quos citat & fequitur Lugo cit.

ii

pertaler) dolorem non redditur irritum Sactae

Ql

mentum : ergo rationon efL, cur talis deberet

Vs 1

peccare mortaliter, «zf. prob, qui defc&us talis

!rlitiuæ,]

dolorisper fe non eít contrarius gratiz , qua et*

Vr T

gri marius effedtus hujus Sacrament per jformam

Mp

; xgm-,

P

hn in coufe[fiene Vénialium cc, - aQ;

T

fignificatus , ut uprà dixi, nec impedit remiffio»

hunaod

pem aliorum peccatorum venialium , de quibus

deviiot

vera fit acculatio capax verz abfolutionis ; ergó

r o

flante hoc defectu doloris. Sacramentum coníe»

«t

quitür fuum effz&um ; fedSacramentum, quod

i

confequitur fuum cffe&tum,non eft irritum;ergo;

DL

l

Confirmatut

*

.

npribi

quando confeffio eft de folis, ve»

Vr

nialibus , non ell de ejus neceffitate , ut fit inte«

r qii

gra formaliter , tum quiaunum veniale poteft re.

mitti fine alio, tum quia peccatum veniale non eít

'uitpaldh'

ii

materia neceflaria ; ergo pari ratione, quando fit

t*

de multis v enialibus , & non fit integré dolorosa,

wg:r:mf

feuex vera Poenitentia , non erit contra ejus va-

j Pwþm:'

lorem.patet con(equeutia À paritate rationis, imó

j t*

i

& à fortiori ; nam fi peccatum tacitum non ob-

T ]

flat veritati Sacramenti, peccatum infufficientet

du

Iu

di&ium minüs obftabit.

Advertit tamen Suarez

u

qui

i

dif. aC [e&i 6,n. 7. adhibere talem dolorem effe

i

culpa m venialem, DeRhodes /ic difp. 1.4.3.fe81. 9,

i

yfi

Tamburinus i» ZVerb. confeffe lib. &, €.. 3. €xillte

mant, confiteri peccatum venialefine. dolore, neg

j

hi

€fle peccatum veniale : quia bonum finem aife-

d

qui poteft pocnitens, quód aliqua venialia ad fui

confufionem, augenciimque fibi meritum apetiat,

tom (

ïdll-&il

etfi non folicitus de dolore, niüi illo, quem no*

vit huic Sacramento effentialem.

)

u

*

u

Obijcies

.

Qui apponeret facerdoti confe-4

3j

TA

&randas 10. hoftias; quarum quinque non effent

-

triticez, l;cét alie effent triticez , peccaret. gra-

du

g

Viter : ergo pariter peccabit grzviter , qui propoe

nit : O. venialia , quorum quinque deiectu dola-

rf

tis

í

L EN

i

204.

eMvrticulus F.

E

risnonfunt materia valida abfolutionis, — Reff.

i non

tonflium

ntgo con(eq. difparitas eff , quod confecratiotan-

tüm ordinetur ad transfubftantiationem & confe-

tU Vilatk

Gionem Sacramenti ; confeffio autem etiam ad

i noflro c

horte di

alios fines dirigitur , fcilicet ad medendum infit-

mitatibus panitentis, ad regimen confcientiz ,

nttfol

novauevitz cuftodiam , & ficlicét incafuante-

J'oponitur

t esd

cedentis peccetur mortaliter , non peccabitur ta-

men mortaliter in cafu conclufionis : Sac:rdos

Vr

enim in confecratione non exercet aliud munus ,

LOM

fiosfns

quàm convertentis panem in corpus Chrifti;ideó*

hijdiy

que non potefl Sacerdoti ex alio fine propont ho-

ftia non triticea,quàm ut fuper illam cadat confe-

lts nog t

cratio: at vero facerdos in confeffione , prater-

Tivenigfa

quam quódexerceat munus judicis, exercet etiami

at

munus medici , & re&orisanimz quoad interna

fütdi dy

fibi patefacta , ad quod etiam alio fine poffunt qvilü

lliingi

proponi peccata venialia,

Htl

a64 Jwflabis y. Refponfionem allatam fuper pri-

L

mum probare , non peccari graviter , tunc quan-

Uil

do ex fine bono proponuntur peccata venialia, d

U iüm [

quibus non eft dolor elicitus, non veró tuuc ,

Nütem.

quando ex fine venialiter malo v.g. ex vano fola-

EC

tio illa in confeffione narrantur,

Refp. nec in tà-

EG. CWl!ïm

licafu peccarigraviter. Ratio eft : quia adhuc

Wt

in tali cafu poteft confeffor (uum munus exercere

Wa

regendo peenitentem , quomodo fcilicet talia pec«

lls

cata poffit cavere , licét is forté non fit fecuturus

äln[ Qha

regimen confefforis,

Ws

a6fp lwflabis 2. Quiconfiteturmortale, quod por«

Aitig, &

nitens non commmifit, peccat mortaliter ; eti.am 1

r

m

«Mn in corfe[Tone Venialium chc.

10f

"s !

illud non confitetur alio fine, quàm ut aliquod

[kcttit

coníilium accipiat à confeífario circa illud pecca-

«t

tum vitandum 5 ergo etiam peccabit mortaliter

m u

in noflro cafu.

Refh. difparitaiem. effe quod

um

mortale dictum nt commiflum fit materia neceffa-

nf

ria abfolutionis , & confequenter , fi proponatur;

incdit

proponitur ut materia ; fuper quam debet ne-

n

ceflarió cadere abfolutio : at vero peccagim ve-

j 52(5[&3

nialeetiam di&um ut commiffum non eft materia

i u

neceffaria ab(olutionis, & ideo

poteít gtiam ob

dul

alios fines proponi.

pl

Inflabis 3. Ex tefponfione data folàm fequi. 466

at

tur, non effe peccatum mortale exponere pecca-

[ie j PWI

ta venialia fine dolore , quando hoc fit pracifsé

qntt

narrativé , feu ex alio fine , quàm animó illafub-

.

ol

ijciendi clavibus

.

ergo fi exponantur animo ea

! pofïlm[ ;

fubijciendi clavibus, erit peccatumgrave. — Rejg.

mihi videri , (1e0 animo exponantut , peccari grae

Trdd

viter. — Ratioef , quiahabere animum ea fubijci-

n

endiclavibus, eítvelle, utfu per ea cadat abfolu-

HVEH"!LLJ

tio , cüm tamen illa fint incapacia abfolutionis ;

qu y

hocautem eft velleirritam formam Sacramenta-

lem circailla , quod eít peccatum mortale ; ere

U

T

g0. Confirmatur. 1, velleirritam formamSacra-

m

mentalem circa omnia peccata venialia, aft peccae

tum mortale , licét peccata ipfía, qua fubijciantur

j W

ii

CGlavibus (nt venialia , & hoc ideo , quia graviter

laditur charitas divinain inftituenda fignificatio-

n(;;uw!l

ne Sacramentali : fed non minüs lgditur eharitas

ul

divima , fi quis reddat irritam formam Sacramen-

talem circa aliqua venialia , licét circaalia non ves

[ ,JW

»

lit

J

206

zirnculus P.

(clutoris,

lit reddere irritam ergo. — Probarur winor : qui

Otrimitt

plutes res parvas uno juramento confitmat, itro

Vitditce

gat gravem injutiam DEO , licét illud juramen:

fnedihio

tum vel inunica re(it falfum ; ergo fimiliter grá-

li, (i ho

vem injuriam Authoritati diviae irrogat, qui

iMolution

tantüm circa unurm peccatum veniale vult itritam

fduchy

formam Sacramentalem. 2.quiin Baptrfmo mif-

t ib

ceret aliljuot puttas oleiaqua, volendo etiam pet

iptila a

illas guttas baptizate , peccaret mortalitet : ireml

xui hoftiam in extremitate modicüm deauratánt

Bs tcitl

Qul

vellet confecrare , ita ut etiam vellet illam parti-

]

culam auti confecrare , peccaret mortaliter ; &

llj

itrogatet gravem injuriam Authoritati divinz in«

flituenti Sactamentum Baptifmi in certa folüri

ft, n

IT

materiía , etiam[i particu!a auti, aut aliquz gutrd

olei (int materia fecundüm fe levis ; ergo fimilitet

'Sdlüqug

in noftro cafu gravem injurism irtogabit Autho-

DT

£itati divinz,

ConfirmatuY 2« velle deciperé

db (

DEum in re etiam levi, eít gravis injuria DEO:

Vfl

fed velle irritam formamSacramenti citcaaliquo

im.L [

peccatum veniale , licét non velletirtiram circaa»

Vb

lia , eftvelle decipere DEum ergo $ »sin. proP,

velle itritam formam in tali cafu , eft velle deci«

tit, quöd ,

i

pere Sacerdotem ut eft minifter DEI : fed velle

decipere Sacerdotem , uteft minifter DEI, eftvelle

Mtty,

i

N

decipere DEum eo modo , quo velle decipere lee

u

gatum alicujus R egis , ut eft legatus , eít velle de«

Itià

«IUMW

cipereipfüm Regem : quia legatus quà tális nott

gerit propriam,led Regis perfonam, ideód; quid*

N

mtllsqul

quid fit legato ut legato,

ceníetur fieri ipli Regie

dlcis t

iam

i ».

Vif ü

m

füj- preb. quia Sacerdos non profert form

[ d

,

"

i in confejfione Penialiumehe; *

2

folutionis ; nifi ut mínifler DEI , & aliunde velle

witn

Á

formamirritam , efts:lle , ut facerdos aliquid in«

téndat facere; quód non poteft facere ; quod eft

ul put:

ieilttr

linedubio decipere Sacerdotem. — Divería eft ta-

tio, fi hoc animo non exponantur : quia forma

It

vulitt

abfolutionis tentim cad't fuper peccata,.qu& funt

fubje&a clavibus : ergo cutn aliqua venialia non

apnfmoz'.

dreudny

fint fubjecta clavibus , ut fappono , non cadet

fuperilla abfolutio, & fic non falfificabitut for-

j

j du

fhà , nec intentio erit 1llam fal(ificandi, a, prob.

quia multa fabinde dicuntur in confeffione, fuper

u

xl

quz tamen non cadit abfolutio ; poteft enim quis

iu ealicité & laudabiter multa exponere ob certos

(iditt

fines, & non ob intentionem abfolutionis, ut

atl

1

funt habitus vitiofi, propenfiones naturales , &

i

peccandi occa(iones , ac tentationes fibi occurrene

( [

tes,aliaquefimilia: ergo fignom eft, quódabfo-

d

j t

lutio tantàti cadat fuper ilia, qua fubijciuntue

clavibus, five qua aperiuntur eo fine, ut fuper illa

uD

cadat abfolutio.

julif

Dices x . Costra banc vefponfionem , in tali cafu267

n

Sacerdotem non decipi , quia is in abfolvendonon

| il

"|

dicit, quód abfoluté abfolvat ab illis peccatis , quae

li 0*

clavibus funt fubje&a , fedtantüm; quódabíol«

T

Vat, quantum eff ex fe.. Contrae[! : quare non. e«

ægltdhf'

tiam dicitur , quód in alijs Sacramentis formze ha«

I

u

beant fimilem (enfum , adeóque quód non fit pec«

l quio

catum mortale, hoítiam hordeaceam tmiícere ttia

y u

J

ticeis, eásque proponere facerdoti coníecrandas;

(

j

Si dicas , rationem eífe, quód forma confecrae

p

tionis fit virtualiter multiplex : dicam idem de

u

forma

[cl

as

"rticulus F.

E

208

iliofie p

forma abfolutionis ; & fic, ficut illa requirit , ut

omnis materia, (uper quam pronuntiatur , fit cas

feroblem,

inconffto

pax confecrationis , ita & hac requirit , ut mate-

iblolio,

ria , fuper quam cadit, fit capax abfolutionis,

Deinde licétadmitteretur dictus íeníus , adbuc ta-

j

Dittr te

men formajeffet falía , quia Sacerdos diceret ; ego

|

pmitensdi

aliu caufogratiam vemi[[juam peccati , quanium

eff ex me , cüm tamen actu nullam gratiam causet.

pnat, qllä

tim ho noy

268 Dicis 2, Difparem effe rationem Euchariflig

in exemplo allato , & iSacramenti Poenitenuz ,

RU

quia forma illius primó refpicit materiam ; & il«

l M.l

mj Qii

lam defignat , & efíe&tum circa. illam fignificat j

unde quacunque ratione fupponatur materia. fal-

LURT

Titic a

fa, falíficatur forma , & fubftantialis effzctus

li n fOIlemw

impeditur : forma veró Poenitentiz per fe primó

fignificat perfonam Panitentis,& effc&um gratiz

NRttes qui

Atttonem

remiífivz peccati , qui non impeditur , etiamfi

aliquodpeccatum non fit remiffibile five ex. falfi-

Fs qu

tate , five ex indifpo(itione poenitentis , unde for-

lmfmj()ne X

ma non reddiítur falía , etiamfi veniale, quod nate

Eöfbh'cndi (

ratur inconfeffione , commiffum non (it.

Refp.

l&ïlbug D

per formam Poenitentie fignificari effectutm gra-

Di".! 1n

tiz remiffivz eorum peccatorü, quz fubijciuntut.

ntalg.

clavibus , ficut forma Euchariftiz defigna; & fig-

nificat trans[ubítantiationem totius materia pra«

"itilny

fentis in Corpus Chriíti : ergo fi nonverificatur

:fü Fü Wort

forma Euchatiftiz, ideoque eít peccatum mortale

-P,"bfohlio

propohere Sacerdoti coníecrandam hoftiam hor-

deaceá,qua non eít materia valida,idem dicendum.

LA d

erit, fi fubijciatur clavibus materia invalida. ZVegse

"! g

D müdo |

dicas , ex hocfequi , quód eodem modo liceat €x

ao

"A n Confeffione, uenialium. Cs,

269

alio fine , proponere Sacerdoti hoítiam non con-

riquii

iur t

fecrabilem, ficut licet. veniale peccatum narrare

t n

in confeffione ex alio fine , quim ut obtineatur

abfolt

abíoluuo, —Refp. difparitatem conftare ex »».

293.

g, at

Dices tertio: ergofaltem tenetur confeffori 169

lgt

j, gt

pernitens dicere , quód talia peccata alio fine pro«

Atumdii

ponat, quàm ut fuper illa cadat abíolutio ; fi

enim hoc non dicat , confeffor habebit intentio«

dul

nem poenitentem etiam ab illis peccatis abíolven

Puuucnuz)

di.

Ra

TL

Kefp. Poenitentem adhoc non teneri,

tioefl : quia cum Sacerdos in audienda confeffio-

1 (:gmüat

pitti i

ne exerceat duplex munus , judicis ícilicet, &

jj; &*

medici aut Rectoris animaz , multáque dicantur

u i?

illiin confeffione , in quz non poteítaliud munus

exetcere, quàm medici, ideó debet habere hanc

i&umgriff?

Jf qil

intentionem, quód vellit ipfum abíolvereab illis

peceatis , quz funt fubjecta clavibus ; hacautem

mu [

intentione pofita nunguam habebit inteniionem

l qWW

abfolvendi peenitentem ab illis peccatis , qua ipfe

le KM

davibus non fubijcit,

Dices quarto ; in aliis Sacramentis noneftcul.170

j

d

pa mortalis , fi miíceatur aliqua pars materie

N

non valida ; fi enim mifcere aquz parüm de oleo

hgüh&'

in Baptilmo , aut deaurare partes hoftiz levitet

u

non eít mortale : ergo nec erit mortale miícere

j

aliquid in confeflione peccotis , quod non eft ca-

wflllmb"

paxabfolutionis, — Refp. diffinquendo confequens,

m

fiillud , quod mifcetur, ut fupra eam cadatforma

jiJ

"cg0 ,quód non fit peccatum , fi non mifcetue

oc modo , concedo,

Deindedico , effe difpa-

d

o

ritatem

]

a10

Zriieulus F.

ritatem , quia in prioribus duobus cafibus nec in-

[

tentio Sacerdotis baptizantis aut confecrantis eft,

utper oleum, vel aurum conferatur Baptifmus,vel.

Euchariftia, at veró intentio poenitentis eít , ut fu.

Fa

per ea peccata , qua fübiicit clavibus , cadat abfo-

ii

lutio,

ayi

Ex his eoliges primo,

quo fenfu fcnt;n-

1

tia communis , quz docet non effe pec

catum mortale confiteri aliqua venialia fine do-

lore, modó quisalia confiteatur cum dolore; con»

fU

ciliari poffit cum fententia Cajetani i» Swmma

od

werbo : confe[fio , & aliorum id negantium; utra-

tramcnnm

que enim in Íuo fenfu admitti poteíl,ita tamen, ut

frinifur

pofterior fumatur fecundüm di&cta in z. 266,

t Sigm

rior verbjuxtadi&ta in s. 262,

X iteni

272 Colliges fecind, et'i poffit dari confeffie venia

"oindhn

li&finedolore univerfali fecundàm di&ta in 24m.

Vennilri

262. nontamen fequi, poffe. dari confeffionem

Dtery

venialium validam & informem; nam ut ex diclis

3 il

conftat , in ejusmodi confeffione femper confer-

LU

tur aliquis effe&us gratie& remiífionis aliquorum

LP

peccatorum venialium : quód non fieret , i quis

üitr;C

doleret de uno mortali peccato & non rr3

thur, fe

altero,cüm unum mortale (ine altero

!

n

"t

remitti non poffit,(icut poffunt

Mutm.

venialia.

Wi

h

oW

'M*

lr f

C

t

M

lm

ARnTt-

«$) 211 ($à»

elibust:

Anricurus Vl

nltcumi

Bd

v

KExponuntur relique con-

j al

ditiones ad boc , wut dolor [it

fenío k

pors bujus. Sacra-

y di j

menti,

ii f

doorn t

Ueres prin'eb,än dolor Sacramentalis pro $73

j m

Q

cedere debeat ex ititentione fufcipiendi Sa-

a

cramentum ? affirmant aliqui ex eo , quód dolot

jv

fit indifferens ad effe doloris Sacramentalis , vel

T

non Sacramentalis , adeóque determinari debeat

in

per intentionem pcenitentis , illam ordinantis ad

.nftfüt J

recipiendum Sacramentum : ficut acliones exter-

du

n miniftri Sacramenti, cüm (int indifferentes,de«

adet

bent determinari per intentionem miniftri volen«

g

üs per illas facere ; quod facit Ecclefia , ut dixi

p qi

de Sacramentis ingenere. ntm. 127. Verüm Res

d

Jpondeo negative.

Ratio efl. $ quia certum

f]'t!ä:"':j

videtur ; Chriftum potuiffe inftituere, üt doloe

g n

elevetur , feu determinetur ad effe Sacramentalis

; diui

per ihtentionem poenitehtis antecedenté, feu cons

f

fequentem ; qua elicito ( ántea dólore ) intendat

Confiteti, & fufcipete Sacramentum Poenitentiz:

led Chriftus defaéte ita inftituit ex Trid, — fe/f.

14. €. 4,de dolore requifito ad hoc Sacramentum

hon faciente ullam mentionem inrentionis refes

rendi eum adconfeffionem , fedfolüm volente $

"-t

l

o2

212

Articulm VI-

I

euídfon

ut fit à Spititu S. excludat veluntatem . peccandi

& conjungatür cum fpe veniz : fed has conditio-

debat um

nes habere. poteít absque illa intentione ; ergo

il ,

j u r

absque illa eft fufficiens, — Hinc patet , quarere-

quiratur intentio miniltri ; cüm hujus cxp'r;fïö

idefl p

memincrit.Florent. & Trident. ex cir. »nm, 2377*

üaram,

474 Confirmatur vum ex «o ; quód Chriftus non

t'mentarm

litrionem

videasor dolorem alia ratione exegiffe ad| Sacra-

mentum poenitentiz, quàg ut per illum poenitens

Qu |

r(e&t& averteretur à peccato , & converteretur

fntens o

quitz lo

ad DEum : quod totum habet dolor abíqueilla

intentione, tum ex praxi fidelium, & commuhi

Üntc ady

i, ]

fenfu Ecclefiz; quando enim DEus ex concione

vl pia lcctione movet aliquem ad dolorem de pec-

TDRTUNT

u dofr.

catis , fimulque accendit defidérium confeffionis,

fi inde fe talis przparet ad confeffionem , eamque

o a

perficiat. ex illo dolore , fatisfacit Sacramento

vocationi divinz.

Imó connaturalius eíl ex

ttri f

confideratione peccatorum moveri ad dolorem,

&tllm ho(

uàm ex «orum confeffione ; dolor namque nos

T t d

movere folet ad confeffionem potiüs, quàm con-

irimpt

feffio ad dolorem,

Ex quibus patet difparitas

! t D7

inter dolorem & alias partes Sacramentales feu

ámgi

tenentes fe ex parte mini(lri , feu fufcipientis $a

* d

"alint

cramentum, qua ad Sacrameatum non fufficiunt

nifi elicitze ex . illius intentione.

Deinde partes

D il)n. l

tenentes fe ex parte miniftri fiunt inPerfona

Chq-

mumsïll f(

fli, utautem operer nomine alterius potiüs, quàm

qd l hülu;

meo , omninó efficit intentio ; econtrà dolor elt

Thütione

quidem pars Sacramenti , fed poenitens illum po-

'*mþorep

nit nomine fuo. — lNeque obítat , quód etiafü

blu

con*

m

2

Expanuntur r:u'que cana'nzow: 01'6'.-

213

apu .«onfeffionon fiat nomine Chrifti , & camen fieri

wad) debeat cum intentione Sacramenti.

Nam hoc

tion; tf

Adeà fit , quód confeíffio debeat. effe judiciaria, &

i, g

judici ut rali , confequentet ut vicario Chrifti,&

T d

ideó poenitens debet intendere confeffionem ju-

T

diciariam , quodeít intendere faltem implicité Sae

hls

craméntum,

Ultimato autem confu

6b

gar

urt adin-

T

ftitutionem Chrifii.

d

- Quares fecund? , andolor debeat adeffe , düim27f

t

peenitens confitetur , vel abfolvitur ?

Kefp. ne-

T

gative ,loquendo de Prazíentia phyfica , nimirüm

idnec. advalorem , nec. ad effeclum Sacramenti

& n

o

requiri,

Patet, quia amens & deftitutus fenfi-

onqf

bus;poftedita doloris figna abfolvi poteft , licét

tunc dolor non adíit.. 1ta communiter DD. qui

at

j timf?

tamen advertunt ; dolorem poffe quidem prace-

);.'lnïfnwï

dere, fed duntaxat tanto tempore , quanto poteft,

cenferi facereunum moraliter cum aliis partibus,

ji; &

| t

& cum hoc pendeat à prudentüm judicio, quod

pro rerá diverfitate multüm variatur ideo ab uno

um

Sacramento non valet paritas ad aliud , ut dixi

T d

/

« dj

"

de Sacramestis in genere ; fic in — Baptifmo ,

confirmatione , extrema Unctione, & Otdi-

lmtflfilväy'"

j

ne.non debet intercedere magna temporis di-

ij

flantia ioter materiam &t formam , quia in con-

ii

fj

jun&tione formz cum materia fpectatur potiffi-

"

t ow

l' )

mum , an forma adhuc tali tempore poffit verifi-

cati ? horum autem Sacramentorum formzin -

Qu

qu

[

flimatione prudentam non verificantur , ft longo

i,

tempore poít applicationem materiz pronuntian-

1 Iu ik

if

tur,

In Echatiftia requiritur (imultas maxima,

! quo

alis

9 j

Iw

214

rieulus VT. |

tatienti,

alis non verificaretur particula demonftrativa

lum pe

boc t& bic.

Sacramentum Poenitentiz econtía

acufiiont

longius patitur intervallum inter materiam &

p feu

^

o:mam excommuni DD. — Quoad praxin ta»

ttulo fün

H

:

mea difficultas eft, quantum fitillud tempus?

tierinftit

in quo DD. non conveniunt : aliqui enim affig-

(anfefrio

nant diftantiam,trium , vel quatuor horarum ;

Ms excit

alii , fi vefpere doleam , & mané confitear : alii

Herumnon;

hr eberet

tres, vel plures dies ,jduli primo paritate judicii

humani, ubi fententia prolara poft plures dies

Dit p

facit unum morale cum proceffu antecedente,

feenis

Secundó paritate con

f«ffionis ; que poteft fub-

tidebut |

inde fieri etiamíi pera

liquot dies abíolutio dif-

dlor det

feratur ; (1 enim certus e

ffet' Confeffarius , in-

Ynd :

quit Tamb. s 7Metb. confe ff

l.1.c. 2. $. 4. quód

Mineg :

ebus audivjt

poenitens , quem abhinc quatuor di

üt; o

bene effet difpofitus, illum liceret abfolvere ,&

Vlier,

fic illa confeffio cum prafenti abfolutione poftet

Wt

facere unum moraliter : ergo. idem diccnduql

I idari

de dolore & abfolutione; qua paritas omnino vi-

.»r'mndum [

detur effe efficax , cüm eque dolor fit. pars Sacta-

tll s

meuti,acconfeffio; Qua tamen inre, nifi ne»

tl (

ligendum eít ;.

ceífiras obliget ,

femper fecurius e

mlis, Yí

ac prudens judicium timoratoru

m confulendum;

Tit C

um quibusdam

ufusque fidelium obfervandus,nec

At

judicibus forenfibus minus laudabi

liter abfolutio

"i

cauíz protrahatut.

t n

an dolor pracedere debeat con"

ay6 Quasres tertib,

UET t

- fetfionem ?

Refp. negdti'v

: quiafeu anteCedab.

CY

feffionem , falva lunt

feu fübfequatur attritio con

TY

ntiam & finem Sa-

omniz, qua païjinent ad efíe

cramentt

Expontuntter velique esudlitionesj'c. — 21

ctamenti , eft enim per fe in(titutum ad. reconci-

mlti

liandum peccatorem cum DEO per voluntariam

r «

accufationem coram legirimo Judice , quod fieri

muvtan

poteít » feu pracedat , leufequatur attritio : nec

( puur

exullo fundamento efficaci oftenditur , Chriftum

Jj

aliter inftituiffe. — Cosfirmatur. praxi prudentum

T

Confeffariorum , qui poft peccata audita poeni-

r hott

tentes excitant ad dolorem & propofitum impo-

vf

flerumnon peccandi , quod fruftra fieret , fi do-

nb

lor deberet confeffionem pracedere.

a?

Dices primo , dolor facramentcalis eft causa con-277

d

feffionis : fed cauía, fi non tempore , faltem na-.—

T

tutá debet pracedere; ergo.. Probatur maj. quia

pb

dolor determinat voluntatem ad confitendum.

Áf

Secundo : dolor debet reddi fenübilis per con-

pR

feffionem.: fed hoc fieri non poteft , nifi prace-

negomaj. id uni-

TT

dat; ergo. — Refp. 4d primwm

,bfolverl:f

verfaliter, & neceffarió verum efle; nam poteft

[

af

ipía peccati turpitudo &c. determinare volunta-

tem adaripienda media ejusdem deftru&tiva. 744

] ditfüg'

T0

fecundum dico primà : negomaj. quia poteít do-

T

lorpoít confeflionem teddi fenübilis. per verba

LU

formalia doloris expreffiva , per tunfionem pec-

f

Refp. (ecundontgo maj.

g

totis , vel fimilia figna.

tll HM

nam Confeffionem re&te inflitutam femper ex

n q'llW

determinatione peenitentis dolor aut pratcedit,aut

"4

comitatur, aut. fübfequitur, ficque per confeffi-

onem fen(ibiliter & interpretativé fignificatur do-

lor aut przfens, aut. pracedens , aut fubfequens;

EW*P

TM

qui enim intendit reQle confiteri, re&é quoque in-

tendit dolere.

Ét fic confeffio adhuc eít dolori-

lhblqA

eta

i

o 4

"g

(P

416

Qr;fculus :?VI'. ;

Iy

fera proptet moralem cum dolore conjunétio.

lr r

nem.

Jeutens ,

378 Queres quarto, an dolor przcedere debeat ab

deür alicu

Qu deind

folutonem; Refp. «ffirmative. ita Trid, feff. 14,

c. 6. GL communis.

Katio eff primó : quia abío-

ttovando

i, 5

lutio Sacramentalis eft per modum fententiz judi-

cialis, que neceffaria prefupponit cognittonem

Wt fefmo

Cauíz , feu accuíationem rei ; accufatie. autem rei

ilim dolo

in hoc judicio integratur ex dolore & confeffione

jumum Qu

penitentis, cüm per hzc duo panitens fe difpo-

itonds

53:,ac reddat dignum abfolutione : nec enim fine

Coniefar

Cognitione peccatorum & doloris poteít Sacer-

hr, raf

dos eundem abfolvere , & reconciliaricam DEO.

Wotripfy

Secundó patet hoc excemmuni fenfo & praxi Ec-

quod fer |

cl(riæ.

Ex quo colligi'ur difparitas inter hoc

fOR at

& reliqua Sacramenta , quorum materia non ne«

piltum ,

cefíarió debet prxcedere formam, fed poteí] eriam

ts eni

fubíequi,ut patet in Baptifmo , Confirmatione

"if

&c. Addunt tamen aliqui , hoc per fe loquendo

Jliey

intelligendum effe : quia fieri poteít, ut quis ante

diüill&is a

abíolutionem doleat, fed. infufficienter ex igno«

! qià

rantia inculpabili , & tunc fi fufficientem dolo-

Vehicie

rem eliciat, inchoata abfolutione,vel etiam n tete

Md ]u

mino totius formz abíolutoriz; probabile eft in-

Wt

quiunt , quód talis gratiam Sacramentalem reci-

dblor

piat.

Veràm etiam tunc dici poffet, faltem na-

Rä

n

tura pracedere dolorem.

i"*'mu uj

379 Queres quintó , an unus idémque dolor faffi

lm

1qw

cere poffit. pro pluribus confeffionibus , fi ma-

m

raliter continuetur, & ad peccata etiam fequen-

MT

us confzffionis fe extendat ? Aefj. affirmatiuo,

Proba«

Süttor

UM

ww

ïkpanu;xtur veliqua conditiones Aeä'c. 21

»

tüyn ^ tur primoex cafu, qui frequentiuscontingit ; nam

'peenitens , fipoft acceptam. abfolutionem reco:-

du

detür alicujus peccati toculpabiliterobliti , illud-

Trd jf

que deinde flatim exponat non eft folicitus de

hi qum»ï;:

renovando dolore,nec ad illumà Confeffatio mo-

fentitey

netur. Secuzdo; poífunt eadem peccata effema-

: (pntt

teria remota plurium confeffionum : ergo eríau

atb Ut

idem dolor.

Tértioó: eadem fatisfaclio v. g, je-

s dan

junium ejusdem diei potett effe materia proxima

nmshdüä

integralis. plorium abfolutionum , fi à pluribus

T

Confeflariis imponatur

ergo etiam idem do-

gt

lor, prafertim cüm dolor non tequiratur , nifi

inan

ut per ipfum confeffio (it dolorofa, & retra&latio

quod fieri poteít per eundem dolorem moraliter

g

us t

continuatum,

Hinc licét tunz fiat novium com-

xammnm

pofitum , non tamen requirit faltem omnes

ii

partes entitativé novas, (ed fufficit, ut fint tales

(

virtualiter & appretiativé,

Dices: eadem confeffio non fufficit duabusz89.

d

diftin&tis abfolutionibus : ergo nec ide:m. dolor,

uget

;ntl[mgï

Refp. quidquid fit circa antecedens , quod negat

Petíchacher , veg. con/ea. tum quia poftquam csu-

intut

gtl

,

fa fernel judicata eít, non poteft prudenter abíque

nova accufatione innovari altera fententias tum

vbzb 1

1

gt*

quia dolor univer(alis elicitus per. plures confe(-

M

fiones poteft reddi fen(bilis : antiqua cenfeffio

autem, nifi repetatur , falrem accufatione genrica

m

eorum ; quorum facer Judex adhuc habet nsmo-

$1

If

tiam , nihil habet, in quocum nova abíolutione

conjungatur , confequenter non videtur, quomo-

T I'Hf

do de novo applicari poffit eadem confeffio , ficut

W

"n

dolor.

9 jf

u

N

Ar;;c;lu: F. |

s z ;

E

a1

& quando dolor de

Queres fexto jquomodo

«qui , lict,

peccatis femel con

ceptus rcvo

cari aut deftrui cen»

hibutdolot

dolorem tanquam Sacramenti

Íeatur , utnovum,

, quittos d

conftiturivum elicere fit neceffe ? — Refp.

primö

&

Was( q

de deítru&tione morali per notabilem temporis

ton loficit,

ncgotiorum difparatorum intercapedinem , con»

tett , fufa

flare ex mum. 277 j.|unde eum hic folüm quatatur

m babicod

de tevocatione feu deftru&ione doloris per pecca-

| m 1t (0

tum fubfequens.

Refp. fecundà , pro cafu , quo

vtite intil

dolor univeríalis elicitus fuit,

qui ex fuo motivo

tommitatq

univer(iali cadit fuperomnia peccata, tUnc dolor

Neiqidie

per quodcunque peccat

um novum commiffum re-

AYttinS 10

*

a in hoc cafu dolor

Yocatur,

Katioeft : qui

| «1im Pn.on

ngulis peccatis indivifi-

opponitur omnibus & fi

prleverat

biliter: ergoper quodcunq

ue retractatur feu ex-

; i volunr

C

cluditur ; ficut enim contritio ex motivo perie

ldem'ca, (

charitatis univerfalis eft,'neque unum fo

]üm mor-

m

omnia ,

fub

tale deteftart poteft, quin deteftetur

Uteribs

onitate di-

ratione communi oppofitionis cum b

irilo u

vina : ita econtra quando retra&tatur ,

vel exclu-

ticipansra-

Ámida

ditur dolor per peccatum aliquod par

Aildt com

tionem & caufam dolendi commune

m aliis ne-

M eytend

quit ita excludi in ordine

ad unum peccatum;quin

firm (j

dem dolendi caufam in-

in ordine ad reliqua ean

W0gojg,

volventia excludatut dolgr ille.

Sed quid,, fiali-

[7

Pflc'msjam

quis confitea

tur venialia fimul & mortalia,

omnibus e

ft attritus , vel contritus attritio

ne,aut

f i

Wttem H

contritione univerfali,

ac indivifibili , fed ante a^*

Refpor-

u tïill'l!d;

folutionem incidit in novum veniale ?

—

ttto a

det Perez , inillo cafu mom retractari dolorem

um.v

um [

«onfequenter effe fufficientem ad S:fcramcnt

Drexih

qllll

2

Exponuntur veliqua conditiones &c, ET ,

uwio d

quia , licét, inquit, contingere poffiz, quàd quis

wddtut

habeat dolorem ita indivifibilem , ut non felüm

m owtut

quatenus actualiter , fed etiam habitualiter períe-

Mp

verans( quz tamen perfeverantia univerfaliter

m ii

non fufficit, aliàs, fi tota vita dolor non retracta-

edimtt

retur , fufficeret ad Sacramentum , cüm permaae-

Jüm u

ret habitualiter ) fitindivifibilis 5 communiter

ag

tamen ita concipi folet , ut velit poenitens perfe-

od

verare intalidolore, vel propofito ,cíto deinde

uiot

committat aliud veniale, — Verüm haec refponfio

T.

vera quidé eft, fidolor etiam qua habitualiter per-

at

feverans non fit. ita indivifibilis , fecus , fi fit.cunc

TL

enim prior voluntas revocaretur, cüm fic in eífe

"T

períeverantis conftitueretur. per carentiam om-

faucit

nis voluntatis contrarize voluntati priüs habitz.

;otävog«ä«-'-

Idem eít , fi tali dolore quis confiteretur fola ve-

umwümff

nialia.

y a

Uiteriüs in hac materia queri poteft , quid fiat28 2

lmbgniu!!ï

n illo cafu, quoaliqui ex particulsribus motivis

tlf

ü'l p

fingula iortalia commiffa fuiffet deteftatus , &

j

deinde committeret novum mortale , ad qued fe

jit

Yi

non extendebant motiva particularia, utrum ni»

«

mirüm fafficiat elicere dolorem dehoc folo pec-

jl a

cato novo , vel debeatelici univerfalis etiam de

Sidthd)!'

peccatisjam prius retra&tatis ? Supponimus au-

motlihba

tem hic , illumptiorem dolorem aliàs fuife fuffi-

j

armfl

cientem , nec requiri ad dolorem Sacramentalem

j

u

ut excludat; omne omnino peccatum de cg-

Ji

tero , i adüt propofitum univerfale explici-

ii

turn, at infinuavi s. 210 quo fuppofito. feu

(

"

prawiffo. — Refpendent aliqui in hoc cafa prio-

ren&

-

Aariicnlus VI.

Iw

rem delorem non revocari, e& quàd volantas füb-

i doloris

fequensnon habeat ullam oppofitionem cumvo*

Vapulolt

luntate priori ; ítat enim, quód quis velit habitua-

atats, qu

liter effz caftus, St quod, a&u velit furari,

Alii

hnnid atis

vero exiftimant, revocari dolorem Sacramentalem

lr

& confequenter neceffe effs , novum de omnibus

P

eommif/lis &c.elicere, quorum — Rarzoef! : quia

Tilty, at

dolor Sacramentalis debet effe huiusmodi ex 6ne

Aftmunittr

Sscratnenti , ut fitreconciliativus cum DEO : fed

d *Rfj

ficommittatur novune peccatum , fit quod prior

|ontm

dolor non fit reconciliativus; ergo interrumpi-

imtng (l

tur , ergo debet novus reaffumi , quo quis deom-

|iattio

l

nibus commiffis doleat.

Dixiin fine »um. pri-

(tübosnont

eri: , hoc verum effe , fidolor non fit ita indivi-

Vtpord

iDroinfipe

fbilis , fecus in cafu , quo ponitur omnino indivi-

fibiliss ^ Caterüm videtur talis dolor univerfalis,

ii ]

quo quis fertur ex motivo univeríali in omnía

i ümort

mortalia, G venialia, effe falté virtualitermultiplex,

f ef

& communiter faltem non ita. indivifibilis, cum

thutim f

feraturin illa peccata . inzqualiter , plus fcilicet

"t cor

in mortalia : & fic juxta inzqualitatem . pecca-

od

torum unum peccatum magis deteflari , quàm

ao

aliud , confequenter per veniale peccatum fubíe-

: '9:- [

quens talem dolorem non revocati , ac fufficien-

W hg

tem eííe ad Sacramentum poenitentiz , concludit

ia s 4

'Tambur, cit, in »». 275.quod etiam extendit

W ullo It

adcafum , quo. quisnonnifi venialia , fed diverfi

M T

generis, cum univerfali deteftatione confitetnr.

u

W

Aa8

ueres , an füfficiat ad Sacramentum dolor

um (

ubdnondoleas? Rep.in rigore non fufficere

METT

quia doler debet efíe de peccatis , non denega

tione

ftrcnümi

|

Ó

Expnouutur rcli?pu condit;one: ( 23

Ivitii] tiene doloris.

Pro praxi tamen in timoratis &

mnt fcrupulo(is , qui putant , nunquàm fe dolere de

il peccatis , quamvis doleant , quod de illis noa do-

ini, | leant, id fatiseffe , docet Tamb. cit. quia ejusmo-

$o di dolor eft fignusm veridoloris.

ni ^ Qaeres $. quidnomine pznarum intelligata24

m

Trident, czz. 2»5». 32j. ubi ait, attritionem

il

communiter concipi ex metugehennz & pzna-

umb

rIum.

' Refp.convenire Theologos , fufficereat-

fgilt

tritionem conceptam ex metu pznz non folüm

u

zternz , fedetiam temporalis purgatorii , poteit

uoqllisdm

enim attritio concipi , de folis peccatis venialibus,

quibusnonrefpendet pzna aterna; fedtantüm

fnt n

f j

temporalis. Deindé poena purgatorii concipitue

à Dzo infligenda , nosdue faltem adtempus impe*

ii

dit à clara DEI vifione , & beatitudins. noflra,

x

(

unde timor talis pen fufficienter refpicit DEum

i

ut poffiteffe fupernaturalis,

Major difficultas

eít , utrüm fufficiatatttitio ad Sacramentum Poe-

"

J d

