cramentum poenitentiz peccata( de quajoann.20.

u li diï

agitur , ut fuprà diximus: ) vel ulteriüs etiam

p 0"" IHR m(

de poteftate remittendi pzenas |per jindulgencias ,

M

felvendi à cenfuris &c.de qua Math. loc. cit. fuf-

i "Ils

ficienter explicantur , qua fi quis velit extendere

MT

ad poteftatem inftituendi Sacramentalia ex fere«

E

miffiva , cur aliquis extendere non poffit ad Po-

l y

teflatem inílituendi Sacramenta?. Neque dick

Sä[fam

At

poteft, ex traditione conftare , haec loca pertinere

"Mi

t

etiam ad poteítatem communicandi hancvim Sa*

A.Q)Imn

t

cramentalibus : càm antiquiores Theologi fimi-

" nin

lem poteftatem non agnoverint, & multó com-

i

1![,

^ Ig

munioropinio eorum fit, qui docent, non pof-

l

; qUO

"n

fe perindulgentias culpas ve:;iales remitti

Ti

falfum

»

De Sacrameutalibus,

407

etidi

falfum effet , fi Ecclefia haberet poteftatem , de

cfam

quaapimus, — E: denique neque ex uíu Ecclefig ,

neq a

qui potiüs eft in contrarium,

Neque ex doclri-

Non favet

(neg

na PP. fimilis traditio colligi poffet,

.

i

etiam ratio

L

quia , cüm reiffio venialium &

hii

per Sacramenta & per actus noflros facilé obtine-

r

ri poffit , nulla fuit neceffitas, cur hzc poteftas

hd

Ecclefie relinqueretur , pre(ertim cüm ex venia-

ml

libusgrave anima damnum non patiatur.

Y at

Confirmatur exS. 'Th. q, 48. fupra. av. 2. &

a

3 46y

TU

ubi docet, inftitutionem Sacramentorum fpe&t

read illum;qui dat virtutem Sacramentis, & eum,

j ollfn

vl

qui inflituit Sacramenta poffe dare effz&umSacra-

mentorum, (iue 2acramentis folo imperio ; hac

"n

j

enim do&trina , cüm fit eadem plané ratio, trans

Mb

ferri ad Sacramen talia,ut nimiram ad illum fpe-

ndipüï*

&let inftituere Sacramentalia ex fe remiffiva venia

j

ium, qui dat virtutem Sacramentalibus, & qui

potett illa inftituere, poffit remittere venialia fine

diü& th

i

inflrumento : càm ergo confer, Ecclefiam neque

dare virtutem , neq; poffe fineinftrumento remit-

l g

l (Wü

tere venialia,non poteft ad ipfam (pectare inftitu -

tio Sacramentalium, qua talem vim habeant,

j

-dd z. W& Fideles non exiftimare , quód466

j

glllm

per Sacramentalia independenter à motu fuffici-

enti remittantur venialia , fed quód juvant ad

:

pemn!"

ycin Y

zemiffionem , quemodocunque id contingat ;

[

OC eft enim efleremedia contta venialia.

44d

wologlf

yo

3. Refp remiffionem venialium magis tri-

bui Sacramentalibus , quàm alijs operibus, non

j

j

quia remittunt fine motu fufficienti , fed quia

jti

C« 4

pecu-

fiü

E

|

408

pe

cliari quadam rarione involvunt ejusmodi

| que d

Iinótum , ut patet de oratione dominica , in. qua

Yengla,

petimus remiffionem peccatorum , tunfione pe-

T0 prob.

&oris &c. quod,muita alia bona opera , que mi«

l

gue de

nusopponunturpeccatis, &quenonhabet. $£s w

€und) ; quia peculiari. quadam ratione excitant

mofyqa I

in nobis motui füfficientem , gon quidem phy«

Mor, À

ficeillumefficiendo , fed applicando. preces. Ec»

li (inifi

clefiz , per quas lla petità Deo, ut ijs , qui utun«

Wt Qu

tui Sacramentalibus ,. velit condonare. peccata ,

lf

excitando illos ad Poenitentiam,ut contingit aquá

Vi

benedi;ctá.vel impetrando à DEO auxilia excitan«

if

tiaad Poeniténtiam. ex peculari cengruentia &&

L

proportione operis , peculiati promiffione &c.

'37, [

ut. n Eleemofyna. Vel tert£ó, quia peculiari ra-

Ifg'k;; |

tione valent ad removendum prohibens , idefl,ad

W il)lag

temovendam viin dzemonis , at magis infrà.

Il mor

467 744 3. Fefp. Non omnino easdem locutio

nes;

P

inveniri de Sacramentis in ordinead gratiam, &

Qün d

Sacramentalibus in ordine ad remiffionem venia-

fif, j 05

lium ; ubi enim habetur, Sacramentalia effe in«

Mi

"tl

ftrümenta Dzi efficientis remiffionem venialium,

Dlnl !

g p

ficutt habetur. feff'6. c.7. Concil, Yrident. Bapuf-.

W

fgou

mum effe inftrumentum , quo Dzus juflificat ?

U'Sä,

At

Refb. 2. Multaslocutiones, quz urgentur de Sa-.

hod

Xq y

cramentalibus ad probandum , qluöd—ex fe venialia

hüp:

IU

t

remitta..t , ufurpari etiam de operibus, qua inter

TP

Sacramentslia non recenfentur , ut fupra notavis

!md

N

ius de jejnnio : quare ficuri de his non probant

:adl"ülh

remittere yenialia fine motu fufficienti , ita neque

i.

«loussä

de Sgc,rame,ngïzgljþus? Peaterea refexri interdum

;elj,gm |

L

JDDe Sacramentalibus,

o

wad

qus deSacrameatalibus dicuntuur, non folàm ad

ng

venialia, fed etiam ad mortalia

a

L

ficuüi igitut

oj

non probant , quàd reppittant mortalia ex fe , ita

t f

neque de venialibus,

Denique nonnulla cor-

t

munia fuutlegi nova & veteri, ut qua de. Elee-

exiut

mofyna in feripturishabentur , neque tamen ar-

a

bitror , Adveríarij dicturos , in lege veteri venia-.

u o

lia dimiffa fuiffe (ine motu fufficienti.

Neque

j Ut

urget, quod in contrarium adferunt aliqui ex S.

pctüfh

Augull: /ib. de vera & falfa Panit.c.20. ubi ait,.

ggm |

venialia per ceremonias lemper fuiffe dimiíl 4

u

omiffa enim folutione gloffz in cap. qui vult. de.

yiti

Pasu. feH. G.. in werbo féhper.| vemitteban-

TT2

?/r, quz ait per venialia intelligi immunditias

;uhäüü'

legales, quam interpretationem colligit ex eo,.

ii

quód ibiagitur de venialibus , quz temittuntue

n

ine mortalibus , cujusmodi non funt venialía.

proprié dicta,

Re[pondendum ef, librum illum

lo;ü,lic'.*.

j 1

non effe $, Auguft. ut patetex eo, quàd in CAp.AT«

i [:d

cit. ipfeS. Auguít, Tertio : dico, locutiones ,.

lügd[tih*

quz plures fenfus pati poffunt , nunc uno modo,,

V;MWJ

nuncalio poffe accipi juxta varías circumftantias ;

"g

nihil ergo mirum , fi ezdem locutiones ufurpatae

jl

(

!

deSacramentis & Sacramentalibus non eodem

todo accipiantur , quandoquidem non funt c&-

ytt chf'

tera paria $. conftat enim v. g. Baptifmum cons.

erre gratiam parvulis , confeffionem homini at-

| u imtl!

"d

trito. , in quibus non eft difpofitio fufficiens ex.

y P[Obäfi'

fead juftificationem , ac proinde cogimur bona ,

in quibus Sacramenta dicuntur conferre gratiam ,

j

i

intelligere independenter à motu fufficienti : non,

Cc ;

eft

j

419

Appendix.

eíleademratio de Sacramentalibus $ de nullé

tonenany

enim aliquid. (imile evidenter conítat.

Addc,

li'lbüsdice

quàd , fiomniaalia deeffent , traditio fufficienter

tttiatxi

doceat de Sacramentis ita effe accipienda, qua de

ttnliam &(

ijs dicuntur 5 traditio autem nulla eít de Sacra-

Qu

menralibus , ut fuprà, fed potius communis.&

AO ol

antiqua opinio Thealogorum in contrarium.

Wil

46

$ Confirmantur ha&tenus dicta S. Th. 4. 71« fu-

Tttps.

prá. . 3. quem locum adverfarij pro fe adducuat,

| "Mif

ubi ait, ea, qus adduntur in exotcifmo anteceden-

L

te Baptifmum , aliquid operari nimiruin aliqua

L.

retundere vim Dosmonum , alia aperire fenlus ,

| Utj

aliaconfervare gratiam Baptiímalem, ut unclios

lst

nem in verticebaptizati ; fed hac omnia impol«

| Paf

fibile eft intelligereita, utfignificetur, ea, qua

aguntur in exorcifmo , ex fe immediaté hos effes

E.

us operari ; ergó idem poteít dici de remiffio-

*

.

quo&

| l&( mllita

se venialium in ordine ad Sacramentalia

At finy

!

etiam patet 5 nam fi unGlione illa ex fe imme-

li Q

1j

diaté & fuffizienter confervat gratiam Baptifma-

tj

Jem , nullus baptizatus & eo modo un&tus amit«

l(lm; fl

"

teretgratiam. — Seníus igitur illius doctring eft ,

Kl

Ittt

confervare gra!iam » quate'nus p!OPtCF preces'

H

Ecclefiz,cujus nomine hz ceremonig fiunt, Deus

dat taliter inun&lis bonos motus, quí juvent ad

confervationem gratie , & retondit circa illos

LT

viro Doemonis , ut redté Suari , tom. praced. difp.

lün

m&äm

3« fill. 1. ficuri igitur hoc Sacramentale , dicitur

confervare gratiam afferendo modó explicató

Q"iw

Dl

T

auxilia divina, & dependenter à cooperatione

hl

nter:

lt

liäe;a hom?ms vitantis peccata , & confeque

con-

'9"'P€cuh,

",

De Saevramentalibus.

7 2

je d

confervantis in (e gratiam , ita de alijs Sactamen-

M

talibus dicere poffumus , remittere venialia affee

f

rendo auxilia, quibus animus excitetur ad Pceni«

a,quzd:

tentiam & dependenter à motu Paenitentiz.

d

Quares : an infallibiliterSacramentalia excitent469

m

bonos motus fufficientes ad venialium remiffio-

t

nem &c. Ex unaenim parte hoc videntur indicare

j

locutiones , qua de iilis ufurpantur

*

.

ex alia ab-

;jdufun(,,

flat experientia, ciun plerique ex ijs , qui Sacra-

wl

mentalibusutuntur,non fentiant ejusmodi motus,

T

Refp. duplicem nos poffe diftinguere excitationé ,

cinih

aliam pofitivam, quz fita fit in fan&tis cogitationi«

u[undwl

bus & affeclionibusirüiffisa DEO : aliam negatie

jin

vam; qua-fita íit in coércitione Doemoais, qua po«

e d

fita famusmagis expediti ad opera pietatis , ac pro

hst

indepoffumus dici per illamaliquo modo excitari,

uf

licét nonita proprié,/ Quod adj priorem attinet,

1

Suar. tovz. preced. difp. X . feil. a. quem fequi«

| t u

tur Coninck. 4. 7t. fupra a. 3. exiftimat Sacra-

" minj'

mentalia non excirare infallibiliter bonum mo«

l g

tum , tum quia DEI videtur effe inftituere figna

u

infallibiliter excitantia bonosmotus , cujus eft in

"T

nos caufare , ut fuprà in fimili dicebamus ; Sacra-

f

w

mentalia autem faltem pleraque ab Ecclefia funt

jj

uflm

inflituta : tum quia non conftat de promiffione

j

a

divina ? tum deniquequia Ecclefía in eorum be-

W'd

ij

nedictione non utitur nifi precibus ad Deum ;

u

qua non efl neceffe,ut fint infallibiles,

lh

Quod ad

A expliurs

potteriusattínet , ijdem authores lec. cit. aliquam

| "

j

infallibilitatem concedere videntur, nimirum nifi

jo

aliqua peculiaris ratio in contrarium faciat , cüm

[

e€nim

|

n

-A e"dixc Va

enitm Ecclefiz fit data poteftas in Dzsmones , ut — Jery

patet ex poteflate, quae Exoreiftis in Ordinatione

! Wnila «

datur , aliqua infallibilitas valde probabiliter illis

b

tribuitur, | Utraque pars refpoafionis probabilis

l

dlentar

|

l

mihi etiamvidetur. Neque obítat, quod S. Th.

tür(en

g.8 3- fiapra, a. 3. àd 3. docet; Ecclefiam percon-

ï d

lecrationem con(equi fpecialem quandam virtuté;

|

NT

vel quàd q. 60. 4 2. & 4. 6f. r, 1. ponat diffe-

; rrtedi

rentiam inter aquam benediclam & Sacramenta;

; i

quód Sacramenta caufent gratiam , aqua. autem

Gdf

benedi£ta difpofitionemad gratiam,id efl, remif-

TU

fionem venialium ; quód fi bonus morus non

At "

eratinfallibiliseffeftus aque benedicte , & me-

mm'[[m t

diante bono mota etiamremiffio venialium ,. fa»

LT

cilis multó potuiffet dicere , aquam benedidiam

M

nonefle Sact&mentum , quia non confert infalli-

UT

biliter effe&tum fuum, ficuti conferunt Sacramene

TM

u, Deniquequód 4. 7. de m4lo, doceat Divie

d

nam virtuter in Sacramentalibus aliquibus fecre-

Iity

K

tiüs operari

vel 4.79. 4. 1.ad 3. Euchariftiam

[ llmomh

excitare fervorem charitatis, ficuti boc art. habee.

mufid [

tur de Sacramentalibus. — Refp. ezim potefl, ideo

docere ipíam , Ecclefiam confecratam confequi

"ü!neg

fpecialem vircuter, quia Dzus in. illa peculiari-

b

ter affiftit , & oratio ibi fufa reprimit magis Da»

h

LT

lbeqt .

mones : ponere differentiam inter aquam bene-

dictam & Sacramenta in ordine ad gratíam & di-

W'W

N

t

fpofitionem ,. non autém in ordlne ad infallibili-

G

dlir

tatem , tum quia eadifferentia certior erat , tum

| sit(g

LU

quia aliquo. modo. infallibiliter aqua benedi&ta

""ü:r )

excitat fervorem removendo prohibens , id eff.

n

De-

i

De Sacramentalibus

4

TM

Dormonum poteftatem, & confequenter dimittit

venialia : Divinam virtutem in Sacramentalibus

mati

.

1]

operari , nihil aliud fignificare, quàm fpecialem

o

h

affi(lentiam vel coércitionem predictam,Denique

uT,

V

etiam fi eodem modo dicaturEuchariflia excitare,

quo dicuntur Sacramentalia, non effe tamen illam

PBICM'

tU

locutionem eadem íemper ratione accipiendam

u ii

propter diverfas circumftantias & rationes, quae

Tij

ex di&tiscolligi poffunt.

| Ut

. Ex diclis colligitur 1. an Sacramentalia diccndag,ya

r

fint remittere feu caufare ex opere operato ? du-

yus M

Pliciter. enimpoteít accipi hoc,quod eft venialia

n&mþ

remittere ex opere operato : 1. Ut fignificetur,

ifhy Ei'

per Sacramentalia dimitti venialia immediat?,

j

2. Ut fenfus fit ex opere oparato caufare per ipfa

:mnïïï'

aliquid remiffivum peccati venialis, vel certé con-

u

ferens adremiifionem;fi primo modo loquamur,

ylie

conftat, refpondendum effe negative , ut fatis

»)

d

patet ex dictis ; cüm enim non remittant , nifi

y

i

adfit motus ex fe fufficiens, non eft, quàd recur«

j

Tatut ad opus operatum.

Si fecundó modó , re«

l

i

n

pondendum eft cum diflinctione : de fervore

Qu

r

charitatis neandum eftcaufare ex opere operato ,

Q

cümnullum fufficiens fundamentum hzc caufa-

itas habeat : de coércitione autem dzemonum id

j

atl av

concedi poteft propter fpecialem Ecclefiz potefta»

"h

sem in illcs , ut fapra dictum.

f

il

Colltgitur. 3.

[[n tantum venialia peccata per471

Sacramentalia re

fl vf

mitti , in quantum per illa exci-

b:ngdi&ï

fantut pij motus inanima , per quos illa ex opere

Ü

i^

opetate

£

-

414

.-Afpmäix

h: q

operato delentur, — Ethóc modó effe intelligens

das illas voces, cüm per Sacramentalia dicimut

m lii

ccl efie »

fan&ificari & mundari ex benediclione E.

Tigiilion

illtytion

ut in c, equa fale. de confecr. difl.3. . HincS.

D. in 4. difl.Y6. q. 2. ar. 2 ad. Y ait : fed 1fla

m

( Sacramentalia ) dicuntur peccatum veniale re-

nh.ify,

mittere,in quantum vi atiuum

nofirum favorem

tb

Ifia fine

li

excitant, & fimiliter ad fecundum.

contritione non delent peccatum veniale

; fed

Vr

dieuntur delere, in quantum contritionem cau-

t

fant ?

Vl

472 Colig

itur 3. Sacramentalia non fümi in prge

LT

feni ftric

& pro ijsritibus , & a&tionibus, qu& $a«

mm]&su

cramentis adjacent , tanquam circumflanti& , &

D

d eorume

accidentia quedam ipforum ordinata à

Sed fumi

dem ornatum, ufuümque decentiorem.

! Wmukmm

&ionibus facrisu(que

latius; provarijs & rebus & a

adeo diffidentibus inter fe , inquit Efparza lib.xO,

| lia

L

Sacramento Panit. q. 92. art. t. ut Iub nullo ge«

nere proximo contineant

ur proprié, ideoque nec

|

H !

definitione proprié tali.

definiri pomnt una aliqua

| fUHïtieum d

Dici veró utcunque poffunt opera

tiones fenfibiles

Pitiny

Fidelium

ordinatz ad excitandam devotionem

ad remiffionem peccatorum venialium.

mex opt»

|

Iäim T

4c9

Dices 1. Sipet Sacramentalia tantü

!

re operantis remitterentur venialia , etia

m intet W

'v.

|

L

lþït:ls1

illa facrz imagines deberent numerari ; quis €

enim nefcit , etiam per illas excitare pios animi Qj

ele | tj

"n

motus.? atqui hoc eft contra communem

!

|

Ch"nïll [

tentiam Ecclefg, — ReJp. megando fequelam. R&;

|

:

)

De Sdtrdm?ntali&u:ä

a5

lo

üoeft: quódSacre imagines communiter tan-

dicnd

vuàm habeant vim obje&tivam pias fpecies ac bonas

Sediin

cogitationes excitandi ; Sacramentalia vero ex

I

inflitutione & precibus totius. Ecclefiz habent

J

vim moralem ( non tamen infallibilem , ex

iil

vum. 469. ) 4 DEO impetrandi auxilia propriis

yjm

motibus eliciendis.

p )]

Dices 2. Sacramenta novze legis in hoc dif-4 4 E

ij

feruntà Sacramentis antiquz legis,quód ifta non-

u a

nifiex opere operantis , illà veró conferant gta-

uam & remiffionem peccatorum ex opere opera-

miny?

to : ergofimiliter Sactamentalia novz lepgis dif-

J u

feruntà Sacramentalibus antiqua& lepjs, quód illa

int

conferant remiffionem peccatorum venislium ex

lu

opere operato , ialtem tmediaté ; illavero cantüm

gl

contulerunt illam ex opere operato.

Rejp.

Conceífo antecedente , »ego cosfez. nam Sacra-

d

j

mentalia antiqu&e legis non ordinabantur ad in-

a

ternam anima , ícd ad externam legalem fan&ti-

ynhr

ldw y

ficationem , & emundationem carnis , ex quo

y

fufficienter differunt ànoflris. Sacramentalibus ,

?(0

n

n

qua ordinantur ad internam anim« fanctificatio»

nem,

.

j

J

Dices 3. Sacramentalia plus. videntut pro-q.ä ;

defle , quàm aliza&tiones, quas Ecclefia non in-

"i

ftituit ,| plus autem proderunt, fi non remittant

4 qH

immediaté venialia , quia mediaté non remittunt

caüfando bonos morus , eos enim alioquin fen-

"L

tiremusifallibiliter.

nmufllm

Deinde quare non potuit

Chriflus concedere poteftatem illam Ecclefis ,

,

quam

AMppendis

416

quam etiam Ecclefia

videtur credidiífe fibi concef-

M

fam, dum Sacramentalia hac inftituit, alioquin

£ruftrà inftituiffet.

Denique fi per indulgentias

(s

Ecclefta tollere potefl reatum poenz; quare levio«

36

rés maculas non poterit per hujusmodi Sacra«

mentalia, —Refp. Sacramentalia plus prodeffe ,

quàm alias actiones non inflitutas ab Eccle(ia ;

quia Ecclefiz interceffio explicatur per illa, utim-

TA

petrentur motus contritionis ; & amoris fuper ,

omnia , quos motus facilius concipiunt homines$

W

jufti quàm peccatores , & ju(tis etiam Ecclefia ma«

is fuam applicat interceffionem, . Vide diéla ia

num. 466. — Ex hac de Pocnitentia;

qufttenu

s vi?rtus eít,

ut

i

D

In Omnibus Glorificetur DEU $

Q

l

-Kt;- fo, $ 7'!

i

lls dt ?

Ut

* Qu

ü"!ägu ol

l[hax

"ag

g!"ümxn[

ü

«9) r( $o

i

GE SoTe U qpdo

»

n

9

"

li

s

1lgenm!

Qudxecaccpm d o0cmeqi s

-—

relei

,

j t

650 M

w

25

ä

ii

T

tUtl

1

TRACTATUS

vt

. POENITENTIA

Matr

| i

Pasns II.

lii

ienitentia , ut eft Sa-

De B

cramentiun.

u

*,lfcufsis feor(im ijs, quze ad Poenitentiam, &

jfut eft Virtus, pertinent, diícutienda

manet in przfenti altera & precipua ma-

er huj

us ampliffimi fimul , & utiliffimi Tra»

€latüs de Pcénitentia , nempe de Poenitentia , ut

tim,

eftSacramentum , ejusdemque partibus fingilla-

uam rateriam S. D. in 3. p. (wmma

Theologie otdine doctrinz immediaté tra&lat poft

Euchariftiam ; nam poft Baptifmum (ufcipi po-

teít Euchariflia ante Parnitentiam , nifi contingat,

gratiam in Baptifmo fuíceptam arnitti per peccae

tum: & ideo Sacerdos in fua ordinatione priü$

accipit poteftatem conficiendi Euchariftiam ; de«

Hunc ordinem

euam

inde abfolvendi à peccati;-

&

«6 (o) $e

eciam fervant, PP. Concilium Trident. f2/f. 77*

& alia CC. paffim , Colonienfi exceptó quod ,

uia anté Euchariftiam premitti à fidelibus folet

DiE

Peenitentia, priüs dehac,quàm deillaagit. Qua

tatio convinCeret , eodem ordine ab omnibus ne-

cefíari de his Sacramentis agendum , fi Peeniten.

tia per fe requireretur ut pra paratoria ad Euchari

]

Tin

ftiam ; cüm tamen folüm per accidens requiratur;

[

hi

ideít , fuppolitó peccató : unde Íi aliquis careat

Mistg

peccató mortali , non indiget Pzenitentià ad fum-

Wt (s

tionem Euchariftiz , ut zecté adnoravit S, Th.

j

[

A

ï LO

t q. 6$, art. 2.4d 4. & q. 83. 4. 6. ubi pulchr

E"mhns [

&it, quód ficuti in vita corporali , non indiget ho«

N

mo medicatione nifi infirmetur , indiget tamen

per fe generationis au men:ó & nutrimentó , ità

:d:P]';m

üflmm 1

in vita fpirituali per feindigethomo Baptifmó ,

confirmatione , Euchariflia , non indi

et tameri

manPm

Jj

ideantuf

Ponitentiá , nifi peccet actualiter.

"tim

di&la in Tra&. de Sacramento Enchariflia num.A.

l

Em

Porró de Sacramento Poenitentiee (cripferunt plu-

Wmlm

mi , & nobiliffimi cum Magiítro i» 4« 4if^. 14

N

IT

Mij

& S, Thoma 3. p. 4 4. 84. INosà multorum Àu-

shorum citatione abílinebimus , contenti referre

aliquos, apud quos curiofus videre poterit

4 l.OIVIII

reliquos, fi placuerit,

Vrxeeve o

E

ARTI-

€9$)5($e

d

Dissurario. L.

!

w (ot

Q

De Exiffentia Sacramenti

iboste

Benitentia.

pl

T

Egárunt hoc Sacramentum heretici Mon-

;wmur.

N

taníte & Novatiani, qui reparationem

g a

r

poítlaptum oppugnárunt ; contra quos fcripfe«

rfont Cyprianus de lapfii, Ambrof. 1. de Pa-

"N

mirentia.Chryloft. lib, de reparat. lapforum. Au-

jj

uftinus de Panit. medicin, alijiue plurimi,quos

mgltho-

vide apud Waldenfem 7om. de Sacrament.c.13 f.

;ctüm?

Wiclephus non negavit reparationé poítlapfum ;

Mmöx Ft

fed tantàm auricularem confeffionem. Lutherus

inPrincipio oppugnabat neceffitatem confitendi

w

"

omnia peccata mortalia in particulari ; fedinfi-

us

ne tandem penitüsabítulit hoc Sacramentum , ut

j !

& praflirerunt illius fequaces,| SimilitercircaSae

,

P'u-

cramenti hujus inflitutionem docuerunt aliqui ,

L

;;-.;4,

vel fuiffe jam in ftatu Innocentiz , aut in Paradie

i

- fo, vel poítea à Jacobo A

poflolo eap. j

uuum'm

inftitatum,

u

Pollm

I«

4 2

'ART«i!

yi

p

«$9) 4 (S$e

g ht

AgrTicurus L

tupita

fitprece

n detur. Sacramentum. Panitentie ?

puityit,

co primó : EftinEcclefia verum & pro-

Vi

D

rium Sacramentum Poenitentiz, quo peC«

"1 quo

;

Vibng,

cata fidelium poft Baptifmum commiffa expian»

tur.

Eft de fide certa Conclufto, definita in Con-

g

cil. Conftat. 2» damnatione articulorum Wiclephi

Mf?n 2. D

& à Florent. feff. ult. in De-

V

lum

é Ha[fij 4. 9. 10.

Wi

ereto Eugenij, item à

"Trident. f£ff. 24. can. 1, G*

2. tradita etiam à SS. PP. quorum teftimonia vi«

hg, u

fffdldfnL

deri poffant apud Suarez 4:fp. 16. feet, t & Bel-

Qdl

larm. L. 1. de Penít. cO0. 7 13.. Probari autem

Hir lit

folet hecveritas potiffimüim ex illo'eaz. 20. 4*

tipite Spiritum

$.Gquorum remi[eritit peccata,Tte-

Pt

soittuntur cis

quibus verbis Chriftus dedit ali«

tügio

uam poteflatem. Apoftolis , eorümque fuceel-

Fum

oribus ; ut per fe patet ; hac autem poteílas

ul !

rimó exercenda eft inter homines & in Ecclefa

"m

uod fig»

Hp

At

vilibili , ideóque neceffe elt , ut per aliq

Secundà

3")[ h

LY

num fenfibile & humanum operetur.

eít de ( efficax ; & ideÓ neceffe eft, ut illudfig

L

ü ,

num fenfibile habeat promiffionem gratiz, inore

"Httmem

dine ad quam eít efficax , quia fine illanonremite

"Gntmd

tuntur peccata ; fignum dutem efficax gratiz €x

ID

Dzrinflitutione & promiffione eít Sacramentum

L

] mttl

novz legis ; ergo tali poteftati neceffario corree

sl l"gu fl

xlm

fpondet aliquod Sacramencum novz legis remil«

4t,

1

. fivum peccatorum,

Confirmatur aliqæä cone

lt

Iuj

graentia : quia non eft minor neceffitas inhomi-

s

nibus

:

4Hn detur Sacramentuss Pænitmt:'æ? ;

y

tibus baptizatis , nec minus periculi in peccatis ,

qua poft Baptifmum committuntur, quàza in eis;

qu& przcedunt ; ergo ad Chrifti providentiam

w

pertinuit, remedium inílituere, quo regenerati

Ti

poffent à peccatis refurgere , ficut inftituit reme«

dium, quo nati in peccato ori

jque

ginali regenerareq-

m

tut ad primam gratiam.

Dices primo Cum harteticisapud Cafpenfem 4

"

jl

lic difp, $, num. 2, verbisillis 3'o2». 20. noneffe

conceífam poteftatem remittendi peccata, fedtan-

T Udj

t

tüm docendi ea, vel priüs jam effe remiffa,vel fu-

turum, utremittantur fi poenitens Evangelio

jmott

crediderit. . Contra eff primo : quód poteftas do-

dU

cendi & pradicandi data fit Apoftolis alio loco,

" W;

.

Íclicet Luce 9. Secundo

L]

uód Chriftus,dando

010

poteflztem pradicandi, ufus fit aliis verbis, quàm

viill

nunc dando poteílatem remittendi peccata ; ibi

"

enim non eftu(us ullo verbo , quod fignificet re-

uqül Wff ;

miffionem peccati , hic veró non cf vfus ullo ver-

j

W

i

j

bofignificante przdicationem , ut ex ipfo con-

textu patet,

(ontra eff tertio : Chriftus illo

m

L

u

Joan. 20.c, non tantàm dedit poteflatem remit-

tendi peccata , fed ea etiam retinendi : poteítas

j

H

y

autem retinendi non poteft confiflere in pote-

m[lt-

ate pradicandiaut docendi ? ergo. nec poteflas

40

(l

.

*

remittendi peccata. Contra eft quarto

fi per

remittere intelligitur in dicto loco Joannis pre-

"d

icatio, ergo fenlus illorum verborum eft : 44o-

mno i

Tum peccatae[fe vemiffa pradicaveritis , illzs re-

l [

mijfa effe predicantur 3 quz explicatio , ut patet

*

4l

ji !

ex íe , veleft nugatoria , veljnullius momenti

.

M

Al

j/

a j

m

quia

h

6

AArticulus L.

totvtniun

quia fecunda pracdicatio vel et eadem cum prims;

ittuete.

li ,

& tuncapparet , explicationem effe nugatoriam ,

uiaelt idem dicere, ac quando docetis ,docetis :

Iinom

veleftdiftindta, & tunc fecunda illa prsdicatio

m LT

vel fit ia coclis, velin terris : non hoc fecundum,

o

quia nec ip(i Adverfarij faciunt duas pradicatio-

t C

nes eidem Peoenitenii circa idem peccatum

non

] m

etiam primum , quia pradicatio non eft nifiin or«

| !lqul(w, [

dine ad idem ; qua tamen in coclis inter beatos

E

non datur.

| m

| nl

Dices fecundo. cum ijidem : Chriftus paulo

ante illa vïer'ba

dixit : ficut mi(it me Pater ,

l 61.66)1

evo mitto ves : fed Chriftus noneft miffusad ree

p

gnittenda peccata per Sacramentum Penitentizs

A. q

fed per enuntiationem Evangelii pacis : ergo nec

Apoftoli faeruntaliter miffi, — Scewxdo : Íenfus

R

eorum verborum non eít alius , quam eoruim ,

| m

M

quz habentur /pca 24 eportebat Chriflum ptti »

g

( refurgeve a ssortuis, ut pradicarentur in sami-

hii

hr

L:

| d

se ejus Ponitentia Q vemiffio peecatorum :

ady

per hac verbanon eft data Apoffolis poteftas ab-

^

Ff

dl.

folvendi ; ergó

nec perilla, Zerti2: Inlege veteri

u p

('atem MiniftriDEI abífolven-

non habebant pote

llq [

di à peccatis , led t

antàüm przdicandi & adhore

Ts

Pt

" tandi ad Peenitentiam ; egó nec in lege nov

a ha*

Vgl

bebunt aliam poteflatem.

M) u

6

Refp. ad primum : Miffionem Chrifti & Apo-

[Wmm

ftolorum non effe (imilem in omnibus , fed tan-

dmhl n

tüm ingenere , in eo fcilicet , quàd, ficut mifbia

qu

li

Chrifliá Patrefoit legitima , ita & legitima fit

lii

E

Apoftoloram fz&a à Chriflo : in reliquis non

um

con-

JPUIMM

— n detur Sacramentum Ponitential

7

tonveniunt ; alioquin Apoftoli potuiffent etiam

r

inftituere Sactamenta eo modo , quo ea Chriftus

qoriut

inflituic, vel moriendo fatisfacere pro peccatis

du

hominum , (icut Chriftus fatisfecit,

A fecune

il

dum neg. maj. Ad tertium dico , multaeffe in

:(HW-

lege nova ; quz non fuerunt in lege veteri, & hoc

al

decebat Chriíli dignitatem ; ideoque licetin lege

veteri non fuerit Sacramentum Poenitenti? , non

g M

ia

Íequitur, quódnoníitinnova. Ceterüm etiam

AU

inlege naturz, & lege veteri inftitutum fuiffe Sa-

cramentum in remiífionem peccatorum períona-

ho

lium ducui zz 7rati, de Sacrament,in genere nume

rl

62. 6 6j.

m

Dices tertio : Paulus 4&. 26, nonaliud prz-

st

dicavit , quàm quod erat prenuntiatum à Moy-

«s

fe& l'rophetis : íed . Posnitentia , quam prz-

, ib

nuntiabant Prophetz & Moyíes, non eít Sacra-

l c(]rllm)

mentum ; ergoó nonaliam Pcenitentiam illis prae-

nuntiavi S.Paulus, — Deindenusquam in S.Scri-

J

[ !

V;IMW

ptura fit mentio de Sacramento Pcenitentiz ; ergà

M' N

noneli admittendum. — Refp. Paulum nihil alisd

"

pradicáffe , quàm quod erat prenuntiatum à

"d

Moyfe & Prophetis faltem implicité , non veró

j

u

folum illa, qu& pranuntiata funt explicité ; alio-

h

T

quin neque Baptifmus debuiffct à Paulo praedicari,

ll

cüm nullibiin lege veteri inveniatur ex preíse fu-

turum, ut hormines in lege nova abloantur in

(uis peccatis per invocationem SS, Trinitatis. 244

j

$ kd

alterum eít eadem refponfio, quia fcilicet aliàs

neque Baptifmus foret Sacramentur , cim nulli-

[ f

lg

"

bi in S, Scriptura inveniatur quoad vocem » quód

Bapufmus fit Sacramentum.

a4

Dices

d

j

QUm.

N

y

?

VT

L]

znimim L

g Dicerquartb : Omnia Sacrametta conftant

fittümel

aliquo elemerito 5 accedtt , ením verbum ad Elt-

Ncnmagi:

mentum , C fit Sacramentum ex vebus vifibilubw

.

10 nj

?

Moicran

€* corporalibus ; nihil tale eít in. Paeuitentia

ergó. Refp. di&tum illud. Auguft. non pertinere

Ti orpor

ad omnia *acramenta generalitet , cüm ibi not

mdidmu:

tl i

loquatur de Sacramenuss in cortuni, fed de Bapuf-

ü

mo. Sane . Th. q. fo.bic art. 4. in argum.ad cone

|

l

näsfm

tra, poftquàm retuliffet dictá iftud Aug:fubdir,&

! U d

loquitur ibi de elemento fenfibili , quod eft aqua.

L

Patet id enim aperté ex contextu : detrabe vere

L

bum. inquit Auguít. quid eff agua. ? mon vtrà

! Wiloint

accedit verbum ad Elementim,nimirum aquata,

! lonf:(fm [

qua fime verbo aqua folum efl , && fit. Saeramen-

tfntiæ? li

inm.. Vide Bellarm, lib 1. de Penit. c. 11 . Quód

j p Pon'"

fi genetale volumus effe ad omnia Sacramenta , ut

L

conftent aliquo elemento , quo modo plerique

Vij

DD. loquuntur , nomine Elementi non eft intel-

modopofüt

ligendum id , quod proprié hac voce fignificatur,

n dj

nimirum cerpus fimplex ; hac enim ratione non

Attimen

nifi Baptifmus Sacramentum eft : fed inteligen-

ts

dum eft omne corporale vifibile.

Ita inter cztée

| u V"bi.

teros S. 'Th. /» 8.diff. 22. q. 2.4. 1. & diff. 4 t

'ip Verbi (

art, 1. queflinncula g. ad 2. non deeffeautem in

Tl

l

Poenitentia Elementü hácratione fumptum, facilé

i

patebitex fequentibus, — 24 fecumdam argsmen-

ln

tipartem de vebus vifbilius Refp. dum dicitur ;

Rif

Sacramentum debere conflare rebus vifibilibus »

"i

J

vifibile accipi pro fenfibili,

Vide 5- Tlx. i'l ;'

"Wm

dlífl, q. 1. art. 1. queffiunc, 3, ad 1. ubiita actipie

L

i

endum , ait , quod communiter dicitur , Sactá*

metn-

p -

Hn detur Satramentum Pouitentia ?

9

sodid

mentum effe invi(ibilis grati vifibilem formam.

Y

Non magis urget, quod dicebatur, Poenitentiam

non conítare rebus corporalibus , cüm tamen ve»

njïbüllm

qteti

rum Sacramentum id requirat ; nomine enim ree

qtint

tum corporalium vel materiahum & fenfibilium,

n

cüm dicimus, ex ijs conflitui Sacramentum, non

kl

intelligimusfolüm res permanentes, fed etiam

T

actiones fenfibiles, que habent efle in fieri , ut ait

od

S. Th. boc art. ad 1, & q.. 6C« fap. art. 6. ad 2:

hujusmodi autem in Pcenitentia non defunt ; ete-

T

]i

nim fi ablutio in Baptifmo habet rationem fei ,

unctio inconfirmatione &c. cur non etiam con-

! " u

confeffio erit res fufficiens in Sactamento Poeni-

WW)

g;(vumf'

tentiz ? Neque dícas , aCiones diftinctas à locu-

tione poffe cenferi res fufficientes ad. conflitutio-

j

m 1

nem Sacramenti, non autem ipfam locutionem ;

cujusmodi eft confeffio ; quamvis enim aliquo

j ]lïlf"

n

modo poffit dici res , non. potefttamen dici res

[ïmäüx'i"'

contra diflincla à verbis, càm tamen res, quae

Sacramenta conftituunt , ejusmodi effe debeant ,

p

jot

quatenus alioquin non conítarent Sacramenta re-

büs & vetbis

e

L

ut enim conftat ex dictis g. 60,

p

d

n

ipfa verba , quatenus complentur & determinan-

tur ulteriüs per alia verba , aquivalent rebus.. Et

mguïimj

hoc fatis eft ad conftitutionem Sacramenti , quod

j

"L y

in Poenitentia facilé explicatur ; nam confeffio

(

fU

penitentis , per quam fejudicat recedereà pecca-

1

p

to, ulteriàs determinatur per abíolutionem Sa-

cerdotis, in qua completur judicium in confeffio-

J

j j

n€ inchoatum.

"

1j

Dicó

Qu

rticnlus P.

130

PT

Dico feeundo , Sacramentum panitentiz eífe

]ta Trident. cz£.

ol

aliud à Sacramento baptiimi,

Münis ad

€4n. 3. & conítatex perpetua Ecciefiz traditione,

Probatur etiam primó: ex diverfitate materie

f'at i

Türes al

&t formz. Seewndh, quiaper Baptifmum de»

lentur peccata quoad culpam & poenam ; ideóque

Mgn Et |

nulla imponitur fatisfactie ; per poenitentiam

Al im

1

Ttslian

vero ita delentur quoad culpam , ut. frequenter

j

fuperfit poena aliqua temporalis luenda. Tertio,

L

5Mrfipf; i

ex diverfitate finis. utriusque Sacramenti ; nam

l m.' T. IT

Baptifmus fui

tà Chrifto inítitutus ad delendum

!r Orifi

originale peccatum ,

& fiquz alia in adulto re«

Bd

EPT

periuntur ; posnitentia veró ad delenda peccata

oít Baptifmum commiffa , & ideb recté. dicitur

/P n

feconda tabula poít naufragium fcilicet humani

J de

vel tabula poft nau-

generis in primo parente ,

Ril

fragium juftitiz acceptae in Baptifmo ; undé eti-

?KVum?ui |

V itto

am fapiüsrepeti poteft penitentia, fed non Bap«

tiímus.

Ufliipl'o

Dices cum Hareticis * ispoffibile efl , eos,qui

T n

ef prolapfi renovari a& pa*

000 femel illuminati fnnt s

effet,

sitentiam,ad Hab. 6. quod tamen falfum

fidaretur. Sacramentum Poenitentize

Et ibi-

dem c.10. dicitur: volumtarié peccantibus poff

À

«cceptam . netitiam

veritatis nonjam relinquimr

boflia pro peccatis :

fed hoc etiam falíum effet ,

Áj

itenciz, quia merita

fi daretur Sacramentum poen

WM

Chrifti , quz font hoftia pro peccatis ,in co con*

tinerentur , & ita ficut relinqueretur Sacramen*

tum Peenitertiz pro delendis peccatis , fic& ho-

flia.

Refj. S. Apoftelum Paulum in utroque

LT

texca

l

s

at d

4fn detur Sacramentum penitentie,

1i

rijen

textu loqui de remiffione peccati && renovatione

ml

hominis ad poenitentiam , quaz fit in Baptifmo,

t t

prout explicant SS. PP. Chryíoft, Theodoretus

m

& plures alüi citati apud Martinon difj. 41.

". 48,- Etratio eil :

