Facerem , fi po[fem , iflud peccatum mon fuijfe à

MW"»'ZS,

16 commi/[Jum , neutiquam veró hunc mo-

Ti

dum etiam obje&ive abfolutum : Facío, u-

U: n

Hic et-

r

meum peccatum non fit commil]um.

enim a&tus , utpote fatuus, non foret füper-

lii Dl

naturalis,

127

Ad confirm. N.min. cum fuá prob. Quam-

LE

vis etenim fal(ificató illó principió confe-

g

quenter ctiam falfificaretur a&us fidei ; quia

ATOM]

tamen hic eidem non innititur, fimálque ma.

u Mi

gis repugnat falfificari revelationem Divi-.

ii qi

nam, quàm veritatem meré naturalem : hinc

g audutt

predictus actus fidei folummodó hunc mo-

v hat

dum tendendi continet : 5 credere zon pof-

gudls,

fema myflerium Trinitatis , nifi negando princi«

myu

pium prafatum $ malleuz boc , qudm illnd nt«

mmtendt

are,

;bjcäwä h

Objicies 3. Hinc fequeretur , quód ín.

461

t i o

telle&us poflet effe magis paratus negare hoc

ipitu, z

nl

principium naturale : Quacrhnque funt eadem

Al

ani tertio , funt eadem inter fe 5 et(i princi-

a*

pium iftud cenferet metaphy(icé opponi my-

TU

fterio Trinitatis. Sed hoc repugnat. Ergo,

n

Min. prob. Hocipfo, quódintelle&us prin-

Tl

cipium iftud naturaliter evidens , cenferet

p

metaphyfice opponi myfterio Trinitatis, eo

ipfo non poffet iftud credere fide theologi-

lï(:ntiföf?""

li 2

cà.

p,'fpmti

490

Tyratlatut 1Y. de Virtzt. Tbeof.

jb

cà. Ergo. Ant, prob, Si ctenim intelle&tus

:(aj(äy e 0,

priücipium illud evidens , cui diffentire non

. hii

poteft , cenferet metaphyficé opponi myfte-

sfnío eo0

rio Trinitatis ; tunc etiam cenferet myfte-

rium Trinitatis reipsà effe impoffibile. Sed

jineltdns

m

hoc ipfo non poffet illad eredere fide theo-

Ergo.

joniri (ntt

logicá.

at

Con

firm. — Quamvls etenim DEUS poffit

D

revcelare contrarium alicui veritati folüm phy-

ficé evidenti , prout in myftetio Euchariftig

frigibt d

FE

patet , in quo accidentia panis haud ampliüs

du

(ignificant przfentem fuübftantiam panis; non

ylfa od

tamen poteft revelare contrarinm

Alicui veri.

tati naturali , metaphyfice evidenti.

Sed

f p

hoc ipfo intelle&us , in cafu predicto, non

qui t

poffet credere myfterium Trinitatis. — Ergo.

Elus.nou put

4l

Maj.prob. Nam aliàs veritas naturalis me-

lm CA

taphyficé evidens, aut divinitus falfificari ,

aut DEUS falfum loqui poffet, quod utrám.

tidadonn,

Ergo,

inigin, m

que repugnat,

t dotint

452

Refp. D. maj, Fa&

à fuppofïtidne, quód

intelle&ui , etiam pro fenfü compofito pre-

ttryo d

dieti judicii, myfterium Trinitatis propone-

:wöcmktmylln

retur , üt evidenter credibile fide prudenti,

iil

&c firmiffimà , ranquam divinitus revelatum.

PT

C. maj. Secus. N. maj. & fic dift, min. N.

*f

confeq.

Ratio eft : quód voluntas non

DX

poffit prudenter imperare affenfum firmiffi-

uTT

mum , ab intelle&u preftandum myfterio

LT

"Tiinitatis , nifi eidem praluceat judicium

£vie

"n

L

Difputatio V. Artic, lV.

491

h

evidens credibilitatis , evidentiá faltem re-

UM

fpe&ià, de illo, tanqvam divinitus revela-

feoïïm&g.

to,

Qbl

Fa& igitur fuppofitione, quód etiam

pro feníu compofito illius judicii naturalis ,

WEv

quó intelle&us cenfet principivm allegatum

r i,

metaphyficé opponi myfterio Trinitatis, ni-

hilominüs iftud eidem proponatur, üt pru-

i

denter credibile fide fitmiffimá , intelle&us

iuleys

ex imperio voluntatis , non folüm poteft,

du

fcd etiam debet effe paratus , ad negandum

dutpa

potiüs axioma przdicdum , quàm myflerium

at

illud divinitus revelatum, . Econtra veró , fi

dN

pro fenfu compofito judicii predidi , non

n Y

poffit intelledui proponi hoc myfterium,

yello, t

tanquam prudenter credibile ; tunc intel.

7

le&us non poterit illud credere fide fic-

xl

miffimà,

vlf

Ad confirm, C. maj D. min. juxta datam

yd at

modó diftin&ionem , & N. confeq. , Adver-

tendum fiquidem , quód prafens eontrover-

fia non confiftat in eo : an intelledus pro

ov gl

nftopre

fenfu compofito judicii naturalis , etf erro.

nei, quó cenfet myflerium Trinitatiseviden-

; [opont-

! ?:udcntïl

ter effe impoffibile , poffit illud credere fide

firmiffimá ; fed folüm ineo : an intelleQtus

ia

M. g.

credens hoc myfterium, per fupernaturalem

aQum fidci , veritatem illius praferat appre-

ol !

u n

tiativé principio przdi&to lumine natur& no-

to? Atque hoc alterum , neutiquam veró

ln 0^

primum , num. 454. affirmarum cft,

T i"duï'f

$x

b.

,-««DW

49*

Tractatus IV, Je Vivtut. 'Tbeol,

[

'

Objicies 4. contra fecundam.

Repu-

jfgtont

465, .

at, üt iotelle&us ex imperio voluntatis ,

j M

tam firmiter credat dogma falfüm , deIncar-

( d.

natione Spiritüs Sancti, per actum fidei fo-

ss

lüàm apparenter talem , quàm dogma verum;

qeet um

de Incarnatione Filii , per a&um fidei füper-

naturalem ; etfi otemque fob eádem eviden-

[ DEOI naqu

ao i

tiá credibilitatis refpectivà fit propofitum.

Nam intelle&us per

a d

Ergo.' Ant. prob,

m

a&um fidei fupernaturalem , utpote reipsá

vuiippto

verum , adhzret fuper omnia DEO , tan-

.

gt

quam prime veritati

.

' Éécontra per actum

du d

fidei folàüm apparenter talem , utpote rcipsá

falfum , non adhzret fuper omnia DEO, tan-

sis Mil

ilep t

quam primz veritati.

Sedhocipfo. Ergo.

stüaconot

Confirm.

Intelle&us per a&tum fidei fu-

at d

pernaturalem , quó credit Incarnationem Fi-

lii, DEO , velut ptimz veritati hoc myfterium

dl d d

M

revelanti, faltem firimiüs adharet , quàm pet

a&tum fidei natüralem , quó credit [ncarna-

Md a,

vt d

tionem Spiritüs Sancti.

Ergo.

Ant, prob.

At d

Nam a&us fidei fupernaturalis , eft ab intrin-

feco effentialiter incompoffibilis, cum omni

1s C

formidine , faltem deliberatà , de reali exi-

l'm if'an';, N '

ftentia revelationis Divinz, proutex Propo-

ET

"tht )

fiione damnatá , num.286. addu&à patet ;

fecus autem a&us fidei ,. folüm naturalis.

As du

.

Sedhoc ipfo.

Ergo.

ETE

"Refp. N.ant. Adprob.D,maj, Intelle.

"titin

494

&us per a&um fidci folüm apparenter talem,

7 Wt

ut-

A^

Di[putatio V. Artic.1 V.'

"

EM

utpote reipsá falfum , non adheret efediive

i Wt

ilv

DEO fuper omnia, tanquam prima veritati,

lh

i

C. maj. Non adheret DEO affe&iivi, N. maj.

L

H

& fic dift, min. N, confeq. Ratioeft : quód

d

(s

intelle&us per a&um fidei folummodo op-

LIM

parenter talem , quidem effeGiv? non adhze-

idotis

rcat DEO, tanquam prime veritati ; afe&i;v?

!s

tamen, feuappretiativ? DEO , non minüsad-

li

hareat , quàm per atum fidei fupernatura-

[

lem ; eüm utérque a&us ex fupernaturali vo-

1

luntatis imperio procedat.

Sicut enim ille,

d

qui ex errore inculpabili hoftiam nondum

t

ii

n

l

confecratam adorat , tam pium a&um Reli-

77 MT

gionis , & quidem affc&ivé, et(inon effc&i-

vé talem exercet , cüm reipsá idololatriam

o D

Á

materialem committat; quàm alter , qui ho-

tv F

ftiam confecratam adorat : ita pariter de

nylit

predi&is duobus fidei aGibus difcurren-

dum eft,

yquort

Ad conf. D, ant,

Intelle&us per a&tum

jclncam

fupernaruralem fidei DEO firmiàs adharet ,

An, p*

ibintut

adhafione iztelleiuali , quàm pera&tum fidei

naturalem. C.ant, Firmiüs adhzret , ad-

n

lo

hafione afféliv4, N.ant. &coníeq, Quam»

vis etenim folusactus fidei fupernaturalis ha.

o

beat certitudinem ivfallidilitatz , que ad in-

d

telle&tualem adhafionem pertinet , fecus au-

p t

tem aCtus fidei naturalis ; nihilominüs utér.

que habet equalem certitudinem adbafionis

] )

nta-

aftGiva provenientem ex imperio volu

g

i4

tis,

fopm

494. : Traclatus YV, de Virtut, Tbea;.

tis , ut intelle&us equé ab uno , ac altero

gun, 00

g'. yun W

aflenfu omnem formidinem, faltem dclibe-

«

tatam excludat.

PL

aj d

Objicies ult.

Hocipfo, quód folus a&us

465,,

pernaturalis fidei habeat certitudinem in-

l uöd n

il

fallibilitatis, effentialiter exclufivam omnis

formidinis deliberate ; eoipfo quoqué ha-

alitomta!

L

bet fpecialem quendam modum tendendi,

whrids,!

ut intelle&tus per eundem , non folürm effe-

TT

i d

Give, fed etiam affe&tivé , DEO revelanti fit-

miüs adhareat, quàm per a&um fidei mer

r (s

naturalem,

Ergo. Ant. prob. — Nam aliàs

apeiont

fides fupernaturalis , per jntrinfecum fuumn

g

BI

modum tendendi , non magis excluderet

omnem formidinem dcliberatam , quàm

i nodn a

a&tus fidei naturalis , & folüm apparenter fu-

2j t

pernaruralis, Sed hocadmitti nequit. Ergo,

nexdofont

.XConfirm.. Intellectus redexé cognoícens

vlma ,

fnum a&um fidei fupernaturalem , eámque

8 MfL0n00

, effentialiter vérum, poteft illum difceraere,

ET T

ab altero a&ta fidei folàm apparenter tali,

ao

eóquereipsáfalfo. Ergo. Ant, prob. Nam

AMOI

aliàs iatelle&us fe reflectens, & non potens

i D.

difcernere a&um fidei verum à falfo, poffet

"üvie f

hoc ipfo de fuis aCtibus fidei formidare,

Atl

uÓd aliqui ex his fint fortaffis reipsá falíi,

1. d

Sed hocfirmitau fidei repugnat.

Ergo.

itlin

4

' Refp. N.ant, Ad prob. D. maj. Fides

* ia

fapernaturalis , per intrinfecum fuurn ten-

ativé

",

: 4cndimodum , materíaliter, feu entit

fum-

uj

"

- Difputatio Y Artic. lF.

495

LT. JIW

)

fumptum , non magis excluderet formidi.

d

ntm;, quàm fides noturalis, *N. maj. 'Pet

fuum modum tendendiformaliter füumptum.

Mi

C. maj. & fic dift. min. N. confeq,

Ratio

m

eft : quód modus tendendi formalis , per

lass

quem intelle&us ex imperio voluntatis ex-

h quy ,

Ut fj

I

cludit omnem formidinem deliberstam, fit

l

prorfus idem, in utróqueacto, fa&tá fuppo-

t lnes

teeati

fitione, quód utriásque obje&tum fub eádem

evidentià credibilitatis refpectivà propona-

t iipo

, Madis

tür ; etfi folusactus fidei fnpernaturalis , ob

fuam perfectionem entitativam , materialiter

d um

magis formidinem excludat , quàm actus

h enuirt

fidei meré naturalis , & reipsá falfus.

Sicut

li, g

ctiam modus tendendi formalis eft prorfus

yatttl

idem in utroque affenfu , dum intelle&us

vut D

unam conclufionem, per fyllogifmum reipsá

:ogno[:cns

demonftrativum , alteram veró per fyllo-

, éinqt

gifmum tantummodó apparenter demon-

dicerne

ftrativum infert : etfi folus prior affenfus,

«t tl

entitativé fumptus , fit fcientia, pofteriot

o Mn

autem fit error.

n potts

Ad confirm, D. Ánt,

Intellectus actum

[o, pl

fupernaturalem fidei , eámque verum pot-

fomidat,

eft difcernere ab altero aCtu fidei folüm ap-

parenter tali ,. eóque falfo , prefuppofitá

d

t

equali evidentià credibilitatis refpeCtivá. N,

mai, M

antec. Hác fuüblatá, quoad dogma falfum.

Ratio habetur ex

m p

"Tranf. ant. & N.confeq.

"i

didis num, 340 & 246.

Intercà füb datà

[gu eu

i

le

li5

Diffumli

496 Tra&atu:kl V, de Virtut, Theol, -

ag

diftin&ione folummodó transmiffum eft ,

uód intelle&us poffit difcernere actum fi-

m

:

1JE Iuü d""

&i fupernaturalem ab a&tu mere naturali ;

eti poffit difcernere dogma verum à falfo,

ifieenint

gieet Y

Nam etiam prazfuppofità evidentiá credibili-

tatis abfolutà de my(terio Trinitatis , non

,

m

poteft nofter intelle&tus infallibiliter fcire,

fed folüm prudenter prefumere , quód illud

vffenis, u

vf d

per a&um fidei fnpernaturalem , reipsá ta«

lem credat , prout idipfum inaliarum virtue

onfrn0n)

Ex

vt vt

tum actibus & dictis num, 446. patet.

N

his itáque

i at

Conftat r.

dnseden r

Quód a&us fuþernaturalis

4675

ei theologice fit fummé firmus, certitu-

tierdenndta

tpoti, ia

dine adhefionis affe&tive , perquam intelle-

&us ex imperio voluntatis objectum revela-

ditmnyaa

vtiierdennn

tum itacredit , utomnem formidinem, fal-

tem deliberatam , de oppofito excludat, fi-

idt t (

mülque authoritatem DEI loquentis, cuili-

Vttetentm

bet alteri motivo , quantumvis eandem ve-

tttan

ritatem evidenter demonftlranti, appretiati.

vtv

vé praferat.

Nam ad effentiam cujuslibet

"tf ricpg

virtutis theologice , quà talis pertinet, ut

EULT

creatura intelle&ualis per fuos a&us DEO,

5 r

etíi non inten(ivé , attamen appretiative, fu-

ähl!æ ntggye X

peromniainhzreat, Hinca&tusfidei, quó

n lirisi

intelle&us , pro fenfu compofito naturalis

"bted

demonftrationis de reali exiftentia DEl,hanc

"tl

eandem prout divinitusrevelatam credit, fal.

At

tem virtualiter & implicité , hunc modum

teDe

"i d

n.M,' !

Difputatio V, Artic. YV.

ET

.

497

!

tendendi continet

*

Credo firmilfime reaiem

Uint

exifientiam DEI , eandem credituru , etfi natu-

" Utyj

ralem de. illa demonflrationem: nom. baberem.

d

Quódfi etenim tendendi modum oppofitum

Vs

contineret, videlicet iftum : Credo revelatags

Tib

exifientéam DEI , non crediturus , mift eviden-

ilb

1em de illa demonflrationem baberem 5 tüuncta-

!t QUi

lis affenfus , utpote vitiofus, neutiquam fo-

! [

ihtio r

ret a&tus fidei theologice ; quia naturali de-

monftrationi non preferret, fed impie poft.

J

poneret revelationem Divinam.

Ex quo

ipfo patet : quód intelle&usex motivo fidci

iptut

credens realem exiftentiam DEI, aliundena-

m t

turaliter demonftratam , non fit paratus ne-

rfqminrcn

gare potiüs, quàm credere hanc exiftentiam

um

fpecificativé fümptam , fed folummodo pro-

idtwm,

ut natüraliter demon(tratam.

ydd,

Conftat 2, Quód proinde idipfum de468

tnis, i

principiis lumine nature notis dicendum fir,

endm

ut intelleQus etiam his, ex imperio volunta-

! 4pprcmu'.

tis praferat revclationem Divinam.

uam-«

y cupslbt

vis etenim principium iftud : Qxzod/iZet efl,

vrtinet, u

vel non eff , neutiquam repugnet myfterio

fhos D

"TTrinitatis , nec intelle&tus illud fimpliciter ,

m'm'w?u l

& abfoluté negare poffit ; attamen poteft

lt t

per a&tum fubjeóivé abfolutum , & objeai-

véconditionatum cfífe magis paratus , ad ne-

fo t

In['llDEllþj

gandum potiüs hoc principium, quàm my-

fterium revelatum.

Haud etenim fatuus,

Vv Cltdila

1

aut chimaricus eft hic modus tendendi:

hu wüï*f

AMa

H

: p

495

Tratlatus TY. de Virtgt. 'Tbeol,

r Dd

Mallem ,. fi poffem ,. megare priucipiumz. pra-

l q"Ud im.t

didum , gwdm myflerium . Trinitati , (icut

in a&u poenitentie fupernaturalis , fatuus

PT

aüt chimaricus non eft hic modus tendendi

g, Q

ml

conditionatus : Facerem, fi po[Jem , ne peccae

sl

tum beflernum fuiffet à me commi][Jum , prout

fufiüs in Tra&. VIII. de Pcenitentia exponi-

DEL, du

tur.

lm dl

Hinc etiam factà fuppofitione , quód

intelle&ui reprefentetur hoc principium :

w n d

vt 0

Quacttaque funt eadem uni tertio, [unt eadem

iuter fe , tanquam metaphyficé oppofitum

y, hm

myfterio Trinitatis , & nihilominüs eidem

i r

sb ctit

proponatur myfterium iftud , üt evidenter

uleeod

credibile, ac credendum fide firmiffimá, tan-

slpemum)

quam divinitus revelatum ; tunc poterit , &

debebir intellectus illud ita credere , limitan-

tut tl

uni ia d

do predictum principium ad folas res «rea-

tas, quemadmodüm illud complures Theo-

i, t

Verüi hác li.

t

logi hucásque limitárunt,

mitatione reipsáà opus non effe , fed iflud

a.

principium quoqué in Trinitatis myfterio

tidltlun

fubfitere, Tra&, L de DEO, Difp, V. art. 1.

T fïfalïe ! (

oítenfum eft.

Ht i

Conítat 3. Quód a&us fupernaturalis

DI

499gq

ei folummodó cerritudine infallibilitatis,

At

nonautem certitudine adhefionis affeCtiva,

"ts

& apprctiative , fuperet aCtum fidei tantüm

"f

apparenter talem , feu mere naturalem. Nam

L tbl

pariter hic a&as pro motivo adequato ha-

b (cmu! «

V

bet authoritàtem DEI, et(i non reipsà , ni-

Wa

l

M

Difputatio V. Artic. IV

| 499

Nity,

hilominüs apparenter loquentis dogma fal-

bl 5:0!

fum , quod intelle&ui per inculpabilem ere

LT

rorem proponitur, tanquam divinitus reve-

b

latum.,

Cüm etenim homini privato , fub

,0 "'a*«V::.'-

cádem evidenctiácredibilitatisrefpectivà pro-

"j

poni poffit dogma verum , de Incarnatione

Itü

Filit DEI, affümentis naturam humanam ; &

ftoy v

falfum de Incarnatione Spiritüs San&ti, affa-

r

mentis naturam columbinam , prout Dilp.

h nl y

pr&ced, art. 4. oftenfum eft ; hinc intelle-

]

&us , flante hác e&quali evidentià credibili-

hts m

tatis, teneturex imperio voluntatis utrüm-

o

que dogma credere fide firmiffimá , etfi fo-

finiiti

lus afleafus vero dogmati praftitus, fit ides

rcipsá fupernaturalis, alterautem follüm ap-

J at

du lts

pareater talis , utérque tamen meritorius,

i s tl

Quamvis enim intelle&us DEO , tanquam

lue; Ts

pume veritati ,. per affenfum hunc falfuin

tlv hi

effe&tivé non adhzrear ; nihilominüs eidem

* fedila

adheretaffe&tivé. Sic etiam ille, qui ex erro-

jj nyhttt

re inculpabili hoftiam nondum confecratam

adorat , effedtivé , feu materialiter quidem

al

idololatriam , formaliter tamen ; feu affeGi.

emnui

véaCtum meritorium Religionis exercet, At-

juliids

que ideó utérque affen(us fidei eundem mo.

dum rendendi continet , ut intelle£tusunum

TL

ab altero difcernere non poffit, donec muta-

[ un:'i«:

"L

tà evidentiá credibiliratis , dogma falfum à

vero difcernat; séque illud credendo erráfe

T M

u

agnoícat.

L

AR*

pl

$00

Vfrra&avtm IV. de Vivtut. '(Tbeol,

"m

AnricuLus V.

T d U

ágnoo

An. Aus thernaturalis Fidei

yfdrintu

st

ultimà refolvatur im autboritatem , cb

revelationegm. Divinau 2

sl fudtt

Ranotandum 1. Quód omnis affenfus

at

470

elii d

alicui propofitioni , feu veritati obje-

Give, abintclleQu praítitus, aut mediatus

Ts

ob o

fit, autimmediatus. Afleniuszmmediatws e(t

ille , perquem intelle&us veritatem objecti-

ij qia

ff i C0

vam, fibi propofitam,independenter ab omni

alio motivo, 4* 402 , ideóque folüm pro-

ayaduüi

«ulilpot.

pter femetipfamaffirmat, Hjusmodi por-

1Ó affenfum immediatum , non tantüm veri-

isiuntat )

vt u

tati neceffarie, fed etiam contingenti , fre-

uenter ab intelle&u prafítari pofle , num.

at t

aena

I. Oftenfum eft. — Affenfus veró mediatus

dicitut ille , per quem intelle&tus veritatem

TT

fibi propofitam , propter aliud motivum zf

sdei,

xilticiy

guod , abilla faltem formaliter diftin&tum , &

quidem ipíi affenfui intrinfecum affirmat ,

* f

rout in omni conclufione fcientificá , fuis

ET

premiffisinnixà, patet. — Haud etenim mo-

"t

tivum affenfui folummodó extrinfecum ,

Wïmis 16" (

cum motivo intrinfeco confundi debet. Sic

d

Theologus , ex motivo

ropagandi Divinam

3 qtiy

É

gloriam ,autacquirendi

ignitatem Ecclefia-

LT

fticam , facre huic fcientie feapplicans, prae-

MTTA

di&am gloriam , aut dignitatem, non habet

EITT

PKO

-

L

Difzutatio V; 4rtic, V.

. 501

pro motivointrinfeco, fed tantüm extrinfe-

L

co, ipfius conclufionis theologice, Huic i«

uidem motivo neutiquam affenfus fcientifi-

Lt

cus , fed tantummodó illud imperium volun-

LY

tatis. intrinfecé innititur , vi cujus intelle-

L

&us ad ftudium theologicum impellitur.

Qtrjds

Prenotandum 2. Quód folus affenfus

I

r )

mediatus , alicui veritati objeCtive preftitus,

Al otdoy

fit capax refolutionis ultima , in fenfu pro-

nv

prio accepte, Ilec (iquidem refolutio ni-

ita d

hil aliud eft , quàm regreffus intelle&tualisab

tenoni

aífenfu alicui conclufioni preftito, per to«

itliny.

tam precedentium motivoruim feriem , do-

d y

nec ad illa motiva deveniatur, quibus intel-

n ntiovs

le&tusimmediaté propter femetipfa , feu in-

i, f

dependenter ab ulteriori motivo intrinfeco

V, nun

affentitur , ut tandem in illis quiefcat, Nam

O md

aliàs in hifce motivis intrinfecis dari poffet

s verata

proceffus in infinitum , qui tamen intellc&ui,

motirimol

cujus finis eft veritas, cflentialiter repugnat.

findus,

Hincitaqué deducitur primó : Quód omnis

y dfitmdt

affenfus mediatus , feu veritati alicui per mo-

dum conclu(ionis praftitus , ultimó faltem

yfià,

eenim t^

in duas propofitiones, per fe notas , eásque

five neceffarias , (ive contingentes refolvi de«

if

j db

beat. Secundó : Quódfifors in tota pre- ,

!

cedentium motivorum fcrie contineatur

d n

ais

motivum aliquod folüm probabile , feu fal.

libile, tunc ex illo dedu&ta conclufio non

apphümf?þ

poffit effe certa & infallibilis , quia fcilicet

n hi:

jux-

]

Di[pumil

$02

Tra&atut lV, de Vivtut. Theol.

juxta teceptum axioma , Conclufio fequitur

g g

partem deéilioremz.

Tertió : Quód parifor-

';Ogiæ ;! ü

j detit

miter ob iftud axioma , conclufio non poffit

efie certa fimul & evidens , et(i omnia mo-

imem D

tiva intrinfeca fint quidem certa ; fed vel uni-

wftam, d

:J,idqucinuiuk

cum ex iftis non fit evidens, adeóque obícu-

rum.

Quartó;: Quód ultima refolutio af-

ag

ftoetit

fensüs fieri non poffit in motivum aliquod

folummodoó extrinfecum , cui fcilicet affen-

P nmom

fus conclu(ioni preftitus , néque proxime,

st

néque remoté , tanquam motivo intrinfeco

vtdatt, n

innititur,

Demüm ; quód ultima refolu-

Ámn,

tio affensüs haberi nequeat , per ullum para-

iM v

logifmum , feu circulum vitiofum , vi cujus

Vs

pro intrinfeco motivo affirmandi confe.

vultrdlorímy

quens afligaatur antecedens , & viciffim pro

ii

motivo affürmandi antecedens aífignatur

m Ts

coníequens.

MT

Prenotandum 3. Quód omnis a&us fu«

:!uqmcndox, L

47zpematuralis fidei , & quidem ftricte talis , fit

"t

affeofus mediatus, utpote articulo revelato,

"tl

ob authoritatem & revelationem Divinam,

"iT

tanquam foum motivum proximum & ad.

gquatum , ídque faltem formaliter ab ipía

t D l

MT

veritate revelatà , quá tali, diítinéctum ab in-

telle&u credeatis preftitus,

Nam & ipfaa

n i

Al &fi!!St&.

authoritatem , & revelationem Divinam ,

ïn: Fidrmxthh

quoqüé per fidem theologicam , ftride ta-

lem, credi poffe , fufficienter ex hucásque di-

Ut

D

&is pater.

Hinc itaque movetur illa cele-

ber.

Y

Tif

4

Difputiiio Y.' Artic, F.

5j

'W/(

M

]

*

berrima quaftio

[

An omnis aCtus fidei

Ms

At

OUCH,'QPU[H:

theologice , idémque ftri&e talis , ultimó

rcfolvi debezt in ipfam authoritatem , & re-

LT

!tj

'Lm

veletionem Divinam , illuftratione fuafivá

propofitam , an veró in alind motivum , zf

r

guod , ídque intrinfecum , ab hác authoritz,

It

LUT]

M

te, acrevelatione diftin&um ? Potiffima VCo

Out d

TOTA

1Ó difficultas verfatur circa ipfam hanc reve-

lationem Divinam , ntpote mete contingen.

u m

tem, attamen per aQualem fidem ab intelle-

SOPRITIR]

hi fl

&u credente, faltem virtualiter, & implici.

té affirmatam , prout ex Articulo primo hu-

pniagi

jus Difp

utationis patet , ubi oftenfum eft,

i,

quód omnis a&us fidei ftri&é calis » fitfaltem

020 (

virtualiter difcurfivus,

In hac controverfia,

ia

pretermiffis aliis , jam obfoletis. tres funt

j dinat

precipuz Theologorum fententiz, — Prima

docet: Fidem ultimó refolvi,

faltem regula.

yis sl

riter loquendo , in authoritatem & tefli.

i ul

monium meré humanum, quam fententiam

vlorertt,

( Diriam,

cum Scotoin III. Dift. 25. queft, uric inter

recentiores Thyrfus Gonzalez , in Maxzuda..

m & d

&Hone ad fidem , Parte V, ample&hitur, — Alte.

jbl

ra docet : Fidem ultimó refolvi in motiva

ohun d

credibilitatis, faltem abíol

ute , quam Ripal.

N &

da Difp. III; 4e

Fide SeGt. 4. defendit.

Tets

p Din

tia docet; Fidem refolvi ultimó inipfa

m aue

m RII&!-*

thoriratem , & revelationem Divinam , illu.

x

firatione fuafivà Spiritüs San&i propofitam,

x f

quam

«DKM

"4 TraBatus IT.de f'irtut. ?I:l:eol.

g

quam cam Suarez , Difp. III. de Fde, Se&t. 12.

jj

plerique Theologt propugnanr.

yrilo Atb

Dico 1. Nullum a&um fupernaturdlem

47384

ei theologice , ultimó refolvi poffe in au-

T

PT

thoritatem , & teftimonium , meré humae

I

num , tanquam fuum motivum intrinfecum;

af at

ídque remotum, Prob. Nam quiibet a&tus

"TT

fupernaturalis fidei , quó intelle&us credit

veritatem revelatam , tanquam conclufio-

fs n

(s (ut

nem , obauthoritatem, & revelationem Di-

vinam, tanquam przmifífas, ex hoc eodem

k (upcmzmralts«

d

motivo intrinfeco eft affenfus, quamvis ob-

Ícurus, attamen fummé certus, & infallibi-

ypedee o

dorat wc t

lis, ita quidem , ut hác certitudine , fakem

quoad fe ; fuperet omnem affenfum natura»

d u

lem , etiam metaphyfice evidentem,

Sed

tníini fb

hoc ipfo nullus a&tus fupernaturalis fidei ul-

st (diqu

timó refolvi poteft in authoritatem , & tefti-

[

monium meré humanum , tanquam fuum

NT

motivum intrinfecum, ídque remotum, Er-

s d

g0. Maj. patet ex num. 453. & feq. Min.

t atl

prob. Repugnat , ut affenfus fidei praftitus

LE

veritati revelate , tanquam conclufioni, fit

n):'05. Nimpugm

fummé certus & infallibilis , nifi eandem

Eu

quoqué certitudinem habeat affenfus prafti-

"r

tus authoritati , & revelationi Diving, tan»

Vitiind

quam premiffis,

Sed hoc ipfo affenfus his

ol

!

premiffis praftitus non pote&£ ulterils refol«

vi in authoritatem & teftimonium meré ha«

"It j

N AU

qi

manum , tanquam fnum metirum intrinfe-

cum

AEl

i

'à

Difputatio V. drtic, V,

505

"-M& ,

n

um , adcóque nec fides fupernaturalis ulti«

mó in illudpoteritrefolvi Ergo. Maj. con.

Utj

ftat ex illo Axiomate : Cosc/afro féguitur par-

Mi

tem . debiliorema pramilJarum.

Min,

rob.

It

Tlb

Nam aflenfus innixus authoritati , & tefti.

monio meré humano, tanquam fuo motivo

1 us

ledun z

intrinfeco, non poteft vi hujus motivi , ut-

pote fallibilis , effe metaphyficé certus, &

140 (

infallibilis,

Ergo.

ütinta

Copfirm. Quamvis etenim primos actus

ahda

fidei fupernaturales de mytterio Trinitatis, 174

hus

aut Incarnationis, faltem regulariter loquen.

u

do, precedere foleat fides humana , eorum

ià a

authoritati ac teftimonio innixa , qui hec

fenmsi

myfteria , tanquam divinitus revelata , ideó-

dnn, 3

que firmiffimá fide credenda proponunt:

ls i

non tamen fubfequus affenfus fupernatura-

o d

lis ; quó intelle&us audientis , authoritatem

quo i

& revelationem , per modum principii cre-

moup,

dit , in authoritatem & teftimonium mere

B f M

humanum, tanquam fuum motivum intrin-

ki al

fecum refolvi poteft, Sed hocipfo. Er

2

e

difori,

Maj.prob, Nam per authoritatem , ac t

(

yfi eudt

monium meré bumanum, ctiam dogma fal-

ixfts r£

fum , tanquam divinitus revelatum , ideóque

[inne,

fide firmiffimá credendum , proponi poteft,

TL

prout num. 539. & feq. oftenfum eít.. Ergo,

ukeuüslf*

Ex his deducitur : quodactus fidei fuperna.

turalis , nec quidem in authoritatem mere

jum Wä

umanam totius Ecclefia Catholice , prout

jn) inu'«l

k a

LU

ac

o6

TraBatus L. de Vivtut, 'Theol,

pifpuwi:

hzc feclusá infallibili Spiritàs San&ti affiften-

g edt

V

tià ianumeros P'refules , & Do&torcs virtu-

gtl m

Hac

te , ac fapientia confpicuos continet.

) myücriur!

etenim authoritasmeré humana, folüm mo-

d

spous

raliter , non autem metaphyficé infallibi-

lis eft.

CODL

n at

Dico 2. Nullum a&um fidei fupernatu.

475 ral

is ultimó refolvi poffe in motiva credibili-

.yücäc:m,-&mle

tátis, precise quà talia , feu prout ab omni

o It

revelatione Diviná , etiam reflexá , realiter

(uft. m

aut formaliter diftin&ta, Prob. Imprimis ct-

vrtlilts, n

enim nullus a&us fidei fupernaturalis ultimó

frad lt

zefolvi pote(t in motiva credibilitatis folüm

s pi

rcfpeGtivg, Sed néque in motiva credibili-

alfttet

tatis abfolutz.

Ergo.

Maj. exinde patet ,

hindachds

uód etiam dogma falfum fub motivis cre-

L

dibilitatis refpectivee proponi poffit, prout

N g

'num, 5339. & feq. didum eft. — Min, prob,

t l

, Ideó a&us fupernaturalis fidei , de myfteriis

' Catholice Reli

[

zduämfnncagoz:t

ionis ultimó refolvi poffet ,

WaR QU

in motiva credi

b

ilitatis abfolute ; quia fub

t rl

his, nec quidem homini privato , proponi

lat

poteft dogma falfum , àt evidenter credibile

';iuntdiïini:xs |

fide prudenti , ac firmiffimá , tanquam divi-

t

nitus revelatum , juxta dicta num. 337. &

Ws Nritm

feq. - Sed hec ratio non fufficit ad ultimam

Ut

fidei tefolutionem in heceadem motiva cre.

dibilitatis abfolutz, pracisé quàtalia, Er-

ET

Af

go. Maj. continet primarium fundamentum

vi$

At

fcnt-entiæ oppofite, Min.prob, Quam

Ct«

TR N

N

M

Dl:/;üllfdtl.o V- ;drtid. 7.

507

if

CM

etenim hec eadem credibilitatis abfolutze

motiva fint metaphyficé connexa cum reve-

E7l

T

latione myfteriorum Religionis Catholice ,

proutnum, cit. didumeft; nihilominüis ho-

f

rum motivorum realis exiftentia , indepen-

denter ab omni eorum revelatione Diviná,

m

X d

folüm moraliter evidens, non autem meta-

phyficé certa, & infallibilis eft ,ex dictis num,

OUU

M

M

319. &íeq. Ergo.

li,

Confirm.,

Si fides fupernaturalis in mo-

has

47

vl

tiva credibilitatis , prout ab omni revelatio.

ne Divinà , realiter aut formaliter diftin&ta,

Siuitün

ultimó rcfolvipoffet; tunciftud potiffimüm

( d

dicendum foret de miraculis divinitus patra-

p

tis.. Sed in hzc fidesultimó refolvi nequit,

OLT Q

Ergo. Msj.exinde patet : quód miracula

oft, o

inter credibilitatis. motiva potiffimüm emi-

Nin, p

neant, Min. prob. Imprimis etenim fides

lnjiti

ultimó refolvi non poteft , in illa miracula ,

oln p01ïfh

tanquam motiva credibilitatis, ab omni re«

; qu

velatione Diviná realiter , aut forinaliter di«

J ropom'

ftin&a , que ad confirmandam aliquam ve-

u acdiþils

ritatem füunt divinitus patrata ; quia fcilicet,

yun I

quà talia , funt teflimonium DEI , fa&o ipío

u

)

confirmantís veritatem anteà propofitam ,

i qd [

tanquam divinitus revelatam.

Sed néque

fides ultimó refohi poteft in illa miracnla ,

"rb

qua alio ex &ne funt divinitus patrata. Er-

fin

w

£o. Maj. patet ex di&is nnm, 152. & feq.

Min. prob. Nam miraculum ex alio fine ,

& U

Kk 3

quàm

"

i

o8

Tra&atus IY, de Virtut. Theol,

( W

quàm doétrinz confirmande causà divinitus

gt

patratum , non connectitur effeniialiter cum

N

illius veritate , prout num. 154. & fcq. often-

"H quin l(l«

fum eft, Ergo.

vintinit

Dico

. Omnem aGum fupernaturalem

finepid

477gq

citheologice , ftriGé talis, ultimó refol-

i

vi in. ipfam authoritatem & revelationem

itp vt

Divinam, tanquam fuum motivum intrinfe-

efitt, ri!/ff

cum , 2* quod , per illuftrationem fuafivam

vt 6

immediatam Spiritüs San&i , tanquam moti-

veenton

vum 7f gzo , intelle&tui credentis propofi-

sst

tum. Prob. Nam omnis a&us fupernatura-

tht i

lis fidei theologice , ftridétalis, quó fcilicet

intelle&as veritatem revelatam credit ob au.

ao p

ao d

thoritatem DEI loquentis , tanquam fnum

t o d

motivum adequatum , intrinfecum, & im-

u p

mediatum, eft reipsáà magis certus, certitu-

dine infallibilitatis objectivà , eádémque for-

qitmumtin

s agl

mali , quàm quilibet affenfus naturalis, etiam

At

metaphyficé evidens ; quia fcilicet authori-

mitojur

tas DEl loquentis , eft motivum magis infal-

libile, quóvis alió motivó , ab illà diftin&ó,

wisjdlid

ed

prout num. 433. & feq. ofteníum eft.

TT

hoc ipfo a&tus fupernaturalis fidei, quó hzc

At d

eadem authoritas, & revelatio Divina, tan-

IT

quam premiffa creditur , in aliud motivum

3-:51 QW Qu

intrinfecum , ab hác authoritate , fimülque

t

ab iftà revelatione diredá, vel omnialià re-

Vlv l

flexà diftindum , utpote minüs infallibile ,

"g BM

teíolvinon poteft , ex didis num, 471: Ergo.

Md

Con-

]

L

Difputatio V. Artic, V.

509

?

RUT

Confirm, Ideà fides ultimó refolvi ne-478

AU m

quitet in authoritatem , & revelationem Di.

ln

vinam illuftratione fuafivà fupernatnrali pro-

pofitam ? quia intelle&us finé vlteriori mo-

fllptlm

tivo intrinfeco, 2t guod , non poffet habere

fufficientem certitudinem de reali exiftebtid

T

Md

1 *

i

revelationis Diving , quam velut pramiffam,

LTA

faltem virtualiter credit , per affenfum fidei

Wen ab

preftitum , myfterio revelato.

Sed hanc

Spitan

certitudinem , cámque fummé infallibilem,

de rcali exiftentia revelationis Diving poteft

t p

du

intelle&us habere, finé ulterioti motivo in-

"

A

trinfeco , 27 qu0od , per illuftrationem fuper«

"

qum

t

naturalem propofito, & ab omni revelatio-

ne reflexà di(tin&to. Ergo, Maj. continet

agun ia

n ib

totum fententie contrarig fundamentum.,

Min.prob. Sinon poffet intelle&tus creden-

s ettit

tis my(terium revelatum , habere certitudi-

ic'mqucfor.

pl t

nem, eámque fummé infallibilem , de realíi

exiftentia revelationis Divine , fine ulteriori

(et o

mgfsmfaï-

motivo intrinfeco , s 240d , ab omni reve-

latione reflexà diftincto ; tuncvoluntas im-

jdlido,

T

perans a&um fidei fupernaturalem , non

poffet efficere, ut affeníus fidei fit in feipfo

c'h qülüh?-'

Diint,

magis firinus , & quidem certitudine infalli-

bilitatis , quàm mereatur pondus rationum

ii ao

$

ad affenfum impellentium. Sed hocadmitti

W ümï,l:g

nequit. Ergo. Min. patet ex damnatá per

| gmni lh';'*

Innocentium PP. XI, Propot. 19. fupcriüs

yit j

um

num, 29t, recitatà. .Maj. prob. Nuii

4

fi-

n 47**55

5110

"Teaclatus IV. de V:'r!z:t. Theof.

! pjpit

fiquidem pondus rationum , ab orani revela-

OL

tione Diviná , feu directá, feu reflcxá, ei.

ggtbrant

uhett t

dénqve immediatà, vel mediatá diftindum

summ

