
evangelizatum efl d ve ; quia non eft fecundima

eiinil

p lnt

lominem s tbque eninz ab bomine accepi illud ,

néque didici, fed per revelationem JESU Chrifif,

sjni

Ad confir, N. ant.

Ad prob. N. confeq.

M D

-

Qdnia, a

Nam pariformiter D. áug. dc fola neceffitate

illuftrationis , & infpirationis Divinz , non

MOH

at

autem revelationis immediate agit ; eoquód

aliàsipfa Scriptura facra effet fuperflua,

Sic

n

etenim Tra&. 4.in Epiftolam cir, ait : Quaffio-

o

V Gnt

ztem ipfi Apoftolo facio , ipfi Joanni dico : Ta di-

xifli, quia un&lio ipfu docet vos deomnibu. Ut

A

quid talem Epiflolam fecifli ? Quid illos tu doce-

li tl

bas ?. Quid tu inflruebas ? Quid «dificabas ?

-

Wg.

Wv

Videte mágnurm Sacramentum , fratres ! Ac

T

d-in reliqua num. prec. allegata verba fub-

fs

u

jungit.

(ure

Si reve-

- Objicies 3. contra fecundam.

p

214

atio privata foret motivum fufficiens fidei

Wt

Thcologice ; tunc fides non inniterctur re-

JUfl'lOququ

Ve-

Virmm,/'

Difputatio IIT, 4rtíc. IT.

219

hi, |

l

velationipublice , adeóque illa edificatanon

NT

eflet fupra fundamentum Apoftolorum , &

: "r

Prophetarum, Sed hoc admitti nequit. Er-

m

go. Min. prob, Sicetenim Do&tor Gentium

A R r

ad Ephef: l1. 19 &feq, — Jam son eftis bofpites ,

AV

Mütto ii

é advena , fed effis cives SanGlorum , fuperadi-

ficatt [uper fundamentum Apoflolorum , & Pro-

CUM

phetarum , ipfo [ummo angulari lapide Chriflo

ln

JESU. Etrgo

il L

1

Confirm. authoritate D, Thom. P, T. q. r«

Pivi, "

"

j

art. g. ad 2 reípondentis: Izzititurfides nofira

ia

rebelationi Apoffolis , &v Prophetis fa&ha , qui Ca«

n

monicos libros fcripferunt $ 00 auteus revelatio-

vv JH

7i , figua fuit alits Doiloribus fa&la.

Ergo

1 N ol

Reip. D. maj. Tunc fides publica , feu

21

Quecelte

Catholica, que toti Ecclefie eft communis

L]

Dirig , t

non inniteretur revelationi publicee, N. maj.

gt; toqui

Fides meré privata, — C. maj.. Et fic diftinctà

xlu, &

min. N, confeq.

Ratiocft: quód fides Ca-

. dit (f

tholica, feu toti Ecclefiz communis , de qua

idio: T

Do&orGentium loquitur , innitatur revela-

hn !

tioni publicz , eíque mediate , qua videlicet

iil i

Apoftolis , & Prophetis primitus fa&a eft ;

il dj

non autem revelationi privata.

Attamen

revelationi private fufficienter inniti poteft

, fimi*

fides privata illius, cui talisrevelatio facta cft,

u vtil

Quinimo ctiam fides illa , per quam aliquis

privatus credit ca, qua toti Ecclefie funt re-

y, 97

Quf

velata , poteft inniti revelationi privata, fo-

lufnodo quoad modum revelandi, Sic Divo

numtcrczar::

P3

pa-

N

220 &'ra&'aim IV. de Virtut, Theol,

ul

Patríarche Ignatio de Loyola , fub initium

gbüü ,

converfionis, in folitudine verfanti , my(te-

gt

yia fidei fuerunt à DEO immediaté revelata ;

g

ütíepiüsdiceret : Etfifacra litterze non ex-

(onit

tarent , fe tamen paratum pro fide mori, fo-

lüm ex illis , que fibi Manrefz patefecerat

a, d

-

« oitd,

Dominus,

-

Ad confirm. N, confeq.. Nam D. Thom.

dul

v

E

cit. loquitur de fide publica , five omnibus

communi,

Atque in hunc finem adducit

yi

ii !

verbaS. Augu(tini, ex Epift. 19. ad D. Hie-

ronymum datá: So/zSceripturarum libris, qui

g

innsh

Canonici appellantur , didici bunc bonorem de-

ftrre , ut nullum eorum auclorem in [eribendo

-

ao

Alios au-

dl

aliguid erráffe , firmilfimt credam.

ia

tem ita lego, ut quantálidet fanclitate , do&hrind-

hatty

-

mi,tà

l

que prapolleant 3. mon ideo verum putem , quód

zpfi ita fenferunt , vel fcrip[erunt.

thtl

216 Obiicies ult.

Affenfus praftitus revela-

YT

TM

tioni private , derebus prarfertim privatis fa-

&e , fed nondum examinate fimul & ap-

mu,di

-

E

probate ab Eccle(ía , non effet affenfus fidei

"T heologica.

Sed hoc ipfo revelatio tan-

brov]

Pt

tüm privata nequit effe motivum fufficiens

—

adfidem Theolosicam. Ergo. Min. patet,

tlj

Nam aliàs etiam affenfus ille ,

Maj. prob,

quo alius talem revelationem privatam , fibi

'Lotït'.t;'m'z

ab altero intimatam credetet, foret a(lenfus

la N

fidei Theologica.

Sed hoc admitti nequit.

p

Va

Quinimo Lco X in Gener, Synodo Lateran,

[]

Ptl

Difputatio I1I. Ariz'c. Ill

2/2 I

UT

V. Seff. X peculiari Bulla concionatoribus

,m t mml myüc

inhibuit , né ullam revelationem privatam ,

TM

de rebus prafertim füturis, nondumi a

BLT.

batam, pradicarent.

Ergo.

ppro-

Confirm,

d

Si etenim affenfus revelationi

Vk

privatz, derebus meré privatis, nondum ap-

probata , ab illo praftitus, cuicadem imme-

! Ml

diaté fata eít , foret a&us fidei Theologice;

i fttd

tunc oppofitus diffenfus foret actus iafideli-

Ut i

tatis,

Sed hic diffenfus non foret actus infi.

luD

dcelitatis. Ergo. Maj. pat, Mia.prob, Nam

vl a

juxra D. Thom hicq.10.art. . Dantur fo-

Tl hr

lüm tres fpecies infidelitatis oppofite fidei,

r if

nempe Paganifmus, Judaifmus, & Herefis.

dn, dn

Sed diflenfus praftitus revelationi private,

Tb t

de re meré privata, videlicet przdeftinatione

rjim q

proprià , velalienà, non pertineret ad ullam

€x hus tribus fpeciebus,

Ereo,

s [itus rtvc!.»

Refp. N. maj. Ad prob, D. maj.

Etiamz;z

timptiti

affenfus ille , .quo alius revelationem mere

privatam , ab altero intimatam crederet, fo-

» fimi a

x aftnlsi

ret affenfus fidei Theologice ; fi eadem per

gevgitott

iluftrationem füpernaturalem quoqué illi

imum f

proponeretur , üt prudenter credibilis , &

credenda fide Theologicá,

C. maj, Secus,

0. Mn g

N. maj. & fic diftinctà min. N. confeq. Ra-

n dfensi

; iv

tio eft: quód adomnem affenfum fidei T'heo-

logica requiratur , ut revclatio Divina, feu

, fort ii

admiti

publica , feu privata , eadémque mediata ,

ll-

uyHOdULl'w

vel imgcdiata , per illuftrationem füpernat

ra-

4

D

222

Tractatat IV.deYiriut. Tl:?ol.

f WDPM

ralem ptoponatur intelle&tui, tanquam pru-

| h *ïui

denter credibilis , & credenda fide Diviná,

prout num. 55. didum eít, & fufiüs Difput,

" Ejlher.

D b' qlfu

fcq. art. 1.exponendum reftat..— Quódfier-

go revelatio privata, non tantüm illi, cuiea-

jj

dcm immediarté facta eft , íed etiam alteri ,

tj

ftit.

cui eadem media:é innotefcit, fic propona-

tur; tuncetiam affenfus alterius erit actus fi-

i

l

1

u

dei 'Theologicz.

Adconfir, D. maj.. Diffenfnspreftitus re-

T

velationi meré private , non foret a&tus infi-

,,vwd" jäum

delitatis, oppofitus fidei univerfali , feu Ca-

hag

tholice.

C. maj.

Fidei particulari , eíque

m

"Theologicaz.

N, maj. Et fic diftinQdá min,

ubngi

N.confeq — Ratio eft : quód D, Thom. q.

Á

& art, cit folüm recenfeat , & exponat eas

dbl

infidelitatis fpecies , que fidei Catholice,

n

feu Univerfali opponuntur,

Ex diGiis igitur

du Til

$18 Conítat r. Quód revelatio Divina me-

mll

diata, fit motivum fufficiens fidei Theologi-

hi

ce, Nam aliàs , nec quidem Verbum DEI

nri

Ícriptum fufficeret ad credenda fidei myfte-

ss

ria , quodtamen etiam heretici , quá tale ag-

Ht

nofcunt, & recipiunt ; etfi nonnullosSacra

IT

Ym

Scripture libros pro apocryphis habeant.

t

fit

Verüm à Trid. Synodo Seff, IV. Decreto de

u

Scripturis Canonicis, fequentes enumeran-

V

tur : Tef/amenti V eteris : quingue Mowfis, id eff,

hg

Genefis , Exodus, Leviticus, Numeri, Deutero-

Somium, Jo[ue. ]ufligum. hbut. — Quatuor Re-

gum.

Ti

Difputatio M. Artic. 1I.

s

t

223

n

gum. — Duo Paralipomenon. Esdra primus , &

l

llj

d bl

i

[ecundm , .qui dicitur Nebemias, 'Tolias, JA-

m

a

dith. Eflber. Job. Pfalterium Davidicum , cen.

ium Ó* quingquapinta Pfalmorum, — Paradole,

Ecclefiaffes, — Canticum canticorum. Sapientia,

ii

itinà

Ecclefiaflicue,

Mi

Á g

lfaias. | feremaias cum: Baruch,

ii i

Exechiel. Dauiel. Duodecim Propheta minores,

idefi; Oféa. Joel. Amzos. Abdias. Jouas. Mi.

cheas, Nabum. Ha£acuc,

fl

Sopbonias. Aosent,

tf

Zacharias. Malacbias, Duo Machasorum, pri.

nzus & fecundus. — Teflamenti Novi ; Quatuor

iil

Evanpelia , fecundim Mattbaum , Marcum ,

p

TT

Lucam, & Joannem, . AGwus Apoflolorum à Lu-

ca Evangelifla confcripti,

Quatuordecinz Epi-

UMT

Jfole Pauli Apofloli : ad Romanos : Dus ad Co-

daputas

rintbios : ad Galatas : ad Epbefros : ad. Philip.

H Cuhdlice,

penfes : ad Coloffenfés : Dua ad Theffalonicenfes z

irdeipte

Dua ad Timotheum , ad Titum

ad Pbilemos

o Diiv o

nem : ad Hebraos, Petri Apojioli dug. Joannts

d Thol

) Verbun :

A pofloli tres, Jacobi Apoffoli una, Juda Apojloli u-

ma. Et Apocalypfis Jonumis Apofiali. Subjun git: $i.

( iimy:

quis autem libros ip[os integros , cuva omnibu [uis

d quiitt

parti£us , prout ia Ecclefia Catbolica lesi con[ueve-

onnuljt

runt , & in veteri vulpata latina editione baben-

j ls bt

tur , profacris , & Canonicis non fu

(fceperit : ana«

|V, Deaet

tbema fit.

Hinc itaque patet ;

quos Sacrae

yes enum

Scripturzlibros,

tanquam Canonicos , Ca-

(iuf Mägllr

tholica Ecclefia fufcipiat;ideóque librum ter-

m

tium , & quartum Esdre , qui adScripturae

Sa«

7 W*ï

-

" fjj

224.

Wratlatus IV, de Vivtut. Theol.

«.'Edtüh QUF |

Sacra calcem imprimi folent, tanquam Ver-

qquni

bum DEl fcriptum , nondum agnofcat

h

21

Conítat 2. Quód prater Verbum DEI

eriptum , etiam traditum , tanquam revela-

g o

tio mediata fit motivum fufficiens ad fidem

yali

Theologicam.

Haud etenim omnia, qu&

a i

oOl

Chriftus ipfemet in terrisegit, vel Apoftolis

agenda pracepit , fant litteris confignata,

gotiaDl

at u

ut Joannes Evaagelium fuum ita concludere

non dubitaverit : Sm»ztautems &* alia multa ,

li d

hod t

qua fecit JESUS, qua fi feribantur per frngula ,

nec ipfum arBitror maunduna capere po[Je eos , qui

o Mi

t g

fcribendi funit , libros; Necea , que Apoftoli,

ceeteríque Difcipuli , vel ex ipfius Chrifti ore;

veunitto

u, d

velex peculiari DiviniSpiritüs, quo die Pen-

tecoftes repleti erant, inftin&u didicerant ,

un:d

ul 4

in tabulasrelata fuére. Hinc abillis primitus

i

promulgata, per folam traditionem fucceffi-

du

-

wf

vam, orérenus fa&tam,fidelibus innotuerunt,

Sicut etenim nihil in Scriptuta veteris Tefta-

dugln

menti, de illo remedio falutis, quod in Lege

t gt

Mofaica non tantüm puellis,fed etiam pueris,

u

ante prafixam circumcifioni octavam diem,

i N

de vita periclitantibus , applicandum erat ,

ag

annotatum legitur : ita nihil in novi Tefta-

n

mentilibris, de Baptismo parvulis conferen-

|

LT

-

do exprimitur , fed iftud per folam Traditio-

Nail)

nem Apoftolicam habetur, prout ex do&trina

m

fjæm Plïm'

o

D. Aug num. 204. adducta liquet.. Quam-

WMtllgs

vis igitut Tradidones hujusmodi, de rebus

C

a

r

m

Di/þu!atio HI, 4vtic, 1.

225

af

Q

mmt

ad idem, aut mores Chriftianos pertinenti-

bus, Sectarii explodant ;5 eastamen Do&to-

Ptl D

UL T

res Catholici;juxta Trid. Concilii Decretum,

codem num. 204. recitatum , velut DEI Ver-

UKi

Tttit tj g

bum fufcipiunt, & venerantur. Hinc itaque

patet : quód revelatio mediata , tum in Ver-

h, lg

bo DEI fcripto, tum tradito confiítens , fit

It Q

motivum fufficiens fidei Theologice, néque

It du condndn

u P u

preter eam neceflaria fit revelatio immedia-

tà ; etfi requiratur interna illuftratio fuper-

hr ag

naturalis,intellé&tui proponens Verbum Di-

p

vinum , quz in fenfu lariori revelatio appella-

a gelyl

ri poreft , quód per eandem ab oculis mentis

plasCirin

velum removceatur, ut veritas revelata cernae

tur,

, ii

Atque in hoc fenfu Scripturge textus

flnddeentt,

nuti. 2 12. adducti loquuntur.

Bl at

Conftat 3. Quód non tantüm revelatioo 56

onen x

publica ; qua videlicet omnibus credenda

sinootuert

proponitur, fed etiam privata , quà DEUS

s T

folüm aliquibus, feu immediaté per femet-

,quodiut

ipfum , feu per alium , tanquam nuntium ,

detunpid

loquitur, fit motivum fufficiens fidei Theo-

Xoaum Qd

logice,

Nam DEUS non folàm publicé,

ficadontt

fed etiam privatim , quantumvis de re meré

n at

privatà loquens , femper eft fummá fide di-

lst

gnus. Hinc juftus per talem revelationem pri-

folun Ti

vatam à DEO cettificari poteft, de ftatu era-

'utrtto

tiein praíenti, aut glorie infuturo, prout

ü

ique

nonífolüm ex do&rina D. Thoma, fed etiam

D]

Concilii Trident, num. 209. adduéta liquet.

imüdh

Qgin-

N

e26 — "TraGatus IV, de Virtut. 'Theol.

Quinimo , quevis revelatio poblica, primi.

j

tus erat privata , fimülque credebatur , aut

faltem, prelucente illuftratione fnafivà ; credi

u

oterat ab illo, cui cadem fa&a c(t , prius-

g ov

quàm aliisevulgaretur. Sic Deipara Gabrie-

li myfterium Incarnationis annuntianti cre-

Meno

didit , juxta illud Elifabetha, in montana Ju-

lal

dez , adventantem excipientis, Luc. !. 45.

um

Beata , qua credidifli , quoniam perficientur ea ,

qua dida [unt tibi à Domino. Hincea, qua

qriaud

!

st

poftmodüm Evangelifte , de conceptioae;

nativitate , infantia , & pueritia Chrifti, ufque

;';,8 kq» I

ad Baptismum in Jordane, fcripferunt, ab ipfa

;Jnäm; j

ET

Deipara didicerunt, Nam tefte Lucáll. 5 r.

Mater ejuc confervabat omnia verba bac im corde

photi a

?md;'fää*[

fuo. Exquo ipfo concluditur: quód ad cre-

dendam revclationem privatam , praferum

[ W?im

L

de rebus meré privatis fatam, neceffaria non

firapprobatio previa Ecclefie, autSedis Apo-

LL

fiolice, Hanctamen Leo X. in Gener. Con.

tatgui

cil. Later, V, Seff. XI. meritó pramitti voluit

ii hy

FA LY

priusquàm revelationes private , precipue

de rebus ftatum reipublice concernentibus.,

t (

üt futurà morte Principis , imminente pefte ,

L.

Y

fame , aut bello , aliísque calamitatibus evul-

lu't,*.a*m

gentur, né fcilicet pfeudo-propheta: vifiones

Es

hg

hvjusmodi fingant, & populum perrurbent ;

prout fepiüs contigiffe Hiftoria Ecclefiaftica

| qmiw

teftatur,

hiig

AR-

""Wol

N

l'r fþ,/

DifputatiolII, Artic.WIII.

h;

!

227

1 M"I,gr

AnTicurus IIL.

tihigi

qu

M

n diffinitio Romani Pontificis,

Qchnpaer;rlc.

4ut Conciit Generalis ff revelatio Divi-

LE W

924 meediata ?

lg, iNra)

Renotandum 1. Quód Ecclefia Catho.

LUTMPM

2I

lica fit fidelium ccetus fub Chrifto, tan-

ts

quam fupremo capite , illiásque in terris Vi-

! [irt,

cario con(litutus, Poftquam etenim Redem-

ll

ptori Difcipulos interroganti Matth. XVI.

r d

I3.& feq,. Vosautem quem we effe dicitis ? Re-

Áephemnd

JBoudens Simon Petrus dixit : TuesChriftus , Fi-

nf

4iu DEI vivi ; Salvator cidem repofuit ; E£

tht

ego dicotibi, quia tu es Petrus , & [uper bane pe-

rquidicat

tram Adificabo Ecclefiam meamy & porta inferi

in, prletm

770* pr&valebunt adversüs eam.,

E £ii dado

qeana m

claves regni celorum $. &* guodcunque ligave-

quSeds

r [uper terram , erit ligatum & incali ; &

in Gener

quodcuuque folveris [uper tevrama , erit folutum

remimd

6v in calis,

Promiífam hifce verbis Petro vi-

g , pey

eariam in terris Ecclefie regende potefta-

oncertt

tem, eidem Chriftus, poft gloriofam refur-

ybinentd

rectionem fuam , reipsà contulit, dum itera-

jmittiust

tó illidixit Joan. XXI. 16. & feq. Pafce agnot

ophetens

meo , &tertió fubjunxit : Pafceoves mzeas.

Prenotandum 2. Quód Chriítus, tan-o

li p

quam Supremus Ecclefiz totius in eternum

ia b

Pontifex , non tantüm Simoni Petro , fed

etiam ia illo , futuris cjusdeg legitimis, in

[*

L

228

Tractlatus V. de Virtut, Tbeol,

wl

Sede Apoftolica, hoc eft, Romana Succeffo«

;,WWSAM

ribus, vicariam Ecclefiz univerfz , in terris

Cüm ete-

m

Icg

ende, poteftatem contulerit

st

p«

n Chriftus primitivam Ecclefiam Petro gu-

ET

bernandam reliquerit , et6i Difcipulis ad Pa«

ís, jl

trem rediturus , Matth. ulr. dixerit : E£ ecce!

fumtty

Egovolifcum [um u[que ad co

n[ummationem [a»

fobfequis fideli-

qn;t

culi ; hinc etiam illam , in

fol t

bus hucufque propagátam ,

per legitimos Pe-

p |

tri fuccefforesgubernarenondeftirit, — Nam

n

illi, qui

rité ad$edem Apofítolicam non erant

fed eandem violenté invaferant , ne-

hum

eledti ,

ts

utiquam inter fucceffores P

etri funt numee

cà Antipape appellantur.

buds f

randi, qui propter

phs, i

De hisRedemptor,

Joan. X. t.& feq. — Qsi

(t d

qon intrat per oflium in ovile ovium fed. afcen-

dit aliunde , illefur ef , & latro.

Qui autem.

| li,

itutih

intrat per oflium , Pafor eff ovium,

Sedes

n H

Prenotandum 3. Quód proinde ,

3

t

j

Apoftolica , & Ecclefia Catholica , quoad ve-

xf

ram Chriftianz fidei, morámque dodrinam;

!

t r

deficere nunquam poffit ; quia fcilicet ; jax-

ta promiffum Redemptoris

: Portginferi nom

L

r&valebunt adversás eam.

Quamvis etenim

iU

integra nationes , gentés

que plurima , ab

|

N

varias fe-

J

orthodoxa fide, priüs receptà , in

|

Gas defciverint , Ecclefia tamen Catholica

Thmmaï&g

etiamnnm perieverat, &fgue ad con[umma-

|

li

zionem faculi perieverabit.

Qiia veró Chri-

UT

$

(tus;

in hac eadem Ecclefia, juxta illud a

Ephef,

i

Difputatio m.v Atrtic, D.

Ltf

229

Ephef.IV, 11.

Dedit quosdam quidem Apo-

dT

[tf]

Jfiolos,

Omülf'ï Cüm h

quosdam autem Prophetas, alios vtr Evan-

£liflas , alios autema Paffores , &* Doclore; ; hinc

ln

rité con

t d

ris

gregatum ex fineulis , aut faltem ple-

que orbis Catholici , particularibus Eccle-

du

fi

I$ , Epifcoporum Concilium , totam Eccle-

infmini,

lam reprafentat.

Atque ideó Occumeni-

lii

cum , feu Generale appellatur : reliqua verà

D, ln

folàm Provincialia , aut Nationalia nuncu-

Qdf M

pantur.

Huic autem Generali Concilio "

of

utpote totam Fcclefiam Cat

holicam repre-

D , t

fentanti, fem

per adcft infallibilis Divini Spiri-

s rf

tüsaffiftentia

; Ut in approbandis, aut repro-

jyu t

bandis fidei,

morümque regulis errare non

[ d

poffit , juxta illud Redemptoris ; in ultíima

vim, f

coena valedicentis, Joan. XIV, 16. & fcqu.

" Q&iaum

Roga£o Patrem , & alium Paraclytum da&it vo.

i,

Eb , ut maneat volifcum in éternum , Spirituma

rondt, V

veritats, Atque hoc , &quidemà fortiori,

Jicas Qu

de Pontifice Romano , tanquam vifibili to-

yuedodr

tius Ecclefiz wi/itants , idcóque etiam Ge-

u (clieyt

neralisConcilii capite dicendum eft; ut etiam

: POHUW"'"

extra Concilinm Generale , in definiendo fi-

um

dci, morámque dogmate, quod omnibus

ye plutias

fidelibus credendum , & obfervandum pro-

ponit , errare.non poffit,

Hac fufiüs in

TIL ul

una C

Theologia Polemica, feu controverfiis fidei

Card. Bellarminus difcu

ul Wf','rf'j

flit, qua ifthic pra--

Íupponuntur,

1 W' 4

Dico 1. Diffnitionem Scdis Apoftolice ,224

m l

(

eu

"

230

"Tya&Satus YV. de Virtut. "Theol,

:r?itionmk

feu Romani Pont

ificis , in fidei, morámque

n

controverfiis , €

ffe revelationem Divinam

| «Qnibm i

mediatam.

Itàcutn D, Thom. hic q. 1. art.

ET I

3o. SuarezDifp

J*

IlL, Se&, 11, & Difp. V. Sc&t,

jam "

$. aliique.

Pro

b, Namillafidei, morümque

fsv

do&rina, qu

am Princeps Apoftolorum Pe-

E

trus, tanqoa

m Chrifti Vicarius , five oréte-

nus tradidit ,

five fcriptamin geminis epifto-

p

batur infallibili auctoritati

énip

lis reliquit;

innite

i

U

jj

n

Spiritüs San

&i , eidem affiftentis ; ideóque

if

quà talis era

t revelatio mediata , moraliter

[uit t

Divina,

Se

d hoc ipfo etiam diffinitio Sedis

s

ii

Apoftolice ,

feu Romani Pontificis, in fidei,

idnm

ntroverfiis, eft revelatio me-

morümque co

/

éun

diata, moralit

er Divina, Ergo. Maj. patet

: uin

ex di&tis Art. prece

d. Min, prob. Romano

in diffinienda

; Dina D

etenim Pontifici quà tali ,

TU

fidel,

morümque do&rina,

tanquam Chri-

iv Oi

fti Vicario ;

& Principis Apoftolorum Suc-

ceffori , eadem au

&oritas competit , que

ayn

5,11.&lep,

olim Divo Petro competebat , prout num.

Vg

tzeced. dictum eft,

Frgo.

Ad:n

fallibilem Komani Pon-

j at

Confirm.

Izzsd

ficis auctoritatem perünet , fic ordiaare

T

asj

Svmbolum fidei Catholice , ut fideles no-

vum articuluim, priftinis additum, deinceps

(b

Vi

credere obligentur,

Ergo. Ant.prob. Sic

etenim D. Thom. q. & arr. cit. docet : Nov4

Em

PT

editio S;mäoii 7

ecefaria efl ad vitandum injur-

Ad illiws erzo au&loritatem perti-

uT

gmtc: errores,

1121

Virm,n,,/;

| Difputatio Il ärfie. I

23

U w

d

sret editio Symloli , ad cujus auloritatem perti-

u ]

Il

st , finaliter determina re eà, qua [unt fidei , uf

*. C;;E([. tl

ab opnibis inconcu[iá fide teneantur. — - Hoe au-

TAT

]

tena pertinet ad aucloritatem Summi Pontificis ,

Jl Edtl, &ü ET

ad quem majores , & difficiliores Ecclefig qu&-

Y At

fliones veferuntur.,

Uzde Dominu Lauc. 3. Pe-

[ T.

tro dixit , quem Summumn Pontificem con]lituit z

hi rv

Ego pro te rogavi Petre , ut n0n deficiutt fides 1uay

ld fs

&v tu aliquando converfur confiruza fratres tuos,

ii g

Et ratio buju eft : quia una fides dedez e[fe totims

V, od

Ecclefia , fecundiu illud 1. ad. Cor. 1,

Idipfum

p n

dicatis ouznes , &* mon fint. im vobis fcbismata,

-

ff

Quod [ervari non po[fet , mifi quafiio de fide exe

edediion

orta determaiuetur per euua , qui toti Eccle[ie pra.

eff , at [rc ejus fémtentia À tota Ecclefia firwaiter, t«

ho Mi p

p/[77 ) £72 R

vo onuno

it dftind

Dico 2. Diffinitionem Concilii Generalis

236

unquamChþ

in fidei, morámque controverfiis, effe reve-

flolorum t

lationem Divinam mediatam.

Ita cum D,

jnjrtt, (

Thom. hicq. 11. art, 2.. Suarez Difpur. I]I,

SeG.. 11. & Difp. V. Se&. x, aliíque, — Prob,

( ! ptOllI ii

Generale Concilium, legitime congregatum,

TL

totam Ecclefíam Catholicam repreíentat ,

7

que juxta illud Apoftoli I. ad Timoth.HlI. 15.

., f adi

6ff columna , & firmamentum veritatis ; ideó-

' u fldtlti !

que in difBniendis fidei, morümque contro.

dium

verfiis innititur infallibili au&oritati Spiritüs

ag

SanGi, ut errare non poffit.

Sed hoc ipfo

a d!

talis diffinitio eft revelatio; Divina mediata,

j o

Ergo. Maj.patet ex num, 223. Min. prob.

r

oé

L!

p

522

TraBatus IV. de Virtut,'Theol.

i

Hoc ipfo , q.ód Generale Concilium in diffi-

T

niendis fidei , morámque controverfiis inni.

"

tatur infallibili auctoritati SpiritüsSan&ti, co

n

gt

ipfo talis diffinitio eft cjusdem au&toritatis ;

cujus erat dffinitio primi Concilii, ex Apo.

airint

ii l

ftolis & Senioribus Hierofolyme congrega-

ti, ad fratres ex Gentibus fcribentis ;. Vifum

fdtuts t

v

efl Spiritui Sanlo , & nobis, quam formulam

T

patiter. fübfequa Concilia Generalia ufurpá-

ruüt, Sed primi Concilii diffinitio erat re-

(yti

velatio Divina mediata.,

Ergo pariter.

C':H.'.' älf C

22

Confirm,

Nam diffiaitiones Concilio«

IU

rum Generalium in fidei, morinque con-

(s

troverfiis , non minüs , quàm facra Evangclia

quxol

At t

recipi, ac ctedi debent.

Sed Evangelia re-

cipinntur , & creduntur, ranquam revelatio-

A0000

nes Divine mediata,

Ergo. Min. patet ex

o

di&is art. preced..— Maj. prob.

Sic etenim

OR 000

de quatuor Conciliis Generalibus , videlicet

u

Niczeno l. Conftantinopolitano L. Ephefino

t qií

I & Chalcedonenfi, qua ufqueadillud tem-

i

us celebrata erant , Gregorius Magnus Pon-

LTI

tifex , Lib. I. Epift. cap. 49. ad Savinum Sub-

M"?W. [

Diaconum fcripfit : Quatzuor $ynodos SanGa

Mi

amiver(alis Ecclefia , ficut quatuor libros Sandii

W I

Evangelii recipimus,

Atque idipfum de fub-

m'.tm(ä

fequis Generalibus Conciliis dicendum, pro»

DO

ut ex formula Profeffionis fidei , per Pium Pa-

Mf

Hec etenia

N

pam IV, prafcripta , patet.

quoad credendos articulos ita c

oncluditur :

t

C4-

W :

Di/þutat?o UI. Artic. HI.

233

MTR

Catera item omnia , d Sacri Camonibu, & Oecu-

menicis Concilim,ac praciput d Sucro-Sanéla Tri-

L

AU d

tb

deniina Synodo tradita , definita , & declarata ,

*mi(ona*«mupg,

indubitanter vecipio , atque profiteor $. fimulque

contraria omnia , aique barefis quascungue ab

rro!'olymmgäg.

Ecclefia damnatas , &v vejetlas ,. & anatbema-

t

Pinatas , ego pariter dauamo , rejicio , & anatbe-

i, gbf

$24172,0,

1 Gd

Ergo.

Contra utramque hanc

conclufionem

liv

Objicies r.. Etfi Romanus Pontif-x, aot

ioyrt

Generale Concilium , in diffiienda fid«;,

22«8

ts Conly

morümque do£lrina , ob inf;llibilem Spiri-

y Bd t

tüs Sancki affiftentiam , non poffit errare ;

im us

attamen hec diffinitio folunmodó cft prae-

fD

terite revelationis clarior explicatio , non

Quumiertto

autem nova revelario Divina medisra.

Er-

Mn puete

go. Ant. prob.

Nam per hujusmodi d.f

j Scetr

nitionem non revelatur aliqua nova veritas,

jbis, il

qu&antea nondum erat, [altem implicité, re-

nol, Epié

velata; quis fcilicet heceadem primiriva Ec-

clefia credidit , que modcrna Ecclefia credit,

[ueadihudm

j od

juxta illud ad Ephef. iV. 5.

Unw Dominu ,

d Sarin?

Scd hocplo ta-

una fides , unum baptifma.,

od

lis difaiio non eft nova revelatio Divina

mediata,

"TILL

Ergo.

Min. prob. Nova fiqui-

idilun d

dem revelatio Divina , five esdem fit media-

dicendn

ta, fiveimmediata, femper importat novam

jd, MP

veritatem , nondum anteà revclatam. Ergo

ld

Confirm. authoritate D. Thom hic q 1*

"

"

art. 7. fic flatuentis: Dicezdum e/l ,. 9 uód»

Q 3

guan-

p

234 . UWradatusIT. äe Virtut. "rhbeol,

yung

nantim ad fuBflantiam articulorum fidei , um

ii

efi fa&um eorum uugmentum , per teu porum fae-

p m

ce[fionem 5 quia qguacunque pofleriores credide-

"

vunt , continebantur in fide Patrum practden-

iib

Ergo-

Haum , licit iml)licitä.

Non. eft nova revelatio

g fibtun

22

Refp. D. antec.

Divina mediata, obje&tivé talis. . Tranf. ant.

qtiodot

Yondi

Subje&tivé'talis, N.antec. & confeq.. Ratio

p

eft: quód novarevelatio Divina non femper

du

importet quoqué novam veritatem,nondum

anteà revelatam.

Nam aliàs fequeretur:

d.

(s

quód néque locutiones Chrifti allegantis an-

d

tiq

ui Teftamenti verba , fuerint nova reve-

*

-

f um

lationes Divinz immediata :

néquelocutio-

-

f t

nes Apoftolorum & Evangelitarum , pari«

fotmiter hujusmodi teftimonia proferen-

tj

ia

tium , fuerint novz revelatioaes mediat2,

iv

Quinimo,quód nec illeverborum contextus;

O

quo pofteriores Evangelifte hac eadem nar-

ia

rant , quz jam anteà primus omnium Mat.

theus fcripferat , fit inter novas revelationes

mediatas numerandus.

Cüm autem has fe-

;6aödtfupn

—

quelas nemo Theologorum admittere aufit ;

m

hinc diffinitio Romani Pontificis , aut Con-

Tdtg,

cilii Generalis in rebus ad fidem, morésque

R

U

perünentibus eff nova revelatio mediata ,

etiam fa&tá fuppofitione , quód pulla veritas

Iihn,:;;Qï

er eandem reveletur, qu& antcà non erat

lf

Álaltem implicité revelata.

/

m

]

Ad confirm, N, confeq.

Nam ipfeme

"i

o-

Til

Difputatio ill. eric. I)I.

23')'-

dr!icür.w, "

Do&or Angelicus verbis . allegatis illico fe-

PPhng

quentia fubjungit ? Sed gzantem ad. explica-

j

Ponen ,erevit numerts articulorum 5 quia qu&-

P gl

dam explicité cognita [zut à po[fleribribus , qua d

*,(gO.

n

prioribus 205 coguo[cebantur. explicite.

Hinc

t d

VA

ita fubfumitur: Sed non creviffet numerüs

tuls, Ti

articulorum 2z04d explicatiozem , fidiffinitio

dul l

Romani Pontificis, aut Concilii Gencralis,

Diurin;

non effet nova revelatio ; cadémque explici-

Mtkut od

€ita veritatis , anteà folummodoó implicité

l lt

revelatz,

Ergo.

hifiqale

Objicies. 2, Si predi&ta Romani Pontifi-

3

VRT

cis , aut Concilii Generalis diffinitio non ef-

; ha

fet folummodó ptaterite revclationis expo-

tiign , p

fitio , verüm etiam novarevelatio Divina me-

a prteto

diata; tunc eadem non inniteretur authorita-

j Qedata,

ti humanz.

Sed utraque diffinitio innititur

Q o

authoritati humang, Ergo, Maj. patet. Min,

mc n

prob. Nam Pontifex Romanus,autConcilium

.omnun M

Generale;novas fidei, morámque controver-

s reyttitt

fias , finéprevio Theologorum examine , ac

auditó defuper illorum fuffragió, nunquam

T

dmiteeid

diffinit , prout ex Bullis Pontificum , & AGis

Conciliorum, prefertim Synodi Tridentine

icg,ur

B

N

patet.

Ergo.

Confirm. Quamvis etenim Romano Pon-

luio a6f

NITULI

tifici, aut Generali Concilio, novam legem

an i

Ecclefiafticam ftatuenti, Spiritos San&us affi-

ftat , utlex hujusmodi non poffit cffe mora-

M

Y

liter mala ; nibilóminüs ead. m non innicitue

N

Q. 3

aü-

' p;(p;n

;36

Tra,&atusl V deVirtut, Theol,

authoritati Diviuz,fed tantüm humanz, Er-

äbmmpw

go pariter.

V [lïm ]

N. min,

; [ui?

Refp.

Ad ptob, N.confeq,

23 'Ra

tio eft 5 quia previum examen ad deci-

um (]"

deodas fidsi, morümque controverfias , fo-

p

jgdm.

làm ideo tequiritur, ut clariüs innotefcat,

quód nova diffiitio , tum Scripture facre ,

gl

-

m D

tum Traditionibus Apoftolicis, tum vetecum

Conciliorum , & unanimi SS. PP, do&tring

TY

fit conformis ; adeóque heretici, quiSedi,

n

(has.

& Fcclefie Romana , infallibilem Spirirüs

SanGi affiffentiam. negant , conqueri non

Kai

alimm) H

poflint, fua dogmatz, veluti nondum fatis ex-

plorata, & intellecta, folüm ex odio , aut

Vi

ignoranuá fuiffe condemnata,

Unde prz.

"—

nimta

dmutd,

vium examen haud ideó requiritut , néillo

pretermifso nova diffinitio Summi Pontifi.

lod

cis, aut Concilii Generalis, fit erronea. Nam

sl d

Spiritüs Sandi «ffiftentia folicathedrg Petri,

st

& Ecclefie Catholice eft promiffa ; ideóque

&t l

nova diffinitio foret infallibilis, et(i nullum

(f |

examen adhibererur.

Ex quo ipfo patet :

lr

quód predi&a diffinitio nullátenus authori-

EO

tati bumangz, fed tantüm Divinaz innitatur ;

hi

& proinde fit nova revelatio mediata,

Wt

Ad confirm. N confeq:

Nam Pontifex

lt

Romanus, & Generale Concilium , przter.

p ï:-ini

authoritatem Divinam, cuifidei , morümque

V.dtm:

dogmataimmediaté innituntur , habct quo-

Wil

^

, qué authoritatem humanam , vi cujus leges

!

A

1 la

L

"

'DiK/;';utat(:'a IUI. Artic. II

itt

"Mp

237

li

fidelibus imponere poteft, que proinde non

LIM

ji

funt pofitivi Juris Divini , fed tantüm buma-

nkq

ni.

Llade Paulus I. ad Cor. VII. 10. & teq.

ts

K 0

15 autem , qui matrimonió juncli (umt , praci-

IHIIA!I,

pio non ego , fed Domintus : uxorem d viro nom

[ s

1

difcedere.. Qu6dfi difee[Jerit , manere innuptam,

i

441 viro [uo reconciliart.

lia

Nam caterts ego d«co ,

202 Donaiimus,

Undeleges Ecclefiaftice , fe-

PX

cus autem diffinitiones fidei, rurfus mutari ,

, ii

& abrogari poffunt.

fl i

Objicies 3. Hinc feqneretur :

qhöd 1"2233

1 Ortut t

fententia

; qua circa fidei , morümque do.

Ünttüa at

&rinam, à Theologisanreà defendi poterar,

Ipt ln q

tanquam probabilis , fed per fubfequam diffi-

"MT

nitionem Pontificis, aut Concilii Generalis,

Wttt, aj

damnata eft , üt heretica, nonampliüs citra

ii fontif.

hartefim doceri poffic.

Sed hocadmitti ne-

ttone, M

quit. Ergo. Min. prob. Nam ralis fententia,

thedra r

utpote probabilis , anteà herefim non conti-

nebat.

j

fs i

Ergo.

s, n us

Confirm, Nam aliàs quoqué nonnulle ,

to ipopt

magni DoCtoris Ecclefie , D. Auguftini fen.

tenus at

tentie, haud ampliüs doceri poffent, nempe

iine i

fequentes : DeSpiritu , & Lit, cap. 2.. Lie-

iditt

rum ar&itrium nonnifi ad peccandum valet , fs

Nn ht

lateat via veritatz.

Enchirid. cap. 107, Re-

cilium, Y

gnat carnalis cupiditas, ubi non fl charitas. Lib,

j od

V.deCivit. cap. 12.— Sizéfide, & cultu DHI,

mon poteft baderi a&lus vuirtutis.

Ergo.

Ant.

TM

5

prob, Nam per Sedem Apoftolicam damna-

L cujusä:?

te

4

bi(r'

$$ ï'rr;äatus I V deþ Vz'rtu;. &'I;eo.l.

gt

te funt his equipollentes Michaelis Baji pro-

pofitiones , nempe 28.

Liberum arbitriumy

m

4 0

fer? gratia DEI adjuterto, nonnifi ad peccandam

vualet.

Et38. Owvami5 auzor creatura rationa-

wnümm(

lum

DI aut vitiofa efl cupiditas , qud mundw dili-

gitur , aut laudabilis charitas , qud DEUS ama-

g

qean

fur. Et2$. Onmiaopera infidelium [unt pecca-

&i $

Ya , & virtutes Pbilofopborum funt vitia. Ergo.

fisdi

1

23

Refp. " N. min. Adprob.D. antec. Ta-

W/l/]l eu

lisfententia , utpote probabilis, anteàhere-

fimformalem noncontinebat, C.ant. Ha-

13],1!'!' [

lmnm Smäu

refim materialem. N. antec, & confeq. Ra-

tio habetur ex do&trina D, Thom, hic q. rr.

duhe

art. 2. ad 3. fic refpondentis : 4/igui Dodlo-

(unti

vet videntur diffenfiffe , vel circa ea , guorum ni-

n:,quozd;

ETRU

bil interefl ad fidem, utrüma fic, vel aliter tenean-

dur : veletiam in quibusdam ad fidem pertinen-

unfen

wl

dibu , qua nondum erant per Ecclefiam determi-

anla.

Poflauám autem e[Jent autboritate uni-

dlkgado

n

ver[al; Ecclefia determinata, figuis tali ordiua-

fioni pertinaciter repuponaret , bareticus cen[ere-

LUX T)

Vlitjn

jur: quaquidem auloritas principaliter refidet

r

jn Summo Pontifice. Hincitaque patet : quód

sin

talis fententia, jafn ante diffinitionem reipsá

LTH

fuerit falfa , & heretica, etfià nonnullis Do-

t

]

&oribus Catholicis , ob apparentes quasdam

lh

rationes, tangnam probabilis

, autetiam ve-

d*m T

14, fit propugnata.

J

1l

Adconfirm, D.antec, Nonnulla fenten-

tl

