?eruntamcn folummodó remotum, five

dia«

18 —— Trallatus IP, de fift;t. Tl:eol;

Hinc ulteriàs deducitut :

r

diatum attingat.

r:

quód ille a&us reflexus , feuantecedens , feu

)

concomitans, feufubfequens, qui pro fuo

formali obje&to habet folam bonitatem crea-

mw

ii

tam , in actu dire&o alicujus virtutistheolo-

eice contentam , non fit ftridié , feu pro-

m

ij

prié loquendo , a&tus ejusdem virtutis theo-

fu latiori, feu im«

E fnu

"

logice, etfi adhanc in fen

[

proprio revocari poffit,

Atque fub hác ra-

hi

tione D Tbom. II. 2. quaft. 25. art. 2, do-

[

cet: quódetiam ipfa charitas ex. charitate fit di

ii

ligenda , dum ita concludit: Chbaritas z07 eff

]i

"

li

fimapliciter amor , fed. ba£et vationem amicitis.

w

Ber amicitiam autema amatur aliguid dupliciter,

Uno nodo , ficut ip[e amicus , cui bona volumnis,

&

UM

Alio modo, ficut &onum , quod amico volumute

Et boc. modo cbaritas , per cbaritatem amatur ,

hl

& non primo 5 quia charitas efi illud £onum ,

14

quod optanus omrnibus , quos ex charitate diligi-

W

TAUS,.

Et eadem ratio eft de aliis virtutizus.

"

M

18

Conftat 3. Quód in moderna providentia

m

pro ftatu hominis viatoris, non dentur pau-

A| Wi

M

[

ciores, neque plures virtutes theologice,

er fe infuíz , quàm tres, juxta illud I. ad

i

LT

Cor. XIIl. 15.

Nunc autem vaanent. Fides ,

m

Spes , Charitas , tria bacz magjor autem borunz

efl Charitas, Vnde non obftat, quod idem

Apoftolus anrea de charitate dixerit: v.6.

Quania credit , omnia fperat.

Nam charitas

omnium virtutum , 1deóque pariter Fidei ,

,ae

!

Difpitatis, 4rtis 1.

19

:ducirhr:

ac Spel theolopice actus, quidem imperare ,

las n

noutamen etiam elicere poteft , prout hunc

Ài yolo

a« u

textum DoGor Angelicus ; num. 15. allega-

tus exponit, & iplarum virtutum differentia

Yistheol

fpecifica oftendit. Hinc ulteriüs deducitur :

i o

quód Religio non fit inter virtutes theolozi-

us d

cas, licét ex illarum directione & imperio

ori, i

procedat , ideóque juxta D. Aug. in Enchi-

ub bàzt

ridio cap. 3. DEUS fide, fpe, ac chavitate co-

At2

lendus fit,

Nam formale objcétum intrinfe-

aritit f

cum, faltem proximum , & immediatum reli.

qritt vt

gionis non eft DEUS, autaliqua perfe&tio

n iil

Divina; fedipía bonitas facri cultüs , prout

conformis illi perfonz , cui defertnr.

Ln-

il pl

Qynd t

de D. Thom. II. 2. quaft. 8 . art. s. ficcon-

jco ob

cludit:; Re/igioefl, que debitum DEO cultum

fett d

affert.

Affertur autem DEO delitus cultus, in

Jud o

quantum alius quidaua in DEI reverentiam

qitit dl

jfiunt; puta : facrificiorama oblationes, & alia bu-

rlb

jusmodi.

Unde manifeflum ef : 2uód DEUS

providcmii

qon comparatur ad. virtutem velisionis , ficut

dentor pat

materia, velobjetum , fed ficut finis.

Et ideo

religio non efl virtus tbeologica s cujus obje&lum

deologic

illad 4

&ft ultimus finis , fed eft virtus moralts , cugus efó

e[fe circaea , qua fuut ad fzema,

mmt Pi j

u boró

uod ldlï

ixerit:

GRU

Vam d

purit Fld'l'

B 23

AR-

20

Tr'aäatus IV, deé Viitu;. Tbeol,

D

gh

AgT1ICurus Ill. (

j

Anoirtutes tbeologice commecian-

j

zur cum gratia fanctificautel

"T

iil

Renotandum r. Quód Gratia fan&ifi-

19

qii

cans fit qnalitas infufa fupernaturalis ;

|

h

perq

uam homo formaliter fanQtus, five ju-

ftus ;

& amicus , acfilius DEI adoptivus red-

lí

m

ditur , ju&ta illudI. Toh. HIU. z. Videte , qua«

lem charitatena dedit mobis Pater ,ut filij DElno-

ht

sninemur , & [mus,

linde Concilium Trid,

idnt

n

Seff, V1, de Juftificatione cap. 7.fic decernit :

Unicá formalis cau[a ju[ificationis eft. juflitia

M

f.'r.äml

DEI, o2 quá ipfejuftus cft , fed qud wtos juflos

fücits quá videlicet ab eo douati , renovamur

quiti

vtf

fpiritu mentis noffray & non modà reputamur ,

E

fed verb jufli nominamur , & fumuss juflitiaua

NI

in nobis vecipientes , unusquisque [uam fecan-

TIT

dàm meufuram , quam Spiritus Sancus parti-

tur fingulis ,' prout vult ,& facundüm propriana

cujusque difpofitionem , Ó* — eooperationem,

TA

144f

Quanquam enim nemo po[fit effe jufius , nifi cui

serita pa[fionis Domini noftri JESU Chrifli couz-

uc['s

Atl

municantur , id tamen in bac impij juflificatione

' L

EU

k*üc

fít dum ejusdem Jan&iiffimna pajfonis warrito ;

per Spiritum Sanciem charitas DEI diffunditur

A

uy

Vi v

in cordibus eorum , qui juflificantur , atque ipfis

inbare, — Atque ideo harefim huic doctring

d

OP-

i

vljz

Difputatio T, Artic, FE,

2t

[.

oppofitam predi&um quoqueé Concilium

damnat , Can.'11.. $i guis dixerit : bominen

TCl

juflificari , vel fola impatatione Juflitia Chrifli ,

vel fola peccatoruma remif[ione , exclusd gratiá ,

u

€* charitate, qua in cordibus eorum per Spiri-

K fu.

turz Santium difundatur , atque illis inbareat 5

erottordo,

aut etiam gratiam , quájuflificamur yeffe tautiiua

i, (rtj

favorem DEI: : Anatbema fit.

20

ptirus t

Preznot.2. Quód cum gratia fanGifican-

Vidm, 71(!(

te femper quoquéinfundantur virtutestheo-

iljDis

logice, prout rurfüs ex ejusdem Concilij

m T

doctrina num. s. addu&ta patet. Cüm ete-

jc decernih

nim gratia , juxta illud Il, Petr. L/4.. Maximza

TD

& pretiofa nobis promilfa donavit , ut per bacef-

i n j

ficiamini Divina con[ortes naturas fit natura

TL

quedam ordinis fuperni; hinc eadem quo-

reþuta'mur,

qué virtutesinfutas, tanquam potentias, ad

exercendos ejusdem ordinis actus depofcit,

, jufitim

t f

Ideo D, Thom. I. 2, quafít. 110. degratia

tt, 4, ad 1. refpondet : Sicut a2 effentia ani-

riur pl

7 ,»ropriu»t

vIHA 6 luunt ejus potentia, qua [unt operum prine

Cipia: ita etiam ab ipfa gratia effuunt virtutes

vriliotet

ll y nifi Clli

3n potentias auima , per quasmoventur ad aius,

Etfi veró amifsà per mortale peccatum gratiá

jrifi m

,/li)äcatiom

fan&ificante , quoqué femper amittatur ha-

bitus infufus Charitatis, non tamen etiam

g r

Fideitheologice ; nifi peccatuni iftud fit jn-

mfun iif

fidelitas, Sic etenim Trid. Seff. VI. cap, 15.

ag

j

4Jferendum efl : mom modó imfidelitate , per

k od

o

quam & ipfa fide: amittitar , [ed etiam quocun-

3

24

22

Tra&ldtus IV. de Virtut, Tbeol.

q

que alio mortali peecato , juflificationis gratiam

ümü'

amitii, Atqueideo herefim oppofitam da-

jl

mnat , Can. 28. $i 2uis dixerit : amifid per

w

peccatum gratid , [msul &v fidem feper amitti 5

uyïw,üt

anatbema fit... Quod veró ifthic de fide , pa-

«

riformiter de fpe theologicá , perfolum pec-

w

catum mortale oppofitum amittendà , cum

PIZC

D. Thom.Il. 2.quaft. 24. art, 12. commu-

n0n

nis fententia docet,

IT

2X

Prenot. 3. Quód proinde moveatur qua-

ht

ftio: Anetiam virtutes theologice viciffim ,

D

& quidem ab intrinfeco connectantur cum

il

gratía fan&ificante , prout hec conneGitur

u

cum virtutibusinfufis? Prima fententia do-

cet: Habitum charitatis , fecusautem fidei,

gx:tis ,

—

u

& fpei , etfi diftin&um realiter àgratia fan-

at

&ificante, ab intrinfeco cum illa metaphyfi-

MT

cé conne&i, ut nec quidem divinitus fine

vll

gratiaexiftere poffit.

Ita nonnulli Thomi-

tbl

"

j

fte apud Ripaldam de Ente fupernat. Difp.

j

ir

à

128.

Alteracenfet * omnes virtutesthco-

logicasconne&i phyficé cum gratia habitua-

z';.»'!!.

M

11

li, ut finé hacfolüm miraculosé primitus in-

t

9 co'n

:

fundi , aut confervaripoffint. Itacum Car-

hi

din. Pallavicino , Ripalda Difp. cit, Tertia

[ v

negat ; ullam virtutem theologicam ab in-

trinfeco conneé&ti phyficé cum gratia fan&ti-

r

.'bm;

ficante, . Ita Hurtadusinll, 2. Difp. 53. Ari-

t

493 plurésque alij.

Di-

:srbm;

J

D?'/j;utatia I. ärtic. l.

231

22

" rf

Dico z. Nullam virtutem Theologicam

O da.

metaphyficé conneGi ab intrinfeco cum gra-

tia fané&hificante.

d r

Prob, Si aliqua virtus

theologica conneeretur ab intrinfeco me-

ipr n

ü ïld& ! Pï

taphyficé cum gratia fanctificante ; tunc ita

«idunpe

cofie&eretur habitus charitatis.Sed ifte haud

itaconnectitur, Ergo. Maj. patet ex num.

ttendà, a

Tà. C0nt)

preced. Min. prob. Habituscharitatis aliud

non eft,quàm potentia permanens, feu qua-

OYeatut qu

litas fupernaturalis per fe infufa, vicujus vo-

luntasredditurpotens adamandum DEUM

ice vicl

amore amicabili, feu prout infinité bonum

Ountur t

: conmcdit

in fe.

Sed hec potentia permanens non

conneGitur ab intrinfeco meraphyficé cum

feutentià 0

Autem i

gratia fan&ificante. Ergo. Maj. continct

definitionem habitüs charitatis. Min, prob.

àgnti !

Potentia fupernaturalis tranfiens, per quam

; netaphy

DEUS in peccatore fupplet defe&um chari-

jinitus 1

tatis infufe , ad amandum DEUM amcre

yylli Thos

at D

amicabili , non conneGitur ab intrinfeco

meraphyfice cum gratia fan&dificante, Ergo

irutes tht

ariter.

ytia habitu

Dico ». Nullam virtutem theologicam

25

orimitus t

phyficé conne&i ab intriüfeco cum gratia

ucim C

fanGificante.

Prob. Fides theologica non

; Cit Tfn

conne&titur ab intripfeco phyficé cum gra-

jcam 3

tia fanctificante.

otatia l

Sed hoc ipfo nulla virtus

theologica fic cormeGitur,

Ergo. Min,

Dips:!

exinde patet: quód equé una, ac altera vir-

j

tus theologica fit potentia infufa permanens

4

a

j

Traä»ams»lï. de Virtuf. "Theol,

ed cliciendos a&us fupernaturales érga

';pwb. |

fj.nu 3

DEUM , tanquam finem ultimum , adeó-

um

que non fit ratio hanc connexionem ad-

xitþtuml

ftruendi potiüs de uná, quàm alterá, — Maj.

autem prob. Nam Fides Theologica non

gt

bt

femperamittitur, et(igratia fan&ificans per

grave peccatum amittatur, Sed hoc ipfo ea.

yin

t

dem non connetitur ab intrinfeco phyfice

cum gratia fan&ificante.

Ergo. Maj, con-

[

tinet doGrinam Conc, Trid. num. 20. addu-

T

€&am,

Min, prob, Si etenim Fides ab 1n-

It

D E

trinfeco conne&teretur phyficé cum gratia

fan&ificante , tunceadem non aliter , quàm

"

1

miraculosé à DFO finé gratia confervaretnr,

lum

Sed hoc miraculum, prafertim in peccato-

) n

1

re, utpote cceleftibus donis indigno , fru-

firafingitur, Ergo.

lh

24

Objicies r. contra primam. Habitus infu-

[|

!

lts

fus charitatis ex fuo conceptu effentiali.eft

m

potentia fupernaturalis amandi DEUM , üt

3dy

amicum. Sed hoc ipfo metaphyfice ab in-

d

trinfeco conneGtitur cum gratia fanGtifican.

füti

te, tanquam formali amicitia inter DEUM,

Alyd

& creaturam, Ergo, Min. prob, Implicat

tdigl

potentia fupernaturalis amandi DEUM , üt

T

amicum, (i DEUS reipsá non fit amicus, Sed

I

"i

absque gratia habituali DEUS

]

l "o

atmicuscteaturg. Ereo.

reip?än011 e(t

n

lal

d

Conf, Nam ipfamet charitas infufa eft

T.

U

amicitia quedam hominis ad DEUM, Ergo.

EM

l

Ant,

yl

Difputatio l. Artic 11.'

25

ts t

Ant. prob. authoritate D. 'Thom, 1l. 2.

l ! ïdfö'

qu&t, 25. art, 1. fic concludentis, Nozzi.

lntm qd.

libet amor babet vationems amicitia , fed amor ,

t Wij

quiefl cum Benevolentia , quando fcilicet fic ama-

At Qu

mus aliguem y ut ei bonum velimus.

Sed «uc

i

Aenevolentia Jufficit ad vationem,amicitia ; fed

hr

veguiritur nutua qguadam amatio , quia amicus

feto phyü&

eft amico amicus.

Talis autega vautua Benevo.

Máj .

lentia fandatur. fuper aliqua communicatione.

1,20, dl

Cv ergo fit aliqua. communicatio bominis ad.

Fides ib

DEUM, fecundim quod uobis fuam Pestitudi-

Qum prdti

zem commumicat , oportet [uper bác ali-

litr, quit

quam amicitiam fundari, ^ Amor autem [uper

Yfervrenu,

bác communicatioue fundatus efl chavitas," Un-

ip pttct

de charitas efl amicitia

DEUM.

quadam lïomz'ni! ad

dino , f

- Refp. D.maj. Habitus infufus charitatis

25

ibitusinti.

€x fuo conceptu effentiali eft potentia fuper-

(fntial l

naturalis amandi DELIM, üt amicum , re-

DEOM, i

daplicatione appellante folummodó fupra

f ab i

modum amandi. C,maj. Semperetiamap-

andifcat

pellante fupra terminum amatum,

N, maj.

r DEUM,

Et fic diftinctá min.

N. confeq. Ratio eft ;

, Implici

quód actus charitatis Theologicz fit quidem

EUM,

€x fuo conceptu formaliamor amicitie , at-

nicus, *

tameníolummodó quoad modum tenden-

sinon d

di , fivetantüm eátenus, quátenus per eun-

demDEUS appretiativé diligitur fuper omnia

ivfifi t

bona creata , propter ,infinitam bonitatem

,UMI E'BD'

1nam 5 nontamen etíam in hoc fenfu , quód

n

B 5

Cle

26

TraGatus IY.de Vivtut. 'Tbeol,

j

effentialiter prefupponat, velexigat recipro-

y u)

cam aticitiam DEI erga creaturam , quae

j

formaliter confiflit in gratia fan&ificante,

l

,

Atque ideo habitus charitatis, ex fuo cífen-

| j

tiali conceptu, eft quidem potentia fuperna-

g

turalis amandi DEUM , üt amicum , redu-

k B'WM

licatione cadente fupra modum amandi,

Bo

non autem fupra terminum amatum , &

(

toinde ab intrinfeco non conneGtitur effen-

wii

l

tialiter cum gratia fanCtificante. Argumen-

|

yiti

tum retorquetur abilla potentia fupernatu-

E.

1rali, quà DEUS in peccatore fupplet habi-

"r

tum infufum ad eliciendum a&um charitatis

| gumïan

Theologica.

| u

Ad conf, D. antec. Ipfamet charitas in-

viu, n

fufa eft quedam amicitia meré potentialis

| pf

creature erga DEUM , & quidem folummo-

| ,lm:n:ml[

dóin fenfu predi&o. C,anr. Etiam forma-

| ii

lis, aut illam effentialiter exigens.

N. ant,

hM

& confeq. Ratio iterató patet à paritate il.

PUl

lius potentiz fupernatnralis, quz datur in

L

peccatore ad. elicieadum a&um charitatis

mi

perfecta.,

|

!

"n

26

Objicies 2. Habitus charitatis, tanquam

WY

infufa potentia füpernaturalis , ita compara-

tur ad gratiam ; ficut voluntas humana,tan-

"

quam potentia naturalis comparatur ad ani-

Wy

mamrationalem, Sed hoc ipfo ab intrinfe-

!

4

co metaphyficó conneG'itur curm gratia ha-

|

G:pola

bituali. Ergo, Maj, patet ex dodtrina D.

&i

'Thom.

)l

Difputatio I. Artie, II.

d

at

Thom. num. 20. addücta,

Min, autem

m Qug

prob. Nam humena voluntas , ctiam facta

Wifeonte,

X ftocfen.

fuppofitione , quód fit potentia naturalis ,

diítin&a realiter ab animarationali, nihilo-

f fipey,

i, relt

minüs cum eadem ab intrinfeco ita conne-

Gitur, ut finéilla, nec

lum nl

quidem divinitus, exi-

Amatp, !

ftere poffit.

Ergo partiter.

Conf. Habitus infufus charitatis eft po-

Vdittr d

tentia fupernaturalis eliciendi actum effen-

j Argumeb

tialiter ab intrinfeco connexum cum gratia

t foptrnay

fan&tificante. Sed hec potentia effentiali-

pl hd

ter ab intrinfeco conne&titur cum eadem

vm chariuao

gratia fanctificante.

Ergo. Maj.exinde pa-

tet: quód juftus przlucente revelatione Di-

t ehatitsi

vina, vi cujuscertificatur deobtentá pratiá,

] porcnrizis

poffit elicere a&um charitatis erga DEUM.

y folumm

Min. autem prob. Nam hzc potentia effen-

tiam formi

tialiter ab intrinfeco conne&titur cum tali

s N

adu. Sed hoc ipío ctiam mediante aGu

a pariatel

conneGitur cum gratia,

Ergo.

ug ditur i

Refp. D.maj. Habitus charitatiscompa.

27

m duritat

ratur ad gratiam, ficut potentia naturalis ad

animam , comparatione perfe&tà , feu omni-

s, tánqu

modà. N. maj Comparatione imperfe-

u comp!

&à, feu tantüni aliquá.

C. maj. Et fic di-

uman

ftin&áà mid. N. confeq. Ratiocft: quàd

n d

virtutes theolosice folummodó per quan-

i i?

dam analogiam comparentur ad gratiam, fi-

yp Q

cut potentig naturales ad animam ; videlicet

, dodtit

eàtenus , quátenus intelledus per fidem,

J

,

vOs

)

l

z*

Trallatus V. de Virtut, Theol.d

j

y

Pnü[.

voluntas veró per fpem , & charitatem infu-

;.:m |

fam perficitur ad eliciendos a&tus fnpernatue

i ;mïä |

J

rales ; non tamen comparentur quoa

|

] qnut

]

omhia, minimé autem quoad connexionem

f Qüü

l

l

eflentialem cujüuslibet potentiz cum anima

i

rationali, Nam aliàs fequeretur: etiam fi-

1

l

i

dem theologicam metaphyficé connedi

du

eum gratia fan&ificante , quod doàrine

vt

I

Concilij Trid, num. 20. adducte repugnat.

gnuzm

Ad conf. N.min. Ad prob, D. maj. Hac

H

|

"T

potentia effentialiter ab intrinfeco connedti-

l

a

tur cum tali aCtu , prout. meré poffibili.

zj

'Tranf. maj. Proutrealiter exiftente. N, maj,

j

Et fic diftin&à min. N. confeq. Quamvis

(uit

enim fupponeretur , omnem caufam ab in-

* vtl

trinfeco effentialiter conne&ti cum poffibilita-

V 41

te fui effe&tüs , de quo Philofophidiífpurant;

Ml

!

non tamen eadem quoqué ita conne&titur

p

E

cum reali exiftentia effectüs , adeoque nec.

Eu

|

habitus charitatis mediante tali actu foret ab

1

"

1

intrinfeco effentialiter connexus cum gratia

ill.üi.u

l

fan&tificante.

Caterüm vi hujus argumenes

|'tirii

ti rurfus fequeretur: etiam fidem infufam ,

m

pariformiter ita connc&i , cüm poffibilis fit

Deds

a&us fidei, quo juftus DEO rcvelanti cree

Vny

]

dat, feftatum gratize obtinuiffe.

M

28

Objicies 2. contra fecundam, Gratia ha-

i

bitualis ab intrinfeco phyficé conne&itur

ag

cum virtutibustheologicis, ut absque his à

LT

DEO connaturaliter infundi , aut conferva-

ri

7)

Difputatio , Artic, lL.

29

at Tnfi

ti non poffit. Sed hoc ipfo etiam virtut

es

Apethatu,

theologice vicilim conne&untur phyficé

IU* quoad

cum gratia habituali. Ergo. Min, prob,

JCHOnem

Idco primum ; quia gratia habitnalis, tan.

quam principium agendi , connaturaliter

Q um

i um f

cxigit virtutes infufas , tanquam potentias ,

feu proprietates a&tivas , per quas operetur,

( d

od dbnm:

Sed hoc ipfo pariformiter virtutes , tanquam

proprietates a&ive connaturaliter exigunt

Prtpub

gratia

D. ma Ht

habitualem , tanquam principium

0 connedi

agend

n

Ergo.

Min, prob. Nam omnis

activa proprietas connaturaliter exigit illud

T poffol

t N jj

principinm agendi , cujuseft proprietas, Er-

go.

q Qunrt

üfim 2b i

Confirm. Virtutes theolosice , faltem

primitus, noninfunduntur, nec quidem in-

jpo(folia

fideli adulto , per a&us fidei, ac fpei,fe di-

dilputant

onnedtut

Íponenti ad recipíendum Baptifmum, ante

gratiam fanificantem, ' Sedhocipfo ab in-

eQque nti

huforet d

trinfeco cumilla conne&untur, Ergo, Maj.

continet doctrinam D, Thom. l, 2.

ueft,

aumgrat

63.art, 4. ficftatuentis: Fides pracedit [pem ,

afguntn

& f(pes chavitaten fecundum a&lus 5 mam babitus

J'nfufam 1

fogul infunduntur.

Quinimo.id ipfum ex

Yibilis f

do&trina Concilij Trid, num. 20, adducta fa-

[onti f&

tis argui videtur,

Min.autem prob. Sietes

nim virtutes theologice ab intrinfeco non

jtutia l

praefupponerent , adeóque conne&erentur

onediut

cum gratia fanctificante ; tunc nulla foret

ratio dicendi, quod infideli adulto femet-

ao

ipfura

)

o

VTrallatus lV. de Virtut, Tl;eoþl.

us fucceffivos fidei , & fpei , dís«

u

ipfüm per a&

i m

onenti ad

Baptifinum , non infundantur

;Hü&s

ctiam fucceffivé habitus carundem virtutum,

| ;(mxtm

Ergo.

Re

fp. D. ultimum anfec. Omnis pro-

| u

29

:1(3 !

rietas a&tiva connaturaliter exigit illud prin-

( WH

cipium agendi , cujus eft propriétas, (i eadem

w009

fit mera hujus principij proprietas, C, ant,Se-

cus.N.ant,& confeq.Ratio cft : quód virtutes

m

[

theologicz non fint merz proprietates gra-

tig habitualis , fed infuper fint potentieadti-

ul

| gin

vg,per qua

s intelle&us & voluntas eleva-

tur ad elicien

dosa&tus fupernaturales harum

j

u

virtutum 5 ctfi

gratia habitualis non adfit,

néque fpei

i

Nam aliàs néque habitus fidei ,

j Ui

"

connaturaliter, feu absque miraculo in pec-

!

.j

;v

;:'

catore , licét hifce donis indigno, à DEO

u

"

i

confervarentur.

Sicut enim calor eft qui-

is, quia tamen non eft

| ii

-

dem proprietas ign

f

mera hujus, & qui

dem íolins proprietas,

d

i.

liter exiftere poteft ;

Do

M

absque igne connatura

l

jta pariter de quàávis vir

tute theologica dis-

0; [qu

currendum.,

| nj

L

I

d

Adconf. N.min.

Adprob. D. ant. Nul-

Ja foret ratio

dicendi, quód infideli adulto,

t D

femetipfum per tales a&tus fncceffivé difpo-

at

nendi , non infundantur etiam facceffiveé ha-

|

bitus,fundata in natura intrinfeca carun-

TY ,0

dem virtatum. — C.ant. Fundata in extrin-

D]

OS-

lig;

fcco Qccrcm PEI pro fuo beneplaeito e

em

'l;eo/.

Dj/þutatiok. 4frtic, IL

3t

Wbd. dem babitus conferentis,

N.ant. & confeq.

Rtundantut

"Ceterüm nonnulli theologi docent , habi-

T itatum,

tum fidei & fpei, juxta fucceffivam difpofi-

tionem , etiam fücceffivé adultisinfundi ante

Onris ye.

gratiam , quam fententiam Efparza Quaft,

GU

Io. Devirtutizus tbeologicis. perquàm erudité

dets t

ts C anti

propugnat. Unde ruríus arguitur has virtu-

tes nonconneGiab intrinfeco cum

gratia ha-

quàdrimt

bituali.

yrietate o

Objicies ult. Saltem habitus charitatisab

potcntzaz

30

Yonts elen

intrinfeco phyficé conne&itur cum gratia

fanGificante,

Ergo, Ant. prob. Nam ha.

hurdes ant

bitus charitatis (iné gratia fan&ificante nu

Jis non adi

,

quam infunditur , aut confervatur ; ideóque

, néuel

amifsd per lethale peccatum gratid femper

aculoin p

amittitur habitus charitatis , etíi non femper

qàDl amittatur habitus fidei , ac fpei theologica,

iot t qt Sed hoc ipfo.

Ergo. Min. prob, Hoc ipfo,

n not quàd ignis absque calore üto&o , & viciffim

,pioiti calor àt o&to absque igne nunquam realiter

f ptd exiftat ; eóipfo bene arguitur: quódcalor

diad àt o&o , tanquam principalis proprietas,

cum igne ab intrinfeco phyficé conneélatur.

.a N Ergo pariter,

qeli adut

Confirm, Habitus charitatis conneditur

dfv df abintrinfeco cum habitu fidei , ac fpeitheo-

accdfn logice, Sedhoc ipfo; & quidem à fortiori,

vf

« uf pariformiter ita conne&itur cum gratia fan-

| &ificante. . Ergo, Maj. continet doctrinam

an d

D. Thom.1, a. qu&t, 66, art, 5. fic conclu-

ucplädfoï

dens

]

- i

Tratlatus IV.de Virtut, Tbeol.

yn

fn

dentis: Charitas feri? fide & fpe nullo uaodo effe

j

potefl^ — Ibidémque ad 2. refpondentis : Fi-

-B

des & [pes feeundima vatiouem propriam prafup-

nuutur ad charitatem , & frc. cbaritas [im eis

m

D

gug

&monpotef. Min, autem prob. Nam ha-

N

bitus charitatis , tanquam virtus füpernatue

ralis amandi DEUM amoreamicabili , magis

deit

i

convenit in fuo conceptu cum gratia, tan-

quam formali amicitia, quàm cum habituffi-

Mi

u

dei, autfpeitheologice, Ergo.

Refp. N. ültim, confeq. Difparitas efts

[

51

quód ignis ad connaturalem fui produ&tio.

,701:[."&'1

nem non folüm prefupponat feptem gradus

m

a, Y

caloris, tanquam previam, eámque ulti-

EU

mam difpofitionem materiz , fed etiam o&ta-

g

vum gradum caloris , tanquam fuam pro«

|

d

prietatem realiterpofteà producet, Econ.

tra veró gratia fanGtificans, néque ad infue

vi

p

fionem prafüpponit ullum gradum habitüs

|

charitatis , néque hunc realiter. producit ;

v

cüm zqué charitas ; ac gratia immediatéà fo-

E

lo DEO infundantur.

Unde habitus chari-

ia ht

tatis non e(t infenfu ftti&o reali, fed folüm

|

in fenfa morali proprietas principalis gratig;

i'.":nl, (

nimirum eátenus , quátenus ordini fuperna-

Md

turali conveniens eít, ut juftus, tanquam

fg

formalis amicus DEI per gratiam, quoqué

Ti

habeat potentiam completam per charitatem

E?W li

ad amandum DEUM amore amicitiae.

Ate

t

que ideó cum gratia fanctificante qu

oqué

Wüþ

Íem-

4l

"

D7fputatio l. Artt'c.ï It,

33

lotojy Ü

femper infunditur, & confervatur habitus

hs; F

charitatis , &illà perlethale peccatam amifz

m r

sáfemper quoqué amittitur habitus charitae

"t fb j

Nanl.

tis; etfi DELIS, fpe&tatà. utriusque. perfe-

&ione intrinfecá , gratiam finé. charitate , &

b um

charitatem (iné gratia infundere, aut cone

icabm,magrï!

fervare poffit.

) prta, t

Ad conf. N. min. Ad prob. N. confeq,

P

Ratio eft : quód fides, tum actualis ; tum

)

habitualis , fit quidem ordine generationis

at el

prior fpe, hzc aucem charitate; nontamen

iprodtdi

proptercà fequatur : quód etiam charitas fit

pem erdi

ab intrinfeco connexa cum gratía fan&ifi.

ánqut ul

cante, Sicut enim charitas cum fpe, fpes

jetim od

autem cum fide , tanquam previá difpofitios:

ia p

neconncditur , quin viciffim fides cum fpe,

X, Ecn

aut [pes ab intrinfeco cum charitate conae.

jead nf

Gatur; ita pariter gratia conneCtitur cum

um babit

charitate , quin charitasviciffim cum gtatia

produdt;

connedtatur , ad quam peccatore, finé $a.

cramento Baptilmi, aut Poenitentie obti.

edacafo

jus chate

nendam , ultima difpofitio eft aCtus charira.

(ed folüt

tistheologicze.

Ex his itaqué,

Conftat i. Quód nulla virtus theologica 22

i gratit

t foptrt

conne&tatur ab intrinfeco metaphyficé cum

gratia fan&tificante , ut finé hac, nec quidem

tunqud

, Qu

divinitus , exiftere poffi./. Nam fidem theo-

logicam haud ita connc&i,ex doctrina Conc,

hat

j M

rid, num. 20. addu&tà certum eft, & pari.

unis

p

teridipfum dc fpe , cum fs.quinatc comm

f

Íen»

iD*

24. | Traclatüs lV. de Vz'ar*turt. -".l;becr)ki. |

|

j

fententia docet, Hinc deducitur : néque

| ;qquü

charitatem ita connecti cum gratia fanctifr-

d

cante, cüm omnes virtutes theologice in

Ó

| Wm

hocconceptu conveniant, quód fint poten-

tiz fupernaturalesinfufge, per quarum adtus

n

l

g

creatura rationalis DEO, tanquam fno fipi

Quamvisigie

|

f

ultimo , immediaté adharet.

tur voluntas humana , etíi foret potentia di«

grzna |

qeii

ftin£ta realiter ab anima tationali, nihilomi-

nüs abintrinfeco cum illa metaphyficé con-

hd

p

ne&ercetur ; non tamen idipfum de charitate;

du

que voluatatem perficit , refpectu gratie ve-

rificari potéft, Namaliàs quoqué fides , que

n

ho

perficit intelle&um , effentialiter connedte-

retur cum gratia, quod doárine Concilij

(

Unde habitus charitatis ;

; (

"Trid. repugnar.

win

in quo folo talem conncxionem aliqui Tho-

r

mifte admittunt , eft quidem ex fuo effentia-

]

d

liconceptu: potentia infufa fupernaturalis

h

amandi DEUM , 24 amicum , reduplicatione

u

MUa

doi

cadente fupra modum amandi, quo nempe

l

DEUS diligitur propter fe ; non tamen redu-

hr

plicatione cadente fuüpra terminnm amatum ;

| i

five DEUM, quifolummodoó per gratiam ha-

- Wiy

bitualem eft formaliter amicus creaturag, Si-

cut enim illud auxilium fupernaturale, quo

'fätag

n

voluntas.peccatoris redditur potens ad

I

amandum DEUM amore amicabili, (ive 2£

D

W( D

amicum ,. cífentialiter non exigit , aut prae

lg

fupponit gratiam fanGtificantem ; ita pariter

L

e

W

Difpatatio I Artic. II.

35

: téut

de habitu charítatis difcurrendum, — Néque

i lindhf

obftat, quód fupponatur poffibilisactus cha-

toice in

ritatis eflentialiter connexus cum gratia.

fhtgon.

Nam pariter poffibilis eft a&us fidei, cum il-

o us

la fic connexus , quo nempe Juftus DEO

um ho

revelanti crederet,, fe habere gratiam fancti-

Qu

ficantem, quin proptereà habitus fidei cum

tt pottutad

gratia effentialiter. connectatur.

4li, niblon

Quamvis

etenim , juxta probabilem Philofophorum

aphy(d at

Ícntentiam , qualibet potentia, ctiam fuper-

n de charitt

naturalis, abintrinfeco effentialiter conne-

ugtiew

&aturcum fuo effe&u, prout poffibili, non

yefds,qu

tamen etiam conncaitur cum illo, prout rea-

iter comned

liter exiftente.

ving Cond

Conftat 2. Quód nulla virtus theologica

33

us charia

conne&tatur ab intrinfeco phyficé cum gra-

p du Th

tia fanctificante , ut absque hac folummodó

x fuo efenti

per miraculum produci , aut confervari pof-

fupernatura:

fit. Nam aliàs toties fiéret miraculum , quo-

eduplicii:

tiesà DEO in peccatore, etfi donis füperna-

j, quo x

wralibus indigno ,. habitus fidei , aut fpei

m tamen red

confervatur; quodtamen incredibile vide-

mumamatuu

tur. laderurfus nullum cft argumentum ,

yrgatiam

quód habitus infufus fit potentia, vel pro-

creature.

prietas aCtiva gratiz; cüm etiam calor fit ta-

sturates !

lis proprietas ativa ignis , quitamen absque

I þmens *

ignc , citra ullum miraculum producn , aut

jcapii

coníervaripoteft, Néqueobítat, quód vir-

igit , ! j

tutes cheologice nunquam infundantur an-

te gratiam fanctificantem. — Nam iftud qui-

(; 'mpf"ï

C2

dem

6

Tratfatus 1V. de Virtut. Tbeol.

l

dem de patrvulis baptifmum recipientibus, .

:

pontamen etiam de adultis infidelibus, per

P mm

harum virtutum a&us , adjuftificationem fe

[ at

difponentibus , omnes tbeologi admittunt ;

g

fed afferunt juxta fucceffivos actus fidei,

nl

I

fpei, ac charitatis , extra baptifmum reipsá

l

V

N

fufceptum , quoque habitus fucceffivé in-

tia

fundi. — Quamvis autem de fimulranea ha-

qu u

rum virtutum infofione, Do&oris Angelici

UPW J

fenrentia , num. 28- addu&ta, fit multó pro-

[Ji:þïli!g

babilior , ita quidem , utgratia tanquam na.

pytus

tura quedam Divina , ordine connexionis

Pa

exiftat ante virtutes per fe infufas, quastan-

T

t

quam proprietates aCtivas exigit? non ta-

'

Vi

il

^

nl

men virtutes infuíze conne&untur ab intrin-

p

feco viciffim cum gratia.

Nam virtutes non

L/»..':,«'Bfl

fünt merz proprietates ejusdem , fed rei-

ii

fa funt potentiz fupernaturales aCtive , quae

&il

finégratia non folüm exiftere, fed etiam fuos

a&us realiter efficere poffunt, prout in pec-

ub

atd

catore habitum fidei, ac fpei , poft amiffam

t

gratian

),retinente patet.

Con

(tat 3. Qnód charitas theologica fit

"n I

34

TT

d

ql

jidem proprietas principalis gratie , prout

|

ca

lor üt octo eft principalis proprietas ignis ,

Vr

nontamen proptereà quoque phyficé conne..

&atur cum illa.

Difparitas fiquidem eft;

3

quód iguis ad fui produ&ionem prafuppo-

pat calorem üt feptem, tanquam praviam

difpofitionem , & realiter. producat odia-

vum

hi

Difgutatio I, Attic. L.

37

Wtntibs

vum gradum caloris; écontra veró pratia

tlb pe

non prefupponat , vel unicum gradum cha«

Atonem (s

ritatis , néque ullum realiter producat. Un-

iditum;

de gratia habitualis folüm in fenfu morali,

V fl

non autem reali , exigit ;habitus per fc infu-

i [

fos ; ficuti filiatio adoptiva , quà Princeps

of n

fubdito jus regni hereditatium confert , mo-

imultantob.

raliter exigit opes huic ftatui competentes ,

loris Anpd

quastamen Princeps fubüito, etiam finé ad-

optione , conferre potuiflet, Quemadmo-

i aultp.

Ranquam i

dum igitut hujusmodi opes, ac dona regia;

! COOTeRIOD:

non connccuntur viciffim cum filiatione ad-

fis, qustu

Optiva : itapariter virtutes infufz non con-

üpit: 000

ncG&tuntur viciffim cum gratia, nec quidem

.

Vr ab ii

charitas theologica

3

etfi hzc fit principalis

yVittütes t

proprietas gratige , tanquam formalis amici-

m, fed r

tie inter DEUM & creaturam. — Quamvis

*sa&ivæsqw

etenim juxta doCtrinam D. Thom. num. 30.

addu&tam , charitas infufa, connectaturcum

edeniam lu

routinpt

fpe , ac fidetheologica , magísque in fuo con.

ceptu formali cum gratia, quàm his virtuti-

po[l amilis

us conveniat; non tamen cxinde fequitur

connexio reciproca charitatis cum gratia,

heologica f

nam aliàs quoqué fides ac fpes reciproce

;ratiæ ! pIOIU

rieas g

cum charitate connc&cr;ntur.

se

wüce cont

jquiden t

E

qam p[æm:

[

AR«

;[oducal

J

j

1

58

"Traclatus 1Y, de Virtut, Tbeol.

t

J

h

"

(2

Anricurus Ill

f; N

(

|

r

s

ÁPÓnvimtus tþea/agica um Labsitus

| wmm

4ut. aCÍH vttij contrarij , poffr

! galtm

t

cousponi ?

u

Rænoiandum 1, . Quód theologica vir.

P

35

tus alia fit per feinfufa, queà folo DEO

^

er a&tionem creativam producitur ; alia ve-

D.

rÓ acquifita, qu& per a&tus frequentatos ge-

UM

meratur, prout num, 2. didum eft. Sic ju-

yily

ftus per repetitos actus charitatis theologi-

fndi

€2, quos influente habitu infufo elicit ; ac-

Nl

quitit habitum , vi cujus ad fimiles actus ,

p

quoqué pofthac eliciendos inclinatur , & fa-

cilitatur, prout D. Thom. II. 2. q. 24. art

6. docet: Quilizet charitatis a&lus. di[ponit ad

eharitatis augmentum , in quantum bomo ex

,Ltj'xr:,ji;

T

300 a&u charitatis redditur promptior iterum ad

iil

agendum fécundüm chbaritatem , &v babilitate

m

erefcente bomo prorumpit in atbum ferventiorem

nl

dileGienis , quo conatur ad charitatis profeium 5

l

Sicut autem

E

& tunccbaritas augetur in a&a,

l

D

habitus acquifitus per aétus frequentatos ,

1

'l 7

tanquam cauíam effedivam realem , ita quo-

qué habitus infufus per eosdem a&us, fed

W.

Ut

tancrüm , üt caufam effedtivam moràlem ,

LY

feu meritoriam augetur , prout ruríus D.

T

Thom.q. & att. cit. ad 1, refpondet; Quili-

[21

L

*

"i

:Di/jmtatz'o 1. Artic. l1.

39

Eet a&lus chavitatis naeretur. charitatis augmeh— ,

li

:45.. Hincitaqué patet : quód habitus vir-

tutis thcologice , tum infufus, tum acqui-

At li

fitus , per fuos acius fucceffivé augcatur, de

quo incremento peculiariter inferiüs, Art. $.

j Wt

agendum erit,

Prenot. 2. Quód vitium , proutillad vir-

36

tutiopponitur , fithabitus per frequentatos

[ t

i olof

a&tus acquifitus , qui facilitat , & inclinat

creaturam rationalem ad aQum moraliter

Wtut; di

malum.

*quentaosg

Quamvis etenim prater virtutem

acqui(itam , detur etiam virtusà DEO per fe

ine, Si

ul l

