et rurfus Lib. de Dono

ii il

feis li

Perfev, cap. 8. DEUS dat cordi cogitationes

jl

piets per quas babeat fidem., Vlnde patet ; quód

etiam tota precedentium aCtuum feries, qua

quo:dlubüznl

ad obtinendam fidem falutarem per fe con-

gl

ducit , ideóque prima quoqué perceptio in-

lnui, i

q tss

terna myfteriorum fidei fit entitativé fuper-

naturalis , utpote à Spiritüs San&i prevee

vf vt

Vf f lt

niente gratià dependens , prout pariter ex

verbis D. Aug. num. 212. allegatis liquet,

fnult 4

Adconf. D. ult.ant. DonaSpirits San&ti,

al

quoa

d fuos habitus prefupponunt fidem, C.

lgt t

ant. Quoadíuos a&tus, . N. ant. & confeq.

t

Ratio eft, quód dona Spiritüs San&i reipsà

initu t

fint habitus fuperaaturales , fubordinati vir-

EUTN

tutibus infufis, ideóque ante has nunquam

at lrti

zealiter exiftant,

Sicut igitur ante primum

MWI&

a&tum fidei , elicitum ab infideli adulto , non

mäwümm

exiftit realiter habitus infufus fidei , qui

Qd i

tamen actus ad hunc habitum , tanquam

L

ad fuam potentiam , aut virtutem fpecificam

o

revocatur ; ita pariter prima fupernaturalis

Rittis

do&riag Chriftiang perceptio revocatur a

Q.

) W

Trit

Difputatio IT, 4rtic, V.

383

nymmh

r

ii

donum intelle&ás , etfi hoc donum realiter

ag

nondum exi(tat.

Atqueideó D. Thom, hic

TY. ET

q. 8. att. 8. ad 2, refpoadet ; Fides 07 pot-

WMQW

efl univeraliter pracedere. intelle&iuga,

Nos

' m;m

enim po[Jet bomo affentire. eredeudo propofitis ,

d i

9ifi ea aliqnaliter intelligeret.

w

fs L d

. Conftat 1, Quód evidens judicium pru-

dentis credibilitatis , ídque pra&ticum , de

67

771 agiin

myfteriis Cathoiice Religionis , fide firmiffi-

lii

má credendis , fita&us intelle&üs entitative,

Dl

feu quoad fubftantiam fupernaturalis. Nam

TAT

hocjudicium practicum immediaté prelucet

p gt

voluntati, ad eliciendum imperium illud , ex

t

quo intellectus preftat affenfum fidei fir-

j d p

miffimum veritati revelate, Cüm autem hic

Ya t

affenfus , fit liber , & meritorius , non qui-

iil

dem formaliter , aut ratione fui, quia fcili-

Spimflshu

cet intelle&us non eft potentia libera ; fed

yfden, C

folüm caufaliter , aut ratione imperii volun-

tatis , exquo procedit, quod imperium for.

n k

MM

l

maliter liberum , & meritorium , ideóque

übordinati

aGusin fübflantia, fcu entitativé fupernatu-

hus tutit

ralis eft ; hincetiam judicium credibilitatis

ranc þllmïï

pra&ticum debet effe aCtus intelle&tüs in fub-

dul

ftantia , feu entitativé fupernaturalis. Sicut

Qs fdt, f

enim voluntas ad eliciendum hoc imperium

j

(

fupernaturale , neceffarió indiget principio

"

fuperaddito fupernaturali , tanquam causá

1 fUP

enut

realiter effc&tivà ; ita ctiam principio füper.

y

naturali , tanquam causá moraliter cfíccti-

jorena

Bbs

Vä,

Difpuw

284. l!l'raäatu: lVY. de Vr'rtt;!. Tääl.

d

và, prout dudum contra Harefim Pelagia-

;b(iïüm) PW

nam ab Ecclefía Catholicá definitum , & fu-

y m hn

fiüs in Tra&t, HI. de Gratia oftenfum eft,

UI

Conftat 2, Quód etiam judicium evi-

yigmt. "

368dc

ns credibilitatis Ípeculativum , fit a&tusin-

qil Sff"'v'*'

telle&tüs entitativé fupernaturalis, INam ju-

li, J

dicium credibilitatis pra&ticum , effentialirer

ww Ht

refupponit, aut faltem includit jndicium

credibilitatis fpeculativum ; taoquam fuum

vt j

andienia

fundamentum, Implicat enim , ut intelle-

&us judicet : quód propofitum hoc myfte-

at d

s

rium fit credendum fide firmiffimà ; nifi priüs,

faltem virtualiter judicet: quódillud pruden-

qmys,

rl $

ter fide hác firmiffimá credi poffit , feu fit

Nam aliàs judicium

Vicun dl

fummá fide dignum.

credibilitatis pra&ticum non foret fuperna-

ia

us d i

turale , fed imprudens , ac temerarium ,

ténolnt

utpore di&ans : quód mylterium Trinita-

i od

tis, aut [ncarnationis, credéndum fit fide

t f

firmiffimá ; etfi nondum con(tet, quódillud

tutyortut

fit taniá fide dignum.

Hinc etiam judicium

[

TP

credibilitatis fpeculativum , etfi tantüm cvi-

LT

li

deus refpe&tive , quo przlucente Idiota, per

(

;»*'.L&ïiræl), |

imperium fupernaturale voluntatis , fide fir-

u

NI

o

miffiqá credit dogma falfum , eft a&us intel-

I

Je&üs entitative fupernaturalis.

Quamvis

(hta "

etenim affenfus ifte , quo affirmat Spiritum

Mi

San&tum effeIncarnatum, non fit actus fidei

Ht

n

41!

fupernaturalis reipsá , fed folüm apparenter

pltr

i

n

talis, utpote falfus ; non tamen,ctiam fal-

fum

At

t o ,

D:'j,'oumio IV. Art?c. F.

38

fum eft previum judicium credibilitatis fpe-

tholicädc"Q !

culativum , prout ex hoc fyllogifmo patet :

Os,

Quod mew Parochus wibi proponit , tanquau

ïüd [Un] '» "

divinitu revelatum , illud etiam efl med (ummá

LM

fide diguum.

Sed ille mibi proponit my[lerium

Mittrj

incarnati Spiritls Sandli , tanguam divinitus

Ttn, d.

revelatum,

Ergo iflud eft med [ummá fide di-

t ürdt s

£"wm. Hinc etiam judicium credibilitatis

lb, gup j

pra&icum , & fubfequum voluntatis impe-

t tl

rium eft entitativé fupernaturale , ac merito.

m hd

rium , etfi affenfus falfo huic dogmati prae-

i(miümä',n*üpriü;

ftitus, utpote falfus, non fita&us fidci fuper-

Veilibtpds

naturalis.

tll i

Conftat 5.. Quód non tantüm utrámque

àn i d

judicium credibilitatis , fed etiam omnes

39'

v fatrfptt

a&us precedentes, tum intelle&üs, tum vo-

£ tentraum

luntatis , ad fidem filutarem obtinendam

knum Tonit

per fe conducentes, fint entitativé fuperna-

Ánln

turales,

Nam aliàs quidem ipfa fides, non

lt gl

autem initium fidei, Divinz gratie, fed fo-

etan las

lius nature viribus , prout Semi- Pelagiani

Hoc at

e(i tutitt

