nitentiz concepta ex jtimore aliarum panarum

temporalium , infamiz, infirmitatis triflitiz ortae

"d

g[b[i ) 9*'1

éx peccato, remorfus conícientiz Gtc. — Vafquez

difh. 93. 4. 1. dub. 3. . 3. alii videntur ne-

u y

r

j

are, eà quód talis dolor folüm fit naturalis. Sed

i

orían loquuntur tantüm de humano dolore abs-

T

n d

que ullo refpe&tu ad res atermas ; nam dolor

conceptus ex. tali timore nec eft ad DEum con«

g

gt

verivus, nec avertit hominem à peccatis, ut pec-

catum eít ullomodo contra DEum , fic credea-

t^

"m

u

dum non eít , Dzum illo contentum effs ad con-

ferendam juftificationis gratiam.

g

Unds

-

222

Zticulas VI.

Exfon.

a8

Unde tefpondent alii , fi dolor peccati ortus ex

tiror p

findm, co

timore illarum penarum confideretur , quatenus

DEus illasimmittere loletad puniendum pecca:

tadocpr

tum illum fufficere ad juftificationem inSacramen-

plt, quo

to Peenitentiz , & Concil. nomine peenarum eti -

lnort p

Ratio eflt

amincludereillas poenas temperales.

tonem la

tum quia talis dolor eft honeftus, refpicitque pec:

bwitefefn

catum quitenus caufativum alicuius mali, cum

Stimento

fufficienti refpectu ad DEum, & finem ultimum

|ttplum ;

fupernaturalem ( qualem omnis a&tus pofitivé

tnlime

falutaris habere debet ) ficqué erit dolor fupet-

fetutt p

naturalis: tum quia Trid. cit. non dixit, ex zimer?

df i

folàm . gebenna , fedaddit in univerfum ex timore

fat2ttm

Imó in exemplum deteftationis pec

OH T'0min

Plndïn!!l.

cati ob timorem poenz affert Ninivitas Jfone j«

qui tamen pcenitenuam egerunt ob timorem fub-

D

verfionis civitatis , quam Jonas DEI nomine com-

fpinatus erat; tumdenique, quia tota ratio in

contrarium effet , quod talis attritio non detefta-

lob

retur peccatum , prout oportet ; cüm non dete-

hhh

ftetur peccatum fuper omnia mala temporalia,

Verüm hujus folutio videtur patere ex fusé dictis

Ifþut

de virtute Powitentie nmm. 44 $. e fa.

D

E

336 Dices

.

Argumentum defumptum à Ninivi-

LT.

tis nimium probat : quia hi ob timorem illius

At

poena talem egerunt Poenitentiam, ut meruerintà

Blonu' [

D«o impetrare veniam peccatorum extfa Sacra-

Mata Pan

mentum : ergé vel illa deteftatio non fuit ob ti-

i idvm

Iorem poenz etiam zternz, vel talis erit (ffici-

A

ene ad juftificationem fine Sacramento,

K!a

pem €X

DN

t

duo afferere Trid, in eo capite 1 attritio

Popri

gimmi;:

!

.

d

Exponuntur velique eonditionts C'a, — 233

atl

timore posnarum etiam hujus vitz effe bonam &

.

;tur,quzw.'

fanétam , contra hareticos illam condemnantes

,

m p

& adhoc probandum adfert Ninivitarum exem-

n imys

plum, quorum Penitentia initium (umpfit ex

2.

A[ferit , attti»

p(fllmüf!

timore poenz temporalis.

& dul

tionem illam,quam exemplo Ninivitarum pro-

fyiatgh

bavit effe fanctam, fufficere ad juítificationem in

y nd

Sacramento ; &ad hocnon adfert Ninivitarum

ul

exemplum : valdetamen credibile eft, INinivitas

"T

non (latim egiffe Poenitentiam,qua merueuint im-

T

petrare peccatorum veniam , fedad perfectam af-

iW

cendiffe per imperfectam conceptam ex timore

(jnatif

pena temporalis , quam Prophetaerat corfiinatus

qhlol

DEI nomine.

:

j r

j

DisprurArio VI.

|ont

T MZQF*

T d

De Fropofito ad.Sacramen-

g

il

ium Penitentie requifito.

"m

at

Ti

Ifputatisijs, quz ad dolorem Sacramenta:2$7

t

lem pertinent, oceurrit ordine doctrinz

yni"

tractatio de propofito ad idem Sacramentum re-

.morzm l

quifito, Dequo variz omnino funt DD. opi-

il fl

niones, quas refert Dicaflillo 7r&. 8.de Sacra-

y

mento Panit. difp. 6.dubit. 14. Nos de propo-

TU

i

fito ad veram Posnitentiam requifito jam egimus

de Virtute Panitentie a num. 410. quibüsfuppo-

ul

11

firis folüm ea de propofito inquiremus , quae

proprié ad Sacramentum l'oenitentig conc

urrunt.

j

ARTI-

-

M«

«9$ (124) 5?»

y/

m ild ,

Angricurus L

1 humane

einà conle

m

"n , quale &?. requiratur

Bs

|

um

propojuum , ur virtute . Sacrae

|

ASQUmtRE,

menti Penitentie vemtitan.

l

MranSig

tur "ventalia ?

inindümor

& T Ullum propofitum nec formale, nec virtuale

ET

$

?Qümm m

À requiri ad Sacramentum . Poeuitentig , do-

del]?. I)'.t

cent aliqui apud Suarez difp. 20. fif.3 , mou for-

ían illo Alex:ndri Ill. mandato , quod refertur

m

U: Qpj

eap. quäd quidam. de Penit. & remif[f. ubi decer-

oudum eny

nit Ponufex admittendam conf.ffionem eorum ,

l

itorum (s

qui, quamuvis confiteri velint , [e tamen afferunt

eb(hineve mon po[fe.

Et reddit rationem : 44i4 li.

| Di[!ldum

di Panitentia , admittenda

€et won fit vera ejusmo

i 1 Pïub. l

tamen eff corum confe[fio , & erebris, ac (alutari-

büs monitis Peniteniia indicenda,

Verumnon

FüütililtiVum

qu fme |

lequitur Pontifex de confeffione valida & cui

go mjor. !

Sacrarnentalis abíolutio impertiri debeat, ut ex-

plicat Sotus ia 4. diff. 17. q« Y. art, 2. inquies :

"i

unde licét confcffio illa invalida fit ad gratiam,ni-

?mP'tumr«

UM

hilominus valet ad obedientiam praftandam Pre-

UM

lato ; qu: illum potfit falutaribus documentis ad«

monere, Caterüm non obeft propofito reqnili-

ülo mmmlü

| tp:

)

(fgo |

to ad Poeenitentiam, quéd quis putet; vel cimeat;

L

TR

fe unum vel plura peccata non vitaturum quia

propofitum eít aétus voluntatis ; exiftimatio au-

Pfüvidemia:

tem

Wlb

p

»'An,yeä' quale reänïmmr du 22 f :

tem illa eft a&us intelle&üs, qui ex illo propofito

l

ob humanz voluntatis mutabilitatem non ne-

ceffarió coníequitur,

Vide Laymanum Jib. f.

"

II

M H.. 9. €. 44

Ex quibus colligitur , quàm immeritó Lu

go:8$

T

'

fl difp. 14 wum. y , & Suarez cír. Sotum inter il-

losnumerat , qui nullum omnino propofitum . ad

!jh

eflentiam Sacramenti Peenitentiz requirunt: prae«

fertim,cüm omnis dolor efficax ( qui effentialis

pars eft hujus Sacramenti ) (it etiam virtnale pro-

n

pofitum , ut patebitex mox dicendis.

Hinc So«

juut!

tus dif). 1 . 2. 1. art. 2, acriter invehitur in fen»

j d

sl

tentiam negantem neceffitatem propofiti, inquie

ens : opinio hac necvers elt , nectuta , nec in

ub

populum evulganda , quia nullus unquam anti«

g a

quorum fic aufus eft loqui.

t if"

Dicendum 1. Ad Sacramentum Ponitenti2;

m

neceffarium effe propofitum non peccandi dece-

,44:»:?!!*"

to. Prob, quia Sacramentum Poenitentiz eft re«

T d

j

conciliativum hominis cum DEO : fed hoc fieri

[

J

".

nequit fine propofito non peccandi decatero $

l

" l

€rgo asajor.patet ex n. 2 fO.min.prob, quiaad re-

jf

i

conciliationem DEI cum homine , feu impetran-

f

dam peccatorum veniam, ut loquitur Trident.

d

Fé[f. X4. c. 4. omni tempore neceffarius fuit con«

"

1l

tritionis motus, qui eft dolor & deteflatio de pec«

um!ül

jf

r

cato commiffo cum propofito non peccandi de ca«

j

tero ; ergo neceífarium eft tam intra , quàm ex«

lvd(mflv

T

tra Sacramentum , intellige, juxta prafentem

(f T

providentiam ; nam abíclut& peccatum remitti

lii

p

poteftà DEO fine omni actu hominis ex . 163«

P

Per-

« 216

Mrticulus L.

Per hoc ptopofitum non intelligitur folàm cefía-

fedeodcmt;

tio à peccato ; & vitz novs propofitum , atqué

inchoatio , fed etiam vitz veterisodium faltem in

EE hi

nlb dict

ipfo dolore inclulum, ut loquitur Trident. cit.

|tt j dicit

quo intelligitur tale odium , qued veluntatermi

quis de at

peccandi excludat.

(; qua a

agi Diceudwm 1. Ad gratiam in SacramentoPani-

àt, quiaon

tentiz impetrandam fufficere propofitum virtua-

tbl vola

le, Eft communis. Probarzr ex Trident. feff. 14,

lls pro

&. 4.. ubi loquensdeattritione, ait : eame difgonte

of

ye ad gratiam in Sacrameuto Pouitentia impte

Ditey a,

zrandam , fivoluntatem peccandi excludat $ ergo

attritio, quz voluntatem peccandi excludit, fuf-

keteron

ficitad juftificationem in Sacramento : fed hoe

|tlümf ipfun

tüsitri

]

poteft przftare;etiam ft attritio tantüm fit propo-

lj danij

fitum virtuale , tunc fcilicét ,-quando procedit ex

*fiatyj

snotive oppofito peccatis prateritis & futuris $

"Dtmys vl

quod probatur : quiaad hoc, ut excludat volune

tatem peccandi , fufficit, quàd vi fui motivi non

At de ee

Di"udm'

poffit fecum compati voluntatem peccandi ; fed

fi procedat ex motivo oppofito tam peccatis

m

Pbirgy

prateritis,quàm futuris , non poterit vl fui moti-

ETTM

vi fecum compati ullam voluntatem pecczm& $

/

[24:4009

Vütgem,

1 Mud fior

&92 . Dice; x. Non minüs propofitum , quàm do-

lor terminis abfoluté & fimpliciter prolatis figni

[ft. hr ey

!ltilium ,

ficat propofitum formale , quàm dolorem forma-

| Plcülld

il

lem : ergo non minüs requiritur propofitum fot-

jell

male, quàm dolor, Prob, cowfe4. quia Concil.

) (dfm

ltl'o; [ M

loquens de dolore, requirit dolorem fimpliciter

|

It

prolatum , dicimus requiri delorem formalem ;

"Ofm'tcntiaj

€

üto m

ln

dn, ä* qual? requimiur äc,

-

7

fed'eodem modo loquiturab(oluté de propofito ;

[ron

jut l

ergó : Kejp.conc. Apt. neg.conféq. quia Concil.

r

nullibi dicit; dolorem inclufum in alio aétu füfti-

d w

cere 5 dicit autem hocclaré de propofito , cümlo-

quens de attritione docet , eam attritionem fuffi-

cere , quz excludit voluntatem peccandi : fed do«

ii

ftüt

lor, quinon eft formale & expreffum propofitü,

excludit voluntatem peccandi, adeóque dolor in-

Qul f!;L

usj

cludens propofitum ,feu propofitum inclufum in

"ETA

dolore fufficiens eft.

sst

Dices 2. Formale propofitum nom peccandi297

x

de cztero non fufficit in defectu formalis doloris,

etiamfi ipfum fit formalis dolor ; ergo nec for-

i

m

malis attritio fufficiet in defectu formalis propo«

fiti, etiam(i ipía fit virtuale propofitum.

Refp.

doprocfïü

negando con[eq. difparitas efH, qu&dde primo non

às t

um

habeamus ullum fundamentum in CC. habemus

autem de fecundo, ut patet ex di&tis,

i

i

Dicendum 3. Non fufficere propofitum in-294

;cmnüiï

o

"

clufum in dolore concepte ex motivo particulari,

)ut

Probatsr quia propofitum ad impetrandam ve-

TU

niam vi Sacramenti Peenitentie debet excludere

W ptttli'l

voluntatem,feu affe&ctum peccandi mortaliter : at

hocillud nonhabet : ergo. sajor e/? ex Trident,

um:lï""?

cit. »sinor exfe patet. — lIbibené notandum eft ,

FIDW ,

Contilium non dicere, requiri propofitum 'non

jont

peccandi hoc, vel illo peccato , quod commiffum

i

u

eft , fed fineulla limitatione non peccandi de cz-

^

W WM*

teto : ergofignum eft, quód Concilium velit , ut

"

j

Poenitentia habeat propofitum non peccandi ullo

1

peceato mortali,

(onfirmatnr ;'Yudent. i2 ean.

[

PA

y. fsf

2238

"rticulus ,

$- [f 1 4, requirit ad contritionem, que fit fuf-

deïctumcä

ficiens in hoc. Sacramento, propofitum melioris

queisdpr

vite : fed melior vitanon confiítit tantüm ineo,

af p

quàd quis non comrnittat peccáta ea , qua priüs

proolitr

comnifit , fedut nequealia committat $ alioquin

foeritdey

diceretur meliorem vitam agere poenitens,etiamfi

u quisco

poft confeffionem committeret. quacunque alia

imeatur

peceata graviffima : modó non committeret illa

ptatotum

quzs priüs commifit ; quódex fe falfum apparet

ürünt t

ergo neque propofitum melioris vite confillit

iri s

tantüm in eo, quód quis'proponat ea tantüm pec-

Ynarpli

Cata cavere , quz priüs commifit , fed ut praterea

frmaiter

proponat etiam cavere alia, & confequenter ad

alia ft haï:.c,

confe(fionem requiritur propofitum cavendi om-

4l jrim

TOl ormir

niapeccata, — Et pote(t hujus dari aliqua congrue

entia : quiafine dubio congruum eft , ut is, qui

Ut r

init, autinitecupit amicitiam cum Deo , habeat

Wt ]to

voluntatem nunquam eam amicitiam ullo peccato

Attlm

teícindendi : hzcautem voluntas eít. neceffatió

lidy lts

propofitum univeríale ; ergo,

1W Nmiffa ]

$9f Dices 1. Dolor particularis fufficit , modbis

DO uit

fe extendat ad omnia peccata , qua. necdum funt

Mi

Mumvir

remiíla; ergo etiam propofitum particulare fuffi-

Titivo (

ciet.

2. Propefitum virtuale fufficit inclufum in

Tttfiyg

dolore ; íed propofitum inclufum in dolorefre-

quenter eft tantüm particulare , quando fcilicet

dolor eft particularis : ergo propofitum particu-

"g

u

lare fufficit, 3. Etiamfi Trident. loquens dedo-

Wmm

lore loquatur univerfaliter , & dicat ; illum debe-

Olothlr(

te effe de peccato commiffo , hoc tamen intelli-

MT

gitur tantüm de «o, quod necdum per Poenitentiá

ïdlmpc m

deletum »

m

M

"

n t quaicx fequird;ur eu.

229

quii

deletum eft ; ergo fimiliter , licét Conciliumlo-

ln m

quens de propofito loquatur univetlaliter, & di-

amimi

«at; effe propofitum non peccandi decztero , aut

u

propofitum melioris vire , hoc tamen intelligi

Md

poterit de propofito noa peccaiidi illo peccato, 4e

nitst

quo quis conteritur per dolorem

4.

Ad Sa-

g

cramentum Poenitentiz fufficit confeffio eorum

ntit

peccatorum , qua poft diligentem diícuffionem

Jiniyt

n

occurrunt memoriz ; ergo fimiliter fufficiet do-

v

lor de peccatis commiffis X propofitum de illis

uniat

non amplius perpetrandis,licét non proponat vel

formaliter vel virtualiter alia cavere modo circa

duta

alia fe habeat negativé.

jrgeti

at

zAd primum multi refpondent neg. 45t, €0n "49

conformiter ad dicta in z. a fQ. fed facilé affig-

jqum

uf

natur difparitas , qued propofitum particulare

! DIUI W

non fit propofitum melioris vitz , quod tamen

Concilium requirit,fed dolor particularis , ex-

s

m

tendens fe ad omnia illa peccata , quz necdum

funt temiffa habet omnia , que Concilium ad de«

j

lorem requirit. 244 fecundsm diflinguo maj. pro-

pofitum virtuale fufficit, quando dolor procedit

"

exmotivo fimpliciter univerfali, co»c, fecus weg.

tigto

T

"Ad tertium neg, con[tq. difparitAs patet ex ratio-

nibus fuprà allatis : Hinc negandum eft( loqui-

m

guda j

mur femper de propofito ad remiffionem morta«

lium ) quód Concilium zqué univerfaliter fumat

us p

qui

peccatum, quando loquitur de dolore, ac quan-

i

do loquitur de propofito.

Probatur cüm enim

jl

Uumdï*

dolorem de peccato commiffo dicat neceffarium

[lmgnmw

ul

adimpetrandam veniam peccatorum , ubique lo-

r

P2

(quitur

"

L-

"

'Artz'?uln: J.

quitur de peccatis , quorum veniam impetrari

vult peenitens : atde his non fufficit tantüm pre-

À

pofitum,cüm non fufficiat fola ceffatio à peccatis,

Íed requiritur voluntas excludens affectum pec.

candi eriam de futuro ullo peccato gravi ; aliàs e-

[ej

nim non effet inchoatio vit2 novaz,

Ad Qnar«

i ime

(0

72;

1um dico , quód, ficut à paritate confeffionis non

Icmd;

peteít probari , quód fufficiat dolor de folis illis

fental

peccatis, qua quis confitetur , ita nec probatur,

Wa D

quód fufficiat prepofitum folum ea peccata te«

'tirir d

nendi , quz, vel quibus fimilia commiffa funt. Ex

ht dbiola

quocollges , quando dolor non concipitur ex

ROE

motivo vniverfali , neceffarium effe propofitum

Wtf a

ad hoc Sacramentum conceptum ex motivo uni-

030 cor

verfali , nedefit voluntas non peccandi de catero

upoltum

ullo peccato gravi,

Praterea recolligenda funt

titoy

dicta dePzrtstePanit.á n 406 ubi diximus,quam«

It

visfine prepofito formali juftificatio obtineri pof-

UM

fit , illud tamen effe conjun&tum cum dolore effi-

tdidr ;

caci regulariter univeríali , quando nimirüm oc-

Wandi d

curritdifponere de vita futura , feu quando re-

Ff

praíentantur peccata, ut in futurum committi

nialie

poffibilia,

Et hoc modo intelligenda eft conclu-

m (

fio fecunda, & facilé plura folvuntur, qua core

"rf i

traillam conclufionem ex CC. & PP. vel

mïlm. 29

ratione obijci folent.

LU

Rij

s

Dim (

niällnoh d

p (I)ITUMUS '

V r

ARTI-

"

-sv(zsr) $e

it ity

i t

Anricurus ll

o p

[

De propofito requifito ad

gui;à

confe[[toneg "veniauum.

. Afj

yeffet

Icendause 1. Ad confeffionem venialium ef-

g dl

D

(entialiter requiri propofitum abfolutum,&* 57

eflicax, — Prob. quia ad confeffionem venialium

d

at

requiritur dolor abfolutus & efficax : arqui. do-

w

lor abíolutus &efficax, quieft pars. hujus 5a-

T

cramenti , ut defcribitur à Trident. feff. 14- &-4-

debeteífe cum propofito non peccandi decatero;

m

x It

ergoad confeffionem venialium requiritur etiam

vdidd

propofitum non peccandi de cztero , faltem vir-

gt

tuale, proportionaliter ad dicta in s. 250 Cor-

dj

firmatur : per Trid. attritio , qua eít pars hujus

Sacramenti,debet voluntatem peccandi de catero

T

as

excludere ; attrito aute, quæcxcludi: voluntatem

À

) mmlrüm»

peccandi de cztero, eft propofitum virtuale ergo

propofitá virtuale eft pars hujus Sacramenti; ergo

t qnmdar«

eifcntialiterrcquitituretiam ad confeffionem ve-

um £

nialium , ficut attritio requiritur.

Demum do-

qudi

on W"

lor efficax includit propofitum virtuale, ut dict&

g

eft »um, 291. i ergo requiritur dolor efficax , &

abfolutus , ut probatum eft s. 2 5 6. Ron pote

non requiripropofitum faltem virtuale.

Dices poffumus deteftari unum peccatum ve- 398

nialenon dete(tando eciam implicité aliud ; ergo

poífumus etiam deteftari efficaciter peccatum ve»

niale prateritum per unum dolorem ab

sque de-

teítatio-

y

p4

*

312

"^rtieulus IH

teítatione vel odio efficaci. circa peccatum futu:

tetettur ot

rum 5 unü enim diítinguitur ab alio. Weneg,confeqe

tieifusog

nam peccatum prateritum & fututü fimile habent

N Tr

Deutentie

eandem omnino malitiam, ut fuppono: nonpof-

fumus autem efficaciter odio habere peccatum

&itdi de a

prateritum propter talem malitiam , & retinere

avenilia,

affcCtum erga eandem malitiam ; hoc enim effet

Q quiaer

amare , & odio habere idem objectum, ut fuprà

LEU

probatum eft, qua ratio non probat de peccatis

forliatem

diver(is , in quibus reperiuntur diverfz malitiz ,

QUanon req

quarum unum poffumus efficaciter deteftari abs-

dtdqar o

que odio fimili ergaaliam diverfam.

Gm m

&99 Diceudwm 2. Non requiti tamen propofitum

TE

univerfale.

Probatur 1. nonrequiritur confef-

Worerflene

fio univerfalis , nec univeríalis dolor

2

n

ergo

breni]? j

nec requiretur propofitum univeríale in Sacra-

titt im of

tmento Peenitentiz in ordine ad obtinen dam ve-

TM

niam aliquorum peccatorum venialium;non obflat

Pucftmis 8

enim, quód panitens velit manere in aliquibus

fffta impom

peccatis venialibus , quia ficut non obligatur ul-

lum peccatum veniale confiteti, itanon ohligatur

lt lmpombl

confiteriomnía ; ergo nec eidem Sacramento

Pïimö, l"l &

obftabit non proponere cavere omnia venialia. Et

V bt

Rotio bujns eff : quia ideo potiffimum in con-

Ml vv

feffione mortalium requiritur propofitum uni-

4 ; pmndl]mü

ver(ale vitandi omnia mortalia ,quia homo tene-

T'ofig fu&

tur fe velle confervare inamicitia DEI , ad quam

T ^

perabfolurionem reaffumitur, cui quodvis pecca-

ao

tum mortale eff contrarium : at veró peccatum

! Efldümh(

veniale non eft contrarium gratie , quam peni-

tti)

3Q

tens in abfolutione à venialibus accipit $ alioquin

tüm Col

tenere«

De propofito r&äuijïta' &e,

23 35' uml

t

teneretur omnia venialia cosfiteri, qua memo-

Mi

riz ipfius occurrunt, quod tamen «ít contra Ttid.

nl

Neque Tridentinum definiens , ad Sacramentum

h: w

Poenitentig. neceflarinm effe propofitum non pee-

VTE E

candi de catero , extendendum eft pariformiter

, V

ad venialia , ficutextenditur ad omnia mortalia ,

Y at

tum quia exigere propofitum in ordine ad omnia

m, u

venialia nimis arduüm effet , & periculofum ob

p

fragilitatem , & imbecillitatem humanam : tum

tfe m

quianon requiritur , ut in confeffione venialiurn

dul

excludatur omnisaffectus , ad quodiibet veniale ,

cüm unum fine altero remitti poffiz.

a

.

.

i

Qzære:

Àn poffit quis habere propofirum 556

rl

univerfale non peccandi impofterum ullo pecca-

p

to veniali ? Rariodubitendicfh : quia st mor-

j n

aliter impoffibile vitare omnia venialia absque

init*

fpecialiffima DEI providentia & adjutorio, quod

pauciffimis & forté Soli B. V. conceffurn fuit

N

*

umyun? ;

i ällqmþ

circa impoffibilia antem non videtur poffe effe íe-

ii

rium propofitum.

Refp. Licét. hoc fit morali-

ter impoffibile , effe ramen fimpliciter poffibile

monübü?

l Suunt

primó, illa enim moralisimpoffibilitas nó tollit in

nobis libertatem phyficam , quareergo non po-

i miglii.ï

m 1

terit fe quis per propofitam determinare ad non

yoltun

peccandum futuro tempore, quamvis in hoc

propofito fucceffu temporis non fit perfeveratu-

j ho L

EI r ad ql'l

rus ? Secundó id faltem eft poffibile cum fpeciali

DElauxilie , ideóque poteít quis cum humilitate

uodl'lrs pm;

defiderare hoc fpeciale DEIauxilium ; & fic velle

j

ferió , quantüm eftde fe, vitare omnia venialia

yn i

Terüio licet fit mora-

j i

etiam col?c&ivä fumpta.

liteg

yit

P

—'..a.!rtimlu: 1l

;

liter impoffibile omnia venialia cofle&ivé fumi:

z fa:

"r

pra , eft tamen poffibile illa diftributivé fumpta

vitare, & ficpoterit quis velle vitare omnia di«

duàt ; q

ftributivà accepta , licétnon omnia colleótivé. 44

adm

vationem in contrarium diflinguo min, circa ime

poffibilia, quz funt talia fimpliciter, non pote

À

haberi ferium propofitum ; coscedo , qua lunt

tzlia tantüm fecundüm quid , »eg. mir. vide didla

de virtute Poenit, s477. 4.1C.

à

(IIl

3OI

Notandum autem in prafenti , dum diximus,

etiam ad remiffionem venialium in. Sacramento

ht

Pecaitenti requiri propofitum efficax , non ideó

vocarieffiax, quód, fifemel habeatur, eoipfa

| TM

fequatur effeftus ; ex multis enim capitibus pof-

fetimpediri : fed ideo conferi efficax , quia ; li

Q

femelhabeatur, & adíit expedità facultas exe

jd qo

quendi effectum , non potef non fieri effe&us ,

AUs p

nifi de(ideratur ille actus voluntatis.

Hincorztu?

t oca

prim, quód, ut propofitü non peccandi venialitet

tidpoft:

Ptum x

fitefficax , non fit neceffarium, ut eó ipfe, quàd

femel ponatur , nunquam fit futurüm peccatum ;

Ti re

fsd fufficiat , uttalefit, dum habetur , ut, nifi de»

Tor iif

feratur, homonon poffitpeccare : fed quia ob

t exdig

fragilitatem naturz hnmanz deferetur , ideo non

Ql ts

vocatur abfoluté efficax. . Hinc feuitnr [eeundo,

Vi

quéd, quando diximus , hominem , non peüle

Wtl

moraliter vitare omnia venialia , non fit fenfus;

Mi

quód non poffit habere propofitum efficax ,

quantum eftex fe, omnia illa vitandi , fed quàd

t d

ÍpeAata conditione naturz humans tale propo-

V, qul ;

fitum, nec formaliter,nec virtualiter perfeveratu-

lr TT

rum

u

09)'237.(50

Mi

rut , fed aliquando deferendum fit , licét tale fit,

bui lu

dum a&tu exiltit , ut ex v1íua omne peccatum ex-

Jartnui

cludat ; quamob caufam vo«atur efficax. quoad

lii

affectum, non veró quoad cffectum

win, t

e, n

Anricurus lll

g

vin d

Quando defeiiu propofrti

n

) At

polft panitentt negari ab[o-

Áuito. ?

j ,

a, t

at

Efectus propofiti efficacis coï]igitur vel ex 65

D

€o , quod homo nolit reftituere, vel facere

w,qnhla-

id , ad quod tenetur : inquo ca(u eft clarus de-

us d

ii

fe&us propofiti , & fine controveríia aolit relin-

: Hjlmlll'

quere occafionem proximam peccandi : vel ex eo,

quàd po(t alias confeffiones , vel repetitum pro-

mmixüm

pofitum nulla fequatur emendatio , fed eodem

db

If Ful

modo relabatur : in. quibus duobus cafibus eít

u

ji

major difficultas , in qua quidem plura decidi paf-

"

funt ex dictis de Pirture Pavitentia a 04m.4X2.

fig

quia tamen quzdam ibi omiffa, vel folüm obiter

lify

i

1

j

j

infinuata fuat, preftat materiam hanc pro praxi

n

valde utilem enucleatiüs tradere ; quam ita refol-

u

vemus, ut femper prz oculis habeamus tres pto-

o

fi

pofitiones prohibitas ab Innoc. XI. qusram prima

du

j

uA

eftin ordine 61.quzait : poreff aliquando. abfal..

Vi, qui im proxim« occafione peccandi wer(a-

T u

zur , quam pote[! , & mon vnlt emittere, quin imo

( Pærf

h

dircctà

[

"

Articl;ltt: HL

4

316

dirctlà dr ex propefito quarit , aut fe ingevit, u

ximyd, q

cunds in ordine 62, queait proxima occafo non

lomo con

efi fagienda ,ubi caufa aliqua utilis «ut. bone[la

, ao :

mon [ngiendi occurrit.

Tertia 6 5. ita fonat /ici-

| modiocca

tum eji querere diretie occafionem proximamptt-

; lt prop

cand: pro bono fpirituali, vel temporali noffroyuel

E

proximi. Porro occaíio proxima dicantur illz

| Ni2) ol

circum(tantiz , in quibus quis femper , vel fere

ial

femperlabitur 5 in quibus autemnon, fic dicun-

Jint,

tur occafio remota. His premiffis,

IT

303 Dicendum 1. Ei , quiin occafioneremota cfï.,

ttnfas f

non eífe denegandam abfolutioné: alioquin, inquit

101 0]:d;

de Lugo bic diff. 14. fe£t. 4. num. 148. debere-

h Aigit t

musomnes de mundo exire. juxta illud Pauli t.

poteltabí

Corintb.6. Etíanénon fatiseffet ineremum, fed

Qta[onem

plané in cxlum abire, inquit. Tamburinus z5

tf &

Meth. confef. c. 3 , 2. t0m. 3. Neque de hoceft

hi

controvetíia , cüm conclufio ifla ab omnibus,tan-

| .'W,in I

3

quam certa lüpponatur

| i dvf

304 Dicendum 1. Conítitutus in occafione pro-

"odufi

xima , quam poteft, & non vultrelinquere,non

T unyy

debet abíolvi.

Ita communis , & certa , fenten-

l» V tolle 0

tia, inquit Tamb. cit. patetque ex propofitione

Wi m

prima prohibita , relata in »42, 392. Et Ratto eff:

quia qui non habet. propofitum non peccandi de

Diyj

cetero, isnon debet abfolvi : fed quia non vult

Y

relinquere occafionem proximam , q,uam pote

Proïimam

relinquere , non habetdi&tum propofitum ; ergo.

d

anajor eft ex num, 2 91. ubi diximus ad hoc Sacra-

Ddf

mentum requiri propofitum faltem virtuale non

Tolini

gaccandi de catero szisor prob , quia occafio pro-

xima

Vny

Qzan)a dcfgä? propofiti ee.

ii ximaeft, quanunquam, vel fere nunquam utitur

T

homo confideratis circumftantiis absque novo

T

l

J

l

peccato : ergo, qui non vult relinquere. ejus-

ia at

modi occafionem , quarm potc& relinquere , non

Ti

habet propo(itum efficax non peccandi, quia pec-

"T

cati periculum ( quale fine dubio eft occafio pro-

dianed

xima) voluntarie fübit :

juxta illud : qm amdt

r nl

periculum , pevibit in illo.

y d

Dices , Damnatam propofitionem jam rela- 305

tam in z. 302. effe accipiendam copulativé ,

nmmoü!cl

utfenfusfit : 4uod aligtrande abfolvi poffit , qui

joqum.ingï

non viult dimittere occafronem proxiniAue, C dire-

| 8, dw

e atque expre[sé eam quarit , ac fe iugevir : «tgoo

j

poteftabfolvi , quifimpliciter non vult relinquere

TOU

occafionem proximam , quam potefl , modó ex

nbynti

pro(effo,& directé non quarat talemn occa(ionem,

gt

autfe ingerat, Aefj.cum Cardenas, »eg. ant, &

dico , in prafata propofitione eas duas partes ac»

"d

cipi diviim , & feoríim idque probari ey ratione

i

conclufionis, Et reverà valde parva differentia eft

j

inter| unum ac alterum , (cilicet interhoc, quod

It

hit

eft nolle omittere , & hoc , quodeft (e inperere,

quia tam voluntatié quis periflit inoccafione

B li ]

l

uno modo , acaltero.

j

Dicendum 3. Euf fit aliqua caufa utilis ac ali- ;

d

j

f

quomodo honeíta non derelinquendi occafionem

proximam , tamen talisabíolvendus non eft , qui

t

eamderelinquerenon vult, — Veritas hujus con-

ju i

j

g

conclufionis colligitur ex propofitione feconda

prohibita. Et Ratieef? : non(eft. abfolvendus,

qui in proxima occafiene verfatur , quam potelt,

yi

& non vult relinquere : íedtalis , etfi habufin-

H

4

i;s

| ,ä'rticzlü; PA

ptopíto à

de aliquam utilitatem,vel caufam honeftam , po-

wiltamen fimpliciter relinquere , & hoc ipfo

quodtonf

quàd velit in. hac occafione perfeverare, diredlà

t5ilos, q

onfirmatur : i à tollen«

femorli ce

fe illiingetit; ergo.

llipluto,

da occafione proxima excufaret aliqualis utilitas

tipondetn

aut honeftas , vix unquam effet obligatio illam

lberdun a

tolleidi ; ac femper fere aliqua uulitas, vel caufa

A a

honefia inveniri poffec , & ficnunquam effet ob-

ligatio negandi abíolutionem conftituto in occa-

Iltd r

TTR F

fione prexima : hocautem eftabfurdum ; ergo.

207 MHincopinio Joannis Sanchez dzfp. 10. num. 8.

ariomad

Vrünlo

*

cum Leandro docentis , abfolvi poffe concubina-

gium non expellentem concubinam propter 100.

chideo 10

m d

auteos , quos eidem mutuos dedit, & aliàs ab illa

recuperare non poterit,(ieam domo ejecerit,etiam

Dordler w

Ut r

ante decretum Innoceatij fuit graviter cenfurataà

Brttadem

Theologis , ut videre eft apud Cardenss i» Cvyfi

Tisologica Ad propofitiones probibitas ab. Inmecen-

quïl&, Qua

n tiqu

tie Xl. differi.4O. jam autem poft illud decre-

tum plané fuftineri non poteft, utpote cum 62.

m i

propofitione prohibita optimé conveniens

308 Quares , an fit dicenda occafio proxima illa,

inimo

qua& non efíet ad aliquod peccatum mortale detet«

Qu i

minatum , fedad aliquod indeterminatum ; v. g«

Ntnatue

Ícit peenitens , quàd fi converfetut. cum Paulo,

fit in periculo morali peccandi , cüm fere fempet

Rs

N

peccet graviter, vel in materia detraélionis , vel

lg [

inmateriagulz , vel alterius peccati mortalisin*

nOnmm'

determinaté : quzritur , anteneatur vitare illam

familiaritatem tanquam proximam occafioné pec-

q"odP"w

cati mortalis ? Suarez difj. ; j. fe&l, 3. m 10

Vg

pro*

!]

Quando defetin propofiti.

239

propofito argumento contra (e ad probandum ,

iut,y

T

quód confeffio frequens obliget ab mortali om«

&ies illos , qui ex propria experientia cognofcunt,

stt, ii

TT

fe morali certitudine in peccatum aliquod imorta-

le lapíuros , nifiintra aunum fepius confiteantur,

us d

reípondet,non obligari hos ad illud remedium ad-

liguio k

hibendum,quod Íolüm eít neceffarium ad vitan-

; w d

andti

dum peccatum mortale in corumuni : quiain of«

o

ginead peccatum in commumi nulla cenfetur me-

talis occafio proxima : fecüs fi effet medium ne-

L

m

Ceffarium ad vitandum peccatum in particulari.

Verümhacdiftin&tio diffcilis mihi videtur ,

Tl

309

&ec video , cui áürmo (undamento niti poffit ; fi

ngtó

j

T

J

enim admittaturcafus , quo aliquod fit medium

moraliter neceífarium ad vitandum aliquod pecca-

ii

tum mortale in communi , non apparet, quare

T

non fiteadem obligatio opponendi tale medium,

T D [fl j

qua eft, quando cognofcitur neceffaria ad vitan-

j PL

dum aliquod peccatum mortale determinatum :

[2

ii

ratio quippe fundans obligationem in fecundo ca-

Q n

fu eadem & fortaffe maior militat in primo cafu

i

ad fimilem obligationem : ratio enim , ob quam

P

yojitit

debemus vitare primam occafionem ad peccatum

Dj

yt

determinatum , eft ( ut colligitur ex prop. 6a.

"I

quia cam propofito non peccandi de cetero non

m

poteft componi voluntasoccafionis ; exqua pro»

ftt W

pofitione confequitur peccatum determinatum :

dioni

d non minüs repugnat cum ejusmodi propofito

momlü

voluntas volendi occafionem , ex qua fequitur ali»

[VlIaI"j

u

od peccatum indeterminatum , vel fub difjun-

( 10

Ff»

à

ione (cüm voluntas non peccandi de catero ex-

1]

eludat

; J

r

b

240

Artict;lu: .

?

ertranitt

cludat omne peccatum ) nec eft minüs malum vel-

p

le pæcz:atum-ähquod mortale in communi , quàm

MO

i

vellealiquod inparticolari : ergo. — lmó major

p t

;

n

& gravior nonnullis videtur effe obligatio fugi-

( d Lug«

endi periculum peccati mortalis in coinuni , quant

inparticulari : nam quiexponit fe periculo forni-

iiqum non

nl ptcat

cationis v. g. contr;hit malitiam: determinatam

w

illus peccati, nec excedit terminos illius 1 qui

Auitlmed

veró cxponit fe periculo peccati mortalis in com-

Jittsdum

muni, neíciens, quale fit futurum illud peccatum,

videtur virtualiter contrahere malitiam gravio-

gt pote

N d

rui peccsrorum ; nefcit enimi , an illud pecca-

tum füturum fit contra caftitatem , contra jufti-

IU iaf |

tiam , contra fidem & c. adeoque exponit fe peti«

qutens, €

QUs 7rj,

culo graviorum peccatorum ? ex quo capitt vi-

ütlp.can(nh

detur aliquo modo gravior! obligatie vitandi hoc

ericulum, ' Ex qubus colligitur , ficutabíolven-

10 qujqo

Motimy

dus non « , qui poteft, & non vult vitáre occafi"

onsm proximam peccati mortalis dererminati, itd

Atutte

nec ille, qui porelt, & non vult vitareoccafionem

tiam ci

Hmper

proximam peccati mortalis incommuni.

e

*

eam occafionem eo ipfo quàd fit ad

f ob

81O *Dsces

peccatum in communi , non efíe proximam 1e

At mim

lottcdeb

ramotam , quia inter illam, & peccatum debet

mediare tentatio proxima ad tale peccatum in pat-

l"*f"ä'rfashci

L

ticulari ; nulla enim tentatio proxima eftad pec«

catum in communi. — Refp. f hzcregula effecbo-

na, exea multa fequerentur abforda in hac ma-

JOnchfs

Vlündl [

tetia ; (equereturenim , quód is; qui; quotiés

tranfit per talem viam, concupilcit talem foemi-

ifnd' yüny

L

nam , non teneretur vitare illam occafionem,quia

inter

l

Quando defettn propefti &c,

241

;tlm inter tranátum & peccatum debet media:e aliud,

mi,,nempe aípectus fosming? , ex. quo oritur. primo

lmömgttmatio

roxima : quod , ficut. & alia itmilia

À

