confeffa confitetur , non fatisfacit przcepto, cüm

tit, qui

Unde isfertur

lia conf

non ponat rem preceptair.

primb "

i quis per decurfum anni fapiüs confi-

Ui tonfef

teretur fola. "venialia , & in fine anni peccaret

'm'. l7

morraliter , talem obligari hoc praecepto. — óe-

'F f0 ny,

eundo , eum, qui confeflus e(t mortalia ; licét ite*

L

rum peccet ante finem anni , non teneri iterum

V àd aj

confiteri : quia adimplevit rem praceptam 5 uti

zudlliongm

nec illum , qui confeffus e(t mortalia , quorum

" p

recordatus elt,. & poft fa&tam confeffio

net re€-

L

corda:ur alterius, cujus erat oblitus.

Quam-

MT

rarium fentiat Ledeíma , & Medi-.

vis hujus cont

Wt ) &

na apud Roím

er bic fol. 371. Ratío eff : quiajqut

EUT h

femelin anno confeffus eít omnia mortalia; quo*

Vl

rum poft diligens examen habebat memoriam»

MM

fatisfacit przcepto Ecclefiae.

Contrarium tamen cum Perez ;

de Rhodes,

llqudllple Xi

78

A

'Uum

& alis citatis apud Dianam. bic robabiliter

MP LT D

docuit meus quondam Profeffor ex Íequenubus

W

TT

l

rauonibus: Primaeff , quia, ut ex praxi con-

hga

Id

flat , Confeffarius. confeffis etia

m Íola venialia

lPe

Ecclefiafli.

( 1

dat fchedam impletionis. pracepti [

^

us eít peccatum m

ortale

Secunda , qui. confeff

l[m. Verx

dubium ut dubium , n

on tenetur illud ampliüs

f g

Kl

" confiteri, licct poftea innotefcat ut certum , qU

L

ml fed

fupponit Rofmer difp. 3. 4« 9.

ergó per talerm

"W

(ed confeffi

Rdm, *77

coníc«füonem fatisfecit. prazcepto :

æup

ET

m]s àh

peccau. dubii ut dubii non eft.precepta joxta v?*

s t

"]

W m Hï[

"

De neciffitate Panitentia cc,

69

u

dé probabilem ícntentiam ; ergo. — Hanc tanien

du

rationem facile negant Authores prioris fenten-

d

tig , qui ex foppofitioze, quód peccata dub;a ut

i uj

dubia confitenda non fint ex prrcepro , docent.

2 &

tali confeffione precepto Ecclefia(tico non fatis

u

"

fieri.

Terti^, qui mané diícsdens ex uno loco,

A0

in quo non eft feftam, audivit íacrum,& ante me-

jj

|

ridiem venit ad locum , ubi eft feftum ;nontene-

a

!

tur ad aliud Sacrum audiendum ergó — per

fatisfe-

(

"TL

auditionem — Sacri non. przceptam

ji d

f

Cit pracepto.

Demüm quihodie recitat Ma-.

T

tutinum & laudes pro craflino, fatisfacit ob'iga«.

" ,

tioni , qua tenetur die craftino ad totum officium

j

divinum , & tamen , ut illud hodierecitet, pre-

TE

ceptum non habet.

Dubitatur 9. quo tempo:eobliget .precep- 79

tum Eccle(iafticum confeffionis annuz ? Docent

" p

aliqui,duplex effe preceptum Ecclefiafticum con-

(

*

fitendi, unum impofitum à Concil. Lateran. cir.

T

C4p. Omuis utriusque fexus.

Confitendi intra

[l

ji

fpatium unius anni: alterum Trid. feff. 14. c. y.

1 cïï

"L

j

Obh'gans ad confitendum tempore Paíchali. Ita

[

af

€x Perez meus olim Profeflor ; quoód confirma-

j Iw

ti poteft ex praxi Fidelium in Paíchate con&ten-

«

j

tium, Verüm probabilius cff , nondan prace-

Md

Ü

píum Ecclefie per;fe obligans ad confeffionem

rP

EC«l"m'

paíchalem, fed tantàm ad. confeffionern annus

J

d

am. — Ratioef) : quia cap. omnis ntriníque /exv?:

]

precipiens annuam confeffionem noa determi-

f [

PO.

nat illius terpus j quoad confeffionem enim di-

P[N

Eu)"i'

it ; ut fiat femel inanno, quoad communionem

*

&

f

autem

(s]

articulus II).'

autem, ut fiat determinaté. tempore. Pafchali.

Dienbri

&ortmuner

"T rident. etiam /oc, cit. folàm approbat tanquam

pium morem confeffionem in Pafchate ; qued

Quit com

witum 1

fieri poteft, & fit non animo introducendi con-

fuetudinem obligatoriam , fed propter commue

fictate a

nionem ( ratione cujus per accidens quis obliga-

tlt prola

ri poteít. confiteri in Paíchate ) quz tuac. psr*

It il f

Wt : a

agenda eft.

Dubitatur Yo, à quo dievel. tempore com-

o E

$o

putanda fit obligatio annuz confeffionis ?. Keff,

od videro,

fldent. 3

non eífe computandam à tempore , quo quis pec-

catum mortale commifit , necab una canfeffio-

19l Dieaf

^

ne mortalium adaliam.

Ratío eff ; quia illa

1ltderi

verba : femelinannso , videntur fignificare cet-

Fa

tos terminos ac determinatos pro omnibus aqua-

liter; non veró pro determinatione fingulorutt

Ptf F

& cüm dicitur : femel jejunes in menfé , non in-

d "ipehg

telligitur, nifià determinato initio menfis adde-

VU x p

terminatum finem. — Ec Rarío slrerior ff : quia

"n de[c

alioquin Ecclefiz non poffet conftare; quando ab--

m)lul

Al

íolvatur tempus, inquo omnes tenentur hoc

k

praceptum implere.. Et procedere hocnonpo-

l

N

teít in eo , qui pervenit ad ufumrationis , & pec-

t ter

cavit mortaliter, antequam confeffus fit; juxta

ls

hanc enim fententiam non potelt huic affignati

Wllgd 0. Pdl'

annus , intra quem vel in quo teneatur confiter!,

lllS,nt

lr

cüm annushujus obligationis incipiat À peracta

Dtopri

confetfione , bic autem fupponatur non effecon-

T

T

u

feffus : & tamen finedubio etiam hic tenetur prz-

[iltem i

cepto annug conífeffionis.

Undé melius intel-

dtl'

Mf

Qnf

ligitut de tempore à prima die Januarii ad finem

m[,mam

Decem-

De neceffitate. Panitentia c?'c W

"

3

Decembris;quia leges intelligendz funt (ecundüm

j u

communem proprietatem & ufam verborum,

qui in computaudo anno eíft à primó Januarii ad

uU

ultimum Decembris inclufive,

ul

Vel, ut alii , à

pafchate ad aliud Paícha ; quodtempus videtur

vt (ont

Vetba au-

TT

effe pro hac re annus Ecclefiafficus.

tem illa femel i. anzo utrumque fenfum facere

TU

peifunt : annus quippé & probabiliter fumi po-

qpo d

telt pro Eccle(iaftico , & probabiliter procivili:

quod videtur probareFi delium confuetudo,quam

TL

u

"Trident, approbat. Ita Suarez , Coninck, aliidue

apud Dicaftillo b/c 77.8. di/p. 6. dubir. 8. ». 116.

n WD[

4

j gi'

E« fuaderi poteft hzec fententia ex Concil. Trid.

fefF14. c. $. ubi, icüm egifet de przcepto Ec-

at

clefiaftico annuz confeffionis fubdidit : zsde i»

d

univer(a Ecclefia ebfervari morem confitendi

1 (mclll&

Quadragefima tempore

3

.

eó enim ipfo , quod

dicitur, ex pracepto Ecclefiaítico de annua con-

) 11!01(" ,

feffione defcendere confuetudinem confitendi in

r /

"

"

Ecclefía , fipnificatur preceptum de annua con-

u

5'»&

effione eó pertinere , ut non differatur confeffio

ultra Quadrage(imam , five quod in idem redit,

" d

Paícha effe terminum anni; de quo in przcepto

4j

illo Ecclefi». Idem fuadetur ex extravag.Pices. de

fs

treuga &* pace , ubi non folüm pracipitur przdi-

hmc 1

cantibus , ne pradicent , quàd fideles non tene-

t [

"

antur proprio Sacerdoti confieri ,ut quidam re-

j u

ferunt , fed ulterius afferitur , quàd de jure tene-

uon he

antur faltem in Pafchate confiteri proprio Sacer-

l

T ul

L

doti : quód fi fideles tenentur falcem in Pafchate

T

confiteri,manifeftum eít;non poffe ultra Pafcha

j/

con-

y 'd

í4

1

2

"B5rticulus : TIT.

l

confeffionem differe, atque ita annum comp ler

TL tht

in Paicháte. Confirmatur ex comuni coníuetudine

pütritang

fidelium, qui tempore Paíchausad confe(fionem,

lbeiichs

putant fe effe obligatos etiam fi alioquin.ad com-

Müttont,

munionem non teneantur ex defeitu atatis &c.

Drítoclary

ui eodem tempore exigunt prius »

pattorum , q

,

Tütfe(ione:

non pofterius.

ohh'gabunm

$&i

Dices ; exhocfequitur , poffe aliquem fine

o torf

peccato differre confeffionem per duos annos:

qm Rulo p

ut fi confiteatur prima die Januarii , jam in. hoc

'türier

toto anno non tenebitur confiteri ex vi huius

Mütd 109j

pracepti : deindé anno fequente pote(t differre

DN lo

confeffionem uíque ad. finem anni , feu uíque

quäm [fmel ü

ad uitirmnam diem Decembtis.

Refp. hoctotum

"db

non effe inconveniens , fuppofito ,| quod Eccle-

Pt jl

fia non aliter nos obligaverirs fienim per jillam

"tht c

legem Concil. Lateran. nos voluiflet aliter obli«

lmüm in i

Itaetiam Sacerdos poteft

At

gie , id explicuiffec.

) nequ(

fine mortalirecitare cfficium hodiernum initio

mffgt

fniü] ]

huius diei , & craftioum in fine diei craílini, &

Vr

Onem

Jti

fic quafi per biduum differre recitationem.. Ni«

l

N "onffr

hilominus nunquam poteft. differri ita confeffio

T

à peccatore, qui eft in (latu mortalis peccati ,cüint

.

i

,Um,rcdc]

prop:ierpraceptum. Communionis. Pafchalis in-

UT

füdg

directé obligetur talis quovis Pafchate / confiteri

[

"t

nam íub gravi obligatione ante fumptionemEu-

i Ility,

chariftiz. fieri debet confeffio , etiamab illo, qui

N n

putat , feeffe perfeclé contritum ; fic enim habet

T

Trident. f(ff. x 1 «ean. 7. mulles fabi con[cius pet-

j (umm,

j

U.fu

IT

eati inortalis,quantumctmque jibi ceutritus Vi*

df

dcatur ,ab[gue pramiffa Sacramentali confe [fraue

1]

* ag

ed Sacyam FucharifHam accedere audeat, Suà-

De ueceffitate. Ponitentia ce,

675

mam

rez.tamen citatus hoc argumentoconviftuscom-

:

od

putavitannam à Pafchate ad Paícha , ita uc in quo-

vilot

libetPafchate debeant fideles confiteripeccata,quae

quin D]

occurront , ni(i priüs illa confeffi fuerint ? quo

m

pofito clarum eít, non poffe per bienmiuin differri

confe(fionem, — Sed conira inquiess. hacratione

jgum g

obligabuntur fidelesad fcepiis , quàm femel in

ia

anno, confitendum ; ponamus enim , quod ali-

qy

quis pauló poit hoc . Pafcha confeffus fit, fi hic

i

p

teaetur iterhm inPaíchate fequenti confiteri tene-

hU

t

bitur ad coufcflionem fzzpiüs , quàm femel, Refp.

"

abfoluté loquendo non teneri fideles ad (zpiüs ,

" W

quàm femel confitendum, neque contrarium pro-

f

bat,quodobiicitur; ad hoc enim , utin caíü

r

T

propofito ille obligaretur ad fzpiüs. oporteret,

:

j

ut teneretur confiteri femel paulo pofthoc. Pafcha

lü;' ahttr L]

& iterüm in Pafchate fequenti : non eítautem id

garitf

verum, neque ex noítra fententia id fequitur ; po-

M

Vi

"14

tuifet enim ille fine peccato omittere primam

j

o

confeffionem pauló poít hocPafcha Quód fi pofita

prima confeffione voluntaria teneturad (ecundam,

(

j

i

2

0c non eft, abíoluté & per fe teneri ad bisconfi-

n

jf

tendum , fed eft, teneriad hanc confeffionem,

r

quas per accidens eít fecunda ,

] al

poüfö » quód alia

T

preceffzris,

Ü

$2

fif

uoWE

Dubitatur 11. an y qui toto anno neglexit

jl

€onfeffionem , obligetur confiteri flatim anno (e-

quente ?

" ælmhk

Affirmant Suarez, Coninck , Sotus,&

W

ali commnniter,

,U

À

Patet. boc primo : ex praxi

& ufa Ecclefiz , que excommunicat non fervan-

j

j/

ie$ hoc. praceptum , nec abfolvitab excommu-

n

mh M

e f

nicatione

T d

ey

"Articulus HI,

l

4

nicatione illos , donec confiteantur : ergó fignum

ttit,tt di

eít, illos ftatim obligari ad confeffionem ; ex-

At (ecur

«ommunicatio enim non feretur propter prate-

Ülitpof

ritum utfic, fed propter prateritum in ordine

lfter tam

ad futurum , ne quis ulteriüs. permaneat in pec

!

eato , fed impleat obligationem confitendi : quia

Mi ihat

fitales tantüm excommunicarentur ob peccatum

thündg j

przcedens , facilé poffent ab excommunicatione

tbl

abíolvi , càm illaexcommunicatio refervata non

RO tto j

át.

Secundó patet ex fine G intenrione hujus

B- Qu

r

pracepti Ecclefiaftici : quia Ecclefia voluit , ut

M d

(altem femel* in anno confeffionis praceptum

]

hi

fup

fidris

ab omnibus impleretur : quibus verbis videtur

TT

l

litr

terminum anni fuiffe pofitum ut terminum exee

dl

cutionis , hoc eft, ultra quem non differatur con

m'lktar ET

feffio , non veró ut terminum ceffationis, feu ut

L

terminum , in quo , fi non fíat , non fit obligatio

f

le

AC

confitendi ; ad eum feré. modum , quo quis per*

hN

!logi

folvere tenetur cenfum aut debitum intta annur

i

b fito

transacto enimanno multó magis, & quidem;

dp

quàm primüm poteft , tenetur ; aut quo quis vo*

narn eCia«

il mm i

vit ,intra annum ingredi rel;gionem 5

l:l

s, Utrüm

píó annó non ideó non tenetur ampliü

Wu' Sll

autem , qui neglexiffet uno anno confeffionem,

t

latisfaciat unicaconfeffione fat4 initío fequentis

TT

anni obligationi utriusque anni ? fuppofita hac

W i

fententiácontrovertunt Aut

hores; aliqui eniil

à lt

efiz duplicem exi*

negant; eó quód praxis Eccl

Wmmmn.

u&i

gat confeffionem , unam pro anno pracedente »

Wäm P

Mi

UT

alteram pro fequente. Deinde (i Íemel pote

f?-GG.f,&

wma confeffione fatisfieri duobus annis, fieri pO*

lüfo]

tefit,

"Drari

Deneceffitate panitentiacic.

7f

vjl

terit , ut differat aliquis confeffionem ufque ad

f

fiaem fecundi anni , càüm aliundé duobus annis

u

diftare poffit una confeffio ab altera ex s. priori

ii t

Rofmer tamen , deLugo , & alii affirmaut , eà

d t

quàd poffizéodem actu duplici pracepto faris-

judd

fieri , fihzé coincidant in eandem materiam, ne-

p

que aliunde alia mensLegislatoris colligatur : aliàs

)mmumüm

quitribásannisnon eílet confeffus, teneretur

gt

ao anno cnfieri quater; quod communiter ne-

j W

gatur.-

üód tamen non poffit ufque ad finem.

küj ïdmll

lecundianni differri. confeffio , patet ex rationi-

j m

bus fuprà datis,

Ita illi. Utraque fententia pro-

s

babilis eft.

vriud

Dices 1. QuiSacrum die dominico non audivit,

8j

.meW

non tenetur audire die fequenti ; qui non jejuna-

lï

ao

Vit n die, quo ex przcepto jejunandum erat, non

j

tenetur in fequentijejunare ; ergo.

Rejþ. ten-

yn

hqwq

jl

pusdiei Dominicz prefixum effe in przcepto de

audiendo facro in honorem diei &c. atque ita pa-

ii

rem nen efferationem. — Eadern ratio eft de prz-

!ngyw |

r

cepto jejunandi in qnibusdam diebus, vigilijs

)

yut

* C-

Dices 3. Si

uis non communicavit in Pafcha,

ij

ji

84

te,nontenetur

4

atim poítea communicare ; ergó

j V

non tenetur confiteri ftatim , qui in Paíchate non

If

quk

j

j

J

€(t confeffus ; eít enim eadem ratio , prafertim in

noftra fententia, juxta quam tempus Pafchatis ad

JL

ij

j

cofnunioné,& ad confeífionem refertur. Re/p. 1.

ngdllp

ntgari poffe ant. uti cum alijs negat Suar. 2.0m.in

y'

p!&C

l

3:p difp.G6.fett. 2.. ubi ait,quando principaliter &

j

j abfoluté precipitur fubflantia aCtüs,tempusautem

1 r []

foli:m

.Articult;: AT, |

Te

at

folim apponitur;uti magis conveniens ex ratione

, filtm

accidentaii, non ceffare obligationem. tempore

f05, qui cor

aceníor

praífcripto elapío , & ita conungere in hoc cafu ,

quatenus przcepta eft fumptio Eachariftiz annua

li d

giiptcca

abioluté & principaliter ;; appofitum autem eft

Varen Jud

tempus Pa:chatis ut magis conveniens, — Fadem

tfatione, inquit, przcepcum recitandi horas Ca-

gilioncm, l

'etlute

nonicss fimpliciter & ab[olu.& fubítantiam refpi-

cit 5 quodautemi fingole horz fuis temporibus

pidredebe

fü t qu

gecitari debeant , pralcriptum eít, ut. magis de-

i,

Cens &c. unde(i quis in ;js horas nom recitaverit ,

non ideó definit ,effs obligatum ad illas in aliis

Püfhihi T

recitandas,

Refp. 2. non efe omnino parem

F0 i

rationem ; tempus enim Pa(charis ita. prafixum

CM

eft pro communione;ut non fatisfiat prarcepto pet

MlP j wtum ;

Mün.

communionem anticipatamin alio tempore ; ut

idem autor ibidem docet. ;

fine dubio autem

MU

lone

pracepto de confeffione fatisfit per confeffionem

M tuim &Q

—

L j

factam in quolibet tempore anni faltem quoad

m

peccata, qua tuncaperiuntur , atque ita eít dii

fpar ratio.

MM

Contrárium temen probabi!izerdocentValen-

We [cmpüs

$r

tia,Filiotius, Tamb: s wetbod. $. Coin. c.6. $;.&

* frecgg

Pütpjo

alij. Et Ratío eff bujus 1. quód hujus obligationis

folida ratio dari nequeat: quód enim dicant, annü

äwlicis j

ponifolüm u

t.terminum executionis, non autef

"r

quod

lii

ceffationis, eftin quzítione, Iliud autem,

SP['

dicit Trident, voluiffe Ecclefiam , ut faltem feme

is«

ld

LTA

in anno confeffionis przceptum abomnibus ime

pleatur,

verum effz pote(l, quin obliget extra il-

t

i f m ft-

lum annum ; poteít enim e(fs ieníus..

h txme y

Pi"!,

*Denece[fitate Panitentiec*e,

7j

pits , faltem femel.

Verum etiam eft, quàd in

iset t

n Md

€0s , qui confeffionem annuam negligunt , Ec-

clefia cenfuram ferat ; fed hoc non oftendit, quód

cintud

TOUT]

illam obligationem veterem urgeat, fed tantüm ,

i d

quód peccatum negligentiz puniat, & per parti-

cularem Judicis íententiam novam imponat obli-

"m

m

gationem , quatenus Parochi folicité curare de-

bent falutem fuorum fubditorum.

Sic etiam re«

m

Ípondere debet de Lugo cz, »». priori , dum . ei

j fü?mu

obijcitur, : quód in plerisque Dicecefibus excom-

1 [ m?gM

municentur, qui non communicant tempore

aoum"lwf

Pafchali ; qui etiam abíolvi non poffunt à Paro-

jl u

chis , vel aliis, nifipofteà quàm primüm com-

mf

municent : quiapoffunt effe fufpecti, quód no-

T W

Hinc ne-

lint pertotum annum communicare,

"d

gandum eft , quód hoc preceptum fit. primnarió

n

de confeffione , & fecundario de tempore ; re-

] du'uio ,

fpicit enim zqualiter utrumque,ficut preceptum

r d

recitandi Horas Canonicasintra fpatium 24.ho-

j i

ïb»*

rarum : unde ficutinhoc cafu finis principalis

d

non eftcultus DEI przcise , fed cultus DEI in-

N

tratale tempus , fic in illo non eft reconciliatio

N

V

animz przcise , fed intrà tale tempus : atqui hoc

$gt

l: 1v*

non ftat elapfo jam tempore , ut patet in Horis

mþlls Obhg

M.

Canonicis ; ergó. — Refpondeut quidem Autho-

nimdianh 1'

re3 prioris fentenriz , quódin oratione Breviarij

iguisl

& fimilibus przceptis non habeatur idem ufus,&

j

praxis Ecclefiz , neque eadem forma & finis le-

n d

gis , confequenter non fufficiens fundamentum

T l

afferendi obligationem gravem.

Verüm negant

[

1:"

alij , extare graviorem con eCturam exiftentie le-

gis

m;'us.l f ^

»$ 'k

zrticulus: H22,

1

Julitat

gis obl

icantisad con

feffionem , quando intra an

num fa

á

anon fuit , nequeufum illum effe ex |!tit,

mente fc obligandi,

15 dheat

86 . Dubitatur 12, Àn eadem ratione, qua, qui

Jpeptum

confeffus non eft prefcripto tempore , tenetut

il pto tot

Vporis obl

ftatim poftea confiteri fecundüm fententiam re-

latam in . 8 2. teneatur etiam , qui peccata a«

Vorsim

|üpkti non

liqua oblitus eft in annoa confeffione Pafchatis,

flatim poft Palcha , fi eorum recordetur, iliacon-

impleri

fiteri? Refp. cum Suarez difp. 26. fe&. 2, non

WsQüque.

teneri, tum quia per confcffionem fa&tam in

V d lg

Pafchate omnium peccatorum , qu& tunc memo.

poi atj

!s t ho

rig occurrerunt , fatisfecit formaliter pracepto :

tum quia hic videtur ufus & fenfus fidelium.Ne-

?Wp lu D

que dicas ;

praceptum de annua confeffione obli-

R rffend

gare ad operienda omnia peccata mortalia toto

li

anno admiffa juxta do&trinam Suor. de quà i

Jip; |

vaced. difficult. eó autem ipfo , quad aliquisob.

Id

livifcatur alicujus peccati in annua confeffione

W]ug, hr

non confitetur omnia totó annó admiffa , & con«

It dit

fequenter cüm non fatisfaciat omnino pracepto,

Ui

: et

tenetur ad deinceps praftandum , quod per obli-

^ qliq t

vionem minimé implevit ; non enmm tenemur

'Ht Juxtà la

abíoluté omnia peccata admiffa in toto annocon-

m]c

p

Vl

fiteri fed omnia , quz tempore praefcripto in Pal*

chate memoriz occurrunt facto Jiligenti examine

U 1

hoc enim eít, ad quod jus divinum abfoluté cbli-

tn þa&h

gat : fupra idem autem praceptum Écelefiafticü

T u

dererminatione , ut Í2pé

cadit adje&ta temporis

-Pllg CUf fu(

dictum eft.

N0 ltin

Dpaubis

De neceffitate Panitentia Gc.

79

qo inty

Dubitatur 13. Àn, qui in principio anni. g

pravidet , fibi deinde non fore copiam confeffio-

ll d

nis , debeat przvenire ? Reff.affirmative : quia

preceptum confitendo femelin anno eft univer.

nf

tl

Íale pro toto anno , confequenter pro ca parte

t

tempotis obligat , pro quaintra latitudinem illius

temporis impleri poteft : fed cafus ponit, quàd

qm

pema'«

T

Vi

impleri non poffit , nifi in principio anni ; ergó

tuncimpleri Cebet. — ltacomzzzi5s : teneturenim.

j lt

unusquisque facere totum id, quod neceffarium

d

eít ad implendum praceptum ; in cafu autem

o i

[*]

fito. anticipatio. confeffionis eft neceffaria ad

g "

!

0c, ut homo confiteatur femel in anno juxta

T

praceptum , velcerté , ut non feexponat periculo

H

U

(cnït(w

non confitendi in toto anno, ad quod etiam tene-

tur,

g m

Dices 1, Si quispravideatà 12. noctisusque 88

L

ad1a. alterius noctis fe non pofle recitare horas

qii

lj

/[1][( :

€anonicas, non tenetur hodie pravenire , licét

Qu

hodie pro die craítrino dicere poffit Matutinum

i

l(

L

a

& Laudes : ergó fimiliter &c,

Refp. negando

ml

con[éq. quia tempus in anticipatione Matutini

T

quüd ïe

non eft juxta latitudinem urgentis pracepti , íed

T.

folüm eft ex privilegio, non veró anticipatio ia

od

cafu noftro.

li

J

p

Dices a. Qui pravidet periculum fore, ne 89

yiit

poffitin Pafchate cofmunicare, nontenetur anti-

J

]Wblw

^i

tipare cornunionem;ergo. fimiliter &c. Refp. conc.

J )

T

ant.neg.con(-utenim fuprà dicebamus,praceptum

W

u

decommunione in Pafchate, quamvis non refpi-

eiattempus fortaífe ita , uteoelapfo ceffct obli-

gatiQ,

j

8o

Artieulus 11£.

!

gatio , ita tamen refpicit, ut non fatisfiat 'illi per

Afl g.

commounionem anticipatam ; praceptum autem

Wl campl

deconfitendo adimpletur faltém. quoad aliquam

LUE

partem anni, in quocunque anni tenpore quis

Mi - vi

confiteatur.

Addit, & recte Suar. dum docet

fBttitoten

difp. 36. fett. 4 tom. praced , difp. TO. finp. eit.

ts Ve

quamvis, qui przvidet, (e non poffe communicae

;umr, apo

re in Paíchate, non teneatur ante Pafcha com«

A ntlonis,

municare ( intelligendo nomine Paíchatis 15. dies

L Wripen

àDominica Palmarum , ad dominicam in albis

AUsf

juxtamoremconfuetum &c.) intra tamen hos

lii

tf. diesteneri fideles ad antícipiandam commu-

Vártm p

nionem ,fi v ideant; in diebus fequentibusfe com«

wb d

municare non poffe. Rarioantem difparitatis efl,

MLIM

quia ex vi przcepti non tenemur anüucipare actio«

L Duatc

nem praceptam pro eotempore, pro quo pra-

: Mulls Poül

ceptum non impletur ; tenemur autem anticipa-

mWfr l m en

re protempore, quod fufficiens eft. ad illud im-

m &Omn,

plendum : hujusmodi autem eft fpatium dictum

imp"fro Wf

1f.illorum dierum , non autem reliquum gemf

j Q to

pusanniin cafu noflro.

af

30

Dubitatur 4.. Quinam obligentur precepto

lel; D

h,

annux confeffionis ? Rz/p. omnes Chriflifideless

p omn

oftquam ad annos difcretionis pervenerunt. Ita

Later. & Trid.hinc etiam pueri rationis capaces;

w mts 3d [

I!

quantüm fufficit ad. peccandum mortaliter, obli-

u

ganturhocprecepto. — Quoniam veró prefum-

Vi

fp Slnw

ptio deducitur ex ijs , quee communiter finnt &

ufus rationis communiter habetur completó fepe

l&ïetlom

Til

E

tennió, etiam pueti in eaztate ceníendi funt obli-

[

ll

gari ad coníeffionem , ur notat Diana f. 4-

tr. d« lts

CT

refo-

Die ]a

: De neceffitate Poenttentia cbc,

81

4l refolut. $O. Imó Caramuel exiftimat , puerum

epmm []

poft completum feptennium femper effe abíol-

yad d

vendum abfíolut& , quia hec coníequentia ,

p

inquit » videtur moraliter certa : fere omnes

- dn d

pueri fcptennes habent ufum rationis : ergóetiam

j 70' M' fu

Petrus. — Veriim exiftimo , talem ; de quo dubi-

Tuurd

tatur, an poft feptennium habeat fufficientem u-

t

fum rationis , effe abfolvendum fub conditione ,

TE

ne Sacramentum exponatur probabili periculoir-

j ü

ritationisfine neceffitate ; etfi enim Jus prefamat

m

ufum rationis , poffunt nihilominus circa parti-

yn

cularem perfonam effe tales circumftantiz , ut

d

meritó dubitari poffit decontrario. — Si verb con-

,Wi:c«ï

ftet , ante feptenniumaliquem habere ufum ra-

oui

T

T

tionis , putat cit. Diana , talem non teneri ; quia

leges Juris pofitiviante illam ztatem, in qua com-

TU Q !

muniter lumenrationis non eft,nonintendunt ob-

a?

6

i i

ligare, & omnino per accidens eft , in uno aut

,lïi'plfï*lafæ

altero puero ufum rationisaccelerari;leges autem

adea, quz communiter accidunt, adaptantur.

T 4

lta etiamSanchez , Caftropalaus , & alij.

| Dices

L]

.

91

:

In cát. capit. omis. eadem ratione

: ;* obligantur omnes;poítquam ad annos difcretionis

:äü"*ä

::ie

;! pervenerint, ad confeffionem & fumptionem Eu-

n

" j

Pg Y

/ ehariftie , & tamen ad Euchariftiam non tenen-

Ü

0

,j tür pueri ftatim , quando poffuntpeccare mortali-

jf V« — Refp. Sanch. loc.cit. diversó. modó fumi

i

u

,j^ annosdifcretionis in ordine ad confeffionem , &

u

j reverentem Euchariítiz fumptionem , ad quam

yri

:

, major difcretio requiritur. Praterea confeffionem

r

fcnl'"

Ya

j 100 capite pracipi abfoluté , fumptionemautem

q»

u-

$2

;rticulu: II.

Euchatiftiz pracipi in Pafchate cum limitatione,

1ife , QI;

nifijudicio confeflarij differenda videatur ; om-

iür

nes autem prudentes confsffarios in hoc conveni«

|ietetiam

re, ut non ftatim, atque pueri fciunt peccate

[

mortaliter, ad Euchariftizm admittantur.

it?nftfüom

92

Ex quo Suarez & alij colligunt differentiam in»

ifiquüdha

terhocprzeceptum & preceptum . cornunionis 1.

edftr

quód hoc feratur cum reítrictione reverentig :

LU

fn[eipiens reverenter Euchariflia Sacramentum 5

LT

'illud veró abfoluté : femel im anno. confiteatur 3

Aiconaf

&hinc docent Suarez & alij citati apud " Tamb. is

D

Qu

metb. conf: [f. c..S. 2. majorem difcretionis ufum

Em

lum |

requiri, ut puer communicet , & confequenter

| [f!rümjn

majorem atatem ( fcilicet decennium, & aliquan-

| Mi Atf

do plus ) quàm ut Sacramentaliter confiteatur,ubi

"ftnc

fatis eft communis atas inter fepiimum & o&ta-

fmitþl'l T

vum annum , quando incipit difcretionis ufus. 2.

Wdoum

quàd preceptum confeffionisnon habeat eam li-

ts hii

mitationem, quam praceptü cornunionis Paícha-

[om

l H

lis ; hecenim pracipitur , zif forte de proprij a*

l

—

'Jll'pu

E

eer dotis con(ilioob aliquam vationabilem can|am |

I

^ Qiga

Y

(ut 4 nondum plené cognofcat dignitatem huJus ,

"t o

myltenij) 4d cempus ab bujusmodi pereepti

one G- ll

Wt dqu«

xerit abflinendum $ quod non dicitur de pract-

'dmm"fnda

pro confeffions, INihilominus Sanchez , &alij

Rth

exillimant apud cit. Tamb, eancem ztatem ad ,.

communionem fufficere , quz ad conteffionem s 4j;

ïïllt'pu

i T

1

fcilicet aliquanto pius, quàm fepienniam $. n0R. (

[ T

enim minüs debet puer pro confeffione difcerner

l

l

^C R0j i

|

qualis debeat efle dolor, quanta fit offenfa DEI D

[

Ti

ommwue-

174

D t

qgo animo petenda venia Gtc, quàm pro €

n'ume,: M a

Deneceffitáte Panitentie &c.

85

hi

niofe , quid fitille cibus, quanta devotio requi-

rj

ratur &c. ergó fi ad prius fufficit feptennium, fuf-

o

ficiet eiamad pofterius. Pariter Herinck, Tamb.

p

citatus & alij putant, ptobabiliter eodem modo

l,

confeffionem ex confilio confeffarij differri poffe,

u

€5quód hac ipía facultas videatur data in facul-

niotl

tate differendi communionem, ad quamordinatur

rentiti

confeffio , & cujus dilatio potiffinum defumitue

jt

ex defectu circa confeffiionem.

Addunt tamen,

m

tali confeffione ex rationabilicaufa dilata ad an-

r

num fequentem non fatisfieri pro anno fequenti,

"Ti

fed folüm pracedenti,

.

wfc(]llm'

Utrüm autem pueri poft feptennium, ufum

u9

rationis ante pubertatem habentes , fubjaceant

m

legibus feu ceníuris latis in transgreflores hujus

IÀ

pracepti ? controverfiaeft. — Vafquez,, Sanchez ,

u

& aiij docent , non adftringi ulliscenfuris & poe-

T

nis ab homine latis , adftringi tamen laris in Jure

] Pafchi'

corüuni, Aarionem dant : quia in Jure eximun-

"

tur puerià poenis latis à Judice , non veró latis à

/ me

Jure , quia ad incurrendas poenas latas ab homine

requiritur ordo judiciarius v.g. citatio, defen-

ji! fio &c. ad quae pueri non funtapti ; quz tamen

4jf! adiincurrendas peenasà Jure non requiruntur. Alij

j tamendocent, nullam prorfus poenam — incurri à

,1t! pueris antepubertatem ; namcum eap.1, & .de

f deliclis puer, ubi pueri infra 14- annum à penis

,ni/ fimpliciter. eximuntur , univerfiliter loquatur ,

,jj(! nec nos diftinguere debemus, praertim fidiftin-

A

j guendo extendamus le

gesodieías. — Sedde hisin

(ü

ä::' Traii, de Legibues

r

Di«

-

AMetiéulus AIl;

84

Duli

4

Dubitatur vy. Anfideles obligentur confite-

torfefi

ri proprio Sacerdoti , ut huic pracepto fatisfa-

ciant ? Refp. Dianna tom. 1. Trat, 3 refolut 2.5.

lumyq

üpimc

certum effe , quàód , quicunqueconfitetur habenti

Mneyr,

licentiamà S. Pontifice audiendi confeffiones fa«

ciendas ex precepto Tridentini, non teneatur

tl

odum

etiam femel in anno confiteriParocho;aut alteri de

ed (atisfaciat precepto confeffionis

| tltag f

ejus licentia ,

annus.

Probat id fufficienter allato diplomate

[egtari

Innocentij X. Unde licet Martini V. & Sixti IV,

jl |

tempore contr

arium fieri debuerit , id tamen jam

,O

effe revocatum per poíteriores Pontifices;

docet

'id confs

Rofmer bic denece[f. confef]. a. 2 cujus opinionis

| jndusa

etiam eft Dicattillo /ic difp. 1. dubit.24. & pro-

L

Bat id Bullà Clementis VIIL. editáanno 1 f 92.22»

| tf"""lüal

Decemb. ubi privilegia conceffafuntReligiofis au

f

diendi confeffiones abfoluté & fine ulla reí(trictios

u

ne. Unde, inquit , abfoluté utimur omnes

lnto n (

T

l

Pfæfisegx

mendicantes & omnes Religiofi hoc privilegio ?

hocipfo autem, pergit, quod Pontifices quovis

.(lä, ydm

i ÜDttta

anni tempore conceflerint facultatem Religiofi$

audiendi confeffiones, declarárunt, per tales con«

ï HIQTES D

feffiones fatisfieri pracepto annuz confeffionis ,

T

n

cui fatisfit per confeffionem fa&tam quovis anni

ii t

Mnt

temporeex s»m.79. Neque perhoc quidquam

derogatur cap. wtrissque fexsis ; nam conceditur;

[mwm

uàd proprio Sacerdoti;aut de licentia propriifa-

'nn"nd.

.

c:enda fit confeffio

P

nomine autem proprij Sa*

cerdotis non folümParochus intellig: ndus eft, fed t i

alij etiam fuperiores , ut Epifcopus ; ro fua Dit&- "bl

L

ceüla' & S. Pontifex pro tota Ecclefia.

s

Deneceffitate Pær'zimutiæ d

8

eolit

Dubitatur ultimó, analiquando ab huinsmodi 95

lil

eonfeffione fideles excufentur ? Refp. excufari 1.

hia

fl

illum, qui phyficé non poteft , ut qui non habet

hi

copiam confeffarij ; nemo enim ad impoffioile

ont

h

tenetut. 2, eum , quiprudenter timet revelatio-

t

nem figilli, aut ne ipfe confitens incurrat grave

at

odium confeffarij, vel i (it periculum diffamatio-

ff

nis aut fcandali, ;. eum, qui confiteri non poteft

Jorti

fine gravi nocumento vitz , fortunzrum &c. fi-

atl

cut entm propterea dimidiari poteft confeffio, ita

qu ii

&omitti; — Velfieffetconficiendum longum iter

7 dü(ü

ad confeffionem, tunc, inquit Suarez , non eftco-

gendus ád hoc , prafertim, quando non urget pe-

»pmwü

T

riculum falutis : quod autem talefit, ex diverfis

7)

A

circum[tantijs temporis , perfonarum &c. & ju-

jj

dicio prudentis eLexpendendum. — Raríoberum

jb

j

eff : quia pracepta pofitiva non obligant. cum

T.

tanto rigore.

Incommoda veró, qua oriuntur

t

pracisé ex ipfa confeffione , ut magna erubefcen-

tia, veltimor , quod habeatur quis à confeífario

L

:hgtofll

pro peccatore &c. non excuíant, quia fecs pec-

Catores non tenerentur Confiteri, ita Tambut.

«,ïutou-

jj Utrüm autem excufetur, qui non poteít confiteri,

"m nifi per interpretem ? affirmativa colligitur ex

jd 7" ". 4$. Deeoveró, quinon poreft, nifi per

! j fcriptutam, negativaex ».46. Quamvis Dia-

qiil DA fome t. tr, 3 refolut, 7 $. exiftimet, legem Ec-

Pf

!

"

«00l

j clefiafticam in tali cafu non obligare;eà quód pec-

jcata fcribere , & confeffario fcripta tradere, fit

l

jinfolitus confitendimodus , & plerumque non

Í

Vacat omni periculo publicationis.

j

AR-

—

-og)sc ( $9

folitu

&t

Anricurus IV. -

Triden

fefon:

lllo

JDe Precepto Ecclfe/zfzylita

lr ill

Benientie Sacerdotibus

«

&t il

smpofíro.

[

J

96 Y yEfnit Trident. ff 1 3. e. 7- eommunicare

Men q

. volenti nece[[arió revocandmm. in meme-

riam ejus (Apoüoli) preceptum : probet fe ip[um

qu us

bomo. Ecclefiaflica antem con[uetudo declarat ,

tiong

Wilka

eam probationem neceffaríam ee . wt nullus fibi

VU votg

eon[citis mortalis peccati , quantumuts fihi con-

tritus videatur , absque pravia Sacramentali

mflb jutg

confe[fione ad. [acram Encharifliam accedere dea

At

beat ; quod A (hriflianis ommbus etiam ab 1j

NT

Ph u

Sacerdotibus , quibus ex. offisio sncubuerit cele-

brare , bac S. Synodus perpetu férvandum effe

!€Sibgqm.w

decrevit , modà non defit illis copia Confe[foris 5

LETT

quid fineceffitate wrgeute Sacerdos absque pravia

dl, [

confe[[ione celebraverit.quam prim:ïm confiteatur,

h,

Ex quo fatis patet, prater prceptum Ecclefinfli- j

!

cum de annua confeffione , quod omnes obligat » & tj

aliud effe impofitumSacerdotibus fine previa con« d

feffione celebrantibus, ut nimirum quamprimüm g.

