tritio , cüm joft

ificat extra Sacramentum ; dicitur

Piprdr

non fuppleret autem

fupplere vices Sacramenti :

ts

nifi eadem caufalitas , qu& con

venit Sacramento »

'ttias

Secun-

à

etiamipfi conveni

at, nimirum effecliva.

ü«,wxecm

(tificatur extrà. Sacramen*

s; quia cüm quis ju

ol

votum Sacrtmenti con*

!6 l

taüm per contritionem ,

currit ad juftificationem pe

culiari quadam ratione,

L Ts

contritione in-

qüö n

on concurrunt alia vota in

odj

m referuntur

ad alia. prace*

clufa, qu& nimirü

Kitim À

ta: hac peculiari

s tatio alia effe non pote

m

veró caul£

auàm caufalitas effeCtiva , in genere

*"Rtmiæ,

concurrunt ; U

ndé quan-

.diïpo(itivæ omnia vOtaà

ul gmml

tum eítex hoc.| capite,

non magis potei'c tribut

ma&m

juttificatio voto Sacrament

i; quàm aliqrum pyæ-;

"t

QEP torum.

u

n n

: Secunda ' i

W i

p

Ín qgtb ggnere canfa contritio &«

""3/6.'9

expe"m

iaf d

Securida fententia , quam amplc&tor , negai42a

€ontritionem extra Sacramentum concurrere effz«

n

&ivé ad juftificationem.

Coiligitur ex S. Th,

y, p

d t

g. 28. de verit. l. cit, ubi cum argomento cori«

tenderet, contritionem efle cau(am efficieniem irie

Em s flft-

fufionis gratie , quod ibi S. T. negat , reípon-

nifi t

dit primó ut fuprà,contritionem efficere non rà-

w

tione füi , fed in vittuteclavium.

Deinde quafi

at

non contentus bac refponfione, fubdit fecuri-

il

dam aitdue;contritionem habere [olüm rationem

lg

difpofitionisinordineadgratiam, — Ex quo patet,

füi j SW

unc locum non tam favere, quam adveríari

jurdut

primz fententig, — Eadem ratio eft & alteriuslo-

j gattt

j

& , ex . 85. 4. 2. 6 3. vel enim non probat,vel

Q

plus probat quàm prima fententia velit, nimirüm

a

W

J

contritionem etiam ante inflitutionem Sacramene

f

ti pznitentiz inftatu legis naturz & icriptee ef-

[

fechivécauláflegratiam ; manifeflum. enim eft,

»

At

quod ibi S, Th. loquatur de pznitentia, ut eft vir

tmemlwï

tus , fecundum ea, qua illi per fe. competunt

g

t

fed verius eft, ex eo loco nihil poffe colligi. Dum

j

uuu( y

veró ibidicitut, penitentiám expellere effz&livà

j

" Q&B»-

peccatum , 'on eft fermo de contritione , quafi

[

] non

1

ipfa peccatum effective expellat , fed de habitu

« a

panitentia , vel de aCl , per quem panitetis pro-

und(qm

ponit emendare peccatum prateritum , & inge-

oüü [

Tat aQumcontritionis.

Dicitur aurem habitus

I

jotiP

penitentiz effectivé expellere peccatum , quia ef-

ficitadtum, qui ex natura fua tendit ad deftrue

&ionem peccati , quatenus peccathm ut deftruene

difl.

dum eít illius materia. Vaide $: Th. i& 4«

14

4

j

LA;tz'culw FI.

hm

$TO

14. Q. 3. 47« T.

Magis fortaffe obflat , quód

! verba

tidintoto

boc art. habet , panitentiam non folüm ut Sa*

cramentum, fedetiam ut eft Virtus remittete pec-

&din: f

tinment

cata, hocenim modo loquendi videtur fignift-

Yeastefe

cati , penitentiam etiam extra Sactamentum opee

rari remillionem peccatorum ; alioquin fi non

udtigy

,

reruittit peccata, nifiut pars Sacramenti , non re«

hmü'cgais «

mittit ut virtus , fed ut Sacramentum tantummo-

iüllff, m

do: fed neque hoc urget ; dum enim dicitur,

ftitig f

II

p

&nitentiam remittere peccatum non folüm , ut

Sacramentum e

ft, fed etiam uteít Virtus, fenfus

| lf!FTtüiva( (

eít, non remittere peccata folüm ex ea parte , quà

!

eít Sacramentum ,& non Virtus , fed etiam ex

'ititopi

ca , qua eft Virtus , vel includitactum Virtutis ,

ï.[:'ïiï»fnqual

ideft,non folüm ex parte forma Sacramenti

"ltire:

panitentiz , fedetiam ex partemateriz : neque

veró particula illa (ecsmdazm quod &«. fignificats

Rl

A u m

vim a&tivam , qua eít in a&tibus pænitemis,ori-

ri ex eo, quód fint aCtus talis virtutis , ut patet

i Utl

manifefté ex eo, quodadditur , bos a&l babere

um bgt 1

"f p

virtutem pront ordinantur ad claves Ecclefia ,

fed folàm fignificant , vircutem a&tivam non oli

Pt

forma, fed etiam materiz convenire , quamvis in

BENI

utraque oriaturnon ex naturafua, fed etiam ex

NU

infliitione divina , & ex eo , quód fint partes ",

Sacramenti. Eodem mododicimus, Baptifmum | hjj ,

agere. non folüm fecundüm quod confiftit in ver*

ls

I

L

bis , fed etiam fecundüm quod importat ablutio-

|

n

"d

nem , ad ignificandum , quod forma verborum

i

& ablutio fitactiva: non autem ad indicandum ». i,

l

principium talis a&;yitaris effe naturam—aql;:; imm,mbi

1

P.

|

,

Jn quo genere cau[a contritio &c,

CGTE

m qllöd

aut verba, Et hzc íolutio procedit pofito ,

üm u

quód in toto hoc artículo fermo . fit de caufalitate

t

effediva : fi veró dicitur, poenitentiam non folüm

ut Sacramentum, fed etiam ut virtus eft,remittere

h f

entum

peccata , referatur ad caufalitatem in genere , &

non reftringatur ad effz&tivam, uti facienduim efíe

qui hm

yi, N*

fortaffe quis colliget ex refponf. ad fecundzm., vbi

dicitur, remiffionem |peccatorum eíle effectum

| mmmm

jm d!

panitentiz , fed principalius fidei & charitatis, in

nïu*lüm 1':

quibus verbis fermo effe non pote(t de cau(alita-

itois :

te effecliva ( cüm actus fidei & charitatis hoc ino-

;caplf"v?

donon concurtant ad remiffionem peccatorum ,

etiam inopinione Authorum primaz fententiz )

f a

1um me

fi quis , inquam , ita interpretetur, non opuseít

aliafolutione: corruirenim totum argumentum

T

quod fupponit , dictum illud de caufalitate effe-

uf

&iva procedere.

y

Sed contra inquies : S. 'T h. ait , aCtuspaniten. 423

"d

tis, ut ordinanturad claves Ecclefie , remittere

( "[PW

"L

peccata : hoc autem idem videtur effe, ac fi. dice-

T.

« k

u

retur, prout. includunt votum Sacramenti , er-

goex fententiaillius non folüm contritio, quz eft

EWM

pars Sacramenti , fed; etiam . contritio , qua eft

[f

extra Sacramentum , efficit remiffionem ; quli-

fi

ü

betenim votum Sacramenti includit.

Reþan,

I)

"j

h1

idemeffe hocloco , ordinari ad claves Ecclefiz,

)

)

»

atque illis fubftare , illis conjungi , ut ab illis per»

il

ficiatur: vel dicendum , non effe fermonem de

)0[(3[ 4

caufalitate effectiva determinante , ut fuprà: quae

m [

interpretatio confirmari poteítulteriàs ex refP. 24

a mdld

tertinm , ubi dicitur , actus paenitentis ; & qua-

al n

tenus$

Aa2a

h äü

Articului

r

37'2

ais

tenus ordinantur a

d paffionemChrifli,p

er claves',

fidem re-

furoment

& quatenu: ordinantur àd eandem , per

fhria; n

conftat autem ,a&lus penitentia,

mittere peccata:

aof

ut per fidem orai

nantur ad paffi oncmChrifti, non

DEU

remittere peccata effectivé :

alioquin quia hzc

ordinatio illis non defuit in ftatu leg;s naturz po

Tuatgr

W p qw

peccatum , etiam tunc effe&tivé remi(iffent pec-

Vrl

cata , neque nunc remitterent peccata , quatenus

üi!fd, 0 J

includunt votum Sacramenti: qu& tamen prima

jfcios

fententia non admittit — Adde , quód , ut patetex

dd il[ud , &aus

f ]Wnübl': :

ddrgum, fid contra & ex vefponf.

| d jxr Prppn'

faliras , de qua hic ef fermo, virtutis

panitentie

ye-

Jingmdu"

extendatur etiam ad leges nature & ad legem

rf

ef-

terem 5 in quibus ftatibusnon habebat locum

f ium (

ficientia.

Rurfus fit comparatiolcaufalimtis

ffionem pec-

mum, äil,ef!

rarig, quam habet in ordine ad remi

mmm, N

catorum cum cau(alitate Sacramenti ,

& illa huic

caufa effie

| i; lukli]m

anreponitur ,

& tamen gfatia non eft

ciens remiffi

10ni

aE

is peccatorum : ergo [non agitur

T m

hic de caufalitate effectiva pracisé , alioquin non

ndo:

UT

i

praponeretur gratia Sacramento in caufa

ficuti ex eo , quód gratia dicatur effe prin

cipaliot

Ti

lt"eu Tion

caufa , quàm penitentiz Sa

cramentum , non po»

'rl

efficientem , ita exeO »

U((c !

teft colligi, efle caufam

B ln |

uód dicatur Sacramentum pzniten

tiz effe prin-

B

p«

cxpaho

remi caufam , quàm virtutem non pote

tubd

aQus Penitentiz effective concurrere

s

colligi-

[

r

remiffionem peccaterum.

Manet ergó efficiene

entis novzlegis ( neque

llagm

[*

tia grauia propria Sacram

énim eadem virtus fine . fufficienti fundamento

i

h

fir d'B'pt [

mbucnda eft alus ) atqui contritio , Ut |

/icu de

p

fn qmga)ere caufe contritio &r-.

371

illaagimus , Sacramentum non eft , imó nec pats

etdini

Sacramenti.

fidemte

Loquimur autem de efficientia

phyfica ; nam vim meritoriam ( quz etiam ad

at

cau(íam efficientem reduci folet ? neino eft , qui

j

negetcontritioni, Sed & hoc intellige folàm re-

l quia i

fpectu augmenti gratiz, nonrefpectu gratiz pri-

ts

mz, per quam juflificamur ( cüm prima gratia

if

non cadat fub meritum , ut docetur in 7ra&, de

? llilmu'

Gratta , & Merito ) hic autem de concurfu ad

p gt

juftificationem fermo eft.

L

i ga&eif

Inflabis

.

dictumillud , 2594 efficientia gra»3 24.

tM n

tie fit propria Sacramentisnova legis , non eit re-

1 :znim?ll

flringendum adSacramenta in re , fed effe com-

u

mune Sacramentis in re, & invoto,

Sed contra

al

ef ; nam Concil, Trident. feff. 6. c. 7. Baptif-

'-,'mu(aïm

munm, ait, effe caufam inftrumentalem in juttifi-

EII

ïïmïf'

catione, propofitum veró , per quod quis inten-

ll&

)

dit fufcipere Baptifmum , c. 6 numeratur inter

d

"

difpofitiones; quod fignum eft; vim inftrumenta-

f

lem Sacramentorum non convenire , nifi Sacra-

y

n

"L

mentis reipía fufceptis.

Confirmaturt, ex Suae

I

y

fez tom. preced, loc. cit. nam alioquin poffemus

pïw

dicere , non minüsSacramenta in voto , quàm re

q

"] ,m

?fpfa fufcepta imprimere characterem , Baptif-

u,geo;

mum non minüs hacquàm illa ratione applicatum

T ái

omnem culpam & pornam delere : ficuti igitur

| gf |

hos effectus & hac privilegianon licet communi-

oncuffm

Care cum Sacramentis in voto , ita neque efficien-

i T

tiam phyficam , & ficuti , quod dicitur , Baptif-

vlcgls

(

]

mum delere omnem poenam , non licctinterpre-

tari de Baptifmo in re velin voto, ita quod dici-

[

1]

tut

Otu

Jl

Áa3

!

E

1

Mrticulus

VT.

lu

s

tur , Sacramenta effe caufas inftrumentales

,non

tige,qu

Mebnt, i

eít accipiendum nifi de Sacramentis re ipfa fulcep-

tis.

gatumvsc

Confirmattir 2. quia fequeretur , atttitio-

nem extraSacramentum juítificare , faltem quan-

hi

Qu |

do habet adnexum propofitum explicitum Sacta-

Tobontri

ment ; fi enim promiffio facla Sacramenti non

tsiicta

minüs debet intelligi deSacramento inre , quàm

fittünem

in voto, cüm Sacramento. promiffa (it juftifica-

pf

h

tio , pofita fola attritione non folüm Sacramen-

?W'-llm, dln

tuminre, fed etiam votum Sacramenti (quod in

tl

attritioneincluditur , vel illi fuperadditur ) hoc

habebir.

| p(ödu;itgfa;i

41

(onfirmatur 3. Quia vel efficientia phy-

; Ublomin

| t cim

fica gratiz convenit Ííoli prima contritioni ,

j li

que poít peccatum mortale ante fuiceptionem

Sacra.n: nti elicitur , veletiam alijs aCtibus contri-

lionemmm

LX

tionis , qui pofi Sacramentum eliciuntur ? neu-

Wi (

trum autem dici poteft ; non fecundum , quia;

|

ciun hi a&lus non includant votum Sacramenti ,

i

|

l

utpote non amplius neceffarij,' fequeretur, con-

tritioni non [olüm ut includit votum Sacramenti,

! ii

Íed euiam fecundüm fe convenire phyflcä efficien-

Vt!lmus dim

tiam ; quod neque adverfarij admittunt : non

V, qui

L qu fufq

primum , quia fequitur, contritionem homi-

nis nondum juftificati przftare contritioni homi-

u

nis jufti , quatenus illa concurrit ad gratiam pro»

DT

i um&k

ducendam effectivé phyficé, non autem hac , at*

que ita inferioris conditionis effe hominem ju-

U à

flum,quàm peccatorem , quia peccator fe a&tivé

lndüüua[ V

juftificat per fuum a&tum, juftus nonnifi difpolt-

U Aj

Vg

tivé aut meritorié adgratiam concurtit ; ficut e-

nim potiora funt' Sacramenta novaz legis; quàm

-

In quo geneve can[a contritio c,

375

At tt

antiquze , quia caufant gratiam , quod illa non

habebant, ia peccator excellet juftum , fi hic,

lii

quantumvis conteratur , nunquam eft caufa effe-

m

&iva phyficégratiz , ille autem eft ftatim , atque

Iremqu

conteritur. . Simile argumentum fieri poteft fu-

tum t

mendo contritionem de mortalibus nondum re-

mrent t

miffis , elicitam ante füfceptionem Sacramenti , &

It qU*A

contritionem de venialibus ; vel enim utraque

" julhh'eax

producit effectivé phyficé gratiam , vel non ? fi

rtntt

primum, cümcontritio de venialibus non inclu-

ii

datneceffatió vorum Sacramenti , conttüitio ex fe

inr )!

producit gratiam : fifecundüm , melior eft con-

tritio hominis habentis mortale , quàmfolum

T

j

veniale , cüm haecnon fit aCtiva , ficuui ills.. E3-

onir

dem ratione ponamus , quód aliquis ante 1ufcep-

ia

tionem Sacramenti eliciat multos aclus contritio-

us

nis , confideremus jam a&us fequenics poft pri-

d

mum v, g. fecundum , tertium &c. vel cnim ifti

j im,h

omnes phyficé effciunt gratiam, vel non? fi pri-

Sm;mfl»'h

mum , non poteftfimilis efficientia negari aci-

«

bus elicitis peft fuíceptionem Sacramenti, nifi

wau'

velimus dicere , meliorem effe contritionem ho«

i

minis, qui non fuícepit Sacramentum, quàm e-

fif

T D]

jus , qui(ufcepit, ac qroinde fequitur , contritio-

"u

nem non agere, ut includit vorum Sacramenti, uc

.

"La

fuprà

.

Si fecundum , prater e3 , qu fumi pof-

funt ex diclis, cow;raef? : quia omnesactus con-

uhfü L

tritionis antecedentes lufceptionem Sacramenté

j

incladunt votum Sacramenti, atque ita ve] omnes

d

qi

debent ratione voti inclufi efficere gratiam , vel

.

jl

[il

nullus.

li

Aa4

44d

JI'IQ

n

A rticulus V1,

446 M primum incontravium Refp, quod fapplet

frttston

vicem aiterius non femper habereeaudem caufali-

ft,uliq

tatem , & eundem caufandi modum ,' quem ha-

hni

betid , cujus vices fupplet, v. g. vetbum in

Chníi Domini humanitste fupplet vicem fubfi-

d

ftenuiz creatz , neque ramea humznitatem infor»

mat, ficati fubfiflentia creata,

Deus ia Euchas

riftia refpestu fpecierum Sacramentalium fupplet

] DBH*a

vicem fubjecli , nequetamen fuítenratilla in ge«

nere caofze materialis, fedper efficientiam com«

l;

penfat id , quod fubje&tum preftabat , de quo in

| r

tratt, de Euchariftia 227. 268,

-dd s. Refp,

LL

concedendo , quod juftif&catio majori quadam ra»

æmttuuggm

tione , tribuitur voto Sacramenti, quàm votis

Wt

aliorum preceptorum , wego tamen , honc pecu«

tsf

liarem rationem in eo con(itere , quód votumiil-

lud fit phyficé adtivum ; coeteraautem non item ;

'daïikalü g[a

coníi(tit enim potiüs in eo , quod votum Sacta-

lN-

meni fertur in aliquid neceffarium neceffitate

me l

medij : quod non habent vota omnium piacep-

'f" ln

torum.cüm non omnes res,qua funt in precepto,

nl

"Qu

funt neceffariz neceffitate medij,

|

l;

?ltig

2

uod di&tus eft de cfficientiaphyfica, dicen-

]

mp

Iætemm

4

dum etiam eft de collationegratiz ex opere opee

5

H

tpihllo [

perato

probabiliüs enim videtur , neque hoc

' LU "

j

convenire coutritioni extra Sacramentum 5 corte

t

b

tritioni enim fecundum fe hoc nonconvenit , ut

omnes fatentur : non convenit etiam , uc inciudit

MDW 1

llj

li

vorum Sacramenti , cu! promiffa efl gratia ex o-

P æffp*"m d

pereoperato ; promiffiones enim fa&te Sacra-

hientis

! q!law

Pfætrp

45);77 ($e.-

d figt

mentis non füntextendendz ad Sacramentain vo«

maub

to, nifialiquidforté in contrarium urgeat , ut

quiie

rfuprä.

yelbutà

n fb

teiitte

AnTicurus VII,

iB

" [*UPPTGI

De Precepto Contritionis ?

ii g

lia od

Ecquzftio, fi generaliter proponatur de,4g -

H

t,deq.wï:

pracepto Poenitentiz in communi, refoluta

jam eft a. 15 1. ubi diximus;actum aliquem

Jl I"J"'

d t

Poenitenügin moderna providentia effe neceffari-

U

um neceffiate medij ad falutem , confequenter

etiam neceffitate przcepti. — Agiturergó hic fpe-

lsf

jv

cialiter de pracepto contritionis,quam materiam

claritatis

gratiá per qua(tiunculas expediemus.

Y not M

Hinc -

j n',ifW

Quares 1. an detur przceptum contrit'ionis' ,429

feu Ponitentiz perfectz ? Refp. affirmative, Ra-

wl

j

tío efl : quiadatur przceptum reparandi injuriam

D:o illatam , feu fatisfaciendipro illa: ergó da-

ftt i

tur przceptum contritionis. azf. pate? à paritate ;

reparatio enim injurie homini illatze eft neceffaria

ol

x (j W

Receffitate precepti ; ergó etiam reparatio inju-

yn;

riz DEO illatz, ^ Unde hocprzceptumeft prz-

ceptum Divinum naturale; ficut przceptum Ju-

mggm[ 1

yir

fliuz fatisfaciendi homini pro injuria illata , - eft

praceprum divinum natutale tam in (Latu naturae

yutid Ü

p

elevate, quàmnon elevatz,

Confeg. prob. - quia

praxeptum obligansad compenfauonem feu fa»

i

Aa $

ti$»

*

378

Articulus VIT,

l

tisfaQionem alteri preftandam obligat velad ad-

ahsqu:co;

zequatam , fi hac fit poffibilis , vel faltem ad in-

Áenim f

adzquatam & tam perfectam , quàm poffumus :

EUA Præ

fed aqualis feu adzquans injuriam offenfz divinz

lm

non eít poffibilis purz creatura, ut docetur in

n

Jra&. de Íncarm. inter inzquales autem. purz

ol

creaturz poffibiles non eft perfe&tior, qnàm con-

*ttit j

critio chatitate perfe&ta, quz eft omnium Virtu-

"tviefol

tum perfectiffima ex 1. ad Corintb.1 3. ergo. Nedq;

LT

dicas , ex hoc fequi , nos teneri ad contritionem

ïgxïsfa&ionis

in intenfione perfe&tiffimam.

(ontra enim eff,

| "t

uód folàm obligemur ad fatisfactionem quoad

| hodj

fubftantiam & fpeciem perfecliffimam atque pro-

j Oly;

xime difpofitivam ad juítitiam & amicitiam DEI,

catores íeu

ag

qua facit, ut non ampliüs fimus pec

1 Kl lol

injurij Deo. 1mÓ hoc ipfum jubet etiam lex natu-

Nj tb

ralis tum charitatis DEL , ut nimirum , dum re«

(?'l:.' qui i

cordamur peccatorum noftrorum , amoveamus,

AQem n

queDzuw offendunt ,

ejusque amicitiam tollunt,

Atj

is ergafe ipfum, faltem

|

tum przceptum dilection

gt

pro articulo mortis( de q

uo poftea ) ut falutem

dia ad hoc fubordi-

Wtbf

nofttam procuremus per me

il üflll

nata , quale eft contritio perfecta.

[

Tadn

r

o Exquibus Colliges 1. nos obligariad Penitens

Atgh

tiam juftificativam, fub ea tamen limitati

one , ut

Án

Vi

(læ(.

contritio [olüm ante-legem novam determinaté

UT

fuerit przcepta pracepto Poenitenti

a $ inlege

Og[m

Íeu fub dif-

lh]uü f

nova autem duntaxat indeterminaté

Wl

iln

jun&tione, nimirum ad contritionem veladattri-

ii

]

tionem ünacum Sacramento, quod Deus ex fpe-

Mp

cialifavoreinílituit ad . juflificationem hominum

aD$-

i

'""fn[

m

JDe. Pracepto contritionzs?

6

idat d

absque eo , quódadíit difpofitio ultima ad illam ;

m

ofiumi:

ficenim favorabiliorem & magis gratiofam legena

novam praícribendo media plura & faciliora ad

f d

falutem , quod non contingeret , fi prater con-

lo

feffionem etiam requireretur. contritio perfecla,

tef PW

Per quod tarnen non fequitur, quod Dzus difpen-

pm t

Lwverit inlegenaturz ; lex enim naturz . feu Dce-

y lt

nitentiz folüm obligat ad fatisfactionem pro pec-

iM

€atis , non veró ad determinatum modum talis

n

latisfa&tionis, requifitae ad juftificationem, qua

n

inlege nova etiam perattritionem unacum Sacra-

w o

mento obtineri poteft,

nqtqurpjc'

Colliges 2. Ut (atisfiat przcepto Peenitentiz43 g

du o

nonexigi actum deteftativum peccati cominiffi ex

TL

fpeciali motiovo virtutis Peenitenti ; hoc enim

n

neq; ex authoritate, neque ex ratione probari po-

n,dumï'

telt, quia licét hoc preceptum obliget ad fatis-

moveiäf&'

facdtionem,non tamen obligat ad illam faciendam

j P

ex motivo fatisfaciendi feu ex motivo virtutis

f |

d

Ponitentiz ; fed obligat folàm ad illum actum ,

W WM

quo re ipfafatisfit Deo, & injuria illi illata au-

h (

fertür, ficut licet Virtus [uflitiz commutativze

obliget ad reparationem Juris humani lzfi , non

"d

i

tamen obligat ad hanc faciendam ex motivo fpe-

n

ciali Juftitiz commiutativz.

j

j

Dices : Etiamin defectu Sacramenti poteft43 $

TL

obrineri juflificario fine contritione

*

H

(

ergó hac

nec fub difinClione eft neceffiria : m

Atet.

i didw"

"]

quiapotefthomo juftificari cum folo actu dilectio-

poe

al

nis DEl fuper omnia. — 244 bazc objetlionem du«

j

7) hüm'

pliciter refponderi folet, primo diflinq. ant. ejma

P rüe

Aviiculus V1

jto

!

neri juftificatio fine con-

probationem: poteft obu

pl in

vritione formaliter vel virtualiter tali ,

aegant , fi-

gt qus

( fub eadem

ne formaliter tali , coscedust ant.

*

Hf WP[O

diflintlione cou[cquentiam

,

cüm eni

m fufficiat

qm meri

fed etiam dilectio

non folüm contritio perfecta,

firem p

accidens, dum me-

DEI füper omnia (faltem per

quito

moriz no» occurrunt peccata

yad hoc, ut quis

Val a

quftificetur , volunt , utrumque actum fufficere ;

Tb d

ut fatisfiat huic pracepto , quód ratione juftificas

frttja ;

tionis obligat, vultque , ne homo diu maneat ini*

L

2. "6^

|

1

"

N

micusDEl, Alij nihilominus refpondent

l

Wi o

ando ant. & ejus probationem , dicentes ,

pofle

N

uidem hominem juftificari cum folo adtu dile-

| lp

cibilis igno-

&ionis Dei fuper omniain cafü invin

B;

rantim vel oblivionis peccatorum ,

fi tamen de-

daretut

tün i,

inde p

oft a&tum charitatis pgrfc&æ recot

DEUS

üens ,

de his conter! ;

peccatorum , eum debere

Penitentie & doloris

W k hqm

enim etiam exigit actum

tnee

e€0, ut I'CCUPCTC-

ro peccatis , & quidem non id

turamicitiaDivina, quz fuppo

nitur jam recu-

Ifuper omnia,

fe

UM

'perata pe

ractum dile&ionis DE

ut DEO

formalis fatisfactio praftetur $ pote

?'J"Shllmal

fitür[

.enim Deus recipereho

minem in amicitiam ,

lteriorem per Poe-

"Wttttn

tamenexigere fatisfactionem u

i ln

nitentiam.

Et fic etiam intelligun

ruf verba 9.

D dePw

Script.

in fenfu proprio, ut videre eftin »sm.Y $4

[

I virtualiter faltem i?-

T

Unde in ipfa dilectione DE

UI[I, "

cluditur votum de elicienda P

cenitentia formail

fi enim for-

"&iw f

!

ubi peccatum memoriz occurret ;

li P |

rnalis Pocnitentia eft neceifaria neceffi

tate medii ,

eri non

fiy d

fine hac faltemin voto habita falus obtin

q

pOtC :

Tne

»

El

De Präæþta Contrïtioni:

.-;81

inecy

poteít : in voto autem haberi nequit, nifi obli-

t ,.il-

getur quis deinde ad contritionem , quod patet

j u

u

in pracepto confeffionis, qua inítituta eít ran-

quam medium neceffatium ad obtinendam re-

, d

miffionem peccatorum, & ideo quamvts per aQi(i,

dnt

qui illius votum eft , jufificetur homo, tamen

j u[qw

L

deinde talia. peccata confiteri obligatnr

[

quo-

if

modo etiam charitas eft votum fervandi omnia

D

n ]umnü.'

pracepta

s

ergo idem dicendum, quando per di-

a

le&ionem DEI fuper omnia habetur votum Poe-

t t

nitentiz formalis per fe juftificativze.

i p

Quares 2. Àn przceprum contritionis flatim43 z

Q zäu dl]!

obliget poft commiffum & memoriz occurrens

d

peccatum ?. Refp. m communi negative 1 cüm

[ u

nullum hábeatur fundamentum vel titulus hujus

u

1

«oti

obligationis , nec DEO nova injuria, nec!nobis

ij

)

perle loquendo , irteparabile damnum oriatue

1

ex dilatione contritionis. . Unde difpar eft ratio

X XCWM

injuflitie commiflz in Deum , & injuftitiz com-

TM

miffe inhominem, quia ex injuflitia , qua lzdi-

u

(

tur Jus humanum, fequitur novum nocumentum,

ul

fi differatur fatisfactio ; nullum autem affert Deo

nj

Ü

nocumentum novum fatisfactionis dilatio.

De

yttl

u

hoc plura in altera Parte hujus materig , feu in

mr VEI

"Tra&, dePoenitentia ; ut Sacramentum eft , ubi

M )

de pracepto confeffionis.

"

Dices : Preceptum charitatis obligat ad cor-434

)

feClionem fraternam ftatim faciendam : ergó e-

T

tiam ad correctionem fui ipfius. — Refp. awt. ve-

f

rum effe, quandopericulum eft proximum ine

our l

gurrendi novum peccatum , vel amittendi virám

p

&Cernamy

382

"rticulus | V1

4

erernam , qua

liter etiam charitas erga fe ipfum

LT T

obligat. . Deinde hic loquimur de pracepto Poe-

linir DEJ

nitentiz , non de praceptocharitatise

ln gj

43j

Quares 3. Àn

receptum contritionis obli-

et (ingulis diebus

i

e(tivis, ut exiltimárunt qui-

i d

n du

dam apud Dicallillo b/o difg. 3, dub. 7. eb quod

obfetvatio diei Fefti inftituta (it in fan&tificatio-

Vl p

Mu g

nemanimarum ? Rejfj. temen cum communi nt-

V ,

|

ativé : quia non eít fufficiens fundamentum

tn g

j

Ü

oc afferendi ; folüm enim in feftis precipitur

MULIT

cultus divinus ad religionem pettinens , fcilicet

li ttipy

attenta facri auditio , & ceffatio ab operibus fer-

Pánigi

vilibus : quamvisautem hzc tanquam ad finem

n [ il

extrinfecum ordinentur ad. fanclificationem ani-

LTOM

marum , talis tamen finis precepti non cadit fub

inf

|

"tf

praceptum.

Mp

An praceptum contritionis obli»

MR

4316 Qmueres 4

UA

i

et fepius in vita

? Refp. 1. non. effe dubium ,

tl

quód obliget (zpius per accidens , ut fi contritio

Ti

(

judicetur neceflaria ad vincendam gravem tenta-

T

tionem, vel dum percipiendum eft Sacramen-

hr q

zurhommesc

tum vivorum, & fufcipiens fibi confcius eft pecca-

NUUTT

ti mortalis. Tuncautem amiffio Poenitentiz non

eft fpeciale peccatum exprimendum in confeífio-

W

ne , fed indiflinctum v. g. à peccato facrilegij

b

lgol

nti,

Refp. 2. ob-

ii

i5

l

indignz fufceptionis Sacrame

Q

ligare quandoque propter actu

m dilectionis DEI,

i

Á

RI

ex quo fequitur deteílatio peccati , fihoc me-

Yu

moris occurrat , ut dixi wum. 154. ad actum

li

verà dileclionis nos obligarifzpius, probant fe-

lg

A

€, Al

Ü

quentes damnatz propofitiones ab Inno

priml

Em Precepto Contritionis !

384

iif

prima eft : 4» peccet mortaliter, oui atium dile-

ep:o?m-

iowis DEI femel tantim in vita eliceret, cone

demnare non andemus.

2. Probabile efl, me

o

fingnlis quidem quinquennijs, per fe obligare pra

"T

cept um charitatis erga Deum.

3. Tunc folim

v,tïoql

obligat preceptum charitatis,quando tenemur jn-

Vil

fiificari , & non babemnsaliam viam , qua jnfi-

p

eari poffimus.

hm

Utrüm autem per fe fzpius obligetinvita 47

redip.

controver(íia eftinter DD. aliqui enim putant,

! [(ihü

3

*

& inter

folüm obligare in atticulo mortis

pzribus j

hosaliqui judicant-, preceptum contritionis: fo-

T

lim obligare :n. defeétu Sacramenti famel in

jur

vita, & etiam inarticulomortis. | Alijveró, et-

"TL

iamfi Sactamentum Poenitentize fufcipiatur , pre-

ceptum contritionis nihilominus obligare dicunt,

juot

j/

5

faltem in articulo mortis ,. de quo pauló poft.

j d*

Verüm alij probabiliàs docent , obligare fepiüs

Á

j an

invita , quando non adeftcopia confeffarij, quod

probatur. : quiain antiqua lege fapius teneban-

| t

tur homines conteri , ergó etiam nunc , quando

M&W

abeít copia confe(farij. an?. patet, quia praceptá

zil

J

ivinum confeffionis fucceifit precepto centri-

ie

tionis ; ergó cüm illud fzpiusobliget, hocquo-

th

At

j

que obligabit fzpius. prob. etiam cos(ég. quia

h

[

y

praceptum contritionis non omnino exípiravit &

Qu

ed folüm contritioni aliud facilius medium e(t

M

fubrogatum ; quódfi haberinon poteft, adhuc

^

i

obligat preceptum Peenitentiz ad contritionem

u

n

ficut obligat in articulo mortis , ut mox dicemus,

j

Quod

PC'

38

rticulus PIL

atur exeo , quód. Script.' & PP,

: ',514. j ;. D

Quod. Corfirm

paífim gr

aviter inveh

antur in diuturnam perfeves

arttidà,

rantiam in peccato , & dilationem Poenitentie

uíquead mortem, Vocant aliqui hanc obliga-

frtptum

tionem eliciendi contritionem obligationem ;pet

TE

accidens, eb quód plané per

accidens fit , abeffe

tthacdla

occafionem Sacramenti Poenitentiz.

Verüm

pyolote i

quzftio eft de nomine ;

hoc enim non obítante

l, )

1

lii

D

poteft commodé dici 'obligatio per fe, quia fpe-

ciale peccatum eft ipfius Ponitentiz, omittere

mmeliti[ N

5

[

tunc contritionem

alioquin nonqeam per fe

sitii

obligaret neque in articulo mortis , faltem

fecune

lvinn mnfe

m ibi

düm fententiameorum , qui docent , etia

lfifionis, Q

attritionem cum Sacramento Poenitentiz

fuffis

Jl d

cere,

MLLUT

do veró & quoties in vita obliget hoe

418 Quan

præceptu

m ! non conveniunt DD. ficut de pree

BO

cepto divino confeffionis dicemus.

Suarez ex-

M j

plicat hanc obl

igationem per modumpracepti nee

Vg

non differendi contritionem diuturtio

A s

gativi ,

tempore, vel ufquea

dmortem : ex qua obliga-

Jä*'ftcum,j

El!

fequitur affirmativa alt-

*"10:!? ;

tione negativa neceffarió

quando exercendi contri

tionem ; illud vero tetris

i

N telens

cio, qui penfatis cite

pus relinquit prudentis judi

eumftantijs jüdicet, quando

nam incipiat nímia die

t pto

eus offenfus negligi &

lao , qua cenfeatut D

n

contemhii , ac ipfe poenitens effe i

n neceffitate moe«

u

T

im inftituendam

tali, quz ad re&lé & honefté vita

mls«g

»

inftare judicetur fecundüm re&tam & prudentem

Pa

D

rationem. — Alij hebdomádam affignant, alij tre$

d &

l

t Henriquez

stt quatuor annos, alij quinque u

[214^

.äü Pracepio z;ontritiani:

.

»

ag

!

l

as

lib 4.63, 9. 4, ( quiin hac matetia videri poteít)

perfeve:

fortéideó , quia Ecclefia damnat propofitionem ,

d

qiie docet, non obligare fingolis quinquennijs

T

praceptum dilectionis DEI : ergó non conftat

onm p

deobligatione intra brevius tempus , confequen-

fn, d

ter hanc dilationem ultra quinquennium videtute

Veid

agnofcere nimiam de charitate , & á pari de con-

g obl

tritione, . Alij demum docent, huic precepto

iil

fatisfieri abeo, qui intraillud tempus contritio-

yonit

nemelicit , quo tenetur aliàsad confeffionem ; fi

un

enim intraillud cempus fatisfieri poteft precepto

li

Divino confeffionis; poterit etiam przcepto con-

tritionis , cui confeffio fucceffit

*

L]

u

Quod valdà

"T

probabile eft ; nemo enim fe accufat in confeffio-

nali de neglecta contritione,quando annuam con-

dig

feffionem frequentat, & brevius tempus fine fun«

damento àdílroi videtur.

,

u

*

t

. Qnares $.. Anhocpraceptum obli

get detet-

"m

munaté in articulo mortis & probabili pericul

o

! fæ:epf""

"L.

illius ? &efj. omninó in defectu Sacramenti ob-

ligare eumn , qui fibi confcius eft peccati mortalis,

J UMW

W*xx

Ratíoeff : quiaeo tempere vel maximé obligat ,

quo preefens éft periculum damnationis &terna& ,

"

m

& periculum;non poffe nos deinde fatisfa&tionem

exhibere pro peccato, — Videwm. 437. eirta fi-

J

"

y

«

4tm, Erin hoccafu.feu in articulo mortis nott

Íolümex précepto Poenitentiz , fed etiam chari-

du

mfhmw

tatis erga Deum & nos ipfos effe obligationem

pxnitendi , infinuavi. in »s7, 42.9. qu tamen

n

l

,ngnti H

duo extra hunc cafur non femper (imul obligant:

o

fion

!1

i

.326

rticulus VII,

tl

non enim femper obligat praceptum charitatis

bligat praceptrum Poenitentiz,

tiulis d

propriæ, quoties [o)

Átitgo

Dices * juxta

S. D.2. 2.4. 14. 4*,. 1. 4d 3.

44

fiadaa

impenitentia finalis non eft fpeciale peccatum,fed

)

tttmoi

tantim circumftantia cujuslibet generis peccati ;

j

hus

ergo non datur praece

ptum eliciendi Poenitentiam

ä

in articulo mortis,

Refg. finalem impeenitene

Q hi

Q

tiam dupliciter confiderari poffe. 1. Improprié

Aff mor

& quafi materialiter, prout pracisé importat pere

manentbam & conti

nuationem in mortali. 2.

J

Ts to

dicit formale feu virtuale propo.

mldll, J

PïOU[ præterea

"

fitum non poen:

tendi, dum Poenitentia pracipie

BU

non in fecundo loquitur

lr

tur. In primo fenfu ,

ibi S, D. utife explicatin 2. 47ff. 43 4« 3- ad $.

hum

fieut .

inquit , perfeveragtia dicituy dupliciter ,

"at ii

nuo 09

do eft Virtus [pecialis , prout dicit proquï-

[ htm

tum per[everandi in bono incapto nfaue ad finem,

Wt

Mi

€» alio modo eft circum[lantiaaliarum Pirtuuum

u[aue ad mortem ; ità etiam impamitentia fe-

Mi p

J

cundum quod dicit prop

ofitum non pænit'ena'i ,€

l

"t

m S., feéundum autem

th

it dt how

fpecies pecmn' zn Spirim

rauttam

quod dicit per[eve

in peccato( quod prins

Ubl dt 4

? í

1

ujque ad

mortem neganda Pamitentid,

commifit

fíc efl accidens & circum[Iantia fliärym pgcm:f.

THH,

I

Utrüm autem oblt

get praceptum contritionis

o Sacramentalis peragitur

etiam quando confeffi

in articulo mortis ?

controvertunt Authores.

Suarez putat , omnino obligarialiquem ad con-

itiónem faltem ex charitateerga fe ipfum ; ut

ent

p

i provideat de certiori medio ; attritio aut

non

t

a Pratepto tontritienis ;

3*8-7

hat

non eft itacertum medium cum Sacramento,quia

multus videtur effe medium infufficiens.

iiteQui

Qu&

p d

fententia omüino faltern proaruculo mortis con«

a

fulenda e(t , & confeffarij videré debent , ut exei«

tent motibundos ad tàlem áctum,

Nihilomis

guliy

nitenit

nus fententiacontraria communiór & probabiliot

el. Rario eff i quia polt Trident. attritio

npælllltïl'

cum Sácramento eít mmedium certum ; exclüdeni

lngtp:

faltem morale dubium de contratio ; aemo aütedi

pnp"

yu 4

operans modó humanó obligarut inquirete alià

g

media, quàm moraliter certà.

Deindé fic neé

T

