nam etiam panis & vinum vocantur materia Eu-

cbariftie ex 7ratt, de Euchariflia uum.13f. &

f

tamen neutrum ingreditur intrinfecé conflituti«

Oflllsdcfa

Vg

l0p

onem illius ; ergo neque peccata conftitutionem

r

Sacramenti poenitentie * non enim eodem mo-

ill

PA

do peccata dicuntur materia , quo a&us poeni-

tentis, quos Trident, vocat materiam , & (imul

J tey

jartem Sacramenti , quod denotat materiam

"if

b lt

proximam , feu illam, quam Chriftus

"

-affumpfit in (ignum

d uhl 10

I

b-

gratiz.

ET

lü[g

! f

AR

r

*5 (107) $

jtüir

— AnT1curus Ill,

dudut

a

m

Shatuitur ex premiffis ef

;, lf

npfllin

o fentia Sacmqmti Peniten-

L2 2

Sytte

fcendum , Panitentiz: Sacramentum recté;2g

ul

D

diciSacramentum reconciliationis cumDzo

T

jmbe

poft lapfum inactibus paenitentis & abfolutione

T2

Sacerdotis per modum judicii conüflens, Ita Ef-

parza lib. 1O, de Panit. q. 8 g. a. 1, * 4. Suatez

;Iili n

autem Lic difp. 18. fell. 2. dicit , quod (it com-

proxi-

gu ite

pofitum morale ex actibus poenitentis , & ver-

u

bis Sacerdotis , inftitutum ad (iznifitaudam gra-

"m

tiam remiffivam peccati poít Baptifmum com-

miff. — Alii aliter ;quz tamen definitiones , feu

yr^

potiüs defcriptiones re& convertuntur cum Sa-

allitte

yiond

ctamento peaitentiz , G re&cexplicant fignum

à Chtifto per fe inflitutum in forma judicii per

t

a&tus tei, & Judicisad fignificandam & caufandam

j gt

gratiam remiffivam delictorum poft Baptifinum

k ml

commifforum , in quo confiftit fubftantia Sacra-

d

|us

menti Poenitentiz ; unde fufficientes funt. in ma«

/

teria, ubi non quaritur Philofophicz definitionis

rigor.

Dixi in prima definitione : pof!. lapfum ; in-129

tellige perfonalem; feu propria voluntate com-

miffum ; nam reconciliatio , qua fit poft lapfum'

AR'

eri-«

1c$

articulus HI.

originalem, non fit per modum judicii : im ju2

itdiqu

dicio enim proprié tali quis non convenitur , ni

lia

de iis , quz propria voluntate commific.

Ne-

lus

que intellige qualemcunque lapfum perfonalem,

in,

Íed hominis baptizati,

Cuius ratio eft : quia

reconciliatio poft lapfum facta in judicionen po-

teít fieri, nifi per fententiam legiuimi Judicis: hac

autem fententia. ferri nequit , nifi in eum, qui eft

fubditus, nec quisquam poreftati Ecclefiz ut fün-

If

gentis vicarid poteltate Chrifti fubditus eft , nifi

poít füfceptum Baptifmum ; ergà per reconci-

t

liationem poít fapfum noa.. poteít intelligi , nifi

lapfus perfonalis hominis baptizati,

339 '"Dices : ex hoc fequitur , l quis peceatum ali-

XPIICJ

quod committeret in eodem indivifibili inflanti,

H P

A

quo Baptifmus abíolvitur , tale peccatum nec

imt[m, [

virtute bapttími rernitti poffe, ex Trac, de Satra -

Wt "

gentii in geuere num. 30j , nec etiam virtute Sa-

mf!m lf

cramenti l'aenitentiz , cüm non fit poft Baptif-

mum commiffum.

Verüm de hoc jam egi in

V lii

ag

eit, tratl, ubi dixi , omne peccatum, quod po-

W t

nit obicem formalem effe&iui Baptifmi valide fuf-

cepti, effe materism Sacramenti Poenitentiz :

ubietiam ad contraríam rationem folutio peti

poteft, Aliiadillam rationem refpondent, illud

peccatum effe commiffum poft Baptifium — fal-

à

h

tem negativé, hoc eít , nonanre. — Deinde etiam

L

eft pofterius pofteritate obicis, licét non|tempo-

fis , vel caufalitatis.

ijí

Denique verba illa : per modum jndicii figni-

UO ln

ficant , qu&dabíolutio non fit prorfus gratiofa ,

ed

W

«9( 109)$o

| iujuï

Ul ; i

fedaliquantum onerofa Pcenitenti , quatenus fe

]

fubijcere debet Judici ad convenientern poeoam

pro fuis deli&tis ; ex natuta talis judicii imponen-

lt

dam.

u

uj

Drispeurarro. IV.

ii

qui

u t

De forma Sacramenti Pe-

La1 mü

a

pitentie , feu de Ab(üln-

lgl,nl

?20nt,

d-

" Xplicatispartibüs Poenitentiz ia genere, ex- 13*

ühnliv

plicande funt infpecie, — Incipimus autem

m n

à fotma, utpoté parte principaliori ,& qua paue

[

ciores habet difficultates ; ac prcinde pofcit bre-

m

viorem diíputationem, dicturi pofílea de materiay

quz longiorem requirit.

Porro formam hujus

Bipt

]

Sacramenti effe abíolutiont Sacramentalem , con-

flatex z»»m. 198.

p

ii

j

Anricurus L

yo

yuti

Quibus verbis effentiali-

gt

ter cqn/iet forma ab[olutie-

uþemi?*

15,

jl

lo in hoc articulo queruntur ; ptimumi3 $

p

an verba formalia fint de effentia fo.

Imea ,

mä'

"

vel

110

Arnculus F

Q

idem.

velan fufficiant virtualia, qualia funt nutus, fcri-

*gö

ptura&c, fecundum, an omnia verba forme

LL

illius ordinariz fint. de effentia huius Sacramenti ?

(l cacon

if

De primo jam egimus in 7ra&. de Sacramentis

im genere à uum. 71.brevitertamen hic

ins; q

34 — Dicendum primo, verba virtualianon fufficere,

t (l

fed debere effe formalia.

Ita communis. &a:io

pf

eff primó : quia effentia Sacramentorum pendet

qodnecu

létienib

ab inftitutione Chrifli: ergó 1 Chriftus requifi-

vit verba formalia , hzc funt de effentia : fed re«

tlf

fs

quifivit ut patet ex traditione & u(u Eccleftz. 5e-

cundo àpari , quandó Chriftus dixit baprizantes

l

ltünin

eos (?c.

optiméex illis verbis colligitur, . re-

h, l,

quiri verba formalia : ergoetiam quando dixit:

"l f

quorum vemiferitis peccata. — Teriió : quia Flo-

rent :exprefsé docet , quód forma hujus Sacra-

"

Dim [

menti fint verba Sacerdotis : quz do&trina. non

Wt fs

poteft, intell

igi nifi de verbis formalibus , qua

"

Sacerdos profert ; proferre enim , dicere, & fimi-

:

Q f

|

lia fignificant locutionem propriam & formalem.

jïödfïit [

|

Deinde fi Concil. non vellet femperrequiri ver-

"t

ba formalia, addidiffet aliquem. terminum , ex

"tfion

quo colligi poffet , verba virtualia fufficere , ficut

»fed D

h'lx

idfecitin Sacramento Matrimonii : ergó cüm in

uT

hoc folo fecetit exceptionem , & dixerit , fuffice-

Vide 7r4,

M :

te virtualia, in aliis non fufficient.

]

Qm Ue |

de Sacramentis in genere à num. 73

. tf

13f Dices primó: Concil. Florent. eodem locodi-

T

u

cit , confeffionem orz effe partem Sacrame

" .

:?Ula WH

d-

Poenitentiz , & tamen hzc noneft femper necef-

D'fl] l

faria , cüm confeffio etiam fieri poffit nutibus:et-

T

——

$

-7

Owibus verbis effentialiter confles. cc, , IÉ

Sy lm'

gó idem dicendum innoílro caíu,

Refp. nege

fortà

con(eq, difp. ef? : quia ufus & praxis Ecclefig

a

circa confeffionem ori5 non neceffariam eítanti-

at

quiffimus & approbatus à Concil. & SS. Cano-

nibus 5 unde mirum non eft , quód Florent. circa

;Hïcm,

eam , fcilicec confeffionem erzs, folüm intelli-

hi

gendum fit de eo , quod communiter , non autem

pendet

quod neceffarió fit, atveró de verbis virtualibus

fufficientibus ad formam Sactamenti panitentiz,

cquif-

jdte

nec eft ufusin Ecclefia, neculla approbatio Conc,

& fic meritó Florent. inrigore accipi debet,pra-

n

djuunt

fertim cüm verbaabíolutionis habeant fe ut for-

ma, quz, exceptó matrimonió debet conílare

n

; il

verbis formalibus ; confeffio autem — folüm per

modufn materiz , quz inrebus confiftit,

7)

t

Dices fecundó: Sacramentum paenitentie fe. 15 €

quitur formam judicii humani : fed de ef.

y nl

I qllZ

fentia judicii humani non eft .ut forma abfola-

Qn

tionis fiat per verba formalia , fed fufficit ,

[mlk[m

quód fiat per virtualia: ergo & in Sacramento

Ponitentiz füffiiient verba virtualia.

Refb.

ïuïiwö'

Penitentiam quidem fequi naturam judicii hu«

m ]j

"

mani , fednonin omnibus , quia in Sacramento:

Ponitentiz idem eft accufator , teítis , & reus;

T

fift

quod tamen non fufficit ad judicium humanum 5

F,

ergo neque nccefíarium eft; utillod fequaturfe-

j

cundüm formá, Deinde etiam in Judicio humano

& civili quandoque non fufficiunt verba virtualia ,

Y

euf

u

quia quandoq;requiriturcerta folezonitasverborá. :

Dices tertib : Sacramentum Poenitentiz eff ,,,

]pW

magnz neceffitatis : poteft. autem fzpe contin-.

L

u^

ge—fF..'

ne!

JAArticulus T.

Qily

ere , qubd ponitens extremé indigeat abfolatio»

if w

ne, & Confeffarius loqui non. poífit ; ergó fal-

Til fh

tem tunc fufficiet dare abíolutionem alis fignis

Mtelariu

feu verbis virtualibus.

Refp. hunc cafum effe

Xi!.t. li,

Viliditgte

valde rarum , ex quo nihil probatur ; nam major

eít neceffitasBaptifmi,quia infans non poteít hune

| Fll& Pfofgl

fupplere per contritionem: per quam tamen adul-

"p

tus. fupplere

poteft confeffionem , & tamen ad

lu f

Baptiímum non fufficiunt verba virtoalia. Item

| ll.l,l])g.f

in Baptifmo eft neceffaria aqua. naturalis , licàt

; itmonis

aliquando fieri poffit

, uteadefit , & tamen in.

! m g

fuffi-

de non fequitur, quód aqua non naturalis

IT

ciat.

(l $ m

i

His pofiris difficultas eft, quenam verbafor-

Jnjerni

malia fint de effentia abfolutionis ; plura enim

9 d

verba involvuntur in fententia abfolutoria ; prout

L

à Sacerdotibus pronuntiatur , de quibus non fatis

w

inter fe DD. conveniunt ,anfint effentialia, hinc

Vity

020

quarimus ; qu

znam tandem verba effentialia fint?

IU

Tton

an illa omnia:

egote. abfolvo ab omnibus peccde

ln Vüntr:

tis tuis , anverbaliqua ex

illis tantummodó ?

Lidldlt,nlln

139. Prima fintentia elt, omnia. exp

licité prolata

)

s fife

&ffe effentialia dempto illo pronomine ego» de

Yin d

quo fatis conflat non pertinere ad efíe

ntiam , am

l

"Tribuitur

!U

explicité , an implicité importetur.

Sedimmerie

imm'!lton

Gabr. i» 4. diff. 14, 4. 2.Art. 1.

Pimgx

tó , ciüm tantüm recenfeat hanc fententiam , ut

16

hl j

d

Dod&orisslterius. — .Secsmda fententia eft , pofie

LY

!Üg

omitti particulam illam diftributivam emibuts

! mmm

effentialia tamen effe reliqua .. abfelvo te a pecca-

tüpq

llt

tswi. La Paludan, dift, 12, 4 3- M:jiO:

—

| Ouibus verbis effentialiter conflet , Yvg

lt

difl. 14. q. 2. Petrus Soto/efz, 4. de confeffione

ol

Tertia fententia eft , (olum verbum ; ab(olvo effe

ügmt

Yf LEG

neceffarium & eflentiale. Vide Henriq. Jjb.1. de

sÍL.C. LI,

Qnarta inter predictas media eft,ad

lmz]or

validitatem huius Sacramenti foffi.ere , fiexpli«

t

J

d ll

cité proferantur illa duo verba;a£/o/vore, EflScoti

qn 4 diff. » 4.4. 3- Cajet. bic verbo abfolutio, Suari

jl ld

difp.19. feit. 9. n 3 1.

Valenz. q. 7. pune.3. Vafq.

lt

dub. 1.

bic, Toleti lib, 3. 612. & fine controveríia

Id

communis, Eadem mihi videtur fententia S. Th,

u

dum /ec art, ubi fine addito ait, forma huius Sa-

j luæl

cramenti. effe hgc verba : Ero ze ab[olve. Neque

vf

dicas , S. Th. non intendere afferre integtam for«

mam peenitentiz , & eodem modo accipiendum ,

«um

quo docet, formam huius Sacramenti e(fe hag

j

ol P

Vetba: Ege feabfolvo , quo accipiendum eft,

quod hic etiam habet , formam Baptifmi effe illa

m

Verba ; ego te baptizo ;

u

od deintegra forma

j

accipi non poteft , cim defir invocatio Trinitatis,

r

; /W'

U,

Nam contra eft 1, fi hic formam integram non

tradidit,nullibi tradidit ; quod dici nen poteft,nifi

tokü

velimus fateri , ipfum de Sacramento Poenitentize

TAE

[

integram doctrinam non tradidiffe. Deinde con«

uM

ans & perpetua confuetudo S.Th. in tra£atione

Tubmtut

Sacramentorum eft , integras formas adferre , ut

dlmmtü'

patet ex 4.66. arz,. 4. de forma Baptifmi :

yiatly

[

T72. art.4. de

exdi

forma Confirmationts. ex q.g8.ars,

(ü ,PU

3. de forma Euchariflie, Ydem igitur in Sa-

j

cramento Peenitentiz fervaviffe valdé veri (imile

"

P](U

j

t Neque inflantia ila de forma Baptiími

eone

| Mï-

1 x74.

Zrticulue P

Qu

convincit ; cüm enim boc artic, non

l difputaret

LTTT

ex profeflo de forma Baptifmi , necefle non erat

n

pltit

integram adferre , prafertim cüm alibi attuliffet :

non eít eadem ratio delforma Ponitentiz , cüm

erefe

ejus explicanda hic proprius erat locus. ldem

ia Sqc

videtur etiam fentire Catheci. Rom, dum fim»

'tnifioner

pliciter & (ine addito ait, formam cffe ego te aba

hdumd

folvo. Hinc

; Utf

140 Dicendum fécundo :

effentialia verba formae

il w

effe tantüm ha : abfolve

Üf

Sacramenti poenitentiae

128

ita communiter

DD. apud Salmant, /ic €

r d

n. XI

Probatur : forma abfolutio-

At fom

j: unilo

nis eft. actus

iudicialis abfolvens poeaitentemà

Utl w

peccatis :

fed tota eífentia huius aétüs — falvatu£

M

diclis verbis ; ergó.

min. prob, qui aCtus hic

Wf»u:ä

|

Judiciales importat feu fignificat. ;

eít. po-

Ms f

*

is, ipfe aclus abíolutio-

teílas perfonz abfolvent

Em

nis, reus , feu períona; q

vg abfolvitur, & mate*

LTA

folutio: fed hacfuf-

Vil

tia,circa quam verfatur ab

D

ficienter fignificantur per

di&la verba 3 ergo,

M

sin, prob. in primis fignificatur perfona a

bfolvens

nprima

'""letc li

nam ly abfolvo utpoté verbum activum i

UI

perfona fignificat formaliter ipf:

a

m períonam

li

[ &

d

agentem , & ob eandem rationem authoritatem

tlltem,

agentis; cüm enim fignificet non quamcunque

L^

actionem , fed actum Judialem , fignificat etiam

IXP

kluuM

ff

non quamcunque períonam agentem , fedagens

?'an

tem ex poteftate.

Reus veró feu poenitens I1g-

h

i

inateria vero Íeu

l T

nificatur per particulamze

^peccata à quibus tanquam vinculis abíolvimurt;

per

&

n

pr o-

lt

utramque particulam aP/olvo te , qu&& verba

lata

"

Quibus verbis effentialiter conflet ä':. " f

gt

lata ex intentione Miniftri fupra materiam fub-

d

jctam , & in his circum flantiis fignificant faltem

dift:

implicité abfolutionem à peccatis ; quàd . fufficit,

Q

utexpreffé docet , S. D. boc arz. nimirüm , in

J

forma Sacramenti poenitentiz fignificari debere

y t

remiffionem peccatorum , & hoc fieri ; prout de-

(alubl.

bet , dum dicitur : ege te abfolvo : deinde non

eft neceife explicité exprimi in forma perfonam

fu.

minillri? ergó nequé neceffeeíl exprimi peccata,

abfchit

Confirmatur conclu[fio ex Concil. Florent. quod in

j fic t

decreto de Sacramento Panitentia affignans ver-

[ohrie

balem formam huius Sacramenti ; comprehendit

"

eam his verbis; abfolve te , & nihilaliud addit.

jjunt

Obije, 1. effentiaforma Sacramenti Poeniten- 14K

lus fic

tiz eít, u fignificet determinat? remiffionem à

Á

pecatis , fed hoc non fignificant diéla verba,

)[ohllü'

quia funt indifferentia ad fignificandam remiffio-

j ni'

1

nem vel debiti , vel peccati , vel folius Pcenz, vel

j

cenfurz ; ergó íola illa non fufficiunt ad effen-

ba j (W.o'

tiam formz, — Refp. fufficere , ut. id fignificent

j

jolt

implicité in di&tis circumflantiis , in quibus pro«

lata non funt indifferentia,

j

l

n

- Obijc. 2. formanon minüs fignificare debeti4a

abfolventem , quàm abfolvendum : fed ut hunc

u;honu& í

V

1gnificet , exprefsé poni debet ly £e : ergó etiam

luath

ut illum fignificet , debebit exprefs& ponily

€

j "i [

hll

dggtw

Refp. neg. confeq, quia verbum a&ivum ex in

-

[

tütione fua formaliter fignificat agentem , non

gtl

j w

autem patientem ; ergó ut hic fignificetur , poni

€bet. ly te,

j

hs

Obqe

116

JArticulus l.

| m

| fifioy (

343 Obijc, tertio : nifi fiat explicita mentio pec-

catofum , non fignificatur certó & determinaté

ttri 4d à

er verba formz ,abfolutionem fieri à peccatis;

Oþl'ljt. l

illa enim verba a£folvo re jequ& poffunt fignifie

tfar &

care abíolutionem à ceníuris G& paenis, atque à

vimr,quä

eccatis , & tamen forma (ignificare debet deter-

Dnisile

minaté a&tum Miniftri,

Hoc eítargumentum ,

m p

cui pracipué innituntur contrariz fententiz Au-

[ UW they

thores, — Refp. non effe neceffe | ut verba formae

[

ex primaria inftitutione fignificent determinaté ;

Üb

quód Gguiücäri debet , fed fufficere, ut fignifi-

UM

cent ex accommonatione ufüs penfatis omnibus,

1mllho

utconítat ex materia de Sacramentis in genere ,

um

v. g. füfficienter fignificatur Trinitas in forma

Atfer f

Baptifmi per illa verba in nomine Patria, & Filia

ltl

Gc. & tamen. neque Patria,nequeFilia «x prima

^m

h.

inftitutione fignificant Patremaut Filium. Idem

Wllüs i dC

patet in Peenitentia ; nam haec verba abfolvo te à

li fgæ t

eccatis tuis ex prima in(litutione non magis fig-

UM

nificantabfolutionem in ordine ad juftificatonem

t

li

quàm in ordine ad poenss temporales flatutas le-

PA n

gibus Principum ; poteft enim Princeps pet ifta

M;gm &

verbaremittere panas debitas alicui. Denique

b 46/0[

nemina zquivoca non fignificant aliquid. ex fe

Mïgnd

im,

determinate , & tamen non reddunt Sacramen-

t

f

tum irritum , fiquis iis utatur cum debita intens

jj

lltl[el-

tione &c, utrecte Suar,. 3. [tom. |ifp. 2. fef. 4

l

Ws

Eíto igitur , illa duo verba a/fslvo re. ex Íe non

L

ln

à peccatis

fignificent determinaté abfolutionem

U

i

fufficit quód hic & nunc ex accommo

datione ufüs

Mp()nd

m con-

UP

hoc habeant, ut reverà habent 3 pefitá eni

M

m

effione

uibus verbis effentialiter couflet cfj*'c

IT

o

feffione &c. nemo non intelligit, illa verba re-

mitié

ferri ad abfolutionem à peccaus.

AO

Obíjc. 4. non minüs performam verbalem fig-Y44. —

üguifi-

nificari debet vinculum , à quo poenitens abfol-

a;que'a

vitur ,quàm perfona , quzabfolvitur; ergó non

t du

minus iltz particuiz 4 peccatis tgis , quàm par-

entUfoy

ticula ; perunent ad effenciam formaz.

Probae

t Àv

tur con[eq. licéthoc verbum abfolvo prolatum in

fotttà

certis circumítantiis , & ut talibus circumftantiis

sindt

fnbelt , fufficienter fignificet perfonam , qux ab-

; ügmfi-

folvitur , tamen eam non fignificat per vocesá

mbl

Minittro prolatas , & | ideó non fufficit folüm :

(2

ergo fimiliter &c.

Quód autem ly abfolvo fuf-

; forti

cienter. fignificet perfonam ab(olvendam in cer*

&Hl

us circumflantis ,. patet à pari: fic fi egoad te

m

dicam: donasné mihi hunc liberum ? & tu re«

, i

Ípoudeas : dono , ly dono cum, iflis circum(tan-

u

tis fufficienter fignificat períonam , cui donas ,

[glva

ma?;liüg'

& librum , quem donás , licet particula zi/i non

o

addatur , nec particulg busc librum : ergó etiam

üzwüäk'

quando pcenitens dicit: pezo abfalutionem à pecca-

Hs meis, GU Confeffarius dicit : abfolvo , hoc

Ü

slfb"

p

verbum a//olvo (ufficienter fignificabit perfonam

abfolvendam , & vinculum , à quo abíolvitur.

"LU

&i

'Hac eft principalis obje&tio Adverf. adquam14$

blü ln[cn

multipliciter refponderi poteft. — prisó , quód

n d

illa particula re addenda fit explicité , habeziex

ü [;nün

inftitutione Chriíti nobis manife!lata per Concil,

T

qua ratio in. aliisrebus non militat.

Secundo

]

/i

TA

refpondent aliqui , dzfparitatem ff , quiain pri-

f

mo caíu circumftantiz deberent effe figna par-

T

j

j

tialia,

n

hj

E —

—

*

H

118

Ariiculus - P.

tiala, cum quibus verbum abfelvo fignificaret

LI

! tonem.

períonam abiolvendam ; nam verbum aclivum

|

|

tf

nec aquivocé , necindeterminaté. quidem figni»

j ]rbar

ficat perfonam pauientem , adeóque determinari

feet ,

nequit ad eam Üignificandam per circumftantias

ut meras conditiones: econtra veró verbum 4D»

| m p

Wi ten

folvo fgn:ficat liberare à vinculo , adeóque for-

|

d0 lü)l/nA

maliter fignificat vinculum , licet indeterminaté

*

E

aut æqmvoc&

*

hinc circumftantiz non. funt ne-

Ms i

ceffarió figna 5 ficut. vox casi; fignificare poteft

perit

ftellam & animallatrabile : ex ipfis autem cir-

cumflantiis , ut dum de cane adílante dico: ecce

Uffcen

| ACl

canis , colligitur, me nonloqui de fydere calefti

tilncfe

Íed :nimale latribili.

Térió demüm datur difpa-

ritas à paritate Baptifmi ; ex eo enim , quod

LTA

Chriftus dixerit Paptizanteseos &c. bene argui-

tlj

Att4

tur, per verba formz explicandam effe actionem

bapuz:ntis , & períonam baptizati , non autem

H

Vg

materiam , à qua,vel qua abluitur : ergo fimi-

liter:n Sacramento poenirentie , dum Chriftus

N fgqui

hsttfay

dixit : qwormm remiferiris peccata,debet dici : ab-

L.I

féln te , quia forma debet effe expreffiva fenteni-

tizin aliquem certum prolatz; & hoc fufficiet

ii

of

absq; eo, quód addantur particulz à peccatis rsi;

peccata enim potius tenent fe ex parte materi&.

1 lil (

346 uflabisex materia Sacramenti Matrimonil,

"EHIIEQM

nam fi virpetatà foemina, an velit illum habere in

"Id

martum ? & illa refpondeat : volo , hoc ver-

ii d

bum fignificat hic & nunc fufficienter confenfum

Wi

& fufficitad Sacramentum Matrymonii ; licet fit

!Um Vom:

dum ?

n ia

de feï indifferens ad hoc, vel illud fignifican

,

m

ergo

"i Zn.r verbis effentialrter conffet ä*c:

dq'9

ergó eiam fufficiet , fi penitens perat abfolu-

gf

tionem à peccatis fuis , & Confeffarius refponde-

at

atabfolvo. Re[p.primo , hocargumento nimim

m

probari , ergo nihil, probatur enim etiam fif-

qumi

ficere , quod Confeffarius dicat: vole, fi nimi-

gf

run d

rüm pznitens interrogaret Confeffarium , an fibi

velit remittere peccata : Ztefp. fecmndo , megan-

jut f

m

do confiquentiam : difparitas ef! , quód Chti-

flus Matrimonium reliquerit in (uo effe contra-

dunt at

&üs civilis , qui càm poffit. perfici folis nutibus,

mg?()[e l

poterit etiam perfici hoc verbo volo , quia eft

g d

fufficiens fignum confeníüs interni : aliud efl de

jit: I(((

ualit

Sacramento Pznitentiz,ut per fe patet ; & quam-

vis hoc fequatur naturam judicii Civilis, ubi forte

urdlpe

fufficit dicere : 45/olvo ( ordinarius tamen & con-

j 0

naturaliter modus etiam in judiciis humanis eít

p

dicere : 4/ólvo te , ut videreefít apud Magnif, P.

fond

Pettschacher 7F2G. de Panit. g. 4. $. 1. ) tamen

j at

id non fufficit in Sacramento Pznitentiz , quod

pl

non fequiturin omnibus naturam judicii humas

ul

ni, utfzpé dictum eft..— Deinde ex hoc fequitur,

TOLA

quód etiam in Baptifmohze forma fufficiat: «ge

st in nomine Patris Q Filii , & Spfrits Santii,

, if

fi proferatur tunc , quando Sacerdos fuper bapti-

szi*".""*

zandum fundit aquam , quia in tali circumftantia

T mlatGIL?;

fignificarent idem;ac hzc verba : ego te baptize.

lm

Deinde ex CC, habetur, quód ex inítitutione

1 gbtlt

Chrifli effentia forme , five a&tus judicialis Sa-

) hoc 9g

cramentalis confi(lat intrinfecé in (ignificatione ha*

f o il

rum vocum : abfolvo te , non autem huius dun-

j

iil

taxat : abfolve:eíto fpeCtata pracis& reinatura

jf

4.

")

--

120

e^/frticulus L.

f

idem videatur pofe dici de una vocum fignificae

Mio |

uone , quod de altera.

latl

347 Obijc. f. exnoflra (ententia fequi , etiam cit«

|lmumi

cümftaütias pertinere ad formam, & conflitutio-

L

LT.

nem illius, quod probats

.

quia illud , quod

lum

detetminat verba ad fignificandam remiffionem

ttlaber

peccati , habet rationem forma : féd circumftan-

[Häv W f';

tiz determinant pradi&ta verbaad fignificandam

| lgt

temiffionem peccati ; ergó. — Seguelaautemad.

; Olir. i

mittt non potelt ; tum [quia Trident. exprefse

him a

diltinguit formam ab illis partibus: tum quia

v«his:ab'

Chriítus non inflituitalia verbaad (ignificandam

tthqu; m

factamentaliter remiffionem peccati , quàm ea,

lm fm

qua àliàs ex inftitutione humara illam non fig*

ü ftmüm

iificant , & perhoc|, quod proferantur in rali

ii

éircum(tantia , non acquirünt. novam inftitutio-

€

r

:

o.

].Umïuplllat

hem ;

KRelpondent hic aliqui , formam

lli, fo"mn

bene po

i

detetminati per aliud tanquam condi-

u

LT

tionem; noit aütém tánquam configuificativum.

"Tfüfll Qf

Verümnon video , quare admitti nequeat , verba

L 411

abfolvo te non fignificare remiffionem peccato-

"E

rum ; nifi etiàam partialiter ipfis circumftantiis

N quæ t.

talis fignificatio ttibuatur 5 nam circumftantiz,

Jl

" &t

qua in hoc cafu concurrurit, funt confeffio facta

u

Mltgm

à panitente , & ceteri actus illius , fignificatio

! llläm

Veró eff peccatorum rerniffio per rmodum judicii:

A

atqui fignificatio Sacramentalis , licér pracipué

Wtise

debeat effe in. abfolutione , juxta Trid. feff. 14.

M

Df

& ? omnibus tamen parcibus etiam marteriali-

M

bus (mul. fumptisttibui debet , & fola formanon

fü æältu

9t lr

Ex hoc tamen non fequitur, quód con-

einoó

ï'mllh F

»

Quibur verbiseffentialiter conflet du a

fignificaret

tf

feffio (it pars forma , licét hac non

fine illa non prefuppofitá , quia adhuc forma eít

&

at

ulumum determinauvum , && precipuum. Patet

NT

hoc à paritate Baptifmi, & aliorum Sacramen-

qui

torum , ubi formaplenum & perfectum fenfum

[

non habet, nifi adhibitd. materiá, vel prfuppo-

nl

fitá , ut fidicam te baprizo , velabluo, á quo &

Tl

mediante quo fiat, exíenon fignificat forma.

f äd-

Obijc. 6. Trid. priorz num.cit. exponens for- 1

48

Lprcls&

mam abíolutionis, & dicens , eam falvari his

l qlil

verbis : ab[olvo te , addit ly & cerera ; ergo ctiam

n

reliqua verba : 2 peccatis tuis , pertinent ad effen-

'm] llj

tiam forma. — Prob. confeq, cum quia ly &c. fa-

ij

cit feníum quód non tantàm in verbis : a£folvo

"T

?t , fedetiam in aliis fita fit forma , cüm faciat (en-

iib

fum copulativum; tum quiaTrid. poftquam dixif-

t

fet, formam panitentiz fitam efle in his verbis:

coud

ab(olvo te &c, ftatim adjungit , quid non fit. de

j

effentia formz, dicendo? quibus verbis laudae

j

biliter adjudguntur preces quedam ( ille nimi-

i

tüm DEnss mifereatur &c. & Pa[fro Domini noflri

jus

C'. ) qu& tamen ad formz eíffentiam non fpe-

fhntib

&ant : ergo fignum eft , quàd verba illa,qua fub

T

ly & cetera intellexit concilium , voluerit decla-

if

tare , etiam effe de eífentia formae.

Rejfp. 1. hoe

v

nimiüm probare , fcilicet etiam inVocationem SS,

aipl

rinitatis effe de effentia formze; quia etiam addi-

jf

tur poftilla verba:egozeabfelus. — Refp. 2. illud

yettil

€'v. non poni à Florent. & licécin multisex plu-

tibus Florent. & Trid

.&emplaribus pofita fit illa

tf Jl

uödm'

particula, probatur ta

.

ii ex hoc ipfo , hacver-

]

$

-

$24

aMrticulus l-

l

Q

ba: à peceatistuis , expre[sé & |materialiter pofi-

L

tanon effede effentia , primó quia fi volviffent

! Cuechi

Concil. etiam ea pertinere ad effentiam , debuif-

lifer

fent illa equéexpreffe ponere , ac alia ,nein re

! i hao

tam gravi diminuté loquerentur, Secundo; quia

! Vdentioy

fic colligeretur, etiam illas particulas :dn nomin

| TOf

Patris Cc. effede effentia.

Tértió dici poteft,

|

(40)! gj

Concil. folüm ideb addere & c. ut oflendant , illas

| Wit, qi

particulas , apeccatis tuis virtualiter & implici«

f al

té contineri in his verbie: a£/eivo te5 velut often-

jrüdim

dant , fe non velle definire, quoderat contro-

| mlub:'!a;

veríum in Scholis.

| jf

149 Olijc, fiptimi: in huius Sacramenti inflitutio

ne Joanr. 20.fit mentio expreffa peccatorum,dum

! ffä/;p![m

DI

dicitür : quormm vemiferitis peccata (c. ergo

etiam debet fieriin forma ; forma enim debet

| df

ftittis

correlpondere infüitutioni.

Refp. etiamfioam,

ll tii

20.fiatjexpreífa mentio peccatorum,tamen AMaib,

| Qp

16. ubi promiffa eft huius Sacramenti inftitutio,

| hg.]

nonfieri aii implicité, qwodcssque folveris & .

efto igitur, debeat correfpondere inflitutioni for«

|"httpit

im

àr, E

ma,

h

atis tamen correfpondet,

fiin ea implicité

Ntig fri

peccata figuificentur, ficuti fit 4fath. 16. ubi €a-

dem inflitutio, que Yvann. 20. praftatur , pro-

"fl

Pt

miffaefl. Confir : quia forma ablolutionis magis

Hiltity,

eft defampta ex verbis Domini Zatb. 16. quàm

Wi

S'oan. 30.neque enim Sacerdos dicit : ego tibi ve-

'imh"SChn

mitto peccata,fed : ego teab[olvo cüm tamen apud

o

Teannem habeatur verbum remittendi , apud

( j

j |

Matth. folvendi. Vide S. 'Th. boc,. art. ad. 3.

&Rnu

opsfc. 32. €, a. ubidocet, in formaabfolutionis

ii

refpict

d lu]t [ub

m

H

Quibus verbis cffentialiter conflet cc. : 123

ivl

fepici ad locum Matth, quod [etiam habetur in

i

Catechiímo Romano,

, hi

n

« Muferes ex bivi, de effentia forms Poenitentiz , g

.

*

effe hzcvetba folüm

abfolvo te , vel his equi-

ii

.

e.

T

valentia, ut f verbum aPfolvo mutctur in hac

remitto , condono tibi peccata tua , Jolvote a. pec-

d POR&;

iil J

catis tuis C'c. hocautem : mundo te à ipeccatis

tuis, quamvis à nonnullis approbetur, videtur

igplé

tamen aliis infufficiens , quia non (ignificat actum

i ltt

judicialem. — Pariter pro nomen te fine mutatio»

u

*

ne fub'tantiz mutari poteft, ut fi. dicas

*

abfol-

fliuio

veris Ame, abfolvo dominationem veflram , vole

tibi peccata remittere (c. Plura vide apud Sua-

um,d""]

tez bic & Salmanticenfes,

1 t

Inferes 4.. Nihilominus omittere illaverba :151

'lm d:blf

& peccatista is, effe orave peccatum , ut nirnirum

lmom»

in hoc etiam vitetur periculum, fi quod effet

?

*

, J

quia fententia opposita Gabrielis & aliorum , do-

)mflllm&

jb

centium , hac efle de eifentia forms , eft probabi-

lis , ut patet ex fundamentis infinuatis in objectio-

otiiol^

nibus, Etfemperante oculos habenda eft pro-

mykafe

pofitio prima inter damnatas ab Innocentio Xf,

i

non eft illicitum in Sacramentis conferendis fequi

"u

opinionem probabilem de valore Sacramenti, veli-

"1]

& tutiore &'c. unde etiam. intentio fieri debet

j

uf

conferendi hoc Sacramentum per illa verba , in

j Ubl n

quibus Chrif(ls inftituit.

Illud certum eft; parti-

(

y

culam e»ziibus non effede effentiaforme , & li-

Til

W

cité omitti pofle , ut (atis probat communis ufus

TM

& RitualeRomanum Pauli V, in quo particula

qi

illa fuit fublata : tum etiam, quia fzp& homo

d

a*bioþ

:zqï

"rticulus D

Quh

il ad

abíolvitur à peccatis , quando habet cemplacen-

iwontio

tiam ad aliquod veniale ; tum denique, quia mo-

dus loquendi inde&nitus. equivalet. univerali ,

julcals

du p

vantum fcilicet ad omnia eccata abfolutionis

capacia : unde multi judicant , confuluus effe ;

Tkopütg

]

vetlem

illud tanquam fuperfluum omittere.

ia deferes 3. Suppofitá noftrá fententiá fola illa

|

ii u

verba abfolvo te ; concurrere ad. effe&tum Sacra-

retams

menti, quia nimirum tunc effeclus Sacramenti

l i J quiä [

producitur, quando fignificatio eít integra &

LOT

Biijm,

perfecta , ut audientes eam fufficienter intelligant:

Íed antequam proferantut hae voces : 4 peecatís

!d

| at itrbo

rnis, fignificatio eft integra ex diclis; ergo, Un-

de Minifler non poteít fufpendere effzdum, do-

It m

nec pronuntiárit illa verba : quia pofita integra

L 24' l

fignificatione formz non pendetab ejus volunta-

Oïmtemiæ

Wi

te, ut non ponatur effe&tus.

153

ldufeves 4. Verbahzc im momine Patris de,

QUil

non effz de neceffitate forma , alioquin effent ne«

m form

ceffaria i omnibus alijs Sacramentis, in quibus

Waggi

etiam Deusprincipaliter operatur ; neque de hac

l

RUT

neceffitate conítat ex Chrifbi inititutione , Ecclee

ïjlmdi ngn

fiz traditione , aut etiam congruentiá aliquá ; fi-

:ll idf()fmz

cut conítat de neceffitate, ut adhibeantur in Sa»

lat

cramento Baptifmi & confirmationis, quorum

Pt d

illud eft janua Fidei , iftud complementum » que

Vg

in lege gtatiz requirit explicitam cognitionem

umïülyl

SS. 'Trinttatis : unde in his Sacramentis dixit

MT

Chriftlus : Paptizantes eosinnomine Patris AA

'ff'difm

inflitnens autem Sacramentn:;n Poenitentiz, dixit

tte

) für

duntaxat Jows.2Q. quorii remt[eritis peecata G'c.

fb ,

blq

ni

-

—

Quibus verbis ej]"s*nti?liter con/iet c&c

12. )y

t

nihil addendo de perfonis Trinitatis , cujus

invocatio non eft de effentia fignificationis a&tüs

uld T

verül

judicialis ; unde aliqui putant , illa verba pofíe

Jaton

absque peccato omitti feclusó (candaló : alij ta-

"LT

men putant , effe peccatum veniale propter uni«

veríalem Ecclefiz confuetudinem ; quam tamen

[2

alij putant non obligare ; cujus fententiz vide-

tur etiam S.D. /ic 4.84. 4. 3. 4d . 3. i« fine. ubi

M

m

ait , quia tamen boc ( (cilicet invocatio SS,Trini-

qu &

taus) son eff determinatum & Chri(lo, ficut in

dgut

Bapti[mos relinquitu avbitrio Sacerdoris, Unde

pm-uti:

nÓ videtur probabilis fententia Durandi docentis;

hac verba effe de effentia torma. JNeq; dzcas : in

[ö, [

[l d

Concilio Mogunt ( quod habetur 4.767, ((oncil.)

€4p. 24. dicitur hanc effe formam Sacramenti

r

Ponitentize

[

L

olutte

ego ab[olvote à peccaris tuis iu no-

mine Patris Q filij & Spiritus S.

Refp. non

iit b/]

doceriibi , quód hacfit forma, fed folüm praeci-

pi, ut formamabfolutionis fine alijs additamentis

(«t.n

l ulblli

aut conditionibus , Sacerdotes fimplicibus verbis

ita pronuntient , ego te ab[olvo (?c. quo modo lo-

u g

» Et(k'

quendi non indicatur, omnia & fingula verba

illa adformam pertinere , fed folüm jubetur, ne

l

/

"

cum alio additamento forma pronuntietur, Adde

etiamfi direclé ibi haberetur , illam effe formam

[j

jf

Sacramenti Poenitentiz , deberet id in eum fen-

j ,qnz

g

fum atcipi, ut folüm fignificaretur , in ijs verbis

Ü

ormam contineri , non autem omnia & fingula

TO

eífe de forma.

Hac ratione folemus interdum

wll "

dicere, formam Sacramenti Euchariftiz effe illa

fidi j

j

j

verba : hee eff eyim corpus meum , eiamfi parti-

