cattillo di/?. a« dubit.vg. à n 4OQ, & alij apud

eosdem

m

ls.

uenam Pornitentia [it neceffaria ,€c. . 109

M* «eosdem exiftimant, etiam extra Sacramentum ad

ordit

remi(ífionem venialium fufficere quamcunque at«

m

triionem, non modo formalem ( de qua s.

TT

priori yed etiam vircualem in homine jufto, Di-

. a

€o : in bomine juflo ; quia attritio peccatoris vel

f pcmlm

virtualis vel formalis valorem non habet ad i-

is gl

ftum effedum ; nam /i charitateza zon babuero ,

m

nibil mbi prodeft. V, a4 Corintb. 3. (i enimhomo

Junumet

maneat inimicus;indignus erit hoc beneficio : imó

PT

fierinon poffe, ut non. remiffo mortali peccato

n

remittatur veniale, patebitex art. 4.— Probatur

g

autem hzc fententia t. ad delenda peccata morta-

ills j

lia fufficit non folüm contritio formalis,fed etiam

n u

virtualis ; ergó etiam ad delenda venialia non fo-

gt

làm fufficiet attritio formalis, fed etiam virtualis;

r

fi enim contritio formalis & virtualis admittune

Y

tur eífe ejusdem efficacia , quare non etiam attri-

1.

tioformal:s vel virtualis? 2. veniale peccatum

non eít nifi offenfa fecundüm quid

*

.

ergo fufficit

nd:t:rrfi;li'

yuitt

ad illud delendum retratatio (scundüm quid. 3.-

wl

quia virtualis illa attritio, ut fuppeaitur , eft actus

um

fupernaturalis & meritorius includens virtualem

at

difplicentiam, & excludens omnem affe&um ad

venialia, (imülque homo per talem actum meretur

gt

um

[

augmentumGrati& & gloriz,;ac amicitiz Divinz,

u

v

ad cujus perfe&lionem pertinet leviores offenías

fini

remittere,

yd

T

,

Demum ;.Sententia fentit cum priore in hoc ,331

quàd etiam virtualis attritio extra Sacramentum

leat|venialia ; ut' tamen oflendat, venialia fo-

l 15/';' 1

ul

la remitti per Sacramenta , quod videtur docere

n

4

$.

N 4

"Irid.

[

.

JArticulus HH,

Ó

"Trid. cit. in 47 227. ubi füpponit, virtute clas, — «

vium tolli venialia (ola, dumait , hec multis aliis

pdledi

remediis expiari poífe; nam venialia conjundia

utvori

mortalibus multis aliis remediis expiari nequeunt,

htisqm

Ttem ut falvent , quód ad omnem remiffionem cu«-

Toquoy

j

juscunque peccati per quodcunque Sacramentum

dlttm i

,

aliqua Peenitentia requiratur ( qualis non eft nuda

DT

non complacentia ) docent , Sacramenta , fi cam

Atl

difpofitione negativa fufcipiantur, caufare media-

Oäljfl'!m

téremiffionem venialium, quatenus confetunt au-

i Dgi

i

xilia ad eliciendos actus Poenitentiz , quibus dein«

ga"-mtam !

de venialiatollantur, lta plures ex Thomiftis,

lm qu

d RI)(D. !

AnrTicurus lil,

wnjeadïä.*i

Ptl

|

4

* uam.exim

ASatuiturquiddepredidlis

ii

Waj

i

- Sententiis fmn'mdum ?

mhll?g &(H

li

: &32

T decidatur, quidnam probabilitatis habeant

n

lw a

predictx opiniones, priüs breviter videri

il

W

opórtet , quid contra quamlibet obijci , & quv-

Y [

[ n

modo objecta folvipoffint, — Obrjeitar igitur 1.

contraprimam opinionem , ex illa fequi , venialia

mþ*ïmter

Ti

N

multisaliis remediis expiari non poffe, quod eft

N

j

contra Trid. cit. in s. 2 37. Sed Refg, de Rhe-

L lt

2

des, Trid. tantüm voluiffe oftendere , confeffio-

T

nem venialium non effe neceffariam exChriiti vo-

u)ill'gt

luntate

"Mu

unde ilía aliis pluribus remediis curari

Ttiti

ei, & Sa-

potís, c.-ufusqui funt contritio, amor D

V (

«ramenta

p

Stdtuz;tur, quid de pmdi&i:ä;t;

223rI

ttut d

cramenta vivorum. Ei quamvis aliqui. inflent ,

nultisds

pet dileclionem DEL, contritionem, & Sacramen-

vt

tà vivoríii faltem per accidens, enom tolli mortalia,

;

i

nEqUSUBïi,

quamvis cum ebligatione co:

ACto

9R

nà

1 protempore,

n

pro quo confeffio eft pracepta ; ta

ien , cüm fit

E

faltem per íe, & ordinarió, plutib:

15 remediis tol..

ondti

li poffunt venialia ,. v

idetur d:clà refponfione

qu, d-

Concilio (atisfieri,

Yurnte

^

Obijcitur 3.

Quód. non videatur congrauete2 33

ynrefutà

fuavi Dei difpofit

ioni,ut extra Sacramentum exi-

quibus&f-

gattantam difpzfitionem ad. remiffianem venia-

'mmm

ium, qua

ntam exigiï adrer

"i

i

ffiouem tortalium.

Sed Refp. potefl 1. h

anc quidem effe probabilem

conjecturá in contrari

l

um,rationestameninz.226.

pr&valere,

2. majorem adhuc

ic

rE

jairi Peeniten-

tiam.etiam extra Sacramentum a«

i remiffionem

|

4l

mortalium , quia nuil

um mortale remitti poteít,

nifi adit contritio un

iverfalis de oimnibus come

)!

miffis & prop

ofitum univer(ale nuilum commit-

tendi

.

.

ad remiffionem autem venialis fufficit

y

u

tU5

contritio particularis de uno veniali ,

& propofi-

vitt t

tum illud non committendi.

u

Deinde contritio

"

non delet mortalia , nifi prout includit Sacramen-

yr i u

tum Poenitentiz in voto & cum oblipatione cone

J

u*

fitendi; venialia autem (ine tali vot

9 & cb'igatio-

j

ne.

m

eedit

Illud contra Vafquez fpeciali

ter facit ; cone

wu&

M

enim , Gratiam, cim infunditur in

Sacra-

ii

; (0l

:pcntoïantecedentedifplicmtia péccatorum venia»

*10 , remittere venialia : ruríus con

r

cedit; per at»

ii

(

tritionem hominis jufli extra

j

Sactarnentum poffe

me&"

erefcere Gratiam

à negat tamen ; attritionem effa

gl

M ;

fuffis

[ dor

avales TE

77

fofficientem difpofitionem ad zemiffionem venia-

fu.

lium : hecautem non videntur coharere ; fienim

Yala ol

Gratia collatain Sacramento præfuppofitä difpli-

Qu dde

centiá peccati pote(ttollere venialia,cur non etiam

^55 uf

, 2

hoc poterit Gratia , que extra Sacramentum cori.

fertur ex vi attritionis ? Neque 4icas aliud effe,

MIHH t& Gm

agere de attritione , aliud, de Gratia, qua attritio-

J t

ni correfpondet ; ficut enim, licét peccata tmorta-

( mgy[a]ir

Jia formaliterper Gratiam remittantur , non pet

At

contritionern,conttitio tamen dicitur fufficiens di*

Titrfn

tio ad illorum remiffionem, ita etiamfi Gra-»

MY

fpofi

tia, queperattritionem acquiritur , delet peccata

f

venialia, dici poterit, attritionem effe difpofitio»

Vl

nem fufficientem ad illorum remiffionem. Sed hoc

*

ii t

fatis elt huic fententize

P

neque enim hic quari-

M Qd

ves

tur , an attritio fitforma , per quam peccáta

Til

nialia delentur , fivean fit fufficiens ita , ut nu

llà

t

aliá tormá deleantur? fed , an fit fufficiens , finon

q"ïmilla, :

ut forma , faltem utdifpofitio ?

Tfizga 'f[ :

Contra 1. Dam urget paritas in z. 229. fi enim

34

iL

per quamcunque c

E

ontritionem omnia peccata

füm !

l

mortalta remittantur,

licétnon correfpondeatuni-

d

cuique contritioni equalis gloría, quare non etiam

B

fün

perq

uamlibet attritionem quzlibet venialia, a

Rnnc

lic&t non [detár equalis

RE

quz fs attritio extendit ,

Gratia, vel zqualia auxilia, ut cum taüto fervore

Wt

intenfivo charitatis unus in Deum feratur , ficut

üültnd

l E[

alter eliciens pefectiorem attritioném. — Refp.ta

Pl

aga

men poteft dando aliquam d;/p.1. quödhabeamus

Tj

Y

q

DEU

fundamentum negandi cuicunque attritioni f€*

|:;

milfionem quorumcunque venialiam*, q

uia aliàs

*mgm

PCL'

[

P

Statuitur , quid de praditlis ;c.

203

tf vt

pet Sacramentum | Poenitenti$ non delerentur

t t

venialia fola , cüm premitti debeat attritio corum

fii ib

que ut delenda,feu ut materia fubiiciuntur clavi-

TO

bus ; quod fundamentum non habemus de contii-

entutit

tione,

2. Quia omnicontritionid

atur, & pro-

Y ü

miífa eft Gratia (an&lificans,

feu reciproca dilectio

ueatt

Dei ,

Gratia verb. quzlibet cum quolibet pec-

at

cato mortalirepugnat ; non habemus autem fun-

Ify HM

damentum dicendi ,

natur feu fecum fetat o

quód quelibet attritio oppo«

n

ppofitum cuicunque pec-

um

€ato veniali.

Deinde obijcitur ,

quód hzc fen-

d

tentia difficulter affignet,

quanarm peccata venialia

tollat attritio ,

T

quando plura fupponuntur effe in

n

fubje&to , & att

ritio in illa fertur &

Sed

qualiter.,

nhil

Refp. poteft eandem difficultate

m effe de poenze

remitfione,

T

quando fcilicet non tollitur tota,quare

a, I

remittatur ea,

qua debetur huic peccato potius ,

debetur alteri ?

EGWS»W

quàm illa, quze

Hincde Lugo &

Arriaga refpondent,

tunc pertinere ad Deum, ut

;.229'&

determinet , quana

m peccata velit remittere , ad

m

!lïl-

eum modum, quo in phyficis fententia doceus ; in

o

intenfione gradus effe homogeneos , ac proinde

r d

gradum contrarium caloris V.g. advenientem non

habere nunc majore

w .

m repugnantiam €um uno

gradu frigoris,

quàm cum aliis procedentibus,ait,

j ff

Deumtunc det

g i

erminare, quinam gradus fit de-

ftruendus,

fcmur,JF

Etquidemjuxta aliquorum fententiam

; Il

apud Arria

gam Deus determinat, ut deftraatur il-

ud veniale,

d

1

quod eft antiquius.

Minüs verim

j

eít,

quodhzc fenten:

ia docet , ut videre eft apud

gttri

u

Atrisgam ibidem u

"* 9. neque contritionem

JIM

?

quaüi»

104.

Jlrtz'culm IHI,

E

Ó

quamcunque remiffam delere extta Sacramen*

Mehvide

uluin]g

tumquacunque venialia , ad qua fe extendit,

odl

A3g Contra[ententiamtertiam obijci fole nt ea,qua

inowm. 230. pto fententia 4.adduximus. Se

lt

Mutfu,

Refp. ad primums contritionem virtualem feu di-

le&tionem DEI fuper omnia fufficere etiam extra

UT

Sacramentum ad remiffionem mortalium , tum

n

r rts

quia hac dile&tio continet eminenter deteftatio-

nem formalem , quam taliter non continet attri«

TU

tio virtualis per hoc , quàd inferret illam , fi ve-

UET

nialia memorizoccurrerent : tum etiam, quia

TM

dile£tioni Dei promiffa eft Gratia remiffiva omnis

Utori

peccati mortalts ; quod non inveniturin attritione

Mu

Nmodo 61

refpe&u venialium; imó contrarium deducitur ex

eo, quó daliàs Sacramenta nunquá delerent venia-

(l)allkml l

lia.Ex quo etiam patet Refp.ad tertium praferum

Wmilh ;

cüm tale aCtui fufficiens przemium affignetur,aug-

"i

qmentum Gratiz,

In fécundo vix aliquid proba-

Wümm

tur ; nam ideó hzc fententia admittit , ad dele-

tionem venialium non requiri tam perfectam de-

um

teflstionem , ficut. ad remiffionem mortalium.

Um ! [fd j

Dum autem in contrarium obijcitur , juxta S. D.

j OIUrfu

etiam fufficcte dete(tationem virtualem ad remif-

] i

[

of

h

fionem venialium. — Refp. poteft , illum loqui de

Wmma]

remiffione venialium in Sacramento,vel de virtua

! tfft dte

&l

lideteftatione inclufa in dile&tione DEI faper om-

tl'g

nia, velillum velle, quód non tam explicita dete»

774&,1

flu, l

ftatio omnium venialium requiratur ficut requie

fl

riturad delenda mortalia , cüm unum fine alteto

l. lil

li

remitti nequeat. Videtur nihilominüs hec OP?'

nioincidere in eandem difficultatem , quam decl

; w"ihi l

nateé

P

"

f

Statuitur , quid-de prddi&z:;:;

Iof

Suctr

nate videtur , quomodo nimirum remittantur vee

dl

ui2lia in Pcenitentiz Sacramento , ad quod & lici-

k

te,& validé (ufcipiendum,requititur dolor forma-

((üUs. ?

lis, nec fufficit virtualis, ut conflabit ex 2,

p. bujnr

m

"Tra&tatus,

etintt

Rejp. quidem folet, fi fola venialia in facro Tri-

6

jiott, P

bunali exponantur , fufficere att ritionem, feu do-

: dei

lorein fermalem refpe&tu unius, reliqua autem de-

yiid

leri per Sacramentum Poenitentiz , premuísá fo«

ln !!

làm attritione virtuali circa illa.

Veràm hzc re-

qum t

Íponfio impugnari poteft ex eo, quia in primis

jf

fupponit,venialia, ad hoc ut remittantur in Sae

ratt

cramento Ponitentig , debere exponi in illo , ut

ii

hocmodo fiant matetiaillius Sacramenti : hoc i p.

dul

Ío autem, quód expenantur , adeft attritio formas

lis circailla : nam ut pranotavi, attrítio virtualis

u P[Z[Cm

eít , qua infert formalem , fi peccata mémorig

([lgneml-,iï

eccurrant, Deindead remiffionem mortalium

ï'f

inSacramento — Peenitentiz non fufficit attritio

lls d æ

ormalis refpectu unius,& forma

vt

lis refpe&ualio-

rüm, fedre(pe&u omnium & fi

ngulorum debet

1 molt&l*

l ]UXH

effe dolor formalis : ergó (imilite

t refpe&tu venia-

lium ; ideó enim non fufficit d

olor virtualis re«

jet J

dun

fps&umortalium , quia dolor Sacramentalis de-

DI

bet effe formalis,

yl

i

fed hocidem contingit in noftro

«fu t ergo.

Quare, ut dicemus p.2. bwjss

ppla

Tratlatás,in S

g"

acramento Pcenitentiz idem dolof,

qui eft difpofitio ad rem

iffionem , eft fimul pars

!

u

& viciffm : er

illius Sacramenti ,

o fi virtoalis

j t

dolor non eft pars, neque erit difpc

j

j y

tioy adeóque

ut venialia remittantur in Sacramento ; debet ré&s

i

q'lim*'

—

ápectu

e

erticulus F. |

NT

20&

dimd

fpectu omnium addeffe attritio , feu dolor fof«

malis

w3 r

Ccntra. $. Opiutonem ( ad fundamenta contráe

1 áto wf

57

, dm]

f

ia quartz: Sententia fufiusrefpondebimus in fine

hujus Articuli ) opponi foleur r. qua' pro folu-

(tt opm

l olags

tione ad przmam attulimus in »477. 23 2. 2 quià

& hzc Opinio non declinat penitus communem

Y i

difficultatem ; nam fi venialia duntaxat remitte«

Qtatgnr

rentur per Sacramentü excitandoad actus inconis

tl ij

Ut

poffibiles cum venialibus , Sacrarnentum non re-

mitteret illa ex opere operato , qualiter tamen

.WXE( lllbindg

fuos effectus caufare diximus omniaSacramenta in

lrl y

Tratt.de Sacramentis in Geueve in num. 2 j 9. fe»

T

quela autem probatur : quia effe&us, qui caufatut

mef:nfl,l,mj

ex opere operato, caufatur infallibiliternon pónee

tununimad(

ntibus obicem , cüm caufetur ad inftar caufze natue

L

ralis ; atqui nonfernper experimur tales aCtus, ne&

d

Til

femper elicere poffumus; ut quando Sacramentum

fufcipimus dormientes vel fenfibus deflituti ; ergo,

quod dilfml

»

3

. quia admitti debet ; aliquam difpofitionem ,

mm'dUJHd]

uz ex fenon fufficit ad remifficnem venialium »

TP lr

i

u

fficere virtute Sacramenti , mediante qua illa

ii

operetur ut inftrumentum Paffionis Chrifti ; ergó

II24qf

i

admitti debet difpofitio , qua fine excitatione tali$

T tj

actüs, qui ex fe fufficit, in vittute Paffionis Chrifti

D m

m

BIN

remittat venialia ex opere operato , ficut adnitti«

[

t difpofitio ad remiffionem mortalium,

"*txmamL

2592

vtmuhbu

Sed Refp. d 1. perhoc , quàd dilectio DEI

d

lh

fuper omnia fit eminenter deteftatio formalis , fo«

allmam h

lüm probati , quód habeat majorem vim , fcilicet

LT

tollendietiam mortalia extra Sacramentum , nont

LT 3

auïm, quéd mágis deteftetur peccatum,quantuni

p

Sratuitur, quid depraditlis &'c. -

*

Idot f

4d actum deteflationis pertinet : licéc id faciatex

motivo perfe&liori, — /44 2. omninó conceditut ,

ERE

in dato cafu non tam proprió accipi opus opera-

tum , cüm bic modus operandi proxime fit ex

ul

n [

opere operantis ( ob quam rationem tertia Sen«

te tis hancreij;it ) nihilominüs effe aliqua ratio-

;2. loqm

of

ne opus operatum, quatenus ille a&clos hominis

at tb

operantis provenit à Sacramento per hoc, quód

Chrit

exilluus fufceptione proveniat auxilium oportue

num excitans hominem ad przdi&os a&us

Et

i nt?

licet (ubinde in Íufceptione Sacramenti non fen-

iil

at

tiantur illi boni affectus , id erit per accidens ex

impedimento fübje&i vel corporali, ut fi quis fit

m

| u

fine fenfibus , vel fpirituali , (i quis fit diftradtus ;

tunc enim adeftimpedimentum.

Neque videtur

i

Ea

neceffarium effe, ut illud,, quod folüm mediaté ex

opere operato caufat , caufet femper.effedum

ileslam,ï"

S:c[ameäf

mediatum; — Quódautem fic fufficienter falvetur,

quod diximus 47 22 1. prefertim Trid.ibi cita-

jlitu

tum , dum dicit , Euchariftiam liberare à veniali«

jpoité

bus , probari poteft ex ipfo Trid. cir, ut bené no-

lveüiäl"xlifi"

J

tat Dicaftillo ra&. 4. de Euch. difp. 8. dub. 8.

TM

9?.124. ficut enim, licet ibi dicatur, Éuchati-

Cl

fliam prefervareà mortalibus , noneft neceffe, ut

gt

immediaté & femper id praílet , fed. fufficit me-

figii V

diantibus bonis infpirationibus & affe&ibus , qui»

ICUt gimu,

bus excitamer ad non peccandum : ita & pro ve-

jf

venialibus locum habere poteft , dum dicitur , Eu-

(s

)

chariftiam liberare à venialibus.

-Ad tertium

;formilb

Ae[p. jam effe oftenfum ; quód. refpe&u venia«

num, u

ium non po/Iit admitti difpofitio immediaté cau«

T d

áng

arumqu

ff'-;es*-'" n

208

"rticulus: IH1,

t

ii a

fans eüm Sacramento remiffionem illorum ,f fplä

fint.

Vpe n«

Vanitadve

Utrüm autem quodlibet Sacramentum didó

$3 9inodó remittat omnia venialia, dum in fufcipiente

DOUMTE

nujlus eftaffe&usad illa , non omninó conveniunt

Pt

DD. hujus Sententize ; aliqui enim adinittufit. ;

TM

folummodó Baptifmum, Poenitentiam , & Extree

1j

Al

mam Urtionem delere fingula, quia feilicet Bap»

m

tilmuseít regeneratio & renovatiototius hominis;

b'm'"m; u

Péenitentia eítinftituta ad tollenda fingula ; dé

| t

Extrema lindione autem univerfaliter. dicituf

LX

acobi $. fiinpeccaiiseff remittentur ei, Keliqua

prog)

AU

Q

autem,docetit folüm temittete aliqua; & fpeciali

terilla, qua fini talis Sacramentt opponuntut:

m

Alijecontra probabiliüs videntur docere , omnía

"At

Sacramenta habere virtutem ad remittenda fingue

üytmi: "

la, fi nullum adfit impedimentum $ ad hoc tà:

L

men, ut in Sacramento Pos

fü

L

tentia remittantur s

Vij

debere fübijci clavibus, fi memorie occurtant,

MLTT)

Ratto eft

*

*

m

quia vix probari poteft, aliqua Sa-

l

d'f?!"fm

cramenta effe determiüata ad certum numerurt

o

peccatorum venialium ; quamvis fpecialíüs & con*

uj

naturaliüs illa aixilia conferant , qua ad proprios

t

Pt y

finescuiuslibet Sacramenti conducunt, & conie*

tj

quenter fpecialiüs ea remittant, quae contra tales

lulmm

fines funt, aut cum illis majorem repugnantiafi

!N

habent,

Utnliter nihilominüis datur Extremd

N

lrdoü,

Unlio etiam deílituto fenfibüs, quia huie adhué

Vi

confert Gratiam ex onere operato ; eique faltem

lelllum

aliquam poenam temporalem delet , quia juxta

à

dmibfolv

Verba Trid, €iÍt, ÀR 71022.22, 2 . etiam abücrgitfeï

[

liquias

um

Statuirur , quid de pradiiis ee,

209

ml liquias peccatorum : quàd autem motum illum

excitare nequeat , per accidens eft, Sicut utiliter

um i

etiam in adverfa Sententia talis fnfcipit illud Sacra-.

Qu

1

mentum , quamvistuncad illud fufcipiendum di-

conid

fponere fe nequeat. per formalem aut virtualem

dul

Geteftaionem.

y r

Ex his colligitur, fingulas prefatas opinonessqoy

al

circaremiffionem venialium magnam habere pro-

us lnti

babilitatem, adeoque ( prafcindendo hic & nugc,

i

Ü

in quo confiflat habitualitas, feu macula peccati

vehialis , & per quod formaliter tollatur ) quam-

Aiet C*F*ï

T

libet probab:liter defendi pofle, quamvis unam

ä)&fFK

faciliis, quàmaalteram, ut facilé patebit infpicienti

fundamenta fingularum, Q uarta tamen videtur i&

qui

g m

Ícholis communior , adeoque ex hoc faltem capi-

ia

te ceteris probabiliot, & menti S. D. confor-

[ ad l,ü;ï

mior, quihicerr. 1. ait ,. fwfficere ad remiffo-

wem venialis, quod al

quissmovetur [ecundzm af-

j:emmgcï;

T

fetium in DEU M ,O res Divinas ita,ut pétcae.

pum difplicerer, fioceurret. Quare, qua contra

T

im numl*'

illam obiici folent , paulo fufiüsexpendamus.

Oppene: igitur 1. fi attritio fufficeret ad delen-

aaï

ius&*;"

4

da venialia, fequeretur, hominijuíto nutquam re«

TU

mitti venialia per Sacramentum Peenitentiz &

" &w,

abfolutionem Sacerdotis ; confequens eft abíur-

, (0]15.'3 -:

dum: ergo, 5e

guelapatet , namante abfolutio-

u^

nem Sacerdotis debet przecedere ad minimum at-

TUl Exiïf;-

tritio ; quare (i attritio eft furficiens ad remiffig-

ü

nem venialium , femper erunt remiffa,

antequam

m

Sacerdos abfolvat ,

atque ita , quisquis confiterur

:gq

"

u$ eft, fenon accedere fatis di-

Íola vehialia , cert

T

o

fgütum

N

|

21Q

5rticulus- 1.

|

u

fpofitum ad Sacramentum, puta, quia catet verd.. i,

attritione, etiamíi fibi videatur attritus ,. vel fie

tneo

iil ed

fufficienter difpofitus, fibi effe rem:ffa peccatà

ante Sacramenu fufceptionem.

Confirimatur a

um

quia dici non poteft, ad remiffionem venialisin Sa-

DEUTM

cramento fufficere quamcunq; attritionem , etiant

Mori hr

naturalem, extfa Sacramentum vero non (ufficere

Tittpi w

T

quamcunque-;: fed requiri fupernaturalem ; ut

m lïgniöm

enim £olligttur ex Conc, Trid. feff. 14 c. 4« attti«

Pittu n

tio, quz interdum conftituit Sacramentum Po-

m

nitentiz , & cum ipío confers Gratiam , eft de-

t

aum & impal(us Spiriris $.. Non poteftetiam

mm»ätqnc'm

dici , attritionem babere latitudinem , nimirüm

ftttdiseny

poffe effe magis & minüs five intenfam five de-

tf

fun&tam , non fufficereautcm quamlibet extra $a*

ïll'ü]]gü) Í

cramentum , fed requiri determinatam perfe&uos

I6

nem vel intenfionis vel diftin&tionis, quamlibet

Vi

antem jn Sacramento fufficere,atque ita in aliquo

Ü

cafu poile per ipíam ab(olutionem obtineri remil-

mnm N 5

(ionem venialium : ut patet ex dictisà » 229

N

TNon potelt etiam refpondéri concédéndo faqute

aenremm&

,-lqm,ffed negando id effe abfurdum ;5 id enim

UCUIDD

. videtur eíle contra cofiunem fenfum fidelium,

tmm tolh lt

qui putant ,

D

fibi per abfolutionem Sacerdotalem

Vil

remitti peccata ven

ialia, . 2. Quia inde colligie

"* e*mx

x

lr

$uus, mon requiri ad remiffionem mortalium in

u

Sacramento eontritionem , quia , cüm contritio

f i

Cmp

fit fufficiens difpofitio ad juftificationem , fequee

hum

æfgf;l.-mor!a!is nunquam remitti per Sacramene

T

tonmi-t:ergo. vel dicendum.eft, attritionem. noi

"Min

i

tra, Sacrar

fufficere ad rcmimpncm venialium ex

&

imentum ;

1

E

21f

Statuitim, quid de praditlis chc,

A u

mentum , vel(ifufficit , nonerit neceffaría in Sa-

s, Wl

cramento Penitentiz attritio vel contritio fuper-

a p

naturalis , fed fufficiet naturalis ; quód eft fuprà

'onfrmam

confutatum. — Denique Concil, Tr.d. feff. x4.c 1.

veniii

ait, venialia retle d& utiliter in confeffion apcriri,

onem, &

zaceri tatmen citva eulpam, g multis aliis veme-

Ts

diisexpiari pofe : quo modo loquendi aperte vi-

od

detur fignificari , juxta do&trinam Concilii Sacra-

mentum Peeaitentix effe unum remedium intet

n

m

citera,quibus expiantur venialia ; utenim Juritte

tlf li

folent dicere, particula a//z: eft. implicativa fimi-

? pclzfï.".

lium , atque ita fi Sacramentó Penitentig , & alig,

effly D

remediis expiari poffunt peccatà venialia , Sacra-

mentum Panitentiz eft upum remedium: fed hoc

"

iib di

falfum eft, fi per folam attritionem remittugtur

t Fiiff-';

venialia ; Sacramentum enim

"

3

nunquam dimuttet,

ut füprà di&tum eft,

TO d

j i ni

Oppones 2« Peccata venialia ,licsttion omninb24

j

avertant nos à Deo , fep

atànt tamen.ali

'

à

1

qua ratio.

lm

neimperfeCié , ut ait boc art. $. Th; ergo u

gt

cienter retractentut , neceffe eft , aliquo.m; tu

&

affedu in Deum animam ferri :

.

um,'lf*l

unu mquod ue

jin

enim tollitur per fuumn oppofitum , fepata(iön.i

m

u

autem à Deo non opponitur nifi conjunclio cum

T

eodem , & acceffus ad illum per contritionern, aüt

n

j

charitatem perfectam ; ergó. Patethocex S D.

FTA

lc 4rf; à. ubidócet , venialiátolli per íuum ope

n "

pofitum ; venialibus autem. opponitur fervor

j

j

charitatis , ut colli

D

/

2.-2.4rt. 8, ad 1.

gitur ex r 2« 4. 89 art, 1, &

[[IUOHE

o , effe abfardum , quod in245

p

. Kefp ad . faqg;md

-2Q 2

argumento

.

i

"rticulus P.

hi

à12

nfertur , juíto dign& accedenti ad Sa«

m

argurtento 1

Ts d

«tamentüm

Penitentig femper remitti venialiá

ante abíolntionem Sacerdotalem.

Hoc minüs

T fibi

ämä&

durum

& difficile videbitur, fi confiderentur ali-

D

"

tantig, velfimilescafus $ & quidem t.

qu£ iní

gitiia

certum e(t, quód peccata,

de quibus eft habita

confeffio , poffint fubijci clavibus : ficuti igitur

nuswüigimu

ET

inhoc cafu fine ullo abfurdo abfolutio invetiit

peccaua remiffa , ita & in cafu noflro potelt con-

'

"tnw d

Uibl

Wngere. .2. Peccata mortalia, quorum quis fuit

oblitusia una confeffióoe , debent mani eftari iil

ii

V us

4lia, licet in- priori confeffione per accidens te€«

Ttntym Pæü

miffa &nt ; ergonon eft abfurdum , abfolutionem

j. Peccata, qu£

TM

cadere fuper peccata remiffa,

fernel quis confeffus eft , poteft iterum

ac fapius

Qdf

if primad

M

)

«onfiteri , quamvis per-fe remiffa (int

ls

hY

confeífione j ergó.

ANeque dicas , has inftane

tias o(lendere, qnodhon fit abfurdum , abíolu-

fs

t l

tionem ináliquo pecul

iari cafu cadere fuper pec-

.«ata remuffa ;

non'oftendere tarnen , quó

d regul:l-

LOT

t fine abfurdo boc coa-

l

ritec, imó femper poffi

u

'ffc LA

du ij

)

tingere4 quod camen feauitur ex Sententids qU*

attritioni tribuit vim remittendi veriialia 5 ndm ex

Afuto

eaíequitut, femper abfolutionem cadere fuper

menmnp

"t

btj

Mli |

venialigremiffa X Neque enim nos pet inflan«

tias contendimus demonítrare , non effe abfur«

Wt

T

dum, quàd abfolutio femper in quocunque ct-

lr

fu cadat füper peccata fefniffa ; certum ehir

o

n MD!rlbuun

elt quàd peccata mortalia , de quibus posniten

eít folüm attriítus, non remittantur ante ablolü-

1 Wa

tionem , fed (olüm volumus oftendere, nor eiie

u

uaïhï;

abfurdum ;

Statuitur , quid depradittis cä*?;.

219

hn i

abfutdum, quód femper in'aliquibus circurh-

jti d

flantijs abfolutio inveniat peccatà , qua cla-

Hoc i

vibus fübijciuntur , remiia, quod recté often-

dunt predictz inílantiz 5 nam femper abíoiutio

jent

jnvenit remiífa

eccata aliàs rité confeífa , vel de

[ quiti

quibus habita e

í

conttitio.

Ex hoc autem v'te«

T

riüscolligimus , poffe etiam fine abfurdo dici ,

(cil ii

omini jufíto digné accedenti ad confeffionem

Autio if

femper dimitti venialia anteabfolutionem. De-

j Po[d.lc*:'

inde ideó ad remiffionem mortalium in Sacramene

u

to non requirimus contritionem perfectam : quia

puni

t at

fic nunquam mertalia remitterentur per Sacra-

mentum Peenitentiz ; veniale autem , licet pr&e-

ol

requiratur attritio , tamen adhuc remittitur per

at

Sacramentum Poenitentiz, dum eít conjunctum

nl

mortali

*

.

per quod fatis oftenditur, claves per fe

fst ff

habere vim ad tollendaveaialia, ad quam difpo»

i mijil

fitio Pcenitentis per fe folam non fufficit,inquiunt

J M

Salmantic. bic T?40.6, . s. 1mà etiam feorfim

t (lïpä ;

in homine juíto remitti poffunt venialia, ait Dica.

qiit

flillo 2ifp, 2. 4ubit. v7. quando in eodem iaftan-

fdo hoi "I

ti fimul incipit attritio , & definit Sacramentum.

mtgntia-,äf

Ti

Ad idem conducet animadvertere, quód Sacra- 44

jj

! [vl

mentum Poenitentis , licét re&é ufurpetur ab ha-

[

bentibusfola venialia, non fit tamen primarió

$[

"d

j

, & perfe inflitutum pr

opter venialia ; fed propter

j U

14

mortalia , exhoc enim fatis probabiliter colligi-

j tür , non

effe neceffe, utomnia , qua huic Sacra-

« mento ttibuuntur ,

habeant ita proprié locum re-

14 fpectu venialium ,

ficuti habent refpectu. morta-

antcir'þ'; ium; licét igitur; quod dicitur , Sacramentum

j!,fhü,'

i

"

3

Penitentise

j

du

?I;tivula: IH

244,

j

qiado ol

Poenitentiz remittere peccata ,

de mortali-busrire-

hiyis;

rificetur , a ut in aliquo cafu abfolutio noninve«

Maeruret

niat peccata remiffa , atque itaex vi Íolius Sacra-

ditit ra

menti reipfa fuf-epti peccata remittantur , neceífe

quttv,

tamen a0n elt, ut eodem modo de venialibus,in-

at m

Or.

telligatur ; cüm hzc non funt ccajuncta cum m

talibus ; fed fatis eft , fialiquaalia ratione d& illi

Safnm:nmm

Vbqunlo

verificetur , ut infrà dicetur.

Suade:i hoc ulte-

Attar m

rius fotellexeo ; nam extra controverfiam eít,

Qytr b

non pofle retineri. venialia à Sacerdotibus eodem

Quinituy,

mo.oatque mortalia , aique ita. poteftatem reti-

Sacerdoubus ,. aliter

Ttütüntir

nendi, datam /Xoaz. 20.

leord

effe accipiendam in ordine ad hac & ad illa : quid

Vil

idem data ;

ergo mirum, fi poteílas remittendi , ib

M

aliter accipiatur in ordine ad. eadem, five potiüs

Wt

alio niodo dicamus remtti venialia per Sacramen-

JETT

tum P«uitenta in cafu, quo funt fola, & aluet

minejuho

mortalia, ?

Ultertüs. confiderandum eft., .eX

li

relponüone non lequt, nunquam dimitü Ve-

niali» per abfolutionem Sacramentalem ; fed fo-

TOl

Jàm, hbomim jufto dlgmä accedenti non dimitti ve»

Ut

nialia, quod eft dicere , venialia, cüm ron. funt.ad-

mixta mortalibus ; femper remtu per attritlonefms

mmmmh

E

Mmmm

qua abfolutionem.antecedit

?

non aurém. fega»

Q

éla mortalibus fi-

Atl

mus; quód, quando.funt jun

häp

ln

mulomnia dimittantur homini attrito, Ex quo.

habemus, non poffe contra banc refponfionem

Wi Wi

obijcí, quód ex ilia fequatur, aliqaód genus pec

eatorum dázi, quód digné accedenu nuaquam .re

Wmuw

äämw

mititur per ipíam abfolutionem, — Sequitur qui

um

l

:nus péccatorum dari,quod

[O

dem ex ilia, aliquod g.

quan.

Stasuitur , quid de predittis r.

21f

uándo folüm eft, femper remittitur per aliquid

nallu

aliud prius ; fed hoc vaide ab illo diveríum eft.

j monut

Minuetur etiam admiratio , f( advertatur , quód,

ls

licétin Sacramento Pcenitentiz contritio non re-

, ucc;?

quiratur, cüm tamen reperitur , fit pars Sacra-

emltl

menti maximé conformis inflitationi ipfius , &

d untl

Sacramentum habeat majorem perfectiónem ,

tion ^

quàm quando Poenitens adfert folam attritionem:

du

fiigitur, càm Sacramentum hoc perfectiffime fuf-

ol

Cipitur, peccata funt remiífa ante abfolutionem ,

oubudé

quid mirum , fi cüm fola venializ poenitens adfert,

ydut

remittuntür etiam ante abfolutionem -

*

M

Certé ni-

xih,

hil videtur detrabi huic Sacramento, f1 hoc dica-

Hd ii

tur ; ficuti enim , càm pecnitens eft contritus,

abfolutio non remittit ; & tamen nihil detrahitur

| biuo

n (M W

Sacramento de perfe&tione, ità nihil detrahitur , fi

"d

dicatur ; anteabfolutionem venialia dimittiin ho-

Jl &:;

mine jufto. ; neque enim per hoc dicitur, Sacra-

TL

mentum non babete virtutem fufficientem ad re-

T

miffionem venialium, fed folüm , proeveniri à di-

i

Ípofitione fufficiesiti ad eorundem «remiffionem.

107

i

(onfirmatur. : Cyma f contritio tasriem poteft, ut

1 IOMHE d

deleat mortaliz fine reali ufu Sacramenti, cur non

,ra[mnöä

poterit iderà attritio in ordine ad venialia ? ficuti

"L

enim habet fe majus,ad majus,ita minus ad miaus.

p

mo[ül

247. 4d primam prob. in contravinm . Refp. non

D

efle cemmunem exiítimationem fidelium , .,q'—).öd

"u

venialia in ju(tis digné accedentibus non remittan-

!

P

.

" gemlir

tur anteabfolutionem

H

exiftimant quidem fide-

4 anuü

les, abfolutionem, quantum ex fe , habere vim ad

per abfo-

Seqmwf ]

remittenda venialia, ac pminde remitti

iil

4

lutionem,

r

816

efrticulus: IT.

77

lutionem , fiantea remiffanon fint $. an vetó di-

ij

fpofitio requifita ad Sacramentum fufficiat per fe

LOT

adremiffionem venialium , necne , communiter

rj qo

fideles apud (e non definiunt, Rurfus exiftimant

thtl

omnes,abiolutionem conferre adex pianda venialia

Vi

quafiin genere 5 an vero remittat quoad culpam,

mmttelqm.

injuftis &c, an quoad. peenam tantüm , fi que

hum

folvenda fupereít , non flatuunt,

Praterea pof-

tys

Íunt hoc aliquiexiftimare , quodabfolvtio , ut fae

lod

€it unum cum voluntate illam fufcipiendi,S& prae

Vl r

paratione , quà fe poenitens difponit , dimittat ve»

LTW

nialia , etiamíi abfolutio femper inveniat remilff.

üseü, quö

venialia quoad culpam.

INeque aliquid ampliüs

f dei

potelt colligi ex' porbm ufu , qui frequenrer fola

Wtfene

venialia confitentur ; poffunt enim id primó fa«

Z

cere, non quiaexi(timant, attritionem non fuffi-

Vr

cere , Íed ut fint magis tuti de remiffione venia-

Wa i

lium. H2cenim fententia, quam explicamus,

LC

de tufficientia attritionis , probabilis quidem eít,

QR

[

nontamen omninocertàa. 2. Ad pleniorem ex*

I D T0

piauonem vehialium, nimirum quoad posname

lt

At

E li

3. Ad majus meritum & abundantiorem Gra«

D

tiam.

Denique ad. delenda mortslia occulta, fi

t

.

*

A

qu& haberent, & fimilesfines,

Confirmatur

T

tll

quia homines pii , etiamfi certi fint , quoad fieri

!

DLT

poteft , fe habere contritionem de venialibus,ad-

LT

hucillaconfitentur : ficutiigitur non pote(tcolli-

UT

T

l

£gi ex hoc, contritionem per (e non fufficere ad re-

A

tniffionem venialum ; ita neque exeo, quód poft

dlum

attritionem coufiteantur venialia , poteít inferri ,

| MU

llu, [

ipfos exiftimare, fe per atiritionem non eífe à

, |

ufili.

&enia'ibis ïibgrmdos-

Zs

Statuitur , quid de paditlitehc.

?2tY

"Y

dÀ (ecundam Refp. cum Sacramentum Pani-

at

tentie fit primarió & per!fe inftitutum propter

L

mortalia, non pofle fufficientem difpofitionem

T

adilla tollenda effe neceffarió requifitam ad. Sa-

atl

cramentum ; fequeretur enim,quód nunquam re-

iij

mitteret quoad culpam peccata, propter quie eft

primarió inftitutum. Non eít eadem ratio de ve-

lümim,*:

Drauu)

niaibus ; cüm enim propter hac , prafertim

j p

quando funt (ola , non fit primarió inftitutum ,

