mirum cauía:n judicio Sacramentali fufficienter

il

explicetur, antequam (ententiam terat Judex ,

DU

1]

intellige, i pctet , interropationem faam profu-

0

t

De viris tamen do&tis confef-

Ifi

türam poenitenti.

g

fariusnon facilé formare poteft probabile judiciti,

[

]

fe iaveatoni m peccatum , quod omiferunt, pre«

i

i

dertim (i acvertat , vel poenitens. dicat , ífe omnia

]i

u

dixirnus de exa-

rir&éexamináffe, Vide etiam qux

Ex

) L

eceptum tnmm. 345«

m

m.ne cir-.;a«kxmm P

ac

(

bba

ub

391

ädrtistn: If'.:

.

hac do&trina deducit cit. Lugo

*

fi omiferit cul-

&t

nlb

pabiliter conteffarius ronere poenitentem de ob-

ligatione aliqua ; verbigratia reítituendi , tenetut

VeCUf

poítea monere , quamvis damnum aliquod fuum

juern

tumeat

.

.

tOnm

fi omifitinculpabiliter ; tenetur mone

ze , ficommodé poteít ; (i non peteft commodé

UT

non tenetur , imo fi non moneat eum, quem curm

Vareft

damno fuo tenetur monere, non tenetur reftitut-

RI]&& )!

re, quiacontra religionem peccavit non contta

Of

juftiiam.. vere fi conteffarius dederit poenitenti

iütte

cum culpa gravi falfum aliquod refpenfum, verbi

Mptnd

gratia : dixerit poenitentem obligari ad reftituene

LT

dum , velnonobligari , tenetur cum damno fuo

tf

illum monere,imó íi aliter reparare non poteftde-

d po

fe&lum,tenetur ipfe reftituere : fi fine culpa gra«

0y tf

vi dedit tale refponfum , non tenetur quidem ree

LOT

flituere , fed tenetur monere poenitentem , modó

Miurt D

fine damno fuo id poffit facere.

itij

47 *Quód i veró penitens hàbeat probabilem fentena

Qlm

tiam oppofitam fententiz confeffarij , tenetur. fe

hi

accommodare opinioni penitentis , quidquid

Cundy

contradicant aliqui antiquiores apud Sanchez Jif,

s

Y. Summa cap. 9, nnm. 277.idque etiamíl agatur

ülteus qu

de damno tertij

Itahodié communis & recept4

Ms

fententia. — Ratiocommuniseft : quia confefa-

Á

j

rius debet ferre fententiam , nam poenitens haábet

!ut Y

"t

jus in tali cafu;ntabfolvatur , cüm ChriftusSacrae

:'*i"';'äla

mentur Ponitentiz voluerit effe facile , & omnie

M!mG l

bus fine gravi iacommodo pradticabile , adeoque

d

non vojuerit requirere aliam difpofitionem à pz-

«

aitente , quim talem probabilem , cüm non nifi

'ægr&

Deprobitate , feientia , d

39j

ie

&egré certa femper difpofitio haberi poffit : ergó

d

ne fübeat onus graviffimum fua peccota repetendi,

t

tenetur minifler illum abfolvere.

Neque dicas

qlud

judex non potefi ferre fententiam fecundüm ori-

L o

nionem tantüm probabilem rclidià probabiliori :

nmé

atqui confeffarius eítjudex : ergo non potelt ju-

at

dicare fecundüm opinionem minüs probabilem

vt

rtlictá probabiliori , adeoque faltem tunc quando

Ton

confeffario propria fententia videtur probabilior ,.

ml

nontenetur íe accomodare fententiz poenitentis.

p i

Refpondetur enim , quod judex humanus debeat

eüiwfu'

Íequi opinionem probabiliorem,effe ex eo , quód

ml

con(titutus fit judex ad dandam fententiam inter

"U

duas oppofitas partesei, quz habeat potiüsjus,

Jpp

feu , ut dicifolet, qua potior eft in jure, talisau-

d

tem eit illa , quz meliores & probabilioresprofe

hmw

affert probationes , feu fa&i, feu Juris : feu facti

& Juris : (eu fz&li & Juris (imul, confeffartus vero

yfut

folüm eít conftitutus Judex ad judicandum de

at

peccatis , adiionibus & obligationibus poenitentis

"

fecandüm legem DEI, & tutam cozícientiam ip-

nChlZ Ili'vl

fius pocnitentis ; cüm ergb (ut fupponimus) poe-

ftens quoad praterita ufus opinione probabili

j um

&t

ii

non peccaverit ina&ione, de qua agitur , & utens

| u

etiam opinione probabili in pofterum operando ,

um

aut volendo operari, non peccet, nec obligetur

f

ahquid

iacete aut ab aliquo abttinere;juxtaproba-

ao

bilem opinioné;nihil habet impedumenti, ficetera

um

requifita concurrant, quo minüs poffit fententiam

ábíolutionis obtinere : erit. erge abíolvendus ,

u1

TU

bb ;

etiamíi

$94

"rticnlus 1F

etiamfi confeffarius probabilius judicet. effe illicie

pod

tuin.

abíolye

Linitat tamenDicalillozr, 8. de Sacramente

'71'

Ácm,

Penit.difp. 1o, dub. 28. hanc doctrinam , ut fo-

bc!pæn

lüm procedat de confeffario, qui. quamvis non

Titntu

teneretur audire Poenitentem fponte illum audi-

litpomi

vit,vel de eo,qui tenebatur ex officio ejus excipere

W. Q

confeffionem : nam qui non tenetur poeniteni

OT

adminiftrare hoc Sacramentum | advertens fieri

iaf

pofíe, quód poenitens aliquam opinionem fequa-

&htfoye

turcontrariam ijs, quas ipfe confeffarius fequis

tur , i moneat ponirentem , antequam munus

Iemobllg

Dui

fufcipiendi confeffionem — fufcipiat, eique di-

cat , fenolleillum ad . confeffionetn , admitte-

dl( tt qu !

[j it

Ib

re , mneque beneficium — ab(olutionis fufpen-

Ngady

dere, nifife accomoder. fuis opinionibus idque

Doftusol

ponitens admittat & confiteatur, mom teneri

tüm dth

confeilarium fe accormmodare opinioni poeniten-

tind

tis, etiamfi poenitens poft hoe pactum ilii aperue-

Commum

rittotam fuam con(cientiam , atque adcó eriam(

Mipac

ex negetaabfolutione , quiafe non accomodat o*

t

pintori conteffari] , debeat alteri peccata iterum

Wnay r

confiteti ; id enim oneris qualecunque & quan»

Ug

tumcunque fic , fibi deber imputare,

Similicet

ihpyl

conítat ex di&tis de Sacramenitt in genere n. 332,

tmm D

non obligari confe(farum fequiopinionem poni-

tentis , quando opinio verfatur circaaliquid,quod

Bings

s t

fe tenetex partecoateffarij v.ge poeüitens probabi-

h i

licer puzst , quà habeas poteftacem illum abfol^

vendi , ta autem judicasoppoficum , nam hicnon

,ui'"-'iïim

u ijs D

appar:t ullum jus in posnitente ; cüm enim fit

pyoba»

De probitate , féientia, dre. —

395

ul

probabile confeflarium non habere poteflacem

(

abfolvendi , nec poenitens poffit impedire confef-

farium , quin fequatur hanc opinionem , non ha-

r

bet poenitenscer:um jus à tali recipiendi Sacra-

Yi t

mentum ,nec hictenctur fe accommodare fenren-

T

tix poenitentis , cüm de Jure poenitentis fit dubi-

p

um. Quinam autem , & quando obligentur ad-

U

miniftrare hoc Sacramentum colligitur ex diclis

; t

3» Tratl, de Euchariftia à sum. 404. ellque extra

[

controverfiam proprium parochum habere májo-

d

retn obligationem,ut ibidem di&um e(t»47.41 f.

mytl

Denique ad prudentiam confeffarij pertinet ju-

"T

j

dicare quandonam poeenitenti fit conferenda 3b-476

folutio , quandonam differenda, vel quando plané

ol

neganda eo quód peenitens nonfit fufficienter di-

gt

Ípctitusob defe&tum dolorisvel propofiti : Ve-

u

ràm dehoc plura conftant ex dictis 4 »s».302.

Tl

Porró indicia, Panitentem efle debité difpofitum,

wpmll'

communiter adferuatur fequestia primà : «on-

j

feffio accuraté facta poft diligens con(cientia ex-

uv

u

amen, idque ex proprio motu : non ex paren-

tum aut mag rítri, alteriisve authoritatem haben-

yu

usimperio, Eam autem accuraté fieri patet cum

lnilim |

& (ingulz peccatorum fpecies , & Geterminatus

Lm-

torum numeruscum circumflantiis mmahtiam ag «

Yi

gravantibus diflincié exprimuntor. zdó : Ge-

quod

I

fmitus, lachrymz , fufpiria ,. aliaque hujusmodi

"

—

figna intenfi doloris.

3t0 : difficultas gravis

j

fuperatain detegendo infamiali quo crimine,quod

jl

inalijs confeffiomibus prapudore fuerat prater-

inl

muffum

FW

.

Mrticulus

.

F.

4

c moleftum itef con.

miffum. 4. Longuma

mdin)r

feffionis cauía fuíceptum,

f. Eleemofynz , je-

ditendün

junia , orationes , mifT , facrificia &c. Dzoob-

fidebet

lata ad obtinendam gratiam vere penitentig,

ts vitan

6. Generalis confeffio peccatorum totius vitae,

untas ad (ubeundas graves poenas

pl di

7. Promptavol

üntiqu

in peccator

um fatisfactionem : aucdifficilia reme«

srelapfum adhibenda, 8. Occafiones

.&) qUöd

dia adverfu

Iyitni

peccandi magna cu

m animi lucta abrupte : aut

9. Abftinentia à

Til o«

graves tentationes fuperata.

totdondf

peccato per diesaliquo

t ante confeffionem , idque

illius intaitu.

Hac enim

& (imilia figna fatis

üümidoll

ls Qu

oftendunt penitentem accedere cum vero pecca-

torum dolore, & fincero emendationis propofito.

titns

QUamdiy

ód(üveroetiam hzc abíint abfolvendum

477. Qu

(t communis DD, dummodó

Üim con

effe poenitentem e

DrtÁum

poenitens dicat fe' dolere , & propo

nere emenda-

tionem , & non adfit fortior prefümptio, ut eft

etfeverantia in occsfione proxima , & frequens

relapfus fec

undam di&ta in swm, 384. & ; 18.. Et

ratio hujus eft, quód Chriftus inftituerit

tribunal

poenitentice ,ut in eo peenitens (it fimul & reus ;

WN

l

&accufitor & tellis : ergó ficut illi creditur accu»

ticen

fanti & teftificanti crimina fua , ita etiam credene

í JOfle

dumlli eft teftificanti dolorem füum ac propo-

ügülum [

fitum. Ia expteíse S.D. i» 4, diff. 17. q- 3 -

r

quefliunc, 7. Ad, 2. ubiait $ /n féro confcientia

Vttüm (

creditur bomini G pro fe & contra fé : nen autem

Ui

ia foro exteriorisjudicij. Ytem quodlib:t 4.1 $

l(taxmn

dicendum quod im foro judiciali creditur bomini

L

eontra fé, fed nmon pra (ein foro autem penitentia

ereo

?"æ "j

d

| !;57

t Q

De probitete , féientia , &c.

ereditur bomini pro fe & contrafe. . Etibid. ad 2*

'ynæ li('

Dino)

dicendum quód fpiritualis paftor vultum. pécoris

fui debet diligenter agnofcere confiderando exte-

jttt

i v

rius vitam ejus, Sed permodum confeffionis non

poteft diligentius fcrutari : fed oportet , ut. erce

j PRM

jcm

dat ea quz a fubdito fibidicuntur. — Et manifeflü

efl , quód in varijs debeat illi credi etiam pro fe.

ccaüouaä

loquenti , ut cüm v.g. dicit fe rem aliquam reíli--

m

al

tuiffe, occafionem peccandi defaruifle , offenfam.

condonáffe &c. quidni ergo illi etiam credat tefti-

N

ficanti dolorem fuum & propofitum emendatios

äm li

nis , quando non occurrunt graves in contrarium,

(j pcca'

zationes : Preterea nemo prefumendus eft malus

o

quamdiunon probetur bonus : ergb nifi contra-

lvt

rium conítat ex folidis fundamentis, penitens.

ummodb

u

græfumendus ell agerefinceré,

L

DisruraTIO. X«

d

18, j

vxmbüml

De Sigillc.

(

x

Er Sigillum confeffionis intelligitur obligatio478.

itat^

tacendi de his , qux poenitens aperit in con-

j mäm' 2

feffione. Dicitur Sigillum tnetaphorice;quiaficut

u

figillum obfignando eccultat fecretum , ita con-

h d

felarius peccata panitentiscuftodit, Adhocfe-

yin

cretum obligari confeffarium «:iam ex Jure na-

i i

turali, ficut obligatur fervare aliud fecretum non

pa

Sacramentale , certum eít, dequo (atis agitur ia

Tiatk, de S.cr 3. hicigitur folüm de obl

iganone,A

i m

wh

yl

qua& ex Sacramento oritur, agendum.

t

4

Es

-59(398 )$e

fg

Chüment

AÁnTICULUS unicus. -

fiodo (

CltriCoa

De his , quie pertinent ad

fnis; h

ldtinti

&gil/um Sacramentalt.

& v

Uares . Anobligatio figilli fit aliquo cafü.

pido lu

VOrtrtunt

479(Q

difpen(abilis?. Refp. INegativé : conítat ho

"

tum ex contt

nua Ecclefiz traditione , tum ex cap.

& (b

Sacerdos de Pagit. dift, y.ubi dicitur, obnullum

IG

(candalum vitandum frangeadum eífe (igillum.

dö(ubü |

8o

uares 2.. Àn frangere (igillum fit grave pec

)f

catum ?. Refp. affirmauive , efto reveletur etiam

Qf

leve peccatum.

|tacommunis: quia ormnis

lglem N

violatio hujusfecreti eftgravis injuria Sacramen-

Vütin.

ti , tollens fuavitatem :X facilitatem confeíffionisà

Em

Chriftoin hocSacramento iatentam.

tl

uares 3. Ex qua confeffione oriatur hzc ob-

Mdb

481

ligatio ad Sigillum ? Refp. ex fola confeffione Sa«

RUT

cramentali , cüum folüm f principahter in fava-

DO

rem Sactamenti, ne medium falutis, conceffum

Q 'rwr

peccatoribus in (üave jugum , reddatur odiofum

318

etiam minimo periculo violandi fecretum. — Ubi

tty

utm

nota;perSacramenralem confeffioné intelligi eams-

n

ianifeftatio fuorum peccatorum 6X 1n-

f

que eít

i

D ll]qv

tentione Sacra

menti facta, feu deinde ex malitia

T« Rodl(

confeffarij vel poenitent

is ab(olvatur ipfe poenis

Mfe t

tens , vel nonfeuis , cui

confitetur , fit verus Sa-

f,("lüno

[

«erdos, feunon, dummo

dó bona fide id faciaj

ltl

LE

p?::xite.n.s.

Ex

Mp

399

De bis , qua pertinent &,

Ex quo col/igitur 1.non effe confeffionem Sa-

à

4

cramentalem, fi quis non habeatintentionem hoc

modo confitendi , vel dicat confeffario , vel alteri

il

Clericoautlaico , becdico tibi fub frgillo confe[-

fionis ; hocenim fecretum non e(t Sacramentale,

Íed tantüm naturale, adeóque non oblipat in omni

cafu, v.g. contra bonum commune; n omnienim

pdi

pacto humano fetrpecexceptum habetur bonum

m

communt, ex c4p, pa[loralis de effic, ord. qua de

Y [üP.

caufa, i bonum commune pariclitaretur ; non te-

ul |

neretur fectetum fetvare is, cuialiquid dictó mo-

if

dó (ub figillo communicatum eft, ita Suarez 47/5.

t PL'C'

;3./&&. 2« 2. d.

if

Col'iges 2, Neceffe confsffionem Sacramen-

onti.

talem , fi peenitens accedat animo illudendi con-

d

feffarium , vel pertrahendi ad. fcelus , v«l petendi

nonm

confilium, aut ex alio fine , ac proinde non indu.

LI

*

cete figillum Sacramentale

uod etiam putat

x Ob* ï .

Herinck vetum effe, (i quiscen

:

1teatur laice cog«

g

nito quà tali, putans tamen , confeffionem effa Sa-

o )

cramentalem 5 fecüs fi putaret effe Sacerdotem ,

afüt

cüm prior fit ignorantia Jutis , poflerior folüm

jwfdm

faQi.

Suarez tamen exiftimat , confeffionem

p

utroque modo factam Sacramentalem eífe , feu

;j«rlh |

obligare ad figillum Sacramentale ; revelatio

g

enim , inquit, fecreti in utroque cafu zqualiter

reádit odiofum hocSacramentum.

maïü'ïll

p

Quares 4, Vindeoriaturhac obligatiofigilli?48 4,

i

Refj.nonoriri unicé ex Jure naturali , ficut oritur-

fecrerü non Sacramentale ( precepta. enim illud

d j

naturale, ut dictum eít ; non obligat in certig:

OQ

Articulus 1V.

cafibus ) fed vel maximéjex Jure divino cüm fit

potuife

timen v

altioris ordinis, inquit Suarez cit. & fuper omne

naturale fecretum , ac fuó modó (upernaturale;ut«

poeexe

poteoriginem habens ex actione facra & fupernas

Qart

turali , cujus violatio eít contra virtutem Reli-

u Mj

fuppofita enim inftitutione Chrifli, vo-

Ui tn

gionis ;

lentis confeffi

onem fieri cum. onere manifeítandi

litóqueS

ue enortnia m««

ljf ibi t

omnia peccata , etiam quacunp

moriz occurrentia, foret jugum

onerofum; quód

lob

ut confef^

ut leve effet& fuave , neceffarium erat ,

itpetato

fariusexcipiens peccata pocnitentis ob

ligetur ad

iLitpati

fervandum fecretum in quocunque cafu, quia non

nj

effet in Sacramenti bonum, fiin juno cafü absque

4j D

licensia penitencis violari poffet figillum : paritet

t ; |

ejus ufus fac

ilior & fuavior redditur, cüm econe

Wt

tra violatio illius vel in unico ca

(ulicita non poffit

LOCARR

non deterrere poenitentes, confiderata humana

DH hmp

conditione aut manifeftatione fuorum peccatorlis

dl ts

timere poffent s

: ho t

iUisque fieri odiofa, quia femper

fibi licitum eífe

ne forté confeffarius exiftimaret,

mihiqu

in tali velin tali ca(u prodere peccatum pcenitenti£

mmlmmn

unde nec excipitur cafus, quo poenitens jam €

anialt ;f

mortuus, neque quo Sacerdos fuüum peccatum exe

W]l[gn IA

ccatí in cone

plicarenon poffet fine explicatione pe

1] 1 l?l,q

feffioneauditi, & paffim docent

DD. apud

-

mareri;hu]-1

Salmanticenfes 4c c. 14.7ww 4. unde ftri

€lius obligat figillum , quàm integritas conte-

w-thüdmm

ffionis, —.5; dicas, Chriftum inftitueze potuiffe

confeffionem cum praedicto onere poenitentis

N lwda[m

etiamfinon vellet, confe(fhonem tam ftricte obli«

j tonfy

gareadfigillum, — Refponderor Chriftum

quidt.-m

M:l D

pomu $

m

itur q

I

De his, 2u2 pertinent, ce,

491

ümfxr

potuiffe ab(oluté & vi alterius providentiz, non

oni

tamen vi prefenus & íuavius providenti& íug, ut

'l]l(u(*

petetex data ratione,

!

DU]

Quares f, Qux fit materia. Sigilli Paniten-,g€

d

tx? Refpomáco efie primó omnia peccata mor-

h, D

talia tam 1in communi quàm in particulari

d

uj

ideóque Sacerdoti non effe licitum dicere: Petrzs

"

€ff mibi confe us [una morzalia , aut. [uum pecca-

m

tj bomictdij, idque vetum eft , etiam(i public&

(onti

de peccato illius conftet, — 5e02242, omnia veniae

u

lia in particulari ?: undenon licet dicere : 2ic o-

[uxanm

o e(H anibi confejus f(uum peecatum veniale mene.

al

dacij,

Dixi : venialia im particulari , quia

pul

dicere : biceff mibi confe[fus fna peccata, vel fus

m

peccata venialía , nihil addendo, gravza velplura

yl 0"

non eft contra Sigillum : quia eft idem dicere ,

hi

jl

ac: biceff mibiconfe[fas $ ficutenimnonpoteft

o

aliquis confiteriSacramentaliter, nifiad minimum

habest venialia, ita non pote(t quis dicere , biceff

Ponl[h

und

emibi confe[fus , ve : ego bunc abfolvi , ni(i ad.

yiul

minimum intelligatur aliqued peccatum faltem

veniale , confequenter ficut licet dicere : bic efd

Tl

j

mibi confe[fns , vel $ buec Aabfolvi , ita licet di-

cere

.

*

jj

bic eff mihi confeffas fua venialia. Tértià

p

materia hujus fipilli iunt omnes circumflantiz ;

j lt

quzad peccatorum feu neceffariam feu duntaxat

ja

coibodiorem explicattonem addunrur:quia hoc eft

neceffarium , ut poenitentes fecuré & fine rimo-

1 POïllw

gt

re revelationis poffint fua peccatacommode & li«

a

beré confiteri : quod incellige , fi per hoc veniri

n

poíht in notiriama períonz 5 ficenim , nonaliter

9

z«ddirur confefo odiosa.

ce

kx

"]

40*

Aarticulus nm'c/):.

mnitati

Ex quibus Co/

iges 1. fub figillum cadere pec-

j 487'

licis, quae dicuntur ad

Ii:ulmu;

€

ata etiam aliena feu comp

declarandum peccatum poenitentis , TnOTL

alia &

radrtin

t infan

venialia, tam confeffa , quàm non confeffa , di-

plongm

fpofitionem etiam paent

ientis , quia eft pars con-

Vinefret:

feffionis, Violari item figillam per mani

feltatio»

nem Poenitentiz, fi illafuerit fignum culpe mor-

iiguam

Diltcs j

talis, certa, aut dubiz,

(cu peccatorum venialium

fecus, fi colligi non pofïet à

li Ud ?

qui fpe

Ípecialium ,

nii quod commu

ne eft, pcenitentem fuiffe con-

ädeöamp!

Similiter fi confeffarius dicat, ie

Pfüi!?'.ïf Hf

fcffum venialia.

cenitentem non abíolviffe , quia reddit

illum

iiam

fu(ceptum

de indifpofitione aut cafu refervato

Cü!,;!ifg 1

Y

Ts

&c.

Si veró

adderet : ex defetim materia, non

lts I

redderet illum fufpectum de indifpofitione aut

Wrre de

caíu re(ervato hoc perfe loquendo ; per accidens

L

tamen , fi ob circumítantias pænitcns redderetur

centia peccati , aut de indifpoft-

Waione

fuípeétus de reti

tione.,

Item e&

contra figillum ; fi confeffarius

Ti

h Sïfe;

unum laudando, alios tacendo reddat fufpectos.

dffc&usl

Violari etiam figillum ; quando de aliquo oppido

fort& non. amplo, ubi pauló a

nte excepit coniel-

1 ij m

vel

Weior

fiones, dicat , in eo dari multos improbos,

commirti multa crimina ; docent Salmanticenfes :

mm,lj;ä

bic Ti a. 6. 0. 14.

velfaltem effe magnum peri-

mms: (U

li dicto infametu£

ts

culum iilud violandi, cüm ex ta

communitas,cujus infamatio etiam in poenitentes

emäïien

tanqg

gam membra communitatisredundat : que

1

At

I

vel maxime verum eft ,

fi de Religiolis determies

l tffe'

natz Religionis revelat peccata , quamvis taceat

perionam poenitentis ; ha enim infa

matio come

Ws

suunitatis

us

[

I

De bis, qua pertinent cic,

ET

munitatis vel maximé

à

*

lmpri

edundat in infamiam par-

ytut d

rieulazium,confequenter etiam ipfius poenitentis,

rl

prefertim cüm Religiofialiqui equé graviter fe»

klïü ! i

rantinismari communitatem , quàm propriam

i5 t

perlonam : ita citati Salmantic, Ex quo colligitut ,

non effztantum periculum violandi , quando de

ii

gt

aliqua ampla civitate dicit confeffarius , in ea dari

ii

multcs improbos, velmulta crimina committi ,

T

quia Ípectata conditione humaná omnis civitas

adeó ampla per fe prz(ümitur ab omnibvs talis,ac

jlt g

ia

proindeneque in malum peenitentis, neque inin.

famian civitatis redundat,

ii jl

;e(crvasä

Col'iges 2. Cadere etiam fub fiaillum defc&u8488

uj

j

naturales , inhabilitates &c. per quas explicatur

1

jont !

flatus peenitentis, nifi certum fit, à poenitente non

curare de his aliunde fort? notig confeffarium lo-

! aiCi&ü

qui. irà Tamb. /. f. 6.6.&alij — Sit imenex re-

at

ail

velatione zliorum nullo modo poffet deveniriin

sl

nottiám peccati , adcujus liberiorem explicatio«

nem offeruntur, exiltimat Vasquez & alij , tales

i

defe&tus non cadere füb figillum ; quod tamen

T

ii

alij communiter rejiciunt ; nam etíi id non ti«

p

meatur, redditur tamen odiofa confe(fio peccato-

rum , licét enim predicta non fint mareria confe(-

jiqus

fionis , funt tamen dicla in ordine ad conteffio,

mm pfü

MÁnV

nite

j

nem , à qua poffent tetrahi poe

ntes, qui fubin-

(gnm ;

de mallent illorum peccata revelari , quàm defe-

€tus naturales, v.g. eífe fpurium & c. unde faltem

j

de ijs defe&tibus feu conditionibus , quarum reve-

i chCl[[-:

yi i

latio effet ingrata paenitenti , fententia Vasquez

non eít admittenda.

ltem per manifeftationem

j

n

"

c€c 2

i'c-.ru-

j

t

Articulus unicus.

feffrin

404

docent

Ícrupulorum facilé poffe frangi figillum ;

dicil,ox

Coninck , Layman, & alij apud Salmanticenfes

qua d

inPdh;

bicc. 1 4.9. 3 f extatione leepius data , eó quód

omnia illa cadant fub figillum , que revelari egré

Tl

fert poenitens, ne fcilicet confeffio reddatur odio-

tentantu

fa : quamvisLugo, Diana, & alj citari apud

of !

Salmanticenfes contrarium doceant de fcrupulis,

tRament:

tum de erroribus in modo confitendi à poenitente

prtore

commiffis, quiainquiunt , hec non funt materia

Titentem

confeffionis , & , utfupponitur, per illanon pec-

thefol

catum aliquod , quod nec ejus circumftantia in-

Wicfo í

noteícit , neque ulli de hoc oriri poffit fufpicio :

&t con

aliunde hoc defectus non addiícit confeffarius ex

elim,

teítimonio poenitentis , íed per fe videt , aut ap-

fefetvai

prehendit illos ex evidentia rei , ficut videt , pce-

tim lïg."h'

tentem effe juvenem &c.. Nihilominus fifcrupu-

Ptl

lofitatem poenitens confiteretur, aut eam ad decla-

LU

randa peccata afferret , illam cadere fub figillum,

tfntis, !:!x)l

merito notant citati Salmanticenfes : ne talis ma-

Ulummg,

nifeítatio fiat ignominiofa pocaitenti , vel ei eru-

3"3 tl

be(centiam gigneret , aut à confeffione retardari

ilier,

offit ; unde faltem videtur periculum commu-

tf

niter effe violandi hoc figillum , fi tales defeclus

TU

mnifeítentur.

Pariter negare Íchedam Íeu te-

Iitnig

ftimonium confeffionis facta, quando poenitens

Citent;

füperioribus teftimonium fux confeffionis afferre

T lgr

tenetur, effe contra figillum ; communiter docent

Nttto Q

"DD.dummodo pzenitens confeffionem faltem in-

Bll

choárit, etiamfi propter indifpofitionem non fuee

lt'amlj "

ratabfolutus ; quamvis alij contrarium teneant

Potq

quia in tali cafu con-

cum Lugone 47fp.a 3. féét, 3.

P

feffarius

D

De bis, que pevtinent de

40f

feffarius folàm fe habet negativé , nec quidquam

(

dicit, ex quo poffet deveniri in notitiam peccati,

ittà

quia aliàs aperiretur via fraudibus, & multi impij

igl

in Paíchate Parochos deciperent,

n

265 6. Qninamad (ervandum hocfigillum489

t al

teneantur

*

?

Refp. omnesillos, ad quos devenit

T.

notitia peccati paenitentis ratione confeffionis Sa-

[ilpïthl

cramentalis, ut eft prim? confeffarius ipfe. 2. Su-

tUt

períoresà quibus petitur facultas abfolvendi poe-

m

nitentem à peccato refervato 5 hac enim notitia

g

eft ex fola confeffione Sacramentali, & aliunde n

j

tali cafü fuperior cenfetur una moraliter pertona

dpicio:

cum confeffario, uti delegzns cum delagato: tum

ytii

etiam , quia talis petitio poteftatis abfolvendi à

a

refervatis eft inchoata confeffio.

3. Interpres,

t

cüm figillum fit indu&tum ex reverentia Sacra-

r

menti , ne reddátur onerofum & inutile.

Neque

j

l

obftat , quód interpres teneat fe ex parte poeni-

iglïlüü; !

tentis, quia fua peccata revelare poteft ; hoc enim

4l

folummodó probat , quód etiam interpres poffit

1 qt

illa revelare , quando vult poenitens, nonautem

gt

aliter.. 4.. Confeffarij confiliarius , feu ille;quem

l

corlïüj*1

confeflarius confulit , quiddebeat facere in. aliquo

&ié

I

cafu cum peenitente inordine ad. conteffionem ,

"

tora enim nociria ejus. tunc eft ex confeffione Sa-

|

Dæalïflli

cramenta!,

gamvis aliqui nec interpreteni,

imiif"

nec fuperiorem,nec confiliarium obïigent nifi (ab

«"

fecreto naturali , proomaitamen calu , quo obli-

gat fisillum Sacramentale, o5ligante. — Denique

]u

T,.

I

etamij , qui velftudio, vel cafu audiunt paccata

T

poenitenus , quia etiam ad hos pervenit no'itia

peni-

j

ii

406

A;tz;culp;: !V

peataa

poenitentis ex fola confeffioneiddue exicit facili«

uditis i

tas , [uavitas ; acfeeuriras conieilionis Sacramerne

orfefin

talis,

$: qii

490 Adduntaliqui anud Suarez feU, 4. », g, &

ffiz, um

amb, ZMetb. (onfeff, "Apvendice. de figillo €. 4

fitt u

94sn. Y 2, tenetiad hocfigulum etiam ilium , qui

fsdehis

peccata alicnjus ex Intentione confitendi. fcripta

qui ia

legi: , quia peccata fcripta, inquiunt, font. faltem

t

inchoats confcffo,

hibeftre

Ipfe tamen Suarez, & alij

lim daré

coumurnius docent, huncíclum obligari Lecreto

lecerori

natntali ? quia fcripiio hujusmodi nimis remoté

1(3 Lllgo, [

Íe habe: a3 confeffionera , nec eft inchoata. con-

Nusg,

feffio, fed tolüin przparatioadillam ; aliàs tene-

1

indopl

retur etiam ad figillum Sacramentale, qui audivit

[

^

l tx dir

clara voce examinantem fuamconícientam, Ad-

cunt fecundo Paludanus &c. apud cit, Suerez

'ïüqlll. Pofä

WlOnem (

euam poeaitentem teneri hoc fecreto : fed hoc

faltem quoad peccata peenitentis non videtur ad-

efll ufl llla uïl

Cffmnam

mittendum , cüm lex fig ili fit lata in favorem

Ht

poenitentis , & favor Sacramenti fandetur in ipfo

favore poenitenris ? Sacramentum etiam non ali-

wnftmom

terfit odiofum, nifiin quaatum eftodigfüm poe-

lj n

nitenti ; unde etiam hoc figillum non ni(i ad ar-

Acire

bitrinrn poenitentis obligat, cüm hzc ipfa facultas

&ttjd

dandi licentiam confeffario , ut etiam extraSacras

Vi

fmentum ex rattonsbili canía revel

at peccatum, fit

nltym judi

favor, & reddat fuaviusSacrimentum : qua ta-

Wn p

Qu Df j

men licentia dzbet effeexpreffa & fpontanea acli-

bera, non viextorta , excommuni,

n

t

451

zares 7. Anlhocfig

H

Hurm ita fit fervandum,

Mi

: mmm iiu

üt nec confeffarius exprobrare poffit poeaitenti

€c 4

PECGQH

*De hi:—, qua pertinent g,

407

peccata in confeffione audita , neque cum illo de

tht

auditis in confeffione absque illius facultate extra

M0

Confeffionem loqui ?. &efp, Affirmative,

Ratie

efl : quia licét hocnonfit. violare fecretum pro»

E

priz. utpote circa anté notum poenitenti , eít ta-

DT

men quadam violatio Juris , quod habet posni-

t q

teas de his fibi non loquendi extra Sacramentum,

j

quia etiam hoc effet valde onerofum pcenitenti,

v f

Imó effer contra figillum , fi confeffarius non fo-

, tl

lüm claré exprobret peccata poenitenti, fed etiam ,

r

fi feveriori vultu, aut minüs graté colloquatur illi,

grtti

u t

ItaLugo, & alij apudSalmantic, fzpius citatos:

Notaautem 1. hoc etiam intellipendum efle,4 94

lst

quando plures fciunt eadem peccata feu ex eadem,

luiaudi'i.'ä

feu ex diverfa confeffione, ita utnecij fibimutub

[)

!

n À

loqui poffint de illis, cüm fimiliter redderent con-

j, uf

feffionem odiofam : non tamen id intelligendum

; ii

eft , fi illaipfa peccata per aliam viam extra con-

du d

feffionem nota fint confeffatio, Cauté tamen de-

Vav

bebitagere, ne aliquo modo notitia concepta, ex

vtin

confeffione concurrat , aut poenitenti fufpicio

ynoi d

hujus generetur, quód intelligit de. Lugo de

inp

fufpicione prcbabili & rationabili , non vero

PIPTI

de conjecluris levibus , quas malitiofi & nafuti fa-

ia

cilé faciunt.

2. ficutnon cenfetur moraliter fi-

i

nitum judicium Sacramentale facta abfolutione ,

ccäïümsw

quin polfit imponi pzenitentia, ita etiam, quin lo«

*

.

T

qui poffit. confeffarius in bonum poenitentis

um v

quantam autem moram id patiatur, relinquitur

cenfetur una confeffio

judicio prudentis. Pariter

&f;'üdüï

ita cum alia effe connexa , ut cenfeatur unum &

cc f

idem

i p

wa

408

Mrtieulus IV;

;

idem moraliter judicium in ordine ad bonum &

liit r

talituem

falutem peenitentis, aceffectom licentiz loquendi

de anté confeífis ; ideo etiam fuadetur continnus

tià o

idem confeffarius, quod, utcognoícatur , & in«

Aelitu

Culcetur ftatus recidivi, neceffarium eít,

ftjtioneg

493 Sedquidfaciendum, fi Confeffarius poft abfo*

Tonendo

iutum moraliter Sacramentum deprehendat er-

frtuino ,

rorem commuffuüm in Sacrsmento ? Keff, fisd-

As ad fe

vertat , male abiolurum effe penitentem vel ob

pusbitur

defe&um jurisdictionis , velintentionis. abíol-

Mer doc

vendi, vel incilpofitionis poenitents, idebet illum

tlitutn

Confefforius monere. petitá prius licentiá, fi fine

Wtrrita

gravi Ícandalo vel incommodo p.teft: fiveró

Moio o

p.on poteft fic illum nionere, non teretur, ó quód

fis Titto

iila peccata per fequentem confeffhiorem indireéte

halier

remittantur:in periculo tamen rortis teneri etiam

8f qu

cumfuo incomtnodo de nullitate confeffionismo-

VO quteg

nerfe r&nitentern j!ne ille fine hujus Sacramenti

jtrit onf

adjutorio decedar.

Similiter. fifine gravi in-

ftCtitr

cofnodo poteít renetur monere, fi defeclus com-

UI

miflus 6t 1n damnum tertii ,; v. g. €6 quéd non

if!;r.»mmc

obiigaverit l'oenitentem ad reflituendum 5 ubi

titot

N

tamen notat Suarez, Cofeffarium eriam ordi-

ab *.[g,r

N

narium cx officio , finon monuit, nifiexaliqua

Yi

negligentia poenitentem , uc. reftitueret,, non te-

0"33

41

Wl pat

neri eutn reflituere ; non enim commufit tonc a-

MT

Oum injuflitis ,quia non — tenebatur ex officio

U ài

currare tertii illius creditoris commoda,

Pec-

W

T

caret nihilominus tunc Confeffarius contra Keli-

Ütym '

gionem ,facrum

minifterium negligenter exer-

vel in-

E *ete|

n

LP

cendo, — Quód fi veró Confcffor [uafit

düxit

De bis que pertinent &c.

409

t

duxit , prefertim ex malitia ; poenirentem ad non

Qu

reitituendum , committit injuftitiam , quia fuit

QU

«auía moralis damni proximi , adeoque tenetur,

t

ad re(tituendum non (impliciter fed tollendo de-

ceptionem factam & caulam nocumenti , v. g.

fide

monendo poenitentem , & quidem temporeop.

du

portuno , id eft, antequam peenitens fiat£impo-

l

i

tens ad reftituendum ;aliàs ipfi Confeffario im-

q

tz-

|putsbitur: & ita mteihgl debeu, quod eommu-

qtio

niter docetur , tenerialiquando Confefforem ad

t unt

teftituendum,

Imó fi defectus pracise eít circa

217

integritatem materialem , plnres. docent , nullo

ii

modo Confeffarium teneri ad defe&tum poeniten-

[

tis detegendum ,Zcum fecerit confeffionem for-

n

maliter integram : quod forté in eo cafuintelli-

eri

gunt, quo Confeffar.us fe puré negativé. habuit ,

msm

non autem , f fuit caufa , quód peenitens non fu-

cratt

trit confeffus integre, dlcendo v. g. non opor-

Yav

|

tec ralirer. explicare. numerum.

Dixi f f ['nc

us «t

magno incommode fieri potefl 5 i enim (ine gravi

i t

ms.,-zmmmzo vel fcandalo id fiert non pamü ,nos

n

eitobl

If

gatio : quia ficut pemitens excufari poteft

ab "tt;.m ste con&ffionis ob fiimilé. quid, ita

4 0v

j

gbl

maló magis Confeffor abea admonitione, Dixi

j |

item: petirdprins dicentia ; bai

enim licenti-

j

amloquendi cum poeaitente in. tali cafu petere

N

d

enfeffarius: (ivero hancneget poenitens,

H Oh*

h N

patat Tamb, 7 3. 6 8.$. 4..— Coufeflarium effe

giM

bbrumab oblig:tione monendi , etíi moneat ,

1]

franvere figiluc, Puteanus cámen spadSalman -

gr

tic, £C nann 40- & ;exifuinat , Poemrcmcm effe

flt V!l yr

monen-

U

Artz'ml*k: IF.

10

monendum , eó quód hzc admonitio fit com:

Yeun

plementum prioris confeffionis, &poenitens non»

pittei

nifi irrationabiliter poffit effe invitus : quod ta«

mf |

men ipfiSalmanticenfes tanquam communi Theo-

ltenr

lozorum & feníu fidelium contrarium rei

jciunt

Atemi

ex fepé data ratione

dirum

494 Quares 8. anutiliceat notitià acceptáincon-

u'!&üs, (

feifione? quod intellige círca , qua cadunt fub

ponten

figillum, —Keff. ufum huiusnotitie ( qui à te-

T ut

velatione peccati di(tinquitur ) nunquam effe lici

tori dv

tum cum periculo revelationis directé vel indire-

t p

&e , nequé tunc, quando talis notitiz ufus infert

rüborem aut confufionem feu difpicentiam feu

Vürpe

: L qd|

roole(tiam ipfi peenitenti. Ex quo infe'ruprimö

ts jj

Patochum non poffenegare alicui Sacramentum

tOnfe

quem ex fola confeffione fcit effe indigonm ,

3 ünnibus

neque vitare poffe excommunicatum , etiam cum

| NRUNY

