u 1

iis, Ut

ftiam , interroget moribundum : Credz fra--

$er , boo e[fe verum Corpu Domini nojiri JESU

t M

Chrifi ? Infitmusautem rc

(ipolm

Sedhocipfo. Ergo.

fpondeat : c(edo-!

ains, Q

ag

agzlu

Refp. N.antec. Ad prob, D. maj. Vo-

ntas per füuum imperium non poffet effice-

ET

la

rc , ut affenfus fidei fit firmior, quàm previum

judicium credibilitatis , folim probabilius

Mtriny

oppofito. C, maj. Quàm pravium judi-

"d

cium credibilitatis evidens. N, maj. Et fic

Mu rei

diftin&à mia. N. confeq,

Ratio di(tin&tio-

ia

hise(t : quódaffenfus fidei debeat ex tali vo-

us

luntatis imperio procedere , vicujus eredens

Vterui

myfíterium revelatum , velit potiàis amittere

Vr

vitam , quàm negare hujus imyfterii verira-

R

t*em. Cümigiturjudicium previum, de hác

ibl

credibilitate firmiffimá , folummodó ptoba-

tu'm—, I

bilius , non excludat omnem prudentem for.

Itl

tnidiaem de oppófito , effentialiter incom-

lintg

poffibilem cum fide Theologicà , prout ex.

Wt (s

Propofitione damnatá , num. 286. allegatà

p

patet ; hinc voluntas non poteft prudenter

Qj

Unpetare predi&um affenfum firmiffimum ,

Ti

Mi

Ti

u

Di]þutaþo IVF. Artic. I,

303

lii

& proinde talis affenfus imperatus , utpote

Npewwm

imprudens , nnnquam erit a&us fidei foper-

b

naturalis.

Econtra veró fi pravium , judi-

cium de hac credibilitate firmiffimá fit evi.

[j Vij

dens, feuexcludens omnem prudentem for-

LT

midinem de oppofito ; tunc voluntas poterit

ij PO([(&M

Mi (

TA

imperare a&um fidei fupernaturalem , qui

a&us, utpote innixus authoritati DEI reve-

ii

lantis , tanquam fuo morivo immediato, erit

j i

in fe ipfo firmior,quàm judicium credibilitatis

evidens , cujus motivum immediatum non

TUR

eftauthoritas DElHoquentis ; nam aliàshoc

mf

idem judicium foret actus fidei,

Ad confit. D. ant.

a

Voluntas pote

t pfl;q

1 p

denter imperare affenfum fidei firmiffimum;

verin jud.

cámque abfolutum , quód in hac particulari

tj B

hoftia realiter contineatur Corpus Chrifti.

J difindio

N. antec, Soluthmodó conditionatum, C

at ertdino

antec. & N,confeq. — Quamvis etenim fit de

jus a

fide hecuniverfalis Propofitio: Orzmis boffías

ts amtt

vité con[ecrata , vealiter continet Corpus Chrifli $

quia tamen , feclusá fpecialirevelatione, non

yücxii "

Willm,df'üi

eft de fide, fed tantüm probabilior ifta parti-

nod

cularis : Hac boflia efl rità confecrata , hincim-

pdentta:

telle&us non poteftcredere abíoluté, fed fo-

slterit

làm conditionate , quód illa realiter conti-

cä, p[OH!.'

neat Corpus Chrifti ; fi nempe fit , prout

prudenter prefumitur, rité confecrata.

Objiciesult. Ad aCtus fupernaturalesalia-

d

293

rum virtutum fufficit previum judicium dire-

| EMW

$

&um,

b

Tra&aiusl V, :Ile h'r!u?. "Tbeol.

394

i p

m

&um ,ídque probabilius, quód hoc aut illud

"

:

i

f

fit obje&tum materiale talis virtutis. Ergo

N

etiam ad a&um fidei fupernaturalem fufficit

d

g DW

judicium previum . ídque probabilius, quód

iin d

hocmylterium fit divinitus revelatum. Ant,

j Bol

ebinductione patet, Sicad a&um fuüperna-

turalem religionis , quo cultulatrie , & qui-

[u& Ws L

d

dem abfoluto , adoratur hoftia, huic cultui

(XR w It f

w

yif

palàm expofita , fufficit judicium , ídque pro-

eat l

babilius, quód hac hoftia particularis fit le-

gitimé confecrata,

Similiter ad a&um fu-

11'! qv [

u

pernaturalem mifericordize fufficit probabi-

[

l

Á

lius judicium , quód mendicans eleemofy-

tl d

alivtnet

nam fit reipsà pauper , & fic de reliquis dif-

fv pl

currendo.

Confeq. prob. Ideó primum;

j

;

quia füper hujusmodi probabiliori judicio

dire&o, poteft fieri judicium evidens refle-

UT

xum , de honeftatetalisactüs. Sed hoc ipío

hdu

T

etiam fuper judicio probabiliori directo ,

éhatet

quód hoc myfterium fit divinitus revelatum ;

fieri poterit judicium evidens reflexum, de

u

honeftate fidei firmiffime , huic myfterio

RTE

Vi

preftande, — Ergo.

Copfirm. Nam aliàs fide Theologicá cre-

"bl

di non poffet , quód a&tualis Romanus Pon-

V

tifex , quamvis ab univerfa Ecclefía , vel ma-

ii

joti ejus parte receptus , fit reipsáverus Pon-

n

Hgü"m

tifex. Sed hocnon admittitur, Ergo. Min.

atet ex di&tis num. 265, & feq. Maj. prob.

ftnig

Sententia fiquidem affirmans , quód hoc fit

Vi

[

! erm;;?/

Difputatio IV. Artic, L.

: 395

h Wmh

T f

li

de fide, folüm eft probabilior, quàm fentea-

It

tia oppofita idipfum negans.

El'go.

"d

if

Refp. N. confeq. Adprob. C. maj.. N.294

Wq"fPFOM*;

1

i

min.

Difparitaseft ; quód inaiiis virtutibus

M

judicium dire&tum , ídque probabilius., de

ls.

obis&o materialirequifito , ad a&um virtutis

hg

fufficiat, ut defuper intelle&us formare pof-

'flOfä!, lt

fit judicium recflexum evidens, quód volun-

O du

tas prudenter agat, imperando talem adtum,

t

Sietenim judicium dire&um , ídque probabi,

"PEwT

lius, quód hec hoftia fit rité confecrata, non

fufficeret ad fundandum judicium evidens

d l

Vs

reflexum , quód voluntas prudenterimperet

T

adorationem talis hoftie ; fed neceffarium

dioyan

foret judicium evidens dire&um , de validá

d jada

illius confectatione, tunc ob defedium hu-

endasredt

jus certitudinis, aut evidentie , plereQue ho-

fedhocini

ftie , licét reipsáà confecrate, carerent cultu

ori dre

fibidebito,

Similiter plerique mendici , ob

ii

defe&um certitudinis deillorüm indigentia,

redum

carerent eleemofyná, — Econtra veró ftante

judicio dire&o, folüm probabiliori de veri-

i oj

tate revelatá, tanquam obje&o materiali ad

heolytt

fidem Theologicam requifito , non poteftin-

omints !

telic&tusformare jodicium evidens reflexum,

uód voluntas prudentet agat , imperando

Jf

Ipsatul

l

affenfum firmiffimum , etiam cum vitz jactu-

r i

ra, illi veritati preftandum, de quà prudenter

formidari

i N

poteft j reipsá fit divinitus rc-

quom

vclata.

Ad

$06 Trüdatus IV. de Virtut. Tl:eo).

Ad confirm. D. maj. Non poffet ab illo

gt

intelle&tu fide Theologicá credi, quód a&ua-

, Mi

lis Pontifex fitreipsà verus Pontifex, qui ju-

Ó Rllïæ X

dicat, hanc fententiam folüm effe probabi.

Qu

ltoremm oppofità. C. maj. Qui judicat hanc

ij i

fententiam effe certam , oppofitam veró im.

Cooli

tobabilem. N.maj. & fic dift, min. N. conf,

:

o

Ex hucufque di&tis

- Conftat 1. Quód ad credendum fide

-

v

295

i5l

Theologicá myfterium revelatum , non re-

WN !I

quiratur previum judicium , illidque in fen-

gia t

fu ftri&o evidens, deipsáexiftentiaá revela-

jggpit

tionis Divinm, Namtalejudicium , nonfo.

Jüm ,excludit omnem formidinem pruden-

hg t

m

tem , fed etiamimprudentem de carentiá hu-

tsf

jus revelationis.

Quódf enim iftud foret

neceffarium , tunc pauciffimi fidelium poffent

ptlat

redere Religionis Chriftiane myfteria , prg-

d

st

fettim primaria , videlicet Trinitatis , & In-

ipiilo

carnationis , que omnem rationis naturalis

captum altiffime tranfcendunt, — Hanc veró

st

evidentiam , feclufo fpeciali privilegio , &

Fämj wl

favore DEI , necquidem Do&tores Theolo-

qxdwndu

iil

gihabent ; prout ex communi eorum fen-

tentia patet.

Quinimo , nec ipfi Prophetee

tunta

femper hanc evidentiam habebant , üt ex

:üqu

do&lrina D. Thome num, 284. addu&tà pa-

Ws

türis

tet, & infuperaliquinegant, quód predicia

Wi

evidentia, de revelatione Divina , componi

r

poffit cum a&u fidei Theologice , que con-

tro«

[

7

H/

h

tj

Difputatio IV, driic. 1.

307

CU

]

troverfis in Difputatione fubfequá decide-

tüs)

W'*'U.

]

tur, Sufficit proinde judicium evidens , mi-

lisi

nüs ftricté fumptum , quód folam formidi-

1

nem prudentem , de reali cxiftentia revela-

UL UN

tionis Divinz excludat,

Conftat 2. Quód ad credendum ex im-

L

296

perio voluntatis myfterium revelatum fem.

[

per requiratur judicium previum , & quidem

dtn, i

evidens , vi cujus illud reprafentetur , tan-

dj

quam prudenter credibile fide firmiffimà ; ita

m

quidem, ut voluntas potiüs vitam tempora-

d umf

lemamittere , quàm tali myfterio per intelle.

lt i

&um difcrederc ; fit parata. Ad huncau.

d

tem firmiffimum actum fidci non fufficit ju-

t ifad s

dicium folummodó probabile , quód volun-

ml

tas prudenter agat , imperando hunc affen-

Áeri p

fum ; etfi hoc foret ptobabilius judicio mi-

PUOL

nüs probabili oppofito, Nam ftante judi-

cio probabili oppofito , quód voluntas non

ys natrit

Tancw

poffit prudenter itnperare talem affeníum fir-

itlent,!

miffimum , coipfo per judicium probabilius,

yer Ti

nondum excluditur omnis prudens formi.

do, n fortaffis intellectus, firmiffime cre-

u t

dendo myfterium, velut divinitus revelatum,

pl

yut, lt

affenfum reipsá erroneum eliciat, — Cümigi-

tur omnis formido, faltem prudens, fit effen.

a

tialiter incompoffibilis cum a&u fidei fuper-

iuöd pm'*

naturalis , prout ex Propofitione damnata

u, 0

num. 286. addu&ta patet ; hinc non fufficit

d) qW

j

judicium folummodoó probabilius, fed requi-

ritur

pj

Tyrattatus 1V. de Virtut. Theol,

308

mlmï nOï

ritur judicium evidens de prudenti , eádém.

j

que firmiffimà credibilitate veritatis revelas

Jh quO j

te, Sicut enim repugnat , st intelle&tus evi-

ä&md'xcuf

denter agnofcat , quód nulla fit ratio prudens

Eg'mwæ )

ter formidandi , de hác Principis Epiftold,

:äone (ii i

tanquam genuiná , quin eo ipío habeat evi«

gl

densjudicitim , quód prudenter credere pofz

quu

fit omnia , in eádem Epiftolà contenta, &

ia

quidem cà fide , qua Principis authoritati cft

|

A

il

t

!j

debita ; ita pariter de fide Theologicá difcut-

| ii

i

i

T

rendum.

Áin

L

P

Conftat 3. Qnód hoc judicium evidens

m

297 de

prudenti, eàdénque firmiffimá credibili-

ofüms,

tate myfterii revelati , non poffit componi

fsddtim

cum judicio dire&to, et(i probabiliori, quo

intelle&us affirmat, hoc myfterium effe di-

d

vinitus revelatum. — Quamvis etenim in alus

'

juntu

virtutibus , ftante judicio probabiliori dire-

&o , quód adfit obje&tum materiale requifi-

sqim þnf l

tum, poffit intelle&tus formare judicium evi-

[

deos refl:xum , de prudenter imperando

Juad

ejusdem virtutis atu : non tamen ftante ju-

|

Y

dicio probabiliori dire&o , quód adfit veri-

Iuy

tas revelata , tanqnam objectum materiale

Mtusl

:

requifit: ad fidem Theologicam, poteftin-

taqd L;EI

telle&tus fermar« judicium evidens reflexum;

T

de prndenter imperando aflenfu firmiffimo,

fitty

Q 1ód(i enim ad aliarum virtutum a&tus pru-

denter exercendos, ür hoftiam adorandam ;

lpfokp:m,

"U

colendos patentes, dandam mendico elee-

1n9o»

Vl'mf,fd'

dt Pfä Iu

Difputatio IV. Artic, 11

309

Ti

mofynam , non fufficeret judicium probabi-

Itlt s

"It

lius directum , quódifta hoftia fit rite confe-

3!, UHE; ]

erata , quód ifti int legitimi parentes, quód

IUUäfït(m;h

ifte mendicus (it reipsà pauper 5 tunc plera-

Lt

que hoftig , licét reipsá confecratz , adora-

1bf

tione (ibi debità: plerique parentes , licét

AO tj

rcipsá legitimi, honore fibi debito, & pleri-

ld m

que mendici , licét reipsá pauperes , debità

Hinc tales actus

rathory

fibi eleemofyná carerent.

Id

prudenter imperari poffunt , non-obftante

aliquá prudenti formidine , quód fors defit

Jonni

obje&tum materiale requifitum.

Econtra

Vi cdN.

non poteft prudenter imperari affenfus fir-

Vr p

fors dcfit revelatio Divina.

miffimus , ftante prudenti formidine, quód

i, d

iun df d«

AmnTicurus IL

imin duy

yliori dit

n omnia Catbolice Relzeronis

ii

myfferia fimt evidenter. redibilia frde pru-

adicum d

denti , & firmilfnná.

inpad

Renotandum 1. Quód intelle&us non

o n

P

poffit a&u fupernaturali credere verita.

98

yadioe

!f m:rmï

tem divinitus revelatam , nifi eadem propo-

natur, àt evidenter credibilis fide prudenti,

im p

st

cáque firmiffimà , & quidem eáfirmitate , ut

credens mallet amittere vitam temporalem,

fofro$

quàm negare veritatem revelatam. Ex quo

"T

ipfo patet , quód previum hoc judicium crc-

T.

dibilitatis , talibus motivis debeat inniti, que

g*

nig«s

j

7

W

pu&

V;T-Leol.

310

Tra&atu: lV. de .Vz'rtut.

jj*

motiva oppofit

a fic elidant , ut intelle&us

356

j

rudenter formi

dare non poffit, ne firmiffi-

(hüwsmo

mé credendo , myfterium aliquod , tanquam

—

uoö Qd

divinitus revelatum , fortafs& decipiatur.

um adcó firmum,

ais

'Nam aliàs voluntas , affenf

rirmioi

neutiquam prudenter , fed temceré, impera-

ia

fet, Sicnt enim judicium illud temerarium

I) [ünw

eft , quo intelle&us, fufficienti fundamento

' " M W j

deftitutus , non tantüm fufpicatur, fed etiam

nnpm

jj M

fibifirmiter, & abfoluté perfuadet, alterum

qii

homicidii, aut adulterii , vel alterius flagitii

g,

tcumeffe : itaquoqué j

udicium iftud ceme-

d

lle&us absque fuffi.

rarium foret , quo inte

i oon

cientibus motivis , affirmare

t, hancautillam

em effe fide firmiffimà dignam.

Mupr:wom

ropofition

ag

Pranotan

dum 2. Quód infideles , non

:l-n

"

du

ln

299 antüm Ecclefie primitive fidelibus objece-

dcai,pcrlzssä

rint , fed etiamnum objician

t: imprudene

"

!

emerariam i

llorum fidem

ii

l:

tem penitus , ac t

i

effe; quà C

hriffum,

DE!filium effe,firmiffimé

ï&[

V A

credunt.

Uade Apoftolos Evangelium an-

ao

nuntiantes , increduli Gentiles ; tan

quam fa-

nexe f

tuos ; Judei

veró,tanquam blasphemos infe-

LT

&abantur ;

teftante Paulo 1. ad Cor. I. 23.

timt

Pradicamu Chriffum crucifixum ; Judem qui-

j quing

dem fcandalum ,

Gentibu autem fiultitiam,

T g

NVerüm , nontantüm

Pagani , & Judzi Chri-

ftianos ; fed etiam Haretici, l

evitaris & fu-

L

Ti

erftitionisarguunt Catholicos

,quód com-

fo,

J n

plura Ecclefie Romana dogmata ; etfi fal

y

le'lim f

Dæ»uta!ia IP. . Artic. H.

31X

ädilll,x'

velad falutem obtinendam fuperfiua, nibilo-

IU

M

minüs Grmiffime credant,

Ad refutandas

"

igitur hujusmodi calumnias, oftendere opor-

"4

!

f

tet, quód omnia Religionis Catholice dog-

TM

mata fint evidenter credibilia fide prudenti ,

! "mww-

ac firmiffimá, juxta illud monitum Principis

itilites

Apoftoloram L. Petr. lHl 15. ' Dominam Chri-

ts

Jéum [anciificate in. cordibus vefiris , parati [em-

ff i

per ad (atisfactiouemz , ommi po[centi vos ratio-

Md d

nem , de eá, qua in vobisefl , (je ; prout fcili-

u dwiu:flagi:

cet hzc ín previá , my(teriorum legis Evan-

T

gelice , fupernaturali fide fundatur.

ibl

Prenotandum 3. Qoód Eccle(ig Catho.

300

? hr

lice , füb Romano Pontifice, tanquam Chri-

foidnn

&i fupremo in terris Vicario congregate , íe-

ills, tot

quentes prarogative conveniant, Imprimis

lus gj

quidem doctrinz ad fidcm, morésque perti-

: inyder

nentis , puritas & fanctitas, quà nihil DEO,

Jotun &t

ejásque perfe&ionibus rcpugnans attribui-

tur virtutes precipiuntur , & vitia prohiben-

fj ml

tur.

D

Secundó: admiranda hujus do&trina ,

quamvis adcó fublimis, & fenfuum illecebris

u

conttarig , facta breviffimo tempore, peror-

sotenurt

iOl

bem univerfum propagatio, ut eandem gen-

tes plurimz, & nationes diverfiffime , tan-

n,JKW

quam Divinam agnofcerent , & reciperent,

1

jllhm

p

"Tertió : hujus ejusdem doétrine ftabilitas,

& Ecclefiz perpetuitas , qua per tot imma-

leibi

nes perfecutiones,, in quibus innumeri Mar-

N

atus,

TL

tyrcs , pro Chfiüo ; feviffimos cruci

EO«

hi

Tractatus IY, de V:'rtut.x Theol.

215

morténque iplam invictá conftantiá tolerà-

Wdcnfh(

" a 0i

zunt, nunquam excindi potuit , fed etiame

gium perfeverat.

Quartó : Romanorua

Wwf

retereà Pontificum ab ipío Petri Apoftoli

p V

aol

Principatu hucüsque continuata fucceffio ;

€üm interim Monarchie plurime , quamvis

isidatt

gt

humanis prefidiis muniuffima , & inter has

ipfa Romana , quondam potentiffima , fit

qmou

W ipme f

everífa, Quintó : Innumerabilis hominum;

tum Sapientá ccelefti , tum San&timonià vi-

gt

ET d

tz confpicuorum multitudo , qui hucásque

in Ecclefia Catholica vixerunt , & inter Bea-

ao

N

tos coluatur , aut etiamnum in terris vivunt,

pigpns l

Demum miracula , in confirmationem do-

hd

&rine Catholice divinitus patrata, quod

hus

i

um

donum miraculorum , tum ad propagandam

inter gentiles fidem ; tum ad promovendum

eieüls

(f

inter fideles Deipara ; ac Sanctorum cultum

in Ecclefiá Pontificià, & quidem folà; con-

fiie

aintt i

ftanter permancet.

Dico 1. Omnia CatholiceReligionis my-

"[

$

o

fteria , evidentereffe credibilia fide prudenti,

eáque firmiffimà.

lta cum Suarez D:fp. IV.

Midy

Se&. 3. communis & certa Theologorum

&:;äawme

fenteptia. Nam Ecclefia Catholica tot , tan-

n

li

tísque prerogativis gaudet , ut intellectus

fiis confideratis prudenter dubitare , áutfor-

M

snidare non poffit , quód eadem fit divinitus

[snT

inftituta.

Sed hoc ipfo omnia Catholicee

p

Gu

Rcligionis myfteria funt evidenter credibilia

e

, nymw

Wi

Difputatio 1P. Artic, 1.

'3

Vr

fide prudenti; cáque rmiffimà. Ergo. Maj,

) Y

M N

lin

patet ex num, preced, Min. prob.

Hoc

Wt

7) W

Rf

ipfo, quód intelledus prudenter formidare

Wa!mnmvgo

non poffit, Ecclefiam Catholicam effe divi-

nitus inflitutam ; coipfoquoque prudentee

AL

formidare non poteft , quin omnia illa fidei,

LX

morümque dogmata , quatoti Ecclefie funt

I tss

communia, fint eidem divinitus revelata. Sed

btl

n dnnr

hoc ipfo, quód intellectusde horum revela-

tione Divina prudenter formidare non pof-

O li

fit ; eo ipfoevidens eft, quód prudenter agat;

t trla

fiex imperio voluntatis omnia hec myf(teria

Ijb

religionis Cathelice credat fide firmiffimá,

t

hoc eft tantá, quantam exigit fümma DEI

pitty t

loquentis authoritas, ut credens mallet po-

p

tius amittere vitam temporalem , quàm dis«

Onoretdur

credere DEO myfterium revelanti,

Ergo.

Qu cuh:

Conüfmo

Nam fola miracula , quibus

H

m (s i

Ecclefie Catholice doGrina efít divinitus

3

confirmata , fufficiunt ad evidens judicium,

Mp

uód omnia illius myfteria fint prudenter

fideynit

credibilia , & credenda fide firmiffimáà. Sed

ul

hocipío, & quidem àfortiori, fufficiunt ad -

tale judicium evidens, omnia motiva credi-

Theottt

yoliaut

bilitatis , fuperiüs num. 299. addu&a, col-

[1/

le&ivé fumpta, Ergo. Min. patet, Maj. prob,

jture I

Si fola miracula non fufficerent ad pruden-

tmitit

tem hanc credibilitatem ; tunc Chriftus ad

comprobandam divinitatem fuam fruftra ]u-

i 5

fd-

2

flæis duxiffec, Joan. X 27. &íeg. Sinon

eie

p

214

Wrallatus TY. de Vivtut. 'Tbeol.

L.

jet

elo opera Pairi mei , nolite credere mibi, — $l

ia

autem facio , & fi mibi non vnultis credere 5 0pe-

$ M

ribu: credite , ut cognofcatis , &v credats z. guia

Pater in me efl , & ego in. Patre.

AtQue 1deo

;';dxbüïtms

| [zkhdoa[

Apoftolis, poft Afcenfionem Chrifti , ad pro-

icomy

mulgandum per orbem Evangelium miffis,

! aglb

hzc cadem virtus patrandi miracula eft col.

d

leta , juxta illud Marci. ult, 19.& feq. — Do-

fs

sninu: quidem JESUS , pofiguam locutur efl eis,

affumptu eft in celum , & fedet à dextris DEI,

m

) !rrmd:ria

Illi autem profe&li pradicaverunt ubique , Do»

j'rmm'hhä.

sino cooperante , &* [ermonem confirmante ,

Cofre.

féguentibus fignis.

H

Dico 2. Omni

a Catholice Religionis my.

Mioono

gitt ut

303eria evidenter effe credibilia, fide prudenti,

ac firmiffimá, non folàm abfolute , fed etiam

E

LT

comparativé , ad quamvis aliam fe&tam , illi

oppofitam ; ita quidem , ut nulla earum fit

ln

ul

P

rudenter credibilis fide firmiffim, tanquam

m

divinitus inftituta.

Ità cuta Suatcz Difput,

^

w

]V. Sc&. 4. pariter communis ,& certa Theo-

logorum fententia, Prob. Quamvis etenim

r

UTTT

ozlibet alia Se&a , exceptis folüm Atheis

J

1

|

DEUM negántibus , quoad fua dogmata,

i

L(:

yul

do&rinz Catholice oppofita , fe ja&et divi-

d

nitus inftitutam s nibilominüs illa motiva,

UA

:

DT

qua pro horum prudenti credibilitate addu-

cit, funtadcó levia, ut comparata cum moti-

NUPTA

|

ij

LU

vis credibilitatis myfteriorum Religionis Ca-

m,

n

';

]

l

tþolxcæ , penituscvancícant , & omnem vi

a

*Vivw,w :

Difputatio IV, Artic, It

315

!Uh" fowl

ad prudentem credibilitatem , intelle&ui

Wb

perfuadendam , amittant.

Sed hoc ipfo,

MW':!

1]

Ergo,

Si.motiva

i ia

3l

Min. patet, Maj. prob.

credibilitatis , alteriusSecte, quoad fua dog-

t

(

^i

mata , doQrine Catholice oppofita, in prz-

n

i

dictácomparatione, non evanefcerent ; tunc

uD

probabile foret, quód eadem Se&a fit pru-

D

denter credibilis fide firmiffimá ; adeóque

t d)

Íolüm probabilius, non autem evidens fo-

liil

ret , quód fola, & omnia Religionis Catho-

ii )

4

lice myfteria fint prudenter credibilia fide

M du

firmiffimá.

Froeo

Confirm.. Nulia fiquidem Se&a, Catholicae

iR:Jigionism

Religioni oppofita, habert fufficientia motiva,

Álb

quibus eadem intelleQdui, utriisque moti-

ii dl

va comparanti , fiat prud-nter credibilis fide

T

firmiffimá,

Ergo.

Ant. prob. Nam fpe-

]l n

&ato (olüm primo credibilitatis morivo , de

puritate , ac fan&titate do&ringe Catholicz,

nA t

uDl

fuperiüsnum. 299, addu&to, nulla eft Secta

fT

oppofita, que non aliquid DEO indigaum,

gmvisttt

ejásque perfe&ionibus repngnans doceat ,

(dli l

prout ab inductione oftenditur.

Sic inter

d

Paganos Ather DEUM negant ; Idololatrae

plures Deos, & quidem inter fedifcordes, &

(c j

il

flagitiofoscolunt; Mahometaoi Deo, quem ^

unum agnofcunt,innumeras in fuo Alcorano

ib

ia

incptias adfcribunt.

Sic quoqué Judai non

Íolüm contra omnes veteris te(tamepti Pro-

Mi

phcetias Meffiam yeniffe negant ; fed eti«m

&'om:

pu-

X 3

/

]

;W

:6 Traäa?u: I V de Virtu!.v Theol, :

].

m

utidiffimas de Deo fabulas in fuis librisThal

Sic Haretici, prefertim

;mumï"?

mudicis fingünt.

" jo

noftti cemporis , videlicet Lutherani , Calvis

m p

nmifte , & Janfemfte, liberum hominis arbi

Flm W

trium negant , ideóque DEUM non folàüm

elim ^

boni opeus, verüm etiam cujuslibet peccati

!f

authorem , & caufam principalem ftatuunt,

j lt

Sed hec omnia DFO, ejásque perfe&ioni-

gtl

bus ita tepugnant , ut Se&e relique , nec qui«

m d

dem probabiliter , fint credibiles fide pruden-

v

ti , longà minüs autem firmiffimà, Ergo.

| M m

Contra utramque Conclufionem,

r t

Objicies 1. Siforetevidens, quód omnia

i

SogkehgiomsCatholicæ myfteria fint prudenter

y; M

credibilia fide firmiffimà ; tuoc intelledus

non poffet hanc evidentiam negare.

Sed

prrd

ïuw:M

J

hoc repugnat experientiz, Ergo, Maj. ex-

|

1

J

inde patet , quód evidens propofitio cogat

!

!

!

I

n

x U

intelie&um ad affenfum, faltem quoad fpe-

[

W

i

bt qu

ciem a&üs , ut eidem diffentire non poffit.

Min, autem prob.. Nam plurimi Gentiles,

ia

i

& Haretici , quantumvisingenio , litterísque

culuffimi , negant Religionem Catholicam

p

r

effe prndenter credibilem , quinimo ut fal.

fam , & fuperftitiofam explodunt : quem.

1

i,

admodüm ex illorum libris abundé liquet.

o

Ergo.

Confirm. — Primaria fiquidem Religionis

Y D

DT

Cstholice mylteria, videlicet Trinitatis, &

Incarnationis , videntur repugnare lumini ra-

tiO«

!T

lr

Dr'fpktatz'a lV. Artic. II.

317

lbulasiuk;h

]

[

l

ich?:ü

tionisnaturalis, Ergo, Ant.prob, Nam

T

my(terium Trinitatis videturrepugnare huic — ,

IN

*C'J'F

principio lumine nature noto : Qzz funt ede

lg

hj

dem uni tertio , funt eadem inter fe,

Myfte.

WDHLW

tium veró Incarnationis videtur involvere

Bs

predicata contradi&oria,

Si etenim Chre

I g v

ftus foret (imul DEU5 & homo ; tunc eoipío

LT

foret quoqué fimul creator,& creatura; eter-

2!t/iguæ,m

nus & temporaneus , immorralis & morta-

Mi

lis, aliáque hujusmodi pradicata mutuó pu-

Ergo.

.EIWW [[g

gnanua includeret.

0A

Refp. D. máj. Intelledusnon poffethanc

il

evidentiam negare , penetratis fufficienter

306

tl

motivis credibilitatis, fuperiüsadductis, — C.

Moc i

maj.

Non penetratis fufficienter motivis

Mu

predictis. N, maj & ficdift, min, N. confcq,

Ratio eft, quód motiva credibilitatis pro Re-

n la

Vr c

ligione Catholicá fuperiüs addu&a, fint tan-

h quid h

ti ponderis , ut his confideratis intellectus

evidenter agnofcat , hanc Religionem effe

t p

Hinc

ini Ctni

prudenter credibilem fide firmiffimá,

y liter

Pagani , Judei , ac Hzretici , qui Religionis

Catholi

noítrz myfteria fuis libris impugnant , aug

inimo u'/

motiva credibilitatis fufficicnter non pene«

m : q

trant, aut his penetratis; cx folà pertinaciá

voluntatis , iilis imprudenter difcredunt,

TO

Nam evidentia illa , de prudenti credibilita.

nl

te myfteriorum fidei, non neceffitat intelle-

l

Gum, utcadem credat, fedillum folummo'-

Trat

4

e

;mrchü

!

il

ff

3-I8 Traä'atus YV. de Virtut. "Toeol,

DL

jacM

dó convincit , ut eadem prudenter negari

kn(o

haud poffe , agaofcat.

Jn&ïm-

Ad confirm, D. anr.

Videntur repugna-

«o.

£e lumini rationis , pretermifsá occurren-

tium difficultatum folutione, C. ant, Hác

&dhibird. N, antec, & confeq..— Nam my-

L

r

fteria hec primaria funt quidem fupra, non

] ] *.hw'

f£amen contrra lumen naturale.

Sic in my-

L

fterio Trinitatis, Pater , Filius, & Spiritus

j

j

n

San&us eádem idenrtitate , quà identifican-

ia

í

tur nature Divinz rcaliter indivifibili , etiam

[

"m

jdentificanturioteríe ; namin hocmyfterio

datur id:nutos cffentialis, fsd mixta cum di-

!

st

hh u

ftin&ione perfonali , prout fufiüs in Tra&t. I.

Difput, ultimá oftenfum eft.

In myfterio

u od

g

autem [Incarnationis predicata contraria ,

non fupra eandem , fed diverfam Chrifti na«

jgurii

n

frany)

turam , videlicet humanam, & Divinam ap-

AUAU

pellant, prout de communicatione Idioma-

tum in Tract. V!. expofitum habetur,

m

- Obijicies 2, Inter motiva credibilitatis emi-

a

y

E

$97 nent miracula , qua ad propagandam, & con.

!

(

MY

:

firmandim Religionis Catholice do&rinam

fun: div nitus patrata.

Sed hac non fuffi-

LOT

4«

T

ciuntad evidentem credibilitatem Religionis

Ca'holice ; prz quávisalià Sectá, eidem op.

P

ä

t d

SD

| U

v

pofíià, Ereo. Maj.paterexnum. 302. Min.

rob. Nam patiter Gentiles ad confirman-

!

!igwmü

dum falforum Dcorum cultu patrabant va-

m

ii

tia miracula , que Tit, Livius, Corn. Taci.

tus,

Tttyy

Difputatio IT, Artic, 'I-'l,.

319

i pr!,gü:. [

tus , alitque Romane Hiftoriz Scriptores re-

cenfent.

Ereo, :

L

: W

EAU

Drælflmm

Wt

Confirm, Non folüm Religionis Catho-

ii (

u

lice , verüm etiam Se&a heretice precones;

fubindefecerunt vera miracula, prout Card,

f

qidnfn s

Bcllarminus, Lib. IV, de Notis Ecclefiz , cap,

U Vi

14. fatetur.

Sed hoc ipfo etiam Se&a hzre.

tica eít pruden

Hs ) &SFVM

Ergo.

Fcr credibilis fide fitmitfiamàá,

Ti

hi, t

Refp, N.min. Adprob D. ant. Genti-

308

les ad confirmandum falforum Deorum cul-

mwhocnyflcuo

tum patrabant varia miracula , eadémque re-

at

ipsávera, N,antec. Solüm apparenter ta-

hfv T

lia , que virtutem demonum non fupera-

ls

bant. C.ant. & N,confeq. Ratio eft: quód

M tf

illa miracula, qnz fubinde Gentiles ad tuam

n Cb

Idololatriam ftabiliendam faciebant , fuerint

Diitim

folummodó pre(tigie demonum , quorum

T

virtutem naturalem , illa prodigia nuliátenus

X

excedebant , prout D, Aug Lib. X. deCivit.

iblitise

oftendit.

DEI cap. 13. de fiagulis ad examen revocatis

pdum t

Quinimo his lorigé majora , per-

: dotr

mittente DEO, patrabit Antichriftus, prous

yec lt

num, 161, refponfum cft,

eu d

Adconfirm. D. maj. SeCte heretice prz-

"m

cones , fubinde fecerunt vera miracula , ad

n ul

confirmandailla dogmata, qua habent Re-

ligioni Catholice communia. C.maj. Re-

«d of

j pardt

ligioni Catholice oppofita. N. maj. Etfic

dift. min, N. confeqg; Ratio habetur ex re«

, Qu

l

X $

fpon-

| niir'

320 !l'raäat.m lF. de 7ilrtnt. Theol.,

fponfis nnm. 157. & addu&là ibidem D. Au»

uftini au&oritate,

Contra veró illa mirae

cula , que ad falía dogmata confirmanda fin-

;mleC-.

gere tentabant haretici , malum exitum ha-

jdlq

buére, üt Card Bellarminus fusé recentet,

g. d

& ex Scriptoribus coevis demonf(trat,

Objicies ult, Saltem ille hereticorum See

gionó

309

Ge,

quz primaria Religionis Catholice my«

gt

fteria, videlicet Trinitatis , & Incatnationis,

qmd

gt

u

;

ample&untur, funt prudenter credibiles fide

Ergo.

p i

firmiffimá,

Ant.prob. Nampre.

ter fidem explicitam de DEO, üt remunerae

j

tore, horum folummodó myfteriorum fides

jn ld

explicita, in Lege novà, necceflaria eft fingu-

D

*

lis fidelibus, etiam Religionis Catholicz , ad

flb

falutem. Sed hancfidem expliciram , quo-

qué complures Sc&e Acatholice profiten-

d

tur,

Ergo,

u

Confirm,

Si etenim hojusmodi Se&a ,

Til

faltem probabiliter credibiles non effent fide

lat

ts

prudenti , eádémque firmiffimà ; tunc In«

II

nocentius Papa Xl. fruftra damnáffet fe-

quentem Propofitionem 4. — 42 infidelitate

x d

excufabitur infidelis uon credens , duGus opinios

al

sje minisprobabili. Ergo. Ant. prob. Nam

indt

lii

hecaffertio , in predi&is Se£&tariis, non foret

de fubje&o füpponente , fi nec quidem pro-

LE

babiliter effent credibiles fide prudenti ; &

w

firmiffimà. Sed hoc ipfo.

Ergo.

ln

prue

d

310 Refp, D. ;mt. HujusmodiSeQte funt

en-

T

| D)/þutat:'a Iv A;!ica It

321

üäd*MD.Aa-

dénter credibiles , quoad illa foliim dogma-

il

ta, qu2 Religioni Catholicz funt communia,

acon&m,gn,

C. antec,

Etiam quoad illa dogmata , qu&

Mtto h

N. ante

Uf

Religioni Catholice funt oppofita

ol

&confeq — Ratio eft : qnód ille Sectee h-

retice , que& myf(terium Trinitatis , & Incar-

Mi

pationis, Ecclefie quoqué Catholice com»

aol

munia recipiuat , quoad hec dogmata (iut

*Inczmm'onrs,

tdis l

quidem evidenter credibiles fide prudenti,

ac firiniffimá ; non tamen fint ullàtenus pru-

l lnye,

den'er credibiles , quoad illa dogmata , qui-

At

bus Ecclefie Catholice refragantur,

am

irinfds

lnzus

juxta illud Apoftoli ad Ephef, IV. $.

Hinc

ia g

Downiinus , una fides , ununa baptifma.

Aliz i

fideles Ecclefie Catholicz , prater illa myfte-

11 (00

N

ria, que omnes explicité credunt, etiam ft-

epritt

de implicità credunt, ac credere debentilla,

quain ejusdem fymbolo, per Generale Con-

odi la,

cil, Trident, (taruto continentur.

T

tur Sectz celique , complures hujusfymboli

, tncle

articulos negent ; hinc nulla illarum , com-

yáfet f

parativé ad Religionem Catholicam eft pru«

infdrtt

denter credibilis fide firmiffimá ; quia fcili-

du p

cet nulla illarum habet illa credibilitatie o«

ob M

tiva, quibus eminet Religio Catholica,

T

Ad confirm. N. antec, Ad prob. D. maj,

Si relique Se&tz non effent faltem probabili-

quidcmplü

nl

ter credibiles, refpe&u intelle&üs penetran-

tis motiva Religionis Catholice,

C. maj.

Refpe&u intelle&üs nondum pehetrantis

;ä)æfnufïf

Im0o-

" 'W*

322

eaflatus YV. de Virtut, 'Tbeol,

,

imotivaRelisionis Catholice, N. maj. Etfic

dift, min, N.confeq. Namintelle&tui, non-

"

mnwdf

dum penetranti, ac ponderanti motiva Reli-

pl

g

gionis Catholice , poteft quidem Se&a op.-

tl* w

pofita videri probabilis, quinimo probabilior,

h

$)

.

fecus autem , fi

I J n !

quàm Religio Catholica

motiva fufficienter penetret, quibus ponde-

j

unort

i?

ratis evidenter convincitur , quód fola Reli-

u

gio Catholica fit

q

ficmiffimà,

pfudc:xtcr credibilis fide

W"u

['T

Conftar 1. Q:

ód Religio Catholica ,

I//lï ngjh lh j

3II

usl

quoad omnia , & fingnla fua myfteria, (it

evidenter credibilis fide prudenti , ac firmiffi.

" lqu'

má,

Hanc fiquidem effe divinitus inftitu.

g

[

tam , fatis exinde patet: quódtota illius do-

(l

1

Grina, etfiadeó fuüblimis & ardua, ut omnem,

""

DL

Ua

[

quoad primaria fidei inyfteria , naturalis ra-

tionis captum transcendat , fimülque adeó

m

!

xl

fan&a, utperverfis animi cupiditatibus , fen-

fuámque voluptatibus refiftat ; nihilominüs

a, u

ab Apoftolis, humaná fapientiá deftítutis, in

r

totum orbem propagata , & inter atrociffi-

al

mas Martyrum czdes femper magis (it aucta,

at

&tque ideó Tertullianus , füb [mperatore

? Bmlr

Septimio Severo , quintam poft Neronem,

ia

Domirianum , Trajanum, & Marcum Aure-

hnj

lium , perfecotionem in Chrifti Ecclefiam

lw

lo

movente, Apologeticum fuum ita conclufit

Cruciate , torguete , damenate , atterite nos ! Pro-

tiits

Pa

— Katio inmocentia nofirac]l enim iniquitas vefira.

Naum

LA j

xDiþau!atio I. Artic. IT.

323

3 ly p

ma&wuouv

Nam & proxini ad lenonéma potiiis , qudm [co-

uem damnando Chriflianam , cozfeffi eflis , labem

Tib

M

pudicitie apud nos atrociorem omni paná , &

omni va0rie reputari,

Exquifita crudelitas ve-

*simo'om*m,

fíra » ef illecebra $e&ka nojlva.,

Piures efficimur,

s (

quoties mietimaur d voóí, Semen ef fanguts Chri-

» Qb

fianorum.

qui

la ipfa obflinatio , quam expro.

ératis , magiftra ejt.

Quis enim contemaplatione

[177

ejus 1201 concutitur ad requirendum » quid iutns

