aníyderafintparia ? qua me determinare po-

Wfitefecu

fint ad prudentem affenfam , quis dicet, me irra-

: i

àm Limbit

tionabiliter dubitare ? prudenter enim fufpendo

judicium , fi nulla ratio prudens fuadet affenfum.

l j-g.l.nm,

S$ic qui fcit fe certó. comififfe aliquod peccatum

tbus rb

mortale;nec occurrit rationabile motivumfe illud

lgcitum Wi

fuifle confeffum, nec illud fe non fuiffe confeffum,

üdamento

hic non dubitat imprudenter , nec laborat fcrupu-

lt vot)

ló, qui contemni debeat cüm flante etiam tali

itupuof

dubio obligetur ad illius confeffionem : vel certé

at ad

!tonadfint

dubium imprudens inducere poteft obligationem

confitendt.

Si veró dicatur, in tali caíu adeffe

Winon pec

|

oblÍgationem, quia przceptum eft in poffeffione:

t feropi

itinrir

idem ego dicam de quocunque dubio , etiam ini-

tentegravi fundamento, circa commiffum pecca»

"ücm f

tum, quia libertas eft in poffeffione : doneco-

l,

*gttvg hj

ftzndatur preceptum confitendi tale peccatum ef-

fe certüm , quod nec factum eft , nec unquàm

Stcuadö 4

fiet,

Caterüm ( ut redeamus ad intentum )

ii

ipfemet hac in materia Adverfarius deCon[cientia

à gmæ!

€, 3» Arf 3. $. f. ait ; dubium probabile idem eft,

'it : ditend

quod dubium prudens & rationabile, five dignum

J qum

viro prudeme.' Hoc toties contingit, quoties du-

UET

bitans pofitivé non habet urgens motivum depo-

Tofi

xeudidubium. — Atque hinccolliges , - dubitare

LT

pro-

-

"a peccata dubia frat &e. U

2

náe probabiliter non eífe idem , ac affentiri. probabi-

lh dn

liter ; fedefle dubitare prudenter,

Neque cnim

firmrdi

affenfus confundi dabet cum dubitatione, Dubi&

tht

improbabile eft idem ; quod dubium imprudens,

i

vel irtationabile, dum nempe dubitans habet fun-

n

damentnm urgens ad non dubitandum , vi cujus

Ti

poffit effe certus de objecto , & nihilominus dubi-

qu m

tat : ficot folent fcrupulofi. — lta ille.— Hinc et-

inlipd

iam Tamburinus/ib. 1. Explicationis *Decalogi

£. 3. S. 1onum. 6 ait fi, dum ex idoneis ratio-

T

Q ptat

nibus certó & probabiliter judicamus;aliquid eífe

qutiit

licirum vel illicitum, nihilominus fine rationabili

od

fundamento occurrit aliqua bzfitatio in contra.

mclhm&

rium, vocabitur ferupulus, & erit conícientia

fcrupulofa : fi ergonon ade(t tale fundamentum

at d

t

urgens ad non dubitandum , uti revera contingit,

»iigmaam

fi non ad(int fundamenta gravia aliquem peccaffe,

"T

vtl non pecciffe , non erit dubium improbabile,

vt

nec fcrupulus, qui contemni debeat,

Quare

imieritó dicit Adverfarius ; nos dubium negati-

m

[hmpciü'

vum cum fcrapulo confundere , dum. definimus

illud effe , quod nec pro parte affirmativa nec pro

du

d

negativa habet rationes graves,

Secundó conatur evertere fententiam noftram,

r

eóquód ipfi videatur aperté repugnare doólrinz3 27

gt

ynftl'mfk

S.'Thomz , qui in Supplemento 3. p. q. 6.ar*. f.

ült : dicendum, quód ,cim propofitum. confitendi

n

fit annexum contvitioni , ttimc tenetur aliqui: 4d

,d'ignw!

boc propofit m , qwmdo 4d contritionem tenetur,

p

.

.

omne illud eft ma«

Ex quofic argumentatur

f W

teria neceffaria Sacramenti Poenitentie , de quo

Ü

ub['tu

exia

PIU

18

Zrticulus | V.

onftendi, !

ext

t2 illud homo teneturconteri : fed de chca:

iritionem ex

tis mortelibus dubiis homo extra Sacramentum

frisfto mot

Pnitentia tenetur conteri ; ergo, »4j. eftex cit.S.

Ál mints

D. minor. prob: Peccator, dum urget preceptum

Duittis;

reconciliandi fecum DEO, tenetur ex lege Poni

ilettpretu

tentiz , ita Poenitentiam agere , ut poffit formare

Dsufend

judicium prob

abile , quód fe reítituerit in flatum

divinz amicitig ; fed excra Sacramentum ,

nifi

Aptiofeon

eliciat contritionem , qua fe extendat ad . peceata

Wt

tOt ifert o

etiam dubia, non itaagit Puznitentiam , ut poffit

Mi m

formare id probabile judicium , cüm fit impoffi-

fttüs a

bile, flare ;udicium probabile de recuperata DBI

amicitia cur dübio de peccato mortali commiffo,

AUl Penite

Cünfciml'd 4

nifiaffumatur aliquod medium juftificationis ?

Facebti hi

quodin nofta hypothefi neceffarió debet effe

€ontritio :f

A43122

isn)

alioquin dubium de peccato mote

LT

tali commiffo , five peccatum mortale dubium ;

lt jdiius

[ quöd [

efl forimaliffimé dubium deamiffa, & necdum re-

Mretri

cuperatà Didamicitid, oppofitum judicio de ejus

Verüm ad hoc patet re(panüocx

TU :

recuperat ione.

uum, 383. nmitum mj univería

liter non effä

'(qufnlel' Tie

llibiliza£n

li tortis

veram ; íed dici poteft

, quoad ínfa

í

effionem (ucceffiffe

N

delendi peccata mortalia coni

pío,

'asnec l

aontritioni , ion quoad obligationem , hoci

quéd necconfz(fio nec contritiof

itunicum medii

Ft ndimcn

t

zecuperandi gratiàin novo teltacaento ( fed utraq;

:WV:q

Ra r

feoríim fu&ïïie:ss) ficur contritio erat unicum in

veteriteflamento ; ergo non debenius ftatuere

,üllmme t(ïi

I ts

tantam obiigationem ad conteffionem feorfim in

Ti

n

Qul p

stovo reftamente , quanta erat. in veterrad contti«

tionem. Si veró fercno eft de cbligattonesmajtr

| Hüilum ide(

ad (ummum vera €ft , tunc. eífe obiggatiancm

"n peccata d;ibi)l Jfint r c,

319

iiy confitendi, quando erat obligatio eliciendi con-

W ttitionem ex pracepto virturis Poenitentiz, cujus

finis feu morivum eít facisfacere DEO (ex Juftitia

j du

faltem minüs ftricta 5 fecundüm-di&ta de Pirraee

t prat

ag

p

1

Panitentia a 54m.39. . etautem fi non contra ,

vf

faltem prater Juftitiam , obligari ad fatisfactio»

vicindt

nem certam pro dubio deli&o : adeoque fi eft ob-

metut !

ligatiofe conterzndi de peccato dubio ,. illanon

qid t

oritur ex precepto virtutis Poenitentig : ergoea

non infert obligationem confitendi , cüm con--

ii ;üä

feífio ad fummum fuccefferit contritioni , qua-

víting

p

tenus ad eam erat obligatio ex precepto. Vit-

tutis Pcenitentiz, utfatetur Adveríarius «ir, ze

;elï.cemmïf*'

Con[Cientia 2 n, 3 3 -quidquid fit de obligatione vi

ff

pracepti charitatis reddendifuam falutem fecura.

ii

M

n

MU

Hinc fimiliter fi eft. obligatio formandi proba-

d

bile jodicium ' de recuperata D E amicitia,

qeiti

t

( quód eít unum ex principalis fundamentis

Adver(arij contra noftram fententiam illa non

jj

provenit ex przcepto Peenitentiz ex confe-

t "[MW?

L

r

nam

fequenter neque ex pracepto confeffionis

j t

aliàs à fortiorieffet obligatio confitendi illa pec«

il

cata negativé dubia;de quibus nec, quód fint com-

2l W"F

jl

miffa , nec quod non. fint commiffa , adeft gra-

.m.hü !

ve fundamentum, quod tamen negat adverfarius ,

mICU'"'r T

/ln

imó ait,nulli unquam incidiffe.Sequela autem pro«

w(l:

At

batur:quia minàs poflumformare ptobabile judi-

ii

cium me effe in gratia , dum careoomni prudenti

j

j

jt!

fundamento, me non peccáffe,quàm dum aliquod

mfc

jut

habeo ut patet confideranti, Neque juvat dicerefi

cflä

nullum adeftrationabile fundamentá aliquem pec«

cáffe;pofíe dubiü reiici, &t contemni ut fcrupolum.

j

A,"UBW

p

Atrticulss - L.

INam contra eft:fi contemno dubiá illud tanquam,

Mi gt

fteridulit

Ícrupulum , poffümne per hoc formare probabi-

le judicium , quàd fim in flatu gratia, vel non? fi

nittit , u

ita: ergo debet occurrere probabilis ratio, quód

mtdt, )

n C fo

non peccaverim contra fuppofitum : fi non;ergo

vera eft fequela,

Siinftes , etiamfl non occurrat.

h quá à

Wrtampn (

probabilis ratio. direGle , reflexé tamen me polle.

diaiu,.

formare probabile judicium me. effe innocentemy,

ädrt;cujm

quia innocentia eft in poffeffione : ídem nos ap*

plicamusin cafo dubii negativi,quod pro & contra,

imadh

' Vimö 1 j

nititor prudenzi fundamento. Praterea difplicet

ltte t

quód ibidem in sss 27. pro probatione addu-

r

€it , nimi

IT

;omnem contritionem petfectam ,

) Betítha

LE

& extra Sacramentum fufficienrem ad. juftificas

tionem effein voto Sacramentum Poeaitenti£ ,

"i Dod

& includere obligationem cofifitendi : quis enim

Muttigde !

n r

nen vider hoc; argumentum zqué proccderede,

! et lsf

peccatis. pofitivé dubiis, nimirüm necea deleti

perco

ntr

LE2

itionem perfectam , ni(i prout hzc elt

Wuide;

?t,000 [

votum Sacramenti p

ceaitentiz , & includit obli^

Dx 'l(lmha

gationem confitendi : adeóque . effet quoque ob

lgatio hec.exponendi in confeffionali , fiatgu»

"londeny

mentum;coacliderer ; quod.tamen nec. advere

"t p

li, n HCE

farius adinittit, Sicutergo contritio deletiva ho

lls f

rum.peccatorum dicitur. effe, votum Sacramentá

i,

Panitentiz, && includere. obligationem. ex fupe

Wi

ähiüd

|

E

pofitione, (i int'otuarit cerró , ita de peccatis nie*

4

at ib

|

gativ& dubiis.dicendum,

Tertió affert pro fua. fententia

nobis Acontraril.

qmdcto [r

Pt

393:li

a verba $. Thomg: ex q. cit. art. 4 dÀ 2

ibi dicendnm , quàd qnando aiiqui:vdylzitd

t de

: 3tale,mnh

alíquo

hn peccata dæäi.& fent &c.

p

du alique peccato , an st mortale , tencin tlud con*

jt Pmb; fiteri dubitatione manente: qnia qui aliquid com-

yun. maittit , velomittit ,in quo dnbrtat effe peccatum

u g mortale , peccat mortaliter , diférimini fe commis

imy, feme : G frmilirer periculo fe committit , qui de

maz boc quod dubitat e[fe synovtale , neglrpét confiteri :

quy tomtamen debet affevere , ilnd mortale effe , fed

axp dubitariue loqui , Q* judicium Saccrdotir exfpes

n Caresemjus efl decernereinter lepram, & lepram,

ais Verüm ad hunc textum vari&. refponderi. poteft

I

jj primo s ea , qua habentur in /fupplemento , non

j habere. tantam authoritatem ( utà Magnifico D.

,ijj P. Pettfchacher p. m. & in publicis difputatio-

ij nibus. non una vice audivi, ) eó quód fuerint al«

qunut

terins Docloris, qui (upplevit «a , quz deerant

4

,( materiz de Sacramentis, quam $, D. imperfe-

€lam reliquit.

Et quamvis dicantur ed fupple-

d

Z

ta ex alüsícriptis S. D. s 4« Sententiarum , üt

notavide Pzrtuté Panit,nus, 2. non tamen cone

y o

ICIUWL

ftat , non fviffealia admixta, forfan ex doctrina

$, D. probabiliter, non certó deducla. — Secusdà

p

iij

refpondent alii , S. D. ibi non fuiffs locutum ex

n

l

T

mente propria ; cüm in illo ar/czle.folüm quaee

tat,an liceat peccatum dicere in confeffione,

A

n

quod non fuüit commiffum , & duntaxat patita-

A

;mt!n

tem ,qugà peccatis negativé dubiis ad id pra«

bandum fuit aflumpta , diffolvat [affignata fuffi

i

€v

Fi

*

eiente difparitate.

erti? dici poteft, eumlo-

quideeo cafu, quoquis manet practicé dubius,

]

qu

annon cenfiteri talia peccata fit peccatutà more

[

4,4

i

tale , tunc enim exponit fe periculo peccandi, ut

L

r d

þätcg

Articulus F.

d

acet ex Caufali, quam ibidem adducit, Demuti

feititten

reíponderi poteft fecundüm di&ta in. sem. 3 97,

3. Qu

S. D, velle ; talem peccare non contra pracep»

Mitntem

tum virtutis peenitentiz* ,. fed charitatis erga fe

limliri

alluximus:

ipfum. Que , & plures fimiles probabiles intet

pretationes citato textui applicari poffunt , ut

itutdep

Wt i

revera non fit, quód Adverfarius dicat, fenten:

tiam nofttam proptercitatos textus eífe apetlé

Müm vige

conità:$. D. — Taceo, quód S. D. feripfetit

anplüs

ante Concilum Trident, quod fatis aperté . flat

tpo: fict

pro fententia neftra , & alinade authoritates ra»

t M

tioni conformari debeant etiam in quzftione fa*

l&mperpoüel

i, de qua non fatis conflat, prafertim f fito»

tb r

diofa, & novz obligationis inductiva ; quid.

iEobitam

quid enim rationi conformius , id5. Do&torem

LOU

fenfiffe putandura eft: nofttam autem fententiam

f dlige

rationi conformiorem fatentur etiam quidam ex

j rf

ÀA. fecundüm dicenda in s. 4CO.Placeat hic

GE

audire ; quod habet nofter ingeniofiffimus Cara-

^ Ruiti

miuel £ol, 72. fue Philofopbia: vidiin florentif-

fimis- Academiis fola authotitate armatos potiüs

Tunjjg, ;8 r

fsf ;

ob refpondentis pufillanimitatem ,quàm ob ratio-

Utr t

nisefficaciam triumplium adeptos. — Malunt pro-

UM

pugnatores faecumbere difficultati , quàm defes

[ Adväx

Cioné facereà Stagyritat fed perperá. Annon ipfe

m u

amáavitSocratem,Platonern,fed magis veritat&cunt

uc'mto,do

affertuats q

uód non pertinet ad materiami fidei s

L

not proderit fcire;quis dicat fedquiddicat, Condo-

t

leo humano generi captivo vinculisauthoritatume

&

Mibing

Quairto àdducit pro fe regulamillam : in dn-

i

Scdhane in pt2t-

'I;fo ratior-pasee[]- eldégenda,

P

T.

?enu

"

þ.An peccata dubia /;'n? ee. ;

g*

dixi, D

feüti materia non faveriauthori , patet ex wum.

T

380. Quódautem ibidem s. 5 2. afferat , du-

conta pat

bitantem nihil juvare illud principium :z dz-

utitti

bio melior eff conditio poffideniis ( quod pro nobis

obibls g

adduxirnus in $475 88. ) quia (olàm intelligitue

d gt

inquit, de poffeffione certa: poffeffio autem in-

(idi lt

nocentiz in cafu peccati dubii , dum poenitens du-

u dii

bium vincere. non potell, ut hicnon poteftnon

, D» ftn;.!»

eftampliüs certa ;fed dubia, hoc , inquam , non

T

€apio t ficenim nunquam 4 dzbio smelior effet

udorit

i

]

tonditio poffideniis, cüm Íuperveniens dubium

ial

femper poffeffionem redderet dubiam in fenfu Ad-

Ver(arii,etiam in cafu conclufiionis tertiz in 2022.

(in L

s; ?

350 ubitamen przceptum elt in certa poffeffione

j D

non obítante illo dubio ( aliàs enim przceptum

m

ion obligatet ) & in cafu voti dubii, quod tamen

jexta communer | non obligat, quia (imiliter li-

T qlllöi?d

lii

bertas eft in. poffeffione certa,

»

Quintó teijcit refponfionem no

ifimi?

flram , quam4eo

T

insumi384. attulimus ex Haunoldo . dicente,

d

feutentiam noflram. autboritate extrin[eca non

edeve contraria ftutentia , & babere bodie tot

m&mw'*:'

d

TPatroms , quot illa,

Et ad illam refutandam

erédit Adverfariis noftris]oanni de Cardenas, &

i?

, Aquüm

"Thome Sanchez.

Credamus ergo nos Haunol-

j

'do citato ; donec oftendatur illos majore fide dig-

Tosefle- Caterüm fatetur ipfemet Diana. no-

"d

j

bis contrarius 7ra. 3. refolut. 13 X, fententiaus

j

nofiram indies figere magis vadices, cüm fitcom-

imunis inter modernos,à plurirnis Univerfitaubus

"

ápprobata, & plaufibiliter propugnuata: quám ego

il "lfï

X2

.ag

Articu.luxr F.

32'2"

E

ipfemetin pluribusquàm 12

. "Ehefibus impreffis

Voundli

audivi doGiffimé defendi,

Quódautem Adver-

freupi, t

farius dicat , fententiam publice in univerfitatibus

qu dt Al

propugnatam approbaram , G ex profeffo exa-

Qre lores.

minatari . non eoip(o effe pofitivé probabilem,

dbtum inte

fed (epto[lendandi [olim ingenii caufa plaufibie

liommiffo

liter ufque. ad. pulfum. campana defendi , vide-

qliendo a

tur fatis incauta cenfura. : praítaret impug-

impec

nando,non afferendo, oftendere improbabilicatö ;

Tldtonfte

quod ha&enus fzltem | efficaciter non contigit.

tir$, DO&, !

Caterüm etiam ufque ad pulíum'campanz fenten-

DI

tiam-non pofitivé prebabilem plaufibiliter defen-

Wiam, f

dere , non cenfeo reprehenfione dignum , fed

.tben[ ) fer

eos potiüs, qui nihilominüs eà plau(ibiliter expug-

Mftmt Tam

nare,vel ejus improbabilitaté oftendere nequeunt.

ll

n

j

I.Z.[. 1.5.3

Poró DD. pro fententia noltra affert ultra 15.

lst fre

Richardus Archdekin i» fa. Toeologia , dripar-

"t

bitap. 3. tr. X q, 19. additque ex Ferrantino ,

multos effe alios doétiffimos viros , qui huic fen-

m

fs ponderr

tentiz ut probabili fobfcripfére, interguos nume-

Qli Is qub

rat Revifores Societatis de quibus in »sm. 185.

!?ccularivejp;

aitque plures citari € Guimeno , & Moja ; quibus

Jütes Á A.

amumera; Martinon fogz, f. difp. fO. f&. 8.

E

Ex antiquiari-

d f

Rofmer de panit, difp. 3. art. 8.

uzd

ll()IUm |

bus veró DD. adducit S. Antoninum, Tabienam

[

nf

& Paludanum, afferentes ,. opipzonem obligantem

WO

Veht

ad confe[[ronem peccati dubivmort

alis tunc folum

"n

"Il to

veyam e(fe ,quando magis inclinat (. forían erant

d

"idea

opinionis negantis , licere fequi fententiam pro»

chmmn,

babilem in confortio probabilioris )72 fui ffe mar-

dit.

!j BP"M

tale , aut [niffe illius confe]J.enem : (tlin: in

D7

4 ao

adn pecm'f:c äubz'x fest. o

3*5f

[b

bioegnali, ut non tenetur ad. wotum C ouus

aue A

pracepti, 1ta neque ad cénfefTonem illius : addite:

pv

que cit. Author ex plutiumoblervatione;antiqui-

rl

ores plures , quiobligationem illam afferunt , per

t ol

dubium intelligere judicium probabile de morta-

uj

It commiífo , ineo mere fiftendo , & non pro-

grediendo ad judicium probabilenon fuiffe com-

dunecin

miffum peccatum illud, vel non effe obligationem

pl

illud confitendi,

Quo fenfu aliquiinterpretan-

m

tur $, Do£t, cit. z z. 3 98. Accedit |fententiam

d

noftram efíe benigniorem , non ita fcrupulis ob-

(b

noxiam, rationi ( coi authoritates conformari

di quni

debent ) reverà conformiorem : teftatnr. enim

il

ipfemet Tamb. nobis contrarius in Zetb. Cosfeff.

o

lib.2.c. 1.$. 3. num. 1 4.eam inniti validis rationi-

f it

bus, imó fatetur s. 1j. rationem contrariz

r]igllh W ,

fententiz potiüseffe extrinfecá quàm;intrinfecam.

p ub

Demüm cocedit feu poriüs transmittit adverfari-4O1

us, ponderatis, ut exiftímo rationibus, & authori-

, ji ht

i

tatibus , quibus fententia noftra innititur,eam effe

;m WM"[

fpeculativé; probabil&, non autem pra&tité,adeóq;

M

i

!

graves ÁA, quos pro nobis citavimus,loqui non

À SCJ' j

de praclica fed fpeculativa probabilitate,vel íump-

jui

fife dubium negativíi produbio non rationabili.

p ,.

Verüm hocpofterius dicinon poteft;cim juxta ipfü

(il

i

) .:y

nemo inventus fit ,qui dubitaret , ejusmodi du-

m

biumeffein confeffion: exponendum, ontra quod

( fmianl"f

di&tum videator fpecialier Lugo 27 $9. Quod

"m

autem concernit probabilitaté pra&icam ( quam-

fill

fif

jl

vis de probabilitate pracifivé aliàs fim locutus )

TL

TioR . video , quomoco ea noftr fentenüia fit de-

x $

ne-»

»

"5rticulus V.

E

-

tonadefte u

neganda : nam primó DD. qui contra nos citantut

Ved mhate

nonnegant nobis probabilitatem fpeculativam »

fexm refol

fed pra&licam ; ergo cüm agant contra DD. quos

ro nobis citamus , hi loqui debent de probabili:

Y fcdquia

tate practica : quod vel exinde patet chm pro praxi

flantiispmba

non precipiant,fed folüm tanquam tutiorem cone

probable f

fulant fententiam contrariam, prafertim indoctis,

Tiidumconl

Mi af

quiinter conícientiam dubiam , & ron dubiam,

fatis- difcernere nequeunt, ut videre eft apud

PDitrücerta

cit, Archedekin.

Deinde rationes noflras pro»

tunfanfia s

babileseffe etiam pro praxi , facile deducitur ex

MUOTIYT

di&is.Catterüm,ut docetur de Corfiientia quoties

Itdo materi

aliqua fententia eft fpeculativeprobabilis,etiam eft

urtadel r

practice probabilis ,.fi in refolutione quarfionis

rerín

teflexe non venit confideranda nova circumftan-

W eres

tia ; quod tunc folüm fit, quando probatum fuerit

fit rf

vel conflat circumftantiá allatá in quaflicnereflexa

tittibysin

non affetre titulum nova obligationis prater il-

" tümpné

lam ,quz affertur in quaftione direla : quiafz*

"R ml

pé fit, qued circumftantia , qua affertur in qua«

Md p

ftione reflexa afferat. novam legem ; promiflio

Ws r

nem , votum, juramentum, contra&tum, autquid

WiaNB.AE i

fimile , ratione cujus quaftio reflexa 'conformari

m f d

non poteftquaftioni direclz; ergo (1hoc noncon*

dfhlt fa&a df

tingat , bona erit confequentia à refolutione qu&e

f dg

ftianis directz (eu fpeculative ad refolutionem

W :

m

vaítionis reflexz feu. practice Sicüprobabile,

ml& fDllda

;

[*

ret , verum Baptifmum fieri in lixivio , & non

Qu fer*c 3

effe contta charitatem uti probabili materia inre

1 Fllhl*.;; t

falutis ; etiam cum adeft materia certa ; adsoque

non

"

-

"n peecata debiaffnt ce.

n

ts

nonadeffe ullam aliam obligationem in tali caíu

utendi rpateriá certà , bené per quaftionem re-

p

Db

flexam refolveretur , licitum. effe baptizare lixi«

tdcpm'»:;':*.

vio: fed quia conditiontlis non e(t (ub iis circnm-

flantiis probabilis, ideo non eft licitum : eifienim

qunojt

lod

probabile fit Baptifmum in lixivio collatum effe

r

validum confequenter effe licitumeum taliter con

t

ferre in ca(u. neceffitatis, ubi haberi non. poteft

d t

materiacerta,non eft tamé probabile licere in cir-

Tl

cumf(lantia cum adeft materiacerta,cüm nón lice-

db

atproximà exponere probabili periculo falutis,u-

jut

tendo materiaad falutem peceffaria folüm dubia,

hiis gt

cum adeft certa, Cum igitur in noftrojcá(u in que-

T

ftionereflexa non fuperveaiar circam(tantia no-

at

vam afferens. obligationem , fententia noflra erit

d

etiam practicé probabilis.

Ex quibus & aliis

jf

rationibus à num. 376. addu&is maner probabili-

tas etiam practica nofira fententiz, ( ut noviffimé

yi p

.eaa :qüllü

docet nofter Heinlein i2 fza. Medslla Theologie

"T

Pafloralis prattica , de Saeram, Panit. q. xO. his

verbis: amraqueyfententia efl probabilis, & tuta in

fl Prm "

praxi,INB.ac profiude peccata maere dubia,frve pofi-

Ehlïï])lwA

1 '[OHWW

tivum fit. dubium . frve aegativums. poteris pru-

dente fala determinatioe cosfiteri , vel non . coa-

2

ht

d

fiteri. ) donec efficacioribüs fundamentis ever-

gt

tatur ; quàm ha&lenus allatís , quz f1 adeo fir-

rcfoiuziïif

ma, & folída fuiffent pro contraria fententia, non-

SicHPWEï"

u

omnes feréargumenranres irt. illiusimpugnationé

j

jl

in publ::a ejusdem defeafione conveniflent.

:m:idä;

Dis-

X 4

, €99)338(S$e -

DisrurATIO. VIII.

h

De Satisfaitiene.

Dei

Emifsá culpà fzepé remanere poenam tempo- fiffä

4ägg

ralemyde Firtute Paniít.z, 17 4.diximus. Poffe

Ua

autem juítum fuis operibus fatisfacere pro porna

temporali etlam de condigno, patet ex Trid. feff.

] Q

ijt

Aiito D,

4. €, 3. ubi anathema dicitur afferenti , Dzo

pro peccatis quoad poenam temporalem fatisfieri

| z.q.4,5

non pofle jejuniis , orationibus &c. item ex Bulla

LT

| odb

Greg. XIIH. contra Baium , in qua fequens propo-

f

"t

fitio damnatur: fatisfattiones laborsofa juftifiao

;

torum uon valent expiare de condigno peuamteme

Xotera

fag

poralem veffantem poft culpam condonatam. — L0«

! lmdi) Wi

quimur autem hic de fatisfa&tione Sacramentali,

Ol

feu opere , quod in confeffione poenitentibus à

confeffario imponitur in pcenz temporalis expia-

t ils

tid.f

tionem ; unde vulgó Poenitentia dici folet, Porro

hanc non effe partemn effentialem Sacramenti Poz-

m!,ql

nitentiz , conífat ex »»m, 119.nam etfi per ob-

f^qua|

livionem omittatur, adhuc validum 'erit Sacra-

It ,

mentum. — Dehac igitur hic breviffime

( m

lllmpot

agemus, ltaqug fit.

Cttht QO

Vl [

o sH

Pa D

t

ARrTE

Wt

.

,«(2;9 )$e

T

| AnTiIcurus unicus.

Af

Deijs,quepertinent ad fa-

DFl

iisfacltonem Sacramentalem.

i

Qu p

Ueres 1. Aaconfeffariushabeat poteftatemao;

Q

injungendi Poenitentiam? &efp, Cum Mag-

TU

ilïcrenli -[

nifco D. R. Gregorio Vimberger, de Panit. p.

2. 4. 4. S. 1. eum non folüm habere poteftatem ,

dul

j

fed etiam oblioationem faltem regulariter impo-

nendi Poenitentiam. Probatzr &. p4rs ex Trid,

iqui

e[f. 14. c. 4-alioquin enim homines redderentur

»riqftjf?,g;ï'

ocSacramento liberiores ad peccandum , & ipía

pl

Yl

peccata contemnerentur, data impunitate pec-

candi , neque penitentes poffent convenientem à

utut

& l

d

conteffarijs medicinam recipere, fi hanc non pof-

at

fentillis precipete, — 2. Pars probatzr ex eodem

p

TU

"Trid. loco cit. ubi dicitur : debent autesya Sacer-

( ii

at

dotes , quantim [pivitus & prudentia fugeefferit,

[

pro qualitase criminum . C peniteutiumfaculta-

9tl

te f[alntares & convenientes fatisfatliones injun-

T

gere, — Dixi : vegulariter ; f enim pcenitens

"

fitimpotens , ommitti poteft ; ficut etiam , fi ac-

cedat cum tanta contritione animi, at hzcaqui-

valeatoperi czteroquin imponendo, vel (i fint

indulgentiz, minui poteft. Imó juxta Petfchacher

plané omitti, fi poenitens non indigeat, nifi poeni-

tentidfatisfaclorid ; fecus fiindigeat medicinaliz

f(

Unde etiam tunc pecaitens, fi(it moraliter certus,

x y

fe

ï';tx» SN

20

articulus mnaicus.

1

D

;cr praediQa media jam fatisfeciffe, vel proxime

f;

Qutr.

|

ausfacturum , de obligabitartam ab acceptanda,

genda Pen

oüàm ab acceptata Poen tentia.

Af ormi

404 'Obiter hic nota; indulgentiam nihil effe aliud,

fraogra

quàm remiffionem poene temporalis extra Sacra-

fctts ven

mentum , & (ine propria fatisfa&tione vel fuffra-

Mi &q

gijs alienis per applicationem fatisfa&ionis Chri-

lum 'tjog

fti & SS, virtute clavium à Chrifto Ecclefiz cog-

hioen tribur

*

thefaurus enim meritorum & fatis-

ceffarum

*

n pig, à

fa&ionis Chrifti, utpote infinitus, nunquam exe

Sportt ais

*

Qu ituc

"

.

cui accedit thefaurus ex bonis operibus

v

ul

tentiis , paffionibus, & laboribus

Wt

B.V. poni

Martytum & aliorum Sanctorum , qui tali fatis-

It l'oniteni

V tatong

faclione pro poenis temporalibus ob vite fandi-

moniamnonindiguerunt ; unde manet ejusma-

n liberm

dithefaurus in Ecclefia DEI, ut de&nitum eft à

Tüttnimco

Clemente VI. ia extrav. Unigenittts , cui relicta

Ptl o

eit poteflas , eundem hocvel illo modo dilpen-

Vs potella

fandi, ut definitum e(tà Trident. feff. 2 g. AbIn-

Vtefet, f

dulgentijs plenarijs| non differt Jubileum , nili

ïildiffcm :

qa0ad quendam favorem fpiritualem in abfolu-

PDitlas i

tione àcenfuris, cafibus refervatis ,. votorum

at

commutatione &c. ubi tamen per Jubilaum anni

DLEDU

Sancti onus Indulgentia fufpenduntur , exceptis

lmtiam p

fjs , quz dantur proarticulo mortis , quaconce»

T raten

duntur particularibus perfonis,

qua non funt ple:

Qbhgg fub

nariz , G quz ab inferiore, quàm 53 Pontifice

;

lXïm[]. d

f

L

int conceíse. — Porro indulgentias etiam defun«

Winïunm

&isprodeffe, fiijsapplicentur , docet aperté D«

um lgvï]

Aug, & poffe aliquem uno eodémque opere lus

- SMftt 4

craci plures indulgentias ad diverfos fines concel»

ïns!

ís$, docentcommuniter Authores,

Qu

p— -

i

g

De ijs, quapertineut eic.

j u

Queres 1, Án confeffarius peccet non-injun- ,5

I

'enáo Poenitentiam , fi nen adíit cauía excuíans :

P

.

&efp, omninó peccare

poífe tamen excufart à

hldrit

peccato gravi , fi non det poenitentiam levem pro

a

peccatis venialibus,vel etiam mortalibus jam con-

idlé

feffis ; & quamvispracipiatur ipfi , ut Poeniten»

lins(:

taminjungat juxta qualitatem criminum , cum

tamen tribunal Sacramenti Poeniteutiz fic tribu-

r

T äla'l

nal gratiz, & remiffionis , non eft neceísé, neque

nunqumn

oportet.(atisfaCtionem impofitá à confeffario effe

i

T

l

aqualé illi,quam poenitens per fe praftaredeberet,

lii

Quares 3. Utrüm poenitens teneaturaeceptar 458

uiulifag

1e Painitentiam ?. Aefp. omnino teneri ad eam ,.

zi

qua rationabiliter imponitur , & quidem ad gra-

as

vem füb gravi , ad levem vero fab levi peccato $

st

cümenim confeffarius imponat Poenitentiam. ex

poteftate ligandi, poenitens debet poffe ligari. ex

? T

à

L

o Ut

ejus poteflate fibi non arbitraria

*

quod verum

[18

non effet , (iilli foret liberum , vel eligere poenam,

veldifferre : unde cüm hac poteftas confeffarij fit

yati*

(l lüil

u

1

poteítas judicij à DEO delegati , probat, effe pa-

teflatem non pracisé confulendi , fed przcipien-

T

t

di ; ita ut conferfarius non poff:: iraponere Poeni-

iino?

"T

tentiam per modum confilij, ed folüm per mo»

dum pracepti,

Quód autem gravis Posnitentia

y qlläi"'g

obliget fub gravi, & levis fub levi peceato, patet

i

T

ex 7raHl. de Legibm,' ubi ex quantitate. Operis;

quod injungituz, gravis obligsuo legis defumi-

j Gmm T

tur ,-ex levi levis.

m

ares 4, Qu opera in Sacramentalem fa-497 —

T

|

tisacfionem fiacimponenda ? Aefj. illa, qua

1

T "

ha«

|

r

--

'3';1

zvticulus unsicus.

ubiinker :l.

naturá fuá funt fatisfaétoria ex opere operantis;

etiamfatis

ut conftat ex Trid. /eff.14, e. 3. & 8. Itemeas. 13,

mün rensid

hecenim elevat Chriftus ad fatisfactionem Sacra-

disdo

mentalem, feuex opercoperato : taliaautem 0»

T.

era fant omnino opera bona & honefta, ut p;tät

quim atis

ex c B. cit, Trid, cüm quodlibet taleopus fit que-

M o

dam punitio , habensannexam difficultatem bono

n X cu

dele&abili, cui plus juíto peccator adhetfit,adver-

fantem , & confequenter vim motivam ad remit-

rl ex )

nt^

li,

i)lu

t

tendam peenam peccatis debitam , ficut omnia de-

merita ad füi penam infligendam , undepoteítin

pmpter f

hs Chif

Poenitentiam imponi quodcunque opus bonum ,

etiam aliàs debitum & przceptum , etiam intet-

Wa

[füm Y

um , vel defunctisapplicandum; nam hecom-

optitie.

niaidonea funt , ut , cüm explicent vim fatisfadli-

vam pro peccatis, fint pars integralis Poenitentiz

N COnttOv

Eu Thm

quamüis regulariter nom przfumatur imponi 0-

"t vide

pus aliàs debitum , nifi ex conje&turis contrarium

colligatur. Opus autem internum , quod im«

|Pifii.

( aug" t

ponitur in fatisfactionem Sacramentalem , fuffi«

l?"fmun

cienter fit fenüibile per impofitionem miniftri &

acceptationem Poenitentis,

Opus veró bonum ;

M hg

quod proaliis applicatur, folàüm applicatur quoad

fru&um ex opere operantis , non quoad fructum

"

u

cenitens.

ex opere operato, eujuscapax eft folus

Pt

À

W

4o8 Queres f. Quis fit effe&tusfatisfaflionisSa-

Ü

l

cramentalis ? Refp. primatium & proprium elie-

í

arrgm,m j

&tum ilbus effe remiffionem alicujus poenz teme

Ti

poralis prater illam , quz refpondet eidem fatis-

^

faCctioni ex opere operantis, ità exprefsé Trid.

QUi aC

Vr

Ff 14» 0. 8. de neceffitate fatisfatlionis, & Mrgb 1

p —

De ijs quapertinent dc.

7»21333

u

ubiinteralias paries hujus Sacramenti numerat

etiam farisfa&ttonem , G (ubdit , quód hz ad ple-

At

Nionwnt

nam remiffionem peccatorum requirantur , 2tqui

tl

fatisfactio non requititur ad remiffionem culpae

vel poene sterng , cümn hz remittantur, prius-

ul

t

quàm fatisfa&tio impleatur ; ergo ad remiffio-

at

nem pcoz temporalis ex remiffione poenz x«

hat

terni X culpz relictam.

Hunc autem effectum

inmdt

caníari ex opere operato, patet , quia caufatur ab

illa , prout parte integrali hujus Sacramenti , &

kut mä;

propter mioralem identitatem cum operationi-

u

oæus .Nf.'f

bus Chrifli, ut dixi de. Sueramentis in genere

8um. 1 9.

n

Utrüm veró fatisfactio caufet etiam augmen-40g

T

tuim gratie ex opere operato , non eít ita certum,

vim t

fed controvertitur multàm inter DD. communis

T

tamen Thomilarum eít affirmativa :

E]

nam fic

i imæï*j

lentite videtur S.D. p. 3. q. 90, 4.2. 4d 2. ubi ait,

ris u

fatisfatlio confert gratiam , prout eft i ropo[ite,

f W "

C auget eam , pront eff in executione , pcut etiam

i^

Baptifmns in adnltis : hinc non valet dicere,S.D,

"m pi

loqui de grati augmento ex opere operantis $

Ts

nam loquitur de illo augmento, quale habet

| !Iül"?ïqü

Baptismus collatus adultis jam priüs per veram

yi

contritionem jultificatis,

Er Kaetío hujus darí

ohlsfW

poteft : quiaSacramentanovz legis dicuntur in-

j

a

j

diftin&? fignificare & caufare gratiam ex Tratt. de

(

f

]

Sacramentis in genere. à n. 252.acproindetam

ii

integraliter,quam effentialiter fumpta : unde (i-

h IW9

cut fatisfactio complet effentiam Sacramenti in-

g

&egraliter, ita gratiaab illa producta complebit in-

i

M"!S h

K ugr Eu

Wt

j

334

"Articulus umicns

5 adden*

!Chili;

tepraliter gratiam effenrialem Sacramenti

tüladvet

do Ícilicet aliquem gradum majoris perfecionis

leger Tr

feu intendendo gratiam eífentialem Sacramenti,

Indulgemi;

Quód autem fausfadio folüm figaificet aug.

inentum gratiz , patet, quia ut pars integralis

morlalis Q

ümetiami

p reefupponit Sacramenti effentiam pradtice fignie

Ex quo

mlffi(mem |

ficetivam primz gratiz.

"

tisfa&tionem caufa

h Ea

lgith? W. Nunquam fa

410 Col

Jitieritg

£e gratu

am , nifi prefuppenatur gratia tanquam

eflentia

lis effetusSacramenti effentialiter fompti:

Wrioterris

Sacrá«

n

hincnegatur, eum , qui poft. fufceptum

deinde

Tnmortal

fnentum relabereturin peccatum fnortále ;

atttitum pc:riï:täsfaäiionemjufhhcari. 2. Cullis

LU

Tl

gitm* &

per hoc támen Sacramentum Penitentie

non efle $a«

iamenturi vivorum ; nam hac deno«

ts u

minatio defumiturà gratia, qug

prim.ariö ügni-'

"Dnmatiy

lis effectus Sácramentis

tl f

ficatur;& tanquam effentia

sion autéex effe

éu confe-ï-ue-nti&fecundariö hinei

li,

Queg, 6. Qu

ale peccattirri fit, peragere Pa

| ümim)fum

timotrtalis ? Effe morta-

fafho HHE €

41inienvamin ft

átu peeca

,eb qued ponatur obex elie»

iij puff

Je , putant nénnull

&ui Sacramehti , turà quoa

davgmentum grmiæ-,

VUl tam

tum ecam quoad remiffioneri

tjs d

üt pér fe patet;

poene remporalis ( quidquid in

contrarium di

Pt

'Thomiftarum s

cwit RR.) jextá communem

nam cumremiffio paeriz temporalis fit. €

ffectus

A Jlon

fecundarius Sacramenti ; videtut jpende reà pet»

lii d

*

qui eít temiffio

