manifeflé falfum , quare dicendum eft

lii

f;? plura; e

f a Cum de Lugo difp. t4. nm. 162. occafionem

ii aliquam non ideo dici proximam , quàd inter il-

& peccatum actuale nihil mediet , fed quia

uemis

H

: iligy , a Cer 1

pam & certitudinem moralem peccati fu-

rl

;; turi mhil mediat ; quod habetur in cafu noftro.

D

DAICC:

dwum 4, quando occafio proxima relin- 3 1x

Mi puat

jut g

quinon poteft absque fcandalo , gravi infamia ,

vel.detrimento magao temporali, aut fpirituali ,

gl "

tunc etiam poft decretum Innoc. abíolvi poteft

r

o ]

pernitens , etíi occafionem ejusmodi non relin-

ust, Prob. 1, ex Jure Canonico : hic Pontifex

j at -

ynu

dif»ï 3 GGP

- confnltat, de fcigid, & malefic, deslazavit ,

duos, quicontraxerant mattimonium invalidum

:Mm "

"]

j propter impote

ntiam cocundi , poffe fimul habi-

[ viu[l [

j

T

tare;ut fratiem & fororem propter fcandalum &

"

infamiam,cüm tamen periculum effet tactuum &

^

^

u aliorumpeccatorum ; ergo, — Prob. a. ratione

uia obligatio vitandi occa(ionem non debet af-

od

,

V

ferre majus periculü peccandi,quàm occafio vitans

n da , necdeber efle difficilius vitare ipfam occafio-

( nemalis licitam , quàm vitare peccatum poft oc-

u// cGonem : fed hujuscontrarium contingeret, fi

p

.

lionem proxi

mam in feníu

im"ünï teneremur vitare occa

W

]

conclufionis ; ergo. zmiaor patet, quiaobligatio

hi

vitandi occafionem affert duplex periculum pec-

)f

cendi, unum , quod corictitur non vitando occae

t

fienem, alterum , quod commitiritur in occafio-

juni

9

ne

(1d

242

.Articu!;;:þ p//A

(

ne faciendo malum , cujus eft occafío 5 ergo cüm

aio vl

vitare occafionem fit. difficillimum in fenfu con-

Tecojt$u

clufionis , fi effet obligatio vitandi occaftonem ,

dbotele

effit majus periculum vitandi, ssajor prob. quia

quimorg

tutoccafto

obligatio vitandioccafiones ponitur, ut minuatut

periculum peccandi : ergo obligatio, qua auget

DittsS

hmand,

illud periculum, non datur 5 adeóque ut fit ob-

ligatio vitandi occa(ionem , non debet effe diffici»

18Rfac qun

lius vitareoccaftonem ; fsd facilius, quàm vitare

p n

Prob, 3. quia

fatum

ipfum peccaturn in occafione.

perptopofitionem prohibitam eit.sum. 302, ab-

lbxtitudi

folvi noa poteft, qui occafionem proximam ;

LO

quam potefl relinquere, non vult relinquete : at-

ltodetin

qui talis moreliter (alten eft impoteus relinquen-

ürgune

di occafionem hancproximam , nec vult fponta-

li j qug (

neéin ea manere , fed patitur illam invitus ; ergà

Ri Degtin

iirooreif

talis abfolvi poteft, | Ex bac conclufioneinfertut

carn Salmanticenfibus 7raif. 6, de Pawit. c. j«

| *,"""m te

»un, y9. poffefilium familias , qui fui jutis

dijia. '/I]i". i[a

non eft , maneredomi cumíerva , cum qua folet

ln

peccare, quam tamen ipse expellere non potefl.

P

Et à foriiori infettur cum Lugone de S«cramente

MT

Ponir. difp. Y4, ntue. 1 a. nontenetur; vitare

(l Qu

C'u,

occaionem peccandi , quam habat , peccandi cum

At

forore , vel tratre, à quorum cenvictu fcjungi non

4 Püilüc n0n Y

*

*

poteít absque gravi detrimento

adeoque tales

| Mdine

t

abíolvendos efle;etíi nolint illá occafionem vitare,

l

MC

L[BL[

Plutes alios cafus inferc lNavarrus i Swazma €. 3»

Illmp

j

At

in quorum tamen refolutione femper attendem-

t

Qum cíi, ne incurras in feeundam propofitionem

Uüli[-m t

V

n

prolubitam eit ». 302.unde fcandalum , vel Ma—

Alergo i

FA ,

-

-Qumuf o defelin pregofiti c,

241

jend

mia , veldamnum temporale aut fpicituale, ratio-

fnlua

ne cnjus quis manere poteft in occafione proxima,

cedfont

debent efle valde magna , & talia , qux faciung

g

quafi moraliter impo/fibile, feu valde difücile vi-

TA

tare occafionem proximam,

L.

! Dices :Si ex Divina revelatione tibiconflaret,3 14

lib

te damnandum fi talem domum intrares , tenete-

T

risetiam cum maxingo detrimento bonorum teme

.

poralium ingreffum illius domüs vitare

.

atqui

yum d

d h ql*

peccatum mortale eft majus malum , quàim caren-

tia bsatitudinis

*

*

j n

ergo etiam occafioneim proxi-

ropmd

mam peccandi mortaliter ceneris vitarecum ma-

u D]

ximo detrimento bonorumtemporalium. Reff.s,

s

hecargumentum etiam probare de pscrato ve-

niali , quia etiam hoc cft majus malura, quàm ca-

vu]zfpmþ

u

1entia beatitudinis , confequenter euam ad iftud

T

debeo occafionem proximam cum maxima jactu-

tarerum temperalium vitare, Refp. 3. cone. mAj.

haj l

(

dift. mint. ita ut magis debeam velle vitare pecca-

qlli

j qui

ii

tum voluntate a&tiva & practica , quàm carentiam

beat itudinis, cozc, t2iz, ita ut magis debeam velle

7) Füli

vitare peccatum voluntate fpeculativa & permif-

WW

g n

fiva, quàm carentiara bcatitudinis , seg.. vin. *

€ fab eadem di[l. sec. confzq Licetergo debeam

vl

potiüsnon velle peccare , quàm non velle mor-

ii

u

tem vel infernum , non tamen debeo magis non

permittere peccatum,

My

qu

m mortem vel iufernü ,

ag

il

cüm peccatum noa transfundat tanram hic mali-

14

tiam in voluntatem hicpermiffivam, quàm in vo«

luntatem caufativam: talisautem, qui non potelt

ii

d

tollere occafionem proximam, nifi cum suaximo

!

fuo

]

q 8

l

vlrtieulas P.

l

244

"T

fuo incommodo, non tollendo talem eccafionem.

lat

tantum permittit peccstum , cüm invitus patige

Dits ;

tür hanc occafionem ; ergo.

Ton pO[

313 Dicendum quínto, ejusmodi hominem , qui

Tra pro

non poteít relinguere occafionem proximam, te-

abk)lvi,qu

neri adhibere alia remedia à Confeffario fibi prae-

üt, ete

fcribenda, que fiadhibere non vult , abfolvendus

Q m

non eít.

Hanc conclufionem | propugnat Car-

pl du

denas in Cryfi Theol, ad propofitiones probibitas Ab

fepoftum

Anuecent, X1. differt. 4D.e. g. art. x..— Proba-

;21[6&. À

tur prinaa pars: quia talis tenetur ad habendum

tdt ablo

prepofitum mom peccandi de cztere , quantum

gaideni

eft de fe, efficax ; ergo f1 non poteft relinquere

occaionem proxitmam , tenerur adhibere lia me-

Ütüt g

s.

dia, quz à Confeffario illi przíeribuntur. — ProP.

tov(c4. quia qui tenetur ad confacutionem finis ,

fidunt

Miotem

tenstur ad ele&tionem mediorum , quzin tali €a-

|Wasero

fu unice neceffaria funt ad confecutionem finis,S

At &

facilé adhiberi poffunt, chm impoffibilis fit con-

fecutio finis fine horum medierum eleQione: at^

'Eündaviu

T vie

ui media à Confeffario in tali cafu preíctibenda

í

u

nt unicé neceffariaad hoc , ut propofitum non

iivnajh,' 4

Thtryri

peccandi de catero fit efficax , & funt talia , qug

Hinc probaiur

od

facile adhibsri poffunt 5 ergo.

€k altera pavs Conslu[iowis ; quia panitens nom

Wt

ln J

poteft abfolvi , mil habezt propofitum ime

Pt

plendi omnem obligationem 'gravem , que

ffïln, bl

ilum obítringt

maximé , fi illam obligatio-

mem faicilé imp erepoteft: fed ,ut psulé ante

V ere g

N Tüdn

diximus , habec obligationem gravem adhibendi

sedia

V, n

Q'gtyduda 'älefe'ä'u prepoftts &o,

Mf

media à Confeffario ipíi injuncta, & huicob-

f

ligationi facilé fatisfacere potefl; ergo.

lls g

Dices

*

.

ex hocfequitur, poenitentem ; quiJ 14

non

poteft relinquere occafionem proxi-

Inft,

1

u

mam propter grave detrimentum , pofle toties

Yi

abolvi , quoties promittit adhibere pradicta me-

of

dia, etfi experientia habeatur, quód nullaun-

ol

pnat (

quam emendaátio fequatur: hoc autem dici non

poteft, cüm fit manifeftum fignum ,. non adeffe

li

propofitum. requifitum ; ergo,

Suarez d:jþ,

, hi

u

32. fécl. 2. exiftimat , talem pcenitentem. non

efífe abíolvendum , nifi occafionem etiam cum

j qmnwm

Sedcontrarium vi«

gravi detrimeno relinquat.

runat

detur probabilius, adeoque concedenda fequela.

m

Katio eff : quia prima vice talis potuit abíolvi, e&

, hi

quódjcum tanto damno non tenebatur aufferre oc-

if üülh

cafionem illam , & propofuit adhibere di&a re-

TT

media : ergo propter id detrimentum , quod per-

gl

feverat , & propter eandem voluntatem poterit

Wt

fecunda vice abíolvi : nec poteft dari ratio , cut

&i

prima vice potuerit , & nunc nonpoffit? Et Ra-

ícid

tio noflri afferti aprioriefl ; quia adhuc polt il-

Bo

la experientiam , quàd. nulla emendatio fequa-

Lüll )

g

tur, poteft flare dolor verus , & propofiturm re-

Prehll

quifitum , atque

voluntas adhibendi ormnnia

itti

[]

remedia prefcripta, ergo ficut ob hzec prima vice

IU ^

poterat abíolvi , ita & nunc poterit,

Notata-

1,8*1

men , non (ufficere , quàd talis folis verbis dicat ,

a

[[gj'lo

fe dolere & preponere emendationern ; alissenim

u

ii

doGlrina noflra coincideret eum propofitione ab

ldh,bml

innoc, prohibita : babertz canfnetudinem. pee-

j

candá

13

246

Arti.;mlm TE :

ïm dieto t

candi contvalegem. DEI,natura zfi'Ecclefee; etf

puidutin

emendationi: jpes nnlla appareat , uec eft neganda

Maonm

ncc diffevenda ab[Mdutio , dummodo ore proferat ,

tüptefrib

fe dolere , & propomere esaeudationem, Ex his

äh Xtifo

81f Qnraresprimo ,quanam

H

remedia potiffimium

Wa i

€j

usmodi posnitenti prefcribi debeant ?. Refpon-

dent Salimanticenfes 7ra£, G. de Sacramenuto Por»

Wt

nit.c, , ", f9. ubi detiliofamilias exiftentein

hmj

lt lg

domo Patris fui: quam, licet habeat occafionem

tttbus i

yroximam peccandi,relin qnere non potcü; ajunt,

W T

taié d

ehovg

Wi Mu u

fuppliciter divinom implorare auxili-

[

D

Atnis abf

um, dilizenter curare non. amplius folum cum

o

|

mifcete fermones

(Ditttio &

folaverfari, longos cum illa non

& nec leviter jocari &c, deber etiam , fi vera

A x fon

prudentia

V^v E

fYco

zi

erit , vel fi prudens Confffor pra-

| ïli[tl'um ü;

'ttir D

ceperit, tam inhoc, quam inaliis fimilibus pec-

1 rtas $a

candi periculis vel certam aliquam poenitentiam

fübire , quoties peccaverit, velanteabfolutionem

N

& etiam poítea fzpiüs per diem coram Crucifixo

gfüildus, H

th LUUQ

orare , & proponere om

nino tale pcccatüm vita-

fe,v€

à k

ife

UI

equentiüs , & fxps eidem Sacerdoti con-

fiteri, vel his aut aliis mediis uti, quae mature pen-

'l'njfülllf. ;

fatisomnibus prudentia exeperit , vel prudens

AR

, (iaaema

Coufeffor jufferit , cui penitens parere ftudens

non di

VCot

cet

MT

ut amare periculum , fed (emper poterit

& debebirfperare de divina bonitate ; fore , ut,

h

f ,

m

us

qui paratus ajioquin effet adfeparationem ; &i

n'-llns dl h

ob masgnum, & grave detrimentum non pratftats

M

IWOnp

enixé tamen orat , & qua vera prudentia diclat ;

remedia adhibere curat, praveniendus fit gratie

n w

ag

auxiliis , ne labatur,

Unde hs duobus ; non ve*

i

IQ

|

qum;da defetto propofitz cyc;

M7—

Enlu

foaltero tantüm inventis , iagno nimirüm &

LL

gravi detrimento ex una parte, orationis recurfu

mpijei

& aliorum mediorum , quz à prudente Confeffa-

rio przfcribuntur;firmo propofito , & curá; ex a-

y, hii

uilit

lia , occafio , quaealias erat proxima, id eft, qua

] r

pofita poenitens credebat, velcredere tenebatur

L

nunquam vel raró feufurum (ine peccato morta-

exiuti

li, proxima jamnon erit , càm prudenter credere

ao

poffic , illis duobus , non altero tantàm ,interve-

nientibus, divina preveniente gratia fenon lapfu-

lia

lotare Ut

rutm.

litile tamen interdum fore ,. differre ad

«bn i

tempus abfolutienem ,tum , ut apparea: aliqua

conceptio & firmitudo propofiti, tum etiam, at

vtl

z I

inde occafionem fumant attentiüs coa(iderahdi

nir]!

miferum ftatum, in quo fuünt , cenfent com-

pibirt

muniter Doctores , quos refert & fequitur

atl

Thomas Sanchez /2, 2. $« Decalogum ,cap. 33.

o

nim. A. O lib, 3. cap. y, um 18. Suarez , Re-

gínaldus, Henriquez, quos affert,& fequiturCar-

at

dinalis Lugo 4fp. 4. ». 166. Dicaftillus loc. cit.

T

TU

1. 36 y, GCcum pluribus 'Thomas Hurtado Tradf.

1. refolut. a1,

! mz!üf& F"

Hoctamen intellige( quod univetfaliter circag 16

"

dilationem abíolutionis &otandum) fi Confeffa-

"

rius prudenter , & attentis omnibus circumftan-

t d

tiis jndicet, remedium differendi abfolutionem

fitt

profuturum , non nociturum; quando enim po-

nem^

nitens efít fufficienter difpofitus , & ex dilatione

mj*

abfolutionis timetur damnum potiüs fpirituale

j P

quàm fperetur utilitas peenitentis , it puta , quód

"a

tzdio afíeQlus non redibic, velin d

pganeh

v vEe

tionem

u

[]

:)

24

actus

248.

zirticelus PA5

Q]

a&tus, habenas vitiis laxabit , &c. non poffe licita

AMfeat C

frusiul

differri.. Quodautem fub di&lis lunitationibus

po[ïit differtiabfolutio,

Ratio eft. prisio : quit

li, u

licec poenicens legiimée difpofitus confeffione fa-

: Cf

€ta habeat jusad fententiam , & ad abfolutionem,

|

f ol

nontamen habet jus ad hoc , ut flatim profera-

|

ligundo

tur (ententis ; poteftenim judex arbitrari , quos

! adbrt,

modo ,& quando debeat utiliüs proferri (entene

, quii at

tia : atque idcó poteít ante abíolutionem. pra«

ftio Qu

mittere exhortationem . fpiritualem , qua perni«

Qtres'

tentem adveríus tentationes inílruat , & armet,

lt

necpoteft poenitens. id impedire , aut cogere Sa-

tttibfoly

Cerdotem ad abíolutionem ftatim impertiendam,

fudhg,

Ratiío eff. fécundó: quia Conteffarius non folüm

Meüicnar

eít judex , ut dixi , fed etiam medicus: unde ficut

. Antoy

in peenitentia imponenda ita exercet officium

Vrb g

judicis punientis,, ut debeat (imul exetcereoffici-

lte du

um madici curantis , atque adeó procurare,ut im«

Uot cfer

pofitio peenitentis fit in utilitatem & medicinam

UA

posnitentis,ut reddatur magis cautus & fortis con«

dfers m

tra tentationes &c.. fic in. proferenda abíolutio-

fltntur

ne,licét principaliter exerceat munus juditis ab-

folventis peenitentem difpofitum, debet tamenfi-

h] 1

mulprocurare, ut medicus in. ipsa abíolutione

Wteng.

curaüonem poenitentis, eo videlicet modo ab»

|

UT

folveudo , qui magis cedat in utilitatem & -reme-

llüngm Q

dium zgroti, ad atrumque enim habetjus Con-

|

l

d

l

fefíarius,nec poteft prohiberi à poenitente , qaód

k

"t d

in ipfa abfolutione exerceatofficuum medici, ficut

E ïf p«u

nec poteft ab eo prohiberi , quód in impolitio«

) L

Ae poenitentiz non ii merus jodex » fed «uam

| t üun(i

gxcrfcat.

1

|

; O nendo defeliu propofiti Ce.

345

| poifc liF?

extrceat officium medici, — Cüm ergo. Confef-

hlltquug

farius judicat , expedire dilationem abfolutionis

ia

adhoc, ut poenitens reddatur magis cautus, &

nf

confirmetur in propo(ito non peccandi, nec ita

(

faciié pollea relabatur ; poteft certé , & debet

jm g

aliquando ut medicus hoc remedium penitenti

àfi; d

adhibere , nec poteft &grotus rationabiliter con-

il

queri adverfus medicum , «ui fe in hoc Sacra-

e

j p

inento curandum tradidit,

qui

Queeres [ecundo , an , quando poenitenstenetur3 17

, Gu

deferere occafionem peceandi , poffitter. & qua-

T

tet abfolvi, antequam defacto deferat ?. Joannes

Sanchez,

difp. AO. s. f 4« id affitmavit: quod

ptriie.na'æz

r

nequaquam admittimus ; etenim in oppofitum eít

u

D. Antoninus 2. parz, tít. a. cap. 8. Cajetanus

T

verbo vefliutio, cap. G. Navarrus c4p. 7« n. f 4-

T

Suarez de Panitentia , difp. 32. fé€1, 3. m. 3.

n

qaos refert , & fequitur Joannes Martinez di«

ii

fl Vg. &. 4. um 26.notant, oportere Con-

m

feffores in hoc effe csutos, & conílantes ,. ne

ab;.[)ïudü'

graventur alienis peccatis ; & ita Palaus Tr a. z.

dijp, 2.puntle 9. $, 3. snne. 18. Diana tem.

iudj(is 2.'

i

f« tratf, 14. vefol. (O7.. docent , quàd , quando

bt

peenitens tenetur deferere occafionem peccandi,

mm*;o l;?

eti poffit Confeffarius femel autiterum abfolu-

) &',-lf["*"

tionem concedere , antequam defasto expeliat, eó

j füj'

quód fidat expulfurum 3. raró tamen illam con-

jt |

cedere debet , fed potiuscogére peenitentem , ut

à fe peccati. periculuin expellat , & (ic liberum

dml!'d

1 "u

le velit abfolvi , quis experieatia teítatur, quàd

"s

ftre nunquam occafiogem expceliat jam abíolu-

w;&i

q6é

tus

2j6

| th iculus, II

j

tus , fediterum eisdem & gravioribus peecatis fe

L.

1

implicet.

*

o trgett

neres tertio

, quomodo Confeffarius agere

tinfutidi

-

debeat cum recidivis, qui femper fedeunt cum

d t

iisdem peccatis , etfi non fint in occafione proxi-

tititt,

ma conttituti, quales funt , tefte Sanchez ia felet?,

Qaam |

i

difp.1e.»,9, qui feipfosfzpius polluunt, fine

Áino of

occafione extrinfecusaffumpta? Ante refponfio-

Jinnes $n

nem nota , quando penitens dicit , fe habere ve-

;f pofíe |

rum dolorem & propofitüm , Confeffarium illi

|Gitriio

credere debere, & ablolutionem conferre, dum-

L

modo non fit fortiorprefumptio in contrarium:

t u

quis reusabfolvendus eft, quamdiunon convinci«

j mlfa l'cddcf

tur,velfortiori prefumptione illius poffeffio elidi-

& Cüpfign

h

tur quare in przfentiquaritur,an frequentialapíus

(Afo bte

& facilitas medii fe emendandi fundent eam pre-

I?m Rffpam

fumptionem, propter quam Confcffarius pruden-

t Theol,

ter judicet , & p*ræ(umat, non pofle Íe credere pat-

lan( Pm 0

nitenti , dicenti, fe habereillam animildifpofitio-

Mti al

nem débitam? Rejp. «ffirssativ2 : quia morali-

| Itty "fpünd

ter impoffibile eft , hominem (zpé ceafiteri &

|

ärilicc

t Cor

fzp? relabi , ut ante; nihil'immutató peccatorum

l qur

numeró , quando facilis eft.emendatio ; & pro-

li [()neml

pofitum emendationis eftferium: quarejpralu-

LY

miidebet , eum hominem in ejusmodi circum-

m

flantiis non. habere ferium . propofitum, Ubi

F lxpt)um; (

tamen notanda eít doGrina Laymani Jif. s. trat?.

6. c, 4, "um YO. C 1. dicentis ,quieft recidi-

Wgüt æn

vus , ft affert aliquod. fignum emendationis , e[fe

l

lh um i

fémper abfolvendum : figna antem funt, vel rarins

mi!tria P

peecare , vel aliquis major dolor ex wero auiu

607*

] l.ucmdingn

Qnande ! defefu praþg/ä(fi AA

:yi'

spei

eónceptus , vel xip-/!:m fponte confiteri ia fit, qui

non tirgeutur & Praccptere, Patre, Padagsro ,

f gt

eonfnetudine Congrerationum ad coufitendum cc.

d t

tunc euim. babeiur Jignum . emendationis: fecus

fiowqu:

50n item,

hij

Quares quarto,an poenitens intetoga'usà con-319

ollumjs

feiario obligetur fa:eri fe efferecidivum: Negat

t

Joannes Sancius 4i/j. 9. ».6. docens, poeaiten-

k ldnet

tem poffe licité utifequivocatione, & negares

dürim )

cuius ratio adaquata videtur effe : quia nemo ob-

um t

ligari potefl ad confitenda bis eadem peccata fat-

canmliq

tem quando non erant refervata nimis en'm one-

gt

rofa redderetur confeffio : fed eff«t obligatio

d!

ad confitenda bis eadem peccata, fi effet. ob-

wnta

ligatio fatendi fe effe' recidivum : ergo.

Ve-

x

ràm Refpondendura affrmatiuó cum commu-

/ii pmäe'r

ni Theologorum damnavirque: Innocentius XI.

T d

hanc propofitionem:

Conft [fario interraganti

miil'*lfpo ngi

peccati alicujus confuetudinemnon tenetur pyni«

um

tens réfpondere.

Ratio patet ex num. 316, quia

T

ii

filicet Confeffarius habet jus . ad interroganda

p

illa , quorum notitia neceffaria eft ad utilem cor-

rectionem.

yo; Ut

Nec refert, quód panitens ex fe

non teneatur fateri (e efferecidivum: nam etiam

qllml

|

uj d

circumítantias aggravantes ex fe non obligatur

Ul

Itfb

"

exponere; obligatur tamen illas explicare inter-

[l

rogatus , ut ?. /?4. dicemus. — INeque hoc eft

w/:þ»)"

cogere paenitentem ad confitenda bis eademn pec*

jl ""ij

ii

cata; nam in hac fecunda confeffione nen dat pre

L

materia abíoiutionis peccata preterita feu con-

j h

qn

füctudinem preteritam peccandi, nec de illafz

4

at*

22

5rtienlus II

accufat , fed. explicat iliam indire&té ad declaran-

dum ftatum fuum , & indigentiam prafentem.

!

Sic etiam,qui cognovit confanguineam fuz uxe-

ris, & pofteapeccat petendo ab uxore debitum,

debet explicare fuum inceftum prateritum,quem

De f

jam fuerat confeffus , ad declarandum peccatum

m ,

praíens ; quod patetin plurihus aliis cafibus ; ut

ita novum non fit, poenitentemaliquando obligari

ad declaranda iterum peccata , que ante confef-

fusjam eft.

Et ininoítro | caíu urget fpecialitet

WVT

foveri

quód indé graviffima inconvenientia fequerentut

Contra finem, & reverentiam Sacramenti.

Mt i Qon

Ütmndo.

—.- Disru TA Ti O. VIIL

iMWando, [

tm dj

lj m

- De Coufe[fone

vOnfeffio , dequa hic agimus , definiturà

"b inity

920

& Cathecifmo Romaro p. 2. c. . quàd fit le-

" ttram

gitima & Sacramentalis accufatio de prapriis

W Wi

peccatis ad eovim veniam virtute clavium ebti«

Dl!tndu,;

Ejus materiam

!l

j] lCVera

li

endam coram Sacerdote fatta,

diximus eíffe íola peccata mortalia nondum

confeffa.

Suffcientem veró etiam venialia.

TM

ln

Ttem mortalia jam. femal confeffa ssm. 44.

M 1

licét enim talia peccata jam femel remiffa,

"t |

remitti denué nequeasnt a&lualiter ta-

*[Qll lü

I

men formam non fal(ificari, dixi«

Laxtnam"

8 RY

mus n*5 172.

Tk

D. t

Jltnn

AR-

A

L

ld

«( 185)54

n pl

Amntrcurus L

m o

gt d

n

De fidelitate, & quibus.

m t

s df

dam aliis conditionilus Com-

addiz

féfffonis.

n d

T fp«iaï:.

Er Confeffionem fidelem intalligitur coa(ef- FEY!

lw

j

i

p

1 fcclugfzt'

Éio verax, mendacio [carens.

Dupliciter au-

PU

tem in confeífione committi poteft mendacium

affirmando nimirum , quod fatum jnon. eít, &

il

negando, quod fa&tum revera eft, — Ruríusmen-

dacium dici poffe , vel circa impertinentia ad cog-

faffionis materiam » Vel circa materiam naceífari-

N

am,nimirum peccara mortalia , vel denique cir-

ca inateriam non necefíariam

1 qllH i

, Bimirum veniale

&c.

His pofitis,

p

J

Ditendum primi , mentiriin confeffione circa 35

rem levem , non pertinentem ad ipfam confaffio-

at

j nonävlä

nem , effefolóm peccatum veniale,

Ratto ejft;

quia de his mendaciis. idem eítjudiciura in con-

j n

feffione ,. quod eft , extra confeffionem : atqui

l )m

remi !

mendacium circa rem levem extra confeffionem,

non eft Brave; ergo nec intra. — Itacommunis,

Ti

jj

Suarez tamen exiftimat , effe quidem folüm venia-

le,fed gravius, quàm fi mendacium fieret. extra

Sacramentum, propter indecentiam,& irreveren-

tiam, qu& eít in concomitamtia hu

menti,

jp.s Sacrae

Dieens

J

rticulut : P.

354

Dicezdum fecundo , mendacium negativumin

Ál

34

materia neceffaria , fcilicet peccati mortalis , effe

il co

mortale , (icareat legitima excufatione , de qua

ptt quorm

art. feq, quia tollit integritatem, tum materialem,

Dretirea

atdls po

tum formalem, adeoque nullum efficit Sacramene

tum.

Affirmativum etiam mendacium de mor.

lal

tali feclufa ignorantia invincibili eft mortale,con-

f a

Ra-

fequenter contra fabftantiam Sacramenti.

Tttt nani

tioprater dillam eff : quia variatur notabiliter

(ntni, |

judiciumConfeffarii,eumque in materia gravi pet»

';m'i'j*.n.'

tinente ad judicialem caufam decipit.

j tdourln

33

Dicendum tertió , mendacium in materia nen

t Yolun

neceffariav. g. dum quis negat , fe commiíiffe

Jenteng

j

peccatum V

eniale, quodtamen commikit,non effe

[ RIDIRDI

mortale.

Ratio fl ; quia confiteri aliquodve-

' & ftt f

niale (ine dolore vel propofito emendandi, dum»

| It otdic

mode adíit dolor de aliis peccatis , non eft mot-

| ïüfüSSzcerd

tale ex 1552.262. ergo neque illud mendaciums

fi quis confiteatur reliqua cum utrobique materia

Ül

fit fo modó £alía feu incapax abfolutionis; qua-

LTW

liter tamen non fal(ificatur forma , ut dixi codcm

t pl

&223). 362. crgo neque decipitur Confeffarius,nifi

J lio,

in marerialevi. Dixifs veliqua confiteaturs nam

uodngon commifíum,

"n :

fi illud peccatum veniale;q

.

|

um

fatetur tamen: ut commi

ffu

m, effet tota. materia

;

|

ii

Sacramenti, tunc effet omninojgrave peccauum

d

ffcctus Sacramenti exdt«

[

Sacrilegii ; cum totalis e

MT

fectu materiz impediretur.

Quid vetó probae

[

i ]oüii 9t

biliter dicendum, fi permendacium affirmativum

A

aliquid fubiiciatur clavibus mcapax abfolutionis,

um quis inconísffiome fcienter didt , (ecomm

::.

: Fal

De Fidelitaie efe,

1*«)'.);

Wg.

n

fiffealiquod peccatum veniale, quod tames non

coinifit , conflatex diétis 227 266. Ex quibus

i, d

patet, quomodo confelfio debeat effe fidelis.

tutatit

Praterea inter conditiones confaffionis Sacrs« 2 2 f

(l

mentalis poni folet, ut (it fecreta feu auricula1is

um

& foli Sacerdoti facienda , ex £Ap, 08UÍS ITIMSO,

momk,(i:'

fexus,. Gex "rid, ff 14.c, g. hoc tamen ex

nut. )

pàárte poenitentis

non eíl de neceffitate Sae

y ii

Crameni, vel pracepti divini , docet. Sua-

chiig:aviï*

tezdij.a1. feH. 2.8. 9. namlicet ex parte Sa-

lh

cerdocis fub pracepto divino fit obfarvátio fig illi

rot

DL

l ;u;wi: '"

juxta volun

ein poemitentis , tamem ex parte

T

peenitentis confeffio fcereta non e(t de necaffitate

g

Sacramenti vel przcepti divini, quia confeffio eti-

r i

am fine fecreto potelteffe vera accufatio ex do-

ndmdi. u

lore cordis perfecta , & per illan dari riotitia fu£-

"r

ficiens Sacerdo:i , ut poffit de peccatis judicaret

| m'udltiuffw

imb etiam confeffonem talem. quandoque poífe

lh! yt [WJ

eífe licitam. , (üblotis prefartim incommodis, ex

)Iu!iüüiïi?

aliqua honefta circumflantia , v, g.ad fatisfaótios

H

i

nem publicam , videtur coll

H

[

gi ex Trid, eir. cunc

Jni'lffifi"W

enim levior aliqua infamia & .lsvius fcandolum

af

compsnlari poffet majori fruclu , iqui inde. exi-

] qu

"eret; nimirum humilitatisconfufionis préprl,

UA

fatisfaclionis publica , & zdificationis proximi,

jt pcfü

atque defa&to , dum confeffio fit per jinterpreteza

"

j

velquando inatticulo saortis quis dat fignacon«

T

feffionis coram alüs , vel quando pesnitens dat

jn

Coufeffario facultatem , ut de paccatis poniten-

x j

tis poffit conferre cum doctiore ,etiam nomina-

d

IT

to penitente , confef&o nogeft omaino fccrera

€

$76

antrticnlm d.

"

i'tz Aif, 21

eíto m

odus confitendi íecreto fit per fe conven

dftcit adef

enüor inflititutiont Chrifti , qui;

ut collig;tur ex

folura vuli

ut $a*

Áitido cont

ilos quormm remiferitis ,

pmni;enti

s, habeat

»

i

a

n'dezurexpcd;

cerdos , judicaturus peccata

m lufficienter t or*

"

7

S:mt EXph(ui

illorum notitiam : hacaute

betur per Íecrecam

- n ambi

dinarit magis convenienter ha

ln ii c

confeffionem, ad. tollendas o

mnes ditficultates

l

dicit, con«

aligt

& Ícandala, & propterea "Trid. cit.

vino man-

lttoyd nor

fetfionem fecrecam none

ffe alisnam àdi

m humanunme

Cap. itemt

Bpaut

dàto , nec eífe inventu

Atühtnt n

dicens , confeffionem foli

ennis utviusaque fexsis

Aiodlüsa

Sacerdoti faciendam s

folüm valt, non pofíe,nee

it id, quod Ec-

Attifii|

debere exigi aliud ab eo; qui elig

clefia pro confuetudine temet . q

uodque favora-

& Ícan«

bilius e(t, & fugit periculum infamiz,

Iquut fn

a confeffione orini potelt,

dali , quod ex public

T

fole: quare f1 quisa

liter Sacrsmentaliter conti

| [ötegm : þ

rationabili cauià ; non

watur: quàm fecreto fine

! fämj, Ü

earebit culpá , quia nemo fine

jufta cauía debet

! um i

(e infamsre.

ordinarié nog pofít

MO

E

336 tem confeffionem faltem

3

doti exhibità ; vt

UT

fleri licite, fcripturá ipfi

Sacet

voce hümana, videtur

Pt n

aliis fignis , pratermiffa

At

m

docere Aug. de vera &

felfa Panit e- 10. idque

& conveniens mo-

M"x u d()(g

oftendit confuetudo F«clefiz ;

*

Nihilomi-

L

(

I95 1

dos perficiendi hoc Sacramentum

D

46. & hoc nen

| i torfsí

nàs contrarium infinuavi in s.

entia utendi

NT

tantüm , quando «t abíoluta impot

- A

[in

Xtepti& VoCe ,

fsd etiam tonc faltem,

quando ad

l

1

,

ufa, v, g. magna

.

upncm-

eft aliqua rationabilis ca

am 5ud*

Nom'mg

$«5 , Vel maagna verecundia &tc. docet eti

res

-

De Fidelitate ä'c.

277

fs Tez difp, 21. fe&]. 3. . 7. & jplurcsalii. — Id enim

aligt Tufficit ad eflentiam . verg accufationis , & con-

nj fuetudo contraria faltem cum majori rigore non

ji, lii Videtur expediens vel acceptata.

Concil, Flo-

wujy Tent explicui in z. 1 3 g. Unde Trid. ad tol-

«ici Iendam ambiguitatem omifit particulam orz;, &

ifiai þfolüm dixit, cozfeffionem effe materiam.

' dlii[:('"*'

Plares alig conditionesà DD. adferuntut, qua? *7

jiou famen,vel non habent difficultatem , que non ex

pij di&tis pateat ,aut ex . dicendis patebit , vel nihil,

ii continent neceffarium ad confzffionem , quod

jj comimodiüs ad alias.conditiones non reducatur ,

p

i

j

g

j & tritiffimis his verfibus comprehenduntur:

m

Sit fmplex , busitlis confeffio , pura fidelis ,

m&&ü

"dique frequens,nnda , diferet.

:

] 0("':

recunda,

4 , Iz'ä-m:? wf-

"m

Jutegra , fecreta , chlar)'mabili: , accblevata ,

TL

Fortis , Q9 aceu[ans, qna fit parereparata,

j

EL

Quarum intelligentia ex ipfis feré terminis pa:

tet,

Poii

- Circa confeffionem Pbumilese notat Lugto

n

^

]

bic difp. 15. f£U. 8. humilitatem hanc debere re-

Y [ml)

fplendere in habitu etiam externo, & geftu pz«

Ui pitenris,

Unde in Catechifmo admonentur Pa*

HU^ rochi, ut doceant fideles ceremonius & zitus fer-

W'"?'ä vati folitos in Ecclefia : qui licét. neceffariinon

l à fintad corseffionem;oftendunt tamen dignitatem

A. ea

,

ctamenti , acdifponunt animum poenitentis, GC

m

TL

; ad DEI gratiam íaciliüs confequendam : prepa-

lqm '1'

j

j tànt,.

Nomine confeffionis psr« intel

ligitürea con-'—g 29

[cuW

*

x

: Art.icnlm ?^

3;8

feffio, qus fit ex pura intentione tefle Lugone ii

cit. v. g. obediendi Ecclefiz , fatisfaciendi DEO. fig ; q

offenfo , fugiendi anima pericolum &c. cirCà. j (j

quam conditionem occurrit diffienltas , an defe- - hn n

&us hujusconditionis ita vitiet confeffionem » UE i, "

reddat eam [invalidam ?

Pro affirmmativa vide-

| Vi h

tut ftare Sylvefter verbo confeffo 1. 4. 7 9

W. du

ubi ait, quód confeffio quz principaliter fit prop»

L g

:

ter vanam gloriam , non fit valida , neque per i

Vineitüm.

lam impletur praceptam Ecclefiz : Quia de effen

litqilioe

tía conteffionis eft ; quod fiatfpe venie. - Ídem

Bs

videtur tenere Angelus verbo confeffio 1. $. 14. ubi

hum &

dicit, eum , qui confitetur folm , n BÓ* Jijsis

tetur in populo, aut;coadus à Pralato , teneti

TUj en

iterum confiteri : quia peccat mortaliter , con«

ftituendo illum finem confeffioni :(i tamen coti«

Bu m

fiteatur propter DEUM, & ut obtineat rerifffo-

tlindolo

nem peccati, motus tamen pudore , [aut timore,

j t ptcc

non peccat.

Partim. videturapprobare Henri-

|tit d;'þ. T

quez /ib. 2. de Ponin36. Katio hujus opinio*

r pl

nis potefteffe : quia difpofitio, nempedolor , &

Vabl

deteftatie fupernaturalis & honeíta ex s.237.

ï li illïil

ad effsctum hujus Sacramenti requifita eft fimu

E

parseffentialisipfius Sacramenti : fed fi quis ex

t inn

fine vitiofo etiam venialitet v,g. vanz glorit,

j r

exiftimationis bonz apud confeffarium, vel foda-

| A

m (

les vellet confiteri , & in eum finem impetaret li«

i

—

ml! ) qüöd f

bi dolorem de peccatis, ut. confiteri poffit , jam

j uwsïtran

tunc illea&tus doloris vitiabitur extrinfece, & pare

ümm;

W

ticipabit malitiam aliquam extrinfecam & deno«

Mi

minativam ab intentione vanzgloziz ,à quapro-

cedit

[ bit

*

De Hde)iræræ, &

"9

w

E

Dgc

&edit.confeffio, & omnia prereqnifita ad confe(-

il fionem j erit ergo màálus & vitiofus a&tus dólo-

hm d

iis, & per confequens nec fupernaturalis , nec

lus d

honeítus, necaptus pro Sacramento ad veniam

feffont

peccati , at queadeó Sacramentum erit nulluna,

um d

Verüin wegative refpoudendum eff cum eom 330

n q« 7'?

inoni — Aatiobbjs:cf) : quia in hoc. cafu non

vt

eficit aliquid effentialiter requifitüm ad Sa-

a,nrqvtpfy

&ramentum , ut patebit difcurrendo per fingu-

qui at

la tequifita ex parte peenitentis (de.quo nunc agi-

s.

mnus ) nec enim déficit intentio fufcipiendi Sacra-

nl

mentum & effz&um illius , nec pars aliqua effen-

n i

tialis Saeramenti ; ergh nonex eo fit invalide *

gho, V

quamvis enim fufcipiatur peccando venialitet ex

u d

tali ine, non impeditur tamen , quin fimul fufci-

f

platurex fine remilfionis & venie peccatorum ,

j

& cuin dolore fuffiziente ad impetrandam remif-

N uti

fionem peccatorum. Hinc Coninck de Adarrimas

du

yio difp. a $. dub. 2, docetdummodo nonexcla-

hp

üatur pofitivé finis principalis nolendo illum: non

yit

&ft obligatio fub mortali non utendi hujusmodi

e W?iï

tebns , inifi defiderando pofiivé finem prineipa-

lm. ideoin Matrimonio poflunt vatij fiaes fe-

TT

i

!

&undatij intendi , & licét ex fine veniali contralia-

;

tür, nonerit

éCGatum iortale id facere, lü

? SWI

hoctamen di

h

7Ij u

ett Sacramentum Poenitentiz ab

n

alijs , qu&d, fifiatex fine mortali , non fit vali-

[

!uM

dumSacramentum ( quod non habet Matrimo-

Riüm ) venialis tamen finis nec valorem impedit ,

m

1

p

nec efféctum.,

Sicut in Eüchariltia, fi. quisin

]

gtasia cotnmunitet,eciamfi id faciatex fine vehiae

T

L

--

ha

2a6o

Articulus ,

! Don d

li, gratiam tecipit, Ad rationem pro contraria

twdlige, vo

