lectione. ast. veràprobatur ; nam deteftatio ,

Ti

5 g

quamvis ex motivo Juftitie;Religionis,vel Obe-

"T

X

dientiz, eft votum faltem implicitum fervandi

omnia pracepta, inter quez unum eft de DEO di«

[ Pm

m

j

ligendo ; ergo virtualiter continet ,DEI dilectio-

hrido

mem, Etcorfirmatur ; nam in Scriptura facra

jj

ponitentibus promittitur fzpe retmiffio peccati ,

jlion5]

u

five dicitur Dzus poenitentibus. remififfe pecca-

tum, tbi nulla fit mentio dileclionis ; ergó debet

effe aliqua Poenitentia , cui infallibiliter corre-

wfre dt

4

)g IH

fpondeat peccati remi (f;0, quamvis non concipia«

&,/

tur ex motivo charitatis. s. probatur. ex illo,

g

U 4

Pal

312

"rticulus: P.

Q

Pfal. 31, dixi : confitebor adver(um me injufliti-

ipfum, critþu

amimeam ,G tuvenifilli impietatem peccati mei,

EL ut d

Et 2. Reg. 12. Dixit David : peceavi Domino,lta-

i, g

tímque audivit

Dominus quoque transtulit

titimue n

peccatum tuum. Similia funt quàm plurima , qui-

!Dác t

büs promittitur peccati remiffio ei , qui fe ab im-

| Md d

pietatead juftitiam converterit,

Quéd fi datur

j* Fhtrabo

fpecialis Poenitentia, difficile eft credere, quód il

j' lellia ü

lius actuiperfecto non correfpondeat peccati re-

Wttgtys

miffio, fiquidem hac promittitur veré posnitentis

Wi d

bus.

Pt (

Refp. nego confeq. quidquid fit de aztecedente g

376

'»"*mpe:catiex(

nam inaliquo feníu actus Peenitentiz fpecialis di-

"H n

ci potelt virtualiter continere. DEI dilectionem ,

tf

non quód fit aliquid perfectius,in quo veluti cau-

[

fa influente zquivoca contineatur dilectio DEI ,

u

fed quia a&lus Peenitentz fpecialis imperare po»

üjuMü&iuh.

teft dilectionemDElfive contritionem perfectam

T hïe fitoi

veluti medium proportionatum cum fine. d

probationem vevó confeq. ncgo. contritionem ex

j GXP[l'mum |

motivo charitatis effe tantüm virtualiter dilectios

V.

nem DEl , fed omnino effe formalem dileQio-

Ril

nem : nàm ut dicam z. 3 f 9. odium abomina«

t

tionis , quale eft peccati deteflatio , habet ratio»

Ilütd

Tv "

nem períe utionis refpectu perfonas,& eft dilectio

Eu

amicitiz ; neque eniim diligoalterum amore ami»

tij

"i

N

citiz tantüm , dumei cupio bonum ex complas

Ti

olggl

centia erga ipfum, fed etiam , dum odi malum

"ts

N

mvo;

ipfius ex eadem complacentia ; cüm ergo peccatí

finy

deteftatio ex motivo charitatis fit odium peccati,

Olel

fl

!

quatenus et DEO malum, ex complacentia erga

il

CVu

ipíum

I

thid Jit contritio perfeEta s

virif

ipfum, erit

petfectus actus charitatis five dile&ib-.

.

ccdti

Damin l

nis DEI, ut docet Vafq. 4. 8 y. ar. 2.5, 4,2. & ali-

bifzpé , Becanus de Sacrazz, £.

3O.4. 3. in fine.

^ iritt

ininuátq

ue (atis aperte Auguil. 14. de civitate

yfimis q"ï"

Dei,c.7. lbinota , du dicimus, deteftatio-

uf t

nem effe dile&tonem

» hos non loqui de fimplici

ul d

affectu circabonum

fecundüm fe

: qui precindit

t quöd ll'

à prafentia & ab(entia ac reliq

"ii circumftantijs ,

p

qua rationeconftituitur actus diflindtus , & dici-

gpmn;;enti-

ter amor ad diítinCtionem a&

üs defiderij , eom-

placentig,

&aliorum ; fed dicimus , deteflatio-

g

nem peccati ex complacentiaDE

Y

leffe dile&ionem,

[jb

ieu profecutionem ipfius DEI

»ac per confequens

ia

habere perfectionem intrinfec

am dilectionis per-

iil

fe&lz charitatis,

ld Ceufirm.,

Refp.illa fcriptu-

d D

t alia

T& teftimonia explicanda effe pe

» in quibus

at D

ad juftificationem exigituramor DEI

fuper om-

mpafeäm

niafive ex toto corde & ex tota anima

; velinquis

j /

bus dicitur , üihil nobis prodeffe fine

charitate ,

t d

ut explicatum eft , ac

proinde intelligenda effe de

licerdW'

perfecta deteflatione e

x motivo charitatis , ma-

ximé poít Tridentini d

d

eclarationem,

Id veró ,

n abamihl'

quod additur de Ípecia

lj Peenitentia , non urget ;

t

nam ut dicam z47:

358. neque in Script. CC,

uüdilc

aut PP. reperitur fa

fficiens fundamentum adfttu-

imort n

endi fpecialem Poen

itentiam , uti de ea difputant.

!

eologi ,& parü

m ego curo

; 99

» utrüm Juftitia

(

j ml

!

€rga Deum vocaridebeat fpecial

is Peenitentia, vel

tantüm ratione generalis deno.

minationis , quae

'g Peca!l

poteít etiam a

j Pg(tl")

dó hac Virtu

pplicari alijs Virtualibus, dummo.

:'nlil '!gi

$ concedatur,

Imo fihzc noncon-

i

U

ceditur,

ahrticulus . F.

P

34

. ml

ceditur, neganda etiam eft fpecialis Peenitentia,ut

!

(

biitlem

locicit.explicabimus, — Dicietiam poteft , quàd

j

ii

ï

Panitentiz tribuatur juftificatio ratione actüs pet-

ul

thikumie

fe&tz dile&tionis DEL, quem imperat, & fine quo

ilfctinm

non datur perfecta in Deum converfio, Cui €

Tite od

promiffa pecc

atoris reconciliatio.

Ti dj

Poffumus autem

hanc folutionem quoad ut-

85

NU

ramque parte

m urgere manifeflé contra Adver-

fi non admittitur ; probat illerum

ETTUM

farios : quia

Quatclls

argumentum ,

fufficere etiam ad juftificationem

fine Sacramento

deteftationem ex confideratione

Qtmo i

Vl ptor

turpitudinis pe

ccati ; nam etiam hac deteflatio

continet virtua

liter propofitum fervandi omnia

& tm d

mandata , feu nonamplius Deum offendendi. In«

inuHusah'us

hac deteftatione intelligi

W w

fuper poffent etiam de

Scriptura teftimonia ab ipfis citata

; quodtamen

1.' ,.

ionern, Unde

eftcontra expreffam Concilij definit

quemadmodum ip

(inon poffuntilla intelligere in

!

Wütis

fed debent neceflarió exclu-

lts

zanta univerfalitate ,

dere aliquas deteftationes ,

nos ob authoritatem

mu) Uödi

&il

ls

maxime Trid. dicimus , inte

lligenda effe de fola

dete(tatione perfeta ex motivo charitasis ; nam

Mi

L

MULTT

hac fola dici poteít ex toto corde] & tota anima,

con'ineréque affectum erga DEum fuper omnia.

Uv

Em

lr

Dices 3. Adjuflificationem extra Sacramen-

35* «m requiri quidem charitatem erga Deum, non

M

| m

r

ll

tamen effe neceffarium , ut contritio perfecta ex

motivo charitatis procedat , fed fuffi

cere , ut cha«

l

[! M

! ,

& deris

|

Rllmmt |

gitatem przfupponat, abillaimperetur ,

vetur.

Ita fentire videtur, Clariffimus P. Pa

L

MCngr Tratt, 18, difp. 4 . art. 1. $. V. &plïeï Wt

* Quid fit contvitio pevfetla ?

.,3','

mitent

ali; — Quofen(u exiftimo intelligendam effe ( ut

probabilitatem quandam obtineat Jopinonem cit.

ull, g

palistt

Hutn. 347. fitamen nomine contritionis perfectze

nobifcum intelligat dolorem extta Sacramentum

At

jo, tl &

juftificativum ; finon , erit pura quaítio de no-

mine, ut recté advertit Magnif, P. Pettfchacher

Jraii. de Pouit. q. 2« 47t.2. $. 1.

Sed contra eff

1 quoadul'

n At

1. ( fuppono autem , quód objectio loquatur de

jacilotut

charitate aduali , & non praecisé habituali,contra

Maionut

quam recolligendaeít refponfio in. ssm. 3 5 j. )

wl

quia fermo in pra'fenti eft de contritione juftificae

va ; feu proximé difpofitiva ad juftificationem

o

?

; ii

hac autem eítíola charitas , ut patet ex prob. a.

v

f

!

& nullus alius a&tus contentus intra fpeciem fuz

dr

M

virtutis, ut fatetur cit, Clariffimus P.Mezger art,

jor f

i

s

2. $. 1. a00. 2. adeoquein dato cafü non contri»

Ü

tioni, fed aQui charitatis tota juftificatio abfcribe-

n

!mld u

j

retur: ita utille a&tus contritionis non fit juftifica-

(

tivusab intrinfeco , fed folüm ab extrinfeco , hoc

hr

hii

fenfu , quód actui charitatis proximé difpofitivo

ad juftificationem conjungatur, —2. Si charitas

T;

i

poteft imperare dolorem ex motivo Religionis v.

j5

B« ergo etiam poterit imperare dolorem ex alio

j

motivo v.g. turpitudinispeccati : & fi ex hoc

upg[ [

capite dolor ille elicitus ex motivo Religionis eít

n

f

contritio perfecla, erit fimiliter dolor ex motivo

Dum

turpitudinis peccati ; quem tamen Concilium

grfc&l'

(

€it. in 47 3 94. à contritione extra Sacramen-

« )

tum juflificativa excludit.

Dico: fipozefl ; nam

(

multi probabiliter docent , quéd actus charitatis

u

n

Occurrente memoriá peccatorum non inferat;nifi

Af

j

do-

;.16;

Jrticulus - L.

U

dolorem ex motivo charitatis, ut conffat, ex di«

;Jilumadfui t

&is in z. X £ 6.

Vudlins,

- Quaflio adhuc fupereft , an ad perfedam con«

a ufltas f

3 "tritionem (ufficiat, ut quis pracise deteftatur pec-

dastuii

catum ex motivobonitatis Divinz ( quemactum

TU

vocant aliqui virtualem dilectionem, DEI fuper

Va

omnia ; alij tamen volunt, effe formalem , licét.

uU dj

aver(ivum, cüm eliciatur ex motivo charitatis ; de.

UET

quo non difputamus ) vel utrüm praterea, requi-

ia D

ratur actus formalis profecutivus charitatis quo,

MY

non folüm odio habeo peccatum propter Divi-

"ts hii

numbonitatem, fed etiam hanc formaliter amo,,,

At

feu in hanc formaliter feror modo. profecutivo ?'

MT

Re[pead quaftionem, & judico, quamvis efle poffit:

!'s'd;i-dmmn

formalis amor. quoad partem. profecutivam fine.

"tblieg

contririone, quando. fcilicet peccata, memoriag:

Ddj

&on occurrunt fecundüm. diéta, in z 1 53. non.

Vgl

tamen poffe effe contritionem. elicitam ex motivo;

Pt t

charitatis fine aCtu profecutivo ch

aritatis, — Ratie;

Ratio. a. efl x

d WU Xiti

primi patet. ex uum. Y56.

Hlflfloppgf]

lum

N

quia obje&tum formale motivum. priüs naturá,

"t o

movet voluntatem adfui profecutionem.;. qpäm;

M li

LT

materiale ad. fui. perfecutionem feu fugam. : led,

WWHA

Divina bonitas eft motivum formalecontritionis,,

N hün

-

?

.

]

& malum feu peccatum eft. motivum materiale

'"Pï'ihtlr

n

ergo. minor patet , major probatur ex. eo, Y. quia.

m!h,m'

h

voluntas ideo. deteflatur , & fugit peccatum;,,

.

t

3,

ergo in hanc

T

Mi

quia, amat bonitatem, Divinam

L

i

priüs fertur ( quod denotat ly 4sia ) a&tu profe-.

g'"*ïdmp

cutionis,quàm feratur in, peccatum actu függ. 2«

Quia finis priüs mevet ad fui confecutioné, quam

maium,

m

,

Qn'd ffit contritio perfe&L at | 417

Yht erd

malum ad füi perfecutionem ; bonitasautem Di-

vinaeítfinis, & quidem vltimus j ergó.

Et

fedum (*

cüm caufalitas finis fitapperi, debet hoc fieri pet

ielarpte

a&um profecutionis. 3. Contiitió non dete-

yndun

flatur peccatufi , feu offenfam DEI,; quátenus

s DEL t

pracise mala eft,vel contrà rectam rationem , fed

vj lt

quiaDEI maluin eft,feu oppfitumDivinz bonitae

duratird

ti ? fed hocfieri non poteft, nifi excomplacentià

n rcqui-

Dei, feu quia Du« amo $ ergó» — Hinc etiam

ais qu

meliüs (alvantut textus Scriptura & CC;

requi«

xropllï D.

tentes ad juftificationem à&tuin dilectionis

9

uó

yiltet

tomfmuniter intelligitur actus profecutivus.

cha«

à

yoltai!

ritatis — Item ineliüs intelligitur textus. S;

D, [

gt

6.4.3 .ad rationtim verà Paniténtia requiritur,

Vr U

&t difpliceat peccatum ; quiA éfl contra D Eiepá

[tipra otnnia dilettum.

)

f

Utrüm autém vol

untás ünico à&lu hoc totüin26g

g m

prattet

» ut fcilicet DELIM amet fuper omnia ; &

,j M

detefletur peccatum tanquam malum Diving bo-

[4P

j h

nitati()ppoütum, parüm réfert j licét enim i&«

)

u

gulariter faltem fint duo aQtus, nt S. D. bac 4.8y.

(n

Ls

^. 6. i» c. lentire videtür, his vérbis : borim ta^

pf i

men duorum a& uwim (quamvis de duobus virtuae

gnitt

iet explicati poffet ) préssss ; fcilicet aimor ,cos

mmmk l

paturaliter precedit alterum, [cilicet attum Par-

j

zitthtie, WNibilominus non a

41

pparet, quarehoc

eri fiequeat ünico a&tu :

quodiilli prefettim ad»

tnittete debent

,

» üfiacum neftra refp

onfione , qui

dup

.

negant ; darïpoffe actum pura fug

TE

o q[llm

^"*

ARTI.

j

|

«9$)5 18 ($oo

(n

'aaguní

"r pefe

Anricurus ll,

ttmijor dl

'voqid o

AUtumyeint

Quanta debeat e[fecone

MU tinlinte

tritio ?

r ii

Quittfis.

Ontritioni perfe&z annexam effe remiffios

LT

*361(:

nem peccatorum , patetex //7.13 4 & 184.

Wjäm Til o

ubi idem diximus de charitate perfedta ( fine qua

349. ) & con-

turlerg

contritio perfecta non eft ex s.

trarium damnatum effe ibidem oftendimus.

Quo

] f*mtmgm'l[[lme

* ltn m

fuppofito quaritur,

quanta debeat eífe contritio

ad hoc , ut fibiannexam habeat ju

ftificationem ?

Mntdgy

; fcilicet

htl

Solet autem triplex quantitas diftingui

extenfiva , intenfiva , & appretiativa, Extenft«

*

ajorem vel minorem

ais d

va eft, quz accipitur penés m

ais f

durationem , ita ut illa contri

tio fit extenfivé ma-

utiüs durat.

Intenfivé major,

quando

ln m

jonqua di

Atf

quisin obj

eQum ferventiàs & | intenfiüs fertur ;

L li?

ita tamen , ut gradus intenfionis ej

uS-

L undthu :

quàm altet;

"

dem actüs non fint circ

a diver(um objectum .Íe

ii [

circa idem eodem modo propoütum $

& ideo $

j

Ofigp

fcit per-

quamvis creícat i

ntenfio , non tamen cre

"tv

fe&tio eflentialis ,

& quamvis illa decrefcat , ha

j j

e

cundüm

Julig

pnon minuitnr.

Appretiativa fumitur f.

1l

Vl

eítimationem & comparationem fui obj

e&i cum

M*Ru

s feu contricionis die

f

alijs , ita , utille actus amori

I),m d

catur fummus appretiative , quo Deus

habetur in

tis pracfeta |'lig

llï'l

fummo pretio, feu omnibus bonis crea

W

tur;autquo quis peccatum fuper amne

d

:

aliud n:a- L

z

Quasta debeat effe contritio

n

lum tanquam fummum inter hzec deteflatur, Et

hz du perfecltiones (fcilicet intenfio & appretia«

,

tio major ) diftinguerdz funt in. aCtibus volunta-

tis, eo quód poffit reperiri una fine alia ; folemus

enim amare intenfiffime aliquodbonum, aliud au-

^if

tem minüs intensé , cüm tamen , fi debemus cae

rere uno ex illis, potiüs eligeremus carere eo $

quod intenfiüs amamus, Hácratione matres ve»

fuenio

j &13

ementiüs diligere folent puerum lactantem ,

TU

quàm natu grandem , & tamen hunc plus amant

communiter appretiative :

fimilitet homines pij,

B) &t

vehementiffimé dolere fole

nt, & flere amariffim&

i

de filiorum. morte , vix lachrymam effundere

TT

fnont

peffunt ob peccata commiffa, cüm tamen perfe«

Chüs ea deílentur , quàm malum amiffionis filio-

j ii

i p

rum : uti dicebat Hier, de S,Paula , Paulam fiifhi-

j

rüm magis doluiffe de filiorum morte , quàm de

"m

peccatis. hinc inten(ior amor plerit

mque oriri

HIiUrvqwm

foletex majori accomodatione object

icum parte

fenfitiva , que multüm juvatad inten

fionem effe-

"d

qit,

&üs : unde hujusmodi amor conjun

&um habet in

l

appetituinferiore amorem fen(ibilem tenerum ,

x

"h &w

:hu

ac facilé foras prodeuntem.amor autem appretia«

1 iif

tivé major oritur ex judicio rationis » Qquatenus

unum benum judicamus majus alio,,

quo pofito

wc(cih '((

judicio voluntas firmiffime tali bon

üt f jl

o adheret;

Et hecperfe&io actüs

dicitur ipfi inttinfeca & ef-

T

i

entialis, cüm defu

"

matur ex fuo objeclo formali

& modó tendendi

in illud ; altera autem acciden«

yi h'bdu;

talis

: €6 quód gradus intenfionis'non mutet fube

rcllisp

/

antiam actüs ; unde actus petfectiorappretiati«

u

v

|

Articulus - 1L.

]

- vé(impliciter eft major alio m

inüs perfecto ap.

| Tnpirit

Hinc etiam

'pretiatiav& ,

quamvis intenfiore;

ln qude.

c, quód a&tus inferioris Virtuus , quame

trmarily

proveni

vis crefc

at in inten(ioüe, non tamen attiigat, pere

;

L

feQionemà intrinfecam eu el

lentiàlerm Virtutis

Ppidfi

perfeGioris. His politis

eolansegi,

36

3

M CDicesdum 1. Nonrequiritur ad contritioneff

Utttur

perfectam juftifica

tivam extra Sacramentum certá

| n juüll

fed pote(t fieri in initanti, Pró-

duratio temporis;

LT

batir 1. ex Script, Ezech. 1 3. impicta

simpi: 08

Ptf

&e die conver[f&s f

fuerit ab

pocebit ei,in quacun

$

*Wïllm lh

impietate fa.

.

quo

lo£o definitum ternpus pos

t ag

itá , üt quocungue die ideiü

nirür proindefinito ,

"n j

fignificet , ac quocunque

tempore. — Rarié bajué

am DEUS dicit $ jsf/i-

& il diy

eff : quiaeodem loco eti

n;m"!m iu

;íà non liberabunt eum ,in

qu acungtie die þe'ci"ä'-i

quód quácunque dié

erhünt j ubi cértum elt ;

l Wn [

quià eo ipfo

poratur pro quocunque tempote ;

; fit reus

ltidgy

momento, quo liomo peccat moitáliter

| UfillD][]s

dtérüd damnationis : érgó cum hicul

tirná Vete

ofirà ád»

| lD , ,

ba fequantur eà; qua pre coriclufione f

i

duximus ; fignüm éft , quodtari in his ;

quám ui

efint-

"r

ls j

illis tempus definitum accipiátur pto int

b

At

to; à. Probatio defumitur ex dictis xim.

i48;

"Quibu's addi pot

eft texcus S. D, 12 4; diff. 1. d. 25

bWum .

3. ubi hzchabet : 4

uantimcune

t

&. f qua[Hunc,

Smam l

-

sie paruus inten,

jfrue & extenfrve fit dolor,

h fufi-

"i

eit ad vationem contritionit ;

delet oipuetia culpatis

.

p

fij

N

intellige mortalem;

EtS. Leoni

$ ep. 91; übiait *

furas poffunmus ponert

iT

énifericordia DEI necmen

titur

W!(m

&cc tempora definire , apd quam nullus pa

kfeni-

"f ag

^W

QMQM debet effe contritio :k

À ;z:

rdop

temporis moras vera converfo. ltem Cathec,

nc etdt

Rom. quide contritione hac habet : /fariz ss

I$ qmm'

eam mentibus noflris concipimus , peccatorum ve«

t'mgäh u

milfionem nobis à DEO tribuiut qni falutis no-

i Vi

(ira. cupidiffimus: nullam moram intevpontt ad

daudam veniam,

Rattone etiam probari poteff :

nintiod

fi requireretur certa duratio contritionis ad: ob-

entum t

lüni, r

tinendam ju(tificationem , poffet homo viator

venire ad tale tempus, in quo non ampliüs poffet

jint

obiinere remiffionem peccati, ut fi repenté acqui«

l futri! [

rat idtum lethalem , poít quem non fuperfit illi

wb

amplius tantüm temporis , quantüm ad contri-

"Iu W

tionem juílificativam requireretur , licet fuper-

Kdlübif?ïl

effec illi aliquod tempus vitz : hoc autem eft

j iU

erroneum ; ergó,

Neque dicas , excipiendum

1 P:M;

effe aticulum mortis, aut Deum inhoc difpenía-

od Ü

Itj nam costraefl, quód utrumque fine funda-

ui

quiä

mentoafferatur, Denique ille vel in principio

Tat] HW

durationis eft aCtus contritionis perfecta, vel non?

[Ulüm "

1primum : ergó per durationem longiorem non

) Ww' J

pertingit ad gradum contritionis perfectz , quia

i P

unc priüs habuit : fi (ecundum 5 ergó falíum

m

eft , quàd fit idem adtus

1 Vel duret perfecta con-

1 jih W

tritio.

p5

!

Dicendum 2, Ad centritionem juftificativam3 63

j

)

f

€xtra Sacramentum nec requiritur certa intenfio.

MW; ïw

communis,

Probatur ex S D. cit. in num,

jj priori :item ex S, Chryfoft. dicente, Deum qHAH-

^ Lb Talamcunque c quamlibet brevitempore geflam

, Petmitentiam non refpuere.

Per ly quantulam-

,au:p*:'; Mi d ilftsulgitur cujuscunque durationis, &

per

À

22

"rticulus 1F

perly quamliber cujosconque intenfionis, — Et

infutim

quiprcat

ratioef] : quia com'ritio perfecta in quocun-

que intenfionis gradu fumpta eft contritio cha-

m

jMtaetu

ritate perfe&ta , & excludit voluntatem peccan

diíaltem graviter , includit(ue votum Sácramene

falenem

ti Poenitentise

.

.

ttoalr

fed conttitto, qua talis eft, fuf-

.

ficit ad juftificationem

?

ergo.

AMinuor efl ex

lr

qum, 348. major etíampatet 5 ao totaintrinfe»

Yl

ca & cflentialis perfe&lio contritionis ex 4227.362

hd

confiftit in quacunque inrenfione : ergó quicune

ini,

Jitsdyy

que gradus contritionis habet rationem perfecte

contritionis ; neque habetur ullum fundamene

LT

tum afferendrcontrar:um.

Deinde cüm íumma

"lx u? P!")]. gl

intenfio implicet , neque intenfioniscerta menfu-

Wi

Pt

ra capi poffit;perplexitas maxima fidelium indu-

ceretur circa eliciendos a&tus charitatis aut perfe-

Widly

& contritionis, fl cer:z intenfioni alligerentur

Vr

36

Dices : Peccator Íummé offendit Deum , ita

Vi

quidem, ut proillo eciam per infinitos actus bo-

Pt

nos non poffit condigne fatisfacere ; ergó requi-

t

ritur , ut actum perfecliffimum eliciat etiam in

AWM fum ]

intenfione, ut fic faltem fatisfaciat, quantum

poteft. — Refp. negovel Aiflinguo confequens : de-

|

Pa p

bet effe actus perfe&tiffim? ex objeclo formali;feu

"i,

fümmus appretiativé , coscede , quoad intenfie:

hiT

nem , zego coz(zq. patet diftin&lio ex di&is.

u

$6

Exquibus izferes , non requiri intenfiffimum

N

WI

a&tum contritionis ad juftificationem , quia talis

Objgöü

p

Wi

dari non potéft : nequetam intenfum, quàm in-

tenfa fust auxilia Divina, qua ad eundem dartur 5

NT

W

At

nam in primiscontratía fententianoa habet ul-

m

V. *'"*3

uanta debet e[fe contvitio 3 | 223

ss d

lum fundamentum : deinde ex illa fequeretur ,

qUO(UE'

quàd peccator habens pauciora peccata , intenfio«

tiio d

tem tamen gratiam revocantem à peccato , non

n p

juflificatetur , nifi eliceret contritionem corre-

r

fpondentem quoad intenfionem gratiz vocanti 5

T

econtraalter habens graviora & plura peccata , f

" d 1

tamen haberet minüs intenfam gratiam , acquire«

yintrie

ret nihilominus juftificationem , fi gratiz corre-

nm]üi

ondentem conttitionem eliceret ; quod certó

Q

i

l

Íumeft.

,0 j ]

"

j gemu

"Dicendum 1. Cóntritionem debere effe (um. 366

[ontt

mam appretiativé,

Katio ef) : quia, utait S. D,

m

lj

8n [upplem. g. 4.. 4. T. quantim unum placet,tan-

nam

]

tm coptrarium ejus difglicet : fed bonitas DEI

IUf md

placet charitati fuper omnia ; ergó peccatum ,

qu

quod eftoppofitum bonitati Divinz , difplicebit

li qui

eidemcharitati fuper omnia : fed contritio tan-

u) quam a&tus charitatis deteflatur peccatum ex com-

u) placentia Divinz bonitatis ; ergó ficut fibi cha«

;

j rita$ complacetin bonitate DEI fuper omnia alia,

u

;! qu&noníunt DEI bonitas ( alis enim ordinata

v

0a mon effct charitas , juxta illud Chrifti AZarrb, 19,

;9

í quiamat Patrem aut matremplus quàm me , nom.

» efe me dignts ) ita contritio deteftabitur peccatum

e

L]

l ;'punfl'

uper omnia alia mala, quae non funt peccatum

jj *"&d hoc eft effe fummam appretiativé : ergó.

jf Corfirmatur 1. quia aliàs non effet a&tus ex fuo

j / O5jecto perfe&tiffimus, finon magis deteftaretue

qi) peccatum, quàm quodcunque aliud malum.. 3.

, // Quiafteüs non bene intelligeretur illud Bewr. G,

X a

diligar

:

"rticulus H.

324

1

dilicas Dominum Deum tuum ex toto cor

de tut ;

hm j

quod cüm intelligi non poffit de contritione in

drinden

Mfllm pæm

intenflone perfectiffima,intelligi debetdc fumma

appretiative ; nec emim toto corde adharebit

t homo

DEO fi, (eu bono feu malo,corits occupetur, ut

ücr.(epon'ix

*

L

unde debet difpo-

perillud à DEO poffit avelli

"rtdtry

nere conttitum ad toleranda potiüs omnia mala ,

um p

aut negligenda etiam bona quecunque , quäm ut

lt petí

eccatum faltem grave admittat,

Miptao

367 Lferes x. Qoáraüone alie deteftationes pec-

d m

LY

catorum , quz non funt ex motivo charitatis Di-

vinz, non funt abfoluté & fimpliciter fuper om-

lem tü fe(

nia ieu fuma appretiative, v. g. deteftatio peccae

E.b i

tiex motivo Obedientiz , cui adveríatur omne

ftim fs

peccatum , quamvis enim haec deteftatio fit fuper

M

omnia, que non funt peccata , non tamen

Ra

fuper omnia, fuper quz deteftabile eft peccatum;

eít enim adhué deteftabile fuper illam malitiam

lir, ldhu"

inobedientiz ( nam obedientia deteftatur folüm

UT

peccatum , prout fibioppofitum , feu prout op-

i Pfcramm

pofitum

honeftati creatze ) quandoquidem eft alia

iil

hl

um cenfetue

hi

gravior malitia , nempe quia peccat

m qi

DEO malum fuper omnia mala pofïibiha,&'idw

'""";n(

quamdiu non deteflamur peccatum ex hoc moti-

À Qu

vo charitatis, non erit deteltatio fuper omnia (im-

t

ium i

.pliciter & abfolu:é ,

neque fumma : fimilitet )

e

D

an

non deteltamur peccatum , quantun

k

a deteftabile n

JX

I

e(t, nequeex toto corde , neque ex totaanima $ t

*ydi

quod tamen exigit Deus Dent, €, cit. im vmm"e mj

N

Tl

n

Pïiari.

Infetes i.

:?lltuï

Quanta debet effe contvitio,

32f

ariti

dnferes. fécundó: quaratione perfe&ta contri 3 68

ition d

tiodetefletur peccatum non . folüm füper omne

tdelummt

malum pzna aternz 5 quod tradit S. Anfelmus.:

alati

unde homo per contritionem dicit (altem virtuas

liter,fe potiüs ele&urum aternatormenta , quàm

ag

dl

mortaliter peccaturum, fiea eligere opus eft ad vi-

ynis t

tandum peccatum mortale , imó contritio poteft

effe adeó perfecta , ut. comparatio illa fiat etiam

xe,'q"m u

cum peccato veniali.

Ratio buiusef : quia pec-

g

catum eft malum fimpliciter , ideóque nunquàm

aol*

poteft admitti, . malum veró cujuscunque pena

Ti

tantum eft í(ecundüm quid malum , nimiràm fub-

jecto, & ideó poteít admitti : undé (1 Dzus talem

dyio f

"r

pornam praxciperet füb veniali peccato , debere-

gf

musillam pouüseligere , quàm venialiter pecca-

qn i

I€ , Ut poenam evitaremus ; quamvisenim zterna

fj

poena major fit , quàm pro peccato veniali debea-

"m

tur , adhuc tamen non e(t malum fimpliciter feu

l'h[u[ [U]üü

abíoluté ineligibile; & in hoc fenfu majus malum

i ?WU

€(t peccatum veniale

M

,

Contrà hanc doCtrinam obijcinnt aliqui prím:3 69

Wi

r

[f'x [

nunquam debeteligi poena zterna ad vitandum

W

f

l

M

peccatum ; nam hoc effet horninem puniti poená

glerná , quia peccatum vitavit : quod videtur im

"LA

amnlü

M

P'iatorium , fiquidem tenetur homo peccatum

hm]ll[i

d

Vitare , ne incurrat damnum penz aterng, — Ve-

j

rüm hoc minim? nobisadverfatur » quia non in

a

tendimus , dari defactó hanc obligationem incur-

fi

fendi penam eternam potiüs , quàm peccare ,

( l ^

fed quàód actus contritionisfit tantz. efficaciz feu

j

Virtutis, ut rationeillius velit homo incurrere

X5

damnum

L

436

Ariiculus FE

tutdy, n

damnum seternz penz potiüs , quàm peccare, fi

lDT

ho« effet neceffarium ad vitandum peccatum, Item

fripttae

&on accipimus hic peenam formaliter, quz ut fic

Qafone

prefupponit culpam: qua ratione non infligeres

p d

tur ei, qui ipfameligeret, ut peccatum vitaret j

fed accipimus poenam miaterialiter pro malo illo

lg

u m

erpeffionis dolorum , & carentia vifioriis beatz j

& hoc dicimus debere potiüs eligi, quàm commite

F a

;

liocarta

ti peccatum , licét per impoffibile poffet homoe*

Vadere poenam aeternam committendo peccatum;

Mi

quia

quamvis enim hoc fit impoffibile , explicat tamen

efficacitatem illiusactus , qui dicitur odium pec*

tf

dRinemil

catifuper omnia.

ilimt

370 Ohtje. fecundo: non poffumus amare DEun

IKaut T

ex charitate & tanquam obje&tum beatitudinisfu-

Vi da

per omnia, nifi fperemus , nosfore participes ta»

.

9 Ml

lis boni

LI

ergoeít impoffibile exercere talemi a»

Vg

&um charitatis , qui deftroat illam fpem: fed a-

mor, quo quis praeligeret privationem eternam

hn i

RLT

ultimi finis,|deftruit talem fpem; ergó talis amor

Dzi fuper omnia impoffibilis eft.

RB]P. Pïimö,

m QUOM;

T ts

quód a&lus charitatistantüm praeligat couditio-

naté non autem abfoluté poenam zternam , cum

ä

Pt

i

Alitlo

hanc incurtere ; necefle non fit , ut evitetur pec-

éatum; eum quo ftat , quód adhuc talis actus pet-

l tl

L

l

fit ferriin Dgàm cum Ipe beatitudinis, Secundà

Wpor

dici pote(l, quód a&us purz charitatis divinz

Mu

4l

non feratut in Dzum, ut objedtum noflre beatitu-

r

d

ls

dinis, àdéóque non requiratur effentialiter fpes

I

vitz zterna.

Hinc ponamus , hominem exi*

li i)ill:

em fub-

üentem in peccato mortali, cogiad mort

eundam

»

kata debet e[fe contritio 2

g.

at

eundam, niíi committat aliquod peccatum more

tale, aut ex aliocapite eum exi(timare, fe non pof-

um d

. quedti

fe impetrare prioris peccati veniam , nifi medía

«onfeffione facramentali , quam ibi peragere non

T

gt

potelt defectu Sacerdotis in hoc cafu debe: homo

eligcre infernum. — Nihilominüs rumc juftificare -

omitit

oris b

tur per lum a&tum,quo eligeratinfernum potiüs

modnt

quàm peccare, quia nimiriun hoc faceret ex mo-

tivo charitatis erga DEum.

k home

N

Refpondet quidem Pallavicinus , in eo cafu il-5 g

REU

lud, quod committit ad evitandam paenam ter-

J

2am,non effe peccatum , adeáque potiüs fore ob-

olut "

ligationem illud committendi ; vel non effe pofi-

bilem cafum talis neceffitatis ; quia non potelt effe

u D

m

peccatum , inquit , reprzíentatur ut medium ne«

duudini

..

ceffarium ad eternam unionem & amicitiam cum

r a

Dzo, Sedcontra eff , quàd blafphemare DEum

"1.2

vel negare verum DEum fit abíolu:é & intrinfecà

j

malum , adcóque non poteít reprefentari ut mee

at

dium neceffarium ad eternam cum Dzo unionem;

pulsit

quia quod eft abfoluté malum, eft abfoluté deítru-

f

&ivum unionis affeCtivae cum Dzo,

Etlicét te-

y (Md

preíentaretur ut medium | neceffarium ad phyfi-

etnms

cam fepatationem à Dzo per carentiam vifionis

eitttl

beatz & tolerantiam penarum infernalium , ta-

T

men hanc potiüs deberem eligere ; quàm feparae

l$

gu"

tionem moralem & affeclivam , qua fit per pec-

rats d

catum , hec enim eft malum moraliter & abíolu-

V

)[hgbü

té non illa,

.

n[]lllm

Inflat Pallavicinus, hominem eligerezetetnamj 72

yni

privationem ultimi finis, faltem feclufo errore;per

c&

t

f

X4

u

218

"rticulus, 1,

(h

fc & natuta fua eft difconveniens natura rationali

Gtttüme

qua tali: ergó efl peccatum , ad quod nemo tene-

tmadum

ri poteft. — Patet 4nt,nam homo ex obligatione

g eri

tenetur tendere ad ultimum finem:ergó & hunc

( ter

velle zternim deferete,eft aliquid velle conrra ob»

Alit jf

ligationem , adeóque aliquid dilconveniens natu-

Wivids

ra rationali quá tali.

tsf

371 Refp. ant. lolüm effe verum , quandó hoc non

n

eft neceffarium ad vitandum peccorum , & elff in«

Mbl

trinfece X períe ac naturáfuá difconveniens na«

LT

tur& rationali quá tali$. quod non fit in. noftro

Rn

cafu, — :4d prob. ant. dico; hominem quidem ob-

hii

ligari tenderead ultiimum finem per media lici-

j ts

ta,nonautem per media peccaminofa, Neque

| Wï t it

eligens paenas inferni ,. caufá vitandi peccatum,

LT

dicit frmaliter vel virtvaliter t ego ,ut Vitem

W wkmw

peccatum ,. volo in eternum e[e inimicus DEI;

non formaliter, quia interna inimicitia cum Dzo

Datn

[

Ti IY

non eft objedum dire&tum a&tus eligentis poenas

dj

!

frfE(

&ternas ; nonetiam virtualiter , quia licet eternz

l] fad

At

panz conneClantur cumculpa tanquàm cum foa

dllc l

L te

caufa , non tamen etiam indireclé debet effe volíta

Wi

Wa

[

illa culpa à volente poenas zternas , cüm fciat ,

jam anteà pofitam effe. talem caufam , nimirüm

1 Rísd

*Wm

per przcedens peccatum mortale , cui debeturil-

N

[

"i

]a poena.

Siautem ex perplexitate quis crederet

P

lg,

]

fe hocipfo, quód peccatum non eligat ad evitan-

L lqutm

dasinfernipznas, eligere pofitive inferniflatum

Ri

l ]ls f"" ;

ll

non folüm quoad graviffima peccata( maledictio-

wu/

tlllmn

nem fcilicér, & bafphemiam in Deuw ) qua fla-

Al

hü

tum illum cosfequuntur, adeó jue peccare fe judi«

i

*RleR,x

[

caret

Qnuanta debet effe coutritio?

319

» taton

t tv

catet etiam ex hac parte, tunc confiderandun

) eih

quale malum minus g rave judicetur, & illudeli-

Vigatut

gendum erit,

j hr

Obíjc. tertío :

od

tendere (ub conditione impof- ; 74

fibiliin objectum,

eít imperfeclio , quz contri-

yiens l

tioni perfe&tz rep

ugnat : fed diQó modó dete-

flati peccata fupra

poenas inferni , eft tendere in

dhocm

Teccatum feu obje&tum füb . conditione impoffi-

w,&'tnm'

llis ergà. — A£aj. videtmrcerta : quia Dzo,

enent D

cui vel maximé proprium eft , odifle omne?

3

TT

peccatum , repugnat

4

H

ub conditione impoffibili

um d

illud odiffe ,

& hoc |propter imperfectionem,

gudi t

quami talis modus tendendi im'zolvi;. AMin, verao

, N

prob. quia impoffibile eft , ut pone inferni fnt

at

medium ad. evitasdum peccatum , cüm potiüs

i t

per evitatiorem peccati evitetur damaatio.

ii

Refp. ncgoma,. Pliy(icus enim o

perandi modus,

ja t p

quando proceditur ex

3

iuppofitiose impoffibili ;

ii (

dicit imperfectionem al

iquam phyficam, que ia

Jf

Eum cadere nullo mo

do poteft , poteft autem

ia

cadere in creaturam ,&

ita quidem, ut conferat

"I

aliquid ado

f

perationem in genere moris laudabis

gim f

len & per

€

cam,

Ic imperfectus c

quia talis modus operandi phye

) giniril

omplet in creatura modum ope-

g*

randi moraliter

perfectiffimum, cüm creatura fit

j at

capax Concepta íu

ppofitiene impoffibili actum

, qit

aliquem per

f

e&tiffimum ergà Dzum elicere. Ta-

lis fuit etia

"u

m illeactos S, Auguftini , quo ternae

"d

voci: fe

4nds g2

üinterrogationiäcælo lapfe? 24mguflise

t

€? tandem tertio fatisfecit dicendo. 722«

"

fa telþRex Gloría diletlione profequor ut fí(, quod

a

[7;[7

330

- aMrticulue TT

l

lm t

e[fe numquam poteft)

ego Deus forem, G tudugu

finus effes ,

omnino

eliem ego fieri Auguflinus,ut

iilb , ut;

Vide Lobetium is ferm. ,de S.

en fieres Deus.

ag

"Auguft,

Undé conce[fA min.

neg. con[eq.

lt 1M "

Obijc. quartó :

ficontritio magi

s deteftaretue

Müre a

37

dlibet malum poeng , debe-

peccatum , quàs quo

Volde, t

ret magis deteítari & impe

dire peccatum ( qua

" i

cena e(t malum meum, culpa veró ma

lum DEL)

am ;

quó

nf

etiam alienum , quam propriam pon

