ve & Xuflitia , in injurià formali aliud effe dartiz,

amrnm

üum, aliud offenfam ; hzc confiftit in quadarni

U

,

inhonoratione perfonz; cujus jus fcienter & libe«

Ti

r* violatur : iftud in eo; quód bonum aliquodau»

jumf

feratur , aut retineatur , vel rnaluin aliquod infes

m

rátur. lInde non fufficit prcise réparate damá-

T

num per iüjuriarn illaturn ; vel revocare id, in quó

T

prtüs alinm injuriavit; vel exhibere deinde teve-,

rentiam debitarn, quami anite negavit. ( hzc enitri

j lïh

correípondent piacisé juri ad reftitutionem ; noi

qugfl'l'

adfatisfactionem ; quz feparári poffunt, ut ex eif;

ho

Trail. füppoiitur ) fed requiritur prateréa fatiss

yi

jquàá

j

factio ; proptié éorref; ponäexïs rationi offenfz

E

quié

68

Articulus IHI.

[

fyidlis

quis per fübmiffionem,petitionem venize, aut alià

p

modó faeit , quantum (atis eft ad offeníz , inho-

norationis, feu contumeliz reparationem, Quare

qnied

Je3ujti:

licét creátura poffit reffizuere, quantum abftulit

Deo(v.g.aiïc&w& reftituendo rationem finis ulti«

mi, quam per peccatum affeclivé eidem abftulit )

vel teparare dammum illatum Deo in bonis fuis

extrinfecis, non poflet tamen fatisfacere ad 2-

D

qualitatem, feutantum honorare Deum,quantum

eundem peccando inhonoravit , ut patetex ». 4f«

N

g6 — idnflabis 4. Saltetn pro peccato veniali poteft

l

creatura fatisfacere ad squalitatem : ergo cüm

f

Poenitentia tendat etiam ad fatisfaciendum pro

iif

peccato veniali ; verum erit, quód intendat fatise

il m

factionem ad zqualitatem, adeoque quód nihil ei*

Refp.1. Non

m

dem defit quoad Juftitiz tigorem.

Tüus .[üt

deeffe , qui negant azt,

Refp. 2. peccatam ve-

Ticteria

nialenon effe injuriam fimpliciter talem , fed tan»

tlünde

tüm fecundüm quid: Quando autem querimus,

lm

aii Pcenitentia poffit fatisfacere pro injuria Divi-

na ! quatimos de injuria Divina fimpliciter tali ,

qualis eft peccatum mortale , ad cujus Íatisfaclio-

némi proprié pet fe & principaliter tenditPoeniten-

tiàéX »,3 9. néquit autem illa virtus habere pro

P

motivo zqualitatem — fatisfactionis pro injuriá

illata , cujus fatisfaclioni proprie, fimpliciter &

principaliter intent repügnat zqualitas ; moti-

vüri enim cujuscunque virtütis pracipue in adi«

U

bus pet Íe intentis reperiri debet $ adeoque cum

&qualitas illa fit de ratione Juftitiz: rigorofae , ne»

j

ntia

mai

guit illám pro motivo refpicére virtus Poenite

fpé-

W

Refolvuntur Mronmenta contraria,

69

,a fpecialis. quidquid fit an fatisfactioà creaturaDeo

? i

práftita ( etiam refpectu peccati venialis ) in aliis

quoque deficiat à Juílitia rigorofa, de quo in7ra&,

, Qu

» dili

deXunflitia " Incarn. c:f profeífo.

fs

labfiuliz)

Dispurario Il,

yonis f

etat

.De Obj,eäla Materiali, e

,qutnt

tl

i S,ulæjeäa Virtutis Ponitentis,

jj

Aaeriale Objectum dicitur cerminativum,

77

« l

M

five tmateria circa quam, ad diftindionem

n

objecti formalis ; quod dici folent. motivum five

vür i

ratio movens , qualis:eft bonitas finis refpectu vo-

duilit

TR

luntatis. . De Obje&toformali. Pcenitentie dixi-

qum

mus fatis. difp. preced.

Jam veró. de objecte

matetiali , five terminativo agemus , & quedam

Jitr

etiam de fubjecto virtutis Peenitentiz breviter ex-

gerim

;

pediemus,

r*

igt

r

ARTICuLus l.

I)unilm'

j pm

J

n Materiale Obgeffum

Ti T

u

- Ponitentiee fit folam

jl

Peccatum ?

"T

TOneft dubium, Poenitentiam h'a.ber.e proob. 28

ii t"m

& je&to materiali etiam actus bonos , ut pecca-

24

T

tum aliquo modo refpiciant : tendit enim non fo-

k

làm

P(

E 3

AAE

,

[

Virticulus E

4

"l"üm'iuamorem fui finis velut in objeftum fuum

en]udti

f& Qu

formale, fed etiam in media, quz funt. ordinabi«

dttradi

liaad finem 5 qualia funt ornnia opera bona ,.qu&

Coninck,

conducunt ad. fatisfa&ctionem injurie Deo illatz;

interque media principaliffimum eít contritio ,

qud hu

il dont

veletiam attritio cum Sacramento Baptifimi ratio-

ne peccati mortalis ante ipfum fufceptum,vel cum

[ D

verum d

Sacramento Poenitentiz ratione peccati commilfi

poft Baptifmum füfceptum. — Ratio eft : quia il-

prít d

hleeat

lud principaliffime intendit. Peenitentia ,' quod

maximé conducit ad finem illius ; fed quod ma-

t

ximé conducit, eft a&tus contritionis cum füfce-

hpneüau

ptione di&torumSacramentorum : erfo. sin.prob,

hjts

nam ante Baptifmi & Sacramenti Poenitentie m-

T

ftitutionem unicum remedium delendi paccatum.

A

At

mortale;& confequenter fatisfaciendi pro illo,fuit

motus contritionis perfe&te ; poft inftitutionem

Videq

vero illorum Sacramentorum etiam eft attritio

Vie

cum fufceptione diclorum Sacramentorum ; ergà

Urnen

hac maximé conducunt ad finem Poenitentiz; qui

MT

eft fatisfacere Deo pro injuriaillata,| Quattlio ere

3R

gobic proprié eft; an Peenitentia habeat folüm

Vidttur |

od

peccatum pro objecto matetiali ; ita , ut non ten-

datin ullumbonum , quod ordinem ad peccatum,

lt

rzíertim commiffum,non involvat ?

Wit

$9 — Affirmat Cajetanus citatus in /47.46. docens,

[

Ponitentiam coincidere cum Religione , & ad id

Qtn

afferendum movetur peculiariter ex eo, quod vit-

Qs

tus.non praexigat fubje&tum fub peccato., üt pa*

Bumgs

tet ex z. 11, Eundem fequitur Durandus. £». 3.

quijs

idere.

Kum

daF 14, 4 . qui Vul.ta, Pesnitentiam coinc

aum

p

4 Materiale ObjeRum erc,

71

m u

eum Juftitia;cujus primus actus fit reddere unicui«

otdil

que, quod fuum eft, Deo obedientiam &e,

I-

a, qu

dem tradit Suarez 4jp. 2.. fet?. 2, difp. 3. fetb . o.

to il

Coninck. 4i/p. 1. 4uh. 3. Favet huic fententiz ,

onttto

quod habet $. Th. 4,7. /upra art. 7. ad 1. ubi

[ni t

ait,dona & virtutes proprie & per febonzm refpi-

E

cere ; malum autemex confequenti ; hoc enim fi

u

verum eít , Pu:nitentia, qua eft virtus, primo &

j

g

períe debet bonum refpicere , ac. perinde debet

habere actus in bonum tendentes. Hujusmodi au-

h W

od né

tem actus funtex Suarez. di/p. 3. cit. amor circa

hone(tatem Juftitiz ad Deum,defiderium operan-

m fit

yinp

di hujusmodi Ju(titiam , ad quod , ait, pertinere

tenuat

propofitum fervandi mandata , gaudium de tali

aca

Juttitia vel obíervatione mandatorum. quamvis

oilb i

autem ex eodem /;5. 3. de attibus Religionis,c.7.

tutiont

videatur colligi, Peenitentiam folüm curare , ne

ft,amiug

vigjetur jus Divinum , quod importat aliquem

nj

ordinem ad peccatum futurum , ac proinde actus

enumeratos ita explicandos, càüm non obítrahant

',l'ltiæv 9"'

]güiotr',

3 peccato faltem futuro ; tamen. di/p. cir, latius

videtur loqui, & ad minimum hi a&us,fecundüm

»;il! fohm

gon d

modum concipiendi,à peccato przfcindunt,neque

«t

involvunt ordinem ad peccatum commiffum , de

quo hic eft maximé quaftio. — Contra quos

Dicendum cum communi Thomiftarum,adz-

dotts

$o

TL

quatum objectum materiale Peenitentiz effe pec-

göd D

cata. Eít fententia/S, D. ut ex varijs ejusdem at«

gumentis deducitur : & primum fumitur ex eo,

dj

LU

quód agens de objecto Poenitentiz, tanquam ob-

jetum adequatum illius affignat peccatum com-

gglläm.

4

qiffum

p

J"rticulus K

72

mlffum vt gxpiabilc; pezaliquid zquivalefis, ut pae

r a&us.

tetex 4. ff 14.4. 1. art. 1. quffiunc. V« Arte 3o

)'usmodia«

geünent

( tota bac q. pralertim. boc art, ( feq. ubi

&d 1. ait, materiam Poenitentiz effe actus hus

s aut

manos , quibus Deus offenditur vel placatur,

D li

Secundum fumitur ex eo , quódin 4.47/7.14. 4,7.

Qur

art. V« C in ». fcriMto ibidemart. 3. ad ult, cum

genubus

objecifiet bbi, virtutem tendere ia bonum;ac pro»

hirer

inde Pornitentiam , que tendit in malum , non

LT

efTe virtutem : nen negat , Poenitentiam tendere

q'?'art-:

tantummodo in malum tanquam in objectum ;

flpttcare

quod tamen illi faciendum erac, fi fenfiffet , Poenie

Vttm

tenciam habere a&tus tendentes in bonurm, fed io-

Wnad,

lü,m.'ait, quod dicitur , virtutem effe de bono, de-

D

bere intelligi deactu,non de matetia actüs 5 ita ntie

Qd

mirum, ut actusvirtutis bonus fit, nonautem id,

13

«itca quod virtus verlatur, & actus non eft : &

pra

um

;;idfer.g'cxcm4;)iuxn de Temperantia , Mode

Titeni

x

& fimilibus,quatum principalis aGus eft retrahes

LT.

teà malo,

Qunti

81

Tertium fumitur. ex eo, quod docet , actum

fmmi

principalem Peenitentiz effe propofitum emens

Nitqy

dandi , quod centra Deum comiffum eft, ut habe-

m

gur £ic art.3. item aCtum perfectum Poenitentia

Dl

pofitum effein retrahendo, à malo. /oc.. proximé

Vr 1

£ir, quod ( autem Poenisentia, in, fententía, ipfius

thtj

baberet actus tendentes inbonum modo füpra ex-

d

plicato , illi efIent (tatuendiut principales , . ut au-

1

Gores prima fententiz: contendunt: principaliüs

| U

enim refpicit virtus actum , qui convenit illi pet

|

agn

fitio-

| .HmP(

&l impliciter , quàm eum , qui ex fuppo

B& À

4dn Mateviale Oobjeflum cc,

7

/05, U

ne j aÉtus autem tendentesin bonum;, (i aliqu

i €-

NU

jusmodi ad Paenitentiam pertinent, ad illam et fe

od

pertinent & fimpliciter nulla facta fuppofitiefie;

adude

acius autem circa peccatum corftimiflumy.ab illa

pl

non eliciuntur, nifi ex

j

fuppofitione peccati,

hr

Quartüm famitur ex eo ; quód neget , in inno-

83

DA

centibus Poenitentiam exire poffe in actum , nifi

m

forte circa venialia , ut habetur in 4 Ziff.

I4. q. T.

um g

&rt. 3. quefHicu. 2,. vel , ut dicitur z»

3* dift. 16.

yo t

j47.47t.2. d nlt. füb conditione

» quód nimirum

»bjcäum.i

fipeccarent, poeniterent ;

at fiPeenitentia haberet

du o

actus tendentesin bonum

» nullum dicentes ordi-

m

nem ad peccatum, hoc falfum effet , cüm nonres

) bono, dt'

pugnet innocentibus tendere in bonum.

Simile

jsylull

quid docet S.'Th, de Adamoin ftatu Innoce

nti2r.

AUs

2« q: 95. art. 3. INotanda autem eft ratio,

*

qua id

ii

probat

5

à

ait enim , ideo in Adamo non fuiffe Pce-

Á odl

nitentiam, quantàm ad aCtum faltem abfolutum,

Lt

quia a&lus Paenitentize importat imperfectionem;,

quantüm eftex

parte materiz , cüm fit de peccato

h r

«ommiílo, . Eadem ratione is 4. lec. cit, ait,Poe-.

n d

nitentiam in innocentibus non poffe exire in a-

d

&um, quia deeft materia Ponitentiz , que funt

nl

peccata commiffa ; remotá autem materiá remo-

.

yoyti

vetur actus

*

at hec omniafalfa effent, i Peni-

T

tentia haberet actus verfantes citca bonum , ut fü-

J

nd

Br.-:i dictum eft,

yd

- Quintum : quiaita vult ibidem habere (e Poe-

83

clpzhlu

nitentiam ad peccatum commiffum, ficuti fe habet

li

Magaificentia ad magnos fumptus ; magri autem

j

[ii

(umptus funt..materia adaquata Magnificentiz,

[ d)

E g

eX«

Virticulus F.

74

Sextum * quiaadexplicandum quo modo ín

inpediat

innecentibus non fit fruítra.Poenitentia , cüm non

átgotren

habeat actum in tisdem , i» Refporf. ad 3. vecut-

vcdit ,.

tit ad hoc,quodPeenitentia eít perfe&tio potentiz:

tizi al

$T

quod fi agnovitfec a&tus tendentes in bonum , de

quibus efl quarítio , cüm ipfi poffint effe in inno»

übu:

centibus, finecaufaeá folutioneufus fuiffet, Dee«

bitun]

niqueomiffis aliis, qug fuprà actulimus, ad often-

li, l]llit

dendum , Poenitentiam verfari (olütr circa peccae

poleer

tum commiflum , idem fumitur ex 4;fj. cir. . &«

MIitur

art. 3 quaflc. 1. ubi diciur, Poenitentiam de ra»

tione fui ordinari ad remiffionem mali.

N

ü,m.:

8

Adhac, & fimiliacornunis refponfio eft,proce«

Cuift

dere hoc de Pcenitentia.inadzquaté fumpta;prout

dicit ordinem ad actum poenitendi , & inde deno-

Qumir

minatur, non autem abíoluté, Verüm hazc folutio

D

& fupraimpugnata eftin precedenti 4i/p. & ulte-

poney

riüsimpugnari poteft.: Etenim dum $, Th. dee

Veroim

negat Chrifto Domino Pornitentia m , non poffe

mmhiw

eíle (ermonem de Poenitentia inadzquaté , in or-

hirij

dine ad certosactus, patet, quia aliquid plus de-

ttdy

negat Chriílo, cui denegat habitum & actum Poe-

01V€l

nitentiz,quàm Adamo& Innocentibus, quibus ne«

fj

at atus, non habitum; quid autem fit iftud plus;

ttlon

explicarinon poteft , nifi dicamus, denegari Chri-

EXINE

fto omninó & totaliter habitum Poenitentiz ; fie«

m

mim folüm negaret , quàd Poenitentia in Chrifto ,

fam;

non refpiciat actus peenitendi, qui fupponunt pece

flig

«atum commiflum, illud ipfum negaretilli, quod

gegat Adamo & Innocentibus , cüm in Innocenti-

lity

folüm

tie, |

bus ?mg;qgtga Áecundüm íe maneat; &

impe-

De Materia Objetla co,

7f

mtolo t

impediatur , ne exeat inactus posnitendi, Idem

eimt

In idem

atgumentum fieri poteft de Angclis.

tl

tecidit, fidicas , ex eo , quod habitus Poeniten-

potentiæ'

tiz in aliquo non poffit exire in aCtum , non folere

lum , i

$. Th. illi denegare habitum , ut patet in Innocen-

iitto

tibus: cüm ergo deneget Chrifto & Angelis hae

( D

bitum Pznitenüz , neceffe eft , ut aliquid plus ve-

adolte

lit; quàm in Chrifto habitum Ponitenuz non

i p

pofíle exire in actum , à quo nomen Ponitentiz

fil ! D

fumitur.

m

* Neque obflatincontrarium, qu&l in 3. diff.

$5

12, art, 2. 4d. k. videtur tacité concedere Poeniten-

cü,pfotl'

tiam fecundüm perfectionem , quam dicit , effe in

Puapm

Chrifto , licet non fit fecundüm imperfectionem ,

yjedtte

quam importat:non eft enim fenfus, Poenitentiam

vfb

non eífein Chrifto , in ordine ad certos actus füp-

At

ponentes imperfe&tionem nimirum culpam, effe

T

veró inordine adalios , qui nullam imperfectio-

nem habentadmixtam : fed eodem fen(u hoc dici-

gj

( nb

tut ibi de Poenitentia;quo de Fide & Spe,de quibo

lus

eodem loco etiam eft (ermo : dum autem inChri-

ynl!

fto, vel etiam in Beatis, dicitur effe Fides vel Spes;

ii

fecundüm illud , fecundüm quod important per-

yip

fe&lionis,non fignificatur,effe in illis habitumFidei

HC u

fecundüm fuam entitatem , in ordinead aliquem

-2]

I

actum perfé&um, fed fignificatur, perfe&ionem ,

]

u[löa

quam importat habitus Fidei, feclufam ab imper-

fc&tionerepeririin Chriíto & in Beatis , non ean«

Ti pW

l quüf

dem fpecie vel numero , fed folüm genere , in ha-

n

bitu nimirum aliquo diverfo, v.g. in lumine glo-

n

quans

riz. intantum enim dicitur effe;Fides , in

in"

qm

6

Articulus 2,

tum eft cognitio eorum , qua per fidem «redun:

tentie d

tur,cognitio, inquam , clara non ceaigmatica, t

fonpotu

habitus ad illam inclinans.Vide 5 D, 1,2.4.67.4rti

"

u

)'.ö'in ;g diüo;lu q- 2« drt. Í.

tttim a

$6 — Confirmatur ; quia eft plané contracommuneni

fim tj

modum loquendi , negare abfoluté principium a«

prona

&üsin aliquo , ex eololüm, quód actus exaliquo

podla

capite inillo impediatur, ut patet manifeflé in po*

iblre

tertia nutritiva & arfumentiva ; nemo enim ne«

i

gat , has potentias manere v. g.in Chritto Domis

pter

no;etiam(i jam in ipfo neque nutritio,neque argue

W ]

mentatio locum habeat ;. eádemn igitur ratione;

nl

fivirtus Peenitentiz eft inChrifto (ecundüm effen»

jitate

tiam fuam , etiamfinon poffit exire in aliquos a«

quit,

&us enim , non deber illi denegari abfoluté,fi to»

T

talisceffatio ab actu non facit , ut negetur princi«

e

ttntüc

pium, quanto minus adid fufficiens . erit. ceffatio

partialis &inadzquata, — Deniquein eo feníu de-

jusDiy

negat S. T h. Chrifto habitum Postitentiz , in quo:

tütg 0j

illum concedit innocentibus, Adamo , & Beatis j

Ting

fed hisconcedit habitum fecundüm effentiam, non

Obligqti(

inordinead actum Posnitendi ; ergà. habitum f&«

t

cundüàm effentiam denegat Chri(to.

Qlæ?irtl

24

Y

Exhoc, quod de Chrifto probatumeft , poffu«'

ii Í

mus ulteriüs argumentari ; fj enim S. Th. dum.

C(ï, [

Chriíto negat. habitum Pocnitentie ; loquitur de:

jrm

VImog v

habituadzquaté, & fecundüm effentiam , oportet:

Tif

etiam, utin ratione , qua utitur ad probandum ;*

R

Ponitentiz habitum non fuiffe in Chrifto,loqua-

tur deeodem adequaté , ne magis laté pateat di- '

iQj

abfurdh

Qum, quàm ratio ; ergo dum ait, materiam Pocni-:

hm

tentia

hn Materiale Objeäum [

7

eteltt

tentiz defuiffe Chrifto & a&tu & potentid , cüm

ia

non potuerit peccare, loquiturde rnateria habitüs

161

adzquate fumpti : ergo vult, peccátum effe ma-

teriam adaquatam Poenitentig.

Etinhuncfens

firtutid

fum explicanda funt omnialoca, in quibus ftatuit

p

promatetia Panitentigpeccatum, — Razio ulteriot

erali

poteft effe : quia nulla poteftaffignari ratio boni

fap

abítrahens ab omni . peccati connotatione, quarit

efint

profequi fpectet fpecialiter àd Ponitentiam , u£

oDuss

patet ex dictis ; & patebit ex folutione obje&i-

u

vum. Denique fi Poenitentia refpicit aliquo mo«

nition

do non folüm jus Dei ortum ex injuria , fed etiam

ümcffen-

jusantecedens, quod habet ; ne inhonoretur , fe-

iq Wi

quitur,ig quocunque pecceató inveniri rationem

gt

malitiz oppofitz virtuti Pcenitentis ; confequens

r prin.ti'

eft abíurdum: ergo &c. fequela prob. Nam Poeni-

«f

tentia obligat fpeciali obligatione ad refarciendunt

"

jus Divinum , confequens lzfionem, qu& involvi«

,

tut in omni peccató ; erge fietiam refpicit jusDi-

u

vinum antecedens lefionem , obligabit fpeciali

jn, m

ebligatione adillud non violanduim & confequen-

um

tet in quocunque peccato erit ratio malitiee oppo-

fitz virtuti Peenitentie. —^ VideSuarez. difp. 1«

fi

infra. fet1, 2. €x quoloco difcurfushic défumptus

, Ut

eft, oninor, quód nimirüm hoc fit abfutdum.rob.

(f

prim : quiafequitur , in peccato contra tempe-

rantiam , fortitudinem &c, involvi peccatum fpe-

juft

cialecontta Poenitentiam vel Juftitiam ad Deutn;

u

2, Quia communiter ab authoribus exiftimatu£

ii (*

abfurdum , in qüocufique peccato inveniri rátió-

hd

nem malitia , ingratitudinis ad Deum, inobedieiia

t

t

Articulas L.

78

(

ti &c. none

ft autem ulla ratio, ob quam fhagis

iiniqu

poffitin quocunque peccato involvi fpecialis mae

tutbu qut

litia contra Poenitentiam five Juftitiam ad Deum;

Yolüntoss

quàm coritra Virtutes przdictas. INeque etiam ure

fetmius,

gere videtur , quodipfe eodem loco adfert , cum

Thaa,

ait, noneffeabíardum , quód ratio Injuftitie ad

!uü'mæ r

DEUM involvaturex una parte in omni peccato ;

invoniont

Desditen

ex alia autem adferat fpecialem malitiam ; quia

ipía formaliter conflituit peccatum. ii rationé

Quente

mortalis ; averfio enim à Deo,' qua peccatum

quxam r

iortale conftituit , utin 1. 2. fzpe habet S, Th,

hii

Ulrimoó : in

opponitur charitati , non Juftitiz.

MqMd

tantum unusquisque eft dominus fui honoris; in

tthong

quantum habet jusad illum ; ergo etiam Deus:

kf/þ, i

m i

ergó,ulteriüs , cüm Deus habeat jusad honorem;

inquantum eft exceilens, in tantum erit Dominus;

idiner

um

in quantam excellens eft ; ergo. dehonoratio có

ipfo formaliter , quód fit contra Deum ut Domi-

Wi ve

num fui honoris,eft contra Deum ut excellentem:

Ing

ergo ad eandem Virtutem pertinet, vitàredehonos

rationem Dei, ut oppofitam illius dominio, & uf

mjuriæ,

fià iti b(

oppofitam illius excellentiz ; ergo Juftitia ad

Deuminordine ad honorem & dehonorationem

Qu i

illius non diftinguitur à Religione, ergo vel Poenis

tentia non coincidit cum Juftitiaad DEUM , vel

quid

certé coincidit etiam cum Religione:

ftidgy

$8

Dices 1. Omnis Virtus non. modó vcrfqtuf

NT

circa malutm , fugiendo illud, fedetiam citcabos

ET

num;iniludinchnando ; etgo idem dicendumi

ii

dePenitentia. — Covfermmatur : quia omnis incli«

Wnng[:

um 4

ling:

wio & aclio priüs ordinatur ad termin

q;;ml $

"du Materiale Objelum chc;

79

m tj

quemi, quàm ad receffumà termino quo , ifi

V-ir--

Ciali

tutibus autem: malum habet e ut terminus , 4 420

3 Dui

voluntasrecedit, & feparatur, bonum autem ut

etlm u

terminus ad quess,

Confirmatur 2. quia.ex S.

fert, at

Th. 2.2. 4. 79. du funt partes quafi integranteg

xjuüüiz:l

Juftiie , declinare à malo , & facere bonum, quae

" peat

inveniunturtam in Juflitia fpecialiterquàm in ge-

m

neralitet dicla, ideít ; omni Virtute, & confe«

j t

quenter. etiam in Poenitentia , qu& peculari

| peccazui

quodam modo eft Juftitia xd Deum &c. Denique

o

huc facit , quod fupra adferebamus ex S, h. 3.

liim :

p« q. 7« dona & Virtutes per e & proprié refpice-

n

1e bonum, malum autem nonnifi ex confequenti,

m Di*

Rejp. . aliud effe ; quód qualibet Virtus feu et-. 89

hao

iam Poeniten:ia non folüm fugiatà malo;fed etiam

d

inclinet in bonum, aliud , quód ita. inclinet in bo«.

T

num , ut nullo modo connotetur peccatum. Pri-

u Dor

mum verum eít ; íed noneflcontra nos : fecun-

lt

dumnegatur. Satis igitur eft , fi Peenitentia ten».

ul

dat in deflructionem peccati ; recompenfationem

T

injuriz , redintegrationem zqualitatis , quz om«

ul

Rià ita bona funt; ut malumconnotent. Huc facit

yuni

quod fuprà ex S. Th. referebamus, & habetur et-

u

iam apud Rich. zz 4. if 14.4.7. ad. ultimum ;

M

qnod dicitur , Virtutem effe de bono , effe intelli-

gendum de bono atl n, non de bonocbjetto, quod íal-

bï,,,rguu

tem eatenus verüm eít , quatenus, licét aétus vir»

tutis. debeat ita de efíe bonus, ut non involvat

g

jol

aliquid mali , obje&tum tamen poteft aliquid mali

connotare.

Diftinguete etiam poffumusalia ra-

nig mf l

j

tiene : Virtutem maximé perfectam debere incli«

hare

?W!

rticulus L

r

äo—

harein bonum absque fuppofitione peccáti àoh | pxlnt

tamen eíle neceífe,ut quzcunque Virtusetiam mi«

(isatendi

nüs perfe&a idem habeat : Poenitentia autem;

iequilit

licét fecurnidàm àliquam rationem; quatenus nimie

(ptime co

rum Deum refpicit , valde perfe&la fit; ex alio ta*

us ten

inencapite, quatenus peccatum fupponit; poteft | ov

aliqualem imperfectioneim habere.

UndeS. Th;

Diie;

bac. q; art. ult. ubi ex eo, quod Poenitántia fit ne«

numpcxc,

ceffaria folürn ex fuppofitione, docet; eífe poíle:

h: fe

rioret alijs Virtütibus; qua per fe loquendo ne-

j5Din

ceífatiz funt;

hierua

&o d Corfirm, Refp. Virtutem debere priüs ali«

Nottt

quá ratione tehdere interminum z 440 , non tà-

miij.quæ

men neceffario ita,nt non connotetür aliquis otdo

titm l

adterminum4G4e. Porrb hoc non deeft Porni-

Vl

tentie ; itaenimtendit ad non effe peccati ; ut

fpmt& ['1.

1

P

riüs aliquà ratione tendat in recompenfationem:

W!J i!t]P'/(

etenim. Íi Sacramentum Penitentiz ità refpicit

Cim f

gratiz infufionem, ut fupponat pr&ceffiffe pecca

quiltos

tum, cürnoh poterit Virtus Peenitentiae íta tendes

8lttis,

ie in bonüim ,ut connotet peccatum coinmmiffum ?

Imünæ,

d à. Corfiri, Refp. Duas illas partes Juftitie ;

ln

declinart ataalo, &* facere bonum , etiam in Poe«

Nitun

Rnitentiainveniri, tum quia Pcenitentia ita facit re«

fetilen

&ompenfationem , üt vitet peccatum 'oppbütu'n?

| Qubl

impoinitentize, tum quia operatür ad exclufionem

:

|

|

Vütian

L]

»

cujuscunque peccati

& hoc faris eíffe , quàmvis

| Qulia

fempet in bono ; quod facit Pceriitentià , connotee

anbïh

tur peccatuín , ut fuprà:

d ult. Confirin, Refp.

prodi

&tiàm Péenitentiaim priimó & per fe reípicere bos

m i

v$,ü

üuin; málum abteim ex tonfequénti ; quaten

;-«.

æqua

pault

dcn Materiale Objetlum cbrc,

8i

']

RACI

pauló ante dicebam, priüsaliquo genere priorita-

[l

tisintendit redintegrationem aqualitatis , quàm

3 aut

ina'qualitatis daftru&tionem, Cum totc hoc poteft

eRus nf

optime confiftere, quód FPoenitentia non habeat

x dio

aQtus tendcnres i bonum pracise absque. omni

Connotatio?ner peccau.,

lt polr:

n

Dices &, V irtus, qu 1z þCf!t refqrfire jus Divi-

9X

nl

num peccato lefum. etiam cupit illud fervare ilige-

fum :

Íed Poenitenda eft. Virtus petens refarcire

d

jus Divinum peccato Iefum : ergó etiam cupit il-

luendonr

ludíervareillefum : atquihoc fit i10€ connoratio-

me

ne ptiCCB[l ; ergo.

Patet totus difcurius exceptá

, if

maj.qus prob, à paritate Juftitie : ha enim non

(qU

tantüm pet:t reparare jus Igfum , fed etiam ferva-

gcflel*

vareilleíum : ergó (imiliter Poenitentia , quae

(

fpecies quzdam Juftitimeft. — Refp.vego mat. ad

Ro

cujwprob nego pavitatem à Juftiria p"ma n :nsm

1

clim formale obje&lum Jutlitie firjuftum , feu g

qualiras inter unius. debitum , & jus rigorofum

"

n

QICCHUS, qui&non tantüm reperitur m repara'10ne

,mfffum

injuriz , vel in redditione debiti , fed etiam in alijs

a&tionibus , quibus jus proximi (ervstur illefum ,

liv

i

mirumnon eft quod objectum adzquatum ma*

fl

teriale non fint injutiz , (e(i res & actiones ut adz-

quabiles cum jure alterius,

Econtra cü» Pocni-

pl gt

j oual

tentianon poffit pro ob'e&o formali refpmere 284

mth

qualitatem debiri cum jure Divino, utpoteim»

poffibilem, fed tantüm honeftatem emendationis

mw[P

f

pro offenfa pec:an Deo exhibendzs , ideo pecca-

g

tum in ratione offenfze, & injuriz ett oo,euu«m à-

ug,"f

d&aquatum materiale xpf us , coalervacio veró ju-

ti-

lelD

—

4l

85

AAvticulus. T,

ris Divini , quz non alitr fit,quàm per obfervan-

hu dij

tiam mandatorum Dei , percinebit ad illam virtue

im:u;uspr

QQntInet. (

tem, é cujus motivo elicitur.

- Jnferes 1. Peccatum mortale pertinere princi-

Utl QT W

92

paliter ad objectum Poenitentiz ; in hoc enim (ale

quiomodo

*

.

Thonicatur

vatur propriiffimé ratio peccati & injuriz Dei

hij

minüs veró Principaliter veniale, utrumque tamen

dire&é, ut patet in Juftitia inter homines , qua de-

etam lb

teílatur & fugit direclé omnem injuílitiam feu

Uf],

ttintidoa

gravem ;feulevem : licét enim peccatum venia-

dl pti

lenon fit ita;proprié peccatum, & injuria Dei , fi-

cutipeccatum mortale, quod conílituit nos injue

) a&u

ftos coram Deo eà in jufiitiá , qua tollit charita-

&i T|

tttitdefh

tem, eft tamen aliquo modo , faltem fecundüm

t

quid.. Et veró cüm peccata venialia fint. materia

Sacramenti Poenitentiz , dubitari non poteft,quin

D

etiam fint materia, & objectum Poenitentig Vit«

ftn g

fil]e[c.l )

tutis ; cüm actus humani , qui funt materia pro»

xima Sacramenti P'oenitentiz , ad virtutem Poenie

J a

tentig pertineant ; ut infrà de Sazramento Poeni-

Titens AMite

tentiz docebimus.

lo d

Rmm'cgtu

933

Inferes 2. Quod di&tum eftde peccatis morta*

]'Af"er

libus , non folàüm intelligendum eífe de illis , pro-

utfita funcin actionibus , fed etiam exterioribus.

Ditess

Neque obílat. quód actus exteriores formalem

IF x&d Qm

maiitiam moralem non participent : id enim vel

ü Obje'&u

fallum eít, velcerté non obílat ; certum enim eít,

adminimum ex aclu exteriori && interiori come

ü , g

poni unum;n generemoris ; hoc autem fatis eft,

Dj I

utactus exterior poffir. effe Poenitentiz objectum.

ul

Optümum exemplum ad. hoc explicandum adfert

turühm[

Suarez

"Hen Materiale Objetlum cc. à

83

'dím Suarez difp. 2. /ecïl. 1, ubi ait , quód , ficuti a&tus

]

L

itiam , quam in Íe

dlam t

internasproprer formalem ma

continet, eít Poenitentiz: objectum , ita & actus

exterior pOteiï e(ie materia ejusdem , quatenus alt-

w [rio

"TU

quo modo ab interioreaztu informatur , & com-

municatur illi malitia formalis.

uriz p

Infeves.. 3. Nonfolüm peccatum a&tuale , fed

aqu tf*

94

etiam habituale effe (uó modó Poenitentie obje-

AT qum

yfutam &

&um,

Peccatum habituale voco id , à quo

m

transacto actu peccati dicitur homo peccator, five

fit fola privatiogratiz, (ive denominatio extrinfe-

r p

jum ii

ca ab a&tu preterito nondum retra&tato Gc. ut

i duti

enim S. 'T h. docet arz. prae. 2d s1r. poenitens in«

tendit deftruere peccatum preteritum , non quis

fs

"

dem fecundüm Í» , ouia hoc non poteít, fed racio-

i m

ne maculz & offenfz.

Ex eadem ratione patet ;

T

ial

etiam reatum poenz ad obje&tum Poenitentig per-

tinere^, quatenus nimirüm intentio deítruendi

"d

peccatí fertur etiá in reatum poenz ; itaenim pae-

yenl

nitens intendit pro peccato Deo fatisfacere, ut non

"m

modo aboleatur offenía, fed etiam reatus poenae

removeatufr.,

yrsmt?

Inferes 4. Nonmodó malum poenz , àquo

9f

lls p

pomniteas fugit , dum incendit pro poena fatisface-

"m

re , fed etiam bonum , quod profequitur, poífe di-

f

ci obje&tum Ponicentiz ; pet. quod nihil dicitue

m

contra conclufionem noftram in s4m, 80. ut patet

ngmmdx

ii o

ex uum, 89. quia hoc non fit fine connotatione

A^

peccati : unde talis

dá

£tus Poenitentiz eft profecutio

l fafis d

& fuga(imul, fed reípe&tu diverforum. — Colligi-

)bj'ä".m'

tur illatum ex S.D. /ic art« 3. 4d 1. ubiait . ma-

"] Mm

Pa

ter iam

U

$4

"rticulus E,

teriam Poenitentiz effea&tus , quibus Deus offen-

ximam.pe:.

ditur, velplacatur ; quorum primum ad peccata

d háber

pettinet , fecundumad opera paenalia, per qua fit

Pententà

Et veró cüm Poenitentia

lil de

Deo recompenfatio,

fit fpecies juftitiz vindicative manifeftum eft ,

pan.

quód noníolapeccata ; fed etiam poena , qua

YNonny

eonprde

peccata vindicantur , debeant fub objecto illius

comprehendi. Adde, materiam Virtutis illam

Va

eífe , circa quam virtus flatuit medium ; Poenitene

äin4 W

qumyis e

tia autem circa poenas hoc modo verfatur, prafcri-

bendo nimirum men(iuram, modum &c.

Ex his

t

Aureol: i2 4. diff. 14. q. tn. art. 1 2videtur infer-

UT), qon

li cuj;

ze, olas poenas, non autem peccata effe materiam

& obiectum Poeniten:ziz.

Verüm nihil ejusmo-

'üntent

diinde colligi poteft ; & veró quód poenas inten«

od

dat Poenitentia, non autern peccata,folüm oftendit,

l )

poenas effe materiam acceptandam , nonaurem

dndy

!

eccata 5 non tamen oftendit, peccata ne qüidem

eííe materiam deflruendam.

Non ur

et exelm«

j

plum famptam ex Juftitia vindicativa , fed potiüs

facitin contrarium ;5 fienim debeat effe paritas,

Á

ficuti Juftitia vindicativa ita eft in poznis infligendis

ut etiam circa peccata ver(etur, eadem ratione Poz

j

nitentia ita verfabitur circa poenas,ut etiam habeat

pro objecto peccata. — Denique non obflat, quód

Ml

«f

Panitentia medium flatuat inpoenis tanrummodo,

lr

non etiam in peccatis: hincenim nihilaliud inferri

'T

poteit ; quàm poenas effe materiam, uti dicebam,

p Optlus

Mi

acceptandam, non autem peccata non effe ulló mo*

dó materiam ; neque enim Aureol : reipfa repug-

t

Rnat

2

.

t&) n 0

quia folüm vult , poenas effe materiam pro»

xamaru»

Nf ;

"

",

-

"n Materiale Objeflum cic;

8;

Dusit ximatm, peccata verb remotam, quod nihil abfur-

p dum habet. / Quod dictum eft de pocnis,per quas

prgii Poenitentia Deo fatisfacit intelligendum univerfae

Jonti liter eft deomnibus iis , per qua fit recompenfatio

(und peccati.

i2 m q:

Nonnulli etiam Deum füb ObjectoPonitentiz

9?

jdni

ii t

comprehendunt , ut videreeft apud Suarez. difp,

2. fecf, 3. Sed re&iiüscum S, Th. art, feq. & ad .

ml

€ in 4.4i/1.14.4. Y , art. 1. queflin. 4. id negatur ;

tur,pat

quamvis enim Poeritentia exhibeat Deo recom-

, E

penfationem, quia tamé perfona,cui redditur debi«

dammü

tum , non tam materia GC objectum Juftitize, quàm

j at

finis czi appellari folet, non eft Deus objectum

hj g

Ponitentiz , fed tantümfinis. Quód ficum Sua-

yuy i

rezvelimus dicere, Deum effe objectum indire-

ol

&um, parüm refert ; non eft tamen facilé difce-

ponait

dendumà modo loquendi S. Th. & Antiquorum,

ngqü&ü

*

« u

AnTicurus ll.

i

Ü

dpndä

n pa[lwr

hn omne peccatum feit Ob-

iil

lu'OIICP'ï:

jeckum .Materiale Poenitentie ?

afb

X di&is avr. preced. fatis conftat , peccatum

alfv l]"w

E

effe objectum , citca quod Pcenitentia verfa-

98

ummölfür

gt

tür : fi enim intentio recompenfandi peccatum

jf

proprius eft Penitentiz actus, neceffe omnino eft,

ut peccatum , circa quod intentio illa verfatur, ob-

yjon"

jectum Ponitentia fit.

Dubitatio igitut. folüm

d

elt, àn omne peccatum objectum Poenitentiz dici

m

Dzcene

lem

poffit ?

F ;

t*.

86

.Artz'c.'æ.lm 7]

i n

- Décendum ,folum peccatum commiffom, &

29

aldrahen

quidemproprium , non alienum eífe objectum

dopropt

Peenitentiz.

Habet concluíio óuas partes ; utra-

d quod

que faus colligitar ex err.pract 4.& quidem folum

commiflum ciie obiectum Poenitentig, patet ex

ptell e

Chrilo

diCtis à wam. $0. & ulteriüs probari poteft tumex

ipío nomine Poenttehitiae, quod aperté dicit ordi-

Rtfp,

fgat;

nemadprateritum : cüm ex definitionibus Poeni-

pibe,

tentig , de quibus STh. v 4. diff. 14. q. MAtT T«

hm &

quafli. ultima,que omnes fupponunt peccatum

fndà

commiffum : tum denique ex ijs, qua attribuun-

quato o

tur Poenitentie , cujusimodi eft ; Poenitentiam effe

Wri s

quandann Juftitiam vindicativam , ut habetur boc

T

&yt. 3. G in 4. loc. cit, Habere pro objecto pecca-

findün

tum ut expiabile, ut compenfabile &c. ut' S, 'Th.

habet in oainibus fere hujus qz2/7. articulis;in 4

N

qud)

loc. cit. quafliuuc, . P art. 3. qne[Hunc. 4. Dire-

f;nus l

&é refpicere prateritum, ut docet eadem qnefH.

pari.

4. 4d ult. proprium actum Pocaitentiz effe propo-

ltori

fitum emendandi, quod in Deum commiffum eft,

ut babetur zrr. fe4. In Chrifto Domino non fuiffe

£19,4

cmd;

habitum Poenitentiz. quia non potuit peccare , 72

