ut patet ex charitate , Juftitia Iegali, & fimilibus,

Efgü,

qui& verfantur circa materias omnium Virtutumy

(il!i li

& tamen funt Specisles Virtutes fecundümeffen-

gj

tiam:fed praterea requiritur, ut non refpiciat Spes

ladi

ciale raotivum , neque habeat Specialem modum

ii

teüdendi ; Posnitentia autem, licet habeat genee

DT

ralem materiam, hábet tàmen Speciale motivum,

MG !

ut mox patebit, adcóque non eft Virtus generalis,

Deindead Virtutem generalem non fatís eft , €x»

[ifa

p

pellere omne peccatum quomodocunque , fed re.

[/7

quiritur, ut formaliter éxpellat ? Pocnitentia aue

fæ,c

tem non expellit formaliter omne vitium, fed fo-

tf

Jüm vitium impoenitentie ; ergo etiám ex hog

mep.

capitenon potelt dici Virtus generalis , fed Spe-

LUR

cialis.

$

Et hec conclufio communiter admittitur ,

iil Íí

Verüm cüm ex ea aliud non probetur , quàm dati

Wt

L hm

Virtutem , qua dici poffit Pcenitentia Specialig

&

Specialitate Virtutis, non vero Specialitate Por»

U

gitentiz, ideo inquirendum eít ulterius, utrüm

detur Virtus Peenitentiz , quz ita fitSpecaalis, ut

lm

dtüm

innullaaltera Virtute comprehendatur , quz fub

motivo proprio univerfim peccata deteflantur,utí

fren

Pa

Obedientia , Charitas , & Religio ; nam primz

finis eft adimplere przceptum DEL, feconde uni-

Ptf

r Pep— affectivé, tertiz exhibere DEO debitum

Utrzm Pupitentia fit Pirtus Specialis ? 3r

bl

quarum finibüs omnia peccata opponuntur;quoda

Id

vis enim peccatum eft rransgreífio legis,

feperatà

d

DEO , & negat debitum cnitum DEO,

"

hurt

Dicendum 2. . Dari Ponitentiam Specialem

39

diftin&tam à reliquis Virtutibus, | Probargr : da-

t

fl

tur Virtus, qua intendit fatisfaclionem pro inju-

li

ria DEO illata 5 fed hzc eít Poenitentia Specialis;

FUIT)

€rgo. maj. patet: ex utm. 377 3min. prob, v.ex S.D,

ilfcïlf

qui i q. B p art« 2« in (7 ficait : mavifeftum: vft,

NI

quod ia Peuitentia invenitur Specialis ratio atlas

Y

landabilis y felicet operari ad. deftruttisnem pee-

vati n quammm eft offenfa Dei. Ezart. 3 -3h , Pa-

gene-

VWl

nitentia mn babet, quod fit Pirtus Specialisex boc

folo s quod. dolet de malo perpetrato ( ad bocenipa

:rali;

)

D

fnfficeret charitasYfed ex o quod peanitens dolet de

m

peccato commiffo , in quantum ef offenfa DET, cum

P

L

emendatio autemoffen-

in)

emendatiozis propofiso

fz , contra aliquem commiffe , non fit perfolam

il

L

ceffationem offenfze, fed: requiritur praterea re-

compenfatio , quz habet locum in offenfis in alte-

y

nim cormmiffis. Et in 4« iffaa.art.t, g. 24d zlr.

ait. ficut efl alicu)us Virtutis, ut bomoeum placet,

iuh

TU

quem peccando offendir : itaeff alicujus Virtutis ,

t bomo D Enum placet: , qnem peecando offendit ,

dul

pv

&& hanc effe Poenitentiam. / Hinc probatur eadens

VEInof 2, Ominis actus defumit fuam laundabilita-

»;rüm

xem à fine ex »um.2, 9, finis qutem Peenitentiz eft

$ y

»deftru&iio peccati , in quantumeftoffenfa Dei, &

[i)

'emendario illius ; deftructio antem & emendatio

lï»u[i

-peccati; ut eft offenfa Dei ,^ eít formalis recom-

t

12 eft

D

igenfaci-o feu fatisfactio ; ergo finis Poenitent

fatis-

um

",

l

;20.

»"riiculus Ii;

Ómnis

fttm

fatisfaflio pro offenfa feu mjoria Dei, 3.

illa Virtus eft Poenitentia vel generalis vel Specia-

fv

d

lis, quz tendit ad deletionem peccati ; fed Virtus;

p

quz intendit fatisfaCtionem pro peccato, tendit ad

*

L.

ergo eít Poenitentia : fed

priti

deletionem pecc ati

fhoti

hacPoenitentia non poteít reduci ad aliam Virtue

Taur

temex mox dicendis : ergo eft Virtus Specialis,

*

Confirmatur. conclufio

á

velle : compenfare injue

ii

Áipta

juram proximo , requirit Specialem Virtutem:ete

ROm

o etiam vellecompenfare ,ac vindicare injuriam

factamDeo: hac aut&Virtus eft Peenitentiasut etiá

hj

&i

oftendit echymológia illins ; dum enim homines

voluntarie affumunt afflictiones , & .dolores, in

lni

d

tantum dicuntur Poenitentiam agere, in quantum

j

ea dirigunt ad fatisfaciendum Deo , pro peccatisà

fe commiffis : & ideo Pcenirentia Species Juftitia

Til

tenj

commutativzà$, D. appellari folet,

4O

(te.

Ex his inferes i. deteílationem peccati, quate*

nus eft quid turpe feu rationi difforme , non petti

Áip

linus

nere ad Peenitentiam Specialem. Nam hujusmodi

deteftatio pertinet ad illum affectum , quo amplee

i ls

&imurvirtutem in genere , feu quidquid eft ratio»

wa4

ni conforme

*

á

fed hic affzclus non eft Peeniten-

Stmon

tiz Specialis : ergó, smiv.prob. nam Focnitentia re»

])llm"

TE

iliis

Ípicit peccatum , quatenus eft offenfa Dei, ut pto

illo fatisfaciat ex »4. 2.9. ergó non foiüm , ut

Ttobs

tzciseeft rationi difforme, Utrum veró ex lu-

Flititc;

Itvl

jusmodia&ibus circa bonüm in commun!. genta

retur aliquis habitus Specialis , non eft inítituti

Ti

noflri examinare, affirmar Suarez d//p. 2, difj.. 3.

Sitte

ltner

«9 quód Specialis difficultas fuperetur perpropos

fitum

Utrm Penitentiaf Virtus Specialis ! 33

i

fitum efficax circa bonum in communi $

adeoque

w

& novus habitus affignari debeat,

Oppofitum

jtti

docet Vafquez 1. 2, 4;/?. 0. c. 2. negans, in

ia

propofito efficaci circa bonum in communi te-

hi

periri ullam difficultatem , nifi ortàm . ex aliquo

leu-

motivo vel materia particulari , quz ficut fupe-

i

ratur per habitum alterius. Virtutis Specialis ,

dj

ita etiam illa difficultas circa bonum in communi

d

fuperabitur fufficienter per omnium Virtutum

cumulum.

Videantur Autliores citati.

jumm

u

Infeves 2.. Detellationem . peccati , quatenus

mind

41

eft Virtualis DEI contemptus, non pertinere ad

al

Ponitentiam Specislem. Nam contemptus DEÍ

anti

eft actus propriusfuperbiz : ergo deteflatio hu-

ii

jusinhoneflatis pertinebit ad virtutem, cui oppo-

uüilil

nitur fuperbia : hzcautem Virtus non eft Poenie

tentia ; fed humilitas »cujus proprium elt , aznof-

yl

cere Dei excellentiam, eique fe fubmittere,quam

l PQ![i*

fuperbus contemnit ; ergo peccati deteftatio,qua-

p

tenus continet Virtualiter Dei contemptum , non

am?k'

ad Pornitentiam , fed ad Humilitatem pertinebit.

fv

luferes 3. Deteftationem peccati, quatenus

jj

opponitur Deo primz regulz omnium actionum

r

yut

»umanarum, non effe Poenitentià Specialem,Hzec

ypt

illatio proponiturcontraaliquos R.R. Pro cujus

U*;aw

probatione & explicatione füpponendum , tri-

jlv

pliciter confiderari poffs Deum tanquam primam,

us

regulam noftrátumactionum. — Pri;z), quatenus

7iklïuli

rectifime judicat ; eas fic; & non aliter debere

"

exerceti : & hoc modo perinde eft dicere, nos

teneri conformare actiones noítras DEO primz

ym

C

ftart

regulz ,

0

rticulms: 1.

[

regula , & natura rationali , ut rationalis efl, cui

hr

(finus

debent proximé. operationes noílre conformes

eífe; unde ad illam Virtutem pertinebit deteflari

poda

peccatum, tamquam contrarium Deo primz re-

A

gulz , ad quam pertinet amplecti bonum confor-

Á

me naturz rationali, ut rationalis eft , vel certé ad

p

hocnulla Specialis Virtus à reliquis diftinctaaffig-

Pori

naridebet. z. Coníiderari poteft Deus tanquam

aduy

pracipiens operationes noftras conformes fieri

tliiea

rectiffimo fuo judicio ; & hóc modó deteftari pec-

Wtl

catum tamquam contrarium DEO precipienti

UM

noneft Poenitentiz Specialis, fed obedientiz,qua&

p

reípicit honeftatem conformandi nos Deo praci«

coïligi

3. Poffumus confiderare Deum , qua-

piemi.

yui

tenus habet jus perfectiffimum , nealiter, ac ipfe

&

t

vult , & judicat , operationes noftra exerceantur ;

hóc modó peccatum habet rationem cujusdam in-

sz

juriz contra Deum primam regulam. — Quód fi

f

hocvolunt R R. ifti, dum untuncurilló modó lo-

f

quendi , .deberent profiteri communem [enten«

ftud

tiam , quam tamen impugnant,

Vrl

4i

laferes 4.. Contra aliquos apud S. Bonaventu-

Vortm,

ram Zif/. 4. 4. 1. Habitum Poenitentiz Specialis

*

D Deo

diftinguià Virtute Divinze charitatis

.

quia diffe-

d

i

runt motivo 5 ille enim refpicit bonum fatisfa-

M [j

&ionis proinjuria Deo illata , iftg Divinam boni-

Ain

tatem, quà Deus eít amabilis propter fe : ille odit

ln yi

malum , ut eft malum Deo, iíle, ut eft Deo inju-

g

ftum , & injuriofum , quz divería funt, ut patet

i14p

in creatis,ubi, quamvis quis non diligat perfonam

tfen

Alterius; ac proinde nec velit illi bonum , nec de-

me ^

teftetur

Utrum Ponitentra jït Virtus Specialis ? $g

(l ci

formt

teflerur malum, ut malum illius eft, poreft aihil-

ominus cum illo fervarelu(titiami, & fatisfacere

TU

prodamnis illatis, nullum eliciendo aCtumm amici-

[ f

Qul

tiz, Nequeperhoc; quod docet Trideac. fff.14,

€, 4. persectam deteilationem , feu contricionem

ual

peccatorum pertinere ad charitatem , fequitur,

iil

Poenitentiam effecharitatem ; poteft enim idem

i

actus pertineread plures virtutes v,g.ad unam eli-

gs li

citivé,ad alteram imperativé , ad unam materiali-

a

ter, adalteramformaliter &c.. Immo deteílatio-

:ipiemi

nem , & odium peccati , abfoluté loquendo, non

204

pertinere elicitive ad Poenitentiam, videtur fatis

pzæ:i-

colligi ex S. D. ic 48 . art. 2. ad 1. (|de quo

,

plura infrà ) fed folam intentionem operandi

K ipfc

addeletionem peccati prateriti,quam docet,requi-

Afj

zere Virtutem Specialem fub charitate.

e

.

"T

Jnferes g. Habitum, Pocnitentis Specialis di-

4

il

flingui 3 Gratitudine, | Ratioef? eadem : quia dif-

xdo IO'

ferunt fine ; quamvis enim etiam gratitudo pof-

tf

fit excludere quodvis malum morale propter ani-

vetlalitatem fui motiviid tantüm facit ex fine non

u

communi Pcenitentiz Speciali, fcilicet fatisfacien-

,gcijlii

di Deo pro injuria illata , fed ex fine recognofcen-

ii

di beneficium acceptum

"

dnferes 6. Contra Cajetanum 4, 85, art.t.

Af

bol]i' [

Coninch, difp. 1. dub, 4. n2 2 p alios, habi-

T.

tum V irtutis Paenitentiz Specialis diitingui à Vir-

jj

tute Religionis Specialiter fumpta.

E['! Si D- 2,

sz

2, 44 E2.art, V.ad 2, ubrexprelsé aiti eleezzofjyaam

ynui

effe opis [atisfatloriuzs , quateums ordinatur ad

T2

fatisfaciendum Deo pro culpa ; babere autem va-

"

P

tiontus

riiculus, 1,

[

6

sionem [acvifioii &* fic pertinere ad Relipionem )

hfe

guatentus ordinatur ad plmmdum Deum. ldem

Mteadl

conftat ratione defumpta ex eodem S. D. i» 4.diff.

Yngd

14. 4. L art. 1, quafh, g. nam pcr Religionem ex-

Q qu

hibemusDeo cultum debitum tamquam principio

ülyza

excellenti , feu propter excellentiam Divinam ,

lab

ut docet S, D. 2. 2. q. $1. 4rt. 3. cujus etiam Vir-

&t

tutis eft deteflari peccata, quatenus Specialiter illi

Ti

honeftati adveríantur ; per Poenitentiam veró

o

tiyam

adhibemus Deo cultum tanquam à nobis offenfo ,

feu injuriá affe&o, ut ei fatisfaciamus : fed ifte ra-

line,

tionis objective valde diveríz funt,ut patet :ergo

ia

non debent pertinere ad eandem virtutem & con-

gioa.

Íequenter Poenitentia non erit cum Religione

[" I)

Wt

confundenda, Item diff. 1 j. 4. 4. ert. 7. quaft.

1, 4d 24 afferit S. D. actum latriz imperari àPoeni-

pod

tentia; ergo Pcenitentiam à Religione diftinguit.

liaj,

Quare immeritó Coninck pro fe adducit S.Tho-

Mu

mam. Dixi à Pirtute Religionis fpecialiter [um-

L0

pí4 5 generatimenim fumpta includitur in quo-

I j

vis actu Virtutis,& ftat pro habitu eliciente quam-

Eal

vis obfervantiàm legis , G praecepti , ex quocun-

lim,a

que motivo honefto fiat : quomodo etíam Obe-

RUE

le

dientia generaliter fumpta ftat pro habitu eliciente

It4

actum przceptum ex quocunque motivo honefto:

tüt n

Specialiter veró fupponit pro habitu eliciendi a-

Eu

&us fuosex fine, & motivo' proprio obedientiz

Niigi

fe fubmittendi imperio] (uperioris propter pecu-

li

liarem honeítatem in ejusmodi fubmiffione relu-

Lf

centem.

Qete

&di

Infe-

Virzm Panttentiafit Virtus Specialis,

37

m

Jufeves . Poenitentiam Specialem non perti-

46

li

fiere ad Virtutem Juftitize Specialis , & rigorofz.

44l

Non ad Juftitiam vindicativam ; haec enim refpi-

"DO

cit panam proportionatam & commenfuratam

Q

culpz ac offenfa ex fine boni publici ;id quod non

It

Deindé cüm à nulla

habet Poenitentia Specialis,

?i

creatura poffit cundigné fatisfieri pro offenfa DE4,

wril

nequitcreatura iatendere poenam commenfura-

j wto

tam offeníz,

Non etíam ad Juflitiam commu-

f

tativam ; nam ( prefcindendo nunc ab illa quz

fiote

ftione , an inter Deum & creaturam dari poffit

E

Juftitia rigoro(a ) deficit Peenitentia à Juftitia ri-

T

gorofa in eo , quód ad hanc requiratur zqua-

ligionc

litas compenfationis ad delictum ; creatura au-

j Wi'

tem , ut dictum eft, aequalitatem ponere nequit

D

prooffenía DEI, ídque propter formam inzqua-

inglll'!l

litatis ; fub qua. punitur offenfa Dei & fatisfactio

Tl

creature : utfuppono ex 7ra£, de Incarn.

rf

Per hoc tamen non nego,Pcenitentiam pertine-

47

te ad ju(litiam , fumptam genericé & minüs firi-

] quo-

j

élé ; ficenim ommis virtus , quz ordimat ad alte-

(

rum , ad Juftitiam pertinet, quamvis deficiatin a-

1 Obl'

liquo ad Juttitiam perícétam requifito , ut docet S.

TU

D. lic ar; 2. qualiter etiam V irtus Religionis dici-

lt

tur pars Juftitiz;quia (cilicet refpicitdebitum Deo

t

tamquam fummo excellenti;nihilominüs quia non

igntiæ

refpicit tale debitum ,. cui fatisfficere poffimus ad

«

aqualitatem , deficit à Juftitia fübjectiva,. Sic et-

g

iam cenfetur effe parsJuftiti Pietas erga parentes;

qua refpicit debitum aut beneficium generationis

& educationis : Gratitudo ob accepta alia comunia

wC;

bene-

Me

li

2$

yiiculus,

at

beneficia ,in quorum recognitionefrti operatur 3

item Obedientia,qua refpicit honeftatem parendi

jit; (

pite

fuperiori, quia pr

acipit przcise : he, inquam,

ftativae Juftitiz , feu

life

omnesdicuntur partes pote

.

U qu:

1Isana

logicé aut*æquivecö-,.

partes Tuftitiz commun

totem.

non veróunivoce , ned;

partes Juttitia fubjectivé ,

uia deficiuntà ratiene Juflitiz Specialis; feu quia

um p

lm:

non relpiciunt debitum

rigorofum , feu quia non

feu quia differunt

du

poffunt adaquaté fatisfacere ,

motivo, ImmoPenitentiam magïs per

tineread

Ra!ia;

fropri

Virtutem Juflitiz , quàm reliquas Virtutes enum-

um )

mperatas , patet ex eo, quia hz deficiunt tum in -

t

lim i

qual«

t

ate, tumin debito ;. Religio enim non 10»

fllppoü

Jàm non pote

ftfatisfacere ad zqualitatem, taliter

( fni

nimirum, ut jus ex parfe Dei «oftro debito corte-

Dhig

fpondens exh

^

auriatut, feu adequetur , dum illi

facimus. ,

í:d deficit etiam in. debito, quia

üfen;

fatis

li c

intendit cu

Itum Deo debitum folim ex ea obliga-

qioc

tione , quam contrahit vi creationis, Panltentia

econtra, licet deficiat in equalitate , non tamen in

lizi:gju

Ti

debito, quia intendit fatisfaclionem Deo debiram

Utf

ex obligatione,

quam contrahitvi fupremi Domi-

Pro in-

(igm

nii Deijantecedenter per peccatum lafi,

iül& a

telligentianominis zoza, — Juftitiam varias fub fe

continere Virtutes , quarum aliz dicuntur fubje-

A

(ilix

&iv , quia de jllis Juftitia Specialis pradicatur

'etjt

univocé : alix dicuntur poteflativa , quia nimi-

rüm, licét fint Virtutes ad alterum , & hóc modó

qis,

tl

nomen Juttitiz participent, à propriatamen ratio-

u

,ne Juftiti Specialis deficiunt, vel quia non refpi-

ito non

ciunt debitóm rigorofum, vel quia deb

IES(iue

poffunt

(

Uirum Ponitentia frt l'irtus Specialis ?

39

ff j

póffunt ad equalitatem fatisfacere , vel alio ex ca-

pité ; & hujusmodi effe Virtutem Ponitenciz ,

parcndi

Nq

patet ex dictis , & docet S, D. bic & art. 3.

ie H

Juferes 8. ContraLugonem /ic difp.2. ».g1.

48

yitt

& quosdam alios RR. Poenitentiam rion effe Vie-

tutem Specialem habentem pro fine intrinfeco bo-

!JC&W!

(euqlm

num pacis cum Deo, feu Deum non habere offen-

fum : quianon videtur hic Virtus pacis diftingui

n n

[

if

icharitate & amicitia , vel ab aliis Virtutibus.

il

Ratio efl 1 . quia pax eft finis charitatis , & effectus

«t

proprius illius, at probat S, D, 2. 2. 4. 29. art. 3.

m

nam páx eft unio appetitivarum iinclinationum

tum inter fe, tum in ordine ad appetitum alterius

fion b

,ut

füppofiti, ut docet S,D.cir. 4. ar1, 1. fed hec unio

e(t finis charitatis , ut tradit S, Dionyfius c. 4. de

OU

"T

Divinis Nominibus apud S.D. cit. ergo. Vel non

differt ab illis virtutibus, quas Ariftoteles 4. E:-

j qml

bic. c. 6.€& 8. vocat cómitatem & urbanitatem :

dig

nlunlfi

priorcernitur in quotidiano congreílu , ne quis

alisejusdem communitatis moleítus (it, aut ni-

u

miüm indulgeat ; pofterior veró refpicit medio-

p

ctitatem inter nimiam hilaritatem & nimiam tri-

fon

lt

ftitiam , cui opponitur ruíticitas & durities : ex

iftis autem Virtutibus nulla et Poenitentia juxta

fubc

Adveríarios,quiPoeenitentiam volunt effe à reliquis

fj

diftindtam. ^ Et quamvis dareturilla , non effet

[

Penitentia Specialis ; fed una ex Virtutibus reli-

i

n

quis , qua definiri folet , quód fit affe&tus volun-

tátis, quo fubiicimur Deo , & in illo , quod bo-

gv

nüm eft ; confentimuscum hominibus ; volunta-

"l

tesque noftras ac appetitiones in unoV irtutis defi-

j pn

SECHH.

derio conjungimus.

C 4

Jlïlllu

40

4hrticulus : L

Ur

49

Secundo ; Quia fiepracipuusa&us Poniten-

[

tiz effet actus concordia ; pax enim , dum dici-

f&

turad alios, propria concordia ;eft ; cüm tamen

Ándi

P.P. paffim Poznitentiam Specialiter dictam expli-

li

cent in ordine ad. diffolutionem & everfionem

dif.uà

pr&teritorum , feu inordine ad illud , quod fal-

patient

tem ptincipaliter opponitur offen(z deflruenda.

Puinyi

Unde manet,quód Poenitentia fitVirtus Specia-

4f , f

7? ]is diftin&la ab omnibus reliquis , intendens hone«

fitod

Ítatem feu bonitatem ratione fui , quz relucet in

uf

«oactu, qui vult fatisfacere. Deo pro peccatis, &

iiqu

pet hoc eadem defttuere , nam per hoc explicatur

W Vit

totaquidditas ejus, que maxime menfuratur ex

tl

fine intrinfeco , & (imul diftinquitur ab omni alia

üfidag

Viriute, quz non eít Poenitentia formaliter.

$i

Tiodye(

enim cum aliqua Virtute coincideret , maxime

ä'inw

coincideret cum iis , de quibus haclenus egimus ,

lr

charitate; Juflitia Religione : cüm ergo cum iftis

lm

non coincidat ; ut oftenfum eft, cum nulla coinci«

qd qu

det , (ed erit Specialis Virtus, & à cateris diflincla,

Vr

34j. patet,nàm qui aliqua: probabilitate negant ,

Poeniteniiam ;efle Virtotem |"Specialem. diftin-

formale,

&am &c. . dentificant illam cum aliqua expredi-

lditin

&is Virtutibus. . Et veró quod ait Gabr,in 4.4;/f.

ho

14. 4. 1. 'oenitentiam non differre à Juftitia di-

tTb

fiributiva , aperte falfum eft-,. & . communiter ab

1 d

omnibus reijcitür 2 cüm enim Peenitentia attendat

"ttinf

tantummodó recompenfationem pro culpa, nihil

Pilitgs

autem difiribuat intér multos, non poteft cáJufti-

tl Y

tia diftributiva coincidere, (ed e(t;potius ut S.Th,

IN

ommue

art. feq. dace.tf Species quedam Juftitiz c

" f0

tativ2;

Utrim Penitentiafit Virtus Specialis ? x

"t

tativz , loquendo de Juftitia, prout comprehens

1

dit & eam qua talis fimpliciter eft ; & eam, quze

Km

fecundüm quid. — Neque majorem difficultatem

V

habet,quódaliqua ex parte judicaverit Scotus //4^

(ont

odl

difl. 14. q. 2,. dum docuit iPoenitentiam , prout

patientem per poenam inflictam , coincidere cum

Uent.

Patientia :. ut enim habet S. "T h. iz 4. d/]. 14.4.7-

h

art. 1. queft, $.ad ulr. Patientia proprie eft in fu-

sl

ftinendo difficilia ab aliis illata, Poenitentiz verà

ht

eít fufficere difficilia voluntarie affumpta , atque

us d

ità quamvisin uno eodémq: a&u interdum utra-

fiitt

que V irtus reperiatur, aliatamen & alia eítutrius-

urd

dueratio ; una enim refpicit poenam üt ab alio

nnialig

inflictam, alia eandem poenam, quatenus aliquo

(. N

modo eít ipfius fufferentis, vide S. T h, 2.2.

uitt

4:136.

Q in 4. difl a $. q. 1. art. 4. quefl. a.

If

Inferes 9. Pocnitentiam noneffe Virtuté Theo-

fi

ml

logicam : nam ad virtutem Thelogici non fufficit,

Vi

quéd quomodocunque tendat in Deum : íed quód

inda

tendat in Deurb, ut objectum formale : atqui Poe-

u y

nitentia non tendit ia Deum tamquam objectum

l«

formale, ex ».5 9.ergó. Neque dicas : Poenitentia

vrzdi'

tendit in Deum faltem ut obje&tum cu; , quia vult

Deo fatisfacere : ergo adhuc ex hoc capiteeritVir-

F.äi,f?.

"TU

tusTheolopica/ficut charitas, quz ex eo eft Vírtus

T

Theologica;quia vult Deo tamauam fini cui bona

T

exttinfeca. Refp,enim,conce[fo Aute,neg. con(éq.ad

jl

vationem in contvarinm dico,non ideo charitatem

jl

effe Virtutem Theologici,quia D'eo tamquam fini

Th

€ti vult bona extrinfeca, fed quia vult illi eabona

f

ex complacentia Dei ; at veróPoenitentianon vult

17

C ;

Dee

E

Ariiulas T.

ün

Deo fatisfa&ionem ex complacentia" ipfius Dei ,

ho(i qüöi

fed ex complacéntia honeftaris, qua relucet infa-

Aorni

tisfadione pro injoria divina,

Reflat igitur,

tnralim(

Penitentiam effe Virtutem , qus pro objecto fuo

lenatur

formali refpicit Honeftatem creatamn,

lia

Titonte

$2

Inferes yO.. Poenitentiam effe VirtütemSuper-

naturalem , & infufam.

Quéd Poenitentia fit

Wi

.

r

fi enim talis eft

fupema*turalis probátsr à pari

Tatütg Y

Juftitia hominis ad hominem,ut docetur in Tratl,

[

de Suere & SXu[litisyà fortiori taliserit Poenitentiay

fl ut

quz intendit fatisfacere pro injuria Deo ut fupre«

jitor

mo Domino , & Legislatori fupernaturali illata;

QU

Confirmatu 1. ex Concilio Frident. fcff. 6.can.3.

fs T

ubi ficloquitur: ff qwis dixerit , fine praveniente

;*M-Zl

Spiritüs S. in[piratione , atque ejus adjmtorio bo-

Uttten

minemcredere , fpevare , diligeve. , aut pamiteve

ümT

poffe s ficut oportet , st ei jn[Hficationis gratia n-

lat

wadatur ,anatbema fit : que vérba. denotant ;

L

Ponitentiam effe Virtutem fupernaturalem. — Sie

fRiion

militer Conciliut Arauficanum IL: czr. 7. ais

tüm

baretico falli Spiritu, qui dixerity pernatura vi-

ftthabi

gorem poffe bonum aliquod. (feu conatum ullum;

tütmmT

utloquitür c26.) quod ad. falmtem vita eterne

Vitte

ertinet vogitare mos , tet expedit , vel eligeve frne.

nyl

t!aminatione, ant infpiratione Spivitüs S. Cüm

ldw [

igitür a&tus Poenitentis fint pofitivé falutares &

fücem

condücentes ad vitam zternam, erunt inttinfece

At

fuperaaturales tum ipfi actus , tum etiam habitus

D

Poeniüitentiz , quielicit, vel imperattales actus ;

li,

eó qdód fit principium 'effectüs , qui per natura

Jitts

pet

Qu

«

iöiiïf*üïgori poni ngn poteft, Confirmatur2,

Q€5

:

Ua Penitentia ft Virtus Specialist 43

$ Dti !

hoc , quéd a&us naturalisViirtutis Peenitentiz fiat

t il

ab homirie' habente gratiam (eu auxilia fuperna-

Agit

turalia nón éxcedit lineam a&tuum elicitorum fo«

do i

lisnaturz viribus ; gratia enim feu auxilium fu-

füpernaturalerefpe&tu taliumhabet fe puré conco-

t

mitanter, non caufaliter

*

.

atqui fine fufpicione

t

Pelagianifmi dici non poteft, a&us elicitos folis

ulird

naturz viribuseffe apud Deum meritorios vite

| 7'7481

&ternz ; ergo cüm actus Poenitentize fit merito-

jteti

rius , utpatetex ez7.77:dent. nonpotelt non effe,

(ipt

prout oportet , intrinfecé fupernaturalis.

hia

^ Quédautem habitus Pocnitentiz fit habitus in-

5$

h)

fufus , eft S,D, bic ari. 3. € 4. contra Scotum 7^

i

3. diff. 26. exiftimantem,non dari habitus infufos

g

Virtutem moralium diftinctos ab habitibus Vir-

m

tutum Theologicarum Fidei, Spei , & Charitatis,

i

!

Eftautem Virtus infufa, habitus in nobis produ-

Quity

us à Deo;nec potentiá rationali , nec a&tuum re-

]

j

petitione aCtive concurrenteadeundem. Contra

Al

h

Scotum ergó probari poteít illatio àpari:quis dan-

n

tur habitus infufi fupernaturales circa objecta Vir»

:

]

tutum Theologicarum : ergóetiam circa objscta

j

Virtutem moralium , adeoque etiam circa obje-

$

u

€um Virtutis Pznitentiz. paret confequentia

3

Qu

ideó enim dantur habitus infufi circa objecta Vir-

"

tucem Theologicarum , quia, faltem neceffitate

j

connaturalitatis, forme permanenti, quae fuum

bii

fubje&tum conflituit operativum per modum na-

diis

turz, debentur potentiz proportionatz perma-

um

mentes , ut patet inductione : fedidem contingit ,

J

quando quis operatur circa objecta Virtutum mo-

o

talum 3

Zdrticulus L.

Uris

«4

ralium ;

ergo. . Deinde utriusque Vïf;gtis a&us

procont

funt fupernaturales & diverfi motivó adazquató :

Wt Wj

bt o

ergó requirunt diftinclos habitus,

Deniqne ho-

mo in juítificatione accipit. gratiam fanctifican-

tquty

itud

tem, qua eítnatura in ordine fupermgürali ; ere

9 cüm illa non minus accipit habitus fupernatue

um D«

rales infufos Virtutum moralium, quàm Theolo-

riofum,

gicarum, quia cuilibetnaturz debentur potentiz

iMaentit

proportionatz: fiergó homo per ju(tificationem

1819

accipit gratiam , quz eft natura fupernaturalis, de-

dmdis

bentur illi potentiz fupernaturales G intrinfece ,

hfin

quibus poffit operari fupernaturaliter competens

Vttuten

terad flatum , ad quem evectus eft per. gratiam ,

N dig

cüm non minüs operetur fupernaturaliter circa

WVi

obje&ta virtutum moralium , per actus fcilicetfa-

Gitih

lutares ( quibus dignificetur ad beatitudinem fue

ts

pernaturalem ut premium , non ut putam bazre-

n

ditatem gratuitam ) quàm circa obje&a Virtutum

Titürg

Theologicarum, quas A. A. admittunt effe infu-

füts m

fas, earumque'actus intrinfecé. fupernaturales.

T ent

Unde $. Profper lib. contra Collat, c. 26.ait: cba-

(.ïlll[ül(

ritasex Deo diffu[a efl per Spiritum S.incordibus

It

nofivis , boc de Fide , boc de tolerantiapa[[ionum y

ts

boc de puducttia conjsaalt, ho de continentiavire

nem,pæ

qinali . boc deemnibus virttitibus , ( adedque ete

iam de Virtute Pnttentia)) fine exceptioue profie

temüre Honcetiam cit. Trident. feff.6, c. 7, ex

hoc , quód charitas diffufa fit in cordibus noftris

perSpiritumS. interc , actus charitatis effe intrin«

M

fece fupernaturales, ergó idem dicendum de acti-

drat

bus aliarum virtutum,. .. difggm qua.

pre

OB:

——

Utrüm Peniteutiafit Firtus Specialis 9 — 4$

tsl

pro confirmatione di&torum in num. priori. Non

quio

tamen nego prater habitum Poenitentiz fuperna-

1qneho

turalem & infu(um poíle etiam dari naturalem &

Quf

acquifitum :- quia poteft voluntas naturali lumine

li

[d

inftructa , per frequentatos actus deteflari pecca-

p

sum Deotamquam . Authori legis naturalis inju-

Thob

riofum , & conariad compenlationem illius. Et

POWM

ita fentit $. D. bic 4. 8 4 art. 7. ip v. dicens. bo-

At

miuemexnaturalivatione moveri ad pæmtend HH

il

h

de malis , que fecit.

(

Juferes Y1. Poenitentiam non effe primam

$4

p

Virtutem veltempore, vel natutá , vel dignitate :

TAU

Non dignitate nam , major - eflcharitas, & om-

crd

nes Virtutes Thcogica funt digniores moralibus;

lil

cüm habeantDeumpro objecto cwi & 44;. — INos

um

naturà : quia Virtutes morales primó infunduntur

vt

poft habitum charitatis;qui eft precipua potentia

gt

naturz fupernaturalis. — Non tempore; namVir

ia

tutes morales ex natura ret fubfequuntur infufio

rl

nem gratiz,& V irtutis charitatis ; nec etiam actus

I de

Ponitentiz fünt neceffarió prioresa&tibusaliarum

Y

Virtutum diftinctarum àcharitate ; Fides enim

itiffy

& Ípes defactó pracedunt. noílram juítificatie-

j

nem;Poenitentiá induéctam.

4 [

r

Ang'i1curus Il.

i

ol

Refalvuntur. argumenta

yt

coutraria

2

L

jl

irtu; 'ä reli-

$$

j

OBijcie: 1. Nen eít neceffaria V.

PIO

quis

E

M

é

rticulus. If,

que t

quis diftincla, refpiciens compenfationem proin-

juria Dei : ergoadhunc effectum fuperflué affig-

poisjori

Ratur Peenitentia Specialis.

Prob. ant, nam ad

cuensi

fitis v

illam Virtutem fpeótat fatisfaCtionem exhibere

Áimali]

pro offenfa, per cujus a&tum exhibetur fatisfactio:

tmen d

Íed per actusingularum Virtutum exhibetur fa-

tisfactio Deo pro injuria illata per peccata contra

tanthmg(

DT

easdem virtutes : ergonon eft neceffaria Specialis

Virtus Poenitentiz,quz refpiciat compeníationem

twu&fli

Qdeta

pro offenía Dei.

Refp. 1. fiex eo, quód dentut

alig virtutes, quz ex proprio motivo poffint de-

qulmeli

ii r

teflari omnia peccata , & pro iisdem fatisfacere ;

fruítra datur Poenitentia fpecialis, fequitur, non

fpo

'tliti

dari ullam virtutem diftin&tam ab habitu charita-

tis ; nam omnes effe&tus extrinfecos , ab alijs

]Ulüliæï j

praftabilesper actum fuum, praftare poteft cha-

t

ritas ( loquendo faltem de virtutibus voluntatis )

Tttjs.

& quidem ex motivo & fine nobiliori : quia ta»

lflquilun

men non poteft praftare omnes effcctus fermales

]s) [ed[ä

( non enim potelt facere babitualiter temperan-

T

tem ut caufa formalis & fic de reliquis loquendo ;

üttrh

Qu

in quibus datur fpecialis honeftas non reperta for-

maliter ia atu charitatis , nec amata ab habitu

ped&li T

Wno

charitatis ) re&té admittitur habitus fpecialis; ergo

fimiliter &c

DN MPO

y6 — Refp. 1. mege ante ad probationens neg, min.

dum Íermo eít de compeníatione formaliter fum-

hd

*

.

A v

pta

quamvis enim compenístio exhibeatur per

adtus aliarum virtutem, maximecharitatis , dum

.D.k';n

Poenitentia illosimperat in ordine ad huncfinem,

"ïüdf'm

& hac ratione q2'us charitatis fic materia, per

WW:' í

quam

i Re/ölw?mmrA?;gummM COntraria,

47

t prot

quar fit compenfatio : at affectus compenfandi

lii

proinjuriae(t prprius Poenitentiz,

Unde qui

, nd

exiftensin peceato mortalieliceret a&tum contri«

exbe

tionis , vel charitatis, nihil cogitans de motivo

vsdio

formali Ponitentiz , quamvis juftificaretur, non

btl

tamen eliceret actum . Pocnitentize Specialis , ícd

t m

tantüm generalis , qua dicitur de omni contritio-

iSp«iAlii

nc, five dolore ,ex quocunque motivo concipia-

Vatienet

tur , & f1 fit ex motivo charitatis, non folifm z«

y du

quivaletactui Poenitentiz Specialis , fed etiam e(t

of d

quid melius.

Simile quid accidit, dum aliquis

vfatt

lolvit creditori ex affectu charitatis : quia . hoc

iun d

ipfo ponit juftum,feu zquale, non tamen ex amo-

g dutit

"

re Jaftitiz: : . & i deó neque elicit actum fpecialis

Juftitie , quod attinetad virtutem internaimn. — Et

dii

lL d

hinc, quando Trident, fe//. 14 .c. 4.inter actus Pee-

nitentiz dicit effe przcipaum contritionem ,non

)lunlllü )

ii

loquitur de adibus formalibus Pocnitentize fpecia-

fs

lis, fedtantüm affignat actus neceffarios ad remifz

fionem peccatorum in Sacramento Penitegtiz ;

u

) Uüdai

& inter hoc a&tus primó loxó ponit contritionem

Pem

fqr-

qu& eít a&tus imperatus, non elicitus à Peenitentia

Ípeciali , dum hac in ordine ad füum proprium

p i

jf

finem non folàm eligit contritionem ( qua ulti-

mó difponit ad juflificationem ) fed etiam actus

aliarum virtutum , quibus fcimus nos Deo place«

2 i

j

re , ac difponi , ut dimittat peccata , juxtaillud

Daaiel : 4 peccata tua eleemofynis vedime, Hlinc

TOR

i àn

S, D.bic avt..2. ad 1. ait : fí 19 attn panitentis

( bnäm

confideretzr fola diþlicentia peccatà prateritishoe

immtdiate ad cbaritatem, pertinet ficus j gas-

"d

elere

g

-

8

" rticulus IIE

h

dere de bonis prateritis , fed intemtio operandi ad

n

deletionem peccati. vequivit [pecialem virtutem

(i£y lit

fub charitate, Nequeeftinconveniens , ut Pa-

suilibetpc

.

.

nitentia imperet charitati

nonenim requiritur,

n pof

ut virtus, quz imperat alteri virtuti , fit nobilior.

ficali,

Spes enim non eft nobilior charitate;& tamen po-

&ngyl

tameno

tefthuic imparere , ut eliciat amorem Dei fuper

omnia. Hincquando PP. & CC. actum contri-

niulds

tionis ponunt przcipium a&tum Poenitentiz , vel

Vetüntt

loqunntur deaétu imperatoPoenitentiae,vel dePae

lowfui

nitentia generatim, non fpeciatim fumpta. Quan-

Tttratie

do vero $, D. q.8 . a. f. dicit: igitur pater,quod

ituter

atlus Panitentia à timore fervili procedit s non

rllioncm

vult,actun Poenitentiz fpecialis effe formaliter

ii

a&tum timoris fervilis , qui habet pro motivo ho-

Wndümu

neílatem reverendi Deum tamquam juftum vin-

Ri

dicem porentem peccateribus infligere malum

tür Pecm

fed folüm , actum timoris fervilis eífe difpofitio-

Üj

nem ad Poenitentiam , quz habet motivum long?

Wt ii

diverfum , fcilicet operari ad deflructionem pec-

mdi)h

4

cati.

Oh(lgamu

Quamvis autem motivum Penitentiz univer

um T

fale fit,ut fe extendat ad omnia peccata ( unde et-

&tütm Qor

iam fieri non poteft , ait S. D. /:c 4. 86. 4,3. 22 C,

f0 i

ut quis abfoluté & perfecte deteftetur unum pec-

3Patlte

catum , quin neceífarió deteftetur etiam implici-

terc, qu

té omnia alia peccata) tamen hoc non. impedit ;

ü Ka;

quó minüs Poenitentia fit virtus fpecialis ; licét

fitpy dlco

enim virtus fpecialis habeat determinatum bo-

atim Al

*

"

num, à quo fpecificetur

ficri tamen poteü, ut

Pt

qu

