
I

Uu»

spoitor probatpy

tum quia confcientia eft judi,

cinm feu di&tamen practicum de objecto. 5 quod

]i

T

nog datur in dubirante negativé. : «tum quia con»

Íciebtia. juxta S. Bern, [jP. 1. de confisentia c. 4,

j

p

el q.uaü cotdis Ícientia : unde i,Pümel Adverfarij

t5

€on*

298

Atrticulus F.

4

g&nccdere debent , confcientiam dubiam non efft

quivoreri

roprie & formaliter conícientiam.fed improprié

qm,anp

tantürn ac redu&live, eó quàód nihil dictet, fed

friumvelte

intelle&tum confítituatambiguum inter utramque

*

L

etertam

partem contradictionis

verba autem Concilij

u infeuur:

vommillfe al

debent intelligi. in proprio fenfü , quando pof

funt, prefertim in materia odiofa, qualis eft ob-

ynimort

ligatio confitendi

peccata, imponens novum onus

thonhfonm

confitentibus.

Hinc Co»firmatur conclufo a«

M.

d

libertas noftra ante hoc peccatum erat incerta p

lii m

feffione iiunitatis ab hac obligatione confitendi,

d dbob

dubium meré

nec everti poteft per fuperveniens

ülilia,crggim

pegativum 5 aliàsobligatio meré du

bia poffet im-

Thftttdimo

enete onus certum,nempe confeffionem peccati

fpln f

dubij ut dubij , quod eft contra communem, do*

Rsf

centem , eum, qui dubitat de exiftentia legis,prae

Tb

eepti , feu obligationis aut

confuetudinis, non te«

^ ii

vel confuetudine , fed

feri tali lege, precepto ,.

Tft ol

libertatem efle in poffeffione , utpote omni ejus-

l

W ia.. h

modidubioanteriorem. Cowfirmvatur 3. fpecia»

' Wm*'; 76-8

ftantijs ,

liter fecunda pars couclufimmis varijs in

adducit

flit?ta cffe Q

quasex Diana4. p. ?rat£. . ve(clut. 19.

lr

Rofmer de Sacramenro Ponit, art. 8. pag. a

0j

Wt

fic qui certus eft, feemififfe votum religionis, &

MT

fit dubium , an teligionis in communi vel in par-

m'""»&tonn

ticulari, poteft quamlibet

ingredi , quia poffeffio

ijtin l

Íe voviffe,

ftatprolibertate. — ltem qui certus eft;

&

CT

quednon vel

itaccederead aliquam femiam ,

dubitat num

de acceffu fornicario vel auxorario

Ptbf

Ítem

Pt

fenferit , nontenetur abítinereà nuptijs.

AL

Suarius tom, 2. de Relig. l. 4« e, 8. . j. docet

quis

Nan.

*

—

n peccata dubia fint eic,

2?»

dub

quis voverit quotidie recitare Rofarium, dubil;:i:

ylingy

autem , an per Rofarium intellexerit totóm Ro*

hi d

farium, vel tertiam tantüm ejus partem; poffe eli»

iptet t

ere tertiam tantüm partem.

Ex quibus omni-

quet O

P

E

us infettur: ergo pariter is , qui certus eft. fe

,quit

commififfealiquem a&tum , & dubirat , an illo

m

peccárit mortaliter vel venialiter , non tenebitur

TLT

ad confcmonem, nec judicandus eft Pe:cäife more

7 flxdtfi'?

taliter.

t

Ob jicies primá

Concil, Trid. fef. 14. «.1., g

ionequtd

excludit ab obligatione confitendi fola peecata ve-

dun &

nialia,ergo includit infuo przcepto obligationenm

iubiapow

confitendi mortalia dubia juxta illam communem

(oma ]

regulam Juris,quód exceptio firmet regulam: cu«

u

jus fenfus eft, quód, dum unum excipitur, & nom

d

alia :benearguatur , legislatorem ad alia voluiffe

witis W,

legem extendere.

Refp. prini* :ex hoc fequis

iil

quód fit obligatio confitendi etiampeccata pofitivà

at

dubia-.

Refp. fécsimdà nego ant, nam , ut patet

4

?ea?

€x num.376.& [equenti 5 Concil.docet, eafolüm

jj j

peccata effe confitenda , quorum quis meminit , &

p

Conlcientiam habet ; per quod pofitivé excludit à

[j

A

materia neceffaria confeffionis peccata dubia ; ve-

u"hd]wh

nialia autem excludit etiam illa, quorum quisme-

"LL

minit , & conícientiam habet.

Obijcies [ecundo : Concil. Trid, obligat 4d379

quupü

d

i

confitendum omna peccata mottalia, quz funt

Wm ]

inconfcentia, & :prout funt in conícientia , fed

g

peccata dubia faltem ut dubia funt in confcieritia ;

y

nam confcientia dividitur in cettam , dubiam,er»

;yl

TL

Toneam ,& probabilem ; ergo ut talia funt con»

fitenda,

300

'e,lr—ti'wlu-: F.

Á

fitenda, — Verüm Rejfponfío patet ex nunm. 370«

lii í

confcientia enim dubia proprié confcient:anon eft

dimmaríonis:

& illa divifio non eft mifi. analogica, "Deinde fi

t j nam

n-

tonlibecabiti

haec argumentatio valeret, tenerentur etiam co

fiteri illa , qua funt in confcientia fcrupulofa, &

Wi Cufr

probabili , que magis confcientia eft, quam con

t p veteri

ácieniia dubia: unde hic confcientia à. Concilie

1 ldotem )

Quate

accipitur pro conícienria proprié tali.

dhovitesr

univeríaliter verum non. eft, in dubus totiorem

Itn fcee

partem eífa. eligendam : nam fi quis, dubirat , an

bitchertue

emiferit votum , nontenetur illud implere, & t

t al

gmen implere votum efttutius: folüm ergotunc

Mdrt& gj

verwm eíl,tutiorem partem effe eligendam,

tulid, quo

quande quellio procedit in feníu conclufio»

tll n ho

mie tertig, quando fcilicet certum e(t , . dari

LU

obligationem , & dubium , an illa (it adimpleta;

" h ver

mon vero quando dubitode ipía obligatione ;

Suo hit qllæmo

tunc enim pro libertate ftandum eft, quia nulla

LR

gravisobligatiofine gravi fundamento imponen-

At

da eft : unde tunc potiüs confilium eft, quàm

0 ht

LITM

praceptum , tutiorem partem eífe eligendam.

e

H

-;30

Obijcies tertio

ia dubio rutior pats elt elie

Mu di

'enda : fed tutius eft, confiteri peccatum dubium

*1 of

ut dubium; €rgo.

Refp. ex hoc fequi, ettam

Nnttrgir

babilitatem in

illa peccata , de quibus habeo pro

m ) dm

utramque partem contradictionis , quód ea com:

t

miferim, G quód ea non comimnilerim , e(le con«

KT

fitenda.

Dice igitur , füfficere , uc cligam pat«

LTm

dltt&e

uI

tem tutam , prafertim , quando potíeffio liberta-

DUT

* 'hml(fe [

m favet dubitanti; ut fit m noítro cafu.

WW ten

Obijc.

:

$n pectata dubia fnt. ehe. H

3ok

T

Obijcies quartó: talis exponeret fe periculo, 9s

at

damnationis non confitendo (altem fub . dubioilla

Q Dl

petcata ; nam fipeccatum re ipís comm:flum eft

itut d

sonliberabitillum à tali peccate poffeífio liber«

T

tatis,

Confirmatur : euam . de peccatis dubiis

dqni

in lege veteri tenebantur fideles conteri,ne Íu-

us d

am falutem periculo exponerent : ergo illa im

ru

legenova ten:ntur confiteri ,cüm confelfio con»

dibir bt

tritioni fuccefferit,

Refp. ad objectionem , quod

g du

ab hoc periculo fe quis liberet, confitendo alia cer-

jj

ta, fi que habet cumdoloreuniverfali , fic enim

indireclé remittetur & illud : (i veró non habe-

lm

fe ehgcldiï

at aliud , quodtamen vix contingit , conteraturz

uinan

fi autem nec hoc velit, ad fummum per . accidens

tUf d ! f:

& ex lege charitatiserga fe ipfum tenebitur cons

, ii

fiteri , nonveróex vi pracepti. confcffionis , dé

T

quo hic quaflio eft : & inftantia eft de dubitante

ienn q"" )

pofitivé , qui etiam non liberatur , f1 reipía com«

mifit peccatum , per hoc , quód habeat confcien-

u

T

X

tiam meré probabilem , ab(olvitur tamen indi-

d Y

l

recté ab illo,

mw[;tlx

Neque dicas: talem habére rationem proba-

TE

4um

»

bilem pofitivam, quód non peccaverit, aliud au-

K

[g(tl!ly"

tem non requiri ad hoc , ut affecuremus falutem

noftram , cüm certitudinem habere non poffi«

b u

,quod

a

mus , quod dici aon poteft de dubitante negatie

"

và. Refj,enim, etiam hunc habere rationena

ff t

yi

ul

prudentem ; quód cum aliis peccatis abfolvatu£

indire&té etiam ab hoc , vel fi probabiliter putet,

Duemollbul

fe elicuiffe contritionem,

ulü-

Nequeetiam verum

eft, qubd tencamur femper extra perieulum mor»

j

]

[]

Á

10&

Mrticules V,

Oljii

tis pofitivé affecurare falutem noftram ; alioquid

nunquam liceret manere in ílátu peccáti gravis

ponnda, qu

dtlium eora:

383 . d Confirmationem refpondeo , trantmíttendà

t (e atione

ant. uegando confe4, nam olim contritio erat me«

ROT

dium unicé neceffarium ad impettandam veniam

LE

peccatorum ; quod de Sactramen:o. l'eenitenti&

ipfo V& !

son verificatur, & fine confe(fione talium peceae

torum, liin re commiffa (int per. abiol:tioneffl

Vs tsj

tbdpololon

indire&am. illorum venia obtineti poteft. . De*

Qotem Chr

inde in lege vetetierat obligatio eliciendi conttis

lorigte f

tionem in periculo mortis occufrente probabili

Wt

dubio peccati mortalis , SLtamen non bene con«

ts ;

cluditor , in tali dübio etiam. defa&o fieri debefe

eccati j imo hoé

DT

expreffam confeffionem talis p

ipfo, quód quis in lege veteri obligatus fuerit

10 Cotmy

"utentum

ad contritionem;, obligabatur etiam ad dolotemi

omnium peccatorum , etiarn illotum ; de quibus

( a,

corüiifle ,

IT

habebat probabiles rationes,fe illa tion

cum re ipfa.(epé corüiffa fuerint, ut pate

t de vitté

itim g

t defactà

TT

poenit, ex s. 5 91 ergo etiá tenetemu

talia peccata con

fiterij quod tamen nécipft advere

Wüe, pyæ[(

farii admittunt.

Adde , quódad tribunal E

At i

clefiz noftrz DEus peccata. non aliret videatbt

Ttur hi

exigete defer

ri , quàm prout fervinrit judicio per

t

Sacerdoteti exercen

do : fed expofitió: peccati due

b

8 D

[)

L

biinom fervit judicio formanio, quia Sacerdos

Ait tj

l

ilb t

tühilexeo pote(t colligere ; fitne j eccatum cofn»

tilfum , necne ; ergotalia peccata fion funt ex«

t Wtlb

)

l o lbes

ponenda Sacerderi , licét de us DEus «ontrioüefmt

exigeret,

| lts ,

Ob«

n pe;mm dubia fut eä'o.l *

3ej

fitn t

Olijsies quinto: illa fententia eft alterijpze-

384

ponenda , quzeft conformis fenfui comm

uni fi-

|pedigr

TL

delium eorümque continuz praxi,nec habet cosie

ytript?

ta Íe rationes enervantes vim. praxis , & judicii

communis : fed talis eft (ententia noftrz contrá-

n t

jo lst

ria , ergo.

4Major probatur : quia quando. ex

TT

ipfo ufu & praxi continua Ecclefiz aliquid habes

tur , cujus initium non reperitur, recle colligitut

T u

íi Pn!f:f. i

ab Apoítolorum tempore promanáffe juxta inftie

tutionem Chrifli, — Prob, etiag minor : quia ab

eiini od

vt p*

authoritate fic- invaluit hac fententia , ut cone

trariam tanquam practicabilem nemo aude«

yon n

n d

at abfoluté afferere 3 quod ip(um eft fignum ,

in Ecclefia effe continuó & lemper ejusdem pra-

4ij n

Xim, communémque feníum fidelium.

Hoc

jiis?

argumentum adducit Haunolàus lib. 4.. tra&f.

j P u

ffii i qu'll"ï

d. 0. 8. controver[, 1. fed ad illud cordaté refpon-

det ,ab Adverfariis fupponi, quod non probaurs

HOH cafältlfït

"

"

i

quis enim probabit , fideles aliquos (imilia dubia

l 1l

m

l

in praxi non depofuiffe , aut tanquam fcropulos

g

ii

tejecifle, prefertim cüm in praxi vix tale dubium

| HCHPH h

contingat, ita, ut quidam folüm ex fuppofitione

"Ts

[ Jl "

quérant hic , quid faciendum fit, fi peccata dubia

jcm

dubio negativo habeantur.

Item quis probabit,

ii K

quódex praxi & confuetudine femper colligatur

j pgc(i[*

obligatie taliter operandi ; nam

aliquando certa

"T

aliquando probabilis , aliquando n

ul

colligitury

,;catllm "

& hoc ipfo, quód certanon colligatur , flandum

eft pro libertate ex communi feutentia , ficut ex

us LUB

J

praxi non probatur ebligatie in venialibus G po-

[]

ivà

l

sca

Articulus . P,

4

ficivà dübiis , qua fideles etiam laudabiliter da-

bPatonos

vibus fubiicere folent,

p Rodasel

39 Dicesjomnino non quamcunque praxim & con-

diic oblga

T Univerftta

füetudinem introducere obligationem ; bené ta-

udumentoro

senillam , quz provenit à judicio fidelium exi-

ftimsntium , fic feteneri , quod fitin peccaus du-

Wobw$ J

W od

biis ; nam ficjudicarunt. DD. communiter ,R

fideles id; quod.à DD. percipiunt , credunt, ere

qiéda,ito

BLmb À

po cir

ca illa eft praxis & confuetudo obligatoria :

Verbm ónd

e conftat, quód -unquam aperuerint

lia Til

&deles talia peecata , ut eonfuerudo ceuleatur in»

vnproi

troducta ?. Deinde hoc argumento probatur;

* fdpoi

quöd €ontra communem a

ntiquorum fententiam

nulenfu &

babilter doceri, €Ó

'ïwd: dmfj

non poífit contrarium , pro

qued illa communis opinio

» obligans ad aliquidy

"titrolra o

ur, confuetudo,

hoc ipfoefficiat , ut introducat

,

LTMT

quz fe habeat per modum legis; fequela veró non

ádmittitur , cüm communiter doxceatur , etiaim

Vff anin

poffe fcribere contrà

unum juniorem Do&orem

$

Vorefini

omes antiquos, fifolida fundamenta habéàt; im:

.'IEïiäm p

defadlo contra communem antiquorum dócetur ;

Vlntndg

at celebrationem Miffze non eife füb peccato

olb

Er

avi orandum Matutinum; quód tamen non fierí

Emdaeüamnl'e

non pofíet ; i DD.

Antiqui incroduxi

ffent con-

habetins

Vitbys

fuetudinem certo obligatoriam , que fe

*'Aar;cnvenium

Demum quod attinet au

tþda

flar legis certa.

M

ATT

ritatem, repono verba ejus

.

dem Haunoldi ; iams

"Wt m

et(i ante,hac affirmativa pro o

bïigatione confi*

W'ümend;

xendi talia peccata ab authorit

ate ita invaluerit à

hs

gnozdcbliw,

ut ob eam potiffimum plurimi tubícriberent,

a-

u"m Emmä 1

die tamen negativa [sntentia 9011 pauciores ^

&t

Alb

d pe?caia duliafit cre,

30f

hubit! betPatronos, & aliunde in jure & ratiotibus ma-

gis fundataeft. — Certé fi confuetudo non. effet

quili dubie obligatoria, fententia noflra non fuiffetin

onm; t

tot Univerfitatibus cum folutione Adverfariorum

o fidunt

fundamentorum laudabiliter propugnata, à e-

iin at

viloribus S. J Cquorum intereft, ex. profefío ra-

ml

tiencs & fundamenta. fententiatum examinare )

j at

approbata., à tot alijs.DD, ( qui videri poffunt a-

lo

pud Tamb. a AMetb. confeff. 1. 3. 0,3.8.2, & Ar-

un i

cháckin Zbeolog, Tripart. p.3. t.1. q. $9. ) tane

d ul

quam probabilis inlucem edita, atqueRomza im-

gio p

pteífa, fed potiüs à SS. Pontifice tanquam com-

run ii

muni fenfui & traditionibus contraria reprobata:

j t

quod , cüm fadtum non fit; miror, aliquos fen-

gj

tentiz noflre omnem plané probabilitatem de-

hagare.

T

T

Obije. 6. Lex quantumcung; paenalis,quz cedit $6

pl

g

infavorem animarum , eft amplé fumenda : fed

*

lex confeffionis.eít talis

L

ergo fumenda eft am-

od

ii h]wn

plé.j etiam pro peccatis nggativé dubis.

Rejþc Ie

rl

ergofumenda eftetiam pro peccatis pofitivé dubi-

j PWj

ia & venialibus.

Refp. & cum diflintlione ; u-

um

mendaeftamplé intrà, non autem extra latitudi-

nem verborum legis

*

P

Íed péccata negativé. du-

ylol

u

bianon veniunt intra latitudinem i(torum verbo«

"

u

rfom : peccata mortalia,quorsm quis meminit,

! d

Érconfcientiam babet. Demum | vefpendeo 3. eft

an

l HIW

amplé fumenda quoad materiam legis , eozcedo,

quoad obligationem ,. vego.

quód non debeat

j il

j

(umi amplé quoad obligstionem , patet, tum quia

hoc favorabile non eft ; utpoteimponens novum

| F*"WH

v

enus,

:rticulus F.

306

4

onus, tum quia aliàs ob

aremur etiam confiteri

toriffope

venialia,

Quodautem quoad materiam , etiam

frent, non t

conítat , quia quód poffimus confiteri etiam ve-

Oljrier

nialia& dubia, hoc elt' ad magnum animarum

fdnts, u

fayorem,

j

ob

397

Obijcies 7. Quando poffum habere mate-

'Dominas à

riam certam pro Sacramento , non poffum adhi-

ert ve

bere dubiam : íedíiconfiteor peccatum dubium

Jandis

cumalijs certís , adhibeo rmateriam certam , &

üf)dubii t

quando confiteor folüm certa omittendo dubia

adhiheo materiam dubiam pro obtinendo effectu

pttentm

ihitg ;

Sacramenti ; ergoteneor confiteri dubia. smajor

A atün du

communiter eft recepta, sinor prob, dubium elt ,

Mj

i

an Chriftus non inftituerit confeffionem pecca-

LA

TM

torum dubiorum ; ergo iolacetta fine confeffio-

nedubiorum íunt materia dubia.

of

Rejþ, cont.

10;

:

maj. neg. mín. vel claritatis gratid if min, adhi-

j

a

fr&cejtür

^

beo materiam dubiam neceffariam ad effectum &

n

Atiprib

j

omf

valorem Sacramerti , weg. ssis. dubiam ad inte-

ritatem Sacramenti, ecazc. mis, confiteri ergo

[

JH tl'go ton

^

1

dil, dlm I

í

o

la peccata certa omiffis dubijs non eft materia

L

dübia , fed certa quoad effectum Sacramenti , quia

"toverbà ;

talisfupponiturex probabili judicio folüm certa

coiffiteri , ficut quando quis ex probabili judicio

[El*)tïüï €ff]ta(

prED Fomn-o

emmittitpeccatum certum ob aliquod incommo»

f

[

1

:

*!

H

*

ur ex ejus confeffione fecutue

U"jfi'ts [

dum, quo

füum.

Caterü

ä?'

Eï

non eftobligatio confitendi om.

;

'f'nr r

"ltetee

nia, quz integraat materiam Sacramenti Poni-

rtu

mtit

m eít; confeffio enim ve-

HE, ) ftd ü

tenti2 : quod «e

d

nialium cft pars integralis SacramentiPcenitentiz,

Y

li

* Wj

Df

non tàmen neceflaria eftfüb pracepto : fic licét

&one

huitmanos

n peccata dubia frnt ebc.

307

ium tl

confeffio peceati dubij fit pars integralis Sacra-

t 7

[

dh

ibenda.

t

menti ; non tamen eft de pracepto a

188

Obijcies 8. In dubio melior eft conditio pof-

*

D15. fidentis, feu id quod fupponitur ante dubium

*

fic qui habet & poffidet agrum , orto dubio , an

i* fit Dominus agri : finon poteftdeponere dubid,

Mt? & invenire veritatem , poteft retinere agrum, &

10* pronuntiandus'ft pro poffeffore: fedin cafu pec-

1 cati dubii poffeffio (tat pro pracepto confitendi ,

"^ guia preceprum przfüpponitur , antequam oría-

£^ turdubium ; ergo pronuntiandum eít, quód

d pcccatum"dubium fit confitendum,

Re[p. cenc.

A maf, zeg. min, przfupponitur quidem preceptum

w ! confitendianteexortum d

j

ubium, fed non'prz-

Ímó ante

gt ceptum confitendi peécatu

m dubium,

M* hocpraceptum confitendi pta(upponitur, me ef-

L55 feliberum ab onereconfitendidubia , ficuti poffef-

i? for agri bona fide eft. liber ab onere reftituendi,

'

[

bt

ih

" Oriá ergocontroverfià;an peccata dubia fint cohi-

st Stenda, cüm non probetur efficaciter obligatio

109 confivendi, poffeffio ftat pto libertate , ficut órtà

—

fiti

! controverfiá , an ager pofleffus fit alienus; fi non

] (Oïüfü m

probetur efficaciter,

quod fit alienus , pronuntia-

i

tàr pro poffeffore.

Y

öd mm[w

Obijcies 9. Cum Suario & Efpatza

: de illis289

d

tenetur peccatorfe coram Sacerdote accufare , de

r d

quibustenetur coram DEO conteri ; & veniam

æmfü"?æ

!

petere, , fed coram DEO tenetur poenitens de

L]

j 4

peccato dubio dolere, & de eo venizm petere

9

1 ænl[h "

ergo. maj. preb. quia Chriftus Sacerdotes confli-

j "

tuitvicarios , ut ad illos omnia 1ortalia fideles

[

?3

de

r

08«.

"irticulus V.

deferant , utfententiam retentionis vel remiffio-

"W uHum.

nis pronuntient ; ergo totum illud tenentur agere

puftrafin

coram vicarijs fideles, quod tenentur coram Deo.

i

Mi propt

goinor etiam eftcerta , quia tenetur coram DEO

:]

pf

habere dolorem de omnibus peccatis ; aliàs cone

.

ï

It

feffio effet nulla.

Confirmatur

.

Concil. Trid,

:i:'u 8 MU 9;

Íolüm excludit ab obligatione confitendi peccata

Dd

venialia ; ergo peccata mottalia dubia funt con-

"ütnde

fitenda.

Refpond, diff. maj, eo modo, quo te-

at g

netur deijs coram DEO dolere , Conce. maj. alio

WH : ;

modo , veg. ntaj. & dift. min. fed de peccatis du«

i d d

ï:li'!

bijs tenetur coram DEO dolere explicité.pegmis,

*tt qu];

implicité , ficut de omnibus ignotis , corce, mim

il!s.mïit T

€ fub eadem dift. neg.confz4, Unde Concilium

m) qm'apo(ï,

dicit, reliqua , quz non occurrunt( fubintelliges

UET

quibus Deum offendiffet

in eadem confeffione

Püto r

Hincad (oufirmatio:

inclula effeintelligendum.

Vif

scnb difl, ant. Concil. excludit folüm venialiaex |

Ml

l

iis, que memoriz occurrunt, & quorum fibi pot

jj [ tot d'uk

nitens con(cius eft , conce, ánt, dbíolurà, weg.ant,

tbl

QU

quia ut conftat ex textu czz, sam.

376. Conclium ;«

(

[j

l

nil exigit ad confeffionem , nifi ut ea , quibus pore

"ii oni

nitens meminit , fe DEum offendiffe confiteaturz

i

nl

x

s

«

h

fed dubij peccati non meminit fe illoDEum oltene

)

N

dife ; ergo. Exijsautem, quibus fe memini

lttem,d b

DEUM offendiffe, excipit Concilium fola veniae

«üm

fitm,

lia neceffario confitenda,

Illud tamen commue

V tte

niteradmitotur, imó tanquam. certum paffim

"n

n

ex

d

fapponitur, illum obligari ad. confeffionem , qui

*tto

habet rationes probabiles , fe peccáííe, nullam i

pom

"'*Hdv

autem raionem, fe non peccáfíe , talis enim

J"Mlum

D

abet

3

L

» pem:t; dubia ji'nt LA 4

309

ii habet ullum fondamentum probabile , ex quo

Iu! poffit prefumere, fe effeinnocentem , im^ non

urcnti dubitat proprié , fed potiüis eftmoraliter certus ,

r fe peccáffe, unde titulus poffeffionis , ei nihil

ij fuffagatur. | Ita Martinon. dif. ya. de Paunif.

(nl! fe&t. 8, mum. 93.

Yil

Dicendum 3. Quidubitat negative, an pecci 399

Wi tum mortale, quod feit, fe comínififfe , fuerit

wi,g confeffus, necne , obligatur illud confiteri. Ra-

w H toeff : quiatalis meminit, fe DEUM offendiffe

j u graviter, & dubitat folàm, utrüm pracepto con-

j fitendi, quod ante tale dubium certó obligabat ,

*

.

j ul fatisfecerit

ergo tenetur illud peccatum confi-

j U teri, quia poft dubium velper dubium obligatio

(l illa non eftablata , & polleffio (tat pro precepto,

q u non pro libertare dubitantis, Excipit tamen ab

gir E accanc]uüdnePræpofxms fcrupulolos; hi nam-

,mmuæm que ad vitandam grave onus confcientie , quod

« illis ex cot dubiis imminet, non obligantur ad

(jipf repetenda peccata , de quibus dubitant, an illa

( u fint confeffa ,

rzfertim fi id faciunt ex judicio

« Prudentis con

i

?

ffarij ; fitenim quandoque , ut

(uff Beque poft tres , quatuor, àut plures confeffiones,

js . quibus peccata fua repetunt , habeant ullam

jf quietem , dubitantes continuó , an hoc vel illud

". peccatü fuerint confeffi, aut debité explicuerinc ?

auó 1mó tales ex eadem ratione nec obliganturconfi-

uf UETl peccata,de quibus habent probabiles rationes,

(u!! quód ea commiferint , nullus veró pro parte ne-

4, ) gativa ; ad vitandum enim onus predictum &

amendam non tenentut

g,iæiïf; periculum incidendi in

W

COR*

Y 3

"Irticulus F,

4

jl

confiteri,nifi que cer*ó fciunt, ut communiter do«

festeria abf

cetut in A& ibus Humasis de confcientia ferupits

conkefirins

lo(a,

tàm, quant

füctet dice

$91 Dices 1. Qui dubitat , an commiferitpcccätü.

dubitat , an obligetur ptzcepto confeffionis cir«

uifone

ca illud, & idebnon obligstur : fed etiam ille,

W detta

ditqinme

qui dubitat, an peccatum certum fit confeffus,du-

bitat,an obligetur; ergoetiam non obligabitut,

anonts,

& zqué pro ipfius libertate llabit poffeffio. Refp.

Qrrmin

lia

in primo cafu dubitare poenitentem, anobligee

tur pracepto, quod ipfum nunquam certó obli-

1 s n

*

: in fecundo

avitcirca illudpeccatum dubium

[UGITNT

vetó cafu dubitat de przcepro obligante, ut fimul if

fciat , quód ipfum certó priüsobligaverit , àcUjU$ | ]jj

obligatione certa fe non eximit per!ätisfa&ionem Áf

meré dubiam.

"

Wt dd

3923 Dices 2. Juxta Trid. judices incognità caulà w

M

*

poffunt judicare

ergo non eít obligatio conl* iij

tendi peccata , de quibus dubito, anfim confeffuss lag

tunc enim confcffarius tam parum poteft cire ? Mil du

an illa peccata fim confeffus , quam quód non HIm j «

confeffus, & confequenter an talis vel talis pocnie Jqiuui

tentiafit imponenda

certaenim poena nonnH .

convicto imponidebet, Co»firmatar : quia juxtà u

W Ope

"Frid. non tenemur confiteri , nifi ea peccata,qUO"

Tolerer

m

tum habemusconfcientiam & memoriam ;

Mi ngs

dum dubitamus, an fimus confeffi peccata , non jmiemmd

P

|

habemus confcientiam eotum peccatorum ; 790«

Mi

Reü*qüöd peccatum diclum ut certó commiffum

Wt

cum dubio, an peenitens illudfit confeffus , n

AL à

m. caufa incognita, cüm fic propenatur illi cg;f WW i

41

n peccata dubia fint ö*"c

ODymiuni

materia abfolutionis ; quód ver& ex tali notitia

finie

confeffarius non fit impo(iturus tantam poeniten-

tiam, quantam forté imponeret, fi peenitens fim-

titrio

pliciter diceret illud peccatum, nihil dubitando de

onfefi

confeffione fata, elt per accidens ; nec enim fem-

ii i

per debettanta poenitentia imponi , quantam

t o

alioquin meretur peccatum , idjueob varias cir-

n

QU

il

w:l«

cumftantias , qug majorem quandoque , quando-

pazläïo.

que veró minorem exigunt à confeffzrio imponi

hma

Pornitentiam, . Hinc etiam patetad confirmatios

um

zem $ namlicéttalis dubitet , an peccatum fit

É jid

confeffus , tamen fcit ,

fe DEum graviter offen-

diffe,

3

jgzme,tïïf

tl

Dices 3. Qui habet rationes probabiles, quód293

i

ditis

l

fit confeflus peccatum certó commiffura , non te-

IM.

netur illud confiteri, etiamfi habeat etiam in con-

uatium rationes probabiles : ergo (imilitet is,

in;ogl!fiï j

"

qui dubitat dubio negativo, an fit confeffus pecca-

tum certó commiffum.

p

Coninck dePowit.difp,

l 0[6& r*"*

7- dub. 8. n. 68. videtur negare ant.. Verüm cou-

1 gim

ceffoant, cum communi , sego. confeq. difparitas

iif

ef! , quia taliter dubius fequendo partem pofitive

probabilem , nempe fe jam confeffum effe, pru-

" i

denter operatur omittendo confeifionem ; quód

non fieret, fi (lante tali dubio teneremur confiteri;

fi enim non fufficeret in moralibus probabilitas

iil

jl

rationum ad operandum , foret onus intolerabile,

d

cümin multis non poffit plena certitudo haberi *

quz rationes non funt pro dubio negativo ; qui

juf

enim fic dubitat, caret fundamento, quopoffic

ylb

obligationi fatisfactum effe.

p.r.udencejr judicare ,

LE

. imà

N

212 "

tetieulus F. -

Imó adillud enus impediendum exiflimat Prapos

dpotend

fitus etiam illos, quibus diu poft perpetratum

tiis pcct

peccatum foboriturdubium segativum de peccato

Panter ibe

confeílo , non obligari ad illud confitendum,mo»

poltivume

dó aliàs ptzemiflo diligenti examine foleant bona

aU/i patrot

fideconfiteri, quia moraliter cft impoffibile, poft

prdentero

diutarnum tempes pofitivé recordare omnium ,

Hachert

que quis confeffus eft, & effet onus intollerahile,

(Uetimea

f1 quis in ea circumftantia teneretur illa in confcf-

wnftcund

fione recenfere , de quibus dubitat , an fit confel-

Wetijmir

fus : uade fotma:e pote(t judicium pra&ticum;fe

lcontty s

illa jam effe confeffum, vel in tali cafu fe ad confef-

quiotmil

Ita ille.

fionem non teneri,

li rf

Verürm contra hanc refponfionem z»ffabis :fo«

Q bretite

lutio probabilis pro- debito certo non (ufficit :

] Piibi i

fed quando certum eft, me peccáffe mortaliter ,

ii dub

certum eft , me teneri ad confeffionem , & ;quan-

TT

do folüm eft probabile , me confeffum effe ,folu-

lhydyj

tio debiti contra&i folüm eft probabilis ; ergo in

1 I'D!tu?&um

tali cafn non fufficit. — Refp, incafu, quo proba*

MUET

biliter puto, me fatisfeciffe przcepto , hoc ipfo

W qui a

debitum non manere certum, & confequenter

quit, hg

non obligare preceptum : ficincafu pofito, quo

m)".i'S, Vel ]

eft probabile , me confcffum effe, debitum confie

M

tendi non manet certum ?. nam hujus certitudo

P"kï;vdgü(

debiti pafcitar ex certitodine peccati commiffi &

MLTM

nunquam confeffi : nequit autem efle. certum ,

"..1'4 q, (. G

me eífle confeffum , dum eft probabile, me cone

umxnh&ä

feffumeffe ; ergo. — Hic prztereanota,in dubio

Cbnc]uü oW

pofitivo non habere locum axjoma illud :in dubie

Pmtedm

tütior pars eít eligends, quiatalis poteft practicé

[

At

|

eAnpeteata dubiafint u

"m

iäimnvmïf

deponere dübium , & judicare , fe licii& offiittere

Hputa

talis peccati. confeffionem , vel fe noa peccáffe,

undqut

Pariter libettas inhoc cafu , quando dubium eltt

Vr

pofitivum circa utráque pártem contradiclionis ,

lag

nulli patrotinatur,cüm quodcunque eligendo quis

prudenter operetur,

o

3t t

Hacferé fingula tradidi in publicis le&ionibus;; o

j imol,'ezrf.

quatamen ex parte , nirtirum quoad conclufio-

riluc:

nem fecundam , ita cuidam ( cujus plura funda-

st

menta jam impugnavi à s. 37 6.) difplicuerunt,

n

] pm.wm;»w

ut contra ea calamum füum acuerit, anim plera-

ib

que formalia fingularibus quibusdam fundamen-

tis refütandi : quod utrüm efficaciter praítites

rit , breviter videamus , & exploreraus,

! i;y?näll '7

fion lLäCä

Primó igitur exponit ftatum quaftionis, & de-286

T

finit dubium negativum pro przfenti contro-

lcmsä

T

verfia efle illud: gpéd sititurfirmis & rationa-

,

Yf ffff ! ii

bilibus dubitandi fuadamentis , qua [uffcinnt, ut

jis; t

ivtelletium botuinis prudentis vonflittant in d-

quilibrio circa utramaue partejpscontraditlionis,

T qüüfm?i

" lk 1;"

Hinc qui aliter (tatam quaftionis intelligit , in-

quit, ne quidem targit difficultatem.

Si enimi

at

R.

nullis , vel non nifi levibus nititur fundamentis

j

ao

( uti nos velle afferit) vel non diftinguiturà fcru-

pulo,vele(t omnino minüs, quàm ferupulus , qui

"T

r

")

cutrari non debet, Hàc ille in 7r48, de Euncha

fi[iaq.€.6.3. Verüm cum dé re (it difputan-

f :cffw

;n:

dum,relicta queftione de voce, concedo, & dico,

jll! [ rw

notalfd" /

€onclufionem in mw».376. de stroque dubio

procedere , five fuípenfio judicij cirea otrzmque

(udïw

partem contradictionis provenist ex firmis fun-

yf

damentis , fivc ex ievibus,

[j

Mitortamen, quód

RE

46

zrticulus. F. I

| cionem, 6

docere audeat , proríus inepté quaeri, an confiten:

da fint peccata negativé dubia dubio initente nal-

publi n

tentiam ll

lis,vel nonnifi levibus fundamentis : nec ullum

puat ; prad

unquam , qui id affirmarit; inventum effe. Nam

1. AA,communiter pro exemplo dubij negativi,

dioproveni

H

.

timlemon

de quo hic quaritur, afferunt illud .

an fidera

tubllterdü

jint paria , velimparia ? quod fundamentum

firmum & rationabile pro utraque, vel alterutra

quirtion

&tf i

parte habetur ? Nec juvat dicere ; hoc non effe

frpürem,

dabium negativum morale , de quo hic eft quz-

ftio,- Contra eít ; licet enim non fit dubium

Wtoque d

itventi fon

gorale , eó quód non (it circa obje&tum concer-

nens mores vel confcientiam , fubjective tamen

(ionr , de

convenit cum dubio morali.

Nam dum AA.

quelionem

tfimusP )

in re przfenti communiter, & quidem unicépro

exemplo dubij negativi affetunt illud ,. 42 fjdera

1l itgum,

fritontad

celi fiat paría ? velarenamaris [int aumerà pares

torem v

velimpares ? utvidere eft. apud. Lugonem d».

16, fell, 2um.$ 9.. Atchdekin i» Tbeologia Tri-

iatum,

Titiongbi

partita p, 3. 17. 1.q. 19. Tamburinum i» AMeth,

eonfeff. lab. 2.. c,1. $. 3. & alios communiter,quid

aliqugm l

aliud volunt , quàm tunc aliquem dubitare du«

dubi[andi,

bio negativo ( de quo hic quaritur, an adít

n d

obligatio confitendí ) an peccaverit, veluon

illo ; f

ezcaverit, quando ita dubitat , ficut quis dubitat,

DT

t m

an [ydera fint paría, vel imparia ?. 2 Ipfemetà

binis Theologis Profefforibus dubium negativü

Qiodeia

in prafentiaudiviexplicari, quód (it illad; quan-

Wingi

áo auis herens anceps jn utramque partem nulla

Vr

oxcurrente ratione, five in hanc, five in illam par-

Tibedi

ld

tem , licét forié levia fint indicia moventia fafpi-

cionem,

.Anpc?mm dubid n drc.

gq

at

cionem , & de dubio fic accepto. fepe fzpius

oioitiatt

publicé in Univerfiratibus difputari : Hinc fen-

i ia

tentiam illam Tyrfi Gonfalez d. 40. fe&t. x.]ubi

Wmdï(. Nl

putat , przfentem quaitionem non inllitui de du*

Yj

bio proveniente à ratione levi dubitandi, fed tan-

tim fexmonem effe de peccatis prodenter & ratio-

il u)

fundnt

nabiliter dubiis , de quibus poenitens fpeciali ali-

I

qua ratione gravi du&us dübitat , an. à fe fuerint

commiffa , illam , inquam, fententiam dicunt,eífe

N

ylicda

fingularem, eó quód alii plerámque promifcue de

[

"Y

utroque dubio hanc quzítionem tractent : ergo

inventi funt, qui idaffirmárint, & prorsüs ineptà

n t

dicitur, de hoc dubio negativo inepté inflitui

TU

h

m d*

quz(tionem.

Neque aliud videntur velle Cla-

r.ffimusP, Maurus Liechtenhaimb,& Haunoldus

dmu

eit. innum. 37 3. qui in dubio negativo (olümad-

Idy L J;"'

gf

mittunt adeffe indicia quedam moventia fufpi-

cionem vel timorem, an non fit commiffum tale

gt

peccatum.

3. Prudenter dubitare éflne habere

Ti

rationabilia & firma motiva dicendi velfentiendi

wl

aliquem peccáffe , vel folüm motiva rationabilia

,muü!flfl?'

dubitandi , an peccatum fit commiffum ? fi pri-

i?

mum ; dubium negativum confunditur cum po«

" i

fiivo ; fi enim habeo rationabile &t prudens

'i

i !

fundamentum me non peccáflc , poffum pruden-

wu&'*

tet & rationabiliter affentiri, me non peccáffe ,

! !pftsï

non enim impediunt

n

L

j

quod eft dubitare poficive

rationabilem aífleufum , quód adaint. &qué graves

l'dlldl ïäi

vel graviores rationes in contrarium , ficut non

j Ü

impediunt opinio aem probabilem.

$i autem

14

aliud eft , habere rationabile motivum dubitandi,

"

aliud

i

3 Ijs*—u

Jdrticulus ,

p;nbabi!itc;

aliud rationabile motivum , peccatum effe com-

miffum : ergo manet veradefinito illa dubii ne-

liet ; fedel

gativi , quód nimirüm non initatur firmis & fa.

ilttscos

imrobabil

tionabilibüs fundamentis peccatum eífe commif-

fum , vel non commiffum.

Et reverà fi nonad-

Tiiration

dimenam

fiat rationes firmae & graves , ( ficut non adfunt,

