n & incap;

miràm Chriftus Dominus , qui, tanquam caput

us ilorom

in membra, in quzlibet opera pietatis influxit,vie

ts

vit in £ternum, & cüm fit obje&tum infinite DEI

hi « 7

complacentie , quodam patlo jos habet,ut me«

TWilohrty s

rita illa remotó per pcenitentiam obice reviviícant

st i f

& remunerentur,

Econtrà veró demerita noü

Q prpean

poffunthabere fui caufàm reproduétivá ex num.

Tüdn, n

298. necdaturin DEO , unde maneant in ejus

mmþtrgw

indignatione ; quia homine in gratiam recep»

Nterin,

tó,nullum manet obje&um divina indignationis.

Vam il c

313

*

Ex his patet Refponfio ad probationem con].

qlulnlumm )

[

m.3 11.nimirüm DEum omninó non recor»

A ts

dari juftitiarum hominis, juftitiam delcrentis, ad

Wil

effectum reddendi illi vitam zternam , f] non reli-

ij[. ,

P

uerit,recordari tamen ad hoc;ut peccata pratetis

at r

ta,quz fuerunt femel deleta,non impatet,c

üm re«

At

vocare nonpoffit veniam femeldatam, — Etpa-

i.

tet ex adjun&tis ibidem Propheta verbis ; i jn4*

D

* nitye

varicattone fua d im peccato. morietar , ubi lo

"r [

quitur Scripturade jvíto peccante , fi intali ftatu

Dtilren n

perfeveret ufquein finem, ficut & de jufto at poe

E

nitente dicit ; vit4 vivet , Ó* non morietur jidelty

Deindé textus citatá

fllmüw!

finon rurfus cecederit.

Üng,

"l

inte igendi fufit, deoblivione utriusque juxta ca«

lo

DE

paciarem objectis Juflitiz enim per peccatum

Torgls

10 tificatx Íunt illius oblivionis capacest faltem

nef m

Pv

juxta prafentem providentiam ) folüm durante

VOx' [j D:l

1 injuftitig autem. femel condonat&

3p:0*

d hü]us

-

ll

Utrim per Posttentiam Cc;

2

ximun] P

luté & (impliciter ( qualiter fit condonatio pef

uitas,:w

gratiam fanclificantem ) funt illius capaces fem-

T? per , & incapaces ullius memoriz excitantis ad o-

i dium illorum etiam

pofito novo peccato; ut patet

Qs infiwaj

ex dictis.

mf

Obijc. 2, Trident.cir,iz sum. 3 1o. dicit : eo-

314

x hgt

TUm laborem non fore inanem , qni bene operantur

gb

s[que in finem: ergoille laborbené operantium,

b dul

qui per peccatum interrumpitur , erit inanis. g.

ii "Trindent, loquide omni labore juftorum , feu ju-

mii! ftittam perpetuó confervárint , feu atniffam recu-

g peraverint, modà factus fit in Deo , & in gra«

yü tia cum illo decedant : fed talis eft etiam labor;

nüf quantumvis peccato interruptus , fi per Paeniten-

wf* tiam peccatum rurfus deleatur, & mors in flatu

ii gratiz fequatur ; ergó.

mm,l,?m

Obijc. 5. Adamorefurgenti non eftreflitu.

f

qu tagratia originalis , nec homini peccanti reftitui-

p €ur laureola Innocentiz , nec Virgini donum Vir«

Qu ? ginitatis, poftquam carnaliter peccavit , licét de«

wl (ndé poenituerit : ergà Deus videtur in his cafibus

j S€cordari peccati condonati , confequenter priora

, i meritanon revivifcere, . Adamo ponnitenti re«

iif fritutam effe omné gratiam habitualem , quá me«

yii/! YitusefLante peccatum,tamquam ordinatus ad vi«

l

l ] wïm

'tam aternam ; juítitia tamenoriginalis , qua effi-

,f «lebat , ut appetitus fenfitivus non praveniret ra-

, tlonalem , non eft reftituta, quia privatio hujus

uU ton eft proprié pana ; data enim erat ex peculiari

ij favore Dei independenter à meritis, Deinde non

ftitutus in gratiam

y coii;) 9beft hujus privatio ; quin re

a

feu

]

l

T

E uirrieulus p

1

É

à76

^

(4i

fev amic

itiam Dei ad2 quaié reflituatur in ffatü

r raur vit

prilinum , quantüm pertinet ad veram felicita»

1h: Prim

tém & beztitudinem alterius vitz , ad quam pef

V. Secn

statiam ordinamur j videretur autem obflare , fi

lr Chri

Deus juítum ob peccata praterira privaret in d9

lts d

ternism prenió, quód per precedentia'opera me«

Tute pü[ïm[ 1

pitusetat ; & videtur omninó id probari ex citatis

| grilistme,

teftimoniis in »4z& 3 09. Echinc patetulterior di«

daead nf

fparitas; quia ex fcriptura conftat , quód DEus

( Qf [htir

flatuerit legem de non reftituenda juftitia origl-

| rf

nili ex fuppofitione peccati ; quod de alijs boni$

; imó contrarium habe

quigrata:

& pramuis mon conttat

|Mtitant

tur ex citatisteftimoniüs. ^Paritér , quoód lauteold

|Mdt , q"mj

lanocefitiz homihi peccanti , & laureola Virginie

ütrm &

tàtis virgini carnaliter lapfæ foirpaliter reflitu

TM

ncqp;ant , non Oi

itur ex fecordatione peccati

N debeu

p

:cómmiffi , fed quia

fübjectum jam eft fadtum fime

Tta ag

plicirer incapax illius doni ; nequit enim etiarti

At hi

Deus facere , ut ; qui

peccavit, nunquam. peccad

j ttiti D

verit ; Innocentia autem dicit formaliter primam

Tejütiot

£ratiam nunquam fuiffe deperditam. reftituit ni-

j ugllü. !

hilominüs homani ilii totam gratiam , quam pre&e

lml ltem

hàbuit, & virgini illi virtutem Caftitatis , licit

M

non fub denominatione Virginitatis , qua dicit ,

sH

hominem nunquam peccáffe contra caftitatem.

16

Obijc. 4. non elt major ratio , cur redeant .

.v«

3

ET

opera bona facta inftatu grati , & non etiam o*

era fa&la in ftatu peccáti mortalis;iam etiam hz

| M

hr

A Peteqo

fi ex objc&to boria (int , funtaliquomodo merito-

plf mema

fia vite etern&, -x. majorem effe rationem G6

operibus fa&lis in gratia, conflat 1. ex Trident.

je.

j

Utrgm per Pénitentiam cic.,

2

nil fef. v6:ca5..32.. quod , ut meritum defa&to con-

vl fequatur vitam eternam , tres cohditiones requi-

rit: Prima eít , ut fit opusjufli exiftentis in pra«

L

um ol

tia. — Secunda , ut opus fit fa&lum ex auxilio gra-

prudi

tie per Chritum. — "Tertia , ut merens in gratia

decedat : cüaiergó omnes ha conditiones conve-

st

nire poífint meritis

TE

per:.peceatum interruptis, in

gratia tamen faclis , poflunt hac revivifcere in ot«

al

dinc;gd,qqnfequeudam vitam zternam

; opus verà

b qwr |

extra (la

; at

tPm gratie. fa&tum non eft hojosmodi,

nec vivificari poteft per (ubfequentem gratiam

dit all)*

m

quiagratia non dignificat nifi influendo 1n illud ,

aT

nequit autem influere in opus prareritum. Con-

., t0UIe

flat 2. quiaprzmium vitx. zternz eft premium

ul

falitl

filiorum & amicorum Dei , cüm fit perfectiffima

&aluffimacommunicatio fecretorum Dei : ergo

df

non debetur nifi operibus amicorum & filiorum g

diidi

j at

opera autem facla in ftata peccati mortalis non

unt hujusmodi -- Non inficior tamen , ea remu-

Ti

nerari Deum temporali aliquo premio , ut ex

ii Gregorio teftatur

S. D, hic 4,6.a4 3. quod idem

;! $. Augufl. y. 4e c

ivit. Dei cap, y . de Romanis

),. dieit, item fi cum 1

peciali auxilio Dei fiant , fal-

h[]julh !

, tem remoté difponere ad juftificationem : fic.Da-

j U aol 4.- dicitur,

peccata tua eleemo[yuts vedime,

ii

01"702 $. fi Deus movetur ex meritis mor- 317

,^ tificatis ad-ea

premianda ju(tificato : ergó ex ijs-

gl

dem movebitur ad dandam gratiam peccatori , u£

i

à Peccatü'feiürgat » & confequenter poteft homo

9. per merita praecedentia (i

j

bi mereri repatztionem

g

liPSü&fuguæä,;. Refp. aliqui, & profe citant S. D.

$

L

3

T

[

«

j

278

AArticulus D.

d Heb. non effeabfurdum, ali-

fiMit dliqn

. 3 incdp. ult. a

*

uo modo Deium moveri

ex meritis prateritis ad

mioperf

dandam gratiam

peccatori , utà peccato refurgati

Mp

ficut move«

qutitndis

non quidem ex juftitia aut fidelitate ,

tur ex contritione ad dandam primam gratiam,

Mi gaz,apbi

lbjnluta, p

càm nulla de hoc fit facta promiffio , fed ex mi-

fericordia fua , quia aliquo modo acceptat prate-

[

Gd

fitamerita mortificata ad conferendam gratiam,

utreíurgat, Quandoautem S. D. in 1.2, 4 U4-

(l f

Pnjg

4,7. negat, ad rep

arationem futuri lapsüs dari me«

ritom etiam de congruo ,

loquitur de merito fun-

If ,

A Dremiur

dato infola mifericordia

Dei cum aliquo funda-

Mi rj

mento in re. Verüm RefP. negando fequelam,

uia fublató peccat

Ó per poenirentiam antiqua

"þ" T

ftinum ftatum. & valorem:

LP WnL

merita redeunt ad pri

vere Deum ad fel-

4.*67"4,", L

ergó poffunt de condigno mo

ducejfmt 1

vendum premium proportionatum ,

quod du*

terunt.

L En't i

rante flatu peccati facere non po

ficata revivifcete

Dicendum 34 operamorti

Attferi

318

]ta communiter Scho»

Ottgy] s

ad premium effentiale.

laftici, ut Suarezafferat , effe im

probabilem &

"mf at

tnerita

folum revivis

tf

Irpli

temerariam, qua afferit ;

fcere ad pramium accidentale ,

feu ad gaudium »

) k'Peccau

quod beatus hab

ebit. de illis meritis vivificatis:

"B

Huic Conclufioni anfam dat S. D. dum 1. P.2 9j*

mmu

m

ül(ll 1

4. 4. in corpore difti

nguit premium Caleílein el-

m

fentiale & accidenta

le his verbis : dicendumyqt

MT

uontitas meriti ex du

vbaus poteft pen[ari um n

do ex radice charitatzs

C gratia ; & talis quanti-

14j meviti correfponder. premto effentiali

, qlN

Tienjy

"i cba-

eonfflit in Dei fruitione qui enim ex majo

ritd-

Urtrzm per. Panitentiam cc,

279

Murir

ritate aliquid facit , perfettizs Deo fruitur, Alio

s prata

modo pen[ari poteft quantitas meriti ex quantita-

at

teo perzs.qua quideme[t duplex , abfiluta, & pro-

t lt

portionalis : vidna enies , qua miftt duo ara minue

m

t in gazopbilacium , minus opus fecit quantitate

fio, lii

abfoluta, qnám illi , qui masna munera pofuerunts

apt

Jed. quantitate proportionali vidua pl fecit fe-

adm

eundim [ententiam Domini , quia magis ejus fau

T

epltatem [iperabat.

ita S. D.

ib

Probatur. Concluf primó : quia Trident.

319

Seff. 6 can. 32. fatis aperté fatetur, revivifcere

i

nigi

ad premium effzntiale , dicens : jufeificationem bo-

m ld

nis operibus , qua ab eo per Dei gratiam t FSU

n !

Qrifli meritum , cujm vivum membrum e[fl ,

y V?

fiunt , ver? mereri aupmentum gratia j vitam

eDutd

eternam , C ipfius vita aterna , fitamen in gratia

n qj';

decefferir , confecmtionem : íed has conditiones

habent metita mortificata; ergó fi homo in gratia

u

decefferit , merentur vitze zternz confecutionem,

af

Secnndo : quia (i fübftantia rei non reparatur ,

mmumlf-f

i

etiamíi accidentia reftituantur ,talis res non gici-

,

j

] folün"

tur fimpliciter reftitui, nec Deus dici poteft obli-

vici peccati per Poenitentiam jam fublati. Terzià:

T

lls d

quia tale gaudium non tam reflituitur, quàm ex

natura ftatüs beatorum confequitur , ficut & ex

ln

n

j

flatu illo fequitur gaudium de operibus bonis in

ftatu peccati faclis , atque adeb mortuis , qua tà-

WW ]

men non revivifcunt.

Qnartó: denique, quia

W jf

alioquin merita non revivifcerent fimpliciter lo-

pf

emium metitorium fim-

æ'mdl D

quendjo* ; ficut enim pr.

T d

$4

pliciter

jl

58o

articulus J -

|

Nf

beeta revni

pliciter eft premium eflentiale , ita revxv,nfeenm

fimpliciter eft in ordine ad illud,

d etiam a

3210 . Contraria fententia videtur unice mtlautho-

ph um g

tpta,.

ritate . D. qui in 4. d/ff. 3 1. q. X 4. 4. 2d 4. &&

hi ed Dr

3- p* 89.2. F. ad 3 . docet , merita prateritaple«

narié tantüm revivifceread: preemium accidentale,

bantboni:

Verüm S. D, cit, locis non negat , meritum non

hédbuntn

teviviicere ad pramium effentiale , fed ad fum-

n cor

mum non revivifcere- plenari&, G omni eo mo-

tim ph)f]cu

do, quó vivifcunt ad accidentale

Caterüm ge«

tottlbond

nuinus horum & aliotum textuum,in contrariünt

Stndos T

citatorum,fenfus ex fequentibus patebit.

vtl

plj AOT

ARnTICUuLUS

II

Tietde p

inpieas

Ti0n rcfi tue

Referimtur. varie fenten-

Wi qum ?

fie , n qua praportmm* mmm

cffentmle,

Viorilates (

- mortificata per Panitentiam

V partem

Y dictr

refw'wf Ant ?

bitas

Uvpofitó , quàd merita revivifcant ad præ-

D nor ;

321L mium effentiale, in quo DD. non multüm

$

T r

controvertunt , celebris & ardua difficultas eft; an

tho

reäeant adtotum premiurn effentiale, vel folüm :

qualemgk

ad'partem juxta fubjecti. prafentem difpofitio» '

X uj

nem? in qua DD. in varias abeunt femenuas» T

filxin

ho«c articulo referemus,

H B

Prima igiturfententia docet merita mortie

t ad W

342

ficatà

n q

Refevantur wriaï 'kntmtix ce.

Z

ficata revivifcere non tantüm ad totam gloriam ,

lgtvivü:mä

fed etiam ad.totam intenfionem & augmentum

m

phyficum grauz , ad quàód fueruntante peccatum

accepta.

Itacommunis RR. quorum fundamene

T iij

tprælm*;g

tum eít Prim, quód ablató peccató merita ha-

mab

beantbonitatem & dignitatem equalem illi,quam

us

habebantin primo inítanti facta : fed in primo

inflanti correfpondebat illis gloria & augmens

,iidi

X um

tum phyficum gratie , v. g. ut fex ; ergó idem

correfpondebit illis ablató peccató tanquam ob'ce,

Cati

n

Secundó: Deus promittit poenitenti fe weg5428

vecordaturum peccatorum , & quód inpietas m

TU

pij «on nocebit il ; íedíi non corteíponderet me«

ritis tale premium , Deus recordaretur peccati ,

!

& impietas noceret impio, quia propter illam

non reftitueret integram praeqium $ ergó. Ter-

if

*i2: quia pofuó , quód revivifcant ad premium.

effentiale , fine fundamento dicitur ,& contraaus,

" (z:rila

thoritates citatas in s. 4C9.tantüm reviviícere:

ad partem premij. — Quartó: quia refurgere pro»

dl

pré dicitur, qui refurgit.ad eandem vitam quam

habebat an:eà t fed vita meritorum eftgratia ;er«

go fi non refargit id eandem gratiam, non poí-

iif

Íuntmerita proprie dici refurgere (eu revivifcere.

gon

Quinti: fpecialiter probatur, fi refurgant ad &e-

ia

l ul

qualem gloriam , quód etíam refurgere débeant

ad equalem gratiam; tum quia gratia eft femen

ii

& radix ip(ius gloriz, confequenter ad totam glo-

.;enfiis.

riam revivifcere non poffunt , nifi etiam revivis

fcant ad totam gratiam; tum etiam , quia verum

vl p

noneít , quàd infufio gratiz , etiam

illius , quae

6/

55

danda

à82

Avticulus: 1.

Mje

danda eft propter merita preterita, dum revivi-

iendontur.

fcunt, dependeat à prafenti actu Poenitentis tan-

dimiatender

dtordinatio

quam difpofitione, & debeat illi commenfurari;

sam gratia non datur , nifi intuitu difpofitionis ,

iqi$, D

quam habuit quis,dum elicuit meritü; pracfens au-

r maglr (

tem difpofitio noneft, nifi fola remotio impedi-

tirfundum

tmenti nullü tribuens valoré antiquis meritis;fed a

ind?t]i,qnbd

liunde fupponensea con(lituta in ratione mepiti &

mil'nprmim.

valoris de condigno. Unde docet hzc fententia;per

dm hu t

quamlibet Peeaitentiam ; etiam remiflam , pet

fb trütiam

quam auferturobex feu peccatum , hoc ipfo reftie

pl haber

tui totam gloriam & gratiam etiam. in effe phyfi-

modo corre

€o , quia hoc ipfo tollitur obex , ratione cujusime«

t preíen

ediebantur mertita mortificata à fuo effedu.

finsllamer

II fententia eft, Peenitenté non femper refurge-

( fntenti

* rein zqualigratia & virtute,fed quandóquein 2«

t du

quali quandóque in majori, quandóq; in minori ;

It

quaeprobatar auth. S. D. bie art. . ad 3. juxta

G n

quem merita non refürgunt fecundüm menfuram

&aqu

charitatis , ex qua procefferunt , fed tfecondüm

Brenlorgm

quam revivifcunt: fed hec interdum eft minor ;

& of

anterdum major chritate prateritá, ex qua pro-

telhgunt ,

cefferunt ; ergó non femper redeuntad idem proe-

lr majol-

mium , fed aliquandoad minus; quandó nimirüm

m'oni p

charitas , in qua refurgunt , eftminor ; aliquan-

ffttis o

dó veró ad majus , quandà charitas feu difpofitio,

itd folüm

qua refurgunt,major eft. Confir. auth.Conc.Trid.

ks enà

quod /e ff. 6. cap, 7. ait: wnusquisque recipit jufHi-

Ya D

tíam feccundian men[furam,quam Spiritus S.par-

Wi

titur fipeulis , prout vult , C lecundim praprixftm

dillm

cenim

lg

ff*i?"?'ff 4ilpofitiemem G* cooperationém j f

inten

)

—

28g

Reformuntur varie [féntentie c.

du

intenduntur etiam formz naturales , quem mo-

tetiatiu

dum intendendi formas etiam in fopernaturalibus

ml

de ordinario DEus fetvat : »anifeffum efl enimy

dipute

inquit S. D.Zzc«. 2. qud forma , qu« po[funt ve«

A

m

éipere mag;r ( zinns.intenduntur Q vemitt

motoun

tur fécundum divev[am difpofitvonem [ubjocti, d

smeti

inde efl , quod [ecundam quod motus liberi avbie

Jiom m

triiin penitentia eff intenfor velvemi[fior, fecune

clentt

dàm bocpanitens con[equitur majorem vel mino-

Porrbó hzc fententia duplicemr

emim)

yem gmtiam,

hi

potelt habere fenfum ; primus eft , quàdnullo

jJ

indi

4

modo correfpondeat majus proemium refurgenti

tj

cum prafenti contritione , quàm correfponderet,

dl

fi nulla merita præcemffent,&hunc ienfum fecuns

dz fententiz attribuimus; alterum pro tertia fer»

d

lgt

tentia adducemus.

Propugnantautem hanc fententiamContenfonj 24

nf

cit, inuum.312. Sylvius & pluresalii Thomiftz,

! f: lid ;,]L'lu

nl

eámque fuppofitó, quód merita revivifcant juxta

menfüram przfentis difpofitionis , ut oftendunt

d

f !H [Wl

ex dato fundamento in sm. priori , hoc fenfu ia-

telligunt , quód nimirüm pornitenti non confera -

u

tur major gratia, quàm qnz correfpondeat difpo-

j

fitioni pralenti , ita ut contritio peccatoris refur»

ndönW

gentis non fit difpofitio ad gratiam pracedentem,

[j MW

ied folüm ad eam , quz ordine naturz. fequitur $

i

fecüs enim , inquiunt, eadem ratione , quà redde»

(

p

retur portio quadam gratiz pracedentis , debee

ret reddi tota gratia ; namille gradus , cujusáá-

d

jl yit

dittone gratia, qu& datur , eft major, quàm di-

li

[/]

fpofuio prafens, non rcfpondegillidifpoütim:is

[

m

584 |

"Iriiculus 1H,

Mfin

fed meritis precedentibus : atqui merita praces

tandiig

dentia proportionabantur tot grati& ; ergoó dee

dbitum,

beret reddi tota. .. Praterea fequeretur alioquit

od erat m

hominem cum difpofitone proportionata adgras

tiam remiffam refurgerelad majorem; & tamen.

Itgiodiani

bideblnum

S, D. negat, eum , qui habe: dilpo(itionem ad z«

m x

qualem , vel minorem grauam , remrgae adma«

usl v

jorem.

Denique, quiaS. D, p 8902 $.

Hnin gtrün

4d 2.. claré docet , eum , quirefurgitinminori

til

charitate ; habiturum in patriapremium effenti-

Teta

ale , nontamen fecundüm quantitatem charitatis,

in qua fuerat ante peccatum , fed in qua;dum mo«

fiifterejm

lttumen

ritur ,invenitur,

Ut autem falvent , quód nihil»

omninüs merita priora revivifcant, & DEusillo-

hm meri

ltmon fu

gum.nonoblivifcatur ,, docent.hoc non obftante

n

praíentem gratiam dari ex pluribus titulis, tum:

propter prafentem difpofitionem , tum propter

ixghmipc

tudus [in

precedentia merita; quod fieri poffe fic oflen-

bom

dunt : nam gloria defa&tó juxta Tnd. feff. 6.c. 16..

tius $r

datur tanquàm hzreditas filiis Dzr, & ut merces

tcrden

operariis, confequenter.ex pluribus titulis, .. hoc

autem fufficeread meritum , docet S.D. i& 3.

V fgutu

Ti

difl. 18. q. 1. 4« a. d 4. ubiait. son eff necefft ,

quid omnit , qui qmeretpr , proficiat quantim ad

n p

vationem mereudi ; boc enim acciditex en, quid

Tüingg

M

radix meriti non efd in fuo teruiuo y féd oportet ,

qgad omnis ,quimeretuy , proficiat quanutum ad:

Uti l

mercedem , t feilicet eam faciat fibi debitam vel.

Jfempliciter , uel quaftim: ad aliquem modum,

t

quao prinsuon debebatpy,

tlj

Et.a, f. ibidem do-;

Vr

et, meritum contingere triplicitery Prizz2, quan«

do

Ral

Reformuntur varià fententie &c. w* '??28 f

n m

i ; i

lff)'ahdö aliquis premium denon debito fzcit fibi

debitum. — Secumdó,quando faeit magis debitum;

ttut d

Qquod erat minüs áebitum , quod contingit in eO

LOI

in quo charitas augetur. Jertió , quandó facitfi-

m n

bidebitum uao modo, quod debebaturaneà alig

du

modo. Exquibus patet , potfe premium duo-

g

bus citulis, vel duobus merinis correipondere , ü£

TET

tamenutrün;que meritum Íubeat rauonekm mg-

urgitiumlr

mun d

titi,

'T'ertia (ententía docet , metita quidem ré-, 2

du

vivifcerejuxta menfuram pralentis difpohitionis,

quyr?

ita tamen , ut etiam correípondeat aliquod. prae*

j ii

mium meritis przcedentibus, quod fineillisca"

&Dish

tüm non fuiffct.juxta proportionem tamen difpo-

m

luonis pracedentis 5 que proportio duplicizer

tl

éxplicari po'cft : Primo anidhmeticé , ut ,^ quot

d

tadus gratia: & eorie refpondent pradenti di

T.

j

pofitioni , totidem reftituantur ex pratericis ine-

L M m

titis. Secundo geometrice habiia ratione ad mer;ta

(

antecedentia; quem fecundum fenfum explicat;

"

& fequitur. Sotus his deabus propofitionibus.

T0

Prima et: (i quis eliciat fummam contritioriems

r

Quam per auxilium DEI elicere poteft , praxet

4;;»;::«"»"!

gratiam correfpondentern prafenti difpofitioni ,

TL q'"

fécuperat omnem gratiam deperditam. Secww2A

[;J W'»

&ft:in qua proportione contritio deficit à furna , in

WM

à etid deficit antiqua gratia,queereftituitur , üt fi

jjim

&ontritid fit medietáte minor fumma contritione,

" MMv

reftitoitür medieras gratiee deperdita,fi quinquies

"

vel fcxies fit minor , quinta vel fcxta pars deperdi»

Prebat primarm

nf ,,bæ reftituitur , & fic deinceps,

»

pre*

28f

Zrticulus H.

hn

.

.

propofitionem

quia contritio non folüm e(tdi« Thoniis 1

fpofitio ad pra(entem gratiam, fed etiam ad ipfam

jf ntis, h

hientvalor

vivificationem : ergó ficutpofitadifpofitione po»

fv at

nitur effe&tus, ita pofita fumma difpofitione poni«

prtamin eff

tur fummus effectus.

Probat (ecundamex Phi-

hb vloren

lofopho 6. &'7. Phyf: ea proportio fervanda eít

inter minorem difpofitionem & effectum , qua

muimmmpre

W phram

fervatur inter fummam: ergofi ad fummam Po-

nitentiam tota gratia deperdita reflauratur,ad mi«

itdons me

fipoítadog

morem minot redibit, cum c2 proportione, quà

minor dilpofirio diftarà fnmma.

Coeterüm alij

J'enitenti

] ninef

DD.probant hanc luam opinionem ex fundamen-

to 'uperius affignato, quód forme intenfibiles ,

[ tqid

Jusnon.

quz recipiunt magis & minüs , intendantur & re-

EL

]

mittantur fecundüm diverfam difpofitionem fub-

. [ tttorlog

tecli : fed diípofitio eff quandoque major & in-

Wtottey

renfior ; ergó etiamhomo quandoque refurgit in

fs Rn

majori , quandoque in minori gratia, quàm anteà

hsU

habuerat.

Et hoc potiffimàm confirmant ex S.

iülpm, qu

D: qui bic a. 2. ad 2. éit ; peenitentia quamim ef!

Vfj

de fe babet virtutem vepar andi omnes defetlus ad

h prelenge

peyfetlum.d etiam promovendi in ulteriorem ff*

ïamim»,,

i adu&; t

t 5 féd bocquandoque impeditur ex parte bt«

minis, qui remiffinus movetur in DEUM.

Imuma iüm

326

iuarta demüm fententia. affirmat , Poeniten«

" hr

tem refürgere ad totum Jus gloriz correfpondens

B

hr

antiquis meritis, non tamen ad totam gratíam de-

|

iti

perditam, feuut loquuntur Thomiftz, refurgere

"quen

UUAMH t

ad totam gratiam in effe gratiz , non tamen a

gratiam totalem, aut partialem flatim poft juftifie

-'M& füïür

cationem confc-,rendam. dividitur enim gratia à.

"km l

-

Referuntur varie fententia , dc.

286

xídig) Thomiftis 1. in gratiam in effe phyfico , feu in

mj aeffe entis , habitüs, & qualitatis, fub qua ratione

J

habent valorem & condignitatem intrinfecam re-

fpolties

fpectu vitz »ternz íaltem ut hareditatis.

2. Ín

lts

gratiam in effe morali gratiz confideratam, prout

ndamub

jo fevai

habet valorem & dignitatem moralem ratione

fedun,t

meritorum przcedentium , quibus quis promere-

dfiomma!

batur gloriam tanquam premium.

Hujus di-

huraud

ftinctionis meminit S. D, 3. p.. 4.7. 4, 11. qua

fuppoíita docent : merita revivifcere,&t hominem

porit

Cruti

per Poenitentiam recuperare gratiam priüs dsper«

ditamin effegratiz , non in effe qualitatis feu en-

verfitt

tis, eóquód pocnitens à Deoacceptetur G recu«

y n

ia

peretJusnon tantüm ad illam gloriam & gratiam,

quz correfpondet prafentidifpofitioni,fed etiam,

lia

quz correfípondet prateritis meritis anté mortifi-

t [mjül't-"

catis , & nunc vivificatis per Penitentiam , ita ta«

yutit

men, ut gratiz phyficum augmentum priüs non

lj QW

accipiat, quam actu intenfiori & ferventiori ad il«

yfamat

lud recipiendum fedifpofuerit, & quoniamin vi-

j u

ta przfente hoc fieri non poteft ob rationem da-

mnd!fl&*'f

tam inzs/r. 3 23,quz pro fecunda probatione ibi-

ghurin

dem adudla eft, docent , hoc augmentum tunc fu-

'ermf['

turum , càm homo in ipfo ingreflu beatitudinis,

pR

vel purgatorij prorumpet in terventiffimum a«

tils ]oi?

&um cbaritatis , qui cüm tunc non habeat ratio-

Qu PW

nem meriti, prout in Zra£t, de Gratia docetur

j

( confequenter eidem üt merito correfpondere

jf u

non poffit gratia proportionata, ut defactó ) ha«

"T d

hebit fe folüm per modum difpofitionis,

s

quidem? 2

Ifrobnn: igitur fuam opinionem ; &

j

| ?uoed

w

487

eticulus. dL

j

quoad primam partem : ícilicer, quàd non con-

t t

feratur gratia ftatim in effe phyfico: ijsdem fer&,

hoj |

rationibus , quas adduximus z. 3 23.0( 3 34.

T

quia nimirüm forma phy(ica , quz inten(ionis eft

Em poi

capax,delegeDz1 ordmariaintendiiur juxta quan-

At at

titatem ultimz difponfitionis Phyficze, qualis re«

v j

fpectu gratiz inten(bilis eft Poenitentia feu cons

DNUTR

tritio, confequenïer recipiet quidem paniteus

MLIE U

modó majorem , modó minorem gratiam , quàm

DI

anté habuerit, fed talem , quz commenfuretut

mfäïütia'm,(

prafenti difpofitioni, & confequenter nullam ;

"i

qus& cerrcfpondeat meritis prateritis.

32

Qaoad ficumdam veró parteim probant Concla

MT

"

^ d ;

q

ffonem 1. ex $. D. qui in 4. diff. 14.4. 2 4. 3. 484*

U

m

fliuncul. 3. ait : dicendum, quód opera, in chari-

.H

y

tate falia, etft tranfeant ailu , manent tamen

quantim ad merttum in DEIacceptatione ,& i«

l

Hl

"

1

IN

€ut , quid fic manent , babent efficaciam , quan«

tim in ipfis e[l, inducendi facientem ad vitam 4«

,züï[llt(i(nm(

M

zernam , & fic dicuutur viva manere , fed quid.

"ddïmdl Id [

bunc e(feél um in peccatore non babeant ,efl pev at«

fil

MT

cidens propter. peccatum , quod facit peccatorem

ii

indifpofitnm ad. vecipiendum effetlum praceden»

Iim'

1jum meritorum, non autem quid ab ipfs operibus

j

qto

1

aliquid dematur , cim in [uo fieri praditlam effi-

18 "Mmm

eaciam obtinuerint , bocápfo , quód ex cbaritate

'F'T

'P&! ]

u

M

fint elicita , G ideb remota indifpofitione a pettde

U

LT

vore pev Potsitentiam opera illa pracedentia effee

f

j v/m)*Jllq

&um [ntnm in ipfo iterim babere intipinnt . d ff«

hj

enndum boc vivificari dieuntmv, a 5. D.Ex quó

hi

j

textu claré colligitur , quód merità, dum revivif-

wlämlj

U

cunt

MU

Efw;wæw Vària fententia, af9

ion QOl

cünt remotó impedimentó, habeant eundeni effe-

iimi &um,fcilicet perducendi hominem i vitam zter-

4

nam , quam hábueront antecedeiitér , cüm fuam

enftonst

efficaciam non habéant ex gratia nóviter mfufa,

uaqut

fedex Gratia; ex quà procefferuhr j li eaim Deus

,quisi

ia deo t

' opera illa, próut facta fuerunt, accéptet ; ut loc,

tit. & bic docet S. D. ergo acceptatad gloriam,fi-

; petit

!

cut anté : ergb tevivifcunt ad totam gloriam j ad

m qi

hocnim al.ud hon tequiritur, quàm 1. ut habe-

mellit

ànt efficáciatm, quam ante habuerunt ; hánc au-

il tem hoc ipfo habent,quód nihil eótum deflruátur.

À. ut acceptentur à Deo, & abelfe&lhi fuo non im-

" CMN'I'

pediaütur : qua coüditiones meritis vivilicatis

5

d

ex cít, S; D. hon defunt,

"

"

; ii

Próbáni 3. Ex citátis teXtibus ii z. 309. 329

TL

ii quibus loquuntur CC, & PP. indefinité ; quód

"m

EUS noi obliviscatir operis noflri :

quód poft

"m Poenitentiam non técordetur

peccati : quódimpie-

i^ tas noh noceat irpio : quód

habeant eandem vim

/dif petdüceridi ad Vitami &terna

m ; quod pr&(ettim

,'l y/ x Trid, cit, in m'miejld.

& j 19. conflat , ubi

«^ ponit conditiónes fequifit

as ad promerendam

ul* Slofiam,

quas ommes habeit merita , qua revivif-

ii yi cunt,

Et bené noianda funt verbà

: fipraami]fam

ij gratiam recuperárint

; ac poft pauca addit * z;bi]

ii 3pfis. juflificatis

amplisis dee[fe , credendum eff ,

, ii quà mings

plene illis quidem operibis , quain Deo

atii 'g' f A&aJunt

; Vitasni etern

Am [Ho etian tempore con«

97

ff taimen in aratía decefferint , verà

pbx

pro

.

ersiiffecenfeantur. Etcam. 4 3- addit ; «;que

i T

| &lor

14 AH ] mentiim.

]

T

Pre-

"

rticulus. 1f,

290

K'fürm

Si merita mortificata non revivif-

lib mrgig

$30 Probant. 3.

cerent adæquatä í

Íeu ad integram gloriam , fed

"triltaem

h ttünt p

folüm inadzquaté, & quoad partem premij. ef-

fentialis , revivifcerent folum improprie, & im-

t

perfeclé : atqui nec poteft finé neceffitate dici ;

LOT

nec ulla eft neceffitas dicendi , quàdin aliqua ju*

Rtstonre

füificatione merita mortificata revivifcant folüm

il'imï&hinc ;

improprié & imperfe& ; ergóin qualibet jufti-

LT

ficatione merita mortificata revivifcunt adzqua«

LT

té&c. s24jor non videtur poffe negari, quia pars

Mu

vitz prioris non eft proprié ac perfe&té prima vie

T t

ta, & tamen reviviícere ex vi nominis eft primam

" UT

vitam recuperare ? & hac inopere meritorio ni«

DI

hil eftaliud , quàm efficacia feu valor ipfius inore

Euziüm nm]'

dine ad premium effentiale, — 7MMinor quoad pri-

lii

mam pariem patet, quia veritas ex Scripturis ;

LU

Concilijs, & Patribus fimpliciter,abfolutéque de-

wlm'l()mm "

ducta non eít fine neceffiate limitanda , & deijci-

"ü*(*mþïicxm

]

endaad fenfum improprium, atque imperfectum:

VHtan

eadem sinor quoad fecundam partem patebit ex

Cflpgffe[ ho;

num. jeq.

|

Probant demüm 4. Si

non revivifcerent merie

P

83j!

nla DT

ta adintegram gloriam feufus adillam,effet ex e0s

Wl

l]

dat

uia aCtus Poenitentie non eft folüm removens

& impediens , fed (imul difponens ad revifcen-

N L5 |

tiam meritorum ; (ed hoc verum non eft : ergo

, ergo(wm

mnin, prob. non enim eft difpofitio phyfica , quia

!noln

merita non reviviícunt fecundüm elfe phyíicum

it d mïll

ratiz : non etiam eít difpofitio moralis , quia

W

)ml

l

MU

ipía merita przcedenta funt fufficiens moralis di-

L

h ;

;

Gom

fggüzio j cüm enim anteà fuerint fuäïc?cm difpg; |

Reformunthr varia fcntentia,cre;

29t

dc-

vtei fitio moralis propter fuam condignitatem &

um , A

eeptibilitatem. moralem ad gratiam & gloriam ,

tj t

etiam erunt poft reviviícentiam , cüm retineant

N

eandem condignitatem , & adhuc morali:e: fiat

jatedti

prefentia ; forma enim moralis fen imoriltef

diqu

prefens non requirit nifi «ffey & prafentiam i:or-

x li

alem : & hinc atus pénitentis in ord.ne ad hunc

jj

effe&tum erit folüm removens impedimenrum :

n g

& licét effet difrofitio moralis, nihii ctamen inde

,qui

in contrarium affertetur; tüm quia effet iclüm di«

: primaü

poitio, ut conjungitur cum meritis pracedenti-

gn FIW

U$ , eX qua conjunctione jam acquirit cendignie

ij

ttem ad illam gloriam : tum quia difpofitio mo«

|

fusi

ralis, cüm non exigatur ex natura rei , ficut exie

| Wu*

Bitur difpofitio phylica, fed folüm ex libera DET

. u

voluntate, non debet neceffarió haberecómmen«

jj furationem cum e

1

ffedtu feu forma, fed ficut ad

Hädd& e(fe (impliciter eft neceffatia (olüm ex voluntate

f

:

El, ità etiam ad eife majoris inten(lonis. aiiàs

il fieripoffet hoc arguméntum : ficut contritio eít

:

dií

pofitio phyfica gratiz in effe qualitatis , ita eff.

if,

um d

pefitio moralis refpetug & iz in eff: gratig :

; 'rfc[gxlül ér g

b ficut

gratia in effe qualitatis non intenditur ,

;emü"ä niü fécun

düm phyficam intenfionem contritionis;

g dtà hec in

effegratit , nifi (ecundüm meralem

*

e

df €rgoficut

contritioni,

ut eftidifpofitio phyfica w

o d

$ 440 non corref,

pondet nifigratia in effe qualitatis

| ui) Ut duo , ita néc

contritióni 2 d4o , prout eit di-

a? fpofitio morali

$, hifi gratiain effegratiz zr dwo ;

i

]i

QJ/ Quod tamen nec DD. contrariz 1e

ütentig citati

T 7

lgud Goriiet difp. 6, 4 2: $. 2. comé, 4 admittunt,

ïiimuäji

Z

E

volen-

hi

292

Articului L.

peitnis ;

vo!ehtes ,. quemlibet a&um meritoriumi peé

lttsintdl

Ponitentiam revivifcere faltem ad unum gradum;

& confeqbenter , i (int metita 11. ad i 1. gradus j

chundüu

fic aütem nec unicus gradus revivifcere poffec et-

Yoportion

Wi ii

jam in efle grati2 , cüm gratia in effe graué, qu&

hi, uv

datur pr&íenti difpofitioni proportionaliter , not

offit etiam effe difpofitio ad alism grátiam,cüri

Dintin m

hoc ipfo gtatià iost effet illi proportionátá.

Pa dee

"t

*at,in h, 1

AnTicurus lil.

ii [Wndü(

,l Toptro

Jtatuitur,quenamex pree

"ii

"ts rlom

eitatis opinionilbus fit. probabilor ,

r

(9 Sorvuntur Objetiio.

" Mtré

76$.

i.nllmll

Ulla ex pradictis feteniijs cáret difficultate,

qxiuituy)agei

h

'332N

prout confideranti patet, ut difficile fané fit

ll

unampra alia eligere ; exiftimo nihilominus s

| t iblm

ultimarh fervatis fundamentis Thomiftatum pro-

r

babilioretri effe reliquis,& rationi conforrnioren,

RI

L

ïu

ut patet ex adduclis pro illa rationibus, & €X

rejectione aliarum leritentiarum, ac folutione ob*

| 'Merqm :

N

jectionum magis patebit.

ä

g"—'*-» [

333 Primaigitur opizio inter

RR. commuris , i |

*

D)

N

à !

fchola 'Thomiftica fuftineri nequit , eo quó

d s

"p

