I U em

certó falfum eft; fi enim moriendum

mihi eifel:,

trlgts

ne alter perieratet »

vel inferni poena toleranda ,

Proximuruml

non tenerer mori,vel intrare

infernum. Imà foepé

is impedire damnum corpo

I3i6,

obligamur mag

de Sacram. Et»

Vtsgr

vàm fpirituale proximi » ut dixi

N

!i Hc

ebariflie num. 409.V erüm Refp

- omnino , fialie-

tu£f ; pro

ut deceftabile pet

!

Pt

num peccatum fpecle

L

actum voluntatis, fic eft

t deteftabilits à me quàm

ld

ponz propriz :

prout autem

malum quodlibet

um fit maxi-

00"- If j

eft permittendum,ficquamv

is opiim

Mi

mas penas velle perpeti ,

ut evitetur alienum

did non obligat,quia

f

peec

catum , charitas tamen à

facilé vitariab

At

peccatum a

lteri voluatarium eft,&

| Q

undé licét magis deteftetur peccatum

eo poteft :

Wum »tür

etiamalienum ,

non tameu magis tenetur illudim-

Wï m

pedire, quàm propria

m poenam. 4fd rarionem

Ctumw

fugit malum DEL , prout

difl, , contritio magis

|

'V'""'hdeh

ime ilatum DEO, co

nced. prout ab alio illatum;

Mp

sego: falíum enim eft, quod femper magjs teneatur

?

tuf.

Docet tamen

"Md

4

impedire, quód magis detefta

Nlnmn

de Lugo bic difp. f.t. 4« n.

jf: me licité pofie

N

peecandi » e-

hi

fubire periculum .e;iam proximum

tiam

N (

Quanta debet eff? eomtritio?

311

t

rum

m

tiam fiper revelationem fcirem , me peccatu

inillo , utaliquem liberem ab zterna damnatio-

vm.v,dl 5'

j,' J

ne vel peccato gravi ; nam hoc non eft velle pec-

&ate , led vellepericulum peccandi , feu nonim-

aehuntt

g, [

pedire antecedenter & in caufa meum peccatum

veniale , ut poffim fuccurrere proximo , & impe-

um (9

dire ejus peccatum mortale : certum. autem eft

Jur fo;

quéd poffimus licit? permittere feu fübire pe-

i. 0

ficulum peccandi , utfübveniamus neceffitatibus

nin tl

non folàm fpiritualibus , fed etiam corporalibus

g

/

proximorum ut patet in chirurgis &c. undé etiam

h I'F.ö m[

o€ vitare non obligamur,(i nobis magnum dame

n

num corporale vel temporale immineret.

qnim

Quzri hic àquibusdam folet , quid faciendum,

" d

1proponeretur alicui hzc conditionalis im

poffi*3 7

;&abilt ?K

bilis: aut mihi peccandum eft

m

; aut DEus patietur

aliquod malam intrinfecum ?

Suarez difj. 3. féHl.

TA

IO, ». 1t.. Refpondet ,hominem debere tunc ac-

lil üfymm'

ceptare peccatum hocipfo, quód peccatum tane

M

" j

tüm cenfeatur malum extriníecurm DBl , ut vi-

jg

taretur malum intrin(e

cum Dz: , quod deteftabi-

"s

liüs eft.

Quidam veró alii reijciunt hoc. te-

, «c a

fponfum

» tum quia non eft ad intentum dubij,

uf iHUd'm'

quod videtur fupponere illud malum Deo intrin«

" a

ecum eventurà fine peccato ejus,qui alias ut non

hn

yoi

evenitet;deberet peccare tum, etiam quia peccatü ,

lo jf

quód ut tale proponitur ,

fempereft ineligibile;

j

ergó non deberet fieri etia

mad vitandum malum

[*

ul

l

EO intrin'ecum :

prob. eonf; aliàs fi,quia malum

jai

DEO intrinfecum

j ]

Cenfetur majus , liceret eligere

" (Ii

i

peccatum ad illud vitandum, etiam licer^t eligere

Tni«

312

Articulys 1.

E

!

minüs peccatum proprium ad vitandum alterius

dipetqd

Jiisnon

majus; & tamen id fallum eft coufentiente Sua-

rez. — Ánt.vero prob. naminid, quod propo-

ts n

t t

nitur ut peccatum & Deo difplicens , non potel

charitas inclinare , fiquidem adhuc ponitur ut

padeei

contrarium divinz voluntati,& confequenter non

t lnbla

deberet fieri; quamvis per impoffibile Deus paffu-

't m

Et

zus effet aliqued malum , nifi ipfe. peccaret.

f"«'/üm of

jta videtur dici debete; licét enim condiuionalis

IWPHIOS p

fitabfurdiffima , neque expediat eam facere , fi ca«

l

menfiat, itadebet procedere, utdicat aliquis ,

etfi deberet: Deus pati aliquod. malum, nollem

r

eccare , quiahoc manet. malum & ineligibile ,

aliud autem non pertineret ad nos nifipermiffive,

tf

& malum permittere non eft intrinfece malom ;

quamvis Suarez dicat , alienum malum tuncnom

con(iderari ut alienum , fed quatenus ad nos fpe-

hflpou

ET

&aret illud impedire ; fed in. hoc ipfo non redé

pde

procedit , quia illud non pertinet ad conditiona-

e

lem impoffibilem.

TT

Adextremum JVot4non tamen e

ffe neceffari-

Ti d

um , facere explicité talem reflexionem aut com-

"t ! Cümj

parationem ad penas inferni: quia etiam, qut

mmmm'cg,

ignoraret has poenas , adhuc poffet de peccatis fuis

elicere contritionem , & arduum effet , tali refle-

t

xioni alligare omnem actum contritionis maxi«

Pt d

mécüm nullum habeatur fundamentum in Script.

MM

CC.vel PP. fufficit igitur ad contritionem per-

ii

MT

fe&tam, ut voluntas contriti reddatur di(pofita pro

pmpllumlw

eo folüm caíu , quo alterutrum neceffarió eligen-

d

dum proponeretur, ut tunc poeras inferni pouiüs

N

Ut m

eligeret

t

Quanta Jeäet effe contritiaä '.

EE

at

eligetet quàm peccatum, 1mó talis comparatio ex-

at t

plicita non eft facilé fuadenda ; maximé infirmi-

d propr

oribus , ne forté territi alicujus mali horrore , vel

ion o

carentia alicuius bonidefiflantabamore DEI, &

poniwrut

peccati deteflatione : quia mala pene, utpote ma-

gentetaot

gis fenfibilia j/fzpé magis movent animurm poeai-

m

tentis, quàm malum culpz , poffuntque vel peri«

A

!

culum infufficientis deteftationis inducete, vvel ad

nliuuaf

Ícrupulos provocare.

"

(eft s fl li

at d

Anricurus lll.

ff nüm

Utrüm perfetfa contritio

d

wl

equalter deteffetur omne

; n

eccáatum ?

g u

eri poteft comparatio inter peccata propriaj 79

o 'ï*:

F

& aliena; & quamvis contritio non fit de

g

m

"

peccato alieno, quia tamen agi pote(t de contritio-

ne, quz elt elicita ex motivocharitatis , & cha-

ritas fine dubio extendit fe ad dete(tanda peccata

T

m

qi

aliena , càm illa etiam Dxo difpliceant , ideó hoc

«ommuniter quzritur de contritione perfecla ,

et

quatenüs per illam fignificatur odium feu detefta-

( cænshb

gi

tio peccati: videri enim poteft peccatum grave

g

alienum deteftabilius proprio levi ; nam chari-

n

Tu]

«t

tas dete(latur peccatum , quatenüs Deo difplicet:

fed magis difplicet Dzo alienum grave , quàm

gt

propriumleve 5 ergó alieaum grave magis dete-

jl

j

Idem

chg;!

ftatur charitas , quàm proprinm leve.

Aro

l.

Á

n

Mu poteft de peccato actuali & habitnal

JDicen*

j

3

aPriticulus TIL,

Ü

$80 Dicendum primo:

contritio magis deteftatue

lh i

appretitativé propium peccatum etiam leve,quàm

Wotis: e

alienum grave. — Ratioefh: quia magis Dzo pla-

Qu mor

Qgpoatur,

cet , ut ego vitem peccatum etiam]eve , quàm ut

illud faciam , ad vitandum alienum grave: fed

qnamics

Wtitoe

eontritio magis refpicit, quod DEO magis pla-

7

cer: ergó. magis deteflatur leve peccatum pro«

üfie

prium , quàmalienum grave, sim.pater, cüm

f0 d

contritio fit peccati deteftatio ex complacentia

!t )

Dz: , ac proind? magis deteftatur , quod DEUS

LOAT

vult ipfam magis deteflari, — »aj. veroprob. nam

Deus vult, ut ego vitem peccatum proprium €«

^i a

tiam leve, quamvis ad hoc fit neceffarium permite

Sttt

tere alienum , quamvis grave; aliàs , (i Deus

hoc non vellet, non peccaremus: dum commit-

lm

ticius peccatum leve ad impedienda aliena gravias

Dim; u

quod eftfalfum; fiquidem non funt facienda malaj

wamm

uteveniat bonum. . Ex quo patet Aefponfio ad ra«

W.

W

tionem dubitandi ; licétenim DEO magis difpli«

Al

TT

ceat alienum peccatum grave', quàm proprium

Wi p

leve; quia tamen magis Dzo placet, ut ego vitem

fl m

proprium , licétleve , quàm ut illudfaciam ad

l [ml qmm;

impedienda totius mundi peccata , ideó conttitio

A ICOmI

P

ágis deteflatur proprium peccatum leve, quàm

Et vatio ulterior eff : quia

ae

m Fi C[gn(

&lienum giave.

'P(ænand

ritatis prima inclinatio eít reípectu proprii fub-

h

q

Q ij

je&ti, id eft magis inclinat fubje&tum , ia quo eit;

w:")lll

ad diligendum Deum ;ergo ratio motiva charita-

"l]ru

N

Bu

tis inclnat magis ad difplicentiam peccati proprii

[U R

.)qula

quàm alieni, Deinde contritio pcrfe&imma ftare

D

TP |

poteítinPetro v, g. cum peccatis alienis mortae

ibus

J

äl.:r;:?m perfetla contritiodrc, -

335

ht

libusv.g. in Paulo, non veró cum venialibus

at

propris: ergó magisideteflatur propria venialia,

Diople

quàm mortaliaalieria , cum illis magis; quàm hls

,quat

opponatur.

Pratereà propium amici eft, nun-

u i

quàm amico velle male facere; fiautem proprie

Qs

um mallet peccatum , quàm alienum , velletamis

qupt

co difplicere : quod eft contra leges amicitig

, dn

Hinc charitas majus malum Dei magis deteflatur,

nplaccnm

fl fit majus Dei malum refpectu proprii fubjecti,

Q DH

£oncedo , fifit reípe&tu fubjecti alieni , »ego$ pri-

ji, n

maenim incinauo forma (emper eft rcípedtu

optin

proprii fubjecti: ex quo ad probationem eadem

ff Ptfm.lk'

femper refponfio elt: Charitas enim non atien«

i Dui

dit bonum fuum, fed bonum Dei proutà fe fa-

Ciendum,

oni*

m g

[

Dices : ex charitate debeo malle ali

quod opus;8 x

ii

proximi preftantiüs,

]

quàm minüsbonum opus

t

i

meum v.g, non bené impedirem, nealter det psu«

(

ijf

peri mille numos , ut egoilli pauperidem unum

| ,opnum

obolum. Denique per fimplicem faltem difpli

€entiam meum peccatum veniale minüs mihi di-

fplicet , quàm mortalealienum.

Refp. concedo;

lj

p

gt

me debere omninó ex charitate praeligere majus

et ;

bonum faciendum ab alio , quàm minüs bonum

n

me pra(landum, quía ea voluntas procurrandi

jril

pet alium majus Dei bonum eftetiam utilior mihi

qui fum , ut fuppono , fubje&um charitatis,cuius

um

etiam fic

prima inclinatio erit refpe&tu proprii

fubje&i

» quia tunc à liberalitate magis cumulo

i

proprium bonum.,

De difplicentia dixi magís

ff

D

in;h'nui hominem ex chnaritateadjdifplicentiam

etians

Nixuai:

316

erticulus HI.

[/

etiam inefficacem . proprii peccati venialis , quàm

M ete, li

mortalis alieni ob eandem rationem.

r timen

[

«Dicendum [écundo : contritio magis detefta-

thdogra

&uale leve , quam habituale gra-

tur peccatum a

tiit mia

ve. Per babituale peccatum non incelligimüs

'ahn)us DT

a&tualitatem peccati prateriti j nam hzc «que

b

eít deteftabilis, ac futura in quavis differentia tem-

At i

poris :|íed intelligimus ipfam in peccato commiffo

Wantg

permanentiam, qua addit fupra peccatum prate-

EUY

ritum , quod connotat , privationem gratiz, Prae

L.

batur conclnfio : quia fi unum ex duobus propone-

t g

retut ad eligendum ei , qui mortaliter peccavit

!tf u

aut manebis per eternitatem in babituali pecca*

to , at debes venialiter peccare , teneretut priüs

MT

lä"ä [ ,quod['

eligere ? ergó pofteriüs eft deteftabilius, — Prob,

n

OT

ant. nam per priusnon peccaret , pofteriusautem

lioe

femper eft illicitum & malum , confequenter in-

5 ,

eligibile : ergó pofterius magis Deo difplicet ,

lm

quàm pritis & confequenter contritio magis de-

B m

teflatur actuale peccatum leve, quàm habituale

| lfU!fMpedj;,,

grave , juxta diéta in z. 580. Undi| poffumus

UT

li

differre j cenitentiam ad tempus fat longum po!

Dlundm

4nortale commiffum abfque mortali peccato; imo

mmlllll)pgffe

etiam absque veniali,confequenter ejusmodi pto"

!

It

tractio in habituali peccato non aflimatur tanti ;

'

Val

quàm fi novum admittatur peccatum etiam veni-

l

YVA

t!g

"d

D

le , quodaddit novam malitiam , non veró habie

y;

tualis perfeverantia peccati etiam mortalis.

lüm, à

] [UJ[[

i

Atj

8

Dicendum tertió: aCuale peccacum leve eft :

Ty !

deteítabilius , quàm peccatum originale.

Katio

i,qI

ale,

liy

Áit

ef ; quia originalein nobis tantüm eft habitu

s

7

Urrim perfeBacontritio de.

: n

t, qii .»

vel certé; licet includeret a&tuale primi parencis.

adhuc tamen proprinm actuale leve deteítabilius

T

eft leno gravi ex s. 380 Et licét enam origi-

T

naleíit mihialiquo modo proprium ; quatenus

veligini

voluntas mea transfuía eft in voluntatem Adami,

hacai

non tamen ita, ficut peccatum ventale propria vo-

ienti t

luntate commiffum.

Neque dicas : origiale

p conr

peccatum magis repugnat conjunction: contriti

a p

cum Deo , quàm veniale peccatum : ergó charitas

od I

magis inchnat ad fugiendum originale , quàm ve-

upm

niale , confequenter hoc eligendum eít prz illo.

v pl

Rejp, enim concedo aut. ( neg. confeq. chatitas

i p

enim inclinat quidem magis ad fugiendum | fugl

t p

licità id ; quod magis repugnat ccnjunctioni cum

j

Dzo, (ed non fugá illicità & impoffibili , quod

gt

fieret , fi eligeret veniale ad remiffionem origina-

lis. — Confirmari pote(! conclufio: quia ad pceca-

V

ijj

a

tum veniale evitandum obligatur homo in coa-

o^

Ícientia , non item ad evitandum orig;nale , quàd

li

u^

n

ficut impedire non poffuinus , ita nec ad illud;evi-

i

f

WW

tandum obligamur.

Ó

jl

Dicendum quartb : inter. peccata propria

384

contritio perfela graviera magis deteftatur. Pro/,

.

Pcmul

[

?»

concl. inter peccata unum . Deo difplicet magis,

ma[lïf u

quàm aliud;cüm fupponatur unum graviusaltero;

T

j

ergo illud , quód magis difplicet, & eft fubje&ti

u

proprium, magis deteftatur contritio perfecta

m

clliit mortalemagis , qnám veniale , & integ

,si^ mortalia, quodgraviuseít , magis: quàm mie

!

, // nüs grave.

Patet conftq. nam contritio refpis

Flc

Á

f,,þiwi':ï eit complacent

iam Dei ; deteftatur enim peccatug

quia

l

" Mrticulus IHI. !

"

r, ány u

uia DEO difplicet , ac proinde magis deteflatu

quod DEO magis difplicet, quando deteftatur ut«

fltes m

FOT

1

rumque : magis autem. DEO diíplicet gravius,

gt y nam

quàm minüs grave , illique magis placet vitate

tsl j

'ravius peccatum , quàm levius , ergo?

* Ex hac doctrina i»fersat aliqui priz hominem

ütpt [m

395

LT

in perplexitate conftirutum,ita ut neceffarium pu«

LT

teteligere unum ex duobus peccatis , debere eli-

gere minüs grave, v. g. f quis exiftimaret , fe de«

Pt

bere furari ad vitandam mortem, ne feipfum oc«

ET

Qd

cidat, debere eligere furtum pre homicidio. . Se-

N

eundà , in caiu hujusmodi perplexitatis fore qui-

dem peccatum , eligere inter duo mortalia, quód

ort g

hu

gravius cenfetur ( eftenim vaide inordinatum, in

quocunque tandem caíu acceptare potnus gra-

D f*P*«

RTM

vius malum , quàm levius ) non tamen eífe mor-

tale: quia unum peccatum fupra aliud non Vi«

L

J

W

! Wuc fm

j

detur notabiliter graviüs , cüm quodlibet pecca-

tum mortale contineat averfionem à Deo. Ter-

L

ti) addunt , repugnare cafum ejusmodi perplexi-

M

tatis, quo quis putet ,

Íe peccare etiam minus

m

d aliquis

malum eligendo ; nam hoc ipfo ; qu&

MLUT

AT

putet , fe debereeligere minus malum , ceffat ra-

tio culpa in tali electione.

"n

Vcrüm incipiendo a

b ultimo, meritó alijs vi-

VMdtn

3 6dc

tur facilé poffe contingere, ut quis putaret ,

) Wf " "

men:iendum fibi effz a& falvandam innocentis Vi*

&

.

tam, & adhuc nihilominüs effe malum mentiri;

R

Íedlevius 5 licét enim fitrepugnantia in tér

mini$s Jl )

ilud ni- !j

aliquem eífe obligatum ad aliquid , & i

dox[

hiiominus cfle peccatum , non tamen

eft ad

r

.Wm

|

l

t

—

Wtv perfetla contritro , d':. 329

clara, utnon contingat aliquando , ut bomines

deteit

vfLauni

fimplices in ea cogitauione hereant.

Aliud eft ,

quód tunc in electione minoris mali ceffet ratio

j grawü«

Yacet Vil

culpe ; nam hoc libenter fatemur, fed exi(tima-

j

mus cafum illum perplexitatis facilé poffe con«

tingere. — [móSuarez d;fp. 3. fe&f, 10. dicit, ta-

jllunit

irume

lem hominem peccaturum adhuc ex conícientia

erronea : inquo meritó abaliis communiter im-

du

u Jl

probatur, quia non videtur facilé intelligibile pec-

m

catum feu culpa in eo, quàd aliquis facit, dum

confideratis omnibus putat , fe debere facere,nee

yadio *

jf

poteft omittere finegravioriculpa, quamvis ex

ertore exiftimet , fe peccare 5 nam peccatum feu

mhäy 4"*":

(inauml

culpa non confiflit in eo judicio,quàd aliquisexi-

Ítimet, fe peccare , fedineo, quód faciat hic. &

o g

nunc, qued judicat , fe debereomittere, vel quód

u Effe W"*:"

D)

jud i

omittat id , quod judicat , fe debere facere, po-

.

d

teftdue facere vel omittere fine culpa graviori

*

yl

j

1

[]

fed in noftra cafu perplexus non facit, quod judi-

cat , fe debere omittere, & non poteft fine gra-

u

j plc,

Cnm ni

viori omittere , fiquidem hoc ipfo, quód omittat,

debet facere majus malum, in quo reperiretur ra-

M qu

tio culpzs ergó non peccat, dum eligit minus ma-

" CCW

um : imó neque , dum eligit equé malum , aliàg

fi quis determinatus omnino ad mentiendum

-nmm(

u)

TOU

mentiretur , judicans , fe peccare, eflet illi peccae

D)

tum imputabile ; quod tamen eft abfurdum, fi-

nuü«

j

menh

quidem libertas fundamentum eftomnis imputa-

bilitatis, m in talicafu reperiri poteft celebre

-il!ud paradoxum , quód homo honeft? & landa4

g P

j

d

ïlq

biliter operetur , qui fe äeccarc putat, idque libe«

-

-

u

gao

"rticulus HT,

Mnien

réagit, quod ex obje&to & opinione peccatum

&Rm'u]j;(

efl^ Kequiritur ergó ad culpam , ut homoagat

. n pl

vel omittat , quod exiftimat peccatum effe, & po*

ingarit

teft omittere fire majori culpa ; alias fugit ma-

Attnotabi

lum, quantum poteít, confequenter peccstum illi

iullum]

imputabile non eft.

pa.'mzo Eu

387 Deinde pofito cafüiftius perplexitatis merità

LT

exiítimant ( utividere eft apud Dicaftillo bic difp..

[Tm

2« dub, 10. ) fore peccatum mortale , eligere mae

i,

lum grave inter duo peccata ejusdem fpeciei ,

i,

quando exceffus effet gravis, ut f furtum unum

excederet aliud 1cO. florenis : fi autem exceffüs

AA o

materiz effet exiguus, v. g. qui non equivaleret — "ity

diítin&o peccato mortali, non erit peccatumt.

MT

mortale.,

Ratio utriusque efl : namin tali caíu.

N

D W*(&l ]

quamvis homio fit determinatus ad unum ex illis:

duobus objectis malis , adexceffum tamen mali- — "tl

! ')'Pfïïïouüs,u

tiz, quo unum objectum fuperat aliud, manet

liber : ergó fi exceffus fit talis, qui per fe fofficit

ln

ad mortale peccatum , eligere illum exceífum

iil

erit mortale, quia ficut tenemur fugere malum — "j

abfoluté , quia malum eft , ita etiam majus ma-

Nlum j

dem modo malum . ü'fu,od,um

lum prz minoti , fiquidem eo

eít eligere majus prz minori; cumdue ex alio ca-

mxftd gfl

pite, ut fupponimus, materiafit gravis, erit pece MM

peccatum mortale, quia hocaihil aliud eft, quati AUM

agere contra rationem & Deun in matería grav:.; tLïþüuüsl

" Sedquid , fi diverfitas repeiretur inter peceae

* '"?illtem

h

a88tum diveríz fpeciei gravius & levius, pofféme

*

jacare culpármortali, eligere peccatum gravius

F.

P'«llm

Utriom perfetka contritio (9':.

qs4ï

Refpondent ijdem;probabiliorem videri negat và;

vetatut

oj

& Rattoefl : quia & ffcienua peccarorum cflentia-

les non poflunt co:nparari , nifi fecundüm excef-

fepr

fum gravitatis effentialis ? hic autem femper vie

l*ugif fi

detur notabilis : ergó nunquam erit leve pecca-

uml

tum , illum liberé eligere ; qui enim adulterium

j m

pre furto ample&eretur, fimpliciter effet reus ad-

ulterij , quia liberé eligeret rem malam in materia

TT

gravi , quam poteft, & tenetur hic & nunc non

jgeem

cligere.

st

tun o

- Dicendum $. Inter aliena peccata magis dete-

389

flaturcontritioillud, quod graviuseft. — ProPa-

qu

tur ; namgravius peccatum mogis DEO difpli-

? w'yg]üs

, atl

cet : ergó coniritio, quz deteftatur peccatum

ex complacentia DEI, magis dete(latur, quod mae

n lahüw

gis difplicet : unde fi ex duobus peccatis unum

"d

effet ab alio committendum ; qui Deum dihigit ,

A

fi

optat potiüs, ut fiatlevius peccatum ; neque enim

ludr M

militat hic ratio, quá ex proprio peccato refpectu

T

alieni adduximus in ». 3 80. difparitas enim col-

! "

ligitur ex differentia illius duplicis doloris feu odij

À

peccatorum ; quando enim odio habeo peccata

nj

s

aliena , odium illud non eft oxnino practicum &

jp 19

efficax , fed eft fimplex defiderium, vel ad fum-

T u

mum voluntas extrinfece impediendi feu non per-

j t

mittendi peccatum alienum ; poffum. autem &

l di qül

teneor potiüs permittere veniale, quàm mortale :

qum

g[jï ]

n

odium autem mei peccati eft odium efficax &

m[il'

Pfa&icum , aC terminatur intrinfecé per modum

" FOH

l

cauíz ad negationem peccati , volendo ,ut non fit

m

g

Peccatum ; nunquam autem poffum velle pecca-

l

tum

$

Mrticulus 11).

i

tum etiám ven

iale ad evitandum alienum etiam

ETU

mortale , confequenter potiüs debeo permittere

m qizp

alienum grave, quam committere proprium leve.

390 Utrüm veró intali cafu licitum fit luadere mi-

li

nus peccatum , ut vitetur majus ? dubium elit, &

aliquiaffirmant , quando alius modus non effet

hn

avertendi hominem à graviori peccato. . Verüm

oppofitum eft D. Augufl. toss. 4. l. contra men-

fU t

dac. c, 9. & l. 99.fupra Gen. ubi excufat factum

& i

Loth Ges.19. quod fecit exanimi perturbatione;

dum Sodomitis obtulit duas filias proprias, fuafit»

que , ut cum illis potiüs concumberent, ut ab op-

dtr

preffione eriperet fuos hofpites, — Et Ratio eff

ütope

quia non funt facienda mala , ut eveniant bona ;

feem

quod eft principium naturale, & nifi obfervetur ,

Em

multa inferuntur abfurda,

uz ibi profequitur

f

tl

Auguítinus

ergo non po

um alteri. pofitivé

fuadere malum etiam ea intentione , ut vitelur

ts

| ii

mojus malum , quamvis etiam ipfe videatur de»

terminatus ad faciendum unum ex duobus malis ;

L

'mmmMI'n

nam pofitivé fuadere malum , eft intrinfecé ma-

lum. Poffum quidem rogare , ne faciat majus

m:mwuz,

malum, & adid perfuadendum rationes propo-

a COttii

nere , licét inde per accidens & ex voluntate altee

K

li

Mp«

zius fequatur minus malum , quia tunc ego 1um

tantàm cau fa per fe, ne fiat majus malum , & per

"n

*

accidens, ut fiat minus

.

at pofitivé fuadere mí-

LT

nus malum non poffam ex data ratione, — Quód

um

r

lii

u

autem dicant, füafionem non dirigi ad minus ma-

li

lum formaliter, fed ad carentiam majoris mali ;

Iltm ER

L

L

inane videtur : quia licàt finis t carentia majoris

Ti

mait

'0.94;(;4;) $o

:

m t

mali, at füafio formaliffime eft, ut fiat minus ma-

permmen

lum , quz proinde intriníece mala eft,

riumlnt

d

AnTricurus I V.

um d

y nont

;

.«

"n contritio perfétia de-

, Wt

u m

leat e[fe de ommibus peecatis , €9

v du

7777 dzþz'näïa recordatione

juriot

yris i

fiagnlorum ?

y i

kendum x, Contritio (üfficiens ad juftifi-3 9

f

-7 cationem fine reali Sacramenti fufceptiene

j bot

debet effe omnium peccatorum mortalium com-

g

mifforum deteftat;o formalis aut virtualis.

Erit

lu

autem formalis omnium , fi feratur in omnia fal-

"Ti

tem confusé vel in genereapprehenía, quatenus

ni u

contritio deteflatur peccatum mortale cofniffum

r d

in genere , dum quis recordatur , fe plura peccata

. commififfe , nec tamen de illis cogitat in particu-

J

lari: erit veró virtualis deteftatio omnium , quan-

ju"" — docontritio fertur formaliter in unum tantüm vel

as ^. alterum peccatum ; quod memoriz occurrit;v.

p5 in uxuriam aut furtum , fed ex motivo, quod

[3

adomnia extendit.

x 9

[uti &

Probatur Concl, Contritio fufficiens adjufïi-; 93

Vfd

u

ficationem refpicitDivinam complacentiam ablo-

n

luté & (impliciter : ergó neceffari avertit homi-

dmmllsm

nem ab eo , quàd fimpliciter divinz complacen-

yori P^

"

tiz opponitur : ergo velformaliter vel virtuali-

tef

Y4

J!*timlu: ZA

4

"4

ter deteftatur omnia peccata commiffa , faltem

[ do:

mortalia. 42f. pater. ; aliàscontritio non erit ex

votmloru

amore DEI fuper omnia, nec erit perfe&us actus

umntraf

Charitatis fimpliciter & abíoluté, prior vero con-

fl!lttrl[lon&

feauentia probnmr : nam quodcunque peccatum

Mp

morrale fimpliciter eft deftru&tivumDivinz com-

lt

*

*

placentie , quam charitasreípicit

ergó contti-

tl

tio re(piciens abfoluté & efficaciterDivinam come

Müftrus

placentiam avertit neceffario voluntatem ab om-

litnlgy

ni peccato mortali , & coníeauenter deteftatut

t t

formaliter vel virtualiter omnia mortalia com-

"ii

guffa. quodidem procedit de alijs deteftationi-

MU

bus, quz habent motivum univerfale, ut Poenis

:»msmuüdm

tentiaípecialis ; nam. quodcunque mortale con«

tinens injuriam DEI deftruit fimpliciter juftum

MT

cum DEO , quod eft motivum Poenitentiz, — Si-

ïlöiämïxw

militer concngit,(i quis deteflatur peccatum ex

g

timore inferni ; fic enim neceffarió odit , quid-

Nec obílant dicla in

| (lIüFndiniS "

qu'dinfernum inducit,

Flb

:

"inn. 384. quia , licet contritió fit equaliter ex«

Ul l

clufiva cujuslibet peccati mortalis equalitate fi-

At

multatis, ita ut quodlibet fimul excludat absque

mll[[[s' 1

ulla prioritate , nontamen zqualitate inten(ionis

fecundüm di£ta in z. cit.

|| llipgmmt

mlldhïfi

395j

Confirmatur ; delege ordinaria peccatum non

remittitur, nifíi retractatum vel formaliter vel

M

n

I

virtualiter ; eX — »4m. 1ft. & unum mortale

nO[[mm

fine altero

remiti non pcffe , colligitur

&i

ex ibidem di&tis »s. 17 2. quod faltem de lege

hd

Iub

N

ordinaria verum effs , concedunt etiam RR. ergó

f& ) bfc

vt contritio juílificet extra Sacramentum , debet

ib 0m

llgqm

h'm

*

eífe

hn ?ont"ritia pevfetta tc,

345

, il

effe aliquo modo retractatio omnium mortalium

t d

commifforum, | Unde (uadendum elt poeairenti

us du

etiam intraSacramenturn,ut eliciat contritionem,

Veto (uy

velattritione univerfalem feu ex motivo univetías

peCtatum

li, prout peccata funt offenfa DEI, vel proutin-

Ving t

ducont penam inferni & purgatorij, ut hac ra-

Ü cun

tione dolor etiam cadat fuper illa , qnz? memorize

Qum qut

. fon occurrunt,

nb ot

Dicendnm 2. Contritio fufficiens ad

jufïifï«;gï

deedat

cationem non eít neceffarió deteítatio

formilis

x

lia t

aut virtualis peccatorum venialium.

Ad proba-

"

tionem premittendum eft, tres gradus perfe&tio-

ul

-nis confiderari poffe in actibus intelledtüs aut vo-

yale m

lüntatis. Primus gradus eít in a&tibus intellectüs

T

:

firmiffimz adhaefionis obje&to fuo , qui competit

"

a&tibus fidei infu(z propter folam Divinam au«

u

thoritatem revelantem.

Secundus eít ratione

j d

certitudinis moralis, ut dum quis audit , Romam

J dl&ä [

effe , idque credit ob dicentium magnam autho-

li d

titatem. Tertius gradus e(t infimz adhafionis

]mhul!?

conveniens aCtibus opinionis & fidei humanze

Q t

Communis,

Similiterin aCtibus voluntatis di«

m

. finguipoffunt tres gradus, fümmz , mediz , &&

tres correí

infimz adhzfionis , quibus in materia Virtutum

opurt n

pondent flatus,totideiedue in matería

V

l

u L

itiorum, de quibus agit Arift. 7. Ethic, & ad

,j Porompropofitum fic explicari poffunt : qui

;o"igill!l

enim honeftatem v,

g. temperantiz fummeé &

-

j

petfe&tiffimé dilisit ,

& quantüm ipía amabilis

" [ L

M

f

lt hicab omnibus vult abílinere, quze velin mi-

,

/f); "

nimo cam honeítatem ladere poffunt : alius verb

t

j

vitare

346

AArtieulus IP,

?

vitareeupit , quidquid poteft graviter lzdere tem»

af

fed voluptates aliquas non . refpuit ,

Vwlüm q

peranna:n F

uamvis non

nihil videantur temperantiz legibus

tusiufct,

adveriari. Denique alius reijcit nonnulla , qua

inim,

raviter;funt contra temperantiam v, g. peccata

ïüümüapg,f

contranaturam , alia veró admittit, quia non ita

LTUUM

anormis, quamvis graviter etiam contra tem»

Wisn p

»erantiam fint.

Poffent quidem plures gradus

LT

diítingui , fed iftinobis fufficiunt,

raumaiiqua "

39

j n materia etiam charitatis inveniri poffant

n

Y

iftitres g

radus ; quienim Deum fuper omnia di»

lt«'tliam gravi

ligit períe

&iffimé , & quantüm ipfe eft diligibilis

H

appretiativé à creatura ,

vi iftius amoris non ad-

niale ; nam hoc

fänmotivum

mittitullum peccatum etiam ve

" Qfttig fto

etiam DEO difplicet , quamvis leviter : quara-

l r Obw

tione Deum dilexit B. V. & nunc beati in ccelo

gt

Deum diligunt.

Imó non dubite, quin intet-

MIUT

dum in.hominib

usfanctis reperiatur hujusmodi

N miüimam

amor, cum quo nu

llum poteft admitti veniale

.

Ui

peccatum : quiatameni

lle non femper habetur ,

, qi

ideo tales fubinde peccant venialiter, faltem ex

.virlfuah'tu "

fubreptione.- Secundus gradus eít , dum quäs

t äffcmm

Deum fuper omnia diligit, quz ei graviter dl

Mi

fplicere poffunt,

& vi iftius amoris nullum pote

L

tale, quod folüm gravitet

t

admitti peccatum mot

lis amor adhuc eft fuper

ln

lt

DEO difplicet :

& ta

& abfolut£ , atque fufficiens ad

mlül]umlu

omnia fimpliciter

'Wllhm

jaftificationem, & deeo i

ntelligenda eft fcriptura

U

Sacraac SS. PP. dum ajunt ,

Deum debere diligi

M

j

lit fo]

OM

feper omnia , feu ex £oto corde &f* tota anima 5

lho 4

d

hd

quamvis enim non fit fuper omnia Íccundüm qvi

eu

" hi

P contvitio perfetla ee, '

347

vdetelt

feu fecundàm illud , quod DEO leviter difplicet,

repit

& fecundüm quid eft contra charitatem, niuilo-

ig lg

minus fufficit , utquis dicatur limpliciter íervare

yli, gt

charitatem , & in cháritate manere cum DEO,fi-

T

quidem alia perfe&tio primi gradüs non eft mora»

pia tl

liter poffibilis cum communibus DEI auxilus , &

ontta Ut*

fic Script, & PP. non poffunt de ea intelligi. Tez-

j gradm

tus gradus eft valde imperfe&tus, dum aliquis o*

mittit aliqua peccata graviera, ne Deo diipliceats

ji p

admittit autem alia minüs gravia,quamvis videat,

r

illa etiam graviter DEO difplicere

unde talis

d

non habet (impliciter charitatem erga Deum;quia

rj 0 £

circa motivum charitaris on verfatur, quatenus

€ ad omnia mortalia extendit.

;Mm (

r qu'

- Eftrautem obfervanda diftinclio inter actum fi-

n

39

dei, qui pertinet ad intelle&tum , & actum chari-

TA

tatis, qui pertinet ad voluntatem ; nam (i quis

hujusrmï'-

vel minimam veritatem, quam agnofcit à Deore-

g

velatam, refpuat,nihil poterit credere fide infufa $

"u

& ideó , qui credit unum articulum fide infufa,

i !

virtualiter credit omnes , cüm abíolute & eff-

n

taciter affentiatur motivo fidei , quod eodem mo«

JV"W

do confirmat omnesomnino veritates à Deo re«

jlum Pwl

Velatas, quamvis alicujus materia cenfeatur fe-

"T

candüm fe levis : undehzreticus ; qui unum fi-

d "

deiarticulum fufficienter fibi propofitum non cte«

jfonn

dit, nullum credit fide infufa , quia ad alia; quae

!j fcf"??"."

credit, vel movetur fidehumana, vel non move-

jn? ]

turfoloobjecto formali fidei , fed aliquo etiam

H ,

W

alio adjun&to, quod quia non militat pro illo arti-

(ini

]

n

L

cülo , adeo illum refpuit , velcerté quia non c

x

di

H

£

8

A5yticulue - lV.

dit (uppofita fubje&tione intellestás motivo fidei;

li umi

39

Au veró charitatis. poteít volunias deteítari

tilidetia

u du

omnia peccara gravia, & neque virtualiter pecca-

ta levia , quia fcilicet levia non lduntfimpliciter

ülnifVm

charitatem , fed tantüm fecundüm quid ?. quod

li tmth.

in prafenti idem eft , ac in

materia levi, & ita

queumd

Unde diípa-

compoffibilia (unt càm charitate.

t d

ritas eft. quod circa res Fidei credendas non detu£

O

materia levis, fiquidem divinz authoritate eodem

LTUT

omnnó modo repugnat dicete falfum in quae

Attolenfo

cunque materia, &teodem modo mentitur qui

Vootivod

enunciat falfum in quacunque materia, quod atti«

f valdein

net ad vitium mendacii , & idem peccatum eft

hr abl

contra Fidem , non admittere rem parvamà Deo

MLIT

revelatam , quàm non admittererem magnam,&

fütiti f

ideo non eft poffibilis Fides infufa cum increduli-

ls

tate circa minimam Fidei veritatem : charitas ve-

qxfuïmr j

r non lzditur graviter per levem offenfam ; fed

iU

pergravem , & ideo cum levi manet, Ex quibus.

l

qUOd] di&'lm

manet probara conclufio n mum. 3 94« poteft enim,

T

charitate erga Deum fimpliciter & abfoluté per-

LP dj

fe&a,manere affe&tus erga ?eccatum veniale, non.

!

"t g

tamen erga mortale..

ünem M

liquis deteflari efficaciter u-

j

T

g Déces t. Poteíta

(Ei&m "

num peccatum, illudque omninàfugere,v.g.pec-

'ma

catum contra naturam propter poenas inferni »

li

quamvis non fugiat , nec deteftetur aliud peccas

E

*

"l

tum , v. g, furtum

5

ergó. eodem tnodo fieri

|

poterit ex motivo charitatis contra s. 391«

M"iül

nmuahtel

con[eq. patet a pari : ant: prob, quia poteft aliquis

j

illud peccatum

mlm

ex horrore inferni, & quia videt,

abere

mmmf'f!

-

n contritio perfctia cö*'c;

349

tvo

habere tantam turpitudinem , deteflari, non ves

al

1ó aliud,quia videt,non effe tam grave. Re(p. seg.

lgt

ani, fi loquatur de deteítatione 1nferni efficaci ab»

ümplct

folute& fimpliciter feu adzquatá in. genere mo-

M

ris , concedo autem de imperfe&ta & inadzequata;

, &i

qui enim deteflatur infernum abfoluté, non po-

nedlie

teft non deteflari efficaciter, íaltem virtualiter

qon dett

omne peccatum , quod fimpliciter inducit infer-

gt

num, quale eftomne mortale, Undetraníeat ;

NT

