uia poftquam $, Paulus

n,W

vll

dixerat , impeffibile eífe prolapfos , renovari ad

d

peuitentiam , [ubjungit : rwr(sr jerucifigentes

Fibimetipfis Filiuwm DEI ; quod idem eft, ac di-

j Aïlmä;

g uf

cere ; rgr(us exprimentes mortem (j ve[urretiioe

ia

nem Chrifli ,quo fit in Baptifimo. Nec obftat,

i

i

quód Apoftolus dicat, rewovari ad poitent amz,

j pemü

quia ad Baptifmum adultorum requiritur etiam

j; t

acus poenitentiz , fcilicet conttitionis & dete-

flationis de peccatis ante Baptifmum commiffis,

, ln

uQ tiy

joxta illud /4&?, 2. Panitentiam agite,d baptiz.e-

)und

:

tur unusquisque veflrám. — Et exhoc etiam pa-

100 B*P

tet , quomodo poít Baptifmum non relinquatue

hoftia pro peccatis ; non enim eft exfpectanda alia

lflq

ii

mors Chriíti fignificata per alium Baptifmuin re-

TL

miffvum peccatorum,

[glkumf

1

Anrricurus Il.

4

j

[) fd

,l

jl

I["m( h

A quo , & quando füuerit

(

j2

qui

| in/iimtum Sacramentum

j

Penitentie ?

Saaszï'

j

Icendsim

rimo, hoc Sacramentum im-

H

Ü

mediaté fuiffe à Chrifto inflitutum.

Hzc

j

fgl

veritas

12

"P8eeticnlus IL

4

veritas probata eftin Tra&L, de Sacramentis ingez

L q

mere num. 121, & definiturà Concilüis Conftante

Lateran. Florent. & maxime Trident. f?ff.24.

li é um

Witem el

ubi hzc verba habentur : Dominus Sacramen-

lqumyis

145 penitentia tunc pracipue in[Htuit,cim a more

al

guit excitatus in[nfflavit in difcipulos |uos , di-

T at u

cens: accipite Spiviism Santbum , quorum vemi-

,(

feritis peccata remittuntur eis &c, — Nequeob-

nneelil

flat , quod ante inititutionem Chrifti multi vene-

l, .

rint ad Joannem Baptiflam, confitendo illi fua pec-

Áirttmy

€ata.

Refp. enim , eos fuitfe confeffos íua pec-

LU

«ata vel in ordine ad inftructionem petendam cir-

j pl

caea impofterum vitanda, velin ordine ad emun-

dationem extrinfecam.

^

Af 40 (

! Áttiüm.

15 Dicendum [ecindó , hoc Sacramentum fuiffe

immediaté inftirutum à Chrifto quoad. omnes

nj "

lw

partes.

Katío ef : quia cum Sacramentum

Ponitentiz

fit immediaté inftitutum à Chrifto

Wi

ex num. priori , omnes etiam partes erunt à Chri-

" pol

fio immediaté inflitute in hoc Sacramento j

trun

'yuh 16. ï

eí(tenimutriusque eadem ratio data in 7/4&.

Et

ET

de Sacramemtis im genere 4 num.Y21,

quamvis a&us contritionis habcat. proportio-

F)urefurrga

"tl

nem aliquam ad delendum peccatum independen-

tet à Chrifti inftitutione , nihilominüs , quód fit

d

Wuu"

Sscramenti pars,ut cum reliquis ex opere operato

caufet gratiam , habet ex Chrifti inflitutione , &

W.vem

WPW

Í

nonex naturarei , utibidem diximus »s?* 2f4.

i

Dícendum tertió , Sacramentum panitentiz

Mksac

l

L

fuiffe à Chiiftoinftitutum , quandó /cans. 20.

Ut

infufflavitin Apoftolos, & dixie, — 4ccipite Spi*

IWR

li

Ti um

d

44 quo &* qnando fg;erft [

ntin'nyi

ritumS. quorum vemiferitis peccata, remittuntur

Conlii

eis Ó quorum retinuevitis, retenta funt,.— Hanc

v ff

veritatem etiam definit Trident. cit» in s. ET.

t

Et quamvis dicat , tunc przcipue fuiffe à Chri-

2713

floinítitutum hoc Sacramentum, illud precips

j J;W ,ä'

non addit, ut fignificet, alibi etiam fuiffe initi-

gtf

tutum, fedut denotet , in aliis etiam locis fieri

N:qu:ob-

ab Evangelillis mentionem hujus Sacramenti , ut

vt

JMathb. 18. his verbis , 4sodcusque ligaveritis

lt

fiper terram , erit. ligatum Q* incalis: ubroon

d)

€it facta Sacramenti inftitutio, fed cantüm deiigs

"m

natà poteflas , que poftea

Apoítolis omnibus

"T

Joann, 20. conterenda etat.

'unc ergó. A4aths

18. tantüm erat Apoftolis promiffa poteftas abe

TT

folvendi , fcu inflitutio futura hujus Sacramenti

)ld ottd

( quod etat quoddam initium inftitutionis hujus

mmrmw

Sacramenti , ait Fabianus Papa £ Epiff. 4d Orie

]ul

entalei , poíteà veró Joams. 20, docet abíolute,

a o

Sacramentum hoc fuiffeinflitutum ) juxta illud

LU

Math. 16.

Tibi dabo claves ($c, fi enim tuns

| [ Wlh

fuiffet data poteílas, quare eam iterum . dediffet

[

li

poíl refurrectionem?Praterquam quàd tuncApoa

wrm[w'

Ítolinondum etant Sacerdotes ordinati , qua ta*

BMI

T

)

men poteítas Sacerdotalis feu poteílas in corpus

w

Chriíti verum neceffarió prerequitur ad potefta-

"0 iif

n

tem abfolvendi à peccatis , qua eít poteftas ia

pl

corpus Chri(ti myfticum, — Vel dici poteft , ibi

W)j. 2[4

eífe hocSacramentum inftitutum inchoativé, non

gnlMW

verbconfümmativé, confumrnativé veró inllitu-

Jit^ )

tumeí[c Joans, 20, Ut fupü,

j

i

j

Ygitur

"irticulus 1.

4

l

4

"

: Icitur ex illis Chri(ti verbis Zoz»n. 30, tnerità

L

intulit Ecclefia ,inftiturumtunc fuileà Chrifto

teidium f

h

Sacramentum penitentiz , hoc eít; fignum quod-

T actan

dam pra&ticum & fenfibile collatze Sanclitati$ me«

dia abfolutiene Sacerdotis per. modum judicii

? Yebis ]

(l tudi

cognit peccatoris caufá , atque impofita fatis»

dtenurmon

fa&tione , fuppofita etiam ex parte peccatoris con-

Abl

veniente difpofitione , datámque tunc fuiffe po»

| ts Ü

teflatem Apoflolis eorimque fuccefforibus in

LT

minifterio dimittendi peccata ; & ea retinendi ;

hoc eít, folvendià peccatis media abfolutione, vel

Dpm

MT

ligandi hominem negando ei abíolunionem. Undé

metito Sacerdotalis poreftas à Catholicis vocatur

L

DJUMW (

cceli clavis , fump

tà metaphorá àmumifierio cla«

vis materialis; quemadmodum enitn

hac nihil

FtO fe

V.

eít aliud , qoàm virtus claudendi & aperiendi, fie

etiam Sacerdotis authoritas eft virtus coelumae

TT

WOf

etiendi peccateri media abíolutione, vel clau»

dendi illud , dum debito modo abiolutionem ne«

M

gat.

Neque €

xpediebat , hanc poteftatem com«

" nf j

municari ommni

bus Chriítianis (ine difcrimine;

NT

| at

quianon omnes apti funt

ad cognofccndam cauíze

ffarium eftad ferendum

L

qualitatem,quatenus nece

quare

.[ My!" li

judicium & imponendam fatisfactionem :

debuit talis poteítas refidere in fummo Ec

clefiz

W*lm hcc

"1f

paítore , utinde adalios derivaretur convenienti

(

imodó.

RUTT,

if

*Dices primb: ex poteftate remittendi peccae

"b llmo

ta non bené infertur Sacramenti inftitutio ; pol*

, ln [

Ht

Íet enim. Sacetdoticommunicari pouüas remite

mm l

t

tendi n corde fuo peccata per actum omninó in-

l Ecd'

tetrnum

i

Wog

ij

ymol

44 quo & qnando fuerit &c.

rb

ternüm , quemadmodum poteft quilibet remitte-

ze illacam fibioffeníam absque ulio externo figno

m qW

J

Refp.Sacramentum poeaitentiz inflitutum àChri-

fto verbis Joass, 20. conflate ex perpetua Ec-

m ]udw'i

ob

€le(ig traditione , idque (ufficienter ex o colligi,

quatenus non potuit faltem incommodé conferri

TURTUN

hp

Apoítolis Poteftas remittendi & . retinendi. pec-

Cata, nifl ea exetceretur per aliquod externum fige

f

num( quod falrem in moderna providentia eft

mmcuüll-

de neceífitate Sacramenti ex 774£f. de Sacramen -

u

tis in genere num. 2,5. ) quod oftenderet. exerci»

mgm.Liä

jn "u

tjum illus poteftatis fuppofita aliqua caufz cog»

nitione per confeffionem ipfius peccatoris ; aliàs

yitta üf'.

remitti poffet homini peccatum ; de quo ipíe ni-

11

hil cogitaret , vel etiam nolletíibi remitui. De-

UL

buit ergà manifeflari peccatum aliquo modo 5a«

Ü ;m

eerdoti per fui confeffionem, ut ipfe tanquam Ju-

m; Hm'

dex dimittat vel retineat illud , ac proinde ex

WW [

illis; Chrifti jverbis recté intulit Ecclefia Sacra-

l

menti hojus inítitutionem , quod eít fignum fen-

' Wüfu

fibile peccati rerni

'm(f ,

mvum ,ac proinde caufaivum

N

gratix.,

16

um

Colliges binc prim?: à Jacobo Apoftolo non effe

nr

T

inflitutum hoc Sacramentum , fed tantàm prz-

"i

teptum confeffionis promulgatum » quod non eít

'

nvtmf'n

inllituere , utnotavide 5.5, i» genere nwm.12I.

NNeque ab Innocentio eap, om»is ,ut vult Calvi-

u

j

'

l

nus; folüm enim ibi Pontifex determinat cem-

u

pus annuz confeffionis , cujus ufus. multà anteá

[h

extitit in Ecclefia DEI , ut teftantur Concil.

y

U

Ghartag. Mogunt. & alia ; ex PP. Athanafius in

r

L

g

16

atrticulus 1T,

Hilasi-

ea verbà s invenietis pullum alligatum.

ln pnru;

ss i c.19. 7Matb. Ambr. 1. a. de Paenit. c. 6

lm f

& alii. Neque Chryfoftomus pracipue i» bom, in

H

Mdrterb

.

peccata tua dicito At ea de-

d um

leas , fi confundaris ,

dicito €4 quatidie i

M ufe

animatua : won dicoyut confitearis confervo tuo»

g i

qui expro

bet ) nonabrogavit Sacramentum Pa

ümlmbug (

nitentiz ,

fedtantüm pubiicam pornitentiam,cum

| !*!fuüannan

rivatam fzpécommendct.

| Ut x

17

Colliges fecund) , poteftatem & actum , quo

ijüus It)

Sacerdos abfolvit , effe judicialem, — Ita expreísé

|

C

"Trident. cit.cas. 9. & fatis id indicant verba

!

"i

ligandi atque abfoluends.

AMatb, 13. qu& lg*

"Ht g

i

nificant atus judiciales ;

quod colligirur etiam ex

LT m

3

metaphora cl

avium ,quz relictz

funt Ecclefiz ,

"It n F

AMatb, 16,

Er Ratzo efh; quia. Chriftus non

Jldq P

"t

contulit Apoftolis poteftatem remitte

ndi & ree»

o^

I

ml'h

tinecndi peccata per mod

um ex«ellentig , ut pol

T

T

fent ; quocunque modo

vellent , illa remittere

Il

Ut

h

vel retinere , fed per mo

dum poteüaiis miniüc-

T

tialis fecundàüm determinat

um a&um, qui Ipe*

(t actus ju*

Ti &

é&latá notitià Sacramenti convenientet €

"n m

folum

dicialis s qui cüm in hoc Sacramento non

u*Wïlltte

ponnitentis Salut

em , fed etiam reconciliationem

t

i

"Divini honoris ( cujus cau

fam agit ) procurare

debeat,convenienter finé

per modum judicis

W&ls l7

ata offenfz gravi«

hoc negotium tranfigit , & pen

("mlm

tate ac fubje&ti difpofitione judici

alem fert fenten*

"!

fsl

hU]uS

tiam de peccatorum remiffione vel redemptionte

il

18

Dices [écundo : nemo poteítpeccata dimittee

li

T

ze, nifiDEus; . ergó poreítas dimittendi pec::;

Va

llmg

A quo, ä* quaudo fuerit cc,

"

Tj

non potuit hominibus communicari

"i[« (

, üt perjudi-

"T

cium & fentenuam alios á peccatis

abiolverent :

unde verba Zo4sz. 2O. interpretantur haretici,

j ul

jtilit i

quód tantüm fignificent poteflatem declarandi,

peccata effe à DEO dimiffa,

Refp. folius DEI

;fcrwm»

eífe principaliter dimittere peccata nihilominüs

"m

hominibus communicari poffe poteltatem , ut illa

n;im,ülü

dimittant tanquam DEF inftrumenta

;in quo nul-

la oítendi

poteft repugnantia: quam folutionem

t ql!?

Chriílus

repofuiffe videtur Pharifeis hocipfum

qut(x;??

obucientibus /4arb. 9. dicens: s fcjatis , quia fi«

u

lius bominis babet poteftatem in terra dimitten-

di peccata, ait Paralytico &c, erat enim in Chri-

TE

to tanquam in. DEI Filio principalis poteítas,&

T

tanquam in Filio hominis miniflerial;s ad dimite

wl

tenda peccata.

Vide 7ratt, de Sacramentis in

wl . genere a utm. 12

3. Interpretatio veró Haretica-

lv,'mpo*'? ram abfurda eft,

quia fine fundamento detorquet

js

!^ Chrifti verbaad

fenfum improprium ; Chriftus

j m'lPïï

u

enim differté dixit Apoflolis: querum remifcrís

,u'hq

y

ispeccata c. quae verba non fignificant , po«

/

- tellatem commiffam effe declarandi tantüm , fed

,

y

» potiüs remittendi peccata ; & in hoc feníu in»

jj telle&a funt à Catholicis DD. ab initio. nafcentis

;

) Eccefiz,

)

gt

!

j

Ex didlis reijcinutur primo docentes , à Chri- 19

w".' n

ofolüm fuiffe inftitutum formale, non autem

; Q5 Pmaterle hujus Sacramenti. — Appellant autem

, ormale poteftatem abfolvendi , materiale autem

r

i

j plam peccati confeffionem , ex qua hoc Sacra-

fs.

ïtlld* ä Tuentum integratur ; & probant prim : quia

tit

1$

|rticulus 1h

r inabf;

tis efl , in republicacivili conftituere medicos cum

firmos, & ipfis relinguere mo.

tníllit

poteftate curandi in

tiam faris eltin re-

dundi

dom curandizgrotos ; ergóe

ublica Chriftiana ccnftituere Sacerdotes cum po-

Hocfit

linguere

Chn(h P

teflate ab[olvendi à pe«catis . ipfisque re

modum curandi peccatoram vulnera.

Secundé

LC

hemaaum : unde non

Müng

confeffio eft opus pure

illi, fed abíolutioni communicata eít virt

us Sa-

( fj

uit inftitui à Chrifto,

cramenti ; ergoó non deb

tlf

fed àpuris hominibus.

Reijcisnutur , inquam

Wgtritiol

h

(

nifi forte intelligantur de inftitutione quoad pr&-

ceptum , & non quo

ad fignificationem & efficae

Wt

ciam Sacramentalem

)«àm enim etiam con effio

dmf, ï, k

fit pars Sacramenti hujus, ut infra probibitur ,

77

hanc Chriftus non inítituiffetjnec integrurm Sacra-

ficut

fbj )

mentum inftituiffer,confequenter homines ,

ii

M

potuerunt ea inftituere , vel aliquid illius, ita po-

tuerunt ea abrogare , & in iis difpeníate : quo

l Üty

e(tcontra d

i&ta in. Traél. de Sacramentisin gento

m

re num. 12 1. & in particulcri

confeffionem tuiffe

i pofi

à Chrifto inftitutam, docet Tri

dent. feff. 44- € f*

eqc

1'3&3'4

ad primam probatione

m refpondeo neg. C9".

*

l 1on ü

inflituit Medicos in ali-

if

Di fparitas eft , quia, qut

uit illis vittutem, ita

qua republica, ficut non trib

hi

nec modum curandi

.

.

at qui

a Chriftus virtutem

folvendi & curándi

Wt

confert , confert & modumab

Á

X ypeceatis.

AAd feeundum nego pe

riter conftg«

elt: ppt*uitf

D

nam etiam abfolutio opus humanum

igitür Chriftusopus humanum elevare ad efle

unf

Sacramenti , ficut elevat aquam in Baptifmo;

n

de n*e&gandum. eft, vim saggamgnq lfajus

efié

"l quo , & quando fuerit &c. !

19

dicst

effe in abfolutidne , quamvis in ea. principaliüs

gucrt D

Con(iftat , ut infra probabimus,

g dlit

decnndó reijciuntur . illi , qui docuerunt , fuif-

aQ

«s u

fe hoc Sacramentum confeffionis inftitutum ante

lt

Chrifti adventum , vel quando DEUSconfeffio-

| Smü?

nem petiit ab Adamo : 24dass : sbies:Genes3.

| u

vel dum eamexegit à Caja Ges. 4. poft necem

]v

ninid

fratris fui , vel in veteri teftamento , ut obiicit

jj

jl

tÜ

Kemnitius, eo quàd prater,actus confeffionis

li 'W

& contritionisin Davide fuerit etíam abíolutio

j

data à Nathan Propheta 2. Reg. c, t2. (( fed

undF

xmu AT

malé ; neque enim Nathan remifit peccatum , &&

^

n

dixit: ego te abfolvo ; fed Dominus quoque ab-

YO U^

h

ftulit peccatum. tuum ) vel demum Jofue 7.

! (LLGW

quando ab Acham petiit confeffionem furti; nam

w

quidquid fit, utrüm ha fuerint Sacramenta,quod

TU

ls UA

vix probari poteft, vel utrum fuerit ante Chri-

1 u

)

fti adventum inftitutum aliquod Sacrmentum in

j

j

remiffionem peccatorum perfonalium , de que

,

videri poffunt de Sacramentis in genere numt,

(

t

48. níque ad num. 62. ditla, prafertim num.

62. non tamen fui

inftitutum Sacramentum

j

ul(h

Ponitentiz , quod defacto eft, & de quo hicquz-

jgdlfos J

9Vlfl"['m

:

ritur , fignificans fcilicet & caufans gratiam ex

[ üm n

Opere operato, ex ibidem dictis conílat à w»ws.

a€o, quia decuit;ut in lege gratiz peccato-

" &;unm

]

tum rermiffio eíffet libera-

j

lior.

of

"À

jl

.st-

j Wf

li

ba

^

ul

«( 20 )$t

DispuTArio Il.

t!fo, qu

ffzm/d h

Ititt, &

De nece[fitate Sacramenti

lnitentte.,

,

Mpiäs Erafmus ineolibro ,. quem infcripfit

Qum

"

« ]

£ ie:as puerilis ,inter. aha fatis umpia aufus eft

u

afümmre,iolä&ccl;dæ confuetadine induclam effe

U

obligationem confeílionis absque ulla .. Scrip-

:

g

turz au&loritate. Praterea Hugo à 3. Viclore /;,

Md

N t

2.de Sacramentii p,14, c, 1. non folum infinua*

LU

re,ut vultLugo,fed claré docere videtur;fuiffe quie

demà Ch«iíto inftitutam hoc Sacramentum, ied

Pt fr

noniompofitum ab illo przceptum : q

uzrensenim

Vi

dedit Chri-

loc. cit.quare non frmiliter praceptum

"ii

ffns bominibu: peccata. [ua cnfitendi 1. reípondete

audi; quare voluit Chriftus, ut. à te ipfo furgeret»

Ptf

ut.non quafi extorta d coaBla videretur. con ef-

M

fo».

ln cadem fententia fuiffe S. Bonavent. s

Wlutee,

lts

4 difl. iT p. 2 Art. X

q. 3. Et Alexandrum —

P« 4 4- Vg« mem

bro 1. art, 2. te

flatur Vafquez hte:

SWF'KJH'!

q.96-Art. X. dub, ,

Certatamen & indubitae.

D

h

Plnire

ta jam fententia. eft , hoc Sacramentum ne-.

ltmnll i

ceflarium, effead alutem, — lta definirum eft ín

ftt

Trident. feff. X4-cap.4. G can, 6, & à Sixto

j

itun

IV. inquadam extravag. qua habetur in fum»

]

lton"

« f58a Co

iorum.

Idem laté probant ex PP.

ij

Card.

d

rm. lib. 2. depenir. Suat. difp. VT

q ml]ls

D

]la !0-

'"fümes

fs a. & alii j nobis fufficiat celebris i

CUth' ,

' [

x z"r.).s;

eutjo , qua à $, Hyeron. Ponitentia appellatur

fecunda. tabn

bic art, G.

la | po'/l naufragium , dequa S. Th.

n

AnTricurus ,

Lj

vilti

Quomodo hoc Jacramen- -

T

" Eu fit necellarium ?

Wdf'

Upponendum primà , inter ea , quz funt ne-

m

$

VIG ( Slh

ceffariaad falutem alia effe neceflaria in reipía, 22

alia vel in re, vel in voto, alia neteffitate pracepti,

Qu

alia neceffitate medii : cümigitur conftet ex z.

li m&

ul

ncnmmx*

preced. Sacramentum Pocnitentiz effe neceflari-

um, quzrimus hic ; quomodó fit neceffarium, &

uæïü'lf(m

primó , anneceffitate medii vel przcepti?

jl

j

Supponendums [ecundo , neceífaria. neceffitate

præcepti'efïc illa,qua folüm funt neceffaria quatee

2j

WW 1l

nus pracepta funt;neceffaria veró neceífitate medii

«

WI

qua funt neceffaria , quatenus fine illorum caufa-

lt

litate & concur(u non poteft obtineri aliquis effe-

&tus neceffarius ad falutem , vel ipfa falus aterna,

' V,[qpud'

g

Y- g. jejunare in quadragefima eít geceífarium ad

alutem , non quia fine concuríu talis jejuniinon

f n

poffit haberi gratia vel gloria , fed- quia przcep-

ff

dÜ

u

tem eít, atque ita peceffarium eft neceffitate prz-

gU

cepti : econtra Baptifmus infantibus neceffarius

"

€

d

neceffitate medii , quia non eftillis necefífarius,

jut [4

!

quatenus preceptus , cum precepta non obligent

"i

infantes , fed quatenusfine ipfius vi & efficacia

jl

3

non

D

N

22

nhrticulus T

E^

| (ut mod

non poffunt eonfequi primam gratiam , quz efl

llqu el

aliquid nieceffarió requifitum ad vitam aternam,

t leno

Hinc facile iátelligetur , quod dici communitet

Tn tamen

folet, quz funt neceffaria neceffirate. pracepti,

lim, ute

folüm effeneceffaria ad vitandum peccatum; qua

'Uoponimys

vero neceffitate medii, non idem : quia enim to-

LT

ta vis pracepti pendet ex obligatione ad culpam,

| Wt f

quam inducit , quz funt neceflaria, quatenus prae

À iij

cepta , ntantum funt, neceffaria , in quantum te«

UT

nemur illa facere ex ejusmodi ad culpamobligatio-

^ o

5e; quz ratio non lhabet locum in iis , que

hIT

funt neceffaria ut media: v. g. jejunare in qua-

dragefima , eit neceffarium receffitate pracepti,

Jnteläggm"sl,

ftllljm

in quantum , quinon jejunat , peccat ; undéj

NDI

ponamusaliquem , qui non . jejunet ; excufarià

TU t t

peccato , ex ezgritutidine' , inconfideratione &c.

non eít illineceffarium ad falütem jejuniüm,

f""mnecefï

fine ullo detrimento falutis poteft omitti : econ-

Ttmin

lr

tra Baptifmus non eft neceffarius infanribus ad

vitandum peccata; unde quantumvis à pecato

lttu

.gfdmm [

excufentur propter ztatem, finon baptizantur »

l

" Dytur

Baptifmus ramen illis eft neceffarius, nimirüma

:

-

ratiam confequendam ; fine

qua falvari non pgl*.

* lp

;

u

nt. Vide Card. Bellaem. — /i/. 1, 4e S""""f;

ilttlfmu

* eap. 22..Suat. 4. 6f. faprain ComentaríoArt.4»

&

* j

,dum dicimus, aliquaeffe

"44

Supponendnm tertio

neceílaria neceffitate pracepti , alia neceífitate

An.(

uul

imedii, non effe fenfum , qubd in. quibusdam t*

! l

üüll'ln

periatur folaneceffitas pracepti , im alii

"

s fola ne*

"a

Ntmy

ceffiras medii; conílat enim , conjungi

interdum N

M hab.

iftas neceffiates, ut in Baptifmo;qui adqltii lltf:; ; "t

^d

Quomodo bor Sa&amtntxn ft necej?z.vx:;m. 23

que modo eít neceífarius.

Senfus ergà eíl,

T

aliqua eíle neceffatia ut media , five (int. pracep-

&t

ta,íivenon ; alia veró. neceffaria quidem . effe ,

yumis:

qui.

non tamen ex neceffitate medii , fed precepti tan.

tüm , ut etiam fuprà jndicavimus.

Non ipitur

m a

j t

opponimus in ea divifione. neceffariis neccffitate

medii, neceffaria neceffitate przcepti quomodo-

T (UIPM

Cunque , fed neceífaria neceffitate tantüm prace-

p

pti.

Simili modo accipiendum eft , quod dici

quott i

lolet, viventia alia effe fen(itiva, alia vegetativas

MW

hzc enim non opponuntur , cüm omnce fenfiti-

T

vum fit etiam vegetativum , nifi per vegetativa

g u

intelligamus vegetativa tantüm.

His pofitis

i [

- Dicendum primó , vi moderne Providentige

2j

a

Sacramentum Poenitentie. hominibus poft Bap-

"L

tifmum in peccatum mortale prolapíis eíle ad

yl

/

Wx&

falutem neceffarium neceffitate medii , non quis

dem determinate , fed indetermivaté in re vel in

«

u

l

voto fufceptum. — Ita Trident. /eff. 14. c. 2. ait.

at

Sacramentum Panitentie lapfis pofl Baptifgum

pot

«d f(alutem ejfe neceffarium. — Quodautem Con-

T 4

Cil. loquatur de neceffitate medii , patet , quia

J r

eodem loco dicit : hoc Sacramentumm adfalutem

W

effe neceffarium.ficut nondum regeneratis necef-

1

)

farius et Baptifmus: fed hic eít neceffarius in re

mmum

vel in voto neceífitate medii ex . difp. de Baptz[-

a^

90 nup;, y3.ergo.

Probatur primo: quiail-

j

lud etneceflariom hoc medo, quod eft neceífa-

m

rium , quatenus fine illius concurfu & caufalitate

malusf

non poteft haberi effectus aliquis neceffarius ad

il

falutem : fed hujusmodi eít hoc Sacramentum,

4

!

a

(

24

eticulus D

E Dms

eft enim neceffarium , quatenusfine illo non p6« — i,

teít obrineri remniffio peccatorum 5 ergó, smaj.

f 1

paiet ex pofius ab initió : gsim, ex j difp. preced,

tlyitüm

ubi oilendimus ex oazz. 20.

fine aíolutione

trpotf

Sacerdotali non poffe obtineri remiífionem pec«

lhini,

catorum,

Stcundo : quia quod non potelt fine

il Attet

jactura (alutis omitti , etiamfi vi omiffionis. non

peccetur , eft aeceffarium | neceffirate medii ; eó

DM

enim ipío patet , non effe neceffarium folüm ad

t

vitandum peccatum , ac proinde non effe neceffa-

Ms

rium folüm neceffirate pracepti : fed hujusmodi

Ull(udïquO(

efl Sacramentum poenitentig ; ergÓ smin. proo.

itun

nau ponamus , quód aliquis flatim , atque pec»

g"üfüro!vit

cavit mortaliter, incidat in amentiam , GLin ea*

Tig

dem poítea perfeveret ufque ad mortem , ile

damhatur ex eo,quód poft peccatü non fufcepetit

1 1on gH

Sacramentum poeoitentiz , & tamen;non 'pecca-

vitin ea o:niffione, quia amens erat.

Tütti

'i)

m

26 Confimatur 1. Quiaex eo , quód dicatut.

Ws ïbü'

Doap, 3. nifiquis renatus fuerit ctc. colligitur

"lftto

communiter Baptifmum efle neceffarium neceffi-

BU

tm

tzte medij ; ergóex eo,quod dicatur. Joan. 20.

M ldejd

quorum retinueritiGe: colligitur, eam Peniten-

hl d

am"if &

tiam efle neceffariam utmedium ; licét enimnon

otües conditionales, in quibus dicitur , quod

W l

D

O qr

Sne

sifi boc vel illpd fiat, nonpotefl obtineri falus , im-

b w

ueu

portent neceffiatem: medij, ut patet inifta : ;

N

quis jejenaverit in quadragefima.non [aluabitury

Wdfg,l

Ol

m

tamen cüm fopponitur bomo conftitutus in pece

d

cáto, & cond tionalis fenfus eft, quod nifi hoc vel

N

El

illud fiat, abfoluté non confequetur gratiam;fem-

per

,'ïgwm li

4

",

Quemodo boe Sacraszetitum ff neceætrit;;n. 2f

uj

per importatur neceffias medij ; ed enim ipfo

p s

conítat , illud effeneceffarium, quatenus confert

] Pmil

àd grátiam confequendam, qua . íine illo haberi

at

nonpotefl. Idem alij probant ex Lace ) nf

n

Panitentiam egeritis , omnes fimilitey peributis ,

pole(ää

id elt, interitu fpirituali. ^ Vide Maldonatam ad

UL

eum locum. — Nequeeft contemnenda probatio;

iil

licét enim nonad folum Sacramentum Poniten-

T

tiz ea verba pertineant, fen(us tamen elfe videtnr,

:(Immrü:

peccatores non poffe falvari, a:fi agant Poenitentid

jj

juxta id;quodin nnaquaque lege prafcriptum eft;

ü MMG»

modus autem agendi Peenitentiam ín lege Evan-

n

gelica involvit Sacramentum,

Confirmat. 2. ex

m1&wü

Concil. Trid. /2/[.14,c.4. ubi docet, cüm quis fine

qratl

feali fufceptione hujus Sacramenti reconciliatue

"12

DEO, non effs eam recónciliationem adícriben-

am contritioni , five voto Sacramenti ; ex hoc

T ld

enini loco manifefté patec, reconciliationem pec-

catoris habere neceffariam connexionem cum hoc

"d

r

yit

Sacramento , & fine illo non poffe obríneri

*

L

P

d

quodautem eft hujusmodi , eft medium neceffa--

o

rium. Videidem Concil. feff. 6.c. 1 4. & can.2 9.

T

h

li

übi damnat eos , qui dicunt fine Sacramento Poe-

mthïl

nitentiz poffelapíos poft Baptifmum refürgere,

dl )l

imile argumentum fami poteft ex defiritione

v À

Sixti IV, de qua fuprà difp. precedenti. Deni-

que idem conftat ex locuti

onibus PP, de qnibus

«

"

"U

vide Card: Ballar. /i/. 3. d

e Ponit. Suar. difp.17.

prafertim ex illa celebri, Poenitentiam effe fe«

[hl""]s N

Ü

,j

cundamtabulam ; ficut enim tabula poft nau-

fagium neceffaria eít ; non ad vitandum nau-

,gmmm

b5

| ;agium.

o frticulus T.

26

[imd

pponituf ,

Pepe us u

fragium , quod jam fu

'

Sacramentum Poenitentiz

| fünn, (

evadatur ex mari : ita

tilíana

neceffarium eft,non tam ad vitand

um peccatum de

V nf

novoà quo interdum pecca

tor exculatur ex im»

M:!ïaliam

lo allato de co , qui

potentia ,

ut patet in exemp

"

"if etiden

ftatim poft peccatum i

ncidit in amentiam , quàm

rj

i evadamus , gratiam

adhoc, ut ex (l

atu peccati

At Vi

confequendo.

Áf

27

Dicendum 3.

Ho« Scaramentum effe praterea

Ti

neceff:rium neteffitate przcepti eo modo,

quo id

ffitate medij ex

|

DT

poteft convenire

neceffarijs nece

Wl

3.2 3. De hac conc

lu(ione plura boc art.& fequene

Wipte

tibus, Interim fatis poteft con(tare e

x conluftone

ffaria funt neceffirate

ü.'mms P

præccd

enti ; qu& enim nece

^tt f

funtetiam fuó modó neceflaria

neceffitate

medij ;

LTA

.

pracepti , f (intin

noftra poteftate ; unusquisqs

TM

;

on negligete media »

enim tenetür ex precepto n

L

h!rmci

fine quibus falvazi non pote

ft, ur dictum c[? ip

üm ergo ex dictis

| ti['lbli'mreq

jTratl. de Baptifmo num, $. €

W"ïöa .

conítet, hoc Sacramentum nece

ffarium effe ne-

PLl

ceflitate medij , erit etiam neceffarium nece?e

Praterea voluntas obligans 1

.!'(fäfi'm Q

tate pra«cepti.

J

*

Y

n obligante »

n ommu

conícientia per hoc 'diüingu'uurä no

actionem vel o

mifüo-

"ttar,

W

quod conftituat. aliquam

g, C

nem nobis liberam in ratio

ne medi] neceffarij à

st

falutem , ut fit in omnibus pracepts re

Ípe&tu

Dubldg

1

creaturarum tationalium peccati capacium.

a8

Predidz duz conclufiones Íunt 1, contra

f

Montaniftas & Novitianos, qui ut diximus 449

| i

EE

Mmllla

*

negabant], in Ecclefia effe poteftatem re-

[ [

Á

0

nciliand: lapfos,

a. Contra Julianum Apo-

fotaag1

atam

L

M

D uemodo boc Saeramentum fit neceffarium, 25

dhu.ä

flatam , qai , ut habet Hift, tripart. /.6, v, 2. à

i

at

Chriftiana fide recedens, fanguine victimarum

& facrificiarum expiabat peccara, 3. Contra

"TU

Mefiilianos , qui tefte Damafc. Jib. de 1CO. be-

i at

rtf eandem confeffionis neceffitatem aegárunt,

un, Ü

afferentes; (ola oratione hominem juflificari. — 4.

f gtll!!

Contra Wiclephum, qui eandem confeffionem

fuftulit afferens;illam à Papa inftitutam. g Con-

Wmn

tra Petrum Oxonieníem, qui etiam, ut videreeft

pol

in Summa Concilior. »'Decret. Sixti. :^ docuit,

M qi

non effe Juris Divini , fed Pontificij , confiteri. in

,

6, Contra Erafmum in anno-

Ípecie peccata,

(

j

tationibus ad cap. 19. J4&: ubi dicit, con-

j u"','*q

feffionem Sacramentalem fingulorum peccato-

rum non effe Juris Divini , nec fuiffe in antiqua

v

Ecclefia ufitatam : quem errorem avidé arripue-

L

(

ictt l4

runt heretíci ; nam Kemnizius 2

. Examintt

i

c. f. folüm requirit generalem con

&

effionem; Lu»

u

1

therus veró apud Bcllarminum /;). 3. 4. Pouit.

,

r

& I. admittit quidem tanquam utilem, veletiam

n

j

neceffariam confeffionem peccatorum in fpecie ,

MP

gv

h

fed non omnium & fingulorum; talem enim con-

feffionem aiteffe impoffibilem quandam animav &

MOB"QJ'

j

"] Vll

d

tarnificinam. Contra quos fufiüs, in fequentibus

jl ,

' l ngt(lX

apemus , ubi de confeffione,

7. Contra Calvi-

num, qui admitrit quidem , confeffionem fieri

qit

j

r

'

Pofít, quando quis alienó adjutorió indiget, eam

qu

tamen l'beramn efle oportere , nec effe JurisDivi-

t

Mi

Di, & auriculatem Catholicorum confeffionem

J[dlïïm

"i

ait remeffe adeà peflilentem ut fnblatam & medio

J

cipíat. $, Demum coatra Janfenium & quosdam

p

alios,

,

28

xArti:mzlm*. ?A

Qumd

alios , qui, ut refert Suarez. difp. 17. fei. 2

dhtaventg

num, 3. admittunt quidem , Sacramentum Ponie

qttidem

tentise effe neceffarium ex pracepto Eccleíiaítico,

fXl

non tamen vi inftitutionis Chrifli

Contra quos

n Dofly

eít Concil. Trident. /e/f. 4.can. 6, innuens , cone

AU r

feffionem effeJure Divino. neceffariam ad falu-

B Cj

tem ; quod etiam $5. PP, paffim docent, praíer»

a Manyno :

tim Augufl. , f. bor, 1O.

ltl

ag Diceudum 3. NNone

(fe neceffarium hoc. Sa-

At

cramentum neceffiate medij determinaté in 6;

Wt

fedfub difjunctione ,in re vel in voto. — Prob. t.

r

ex omnibus ijs locis Scripturz , in quibus veré

M' Ulduol

contritis & D«un diligentibus promittitur juftifie

mfldlj'qn: (

catio. Ezecb. 8. convertimini , ( agite Panitens

V

tiam ab ornibus iniqnitatibus vc[tris, Q^ nen erit

fl lt

volis in ruinam iniquitas. G cap. 33 — dmpietas

LTMT

t

$mpij nan uocebit ei , in quacuuque die comuerju

MU

vertimini

tj

fuerit ab impietate fa. acharia, vcon

g |

iif

ad mey 9 ego convertar ad vos €Fc. 2.. Prob. ex

'

il

ilty

Concil. Trident. /eff. i 4 cap.4. ubi manifefté de-

à Tiete

finitur , contritionein , quatenus includit votum

N :prab]

Sacramenü , reconciliari hominem Deo, priuse

"i

quam Sacramentum Poenitentie a&u fufcipiatur,

P lpfa M

Idem patetex feff. 6.cap. 1 4.. ubi traditur, Pani-

"üefof

tentiam hominis Chriítiani includere . confetfio-

"Mainge

nem Sacramentalem faltem in voto, poenam &tere

nam dimitti per Sacramentum,velSacramenti Vo»

lh

fl

W

ld p(ml

tum , utconfirmatur ex eader feff. cap. . ubiae.

VIMM

gens de Baptifmo, aít, fine Baptifmo vel illius

P

TO

Wl

voto non poffe haberi gratiam juftificantem ; ma-

SJtm

nife(tum autem eít , non effe magis neceffarium

h

1 (ot

Sacra-

A

RI

:

Quomodo boc Saevameutum fit uecexghriu—m." 29

du

Sactamentum Poenitentiz , quám Baptifmi. De-

um

nique idem probatur ex definitione Pij V. & Gre-

lul

gorij XII!. qui inter multas propofitiones cujus-

n g

dom Doctoris damnárunt unam, in qua affere-

üts,

batur , per veram contritionem cum voto Sacra-

f ld b

tmenti conjunctam non remitti peccata , nifi forté

31 pIZIL'*

in Martyrio aut articulo mortis,

Dicesudum 4.. Cüm Saeramentum re ipsá non.

39

"

fufcipiatur non effe neceffarium ad falutem votum

niytth

n

expliciturm Sacramenti , fed fufficere implicitum,

M.

1

A

E(tcommunis contta Canum iz Rele&t.dePonit.

ysn

P« f. qui dao afferit, fine voto explicito Sacra-

jtmur

menti neque poffe obtineri remiffionem peccato-

lt Pllöm'

rum, neque (alutem zternam ; ex quibus illud

ut probabile tantàm , hoc ut fatis certum afferit,

!-W'» ,cgr?

T IWW

Patety, 5 ex omnibus locis , quibus probari folet,

Iu lL

Il

€b ipfo, quód quis veré contritus e(E, & Deum

.f I

i

diligit, juftificari : quorum aliqua füprà attuli-

ul

11US ; incontritione enim & dileCtione Dei non

n

n

|fie

includitur neceffario votum Sacramenti explicie

um

"

tum, 3 Prob|:. ex|Concil. Trident. feff. 14.0.4.

N

[

ubi dicitur , contritionem cum voto Sacramenti,

)

y li

quod in ip(a includitur , teconciliare homines

DEO ante fufceptionem Sacramenti ; votum e«

g du

nim, quedincontritione includitur, noneítíal-

u

tem femper & neceffarió explicitum. — Cosfrymade

,a

"

T** 1 quia ponamus, quód aliquis ignoret in«

vincibiliter Sacramentum. Peenitentiz inftitutum

ap

M

W

s Chrifto, velcerié quód- aliquis non. cogitet de

n Vd

j

rln(em l

acramento. confeffionis. ,. eliciat antem.: actum

5

9.

T

centritionis vel dile&ionxi-s:.-DEI fuper omhn

"

iie

e

[e]

rticulus ,

Qumd

i(te fine dubio juflificatur , ut conftat ex Scriptu-

Oljrit

rz locis citatis, & tamen non habet, neque habere

pl obr

poteü votum explicitum confeffionis, cüm , quid

propofuo 0

fit confeffio,ignoret: quod fi remiffio. peccato-

|"ftque

rum fine vote explicitopoteft obtineri, cur non

; liig $;

& gloria ?

du df p

Sed Obijeit 1 Canus : ad falutem. &ternam

Fi

i ; i

neceffarium eft. Sacramentum Baptifmi in voto

us eyi

explicito ; ergó eriamPoenitentig, — Refp, sef.

| "5 Qu

ant.quid enim, ignoret acramentum Baptifmi,

& tamen conteratur de peccatis , nunquid ifte

Netitedf

non juftificabitur , aut non poterit in jultitia pere

iT

feverare uíque ad mortem , quia Caret voto exe

m

licito ? San& S. Th. 4. 69. fupra. avt. 4 ad 2

n

