cernere actus efficaces ab inefficacibys , ut prapa-

«íe

"

w

ret medicinam, obligat ad reftitutionem, expedi-

, & o

atà proximo periculo peccandi &c, ad. quod re-

quiritur explieatio actüs externi,

du

nen n

Colliges quartó , id folüm intelligendum effe j7

tibas d

de peccatis mortalibus ( venialia enim ficut non

|, cin!

tenemur confiteri , ita nec explicare numerum il-

lorum 5 & quidem nondum confeffis , eiamfi

at a

quis: generaliter. coofiteatur ; narn etiam tunc

OPCHHUEL"

a d

poteft confiteri plura vel pauciora pro fuo arbitrio

It cf:ï:!

quià non tenetur eadem peccata fzpiüs repetere

L

neque talis pet hoc mentiretur : nam hodie ge-

neralis confeffio non accipitur in tanto rigore ,

3m00i5 Vf

ut fignificetconfeffionem omnium totius vits

n],pi!qm

peccatorum , ficut nec mentitur, qui volens gene-

raliter confiteri commiícet confeíla cum noncon -

ad.l

feffis » quia generalis Confeffio fignificat Confef-

Jf ?cüfz

, rl

fionem peccatorum , abftrahendo: an fint confeffa

vel non.

gt

Undeetiam nequeex hac, neque ex

alia ratione ( quidquid dicat Gonet cum paucis

jsi

i Ü]

"

aliis) perfeloquendo: videtur effeobligatio ex-

j

ub

plicandi circumtlantiam , peccatum effe vel non

uf

effe confeffum,cum absque hac extrinfecacircum-

li

j

flantia poffit. peccatum explicari quoad omnem

T.

«ti/f

f«

füammalitiam. — Et quamvis confulturm fit , dif-

T

u

cernere peccata confeíla à non confeffis ad facilius

&fuaviüsdirigendum pecaitente m , nihilominüs

M

T d

ficat non tenetur peeairens dicerealias circum»

Jl luw 1

ftantias extrinfecas, quz poffent movere Confef-

$4

farium

u

I

4

2fo0

"Avticulus III.

ET.

farium ad moderandam Poenitentiam , ut fantin»

o per ]

dquentiæ,i"ansflz&mnes voluntarig Gc. ita ob

eandem rauionem neque hanc circumftantiam ,

TU addity

ccatum Jam lit confeffum.

Dixi per f5

p pario

quodpe

4

;er acct

dens enim poteft adelfe ob'igatio id ex-

MU Qu

d'oumgn

plicandi, uti fic absque illius explicaione Conícf*

farius Ícire nequeat , an peccatum fit refersauem

ïi]GiIiO D

( nam jam confeffum refetvatum non eít ) vci non

line a

M ici

pateft explicari occafio proxinag aut coaluctu.

il o

do peccnndi &€.

athe-

IT

318

. Colliges quintü s certum effe;fi aumerus m

matice certus fciatur , illum etle explicandum ,

00

neque ditinnendum , neque augendum : 5i au-

M

as non fit ita certus , ied habeat camen

ü i ])

tem p&nite

accedat

fcientiam probabilem , quàd multitudo

Utin

ad hunc vel illum numerum , fatisfaciet dicendo

A t

fe toties circiter peccáffe. — Qui neque hoc [cire

mlæ t

titmj

otcit , ut qui ex inveterata coníuetudine peccat

dicat fs tantotempore habere pravam confuetu.

s. wl

dinem: modotamen explice: fpecies ; qus rariüs

& (imul occfionem , in qua fuit, a

contigetünt ,

!alls.(jomfd

fuerit occafio pe«candi quotidie , aliquotie

s

nam videtur effediverütas n

otabilis. feu notabili-

TU t

ter mutans judicium Confeffaru circa numerum

Ptf

aliquam perfonam fuiie

vel fpeciem peccatorum,

l m,hu:',um

!

alteram veró

li d lhig

aliquoties quotidie in occalione ,

tantum bis vel ter in feptimana, Sed

"lU Qs

Ia circiter vel

a3f9 Q&gdrf: b

quousque illz particu

r

i

lus mings certo numero appo

fitze e extendant?

f mm.ü*a

M

Refpond«o , ad hoc, ut numerus

verus cenfeatut

o

Ubiy

babiliter exifti-

moraliter includiin numero pro

m

qmato

E—

"n ad. iutegritatem cbe. V

38r

r

mato , debere efle difcrimen refpe&ive parvum,&

&t

ideo per illas particulascenfetur fignificari nume-

mlani

rus additus velde:ractus relpectve parvus, v,g.

Duiy

per particulas zer. circiter centetur fignzficari nue«

p ii

merusquaternarius & binarius , &. quo major

one (

€ft numerus delignatus, eo. miojor detractio. vel

[G

UM MP

m

adcitio numeriintelligitur füb iliis particulis , moa

QKIVC-'

/

tamen arithmetice , led ità, V.g. utíub. particulis

deetes circiter comprehendantur 2. v«l 4 infra

u COJIJ'WA

aut fupra 10.fub particulis cezties circiter decem,

ne!esn'ï*'ïf

lub particulis soilies circiter quinquaginta &c.

ij

ynial

|

ita DD. apudRoimer difj. 3. 2, 21. Circa quod

um j

tamen variz iunt aliorum opiniones , ut videre

ib

€lt apud Dicattillo i. 9. dubir. 2. bic.

1

rudo A E

Utrüm autem peenitens , qui confeifus eft, fes6e

[

qd

decies circiter furatum effe , poftquam certo me-

j

J

moriz occurrit, feid duodecies fecifle , teneatur

umu r,.u

fh

deinde explicare in proxima confeffione , fe duo-

u

decies, vel potius quater furatum elfe , difficul-

s Gdi Ái

tasefl. Affirmant aliqui ex hac ratione , quia

p

1j

talis Confeffio equivalet Confeffioni numeri fub

dübio expofiti, quando de toto numero non ha-

]iqaom*f'-

&U ugfïü*

betur cerritudo:fed peccata confeffa ut dubia tene-

Ts

mur confite:i ut certa, quando ut talia memorize

ju"

Occurrunt, certum enim

qus talenoniacluditur

jl

fub dubio qua tali, & certitodo peccatorum vi-

detur effe circumflantia neceffaribexprimenda, eo

Jl

n

q'6d peccata non in abflracto fed in concreto ut

gtlh"

T

commiffa fint materia Sacramenti Poenitentiz :

y t

ergo obligamur dcinde, quando memoriz occur-

Ei certitudo , cx; licareceri(i numerG antea folüm

J Ü

l

$

&izciter

282

Coarieulus III.-

citer explicatum, — Suarez tamen , 'Tamb. Disna

tionet tt

3. p refolutione 94

& aliiid negant probabili-

DD.fententia tefte Rofmer

qundo q

us, eftque , cofiunis

quaabill

de Panit. difp. 3. 4rt. 9. , eo quód ille parvus

- ttlolotos

nnmetus fuerit lufficienter inclufus in numero

dnrem Co

Et videtur hzc effe praxis fidelium.

|

explicato.

um de at

Neque elt eadem ratio

de peccatis oblitis , quia

Atinevitz

hzcnec quoad fpeciem,

nec quoad numerum (ub-

cMdelig

ene autem illa furta , lice:

fg-

ijciunturclavibus , b

Vff 4.

Jàm fub circumf(tantia dubii

proutin confcientia

inis explican-

funt ; circumflantia enim certitud

da folàm e(t , prout in conícientia eít ante pet-

À

a&am confeífionem. | Ex quo colligitur, adin-

ritatem Confeffionis. nihilominus requiri ; üt

Á (

dicatur peccatum füb circumftanti

3 certitudinis,(i

cüm obli-

anteconfeffionem Íciatur ut certum ,

.

4r

peccata , p!.'OU'i E

n confcien-

gemut femel confiteri

tia funt.

Et hanc poüe

tiorem fententiam docet

xi tutam , fal:

Petfchacher bic difp. 3. . 4.in pra

Ircumft

ut dubi

a fub dictis

tem quoad peccata confeffa

tis didis ut dubiis

6 m

particulis 5 de aliisver

Ó pecca

fllnegs

DD. fpectata tamen pari"

$najus eft dubium inter

mlltcm ü VC![

tate & efficacia r

ationis videtur concedendum

D

) dmmu;

ftendit Rofmer cit.

alterum , quod pluribns o

"nb

ecies plus minüsve

juráffe

quia qui confitetur fed

[ li

confitetur undecimum,& d

uodecimum peccatam

(

Ilud confiteri

r

fub dubio , & tamen non tenetur i

Alæ 1

D

ut certum , poftquam innotuit

ut tale,

ergo idem

D lN tlj

dicendum eít incafa prafenti ,

cum poenitens in

"

nouäütü

um ut dubium.

l

utroque cafu confiteatur peccat

) NT

Addit tamen , illud effe certum ,

non effe obliga-

[ N

tionem

3

«46) r$3( $o

n Dit

tionem repetendi peccatum dubium ut dubium,

t probabf:

vl

quando quis bona fide confeffus el ut. certum ,

quia ab illo confeffo ut certo abfolutus , hoc ipfo

L i

um

abfolutus eftab eodem ut dubio.

Demum pru-

Xisfld(hïüï-

dentem Confeffarium magis oportere effe (olici-

tum de feria confitentium panitentia & emen-

lg

]

i

m P

datione vitz , quam de materiali integritate, mo-

net de hac. materia Herinck difps. 3. quofd. 2.

m] h(ä.fy'

:

at

WHHI. 24.

3

gsudi

AnricurLus IV.

diatt

gitur.l i

n circumflautie folüm

cr[irudirszï

i5*

Aggravantes fint ex oblipatione

j

cozfitende

ene

1u^

awm ll

Id

Ircumftantig aliz funt notabiliteraggravan- 361

b lvgu»

!j

tes malitiam peccati intra eandem Ípeciem

ji p

eundémque numerum peccati( fi. enim fpeciem

p

P

mutent , velnumerum rultiplicent , confitendas

v j

eíle , diximus s. 3 & 2.) ut furari. 109. auteos

p

eünotabiliter-,gravius quim farari unum ; hz-

J

j t

rere in illicita cogitatione per aliquot horas, gra-

viüs eít , quam per quadrantem harerein illa&c.,

IudtDDE

l

4

Aliz non funt aggravantes , vel folàm commu-

«

niter & exigué , ut fiinimicum occidiiti ferro vel

æm:lg) []

ligno , aut fi fit exi

5

[l

ua duratio vel intenfio a&tüs,

3$ circum(tantias

yt

p

non eíle confirendas ,. con-

"

icium

d

vi i'unt DD. eó quód non ita immu:ent jud

Con-

|o2irriculas IF.

4

2$4

tvegm t

Confeffarii, De prioribus veró celgbris contro-

.

i

verfia e(t.

ltll al

Affirmat Suarez bic difp. a2. fétl. 3. m. g. &

Qio ff ace

plurimialii apod Salmanticenfes bic 774.6, c. 8.

gmamcy PO(

wnll, 2. num. 16. qua fententia probari potef

quioort , a

primó ex Trid.: feff. 14. c. , ubi dicit, confiten-

Quóquid ;

das eífe circumítantias mutantes foeciem, quiaSa-

neimcrrqgam

cerdos incognita caufa judicium ferre non poteft,

V, Cicum

nec fervare illam zqualitatem , ut fecondüm de*

Brtnteng

lidum irjungat peenientiam : atqui hac ratio lo»

f t, Strer

«um habet ctiam in circumflantis enormtterags

Qdl

gravantibus, quz notabiliter judicium Confeffarti

dj

Secitndo: idem. "Yrid. ibioem

immutant ; ergo.

men, ij

dicit, occulüffima etiam peccata effe confitenda

r u

;

quia plerumqune gravitis fauciant animam, & funt

(V gb

peticulofiora illis , quz 'manifeflé committuntut,

Atl tf

fed hocetiam verum efl de circumftantiis inttà

Ditr::dum,

eandem fpeciem notabiliter aggravantibus , quz

'qllaswnquc [

fzpégraviüs nocent, & coram DEO majorem

W» [mdag f!ïc

mores gene-

poenam merentur,atquead pravos

Ritlienc

randos periculofiores funt; ergo, — Tertix: quia

A Ti

n

uni furari fimul 10c. flor«nos, non eft minus gra-

&lpwcm

ve , quàm furari 100. per decem vices : fed. in

dj

ip

hoc poftetiori cafu explicandum eft, jquoties quis

J

etiam i

M imml 7

fit furatus quantitatem gravem, ergo

umuf(lku

ilo, fe furatum effe 100. florenos.

Qaartä

9 Conj

fi hz circumflantiv non funtexponendz , neque

jj IT

exponencum erit peccatum externum ; namne

aVengm[

que hoc addit novam fpeciem S&t numerum pec*

M

UT

catointerno. — Qzisib: alàs non erit neceffari-

lh

0f

Il to

&m in confeffione exprimere, utrüm crimem fu«

erit

LT

-

n circumflautia folzm cic.

as

bbri tt

etitverum vel filfum in diffamatiene neque in

incefta expltcare gradum affinitatis, — Sextoalio-

d

quin, f1 Sacerdos interroget de circumftantia ag-

Ym

J

gravante, poterit paenitens negare , velfaltem z-

yi v

PTW

quivocare , autalio modo illam occultare, quia

i, al

quidquid non tenetur posnitens confiteri , illud

[;

yi

tf

ij

neinterrogatus quidem à Confeífario tenetur fa-

m*

teri, | Circum(tantias veró notábiliter minuenteg

fn

per feloquendo aon effe neceffarió aperiendas,do«

J

1

ni

cet cit. Suarez ; eb quód ion ita, uti aggravamtes

T

extrahant aCtum ab ordinario modo peccati , nec

i

Pfi('illl1

MA

1

tam deferviantadaccufationem, quàrn ad excufa-

TM

tioneme — Aliitamen videntur magis confequen-

li wnflïiï(

ter docere , etiam has explicandas effe ; eó quàd

;;mzm.&[45

&qué norabiliter mutent judizium Confeffarii ,

gt

1

ficut circumftantie notabiliter aggravantes.

pfinis

Dicendum , circumftantias folüm aggravantes;6

u d

quascunque tandem, nunquam ex obligatione

confitendas effe,

j if

Ita S. D. & alii,

Aatio e[l:

; qué gW

quia explicans circumftantias , quz poft diligens

examen memoriz occurrunt , fecundüm nume.

| fritd

neü mmqjgü

tum & fpeciem, przflat id , ultra quod nihil aliud

"T

v L

in Ecclefía à peenitente exigitur, ut patet ex Trid,

Y m

it, inzsm.priorifcd hoc fieri poteít,etiam(i non

dicantur circumftantiz. notabiliter aggravantes ;

ago ttläü

J Q l

€ th.

Confirmatur 1 fi effec obligatio confitendi

yto

etiam circumítantias ageravantes , de ea coníta-

nf

ret velex natura & fine Sacramen'o Poenitentize

Qu

velex fcripturaaut do&trina Ecclefize 1 fed ex nul-

numefumï

1 m[ Hw ):

lo horum conítat; non ex;natura J& fine judicii

Sactamentalis, tümquia Trid. cit. ex. natura &

n ama;

fine

p

s

286

.'A;rimlm JF..

4l

| plturm

[!

fine hujus judicii non colligit , nifineceffitatem

Confeffionis quoad. fpeciem & numerum . per

fitio norabi

diaio od

)

um falvatur. natura judicii quoad fubftantiam

:

n arbitrio Chrifli fuit , inftituere judi«.

Qyavantes ]

turm quia í

cium Sacrmenta

le , in quo fervaretur exacta pro«

PT j

portiü ^

vel folhm moralis & aliqualis intet fen»

lls nj

tenriam

& deli&nm: & hoc fecundüm, non pri-

Mirirg d

mum, Chriftum requifiviffe ad hoc judicium ,

tf

conftat ex cit Trid.quód certo. explicaffet rem

At dDt pyr

tam ueceffariam ad alutem, fietiam confeffio cir-

Vapofing;

cumítantiarum folüm aggravantium requirertuts

ia

Ioquitur enim ibi

'Trid.de materia neceffariacon-

At vf

ftan-

feffionis , acinea non nuimerat ilias circum

fiatiodrcon

t

as,imb limitat illam ad circum(lantias , qu&

Mlerià pen

fpeciem peccati

mutant. Ex quo patet , nec quid-

Ut r

uam confiare

de hac obligatione ex docirina

Wtfeforo

libi habetur expreffiüs quam in

Ecclefiz, qu& nul

Mp í

"Erid. Ex fcriptura veró null

um penitus habetur

Vdiril

ideü-

hujus oblig

ationis veftigium,ut AA, fateri v

-

It jutta dt

(uam nullo fcriptura teftimo-

tur, dum fententia

MLUT

nio firmant vel firmare poffunt, Confirmatpr con-

Tibf

! elu(io

qnia fi

circumftantig notabiliter aggra-

p Ul'gem1 l

ffarió aperiendz , explicand

vantes effent nece

*

* du

:eriam eflent notabiliter mi

nueütes ; eadem enim

d

eft utrarumque ratuo : con

fequentia non modoe

llum,ya |

fed etiam

contra comri/uünem DD, fententiam ,

five

Ti

lt ]

coni

5 communem ufum , five poenitenttum,

s

»

i

:|

|

1

"ls D

C

eflsriorum.

f N

ionem citcume-

c(em

364

Dice: i. Noneffe eandem rat

li £

tiarum aggravantium & minuentium , tum

m

ld m

€uià gxæ&i*ä ; qued non

fit tanta diminutio, ut im-

l

pe I

dlne,

.Zn circumlautie folim cbc. !

187

Iw pediatur mortalis malitia, non eft unquam dirhie

m nutionotrabiliter minuens, aut extrahens ab or»

jllsi ^ dinario modo peccandi : tum quia circumítan:i

lu$ agegravantesfi non explicentur, non potfet con-

"D

feffarius joxta illas formare judicium de panitente

"T

fineillius injuria, poffet autem juxta minuentes,

lum at

Sedeoztraefl Y, quia gratis dicitur, nullam dari

w jud'liï'f

circumftantiam minuentem , qug minuat notabi-

aj

liter, aut extrahat ab ordinario modo peccati ,

yaic

cüm poffint magis ac magis multiplicari , vel au»

n MWEL

geri ea,qua minuunt malitiam,ut in confideratio,

meaüzmï*f

tentatio , paffio, occafiones &e, — 5. Quia ex-

ln

. plicatio circumflantiarumaggravantium non de-

nfanis?

bet fieri à poenitente, ne confeffarius de poenitente

lil W'-;"A

temeré judícet , cum injuriaillius , fed ut innotef-

A ij

cat confeffario quantitas delicti ad ferendam pro-

visel

d

"

portionatam fententiam &c. etiamfi igitur poffit

.enilui þ

j

confeffariusFormare judicium fine injuria poeni..

dgm lw

tentis juxta circumítantias minuentes, adhuc de-

pute y

j

bebunt explicari, fi vera eft oppofita fententia 7

etenifn fi hec ratio poftrema . difparitatis quid-

"

l

Q

quam urgeret,fequeretur,ei, de quo probabillter

j

htxP

poffet judicari quod valde frequenrer peccatum

j Hd

"d

aliquod comiferit , non effe in confcffione expli«

[

I W f

candum ,'an femel vel bis tantüm eo peccato

[

T

|

. peccaverit ; poteft enim confeffarius fine injuria

'

)

5 - penitentis exiftimarein hoc cafu, quód peccatum,

e quo fe accufat , femel vel bis tantàm ab ipfa

cemmiílum faerit, Adde, quód, etiamf

1 gif-

L

P

cumítantia minuens non extraheret peccattm

£

a

lucnuüm)

r

mmudw

| latitudine,quam impertat ordinarius modus pec«

f

candi;

P

$88 |

Articulas IF.

ngns(ccndas

candi , adhuc , fi vera effet oppofita fententia ,ef-

teprt ; quà

Íetexplicanda

,ut cognefcatur nimirum quantitas

ficuti ,

heefntenta

F

rxcifa delicti juxta niaturam judicij &c.

t & confi

oia neceffe eft in confeffione cognofci numerum

ttcumuntas

eccatorum ; non (atis elt. explicare numerum

isé expnoni,

4. Qu

ln iliape

plus minus ,fipoffst prac

quitm f

in modum d'fficilis con-

alioquin redditur mirum

At, Qidormn

feffio , & fere impoffibili

s , rcdduntur follicite

ium , tum confetfario-

Rllptran

Conícientie tum pæniient

m du

batur: :

quia oporteret explie

gum. Seqmla pro

|Ditrs, C

care iatenlionem a

&üs ; noffet enitn fine dubio»

dixerint ; peccati ma-

"r inter

uidquid aliqui in contratifi

Tot lant re

otabilter : utàau-

litis ex hoc capiteaggravari n

Uij ftoy

tem pmï'cti*!tenüu cognofci ;

oporteret explicare

quïlæ

liil

durationem temporis ,multutudinem eoru

aQum confummatum prac

efferunt,. Rurfus : vel

Plipg: f

N

"od

teneren:ur fideles, vel certé

poífent effe (olliciti,an

multas circum(lantias au-

Vgl i

teneantur confiteri ;

& confequenter peccati ma-

QU AA

gentes volontatium ,

liiam, v.g. multitudinem & quantitatem retra-

.

"8 u

ut i

at [

hentium à peccate ;

nfpirationes divin*s ,

inis peacati &c circumltane

Sndy,

cogritionem turpitud

II tüiy

nem, utfünt beneficia

tías augentes ingratitudi

ffe,

it.do-

ïi'lnonw 1

DEI.

Hox videtur e

qvjöd S. Th.loc.c

nftantias effe confi:endas ,

"tl

cuit,non omnes c'rcu

'unt omnesà poenit

ente cognolci, fe

i:nmvi; T

quia non po!!

Conþ'rmmur

t

eas tantüm, quz fpeciem murant.

um pc:mtgn-

Pmaggmm

ex Vafq. loc. cit.

quia etiamfi interd

li US,& "

tione hojosmodi. cir-

L

ies excufarentur 2b explica

fcunc.faltem

ta h

cumftantiarum : quia illas non cogno

Was

(cientias in ordine ad i

"itj uüdu

tenerentur dilcutere Con

d

ln cirenmflantia folim cä'c

2389

cognefcendas , confeffarij tenerentur de his inter

n

rogare 5 quàd «ffet opus valdé difficile, Deniquf

lmmquarrl:

j & t

hzc fententia probatur ex communi ufu poeniten?

ofcautt

tium & confeffariorum j quamvis enim aliquas

circumítantias intra eandem (peciem aggravantes

jre numt

h

l

Toleant illiaperire, vel certé hi interrogare, ut

quanitatem furti , fatistamen certum efle vide-

Ti

;.'

tur , quód omnes cirzumflantias aperavante$ , ne«

grlgr i

T

l

Í

Que illi apertant, neque hi interrogent, v.g. inten-

;

fionem; durationem &c.

TL

]

;

;,

asss s Cioncib iM pzæfcinder;äb hac cou-gsfj*

iniri

]

trover(ia inter Schoiaíticos dubia , propter quam

n,yf;ca!t-'u'

lr 1t

noluit hanc rem expreíse definire, R:;fpundco n

ex hoc jam fequi, noa dari talem obligationem :

T d

quia obligatio folüm dubia liberrati füperveniens

sutid

non obligat: fi autema przícindit Trident. manet

, Ml

obligatio dubia , nec fufficienter propofita ; ergo;

m

2. $i Concil. preícindit; & nihil. determinat ;

d

argumenta AA. ex Trid. nihil probant. 3. Velras

H;[?(ümï'

tiones, quibus Trid. probat, confirendas effe cir-

yiut*

cumítantias fpeciem mutantes , &qué probant obz

j "

u

ligationem de aggravantibus ; velnón ? non pris

yl

u

y

mum 5 fic enim Concil, omififft alicujus rei de«

f

ii

clàrationem ; cojus receffitas equ& cla/& deduciz

i

l

turex in(liturione Chrifli, acid, quod diitin&é

u

; (f

dcfinivit : nonfecundum ; uam íic etiam ipfum

iil

Concilium agnovit; non efle candem rationem

(if

proaggravantibus , qua militàt pro fpeciem mu«

se"

m

tantibus, & confequeater ex Concil, nihil proba-

i 15710*11

turcontra no(tram lententiam.

4. Demum ;

IU

[mn[ i

M

etiamfifundamenta Concl, allata pro conf.ffione

t

Oxdmml

GiEq

"

"

290

Zrticulus, IP,

4

circom(lantierum fpeciem mutantium etiam de

d rimm

aggravantibus intelligi poffent , quia tamen agens

dWl dICO J

Gcults , aliü

de circun;flantijs femper limitat ad eas , qua

fpeciens mutant, & aliunde praceptum fit oneto-

hitguláde «

Wn& tume

fum, non eft ad alias circumílantias extendendum

intebus, qua in utramque partem intelligi pol-

Wi occult.

íint. Tmólimitatio expreffa fic dererminat ad

panadoben

urium,ut alterum excludat;prout multis inüantijs

tdoqpe r

probat hic

de Lugo.

d om

Nec Concil, ullibi claré dicit; ex»

Juontss , nih

366 Dices 3.

& tamen hic exponer-

plicandum effe namerum,

AA kipiur

duseít , quia pertinet ad re&am cognitionem

'"F s Ua u

caufz , quam habere debet confeffarius perordi-

EM

nem adíervandam equitatem in. poenis infligene

*

dlitrigy

dis

.

ergb fimiliter innoftro cafu, — Keff, Con«

lt

cil, exprefs& dicere , àfidelibus ex inftitutione

LOm

Chrifti exigi integram peccatorum eonfeffionem,

MOi

& omnia peccata deferenda effe ad Sacerdote$ ,

OLtquei

hósque judicium Sacramentale exercere non pose

t d

frin genere tantàm , & non in Ípecie ac fingillae

MT

tim Íua peccata declaráffent : quaclaré denotant

L lVCrfomm

numerum & fpeciem , quamvis hoc terinino sf«

tTf i

snerus Concil, non. utatur,

Ad rationem annts

Vi

seap dico, numerum effe explicandum ; quia pet«

Wt pf

tinet adformandum judicium de quancitatepoen&s

hii

quantum requiritur ex inftitutione Chrifli : ju

lts

dicium autem de quantitate poena juxta quantita

L

tem culpe majoris intra eandem fpeciem ex inltie

lia

tutione Chriti non requiritur, uti probatumjam

Qs

]

eít ; ergo.

| T

Ts

362 -4 faudamenta 44 A. vefgon

detur , qaid:ldn

r " [W fw

|

";

-

*

" tircumj?.mrk fal 2m 2'9"0

29t

TE

&d. primum patet. ex um. 364.

444 fecun-

TE

dum dico, Concil ibi loquens de peecaus

rram

Occultis , aliud non velle , quàm quöd à commüe

im t d

niregula de confeffione peccatorum quoad ipe«

g nl

tiem & humerum excipi non dcbeant peccáta , e&

Y

Qquàd occulta & internafint , cüm adhucfirt veré

du

peccata habentia fuam fpeciem. & numerum, &

vilisilo

Qquandoque externis peticulofiora.

Per hoc at«

tem, quód omittantur circumflantiz folüm ag-

dll&dfdh í

Bravantes , nihilà communi regula à Concil, tra«

hn

Deinde Concil. ibi nofi

dita excipitur ; ergo,

T

dicit , quia nunquam , fed quod nunquam graviüs

fauciant.

fant pmä

us i

- 2dd tériium Refpsóum diflintlione * non eft68

r

miüus grave quoad malitiam fpecificam & effen-

exinüilüllz

tialem furti GC damni , Coscedé, quoad gravi-

j gonffmm

tatem numericam, zego $. di(paritas enim elt,quia

T d

in confequenti multiplicatur numerus furtorum

mcchW

vel rátione obje&ti non habentis unionem motae

T

lem ; vel ratione interruptionis a&tuum, vel ratio«

"

ne diverforum Jurium , fi diver(is ablati fiat, de

n

( w

quo in 7aE. de Vit, & Peecatis

.

in antecedenti

veró folüm agegravatur peccatum intra eundem

m d

i 9f

numerum & fpeciem, confeffio autem, quantum

ii

eft ex inflitutione Chrifti , non eft ex obligatiene

Qui?

aliter áperta & verecunda( ex quo patet adillud ,

j

Ó

quo aliqui dicunt , per confeffionem talium cir-

cumftantiarü non minüs detetreri homines à pec-

dl

€atis , quàm pér confeffionem aliarum ) nec aliter

PIOW

integralis , quàm fecundüm gravitatem effentiae

lem íeu fpecificam & nomericam ; non quoad ac-

l Wï

t a

ciden«

Á

Articilus. IV.

$9

wiqià vidn

cidental

em , qualis eft circum(tantia meré äggili

quam addunt

liil an

Vans, Deindé quamvis gravitas ,

circumitantiz folüm agoravantes , poffit effe mae

testpon

hucfiem,

jor gravitate ort

a ex Ípecie ve

! numero pectato-

rum, non eft tarmen peceatum per fe ,

fed accidens

tillzeic

i

lt neque lr

1

ati , stque ita dee(t unum ex i

lis, in quibus

p£C£

Menta,

prob

atioConcilij circa explicattonem peccatorum

nitebatur,

DN

At dl

299 Ad quartum jam

di&tum eft in su5».5 62. nam

eccatum externum ,

licét non habeat. malitiam

f f

numero áut Ípecie diverfam à malitia peccati in«

qaftceru

W,auttorm

terni , efttámen verum & proprié di&tum peceae

tum ; nonautem circumftantia folüm accidentaes

Minis ;

fs. .ddquintum rtfpandeo,

illa eífe peccara fpe-

lemgrms,p»

& tunc

TWj d

cie diverfa juxta quorundam fententiam ,

mirum non elt, quod exprimi debeant

; vel fi

"n Rffi'. [

MT

illa fententia vera

üon eft , nec eft neceffarium , Ut

L €, demum rei'pon

det deRho-

1 ]

[

IT

exprimantur,

des , confcflarium habere ius mol

ta interrogandi ;

|"tim i

i ob

ad qua réfpondere pcenitens tepetur »et

fx;'on t&-

Ve:

fieànon ceneatur amnte imcrrogacionem.

rüm exiflimo, fiàconfeffario interrogatetur pat-

V cotiine

flantia aggravante ideà

LU

nitens de aliqua circum

quia confeffzrius fequi

tür OPinionem

tl

præcis& $

fidi-

noílre contrariám ,

póenitentem facisfacere,

F ii

fitarn , nec teneti à

Wi

cat, fe fequi fententiam oppo

aliud 5 nam paenitens, per fe

loquendo , non tt*

lumf!m&cc

fíarij , quando ipié

mnmm( ïgu

netur fequi opinionem confe

t opinionem vere p

robabilem, Aliu

pro fe habe

eft, fi confe

fíarius illam exigat ex alio capite, g.

Rl

fpofitionem poxnitentis,

ut cognofcat fLatum & di

Ti qu

1

n circumflantia folim 65';

29;

T

velquia videt , pocnitcatem . indigere directione

um a

medicinalianima ; tunc entm teneretur perac-

cidens re(pondere , quantum neceffarium eít ad

fs

o pl

hunc finem , ficut per accidens etíam circumítan-

tiz illeexpucandz funt, ut locus, tempus c.

TL

h i ï*ä

qua neque funt materia fufficiens Sacramenü Poe-

nitentis,

m'lJCCüWI

Duces , ex hoc fequi , eum, qui uratus eft 105 o

e

-

aureos , reCté [uum peccatum exponere , ldicat

TIULI

"

furatus. [um unnm aureum 5 quod probatzr :

quia fic ex;onic totam malitiam fpecificam furti

j gt

10. aurecrum, quantum eft (ub obligatione con-

idwyt

jp d

feffionis ; fuppofito enim , quód aureus fit ma-

teriagravis , perinde eít dicete : f7m f'uratus Au-

at

TCHU»,ac dicete z fum. furatus materiam gra-

jn, L

"TL

vem, Reff. negando féquelamcmm ejus probatio-

»t : quia tal;is diceret[uum furtum per quantita-

"L

.

tem , fub qua furtum fuum non continetur

.

100ijäd G

g

licét enim cxplicet materiam gravem, explicat. ta-

men eam fuüb quantitate determinata feu contra-

[ ,tiüæüwfl

&a, que nonzquivalet materiz graviutfic, ne-

jont

ol

que conünet furtum xo. aureorum contineatta

L

ad illud contrabibili.

gt

Pro reliquis obje&tionibus folvendis Nora 1.371

I

[ u^

praxin fidelium , fi caxien. eft, folüm probare ,

jf

quód eft confilij , non quod eft Juris ; przefertim

[ u

cüm praxiscontraria tot ac pluriam fidelium zque

j

"i

confirmetíententiam negativam ; G hoc preler-

m

l

tim quoad ciccumftantias notabiliter minuenies ,

u

A i

qu& explicari non folent , ut ipíemet Suarez ad.

ipd T

iif

mittit , quamvis nec fine his redtum judicium de

h

ET

m

4

A:rticulus F.

$94

dmjodica

intenfiva St accidentali quantitate culpz formari

Quan dii

poffic,

Q :od autem attinet praxn. primitivg

taminbim

Ecclefiz, viieri poteft Vafquez & alij ; aliud e«

TE

nim non probat , nii fervorem illius Eccle(tz,

ipatdam,

3

à Nota 1. Siadferantur canones & textus qui-

dibiat, t

* dam PP. quibus enumerantur circumflantiz fo-

Wdcoofier

]üm aggravantes exponende & puniende juxta

f qui

majorem vel minorem illarum gravitatem , mul.«

&team m

tos habere folüm rationem confilij ; multos loqui

folüm ex ufu idelium juxta normam poenitentia-

ttum hduen

MoOe ? Lerti

rum in veteri Ecclefia , multos effe incerti autho-

tiltntccum

tis, & omnes intelligi poffe juxta dicla in five

fs ncy

Num. 3 709

lifi

AszTicurLus V.

Dittgduy

ianiaad

tl n

"Al peccata dubia fint ma-

r ts

zerta nece[faria Confe[fonis ?

Commun

Buf

371

& TOrazdum 1, Dübium aliud effe pofitivum ,

Wti,

aliudnegativum. — Pofitivum elt, fiquis pro

utraque parte contradictionis habet rationes &

Taüï[itüdohg

Ht D

motiva [ro prudenti affenfu fufficientia, — Nega-

, nim'n

tivum eí!, quando non habet motiva fufficientia

ad alierutram partem contradi&tionis pr

udi

nter

"iitettum

determinzndam.

Ita Clariffimus P.Paulus

M

[72]

|Mitnsle

Püttm

ger Tratk. 8. difp. 47. art, 3. S. 2. addit ad de-

"litatum

icriptionem dubij negativi Clariffimus P. Maurus

Liechtenhaimb 4e Pazit, di/p.4.art. 2. cumHiau-

M

t

u&e-

D

D

go!do pis c. 8. comroverf. 1. tametfi adfint q

am

"Mnpeccata dubia fint &*

29f

dam judicia moventia fufpicionem , feu timorem.

al fs

Quam divifionem & defcriptionem infrà fufis

p p

examinabimus.

jj; dl

Neta z. Tiipliciter przfentem quaítionem374

(s E

agitandam , & refolvendam effe , przz? , an,qui

stl

dubitat , utrüm commiferit peccatum , teneatut

«miaazi

2

illud confiteri , faltem füb dubio

[

fecsundo , an

um r

lm

teneatur , quicertus eft, fe commififfe actionem

deíe etiam mortaliter peccaminolam , fed dubitat

q,muhoslo;

utrum habuerit requifita ad. peccatum mortale,

T d

nec ne ? ;erti) : an teneatur is , qui cerius eít fe

ii a

feciffe peccatum mortale, dubitat, an illud fit.con-

"TT

feffus, necne? Qu fingula difputari folent, tum

de dubio pofitivo , tum de negativo.

His pra-

miffis

|/

Dicendum 1. Qui dubitat, pofitivé , vel de375

fubflantiaactüs, hoceft, an peccaverit, vel de

qualitate , eu utrüm peccaverit mortaliter , non

ii

tenetur tale peccatum confiteri etiam ut dubium.

A

Eft communis, & Probatur : juxta rectam .com-

munémque regulam a&ionum humanarum eft

ff

!

operari, quod judicium probabile diGtat, cüm ra-

ndh m

j

l

1o certitudo haberi poffit : fed quando dubium eft

y i

pofitivum vel circafubílantiam a&tüás , vel qua-

Qu 'q

litatem , nimirum fnadens , vel non effe commif-

f

[

Íumgeccatum , vel comniffum.non eífe grave,

J Pf

& operans fe huic opinioni conformat , operatur

j

)

yli

juxtare&am & communem regulam a&cionum

li

TM

humnuum.; e;go. Jhb/itma : fed q'.n flc—ggit s

jl

non peccat , coníe

quenter fatisfacit obligationi

fag ;

f

àc enim illi probabile eít , non eífe obliga-

"

tionem

|

"

-

m

$96

Arricxim 9.

tinifet , l

tionem confitendi , cüm fundamentum obligatio-

nisfolüm fit peccatum dubium ; ergo. Ét hac

m hoc n

conclufioconítat ex doctrina, quam rradidi de

o oftaf

"ABibus Humanis feu de Confcientia, quéd liceat

Yal p

fequi quamcunque opinionem vere & pra&icé

daadis

D min

probabilem relicla etiam &qué probabili, vel pro-

babiliori , quando agitur de honeflate , & lici-

Drade dio

tate actionis : hac enim. do&trina fuppofita fe-

P 100 0f

quitur, me non teneri ad confeífionem illorum

cpnrïteqadi, :

peccatorum , de quibus habeo, probabile dubi,

g

id eft , quando mihi eft ver& practicé probabile ,

lhtlimpü;i"

quàd hoc peccatum non fecerim , vel. quàd illud

tDlum of

non fit mortale , licet fit z q.i& probabile vel etiam

COofiten y

grobabilius, quóàd iliud: tecerim , vel quód fit

IT

mortale : quia tuncintelle&usex imperio volun-

Va g.

tatis poteft determinari ad prudenter judicandum

] Vr

ob rationes reflexas , fe hoc peccatum non feciffe,

Jsttttns

*

e

vel illud non effe mortale

fed. quando ex (imili

1

DDITUTN

prudenti judicio quis operatur , licité operatur j

PF(MUm dl

f

trgo,

Witng 351"1

6 Dicendum 3. Ydem tenendum effe , quando

CMHHM

37

vel de fubílantia, vel de qualitate actüs eft dubiG

TT

meré negativam, — Probargr ex Ttid. quod fef.

ia Mifp)

:

14^ c. f áit, paenitentes folüm teneri ea peccata

Ptf coy

confiteri, quibm. fe Dominum & Deum fuum,

P*fuvm't :

sovtal iter offendiffe meminerint : fed qui dubi-

Wi Wd

tat dub2o negativo , an. DEUM mortaliter. offcn.-

LT.

derit , &on meminit fe DEum. offendiffe ; ergo.

Midgoes

su'9. p: ab. quia firauone talis dubij meminiffet, fe

ia [

"

"

E

Dbum offendiffe , tunc etiam gi:huj'us '-diubij

n4-

"n peccata dubia fint tc,

297

m o

miniffet , fe DEUM non offendiffe ; dubinm

p D

enim hoc non magisinclinat in offenfam , quàm

m midi

nonoffenfam DEL mortalem : fed fieri nequit ,

4 QUi

ucaliquis pro eodem tempore & refpe&tu. ejus-

t d

dem actüs meminerit , fe DEum offendiffs & fi-

xl

mul meminerit , fs DEum non offzndiffz 5 ergo,

[v

Deinde dato , quód id fieri poffit, adhuc vi. talis.

f

actüs non oritur ulla obligatio. tale peccatung

um t

confitendi , quia quando aliquis fimol & femel

ab

obligatur & non obligatur eandeim rem facere,

T

ille iimpliciter non obligatur : íed qui meminiffety

TL

Íe DEum offeadiffe ,. zatione. hujus obligaretur

ilv

confiteri peccara dubia , etfi(imul jneminiflet , fe

]

ul

DEum nonoffendiffz , vihuju: non obiigaretue

yrort

illa peccata confieri ;. ergo.

Denique juxta

iudictit

€ommunem modum loquendi, peccatum, . quo

qi f,imïls

poenitens meminit fe DEum offendiffs, eft pecca

tum , de quo affirmat , (e DEum offendiffe « fed

|

peccatum dubium non eft peccatum , de quo poe«

T d

nitens affirmat fe DEum offendiffe. ; ergo.

Confirmatur Y ex cit, Trident. quod ibidem27Z

f.p

igglïdw-

ait, ip Ecclefia Apanitentibus nibil. aliud exigi..

quam confe|Jionem omnium mortaliumy quorum

; quod,/-ï'(

D

10

;xg;aï

habent confcientiam. : íed.dubius negativé, an

peccaverit , non habet conícisntiam peccai s

u

n

E

$
