Ponitentiz dilationem quafi vocationis contem-

l dwm

ptum carpatSctipt. Prov. 1. vocevi , &f renmi[liz

gt r

vgo quoque in interitis tho. videbo,

Alii veró

j

?m

apud Salmanticenfes ( qui in hanc fententiam in«

d

clinant ) bicc. 7. pu»élo 1. docent , eum ageré

Xa

contra preceptum divinum , etiamfi Ecclefia non

fi sj

determináffet tempus. annuz confeffionis , qui

"

US,W-J

recordans , fe totiusanni fpatio in |peccato gravi

h:rlw

verfatum , de illo nollet agere Peenitentiai ? eó

i Hd&w

quód annus inte

getfit magna & notabilis pars

omww

totius vite, Verüm , ut dixi , difficile eft;in»

dependenter à determinatione Ecclefiz ;hac in re

detetminare. — Vide di&a Je Pireute penirentit

T

nWIP, à23.. GL 224. & in Ti

"]

"Wum. 9y.

&. de Ehcbariff.

no

p9

f u

Ex hiscol;ges 1. Pr&ceptum confeffionis g

non flatim obligare poft patratum péccatum mor-

nj

an[lll 1

tale; nullibi enim de hac obligatione coníftat , &

V

natura praecepti affirmativi non eít , obligare fta-

d

J

P

tim; fed certis temporibus, nifi hujus obligatio«

nis aliundé habeatur fundamentum; & fic do-

jj

cent comrmuniter DD. omnes contra Guilielmum

p

Parifienfem tefte Dicaftillo 4ifp. 4, dubit. T. 7

) qu

i í

l9. contra quod Mupis

-uf

d

Dice.-:. ;

$9

árticulus ll.

f

$6

Dices primo : noneít minbs malum , volun-

fráum,

tarié petfeverarein peccato comifío, quàm a&u

guiillu

PECCBIC.

Patet prímo, quia talis perfeverantia

Dites

eft zqué nociva,ac prima illius exiftentia, fécundo

lm f

uia equé laudabile eft,perfev

erare inbono;aciilud

ti, q

a&u facere : ergó fimilitet &c, Refp. diff.ant.fi feta

um eff

mo fit de perfeverantia actuali in peccato,covc, fi de

lu

perfeverantia habituali zeg.nam perfeverantia ha:

| Mllppgfj[

bitualis non fuperaddit novi malumfed folmdu-

"ihilone

rationem ejusdem mali per peccatum inducti:unde

t h |

patet Refp. ad primam probationem:nam quidquid

| ht

fit, anfit equé nociva perfeverantia habitualis ;

R

non tamen facit novum peccatum? primamaue

u i'obil'gm

tem exiftentiam tenemur vitare ,fi affert novum

LT

malum,

"Ad fecundam probationem contedo

L

aritatem , fifermo fitde perfeverantia actuali

| Fitfidg

in bono & male: fi autem fermo fitde perfeve-

| "im,

rantia habituali , rationem difcriminis dant aliqui

DD. quia velle perfeverare in bono habituali

PWU. |

"£l

eít adtus honeftus , cüm fit aCtualis voluntas non

feu non exercendi aliquem actum fub

M

peccandi ,

D dubitlm

PCCC!IO przceptum: q

uod tamem fub diftinctio-

ne intelligendum efle re

&& docet de Rhodes hic

u (o]üm D

N

concedendo , etiatn volitionem permancndi in

mdllldu

peccato peccaminofam effe , fi fit volitio pofitiva;

W

lt

qua quis directe vult carentiam divina gratiz, ap»

M

probando ftatum peccati & inimicitiz divina : ne*

gandoautem , fivolitio fit negativa feu permit-

chn )

ä

hdj

fiva, qua quis przcisé hic & nunc, ubi nontene:

hii

tur,non intenditapplicare medium ad expellen-

M

fUj

IN

dum peccatum ; -hoc enim non eft velle ipfum

malum

duj

Quos,Ó" qnando obliget praceptum Ce,— g

,

malum , fed tantüm petmittere , ubi non eít obli«

[u'amm

Rn

gatio illud impediendi,

Diees 2. Quando quis proximo intulit in

aj

riam , ftatim obligatur ad reftirutionem

*

L

j f9

ergà

!nüsiiü

etiam , quando quis DEO in

juriam facit, — Ref,

L

verum effe axt. f1lafus petat, & lzdens poffit re«

m

flituere; fecüs, fi non petat 5 sego auteps confeg,

v

üolum«

& (uppofitum , quód JusDEI lzfum ftatim petat

1

reparationem Juris lefi; unde fi conflaret exufu

m&u&w

communi hominum , ficut de Peenitentia conftat

ne

exufu fidelium , quód homines non flatim exi-

Al

gant fui Juris lzfi reparationem , nec in humanis

Yi

effet obligatio ftatim reftituendi,

iu

Dices 3. Quando quis per peccatum infideli-

;9

tatis amifit habitum Fidei, tenetur , (latim elicere

M fl,:ïi

qi^

actum Fidei , & recuperare habitum deperditum:

i

[

etgó idem dicendum in noftro cafu,

Refp. ne-

j

gando at .qu&d quis ad a£tum Fidei ftatim eliciene

"

dum direClé teneatur ; eíto enim, proponatue

j /

m

objedtum Fidei cum obligatione difcredendi , aut

n

non dubitandi deveritate propefita, ex hocta«

I

o

men folüm fequitur , talem obligari ad non dif-

jv

a

"

Credendum , vel non dubitandum , nonveró ad

Credendum.

Dixi : dire&lé ; namindire&t? po-

j

Pemü

teft obligari ad a&tum Fidei ratione alterius actus

] æ,uh

"

tXobligatione exercendi , quando is, proutopor«

læäl.l

tttexerceri non poteft fine actu Fidei,

atl

Quandó veró S.D, is 4. d:/f. 17. 4. 3. &tr. $.

$9

j

A4 que[hnnc.4. dicit ,nos teneriad Pceenitentiam,

li

i

quendo peccata memorizoccurrunt folum vult,

d

quando occurront fnemorie tempore órgentis

j

ne-

D

"Articulus . 11.

| Qui,

2

neceffitatis;. Idem dicendum, dum Script, & PP,

dituni

in retardationem Poenitentiz gtaviüs invehuntur ;

fnt tbli

m fui

loquntut enim deretardationeculpabili. Sic nec

i $t

zerotans corporaliter tenetur inquirere reme-

Wfat , f

dium, nifi quando timetur mors eventura, vel ali-

.

.

& quidquid fit

QOrfteaur

quod aliud notabile damnum

didengr

circa morbum corporalem ; &gritudo enim cor-

COL/I U

poris, fi citius expofcat provifionem remedij ,

! fidiluch

ex eo eft,quàd vita corporalis femelamiffa non fit

| kmæ' uö;

ampliüs recuperabilis, bene autem vita fpiritualis.

60

Colliges 2. Non effeobligationem confitendi

miwh ftor

ia

s

i

exeo , quód quis pravideat , fe obliturum pec-

catorum , fi dia confeffionem differat ; nam fic

ltrl;'nmmm

obligarentur communiter homines , qui fapius

?bf?fätcffalter

m ft

peccant intra annum , fepéconfiteri . vix enim

moraliter contingere poteft, ut tales perannum

miw'auimæ.

um 8,

mnon oblivifcanturaliquorum peccatorum : quod

Vi

tamen ex nullo przcepto conftat ; folüm enim

Tlort

|

li

tenemur confireri intra annum peccata, qu poi

Meti ,

diligentem confcientiz difcuffionem memoriz

TM

occurrunt , ut docet Trident. feff. 1 4. c. f . nec Ece

el

clefia fatisfeciffet fug obligationi præfcribendo

Atj p

il

annuam confeffionem,

Sic nec tenemur (cribere

» tüi

CT

peccata, vel confiteri ex charta , ne aliqus per

oblivionem omittamus , ex communi fententia,

lt 4d pfæ

quianemo tenetur extraordinariam diligentiam

"t ttty

adhibere , ne peccata oblivifcatur.

'JBCI]] p æn

d

Colliges 3. Nec effe obligationem confitendi

I Confr

461 £ox

quenter propter periculum incidendi in novà

WP;

ïüpto

d

x

peccata : quia de hac obligatione non conflat ,

L

r

u

t

ad vitanda peccata confeffio non videtur effe me-

A

1UTR

——

| Quo: , * quando obliget praceptumChc, — y3

dium unicé neceffarium,

Deinde fi Fideles efz

Pt' &PX»

fent obligati fzepiüs confiteri ex hac caufa, fuper-

Ti

P

fluum fuiffet illis przcipere confeffionem annu-

am. Sitamen fuüpponatur cafus , quo quis ag-

t nf

X

nofcat , fe non poffe vitare peccata mortalia, nifi

confiteatur frequentiüs, tunc omnino per accidens

j

ein v

ad id teneretur ex »s», f2.

Coliges 4. Difcrimen intet preceptum fu- 62

T

ylust

mendi Euchariftiam , & inter preceptum Poeni-

tentiz, quód hocnon obliget abfoluté, nequein

jj

jol

articulo mortis , fed folüm prafuppofitó peccató

n

mortali ad quod delendum per fe inftitutum eft

iib

Sacramentum Poenitentiz ; illud autem obliget

H W

abfoluté faltem in articulo mortis, eó quód per fe

,'/

[

á

inflitutum fit per modum alimenti feu cibi robo-

3v

4

tativi animz,

A

Ü Plïy

Queres 8, Utrüm quis obligetur confiteriin 63

yn:t

atticulo mortis , qui paulo ante confeffus eft ?

!

(int

FRefp, teneri , fi poft confeffionem lapfus eft in

?0 qüï r

peccatum grave

r]

.

quia hoc praceptum obligat

"Ll

determinaté in articulo mortis , faltem infi(tendo

41j

fententiz pofteriori in ». yo.& j1. quidquid dicat

TA

Dicaftillo , tunc enim tenebamur anteaad contri-

n

tionem ( cui confeffio fucceffit ) càm quilibet te-

TU

neatur ad preítandam fatisfactionem , quando

jj

imminet certum periculum, ne deinceps fatisfa-

i^

ij

ionem praftarepoffit. — Occafione hujus obli-

gationis confitendi in articuló mortis agunt aliqui

hi

l qn

de pracepto , quod datur Medicis, & quidem

j

ub peccato gravi juxta de Rhodes, ut , dum vo-

vldtlld

p

cantur ad curandos infirmos , eos mature mone-

"

d ;

ant

v]düur l

Avticulus AT,

4t

vldm

ant de inflanti periculo mortis ; utSacramentum

Ponitentiz fufciperepoffint : imó prazcipitur,

Qutis,

ftinmd

ut , dum vocantur ad curandos &grotos , priuse

quam curationem corporis incipiant, eos mone»

tttptum

ant ad faciendam confeffionem, cap. csm infirmi-

fmpu's.

141 de Panuit. &* vemn[f. quam legem confuetue

Mu

dine abrogatam renovavit Pius V. ut videre eít

wl ;

apud Suarez bic difp, 3 f. fé01,3 .4. & addit Pon-

t Sind

tifex , ne medici ultra tres dies vifitent egrotum ,

'(mm« 1

nifi de illius confeffione fibi conftet per fidem

'4P.nïm fi

confeffariorum in fcriptis datam , & ut fufcepturi

QUij

tadum Dod&toratüs ante hunc juramentum de-

t

'Uc i

ponant hane legem fervandi ; quod tamen pra*

ceptum hoc modo interpretatuf Suarez difp. 3 f«

"f

& Sanchez 3. Decal. c, 16,

Primo, ut

um ttnen

[e&. A.

hac conftitutio non procedat

de quolibet morbo

MUITT

levi , fed de morbogravi , vel qui prudenter ju-

"O (s co

dicatur poffe facilefleri gravis, cüm enim finis

:gi!ä'n;, m

conftitutionis fit falus animarum , & obfervatio

ml VQ, [

gracepti Divini de confeffione non videtur ejus

M

obligatio extendenda ad quemlibet motbum le-

Wmm h

vem, in quoiíla ceffant : Cüm veró ex alia parte

LL

deinfirmo in lectojacente loquatur. Conftitutio,

Üitto

nimis laxam videtur ifi»

1 QU

putantcit. Authores ;

n ids

terpretationem eorum , qui de folo

periculofo

MU!; "

morbo interpretantur , fed debere intelligi de

r

quolibet morbo gravi. — Secusdo , non teneatuf

medicus admonere pet fe ipfum, fed fatis fic, f pet

quemlibet alium fide digaum admoneat. Tertiós

Gicitur de defertione &groti non confitentis, i.

$,

telligendum (it citra probabile periculum mort:

€

-

Quos , & quandotebliget preceptum ä:c. f4

t

veldamni gravis zgroti ; ne alioquin ledatur

d

charitas, cujus pracepto utpote naturali jus po-

n

fitivumderogare nonpoteft. — Quar?? , noa effe

o m

receptum confuetudine, quod dicitur de fide in

L

Ícriptis.

Qninto , Juramentum non obligare ,

ænfuzc«

nifi quatenus ea conftitutio & quibus in locis re-

vt

cepta eít ; non effe autem admodum receptam ,

J

docet Sanchez loc. cir. infise,. — Vide Cajetan. in

Summa. verbo

AMedicus, ubi idem docet de

at

1 w W

sap.cim infirmitas, quamvis autem confuetudine

jiit

(quidquid aliqui male contradicant:) derogari

T

potuerit conftitutionibus predictis ad jus pofiti-

y: f

vur pertinentibus,jus tamen naturale quacunque

coníuetudine non ob/lante illefum manet, ex quo

T

]u

medicitenentur monere infirmum in probabili

)l

]

mortis periculo conftitutum , ut anime füe &

'

rebus fuis confulat , (i ea monitio exiftimetur ne«

eeffaria, feu valde profutura animz , vel rebus in-

"T

mhft(ïü

rmi, vel certé de hoc dubitetur ; ut optimé

Sanch. lor, ci:. qui re&lé addit, medicos non.ob-

u

Ti yt

fervantes hoc preceptum naturale, übi conftitu-

d

tio Pij V. non recepta eí1, non contravenire ju*

9U

1

n[tllb'/

tamento , quodin Doéloratüs fuíceptione prz-

flat, càm id referatur aon ad obfervationem juris

T

u

j u

naturalis , fed juris pofitivi , quod fupponi-

"d

nu"l

tug abrogatum confuctudine,

j

üï

üäü&*

d

onmmm!

H

d

d 4

ARTI-

«9 (56) $&

À us

Anricurus lll.

- | quipra

tis t fl

hihyj,

De necelfitate. Penitentie

f.f, dicen

lia

ex Pracepto Ecclefiaflico.

miwe

Upponendom eft , extare prazceptum Eccle-

il,'n&':xgw

$4 S

fiafticum de confeffione annua & comuntone

/M ii

Pafchali , quod hodie eít in viridi obfervantia la-

AL

tum ab [nnocentio ilI. in Concil. Lateran. & re-

Alüigmi

fertur. cap. omnts utrimque Sex&s, de Ponit. &

tlf

remi[s. cujushac funt verba : omnis wtriusqne

iCl

fexxns fidelis , poffquam ad annos difcretionis per-

Dijcifcn

IT

venerit , femel faltem in anno fideliter confiteatum

proprío Sacerdoti , [ufcipiens reverenter ad minu

)t hlS i

n Pafcba Euchariflia Sacramentum, uf forté de

LT

proprij Sacerdotis confilio ob. aliquam vationabile

reres

caujam ad tempus ab bujnsmodi perceptione dnu-

F t de

xerit abflinenaum , alioquin g vivens ab Eccle-

'al üfca U:

[

fíe ingreffu arceatur , & moriens Chrifliana c4-

; l

Qüm

veat fepulturá, | Circa hoc praceptum occurrunt

o

tfion

quadam dubiahicexaminanda. lgitur

m

Dubitatur 1. An hoc preceprum confeffio«

ER

6;

04

nis annuz fit meré Ecclefiafticum $ Refj. hoc de-

T hibcgt

pendere ex diclis s. 48. & feq. an fcilicet pre-

hi Wt

ceptum divinum obliget folüm in articulo mor-

L

tis; [an veró etiam extraillum ? qui enim priorem

lmpïltep

u

fententiam fequuntur, admittere debent , effe

| -D/m

il

tantüm preceptum Ecclefiafticum : qui veró po*

MT

fj

lt q&'

fteriorem & commut;?oregn, cujus fundamenta

m

*

De veceffitate Panitentia Ce.

)7

duliiném

",yX.tenent, confequentet docent ,

quód przceptum Ecclefiafticum annuz confeffio-

nis fit folàm modificatio pracepti. divini.

Et

Ratio bujns fententie deiumitur ex Trid. /eff.14.

Vf

€. f. dicente

)

*

neqne enim per Lateran, Concilifé

Ecclefia flatuit , t Chrifli fideles confiteventur ,

600

quod jure divino neceffarium 9. inflitutum effe

intellexerat, fed nt praceptum confe[fionts (altem

u ,

i

fémel in Anno ab omnibus &* [ingulis, eàm. ad an-

*

.

cujus

"

8105 di(cretionis perveniffent , impleretur

fen(us genuinus effe videtur, Ecclefiam non pra-

j D

cepiffe confeffionem quoad fubítantiam, fed hanc

à Chrifto preceptam pro tempore vitz indeter-

j m

T

minaté aliquoties praecepiffe impleri quoad circü-

n

flantiam temporis, fcilicettempore determinato,

Ex hiszzferes, teneri hoc praceptó etiam eos,

TL

66

j

qui habent £ola peccata mortalia interna.

Patety

sl

^j

quia przceptum Ecclefiafticum, utfzpe dictum

n

T l

eít, addit determinationem temporis circa omnia

T d *

u

€a , circa qua cadit divinum praceptum confef-

fionis ; cüm ergo ex precepto divino teneamur

(yi

W J

ad confeffionem mortalium , etiamfi interna fint,

Pwm(wïm

utdefinitur in Trident. Joc. cir. etiam praceptó

Jptif

"

Eccleíiafticó ad eandem obligabimur.

Deinde

gn?

fi quis habeat mortalia externa juncta cum inter-

T w

fis, tenetur ad confeffionem internorum ex vi

r fcdl

(

hujus pracepti ergo etiam , fi quis habeat tantum

,

interna, ex vi ejusdem obligabimur.

je r

Dices , Ecclefiam non pofle pracipere aliquid

e?

L

tl

[u

€ircaaclusinternos, — Refp. nonpofle Ecclefiam

V

precipere actum meré internum; poffs tamen ita,

i

acilum

$

$8

zirticulus II

etalrsd

attum externum pracipere , ut obligatio extenda:

tur etiam ad internum vel circa illum.

Exem-

bnoum n

Y

plum tritum eftde attentione ad horas canonicas ,

ad quam E«clefia obligat non. quidem dire&,fed

modüm (

pracipiendo a&tum externum,nimirum horarum

5"10] ft [

recitationem , quz íine attentione convenienter

Gþligare p

recitari non poffunt,

Eadem ratione in noftto

AU iartie

caíu obligat Ecclefia directé ad ufurpationé Sacra-

Dj

[

ment exterioris, & confequenter ad dolorem in-

ternum, fine quo Sacramentum non fubfifit , &

Tl fllbjcä

ad peccata interna confitenda &c.

Toin i

68

Portb infiftendo pofteriori

fententiz & äd-

"us

mittendo, przceptum Ecclefiafticum annuz con-

l!ndildgm

feffionis effe tantüm determinativum pracepti

!f(?: l'Ulüm't.

divinisadhuc quaftionem inftituunt DD. an

Vi &n|

Ecclefia faltem poffit fübflantiam confeffionis

lo

facende — precipere ? |Affigsativam. exiflimat

o Ulen

Atj

Petfchacher de Panit. q. 1. art. 3. effe certam :

t

quia nimirum Chriftus centulit Ecclefiz fug om-

d

Mi r

nem poteftatem adregimen anima , feu pro foro

fäpg[mm

interno, feu pro foro externo neceffariam. . Et

tfl[]o"e

licàt confeffio validainvolvat actus internos ,hos

u

ley

tamen Ecclefia praciperepoteft, quatenus con*

!(0n

Áf

;

flituunt totum quoddam morale cum actibus ex«

Atj P"Oc

ternis,nt patetex »m, priorz, &: magis ex fequene

m,q

Mm

tibuspatebit. Aliqui nihilominus exiftimant ,

ldtheqw

Ecclefiam non poffe przcipere integram morta-

:

lium confeffionem ( quam confeffzo quoad fub-

"Ut t

flantiam importat ) fi Dzus illam. gobis liberam

| "It

qi

reliquiffet , eó quód Ecclefia non peffit pracipere

:'Wlta

dni

eonfeffionem peccati omnino intesni , cüm de

MDW

eccultis

*De neceffitate Poeniteutie,

59

t

eccultis & omnino imperceptibilibus minifterio

nfuum non judicet Ecclefia.

Sic & ego quon-

[

dam doctus fui in '"Theologicis , non tamen ad.

! d!!læ,ftï

modüm confequenter (ut patet ex »um.6f.) quia

mhyait

fimul fequebamur fententiam . afferentem , non

n

obligare preceptum Divinum ad confitendum ;

nifi in articulo mortis,

TT

g

Dubitatur 2. Utrüm Ecclefia poffit przcipe:

é9

"o

regeneralem confeífionem peccatorum rité cla-

Mi :

vibus fubje&torum, (eu repetitionem confeffionis,

ad quàm juredivino non obligamur ? Refpoudezt

"m :

aliqui negativé feclusó votó,vel paétó toties con-

tendiidem peccatum, quoties Ecclefía vel fupe«

nnnuN*ï*

T mep

rior voluerit.

Ratio borum e(t : quia poteítas

exigendi confeffionem in Ecclefia non eft , nifi

, D

gonwi

1elaté ad poteítatem remittendi & retinendi pec-

&ata ; aperiendi & claudendicelum : fed remifsó

j ul

n

emel peccató per confeffionem , in Ecclefia non

u

eft poteílas retinendi peccatum, càm coclum jam

i

j

fit apertum & ab Eeclefia illi non amplius claudi

pofht ratione peccati jam remiffi : Hinc. Benedi-

r('

"

j j

Qus XI. in extrovag. inter. cuntlas. de Privileg.

docet confeffum R.egularibus non teneri amplius

qual

j

ul

confiteri Parocho, ne; inquit, fequatur abíur-

dum, quàd per Pcenitentiam peccata dimiffa quis

130!$€(W

confiteri debeat.

Idem docent de confeffione ve-

uwl

f

fialium,

u

jm

Suarez verb , Pettíchacher & alij docentcom- 76

"

inuniter , quód Ecclefia faltem indire&é pracipe-

p

j

tepoffitad minus confeffionem unius venialis aug

P(JW'

mortalis jam confeffi & Eccdefia enim pote(

!gnl !

|2r

(f

€o

Artimla;: i,

|

quando bac ad falutem

omanio

pracipereconfeffionem,

eít neceffaria aut valde utilis : fed quandoque

fetipunla

confeffio venialium poteft effe neceffaria ad falu-

& ia

tem, ut fiquis ignorans fuum peccatum grave ju-

titti à

dicaret , íe non teneri ad confeffionem , quando

Qtiltitton

confcius eít folorum venialium, vel. mortalium

topes

jam confefforum ; talis enim omiffó Sacra-

"r con

mentó Ponitentiz et in periculo damnationis ,

, Diigi,

adeóque illi ad falutem foret neceflaria confeffio

'tt E

venialium aut mortalium jam confefforum, ut ra-

lii s

tione horum confeffioni fubje&torum faltem in-

ftut tor

directé ipfi per infufionem gratiz tollerentur ob-

-ICIJm) dOC!

lia mortalia, — Idem exiftimant , fiad aliquema-

V Propo

lium finem Ecclefiz aut valde utilis aut neceffaria

Etquamvis

t Atb

foret talium peccatorum confeffio.

! CU re

primarius finis confeflionis fit remi

ffio peccati

V n

mortalis , preterhunctamen funt adhuc alij, ut

major conícientiz fecuritas & puritas, cultusDei,

Pïätl t a&l

fatisfa&tio pro poenz. temporali peccatis debita »

l, ul]demn

prafervatioà reincidentiain idem peccatum ; 9»

Ti

fimiles. . Cujusfententizà fortiori funt Aleniis,

f"ïllnum '

Bonav. aliíque apud Suarez 5ic dsfp.3 6 febi.2«n.6

N&' 8- dl

docentes, habentes confcientiam |folius venialis

Ti

ü

Itiqm

obligsri adannuam confeffionem ; quod tamen

h

lr dämn

in noflra fententia admitti non potelt.

Dubitatur 4. Utrüm preceptum con

feffionis

Iu

71

tantüm per accidens obliget

propter adjundtum

j Dfu,,t 4 l'l ]

Pafchate ?. Reff.

li UL

praeceptum communicandi in

"jf

obligare per fe , & feparati

m fe

u independenter -'æ

fdf[gn

Ratío efl , quia finis

"d

»recepto communionis.

i

A. c

pracepti confeffionis eít

diflinctus à fine pracepti

[

jl

[:

Clt]

De neceffitate Peniteutia,

6t

"M.

communionis Pafchalis , ficut utilitates , quae

m

percipiuntur ab his Sacramentis,diverfz funt: un-

"m

de qui excufantur à communione , non cenfentur

j gWsi*ï

excufati à pracepto confeífionis , & ideo qui

n QW

j

omittit confeffionem & communionem,commit-

ml

tit duo peccata, & utrumque tanquam diftindtum

i v

tenetur confiteri.

Dubitatur. f.

aliiOf

]

uali Confeffione fatisfiat

123

j quii

Pracepto Ecclefiaftico ? — Aleníis,

Paludanus ,

ïo[l]m' u

Gabriel ,

Sylvefier , & alij, qui admittunt, pra-

s?

ceptum confeífionisannuz effe merum Ecclefia-

,n,mwrä'

flicum, docent, eum, qui fcienter (ine dolore

j

aut Propofitó requifitó confitetur , & abfolvitur,

"

fatisfacere precepto Ecclefiaflico.

Eodem mo-

pe

do, fi quisreticeretpcccatumimernum, non peca

7 d

care contra przceptum Ecclefiaflicum , fed folüga

köh :Urs

u

contra Divinum , «b|quód Ecclefia non polfic

n

ptzcipere a&tus meré internos, nec judicare de il«

qu

lis . undeconfequenter docent, talem non incute

4

rere poenas impofitas ab Ecclefia non confitentibus

lJ

l

5&*»

perannum.

Quam fententiam Dicaftillo bíe

"

j/

Trati, 8. difp. 7. dub. 12.. Vocat lententiam graá-

j

J

vium plurium DD. Verüm hac fententia videtue

f

j effeinter damnatas propofitiones ab Alexandre

i

VIL nam quinta hzc e

p

: qui facit confeffia-

n

Ji) mem uoluntar.

;'ä znullam

fattisfaeit pracepto Eccle »

dj""aæ fe. Raioe

ltff !

1. quia quamvis Ecclefia non pof ^

,ziiä fit dire&te praci

pere a&tum omninó

internum;poe

4j teft camen indiredle ,

quatenus ille neceffarius eft

'

q

j/ ad executionem actüs externi , vel executionem

."ääï

pto Ess

2 fliäs illisitam Jure Divino : fic ex prace

eieüæ ;

J"^riiculus I11,

!

2

"lidä, €0)

clefiz obligatus ad celebrandam Miffam, manet

tütíne do|

obligatus ad hab

endam intentionem internam ;

cüm Jure Divino pro

hibita fit celebratio ficta. Si-

itht, n

Tonconfit

militerobligatus przcepto Ecclefiz ad orationetfl

externam feu vocalem , tenetur faltem fub venialf

Ws príg

iconfeff

ad attentionem internam , quia oratio fine tali

tilimot s

attentione Jure Divino prohibetur : fedetiam

l

Ts Eccl

jure divino prohibetur confeffi

o fine dolore intet-

nterni ; ergo

lqucm tott

no , vel omiffio peccati, quamvis i

l[lUd, m

Ecdefia obligat faltem | indired& ad dolo-

] confeffionem peccati mereé

D lpf]ug

rem internum ve

*

O noneft

interni

e

ergb his non pofitis ei non fatisfit, .

ait :

4

tf

"Trident, feff. 14. cap. 1 g. & can. 8.

confejfioneg omninm peccatorum , qua

lem Ec-

"Bnetie

A9 tj q

elefia fervat ,

tementur omnes [emel in amno,

fia , ut omnes fidelitet

; Wïi&icæ

3. Pracipitur ab Eccle

15 o

confiteantur fua peccata ex s.

64. qui autem

non habet verum dolorem, vel tacet mo

rtale

Ptl

eccatum etiam meré internum , non confitetue

"ülyre

fideliter , nec recipit verum Sacramentum , cone

P r

fequenter nullam fa

cit confeffionem ; ergo prae

qums Qqu

Ethoc præfertim

T i

cepto Ecclefiz non fatisfacit.

tatam z. 698. licut

verum eít juxta fententiam ci

MT

enim non fatisfacit pracepto

divino , ita nec Ec«

r J'HCII

clefiaüico , cüm idem juxt

a illam fententiam

X(jl!a Itfoh

Wm[g

pracipiat Ecclefia, quod praceptum eft pracepto

r

divino, cujus eft

modificatio,

Dusbitatur 6

Anconficens fine dolore intetno

73

ui .

incurrat poenas non confitentib

us impofitas ?

feffionis effe mer

$ i

às

dicunt , praceptum annus con

feri tali confe

Euleüa&icum ; &illi fatis

m:ne in« l"'Pl'l

Deneceffitate Pauitentiadre,

63

nyd

validà, confequenter docent , eum , qui confite-

tur fine dolore interno , vel qui fola habet peccata

y u

j u

interna, non incurere poenas Ecclefiz, etiamfi

non confiteatur,

Rofmer autem Zic admit-

at

tens priorem noítram íÍententiam , ícilicet

;mfubsö

qio t

tali confeffione non fatisfieri precepto Ecclefiz ,

exiftimat nihulominüs , quód talis non incurrat

"m

T

peenas Ecclefig , quia Ecclefia pracipiens confef-

fionem compellendo per cenfuras , non intendit

ifWr' f

ji il

l

aliud , quam prohibere peccatum , pro quo com-

miffo ipfius judició infligenda fit cenfura ; fed

"b

n t '

oc non eft peccatum mere internum, quare foret

confeffio invalida ob defe&tum omnino internum;

dU

T

ergóper talepeccatum , fi relique actiones ex«

ternz rité peragantur, non incurruntur poenz

mlII !

jl

h

Eccle(iaftice ; licét enim Ecclefia confefhonem

yutr "

illius precipere poffit, hoc tamen folàm facit

Uy

u

"j

precipiendo indirecté , ve] folüm prout eft mo«

u

dificatio przceptt divini.

Sic , inquit Rofmer,

IT [ 4

mgvlf*

hatefis merà interna ab Ecclefia non punitur :

i

neque is, qui facrum audit absque interna atten-

"

j

tione, puniretur excommunicatione , fi ommif-

per

W

fione facri excommunicatio effet annexa. Ita et-

d ï

iamSà, Henriquez, &alijapud cit. Dicaftillo,

jl

j

Ex qua refolutione deducit Rofmer, neqneillos

j

p

incurrere peenas Ecclefiafticas , qui non confi-

nmeüp

yt

tentut aliquod peccatum externum , & accipiunt

abfolutionem : imó juxta Canum & alios, neque

xedolat'

y

|

enm , qui confiteretur fine dolore, ob cue

mlPO[

jus defe&tum deprehenfüm à Confeffario non ac-

Emonli

)

cipit abfolutienem , ; quia talis defe&tus in foro

jq

ggblico

ss

[

drticulus, H

1

6

N i

publico manifeflari non poteft, Undeetiam ali-

trpoltg

ui probabiliter docent , non effe tali denegandam

í

i

hedulam confeffionisin teftimonium , quód fit

fl Later,

| n comm

confeffus, quando ex denegatione illius deveniri.

fatut, d

poreít in notitiam abfolutionis negate ; quód

98 tmer

communiter contingit ; quando confitentur pro-

prio Parocho , vel quando adíunt alij prafent

e8 5

pilttex il

itt n

qui vident, illum acceffiffe ad confeffionem , &

puniri poftea tanquam non confeffum. — Contra-

T fenten

ts hi

rium tamen docet Vafquez , & afferit , illum in-

currere has poenas , quia pote(t probati in judis

UT

effionis , qu&

if

cio per negationem íchedulz conf

juxta illum communiter negati pot

eft absque tra-

PinDjo

i g,

étione ügilli.Pettfchacherde Panit.

q.1.4.3.S.2.ad

hanc quzftionem refpondet ,

hoc ipfo , qued Ec-

DNJDiUngm fat

fs

clefiz transgreffio pradicta legis pet n confeffio

n

dan

nem peccati meré interni [ubje&a . fit quoad virft

DI

directivam; etiam fubje&tam efle quoad vim coére

mmüüq j

u

(

citivam, & confequenter talem puniri ab Eccleíiay.

ju ]

fECgPtu

"It

& incurrere illiuspoenas ; quod plures fentiunt

h fmid

apud citatum Dicaftillo

*

: eífe autem obnoxiam

D

hod

quoa

d vim directivam; ex

MT

Jurisdiclioni Ecclefiz

D

eopatet , quódaliàs ta

lis confeffio non fotet legis

Lüänc d !

-Ecclefiaftice transgreffio ; quod etiam Suarez

hwfmm["a

Aifp. 36. bic £, 1. . 4. verum putat finjeo eaíu ;

3 r"uïcn

T deb "

quo homo fciens & voiens illud peccatum inter«

4

num nonconfitetur, & tamen abíolvitur ; non

Ohtmnts

autem , ficx aliqua ignerantia vel inadvertentia $

Ms Comm m

li

quia tale peccatum eft imperfedum in illo genere;

" Thtg

& non eít contumacia contra ObedicntiangCdC".

s

? Qu

fiz , quam excommunicatio requurit,

R n

áed

-

",

De neceffitate Penitentiechs.

6f

viuti

Sed izqnires, quznam (int poena confitentibus

74

:negaqdla

unpofirz ?. Refp. id patereex nzm. 64. ubi Con-

cil. Later. precipit, ut Fidelis non confitens , aut

T

igdnt!

non communicans vivens ab ingreffu Ecclefiz at.-

TR Ef*

ceatur, & moriens Chriftianá careat fepulturá,

nf

Qv tamen peenz non incurruntur ipfo faclo, ut

[] l][ï[tümv

patetex illo:a£ ingre[[n Ecclefie arceantur ,& Chri-

JHaná fepulrurà. priventur; qua verba fignificant

funtn

; (utt

poená fententiz ferendz,non latz,ideóque requi-

h llmlül

ritut, uthac culpa probetur in judicio , juxta

gblh W.W, )

Coninck & alios. — De poenis. autem Jure parti.

[fIOlliS ] W

culari infli&tis confulenda (unt praxes,& leges fin-

gularum Diccefium.

g

Dices contra num, 73.. perSacrilegam com-.

"

u

U

munionem fatisfit prcepto Ecclefiz: ergó etiam

J

motbüm

perSacrilegam confeffionem. |4zr. concedebant

ia

pl

olim DD. communiter. & segaban: confequem

TU

tiam ,eb quód taliter communicans exerceat o«

nf

jio

pus praceptum quoad fubflantiam , licét non po-

nat finem pra cepti , qui non cadit fub praceptumg

ph"-

u

j

quemadmodum is , qui tecitat divinum officium,

[j

vel interet Miffz Sacrificio , fatisfacit , licét ex.

i

"

malo fine id faciat: aliud eít ,inquiunt, de confef-

j [lUü[

fiorie facrilega , quia h:ec non eft Sacramentalis 8c

]

valida , ficutcommunio facrilega. Verüm hodie

ul

p

"tgari debet etiam axt. eft eriminter damnatas

«

[

propofitiones ab Innocentio XI. etiam hec : pre«

j

€epto commuraonis annue fatisfit per Sacrilegam

m,dvcnt

Domini manducationem. — Cujus rationem. dat

j [HO

Gonet , quia licét Ecciefia non poffit dire&té pras-

jj

&ipere ftatum gratiz, poteít tamen indirecte,qua-

j

€

tenus

]

:

66

Articulus Il

.

4

tenus. e(t neceffarius ad communionem pi

am&

tblitom

falutarem , quam Ecclefia pracipit ,

dum ait , ut

^htit ul

Adde , quàd

Euchariftia reverezter lumatur.

quin0n co,

m fit determinatio przce-

(tin w

pracepum Ecclefiafticu

p divini , juxta z.

6f. quod addigrie com-

[UDTT

municandum obligat. '

Quamvis autem fententia

P

«ontraria refpondeat ,

folümex pracepto divino

IdHfaico

nacurali orto ex ip

fa inftitutione nos teneriaddig-

Wi treci

né communicandum, non veró ex divino prace-

lvmum ts

to fuperaddito inftitutioni , cujus Íolümmodo

l n".f.il),

e(t determinatio preceptum Ecclefiafticum j none

(ulpa i t

dum tamen fatisfacit pofitis fundamentis, nec per

LT

hanc refponfionem íe à damna

tione libetat. INt'

B) h

quó

d dari. poflit Sa-

hilominüs|ex fuppofitione ,

q?4'2"""fitior

?

cramentum Poenitentiz validu

m & informe de-

f

li

p

fe&u univerfalis doloris( de quo infra ) commus

(l ;

LE

niter docetur , per talem confeffio

nem fatis gri

lhlm Prarum.

ino ; fic enim

tum pracepto Ecclefiaflico, tum div

Üj &

fufcipitur Sacramentum validé , ne

qué facrilegé

ivionem;

P itdie ,

ob inculpabilem univerfalis doloris obl

T tp. p

licet talis non fufciperet

totum cffedu

m huius 51*

L H

91

cramienti, tamen ab illo

folüm impeditur adtem-

'üy

lpl

bice conferat Sacramen-

pus cüm illum remoto o

Ti

tum , ut tanquam certum

fupponit Dicaftillo hi

'lpï

Trail. 8. difp. 6. dub. 6.

u

conf?füo-

Potig t

g6 — Dubitatur (eptimó , an ex vi annuz

flcntla

nis obiigentur , qui tantüm habent veni

alia : Af*

]

mp[

ides

itt

firmat - Alenfis 4, p.

q. 18. membro 4« cum pau*

Ht

cis aliis, & probat id ex cap.

omuis utripsquejt*

Ms

liciter & abfolut:

] p"(

xtut cit. inuum, 64. ubi fimp

huln |

At

pracipitur ulus confeffionis femelinanno

iergo

ebit-

m' mgn

De neeeffitate. Penitentie chc.

€

] phm |

dumadi

obligatomnes, quiconfiteri poffunt, — lIndefo-

lent in multis Dizcefibus excommunicari Oomnes,

diti Ü

qui non confitentur femel in anno.

Verüm »e-

m

£4tiva eft communior & probabilior prissà :

Jigtd

quia ex pracepto divino nemo tenetur confite-

u

ti venialia ex »upe.,

uod aliud

44- ergó nec ex przcepto

((P[O diL

Ecclefiaflico ; q

pratet certum tempus

wl

non przcipit, nifi ad

quód obligat przceptum

ia

divinum ex »». 6.

quod confirmati poteft ex

T

Trid, c£t.is num.

44- Ubi ait , venzalia fine omni

joni

€nlpa in confe[fione

taceripoffe. lmó difputant

Authores, utrüm

! j

poffit Ecclefia pracipere pec-

".

j

Catorum venialium confeffionem ex s. 69.

n

quamvis ratione fcandali & prafümptionis contra

Ti

talem poffit procedi cenfuris Ecclefiafticis ; tefte

i*

"

Dicattillo £: 77, $, difp- 6. dubit. f,n.89.non

,oulm "

enim przfumi poteft , inquit , quód homo vitz

i

j

Communis G ordinari2 , qui nunquam in toto

a

ànno accedit ad Sacramentum confeffionis, careat

T

t

omni culpa gravi,

Vaíquez tamen 4. 90. ar. 2.

N

dub, 2, », Y9.

ltem Suarez , & alii docent.

fi talis fufcipiat Euchariftiam , & ad vitandam

r

P.

jud

€xcommunicationem ( fi nimirüm non inveniatur

D

triptus in numero confitentium ) compareat co«

Tam proprio Parocho, & dicat, fe non habere

4

conícientiam peccati mortalis , credendum effe ,

.un'lg miïl

hifi evidenter conflet oppofitum.

u "

TE

"Dubitatur oflavo , An fatisfiat precepto Ec- 77

u,'! [

clefiaftico per confeffionem mortaliam vel venia-

il

M W

ium jamante confefforum ?. Refgondetur. com-

Mnniter negativé $ quiapraceptum annua con»

f

j

LE

feffio.

-drticulus T1I.

63

icífionis eft de peccatis. mortalibus , quae fiunt

d rlb

intraannum : ergó qui fola venialia vel ante jam

fititrem

