extra articulum mortis poffemus liciré folam at«

j loquj[lll

tritionem elicete in odine ad fufcipiendum Sacrá«

mentum Poenitentié , cüm in Sacramentis non

,

l

liceat adhibere materiam dubiam, fi pote(t haberi

Certa,— Demüm Suarez fatetur, fufficere, ot quis

71 Wþ l

7

conetat elicerecontritionetm ; licét reipfa folüm

eliciat attritionem : ergó fatetur , ad Sacram:

TA j

imentum Penitentiz ex ipfa inftitutione Chrifti

FW'!W/'])'?I

/

fufficere reipía attritionem , & quidem éertó;

m

|

ji!

LUNS

Verüm de hoc plura de Sacramento Poenitentig ;

üubi de dolore ad hoc Sacramentum

j Mlmlïh

requifito,

ue

yr

RE

4007

i

uagl(h

j

m

u

"TL

u

j

VP[

Bb 2

^ÁRn-

yiu?

p

DT

«6(58£)5e

lic dor

itorlian

'-AR-TICULU.S ultimus.

EUTTE

1non img

Afïumprur

De 4trititione feu Con-

ynae: |

| dritione imperfecta?

Wij

[t,q

Ifferentiam inter contrit

ionem & attritios

JKatug,

442

J nem infnuavi »4".

j48. & fiq. 9

li.

(fario efle debea

t charitaté

quod coníritio nece

nium pecca-

ls

formata , & univeríalis refpectu om

"

m

(fionem fibi

toruin mortalium, quorum remi

ITR

habet conjundam ,

non veró attritio » cujus tio-

li,

z gterng , Ve

tivü

m formale vel eít bonum vit

AP

L

honeftas virtutis oppofit& ,

ut fi

doleas de pecca-

vel geh

enna,ve

"Fif&ïhus&

to commiflo ex metu poenarum ,

lta Tfido

At n

ex confideratione turpitu:iini's pecc

ati.

mperfc&a lo-

feff-. 14. 9. 4. quo

d de contritione i

,

Wlüüum :

uens ita ait

.

.

ALIYT

tio dicitur , quou

iam vel ex

N i

turpimdini: peccati c

on[ideratione , vel ex metu

mmuniter concipiture

quldquld Ti

ebenna , uel panarmm co

Ti |

Undeattritio non femper

excludit affectum à

i

€

fed ad illud duntaxat ;

ngl(gCaufæ

quodh

[

»et peccatü mortal

:

T

cui motivum particulari

s.l

one[tatis opponitur $

&am remiffionem pecca*

P: Uimusa

neque habet fibi conjun

torum extraSacrauientuth ,

quam'vis adeam in*

wm A

rident. cít.

n

"m

tra ülud obtinendam praparet ex au

ü&

Doiorem ex metu gehennz

con

ceprum darti-

N

443

llum hemines Ee-

! mal

navit Lutherus , dixitque , peri

El

& inagis p£ccare , qu

àm ad juft!

1 ""'mh

ribypocritas ,

.

?a

cationem difponi

?

cujus ratio eíle videtur : QU

l S'Dlow

-

z€

"

De ;tttririane fetiContvitione imperfetla? 3 89

hic dolor potiüs cenfendus elt timor fervilis &

inordinatus (eu malus , cüm perfectiüs feu magis

M

appretiative fügiat p oenam,quàm peccatum ; imó

1non immineret pena, non fggcre»t PCCCS[Um.

q

Aflumptum veró probatur ex ilio communi ax-

jomate : propter quod ttnttmnquodque tale , illud

magis tale ; ergofiratio. deteílandi peccatum eft

poena , attriio magis deteílatur poenam , quàm

ulrritiof

Verüm coptra hüncerrorem eft Bulla

peccatem.

lN

Leonis X. quz habetur in fine Conal, Later, eun-

g qui

demque poítea damnavit Trident. feff. 6. can. 6.

p FW,

& feff. 14.c. 4. definiens , dolorem ex meiu ge-

T

hennaconceptum effe donum DEI, & Spiritüs S.

[

impulfum.

st "

Nolo autem hic difputare , an poena gehennz, 444

de N

vel foeditas & malitia peccaui. habent proprie ra-

Ammz 1]

tionem motivi, id quod multi negaat, eo quàód

lu^

4l

h

nullum malum quàtale poffit effe motivum , ne-

!

queullum a&um poffe effe fügam mali , quin fi-

*

jf

mulfit faltem virtualis profecutio boni

.

quia

j

yf

quidquid movet ad aliquem a&um , concurrit ad

sl

illumin aliquo generecaufz , non in alio nifi in

2( eml

generecaufz finalis , ut per fe patet ; ergo fi

i

n'mll

malum movet ad actum aliquem fugz , deber re-

nanllüf !

fpe&u illius aQtus habere rationem caufz finalis

*

.

Ogcm th

ed malum non poteít habere rationem caufz fi-

"m

nalis, quiafinis, ut definit. Arifloteles , eftid,

(

(lh

cujus gratid ceetera fiunt 5 gratiá autem mali ni-

; lumd

il fit, quia illiàs tantim gratià aliquid fit , quod

y

amatur: malum autem q«a tale non amatur; ergó.

Ub

d-ülvr'

Hinc S. Dionyfus c.4. de divini: nominilss ais

p

j

Bb ;

| quod

IT

199

rticnlas ultimus.

rem boni omnia agant, q-uodcüqï

H

qui)dpmptc&* amo

fero : quecunque agentia agunt

LU.

agunt. Ex quo ia

fictrdi

fogam maliearm

agere propteramorem boni. Et S,

Vadiong

"[ h. id exprelsé docet t. 2. 4. 28.1ar. &. in Corp.

loge

ubi ita loquituf: dice

ndum, quod omne agens agit

Wi .

propter fiuem aliquem;

finis autem e[l bossi defide-

qatum ? amatum unieuiqu

eundemanife[fiumefh,

Vi

quäd emue agenss quod

cunquefit , agit quamcuuqs

j"ämouvi

» Amiore.

Nequc ex Concil.

atlionem ex al

"[rid. poreft coliigi

, przdicla debere dici propria

Ug

Val

motiva,& proprié movere;

nam f?ff 14.c.4. ita lo-

RUT

quizu;; ildam uero contritionem imperfetiam, que

attritio dicitur , quoniam vel ex turpitudinis

Ti i

li, Clilrl)/'g

eccait canjidern:iaæ;e vel ex aehenna e pænærüm

emeti conctpitur Grc. G infrà eodem cap, boc. ti-

mw:pgflm |

amore ntiliter concu[fi Ninivitaad Jona pradica-

T tl

zam terroribus Panitentiam egerunt,

DLUTM

gionen, ple

ejusdem fe f. habet bzc. verba : ff

Wa

qan. veiop.

H

d

,

.

[5

E

IXerit.€A402

cogiritionem , quaparatur per

mülsfu jUX

( dete(lationem pee-

dzj?uü:om*m , colieétionem ,

.

tat AHuo:t

Wrmodo il

qatoram, qua quus vecogt

[jos in amari-

Ts

do peccatorum [no»

MM

tudine anima fu. , pondemn

TUum gravitatem, multitudinem ,

fbrti?zdiafü

amif[onem eterna beatitudinistt aterna damna-

"p

Monis Cscur[utm , C0 propofrito maeliorts vite, non.

, HTHI]lm

effe vevum r uilem dolo rem d. anathema fit. &

EM

hac autem omnia poffunt effe vera, etfinon dica-

à

* ls

us . foelitatem peccati aur. gehennam aot pae-

drnu "

PIPTO(

gam haoere fein ordinead attritionera tanquam

4

fed

Iuj

motiva vera & propria, vt con(ideranti verbaper

N

íepatebit.-

Hinc

x

J

De Ahttritione fen Contritione impevfe&a? jt'

Hinc Suarez difp. . (eH.2.. mum. g. notat ti- 44 f

i

TEU

morem poen , feu potius iplam poenam pofíe du-

pliciter dici effe motivum Poenitentie ; /— Przmó

)oni.E[&.

n

occafionaliter, in tantüm Ícilicét , in quantum

u

occafione illus voluntas elicit dolorem ex aliquo

imotivo.

Secitndo , ut nontantüm fit occafio e«

iil

liciendi dolorem ex aliquo motivo , fed ut obje-

if:jimqï

.&ivé motivé concurrat ad dolorem.

Primó mo-

us

dÓ, non fecundó docet poenam effe motivumat-

Y CWL

k r

Ariionis. .. Dicitur autem ex timore poenz occa-

.

[4[!

fionaliter elici attritio, quia propofitó. periculó

ponz , aut gehennz incurrendz homo elicit ti-

fg&dMü

morem illius ex amore beatitudinis, aut boni illi-

gt

PH

us, cuializ poeng opponuntur : deinde hoc ti-

j MW

morepofito fupervenit attritio deteflans pecca-

MF W J

" Pïddïï

tum ex eodem motivo, ex quo proceffit timor

ü

gehennzaut poenarum , & fic occa

H

lone timo-

j

Il

ris eliciti fupervenit attritio.

Quéd autem hic

modus fit juxta mentem Trident, probant , quia

" i

if

quomodo illud dixit procedere attritionem ex

j

Confideratione turpitudinis peccati , eo modo di-

! m

Xit procedere-attritionem ex metu gehenaz &

M(&W

pesnarum : fed confideratio turpitudinis habet fe

quü

um

puré,&foluimodo tanquam occafio ad attritioné :

1l

ergo fimiliter metus poenarum habebit fe (olàm

)

pravié & occafionaliter ad eandem attritionem :

i l

u

onet tamen hic diligentez , ly occafionaliter

[Wn dt(!

nonaccipi proeo , quod fignificatur meré acci-

yi

mIU(F

« uti

y

dentdliter, fedproeo, quod tanquam przvium

i

[»

pet fe inducit , & excitat ad actum fequentem, in

fm u

tantüm

Bb 4

j

b

i

Articulus: uliimus.

Du

392

tantüm fcilicet , in quanrüm voluntas ex eodem

ilino, v

motivo, ex quo elicit timorem , elicit etiam do-

inpdi,h

Qümhcan

lorem de peccatis, per quz peenas incurrit exclu-

fivas illius boni , quod movet ad timorem poena-

Hfi) f qui,

lm cu

rum & peccatorum : Er hzc fine dubio proba-

biliter di&a funt ; non tamen funt decifionis pre-

10) qu

*

UER

fentis.

icendum , dolorem ex metu. gehennz con-

r

446 D

ceptu

m efle honeftum.

Ita S. D. 2.2.4 19.4rt.

fiti

quód Drus pracipit, ve

Ratets

4. & €. Probatur :

*

*

fnadet , nequit non effe h

one/tum & laudabile

LT

Rl

atqui ejusmodi dolorem , fi non pracipit, faltem

fuadet Dzus, ut patet ex plurimis Script. locis,

lt

quibus Dxus ad hunctimorem hortatur , vel eo

U

eccato nos deterret.Pfal.7.nifi comverfi fueritis ,

lfl

ladium feuza vibrabit. Mattb. Vo. & Luc.V».

u DEU

timete eum, qui baber poteflatem animam & eur-

W

ii

pus miittere iu gebenuam &c. & alibi fzpé ; otdi-

llu

"ml

navic enim Dzustales poenas, ut nos à peccato re-

M

vocent : ergo ad vitandas tales poenas odiffe pec-

M

catum , erithoneftum

!

»

eft enim lumini natu-

aint-

Fütga

1a confentaneum , à peccato revocari pert

u Tif lh

dia, qux Deus ad hunc finemordinavit. Hanc

Nül a&um

doclrinam tradiderant multi PP, apud Bellar./,2.

"l

One

de Panit. c. 17. Confirmat ur concl

af. honeftum

J

t

h

n

eft diligere Deum finem noftrum fupernaturalem

L

& ea, qux ad huncfinem conducunt , non folum

T0b

ex motivo charitatis , feu quia ita DEO placet ;

Wh

fed etiam , quia Deus eftnobis fummum bonum,

D EI

er

8

& ex complacentia erpa nos ipfos; ergó fimilit

f

lg

st

deteflari malum , quod opponitur noftro

"

lu

-i

q hügw

-

3

-

De "ttritione féuContritione imperf&a? j 9

;

x

ultimo , vel quo modo ab illius affecutione nos

m d

impedit , honeftum erit , non folüm quando fit ex

T

complacentia DEI, fed etiam ex cornplacentia no-

U

[ ftri; feuquia nobis cenfetur malum propteroppo-

bin Pmäþ

fitionem cum finenoftro. a»;. prob. ex Commu-

fiongt

i DD, qui docent , hone(tum etíam effe , amare

" Deum amore concupifcentiz : & patet à patita-

gh(nnz []

te aliatum Virtutum , quarum aclus cenfentur

j

honeíti , quamvis verfentur circa honeflatem ,

i

«"

]

quatenus illa bona eít operanti. comfég. etiam

! IQM*. ]

prob. fienim diligere aliquod bonum nobis cen-

fetur honeftum , hoc ipfum dici debet. de odio

t it

"

mali oppofiti, càm ejusdem honeftatis cenfeatur

- efle, diligerebonum , & odiffe malum.

g P

44 folvendum fundamentum hareticorum no-

" ]; le

7

r

44 , quatuor modis nos pofle timere malum pa-

j

i ; primo , quandó aliquis, ne hamini difplice-

yr

àt , quemtimet , DEum offendit ; & hic timor

ul

dicitur nonfolüm fervilis , fed etiam mundanus

x

j

TU

G malus, Secsndo , poffumus timere malum

"

Wmuv [

pzne com a&ualiaffe&u erga peccatum patran-

p

dum ; nifiimmineret pzena ; & hic timor licet im-

"d

M

pediat actum peccati;non tamen affetum, & ideà

ll yt

: non eft honeftus.

udBelläï

Tertio , poffumus timere ma-

J

"

i

i

um pena propter oppofitionem cum bono ho-

UM

nefto, v.g. infernum , quia nos privat Dzo bo-

Pgmäl

i

nÓ noflró beatificó ; & hic timor , licét adhucfit

F

- fetvilis , efl tamen honeftus , ficut honeftus eíta-

DEO ka

mor DEI, quia, ipfenobis bonuseft. — Quaró,

ll

bfn"'

f

poffumus timere infernum, neà DEO feparemur,

gO

f

quiahoc cenfetur DEO bonumfeu placens: &

y

"]

hic

Bb f

x

7

"n:eticulus. ultimus,

J diri

39

luc timor eft filialis intriníece ;

a&usque charita-

tlenti,

tis.

Al Dtatur

Re)?;ondetur igitur , timorem fcrvilem tertiä

mudiuten

44? nodó effe honeítum , càm excludat affectum er-

ts i

a peccatum , & de hoc. loquitur 'Trident. cit,

t ting

CURT

cüm dicat , contritionern ex timore gehenna cone

ceptum excludere affe&um erga peccatum. Et

qmmde 7

quamvis timo

t fervilis non fit adeo perfe&us a.

'mrproprcrak

quia non tenetur homo

LIUM

Qus , parüm.. interett,

femper operari optimé; aliàs mal

a effet omnis pec»

UT

eati. deteltatio , que non conciperetur ex motivo

( MT

dem peccatum adhuc eít de-

| tss

charitatis, quandoqui

te(tabile ex motivo pe

rfe&iori, cüm fummam ha-

| Ptl

haritati,

beat malitam , quatenus opponitur c

j n jing

Hinc negatur,

attritionem ex metu gehenna con-

:

l ttg

m

ceptam , de qu

a loquitur T rident. deteítari magis

L

lkmtm

hoc feníu , quód vi ta-

pe

nam , quàan peccatum in

vehæ?

3

LTS

lisa

&üs ,fideberet alterutrum eligi , peccaret

flmlmdkm

nam à

homo potiüs, quàm fuftineret penam :

exclu

;

i

hoc requireretur ,ut actus de!eftationis

Vrl

il

detet pofitivé alios

actus propteralia motiva , o

Mi

teftabile eft peccatum:

HWU

qua etiam fupra penam de

Lh

fsf

At

uz tantüm fugit pec-

quod non facit. attritio. q

ut non effet hec fugas

x.h&num

catum própter pznam , ita

1'10 k qu

nifiimmineret pena: poffet tamen effe ex v

1 alt«

LT

orum aQduum , quia ifte act

usattritionis ad hanc

N

"um

ditionem ,

quod fieret , f1

Mi

h

(

fuppofitionem feu con

"Id

ent,prorfus habet fe

præcifiv&-.

penenon imminert

fficaciter excludit affe&tumn

"h t

Hic & nunctamen €

t |

L

adpeccatum , €àm fugiat peccatum propter. pa-

d[l]a

Itf

cire

"

D ii

pam,quam ?nfm $ quod fufficit ; quia in -hig

ale

n qma

»

De Attvitiene fén Contritione imperfetla : m:' !

T

cumftantiis, in quibus punitur peccatum;excludit

€ffe peccatum & affectum ad illud,

üemltm"ä

illudautem axioma : propter quod unumquod-

49

um

que tale, illud magis cale, ineo feníu verum eft,

id;ll[. ül

qód rationem talis illud magis habeat , quod eít

ynna t

caufa , ut alterum (it tale , magis inquam , folàm

jurt.

quoad independentiam : hinc quando unum ama-

tur propter alterum,hoc eít magis amabile, quàm

prrfcc?usl-

yur m

Mlud, càm habeat íuam amabilitatem independen-

w

terab illo, illad autem dependenter ab hoc : &

TU

hocfeníu dici poteft , quód attritio magis deteíte«

m

tur malumpenz,quim:ulpg. — Quamvis etiam

um*

re(ponderi poffit , quód attritio magis deteftetur

t ghlmlï

maium pznz tum intenfivé modo explicato

l

m

in s. 477.

tum quafi extenfivé, quód

t&mm?'

hocmalum caufet preparationem. animi pluries

| andW

vel fapiüs vitandi malum culpz,non veró viciffim.

d

"

Demüm dici etiam poteft , quód magis apretiati-

"LA

vé detefletor. malum pznz , fed folüm pracifi-

j5

vé , non exclufivé vel pofitivé : hoc modoaliquid

a äüml

magis amatur , quandó fimplciter& in a&tu. ex-

j

ercito prafertur alteri ; il'oautem , quando fo-

ol

lüm hic & nuncpropter alterum hoc. amamus ,

u'hh

p

absque eo , quàd illud alteri praferamus , velex-

)

eludamus a&tum, quo politiv& magis appretiati«

l![en

Vé alterum deteftemur,

jons

j

Neque inordinatum eft,majusbonum ordinari4 f&

; 0d f

h

fgtlhï'

i

ad minus , ut patet in DEO fapientiffim? operan-

"

te, quifncarnationem opus excellentiffimum or«

j ?

u

i.

Et

[

, dinavit adredcmptionem generis h

i

j

tur ad

|

y etiosf ; quia majus bonum nono

d

— w:mi.:.mäm

-

"

Articulus ultimus.

396

] D Attri

minus ultimaté & exc

lufive, fed folüm proximé

|ntritom

&t pracifive , ut in noftro cafu a

ttritus ex metu

ttamen implici-

; ts du

chenüz deteftatur peccatum , u

; lt motiy

té penam ad DEum iummum bonum tanquam

yám,

ultimum finem ordinet , ad quem attritio.nos fa-

0. inmg

cit converti.

tht ecor

Adteítimonium | Joannis

Aþoüoli $ qu"dd hic

| Mil

41

obiici folet. Epiff. t. c. 4. dicentis: rimor son 4

LT.

in charitate , (ed per,

fclla charitas. foras mittit

LOT

timorem , qnam'a

m timor penam babet.

Refpont-

ts

|

detur cum Augu

ft.. i perfetta in eo effet charitas

n d

won timeret s perfetta enim charitas faceret per-

Tiongy

ellam uH

tiam , non lagzheret, quare timeret;

l qf'Wm'L

ergo timor uon efl in charuate :

fed in qua chari-

?

d'k&mm

tate ? non inincboata : in qua ergo ?

fed perfe-

Ms

L

jmore : ergö íinci-

ayinquit

ycharitas foras mittit t

] biluaüJ

itium [apientia timor Domini $

pi^t timorsquia in

!' tj

timor quafilooum

preparat charitati zcum autem

| M

tur timor 5 qui ei

|

caperit charitas babitare , pelli

ib

P* aravit lecum.

ita ÀÁug

uft. zr. 9. Unde

L

Afto

etiam Trident. feff. 6. c.

6. docet peractritionem

La

tritionem & juftificatio *

difponi homines adcon

fi eliciatur attritio ab €0»

qubd ilüs [

nem.

Hictamen nota;

hennz dicilet-

Ri

qui eft in ftatu gratia , timorem ge

tj

vilem fervilitate intrinfeca absqu

efervilitate ex«

.

tur : quia

Vi

f

trinfeca , hoc eft, (ubje&li , in quo repert

L

atu üliationis Divina.

!

igifuj

fubje&um tunc eftin ft

lt

4j2 Authoritas Apoftoli

1. 4d (orintb. 13* ubi ai1:

|

non fit ex corde & fmn-

IOWJ

guad nó

nfit ex charitate .

puri

ceré,

effe vanum & inutile , in d

uplici fenfu

|

Dj

oteít; r,

quód nhil profit in ordine

a

,

inte;l'

*

1

QIWI

—

"

-

"

þe Attritione feu Contrillone imperfetla? ;'97;

proxim&

admeritum condignum vite zterna illi , qui.eft

y üui

extra flatum . charitatis.

2. quód opera exerci*

j

tà ex motivo contrario charitati non (oiüm non

u

pnit

pro(int , fed potiüs noceant, & fint digna fuppli«

€io : in nullo autem fenfu ex iftis hzc autho-

ritas eít contra nos.

) W

TU

spanet in morte,

Ad illud t. Joans 3. Ó* 4. qui. non diligit yaen

Refp. S. Joannem folüm loqui

TT À

de cafu & tempore , quo DEUS formaliter dili-

Y d

endus eft , feu cüm urget preceptum, vel eft de«

n

:

€

&us alterius medii ad falutem.

Cstera teíti-

T

moniaScript, & SS. PP, apud Efparzam 4. 89.

u

ar» 9.4d 1, requirentia ad ju(lificationem noftram

m

dile&ionem DEI ; vel loquuntur de penitentia

u

juftificante extra Sacramentum , vel de charitate

l] LTA

habituali , vel de a&tuali , utabítrahità perfecta,

rDWw !

& imperfecla , inchoata & confummata , redu-

j

Give & formaliter tali,

i

l]

Ex quibus colligitur primb , attitionem cumac4

p

Sacramento (üfficere ad juftificationem , utpatet

j

j

tum ex Trident. cir. p s2 134. tum ex eo,

WW

quód aliàs virtute Sacramenti nunquam remitte-

j

rentur peccata , fed prefupponerentur fempet

d

anté tremiffa. — UIndé (olüm reítat refolveqdum,

ii

fr 5

qualis attritio fit (ufficiens?

1

i

yri

Colligitur ecnnd? , atttitionem effein entitate4 f fe

Dinte

uüpernaturalem.

Ratio eít : quia ipía eft difpo«

j

T]

Xio ad juflificationem : omnis autem difpofitie

M N

debet efle proportionata fuz. forma , ad quara

[]

il

I^

difponit ; ergó cüm juftificatio fit in entitate fua

j

4

fponens

i

upemgtgnlis ,etiam attritio ad eam di

: debet

"rticillus ultimus.

398

i

4

debet effetalis. — Confirmattr. primmo t

Fides &

tomodo

'orüm ven

Spes remoté. difponentes ad. juftificationem de-

bent effe in entitate (ua fupernaturales: ergócum

jm Mp

Mnfone

attritio fit propinquior difpofitio ad juftilcatio«

nem , debebir effe in entitate fupernaturalis Cos-

dqo m

vmatur [ecundo: cauía difpofita in genere cauíg

| Wtl

efficientis,, five ; quod idem elt , principiumattrie

ïntdhgwm

tionis aut fidei debet eile in. entitate Íuà iupet-

hr

naturale , ut concedunt fimiliter Adveríari : ere

Mib

go multó magis

difpofiuo formalis debet efle i

:

;|

T 1

entitate fua fupernaturalis, Cozfirms.

teriio (icut

!

atl

ex Tr.dent, feff. 6,can. 3. fi. quir. dixérit , fint

| Qdf

prævenimre $pi

vitus $.. anfaratione atque ejus

em credere , fperare , diligere

adjnrorio bomti

Wtl

aut penitere , ficut. oportet,

ut ei ju[lificarionis

| f. ".W' (

vatia infaudatur ,anathema fit,

deducitur, quó

BOTUT

Fides & Spes debeant eífe in encitate fua fuperna*

RmWEndo

turales; itaetiamattritio ,. que c

ontinetur fub

CUT

J

nomine pexitere , etit fupernaturalis. Plurade

Mi

attritione. de Sacramento Panitentia y V i de

Áitene

caqu

dolote adhoc Sacramentum requifito.

E'l],q

um

fuP

Atint

APPENDIX.

0'6»:,

[

De $acramentalibus,

MN] !

Um in prefenti Tradi, potiffimum agatur de

MT

'4f6C

u

"d

temiffione peccatorum tum mortalium,

n

tüm venialium , folet occafionaliter etiam craétati

Tf

u&ti ; an &

W

ll [

-1.0

de Sactámentalibus , & praciput q

Quomodó

d

"Mppendix de ;Sktrnmentnlibu:.

399

Fl

naà

quomodó Sacramentalia ad remifionem pecca«

torum venialium concurrant ?. ad quam quzfítio-

ergo:um

fci

nem Reípondet S. D. Sacramentalia operari ad

remiffionem venialium , in quantum | funt cum

vlis

aliquo motu deteflationis" peccatorum , vel re-

eud

verentie ad DEUM , & res divinas.

Pro cuius

TP

intelligentia.

p

"dávertendum primo , dari quedam, qux,quia3 7

Wl 4

non pertingunt ad collationem gratiz , Sacra.

udit

menta non(íunt : quia tamen fignificant , vel

"i

etiam aliquo modocaufant. difpofitivé , gratiam,

TU

quz eít effectus Sacramentorum , vel ordinantur

T

ad Sacramenta perficienda , aut fufcipienda , Sa-

g"

cramentalia appellantur, Vide S, Th. a. &f.

,Jicauwf

4. L. 4d G. ( 8. Suar. rom, 3. difj. 15. fe&. &.

j

Exhis alia funt, que difponunt ad Sacramenta

T

removendo prohibens, alia idoneitatem quandam

jnu |

faciendo , ut loquitur 4. óf. cir. Inter Sacra-

hi

mentalia primí generis precipuum locum ob-

,,IM

tinent, ea quae conferunt ad remiffionem veniali«

um , que multa funtj, communiter tamen hoc

veríu putantur comprehend/i :

Orans , tintius, edens , canj?j'w sdans; be-

siedicens,

j

" Nimirum oratio Dominica

» aqua benedicta; 48

panis benedictus

; confeffio generalis, eleemo«

ng'ätllfæ

Íyna,

benedi&tio Epifcopi , vel Abbatis confecrá-

noïli

i

t Adorationem Dominicam reducit Suát.

difp,

g^ 12. fe8. a.

orationem in Ecclefia confecráta ,

u,;i;?" £ujus meminit Joe arr,S, "Th.. & ad quam aliqui

:

té erünt

4co

J"Appendix,

Ecclefiam confecrae

referunt , quod de ingrefu in

li m

tam habetur /upra q. 8 3. . 3. 4d 3. & tunfio»

d rtite

nem pectoris, de qua etiamhic: Sacram undli

litin,

onem , de qua etiam hoc loco S. Th. quo nomine

! entvel

intelligitur un&lio, quz non fit Sacramentum.Je

; 0, qu

hisigitur & fimilibus, fi que alia hujus modi funt,

quzrimus , an & quemodo per ipfa remittuntur

| v:mmmg

li [

eccata venialia.

At

Advertendum [écundo de aliquibus ex pradie

4

s

od

&is fatis conflare , quod aliquid conferant ad re-

k I:II Iüäü«

miffionem venialium : hujusmodi eft aqua bene-

t ali

di&a, dequa hoc fatis patet ex cap. aqmam. ót

ï IWPM

con[ecra, difi. 3.

ubi dicitur , aquam fale conlper-

fam benedici;ut eaqui afper(ifuerint,

fanctificen-

hT

centur. Et conílatexratiene , qu&

Ungse

tur & purifi

fumi poteft

ex Suar. tom, 3. difp. 1. fett. d»

IIB[, [ t

Si enim ulli a

"t

&ioni tribuenda eft hac vis, maximé

P.

illis, quas conftat i

nítitutas in hunc finern ; de aliis

citur ; hujusmodi autem e

enim gratis id di

De czteris Sacramentalibus

aqua benedicla.

.

H

lefn

nonita convenit 1

nter omnes ; etenim Suarez.

L

As

enumeftata fünt

h

l(u q, 1

difp, 12. cit. inter ea, qu fuprà

prater aquam

benediéctam vix aliquid a

gnofcit.

D

LE

ferat ad remiífionem

!

t

quod fpeciali tatione. con

venialium ; qu& enim ex Canon. vel PP, afte*

suficut de oratione Dominica, tunfione pe&oris,

Ttot

li

& eleemofyna , ait , effe referenda ad efficaciam ;

1Ttoh

quam pre«dicta opera habent, ut funt a&tusVirtu.

T

il

tum, fieque pertineant ad remiffionem venialium

lllr

ht f

vel mortalium, ad quz tamen non confetunt, nill

L

*l l

at

fnodó explicató, — Sed non eft improbabile ; 07*

li

Yl

De Sacramentalibus

4Ot

uv

hia enumerata aliqua fpeciali ratione con

ferre

ad remittenda venialia , ut fumitur ex communi

T

ton

ul

doctrina , & Suar, identidem jadicat ; qui folur

videtur velle excludere. remniffionem ex opereo«

m

ol

perato , qu& autem fit fpecialisifta zatio , ülce-

£iüs inveft gandum eft,

QU

Prima féntentza e(t eorum * qui volunt 2

'hæqäd

t

Sactamentalià remittere venialia rátioné à

Güs ,

t

ul

quem excitant ; velcum quo ufurpantur

, qu ex

Íe fit fufficiens ad' eiusmodi remiffion

em,

Eit

p

77 L]

Suar. & aliorum apud ipfum /ic difp.ik.

fétt.as

CO j

Ó tomo precedenti difp, y. fe. 4. — Vid

eture-

j

j

4

tíam aperta fententia S. Th. /oc arr.dum ait, qu&-

!üguqut

dam ex Sacramentalibus remittete venialia » quiá

t

ünt, éum motu deteftationis peccátorum : qu&-

pu

am ; quià font cum motu reverentiz ia DEum &

l,dt&

res divinas, Clarius id habetur ín Refp,

ad primum

uum [

ubi ait, omnia iftà caufare temiffione

m venialium

Y

in quantum inclinant

animam ad motumPceniten.

p

ti fo.

l Wi

trnális vel virtualis,

Similia habet in 4.

Aa!

di/;o 160 qo z- d'. 2*. qqu

[77 71

4. & q. 7. de bnalos

'

u A

art, ul Neque fatisfacit

RR. interpretatio ;

u

Qui per motum ,

uem héc Sácramentalià exci-

j

ta

l

y j

int , intelligunt piam . voluntatetmn illis utendi $

i

iC enim motus ántéce

dit ipfnm ufürn Sácramen«

talium

ff

'Th. &

; motüs autem faltem aliquis, de quo S.

i

Xplicatur per ipfurn ufüm ; & eft potleriog

s

]

ü [

Hac fententia nititur fereineo: quàd nul«

u lum fi

t fufficiens fundaiméntum affetendi Sactáe

*ctunl;

inentalià h

&c fine motà fufficienti remittere véa

H fislia j ba

) éti vim habere debereüt, vel e&

g

€

5

.. peés

-Ap endixo

402

culiari DEI, aut Chrifti inftituione , vel ex infti^

hifiti

ltiti o

tutione Ecclez : de neutra autem conflat. , Ad-

de , eífe valdé probahile , Ecclefiam poteftatem

tl

timod

non haberead hanc vim communicandam,

461 Secunda fententia elt aliorum , qui volunt ,

u

toris remit-

absque fufficienti motu ex parte pecca

| fuppumn

ti venialia per hzc Sacramentalia.

]ta Scotus

tuttg

in 4.. difl. a.

3. Valentia : 4. 4. p« t. GL alii, Ratio-

ïihf!d a]

fer& tres funt:

lib

nes , quibus hac fententia nititur ,

prima fumitur. ex feníu fidelium, qui quoties re-

m

T pes

verenter ufurpant hacSacramentalia , puta nt; 1e

l

eonfequi remiffionem venialium j

five excitentur:

|

nj

ad motum ex fe fufficientem, five non.

Secunda

m

quia nulla effet ratio , c

ur potiüs Sacramentalibus

Iu bllj,;

tribuatur remiffio venialiam,quàm aliis operibus,

LT

qua excitare poffunt. fervorem charitatis zqué

tj

atque hec Sacramentalia , vel etiam piis imagie

d [

nibus;

Tertia fumitur ex eo, quód eodem mo*

d

s in ot-

do , quo Patres loquuntur de Sacramenti

Ál

dine ad gratiam, loquantur in ordine ad remiffio-

ll)mü; '"i |

nem venialium de iítis Sacramentalibus , ut fatis

llUta, D

aqua fupra cit. & benee

"t

patere videtur ex cap,

bus utitur ad fan&ifi-

diCtionibus Ecclefie , qui

tfp

Al l

canda nonnulla Sacramentalia, v. g. aquam bene-

ts

i, ut fint

dictam , panem &c, petiturenim in üs

li

f

falus mentis & corporis &c.

emittere

"i

462 "Dicendum cefl. , Sacramentalia non r

!hmmu l

venialia absque motu ex fefufficienti. — Prob. I.

Tl "

quia - peccata venialia non remittuntur , ordinari

tj

D

faltem ,fine Poenitentia formali vel virtuali j €T*

dud,

Aj

gïa Sacramentalia non remittunt fine motu.

ex 15 if

*

Lm

"

.

De Sacramentalibus;

40j

iil

j2

fufficienti, Co»fez. parer.quia ex una parte poeri

,. M

tentia formalis vel virtualis eff ex fe (fufficiens,

n

ex altera veró , i Sacramentalia remitterent fine

h

cjusmodi poenitentia, cüm ipfi multa fint, & fre«

sols

quentiffimus ipforum ufus, & alioquin inftituta

j

fupponanturin hunc finem , non effetextraordi«

j &

narium quid obtinere remiffionem (ine peenitens

"

tia , fed aliquid commune & ordinatium : eodem

r lil

modo , quo non cenfetur extraordinarium , quod

mv&"*«ïf'

per Sacramentum peenitentiz homini folüm at«

T

trito peccata remittantur , quia hoc frequentiffi-

at

mé contingit , & ad hoc eftinftitutum hujusmo-

jl

di Sacramentum.

vdut, patet.ex S. 'Th. a, 1. ad

n

&. bujus q. inve[p. ad.2. ubiait, peccatum veni»

ogeriïä

ale nunquam dimitti fine aliquali motu poeniten-

qu

tiz explicito vel im

ficit; ut dictum eft,

plicito , quorum uterque l'uf-'

TA

Neque dicas , pium ufum Sacramentalium eífe46$

;OM ?

!

il

Jj

d

aliquam peenitentiam : eó enim ipfo , quód vo.

1 IWW

lumus illa fufcipere infinem , in quem funt in«

ul

ftituta , volumus tecedere à venialibus , cüm Sa«

cramentalia fint remediacontra ipfa. « Hac enim

i

a

refponfio nen confiftit cum fententia , quam im«

d

)

pugnamus; fi enim pius ufus Sacramentalium in«

cludit pcenitentiam explicitam vel implicitam , &

j

ratione illius delet venialia, non delet independen*

terà motu fufficienti ; omnis enim ejusmodi poe«

| "mmtü

m

hitentia fufficiens eft , ut fuprà : vel ergó negane

JH

"i

dum eít , in quolibet pio ufa Sacramentalium in»

ol

cludi penitentiam , dequa agit S. Th. vel non eft

ii

n

n

erendym , Sacramentalia fine motu fufficienti

!'1'&

Cca

ex fe

- ahppendix.

404.

ex Íe - remittere venialia,

Probatur : fecundé s

l?o'usagitu

quianullum eft fufficiens fundamentum afferendi;

quidhe

Sacramentalia ex fe fine fufficienti moturemittere

tàg i:ju[

venialia : hzcenim vis deberet effe ipfis collata à

Viteantu

Chrilo Domino velab Ecclefia: de neutro autem

mituudi Y

conítat; & quidem quod. ad Chriítum attiriet ,

Aun

extra controveríiam eít,ipfum non dediffe fimilem

Vig,

virtütem Sacramentalibus ab Ecclefia poft ipfum

li

inftitutis : f1 deullo igitur id afferi poteft, maxia

TM

mé deinflitatis ab ipío deberet, ut eftoratio Do-

L

minica: fed hoc etiam caret fufficienti fundamen-

Wf

to; unde enim colligitur? quod in ea petamus,

10tjp d

ut dimittat nobis Dzus debita noflra, non eft fuffi-

ii

ciens judicium ; alioquin cum ea petitio non mie

tj

nüs ad mortalia , quàm venialia referatur,oppote

u!"modi :

teret dicere , orationem dominicam absque motu

W j

ex fe fufficienti vel Sacramento dimittere morta-

Pl

lia.

Idem dicendum de eleemofyna ; quod enim

aaltrar.,g; í

in Ícriptura dicitur eleemofynam extinguere pecs

Wl

cata &c, non ell intelligendum , quaüimmedia-

qms/'mper,

t& peccata deleat , fed. quia jDEI Mifericordiam

P tui

provocat , ut mifereatur , primum excitando a

IU

Ilde

ponitentiam , & poftmodum . delendo peccata 5

«Illd]m f f

aliuquin cumea , quz dicuntur de eleemo/yna

b ln

in Scriptura , dicendum eflet, eleemofynam m

] q

Md

mediaté delere mortalia fine. aliquo moto Poeni»

b1

1«itllr [

rentia.

Neque aliquid ampliàs probant, qu&

i

in contrarium ab aliquibus adferunter ex eap, me-

dicinam. de penit, difl, 1. ulsi manifefte fermo eft

Vf[]uh hql

J

de peccatis mortalibus , que magna appellantut ;

m r

Wt

ex capy qnamob vem. ubi de venialibus

& jmor-

talibus

t

De Sacrimentalibur;

(Of

anii,

libusagitur. ex cap. tressnt. eadem 'dz]ï. ubi;

fernd

quod eleemofynz & orationi tribuitur , tribuitur

Tiltit

etiam jejuniis, qug tamen inter Sacramentalia non

«llid

numerantur, neq

o

mittendi venialia.

ue cenfentur hkabere vim exfe re-

i

at

Aliquam tamen difficultatem facit , quod habe.464

m

tur in cap. de quotfdianis. de. ptnit. dift. 3. qui

jj

Canon fumptus eftex Auguít, in Ezcbir. c, 71

j a

ubi videtur docere Aug. orationem Deminicam

D

fine Peeaitentiá delere venialia . mortalia autem

m

non nifi poenitentia; que differentia nulla effec ;

u

fi oratio dominica non deleret, nifi ratione mocus

d Wä

ex fefufficientis: hic enim non eft nifi poso:ten-

t

tiaformalis , aut virtualis verba Auguíl. fuat

lr,gp'iï'

ujusmodi: deler bec oratzo minima €&" quotidi-

y t

4nà. peccata , delet cilla , à quibus vita fideli-

qui

nm [celevate etiam gefla , fed penitendo $n melis

"

muiata difcedunt,

Refp, Augull. folüm velle,

Jl

quód oratio Dominica non deleat mortalia , fi

g

quis femperadijciat, delet tamen venialia , etiam

fiquis quotidie cadat in venialia.

Vide ca.7j.

73- ubiidem docet de eleemofyna , & manife-

j

YU

& indicat fe hoc (olüm intendere.

Urgeri etiam

poffunt illa verba :

u

de quotidianir autem &c.

9ratio quotidiana [iffcit : (ed ad fummum per ea

[ynamlm'

lgnificatur, orationem dominicam ratione boni

"i

h qü'

motis , cum quoad DEum fundi debet , & quem

.([4?1"

includit , aliqua ratione fufficeread remiffionem

veniliam, Ethac deChrifto Domino. Quód

[utt?

ij

autem neque Ecclefia talem poteftatem dedetit,

,

,í Patet quia non conflat, effe ab Ecclefia ulluni Sa-

»

"

Cc;

eramenes

406

J endis

Álimef

cramentaleinftitutum , ut'ex fe deleat venialia.

Sunt quidem vel omnia vel plurima in hunc finem

quapimus

ordinata , ut aliquid conferant ad remiífionem ve«

Qputdse

nialium

*

.

quód autem (nt inftituta, ut fine mo-

8400f

tu fufficientiremittant , fatis oftendi non potell,

nttio

Adde, Ecclefiam non habere poteftatem hanc vim

flicay

communicandi Sacramentalibus juxta probabili«

"W- li

orem fententiam , quam fequitur Suar, — /ov. cif,

Lav

& re&lé probat ex eo , quia nihil in ejusmodi re»

MITY

bus affirmandum eft, quod non ex fcriptura aut

(ug

traditione , & ufu Ecclefiz , aut urgenti ratione

L W, [

€olligatur: ex nulloautem capite ex his oftendi

.

poteft, (imilem poteftatem Ecclefiz conceffam.

Qu

Et fan& fiquxex fcriptura afferri poffunt , funt

mfmomm,(

illa, quorum, vemi[eritis peceata, remittumure

m

Jeaun. 20. quacunque [olveritis. &c. AMatb.x6,

V d s

& . 18. ha autem de poteftate remittendi per $a«

i Wimm

