ut ei vefifli vix poffit.

His itaqué de fpe , ac

w at

timore, meré naturali diCtis , ulteriüs etiam

od

fpem, & timorem fupernaturalem expendit

at

li. 2. q, 19.art. 1.

Sicaut [bes badet duplex ob-

gedium , quorum unum eft tpfuya bonum futu-

Poüo"ou' |

"i

u

!

"

TMUE , CH]us adeptionema aliguz expeciat 5 aliud

1

auteu auxilium illim, per queua expetiat, fe adi-

i ;']t::.rbl

FUL

594

Tradlatus 1V.de Virtut. Tbeol,

i

u

W

j

Pifci y quod [erat z. ita ctiam timor duplex oBje-

il in[urï

um babere potefl, quorum unum efh ipfuma ma-

;;g:r;ks vtti

lum , quod bouzo refugit , aliud auteuz, d 2ua

yaaluu provenire potefl. — Exinde ita conclu.

qi, Tk

næf!rvilüdk

dit : Prinzo ergo modo DEUS , qui efl ipfa 5o-

fiil,qii

anitas , objebum timoris e[fe wom potefl s. fed fe-

flonedb

cundo modo potefl elfe objetluua timori : im

At

quantum [cilizet ab ipfo , vel per comsparatio-

nem ad ip[um , nobis potefl aliguod maluva ina-

inora] [

miuere,

li, usl

Expofitá peftmodüm differentiá

inter malum culpe, cujus DEUS author cffe

g, d DEU

non poteft, ac malum peena correfpoadens

:':'Ju]f,iüäz.'m w

ni, P nun

tis huicculpa , cujus author DEUIS eft, ul.

timató fic flatuit : E£ per bunc modum DEUS

riiti Hl

potefl , ac de£et timeri,

Y , /yni

Prenotandum 2, Quód proinde DEUS

trlia)

547ut

z

4 n

pote ipía bonitas , non fit , nec effe poffit

El

dl nmbü

obje&um materiale timoris fupernaturalis ,

per quem viator metu poenes, à peccatis com-

Tuo,n j

mittendis coércetur , velad pcenitentiam de

EY CX'S

ilis commiffis agpendam impellitur : fit ta-

trDoij

men , t judex , & vindex peccatorum , ti-

]

moris hujus obje&tum formale : quemad-

]

modüm, üt auxiliator , & remunerator bo-

ftgie

norum eft objedtum formale fpei theologi-

Iwæmugml i

ce. Sicetenim D. Thom. q. & art. cit,ad 2.

ts

il

refpondet : z DEO eff confiderare juflitiau ,

?h"h.xij?l |

LU

ftcundim quam peccantes punit ,. &v mifericor-

II

diam , fecundüm quaueos liberat, Secundim

W

IW" [

ergo conjiderationem juflitig , infurgit in nobis

ii

Ti

f«

l

Difputatio VI. Artic, III.

595

H

iimor 5 fecunilàóm autem confiderationem mife.

u

vicordia in[urpit in'aobis fbes. — Et ita fecundóm

dl

diver[as rationes DEUS efl obje&lum Jpei, & ti-

ii

:$orü. Hic porró fupernatyralis timor poe-

r

n& fervili dicitur , utpote diftin&usà timore

filiali , qui etiam caffw appellatur , compara-

! :

tione ab uxore dedu&tá,

u& adulterium ob

2 (

imnaritum teneré amatum ugit.

Utrümque

n

timorem D. Thom, cit. q. 19.art. 2. expo-

[

nit. Qaanzdógue bomo propter imala , qua ti«

"

j*

met , ad DEUM convertitur , & ei inbaret s

MW

quod guidem walum duplex efl , fcilicet malum

Y

lh

peua , & malum culpa,

NY

$i ergo aliquis con-

l

TRATUL

vertatur ad DEUM , & ei inbareat , propter ti-

nrorem pona , erit timor [ervilis. $i autena pro-

TL

pter timzoren culpa, evit timor filialis 5 nam filio-

o

ram eft timere offen[ima patris.

Utríque huic

m

f

fuperaddit timorem ex utriásque motivo

pcccms:os.-

mixtum , quem »itiafzz nuncupat , juxra

QREU

illud Pfalm, CX. 9.

Initiuu [apieutia , ti-

]u ftt

nor Domini : intellelus &ouus omuibus facieu-

tibuc euma,

at ,

Prenotandum 3. Quód obje&um ma-

I qucm&-

€48

i

teriale primarium timoris fervilis fit damna.

p

tio &terna, joxta illud Redemptoris, Difci-

pulosad tolerandas perfecutiónes hortantis,

TO

nb

Mattb, X, 28.

Nolite timere eo$ , qui occi-

1 Ü W,:F;'"

dunt corpus ; animuam autem non polfunt occi-

dere : féd timete eum , qui poteft & animam,

"

& corpus perdere in gebennai,

Sic objectum

d f'*'*ï

ma-

tTra&tatus 1V. de Vivtut. Tbeol,

|

596

materíale primarium fpei theologice eft bea«

W,imp'ms;

titudo etcrna, juxta illad Salvatoris Diíci«

vtf

dibus

pulosà nimià temporalium bonorum folici-

tudine revocantis ; Matth. VI. 35.

eri.

gl t

il

t ergo prizaim Wegnum DEI , & jufiitiam ejut,

d bac omnia adjicientur vobz.

Objectum

tíerln

veró materiale fecundarium timoris pradi-

ja m

&i, funt omnia illa , quz ad incurrendam

fumnetti

damnationem eternam , prefertim pofirivé

di;dtas

deducunt : ficut omnia illa fünt objectum

Dion 4

materiale fecundarium fpeitheologicz , qu&

lp d

adobtinendam beatitudinem , prefertim po-

nl

fitivé conducunt,

Quemadmodüm ergo il-

t r

a D. Thon.

la, que funt obje&um materiale fecunda.

fium fpei ; funt etiam fub diverfo refpectu

Lem Tho

obje&tum formale fecundarium ejusdem vir-

Mif

tutis : ita & ifthic de objecto mareriali, &

At ontey

formali fecundario refpe&tu timoris fervilis

ifttoimng

difcurrendum.

Sidut 1v

o

itur objeQum for-

ij o

male fecundarium (

", funt omnia illa me«

1 [;go,

dia , quz ad beatitudinem obtinendam funt

ld

divinitus ordinata , videlicet conftans ob-

&i fpn

fetrvantia mandatorum DEi , & Ecclefie,

Ut t

aliáque pia opera, etíi noa precepta ; fre-

M r

quens, & pius ufus Sacramentorum ; uti

Uiämm]ud

etiam preces, & interceífiones , precipué

Itly

ER

San&orum in coelis degentium

*

*

ita obje«

fbl

T

&um formale (ecundarium hnjus timoris fer-

lii

i

|

vilis funt frequens transgreffio preceptorum

'XPWUE

lnl

DEI, & Ecclefig , neglc&tus bonorum ope-

W

r

tum,»

il

"L

M

Difputatio VI, Artic, HL

lX

Mil

$97

h

rum ,impius , aut perquàm rarus ufusSacra-

| d

Iq«,

mentorum , acipfaimbecillitas humana ,tot

paffionibus , precipué autem effrznatis, &

Y

I

fimul perpetuis demonum in(diis obnoxia,

lujl 1

MU

Invcftigandum itáque reftat : an hoc timo-

rc fervili non obftante, fpes a&tualis theolo-

li

(

gica beatitudinis obtinendz , non tantüm (ic

]

fummé certa , prout art, preced, diícuffum

dtin pb

Jj

eft ; fed etiam fit fummé firma ?

fatoyta

Dico r. A&umfüpernaturalem fpeitheo-

IT

549

logice , quoad beatitudinis obtinende fidu-

v

ii

ciam , proutfuo motivo formali primario in-

l

nixam , effentialiter fümme firmum effe, Ita

U

D

N

i

À

cum D. Thom. hic q. 17, art, 4. communis ,

dfmio 1; "

& certa. Theologorum fententia,

P[Oba

ia

Nam aCtus fpei theologice , prout DEO fua

t

dona promittenti , tanquam objecto forma«

r r

li primario innixus, tum adhafione affc&i-

ia t

và , tum appretiativá effentialiter eft fümm

yni d

firmus,

Ergo, Ant.prob.

Imprimisete-

inendn

nim hic a&us eft fummé firmus, adhafione

ub

affectivàad DEUM fua dona promittentem,

&t

ut effentialiter omnem formidinem , faltem

MW j ï((

deliberatam , de adimplendis promiffioni-

o ;!

bus divinis excludat.

Sed etiam cít íummé

& pläüi

firmus adhafione appretiativà, Ergo, Maj.

n " illï

exinde patet : quód huic fpei fides faperaa-

nvjuSde[ü'

turalis , de promiffionibus divinis , nunquam

TM

ex parte DEI fruftrandis preluceat ; eadém-

que fides effentialiter omnem formidinem,

ibguü[w;

Íale

Vratlatus IV, de Virtut. Tbeol,

D

598

faltem deliberatam , de oppofiro exclu.

s

FTL

dat , prout num, 282. didium eft, Min.

autem prob.

Nam ad aGum fpei ,. tan-

d

s DO

quam theologice virtutis effenvaliter requi-

ritur, ut divinam erga nos boritatem , cui-

riycipium t

vis alteri motivo inferiori , non folüm quo-

PUTTEUT

ad beatitudinem , fed etiam quecunque aiia

jo urfa

bona, pronut à DEO largitore obunenda,

j i

B

preferat : ne aliàs w probá fpe fibi malum

db

accerfat , juxta illud Jerem, X Vil. s. Hac

dicit Dominu : Malediilw bomos qui confidit

yptit

Adeluom

in bomine , &* ponit carnem brachium [uum ;

&* à Domino recedit cor eju.

Ergo.

i Cnnd]

Confirm.

A&us fidei fupernaturalis ,

Dito2 Md

ssoptout innixus DEO , tanquam primz verita-

a, qudil

ti, fua myfteria nobis loquenti, effeotiahiter

atf

eft fummé firmusadhafione, tum affecivá ,

ao

tumappretiativà, Sedhocipfo etiam actus

1atcudef

fupernaturalis fpei , prout innixus DEO, taa-

"t lgt f

quam prime bonitati, fua dona nobis pro-

LU

mittenti , utráqueadhafione pradictà, effen-

m

tialitereft fammé firmus, Frgo. Maj. patet

"a tj

ex dictis num. 453. &(eq. Min. prob, Idcó

30 df

primum

LI

5

quia fides, tanquam virtus theo-

logica , debet DEO adharere fuper omnia.

u an, |

Sed hoc ipfo etiam fpes , tanquam virtus

m!il Mdmm

theologica DFO fuper omnia debet adhere-

Ergo.

" )(1& W !

rc.

Hinc fidem , & fpem ita com-

T

parat D. Thom. hic q. 17. art. 9. Spe

& fides

Vb

nidam

Jaciunt bowiaem adbartre DEO , ficut c

ngsmma

prin«

UM

Difputatio W Artic. l.

$99

Nont

l'ji

principio , ex quo aligua nobi proveniunt. De

L

DEO autem nobis provenit , & cognitio veritatis,

W g,

c adeptio perfecka &onitatzn — Fides ergofacit bo-

rl

M

minem DEO adbarere , im quautum eft nobis

principium cognofcendi veritaten.,

Credinaus

Virlios

enim ea vera effe, qua nobis à DEO dicuntur.

(

!

Spes auteua facit DEO adbarere , prout ia nobis

Yt at

TM

eff priucipiuva perfecla &onitatis , in guautum

fcilicet per [pem divino auxilio inuitiuzur ad &ea.

W, j4 lt

titudinem obtinendam, — Atque ideà adhaefio

T

appretiativa fpei ad DEUIM promittentem ,

AR N

dcbet effe fummé firma , prout ex verbis ejus-

i.

dem Concil. num, 516, recitatis patet.

iptum

Dico 2. A&um fupernaturalem fpei theo.

nv

logice , quoad abfolutam beatitudinis obti.

551

t i

nende fiduciam, prout füo motivo formali.

m t

fecundario innixam , feclusá fpeciali revela-

yttio du

tionc , nec adhafione affe&tivá , nec appre-

OE

tiativà füummé firmum effe,

Ita cüm D.

y o

Thom. hic q, 17. art. 4. communis, & certa

st

Theologorum fententia.

Prob. Namob.

Mi pt

je&um formale fecundarium fpei theologi.

mb, ldf("

c& , prout abfolutam obtinenda beatitudi-

qtus t

nis fiduciam importantis , funt motiva pre-

i o

cipué fequentia , videlicet accurata obfer-

vantia mandatorum DEI , & infuper alia pia

w

ii

i

Operà , etfi non precepta.

Pretereà pius,

& frequens Sacramentorum ufus , prefer-

ao

tim Euchariftiz, Demum Sanctoruminter-

[ À

od

tis , magis autem in coelis, pro falute noftrá

q

iü-

b;[pw

600

&'ra&atus IV, de Virtut. Tbeol,

a l

intercedentium preces, Sedhocipfo. Et»

gt

Maj, patetex dictis num. 5:15, Min.

£9

Corita.

prob.

Imprimis etenim fpes , prout hifce

yoda l

morivis innixa ,

(eclusà fpeciali revelatione,

m fj

non eft infallibiliter illatiea falutis , prout

abfoluté future ; adeóque adhatione affe-

ione, f

al

&ivà fummé firma, ut omnem de oppofito

formidinem excludar.

Sed etiam fpes,

iont; 44

locif

prout hifcé motivis fecundariis innixa , ad-

wimdg

hafione appretiativà non eít fumné firma,

Mi t J

Ergo. Maj, exinde patet : quód hec omnia

Ts TL

fint quidem media, divinitus ad obtinendam

H

falut£ordinata ; non tamen ul

lus yiator adul-

iluririm

ilb nl

tus, feclusá revelatione fpeciali, poffit infalli-

biliter effe certus, quód hec eadem media,

1n, t

yu lls

cum effc&tu gratie fan&ificantis in prefenti,

rit,vel adhibiturus

sf at

& glorizia futuro adhibue

LUPT

fit,

Min. autem prob.

Nullum fiquidem

ecternam falutem fperandi motivum, prout

lr i

TT

à DEO Remuneratore fimul & Auxiliatore

diftin&um , eidem praferri poteft.

Sicut

hg )

etenim a&us ille non foret fidei theologica,

;':m) ö' mäl"l

ui hunc modum tendendi contineret ; Credo

R plin

exiflentiam DEI , ob autboritaiem ipfius revelau-

?mlüb(ïï )in 7]1

UT

tis, non tatmen crediturm s. "if naturalem fimud

?

de illa demonlrationem baerem , prout num.

, illlïïm., 7

458. ditum eft : ita ctiam non foret ifte

T 'u'iïll:] dT

a&us fpei theologice : Spero me falvandums

Ifllvi, "ii :

ob Bonitatemi DEI fua dona prowittentis 5 05

mni;kf,m !

fperaturim , nifi etiamm. bona opera , piimque $a-

Ti f

erá-

u

601

Di)þutat:'o VI. Artic. IIT,

T

li

eramentorum . ufum , & interce[Jioneua Sancioé

il

yuu baberem,

Etvo.

m

Confirm.

Nam fpes theologica obti-

ng«æ

nenda falutis eterne , non folüm poteft ,

552

1 (luü x

verüm fep? debet, feclusà fpeciali revela-

lii

tionc, fimul componi cum timore fuperna.

TT

|

turali , eóque fervili , deincurrenda damna-

M t

tione ; adeóque non obtinendalfalute, Sed

TTo

hoc ipío fpesifta , noncft íummé firma, pro-

inad n

ut innixa objecto formalifecundario, Ergo,

ltecaet

Min. patet. Mai, prob. authoritate Concil..

fäæïm

Ya

i

"Trid. Seff, VI. falutarem hunc metum, non

l

j

obftante fpe firmiffimá, cuilibet viatori, etiam

:Lil*qwlä

M

jufto, inculcantis, prout ex ejusdem verbis

um n

num. $34. recitatisliquet , fimálque ulteriüs

gyi p

cap. 13. fubjungentis: VFeraztamen , qui f&

lii

exifiimant flare , videant , nà cadant , & cums

timore , ac treuore falutem [uana operentur , im

lum áil

Ql p

la&oribus , in vigilit , in eleemo[yni , im oratio-

nibu , d» oblationibu , in jejunits , & caffitate,

K n

Foruidareenima deZent , fcientes : quód in []em

palclï. Y

iieogs

gloria , &* nondum in gloriam: renati [unt , de

puená , qua fuperefl cum carney cum mundo ,

gt C

, W m

cum Jiabolo , ia qua vilores e[e non po[Junt, nifi

cum . DEU gratia obteupereut Apojiolo dicentis

naturnlzm;&

Deéitores [umus , non carni , ut fecuudüm car-

fl Pwm j

nem vivamts s fi enim fecundim carnem vixt-

j f

.

riti , uoriemini

.

fi autems. [piritu fa&a carnts

nim W

ami!lm"*

anortificaverits , viveta.

Etcap. 16.— Quia

án uoultis ogendiums ommes , uuus

quisque Jrcut

[74 d

Qqa2

602

Traä?atm IV. de Virtut, "Theol,

Dj

niifericordiam , & bonitatem divinam : . ita fs.

ol

veritatemr , & judicium ante oculos babere. de-

.'Ilfty f]m(lh

Àet 5 méque fe ipfum altquis , etiam[i mibil fizi

eit; t

confcius fuerit y judicare 5 quoniam omnis bo-

juam, t

minum vita, non bumano judicio examinanda,

sf

& judicanda efl, fed DEI , qui illuminadit a£f-

gmedidtt

eondita tenebrarum , &* manifeflabit confilia

Mj V

eordium , qug do&trina confonat verbis Apo-

Meedidt

ftoli ad Cor, fuperiüs num. 530, allegatis.

vuditnora

Ergo.

nuittts C

Objicies r. contraprimam. — Etfifpes ob.

v n n

553

tinenda beatitudinis, prout innixa DEO Re-

aticoni

muneratori , & Auxiliatori fua dona pro-

sls ob

mittenti , appretiativé fit e(fentialiter füumme

PT

firma ; repugnat tamen , ut etiarn affeQivé

Ant.prob. Ad

velnp

fit fummé firma,

Ergo,

sthtrerdi

hoc, ut fpes etiam affcGivé fit fummé firma,

idrude

debet eadem excludere omnem formidinem,

Ertondian

faltem deliberatam , de oppofito, videlicet

de non obtinendà beatitudine,

aitth; i

Sed fpes

od i

omnem formidinem de oppofito effentiali.

Mtlri n

ternonexcludit. Ergo. Maj.patet. Min.

tUt v

prob. Nam aliàsfpes fupernaturalis, de ob.

: i

tinendá beatitudine , nunquam poffet com-

*tttlnis

poni cum timore fervili , cóque fupernatu-

Sed

m d

rali , de beatitudine non obtinendá,

hocadmitti neqüit, prout ex dotrina Con-

IT

1

TM

cil, Trid. num, preced,allegatáliquet. Ergo.

Confitm,

Etfi timor fervilis, idémque

Ut

Out

: [

t ts

fupernaturalis ütappr;tiative [ummus; pr

ex

PU r

-

!

J

üawa

Difjutatio VI. Artic. llI,

603

LO

ex verbis Redemptoris , num. 547. addu&is

mæw

patet, fimáülque voluntas per illum DEO ad-

AL T "

hareat , juxta do&trinam D, Thom., num. cit.

Ls

allatam ; nontamen hictimoreft etiam fum-

fus affective,

Ergo idipfum de fpe fapere

Vl

j

naturalidicendam,

Ms

Refp. N.ant. Adprob.D, maj. Spes

debetexcludere omnem formidinem de bea.554

od

.

titudine non obtinendá, ex defectu DEleam

promittentis, C. maj. Etiam ex defectu via-

m

toris divino auxilio non cooperantis,

N.

n

[YTS

maj. & fic D. min, N, confeq.

Ratio eft ;

bt

quód fpes obtinendz beatitudinis folüm eá-

tenus fit fummé firma , etiam affe&tivé ; quá-

uda

hus d

tenus eidem prelucet fides fupernaturalis,

ftigs hs

effentialiter exclufiva omnis formidinis , fal-

tem deliberate de oppofito , videlicet beati

ag

tudine non obtinendá ex defectu DEI, eam

vin i

promittentis ; ideóque anxilia peccatori ad

h Mi

acquirendam , jufto ad confervandam gra-

ifto d

tiam, neceffaria denegantis , & proinde viato«

t Ma

tur.

rem dcferentis , priusquámi ab ifto defera-

hu

Atque fab hac ratione fpes falutis,

pf

prout in auxilio divino fundata dcbet effe fir-

y t

miffima, juxta do&rinam Concil. Trid. Seff,

i ?

Vl. cap. 13. de finali perfeverantiá , fuperiüs

dodno

num,5354, verbótenusrecitatam. Hecautem

d.

fpes fitmiffima non folüm poteft , fed etiam

d

feclusáà fpeciali revelatione , debet fubinde

componi cam formidiae, quoqué delibera-

elummuapï

3.2

t

D

TraSatus V. de Virtut, 'Tbeol,

604

jad

tá cujuslibet viatoris ; ne ille fots auxilio di-

egin o

vino non cooperetar , adeóque fuà culpá

n nont j

beatitudinem non obtineat, prout ex ejus-

Confrt

dem Concil.Trid.verbis num. 552. addu&is,

x!mluod (

manifeftum eft.

goreilil

' Adconfirm. N. confeq.

Difparitas eft ;

norectit

quia voluntas pertimorem fervilem , tugien-

ycitlt

do paenam eternam, proprié loquendo, non

ine, L

1

, adharet DEO affe&ivé, fed folüm effe&tive,

j ag

videlicet eátenus, quárenus hác formidine ,

jj

vel à peccatis committendis retrahitur , vel

ngduid

ad paenitentiam de commi(fis agendam im-

pellltur.

Hinc timor fervilis , idémque fu-

em, ia

u augmenmt j

* pernaturalis, eft quidem appretiativé , non

autem etiam affectivé fummus,, prout firma

m

iptiatág

eft (pes fupernaturalis.

al

Objicies 2. Hoc ipfo, quód fpes fuper-

M a

ss;namrahs obtinendaz beatitudinis , appretia-

tivé fumma, poffit componi , cum timore

Em

t

fervili, pariter fupernaturali , & appretiativé

TT

fummo ; eo ipío

ees:ü

anon poteft effe affc-

éhvé fumma.,

Ergo,

Ant, prob.

Quam-

atmn

visetenim voluntas viatoris per hunc timo-

m

rem fetvilem , proprié loquendo, adhareat

UM

DEO folüm effe&ivé, non autem affcctive,

ii

u:rmämn

prout modó refponfum eíft : attamen per

hunc timorem effentialiter impeditur adha-

"o

Sed hoc

V

fio fpei affe&iva , fümmé firma.

ipfo. Ergo. Min.patet. Maj.prob. Nam

As

ffen-

fpes obtiaenda bcautudinis firmiffima, e

tia-

I'lïnm[zlus 1

A^

Difputatio V, Artic. lll.

6o$

ïä'»t'mh

i"

tialiter excludit omnem timorem de beatitue

l'f'?ïïü!,»ä

dine non obtinendá ; eoquód aliàs firmiffie

! F-O'.'.ï.g

ma non cílet,

Ergo.

Ls

Confirm. Nam fpes obtinendi bonum

aliquod defideratum cicfcit ; decrefcente ti-

1

more illud non obtinendi , & viciffim hoc ti-

[ AT

more creícente , decrefcit etiam fpes.

Sed

loqarnjc'o?f;: |

hoc ipfo fpes firmiffima , cum nollo penitus

lnb

timore, de bono defiderato, non obtinen-

Ltaih

do, componi potett,

Ergo.

Min. patet.

Maj. prob, authoritate D. Thom. l. 2. q. 42.

tiütr d

n

art. s. ad r, refpondentis : OZjelium [pei eff

Et ideó ea,

j w

bonum , quod quis poteft adipifci.

J L

qua augmentant potejlatem bomini , nata [ant

eugere [eua , & diminuere timorem.

idiplum

Ti

ab experientid quotidiand, in egroto fanita-

tem defiderante, patet.. Ergo.

illnt

lls QWCDR

Refp. D. ult; ant, Spes obtinende beati-

tudinis firmiffima , fipliciter , & az[olute ta-

5

Sf

, n int

t

lis , effentialiter excludit omnem timorem

de illà non obtinendá,

C. ant.

Spes fir-

od d

9j Qu

mi(fima folummodoó fecandzim quid , & refpt-

&mr? talis.

N.ant. & confeq. — Kaiio eft:

x huncut

quOd fpes obtinendz beatitudinis firmiffima,

ldüs 1&[333

fimpliciter , & abfolut? ralis , quidem effentia.

u d

qu

liter excludat omnem timorem , ex quocün-

que tandem motivo provenientem , de illa

upcd

It

non obtinenda: hactamen fpes ab illo fo-

Qf

lüm viatore haberi poffit , cui fua predetti-

yi r

]

natio , aut falus atcrna , prout abfoluté ob.

fum.W

T4

tl«

| D

606

TraGatus YV , de Virtut, Tbeol, :

um

tinenda, eft divinitus revelata,

Hác autem

vevelatione feclusà ; viator non poteft ha.

rf

n

bere fpem beatitudinis firmiffimam frzplici-

bj

ter , & alfolut? , fed folummodó fecuzdàma

quid , feu refpe&vé talem , videlicet quantum

vyndst

jjolim

eft ex parte DEI auxiliatoris , qui ueminem

deferit , nifi priüs ipfe deferatur. Atque adcó

vll

Mietnd

fpesifta poteft , & debet componicum timo-

re fervili fnndato in divinajuftitia, prout mo-

ii

TT

tivo primario , & in proprià imbecillitate , cz-

terísque motivis fecundariis , num. $48. ad-

sujpat.|

Caua

du&is , juxtaillud ad Philipp. II. t2.

T

suetu , & tremore falutem vefiram operamini,

180, t

Ad confirm. D, maj, Spesobtinendi bo-

1 fdpiah

num defideratum creícit , decrefcente timo-

n

re illud non obtinendi, foliim in eálineá, in

tiy t

quàá fpes crefcere poreft, C.maj. Etiam in

h

vttéaneld

cá lineá, in quà creícere non poteft, — N.

W

datiiDt]

Ratio

maj. & fic diftindà Min. N. confeq.

a W

eít : quód fpes füpernaturalis , obtinendze

li

E

beatitudinis , quidem crefcere , aut decre-

ln

fcere poffit juxta incrementum , aut decre-

L

mentum , objei fai formalis fecundarii, vi-

"u

Z

delicet quoad pium ufum Sacramentorum,

M(

5800, QU

& alia motiva, num, $15. adducta ; fecus au-

tem quoad obje&um fuum formale prima-

x|

A

rium.

Nam illa motiva fecundaria, quidem

(dl Am

L

creícere , vel decrefcere poffuat ; fecusau-

"

Aäuhmp

j

tem motivum primarium fpeitheolog'cz, cui

Wtl

femper fpes, prout firmiffima innititur ; etfi,

3

t

ábs.

i

L

Di]þut'atio VI Zdrtic. HI.

607

l Bingä |

ábsque revelatione particulari , non poffit

! w

effe firmiffima

5.

, prout motivis fccundariis

n

innixa,

Dijo,

Objicies 3. contra fecundam. . Spes fu.

lt

557

t

pernaturalis obtinende beatitudinis, prout

Obje&Qo formali primario innixa, effentiali-

L

ter eft fümmé firma, ut omnem formidinem

TM

deliberatam deillà non obtinendá excludat,

)u

Sed hoc ipfo etiam prout obje&to fecunda-

"ltno

rio innixa effendialitereft fümmé firma, | Er«

AE

l t

£o. Maj.pater. Min.prob. ldeó primum ;

iC fpei praelucet fides fo

pernaturalis

M a,

2:;3

:V :l«:.;'

d

» prout fuadona promittente. Sed

Jnand

euiam fides przelucet fpei, prout obje&to for-

vtl

malifecundarioinnixe ; quemadmodüm ex

Beltd,i

textibus Scripture num. $15. addu&is pa.

j ln

tet ; eadémque falutis obtinenda media pa-

u N

riter func dona DEI.

Érgo,

Confirm.

i Mi

Nam fide certum eft : quód

Oa

DEUIS cuilibet viatori , Sacramenta novzle.-

D

gis, rité fufcipienti promiferit gratiam fancii.

d

ficantem , cámque ex opere operato infalli.

lii V

biliter obtinendam , & quidem etiam à pec.

QR

catore adulto, qui primitus baptifmi , aut

; lu

pofteà relapfus , Pceniteatie Sacramentum

recipit.

Etgo.

mit p

a

Refp. N.min. Ad prob.C, maj. D. min.

5$8

T

Sed etiam huic fpei pralucet fides, de hifce

mediis , prout folüm aecefífariis, aut condu-

x

centibus ad beatirudinem obtiüendam.

C,

millis f

[

Qq45

min.

)

608

Tratflatus TY. de Virtut, Theol,

MU

min, Etiam fides, feclusáfpeciali revelatio.

ne , de hifce mediis rite applicitis, aut appli-

:mil;ämw

ad um

candis, N:min &confeq, R.stio eft: quód

glb

obje&tum formgle fecundarium fpei theolo-

qomentum ;

gice quidem ilia media contineat , que ad

l] pamrrnll

gratiamhabitna!em acquírendam , ant con.

fervandam in preíenti, & gloriam obtinen-

Hb d

r

dam in faturo faünt divinitus ordinata, ideó-

Jato pitt

que inter dona DC debearít numerari ; non

tamen fpes hifcé mediis innixa , feclusá fpe-

fopo at

(ats a

cialirevelatione poffit effe firmiffima, ut om-

d d

pem formidinem , de beatitndine fors non

Nam finé revelatione

hia

Obtinendá, excludat.

divinà nullus viator certitudinem infallibi.

pecut

lem habere poteft : quód gratiam fanaifi-

hitamadus

cantem obtinuerit , vel a&u habeat, vel re-

g,

tenturüs , aut amiffam recuperaturus fit :

wptelid

uód merita fupernaturalia , eadémque re-«

tapis un

ipsá, & non folüm apparenter talia elicuerit,

CTUT

aut deinceps eliciturus fit : quód proptiis,

u h

aut alienis precibus; perfeverantiam finalem

LT

jam impetraverit, aut impetraturus fit.. Cüm

tlfb

veró hifcé beatitudinis obtinenda mediis in-

d

fuper opponanturilla, qua fupecnaturalis ti-

tt i

mor beatitudinis non obtinende, fed incur-

Valig, tf

renda gehenng , tanquam objectum forma-

t V

le fecundarium, ex di&tis num, 548. impor-

" g

tat? hinc abundé patet : quód fpes falutis;

Rf

prout obje&to fuo formali lecundario innixa;

!m; Cüm [

necquidem in viatore jufto , fen pie vivente ,

ln

On«

'

uiri

609

Difpatatio VI, Artic, 11I.

d.

,

omnem formidinem excludere poffit , fed

Jl

h;

cumiliácomponi debear,

'4

Ad confirm, D. antec,. Et fimul viatori

il n

cuilibet fide.certum eft , quód primitus Sa-

i v

cramentum bapnimr auttelapfusSacramen-

ln

tum pcenitentig , rite fufceperit,

N. antec.

las

Et hoc cidem , feclusá fpeciali revelatione,

[7Y.

fide certum non eft. . C. ant. & N. confeq.

DUDA

Ratio patet ex do&trina Concil. Trid, Seff.

t d

V. cap. 9.que num, 534. habetur,

Vs t

O'jicies 4. — Si fpes beatitudinis, proutaso

hu t

objc&o formali fecundario innixa , feclusà

Vab

fpeciali revelatione , in viatore jufto, fcu nul-

gl

lius peccari lethalis fibiconfcio, formidinem

*gnmmfm&i

de incurrenda gchenna non excludit ; tunc

Mrt, lt

viator iniquus , qui amiffz per lerhale pecca-

lyff!lll(lli il

tum gratia fibi certó confcius eft, non pof- i

fet ampliüs tam firmiter fperare falutem,

ul t

nl i

quam antceà fperabat.

Sed hoc admitti ne-

d

quit Ergo. Min. patet, Maj. prob. 1deó

ptan ii

primum 5 quia viator , etfi nullius peccati

g. Q

mortalis fibi confcius , non támen propter-

deucdist

cà joftificatus eft , ut infallibilem de ftatu gra-

ctmwtfï"ïï

tig , feclusáà [peciali revelatione , certitudi-

ip, d

nem babeat, etfi prudenter de hoc prefume-

re poffit,

Sed hocipío. Ergo. . Maj. patet,

TR

nj

iw*

Min,prob. Nam talis viator nullátenus pru.

denter prefumere poteft, quód fit in ftátu

n

D

at

P

gratiae

3

cüm oppofitam certitudinem ha-

»

beat.

Ergo,

la

Ple [

Coa-

| pj

610

ÜTra&latus IV. de Virtut. 'Tbeol,

; frto

Confirm, Nam viator fibi certó confcius;

gucatiute

quód a&u (it in ftatu peccari mortalis ; etiam

Adctrm

fibicertó confcius eft, quód a&u fit rens fub-

Afio6nonta

eundegehennz,

Sedhocipfo non ampliüs

dicils r

oteft ram firmiter fperare falutem , quàm

if

anteà fperabat,

Ergo,

Maj. patet.

Min,

ndm ib

rob. Ptelucente fiquidem hác certá noti-

hd ia

tid, dereatu (ubeunde gehenna , crefcit for.

indhedii

mido priftina beatitudinem non obtinendi,

wud, l

Sed creícente hác formidine neceffarió de-

tD T

crefcit fpes priftina obtinendi beatitudinem,

annjordt

Ergo.

D, maj.

Talis viator non poffet

st m

Refp,

ienijrimd

561

ampliüs tam ficmiter fperare falutem , quàm

anteà fperabat, ex codem motivo fecunda.

ii

rio. C. maj Ex alio motivo fecundario ,

Avirma:mml

N. maj, & fic dift.

ii Dd d

: quod fuccedit priftino,

min. N. confeq.

Ratio eft ; quód viator

n fon

amiffe per lethale peccatum gratiz fibi certó

Ms j

confcius, ex eodem motivo fecundario, de

pl

1

quo Apoftolus ad Hebr. XIII, g. — Cozfidi-

ttglny

saus enim , quia &onam con[cientiams baeuzut ,

LhanWT

in omaibui ben? volenies convtr[ari, non poffit

t

quidem ampliüs tam firmiter fperare falu«

A

tem , quàm illam anteà fperaverat ; attamen

u

huic motivum fuccedere poffit aliud, vi cu«

Wi

jus recuperandam falubri poenitentià pra-

meïïllüeml h

]

tiam , & hác mediante obtinendam beatitu-

i

Atf

an«

dinem tam ü;miccr fperet , quàm firmiter

LT

teà,

"IIFUIIIUJS.Q

»

W)

Di/]:;;tatio VI. Artíc, PT

*

61;

Mräï*er,

teà, fretus boná conífcienriá ,immedi

t

até [pe-

raverat falucem

dl&m.

Adconfirm. C.ma

W

"

j. D. min. juxta datam

diftia&ionem , & N.

confeq.

Quinimo,

D

S ex moti-

h[ J

etfi talis viator non poffet ampliü

vis fecundariis tam firmiter fperare falutem ,

bl

quàm illam antcà fperaverat , non tamen

102 j

iftud prejudicat fpei theologice , qua fo.

007 QUs

lüm debet effe firmiffima ; prout obje&o fuo

Ts

ormali, feu motivo primario innixa, Sic

TT

etenim D. Thom. hic q. 18. art. 4. ad fecun.

um refpondet : Spes 0 innititur principa.

um

liter gratia jam badita , fed divina onznipoteme

i

ta & mifericordia , per quam etiana ille , aui

Til

gratiam z0n babet , eaua conféqui potefl , ut [ic

V hm

ad vitam aternam perveniat.

De omnipoten.

t sutema DELl, & mifericordid

4j Mct

6jus ceftw eft,

uilrit

quicitique fidem ba£t.

ii u

Objicies ult. — Saltem ille viator iniquuszG

aniroy d

non poteft habere fpem beatitudinis firmiffi-

if n

mam , necquidem prout objecto for mali pri-

ia

mario innixam , qui gratiam fanctificantem

nunquam habuit , aut eam in primo rationis

t

jv

ufu , per grave peccatum amifit , & hucásque

femper fceleraté vixit.

Ergo.

Ant. prob.

j du

ahud, LU

Nam talis viator, nullum hucüsque adum

fupernataralem , faltem de condigno, bea-

ii f

nl -

titudinis meritorium , pofüit 5 utpote à pri-

mo ftatim ufu rationis per grave peccatum

píintt -

gratiá fpoliatus , etfi priüs in etate infantili

eam

?

m[?au

612

"Traclatus IV.de -Virtut. Theol,

;mhi&D-ü

eam per baptifmum recepiffet. Sed hocipfo.

"ou

Ergo. Moj.patet, Mia. prob. Hic enim via-

gpit ;

tor Ípcrando falutem temerarié prefomeret 5

g vtl

quia fcilicet nullus adultus , ufu rationis pra-

smo lu

ditas , juxta leges moderne providentig ,

oteft aliter obtinere beatitudinem , nifi üt

jj

corónam ameritorum.

Sed przdi&tes viator

kincgr

gt li

effet hucásque deftitutus omni merito , fal-

Erego.

qitr gt

í

tem condigno.

ET

Confirm.

Nam in hujos viatoris animo

adenddttt

juítitia divina, tanquam motivum principale

timoris fervilis, copjun&ta cum omnibus mO-

ii dul

du b

tivis fecundariis, num. 548. addu&tis, nc-

ceffarió preponderabit bonitati diviug , tan-

Imliof

quam motivo princi

palifpei , attamen omni

Mp jn

motivo fecundario deftitutg.

Sed hocipfo

, t

talis viator , non poffet habere fpem firmitfi-

nf iirat,

mam falutis, nec quided , prout fuo moti-

t rj

vo primario innixam.

Ergo.

4 3015;

Refp.

D. ult, maj.

Hic viator fperando

znnitü] [ m]

falutem finé meritis, hucüsque nondum po-

ïia

äiim::ul..

fitis , nec etiam deinceps ponendis, teme-

a

^i !l

C. maj.

Sperando fa-

D]

rarié prefumeret.

lutem finé meritis , nondnm quidem hucüs-

EU

1]

Jf

que pofitis ; attamen deinceps ponendis,

Wt

N, maj &fic D. mia, N, confeq. — Rauo ett:

msï[mi?D m

quód folàm illa fpes reipsá (it temeraria prz-

Pkflïtliïduäin;

fumptio, per quam viatoriniquus fperat ob«

Utj

tinere veniam peccatorum fine oinni poeni-

] ri:ïfmqu; N

tentia , vel glotiam finé omni merito; prQut

'«'immam,&i

ex

Jl

D-i]þaütia V1, Artz'c.'III. j

n

öxä

:

ex verbis D. Thom, num. 527. adduGtis pa-

T

"]

fb

tet, Econtra illa fpes non eft temeraria pre-

fumptio, fed a&us virtutistheologice, pet

)

l

"

quam viator iniquus, etfi omni merito con-

J

H

digno hucüsque deflitutus ; attamen divinze

Y

T

bonitati foper omnia innixus,proponit agere

pl

dcinceps falutarem poenitentiam , ut obti-

TT

neat veniam , & ponere merita , ut confe-

uatur gloriam aternam : licét talis actus

VTT

nondum fit fpei formate;, fcu perfe&e, con-

M

jun&e videlicet cum gratia, & charitate ha-

TM

bituali, fed adhucinformis, & imperfe&te ,

s Y

|

feu charitate habituali deftitute,

Unde D.

IN V

'Thom. 1, 2. q. 63. art. 4. ad 2. refpondet:

T

Potefl aliquis []erare, antequam babeat cbarita-

| d

dena, v0n ex meritis , qua jam ba£et , féd que

':[;emärm;

[perat fe baPiturum.

Et q. 65. art. 4, fic fta-

Qu o o

tuit : hus [pei efl expeciare futuram Zeatitudi-

ntm à DEO , qui atius quideua perfeclu efl , fifiat

MT

ex ineriti qua quis baóet , quod non potefi e[fe

T

Jmi? charitate.

Si autem ex meritt ; qua uon-

nmd]j, [

dum hba£et , fed proponit in futurum ac

gf:irere ,

$gt !3

erit achus imperfeclu..

ia

Ad confirm, D. mai. In hujus viatoris ani.

mo juflitia divina, cum fuis motivisfecunda-

g

J

u

riis neceffarió praponderabitbonitati , feu

woeti)

mifericordiz diving ; fi viatoris hujus animo

iil

fimul non reprafentetur fpcs veniz obtinen-

da , eadéinque neceffaria , ut effugiat poe-

p

mmt['lw;f

nam &ternai ; & affequatur falutem, Tranf.

maj.

y

6 14 — WraChatus V. e Virtut. Theol.

moj. Secüs, N. maj. & (icD. min, N, confeq,

n

a pl t

Ratio eft : quód ipfa fpes obtinende pecca-

torum veniz fitin peccatore neceffarium me.

m

dtucrendm

dium ad obtinendam gratiam , & evitandam

gehennam ; ut proinde hujus timor fervilis

atvéfuat,

feiont r

animum peccatoris ftimulet ad hanc fpem

eliciendam , fi iftius , prout neceffarie, fides

vols a

wn, o

eidem praluccat.

Ex hucüsque dictis

Conftat r. Quód fpes fupernaturalis ,

irini a

out hzc obtinenda falutis fiduciam , eám-

563,;

wpitdd

ueabfolutam importat , fit effentialiter fi-

iribx lu

D]

miffima , tum adhafione apprctiativà , tum

affe&tivà , prout formali obje&to primario,

4 mgrim

fcilicet DEO Remuneratori , & Auxiliatori, do-

u)

na fua promittenti , innixa. — Imprimisetenim

Conht 1 (

