num, & Vegam , putantes , fufficere inefficacem,

gun

Probatur conclufio : quia ad remiffionem cujus-

non(ïftmc

h at

cundue peccati etiam intra Sacramentum requiri-

tur dolor excludens omnem affectum ad illud:fed

j

hoc nonfacit dolor inefficax, uti necdolor condi-

Imin j

tionatus, quieundem compatitur non purificata

q u

conditione ; ergo,

Confentiunt Script. CC.

& PP. qui paffim docent , ad juftificationem re-

gt

quiri di(pofitionem , que affe&tum peccandi fim-

T

pliciter excludat , & peccatorem perfecté aver-

d

tat à peccato ; & ad DEum convertat.

j

Dicendum tevtió , attritionem debere effe fu.2 5y

i

pernaturalem.

Patet hoc ex Trident. quod feff.

n

14. c. 4. docet, illam Peenitentiam , quz extra Sa-

gt

cramentum non fufficit addelendum peccatum ;

14

j

l

m4

r

*

Articulus HI.

& fufficit cum Sacramento , effe donum DEI fpe-

ciale, ac SpiritusS. impulfum , non quideminha-

bitantis, fed moventis.

Et caz. 3.concludit,ne-

minem poífe poenitere , ficut oportet ; fine pra-

Á

veniente Spiritus S. infpiratione & ejus adjutorio,

Hinc conceditur, quódin aliisSacramentis materia

d

ex inftitatione Chrifti non debeat effe fuperna-

turalis: imó nec tota inSacramento poenitentias

negatur tamen iddeattritione , tum ex ratione

«t

& authoritate Conc. tum quia attritio non fo-

H

Ofnr

lüm confideratur ut pars , fed etiam ut difpofitio

torttrig

ad gratiam , & ut converfioad DEum , qu fem-

dtotinjy

per fupernaturaliseffe debet.

'&0f Ung

238 Dicendum quartineceffariam effe attritionem

tomjh

inre, & non fufficere tantüm exiftimatam. &4«

It U

tio efl : quia hec requiriturut parseffentialis Sa-

0 dl

tramenti ; Sacramentum autem non valet, nec

erfe»

*deqlh

effe&tum fuum confert , nifi effentialiter

C

:

010-

&um : neque etiam quidquid mutat in obje

Xf

la notitia feuexiftimatio , confequenter idem eft,

VX pt

acfinon adeffet, fpectando effentiam Sacramen-

u qin

ti,

Deinde Concil, requirit dolorem : ergo ve-

mqüi]t fi

rum , & nontantum putatum: alias eodem mo-

Jgd

^ lo

o dico;ad Baptifmum requiriaquam tautüm exi-

torie

fümatam,& (icloquendo de conftitutivis allorum

i

Sacramentorum.

[ filldo

Talistemen per accidens non

t "

tenetur reiterare confeffionem illorum peccato-

B

rum , eó quóàd nefciat , fe habuiffedolorem tan«

D

tüm exiltimatum.

Aliud effet , fihuius

( Tm&

notitiam haberet

AR

m

95(185)5o

pEl

lunit

Anricurus IV.

dudtg

[ne j*

"n advalorem Sacramene

gd]ulom

dul

ü requmtur dolor uutoer-

i

ÓH

[a/is ?

enttid

"

oc efl, an requiratur dolor fe extendens ad239

o m

H

omnia peccata, in qua quaítione authores

conveniunt primo , non effeneceffariumdolorem

g

de oinnibus venialibus ; ficutenim, dum confi-

teor unum , nonteneor confiteri omnia , ita sec

"

de omnibus dolere,cüm unum fine altero rernittà

un. )

poífit, Utrüm autem tenear de omnibus dolere ;

"

qu& clavibus fubiicio ; non omnino conveniunt

ul n

u

DD. dequo fe&. feq,

M

Conveniunt. D. fecundo , illum qui non ha-246

Dbät" 0 07

R

betattritionem de omnibüs mortalibus, non re-

r Ü

cipere gratiam fanclificantem , quia nullum pec-

st

catum dimittitur, nifíi retractatum , &: unum

H Ctgo"'i'

mortale fine altero remitti nequit : unde quineg-

T d

ligit dolorem univerfalem de mortalibus , quae

TA

memoriz occurrunt , peccat fine dubio gravitet

(is dliOTW

fruftrando Sacrmentum fuo effectu.

Unde hic

st

tantàm quaritur de valore , nonde effectu huius

Sacramenti,

d

jorn

Difficultas igitur hic folàmeft, & quidem in24t

j

hoc 774&, celeberrima , utrümillis in cafibus, in

mj

quis

A'

186

Articulus . IP,

4

quibus ob defe&tum doloris univerfalis non con: ï,;;f,,&,;

ii p

fertur gratia ( ut fit in cafu , quo non habeo dolo-

rem deomnibus omnino nondum dceletis peccatis

7173

mortalibus ; feu memoris occurrant, feu non)

pie?

Sacramentum Poenitentia fit etiam nullum ? quod

miffont

aliific proponunt , an detur Sacramentum Perni-

quriur

tentiz validum &informe defectu doloris univer-

p g

falis? validum, hoc eít, habens omnia ef-

Cmfn

fentialia ; informe, carens effectu (eu gratià. Du-

Ti um

pliciter autem poteít effe dolor univerlalis, 1. ma»

fhtnt v

terialiter, quando ex motivo Íuo fe extendit ad

tateri]

omnia peccata, quz commilTa íunt , & nondum

hii

deleta. 2 formaliter , quando íe extendit ad illa

liim,tü[

folümpeccata, quz quis hic & nunc explicité

w

confitecur ex obligatione.

ttriign

2342

*Dicendum, probabilius ad valorem Sacramene

li titiy

ti Poenitentiz requiri dolorem univerfalem ma-

tiam

terialiter, adeóquedari non poffe Sacramentum

2

tf

Ponitentiz validum & informe.

Probatur

.

il

talis dolor eft pars effentialiter confüitutiva Sa»

dlfiige

cramenti ; ergo requiritur ad valorem hujus Sa«

tl

cramenti. 4z;. prob. quia ille dolor eft pars effen-

! t

tialiter conftituens hoc Sacramentum, qui requis

L

zitur ad plenam & perfectam remiffionem pecca-

; r

torum : fedadhanc requiritur dolor univerfalis

; Whlpo

materialiter ; ergo. siz. patet ex num. priori.

M p

saj. in qua folüm eft difficultas, probatur ex

h ,

"Frid. quod feff. 14. v.

3. poftquam dixiffet : fust

| d.

antem quafi materia bujus Sacramenti i,

pfz*us pt-

Bu

eiteutis a&ns , wempe contritio, confe[[io ,

€ fa-

tisfa

ftim d

du ad vaelovem Saeramenti , —

187

i on

tisfatlio , fubjungit : qui , quatenus in pæni:eüq

ubtod)

te ad. plenam d* pevfetlam peccatorum. remi[[ia-

t

nemex DELinflitutione requiruntur,bac vatione

n

paries Poenitentia dicuntur : Íed ad plenam re-

lum

miffionem feu ad effectum hujus Sacramenti re-

n t

quiritur dolor univerfalis materialiter ex ssm.

ori uniw:

priovi $ ergo,

omtiL

Cnfirmatur Conclufio : attritio folüm exifti 243

gran&.Dv

mata inefficax non. fufficit ad. valorem Sacra-

lais 1.f

menti

L

*

ergo neque attritio non univeríalis

"E

materialiter. —prob. cosféq. ideo prior non

& i

fufficit , quianon eft fufficiens difpofitio ad gra-

udi

tiam,cüm Conc.nihilunquam dicat de attritione,

Zh

i

j uj

ut eft difpofitio ad gratiam|, quod non dicit de

attritione , ut eftpars Sacramenti ; nequeulla a-

$

*

atunt

lia ratione offendi poteft, quare non fufficiat

din t

fedetiam attritio nonuniveríalis materialiter non

T

eít (ufficiens difpofitio ad gratiam ; ergo. Deni-

bt

que difparitas nulla dari potef , quare futficiat

"E

attritio exiftimata univerfalis , & non fufficiat il-

ledolor, quando quis fcientereo modo atteritur,

mhu]uSIS'n

"

advertens defectum fuum, fi attritio nonuniver-

falis reipfa fufficiat.

Dicunt quidam , in pofte-

yi

wnCmW

riori cafu talem peccare mortaliter fcienter po-

nendo obicem gratiz, atque ita carere propofito

h

LU

non peccandi de cetero,requifito ad valorem hu-

Sed coutra eft : fi non requiri*

7 Tl

hi

jus Sacrament.

jf

turad valorem Sacramenti dolor uni verfalis ; er-

H

P)l

1]

o neque,imó minüs pro pofitum univerfale; nec

enim dari potefl ratio oftendens hujus , & non il-

molgu

1u$

I

'188

Articulus IV.

lius neceffi:stem,nam propofitum veré univerfale

fubijcipc;

non eit inagis pars Sacramenti , quàm doloruni-

fedtolln

d

verfalis, przíertim cümn Concil. nunquam unius

quodtal

meninerit áne altero : imó propofitum inclu-

ft GAf

fum in dolore faltem in aliquo cafu fufficit ; ex di«

| fponden

cendis de propofito.

tulittrc

2

Obijc, 1. Ille folàm dolor eft parsSacramenti

Gttroju

.. Peenitentiz , qui et materiaproxima illius : fed

| Rentum|

non omhis dolor requifitus ad effe&tüPoenitentiz

| Quttnus

eftillius materia proxima 5 ergo. wiz. prob. ille

| Vif fic

folàm dolor eft materia proxima , qui verfatur

t

circa materiam remotam : (ed non omnis dolot

m

requi(itus ad effe&tum Poenitentiz verfatur circa

predd

materiam remotam 5 ergo. miz. prob. dolor de

a

peccatis perfonalibus ante Baptifmum commiffis

& nondum deletis , eft requifitus ad . effectum

fitemi

L

| unyis

Poenitentiz

H

fed hic dolor, quatenus verfatur

! 1lb

circa illa peccata, non ver(atur circa materiam re«

|- Ul

motamPunitentig ; ergo, — Refg. neg. min. ad

! Al nlor

ctjus proba : nego maj. nam Dzus potuit infli-

famgli

tuere, utetiam dolor de illis peccatis , quze no

as

lunt materia Sacramenti Poenitentiz; fit pars hu-

Mi

jus Sacramenti ; fic autem inftituiffe , conftat ex

a

"Trid. cit. ficut etiam vita vetus ante Baptifmum

n

actanon eít materia Poenitentiz, &t tamen odium

|

uf

vitz veteris eft materia Poenitentig 5 Sacramen-

Vtur

tüm enim Pocnitentiz eít perfecle remuiffivum

qtbd t

peccatorum a&tualium poft Baptifimum commif-

d

lu

Íorum ; quod non haberet, nifi adeffet dolor de

omnibus mortalibus etiam ante Baptifmum come«

|

,

.fiffis , quamvis peccata talia ,

neque clavibus

fubijci

cpn&

—

n davalorem Sacramenti Q*e,

189

T

fubijci poffint ; neque per abfolutionem tolli ,

dolong

fed tollantur per iplum Sacramentum Baptifmi ,

qunmunii'!

quod tali retraclatióe dicitur revivifcereex Trac,

tut n

fduro

de Sacrameutis in genere, uum.30j.. Aljj re-

Ífpondentfupponendo dolorem univerfalem, vir-

tualiter continentem propofitum non peccandi de

Suctn

catero juxta mox dicenda , requifitum ad Sacra-

Jius :

mentum Poenitentiaseffe virtualiter dnplicem, &

t

quatenus refpicit peccata ante Baptifmum com-

h i

miffa,fic effe difpofitionem ad gratiam Baptifmi ;

j veldt

remotà fictione ; quatenusautem refpicit peccata

nui dl

fubjicibilia confeffioni , & continet virtualiter

f d

predictum propofitum univerfale , efe difpfitio-

qolrrà

nem ad gratiam Sacramenti Pornitentiz ; & fimul

tomrii

partem ipfius Sacramenti : Hinc fractiones , illze

ii

quamvis fint formaliter diverfze , non camen fepae

T

rabiles,

n

Obijc. 2. Confeffio formaliter integrafufficita4 8

] sl

ad valorem hujusSacramenti : ergo etiam dolor

ycid

.formaliter univerfalis, fsu talis , qui circa illa

i quæ j

peccata verfatur ; qua in confeffione exponuntur.

"

Refp.1. vetorquendoargumentum :iufficit ad effe«

culltt

&umSacramenti folüm confiteri peccata , quo«

igptifmuä

rum habemus memoriam ; ergo etiam fofficiet

(l OdME

adeffe&tum Sacramenti folum dolere de peccatis,

i

quorum habemus memoriam , & non de obliiis $

nf

quàd tamen Adverfarij non concedunt ; erzonon.

wmmü'

e(t bonum argumentum à confcífione ad. dolo«

i?

tem,

Refp. 2, nego conféa, difpavitas ef , quödaæäv

n

cm)gsffxo materialiter inregra nen fit brapliciter

f

Sipoli-

1

AArticulus 1.

u

nidum &

difpofitio ad effe&um Poenitentiz , üt ipfimet

m Tride

AA. concedunt , & patet in illis , qui aliquod

peccatum grave ex oblivione inculpabili non cofie

,'VOHI päï!t

fitentur

dolor autem matetialitef univerfalis

atf

femper eít difpofitio ad effe&turn Sacramenti ,

(j

etiam per ipfos, ergo nulla eít paritas.

Wrltem.

ft pars hujus Sacrarneni-

datefefol

à46 Iwlabis : dolor,quie

ti , debet reddi fenfibilis : fed dolor de peccatis ,

p

quibus non cotrefpondet confeífio , nullo modó

n

eít fenfibilis ; ergo.

Refp. xegando tnin. hoé

widenfs

dine ad ré«

ipfoenim , quód confeffio fiat 1a or

d

tonciliationem , fi reddatut dolor fenfibilis pet

Tulhs r

dd Pïimm

expofitionem unius etiam peccati , redditur fen-

fibilis dolot teconciliativus feu univerfalis,falten

MU

indirecté & confequenter,

MT

in reliquis Sactamentis

defe&tus

| A 16

7 Obije 3.

lorem Sacramenti , féd

"34-

doloris non impedit va

; Vrj

folüm effectum : ergo etiam in hoc.

Refp. 1,

; üffy

Tl n

in reliquis Sacramentis defe&tus omnis omnirio

doloris noti impedit valorern. Sacramenti $ ergo

UE

nequeinhocj quodtamenm £ilfu

mi eft etiam per

Vrlonin

Adverí: cüm faltem requiratur dolot de pe

ccato

em

effe ,

Uüys fi

clavibus fubje&to. — Refp. 2. difparitat

falis fo»

ALiln

quia in reliquisSac

ramentis dolor univer

MT

làm eft difpofitio,

in hoc autem etiam elt pars.

etiam n

hoc Sácramento reqiri

l

"r

348 Jnfabis

Q[Qlüm

poteít dolor aliq

vis folüm ut difpofitio ad cffe«

|Utyg

éumSacramenti ,

diverfus ab eo ; qui tequiritür

. ita ut dolor univerfalis

' *ntemiæ]

tanquam pars effentialis

wll'lam(i

fit difpofitio, dolor auiem de

peccatis. confeffis

AT Con

ht't'up

llis, t

valí«

-

flt pare ; Íed in tali cafo dabitur Sacrame

"As ad valoresa Sacramenti &c.

19K

it i

validum & informe : ergo. — Refp. ;frganda máj.

qidqi

nam Trident, feff. 1 4. c. 4. illum ipfum dolorern

yli n

vocat partem , quem paulo ante feff. 6. €. 6, vo-

TY.

cavit difpofitionem ex »s2. 142.

Surind

Obijc. 4. Sirequiritur doloruniverfalis ad in-24 9

i

J

tegritatem Sacramenti, poenitentes femper de«

soatn

bent effe foliciti de confeffionibus repetendis , &

j

ficmagna dabitur illis occafio fcrupulorum. Item

nilomul

penitentes femper obligarentur ad dolorem uni-

T

verfalem feu fub motivo univerfali , ita , ut fecüs

dine i

tepetere deberent confeffionem , ad quod tamen

atibls g

nullus confeffarius obligat Poenitentem.

Re/þ.

jiur l

ad primmm per hoc poenitentibus non dati occa-

lls t

fionem fcrupulorum , quamvis ferió moneri de«

beant , ut de dolore univerfali concipiendo fint

foliciti , quem certó faciliüs eft effe inefficacem

j dcft&uf

TL

velnaturalem ) qui tatnen per hoc, quód negetur

M

effe infufficiens, non dat occafionem Ícrupulorü )

T

quàm non concipi ex motivo univeríali posna-

rum aternarum , exquo multó faciliüs moven-

aii U

T

tur homines ad deteítanda peccata , quàm ex alijs

motivis particularibus,

d pgccfä

T DI

"d alterum dico , otnnino infiftendo noflrz, .

fententiz confeffionem debererepeti;fi deprehen-

j

jl*

deretur dolor non fuiffeuniverfalis , quia tamen

hic folüm concludimus , quidfpeculativéloquen.

p

dofit probabilius, nec difceptamus de alterius,

rl(yl

fententi probabilitate; fi quis fequatür fenten-

f i

univg[[lui

tentiam oppofitam , non obligabitur ad tepeten«

dam confeffionem , nec fe exponet periculo fa.

lutis, cüm in hac fententia communiter admittas

7

tür,

"rticulus IF.

n

192

adhuc li

tur, quod per fobíequentem dolorem Sacramen-

tum Poenitentie — revivifcat,

Utrüm veró

itio Qon.

tmullum

Íoffciat dolor univeríalis univerfalitate ma-

teriz, hoceít, qui fe extendit ad omnia pece

ticiver(

ciia commiffa , qui quandoque effe poteít do-

| Obijc r

m

lor parücularis particularitate motivi ? ruríus

controvertuntauthores. — Negant aliqui ( & ex

nent;

WN/? [[71)

hocipfo probant pradictam conclufionem no-

fttam) eó quod Trid, ex hoc Sacramentum exigat

Wfltinis

dalorem excludentem voluntatem peccandi mor-

fraptretn

taliter, & inducentem propofitum univerfale

LUE

non peccandi decatero : quod non habet ille

tf

w oay,

dolor elicitus ex motivo particulari v, g. Juflitizs

quando quis non peccavit, nifi contra juftitiam.

D.duif

Àlij tamenaffirmant , dummodo fimuladfit pro-

UT T

ofitum univerfale non peccandi de cztero ; eó

ldibldtm l

quéód illedolo

títdoler de peccato commiffo ,

fj

5

fitque.

UUR

quem Trid. requirit ad hoc Sacramentum

fufficiens difpofitio ad juftificationem.

Kt 'gnde

m m

Wlitmi

deducunt , cur non hoc ipfo gravitet fit culpabi-

lis, quidolorem ex motiv:s particularibus elicit:

"t tren

quia etiam in Sacramentis moraliter & humano

filao

modo procedendum eft ; (i quis autem poft dili-

ftoper

gens examen non reperit fe reum , nilà unius aut

IilEPg[a&ïs

duorum peccatorum, moraliter & humanó mo-

* i

dó poteft prafumere,, fe plura non commi iffe ,

IT

l!ig

tb

adeóque bona fide procedit ex motivis parcicula-

ribus eliciendo dolorem « unde talis , quantum €

d (0(0519(

defe , moraliter & humanó modó loquendo5a-

WQH,P

!

cramentum non exponit periculo invaliditatis »

llll]gpn"

auamvis per accidens contungere poffit, ut laten-

"u

[]

,

du ad valovem Sacramenti efc,

I9

15c? teadhuc aliquó peccató , de quo dolor fcu retra-

Ütrum Y

atio non conciperetur , ipfum Sacramentum

f d

fiat nullum ex defeclu pattis eífentialis, feu. dolo-

ris univerfalis.

Omtni *

k pdi

Obijc. g. Authorit, S.D. i 4. diff.

17- 4- 3. 4.4 f 1

UM

4« quafiinne, 1, ubi ait : fecusdzm l

uod e/f/;xrs

d

liqi (

Sacramenti confe[fio, etiam poref

e[fe zu eo, qui

Mffonta:

non eff contvitus , & quata

VI; LHAC 405 perctpiat

Ra

ebfolmtionis frutium , tamen recedene fiéizone

"

peycipere inciptet , ficut eiiam eff. in alijt Sacrae

m ont

Wientis ; unde non tenetur iterare confefTouem ,

Mu

qui ficl us accedit , [ed tenetur pofhmodum fithio.

nem fean confiteri,

Refpondet. Fiaunoldus ibi

d jii

, Jilié

S. D. dixiffz quidem, Sacramentum Poenitentie

pofle effz validum

yudit

& intorme (ine omnidolore i

wlfüï :

fedibidem dzf/. 23. 9. 1.

xum fuifle , Ícilicet cont

4. 4, contrarium ample-

r

ritionem effe de effentia

n'üm,l"

Sactamenu , & pofitis omnibus , qua funt de

"

effntia hujusSacramenti, femper fequi effe&tum,

n

[ fyt

0

qui e(t remiffio peccati : unde facit ibi difcrimen

a

inter extrernam unctionem & hocSacramentum,

g

quàdillanon habeat femper (aum effedum ex

ul

.PGh

opere operato, omnibós , quz funt de effentia ,

j

ii

rité peraclis , ben& autem Sacramentum Poni-

ii

teni ; quare immeritó contranos citatur. Alij

tamen conantur illum explicare de confeffione,ut

at

fs p

(

eít pars Saeramenti fecundüm fe accepta , & non

d« toto Sacramento :

quanw

!]

quod dupliciter. intelligi

poteft, primó (i conf.

€

flionem faciamus priüs ,

x

qv][lïl

demdeprimó dolorem eliciamus ; tunc confef-

"

fio íecundüm Íeaccepta eftineo, qui no: eft

P

n

L

z

€ODs

":riculus I

T

4

centritus : 2, Si fiat confeffio cum intermiffione

qmndo q

omnis dolotis, & fequatur abfolutio ( qui cafus

la ocurr

videtur effe S.D. & absque dubio fru&tum abfolu-

tionis non percipiet , quia abfolutio nec eft valis

lum, de.

A umorp,

da : percipiet autem fruclüm alterius cenfeífio

tcata ve

nis , quando fcilicet confitebitur fi&ionem fuam,

haleriat

id eft,intermiffionem omnis dolotis. Et licét nul-

la fuerit accidentaliter. confeffio Sacramenta-

1

Ditec C

Mi

lis , quia tamen illa peccatafeuconfeffio videtut

bE] ii

adhuc effe in memotia Confeffarij , & pcenitens

Milb

accuíando fe de fictione fimul videtur de peccatis

illis petere ab(olutionern , ideo non etit neceffe ,

fïxique [

confeffionem itetari , & abfolutionis hujus frue

Mi )

&um elicito nunc dolore nihilominüs percipiet

thri f

Dim'a'g

cnitens, Ceterüm S.D, (larepro noflra fen»

Mntnttn

dentia , patet ex eojquia » 4. 4;//. 2 1. 4« 1. 4. 4

Villda, Ti

tocet , 4454 pofitis omnibi.s , qua [unt de effemia

Sacramenti Ponitenti, fémper (cquatur ejcciun,

Q&QA(:m, !

Á a

qui eft vemiffio peccati,

nm[hfüm

Anricurus V.

trliffc:

"U D onmo

h in confeffone lenia-

uf

HG. ton[i

lium dolor adomnia venialia fal-

Ut

tem confefja fe extendere

P d

dibeat ?

U

Áin

Uz haftenus dicta funt de dolore Saeta-

D'dig

.;*,'

iunt s

æsix

z

ab nentali . mtclliqua poriffumüm

quana

At

T

i in äöhþjïaw Vesialiut &&

195

Quando quis confeffus eft mortalia : nunc fpecias

idi

hd

lia occurrunt circa dolorem in confeffione véniae

lium, de quo plura apud AA, funt controverfa,

«c i

T

Id unum fupponimus tanquam certum , netpé

peccata vcni:;h;x etiam lola absque mottalibus effe

onilt

fnateriam fufficientem Sacrameni Poenitentide,

El

Patet ex Concil, Ttident. fe/f. 1 4. c, y. ubi de pec«

ctutt

F

(io vt

tatis venialibus fic loquitur : evesialia , quibus

D E fgratia non excludimnr , G in qua fregneno

d

r

ts labimar , quamgquam retie & uriliter , ei»

tràque onmmnem przfumptionem in confe(fone. diía

ia

s hj

tastur, quod piorum bominum u[us demonjirat ,

:

tacevi tamtn citva culpazs &c,

y p

golttd

Diceudum [ Ad coníeffionem venialium ,255,

fion tantüm ut habeat effe&tum, íed etiam, utfit

i

valida , teauiri femper dolotem formalem , &

7) !W

effizacem, Eft communis contra pauculos c;.

nj

innam 23 3. Quodrequiratur dolor formalis, &

hion fufficiar virtualis , conftat ex w«m. 232,qaód

&autem requiratur dolor abfolutus & efficax , &

V

non fufficiat quzvis inefficax difplicentia , ut vo«

lunt nonnulli , qnostacito nominecitat Lugo bie

j

difb, 1 4. f£it. 8. num. Yof. prater dicla in »»os.

236. conflatex Trident. e//. 14, de Penit. c. 8«

7

übi partes hujus Sacramenti prout requifite iünt

ad effe&tum , ita etiam ad valorem ejusd«m vite

j

tualem requirüntür , nempe contritio cenfeffio,

fatisfaclio,

Noimine «ontritionis autera ion

poteltintelligi tantüm quadam dilplicentia ii-

»!0"55,; 1

efficax ; ergo. mi prob. contritio enim, ut dee

i^.

&larat idem Trident, debet eífe calis dolot anitni

n à

at

w

Articulus F

4

156

ut voluntatem non peccandi

de;cxteroexcludat : | ff

ft tali$ dolor aut de-

Titentig a

illaautem diiplicenua non £

teílatio, imó pote

ft ftare fimal cum . propofito

a,

m talibu

iterum pecc:ndi venialiter 5

ergo. Confirmatnr:

s remittat peccatum

la cemi

eít incredibile, quód Dzo

veniale habenti complacenuam n ipfo, ne

€ defe-

hij 1

Enlpïi:iäcr |

senti formaliter aut virtualiter priorem voluntae

Mitt2q

tem peccaminofam :atqeii hoc fieret , fi fufficeret

ejusmodi difpl centia , ergo.

Ms

fionefequi, quód

qutitu o

Ap4 — OObijcies . Ex hac conclu

Sacramentum Pznitentiz nuuquam óeleat pecea-

Vnidis do

rius deleta,

ta venialia, nifi prefupponat iliaeffe p

plentie.

hn

q

uia non delet illa,n;fi prz(upponatar dolor for-

malis & efficax qui delet peccata v

enialia inde-

llore

five absque

pendcnt

er à Sacramento Ponitentiz ,

ii fne i

uo

d forma Sacramentalis proferatur ;ergo

À ACruon

to,

forma Sacramentalis prziuppo

nit per attritio-

lndo

on delet

]i h

nern effe illa deleta, & coníequentet illa n

rimo (&dtantüm jc'-'cumz'ö.

Refp. 1 . fotsitionem

Mdem

hujus objectionis conílar

e ex diclis deiriute Pate

m r«

mitcntià à n.230. üfque ad z.5 $ 2. Kefp, 2.ntgame

Yif

Ratíoefl : Quia adhuc Sacramete

Votet ad

do (équelam.

i ea confitens fit

tum Ponitentiz deleat venialia ,

'Tlnfm ( n

quod etiam confitetur ; tune

r

inpeccaro mortali ,

enim attritio non delet ant

e Sscramentum fufcee

l' :qula'

Sacramentum ipfum

prum pe

ccata venialia, fedid

"tf

facit, Si quis veró fitin

ftatu grati habens ni«

taj

hilominus peccata venialia, traaféat fequela; nt

lil D

et ex ibidem ditlis de

Torj [

que hoc «ffeabfurdum pat

E

Virtute Panit. anum.243

JJfí. dicas : hinc fequi,

i

Mdj

lis.

quod confeffio venialium in tali caíu fit inutt

t

:þ,

EOR

-

n in confeffione l'inialium cä'c,-.x

197

mdh —Reff. noneffe inutilem 1. quiaSacramentumPa-

lr at

nitentiz augetgratiam , remittenso fzcundó talià

quy

PECC&M.

2. Quia confert ad dimiauendam pa-

hr

nam talibus peccaus debitam , quia non femper

J lRi(!!L"'u

tota remictitur remilsá culpá,

T.

Obijc. 2. Peccatum veniale non eft averfioz g

vl

fimpliziter à DEO ; ergoad fui deletionem non

( ff

requirit equalem doloresn cu:m peccato mortali ,

& confequenter, cüm ad deletioné mortalis re-

quiratur dolorfocmalis, iufficiet ad. deletionem

qm, [*)Dïï

| «[Fiw

venialis dolor virtualis,vel íola euiá negatio come

r d

placentiz circa tale peccatum, Quodultimü pro-

dohrit

batur ; dolor enim formaliscirca mortaliatancrüm

sili i

ideo requiritur ad. fuícipiendum Sacramentum ,

fci

quia fiae illo anima nonett fufficienrer. difpofita

d accipiendam remiffionem peccati mortalis :

quig

" J

fed quando hormno in ftatu gratiz exiítens, eít in

igd

peccato habituali veniali , per gratiam ha-

bitualem fufficiententer eft. difpofitus ad accipi-

jiuet

.

jl

endam remiffionem pecca:i venialis

»

er gOo

j a

Refp, diflinguendo confeq. non requirit zqualem

dolorem ad deletionem fui , extra Sacramentum;

T

tf

sranfeat ( dico trancat propter dicta de Pirtute

Ratio

jetitif

Ponit num. 226, in Sacranento , sego,

eft : quia deletio venialis in Sacramento depen-

ul u,m

i

detex inftitutione Chri(ti ; Chriftus autem po-

u

tuit eundem dolorem requirere ad delet;onem ve-

nialis in Sacramento;quem requi(ivit ad deletioné

; M?

atf;!')'f!

mortalis in eodem Sacramento, cüm hoc depen-

hd

derit ab ipfius libertate : defato aurem requifi-

viffe enndem,patet ex dictis in conclufione, Ádid,

ü[ jnuwi

!

quod dicitur , gratiam habitualem eífe diipo(itio-

ii

Articulus V,

4

;'-'38

nem ad accipiendam remiffionem peceati venialis,

ft'apt

Re[p. effe quidem iufficientem difpofiuonem ad

f C

di um effc hum accipiendum ex opere operantis

tiligipa

extra Sacramentum , non veró ex opere operato

Qtànet

TU mem

inSacramento, quia difpo(itio ad illum effectum

ex opere operato dependec à voluntate Chrifli

Tula ia

libera, quam etiam determinavit ad dolorem

[ &t

formalem juxta di&ta in rationibus conclufionis.

Ditini

2/6 Obijc. 3. Trident. feff.. 34, €.2. 0. 3« Q 4«

fillaven

eilis,

tantüm videtur agere de Sacramento P cenitenüg,

in quantum ellremiffivum peccati morta lis, nul.

hrum Tr

lámque facit mentionem peccati venialis , pratet-

L)

L etiam

uam in , f. verbis fupra allatis

.

ergo licat ad

1. ]

confcffionem mo:taliuni reqviratur dolor forma-

fifiqr

lis , ad confeffionemitamen venralium non requi-

T

fetur.

Refp. verüm quidem effe, quod ment

fenty

konfne

Concil. in illa /eff. fuerit primaria , agere de Sas

«ramento Peenitentiz , ut e(t remiffivum peccati

Wman

morralis, ficut id pàáter ex. toto .contextu illiug

fü0moio.

?/ff. maxime vero ex initio cap. *, nego tamen ,

LETTS

quód abíoluté ibi nihil definierit circa hoc Sacra-

pteor

mentum , ut eft remiffivum peccati veniz/is, licet

T. qu

minüs principaiter , aut fozie etiam fecundario ;

4 mh ld(

quod probatur ; quia cum in c, f, dicat, etizmpet

acm

confeffionem poffe fubijci clavibus peccata venia«

:W[petju

lia , & aliunde nullam proríus diverfitatem affig-

IT

naverit circa illud Sacramentum , ut eft ipforum

"i

remiffivum, nifiin hoc, quód peccata venialia

RY

confiteri non fit neceffitas , ex eo, quàd multis

alijs remedijs tolli poffint ,. fignum eft, quàdin

m Sal

Feliquis ad Sacramentum Pocnitentig. requifitis

hii

-

"-

Rnoa

t

"n in conf-ffione vemialium c*c.

199

iiven

non'agnoverit diverfitatem , nifi forté ex ipfa do-

OM 1

Grina Concilij de venialibus aliqua diverfitas

4 DPIHM

colligi poffit ? quiafi aliquam agnoviffet, tunc fi-

t qt

cut à neceffitate confeffionis omnium . peccato-

v

rum memoriz occurrentium excepit peccata ve«

y Q

nialía , ita debuiffet etam ;n alijs hoc Sacramen-

d n

tum ex;äpere

?

*

quod tamen non fecit.

dul':cr.g;.

Dicendum .. Effe peccarcum mortale,confire-2/7

ti fola venialia absque dolore formali & efficaci

540

Qrueti

de illis.

lta communis contra Philippum Fa*

"3

brum 7*4H. de Pevit. in 4« difl, v7. 6. nnica ,.

cui etiam aliquomodo videtur favere Suarez 4iff.

5 püvïlll'

W I

12. fe. 1. m. 9. ubiait , ad confeffionem venialià

ii

fofficere , quód homo accedat fine a&tuali come

"

placentia in iliis , & cum defiderio accipiendiSae

cramentum , & ejuseffectum.

Ratiocfl ; quia

u

fic confiteri venialia eít reddere irritam formam

t ]

Sacramentalem

.

.

1] FfFüh

hoc verà eft peccatum mortale,

TOR

eo modo , quo mortale peccatumeft accedere (g-

( t J

t

pius ad Sacramentum Baptifmi , aut fanum acci«

RJK

pereSacramentum extremz Unétionis, Nacob-

W

j

(l [

ftat , quàd irritatio hac fit tantàm circa rem le«

vem, id eít, circa peccatum veniale ; licét enim.

( UI

u fj

id verum (it , ipfa tamen irritatio e(t resgravis :

a n

ficut perjatium , licéc verfetyr circa re m levern,

ipfum tamen eft res gravis , & peccatum mortale,

Ti M

jl

Efl vatioefl ; quialicut per perjurium advocatue

Qu

Dzus in teftem falá , quod eft grave ,etiamfi fiat

) L

i"

circa matetiam levem , ita fimiliter irritando fore

mam Sacramentalem proferre verba Chrifti irri

1

M L]

ne

forié, elt facere, ut inítitutio Chrifti in fignifica

n4

W

:

»

^.

206

rticulus F.

4

da gratia nonfit ullius efficaciz , quod eft gravif-

iof : al

fimum.

duettt

2&;8 Chijcies 1. Sacramentum Euchariflie. non

lia

confert gratiam , nifi cum actuali attentione. &

peli

devotiose fülcipiatur , ut probabiliter docet Ca-

tidla ;

je'anus, & tamen non eft peccatum mortale ca-

fs qui

£ete illa attentione,l:cét ea de caufa fruftretur Sa-

inmofr

cramentam fuo effeflu : ergo idem in ncftro ca-

-

dipri

fudicendum. —Refj. illo ipfo argumento reijci

Tentum

fententia

D

1T

iliam Cajetant & al'orum, quia con-

Q prin

dolore|

fequenter ad u principia debent concedere pec-

—

care mottalitci eurn , qui sbsque devotione & at-

|

frutr

'.

tentione a&uali accipit Eucharifliam , ut notatP.

tüt fufcx

l

Vaiquez Tóm.j n 3.partem difp. 16.m. 1. De-

3777

inde tranimilf, ant, neg, conftq. quia adhuc ma- ! flnin

jor ratio eft n noftro calu ad afferendam culpam | qij

morialem , in quo non folüm impeditur fructus , | n

fed etiam valor Sacramenti pet defeClum materia | (

if

;

valid , atqueadeó mator videtur fieriinjuria Sa-

l lt , ur

cramenti , quam ft folüm privaret effectu,

(j

An[labis 1. Sacramentum Euchariftiz ex pro-

| Ortrgh

babili fententia tamdiu opetatur fuum effztum ,

Onfenf

quamdiu mznet in ítomacho, modo adveniat no-

n

va difpotit:o , & devoito , & tamen non e(t mor-

uament

tale non ponere novam d.fpotionem aut devo-

ï!"!n[gm

tionem , Icét ex oefe&to illius Sacramentum non

l

[|

producat fuum «ffzctum novum : ergo idem di-

D (

cendum erit, in prafenti materiía.

Refp, d ifpari-

li |

tatem ff* , quód in cafu antecedentis Euchariflia

lüy P(

folàm nom produceret effe&tum minüs principa«

t

lem ; & qui per accidenstantüm eíl major,vel mí«

hg

nor

—

d

AAn in ceufeffione Venialium dr:..

20f

li

nor : at veró in noílro caíu nullum effedt:

um pro.

d.ceret , neque ullum haberet valorem.

vilia

Jnflabis 1. Non eflpeccatum mortalenon im-26g

tnlt

plere Peenitentiamlevem. im

pofitam propter ve-

TU

nialia ;

fhonui

licétex eo Sacramentum Carcat integrita-

te , quia parvitas materiz excufat : er

go fimiliter

tintrt

&

innoítro cafu &«.

Aefp. concedo ant. nego con(q,

Lidit:

difparitas eft , quód

omifsá levi Poenitenuá Sacrae

Ya

mertum non fruftraretur effe&tu, & fructu ina.

gt

gis principali, neque fuo valore ; omifío autem

ii

:

dolote fru(lrareturtoto fuo fructu ; & valore

?

ïioneä:j

fructum sutem maximum S

acramenti non tene«

DEU

tur fafcipiens fub mortali pr

Ocurare , ut.conítlat

uil

€x ztim. praced. Deinde in multis cafi

bus poteft

i t

plané omitti Poesiitentia v.

g. inagone,vel quando

m at

quis lucratur mdulgentias

pleniarias : ergo fig-

rfndt

num eft, quód per omifionem Panitentiz non

l mäf:fm

falüficetur forma ; in noflro autem ca(u fal(ifica:

iil

tür , ut oftenfum eft,

n

Obiicies fecuzdó; non eít peccatum mortalea

"TU

contrahere ; Matrimonium absqiie intentione E

| ,f;:'bfl

confeníu intrinfeco ad vitandum aliquod grave

ii

damnum , licét propter fi&tionem irritum fiat Sa-

u

cramentum ; ergo nec erit mortalenon

procurare

"T

valorem abíolutionis in confeffione de

venialibus,

g

Refp. conc. ant. neg. confeo. multaenim , qua in

bt*

alis socramentis non licent propter irreverentiam

Ti

licent in Sactamento. Matrimonii : hinc non tan-

"

tüm potelt valide, fed aliqiando etiam licité con.

n

trahi ub condicione de fituro , licér alia Sacra.

UX]F'H'

mienta non poffint ca'iter celebrari,

Idem eítde

n j

plu-

f-***ïr

,^

4

203

atrticulus F.

fgtifiat

pluribus aliis ; quorum ratio eft: quia Chriftus

voluit relinguere henc contra&um humanum,

pem alior

vitafitac

qualis apud homines fiebat , ne per elevationem

ad Sacramentum difficilior redderetur; hicergo

funteho:

noluit cogere contrahentes ; ut propter reveren.

quuar (o

tiam Sacramenti jurarent, ne unquam irritum cf-

Fonequit

fet , fed reliquit eis facultatem , quam priüs ha«

[afrmat

h,

bebant , fingendi confenfum in circumfílantis , in

quibus antelicitum erat illum fingere , ut contin-

palorma

fiti f

itin aliis contractibus, adeóque reliquit potefta»

tem reddendi contraf&tum irritum , qua parte con-

Tattrme

lil

tr:ctus eft, ne gravioreffet hic contractus propter

rationem Sacramenti , fi ea occafione cogerentur

lx ve

homines praflare confenfum in fuum prajudi-

TE pf

li rl

cium , quando ex naturacontra&tós ad id non te-

nebantur.

In aliis autem Sacramentis, quz non

Atj

"n

fünt ad alium ufum , nifi ut fan&tifizent fufcipien-

tes, & colatur Dzus , mirum non eít, quàd exiga-

H

l

tur reverentiaomnimoda , adeoque hzc (ine pe-

Clhpä liv

Anbtrin

cato irrita reddi non poffunt, licét reddi peffi: ir«

ritum Matrimonium,

t ton

&62 Dicendum 3. Non eft peccatum mortale,efta,

Ü g

quis non habeat dolorem univerfalem extendene

Q toteft

*em fead omnia peccata venialia in confeffione

Cf

difka. ltaSuarez, Henriquez , Fagundez, € alij

flimf

Probatur quia

