aut vera eft, aut falfa ; fed nobiseadem , nec

evidenter vera , nec falfa , nec evidenter cre-

st

giniel

dibilis, nec incredibilis , fed neutraeft, Un-

de patet , quód hujusmodi enthymemata

hi

malé concludant. — Qwod eff evidenter fal[um ,

gt

lii

eft evideuter incredibile fide prudenti, — Ergo il-

j

lud , quod efi evidenter credi£ile fide prudenti ,

eff evidenter verum. | Evidenter impo[Jiile , eff

I p /

evidenter incredibile, — Ergo evidenter crediéile,

auinel

st

evidenter efl. po[fiile,

Atque ideó ultcriüs

untll

malé fubfumitur , in particulari : $ed myfle-

vium Incaruatient y efl evidenter credicile. Er-

N

ii

go etiam evidenter verum. Sed a /lerium Tri-

nitatis eff evidenter credi£ile.

Ergo etiam evi-

T

Nam przedicta Enthymema-

)

i

1

(

denter pofJibile,

"

TT

ta fic formari debent :

Evideuter falfum , eff

n

evidenter incredibile,

Ergo evidenter credibile

ul

z0n eft evidenter fal[um, — Evidenter impo[fibile

Wi

EVK

Et

eft evidenter incredibile, — Ergo evideniter credi-

Bile, o eft evidenter impo[ibile. Hac fiqui-

W

M

dem conformia funt Regulg predidte. — De-

D

mum quoque obfecvandum eít difcrimen ,

li,

&i-

NU

1ifncr a&tus fidei Theologica folüm obje

Ve,

Tht fj

Difputatio IV. Artz'c;; IH -^ 1-34

L

LL

v , feu apparenter, & (imul fübjc&ive , feu

.

reipsà talem

5

etfi nterque fit firmiffimus.

r

! g

Hinc metaphyficé quidem evidenseft, quód

myfterium Trinitatis fit prudenter credibile

ALOCM

fide firmiffimá ; non tamen pariter evidens

POT

eft, quód illud fit credibile fide Theologicá

*0, lts

fubjc&ive tali , feu entitative fupernaturali,

hlj

Conflat 3, Qnuód nihilóminüs fit nobie

3

33

Dendto

moraliter evidens: Religionem Catholicam

dorud U

efle divinitus inftitutam , adeóque omnia &

d od

fingula ejus myfteria fuiffe à DEO revelata,

ibf

Nam moraliter evidenseft , quód omniacre-

nini, li

dibilitatis motiva reipsá fubfiftant , ut de rea-

Hb i i

li eorum exiftentiá, tum preterità, tum pre-

rj

fenti, prudenter nequeamus dubitare, Si-

U

cut enim de veritate illorum , que unanimi

Áb utenüs

confeníu $criptores profani quondam con-

m

tigiffe narrant , quamvis cadem non videri-

eudii, B

mus , folummodó imprudenter formidare

yjrimn

poffumus: ita pariter de illis, queeSancti Pa-

r ia

tres, ali(que Scriptores Ecclefiaftici olim ia

|bathya

Religione Catholica eveniffe referunt , dis-

g m

l

currendum eft. — Néque obftat , quód de

dnir

lï«ï

multis , qua Hiftorici Romani , aut Grzci

memorant , nec quidem imprudenter folea-

hm

nilit

mus dubitare,

Nam intellectus faciliüs ac-

"

quicfcit geftis meré humanis , quàm Divinis ;

[ædlaæ æ

quanquam, fi auctoritas ScriptorumEcclefia-

flicorum, quoad numerum, fapientiam , &

i tü dl[wf,

Veracitatep comparetur cum audcoritate

;iolümoïi*ï

j

a

Scr i-:

|

246 : Trr;&atu': IV. de Virtut. Theot.

[

(ue?

Scriptorum profanorum , huic multüm pra-

divivmw.,

onderet. Hinc ulteriüs deducitur, quód no-

)

df

bis quoqué moraliter fit evidens , & quidem

r D

evideotià fundatà in auctoritate humaná :

äacium &

hunc facrum Bibliorum Codicem, quo Eccle-

g Mil

fia Romana utitur , effe reipsà Verbum DEI

umfih qll. |

ícriptum. ' Quinimo , fi de hoc prudenter

j f

offemus dubitare , non poflemus Theolo-

s;

icà fide credere illa , qua in Scriptura Sacra

p t

continentur;prout ex di&tis num. 285. liquet,

gt

u 1[3.

Angricurus IV.

jl

byydit

"n dogma falfum. bomnini prr-

D

«ato proponi po[fit , 3 evidenter eredibile

wl

fide firmiffimà ?

n

TORenetandum r. Quód omaia , & fin-

f t

3340X gulaCatholice Religionis myfteria, fint

Yi

cvidenter crcedibilia fide prudenti, ac firmiffi-

; t

mà; quinimo doGis,& litteratis fitetiam evie

m

dens, etfitantüm moraliter,quód ea fint divi-

iil

nitus revelata , ideóque vera, prout hucüsque

zi

oftenfum eft. Vecüm rudes , & illiterati ho-

mines , illa motiva credibilitatis, quibus hec

sl

DT

evidentia inpitítur , aut pehitus ignorant;

Wa

aut faltem cognita fufficienter non penc-

[:T

trant , proutexperientià notum eft. — Atque

ility

ideó D. Aug. contra Epift, Fundam. cap. 4«

inquit : In Ecclefia Catbolica , ad [ynceriffimam

CT

D

fipi

entiam pauci [Jirituales , in báe vità , perote

Wiunt.

Thiy

Difputatio V, 4rtic. YY.

347

b n 7

niutit.

Cateram quippe turbam , non iutellz-

.s j uævDHUO'

gendi vivacitas , fed credendi funplicitas, tutifr-

[ M

mam facit, Cüm igitur ad a&um fidei Theo-

QUE

logice neceffarió prefupponi debeat evidens

lm

judicium de prudenti credibilitate myfterio-

t Vg

rum Religionis Catholice ; fimillque cet-

M Mp

tum fit, quód heceadem, non folüm à do-

m D

Gis , fed etiam idiotis fint credenda fide fir-

LT

mifBimá ; hinc ulteriüs queritur : an etiam

rudes habeant fufficientem evidentiam , de

I ho

hác prudenticredibilitate , ad fidem firmiffi-

J

mam trequifità ? Hec igitur queflio brevitet

decidenda erit, priusquàm alteram , in titu-

danyi

rl

lo propofitam agprediamur.

Prenotandum 2. Quód illa motiva, que

335

)

intelle&ui fagaci , & acuto , ad perfuaden.

dam Propofitionis alicujus veritatem non

i, tf

oyfeafit

fufficiunt , intelle&ui rudi , & hebeti fuffice-

ni«cfroi

rc poffint , prout rurfüs experientiá notum

v(etm

eft,

Hinc etiam evidentia credibilitatis , vi

cujus excluditur omnis formido prudens , de

lefmdi

out hu

reali exiftentia Divinz revelationis, compa-

Militeut

rativé ad diverfum intelle&um , dividitur in

abíolatam , & refpe&tivam.

Evidentia ab-

i ob

ius i?

foluta eftilla , quetot , tantísque motivis in-

"TOE

nititur , ut ifta bené penetrata, & ponderata

fufficiant , ad convincendum quemvis intel-

sd. V

le&um, quantumlibéet fagacem, & acutum,

undlmu a;')

quód omnia, & fingula Catholice Relipio»

j WW&"

nis myfteria fint prudenter credibilia, tan-

h!:vifi»ä;

3

quarmg

P

348 — ffraatas 1T, -de i'irtuf. trheol,

(f

uam divinitus revelata , etiam comparati-

g v

vé ad quamvisalíam SeCtam oppofitam. pro.

jgp lt

nt Árt. 2, oftenfum cft, Evidentia credibi.

pemne

j

litatis reípe&iva eft illa, que motivis quidem

agl

levioribus innititur ; quztamen ad convin-

cendum bunc intelle&um determinatum,

t fir n

i

(o|

ii

juxta varias cjus difpofitiones, aliásque cir-

Yi

df

cumftantias.,, fufficiunt, ut per eadem for-

D)

4

znido prudens , de veritate Religionis Catho-

lice excludatur.

got

Hujusmodi motivum evi-

i, r

dentis credibilitatis , refpe&u rudium, fal-

j

tem regulariter loquendo, eft humana illo-

l

sl

Ro

fum authoritas, à quibus fidei, morímque

doctrinam , ad falutem neceffariam audiunt,

ao

cujusmodi fünt eorum Parochi ,' Conciona-

yfa, ts

tores, & Catechifte. — Quamvis etenim ho-

| 5

PTl

4um authoritás non fit infallibilis , quomi-

m

nüs rcipsá falli, & fallere poffint ; quia ta-

r o

men intelle&tus audientis , vel hujus motivi

tenuitatem non obfervat, vel nullam de fal-

q t

n

fitate fofpicionem habet, hinc illud ad evi-

dentem credibilitatem refpe&tivam fufficit.

jiéia

v

Prenotandum 3. Quód ptoinde judi-

35

n

cium evidens pradentis credibilitatis , & ob-

]

lizationis credendi myfteria Religionis Ca-

T

tholice, & quidem fide firmiffinà, tanquam

h

divinitus revelata , per hunc aut fimilem dif-

curfum , feu formalem , feu virtnalem, Idio-

pgui

l

*7

3

fil

M

t

ll

tà facilé poffitobtinere. " Cüm illa, quead

Y

fidem , morésque Chriftianos reipsá perti-

nent,

Ó

!M W

Difputatio 1. Artic. IV.

3*49

lg

].

nent , fufficienter difcutere , atque à falfis

j

TM

difícernere non poffim ; hinc debeo fequi

. bt

j

du&tum illorum, qui tanquam coeleftis hu-

t

jus doctrine magiftri afferunt , hec fidei, mo-

t

rámque dogmata effe divinitus revelatajideó.

t ts

que firmiffimé credenda ; nifi jufta fufpicio

t d.

de oppofito mihi fuperfit, Sicetenim ifta cre-

It r

dendo prudenter agam.

Sed talis eft.meus

Mironi us

Parochus , mihi tanquam verz fidei , mo-

M gottut ts

rümque do&rinz Magifter , publicé confti-

hm d

tutus , nec mihi jufta fufpicio de oppofito

v

fnpereft, Ergo prudenter ago, fi hec om.

Àj mv

nia dogmata , tanquam divinitus revelata,

ddinin od

credam fidefirmiffimà. Hec fiquidem con-

Qd t

clufio ; propter evidentiam utriüsque pra-

vidttin -

miffe, continetrefpectu hujus Idiote, judi-

cium evidens de prudenti credibilitate my-

ii qui

Hinc veró

i, quite

fteriorum Religionis Catholice,

lhj i

ulteriis movetur queftio : An homini pri-

vato, nontantüm dogma verum, fed etiam

nulun d

cild d

falfum proponi poffit , ut evidenter credibi-

le fide prudenti, acficmiffimá, tanquam di-

liam uf

vinitus revelatum ? Nam refpe&u totius Ec-

voinde j

jlizis, V

clefje Catholice , aut Sedis Apoftolice , ob

infallibilem Spiritüs San&i affiftentiam , id

Reloih^

ficri non poffe , aliunde manifeftum eft.

fini, tf

Dico x. Non poffe homini privato pro- 337

at

poni dogma falfum, üt evidenter credibiie,

ib

evidentid abfolutá. Ita cum Suarez Difp. IV.

usl t

!

Scd. s. Communis & certa Theologoram

p ï

) z 4

fen-

p

l

350 Traäams IV, de Virtut, Theol.

fententia. Prob. Nam evidentia credibilitatis

jnm

D

í

abfoluta eft illa , qua tot, tantísque motivis

^ Wm L

innititur, ut eadem bené penetrata , & pon-

derata, ad quemvis intelledum , quantum-

m m

1

I

r

vis fao

2

acem , & litteratum , convincendum

fufficiant ; quód fola Religio Catholica, com-

m ohiglllf

sl

parativé ad quamlibet aliam Sectam , fit pru-

dentercredibilis, & credenda , tanquam di-

yi, 1

TT

vinitus iüftituta,

Sed hoc ipfo repugnat , ut

hi Mw' r

homini privato falfum dogma proponatur,

[

üt cevidenter credibile, evidentià abfíolutá,

" meiäa

Min,

Dd

..

Ergo. Maj. patet exdi&tis num. 335.

prob. Si etenim homini privato, falfum

, 108

g o !

dogma proponi poffet , üt evidenter credibi-

le, predidà evidentià abfolutá, quà illi pro-

dl

fio , 9

ponitur dogma verum ; tunc idem per mo-

tiva credibilitatis, etfi fufficienter penetrata,

ii

siini

& ponderata , non poffet ampliüs difcerne-

re veram Religionem à fzlsà , quinimo fal-

h

ss T

fum dogma , ranquam divinitus revelatum

M:

credens , à DEO pofitivé deciperetur, pro-

utHugo Vi&orinos, num. 5 1 1, allegatuslo-

m

vt

quitur, Sed hoc repugnar.

Ergo.

n

Cenfirm.

Nam D. Aug, Lib, De Utilitate

[

[

!

J

338

)

credendi , cap. 17. Honoratum Manicheum,

Wg;i

ad ampledendam , ob hec eadem cvidentis

iM

d

[

ü

T

credibilitatis motiva ; Religionem Catholi-

cam , hifce verbis hortatur : Cs igitur tan-

(s

1um auxilium DEI , tantum profeclum , fru-

lonis

Gimque videamti, dabitabinm mos ejm Eccle-

Qd

f

frfll,];u,!' '

Difbutatio fV. Artic;. IF,

j5

d*"*imïïhm

L

fia condere gremio , qua ufqui a4 confefionem ge..

neris bumani , ab Apoflolicd Sede per [ucceffiones

Pmmz&PUG'

Epi[coporum fruftra bareticis circunlatrantibus,

NUb n

& partim Conciliorum gravitate, partim etian

, CDRWW

yairacálorum majeflate dammatis , culuem au«

Wab

tboritatis obtinutt 2 Huic nolle primas dare , vel

du s.

( La

fummaa profectà inzpietatis efl , vel pracipitis ar-

voganti&. — Sinulla certa , ad [apientiam , falu-

Á

témque animis via efl , quid efl aliud ingratum

r Droponay,

effe opi , atqu& auxilio Divimo , qudm tanto la-

k d

&ore, pradicha autboritati velle refflere, Sed

o M

hoc Magni Do&toris argumentum non fübfi-

wb, ln

Vntred

fteret, f1 homini privato falfum dogma pro-

poni poffet, üt evidenter credibile ,

& qui-

j lp

dem evideatià abfolutà, " Ergo.

hm pt .

Dico 2, Poffe hominiptivato falfum do.

fptitut

ma proponi, àt evidentér credibile , fed cvi-2239

is dicerne-

dentià folàm refpe&iva, Itacum Suarez Difp.

yiinof

Ill Se&, 15. communior Sententia

s vt

; quam

Haunoldus Tra&. r. De fide , cap. 2.

contra

tetuf, pr0»

Ant, Perez, Card. Pallavicinum , & Efpar-

ligiuslo

zamfusépropugnat, Prob. Nameviden-

20,

tia credibilitatis refpc&tiva eft illa, que regu.

ï)e.Uiililal.-

lariter loquendo, innititurauthoritatiParo-

|inicheut

chi, aliorámque in(tru&torum, exponentium

m cvidenïi'

do&rinam Religionis Catholice , tanquam

m Ctté

divinitus revelatam , ideóque credibilem, &

M igi(!(l V'

credendam fide firmiffimá.

Sed fub hác eá-

dem cvidentiá credibilitatis , & obligationis

-ofzäum T

credendi , poteft homini privato , prater

qui ';

D

0g-

Wvatlatus V. de Virtut, Theol,

p

55*

jim f

dogma verum, etiam proponi dogma falfum.

" 1o hujus

Ergo, Maj.patet ex di&tis num. 235. & feq.

Min. prob.

Sicut enim Parochus poteft

istiote t

galum J

ruftico proponere dogma verum , quód fci-

j i (2"0.

licet Filius DEI fitincarnatus , affumendo na-

f far

turam humanam ; ita eidem ruftico , ex ma-

litià vel ignorantià proponere dogma talfum,

q0ts fiin

yelngt

quód videlicet etiam Spiritus San&us fit in-

m

carnatus, affumendo naturam columbinam,

;rul!ushomo p

quando in hac fpecie füpra Chriftum in Jor-

dane baptizatum comparuit ; fimülque ad-

de i

dere , quód utrámque hoc myfterium fit in

i qu

Evangelio divinitus revelatum , adeóque fir-

st

miffimé credendum,

Ergo.

p il

dutqii

Confirm. Si etenim homini privato , prae-

349fertim illiterato , non poffet dogma falfum

mistn

irToY

roponi , füb cádem evideotià credibilitatis

refpeGtivà , fub quà eidem proponitur dog-

ol

L

ma verum ; tunc haec repugnantia fundare-

T

tur in co , quód quilibet homo privatus,

AW

Tn |

JUI

wil

quantumvis idiota , habeat difcerniculum

1.

aliquod fupernaturale , vi cujus dogma ve-

"i

rum , difcernat à falfo, etfi uttámque ab eo-

f

M

TT

!

dem Parocho, tanquam divinitus rcvelatum,

*'MPI

proponatur. Sed hoc admitti nequit, Ergo.

Lml

Viy

Maj. continet fundamentum Sententie op-

ofite. Min.prob. Namex hoc difcerni-

LU

n

Q

culo fupernaturali fequeretur primó : quód

illiterati fint feliciores Doc&toribus Theolo-

U

logis , inter fe difceptantibus : an hoc , vel

IIM' (fx

li«

VMILM)

Difputatio lV. Arfic. IY

353

illud dogma fit de fide ; adeóque no

n fit

-R

I t

opus alio hujus controverfiz arbitro , quàm

iftius Idiote refponfo , utpote per fuum dis-

Mtg

cerniculnm füpernaturale difcernentis ve-

T0 fs

rum à falfo,

Sequeretur fecundó : quód

bf

rufticus fuum Parochum , etfi ex inculpabili

Mdj

errore , falfum dogma , tanquam divinitus

us fudih

revelatum,proponentem, ftatim erroris red-

t enjoo

arguete poffit,

Sequeretur tettió : quód

(hrim

nullus homo privatus in herefim meré mate-

|

t ln

rialem , per incnlpabilem ignorantiam poffit

:myüetiumürm

incidere ; quia ftante hoc difcerniculo error

ii

inculpabilis non erit.

Sed haec omnia, ut-

)

pote penitüs abfurda , nequeunt admitti ;

f;ipn'mo, J

cüm necquidem ipfi Prophete, femperiftud

dogmalehm

difcerniculum habuerint, prout ex doctriná

erediitats

D. Thom. num. 284, recitatá patet, — Ergo.

ponitur r

Contra hanc conclufionem.

i furdt

Objicies r, Evidentia credibiliratis fo-

ymo pridt

34

lüm refpe&tiva , feclufo difcerniculo füper.

difecucu

naturali , non fufficit ad credendum , fide

firmiffimá , myfterium divinitus revelatum,

ps m

tínged?

Sed hoc ipfo repugnat, ut homini privaro

us

falíum dogma proponatur fub eádcm evi.

dentid credibile , fub quà illi verum dog.-

ma proponitur.

Ergo. . Msj. prob.

Nam

fententu?

Y hOC di[[—r

evidentia credibilitatis folüm refpe&tiva, non

fufficit ad excludendam omnem formidinem

f rimö: 5

T

oru *

udentem , de reali exiftentid revelationis

b

j d 05!;

iving, Sedhocipfo. Ergo. Min, patet ex

le

p

254 Wradatus I/V. de Virtut. Tbeoi.

di&tis num. 285. & feq. . Maj, prob. Hac fi-

gt

a refpe&tivainnititur motivo

mhlih i

quidem cvidenti

Yodi eft authoritas Parochi,

|jconor.

fallibili , cojusa

,mip

qui docendo non habet infallibilem affiften-

tiam Spiritüs San&i ; adcóque falli, & fallere

j NU

oteft, Ergo.

iil i

Confirm,

Nam ad credendam fide fir-

opitt ,nüp

m erdod

miffimá veritatem divinitus revelatam , non

ddo, qni

fufficit judicium credibilitatis meré probabi-

le, prout num. 284. & feq. di&tum eft, Sed

dmilindc

judicium ctedibilitatis , folüm evidens refpe-

od

(jás a

Give , reipsá cft judicium mere probabile.

s tunldt

Ergo.

Refp. N.maj Adprob.D.maj, Evi-

wilun

342 . tentia credibilitatis folüm refpectiva , non

Áb d

fufficit per fe loquendo , ad excludendam

o

omnem prodentem formidinem de reali cxi-

PU

dnitt

ftentia revelationis Diving. C. maj, Non

fufficit per accidens, N, maj. & fic dift. min.

8

N.confeq. Ratio eft, quód cvidentia cre-

';&ämedl

dibilitatis folàm refpe&tiva , utpote reipsá

tuti,

fallibilis , quidem per fe loquendo, non fuffi-

ciatad excludendam omnem prudentem for-

tl

midinem , ab illo intelle&u , quiadvertit mo-

A

tivum ejusdem effe fallibile ; attamen hec

J

eadem evidentia fufficiat refpe&u alteriusin-

y

telledüs , qui non advertit motivum iftud

(w»

effe fallibile : fi nulla infuper occurrat ratio

[

j*

fufpicandi, quód Parochus in rebus , ad fi.

FWM

em

fh'l [ ,

:ivw,w

Difputatio IY. A?:;c. IV.

355

ii

Mi t

dem & falutem pertinentibus ex ignorantia ,

At

vel malitia , falfum dicat.

Qu l

LUEN

]

Ad confirm. D, maj.

Non füfficit judi-

ii

cium meré probabile , cognitum quà tale.

C.maj. Non cognitum, quà tale, N, maj,

Et ficdift, min, N. confeq. — Ratio hujusite-

dl

rató patet ; non folüm ex modó di&is

SfTtlta

»fed

etiam ex illo difcurfu evidenti , num. 356.

u':m:räpmä;:.

adducto , quem Idiota fibi formare poteít,

diua d &

tit firmiffimé credat dogmata , fibi propofita,

TT

tanquam divinitus revelata.

t p

1

Objicies 2, Repugnat , ut homo priva.

tus, etiam Idiota , tam firmáfide credat dog343

hDj

ma falfum, fibiàParocho propofitum ; quàmn

fj t

firmá fide credit dogma verum , ab codem

adctdm

d d

Parocho propofitum. — Sedhoc ipfoutrüm.

que dogma eidem non poteft proponi , füb

.nij, Nt

equali cvidentiá credibilitatis , etfi meré re-

(cell.ain.

Ípe&tivà, Ergo. Maj.prob. Nam dogma

videnta t

verum Idiota ctedit, prelucente illuftratio-

jpot ts

ne fupernaturali, per actum fidei Theologi-

jo, totid

C& ; per quem a&tum fidei Theologice noü

wdentend

credit , nec credere poteft , dogma falfum.,

jadrenee

Sed tepugnat, ntactusfidei Theologice noa

um

fit firmior , illo actu

; quo creditur dogma

lp d

falfum. Ergo.

yotirun

Confirm, authoritate D. Thomze hic q. 2

orcurm

att. 3. ad 2. fic refpondentis : Sicut bomo,

n

per naturale lumen intelleclfis , affeutit. priuci-

(fiä à ita bomoviriuofiu , per babitum — adet

rea

" pvi[fm'i

'355 "Tragfatus 1Y. de. Virtut, '"Tbeol,

jn C

velum judicium de bis , qua comveniuut il vir-

2uti.

Et boc umodo , per [umen fidei divinitus

gmp

RW fafir

infufumn bomo afentit bis , qua funt fidei , nou

s

auten contraria.

Ergo repugnat , uthomini

xdia um

privato fub eádem evidentiá credibilitatis re-

fpeGtivà propofitum dogma verum , & fal-

du d

qisdíoti

fum, zquali firmitate credi poffit.

NU

Refp. N. maj, Adprob. D. maàj.. Dogma

344ve

rum Idiota credit fide Theologicá , tum

;,longömmäs

Marfin.)

obje&ivé, tum fubje&tivé tali, quà fide non

ts i

credit , nec credere poteft dogma falíum.

C. maj.

Quá fide folüm objective tali non

s

. poteft credere dogma falíum. — N. maj, Et

NY

ii w

fic dift, min. N, confeq. Ratio eft , quód

mtitn/

Idiota propofitum fibi dogma falfum , tan-

quam divinitus revelatum , ex imperio vo-

mifitr,

luntatis , credere poffit affenfu tam finno,

aleny

n

feu omnem prudentem formidinem exclu-

dente; quàm firmo affenfa creditdogma ve-

iuü

rum , ídque reipsá divinitus revelatnm. Hinc

LT.

n

uterque affenfus poteft effe a&tus fidei Theo-

TE

logice , fed prior folàim obje&tive , fen appa-

renter , alter veró etiam fubje&tive , feu re-

Wa

ipsà talis , prout num. 328. refponfum cft.

"ii

Sicolim $. Cyprianus Carthaginenfis Epifco-

Ui

pus, & Martyr, cumaliis o&toginta Epifco-

RU

"

pis Atricanis ad Sypodum convocatis ficmif-

T u

fime credidit , ac definivit: quód Haretici,

1

t lls

aut Schiímatici validum baptifmum confer-

l.';fmnk;;

re nequeant , ideóque ab illis baptizati, ad

) M

Mi

hu

Difputatio IV, Artic, 'l p

357

Mu

Ecclefiam Catholicam finé novo

baptifmo

l"'"f»"'küün

admitti non poffint.

Hoc tamen dogma,

IT

tanquam falfum,

P uj

ftatim à , Stephano Papa

nnäcuäm.

Il. reje&um , & poftceà quoqué pet Generalia

Concilia damnatum eft. Si ergo Sané&tus hic,

IDi R

fimálque aliàs do&iffimus Epifcopus , cum

jf

reliquis difcerniculum fupernaturale non ha.

agj D

buit, quo hujus dogmatis falfitatem cerne-

hod

ret , longé minüsillud quivis Idiota habet.

ll ul

Ad confirm. N. confeq. Nam ex allega-

g ln

ta dodtina folüm infertur , quód homini

hii o

p w

privato, néque dogma falfum, tanquam di-

vinitusrevelatum , per illuftrationem fuper-

land, l

naturalem proponi, néque ab illo per habi-

v lum t

tum infnfum fidei credi poffit ; neutiquam

T iptio

veró infertur , quód quilibet homo fidelis

j n ftoo,

jiem exdt«

etiam lumen fupernaturale habeat , vi cujus

inftin&tum Divinum, à proprio inftin&u fem.

didognav

pet difcernat ; càm idipfum Do&or Angcli-

d. D

cus num. 284. adductus, de l'rophetis non

u dT

femper admittat,

Objicies ult.

ye f

Si homo privatus, ex im-

345

g, t

perio voluntatis eádem firmitate poffet cre-

rtponit

dere dogma falfum , de Incarnatione Spiri.

rüs Sancti , quá credit dogma verum, de In-

;'mcnlïsEPF !

carnatione Verbi Divini, ab eodem Parocho

i

r

propofitum ; tnuc poftmodüm evenite po-

nj i

terit , ut talis prudogter repudiet affenfum

tnun*

fupernaturalem , quo priüs credidit dogma

erum, Sed hocadmittinequit. Ergo, Min.

j bJP"uU' ;

6X«

Tra&latus 1V. de Virtut, Thbeol,

n

358

h Pwml

exinde patet, quód ab Innocentio XI. dam-

Potefl guis

fl

nata fit fequens Propofitio 20.

HP, D-'M

prudenter repudi

areaffenfum , quem babebat ,

,Nan

fupernaturale

71«

.

Min, autem prob,

Nam

t , uthicldiota poftmodüm ab

sbl

cvenire poteri

TT

Epifcopo audiat , falfum effe dogma de In-

"m

carnatione Spiritüs Sancti ; adeóque prü-

denter repudiet affenfum firmiffimum, eümq;

jium a

a

naturalem, quem priüs huic dogmati prafti-

gt

tit. Ergo pariter. Conf, prob. Ideó primum,

"WL

quia per oppofitam Epilcopi authoritatem ,

nmpmdcnm

amittit priftinam evidentiam credibilitatis re-

w us

fpe&ivz , de falfo dogm

ate , in authoritate

íui Parochi fundatam.

Sed hoc ipfo etiam

two ln

amittit , aut faltem amittere poteft , prifti-

ln at

vudiitl

nam evidentiam credibilitatis refpe&tivz, de

vero dogmate , utpote in ejusdem Parochi

R [

authoritate fundatam.

Ergo.

st i

ii

Confitm.

Hoc ipfo, quód predictus

Idiota poftmodüm agnofcat , fe à Parocho

ETRT

de Incarnatione Spiritüs

CT

per dogma falfum ,

al

San&i fuiffe deceptum ; eo ipfo prudenter

formidare poterit , né fors etiam per al-

NT

n

terum dogma de Incarnatione Filii fit dece-

L

tj

W.

ptus. Sed hoc ipfo etiam pradenter repudiare

oterit affenfum illum fupernaturalem ; quo

N Am

anteà hoc myfterium credidir, Ergo.Maj, pat,

þnl*ui

W& a

Min, prob. Nam affenfus fidei upernaturalis

effentialiter eft incompolffibilis, cum formi-

"

T

oni.s

N»Amh

dine prudcntg,dc reali exiftentia revelati

Di-

M/.—

Difpstatio lV. Artic, lV.

359

MO

Divine , prout ex Propofitione damnatá ,

ib H

num. 286. allegata patet.

Ersgo.

u

' Refp. D. maj. ult. fyllogifmi.

Ideóà tan«(

T0 i

6

tüm. N . maj. Et quia fimul evidentig prifti

,

Md

niz credibilitaris alia nova non fuccedit,

C.

di dul

maj. & fic dift. min. N. confeq.

Ratio eft,

i)ïu'öqf,,'l.

quód bic Idiota, ia cafo pradicto , per op-

uf .

,

pofitam au&toritatem Eprfcopi, quidem pri-

niruiy

d

ftinam evidentiam credibilitatis de falfodog.

d pron,

fnate amittat , non tamen novatrn de illo ac-

N

quirat ; nam aliàs priftinum affenfüm etro-

Vr

neum prudenter repudiare non poffet. Econs

t

tra veró priftinam evidentiam credibilitatis

de vero dogmate neutiquam fic amittit, ut

]hciea

pid, pl

aliam novam , in ejusdem Epifcopi authori-

vediia d

tate fundatam , nonacquirat, aut faltem fa-

jem Purodti

Cilé acquirece non poffit, adcóque nec pot-

eft prudenter, fed folüm imprudenter , feu

X ptætïlüui

culpabiliter repudiare affenfum , quem priüs

feà hao

habuit , fupernaturalem.

2

Ad conf. N. min. Ad prob. N. confeq.

tionebpi

op

m

]

Quamis etenim hic Idiota ; ftante hác pru-

eum v*

denti formidine non poffet ampliüs fide fu-

Fl t

pernaturali credere verum. dogma , quod

mers

priüs credidit ;; non tamen proptereà po«

a:uralem;fï

teft etiam prudenter difcredere huic dogma-

t , fcu priftinum affenfüm fupernaturalem

tf

repudiare,

Unde prudenter folummodó

:i[upcmafö?

lB eum [

poterit tantifper fufpendere affenfum , do-

nec novum, illádque evidens judicium prü-

ntiarcïrlauï;

a

C

d

360 Traäath;' IY. de Virtui, Theol.

dentis credibilitatis , ad actum fidei , effens

T

il &

tialiter requifitum obtineat.

Quinimo, fa-

g t

& fuppofitione , quód ille pofteà eviden«

dritby

tiam credibilitatis repeQtivam , credito priüs

vero huic dogmati oppofitam ; & quidem

,üMI

g, G

citra ullam fuam negligentiam , & culpam

haberet , adeóque in harefim meré materia-

)1 PIOW

ET.

lem incideret 5 tunc priftinum affenfum fu-

pernaturalem potiüs amitteret , quàm repu-

ao

m

diaret, Nemo fiquidem bonum illud , pro-

prié loquendo , repudiare dicitur ; quo

f

pl o

diutiüs non poteft retinere,

n 2

Conftat 1.

Quód falfum dogma homini

msa n

g4'7privato non poffit proponi , àüt evidenter cre»

dibile evidentià abfolutà, feu fundatá in illis

ii

motivis, per qua Religionis Catholice do-

TT

&rina redditur evidenter credibilis , & cre«

T

denda fide prudenti , ac firmiffimà , tanquam

iyinft

divinitus inftituta,

Nam aliàs homini pri-

n li

vato , quantámvis litterato , fueque falutis

nuitti

cupido , nullum fupereffet medium , quo

iil

dogma verum à falfo , difcernere poffet ; fi

st

tanta credibilitatis motiva pro dogmate ha-

F2

retico, quanta pro dogmate Catholico, prae

Ri

fertim veró miracula divinitus patrata , eidem

w

"t

n.

fuppeterent. Atqueideó D. Auguftinus Ma-

T

nicheos , Donatiftas , Pelagianos , aliósque,

U

tum Hareticos , tum Schitmaticos obtefta-

"l' M

tur : utaccuraté confideratis Ecclefiz Catho-

i

h! flf !

&

DN

hcæ prarogarivis fuos erroresagnofcant ;

I* CT

"l

Difputatio lV. Artic. 1 V.

361

A

371 fm'

hujus folius do&rinam fequantur.

Hinc

i

Wl

falfum illud dogma, quód Baptifmus, etff

lt MCI]:

obfervato ritu debito , per Acatholicos ad-

M n

miniftratus, fit invalidus, à $, Cypriano Epi-

a s

lä l

TU4p

"

Ícopo , & Martyre , caterísque Africe Epi-

Ícopis , Carthagine congregatis , fuit quí«

foneiy,

dem approbatum , tanquam verum ; non

Dur r

tamen illis evidentià credibilitatis abfolutà

10 (

Nam erronca hec doCtrina

propofitum.

nuniud p

ftatimà Sede Apoftolicá, & Ecclefià Roma-

[

nà fuit reprobata, & demum à Gener, Conc.,

Niceno I. condemnata.

Mupconi

Qd

Conftat 2. Quód homini privato falfum

548

ogma proponi poffit, ür evidenter credibi-

Ti

e fide prudenti , ac firmiffimá, fed eviden-

Caltlie d

tià folüm refpectivà , fub quá illi pariter ve»

hi, t

rum dogma, tanquam divinitus revelatum ,

i u

ideóque firmiffimà credendum proponitur.

Donin

Nam rudes, & fimplices non poffunt fide fu-

itqi [

pernaturali credere fidei Catholice myfteria,

edium, t

nifi precedat judicium credibilitatis evidens ,

qe p

feu ompem prudentem formidiné de horum

) dogmälthi*

myfteriorum revelatione Divina excludens,

pront ex Propofitione damnatá , num, 286.

ao

a

allegatà patet. — Quia veró illa motiva, qui-

gt

bus evidentia eredibilitatis abfoluta inniti«

1105; d

tur, hominces illiterati fufficienter penetra-

tTe , ac ponderare non poffunt; hinc fufficit

ii

illis evidentia credibilitatis refpectiva , five

Edv

illorum intelle&ui commenfurata, fimülque

'caaguofun'-ä

AÀa2

O«

TraBlatus IV, de Virtut. Tbeol,

la

46:

omnem prudentem formidinem de oppofito

T u

excludens, Hoc porró evidentia refpeGriva,

"

faltem plerámque , fundatur in authoritate

g

Ed

humaná Parochi , aliorámque do&rinam

Chriftianamillisexponentium. Ex hácenim

authoritate fibi formant judicium evidens,

, erint

uód prudenter agant, fi omnia fibi propo«

dypi t

"T

fita , tanquam divinitus revelata, firmiffimà

pad)

credant , prout ex difcurfu patet, qui nuai,

336. habetur,

Cüm igitur nullátenus re«

du

pugnet ; ut Parochus , aliásque Inftru&tor;

T

vel ex ignorantia, velcx malitia, pretet doge

PU

j i

ma verum, fimul aliud fallum , tanquam di-

vinitus revelatum , paritérque credendum

d

proponat; hincetiam nonrepugnat, ut ho-

tb t

mini privato falfum dogma ; tanquam evi-

d d

denrer credibile , fed evidentià folüm refpe-

m

iinit; A

€tivá, proponatur.

Conftat 3. Quódrudes & fimplices, prz-

f m

ERE

r hanc evidentiam credibilitatis refpe&ti-

t

vai ,non habeant difcerniculum aliquod fu-

[ (pt, h

CT

pernaturale; vi cujus inter dogmata , ab coe

dem Parocho propofita , verum à falfo , auc

t il

obje&um reipsá divinitus revelatum , ab al-

t

tero folàüm apparenter revelato ftatim difcer-

q '!m

pant ; cüm taie difcerniculum nec ipfi Pro-

Dd

wm'w

5

et& femper habuerint, prout cx doctrina

W

Thoim, num. 284. addutta patet ; nce

lii

$. Cyprianus babuerit, quando falfum dog.

&a cuim aliis Afticanis Epifcopis defendit ,

pre-

Tk

ln

Wt

Difputatio YV, Astie, V,

365

t

prout num, 344, narratum eft, — Aecedont

l;

ü

abfurda reliqua , num. 340. adducta, quee

ex hujusmodi difcerniculo , etfireipsá poffi-

Ti

bili , attamen cuivis Idiote perperam attri-

LE

buto , fequerentur. * Hinc rudes, & Gimpli-

lMs

Qbui Dj

ces, ex imperio voluntatis , eádem firmitg-

T d)

te dogma verum & falfüm, fub equali evi-

dentià credibilitatis refpeGtivá fibi propofi.

t ii

tum credunt, prout in Hercticis meré mate-

Y tldens

rialibus ab experientiáà compertum eft, — Ex

R llhdo,

his etenim plurimi , ad fidem Catholicam

d.

converfi , ultro fatentur : quód priüstam fir-

Dv

miter crediderint, humanam Chrifti natu-

Qu atl

ram ubíque realiter exiftere , quàm firmiter

pimi

credebaüt , candem Diving Chrifti nature

fiuta t

realiter effe unitam.

Néque hinc legiti-

fl p

mé infertur Propofitio 20. per Innocentium

XI. damnata : Poreff guis prudenter repudia-

nyicts ?

re a[fenfum , quema. babebat , fupernaturalem.

ii p

Quamvis etenim , deprehenío poftmodüm

ndiquil

falfo dogmate, Idiota prudenter formida-

mu, d

ret, quód fors etiam circa verum dogma fit

» flb

deceptus , ideóque priftinam credibilitatis

lum , 4

evidentiam , in authoritate fui magiftri fun-

futindit

datam, de credendo vero dogmate amitte-

paec pl

ret, attamen locó hujus novam aliam , ad

ner d

credendum dogma verumi , in altiori autho-

"TL

ritate füundatam, facile,potcü obtinere,

jofalupos

gt

AR-

"

Aa3

y

Tra&tatus YV. de Vivtut. Théoll,

$64

] Imcmm

m

ARnricurLus V.

il q"i !

"AH evidens Tudicium. credibil-

jitra

d

zatis fit. ackus entitatiue fupernaturalis à

Ranotandum 1.

Trenott :

350

uód illa fides fuper-

;rmatunhs |

naturalis , quà fideles Catholicze Reli-

jcunen

tionis myfteria credunt, primam originem

got

fuam , juxta ordinariug moderne providen-

tie fyftema , ex audito Sacri Evangelii prae-

'utci!:&us:xit

vl DA

conio habeant. Sicetenim DoCtor Gentium

ad Rom.X. 15. & feqq, differit: Omzz oui-

sibnn!

ïm&. Wi

gunque invocaverit nomen Domini , (alvus erit.

Quomodo ergo imvocabunt , in quem non ciedi-

a,

p

derunt ? Aut quemodo credent ei , qguem now

audierunt ? Quomodo autem audieut [im prae

y lal

PT

dicante ? Quonodo verà pradicabunt , ui[i mit-

tf

fautur ?. Sicut fcriptum efl : quàm [peciofi pedes

vangelizsantium pacem , Evangelizantium £o-

a

94 ! Sed non omnes obediunt Evangelio. lfaias

"a ln

enim dicit: Domine, quis credidit auditui 0-

&i

ET

firo ? Ergo fides ex auditu , auditus autem per

verbum Obrijii.

Verüm ánte hanc conclufio-

, f,rä;:i:im

tilm

nem meritó excepit Apoftolus ; Sed 07 om-

stes obediunt Evaugelio , feuaudito Chrifti ver-

&ü

1

bo credunt, prout ipfemet frequenti expe-

u

rimento didicit, ex quibus unum adduxiffe

u

fufficiat.

Predicabat Athenis in Areopago

reíentibus Judeis, & Gentilibus Philofo-

fj

Wi

phis , fcd varie eventu ; gui AQ, X VII. 32;

irmm '

D:'/þutnti; l I' Artlz'a.- F.

865

& feq. memoratur : C2m andiffent autem red

Lth

furretlionem mortuorum , quidam quidem irri-

débaut 5 quidam verà dixerumt : Audienius fe

:('um "

'de boc iterum 3 quidam verd viri adbarentes ei

!j

crediderumt,

,

Iöd l"ä 6;3 A

Prenotandum 2. Quód proinde fidei fu-

t thini

351

pernaturalis initium fit quidem ex auditu,

Yindg Q

hic tamen folus non fufficiat, fed infuperlu-

