- xclufiva vite eterne non poffet effe illiug

»

- mctitoria, ergo,

:

«

w

le .imi

Confirm., Saltem illud fupernatura

hi

perium voluntatis, ex quo procederet adtus

ii

fidei Theologicwe deberet effe meritorium ,

L A (

vite eterng fed hoc admitti nequit, ergo,

ontn |

Major patet, minor probatur : nam iliud

lt

imperium füpernaturale voluntatis connc-

m

&teretur cum revelatione damnationis ztere

T

ng , qu2 revelatio effentialiter excludit vi-

T

4

tam eternam. Ereo,

[2

TU

Refp. C. maj. N, min, ad probationem

jbis, *

D, maj. Deberet eadem fides effe merito-

frett

ria folüm ab extrinfeco vite aterne tran-

wüclw F'

feat major , ab intriofeco N. maj, & fic di-

ftin&ta minori.

quiaé

N, confeq. Ratio diflin-

T

Gionis eft : quód a&us fupernaturalis fi-

f

dei non fit ab intrinfeco meritorius, fed fo-

làm per denominationem extrinfecam à li-

i

bero imperio voluntatis formaliter meri-

torio,

]

658 '"TraBatus IV, de Virtut. Theol,

(onim

torio , adeóque licét a&tus fupernaturalis fi-

j aE

dei effentialiter connexus cum damnatione

eterna eífentialiter excluderet vitam eter-

[beoln

fbils,

nam , non tamen íllud imperium volunta-

hor ; d

tis , ex quo cadem fides procedit , effentia-

of d

liter conne&itur cum damnatione £terna ,

(e Gu

eó quód hoc imperium poffit elici etiam

circa articulum falfum propofitum, üt evi-

jio f&

denter credibilem.,

Corfrn

Ex auibus patet re-

d

fponfio ad confirmationem : nam concefía

aoj p

majori N, min. ad cujus probationem N

*

*

hat d

maj, Ratio negandi patet ex modo diclis.

*

tides

Ceterüm etíi totum argumentum trans-

w u

mitteretur , nil iftud obftaret noftrz con-

&OU

clufioni, quia fcilicét adhuc poffet haberi

certitudo abíoluta damnationis eternz fal.

w atj

CHX

vo ftatu viatoris , vel per fcientiam infufam,

vel per fidem neceffariam , etiamfi fuppo-

tdrim

(

Wirg,

neretur , revelationem non poffe credi fide :

fupernaturali , nec quidem extrinfecé meri-

at y

toria,

0

Objicies ultimó contra z. conclufionem:

(titn,

599 a

nte certitudine abíoluta damnationis

us pl

«terne effet viatori impoffibilis falus eter-

ttün (

"

na , fed hoc ipfo nolitio beatitudinis , & ap-

plicationis mediorum effet eidem licita, er-

Ls

go. Major patet, minor probatur : dam-

N

nati licité defperant pofitivé nolendo ap-

Qul

plicare media , quia falus eterna cft iis im-

'*Fümq

poffibilis , ergo fimiliter.

Con-

[&1

]

Difjutatio VI. drtic. IV;

659

n

Confirm. 1. Stante certitudine damnatio-

At

nis eterne licita effet viatori omiffio fpei

i

]

T hcologica , quia fpes effet eidem impof-

LT*

fibilis, ergo fimiliter, Confequentia pro-

batur: nam medium unicum ad falutem

T

O d

poffet efe a&us fpei Theologice,fed ftan-

te certitudine damnationis licita effet no-

n |

*Jm, : [

litio fpei. Ergo.

Confirm, 2, Certus de peccato mortali

p

M

(.'.

antecedenter commifIo , & non ampliüs re-

1

mittendo, poffet licité omittere media con-

u)

x

j

ducentia ad illius remiffionem , ergo, An-

m

tecedens probatur ; nam talis licité omit-

unw.

teret Sacramentum Poaenitentie , quin imó

U&[ bibu ]

icité non poffet illud fufcipere, utpote cer-

V

tus dc indifpofitione ad obtinendum effe-

ifun,

&um Sacramenti ,fed medium unicum pof-

Íet effe idem Sacramentum.

j

u

Confirm. 3. juftus licité. defperat de

f ot

unione Hypoftatica , quia certus cft, fe il-

lam obtinere non poffe. Ergo

Confirm, 4. Non eft peccatum nolle fa-

díone.

antlod

lutem, poftquam fcimus , D EUM nolle

candem falutem ; ergo. .Antecedens pro-

s 4*

jns

batur ; hac fiquidem nolitio eflet confor-

mitas noftre voluntatis cum Divina ; fed

y ia

quie

hoc ipfo, Ergo.

Confirm. 5, Authoritate D. Thoma al-

o

Jdii

legata n, 451,

(

Kefp.

]

660 Trnt?;lm IV, de Virtut. T beol.

TU

Refp. D. maj. Effet impollibilis falus

m

eterna impoffibilitate antecedente N. maj,

facoc Yf

impoffibilitate folüm confequente C. maj.

& fic ditin&a minori N, confeq. Ad pro-

ibinttd

At du

bationem minoris fimiliter D. antecedens,

& N. coníeq. Ratio diftin&tionis conítat

i D, at

gdpudt

ex articulo precedente, ex quo ipío habe-

(, zi

tur difparitas inter damnatum , & viato-

rem , quia pro ftatu damnationis eft impof-

ag H

s u

fibilis falus eterna non folüm impolflibili-

tate confequente, fed etiam antecedcnte,

tl y

as

quia pro illo flatu non dantur media ad

obtinendam falutem , contrarium dicendum

ino, qi

eít de viatore.

Ad conficm. 1. D. antece-

stjilne:

f li v

dens : quia fpes Theologica cflet impoffibi-

lis etiam antecedenter C, antecedcns , fo-

t g

lüm confequenter N. antecedens , & con-

m

feq. Adcujus probationem D. maj. mcdium

ml Su RQIF

nn df

unicum poffet effe fpes Theologica feclufa

pro eodem inftanti certitudine abfoluta

ids

dainnationis eternz. C, maj. hac fuppofita,

!

lat

N. maj. & C. min. N.confeq. Ratio pa.

Á

tet ex di&is. Ad confirm, 2. D. antece.

"D Ya

dens: poffet licité omitrere media, quae

&tn d

abíque novo peccato applicari non poffunt,

fittüg.

C. antecedens, fecüs N. antecedens, &

ltl

confeq. Ad probationem antecedentis, C,

KO otty

maj. D. min. Medium unicum poffet effe

0 Nn j

Sacramentum Peoenitentie ftante praedi&a

T

certitudine abfoluta. N, min, hac feclufa,

S

C, min,

i

/Dzl&u!at:'a VL Avtic. F.

661

Wï[&; !

C. min. & confeq,;. Ad confirm. 3. C.an-

w

tecedens. N. confeq. Difparitas eít : quia

m

viator non obligatur, ut ponat media ad

T

obinendam unionem hypof(taticam , obli-

At

gatur autem ad media falutis. Ad confirm,

DTE

4. D. antecedens: $i DEUS nollet falutem

TU

independetker à nofttis peccatis pr&vifis,

, h

C. antecedens , fecüs N, antecedens , &

D

confeq, Ad probationem antecedentis. fi»

tl

militer D. maj, & min, ac N. confeq. Un.

ttlat

dein cafu predi&o folüm effet licita vo-

Wi

luntas confequens omiffionem liberam me-

ia

diorum , qua aliquis vellet precise (atisfa-

1,W.;w

cere juftitie vindicative DEL, non autem

Tl

eflet licita voluntas antecedens omittendi

nb i

media, que DEUIS à nobis vult adhiberi

j Lt

fub comipinatione poeng eteroz, Ad cone

j at

firm, $. Refp. textum D, Thomz intelli-

jl

gendum effe de fola defperauone negativa,

T

Ex ha&tenus di&is,

T

Conftat r, Quód certitudo abfolutg 000

OE

damnationis eterne poffit componi cum

NGG

flatu viatoris confiderato quoad fuum pra-

x

dicatum effentiale, & primarium , fcilicet

potentiam antecedentem adhuc obtinendi

o poüm*

beatitudinem , & evitandi ipfam damnatio-

«

d

nem &ternam , eó quód predi&a certitu-

do non fit naturá prior fed pofterior po-

mPOkm

rentiá vel agendi poenitentiam falutarem

n

| M p

dc peccato praterito , vel przcavendi pece

€catum

j^

[

962

Tra&latm 1V. de Virtut. TEeol.

hf

catum futurum, à quo dependet damna-

tio, contrarium dicendum cffet , (i DELIS

kcenuu

g, qul

fuppofità hac certitudine, fimul impofte-

rum denegaret omnia auxilia fufficientia

v bb

jls p

ad cvitandam damnationem , pretereà,quód

certitudo abfoluta damnationis eterne ob

DAT

Álet ceti

peecatum aliquod futurum non poffit effc

prior naturá tali peccato, üt hoc à predi-

J at

m d y

&a certitudine dependeat , cujusmodi effet

defperatio ;aut impoenitentia finalis elicita

ttitit g

ex motivo ipfians certitudinis/de eterna

PT

damnatione , eó quód aliàs fequeretur mu-

(adht

he aol

tua prioritas nature inter hoc peccatum ,

& certitudinem damnationis , hec enim

f d

fupponit reprobationem pofitivat , & ipfa

i Omito

reprobatio prefupponit peccatum üt abfo.

v w

luté futurum.

wübline

1 ld d

Conftat 2. Quód abfoluta revelatio dam-

nationis eterne poffit credi à viatore per

*ih bt

aQum fupernaturalem fidei Theologice ,

i)rum ul

& hec eadem fides quantumvis eflentiali-

Ü v

ter excluderet eternam falutem , poffit effe

n il

nihilominüs meritoria falutis ab extrinfeco,

"t

fcilicet ex libero , eodémque fupernaturali

ioydler

imperio voluntatis , quod imperium ab in-

LT

trinfeco non excludit falutem eternam;

".

adeóque poteft illius effe meritorium quan-

"ll

tum eít ex parte fua.

Caterüm aliqui id*

"It

ipfum negant, quo negato adhuc ftat no*

Al (

ftra conclufio.

Ha&e-

b N

à

Diffutatio VL Art. YV. : 665

] U

1)5.']5

Ha£tenus autem dicta intelligenda fuat

de certitudine abfoluta damnationis eter-

j L'l?u

n& qua DEUS hanc peccatori vel a&uali,

]:3

u

vel habituali mauifeftat, eó quód probabi.

?lfl&q;;;

liüs repugaare videatut bonitati Divine, ut

[:5]]

DEU juíto utpote actuali amico manife-

ia

Ílet certitudine abfolutà fuam damnatio-

1173

nem aternam , quia licét hec certitudo

T

non effet poena ftri&té talis , effet tamen

b di

torineutum graviffimum inflidtum adhuc ju-

Lf

fto, & nondum reo peccati,

«

Conftat 3. Quód viator flante certiru. OX

Ka.

dine abfoluta :damnationis :terna licità

uw

poffit defperare deíperatione negativá, fci-

j

licet omittendo fpem Theologicam , ceó

nb

|

quód fpes eidem foret impoffibilis , etiam

impofífibilitate antecedente , non tamea

"T

poffet licité defperare pofiriv, fcilicet no-

at

lendo beatitudinem , & applicationem me-

wo

diorum ad hanc obtinendam, que media

d

adhuc manerent poffibilia, et(i non poffit

pid

adhibere illa media , que fuppofita di&ta

rl

certitudiae , aut. phyficé impoffibilia effent,

"

aut moraliter , eó quód finé novo peccato

ial

applicari non poffint. Hinc certus de pec-

j at

cato futuro, & damnatione aterna tenc-

Yi

tctur adhibere media ad illud evitandum ,

]

"T

cooperando fcilicet auxiliis fufficientibus , .

li

nam aliàs fimul peccaret , àt fupponitur ,

& non peccaret ; utpot

e non obligatus ad

u

appli.

664 | Traclatus 17. de Virtut. Tbeoí.

o 1

applicanda media , per que peccatum evi-

tari poteít : fimiliter certus de peccato mor-

geil

fputtil

tali praterito non ampliiis remittendo, te-

neretur cooperari auxilis fufficienribus ,

que DEUS illi conferret ad elicienidum

sctum chartitatis, aut contritionis pcrfcete,

|

et(i non poffet prelucente hác certitodine

liciré adhibere Sacramenta , utpote certus

Q/,wfï»

de infufficienti difpofitione ad eadem re«

ETU

cipienda , neque poffet orando petere fa-

lutem , fcilicet oratione rali, qua efTentia-

|

cunid

fetif

liter includeret , aut füpponeret fpemTheo-

logicam de obtinenda falute, atque in hoc

muista)

fenfuü videtur locutus D. Aug. lib. 2r. de

£ade atrb

du

Civit. Dei cap. 24. dicens : fi Éccl«fia certó

fciret , qui- int reprobi, & damnandi , tam

t nofts d

ro iis non Oraret, quàm non orat pto

tlj

Diabolo.

V tinium

Nitadin

DISPUTATIO ULTIMA.

iil (

Füüdiis lr

De Charitate 1 beologica.

;N, (ö qm

Tfi nomine Charitatis fzpiüs intelliga*

L

E

tut DEUS ipfemer , juxra illad 1. Jo*

LT

an. cap. 4. DEUS charitas cft, & qui ma-

w

net in charitate, in DEO manet &c. Hic

RD

tamen per charitatem intellieitur. virtu$

uüïü[(m'

'Theologica, de qua Apoftolus 1. ad Co*

'ot,

rinth. 13. loquitur: nunc autem manen

';Mtt Imm

fides, fpes, charitas, tria hec , major au*

hn

tem

Difut. ult, 4rt. l,

665

d.

A

0

tem horum eft charitas,

De hac breviter

agendum reftat , eó quó! pleraque in di-

l:

fputatione 1. Jam fint expofita,

AnTicurus I.

MTA

—

K (

Quodnam fit objettum formahe,

"T

& materiale Charitatis Theologica ?

u

QRanotandum l, Quód duplex in DEO o2

fni

Te.

confidecetur bonitas , alia fcilicet, quá

fibimetipfi, alia quà nobis bonus e(t : per

w

bonitatem primam iatelligunt nonnulli fpe-

bl

ciale attributum à reliquis Divinis perfe»

] li (

Gionibus , non quidem realiter, fed ratio-

jj )

ne noftra diftin&um, plerique tamen no-

"T

mine hujus bonitatis iutelligant fummam ,

& infinitam DEI perfc&ionem , prout hec

non tantim continetomnia predicataLEO

À

intrinfeca: collectivé. fumpta , fed etiam

Ils

quodvis predicatum effcntiale in particu-

lari; eó quód fingula ex his fiat infinité

perfe&a , üc infinita fapientia, infinita om-

W aultt

m& Y )0 "

nipotentia &c. écontra per bonitatem il-

lam, quà DEUS nobis bonus cft , intelli-

j g

T.

gitur DEUS, prout nobis affert aliquain

utilitatem,

l L

40

Prenot. 2. Quód magnum fit difcrimen

inter amorem concupifcentie, & amorem

«

benevolentig, ac amicitiz ; nam per amo-

;,mi$0';

ua

rem

,

666 Tra&atm IV. de Virtut. Theol,

g. o

rem benevolentiz, nam per amorem con-

i, At

cupifcentie amamus alterum , üt nobis bo-

ohrinet

num, ideóque hic amor refpicit pro fine

gt

cui , ipfum amantem , quemadmodüm con-

ns,qi

tingit, fi fervus amet Dominum , e€ó quód

tiudis

ab illo recipiat ftipendium , vidtum , &c.

D 1

écontra per amorem bcnevolentig ama-

Ticahga

mus alterum üt in fe bonum , ideóque hic

DEUl

amor pro fine cui, refpicit perfonam ama-

VTb

tam quemadmodam contingeret, £ fervus

Ts

preftaret obíequia Domino ex hoc moti-

vo, quia hic obfequiis dignus eft ; aut ipfe-

lg o

TE d

met per ifta cupit placere Domino &c. Dc-

du

nique amor.amicitie in eo difcrepat ab

amore benevolentie , quód includat amo-

u

(onfr,

rem reciprocum ,üt D. Thomas 2. 2.quaft,

23. att. 2, verbis fequentibus. docet: fed

f dbnd

& hg

neque benevolentia fufficit ad- rationem

amicitie , fed requiritur mutua quedam

àqicle

Yi o

amatio, quia amicus eft amico amicus, &c.

Prenotandum 3. Quód charitas Thec-

f d D

te rj

logica juxta receptam dcfinitionem fit vir-

tus, quà DEUS diligitur propter fe, proxi-

tii, t

mus autem propter DELIM, Circa hanc

ïtblOgi(æ (

definitionem pleríque obíervant nomine

flaclo

proximi intélligi omnem creaturam ratio-

9 yat

nalem beatitudinis capacem , eó quód fci-

"ii

licet bonum illud precipuum, quod proxi-

"u ls

Mi

mo diligimus, fit cjusdem beatitudo eter:

f'.

na, Hinc fub praedi&ta confideratione no-

LU

mine

!!l.

Difputatio ult.. Art, 1.

667

TMty

mine proximi intelligi non poffunt damna-

[

ti, hi fiquidem fimpliciter funt beatitudinis

I

obtinende incapaces , écontra intelligun-

peccatores etiam reprobi, fed adhuc yiato-

odämi

n

res ,quia tales (unt capaces obtinenda bea-

in,i

titudinis, His pteemifsis

T !

Dico 1. Objc&um formale chatitatis 603

Ü

Theologice effe bonitatem Divinam , quà

DEUS iafebonuse(t. Ita communis, & cer-

m

40 4 |

ta Theologorum fententia. Probatur: nam

Dith

charitás Theologica eft virtus, quà DEUS

t

diligitur propter fe, & proximus proptet

A |

DEUM, fed hoc ipfo motivum charitatis

m

eft bonitas illa , quà DEUS in fe bonus eft.

"TM

Ergo,

Confirm. Nam actus charitatis Theolo-

T

v

gice debet diflingui ab a&u Spei Theologi.

AR

c& , Íed hoc ipfo, ergo. Major eft certa,

qu:dm

eó quód he virtutes fint diftinde, minor

probatur : obje&um formale fpei Theolo-

g

y T

gice eft DEUl , üt nobis bonus, quemad.

i f

modum conftat ex didlis difputatione pra-

cedenti, ergo obje&tum formale charitatis

g,pïü&i- l

ia

Theologice eft DEUS, àt bonus in fe ; cüm

2

igitur hec bonitas in fe habeatur per quod-

libet predicatum effentiale DEI, vi cujus

uamjï"f'

eft infinité perfe&os , hinc fequitur non

g

;uodpïüï

tantüm bonitatem, prout hac juxta aliquos

w

eft fpeciale attributum , fcd ctiam quodvis

aliud pr&dicatum üt fummam fapientiam ,

i

Uu 3

j

: fum-

668

"Tractatus IV. de Virvt. Tbeol,

fummam jutlitiam , &c. effe motivum fuffi-

jcenn

gpicit

cieus charitatis Theologice. Hoc ipium de

du d

predicotis relativis, fcilicet. paternitate ; h-

, 6

listione, fpiratione tum a&tiva , tum petli-

fen uf

va. intell'gendum e(t, faéta fuppofitione ;

es, d

quód hec predicata in füo formait con-

fs n

cepru proüt diffioda à pradicaus ablolu-

tis includant perfe&ionem 10fiuitam, Con-

& eetiti

(lie. At

tririum nonnulli íeniiunt , qui ex tradtatu

E

de DEO fapponunt hac pradicara n for.

At J

mali conceptu noa includere pc:fcötioncm

tntsTh

finpliciter (implicem , nonnollr ramen euiam

hoc non obitante affirmant fufficere haec

ii

jüm v

predicata, eó quód propter idenutatem

cum nátura Divioa. conftituant. motivum

Wt

fuffi-iens charitatis Theolooica.

wout la

t

604 Dico 2. Charitatis Theolosicz objectum

materiale primarium effe DEUM ; fecunda-

UE

EPT

rium veró proximum, feu quamlibet crca-

(b

turam rationalem beatitudiis etetn& ca-

pacem. lta communis & certa Theologo-

ha, ld

rum fententia. Probatur authoritate ícri-

ttde d

prure : nam Matth. 22, habetur:; Diliges

* p

Dominum DEUM tuum extoto corde tuo;

N

& in tota anima tua, & in tota mente tuà;

liün (

hoc eft maximum, & primum mandatum;

Hilar !

fecundum autem eft fimile huic, &c. Ergo.

i wdy

Confitm, Ooj &u n materiale charitatis

1

NT

Theolosice ett illud , quod diligi poteft;

Wm W

& dcbct amore aiicitie , fed íolus DEUS;

n ] li

& cica-

Difputatio uff. 4rt, 1.

669

LT

& creatura rationalis poteft diligi amore

amicitie, Ergo, Major patet, eó quo

a&us charitaus de íe pertineat ad amici-

lt j

tlài , confiitentem 1n benevolentia mutud,

V

feu reciproca unione affcctiva inter aman-

U (

tes, üt ex D. Thoma Íuperiüs citato con»

u

ftat : minor etiam potet, nam folus DEUS,

Q

—

& crcatüra rationalis eft capax amoris ami-

Idl

citie. Atque hínc Doctor Angelicus 1, 2.

It

quaft. 25, art. 3. concludit ; nullam crea-

D]

turam iriationalem pertinere ad objcdum

i

chariatis Theologice, fi nomine hujus ob-

jecti intelligatur id , cui reciproco affetu

h

u

bonum volumus, etfi in alio. fenfu lauiori

.mol!'r-'ui

pertioerc poffit ad objeQàum materiale ,

prout fcilicet eff bonum illud , quod alteríi

du

ex charitate volumus , qua ratione volu-

(l

mus DEO gloriam exrrinfecam , exaltatio-

u

nem nominis, creaturarum exiítentiam,

60$

g d

Objicies . Non tantüm bonitas DEl ab-

ho

foluta, fed etiam refpe&iva cít objectum

u

formale charitaris Theologice, ergo. An-

: piet

tec, probatur : nam plura predicata DEO

od

intrinfeca , üt mifericordia, liberalitas , funt

objc&tum formale chariratis Theologice,

w

n

fed hec predicata. confütuunt bonitatem

m

DEI! iefpectivam. . Ergo.

Confirm. Nam per charitatem Theolo-

T 4

gicam poffumus amare beatitudinem &ter-

ii pO

nam , led hoc ipfo, ergo. Major probatur

Jit

autho-

P

]

Uuq..

|

670

kTraä».;!u; IV. de Viriut, Theol.

i

authoritate S. Auguftini lib. 1. foliloq, c. 6-

dicentis : nos per chsritatem defiderare

gpdin

qos bec !

DE! coafpe&um , ideóque etiam S. Thom,

1. 2. quzfl. 25.art, 4. ait : bonum divinum,

p(*MJI d

loran Dl

prout hoc «ft obje&um beatitudinis effe ob.

je&um charitatis Theologice. Ergo.

anors t

Confirm, 3. 'Charitas Tbeologica, prout

d d

importat amorem amicitie , erea DEUM

tia oU

fundatur in mutua bonorum communica-

vecié d

vl oa

tione, quà (cilicet nos DEO, & DEUS fe

nobis communicat, üt S. Thomas fupra ci-

s N«

tatus art. 2. docet, fed hoc ipfo, Ergo.

(bydtst

Refp. D. antecedens : bonitas refpc&tiva

& oydu

fpecificativé fumpta, C. antecedens, redu-

g ln

plicativé fumpta. N. antecedens & confeq,

vt dlgtt

Ratio diftinctionis: quia licet plura predi.

w no

cata DEO intrinfeca exprimant boniratem

&tb

illius refpe&tivam , quia tamen hzc eadem

"pltt i

predicata, prout funt perfedtiones Divinge

itictydu

conftituunt DEUM in fe infinité bonum,

i,

ideó fub hoc conceptu pertinent ad chari.

tf

tatem Theologicam , fecüs autem fub alte-

1 (j

fO conceptu , prout fcilicet mifericordia,

(frm

& liberalitas. Divina remittendo peccata ,

MITT

conferendo beatitudinem nobis bona eft,

T.

Ad confirm, 1. D. maj. per charitatem

"iT

Theologicam poffumus amare beatitudi-

(tnfr

nem zternam , prout precisé nobis bonam.

"g

N. maj. prout bonam ipfi DEO, C, maj. &

m ,Lugg

fic diinda minori. N. confeq. Nam per

At (;

acum

J

HEST

Difputatio ult. Art, l.

671

^f

[:^

a&um chariratis Theologice eatenus ama.

re poffuuus nofttam beatitudinem , quate-

4

LT

nus hec eadem beatitudo, prout à nobis

pcfleffa, cít bonum aliquod redundans. in

It

,

gloriam DEI, ita vt ultimus finis cui, hujus

ainoris fir DEUS ipíemet,

)k ], lcl

Ad coufirm. 2.. D. maj. fundatur in mu-

i

Ti

Ü

tua commuricatione bonorum, prout hec

D

precise eft bona ipfi amanti. N. maj. pro-

?£US£'

ut eft bona amato. C. maj, & fic diftin&a

N

minori, N. confeq.

M

Objicies 2, fi fola bonitas DEI abfoluta 606

*lfæä*n

effet obje&um formale charitatis Theolo-

d

gic& , fequeretur, quód DEUM non poffi-

T3

mus diligere charitate Theologicá propter

1j

bepceficia nobis collata , & diligentibus pro-

X

miffa, fed hoc admitti nequit. £rgo. Ma-

at

jor patet , minor probatur:nam plerumque

jDrit

ad eliciendum aétum charitatis Theologi-

bontt

c& excitatur, & movetur voluntas noftra,

r

confideratis bencficiis à DEO collatis fci-

fj ii

licet creatione, redemptione, &c. Ergo.

TOU

Confirm. 1. DEUS ipfemet vult & pre-

Wu

Cipit fe amari propter beneficia nobis col-

d

lata, & quidem amore fuper omnia , fcu

huntt

charitatis Theologice. Ergo.

ett

Confirm. 9. DEUS , üt author bono-

js

rum fupernaturalium , quin imó juxta Sco-

(,ni;

tum , Lugonem , Ripaldam , plurésque alios-

M

contra Cajetanum , ctiam üt author bono-

[fxl

uu $

rum

l

672 L tTradatus YV. de Virtut. 'Tbeol.

rum naturalium poteft effe objectam cha-

TT

, dids

ritatis Theologice , dummodo praluceat

cognitio — fupernaturalis ,

repraíentans

M

jonorum

DELUM tanquam authorem bonorum na-

turalium , fed hoc ipfo. Ergo.

v d'

Refp. D. maj, Propter bencficia nobis

g, qu

collata tanquam motivum intrinfecum ip(ius

matens (

ifindi m

charitatis Theologicz.

C. maj. tanquam

motivum extrinfecum. N, maj. & fic di-

d 7

flincta minori, N. coníeq. Ratio diftin-

(yas,

&ionis eít: quód ille amor, quó DEUM

ïig;ll[ 400

dilisimus propter beneficia nobis collata,

myap

a pobt

aut promiffa, ranquam motivum intrinfe-

cum non fit a&us charitatis 'Theologice,

fint Q

AILOIOD DL

fcd. pertineat ad fpem , vel gratitodinem ,

per huac tamen a&um ulteriüs difponitue

Coftg, |

voluntas ad eliciendum a&um charitatis

w dii

Theologice , quo DELIM amamus propter

n nat

fe , üt conftat à paritate in humanis, quan«

EM W

do fcilicet poft accepta ab altero benefi-

tttdni

cia, eundem primó diligimus amore con-

z.:n:ucm T

cupifcentie , fed poftmodum confiderata

v ndinty

z

ex his ipfis beneficiis ejusdem bonitate ab-

!1"0.3

foluta, eundem diligimus amore amicitiz,

Abf

Ad confirm. 1. D. antecedens : DEUS fe

Itl li

vult diligi propter beneficia per a&tum cha.

ucelty,

ritatis Theologice , ita nt hzc bencficia fint

NT

motivum intrinfecum ipfius charitatis,quà

Vg N

talis N. antecedens, ita ut hac beneficia

idt t

fiat motivum extrinfecum, C, antecedens,

LT

& N.

L

' Difputatio ult. 4rt. T.

673

N

T

& N. confeq. Ratio diftinGionis conflat

ex dictis,

w(,')

OA

Ad confirm, 2. D. maj. DEUS, üt author

bonorum fupernaturalium , & naturalium

poteft cffe objedtum charitatis Theologi.

V t

ce , quatenus eft nobis bonus.

N. maj,

Áj

quatenus eft ia fe bonus.

C, mai, & fic

| t

difin&ta minori, IN. confeg. Ratio diftin-

',&W

6; i

Gionis conftat ex numero pracedenti,

0 C

07

Objicies 3. contra 2, conclufionem, Re-

)

pugaat amicitia inter DEUM , & creatu.

AH

r

1am,ergo. Conlequentia patet , antece-

m:

dens probator: nam amicitia non datur,

M

nifi inter xquales, fed inter DEUM, &

ul

creaturam nulla eft equalitas. Ergo.

djnin

Confic, Poffüumus nosmetipíos dilige-

du

re per charitatem Theologicam, ergo ob.

i p

[

je&um materiale charitatis non eft folus

d

DEUS,; & proximus. Confequentia patet,

0 t

antecedens probatur: nam obligamur ad

n at

charitatem Theologicam , quà nobismet-

i

!

ipfis velimus beetitudinem aternam. Ergo.

o

Refp. D. antecedens.. Repugnat amici-

T

tia vulgaris,feu fodalitatis.. C, antecedens,

: DU—

amicitia dignationis, & fupereminentiz. N.

du

antecedens, & coníeq. Ad probationem

u

antccedentis fimiliter diftinda majori , &

minori, N, confeq,. Ratio hujus eft : quia

hutd

j r

licet inter DEUM , & creaturam dari non

pre.

! antfü?ï

poflit amicitia vglgan's, Ícu fodalitáus

fup-

]

674 Traä?atLu.: lV. de I;ir*ut. Theof,

-,mximüï 1(!

fupponens aqualitatem — perfe&tam | inter

[

amicos , poteft tamen dari amicitia dipna.

qIIO

Q

v f

tionis, & fupereminentie , que predicam

aqualitatem non fupponit, cujusmodi ami.

deóqu d

citia etiam in humanis dari poteft inter

Áinis i

Patrem , & filium ; Dominum,& fervum &c,

faritt

ia ij

Plura que ifthic opponi folent ; refoluta

funt in tra&, ,de gratia, ubi oftenfum eft,

, pl

v d

gratiam habitualem effe formalem amici-

uam inter DEUM , & creaturam.

vflan a

Ad confirm. C, snt.. N. confeq,. Ratio

sidind

hujus eft : quia licét non poffit aliquis ama-

nitiltic

re femetipfum amore amicitie ftri&te tali,

i, 5

adeoque hoc fenfu habere charitatem ad

&t ipts

femetipfum , üt cum D. Gregorio hom. 17.

t

in Evangelia obíervat S. Thomas, fuperiüs

bad ch

citatus, habet nihilominüs homo charita-

telca

tem erga femctipfum, quatenus fibi amat

*in ff

beatitadinem, hanc eandem ultimó refe-

MT

rendo in DEUM , ita ut talis aCtus includat

ET UMT

amorem benevolentig, Exhuc ufque dictis.

i dty:

608 Conílat 1. Quód charitas Theologica

IT

habeat pro objecto formali intrinfeco bo.

od

nitatem D El abfolutam , non folüm prout

f;'xha'c'ïls lj

hzc importat, vel attributum aliquod fpe-

ET

ciale, vel colle&tionem ex omnibus attribu-

RT

tis, fed etiam prout importat quamcunque

"

perfe&ionem DEI neceffariam.

2. Quód

At

obje&um materiale primarium charitatis

"n

"Theologice fit DEUS, fecundarium autem

t W

proxi-

."

,

W, ' |

II

j

Difputatio ult. Art.

675

i

àij,

|

proximus , fpectató. fcilicet bonó primarió,

quod DEO, aut proximo volumus tan-

hm l

Autyj

quam fini cui, fcilicet beatitudine eterna ,

adcóque creatura rationalis hujus beatitu-

ïpWi:;'

m

dinis incapax non eft objc&tum materiole

charitatis Th

ogice, etfi eandem fub alia

WU

X

hn d

ratione refpi

*e poffit charitas Theologi-

ca, prout fcilicet eidem volumus bona ,

ht ii

quorum eít capax, ut exiftentiam realem

perfectiones naturales, &c, hec tamen ul-

1

timó referendo in DEUM , üt finem cui,

t

prout ifthic'S. Thomas quafl. 25. art. 11.

mtidi

obíervat.

3. Quód DEUS non folüm àt

I

author füpernaturalium , fed ctiam üt au-

ün

thor nature poffit effe objc&tum materiale,

T

& formale charitatis Theologice , dummo-

) d

do przluceat eognitio fupernaturalis, hac

TU

etenim feclufa talis amor folummodo effet

ii

naturalis,

Atque in hoc fcnífo intelligen-

"T

dus eft S,'Thomas parte r. queft. 6 art. 4,

yfqucdiäa

ad 4. dicens : DELIM tanquam authorem

Teolgt

nature diligi amore naturali. Neque fen-

af« Y

tentiz predicte obftat; quód damnata fit

jin y

Y

Michaélis Baji fequens propofitio 2«. di.

u

j

ftin&io illa amoris naturalis , quo DEUS

Is 1

amatur , üt author naturz ; & eratniti, quo

u

um

DEUS amatur , üt glorificator, vana eft, &

d

commentitia ; haec fiquidem propofitio

n

u

neutiquam ideó damnata eft , quód Bajus

hrun

dixerit poffe dari fupernaturalem amorem

DEI,

| Tratlatus YV. de Virt. Theol.

]

676 |

DEI, üit authoris nature , fed ideÓ, quia

yiic

negavit pcfle DELIM, àt authorcm naturee

t

Conr

diligi dile&ione naturali, cujus oppofitum

ex allegata S. Thoma dottrina couftat,

g!&itur [

11 al

definitum

Anricurus lf.

de hu

ub

r du

Expediunt

ur rcliqua de chari-

tate Tbeologica.

fregudit

Uzres 1. Àn habitus charitatis Theo-

hi, B

609

logice diftinguatur realiter à gratia

RTT

vt du

fandlificante ? Refp. affirmativé cum S. Th.

0O 0C

1, 2. quaft, 110. & communi Theologorum

fententia, Probatur; quamvis etenim una ,

TY

eadémque realiter indivifibilis qualitas pof-

inoti 5f

lu a

fit effe gratia fanQificans, & habitus cha.

ritatis , nihilominus probabilius eft, quód

NT

redicte qualitates fint realiter diftindte;

t ltor

€ó , quód de illis Scriptura & Concilia tan-

ET

quam de donis diftin&is loquantur, üt col-

tgig,

ligitur ex verbis Apoftoli 1 ad Corinth, 13.

LUM

Gratia Domini noftri JEfu Chrifti, & Cha-

"httty

rifás.DEI, &c, Et Concilio Trid, feff, 6.

t v

cap. 1. fic loquentis : juftificatio non eft fo-

, (

la peccatorum remiffio, fed & fanctificatio,

At d

& renovatio interioris hominis per volun-

&t

tariam fufceptionem gratig , & donorum,

Qntefoy

de quibus donis poftmodum fubjungit : ia

Wtiy

ipía juftificatione hac omnia fimul infuía

accie

Amhoxim

"

bf'j]zutah'a ul!v./ 4t. H

677

h W

accipit homo, fidem, fpea;, & chatitatcm'.'

"

E:rgo,

J;Jl!c?p[.']

Confirmatur : Nam habitus fpei diftin-

l

g^itur rcaliter à gratia firéificante , pront

ipfi adverfarii fatentor idque à Tridentino

definitum eft, ergo idipium dicendum -ft

|

[

de habitu cbaritatis, ür oftenditer à pari-

Hs

tate ; fi enim intelle&tus diflingueretur rea.

liter ab anima raticnali, tunc. id ipfum à

fortiori dicendum effet de voluntate, ergo

liT

fimilicer,

Ex quo ipfo habetur difparitas ,

d

& fimul retorquetur argumentum, fi ad-

«

veríarii dicant , defa&tó intelle&um , & vo-

n

luntatem non effe potentias realiter diftin-

R À

Gas ab anima rationali. Neque obftant te-

u p

ftimonia SS. Patrum ,quibus charitas fiepiüs

jins du

appellatur amicitia, aut eidem tribuitur ju-

r

ftificatio , hec fiquidem intelligenda funt in

x ll

Íeníu latiori ob illam connexionem mu-

Cv

tuam , quà juxta leges moderna providen-

aunit

tiz charitas, & gratia nunquam ab invicem

(nrtd

feparantur, & hec eadem aliis teftimoniis

lliniu &t

retorquentur , quibus interdum fidei tri-

buitur juftificatio , üt fzpiüs Apoftolus.te-

p

ftatur, Cetera , quz opponi poflunt, fol-

T

vuntur ex didis difp. z. n, 17. &c.,

jj "

Queres 2, An habitus charitatis Theo. 610

iA

logice formaliter juftificet, faltem tanquam

forma partialis? Refp. negativé, Probatur

j [ubi'lfäï

authoritate Tridentini fcl. 6. cap. 7. dicen-

" '

ts

678 Traäïa;æ lV.. de Virtuf.r Tl;;;)l.

tis: unica formalis caufa , fcilicet juftifica-

gt

Talis|

tionis impii, eft juftitia DEI, non quá ipfe

juftus eft, fed auá nos juítos facit , quà vi-

ugp

delicetab eo donati renovarmur fpicitu men-

tét n

tis noftre, & non modó reputamur ; fed

pmvid-

veré jufti nominamur & fumus , juítitiam

tinend

N

in nobis recipientes, &c, Ergo cüm juxta

Tridentinum unica caufa formalis juftifica-

Thcoh

deaut

tionis fic juftitia infufa, feu gratia fanctifi-

cans , fequitur ; quód habitus charitatis di-

digii

tl

ftin&us realiter à gratia fan&ificeate non

fit forma partialiter ju(tificans. Neque ob.-

fiícus :

n

ftat , quód ifthic Tridentinum dicat unicam

caufam formalem effe juftitiam , quá reno.

li hii

quiaa

vamur , & prateréa fuperiüs affirmet hanc

renovationem fierí per voluntariam fuíce-

M:

ptionem gratiz , & donorum , üt ex verbis

t hn

numero precedenti addu&tis con(tat , nam

t

aliàs fequeretur , quod etiam habitus infu-

dv

fus fidei Theologice fit forma parcialiter

a(

juftificans , quód adverfarii non admittunt,

b

Solüm igitur hec intelligi poffunt de juftifi-

t

catione in fenfu latiori fumpta, quatenüs

nyj)

hec, prater formam ftricté juftificantem ,

m

fcilicet gratiam habitualem , importat plc-

lU of

nam renovationem mentis, per dona con-

m

61

comitantia gratiam fan&tificantem.

Rs

Queres 3, An aGus charitatis Theoloe

8 g

gice formaliter ju(tificet peccatorem ? Refp.

Vb f

nutmn

negativé, Probatur ; nam juxta Tridenti

alice

: )Diuffuta'tio ult. ärt; It

679

lr

allegatum N, pracedenti unica caufa for-

ml

! |

malis jüftificationis eft gratia habitualis ,

S 'hqt. |

ergo actus chariratis Theologice formali-

1]

ter non juftificat, et(i juxta leges moderna

p |

providentiz fit difpofitio infallibilis ad ob-

X ia

tinendam gratiam habitnalem.

9 d ja

Neque obflat 1. Quód a&us charitatis

ii ;püni;,

Theologicz ex fuo conceptu effentiali vi-

il l

deatur eífe amor amicitie , contra enim

T

e[t , quód a&us charitatis fit quidem effen-

lt D

tialiter amor benevolentig , adeoque de fa

Mb

fofficiens ad. amicitiam, non tamen fit cf.

kiwa

fentialiter amor amicitiz , nifi fuppofità gra-

MW

tià habituali, tanquam formali amicitid, üt

r

conftat ex dictis n. 20.

"p

Neque 2. Quód poffibilis fit a&us cha-

d

ritatis Theologice ab intrinfeco connexus

ul

cílentialiter cum gratia fanctificante , vel

MT

decreto DEI promittentis gratiam fan&ifi-

g pl

cantem. Contca enim eft, quód hoc trans-

] adantt

miffo nullatenüs fequatur ipfum actum

j 4j

charitatis effz formam juftificantem , fed

u t

folummodó fequatur illum effe connexum

ficoti decretum

gt

cum forma juftificante ,

DEI conferentis gratiam habitualem eft

i

T

pv

quidem effentialiter connexum cum forma

ümtm'

juftificante ; non tamen formaliter juftifi.

cat peccatorem , quod ipfum ab aliis pari-

ginli

M

