ut finon ametur, defit terminus, prout requiritut

o

i connexione,

Quod magis cozfirmatur

M

$

quia

Vr LT

o non

d[l[io

Jl)æxnlitemm vult deürucre peccatum. ; erg

amat ,

hn Potuitentiafit Virtus,

1f

Ra

amat, fed odio habet illud , dum intendit ejus de-

li t

ftru&tionem,

nedi

Hincnon fequitur, fore, ut natura, quatenus ad

14

sf

Virtutem inclinat, inclinetetiamad peccatum, fi«

diun,

nequo Virtusnonpotefthaberi, Idenimverum

Saftde

effet , finatura in eo caíu inclinaret efficaciter , &

i p

abfoluté adactu habendam Pocaitentiam : quod

u d

non efinecefle ; fatis enim eft dicere, quód iacli-

At

naret per modam fimplicis complacentiz ad. ha-

bendam Peenitentiam,íipeccaret. — Quare merito

y t

iCEIgO

teijcitur Lugo , qui difp. 2. fect. 3- obrationem in

objectioneaffignatum malé admittit , in illo a&u,

;uando

notf»

quoamatur compenfaiio pro peccato, etiam ama-

h f

ri peccatum affectu fimplici , & conditionato; ne»

juti

que enim argumentum prafatum hoc evincit , ut

fhratt

patet ex folutione illius :. neque videtur , quomo-

,uando

do affe&tus peccati poffit effe a&us Virtutis.

Olijcies. 3. Verecundia non eft Virtus, quía

quzn-

i

rni

fupponit curpe fa&tum propter,quod timeturinfa-

o nt*

mia ; fed etiam Poenitentia fupponit curpe fatum;

Qiatur

érgo. major eft, Ariftotelis 4. Ezb. c. 9. ubiait :

| cofte

pndor probi virieffe nullo patto potefl c2s ob ma-

diee

las resexoviatur ; nequeenim agendaresejusmo-

)

di (ünt, - Ecinfra : quare miniae efl erube[cen-

gnili

dum , pravinamque bominis e[l , effe ejusmodi, ut

turpe aliquid agat 1 ita veroeffe nffetium, ut , fi

1 quia

jove

tnrpe egeris,erubefcas, ac proptereaprobum te eff

minia

exiflHimes, abfurdum plane ef) ; nam ex iis 4 qua

jritut

fponte agimus , verecundia exiflit, quibus autem

qufa

"vir ninquam malóaget, minor ex íepatet j con»

10l

dub.t,

cluüq urgetàpari. | Vuafquez, 4.8 j.art,1.

!mah

exifti«

"rtieulus. J

FH

exitlimat ,erráffe Ariftotelem, dum exclufit veres

ünih:

cundiam à ratione Virtutis, propterea,quód fit de

A

turpi facto; feu illud fapponat. ". Ipfe verà docet,

Vituta

verecundiam proprié ex fuo genere non effe virtu-

emr

tem, €ó quàd conftftatin timore infamiz ex effe«

1o,de.

&u propriz exiftimationis , & hoc modo retrahat

ii

àturpi fa&to : qui timor non eft laudabilis , nifi

n

quisiilum moderetur fecundüm regulam alicujus

diendi

$D.

Virtutis ob bonum finem , v. g, dum aliquis mo»

deraté curam habet proprij nominis & exifti-

ts

snationis , quia actus virtutis eft , & retrahit àtur-

ündte

pifado. Hactamien folationon videtur faffici-

quda

ens ; quia non affignat difcrimen inter verecuns

Qorte,

H

diam & Poenitentiam, quod quaritur in prafenti ;

Mi

poffet enim alius dicere, Poenitentiam proprié &t

Qul

ex genere fuo non effe Virtutem, fed tantüm dum

lt

€jus adlum moderatur aliquis fecundüm regulam

Vä[qul

alicujus Virtutis, cujus proprium eft de turpi fa-

t

&o pznitere ob bonum finem , & fic à tarpitudi«

fütj,

ne retrahere, vel cert? fi paenitere de turpi facto eft

ff

a&us Virtutis ex genere fuo, cur non. & erubefs

lp

cere $

i

- Alij exiftimant ; verecundiam ibi fumi ab Ari«.

M lm[

* " flotelepro paffioneanimi , aut motu indeliberato,

Filgnti:

proveniente ex. apprehenfione periculi infamiz

Gl

propter turpe factum, in ipfam corpus,prafertim

ttrat

faciem , revedundante. Hecrefponfio fimiliter

Qmy

non placet : quía verifimile eft, Ariftotelem ibi

ptat

verecundiam exclufiffe à ratione Virtutis nonfo-

D

lm , ut paffio eít , fed etiam ut motus deliberatus

tw om

et 5 fub qua ratione nec Pannitentia Virtuseft.

Álig

/nde

LÁn Penitentia fet Virtiii,

1j

DL ün&e ïlæc tef

poníionon eft ad mentem S. Tho-

d

/ità

mz, qui conabatur oftendere ; Pcenitentiam effe

dot

Virtutem irico feníu, quo vérecundia noneít, Ex

vitty

x

eadem ràtione difplicetexplicatió P. Efparzz lib

IO. de Sacramento Pasnit.4. 7 $. docentis , Ariít,

]

P

j

j

l

ibi accepilfe virtutem infenfü plané ftrio quo

j

feníü nec Poenitentiam eífe virtutem patebit. ex

lü! dicendis inzzz. 3t»

ismo

uili

S. D. q. 8 f. 4??, i« ad 3. docet ; verecundiadi

17

magis refpicere fa&tum prarfens, pro quo hómo

il

timet confundi ; efféque contra rationem Virtutis;

hf

quód aliquis hàbear turpe fa&tum prafens ; de quo

(

Oporteat éum verecundari : Ponitentiám autem

L]

Áaiiy

refpicere fa&tuni prateritum , de quo penitet

H

n

i

quod non eft contra rationem Virtutis j fiquidem

y Ut

homo ex vitiofo fitvirtüofus.

Hanc folütionem

jin

Vafquez impugnat; & aliicommuniter ; namve-

tecundianon minüs eít dé praterito , quàm Peeni-

i

tentià ; fiquidem homo deprehenfus ; éxercuiffe

d

turpe fa&um,verecundatur. Deindé éti$ Pceniten-

;ub;ä

tia poteft effe de peccato pr&fenti ; ficuti verecun-

dia,hoc eft , de peccato immediaté ànté commiffo,

] Afi"

Sed impugnatio hec non eft efficax : Quia Pos-

[lwg

itentia non poteft effe cum peccato przfenti , fi-

m

cuti poteít verecundia manere cum actuali affectu

ii

ergaturpitudinem; de qua homo verecundatur;

llt

quamvis poffit etiam dari verecundia de peccato

j

pratetitofeuabfenti, INeque enim contendit S;

,]1[0'.

Th. aliud ; quàm oftendere repugnantiam cum vi«

Atl

tio oppofito,quod requiritur ad rationem virtütis,

La

Aliud autem, quod Pornitentia habeatur etiam de

"d

pescato

H

Artionlus d

tfan

peécato pauló anté præterito;hon'üidewraä refne

tGdot

fiqnidem verecundia mauet cum a&tualtaffe&tu er-

DX

ga peccatum ; quoda&ui Pænit*en;iæï convenire

Ti

non poteft.

&ttar

18

Pro quo fciendüm eft , verecundiam proptié

P

nonconcipifatione'futuri peccati ; nemo enim

thuan

verecundatur de eo, quod non fecit, fed ob turpe

fafctum commiffum,ut exprefse docet Ariftoteles,

Tenj

Tsv

licétà malo fáciendo detineatur aliquis timore in»

Ut ho

fami& , quiatimor , quià peccato avertit;laudabis

Vit&qur

liseft , feu hone(tus; quando ex bono fine impera-

m

tur : fed ineo minime confiftit verecundia,

Eft

Ut

ergó verecundia de turpitudine praterita vel praez

m

fenti, & confiftit m timore alicujusinfamiz : qui

(me v

actus non eft virtutis , clim faciniorofi etiam tis

Fs

meant infamiam ob flagitia praeterita & prafen-

&l

tia; aliunde vero non excludit verecutidia turpi-

11l

tudinem ptzísntem , ex quo capite poterat dici

Qlj

virtus, fed oprimé fecom compatitür affeclum et-

UOS;&I

ga eandem turpitudinem, fáltem ex fuppofitione;

*

1j

quód nen timeretür infamia

L

hoc autem non

ttili

poteit convenire Poenitentiz, quz omnino exclu-

PWKPH

dit türpitudinem praefentem & affectum erga il-

lam , fiquidem nenio poteft de prafenti peccare

m-hem

, W

quern penitet efficaciter de peccato praterito : u-

a n

de merito dici poteft Pcenitentia Virtusex fuoge-

nere, nonautem Verecundia.

Et hazc videtur

ïïhilam

fuiffe mens S5. Th. & Ariftoftelis , üt oftendunt

Wa hïqu.

D

J

illa ultima verba : sazs ex ii5 , 22 fponte agimuss

verecundia exi[lir ; hoc eft , ex ii$, erga que afté-

[ HMU

4 IH

d

&ulljfetinemus : quando veró eft aliquis timo£

lnfa:

ev du Ponitentia Jfetanrtust

Y

d

infamiz avertens à peccato füturo; fi eft honeftati

TO

conformis , non eft dicenda verecundia . fed perti-

nere ad aliquarmi virtucem in particulari , ut ad

Yent

Fortitudinem; vel aliam ; nam habere curam mo«

deratam honoris, honeítum eft

propri&

; juxta illud Eccle-

faflici 41. curambabe de bono n

onine.

) ait

Quéód fi

aliquandolaudamus juv

enes verecundos , & inve«

) tüf

lod

recundos vituperamus, ex hoc pracise non landa«

mus virturem, fed aliquid ad virtutem conducens,

Virtite

udli

ut bonam indolem , fcientiam & artes *

*

igztur

mPCH'

verecundia non eftVirtus , quia refpicit factam

prafens; hoc ell,com:

3

atiturcum affe&tu prafenti

, H

i

Circa turpitudinem , fi abeffet periculum timendi

velp!æ'.

infamiam.

Poenitentia veró excludit talem affe-

H

Qum, nec poteft.cum eo confiflere actus Virtutis

am

Ponitentiz : Unde refpicit peccatum prateritum;

gxzfen'

[

& hac rationeoptim? explicantur Ariftoteles 8z

$. Th.

r [

Oliicies.4.. De ratione Virtutis eft; exercere

19

u [id

18

fuosaclus cum dele&tatione , ut docet Ariftoteles

2« Etbic

3- Íed Peenitentia operatur cum dolore

m

& triflitia ; ergo non eft Virtus.

Refponderi

i

potefl prim, quidquid.

t de veritate majoris Ati«

g

ftotelem ibi perdelectationem inteiligere facilitae

a

tem, cum qua exercet. Virtus fuos aCtus , dum eft

Q: Uf

in.ítatu perfecto.

Secundo refpondetur.,. Poeni-

w

tentiam non exerceri proprie. cnm triítitia, licét

idenut

illa itquadam triftitia, fed potiiis cum deledatio«

od

ne , juxtaillud S. Cypriani : Zzlciore: dunt las

in

obryms Pesiientium , quam gasaiatheatrorzam

2

tjmot

Et iïUud Aug, de vera G falja Panit. peecator d(:

50

"

-

ié

rticulos L

[ubþebcdta deleat ?

& de dolore gaudeat ; þoïïüï

pite

mus enim fimul triflari ; & gaudere de objectis di-

fat,

verfis , & fic triftari de peccato commiffo, & gau-

tssf

dere de Pznitentiz bono.

Hiac dico, Virtutem

um

exerceri cum delectátione;non quia aCtus V irtutis

li

fit neceffarió deleclatio,(ed quia ad ipfum fequitur

K d

hocautem convehit etiam Poenitentiz ; licec fit

i

iuhjfüw

triflitia gaudemus enim ; quód contriftatiueris

p

mus per Pocnitentiam, , Idem patec in Mifericor-

Á

Tj

dia; & fimilibus. VideS. D.2.2;9.3 f-art.3.4d3:

lo

&O . Obijcés y. A&us Virtütis debet. effe fecun-

Mp,m

düm prüdentiam : fedhocnonl

vaberá&tus Poni-

£. 6p

5

la

de pra-

Wto

tentig j ergÓ. s. prob. quia poenitere

terito;eft velle aliquid impoffibile; eftenim velle;

LY

D

a&tüm préteritüm non fuilfe ; cüm tamen factumi

infe&tum fieri nequeat j hoc autém videtur eíle

h üi

ftaltum , & hon juxtà prudentiam : ergo. Refp.

Mu

Dolere de peccato praterito, feu illud retractare;

tl

non effe velle efficaciter, ut noi fuerit factum j

pum,

nam hoc eít impoffibile : fed velle; ne maneat

Pfopmï

éccatum habitualiter ; quod eft bonüm| laudas

D

à

ile; & fecundüm regulas prudentiz ; idque pre-

tüurdi

ftathomo, dufr dolet de peccato praetérito ; vult-

!f

qüe non feciffe illud; fi poflibile effet ; feü noneffe

ln n

idémyac dicetervelo facere,mt noz poccaverim,led:

" fl

fi«ffeut ille cireumftantia , qua fuerunt, quando

üperí

ptecavi, non tligerem , quod elegi, [ed oppofitum :

&deli

fícque revocátur voluntas , & mutaturpeccaturn

Vr d

qui a&tus ; fi fuiffet elicirus tempore peccati ; im-

Pexà

hoj

pedivifetpeccatum, — Vel ; ut alii ; atpn eft velle;

lia

&&tum prateritum non fuiffe in fen(u compofito

Vnge

pre-

H

E

al Powitevtia ft virtus ?

þo&üä

priteritionis , («d folüm pro fenfu divifo , duim

Qis dj

optat , ut loco actüs, qu! prateriit, fuiffet pofi-

Y pl

tus actus oppofitus, complacendo fibi circa talem

ttüttf

&&um , quituncfieri potetat,

irui

Obijties 6. Virtusex Ariftotele

«qitt

eít dipofitio perfecti ad oprimum :

fed quando in

i

fubje&lo fupponitur peccatum, non eft difpofitio

TU

perfectiad optimum : ergo cüm Peenitentiaillud

ii

fupponat , non eft virtus,

Deindé Pcnitentia

]

]

:,j.dd)

difponit ad triftitiam : ergo non ad optimum,

15

Refp. majorem ad l'ummurn effe veram , fi pecca-

r

tum fupponatur ftare cum illa difpofitione; quod

à

non contingit in noftro cafu.

Deinde ( quod

nu

etiam ad. confirmationem re[pondetur). dico ad

[o]

virtutem non requiri;ut fit difpofitioad oprimum

u

in omni genere , fed ingenere hujus virtutis , &

3.

comparativé ad hoc objcctum ; qualiter etiam,

i

triftitia e(toptima operatio comparativé ad pro-

(ut

prium objectum illius , quod eft DEO (atisfacere

m

Pl'O proprio peccato,

Demüm notant hic Hau-

ln

noldus& Efparza , definitionem virtutis, quá di-

,

prz

citur difpofitio perfe&ti ad optimum, non ampiiüs

o,b'll[^

tecipi (ub eo enfu,quem olim babuit : aliàs enim

n

non omnis a2 s Jufhitiz effent a&tus virtutissmule

i

ti enim actus Jutlitiz fupponunt fuum fub;ectum

m

imperfe&tum in;genere moris;ut aQtus reftituendi

Wm

exdelicte, — lIt ita fufficiat;quàd Pocaitentiz cone

a

veniat defiaitio communiter recepta , & defume

llhlm'

pa ex Ariítotele 2. E:b. c. 2. && &, quae eft hujus-

jv

modi : virtuseff babitus fecundsm velbam vatias

1j

x

Í

-aer? elctiivus, Quofeni etiam D. Auguft. lib.s

pti'

R^

"TraBatus T.

&

RetraH. c. Y« Mumir virtutem : vrius eff bona

od

qunlima*,menti 5,9ud recle yivitar, qUA ETH Viv

Hiac, dum dicituz, virtutem debere

t Dbjex

le utitur.

tinplic

effe de bono fimpliciter , per bonum (impliciter

vripft

non intelligiturid, quo nihil melius eít,aut quod

tilter l

includit rationem omnis boni 5. fed id, quod dici

Diviqur

oteít bonum fine addito; eo modo, quo exigitut

v Dr

ad virtutem proprié dictam, Patet ; nam.ad actum

gufatia

fimplicitet bonum, & proprie dictie Virtutisnon

0ij

zequiritur ; ut fupponat fubje&um in optimo fla-

Wütsm

tu, vel cumcarentia omnis mali , ut evidens eft ex

ttota

exemplocaftitatis conjugalis , quz virtus eft , et»

iamfi involvatcarentiam virginitatis ; ex exem-

[Um, (]'-ll

RUE

plofidei, qua licét fupponat inevidentiam rerum

creditarum in intelleCtu , non ideó tamen , definit

Rffp.l. [

Tf

effe virtus, & fimilibus : quisq; igitur a&us Pornie

ihqlm

rentiz;eflo.fupponat carentiam innocentiapotelt

tiiny

efle bonusfimpliciter eo modó, quó hic loquimur,

li&l habt

22

Obijcies. 9. Omnis a&us virtutis debet habere

lfd(o:ü;

obje&urm bonum feu honeítam : hoc autem non

hr vd

habet a&tus..Peenitentiz , qui potiüs babet pro

hum e

objecto malum, fcilicet peccatum ; ergo, Kefp.

.cum diflintliane s»najoris, concedendo eam de

Viïlute (

a&u profecutionis , negandak de actu fuge feu re«

tractationis : quemadmodum enim. profecutio

Aj

boni eftquadam ipfius approbatio, ita & fuga feu

Eul'üt,[:

retractatio mali oppofiti eft illius reprobatio;per-

UT

tinétquead candem virtutem,

Re[p. 2 INegan"

do-in, nam odium peccati eft etiam amor.& pro-

lil

Mi

fecutio alicujusboni, quod fuit motivum retra-

undem

Flr) Atj

&andi peccátum ; neque enim repugnat ,e

adum

mtellig,

hn

n Penitentia ft virvius s

Y

hi

attum effe amorem & odium refpe&u diverfo.

1171

rum óbjectorum : qui enim odit tnalum amico ex

Wcd

complacentia ipfius , amat hocipfo amicum , &

lii

vult ipfi bonum , fcilicet carere illo malo : itafi-

i quud

militer Poenitentia odit peccatum , qui violat jus

x d

exigiw

Divinum, & fimul vult bonum recoiciliationis

cum DEO , feubonum farisfaGlionis, & recom-

d

penfationis juris Divini.

TO

Obijcies 8. Siatus fugientesà maló, feu retra- ay

ml

hentes malum.funt aótus virtutis , reperiri poffunt

g di

in quocunque virtuofiffimo : hoc autem eft fa]-

itnaw

fum, quianecin Deo , nec in Chrifto reperibileg

TO

fuerunt aCtus Paenitentize, maximé proprii ; ergó,

n

Refp.t. megando fequelam : quia DEUS eft vir-

, ul

tuofiffimus ; nec tamen in illo Fides, Spes, nec ex

Pt

aliquorum probabili opinione, Juftitia commuta«

tivareperitur ; nam de ratione virtuofiffimi no

i

eft, habere fine difcrimine virtutem quamcunque;

d

fed folüm illas virtutes, quz nihil prefüpponunt

n

mali velimperfeQtionis ? econtta in quibus pee-

i r

catum effe fapponitur, cüm hoc ipfo ad finem

, W

ultimum diípofiti non fint , ut fiant virtuofi,egent

)eimö'

deu p

vittate deftru&liva peceatoruin avertenrium à Gine

ultimo ; & talis virtus e(t Poenitentia,

2

du

Refp.a.dift.maj.teperiti poflunt invirtmofiffimo

fug]fm

qui fit;talis variabiliter,vel invariabiliter Cnc. Hj«

d

qui fit talis tantü invariabiliter, sego »4j.diff snio

Mp

Pennitentia non poteft ineile vittuoliffio , qui fit

.&prd

talisinvariabiliter,conc. smiz, Qui (it talis variabili«

l g

ter, nego min. C confeg: Pro cujus. diftinCtionis

i

intelligentia war , dupliciter aliquem poffe eífe

a

&

vittüge

*

20

Sratlatus ;

virtuofiffimum, variabiliter fcilicet, & invariabie

delur

Bu

liter. Primó modoó virtuofiffimus eft ille ; qui hae

bet omnem gradum perfectionisad denomuinatioe

TWj co

nem virtuofiffimi requi(itum, ita tamen, ut perfes

li&

llttey

élionem per peccatum poffit deperdete,S perPos

nitentiam reCuperare,

Secundó modó virtuofifs

ltnite

IOTUI

fimus eft ille, qui praeterquam quód babeat om-

nem gradum perfeClionis ad denominationeri

AXtter

virtuofiffimi requifitum , etiam babet hoc, quöd

tovid

Mdm

non poffit peccare , & fic per peccatum perdere

perfe&ionem.

Quare ad hoc, ut aliquis habitus

titis

dicatur habete rationem virtvtis , non eít neceffe,

Rc]

ut poffitineffe Virtuofiffimo iecundó modó , fed

D

fufficit , quód inefe poffit Virtuofiffimo primó

Qhaj

modó. Ratiobwju: eft : quia effe virtuofiffimum

iist

e[t effe oprimé di(pofitum ad ultimum finem fu-

ff

um confequendum ; íed poteft aliquiseffe optime

üqma

ttttib

dilpofitus ad uitimum fuum finem confequendá ,

etiam fi habeat potentiam peccandi , «üàm nibil-

ht

üm

ominus poffithabere omnia principia ad quoscuri-

o-

minndl

ue a&tus, per quostale fabjetum v.g. homop

í

l

t confequi füum ultimum finem : ergo, .Ex

lipfa l

ll

eadem tztione negandum eft, Virtutem debere efle

perfectionem fimpliciter fimplicem : quia fecüs

toty

nec Fides, nec Spes , nec Fortitudo, nec Religio;

wf

nec Caílitas forent Virtutes, cüm in DEO non re-

—

Wt

periantur , cui tamen omnis perfectio fimpliciter

iij

Ut g

fimplex concedenda eft.. VideS. D, 4 4« dzfi. 14»

quea[l. 1. art. 3.

Ti

aj

Obijcier 9. Omnis Virtus debet confiftere in-

ii

ter duo extrema vito(a , quorum unum lïiïftalepöf

-

iadi

^

n Penitentia frt Pzrtus,

2»

nj. defe&um,alterum per exceflum : fedhzec duo

eXe-

ii l

trema non poffunt in Poenitentia affi

H

gnari : ergó.

natioe

ma]a

rconftat ex communi Philofopherum Morae

TO

lium, & Theoïögomm docentium, Virtutem con«

d& fiftere in medio , modó ex

plicató, zziz, prob. nam

wi Poenitentia delet peccatu

m

*

.

deletio autem pec-

( catorum non poteít effe medium quid inter duo

p extrema vitioía ; quia peccatum quodlibet , cüm

il confiftat in indivifibili , non poteft nimis parüm ,

«t & clüm fit contra infinitam bonitatem,

non poteft

j nimismultüm deleri : ergo.

!CCIT!I

Rejþ. n Nego mat.

cum Comptono 4;f?. 97. 26

*),[.d Je8. y.num.

3. nam Fides , Charitas ,

Rellglo 5

m Obedientia, Juflitia &c. Virtutes funt,

& tamen in

j iis peccári non poteít per exceffum;

quantumcunq;

j enim quis DEuM amet,

colat , eíque obtemperet,

jr atqueab eo revelatiscredat, non peccat, — Simili-

i, tertribuere alicui plus , quàm fit ipfius , non. eft

li €ontra Juftitiam , licétinterdum effe poffit contra

gv aliam virtutem. — Refp

P. 2. Tranfeat majer , nego

wk t9in.Ad cujusprobationem dico , extrema duo vi-

ii tiofa inter qua confiflit Paenitentia,non effc in or«

( dinead «ffectumPonitentie, qui eft deletio pecca-

(j torum , fed ín ordine ad circumftantias actuum,

j; utfclicet primó non ita doleat, & ttiftetur de pec-

i €ato commiffo , utexhoc dolore nimiàm fzviat

ij 1nfeipfum : fecundo, ut dolor non (it tam levis ,

j ut omittat illa , qua funt requifita ad weram Pcz-

nitentiam.

n

1:1:

aex

ARTI-

Ji,

«46) 2» ($&

ttclt

dntd

Anricurus lL

um

tun;

Uirim . Fenitentia fit Fir-

dutita

tDm

3 Specz'älz's n

tecti

Oft decifionem , an Penitentia fit Virtus 2dez

nor],

*a-;-P

cidi folet , qualis fit Virtus, an fcilicet Spe-

tuttsd

cialis, diftincta à reliquis Virtutibus, an una ex

akæpc

ipfis , aut eadem cum omnibus fimul fumptis,velut

llld K

exiftimárunt Antüfiodorenfis, & Major apud

Vr

"Tannerum 4ifp. 6, 4. 2, dub. 1. docentes, Paenia

i

tentiam non cífe Specialem Virtutem , fed gene-

ial

zalem , quàtenushoc nomen tribui poteft cuicuns

d

que Virtnti, dum detellatur peccatum propri ho

dj

neftáti op pofitum

quemadmodüm enim Vit«

)

tutis eftamplectibonnm proprium obje&tivum ,

fi |/

itaetiam detéflari malum oppofitum : fic Jufti-

Totty

tia deteflatur injuriam,eaflitas fornicationem &C.

l

iaf

neq; eífe neceffarium affignare Virtutem aliquam

LUA

Specialem, cujus proptium fit peccatum detellari;

Iffigm

feu de peccato dolere , & confequenter neque

p

TPoenitentiam Specialem ; & hóc modó Poenitentiá

Yl

effegeneralem Virtutem przdicatione ; quatenus

U

przdicari poteít de fingulis Virtutibus fecundüm

*

lVet

aliquam earum partem

-

veletiam aggregatione,

t

quatenus omges conftituunt unam petfectamPos-

fehdn

pitentiam ii órdine ad deteflationem cujüscunque

lo

eccati.

Ad cujus decifionem.

hm

icas,alia$

a8 — Prexeng. Virtutesalias difi Theolog

morales.

atvt, H. VUtr;;m Ptenit, frt Virtus Sp&cz'a»[is? 1;

fnorales,:.- Theologice funt;; qui Dgum refpi-

ciunt direclé & immediaté , fivecut integrum oh-

jectum formale,five ut primarium & principaliffi-

[

fs

mum ; de quo modo non difputandum.

Sic

charitasDEUM diligit,& alia propter ipfum,Spes

de Deo eít, vel in Deum; Fides credit Deo dicenti,

yiih

nec dari poffunt a&tus iftarum virtutem,qui Deum

non habeant pro objecto formali,

Morales vir-

Lt

tutes dicuntur;qua pertinent ad mores, inter quas

T

aliz perfe refpiciunt proprium fubjectum , ut. il-

gl

lud perficiant fine ordine ad alterum,ut fortitudo,

T

& temperantia ; aliz dicuntur Specialiter effe ad

Ia

alterum,quia licét refpiciant proprium fubjectum,

| gut

illud tamen per f& ordinant adalios, quiin eadem

üicatt

focietate vivunt, ut Jullitia, quze refpicit debitum

n

alteri,

y Vi

Praut. 2. Dum querimus, an Pornitentia 29

gt

fit Virtus Specialis, idem effe, . ac quzrere illius

j

motivum ,finem , feu objectum formale ; nam

i &CI

illa in Virtutibus moralibus pro eodem accipiun-

iquam

tur, Hincconfíequenseft, non aliter pofle nos

vt

affignare diverías Virtutes ; nifi quatenus reperire

ii

poflumus diverfos fines honeftos,feu diverías ho-

teti

neflates obje&tivas, propter quas diverfi aQtus

(en

Virtutum exerceantur,

Et ita ubi non reperitur

d

diverfa & fpecialis honeítas, non erit fpecialis &

jofti

divería Virtus affipnanda , fed a&tus Virtutis di-

j

cendus eft pertinere ad illum habitum , cujus eft

qul

boneftas , quam profequitur , vel cui opponitur

malum , quodþ deteflatur,

li

jles

Ba4

'efrticulus H.

[

24

Pranot. 3. Motiva, propter qu& quis póteft

qui

3o de

teflari peccatum, effe duplicis generis ; aliqua e-

[

nimifunt , que fe tantàm ad certa peccata extene

(uint

dunt, aliqua veró qua íe extendunt adomnia pec-

Wf

cata. Sic boneftastemperantiz eft motivum mo-

p

vens ad deteftationem folüm illorum peccatorum

Wor

quz funt contratemperautiam &c. — Contrà bo-

enin

yitas Divina eft motivum univeríale ad quorum-

di,

h

m

cunque peccatorum deteflationem , quia cuivis

peccato opponitur. . Virtutem Poenitentiz in to»

V

ta fua latitudine nonpoffe habere motivurn parti-

qui

culare, feu extendens fe ad particularia duntaxat

tj

peccatá expianda , in comperto eft apud DD. cüm

Du

non unum duntaxat , fed & fingula peccata pet

Ottn

Ponitentiam fint expiabilia,

Quare in prefenti

V

quaftione inquiritur ; an detur motivumaliquod

]s

extendensíc ad omnia péccata, quod.non conti-

j

meatur in colle£ctione omnium Virturum , nec im

,

reliquis Virtutibus particularibus , qu& alioquin

etiam ad omnia peccatafc«ex.tendum : u Religios

lij,

charitas &c.

EIT

31

*Pranot, 4. Diverías rationes univerfales re-

lol

periri in peccato , à diverfis Virtutibus ex diverfis

Áiam

obje&tis formalibus deteflabiles: quodlibet enim

Ratlc

peccatum imprimis habet, quód fit contra redam

m»l

rationem ; namomnia peccata rationi adverían«

quo

xür.

Secundó., quód fit contra legem divinam ,

tmn

fiquidem Deus peccata omnia prohibuit, "Fertió,

t

quód Deum inhonoret ; nam ficuti Deus hono-

P ln]

zatur per aclus Virtutum , ita quodammodo per

$,

peccatum ignomíniáafficitur. — Quartó , quod fit

tTt

qu£-

Utrim Ponitentia fit Virtus Specialist. af

vt

quadam ingrátitudo erga Deum , cui fuinimam

]u e«

debet homo gratitudinem ob accepta- beneficia.

Xl

Quintó,quód excludat à beatitudine, vel perpetuó,

li

d

ifl0«

ut faciunt peccata mortalia , vel ad tempaüs , ut

peceata venialta.

Sext5 , quod peccatum.faltem

oruft

mortale, fit virtualis DEI contemptus ; peccans

Ü

b

enim , mortaliter faltem, Deum contemmnit, hoc

Tuffl

eft, ipfum non curat. Septimo, quód Deo di-

qUy

f

Ípliceat, nam peccata omnia Deo diíplicent. Octa-

v , quód fit contra Deum fümme bonum. Nonà,

patt

quód (it turbativa pacis inter Deurn, & hominem,

jatat

1o.. Juxta aliquos , quàdfit a&io DEO injuriofa ;

,CUrt

Deus enim habet perfedtiffimum Docinium in

^ per

omnesactiones nofiras , nec vult ullam exerceri

ul

i

contra ipfius voluntatem : & ideo ex hoc

capite

lquod

peculiariter DEum offeadit , ei

quä 4injuriam irro-

Onti«

gat peccatum.

«l

Dixi : joxtaaliquos,

Nam Vafquez difp. 2.

33

1

)uf

de Incaru, C fzpe alibi. Delugo 4i/p. 1. feci.i. e*

lglü»

difp.3.de Incarn. aliique negant, omne peccatum

efle veram Dei injuriam ; quamvis admittant, in

st

quolibet peccato prater malitiam moralem,oppo«

[

fitam rectx rationi, reperiri rationem offenfzDei,

sifti

Ratio illorum eft:quia ad veram injuriam requiri-

m

tur , ut fit contra dominium vel jus proprietatis ,

u

quod eft in altero. cui injuria irrogatur : fednon

i(lly

omne peccatum eft contra dominium vel jus pro-

ti0

prietatis DEI ; ergó non omre peccatum eft ver-

$0«

ra injutia DEI. zzaj, pazez, quia injuria confiflit in

pet

€o , quàd aliquisledatur in re fua : effe autem

ij

ili

tem Íuam fpetat ad jus feu dominium proptieta-

U

y

tis.

ETj

;fm'cufm IF,

l

tis. ig prob, quia Íolàm tune peecamus conteá

qii

Tüntt

dominium, feu jus proprietatis, .quando DEUS

exigit opeta noílra ratione dominii, feu. juris

at

proprietatis : fed DEUS opera noflra, faltem

pog

omnia,non exigitratione dominii proptietatis

p

lg (

ergo. eajor liquet ; nam cüm quis Regi v.g. non

pd

obedit imperanti , & habenti jurisdictionem ; ex

W6

hoc capite non cenfetur facere eidem veram inju«

ij

ziam , fed tantüm, quando violatur dominium

proprietatis v.g. fifuraris , quod ipfius eft. ssiv.

d

N

rob.quia exuno capite probari non poteít,Deum

Qd

quodlibet opus noftrum exigereratione dominij

kl

proprietatis ; ex altero veró pracipere pertinet

ij

proprié ad dominium jurisdictionis , non pro»

prietatis.

i

puy

33

Verüm fuppono cum communioti , quodlibet

eccatum effe veram injuriam DEI.

Ratio eff 1.

D

&i

quia DEUS refpectu noftti non tantüm habet ra-

tionem legislatoris , fed etiam fupremi Domini ,

tj

habétque fupremum dominium non tantüm in

ln

nos, fed etiam in actiones noflras

*

*

ergo fi illas

iim in

exigatà nobis tamquam fupremus Dominus , &

Titty

Boseas non exhibeamus , faciemus Deo veram

Ueti

injutiam : fed DEus ponendo nobis precepta ex--

p

igit actiones noítras tanquam fupremusDominus:

nt.m.(

ergo cüm omnia peccata finticontra preceptaDei,

&i

habebunt veram rationem injuriz. Subfremptum

E

T

prob, tum quia in facra fcriptura nihil magis repe«

titur, quàm DEum offendi noftris aclionibus, &

l qua

beccatum effe injuítitiam, & injuriam contra DE-

!amum

JM. s juftitiam verà parere inandatis DEI ; tum

Vc:a, (

quia

qïli ram Pewitentia f Virtus Speeialzs ? af

n

quia Deus, dum ponit praxepta, frequenter infi-

JEUS

nuat rationem fupremi domiaii, cüm frequenter

dicat

*

*

juts

ego Dominus $ etgo fignum eft , quàd

dlem

pr&cdpiatex dominio fupremo , ut fic meliüs &

RL

plenius, hoe eft, fine metaphora , vel improprie-

" JIT

tate explicetur Scriptura ; quod fieri debere ; i

)u

poteft absque incommodo , docen: Theologi om-

Itl

J

nes. 2. Übi eft obligatio fatisfaciendi, ibieftve-

iiun

rainjuria ; fed in peccatore eít obligatio fatisfa-

[

ciendi pre offenía : ergo peccatum e[lvera inju-

Daun

lia !24j, prob. quia ficut reftitutio eftIcompenía.-

Yij

tió damni, ita fatisfa&tio eft compen(atio injuriz :

ttuJd

fed ubi debet compenfari injuria ,. neceffe eft, ut

IQ

injuria pracefferit: ergo. 3. Quoties perfona

digna inhonoratur , & ita contemnitur , ut po(t-

lib

ponatur períonz vili , toties perfona digna patitue

jl

injuriam ; fed per peccatum Deus dehonoratur,

u

& ita contemuitur, ut poftponatut vili creaturze :

m

ergo.

Immó non defunt DD. quidocent , toties et-

m

34

ilis

iam in humanis committi injuriam contra fupe-

riorem, quoties ejus przceptum violatür .

e,

P

3

$ &

quia

m

füperior quoad fubditos non habet tantüm je

1s in

D

actiones , ne aufferant illihonorem per detraclio-

inuss

nem ( ficutqui visalius ) quze eft injutia realis, fed

j

etiam, ut fubmiffione ipfa, five obedientiá agnof-

cant illiusexcellentiam : quod finon faciunt, ir«

nb

qe

rogant ipfi veram injuram, que dicitur per(onalis,

Er quamvis hac injuflitia communiter. vocetue

;

"

tantum inobedientia , nonideó fit, utexcludaturà

uf

vera, & proptia ratione injuti&, íed ut denoxetur

fpecias

qLUZ

$

238

"Hrtieulus 27,

fpecialisinjuftitiz feu injuriz fpecies,que confi(tit

»

m

in fübtractione fabmiffionis dehitze juri fuperioris

uo utitur, dum exigitfibidebitum. — Neque ob«

tiad

flat, qu&d hominés ob inobedientiam non exi«

ugöf

antcommuniter aliam fatisfaéctionem , quàm ut

hom

reus,fi deprehendatur,luat poenam lege flabilitam:

tel

nam illi non funt folliciti de offenfa, five contem-

ïmaþil

ptu » qui intercedit in inobcdientia , cüm fit com-

.

munitet exigui momenti

.

Deus autem hunc

ilos

Ti

coutemprum maximi facit, viltque pro illo fatis-

fa&ionei exhiheri ; ratione veró injuria realis

Wf

reflitutionem non curat aliam communiter, hoc

li

ipfo , quód paratus fit dimittere, & dimittit fem-

ïipf

per quicunque peccata , quamvis gravia,S& mul-

p

ta , fi homo vel femel perfe&é conteratur ; &

ij

ideó communiter ex peccato commiffo reftat fo-

[

lüm obligatio fatisfaciendi DEO pro offenfa &

Vi

t

yeatu pocnz. , qua obligatio nonurget , ut exhis

beatur ftatim fatisfa&tio ; fed patitur aliquam mo-

T

ram temporis ; quam non ita permittit reftitu-

Ü

li,

tionis obligatio, ne damnum illatum per injufti-

tiam per reftitutionis dilationem augeatur, Hac

tif

omnia fufiüs tradi folent in materia de Incarnatio «

x

ne.

Hoc fuppofito

dm

35

Pranor. y. Omnem formalem Dei injuriam

J

fei

effe conditionem , quá pofitá jus proprietatis in

Deo exiílens exigit à peceatore fatisfaCtionem pro

lol

illa

"

.

quia ex una parte fatísfatio pro injuria il-

f

lata, fi at ab homine ,. non eft Deum dedecens :

&

ex altera parte veró , cüni jus proprietatis creatum

[

exigat fatisfactionrem pro injuria illata, multó ma-

&

gis camexiget jus proprietaus increatum. — Pre-

[ Pæm'tæatiaf: Ptss Sptc?alz":? 259

if

, Priuot, $, Hancfatisfactionem poffe effe obje-

Qtt$

36

&um formale alicujus habitüs Virtuofi ? namía-

0

tisfaclio pro injutia eft fecundüm rectam rationé :

Q«

ergó eft honefla ? (icut honeftum eft , fatisfacere

nut

homini ob illatam injuriam 5 id autem, quodho-

tf

neftum eft , poteft effe obje&tum formale alicujus

(

habitüs virtuofi, ergó. . His pranotatis,

om-

Dicendum Y. Contra Antifiodorenfem , &

u

alios. praeter colle&tionem omnium Virtutum da-

i

rialiquam Virtutem fpecialem, que in hoc feníu

eli

poffit dici Ponitentia , quatenus inclinat ad dete-

l«

flationem omnium peccateram. Prob. quimul-

i

ta peccata commifit v, g. contra Juftitiam , Tem-

yl«

perantiam Gc. poteít de his omnuibus dolete,quin

àd parcicularia motiva attendatillarum virtatum,

fv

contra quas peccavit : ergo debet dari aliqua

T4

Virtus Specialis , qua ex motivo univerfali poffit

i

deteltari omnia peccata. cogeg, patet. aat, prob.

n

quia fi ad quamcunq;Virtutem unicé fpectaret do-

(

lor de peccato contra ipfam commiflo, Íequere-

li

tür, hominem non pofle deteftari peccata omnia ,

L

n

ni(i fimul. exercendo aclus omnium Virtutum

M

jj

quod tafmen eít contra experientiam, immo in eo«

dem inflanti fieri non poteft. — Quare licét verum

if

fit , ad fingulas V irtutes pertinere, deteftari al

;in

petcàtà ,

quatenus opponuntur propria hone

1

l.

WO

ti objectiva, feu ob motivum fpeciale , quod re-

l-

fpicit quielibet Virtu$ ; nihilominus, quia po:eft

P

adhuc affignári motivum, fub quo orania peccata

jfi

deteftabihia funt eodem modo , ideó concedenda

u

etiam eft VirtusPomiteptig , «

ju& , licet. particie

^ tht st

]

gaidone

"

39

vrticulus 31

|

39

liquam habeat

qun

, patione quadam , utfit perfecla , a

DT

connexionem cum reliquis Virtutibus;non tameü

DO

confiflat in aggregatione omniumi, nec pradiéa»

Ji

tione fit generalis , fed Specialis Virtüs, — Quareé

(ilin

ad hoc, ut aliquis habitus fit Virtus generalis, non

tut Y

fatis eft, quod verfetur circageneralem materíam,

tia)

