contra opertam authoritatem S.D. cit. s. 3 23* Wa if

vbi ad hoc, ut quis refurgat cum. majori gratia ». fag,

l

"

"

quàmaauté habuerit, majorem requirit gptæ

-

V

]

Statuitur ,quenamex pracitatis dc. :1 92

orium

peenitentis ; quod falte

m de gratia in effe qua-

litatisintelligi debet,

qua phyficé non infunditur,

mgndum.

1. priu

nifi fecundà.n menfu

ram diípofitionis pbyfice fi-

bi proportionatz,

vl

ldem docetint. difl. 17. a.

riuá

3. art, incor.Qr in a defl. 27.q. t art. g.ad, 3. &

lr

alijslocis, ut videre eft apud Joannem à S. Tho-

',ramm.cüm

ma,tum in materia pra'fenti 47/2.36. ar£. 3. tum

Of

in Materia de charitate difp. Xg.art, 2.

Quod et-

iam conforme effe videcur Concilio T

I

identino

Cit.in »/. 3 2« ubi indefinité docer,

gragam in-

!

fundi fecun

düc menfuram propriz

diípofitionis

X cooperationis,

Nequ? verum eít, quàd me-

w 'a*

fita precedentia fint

difpofitio , actus autem pce-

hitentis folàm remo

&Afläüh

vens impedimenrum ; nam

1

merita przcedentia difpofitionem phyficam (quz

lj.

€x natura rei & modo ordinario agendi , coi fede

ordinario Deus accomodat, ut loquitur S. D. 1.3.

d- 12, art. 2. ad in

quiritur a

fufionem formz phyficse re.

df

gerenon poffunt , fed (olàm moralem

"12

ob dig

fitatem &

valorem , quem adhuc mora-

liter habent.

;hlïOW'

ex quafolüm inferri poteft , quód

j

ad totam gra

tiam in effe grariz,feu Juris ad gra»

tiam in effe .

d

ualitatis femel infundendam pofit

jboss ^

fufficiente di

cfitione,& ad premium totum vi-

t aterna re

j

glü(iüw

tgant. — Hoc ipfoautem , quod fic

FTelurgant, i

mpietas nog nocet impio , nequé

DEUS eju

gmunii*,;t

detmo

sdem peccati recordatur , quamvis non

E qucrïlv'

dó phyficum augmeutum gratiz , non in

ponam deli&i, fed ob defedum difpofitionis

i

Pariter (alvae

if gf-*'*'*

phy'ics connaturaliter requifita,

&ur'per ultimam lcntentiam, quomodóad eandem

i wf;

3

moratiritfr»

M

294

Articulus II

duttm

moraliter vitam re(urgat poenitens; & cüm refur-

lii,q

li doh

gatad equalem gloriam, quód euam ad zquaiem

lawtme

gratiam ( qua elt femen gloriz ) merita revivif-

cant ; hoc ipfo enim , quód quis habeat Jus ad

i uront t

ad eandem gratiam in efle qualitatis , pariter aC-

jrr, qui

quirit fus ad eandem gloriam tunc dandam,quan.

Jditius:

do gratia phyiic&, infuüdetur. — . Coeterüm fundse

ftum ver

jamum il

menta primz fententiz àporioricontra fecundam,

)

& tertiam opinionem pro nobisapplicari poffunt,

! Éütritori

j

Secunda fententia videtur fatis rejecta ex fune

LOT

tlb

- damefflis fententize quartz : tum etíam 1. ex ee ,

quia merita ; dum primó fiunt, reverà merentur

ttdlrs m

lures & plures gradus praemij effentialis , non

äïïiditi PDHCI

verb idem przmium quoad plures titulos:

TT jl

ergó etiam dum revivifcunt, cüm retineant ean»

Ut f

dem vim & efficaciam merendi.

2. Quia eft

B] &

contra Concilium Trid. cit. in ». 3 19. ubi ad

EMiïhm iitm.

aogmentum gratiz nihil aliud requirit , nifi ut

Ptl

merita fiant 'ngratia,S& homo in gratia decedat :

Pïtïpïurimgp

ergó non potel folüm dari unica gratia pluribus

l müffan(

titu!is, aliàs non daretur ejusaugmentum. 3. E

AdAUlhori

' contra idem Concil. cit. in »z. 3 10. quid enim

l

Mincm, '

confert ad confolationem fidelium , quàd revif-

"m Jteni

cant metita , finonadferant ullam omnino utilitas

fsj d

tem , fed amittantur cumtota gratia, que longo

hi

laboreacquifita erat ? 4.. Quia fic tollitur plané

Wt

revivifentia faltem propriétalis, quiarevivifce-

j

d uir.in[b

lu

re merita nihil aliudeft , quàm recuperari bona

'b"fdm, |

LT

deperdita ; fed illa non recuperantur , fi nibil ho«

"Mu

Í

mohabeat eorum , qua habebatanteà ; ergb.

'"/"lnal

9

Rr F"

t

Ad

Statuitar , quanam ex pracitatis &c, — 29f

ümteit

Ad id , quod ibidem adducitur, eandem rem33 $

fübinde dcberi pluribus titulis

.

.

&, Id qui-

|jaquat

i t

dem verum effe , quando tituli funt diverfz ratio-

v st

nis , ut funt tituli hareditatis & coronz refpectu

gloriz , quz ut hzreditas debetur filiis , ut coro-

ritt t

dmq

namilitibus: vel quando meritum eft infinitum,

pr&mium veró finitum, ut eft meritum Chrufti

m lu

fecund

& pramum illi reípondens 5 quia tunc, cüm unus

ag

actus meritorius abforbeat cotum przrmium, aliis

du

a&tibus non poterit refpondere, nifi idem pra-

MAU

mium füb alustitulis : neutrum autem contingit

r mud

innoftris meritis , & faltem defaCtó id non fit ;

jl I

aliàs dici poffet ; eandem gratiam & gloriam dari

as tUt

omnibus juftis propter plurima opera bona , fed

jnon d

ex varijs titulis ; quod non congruit modo ope-

randi DET, & (uavi ejusdem providentiz , ut ni«

, i^

yüï

mirüm idem det fipendium operario propter

ii

plurimoslabores , ficut nec eandem poenam pro-

I li

Tl

pter plurima peccata infligit, cüm tamen pronior

i phmbr;

fit ad miferandum , quàm ad puniendum.

.. Ad Authoritatem S, D. Refpondetutr , omninó33 é

ym b !

uwm

j

j!

ominem , qui per Poenitentiam refurgit , accep-

| quäd gl

turum przmium effentiale juxta quantitatem

gratia in effe qualitatis, in qua tunc, fcilicet in in-

)I]mb uüïuV

u

ftanti glorificationis invenietur , non autem juxta.

quantitatem gratig in éffe phyfico, quam anteà

"

abuit in ftatu viz, — Dum veró addit loc. citato 2

uläl'CVl;ïllt('

"m

babebit tamen gaudium majus de operibus n pri-

ma charitate fatlis , quàm de operibus qua feci

jgbi?

in fecnnda, quod pertinet ad premium accidentae

"d

le : Refpondet Magnificus P. Pettfchacher de Sa-

[

4

cram.

u

Artienus ID

h:

LLI.d

cramen. Evebarifl. 4. 4. art. 2.|gaudium majus

ttata

de operibus :n prima charitate faclis S. D. non de-

Ms idm

fumere ex eo,quod non revivifcant quoad preemi«

Ti d

um effenciale,vel omnes gradus merit ; haec enim

LU

potiüs effet materia trifliti , quàm . gaudii : fed

Vinrqtig

ex eo,quàd merita per peccatum fubíequens mor«

|init,

tifi. ara revivifcant per. poenitentiam ; fiquidem

atiq

cum juxta eundemS, D. nullum opus charitatis

1 Cfiäus;d ;

fit meritorum preemu effentialis in ratione merce-

Ff

dis, fequitur, hoc ipfo , quód ex illius mente

m

juttus habiturus fit mojus. proemium accidentale

ittinr

de o eribus bonis , h«biturum etiam majus prot-

n

miaom eilentiale,

Que refponfio. copfirmart

m

)

pote!! ex eodem S. D, cit, in z. 33 3. ubi pro-

*;5'*&*0"[! l

bat, exeo merita Íecundüm fe remanere , & a

APitfiin

proemium effentiale revivifceze , quia DEus illa

Dim !

ac.eptabit , & fancli de eis ita. vivificatis gyaudc:

UM

bunt

| Mi

Caterüm: fatetug Clarifimus P. Mezger.

| tl

al 1N. dif.39. art,. $. de Reuivi[e. merit,

Ü u

THanc featentiam habere valdé faventem litteram

[annl h-'"i'

S. D. (edaddit , admittendum tamen non effe ,

h ET

qi ia praftat, tigorem littera S. "T h. mitigare, &

,flï. m"ä

juxta fenfum ipiius alibi infinuatum. accomodare

!durgg,,,

ad verba S. Seripturz & Concil. quàm ad apicem

J W

R

litrerz D. Th. illaà fua proprietatein improprium

[

i mm ll

& alienum fenfom detorquere.

Quamvis cum

h

i

eodem ab hocipfum, & authoritatem gravium

g,

mp[

DD.in Schola 'Fhomiftica dictam fententiam ap«

liy

N

pellare nolim falfimam ,. ut eam appellat Sotus,

oüfflfmm

8

Sua-

i2 4« diff. 16. q. 2« d. * velimprobabilem ut

rez

"ueile

ditatuitur quenam ex pracitati: c?'c ;297

u

fe2 ; vel, ut alii, erroneam ; vel, ut cluidam mo-

X

dernus , ad minimum falfam.,

Qp

Terria demüm fezteniia reiicitur fatisex ratios 33 8

hecent

Te fecunda addu&ta in sam. 3 24.& ex fundamen-

wi: H

tis fententiz quarta.

Adauthoritatem S, D.

yens m

Kefpondetur , omninó impediri per defecium d,;-'

[

Ipofitionisquód poeaitentia non recüperet omneg

qurit

defectus ad perfe&tum, fifermo (it deperfectione

nemdte !

gratiz in e(fe qualitatis ,non autem in eífe grariz,

j net

Similiter dum dicit , posnitentem . relurgere mo-

vt

do inmajori , modo:n minori gratia , quàm ante

Dajus u

abuit , loquitar de gratia in effe phyfico. (eu qua-

Wgü[mliï

litatis, cüm ibidem loquatur de dupofitione phyfi-

3

.tubi pFO'

€

3

» & confequenter etiam de forma Phyfïqa,& hu«

J1 &aj

)u? phyficaintenfione.

0a

Dicesprinzh: ex fententia quarta fequitur,3 59

ii

hominem iemper ditiorem refurgere poft. pecca-

tum , quàm effet ante peccatum , atque adeó me-

h o

lius efle,peccare & refurgere,quàm nunquàm pec-

j h

€are ; quienim.femper efk fine peccato, fervat

gl

tantum hancgratiam, etiam in effe grati& , pec-

cando autem & refur

1 q d

gendo, majorem acquirit,

Ei[iglïh !

Refp. concedendo , hominem femper ditiorem

d

refurgere , quàm erat ante peccatum , neque ta-

!Qd: apl[lm H

mea proptereà colligit fructuspeccati , fed con-

gt

tritionr ; und? non fequitur, quód, faitem per fe

]mvis Cum

'oquenso,, meliüs fit peccare & refurgere, quàm

| gm'

i

manere femper in gratia, quia non e(t meliüs ra-

tione peccati , (ed per accidens utilius, eít ratione

ntat

g

contritionis crebró iteratz, — Deindefalfum eít ,

mu»

eum, qui femper fine peccato eft , fervare tantüm

[/]

f

hgmz

Md

&98

rticulus L

du

hancgratiamin eadem intenfione; poteft enim

D

LOT

illam bonis operibus augere.

340

Dices fécundó : SS. PP. apud Gratianum de

Trksnta a

Panit, difl. 40. Íepé dicunt , difficile effe , poft

Herennit

poenitentiam reverti ad priftinum gratie ftatum,

V dj

quem habebat homo ante peccatum ; in noftra

ieto d

autem fententiaid difficilenoneffet; ergó R. PP.

fulcepmrum,(

ibi nonloequi de dignitate hominis juítificati apud

" nd il

DEum, fed folüm degradu Ecclefiaftico , in quo

tj qdy

non expedit reílitui ftatim. hominem , quan-

RLT

do in aliqua peccata gravia prolapfus eft , pracfere

timcum ícandalo.

n qngm D

H FthAVimw

24

Quares primb :an merita revivifcant exmi«

m

fericordia , an ex juftitia?

Refp. Suarez. di./þ.

"n gf!lfæ :

y . fec.. 3. de revivifcentía Meritorum , & mi-

Phi:qig

fericordiam,& juítitiam intervenire in reviviíceri«

MITOT

tia: & quidem mifericordia intervenit primà,

: IT r

quód Dzus nolit punite peccatores per privatio-

MTM

nem omnium meritorum, feu,quódin idem re-

mmll Umm

cidit, quód Dzus promiferit vitam zternam opee

Hwne, fed :

tibus meritoriis , nullam aliam conditionem exi-

fiti

Pt

4

gendo , quàm ut tempore retributionis preemii ,

(

lt

Se-

li an

H

quin illa exercuerunt , invenitur in gratia.

fü,

i'll [n di

eund mifericordiaintervenit in remiffione pecca-

t

In«

n (

torum , à quibus merita mortificata funt.

W

tervenit tamen juftitiaineo , quod eftacceptare

L

Mm gl [

WL» 1 |

peccatorem refurgentem ad vitam eternam . ex vi

"t

Í

huj

priorum meritorum ,& fuo tempore eam illi re-

lIVg h

tribuere ;; ut perfe fatis patet , & fufiüs loco cit.

[t

C«

j

^

profequitur Suarez,

en(cm

D

pf d(izllidw

Qu

Statuitur, quanam ex precitatis P 299

areü n

Quares fécundo , anid, quód. diximus de342,

t^vivifcentia meritorum,etiam dicendum fit de re-

atimm

vivifcentia Sacramentorum ? Quid fentiendum

] Efft)wfï

fit de revivifcentia Sacramenti ficé fufcepti , dixi

g bt

in Tra&. de SS. in. genere 4 num.2,.92.5i autem

», inalt

fit fermo de reviviícentia Sacramentorum rité

grgö H,PP

fufceptorum , (ed per peccatum. mortificatorum,

li i

vefpondeo , illa orninó revivifcere per poeniten-

hCO ! [ 9"0

tiain ; quod probari potefl tum ex eo , daàd fint

( y qUHH'

infinite efficaciora; utpoté continentia meritaChri-

eü, p[ï[!ï'

fti, qnàm operanoftra; tum ex argumentis, qui-

bus probavimus revivifentiam meritorum, & ex«

fant exmf-

iftimo probabilils, illa revivifcere ad omnem gra-

tl

dum gratiz , etiam ineffe qualitatis.

Ratio €

jf &mþ

primo : quia licét DEus exigataliquàm difpofitio-

yervit

nem , ut Sacramentum v. g, Baptifmi legitimé

[ Pïi'ï';*

fufcipiotur ab adulto,& juxta majorem difpofitio-

r od

nem det majorem gratiam , non tamen datur gra.

ji d

tia juxta omnimodam proportionem cüm difpo*

wim (

fitione, fed potiüis ex opereoperato , & confe-

g d

quenter gratia, quz datur in Sacramentis ex meri«

j, j

tis Chriftí, non adítringiturlegi ordinariz , ficut

ntit j

gratia , que datur ex opereoperantis , feu juxta

Tlone PQCW

menfuram difpofitionis.

Deinde Sacramenta

fu. )

producunt gratiam ineffe qualitatis independen-

la

terab ultimadifpofitione phyfica, fcilicét contri-

m

i

tione vel charitaie perfecta,

imó fine omni difpo-

um i

fitione phyfica ,

dum fufcipiuntur( fufficit enim

praceffiffe, & effe habitualiter vel moraliter prz-

xlo? Ü

entem) ergo etiam eandem producent, inde«

pendeater à difpofitione phyfica,dum revivifcuntz

p

per

E

»

DL

ao

30»

g/frtict;;;l: HI.

Ü

Per quod claré patet ; quód Sacramentain ptodu-

LE

&xorje gratiz legi ordinariz non alligentur , &

t jitind

confcquenter neceffe non erit,ut juxta proportio«

j Tud d

fem prefentis dilpofitionis revivifcant.

slltem i

atb utvolyi

Dridigt u

DispruraTiO VII.

Til

De Adlibus Feniten-

1 agf

lt d f

H4.

trelih, v

ln n

&us peenitentiz , de quibusin prafenti agi-

haijþ»,äg'gmun

iA

mus , & àquibus nomen (num poraitentia

Offö'xüm i

accipit » funt deteftatio ac dololor de peccato pra«

ii ülidg

terito ; & veniunt paffim apud DD, nomine con*

Vi

tritionis , quam Trident. feff. 14. c. 4. definit ,

LL

effe aninzi dolorem ac. deteflationem de peccato,

l, i D)

commi[[o, cum propc;/gtq. 405 pecmgzdaj de c&tero.

ts

UT

Dicitut anzzmi dolor , ad denotandum, contritio-

n

Onfm

nem con(iftere in atu voluntatis,S non aj petitüs

t

fenfitivi, licét paffio quadam huins appeticüs ple-

V t

rümqueex tali dolore oririfoleat , qua tamen ad

Mi

veram contritionem neceffaria noneft. Quod

Wl

bené notent ij qui putant , fe non veré doluiffe,

"Wt

nifijfenfibilemaliquem dolorem experiaptur. Se«

Mll Vg[ö

eundodicitur. deteflatio , feuodium peccatà com».

mmu

smiff;, ex quooritur dolor , ficut ex amore boni

LT

prafentis fequitur gaudium, — Additur autem

Iomuhtu

l

peecati commiffi , quod effe obje&um pornitentig,

Jh

L

faltem fecundüm primarios illius a&us ,. dixi in

D

U

MM

i D

Dea&ibus penitentia,

36í

jnptul

üum.

99. Demüm dicitur c»m 'propofito

at d

kon peccandi decatero, qQuia veta poenitentià

Pgopolliü,-,

juxta Trid. debet étiam effe inchoatio vite aov

l.

qua faltém virtuale propofitum non peccándi de

extero involvit.

Dequo plura in fequénubus. ,

l

Diwiditur autem póenitehtia àtualis , feu coa-? 44

tritio definita , ab iplomet Concilio in perfe&tam;

& impeifeclái : pérfe&la e(L ; qu& homi-

d

diem extfà Sacramentum DEO reconciliat $

imperfe&ta; que extrá Sactámentum pónitentige

hunc efi:ctuin &on habet,| De uttáque in praíen-

;ræïcntiagi'

üidifp.àgeüdum. — Videetiar di&a in nb £ 24.

Porió cüm ifi data definitioüie feujdefcripcione

À "

ii

345

ycitp?

ttium difhin&torum áQuüm méntio fiat, contro-

verfiaetin quonam ex . illis formaliter conliftat

otint t

j dcfmlt !

córittitio ? cijus contfoverfix non miémiüit Tri-

dent. cüin lolüm ibidem voluerit dogimáticé trà«

d j

!" dg (

dere & explicáre páenitentiam ad impetrándani

juftificattobern neceffariam. Magnificus Pertsch-

h;aW?'

J 4 CII

i

acliet hlc ar, $. 2.. exiftimát , confifterein efficd-

T j

€i péccati eommiffi deteflatione ; €ó dquüd

gun'

pet talem àctam homo efficaciter convertatür ad

DEum , & àcreatura

^

d

»àc ab omni peceandi affes

& avertátor.

Bfe dalüllkl

jf

Aiii veró "Thomiftz comiuniter docent, j 46

€ontritionetii éonfiftere proprié ac formaliter in

j'ii t

jmtt

j

folo dolore: quis odium íeü deteftatio noii eft -

formaliter poenitentia ( licét. prareqüitatür ad

"T

»ænl[cn"z

hanc ) hac eriimi efttriftitia quedam | fecandüm

DEum, & pei hanc eommuniter explicatut ; u

$1

du

n

dixi ni z4m. 4 eílque fatisfa&tio quadám;

quà

-

301

Difputatio V1l

[

quà quis interné íeipfum affligit 5 quod in

ipeisas

[

beatis locum non habet , ubitamenreperitue

Wienondatu

deteílatio * und& iplum conteri feu contritio de-

Mctonis f

nominationem fuam indé habet , quód cor indu-

V vt

yatum per peccatum velutiin partes per concepe

V B amnig

tum dolorem comminuatur, Quód autem Con.

'üstltis ma

cil;um deie(tationem in. definitione - contritionis

V.tl q

ponat in re&to , nihil facit, quia non proprié de-

Biiodr

finitillam & effentialitet , fed folüi defcriprive,

ts a

Demüm propofitum primo fequitur ad dolorem

Mattimjli

& peuitentiá , nec femper requiritur propoficum

"olio Bu

formale ex 4icezdis : undéin hoc. confiftere ne-

Pt

quit contritio.

Verüm hec quaítio videtur effe

potiüs de nomine , quàm de re ; quare ejus ul

RI

teriori difculfione abítineo.

MTM

UUR qi

Aznricurus I

Ri

Vb Ymb

m

Quid fit contritioper-

:"M, l;.

í

3

1

O

fe&d F.

"qlli mlrun

Eu quasnam conditiones habere debeat. dolot

Jtl H

j

d

?475

ille, qui eriam. extra Sacramentum proximé

*

difponitadjuftificationem? — Etenim omnes con-

LT

Dltm

veniunt;ad hoc neceffariam effe contritionern pef-

li

fe&tam ; nam hoc exprefsé docet Trident, cit. it

A

"g

num.134.GL ad minimum id probantScripture &

"n

PP, teítimonia , quibus fignificatur , ad juftificae

m'mmtm

d

tionem requiti perfeétam inDgum converfionems

E

Da&

h

Quid fit conivitio perfetia?

303

od i

& à peccatis averfionem , qua fine perfecla co

ntri«

tione non datur.

reperimt

Sed controvertunt ineo, cuius

xriiod

períectionis eflentialis effe debeat contritio,id eft,

cot indi

cujus virtutis a&tus , ut contritio perfe&ta dici po-

t (oity

fit? & quoniam perfe&lio effentialis alicuius Vir-

tem n

tutis exejus motivo formali defumitur,ut ex ».

yurititt

29. conítat , quafítio in prafenti eft , ex quonam

oyréde

motvo dolor feu deteftatio peccatorum procede-

dj

t€ debeat , ut contritio perfecta effe cenfeatur ?

qdoloret

putant enim aliqui , a&tum deteftativum elicitum

.w;*o!i:um

ex motivo Keligionis obedientie &c. imó ex

Viltrtt

quocunque motivo füpernaturali univeríali, con-

il

tradiftincto à motivo prormii & turpidinis pecca-

TA

ti ,ac metu peenaram , effe perfectam contritio-

nem ,utvidere eft apud Haunold. '7748. 4. de

Virtut,| panitent. cap, 2 controverf. 1. quam

fententiam.

Lugo fisé

Conatur probare

e(fe probabilem.,

Qua etiam placuit ali-

quandó Suarezio , ut ipfe teftatur 4;/j. 4. fe&,

j H

A.nHm. Y3. multisquealiis, quamvis Vaíquez

d:jþ 84. art. 2. num, 45. dixerit, effe erroneum;

in qua cenfura ferenda nimiüm videtur exceffiife "

telle Haunoldo cit. vel mentem horum AA. non

"L

recté intellexiffe,

jj mlm

Verümquid fitde hujus pro-

babilitate,

gl*

Dicendum prim , Conttitioni

perfe&tz exa48

a

motivo charitatis DEI, quam Theologi vocant

j h

[uper omnia, cortefpondere peccati mortalis re-

r

iddMu

miffionem absque jreali Saceramenti fufceptione,

j

Huicdoctrinz adverfabatur olim Mich

ael Bajus

vclüü

octor Romanus

» ut patet ex propof. 67. juxta

- 9rdi-

b

,

jo4 -

Xriïcüïü: £.

tf

ordicemrelatum à Turriano z»

Opufc, conira ers

inicbifa

vores Baij, qua fic habet : 'PCT contritionem CT

aE

cum charitate perfetla . cin voto ]ujczpïendï

. Pntodtgg

Sacramenti cónjuntlam mom vemittitur crimets

rttgia,

eiiva cafim ntce[fitatis,aun Martyrii [ine athuali

DHPH' 1,70 ]

füfee ptione Sacramenti, — Idem fere habetur pró-

Wflogy

pof. ; 2. qui proindé cuin 67. cenfentut erronez,

& damnate fuerunt à duobus Pontificibus Pio V.

Vi

F

& Greoor, Xlil:

lind& mirüm eft , nonnüllos

Stpqg f

Michaciis Baij difcipulos j alióquii viros catholi-

£os , tentáffe poílea defendere illius doctrinam ;

baimempm

Jlpifa ;

qiod novifime facit Frandcus Sylvius Do&or

"Mi

Duacenfis . «. fupplement: $.15.4. i. polljo:

M

annem Mülatum , & Guilelmum Eftiüm. Docet

aütem , hec femper , néc ihfallibilitez refponderé

Atl

i i( !ndun

&ontriconi perfecta,five diletioiii DEI fuper óm-

Af

inia , rem;ffiotiem peccátortm; fed älitquaüdd juxtá

1&

QU

Wf

D difpofiuoneim ; vel in calu neceïüga;isg quans

dó&on poteft báberiSacrameütum.

TNos auterfi

Ril li

Mf [g"/ü-ü

dicimüs hóc femper feu infallibiliter contingére,

Prbatir pripo ex S. Sctipterá , ubi univerfa-

Vi

;

At

l W

l

iffimé perfnittitur pectatorum venia ii ; qui fe

"l

In

ul

ad DEum ab iirpietaté convettunt ; non poteft au-

t

tem melior coüverfio eífe, quàm per contritioheimi

ll fu

1 "ïiqqud lD

charitate peife&am , five per dilectionetn DEI

j

fuperomnia. — Verbaáliquá Scripture retülimus

| R

»ql

hi. 138, maximé ex cap.A8. Ezech. quibüs plu-

Wj

rahabentüiíiinilia; & — 23. éjepietas fimpii no8

um

MT

m 1

mocebit ei,in quacungue die tonver[(us futrit. Vi-

li,

n

&eatur Bellarm. Jib. 7. de pawit. . 1 3. ubi et

eft

iax

:

th&)

nid fit coutritío feffä[la ?

3or

t

tefert plura SS, Patriim verba

j illà fufficiuntex

S.

ia C

Leone £p;/7. 9i

"A Theodorum Epi[c. For.

Miferi*

cordie DEI, iüquit , zec ine

ufclpïendl 1

:

H[uras po[fumus pone-

r r

Tt y nec temporá definiré , àp

sid quem nullas pa«

titur venia mbra$ qerá £ünverfio,

iil

dicénté Spiritt

betigi

DElper Prophetain : ii conve

rÍus ingemueris,

tuncfaluus erii. Vide plutái

n czi.

t etrom

"AO. Y38.

i i

Secundo probatur, ex Tiid. JHf. 14.

c. 4. lbi

Contritio dicitur Deo reconciliare

ante àctualem

; nonädþ'

Sacramenti

fuíceptionem ; fi contingat aliquando

prul

cliaritatem

perfectam

Iodnht

eífe: ubi verbum Aliquando

3

hon ighificat ; quàd

hoc femper noi fiat

» quo-

n

Dodt

ties conttitio eft charitate

pl

petfecta , ut manif:(t&

eftendunt verba fe

quentia; quibüs loquitur Cons

jm, Dd

&ilium de contritio

ne imperíecta,

iipit

od

Dicendum [ecundi ,

Mu?'mm'

itüllám peccati deteftá- 349

tiónémjquz nori concipit

ur eX rnotivo charitatis,

[uahd"fm

&lle contritionem perfect

am,fufficientem ad juíli-

laliïxqum

ficatiónem fiüe fealiSac?

amenti fi

ufceptione. Pro-

Atir Cosclffo primb ex "Trident

- feff- 1 4«c. 4. ubi

coai K

[0)

lam contritionem cliaritate

perfectam docet

ju* Tüfficeré ad juftificationern finé S

jid^ füfcepto; niliil enim

acrámento reipía

aliud dici poteít tationabili-

í leü ! tet voluiffe

figrificate Concilium illis verbis ,

md quárii quàd |

Oqucremr

de contritioüe , qua& ha-

i

erét motivum c

ii d& peccato

haritatis , feu que Conciperecu£

» quatenüs cenfetür Dzo malum ex

jini Complacen

tia

pfius; nam quidaliud poteít effe;

; igi cumridqnem c

hatitaté petfici

f

mri'. !

ices primo

; contritioheri charitate

perfici2 go

;.

quàm quod ipfius fubjectum

iafor-

ubi:ä à iqd hon effe,

me:g:*

$

s.

thiculus' I

[

306

me:ut charitatis h

abitu ; quemadmodum fides

T

perficitu

t hàc ratione ;

fivé formaturà charitate ,

tf morv

fides non fit ex motivo charitatis.

Sed

quamvus

tht fr

coutra e[f primó

.

: nam hoc modo nontam con-

tiotivod,

tritio difponet ad ju

ftificationem , quàm charitas

Cumi

loquebatur autem

Concilium de

trdat g

illam perficiens ;

contritione, quz difp

onit ad juftificationem. Se»

f

cundó : auritio etiam in

Sacramento perficitur

Titer deno

eo modo per charitatem , & tamen ratione huius

'tifea

erfe&tionis non dicitur difpofitio ad juftificatio».

Stonm d

nem,íed quia Dzus eft illà

contentus , ut jufti-

lt hr

ficet medio Sacramento.

Denique vel charitas

n dariar

ft? fipri-

habitualis eft forma iuftificans vel non e

&jvänmr dti

mufh , jam non perficietur contritio pet charita-

fitio ad formam juftificantem ;

0. quen

tem , ut fiat difpo

Si dicas

t

aliàs charitas dilponeret ad fe ipfam.

ha*

*| UAR o

fecundum, tunc non perficitur contritio per c

?Wmh.

ritatem , ut fiat dilp

ofitto ad juftificationem ;nam

led me-

if

difpofitio hz

c non fit mediis habitibus ;

MT

dus actibus :

in quo DD. conveniunt unanimi«

D

)

li

ter,

Refítat ergó , ut

hic fuerit Concilij fenfus

haritate perfe&am, oc

ffi(iongm t

nempé per contritionem c

[l[ïumcanfipm

eít, quandó contingit illam haber

e motivum cha*

, hominem

"i

fitatis, ex quo accipit perfectionem

a

(

"Upte

n

DEO reconciliari ine realiSacrmenti fufceptione,

|

w*? ] [ld

um

& confeq :enter nulla alia deteftatio fufficiet.

Dices fecundo , Concilium à contritione pet*

[ Ri

35!

-u

b

fe&a (olüm diltinquere poenitentiam elicitam. ex

motivo turpidinis peccati & pr

cemii aterni : ergo

Qf

quam

[

poteü etiam ex aliis

motivis e

lici , & non ex Íolo

motivo Charitaus,

Contraefl , quód concilium

Cogf,q

"m

n

lwm ,

U hæ

y

as

——

"

Quid ft contritio pevfetla ?

; p

um f

dum diftinguit contritionem & attritionem in

dharitts

us

ipfo motivo, per contritionem perfectam feu

charitate formatam intelligat dolorem | elicitum

at (te

ex motivocharitatis , per attritionem veró om-

m durid

nem alium aCtum habententem motivum inferiüse

ydilind

undéait /oco czt. attritionem communiter con-

o J

cipi ob turpitudinem peccati ; quze particula come

0 l[ü(il"

muniter denotat , etiam ex aliis. multis motivis

vione li

concipi poffe attritionem : ac proindé nullam de-

julhfmü'r

teftationem effe contritionem perfectam, nifi pat*

$, U lwl

ticipet charitatis perfe&tionem , feu habeat moti.

d d

vum charitatis, — Deindé ex hoc ipfo efficacite£

pitir

'

probatur conclufio no[lra : nam omnis alia dete»

"i dïlfm'

flatio , que non habet motivum charitatis , cone

jf

cipitur ex confideratione turpidinis peccati, hoé

l j ]

eít, habetpro motivo . formali contrarietatem

"T

riib

peccati cum hone(tate virtutis, quz contrarietas

gt

€ft ipfa peccati. formalis'turpitudo : neque alius:

"

fenfuseít rationab;liter excogitabilis horum ver»

T

borum ; aliàs inepté fieret illadiftindlio inter ate

nüh] l

1]

tritionem & contritionem , fiquidem contritio

erft 7 l

etiam concipitur ex alicujusturpidinis peccati con-

j

noti

fideratione : quia tamen non concipitur 'ex confi-

hommw

deratione oppofitionis cum honeftate virtutis mo«

(

u

I

ralis , fed cum DEO ipfo , cui peccatum cenfetue

luæg[th

malum extrinfecum ,'ideó fingulariter de attritio«

g

Pl

nefuit didum, quód concipiatur ex turpidinis

1 dj

T

peccati confideratione ; ergó nulla deteílatio ,

$u& non habet motivum charitatis, erit [ufficiens,

Dgn []

Conf24, videtur manifeíta ; nam cüm dicat Conci«

& cons

je 7

lium non fufficerc illam contritionem , qu

3

cipitur

"Ws

-

Avticulus. F.

308 j

fine

D

cipitur ex confideratione turpidinis peccati ,

Ü quj

fundamento aliquis exciperet hanc vel illam con-

Q

tritionem conceptam ex turpidinis peccati confi-

Dubatgr.

*

.

derauone

preeterquam ; quód contritio , cone

!tl qu

ceptaex cenfideratione turpidinis peccati ut fic)ha-

u D

beat omnia , quz nveniri poflunt in hac vel illa

h Juy,

contrione concepta , ex hujus vel illius turpidinis

Mm'ntb. l

confideratione.

Jdmt. ergÓ prob. manifefié i

hll L

nam omnisalia deteftatio, qu& non concipitüt

Ti

ex motivo charitatis, habetpro motivo peccati

lt

turpidinem , hoc eft, contrarietatem cum alicojus

(im:conmfu

virtutis honeftate , quod patet difcurendo pef

Mi g

fingulas ; nam deteftatio poenitentiz fpecialis ha«

"um D

bet pro motivo turpidinem oppofiam cum hones

Wütdrty

ftate poenitentiz, feu. fatisfactionis ; deteftatio à

* ä;Wto w

Religione elicita habet pro mo

tivo conttarietae

Wt

lr

tem cum honeílate Religionis , & fic de ezteri$,

"vt

Girca deteílationem elicitam à fpe virtute 'Theo-

Wu, D

u

nam de ea fpoti-

logica non poteft effe difficultas ;

-

llfar)n j

tefatentur adverfarii, nonfufficere, — Et lic

écifta

!N

virtutes aliquem dicant refpectum ad DEum , cui

[ Ptj

lin

fatisfit peractum Juftitiz,

feu cui exhibetur cultus

nihilomi-

UT

per Religionem, vel per obedientiam ,

'lillone [

nüs pro motivo immediato five objecto for

mali

Y

L.

n

non habent Dzux , fedhoneftatem virtutis, qu&

)

cernitur infervando juíto cum DEO, autin eX-

Aug. !

[

^ jl

hibitione cultüserga DEum, & confequenter

'nf,,,)q

deteflatio ab his vircutibus elicita refpiciet peccati

IW&USW |

turpidinem propriz honeftati oppofitam , eritdue

Vr !

ex confideratione turpidinis peccati,neque iuffici-

'us] j

j

W [

eusad juítificationem fine reali Sacramenti fufcep-

p

tione;

fæ[mum Ju[h

L

Quid ft eontritro perfefla ?

309

t Jm

]lam con«

mus,

tione, quod tradit Concilium , & nos intendi-

"

at l

lu0, C0

Probatur Conclnfio 2 Ex multis Scriptura te-

ftimoniis, quibus ad

juftificationem exigitur cha-? ^

m fl(»hï'

ha wl

ritas erga DEUM , & illi foli tribuiturpeccati re«

miffio. Joar. . qui non diligit , manet in morte,

m

ad. Corintb. 13. fime charitate nibil fum , nibil mi«

W;fl/ll ;

hiprodefl.| Luca. . vemittuntur ei peccata mul-

quaptit

t4 , quoniam dilexit mnltzm,

Idem fignificant

n pl

illa ícripturz verba,

quibus ad juftificationem pe«-

nitij

titur converfio in Deum ex toto corde , vel exto-

;urendo y

t& anima, Xoelis.2.€r Deut, 4 cum quæ]ieri: Do«

viili

!

minum DEU Mtunum invenies enm » ff tamen ex

Vff

hi

toto corde tuo quafreris eum : fed qui non avertí«

il

türà peccato per deteflationem perfe&tam, five ex

wnmrief'z'

motivo charitatis

»non quzrit DEuM ex toto cor-

d qu

de , fiquidem adh

ucpoteft amplius. à

peccatis a«

m

verti, neque Deum

perfe&té. diligit $ ergó non

T2 W

impetrat juftificatio

nem. EFtquamvisnondubi-

glii

tem ,.

et(ipe

poffe aliquo modo explicari. S.Scripturam,

yon/

r aliam inferiorem. dete

flationem. impetra-

retur juftificatio,.

nihilominus. meliüs & faciliàis

i

mhllüw

ac ratione intelligitur , maximé cüm authoritas

qO forrfü!

[rident, multüm urgeat- Accedit etiamaautho«

"u[ls:

tits D. Aug. varijs]

ocis., /5.. 2.. contra. (Yefcom,

4.12; ubi loquens decharitate , a

it : qua f abfit ,

f

gt

cetera frnfiva fiunt ;

non quódexiftimet Auguft,

aliosactus Virtutum.

d P'wn

effefruflra ei ,. qui manet in

eit

charitate , fed quia fi

ne charitate non habetur fta«

! iuæ"

tus Juítitie , & itaaliis. o

peribus non refpondet

" (

jl

pr&mium Juftitiz,

Plura fimilia refert Suarez

j

U 3

dlp. 4.-

i

10

"Aerticulus T

i

LOT

difp. 4. fc. 2 n. 2. SimiliterS, TTh. 4. 86. ad ve-

veram Poenitentiam , per quam remittatur peccas

1non rcq4

te«

tum , ait, requiti peccati deteftationem , qua

lat y

nus eít contra Deum fuper omnia dile&lum, Et

k ilifear

Peenitentiam expellere

lls

q. 8 f.art. 6. 4d 3. docet ;

peccatum media

charitate.

Et 4. 66. art. 1.

E

(mum flamminis con

ftituit in diledioneDeis

Lt

Bapti

qui Baptifmus d

icitur etiam Poenitentia ; ergó

Mm tü.el,(

hac dilectio Dei requiritur a

djuftificationem fine

UTT

reali Sacramenti fufceptione.

Whotete

$53 Cowfirmatur Conclufio uná vel alterà congtue

Ài

enti&. Primaeft, quód homo per peccatum mor*

Din

taleconvertatur ad creaturam , eam fupra Deum

e.

€,

diligendo.

ergo debet Deum fupra omnem

T u

creaturam diligere , ut ei

peccatum remittatute

ale fit maxi-

Buf

Secunda , quód, cüm peccatum mort

Vr

mum malum & fumma DEI injuria,

confequen-

.

"ltpitets

mum be«

ter venia , qug peccatori offertur , maxi

g

nefic

ium . rationi valde conforme eft , ut pro eo

lxva;hmm

obtinendo homo eliciat no

biliffimum actum in

k IVUHI. [7

Épecie , quem poteft ,

, qualis e

ít actus ex motivo

charitatis elicitus, con

quimvis ü

fequenter ea. vis non debet

"g

attribui virtuti inferieri.

Loquiturautem Con-

cil. deju(tificationeex opere oper

antis , ut patebit

Rn

Chriftus voluit

"ïdo;g

;

ex num. f(éq. nam inSacramento

LU

Elm

fpecialem favorem facere,qui nonfuit ante legem

Ri

novam, ubi nihilominus actus contritionis jultts

ficabat.

lr [

de dile-

jl

E

Dices. 1. Scripturam intelligi poffe

&lione imperfecta ; loquiturenim de juftificatios

ihqua h

Pufdlilp

EN

ne hominis in communi cum in , tum extra Sacra*

mentum;

] *ïlmuy,

Quid fit contritio pevfetla ?

31I

mo

mentum 5 certum autem eft , qnód in Sacramen-

tüt p

tonon requiratur contrito elicita ex motivo

1, qi

charitatis ergó. — &. Ibitantüm effe fermonem

h l

de juftificatione extraSacramentum , quia ibi ni-

l expellm

hil aliud requiritur ad obtinendam juftification£,

AR

quàm dilectio DEI feu perfe&ta contritio, qua po-

e&mneDtä-

fita promittitur homini juftificatio 5 quód tamen

DL

falfum effet, fi (criptura loqueretur etiam de jufti-

tD

ficatione obtinenda per Sacramentum , qvià ad

eam prater contritionem requiritur etiam con-

vi o

feffio &c.

guum a

Dices 2. Aliqua alia Penitentia , fivepeccati3 f f.

i D

deteflatio ; quamvis nonperfe&ta ex motivo cha-

n at

ritatis, continet virtualiter DEI dileQionem ; et«

gl

£o (ufficiet ad juflificationem fine reali Sacramen-

lii

yui

ti fufceptione, *Parez covfcq. nam fufficit , actum

T.

W

aliquem continere virtualiter DEI dile&tionem,fi-

noytó

quidem non aliter eam continet contritio ex mo«

tivo charitatis , & tamen fufficit fine formali di-

( nq

Jma Um

