realiter indivifibilis non foret herefis, fed ne-

jun at

que foret fides Theologica ; utpote reipsá

353

falfus.

L

Objiiciesult. Hac propofitio : Chrif/e

e

rifi&ili , nonminüs ultimató refolvi poteftin

fs5

yl r

n

authoritatem DEI loquentis, prout perfflu-

efentz?

flratíonem fuafivam Spiritüs San&i propofi-

il

tam , quàm ifta : Chrifisefi bomo, Sedhoc

u^

ipfo cadem eft de fide.

Ergo. Maj.prob.

Namintellectus ideo affirmat : Chriftum eífe

i q"oï

rj

&

N

»60

TraBatus IP, de Vivtüt. Theol,

mö lüü |

ifibilem , quia zffirmat Chrifftum effe bomi.

nem, & ideo affirmat : Chriftum effe bomizen,

q i

m

nia DEUS fümmé veridicus idipfum revelae

vit.

Ergo.

z

SOd (dic

Adcon

Confitm. Nonrepugnat, utunusidém-

J

que tealiter indivifibilis affenfus alicui propo-

tje, U

fitioni ab intelle&u praftitus, fimul fit actus

fcientie , acfidei Theologice. Sed hocipfo

n (

w2

etiam affenfus preftitus huic propofitioni :

Chriftus eft rifibilis , poterit fimul effe a&us

ao

s At

fcientiz , acfidei Theologice. Ergo. Maj,

jigm

fupponitur ex communiore fententia. Min.

p

rob, Affenfus praftitus huic propofitioni :

Chriflw eft bomo rifibilis , pote(t (imul effc actus

odb

woír n

fcientiz , faltem à DEO infufe , paritérque

a&us fidei Theologice,

Ergo etiam.

d

Bu

Refp. D. maj. Hac propofitio : Chrif/

5

ejf rifióilis , non minüs ultimató refolvi poteft

Tl

i

in authoritatem DElloquentis,tanquam mo-

tivum totale , quàm ifta : Chriflus eft bomo, N.

od

Em

maj. Tanquam motivum folummodó partia-

le, conjun&um cum altero motivo partiali

iif

tht

naturaliterevidente. C. maj, Et ficdift. min.

'

N. confeq. Ratio eft , quód bac propofitio:

tnt (j

u

Chriflu efl bomo , utpote formaliter revclata,

tiltimó refolvi poffitin authoritatem DEI re-

Cïi;l.(

a

velantis , propofitam intelle&tui per illuftra-

tionem fupernaturalem , tanquam fuutn mo«

ts

pági

tivum totaie , utalio partiali motivo , eóque

on-

IT

g&awralitcr evidente, non indigeat, Ec

tra

J

171

Difputatio II. Artic, IV

26t

odl

tra veró ifta propofitio : Chriflu eff rifibiln ;

i Bmir.«em,

preter auctoritatem DEI loquentis, indiget

TM

alio motivo partiali , naturaliter evidente,

quód (cilicet omnis homo fit rifibilis.

H ln

Adconfirm. D. maj,

Si talis a&us fimul

fedrimy

habeat duplex motivum adequatum, , feuto-

h fl

tale, unum quidem fidei, & alterum fcien-

J

tie, C. maj.

Si habeat folüm unicum moti-

i

vum adzequatum , unum fcilicet partiale fidei;

Qul t 4

alterum veró fcientia.

N. i3j. & fic dift,

I Mj

min, N. confeq. — Ratio eft : quód affeníus

ts M

alicui propofitioni praftitus ob duplex moti-

yptid:

vum inadequatum , unum quidem divinitus

Ándde

revelatum , alterum veró naturaliter evidens;

non fit fimul actus fidei , & fcientiz.

Nam

, t

20 018

talis, proprié loquendo, eft affenfus ex fide;

fato: nj

ac fcientia mixtus , qui conclufio Theolopica

ii

nuncupatur.

Hinc affenfus preftitus huic

(anmmm

propofitioni : Chrifw efl bomo rifibilis , folüm

fm, A

eátenus erit a&us fidei, quátenus obautho-

yodipatà

ritatem DEI loquentis ,/ tanquam motivum

(ro pl

adequatum , affirmat: Chriffum effe bousinena,

non autem quátenus fimul ob aliud motivum

(cdil mi

mpoüti:

affirmat : Chriftum effe rifiziem.

Ex his

leitur.

t mclau

tem DIl

Conftat 1. Qgöd)conclufio ex duabus

premiffis formaliter revelatis dedu&ta , non

57

) mmï«"

quidem reduplicative , fed fpecificative -fum-

amfmlmü

a,

pt2, fit de fide ; ideóque hac revelatio vir-

)

tualis fit motivum fufficiens ad credendam

gm

j

Ves

p

262

ryaBlatus IV. de Virtut. Theo!.

»A[mäbiw[ 4

veritatem obje&ivam conclufionis , prout in

c.äuspræmxj

hocfíyllogismo patet: Omznes Apoftoli die Pen-

ii

tecofles acceperurt Spiritumm Santium, Std Di-

m

vus Matbias illá die fuit Apoflolu. — Ergo Divus

üyem

Mathias die Pentecofles accepit. Spiritum San.

tihera

Gum.

Nam hec conclufio non poteft effe

at

falfa , nifi pariter falfa fit alterutra pramiffa,

Vio vt

cüm tamen utraque fit à DEO formaliter re-

velata,

T

Atque ideo intelle&tus negare nc.

ln

uit hanc conclufionem, nifi etiam neget,

DEUM reveláffe has premiffas , aut eas reve-

lando fuiffe veridicum, — Quinimó repugnat

df

penitüs, ut DEUS revelet, predicatum ali.

uod convenire fubje&o univeríali, & fimul

Qiolm.

wptad

revelet , fubje&um iftud particulare in eodem

ha

fubje&o univerfali reipsá contineri, nifi etiam

vl

revelet, hocidem predicatum convenire fub.

vnutedt

je&to particulari ; quia DEUS fibimetipfi con-

E

tradicere non poteft,

Hinc predicta con.

st

clufio , non quidem reduplicativé fumpta;

PIT!

(eu prout eadem , velut partiale motivum ,

& ol

importat formam fyllogifticam , mediümque

illius terminum effentialiter connexum cum

ndedy

DT

veritate conclufionis s fed fpecificative fum-

pta , eft de fide , ut credi poffit, & debeat,

LY

twriri

Ob foiam authoritatem DEIloquentis, Si-

quis veró contendat, exinde fequi : predi-

T

&am conclufionem , non tantàm virtualiter ,

IN

fed etiam formaliter effe revelatam , neuti-

'!fwluuüm

quam de vocc ulteriüs litigabitur , fed magis

Ls

CO.

L

Difputatio IIL. Artie. IV.

263

mlum, IN

confirmabitur : quód omnis conclufio , ex

mj

hi

duabus premiffis , formaliter revelatis dedus

IMDL

€&ta, fit de fide.

AF ln

X

tf Vg

Conítat 2. Quód conclufio deducta e

2

S8

um

una premiffa particulari formaliter revelata

3

'Omwm

& altera univerfali folüm naturaliter eviden.

lm Ri

POf

tc, non fit de fide; adeóque hujusmodi reve-

latio virtualis non fufficiat , ut credatur ve-

K g

ritas objectiva conclufionis,

Sic hujus fyl«

umnm:g:.

logismi conclufio non eft de fide : Oi bo-

Ut

»0 efl rifibilu. Sed Chrifiut efl bomo, Ergo Chri-

P LU

Jl efl viidilis, Namad affenfum hujus'con-

ILT)

clufionis non fufficit fola premiffa minor à

n Vi

DEO formaliter revelata ; fed ctiam requiri-

&lttinen

tur premiffa major , tantüm /naturalitet evi-

peri t

dens: adcóque illius motivum adzquatum,

anrenie ub

non eft fola DEI loquentis authoritas , in

quam ultimó refolvi debet omnis actus fidei

ineiyficu

tedii

Theolopice,

Néque obíiat, quód ri(ibi-

tivà lu

litas it predicatum , nature humane Chrifti

]e motnr

realiter identificatum ; ídqueà DEO cogni-

, neliat

tum. Nam locutioexterna DEI quidem fem-

nncgun

per eft conformis internz menti loquentis ,

eficai

nontamen fempereft quoqué illi comenfüu-

"rata.

Sic Trinitas Perfonarum eft

rzdicae

j dtbff

Jqütüm- -*

tum realiter identificatum natnra , feu effen-

tie Divine, ídque 3àDEO cognitum ; nihilo-

kqi:

miüs olim DELIS populo Ifraélitico quidem

imviti

revclavit Unitatem fuz effentie, non tamen

hg,

illi (aul revelavit ayyftcrium Trinitatis,quod

imr,ftdï"?

[-0]

p

26

Teatlatus IT., d:þ V:'rfu!. 'Theol?);

et fidei Chiiftiane articulos nt.

i

. defaó int

«:.:nlhïcw

mecratur,

Hinc ulteriüs deducitur , quód

identitatis realis in«

jj

intelle&tus ex ignorantia

l

UT

ter hamanitatem & rifibi

liratem Chrifti, pof.

fit fimul afirmare: Chriftum effe bominem ,

m

& negare: C

hriftum effe zifizilem , quin pro-

gqin n

Chriftum eff2 chimaram , aut

qun C

ptereà putet

-

W

Iu )

folummodo fi

&um hominem ; quia fcilicet

eandem rifibilitatem ; quam fignaté , aut ex-

j

ité, aut implicité

quitin

licité negat , fiaul exerc

affirmat , dum fatetur ; Chri

ftum effe ve-

a

mwr:üü

mum hominem.

Attamen tàáiisactus : Chri-

u

u efl bomo non vifi

&ilis , utpote reipsá falfuss

fj

'non foret affenfus fidei Theologicz.

d

ód nihilominüs conclufio

Conftat 5. Qu

t

dem reduplicativé,

II

asgnuius fyllogismi, non qui

ale&tice , tanquam par-

—

m

fcu prout figurz di

tiali motivo innixXa ;

fed tantüm fpecificative

—

, 0nd

Omni bomo eft animal v«

RTO

fumpta fit de fide :

-

vionale, Sed Cbriflus efl bomo.

Ergo Cbrijim efd

lQ

ffa

muit, d

animal rationole. — Quamvis etenim praemi

major non fit formalite

r revelata , attamen

l

non tantüm realiter ,

fed

predicatum illius

etiam formalier e

ftidem cum fnbje&o. Hinc

DEUS formaliter revelando

, quód C hriftus

fit boxao, etiam forrnaliter reve

lat, quód Chri-

ftus (it anitmal rationale ; adeóque hec propo-

'Theologicà , ut moti-

fitio credi poteft fide

vum illius adzquatum

fit fola DEI loquentis

13 |

bítat, quàd ad creden-

autDoritás,

Ncque o

am

m

Difpstatio HL Zrtic, YY.

26

tsj

dam hanc propofitionem ; Chriffus f azimal

m

M

vationale, requiratur pravia notitia , periftam

definirionem idipfum formaliter , etfi clariüs

MU

'ï qmr!:'m,

fignificari, quod fignificatur pervocem ; bo-

$0. Hec fiquidem notitia non requiritur,

"i qn

tanquam partiale motivum , fed folüm tan-

li a

quam conditio ad affirmandam propofitio«

; qi

nem predi&tam ; ficut notitia idiomatis Lati-

Lt x

ni requiritur , tanquam mera conditio, ad

1 t

credendam propofitionem alteram, hifce vo-

nl db

cibus prolatam : Chrifiw efl bomo,

Siquis et-

iv n

enim erroncé putarct, per vocem boro figni-

nl

ficari /apidem ; tunc per affenfum di&ta pro-

t

pofitioni przftitum , nonclicereta£tum men-

minis o

talem verum , fed falíum,

Econtra veró in

edipiae

hac uhiverfali naturaliter evidente : omzzis

lu p

bomoeft rifizilis , predicatum folummodoó rea-

pedftiv

liter , non autem formaliter eft idem cum

d at

fubje&o , adcóque DEUS formaliter reves

r r

lando : quód Chriftus fit 5omo , non rcvelat

p

formaliter , fed tantüm materialiter , quód

PA

Chriftus fit zifibilz.

reditt!

ghgdnl

ux Cs

m

a pl

d

:

*

pehezp

» lca1 w

Dne

1!10414"[::;

Ul

$2

AR

P

6

Tralfatus IV,de Virtut. 'TTbeol.

Nj

20

Wi f SW

iv

AnTicurus V.

,

d t

1

4n Revelatio unrocr falis fit ao-

P

tivum [uffitiens eredendi fingularia euiden-

lo

fer comtenta ?

.,;opo(-,iwn

TRenotandum z. Quód DEUS propo-

r gf; il

260

vitst 1

" fitionem aliquam univerfalem ex duplici

Imprimis quidem , ut

db

fine revelare poffit,

ul

illa credatur folüm in genere, aut in fenfu

ineíé accommodo , vel rantüm conditiona-

rundta

PT

to , non autem fimplici, &abfoluto, Hue

jusmodi revelatio univerfalis et ille textus

uiidn. t

; i

Apoftoli, ad Rom. X, 13. Owvrzi enin, qui-

(unque intvocavtrit nomen Domini , fal'um erit

| UT

IT

fabintelligendo fcilicet, fi preter fidem, quo»

at

qué precepta fervaverit. Sicenim Chriftus

vt il

ipfemet Matth. VII, 3 r. Noz omnz , qui di-

citmibi: Domine,Domine , intrabit invegnum

| tll

ET

éelorum 5 fed qui facit volumtatem Patris mei ,

gui in calis efl , ipfe intrabit inregnum celorum.

L

Secundó potcft DELIS revelare propofitio-

ET

nem univerfalem ex hocfine , ut illa credatur,

L

!N

d

lt

non folümin genere , fed etiam in fpecie , ac

at

individuo ; dummodo intelle&tui certó con-

Wt i

ftet , quód individuum hoc determinatum ,

| mgwmm

in fubje&o propofitionis univerfalis , tan-

L

qnam parsin fuo toto, comprehendatur. Hu-

E hts

usmodirevelatio univerfalis, eadémque ftri-

E

&e talis, eft illa, quà Paulus fctibit ad Hebr.

I

L]

t 3]

"

Difputatio lT,. Artic, V.

267

IX, 27.

Statutum efl bouinibw femel mori.

AT

Hi etenim verbi;, fingula humanigeneris in-

!

"ll

dividua continentur, prout ex do&trina Ec-

clefie Catholice certum eft,

"

;

Á

.

l

]

Prenorandum 2. Quód DEUS revelans

261

propofitionem hanc univerfalem : Oszza bo-

DO

f0 efi mortalis ,quidem clare, ac diftin&te cog-

'crfakmcm;xi

noícat fingula humani generis individua,

tisqud, t

dequibus externéloquitur ; nontamen hec

*, at

cadem individua quoqué noftro intelle&ui,

i d.

perhuncterminum univerfalem ; Ovznz bo.

lto, F

10 , Claré , ac diftin&ée, fed tantüm cozfusb,

hm

manifeftet. LInde in predi&tá univerfali non

r a

continetur hzc propofitio fingularis : Petrur

5j fl

eff mortali ; nififaQtà fuppofitione , quód Pe.

us u

trus fit verus homo , adcóque reipsá parti-

o Chridut

cipet rationem fubjeGti univerfalis,

$i et-

fi ) q"f l

enim foret folüm apparenter homo , qualis

Bv

erat Angelus Raphacl, Tobiz du&or ; tunc

n Palriwi

vera maneret haec univerfalis : Osanz bomo

tht

eff mortalis ; etfi vera non effet hac fingularis:

Petris eff meortalz.

Haud igitur ad affenfum

e poplt

lnl

huic fingulari preftandum fafficit , quód in-

yin fpwhï

teile&tus cognofcat , veram effe dictam uni-

i end

verfalem : Oi boszoeft mortalz ; nifi etiam

r

cognoícat veram effe iftam fingular2m : Pe-

?ris efl. bonao,

veri ï"

Quódfi enim Paulus fub ex-

i

oui

terna Petri loquentis figura putaret delitefce.

MU

7

n

rc Angelum , neutiquam illum poffet affirma-

(l

b

3

re

ii

268

Tra&atus YY. de Virtut, Tbeol.

'JAHiiga Dü

re mottaleni , nifi forsetiam putaret ? Ange-

los effc mortales.

d

'XUL ü?' g'

Prenotandum 3. Quód prafens contro,

262,

verfia de revelatione univerfali, ftridié futn-

gt

i Ml

ptà , fen illà procedat , que à DEO ex hoc

finc fa&a e(t, ut eadem credatur, non tan-

—

iT

lod (

tàm in genere , fed etiam in particulgti de

wiis Vi

quovis fubje&to fingulari ; dummodó intel-

139f

le&us certam notitiam habeat ; quöd illad

fsf

reipsà in fubjc&to univerfali contineatur; cu«

P T

jusmodieft ifta: Orini bomo eft mortalas. Ta-

Dio À

lem quoque revelationem univerfalem in-

( av

cludithec propofitio: QailiZet Rowant Pos-

ede o

gifex , d tota Ecclefía Catbolica , vel faltena majore

Mp

illim parte acceptatus , eft Chrifli fuummm interrü

mitiojad

Vicariw ; quia fcilicet Chriftus, nontantüm

witin m

Petro, fed etiam fingulis ejusdem , in Sede

Apoftolica legitimis füccefforibus , vicariam

i mlf

gl n

Ecclefis regendz poreítatem contulit, prout

num, 222.dictum eft, — Quarituritaqué pri-

viógil

ag

£mó : Anrevelatio univerfalis fit motivum

fufficiens credendi fingularia evidenter con-

datiranp

—

V

tenta , adeóque hac revelatio : Omnis bome

eft mortala , lufficiat , ut intelle&us 'Theolo-

t Vs

a

gicà fide credat hanc fingularem : Petrw ef

suorinlà ; dummodó notitíam naturalem,

Vg

Mdl

cámque evidentem habeat , quód Petrus re-

ipsà fithomo ? Affirmativam Suarez Difput.

hu

—

h.

ii

1lI. Se&, 11. propugpat, quem Ripalda,Card.

Lugo, & pleriquealíi fequuntur, Negati-

[r Pumj

vam

P

Difputatio I. Artic. V.

269

"itur n

vam Arriaga Difp. VI, aliíque. Mediam inter

has defendit Cardinal. Pallavicinus lib, IIT,

Q M

Theol. cap. 8. quam Haunoldus, plurésque

Itl

recentioresample&untur. Quaritur fecun-

ii

dó: An feclusá fpeciali revelatione privatà,

Qu

fide Theolozicá credi poffit : quód a&tualis

1 t

Romanus Pontifex fit Chrifti fupremus in

dumpodi

terris Vicarius ? Negat Cardin, Cojetanus in

ht quiit

II 2. q. 1. art. 2. Bannez , Vega, aliíque, Af-

RTA

firmat Suarez Difp, X, Se&, s. & cum eo ple-

vinrid

rique Theologi.

um

Dico r. Reve

lationem univerfalem nod

6

Bll

effe motivum fufficiens .credendi fingularia*

w

evidenter contenta ; nifi DEUS evidentem

hancnotitiam affümat in complementum fuee

;Wt//z/m

revelationis univerfalis, — Prob.

Nam hzec

j tantinit

hn n5

revelatio univerfalis : Osmi bomo ef morta-

is, Victtt

i , non fufficit ad credendam fide Theolo-

gica hanc fingularem veritatem

.

.

Petuus eff

ymulit r

n

mortali ; nifi DEUS evidentem notitiam , quá

intelle&ns cognofcit , Petrum cffe bominem,

T

vident t

affumat in complementum predicte revcela-

tionis univerfalis.

Ergo, Ant. prob, Hec

' Oi h

etenim veritas (ingularis : Pefrw: eff bomo,

edur Ti

em: n

preter di&am revelationem univerfalem, re-

quiritur, tanquàm partiale motivum , ad affir-

il patud

mandam hanc fingularem : Petruw eff mortae

o

I5,

Sed hocipfo praedicta revelatio univer-

Suartz[?;ï

falis non fufficit ad ceredendam hanc fiagula-

| R]PQHMJ

N

tem : Petrs eff nzortalis ; nifi DEUS alteram

n[Uf [

1«

!

4.

lj

270

Tra&atut IV. de Virtut, 'Tbeol.

(fr

fingularem , naturaliter evidentem : Petrg

efl bomo , affamatin complementum hujus re-

MPPHCMS

n

velationis univerfalis : Omz: bomo eff morta-

ls.

Ergo. Maj. conftat ex dictis num. 261.

giinct

j qu

fimíílque in conclufione hujus fyllogismi pa-

tet : Oi bomo eflwiortalis, Sed Petrim efl bo-

li r*

!

$520,

Ergo Petrm eff mortalis.

Min, autem

mgmtït

Qdo!

prob. Si etenim DEUS evidentem notitiam

hujus veritatis fingularis; Petraseff bozzo,non

dmitt

tü/ Qm'm

affumat in complemeutum fua revelationis

univerfalis ; tunc adequatum motivum af-

gt

gt

firmandihanc fingularem : Petrs eff mortalis

non eft fola DEI , propofitionem univerfa-

sim

lem revelantis authoritas, fed infuper requi-

fnguty

ritur hzc notitia fingularis, folüm naturali-

fa,uh

g dttd

terevidens : Petrus efl bomo.

Ergo.

Confitm. Conclufio dedu&ta ex unaper-

:ogniüom'b j

46

m

mifsá particulari formaliter revelatá, & alte-

rá univerfali folüm naturaliter evidente , nec

Ti

1

WE

w

u

meitusul

quidem fpecificativé fumpta , poteft credi fi-

de Theologicà ; nifi DEUS premiffam uni

v

verfalem , naturaliter evidentem , affurat im

ls h

'complementmm — revelationis particularis ;

:gztïtïmou:

quia nempe feclusá hàc fuppofitione , moti-

Bednm

itá(

vum adaequatum affirmandi conclufionem ,

non eftíola DElloquentisauthoritas, prout

LOI

att. preced. oftenfumeft, — Ergo idipfum de

tj ]

conclufione dedu&á, ex premifsà univerfali

DI

revelatá, & alterá folüm naturaliter evidente

Unt

dicendumi erit,

Advertendum autem,quód

jrim

DEUS

ri"fl?, TWI !

Difputatio 111, Artic, V.

271

Ug

|

DEUS notitiam naturalem , eámquenon fo-

"tl

làm apparenter , fed etiam reipsá veram , &

Md

/.

W

cvidentem, de aliquo fubje&o fingulari , af-

a d&»ïü'! ff

fumatin complementum revelationis univer-

LT

falis: quoties DEUS propofitionem univer-

1 ltni),

falem revelat ex hoc fine, ut ea nontantüm

l. Mu

in genere, fed etiam in particulari de quovís

Ventp a

fubjedto fingulari , fuppofità predi&ià evie

if

dentiá credatur , prout num, 260. expofitum

f reri

eft. — Quamvis etenim. DEUS non habeat,

n notino .

nec habere poffit , hujusmodi cognitionem

Mujarid

univerfalem, cámque confufam : O:n: bo-

nntp uvf

o efi mortalis , fed habeat merascognitiones

j g

fingulares, per quasclaré acdiftin&é cogno-

olim ndttd

fcit, tum Petrum , tum quemvis alium homi-

nem efíle mortalem : attamen omnibus iftis

b

Ti

cognitionibus internis fubftituit predicdtam

hrà, Kal

revelationem univeríalem, que dein cum no-

nideme,

titià particulari, affumptáin complementum

xl d

rcvelationis univerfalis , conftituit hanc re-

voifan u

velationem fiagulatem : Petrm efl maortalis,

y, u

Dico 2. Fide Theologicà. fin& ullà fpe-

265

ciali revelatione privatà, credi poffe : quód

pamculms

jtione, i

actualis Romanus Pontifex rité ele£tus , &

ab Ecclefía Catholica , aut faltem majore il-

jnduíty:

orts, j

lius parte acceptatus , fit Chrifti fummus in

ogidpit!

terris Vicarius, Prob. Nam hec propofitio

univerfalis : QailiZet Romattwus Pontifex , vità

Yi ul

J

eleus, & ab Ecclefia Catbolica , vel faltem ma-

jori parte acceptatus , efl Cbrifli fupremus in terris

J imfærqä

I

l

$

—

h

272

Tratatus IV. de Virtut, 'Tbeol,

$

" Gc[lff.c

Vicarim , ideÓ divinitüs eft revelata, ut hec

eadem credatur , de fipgulis Pontificibus R o-

J

iE

;;Eiïthæ )

manis, in fubje&to univerfalicontentis ; dum-

modó intelle&us habeat evidentem noti-

jgns

d

tiam , quód aCtualis Pontifex RKomanus, in

hoc eodem fubje&o univerfali, tanquam pars

faan

in toto, contineatur,

j

Sed hocipío. Ergo,

-

Maj, exinde patet: quóüd Chriftus prafenti-

pur!!

HI'»'M!LM

bus aliis Apoftolis, ac Difcipulis ideÓ reve-

laverit , & conftituerit Petrum , tanquam

g)vyï'?l('/*')"'

p

fuum in terris Vicarium , ut idipfum Apofto-

li, c&teríque Eccle(ie primitive fideles cre-

Iu'*,*'z::y*':'þ

niuwit!

derent ; adeóque hoc pariter à fidelibus po-

fteris de quovis Ronano Pontifice credere-

ho

tur.

Nam pariformiter ad hos pertinet, ut

u

legitimum füum Paftorem fupremum agno-

fn;u/:/m

,

Ícant, & fequantur, Min.autem prob. Hoc-

vdtitmat

ipfo, quód revelatio univerfalis à DEO fiat

-

sl

exhocfine , ut eadem credatur de quovisin.

jb

dividuo determinato, evidenter contento ,

m&:.uum(uþ

in fubje&o univerfali 5 eoipfo DELS eviden-

k p

tem hanc notitiam affümit in complemen-

w

tum fue revelationis , prout num, praced,

wundant

di&um eft. Erco,

Y

Confirm,

Nam eft de fide , quód Petrus

W

266 A

poftolus fuerit Chrifti fupremus in terris

N icarius,

Sed hoc ipfo etiam eft de fide,

ii

uód a&ualis Pontifex Romanus fit Chrifti

I

í

u

premus in terris Vicarius,

Ergo. Maj.ex

(

li

num.222,patet, Min, prob, Finitó fiqui-

NI, Wt

dem

j

Tij

Difputatio II Artic, V.

273

j L

"

]

dem Gener, Concilió Conftantienfi, Marti-

l:lisr.;hlgus

ll

'

J

nos PP, V, cádem Bullà, quà utriusque Hze-

RA

l;g

refiarche , Joannis Wicleff de Anglia , &

! ln

t

oannis Hufs de Bohcemia errores iteratà

004

LUW

condemnavit , inter alia quefira , cuilibet ad

Tl t

Ecclefíiam Catholicam redire cupienti, etiam

TAE

hac duo proponijuffit : Utram credat: quod

rl v

Beatue Petrus fuevit Vicarius Cbrifli , babens pote-

iulsitm

flatem ligandi , &v folvendi [aper tevram?. ltem,

, (j

strim credat : quód Papa cauonic elecim , qui

dn

gro temapore fuerit , ejm noraine proprio expreffo,

ia ts r

fét fucceeffor Beati Petri , badens fapremam auibo.

D

ritatem in Ecclefia ? Ergo,

n t

Revelatio

Objicies 1. contra primam.

267

t5petnd d

univeríalis eft motivum fufficiens credendi

ttun 0.

fingulatia evidenrer contenra,et(i DEUS hanc

ro. Hot-

evidentem notitiam non affumat in comple-

i DO t

mentum fuz locutionis.

Ergo. Ant. prob,

t quovisin.

Nam fingularia , tanquam partes , formaliter

: Content

conflituunt fubje&um revelationis univerfae

Est

lis;. Sed hocipfo per revelatam formalitet

complcmrqv

propofitionem univerfalem , etiam formali-

up, p

ter revclantur fingularia evidenter contenta,

Ergo. Min. prob, Hocipfo , quód DEUS

u

formaliter revelet aliquod totum , feu meta-

musintt

phyficum , feu phyficum ; eo ipfo quoqué

fotmaliter revelat partes , in illo contentas.

1 di dt f«*,

"Tb

Ergo.

Confirm. Hoc ipfo , quód corpus & ani.

i. M

Fiit

m2 , tanquám partes , formaliter conftituant

(

»

r

:.

eis

574 Traä?e;tusl F. de Virtut, '"Theol,

[

eflentiam phyficam hominis ; eoipío hacfo-

mmhmt

dqutt

la revelatio particularis : Chriflus eff bomo,

fufficit ad credendam hanc particulatem:

" UY

i n

€hriflut babet corpus &v animam rationalems etfi

DEWS hancnoritiam evidentem , de phyfica

giei

hominis effentia , non affumat in comple-

.'U(püïh

mentum fuzs locutionis.

Ergo pariter.

ij !

EC

Refp. N.ant. Ad prob. D. maj. — Singu-

2'681;"

ia, tanquàm partes, formaliter conftituunt

d

[

fubjedtum univerfale, tanquam totum , fi re-

ipsà participent rationem fubje&i univetfa-

du

ls.

lil

C. maj.

Si reipsà non participent ra-

tíonem fubjecli univerfalis.

N, maj. Etfic

(s

ftt

diftin&á min. N. confeq. Ratioeft : quód

folàm illa fingalaria, taríquam partes, con-

m

vifiti

ftituant formaliter fubje&um . revelationis

univerfalis, que reipsá participant rationem

withop,

fübje&i univerfalis.

Sic iftam revelationem

qum; !

univerfalem : Orzais bonzo ef mortalis, quidem

p tutgttn

D)

formaliter conftitaebat Tobias junior ; fe.

cüs autem Angelus Raphaél , qui folüim ap-

RTT

parenter erat homo.

| iif

Adeóque ille a&us,

quó Tobias credebat : Raphaelem effe homi- -

ainin

nem fui fimilem, & proinde mortalem , non

T

erat a&us fidei Theologice reipsá , fed fo-

quadi

làm apparentertalis, — Quódfi autem de ali-

tm:;mq,x

quo individoo humano habeatur evidentia

t

naturalis abfoluta, non folüm apparens, fed

if

etiam reverátalis; tunc DEUS hanc candem

lts

cvidentem notitíam affumit in complemen-

t

tum

P

Difputatio HT. Artic. V.

275

Ri

A

L

tum fuz locutionis , ut intellc&tus fide Theo.

äl:æmä,

logicà credat; hocindividuum effe mortale ,

M

l

t

prout num, 260. expofitum eft,

n

. Ad confirm. N, confeq.

Difparitas eft :

,tnkml i ïïEü

Ui d

quód effe bominem , & effe compofitum ex

corpore , & anima rationali , fint formaliter

Is

idem ; ficuteffe hominem, & effe animalra-

l87

tionale, Caeterüm Arriaga oenfet: hancevi«

eircofta

dentiam naturalem de phyfica , vel metaphy-

400 i

fica hominis effentia , pariformiter à DEO

bl uf

affamiin complementum fue locutionis, quá

Chriftum revelavit effe hominem.

putget n

Vaj G

Objicies 2. Hocipfo, quód DEUSabfo.

luté revelet hanc univerfalem t Oszmü bomzo

269

iidiiqii

i d

efi mortalis; eo ipfo füppofità evidente noti.

Tentitoni

tià abfolutà , eádemque reipsátali, quód U'e«

1 0060

trus fit homo, etiam abíoluté revelat hane

reltionem

fingularem ; Petruefl mortalis, Sedhocipfo

li qudta

non requiritur ad credendam hanc fingula-

Itig! » &

rem , ut DELIS predictam cvidentem noti-

ifolün d.

tiam affumatin complementum fuz locutio-

ille «

nis univerfalis.

Ergo. Maj. prob.

Nam,

efeln:

fuppofità evidentiá predictá, non poteft in-

lem, d

telle&us negare,quód Petrus fit homo ;adeó-

i l IP-

que nec poteft negare hanc fingularem: .Pe-

uen d

tri eff mortals , ni&i negando univerfalem ,

abfoluté revelatam,

Ergo.

g endt

yuti

Confirm, Hocipfo, quód DEUS abfolu-

.

T

té revelet predi&am univerfalem : Ovazisbo-

ancc

"

complmi

t10 of saorial $ €o ipfo etiam abfolute revc-

p

:

lat,

"

276 Wradatus 1 V; de Virtat. "Theol,

"m

lat, hancfubalternam particularem : 44/igsis

, ial

bomo eff mortalis.

Sed hocipfo etiam abíolu-

d f

té revelat hanc fingularem : Petrss efi morta«

P

i&. Ergo. Min. prob,

Hzc etenim fingu-

laris, æquiva-lct huic particulari fübalrerna ?

m

Aliguis bomo efl mortalis , quee faifificari ne-

lnv

quit, nifi etiam falfificetur (ubalternans uni-

sl

verfalis : Ovauis bomo eff mortalrs.

Ergo.

d

Refp. N. maj, Adprob. N,confeq. Ka-

Md

7Otio eft ; quód hzc fingularis: Pezrse eff bomo,

I k j

requiratur, tanquam partiale motivum , ad

,',;g]mwm

effiimandam abíoluie hanc fingularem . Pe-

*

a

troe ff mortali

5

quia fcillcet predicatum

unius non eít formaliter idem cum praedica.

g

euntoldn

to alterius.

Quamvis etenim fpectatà no»

D

tione folüm philofophicà, hec predicata

Vuitd,

ufurpentur tanquam fynonyma prout eam

ex Scriptoribus Ethnicis patet; nihilominüs

ii d

falili

fpe&atà notione Thcologicà funt diverfa,

Nam fide certum eft : quódíi Adam non pec-

UMT

hn

cáffet ; ejus pofteri, non quidem ex natorà

fuà, fed ex fpeciali privilegio Divino , fuiffent

L TE

n

immortales ; adeóque tunc verificata fuiffet

.

hia

hzec univerfalis

.

Nullus bomo eff wmortalis,

Nuuc autem mors eft poena peccati origina-

i

|

Wi

Jis, juxta illud Apoftoli ad Rom, V. 12. Per

unum bomineuo peccatum in bunc mundum in-

me:

Ws

sravit , &* per peccatum wiors 5 Ó itaim ogrnes

boneines movs pertraufiit , im quoomnes peccavte

ltllliäjg;g

Ui

r4nt, Sicutigitut be« fingularis formaliter

I6«

nf i^

D:fputatio ITE, Artic, F.

277

ts /n

revelata : Chrifiu efl bomo , non fufficit ad

mmbiulu.

hanc credendam fide 'Theologicá : Cbriftu

efi rifibils 5 fed etiam requititur, ut DEUS

EM

univerfalem affümat in complementum ,

iil

quamvis intelle&us, prefuppofità cvidente

qefiog,

hác notitià, quód omzzz bomo fit rifibilit , can«

ibdtengg

dem negare non poffit, nifi negando (ingula-

, E

rem formaliter revelatam , prout num. 24Q,

Natis

refponfüm eft; ita pariter hicdifcurrendum,

^ Ieri.

Adconfirm. N min. Ad prob. N, confeq.

t tuo, d

Nam hec fübalterna particularis : 4//gu5

rta:

bomo eff mortala , forualiter & abfolute , tan-

t pista

quam pars , continetur in hàc fubalternante

Dtun pl

univerfali : Omanis bomo eff smortalss,

Econ.-

2 d

tra veró hac fingularis: Petruc efl mortalis, for-

maliter & abfoluté non continetur in predi«

ac d

prou us

&à univeríali , adeóque non aquivalet huic

gfhlomini

fubalterne ; 4/iguis bouso efl mortalis , nifive-

u diret

rificetur ifta (ingularis : Pezru efl bomzo , cám-

que DEUS affümet in complementum ad cre-

ATT

Q et d

dendam hanc ; Perrss efl wzortalis,

Objicies 3. Etíi hzc revelatio univerfa.

ino ul

71

n d

lis : Omauis bouno eff martalzs , refpc&u Petri

forct folüm conditionata , fi nempe Petrus

PL

catioi

reipsà it homo ; aihilominüs prefuppofitá

!

hujus evidente notitiá, hec eadem revelatio

]l V'u

T

rcípe&tu Petri fir abfoluta, ut formaliter equi-

valeat huic revelationi fingulari : Perrue

2

b iif

ul

ssoríalá ; quamvis predictam notitiam DEUS

non affumat in complementum fua locutio-

nis,

li WL:

Dl

278 Traä"l;ttusl F. de Virt;f. tTbeol,

nis. Ergo. Ant. prob. Nam illa veritas po«

muipulüc

te(t abíoluté credi, que à DEO eft abfoluté

Mu

revelata.

Sed fuppofitá purificatione reve-

j llm

lationis conditionate , & hujus evidente no-

;b

titià, DEUS abfoluté revelat : Petraom «ffe

jloqy

suortalem. Ergo.

geridn

Confirm. Promiffio Divina conditiona.

v

ta, quà DEUS Paulo promitteret gloriam cae-

i

d

leftem , fielicuerit actom charitatis Theolo«

| d

gice , fieret abfoluta, per ipfam purificatio-

R"w

nem conditionis, feu actum charitatis Theo-

dul

logice.

Ergo pariter illa revelatio condi-

quin t

tionata fit abíoluta per ipfam purificationem

j n

conditionis , vi cujus Petrus eft abíolute

neo

homo,

plary

Refp, N.ant. Ad prob. D. maj. — Illa ve-

imotdtn

272 ritas poteft abfoluté credi, que à DEO eft ab-

foluté revelata , fi eadem , prout abíoluta,

s

Hb i

non confütuatur , per aliquid extrinfecum

UT

teítimonio DElI loquentis. C. maj, Siea-

n

dem, prout abfoluta, conftituatur per aliquid

Wt

extrinfecum te(timonio DEI loquentis. . N.

maj. & fic D. min. N, confeq. — Ratio cft:

ol

Ti

quia hoc ipfo, quód DEUIS evidentem hauc

i ttN

notitiam de purificata conditione , vi cujus

li

Petrus abfoluté eft homo , non affumat in

complementum fÍuz locutionis ; coipío

Wt

DEU non te(tatur abfoluté hanc fingula-

Ut

Haud etenim tefta,

RN

Tem ; Petruwcfi mortalu.

d

tur per folam revclationem conditionatam ;

quo-

Izsium,h

N

'irfarM

Difputatio TIL, 4riic, F.

QIM!mfju;

279

ämää!blufi

quoqué purificatam effe illius conditio

nem,

Wg.

feu , Petrum effe aDfolut? borinem.

Unde pa-

; ll]üimm M.

tet, quód adequatum motivum h

ujus affen-

'cv:ht:m,uq

süs abfoluti: Perrus ef smortalis ,

non fit fola

DEI loquentis authoritas,

fed etiam natura-

Jntcxbg,

lis evidentia predi&ta

; ideóque ralis actus

non fit fidei ,

fed tantüm fcientie Theolo.

Utl

ice,

rb T

la us

Ad confirm. D. confe

q. juxta datam di-

fti

n&ionem. Quinimo, ficut DELIS in com.

ehurits T.

at d

plementum fuz promiffio

nis conditionate ,

ut eadem fiat abíoluta ,

femper affumit puri-

p

ficatam conditionem :

bl

d d

ita pariter in comple,

mentum füe revelationis conditionatz fem-

per affümit purificatam co

uj lin

dem credatur abfoluté,

nditionem , ut ea.-

iDíQeldb

u ablolu,

Objicies 4.. contra fecundam. Noneft

eyttiecu

de fide , quoód actualis Romanus Pontifex273

, ij 9d

habeat omnia, jure Divino ad verum Pontifi

catum requifita, Ermb, Ant.prob, Impri.

p

oqueuts !

mis etenim requiritur , ut fit homo viator ,&

quidem fexüs vitilis ; cim faemina fit pote-

a

flatis facerdotalis effentialit

er incapax.

Se-

identa

cundó , ut fit validé ba

one, n d

ptizatus ; cüm Ba-

ptifmus fit Ecclefiz

» aliorámque Sacramen-

on d!

torum inea recipie

ndorum janua.

yjs ;

Tertió,

ut fit etiam valide , faltem pofteà, or.

dinatus,

horc 1

cüm finé Sacerdotio haberi ne

queat poteftas

deteit

clavium.

Sed non eft de fide

» quód actua.

oudimm;'j

lis Romanus Pontifex hec o

mnia rcquifita

j

ha-

280 Tra&atus 1V. de firlu;. Vïheo-l.

| p

habeat, cüm eadem nullibi, de hac fingulari

s o

erfona,fint divinitüs revelata.

Ergo.

N

EE

Confirm.

Adhoc , ut a&ualis Romanus

s

Pontifex fit reipsà verus Pontifex, effentiali-

g

ter requiritur legitima illius ele&tio. — Ergo,

g iüjl

Confeq. prob. Non eít de fide, quód omnia

j at

dï(h ïd |

illa, que jure pofitivo, tum Divino, tum

humano, ad legitimam Pontificisele&ionem

NT

t obfervata.

Ergo.

; requiruntur , fuerin

yub

: Refp. D. ant.

Non eft de fide , quód

W"ïf'ïm

274a&ualis Romanus Pontifex habeat omnia ju -

Alendn

re Divino ad verum Pontificatum requifita,

f n

riusquàm conftat, quód ab univería Eccle-

doy

fia Catholica , aut faltem majore illius par-

du

te , tanquam verus Pontifex fit acceptatus.

hudid

'Tranf. antec,

Non eft de fide, poítquàm

Cat dU

conítat, quód fit acceptatus, — N, antec. &

iudi m

confeq.

Ratio eft ; quód Ecclefia Catho-

Mtmi;

lica, ob infallibilem Divini Spi

ritüs affiften-

gtl

tiam, acceptando aliquem , tanguam verum

mualint

Pontificem , non poffit errare, . Nam ad re-

lii

