bonumillud opponatur cuilibez moraiiter malo

vt

&t

Refolvnntu: Mroumentacontraria,

TT

49

ut patet in motivo virtutis charitatisTheologica,

fitttt

quz , licét fit virtus fpecialis , tamen adveríatur

u

cullibet peccato. — Deinde, licét virtus fpecialis

gur

non poffit opponi omni vitio fub uno motivo

qoblot

Ípeciali , füb quo unum vitium differt ab altero,

nj

& (ingulacontrariantur diverfis virtutibus , poteft

)ul

tamen opponi fub motivo univerfalinon commu-

l]mlllflïI

ni ulli alteri virtuti ; in quo omnia peccata con-

i,

veniunttanquam füb una ratione oppofita certze

jl

honeftati obje&tivz ; hinc licét qualibet virtus

d

contrarietur peccato fibi oppofito feu commiffo

M

in materia propria , fi confideretur fecundüm eam

TTR

rationem formalem, f(ecundüm quam eft in ejus

ormili

materia , non tamen contrariatur illi fumpto fe-

t

cundümeam rationem, quam habet communem

ml

cumaliis , fub qua ratione Peenitentia contraria-

n

tür peccato , fecundüm quod eft offenfa Dei.

jj

Obijcies 2. Si per peccatum committeretur

j9

gt

vera injuriain Deum & ex illa obligatio fatisfaci-

1

if

endi ,

equeretur; quód ad hanc fatisfactionem

obligaretur peccator ftatim poít commiffum pec-

g"

catum , ita ut , niíi ea (latim fieret, novum pec-.

Ed

(

€atum committeretut $ fequela majoris eft falfa 5.

;;,;,itfv

ergo& id unde fequitur,

Prob, fequela maje

yn t

à paritate [uflitig , qua obligamur homini fatisfa-

i j

€ere ; quamprimüm fieri poteft, pro injuria illa«

l

n

W. — Kefp. ntg. (equelam maj. ad ejus probatioe

i i

&em. dico , quód Jufítitia proprié dicta obliget ad

0-

n

flatim fatisfaciendum,non veró]uftitia minüs pra»

O[cln

y

pria , qualis eft Penitentia ex »». 4?. Deindé

(

u Dl

licéc ?ænitcntia foret Juftitia proprie dicta, adhue

zi

Articulus 11.

!

$o

tamen non obligaret ad ftatim fatisfaciendnm pro

Oli

peccato. : nam quód in humanis flatim obliget ;

4t.fob

ratioeft, jam infinuata in. 45 34. quia dilatio

[ pto

fatisfa&tionis eft alteri nociva ; adeóque prafu-

triri dl

mitur is rationabiliter f(tatim illam exigere : at ve«

WO no

1 dilatio fatis&actionis pro peccato non eft DEO

qui(i

^Hinc fi etiam

nociva

ergo eít difpar ratio,

tttiri]

inter homines prodenter credi poffit , quod dam-

&tv

num paffas non ftatim obiiget ad fatisfaciendum

quae(t

pro damno, neque Juftitia obligabit damnificato»

ln etia

zem ad ftatim fatisfaciendum.

Wente

*

Inflabis

.

licét ablatio ejus , quod peccatot

4mod

$9

abftulit,non fit Deo nociva, obligat tamen ad fatis

pteda

*

f5&tionem

[

ergo licét dilatio non fit nociva ;

T

obligabit tamen ad non differendam fatisfactio-

r Q&P(

nem. Refp.mef. con[eq. quia etiam in humanis,

tl

quamvis quis obligeturad reftituendum jus lefam

o

fieri tamen poteft, utnon peccat differendorelti-

UT

tutionem , etiamfi flatim poffit reftituer

fiex

ATf

ém non

5

aliquo capite prudenter credat creditor

Á

velle adid obligare : id autem poteft credi in re

K:[

[

[

prafente debenignitate Dei , b quód talis dilatio

non fit Deo nociva,& aliundefpe&tatá hominum

'Ver'a inj

digi

frag ilitate (it graviffimum onus flatim (atisfacere.

Caterüm ipfemet Delugo admuittit , peccatorem

lm

non ftatim obligati ad placandum Deum ; quem

Dj -]

-

offendit, quàmvis fempet homo obligetur non

p

oflendere Deum , & f offenfus eff , eundem pla-

Tttet

care : ergo idem — non erit ab/urdum in noftro

ts

z

cgfg.

Tont

Obij-

Refülvuntur Argumenta contravia;

ji

n

Obijcies 3. Cum eodem De Lugo cit. inzg

?. 63

.bliger J

48. fiobjectum formale Poenitentiz effet fatis

fa:

dl

étio pro peccato ; deberet ex peccato praterità

: præf -

TP

oriri debitum refarciendidamnum : fed ex peé-

cato non poteft tale debitüm oriri :

L

anin, prob,

10

[ eit

quia ( taledebituim oriretur , vel peccator obligáe

retur ad eundum actum, quem omifit , durn pees

pan

cavit j velad a&tum equivalentem : non primumy

(

quia eft impoffibile amplius illum actum pónere:

aifq

hon etíam ad fecundum, quia fi Deus vult equi-

valentem actum habere , poteít illum variis viis ;

«t

ac modis obtinete, chm illum habeat in plena fuà

T

poteílate ; aliunde per peccatüm non accedit Deó

g

ullum damnum, & confequeiter non erit obligà«

if

tio ad ponendam fatisfactionem , ut reparetut alí«

um

quod damnum pér peccàtum Deo illatum : ficüt

":

qui occidit hominem injuflé, fitamei non poteí

od

neque in individuo , nequein zquivaleati illud

[t I

damnum tefatcire , non poteft obligari ad fatiss

nl

fadtionem pro illo.

"

Kefp. ed, [Eqiuel, miaj. licét etim peccatuim tiói

ísod

in

ferat Deo àliquod damnum ; adhué tàme elt

j

ottit

vera injurià contrà Deum cóminiffa ob rationes

( u

j

allatàs in 4». 3 3, & hoc etiain debét adinitteré ;

a

faltem de poffibili ; ipfemét Lugo : quia cüm

P

Deus habeat fupremum dominium in. nofttás

Vif D

acliones , poteít fine dubio illas exigere ex hoé

m

upremo dominio; in quo cafii , fi illas non ponée

j

témus , corhmitteremüs iüiutiàm contra Deüin 2

ergo poteft effeobligaiio fatisfacieüdi pro injüfià

€ontra Beüm, etfi noii fit damnum £elarciéndüm,

á

güdé

D]

1

L

Ariculus M.

tïg().

Unde hzc fatisfa&tio non eft per modum reftitue

ligi:

tionis, quz damnum illatum fupponit, fed per

um f

modum devrecationis , & humiliationis , noftrz-

s habet

lit: i

que ad Deum converfionis , ad quam Deu

libermy

jus ex fappofitione,quód peccaverimus. Patitas

4

*

ittet al

de homicidio nuila eft

nam damnum reparan-

lirear

dumin homicidio effet vita ablata ; quam homo

iütrp

.mon poteft dare.

In noftroautem caíu, quod re-

fpdey

páratur, non eít a&tus non præüitus fecundüm

efinfun

praceptum;aut a&us fa&tus contra prohibitiené,

uimqru

/fed, cüm ex tali a&unon praflito fecundüm prg-

t

'cepium , aütfacto contra prohibitionem , tna-

pend

neat voluntás non conformis voluitati divinz ,

p

fed avería ab ili$, atque adeó àc reatore ,.

doiph

convería ad creaturam contrà Dei voluntatem,

ii

hoc damnum reparari potet, convertende fe ad

alillli li

"Deum,; & conform:ndo faam voluntatem cum

mm/)

-Divina: quod, quia fit per actum doloris, &

L þm,

'Poenitentiz; idd; reftitui poteft , nuliamhabet fi-

pf

mnilitudinem cum damno homicidit , ut patete

Tf

6z Obijces 4. Cumeodem: Pocnitentia'eft illa

10:qt

virtus, que operatur ad de(lru&tionem peccati

tj f i

quatenus hoc elt offenfa Dei , ex mente S. D. /ic

q. 8 - art.2.. fed operari ad defltructionem peccati,

uatenus hoc eftoffenfa Dei, formaliter eft, nolle

]änefältl

LURT

Deum habere offenfum, averfum, aut initnicuim :

m

ergo boc eft objectum formale Posnitentig , ejus-

que diftinctivum à qualibet alia virtute ; fubfome:

hf

tum])e(

fed hocaljiud non eít quàm intendere pacem cumi

am

EY

Deo coníervandam , aut fi 1fa ;P& £eparand

erge.

Refoluuntare Avyeumónta coutvaria,

$3

relto

ergo. .. Neque dicas, fignificatum pacis nori di-

flingui afignificato amicitiz , que , cüm fit quod-

fpt

!

vdte

dam foedus amoris , pertinet ad virtutem charita-

tis ; namcontraeít ; quód hoc gratis afferatut 5

|

v

us hi

at

habemus enim cum multis pacem, quos ideo ideo

repam-

intet amicos non numeramus, neque foedus pecue

liare atnicitiz cum illis inimus,

Differentia ergo

m ho

inter pacem & amicitiam e(t , quód pax pracisé

quit

fpectet,uralterum non habeamus nobis inimicum,

iuit

offenfum , aut à nobisavezfum : quód fi fpecialis

ib

animorum conjunctio accedat;habebitur primüm

üm p

amiciia. Corfirmat hune difcurfum

.

.

intentio

4

m,üïl'

placendi Deum, eft intentio eundem non habendi

j t

offenium

.

H

Q

fed eft aliqua virtus formaliter intene

dens placate Deum, ut docet S.D.. i» 4.. dzf], 14.

hundtt

-

q.1. quafliuuc. 3. ad. ult. his vetbis : freut enim of

"

alicuius virtutis ,ut bomoplacet eum , quem pece

n d

cando sfendit , ita etiam . efl alicujus virtutis ,

0]0551 &

ut homo Deum placet , quem peccando offendit. :

j

ergo eft aliqua vurtus intendens Deum non habe-

j iIti

1e offenfum,five refpiciens formaliter pacem cur

Deo : atqui virtus hac alianon eft , quàm Pceni-

c[(ä(i l

]

tentia fpecialis : tum quia nulla alia virtus refpicit

S.

p

honeftatem, quz eítin pace habenda: tum quia

) «

CC. & PP. velut proprios a&tus Peenitenus ag*

! CR) WL'

noícunt , flere peccata , plangeve cqmmij]k,,«pl«m-

ial

enda noncommittere , quorum principium opti-

i Ei"s

m affignatur virtus refpicieus & intendens pacem

"i

cum Deo : ergo l'onitentiz motivum & obje-

: Gumformalecit habere pacem cuin Deo.

"

jf

AN

a

Ex

D;'

*

e/frticulus IT,

k

e'idua

65 Ex hoc argumento putatLugo clariffimé deduei,

ij

fententiam fuam effe ad mentem S. D. Verümci-

tilondar

tata verba S.D, communia funt pro omni fenten-

tia; omnes enim concedunt, Deum offendi per

L cfl

i

noftra peccata, & placari , juxta illud Ecclefia ;

Denire

Deus,qui culpá offenderis , Panitentià placaris $

«ui do&trinz nom obítat , quin ipfa offenfa fit etià

li

Pul.qs

juris violatio;atque adeó oblatio offeníz, fit eriam

Qp

compenfatiojuris, — Neque S.D.docet, Poeniten-

tiam fpecialem refpicere offenfam Dei fimpliciter,

dl p

fcdprout expiabilis eft per fatisfactionem, ut patet

Qüm,u:

df

ex z/im. 3 9. Pro meliori hujus intelligentia nota;

poffe quidem in humanis rationem aliqualis of-

buba

feníz reperiri fineratione injurize ( ut fi amicusli-

d

brumà mecommodatum petat , quo ipfe indiget;

xdi QU

o

& ego fine notabili meo incommodo poffem com-

modare , & tamen non volo; rationabiliter (ine

fuisi

Tiattyut

dubio ille mihioffenfus , G iratuserit, neque ta-

speninjuriam à me patitur , cüm nihil eidem ex

qnp

Tittttm

Tuttitia debeam ) non tarnen inDeo ; quia Deus

tamquam Dominus omnium creaturarum jus ha-

ts t

impu D

bet , ut omnes faciamus & legem ejus , & volun-

tarem, qua vult, ut non contraveniaturiilli : ergà

d

at

€o ipfo, quod peccatum fit contra legem , habet .

quàd fit contrajus , & contra voluntatem ipfius

lontm

aT

Dei, fupremi domini omniam creaturarum. Cz-

scrüm ipfemet de Lugo reipfa admittere videtur,

at

Üiprat

Poenitenriam, habere pro, objecto formali com»

en(ationem, licetà nomine compenfationis ab-

Vg

]

ineat; nam Joc. cit. num. 49.ait : quod þpa/ï;&

ii

165

!mm

Jieetit offn[i, cadem v,:irtu,: conater illam tolle

e

Refoluumtur. Mrgumenta contraria.

$5

tl

Q inducere priorem equalitatem.

Et zum. fo.

infime: Pamitentia efl virtus , qua. iuclinat ad

trUumi.

i n

tollendam inaqualitatem omnibus modis , quando

ff t

pofita eft.

TT

Ofijcies y. Cum eodem ; objectum formale

64

Ponitentis debet efle honeftum: : fatisfactio quà

at

TT

talis pro peccato przterito none(t honeíta : ergo,

ieit

Prob. min. latisfatio quà talis includit effentiali-

Tonite

ter peccatum : idautem , quod effentialiter in-

npli:iun

cludit peecatum , non poteft effe motivum hone-

flum ; utper fe patet : ergó. miz. Prob, id , quod

m pzte:

ia ol

eftindifferens , ut fit fatisfactio pro peccato, de-

betab aliquo determinari , illádque determinati-

;ualis L

st

vum effentialitet includitur in fatisfa&tione : íed

id, quodaffumiturad fatisfaciendum pro pecca-

i indigün

to, fecundüm fe eft indifferens , ut fit, vel: non fit

jom

fatisfaclio pro peccato; nnlitimque aliud deterrei-

wüim fiül

,;equeu-

nativum illius operis ad effe fatisfa&torij eft ,

quàm peccatum prateritum : ergo. — Hoc Argu-

du

j Dat

mentum multum negotii videtur faceffere aliqui-

bus tefte Lugone , qui varias eorum folutiones

m

ul

impugnat & aliam ipíe affert , in qua acriter con-

tendit; poffe effe affe&tum aliquem erga. ipfum

J

gü

hjbffc

peccatum; immó id neceffarium efle.. Ec ut retor-

fionem fa&tam in »2m.13. preoccupet , admittit ,

g

etiam Deum, dum Juftitid vindiestivd vult punire

g U

peccatorem, amátquebonitatem punitionis pecca-

f

ti prateriti ; habere aliquem affectum :ad pecca-

j um

tum, et(i non concedat, effe amorem vel gaudium

T

"

fimpliciter de peccato praterito.

Confirmar id*-

(,' [ n

fth

ipfumexemplà : amas Petrum propter bopitae

tein

4.

p6

Articulus LIF,

h

dondin

tem fapientize, qua in ipfo eft,licét eodem a&tu a-

smes fapientiam , non tamen amot , qui refpedtu

pqil

Petrieftamicitiz feu benevolentiz , eft etiam talis

vlf

comparatione fapientig, Verüm bacobjedtio jam

(uren

foluta eft ». 1. & fufficienter infirmatur,;dicendó,

pf m

peccatum prateritum. tantüm effe conditionem

quamvi

prafuppofitive & extrinfecé requifitam , ut opus

Compej

aliquod,& obfequium Deo praititum fit formali-

quod D

ter fatisfactio pro peccato,& voluntatem noftram

petreta

Puifima

effe caufá, dum opusaliquod affumit ex intentio-

ne , ut Deoper illud (atisfaciat : adeóque neceffe

funfef

non efl,ullo modo amare peccatum , dum amatur

VR C

fatisfacio : immo potiüs affe&tu contrario affici-

ütmif

tur voluntas, qua vellet id non feciffe ex z. 20-

(li

Exemplum non eftad rem,quia licet fapientia non

U

ametur amoreamicitiz, fed diverfo amore, habet

n h

tamen rationem amabilitatis , peccatum vero ne-

mj,gue

tam refpe&u Dei, quód tefpectu hominis reclé o-

fte f

perantis omni caret amabilitate.

Kntra [

Vide dicla ig

?

Cit. s4m. 18. " feq.

pudd.

ég

Obijcies 6. Poenitentiz virtus potiffimim eft

TIit n

ad dolendum de peccatis commiffis : virtus. au-

um (

tem, que relpicit formaliter bonum cotmpenfatio-

tfenq

nis non; eft ad dolendum de peccatis : ergó. s4j.

Ril enin

patet ex communi fenfu: PP, & Theologoram.

h.

zoin.prob. nam bonum compenfationis nulló.mo-

1 lm

dó poteft movere ad dolendum de peccato pra«

Á

!fv

terito, cüm.hoc non obílet compenfationi facien-

Dilg

0p

da , Íed profit ; namíine peccato non.poffet effe

IE&am f

«ompeníatio.

Kefp. hóc argumentó probari ;

idmm

u2 fit ad

aull.am pafíe effe. virturem Penitentiz ; q

(fam,ad

olen-.

Refolvuntur "rgumenia contrarie,

$7

em.a&u:-

dolendum de peccato, càm tamen ipfemet de Lu-

imfh go.qui hoc argumentum proponit, fateatur zzr,

«unü 37.1deffecontra omnium mentem. & auth. PP.

j

Quare negandum eít,bonum compenfationis non

1 dctd)

poffe moveread dolendum de peccato praterito ;

ndiioud

quamvis enim peccatum prateritum non obftet

NU

compenfationi facienda ; opponitur tamen juri ,

ficfmi

quod Deus habet , neoffendatur , & reflitui debet

maoltt

per retractationem , feudolorem peccati ; qui eft

st

potiffima compeníatio pro' peccato. .. Inftantia

]u T

manifefta eftin virtute Juflitiz , qua, licét amet

m am

bonum compen(ationis, dolet tamen de injuria

nl

commiffa,

yut.

Obijcies 7. Motivum Poenitentiz debet effe

pittia n

univeríale, feextendens ad omne omninó pecca-

j t

tum : fed tale non eft bonum facisfactionis ; ergo.

m

máj. e[Lex num. 3 9. min prob. nam qui commit-

sst

teret furtum v.g. cum.fola advertentia , quód fit

TL

contra rectam rationem nulló modó cognitó Deó,

poteft de illo peccato Poenitentiam agere, & ta-

fs

men non propter bonum fatisfactionis : ergo

virus d

bonum fatisfactionisnon eft tale motivum , quod

yit

feextendat ad omne peccatum. a»t, prob, in tali

f . n

cafu enim peccatum illud non eít injuria contra

)]og(]tllmr

leum : ergó non poteft peccator. velle fatisfa-

&ionem pro injuria illata Deo, .Refp. 1. negando

gl

ao

fuppofitum , aliquem peccare poffe peccato purd

gt

philofophico,quod fiat perfolam advettentiam ad

glkle

rectam rationem, quin ullo modo faltem confusé

df

pfü

advertatur ad aliquod Numen, cui peccata difpli-

fid

ceant , ad Legislatorem aliquem, cui omnes pare-

du

f

re

8

rticulus, 11

i

xe debeant , ad finem ultimum, cui quodlibet pec«

qum

Catum contrarietur &c.de qua re ex inftituto age*

diéi

mus in Zrait, deVitiis & .Peccatis.

Refp. 2.

vlb

Tlmex

transmittendo cafum , per accidens in tam raro

cafu-contingerepoffe , & retractatio peccati non

biblite

poffit fieri ex illo motivo , fed hoc non eft contra

Dti. fl(

nos, quibus fufficit, quód in peccatis Theologicis;

pim qy

qu& communiter.aut feré femper fiunt,reperiatut

pudia

illa ratio retractandi , & hanc appellamus virtu*

hasre

tem Ponitentiz.

Immo càm etiam tale: pecca:

fittm

tum dilpliceat Deo , fitque contrajus & volunta-

(Untritio

tem ejus; ut fatenturauthores illius , poterit tali«

hig]

ter peccans, quamprimüm refciverit Deo difplice«

iggt

1e , quod faeit, retra&tare fa&tum fuum affedu

Vismþ

compenfandi & reftituendi voluntatem averfam;

C

Caterüm hocargumrntum pugnat contra ipfam-

V, g

met Lugonem : qui enim peccat folüm philofo»

probar

fophice; ignorat íe Deum offendiffe, quomodo

(j

ergo poteít per Poznitentiam intendere placare of*

UMT

fenfum ?

!iampom

67

Simile huic argumento eft hoc aliud. : Tbulti

funt , qui invincibiliter ignorat , vel probabilitet

"if

negant, omne peccatum effe injuriam Dei : ergo

Ate:

in tali caíu faltem non voterit dolere Poenitentia de

flmeri

illis peccatis; quod eftabfurdum cüm Peenitentia

Fa

fit virtus univer(alis, quaeomnia peccata detefta-

E

t

t df

Tpoteft : ergomotivum Poenitentig non potelt

Q ill l

effc fatisfactio pro injuria illata Deo, « Refp. eumy

N )

qui ignorat,malitiam generalem ipjuriz repertam

Olji

in omnipeccato , non quidem imperare actum

meen[a,

Ponitentie, contritionem fcilicet vel attritionenv

W f

ex

f9

Refolountur Afgumenm Conutravia.

Ib

€x eo motivo, quod ignorat ; fed vel immediatà

tutotg

dolebit ( ut fieri poteít) finc actu alio imperante

Mi

vel i habeat actum aliquem imperantem , habebit

tAt f

illum exalio motivo.

Idem dic de eo, qui pro-

at t

babiliter putat; non omue peccatum effe injuriam

E cont

Dei, fequendoopinionem contragiam : in hoc e-

«bl

nim nullum video inconveniens fpeculativum;aut

repe!iatu'

practicum , dummodé in omni fententia marieat

s vt

locus retractationi peccati, qua retractatio,etiam

dc p

fiex motivo fuo ad varias virtutes pertineat, ut

; volit

contritio ad charitatem, nihilominüs eftactus do-

at

loris & Pocnitentia fatisfactorius pro offenía illaz

0 düþli(('

ta :ficut fatisfacio reftituendo rem ablatam,quam«

(f t^

vis non ex motivo Juftitiz.

uare noftracon-

rad

clufio non procedit fuppofitó errore, fed notitiá

iij

verá, omne peccatum effe injuriam Dei , velut

probavimus 4 z. 3 3. ficnt de aCtibus Humanis

] Phüolü'

m

docetur, non dari actum indifferentem in indivi*

?lgcmüf'

duo, quamvis aliquis fequendo oppofitam (&aten-

tiam poffit facere a&tum indifferentem in indivi-

duo : nam id folüm probat, quód per accidens da-

1 r muh

obit

zi poffit talis a&us indifferens, fcilicet ex falfa per-

j

luaíione Sententiz oppofitze.

Sic poteft quis e-

jutti*

tiam ex ignorantia putare , ufuram effe licitam, &

tamen abíoluté dicimus, effe illicitam, Caeterüm

Witcnm

j dt[l[h'

hac difficultas communis, eft cuilibet. opinioni,

p PO[

cüm in qualibet quis probabiliterjudicare poffity

7 ; t

hoc,& non illud, effe motivum volendi dolere.

68

Obijcies 8. Si Pcnitentia habet pro motivo

compenfationem injuriz Dei , includitobligatio-

uem fatisfaciendi pro quavis lar(ione Jaris Diviniz

äionï

fed

o

rticulus. LL

l

fed hanc non includit: ergo.. min.prob, quia Pe-

impltn

nitentia non includit obiigationem pro peccáto

tl ico

veniali, cüm nuilum przceptum de talt fatisfactio-

Qligitiof

neextet. — Refp.diff. fequelam maj, includit obli-

quilefuf

gationem pro quavislzüone Juris Divini , qua fit

quidocn

laíio (impliciter galis , comcedo zaj.. qua fitlafio

101 ol

fecundüm quid , zego maj. G fab eadem difl,min,

efficicam

C cozftq. Deinde dico , Peenitentiam incledere

peui

obligationea fatisfaciendi pro peccato veniali

ul

pon determinate in hac vita, fed in hac vel inal-

eutenti

tera 5 poteítemm etiam debitum Juflitie non ob-

OTRT

ligare pro aliquo tempore, fed ad fatisfaciendum

tl n

in certa quadam occáfione , aut certo quodam ge-

lite f

nereíolutionis, — Sic Titiusobligari poteft ex Ju-

ehyir

flitia, ut 1c0. folvat ex teftamento , & poft mor-

gtl

tem , nifi priüs fponté fatisfecerit. — Ceterüm et-

lii

iam(i poft mortem non effet fatisfacieadum pre

tülterem

peccato veniali , fed reritteretur omninó gratis.;

libiio n

perhoc tamea non evinceretut , peccatum veniae

le non effe contra Jus Dei : nam. etiam in delicto

li Qu

Juflitiz rigorofz poteft effe locus vel fatisfactio«

CXfin&um

nis, vel pucz remiffionis,

lt

69

Obijcies 9. Poteft Poenitenti

afe extehdgr& ad

Porrie

peccata jam remiffa, & extincla : fed tunc moti-

'Qterdi

vum compenfationis non habet locum ; »az eome

fatortn :

penfatio efl debiti , & evedáti intev f contvibutio.

Tttilens

LA ff. decompeufat. ergo poteft dari Panitentia

COmpgng

abíque motivo compenfationis , adeóque hocnon

De

Müin

37

otefteffe motivoum Peenitentia: fpecialis,

hontflatc

Lugo fzpiüscit. exiftimat, tam in.materia Jufli-

Tolgg

us., quam ia materia fatisfaCtionis pro offenía et-

Jam

"fetton

Refolusntur Mrgtmenta coftraria,

6t

i5 jam poft remiffum,feu extin&um debitum mane-

? ! re [ocicompenfationi : quia licét extinguaturtunc

ii obligatio fatisfaciendt;erit tamé honeftum,(i velit,

hit! cni lefit,fatisfacere. Hoc idem admittere debent,

1(/! Qti docent idem peccatum poffezpiüs condonari,

1117 non folàm quoad fufficientiam, fed etiam qucad

dj efficaciam , feu effectum , cüm formalis deletio

i&* peccati firipfa condonatio,feu gratia fanctificans,

o v

caufalis veró actus fatisfa&livi peccatoris , quos

T

Panitentia primà , & per fe intendit.

Alij veró

ia

communiüs , quamvis concedant honeftiffimum

fciet

efle, etiam poft remiffum debitum obíequia ex-

n

hibere temittenti , negant tamen , illum utulum

lat

eífe Juflitiz provenientem ex jure lafo, fed folüm

ol n

gratitudinis, cüm fundetur non in ipfa injuriaile

terum

lata , nifi remote, & occafionaliter , fed inipfa gra«

lum p

tuita remiffione, & condonatione : adeóque exe

0 tilly

hibitio obfequiorum condonanti fatisfactio non

ym dl

eft, led munusex gratitudine , (eu donatiolibera-

l dcil&ü

ls; Quareconcedo, fi delictum jam fupponatur

ub

extin&tum, non effe locum veluntati, virtute Poe-

nitentiz fatisfaciendi ulteriüs , & compenfandi

2 p

proprie loquerdo ; quia tamea nos in hac vita de

i

lege erdinaria non fumus certi de remiffione pec-

n

catorum noflrorum, femper in nobis habet locum

7

Poenitentia , faltem ex intentione conditionata

*

*

jiti

compenfandi, fi non compenfavimus

quia ad

actum internum virtutis moralis íufficit proponi

Won

5

honeftatem vircutis propriam , ut ineam feratue

i JUM'

voluntas per a&tum elicitum à tali virtute,quamvis

m mates

"d

y

lex errore contingat; non reperiri objectu

teriale,

65

hrticulus: Hl

Mil

Md non

tiale . Sic fi aliquis ex errore exiftimaret , eífe

pauperem hominém , cui dat eleemofinam ex af-

Ajulits i

fe&u fublevandi illius miferiam , eliceret actum

qurinjot

interhum Mifericordie, & tamen nullum mife-

uäïcialæq

tiam Íublevaret , & ideo nec proprié exercerét | li.

tnifericordiam in effectu.

Quéd fi tamenífcire.

k i

aus,jam effe compenfatum , non maneret quidem

t voli

locus difplicentize ex motivo fatisfaciemdi , bene

fj qu

tamen ex alib motivohoneíto : quia fempet ta*

qui, 1

le objectum adhuc difplicerepoffet.

* 100

Obijcies 3. Àd eandem virtutem pertinet té«

t

70

üngiD

parare jus lafum alterius , ad quam pertimet ama-

re & confervare jusillefum : fed coníetvare jus

ttiete

illefum pertinet ad virtutem Jufliti :ergo etiam

quiat

reparare juslafutm : fed hoc intendit Poenitentia:

Refþ

ergo non eft virtus fpecialis ; ed eadem numméto

[TON

li ) [(ll

cum virtute Juftitis. — Refp. tranfeat. maj, difh

imin. confervare jus illefum ad perfe&am &qua-

li,

Atorge

litatem ; pertinet ad vittutem Juftitiae Cence. snini

fine zqualitate, neg, min. diff. canfeq. ergo etiafil

Áei m

jrimg,

reparare jus lefum ad &qualitatem , pertinet a

Virtutem Juftitig, conc. cozfq. fine &equalitate , ut

Qdem f

contingit in repatatione juris , quam intendit P

Dottiona

nitentia, zee, confeq. Dixi : tranfeat maj. proptet

|. Vif d

dicenda s. 10f.

Vitui.

71

dnflabis 1. Àd squalitatem fatisfa&tionis &X

Tutts i

ftricta Juftitia debitz non requiritur zequalitas má-

Fhis i

ET

tetialis ; fed fufficit formalis ; hanc aütern pradfta

ré poteítcreatura

ergo. ;2in. patet , quià fot»

lum

tnàlis Vocatur illa zequalitas , quá fatisfit ifjurig ; | Quj

Quantum fatisfieri poteft ab injuriante ; licet fatis« | imay

acu

Pütc& j

Refoluuntur Argwunenta contravia;

65

«;l factio non adzquer injuriam $ materialis 4utene

umu eequalitas illà , quáita fatisfit, ut fatisfa&tio adze-

m querinjuriamillatam, »4j. veró.quód nimirüm

lins fufficiat equalitas formalis ad ftrictam Juftitiam ,

bum probdtuy y. quia virtüs potius fpe&tanda eft ex af-

muí; fe&tu , quàtn effe&u ; folusenimaffe&tus eft in li-

ml bera voluntate , & poteflate operantis : hinc qui

uj, facit, quantüm poteft, cenfetur fatisfacere ada«

ii quat. 2.Probatur ab humanis: quia f1 quis de-

beas 190, & folvat 30. fi hic & nunc non peffit

gaiti

felvete 100, facit actum ftri&z Juítitiz : ergó et-

Ml

iam qui Deo tantum folvit , quantum potef! , fa-

j

tisfacietex ri

qualitatem,

gore Juftitiz , licét non fol(vat ad z-

«

d

Refp. neg. maj. nam . zequalitas illa. forma-

72

niurit

lis non eít tam zqualitas rei ad rem fatisfactio-

/

[

nis , Ícilicet ad injuriam , quam rei ad poten-

n

tiam, Juftitiaautem exigit equalitatem rei ad rem,

$77

adeóque nori Íufficit ei equalitas formalis tautàm,

fedfimul requiritur equalitas materialis,

»

a

u

primam probationems maj. Re[fp. virtutem effe

quidem fpe&andam fecundüm affeQum , fed pro-

lallllltf

ul

portionatum fuo obje&o ; non enim poteft unà

virtus effe&tivé fe extenderead obje&um alterius

/

qn

virtutis , quia nalla virtus poteft tranfcendére li-

mites fut objecti : cüm igitur objectum feu 6inié

As

Ti

cttis (cilicet Jus Divinum , pet fe inadzquabile fit

à creatura , non poterit fecundüm sffectum abfo«

f Pi?'»(

qi L

utum , qualem requirit virtus praclica, intendcte

aqualitatem inter tale jus & debiturn : onde quan-

i

Ifa "]

tumcunque Peenitens intendat facere ; quat.ttim

i

potelt, nunquataeenfetur poneze aequalitatem írie

"drticulus. 1

él

| M

ter peccatum & offenfam, quia nec talis eequalitas

iififiof

poffibilis eft à puro homine, necexigitur ab obje-

u fj

Go Poenitentiz.. 44 fecusdam probationem ejuse

Ti

dem maj, a(figno difparitatem , quód in noflro ca»

Áiió i

Íu inzqualitas (it intrinfeca; pet fe, & ex partt ob-

irpitit ,

&i , cüm fit fimpliciter impoffibilis equalitas $

pficios

in altero autem cafu folüm eítextrinfeca, per accis

inteidee

dens,Gexpartefubjecti ; quod non íufficit ad

naltief)

Ponitentiam, qua et virtus practica per. fe fpe-

L quia il

&ans poffibilitatem fui objecti , & exercitam ope-

'guod tun

rationem circa illud. — Deinde homo fatisfaciens

TT

fuo debito , quantüm ex parte fua potefl, licét non

i qüny

ponat zqualitatem correfpondentem toti debito ;

MigsT

fatisfacit tamen , & ponit equalitatem correfpone

*

uf

dentem parti ipfius debiti

.

econtra creatura nec

hj

farisfaClionem zqualem parti. injurie Deo illatz

Quany

ponere potefl ; auia quzvis pars ( fi tamen partes

retiro

habet ) illius injuriz eft multó fuperioris ordinis,

ü W

quàm fit quavis fatisfactio. praílita à creatura,

Demiüm nunquam creatuta ponit tantüm fatisfa-

þi'üb. j

T

&ionis, ut non poffit plus ponere: ergo nunquam

Tioen

fatisfaciet ad zqualitatem etiam formalem.

Wt

73

Neque dicas , etiam in noftro cafu inequalita-

E

tem fatisfactionis non provenire ab intciníeca im«

l

h

poffibilitate fatisfa&tionis ; ergo non obelt rigo-

täntf)m

riJuftitig , Prob, azt. quia fatisfactio equalis in

d

juriz Deo illatz praftari poteft à creatura,(altem

]On()ns

ut unita perfonalitati Divinz,

Refp. neg.ant, 4

Qu d

ejus probationem concedo , creaturám/ ut affume

W u

ptam à perfonalitate Divina poffe fatisfacere pro

Qamf

peccato ad qualitatem , fed nego , quod talis fa-

d d

tisfactio

-

keföïvuui*ur Argin'muia ce'mimrin.

| æq"*ü"' tisfa

6;

io foret in ordine ad tollendam injuriam ,

tabo

ontmn

quia fapponeretliane pro priori fublatam per u.

nioném hypoflaticam ; per quam creatüra necef-

IOUIO Qd

B

farió à perfonalitateVerbi lanchificaretur.Praterea

xprio

megátüt ; quod Pcenitentia talem fatisfaBionem

Qu li

'

poffit intendete : quia fi eam intenderet, deberet

& intendere ün'

oner naturz peccatricis cum Perío -

(l n

alitáte Divina ;

hanc autern noii poteft intende-

t re,

quiäälidquin Paenitentia aliquid. intenderet ;

d u

od nunquám aíle

queretur in. ullo fubjecto

b

9

aas ii im

m qued eft

indecens , cüm neutiquam deceat,

J u

créáturá péccato obnoxia áffurnatur à Perfo-

i& nalitaté Divin

4; ficat non decebat, ut haberet

15* Matrem in ori

girali coiceptám,

at

Ioflabis &. Sicreaturatantüm Deo reftituit ; 5;

o l qu

àntuni ei abflulit, fatisfacitad zqualitatem: fed

ttj/^ creatüra poteft tantüm reftituere Deo ,

^

quantum

TET

4

et peccatum mortale abíluiit 5 ergo. s.

ul pro,

quód creatüra intenta

tivé Deo abitulit per

|/i?! peceatum mortale,

eft ratio finisultimi : fed hane

ij/ ràtionem poteft intentative re(tituere per Poeni-

» tentiam : ergo,

Qh. Réfp. diflzmaj. Si créatura tànt relitüat formà-

lt

I! liter, quantüin abftülit, cozc, z24j.fi folüm reftituat

if tantüm

;

aterialiter.zeg m4j.c [nb eadem difl min.

"

ji &* confe

y

-In fatisfa&tione enim;qua fit pro lefioné

lt honóris, non tantüm

1 s

1

fpectatur quautirás operis;

j,/ qua eft

páts qu

afi materialis illius ; fed vel maxi-

// mé quantitàs feu dignitas fatisfacientis ( qàa tan-

di

! quamforma imoralis tribuit valoreim fatisfactio-

j ni J& di

Büiitás perfonz offenli : quà cüm infibite

il

a

P

ex-

Es

€6

adrticulas 1.

1

excedat dignitatem períonaz ereatze fatisfaciéntis ;

tijoar

fitq; altioris ordinis, nequit à creatura formaliter

Monpra

fausfieri pro injuria Deo illata, Potefthoc confir-

, qu

mariabhumanis: nam fubditus non fatisfacit

Vompen

fuperiori ; quemper denegationem debitz. reve-

br&&.;

rentiz inhonoravit, fiillam reverentiamalid vi»

it, qi

ce exhibeat , quamvis illa actio fecundüm fe fpe-

ICCOHIPI

Glata fit tantz bonitatis , quantz malitie eftactio

Clinem

oppefita: ita (imiliter contingit in noítro cafu.

W[pa t

Quare concedo , creaturam poffe ponere fatisfas

M f

&ionem, quz in bonitate morali fit equalis peccae

f

to mortali quoad rationem maliug , non. autem

n p

quoad rationem injuriz , & offenfz , ut ex Tratf,

x

L

&e Incarn. lupponi poteft : quia men(ura ,malitiae

ib

in peccato eíl quantitas bonitatis intente , & ex«

tibvyj

clufz per peccatum, feu per transgreffionem legis:

llqy

bonitasautem intenta per legem , & exclufa per

Íei n

peccatum finita eft, quia lex nequit intendere ali-

dlïlsd:

am bonitatem niifi nobis pofib.lem ; íed finita fo«

n(m

làüm bonitas nob:s poffibilis eft. — Econtra menfue

'üum) 1

r2 offeníz eft diítantia inter offendentemi, & of-

Tüotgr

fenfum , quz, cum infinita fit inter Deum & ho-

tuinh

minem , reddir etiam offenfam Dei infinitam,vel

Chtur i

faltem ponit ad altiorem otdinem; ad quem nulla

Titir

fxtisfaBio pura creatuta pertingere peieíl. . Poe-

nitentiz autem finis non eft fatisfacere pro malitia

Drtisa

75 fed proinjutia Deo illataex s. 3 9,

Tütim

duflabis 3. SatisfaClio , quam poenitens exhi«

Cotr

j

bet , quatenus eft folutio poenz , eft ad zequalita-

ldfa(m

[

tem : ergo poteít faltem, quantàm eft ex hoc ca*

rqä. (

pite , etle à fuftitia proprie tali.

Refp. quód ft

O,I

fatisfactie , ut folutio eft poenes , prafcinderet à

Refülunntir Mrosumentacóntraria;

67

?aciöhliil

culpa,argumentum haberet majorem vim ; verü

"i

li

non prarícindit, ut colligitur ex ipía ratione poe«

( col

hz , quz nihil aliud eft, quàm vindicta , vel re«

fs

compenfíatio

pro culpa , ut re&é Suarez notat i/9;

2 r

2 feil. 3. difp. z. [etl y, G in Comment.art, 5 übi

nl $

ait ; quód ipfa folutio peenz referatur in plenari

317

tecompenfationem culpz , & ampliorem fatisfa-

T

&ionem ejus, qui offenfus eft, cüm igitur prà

o dl

Í )

Á

culpa reddinon poffit à nobis z:quale, patet, qué

relità

neque folutio pcenz conftituat zqualitatem fimi-

lst

pliciter, ac proinde, quód non pertirieat ad [uftis

yt t

tiam propriédictam, Simili ratiorie; quialiqui

"1 f

vouit, poteít reipfa praftare, quod vovit , ac próz

inib

inde votái impleré ad zqualitaté , & tamen imple-

TL

tio voti non eft atus Juftitiz ; quia non adaquát

al

id, quod Deo debet. Poffeat hicnonnulla addi j

qdr

fed partim faperiüs tacta funt , partim commo-

1dgj h*

[

diüs deiisalibi, Nota hicobiter ex Tratl, de a«

nl

