àvoluntate divináitrevocabilis , íeu immuta-

U i.

bilis,

Quinimo, fi DEUSillam perimpoffi-

TR

bile revocaret, aut mutaret, etíi poffet ad-

lh

implere promiffionem fuam ; tuncforet in-

L

fidelis , quod fummoee fidelitati effentialiter

Nittyi

repugnat,

Deimum hocidem decretum DET

t at

]

promifforium , non poteft in executione fua

i

M

L

3

MU

er ullam potentiam creatam impediri ; nam

t

alias DEUS non foret omnipotens ; quod

"UR

rurfus effentialiter repugnat.

Hinc itaque

ub

dnn

MW

concluditur : quód omnis externa promi(fio

quöda&mrv.

divina 6t effentialiter infruftrabilis ; ficut

omnis externa locutio divina effantialiter eft

tb

tuyttt

infallibilis , juxta illud Numer. XXIll. 19.

mspromiü:

Non ef DEUS , quaft bouzo , ut maentiatur , nec

jiis t

( flim bomina , ut mutetur,

Dixit ergo, &

rl

non faciet ? Locutusefl , & nomimplebit?: At-

um

que huc illa quoquépertinent , qua de vera-

pnatip

citate , ac fapientia, fidelitate , ac potentia

DEI promittentis fuperiüs Difp. II. art. 2. fu-

em a

um

fiüs expofita habentur.

Prenotandum

?^

fequt

5*

Quód DELIS, àr 4u.

xiliator , in moderna providentia fingulis via-

vun U

n at

toribus adultis , & quidem abíoluté, pro.

miferit auxilia fupernaturalia , cadémque

e[qüllll ]

fufficientia , ut per ifta gratiam fanctifican-

Yi

tem in przfenti, & gloriam in futuro poflint,

I

dua-

Oo4

Tra&latus lV, de Virtnt, Theol".

n

374

dummodó velint , obtinere,

Nam DEUS,

g

znbt!

joxra illud Apoftoli J, ad Tim. l, 4..— Vaf

PU

ownes bouiines falvos fieri , & ad agnitionem ve-

ritat venire ; uti etiam Apoftolorum Prin-

VAUTS |

e i

cipis II. Petr, Hl. o.. Domzinus patienter agit pro-

C ger vos, solens aliquem perire , fed omnues «d

i

lins; i

panitentiam reverti ; ideÓque defadto cuivis

adulto viatori auxilia fna confert , prout

UT

num. $00, oftenfum eft, — Hiac reprobi fibi-

i d

vidungt

metipfis eterne falutis jacturam adícribere

debent 5 quia fcilicet internis illuftrationi-

y Ht

bus , & infpirationibus divinis non funtob-

ii

fecuti , juixta illud Ofez XIIL. 9.

Perditio

lo K

124 lfrael , tantummodó in me auxilium tuum,

vihnte; p

sineode li

Econtra DEUS, 21 Rezzuzerator fingulis via-

toribus adultis, quidem etiam gloriamn; üt co-

atl

ronam, non tamen abíoluté , fed tantüm

i, d d

conditionaté obtiaendam promifit , videlicet

ET

fub conditione finalis perfeverantiz , juxta

uml

Mi

illud Matth. X. 22. Qzi perfeveraverit in finem,

Bic falous erit.

Hec porró finalis perfeveran-

tired O

tia formaliter confiftit in eo, quód viator in

tefriu d

ftatu gratie fanctificantis ex hac vita morta-

I st

]i decedat.

Quamvis autem. DEUS nullí

AO udy

peccatori adu!ro per fupernaturales virtu-

J

UWT

tum actus ad recipiendam gratiam fanGifi-

(l

NT

cantem fe proximé difponenti eam deneget:

"N

nüml[

!

necillam ullijuftificato, nifi eraviter peccanti

1

f

LUA

.:')

iptr

tollat , juxta illud ad Rom. X. 29. 577 pazi-

pentiá [4u1 doua , 6 vocatio DEI ; nemotamen.

fïaï'lfmlipxin

DT

fi-

|

l W

Difputatio VL Artie, l.

575

L

a

fin& fpeciali revelatione infallibilem certitu-

l

l

dinem habere poteft , quód a&u fit in ftatu

gratie fanctificantis , dicente Apoftolo I.

!

fo

Cor.lV. 4.

Nibil mibi cou[cius fum , féd non

iz boc juflificatus [uua : Qui autem judicat me,

5 m

Loneé minüs autem viator

d'l'dJU j

Dominu eff.

adultus; etfi metaphyfice foretcertus, quód

ff

actu fit juftus, finealiá rurfus revelatioue di-

pb

vináà poteft habere certitudinem iofallibilem,

Tiftia

'

l

i

quód hanc gratiam non fit dcinceps amiffu.

!

iU

T

rus , fed inillafinaliter perfeveraturus. His

Ll

WW

v

igitur prefuppofiris

l i

Dico 1.

AGQum fupernaturalem

M Ut

fpeisg;

theologice , prout hzc abfolutam fiduc

iam

ritgim

Obtinende beatitudinis importat, quantüm

iij

eft ex parte DEI fua dona promittentis, füm-

f untüt

mé certum , & effentialiter infruftrabilem

lt

effe,

Ita cum D. Thom. hic q. 18. att. 4.

tj2 u

communis & certa Theologorum fententia.

niinim,

Prob. Obje&um formale primarium fpei

pfrffrcrsn-

theologice eft DEUS , Zt Auxiliator , & Re-

(iori

munerator [ua dona promittens.

Ergo, Ant.

d o

patet ex didis num. $13, ^ Confeq. prob.

RUs d

Nam DEUS, fua dona promittens, voluntati

nj vt

viatoris proponitur per fidem fnpernatura«

n t

lem , quá intellectus credit , quód DEUS hec

andar

eadem dona promiferit.

Sed hoc ipfo füb-

at

fequus adtus fupernaturalis fpei, prout huic

0. 5,:]::;!*1"

obje&o formali primario ianixus , eft fummé

certus , & cfentialiter inftuftrabilis Ergo,

', MMHT-'

Oos

Maj.

pl

$76

Traclatus IV. de Virtut. Tbeol.

"

Maj.iterató patet, ex num, cit,

Min, prob.

A&usenim fupernaturalis fpei, eatenus eft

g.

W]FM ) wl

fummeé certus , & effcarialiter infruftrabilis,

uátenus eidem cognitio fummé certa , &

Ij Pmmiflih

m

effentialiter infallibilis pralucet , ex dictis

num. $28. . Sed a&tus fnpernaturalis fidei,

iil qm! [

quó DEUS fua dona promittens voluntati

;.*rhf:?'*"')fæ

viatoris proponitur , eft fummé certus , &

Din d

effentialirer infallibilis , prout num, 433. &

hr pmnth

idsiupat

feq. oftenfumneft, Ergo

Confirm.

Sietenim a&us fupernaturalis

vrrindfl

slevdatone

gngpei theolo

gice , prout hic fiduciam obti-

nenda beatitudinis importat , non forct ex

Vafrirditn

parte DEL, £t Auxiliatoris , &* Remuneratoris

Vg

faa dona promittentz , cíTentialiter certus , &

Mymaf

infruftrabilis ; tunc DEUS ipfemet promiffio-

tduclr ol

nem fuam fruftrace poflet.

Sed hoc DEO

wtoitit d

promittenti effentialiter repugnat.

Ergo.

virdagnt

Maj.exipfisterminiseftevidens, Min, prob,

&i fl

Nam DEO promittenti effentialiter repu-

tinz

gnat, ut in fervanda , feu adimplenda pro-

ifto f

miffione fnáfitinfidelis. Sed DEUSpromit-

*

E

tens effet infidelis , fi promiffionem fuam ,

UT

viatori factam non adimpleret, Ergo, Maj.

gl

rurfus eft certa ex didis num. 115. & num.

Mi

512, Min.prob, Infidclitasenim,prout hec

A du c

fidelitati promifforie formaliter opponitur,

N

confiftit in co, quód promittens, ftante ob-

P

ligatione promifforià, fuam voluntatem mu-

*ü Ml

tet ; ideóque promiffionem non impleat,

po-

li

Difputatio VI, Artic, 11,

377

i

(f]

m

TW

Ti

prout cit, num, 115. dictum eft, & D. Thom.

Wv

hic q. 110. art. 3. ad $. refpondet : IZe, 2ui

l

4

t

J[M*w] "

aliquid promittit , fi babet auimuma faciendi ,

quod protmittit , mon mentitur 5 2uia non logui-

R

Siverà z0n

tur contra id ,quod gerit in mente.

'mmmï;j,

fáciat , quod. promifit , videtur infideliter agere

ATj Yi

per boc , quüd animum mutat,

Ergo.

D]

^ Dico2. A&um fupernaturalem fpei theo-

$533

1b4s i

logice, prout hec fiduciam obtinendz bea-

titudinis importat, quantüm eftex parte via-

J

torisillam abfoluté expectantis , feclusá fpe-

D

ciali revelatione diviná , infallibiliter certum,

W

& infruftrabilem non effe.

Ita rurfus cum

IOT

D. Thom. q. & art. cit. communis, & certa

Theologorum fententia, Prob. Etfi DEUS,

g n

àt Auxiliator, cuilibet viatori auxilia fufficien-

dOR

tia promiferit abfoluté ; attamen 4 Remaz-

u n

nerator eidem gratiam fandtificantem in pra-

Aing

fenti , folummodó fub conditione diípofr-

lt 19

tionis proxime , & correfpondentem illiglo-

p p

riam infüturo , folummodó fub conditione

]Ifpont

finalis perfeverantige promifit. Sed hoc ipfo,

nua (ut,

Ergo. Maj.patet ex num. $30. Min. prob.

i Yi

Promiflio conditionata gratie in prefenti , &

j

glorie in futuro , non eft refpe&tu viatoris

m,gwu:b

adulti, abfolutá certitudine illativa utriüs-

o

quc doni conditionaté promiffi ; nifi eidem

fs üami'

quoqué infallibiliter certa fit purificatio con-

ditionis,

Jundt

Sed hec eidem , feclusá fpeciali

I€»

n w

578

rra&iatus IV.de Virtzt, 'TTheol,

f

revelatione diviná , non eft infallibiliter cer-

PL

;;gf.'f;fi st

ta, proutrurfusex num. cit.patet. Ergo.

dicip

Confirmatur fimul utraque conclufio au-

534horitate Concil, Trid. Seff, VI. cap« 9. fic do-

g D

s

centis : Sicut ztemo pius de DEI mifericordia ,

de Chrilli merito , dégue Sacramentorum virtu-

wtus, du

n i

16 , & efficacia duitare debet : ftc quilizet, duma

woualtd

j

fé ipfum , fuámque propriam infirmitatem , &

(

M

yi

"J

indijboftionem ve[picit , de [ua gratia formidare,

l

Vr

actimere poteff 5 cima nulli fcire valeat , certi-

tudine fidei , cui non poteft fubeffe falfuua , fe gra-

yasídtanm

tiam DEI effe confecutum.

Dein Seff. cit,cap.

ubl

12.

Nemo quogué , quamdiu in-bac moriali-

1rifa k

tate vivitur , de arcano Diviua Pradefimatio-

wdtnuud

vt

ni myflerio , uf2ue adeó prafumere debet , uti

eertó flatuat , fe omnino e[fe in mumero pradejii-

Xits A

zatorum,

Nam ,uifi ex (pecialirevelatione, [ct-

p f

vj 20on potef , quos DEUS fihi e!egerit.

Et cap.

12 n

13.

Similiter de perfeverantia muuere , quod

FH Of

dit dl

quidem aliunde baberi non potefl , nifiabeo , qui

potens efl eum , qui flat , latuere , ut perfeveran-

J

ter flet , & eum , qui cadit , veflituere 5 nemo

1f:nfn:ftmpc:

fili certi aliguid , certitudine abfolutá pollicea-

ff

fur : tamet[i inDEl auxilio firmi[fwam [pem col-

UT

locare , & reponere ouines debent, DEUS eniu,

TR j

'

nifi ibf Iim pratia defuerint , fcut capit opw bo-

DEUSVM

W

zum , ita perficiet , operans velle, & perficere,

'0 fi.::rg;:i

Mi

Contrariam veró huic poftrema doctrinae

Mu

harefim damnat Canon. 16.. Sigusmagnum

'.üliülïiltï to

ilud perfeverantia donum , fé certó babiturum ,

ET

AU2

W')

Dz'./þuldtz'o VL Zrtic. 1f,

n

579

Àiv

a£folutd , &v infalliLili certitudine dixtrit , nifc

Dlv, E"

boc [beciali revelatioze didicert.

H

H

I

5

anatbema fit.

L H'

Sed hoc ipío a&tus fupernaturalis fpei theo-

H.uy M.

Bs

logice , prout hec fiduciam obtinende bea-

titudinis importat , effentialiter eft fümme

hts

certus, & inftuftrabilisex parte DEI promit-

,

tenus $ fecusautem ex parte viatoris illam,

Fr;nirn.

L

prout abfoluté futuram expe&tantis, K Ergo,

lii

Objicies r. contra primam. — Etfi DELIS

E

535

27

at Auxiliator cuilibet viatori adulto abtolut

e

promiferit auxilia fufficientia , per qua bea-

l Y

titudo poteft obtineri ; attamen £ Remuue-

m'u:;mxi-

z4tor ipfam beatitudinem promitit folimn

»

H

^

conditionaté , videlicet fub conditione fina-

7 M', i

lis perfeverantim. — Sed hoc ipfo. a&tus fpei

fupernaturalis , prout hzc fiduciam beatitus

^A

"

dinis reipsá ; fivé abfoluté obtinende im-

j

(iw

portat, quantüm eft ex parte DEI fua dona

i, a

promittentis, non eft fummécertus , & effen-

tialiter infruftrabilis. Ergo. —Maj. patet ex

inind

/ ,mfw.'m.

num $230,

Min. prob. . Nam DEUS hanc

uj n

candem finalem perfeverantiam cuivis viato-

jj pl

riadulto abfoluté non promifit, Ergo. Ant.

Wm(,]jþ-.mcd-X

ex do&trina Concilii Trid, num. preced. alle-

DRpus

eatá patet, Confeq. prob. Hocipfo, quód

mpiro;lf

DEUS finalem perfeverantiam , finé quá ne..

mo falvatur , abfolut? non promiferit ; eo.

"Ts

ng dQ

ipío conditionata promiffio beatitudinis non

eft iofallibiliter connexa cum illà, prout ab-

j

folutéfuturà, Sedhocipfo. Ergo.

.-(5!:455:rif

,

)

On-

Jj

Traclatus IV, de Virtut. Tbeol,

530

a, if

Confirm.

Repugnat , ut viator abfolu-

, ktusat

tam obtinende beatitudipis fiduciam, in pro-

ii pro

miffione illiis conditionatà fundatam ha-

a prom

:

beat ; nifi eidem quoqué perfeverantia fina-

soram tv

lis, finé qua falvari non poteft, proponatur

, u

tanquam abfoluté futura.

Sed hac viatori,

vidsquf

tanquam abíoluté futura proponi non pot-

endun.

eft , ábsque illius promiffione diviná, & qui-

Adt

Md

"

E

dem abíolutá, Ergo. Maj. patet. Min. prob,

iptínuti |

Si etenim hzc perfeverantia finalis absque

Mautamu,

promiffione illius divinà, & quidem abfolu-

suddicam t

tá viatori proponatur 5. tunc fiducia obti-

sifihto hu

nende beatitudinis abfoluta , ex parte DEI

i btl

promittentis , non erit fummécerta, & eífen-

DEU

tialiter infruftrabilis,

Ergo.

B

Refp. D. ult. maj. Hocipfo,quód DEUS

trtddat

5 365,,

alein perfeverantiam non promiferit abfo-

n

luté; co ipfo conditionata promiffio beati-

tudinis , feclusá finali perfeverantià, non eft

at

infallibiliter connexa cum illa prout abífolu-

tl

téfuturà, C,maj. Suppofitáfinali perfeve-

Alld d

rantià.

N. maj. & (ic D. min. N. confeq.

1N* Dd g

Ratio eft: quód fidelitas DEI, beatitudinem

t

k'.,v:mwt.

viatori, folàm fub conditione finalis perfe-

verantig promittentis , effentialiter quidem

(),: M

exigat, ut bácfuppofità viatori ; neutiquam

Tiv

veró , ut etiam hác feclusá , beatitudinem

ofe.cummdat

]

conditionaté promiffam illi abfoluté confe-

Wf LT

rat, ' Sicut enim in humanis Princeps militi

Vi

fuo premium , fab conditione victoriz pro»

] E chuit

mit-

*

i

Ü

Difputatio VI. Artic. II.

58t

Vrj

mittens , infidclis non effet, fi eidem militi

li

l,l

li.

vi&to , fecusautem, fi vi&tori premium con-

i"

ditionaté promiffum denegaret ;

quia fci-

tht

licet proauiffio illa

conditionata , pet ipfam

m

victoriam evafit abíoluta :

ita pariter de

DEO

Mil

j

» viatori beatitudinem , fub conditio-

ne finalis

Wa

rendum,

perfcverantie promittente ::iifcur-

il

Ad confirm. D. maj. Nifi quoqué viato-

dT

)

"T

»FCï

ri perfeverantia finalis proponatur tanquam

[

l

(

abfoluté futura , cognitione ad abfolutam

n oM

hancfiduciam requifità. C, maj.. Cognitio-

ne abfolutam hanc fiduciam excédente. N.

uml

RTM

maj. Et ficdi(t. min, N. coníeq. Ratio eft ;

quód a&us fupernaturalis fpei, quidem ab.

ii

folutam obtinenda beatitudinis fiduciam im-

ouíett

portare debeat , non tamen fimpliciter, feu

yilo ld

omnimodeé certam , & effentialiter infruflra-

bilem ex parte viatoris, qu2 certitudo finé

iià, t

r

fpeciali revelatione diviná haberinon poteft;

fed folummodo effentialiter infruftrabilem

lp

N

ex parte .DEI beatitudinem promittentis,

vt

prout ex doctrinà Concil, Trid. nnm. 534,

fniisyt

allegatà patet.

Objicies 2. Hincfequeretur : quód hzc ,

j quid:

eadem perfeverantia finalis, ad beatitudinem? 27

j p

abfoluté obtinendam effentialiter requifita ,

| r

aon minüs foret obje&um materiale fpci

at

theologice ; quàm ipfamet beatitudo, Sed

ll

hoc admitti nequit, Ergo. Maj, pat. Min.

u 1iüom!;

y

prqb.

.

J

fj

582

tfraclatus V. de Virtut, Tbeol,

prob. Quamvis enim DEUS cuilibet viato.

gv

s a

riadulto beatitudinem conditionaté promi-

ferit , non tamen eidem quoqué conditio-

dfcem

j av

naté promifit ipfam perfeverantiam finalem.,

eldind

Sedhocipío. Ergo. Min, patet. Maj. prob,

Nam perfeverantia finalis eft donum DEI

v2 t

^

wum, t d

meré gratuitum ; quia fcilicet a//uzde baZerz

non potefl , uifi ab eo , qui potens efl eum , qui

ls f

t2 À

Jflat , flatuere , ut. per[everanter ftet &* eum ,

ui cadit , veflituere , prout ex verbis Concil.

iil

Ttid, Seíf. VI. cap. 13. fuperiüs num, 534«

w liab

ml

recitatis patet.

Ergo.

Confirm, Quamvis ipfa beatitudo cadat

ir. hit

füb meritum condignum jufli ; non tamen

niti: p

fuüb idem meritum , juxta leges moderne

od

providentiz,cadit donum perfeverautiz fina-

t

lis, pront communis , & certa Theologo-

gt

rum fententia docct cum D, Thom. I, 2. q.

iMyoyren

114. ait. 9. fic concludente : Perfeverantia

ho

via z0n cadit ub merito 5 quia dependet folim

992 t

ex imotione divind y qua efl principium omuts

ia )

meriti : féd DEUS gratis perfeverantia donum

intntuig

largitur , cuicttmque illud largitur.

Ergo.

ii

Perfeverantia fina-

Refp. D. ult. antec.

W'gmjuü

S'3811'5

eít donum DEI meré gratuitum ; ídque

, d

fub nullà penitus conditione viatori promil-

N

"t

füm. N.ant. Subaliquá tamen conditione,

;

* li

etfi haud infallibiliter illius illativà , viatori

Ti

"i

promiffum. C.ant. & N. confeq. Ratio eft:

i Eþlm u (

quia perfeverantie donum confi

ftit in eo,

LT

i

quód

UW

Difput. VI. Artic, II.

583

l

s

Iv

quód DEUS viatorijufto ad confervandam;

i

I

peccatori autem ad recuperandam gratiam

A

fan&ificantem conferat poriüs auxilium fi-

)

d

nale previfum efficax ; quàm inefficax , ut

düny

per illud in ftatu confervata , aut recupera-

te gratie ex hac vita decedat.

Hoc autem

Qu

donum , etfi ultimató in folum DEI bene-

TT

placitum fit refundendum , juxta illud ad

ffVJ'ï.fu'nfv"i

Rom.IX., 164

Non volentü , négue currentis

s Co

fed miferentis ef DEI 5 attamen iftud piis pre-

d

cibus, aliísque bonis operibus impetrari pot-

eft, juxtaillud Salvatoris promiffum, Matth,

abl

VE .

Petite, & dabitur vobh : quarite, &*

d m

invenieti: pul[ate , & aperietur vobis, Atque

'-gfs ni

idcÓ ctiam donum perfeverantie fipalis, etfi

denttizt

per meritum condignum jufti , prout novum

v Ti

augmcntumgratig, ac correfpondentis glo-

f

ri2 ,tanquam premium, non poffit obtineri ;

ln

poteft tamen obtineti per fupplicem illius pe-

jpitjt

titionem , quemadmodüm mox exponetur,

m

?":,',«jm o

Ad confirm. D, confeq.

Ergo donum

vt dnmt

finalis perféverantie non eft à DEO condi-

, I

tionaté promiffum , tanquam premiom, ullo

:smnm/ l

merito condigno jufti obtinendum. C con-

jiun ; &

feq.

Tanquam donum , petitione humili;

ii

nec quidem à peccatoreimpetrandum. N.

confeq. Ratio diftin&ionis habetur , ex do-

« u

il

&rina D. Thom.q. & art. cit, ad r. refpon-

yia M

dentis : Etiam ea , qua non meremur , orando

hnpetramus 5 nam &* peccatores DEUS audit ;

m (

Pp

[tc-

584

Tracatus 1F , de Virtut. Theol.

hi

iaf

peceatorum veniam petentes , quam n mertiia

íiur.

Et fimiliter per[ecoerautia donum aligut

! w L.

flganerty

etendo à DEO impetvat fibi , vel alii , quamrvis

[uà wmerito 0m cadat,

Unde patet ; quód

jm :

perfeverantia finalis fit obje&tum materiale

:iprum !fi -'4

fpci theologice ; et(inon cadat fub meritum

"MU

condignum jufti , prout fub illud cadit bea«

Mp

titudo.

«lvl

Objicies 3. Donum iftud finalis perfeve-

vsigptnn

539

rantie, nec quidem à jufto , minüs autem à

wniuie u

peccetore , ullis precibus impetrari poreft,

hutd : u

Ergo. Ant prob. Nam donum iftud DEUS

i, r

confert folüm illi viatori, quem predeftina-

ltndun,

vit ab zterno, ad gloriam in altera vita obti-

Mbt Qd

nendam.

Sed hoc ipfo.

Ergo.

Maj. ex-

um

inde patet : quód nemo fine perfeverantiá

i Amedon

finalitalvetur, & folummodoó falventur illi

Viptdngd

quos DEUSab eterno felegit , & predeftina-

A DNQ

vit , ut falutem confequantur.

Min, autem

n

prob.

Pradeftinatio , utpote independeus

mFïï)if'»i;!ümd

ab omni opere predeftinati , nullis ab illo

Wtl

precibus impetrári porcft.

Ergo.

Confirm.

4Nt, HM,

Pradeftinatio folummodóin

MT

abyffum judiciorum DEI, pro fuo benepla-

NT

n

cito hunc potiüs , quàm illum ; ad eternam

:fï]'l( N

W

lj

beatitudinem eligentis , ultimató rcfundi de-

bet.

Sed hoc ipío eadem à viatore precibus

N

Ui

lr

impetrari non poteít. — Ergo.

Min. patet,

u

Maj. prob. verbis Apoftoli de gemellis fratri-

0277

B)

, Dy

,

E

g

þuä Ícribentisad Rom. IX, r 1. & (eqq.

2201*

"

Difgutatio VI, drtic. H.

585

Mp

L

vondum uati fuilfent , aut aliguid £oni egiffent,

ïhi*mi':"

aut mali , ut fecundias elelionena fropofituma

)

DEl maneret , nou ex operidw , fed ex vocaute

M

diclum ef ei : quia major (eroiet minori $. ficut

l ;I»;.

Jertptum.eft : Jacob dilexi ,

ïilfmau

/Eþzu auten odio ba-

77

Ergo,

lls

Refp. D. ult. antec.

Predeftinatio fub.-

je&tivé fumpta , nullis à predeftinato preci.549

ïmh'spc*'n.

bus impetrari poteft. C. ant. Predceftinatio

TT

terminativé fumpta.

N, antec. & confeq,

Murptd

Ratio eft : quód pradeftinatio , fubjc&iva

j

fumpta, fit formaliter illud ipfum decretum

A

À

A

N

t

DEI beneficum, vi cujus potiüs ifle, quàm

NU

alter à DEO clectus e(t adgloriam, & quidem

m N

refpe&tu viatoris adulti , poffidendam üt co-

At

roná, Atque hoc decretum beneficum, utpo-

ln i

te independens ab omni bono viatoris opes

&prædeümz

re folíque DEO liberum, nullátenusimpetra-

Mi at

ri pote(t.

Predeftinatio autem terminativà

iil

fumpta, e(t ipfum donum perfeverantia fina-

nlsài

lis, prout fubfequa beatitudinis infallibilitee

",

illativum,

Hoc veró donum fupplicibus à

i

viatore ptecibus, juxta doctrinam D. Thom.

( bart

num. 538. allegatam , impe:rari poteft) &

lat

reipsá impetratur ab illo

; quem DEUS,pre-

d

lucente fcientià mediá de his precibus coadi-

r

tionaté futuris, predeftinavit ad gloriam , üc

coronatn.

) yn ^

Ad conf. D. maj.

Predeftinatio debee

;ucmtuii'/;'

ultimó refundiin abyffum judiciorum DEI;

LIDW':

$

Ppa

586

Tra&fatuslV. de Virtut. 'Tbeol,

D

fic tamen , ut eadem fa&a fit prelucente

ais fifi

fcientià medià de bonis operibus conditio-

jlb

haté futuris, C. maj,

Absque prelucente

shutiudi

hác fcientià mediá.

N.maj. & fic dift, min.,

i tnc g

N.confeq. Ratioeft : quód predeftinatio

avlinis d

San&orum ad gloriam , ütcoronam, quidem

at fisi

ultimató refundi debeat , in abyffum judi-

dtione t

ciorum DEI, prout Apoftolusdocet ; atque

C )

hgc eadem probabiliüs fa&a fit independen-

Mictosd m

ter ab omni opere bono ipfius predeftinati ;

fuil

abfoluté przvifo : attamen eadem facta non

wfltood d

fit, etiam independenter ab omni operebo-

xf u

no conditionato per fcientiam mediam pra-

qpitrit

vifo , prout fufiüsin Tra&t. J. de DEO. Difp.

&i d f

]V.art. 4.expofitum habetur.

"

Objicies ult, contrafecandam. A&usfu-

M Dl

54'Ipcrn'aturalis fpei theologice , prout hzc ab.

tl

íolutam obtioende beatitudinis fiduciam im-

zi

portat ; eft íummé certus, & infruftrabilis,

Vg

quantüm eft ex parte DEi fua dona promit-

tentis.

pf

Sed hoc ipfo quoqué fumumé cer-

u

I

[

tus$ , & infruftrabilis eft, etiam feclosá fpe-

'.:mvrtï:nua!aml

ciáli revelatione , quantüm eft ex parte via-

toris eandem beatitudinem , divinitus pro-

"R, Q r

Min,

ankq

tiffam , abfoluté fperantis,

Ergo.

rob,

Ideó primum, quia huic fpei prelu-

WO

"T

r

n

L)

^

T

cet fides infallibilis de DEO fua dona , vide-

3

licet auxilia fufficientia quidem abfolute ,

!

Md

beatitudinem veró ipfam fub conditione per-

) Ài

il

C ea^

fevetantia finalis pfomitccntc. Sedhe

le' ! L[n .2:

^

dem

m'ql

|

» M

Difputatio VI, Artic, IT.

i

l

597

dem fides fufficit,ut actus fidei fit fufne certus

J

& infruflrabilis , quantum eftex parte viato-

ris beatitudinem fperantis. Ergo. Min. prob,

Ac hanc fiquidem fiduciam obtinenda bea-

Pl?—.J]

QU

titudinis abfolutam , non requiritur etiami

t

previa fides infallibilis de adimplendá con-

i

j

L

Ó

W j

VIETI

ditione, fen futuráperfeverantiá finali, Ergos

]

Confirin.

Nai actus fupernaturalis fpeiy

[

Yeil

clicitus à viatore predeftinato, etfi prede-

ftinationis fue , ac finalis perfeverantig ignas

UT

j

m

.

IO, e(t fumme certas, & infruftrabilis. Sed

N

hoc ipfo ad hanc certitudinem , quantum eft

ag

€x patte viatoris, non requiritur przvia fides

T

iufallibilis de futurá perfeverantid finali,

Ergo.,

&1. [7]

( leca

Refp. Dift.ult,antec, Adhancfiduciam

2b

obtinendz beatitudinis abfolutam , cámque

flamit

TRU

fimul effentialiter abfoluté certám , & infrn-

ftrabilem , non requiritur pravia fides infalli-

hn t

bilis de futura perfeverantia finali, N.antec,

fimpé t

Ad hanc fiduciam abfolutam , non tamen

df

ctiam effentialiter abfolnté certam , &infru-

ypit jl

firabilem , non requiritur predicla fides. C.

inius o

ant, & N. confeg

Ratio eft : quódabfo-

m !

luta beatitudinis obtinenda fiducia, quam

d

Ípes theologica importat, noa poffit effe ma-

donu,

eis certa , & infruftrabilis, quàm certa , & ín-

n df

fallibilis t cognitio huic fiducie prelucens,

m

Hinc ad abfolutam

ex didis num. 528.

, u

hanc fiduciam , quantum eft cx parte DEI

[

bea-

Pp3

f

598

Tra&atus YP de Virizt, 'Tbeol,

) (d

bestitudinem promittentis, effentialiter ab.

g

folut infruftrabilem, quidem fufficit fola fi-

ss

des infallibilis , quód DFUS fuppofità finali

erfeveraetiá fit etiam abfoluté collaturus

(onfat

bitheog

beatitudinem promiffam 5 non tamen hec

wifecunt

fola fides fufficit, fed etiam requiritur fides

tinepdzbat

de fotura perfeverantia finali , ut predicta

efeniltel

fiducia fit etiam abíoluté ipfruftrabilis , ex

lin-

untia d

parte viatoris beatitadinem fperantis.

unde t

de D, Thom. hic q. 18. art. 4. ad 3. refpon-

liil

det : Quid aligui babentes (em deficiant d cone

iitrunod

fecutione Beatitudinm , contingit ex defetiu libe-

TElb

ri arbitrii poneutis obflaculum peccati s mon att-

bt

gew ex defetiu divina potentia , vel mifericor-

finen d

dia , cui []es innititur,

Unde boc non prajadi-

Ex hac do&tina ruríus

tl at

cat certitudini J.

L

patet

*

quód ípes beatitudinis fruflrari ne-

st n

trdthn t

queat ex parte DEI promittentis , fecus au-

tem cex parte viatoris illam fperantis,

um

ieidnr i

Ad conf. D. maj. Talisa&us fpei eft fum-

j

mé certus , &infruftrabilis ab intrinfeco, feu

g

fpeCtatà enritate fuá.

N. maj.

Solüm ab

tairigo

T

extrinfeco, feu fpectatà predeftinatione di-

viná. C. maj. & fic dilt, min. N. confeq, Nam

RLT

actus fpei elicitusà viatore predeftinato , fed

MT

fuz pred:flinatiogis ignaro , eft quidem in-

lüm&':q-[j

fruflrabilis quoad beatitudinem abfoluté ob.

I ".nm i

Iüdmfm(m

tinendam fed folüm ab extrinfeco,fen fpeCta-

[

tá predeftinatione divinà; rionautem abin-

Ual

n

L

(

ttinícco, feu fpetatá perfeGione fuá entita-

A

t*

dl

Difgutatto VI. 4rtic. II.

589

L

^

tivà , quia fcilicet cidem fides infallibilis de

FO

"i

1

'..

rzedeftinatione divinà non pralucet.

l

iil

^

hucüsque di&is

:

MUZC M

Conílat 1. Quód a&us fupernaturalis

543

Dt ts

fpei theologice ; prouthec , quoad fuum in-

Ms

trinfecum tendendi modum , abfolutam ob-

l, t

tinenda beatitudinis Gidnciam importat , fit

e(fentialiter Ínrumé certus , & infruftrabilis ,

frrdine

us b

quantüm eft ex parte DEI Kemuneratoris ,

candem beatitudinem promittentis,

Nam

ij t

1)]'

[ ]

huic fpei przclucet fides fupernaturalis, effen-

T

9ialiter fummé certa , & infallibilis , quód

DL

DEUScuilibet viatori adulto abfoluté con-

li,

m,

ferat auxilia fufficientia , quibus gratiam fan-

&ificantem obtinere , ac confervare , aut

r

dháti

amiffam recuperare poffir , fimülque cuilibet

ial t

finaliter perfeveranti abfoluté conferat bea.

titudinem zternam.

Cüm igitur vi hujus

i, us

tut

fidei fopernaturalis fit füummà certum , & ef-

fentialiter infallibile ,

uód nullus fit un-

af

quam futurus defe&us ex parte DEI, quo-

intitbaty

minüs viator adultus, dummodoó velit , poffit

j Mind

confequi beatirudinem eternam 5 hinc etiam

dj

fubfequus a&us fnpernaturalis fpei eft fum-

t V

mé certus, & effentialiter infruftrabilis, quan-

lia

tüm eft ex parteDE! promittentis cuilibet via,

,tü Q yJ

tori , finaliter perfeveranti , eandem beati.

v

tudinem aterpam.

Hac fiquidem folüm

mltC(HW?fï

tuncex parte DEIforet fruftrabilis , fj viatori

nonzulfï"

non daret auxilia fufficientia , vel cidem per

&c

:dioucfuaïr":

Pp4

W9o Tralaturl V.(Je Virtut, Tbeol,

i

hec auxilia fe proxime difponenti non da-

, Wi

g num.

ret gratiam fanctificantem , vel datam gra-

tiam illi, quamvis mortaliter non. peccanti

gniptc

toileret , vel demum eidem , etfi finaliter

ydt, prit

od pit

perfeveranti gloriam denegaret, qu& omnia

DEO effentaliter repugnant.

linde Apo-

b ld i

d n

ftoluslI. ad Tim.1. 12.

$cio , cui credidi , &

certut [ , quia poteus efl , depofitum meum

(rinicudh

fervare in lum diena.

"

nideiua

hs DEU

Conítat 2. Q:ód nullátenus ad adum

544(upcmaturalem Ípei , prout hec abfolutam

sthotpt

obtineada& beatitudinis fiduciam importat,

v dytpdto

neceffaria fic cognitio effentialiter certa , &

rs fdei

infallibilis de perfeverantià finali abfoluté fu-

& 1080d

turá ; nam prelucente talicognitione foret

inleprs

etiam a&us fpeieffentialiter certus. & (impli-

vuyd t

citer infrn(trabilis de beatitudine abíolute

tf

Obtinendà ; utpotecum finali perfeverantià

xbyld

infallibiliter connexá.

Hoc autem admitti

NU

nequit ; cüm non folüm viator predeftina-

M o

tus , led etiam reprobus fupernaturales atus

A

fpei elicere poffir, & deb«at,

Sufficit pro-

m

inde coguitio previa ,cadémque faltem pro-

ts

babilis de abtoluté futurá perfeverantiá fina.

Vi

li potiüs, quàm non futurá.

Hinc ifta per-

gmdmt*&nna*«utr

feverantia finalis eft etiam objectum mate-

lu

riale fpei theologice , ficut ipfamet beatitu-

tj

l

do : attamen cum hoc difcrimine ; quód

':mä,c

UT

beatitudo cadat fub meritum condigoum ju-

fti , Ííccus autem perfeverautie finalis do.

zf d!um,

"i Wtunu:

nun.

P

"

"

Difputatio VI. Artic. l.^

591

W[ïï

num,

h

Verüm iftud difcrimen non obftat ;

xd L

quia denum iftud, non folüm à jufto, fed

t

"Q

euam à peccatore, fuüpplici prece impetrari

li

j*

po:ctt, proutex do&rinà D. Thom. 538- re-

L

Citatá patet,

Quinimo viator, nontantüm

! U

fibi, fcd etiam alteri, fuis precibus fubinde

u

i(tud donum impetrat , prout ex eadem do.

QT

Griná citatá liquet ; quod proinde à fortio-

n

:l

11 de interceflione San&orum in coelis, pre-

T

fecim DEI Genitricis, eft dicendum,

At-

que hoc reipsá toties contineit , quotiesali-

I

quis dependenter ab his precibus, feu pro-

pris,feualienis, perícientiam mediam prz-

vifis, à DEO eft predeftimawus, — Tunc et-

h,

m

enim he preces conditionate quoqué crans-

h

ferunturad ftatum abfolutum, & infàllibili-

j

c :tïo;:c'

ter inferant beatitudinem abfoluté futuram :

vt

ficu: de predeftinanione ad gloriam , üt co-

t xdoi

ronam , praelucente folá fcientiá medià de

vedtlus

meritis conditionaté foturis , in Tra&, I,

yuesid

Diífp. IV.art, 4. di£ftumeft, :

uf pró

Conflat 3.

Quód a&us fupernaturalis

5

m

fpei theologice, prout hec abíolutam bea.

T

titodinis obtinende fiduciam importat , fit

g

quidem effentialiter certus, & infruftrabilis,

& 0*

ex parte DEI 1ua dona promittentis ; non

ge t

tamen etiam, feclusà fpeciali revelatione di-

j

vinà, ex parte viatoris promiífam beatitudi-

v

nem defiderantis , & expectantis.

Quam-

?

vis enim fide certum, & infallibilefit, quód

p9

p»

Pps5

DEUS

"Trafatm YV. de Virtut, TLeol,

b

592

DEUS promiffiones fuas fruftrare non poffit;

igo *

adeóque nullus unquam futurus fit defetctus

qui; U?

ex parte DEL, quó minüs viator beatitudi-

jei Dorm

nem , fivelit, reipsáobtineat; attamen fine

fW wö n

fpeciali revelatione , ipfi víatori certum, &

infallibilenon eft , quód etiam ex parte fua

u

nullus unquam futurus fit defc&tus, vi cujus

abillà obtinendáitnpediatur. Haud etenim,

h

feclusà fpeciali revelatione , infallibiliter et

L

certum effe poteft, qnód gratiam fanGiifican-

tem obtinuerit, quód obtentam non firamif-

femunda

furus, aut amifíam recuperaturus, &in illa

ttaudi

quoqué finaliter perfeveraturus ; prout hec

AUAT

omnia ex doctrinà Conc, Trid. nüm. $54.

|

s u

addu&á patent,

Hincille a&us fupernatu-

hf

ralis fpei, quem viator reipsá praedeftinatus,

tt i

f

fed fue predcftinationis ignarus elicit , qno-

Ó i

n

T

l

ad fuam entitatem , ac perfectionem non

hdu lefuex

differt ab a&u fpei, quem alter viator reip:à

Ptl d

non predeftinatus , fed reprobuselicit ; quia

f

fcilicet prior aCtus fpei, folüm ab extrinfeco,

! Mil

feu materialiter, nempe ipsáà przdeflinatione,

r vj

nonautem ab intrinfeco, fen formaliter cft

ii

infru(trabilis ; cüm eidem fides fupernatu-

ü! h

M

9

p

ralis de hác predeftinatione non preluceat.

Unt

Nam ifthic folàm quaritur de certitudine fa»

P

]utis, prout fe tenente ex patte viatoris fpe-

"M

rantis , de quà Princeps Apoftolorum 1l

! L

l

Petr. I. 10,

Satagite , ut per boua opera certava

LT

vejiram vocatioueu y & eletlionema faciats : ne-

in

nti

uf

l

Difputatio YT. Artic, 1T,

593

uf

1

ütiquam fané certam DEO vocanti , & eli-

lr

genii ; nam aliunde , ütin eádem Epift. V. 9,

Z

Novit Douiinm pios de tentatione eripere , ini-

PUTM

quos verà in diem judicii refervare cruciandos,

ts

1

;

1

Anricurus lil.

l

if

ln athus Spei T Feologic

«

"l

^

famme firmus ?

Renotandum z. Qnód fpem, & timo-

"

M

546

N

rem ad invicem ita comparet D. Thom.

m

l. 2. q. 41. art. 2.

Timor babet fpeciale o5je«

Ti

Gum , ficut & fjes, — Sicut emim ocjeGum [pei

j

efl bonum , fturum, arduum , poJfieile adi-

p

piíci: itaoBje&lum timors eff imalum , futurum,

t qu

difficile , cui vefiflà nom poteft.

Non tamen

Along n

iftud in fenfu exclufivo intelligendum , acfi

niagm Itj

folummodó illud malum , quod nullátenus

j

evirari poteft, fit obje&tum materiale timo-

ris.

Nam ipfemet art, cit. ad 3. refpondet:

"Tin;or 07 re[picit malum a[oluit? , fed cum

mdliez d

quadam difficultate , vel arduitate conjandum ,

s [uwm'.f

