nonpoteít aliquis cenferi ingratus ratione illorum:

quódi agatur de venialibus , quz cum plena de-

, liberatione committuntur , non effe negandum ,

aot t

"Iu

d

D

1

quin aggraventur ex circumflantia ingratitudinis;

wl

non efle tamen dicendum, proprié loquendo:

uód faciant redire peccata mortalia , quatenus

T

i

tmortalia funt , quia funt diverfi ordinis : & hoc

ls ii

h

ieot

.

, velleS. Th. Prior refponfio fufficiens efl, & aper-

Mlqumi

t* colligitur ex 2. 2. 4. IO7. 4. 2. n corp. G ad 1.

é

T d

,I,M'qj

i ii

Anricurus Ill

at

(

| Petfü'*

|

i.z!n peccata femel dimz/fa

g W

g

de potentia DEI ab[oluta

a W

gir

redire po[Jint ?

]

q

j

Uaflio prafens eft de reditu formali, tum296

o^

quoad culpam, tum quoad peenam: de

jf

g

qua varie (unt DD. opiniones ; aliqui, enim pu-

1 gblmü[

ig'

tant , poffe redire tum quoad culpam , tum quo«

(j ad poenam , ut Scotus & plures RR. alii folüm

" &f quoad peenam , ut Suarez , Coninck; &

alii. Alii

1

4ejnUr,,

;,quö P

]

:f&

iriichlos TL

n

demüm docent,

quód nec quoad culpam nee quós

(ta

p n

&d poenamm formaliter redire poffint , ut Thomi

MIu m

communiter , & ex RR. Vafquez , Dicaftillo , &

pietitihio

*

alii.

Mirty fuppg

Dico primb: Si DEus condonet peccatüm oris

primpr. g

327 ninó abíoluté , non poterit illud etiam de abfoluta

Dsw uc

DElpotentia redire; hicenim reditus impellibi«

protifo r

lis eft non folümátione immutabilis decreti die

Buf &

vini, fed etiam tatione ipfius rei, ut ait Suarez

lt d

m qui femel omninó eeffit Jute

Wic fb t 0. 4,. a

Pt

' füo , jam non pote

( refümere illud Jus , licét revos

VOUf fur

]

&etveluntatem ,

ficut dominus manumittcns'ferö

Qu

Vum , quamvi

sillum poftea pocniteat ; & revocet

UWT ;

volantatem , non tameni

deb 2dó faciet illum fué

Af

j

UTTM

l

umíervum. Etin hac coticlufione conveniunt

Ab tim

DD. docéntque , hoc modo defactó à DEO co

'tyis

Ttonyot

hi

donari peccata, ideóque ftante moderna providet

Botcluc

tia nec divinitus illa poffe redire.

Pmcm,

Qu

é dimiffum nuft^

Matumfi

Dico fecundo: peccatüm ver

bk

"

quami redire poteft etiam di

vinitüs vel quoad reze

l

itione N

rimá

à

tum cülpe, velquoad reatom pene

L

f Dtefen

pars eft communi

orcontta Scotum , Valentiart

mmm ll

&.c. qua prob. fi DEus veré remittit peceaturni fe

Vbtrve

lm

mittit illudabfoluté , neque poteftillud refitteff |q

dton

fub coniditione: (ed (ic peccátom redire fien potel

EU

Vr

etgo. misorpatet ex nutn. priori. &iajor au'teifl

probatur : fi DEus poffet remittete veré peccatum

T

1l

il

fub conditione, vel poffetillud remittere fubhae

ld

f !]

€onditione ? Cozdono tibi peccatum s fi eras jj

Nl]mn(

Baveris; velfub hac: eondomo tibi de P"f""f

tiIUm

b d

abfélute peccatum,itatamen , ut, fi pofIea irrum

ü:op

N

Ptctlf

"n peecata fémel disoiffa cire,

2yy

Jpitatg

peecaveris , poffim tibi effe inimicus tam pro

pec-

UT

€ato tunc committende, quám pro boc , quod de

Dd

prafenti tibi condono : neutrum dici poteft ; ergó,

majorem lupponunt AA, ssisor quoad. primam

1 peww&ï

partem prob. quia fub tali conditione nonremittit

lum i

DEus veré peccatum de prafenti , fed folim adeít

iditosimp

promiffio remiffionis in craftinum , fi conditio

ipls u

pofita fuerit , & confequenter redire nequit peccae

Cis W aj;['"

tum , quód nondüm remiffum eft, fed manebit de

p

prafenti peccator , & remiffio erit fuípenfa pro

iud]ug,ü((fï

tempore futuro : hinc fi non pofita conditione re«

wanoni

quifita peccatum duret , id non provenit , quiare«

st

viviícit., fed quia nunquam fuit mortuum, fed

if

emper vivum manfit : i veró pofteà ponatur con-

(iott W

ditio ,tunc primó extinquetur peccatum , & jam

d

ampliüs non poterit redire , ficut in cafu praces-

lii

dentis conclufionis, Prob. mín.etiam quoad fecuns

dampartem;quodícilicitDzus nori poffit remittere

m

peccatum fub pofteriori conditione: .quia fub illa

conditione condonatde prafenti peccatum , ita, ut

YLs

J

w

u

illud deprafenti amittat fuum effe :ergó non poe

r

l

tefít remittere illud fub conditione , ut 1 homo

julli

Turiis peccaverit , peccatum redeat, Proj. confeq,

j

quia implicat omnis hujusmodi conditio , fub qua

"

peceatum deftruétum reproducatur : fed talis etfet

lj

(l

n

di&ta conditio 5 er;ó. s»i» patet 5 nam fi redeat

rifh^i

peccarum , iterum producitur, aliàs DEus propter

lt

illud peccatum non poffet denuó peccatorem odio

f

ii

abere , cüm non (upponeretur propter jlind pec-

UW 1)1 ;

catum odio dignus,

maj, prob. na

eprodue

,ili!

io peccati fierinon potelt etiam de potentia ab-

l

j,

foluta

'Aftimlm J1H.

E

2;:8

foluta t'ergo implicat conditio , fub qua peecatunt

fj i

ità obydu

teproducatur.

-Ant. prob. implicat , utres non

exiftens ampliüs incipiat iterum effe in rerum na«

Cnfirm

(drhocenim

tura, quinperaliquam caufam accipiat iterum

effe : ied peccatum fub data conditione remiffum

fiti non of

ttditet deb

non ampliüs exiftit, & implicat omnis caufa illi

iterum dans effe: ergó implicat illius reprodue

ltinem

&io. JMaj. conflat, quia peccatum ; ut fatentut

Ttittg) d

AA.dum remittitur fub data conditione,tollitur de

Tücitaerar

pieienti & idem fe iplum producere non potels

D o

Ülatioris

utex phylofophia fuppono. s. prob, non po«

teftilluó reproducere caufa increata, nimirürm

Y olel f

DEus; hicjenim peccatum producere mequit

iib

non etiam caufa creata ; nam haec jteproducere de

^l qu f

beret eundem numero jaQum peccaminofum. E

MU

K

quo ut radice& caufa dependet macula peccati :

"o us

hocautem creatura facere nequit, qua non potelt

q a Wtum D

reproducere quidquam, faltem naturaliter , & nil

Wibl

Ditiign

adjuvetur viribus fupernaturalibus , ut ex Philo*

ij

[

fophia fuppono , con(equenter nec eunde

m nu-

T&cedy

fed ad

Ti

mero actum, qui ;fernel totaliter defiüit ;

UM

peccatum producendum non pote(t viribus fupete

Vie p

(ib

l ib

naturalibus adjuvari , ne peccatum adfcribatur

TWitg T

Dzo: ergo, Deindé caufaillacreata non poltt

"quam [

I ]mn d

i

cíie, nifi peccator, vel peccatum fubfequens : non

j

peccator , quia hic jam 1ta veteris peccati. elt o

Go

t

L

litus , ut deillo non ampliüs cogitet , minïIS'illlg

'velit :: neque peccatum , quia fequeretur , quó

nj

Afip

una fj

(

ies peccati poffet producere aliam , V« $

m j

hlfts D

peccattfff prodigalitatis peccatum avaritiee j qUO-

Wal

d

t

u t

eítabfurdum, cüm non poffit alia caufa pc;c;n

ts

n peccata femel dimiffa cc,

279

urpd

hujus fpeciet effe , nifi voluntas agens defect

uosé

VU

intrà obje&ctum & ípeciem illi;s actás.

feintetti

Confirmantur ditta: utpeccatum habituale2,9,9

(de hoc enim procedit queílio , cüm actuale re-

p t

iione tf

mitti non poífi: ex 447. 201. ) femel deflructum

omns d

rediret. , deberer redire aliqua

pars illius,per cuju&

m

deftructionem deftru&tuin eít;

fed nulla poteft re«

dire: ergó &c.

.tum»"fW

muinor probatur i duplici fentene

m

tia circa peccatum habituale: Sienim conitituae

yert t

mus in peccato a&tuali praterito cum negattoue

condonationis , clarum eit,non poífe redire, quia

il FNN[

qua s

non poteít fieri , utnegatio condonatioais , qua

per condonationem eft formalitar de(lructa , re-

olutt

U

d

deat, quiafaclum infectum fieri nequit : ergà

Ti

n

femper deeít una pars peccati habitualis , nempé

negatio condonauonis: ergó non poteít. redire,

gl

l, u

quia rotum non poteít «(f (ine fuis pertibus. Si

veródicamus, peccatum habituale conüftere in

mwü u

privatione

j

j g

actuali

gratiz , pofita dependenter à peccato

!

pracedente tan

quam caufa adzquata , ite«

10". rumclarum eít

» peccatum deftructüm non poffe

«0. redire per fabí

equens peccatum ; jam enim ponee

jl "

Fetut privatio grati& dependenter a novo peccato

at

tanquàm caufa proxima : ergó peccatum praces

lff"m"an..:

]

dens non effet cauía adaéquata: ergo non rediret

jf

; P&«catum habituale defiructum

J

]

» fed aliud pone«

-

" FeLUI.

[[lt !

mmmi

Prebatur etiam [ecunda pars cónclufnis: 303

at Cquà

m plures negant cum Suario & de Lugo )

g

jati

,€Xeadem fete raii

One ; quia reatus pOenz , qui

) emning fublatus eít

, non potell denuó exiílere ;

Ka

ii(i

IIIW ,;

Qu

4

460

AArticulus 1.

(lj

nifi reptoducatur per aliquam caufam : fed caufa

)

creata non poteft illum reproducere ex ratione

2 ET

!

tuxr um Jor

num- prioris : nec etiam caufía incteata ; non €-

loninedellr

mim poteft DEus aliquem velle punite, nifi fit

À egiredir

cená dignus , nec quempiam poteft facere poná

ilmag

dignum ; hoc enimfolüm peccatum efficere po*

fionsadidr

telt: ergó reatus poenz femel. veré fublatus re-

direnon potelt.

I quiem

fülitoyc

FT

Dixi in »4: 298.(i Drus vere remittat pecca*

tum de prafenti , ficut femper remittit peccata,

tümvolynt

frodciur i

dum de prafentiinfundit gratiam , que cüm lt

forma intrinfecé & abfoluté afficiens fubjedtum,

Wt

Itifum n

cui de przfenti infunditur, non poteft non per il«

lam veré & abíoluté tum quoad culpam,tum qUo-

lr

n

ad p

cenam aternam tolli peccatum , quod per t

*

lam abíoluté

& ex natura fuaexcluditor àfubje-

f

v

€to.

Per hoc tamen non nego, quód Dztis pol-

fit (ic conditionaté remitteré peccatüm , & dicere:

Bl lg

"läm, dUm

volo tibi vemittere peccatum pev gratiam um in-

fundmdam

,quando boe vel illud feceris: fed fic

Pitn,

p'ote&' ici

non remittitur veré peccatum ; mec

wjus lilm [

teviviícere pofita conditione;ut patet ex Cit, ntttt.

* Quipes

W lt

fed potiüs remiffio fufpendetur , ficut etiam re*

miffa culpà & peená aterná fufpenditur fzpé exee

lmhs IlCet

D enmmo

cutiopoenz temporalis, nom autern hic reatu

ll

femittitur.

Et hoc etiam modo quandóque ho-

* Quin

mines remittere folent obligationem fibi refarci-

Nwdes

Yi

endam ex injuria illata. — Dico obligationtm

Y

A&

pam peccatumex injuria illata fecutum non 4

li

feius Dzus remittere poteít.

u

n "

!

| Obije

"An peccata femel dimilfa ?35"-:

EL

n :

Olijcigs 1. fi Deus heminem annihilet exi. 303

flentem in

eccato , & deinde illum refuícitet ,

ett t 1

tunc cum hominerevivifcit iplum peccatum : um

( ; de*

homine deftru&tum , & tamen nulla eít illiuscaue

u t

fa; ergó redire poteíi peccatum, quamvisnoitha-

wl

beat ullam caufam.

Huic obje&tioni variz iolu-

um

tiones adhiberi (olent prima & communior eft, re-

«t lt

dire quidem peccatorem reprodu&to homine , &

refultare peccatum , fed folüm , quiareproducitur

ntetiti)

rl

eadem voluntas non mutata habitualiter , feu quia

producitur ille, qui peccavit, & non fatisfecit,

ff , q"* ï:

cies

nec retractavit peccatum ; quód confequenter illi

dimiffum noneft; hoc autem non eít proprié re-

joudut

producere peccatum , fedhominem , nec requirit

d

cau(am , fed potiüs non caufam ; habetur enim

uf »QW

per hoc , quod non fit ei debita gratia ob pecca-

dul

tum prateritum non dimiffum , nec adfit caufa

0 qllf)d F

gratiz illius remiffive peccati produ&tiva. . ficut

qatüy

etiam, dum homo safcitur ex femine Adz pro»

ii

pagatione naturali contrahit peccatum originale;

" fmm:ä

cujus tamen caufa non eft Deus, fed ipfemet ho-

Lj

mo, quipeccavit in Adamo, propter quod peccae

: u

tum deítitutum erat femen rigore juílitiz origi-

fqy f

ginalis , licét illud peccatum contrahere ante fui

t

exiftentiam ob defe&tum (ubjecti non poterat. Se-

um

eunda , quam amplectitur de Lugo 4;fp. 10. s. 1 3*

j

u

& de Rhodes difp. 1. de Paxnit. 4. 3. feél. 4. $,2«

i

yi

vult, peccatum hominisannihilati moraliter nun-

0 ii

W

quam desijffe , (ed adhuc exiflere , quia verum eit,

j

eum habere jus ad talem hominem odio haben-

dum , & puniendum , quando erit. — Neque di-

[* 1]

l

3

J

265

rtieulue H

ipmine antí- |

diifum f

cas, illud peceatum non poffe effe ,

Qlm nonre

hilztó,cüm nullum habeat fubjectum; diftinguunt

0biy..

enim. non poteft efle phyficé concedunt, non po-

teft «ffe moraliter,negant ; accidens enim,quodeft

Juelio cum

dhigt; re

tantüm moraliter , non exigit fübjectum a&tuale,

f d

fed (ufficit preteritum. Si vero hz folutiones non

prüs moras

placent alicui,refpondeat cum Joan, àS. Thoma de

Sacramento Poenitentie. q. 87. diff. 3 f. art. T.

ttinDusy

iloninm

wegando major. in datocafu revivifcere peccatum:

tinovum

zationem dat , quia unà cum fubjecto deftruitut

MWüittum

peccatum , nec adeft caufa illius reprodudliva: ete

Qttradand

. goredire non potclf.?*rab.anm. quia ejus volun-

lia

tas non reproducit illud , cüm nihtl agat in fui re-

produdione , ut füpponitut , fed folàm paffivét

R'J?' Mf Cl

habeat: nec Deus reproducens caufat illud peccas

Vagoriol

V,

tum , qu:a Deus non peteit effe auctor , & caufà

CM

proxima peccati, etiam habitvalis , & quantüfi

ad maculam , quia eft averfio ab ipfo Deo: ergó

?' ""m:puu

peccatum illud non reproducitur? ergo tunc ile

fqm Tültor

homo non habebit peccatum. Unde ibidem docet

Mpeiy

citatus Author, dum dicitur, non poffe peccatum

UM

Ut

toll; fine immutztione aliqua voluntatis vel radi«

&ali , vel formali , fe non comprehendere prze

W ilïll"lec

"od

£itum cafurn , quo annihilaretur homo ; & po*

fleareproducatur,

Caterüm ut obfervat Dica-

Ttüply

ftillo Zract. 8. de Sacramento Paenitentia. dl/?«

Y

lllud |

2.dubit. 23. hzc obje&io non eft ad prafentem

amuaha

( Tct

quaflionem , in qua folàüm quaritur , an poft Pce-

u

nitentiam , & remiffionem peccati poffit poliea

redire macula, ita ut iterum homo habeatuür odg'ö

Deus,

ha

m feme

à Deo propter illud peccatum , ?uod ja

dimií-

1

'

E p?ämm fémel dimiffa de. à

36j

dimiffum fuerat: perannihilationem autem pec-

"o u

dun;dltg

catum non remittitur; ut patet confideranti.

Obijc. ». poteít quis in humanis fe abdicare3o

needny t

eps endt

Jute (uo cum adje&to pa&o , ut , (i vel hoc, aut il*

ludfacit, redeat jus adabdicantern : v.g. poffem

jpgchn:

he fl

ie abdicare fundo füb conditione, ut , fi alter

priüs moriatur , redeat ad me jus fundi ; ergà

Qati, äSoTho

etiam Deus potetit ita abdicare fe jure perfequen-

; d,'ü,. N í

di hominem ut hoítem füum , ut , fi relapfus fuee

qilettil

plb

ritin novüm peccatum , redeat juseundem homi«

nem iterum propter commiífa & condonata pece

agl

€ata tractandi ut hoftem, confequenter poterunt

1,quP

illa peccata faltem quoad peenam zeternam redires

st

ARefp, neg. confeq. quia homo idem jus ad eandem

hbt

tem poteít plutibus modis obtinere, ut donatione,

lc:ufä!mw

a

&o , folutione &c. Deus autem jus tractandi

T

3

ominem ut peccatorem, vel talis in fpecie pecca»

uähS) & QH

ti reum, puta homicidij, furti &c. vel ut reum

TA

tam multorum peccatorum non poteft acquirere,

ur t

nifi per ipía peccata re ipfa ab homine cemmiffa ;

dj

aliasenim poffet hominem , qui juratus eft femel

a p

tantüm, eodem medo odiffe , acillum , qui furae

oharis

tus e/L millies; quod eft manifefté abfardum : cüm

j 4

€rgó condonatis prioribus peccatis abdicaverit fe

il foro

jure fuo hominem tractandi ut peccatorem, non

T i

W

pote(t illud jus amplius acquirere , cüm illa pece

t

€ata actualia non fupponantur ampliüs redire.

n jd mö

Obijcies 3. potelt inaliquo cafü redire poe-304.

)whanpo

na zterna5 ergó G ipfa culpa. (owfeq. patet, quia

Fv

z Pofl

poena &terna non datur nifi habenti reatum poenz

] hllm j

um non habet , gifi qvi

ftemæ j talem autem reat

habet

wl

KR 4

264

Mrticulus IIE,

4

hsbet eulpam , tum quia reatus peenze zeternie tufi

Jei'üarpaþ;

in fieri,tum in produci dependet à culpá ex -num,

Mnprrditer

192. tum quia culpa non dele&tur , nifi per for-

ii ftw

mam abíolutam , Gratiam nimirüm fanlificans

Mrrtmittin

tem , qua , cüm tribuat jus ad vitam aternam,

oMitim d

non poteít compati reatum poenz zterna:erga

?luüï!l?ufqgg

firedit poenazterna, redit etiam culpa.. 4st.verà

W^t

prob, remittatur alicui peccatum mortale reliclà

H g [

poná temporali, ut fieri poteft , & communiter

"Wfl[i T.

folet ex »m. 174. G talis, antequam illam folvaty

IL7] ftiny

incidat rurfus in peccatum morrale;ftatimdue mor

li,

tiatur: in hoc cafu redire peenam aternam , pree

M

batur ; namtalis. debet folvere poenam temporae

"m:"ol

lem, non in purgatorio , cüm (upponatur effe

WDdonm t

damnatus: ergo debet illam folvere in infernoj

pyuaütcondit

in infernoautem , cüm nulla fit redemptio, nuls

P tanm

lum folatium, aon poteft effe poena temporalis:

um

ergó illa penaeft eterna , adeóque redire poteít

Qüeml W l

pona etetna, — 74d bancobjettionems Refpondent

aliqui , in illo cafu peenam temporalem reddi pet

stl o

sccidens zternam : quiaille homopro tunc eltine

90 p

capax Satisfaclionis pro pocna illatemporali (ficut

etiam veniale peceatum in talicafu punitur poná

IN

] Illri l

tsd! u

gterná , ut in 7?4d. de Vitijsey Peccati docetur)

f

adhoc autem , ut per accidens poena illa temporae

W

fufpwd

lis reddatur eterna , non requiritur , üt tedeat

U

eulpa mortalis : ficutad hoc , ut veniale peccatum

d

Ht

puniatur per accidens poená zterná ,. non tranfit

Gity

in peccatum mortale,

Verüm Re/þondendum

Af

eumS. D. in4. dzff, 22. 4. 1, rt. 1. ad f ubiait,

""llm

Etideo alij dicunt , quod penaycujus aliquis &f*

h:m

"

!douspo

i

"n peceatafémel dimiffa ee; : 28

,

w

sebitor pofl cu

ur

p

lpam remiffam , in inferno punit

temporaliter ;

nec propter boc féquitur , quód in

; ,,nifiwï

inferno fit red

€,

ym d

gonvemittitur.

mptio; qnia pana , qua folvitur.,

ANe

que efl incomveniens , quod

m at

quantim ad aliquid

accidentale

; hu

pena inferai mi-

wuaturuíque ad diem

jttdicij , ficut etiam AHgÓn

:ulp]. [

r Cex confortio fcili

moni

cet damnatorum ) neque in

ets profunt [uffragia

Ecclefie , esiam pro illa pena

&enr

temporali , quia , c

fía , non communic.

m fint extra gremium Ectlee

um r

ant. ejus meritis G (uffraoijs,

1E,Mimä*"

Obijc. 4. Pec

ánficiat hominem

catum poteít fufpendi , ut non29$

T

» hifi poít impletam conditio-

od

Q^nem :

condon

ergo etiam peccatum commiffum poteft

gt

ti , ut non inficiathominem , donec ime

ii i

pleta fi

tconditio: adeóque poterit hoc enfu re.

v

dire pe

Gcatum. — Corfea, patet apari: ayr,

prob.

nam peccatum Áda vim haber.infieiendi o

uf

mnes

"

pofteros, üt tamen eosnon inficiat ante uni

onem

animz cum corpore, ante quam , fianima

m W

decem

yiunt

V. g. annis producerétur

; effet tamdiu fine pecca-

to : ergo poteft fufpen

di, ut non inficiat homi-

( tot

nem , niíi

wporlll

i

poít impletam conditionem,

De

1

Ó

Rhodes dif

T.

ent.mimitum ori

Wt« de Penit, a. 3. feld.,

4- 9. 2. negat,

T

Wi

ginalepeccatum illiusanimz pro

,; Cunc fufpendi

"T.

, non exiítat,

» &üm in ratione maculz habitaalis

QU

Sed quidquid fit de antecedente ,

4j "490 Con[Eauentiag, , difparitas eft ,

"m

tum quia pec«

cátüm non poteft condonari ni(i a

bfoluté , cüm

j

condonatig fiat per fofinam intrin

nl

fecam abfoluté

, temiffivam , adeoque nequit non 'inficer

e homi-

TUM

j

Qcm, donec ponatur aligua conditio ; tum quia

qw

$

Bnos

"riiculus: HT,

[/77

266

non poteftconcipi pecca

tum ab homine commife

D,*W &t

ficereunquam hominem,

fum, & tamen non in

ipuy,

!

nifi pofito peccato feque

nté tanquam conditione,

macu

lat hominem ante unio«

Originale veró non

cüm non maculet nifi per gee

Ài

$diem cum corpore ,

nerationem defcendentem ab Adam

o ; adeoque

non fequitur , qu

ódpeccatum aliquo tempore m

Urin ;

peat remiflum; ve

Mufpenfum per condonationem

Wþz

conditionatam , quia peccatum illud animamnure

quam infecit,

Et quàd diétum eft de reditu pec*

cati mortalis ; proporti

onaliter dicendum de re-

Ulterior objectio contra

ditu peccati venialis,

Jhmnad;

banc materiam

defumiturà paritate de revivilcene

SU

Oninym

tia meritorum ; quam

;

fequenti dnfputationg(dïi

T^ d npic

folvemus.

ünv

üme, 1

MM

l,ümïmedm

* Dispurario. Vl.

ii W hæ(

N DC

offf[]r [

De Revívifteniia Merite

IT

'(Ulltlu D

um per .Pæm'tmzz'am. :

NLTM

F n

Ic eftalter & infignis

effe&tus Poenitentid';

cte

qml [mn Ial]

;OG,H

concomitans remiffionem peccatoruma-

ahl [Ed

t

licet revivifcentia m

eritorum , & reftitutio dono-

Ut

. Mon

rum fupernaturalium per pec

catum amifforum.

QU

, convenit bac in

j

Et quod convenit Poenitentia

E

D

g

parte etiam omnibus alijs med

ijs, qui

bus tum eX

mj

[0]

perato geconci-

[ ", ab

dü(g

opere operantis , tum ex opere

(ftg

liatur peccator cum Deo,

De

hoc effcétu agit »

" q.s.l

—

Vevim pe;' Penttentiam cfe,

367

um od

w5 D.85

& tum Antiqui, tum Moderni látiffimà

difputanï..

m u

i d

vlez i

AnTicurus I,

um

gotum

Utrüm per Penitentiam re-

od

m

vivifcant merita per peccatnm

morttficata?

u w

iif

I 0bliäl0iy

Upporendum 1. quadruplicia diftingui opeta3o»

ueitl

S

hominum , nimirum viva, mortua , mortife«

f2 , & mortificata,

Que fiunt in & ex gratia

T d

fan&ificante , viva dic

untur , quiaàvita fpirituali

&ifican:

feu fupernaturali procedunt,

qua eft gratia fan-

»mediantibus fuis potentiis feu habitus in«

fufis; per hec autem opera gratiam praexiíten-

E

tem meritorie augeri , extra controverfiam eft,

& docetur in 7ra?, de Gratia C AMerito. Mor-

j M

£ua dicuntur opera ex officio & objecto honefta,

J

n

fed deftituta principió vitze fpiritualis. Ipfa ve«

T peccata mortalia dicuntur opera mortifera,

( W

quia non tantüm non proceduntà vita fupernatue

j IMWF'

ferunt.

zali, fed etiam iliá privant ; & animg mortem ine

g ,gül(llm

Mortificata dicuntur opera feu merita ,

9"? in & ex gratia facta quidem fuerunt, fed per

jf

psccatum mortale fuperveniens mottificantur ,

ci

7b

cüm vis inducend: gloriam & gratiam , que ipfis

j

mlo

ineft, ab effedtu (no impediatur, eo quód fubje-

dl

um peccatimortalis reddatur incapax gratize, &&

u

glorie

Articulus. L,

|

268

Ui

& arbores a(pere hyemis

ienim vive

gloriz ; ficat plante ,

feu compreffz , & coérci*

(lode opti!

tempore mortificatz ;

dantia folia edunt, vel fi«

t2 , nec fructus nec viri

dutmortale

gelata non currit, in-

cutaqua frigore nimio con

fs m |

uit Contenfon /;b, 11. p.

3. differt. unica, Vne

r ais

feu mori per

LTET.

de non dicuntur hzc opera mortuà ,

fubfequens peccatum

cum enim ab initio vitam

Ra impe

xtméta fint , ut patebit

hábuerint , necomninó e

Diityj

catum morra

le efficere nequit,

tUm ortt

ex fequemibus pec

ut fint mortua , feu

ut non faerint viva & accept

AA n

(a'ïu(ïml,'

DEO.

Supposendum

1I. quxftionem non effe de

fáfot[ecurs

$08

& mortiferis , ut re&té doctt

operibus mortuis ,

m'gd!i ln p

Sc D- h;c q- 89- 4.

6. mortifera enim repugnant

Qttterto

dvenientem penitüs

vitz , & aliàs per gratiam a

bt

abolentur , utdictum eftpriore Di,

[j vt redire non

Q (iti

tua etiam cüfm

poffint per novum

peccatum : mor

itorsis

nec poflunt refurge

At oj

nunquam habuerint vitam ,

read vitam.

Adde , eper

4 mortua , ficut non

Dtlrri

c relurgere

refurg

untad vitam & meritum , ita ne

fCVjV[chm.

ad fatisfa&tionem

ro poenis alterius vita » 0 €

U[. 181

acobum de Valentia ad P/alm

€ommunis contra

Til i

& Gratianum de Panit. difl. 3.

ad cap. qu

L j uhl

fo-

iam fa

vat bic aliqui,

Opera

enim extra grat

( hbdllD]

juxia illud Ecclef: 24«

mdh

non íunt accepta Deo,

Iacu[

3 3. dona impiorum non pro

bat altiffimus , necve*

qlltm lO(u |

nec in mutith. i(!l

icit inoblationes iniquorum ,

tile

Áfhiy )l

[j

ijïciarum eorum prop.

itabitur peccatio'.

tjj

fNoM

facv

charitatem non habute

lud.

1. 4d Corintb, 1 3. ff

'W]) Hm!

vo , nibil mibi prodeft , nempé ad al

ucem ater*

^ M

s; ope*

nam, Nequeífermo eít de operibus vivi

ra enim

, Utrüm per Penitentiam dc.

269

d

fa enim vivsnon indigent vitá.

Eft igitur quae

dit, &Cüïj

ftio de operibus & meritis mortificatis per peccae

"TL

tum mortale ( nam per veniale non mortificantut

qon a

fiierita, cüm per hocgratia & virtates non amit«

i,

tantur) an per Poenitentiam revivifcant? dicun«

"RUL

tur autem reviviícere, quandoà fuamortificatio-

l ) 'miüf'ï

ne,feu impedimento liberantur;aut expediuntur,

] (int,U/

Dicendum primb, opera meritoriaper pec-309g

jl

catum mortificata revivifcunt per poenitentiam.

Ita communiter Theologi , ut Suarez Lic dif. 1.

Jét. 2, dicat , veritatem hanc ,. fi de fide non eft,

gt

tam effecertam , ut (ine temeritate & impietate

jj "æ;

vegari non poffit.

Probatur ratione S, D. quia

u gnim I'P""

operameritoria per fuperveniens peccatum mor-

"memtm

tale non plané abolentur , fed remanent in accep»

pi

W

j

tatione divina , & remoto impedimento ex parte

motlm Ü

peccatoris incipiunt. ipfi prodeffe , ficut ante lap-

Ti

um proderant: impedimentum autem hoc per

T

uj

grtud

peenitentiam removetur; ergó per poenitentiam

In

revivifcunt. — Totum a»r. colligitur ex Scriptura

i [

lii

g

Exech, 18.v. 21. ff impius egerit panitentiam ,

emnnium iniquitatum e1u5. nan reeordabor,

Ec

"]

[

loélis 3. ubi poft illa verba : cosvertimisi ad -e

h

j

j

€ c. fubdit Drus v. 2 f.reddans vobis annos , quos

eomedis locu[la & bruchus, rubigo, & erugo, in

ii

quem locumS.Hier, ait. J pofl PanitentiamD Ene

IWM'

j

tantam ubertatem rerum pollicetur

» quid re(posis

yi

debit Novatus,

negans penitentiam, C refornide

'W

"

ri poffe peccatores in prillinum flatum, quiaannot,

À ;dfl

[u[tE'

quos perturbationibus anté regnantibus perdideo

l]

THTOHÉ

il

I

rticulus L

[i/m

aTO

ramus , quando opera noffra. locufla h bruchus

irit flmt 4

uf.

confump[erant , DEnus nobis perire mon parii

p (

Item ad Gal. 3. v. 4« tanta paffi eflis fine canfa , f

itit n Doggi

gamen fine caufa , ubi iiverum Hieron, explicans

Mnifungr,

illud fime canfa: afpiciendum eft , mquit, quod ,

Cnfen,

quicunque ob Crifhs fidem laboraverit G pofea

1 ljifin

lapfus faerit in peccatum , ficut priora fine cauja

lllu 0P€ribm j

pa[fus feiffe dicitur , dum|peccat , fíc rur[usmon

Mhim g g

perd:tea,

f ad priflinam fidem & antiquum [

V"örm:rwj

dium vevertatur,

" Et S. D, ibidem : ex boc, inte

TU 4

uit, babetur, quód opera mortificata revivifcant,

Aff atoum

Eodem modoS. D. Anfelmus, Hieron. Ambrof/

Teisiut

|

& Augyult. ac utráque Gloffa interlinearis & or*

D merig h

dinaria intelligunt illud 42 Hab.6 v.1O. son enim

ftttm 0 Vil

iujufeus efl DEno , ut oblivifcatur operis ve[iri

Rn &

& diletlionis , quam oflendi(His in. nomine ipfut

ia

übi Apoftolus loquitur de operibus in gratia &in.

lt

Dzo factis ;.& quiahorratur eosad poenitentiam,

La

fapponuntur peccáffe , & excidiffe à gratiá , utine

'"ipitndum(

dicant prcedentia verba. — Sermo proindé lt de

'"?W?ar

operibus ante peccatum patratis in. ftatu gratid

.M' "!"Ida |

quibus Dzus , fi poenitentiam ruríüs agant ; pro«

L

mittic juftam memoriam rerributionis , ut expli*-

'Ptrlbusman

eant PP. cit. & fauis indicat Trid,. feff. 66 16

t

J I

übi duplicis generis juftificatos ponit , eos quiace

bcnm

eeptam gratiam perpetuó coníe:várunt , & eos»

Ht j

ui amiflam recuperárunt, & lus, dicit, opposie

fs

[

Ti

dum effeillué Apoítoli : »o» enim injufius

t q[?t&

JDEns cf'c.

Verba Tridenuni funt : jw[Hifican.

1!

Pt

ii

lominibus , five acceptam gratiam perpetuo eone

, h dl

p

,?ffmrint J fiseamilJam vecuperaverint y

nen

Utrim per penitentiam cbc.

a7i

fU* senda fuyit Apoffoli verba : abuudate in

lomui o5

i pere bono , fGientes , quod labor vefler non efl in«

tinfu t

anis in Domino ; non enim i.

jeron, di

eblivifcatur ,Chc.

njuflus eft DEus, »

i

Á lnquit,;b

Confirmatur ex eodem Concilio loc, ci?. ubi:

1G

qurit r

ait: Jwflificatis nibil ampligs deeffe , quo mings

viora p

illis operibus ,qua ia DEO funt f*&a, vitam u«

"m

sernam [uo tempore, fi tamen in gratia d ecefferint

$ m

vere promerniffe cenfeantur, quibus fimilia hae

ijem: u

bentur caz. 26. 32..

Jam ex hoc loco ita pof-

um

fumus argumentari. fimerita mortificita non

Hleronxb";

tevivifcunt, falfa et doCtrina Concilii , qui enim

weincil

poít merita lapfi funt ,non affequentur vitam 2«

$u0"

ternam , exviillorum operum, etiamíi ín gratia

decedant ; -& tamen Conciliufn ait, nihil deeffe

TE

jj n

juftificatis, quin per|bona opera mereantur &

b mgnmï

confequantur vitam zternam, fi in pratia deceffes

ul tl

rint. Exhoceodemloco colligitur , quo modo

a'gägmli:]

accipiendum fit, quod ca». 26. dicitur , ju/los de-

mo rOiüJï"

bere ex[pettare pro bonis operibus vitam eternanm,

i f

fibene agendo u[que in finem per[é veraveriut ; non

enim elt fenfus;juftos debere exfpeclare pro bonis

(s

u[ionis L

operibusvitam aternam, fi poft bona operacone

if

tinuó ufque ad mortem perfeverent in gratiaj

Onn 'Wsï

munquam labendo in miortale , fed idem hoc loco

:

l

:vä.'un[ !

veftu/aue in finem perfeverare , quod lococita. im

i

gratia decedere , atque ita folüm fignificatur , jue

i,di[ifvn

Hl

l

li

ii

!]

flos exfpe&lare debere vitam zternam pro bonis

jj OPeribus,, fi in gratia decefferint , utcap. 16. cif

furt:/

il

7] Pl

£4". 32.dicitur, Eodem modo intelligendum

,

eft , quod eodem capíie 16.. paulo aüte tefti: nó»

j llf

BiUm

Artíiculus 1

N

7

nium allatum

dicitur .ben?. operantibus u(que $m viplcat,i

qit&m . eternam 5 idem

t ob ucap

fnem proponendam effe.

enim eft, ac fi diceretur ,decedenti

bus.Hiuc etiam

lm efdur

Luc, Y f. €ui

tplcaterem

quadrat parabola de

filio prodigo

zevertentiad patrem

ftatim re(tituta eít ftola pri-

qunede

ma , & annulusin manu ejus, quia, ut ait iChry

ddedm I

ferm. 3 paterna pietas

contenta nonef , innoceus

Btmum

giam reparare folam ,

nifi priflinum re/?inmf hv

itbido, v

*0Y€?B.

lorimadusfi

itentiam remiífa

31

Qbijcies 1. peccata per poen

Venillus "

non tedeunt per fubíquens peccatum ; ergó nec

L

merita per peccatum mortificata revivifcunt per

| Ob]eaionem

Prob. confeq, quia eque feript,

Qndet, fci

pænitentiam.

Ezecb. 18. di

cit : faverterit fe jufins a Xnfiitia

mum(icemul

juflitia ,

quas fecerat , mon recoráte

LOT

fa. omnes

74m

buntur ; acdicat: ff impius. egerit paniteni

[TA9

srecordabor

*ergo fi

hoc

LU

omnium iniquitatum ejn

non ebítante peccata fem

el dimiffa nunquàm ree

m D [td W

deunt, mec redibunt unquàm mierita

feimel

um, Qu

amiffa.

Omim's, qu

1

R.7ef.

conf. difparitasefl primi, quia optta

| hs QUam

divinz mifericordiz magis eluce

nt in premianco

! R""mi[üo

iendó malos ;

bonos , quàm opera Juftitiz in pun

ïüminis abg

pam owiferationes ejus fuper ommi

4 operá ejtis

Wa NU

E

8. quia DEus condonat peccatum , ut illius nun-

) tV

quam ampliüs recordetut ,

ita ; lut impietas im

l Wntingmr

die comver us ]"

smon .Hoceat e$ , in quacunque

grit.. ..Ezech. 33. quod tamen non

fieret Dme^| f

fi non reóeà

gita non revivifcerent ; bené autem,

Titio

peccatum.

3« quia peccata labolentu

r abíoluté »

pimirüm n

tnerita vero non nifi conditionaté ,

"tl

' xeügi['cam

Solvuntur ObjetlHones.

273

Wnijti refipifcant , (eu impediuntur folüm à fao effs&tu ;

nl càm ob incapacitatem fubje&ti digni peená zterná

il fnum effe&tum habere nequeant.Quod?. R ofmer

lsj explicat exempló Baprifmi validi & informis,qui

idli! quantum eftex fe, habet virtatem fufficientem ad

iil delendum peccatum joriginale , & actualia anté

v in

Baptifmum commiffa;tamen quia reperit obicem

pl

in (ubjeclo , v.g. negationem retracttonis peccae

torumactualium, non producit pratiam deleti»

jf

vamullius peccati , ablató veró obice tollit pecca«

TLI

tum. Eodem feré recidit, quod Sylvius ad hane

uviïütw

objectionem ex mente S. D. 2. t 2re. 1. d 6. re«

fpondet , fcilicàt quód bona opera per peccatum

"T

j

mortficentur folüm quantüniad ilium ; cujus

erant , quia per illudipfe impeditur à confecutio-

7 s

ne effectüs ipforum ; peccatum veró , quandó re«

fþar::lfgäi

mittitur , non folüm mortificatur quoad peccan«

T.

tem , (edetiam iníe ; & hoc ideó , quia peccas

g

tum ; quo mortificantur merita bona, elt opus

hominis, qui non poteft fimpliciter evacuare opus

*imä,quäi

DEI, quamvis poffit impedire, ne illud fibi pro«

j

fit: remi(fio verb eftopus DEI , qui poteítopus

ii

inisabolere in perpetuum.

Demüm difpa-

i

d

ari poteft, quia merita poffant habere cau*

yi

,,unli

fam fuz revivifcentiz ; gratia enim . fan&tificans

€ontinetur in virtute divinte Ompnipotentis f&«

[ m]pms

j

cundüm omnem gradum prafenti

prateritis di«

Ípofitionibus correfpondentem, & habetur etiam

" u

]

lm," WD

Fatio , cut maneant merita in divina acceptatiorte,

- non omnninó ad nihilurn redigantur ; erfi enim

"L

"

yyn

il

vt reiéebíctvar Conteníon lib, 5, p. j diffzrt.

fr

jj

—

Raiéé

'Axtic»)ln: 9A

i

U

sinica cap. 3. de effelhu peait, proximum eorum

l& ümpli«

gratam land

principium, nempe gratia & charitas, à peccato

ad nihilum redactum tit , prima tamen origo, fiie

