448

foretfimul clarus, & obícurus » neceffarius

jl s

& liber.

Ergo.,

UL

BL

26

Refp. N. maj. Ad prob. N. confeq. Dif-

paritas eft : quód afífentus fidei theolo-

jub vntio

al d

gice , alicui objeto praftitus , fit certior

quovis affenfu naturali , etiam metaphyficé

i

turind

evidenti, prout fufiiis articulo feq. expone-

tur.

Quamvis igitur effentialiter repugna-

em ff

zet , ut intelle&us pro fenfu compofito evi-

d

dentis notitiz,de reali exiftentia alicujus ob-

wl ditt, :

jectiab authoritate humaná moveri poflit ad

sviata d

credendam hanc eandem realem exiftentiam,

; lf

dc quá controveríia Philofophi litigant ;non

gt u

tamen idipfum repugnat refpe&u authorita-

at gt

tis Divinz, realem exiftentiam obje&i , eifi

(s us d

DT

pér cognitionem merénaturalem, evideuter

coghitam , revelantis.

Ex quoipfo ulteriüs

tpeeriidia

deducitur: quód Princeps ia humanis , qui-

m (l

dem non poffit prudenter interponere fuam

us ia

authoritatem , ütille, qui folares radios in-

vt

tuitivé confpicit, folem fulgere hàc authori-

tl d

táte nixus ctedat ; attamen DEUS etiam

"d u

pro fenfu compofito hujus vifionis fapienter

iqaisï)ivinz,quæ

poffit interponere fuam authotitatem ad crc-

dendam veritatem predi&am ; quia fcilicet

tüning

Ug o

actus fidei, licét obícurior , foret tamen cer-

LIUM

tior, quàm ifta vifio meré naturalis,

Ad confirm.

Tranf. maj. N. min.

Ad

NT

tob. D.ant,

Talis affenfus realiter indivi-

"

fibilis fimul effct naturalis , & fupernaturalis,

»-Hllmmem, '

;aumum,i:

quo-

H

D;fputatio V. Artíc. 1I,

449

L Ob[wü' 9*2'6

quoad entitatem füam, — N.ant.

Quoad

diverfa motiva , 27 2404, C. ant. & N. con- -

d Pmb, N l

Uïmm :5;

feq.

Nam talis affenfus foret quoad entita-

M

tem fuam tantüm fopernaturalis , utpote ef-

À, tiqui;

fentialiter dependens à principio fupernatu-

tb

rali , & prefuppofitá evidentià in arteftante,

foret tantüm evidens , & neceffarins ; hác

nl

71

autem feclusá foret liber , quia voluntas pof- .

Íct impedire intelle&tum , né affenfum hunc

tf

fimul eliceret , ob authoritatem DEI, ean-

m

dem veritatem evidenter cognitam revelan-

p:;a:mt&fl:.?xfr

tis, Intereàfolüm transmifía eft Major hu-

J]L

jus argumenti, quam ob hac pradicata pu-

T

gnantia negatSuarez, admittens folummo:

hn

dó duos a&us diftinctos, fimul exiftentes

juln, ts

unum fcientiz naturalis , alterum fidei, non

'gumþmlz:..

obftante evidentiá in atteftato.

unitis (

Conftat 1. Quód a&us fidei theologice,

ht [

27

ftricté talis, non fit effentialiter obfcurus , ex

Jues i

parte fui objc&ti formalis, fed componipof-

TET

fit cum evideztid im atteflante , feuclara , &

v DEUS t

€videnti notitià, tum authoritatis , tum re-

n p

velationis Divine, que omnem formidinem,

jtum i

etiam imprudentem , ab intellectu excludat,

W v t

Nam adzquatus conceptus formalis fidei,

d

ftriQe talis, confiftit inhoc; quód fit affen.

wrall

fus veritati revelate preftitus ob authorita-

; Mb

tem DEI loquentis,

Hic autem conceptus,

g 1l ,

néque claritatem , néque obfcuritatem fui

eim-

&lupfm"ü;

motviad&quati , 4 g;:od, determinat

por-

"h

Traflatus IV, de Virtut. Theol,

j

450

j

portat , fed ab utráque formaliter prefcin.

[4f] &qm i

dit.

Quódfi ergo Propheta , feu per illu-

ftrationem fuafivam immediatam , feu pet

j t

m

miraculum divinitus patratum , evidentem

authoritatis, & revelationis Divine cogni-

gv

gevident, U

tionem habeast , poterit nihilómioüs fide

NT

theolopicà credere myfterium . revelatum,

faltem illud , quod nondum in femetipfo,

afogolne

berefiunatà

fcu independenter ab authoritate , aut re.

velatione Divina , evidenter actu cognofcit.

nur,tin

H fiquidem cognitioforet infuper eviden-

d t

tia im atteflato , cum quá Suarez, plurésque

T2

alii affirmant componi poffe actum fidei

ufis, U

theologice ; etfi negent , hunc aCtum poffe

ndo f

componi , cum evidentia in atteflante, Quan-

iulo, tll

tumvis enim ipfum myfterium Trinitatis, aut

il

Incarnationis, foret evidenter revelatum, ad-

mf

huc maneret obícurum , quoad fuam effen-

r

tiam, evidens tamen foret , quoad fuam exi-

! itüntq

ftentiam realem.

T

!

Conftat 2. Quód evidens cognitio, etiam

* Mutenlin

42

[s ]

intuitiva , revelationis Divinz actu prafen-

:þ:h:minfulo li

tis , haberi poffit , finé cognitione intuitivá

VM

DEI, actu loquentis.

Nam revelatio Divi-

na , feu locutioad extra, utpote entitas me-

LT

!

ihy (

ré creata , diftinguitur realiteradequaté, ab

l

i p

ipfa effentia , & exiftentia DEI loquentis.

"t

Sicutigitur in humanis cvidentia naturalisha.

beri poteft , quód ifla vox non fit alterius,

Pt

M

quàm Petri loquentis , etíi audiens non vi-

deat

A ) WN

!Trtg !

Difputatio V. 4rtic. IF.

451

i fmg,,. 1

»

deatintuitivé ipfum Petrum loquentem ; ita

fl

pariter, & quidem à fortiori , de notitia evi-

IN

denti revelationis Diving difcurrendum,,

Pmmmt'*.ïïä

Hinc ulteriüs deducitur : quód affenfus ve-

LT

ritati revelat2^, quà teli preftitus , foretqui-

1 DiöiCM';z

dem evidens, non tamen proptercà foret po-

i

LTA

tiüs affenfus fcientie , quàm fidei,

Nam hic

Miv

affenfus pro fuo motivo adequato , 9? 4zo4,

i,

haberetíolam authoritatem , & revelationem

er:ra&uwgao/;

Divinam, etfiutrámqueevidenter cognitam;

tl n

adeóque reipsá effet affenfus fidei theologi-

u i

c& , nonobítante, quód fimul effet evidens,

plia t

& neceffarius.

Libertas enim non requiri-

hcduyt

tur ad a&um fidei fupernatüralem , pracisé

vtj (

quà talem , fed folummodó quà meritorium

n Ti

premii fupernaturalis ; ficut eadem non rc.

tretto,

quiritur ad a&um fupernaturalem charitatis

d fum n

theologice , prout non tantüm in amore bea-

]uoadfuzmu

tifico , fedetiam in quovis a&tu virtutis, fup-

pofitáà ejasdem phyfica predeterminatione

oyri t

patet. Non tamen hinc fequitur : quód uná.

:ado pl

cum habitu infufo charitatis, eóque in fuos

fonpinti

a&us influente , permaneat in Beato. ctiam

v D

habitus infufos fidei , idémque influat in

pte st

fuos actus,

Quamvis etenim iftud de abfo.

TU

lutà DEI potentià non videatur repugnare;

pt *

repugnat tamen legibus moderne providen-

;mianatuni?ï

tie, prout ex communi SanQorum Patrum

doGrrina liquet,

"T. d

ul

Conftat 3, Quód a&us fidei theologice 459

non

-

452

Tra&latus 1F.de Virtut, Tbeol,

)

non fit effentialiter obfcurus ex partefui ob-

m

duno v

je&ti materialis, fed componipoffit cum evi-

gadult

dentia in atteflato.

Nam DEUS plures veri-

tates , etíi ratione naturali demonftrabiles,

T T (dt

s ferf

& inter hasipfam fuam exiftentiam realem in

Sacris Litteris revelavit , & fide theologicáà

nj g

credi mandavit.

Hinc intelle&tus viatoris ,

etiam illius , qui habet evidentem demonftra-

Noritl

tionem de reali exiftentia DEI , debet hanc

eandem fide credere , ut poffit pervenire ad

"n

falutem , juxtaillud Apoftoli ad Hebr. XI. 6,

j

Sin fide impo[fibile eft placere DEO.

Credere

fenundum 1.

exim oportet accedentem ad DEUM , quia eft,

dedoentda

Ex quo ipfo fundamento Do&or Angelicus

vt db

arguit : quód etiam Angelus viator, & primus

Worbcrtdo

homo habuerit hanc fidem , non obftante ,

uàd fimul habucrint evidentem notitiam,

u uf i

tss

cámque abítra&tivam de reali exiftentia DEI ;

cüm haecnotitia fit adhuc obfcura , non qui-

vimad

dem abfolut? , fed comparativé a4 immenfr-

titon (

gatem luminis Divini , prout ex doGrinaejus-

DT

dem num, 414. & 424. addu& patet. Hioc

"d

alter cextus Pauli, cap.cit. 1. Eff auter fides

E

fperandarum. fabflantia verum , argumentum

DETUM

son apparentium , pariformiter de predicta

igxiu!i E

fide, ad obtinendarm falutem neceffaria lo-

V nl

quitur, que fides tunc definet , cum venerit

"ii

beatitudo, feu vifio intuitiva DEI.

Quam-

MT

vis igitur a&us fidei effentialiter excluderet

Db

lhs, b

illam evidentiam in atteftato ; qu& per vifio-

ném

si ] «mülqu;

LT

Difputatio V, drtic. 111

453

L

nem beatificam habetur, quod ipfum aliqui

Wi

N.

cum Suario negant ; non tamen etiam effen.

tialiter excluderct quoqué evidentiam natu-

Mil

DN

i

ralem ; quia fcilicet a&tus fidei certior eft

quovis affenfu naturali , etiam metaphyficé

| &Edf [:"]

Id

cvidenti, prout mox declarabitur.

htisg

IU diris

Anricurus II

entit;

TM

d Méus Fidei T Leologice fü

DO n

fumm certus ?

DT

Renotandum :, Quódprazfensqueftio

D

de illa certitudine procedat , per quam *

nty p

aQus fidei theologice infallibilis redditur.

n

Hac porró cettitudo infallibilitatis , generi-

Qeo totu

cé fumpta, confiftit in effentiali determina-

!

]

imqbl

l

tione affensüs intelle£tualis ad veritatem for-

Á m

malem , feu repugnantiá cum falfitate , ea-

gl m

démque dividitur in fübjectivam , & objeGi-

du

vam, Subjediva confiftit in entitativà per-

j Ht

fc&tione ipfius affensüs , vi cujus eidem ab in-

jiamit

trinfeco effentialiter repugnat , ut finé verita-

| m'gummm

t€ formali, feu conformitate cum obje&to

TT

fuo materiali realiter exiftat,

Atque hec

certitudo , feu infallibilitas fubje&iva conve-

[

y n

nit cuilibet intelle&üs affenfui , entitative fu-

pernaturali.

Cüm etenim folus DEUS fit

ou u

T

caufa principalis, omnis actüs entitative fu.

pernaturalis, fimülque DEO , tanquam pri-

Y

u Pfl p

u

mee

Wuio*a

454 — TradatusI V; de Firtut. Tbeoi.

m2 Veritati effentialiter repugnet , ut per fe

git at

;;ïtmw ) qm

caufet actum erroneum in creato intelle&u ,

prout Difput, II, Articulo V, oftenfum eft;

g, h (oi

giddsot

hinc quilibet a&us entitativé fupernaturalis

effentialiter eft verus, etfiobje&tum illius ma-

spggattd

Certi-

TL

teriale folüm contingenter cxiftat.

tudo infallibilitatis obje&tiva confiftit in illà

gs foputtds

r t

repugnantiá cum falfitate , qu& in a&tum ex

obje&to derivatur.

inngdtridt

Prenotandum 2. Quód certitudo in-

vige, d

43 Ifal

libilitatis obje&tiva , ulteriüs in materia-

fmn yacd

Prima deriva-

lem , & formalem dividatur.

ipudin

tur in actum ex fuo materiali objecto , eo-

« li d

quód iftud non fitcontingens, led neceffa-

m ia u

rium , ex quocünque tandem motivo illud

ia n

il

n

Sic actus fidei hu-

ab intelle£tu affirmetur,

tüa Drupy

manz, quo Idiota propter folam authorita-

T

Í

tem Parochi crederet myfterium Trinitatis,

1

Á

U

, fadi

foretaffenfus metaphyfice infallibilis , certi-

t

tudine obje&tivá , meré materiali ; quia me-

r db

taphyficé repugnat , ut DELIS non fit LInus

Nam re-

"r qed

in effentia, & 'Trinus in perfonis,

1 df

pugnantia falfitatis in hoc affenfu , néque fe

EE Pt

tenet ex parte aCtüs entitativé confiderati,

ts

utpotetantüm naturalis, néque ex parte fui

"t

motivi , feu obje&i formalis, utpote fallibi-

t

lis ; fed tantüm ex parte obje&ti materialis

Certitudo infallibili«

Wtf

ab intelle&u affirmati.

U d

tatis obje&tiva , eadémque formalis, deriva.

t tlj

turin a&tum ex motivo affengiendi , cjásque

COn«

"d

(

i

D)[bum!i«; F. Artic. II

455

It ä l

T

b

i

eonnexione metaphyficà cum obje&to mate-

hib V

riali affirmato , quantumvis iftud non ne-

lL":u

ceffarió , fed folüm contin

ununvglgm

genter exifteret.

V,

iE'i

Nam aliud eft

» quód affenfus intelle&üs fit

tl

contingenter verus ;

aliud autem , quód ha-

beat obje£tum mater

iale contingens.

Sic

n d

TT

actus fupernaturalis , quó intelle&tus credit

myfterium Incarnationis, habet quidem ob-

W ii

jectum materiale contingens ; nontameneft

contingenter , fed effentialiter verus, prout

"TT

Y, dn

€x di&is num. preced. patet,

Prenotandum 5, Quód a&us fidei theo-

NT

logice habcat duplex objc&um formale,43*

i ldu

unum quidem tanquam motivum adaqua-

(ug moim d

TWj

tum , 27 ouod , videlicet authoritatem , &re-

velationem Divinam ; aliud veró tanquam

Ql ao

dum rl

$! 240 , nempe illuftrationem fupernatura-

lem fuafivam , feu mediatam, feu immedia-

li, t

tam , per quam intelle&ui authoritas & reve,

ii; qua

latio Divina, cum objecto materiali revelato,

jaoni u

prout evidenter credibilis, & credenda, fide

i, Mnt

prudenti, ac firmiflimá proponitur ; quam.

jo, re

vis eidem non proponatur , aut ipfa revela-

TO

tio , autres revelata, üt ctiam evidenter ve-

rà. Hoc etenim folummodó in eo cafu fit,

aytli

in quo ifitelle&us habet evidentiam in atte.

j

ante, velinatteftato, Hanc fiqnidem com-

qudnii

poni poffe cum a&u fidei theologice , Art,

precedente oftenfum eft ; etfi neutra ad

od P

gitdi $

dem fupernaturalem requiratur , càm ifta

n

Ü

Y

Ies

$

456

"TraBatus YV. de Virtut. "Iheol.

pj

regulariter loquendo , fit obfcura.

Hinc

jion, t

dul

advertendum : quód prater illam certitudi-

nem fubje&tivam , quam a&us fupernatura-

if 5

gp il

lis fidei , ob füuam perfe&tionem entitativatn,

quoad fe habet : ruríus alia fit certitudo fub-

; Mp

je&tiva ,. per quam ab intellectu credentis,

yo Lt t

tanquam fubje&o fidei, formido excluditur

y ag

de veritate myfterii revelati, Hacetiam cer-

varité

titudo guoad nos appellatut ; ficut quoque de

iriddit, u

duplici Propofitionis alicujus veritate num,

T.

514. di&umeft. Queritur itáque : An a&us

d s

pernaturalis fidei theologice certitudine

a, DEOM g

i

fallibilitatis (it certior, tum 2zead fe , tum

gnitdén

quoad nos , quovis affenfu naturali , ctiam me-

Pouyrsetut

taphyficé evidenti ?

Trí at

Dico r. Quemvis a&tum fupernatüralem

Vr J

43384

ei theologicae , certitudine infallibilitatis

t t

abfolutà, five 2uoad feé , certiorem effe quo-

t

vis affenfu naturali, etiam metaphyficé evi-

LO

denti.

Ita cum D. Thom. hic, q. 4. art. 8.

1

PrOb-

W;!f!]fl[

]

i

s

communis Theologorum fententia.

i

12

"

:(

AW

Nam quilibet a&tus fnpernaturalis fidei habet

TWl

certitudinem infallibilitatis , tum fxZ;eSivanz,

confi(tentem in entitativà perfeClione fuá,

"t r

tam oZje&ivam formalem,confitentem in mo-

;3menzrnpm 5

Sed hoc ipío,

MT

tivo fao, 2f quod , & àit quo,

'

Ergo. Maj, patetex dictis num. 430. &feq.

'-' jdi

t

)

i

u Vi F ;'a

Min, prob,

Imprimis etenim a&tus natura-

lis, etfimetaphyficé certus, & evidens, né-

* Wt

L'zi L*mmnm

que habet tantam certitudinem infallibilita.

u

$

[ :134 L

;

tVirit,z,(

Difutatio V, 4rtic, HL -

'ch

457

i d

tis [uZiechivam , feu entitativam :

]

quia fcilicet

talis actus

D 3&&&".

poflet realiterexiftere, licét reipsá

'Cälüutng

t

effec falfus,

Sed néque habet tantam certi-

Wt

tudinem infallibiliratis o2j2Givagz formalem.

Ergo. Min,prob. Nam talis a&tus pro füo

iur:U:ä.uæ;,K

Áb

motivo habet veritatem folummodó crea-

L ts

tam , cánque applicatam intelle&ui per lu-

men meré natnrale,

u;n'mrquogx:

Sed hoc motivum eft

minüs infallibile , quàm Veritas prima reve-

WtR

ipe d

lans, eadémque intelle&tui applicata per lu«

l

]

men fopernaturale ; quia fcilicet magis re-

M t

TO

pugnat , DEUM loquentem falli , aut falle-

re , quàm intelle&tum creatum

Ht p

Ineré naturaleserrare,

Ergo,

per fuos actus.

Confirm. authoritate D.'Thom. q. & art.

Dd

cit. fic ftatuentis : Firtutum imelle&ualium4'34'

v lt

dua [uni circa eontiugentia , [cilicet prudentia ,

p dul

&* ars : tres autem reliqua , [cilicet fapientia ,

gl

Jeientia, & intelle&us , funt de neee[fari. — $eÀ

i

M

fiiendum efl : quàd fapientia , (cientia, dv in-

tellecius dupliciter dicumtur. Un6 waodó , fecun-

pf

dàm quod ponuutur virtutes intelleuales à Pbiz

d

lofopho im [exto Btbicoruwa : alió maodé, fécuno

Ahone

dàm quod ponuntur Dona Spirit2s Sancli, Pri-

p

m6 modó dicendum efl: -auod fidesefl certior tri-

ho

£us pradits 5 ouia fides innititur Veritati Di-

vi44 , ITÍA autem pradida innituntur. vationi

TA

bumana.

Ibidémquead 2. fic refpondentis:

&erit)

Maltà magis bono certior eff de e0, quod audit à

" iümh*'*ï.

DEO , 2ui falli non poteft ,

^

quatm de «o , guod .

Gg2

Vie

Difpd"ïo

Traäafu: IV, de Virtut. 'Theol.

458

qua falli potef. — Deni-

4 kd.üsa

videt proprid vatione ,

;:;fltato,v:mu

ue ad 3. diceatis : Secundsim quod fcrentia ,

"

l

fcdhert

é fapientia , & intelledw [unt virtutes intelles

g MW qü' j

Guales , innituntur naturali [umini rationts ,

gl

quod deficit à certitudine , & d verbo DEI , cui

innititur fidss,

Sed hioc ipfo a&us fuperna-

j 0f omüCHl,

soniurtt, t

turalis fidei eft g4oad Je magis infallibilis ,

v.f.'hwü.'nh L

uà n affenfus naturalis metaphyficé evidedis,

efllera, t

qui fempér ad unam cx prad.Gis tribus virtue

sj n

[

tibus atelle&tualibus pertinet,

Ergo.

Dico 2. A&um fupernaturalem fidei, fce

al yadidn

T

W

"

qun & lo

435clusà evidentid in atteftante , vel atteftato ,

,

)

certitudine infallibilitatis refpe&tivà , (ive 4«o-

C'onürmw n

ad nos, certiorem non effe , affenfu naturali

d

metaphyfice evidenti.

lta pariter cum D.

)

'Thom. q. & art. cit. communior fententia,

hintlh

Mi

[

l

l

s Fal

Prob, Nam intelle&tus per affenfum natura-

tt* h]

lem , metaphyficé evidentem , veritati obje-

&iva fibi propofite fic adhzret, ut potentiá

ii

M

du

"u

T.

. huncaffenfum aatecedente , necquidem im-

prudenter, aut indcliberate de illá poffit for-

Wi

n

midare 5 quin imo per lumen naturale coga-

li il

tur ad praftandum hunc affenfum , faltem

;ïi:'ixr;itmm "tl

"i

quoad fpeciem a&üs

Sed hoc ipfo a&us

l MAT "ii

fupernàturalis fidei theologice , feclusá cvie

r

dentciá in atteftante, & atteítato , certitudi-

U hr

ne infallibilitatis reípeGtiva,feu quoad nos, cet-

^m

tior non e(t affeníu naturali metaphyficé evi.

Y Mil

denti. Ergo. Maj.patet, Min. prob. Ín-

Uil m

i

telle&us. per a&um (upernaturalem fidei

'*"lmgu'ligue 1

:

theo-

u

D

hIty

Difeutatio P. Aztic. Il0,

qu '!ix:;)llv l

459

theologice, feclusà evidentià in atteftante,

m

ilg'm,!"

& atteftato , vetitari revelata fibi propofitae

/ !,'un:;-;,:,jþ

LUIN

non fic adhzret, ut potentiá (altem antece-

deate , nec quidem imprudentet , aut inde-

m]NW ;"'

liberate de illa potuerit formidare,

Quin-

| :«pfo:&;zy,

imo , nec omnem hujusmodi formidinem

J

concomirantem , eámque in fimplicitantüm

atj

)! Id

3

apprehepfione , feu nullátenus deliberatà

XeCds m

confiftentein, effentialiter excludit : long&

tbd, Dj

minüs autem per lumen fupernaturale cogi-

at d

tur ad preftandum hunc affenfum , utpote

at vt

procedentem ex libero imperio voluntatise

ii

Ergo.

n

] dlv

j ü;"l

Confirm. authoritate D, Thom. q. & art,

436

lum at

cit. de certitudine fidei comparatá cum vir-

m ent

tutibus intelle&tualibus , videlicet fapientia,

i n

fcientia, & intelledtu , meré naturalibus , fic

j eittoy

differentis ; Certitudo dupliciter confiderari po-

st u p

teji,

Ux6 modé ex caua certitudints : d fic di-

qtqudm

eitur e[fe certius illud, quod babet certiorem caua

kil rf

Jam-

Hàc modó fides efl certior tri£us pradidia g

putydecon

quia fides innititur veritati Diviua: triaautenm

pradida innituntur rationi bumang. . Alió nazo-

iin, t

ho

dó potefl confiderari certitudo ex. parte fubjeGli z

a du

6 fic dicitur effe certius , quod plenids confeuis

iur imtelleiies bouzing.

Et per hbunc moduam ,

o t

1 M D

quia ea , qua [unt fidei, [unt [upra intelleGl a

bomini , nv autem ea , qua [ub[unt tribus pra-

UM

didm: ided ex bác parte fides efl uninds certa,. Yed

Mm P!Unn

quia unumuquedoue judicatur , fimpliciter 2ui-

T twï

e3

61$

; 'bg?nath

460

&'raäaias IV, de Vrrtat. Tbe;!;

quum W

dem feeumdiim cau[ana (aamn 5 fecundm autem

x

difpofitionem , qua ex parte [nbjetli eft , judicatur

II

fecundàm quid : inde efly quod fides eff fimpli-

eiter certior , [ed alia f(ant certsora fecundim 2uid,

g od

gb at

1

frve quoad nos.

Hinc ibidem ad 1. hoc argu-

mentum : Credens interdum potefl pati motum

NU

du£itationas de bis , quo [unt fidei,

Ergo fides

a ii

ston efl certior virtutibus intelleiualibus, 1ta re-

du dl

fpondet : l/a duitatio mon eff ex parte cau[&

kj 1

g dydot

fidei ; féd quoad nos ; in qguantum non plen? affe-

endio

quimur per intelleum ea, qua [unt fidei, Ergo.

Objicies 1. contra primam.

Certitudo

a fitun d

437in

fallibilitatis abfoluta, quam habet actus fu-

drlaitis C

RTO

pernaturalisfidei formaliter confiftit in effen-

tiali ejus conformitate cum objc&to revelato,

denfmius

fcu eífentiali repugnantia cum falfitate,

Sed

tAn ao at

hoc ipfo actus fidei fupernaturalis, certitu.

Ipit t

dine infallibilitatis abfolutá , non eft certior

ttho t f

quovis affenfu naturali metaphyficé eviden-

Tl

ial

ti, Ergo. Maj. patet ex num. 430. Min. prob.

LT

Affenfus naturalis preftirus conclufioni

"ethrdmt,

fcientifice non minüs efífentialiter eft con-

Tiv

formis obje&to demonftrato ; néque minüs

:

j

'

bt

effentialiter excludit falfitatem fui , quàm af-

t

fenfus fupernaturalis preftitus objecto reve-

. lato. Ergo. Aut. prob.. Conformitas euim

EUY

70 D n

cum objecto non recipit magis aut minüs, &

M t

fimul eadem utrique a&ui eft cffentialis.

1

L

AU

Ergo.

j

Confirm... Necquidem illa radicalis con-

d. |

for-

; jl D(]l

T

M

Ht

L

bifl'v:ntatia V. drtic. H1.

461

""

NI

formitas cum obje&o , fcu metaphyfica cer-

4

titudo, que tum fidei fupernaturali , tum

Mi

du

Ícientie naturali competit, poteft recipere

magis, & miais.

Ergo. Ant. prob. Nam

Bs

quazlibet metaphyfica certitudo, inter omnes

]

actus intelleduales cft fumma certitudo ;

ii

quia fcilicet talis adtus , nec divinitus fafifi-

r'xtr/,;äu/»!u, à

caripoteft. . Sed hocipfo,

Ergo.

Mgim;,

Refp. D. ult. Antec,

Conforinitas for-

8

L

mali cum obje&o materiali, feu per atum

tj b

fupernaturalem fidei credito , feu per natu.

ub (

ralem fcientiam demouftrato , non fufcipit

patirdyi

mapgis & minàs. C, Antec, Conformitas ra-

u

dicalz.

W. Antec, & Coníeq. Ratio eft:

bolydnur

quód conformitas affensás intelle&ualis cum

ml

obje&to íno materiali , feu veritas formalis

tt4ds, t

non recipiat magis, & minüs ; quia fcilicet

n d t

hzc cadem veritas formalis reipsà confiftit

Mi ene

in indivifibili, àt ex Philofophia certnm eft ;

y Mi

licét vulgariaingenia, que certitudinem cum

; Concai

veritate confundunt , unam propofitionem

Áitr ef

alterá veriorem pronuntient.

Verüm aliud

dicendum de conformitate radícali , feu exi-

TU

TOE

gentià illà ipfimet a&ui effentialiter intrinfe-

^, ob'ïtüü N

cà, perquam exigit , ut obje&to affirmato fit

Yormus

conformis,

Hec etenim recipit mapis, &

TU

minüs, quia fcilicet eadem, in paucioribus,

| g[t ([f!'ä

vel pluribus , falfitati repugnantibus princi-

piis, fundari poteft. — Hincjuxta communem

Philofophorum do&rinam : Una Propofi-

illmdi:alis.ät

B 4

tio

' p

462

Tr?äatm IV. de firtut. fäeol.

f d&

TU

tio non potcft effe verior, attamen falfiot ;

h 7

'jfsiæa

«quàm altera ; ficutjuxta Geometriam: Lna

fb em

linea re&a, non potéft cffc magis re&ta, quàm

atejt.

altera ,fed inter lincas curvas , una poteít effe

qnia :

magis curva , quàm altera.

orfrg. N

&d confirm, N.antec. : Àd prob. D. maj.

Qualibet metaphy(ica certicudo eft fumma

viciiut u

agforura

certitudo comparátivé ad omnem certitu.

diaem inferioris ordinis , videlicet phyficam,

w Ij

apylirr, t

& moralem. C.maj. Intet certitudines ejus-

jiedni

dem ordinis.

N. maj.

Et fic dift. min. N.

ss p

confeq.

Nam aliàs fequetretur ; nec quidem

cognitionem Divinam magis certam, & in-

D [upcmamul*

rl

fallibilem effe, quàm fit cognitio creata me-

taphyfice evidens,

RE[D. D:Uu].

wl t

Objicies 2. Repugnat, ut actus füperna.

439

ralis fidei , fit certitudine radicali magis

st at

* abl

certus, & infallibilis , quàm quodvis princi-

piua lumine nature notum.

Sed hoc ipfo

t t

ctiam repugnat, ut eàdem certitudine fit ma-

aisl m

glis certus, quàm conclufio demonftrativa ,

tht i

Ergo.

ex hujusmodi principiis deducta,

vt I

Min, patet. Maj prob.

Nam finé hoc prin-

Rm:[hquö:

cipio , lumine nature noto : Qzod/iset eff,

"g n

vel non efl , aut huic equivalenti ; Noz potef

"Htb

idem [imzul effe , & non elfe , a&us fupernatura-

LCMT

lis fidei de my(terio Trinitatis , aut Incarna-

DT

tionis, nequit verificati. Ergo. Ant, prob.,

*l "

Falfificató cteaim hóc principió , lumine na-

N Qs

tura notó, verum e(fct contradi&torium ejus-

Mb

dem

(

hi

"

Difputatio V. 4rtic. III.þ

463

M

l,

TUN

M

em , ideóque ctiam verificarentur propofi-

M:m

tioncs ifte , fidei fupernaturali oppofite :

E

DEUSeff, & nonefl , unu inc[Jentia , &v tri-

'f.'l.

nus in Per[ou.

Filius DEI nec efl , nec non eft

Incarzaius,

Sed hoc ipfo.

Ergo.

2 n

j

Confirm.

Bs

I

|

Non minüs repugnat falfifica-

J

hd

ri principium lumine naturge notum , quàm

& 00f t

adum fidei ex lumine fupernaturali ortum.

Vityia

Ergo. Ant. prob.

Nam DEUS , tanquam

Ttidas

prima Veritas, non minüs eft author priaci-

palis illius luminis naturalis , quó intelle&us

i

ejusmodi principia percipit, quàm illius lu-

i

y

minis fupernaturalis , quó prelucente my-

fteria revelata credit.

w

Sed hocipfo. Ergo.

Refp. D. Maj.

Repugnat , ut actus fidei

440

pvl

fuüpernaturalis certitudine radicali , prout

li m

fundatain folo materiali objecto , fit magis

nodrs p

certus , & infallibilis, quàm quodvis princi-

i

pium lumine nature notum, C,. maj, Ccr-

iudne t

titudine radicali, prout fundatá, tum in ob-

tmooltat

je&o formali, tum in entitativà perfcGione

ipfius actüs.

u m

N. maj. & fic dift. min, N. con-

fpihocpra

eq.

Ratio eft : quód intelle&us per quem-

[

libet adum fupernaturalem fidei non tan-

UL

tüm credat myíterium revelatum , fed etiam

wlv

authoritatem , & revelationem divinam.

Cüm igitur revelatio divina femper fit con-

3 A ho

i 0. Am, ?',1

tingens , hinc quilibet a&us fupernaturalis

fidei habet obje&tum materiale , faltem in-

j

adequatum contiogens ; etfi authoritas di-

udi&oxiumä

Ggs5

vi-

"]

pj

464

&'raäatu: IV, de Virrüt. fbe&l. :

vina, & fabinde quoqué myfterium rcvela-

r princï?*'

jont

tum , fit objectum matreriale neceffarium ,

prout in myfterio Trinitatis patet.

Átque

ag

o U

ideó a&us füpernaturalis fidei certitudine

radicali, prout fundata ia folo materiali ob-

iodt: a

prine i

je&o, per intelle&um credito , non c& ma-

uz; p

gis certus , & infallibilis, qnàm a&tus natu-

LioH

ralis affirmans principia lumine nature no-

(ay 15.

ta, quz nullam veritatem contingentem, fed

mcré neceffariam important.

Écontra ve-

iüegitt Ti

viu b

rÓ idem a&us fupernaturalis fidei certicudi-

ne radicali prout fundatá , tum in o

'Jj"'

bie

&o

2 lii

fuo formali , tum in entitativà perfectione

st

ipfius a&üs eft magis certus , & infallibilis,

at

-

quàm omnis a&us naturalis ; quó intelleétus,

3 Bo

aut principia lumine nature nota, aut con«

wiinmudla

clufionem demonftrativam ex illis deductam

ipa ial

affirmat.

Ex quo ipfo patet: quód a&Qus

o u

fidei , falfificatis per impoffibile his priaci-

itapri

PTiT

piis, quidem etiam confequenter falfifica-

retur, non tamen illis innitatur.

Nam ex

at at

hoc principio naturali : Quod/iZet eff , vel non

du l

efl , neutiquam inferri poteft hzc determina-

undi

ta conclufio : Ergo DEUS eff triuw in Perfo-

TTE

nü: ErgoVerbum efincarnatum ; ícdíolum-

i, Va

modo inferri poffunt hz disjunctivze natura-

EOR

les : Ergo DEUS efl, vel non ef triun: in per-

i

fonss: EvpoVerbum efl , vel non efl iucarnatum.

ELTM

Adconfirm. N.antec.. Ad prob, D. maj,

fïþüäbihs,tum

DEU tanquam prima Veritas non minüs

€

OM l

1 Vmgrn,

que m;u

Difputatio V. Artic. WT.

465

[

eft author principalis luminis naturalis , &

t

,

ïl,

quidem in eodem ordine , in quo eft author

1mmis;- )

!

Hs f

j

^

luminis füpernaturalis. 'N. maj, In ordine

inferiori,. C, maj. & ficdift. min. N. confeq.

ztmlbzaäï

Ratioe(t; quód DEUS , üt author gratie,

[ 9

in ordine altiori agat , quàm üt author

J WUI 3:;"4'.

naturg ; prout idipfum etiam in miraculis

Ti

patet,

mron!mgm:(;f

Objicies 3. Etfi a&us fidei fupernatura-

41

u b

lis de myfterio Trinitatis , aut Incarnationis,

At

non innitatur huic principio lumine naturz

d d

noto: Qzodliet efl , vel non efl 5 nihilomi-

NUTRNT

nüs falfificató per impoffibile hóc principió,

hi,

etiam confequenter falfificaretur, predictus

PUR

aCtus fidei fupernaturalis,

Sed hoc ipfo.

2 t t

aCtus fidei non eft magis infallibilis, Ergo,

ldu

Maj. patet ex refponfo preced. Min, prob.

t: qi

Hoc ipfo, quód predi&um principium na-

lit s pb

turale, folüm perimpoffibile falfificari poffit ;

vt if

eo ipfo non minis effentialiter excludit fui

n M

falfitatem , tanquam chimziam , quàm actus

du

fideifupernaturalis. Ergo. Ant.prob. Nam

gt hr

una chimara non eftab intrinfeco magis im-

r n

poffibilis, quàm altera.

Ergo.

Confirm, Nam quzvischimara effentia-

"r

nive nt!

liter involvit omnimodam repugnantiám ad

fuam exiftentiam realem. Ergo. Ant.prob.

j m

Si etenim vel unica chimera ex impoffibili

yj m

igli

fieret poffibilis , tunc pariter omnes reliquae

ficrent poffibiles : & viciffim omnes creatu-

(s I u»[

Ig&

" p,'[Puwi*

mvattatus IV. de Virtut, Tbeol.

466

j

rg poffibiles evaderent impoflibiles.

Sed

o

hoc ipfo quavis chimzra effentialiter invol-

vitomnimodam repognantiam ad fuar exi-

d

iconft

ftentiam realem.

Ergo.

*Jh'iï onnitó

Refp. D.ult, antec. Una chimaera non

44-2(:&

ab intrinfeco magis impoffibilis , quàm

NI

upudolt.

altera ; impoffibilitate meré negativá , feu

carentid poffibilitatis. C.ant. Impoffibili.

yetia g

tate pofitivà , feu repugnantià mutuá pradi-

prr g

catorum. N.ant. & confeq, Ratioeft : quód

d g l

Homo-cervm non fit quidem magls impo(fi-

ifenl m0

sudünque

bilis, quàm Hirco-cervs , Ípectatà pracisé

carentià poffibilitatis , càüm uterque fit fim-

fan tpigt

pliciter improducibilis ; attamen fpettatd

:rnphsaddn&:s»

mutuád predicatorum repugmantid , magis

Qb ,

implicet Homo-eerusm , quàa Hirco - cervse,

Yaf

Nam forma fubftantialis hominis ; feu ani-

*nlat ii

ma rationalis , eadémque entitativé fpiri-

tUt $lx

tualis, quoad fuam perfeQionem intriníe-

Vi

cam maels opponitur forme fubftantiali cer-

ETRT

vi, feu animz irrationali, & entitativé ma-

ia

teriali; quàm eidem opponatur forma fub-

DT

ftantialis hirci , qua& patiter eft anima irra-

?ira T

1

tionalis, & materialis,

linde pariter difcur-

t

i

rendum de a&tu fupernaturali fidei, quó in-

ETO

telle&tus affirmat myíterium Trinitatis, aut

Incarnationis , & a&u meré naturali , quó

LT

nmghwdim

intelle&tus affirmat iftud principium : QuoZ-

Yl hg

J

lidet efl, vel uoneft, — Quamvisetenim neuter

LT

-

€x his actibus falfificari poffit ; magis tamen

fal.

Ut

L

WMM

Difputatio V, 4rtic, HI,

467

LT

^ C"E;-:y;,;

J

J

falfitati quoad (uam perfe&ionem intrinfe-

naumm-.w;

cam opponitur a&tus fidci fupernaturalis ,

|

[

quàm alter meré naturalis.

Ad confirm, D. antec.

DI

Quevis chimtra

involvir omnimodam repugnantiam forma-

ii

lem , ad fuam exiftentiam realem, C. ant,

i M

Etiam radicalem. N. ant. & confeq. Quam-

itt li

vis etenim quzlibet chimera involvat omni.

Ht

modam rcpugnantiam formalem , utrealitee

du

Dl

exiflat ; quia fcilicet nec quidem divinitus,

10j

]

adeóque nulló modó produci poteft : non

::zwa:w:s&

tamen ctiam quazvis involvit quoqué omni-

iil

modam repugaantiam radicalem , prout ab

itpt s

exemplis addué&tis oftenfum eft,

pl t

Objicies 4. Hinc fequeretur : quód in.

2 -t

ter a&us fupernaturales fidei Theologicee

L

443

oj hn at

certitudine infillibilitatis non fit unus cer-

yruiv f

tior alteró.

Sed hoc admitti nequit. Ergo,

nem ii

Maj. exinde patet : quód omnes a&tus fidei

bfuntict

habeant idem motivum , feu objectum for-

TOU

male , tum 21 guod , tum étiam 2 quo. Min,

tforma lib

prob. Nam actus fidei, quó intelle&us cre-

|apima t

dit myíterium Trinitatis , aut Incarnationis,

ii

poteft elici, etiam per difcurfum formalem,

i, qu

Sed talis a&tus non eft tam certus , quàm

TT

aCtus previus, quó intelle&uscredit: DEUM

aurdi,

effc (ummé veridicum , & hec cadem myfte-

n ul

riareveláffe. Ergo. Maj. patetexdictis num,

yauit

393. Min. prob. Premiffe fiquidem fem-

l') mgïsu

g

pet funt certiores conclufione , quantumvis

l

cer.«

M

Di(pumia

68

TraGatus lV. de Virtut, Tbeol.

"r

certá, juxta illud Axioma : Propier guod

dpfomdi j

unumquod tale, & ilud magh. — Ergo.

saena, Q

Confirm.

Saltem a&us fupernaturalis

stlicine p

fidei, quó intelle&us viatoris credit my(te-

rium Tiinitatis , aut Incarnationis, tam cer-

fidei d

anolianin

tus & infallibilis non eft, quàm vifio intuiti-

"IOT

va, quà intelle&us Beati hec eadem myfte-

riacognofcit. Ergo. Ant.prob. Namaliàs

r gt

siriaid

intelle&us Beati , non obftante hàc vifione

intuitivà , poffet fide fupernaturali credere

st

a, t

hac eadem myfíteria, Sed hoc communisS.

PP. do&rinz repugnat.

Ergo,

dupond

ipittnqu

Refp. D. maj. Sequeretur , quód unus

