4« difl . quafliunc.i. art, 3. quefliunc, 3. Non

Thon qu

UM, |

eífe in Angelis, quia in iispeccatum non eft remif-

(

fibile, ibidem 2:4/finsc.4. In Innocentibus effe ha-

bitumPoenitentiz,nontarmen polle exire in actum,

imipg

-

nihi fo

rté circa. venialia , zbidem queffiun.. 2. Poe-

ittibu

icdA

i

]sb

nitenciam e(fe necetfar

1 ad bonum hominis pez

Ri

accidens , id eft, fuppofito peccato, non aütem per

fe & abfoluté: qua omnia indicant, Poenitentiam

non refpicere peccatum nifi utcommiflum ; flle-

niim

P

n omne Peccatum fit du

87

»iffum, l

nim Poenitentia habet verfari circa peccatum ut fic

abftrahendo ab eo , quàd fit commiffum ; quomo-

ob

tté$ ; lt

do propriusactus ejus , eft propofitum emendan-

dem ol

di, quod commiffum elt ? cur in Innocentibus non

poteft exire in actum. ?. cur non potuit eflc in

, pitit

tl tumt

Chriíto ?

didt o

Refp. Suarez , Do&ores, dum communiter af-100

fignant pro objecto- Poenitentiz peccatum ut ex-

ibu r

piabile , docén:que refpicere peccatum commif-

j n

fum & (imilia, non loqui de Virtute Poenitentiz

[ pcmwf

fecundüm totam fuam latitudinem , fed fub inade-

T

quato conceptu, quatenus nimirüm fübeft hoic no-

tcnïiamqïï

ube d

mini Penitentiz , quo modo fine dubio non refpie

cit jus

el.

Eadem raticne, docentaliqui , acci-

i

piendum efíz, quod diz*vr , Spem non manere in

T2

Beatis, ita ut nonnegetar, maaere habitum illum,

tulish

qui eft Spes, ed non manere in ratione Spei ; qua»

sU e

tenus Don tendit in bea:itudinem ut futuram in

m ^

l

patria ; füb qua ratione Virtus illa eoncipitur, pro-

d

ut nomine Spei appellatur.

Similiter S, Th. 2.2.

milïüæ?f

q. 1 9. art. 6. zit, timorem fervilem non manere

T d

cum chatitate fecundüm fervilitatem , manere ta«

«t

men quoaà (ubftanda

Siile

PL

Verürm in cohtrarium

fsj

funt , quz diximus s. 8o. nam fi $, D. confi-

]eü" d

deraretPoenitentiam inadzquaté tantüm, quatenus

us

nmirum Ponitentia e&. & obhanc rationem non

d

attribueret Pcenitentiz aCtum profecutionis citca

J, ^

ATU

j

j' sDei a»folute, neque debuiffet attribuere P'ocni-

)'*]m

1SP

t ntiz gratiarum a&tionem ad Deum pro Mifefi-

^

H

Z'IV

cordiarelaxantepeccata , quam tamen attribuit

qci

nl

dqm

;

in 4.:1':'/2.14,,. Q1 4rt. 3. quafiiunc, 3. in Corp.

ait ,

[þm

o^

AE

Zrticulus 41,.

ait, habitum Ponitentie non habere in. patria a-

at u

&um. quem bic habet,fed gratiarum actionem &c.

ftioni,

Segue ela patet ; nam grauas agere Deo , non eít

firat; f

Panitere ut fc, ac proinde neque eft à Poenitentia

quidd

prout diat ordinem ad poenitendum, & inde de-

lr

nominatur.

fdam [

AOI

/tflïäll», [2 Ul

S

J

Th. agnoviffet, Poenitentiam

propoft

hx"*üxhä&üï*] profecutionis cn.ca jus Ju, qualem

pettdio

volunt Áu! huu.s hujus.reíponfionis, per quem

Tum f

nimirum velimus jus Dei manere illzfum &c. fal-

Es

íó negáifet , Poenitentiam non babere in patria a-

toumen

aovf

Cum, quem hic habet ; cur enim Beati non pof-

funt velle,ut jus Dei permaneat illzfum, ficutijam

lllOH*p(

nosvolumus ?. 3. fequitur ex hac refponfione,ab

Trod y

omnibus, & inter.cateros À S. Th. omnino dimi-

potitaí

nutc & imperfede actum efíe de Poenitentia

»

D

fe«

delmam

quela patet ; namfi confideratfent Poenitentiam,

dtre 3b

íolóm madæquatc » affignáffent ob)eäum inadg-

tonenj

quatum &c.. Cozfirmatur , quia in Difp. de aliis

uatelpic

Virtatibus non folentDoélores uti madæqusta ifta

Octfer

confideratione, neque eft ulla ratio, cur in Poeni-

T mon

tentiaaliud fecutifint,

3. Querens ex pmfeffo

bf

S. Th. z» 4. difl, Yz. q. 2. art. 2.. quaftiunt, d

df

utrüm contritio fit de peccatis ? ait, quod contti-

tonüdgï.

tio, quam dicit, effe adtum principalem Peeniten-

!ul

tix , ecundüm fuam fpeciem re! p'cxr tantüm prze

m4 drj

teritum , fedex confequenti refpicit fatutum , fe-

hn

cundüm quod habet aliquid adjunctum de actu

bje&, i

Prudentiz, ita utratione pmplxæ i»*ecm non mo.

Imy

veatur in futurum; fimilia h*mt.na.c ff 14« T

Y

Ar t art, quefinne, 6. Ad 4 uti y quamvis initio

ad-

N

Anomne P?ccatum /ït .

89

pattio

adfert unam refponfionem , qua videtur favere

n t

folutioni, quam impugnamus ,. licet reverà. non

ET

faveat ; fubdit poítea hac verba , vel intelligatur,

Cnitétl

]

quod dictum eít de propofito non peccandi in fu-

; Md

j

turum in definitione Pcenitentiz, quantüm ad per-

fectam Poenitentiam , ita ut, quod additur de

vitenlt

propofito, non fit de effentia Pznitentiz , fed de

perfectione , quia fine hoc non coníequitur ulti-

7 qut

pir qn

mum finem fuum,

d

Ex his, & (imilibus locis poffumus ulteriüs choz

argumentari : fi S. D. talem a&tum Poenitentiz

m

|nonj

agnoviffet circa jus Dei abfeluté,nullà fadtà fuppo-

Á

fitione peccati przcedentis , ad explicandum,quo-

modo propofitum non peccandi in futurum dici

d

m

poffit effe à Poenitentia, non confugiffet ad Pru-

ytà :

dentiam adjunclam , fed omninó docuiffet proce-

jtntf

dere à Penitentia confidetata fecundüm aliam ta-

miu

tionem inadzquatam , fecundüm quam Poeoiten-

, ii

tia refpicit jus Dei abfoluté &c. Eadem ratione non

docuiífet S. Th. propo(itum noa peccandi in futu-

; uälii!i'

rumnon eífe de eífíentia Poenitentiz , fed foiüm

j

KPHWM

de perfectione fecundüm effectum & fructam, fed

addidiffet, effede effentia Poenitentig aiió modó

f

)d epui

con(ideratz , ut todó dicebamus.

Jeuit

Probatur 2,. Pars concluf, y .auth. S. Do&t.qui

gop

in 4. difl, 4. g. 1. ad quefliunc, 3. in C. ait. dz'acn-m;

dum.quód Peuttentia accipiar [pecialem rationem

wm,?

iM

objecti ex boc, quod vefpicit peccatum a fé commi[-

futm y ut expiabile per poenitentis Atlus,

Et diff.

j

17.q. 24 4, A. ait : tantum pouitere debomus eo-

1L$P

YHIBS

T.

Es

[

s

90

A;ticulm z

Ytem

vUin , quaex uoftva ocluntate peudebant,

didlope

lic a. 3. in corpore: penireve e[!; inquit , de aliquü

ia

fdeium f

à fé prizis fatto dolere, Exratioulterior eft. : quia

&ilo,qu

non emendamus , nec retractamus , nili qua nos

tine(tcn

ipfi malé geffimus , emendatio enim & retraciatio

Rf,q:.gego

eífentialem refpectum dicuntad proprium malum

&omrtune

tur lr

prateritum, retractaré enim eft dicere z wollem fe*

Cl'j;f?.

à. rAtiene : quia Poenitentia tntendit emen-

5

Cs pf

dire, & retraclare peccata, ac pro ijsdem fatisfae

f& qu

cere

íed emendare , & retraclare non folemus ,

botipeci

Ym

nifi propria peccata , neque fatisfacere nifi pro iis,

fiio «

quz nos malégeifimus 3. ergó min.prob. emendae

tio enim & retra&latio effentialem refpectum di-

tht

€unt ad proprium voluntarium, feu malum prae-

lia

teritüm ; retra&lare enim eít dicere : o2 fecifft.

Tépuar

Similiter volantas. fausfaciendi reípicit debitum

llj

proprium , ficut Juftitia, non veró alienum , pro

Tüdige

cujus expiatione'quidquid praeftatur , folum eftli-

Sper

beralitas, mifericcrdia, velamicitia ; 0 fatisfa-

inile

Qio. Manet ergo,fola peccata propría effe obje-

fiiizix

Qum materiale Poenitentie, |Dicuntur nililomi-

'fh'fiam T

nbs peccata aliena indireéle pertinere ad objectum

materiale Poenitentiz , pet hoc, quod Poenitentia

PPütionc

ad inftar aliarum virtutum hocefficiat , ut voluü-

tas ad actus perfeclivos proprii fuppotti affuefacta

ii Q

complacentiam habeat de fimuilibus a&tibus & ob-

Dontan

je&tis in alieno foppoíito cognitis , & econira tri-.

Qnta,

ftetur de oppofitis.

Vg

Obijcies 1.Pznitentianon folüm intendit ex«

tatn

te offznfam commiffam , fsd etiam eandem

| ï04'pia

DN

oc modo non (olüm habet pro

pracavere ; at h

f« Tj

obje«

"du omne Peccatum frt «jc,

9I

", du

objeQto peccatum commiffum , feu. praeteritum ,

, dedie

fed etiam futurum ; ergó. zziz. patet , maj. prob,

di:g

ex illo , quod communiter dicitur , euadezs babz-

iliqut

/um e[[e emendatiuum mali & bujus impeditivum

Lrettid

Refp.«-nego maj.ad cujus probationem , dico , illud

gm mit

commune tunc folüm verum effe, quando repara-

17

tur malum per exhibitionem ejusdei boni , per

enditent

cujus pofitionemimmediaté precavetur ; non au

m li

tem , quando reparatio mali fit per exhibitionem

n oht

bonifpeciediveríiabeo bono , per cujus pofitio-

i pxo'u

nem immediaté przcavetur malum ? fic quia re-

jj t

flitutio confiltitin pofitione illius boni , quod , f

n

exhibitum fuiffet , immediaté precaviffst malum

wlum

Injuftitie( redderdo eniim rem ablatam feu aliensm

27 f!f*fl*

reparatur malum Juris lxfi , faciendo, ne maneat

j db

Izfum, & nonauferendoeandem rem alieniam im-

Mumyiu

fnediaté praecavetur malum injuris , nec in uno

um

a&u per fe loquendo eft fpecialior difficultas,quàca

m

in altero 3ideó admittitur , eundem habitum Ju-

| dt W

ftitiz inclinaread immediate przcavendam Inju-

qiblit

ftitiam , qui tenditad eam reparandam : at veró

| ob]icäü

bonum deleiionis peccati nonobtinetur perfolam

hynitf

pofitionem actás boni,cujus exhibitione immedia-

"d

té pracaveri poterat peccatüm ; nam deletio pec-

g[!ucflfï

cati commiffi non exhibetur, nifi per poenalitates

") 03

fpontaneas, vel alia opera fatisfactoria Deum pla-

onitl lj

cantia , à quibus peccator ante peccatum immonis

eiat ; quz opera cüm habeant fpecialem difficul-

cndl'm'

tatem & hone(latem , requitunt fpecialem habi-

e;ndifü

tum , utreQte advertit Haunoldus /ib. 4« Tra&f, 4.

€, T. controv, 3. S. .

u n

Ex

or

92

e/trticulue L

1O

Ex quo infertur.habitá virtutis Poenitentize eli-

Fa

citive non przecavere offeniam Divinam , fed uni-

It

c£ revarare jus Divinum lzfumper offenfam , &

Alb in

pracavere impænitentiamüve neglicentiam repae

of con

rationis juris Divini lzefi,quod non fit fine conno-

peu'ator

tatione peccati prateriti.

Et hoc íeníu falvatue

quöd Pm

adhuc commune illud; ejstdezo virtutis effe pro fe

W. qu

ui bonum ,Cr. deteflari malum illi ünmédiate &

propol

divett? oppofitum.

Imperativé tamen conceditut

[andi, fl (

Poeniten:iz przcavere offen(am, dum nimitum

Jfitom

imperat (atisfactionem fitam in efficaci. retracta-

unpenl

tione peccari praeteriti, & voluntate amplius non

lg

peccan—rïi.

Quare virtus Poenitentiz ex Íuo obje-

'Uffkrom

&to forriali eiicitivé eft habitus mere reflexivus

t

veríans circa peccatum prateritum fub ratione ex-

Ti

piabilis per fatisfactionem , primarió pro culpa

lm

fecundarió pro reatu poenz : quia etiam fatisfa-

ihqu;

&tio pro poena integrat plenam compenfationem

2; Z.q.

injuriz.

qispr

3O

Obijcies 2. Non folüm eft a&us Pocnitentie

LA D

propofitum deftruendi peccatum jam commiifum,

Q8niter

fed etiam propofitum compeníandi peccatum , il

LETR

peccare conungeret : fed hoc fecundum propofi-

Qd s

tum non tendir in peccatnm prateritum , fed in

Q

futurum

H

?

ergo Poenitentia non folüm habet

[j

Ípectate peccatum commiffum , fed etiam. com-

dtre

mittendum.

|

Refp. 1. quoc didum eft , Paniten-

u

tian tendere in peccatum commiffum , fatis effe,

|

(j

1

^

fi verificecur de actu abfoluto & efficaci Poeniten-

Tüm k

ti& , hujusmodi non eft propofitum , de quo inat-

Dong

gumento, cüm fit de objeclo conditionato.

Etiam

— À

tentitdi

n omne Peccatum fit 'ä'ä.

93

Etiam in cafu aQtum Ponitentiz tendere

. fedu

in peccatum commiffum , aliqua ratione

, quod

Yan, d

facilé intelligitur ,

Íi adverratur peccatum &

tiam hg

poffe comparari cum propofito ipfo,& cum com-

ine n

penfatione,firpponi autem manifeflé in dicto cafu,

(i al

quóàd peccatum fit commiffum ante compenfatio-

uf

nem , quamvis non fupponatur commiffum ante

mdim (

propofitum. Adde,quód propofitum compens

concedit

fandi, fi contingeret peccare , non folüm cadit fu-

; nimitt

pra compeníationem , fed etiam fupra voluntatem

| fett

compenfandiabfolutam & efficacem ; idem enim

pphUSnüf

eft dicere : volo compen[ari, fipeccavero ,ac : volo

od

velle compen[aresatque ita quamvis ante volunta-

rdiait

tem conditionatam , & quafi reflexam non fuppo-

t

natur peccatum commiffum , fupponitur tamen

to uf

faltem fub conditione ante voluntatem efücacem,

n hi

in quam tendit illa voluntas pirior.

Vide S.'Th.

a

2« 2« 4« E4- at. 4, übi impocnitentiam , per quam

quis proponit non poenitere , i contigerit pecca-

ytitti

Ie , Vocat habitualem , & idem tacité judicat de

nl

Poenitentia in 6imili propofito posnitendi. — Voca-

AU

tur autem ejusmodi Poacnitentia, Poenitentia habi-

M

tualis, non quia non fit a&us aliquis fecundus , (ed

j !

quia per illam homo non exit efficaciter in actum

i häbï

Íecundum compenfandi , neque a&tu omittit red-

f [

dere, quod Deo debet pro:njuria, fed (olüm di-

Pyilt

Íponitur d utrumque.

jj d

Obijcies 3. Propofitum non peccandi in futu-

rumpertinet ad Pcenitentia;u

.

.

(7

)æ.f]ill!"

ergo Ponitentia

T i

non reípicit peccatum commiflum tantummodó ;

Refp.

ful

9

" ticulus II..

Re[p. chm loquimurde propofito non pece

éundüm m

candi in futurum, poffe nosloqui & de propo-

peaume

fito virtuali, & de formali five explicito ; fi pri«

lum ,

Dtentig

mó modó loquamur , efto , aliquod propofie

tum, ejusmodi nimirum, quod includitur in

fiovetr ;

intentione deflruendi peccatum , ad Poeniten-

pmicipar ]

tiam pertineat, nihil tamen eftcontranos ; fl

loqutri

cuti enim ex eo , quód , qui elicit aétum . Amoris

p f

Dei fuper ori3ia, deteftatur virtualiter omae pec-

biemd

catum ,non dicimus , adumh Amoris tendere in

sl N

iv

r

us Peeniten-

pectand

PCCCQCUIR : dóta neqae €X CO , qüöd

tiz , per quem intenditur recompeníatio, includat

Pæmzemii;

virtualiter propofitum non peccandi in futuruni,

W üam

fequitur, quo

dtendat in peccatum futurum;quane

-

ttlig f

loqui-

do enim quærimus ,in quid actus tendat ?

Wt

mur de objecto formali, non deviruali. Quód

Ut v

fi fecundó modó de propofito loquamur, nimiram

li m

depropofito formali & expl

1cito, negandum eit,

idemteml

illudimmediaté fecundüm fe, &c, ad Poeniten*

fürin du

Vide S.Tb. iz 4. diff. X 4.4. Vrf

um l

tiam pertinere.

i quæ/iiunc. ult.circa fiaem, C difl. Y7. 4. 2. rf

gm: 'Cd !

2.quefli

unc, 4. ubi hoc manifefté indicat. Neque

f lfquiw

2.€0 ip!b,quö .

obflat, quod ait Suarez difg.1.(e&t,

, Qto

S.'Th, difp..17. cit. ait, propofitum non peccandi

mtmoyiæ

effe à Poenitentia, prout habet Prudentiam adjute

Qam , indicari, quod hic actus fit a Poenitentia *

LT

cüm enimà Prudentia non fit,nià dite&tivé vel ime

1

| qufle'lml

perativä, 1

equitur, quod fit à Poenitentia elicitivé.

ähte; ft

4

Contraenim ell, quód hac rcfpouün repugnet e

Th. motum Ponitenue fes

perté , quod ibi ait 5,

cundüm

f

"Anomne Petcatum [rt ec,

»y'

7

]

o nony

€undüm rationem propriz fpeciei non effe nifi in

de po

peccatum comzziflum ; quód fi tendit in peccatum

dto: lj

futurum , hoc habere ratione alterius, nimirom

X pj

Prudentim , cui fubordinatus , quatenus , quod

.udttu

movetur ab alio prater rationem proprii motus ,

d Dust

patticipat aliquid de virtute motoris. Adde,quod

tD jl

loquatur ibi S.'T h. in particulari de cautione circa

un An

peccata futura :* cautio autem eft pro Prodentia ,

s onie

ut ibidem dicitur , & habetur latiüs 2,2.4 49.art,

js t

slt.

iNon obflat etiatn , quód propofitom non

hst

peccandi in futuram ponatur in definitione

jio, d

Peenitentig & contritionis ; id enim. non fit,

inund

quiafscuidüm fe pertidt ad Virtutem Poenie

mrung

tentig , fed quia Poenitentiaad illud movet, & ad

"I

Pauitentiam confequitur. V;de $.Th.iz4.4;f), 14.

ubiait , poffe etiam dici, in definitione Poeniten-

nlr.nïff"""fï

tiz mentionem fieri de propofito , ut referatur ad

quune

idem tempus , & feníus «ft , pofTe dici quod poni-

"d

tur.in definitione , quia fe habet concomitantet ad

TUf

acum Pcmätcntiæ,& quidem non meré per acci-

5 h

r

dens, (ed aliquo modo perfe , quatenus ex nainra

(

Kcih N

rei fequituz , ot, qui inrendit recompenfare offsn-

u

Íam ;proponat cavere2b offznía in futurum, fi

vb

on

memoriz id occurrat , Gz quatenus hoc propofi-

m

14

)

tum virture includitur in 1lla intentione recom»

nj

dl

penfandi, — Similia habet 7v 4. diff t g. 4.3. art.7.

|lt

U,'W

quafiunc. 3. ad 3. ubi docet Poenitentiam princi«

j

40

peliter refpicere preteritum , & ex confequenti

futurum ;inquantum eít medicina przfervans

L

$

u

propofitum ergo non ni(i fecundario ad Poenitene

j

g

tiani

g

" rticulus IH

$96

propria formali

Asvittte

tiam pertinet , nec convenit illi ex

&item h

ratione, ied quatenus fequitur directionem Pru-

cil,

dentiz , ad quam pertin& cautio de futuris, quod

Virtutibus Morali-

Cnfrm

elt lpü commuue cum ceeteris

litüte no

bus. Quia tamen hoc propofitum fequitur ad.do-

Q

lorem de peccátis, peccata vitanda lioc fenfu dicune

lm

Woiten;

tur fecundario perunere ad objectum materiale

nusedinju

Poenitenna.

Virtus tribuit facultatem

&pei

^109 Obijcies 4. Eadem

eliciendi actus circa objectum fuü

formale, (ive il-

tithotm

Nl m

lud amet proprio fubjeéto, five alieno : ergo fi-

Y

pl

tl

militer Poenitentia detefIabitur malum oppo(itum

íeu offenfam , five in proprio fubje-

Q"ïäät EU

juri Divinc ,

&o , five in alieno.

Ita Suarez dzfp. 2.. fett.t.9.9.

TOU g, [

Uäïmm(

uem fequitur Coninck 47/p. L.dnub, z. Verümhac

Cettgn

nl

U

obic&tio lupponitin coníequenti,Poenitenuam de-

teflari offenfam quomodocunque contra dicta

Charigs

in zum. 29. cutm tamen

Poenitentize munus,

litig T

Tüus pro

non fit aliter, quàm deteflari offenfam, modo

li jül/ütlg

expiatorio , & emendarivo juxta dictain 2239*

L

adeoque cutn tali s odo. non poffit Poenitentià

vetíari circa peccatum oï':gimle , alienum , vel

tll Q&Um

Xmïl&m |

futurum,noa poteft deteftatio horum peccatorum

QUs

P

articipare rationem formalem Poenitentize, adeó-

Deinde negatur an-

Rn ini!ïü

que non pertinere ad illam.

tecedens univeríaliter effe verum ,. fcilicet quàd

Til

virtus moralisamet propriam honeftatem alieno.

Wt

fübiecto ; nam Liheralis non amat, quod alii fint

liberales; maximé cum videat,per hoc fe impediti

'3"" Vïrlu

tin

hlam hüllw

àfuofines ficuti gï:contta vitiofus fepe ama

aliis

Pïup[io ;

n omnue Peccatum frt &c,

97

Yi f

aliis virtutem oppolitam , nam fuperbus libenter

ionem t

agitcum humilibus, iuxorioius vellet alios eífe

Caitos.

jturs d

us M

Q

*Ceonfirmarur . Hzcdo&fina : nam ab eadem

quiturant

Virtute non eft affzctus , quó nobis diligimu: Ju-

Áenfodt

ftitiam, & quo illa

L

-j

ditgrmus proximo : ergó

Ym f

ntcque erit ab eadem Vircute odium peccati.quate«

nus eft injuftitia contra Deum , reipectuproximi,

ii

i n

G refpectu noftri, & coniequenter odium injufli«

rmz]t,

tig ptoximi non erit Virtutis Poenitentiz. Cofea,

videiur manifefta : quia fi ab aliquo habitu non

no: [/]

potelt effe amor, quo diligo proximi Juflitiamsne-

t

wmpm [

| queab eodem poterit effe odium injultitie proxi-

4 [ftW

mi'amt, vero prob, nam vel diligimus proximo

.Ti

]ujitiam ex complacentia ipfius, vel ex compla-

H

ceatia noftri

H

frex complacentia ipfius, eft actus

niumu

conui*

| charitatis proximi , & nullo modo ab habita ju-

"

tig DP

ftitig , fiex com,lacentia noftzi, jam non diligi-

Ifim; ,

, mus proximo Juílitiain , fed nobis, quatenus il-

lius Juflitia aliquo.modo cenfetur conducere , ut

n

(

nos jusi fimus : & (ic concedimus libenter , poffe

: Pam(::

effe aCtum Juítitiz propriz, amare Jaftitiam pro-

jpnut

«

ximi,S m eodem feníu deteftari illius injuftitiam,

,

d

Ti

quatenus cenfemus illam poffe e(le nobis occafio-

nem injuftitiz contra Deum ; cuncautem non e« ,

negi(ll-';

»|

rit deteflatio peccati proximi, ut proximi eft prz-

Qd

"

cisé, quam nos contendimus non pertinere ad Poe-

1* nttentiam,

"

]

Confirmatur 2. ration: à priori

3

50*' [

, nam Virtutes Morales non. refpiciunt propriam

H* fuam honeítztem amandam alieno fubje&o fed

ote(tantur inhoneftatem

" Präprio ; ergo neque d

—

"

-

—

Articulus 11

9

tefpe&tu alieni fubje&ti , fed proprii, &

mgr ;,

oppofitam

Jdenti

confequenter

deteftatio peccati alieni non erit à

protias

Ponitentia, que eft Virtus Moralis, Patet cozféq.

tss

uia fine fundamento [iribueretur Virtuti edium

fubjacb.

inhonefaatisin alieno fubjecto , & non amor ho-

neftatis oppofitz, cüm fit ejusdem Virtutis am-

quoagl

D t

le&i bonum & deteftari malum oppofitum; ant.

musqi)

erb prob. nam ut amemus aliis caítitatem , nom

indigemus habitu caftitatis , fed. ta

ntüm habitu

i lcd

iM

charitatis erga alios , quibus caítitater

n judicamus

e(fe bonam ; hacenim ratione Angeli amant iio-

Quset

bis caítitatem, qui tamen non funt caftitatis capae

i Q

C

ces : homoautem poteit amare alteri caftitatem,

Quate

cui judicat bonum curare diligentiffimé ; ut fit ca-

paous

ftus , cüm tamen ipfe caítitatem non fervet ; etgo

Virtuies Morales non refpiciunt propriam. hone-

flatam amandam alieno fubjecto , fed proprio, &

|

confequenter neque vitium oppo(itum deteftantut

in alieno fubjecto.

]»

/

in Hinc etiam provenit, actum |Virtu

tis Moralis

non fpecificari à fubjecto, cui honeítatem amamus

nam fübjectum hoc eít commune omnibusVirtuti-

bus : fpecificatur autem à lubjecto actus ille ,*quo

Y

(Cm, |

amamus alteri hoaeftatem ex complacentia erga

n

ipfum, qui eft hocipfo charitatis,& fi ex compla-

PC(ieg]u,

centia Dei amamusaliquid alteri , erit a&tus chatie

&tlici.

tatiserga Deurn. Índe etiam reddunt aliqui die

fparitatem , cur per Virtutem "Theologicam Spá

*OPR

r]

Sed hoc continet

(H'cg ah )

poffimus fperare alus & nobis

difficultatem alterius loci.

Etquod dicitur de

t

emPQr (

Spe, negat cum multis Vafquezfupràcit, — Confire

BIAEAT. 3v

p

»

hn omne Peccatum f: &e.

99

matur 3. Nam. Virtus Moralis non regulatur à

p

|non d

Prudentia quoad a&tu:s elicitos , quibus alteri velic

Juet

propriam honeftatem ; ergó i0n erit actus Vir-

gtuti od

tutis Peenitentig deteflari inhoneftum, in alieno

1 atyt

Íubjeéto. paret comfiq. nam Virtutes Morales

firtlst

quoad fuos actus regulanturà Prudeutia. «zz.prob,

jium;!

nam ut amemus alteri caflitatem v.g. non indige-

mus dicamine Prudentiz regulante actum caíti-

;mliühf

m d

tatis,fcd regulante amorem erga proximum;ergo

Virtus Moralis non regulatur à Pradentia quoad

m

eJamiti

acus elicitos,quibus velitalteri prapriam honeta-

Al

tem.. Quamvis enim nullum aliquis eliciatactum

caflitatis , poterit effe regulatiffimüs illius actus ,

d

NI

yi

quo alteriamat caítitatem.

Plura de hac materia

»

hii

patebuat ex ar1. féq. pralertim sa212 G.

yia [

DispuraTIO Ill.

Qp

n

ctil

!]

$A

y

De Jubjeito Firtutis Pe-

tUt

uiteutie,

umio

mm"ïm

Los]

P

Ubje&um proximumPoenitentiz effe volunta-t

L

tem, fatis conftatinter omnes, ídque exprefsé

,]agemia!

docetS, D, 2. 2. 4, $O. eó quód Pocnitentia fit

TC

!

ÍpeciesJuftiriz, Tutitia autem fit ia voluntate.Pof-

,

fet hic à quibusdam moyeridifficultas, utrüm in

t iliqül;

appetitu fenfitivo detur aliquis habitus acquifitus

Iogi(äm 1

citca aliqua objecta materialia Poenitentiz ? nam

hf

experientiá conftat , actum verz Panitentiz feré

j

wd;

j

Íemper coníequi actum aliquem appetitüs fen

fitis

i

[

vl 5

'm&'** !

—

J

Articulus: I1.

J

1oo

&duti,

vi; potentiz namque fuperiores trahunt fecum

lt totusg

inferiores , & dolor vel amor in Voluntate dolo-

titonesq

rem pariter &, amorem concitat in appetitu fenfi-

ttrt

tivo juxtaillud Pf2J. 83.cor meum (j caro meá ex«

altaveruat in Deum. — Quà ratione. motus Suas

linowt

rez difp. 7. fe.t. exiftimat, licét Poenitentia prin«

D.5 "

t in voluntate , non effctamen improba-

p

cipaliter fi

*

bile, quó

d'etiam in appetitu fenfitivo fit aliquis

Vitsin

*

habitus Poeru

tentiz, Neque hinc fequitur,inquit,

ilon j

fühecv

duplicem effe habitum Ponitentia , quia enimha-

bitus , qui eft in voluntate , habet fe formaliter ad

eïkl'um l

illam ;qui eft in appet

itu, conilitount bnam Vir-

PmlmP-(

ficuti etiam a&tus internus & externus

lt

tutem ,

conftituunt unum a&tum in genere moris,

Confir.

Gfitto,

, nimirum

mari poteftex eo , quod aliqui docent

QUiee

opetitu feti-

Virtutibus, quz principaliter funcin aj

: i mlis,»

fitivo, correfpondere alias in voluntate.

Quid-

lt D

quid de hoc

fit, nam idexa&tius determinare, (pe-

4

Vonif

am de Virtutibus, ut recté oblervat

&latad materi

Enimv 1

citatus Author, certum eft , abfolute loquendo;

di-

htre Y6

cendum eíl, Poenitentiam efle in volu ntate, &talem

hrj Q

aífionem appetitüs fenfitivi nonbahere rationem

[ h f

actüs V irtutis , nifi per extrinfecam denominatio*

tiam& a

-

nem, & ut fubeft ftudiofz volü

tatis ele&tioni,cüm

Pa

movemr

appetit

us fenfitivus in honeftum ferri nequeat

& proximó , qnarimus

tj

113 Suppofitó igitur fub

de fubje&to remoto,in quibus nt

mirum perfonis fit

Wif

virtus Peenitentie ?. Quosítió autem, ut re&té no»

m

pmlmde ,

tat Vafquez bic duib. 2. procedit proprié de Panis

tentia fecundüm quod eft Virtus

infufa,non acqui«

fita, Quiaveró & delnnocentibus, & B. V&

miupU€

De SubjeElo Virtutis Panitentia

1oOr

unt f

?

de Beatis , & de Chritto Domino dubitari poteft

ite d

ut totus articulus clarior fit, illum in varias dubi-

etim f

tationes dividemus,

trotiuil

Quares Y, Anin flstu Innocentiz fueritin A- II4

mousi

daino virtus Pznitentiz ? Refp. affirmativé cum

tenti

D. S. t.p. 3. 9p. avi. 9. contra Vaíquez czt. sum.

minpti

priori.

Probatur

quia finon fuit Peenitentize

lii

Virtus in Adamo , maximé ideo contigit, quia in

yturird

illo non potuit exire in a&tum ex defectu materiae:

"E

fed hec vel falfum eft , vel non obílar j ergo máfje

mmhte::1

eft fumpta ex do&trina A.A. zziz, qnuoad primam

ao

partem prob. quia in Adamo potuit effe á&tus Page

( a

nitentiz conditionatus : «vol compen(are ,

fpt

yis 0f

€avero,

Qu

oad feesadam partem etiam prob.

n

quia ex eo, quód aliquis

careat materiaalicujus

llr;pchlüii

Virtutis,& ex eo defc&tu non poffit exite inatum

:

i

illius , non denegstur ipfi illa Virtus , ut patet in

st

Munificentia ,| uti eft exempium ttitum ; neque

T

enim , quia pauper non pote magnos fumptus

2cere , caret virtute MuniÉcentiz.

Confirmae

.qutndai

fä[el&ük

HUtr 1. Quia, ut optimé notat S. T h, z 4 difl. 14«

t IA[iU?;

4. 3. quaflinnc, 3. habitus eft medivs inter poren-

um

uam & actum , ita ut fequatur potentiam, fed an-

&OM'(

tecedatactum ; remoto autem pofteriori non re«

movetur pcius,

Kqüfiþ

Confirmatur z. quia virtus Poe-

um

nitentiz ita adfert perfz&tionem , ut noninvolvat

l

r

imperfectionem repugnantem flatui Innocentiz ,

,perf

4

fi non fecundüm aCum, faltem fecundüm fe , ac

ul

proinde non e[t illi deneganda, cüm aliàs conftet,

i a

A

E

Poenitentiam effe in iis, qui nunquam peccaverunt,

ut in pueris &c.

J

VIV'

!

D

G 3

oii;

102

adriiculus: II

ftfta

m Ádami pecca.

ag Objeer cum Vaíquez primu

r

153

catum neceffarió erat futurum [mortale

5

/ergö

1 poff

Virtus Poenitentiz , qu ponitur in ilo pro flatu

inilloco

Innocentie , fraftraponitur. Coz[eq. Prob. quia

fts, cin

neque jotuit habere a&tum pro illo ftatu , neque

*

.

bt ib

toàalio

non pto illo, quia péccatum pugnat

$d d

cum [ftatu Innocentize

h]

*

non pro alio , quia pet

Vituts]

pcccatum mortale amittuntur omnes Virtutes in-

potiüs e

fufz , qualis ef: Poenitentia, de qua difputamus,

tonptof

Refp, etiamfiille habitus ponatur non potuiffe exi-

voltetit,

rein aCtum , adhucrecté poni in Adamo propter

Ào

perfectionem,quam ex fe ipfo importat, ut fuprà;

COnditio

effe enim habitualiter difpofitum ad compenfatio-

nem faciendam, fi peccatum contingeret ; prafcin-

lr mAl:

T o

dendo etiam ab a&tu , petfe&tionem importat;ficut

tl

omnisinclnatio in bonum. — Adde , potuiffe effe

mUS', l

ia Adamo etiam actum illum conditionatum , de

.

ACOfes

quo fuprà.

Confiranatur

.

quia fl argumentum

il f

vim haberet, probaret, etiam ia. Martyribus In-

nocentíbus , fi qui forte (unt juítificati per Marty»

IC&& pu

rium, de effe multas Viirtutes , qua in aliis juftifi-

1 pecul

catis reperiuntur , quatenus erat illisin perpetuum

defutuia materia illius Virtutis. atque ita non de-

tofad

D lo

bebant unquam exirein actum illarum.,

Cllm,&

116 . Sedcontrainquies : Habitus fi in nullo plané

-

V

fabje&o poflet in a&um exire; diceretur fruflra

Q

efle ; ergofiin aliquo exire in a&um non poffit ,

Qu

dicetur faltem in iilo fraftra effe , ergofiin Ada-

no habitus Pcnitentie , quem ponimus , non

u

potuit ina&tum exire , fruftra in illo fuit — Keff.

Re[þ. [

;'702.1

Habitum fi in nullo poffet exire in actum;futurum

fruítra;

»"

.än onime Pecc?tum t ebe;

TO£

fruflra , quatenus non pofíecunquam Confequifi«

fri ptt

nem , ad quem eft inftitutus : quód f1 in aliquo

it «

non poffit a&tum habere, quia alium faltem finem

q [*

in illo confequitur, non debet dici in illo effc fru-

Dul. g

ftra , cüm non fit à natura inflitutus , ut in quoli-

t g

bet fubje&to & individuoactum exerceat,

j pyt

Sed contra 2. Non potuit in Adamo effe aCtusz ,

4qui

Virtutis Poenitentize quem fuprà affignavimus ;

(irhis :

potiüs enim debemus dicere, quàd ille voluiffet

ilpius

compenfare, fi peccaviffet , quàm quód reverà

yottht

voluerit. Aefp. Falfum effe , quód actus ille in

(lX P!O?ïif

Adamo effe non potuerit ; quamvis enim a&tus

ul

conditionatus ex parte fui debeat explicari, ut dici-

d

tur in Argumento, velle compenfare &c. a&tus ta«

q p

men condit ionatus ex parte obje&ti tantummodo

o

alitereft explicandus , nimirüm , ut fupra diceba-

owilïe!?

mus

.

.

volo compenfare &c. ficuti enim redté te-

yam

flatores dicunt, fe legare alicui centum , fi hoc vel

d

illud fecerit , non autem, fe effe legaturos : ita

yibe!

re&é poteít aliquis habere nunc a&um volendi

"2

compenfare , fi poftea peccaverit, INeque eft ul-

alll()" j

la peculiaris ratio , curin Adamo negemus ejus-

i

*

*

du

modi actum effepotuiffe. (ovfirmatur

quiaeo

j

modoloquendi : vellez: fi, conditio cadit fuper a-

&um, & illum füfpendit , poteft autem fieri, ut

nu"O li

"

a&tus voluntatis circa compeníationem reipfaexer-

lut i

ceatur, fufpendatur autem . folüm compenfatio,

aOUPOH

quz eft voluntatis obje&tum.

0(1111 m

Qnueres .3, An Poenitentia fit in Innocentibu

n

Refp. affirmativ? cum S.D. iz 4. difl. 1 4« q- X-art.

"

d.2.

u

Pro-

3:4.2. € difl, Y7. 3. 3. art. z.dlquæjf. 2.4

j

j

n

104

"viiculus 1.

t

Probatur Y. ex ds, qua allata funt sss Y14»

fU 1p

ficumdo ; quia altoquin iequeretur , deefle infane

um r

tibu:baptizatis Poeüitentiam,& con icqw*ntcr pau-

nidlia ln

lib P

ciores Virtutesin nhsdïen*,quam n iis, qui bapti-

zantur adulti poft comniffa peccata a&ualia; quod

vlde dv

CPL contra communem omnium feníurm. ijzrma-

fom Ínno

*

fzr

*

quxa hac ratione bapt zati in infantia pet

folüm i

primam juftificationem pofi vfum rationis habi-

Docente f

tum, & peccatum coc.mitlum confequerentur ali-

Cntm a

quam Virtutem , quam non habuerunt ex vi Bap-

Vvent]ia

H

ti(mi : confequens autem eft falfum

?

nam Pe-

poiuyl

nitentia, quz agitur de peccatis commiffis , hoc

POPT

pofito plusaliquid przftarer, quàm reftituere Vir-

dxf'nhn ]

tutes & dona am ffa per peccatum , quia affertet

&dun,

habitum Poenitentiz priüs neque infufum, neque

ET

deperditum. 3. Habitus Poenitentiz ex eo, quód

filu d

ponatur in Innocentibus, pon privatur omni exet-

tions x

cito aQüs ; ergo nulla eft ratio , cur illis denege-

Ti amen

tut.

Con[eq patet ,/m;./)roä quia , ucoptm*eju-

lLSpan,

dicavit S.Th. £n 4 d fl 24. Joc.cit, habitus infufus

i a[em

Innocentt potett emremadum faltem circa ve«

dl

nialia , n actum , HM ïänl ,non FlGdO conditiota-

Qre hii

tum fedena!nabmluum.

INeque Dicas, amitti

Vif

-

Innocentiam per venialia, ac p

umde :mpofïïbxle

D ij

eííe, utin Innocentibus fit actus Poenitentiz ab«

hmnx tO]

folutus circa venialia, loo:

ado faltem de Inno-

Wecef hi

centia omnimoda & Innoc

tibus pronomonah-

QD

ter.

Aliud enim eít, in Innocentibus poffe effea-

Yi

ncl

;

&lum abfoiutum Peenitentiz circa. venialia, &

quu

E

aliud, habitum ipfufum Innocenti poffe circa ve-

li

U

nialia exirein actum 5 quod tantüm nos afferui-

!(([gk

nius

De Subjetlo Virtutis P&mi;entz'æ.

Iof£

t Tl

mus : primum enim. importat fenfum compofi-

&t ii

tum inter adum Ponitentiz abíolutum circa ve-

l'.l'in[tfpil

nialia & Innocentiam, fecundüm inter infu(ionem

s quir;

habitus Peenitentie & Innocenti& : qua duo funt

lag

valde divería ; dum enim dicimus, habitum infu-

p. Quf

fum Innocenti poffe exire in a&tum ci«ca venialia ,

ipkani

folàm fignificamus , quód habitus, qui fuit in In-

ilons l

nocente fimul cum Innocentia, poffit poft Inno-

iuerenm:.f

centiam amiffam , faltem omnimodarm, per pecca-

x

"

ta venialia exire in aCtum ci rca illa, atqueita com-

T

j

