iendi,&P"

non eft abíurdum , fi , quando non funt mixta

isdimm

mortalibus, illanon remittat quosd culpam , fed

vepid ii

fatiseft , quàd remittat quoad peenam , majorem

jl

Gratiam det &c. atqué ita poteft difpofitio fuffi-

quut!

«iens effe neceffaria ad Sacramentum.

ij p

Quéd fi ulteriüs quaeras , €ur , ficuti refpetus46

m n

mortalium data eft. huic Sacramento vis, ut ea

if d

tollat, etiamíi poenitens mon adferat difpofitio-

D

nem ex fe fofficientem , non fit autem conceffum

s du

hocrefpectuvenialium. ? Refp. alitert commod&

fieri non po'uiffe ; in. Szeramento enim Poeni-

plenialimu

i (

tentiz aliquis dolor tequirenduserat , & quidem

j

fupernaturalis,ut adverfarij fatentur : non pote(t

n )

autem affignati dolor ejusmodi , qui non fit fuffi-

ciens ad tollendavenialia ; non potuit id igitur

j

,vl

eri, quia non. petuit tam imperte&us dolor

j

convenienter (latu: t fufficiens ad Sacramentum,

quin etiam fufficeret ad remiffionem ve

Pon[lioh

enialiume

»

3-prob. in n:2 41 Refp. potefl primo,particu-

f

lam ali

N

4:non femper effe implicativam fimilium

Jf

quoad omnia, que poft illam fequuntur. Sic dici-

gddi

n

j Wr; Luce 23« ducebantur autem ( Alit dno st«

O ;

quam

Aà18

"rticulus. IH,-

NT

quam cum eo , nequetamen Ch

riftus Dominus,

f

de quo ibieft fermo , fimilisillis erat; ^^ "Sedhac

mn& qllidim

teíponfio non omninó fatisfacit ; ad minimum

aol

enim ficuti ex eo, quód ducebantur alij cum eo, fe-

D ?

quitut; Chriftum Dominum etiam ductum fuiffe,

umom]a

itaex eo , quód Concilium dicat , venialia expiari

tuique J v

etiam alijs remediis , fequitur , pofle etiam expiari

Refp. igitur fecundb p

LT

per confefhonem &c.

Uüüim, &m

teff , expiationem ; quam Concilium judicat cone

iuttbüloo

venire Saetamento, & abfolutionem effe quoad

QU iits

ponam , non quoad culpam eo modó , quo dici-

oD N

mus, per jejunia, eleemofynas Gc. expiari pecca-

dbrls

ta ; fedneque hoc fatisfacit, — Terrió igirmr díci

f r

potc/, non effe ibifermonem de venialibus , cüm

l

TM

folafunt, fed cüm funt jun&ta mortalibus : vel

certé etiam vult cafüm ibi confiderari. Qua Re-

V nl

t n

fponíio confirmari potefl;ex eo, quodibi dicitur,

L

venialia poffe taceti in confeffione ; videtur enim

Concilium loqui non minüs de aliquibus , quàm

tj

p d

de omnibus venialibus , atque ita videtur fuppo-

nere , effe confeffionem; & tamen in ea taceri om-

Aily,

nia venialia : qua mon poffunt confiftere, fi ve-

tla,quddiuü'

lr

nalia(intfola, Non loquiturigitur Concilium

in cafü , quo venialia funt fine mortalibus; & con-

Mi

Wültm

fequenter quod ait , venialia expiari per confeffio-

Q

Wt

Qs

nem & alia remedia , quatenus eít accipiendum de

expiationein ordine ad culpam , poteft referri ad

Wi

ül)ïlp

[

venialiajunéta mortalibus, & ad confeffionem, in

Yd W

qua ha & illa clavibusfubijciuneur, ^ Vel ditas »

zi

Ul'. Sf[u

Concil. folüm velle, quod per confe(fionem (hoe

Il

in eft, pet

$ It

um

dmn

«uüim nomine ibi u-tjcpr y vel; quod ide

Sacramen-

umal

m

Sratuitir , quid de preditlis &c.

219

Dotini

$

od

acramentum Cenfeffionis poffint expiari pecca-

$lh

| munidi

ta, & quidem peife&lé ; an veró expiatio quoad

«ulpam habeatur per unam partem,nimirum attri«

anal

tionem, an per aliam , id eft abfolutionem,Con-

usl

cilium non flatuit , fed relinquit flatuendum uai-

idia j

cuique juxta varios cafusGt opiniones. Confirma-

tiamd

177

tur : quiafi Concilium ibi judicaret , per abfolu-

tionem, & non antea dimitti venialia , necetfe ef-

i?

fet, utibi loqueretur de fola illa confeffione , in

TT

qua Pa'nitens adfert attritionem ; omitteret. aue

01 qW T

tem illam , in qua Pcenitens eft contritus ; quod

:xpiäli?w'

eft abfurdum , ut patet , cüm confeífio procedens

j r

ex coutritione perfecliffima fit.

Sicuti igitur re-

bt

uah J

fpe&u confeffionis , in qua elt conuritio, Conci«

rl

lium eít intelligendum modo ex?licato ; ut folüm

(

doceat , per Confeífionem expari poffe venialia ,

pl

dhicr

non negando , quin contritio deleat aute abíolu-

"

j

tionem , ita & refpeQtu confeffionis , in qua eff

jbis; t

airiítio , dici fine abfurdo poteít,

jaur f

Adillud , quod dicebatur . fequiex hac fenten- 2 ,

u

ta, quód juítus accedens ad Sacramentum Peeni-

(ri !

tontiz certus fit, vel fibi effedimiffa peccata venia»

y Go

j

»

lia ante abfolutionem , vel fe accedere minüs di-

jbuss

Ípofitum, quàm deberet, — Refp. cüm lhaee (en-

j

«t «

l

tentia , quam explicamus» certa non fit , fed (olum

ol

yf

probabilis , juftus , qui accedit ad Poenitentiam ;

j

l rent

non poteít effe certus, íe non egere abfolutione ,

jfor

veleflein difpofitum , fed hoc probabiliter opina-

W

d

tur. Secundo , cüm nemo certó (ciat , (« juftum

mo"emx v

effe, regulariter loquendo. , attritio autem non

deleat venialia nifi in hominibus juflis, nemo ac-

jun

PC

cedens

220

"A5rticulus: II

hii

Cedens ad Poenitentiam , certó fcire potelt , fe vel

quuiodoco

effe indifpofityumfi caret attritione, vel, f habet ,

*

D7l

effe fibi remiffa venialia

?

fierifenim potelt , ut

habeat attritionem , & venialia non (inr dimiífa

tgiurey

tit lo f

propter mortale occultum cum illis conjunctum,

IT

7ertió , dato cafu, quód aliquis haberet eviden-

LOT

tiam hujus Sententiae , & per revelationem fciret,

feefíe in Gratia, concedo, illum fore certum de

"d

lii q

alterutro illorum, ut fuprà ; fed nego , id fore

Wime

abfurdum ; ficuti etiam non eft abfurdum , quàód ,

Ut

fi quis fciret, íe habere contritionem de veniali«

*bm—'mhm

bus , Íciret dererminaté , fe noa egere confcffione

& abíolutione ad iIla delenda,

Et vero ficon-

quo mj

feffio venialium non haberet ullam aliam utili-

n indjuy,'.

tatem , quàmexpiareculpam , abfurdum id effet;

Doiding

i.

fequeretur enim , quód ejusmodi hemo non de-

beret accedere : velenim eft indifpofitus , ve/non

WW&

j

ia

habet culpam, quie remittatur ; && utrovis modo

fe habeat, nihil poffetconfequi ex Sacramento: fed

Rtrtd

IWK [

càüm confeífio multas alias utilitates habere pof-

fit, ut fuprà di&tum, nul]a eft abfutditas.

li,

n

Pt

249 .A4d 2.inu.342. Refg. attritioné hominis jufti

d

€ffe fuo modo acceífum ad Deum , & conjunctio-

D

Uil

nem cumillo ; eo ipfo enim, quód avertat ani-

und ahq

pmpwm i

maim à peccato , & confequenter ab averfione à

Deo , neceffe eít , ut aliqua ratione ad Deum con-

Wl M!m!u

?lldlfl ,

vertat — Adde, quód inhomine jufto ratione ha-

M LT

bitualis Gratiae & charitatis referatur etiam . ultee

A

tiüs in Deum.

'JIW

Confirmatur : quiaattritio cum

Sacramento fufficienter difponit ad Gratiz confe-

l 0pltrp

NI

Ml

cutionem ; non difponete: autem , nifi effet ali-

q

m u][w

llmli, hq

Subfliwit, quid de preditlis ds.

22t1

MT

quomodo converfio in Deum juxta illud ?. ces-

:i, f i,

vertimini ad me, & egoconvertar d 9os.. Idem

podit

colligiturex eo , quód motus attritionis in ho-

fin ii

mine jufto fit meritorius ;; omnis autem actus

:onjun&yu

meritorius aliquo modo teadit in Dentn. — Neawe

ert i

dicAs , attritionem effe quidem aliquem acceffum

Qneniit

ad Deum, fed non ejusmodi , ut poífit dici fervor

« eto

chatitatis , qui tsmen ad remiffionem. venialium

PU ii

extraSacramentum faltem requiritut ; quamvis

n

enimattritio fecundüm fe przxcise fumpta hoc non

vv

habeat, in homine tamenjaíto cüm fit metitoria ,

ciidit

aliquo modo procedit à charitate, ut füprà et-

T

iam indicavimus , atque ita fervor charitatis (uó

T.

modó dici poteft, — Sané S, h. 4. 2. omnem il-

rdumid*'ïf

lum a&um , qui fatis eftad novam Gratiz infufio-

t m 1

nem , docet, fufficienter effe motuin Gratie. &

u

yf)[llSa

1

charitatisin ordine ad remittenda venialia, ad quee

feextendit,

n

29

10

Jnfabis « S.D, q.2.de malo. art.1 1. ad. 9.ait,

ind

in anitnabus purgatorij non remitti peccata venia«

-

lia per penam , ut actu füftinetur , reque ut reco-

ii

j

gitatur ; »o» enim ,inquit, effet morus baritatis,

! conjïm

4nód aliquis deteflavetur pectatum teniale pree

qut

Bter penamy(ed tmapis e[fet mutus timoris fervilis,

i

Vel naturalis : remittitur igitur in purgatorio

nn

[Dut*

Veniale, wsnantuma. ad culpam , wirtute Gratia,

pf

g

prout exit in atium charitatis deteflantis pecca-

aum "

tum veniale, Ex quo vides aperté , deteflationem

J*

od

propter poenam non lufficere, & rationetn effe ,

nl

u

quia non eft tnotus chatitatis, fed timoris fervi-

lis , & ulteriós remiffionem tribuit foli actui cha-

jj d

zitati$ , in quemprorumpit Gratia. — &eJp. folet

222

articulus IH

UT

cerüuniter , fatendo ita eo locoS. D. vifum fuife, | nulind

inSumma tamen aliam fecutum effe fenrecvam.5 . iyünr

quod valde probablle reddidit , qüod attulimus "qutitapotuilïc

nnm. priori, & vlteriü« cozfirmari poteff ex eo-',' fuss d m

quód bac q. ar. slt. querat , an. veniale poffit di« |(Ginuj

mitti fine mortali ? & refpondet , non poffe;quia | i

remiffio venialis eft effe&tus Gratiz, quam non

J tf o

habet.qui eft in mortali. Hacquaftio & refpon-

lriqui

fionon habet locum , nifi fupponatur , veniale.

lr

poffe peralios aclus dimitti , quàm charitatis aut

Ubf a

contritionis ; quis enim dubitet , quod veniale

Vétjtan

non poffi: tolli fine mortali, fi non poteft tolli;

LT QUtstn

nift per aliquid ; quod eft fufficiens ad mortalis re-

litmi; l

fniffionem ? certé vt liec quxítio convenientet

mmoufiüfe:q

iüitigui potuerit, & jam pofi:o , quód fola chati-

l li

]

TM

tas aut. contritio fofficiat , aliter mulró probáffet

at i

refponfionem fuam S. Th. facillime enim diceré

lt

L

poteràt, veniale fine mortali dimitti non poffe;

qmmmn;

quia medium fufficiens ad ablationem illius eltet-

Vi (

iam fufficiens ad remiffionem hujus.

Neque di-

enim )b' dt

i

cas, non effe ufüm hac ratione; quia non erat uni«

L((olj,g

""f!x

veríalis, cm non eftenderet, quód per Sacra-

At

[

Ó

mentalia non poffet dimitti veniale|fine mottali ;

lts dtt

hoc enim recté diceretut , fi apud S. "Th. Sacri

W 'hügn

mentalis ex opere operato immediate venialia de |

|

LT

lerent ; verüm cüm hanc vittütem in fententid -

li

Q [

ilius non habeant, fed dimittant venialia pet | j

"i

áctum, quem excitat vel involvit illorum ufus, üt | q

á

l

mnï(iüng

docuetat ar. 3. patet , quód illa ratio ettam ad Sa-

[ir VH'" f

t

»qramentalia pertiauiffet; fi enim extfáüforn Sacrá- | ui

n

ritut.,

Sratuitur , quid de praditli; c&'&.' : 223

vfurt b

inentalium aclus cliaritatis aut contritionis requi-

denent

ritur, etiam requiritut in ufu Saeramentalium, at-

od atuli

que itapotuiffet affumere , non dari medium fuf-

palcj) qu

ficiens ad temiffionem venialium , quod non fit

i pl

fufficiensad remiffionem mortalium , ne quidem

nonp

in Sacramentalium ufu , & inde inferre , veniale

$ qum:

fine mortali non poffe dimitti. Adde, quód ia

o t

Alla g. de qua ibi agiturq. 7. de malo €it. incertus

TAUf "

fuerit S. Th. neque femper eadem feníerit,ut patet

TU

ex 4 difl. 21, 2« 1. 4. 3. ubi docéts per tolerantiam

, quim

voluntatriam poene remitti vénialia in pürgato-

p

rio : cnjus contrarium aperté docet . cs.. Dixis

sadmolti

bec modo Refpondericommauniter : coterüm exie

0 gonl'iütï

ftimo , facilé explicari poffe S. D. dicendo , eud

iil tfä

loqui de timore fervili , qui habet adjunctam ler»

mullö Pmb-ä

vilitatem, id eft , qui in tantum deteítatur pecca-

y a

tum , inquantum habet adjunctam poenam , re«

j m

linquittamen affectum ad peccatum, in quo com»

eft) l"mï u

placeret, fi poena non. deterrefaceret ; loquitut

; N

enim ibi deillo timore; qui etiam in inferno eft,

400f tt:f

ut colligiturex refp. arg. ad quod refpondet.

- Adextremum nota , prater przfatas ui'nque

i t*

opiniones circa remiffionem Venialium afferri ad-

2ft

j (

$ Th y

huc duas, unam;quam colligunt aliquiexSoto /z4,

difl.t f.4.2-ar1.1.attritionem per Íenon fufficere,

T

TL

ufficete tamen cum imperio charitatis : alteram,

j ii

exuaSacramentum deleri venialia per.quamcun-

que attritionem five formalem (ive virtualem,ine

qun P

p

vrà verb fufficere difpofitionem negativam, ideít,

nudam noncomplacentiam 5 quz opinio attri-

jl

p

n

, buitur

.

AArticulus £1I.

t

ii d

:uitur Suat. di

fp. 1 2. f&. 1. mum, 9. G Artias

z

mlib. 4. tr. 4. c. 4 Coptrov; d.

jirgrian

apud Haunoldu

H

ujus opinionis fe

nfus effenon poteft de remif-

tinifedin

(ione folorum venialium in Sacramento Pornitene

lllf.f þmlw

tie $ de hujusenim effentia e(t aliqnis dolor circa

trhifes T

materiam confeffionis : procedit ergo folüm de re»

t

muffione venialium in aliisSacramentis , puta Eu«

L

chariftia, Confirmatione &c. uti colligitur ex

Suariocir, Verüm prima non differtà praceden-

A T n

^

et formalem

n

tibus ; namvel requirit imperium

a&tum charitatis , & coineidit cum

n

ntentia Vaf-

Mu

q

uez,vel vult, fufficereimperium, feu potiüs rela»

m

ti0nem quàán

dam habitualem , quam

bet actus$

!mdtteüano;

eoipío , quoó

d elicitur ab homine jufto, qua ratio»

l Wnþäfff,

pe fortaffe

intelligit Sotus ; & coincidit cum fet»

"Ut r

.

L

&£enita quarta

vel denique requirit imperiurm

M Wil

virtuale ; & (imiliter coincidit cum quatta fentene

"Wuftvemal

Q Y

tia, cüm fecundüm probabilem opinionem ex €o

[

LT

m

imperio procedant omnes a&us fupernatutales

igüe meritorii vit aterna,

"hominisjufti feu cond

ib it

j

adeoque etiam attritio fupernaturalis elicita ab ho*

mdmüähom

mine jufto,& requifita adPaenicentixSacramentü,

qumlf lums

!

Altera fententia mihi non probatur;quiafaltem de

j (q]'m

[]

lege ordinaria tam

diu non dimittitur peccátum»

Atl

ium habitualiter. hoc eft;

HCIg[

quamdiu manet voluntat

Wil

fion retractatum , ut conítat ex Concil; Trid.

gatione S. D. inzsum. 1 j 1, allegatis

nec ex ullo

folido fundamento poteft probari hzc virtus S&

eramentorum,ut fuppodere poffit retraclationem

Et hujus mentis fuiffe etiam D Auguft. nonob*

fcurécolligitur ex /b, de vera &* fal[a Panit. 09«

3tatuitur » quid de preditlis &cl ;

22f

&l

ubi dicitur de venialibus 2 eff enzws Panrtentiaaf-

cona

Jidue peccantibus affidué meceffarta $ in mulris

TT

enim offendimns vmnes , qua quotidie vemittuns

to Pt

gur, [f femper deplorentur,

Eadem mens vide«

; du

tur fuiffe S. Thomz , qui adeó perfuafum habuit,

Johurie

fine retraclatone non diiitti etiam venialia, ut 44

g. demalo, a.ii.in fine C. eam requifiverit etiamin

eolig

animabus purgatorii decedentibus cum veniali in

at

ac vita non retraclato,

Clarius noflram co&«

ht

elufionem fupponit 4. 78. ar; 3. in Cor,

:

d

menr':";-*

Refp. Suarez , fufficere voluntatem fufcipiendi? f3

tl

d

Sacramentum , & effe&tum , háncque effe virtua-

(

L

VU

lem deteftationem venialium, — Verüm , ut con«

fo u

fideranti[patet , in hacíolutione minüs confequen«

ter docet Suarez, &t adhuc manet difficultas,

naW

utrüm per illam voluntatem tollantur , vel non

ii i

tollantur venialia, cüm fit illorum virtualis retrae

.qmmxtN

Gatio ? imb rrat, 3. de Grat. L. 7. c. 24. dum

piont

fj

inciditin eandem difficultatem , s. f,in fine exe

u

preísé ait : neceffariam effe formalem aut virtuae

j

du

lemdeteflationem peccati venialis,ut aliquis cone

]

fequatur illius veniam per Sacramentum , nec fuf-

)252

cere ceffare jam ab aliquo peccato. — Et reverà

x,qm

Warez ibi tergiverfatur , & videtur voluiffe magie

u f

i

uzllw-w

eccultare proprium fen(um, quàm fe

[

declarare,

"

j

N

«t j

JI-*!'

"

"

j ,

P

ji"

VARTI«-

r

S GIHE) 08

M ntan

pitm eq

DljspunA'rIo IV.

lit i

hr at

Urrimn ad remiffonem ve-

tvl

ii tlü

nialiuifz reqmmmr Gratta ?

d

UM

Ota primo, juxta omnes peccatum veniale

L

IBN

non opponi Gratiz fanCtificanti , faltem fe-

Wt

cundüm fe ipeclato ( cüm poffit quis effe amicus

1

Pf*üfltlmi(x

DDRLnfectus peccato veniali) fed fervori charita

Hül in ana

tis , quem retardat , feu ipfiperfe&tioni amicitiz;

mpüftlhc(

aut charitatis Dei : quia, ut loquitur S.D. izpre»

Wa g Ü

fenti q. 87. 4 2.. veniale peccatum eft diminutio

EM

fervotis charitatis ; per venialium enim adhafiené

ad bonáü temporale charitati contrarium gravatut

Qu N

aliqualiter animus , quó minüs feratur ad Deum

per charitatem , eo modo, quo ferretur, fi nonre-

Ils

tardaretur ejusmodi adhasfione.

mq.'mæ tl

:

454 ANota fecund , cüm communi, requiri ad re-

Ti LT

miffionem venialium a&tuale Gratiz auxilium, Ut

l

Vlle

éxprefsà docet S. D. p. 3. q. 87. 4« 4 4d 2- cüm

ng

lit

nullum opus (upernatura

le (ine tali auxilio fieti

s fuperna-

momll W

foffit ; remiffio autem venialis eft opu

l "fflllnd

turale, ut conítat ex dictis.

Quaritur igituf

lj

li

Wi lUf

hic precipné , ucrüm veniale ad fui remiffionem

Gratiam quoque hsbitualem exigat t Poteft au-

Mn

fcl

tem tripliciter Gratia habitualis requiri ad remil»

quodm

fionem venialis , nimirürm antecedenter, conco-

et,ll

LTA Á

myitaniet » vel formaliitet .quod ultimum fier

MRC&

PG

D

p

F

Urrám ad vemiffionem venalium chc. 'à27

per Gratiam habitualem tanquam per formam op-

l

pofitam expelleretur veniale.

Dico primó: Gratia an&tificans femper requi- 2 g g

titur antecedenter faltem naturá ad remifbonem

2103

peccati venialis, ita S.D. Jjc 2. 87. a. 2. & 4. Ra-

tíoef : quianon poteít reflitui fervor charitatis

iil

& accidentalis perfectio amicitie Divinz,aut fa-

miliaritas cum Deo, ni(i priüsadfit fub(tantialitef

"m

charitas & amicitia Dei ; fierienim nequit , ali-

j, ltl

quem efle perfe&um & familiarem amicum , nifi

T

priüs fit amicus ? ergó cüm veniale peccatum con-

ervonihüï

fiftat in privatione illius fervoris & perfe&tionis ,

n

non poteft remitti , nifi priüs fapponatur , adeffe

i5b ii

amicitia & charitas ,

qu& habetur per Gratiam

d *Wi

fan&tificantem.

Dixi : faltem. marerá prins t

d

quando enim homo recentet ;uflificatur , & ae-

mum g[m']l

quirit remiffionem mortalium. & veniahium ,

r

remiífio mortalium,& infufioGratiz fan&ificantis

.cw[,flwn;

prefupponitur faltem nacurá prior remiffione ve «

nialium ex data ratione , quia fecundüm ipfum

uqüm i&

ordinem naturz prius eft, faltem naturá, rem füb-

m

flantialiter fieri, & poftea accidentaliter perfici,

[

Inde fequitur, peccatum veniale conjundum

7

mortali nunquam remitti fine ifto.

lll aqu]l

$

s

Dico fecundb

.

infufio Gratiz habitüafis nonz g

[

ygri

tequititur per fe & formaliterad remiffionem ve-

j

j

nialium, Raroef : quia illud formaliter &

jl

p«tíe non requiritur ad

remiffionem venialium ;

LA

$ quodnoneft forma tolleris maculam illorum : fed

yf

[(o0]

(( Gratiafan&ificans non eft talis forma, tum quiá

tp

m

y Poteft effe infubje&to affe&to venialibus, tum quia

&Ham

E

Vr

A:rticulus IF.

1

229

pl u

telorem

etiam remitti pote

ft absque infufiorie talis Gratiat

faltem in effe phyf

àco ex sum. [eq. ergo.

Id al

aliter : uurüm veró fem

257

Dixi : perfe & form

fpaions

fufio Gratie ?

per

requiratür concomitanter in

lus Trod

det ex il/o , an per quoscunque aCus merito»

LOT

pcn

rios; five intenfos,

fiveremmiflos augeatur gratia,

Wwfeinf

li poffont

itém ex eo,an omnes act9, per quos expel

F of

veniatia, fint meritorii gratiz:qui enim in

his quz«

t1, d ]

flionibus fententiam affirmativam fequuntur,cone

Wmwiquc i

ffione venialis

féque

ntet docent, femper cum remi

vel

m c(kl

fufionem gratiz :

conjunétam effe aliquam in

libus, vel fola? fi

A

ehim venialia funt jun&ta morta

Mi

v

timum cum veniale fine nortale remirti non pele

Muf j

fit, mort

ale autem fine gratia non tollatur , neque

mpïüü!üa[

tóllitur veniale : ft fecundürn, aut remiffio obune-

P

&um aliquem, qui

tuf pé

r Sácramentum aur per a

W lm& t

? fi per Sacramentum»

fit ex fe difpofitio fufficiens

Vnrjja

cürn ofünia Sacramenta conferant gratiam » non

Mtty

fufione : fi per adtum ex

fiet remilfio (ine gratia in

f

fc füfficieniem , cürh. omnis

hujasmodi aólus fit

P«Fitum [

ex hypothefi métitorius, & per

3

quemllbct adum

tet, neque in fioc

Wi

mieritorium augeatur gratta, pa

Wüpun.

caíü renuffionem (ine infufionegratiz futuram:

n,id];rr"b[

[o]

lós actus intenfiores ha»

qui aucem putant, pér fi

ü

! ?n'mfn

bitu gratiam crefcere fa

Irem in effe qualitatis , Ve

eremmm

non omnes àctus füfficientes ad re

iniffionem ve»

j

W

niiliseffz meritofios ( quiav. g. 8

d remiffionem

Wuie

ad me"xji-

D

1&(

vénislis noluat requiti atuim charitátis,

h,

éü requaiür imperium actuale 1li0s »

tüm tam

uóties r6»

1 t0n un&

quod taultis achibus bonisdeefl)negant,

jeri enifr

h

nïictuþ'tuf venialia, infundi grauam;

POIG ?

Uirim ad vemiffionem venialium d. 219

poteft , ut veniale remittatur per actum charitatis

gi.s Qu

remiffiorem habitu,qui ex hypothesi gratiam non

Q,

intendit (altem in. efle qualtitatis.

Porró cujus

]

ywni

M

ii

opinion:s nos (imus , facile colligetur ex diíp. 7.

p Guit'

hujus Tra& Et hoc videtur effe , quod ait S. Th,

dus m

in refp. 2. ad 2. dum ait, non in quolibet a&tu vir-

&Uf guhh

tutis effe infufionem gratiz, & ideó fine. infu(ione

,xpelllpaiïu'

gratie poffe peccata veniali dimitt. Vide eun-

minlig

dem I.2.. 9. 1:4. a, 8. ad 3. & 2. 2. q. 24- 4« 6-

quumu

Unicuique igitur juxta fua principia de hac. q. fia»

fl t

tuendum eft.

lia puvzfs

T

Obijc. 1. Hinc fequitur,peccata venia

5 VC[ fühl

niri in inferno zterná peená, i cum. mortali cons

vjl

juncla int. feguela prob. quia man&te peccato ma-

jf

net pzna:fiautem veniale (ine mortali remitti non

poteft, veniale in damnatis in eternum permanet,

af

1 aliqüü-f*

cüm illis nunquam dimittenda fint mortalia : hoc

t

autem videtur abfürdum primó , quia non effet

j

differentia inter veniale & mortale, utrumque

f

]

[iptrd

M

enim puniretur poená aterná,

Secundó : quia

:modl i

peccatum veniale non fit gravius ex conjun&tione

cum mortali, "Tertió : quia Deus puniret ultrà

nb

li

condignum. Aefg.concedendo lequelam ; negan-

h

*

do,id effe abfurdum.

vra(lZ fumn

furi

"Ad primum in contrarium Re[p.hoc pofito effez f 9

jnie

TU

differentiam inter veniale & morzale, quia mor-

quäh

jl

j

tali per fe debetur pcena zterna , peccato veniali

for

non item ,fed ex conjunctione ad mortale.

9

(

j

2.concedo , peccatum veniale noa fieri gravius

Jf

t]lad j

a&u?l

j dh""

€x conjun&lione ad mortale, quia taraen ex ejuse

modi conjunlione fit aliquo modo perpetuum ,

j

ganh l

il

P3

quatenus

fj M

0& j

Articulu: )

Trim4

2j6

quatenus veniale fine mortale tolli non poteft,

ttommam

mortaleautem,quantum eft ex fe, eft irreparabile ,

[ qety

& ex alteraparte quamdiu. peccatum manet , de-

Vs ls

betur illi poeaa.poteltzterná pzná & quidem ju-

(big. 1

estum ven

ftifivé puniri peccatam venia'e, i mortali con:

jungatur. VideS. Th. 1.2.4. 87. ar.s, & 4, &

ftcptions

praíerum a. f.4d 3. Neque eniim, quod dicitut,

q«:mim,qu,';

veniali correfpondere poenam temporalem intelli-

utalis& dlm

endumi eft , quafi fit fenfus , veniale. non polfe

DT

puniri peená zterná , fed folüm eo modo loquendi

V t i

fipnificatut, veniale, quantum eftex fe, nonindu-

, Qu

IN

€ere reatum pcenz aterüe , cüm nom auferat

gratiam,qua pcfita & ipfum peccatum potefí tolli

LT

Cihfm

& per pxnam temporalem fatisfieri juítitiz divi-

nz. d 3. patet ex diclis, non enim punitut

UM |

ultra condignum veniale , cüm punitur paná &«

Tüftinr

teroá f ipfum eftperpetuum.

i mt N ml

26

4&re$ ,. An,ficuti veniale

fine mortale reäit.

I

tinon poteíl, ita etiam non poffit unum venialt

j Wecr

finealiodeleri? — Refp, cum S. Th. q. 7.. de lo

Ri

i

art. ult. ad 4 in 4. d. 16. q. 1. a. 1. q. 2. Q at

mllp

Nter

precedenti hujus 4. 44 2. non effe eandem ratio-

I9

AIUm [

Qem, acque ita poffe onum veniale fine alio remit-

UI

ti ? patet ; quia remiffio onius venialis non habet

p modo

connexionem neceffariam cum remiffione altecius

Wp j

Aly

ll

th

poffunt enim poni omnia requifita unius , absque

v DlVlng

€o . q:ód alterum remittatur ; poreít enim quis

N

d

.SIS

dolere de uno propter peculiarem illius deformi-

D

tatem,& de alio complzcere : non habenc enim fe

Rttgi

todem mod» al invicem remiffio venialis & mor-

pit

D

ü'wnq

Mi

vlis utremiffio vnius mortalis & alterius ; nif

tbfliml

enim

um

üträm ad remiäanem.þenialium ä'c.

212:

thimomnia mortalia remittuntur ,. non habetur

n w

rrepambxh,

gratia ,qua tamen requiritur ad. remiífionem ve-

mang, i

nialis,& cujuscunque mortalis.

Obijc. 1 Naturze Divinz repugnat abfoluté261

Y quit

morudidt

peccatum veniale : ergó etiam gratiz , qua eit

participatio nature Divinz.

Refp. mego confes

T

vod d

quentiam , quia gratia folüm eft participatio acci-

rimid

dentalis & diminuta ipfius nature Divinz , atque

abhac inGnité diltans, coníequenter neceíse non

TE

vodolg?

€ít, ut ita veniale repugnet gratiz , ficut naturze

Diving. — Quód autem in ftatu. patriz peccatam

Jg, r

| nnas

etiam veniale cum gratiacomponi non poffit , non

T

Pprovenit ex natura gratiz, fedà vifione & amore

bestifico.

jjuliet

Obijcies 3. Privatio fervoris charitatis, in qua262

enimm FL*EE!

T d

confbtuitur veniale peccatum, per fe tolli non po-

teft fine augmento charitatis : ergó nec fine aug-

gt

mento gratig : copfeg. patet , quia mifi crefcat

gratia, nec crefcunt ejus proprietates. 47t, prob,

um

quia privatio inten(ioris forma tolli non poteít ,

j

n

a

b

nifi per intenfionem formz. Re[p. neg. ant. &

fuppofitum ejusdem probationis , quod fervor

d ?

charitatis confiftat in certa inten(ione charitatis

gt

dido modo ; confiftit enim folüm in quadam

jg 1017

promptitudine tendendi in Deum, & in res quas-

ff

,

]u

cunque Divinas ,

qu& pmfnptitudo per peccatum

s

venialeretardatur.

d at

*- Sic $ D. q 87. 4.2.4d 3. ubiait : ficutin cor-263

j &t

"4

pore contingit effe maculam dupliciter, uno modo

per privationem ejus,quod requiritur ad decorem,

"u

puta debiti coloris, & debita proportion/s mem-

lhlill" !

ET

brorum 5

p

[

333

;M,;drticulu: IE

Qm

brorum ; ali&/ modo per fuperinduclionem ali:

Ttonfingt

eujus impedientis decorem , puta, luti , aut pul.

Jopterpegc

veris :ita etiam anima inducitur macula, uno mo:

Mon emi(sà

do per privationem decoris gratie pér peccscum

dtbiül. Pot

iortale, alio modo per inclinationem affectüs

1 lii d

inordinatam ad bonum temporale , & ideó ad tol»

Dit 1.

leadam maculam venialis peccati requiritur ali«

YaidaHlc

quis actus procedens ex gratia (ita S.D.)per quem

Surcij

fcilicet removeatur inordinata adhaíio ad bonuq

Oa i

temporale,

f qum s

mlmi Sgd

Wa df .

Anricurus V,

lum remipi

MULT

Qomodo veniale in aítera

"r p

ULLT

vita remittatur 2 ]

QU temi

U n Tion t

Usftio eft, fi homo decedat in gratia , '& in

QUtin at

154Q

hacvita veniale peccatum ( quod cum gratia

itdij BD t

flare poffe , diximus in art, precedente ) non re-

h Poühm

tractavit , confequenter in veniali moriatur ,an &

quomodo illud remittatur ? Quaritur autem de

n [

zemiffionequoad culpam ; nam quoad panam

remitti per fatispaffionem vel etiam fatisfactionem

Til

i tll

viventium animabus fidelium defurnctorum appli«

Remitti aue

Catam , ex communi fenfu con(tlat.

PTR i

tem venialeetiam quoad culpam neceffe eít: cer'

Titls

d

um

tom enim efl, quód nemo inquinatus etiam levi

t

peccatoevadateternüm beatus , & fi in. hac vita

lintu;,

ü

non :emifcamr, inaltera remitti debet ; aliàs

t.a'ï

16

T

Quomodo veniale in alteva vitacc. z 28

tonm d

Jis confticutus ingracia in eternum puniri deberet

i a

propter peccatum venizle , & quidem per fe, cüm

la uti

non remiísà culpánec remittatur poena illt culpae

a peeequ:

debita. Potelt autem in primis quzri, uttüm pof-

"T

fit aliquis decedere in gratia folo veniali infetus ?

db

Dico. 1. Etiam poít hanc vitam remitti

peccata» e g

:quirimr ]

venialia E(l contra Alenfem &Majorem

,qui apud

Suarez difp. 11. feit. 4.. docent , peccata venialia

D

jg d

omnia remitti in tempore ante mortem per gra-

tiam , quam vocant finalem , abfque alio actu. ho-

minis.

Sed meritó reijcit hanc (ententiam S. D.

in4. difl. 21. q. 1. 4. 3. quia nullum pecca-

l

tum remittitur, niüi retractatum : illud venia-

le non eft tetratatum in hac vita ( uti faci-

| K& fieri poteft in repentiná morte decedentibus )

T

etgó in hac vitanonremittitur, ^ Probaturigitur,

!

quód remittatur poít hanc vitam ex illoMatth 12«

V. 3 2. non remitteturei neque in. hoc. fzeculo ne-

| ntia,!&" queinfuturo. Ex quo loco Greg. 4. Dialag.c, 3 9.

jor! a€ alij PP, collizunt, aliqua peccata. , nernpé venia-

) lia, pofthancvitam remitti, — Et conienferunt

| Scholaftici paffim, quia fine ullo omninó funda-

p

1

tf r

mento diceretur , quàd juftus nunquam decedat

cum complacentia feu affe&tu alicujus peccati ve-

yon

]

ii

,,, nialis,& nifi dimiffis omnibus peccatis venialibus

dorur

PW fed (i decedat, remitti illi debent in altera. vita ex

juri!

j ". priori :ergó. Suppofito igitur, quód ve-

, nialia peccata non folüm quoad debitum poenz. ,

J

, fed etiam quoad culpam poft hanc vitam remit-

j d

j tantur, difficultas e(t , quomodo tollantur: hinc

jl [ hfc

u

p

l

Pj

Dico :.

"

*

a

234

. aMrticulus V

Qm

Dico 3.

Venialia poft hanc vitam tolli perte«

n lllpbte

tra&ationem feu Poenitentiam aut. amorem Dei

endits, &

fuper omnia , qui elicitur ab anima in primo ine

fctorum,

ilanti mortis feu feparationis àcorpore. ita cum

Mferes, m

11, & Thomiftiscommue

lmindlet

$. D. 4. 7. demalo zrr.

Ex-

niter docet Suarez 4ifp. 11. fe&l. 4 , 14.

hd v

licatur , & fimul probatur conciuíio,

fuppofitoy

Ti venggla

uód anima fepareturà corpore in flatu. gratiz ,

Düttur anin

q

N

rea tantu

mvenialium culparum , certum ell, ani*

Qrelettim

is à corpore clate

U intole

mam primó inllanti fepararion

cognofcere 1

beatitudinis eternz poffidenda obie

Misilibon

venialia non retractata, quia ibi optie

cem (ib: effe

LL

aofcit ftatum faum juxta illud. Ecclef, t1,

tur thiahi 4

mé cog

v. 19. 12 fit

e hominis denudatio opermm ejut

wndUm 1 Hihl

(t, Deum offerre tali animz. con-

Certüm itein e

m& anima [

curfum & auxilium e

ffixax jux:a menfuram gra-

n

3-quem

tig,inqua déceffit ;

quia videt Dzus 1, juxta

(eipio poütam;

non pofle ta-

legem Jultitie fibi à

2, Videt ni-

" 4*.**" T

Jem animam excludià beatitudine.

"g ïännäm

ffe introire in regnum calo-

hia

hil coinquinatum po

l

rum 3. videt vi fui decreti ; vel ex natura vee

ZT

hoc non remitti nifi rezractatum (ft

nia/is peccati,

Tierye

T ca

enim homini defa&o, feu

in hac vita nulla remitta*

Qut d

tur culpa, quin agnofcat fe

malé egiffe , & malé

Bs ;

itera , ubiani-

a&ta retra&tet, minüs remittetur in a

) r

ma clatiüs cognofcit maléacta ) ergb ha

bito tali

auxilio,anima pro defiderio,quo fertur in b«atitue

fj Ol

- dinem zternam poffidendam duàm ciciffimée, iplo

Otxlfustü

inflanti primo feparationis à corpore tollet obi-

Voc DOmlm

cem , feu eliciet actum ferventem dilectionis Dzt

regü[lus

«um deteftatone omnium pracedentium culpa

ls

-Um ,

n

!N

-

o

'

n&madä venijale in altera cc,

21f

vuligt

rum , utpote inillo ftatu opumé-ad operandum

m

expedita, & (ic obunebit remiffionem. veniaium

ip p

Peccatorum.

Exhis -

or, Iu

Inferes. meliüs lic explicari temiffionem veniae

niisut

liuminaltera vita , quàm explicent S. Bonavent;

AW

in 4. difl. 24. 1. 2. Sotus & alii, docentes, remitti269

llü«h IUPW

tunc venialia peccata fucceffione temporis , quo

TT

purgatur anima per actus bonos, quos exercet ,

:ertumefï-?

&prafertim per voluntariam acceptationem more

yon

tis, & intolleranda poena patientiam, ^ Nam vel

]o(HdcuäW

actus ifti bon: funt (; fficientes, ut toilant venialia,

h T W

vel non ? fiprimum ; ergó ftatim per illos tollune

TP

tur venialia , & non fucceffione temporis ; &i fe«

! WW !

cundum, nihil profünt ad remiffionem culpa.

j

Certé anima tunc potens operari, exercec. ftatim

mcllfllïwgn

actum, quem poteít optimum.

j pui ],/635

Melius item hoc dicitur, quàm quód ait Scotus

" W"W

3n 4. difl. 21. 451. inin(lanti mortis propter przce-

l VIIW

dentia tantüm merita remitti omnia peccata ve-268

nialia Et meliüs, quàm quod alii dicunt, remit«

.i rcgml""m

j a

ti à folo Deo per condonationem extrinfeam fing

n

interventu caufz fecundz ; nam Deus femper ree

quitit difpofitionem , ut operetur remiffionem

unulh"üj

f

peccati in eo , qui difpofitionis eft capax.

iNec

Obftat S. Greg. 4. Dialog. v. 24. dicens, leviora

| akm !

n

y

San&orum hominum peccata ipsá morte purgari,

j

at

quod oftendit exemplo Prophetz , qui ?. Reg. 3.

j

jj o«cifus eft à Leone , eo quód inobediens fuiffet

jül

jt wllt

,, Voci Domini , quod peccatum inobedientiz cenfet

!

| D. Gregorius folüm fuiffs veniale , & tolerantiá

j

J

Ü

