debet effe zppretiativ? fumma ; quia nullum

wprorlasao

motivum fecundarium , feu creatum ; divi-

atàtii, qu

nà bonitate inferius , DEO promittenti fua

tf

: dona, praferri poteft , nec quidem in aliis,

It t

et(i meré temporalibus bonis obtinendis;

i

eoquóàd talis fpes non effet a&tus. virtutis

Ml d

theologice , ad quam effentialiter pertinet,

bl g

ut DEO appretiative fuper omnia adhareat,

d f

Hinc illa fpes beatitudinis effet vitiofa, per

Vl

quam viator beatitudinem , potiüs per fua

ii

merita, piimque Sacramentorum ufum , &

"t

interceffionem San&torum, etiam ipfius Dei-

W ts t

pare , quàm per infinitam DEI, erga homi-

nes bonitatem , fperaret obtinendam, Sicut

LL ON

etenim fidesilla non foret a&us virtutis theo-

Nj

-

lo-

dl

huj

Difut. VI. Artic, HI.

615 -

i

(

u

logicz , per quam viator veritatem revela-

Md w

tam potiüs crederet , ob authoritatem hu-

manam , quàm divinam

Dd

il

; ita etiam de fpe

It

i

diícurrendum.

Hac autem ad

hafioappre-

tiativé fumma , debet fimulc

Hdhlm;

hefi

onjupgicum ad-

one patiter affeCtivé fümma

» Per quam

lia :'

voluntas przlucente fide omne

u

m formidi-

nem , faltem deliberatam

de adim plendis

ht

divinis promiffionibus exc

ludat

dyin,n

; exemplo

maeni credentium Patris Abrahz

; qui tefte

btj

Apoftolo ad Rom. IV. 20.

n

In repromilfione

DElnon bafitavit diffidentid ,

Jéd confortatus of

Yhguun,

fide, dansgloriam DEO

bt

» pleniffiuas fciens , quia

quacimque prouifit , p

otens e[l &» fácere,

latl

Conítat 2. Quód fpes ifta fupernatura-

; quudà

lis, proutfuis

motivis fecundariis innixa, nec

&

vt v

appretiativé , quemadmodüm di

ulteri

&um eft,

nec affedive fit fummé firma ;

fed cum ti«.

ii

more fervili , eóque füpernaturali , nifi via-

T

tor fpecialem de fuá predeftinatione revela.

qus r

tionem habear, de bearitudine fofts non ob.

jeprit

tinenda poffit ,

quinimo debeat componi,

j

juxta Concil. Trid. doctrinam num.

534. &

i Y

552.addu&am.

Quamvis etenim fide cer-

g vtl

tum fit , quód nullusunquam futurus fit de-

um i

fe&us ex parte DEI fua dona promittentis ,

inini

)

quó minis viator beatitudinem confequa.

i,

lt

tur : non tamen , feclusà fpeciali revelatio,

ne, pariter fidecertum eft, quéd nullusun-

mcndm Y

quam futurus fit defe&tus etiam ex parte via-

msvinun;:.ï

r

to-

61,6 Tra&atu& IV. de Virtut. 'Tbeol.

b

toris, vi cujusà beatitate obtinendá impedia-

)l q

f agrti

tur.

Nam quilibet viator ; etfi juftus, feu

ié vivens, de fuà imbecillitate , formidare

O

ul feud

poteft, ac debet , nétentationibus, qu

& par.

gotiva

tim ex paffionibus nature humane propriis,

offm. 4

'partim ,ex demonum perpetuis infidiis

oj

oriuntur , fors aliquando fuccumbat , & in

ftatu peccati mortalis ex hác vità decedat,

tss r

nistts

ideóque in zternum pereat. Sic tamen for-

midare debet, ut in auxilio divino (imul fpem

menit t

po, ia

appretiativé , & affedtive firmiffimam collo-

cet, utpote certus, quód non fit deferen-

fituda d

ho m d

dus à DEO, nifi DEUM ipfemet peccando

deferat,

;

ysict.

mäturalis ob.

Conftat 5. Quódfpes fupe

ia du

5 Su

nende beatitudinis , prout obje&to fuo for-

ETV

mali primario , videlicet divinz bonitati fua

vun d

a d T

dona promittenti eít innixa , crefcere

*

aut decrefcere non poflit

*

quia fcilicet

titidntig

uà talis femper debet effe firmiffima, feu

dl

omnis formidinis deliberatz de adimpleudis

1 f,.it'.".iï( u

romiílionibus divinis exclufiva. Poffit ta.

Ptl

men creícere , aut decrefcere , prout obje-

D

Bl

&o fuo tormali fecundario innixa

P)

quia fci-

i*

licet ipfa motiva fecundaria fperandi beatitu-

Sic

dinem crefcere , ac decre(cere poffant.

ATIC

etiam timor fervilis, idémque fupernatura-

lisprout innixus obje&o formali primario;vi»

MM li

delicet divinz juftitie gehennam peccatori.

Wm à

bus coniminanti, crefcere ; ac decreícere non

"um

PO[.

E [llþcm;

v

Difputatio VI. Art;c. III,

61

Is

)Uïif(h»u

poteft ; quia fcilicet quà talis femper debet

effc appretiative fammus : poffittamen cre-

Ut

fcere , ac décrefcere, prout obje&o fuo for-

)l]lbüircj-ä "

mali fecundario innixus ; quia fcilicet ipfa

Ditr

motiva fecundaria crefcere , ac decteícere

Mi d

|

poffunt. Atque idcó unus viatorpra alte-

W

ro majorem ex hifce motivis obtinendz bea..

d

titudínis fpem ,"aut incurrende damnatio-

Vett

nis metum, habere poteft,

Nunquam ta-

Vi

men in viatoris, quantumvis fcelerati anie

itut d

mo , juftitia divina preponderare debet mi-

T

fericordie diving : quinimo ipfe metus ge-

ia

henne illum ad concipiendam fpem veniz

potiàs incitare debet ; quia nempe hzc ea.

ii

dem fpes eft medium neceffarium ad obti.

Bob

nendam remiffionem peccatorum, ideóque

: ltl

evitandam damnationem zternam.

Sicet-

i, t

enim Concil, Trident. Seff, VI. de pecca-

--

qi (di

toribus ad gratiam recipiendam in baptifmo

nfin, f

e difponentibus,cap. 6. Peccatoresf6 effe intelli«

T

gentes , d divina juflitiatimore , quo utiliter con-

j [ Ur

cutiuntur,ad confiderandam DElmaifericordiana

Jé convertenda,in [em eriguntur fidentes DEUM

nl

Ó qum

fibi. propter Cbriflum fore propitium,

gtl

RTICULUS ÍV,

füm

;IC?

J

p

hn Spes Beatttudzais cum certi-

gipo

.....

tudine futura damnationá componi po[Jit ?

mam WL*

Renotandum r, Quód ad eliciendam

g

on

66

Ífpem fupcmaturalc;n beatitudinis n

fe-

j

618

Tra&atus IV, de Viztut. 'Theol.

requiratut. judicium abfolutum , illádque

g pl

iqu d

metaphyficà certum , & infallibile de beati-

tudine reipsà obtinendá ; quia fcilicet tale

o at

uis, V p

judicium folus ille viator habere poteft , cui

fua predeltinatio eft divinitus revelata, pro-

gotiris t

ble foe

ut ex doctrina Concil. Trid, num. 534. ad-

du&ià patet,

Requiritar tamen judicium

piunealtt

abfolutum , faltem probabile de obtinendá

forgteidl

beatitudine, uc illam viator fperare poffit

rimor li

ciim judicium aliquod abíolutam , de obti-

p

nendo bono defiderato ; ad omnem adium

anpundug

Ípei , etfi meré naturalem ; attamen pruden-

t a o

"

tem, fit neceffarium,

Sic egrotus , fanita-

vbbile ld

tem defiderans , eandem prudenter fperare

obunendo

nor poteft, nifi voluntati per judicium pra-

trirtgo

vium , ídque abfolutum, dcfiderata fanitas ,

wie, du

faltem üt probabiliter recuperanda, propo-

tütia,

natur.

Hujusmodi porto judicium abfolu-

ia r

tum , ad fpem prudentem requifitum, fem-

sj t

per fundaii debet in poffibilitate boni defi-

d ag |

derati , non quidem meré pa(fivà , & intrin-

& o u

fecà ; fed a&ivà , & extrinfecà, per quam

ETA

illud formaliter obtentu poffibile redditur,

"ll

Hac fiquidem eft motivum erigens animum

ad expedtandum tale bonum ; cüm écontra

"t

arduitas, ac difficultas illud obtinendi, nul-

Süu t

látenus erigat , fed potiüs deprimatanimum ;

adeóque non fit motivum fpei , fed timoris ;

MM

né oppofitum eveniat , & bonum defidera-

tum non obtincatur.

Atque idcó neuti-

"A g

ATT

^

quam

UM !

Difutatio VI, drtic.IV.

619

*IWE, ä*ä

/

|

lu,.

d

[3

quam prudens, fcd temeraria foret fpes illa,

n

per quam zgrotus fanitatem priftinam, ite-

lt

TatÓ recuperandarm , expe&taret ; fi con(ide-

Qf

ratis, & ponderatis, in utrámque partem ;

motivis occurrentibus , judicium faltem pro«

L

Id nb

babile formare non poffet , quód reip:á fa-

nitatem fit recuperaturus,

Hec igitur pari-

(b

formiter ad fpem illam füpernaturalem, quà

Bl |

10f |

viator beatitudinem futuram expe&tat , funt

applicanda.

f

Mr&!ml L

Qf

Prenotandum: 2. Quód magnum fit dis- 567

crimen inter judicium abfolutum , ídque

zgax-: m |

'

n

i

MM

iy]

probabile dire&tum , & probabile reflexum,

dc obtinendo bono aliquo defiderato ; pro-

rl

utrurfus inzgroto, fanitatem priftinam fpe-

dul

rante , declaratur,

Nam judicium probabi-

d p

le dire&um, ídque abfolutum , egroto fa-

K

nitatem fperanti przluceas, bunc modum

ii

fimplicem tendendi continet : Ego fagaZor,

gt bon d

Econtra judicium probabile reflexum in co-

r

dem egroto hunc modum tendendi conti.

j gt

net : Ero proéaéiliter fanador , vel: Mibi eft

jl

procalile , quod fauabor.

Prima igitur pro-

«

pofitio, qua futuram fanitatem directe «ffir-

at

mat, utpote categorica, rcipsá eft falfa , fi

ii

2grotus non convalefcat, .Altera, que& di-

iaf

càé folam futura fanitatis probabilitatem

j iduri

afürmat , utpote modalis, reipsá eft vera,

T

dummodó motivum probabile adfit , etíi

&grotus non convaleícat,

LUlteriüs de-.

i"* ldibïz

Krt5

du.

D

620

Traclatus YV. de Virt. 'Tbeol.

g p

ducitur : quód pariformiter judicium pro-

babile directum de füturá falute in folo via-

mmm[

ia bt

tore przdeítinato fit verum , falíum autem

y, Ql

in reprobo ; adeóque in illo, fecus autem

indi

inifto, poflit effe aCtus fupernaturalis. Econ-

fütyz d

tta judicium probabile reflexum in utróque

mWW

viatore poffit effe verum 5 adeóque hic a&tus

wotà

fupernaturalis , prelucens voluntati , ad cli-

epienidt

ciendam fpem fupernaturalem obtinende

falutis eternz, fit fufficiens.

vipdt d

r Ti

Prenotandum 35, Quód fpes obtinende

-q68b€

sl

atitudinis , prout innixa DEO fua dona

promittenti, tanquam obje&to formali pri-

Ll

. p

mario, fit quidem effentialiter adus fum-

mé certus, &firmus ; non tamen feclusá

Tun as

fpeciali revelatione, omnem formidinem de-

às, Gov

liberatam de oppofito excludat ; íed cum

at T

timore fupernaturali, de incurrendá gehen-

iit; gt

nà , inviatoris animo componi poffit quem-

i od

admodüm ex do&rinà Concil. Trid. prece-

Ms

dente art. oftenfüum eft.— Hincfpes predicta

1 ( dN

longé minüs exclüdit certitudinem: meré

RTT

conditionatam de futuráà damnatione zter-

f r

nà, quam hujusmodi propofitiones impor-

firds,

tant : Certó damna£or , fi non [um pradefliua-

Doy

d

ts : fifinaliter mon per(eotrabo : fi cuma reatu

culpa uortalá ex bac vita decedagz ; quia fci-

Vil

licetidipfum fides Chriftiana doccet.

Atque

t pn

ideo hzc certitudo conditionata , etiam cum

"-

cettitudine abfolutà de oppofito, in illo via-

to-

Wtl

L

621

Difputatio Vi. /tirtic. IV.

n

toreé componi poffet , cui fua predeftina-

l

i

tio , feu futura perfeverantia finalis , & fub-

läl'w

J

fequa beatitudo eterna forct divinitus reve.

!f»"vp

lata,

Conttoverfiaigitur reftat, de folà cer-

Is

titudine abíolutá , cádémque metaphyficá

*

TT

futurz damnationis zterna

D

an videlicet

li

cum illa fpes beatitadinis , aut faltem po-

"r

tentia proxima eam fperandi , & quidem pro

! ii

eodem inftanti realitemporis in viatore com-

oni poffit ?

In hác porro controverfià tri-

Prima

tünd

plex eft Theologorum fententia,

!

.Q h ml

iftud univerfaliter negat , quam Suarez Difp.

ii

II. deSpe, fe&. 2, Amicus,Haunoldus, Efpar-

rdutt

za, plurésque alii propugnant, Altera id.

hts

ipfum univerfaliter affirmat , quam Grana-

tind.

dus , Controverf. II. Tra&t, III. Difput. IV.

a

ample&titur.

Tertia inter utrámque media

docet : quód fpes, aut faltem potentia pro-

n

w

xima fperandi falutem , cum certitudine

Ti p

fubfequente damnationis eternz, fecus au-

j

l

tem cum antecedente, ipfum actum fpei,

1

;;/zdiäz

j at

aut illius omiffionem liberam ; componi pof-

fit, quam Oviedus Controverf, VI. de Spe,

j at

yrs r

Hurtadus, Gormaz, aliíque ample&tuntur.

Dico r, Potentiam proximam fperandi

Ts

v

69

IT

beatitudinem non polfle componi cum prez-

viáà certitudine abfolntá futurze damnationis

-

TT

&terna.

p !

Ita cum D. Thom. hic q. 18. art. 3.

communior Theologorum fententia, Prob.

u P

Ad potentiam proximam fperandi beatitu.

Rr4

l«

üm,iW;

"

y

622

Traclatus 1Y. de i'irtu!. ITbeof,

duf

dinem , requiritur judicium fupernaturale

przvium abfolutum , faltem probabile refle-

g, 900

m

xum, de obtinenda beatitudine.

Sed cer.

titudo previa , eadémque abfoluta de futu-

iBhum 09

1à damnatione zterná effentialiter excludit

n n

boc judicium. Ergo. Maj, patet ex di&lis

gorem 454

num. $66. &feq. Min. prob, Si etenim hec

son exddt

certitudo pravia eflentialiter non excluderet

!

vt hs

predictum judicinm ; tuncetiam damnatus,

d

non obftante certitadine ,. de perpctuitate

gl &t

damnationis fuz,

poffet habere judicium pro-

t p

babile oppofitum de his poenis aliquando

hz goitri

finiendis , adeóque hunc finem fperare, Sed

od

hocadmittinequit. Ergo, Maj. patetà pari-

wÓnits r

tate utriisque certitudinis , & judicii proba-

tri, Ddl

bilis oppofiui,

Min. prob. authoritate , ac

r n

ratione D. Thom. q. & art. cit. fic docentis:

sst

44d conditioueus miferia damnatorum pertinet,

n D

st ipfi [ciant : quàd nullo modo poffuit dauna-

atvb

1ionem evadere , & ad beatitudinen pervenire,

Vr wf

Unde patet : quod non po[unt apprebendere bea-

N

L !]

titudinem , dt bonum po[fi£ile 5 fieut nec Beati,

1 ini

2t bonum futurum.

Et ided néque in beatis ,

v g

néque in damuatis eft (pes.

Confirm.

Etfi timor füpernaturalis in-

T

579;

Juslmu l

arrendz gehennze dati poffit in viatore pra-

Wüttine

dcítinato, fed fuz predeftianationis ignaros

W u

non tamen hic timor dari quoqué poterit in

DA

illo viatore predeftinato , qui certitudinem

M

fupernaturalem de fua beatitgdine , prout

ab-

TVX'

Difputatio VI. Arh'c.il F.

625

hwr.w

abfo!uté futura habet,

Ergo pariter. Ant.

n

ht

prob.

Si etenim certitudo de beatitudine ,

[

prout abfoluté futurá, in tali viatore, pra-

i

Ut

didum timorem effentialiter non exclude-

ret ; tunc ifta certitudo , etiam in beato, ti-

[

r

It

morem amittenda beatitudinis effentialiter

non excladeret ; adeóqne cum illo componi

iil

]i

poffet. Sed hoc repugnat. Ergo, Maj.à pa-

Pa

ritate utriásque judicii certi patet , quod via-

UF QUl

tor quidem de obtinendá, beatus autem de

p

rctinendá in perpetuum beatitudine habet.

l W&M

w

Min. probatur authoritate , ac ratione D.

M

WV

Thom. hic q. t9. art, 11, fic ftatuentis ?. Ti-

t

snor [ervilis , frve timor pena nullo modo erit in

hn

puria,

Excluditur enim talis tiuzor , per fecu-

hat

vritatem aterua bcatitudius ,. qua eft de ipftu

du

£eatitudinis vatioue , ficut [upra dicium eft, Di-

a n

xerat autem Doctor Angelicus fupra, vide-

" Jamm

licet ante verba num. preced. adducia. Re-

] ;mmm

quiritur ad perfelam , & veram &eatitudinem,

H

//4d

,

hii

ut aliguis certus [it de[ua Deatitudinzs perpetui-

T

Jute 5 alioguin voluntas uon quietaretur, — At-

!t &m&,.

que ideó Concil. Trid, timorem fervilem,

í

cümque fupernaturalem , folüm illis viatori-

ul

bus inculcat , qui fpecialem revelationem ,

il

aut certitudinem abfolutam, de fua przede-

Qs

ftinatione non habent , pront ejus do&tri.

nam , num.

ti

u poxcri*;.

534 allegataq ; confideran

——

st

liquer.

i, Pü

Dico 2. Potentiam proximam fperand

"s7r»'

L

;*

Rr5

T

*

h

624.

TraSatus IV. de Virtut. Theol.

jf t

beatitudinem , nec quidem cum fubfequá,

eàdémque abfolutá certitudine damnationis

um uX

omiftno

future, pro eodem inítanti reali temporis;

; um

poffe componi. Prob. Adpotentiam pro-

gnpenun

ximam fperandi falutem , requiritur judicium

gerdustt

probabile abfolutum , ídque faltem reflexum,

five fignatum , hunc modum tendendi con-

pateilted

Sed cer-

yoihidi

tinens ; Eo proZadiliter (alva£or.

titudo abfoluta , eadémque pariter reflexa,

jf

yunn, p

de futurà damnatione eterná , non pote

in codem inftanti realitemporis , nec quidem

i, um

yottt ul

pro diverfis fignis nature , componi cum ju-

dicio probabili predicto.

Ereo. Mai. pat,

ntinp

ex num., 566. &feq. Min.prob. Certitudo

st r

vsctntad

abíoluta, eadémque reflexa , feu fignata, fu-

ture damnationis zterna , formaliter in hoc

ind'niji

judicio viatoris confiftit : Ego certà damnua-

Minent f

Zor.

Sed hoc judicium , pro eodem inftan-

hp M

ti reali temporis non poteft componi cum

Wt

judicio probabilipredi&to. Ergo. Maj.pa-

tivi, t

E

tet. Min prob. Repugnat enim , ut in co-

dem intelle&tu, pro eodem inftanti reali tem-

20; l

poris,componantur duo judicia contradi&to-

hod

ria.

Sed hzec judicia funt contradi&toria :

L m

Ego probabiliter falvabor : Epocertà uon falva-

p

Zor , féd damnazor ; quia fcilicet per certitu-

V

dinem damnationis negatur probabilitas fa-

m

lutis , & viciffim,

Ergo.

1 Obüdü ll t!

Confirmn.

Quamvis enim duz propofi-

t r

57

tiones contradi&torie poffint fimul cffc pro-

iftyi

a

M

Däþu:ano VI, Artic, lV.

625

taj

M

t.dl

babiles, prout in plurimis, tum Philofophi-

i.

cis, tum Theologicis fententiis , praefertim

timim;»ï '

Thomiftarum , & Scotiftarum , etfi oppofi-

Ü

tis, attamen utrinque probabilibus abundé

tj

compertum eft ; repugnat nihilóminüs, ut

Ut

inter duas contradi&orias , una fit certà vera;

[: .

& altera (it etiam proZaZiliter vera.

Sed hoc

b Y

ipfo iftajudicia contradi&oria: Ero falvazor :

(lb t

Ego non falvabor , prout diverfis utrinque mo.

,

tivis innixa , poffunt quidem fimul eíTe pro-

TT

]

babilia, etiam fignaté, aut reflexà; nonta-

ii

men poterit unum effe certó verzm , & alte-

i

rum etiam proZadiliter verum, Ergo. Min.

) i

patet. Maj. prob. Hoc ipfo ; quód una ex

hínii

duabus contradi&oriis fit certó vera; eo ipfo

m

altera eft certofalfa,

Sed repugnat , ut pro-

iil m

pofitio certà falfa fit proZa£iliter vera, Ergo.

vbm al

Min. patet. Maj. prob. Si etenim non re-

i d

pugnat, utuna ex duabus contradiGoriis fit

certà vera , & altera fimul proZaZiliter vera

g hi

n rid-

tunc etiam ftante hoc principio lumine natu-

re noto : Implicat , idem fmmul e[fe, &* 0

mn'mli;cm

u

effe , poteriteffe probabilis hec contradi&to-

TU

ria : Noz implicat , idem famule[fe , &* non

m

e[fe ; átque ideó etiam ob hujus probabili-

tatem , poterit negari principium prafatum,

Ergo.

;xobabwliw

Objicies z. contra primam.

Ad poten.

573

y d P"?ä

tiam proximam fperandi beatitudinem , non

requiritur in viatore judicium probabile, nec

qui-

y

626 Tmþä?am: IV de Virtut, Theol,

m pxoxï

quidem reflexum , de illa, prouc abfoluté fu-

tura, Sed hoc ipfo certitudo abfoluta, ea.

&io V

yiam ls

démque previa , faturz damnationis eter-

na,componi poteít cum potentia proxima

[ primariul

fperandi falutem. Ergo. Min.patet. Maj.

yuvo f

jl.min N

prob.

Ad potentiam proximam fperandi

fheohoa!

fufficiunt hzc judicia , prout fundata in re-

velatione Divinà : Sa/vador, guantim eff ex

T

atl

parte DEI fua dona promittentis : Habebo auxi-

lia [ufficientia obtinenda falutis : Poffum DEO

gt

adjuvante falvari. Sed hocipfo. Ergo. Maj.

spd hi

ticeni u

tob. Sietenim hzc judicia , prout fundata

TET

1n revelatione Divina, non fufficerent ad po.

tentiam proximam fperandi falutem ; tunc

TOU

ROT

fola fides Theologica non effet fufficiens

d d.

fundamentum fpei Theologica,

Sed hoc

adinitti neqüit , utpore repugnans illis ver-

3 t

bis Apoftoli ad Hebr. XL. 1. « Efl autew fides

ml

fperaudarum. [uPflantia rerum ,. argumentum

A qutu

20n apparentium. — Ergo.

r

Confirm.

Nam hzc propofitio abfolu.

"pb or

ta: ProZa&iliter [alva£or , non cíl cuilibet via-

t a

tori, etfi Chriftiano , divinitus revelata, Sed

uT

boc ipfo tale judicium abfolutum non requi-

At

ritur ad potentiam proximam fperandi. Er-

:ldinedmmg

1

go. Min. prob. Hoc ipfo, quód predicta

nl w

propofitio non fit divinitus revelata , eoipfo

rt lr

conforme illi judicium non eft a&tus fuper-

Wi

naturalis , fed meré naturalis.

Ergo.

$74. Refp. N.min. Ad prob. D maj.. Ad po-

ln

tén-

*

d

Difputatio RVI; Artic. IV. |

627

Pl

tentiam proximam fperandi beatitudinem

t

fufficiunt judicia predicta , prout fpes fi-

iimnmgf' |

duciam illius obrinenda abfolutam, foli no-

UT

tivo primario iiixam importat. C, Maj. Etiam

li

motivo fecuzdario innixam.

N. maj. & fic

AT (W'ï

dift. min, N, confeq. Ratio eft : quód fpes

lts

TTheolozica beatitudinis abfolutum quen-

dam deilla obtinenda modum tendendi con-

fu.

D7

tinere debear, quemadmodüm omnes Theo-

Hic autem modustendendi

lfj

logi fatentur.

lnl

non poteft haberi, nifi conformis , judicio

AT

prelucenti , cuiactus voluntatis, bonum ali-

m

quot defideratum expcctantis , juxta motiva

li

reprafentata , innititur : prout à paritate

d ii

e&groti fanitatem fperantis , num. 566,. & feq.

2 M

declaratum cft.

Hinc judicia predi&ta , in

stb

Divina revelatione fundata , folàüm eátenus

T

fufficiunt, ad potentiam proximam fperaudi

ngummm

falutem, quátenus actus fpei fuo motivo pri-

mario innititur, átque fub hác rationc fimul

frio o

e(t fümmé certus, & firmus; nonveró etiam

Vil

eàtenus , quátenus motivo fecundario inni-

adin,

titur ; quia fcilicet fub hac ratione non eít

actus fummé certus , & firmus, fed cum for-

t

v !

midine de oppofito componi poteft , quem-

admodüm utróque art. preced. oftenfum

u

vuu, t

eft, — Atque idcófpei, prout motivo fecun-

dario innixe , feclusá fpeciali revelatione,

nl

folummodó judicinm probabile, de obti-

D

l

y, !

"

nenda beatitudine pralucere poteft,

[

)

Ad

Traclatus IV« de Virtut, Tbeol,

j p

628

Adconf, N, min. Ad prob. N. ant, Haud

n Mm' Pl

,pant

etenim ad omnem a&um fupernaturalem in-

qenti D

telle&üs requiritur , ut fit a&us fidei Theo-

Jis füfct

logica , feu revelationi Divinz , tanquam fuo

motivo adaquato , immediatéinnixus, Nàm

g rl

Confit.

aliàs omne judicium credibilitatis fupernatu-

jrig as

rale , de credendis articulis divinitus revela-

vni aof

tis , deberet effe a&us fidei Theologice;

vriten It

uod omnium fententiz repugnat.

iolshet

Objicies 2. Percertitudinem abfolutam

ggan ,

57561

turz damnationis eterne , quamvis pra«

dinmnistia

viam ad ipfum a&um fpei , aut illiusomiffio-

nem , non tollitur poffibilitas obtinenda fa-

driud,

lutis &tern&.

Sed hoc ipfo judicia num.

n VMth, C

yimdiji

$73. addu&ta , prout in Divina revelatione

fundata , fufficiunt ad potentiam proximam

n

Mj D

fperndi falutem , finé ullo judicio probabili

reflexo, &abfoluto, de hac obtinenda.. Ere

PU

Itvf

o. Min.exinde patet : quód poffibilitas

obtinende beatitudinis fit motivum fuffi-

hz d

li, wl

ciens ad illam fperandam , prout num. 566.

à paritate egroti declaratum eft,, Maj. prob.

tb fermg

Ya Cuj

Imprimis etenim certitudo abfoluta futurz

damnationis eternge non tollit poffibilita-

lütïüä(?(iwgl

tem intrinfecam , & paffivam falutis &terna ;

m»äli g[(

quia fcilicet beatitudo femper manet paffive

m i

poffibilis , néque per iftam certitudinem fit

V ejiog

impoffibilis, autchimara. Sed néquepre-

LT Jm ;

di&a certitudo tollit poffibilitatem extrinfe-

?Jlmcs, "

cam , & a&ivam falutis &terng, Ergo.

Maj.

5 ET

|

per

m.M

Difputatio, VI. Artic. TV.

629

J

|

i

patet. Min. prob. Nam hac poffibilitas aGti-

va, & extrinfeca confiftit primarió in omni-

d

potentia Divina , fecundarió in promiffis au.

It ML j

xiliis fufficientibus ad obtinendam falutem,

ii

"

Scd predi&a certitudo hec non tollit. Ergo.

lii

Confirm.

Abfoluta certitudo futura fa-

M

lutis eterne , quamvis previa , poteft com-

Ti

poni cum fübfequo timore gehenne. Ergo

um

pariter, Ant, prob, Quamvis Paulus Apo-

tl

ftolushabueritabfolutam certitudinem,eám-

quns

que previam , de obünenda falute eterna,

MM

pihilomniüs tiimebat gehennam ; àt patetex

ii

verbis ejusdem , L ad Cor, IX. 27. — Caffig

um

corpus uteum y &* in fervitutena vedigo 5 u for-

La

15 cima aliis pradicaverim , ipfe reprobm efficiar,

MUg

Erego.

d

Kefp, D, maj, Per hanc certitudinem fu-

576

jvl

ture damnationis eterna,

quamvis praviam,

i pl

non tollitur poffibilitas , feu paffiva, & in-

potnuo (

trinfeca, feuactiva & extrinfeca , obtinendae

TOU

falutis , prout hec poffibilitas cft obje&tum

f Mp

formale; feu motivum fpei, folummodó re-

(bf

motum. C. maj. Prout hec poffibilitas eft

motivum fpeiproximum, N.maj, £: fic dift.

T

lutsett

min.N,confeq. Ratio eft ; quia ffes , fupra

defiderium , addit quendam conatum , &* quan-

at

ytinltt

dam elevationens animi , ad con[eguendum 5o-

zum arduum ,

ve ad füperandas illas diffi-

i

cultates , per q

sarduum redditur bonum

j

dcfideratum , prour ex doctrina D. Thom.

u-

" Bgv.

D

620 ' tTradatus IV. de Virtut. Theol.

fuperiüs num. 10. di&um, & exinde cone

r

gdi iuter

clufum eft: quód fpes in genere, fit defide.

riug fiduciale boni ardui exptclativum.,

Cüm

)d cutit

qdem

igitur effentialiter repugnet , ut voluntas de-

fiderium , Boni ardmi expetlativum eliciat ,

um eit

ionis t

quando eidem per judicium previum intel-

le&às proponitur tale bonum defideratum ,

jebitubo

foalit, Mi

pront quidem paffivà , fimul & a&tivé poffi-

bile, nunquam tamen reipsá futurum , feu

t ertitd

obtinendum ; hinc etiam effentialiter repu-

i p gt

gnat, ut eliciatur à voluntate actus fpei de

1t1, t

Obtinenda beatitudine , quando eidem cer-

i

titudo abfoluta de hác nunquam obtinendà

tidtteutj

pralucet.

attla tj

Ad conf. N, ant, — Ad prob. N, confeq,

huta, at

Nam ithic per vocem reproZw , non intelli-

p

gitur ille , qui reipsà damnabitur , fed iz-

IT

proäus

3

qui peccato imortali reatum gehenng

ha N

contra

hit ; licét reipsà fit predeftinatus.

ith D

Quinimo, et( Paulus jam fciviffet fe con-

LT.

firmatum in gratia,né deiaceps peccaret mor-

i, dj

taliter fcicbat tamen hancinbono perfeve-

(ním, A

rantiam fpontanez corporis caftigationi effe

It g

annexam , juxta illud ad Rom. VIII. 17.. He-

Jv

redes quidem DEI , coberedes auteu Chrifi 5 [

Ht u

1amen couzpatimur , ut &* conglorificemur.

MT

Objicies 3. Hoc judicium complexum?

Vl

, 5772Wm falvari , dummaodà [erigvelim , attamen

MP, NUU]

certà 1207 falva£or , neutiq

tollit poten.

MT

dhoc

tiam proxi'mam obtinendifalutem. Se

g,

ipfo

Ml

Difutatio VI. 4rt. iV.

"

ipfo néque tollit potentiam proximam fpe-

'WJ,,

randi falutem;

"a:m

Ergo. Maj. exinde patet:

j g

quód certitudo futurz damnationis , nec

V

quidem peccatori , tollat potentiam proxi.-

Hpu

mlþ

mam cliciendi a&um charitatis, feu contri-

tionis perfe&e ; ideóque obtinendigratiam

i

habitualem , & in hác obtent perfeverandi

hii

finaliter. Min. autem prob, Hocipfo, quód

Áitm )

cum certitudine future damnationis com.

Yl

poni poffit potentia proxima obtinendi fa.

rf

lutem ; eoipfo voluntas non obftante hac

lne.

certitudine poteft illam quoqué ferió velle,

al

ac defiderare ; ideóque in fiunc finem appli.

care inedia requifita, prefertim veró a&tum

Y t

'»

charitatis , aut contritionis perfe&te, — Sed

f Mi

hoc ipfo poteft etiam falutem ,. pront per

f d

media requifita obtinendam, fperare, Ergo.

o

Min. prob, Nam bonumdefideratum , quod

relelium

viator, prout Divino auxilio fuffultus , cog.

if t

nofcit , per fuum liberum arbitrium obtine-

|

p

ri poffe , illud etiam poteft fperare. Ergo,

t

Confirm, Ad potentiam proximam ti-

f d

mendi gehennam, non requiritur hoc judi-

Tll.y, P

cium probabile, nec quidem reflexum: Pro-

T

Zaliliter damna£or : íed fufficit, quód non

d

adfit certitudo faturze falutis eterng, Ergo

pariter.

4

V

T

»imlim

Refp. N.min. Ad prob. D. ma

voluntas non obftante certitudine futurz

j. Eoipfos7

';

li

damnationis eterng , falutem potcft ferió

N Sd

$

vel-

Dj

632 Tra&ates TT. de Virtut. Theol.

gindit

derare tant2m. C.maj. Etiam

velle, ac defi

F gl

ferió , tanquam futu

ram , fiducialiter ex-

gdidu t

e&are, N. maj. Et fic dift. min.

N, confeq.

h, Ma

Ratio habetur ex refponfo preced. ubi di-

viaduly

&um eft : quód fpes fit

defiderium fiduciale

yn , tj

ftad. veró prelu-

&oni ardui exptlativum ,. À

fure at

cente abfolutá certitudine , de illo nunquam

um

obtinendo , à voluntate non poffit elici ;

educem valitudinem ,

pfo, gt

prout in &groto ; T

ipude

ftante certitudine de h

ác non ampliüs recu-

v

erandá, patet.

Hic etenim eandem ferió

ac defiderare ; non tamen

yi t n

quidem velle ,

ais f

etiam , per quecánque

tandem media , redi-

Conftm, )

turam expe&tare poteft.

teldlun

Ad conf. N. confeq.

Difparitas eft : quód

dub

judicium iftud abfolutum :

Prodabiliter da-

u2 panft

»iuabor, preefertim pluribus motivis pofitivis

LL

innixum, potiüs ad defperationem , fpei op-

m ; quàm ad falutarem gehenne me-

Yi h, !

pofita

b xj r

tum ,

cum actuali fpe beatitudinis, compof-

ht r

fibilem conducat, Quinimà, addu&a pari-

Nam , ad potentíam pro-

gxndä lt |

tas rctmquctur.

favitot

ximam timéndi gehennam , requiritur caren-

tia.certitudinis previe de obtinenda falute,

LU.

Ergo patiter, ad potentiam proximam fpe-

VR

randi falutem requiritur carentia certitudi-

Yi

nis previz,

de futura damnatione eterna.

Wt g

Etfi actua-

LT

Objicies 4. contra fecundam.

379lis fpes falutis , aut potentia proxima illam

t (

componi non poflit ; cum pravià

M

fperandi ,

cer-

L.

: 633

Gj

u

certitudine abfolutà fature damnati

onis ;

poteít.nihilóminüs eadem componi cum

LP

pradicta certitudine fübfequà. Ergo. Ant.

]

hi

prob. Nam poteft Deus peccatori reprobo,

rä'/qu

et(i adu fperanti falutem, feu per revelatio-

i laöæ;

nem , feu per fcientiam impreffam , mani-

du

feftare hanc veritatem : T« guideg acfu fpe-

pe t -

vas [aluteus $. fed certó damamaderis,

Sed hoc

D)

ipfo. Ergo. Min. patet. Maj. prob. Nulla

ylic

fiquidem repugnantia , in veritate hac mae

ts

nifeftanda, ideóque necinter previumactum

LT

Ípei, & fübfequam hanc certitudinem da.

: UY

mnationis futare , poteftaffignati, Ergo,

Confirm, Non repugnat, ut DEUIS jufto

predeftinato , timenti gehennam, in eodem

ii

vidir i

inftanti reali temporis , pro figno fuübfequo

il

naturz , manifeítet hanc veritatem : Tz £z

MW y

pramium bujm timoris certó falvaderis, Etgo

gchmuw

pariter, Ant, prob. — Ad potentiam proxi-

mam timendi gehennam , folummodó re-

yi, t

ipt

quiritur carentia certitudinis previe , de ob-

n

tinendá falute ; non autem fubfequa , ad

a&ualem timorem.

Sed hoc ipfo.

miu rl

Ergo,

ylh

. Refp. D.antec, Poteft nihilóminüs aCtua.

580

ima/

lis fpes, aut potentia fperandi falutem, com-

poni cum fuübfequa certitudine damnatio-

"Ts

T

nis future , pro eodem inítanti reali tem-

poris, N. antec, Pro fubfequo inftanti reali

, Mir

u

temporis, C.ant. & N.confeq. Ratio eft:

quód duo judicia contradi&toria , in codem

,,cumf*j

$3

An-

J

654 Traäatus IV. de Virtut. Theol.

j u

intelle&u , nunquam poffiat pro eodem in-

;ï[iS ) K

ftanti reali temporis componi ; fed neceífa-

vió faltem duo inflantia realia exigantur, Nam

M,a

P

rincipium lumine naturz notíi eft ; Repugzat;

j fclt

2

*

d

il f

em fimul efe , & oneffe.. Hocautem prin-

i, didu

cipium , de fola fimultate temporis, five uno,

Quj

eodémque inftauti reali intelligi debet , ideó-

ue duo judicia contradi&toria , 'in eodem

gt ii

intelle&u , faltem duo inftantia , realiter di-

pponttr

flin&a, exigunt. Cüm igitur hoc judicium :

aof

Proaliliter falvabor , (it contradi&torié op-

t r

al

pofitum huic: Cerzó dammaor : hinc repu-

stl d

güat, ut DEUS pro eodem reali temporis

inftanti , ulli viatori reprobo , fed actu falu-

il plctm

tem fperanti, hanc veritatem manifeftet :

i loqen

Tu quidem fjerae falutem 5 fed certà damua£e-

al

r& ; adeóque hanc certitudinem foliim pro

)! p y

inftanti fubfequo poterit manifeftare,

ts fs

Ad confirm. N, antec, — Ad prob. D. maj.

icm ii

Ad potentiam proximam timendi gehen-

* ii

nam , requiritur carentia folius certitudinis

AL Wir

previe , quoad fignum natura , five prout pre-

At o

lucentis voluntati , hunc timorem elicienti.

Atüm,

Carentia certitudinis etiam fubfe-

N, maj.

TT

ue , quoad idem inflans reale temporis.

C,

dl

inaj, & fic dift. min, N. confeq. Hoc ipfo

tll j ?gzk

enim , quód potentia proxima timendi ge-

Wi

hennam effentialiter exigat carentiam certi-

g

tudinis przvie de obtinendá falute, eo ipfo

"l

p*

| i/if:rj,m

hon poteít , in codenvx inftanti reali tem

ris,

i

VD:'jþutatz'o VI. Zriic, 1Y.

6s

:mm

ris , dari certitudo fübíequa obtinende fa.

'OMIHB,

lutis ,. nec quidem pro figno pofteriori na-

'lmgm

ture , ad a&ualem timorem predi&um ;

LT

J

quia fcilicet metaphyficé repugnat : Iem

Tittg

fimul effe , & non effe , prout refponfo pr&-

Wi

ced. di&tum eft.

p

Objicies s. Si hoc judicium previum,

1 t

(

58r

ídque abfolutum : ProZaZiliter falva£or , non

4 IMdti

|

opponitur contradictorié huic judicio abfo.

d

.

.

luto fubfequo

Certà damnaor ; tunc po-

TT

tentia proxima fperandi falutem , poteft in

m |

eodem inftanti reali temporis componi cum

Mi

certitudine fubíequá future damnationis,

H k&ml'; |

Sed judicium illud previum , faltem regula-

"[

riter loquendo, non femper opponitur con-

mim

tradictorié judicio predi&to fubfequo. Ergo.

lg

Maj. patet, Min. prob. Ad potentiam pro-

tht

ximam fperandi falutem , non requiritur , ut

ïplüb.D-W

