prafenti a&tuali ; ergó fi bocnon obflante hodie

peccatum heílernum poteft condonari, etiam heri

d

iil

pro inflanti, quo committebatur poterat condo-

nari, chm condonatio hzc folüm teneat fe ex par-

& opmnw

te DEL,& fit mera ceífio juris,quod Deusacquirit

ii

ex peccato, ceffio juris veró dupliciter fieri po-

teft, G renunciandojuri (emelacceptato . & jus

g

u

ipfum oblatum non acceptando.

(d

gyidi

j

Refp. Conclufionem noftram aliud non inten*465

' Wodi

dere, quàm peccatum vel actuale , vel habituale

tribusre Deojus ad juítam indign:xtionem,quame

" commn

j P

diu ipfum manet ; quare f1 fupponatur , à Deo

n

j

4j !

oflm

omninó deflrui peccatum , ficot quodlibet

defttur feu. remitti. poffe diximus ut fupponi-

qi

ut h

jl

turin conclufione, mirum non eít , auferri etiam

jus ad indignandum peccatori;

Ex hinc paritas

It

"

M

pronobiseít : nam icut Deus poteíl cedere juri,

j

M 2

' quod

—

"eiiculus VIÍ

4

i*ó

Danptrat

quod habet ad odium contra eum , qui peccavit,

atnon proinítanti , quo peccavit 5 ita etiam po«

ii

teft juri cedere contra eum , qui peccat,at non pro

tturqn

inftanti , quo peccat,

|romiter.

lilv

ag$ Hincfacilé folvitur, quod obijcit Oviedo cit;

in z. 196. ee inftanti , quo peccatum actuale

tüsridf

Tiittrdn

committitur, poteft DEUS cedere juri, quod has

bet ad ind;gnationem , & odium pro inftanti fe«

f i

Wt

quente : ergóeoinflanti, quo committitur d«

&uale, poreft DEUS rerittere , ac deftruere h

Petaerein

qud üe[i) IQ

bituale remiffione quadam ac deftruétione anti«

eipata, INecrefert, quód eo inftanti, quoa&tuas

Wt d

le ceriittitur, habituale non fit$ hoc enim probat;

non poffe habituale eo inftanti deftrui deftru&tio-

ib

neordinaria, cura quo flat , de(trui poffe deflru-

MT

élioneextraordinaria & anticipata : ficuti etiamt

miul

in humanis poffunt extraordinaria & anticipata fo-

Ad in i

Intione extingui debita futura, & antequám fint;

Vr

Deinde poffe habituale peccatum deftrui ac te

Qu (j

amitti eo inítanti , quo non eft , evincitur ex peccae

T

ld

Ui

tis femel remiffis, quae certé ampliüs non funt , &

Af |

tamen poflunt iterum, fecundó , ac tertió remitti $

oobhgitfta

Sicuti igitur peccato habituali , ut remittatur ;

Wigdi

Emi

Tüie.

fufficit fuiffe , eriamá ampliüs non fit, cur pro-

Em

portionaliter non fufficiet futurum effe , etiamfi

At lo

J

nondum fit ? Costra eff i, quód controverfia

RUT f

praíens folüm fit,an peccatum actuale, dum actu

t

"od

lnl

fit, temitti poffit ? nonveró , an dum commit-

Q

3qu.

titur peccatum aCtuale, poffit remitti habituale ?

Vs

[

2- Conce[fo aut. negatur. confeg, vel diflinguendo

eilhqdl

dici poteít, quód, dum actu peccatur , poffit

Nitne

p

Dcuf

H

"n peccatumvemitti poffit e!rcþ.v 181

j p

Deus peccatum habituale retmittere, & deftruere

improprié , prout ly remzttere, ac deffrtere con-

TO

TU

funditur cum impedire ; atnon proprié , prout

lyremittere ac deffrueve ab impedite diftinguitur.

Oritb:

Ubiadverte , impedire eífe , & deflruere effe ali-

n d

cujus rei differre in eo; quód , licét utrumque ter-

minetur adnon effe , deitruere tamen fupponat ef-

ur,qai

p inhi

fe, & faciat rem tran(ireab effe ad non efíe, im-

pedire autem non fupponat effe , & faciat rem

mmittt

d

permanere in non effe,

Et certé qui impedit ali-

quid fieri, non deflruit id, quod fieri impedit.

li

non deftruit v. g. calorem in fubjeCto , qui impes

iif qu d

«ingo

dit , ne producatur infubjecto calor , quamvis fie

impediendo faciat , non effs in fubjecto calorem,

j dl

of

alioqui futurum ex fuppo(itione agentis approxi-

mati.

1 fï(üli'm

"d inflantiam defumptam ex debitis, quz an-09

a

ticipata folutione in humanis extinguuntur , ante-

f :

quam fint quodammodo obje&tivé & fecundüm

TL

iurer

rem, qus debetur, non autequam fint entitativé

& fecundüm fe; quiv. g. excontractu hodieini-

gondit x

to obligat fe ad folvenda centum cras, f1 hac cen-

tum hodié eroget, dicitur anticipata folutione ex-

qeni

tinguete, feu deftruere debiturn 5 at anticipatio eft

, a

folüm in ordinead obje&um debiti , non in ordine

cf[t j tllmf

addebitum ipfum , & debitum deftruitur , ante-

A

1

thduml,

quam fit quodammodó obje&tivà , non antequam

, fitinfes qui enim hodie fe obligat ad folvenda

iA centum cras ,

debet hodie centum , quamvis non

j debeat hodie centum folvenda hodié, fícq; quam-

ij vis centum fint futura & cratina , debitum ipfa

TE

M 3

Íolven-

j

Articulus Vi

182

; ideo nil mi»

folvendi eft prafens & hodiernum

rum , auod poffit hodie deflrui;

d

quia

dum hodié

D

deftuitur, non deítruitur propri

&, antequam fit.

tis

21

. Ad alteram inflantiam deiumptam ex pecea

"

tari po(!'e.c in

DoR

jam remiffis, & prateritis , excogi

eíle

ordine ad deftruialiqua dif

paritas inter non

debiti futuri ; quate-

debiti prateriti , & non effe

o , quod defílrueretur ;

nus de debito praterit

Ug

quando ampliüs non €

ffet , adhuc verificaretur,

Y

üittq

eife praceffiffe ad non effe : hoc autem non po t

verificari de debito futuro, quod deftrueretur an"

lp

ts

tequam effet.

Hac tamen cogitaïionc prater.

de(tructam, &

fttion

sniffa dico, debitum preteritum ,

*

ampliüs non exiftens , deitrui propri

à non paü'e 1

$i, ld;.

remifía , (ivere

ia

&.in Sacramento peccata iernl

fignaté, quà.

tht

füntremiffa, iterüm remictuntur

vim ipforum remit-

ïlmdüm U

tenus ponitur Gratia habens

fivam , non exercité , quate

nüs Gratia vim ipfo-

Q u

luribus dicetur iü

Wettni

rum remiffivam exerceat, ut p

a Parte bujus Jrvatt.de Materia & Formnt

Pt

ngnd

mflm]m "

Punitentia , ut Sacramentum eff.

qüo;'ld Pæn;

D d

Wt

m

d

D

$s

T

Dis»su:

um

$2 (185) 28

dul

iadom t

Disrurario IV.

anqu

yme o

iur p

iffione peccatorum

iner

De Rm

gentalium ?

r

at

Uppono ex 1.2. etiam ex veniali peceato actu- 211

14

.

aliter commiffo remanere non tantum reatum

p nf

ad peenam, fed etiam quoad culpam , feu manere

n

etiam peccatum quoad deformitatem , quam ha-

"4

bet , ut ioquitur . D. 4. 7. de ssalo, & hic 4. 87.

ii

j

4, 2, 4d 3. ltera 1. 2« 4.89. 4. 1. ubi tamenait ;

I

peccatum veniale on requirere maculam fimpli-

mïilïl !

citer , ficut nec eft fimpliciter peccatum , fed fe-

rü f.zli'g:

cundüm quid. Inquoautem confiftat hac ma-

plonin

[j

j

cula ; agitur in Z/aE. de Vitiisc? Peccatis , quà

ii l

meremitto ,& hic folummodó quero, quomodé

m diF"f"

peccata venialia deleantur tum in,tum extra Sacra-

g^ C

inentum , tum quoad culpam feumalitiam , tum

p './ï'

quoad poenam temporalem ? nam zternam noid

mereri , faltem per fe loqnendo , docetur

in-cit. "Tratl, deFitiis && Peccatis.

LE EE

k o

*

Anri-

M.4

pis

3*95) 144 ($&

A

Wil

AnTicurus I

l, Din

R ütterad

fl pado,

n ad remi/Tfnem lenia.

Joyteriln

$

dncitur,:[iqu

lium extra Sacmmmngm Q/jïciat

C*Hf.rmmr l

!Ij dj

quotvis opus meritartum

Mi

: ftgemammlg ?

früyim

Vetiiter d

Iceudum , ad remiffionem peccatorum vee

| ";:&,

(t Yenall

nialium non fufficere quodcunque opus fu-

T

pernaturale meritoriuam

lta DD. communiter.

DAH ,

Probatur ; quia perpeccatum veniale homo in-

lïniteq:j4 l

ordinaté convertitur adcreaturam , & avertitur à

[l 8- d[uh l)

€reatore : ergó ut inordinatio iíta tollatur , debet

Mu p

adcfle aliqua retra&tatio , feu aliqua à peccato a-

ditx" tj

verfio , vel formalis vel virtualis : fed quodlibet

opus meritorium non elt talis retractatio,cüm pof-

d Wrtf

fitílare cum complacentia peccati venialis ; ergó,

ïzuæ qull

E: hac eít ratio ; qua S. D. bic 4. 87. art. 1. pro-

Düi

D

bat, fine aliqua Panitentia venialia non poffe re-

Wa

mitti : voluntas enim , inquit , femel converfa

Ü

UI n

ad aliquod obje&tum , cenfetur habitualiter

tf

psrmanerein eo affe&tu , quamdiu illum non re-

[^

It

traclat ; ergo qui peccavit venialiter, quamdiu

r

peccatum non retractat, cenfetur in eo permane-

MAT

xe ; Íed quamdiu ita fe habet, non eítex parte. fua

Flitine i

difpofitus fufficienter ad remiffionem illius:erga

fine aliqua Pernitentia non remittuatur venialia, fi

Nf

fpecletur

E.

.

n ad vemiffionem Véntalium eä'a

| 2$4

fpe&teturid , quod per fe exigit difpotitio pecca*

l

toris, Deniquejcàm nullus actus. Virtutis , qui

non fit retractatio faltem virtualis, opponatur ve-

nialipeccato, nec ipfa Gratia habitualis, quae

J

propter illum actum confertur , fiae fundamento

dicitur , aliquo tali actu expelli venialia peccata.

if

Confirmaiur ex D. Aug, relato in cap. neminem,

AU

de Peuit, difl. 1 . dicente , neminiconcedi Veniam,

wifi prizs ad Deum accedat per coatrarinim motum

|

fé difplicentiam peccati ; ubi indefinité & uni-

verfaliter de peccatis !oquitur,confequenter etiam

ia

devenialibus, ^ Quod clariüs pater ex eo, quod

T qu

adjungit, nimirum , zezzem a quocunque fem

, COT

magno (eu parvo peccato ad corretlionem poffe fne

ule o

Pauitentiatranfire, Etl.devera c falía Penit,

fait

f« 8. dicit , bapriz.atis de amajoribus €? minoribus

peecatis panitendum effe, — Et Pauló inferiüs ad-

lu

y d

dit : eff ezim Panitentia a[fidue peccantibus 4ffi

due uece[faria , in multis eztm

fi qnadlifï

effendinsus omues ,

hi at

" qua quotidieremittuntur

» f6 fémper deploren-

".

1iii

n

Dixi , non fufficere

quodcunque optts (itperua- 21

tuale

3

*

gt

nam quóàd non füfficiat opus naturale ,

d at

aliunde con(tat , prefertim ex Concil. Molevit,

m

& Arau( qux hanc ponunt regulam : zibil,quod

4d pietatem & vitam aternam confert, poffe obzi-

f ii

f qmmg:,

weri fine beneficio Gtatie , quod non folüm de be-

neficiis , ut fic dicam , pofitivis, fed etiam de li-

T] Cfmþ

"m »

beratione ab omni malo, vel miferia fpirituali ciz«

«a (alutem in

Itelliei debere, declarat Arau(icanum "

,l*

f

m

ed remitfio peceati venialis eft liberatio à tali mi-

Mj

Is;ia;

g

a.

*

186

efrticulus L

hd

feria, & mitultum confert ad pietatem & vitam z«

Y

(hjatn

Deinde

1410 ruetetu

ternam ; ergo eft beneficium Gratiz,

& deordi-

fpsqux

peccatum veniale eft quedam deviatio

patio faltem lev

(isà

I

fiue (apernaturali : ergó illius

lii

temiffio debet effeacceffus ad finem fapernatuta-

M qwï

t m

lem, quod fieti nequit fine actuiupernaturali. De-

niqueremiffio venialis eft quzdam períectio ami-

Ttaróag ;

fit &v

citig Divinz fupernaturalis & ordinatz ad beati-

tudinem noilram fupernaturelem : ergó difpo-

t ; ezg('

fitio ad remiffionem venislium, ut fit proportio-

Rütetiamr

natà, debet effe (upernaruralis. — Ex quo infertur

quolmett

(s

ALE

; ad rerifironem venia

ltlaing

etiam Ponitentiá requi

lium debere effe fupernaturalé, ex eaderh ratione:

QUj

quod etiam cenftat ex "Trident, feff 34.7. 3. ubiait;

qudlbers

QUi n

nemieem po[fe penitere , fcut orpertet» fimepra-

veniente Spivitfis SAufpiratione Q ejns adjutorio,

Wi

314 — Hincrefelluntur T heologi quidam, afferentes,

lonem, (

Woifionm

peé

ccatum veniale ut remirtatur , mon effe opus

Grauz ,Íednaturz ,

ut Doratdus 74 4, diff, 16.

tm nj

q. 2. C diff. 20. Q 1. ubi docet , peccátum veniale

m

|

expellxpernaturalema&um illi contrzrium v« ge

At

mendacium iocoíum per voluntatemt nom fBen-

Qd u

tiendi , aut per retra&tationem naturalem prioris

Wa

voluntatis,

Item Gabriel , Major , & slij No*

b

minales, quiajunt , veniale auferri futlinendo poe*

LT

^

nam proportionatam,quod í

ieri poffe fine fpe—ciali-

Iang. imw

Gratia per vires natur exifimant : fed i(ti fallo

ts

nituntur fundamento , quód transacto pecco

fïïmti nj

veniali actuali nihil remaneat , quàm reatus poene ,

À nt:Uti:

finitz , & non reatus culpz;ouod eft contra "Trids

Vabtri

jej[ 6. c. 1 4. GE contta zi 211

Obii-

in, K

P

v*

:

n ad vemiffionem Venialium 6'6'

177'

ycvim

Olijcies 1. Opus, quod meretur eternam glo- , ,

tiam , mereturetiam remiffionem culpz venialis ;

Q DuU

& ii

fed opus quodcunque fupernaturale ia & exGratia

T ug"oiäiä

fa&um meretur vitam zternam 5 ergó, maj.prob,

I.quia quod meretur finem, meretur etiam remo-

d

ml

tionem impedimenti, quod à confecutione finis

Ietardat

P

»

"

fed nofler finis ultimus eft zterna glo-

l

J

ria, & veniale peccatum ab illius coníecutione re-

ngatd

] l!gw

tardat ; ergó quod meretur vitam zternam , me«

d

PQM

retur etíam regiffionem peccati venialis. Prob. 2.

quod meretur majus praemiurm , mereti etiam po«

xquomtf

st

te(l minus : (ed vita xternaeft majus preemium ,

adett n

quàm remiffio peccati venialis, & illim meretur

i

quodlibettale opus ; ergó & hanc.

Confirm. ,

j

quia taleopus Deo magis placet ; quàra difpliceat

yu

"T d

peccatum veniale; ergo illud meretur hajus remif-

!

fionem.

Confirmatur 2,tale opus sneretut re-

11

du

L]

miffionem peenz debitz pro peccato veniali : ergó

g

LT dif;"

j

etiam remiffhionem culpz.,

:;cimm Ü

Refp.negando maj. ad primam proba, dico, ho.cn é

argumentum probare nimium ; probat enim ,

rf

quàd quavis actus meritorius vitz iternze merea-

"L

tur etiam tatius poenz temporalis remiffionem ,

mfälfmp

u

ciim etiam hac retardet À confecutione glorig z-

. &;hy*:

ternz : unde major ad fumrum vera eít de remo-

A

[

tione impedimenti effentialis , quod fcilicet finem

li

j

]i

omnino tollit, non verb de remotione impedi-

jgd j

menti tantàm accidentalis , quod folüm retardat

M Ub

À fine ; uti facit peccatum veniale. — Fallum itaq;

j 1]

eít , per illud aliquem mereri remiffionem venia-

i

qi

lium, per quod meretor Gratiam & gloriam ;

eum

as

"d

18;

ch:rticulus, L,

hu

e€im hanc mereti poffitetiam cum a&tuali compla-

ts if

centia in venialibus. 44 2. Prob. Refp. uegando vel

Ámm v

diflineuendo maj. i fint ejusdem ordinis G ratio-

puatam

n

?

is , conc. fecus. ueg. m4j. opus autem fupernae,

D]

turale hominis jufti perfe ordinatur ad promeren-

Áfí t

dam gloriam , non veró ad remiffionem peccati

lm d

veaialis, ad quam requiritur contratietas cum ve-

niali, quz non reperitur in quovis opere metito-

(oiluurculpa

*

d

OR Drocis

fio

*

hinc fab eadem d'flintlione ueg. min.C con[.

Oaj

ulterior Ratio patebit ex ssm. féquente.

IN

&17 . Adi Conf. Refp.concedendo , plus DEO pla-

PA opof

cere opera bona hom nis jufti , quàm veniale pec-

catum difpliceat ; fed nego , hinc fequi, quód ve-

qucdlibnepl

Ui

nialia dimittantur perhzcopera ; ad illud enim

fufficit, ut illis operibus correfpondeat majus pre-

&tl

q"ämoüenfa

mium proportionatum : ad hoc autem , ut ali-

Wtl

quis a&tus fitdifpofitio ad remiffionem venialis;

hf ia

requiritur praterea , ut habeat aliquam oppofitio-

M "mana "

nem ad peccatum veniale , qua ficaret , parüm re-

of

fert; quód plus placeat; quàm difpliceat peccatum

il

nlæ' ula

veniale ; aut quód fit meritorius,

Conf. quia ut

E f

re&é Suarez 4//P. t1, 9. 20. preterquam in rebus

diverfarum rationum ex eo, quód aliquod agens

qu

n D

id, quod et majus, poffit ; fion licet inferre ; quod

poffit minus

non enim ex eo!, quód intellectus

"mp nonls |

i

intelligat,inferri poteft , quód poffit fentire , aut

t

ex eo, quod ignis generet ignem , bené colligitur,

QU

quód poffit generare terram : plus autem elt effe

ineritoriüm vite eternz & difpofitionem ad re

T allon,m [ i

H

quifionem venialis, quàm effe meritorium tan-

Ilf

æp t

RI([I

- tummedoó ; unde qui ex eo , quód actus eft meri,

FUi

torius,

-

E

n ad remijïone;ia Venialium &6;

189

ag

totius , infert, quód praterea fufficiat ad remif-

,mgdndi T

jmis t

fionem venialis , non infert ex potentia ad majus

petentiam ad minus , fod potius econtra : quod

u g

nulló modólicet, 44 3. Confirmationem conces

d prott

ánt, nos per illaopera mereti remiífionem poenae,

onem p

fi jam fit dimiffa culpa ; fed aer. coz/24.quia aliter

deias u

tolliturculpa , aliter poena ; ha enim tollitu£

op'eremmï:«

opere pracisé farisfa&ctorio , cujosmodi rationem

f ais

obtinet quodvis opus meritozium vitz zternz 5

[

illa veró , ut dictum eít, non tollitur, nifi per

|

"m

opus oppofitum veniali peccato; quod non habet

gt

quodlibet epus meritoriuti;

[eqlliyqu '

Obijcies . Ynter homines eó ipfo,quód amicusa18

4 il

faciat aliquidin gratiam amici,quod placeat magis,

gumpr

quàm offenfa difplicuerit; non habetur amplius

qum, UF lJ

ratio levisoffeníz pracedentis : ergo idem con-

j t

tingit inamicitiainter Denm & homines, — Refp:

jnqa

D

in humana amicitia ideo poft beneficium gratius

g, pl

offeníálevi, nonfolere haberi rationem levis ofa

[icestpfïmü

fenfz , quia prafamitur beneficium illud defcene

(;,9! dere ex ferventi amore beneficii , in quo faltemi

yn?* virtualiter contineatur retraclatio prioris offenfzj

j quodfi in Divina amicitia locum haberent prz-

g. fumptiones , idem fortaffe effet dicendum : fed

jl eum rei veritas inilla attendatur ( Deus enim in«

iini! tuetur cor) non eft mirum; fi hoc nón obtineat,

aii)/ Adde, quàd inter homines offenfam non habere

,yn d! Fationem levisoffenfz poft magna beneficiaab eo«

: ]

j

jj dem recepta, non oftendat , bencficia , quzcunqué

i Mla fint, effe fufficientes di(pofitiones ex parte of«

elit i&«

jv d?;f fendentis 5 poteft enim fieri, ut offenfus v

fhitté^

ET

AArticulus P

190

"

tititonem

offenden*

mittete , quantumcunque vis ex parte

[? fuppom

tisnon fitomnis difpofiti

o , que effe poterat :

lariter faciunt , non elt

limn;

quod fi id homines regu

neceffe, ut faciat Dzus, ad quem fpe&lat, non mo»

a m

t hic D

do Mifeticordiam , fed etiam judicium facere;

ftmarioum

preíe

rtim ciàm leves offenfz ipfius fint multó gra*

Gtiit D

m,& eos,qui«

viores, quàm leves offenfz hominu

ts pro(

bus vult exhibere Mifericordiam , & remittere

Atf

venialia, facillimé poffit movere ad Poenitentiam

nj

formalem vel virtualem. Et hac de primo didho

Ti qu

21

Obijies, 3

. Authoritatem S. D. /bic a.1 d zi

affirmantis , Martyrium purgare a

b omai culpa

:hoc Dd

Icipitus

veniali & mortali, fi non inveniat voluntatem

OPH (1 meg

eccato adhzrentem a&tu : ergo non eft neceffas

tia ad remiffionem venialium deteftatio feu opus

Wt i

UO

meritorium oppofitum pe

ccato venialt.

D tht

i fine tali deteftatione

Confirmatur ; aliàs enim,qu

fubiret Martyrium,

non con

fequeretur plenariam

A

abfolutionem à culpa &

posaa , & confequenter

yre ; quodeít contra S$

P

offemus orare pro Mart

pP

Quid hac in re fentiantD

D.infinuavi in Zr4t?,

(

bi etiam cit, t£X*

de Sacrameniis ia Gen. u

tum S. D. allegavi, & fauis cell

igi poteü ex

cq&iwd;

ibidem diclis , etiarn in Martyrio requiri quane

j

is aliqui

dam deteftationem peccatorum ,. quarsv

ibidemaddudli putent.ipfam voluntatem fubeunal

Martyrium effe virtualem & fufficientem detelta"

'UPPaufn

tionem , eó quód in o

pere fit quidam virtualls

1

cerminans

m

contemptus omnisboni creati , ita de

ftae

inmhgiïm

voluntatem; ut f1 occurrreent paccw,&äladete

LUR

Ut

i:etur,

Alij verà requirunt contiitio

nem ve

actrittos

p

n

"

n ad vemiffonem Penalium dc. !

I9t

d

attritionem , ut dixi ibidem S5. D, veró /oc.,

eit. füpponere, praceffifle aliquem aCtum detes

if p

(ünt , u

flativum ; patet ex corpore &rt. ubi ad utraque

zä&t» nqüïï

peccata remittenda requirit Peenitentiam : quod

etiam hic fupponi poteft, & hoc fuppoíio ad con-

jkium i

fitmationem.

ff

Re[p, ex eit. Trait. de $8, ia

Gemere Deum . vi promiffonis fum intuitu

Jf )& wi';'

,U

mortis pro Chrifto acceptare Martyri tribuere

Gratiam efficacem ad actum fupernaturalem Cha-

Mi

ritatis vel contritionis , qui fe extendat ad omnia

,deprlmüöf'

venialia, qua tunc in fubjecto adeffe fupponuntur,

D

ab Omdk Ü

& hoc ob rationes ibidem affignatas.

Caterüm

icagimus tantüm de remiffione venialium ex

j

opere operantis, non ex opere operato , ficut re-

"T L

mittuntar in Martyrio , & in Sacramentis , de

Ti IlUï'l

quibus art; feqe

il

ul

Yi

:

lcäïï

ARTICUuLUS H.

d

d

jmuavl'im»

Quenam Penitentia fit ne-

d

ce[Jaria roel [ufficiat ut remittatur

u

lia

peccatum veniale imtravel extra

musm

quil

Sacramentum ?

NT

TM

Llöüwn b

Upponendsmi 1. ad remiffionem venialiutm nod 44

ulU

4

$

fufficere Peenitentiam habitualemquo:nornine

intelligitur habitás charitatis vel Poénitentiz vir*

jp um

1l

M

(

ub

tualis , ut manifefté conftat ex x, arr. 4n/! -Wff"

i

i

»

rticulds 1.

m

192' j

2

Eft autem h

ocfuppofitum extra corittoveríiam

e

L

n

pl ;

alioquin enim fequeretur, juítos, quia nunquam

cáret chatitate, Poenitentia, & caeteris habitibus

E

Qasqniy

infufis , nunquam habere peccata venialianon re»

'confe

iniffa ; quod eft omninó abfurdum.

Suppouéndirm À. poffe tum inttà, tum extrd

fpédima

fitioneiny

iabl Sactamentum remitti venialia: in quo omnes feyä

Scholaftici convciiiunt cum S. D. /ic a. 3. G* q. f

[LCT

iil

de malo, a. 31.ad 14 qnod Vafquez bíc a. 3. de-

l

3.2 c. cenfeteffe deFidé, — Etin primisdeSacra.

|

Vivl

h

"ii

mento Pceriitentize conflat ; nàm lioc ipfo; quód

'Trid. declaret, venialia effe materiam fufficientetri

itrtg

lülns

Sacrameriti hujus ; declatat , illa effe rémiffibiliá

per hocSacramertum.

De Euclariftia idem hae

"ii

etut ex Trident, /e/f. 13. . 2. ubi ait ; quód Ev«

Nütktug

thariflià etiam À venialibus libevet , ficut à mora

"m

&a3t^libus práfervat,

De Extreina Un&tione prob;

"r

éx illo Jacob. g. v. x y./ríz peccatisef) ,remittens

formdi

bureéi, Etex Trid. quod feff.14. v. 2. dicit, bor

Rol

Sacramentum & dare Grátiam , &* vemitteré

i

péécata, fi que funt expianda , acpeccati reliquiai

| n

ï"ia fii I

abflergeré. — Deconfirmatione, Ordine , & Ma-

trimonio videtur quidemSotus cum noniullisàlis

f"mx rl

) ls

isin pattem contrariam incliüiáre ; alii tamen cort-

inuniter affirmaivaib tenent , quia nimitüm rés

| .m'ra Ini

I0fe Dm

iniífio venialium eft illis imaximé proportionata j

ütpote Sácramentis vivorum & amicorum Dei ;

F

ütex vi ipforum non tantüm crefcat amicitia, le

v'lnu;ym &

éuiain aufcrahtut offenfz intér amicos com

CHS (Qm

)

3iles,

Pom-'

-

h

L

E

mutiliam C

i Qaætgdm Penitentia fit neceffaria, zä'c E.

w Et ratio univerfalis de omnibus Sacramentis

us aripoteft : quia nimirum omnia fünt inftituta

azïk

jj tanquam inftrumenta Paffionis Chrifli ad fan&tifi-

g Candasanimas easque perfeclé difporieudas ad glo-

ri confecutionem : ergó etiam ad tollenda omniá

ggc impédimenta , qua aliquomodo 4 glorix. confe:

ysj €utrone impedire vel retardarepoffunt ? ergo ad

, Femittenda etiam peccati venialia inftituta funt

*

Ü

i

ltem fecundarió , ut loquitur $. D. cir. q. 7. dé

S'j

ä

&lo : ficut Paffio Chrifli , licét pet fe primó orz

í

ä

f

1

diuata fuerit fatisfaciendum pro mortalibus , con«

fequenter tamen etiarn ad fatisfaciendum

pro ves

ifitt

fiialibus;

,

rémiln

--

"

J

1

Snppanändurh j- venialiá étiàm remitti exttà

1

m.

224

]

j

, Sicramentum,(altem per Contritionem perfecta

TILI

l

vel formalem , vel virtualem , qu& confiflit in

amore DEI füper ofnnia,

Qior *

. Dé contritione perfe«

i

&a formali conítat ;

fiqüidem nullà melior ex

l

parte noftra exigi poteft difpofitio; ut Dzus di-

, dicilv

, Tittatpeccatum. ^ De virtuali, confiftente in di«

i

&&tione Dei füper omnia, etiam conveniunt DD.

iil

TM

7'1

'quia talis tetraétatio fufficit ad delendum peccas

]

tüm mortale extta Sacramentu

m ex zzm. Yj 2«

ergoó meliüs fufficiet ad delendu

m veniale, quz eft

I offenfa levior.

Quod tamen non de omni dile-

ii

]

, &ione Dei intell

igendum eít, fed dei

llà ; quz fé

, €X parte objeGti excendit ad venialia ; j

feu qua eft

l

mid

l

. , Virtualis deteftatio peccatorum venial

ium, exclue

"; dens complacentiam in illis.

. Namipoteft effé

Ij

amor quo quis Deumi amit fuper omnia , quaé

amicitiam ejus diffolvunt ; qui fufficit ad delerida

7*

N

j

fnórialid

"articulus II.'V

194

fwin

mortalia non autem venialia, ad que delenda

lttregg

requiritur , ut quis Deum amet ex voluntate illi

ing : f

placendi etiam in rebus minimis,feu ut illum amet

fuper omnia , qua illi quovis modo difplicere

* rf

offunt.

'tliyote

His fuppofitis magna controverfia eít inter

il vlj

Aff5

Qitladius

D. quenam Poenitentia requiratur, ut remitta«

[

(

tur veniale extra , & quz , ut remittatur intraSa-

g

|

atf at

cramentum ? nam fidicatur, eandem requiri in

Sacramento , qu& requiritur extra, admitti debet,

quie .

m

quód vel nunquam virtute Sacramenti dimittatur

"n

aliquod peccatum veniale in homine jufto , cujus

mm:ntum

peccati praceffit retractatio, cüm jam fupponere-

T rgi

tur dimiffum per retractationem ; vel quód re-

mittantur illa tantüm, quorum retraclatio non

m

Tl

praceffit(i qua talia reperiantur in fufcipiente Sa-

.

cramentum

r

quodutrumque videtur inconvee

AUs

niens.

Si autem non fufficiat illa Poenitentia ex«

l

" d

tra Sacramentum, qua fufficit intra , difficile et

m»tam

h Hs

determinare, quenam Poenitentia valeat , vel non

valeat, ut mox patebit.

Propter quam difficul-

Ml

I

tatem D. D. in varias abierunt fententias,

& Valquez 1. 2. difp, 207. . 28. & 29. acin

Iqu

"ii

s

prefenti q. 87. a. X, dub, 1. de Rhodes bie 2. 3.2

M

aliique docent , ad remiffionem venialium extra

l Dülmm

Sacramentum requiri contritionem perfe&am, vel

Ui l

!lqu

Atl

dilectionem Dei fuper omnia , qua fit virtualis il-

ij

lorum retractatio ; attritionem autem folüm fuf-

"n

ficere in Sacramento,

Ratío illorum eft : quia

UTO

aliàs nunquam venialia remitterentur per Sacra-

i

liy "

menturn Poenitentiz , in quo fola venialia expo-

h

"333(

nuntur ; natmadSacramentum Peenitentia cílen-

Om[up

p

—

(( Ünenam Ponitenia fe nece[favia, dp;

? d

15f

lonat d

tialiter requiritur,

ut (altem atttitio przeat abfolua

tionem : þquela

illomdt

autem videtur abfurda , quia fi&

eus patáffet medicinam,

quz fempet effentialie

o dlpit

ter fupponeret

; morbum effé fanatum.

Deinde

fa dit

ideo colligimus, contritionem non nece

ffarió re«

Quiti ad confeffionem mor

Ut remzï;'

talium , quia per illam

yur r

lolam peccata mortalia de

lentur : ergó fi necef-

faria eft attritio àd delenda

n

venialia in confeffione,

dl

figaum eft

» illanondeleri pet attritionem ex»

trà confeffi

onem,.

Aliunde non habemus fun-

v dintd

damentum dicendi ,

quód attritio etiam exttaSa-

ju&o j

cramentum venialia deleat ; ficut eni

vligut

m Scriptura

non promittit nifi contritioni vel dil

ectiohi Dei

[ qüöi"

fuper omnia remiffionem mottalium

» itanecfine

m&diio L

is actibus promittit remiffionem ven

ialium,

ii

j

i

Coninck difp.2. dub. 14. 5

eurit

olüm ali

1 24. exiftirmat ,$, 27

ii

j

quam attritionem fine

Sacramento fu£-

ficete, eámque tequiti ad remiffio

hem venialium s

, if

in Sacramento autem fufficere

quamcunque, Cum

Jeits w

quo fentit de Lu

go hic dzfp 1

9. fecf. , item Efa

um UP

patza

4. 9. Quéód fufficiat. e

Xtt

à Sacramenturmi

quti

aliquaattritio, probari pitefh v.

Quia videtür ma«

r

8is congruere DEI Providentiz ;

& fuaviejusdem

j ho

difpofitioni , ne tanta difpofitio re

»niaiium j

quiraturex parte

noftra , ut dimittantur peceata

venialia , quant&

" Mf'

Téquiritur, nt dimittantur mo

ttalia * fed ficüt

j

J

illalevia funt & frequentia,

ita etiatm homo pluris

" 10]1101

us modis difponi debuit fu

fficienter, ut Deus el

dimittat veniale, quàm ut i]

li dimittat mortale eta

"

jam extrà Sactamentum : à

liünde Gratia ; qua ia

Vcn]a[li*

perfona füpponitur,dat ma

gnüm valorem attritio«

yiit

z

üi,

s

196

"Articulus »II.I

! me

&

ni, quz etiam fufficienter mutat voluntatem,

CUguevet

avertit illamà priori defe&tu : ergo fufficit ad de«

rquiretur

lenda venialia attritio faltem aliqua , ne fit tanta

z

difficultas ad impetrandam borum veniami, qnàm

fitt gruy

mortalium, 2, Prob, ex 'Trid.feff. 1. c. y. do«

viom& P

cente, venialia vette & utiliter fubijci. clavibus

Pt

Ecclefia , quamvis fine obligatione (Pupitentis y

Thgan

& illa po[fe multis aliis vemedais expiari ; quibus

Ms

verbis manifeítà denotat , peffe nos diverfis mo-

| ", qlJi

dis obtinere venialium remi(fionem ; non autem

Wt

eífentadeb multa media, nec adeó facilia & quo«

AUR g

tidiana pro quotidianis ac levibus pecatis , fi prae»

dttiyi (

ter aclum contritionis & Sacramerta non fuffices

C !

retattritio, — Quod demüm ad éelenda venialia

LTA

G'Oü

trá

requiratur attritio formalis tum intra , tum ex

9 attin

Sacramentum , probarí poteft ex eo , quia PP. &

i

CC.requirentes univeríaliter ad remiffionem pec*

li D w

[

catorum liquam deteftationem , debent intelligi

Yi

i

in fenfu proprio , fi poffint : cüm ergà deteftatio

MT

in feníu proprio fignificet formalem deteftatio

g

nem , talis requiretur, excepta charitate Dei fupet

Vi

ET

omniaà, ob dicla in z. 156.

1 f"a t

pI

Qnéd veró non

fufficiat qualibet attritio ad

.

hn

remiffionem quorumcunque veni

alium, fed pro

fllüq T

t

J

diverfitate venialtum diverfa attritio v.g. pro gra«.

l

vioribus venialibus intenfior feu perfeclior aitri-

vldttut

tio , pro pluribus venialibus diuturnior, velre-

Qs

Og |

perita&c. Rarioe(! ; quia t majus beneficium;

liy

MT

remittere pluta & graviora venialia, quàm pau-

W"füm

ciora & leviora, confequenter fine Sacramento

Mi

non fufficiet qu&cunque auritio ad delenda qu&-

i

cunque

;szam p&»äkw fit necej]än-'lz'a :ä'c.' 197

vt d

cunque vetialia , fed ad delenda graviora vel plura

ial

requiretur attritio perfe&ior, ut ícilicet , inquit

(it um

Eíparza cit, totum fervorem charitatis reítituat ,

N

quem graviora & plura venialia magis, quam le-

t.f-d'

viora & pauciora, diminuerunt,

Ulteriorem

tht

tationemdatdeLugo: quia aliás venialia fola

at

N

nunquam remitterentur per Sacramentum Pzni-

DT

j

tentiz 5 quod eft contra communem fenfum fide-

vt

lium , qui ad obtinendam eorum remiífionem

EU

utuatur remedio frequentis confeffionis. Quanta

j o

autem venialiü remiffio córrefpondest huic vel illi

T

attrinoni, iolus DETIS novit, iaquit Coninck cit,

j f

// Clarif. P. Mezger. bic Tratlar. 18. difp. 40.

j u

47!. 1. docet, extra Sacramentum quamcun-229

u)

que attrittonem formalem íufficere ad . delen.

da quacunque pecccata venialia, ad quze fe exten-

quiam

fs

dit, non veró fufficere virtualem extra Sacramen-

tum, fed (olàm intra Sacramenturn.

Virtualem

"T

j ii

autem attritionem vocat adtum quemcunque fu-

l?

pernaturalem & honeftum, qui excludit affectum

k DCI 13'?

ad venialia , & inf'err&; retraclationem formalem ,

1 illa memoriz occutrerent.

Probari poteft

j

*

L

hzc fententia quoad primam partem

quia fen-

ip L

tentia prior, quz docet , per hanc attritionem re-

mitti venialia , non per aliam extra Sacramentum;

videtur carere fufficienti fundamento , maximé

f &w[ M

quando attritiones pertinent adéandemVirtutemg

jfof "

d

nam quód una fit a!id intenfior & magis diftincla,

/)

yin

non fufficit , ut patet in contritione reípectu re-

il

miffionis mortalium , ubi etiam majus eít benefi-

Ü

jclcndl

cfum remittere plura & graviora, quàm

pauciora

Ll

j

& minüs

—

5

v9t

Articulus 1]

QM

& rninüs gravia , & tamen per quamcunque cor

"m

uitionem delentur quzcunque peccata mortalia ;

Niioner

quamvis per contritionem perfe&tiorem perfe«

tnem n

élior & intenfior Gratia obtineatur, Deinde ideo

pviavi ch(ig

quzlibetcontritio delet quodlibet mortale , quia

Q il

quilibet ejus gradus minimus deteflatur peccatum

Nituli

mortale fuper omnia : fed non mipüs quilibet

m d

radus attritionis deteftatur quodlibet venialefibi,

/l/äl[ mHBi Pr

feu fuo motivo oppefitum ; erg5. Demum non

Ptb ii

requiritur in contritione determinata intenfio ad

OY vl

zemiffionem venialiurh , fed fatis eft extenfio ad

tv

illa, quia nimirum fecundüm quemlibet gradum

UY

talis contritio fuffizienter opponitur illis ; ergà

M"Hïïitn(

neq; inattritione requiri debet ad delenda venialia

Wuiy

intenfio, fi ex aliis capitibus fufficienter venialibus

RUT

opponitur;& ficuti a&us fervens charitatis,quan-

LIM

tumcunque confusé feratur in venialia , illa delet ,

lpmït i

quia eft virtualis difplicentia , adeóque fufficiens,

t fomlills

jta & attritio non requirit, quód cum determina-

LE (

ta diftinctione feratur in venalia;fialioquin eftPoe-

nitentia fufficiens.

3 ,üh'd [

Quód autem non fufficiat

Ui

virtualis deteflatio extra Sactamentum , probatur

.uPc.maWah

ex eo , quàd aliàs venialia per Sacramenta nun-

Ts

quam temitterentur,

Et hincinfertur,virtualem

attritionem fufficere in Sacramento , tum ex dato

Vi

[

lm

uT

fündamento, tum quiaficadhuc falvatur, quód

i Qj

ed remiífionem cujuscunque peccati neceffaria fit

Rmillt(g'

eliqua attritio, qua fit efficax talis actós peccamis

N

nofi retractatio,

Salmanticenfes Pic TraBl. , puntlo 2. &* 3, Di-

Quj t[iam |

j

"n

