J

cul?

126

"riiculus 1.

lml

cula exis de fotma non fit , ut dixiin 7rat?, de

qiün,,

Encharifl. num. 193*

Et eodem modo, qui pu«

! lus D

Md n

tant,formam conífecrationis calicis contineri fo-

làm ijs verbis

Hic eff calix fanguinis mei ,

]7

ajunt , appellari formam : /ic eff calix fangninis

Propte

mei novi ( aterui teflamenti 6 utibidem didà

l non

& ntito. 19j.

me df

abf

AnrTicurus Il.

|

putec

|fhtrir, n

a

1beant ver-

n Iigarum

Quemfenfu

,[unt,&q

n

,U mado

ha /5;*;»'—«: baqus

'4cmmmti.

Vriope

! Küti m

Atio pracipua dubitandi eft , quia fi verba

R

forma accipiantur , ut fonant , videtut, fxpe

DW

pofle contingere ut forma fit falfa , poteft enim

uur

m

fieri, ut peccata, qua& quis confitetur , & fupra

qua confequentet cadit abfolutio, fint remiffa an«

fbl

te confeffionem , v.g. fi de illis contritionem ha*

W P[((m ;

buerit, vel illa esdem aliàs rité confeffus fuerit ; in

"ts

quo cafü videtur falfa forma; dum Sacerdos ait,

IH

i "XC(

Íe abfolvere poenitentesà peccatis 5 ab o enim,

Praterea

quod non eít , non poteft abfolvere.

A

H

fieri poteft in multorum fententia , ut hoc Sacra-

NT

^ Qu

mentum validum fit & informe , id eft, habeat

fv

h ii

omnia , quz ad ipfum conftituendum requirune

Al

P Qu

tur,& tamen non juftificet poenitentem, fed careat

m&n

lqo

effcctu. — In hoc igitur cafu falfa etiam videtur

bri

forma ; nam quomodo Sacerdos poteü benedice«

N

l

D

on recipit

[ OItnL m

r€, quod abíolvat à peccatis eum, quin

- gratiam

Qgem fenfum habeant verba forma drc; - I2j

ifl l

gratiam , & quem in peccatis relinquit? Dsnique

qui W

folius Dei. videtur effe remittere peccata , juxta

"

illud : semo potef? dimittere peccata mifr folus

DEns.

j m

ängafni:'

Propter hac & fimilia Magifter : i» 4. 4j , $g

m

18. & nonnulli alij arbitrati funt, fenfum hujus

forma «íle , quód Sacerdos declstet , poenitencem

effe abfolutum. Sed omnino falía eft explicatio :

patet ex Zatth. 16.. Gb Joan. 20. quodcimque

filveris , erit (olutum , quodennque ligaveris , e-

vit ligamm »quorum remifevitit peceata , remilfa

y

funt G quorum verinueritis , vetenta. funt ,

Jl

quo modo loquendi »:an fcile fignificatur ,-ante

remiffionem & folutionem Sacerdotum non eíle

Cona

u

peccata remiffa, vel hominem folutum,

firmatur : quiapoteftas hecfolvendi & ligandi

h

ij

j

ügniücatur per claves regni calorum, Aatzb.16.

ergó Sacerdos , dum utitur hac poteftate, veré

&lpt

TT

aperit; & claudit regnum coelorum ; ergó remit»

tit peccata , & relinquitin peccatis, t non folum

gl

i

declarat ; neque enim declaratio aperit, & clau-

dit regnum codlorum , fed fupponit apertum.

W h

gl

2. prob. ex Concil. conítant :in quo edita efl quze

dam Bullaà Martino V, ubi intercaterosarticue

Pwt(m

los, de quibus jubentur interrogari fufpe&ti de

" MW

harefi, eftid , utrüm credant , quéd malus Sacer«

: j

dos cum debita nm:ateria, & forma, & intentione

yqu

faciendi , quod facit Ecclefia , veréabfolvat? ma-

ia

nife(lum eft autem , quód declaratio non fit veré

T

& proprié abíolutio,

Idem fumitur ex Concil.

u

Florent. ip inflrsilione Mdrmenoram , dum dici-

o n

tür .

W

*

'2'8 W

JAArticulus II,

VW

tur , abfolutionem à peccatis effe effe&tum hujus

(

Sacramenti ; quod falfum effet , fi in hoc Sacra«

etdoti

mento facerdos declararet tantnmmodo poeniten-

ptspr

temabfolutum. . Clarius idem prabamr ex T'rid,

Oäijp,

quodnonfolüm feff. 6. cap, 14. ait, lapfos poft

»704nn. [

Baptifmum per Poenitentiz Sacramentum amil-

trp i

fam gratiam recuperare , Sacramento remitti cul-

$Ts

pam cum poena , fed etiam feff. 1 4- cap, 1« docet;

| nf

Sacrammentum Poenitentiz. effe remedium à Do-

[jan

mino inftitotum pro ijs , qui poft Baptiimum

| nnt

funt lapfi , in eo beneficium mortis Chrifti appli-

l Glü,'am $t

cari , communicatum effe Apoftolis /o47. 20. po-

| Grhrenr

teítatem ad reconciliandos fideles ; & denique

tD

€ap.

6. definit , abíolutionem Sacerdotis non effe

| U ij

nudum minifterium annuntiandi Evangelium,

vel

L

declarandi , remiffa effe peccata , fed ad inftar a-

| F,Di'"'m» k

&üs judicialis : quod ipfum definitur ca». 6.

o "T

ejusdem feff. Ex quo pater, Magiftri fententiam

Ditshde

jam non amplius defendi poffe 5. probatwr ex lo-

?fïwm'üüh

cutione PP. nam quomodo Ponitentia eft feews-

| mq"-y'/lt d

da tabula pofl naufragium,quo modoeam appel-

"Tertul. dePoentt,

L

lavit S. Hyer. i2cap. 3. [at4,

W dïfum

& alij,quam locutionem approbavit Conci

] Trid,

| L Wt |

féf. 6-cap-14. & feff. 14.Can.2.& explicatjS. Th,

H'f[nlmal

anfrà art. G. fi verénon liberat à peccatis , fed li«

MT

m

berum declarat ? quo mode facerdotes denegan-

æ,q

Qb

tes abíolutionem in articulo mortis funt rei ani«

lümm

Asf

marum ? ut loquitur Julius Papa in cap, ff Pres-

Ng]

byter. 26. q. 6 quomodo, fi miniftri defint, exia

iHïlt

i

tium fequitur illorum , qui dehocSacule exeant

modo

Oadpæ

li

ligati ? wti babet Auguft. Epifl, 180. quo

1

Chiy-*

[Cu;mun

2

"

Quem jän[um l)ämm verba formstbc, 139

ml

Chryfoft. Iib. 3. de Sacerdot.c, 9. ait , noftris Sa-

X at

TA

cerdotibus conceffum effe, anime fordes non pur«

gatas probare, fed purgare proríus ?

! th"dl

Obijc. 1. Solus Chritus fufcitavit Lazarumt f6. -

lpfüilïo!l

Joann. V1. G deinde juffit folvi per Apoftolos :

m u

ergo folus Deus abfolvit à peccaris.

Refp. 1. ex

t d

S. Th. opsuftul. 23

:6.2, Argumentum hoc defümi

[, d

ex fenfu allegorico, (ymbolicam autem Theolo-

mäDO'

giam non effeargumentativam. 2. SiApoltoli

pmmum

folvunt, non poílet negari , quin & Sacerdotes

liqy

folvant , qui Apoftolis faccedunt; & non tantüm

Jop

declarent íolutos,

Quód fialiqui Patres indis

du

cant Peenitentem , aütequam folvatut à Sacerdo..

n

tibus vivere , ficuti Lazarus, antequam ab

Apo-

Juff W

ftolis foi

vetetur , fufcitatuseft à Domino, folüm

Wt

volunt , Pcenitentem ante Sacerdotalem abíolu«

1 (4h 6'

tionem ex divinz gratiz virtute habere áliquales

guif

motus Fidei , doloris &c, confiteri peccata, qua

TLUH

omniafunt vita quadam,inchoatafaltem, — Vide

r Jmm'

Vafq. bic dub. 2.

u

i

Obfjc. 2. Verba illa Magdalenz. L. 9. ve.r 7

ll 2P[lmfc

mitiustur tibipeccatatua , non poffunt impor-

j

j

tare veram remiffionem , fed folür declarant ;

fiurp

jam enim ante remiífa erant peccata multa , quo*

jf il

"iam dilexerat multzm ; ergoetiam verba for«

;1

w

IT£ , quibus Sacerdotes utuntur , folüm declarae

y i?

uonem , non veró remiffionem important. Refp,

vatias effeejuslociexpofitines, INon eft impro»

4 Wm

t n

abile , per ea verba remitTa effe peccata ; faltem

quoadpoenam,

cul' OW

Sanà aliquid fiinile ad (tantes

)

intellexerunt ijs verbis figaificati.

Dic etiam

Ü

f

A

H

potet ,

Articulus 1. |

Qu;m f

130

lnb .qu'm

remiffionem prscedentem fignificatam ut

poteft,

auló ante pracefferat,

D

prafentem ijs verbis , quia p

AU n

& erat moraliter prafens.

Adde, quódijs ver-

fortaffe colligi ex

dineli

bis impertetar fela declaratio ,

( tilibid

rzcedentibus : Zoam.20. & AMattb,

16.ubi fer«

Q1

mo eft deSac

etdotumpote[*cate, ex quibus locis

contrarium ex

;læ;r:;m [

defumpta eít forma Sacramenti ;

Lutrdo

contextu colligi.

in cap. 16. AMatb.ubiait?

jf f

1j8 . Olije. 3- Ex S.Hyer.

t ubl

ficuti ibi, id eft,inlege v

eteri , leprofum facerdos

mundum vel imundum

facit , fic & hic, id eft,in

LEU

&nf,fcdin'n

legenova; oblig:t,veli

olvit Epifcopus,& Presb,

Hyer. inomnibus facer-

hj

Refp. non equipararià S.

"inato f

dotes noítros legalibus ;

fed (olüm in hoc : ficutá

facere tnun

dos quoslibet, &

iHtbtog.

ilii non poterant

At

ndos;

qui habebant lepram, ita

quoslibet immu

ris, non eft permiffum; ut pro

imerdgmjuä

Sacerdotibus noft

fuo arbitratu quemli

bet licit& abfolvant, fed in-

E,"m Rj (

bfolutione folvant, & im-«

M

jun&am , ut

digunos a

de fubdit Hyere

n. Sacerdotes

Pt fl

dignos ligent : um

DT il

mofiros non [olvere H0Xi0s

fid pro officio fuo cum

eccatorum audic

rint VAYIELALUS ,

fére s qti li-

fhs' "'qu-

lvendus ab eodem , nimirunm

tüm, ümn

gandus , & qui fà

Sacerdote ; nam fi

(olus Deus abfolveret ; fcircf

st 1

] folutos ; non qui

potius,

quis fit jam ligatus,ve

I?J&]f';']tur j 5

& folvendus. vide S. Th. opsfe. 23«

;m:za?.tculhof

|

ligandus,

Obijc. 4.

Ex S. Ambt, lil, 3. de Spirit 2. fe

lu

1j

homines inremiffione peccatorum

p mlmflihu

]

19.ubi dicitur

miniterium fuum ex

hibere , fed nullius poteita*

| nj

m refertur in caf. vtY^

tcrdon l

tis jura exercere : quod etia

Refp. nihil aliudvellf

"i "

bn'nflr)E!, de Panit.difl.1.

x

7u

Quem finfum babednt vevba formaché. . 13i

at

Ámb:. quàm Sacerdotem non abfolvere autorit4-

tivé & principaliter , non tamen negate, quir ab«

xelitü

du

folvat miniftetialiter ; & inftrumeritalitef.

Ítà

aligt

effz intelligendum Ambrofium , pate£ t. ex é0 ;

(

quód ibidem probet , SpiritumS. donare peccata;

71

quia Jo477. 0. ditumet : accipire Spiritum S,

guorum reimiferitis && qu& nulla effet probatie;

yiitd

fi Sacerdotes per Spiritum S. nori remitterent

peccata , fed declararert remiffa. 2. Ex ratione ;

t

quam fubdit ; ait enim ; ideo non exetcere jus pos

[

[d Qüx i

teftatis, quia non remittunt peccata in fuo nomis

iie , fedin-nomine Pauris &c;

:&Pres&

ylt

Obijc. $. Hoc Sactameritum habet rationémtéo

éujusdam humani jüdicij ; fed in judicio liuma-

2

lts j

fio reüsnon fit innocens , fed declaratur ;j ergó

yii

idem contingit i Saeramernto Peenitentiz, Refp,

initerdum judicern conftitui ad inlpiciendam ; u-

li WO

[,ftd i

ttum reus , qui accufatur , nocens, vel innocens

fit, intetdum etiam conftitui ád ftatuendam , u-

l WI

y,gme

trüm fit punieidus reus ; ad condonaridum deli-

&um ? in iudicio ptioris ratioris reus neque fit

j

"12

nocens, neque innocens, fed declaratur j iri fe-

eundo , fi condemnatür , fit nocens , dum non dis

jsi

fmitaturilli offenfa ; & debitor póens ; quód(

',W.lw,

;,900

abfolvitur,. fit aliqua tatione innocens ; dum re-

Lj

inittitur illi offenfa; & posaa ob offenfam debita

.

jJ^.; & cum hocfecundi generis judicio cotivenit proe

(Fir;."'

;; porionaliter Peenitentis Sacramentumt.

p

6i

w

Secunda explicatio et eorum ; dui dócent ; $t

Wl , Sacerdote Porüitenrem abfolvi non cul;

»4 , quam

[iB"';l ,

/

4

« i

p

l

fcd àreatu pocna aternae,

| Dcus per fe remittit ,

iE

! W

Vide

A;ticulu: 1.

123

L

damenzunf

Vide R ichard. de S. Vid. 7ra&, de peteflate li-

andi & fülvendi cap, 12. Hug. de , Vi&ore lib.

feterotes

4. de Sacram. parte Y4, cap. 8. QU in [umma [en-

t decundi

zentiarum tratl. £. c. Y 1. idem fere habet Me-

Ohica

dina codice de Pavit. 4, 58. ubi quamvis afferat,

tdens d

remirti à Deo poenam zeternam fensüs , docet ta-

Adlis db

itentem liberari

men , per abfolutionem poen

l;nzem pat

à peena exilij & regno calefti,

Sed neque recte

L IT

Patet id t

ex Concil. Trid.

ii fentiunt.

Wotnftu

rte feff. 6. cap. 14. dicitur , poenam &«

divj,z*!'?uh Hn

in quo ape

ternam vel $

acramentó, vel Sacramenti votó uriae

amwcn, (

cumculparemitti. 2. Quiafequitur ex Senten-

mui d«

TtBOrius

tia Adverfariorum , poffe aliquem effe fi

*

forsfuf

lium DEI, & debitorem poeng aterng, cum €«

[ ftïl:'bs [i(,

catad Rem, 8. ffilij & Hare-

contra Apoftolus di

des , & nibil effe damnationit

ijs, qui fpnt im

| ïlf'«liïi P"C(

c fententia;

Chriflo IESU.. 3. quia fequitur ex ha

"u

, po(tquam juftificatus e

ft à DEO,;

quód , fi quis

t

fa fuf-

deced

atante »

jacramentur Poenitenti teip

lt

ceptum , quod

, inquam , fit damnandus ;

j [qu'imr,e[i

tunquam cxleíle regnum intrat

urus ; quo nihi

T"Eï"ümodu

: DEum in hoc

magis abíurdum elt,

Rc*fponde;:

miMïüfus

urn defectum

Sacramenti: fed ron

cafu fuppletur

N

eget impugn

att

ione hac íolutio ; cur enim non

licimus , cüun quis decedit

in mortá-

.nre,:lam,

ari ratione «

"flnmmmn

li finecontzitione,& Sacramento , cüm

pueri &*

MT

cedunt fine Baptifno , Deum

fupplere.

Deni.-

gl

ue hzc fententia fine neceffitate

diminnté accipit

m'l"x

abfolutionem à peccatis, quam p

rz(tant Sacerdo-

Qu

tione prime

f

tes,

Ex diclis enim in. impugna

MTM

efle fun-

fententiz omnine conflat. ; fglü[ïxmum

R t

' ame:y

"

Qs*em fenfum l.ldäe;llht wrb? form«? ére. .i 32 |

T

damentum , quo hac fententia nititur , nimirum

Tior

Sacerdotes non habere poteftatem folvendi pecca-

m

ta fecondüm fe,

hi

Obijcies ex S. Greg; bomil. 26. in Evang . ubit62

yis d

alludens ad hifloriam Lazari, cum dixiffet; illos

, (

& nobis debere abfolvi , quos novimus per fuíci-

0

tantem gratiam à DEO vivificari

, poft pauca fub- X

ii

dit : veniat ftaque foras mortusns , id efl ,. cul«

rl Ti

pereconfiteatur , vententem enim fovas folvant

od

difcipuli , ut paffores Ecclefia ei débeant ponam

TOl

4movere , quam meruit. — Refp. quód judicet S.

Gregorius , ante miniflerium Sacerdotum pecca-

u

tores fufcitarià DEO , non effe intelligendum ita,

h ün

ut fen(as fit, eos ju(tificari ante ab(olutionem :

"

j

fed folüm , ut fignificentur , antecedenter 3 DEO

" fþlli

vifitari per compunclionis gratiam,Gc. ut ibidem

c üullälu'

loquitur Greg. & füprà eft explicatum ; dum e-

m

nimait , Sacerdotes penam amovere , nomine

i

penz totum illud,quod ad aQuale peccatum con-

M

equitur , etiam ipfam gratiz privationem , qua

g

aliquo modo pcena eft , videturinvolvere j atque

n 1

jta eft fenfus, pcenitentem debere confiteri pecca-

T

Uà, üt Sacerdotes tollant , quidquid ex peccato

me

q

efl reli&um , etiam privationem gratiz, non au-

j

tem tantummodo pcenam alter:us vitz, Manife-

! 14

um autemeft, quàód privationem gratie non

'IC. Dl

poffint tollere, nifi gra'iam conferendo &c.

mulc L

d

Tertia explicatio effe potefl, fenfum formz effe,1 62

"

wn'z

quód penitens abfolvatur nonà peccatis aut poena

u

eterna;fed à pana temporali, vel in totum, vel ex

a

patte. — Vide Mag, loc. eit.SCalios, Sedneque

u

H

2

P

hæc,

a

1

"rticulns H,

Qrm

fitione i

hec fententiafatisfacit : tum quia accipit abfolue

Sucerdot

tionem à peccatis valde diminute & jmperfe&&

palici

finecauia : tumquia non vitat rationes dubitan-

pratiq

di , quas cupit effugeresficuti enim fieri poteít,ut,

Ti eum

qui accedit ad conteffionem , non habeat peccátay

mf

qua remitraatur, ita poteft accidere , ut , qui ace

cedit ad confeffionem , non fit. debitor poene

Yitym d

liminto

temporalis, v.g. quia eft ante confeffus. eadem

btbam

peccata.fatisfecit , confecutus eft indulgentiam j

fu.

atque ita recurrit difficultas.

Simile argumert-

EITUT

tum fieri poteft contra fecundam fententiam,nam

fotog

poteít fieri , ut pomnitens non fit debitor eternz

54

peenz,quia hzcilliremiffa fuit per Sacramentum

(;

Ponitentiz aliàs fufceptum.

16

Quarta explicatio eífe pote

fi,fenfum hujus for.

[ oä."æm,-'

ponns

m2 eífe, qubd Pzenitens abfolvaturà reliquiis pece

catorum , id eft , à dilpofitionibus ex peccato re«

titiim )

lictis , de quibus S. Th. g. 86.infra art. 4 Vide

Tyon

lu

Cajet. tos. 1. opttfeul. tratl, g. q. qad 2.. Hac

explicstio eodem modo impugnamx , quo prs-

Em

j

Cedens.

TUuren

i6r qumö

alij, de quibus S, Bona: in 4. diff« 1 8.

äf!ns li

—— —À

Qüfuj.

art. 2. q, 1. volunt , fenfum efíe ,

quód Sacerdos

—

J

abfolvat nonà peccatis, fed ab obligatione fubij»

V: s

ciendife clavibus Ecclefiz. Sedcontra : quta h&c

retatio diminute & improprie fumit pec-

interp

T

€ata ,

& non habet locum in confeffione venia-

»ïif&mmtuh

mmpæniu

lium , que non tenemur fübicere ; neque in

confeffione peccatorum , à quibus femel qu:s eft

Plïifm il

abíolutus ; quomodo enim Sacerdos in his caít-

i

MT

lia et ? Simili

busabfolvitab obligatione , qu& nu

mjrü)!lüm

ratione

—

Quem fenfum habeant werba forme&c: Yi

ratione impugnari poffunt, qui volunt, in tantum

n PU

Sacerdotem abfolvere à peccatis ; in quantüutn

inptt

praflat id ,in cujus voto fuerunt peccata dimiffa

v db

praterquam enim;quód hzc interpretatio fuppo-

:1ipom!e;f

nat, eum, qui accedit ad confeffionem , debere

v

neceífario effe contritum ( non enim quodlibet

T [iüii'

votum ad juítificationem fufficit, fed folüm inclu-

hior p

fum inconttitione ) quod falfum eft, necipfa ha-

fus t

bet locum in confeflione venialium,qus fine voto

Jpetih

Sacramentidimittuntur , nec cüm quis confitetur

f ((

ea , quz aliàs eft confeffus ; neque enim remiffio

ag

ior at

peccatorum pendetà voto confeffionis iteratz.

Sextó alij volunt , in forma fubintelligicon-t66

,gmm:nwm

ditionem : fi indiges , fi es difpofrtus " non appo-

nis obicem; pofitis enim his conditionibus, quod

lhuïuïïü:"

peaaitens indigeat remiffione peccatorum ; quia

iif

nimirum haéctenus non fuerunt remiffa, & quod

)

ao

non apponat obicem,femper peccata remittuntur,

um

M

Hæi

Vide Suar. d;/.19.fét.2. . Coninck. di/p.4.4u5.8.

lh

Verüm neque [hzc explicatio difficultate caret ;

hqw

n

Íequitur enim ex hac explicatione; quotiescunque

panitens non habet peccata , qug remittantut, v,

"

T

t

. quia fuit anté contritus, vel de ijsdem confef-

!JWV p

j

u

s,nunquam confici Sacramentum; quod eft ab-

['Ont W

furdum : jSequela prob. quia quotiescunque for-

| qül

aM

ma eít conditionata , conditione non exiftente

fynit*

Sacramentum nullum eft ; ergó f1 forma Sacra-

p d

menti Peenitentie involvit hanc conditionem , fi

n(gUI

penitens indiget vewsi[fione peccatorum , pofito,

u

quód non indigeat , quia peccata illi funt. antea

TL

dimiffa , nullum erit Sacramentum,

Tdem ar-

mll?'A

i4

gv

nh

—

: VArtic?im. II. :

136

Quv

Stpum

gumentü in fententia eorum,qui admittunt Sacrae

mentum Peenitentiz poffc efle validum, & infor-

edlot, a

me , fieri poteft de aliaconditiene : fj ponatsr

| PHM!OT!M

obex. iequiturenim , quoties obex ponitur, non

j ul ülp!i

Coníidi Sacramentum, atque ita Sacramentum

loait con

Ponitentiz nutiquam pofle validum, & infotme

effe : G ulteriüs fequitur , Doctores , qui admit-

ltdn

tunt , id. poffe contingere (qui fané plurimi

fiatitom

Al dtgrqg

& graviffimi funt ) non modó fal(um fefiffe, fed

neformam quidem Peenitentiz intellexiffe. Ma-

frtti

nife(tum enim eft, quód non exiflimárint, utin«

JRUR, u

ciudi in illa ejusmodi conditioné 5 alioquin nun-

WOj

quam docuiffent Sacramentum hoc pofle effe va-

At

lidum, & informe.

Cosfirmatur : quia ex hac

IG t

explicatione fequitur , quód fi quis certó fciret ,

fitioverh

fe contritionem habuiffe, non poffet accedere ad

f hum

Sacramentum Pznitentiz : Consequens autem

m li

eft omninó abfurdum , nam potüs ille tenetur

It miiis 1

confiteri, & recipere abfolutionem.

Sequela

Vij

prob, nam ficuti non eft licitum fuícipere Baput-

T0 r

mum (uh conditione , Si »on eft Baptizatus , po-

fitó , quód quisíciat certó, fe effe baptizatum, ita

um

non videtur licitum futurum füfcipere abíolutio-

i

? ln

nem fub conditione, f iz4iges, pofitó , quód quis

"l

certó fciat, fe nonindigere, , Eádem ratione, fi

«ui móraliter conflatet, fe rité confeffum effe,non

I !mlü

U

poffeteadem peccata iterum fubjicere clavibus ,

Vbne

ficuti neque ille , qui moraliter certuseft , fe Bap-

OSWQ 3 l

tizatum fuiffe, poteft fufcipere Baptifmum ub

S'Wdog Í l

At

conditione,

ftts

Septi-

Qgen;þnfz:m babeant verba forma dre, 13

iL5

Sepumó alii volunt idern effe dicere :

t

Egote; 69

46]:';ivo,atque: confero tibi gratiam remi,

4

Jfjruaim

iponam

peceatorum,G qua tibi defalio vemittet, fj ind:'gu,

tUr, ii

ita ut fupra collationem gratiz non cadat limita-

mf

tioaut conditio , fed fupra aliqvid confequens ,

ip

id eft , fupra remiffionem peccatorum. Vide Suar.

yadtu

loc. cit, & difl.. Y8. feB, . fed neque. hac ex-

JUIIWi

plicatio omninó fatisfacit, Prim: quia nonni-

ifed

hil detorquet verba formz , dumita. illa inter-

u Mr

pretatur , quafi diredé fignificent infufionem

p Ut

gratiz , cürn tamen dire&é tmportent. abfolutio-

jnat

nem à peccatis , utperfe patet. - /Vegse dicas:

«gffä Dd

Sacramentadirecté (ignificare grotiam , ut enim

t

re& notat Coninck 4;fj. 4. du^. 8. alia eft figni-

w füm U

ficatio verborum forme , quam habent ex inílie

i

tütione humana , elia fignificatio Sacramthtalis,

Ts

quam habent ex inítitutione divina* nos autem

at

hic magis agimus de prima, quam de fecumda,

,

Wfl

Secundó: quialicét hz explicatio falvet , quo

hjl

modo formanonfit-falfa , cüm abfolutio detur

n

homini non habenti peccata , quz de novo re«

tyrty M

mittantur , quatenus etiam huic gratia confer-

[ouo

tur, non tamen falvat, quomodo fit vera,cüm

Sacramentum ponnitentig eítvalidim,fed informe

lödqmi

moü'»ü

in hocenim cafu falfum videtur dicere,ero tíbícon-

1cfïl»flm

ftro gratiam, cüm ideó fitinform

j

€ , quia non

d T

mbllsr

confert,

D

Odltavó alii volunt , fenfom forma effe, quódi6g

TL

Sacerdos folvat psenitentem à vinculis peccato-

Tum ,quatenus eum quorrodocunque ligant,five

ià ra-

quoad culpam , fivf quoad pznam, five al

x

tione

ngnl

articulu P,

138 ;

fwr,

tione, füb conditione tamen, fi. confeffio vera fit

,& bor

& c, Verificari autemfemper formam ita acceptam,

rinmensi

quia, quamvis interdum quis non ligetur pec-

Onttagim

eato quoad culpam ,vel penam ; quia jam eft re-

Non;

mifla, atque ita non verificetur cum forma pro

quaümi

remiffione culpz, vel pznz , femper tamen quis

autem f

manet minus dignus beneficiis divinis , quàm fo-

trmo;

ret; finon peccáffet; & hac indignitas femper

mccg [ ,

minuitur per gtatiam huius Sacramenti , atque

dttt D

itafemper remittitur peccatum, Addunt, quód

lod

etiam , cum Sacramentum fit informe , remit-

Vet t

tatur aliqua ratione peecatu

m , nimirüm quoad

nem confitendi,

Vide Coninck /ec.

fb :

obligatio

fnilen

eitato.

Sed neque hac fententia difficultate ca-

Mf

ret , & quidem quod attinet ad conditionem ,

Ts

|

uam vult involvi ia ab(olutione , fatis didtum eít

^ Ed

füpris q

uód autem attinetad alia , quz hecex-

ab 5

difficile videtur, quod ait ; in

plicatie f'uperaddic :

I FJQM [Ul

£0, qui femel peccavit,

femper neceffario manere

quid

| Rtyetce

quandam indignitatem beneficiorum DEI,

Fl rimo.

enim ,fi DEus flatuerit, poft remilfum peccatum

nullo beneficio privare eum , qui peccatum corfii-

LT

u han;

fit, ob eam csufam : ficuti enim illi, quem DEus

*s quiy

flatuit non punire zterna pcená , aut purgatorii ,

|

i

dicitur dimiffa pxna terna, & purgatotii, & re-

l f

""P"/mlo 1

atus pznz zternz,

& temporalis, ita & illi, quem

.l!rölw) & |

DEus poft remiffionem culpz flatuit n

ullobene-

dicetur ,effete-

k;ïaïi: :,51

ficio privare propter peccatum ;

WR i

miffus reatus privationis beneficiorum.

Adde

ln i?&

quüd juxta hanc explicationem quocidie remit-

teretur peccatum originale per omnia Sacramen-

;ndtm [

L

ta

h, 6],*71:«

l

Quem fenfum babeant verba formea tbe, 1 gg

fío w

J

ta; & bona opera ; quia femper infunditur gratia

T

minuens indignitatem beneficiorum DEI , quam

r

egontraximus per peccatum originale.

gïlam d

Nonóaliivolunt, fenfumefíe, Sacerdotem,169

foroi v

quantüm ell ex parte fua , remittere peccata ; que

tht

autem fit vis huius locutionis ; intelligecur hoc

is,quïmï'

exemplo : virtute divina cohibitus eff ignis in for-

us t

nace, ut, quamvis approximatus &c. non l&«

j i

deret Danielem & Socios; non poterat preinde

ut, Q

de eo dici, quód omnibus penfatis calefaciebat ;

n Nmii:

verbtamen dici poteft, quód quantüm ex fecale-

)9

faciebat : hocenim modo loquendi intendimus

n

fignificare , quod ignis erat in actu primo proxt-

Fal

mé conflitutusad calefaciendum, & quod ex parte

(j

-

ipfius non fteterit ; quo minüis fequeretur calefae

s di&lli'"';?

at

€io. Eodem igitur modo dum juxta hanc expli»

yr

cationem Sacerdos dicit,quod,quantirm eft ex par-

du

m

te fua,vel fui minifterii,abfolvat à peccatis,fignifi-

/

j mgnM

catÍeexercere miniflerium proximé fufficiens in

DEW

aQu primo ad remiffioné peccatorü. Hoc videtur

y

(UET

)

efle quod docuitHugo de Saerapentloc.eit, cüm

T

dixit , hanc formam magis fignificare virtutem

u

fuam , quam eventum : hoc eríam videri poteft

a?

S. Th, fignific&ffe, cüm bocert. ad wltimum cr

gt

ii

án opuculo 2 z. judicavit idem eífe dicere: egote

&ml: ;

Abfolve , & Sacramentum (iue voinillerium abfo»

[ DHOW

lniiouis tibi impendo ; id eft Sacramemtum effi-

Il

tl j

n

cx in a&l primo, & liberans à peccatis, quan-

If

p

tum ex ipfo efl.

yil 9

Esndem folutionem in fimili indicavit S. Th. ;

" d

lell, $, in eap, v 1. onnn, explicans ex Baptifmi

fimi

149

. 3rtimlm H.

y

Q

['imabitl

fimilitudine , quid Sacramentutm pocnitentiz o-

epit, &

peretur ineo , quiaccedit perfe&lé contritus; &

Corminium

confequenter poít remiffionem peccatorum : &

Wte, qu

in 4. difl, Y.q. & av. 1, queflinncula. 4« ad a.

ubi ait,in Sacramenti definitione poffe poni, quód

busdlis co

Btlgc.

caufent gratiam , etiamfi interdum ex defectu re-

txafing

cipientium ejusmodi effectus non fequantur per

accidens : quia definittones,inquit, id refpiciunt;

t fdiugt

quod pér fe eft , ficuti quód iguis calefaciat, quan-

| loppoft

ENXUP

tum infeeft..— Similia habet ibidem ewefliunc. f.

&d 4. ubiait , Sacramenta effe figna gratie : ne-

EXTTT

[ läfaiva,

que obftare , quód aliquis San&litatem non reci-

il)l) (W; i!.

piat , quia non eft ex defectu Saeramenti, quod,

-

quantàm eítin fe, natum eft graciam conferre

?

| 9'7!: /,. Slt

[

etenim fiad falvandam fignificationem Sacramen-

|

M

tlem, quz cerciffima elt , utpoteex Divina in-

flitütione deícendens , fatiseft, quód, quantóm

| g

T

eft ex parte Sacramenti , fequatur effe&tus gratig,

cur noneritetiam fatis ad falvandam fignificatio-

nem horum verborum , ego te abfolvo Cc. quód,

j Ia ^lttion

quantum eft ex parte minifterij, quod Sacerdos

impendit, fequaturremiffio peccatorum, etiam f

Lvnenu' t

per accidensinterdum omnibus penfatis non fe-

Mþündga i

m

)Qu

quatur , five quia panitens apponit obicem » five

a

quia non habet locum in fufcipiente Sacramentum

'm'ïillonc

Whygis ,

remiffio peccatorum , quia fuerunt nimirum an-

|

tea dimiffa per contritionem,aut per aliam confef-

WP

Vten

fionem ! Confirmatur : quia in hoceodem fenfu

| quü n hab

mu

[52

iem

Ti

aliz locutiones verificantur , v.g. f quis di-

cst , fc alteri donare rem aliquam , nemo exi-

"Ia

ftima-

fUf d

| Qem feefum þd;?änt verba ,þf.«;r'm.a.-ï Ó'c, X4I

Yentie

fümabitillum falíum dixiffe, etiam (ialter non ac

qutitsd

Ccptet, & propter eam cauíam nou transferatur

dominium , quiantmirum fenfus eft , (s alteri do.

lorum '

] 41 LU

nare , quantam eft ex parte fua.

Idem in pluzi-

D

busaliis contingit.

-P Hi

du

Ethec explicatio mihi pra cateris place

ex aífizaatis fundamentis , & juxta illam faci

e-

ynut p

repict

lé folvuntur ommes rationes dubitandi ini-

.til!. QUM'

tiópropofita, — Vidctureffe conformis S. D. tum

loc. cit, in num. priori 5 tam bic q. $4. art. 3. ad

uj

f* übiait : effet aurem perfetlsor expofitio : ego

r

TL

t abfolvo, id eff , Saeramentum abjolutzonts tibi

impendoy intellige : liberans a peccatzz, quantzva

il gvüd !

at i

ef ex fe; Sic , utdixiin Tratt. de Sacramentisin

genere num,16. omneSactsmentum ex effentia

um

iua habet, quód fit ignificativum pra&ice gratiz

)u t

! unah&üm

fan&ificantis ; & tamen hacnon adeft,

quando

deficit difpofitio dcbit

a : ergoidem proportiona-

il

liter in noftro cafa dicendum.

ü mfmtlw'

v

(q

Fotmá ita intelle&tá facil eft oftendere, quo- 153

modo fationes dubitandi initió difputationis alla-

(

m

tznonurgeant, — 244 primam cnim & fecundams

Refpondeo, in formmanon figaificati fimpliciter &

j

ablolute , quód (acerdos remittat peccata,fed cum

n

gt

limitatione , quantm eff ex parte minifleri),quod

impendit s fiveigitur peccata non remittantur ,

mm)m A

quia peenitens apponit obicem Sacramento , five

1 EOD&['

u d

quia non habet peccata, parum tefert ; ferper

«nim manet , quàd facerdos , quantum eft ex (e,

j " J

femittat..

Hinc fi dicatue

e

.

"LA

nemo poteft. com

0m

vetitate dici à peccato folvi, qui nullo vinculo

d

pee

-

'

142

"ticulu 1.

(sf

peccati teipfa efl ligatus ergo non poteft. painiteri$

btirüprcc

Veré abíolvi , qui non adfert pro Sacrament«li ab-

hat f

folutone, míi peccatum jam ante temiffum quoe

quatim [

adculpam & panam, — Refpondetur diflingnenm

ib hoc poni

do axt.talis non poteft dici verz à peccato ablolvi;

Chiliel m

Ils ia

fily abfalvi dicat pracise exhibitionem m«di de

feapti pró diíruptione viüculi, segatzr 2»t. fi

i,

|. Diti 1]

praterea dicat. a&tualem difruptionem viacoli ,

contéditur ant d [ub eade diflintlione con[equen-

!

QUmene r

tia , ly enim ab[olvi inptimo (enfuex Chziti in-

j lii

fütatienc fumi debet , non veró in pofteriori:

j tl $

1

Aá Tertiam Refpondetur íolam DguM remiitea

| Bdong,

ze peccata principaliter , inftrumentaliter autem

|btione ]

& mini£erialiter etiam homines 5 neque.aliquid

ntm; f pr

aliud per verba forma fignificari , utprincipaliter

Nütintoc:

videtur reípexiffe S. "T h. loc, cit, cüm dixit , fert-

Hvl

fum formza hujus effe : egoisspesdo tibi minifie-

ii q

vium ab[olutionis : voluit nimitum indicare , fa«

Wtb esi,

cerdotem profcrentem formarm non profiteri , ié

camdäm, ;

abíolvere inftat (upremi judicis D E 1, fed minis

.»"" ml"ü c;fui

fttando tantüm,

Uïf[][i, idw [

«Dises 1. Siverba abfolutionis ad fui veritatetri

74

|

ïwm"oppoü,

Er

ofi requirunt, ut a&u tollantur peccata, (equitur

|

* quo

abfolutionem poffe validé conferti, etiatmfi nullá

MT

peccita reipa iint cemmi

(ía , i conferatur gratid

Rütji

d fieri poffet , confi^

de fe remiffiva peccati , quo

Is

1 h

tendo peccatum lolüm exittim

aturm,

Re/þc A6^

NI

t

tando fequelam $ namin tali ca

fu. abfolutio effet

| Uimgmh, "

falía ex defeCtujmateriz círea quam,3 fenfus effetz

remitto ibi peccatuus nunquam commi[[um,

qua

propofitio eítde fubjecto non fupponente : quati-

Qem fenfum haäeäzit ï?erlm formade. 143

[ gt do véró peccstum jam fuit priüs dimiffum , adhuc

ml verbavere figaificant, quod conferstur gratia ,

Mp quantum eft de fe, remiffiva peccati vere comiffi

ijgé ab hoc posnitente, quód peccatum ex inflitutione

4pus. Chrfti eft materia cizea. qero Sacrament Pani-

pmj) tenti&, etiamíi defactó per accidens fupponatur

j ) temiffum,

"] yjuc;ljt,

*Dices 2. Non licét facere. Sacrametitm

in- 17,1

ujps. formefine fructu & forma gratiz , etiamfi

gratia

.

f

m

cum limitatione fignificetur ; ergó neque licet

Rol

facerehoc Sacramentum fine aQuali temiffione

a peccatorum, etiamfi remiffio fignificetur cum li«

jngd , mitatione predi&ta,

Refp. di(parem effc ratio-

44j flems nam prater catera gestia itafignificatur à

ii Sacramento cum limitatione, ut tarmen illam ome

j nino petat& exigat, rerniffio autem peccatorum

jns* fgnificatur cum limitatione, neque ab hoc Sa-

|

j Cramento exigitur, nificx fuppfitione, quód pec«

Pl

ju) Cataadfint, qua de novo remittantur : quis igi-

';

L

Í

jy& tur inillo ca(u fit aliquid contra exigentiam Sacra-

!

menti , ideo peccatur ; in i(lo autem non item

jdià propteroppofitam rationem, Non eft igitur ne-

zl*.[

s

j €elie, ut, quoties omnibus peníatis non habet

j Jocum , quod fignificatur cum limitatione, itro»

f

" £ctur injuria Sacramento s quodíolüm fupra ne-

qn

"

j

' gavimus, efto in aliquo cafu id poffit contingere;

j^ Seddehisplura infrà, cum agemus de dolore Sa«

grolu"äffïf(« cramemgh, & confeffioen,

j

Qf

'MM' !

ARTI

;nm"

s

i

At

«5 '.(1144) So

fetimen

eumftin c

Amri:cuLus lil.

tritentli

Vinferret

Zfn aliaua mutatäa zn vere«

Motenim o

m tation

bisforme fieripoffi:

ttths foler

gilqider

E hac materia plura colligi poffunt. e $««

t üc(ent

| ivé

cramentis in gentre A num. ACO.. nfque a

Ditu «

pinm., 119. Occutrunt támen aliqua fpecialiapro

Idl

;

raxiadmodüm atiliain prefenti decidenda. Por-

ttiqoyiol

1

roqua&io effc poteft;tum in ordinead validitatem

Sacramenti, tum in ordine ad licitum ufum : quía

wklm D M

frati

autem de multis hic poteft eífe dubitatio, per varia

oh!hnt [ 10

qua(ita expediemus nonnullas difficultates , quz

lii

hic sgitarifolent.

j Otfio

RTT Duaritur ergo

1. An liceat fine nullitateSacra-

i

menti peccatori

abfolutionem dare ia fcript's;

At

omifsis verbis formalibüs? Re[p.non licere, neque

!

/

;7' Mf. Q

aliter validam effe Sacramentá,quàm (i voce derus

,

abfolutio pcenitenti, Conftat ex »»». 134. &t pro-

t Qua h

ibeIUliORC,»

batur ex Concil Flor.& Trident. locis. fepe cita-

amenti effe

Nüm

ri5 , übi habemus, formam hujus Sact

verba, in verbisconfiftere &c.. qu& locutiones

iïh&i[utmn t ;

"ütyin

important verba formalia,

voceexpreíla ; neque

