foius eft, quando non aliter eum novit. Simili

i tonfe

ter Epifcopum non poffe ab Ordinibus repelle

re i

i

3.

m , quem ex confeffione novit effe irregu-

- ]t/r[m

f(äïiiln (

larem , neque Confeffarium ntgare vetum ei,

C

q

quem ex íola confeffione fcit.effe. indignum:

mj

quia in. tali cafu arcerentur homines à peccatis

manifeftandis rmentes , ne ob eorum manifefta-

gui(]*!llar

- n

tiorem cílent privandi commoditatibus , honorie

i gm;n:f;

bus,officiis , ordinibus &c. confequenter red-

deretur nimis odioía confeffio , qeamvis hos

PmC«me

RU

Ornnes &

n

& fimiles fpe&lantes ad juftitiam

*

x",'llia

t

diftribuziv

-

, vel mifericordiam , aliámque vir«

.Hïo

H

fra&ione figilli( non

C"e ;dïh,l

tutem exerceti poffe Í

E

OM

vetó attus fpe

v

Jantes ad juftitiam commutativam

d

vel

] COnfcm(

-

D

-

I

De bis qua pertznent &c,

"T

Lot [

Ti Of

vel punitivam , ut caíligarepanitentem, vel ne.

gare ei debitum ) doceant aliqui apud Tamb. e-

;uou'!r

if

tiamfi poenitensid. advertat ; qui tamen eorum

*

fententiam reijcitex dato fundamento

*

inclinat

vj

autem in fententiam ceorum , qui docent Confe(-

ARU

farium exercere. poffe ex notitiaconfeffionis illos

"

a&tus , quinon exercentur mere circa perfonam

poenitentis; licet quandoque circa ipfamconcur-

TE

d

rant, ut vigilantius Cuftodire res fuas, fervo fura-

lii*

tori claves non committere &c, qui a&tus debent

€fle grati rité poenitenti , qui veró à peccato fuo

il

|

refurgere intendit,

Ia. illi.

Addit tamen Go-

ariszlä

|

net ; id Íolüm admittendum efíe, fi ille actio-

mpvim

,m:n!ua'

nes indifferentes fint ad fignificandum peccatum

iignü&v

confeilum vel non confeffum, & poffunt penfatis

omnibus circumflantis fieri. ex alijs motivis.

jum

i

Quamvis & hoc alij negent ex data ratione;quia

fic confcífio fieret odioía,

IQPCED !

deferes: 1. Confeffarium interrogatum de pe-495

ul

ul

tcatis m confeffione auditis , f1 ad reípondendum

n

1ifi

hiic quaftioni cogatur, poffe ac debere etiam

il

g1

cum juramento , fi cpus foret, n

"

E

gire, de his

j

r

Ü

quidquam fe fcire.

INeque &quivocatio per hoc

j

at

intercedit : quia talis interrogzntis non elt inda-

' );gm'

um

gate , nifiea, qux humanó & ordinarib modó m-

noteícunt : ergo & cum veritare negat confeffa-

j

rius.quia hzc peccata humano & ordinario modo

n

Quvf

fibinon innotefcunt

*

*

imó in hac materia locum

(f

xp "

€fle reftri&tioni, docent DD. apud cit. l'amb. ita,

li

[

l

ut confcflarius etram vere dicere poffit , fe neque

u

J

W

confeffione talia fcire , [cilicet fcicnuád. aliis com-

mu-«

12

thüulu: Ium'cui." -

municabili, Porroapprobatiofacla in foro ex-

terno, fundata tamen in notitia confe(fionis, nulla

fatitsor

dodumy

eít , quia hoc ipfo, quód Jure Divino Judex audito

pontent

tali teftimonio arctetur figillo Sacramentali (cüm

conielïlon

ex communi fententia obligetur quilibe ad figil.

micium

lum , cui confeffarius etiam iaju(le peccata ma-

of

nifeftavit, ad majorem fecuritatem confeffionis &

ltafte

eautelam poenitentiurn, ne peccata illorum magis

divulgentur ) Judici Jure Divino eft fublata pote-

qidnty

drdhptti

ftas , ex hac fcientia licite & validé fententiandi.

W0f (

49

& duferes 3. Deconfeffione publici ufurarij aut.

concubinariorum confeffarium interrogatum abs-

T

- putes,

que difficultate & fcrupulo poffe teftari , illum

-ftrtlg d

confeffum fuiffe ; perhoc enim aliquid favorabi«

le potiüis poenitent! agit , quàm. odtofum : quod

2

WNünigg

fi veró de impentailli abfolutione quaratur ; ut &

tity J

flljpþ 7]

fibi coafeflariusconíulat & poenitenti , dicat , íe

fun&um fuiffe fuó officio : in. dubio veró non

UT

Mliurun

revelet peccatum confeffum , ut devemti poffit ia

hw

notitiam períonz, vel utrüm peccatum talis certa

p:riong audiveritin cont«ffione , vel veró aliun*

LU

de reíciverit ?^ obligaturad (igillum : preíue

linhus

LO

mendü enim elt in tavorem poenitentis, &ltandü

pro reverentia & firma ftabilitate Sacramenti.

[

49

Inferes 4. Si nulla fequatur etíam indireéta

|

Pt

! ]"ffrt:

revelatio aut damnum poenitenti, neque eidem

quidquam ingracum. poffe confeffarium uti noti«

mitahhi |

tiáconfeffionis, cummodó fiat ob finem honeftü j

D ldlaS, Y

ii

tunc enim nulla 6it injuria Sacramento , nec poen'»

tenti confeffio odiofa : aliunde licitus eít. ufus

qt;fh]are .

kone(tus ad finem honeflum, v. g. poteíl confef-

Tint 3 'm |

farius

nülifa&a1

0tod

tDe hu )que p:rtm:m* ,

41

m

fanus orarc pro pCCCQClS poenu:e:nns , confulere

ia

doé&tum virum , abílinere ab actione, quæ fuit

posnitenti fcandalo, eidem exhibare ob virtutes in

l cut

il

conteffione cxerc:tasfpccxalcm affectum aut be-

neficium ,

íea fimilem aliam a&tionem . utilem

it D

coutcmno poenitenti , vel proximo facere íeu

juisd

intra feu extra Sacramentum , lemper fuppofito ,

1

1 FOH"

quód neque indire&ta revelatio , neque hujus mo-

rale periculum fequatur.. Non licere Pralato uti

T

notitia confefsionis ad externam gubernationem

tj

i

pesoitentis fibi fubditi , nif1 licentiam. dederit

peenitens , prohibuit fpecialiter Clemens VIIIL is

E

3

decreto de cafibus ve(ervatis c. 4. regulatium

WE

j

omnium Superiotibus, íicloquens : tam fupe-

riores pro kempore exiflentes , quam confe[farij ,

t

qui pojiea Ad (uoerioratus gradum fucrmt promo-

al

4f

li , caveant dtltgenttf m ne tá notitiá, quam

de aliorumconfe[oone habuerunt, ad exterioren

polïlï

.

k gnbernanoncm utántur.

Dixi ;

jþecmhter

»

hx [Qti

at

nam hoc non effz prohibitum Jure Dwmo, Íed fo-

làm humano ob pericula abusüs,exiftimatSuarez,

m

ne Ícilicet reddatur confeffio odioía, quamvis nec

Lun

1

directé , nec etiam indireclé reveletur peccatum

poenitencis illius.

jj

Inferes f« Sacerdotem , quz ex confeffione; 98

jj

novit,fibi à penitente cum aliis fociis paratas effe .

yt [b

müdms, v.g. immiffum fuiffe venenum in vinum

hmlü

ad celebrandum prsparatum , adeó »quefi declinet

4

u

[

celebrare , focij delicii participes & confcij conij-

q i

ciant , in illa confeffione à focio fa&ta conteflario

notifactas effeinfidias, & inde nuors illi focio ab

I

alijs

41;

: vljrtim»itrt: 4um'cm.

aliis inferanda immineat , non poffe, tuncutino-

DGIT

titiá confeffionis, cüm fequeretur damnum pae

Taten

nitentis , & redderetur confeffio odioía, Si tamen

entei

ut dixi , ufus talis notitiz nec rvelet aliis confel-

f

fionem , nec fit in damnum poenitencis , aut illi

Il: J

ingratus confeffarius licité uti poteít notitia coa-

Vil,d

fetfionis.

at P

499 Qnifuppofiá limitatione docer Henriquez v,

Wt

21. . 2, &alijcum D. Antonino, poffe confel-

Eh

farium cognofcente:n, ex confeffione mala gravia

; Vtor

'impendere communitati vel civitativ.g prodiuio-

nem, hzrefin &c. fi fine fcandalo & periculo , ne

lto

deveniatur in alicujus notitiam , id fieri queat; &

fi pocnitens monitus refipifcere nolit , vel obviare

tali periculo, nonfolàta ili abfolutionsm negarey

fedetiam monere verbis valde generalibus fupe-

n

riotes , ut vigilent ,fibi confulant, & pracaveant

Similiter, t

20

non

l37

p

H

auciapud Sal-

peccata enotmia.

manticeníes , Z a&. 6, de Sacran. Püntt. €. ln

niin. $ y. probabiltier exiftiaiant, poffe confeffa-

EJCP;

3

|

rium , quiexconfvffione novit, fibi mortem ab

L

aliquo parari , fe domicontinere , vel abeo loco :

tl

-2.

recedere, fi poteft aliquam aliam caufam przetene

l1

dere, ut poenitens nequeat judicare , confeffariufü-

id facere ob auditain confeffione , 5 quódim tali

LUA

lbld, p

caíi nullum damnum aur nulla contufio fe.juatut

lb qu

pavitenti, fed hoc pouiüs confeffarij prudentiz

lïu 1;4

adícribatur, cui tales aftus dehent ef'i'egrau,tï rité

Y

poeniteat, X non nifi irratiogabiliter Iingratt, Quá

fententiam exiftimat Tamb, in Z4erb. Confeff. di

d

Ws

digillo e,6. $. 1. huménis rebus accommodatio-

r6m p

Debis, äuæ p'ertinm:; r .

i

If

rem ; atque adeó magis accipiendam effe ; quod

n

tamen alij negant , e quód poenitens (ciens , poífe

t

confeffarium uti notitià coafeffionis etiam occul-

0if

T

té , poffit per hocaliquando à confeffione deterre-

ri : pro quo etiam citant decretum Clementis

TA

VIII. de quo vide Dicaftillum 7ra£.8, de Saera-

ment Ponitent. difb. ya. dubit. . num. 139« C

u

141., & Tamb, cir. s»»im. 4.

(

Et hzcSacrofanétz Romanz Ecclefiz judicio

quii

TOU

& corre&tioni humillimé fubij:io ,ut

qoyd

In omnibus Glorificetur DEUS.

1]]&2? !

Qu

Reg. c. 57.

n

n

i

wodn CILIDD DI PUL lL

du

gudïf'

|

Errata graviora.

]

Ex parte primá , de Virtute Poitentie.

u

sl

Pag. lin.

pro.

lcgeo

IO.

2.

quia quia

quia, qui ,

ytt

(

11:

affig^stam.

12, aífignatum

i

u

xz'

f.

ex effectu

ex affzQlu.

?

n

redundante,

4

ibid. 27. revedundante

&

T tUf

14.

11. Íceu

[uüh u

Yi

13. circa turpitudinem

turpitudinem.

y

contriftati fuerimus

(

16.

8.

contriíliverimus

(

23.

T.

virtutem

virtutum

L 14

if

7s

4

enim , moraliter fal- enim mortaliter,fale

m]oül[(

(ccm.

( tem virtualiter,

(

Pag. j 5'

Pag

Jin.

PV'.

le :;

07

jó

17-

e

dele

H

ibid

18

4lo. |

quód

quàm

;8

224

ignorat

ignorant,

D

8o.

15

aquo

ad quem

n )

I9

articulus

93-

difputatio

T25 1

IorI

1O.

hac

ljoc

EE

121*

12

fit

f1

123.

2Q.

nonmanferunt. adde. tum ex eo, quod

Mu

( duamus. n. 123.)

144«

1 I.

mortaliter

moraliter

lx P;

1j2

j*

ponz.

ad de

eternae

&6.

tollis

tollit

) f6.

162

8'

expiebantur

experiebantur,

Pdg, ll'

162.

21.

prænota:

præm)tant

À a

164.

26

carentia

in carentia

4 ;

16 j.

19

difp. 22.,4.1. $. 3.

difp. 33.4.2. $. 4«

8. P

169.

2.

44m. 186.

naum,.102.

ET

j

177*

22.

quazvis

quivis

m

1

ibid.

interna

geteroa

T

209.

28.

Sacramentum

Sacramentum

n

C leat,

(deleat.

7

E

a26.

Difputatio

Articulus

n

6.

237

tamen

tantum

r E

249.

14.

ROS

nomu

19j ,

26

$*

Al

jüratus

furatus

4 1

&electur

deletu£

$, i

264

j

268

z

.8'

propicabitur

propitiabitur

] ugl À

270.

1j« Druo

Dszus.

»ll. ]i

272,

16.

recordabuntur

reeordabor

lo r

273-

27. przlenti

preíenubus,

Mf 4

22j*

LE

fit

fit

l"o 7.

Pat.

y

Pag.

li — pre

ï:gei

279.

3.

quantitaeo peria

quancitate opétis

280.

[ol

vivifeunt

reviviícunt,

l

317

r

eligerat

cligeret.

346-

7-

anormia

enormia.

36$.

10.

virtutem.,

Virtute,

26.

debert

327

poft attritionem. — adde

PT

) []M $

uz;-]*'

Ex parte [ecunda , de Beuitzutia ut eft

h

Sacrauentunu,

u[l

Pag.

lin. pro.

»

3*

2

Ponitentia;

Poenitentiz

4.

f

Confítat,

Conftantienfi

8.

27*

vibilius;

vifibilibus

D

26;

Novitianos

INovatianos

29.

P

20.

diícredendi.

non difcredendi

$4

24

videtur

videri

55-

23i

preítat, -

j

confieri

praftant

h

gi.

27

confiteri

72-

le

difere,

differre.

95

16.

operienda

aperienda

conjunéta

10j.

13.

conjun&ae

-—."-w!-'

140

20,.

inftitotum

inftrumentum.

I16.

I2.

accümanatione

accommodatione

12 9.

28.

expofitines

expofit:ones

yt

adítatuendam

ad ftatuendum.,

w 31,

19.

160

17,

fententium

fentientium

163

2.9.

reciliatioriis

reconciliationis,

conatum.

IT7. 7*

CODACUIT.

dd

Pag.

Flg'

(;. lin. — pro.

irg: "

194

17. tocet

docet

PR

delet

196.

23« deleat

200

20, Sacramenti

Sacramento

2024

29. qui

quia

21 f. 24 neg. maj.

Deg- min.

2:9.

19. aliqui

aliquis

234-

1j. conferi

cenferi

236. 7. dicantur

dicuntu£

280. 6, fic

fi

j

Éeritiams

,

298. 28. femiam

| f

NT

198. 29. auxutario.

uxurario

tf

4

E7

Reliquos errores amiei Lecoris benevolentia

| m'umperf(

corriget,

puoti

; HHf

| 4nifli

( 0 7

N(

Bs

z

Y

vfà i

VY

C

M

l

N

"

()

N

TE

an t

6 N

,

li $

Ym

AW

$X

N

T d

E

—

W

)«

z

[

VA

". -x

)

oSc

SSRNM

u f

m»pr.

j

$

$ 4j

aA

Áifis

ENN

NY

D)

n

E

W

n

$

ASS

À

d)

pl

( ZA

Z/ lu

SSS

2

Jitig

NT

e&v

640

(«

e

A

*

GD

Jung,

]

A

glar

[/

D]

! fs

d dij

L

4 fl

NT

PRO- *

PROBLEMATICA.

ERoïEMATA

Ex

Univ&rfa TheolOgia.

ie

"o AN Theologia fit [cientia.

2. n fit babitus in

entitate fnpermtumli:. 3. 4dn e[fentia di-

:

i

vina con[litaatur inente a (e , vel cumulo omea

J

nium perfcilionum. — 4« An futura fit DFO phyfice

prafentia vi atermitatis. g. -dmoperatio divina fit

vatio formalis exiflentia divina in omuibusvebus. G.

n poffibilss fit [pecte s creata tam impre[fay quam exe

eref^ Dei.

ZAn defatto detur fpecies exprejfa

Dei. 9. J4n ab[oluté po[fit fieri , utintellettus crea-

zus elevetur ad. vifionem beatam [ine lymine glorie,

n o w "EEE

9. -dnvifio , qua viderentur iu Deo omnia po[fibilia

diflintie effet comprebenfio omnipotentie divine, YO.

-dn poffibilis (it clara vifio effentia divina , quin cadens

fit clara vifio attributorum * per(onavum. — 3 Y. n

12. Zin eletiio ad

IDeus amet creaturas poffibiles.

gloriam fit fatla ante pravifa merita, — 13, n ad

r

lvanda contradittoria à concilijs & P. P. affignata

PTætC Y

diflintionem pev[onalem ( qua de fide eJE ) fit

admittenda difHintlio virtualts intrin[aca.

14. ZÍn

velationes fectndzm conceptum explicitum dicant per-

feflionem. — 1g.. Hacque fit perfettio fimpliciter fim-

plex«— 16. du prater tves fb fiflemtias velativas detur

una

uB

sna abfoluta, — avq. du multiplicatio numerica in-

—' Mi

?er .Angt)wjit pajj;bili.f.

18. du implicet peccatum

hn

19.215

.Angelarum fnprimo inpam*i Creationss [ua.

MM

ff ivfos ament neceffavrio. 20. du DEU M ament

tf

necé[fario. 2X. zAninferior "Angelus po[fit compre-

[ NT

bendere fuperiorem,

212. 24» fit voluntatis ab in-

I A

trinfeco infiexibili.

23. 4dn pana fensis demonum

Amm]

Jit alligatio ad ignem in fernalem. 24. 4dn beatitudo

fntiti

formaliscoufiflat n fola vifiomeDei. 3y. 24n invi-

Ánpln

Jone beata , [icut pevpetuitas vzfionts eft de e[fentin be-

Mi

atitudinisitaetiam fit de effentia beatitudinis, cagni-

h Dj

Ho perpetuitatts, 26. n detur puraomi[fio libera, a.7.

Crifi

"n lictat fequi fententia probabilem in concurupro-

!

E

babilioris fzutentia. 38.. m malitia peccati confiflat

Wt

àn privaiione velpofitivo. , 9. edn privatio imme-

r

diatevecipiatur in atbu velpotentia. — 0. n B. F,

eontraxerit debitum proximugn.

31« Zinpoffit pra-

cipi atl us merà internus,

32. 4dn peratius forma-

liter zmalos poffit introduci cvnfuämdo contra legem.

33« -dn promulgatio [it de effentia legi.

34. n

revelatio fubeat objetium formale afensusfidei, ay.

n fides fit effentialiter obfiura ex parte vei revela-

t4.

36. n ex partevevelantis feu atteflantis. 37,

n inlege gratie fides explicita SS. Trinitatis d In-

carnationis fjt de neceffitate medij,

38. n [uppofi-

ta revelatione damnationis poffit quis fperare vitam

&ternam.,

39. 4dn atius virtutts infufa ,. wt fit

meritorius vite atevua indt;gmt virtuali imperio

cbaritatis, — 4O.. Anultima diffofitia ad gratiam fit

effetlive à gratia. 41. 2dnu gratia babirualts diflin-

£netar Acharitate, — 42. n dominium infolidum

; pvjït

p

D

eriaiwk

poffit flare in inflauti translationis peues duos, — 43:

(uin

-dn bona inventa [int eroganda in pauperes fi dominus

194

nequeat inveniri, 44. Jdnpater con[Hitutusingras

J t

vi nece[[itate poffit vendere filium.

Af* n peccas

! NMPN'

tum . titulo offen[a fit gravitatis fimpliciter infinita.

"TIT

46. n Chriflus [attefecerit ex rigore juflitie. — 47«

m

4dn veniffet [i adammonpeccaffet. — 48, n B. 'irgo

hu

i

fuerit canfa dnflrumentalis unionts b)po]laticæ'. 4.9»

n i

"n plures Divine per[ona terminare poffint eandem

atit h

naturam bumanam,

jo. dnnaturabumana à ler-

bo Divino immediate terminetur. g 1. dn bumanitas

m,cngni-ï

TM

Chrifli formaliter [antlificetur per relationem, — $2.

qu Pn.:

4dnintentio fit de effentia Sacramenti, $3.24n Sacrae

jl

menta nove legis phyfice can[ent gratiam, — $4,

ip i

n aquaimmediate convertatur in

Aïi B. ].x

fanguinem.

xpgär?! fM'

7l fHW'

FINIGS

n

n

Mi tU

u

MT

fian!iä- )

[—

N

7

i

Z

[

T

TU

p

n

g..

SS

E

hM

A

L v?

d

x

AE

f

)

Z

[

)

R

54

N

íui

ï

M

"TL

"Z LATEHELL

BEU S

,

"

ud&'f?

'

1

d

[

hi À

hii

í

W;

—

-

Yes

Ms

:

& »

ss

u

d

MR

— ——

s

[

t g

—

-

——

z

——

as

—

m

E..

E

2

p

l,

1

d

m

4;&14.'

,'t

«s

!

; /«

)

J

"

N«

m

7o m

-

a

-

[2

—

M o N

—

p ii

d

M

Va

*

DL

E.

m

W

U

—— A

s

A

P

—

a

£

wx,

—

* 3|

4

|

o

9

-

"

P

9

120 em

o

S

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

-

|

17

Eu

ä

-

- TRACTATUS

L

DEVIRTUTE

HH

ä

EFSACRAMENTO

14

n

z

A-d

BE

POENITENT!

13

'Cum Problematibus ex reliquis Partibus uni«

Verfe "Theologiz

l

oQUUPEM

12

É

ET

ïäSüubfAuf íciis.

Celfifs. ac Reverendifs,

$. R. I Principis ae D. D. JOANNIS ER-

11

! NESTI, Archi-Epifcopi Salishurgen(isS. Sedis

10

- Apoftolice Legati nati Germaniz Primatis &c,

xï':'

1

a dlma Archi- Epifcopali Uarver-

t

g

L Uerfitate Salishurpenfi,

PRJESIDE

W. 'Ev

Ws

- MARIANO LENDLMAYR ,

-

enedi&ino Admontená SS, T'hcol. Do&ore,

g

& Profeffore Ordinatio

; Celfifs. & Revere

1

nddä.gäa;

cipis, & Archi-Epifcopi Salisburgenfi &c

Confiliatio Ecclefiaftico.

.. Poft abíolutum SS. "Theclogiz quadrie

publice Difpurationi cxpofüerunt

LE

LUE EE

4

CHRISTOPHORUS Gartns

/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

t«RR PP,

!

"T"Y C"r7 À

EREELY

LJOAN. BAP

i

sdem Ordinis & Monsft«

Cs (s (./ï.ä'ï;- T.f

2c

Eju

Philofophiz

N

Die 3. Septembris ,

Typis JOjANNI.S BaprirE MAYR ,

?*y ämgz;;:, hi

. Aulico - Academici