à9/^ perior fciensillum dediffe abfolutionem , fadum

! illud approbet : quia neque in hoc cafu minifter

1117 habet furisdictionem tunc , quando abíolvit , fed

i? folümfpem illius ; valorem autem Sacramenti

« non poffe fufpendi, dixi deSacramentis num.165.

j ]uffio** ergo, Neque obítat id , quod dicitur regulà io.

(

! Quin6.ratibabitionem retrotrabi , comparari

Yilth

LU

mandate, Refp. enim cum Soario, regulamillam

j

u

xgrc

intelligi poffe dupliciter, prim? de illis a&tionibus,

3

(

qna à principie validz funt, poffunt tamen pro-

: du

! pter defectum alicujus folemmitatis accidentalis

irtitari ; tunc enim pzr ratihabitionem de futuro

"

j

00

ít "

firmantur totaliter ; innoftro autem cafu Sacra«

Y

dtiïsd:

mentumà principio nullum eft.. Secuzdo , poelt

intelligi deactionibus, quz quoad fuum valorem

t gunhf'

j

dependent immediaté à voluntate ratihabentis ;

j

(

j

3

va-

i [lilhui

).

D

J

"

';

Ar:imlui r

"A

.

valor autemSacramenti

immediatéà vcluntate i«

Meflim al

niftri dependet : vel de illis, qua quafi extpe&tant

MtDD, .

LTA

futurum eventum; ut ('pm fere omnesconuaclos

humani ; Sacramentum autem fic dependere non

diQ&iopoerc

oteft. Nihilominus notat hic de Rhodes,fi ad«

à, qua dl

fit ratibabitio de praefenti , vel prafurnpta licentia

ho Ecg

fit abfoluta , & externo aliquo figno'declarata, lte

tht mnatrig

evidenti , fufficere tunc

qu euftim,

cet non fatis expreffo &

illam poffe , modé fit probabilis .:. uti f1 habens.

M tilum

Mif

pOT

eflatem ordinariam , advertat alium Sacerdoe

tem excipientem con

feffiones , nec contradicat ,

hm a, d

cüm acile fcirepoffic, eum non habere aliunde

tütbus ubi

ul facilé contradicere poffit ;

'oriugi o

poteftatem, & fim

tunc enim valet : qui tacet, confenrire videtu,

l"lllm, flmul Á

8

uartj $. An (ufficiat error communis ad

oris pl

habendam Jurisdictionem ?. Dividirnr autem ere

An dtcerere

Mf

ror commanis , quàndo ab omnibus vel plerisque

ihi exiftentibusaliquis putatur habere Jurisdidtio-

üu»ms [

nem , V. g. putatu

t eíc verus Parochus proptet

D abtt qpi

ignorantiam revocatz poteílatis , aut

beneficij

R'ff' äfülml

amiff.

Supponiturtamen effeSacerdos ; nam

l

? colotat

requilita €

pet

eflas ordimis effentialiter pra

urisdiamm]

ad po*:eüatcm

Jarisdictiofis.

Refp. *.gim-r:.a l

*ilocafnPontif

firó tali errore communt »

1

firmative ; nam pe

í

. I príg

E«clefia vel Pontifex fupplet defscum,

& confert.

||

"t OMifex

fit incivilibus, uti

Jurisdichionem Q qualiter etiam

MT

conilat ex 1. Barbarins.ff. de offic.

Prat, )eà quód-

ile-

l Vletane

faluti anircarum coniulat, ut nimirum tuta fit

ltni de "

larumíalus, Utrüm autem fimul requiratur tíe

tu'us caloratus , collatio tcilicet officij à füperiore

qüftnmr, (

authoritatem habente, quantuimvis invalidé o

£*

"nque Y

P

-we Juriditlione Miniflri,

st«

ii defe&lam aliquem occoltum ? controverfia eft in-

uind ter DD. — Negant aliqui apud Dianam era&. 2.

nj refalut . 4.5. ex duplici ratione , prímó quódjuris-

ii di&tio poffit etiam acquiri confuetudine. — Secun-

lii do, quia aliàs magna fubinde fsqueretur pertur-

ii batio 11 Eccle(ia ; lequeretur enim , omnia Sacra-

j menta matrimonii & Confeffionisà tali miniítro

Af C qui exiftimatur effe Parochus, non tamen . ha-

il bet ticaulum coloratum ) miniftrata eífe invalida.

linit Sed affirmat Sanchez 1 2, de ZMazrim, difp. 22.

iil 4-ma. 48. &t communior : quia in legibus & ca-

du nonibus. , ubi approbantur actus ejus , qui errore

iij commuai putatur habere poteftatem vel tale offi-

st cium , fimul (emper allegatur , quód intercefferit

aj auchoritas publica , qua potuit illi calem potefta-

quii tem decernere , ut expreflé con(tat ex cir. lib. Bar-

j

u arins.

u - Qunares 6 anSacerdos validé abfolvat , quan-43 9

jyrt de habet opinionem.probabilem de jutisdictione,

upi Refp. affitmativé ; nam error communiscum ti-

il tulo colorato non eít magis potens , ut inducat

Jurisdictionem, quàm judicium probabile: fed in

T

l

h i

9

illocatuPontifex fupplet defectum Turisdi&t oais

P l

ex 2um, prieri:ergo & in hoc , przíertim, cüm

; wmmä,

Íciat Pontifex , hoc paffim doceri & pra&licari,

lm»&a&

ul Il:*'A

mec tamen impediat , cüm poffet :: unde hzec no-

M

j

titiatollerans hanc doctrinam , equivalet ratiha-

n

Tj WW

bitioni de prafenti , & cenfetur Pontifex in tali

caíu tacité confentire , ne innumera an?mz illa-

queentur. Quoduniverfaliter notandum , quan-

d 1"1

iquo

l WW

docunque valor actus alicuius dependet ab al

22

fug-

i

3716

WArtimlm D

c Sacta-

fopplebil

iperEcdleíiam, Neque perh

h

mentum exp

onitur periculo nuliitatis; nam in

vali cafu , cüm

Papa fuppïcat]urisdi&ioncm; ex

flat effe periculum.

fententia moraliter certa ce

Dj

440

seres 7. quomodo Ju

risdictio deperdatur?

D

vocationem íeu ipHus

Re

, deperdi primb perre

m«t delegantis , feu illius ,

qui deleganti fuccedit,

Sceeundo , perlapfum temp

oris , quando ad cer-

Pb

ditur jurisdictio,

De quo

À

Serdo

tüum tempus conce

non eft controverfia.

Difficultas tamen eft, u-

tfions,

mortem conceden-

n f |

trüm Jurisdiétio revocetur per

]ta Suarez & alii,

üs? & refpon

deiur negativ&.

Vi loqui

Ratio defumitur €

xpraxi & ufu , ficenim Re-

nf $ v

fice fruuntur adhuc privile-

ligiofi mortuo Ponti

Md

tis ab ipfo conceffis,

inter qug eft etiam poteflas

uI

vendi quoscunque fideles,

iillf bml !

feu [ urisdictio abíel

xi(tente de-

Necobflatilla R. J. quódre integrae

Yi

atjurisdictionem p

er mo

rtem dele-

LU jud!'[

legatus amitt

delegatione Ju-'

i"ur.db[im

antis ; nam

loquitur folüm de

& non in foro-

risdictionis in foro conte

ntiofo ,

Jj tj

hzc potius com

menfurari de»

lo

conícientiz ; unde

bet juxta

aliam R. ]:

cap. ficui de præbend.

W!lgf ! pr

m & favorem non expirare per

Bl f

gratia

mortem concedentise

lm 101 t

M

?*P*ïfu fæq

25

T

h 4 v

"I

T li

AR

«8) 3f2 C$

rhodie

Qs D!

Anricurus ll

Jioie

eriilt

depn&gï

batione ConfcJ-

ml

.De appro

—dï' /t.

d

yido d -

probatio eftauthenticum teftimenium,quo44.t

, Dd

-UP

Sacerdos declaratur idoneus ad audiendas

qnd! confeffiones , fuppofito , quód aliund& habeat vel

s habiturus fit Jurisdictionem. — De hacapprobae

g tione italoquitur Trid..| feff. 23.de reform. c. 16.

( decernit S, b)madu.r,nulänm etiam vegulavem po[fe

huj eomfeffioner [ecularium etiam Sacerdotum 4u»

unp! dire , nec ad id idoneumrepntari , wiff ant Paroe

qu I ebrale beneficium babeat j aut ab Epifcopir pev

ul examen ff illis videbitur nece(farium, aut alias

nommdlk' ddoneus jadicetur , G tppraimtianem » qu& gmti:

i qui detur, obtineat , privilegiis & con[uetudine quae

pt i

i cunque esiam immemor abili non obflantibus, Ex

juà quo ftatuto feu declaratione Trid.

f

i

m

Collires prizib , ad audiendas confeffiones Re- 44

u

gularium feu virorum íeu foeminarum vi Tri-

dentini no'i effe neceffarium habere Epifcopi ap

probationem ,quia Trid. folhm dicit , quód nul-

luspoffit (zcularium etiam Sacerdotum , Con-

feffiones audire , idcóqueregulares poffunt etiam

defaétó confiteti iisdem , quibus ante Trid. per

füa (tatuta vel jus commune confiteri poterant.

Extat nihilominus Bulla Greg. XV. eoita anao

v3

162£.

j

-N

äfS

^ adrticulus V.

D

1622. in quaflatuitur ,utnullus Sacerdos feure- — "lns

gularis ieu fzcularis, poffit monialinm coafeífio»

ludirg, ]5

nes audire, nifi fuerit ab ordinario approbatus..

lidem

443 Colliges feeundo: omnem illum Sacerdotem re- tiascot

utari idoneum adaudiendas confeffionés ; qui muni

vel Parochiale beneficium, vel approbationem ipriito

Epifcopi( feu Vicarii generalis , qui etiamhic tidti

nomine Erifcopi venit, íeu. Prelau habentis Ja«. waji

risditionem quaíi Epifcopalem; ut cum pluribus p

alne teftatur Rofmer )obtinuir , ideóque unum

Atf q0n nf

fine alio fufficere : unde qui beneficium Parochias Ltquil

le habet ,etiam(i nonfit alio modo approbatusab ii

Epiícopo , eft idoneusad audiendas confeffiones, ia

Requiritar autem , ut actu habeat Parochiale be- !sj

neficium neciufficit habuiffe , ut ex verbis Trid.— lg,

coliigitur.

In omnibus veró aliis Sacerdotibus &i

feu regulares feu fieculares fint, requiriturappros ii

batio, quia Trid. hanc in omnibus illis exigit,qui !l 4

nion obtnent beneficium Parochiale: undeetiam liidg

Epifcopi vel alii, qui à jure autaliter haberent fa:

t

cultatem eligendi confeffarium , non poffunt ali-

LT

um eligere, quam talem, qui vel Parochiale bene-

Vitiiion

itobiton

ficium , obunet, vel ab. Epilcopo eft approbatus.

444 — Utrüm autem inter Parochiale beneficium ob-

ln I)

tinentes etiam numerandi fint Pralati Religioío-

VOl

rum ?d:fficultas et: ad quàm tamen re/þmdemr

"

ng H

[

cum Salmanticen, && communi megative: quia

]

ij

licec illorum Pralatura &quiparetur beneficio Pa»

OUU d

rochiali , non eft tamen propriétale ; ideóque a

It v

audiendasconfeffiones approbationem praviam

';0 d! D

Epifcopi requirunt,

i 1[[151;.

4f4. Coliiges tertío aprobationem hac requiti ad

N

De approbatione Confe/]krz'i."

" $f9

valorem Sacramenti, cüm f:ne hac Ttid. nec poífe

tl

lt

, &udire , nsc idoneum eífe Sacerdotem , definiat ,

o

& quidem fi approbetar folüm liamitaté ad audi-

endas conteffiones aliquorum hominum , oppi-

At

danorum v, g. non poterit audire aliorum :qu&

fonjt

fubinde licité fit ob juftas caufas

ob

approbatio etiam

dem agit Epifcopus,ejus

T

qua (i de(int , illicité qui

hw

tamen judicio ftandum eft

,quia ut didlum eft; Epil-

ib

copi approbaio requiritur, Porro approbatio*

nem non neceffario debere dari fcriptum , con*

(

- flat , quia illud non

requirit "Trid, lllud autem,

m

!

non eit intelligene

rb

quod additur , ut detur gratis,

dum , ut approbatio alioquin fit invalida

; fed iili-

cnft

ti.

cita. ita Salmantic. & alii apud ipfos cita

gt

sdictione446

vtlb i

Collige s quar

tà, approbationem à juri

& viciffim , poteít enim Epifco-

r

fepatani pofle ;

pus aliqu«m declarare ido

geum adaudiendas cone

^

jrud

uam Ju-

feffiones, & nihilominus non delegare f

]isend

risdidionem , & econtra jurisdictionem potel

T

habere Sacérdos , quin ap

probationem ab Epif-

i hahtlwm

Religiofis habenu-

copo obtineat, ut patet in

mpoiïunüf['

ontifice, fecus

o

Jarisdictionera proteto otbeà SS.P

approbationem , & in Parocho hab

enite approba-

j

&ionem, His

tionem pro !oto orbe, fecus jorisdi

Qu

jnt

j M

Íuppofis,

2 Qneres prim , cuiusnam

Epifcopi approbatio44w

l"f'].W

leatur. Confeffzrius

r

[

fit nece(íaria ad hoc, ut cen

4

idoneus ad.audiendas confeffiones ? ad hanc qua-

enriquez

dtonsm varia íunc DD. rc(pouïa, nam H

jgtat, du-

l. $, de penit «, 6.. GL alii , quos pro Íe c

(

Pw&

onerü cuj;uscun

due Epif-

eent , fufficere appmbatj

copi

d

24

T

N

x

As

36o

acrticulus 1L-

r

Copi, feu fit Epifcopus loci, ubi confeffionesaue

i ol

diuntur, feu Epifcopus ipfius Sacerdotis,feuipfius — lmris

ponitentis , eó quód approbatio nihil aliadfit,

h hahct j

quàm declaratio aptitudinis; declaratio autem

Áfwfar

cujuscunque Epifcop: videatur füfficiens, ut me-

,7062!0:, n

ritó poffit haberi ubique idoneus , quamdiu nihil

li Dia

incontrarium conítat :unde hi authores coníe-

jitstes ,

quenter docmt, quódapprobatus pro una Dice-

lii

cefi , hoc ipío fit approbatuspro quacunque; quod

nl a

tamen mox reiciemus, — Alii requiruat appro* — ho

bationem Epiífcopi ipfius pucnitentis ,eó quóda

-tl tj

Epilcopum peruneat cura de fuisovibas. Verüm

t (

hoc eft contra coniuetudinem & praxin; in Di«

Pt d

eefi enim Salisburgenfi audiuntur peregrini ex

Weltm

quacunque alia D'occefi advenientes, - — Alii cxi-

"iLet tf

guntapprobat: nem Epifcopi loci, in quo Con-

hm habct,

feffiones excipiontur, ita Pettíchacher citans

IIIES anïter

to fe Patlermmum afferrentem , hanc fententiam

o

l

odie effe certá,quam probat variis conftitutio-

MOTUY

nibus Pontificum , primo ex confütotione [n-

"t

nocentii X, qua in Bullario Romano inter alias

-t

eiusdemPontificis conftitotiones eft » 9. ubiflarut

Pthingü in

regulares ab Eptícopo in una Dicecefi approbatos

Ml hbl Qä: |

adconíeffiones faculariomn . audiendas , nequa-

Mp £

quam poffe in aliaDicecefi hujusmodi confeffiones

li

Rliüsv

audire Íime approbatione Epifcopi Dicecefaui,

'sx(On

Sicut autem vox ZDiecefis fignificat iplum locum

Àqu

T gf

rerritorit , ita euiam vox Dzecefanus ipfum Epit-

Ten ]

Ut ]P

copum loci territorii , imb ipíamet conflitutio

!lïtrms E

b

Pontificis in refponfionead dubium 9. Epifco-

T

pum loci appellat Epifcopum Dioscefanum. De*

d

W ordmt

ine

De approbatione Conþ]]krii j

36t

i

iinde probat ex Clementis X. conttitutione, quz

ii

habetur in Bullario Caffinenfi tos, a. 2 fixe, &

yl dl

ita habet ; ad bec Religiofor ab Epifcopo ad con-

TE

füffiones [eculavium in [na Dimcefi audiendas ap-

Is u

probatos,non poffe in alia Diocefi eas abfque E-

al

pifcopi : Diece[ami approbatione audire . quamvis

Jofes t

ponitentes fubditi fit ejus. Epifcopi , a quoipfs

ouuDo.

Religiof jam. fuerant. approbati. . Contrarium

mquiiäDd

tamen alii communiter tenent docentes , requiri

foit 4*

approbationem fa&tam ab Epifcopo ipfius Con-

,eö qwfïfp

effarii , ex eo , quod quivis Sacerdos . fubditum

"

fuum ( quod negabat prior fententia ) in qua-

jr; Df

cunque dioecefi ábfolvere poffit , ut ex praxi feu

ag

Jure faltem confuetudinario conftat , idque pro-

ET

bant ex refposfis Congreg. Card.. quorum prie

) quo (

mum habet, quód tempore Jubilzi poffint regu-

du d

lares confiteri fita peccata omnibus Sacerdotibus

d

approbatis ab ordinario ad audiendas confeffio-

quiti

nes;ubi non fit mentio de ordinario poenitentium.

Etíecundüm habet ; SS. D. N. audita relatione

j

Tj u D

Congregationis declaravit ,' Epifcopum rigore

, ln

privilegit in cap. fival, de. ponit. C vemiff. non,

potle fibi eligere Sacerdotem , qui à proprio ordi-

gt

d

nario non fuerit adhuc ad formam huius decre«

u

ti admiffus vel approbatus ad audiendas confeffio-

j

;

p

nes , confequenter requiritur approbatio ab Epif-

copo Confrffarii.

1 iumW

Quód autem dicatur , ali-

quem hocipfo, quód ingreflus t territorium

f Áj

T.

i

alterius Epiícopi , fieri illius íubditum , illümque

!

habere pro fuo Ordinario , ad fummum verum

[9 l)

j

eft in ordine ad audiendas confeffiones illius gre-

j )

y

z

sgia,

u

]

62

Aerticulus Ih

L

gis» fienim do

micilium habeat Sacerdos in. alia

Egoini

dejure Epifcopus altenus

ls Contii

Diacefi , proprie &

Dieecefis illius Dizce

(anus & Ordinarius. manet,

tn^,

Imo de Rhods difp. 2. de parit. q. 6«

fel.. a. 5.

(it,meí

E

acetdotema (uo Or

3. exhacfententia deducit,

AT quæ

diu :bi fervat domici-

m'a&ïlbi

dinario apprebatura , quam

lium , audire poffe confeffio

nes quorumcunque ,

lii alte

alio loco eft holpes,

quttur, f

dum iter agit , velin aliquo

dummodo ei non defit jurisd

i&io ( ficut non de-

fsl

inquit eft approbatus

fitirgri

eít Religiofis ) quia fcilicet,

áluo Epticopo?

fiautem mute

t donucilium ,&

fabdatur alteri , jamin

digebit approbatione alte-

Jbdim

tius Epifcopi.

Qiuod tamen commu

niter t«lici-

f D dl(

Deinde fi

tur, & videtur efle contra. praxin,

V il

quilibet Sacerdosid poffet, h

ocjipfo'quód à fuo

füt*rerdo

Ordinario fit. spprobatus , ad quid;datum eflet

Confeffatiis Societatis(& qui communicant cür

Vl

ilis . à Greg, XILI. privilegium , ut itet agentes

" itoby

veldifcurrenres per alias. Dioecefes (. quod com-

MLC

muaiter intelligitur , fi domicilinm non muteni

l

0

Pmbw

hoc interpreretur, fi mu-

qua:nvis de Rhodes cit.

, fi commodus

RUT

tent domicilium )poffint etiam ibi

l Qpl

?"

us ( ahàsenim

ad Bpifcopum noa pateataccefi:

etiamfi

ltm «un du

beentia peti deberet )audire confcffiones ,

'WOPQ Si(g

ibi approbati non fint, dummodo alibi (int appro-

l*llpp

TUl

bati

Imo hoc ipfum privilegium jam effe re-

Mu

vocatum , docent multiapud Tamb. hic, qui ta*

Uäinmu h;

men putat , revocatum non effe , tum quia jolüm

It Ibl mdi

revocata lunt , inquit, privilegia nullam regqiren-

Ri'.*:miu"l ,

tia approbationem ; at hoc & illam requirit »

D

multas preterca reftrifhiones habet.

Ego

"-

.Dt apprabatiane'Confäj]Tqri;; j

;

r

Ego intanta varietatejopinionum exiftimojux-449 —

u ii

ta Conlilium Martinon diff. y 3. de panit, fett. ,

rius (f

sum. 71. ufum communem in praxi feduendum

n

effe , prafertim cüm illotefle refponía Cardina-

n uf

lum ; quz circa hanc. quzftionem circumferun-

m

rat i

tut , & ab authoribus citantur, varia (nt , ex quo

Va

tacita faltem approbatio Epifcoporum , fi qua re«

d bt

quiritur , facile colligitur , habita femper preo-

"I

culis regulà infinuatá in ». 43 9. ea , quz in ad-

m

miniflratione Sacramentorum per Ecclefiam fup-

iil

pleti poffunt: toties fuppleri , quoties quis profe

"I

probabilem rationem habet,

Uíum autem com»

agv

mounem , dicit citatus- author , effe hunc , primo

Dux

ut quilibet Epifcopuspoffit approbare quoscun .

qui i

que Sacerdotes ad audiendas fuorum confeffiones

L

feu illiSacerdotes habeant domicilium in fuaDiz-

um

cefi , feu non habeant,

fecundo àit , effe in ufu

T2

ut approbatus ab nno Ordinario non poflit audi-

g quud M

re confeffionesin Dizcefi alterius, nifi quoqueab

o j

ipfo approbetur tacité vel exprelsé ', exceptis iis

(qu

jl

panitentibus , qui pertinent ad. Dixcefin prioris

'Tacité au*

Tl

Epiícopi , à quo fuit. approbatus,

" n

tem lecundàm hunc authorem approbatur ab E-

ub

gt

pifcopo Sacerdostunc, qnando Eptícopus permit-

tit approbatum in alia Dizecefi , audire confeffio-

jf

jo

nes n fua,

Tertio dicit , ex jurejíaltem confue-

i li

tudinario haberi, utapqrobatiin una Digcefi pof.

fintibiaudire. confeffiones quorumeunque pge.

T W

n

qukfdk

nitentium ; fzu ejusdem íeu. alterius. Dizcefis,

Hinc.

1 üqtllllW

[

Qaue

—

— d

rticulus: Il

364

449 . Querera.

anapprobatus pro una Dizcefi cen»

t mot

featur approbatus effe pro omn

i2 Refp.negarivé

tonftfio

Colligitur tum ex didis, tum ex propoíitione

Tinb ii

contraria damna:a ab Alexandro Vll. 30. Jan-

qt0 coll

16 j 9. tanquam faifa St animarum faluti pernicio«

(liit poí

fa.

Nontamen eífe neceffariam expreflam ap«

approbuto

probationem Epifcopi , fed íufficere tacitam ,.

v dleri

con(tat ex »/. priori, ficut fufficit| delegauo ta-

LT

cita jurisdictionis ex . 4.57.Patet. hoc preter

4 doidej

didla ex Trid. quod . expreísé dicit , requiri ap-

ontdere

probationem Epifcoporum ; aliunde per decre-

f

tum Urbani VIII, editum || 1628. revocata funt

fi li E

omnia privilegia & l:centiz audiendi confeffio-

Vun jf

nes fineapprobatione ab Epiícopis Dicecefianis &

Ó qug

fine examine factoab Ordinario , que in. preju-

p!obau'a

Iten

dicium 'Trid. praetendebant Religiofi.

Nuahg

DD. & Magiítros Theologig etiam ,Regulares

indigere approbatione hac , probat Suarez hic fcct.

* VT

7. ex quadam reípon(ione Cardinalium & mo-

V pitsr

tu Pii V. quiincipit: Romani Pontifics , ubi f&

n

vocans privilegium fpeciale priüs conceffumMen-

MM'EH

dicantibus , quod erat , ut emel examinati & ap*

L fOnttari

probati ab uno Epifcopo , non poflent ab alisex*

dU D]

aminari , etiamfi mutarent Epifcopatum , addit

lb AltXlnd,.

etiam Magiflros "Theologiz Regulares indigere

tali approbatione.

Decet tamen , inquiunt Sal-

N p;mj

manticenfes 7 adl. 6. de Sacram. pornit. 0« YVe P»

"f j

I:I(wqu r!pra

94« ut tales examini quoadÍcientiam noa fubiici-

LT

antur. Dicuat : 4444 fcientiam ; quia approbatio

mmn;

li

noneít folüm de fcientia, fed etiam de pruden-

tià

thbis ihdd

þe approbatione Canfe[ari;

;65;

vt

tia , moribus, & aliis conditionibus ad audiendas

A

confeffiones neceffariis , ut cum pluribus docet

d

"'Tamb. lib. g. de penuit. c, y, $, 1. num. 4. Ex

4oht

quo colligitur, neceffe non effe , ut Epifcopus

p

Clicét poffit ) rurfus examinet jam anteab uno

ul

approbatos,dummode ratam habeat approbatio-

At

nem alterius Epifcopi jid quod videtur infinuare

gute

"Jrid.c. 1 . dum ait.. vel examen , vel alias proe

u

uut eividebitur:

Parochum tamen non poffe

quiid

concedere facultatem fuo fubdito eligendi Con-

erüt

feffarinm alterius Dicecefis , nifi id faciat de licen-

"m

tía fui Epifcopi ( quidquid in contrarium dicat

quid

Suarez diff. 28. fecl. 6. ) lequiturquoque ex di-

)

&is , quia Epifcopi , non Parochi requiritut ap-

j n

probatio.

,W

Nota bic wlterizs primo : non fufficere appro 459

bationem petitam, fed non obtentam , licét inju-

C

f

[

u)

fté: quia Trid. ftatuit ; ut Sacerdos jurisdictio-

ia

nis capaces non eífent, nifire ipía obtenta ab Epif-

f

p

copo approbatione , quod denotant illa verba:

ml

sili ab Epicopo approbmiomm obtincat ; quam-

m

vis contrarium teneant INavarrus , & multi alii

T

graves DD. quodtamen videtur effe damnatum

jf i

ab Alexandro VlI,à quo fequens propofitio dam-

qif

matur: fatisfacit pracepto anne confe Jionis , qui

"u

confitetur. Regulari Epifcopo pr afeutato, fed. ab ee

Ti

injufle veprobato. — lllicité tamen aget Epifeopus

10[1[Uh

j

fi fine juítacaufa approbationem deneget velli-

mitet( limitare autem. nunquam prafumitur, fi

verbis indefinitis eam concedat ) quia tenetur ape

K

"

h

probátionem conferre juxta exigentiam & utili»

ratem

Witsas

Articulus: 1.

1

| 366

Mu u

tatem. fug Ecclefiz , ac digniratem miniftrorum

tanquam fpiritualium minifteriorum di

Voandi

non Dominus.

fþmtätor,—-

qurmqu

iloloto i

4f1 — Nota. fecenndo , Regulares etiam apprebatos

ER

ab Epifcopo rion poffe audire conf:ífiones né-

mrhatone

que validé , nift de licentia fuorum fuperiorum :

"

á

quia j

urisdi&io ,. quam univerfalem à Pontifice

t

fSung,

hàbent, delegata eft ordini , ut Pralati Ordinum

eam committere poffiat fuis Regularibus Sacer«

hts

DT

dotibus , quos ipfiad hoc runusidoneos judica-

verint.

lta communis DD. loquendo de juris-

[leü& & un

dictione, quam Religiofi habent à 55. Pontifice

LT

virrute privilegiorum fuz Keligionis, nonautem

lt dedar

de jutisdi&tione ; Iquam illis confert Epiícopuss

h Sug

utnotant hicSalmantic, £r.6. 0. 11. 7; 109»

Dwrtrt

fi tamen hac utetentur fine licenca fucrum fupe-

Al t

riórum , putant aliqui eos. peccare mortaliter y

u qui

alit tamen verius loquntur ub difiinctione , 'ut

Fittotito

nimirüm tunc peccent mortaliter , quando in vit-

Hmblhs Ti

tuté 1. obedientis illis inhiberur fecus veró folum

PUftitue

vetialiter. ^ Porro Religiofos , quibus per vatia

Vg

m

D

Pontificom iudulra , & privilegia poteftas audi-

Alni

endi confeffiones data fuit, nonindigerefacultate

Tefi[o Itio

Parochorum : fiveut poenitentes 1llis valide , &

TMittg n'g!l

licit& €onfiteantur , five etiam ut fatisfaciant pre

n Cs

cepto annua confeffionis , probat Martinon diffe

LT

g. de Panit, feBh, g. num. 7 g. ex varns Bollis

TT

Pontificum , & Cardinalium declaracionibus , a€

MY

pro fàa fenteatia adducit S. Thomam & innume-

D

W(mæ 1uH

"m Tion.

res feré D—D.

ANotá

i

De approbatione C'anfe[hrii:

| 367

tifuent

Nota tertió: illum nihilominüs, qui habet4;a

dilþtüW

& quamdiu habet Parochiale beneficium , pro

quocunque locoapprobatum effe, íolimque ia

appwbilü

alioloco indigere Jurisdictiene.

lta commue

viouitt

nior : tum quia Trid.. nullam aliam requirit ape

probationem in €o , qui Parochiale benficium ha-

uperiomrm

jhwit

bet , fed perinittit illi jusantiquum, quod , ut re-

u Ordnd

fert Suarez , habebat antea quisque , ut cenferetue

j t

approbatuspro toto orbe: tum quia hujusmodi

approbatio non et ab Epifcopo , íed à jure ab Ec-

o lt

ipdgf

cdefia & univerfali confuetudine, quz proinde

N

valet ubique,

Solet quidem in contrarium ad-

ferri declaratio Congregationis Concilii : fedut

,nonati

| Epirsopm

probat Suarez , deea non con(lat authenticé.

Quares tertio , an approbatio femel datapoffit

p h '!05*

pf

valide revocari finejuftacaufa ?

Dico fize ju[ta

qonaliti

eau(A? quia fihanc habebat Epifcopus , clarum

Voitta j

eft,revocationem valere : quia ficut approbatus eft

m

variabilis , ita & approbatio ; ergó f1 approbatus

ita vatietur feu quoad mores, feu quoad (cientiam

m

ut metitó poffit cenferi , non effe ampliüs idoneus

adaudiendas confeffiones curm fruftu animarum,

o:elhiï*ä'

mefm

j

mierito revocari poterit.

Refp. igitur «d quás

fHionem negative , & ita declaráífe Congregatio-

).g valldäw

nem Cardinazlium 30. Sept. 162 j. cellstur Mar-

d

minoü j |

tinon, cit, — Rario eff : qui» approbztio. femel

data mnon eít meré gratia peadens à voluntate

Qu

Concedentis, (ed authenticum . reftimonium: de

gl u

períona fufficientia ; teftimonium attem femel

um

datum non poteit fine legitima ratione révocari,

lta Dicaftillo Zrad. 8. de Sacram, Penit, difn.

i

iQ.

-;68 ,

'Articulm; L.

& alii. Notant ta-

. if nimis

10. dubit. YO. num. 2 99.

men Salmantic. bjc , fi Epifcopus Presbytero fz-

lum [rop

Tif pro

culari, qui per fe ei fubditut , quamvis fine caufa

i &

licentiam miniftrandi revocet , hunc non poffe

miniftrare, quia dicetur Jurisdictionem ab eo auf-

Át.intend

9 p

ferte.

Demüm necextinqui hanc approbatio-

W dl d

nem per mortem concedentis , eft cornanior con-

tItortmun,

tra Palud, & fylvium ex eadem ratione : quiaju-

ridica (ententia non antiquatur fine nova caufa :

!Apwd

lotto w

fed approbatio Epifcopi eít talis fententia ; ergo.

V, qu

DI

AnrTicurus lll

[j li[! 2&us

72 t

iMltntio

De Miniffro Rc*krwtof

YH?m.

Vittyy,

;ïtütllm [

Kdm y

Ehacmateria quadam jam in(inuavià "-

45 D

IT

243. nunc reliqua;breviffimé attingemus,

Hinc Nora prímb, refervationem alicujus peccati

4 d

nihil aliud effe , quàm defe&um conceffionisEc-

"i

"i tr

clefiafticz exercendi poteítatem. clavium circare*

miffionem talis peccati.

Effe autem in Ecclefia

LT

"ttym hi

oteílatem refervandi peccata, dubiumnon eft, &

I yati

definitur à Trid, /eff. 14. de panit. . 7« O 6AP

$

W diio à

i1.

m

454 ANota fecund) , defacto non refervari peccata,

1 ]

nifi mortalia , quz tranfeunt in aCtum externum ;

i

( iní

refetvatio enim venialium videtur inutilis , .cüm .

abíolutio (ine illoram | manifeflatione obtineri.

L

[ BU

poffit, Refervatio etiam jinternorum pe«cato-

rtum

-

De Minifiro reférvatortums, "

369

(uut'à

rum nimis odiofum redderet hoc Sacramentum,

u

tum propter eorum peccatorum facilitatem ,

TT

tum propter difficilem cognitionem de diftin-

r

&ione & gravitate illorum : aliunde Eccle-

fia. intendit folàm pumre gravem culpam ,

ib

a

g

que perceptibilis eít : quod vel maximé ve-

rum eít de refervatis , qua habent annexam

unor d

excommunicationem.

m d

Ita Salmanticeníes Lic

$. 13« prntlo 2.

T auf;

TT

Porro ut etiam tale peccatum (it referva.4ff

rum defeclu refervatum non cít.

tum , quasdam conditiones ponunt DD. quo-

Prima eít,

,

ut ille actus fit. peccatum mortale perfectum,

ron tantüm ex objecto , fed ertiam ratione

j

advertentiz. . Ita Gobat in chalogamm ex-

periment, numero 344.

Secunda , ut illud

pecatum — non modà inchoatum , fed plané

,. perfectum & confümm:tum fit.

Ita Caftro-

n

alaus & alii : imó Quintanaduenas in /uzs

azliugtän*,

fing. docet , non omnia peccata mortalia ex-

Ujus P;(Llli

ternarefervari , fed (olüm atrociora , eó quód

dU fecus refervatio non cederet in. zdificationem :

l p

57 fed deílru&ionem fubditorum , quatenus plu«

j

timorum faluti obeffet contra Trid, czt. i& »um,

) 4p3. Tertia , utillud peccatum non fit dubium

( ^ vel. dubio juris, vel dubio.fadti ; fi enim ad-

fit tale dubium eb ipíó peccatum non eil. refer-

u^ vatum. . Ita cit. Quintanaduenas fomgsl, 11

jU quódque in(muavi i. »m.4. 54 Quarta condi«

g^ tio eft juxta nonnullos , ur íciat peccatum

g^ efe refervatum ; hinc ab ignorante, peccato

n

LE

elie

n

- articulus Ill

;70

eíle annexam reíervatio

nem], docent ,.non

Mfai

ditionem

incurti refervationem ; quam tamen con

waofu

communiteradmittunt DD. ad fummum de re«

fitum

fervatione poenali , q

uz fcilicet fit in odium pec-

LY

ur in ratione

Votele

Cati , quando peccatum non tefervat

ceníurae, quam annexa

m habct ,

qualia funt

tcditürpo;

fervata, ut notant bi

eccata SS. Pontifici re

ul Lug«

Salmanticenfes. c. 13. 7. 3. fecus de referva

tio-

naad

vel

ne medicinali , qua fi

t ob bonum Exclefiz,

fiqui

one.

Re-

L

rectam gubernationem in aliqua religi

fervatio enim eft reftrictio poteftatis

facta à le-

dbf

itimo fuperiore ob bonum publicum , ut Ícilicet

"ittcefe

lis refervatis committendis de-

umf

fideles à peccatis il

terreantur, cüm videant illa ab o

tdinariis Confef-

IY

fatiis abfolvi nou poffe ; ejusmodi autem reítri-

A giy

Nora :

&ionem poteftatis non tollit ignorantia ; licét

inculpabilis ;

ficut fi quis fimplici Sacerdoti non

.'äfms 3Q

dictionem bona fide confitea-

habenti ullam juri

!.,1 IIC. 4'

tut fua peccata mortali

3, ignorantia certe non tri«

dte x

dicionem. Nihilominüs

buit tali Sacerdoti juris

lt

hanc conditionem etiam requiri pro reíervatione

u

medicinali , decet Quintanad.. et. tr. 3. fing. 14

Aümficm

& Jofephus de

s. t. Diana tr. 14« refolut. 61.

?lcnm. in

Januario i» tratt. de cafibus vefe

ervatir refalutia-

'-'uhllüccm

we l, per totam

«Ó quód etiam hac relervatio

* f.t, D

habeat quandam rationem peenz, licét medicina-

TY o

lis; Ímmoaliquos requirere, ad hoc,ut peccatum

AN

fiiS,

U

fit refervatum,nonfolüm licentiam proh:bitio

bie

: ?

fed etiam talis poenz impofitz, docet Lugo

[

Qu

di[p.xo.fell. x . »mm. Y1. cumlquo addo 2sia qute

WW R'[lgl

füio bac generalis fl ad omnes panas Ecclefiaflicas,

A.

"haíj

-

De Miniflvo ref:'rvdtafum:

371

n fu'jfcidt indicaffe fententias probabiles,

qua inboc

U! pzpHofunt, st unusquisque in fatli o

tOuTrentia

T poffit eam dockrinam probabilem in praxim appli-

W* care. — Loquimur autem hic de peccatis ; qua de-

It

! facló refervari folent,quia de poffibili etiam con«

1 ceditur poffe refervari venialia & mer? interna ;

4! docet Lugo hic 4

?7/j. 2O. fel. 2. fed boc parïmf

'ermü: guvat 4d praxim.

:f j

Ex quibus colligitur, in dubio, an refervatio-456

! nem incurrerit pocnitens, poffeà tali peccato di-

( re&é abfolvi fine recuríu ad füperiorem , neque

l! erit neceffe eundem adire,fi illi deinde certum fiat,

uii

!

| peccatum fuifle refervatum : quia refervatio jam

(&* eflabolita, & peccatum directeabfolutum, — ia

11 Gobat ciz,

j,ü*

ANota 3. Cafus SS. Pontifici refervatos effe4 g

yif varios , qui videri poffunt apod Archdeskin. r. 2.

i Ir, 2.6, 4. à quibus tamen Epifcopi fubditos abe

i? folvere poffunt vel per fe vel peralium ad id ípe-

js cialiter deputatum , prím? quando delinqueotes

i* habenz. legitimum impedimentum | adeundi SS,

;! Pontificem , ut habetur incap. »mulieres. de fent,

dul eXcum. impedimenta autem, quz acceflum ad SS,

/f Pontificem reddunt difficilem, enumerzt Diana

j p« f. tr. 9. refol.6. Steundà , quandocunque ca-

jr fus (ünt occulti , & nondum in forum contenfio-

if fum dedudli, ex Trid, feff. 24. de ref.c. 6. & quod

js In Doc genere conceditur Epifcopis,concedictiam

j;/ Religionum Pralatis refpectu fuorum fubdito-

jj um Religioforun: , docet.Leander & plures apad

f

i

P

j

; Oberafcher de Panit.c.6.S.6, — Epifcopisveró

j

222

nul-

]

Zrtimlu: II

372

nullus cafus

de Jure commu

ni e(t refervatus , && — A

funt,quos quilibetEpifcop

9 — geníspo.

ideo ca(us Epilcopales

Áu

fibi refervat ; qui i

dcirco pro varietate Diosces üna

fium varij funt.

um

Ín noftra Dmecgfx Saligburgenü l

lporell

peíervantur lequentes.

Homicidium voluntarium Atinext

ergo ptr« Wmnr

etratum

:

tmconfa

ttodd

Infantum in le£to detentorum oppre[fio.

Aborifas & flerilitatisprocuratio

gapord

Violenta manuum injetlio in proprios paveutet,

l, p

vel Clericos ,

l]ii! quf

Inceflns in primo vel fecundo gra

du confangui^ Muj à

nitatis uel affivitatis.

lutermgm

Deimarum , aliorumque jurium. Eeclefit vlf

ixi:,

»otabilis defraudatia

Vivere in publico adnlterio , concubinatu, fere Vi .

»icátione.

Wa (ipf

Sortilegia, divinationes, ( incantationts, — i

48

Noia 4. Etiam Religiofi mendicantes ; HC

qui gaudent communicatione privile

giorum curm i,

ipiis . poffe abfolvere extra Italiam à cafibusSS. li

V'onufici refervatis( exceptis Bulle Coena) ut pa* iil

tet ex Declaratione Urbani VIII. 17. Nov, 1628.

[ DEAT| j

relata apud Pa

fferinum s4n.76. non tamen

melur eü

potfe ex communi fententia abfolvere àc

afibus

','mïült D

Epicoporeiervatis 5

hanc enim propofitionem :

!üdatin';

mtndicaptes poffunt ab[oluere à cafibus Epi[cope

Ftbod

re[eyuatis non ob:entà ad id Epifcoporwm facultas

ul

te , damnavit Alexander Vll.quamvis aliqui pto-

j ilisindi,

