cium internum Petri per hanc reftri&tionem

t

mentalem fit reipsá verum , quiatamen hec

UT

reftritio in locutione predi&a, néque pet

il

ftan-

ln

ullam vocem, néque per aliam cireum

ü

tiam

JtViM(,/,

Difputatio IT. d?tl'c'. H

Htf

145 —

TW

tiam fienificatur ; hinc propofitio externe

LT

pronuntiata hunc fenfum continet : quód

Ti d

Petrusnullum , cujuscánque demum mone-

NT ttfty

tx,aureum à Paulo donatum acceperit,adeó-

oanmsmgm;

que Joannes huic propofitioni alium affen-

X D

fum praftare non poterit, quàm reipsá fal-

s H

fum.

Alter reftringendi modus illico pate-

Xts: nl

bit,

Tati t

Prenotandum 3. Quód locutio externa,

1-33

qua (pectatis folis vocibus videtur ambigua,

(uid i

!

aut ctiam falía , per circumftantias perfong ,

N

loci, vel temporis, ad verum fenfum deter.

i idrid d

minarti , ac reftringi poffit , uteadern fit con-

jj lag

formisinterno judicio loquentis. Si etenim

n

Petrus confeffario dicat: quód fe de pecca-

potes Jntem

tisab ultima confeffione commiffis accufet ,

ripisroser

confeffarius veró illum pera&tá exhomologe.

fiinterroget: annon etíam commiferit blas-

a peíons, o

"E

phemiam ? tunc Petrusabsque ullo menda-

nsoentu

cio refpondere poteft, quód peccatum iftud

nungquam commiferit; dummodo ab ultima

s pl d

confeffione non blasphemaverit , etfi ante

illam blasphemáffet.

Nam confeffarij quae-

foecalrdi

io, & Petri refponfio, in hac circumftan-

d m !

Gullthy i

tia reftringitur (olummodoó ad illud tempus ,

,amvxlsmmfï

quod ab ultima confeffione, ufque ad pra-

hat redmit

fentem eftelapíum. Cüm igitur Petrus hoc

;, quit

]

intervallo temporis non blasphemaverit ;

[

hinc legitimé refpondet ; fe suz2us» blas-

ædl&h

TL

j Phemálle. — Similiter confeffarius à zeloty-

po

p

146 Tradatur IV. de Virtu!.*TZeoI.

','f;i,qmw

po marito interrogatus de adulterio conju-

"L

gis ; quo

d cadem reipsá eft confeffa, legiti-

m

e reípondet: quód nihil de hoc

flagitio

jg.fot

il

conjugis fciat , vel audiverit ; quia fcilicet rc-

fponfum iftud peripfam circumftantiam per-

lgt

m.ïgïu

fonz interrogate reftringitur, ad fcientiam,

frmis d

vcl auditionem illam ; que habetur intra Sa-

Hacautem ob fa-

d t

cramentum paenitentig,

crum figillum nulli alteri poteft licité com-

ii

(b

municari; adeóque refpe&u confeffarij ita

fehabet, acfi nulla foret. Undeabillo non

jv

Quaby

folüri poteft, fed etiam debet negari. Quin-

imo hujus filentij obligatio non tantàm ad

—

lo

DO

confeflarium , fed etiam ad quemvis alium ,

-

peccata confitentis audientem extenditur ;

n T

t

prout communis & certa Theologorum fen-

tentia docet.

u M

TE

Dico 1. Non poffe DEUM loqui per am-

phibologiam , cum reftrictione puré mentae

i la

ii

li, conjun&tam. Ita cum D, Thom. hic q. r.

art, 3. communis & certa Theologorum fen-

T

&i d

teritia, Prob. Repugnat , ut externa locu-

tio Divina fit difformis interne menti lo-

&in l

IT

quentis, Sed hoc ipfo DEUS non poteft lo-

qui per amphibolo

giam , cum reftrictione

[ ;;tmg j

puré mentali conjun&am. Ergo. Maj. pa-

Ht

tetex hucsque di&tis de authoritate DEIo-

uj

U

quentis, Min. prob, Locutioni externe ,

per amphibologiam , cum reftri&ione puré

mentali conjunctam , alius ab audienteaf-

fen-

Wq:'*x

ii

/7

lsd

Difputatio IT, Artic. 1.

147

!l

fenfus, quàm reipsá falfus ,

Íeu difotmis in-

N Uf

lr

ïmm

AA

terno judicio loquentis preftari non poteft,

Sed hocipfo externa locutio DEI, per talem

amphibologiam,effet difformis interne men-

A tht

ti loquentis. Ergo.

Maj. conftat ex dictis

ltht n

num. 132,

Min. prob, Narm ea locutio eft

ld

difformis menti loquentis , cui aliusab au-

& Denyl

diente affenfus ,

quàm reipsá falíus praeftari

irimd ia

ncquit. Ergo.

tda r

Confirm. Nam locutio externa , per am-

35

t o

phibologiam cum reftridione puré mentali

u (t

conjunctam , eft reipsá mendacium , & qui-

r o urio

dem formaliter tale.

Sed hoc ipfo eadem

n qeanrit

DEO repugnat. Ergo. Min.patet, Maj.

lentm ettx

prob, Nam mendacium, formaliter tale , eft

Thenhyonat

locutio externa difformis interno judiciolo-

quentis, Sed talis locutio eft amphibolo-

Mi

gia predicta. Ergo. Maj. iterató patet.

lioepur t

Min, prob. Si etenim amphibologia predi-

) Ti

&a non eflet difformis interno judicio lo-

[heoloponmi

quentis; tunc eidem judicio non foret nc-

T [ 0

ceffarió difformis affenfus preftitus ab au.

nrerme n

diente, Ergo.

IInde meritó per Innocen-

tium Papam XI. damnate funt dux propofi-

EUSnonpté

,cum r

tiones fequentes , nempe 26. Siazis coraua

aliis , [rve interrogatus , froe proprid [ponte , froe

, Bo æ',f

guhortti

vecreationis cauja, frve quocitmque alio fine ju-

oeuton &*

vet: fenonfecilfe aliguid , quod revtrá fecit , in-

telieendo iutra fe aliguid aliud , quod non fecit,

D rcüïi&iw

vel aliam viaus ab ea ,. in qua fecit , qel quodvis

jigs 4

2

aliud

Tracatus lV, de Virtut. 'Tbeol.

p

348

aliud additum verum , reverá nou mentitur ,

gt

g

necefl perjurus. — Ex 27.. Canfa jufla utendi bis

i. !

amzphibologiis eft , quoties id neceffarium , aut

atile eft ad falutem corporis , bonorem res N

| n w

liares tuendas, vel ad guemliäet Alium virtutis

guumchs 54

aclum , ut veritatis occultatio cenfeatur tunc ex-

unduit

ediens & fludiofa.

hum Y

bibde

elttt

*: Dico2. Poífe DEUM loqui per amp

logiam, cum externa reftridione conjun-

ii

j

&am, ta pariter cum D. Thom. commu-

nis & certa theologorum fententia.

Prob.

u a d

Nam locutio per talem amphibologiam non

j

repugnat veracitati DEI loquentis. Sed hoc

-

wputtir

ipío DEUS per eandem loqui poteft. Ergo.

hi ul

Min. patet,

Maj. prob, Locutio per am-

vulitumu

phibologiam predictam eft conformis inter-

DT

ne menti loquentis ; & fimul hzc eadem

2&'(:« (ti

mens interna per voces, aut alias circume

meZ

ftantias fufficienter externé manifeftatur au-

drdir

dienti, Sed hoc ipío eadem non repugnat

u g

veracitati DEL loquentis. Ergo.

Maj. con-

i

u

,

ftat ex dictis num. 132.

Min, prob. Hoc

ii

ipfo , quód per talem amphibologiam mens

::«EI& ni |

interna DEI loquentis fufficienter externé

[ 75!, Mr

manifeftetur audienti , eo ipfo hzc locutio

! ii

perfe non caufat judicium erroneum in au-

N

diente , qui folummodoó , propter fuam ne-

[*

!

r

U

.'

gligentiam , aut inadvertentiam , non perci-

| Wïï;g

pit verum fenfum DEI loquentis.

Sedlo.

dcuun";ä&ä

cutio illa; que per fe non caufat judicium

ul

€I«

:

hT "

Difputatio 11, Ar*íc, UIT.

H

149

" Mil

erroneum in audiente, non repugnat vera-

citati DEI loquentis. Ergo.

i Mig,

W ! L:rx

1977

Confirm. Nam DEUS per talem amphi-,

37

fitisigng

bologiam frequenter locutus eít , prout ex

innumeris Scripture textibus patet , etíi

tht Ut

quamplurimi ob fuam incuriam , aut impro-

bitatem , verum DEI loquentis fenfum non

hg

intellexerint, Hinc Chriftus ipfemet Judaos

TT

0 D. T.

incredulos;qui adventíi illius,& Divinitatem,

tunfnn N

in veteriteftamento, pervarias figuras,fienifi-

catam non aguoícebant , acriter redarguit

p

Joh. V. 39. & feq. Scratamini Scripturas, quia

]i d

vos putatis in ipfis uitam aternam babere , & illa

j li pot

Junt , quateflimonium perbibent de me , & non

À Lorriopes

valtis veniread me , ut vitana babeatis.

Atque

ellanfomis

fimi lz edd

idcó de his quoqué Apoftolusad Rom.,IHI.

2. & feqq.. Credita funt illiseloguia DEI. Quid

A dius crcu

l

enim, fi quidam illorum non crediderunt? Nun-

O mll

J

quid incredulitas illorum , fidema DEI evacua-

jennon g

éit ? Abfit.

Efl autem. DEUS verax , omnis

Ergo, Mäj.tü

autem bomomendax. Quinimoin ipfius Pau-

Min, ?

li epiftolis juxta Principem Apoftolorum 1I,

diboloran t

Petr. lII 16.. $u2 quedam dificilia intellecln ,

yficiete *

qu& indodi, & inflabiles depravant , ficut &

l [o hæcw

cateras Scriptuvas ad fuaua ipforum perditionem,

Ergo.

n erronuo?

ypopt lu

Objicies r, contra primam. Amphibolo-

I

entiam, 97

gia per reftriionem pure mentalem , fubin-

58

de non foliüm cft licita, verüm etiam necef-

[oquttti

o ii

faria, & praecepta. Sed hoc ipío etiam

3

DEUS

v MP'

"rratlatus WV. de Virtut. 'Theol.

150

n

DEUS pereandem loquiporeft. Ergo. Maj:

odf

, prob. Si etenim confeffarius àzelotypo ma-

,

rito, de adulterio conjugis , quz Hagitium

ia

iftud reipsà eft confefía , reflexé de hujus

; gidiüni

notitià facramentali , etíi haud licité com-

| (um

1unicabili, füb poena mortis interrogatus

wocc

refpondeat: quód nullam hujus delicti no-

u

titiam Sacramentalem'/habear 5 tunc veritas

mc[ipffitf l

zcfponfionis predictze aliter, quàm per fo-

f

lam reftri&ionem méntalem falvati non po-

d eti

teft. Ergo.

: (s

Confirm, Nam Chriftus ipfemet à fuis Dis-

d n

cipulis de fupremi judicij die interrogatus,

! gns

er reftri&tionem puré mentalem videtur rc-

ml

fpondiffe Marc, XIIl. 32. De die autem ilo ,

, Mif

vel bora nemo fcit , n&que Augeli in calo , n&que

N

Filius , nifi Pater. Ergo,

Antec. prob, Chri-

ftus etenim, non . folüm üt DEl, verüm

atl

ln

etiam j üt hominis filius , fcicbat futuram jü-

st

dicij diem , utpote defignatus à Patre judex

vivorum , & mortuorum , juxta illud Joh,

?"'El,jäm'f',lfj

)

A

V. 27. Peteflatem dedit ei. judicium facere 5

W

&

uia Filius bominis efl. . Sed hoc ipfo, Ergo.

a mu

139 Relp. N.maj. Adprob. N. antec. Ra*

VN

(

tio eft: quia confeffarius , etiam reflexé de

M

i

notitia Sacramentali; quovis alio interroga-

t

tus , finé ulla reftri&ione puré mentali, fem-

MW

per legitimà refpondet: quód nullam peni-

tus peccati, etfi reipsà in foro conlcienti

ï miptï;tri1

Itlïïj:,?m

expofiti ; notitiam Sacramentalem habeat,

Cüm

Ti

Diþm&:io L, Artic, 1.

151

I n Ms

l

Cüm etenim notitia Sacramentalis, quà ta-

m

lis, quoad forum externum femper ita fe ha-

T inttg

beat , acíi reipsá nulla penitus foret ; hinc

aïlumth

eandem copfeffarius ob inviolabile fecretum;

lj

U

Wa

non folüm negare pote(t , fed etiam debet.

Quinimo hujus notitize carentiá quoqué ju«

Dng lt

10 o

ramento confirmare poffet ; fitale juramen-

lt rv

tüm cxigeretur, Nai iniqueinterrogans fibi-

It finyi

metipfi adfcribere debet, fi negativorefpon.

OT H

Ío decipiatur.

Ad confirm, N, ant, Ad prob. D. maj.

]

tplne dl

Chriftus etiam , üt Filius hominis, & qui«

dem folummodoó , prout judex áPatre defi-

d

ntdem t

guatus , fciebat futuram judicij diem. C, maj.

Dyde um

Prout Magifter difcipulorum, ac totius hu-

TT

manigeneris, APatre miffus. .N, maj, Et fic

diftindà Min. N. confeq. Nam Chriftus,

t ob t

j DEI, vt

prout Magifter à Patre miffus, cam folum-

modó notitiam habuit ; quam Pater homini-

at futram

ia pl

bus manifeftari voluit,

Hinc prout Magi-

fter, óne ulla reftridione puré mentali, meri-

ia ilud

tó refpondeba: Diícipulis interrogantibus:

udiim j

quód diem , & horam fupremi judicij ne-

v iph, B

Íciat, prout refp, preced, de confeffario di-

Vanc

Gumeft,

um d

Objicies 2. Amphibologia per reftritio-

saliointt

nem puré mentalem toties adhibetur , quo-

4

at

ties verus loquentis fenfus, pet circumftan-

9d mt

tiasperfonz, loci, aut temporis ab audien-

(oro (

tc parcipinon poteft, Sedhoc ipfo Chriftus

mcnïalcmmï

4

per

Tra&latus YV. de Virtut. Theol,

p

152

'c.

;)'m M

per talem amphibologiam locutus eft. Er-

g0.

Maj, patet ex num. 152.

Min. prob.

gitoc

j a

Nam Judei, poft ejectos é templo negotia-

"UT

tores , proutlegitur Joh.Ii. 18, & feqq.. Di-

xerunt ei: quod figuum. oflendis moéis , quia

,b

bac facis?. Refpondit JESUS, & dixit eis: Sol-

g

29

vite templuus boc, & in tri£us diebusexcitato

ilud. Dixerunt ergo Judai: quadraginta &

funià

fex annis. adificatum efl templum boc, & tu in

f b

tribus diebus excitabis illud? Ille autem dicebat

qare

at

de templo corporis [ai, Ergo.

Coníeq. prob.

In hác fiquidem locutione , illa Chrifti ver-

gt

ba : Templum boé , pet circumftantiam loci

g

potiüs reftringebantur ad fignificandum tem-

u

t

plum lapideum, in quo Redemptor Judais

loquebatur, quàm ad fignificandum tem-

a p

plum corporis fui, Ergo.

T

| rl

Confirm, Nam Chriftus pariformiter

f a

fuis fratribus, feu cognatis adhuc incredu-

lis, ad feftum Scenopegia Hierofolymis cc-

Vilr

lebrandum invitantibus , per reftri&ionem

fitf, i

puré mentalem refpondit, Joh. VII. 8.. Vos

wj

afcendite ad. diem feflum bunc , ego autem mon

|

r

afcendo ad diem feflum iflum. Etgo.

Antec.

il

prob. Haec fiquidem locutio Chrifti reftrin-

i

a

gebatur ad fignificandum tempus determina-

tum , nempe diem feftum, & nihilominüs,

i

prout idem Evangelifta (ubjungit: U autemz

li

a[cenderunt fratres ejus , tunc & ipfe afcendif ad

1171

|

'L,G |

li

À

Ti j

Difputatio IT. Artic. lIl

155

diem feflum , som manifeft

» ftd quafi in occui-

T

o LT

10

Sed hocipfo. Ergo.

t

lii

J

Ms j

Refp, D. ult, Antec. | Illa Chrifti verba :

I41

Templum boc , fpe£tatà folá circumftantiálo-

x

0,'?!!1313 W, "

&i, reftringebaatur potiüs ad fienificandum

h hao

templum lapideum

ht n

ris íui.

; quàm templum corpo-

l: fUj

C. antec. Spc&atá fimul circum-

ftantià perfonz loquentis, N. ant, & con-

W;/m&a:,o*m

fcq. Ratio eft: quód predi&am Chrifti

? D t d

X Cntt v

de corpore fuo loquentis metaphoram Ju-

tsl Cf w

dei perquàm facilé intelligere potuiffent , i

mctndunun

mentem , ad aliaRedemptoris verba, & (i-

gna, quibus aperté fuam Divinitatem tefta-

n

batur, ferió advertiffent. Sed odio, & invidià

At ia

figandun t

exccecati , laudatam metaphoram ad fabri-

cam lapideam inepté detorquebant,

At-

que ideó , dum adversüs JESUM , Marc.XIV,

: ptor

57. & feq. Quidam falfum teflimonium fere-

Qhucinoed

&ant : quoniam nos audivimus eum dicentem :

troolynit

Epo diffolvam templum boc manufatium , & per

teftridion

triduum , aliud non. manufatium dificabo $

!h. V". 81 Fvþ

Evangelifta fubjungit: &zon erat convenieus

" (ulet v

teflimonium eorum.,

Efgo, hi

Ad conf. N,ant, Ad prob, D. maj. Lo-

Chali lt

cutio Chrifti reftringebatur ad folum diem

us dettrmi

feftum,

N, maj. Etiam ad modum afcen-

; nihlns

dendi à cognatis poftulatum,

C. maj. Et

fic diftin&à min.

ugitï w

N, confeq. Nam fratres

increduli poftulaverant, ut inter figna & pro-

'ipn

L

igia publica , ipíis comitantibus, ex Gali.

5

laa

n

154 TraGlatus IV. de Virtut. Theol.

^

i

L

1za in Judeam afcenderet, proutex cap. cit

l

j n Ó

g

3.&

feq. patét: Dixerunt ad eum fratres eju$ z

Tranfi binc , & vade

in Judaam , ut & difci-

ii

Nen0

h iw W

uli tui videant opera tua, qua facis.

ulto quid facit, &* guarit ipfe in

m M

guippe in occ

pelam effe.

$i bac facis, manifefía te ip[um

" f-.cil ]

onundo,

Hinc.falvá veracitate tuà Chriftus

siniol

afceinsdit ad diem feflum , non manifefit , ftd qua-

[n,üampi

n I

fiim occulto.

2.

Objicies 3. Ideó Chriftus non potaiffet

Mn )

14

idgi

J

udeis loqui pet amphibologiam cum reftri.

b3

&ione pure

mentali conjunctam ; quia talis

d

Sed talis

cuflus,

amphibologia fuiffet mendacium.

amphibolog

ia reipsà non fuiffet mendacium.

d od

Tf

Ergo.Maj.patet ex num. 15 5. Min,prob.Nam

juxta doctrinam D. Thom. hic q. 111.art. 1.

st

Simulatio proprit eff mendacium quoddam in ex-

T 1gcm

feriorum fignis falorum coufiffeus ; nontamen

T.

illa fimulatio fuit reipsà mendacium , quà

fs

Chriftus poft refurre&ionem fuam binos di-

bj

(

N

N

fcipulos versüs caftellum Emmaus comita-

ii

tus, illis appropinquantibus , Luc. XXIV.

A

AA

j

m

29. Ipfé fefiuxit lo

ngiisire, Ergo patiter.

^

|

ub

l

Confirm. Quamvis

etenim obftetrices

A

M

3

JEgyptie , qu& contra mandatum regium

?

u

n

líraélitici populi parvulos occidere nolebant,

er reftritionem puré mentalem Pharaoni

m*!.l

l

ii

I

dixerint, Exod.l. 19. Nozfunt Hebrae fieut

J "'th

4Egyptie mulieres s ipja enim babent obfetri-

t 1

t

eandi faentiam , & priusqudtm veniamus «d e8$,

M

i

p

Pt

Vr i

Difputatio l. 4ritic, HT.

75*

Itj teri

pariunt ; non tamen hecamphibologia cum

IJMWM

reftri&tione puré mentali, vi cujus ad paucas

1

M Mi

folüm mulieres locutio externa reftringeba-

tur, fuit reipsà mendacium, Ergo, Ant.

f*W l PT

! N

4

prob, Nam ftatim fubjungitur v. 20. Bene

M

i

n

erpo fecit DEUS obfletricibus , videlicet prae-

(

j

A

miando illas,

Sed DEUSillas non premiá[-

WA n

fet, fiamphibologia predi&ta fuiffet mcnda-

cium, Ereo.

i

tlstn atl

Refp. N. min. Adprob. N. coäfcq.Ra-; ;

dhjarnnd

tio cft: quód non omnis fimulatio fit men-

juia, qit

dacium reale, in exteriorum fignisfactorum

dhon, d

confiftens ; ficut non omnis amphibologia

fufvaer

cft mendacium in exteriorum fignis verbo-

fM

rum confi(tens,

Nam alia cft fimulatio for-

litgmnat.

malis, per quam talia figna forisadhibentur,

vandlunitt

ut verus agentis fenfus percipi nullátenus

ZERVATEL

poffit ; alia meré materialis, per quem verus

a dcum , d

feníus agentis percipi poteft, et(i per acci-

Voam biost

dens non percipiatur, Sicut igitur amphi-

maus COW»E

bologia in reftrictione puré mentali confi,

,lX

ftens femper eft mendacium verbale , ita pa-

l,gopsriw,

riter fimulatio formalis femper eft menda.

m oUl

cium reale; quia fcilicet , üt Doctor Angeli-

adaum (

cus poft affignatam fuperiüs definitionem

sltrenmé

r

fubjungit: Nom refert, utrim aliguis mentia-

um

i

tur veróo, guàm guocunguealiofadlo. Con-

trarium de fimulatione meré materiali dicen-

if

71 WW ""ff

dum , quam Chriftus in predicto cafu adhi-

TL

ii

buit, Sicctenim D, Thom, q. & art, cit. ad

X,

n

Tra&atus IV. de Virtut, Tlaeo?.

156

:, Nm'l "

1. refpondet: Dominus in Evangelio finxit

[j p

fé longiós ire $ quia. compo[uit motum [uum y

st

quafi volentis longisis ire , ad aliud figuraté figni«

üfim.

ficandum , [cilicet:: quod ipf abeorum fide lon-

gb erat , t Gregorius dicit, vel , 8t Áuguflinus

gt

d ayddit

dicit: quia , cim longins ece[Jurus erat. afcen-

( g

deudo in caluna , quodausmodo per bo[pitalitae

ds X

dem vetiuebatur in terra,

Ad confirm, N, ant, Ad prob, D. maj.

lia

darämdfrf

DEUS Zenefécit obfletricibus , premiando illas,

propter mendacium. N. maj. Propter ti-

jj N

morem DEI. C, maj. Et fic diftinüámin,

ateod

án, t

N. confeq. Nam, ütD, Thom. hic q. 116.

kcalh,

art, 3. ad. 2.refpondet : OZ/fetrices non [unt

renunerata prowendacio , fed pro timore DEI,

tr, t

TT

é* &enevolentid ,. ex qua proce[fit mendacium.

Unde fignanter dicitur : Et quia timuerunt 0b

ET

Jieirices DEUM , edificavit ilis domos. |Men-

n

a

l

]

D

daciuma verà , poffed féguens , mon fuitmerito.

[

l

rium.

L.

144

Obiicies ult; contra fecundam, Repugnat,

TT

ut DEUS loquatur per amphibologiam cum

Quj

(Sü&m

reftri&tione puré mentali conjunctam, — Sed

hocipfo etiam repugnat , ut DELIS loquatur

l ln

per amphibologiam , cum externa reftri-

[: Mfwi

u

"u

€&ione conjundam. Ergo.

Maj, patet ex

hucásque di&tis. Min,prob. Ideó primum ;

Ti

quia talis amphibologia eft moraliter mala,

ii

Sed etiam altera eft moraliter mala. Ergo.

Maj. conílatcx num. 134. & feq, Min.

EM

prob.

Tnty

?)zfoatatlo H. Ariic. IHl

157

x iubagd,', fs

prob. Nam audiens equé falli

» acdecipipo-

""æ It Á

teít per amphibologiam cum e

m

Xterna, quàm

meré interna reftrictione conj

un&am, Ergo.

Afj

Confirm,

Locutio per amphibolo

giam ,

h y

j lii

cum externa reftrictione conjunctam ,

toties

J m

Itj [ Wü

iii.!i

eft moraliter mala, quoties loquens

pravi-

det, quódaudiens per eandem (it de

cipien-

dus. Sedhocipfo cadem DEO,, falte

m in il.

Mp a

lis circumftantiis re

pugnat , in quibus pravi-

ii Naaátd

det hanc deception

cm, Ergo.

Min. patet.

N a hp

Maj.prob. Nam voluntas per a

mbiguam lo-

bíe lais

cutionem decipiendi audiente

m eft menda.

Thos t

cium , faltem affeGiivé tale ;

D

liter mala,

adeóque mora-

Sed hec voluntas toties habe-

i ml

tur, quoties loquens pravidet

» quód au.

vf

dicns fit decipiendus.

Ergo. Min. prob,

tj atuttid

Hoc ipfo, quód loquen

s prevideat fecutu-

tmt, Me

ram ex amphibologia deceptionem audien-

LL

tis eoipfo volendo caufam, vult etiam effe-

-

um, Ergo.

Refp. N. min. Ad

j hp

prob. D. maj. ldeó

45

ibjloram d

primum ; quia locutio

per amphibologiam,

judn, !

cum reftrictione meréi

nterna , eft moraliter

mala, & quidem per

fe , adeóque in omni

)US loq

circumftantiá femper illicita,

eyterm Ie

C. maj,

uia

Noj p

eft moraliter mala , folüm

peraccidens, feu

, pio

pro aliqua circumftantia,

N.maj. & fic di.

flindà min.

mociitt/

N. confeq, Ratio eít: quód

«t mä[i. '

amphibologia cum reftri&tione mere interná

femper fit mendacium , quod in omni cir-

þ&[:q-f'

Ccum-

Di[;ni

1 sä TraGlatus 1F. de VPriut. Theol,

t;amm[m

cumftantia eft illicitum , utpote ab intrinfe-

mzmül (

co moraliter malum, Econtra veró Amphi-

gl

bologia cum externareftri&ione conjuncta,

non cít ab intrinfeco moraliter mala, ideó-

i?uODktut

d

quc de fe licita , quamvis eadem pro illis cir-

;'Q(mïm.ï

cumftantiis fit prohibita ; in quibus non da-

T

tur fufficiens caufa occultandi , magis veró,

p d

m

quando infuper adeft pofitiva obligatio apere

té loquendi veritatem.

Hanc igitur amphi.

aj

jdch

,

bologiam de fe liciram innumeraScripturz

oracula continent , que videlicet ; prout Au-

n5, gt

d

guítinus , Lib. Contra mendacium ad Con-

fentium cap. 10. fcribit: proptered figuratis

p

velut amitlibur obteguntur , ut fenfum pib. qua-

tleli,

p

veutis exercegnt , & nà nuda, ac prompta vilt-

wl H

fcant.

ul

Adconfirm. D, ultimum antec. Eoipfo

at

loquens volendo cauíam ; vult etiam effe-

us

&um , Íeu deceptionem audientis, fi haac

non folàm prevideat, fed etiam pofitivé. in-

xj

tendat. C.ant, Sihancquidem pravideat,

2!(uüfcu I

attamen folummodó permittat, fcu non im-

n

ediat, N.ant. &confeq. Ratio eft: quód

WJ:M

D

[ mm

k

amphibologia cum externa reftrictione con-

jun&ta , per fenon decipiat audientem ; quia

ïw(m

M ]

fÍcilicet per illam verus loquentis fenfus fuffi-

LY

DN

D.

cienter exprimitur , etfiab audiente non per.

QR

cipiatur. . Quamvis igitur talis amphibolo-

Ws

L.I

i,

gia fit mendacium affective tale, quando lo-

ldfw

quens pofitivéintendit decipere audientem 5

W

l)

Wi

noi

!W !

DifputatisIT. 4eie IT

bj

159

non tamen e(t mendacium

quandoloquens

At Án

y

fecuturam exilla dece

Vi

il

ptionem quidem prz-

videt,

fed folumrmodó

permittit , eoquód

Witni i

Wtl

illam non tencatur impe

dire,

Ex didis ita-

qué

lii

Conítat x. Quód DEUS non poffit lo

quir46

li Wdi, mïW;

per amphibologiam , cum reftrictione P

uB ——

MUTUTM

mentali conjun&tam, ^ Cüm etenim in tali

UT

amphibologià internum

» etfi reipsá verum,

lts

judicium loquentis

, nÉque per vocesexter-

nb

nas, néque per fuperadditasloci , tem poris,

n d (

aut períonz circumf(tantias , fufficienter ex-

Mi

n j

'

primatur ; hinc ita loquentialius abaudien-

ifagia

te affenfus , quàm reipsá falfus, feu diffor-

À um

mis interno judicio lo

quentis, preítari non

poteít. Hoc ipfo autem , quód loquenti

1 utts D

aliusab audiente affenfus , quàm reipsá fal-

nit eum «

fus preftari nequeat ; coipfo externa locu-

Xdents, C

tio eft difformisinterno

judicio loquentis ,

ia lt

ideóque am

phibologia per reftrictionem pu«

ilempant

ré mentalem , eítlocutio mendax , & proin-

ur, Íeutoi

de femper ab intrinfeco malá , ut eadem in

Juto elig

nullo cafü , nec quidem ad evitandam mor-

vliidiontt

tem, licité adhiberi poffit, prout ex damnatis

dienten

ab Innocentio XI, binis

propofitionibus ,

xris fl

num, 135. adductís, patet, — Quinimo id-

dienent

ipfum dicendum , etfi loquens

€a verba, quae

mente retinet , quidem lab

ulis awPf?*

fed adeó filentiose

lis exprimeret,

ul qui

, Ut ab audiente percipi

non poflint. Nam talis eorum verborum

j

enurna

hij

160

Traatus IV. de:'Vir;ut. "Theol,

, firtane

enuntiatio zquivalenter ita fe habet ; acfi

jg t

non adeffet, ideóque locutio externa &qui-

m

valenter mancet cum reftridione meré men-

Cüm igitur Divine veraci-

;:äu*. N u!

tali conjuncta.

tati effentialiter repugnet omne mendacium,

bt

in: 'atl !

feu locutio externa difformis interne menti

loquentis ; hinc eidem effentialiter quoqué

D Wa

uml

repugnat amphibologiacum reftri&ionepu-

ré mentali conjunQaa.

T.

[

D

i

T

147 C

onftat2. Quód

DEUS loqui pþiïït per

hibologiam cum externa rc

ftri&tione

l W;'r':i

amp

conjun&am ; quin

imo per eandem defacto

wgä'mi,ä!

numeris

imaly

fapiffimé fit locutus, pront ex in

Scripture oraculis, varios tropos; & figu-

Ob

TT

ras continentibus, patet, Nam talis amphi-

bologia , etfi fpc&tatis folis vocibus ambigua,

T,atudi

Q-

ETU

hihilominüs per externas circumftantias l

ci, veltemporis, aut perfong loquentis, &

Pal

RNt

audientis, ita reftringitur , ut per eas internus

loquenti

s fenfus fufficienter exprimatur,

Vg

er accidensab audiente non per-

Mióu

quamvis p

Hinceadem eft de fe licita , ideó-

t

cipiatur,

ue ad occu

ltandam juftis de caufis verita-

Bigy)

1

,

tem adhiberi poteft , etiam tunc, quando

i

Vr

loquens audientem ex fua incuria, aut ne-

[;:&';.';*Jlïlï

m previdet ; dummodo

Vg 1':. 'uiï

gligentia decipiendu

hanc deceptionem

pofitivé non intendat,

i

néque adfit fpecialis

fs

fed tantüm permittat,

obligatio candidé aperie

ndiveritatem. Hec

qutij

:

autem obligatio tunc maxime adeft , quan-

Jm!ci.m

T

Difputatio H. Avtic. I1L, -

161

M

MTA

do Chriftianus de fua fide intetrogatus , nec

quidem tacere potefl, Sic etenim D. Thom,

NUtetelre

]

hic q. 3. De a&a fidei externo. art, 2. con-

cludit: $i aliauis interrogatus de fide taceret ,

M

Ülb trtuts

G* ex boccerederetar : vel, quàd non ba£eret fi-

dem : vel , quàd fides mon e]fet vera: vel 4lij per

Lt

ejas taciturnitatem averterentur 4 fdes in ba-

T rcüriäiun:;

jusmodi cafibus confe[fio fidei eff de mecelJitate fa-

UM nf

Intis, Atque ideó per Innoceütium PP. XI.

damnarta fuit fequens Propofitio 19. $; 4 po-

egtri d

teflate publicá quis interropetur : fideus ingenue

ytuda d

eonfiteri, àt DEO & Fidei gloriofuua con[ulo ;

gott t inutt

tacere , 21 per fe peccaminofum , mon danano,

nrtops

Conftat 3. Quód proinde Chriftus, ut-148 —

Notilit;

poté Incarnata Veritas , nunquam adhibue-

vacdus a

rit, necadhibere potuerit, amphibologiam

Siomfanti

cum reftritione puré mentali conjun&ham ;

pe n

etfifrequenter locutus fit amphibologià illá ,

nerets at

qu perexternam perfonz , loci,aut tempo.

et n

ris circumftantiam , ad verum loquentis fen-

dientenony

fum , etfi abaudicntibus haud intelle&um,

t felicta,

reítringebatur,

Primaria inter omnes hu-

je us

jusmodi amphibologias eftilla , quá difcipu-

p tunc, Qu

lis (apremi judicij diem inquirentibus, repo- *

ipcuni, d!

fuit Marci XIlI, 32. De die autena illo , vel bo.

idec, n

ra nenmo [cit, néaue Angeli in calo , azéque Fi-

Y

lius , nifi Pater,

Quainvis ctenim Chriftus ,

"TU

etiam üt homo, dicm illam tunc fciverit, tan.

quam Zefienatus d Patre Judex ; non tamenil-

jvetitb-

am fcivit, tanquam Mapiffer burzani geueris d

Pa-

?

162

Trz;üatus IV. de Virtut. 'Tbeol.

P

lu

Patre siiffus ; quia Pater hanc notitiam 4

7:'0

Unde

bominis nuli voluit communicari,

M

verus amphibologiee fenfos per ipfam Perfore

loquentis circumftantiam fatis eluxit; cüua

ht

illa notitia, vel fcientia , qua alteri licité com-

municati non poteft , equivalenter ita fe ha-

at

beat, acíi à loquente reipsáà non haberetür,

Hinc nou folàm confeflarius , fed etiam qui-

-

don

vis alius , ad fervandum fecretum in foro

ia

1

m

confcicatiz obligatus , refpondere poteft,

ac debet: quód dictum, aut fa&tum ab in-

f

quire

nte poftulatum nefciat , aut ignoret,

um

reflexé de fcientià , vel notitià

gt

quamvis etiam

privatà , quae licité communicari nequit , ab

n "

alterointerrogetur; quin proptereà pet aui-

I

hibologiam , cum folareftridione mentali

7I i d

n d

conjun&am , ideóque illicitam loquatur,

il

Quodíi veró ex facris litteris nonnulla de

u du

aliorum quoqué hominum, etfi verbo, aut

m:fa;wh

fa&to mendacium laude adducantur , ut nul-

L

làtenus ápeccato excufari queant ; tuncbree

n'(,F' T

viter cum Divo Auguft, Lib. contra Menda.

!j

'cium. cap. 9. refpondendum erit: Noz ozaia;

k

quá d Janciis , vel jnfiis viris , legimus facia , de-

LU

àemus trausferre in mores,

M

Hs

W

f.

ä

M

lxm,[.

9

Ms

T o

X

i

;1

9

|

! :*VW Zïrm

AR.

;ngjï

Ti

1 hamm'i,ak

Difputatio IT, 4rtic. IV.

1635

O (

t

"

ARTiIcurusIV.

UP

N Cj

i

M

VU

4/n vero miraculo doctrina falfa

&t

confirmari poffrt

U Ils

Renotandum r. Quód miraculum , ab

At d

p

149

I eteto j

admiratione appellatum , fit actio vel

opus tranfcendens virtutem naturg,

ii

ídque

at

in tres claffes dividatur,

Sic etenim D. Thom.

t tiqot

Partel,q. 105. art. g. Dicitur aliquid mira.

enlum per comparationem ad facultatemmatn-

Ye

r&y quamexcedit. — Excedit autem aliquid fa-

Mub

propttipes

cultatena natura tribliciter, Primomodo quoad

[ridione at

fuéflantiam fadi, — Sicut , quàd corpus buma-

num glorificetur ,

um foqutt

quod nullo modo natura face-

re potefe, — Et iffa tenemt. fummzum gradam in

ts nOnnula (

iv

eniraculit. — Secundà aliguid exceditfacultatem

natura y nonquantim «d id , quod fit

i féd quan-

fIcantur, t

12mad id, in quo fit,

Sicut refufeitatio waor-

ieitt; tUt

tuorum , & illuminatio cecorum , &v fimilia,

, Contra Mi

Poteft enim natura cau[arevitana, fed non in mor-

yerit; Num

1u05 Ó potefl praflarevifum, (ednoncaco. Ef

dgme f

bactenent fecundum locum in miraculis.

der-

TR

2io maodo excedit ali

quid faeultatem. natura,

guantim ad uiodum

» & ordinem faciendi, $ic.

ut, cim dlignis fabità per virtutem Divinam

—

& feére curatur , d&:que curatioze , & con[ueto

procef]u natura intalibus 5 & czmi Jlatisna a£r

divina virtute in pluvias den[atur absque natu-

L 23

74*

Wj

164 Traäat?s W. de Virtut. Tbeol.

vt

^ valibus caufis 5 ficut fa&hum cfl ad preces Samuelis,

qiatis

dv Elie, — Etbujusmoditenent infitum locum

siowte

in miraculis.

fl

Prenotandum 2, Quód

proinde aliud fit

yihtitt

150

—

miraculum verum, fen ftrité fumptum;,quo

Jkïla-lm j

cilicet folüm virtute Diviná fieri poteft, qua-

wililthy

lia fünt miracula prime , ac fecunda claffis ;

l n fkm'f»'

gut faltem defa&o fit , cujusmodi funt mira-

nj

cula tertiee claffis : aliud vetó fit miraculum

foiüm apparenter tale, feu laté fumptum,

a

DEU

uodaétu non fit virtute Divinà, fsd folüm

"

creatà, Sicetenim rurfus D. Thom. F.1. q.

j

—

agf

I114.att.

4- Miraculum proprié dicitur , quod

dttrà t

t pr&ter ordinem totius natura creatd ,

u^ quo

Dicitar

Md

ordine continetur omnis virtus creata,

-

u)

1amen quandóque miraculum larg? , quod ex-

firnn

cedit bumanam facultatem , &* confiderationem.

r

Et fic damones po[famt facere miracula , qua fci-

iát,

licet bomincs mirantur , in quanidum eorum fa-

T5 R

cultatega , & cognitionem excedunt, Sciendum

D

$130

efl tamen : quàd , quamuds buj

diopera D«-

init d

t

monum , qua nobis miracula videntur , ad ve-

L

vam vationem miraculi non pertimgant » [unt 14-

JW

Wiirgn

V

1Men quandóque vera res, Sicut magi Pharaonis

Tá-

per virtutem Damonum 'veros ferpentes , &

|

D

stas fecerunt 5 & quando ignis de culo cecidit, &

w Job cum gregibus pecorum uuo impetu

Ut

familia

Bl

con(auta

pfit , & turbo domaum dejiciens filios ejus

DEusuiiïfz

occidit , qu& fuerunt opera Satana y phanta[ma-

3a 209 juerunt.

!]

Pre.

it lii m

Difputatio lT. Artic, IT

16

MT

Átnyj

iinnmg,,

iti|in

Prenotandum 3. Quód veti miraculi fi-qer

nis primarius , non tamen unicus, fit con-

Cl

firmatio verg do&trinz fidei,prout D. Thom.

P.IlI, q. 43. art, 1. docet: Divizitàs concedi-

ul'm&&ium NI

Df

tur bominimiracula facere propter dgo, — Prim

quidem , &* principaliter , ad confirmandaa

Ptl

Cjupod f

veritatem , quam aliquis docet, — Quia eninzea ,

qua [unt fidei , bumanana vatiouem excedunt ,

d t i

07 po[Junt per ratioues. bumauas proéari . fed

LT

oportet , quód probentur per avpumentum divi-

t D d

74 virtutis , ut, dum ali

quis facit opera , qua

fisD n D

folus DRUS facere poteft ,

credautur ea , qu& di«

niridür a

cuntur,efed DEO, — Sicut , cüm aliguis defert

hi, i

litteras , auulo Repis fronatas , creditur ex volun-

"um D

1ate Repis proceffiffe , ouod in illis contiuetur. Se-

m Int, i

eundo , ad oftendendam prafentiam DEI in bo-

n

mine per eratiam Spiritis Saucli 5 ut, dum bo-

niitilt,qu

o facit opera DEL, credatur DEUS baZitare im

qutti t

€0 per gratiama,

Veruntamen hic finis fecun-

elytt, V

darius , neutiquam in co fenfu reftricto iri-

telligendus; acfí donum patrandi vera mi-

gl

£oldetiny

racula foret infallibile gnum ad declaran-

