maliter cum ipsà conclufione dedu&tá con-

ATU

ncxis haberi poteft, quemadmodüm fyllo-

(tdigds

gifmus, num, 399. ad confirmandam obje-

Cionem adduéctus oftendit.

Unde affenfus

il

at

eidem conclufioni preftitus , eátenus qui-

,l DI

dem effet verus , quátenus intellectus affir-

i. Md

maret realem exiflentiam Incarnationis $

lav

non tamen effet affenfus fidei Theologice,

IT

utpote haud innixus authoritati, & revela-

tioni Divinz,

prcptyg

Quinimo hic affenfus exclu-

pcdult

detet pofitivé fummam DEI loquentis au-

iTl

thoritatem , quia virtnaliter faltem utrám-

que premiffam , eámque falfam & impiam

qeldu ett

p dfoltsct

affirmaret$ utpore ntríque innixus , tan-

ln

[yllogila*.

quam motivo intrinfeco affirmandi myfte-

rium Incarnationis.

llipotcllhabc::

daa d

Conítat 3. Quódintelle&us quidem de-

407

beat preftare affenfum formalem utríque

jyuojlt

premiffe , authoritatem , & revelationem

r,ficut'm(yïï

Divinam explicité importanti ; neuter ta-

dopdd.

men affenfus formalis fit partiale motivum ,

yodis o

7 quod , preftandiaffenfum conclufioni, feu

j

myfterio revelato,

Nam utérque affenfus

ULL

formalis previus ; folüm eft conditio, fine

e,[edpwuü'f

qua non, feu applicatio ; aut motivum, zf

quo , affirmandi dire&té conclufionem obje-

EcC3

l«

p,'ffuia:i

428

VyraBlatus IV,de Virtut. Tbeol,

TU

Givam , feu myfterium revelatum, Katio

'

hujus eft , quód néque in fyllogifmo fcienti»

1 F

ficoaffeníus formalis , utríque premiffz pra-

ii

ftitus, fit partiale motivum 4 guod , (ed tan-

fenttndn

tüm applicatio, aut motivum 5 gae , ad affit-

mandam dire&te conclufionem objeGivam

hus t

requifitum , prout in hoc fyllogifmo patet:

'mommsrogmr(

Omnis bomo eff animal.

Sed. Petras efl bomo.

sióts g

Krgo efl animal.

Haud etenim per hanccon-

duníuopt, d

clufionem intelle&us affirmat , quód Petrus

g

ideó fitanimal ; quia [cit Petrum effe homi-

ag D

nem,& omnem hominem effz animal, Aliud

guitit "

dicendum foret, fi reflexé intelle&us affir-

hd d

gnaret : fe fcire , quód Petrus fit animal ;

T n

quia tunc affenfus fcientificus utríque pree

uipaludia

mifIz praftitus erit motivum 2/ 2404 , a&tua-

n n

lem hancífcientiam affirmandi ; quod proin-

n

de pariter de a&u fidei reflcxé affirmato in-

ial dl

telligendum. — Quamvis autem intelle&us ,

0bd00 Qu

per affenfum fidei preítitum utríque pre-

lt

miffz , virtualiter, & implicite credat myfte-

d IT

rium revelatum , attamen illud explicité ac

ü [umptiquidq

formaliter credit per folum affenfum con-

U t

clufioni obje&tive praftitum,

Hic veró af-

nf

fen(us fübfequus, etfi foret neceffarius , ad-

*2 nl

eoque immediaté non procederet cx libero

0. i t

imperio voluntatis , procederet tamen ex

illo mediaté ; quia fcilicet ex eodem impe-

*f

"t d

"ts t

rio procedetet affcnllus praftitus pramiflis,

AR-

l

bj

Difputatio V. Artic, II,

419

mm. m MG l

RUf ;

Amnricurus Il.

ii

du Aclus Fider T heologice /fit

Wmi:gr; *

effeutialiter obfcurus 9.

UPH

Renotandum 1. Quód omnis cognitio408

A i

evidens fit etiam certa , non tamen vi-

Yf

ciffim omnis cognitio certa fit etiam evidens.

lib

Nam evidens cognitio , & quidem in fenfu

Mil

ftri&iori fumpta , dicitur illa, que tanta cla-

r i

ritate veritatem alicujus propofitionisrepre-

hod

fentat, ut omnem de illáformidinem, ctiam

as D

imprudentem excludat ; ideóque intelle-

ass

&us cidem diffentite non poffit ; quinimo

Df

juxta communiorem fententiam , neceffite-

Econtra ve-

farqup

tur ad preftandum affenfum.

j du

rÓ cognitio certa dicitur etiam illa, quz ve.

j; qulytt

ritatem alicujus propofitionis ita reprafen.

q du

tat , ut folam de illa formidinem pruden-

m rl

tem, non autem quoqué imprudentem ex.

m u p

cludat , ideóque intelle&us cidem poffit dif-

decdiran

fentire,

Exquo ipfo patet : quód cviden-

d p

tia ftricté fumpta quidem opponatnr obfcu-

finlom e

ritati, non autem certitudini cognitionis de

' f w

veritate propofitionis reprafentatz ; adeó-

af

que eadem cognitio certa fimul effe poffit &

obfcura.

Cüm igitur veritas conclufionis

d

vt u

in quovis fyllogifmo legitimo innitatur veri-

tati utriusque premiffe, cum illà connexe $

ur al

atinj

hinc ulteriis deducitur ,. qnód tantüm illa

Ee4

con-

|

»

Dif[kmm

Tra&atus YV. de Virtut. Tbeol.

439

conclufio fit certa ; & evidens, qua duabus

"

o cvldf"

premiffis evidentibus inaititur ; illa veró ,

que duas pramiffas certas, fed utrámque,

jioe D

Ti

vcl alterutram obfcuram habet , fit quidem

certa, fed obfcura.

j Dii

jj um

Prenotandum 2. Quód aGus fidei, ftri-

4995

&talis, etiam per difcurfum formalem pof-

rj

, por (s

fit elici , prout artic, preced. didtum, & in

hoc fyllogifmo oftenfum eft: Quod DEUS

wehios D

nj at

fumm. veridicus teflatar exiflere , illud exiflit.

Sed teflatur exiflere vayflerium. Incarnationrs,

vanandoo

TA

Ergo il/a4 exiflit.

Quamvis enim pramiffa

major hnjus fyllogifmi foret intelle&tui cer-

ts

ta & evidens, fitamen premiffa minorcidem

iabl

foret quidem certa, fed obfcura; tunc etiam

Vr Q

conclufio non erit evidens, fed certa tantüm;

wdd

& obfcura.

Atque ideó a&us fideitheolo-

du

gice, ftrié talis , fpe&tato fno motivo, z

Amttron]

ud. $Dd

quod , fíaltem regulariter loquendo , eft ob-

Ícurus ; quia fcilicet exiftentia revelationis

"ii

Diving, perilluftrationem fuafivam , quam-

tb

visimmediatam , non proponitur intellectui

ttt vll

evidenter , fed tantüm obífcuré , ut folummo-

ab gt

dó prudentem de illa formidinem excludat.

L hi

Quódfi veró utráque premiffa intelle&ui ef-

A

fct evidens, tunceidem pariter effet evidens

conclufio , fcu realis exiftentia my(terii In-

Pl.f!yf,ff:mme

Em

carnationis , prout eadem Divinz revelatio-

1 g

ni cvidenter cognite fabftat , licét ipfum my-

"f

fterium Incarnationis quoad fuas proprieta.

Ut

tc

li

zVimu.ug

Difputatio V, ;flrtic. l

431

ts

tes maneret obfcurum.

Hujusmodi autem

M

illuftrationes evidentes, de authoritate, ac

TT

revelatione Diviná , fubinde Propheras ha-

Pi hibf.;;—äm :

buiffe , ex illo Davidis patet, II. Reg. XXIII.

. &feq. Dixit DEUS Ifrael mibi, locutus eft

Ui

fortis Ifrael , dominator bominum : ficut lux au-

fürlrgi

rora , oriente [ole , mane ab[gue nubibu vutilat,

r ld

Hac porro evidens cognitio authoritatis,

: l]

& revclationis Divine , paffim appellatur :

]

]

n u

r

Ev:dentia in atteflante.

'ut Dd

Prenotandum 3. Quóod DEUS non tan.

Va vesl

410

tüm meras veritates abíconditas , qua ratio-

yeadut

nis naturalis captum tranfcendunt, ideóque

nf

in fenfu ftricto funt rzyfleria Divina, íed etiam

i t

innumeras alias ; quas intellectus folo ratio-

Á

nis naturalis du&u affequi , quinimo & evi-

rl

denter demonftrare poteft , hucufque reve-

jo ao i

laverit, proutex facro Bibliorum codice ma-

i, d

nifeftum eft.

Sic DEI exiftentia, effentia,

y vt

& potentia, quà orbem univerfum condidit,

flatim in ipfo Scripturae exordio revelatur;

us u

pl

etfi ratione naturali hec eadem ex ipfis crea-

turis demonftrari queat , juxta illud Apofto-

yfdunnt

a a

i,ad Rom.I20. lIsvifidilia ipfiu , à creaturd

mundi , perea , qua fa&la funt , intelle&la eonbi-

il

TT

ciuntur : fempiterna quoque ejus virtus, &* Di-

vinitat. . Hacautem evidens notitia objecti

g d

ying t

revelati, fpecificativé fumpti , appellatur :

Evidentia n atteflato.

Quaeritur itáque pri-

Jj

mó; An omnis actus fidei , ftri&té talis , ita

(us pWF"*:

Ee $

it

^

Traäatus IF.4de Virtnt, 'Tbeol,

! p

452

fit cffentialiter obfcurus , ut componi non

m

pömt , cum evideutid in atteflante ? Quari-

PT

tpicm 21

tur fecundó: An etiam ita fit eflentialiter ob-

fcurus, ut componi nequeat cum evidezrid

Md

in atteflato?

st

Dico 1, A&um fidei Theologice , ftricté

ibvifran, t

a'l Ital

em , non effe ita effentialiter obfcurumr ;

P L

ut componi nequeat cum evidentia in attc-

T d

ftante,

Ita cum D. Thom. hic q. 5. art. 2.

i fi;)!ifri.il!

Scoto, Vafquez, & communiori Theologo-

iif

zum fententia Gormaz Difput. XII. Sea. r.

pig, d

contra Suarez, Amicum, Lugonem, aliós-

'gamvisucmmm

ue. Prob. Affenfus praítitus conclufioni

saitmtr

obje&iva , feu myfterio Incarnationis, in fyl-

o ii

logifmo addu&to, num. 409. poteft effe a&us

w ht

fidei Theologicz , ftricté talis ; etfi utráque

E dT

premitffa obje&tiva , ejsque connexio cum

od p

[

myfterio revelato, per illaftrationem fuper-

tl

maturalem propofita , foret cvidens intelle-

1

aM

j

[

i

a,

&ui, huncaffenfum preftanti. Sedhocipfo

*uttp nf

a&us fidei , etiam ftri&te talis , poreft compo-

ni cum evidentia n atteflante.

Ergo. Min.

3 Md

ex num, cit, pater. Maj. prob. — Quamvis

1l d

At

enim utráque premiffa obje&tiva , fic propo-

fita, foret evidens intelle&ui ; nihilominüs

&etum

tl

affenfus myfterio revelato , feu conclufioni

Obje&ivz praftitus , poteft pro fuo motivo

1 hb a

totali , 37 2464 , habere folummodó utrám-

BLm

T g

que premiffam objeCtivam , feu authorita-

tem, & revelationem Divinam, cum codem

ia

Imny-

Valithe

T

l

* Iig

Difputatio V. Artic. IT.

435

J

myfterio effentialiter connexam , prout art.

ais

przced. oítenfum eff. Ergo.

L

Confirm, authoritate D. Thom. q. &art. Av5

cit, fic (tatuentis : Si aligars Propbeta pranun-

fiaret in f(ermone Domiui aliquid futurum , &

ATl

bv

adbi£eret figaum , mortuum [u[fcitando : ex hoe

a d

figno convinceretur intelle&ius videntis , ut. cog-

lg a

nofceret manifefi? , boc dici d DEO , gui non men-

Ui

düur j ichtillud futurum , quod pradicitur, im

fe evident non e[fet.

Unde per boc ratio fidei nom

Dj d

zolleretur.

i at

Sedhoc ipfo. Ergo. Min. prob,

Quamvis etenim in cafu pradi&o, ex boc fre

ys od

at

gno convinceretur intelletms videntis , vefufci-

tatum à Propheta mortuum , a copnofceret

g

/

bji; t

snanifejié , boc dici d DEO , qui nom mentitur5

v (0nper u

adeóque haberet evidentiam in attceftante,

faien

illàmque ftcidté fumptam , nihilominüs per

boc ratio fidei nontoleretar , inillo affenfu, quo

nj t

. Sedhocg

intelle&us affirmaret , eventum à Propheta

prenuntiatum certiffim? futurum.

Ergo.

pl

, Eygo, Mi

Dico 2, Néquea&um fidei Theologice,

415

ftriGetalis, effentialiter ita effe obfcurum, uc

h, Qu

componi nequeat cum evidentia in attefta.

dN [ W

to

Ita cum Suarez Difp. III, Se&. 9. pleri-

j; nhinb

que Societatis noftre Theologi contra Tho-

Ls

miftas.

Prob. Nam DEUS defa&ó com-

t of

plures veritates revelavit, quas intelle&tus

ia

naturaliter demonftrare. poteft.

Sed hoe

" ( u

ipfo cvidentia in atteftaro poteft componi

cuma&tu fideiTheologice, Ergo. Maj. pa-

TT ( Wï

tet

DW'

434 Tralatus lV. de Virtut, Tlneol;

m

tet ex num, 410.

Min, prob. Non obftan.

J,fj;udicif j

te hác evidentià naturali , quam intellectus

of

habet de veritate aliquá , prout fcientificede-

-ïkm iä,d!?"

monftratà , poteft eandem quoque credere

i at

v

fide Theologicá , prout divinitüs revelatam,

Ergo, Ant prob. Haud etenim repugnat,

um

utintellectus eandem veritatem obje&ivam ,

wetli

ob duplex motivum adaequatum , vidclicet

Jid i

prout demonftrabilem , ob premiffas fcienti-

97 d

ldul t

ficas, & proutcredibilem , ob authoritatem

& revelationem Divinam affirmet.

Ergo.

sidoren t

Confirm.

41

Etiam factá fuppofitione,

1b

quód intelle&us hominis viatoris , ex ipfis

Ral

creaturis habeat evidentem demonítratio-

ii E

. nem de exiftentia DEI, tenetur nibilominüs

(lios 1 u

eandem credere fide Theologicá. Ergo. Ant.

duf T

prob. Sic etenim Apoftolus ad Hebr. XI. 6.

t

Sinb fide imspo[fibile ff placere DEO. — Credere

warní

enin oportet. accedente ad DEUM , quia eft.

glv

Hinc etiam Angeli viateres , & primus ho-

üntne. ]

mo , etíi habuerint evidentem notitiam de

3 T

reali exiftentia DEI , tanquam creatoris fui ,

75 Mi

nihilominüs de illa habuére quoque fidem

fupernaturalem , prout ex prediáis Apoftoli

atrdn

hT rl

verbis , D, Thom. hicq. 5. art. 1. $. Sed coz-

tra , arguit, dum ita fubfumit : SeZ Azpelm ,

i V

Uün.pwü] u

&* bomo, in prima [ui conditione , eraut iu Jla-

u accedendi ad DEU M.

Ergo fide indigezant.

MT

IN v

Deinde veró fic ftatuit ; Cj fides fit argumen

,6*

M

tumnon apparentium, fecundam qu/lo/qm

pe*

Ua

^f

Difputatio V. Artic. Ii.

|.435

i

M(*

per fidem credantur ea , qua sou videntur , 8t

n m

Auguflinu dicit 5 illa fola manifeflatio excludit

l otis

dei rátionem , per quam creditur appavens ,

IU t

vel vifum id , de quo principaliter eff fides. Prim-

T

eipale autem objeclum fidei efl Veritas prima ,

eujus vifio £eatos facit , &* fidei fuccedit,

Cin

At n

ergo Angelur ante confirmationem , &v boro an«

t d

TM

te peccatum , mon babuerit illam eatitudinem,

ul DEUS per effentiam videtur 5 manifeflum

Spand

eft , quod non ba£uit [ic manifeflam cogustionem,

hao

ii [

quá excluderetur vatio fdei,

Sed hoc ipfo,

juxta Do&orem Angelicum , fola vifiointui-

ii ,

tiva ,'non autem cognitio evidens abftracti-

TU

vaDEI, excludit fidem Theologicam de reali

ia t

exiftentia DEI,

TAT

Ergo,

Objicies 1. contra primam,

Repugnat,

yi D

ut a&us fidei Theologice, prefertim ftri&té

415

ul X

talis , quo intelle&us creditexiftentiam DEI,

O. Guv

componatur cum vifioneintuitiva DEI, Sed

BN , qid

hocipfo fides componi non poteft cum evi«

&prmi [

dentia in atteftante,

Ergo,

Maj. patet ex

p nottm d

do&rina D, Thom. num. preced, addu&tà;

n

Mip.prob, Nam intelle&us per illuftratio.

m t

nem fupernaturalem , claré , ac evidenter

dl

cognofceret , quód DEUS loquatur. Sed

TL

iftud claré, ac evidenter , intelle&us cogno-

j ht

fcere non poteft , nifi quoqué DEUM 1o-

j n

quentem intuitivé " videat.

Ergo.

Min,

n md!i""*

prob. Repugnat, ut intelle&us cognitione

l

naturali, claré ,acevidenter cogaofcat, quód

c-

i^

Traclatus YV. de Vz'rt-üt.'!'beol.

E

II;W

436

n p

Petrus loquatur ; nifi Petrum lequentem

intuitivé vidcat.

Ergo pariter.

ginp?

Confirm, Nam intelle&tus perilluftratio-

Jf [umpml!.

nem fuüpernaturalem , claram & evidentem,

j M

CO2

g, Q

o

noíceret intuitivé ipfam revelationem

Divinam. Sed hoc ipfo etiam cognofceret

anep ld

p at

intuitivé DEUM. Ergo. Mip, prob. Hazcfi-

quidem revelatio effentialiter includit actam

gn ,j

intellectüs, & voluntatis Divinz , quo DEUS

«l

manifeftat fuam mentem internam.

Ergo.

ao

e n i

4

Refp. N.ult. ant. Nam certiffimà expe-

rientiá conftat, quód intellectus cognitione

EL

naturali , claré ac evidenter cognofcére pof-

* yiljin i

fit, hanc effe vocem Petri loquentis, etfi Pe-

Ht

trum intuitivé non videat.

Unde pariter

3 a0(

intelle&us cognitione fupernaturali, claré ,

X n t

ac cvidenter cognofcere poterit,hanc effe re»

velationem DEI loquentis , etfi DEUM in,

j Qu

tuitivé non videat,

Nullátenus enim re«

mll

ugnat ; üc DEUS illuftrationem fuafivam

atcig, d

immediatam conferat , que omnem formi-

tl

dinem,, etiam imprudeutem , dc reali exi-

Pnumend

ftentia , tum authoritatis ; tum revelationis

téisdie]

Divinz , ab intellectu excludat , aut evidenti

miraculo revelationem confirmet ; quin ei-

W&lt&i&'

At

dem quoqué vifionem intuitivam effentiee

i,

Divinetribuat, prout ex Scriptura num. 409.

H Ndn

& do&rina D. Thom, num. 412. adductà

atct,

Atv

vll

Ad Cenfirm, D. maj, Intellectus cogno-

Ce

tf

h] M

ü PmWw

Dz'/þutati& V. 4rtic. 1.

437

i

"

ceret intuitivé ipfam revelationem Divinam ,

tnmmh

adzquaté fumptam.

N. maj. Selüm inad.

t

"

zquaté fumptam, — Tr, maj. & fic dift. min,

N. confeq, Ratio eft , quiafa&tá ctiam fup-

[ ha

4l Ih

fhti t

pofitione , quód intelle&us per hanc illu.

ftrationem fuafivam , cámqueclaram , & evi-

Id

N

dentem , cognofceret intuitivé revelationem

Divinam , prout hac eft fignum creatum,

Drt, ul

fivecorporeum , fiveincorporeum , manife-

ttus,

ftans internam mentem DEl loquentis ; non

t

tamen etiam intuitivé cognofceret , hane

Mi

eandem internam mentem DEI loquentis,

ag

MV

HH

jf

?

prout idipfum in humanis patet, Sic quo-

lia

qué intuitivé cognofci poteft miraculum di-

33

vinitus patratum , quin cognofcatur intuiti-

r d

vé DEUS , cujus virtute principali patratum

tf

eft,

1

ef DEON

Objicies 2. Quamvis intelle&us , etiam

nis i t

417

P

finé vifione intuitivà DEI, per illuftrationem

x«a ia

fupernaturalem , clare ac evidenter cognof-

yonea d

ceret , authoritatem & revcelationem DET,

rl d

manifeftantis fuam cxiftentiam rcalem ; non

; t

tamen aífenfus ab intelle&u huic exiftentiae

; ii

praftitus , poffet effe a&us fidei Theologica.

gt qu

Ergo.

Ant. prob. Hic etenim affenfusto-

yun d

recmeré fcientificus, . Sed hoc ipfo. Ergo,

o 04

Maj.prob. Nam affenfus preftitus conclu-

fioni , ex premiffis claris ac evidentibus de-

4107

Sed

du&a , eít affenfus mere fcientificus.

pradi&us affenfus foret praftitus conclufio-

WMW;[I:

n

Tracatus IV. de Virtut. Theol.

'Wia

438

ni, ex premiffis claris , ac evidentibus de-

m d

du&a.

gt Q

Ergo,

Confirm,

Nam ex ipsá revelatione Di-

quridents

alicefes

viná , quà tali, claré ac evidenter coguitá ;

er conclufionem meré fcientificam infertur

ám ii

aind

exiftentia DEL — Ergo. Ant. prob, Hac fi-

quidem conclufio , ex pramiffis evidenribus,

Md i N

N

de authoritate ac revelatione Divina , per

difcurfum legitimum deduéta , foret demon-

, ipltiit

as

fttativa, & quidem à pofteriori realisexiften-

tiz DEI loquentis ; quia fcilicet locütio Di-

aduil

lm

vina , quà talis ; evidenter coguita , conne-

Gitur etiam evidenter cum reali exiftentia

nuit, vt n

ial

DEI, tanquam cum fuá causá. Sed hocipfo,

Ergo.

1 t l

Refp. D. maj. ult, fyllogifmi, Affenfus

tftlinl

'4.18P

reítitus conclufioni , ex evidentibus pre-

o 40f

miffis dedu&e , eft affenfus meré fcientificus,

108 lm

fi adequatum illius motivum , 2* 2402 , non

a ii

fit authoritas & revelatio Divina. .C. maj.

Vr

Secüs.

N. maj. & fic dift. min. N, confeq.

LT

Ratio eft : quód a&us fidei Theologice ,

Ph. g y

ftriGétalis , ex fuo formali conceptu, fit af-

"tl

fenfus alicui veritati preftitus ob authorita-

"f

tem , & revelationem Divinam , tanquam

ï iwi»&f"tï

imotivum adaquarum , ; 44od ; ipfa veróil-

ii

luftratio previa reprefentans hanc authoris

"g "

tatem & revelationem , & affenfus eidem an-

teà preftitus , (olummodó (it motivum , 7f

"t

As

quo refpe&u affonsüs pracftiti vcritati revelas

tz,

T

SDifputatio V. Artic, 1.

LT

439

t , prout num. 402, refponfum eft, Hinc

itaque patet, quód etiam affenfus conclufio-

MXWM.

^i , exevidentibus premiffis dedu

" aw:md,r;;'

&a prefti-

mrrä/a:m&g;

tus poífit effe aCtus fidei'Theologi

ce; prout

idipfum ulteriüs à paritate fidei h

umanz de-

tl Ni;

clarari poteft,

Dyalin.

Vittre a

Ad confirm. N ant.

Ad prob. D. maj,

Hac conclufio foret dem

ii fl

onftrativa , & qui-

ii

em à pofteriori , realis exiftentiz DEI lo-

quentis,(i eadem inniteretur revelationi, tane

kb bro]

MO t

quam cffectui 3DEO produ&o. C. maj. Si

t i d

eademinniteretur revelationi , tanquam te-

ftimonio, per ipfam authoritatem Divinam

d Vj

c(lentialiter infallibili,

N. maj. & fic dift,

min. N.cónfeq. Idipfüm num,

107.ad con.

Iv Abl

firm. refponfum eft,

endoti p

. Objicies

net(ntits

3. AGus fidei Theologicz, pro-

419

cedere debet , exlibero im

perio voluntatis,

i ül qM, N

faltem mediatd.

Sed hoc ipfo a&tus fidei

i, G

non poteft componi cum evidentia in atte-

nit X at

flante, Ergo. Maj. patet exdictis num. 404.

4 Theohri

Min.prob. Ad hoc, uta&tus fidei procedat

qeyt, lt

ex libero imperio voluntatis, faltem media.

s obatto

té, debet affenfus alterutri premiffe, vide.

U y tanqþï

licet authoritati ,

& revelationi Divine pre.

flitus, procedere

"E

immediaté, ex libero ime

m bunn

perio voluntatis,

Sed neuter affenfus, his

fnís

premiffis

preftitusprocederet immediate ex

l

t ant

ibero imperio voluntatis, Ergo, Maj. iterató

p4-

ii WW'*E

p

TraSatus YF, de Virtute 'Theof.

440

l;'n.'mmor u

atet ex cit, num.

Min.

rob. Nam utra-

:;&uitamilüm

elle&ui foretevidens. Ergo.

ue preemiffa int

sj r

Confitm.

Nam affenfus prafítitus veri-

inemeriud

ex duabus premiffis evidenti-

tati revelate ,

gb

bus , anthoritatem, & revelationem Divinam;

DL

reprzfentantibus dedu&z, non poteít revo-

vf

cari ad habitum infufi

u

m fidei Theologice.

Ant.

rob.

Habitus infufus fidei

y d

Ergo.

.

dasdidn

Theologice , !

nfluit in affznfum obfcurum,

raeftitum veritat

irevelatg , obauthoritatem

;, Lv

Sed idem habi-

s aninp t

& revelationem Divin

am-.

ft iufluere in affen.

ad,

tus intelleé&tualis non pote

Memir at

fum conclufionis , tum o

bfcurum , & libe-

ceffarium ; pro.

n, Oi

rum , tum evidentem , ac nc

ij du

utex habitu fcientice

patet.

Ergo.

Refp. D. maj. A

&us fidei procedere de-

Vil

us Natf

: 42'Obc

t ex libero imperio voluntatis faltem me-

a&tus fit precisé fidei Theolo-

stf r

diate ,'ut talis

gicæ.

N, maj.

Ut talis atus fit etiam merie

st

fic dift. mio. N. confeq.

jbf

vorius, C. maj. &

Ratio eft : quó

d ad omnem a&um virtutis

Dd

quà meritorium , requiratur

DT

fupematuralem,

quidcm libert

as ,

faltem mediata ; non ta-

'(ritte i

tas etiam rcquitatur ad a&um

Vr

men hac liber

virtutis , przcisé quà talis,

Nam adequata

At nj

& differentia con-

cuinslibet virturis effentia,

I

At

fiftit in obje&to formali, fen mo

tivo , 3f 240d,

"d

uxtaillud axioma ?. HaZitws

348

totali ejusdem , j

9 d

ecificantur ab a&

ibut , atlus autem ab ebjeins ,

Vb n

f

guod

ufilis expofitum num. 3, babetur, Sic-

ut

-'üï) llh[ (

H

ltïirlntm

Difputatio V, Artic. Il

441

l, pw]pm'

J TM

ut igitur amor DEI fuperomnia bona creata,

ob infinitam illius perfe&ionem, foret a&us

UM

formalis charitatis Theologice , etfi liber,

Uyttíss

Wi

ideóque meritoriusnon effet ; prout patet in

amore beatifico , ad quem voluntas ex vifio-

1b

tl T

ne intnitivà DEI neceffitatur : ita pariter de

actu fidei Theologice, cujus adequata effen-

ii af

tia , & differentia con(iftit in eo , quód fitaf-

É o

fenfus ab intelledu praftitus ob authorita-

i

tem , & revelationem Divinam , tanquam

. Mil

)

l

fuum motivum totale , 7 2402 , difcurrene

CTA

dum eft,

Jena, U

Ad confir, N, antec, Ad prob. C. maj, D.'

lr v

min, Si habitus intelle&tualis, ex fuo for-

In,

mali conceptu, eflentialiter influat tantum-

?(pfä:äd:r: [

modó in affenfum obfcurum , & liberum, C.

ts m

min. Secüs. N.min,& confeq. Sicut enim

iRde Tbtob

habitus infufus charitatis , ex fuo formali

[ um at

conceptu non tantüm influitin a&um amoris

i V o

liberum , przlucente folá cognitione abftra-

idun rítut

Givà DEI, elicitum àviatore ; fed ctiam in-

g ia

fluit in adtum amoris neceffarinm , prelu-

, m

cente coguitione intuitivà DEI elicitum à

g d

Beato ; ita rurfus de habitu infufo fidei in-

um il

fluente, tum in affenfum obfcurum & libe-

rum , tum in evidentem , ac neceffarium,

Qf

difcurrendum eft.

pl

Objicies 4. SiactusfideiTheologicenon

giomt h

4

g n

foret ex fuo formali conceptu effentialiter

obfcurus ; & liber ; tunc etiam intelle&tus

,,;,hib"ï*"s

Ffa

bCl:

pjpti

! Weaflatus IV. de Viriut. Wbeol,

442

"m

beati pofletelicere a&um fidei, non obftan-

m

te, quód ipfam authoritatem , & revelatio-

ii

nem Divinam , per vifionem intuitivam clare,

ayaec a

ac cvidenter cognofcat.

Sed hoc repugnat.

epoftt n

Ergo. Maj exinde patet: quód etiam hic af-

Av

fenfus foret ab intelle&u praftitus obautho-

gemiliito

ritatem DEI loquentis,

Min. autem prob,

CILE

Repugnatenim, ut intelle&tus beati perfidem

:jc&umrmhma

Theologicam credat Religionis Catholice

Adidim D

myfteria, qua priüs tanquam viator credi.

aufetani

dit.

Ergo.

ii Tt j

Confirm. Nam aliàs pariter in beato per.

a

manere, &inactus fuos influere poffet fides

infufa, quam habuitin via ; ficut permanet,

ul ido

& in a&us fuos influit charitas infufa.

Sed

vt p

hoccommuni Patrum , & Tlieologoruim fen-

il d

Ergo

nf é

tenrie repugnat.

Refp.

D. maj.

Tunc etiam intelle&tus

t a

422be

fipinyj

ati poffet elicere a&um fidei Theologice,

de obje&o materiali per ipfam vifionem in-

Puttui

tuitivam cognito. N..maj. De obje&o ma-

3 0T

teriali folüm abftraGive cognito. Tranf, maj.

Ht a

& fic dift. min, N. confeq.

Ratio eft : quia

vl f

non obítante , quàd intelle&us beati , perlu.

hnj )

men glorie elevatus ad vifionem intuitivam

,

DE!, obie&um illud materiale ; non po(fit

Ms u

credere fide Theologicd , quod per lumen

LO

iftud inipfo DEO intuitivé cognofcit ; non

;tïl A

tamen hinc fequitur , quód intellectus beati

Wi lia

ctedere non poffit illam veritatem objedi-

, d

vams

|

dT |

Difputatio V. Artic, -II.

443

fl W

vam , quam folüm abftractivé cognofcit ; et-

üümtm,m

fi cum authoritatem, tum revelationem Di-

iMj

vinam intuitivé cognofcat,

Em

QuinimÓ , licég

beatus nec quidem hujusmodi veritatem cre-

M at

dere poffet , nontamen proptercà etiam re-

li,

fpc&u viatoris repugnat; ut cognitá per evi-

& Mtgn

dentem illuftrationem fopernam , folummo-

d

dó abítra&ivam , authoritate DEI loquentis,

Mp (

obje&tum revelatum credat.

ii

Ad confirm, D, maj.. Fides infufa perma.

nerc poffet ctiam in beato, de poten

tià DEI

abfolutà, Tr. maj, De legehujus profiden-

f

ii

rl

tie, N.maj.& fic di(t. min. N. confeq, Ra-

uj n

tio negaadi fidem infufam beatis, faltem in

xBoderna providentia, defumitur ex illis ver-

fu. Y

ïäm/o;amwf:n

bis Apoftoli L. ad Cor. XIII, 9. & feq. — Ex

parte cognofcimus , &v ex parte prophetamuee

lm d

Ciga autem venerit , quod perfedlum efl , evacua-

MiTheobgit

Bitur , quod ex parte eff,

Et 12. Videmmnuune

g ríanen

per [peeulum in anigmate $ tunc autem facie ad

Drofjon

faciemz, — Unde D. Thom. hic q. 4. & art. 4,

i Tf n

ad 1. Oportet , quàd adveniente perfe&lo impere

ficlum excludatur $. ficut adveniente apertá vi-

qiod Qu

gt

fione excluditur fides, de cuju ratione efl ut fit

o

405 apparentium.

Objicies s. contra fecundam.

A&Qs f

j m P

23

li

dci ex fuo formali conceptu, effentialiter ex-

cludit evidentem notitiam obje&i revelati,

( nGkit ; í

etíi aliunde habiram , quàm ex evidentia in

di&ïellc&ug.f

atteftante.,

Sed hoc ipío fidcs componinon

FE3

pote

'DEW

444 — Tradatus IV. de ïirm?. Theol.

i ul

,

jim.

poteft cum evidentia in atteflato,

Ergo,

Áf d

Maj. prob. ex verbis Apoftoli ad Hebr. X1. r

d

i D,m

Efl auteva fides fperandarum . [ubflantia verum ,

9

j edtt

Unde D.

arpumenutum von apparentium.

1 Pcnlüonf

"Thom. hicq.4. art. ,. $igai in formam de.

j $i

Ti

nitionis bác verba veducere velit , potefl. diceve:

if

jf i

suàd fides efl babitus mentis , quo incboatur vi»

gic d!

$4 aterna in nobis , facieus intellechum a[fentire

T du

son apparentibus.

Per boc euim, quàd dicitur

yiur, t

Argumentum ,. diflinguitur fides ab opinione,

ia p

fu[picioue , &* du£itatione , per qua non eft ad-

fhundn, q

bafro intelle&£s firma ad aliquid. Per boc , g9uod

sim la

dicitur : Non appareutium , diffinguitur fides à

n iim

feientia & intelle&lu , per qua aliquid fit appa-

Aon, TL2

vens.

Per boc autem , quod dicitur : Subflan-

1ia |jevandaruma verum , diffinguitur virtm fidei

, /rn, )

7]

Ij

á fide communiter [umptd , qua non ordinatur

t

A

l

ad Peatitudinena []eratauz.

Ergo

s

Confirm, KRepugoat, utidem objedum

materiale, quod cft aliunde clare vifum, aut

ls ai pl

t

evidenter fcitum , ab eodem intellectu fimul

€redatut fide theologicá.

Ergo. Ant. ptob.

agl d

t t

authoritate D. Thom. hic q. 1. àrt. 4. dicen-

tis : Mazifeflum efl , quàd nec fides , nec opinio

T lug,

ul q

potefi effe de ipfis vifis , aut [ecumdim fewfum , aut

fecundüma intellecium.

Et art, 5.

Oportet ,

Wi

quacimque funt [citay aliquo modoe[fe vifa. Nom

ïïïEfUDïOcogt

autem eft poJibile , quod idem a2 eodem fit vi-

Va

1

fum , & ereditum.

Unde etiama inpo[iile eft ,

znä

NT

t ln

quid aà eodeus idsms fit [citum , & creditum,

t

£o-

|

Ti

Di/þutati& F. 4rtic, II.

445

[ L

Potefl tamen contingere , ut id , quod efl vifum ,

Ml

,wel [citum ab umo , fit creditum a& alio.

Ergo.

ln fu&;,w'

Refp. D,.maj., A&us fidei cffentialiter

ll!lffm :Dj

excludit evidentem notitiam objecti mate.

L0

rialis, per vifionem bcatificam cogniti. Tranf.

nj f

maj. Siné vifione beatifica cogniti. N. maj.

& fic dift, min, N. confeq. Ratioeft, quod

lj atf

T0 h

ifthic Apoftolus folüm de illà fide loquatur ,

L

"

in quàá fpes obunende beatitudinis eterne

L L

Wr

m

I// u/rf/,',ï

fundatur, prout ex allegatà DoGtoris Ange-

Mtngi r

lici expofitione patet.. Quamvis igitur aQtua-

I

li beatitudini, qua formaliter in vifione ia-

Mp

tuitiva DEI confiftit , effentialiter repugnet

fpes ejusdem , juxta eundem Apoftolum ad

1:1;1 ;slf'lü

/r'«,: ii

T

Rom. VIII. 24. & feq.

Sper autem y qua vi-

ár:

/]

detar , u0n efl []es 5 mam , quod videt quis, quid

/

Vï(m AW

vaï&

Jperat ?. Si autem , quod non videmu [eramus,

per patientiams expelamm 5 idcóque pariter

?0

intuitivaé vifioni DEI effentialiter repugnet

xäcmobjcüu:

illa fides , cui preedi&ta fpes innititur? non

dhrevlun, t

tamen propterea fequitur , quód a&tus fidci

gl

quamcünquealiam objeQi materialis eviden-

j An

tem notitiam , effentialiter excladat. Quin-

r ,

imo Suarez fupra cit. cenfet : quód beatus

p

ctiam illaobje&a, que ad effentiam bcatitu-

i:ïmfm[um;'*'

n

NI

dinis non pertinent, et(i per vifionem intui.

us t

vam inipfo DEO cognita , poffit credere fide

)ä n

sj

n )

theolegicá , quamvis ifta vifio, fit perfe&tior,

L

tj

quàm fides : ficut humanitas Chrifti preter

.

qu

Vi

Ícientiam , fcu vifjonem beatam; habuit quo-

"LL

Ff4

qu

TraGatus IV, de Virtut. Tbeol,

Difpull!iw

446

s

qüe de omnibus obje&tis per illam vifis, etiam

Ícientiam infufam.

Atque ideó fub datà di-

, j toci

l

ftin&ione folüm transmiffa füit Major pro»

pofiti argumenti,

irp )

jieinbb

Ad confirm. D. ant.

Si a&tus fidei theo.

logice de obje&o eodem materiali non (it

gt

fabadori

certior , quàm clara vifio , aut fcientifica cog-

nitio ejusdem. — Tranf, ant. Secüs. N.ant.

at (inys, t

& confeq. Ratio eft : quód etiam intelle-

n upvgmmm»

ihandt nored

Gusille , qui ex ipfis creaturis habet eviden-

tem demonflrationem de reali exiftentia

POTSI

eiicotuls hl

DEI $ nihilominüs eandem poffit , quinimo

debeat credere fide fupernaturali , nt falutem

gt

sinuksm o

zternam confequatur, prout ex verbis Apo-

ftoli , num, 4t4. allegatis patet.

Quanivis

p d

igitur vifio intuitiva DEI hanc fidem exclu-

Ug

deret, üt Doétor Angelicus ibidem alleeatus

i, t

loquitur, nontamenillam excludit cognitio

vt d

fcientifica naturalis.

Nam ipfemet de An-

dv

gclo, & primo homine, hanc evidentem no-

Vrl

titiam habente , ita refpondet ibidem ad ,

OU

Inerat intelle&ui bomints , & Augeli , quadam

" Mi

o2 [curitas naturalis , feeundim quod omnis erea-

ifb hj

1ura tenebra efl , comparata immenfitati Divini

:"lffwv hn

lumini, & talis ofcuritas fufficit ad fidem.

"odf

Objicics ult.

Repugnat, ut intellectus,

425.

1

ET

n fenfu compofito evidentis notitis , etfi me-

ré naturalis , de reali exiftentia alicujus obje-

tj Y

MT

&i , ab authoritate DEI loquentis moveri

LOUM

pot-

|

!T

u

"

i

Difputatio V. Artíc. H.

447

hi

lt

L

poffit , ad affirmandam hanc realem exiften.

"

&am. Sed hoc ipfo atus fidei effentialiter

t

n

eft incompoflibilis cum evidentia in atteíta.

: Mi

to, Ergo. Min. patet. Maj. prob, & quidem

à paritatein humanis, Quamvisetenim inter

"I ts

lt

aulz miniftros ille , qui cecus eft, moveri

poffit ab authoritate fui Principis , folem a&tu

t b

fulgere dicentis , ut iftud fide humaná ctc.

tlf

dat ; repugnat tamen, utetiam alter abhác

hr n

authoritate moveatur , ad credendam hanc

T

eandem veritatem , qui folares radios ipfe-

t n

met fuis oculis confpicit, quantumvis illam

Md t

eredere conaretur.

QR

Quinimo Princeps ad

perfuadendam huic predi&tam veritatem,

p (um

non poffet prudenter interponere fuam au-

TU

thoritatem,

Ergo.

Kenderts

Confirm, Sietenim intelle&us pro fenfu

du t

compofito evidentie naturalis in atteftato,

fae d

poflet credere veritatem divinitus revelatam;

Aidenten

tunc idem realiter indivifibilis affenfus Gmul

hm al

effet a&us fidei , & fcientig.

Sed hoc repu.

gnat. Ergo. Maj. exinde patet: quód intel-

qly al

pdentiunte

le&ui praluceret duplex motivum adzqua-

tum , £? gzod , unum fidei, & alterum fcien-

ajui D

T

tiz ; ideóque poffet utrámque fimul influere

in eundem realiter indivifibilem affenfum.

vindti

oits, t

Min. autem prob. — Nam talis affenfus effet

TR

fimul naturalis, & fupernaturalis, quinimà

feclusáevidentiàin atteftante, idem affenfus

qucnlis WUF,

fo-

P«

Ffs

TraGlatus TY. de Viviut. Theo?,

p

