» poffit imul effe revelatio ,

a, perquam DELS feloqui

pI teftatur ;

nihilominüs hzc eadem illufttatioy

ttiti! prout d

iftin&a formalitetab omni revelatios

fomilt? ne;ac 1o

cutione Divina, folumtnodó eft audie

i itl! tio , qu

à intelle&us cr

eatus percipit revelae

lt tionem, feu locutione

m Divinam.

Sed lioe

quilti! ipfo illuftratio fuafiva

» proutrealiter , aut fal.

4knn* tem formaliter ab om

ni revelatione, feu lo.

ii ? cutione diftin&a , fol

ummodoó eft motivum,

i ! &L guo ,

fidei Theolegicæþ, quá my

flerium

"

"[tie

TyaSatus lV. de Viriut, TEeoi.

pj

198

"Trinitatis, aut Incarnationis creditor. Érgo,

W N!M

u

j Miot

Maj. exip(isterminis patet, Min, prob.. Au-

js

ditio illa , quà Petri atteftantis locutionem j

|

quód Roma füerit, Paulus percipic, folum-

! s Q

modó cft motivum , 21 20 , fidei humang;

| Mmm

m-ï at

'quà Paulus credit ; Petrum fuiffe Komg, Er-

g

0 pariter,

Objicies 1. Contra primam,

Sola DEI

k

l94'10quentis authoritaseít motivum, 27 9204, fi«

unati

u

dei Theologice, quà intelle&tus credit my-

gT

fterium revelatum. — Scd hoc ipfo revelatio

Divina non eft partiale motivum 27 24od ,nec

i, 9t

Ergo. Min. patet,

vini

quidcm fecundarium.

f

Majprob, Namrevelatio Divina eft purum

medium, quó DEUSloquensintelle&tui crea,

f

to manifeftat veritatem objetivam myfterii

ag

"['rinitatis , aut Incarnationis,

Sed hocipfo

mrant

fola DEI loquentisauthoritas eft motivum 2f

itnidn

uod ; tevelatio autem folummodó 7* 24o.

at

Ergo.

s dtim

vitttit

Confirm, authoritate D. Thom. hic q. &

art. 1. ficconcludentis : Imfcientia Geometri-

wfw Qu

ca materialiter fcita fumt. conclufiones 5 formalis

"

verà ratio fciendi funt smaedia demonflrationz ,

n

per qua conclufiones cognofcuntur.

Sic igitur

li

n fide , fi confideremm: formalem vationem o5je-

LT

Gi, nibil efl aliud , qudtn veritas prima, Etgo.

Iml

Qtiy

Refp. N. Maj. Ad prob. D. Maj. Rcve-

2 Slat

jo Divinaeft parum medium refpe&tu DEI

Og

. lequentis, C. Maj. RefpcQtuintellectüs cte»

Bd

1efle

d Vm&e/' '

Difputatio II. Ariic. 1

Mi ,

199

entis, IN, Maj. Etfic diftin&áà Min, N,

L'ff:klïljcm

Conf. Ratíoeft: quód revelatio Divina fit

quidem purum medium refpc&u DEI lo-

! gulusa-.r

m

quentis, qui per illam intelle&ui creato ma«

M

4

/

toí

nifeftat veritatem obje&tivam alicujus myítc-

hi

rii ; non tamen fit purum medium refpe&u

intelle&tüs eandem veritatem credentis, Nam

1tjinug, )

pet ipfam revelationem authoritas Divina ,

0014

M

t

[b

!

gl f(fälf l

tanquam rmotivum principale , infallibiliter

conncüitur cum veritate myfterii revelati,

Vl

ut fides Theologica , quá taleinyfterium cre-

Ia

ditur , non tantüm authoritati , fed etiam re-

hp o

vclationi Diving, tanquam partiali motivo

ho Dntudh

innitatur ; prout ex hoc fyllogifmo patete

pensededuit

Quidanid prima veritas revelat exiflere , illud

Vidn o

reipsá exiflit.

Sed prima veritas revelat exifle-

l, lii

re myflerium Trinitatis,

Ergo myfterium 'Tri«

asl m

zitatis reipsd exiftit, Affenfus etenim , huic

WT

conclufioni praftitus, nontantiim authori-

tati , fed etiam revelationi Divinz, tanquam

. Thon. t

medio termino innititur , per quem authori-

nfcientiaGN»*

tatis.

tas Divina conne&itur cum myfterio Trini-

dj

Ad Confirm. N, Confea.

Nam ipfemet

jt df

u i

Doctor Angelicus illico fübjungit : Noz enises

fides afentit alicui , mifs quia efl à DEO revela-

i t

r m*

ium. Quinimo medium fidei comparat cum

medio demonftrationis Geometrice , cujus

Ib. Dc MiirA'I

du j

conclufio non tantüm uni , fed etiam alteri

premiffa , tanquam totali motivo innititur.

;aumrcür-*"-ï

At*

n

200

Tyallatus 1. de Virtut. "Tbeol,

,E

Atque ideo h

lc q. s. art. 3. inquit : Formale

u M

osjelum fidei eff veritas p

vima , [ecundim quod

Sacra , & doirina Ec-

;xuwchn

manifcflatur in Scriptura

fj

clefia , qua proc

edit ex veritate prima.

Saltem revelatio externa , feu

gt

Objicies 2.

affiva non eft partiale

motivum 4 2404 fidei

yoaur

196P

Ant,prob Namau-

qeum u

'Theologice. Etgo.

Vg

thoritas Divina , per fola

m revelationem in-

, feudecretum DEI

u

t£ernam , cámque activam

f

volentis loqui ad ext

ra , fufficienter conne-

Gitur cum veritate my

fterii, perlocutionem

du

ld

externam manifeftati. Sedhocipfo. Ergo.

u

Min. patet. Maj. prob. Repugnat enim , ut

ao

DEUS decernat , per locutionem externam

du

manifeftare myfterium "Trinitatis, aut Iucar.

vt

nationis , nifi tale myfterium reipsá fit ve«

rum.

Frgo,

il

Confirm. Reve

latio externa quoqué fie-

vt

rb

ri poteft pc

r verba in aére formata , qualis

ii

erat Marth,

I 17. Fox de celis dicens : bia

—

lat

eft. filius vaeus. dilecius ;

in quo gaibi complacni,

Sed talis revelatio nou eft motivum,

&t quod ,

m

fideiTheologice. Ergo. Min.prob. Nam

t t

talis locutio vocalis externa non eft Divina ;

WUH

il

cüm eadem quoqué per caufas creatas fieri

poffit.

Ergo.

dfl Tm?,&

Mon

Kefp.

N.ant. Adprob.D.maj. Authori.

1975

s Divina per folam revelationem internam ,

Tihi im;;æ;

feu aCtivam , cum veritate myfterii revelati

Ht

-CI

QIW, M

fufficienter connsï&x:ur, folàm quoad fe

maj.

Vithg,,(

Dijþ*latia Il. 4rtie. L

201

dR frg,

maj. Etiam quoad nos. N, maj. Et fic D. min.

"iWIMJim [7

lol

N.coníeq. Ratio eft: quódauthoritas Divi.

na per revelationem internam, feu decretum

"ll

DEI volentis revelare my(terium Trinitatis ,

Ws

aut Incarnationis , quidem effentialiter con»

Ua ii

nc&atur cum tali myíterio ; quia nempe de-

a

cretum iftud dirigitur ab infallibili fapientia

Dretditons

DEl cognofcentis myfterii veritatem : hac

yfendzenal

tamen revclatio interna , non fit motivum

fifrento ao

fvfficiens ad credendum myfterium,nifi acce-

i, lts

dat revelatio externa.

Cüm etenim fides

dl g

Theologica effentialiter teftimonio Divino ,

4pycint

tanquam motivo, 4 q4od , debeat inniti , &

tD n

omne teftimonium, przter internam loquen,

juts l

di voluntatem , formaliter quoque impor-

TT

tet locutionem externam adalterum ; hinc

tanquam partiale motivum requiritur etiam

gnqila

revelatio externa ; per quam interna manife-

mmay qui

ftetur audienti, Sicut igiturad a&tum fidei

"TT

humanz , quá Petro Paulus credit ;

uód

v w

Rome fuerit, non fufficit Íola voluntas i«

jun ia

terna Petri , vi cujus id ipfutm teftari ftatuit,

H. prw' Nu

fed infuper, tanquam partiale motivum , re-

d D

Qquiritur externa locutio Petri, per quam te-

TC

ftetur: fe Roma fuiffe ; ita pariter deactu fi-

dci Theologice difcurrendum eft,

pj A

Ad conficm, N. min.

Ad prob. D. ant.

Talis locutio vocalis externa non eft Divina ;

n i

l üCl'ii l

realiteríumpta, C. ant. Moraliter fumpra,

N,antec. &conícq. . Ratio cíl; quod exter-

TU hl«'

A

R&

202

qTraflatas TY. de Virtut, T heol,

pj

UE

na locutio vocalis, quà DEUS aliquid reve-

QT.

lat, non fitentitativé, feu realiter , attamen

gj l

moraliter Divina , & quidem ideó ; quia

jv t

DEUS eandem affumit ad mapifeftandam

fuam mentem internam.intelleui creato,

j

l,&x'l"o

Idipfum , quoad fidem humanam in locutio-

ne egià, quátali patet , que realiter confide-

um

rata non differtà locutione plebeja , differt ta-

m

Ms

men ab illa moraliter ; quia per illam Rex

fuam mentem audienti manifeftat.

u

t i

Objiciés ult, contra fecundam, llluftra.

198

N

tio fnafiva proponit intelle&ui revelationem

Mi

Divinam , tütn a&ivam , tum paffivam , pro-

yfeanid

Divina conne&itut

vtl

ut per eandem authoritas

——

cum myfterio revelato.

Sed hoc ipfo illu-

quitit

ftratio , ctiam prout ab omni revelatione Di-

, tinpt

viná realiter , aut formaliter diftincta , eft

tmti

partiale motiv

um , 24 quod fidei Theologice;

tapt

perquam intelle&us przftat affenfum myfte-

& ln

riorevelato. Ergo. Maj.patet. Min. prob.

b n

Illuftratio naturalis, qua intellectui propo-

tirdngy

nit in fyllogifmo demonftrativo medium ter-

ttiday

——

ts

minum, prout per eundem veritas utriusque

præmifïæ conne&titur cum veritate conclu-

rlb

fionis , eft partiale motivum , 2 24 , illius

WW

füthn)

fcientiz , per quam intelle&tus praftat affen-

füm conclufieni.

Ergo pariter.

Le

]gm)[W

Confirm., . Illuftratio fuafiva eft in

ftin&us

Md

internus, per qnem DEU intellectum mo-

| Wüf:lm(t

vet , & inducit ad preftandum affepfum my-

F!;Ws

[

Ti

D)

Difputatio IT, Artíc, F.

203

[

Ál

fterio revelato. — Ergo. Ant. prob, authori-

Wtumu

qiitig

"-quh

tate D, Thom. hic q. 2. art. 9. ad 3. fic re«

la Mü;ndam

fpondentis: I/e, ouieredit , babet fufficiens

induclivum ad credendum.

Inducitur enius

] mttïkäm Q

auctoritate Diving doclringmiraculis con firmaa-

AU ii

f& &* , quod pluefl , interiori inflintlu DEl in-

Qu

vitanti,

Unde non leviter credit 5 cima ba-

hr dims

&uat fufficiens indu&lioum ad credendum, Ergo.

Qu p d

Refp. N. min, cumíua probatione. Nam

Atíthg

199

cud, uf

juxta verofimiliorem in Philofophia fenten..

tht

tiam , illacognitio naturalis, per quam intel-

le&ui proponitur connexio utriusque pra-

pdiuo, m

miffe cum illata ex illis conclufione, non eft

Jrti umedtc

partiale motivum , Z 2uod , illius affensüs,

& ho od

jtneitonebi

quem intelle&us praítat conclufioni, Quin-

ino, etiam premiffz formales, per quas in-

dlfida , d

telle&ui reprefentantur premiffz objetive,

& Toenlogit

tanquam motivum, g? 24od, conclufionis de-

fenfom ayl

du&z, folummodó funt motivum , 2: quo,

t Min t

affenfus fcientifici ; cüm hzc eadem cogni-

Jieui r

tio dire&ta non debeat rcflexé precognofci,

omediomt

ut intclle&us praftet affenfum conclufioni,

fs

etfi per accidens precognofceretur. — Sicut

eriate Cond

igitur illuftratio, feu cognitio fupernaturalis,

"m

etfi teflcxe cognita, per quam intelle&tui pro-

ponitur Divina bonitás, prout ífüummó amore

s præümäd

(

r

digna, folummodó eft motivum, 2t gu0 , te-

m iil

fpe&tu charitatis Theologice ; ita quoquede

welldhef

illftratione fuafiva tefpeGtu fidei Theologi-

€& difcurtendum eft.

m lmmg

O 5

Ad

pj

204 TraBatur IP, de V:';-vfüt Theol,

Ad confirm. D. ant. Iliuftratio fuafiva eft

gl

-;nus'mïï*

inftin&usinternus,per quem DEUS folàm, 24

g

uo, movet intelle&tum ad praftandum affen-

aqygi

í

u

m myfterio revelato. C. ant. Etiam, at

n ul

uod. N.ant, & confeq. — Ratio patet ex re-

j amm'

Íponío precedenti.

ln d

20

Conftat. 1. Quód revelatio Divina fit par-

"o

tiale motivum, 5£ 404 , ídque fecundatium

—

(v

fidei Theologice, per quam intelle&tus cre-

p

dit myfterium revelatum. — Quamvisetenim

ul

revelatio fic purum medium refpe&u DEL a.

Ti

nifeftantis intelle&ui creato myfterium Tti-

-

nitatis , autIncarnationis, nontamen eft pu-

db

rum medium refpe&nintelle&s , tale myfte-

guà)

rium credentis, Nam authoritas Divina pet

j dii

gim lt

ipfam revelationem conucCLitur cum vetita-

u t

te myfterii revelati, utabsque przcoguità re-

wl

velatione intelle£tus non habeat motivum ,

ET.

$t quod , fufficiens ad credendam fide Theo-

logica Trinitatem, aut Incarnationem. Haud

yu, n

etenim antecedens iftud, erfi cognitum, &

t

affirmatum : DEUS eff veridicu , fufficit ad

n

inferendum hocconfequens: Ergodatur m-

——

i

tl

fierium . Trimitatis , aut Incarnationt , prout

ts

etiam à paritate fidei humanz patet. Hac

etenim non innititur, nec inniti poteft, foli

Ti

authoritati atteftantis ; fedtanquam partia-

ET

le motivum , 2t 2uod, requirit teftimonium

i

a

ejusdem. Cüm igitur revelatio Divina refpe-

Gu a&ts fidei , quo intelle&us credic myfte-

Vi t

cium

'W M[I

Difputatio HL, Artic. L.

205

m"[mfmh'w T

tium revelatum , ita fehabeat, (icut medius

Wil

terminus in fyllogifno demonftrativo fe ha-

betrefpeau aCtüs fcientifici, quóintelle&us

.lü[mm,,';

fcit conclufionem , quemadmodum D. Tho-

- Miytt

mas num, 194. allezatus docer, & fyllogis-

mus,nut. feq. addu&tus oftendit ; hinceas

t Dd

dem cft partiale motivum , z quod ; fidci

Tl i

Theoloeicz,

hm lgt

Conítat 2. Quód non tantüm revelatioso r

(unists

interna , feu a&iva, fed etiam externa, feu

Dj tl

paffiva , fit partiale motivum, 21 2uod, fidei

hoajun Ti

Theologice, Nam hujusmotivum , 2f 240d,

od

debet effe verbum , feu teftimonium DEl1o-

quen:is , prout ex Scripture textibus num,

T

aris D

96. adduüis liquet,

Cüm autem teftimo-

Vurcug vtl

nium, ex fuo formali conceptu, preter in.

-prærognirä j

teraam loquendi voluntatem , cffentialiter

vat DoUNUD,

importet locutionem externam , prout id.

im fT

ipíum in humanis patet ; hinc ad fidemTheo-

logicam , prater revelationem activam ef.

tiontr, Bat

toptit

fentialiter requiritur etiam revelatio paffiva,

Quamvis igitur authoritas Divina per reve-

"NU

lationem activam , feu internam fufficienter

| Ergoäatum

conaeGatur cum verirate myfterii quoad fe;

um

p tl

quia fcilicet repagnat , ut DEUS decernatre-

velare myfterium Trinitatis , aut Incarnatio-

jt pott[h ,

qauop

nis; quin illud reipsá (itverum : non tamen

absque revelatione paffivá, feu externà fuf.

j li

ficienter cum illa conne&itur, ctiam quoad

joDric

n0Ss , connexione videlicet (ufficiente ad cree«

st WH

O 4

den»

Traä&tür l V de Vi;'fu!. Tþ?ol. :

f

206

dendam myfterii veritatem. — Néque obftat:

yi f

quód revelatio externa etiam per voces in ae-

þgü ais

as

zc formatas fieri poffit , & paffim fa&a fit ;

d

becautem locutio vocalis ; non fit entitati-

vé Divina, quinimo de fc indifferens ad ve.

g uto

rum, &falfum. — Licet enimlocutio vocalis

if

DEI, myfterium aliquod revelantis ; non fit

um i

wld

realiter , eft tamen moraliter Divina, utpote

pontit

à DEO ad manifeftandam veritatem aífum-

p

pta, & proinde non ampliüs indifferens ad

verum, & falfum ; fed cffentialiter vera ; quia

Ti

DEO effentialiter repugnat , ut falfum dicat,

E]

20

Conftat 5. Quód illuftratio fuafiva , per

quam intelle&tui repraefentatur. myfterium

n

Trinitatis, aut Incatnationis, prout divini-

tus revelatum, fit quidem ad omnem a&tum

u

formalem fidei cflentialiter requifita , quem-

hu tà

admodum ex doétrina Conc. Trid, num. 35.

!

2ddu&a patet; non tamen eadem , proutab

omni revelatione Divina, tum directà, tum

]eodi

zcflexá , realiter aut formaliter diftinCta, fit

!

dgiir

motivum, 24 440d , fed tantüm , 2 2uo; fidei

bt

CY

Theologice, Nam quàátalis, non eft locu.

tio Divina , fed folüm eft auditio , quà intel-

w

le&us percipit locutionem Divinam , juxta

L

illud Pfalm. LXX XIV. 9. 4udiam , quid lo

quatur in sme Dominas: DEUS, | Sicut igitut

| ts

auditio illa , quà Petri aliquid atteftantis vo-

| tilig

cem Paulus percipit , non eft motivum , 2/

n

ll-

Ua

QWJ ; fidei humane, quà Petroloquenti Pa

[

MM

D:'jþaþtio Iil. Arh'?. II;

207

lurcredit ; ficilluftratio predi&ta, prout fo.

tüt

WMilnd

làn eft auditio, non eft motivum £f 2o4,

VRR

d ii

tellectus credit,

fidei Divinz, quà DEO loquenti nofter in.

]

149

Hinc itaque concluditurz

quód authoritas, & revelatio Divina , tum

Utv

a&iiva feu interna, tum paffiva , feuexterna;

Cl

tum directa , tum reflexa , fit totale moti-

D

D tun d

vum, 2t quod : illuftratio autem fuafiva; prout

Misalmi

ab omni revelatione Divina , realiter autfor-

maliter diftin&a , fit motivum 9£ 420 , fidei

ts i

Theologice , quà creditur myfterium reve-

h todia

latam.

Iiolafn

It aj

AnTicurus If.

, od

dontenadtn

52 Revelatzo Drvina loliz me-

Quf u

Id um

diata , vel meré privata , [st fufficien

Y

smotivum fidei ?

l, youtà

d. t

Renotandum r, Quód DEUS hómini,

o5

r dilinil

dupliciter loqui poffit, 1mprimis qui-

dem immediatée, feu per femetipíum, prout

] ! if 7", Ed:

non t lt

olim,Exod. X XXIII. 11. Loguecatur Dominus

jo, quit

ad Mowferz facie ad faciema . ficut folet logui bomo

TY i*?

ad amicum fuum. . Secundó poteft DELIS ho-

mini folàüm loquimediaté, videlicet per alium

li, o

hominem , tanquam legatum , aut nuntinm,

, Nung

nb

cui DEUS immediaté locutus eft ; prout

] aointi

olim pet ipfum Movfem , aliósque Prophe-

llud ad Hebr, I, 1. &

ol f

fas loquebatur, juxta i

$

feq.

508 'rraBatur IT. de Virtut. ïibc:;!.

p

feq. Multifariam ,mulilsgue modisolims DEUS

'1

T

«

loguens Patribom im Prophetis, noviffim diebut

ifíi losutus eff obte in filio.

Quinimo, ctiam

incarnatus DEI Filius in terrisagens , arcana

gltuW'

ymint d

m

cceleftia hominibus immediaté per femet-

ipfum , poft gloriofam veró afcenfionem per

ifm u

li, M

Apoftolos, aliósque Evangelii preconcs ,

mediaté revelavit.

Unde D, Thom. hic q.

UL

w, d /

,l

6. att, x. Ea, que funt fidei, quibmsdam qui.

dem vevelantur immediat? à DEO , ficut funt re-

yil; m

velata Apoflolis , & Propbetis : quibusdam au-

m

im p

jem proponuntur à DEO viittente fidei pradica*

vores , feenxdim illud Rom. 30..— Quomodo pra-

fj

dicabunt , nifi mittantur.

facz;*ïzm j]

20

Prenotandum 2. Quód in Ecclefia Ca-

27 /'vl;

tholica preter Verbum DEI fcriptum, in fa-

yir, u

Mfend

cris utriüsque teftamenti libris contentum

detur etiam Verbum DElI traditum , quod

Pstrd

al t

primitüs ab ipfo Chrifto , vel ejus Difcipulis,

ex peculiari Divini Spiritüs inftimctu, oréte-

lal

nus promulgatum , Bon tamen calamo ex-

wl

ceptum , per continuam majorum traditio-

t oda

nem perpetuó confervatum eft , & propaga-

w

tum. Sic multa fidei dogmara Paulus pra-

t t

dicavit orétenus , que in facris litteris non

r

continentur , prout ipfemet teftatur II. ad

T

"Theffal. II. 14.— Itgue fratres flate, & tencte

MM&W

Wraditiones , quas didicifi , froe per [ermonuem,

ET

five per epiflolam noffram. — Sic inter tradita fo-

Y

làm fidei dogmata eft Baptifmus parvulo-

E

rum

lr M

g

Difputatio III. 4rtic, I1.

209

rum, dequo D. Aug.lib. ro. de Genefiad lit.

" WJTM' [

d t

teram cap.23. Con[uetudo Matris Ecclefig im

Baptiz.andà parvulis, neguaquam (pernenda eff,

| "t

ID V

néque ulló modó [uperflua reputanda , nes omni-

s credenda ,nifi Apoflolica e[fet Traditio, Hiuc

Vs

idipfum quoqué de aliis Traditionibus dicene

M ts

dum,

DT

Atque ideó Generalis Synodus Trid,

Se(T. IV.. Ortbodoxorum Patrum exempla fectte

! arin s

da , ommes libros , tam veteris , oudmnovi Tefia-

il Df(), þl//nin

guenti ; cim utrimque um DEUS [it auGor ;

l: ia

sec 10n. Tyaditiones ipfas, tum ad fidem , tum

Itj a

ad mores pertinentes , tanguam vel orétenur d

i. m

Chriflo , vel d Spiritu[anclo diGiatas, & continud

( la

fuceeffione im Ecclefta Catbolica confervatae , pari

pietatis affeclu , ac reverentid fafcipit , & vene-

krpam, i

ratur.

Y (ODLentU

Unde patet : quód hoc utrumque

DEI Vetbum fit revelatio Divina mediata,

dium, qui

Prenotandum 3. Quod inter revelatio-205

js Dilopn

ncs Divinas, feu mediatas, feu immediatas,

findo, o

alia fitpublica, fen communis ,qua videlicet

en Cuumot

omnibus :alia veró privata, quetantüm uni,

yum tradi

alteríve credenda proponitur.

Ád revela-

t, &propag.

tioncs igitur publicas totum Verbum DEI,

D!

tum fcriptum , tumtraditum pertinct. Non

às Üeri d

tamen finguli fideles tenentur fingulain illo

a

contenta nóffe ; fed fuficit, fi preter com-

du tt

muncs fideiarticulos , reliqua omnia geneta-

tim , fenimplicitécredant, Quinimo facre

t P"W

imertt

Scriptura leGtio , exceptisepiftolis , & Evan-

T P'T

geliis , per anni ferias occurrentibus , haud

Oi*

Tralatus 1Y. de Virtut. Tbeol.

j

210

um

omnibus eft promifcuà permiffa ; quamvis

Sic etenim

nmc Y

haretici oppofitum clament,

g (f

Pius IV.Pontifexin RegulalV. Indicislibror.

qe o

Prohib. ftatuit: Càm experimento manuifef/um

fit , fifaera Biblia y vulgari lingnd , pa[fu rm&

[

qio Dini

g oeq

difcrimine permittantury plus indeobbominum

m

gemeritatem detrimenti, quàm utilitatis oriri :

bác in parte judicio Epifcopi, aut Inquifitoris fle-

ü

vf

tur y ut cum confilio Parocbi , vel confiforis , Bi-

n

MW

Bliorum à Catbolicis au&loribus verforum ledio-

nem , vulgari lingud , eis concedere po[Jint , quos

74&5&4"&'

intellexevimt , ex - bujusmodi le&lione , non da-

has

muum fed fidei, átque pietatis augmentum cape-

fhogit

ii n ad

repo[fe.. Ad revelationesautem privatas per-

ff

tinent ille , quas DELIS ad univerfam Eccle-

fiam non dirigit ; etfi perillas, non tantüm

vll

vl

tes privatas, fcd ctiam publicas alicui mani-

feftet ; proutex hiftoria Ecclefiaftica liquet.

t

QO

6 Dico 1. Revelationem Divinam, etfi tan-

".

tüm medíatam, effe motivum fufficiensfidei

(l

g

Theologice. 1ta cum D. Thom. hic q. 5.

Tib

art. 3, communis & certa Theologorum fen-

tentia, Prob, Revelatio Divina , eadémque

d

mediata eft illa, quà DEUS in veteri tefta-

vnt

mento per Patriarchas, & Prophetas ; in no-

ts

vo autem per Apoftolos & Evangcliftas aliis

ll!þm&j

hominibus eft locutus.

Sed hzc revelatio

;hwm

eft motivum fufficiensfidei Theologice. Er-

Utv

go. Maj. patet exnum. 203. Min. prob, $i

p

etenim hujusmodi revelatio mediata non

* : nj

ef-

"Mal,w

Difputatio ITI, Artic, lL.

211

Pmii (itby

effet motivum fufficiens fidei Theologice ;

AU ( ü

I

g""."stlibror

tunc néque Verbum DEI fcriptum , néque

TM

traditum fufficeret ad credenda illa, que in

utroque continentur ; ciim utrumque fitre-

7) lingd,?äjgm

velatio Divina, folüm mediata. Sedhocad-

LL

mitti ncquit.

Ergo. Maj. conftat ex num.

T

204. Min.prob. Namaliàs Chriítus fruftra

L

dixiffet Judais Joan. V. 39. Serutamini Scri-

ii

pturac , & illa funt , qua teffmonium perbibent

Vg j

de me , acpofteà 46.. Sicrederetis Moyfi , crede-

n a

veti for[an &* mibis de me enin ilfe fcripfit, Frue

Il m

ftra etiam dixiffet Difcipulis ad predicandum

gt u

Evangelium miffis, Luc. X. 16. — Quí vos au»

i pintyt

dit , me audit , &* gui vos (pernit , tue [pernife

tonein i

'

Pariter ftuftra fcripfiffet Princeps Apoftolo-

, M0L

rum ad fideles II, Petr. 1. 19. — Haevaur fir-

( d at

miorem Propbeticum fermonem , cui dene facitis

(f liq

attendentes , quafi iucerna lucenti in caliginofo

ritum t

doco,

Ergo.

ufciemd

. Confirm.. Etfirevelatio mediata per Apo-26

tom, hi t

ftolum, aut Prophetam faCta, realiter fumpta,

ologorua

fit locutio meré humana , nihilominüs ea-

dem moraliter fnmpra ,eft locutio Divina, ut-

nu, d

ivaen t

pote informata DEI loquentis infallibili au-

pheus; i

thoritate, juxtaillud Luc,l.70. — Sicut [ocu-

$m cfl per 05 Sanclorum , qui à faculo funt , Pro-

il

phetarum eju, — Et Petri fupra cit. 22.

No

| hec t

ho

enim voluntate bunsaná allata efl aliquando Pro-

Mo g

phetia 5 [ed Spiritu Sanclo infpirati , locuti (unt

Jandi DRIbomines, — Pariter Evangclifta Joan-

0 íx W' ;

ne&

212

i*raä?atus IV. de Virf:rzt.þ Tb?ol.

"

nes, XX. 31

Hacantem [eripta funt , tt crte

dati : quia JESUS eft Chriftus Filiu DET , d

m

«t credentes vitam babeatis 15 momineeje. — -

[ Wt

u

de D, Thom, q. &art. fuperiüs cit, — Forma/e

odjeGium fidei efi veritas prima y fecundim quod

yun

suanifeflatur in Scripturay &v doGirina Ecclefua ,

DN wb

vaac

qua proced

it ex veritate prima, Et P. I.q. 1. art.

od

Q.ada. lummititer fidesnofirarevelationi Apo-

Dj

& Prophetà facla, qui Canonicos li&ros feri.

(a M

fiol

[

£

yferunt.

Sed hoc ipfo revelatio mediata eft

ii

fufficiens motivum fidei Theologice. Ergo.

Dico 2. Nontantüm revelationem publi-

udodl

208

vin d

cam,

fed etiam privatam, effe motivum fuffi-

lta cum D. Thom,

ul

ciens fidei Theologica.

L a. q. 112. att. $. Suarez, Vaíquez , aliís-

Jun n

u

que Amicus Difp. II. de fide. Se&, 3. contra

tuidt

Cajcetanum, & nonnullos Thomifta:. Prob.

Revelatio privata folüm edtenus differrà pu-

ag

blica , quátenus ifta omnibus , illa veró fo.

g

il

làm uni, alterííve à DEO credenda proponi.

tur,

Sed hac differentia non obftat , quà

ni

minüs etiam revelatio privata fit motivum

iij

Ergo.

Maj,

hm

fufficiens fidei Theologice.

ldeó hec

atet ex num. 20$.

Min. prob.

, Hirigs

differentia obftaret , quód intelleQtus per re«

LT

velationem privatam nou poffit fufficientet

Mi limf

certificari de ipfa revelatione Divina, & my«

p

fterio per eam revelato, priusquàm illa toti

ädbu

E:clefiz inpotefcat , &ab hac, tanquam DEI

ttindi

haec

loquentis Verbum ; apprrobctur. Sed

F

ap-

Vr

!

Difputatio IiI. 4rtic, I,

im[mW

T

213

h "]

apptobatio Ecclefie ad certificandum intel-

ll i

le&um de revelatione Divina non requiritur,

LT Ü

Ergo. Maj.eft Adveríariorum. Min. prob.

lg

ln

Pt

WW

Si etenim h&c approbatio ad cer&ificandum

l,þ äïvmm

intelle&um foret requifita ? tnnc néque rc-

velatio pablica , que primitus homini priva-

to factaeít , abcodem credi poffet fide Theo-

'w;?rmh.'m

logica , priusquàm illa toti Ecclefig innote-

Vantiribns

Ícat.

ET

Sed hoc, it penitüs abfurdum , admit-

ti nequit.

Ergo. Maj patet. Min. prob,

Ththya. ly

Nam aliàs néque Abraham , néque cateri Pa-

tonmpd

triarche, & Prophete DEO primitusillis pri.

nl

lia Ti

vatim loquenti ftatim credidiffent, quorum

tamen fidem Apoftolus ad Hebr, X fingilla-

ATT

latim commendat.

Ereo,

T

Confirm. NamDELUlS revelatiove privat

4

P2

.O9

Vomiln, Ptob

juftum fufficienter certificare poteft , de fta-

s ag

tu gratie ia prefenti, & glorie in futuro.

A

Ergo. Ant. prob. authoritate D. Thom.

j p

& art, cit, fic (tatuentis $. Trigliciter aliguid

y obltt, i

cognofci potefl, Unomodó per revelationem, Et

t ft at

béc maodó potefl aliquis faire , fe habere gratiam,

igo V

Revelat enim DEUS boc aliguando aliquibm ex

d d) fBeciali privilegio 5 ut fecuritatà gaudium, etiam.

tcnc&HSWD

in bac vita, in ei incipiat , & confidentins , &

diufs forrids mapnifica opera profeguantur , r mula

prafents vita fuflineant : ficut Paulo dilum efl

Disim i

isquin b

Il. ad Cor. 11.. Sufficit tibi gratia mea, — Hanc

T ugquw ï

eandem doGrinam , inter Tridentinos Pa-

tres , Jacobus Laynez , Soc, JESU Prepofi-

U £

tu$

214 : (racataus ] f'. de Viriut. Theol,

jtet

tus Generalis adversüs Sotum, tefte Cathae

ij

rino publicé propugnavit. Unde Concilium

illud Seff, V1. cap. 12 fic decrevit: Newo de

Q

qindé

arcago Divine pradeflinationis emyflerio uízue

adeo prafumere de£et , ut certà flatuat , fe effe im

ii

Nam , nifiex [pecia-

a x

zumpero pradefiinatorum.

lirevelatione , fciri non potefi , quos DEUS [ibi

-

u dfenli

od od

elegerit, Etcan. 16. Si quu magnum illud uf-

eudl

qu in finem , perfe

verantia donum e certo babi-

$urum , ab[olutá ;

& infallibili certitudine dixe-

flgm MI/; |

L!le. j

rit , ntifi boc (Deciali zevelaiione didicerit , ana-

fhemafü. EHac porro fpccialis, feu privatae

d t

revelationis exceptio ; foret prorfus fuper-

p

flua , ficadem non effer homini privato mo-

lal

tivum fufficiensad credendam pradeftinatio-

DEU H

MX li

nem fuam,

Ergo.

31

Objicies r.contraprimam, Motivum 5f

st

ET

uod fidei Theologicg, ídque primarium , eft

Íola DEI oquentis aut

horitas: fecundarium

tigrii

/

t

, veró eft fola revelatio Divina, — Sed hoc ipfo

vt D

zevelatio mediata non eft fafficiens motivum

fidei Theologice. Ergo. Maj. patet ex huc-

k

tuttt

uíque ditis, Min.prob. Revelationis me-

diatz veritas., five illa in facro Codice fit

ais

tloytig

fcripta , five orétenus per Apoftolos tradita,

h

TT

& hucufque propagata, folüm innititur au«

TU

thoritati humanz, videlicet Scriptoris Cano-

fititg

nici, ant olim przdicantis Apoftoli. Sed re-

hn

*

velatio innixa folüm authoritati humanz, ut-

Wg:nmk.;

pore fallibli , non cft motivum fufficiens

j

Eul

X

"mu!,

Di[þut;tt;'o/ I " . Aertte. IT

218

t

fidei Theologice , que tantüm innititur in«

W li,

]

fallibili authoritati Divma.

Érgo.

WEC m: Nl,mæ

Confirm.

Nam per a&tum fidei Theolo-

1 p','fn lf(lc

gice intelle&tus non folàm debet credere

du n

DEUM, néque folüm credere DEO , verüm

" M'n'ïm?fiw

euam credere i2 DEUM.

Sed intelle&tus

1j al

per affenfum praftitum revelationi mediata,

pitimari

poteft quidem credere DEUM , non autem

k n feris

credere DEO, minüs verócrederein DEUM,

Atl

Ergo. Maj.cx ipfo fidei Chriftianz fymbo.-

m ddiri; m

lo patet.

Min. prob.. Quamvis ctenim in-

Vi f i

telle&us per talem affenfum credat Scriptu-

r u

re afficmanti: DEUM effe; non tamen pro-

Vnipprua

ptereà fimul credit DEO , minüs autem i

fmpræd:äim

DEUM. Ergo.

Refp. N.min. Adprob. D. maj. Reve-orp

y Mitinni

lationis mediata veritas folüm innititur au-

éBrimarumt

thoritati humanz , prout hec meré humana;

j femdan

ideóque fallibiliseft, N.maj. Proureadem;

"

ob infallibilem affiftentiam Spiritüs San&ti,

ficins 0

moraliter Divina cfíl.

C. maj.

Et fic di-

nj p

ftin&tá min. N. confeq. Ratio cít: quód au-

ercnott

thoritas meré liumana Scriptoris Canonici ,

ficro Cnàt

autolim przdicantis A poftoli, (it quidem fal-

libilis , adeóque non fufficiatad fidem Theo-

poüolosn |

logicam. Quódfi autem heceadem autho-

lin int

Go

ritas humana confideretur, prout conjune

ial Y

&a cum infallibili affiftentia Spiritüs Sancti ,

dirigentisfcriptorem Canonicum , aut pre-

.matihum:üf

dicantem Apoftolum , né falíum fcribat, aut.

d

P

pres

» Dirpw

216

WTratlatus IY. de Viviut, Theol.

T 5

predicet ; tunc bec eadem eft moraliterDivi-

m

na, prout nurü, 207. expofitum habetur.. Si-

—

cut enimMiniflerSacramentorum novzlegis,

neutiquam authoritate fuà, vel nomine pro-

«s

" ügml

prio, fed Chrifti agit ; itá pariter de Prophe-

ta vel Evangeliíta fcribente , aut loquente ;

ieme Y

untio diícurrendum. :

gl

tanquam DELN

Adconfirm,

N. min,

Ad prob. D. ant,

vt

m

$i credat Scripturz , prouteadem folummo-

dó eft verbum hominis, C. ant.. Prout ea-

W(riyüï!f(i

dem eft Verbum DEI,

N. ant, & confeq,

P

(tun

Hoc ipfo etenim , quód intelle&us Scriptu-

re affirmanti: DEUM effe, tanquam Verbo

jin

Divinocredat; eoipfo pertalem a&tum; non

g lp

tantüm credit DEUM, fed etiam credit DEO,

Corh,

ii

dj

& (imuliz DEUM. — Rationem afignat D.

"Thoin, hicq. 2. art. 2

$i coxfideretur o2je-

a

1 M

]

um fidei, fecundüm quod intelleus efl mo-

tus à voluntate, fic ponitur a& fidei credere in

iat)

QU

|

DEUM. Veritas enim prima ad. voluntatens

D.

ux*-')x«'r,'

vefertur , fecundim. quod. babet. rationem finis,

p

l

Objicies 2, Si motivum fufficiens fidei

TT

P

Theologice , foret revelatio folüm mediata,

[

fsj |

—

;

inin

per Prophetas, & Apoftolos fa£ta ; tunc pra-

ter candem neceffaria non effet revelatio im-

LT

mediata, per quam DEUS cuilibet myfteria

m R C.:L(;

credenda manifeftet.

Sed hecrevelauo im»

Vi

mediata eft neceffaria.

Ergo. Maj patet.

fitig

Min. prob. exScripruta. Sic DEUS per Pro-

md(üie&l

phetam Jerem, XXXI. 33, & feq.— DaZo fe-

Wggt

ge

N

| M Ini

"

^

Difputatio l1. Artic, IT.

21

'EWMDI'I,

gem wieam in vi[ceribus eorum , & in corde eo-

P

rutm [cribam eum , & ero es in DEUM , & ipfs

lt

erunt mibi in populum.

Et non doceBit ultra

" t

H t

vir proxiuum [uum , & vir fratrem [uum di-

cens : Cogno[ce Dominum.

Sic Chriftus vale-

DN

[07 77 7728

furtidi,

dicens Apoítolis Joan. XVI. 13.

nerit ille Spiritus veritatis , docelit vos omuem

Mpl

veritatem, Sicipfemet dilectus Chtifti Difci-

Wt ii

Can D

pulusad reliquos fideles l, Joan.1L 27. Noss

nece[fe ba£etis , ut aliquis doceat vos 5 féd un&lio

Va F

ejus. docet vos de ommiéus,

Sic etiam Doctor

tht Sctipti

Gentium I. ad Ephef, 17.

DEUS det vo2zs

T

Jpiritum [apientia , & revelationis in agnitione

tubndy

ejnm.

Ergo,

tüm od

Confirm, — Nam ad credenda fidei myfte-

o dputl)

ria juxta D. Aug. prater revelationem media-

vt j

tam , quoqué requiritur interna immediata,

lleusellmt

Ergo, Ant.

rob.

h

Sic etenim allegatos ex

!5]33.&!' um

Joanne Ap

oftolo textus exponit , Tta&t. 97,

nE

in Evang. cjusdem : Spiritus Sanclu: &* nune

So-

r i

docet fideles,

Dein Trad., 4. in Epift. I.

fuficens

u verborum noflvorum . aures-percutit 5 Ma-

iolüm at

gifier intus efi.

$i non fit intus , qui doceat , in-

h; u

anis fit flirepitus nofter,

Ergo.

« rentt!

Refp. N. min, Adprob,N.confeq. Ra

^2IS ;

sllieo r

tio eft: quód allegati

; alíque hujusmodi

scretit

Scripture textus , de fola illuftratione, acin-

o Mi »'f:

fpiratione fupernaturali ; utpote cuivis ad

d

credendo fidei my(teria fimpliciter necetfariá,

nonautem derevclatione immediatá,cádém-

rf 9*'

Pa

que

pj

218

mTra&atus YV. de Vrrtut. 'Tbeol,

Si

Wipubhc

que ftriàé funfptà , intelligi debeant.

gj t

etenim hzc pariformiter curvis.neccffaria fo-

at

ret ; tunc fuperfluus fuiflet Apoftolorum,

'.u

M w

Evangeliom Chrifh annuntiantium labor ,

prout in Do&tore Gentium patet , qui ejus

j

pilita

notiriam nullárenus à reliquis Apoftolis , fed

ab ipfo Chrifto per revelationem immedia-

—

j.cmW

tam habuit , ideóque alienà infttu&ione ,

iif

quoad fidei myfteria, non indiguit, Sic et-

j H

enim de fe ipfemet ad Galat, L, 11. &feq.

Quf

pj

Notum vobis facio, fratres : Evangeliumy, quod
