babile cenfeant apud Paífer. rosz. 3. p 87.5. 447-

UM

xtta

& Roímer. de Ponit. difp. y.a.4.Regularese

: 'P«WH

ANes

LE

kaliam degentes adhug hodie id pofít, :

l

|

*

*De Miniflva re]ärwrarum,j

" ;7ä

! ANota $.. Confeífarium

.

L]

Digece(is. Salisbur

ms'l)

hii

genfis poffe abíolvere peregrinum , quiadfertíe-

cum caíum infua, non autem in Dioecefi Salis-

o

hn

burgen(i refervatum : quia talis confeffarius hae

bet poteftatem abfolvendi à peccatis ia fua Dice-

d) *'

ceíinon refervatis , & pereerinus habet facultae

tem confuetudine & | approbatione Pralatorum

introductam , quam Eugenius IV, approbavit

d

quia poteft , dum in aliena Dicecefi bona fide ver-

fatur , gerere fe in ordine adconfeffionem, ficut

; an

alii, qu: funt incolzillius loci : nequeetiamcon-

feffarij, dum peregrinos audiunt , folliciti funt

i

interrogate, nec Ícire tenentur , aut commodé

n M"

poffunt,fi qui cafus funt in eorum patria reíervati,

Dixi : frfrat boná fide , [e non cedat infrandem

legis, juxta confhtutionem Clementis X. $. 7.

T

qua fi poffet prefumi , uti przumi poteft , fi fie-

tet conf*ffio inlocis limitaneis alterius Dioecefis »

T

jpnt

teíte Clariffimo D.P. Paulo Mezger 7r4&i.8.4ifp.

49. 4rt. à. . 2. num, 1f poenitens joxta proba-

mlllmü

"

biliorem fententiam erit remittendus ad fuum

Epilcopum , vel alium habentem poteftatem in

:zllï

r

iQV- í

]

refervata , quia tunc Epifcopus refervans meritó

yí cen

fetur eíle invitus, ne juíla peccatorum refer-

nj

1

t juü'.'ä

vatioffiat inutilis , & ejusmodi poreftas abíolven-

m

- dicedat inprajudicium boni commmunis, Et li-

" EM

M

/

1

| cét poteílas abfolvendi hujusmodi confeffarii non

À

- fit tali Epifcopo dire&é fubje£ta eft camen reftrin-

f

l

" gibilisindire&e ex fubtra£tione materiz in fubdito

j

BW

l

/ tranfeonte ad aliam materiam. Itaetiam Magnif,

D. P. Wimbperger £ p. 1.4. 24 $. 3-

ANotA

ulilüä

374

ehHticulus III

ä ;

fl op

4

Nota 6. Prelatos Regulares poffe propri

authoritate absque, confilio Capituli licité ; &

nfio,fl

valide refervarealiquot cafus, prout in Domino

Áum in

pro falute , neceffitate, ant utilitate fnarum ovium

fitümà

Anatte

exedirejudicaverint , fed non ni(i contentos in

füted

Buila Clementis VIIT, Ita exprefse Bulla his ver»

*

bis

*

quocirca , ut buicmalo Jantlitas fisa opor-

p

qeias

tjne provideretdecrevit ut vemo exregularium

IY

fiiperioribuspeccatorum abfolntiones [ibi vefervet

exceptis qua fequmntur, aut omnibus, aut eorum

Ui t

tüünori

aliquot , prout (ubditorum utilitati expedire in

Domino judicaverit, Etinfra : Sj quod aliud

Wtl

peccatum grave pro religiani; confervationt , aut

kf

proconfcieztio puritate vefervandum videbimr ,

lt ;

dd nvonaltter fiat , quam generalis capituli in toto

Iptricre

y

Ovdineaut Provincialis in Provincia Matuvá

Ain

difcu(fione, & conjevi[n.

Sunt autem cafusin Bul-. sj

lacontenti fequentes. 1. Veneficia, incantatione$, (qar

Sorulegin, 2, Apoltafia à K eligione , five habitu ul

dimiffo , five retento, quando eÓ pervenerit, ut t

ex:ra Monallerium fiat egreffio, 3. Noéturna & uj

futiva egreffio & Monaílerio etiam non animo tlj

Apoflatendifacta. 4. Proprietas conira votum ifm

paupertatis, qua fit peccatum mortale, f. Jura- pi, ,

menrum falfum in judicio regulari feu legitimo. uj

6. Procuratio , auxilium feuconfilium ad abor- wj

tum facendum poftanimatum foetum , etiau ef- ftlöfem

fe&u non fublecuto, . Falfificatio. manüs feu N

figili officislium Monaflerij feu conventüs, 8. L

Furtum de rebus Monaflerijin ea quantitatés QU& ;

fit peccatum mortale. 9. Lapíus carnis voluntà- i.

rius

De Mirifiro vefervatorum, '

37f

|

rius opere confümmatus. 10. Occifio , vulne-

i

ibl

ratio , feugravis percuffio per(ona. 1 1. Malitio-

fum impedimentum;retardatio, aut apertio litte-

Jonio

od

rarum à fuperioribus ad inferiores , & & converfo;

T

Anautem ficut per Decretum Clementis VliL

js W

fuit reflricta poteftas fuperiorum refervandi cul.

i

pas » ita etiam fuerit reílricta poteftas refervandi

cenfuras ? controverfia eft, inter DD.negatSuarez

jirin

difp.2 9. ((8. 3. n.3. Affirmat Tamburinus de Ca-

nf:m!

j titi

fibus refervatis /;b. g. e, 7. »m, 21. cum com-

muniori DD. & ita declaráffe S.Congregationem,

vliri!

"I

teftatur Lugo Pic difp. &0. num. 47. & aliàs elu-

deretur facilé Decretum Clemencis VIII.

pnt,

ii

Nota 7. Regulariter, ac moraliter loquendo461

[jant

fuperiorem debere effe facilem potius, quàm dif-

ficilem in concedenda facultate fubdito petenti ut

]

m

poffit ab alio abfolvi , monet Suarez 2:fP. 30. fet?,

g

4- quia regulariter acper fe loquendo minus peri-

culieft in concedenda hacfacultate, nam commu-

i hzbllï

gnclll»ü

niter faltem aliud periculur non cít , fi conceda.

tur illa facultas , quàm quód poenitens inde con-

du*

traheret facilitatem peccandi , cui tamen jam per

o

l

t W[W

hocipíum fuübvenitur , quod debeat iemper vel

períe, velperalium à fuperiore petere licentiam,

. n

i

utà tali peccato abíolvi pofit. Exontra veró , f

| giflm'f'v

neget hanc facultatem regulanter , & inoralitec

TL

feré femper eft periculum uc fubditus vel nolit

i '[i]i!? h

m;f.üs

M

confiteri fuperiori , & confequenter diutius con-

feffionem d.fferat , donecà Confeffario difpoaa:

;g(&[ül J

u

tur ; vel veto etfi. fuperiori confiteatur , eidem

tamen conáteatür minus difpofitus, | Ethzc oin-

j

)

hià

376

adrticulus £, ;

nia confirmantur dicó S, Thomz i» 4. difl. 17.4.

iif

3. art.3. quaftin. q.ad G.ubiait, Superiorempece

bijlit

care , qui difficilem fe prabet. in concedenda bac

füblit

faculiate. — Ecfubdit rationem : quiamulti funt

Aüimur

adeo infirmi, wut potiu: fine confeffione mori velint,

Apta

quam tale peccatum tali Sacerdoti confiteri, Unde

- ünem|

j , qui nimis [ollicité funt, wt con[cientias [ubdi-

li

- tsf

torum per eonfejJionem [ciant , multis laqueum

diaboli inijimaut, Q

per eonfequens fibi. ipfit.

* Qd

Quod fi tamen. hancl

tonced

icenrian; injufté negaret

fupeger , non poffzt ab alio directé abíolvi fub-

[

Ànby

ditus , juxta communem contra. Henriquez lib

8.c. 3. & nonnullos alios ;; quia Trident. czr.in

tonpa

9. 4.£3. €xprelse dicit extra mortis articulum Sa-

ffüta

cerdotes inferiores nihil poffe in reiervatis, nem.

|Ni

"

pebne facultate fuperioris. — Vide Lugonem bic

ifb &O. »supn. 388.

juli

m

;|

362 ) Nora 8. Pofle fuperiorem dare hanc poteffa*

LY

tem abíolvendi à refervatis , ut penitens íe poílea

! Vif

filtatluperiori , ut patet à con(uetudine plorium

",

Religionum , & habet praxis Societatis ] E SU,

| fupllil

aitque Dicaftillus hunc. effe fenfüum communem

! quipc

DD. neque. hanc obligstionem ad fiftendum fe

Tioj

fuperiori cít ad confite:dum Sacramentaliter bis

1 Wi

ideni peccacum ut aliqui obijciunt, íedad figni-

DT

|

ficandum íuo fuperiori fuum peccatum expe-

i,

&andoab eo, quod ipfe expediens judicaverit,

fni

Et hanc obligationem purat Suarez difp. 3C. fett.

Y ]

j. proven:re ex peculiari modo , quo fuperior

lity

delegavit jurisdiclionem fuam ad abíolvendü íub

torfi

aliqua limitatione feu conditione.

Lugo verà

bl

difj

m

--

f

4

De Minifivo r:/är-vitn rum.

'3'77

Yi

difp.1 f. fel, 6, a num. 102, exiftimat valdé pro-

MP(('

babiliter oriri ex pacto tacito inter fuperiorem,&

uhi

fübditum,ita ut hz facultas non detur,nifi habeat

i

-

animum, faltem implicitum hanc obligationem

tl

acceptandi ficut contingit in eo , qui fufcipit Or-

Ui

dinem fubdiaconatüs, quem , dum íufcipit , ob-

ii

ligat fe falem implicité ad votum folemne caftita-

i

tis ficut enim fuperior poteft non delegare juris-

i,þ.

dictionem fuam , fic poteft fub eadem conditione

1ng

concedere , ut fi(ubditus velittali gratia uti, con-

li

fentiat obligationi comparendi coram fuperiore.

:,z [

Ambo tameh cit. AA. dicunt hanc obligationem

üti

»

comparendi poítmodüm coram füperiore effe

nj

j

gravem.

Qifi

ANota 9. Si Confeffarius petit licentiam abfol 465

nit

vendi fubditum à quodam peccato;in quod lapfus

eft , & fuperiorilli concedit pro hac vice, tuncvi

i

hujus licentiz non poffe abfolvere àpeccatis refer-

j

(

vatis,fi quz commifit poft talem petitionem fa-

Gam , & licentiam obtentam : namin hoc cafu

J

füperior concedit przciseid, quodpetitur : at.

nf

qui petitur tantüm facultas abíolvendi à peccato,

quod tunc commifit : ergo,

Idem eft , fi petat

mfc

M

licentiam abíolvendi determinatam perfonam ;

;mu

tuncenim vi iftius licentiz non potelt abfolvere

r

aliam,

Quando veró facultas ita conceditur, ut

Tif

ponitens. eligat confefiarium , qui eum pro hac

j

vice poffit abíolvereà refervatis: velfi confeffario

licentia datur abfolvendi illam à peccatis , quae

:nþl ;

j(

jl

confitebitur ipfi pto hac vice, potefttalis poenitens

w

abíolvi etiam a reíervatis poít obteatam talem li-

centiam

i

aa $

x

-

rticulus II,

378

Centiam comriffis,

Ita Lugo cit. citans plures

fiabf

hilic

alios, €6 quód inhoc cafu verba conceffionis non

fignificent ullam limitatisnem , ut peenitens pot-

dubl

fitabfolvi pro hac vice ab omnibus refervatis.

pl

Nota1o. Quando fubditus confitetur Superiori

j

46

habenti poteftatem ordinariá abfolvendi à cafibus

li

refervatis, ipfe tamen per oblivionem inculpabi-

n

lem omifit peccatum refervatum , probabile effe ,

jni

quod füperior per folam abfolutionem indirectam

fron

peccati velit, feu prafumatur velle diredté au-

pus

ferriejus refervationem ; ficut enim fi fubditus

titg)

explicité diceret fe defiderare abfolvi ab omni

fisi

vinculo quantum fieri poteft , jam fuperior cen-

di:

fetur velle refervationem, id etiam in noftro cafu,

prur

ubi id petit implicité.

Itacommunis contra Sua-

D

1e2 difp. 3 t. fecf. 4. qui putatid folüm verum eífe

tl

quando poenitens confitetur aliqua refervata €ó

L

uód fecus recurratad fuperiorem tamquam pro

Mf

confeffioneOrdinaria. verüm fi in hoc caíu prarfü-

[

mitur ablatam effe refervationem pro inculpabi-

[

liter ablitis , poteítetiam prafumi , quando nul-

AUs

lumrefervatum confitetur, poteft enim contin-

trgu

gereut qui confietur unum . folüm refervatum,

t

obliviícatur 10.refervatorum,& qui nullum con-

qup,

fitetur, folüm unius , in quo calucerté non eft

lu

fundamentum tolli illorum refervationem , non

lb,q

veró hujus. praefertim cum refervatio , utpote 0-

l!gi;

diofa , fit reftringenda.

*

[

6

Quari hic fo

lec utrü

m virtute Jubilei pomt

[

paenitens aliquando abfolvi à refervatis poft trans«

aQum jam Jubileum ! Refpond. coruniter poffe

V!m

J

D

p

'De Minifiro rejärfuutum»:.:r

379

r

fi abfolutio inchoata prius confeffione ex rationa-

nis i

bili caufa differaturà confeffario poft transactum

:n;pof»

Jabileum ; quia causà inchoatá , & Jufto titulo

iU

prolongatà Confeffarius tanquam judex retinet

1periufi

jurisdictionem.

Quod tamen DD. folum intel-

al

ligunt de peccatis refervatis commiffis ante fini-

a

tum Jubileitempus : quia licét propter caufam

ld

h

jam inczeptam prolongetur jurisdictio non tamen

r

prolongatur ajia jurisdictio, quàm illa folàm,quae

(

prius conceffa fuerat, prior autem jurisdictio fue-

ibl

rat adabíolvendum à peccatis & ceníuris contra-

; on

&is intra illud tempus, & non extendebat fe ad

o t

slia: ergó etiam poft Jubileum tantàm prolon-

xoafm

gatur jurisdictio adabfolvendum à peccatis com-

N

miífis intra vel ante tempus Jubilei : Cujus ulte-

m u

riorratio eíE: quia caufam effe inczptam non fa-

TT

&it , quod propter connexionem & unionem con-

j PW

-

feffionis poffit confeffarius abfolvere ab alijs pec-

vll

catis diverfis , fedfolüm datjus ad perficiendam

r

ulpabi-

eandemcauíam , quz capta fuerat

.

confeffio

T

autem cepta fuit circa. peccata jam commiffa :

;onliü'

ergo.

Qod confirmatur, quia ponamus ali-

ii

quem poftes commififle peccatum hzrefis v.g. ad

U

quod non dabatur fscultas in Jubilzo, certum eít,

n

quód talis non poterit abfolvi ab hoc peccatoex

D

ü

—

€o ,quia confeffio circa alia peccara ceeptajam fuit:

ote ?

ergó neque, ex hoc capite poterit abfolvi à reliquis

relervatis polt temnus Jubilzi commiffis ; quia

-

eodem modo jurisdi£hio non . fuüit data. ad abfol-

pomt

ht

veadum ab aliis peccatis poft terpus Jubilei com-

j

PJ

mifis. Quod G camen quis tempore Jubilzi con-

J

fite-

» Jr?imlu.r 1.

80

fietur , & abfolvirur cum intentione illud ]u-

lt

libtrib

crandi , licet poítea non lucretur , quia nonprz-

flat cetera requifita , ea. peccata non (olàüm non

driffe

manereamplius refervata , fed nec manere obli«

DT

ationem illa amplius conGitend: , docet Suarez

ml

difp. 3 1. fe&. q. & plures apud Dicalt.]lam hic

finm,

tr, 8, difp. 1. numi, 162. eó quód jam fuerantdi«

dtbetkp

miffa per legirimam abíolutionem abíoluté colla-

todele

tam independenter à futuro eventu , & conditione

I qudt

d af

implendicaetera. — 1dem eft de peccatisin confef-

fhirm|

fione inculpabiliter obliiis fecundüm di&a in

rj

num. 464.

46

6 Noeta iX Si confeffio. peccati refervati fuit

lüimas

invalida , ob defeQtum v s. doloris lupernaturalis,

h lnj?m&'

nihilominus per ablolutionem datam ab habente

lum pl

poteítatem abfolvendi, refervationern ceníeri ab-

Wunefe

latam : quiacum abfolutio à refervatis noon ne-

TT

ceffarió fit Sacramentalis , meritó poteít cenferi ,

t

fuperiorem abí(tuliffe refervationem , fi fubditus

UT

boná fide fe illiaperuit; &aliunde jam obtinetur

Mi

finis, quiin refervatione peccatorum intenditut

fff, j

fecundüm diQaim ». 455. Vide Clariffimum P.

Mezger tract. 8. difp. 49. art. a. S. 2. num. Y7.

l

467 Ultimó adverte, in articulo mortis pofle quem-

libet Sacerdotem abíolvere etiamà refervatis , &

quidem directé ( cüm tunc nulla fit refervatio )

Dfþr

faltem in defectu proprii Sacerdotis, quamvis uni-

l

1

veríaliter ad omnem cafum etiam illum,quo pro-

prius Sacerdosadeit , illam poteftatem cu;uslibet

U

Sacerdotis extendant aliqui ,ut notavi ln z4m,

ï()!

428. uon poíletamen excommunicatum non :o-

Wtj

leratum,

v

:

.br- Miniflro r&/irvatarwu.e

' 381

Udhh

leratum , fufpenfum, & degradatum,fi adfit alius

HPW

liber ab his vitiis, docet communior , idque de-

| f0l

claráffe Congregationem Card, teflatur Fapna-

obl

nus £» cap. son e[] nobis, de fponfal.

Nihilomi-

u

nus i peccatum refervatum habeat annexam cen-

m hii

furam , peenitens abfolutus etiam directé ab illo ,

i di

debet fe przfentare poftmodum fuperiori , dum

colle

convaleícit. cap. eos, qui de fent. excom. in G.

itOnt.

non quidem, ut iterur abfolvatur,fed ut fe often-

"

dat abíolutum , obedientem , & paratum ad

hi

majorem Poenitentíam fufcipiendam, fiilli à Su-

penoreinjungatur ; aliàs reincidet in cenfuram.

ji ll

ita Salmantic. 2ic c, 14.Aliqui tamenapud Sporer

tuti

in infirudl. cosfeff.p. 3.0, 6.. qui illorum fenten-

gpett

tiam probabiliffimam vocat , docent, hoc folüm

r d*

verum eífe in cenfuris ad forum contentiefum de-

n nt

du&lis, & de fatisfa&ine huic foro, non forocon-

tn&!i !

fcientie przítanda, ídque probant ex Tridentino

jpdint

cit. num. 425.

Plura vide hac in materia a-

tinetuf

pud Magnif. D. P, Petíchacher. de Pois. q. f.

liil

-rfo 3.

um n

If 17'

Anricurus IV. -

5qütm'

" :

Ht )

Deprobitate, [cientia, &

jg n*

priidentia Confef[arty:

y d

| st

Uoad primum fcilicet probitatem in mini 448

) n

Q

ftro pornitentiz neceffariam conftat primo

7)l Ü

&on requiri ad validam adminiltrarionem hujus

S PU

"

"

3

-

.Artimlþ IV..

Sacramenti fpecialem aliquam bonitatem, feu (la-

tiftism

mur fueu

tum gratiz ; quia ur dictum e(t de Sacramentis in

genere , Chriítus non voluit , ut efficacia & valor

lridipa

Sacramentorum à probitate miniítri dependeat. ut

tüfe.

expre(se docet S. Augult. Isb. . de Baptafimo con-

tllaion

tra errorem Donatiflarum , idquedefinitum eftà

gtüter f

Trident. f2ff.77 . de Sacramentiscan.t h. bi. fiquis

lntican

dixerit miniflrum in peccato mortali exiflentem

tim

modbomnia effentialia, que ad. Sacramentum

Mdl' dlsal

conficiendum , aut conferendum pertinent , ferva-

ttefurium

verit, non conficere aut conferre Sacramentum

hat lii

AAnatbema fit.

Vide dicta de Saeramenti: in ge -

tifedion

nere num. 190.. Requiritamen ad valorem hujus

!Xtatu[luml

ficut & caterorum Sacramentorum fidelitatem

^notdie

intentionis agendi , quod Chriftus inftituit, pa-

m g.

tet ex ibidem dictis de Sacragsentis in genere à

Vittit

num.138. Couítac fecundo ex ibidem diclis 4

Vmrnat

num. 193. ad licitam adminiftrauonem requiti

V

flatum gratie juxta communem Theologorum

LTY

doctriaam cum $. Thoma 4. 64« 47t. 6, quia fans

ts

&a fancte rra&tanda funt.

Hinc. Auguft. Iib. a,

rsid

sontra Param. c. .O. inquit. quia omnia Satras

m: W"m

mentacim obfint indigne trallaniibus,profunt td-

Mblliterfug,'

!

menu per eos digne famentibus.

Quate fub gravi

Iriy gutr

peccato obligatur Confeflariusfaltem ante abío-

V gf

lutionem fe per contritonem reponere ad (tacom

Tndos

gratiz » nifitanta effer necefficas abfolutionis , ut

l dtg; "

moraliter nou poffit prius contriuonem elicere.

;H'&alii.

Ut fi periculura eft, ne dum conarur elicere con-

.!' .lu m"m

tritionem , moriatur «grotus, tunc enim potelt;

inthuæn ln

& debetabíolvere(ineilla : nam in tali cafu ne-

MP" Audi

ceífitas

JDe probitate , feientia, d'e, —

383

u

ceffitas proximi , cuiex graviori|precepto tene-

Qu

mur fucurrere, cur impoffibilitate morali mini-

Val

ftri difponendi íe ad contritionem facit , ne Sa-

u

|

cramento irrogetur irreverentia per talem admi-

Jg U

niftrationem in peccato ; quód vel maximé colli-

ndi

gitur ex fine principali;ad quemàChrifto inftituta

jn

"

funtSacramenta , in remedium fcilicet, & falutem

T

animarum ? dixi per coptritionem : quia ut o«

20]

ftendi deSaeramentis in geuere num.19f. noneft

i

neceffarium premittere confeífionem ad mini-

TL

ftranda licité Sacramenta, exceptà Eucharifliae

p

confectione , fed contritionem (ufficere, quianon

uj

extatullum preceptum de pramittenda confeffio-

ia

ne inordine ad confeclionem aliorum Sacramen-

m

torum , & aliunde fan&titas ; ut reverenter fancta

yut Á

traCtentur , haberi poteft per contritionem , nec

jidisi

etiam ex natura rei requiritur , ut quis eligat cer-

tiffimum medium , nempeconfeffionem , quá re-

requiri

potufl

ponat fe in ftatum pratiz , fed fatis eft, quod e-

"

ligatmedium; quàd prudenter credit fore effieax,

m

nempé quód conetur elicerecontritionem, Dixi

gurh

item, faltem ante ab[olutionem. Yloc enim pro-

ul lh

babiliter fufficere fus& probat Lugo 4e Saeramen-

g

tiringenere fet, 9. « quód Sacerdos, quando

m

audit confeffiones, non adminiftretSacramentum

[irq

fed quandoabfolvit. Itaetiam Dicaftillus Tradt,

1. de Sacramentis in Gen, difp. 3. dub. YO. num,

fihs y

d

24;.&alii. Vafquez tamen in przlenti dífp.28.

"TA

féE. 3. num. 3. docet requiri ut fit in ftatu grotia,

antequam incipiat audire peccata , quia ex quo

l i

AA

incipit audire peccata , incipit exercere fuum miz

nifterium.

uf

Ar-ti&ulu: H

7384

nifterium, Ita etiam Suarez 4/j. 12. "um 10,

3. i

exitimans oppofitum absque dubitatione(in quo

genere fuo mortale,

j p

exceffit)) effe ex

n

Qu

od attinet a

d doctrinam feu fcientiam in mi»

Titioneg

46

niftro

hujus Sacramenti neceffariam , communis

digied

fenfus DD. eft requiri in eo aliquam fcientiam ;

ijsp quäd

hanc enirn poítulat pro fuo munere judex,doctor,

quomdio

"Medicus , Paítor, quorum omnium períonam

ut obfervat Suarez diff. 28,

tutnabfo

gerit confeffariüs :

fcientia re-

dudptii

fe&. . ita ut graviter peccet , qui fine

lirmtt ao

quifita confeffarii officium exercet : exponit €-

lpolic

nim fe periculo non re&é aámini(trandi Sacra«

mentum, ut communiter tradunt Do&ores,

muiDp,

iln om

1mo noníolüm ipfeSacerdos, fed etiam füperior,

officio audien-

p 0 f

qui Ícienter ilium non removet ab

luttíiat

di confeffiones , gravit

er peccat B

ficuc & ipíe

dicti Sacerdotis commif-

W6 quer

etiam , cui examen praz

fumefl , graviter peccabit, fi approbet indignum,

Atulig

ut re&é advertit Dicaftillus dz/p. 1O.dwb. X a. s.

Vr

341.

Porró fufficieus fcientia pro confeffario

N

Theologis hac : ut novit

Wl

ftatuitur communiterà

ea, qua funt de

[fubítantia Sacramenti tüm ex

Ó dühit:['

ntur ad vali*

X P

parte miniftri, que nimirum requira

dé licitéqne adminiftrandum hoc Sacramentum s

UMT

lils judi

tum etiamea, quz requiruntur ex parte peeni-

]

tentis, ut funt dolor, propofitum, integritas cone

lt

feffionis &c. — Requiritur item, utin iis peccatis,

Xl

qua conimuniter occurrunt, id eft , qua commu-

ml

niter folent committere illi, quorum confeffiones

Rmmm) '

audit, poffit difcernere communi & ordinarió

Mi

modó , qua venialia, qu mortalia fint , & que-

Toite

nain

&

.

d

.38$

TAU

De þrsbittte, fiientia, cä*'t'.

u

]

nam circumflantiz fpeciem. mutent : quanam

(

item peccata reípeétu fuz jurisdictionis fint refeta

T

vyata , & quanam habeant annexam ex commu-

Ym

micationem , vel obligationem reítituendi ; vel

enrat

abijciendi peculiariter occaionem peccandi, ut de

.

.

in

ïgdoau*)

ijs, quód opus erit , pznitentem admoneat

etiotát

quo melioris conditionis funt , qui habent facul-

Wo il

tatem abfolvendi à refervatis per Bullam, vel pee

aliud privilegium ut recte obfervat Lugo cit. Hac

u

,gonit t

tamen non omnia ita requiruntitr , velut advertit

Lugo hic 4/fp. 22.. fe&l. 4. num. 7O. cum com-

j $at

hr

muni DD. ut fit necefsé confeffatium poffe per fe

ipíum omniadifcernere , càn fufficiat, ut intelli-

iget

gat, qu frequentius accidunt : de siiisvero due

I

bitare íciat , & legendo , vel confulendo peritio4

& lg!l

cnti

It5, quarerein dubiis , quid fa&to opusfit : càm

de ingulisgoortalibus judicare difficilimum fit, &

d

]

valdecontroveríum,

Monet hic item Martinon

Aifp. $3«de Ponit. fetl. 3. ". 156.. Confeifarium

)nflf[lm |

g

non debere peenitentem interrogare, quando de

€o dobitat , putaveritne fe graviter peccare ; quia

[

(

hoc penitentem in fcrupulos conijcere: fed fuf-

anm [

ficere, ut (ingula audiat , prout geíta funt, &

de illis judicet juxta principia cómmunia , & cone

T

Pratereà norat

u d

clufiones Theologiz Moralis,

Dicafüillus hic 4:fp. 30. db. x 2. 9. 24e. quando

chüllil

dandum eít confilium in futurum, vel imponenda

d

zeítitutio , aut prohibendus contraétus dubius,

jfiont

of ii

àsi

vel quid (imile , fi ipfeconfeffarius non poteft fe

iplo idrefolvere, eritbonum confilium. petere à

M

u

pocuitente, an fit paratus ad cenfulendos homines

bb

peritos ,

Mrticulus IVf

$86 —

o circa illud

ht

peritos , & flandum illorum judici

Qun, u

dubium : quód (i poenirens promittit, abíolvat di-

puauta

cendoilliobligationem , quam habet confulendi

tng

aliquem, vel aliquos de illo dubio. Similiterno-

ttgiritu

tant Salmanticenfes hic cap. 12. punét. L. num. $.

ol

Ícientiam , qua in confeffario requiritur. non effe

Qu lu

eandem pro omnibus , Íed habendam effe ratio-

UIade deducunt ,

li p

nem locorum & períonarum.

mulió aliter loquendum effe de illo, qui ex officio

'wi:miiprc

expofitus elt ad audiendas omnium confeffiones,

0bl

adnin

quàm deillo,qui non omnium confeffiones andit;

hat

& majorem fcientiam neceffariam effein eo , qui

]

attniluo

audit confeffiones i. frequentiori civitate omniü

tau

volentium apud fe confiteri,quàm eorum , qui

um

folüm excipiunt rufticorum confeffiones , nam ad

tll

confeífiones rufticorum major (cientia requiritur

ii

quàm adaudiendas confeffiones hominis dodti,

UTO

inquit Lugo cit ;quidquid dubitet Navartus; quia

nfcflarius infirui ab ipfo penitente óe

fürieto,

poteft co

gravitate peccati, & aliis circum

ftantiis aeceffariis.

At

Atl

Denique Lugo fepius cit.à data ha&tenus do&tri-

nareclé exopit cafum neceffitatis , ut. in articulo

lt

mortis , in quo licet Sacerdos fit ignarus & in-

Altittm

& B

do&us, debet audire confeffionem, & abfolvere:

quia fcientia cenfeffarij requiritur ad interitatem

u g

*

confeffionis

*

cüm autem in illo periculonon re-

»*ucpuf,

; V!tfili],

quiratur materialisintegritas ; Íed fufficiat pet*

cipere aliquod peccatum , vel etiam peccatum in

"g

genere : non obftobit confeffarijinícitia in €o ca-

"tf

Íu: Vindeidem dicendum erit, quando Chriftia-

"tng

i , qui infideles in (ervitute detinentur, nonha-

tle

€Dt ,

s

387

De p;-oleirate : jc'z'exn/i;:' ; zä*c.

bent , nifi uaum Sacerdotem ignarum , & indo-

"1

Iu

&um, ut docet Suarez z. 6. quia illa ecam re«

Que ta-

T

putatur neceffitas moraliter extreina.

men fingula int ellige de Ícientia , quae folüm aliàs

Iltt

n

requiritur ad licitam adminiftrationem hujus Sa-

cramenti , nam etiam aliquem tunc fcite cebere ,

n

Quz (unt de valore Sacramenti aliunde conftat.

3

docin

|

His przmiffis adhuc difficultas eft, an & qualis.

7O

NU

Ícientia pxorfus neceífaria fit , ut Sacetdos non^

modolidté, verum etiam validé Sacramentum

(ficot

[

l

hocadminiftret : Martinon hic4i/f. j 3./s& 13.

s auäi;

docat ad valorem hujus Sacramenti requiri per fe

t0 SJ

in miniílro (cientiam , faltem actualem , & &og-

«

nitonem peccatorum faltem in particulari, &

lm)ï*l

judicium de jisdem atqué cenfuram quantüm fieri

ii

poteft modo in num. priori explicato. Fundat au-

gqmmg

tem fein Concilio Trid, fe/f. 14. c- f. quod exigit

Ó dUäF?

à paznitente, tanquam per íeneceffarium huicSa-

N

j

cramento, ut expoaat Sacerdoti ominia fuà pecca-

n

tamortalia fecundüm ípeciem. & numerom ; &

;cclïafliü

circumftantias fpeciem mutantes, quoad fieri po».

j dMi'

tefl,.ut Sacerdos de illis cenfeat, & joxta criminum

"

gravitatem convenientem fatisfaCtionem injun-

TU

pat.

Et hanc difpofitionemtanquam cffentialem

pv

exigit ,

& ad valorem confeffions neceffariam

rg(iflf

L effe ac per fe requi(itam à Tridentino non negant

wl;)fW:'

'Adverfarij. — Atqui fi ea, qu& dicuntur àpoeni«

Ut

!

tente , non percipiuntur à Sace

rdote , non eft ve«

u

Nam confeffio Sa-

r

1 expofitio, neque confeffio.

[^ . eramentalis efteffentia

liter peccatorum accufacio,x

^, adcujus ele neceffarium

eft , ut à judice percipia-

*

. fl

i*

bb 2

tur

$.

þmk !

.

rticulus, IP,

*

488

[

tur

: & non eft folüm confeffio pcenitentis apud:

ttft eri

Íe, autcoram DEO : fed eft confeífio Sacerdoti

atüculo

fa&ta in judicio , & foro Ponitentiz ,

de cujus

ndtet

ratione eft , ut generet notitiam in alio : Et

fiem

uemadmodum veré dici nequit , patefeciffe ali-

vitt co

quid alteri is, cujus mentem & fenfum alter nom

Re[p.

percepit $. fic nequeeft confeffio apud illum, qui

t t

non percipit ea, quz. dicuntur à confitente ,

qut

Mponer

autem neícit difcernerein particulari, fpecies, &

idneglig»

numerum peccatorum , eodem modo íe habet, ac

CUT

fi peccata illa nullatenus perciperet : ergó. De-

:Illm.m

nique SacramentumPoenitentiz eít judicium con-

tris [

ftans effentialiter accufatione legitimé probata per

Tivl

confeffionem rei , & fententiá judicis.

Quare

Clljus Pw

talis confeffio neceffariae(t, ut. pet. eam judici

a

conftet, quid a&tum fit.

[

9. feii, 2, & plures alií

«71 . Verüm Suarez dif. 2

'gcmm

tum ex antiquis, tum ex RR. non tequirunt in

Qonein

Confeffario aliam fcientiam , quam jut fciat pro-

-

IOQUcnd,

ferre formam , & poffit cognofcete peccata faltem

Qtgrc

fub ratione communi peccati , qualem notitiam

U nila

omnis Chriftianus habet , qui intelligit quid con*

D

qv

feffionis. nomine fignificetur : nam fiprior fen-

W

Lom

tentia vera eíffet,neceffe foret,ut, Confeffarius cog*

W

A0j

nofceret fpecies moraleslomnium peccatorum

v&füü

Deinde in articulo mortis fufficit ad validam,imó

t m

&tad licitam adminiftrationem fcire peccata in

lgmm 1 Vl

communi,cim aliter poenitens ea explicare non

t

teneatur , & tamen etiam ibi Sacramentum Poe-

nitentiz eft judicium conlans effentialiter accufa-

MU

tXimmu

tione legitime approbata confeffionem rei & fen«

tens

LE

De probitate , fcientia , &c, :

389

tentid judicis : ergo extra articulum mortis fal.

j apwl

tem erit valida.

Neque dicas exeo , quod in

u

articulo mortis licité & valide poffim in comunt

T

«onfiteti , non fequitur , quàd extraillum poífim

T

faltem valide; ergófimiliter in noíliro cafu non

(v

valet confequentia,

W WF

Refp. extra. articulum mortis id non licere47&

m

ex malafide , quia cüm fit de neceffitate pracepti

t Ü

exponerenumerum & fpeciem peccatorum talis

IfSy

id negligendo poneret obicem effectui bujus Sa-

j

i

cramenti , ideóque etiam valori fecundüm di£ctaà

j

d

num.242.ex defe&u ícillicet materie & difpofi-

It a

tionis, Dixi fi mala fide id faceret, nam fi adeffet

x

Fv

bona;,valeret Sacramentü, Aliud eft de miniftro, à

Qu

l

cujus probitate, velbona fide non dependet ne»

T

que «ffectus,neque valor Sacramenti ex »4m.468.

Hinc ait citatus Suarez doctrinam fuam effeintel-

i

ligend&m per fé: quia cum poenitens obligetur ad

u

non eligendum Confeffarium ignaram, & per fe

, plü'

loquendo, peccet graviter fi id. faciat: inde fe»

l

ald

quitur,confeffionem, cum illa confcientia factan,

u |

eífe nullam.

Sed quod ad prafens attinet, illud

TU

inquit , eit peraccidens ; quia non eft nulla ex

ii

defeQurniniflri ; (ed ex defeGtu materiz;, & dif-

j

pofitionis pcenitentis,

Suppofita vero bona fi-

,gtut

de, & fufficienti di(pofitione ad confeffionem ex

qumw

parte peenitentis , abfolutio dataà Sacerdote licet

a

ignaro , validaeít. -

L

"

Demüm quod attt

net ad. prudentiam ,. ad47g

"

eixn maximé pertinet obligatio ad infiruendum,

)d

examinandum , '& interrogandum panite ntem,

$

ut

j

s

/^

]

Arti-mlm; IF,

390

tsf

ut hoc modo cortigat errores «

& fappleat defe-

t fücde

€us llius. — Circaquam notat Logodifp AX

Invinabi

y7 poenitentem à

feipfo diligenter examimatum

tndi, n

yon cífe interrogandum à Confeffario , & exami-

tndati

nandurmn ulteriüs, quamvis probabiliter credat , fe

um

inventurum aliqued. peccatum , quod poenitens

futtndts

noninvenit: Trident. enim dixit, à fidelibus nhil

(ntto

am plrus exigi ad confeffionem , fi dixerunt omnia

hod w]

peccata , quz poft ddigens examern memoria ,

Tittion

Occurrerunt,

Exqua ratione putat Medina ,

quoiai

poffe Confeffarium non monere poenitentem de

peccato etiam evidenter noto ipfi Confeffario &

ï' 9- h DL

non occurrente poenitenti pofl diigentem dilcuf-

forafn

fionem. Exigit tamen de Lugo nifi pmbabiliter

*f vd

putet Confeffarius, 1e inventorum circumíftane

tirofi i

tiam , que adfert obligationem reftitutionis, tune

JRECL

enimtacere cederet in. grave derrimentum tertii ,

dm" miü

cui poteít minifter media confeffione renfedium

adhibefe.

db

Secundo 1 qu;mdo ex taciturnitate

qum g

Confeffarii impenderet penitent periculum gra-

DT

vis mali , v. g.periculum tacendi poftea pecca-

L

lgt

tomceffante fervore prefente.quo facilenunce vi

ceret verecundiam : undeecoutra bene,facit, fi

W

Ql

noninterroget peenitentem , quen videt ex obli-

vione tacere peccatum , negaadum forté ob vere-

Wllgc, [

r j

cundiam, É per interrogationeni mermoria oCcur-

Ti

rent , ficenim confulitur falpti. poenitentis ; nec

exponiturpericulo invaliditatis confeffho. 7ér-

'imällm

"n

tio tnifi probabiliter judicet ; quód poeuiteris 0-

j Ti

mittat aliquod non ex oblivione , fed ignorantia ,

1

Ut coriuniter ficinrudibus: quia fcilicet igno-

b

tant

1

€

6

:

—

d

39t

De probitate , fcieutia ,

[ dlf(:

rant,fic exprimi debere , tuncenim ab ignoran-

tia fua deducendi funt : fi tamen | ignorancia fit

AM

invincibilis v, g. circa valorem matrimonii Comn-

Ial

tracti, nec ex monitione confeffarii. fit ulla fpes

,examïj

emendationis , vel multa incommoda fequantur;

dt

non eft monendus pcenitens, fedinbona fide per-

od

mittendus, — Aliud foret, fi erroreffet de impe-

Jj D'—ïfül

dimento. dirimeate matrimonium primó conira-

T

bendü,vel interrogaretur Confeffarius de valore

n0tid,

matrimonii , quia (ilentium illud Confeffarii effet

jdint

approbatio erroris, ltaSuarez ; Sanchez, & H«n«

m d

fiiod

riquez apud d« R hodes di/j. . de pnit. q.6. fe&t.

f $ 2« Dixi: fi error fit invincibilis, nam fiin

; atl |

confeffione deprehendatur etrorex parte poeni«

yblit

tentis vel ignorantia vincibilis & praviter peccae

lm;[!?u'

minofs,(iue controverfia monenáus eft poenitens:

ms,füfil

?

Soarez tamen, Medinz & Lugonis fententiamn vi-

3j tU

detur reiicereex eo , quód fundameütum ilius

Mi

probaret , nec indo&tos effe interrogandos un-

ju."nihät

quam, fi dilipentiam adhibeant, quantam poffunt,

umg!k'

undeexiltimat, quamvis poenitens ad aliud non

| Pti(l'l

obligetur, obligari tamen confeflariam . ut ni-

i

