inhoc fenfu . idem fieri poíle per deteftationem

i

ex motivocharitatis ; quia tamen per talem ace

)

quudïü:

tum valdeimperfecté amatur Dzus, nec fuper

st

omnia abíolute & fimpliciter ut conflat ex di&tis,

i

ideo talis actus nonpertinet ad habitum infufum

nagnifm )

charitatis , ficut nec talisaclus Fidei ex»u.3 9 f,

T

nam ada&tum fupernaturalem dilectionisDEI re-

du

quiritur judicium practicum , quo DF bonitas

sl L

hic& nunc proponitur fuper omniía diligenda ;

quod judic um f1 de(it , vel cognitio 1lli e&quiva-

b yhi

P

Umlmlmy

lens, volunta: nonpoteft ferri modó proportio-

nató in objc&tum formale charitatis , & confe-

b

a

quenter non eliciet circa illud fupernaturalem di-

le&tionem , fed tantàm naturalem , ficut contingit

fiarit!

in actu Fidei.

Ulterior ratio defumi poteft ex

1

v'g PK

nHP, 193.

"m

Dices 2. Quivultdate pro elemofyna quin- 99 -

j p*

uead íubievandam pauperis miferiam , exercet

modO

fit

E

mpliciteractum mifericordixz , & tamen non

g

volt virtualiter dare10Q.imó potefl expreísé nol-

le dare 100. fimiliter qui vultfübievare miferiam

ij

c;ælüm

unius pauperis , nonhoc ipío vult fublevare mi«

hr

Íeriam

ito

"Articulus VT

4

feriam aliorum :

ergo fimiliter in noftro p

Nb ad

Refp. mego- 4nt. illum abfoluté & fimplicitet

piium : f

exercere actum Mifericordiz, qui, dum tenetur,

oypoftum

& poteltíublevare miferiam pauperis,dando 10Q.

V jri), a

antüm daret quinque : unde ad exercitium Mi«

LUPT

fericordis fimpliciter requiritur ea a&tüs perfe-

) Wii: «

&io in ordine ad obje&tum formale talis Virtutis,

AU

METET

ut quis ficmifericors abfolu

té, & non folum fe«

|

At Ofhte

a&tum charitatis erga

cundüm quid : fic etiam ad

|tthiaig

Deum, qui dicatur talis fimp

liciter & abfoluté ,

l Vr

requiritur tanta perfe&tio versus illius objectum

Pnoto

forinale, utvirtualiter contineat fugam emniurit,

RUL CRIO

iter DEO difplicere & ladere

qua poffunt grav

M

charitatem , fitque virtu

alis deteftauo omniü; qua

) iffll[lbus,

voluntas tenetur dete

flari : unde hoc ipfo,

quód

1 lflüns g& :

quis dete

fteturunum per a

&um perfectum fim-

Ts W

]iciter ;

& (ufficientem ad juftificationem, dete«

Id

ftabiturfaltem virtualiter reliqua.

Cujus Rarie

hominis pro die

ll thmm Sx

eft : quia Dzus voluit ex parte

eum €iie 2e

Xlslnn

fpofitione ultima ad juftificationem ,

LU

veríum faltem virtualitet ab omni eo , quod

Dzo

MM

poteft gravit

er difplicere,

cim per juftificationem

acceptetur h

omoad ftatum amicitiz feu

charita-

t

tis cum Deo,

omnis autem gravis offenía fit

lltm i

fimpliciter contra charitatem DEI.

Ihj j

tivum divinz

I

400

Dices. 3. contra num, 394« mo

L

m

€

haritatis feu bonitas divina non poteft moverea

Qm à

deteftationem mortalium ,. nifi etiam moveat a

|

ET

deteflationem venialium : erg,

ó nen poteft dati

fit deteftatio etiam i:ter:

Wllim!:;

perfe&a contritio, quz non

Mf

venialium, axt. prob, bonuas divina mo

vet 1ndt.

yifk l

'mWI&l

i

É

D atl 4 u

"n contrittoperfetla eie,

3f

Mro di

vifibiliter ad excludendum omne malum fibi op-

ynplicit

polfitum : fed pecca'um veniale etiam minimum

f fenet

eft oppofitum bomtati Diviuig $ ergó. zzin. patet,

TO

m4j. prob. nam bonitasdivina hoc ipío , quód ha-

qium

beret (ibi aliquid mali admixtum , non eflet boni-

dl

tas Divina : ergó indivifibiter excludit omne ma-

i Vr

lum ; ergo etiam indivifibiliter movet ad exclu-

Volünrh

dendum omnemalum 5 in tantum enim movet

riuisetg

ad excludendum , in quartum eít exclufivum

t

illius. — Verüm folutio hujus patet excir. » .394.

T

€ feqnente ; ant. enim [olüm eft verüm de per-

TT

fecla contritione in. primo gradu. non autem de

1]

*

.

& inftantia eft. in a-

omni contritione perfecta

u

lijs Virtutibus, utpatetex zs» cir. fic gratia

T.

fan&tificans eft participatio nature divinz exclu-

n

dentis omne peccatum etiam veniale , & tamen

nonem,dw

ftare potef cum peccato veniali, Idem eft de lia

(j

bitu charitatis.

pf

. Ex his inferes , neque tequiri ad contritionem40E

1

á

perfectam, uc quis omnia mala DEO extrinfeca

)

quudl)lü

detefletur füper omnia ; nam aliàs fequeretur ,

Wüil

quemcunque volentem elicere contritionem per-

p

T.

feQam debere re ipfa paratum effe, imó actu (ub-

jj 0i

!

ire omnia mala, per qua videt averti poffe à Dzo

malum aliquod extrinfecum : quodnimisdurum

eít dicere ; (i enim flare poteít perfecla contritio

'uVllmde

n moï((l

cum actuali peccato veniali , imà cum peccato

ol

gravialieno ,absque hoc , quód àme impediatur

j

TY

"L

vel tollatur, non omne malum Dzo extrinfecum,

etfi poffet, tenetur avertere eliciens contritio-

"

nem perfectam « unde licét amare fit bonum vel-

T f

le,

E

Articulus — VT.

ü

3)'3—

le , non tamenrequiritur ad contritionem chari-

tin p

tontitioner

tate perfectam fuper omnia , velle quacunque

bona Dro extrinfeca , ut bene arguitor ex dif-

quieum

ficultate eliciendo talem a&tum ;fic enim homo

,; Aigyeoy j

| "tiemony

nunquam aut vix unquam eliceret a&tum contri-

LT im;m

tionis perfe&lz , fiquidem vix aliquis eft, qui ve.

| t

lit faltem efficaciter Dzo omne bonutn extrinfee

cum ; alias cenim, quacunque fcit effe ad glo-

LT

ziam DEI , & placere DEO. deberet velle , & re.

fs

[ pnt

ipfa przítare vi amoris efficacis, quod onus vix

ullus certé imponit fibi, quantumvis perfediam

/ Vil

"üpdlty

Contritionem conetur elicere

l

Dicendum 3. Ad perfe&tam contririonem

"Df o

NT

491 on requiri diftin&am recogitationem omnium

U"d'Pmlirens.

pecatorum, — Ratíoeff 1. quia fzpe non eft pof-

fibilis talis recogitatio , ut contingit in ijs » qui

L ET

N

repenté ad morteminfirmantur, — a. Quia dolor

de peccato commiffo propter Deum fuperomnia

EFP

Vrf

j f(läm md

dile&um eft fufficiens ad juftificationem extraSa*

cramentum;fed contrio perfecta de peccatis etiam

lh

MT

$d

?«H[(]m-.l d I

folüm inconfufo cognitis v. g. quatenus Íunt of-

fenía Dei, efttalis dolor 5 ergó.

Et taliter di

mf'lmäll(eh

ntur jufbficati Zachzus & Magdalena, dum

"Qp fit

&U

Atf

fubitó ad Deum converterunt j nec videtut

fuiffe poffibile humano modo , protuncfe refle-

u q

VTT

lere fuper fingula peccata ob nimium eorum

D

multtudinem. 3. Quia promittit DEUS Ezech.

18. gratiam peccatori.qua bora uel tempore inge*

suuerit, G. tamen frequenter nec inter horam

poteít quis omnium fuorum paccatorum recore

dar, Demuüm recoguationem diftinctam om«

um

nium.

Utrig pevfetla contvitro chc,

£

m du

nium peccatorum neceffariam efle ad perfe&tam

um

contritionem , nullo fundamento probari poteíl;

urerd

quod euim dicitur //a: 5 g. recogttabotibi omnes

m hn

4nno5 peos in amaritudine anima mea , velfolüm

commemorat facla (zn&torum absque obligatio-

um cat

ne illosimitandi, vel proponit recogiationem

fl g

peccaterum. tanquam utilem. Pariter dum Trid.

m exttd

€tt, text. fa. interpretatur. de diftincla peccato-

ff gb

"00

tum recogitatione , folüm dat confilium, non im-

ponit prceptum.

d oms Y

Nihilominus, dicta recopitatio neceffaria eít

1 pezfe&ü

faltem poft contritionem,quando poít hanc urget

O;v

przceptum confeffionis 5 judicium enim Sacra-

n

mentale requirit diftinclam cognitionem caufz :

gonch '

unde poenitens obligatur , ut, quantum poffibile

efl;peccata fecundüm fpeciem & numerum expli-

vip t

€et ; quod tamen nonfit propter contritiouem ,

[ ul

fed propter formalem integritatem confeffionis.

| [upuomfü

Sic etiam intelligendus e(t $. D. 4. 2 8.. de verit.

Mmtm, l

4. $. 4d 4. übi ait , recogitationem fingulorum

m

peccatorum debere falteur fübfequi juítificatio-

emliM

.ll

1

nem jam ante habitam per contritionem.,

Pari-

j

V

terquando viranda eft occafio proxima*, vel eft

"

facienda reflitutio , requiritur: diftincta reco«

; ? E

giþatio, quiatunc fieri debet examen circa dam«

u

i

nifïcacibncs & frequentiam

- lapsüs,

J

r

y('

»MW

jl

*ä*

jnul

orif!

gt

u

&

j

m

AETL

«6(554)50

] Q:.(mad

Ditesdun

Lt

Anricurus V.

| lpaü fropof

j r, qu

F Ouomodo ad veram con-

df po

; tiit drpgm

| érittonem requiratur propofitum

ia p

"ia

vitandi peccata in fwiu—

yum ?

N

RLT

E difficultas movetut propter verba Ti«

à trgä dr

r

2043

dent, f£ff. 4. c. 4« ubi contritionem dicit

eífe Jolorem ac deflationem de peccato commi[jo

l ii

euem propofito non peccandi de cetero,hüncque cos-

Al dari

tritionis motum femper faiffe neceffarium ad im»

Vaf

etrandam veniam peccati, Et /eff. 6. & 6, ad ve«

L

| t

ram Ponitentiam hocpropofitum requirit, Ifiem

docet Florent. i& Dec. Eugenij. Conveniuntautem

| OR d

DD. neceffarium effe hujusmodi propofitum fal*

LL

tem virtualiter inclufum in contritione ,quatenus

Mm]on PM

N

ad juflificationem obtinendam homo debet efle

b Ine f()fm

averíus non folüm à peccatis prateritis, fed etiam

futuris & confequenter faltem virtualiter habere

Mm" "

debet propofitum non peccandi de cetero.. Diffi»

cultas igitur folüm videtur effe, utrüm requirctur

M

LT

propofitum formale non peccandi de catero , ae

Pj

D

f

Ximé cüm occurrit difponere de futura vita,

lü'w E

quando peccator contritionem elicit de geccatii

.

l

hh Wt

gprateritis j

1i

mpiceus

M

Quomodo 4d uievam contritionem drc, 3ff

H

Dieendum

*

Dari. poffe contritionem perfe-40$

Gam fufficientem ad juftificationem cum folo vir-

tuali propofito in ipfa contritione inclufo. — Pro«

(

batur . quia dum non potelt effe formale propo«

fitum, dari poteft perfecta Poenitentia, feu con-

;aätum

tritio de peccato prateriro ex motivo chariratis ?

fed perfe&ta Pcenitentiz correfpondet infallibili«

l]s

ter juftificatio à peccatis , nec credibile eft,Deum

requifiviffe formale propofitum; quando illud ha-

beti non peteft , & tamen adeft posnitentia perfe-

la , ergó dari poterit contritio fufficiens ad jue

iil

flificationem fine formali propofito. msaj. prob.

a

nam quidquid requiritur ad contritionem perfe-

y r

naytih

&am , dari poteft absqueeo; quód occurrat quid-

quam circa futuram vitam feu peccata fub circume

m

ftantia futuritionis : fed tunc non poteft dari fore

h 6.15:4'

male propofitum vitandi in füuturum peccata , u£

i

a

patet ; aliunde effentialis dependentia contritio-

n!umauf?

yli

um

nis vel dilectionis DEI à propofito formali affig«

Q

nari non poteft cum fundamento : igitur poterit

K

q'M

9/

,v((f

effe perfecta Pamnitentia fufficiens ad juftificatioe

nem ine formali propofito non peccandi.

Cosia

tl

g

il

j

fitmatur 1, ex "Trident. quod loquens de contri«

tione requifita ad Sacramentum Poenitentiz ait z

»uwv

nglll!!

féff. 34. . 4. attritienem fufficere , fi voluntatese

peecandi excludat ; quodfieri poteft fine propos

z

(f

M

fito formali, Et cap, 3. affignansa&tus poenitentis

& partes intrinfecas Sacramenti Penitentiz.integ

,AQP

(

as numerat exprefsé & formaliter contritionem,

quim meminerit propofiti : ergó argumentum eft,

j

J

quód fine tali propofito d:riu go(ät Pesnitentia.

Arti?ælm F.

£m

356*

Nlitus,

Sic etiam in Scri

pt. infinnatur. Poenitentia joftifi-

ToVinutise

iropofiti,utjeft illad Da»

cativa absque mentione p

"

Domino ;ltaumque ait

;cccarumzan

vidis z. Reg.iz. peceai

Domings quo-

BLm

S. Textus , audivit ex Propheta :

*

Md fl

eccatnm 1

b

ubi Auguft.

que transtalit p

i irdere

bomil, 41.tre5 ;

inquit , /jlz'gäæfnnt peccavi s fid

a facrificij coram Doe

ld

de bis tribus /);'!!m(m ftam

2/5150 ajcmd:'t in Calum.

Ex Chryfoft. bom. 9.

A eff

f

eccatum. Cone-

; 3GIJper

Torm

de Panit.dic: peccavi , C fotviftip

líuper omnia

Telatty

vmatur 2.à paritate dilectionis DE

ft absque formali dolore ex

Attn.

que juftificare pote

num. x j 3. ergoetia

m Poenitentia absque formalí

-

Pt

l»'ffs ttip

ropofito.

ominüs vera con

tritio tegulariter non eft

ïoh.'am tiü

o6 Nihl

fine propofito form

ali & exprefl

0 non peccan i

ais

CPatet, 3. ex Concil.

'Irident, &

Vadyy

de catero.

Florent. cir. iv a. 404-nifi enim formalepto-

lï':mwæ ot

pofitum requireret

ur, ied folüm virtuale inclu»

( &üma&æ V"

adquid Conc.dam

|u

1

ia

fum in dolore feu Poenitentia,

defcribunt P'oenicenciam necefl

ariam ad jullifica-

*

d

onem feciffent

tionem , pr&ter

dolorem menti

NT

de verba Concil. & PP. debent in

| Jï-llllvæ'

propofm? aliun

quando fieri poteft, ut di-

T

proprio (en(u intelligi ;

Xb ngm.,1jj: nec etiam O

bícuré colligitur id eX

A

erverse, di[cite bto

La

D

Script, Jfa. 1. quiefcite agere p

nefacere, Ex.ech, 18. facite vo

bis cor novum G'6.

thDPe

(it valde utilead

]i

VVWU

prafertim, cüm hoc pro

pofitum

Patet a. quia liC

pf Omm

V

vitanda peccata in futurum.

meliis conciliantur textusScrip

t & CC. dum a*

P ODIEI,,

EU

E

ullam gino

^ d'"t ,

licubi requirunt propofitum , alibi. vero n

de eo mentiongn faczgþt , ut bec GC préori.

nutl.. | ""que;* r

p —

"

Qnuomodo 4d veram coutritionem ö"c ; f?l

ia pl

vidimus. Tertio , quia voluntas ab aliquo moti«

vo Virtutis efficaciter determinataad deteftandum

ii D

peccatum tanquam malum oppofitum , eít &que

iimqui

n

determinata ad illud fagiendum füb ratione futu-

b p

ri,quando fub tali circumftontia. reprafentatur ,

v

quàm fit determinata. ad illud fugiendum , aut

av

odió habendum fub ratione prateriti ; ergo fi

ol

voluntas efficaciter movetur ad deteflanda pec-

cata per formalem actum doloris , quando re-

um

pratentantur praterita, ut dixi g. czt. move-

ht qny,

j ii

bitur etiamad propofitum illa vitandi,quando re-

*

practentantur ut in futurum committi poffibilia

LJ

d

aliàs enim talis non videtur habere ulló modó pro-

;ritcrn""f:i

pofitum etiam virtuale, quod aliud éffe non vi-

detur , quàm efficax determinatio voluntatis , pet

" pf;ad&

"Ti

quam a&u & formaliter haberet propofitum, fi

r

memoriz occurrerent peccata futura , prefertim

cüm a&tus Virtutum , qua à prudentia regulan-

gt

tur, qualis eft contritio, ordinarie & regularitef

dCun(fïf*

IW'

u

l

habeant adjun&tam cautionem de futuris, qua eft

IP

actus proprius prudentiz tanquam Virtutis cone

p

fultativz,

o&tw

- Penfatis hifce rationibus re&t& monent DD.4o*

communiter ( etiam ij , qui fpeculativé loquendo

l Iu l

T

exiftimant, non requiri formale propofitum ad

iil

r

juiïiücacionem) omnibus fuadendum effe tale

Propofitum , tum propter fententie oppofite

Z

CUW

, 9

probabilitatem , quz eft tutior & valdepia, tum

( pl

Propter uulitatem maximam formalis propofiti

in ordine advitanda in fururum peccata ; tum

s.

[l

PW

defuque cüm rariffime etjam juxta ipfos contin-

3

gere

p —

aMh:viiculus p

fin

o

ere poffit, non dari formale propofitum in eo ,

| BIN uI

LU

qui perfe&té conteritur de peccatis. prateritis ,

dum occurrit difponerede futura vita, qui non

|. Jitt i

E

proponeret formaliter vitare peccata in futurum ,

valde effet fufpeéta illius Pocnitentia : & ideb ad

Q iolm

hoc formale propofitum inducendi funt Poni-

"g,

! eenzes , antequam impendaturabíolutio. — Si ta«

V,

men cenferetur quis füfficienter contritus , & ti-

| Uttinnd

meretur periculum , dum fieret mentio de vitane

L

disin futurum peccatis , poffet abfolvi absque eo,

LT

Wi il

quód fiat mentio de propofito, cüm prudenter ad-

eífe fupponatur. Ita DD. communiter,:

| ii p

L

408 Dicest, contrauum. 4Of. fi fuffigit in aliquo

cafupropofitum virtuale, tunc non magis requi-

| d

ritut propofitum non furandi, quàm non peccan-

, gj

di,

Deinde fufficiet etiam virtualis Poenitentia

t D

inclufa in propofito adSacramentum Poenitentiz,

Refp. negaudo utrumque ; nam propofitum non

| P'UPWPOHI

furandi includitur folüm remoté in contritione ;

| 'W,ut

quatenus hzc continet proximé propofitum ob-

L. df

Íervandi omnia pracepta, confequenter etiam

1 rcglfiaritcrg&

praeceptum nonfurandi 5 aliunde hoc propolie

PA ln [

E

tum eít folüm particulare : quod non fufficita

W Dj

veram Poenitentiam,ut dicemus.

Formale au*

"g

tem propofitum fine formali Poenitentia neí fut-

tlllï an

ficit, quia ubique CC. & PP. requirunt Peui-

"Ul

tentiam feu pium animi dolorem , quibus exptie

R 'uf

mitur Pcenitentia Formalis , ut poftea dicemus 5

u';["

[ À

P

non veró femper propofitum., ut patet ex diclis.

*&Vlm

Imó propofitum. faltem fecundüm fenon videtu£

] ti]:u

Mltrg

effe contritio vel Poenitentia virtualis, fed adfum-

I'ap:

m

R3

mum

t

Quomodo ad veram eontritionem &

jf!

mint

mum rauone intentionis prluppofitz ad propo«-

retenlhs

» fitum, qua voluntas fuum motivum profequitur,

TL

Dices feeundo contra' num. 406. propolitum

fonit

non peccandi de cetero non eft actus panitentize, 409

T

que iolhm veríatur circa peccata praterita ex

n Püïti'

"um. 99.

ergó non requiritur ad veram con«

Q, U

trinonem, — Feff. nihilominus propofitum pere

ug,& lr

tinere fecundarib ad. poenitentiarn , & effe illius

p dendt

a&um imperatum , quandoquidem à poenitentia

dsqu

ordinatur ad proprium finem compenfandi Dro

injuriam illatam.

Univerfaliter autem de hoc

u

d

propofito pro confeffionali setas?. Authores 1,

TL

se&téagere confeffarios , dum non abfolvunteos ,

qu! expreísé nolunt proponere in futurum vitare

gt

gt

peccata, quia dató , non conceffó, quód etiam

QW&W

tünc, quando peccata in futurum memorig oc-

€urrunt , reperiri poffet dolor fufficiens fine fore

hgt

mali propofito , id tamen fieret folüm in cafu ra»

ofuumü*v*f

17]

rillimo , ut fatentur etiam Adveríatii citati:

gt

[b

unde deffeCbus talis propofii formalis faltem

P0x

yp

T

regularitereft. fignum manifeftum fi&ti doloris.

Malé tamen faciunt confeffarii , dum nolunt ab-

uf

i

folvere peenitentem , qui proponit vitarein futu»

"t

Ffum peccata , fed timet in ea rur(us incidere ;

TM

nam.talis timor natutaliteroriri folet ex humana

j

quni

inconílantia & fragilitatis confideratione , qui

!

Optimé confiflere poteft cum di&o propofito,

us

ANotant, 3. difcrimen effe inter propofitü vitandi, 19

j

n

:eXü

(id

venialia & vitandi mortalia;jnam cüm unum mor-

j

talenon poffit remitti fine altero,bené tamé venia-

le; propofitum zequifitum ad remiffionem morta-

lid 3er

g

4

»'are-,

ts

Aeticulas

F

Qu

360

lasll

lium non compatitur fecum actualem vel Phabitü-

alem affectum ad aliud mortale , beneautem pro-

a dítag

po(num requifitum ad remiffionem venialium,

quim l

Deindethortalia omfia divina adjuvante gratia

quavisfr;

vitat! poflunt , venialia autem fingula , fed non. mmmmx,'

omnia absque fpeciali privilegio , ut' communis ] ln

oraffirmat, & videtur varis in lecis docere

ts

S. D. endé propofitum vitandi venialia noneft

Va

ficac propofitum vitandi mortalia, fed pro-

m

pofitum , virandi venialia eft vitandi omnia ,

| nl dic

rout humana fragilitas permiferit , & fin«

| Wg.

gul

aabfoloté, quia aliter vitari fpectatá gratiá,

; rlufi

qua communiter dari folet ,non poffunt.

"De

ial Til

R.hodes tamen exiftirnat , fieri non poffe , ut quis

N

offit vitarefingula, quin poffit omnia', quandó

jl Tunte

colle&to conftatex pluribus fucceffivis, quia poffe

NIUT

vitare o:rnia , aliud non eft, " quàm poffe vitare

Witggi.

fingula, & folüm tunc quis non poteft vitareom-

M

]

nía , quandó diftributive aliquod'efi , quod vitare

tjirar:

Jutgi

non poteft : unde fi proponam efficaciter & abío-

rui Wä&fr

luté vitare fingula, neceflario propono vitare om*

hi n

miacollediveé; nam etiam juxta Adverf. inquit »

Oiro o

velle vitare fingula feu omnia diftributivé efl velle

any Odo

vitateunum, finon vitavero aliud : hocautem

L'(mmüdo

non eft velle abfoluté vitare fingula , fed folüm

knlll]D

Ti

conditionat&, confequenter fivolo abfoluté vitare

aj

lm

fingula , volo etiam vitare omnia.

Hinc judicat

T

pofle effe propofitum vitandi omniavenialia etiam

T

colle&ivé , quamvis hoc fit moraliter impoffibi*

N

f

[

le , ficut poteít quis proponere , fe vitaturum pec-

i

Q

Eü !

catum, quamvis propter inveteratam confuetudi-

A

LY

nenllïfciac, feillud nonvitarurum ; ficenim. vo-

p

j Quomodo ad veram centriteenem cc; 361

A hl

Juntas faltem fertur in hoc objedtum irnpoffibile

ütempto

actu efficaci ex parte fubjecti ; poteft enim dicere:

venidt

quantum eft ex me, volo vitare omnia venialia ,

Cate-

m gm;zt

quamvis fciam , me illa non vitaturum.

rüm in praxi propofitum univer(ale non peccón-

ld nm-

2

tomim

di venialiter fieri folet. vitaüdi alia univerfim ,

proutineexercitio evitanda occurrunt

s i

jit nont

humana fragilitas permiferit.

;& prölft

d g

Notant tertio , ut hoc]propofitum fit abfolu-411

jj ov

tum & efficax , feu abíoluté & efficacitet exclufi-

£ Ml

vum omois affe&tüsad peccatum ,^ ac perconfe-

quens fufficiens, noneffe neceffarium , ut fe ex-

f p

fir

tendat ad vitandas occafiones peccatorum remo-

'Oül j G:LF

tas, inquibus homoraró peccare folet, aut fo-

ul

let frequenter virare , fed fatis effe, fi fe extendat

"

j

ad vitandas occafiones proximas , in quibus atten-

s

1 ,-fvï;fiü

tis circumftantiis pcenitens non putatur vitaturus

juet

peccatum , quia hasoccafiones tenetur quilibet

vitate juxtaid Zartb, 8. fpes vel imanns feanda-

g

lizat tegäb-/c-inäe 'eum , & proiice bs te.

j"

: D

ygüm'

ANoflint quiffio, cüm penitens poffit raliquan-41 £

l imm[*

M

Ws

do vitare occafiones proximas absque fuo ^ gravi

incommodo, nonnunguám veró non poffitfine

rl][lïi(.W

,Jf

dncommodo gravi corporis, famz&, velfertuna*

u

Tum,inprimocafu , quinon habet propoGrum

;; follllä q

vitandi talem occafionem , o(tendit, e neque ha-

i l'udifä

bere efficax & abíolutum propofitum vigandi in

,gnlülläe

14

Quturüm peccata , przefertim f1 in eadem frequen-

r lmijo[IA

ter recidiffet, ac proinde huic erit abfolutio negan

il

daíen differenda, nifi priüsferió proponat vitare

at

qui"

occalionem illam, Jmoóíi fepius recidit intrà

n

r

j

Zy

. breve

y

-

32;"

"eyticulus V

Qu»m

breve tempus , differenda. erit abfolatio , donec m

opere ipfo oftendat, velle fe occafionem dcfereret

tj

uti facere folent prudentes C

onfeffarii cam eo,qui

lecaedia)

flat

und,, e

aliquoties redit ad confeffionem , & manife

1

idemonus reftituendi , cüm poffit reftituere , &

fuückns, Pj

inprioribus confeffionibus dixerat , velle fe relti-

- m&wmm

tueze , quinon abíolvitut , nifi reipfa re(litutio-

gl

nem faciat,

D

L

y

Alii veró , quiabfque gravi incoiodo non pof-

p

" — funt deferere occa

fionem proximam peccandi, ab»

iaf

folvendi funt, etiamfi faepiüs redeant cum eisdem

| Vitümy

peccatis , nec velint peccandi eccafionem deferere

M d

dummodoó (ufficiens habeant propofitum vitandi

ET

peccata. ipfa.

Ratie eff : quia cum tanto 10«

iirelt u

commodo non tenentur illam occafionem vitare

Oütio,n,'(;,

& ex alia parte manere in occafione , non ell ex

tf

fe peccarum], neque adimit animi libertatem:

undé confiftere pote(t cum peccati deteftatione &

"t

fufficienti propofito adhibendi diligentiam ad vi«

"ISQU j

tanda peccata.

nihilominüstales parati effe de»

bent uti falutaribus remediis ad vitanda peccatas

al ,I[æpl

MT

illis przfertim , qua fuggeret prudens Confeffa-

htj

a oratione , quoties'a

rius , v, g. jaculatoria aliqu

"i

TU Id ]

tentatione invaduntur , confugere ad DEum , uti

UAW :

eft illa : D Ess in adjutorium meum intende &'c.

iïm dl

cor mundumerea in me DEus fe.. velad B. V.

l

[

!Mnm

Succure Domina & Mater mea Q'c. Similiter, ut

mpm

M

auimum convertant ad certum objedtum , quod

Veh

D

à peccato deterrere folet, v. g. ad crucifixum , à

Ti

inferni poenas , ad mortem &c. velut poft laplum

"'muk

nt tüit«

h

L gh

J]gg

faciant aliquam pæni:ent?m ; V. g, Iecite

ferere

—

D

(*

emode ad veram tont?i?imcm . ;;6 ;

10,

lt

ferere flexis genibus, geftent cilicium fequenti ho-

] dcfmrg

ra,autjejunent die fequenti &c, quando enim

um n

hac media libenter acceptant, aut ii$ utuntur, fig-

munidd

num efít , eos habere dolorem & prapofitum

fitucl

,

fufficiens, prafertim fiin confeffionibus fequen-

n

tibus numerus peccatorum minuatur:quz omnia

melit

confideranda fun: à prudenti Confeffario fecun-

dàm diverfas circum(tantias;neque enim facilé ne»

,dononpoi

ganda eft abfolutio , fed folàm quando apparent

manifefta fig

;cccmdi,ä'

na,quód in poenitente non reperiatgt

qu tï?k

dolor cum propofito emendationis.

yndte

Circa abíolvendos recidivos, qui absque €X-414

hl vutd

ttinfeca occafione in eadem — labuntur peccata,

? u

major eft habenda facilitas , nequede&iegadaab-

folutio , nifi appareat fatis manifefte defectus do-

1

(

n

loris requifiti , przfertim fi parati fint uti remne-

Jberi

diis affignatis vel aliis fimilibus ad vitanda peccata.

i

Verumtamen , advertere Oportet ; utrum poeni-

a

tens;qui in idem peccati genus,ad quod valdé pro-

g

pendet ,|ízpiàs prolapíuseft , aliquem adhibeat

h

T

conatum; nam fiindies frequentiüs idem pecca-

ul

tum committir, timendum erit, nedeficiat dolor

n

h

Yequifitus ad valorem Sacramenti ,

qua ip.re pluti»

DEW'W

müm valet prudentia confeffarii,

;;IMJ

1]

"AWoetant demgss

» propofitum vitandi venia-4r f

M

lia

» Ron effe neceffarió ita firmum & efficax,

lil

g

u

iicut'propo'ütum vitandi mortalia , neque ita mo-

m

Vere animum ad fugiendas occa(iones , ficut mo-

o

vet propofitum vitandimortalia ; cium enim hzec

jl W

It multó geaviora animg mala!, &]difficilius

j

nes illa

s

(

longé incur*raat,ug » honita paffim occafio

k €Conm«

364

Articälm P.

hu

lterihs infe-

commitendi contingunt. Exquo u

«t n

aremifio

rant, facilius poffe abfolvi foepius relabentes in ea*

dem venialia, quàm relabentes in mortalia , eo

Qultivg,

qu

ód ille relapíus non ita fit indicium defe&us do*

Try, f

É

loris ac propo(itia

d eorum remiffionem necelfa-

iltquit

n rj

rii, quia

provenire poteft ex frequentia occatio-

mum, à quibusremover

idis faciliüs excufari quis

| m

poteft, q

uàmà remotione occafionum ducenti-

| nf

fl (o

um ad peccatum mortale.

E

| mumH

AR'I'ICVU,LUS M

fütt dre

L

In quo genere caufe Con-

|. Jftri

tritio concurrat ad vemi[fro-

! dm' TU

Wt v

nem peccatorum Ls

inten

P"Uäpm

Dwertendum primb

: fatis. conftare apud

4!6-A1

Omnes , poemcentiam, ut virtus eít

, effe

D

f d

aliquo modo caufa

mremauffionis peccatorum , ut

Serpture & Patrum cit. in

LT

colligitur ex locis

Eo:um &

uum.A37.C feqmq

uibus poenitentiz tribuitur ree

Si qua igitur difficultas hac in

LT ,

mií(io pe&atorum.

i

] j

40

re eft , eftfolüm,ant

n hoc vel in illogenerepoe

nitentia fit caufa ?

mnum

M(lemo

Aduertendum fécundà , qubd, ut reCt notat

gt

* sSuarez nu

K um

lla poffit effe dubiratio de caufabilitate

Tij

in genere cauíz finalis:

con(lat enim , poenitenti»

d

am non eífefinem remi

ffionis peccatorum ; ed

L lii

potius é converío.

Praterea c*ettumieü-,»vinu-

d

tem

ndgü,

—

]n quo genert can[a contritro dc,

6f

tius i

tem poenitentiz feu potiüs actus illius concurrere

nites ia

adremiffionem peccatorum in genere cauíz di -

ndlia, d

Ípofiive. « Vide S, Th. 4. 89.47. 1. 44 2. Conc,

fethsdr

Trident. feff. 14. c. 4. ubidicitür , contritionem

nX fuiffequolibet temporeneceffariam ad impetrane

)u* sdám veniam peccatorum , & in homine poft

wünp :Baptifmum lapfo przpararead remiffionem pec-

3 lt

catonim , fi cum fiducia accedat.

Ad idem fa.

citjidem Concil. fcff. 6. . 7. cüm igitur difpofi-

tio ad caufam materialem revocetur , patet , vir-

tutem peeaitentiz in genere caufz materialiscon-

curere ad remiffionem peccatorum ; hoc autem

ulteriüs explicare non eft hujus loci,

(

"dvertendum tertío , certum etiam.mihi vi41 8

deri , quamvis aliqui in contrarium nitantur,P&-

nitentiam non caufare remiffionem. peccatorum,

:

n genere caufz formalis , quafi actus. ipfius fint

"forma, perquam ju(tificamur. colligitur id aper-

un t

t& ex Trid.. £f 14.. Loc, eit .& feff. 6. ubi cum

g d

-€4p. 6; dixiffet, . homines difponi ad . juftitiam

j

pef actum dilectionis DEI deteflationem peccas

gt

torum. & pcnitentiam , fubdit capir. 7.

[

d

dhanc . difpofitionem | fém , praparationens jufifis

;ul[l';mt*m

catio ipfa coufequitur. , qua non. eft füla pes»

"d

,eatorum . vemiffio Qfc.

ubi . manifefle | tradi«

&tur,remiffionem

peccatorum , . efle aliquid di-

gt

flin&um à Peenitentiá , & ad illam comparari e9

"

modo ,quo forma ad difpofitionem. . Idemcon»

j . ftat exaliis, quz ibidem dicuntur , nimirüm caus

imïum' |

-fam formalem juítificationis unicam effe juftitis

lecun-

ngü,fï' fmfu. id efl, pratiam , hanc dari unicuique

»

"

um

E

$

E

366

;Artimlu:v: Vf.

hquog

dàüm menfuram difpofitionispropriz &c. Fufior

l

Tatanha

de hac re difputaio pertinet ad materiam de

410 s

Atcin, n

juftificatione.

Tota igitur difficultas. eft; de

enere Cauí(z efficientis,

ttácodir

duf

419 .ddwertendum quarto : duplicem poffe effe

uzílionem decaufalitate poenitentiz vel actug

Wittidia

ipfius in genere caufz effcientis, Una eít , an

Wittreny

cüm eít pars Sacramenti , concurrat effeclivé ad

l mmï qülil

remiffionem peccati! - altera anconcurrat eodem

o

modo extra Sacramentum ? Quod ad primum at-

ROT

tinet , non defunt , qui negant , & totam efficieré

alem

tiam Sacramenti Posnitenuz tribuant. formz &

Vitam

abíolutioni.

Hanc fentiam aliqui tribuunt D.

"h. in 4. diff 33. 4. 2« 4,1. quafl. . ad 3. G

klusssms

72-

Capre: 24. diff,

g. Ferr. 4. contra Gent. cap.

f ]

16. q. 2. 4. 3. 4d primum, & aliis spud Suarez

Inuhm&ms

Contraria tamen fententia

dif. 18. fé&l. 3.

ATU m

probabilior eft « quam aperté tradit S.'Th. boc aT*

N

düm ait,omniaSacramenta producere gratiam tum

W(BJR"I Rl

virtute forma,tum virtutemateriz,&ulteriüs hoc

l EM

verificati etiam inPoenientia. Idem judicat 4. 7 4»

Mm;m,&

& 1 , ad 5.Eandem fequitur Caj.g, 84. 4.2.Cubiait.

IT

S. Th.in Summa recefiffé ab eo,quod 7s 4. fentent.

kPH

"od

docuerat )Suarez loc: cit. & alii apud ipfum. Probe

Muj

didtut,

llh

m

3.ex Concil, Trid. fef. 14. « 3. ubi

Ü

precipuam vim busiss Sacramenti e[fe

fitam in

N

M

rma : que comparatiolocum non haberet ;

f

hj

nulla vis effet in materia hujusSacramenti, ProP,

U'müngm'

g. exemplo aliorum Sacramentorum , in quibus

j

"t

tam forma, quàm materiaeft a&tiva , ut patet

is'mim

k

-pxæfmimin Bapufmo ; in quo negari non ï:'

—

. Ja quo ngm; eanfa coutritio &cg

"

tc Pt

telt aquam habere vim fantificandi, mundan

$eog

qerim d

lavacro aque &c.. Nam Sacramenta in. tantum

"T

efficiunt , in quantum fignificant: fignificantaus

tem fecundüm materiam & formam ; atque ita

TI

fecundàüm utramque etiam efficiunc. Hanc ra»

TP

toinem jadicavit S. Th. bec art. dum dixit, ideo

m d

in Sacramentis tam materiam quàm formam effe

T

activam, quia ex utroque conftituitur unum Sa»

ytat od

cramentum,

uoum

2Dices ; fi a&tus poenitentis concurrunt ad ju-44s

undit

ftificationem,fequitu: posnitentem effe minifttum

[ füm ;

in hocSacramento. hocautetn eft abíurdum ,&

u

contra communem modum loquendi, juxta quem

T

folusSacerdos eítin hoc Sacramento minifler,

vl

&equela prob. quiaille eft minifter , qui medis

j uöSazJF'

antibus aclibus concurrit ad con(titutionem & ef-

"

fe&um Sacramenti : (i ergó actus penitentis con«

Th

currunt effeclive ad juftificationem,

poenitens erit

miniíter,

st

Ref. nega fequelam, illeenim eft mi-

d

nifler in confection: Sacramentorum,qui adhibet

ormam , & per illam confert Sacramentum , &

|

u

n

g"

elevat materiam ad producendam gratiam , ficut

)

in

ille proprié dicitur Sacramentum feciffe , qui for»

jíin!

"

mam induxit , non qui materiam praparavit ; fo»

u$ autem Sacerdos formam adhibet &c.

g

N

Quodad íecundüm attinet , prima fententia 3j

| hgbcm'?

afferit , aCtum aliquem pcenitentiz,nimirüm con.

tritionem ,

quatenus includit votum Sacramenti ,

ngth

,

effeclivé co

1

ncurrere ac juflificationem 'etiam ex-

[

|

i;!;i

f &r3 Saeram

entum, — VideaturS. Th, 4. 85. 4r,

$.ad

d

3.

d

rticulus: VI,

368

, m

irtutem expellere

Sun]

2.44d 3. ubiait , quamlibet v

tum vitil opqoüti formalt

ter ..

ipeenitentiam au«

bnttio

tum effective : loqui-

tem expellere omne pecca

Ü Ju]

, ut eft virtus , ut pa-

pl

tur autem ibi de pucnitentia

idem videtur

docere 4. 28. de ve-

Mif c

tet iegenti.

contritionem , fife-

ritate ar, B. ad 3. ubi ait ;

Vietigr

bere nifi ratio-

cundüm1e con(ideretur , non ha

lii

nem difpofitionis in ordine ad gra

tiam ; fi tamen

liv

laves,& inclu-

cou

(ideretur,ut habet ordinem ad c

V0t (Onfe

ffective, Ex

hoc

|

d

it votum Sacramenti , concurere €

*

|

Thatdue

tamen. non fequitur, quo

d contritio caufet gmti-

ironk

bet non tam ratione fui ; quam

am , cum hoc ha

| A hmn

fententia, qu& tribuitu

rIferrat.

alterius, Hac

| FFW fett

is probari pote

ft primó jquia con.

M

&ap. 72« & ali

