eft adcó infallibile , ficut locutio Divina,

Ergo,

yut P!I'K»vfm

us

Objicies r.contraprimam. Axiomaillud

:

9pi

ale&icum : Cozclafio feguitur partem debi-

Aslptdi tl

10 rl

liorem pramiffarum ; folummoadoó verificatur

in difcurfu mcré naturali, non autem fuper-

N at

patarali.

bfüsatiort

Sed hoc ipfo a&us fupernatura-

lis fidei theologice , ultimó refolvi poteft in

dhnuo, t

teflimonium meré humanum de reali exi-

denedoenm

Ítentia revelationis Divine, etfi hoc moti-

a. t

vum fit dc fe fallibile.

a, C Ti

Ergo.

Maj, prob,

Nam poteft intelle&us ob authoritatem , &

ilritii

Ldatod!: qi

revelationem Divinam , tanquam motivum

proximum , & adequatum , fide fupernatu-

as

tali credere omnia , in facro Evangeliorum

ibupdt

codice , typis Romanis vulgato contenta ;

etfi ob folatn authoritatem & teftimonium

d

Vr i

meré humanum , tanquam motivum revela-

ts j

tum , credat , hunc codicem reipsá contine-

*.a;um A C

re Verbum DEI fcriptum , ídque legitime

"]

impreffum.

Ergo,

r

[

Confirm. authoritate ipfius Evangelii; &

Ut M

quidem Joh. IV. Cüàm etenim Redemptor

RL

ls

malieri , ex civitate Samarig , g« dicitur Si-

ebar , ad hauriendam aquam venienti , oc.

"l Vl

Ó 011, p

culta ejus faCta manifeítáffet , fimálque fe

W

fit;

promiffum in Lege Meüiam effe teftatus fuif-

I

o

fets

UM

Di/þutaiio XV. Artic. Y.

61I

Mitm

bj

fet ; illa veró idipfum civibus denuntiáffet,

D

&i

fubjungit Evangelifta , cap. cit.v. 29. Ex ci-

vitate auteya illa multi crediderunt in eum $a-

maritanesum , propter verbum nulieri , tefli-

t70:u0 perbibenti : quia dixit mibi ommia,

ii

Quecitqgae feci. Ergo, Confegq. prob. Haec

V n

fidcs tupernatoralis innitebatur , faltem ul-

ID

timó , hujas mulieris teftimonio.

Ergo.

d9

Refp. N. maj. Ad prob. D. antec,. Etfi

Wt

480

ob (olam authoritatem , & teftimonium me-

pf

TT

réhumanum, tanquam motivum remotum,

folummodó extrinfecum, credat : hunc co.

d

dicem reipsá continere Verbum DEI fcri-

- M

prum. C. ant. Tanquam motivum remo-

jntn,

tum , ídque intrinfecum. N. antec, & cone

41 0UO

feq. Ratioeft : quia hoc ipfo , quód intel-

'/upcmaru-

Icétus fide fupernaturali credat omnia, quae

nydom

in facto Evangeliorum codice , feu Romz,

Qomtnt

feualibi typis vulgato continentur ; eo ipfo

(monin

motivum remotum , ídque intrinfecum cre-

g t

dendi veritatem in Evangelio revelatam ;

Ácontinte

proximum autem credendi , quód Evange-

gt

lium iftud fit reipsà Verbum DEI fcriptum,

non poteft effe, authoritas & teflimonium

s l

mcré humanum,

Nam aliàs initiüum & fun-

Md

damentum fidei fupernaturalis poffet cffe fo-

y d

la fapientia, & verbum hominum, quod di-

nittt,

&is Apoftoli, num, 98. allegatis repugnat.

n

Áf

Hincitaque patet : quód teftimonium meré

vt

þumanum ,der

cali exiftentia revelationis

jj

Kk 5

Di-

&T2

mraHlatus IV. de Virtut, Tbeol,

E

Divine, feu fcripta , fem tradita , poffit qui-

jl

dem eífe motivum intrinfecum , reípecu ju-

jytlinot

dicii previi prudentis credibilitatis, non au-

« lum D

« t

tem refpe&u a&ós fupernaturalis fidei , nec

uidem remotum.,

seic n

Ad confirm, N. confeq. Ad prob. D. ant.

dinacedat

Hec fides fupernaturalis Samaritanorum in-

um fuc t

nitebatur ultimó , hujus mulieris te(timo»

Yonirat

/

nio, tanquam motivo credibilitatis , ipfifidei

J dimt

Íolüm extrinfeco. C.ant. Tanquam moti-

vuoecd ubl

vo fideiintrinfeco. N.antec. & confeq. At-

vikankg

qne ideó Evangelifta ipfemet, cap. cit. ulte-

(mí Va

riüs fubjungit ; v, 40 .& feqq.. Cziz ergo vei[-

qeio a

fent. ad illum Samaritani , rogaverunt eum , ut

stl lpe

$bi maneret .

Et manfit ibi duos dies. Et mul^

wt, u

10 plures erediderunt ineum , propter [ermonem

ET IT

ejm. Etmulieri dice£am : Quia jam non pro«

un tll

pier tuam loguelam credimus 5 i /fi exsm audi-

t odom du

vinu , & fcimu :

uia bic efl ver& Salvator

T

mundi.

Unde breviter D. Thom. hic q. 2.

x

&rt. to.

Samaritani ad mulierem , per quana

t

ratis bumana fguratur , dixerumt : jaus non

CM t i

propter 1uam loguelam credinim.

itáttüy

4

Objicies 2, Etfi teftimonium meré hu.

manpum , illüdque. de fe fallibile foret moti-

t ht

vum intrinfecum credendi , quód ille codex

d f

I^

ï

1

UL

facra Evangelia contineat ; poterit tamen

intelle&us fide firmiori credere my(teria in

"f

"Ut

Evangelio revelata , quàm credat , hunc eun-

dem codicem facra Evangelia continerc.

17

$Sc

W. m'].

L

Difputatio V. Artic, F.

$13

d

Sed hoc ipfo actus fupernaturalis fidei ulti-

mdx&ug.

M

m in teftimonium meré humanum , tane«

TMM

quam fuüum motivum intrinfecum , refolvi

^W

1

poteft. Ergo. Min. patet. Maj. prob. Nam

poterit intelle&tus myfteria in Evangelio re-

M

It

velata credere ob tcftimonium Divinum, tan-

quam fuum motivum intrinfecum , ídque

PTO

proximum.

Sed fides, innixa teftimonio

hi,j

Divino,, cft frmior , quàm fides innixa tefti-

:

i

monio meré humano , tanquam fuo motivo

intrinfeco,eidémque pariter proximo. Ergo.

"TT

Confirm.

Nam poterit intelle&tus in ca-

u

fu predidto myfteria in Evangelio revelata

gt

credere fide fupernaturali.

Sed hec fides

TET

fupernaturalis , utpote infallibilis, effet fir-

irfmm

mior, quàm fides innixa teftimonio meré

m

vt t

humano, etfi fallibili, quà intelleCtus credie

hunc codicem continere facra Evangelia,

T

Frgo. Min, patet. Maj. prob, Sietenim fub

j lil

«qualievidentiá credibilitatis refpe&tivz , in-

, )(r W

telle&ui proponatur dogma verum, & fal.

j ?Wf

fum 5 tunc poterit intelle&us fide fuperna.

turali credere dogma verum, etfitalifide non

| mcïä m

poffit credere dogma falfum , prout num,

t tU

455.didumeft, Ergo ctiam.

jl

Refp. D. maj. Poterit tamen intelle&us

omil W

myfteria in Evangelio revelata fide firmiori,

482

cj

quoad certitudinem infallibilitatis credere ;

i

hn

p

quàm credat huac codicem facra Evangelia

"

contincre, N. aj Fide firmiori ,quoadfo-

lam

| p

&14 — Traatus IV. de Virtut. 'Theol,

z

m

lam certitudinem adhzfionis affeCtivae, & ap-

retiative, C. maj. & fic dift, min. N, con.

"u Evangcïï

dn i

feq. Ratioeít: quia repugnat, ut metaphy-

ficé certum , & infallibile fit confequens, nifi

du d

];;ngtüum, u

etiam metaphyficé certum & infallibile fit an-

tecedens, cujus veritati , tanquam fuo mo-

a C

aíe t

tivo intrinfeco innititur veritas confequene

at at

tis.. Cüm igitur ob reftimonium meré hu-

vuygia

manum , utpote fallibile, non fit metaphy-

ficé certum , & infallibile , quód hic codex

vfugint

u d

facra Evangcelia , tanquam Verbum DEI fcri.

goattupund

prum, feuteftimonium Divinum contincat ;

dj lt

hinc etiam metaphyfice certum & infallibile

non erit, quód DEUS , myfteria in ifto co-

durtutm od*

dice contenta revelaverit.

atti d

Hincitaque pa-

Ff

tet : quód intelle&us , firmiori certitudine

infallibilitatis , credere non poffit myfteria

i dl

in Evangelio revelata ; quàm credat, hunc

at i

codicem facra Evangelia continere,

Hoc

tictadud,

tamen non obftante , poterit intelle&us fo-

uattií

làm firmiori certitudine adhefionis appte-

"ais

tiative, & affective , ob teflimonium Divi.

Wytiycibf

num credere hec myfteria, quàm credat ob

r

teflimonium meré humanum , hunc codi-

Vg

cem continere Evangelium ; quia fcilicet fi-

"tl

des fupernaruralis jxeipsá talis , predictà cer-

titudine non eft firmior , quàm fides fuper-

naturalis folümm apparenter talis , prout num,

Sïüm.amhmiu

5.di&um eft,

AU

Adconfirm, D. maj. In cafu praedi&to pot-

43

erit

UT

H

!

j

Difputatio V. Artic. V.

515

l

&

?t LN

erit intelle&us fide füpernaturalicredere my-

LT

fteria in Evangelio contenta , fi cidem inde-

ht

pendenter à teftimonio merà humano per

n

illu(trationem fopernaturalem »proponatur

Ilfiiï:ï:;

Evangelium , tanquam teftimonium Divi-

tutin,

num. C, maj. Secus. N, maj. & C. min. N.

[L]

P ttn

confeq, Ratioeft: quódintelle&us fide fu-

i t

pernaturali non poffit credere myfteria in

" atj

Evangelio contenta, nifi cádem fide credat,

il

hoc Evangelium effe teftimonium DEI fcri-

R.

ptum , ad quam fidem non íufficit teftimo-

T m

nium meré humauum.

Md

Objicies 3. Saltem poteritintel'e&tus ob

483

VET

authoritatem meré humanam , & teftimo.

TT

nium totius Ecclefie Catholice , tanquam

[

motivum intrinfecum , fide fupernaturali

fjl

credere ? quód iíte codex facra Evangelia

i, hu

contineat,

Ergo. Ant, prob. Quamvis et.

g W

enim hac authoritas , & teflimonium meré

Jens l

humanum fit de fe folummodó moraliter

certum , & infallibile , poteft tamen intelle-

!d QPP.'C.

jus D

&ui proponi per illuftrationem fupernatura-

quio

lem. Sed hocipfo. Ergo. Maj. patet. Min.

Y

prob, Nam authoritas & teftimonium iftud

jdicel

per ipfam illuftrationem fupernaturalem red-

ditur metaphyficé certum , & infallibile,

Ergo.

[2

Confirm. authoritate D. Au.lib. contra

,pronm'»'.

Epiftolam fundamenti à Marithzo vulgatam

fcribentis cap. s. Ago verà Evangelio uon ere-

!

rz&ä**ïf

L

d(g

Tradlatus IY.. de Virtut, Tbeol.

"

416

derem , nifi me Ecclefia Catboliee commoveret

r

autboritas,

Et infra

*

[

Infirinatd , Catholi-

sium d

m Ed

corum videlicet authoritate , zec Evazpelio

eredere potero $. quia per eosilli credideram. De-

s fs

'gionn i

mum cap. I4. Eos feguamur s qui nos invi-

tanit , prifis credere , ut ipfa fide valemiiores fazii,

j d

Ergo.

xdau, t 6d

quod credimus , intelligere mereamur.

Refp. D, ult, antec. — Authoritas & teíti-

sst

4945

onium meré humanum totius Eccle(ig per

d. N

f adrtt

illufttationem fupernaturalem propofitum,

redditur metaphy(icé certum & iafallibile,

s a

at t

folummodó quoad íuam exiftentiam rea-

lem. C.ant. Etiam quoad fuam cum verita-

Afj

te reiteftificate connexionem. N, antec. &

vlv lts

confeq. Ratioeít : quiailluftratio füperna-

vitutyil

turalis fuafiva proponensintelle&ui , autho-

Slit: M

ritatem & teftimonium meré humanum to-

"n

tius Ecclcfie affirmantis : quód ifte codex

t

facra Evangelía contineat , eft quidem imera-

Ti t

phyficé certa & infallibilis ; adeóque paritec

tttidfle

metaphyfice certum ac infallibile eft , quód

i Q

authoritas , & teftimonium iftud realiter exi-

mi mmudmg

ftat,

Non tamen per hanc illu(trationem

teftimonium hoc redditur etiam metaphy(i-

t n

MT I

€é conaexum cum hac veritate teftificatà,

uód ifte codéx facra Evangelia contineat ;

"t |

;äudogm f

-quia fcilicet hoc teftimonium folüm morali-

m N0

ter eít infallibile,

Sicut enim Propofitio,

"

ni

|

Mij

|

per illutrationem füpernam ceprafentata; 2

Ht

prolaliliter vera , non evadit infalliéiliter ve-

"4

RT

M

"

.

Difputatio Y, Artic. Y.

.

512

Vs

W i,

r4 ,ita pariter in cafu predi&o difcurrend

urt.,

Oppofitum dicendum , ( authoritas, & te-

1j

ftimonium Ecclefiz , pront habentis infalli-

n .

f 511E[f.

bilem affitentiam Spiritüs San&i , per illu.

ftrationem füpernam proponerctur ; quia

Wi

tir l;

!

Ícilicet teftimonium foret revelatio Divina

Qu

[

)

"

mediata, ex di&is 226. adeóque in illud fi-

des fupernaturalis ultimó refolvi

poffet,

k

i

Ad confirm. N. confe

q. Nam D. Augu.

pop,

ftinus authoritatem ,

& teflimonium merà

Lüili

humanum Ecclefie Catholicz

ig t

; non affignat

ao

pro motivo intrinfeco fidei fu

pernaturalis,

fed folius judiciicredibiliratis

» quód Evange.

al

lium hoc fit reipsà Verbum

DEI fcriptum.

nl

Hinc ipfemet poft allegata ex

;Cap. 14. verba

du

illicó fubjungit :

Iu

Non jam bomini£us , fed ipfo

d d

DEO intrinfecis mentem uoftram firmante , d

alluminanute.

jktmaete

Objicies 4. contra fecundam.

Motiva

495

jqu:pzrl(c(

credibilitatis abfolute , que habet do&trina

M

: dh qllüj

Religionis Catholice , tanquam divinitus

edlertt

inftituta , certitudine , non tantüm morali,

[

ter, fed etiam metaphy(ice infallibili fant

m

!

]

"

connexa , cum reali exiftentid revelationig

l

;

üü:

Ti

Divinz , ut fub illis , nec quidem homini

T.

privato, dogma falfum , tanquam divinitus

Jüm 0

revelatum , proponi poffit,

Sed hoc ipfo

l ?[opüw':'

fides fupernaturalis, quà Rcli

gionis Catho.

d

ice doCtrina creditur

; in hec eadem moti-

Wiäh'üäï

va credibilitatis abfolute ultimó refolvi pot-

eít,

TraGlatus IV. de Virtut, "Tbeol.

Dijpm

418

et. Ergo. Maj, patet ex di&is num, 337. &

g, m

fcq. Min, prob.. Nam predi&ta connexio

«bontird

metaphy(ice infallibilis cum reali exiftentia

sf o

revelationis Divine , fundatur inipfa verita-

j Cin i

te Divinà, ciicfleatialiter tepugnat, ut hec

sf

eadem credibilitatis abfoluta motiva , etiam

fj

do&rina falía h

qun at

abeat, prout c?c num. cit. pà«

,

tet,

Ergo.

y d

Confirm. — Quamvisetenim indepe

nden.

tiecdsd

ter ab omni revelatione Divina, vel illuftra-

1s ; dunt

tione fupernaturali non fit metaphyfice cer-

COUW

tum , quód hec eadem motiva credibilitatis

i, i

abíolute realiter exiftant , aut extiterint ;

r

poterit tamen hec realis exiftentia iatelle-

vhontinrid

M Ya

&ui per . illuftrationem fupernaturalem im-

mediaté fuafivani proponi. Sed hoc ipfofi-

bunying, a

des fupernaturalis, in eadem motiva, etiam

rf t

precisé quà talia, prout fic propofita , ulti«

t.t

mórefolvipoteft, Ergo.

;,;:mfmm

Refp. D. maj, Ethec motiva credibilita-

86

tis abíolute , prout fic connexa cum reali

9d d |

"a,

exiftentia reeclationis , funt motiva credibi-

litatis, precisé quàtalia. N. maj. Hec mo-

" p

"i n

tiva, pront fic connexa, funt revelatio Di-

vinarcflexa, C., maj. & fic dift, min. iN. con-

Situtrie

ícq. Ratiocft : quód motiva credibilitatis

"t

abíolute , prout metaphyficé connexa, cum

y Q

reali exiftentia revelationis Divina , ut fub

illis , nec quidem homini privato , falfum

ul

l,

"H D

dogaa , tenquam divinitus revelatum ; pro-

x(]i

p»-

»qmlikm E

d

M

Diflaut;zttia F. driic. V,

$19

u

TR

poni poffit, non fint realiter , aut formali.

hu

ter , ab omnirevelatione diftincta :

ideóque

e'qm

M

non fint motiva credibilitatis

»precise quà ta-

]iän

Cüm etenim hzc coone

MR

fica fun

xio metaphy-

LUA

detur in ipfa veracitate Divina, cui

effentialiter repugnat , uttanta credibilitatis

Qd

motiva tribuat doGtrina falfz , quanta tri-

buit doctring Religionis Cat

ui&

ts

Ícilicet

holice ;

ml

lii

hn

credentes decipere non poteft , utt

M.

num, 357. didum eft : hinc eadem motiva,

tll

prout fic connexa, funt virtualiter, aut equie

valenter , revelatio reflexa DEI , confirman-

T

tj

tis doGttinam Ecclefiz Catholica, tanquam

dire&? divinitus inftitutam , feu revelatam,

i

Ad confirm. N. min.

Ratio eft :

uód

lhj

nullüm motivum , etíi cum obje&to revela.

i i

to mctaphyficé connexum ; attamen ab au«

thoritate, ac revelatione Divina, feureali-

ter , feu formaliter diftin&um, fit motivum

qedbii

fufficiens ad actum fupernaturalem fidei

TT

theologice , prout ex conceptu tormali hu-

v d

jus virtutis patet.

Hinc motiva credibili-

flecno

tatis abfolute

precise quà talía, perilluftra-

n

tionem

n N

fupernaturalem propofita , quidem

fuffi

ciunt ad evidens judicium credibilitatis

sb

fupernaturale ; nontamen fufficiunt ad cre-

at

dendam fide fupernaturali realem exiften-

i,

tiam , feu prefentem , feu prateritam , re-

vt ;

velationis Divinze :

que per omnema&um

T

fu

pernaturalem fidei credi debet,

l

L1

Ob.

pj

| Tyaclatis V. de Virtut. Tbeol.

20

AGus fu-

g ü

Objicies ult, contra tertiam.

mc

497

i theologice , per quem in-

ernaturalis fide

j N

telle&us credit ,

DEUM fummé veridicum

:psä DEUS 24

Religionis Catholic

"

in fa-

reveláffe myfteria

Summorum Pont

!

D

cums,

ul Leg!&hw

cris Evangeliis ,

&

x myü:m. |

ac Conciliorum

Generalium diffinitionibus

ltimó refolvi debet in

a "

contenta , femper u

i N,Mkf!f

a&tualem revelationem

reflexam , quà DEUS

fteria quondam reve-

ipd g

teftatur ; quód hec my

m

laverit. Ergo, An

t. pr

ob. Nam , quoties

at at

llu

ftrationem füpernatura-

intelle&ui ; peri

ypii lts

lem , pro

ponitur

obligatio credendi hec my-

MT

fteria , ve

nitus revelata ,

lati quondam divi

ideóque fimul

vuntioe P

toties reipsà DEUSloquitur ;

tiaged

r.flexé teftatur ; quód hzc m

yfteria quon-

Maj.

sU

E

dam revelaverit. Sed hoc ipfo. Ergo.

axrliU

rob. Siquis enim

ftante obligatione cre-

dendi hec myfteria ,

velut quondam divini-

at i

dem credere ; hoc ipfo

ERUTT

tus revelata , nollet ea

t d

DEUM, faltem virtnaliter ; aut interpreta-

Ergo.

t i u

tivà, facetet mendacem.

Confirm, FHzc fiquid

em veritas eft cer-

dígeyed

adnos: Eviden-

t

ta, € infallibilis , etiam quo

futtp,

ger oflendens oliga

tionem cre

dendi , quàd ipfe

& loguens my[leria Ca«

Wt f

fit DEUS fumimit verax ,

US loquens bac

abolica Religionis y efi reipsá DE

Ti

L.

myieria ; qu

ia fcilicet folus D

EUS ad cre-

fteria nos obligare poteft. Sed

itím a

denda hec my

hec veritás includit rev

elationem Divinam

&tnfalhbms,

ies adeft, quoties in-

teflexam , & fimul tot

tel«

W'Mms, !

L

Difpatatio V. A4rtic, V.

-4aI

Y

telle&us per fidem fupernaturalem credit

itæjgïxmm.

inyfteria R.eligionis Catholice.

Ergo.

ia

Reíp. N.ant, Ad prob. D, maj. Toties

4

n

reipsà DEUS loquitur praceptivé , feu tan-

p s

quam Legislator nos obligans ad credenda

hii

hzc myíteria, C. maj. Etiam affertiv? , feu

Vi d

tanquam au&tor nobis revelans hbec myfte-

"a

ria. N. maj. Etficdift. min. N. confeq. Ra-

a

tio eft : quód homini privato, etiam dog-

W qu

ma falfum , de Incarnatione Spiritüs San&i ,

D

fub eodem motivo credibilitatis refpectivae

delinty

proponi poffit, tanquam credendum fide

g a

firmiffiná, fuüb quo illi dogma verum , de

[

Incarnatione Filii proponitur , ut proinde

yfiriq

utrümque dogma firmiffime credere oblige-

tür, prout nam. 4.55. & feq. oftenfum eft.

n lii

»'gmonc Qu

Sicut igitur DEUS, perilluftrationem fuper«

naturalem , in predicta hypothefi propo«

(un d

nens oblie

r r

[2]

ationem credendi dogma falfum;

neutiquam reflexé teftatur : quódIncatna-

p

tionem Spiritüs Sancti aliquando revelave-

lt

5:& «t

rit ; fic néque perillaftrationem füpernatu-

vl

ralem proponens obligationem credendi

h ]u

dogma verüm , reflexé teftatur? quód In-

| ql(e ll

carnationem Filii revelaverir, fed utrobíque

D)

Wnl

folüm preceptivé , non.autem affertive lo-

BM

ht

uitur,

/

uU

Adconfirm. D maj. Hac veritas eft cer

moün

"

ta, & ipfallibilis , etiam quoad nos : Evi»

j p

if

denter ofiendens, per motiva crcdibilitatisabe

ïm

2

Qv

p

22

Tra&latus 1Y. de Virtut, "Theol,

NT

folutae , oZligationens credendi , quàd ipfe fit

n

DEUS fummé verax , & loguens uyfleria Reli-

g oD

gionis Cathbo

lica ,. efl reipsà DEUS loqueus bae

"muL

wmsferit, Tranfi maj. Per motivacredibili-

jde,

tatis folüm refpe&tivee, IN. maj. Et fic dift.

min, N. confeq, — Quamvis etenim per mo-

ff i

ais od

tiva credibilitatis abfolute , non poffit pro-

lia i

poni obligatio credendi dogma falfum , tau-

afupoicttiy

quam divinitus revelatum ; quinimo hac ca-

dem motiva , fint revelatio quedam rcfle-

ss pl nj

st at

xa , prout num. 486. oftenfum eft : quia

tamenhec motiva non femper adfunt;quan-

vvbl

1j

do predi&a obligatio credendi proponitur,

uti raodó refponfum eíft ; hinc fides fuper-

ii qiln

xlb i

naturalis non poteft femper ultimó refolvi

in revelationem reflexam,

Caterüm hanc

v lutipt

fententiam , in argumento moderno pro-

af

n d

pofitam ; illi folummodó propugnare pof-

ATRT

funt, ac debent, qui cum authoribus num,

t

2329. állegatis , univerfaliter negant : quód

thrtlupang

articulus falfus homini privato proponi pof-

fit , üt evidenter credibilis , & credendus,

titin u

"fide firmiffimà , tanquam divinitus revela-

fl

tus.

Ex his itaque

LT

Confat 1. Quód nullus a&us fuperna-

96

489,,

ralis fidei theologice , ftri&é talis, per

MLUT

uem videlicet intelle&us myfterium reve.

at

latum credit, ob authoritatem & revelatio-

RTM

nem Divinam, tanquam fuum motivum in-

UM

trinfecum , ídque proximum , & adequa-

tum,

Vg j

l

?m )

Difutatio V, driic, V.

523

hij

tum , ultimórefolvi poffit, in authoritatem,

iij

& teflimonium meré humanum , tanquam

fuum motivum intrinfecum , ídque remo-

008j

tum, Cüm etenim omnis a&us fupernatu.

[ 31

ralis fidei , ftri&te calis, fit faltem virtualiter

ID

difcurfivus , fimálque certitudine infallibili-

DT

tatis obje&tivà , eádémque formali, feu fun-

ln

datà in authoritate ,' ac revelatione Divinà

T

fitfummé certus; repugnet autem, ut affen-

m t

fus praftitus myfterio revelato , tanquam

nd: a

conclufioni , fit metaphyficé infallibilis , nifi

TY

pariter infallibilis fit affenfus preftitus autho«

li,

ritati , ac revelationi Diving , tanquatn prae

p

miffis, quia fcilicet juxta receptum axioma?

lia

Conclufio fequitur partem. debiliorem prawni[Ja-

gt ha

rum : hincetiam repugaat , ut aflenfus pra-

yinmo p

fatis premiffis preftitus pro fuo motivo in-

u

. ttinfeco , utpote fallibili , habeat authorita.

tem , & teftimoniam meré humanum.

Ate

yrbus Qu

que hoc pariformiter de authoritateac tefti-

at qi

monio meré humano totius Ecclefig Catho-

p p

sedendus,

lice dicendum , que feclusà infallibili Spiri.

tüs SanGi affiftentià , folàm moraliter, non

ns r

autem metaphyfice infallibilis et 5 etiam fa-

hst

&à fuppofitione, quód bec eadem authori,

v IäïlSa ,

tas meré humana per illuftrationem fuper-

Nam

eiunt

natuialem intelle&ui proponeretur.

authoritas ifta (ic propofita , redderetur qui-

N )

demmetaphyficé certa, & infallibilis quoad

| motivm j

fuam cxiftentiam realem 5 fecus veró quoad

j us

ï

fuam

;

LI3

p

24 — raflatus TV. de Virtut, "Theol.

iil

fuam do&trinam : ficuti fententia per talem

y andtm Fl

illuftrationem propofita, 2 proZadila , foret

" ii

uidem izfallidiliter proZa£il , non tamen

,uqunt

etiam izfalliziliter vera,

Oppofitum dicen-

PT

dum de authoritate ac teftimonio Ecclefiz

j(ciohi, 1

rout habentis infallibilem affiftentiam Spi-

st

ritüs SanCi; quia tale teftimonium , tan-

aconn t

quam revelatio Divina mediata , eft meta-

meodä IU

Wl

phyfi-é certum & infallibile,

w iil

J

|

Conftat 2. Quód nullus a

&us fupe—ma-

:m:,ufuszäüs (

talis fidei theologice, in motiva credibi.

u pfæmiffïa L

litatis, pracisé quà talia. feu prout abomni

revelatione Divina realiter , aut formaliter

Ynt,

i Q

diftincta , ultimó refolvi poffit.

Nam mo-

nl

tiva credibilitaris folüm refpeGtive , funt fal-

vlnaudt

libilia, ut fub illisetiam dogma falfüum pro-

du du

oni poffit : motiva autem credibilitatis ab-

valeedtind

folutz funt quidem metaphyfice infallibilia ,

s5 od

ut füb illis dozma falfum proponi nequear,

zalidiu:

tanquam divinitus revelatum: horum tamen

ii ;

motivorum realis exiftentia , nifi prout divi-

* La

nitus revelata , non eft meraphyfice , fed fo.

làm phyficé , ab ezperientia fenfnum, aut

tll

o n

moraliter , ab unanimi fcriptorum Eccle(ia-

fticorum teftimonio certa.

Quinimo , fi

jgt, f

hac motiva con(iderentur , prout eadem ob

TAttdts w

fapientiam , & veracitatem Divinam , cum

b

veritate Religionis Catholice funt metaphy-

ag

ficé connexa ; nonampliüsfunt motiva cre-

V

monia

od dhs

dibilitatis, præycise quà talia , fed tefti

DEI,

|

s25

M

Difutatio V, Artic.V.

Vs

DEI, feu diretà , feu reflexé conteftantis

hanc eandem veritatem , quemadmodüm

m*") fi

!t

precipue in mi

raculis patet : ideóque in il-

elationem Divinam , illuftra-

Mi

la ,tanquam rev

D

tione füperna propofitam, fides ultimó pot»

[lmuii

eft relolvi, Econtra veró , prout funt mo-

tiva credibilitatis pracisé , quà talia , idcó-

D

"3

que omni teftim

onio Divino inferiora , fo-

*.

lummodó funt o

bje&um formale intrinfe-

cum refpectu judicii credibilitatis ; non atte

drlpen

g

tem ipfius actüs fidei , quó creditur per mo-

dum premiflz , realisexiftentia revelationis

YV

d

Divinae.

R

Conftat 3. Quód proinde omnis actuis491

fuperaaturalis fidci ftridt talis , per quem

dne, t

intelle&us credit veritatem revelatam , per

Topu

modum concluflonis , ipfam veró authori-

Jbligis 2

fbl

tatem & revelationem Divinam , per modum

ultimó refolvi debeat in hanc ve«»

yi t

principii,

ritatem objedtivam :

uia DEUS [uanmn? vt-

QOCm D

vidicu revelavit ; adeóque in ipfam anthori-

fbrott d

tatem , & revelationem Divinam , illuftra-

f dl

tione fup

ernaturali fuafivà immediatá pro-

um

deinde hzc revelatio fit publi-

i Ed

pofitam, five

€a, vel privata,

(ive mediata , vel immedia-

Quinimü ,

l preterita, five directa,

ta; five praffens, ve

uentt

vel reflexa , ut femper affenfus f

dei ultimató,

Jpinifi L

alicui revelationi Divinz , tanquam fuo mo-

ia

tivo intrinfeco, 27 2404 , innit

atur, Cüm et-

lia fidei theo-

j m

enim omnis a&us fupernatura

Ll 4

Qs

,[cdltüi*ä

526—" -;I*ra&?ztüs VV. de Virt. 'Tbeol.

pie

logice fit famme certus, & infallibilis , & qui-

[

siiho f

D

l

r

dem certitudipe fundatá in fuo obje&o for-

äm'o etiámt

mali, five motivo adequato intrinfeco , vi-

:4;

ibmotiri

delicet authoritate, ac revelatione Diviná j

giurdognt

hinc affenfus huicauthoritati, ac revelationi

g, ag

praítitus , non poteft habere motivum zf

dupt: t

quod , inferius bác aüthoritate , ac revela.

NI

tione Divinà ; quantumvis illnd foretaliun.

wl odl

dc , non tantüm moraliter , aut phyficé , fed

E7

etiam metaphyficé certum , & infallibile :

vuite lul t

quia fcilicet a&us fupernaturalis fidei fuà

uniim d

certitudine fuperat omnem affenfum , CO«

.tti at d

gnitione beatificàinferiorem. Quamvis igi-

infydie l

tur authoritas, feu fapientia, & veracitas Di-

BRT

vina per difcurfum nataraletm demon(trari

"feim r

poflit ; nontamen eadem prout fic demon.

t tl

ftrata , fed prout perlumen fupernum repra-

N UT

fentata , eft obje&tum formale fidei , quo

iil

ipfum de revelatione, feu prefente , feu pra-

Tttt i

terità intelligendum eft..— Nam poffe revcla-

tionem quoqüé preteritam , per illuftratio-

, IT

nem immediat fuafivam proponi , num,

iLl

373- & feq, oftenfum eft, — Nec enim feai-

per adeft a&ualis revelatio reflexa, de reve.

LT

latione prateritá , etfi adfit di&tamen propo.

Haud etenim

3 wf

nens obligationem credendi,

10

per di&amen iftad DEUS loquitar affertive ,

Quf

M

od

tanquam author confirmans veritatem pro.

HI

pofitam ; àt olim divinitus revelatam ; fed

n (

folüm praceptivé , tanquam Legislator obli-

EU

gans

DT

j

Difutatio V. Art, Vl,

527

häy&qui.

Hdbíe

gans ad illam firmiffine credendam , qua

M

l

1"*

Obligatio etiam tunc adeft » quando intelle-

Gui füb motivis credibilitatis tefpectiva,pro-

'Uw'»)vï:i;

hg

onitur dogma falfüm, velut divinitus reve-

j

a

tum , adeóque firmilfimé credendum, Ex

Q]

TA

quibus patet : quód aGus fidei fupernatura.

lis , prout fummé certus, certitodine for-

lls

mali obje&ivà femper ultimó refolvatur in

authoritatem & revclationem Divinam illu-

: mflf«'lb li

ftratione fuafivà imimediatd propofitam :

Tf

quamvis idem a&us , proüt eft a/fesfis £ra-

MO

dens in motiva credibilitatis abfolutz , url

Qu

Ddl

etiam refpe&tivie, feu authoritatem , & tefti-

monium meré humanam : prout vcró eft

nl

Mftdnm.

affeufus fumm? firmi , adhafione affedtivà ,&

appretiativá, in predictum dictamen , & pro-

D t

ut meritoriw in liberum voluntatis impe-

ii qui

rium ultimó refolvi poffit , ideóque difcor-

A

oferer

des fententiz , füb diver(is fidei predicatis,

in hác controverfiá queant combinari,

Tltdeto

Di , DUD,

ARTiICUurus VI.

etin f«

fn fides. atlualis in adulto ve-

i du

mptp

quiratur nece[fétate medii ad falutem ?

jndett

Ranotandum r. Quód juxtaleges mo-

v df

derne providentie , in quá homo ad

DEUM, tanquam fuum finem ultimum , in

ia p

hu

gterná , eàque fupernaturali felicitate poffi-

dendum ordinatus eft , ad hunc obtinendum

,cgiSth!:;;

l

5

fin-

j p

528 Tracatus l V.de Virtut, 'Tbeol,

gl

fingulis viatoribus , etiam parvulis , ante

ufam rationis decedentibus , fimpliciter ne-

,,f; d

ceffatia fit fides infufa habitualis, eadémque

um , ?

Cüm etenim ad

Mi ) Ww !

entitativé fupernaturalis.

hanc falutem zternam folus ille perveniat,

j ingm

mitnii, at

"

qui gratià fan&ificante preditus , ex hac vita

mortali decedit, juxta illud Salvatoris Matth,

m ii

X. 22, Qui perfeveraverit u[gue ad finem , bic

nháur

Jalous erit 5; cum hac autem gratia femper

TT I

ais

quoque infundatur habitus fidei fupernatu-

ralis, prout ex doGtrina Concilii Trid. num,

vira, vt

$. adducá patet ; hinc nemo (iné iftà fide

0E n

habitnali obtinet falutem eternam.

Atque

vineena l

idcó illud didtum Redemptoris Marc. XVI.

s

16. Qui crediderit , &* Zaptizatur fuerit , fal-

st dd

vus erit. 5 qui verà 1on credíderit , coudemmna-

alttunel,

Bitur , non folüm de adultis, fed ctiam par-

3 dintot

vulis, prout habituali fide preditis, aut de-

Tici d

ftitutis , intelligendum eft,

tjb

Prenot. 2. Quód parvulis ad obtinen-

)7 1

4934dam falutem azternam quidem fufficiac fola

At dul

fides habitualis ; fecus autem adultis, qui

Sitmi d

ufum ratiopis habent.

His etenim quoquà

: Mi

neceffaria eft fides a&ualis, eademiue fuper-

"df

naturalis, per quam myfteria divinitus reve-

Jata credant.

Nam aliàs Redemptor Apo-

"rtniyl

ETTM

ftolis fuis fruftra mandáffet : Marc. cit. 15,

ILETT:

SEuntes inmundum univer[um , pradicate Evan-

gelium omni creatura , ac verba foperiüs alle-

R il

Wilia, W

gata fubjunxiffet ; fi fides a&ualis adulto ad

fa«

]

M

Difputatio V, 4drtic. VI.

$29

W; 1lt

falutem necetfaria non effet.

Atque ideÓ

Y

n

Paulus fic differit ad Roman, X. 13. & feq.

U!x:'*.

Mqh't

a.j

Omnus enim , quictmque invocaverit nomemn

Domini , faluum erit.

Quonodà ergo invoca-

Hlb

£unt , inqueu non crediderunt ?. Aut quomo-

lt zi

dà credent ei , quem mon audierunt ? Quomodd

fntorln,|

auteuz andient fiu& pradicaute ?^ Dewum ita

tilim;

MM

ia

j

concludit 17. . Erpo fides ex auditu y auditus au«

ET

tem . per verbum Chrijii,

Ex quibus patet ;

k u

uód fides aCtualis , ad obtinendam falutem

JTRO ,

neceffaria, debeateffe íupernaturalis, utpo-

du

te ad DELIM , tanquam finem fupernatura-

t M

lem , in &terna felicitate poffidendum requí.

Y M

fita , ideóque non fufficiat fides meré natu-

arn)

ral;is, prout ex doGtrina Concilii Trid. num.

j n

53. oltenfum eft, nde per Innocentium

d eim p

Papain XI. damnata eft fequens Propofitio

[is at é

Fides lat& didía , ex teflimonio creaturas-

23.

rum , [milive motivo , ad juflificationem [uffcit.

d o

uód inter remedia obtinen-

Praenot. 3.

füficac l

da falutis , alia dicantur neceffarió requifita

494

idlti, Q

nece[fitate medii , alia veró zecefitate folius pra-

dinqqt

ctpti,

Ad primamclaffim illa pertinent, fin

li

quibus, etfi fors etiam per invincibilem igno-

jintuslt

rantiam, autinculpabilem negligentiam pre-

ht !

termiffis , falus eterna nequit obtineri ; rce-

Mac d

liqua veró ad claffim alteram revocantur.

yuitP

Hinc patet : quód omnia illa , qua adulto

"T "

fnnt neceffaria, neceffitate mediiad falutem;

fint eidem quoqué ricceffaria;neceffitate prae-

äualisadnï']j

ce-

jj

Tra&atur IV. de Virtut. Theol.

pitr

530

.Ju,dCDE-Oï

cepti ; quia fcilicet quivis viator rationis ca-

m

pax obligatur teadere ad DEUM , tanquam

fuum finem ultimum in ccelefti beatitudine

P.

m

poffidendum : non tamen viciffim omnia,

uz illi fant neceffatia , neceffitate pracepti;

sineratat ?

í

ntetiam neceffaria , neceffirate medii.

Ex

ige gt

d o d

prima claffe rurfus alia dicuntur neceffaria

determinaté i7 re ; quotum realis defectus

qi us j

spripstan du

pernullum a&um voluntatis fuppleri poteft ;

venpcdotl

alia /7 voto , quorum realis defe&tus per ali-

d t

quem voluntatis actum , poteft. fuppleri.

Cümigitur cuilibet adulto neceffaria fit fides

ayid. o

sls d

a&ualis ad falutem , quia fcilicet juxta illud

ad Hebr. XI. 6. — $ia fide imapo[fibileeft place-

r g

re DEO,

$. funcetn

Credere enim oportet accedentem ad

DEUM, q4uiaefl , &* inquirentibw fe remuue-

iun, fcd

xb jnaim

vator fit 5

1

ueritur primó ; Ancuilibet adul-

to neceífa

ria

fit neceffitate medii fides aCtua-

p n;pm

DI

lis explicita de DEO , üt remuneratore bo-

norum, & quidem fupernaturalinum ? Que-

ETW

L

ritur fecundó : An pariformiter neceffaria

at ptg

fit fides explicita de myfterio Trinitatis , &

ftalivlig

Insarnationis ?

t D

Dico z. Fidem a&ualem explicitam de

. Vg

495p

EO , àt remuneratore bonorum füperna-

"n

turalium , eámquein re , neceffariam effe cui-

nj

libet adulto , neceffitate mcdii ad falutem,

At

Ita cum D. Thom.hic q. 2. art. 3. & q. 4. art.

LT Wtl

7. communis , ac certa Theologorum fen-

ol

€x-

tentia, Prob. Fïdcsa&ualis,cadämqæ

pli-

TE

i

Difputatio V. Artic. VI.

s

h?wimim.

