non effet major perfectio , imó diceret imperfe-

) eääi

&ionem, quiapoffe remittere peccatum aliquod

quoïF

| ,chim*ï quod effentialiter irremiffibile eít, eft aliquid chi-

jj metricum ; fed negatur fuppofitum, efíe fcilicet

j q!](]

i

j poffibibile tale peccatugm , quod A. A. pure affe-

jj runt, directé fcilicet contradicendo thefi noftrz &

j

D

.f

T

, nunquam fatisprobant , nosvero negaadi fuppo-

Í

Ü

fitum adferimus argumentum . pofitivum : ergo

J l

]

manet major perfeclio neque ullam involvit im-

ul

( perfectionem;(idicaturDcum poffc remittere om-

né

^

rticulus, E,

* Vr

UA

nepeccatum. — Confirmatur 2, major eft perfe-

WMrtrdi

&io Omnipotentiz Divinz,fi (impliciter ad omne

stf

ens pefitivam dicatur fe poffe extendere , quàmfi

inty i

ii

dicatur poffibile inter entia pofitiva aliquid, quod

abintrinfeco & eífentialiter fit à Deo improduci-

lyrig

bile ; ergo etiam major erit perfectio Milericor-

inluy,

diz Divinz,fi hzec dicatur fe poffe ad remiffionem

i, erfm

|

peccati cujuscunque extendere , cüm aliunde pec-

i [

cata remittere poffit & foleat, ficut Omnipotentia

iMt) o

Divina entia pofitiva poteft, & pro arbitrio fuo

"nf !

Denique videtur etiam pertine-

Ht didtu

foletproducere.

re ad merita Chriíti , qua funt fimpliciter infiniti

MUAT j

valoris ,ut faltem fufficientia fint pro remittendo

Vi

quolibet peccato etiam poffibili G& quomodocun-

ïrum,

a

W

AlOnpm

que gravi.

14& — Obijcies 1. VariaScriptureloca: primus locus

EM

eít inc. 6, ad Hebr. v, 4. ubidicitur : isspoffibile.

qUiPltün

effe eos , qni femel illuminati, C prolapfi fantyrur-

lium,

Secundus eít in.

[usvrenovari ad Penitentiam.

mtnm l

€. 1 0. ejusdem Epiftole, ubi ait Apoftolus : ve-

10,

m

lunptarié peccantibms paft accepta notitiaws veritae

k"pm:æc

tis ,jam nonvelinquitur pro peccatis bofia ; [d.

nb]m

Pmr

tervibilis cxpeflætiajzsdicij. $: habetur. ibidem.

l[;

€. 12, ubi dicitur : £fau sox inveniffe Pamitentit;

s

locum, quamquam cum lachbrymis inquififfet eam.

m

4.- i.n Is

Epifl. Soann. c. f. ubi ait , eff peccatum

Noo, T

N

&d mortem , non pro eo , déco., st i roget quis. f.

Wf

tr

AMatthb. & 2. 85 Marci. 3. ubipeccatum , vel.blas-

lümme

phemia in Spiritum S. dicitur syoz remitti,nequt

n hii

in boc fzeuloy neque infuturo,

€. lib.2. Machab.

j Itn kgep

e.g.orabat [celeflus. Dominumy a que non effet

i

mifs-

i5

*

. Uirsim omnia Peccata toll; po[z'n"t-

ä'e. Yig

d mifericordiamconfecuturus. — Hincetiam S. Ifj«

vilom dorus c, 1 f. de famro bono ait : sonzulli ita de-

a qia fPiciuntur à Deo, wr d

:plamre, f*4 peccata moss

pid, gt poffint,

morodit

d

d primum textum fcripturæ vaárii

varié re-142

Mics fpondent, — S. Hieronymus //

.2.contra Sovin,

ailiz ait, ex familiari modo loquendi 8. Script. perim-

ln poffibile (epe intelligi difficile per exapgeratioe

g nem ; fic communiter intelligitur illud Chrifti

piok. dropoffibule eff, divitem [aluar:; (ic etiam de chanas

ii D&is diciturquàd »oz potevat mutari cogitatio il-

weufi PoTMTP i2 perpetuum $. id tamen deinde fubjungi-

« tut; quód Dzus illos puniverit daz; tesopus 6 lo«

m CM per qua pojfent mutari a malitia: quam ex-

politionem exiftimat Vaquez di/?. 97. efe conve»

ii nientiffimam. — Deiis autem loqui Apoftolum,

if Q2 peccárunt peccato Apollafiz à fide pott B

;ïp-

frfunhy

; tifmum,

putat Concilium Colonienfe t:.de 2&-

igd! PItentia, verüm communior, quam fequitur S.D,

j2 484. art. 1. ac conformior litterali ac vero fenfui

o Ketiptura citata videtur effe, quam adferunt Chry-

,j 4 foft. in eum locum , Augull, lib. de vera &

felfa

"

I)du! Pænit. €. ;. S. D. hio q.A84. 4.

10, 4d y. Ambro-

pagit

; fius, & alii PP. apud Suarez difp. . fe&l. 1.m. 9.

jj 'ermonem ibi effe de remiffione totius culpa &

44 Pon£ , quz poft. Baptifmum femel fufceptum

' qlllf; *'

non fiat amplius per alium Baptifmum; quod in-

j Cicantvoces venovari illuminali &c. poterant €«

I,th

7

u

nim Judaiexiftimare quód quemadmodum in ve-

M (M

teri lege per crebras lotiones mundabantur,ita ibi

[7)

T

j Per Baptilmum poífe frequenter remitti omnia

J

peccata

Articnlas [

126

N7

peccata & poenas omnes. — Unde etiam $. Athaa

.

405 ex*

t

nafius lib. de peceato in Spiritum S, ait

.

hr

cludit. Paulus poff lavacrum peccatum à Poui-

[ f

zentia, fedoflendit , umume[fe. Ecclefie Catholica

Wi

Baptifma , non duplex, Similiter Refp. ad fecum-

hm [Ub(

dum tcxtum ,nimirum fenfum illius effe , quod ;

Àf uly

qui voluntarié peccat poft Keligionem Chriftia-

hitu '

nam in Bapti(mo fufceptam, non debeat expedla*

umv

re aliam hoítiam, feu mortem Chrifti (cüm Chri«

d nuliig

ftus cum oblatione confirmaverit fanclificatos)aé

lrger

proindeneque fecundum Baptifmum, qui eft ima-

j Qhür, d

gomortis Chrifti : unde qui Baptifmum vult ite-

| mb.a T

L [

rare rurfus quafi Filià DEI in Íemetipío crucifigit,

Ad tertium Refp. S. D. bic ad 1. Elau. non

Wt jounne

4'3vcrä panitui

fíe : quod patet ex eo; nam eo ipfo

Vs

tempore cogitabat de occidendo fratre,Genef.27.

ta]ix !þfgn

Viniet Infius Patris mei , & occidam acob.Ge.

.ls impm

Alii volunt , non effeibi fermonem de Poenitentia

lh meIet

peccati , fed de Poenitentia venditz primogenitll«

iikn(iam

zx. Aliidenique non de Pcenitentia Efau, (ed po-

btj

tius Haac, ut fen(us fit, non potuiffe Eíau fui$

ut Ífaac retractaret benedi-

precibus obtinere ,

g

étionem,quam dederat Jacob.. 44 47

artum Re[p.

Hityy, A

cum Augult. lib. de corrept. de grat.c. 12, &

|

Adquin

Greg. lib. 6. 7Moral. c. 31. peccatum ad mortem

| Diang

dici illud , in quo homo ufque ad vitz finem ob

F.

ftinatus perfeverat : pro eo autem Apoftolus ait,

Íe non dicere, utoremus, non quodnon poífimus

? Tün Thor

orare , velquiainutilis eft oratio , fed quia Deus

|

Uteig

non facilé & non nifi raró protali exaudit , & hoc

dj p

[

maxime,(iin obítinationeammittat rationis ufum

m

Utrüm omne Pectata tall pn/ä'nt:'*": 127

5 Mi & deíperatum fit de falute corporali. — Col!

'g'-hfir

w hoc ex antecedentibus ; cum enim dixitfer

dqui

Al feit fratrem

um pececare peccartum won ad maor-

Caridi

Iem , petat, G daliturei vita péccati uon ad mor-

ad f

tem , lubdit : eff peccatuns ad movtem,, pío o non

fe ,qühd;

dico , ut roget qnis , id eft , nondico : petat , &

Chrll

dabitur , ut dixit in peccato non ad mortem,

at

Quamvis, ut docet Augult. x Retvatiat. e. 19,

in i

de nullius falute fit abfoluté defperandum, quame.

fj

diu manet in haé vita ; neque imprudenter

proeo

;uielhm"

oratur , decujosíalute non deíperatur, , D. &

nrult

Amb. apud Suarez aiunt , id dici per exageratio«

auclflgï'y

nem ad declarandum periculum talis peccatoris y

f

nec joannem prohibere orare pro illo : undeAm«

noi

brofius addit , vitum fan&tum effe àptum orarepro

Genfm

tali Ipfe veró Suarez intellizitid de peccato fina-

a

lis impcenitentiz, quod dicitur a

d mortem , quia

veiit

in mo'ftg confummatur , & dei

E

l

lo non dari i'ee«

ii

Ritentiam conflat

1097*

2

in quodenim quisquis ine

W r

£

P'/

ciderit , & in eo mortuus fit , certé orandum pro

D

x

j

€o non eft , quia , ut ait Aug. ferz, ij. de verbis

T

Domini : poft finems bujus vitanon efl resiffio peéa

E

€atornm,

m

l

,.

"d quintum . Refp. S.D. bieq.86. art. t ad ieht 1344

ji Peccatum inSpiritum S. fi accipiatur pro fináli im-

jyn) poenitentia , dici irremiffibile ver& , & proprié ;

jos! quia poft finem hujus vitz non e(t remifiio pecca«

d torum mortalium : féd id non eflcontra nos ; (o-

j lüm enim volumus , quodcunque pecc

atam poffa

1.[.&h" deleri per

Poenitentiam, quz in hac vita peragituf,

n intel-

| gnisui"; Qd fi pér peccatumin Spiritum Sancta

ligatug

15

4.Zrti'c'u—lus Z

Ti

(l

ligatur peceatum, quod fit ex certa malitia , vel

fs d

blafphemiain Spiritum Sanctum per quam opera

hncquosä

Spiritüs San&li impugnantur ex malitia ( ut e(t

probabiliüs, & patet ex ipfo contextu ) dicitur ir-

Wirelbi

dnitaind

remiffibile , vel quia difficilé remittitur, vel quia,

quanturm el* de fe , eft irremiffibile , tum quia non

lm ^ und

AC Gyeri

habetexcufationem,tum quia excluditea,per que

fit remiffio peccatorum , nimirum virtutem Spi-

Kff,*«.id [

ritus Sancli.

Vide S. Th. 2.2.4. 14. 4, 3. ubi

quDnsn

LO

appofitiffimum ad hoc explicandum adjungit ex«

QKC

emplum ; ficutenim, inquit, motbus, qui tollit

LUE

At

virtutem naturz, vel inducit faftidium fibi & me-

Jtone

"

dicing , poteít dici incurabilis , quamvis à Deó

H

fanari poffit : ità peccatum in Spizitnm Sanctum in

Gl"llïii!s

pl

quantü excludit ea,per qua fit rem/ffio peccatorü

oteít dici irremiffibile quamvis per hocnon pre-

Rütüigr

TWone ts

cludatur via Omnipotentiz & MifericordigDivi-

nz. Deinde forté Chriftus voluit ibi tancüm eX-

gl ag

ptimere illas blasphemias non effe remittendas,eó

WIUIcs,A*;[

quód praviderit illorum interitum , vel noluerit

Wtl

VU

dareauxilium efficaz , qua eít folàm impotentia

GWVM

coníequens , nonantecedens , ideóque non dixit;

vemitti non po[[e , fed non vemirtitur, ut advettit

a

m T

Ifüpoft

Chryfoft. bom. 45 io £Matb, — d fextum deniq

W. Antiochum non egiffe veram Ponitentiams

Yatoy if

D

of

'MI

fed tantüm petiiffe liberari à morte , & vifcerum

Wil

cruciatu.

Ad autb, S. Midori dico, eum loqui

Thun

hp

de impotentia morali , qu fupponit pro eo; quo

Pefüle lo

velnunquam , velíeré nunquam fit ob ingentem

" P æï'ïlfn-,

difficultatem,

nfhmm Qüx

Obijcies 1«

Clilorwn, i

129

Utrim omnia Peccdta ta!/z'pq[fl"nt.ö't.

[tà,N

Obijcies 3. Effe&us Divinz faititie non Íontg ag

minores effeQtibus Milericordiz

íed Deus per

im od

m

" (Ul

6

hanc quosdam ita confirmat » ut non poffint labi

"m

Al

diciutt

vel relabi in peccatu

(erp

"-

»et ilam.ettam quos-

fi

itredire ad Poeniten-

) « qwl

dam ita indurat, ut non po

'tiam ; unde'o47.1 2.dicitur de Judsis, quód Deus

nqii

a

excacaverit cor illorum , ut patet ex »4. 126,

a

E

Refp.id vetum eife de poffibili,nonautem defacto,

4'4.1.3

quia Dzasnon uutur. defadtó rigore fuz Juttitig;

nam fide certum ell , cor coztrztzm 8 bumilia-

ldjungilü

D

um son defpi.i à Deo, ux dicitur P/al, 30, & mi-

3 qunow

f d

férationes ejus effe [mper ozmni

144-

fz- opera ejus, P[alm,

yis 1

Obijcies 3. Si quivis peccator poffet posnitere; 146

,SancW

poffentetiam poeaitere Angeli ; fed hoc.nonad-

) PCCCW

5

24

"Ubis.

at

mittitur ; ergó,

Refp. mego

J

ex duplici ra-

tione , tuin quia folàm «

d

1

uzítio eft de viatoribus ;

od

Angeli autem viatores non funt, & dnm fuerunt

T

sinend

viatores,poftipfum actum peccati ftatim in infer-

"

num Íunt dettufi : unde polteà viatores non man-

quí

ferunt.

i

Obijcies 4. Sieffet ratio, cur omni peccatori , 147

u yot

äu'l:

P

quamdiu vivit, fit poffibilis Poenitentia, effetideo,

j u

") W

quiaimpoffibilitas Pcenitentize repugnat cum ftatu

viatoris : fed hoc verum non eft ; ergó,. auizeprob.

i

-

impoffibilitas reccandi ftat cum flatu viatoris

?

& st

muiti enim Sancli confirmati funt in gratia, ut

: cum loq(

peccare nonpotuerint : ergó etiam impoffibili-

"m

tas peenitendi, Refþ. pmiiïimum fandamentum

j

noftrum effe varias authoritates Scripturz , Con-

"

p

cüiorum, & PP, non illam rationem allegatam-

l

Sed

Artimlm K

130 —

ln

Sed quidquid fit, de maj. negat. min.a

d buju? pro-

deents,

bat. daripotefl difparitas : quia Confirmatus in

lmdh, f

gratia femper per. bona opera tendere potelt ad

tiafole

terninum , licétab eo nonpoffit deflectere; pec-

cátor autem ita obílinatus rendere non poffet ad

tinibicn

Á nf

illum terminum , confequenter viator non effet.

Tif

148 aferes 1. nontantüm Íemel , fed (epius com-

toromqm;

miífa quecunque peccara. deleri. poffe per Poenis

fiteime

tentianm.

«Patet Y. exillo AMatthag8.non dicoti-

C'rntte

bi fepties , [ed feptuagies f pties : ubi numerus

ditttt i

cerius fumitur pro indefinito,, ut explicant Hil,

Voreminde

& Chryíoft. apud Suarez, qui id accomodant Dxt

lm ais

Milericordiz.

Et ex illo Coryf. 22 Pfal, $O. pete

iïl EN Vlllj !

cafl ? penitere : milites ;vmcäjli ? millies poni-

fvi d

iere.

Item . ex ilio Terculliani Ze Paszt, nemo

UM

deteríorfiat , quia D EUSbonus efl , toties remit-

Patet idem ratione :

"Quf

tens y quoties d flz*;vzgm'nm »

LT

quia (ecunda vel tertiacontritio non eft minüs bo-

Qs

na,atque adeó non minüs efficax,quàm prima.Nes

Ul hg

que peccata pracedentia óbefle poffunt , cüm jam

fint deleta, & ingratitudo , quz eft in pofteriore

quendo ad j

TM

peccato,non eft tam grave peccatum,quin graviord

li )æm'tem;

remittantur. Nec denique pec hoc datur licentia

to.tpüüïhiIE1

peccandi , tum quia, ur recté ait Auguft, P. de

qera G falía Panient.e, g. multó daretur majoty

Mdno

-tl n

fi homines defperarent de remiífione peccatorum :

lfge Vif&[

turm quia , licàc aliqui malé uraatur iítà Miferi»

cordià Dei , non propterea ii, qui inde proficiunt,

|

ü fh*ätiens

debent ifto fructu privari,

Vide Suatez difp. g.

| Rb

l Ti f

?&. 1. Concl. z .ubi etiam in fine recté Amb. Auge

t Tj

Chryfoft, & alios PP.in Decretis & Canonibus

dicentes;

74

Utrim omnia peccata tolli po[fint 67': /

..IZI

I

dicentes, Poenitentiam femel tantütm conceden-

frmaui

dam effe , feu non iterandam , intelligit de " oeni-

e poula

eders

teniia folemni feu Ccremoniali , qua clim fiebat

ad publicam fitisfa&tionem & adificationem , &

" putïeg ]

femel tantüm concedebatur,

on d

JInferes 2, Nullum peccatorem ad eum pecca-1 49

fzplum*a

torum cumulum venire;ut jam non valeat per Poe-

« prlt

nitentiam converti. [tà S.D. //c 3. 86. 4. 1, & alii

atl

communiter contra Catharinum & alios paucos,

]pi um

Patet ex fuprà ciratis textibus Script. & PP.pecca.

plicatu

torem indefinité fineulla reftrictione ad Peeniten-

modut 1

tiam invitantibus, — CC. enim definiunt, femper

f0f

4ánhac vita darilocum Poenitentiz , ut Later, cap.

jl p

firmiter, de SS. Trinit. & "Trid. féff. 14. c. 4. ubi

Poyit. i

etiam habetur illud , in hac vita neminem deferi À

t0rie1(f5f

Deo, nifi priüsipfe DEUM deferat. — LInde nulla

«t

eít illa objectio aliquorum : gratiz, quas DEUS

[ mini

homini viatori preparavit, fi non font infinitz ,

j rima-x. '

funt numeratz , & pervenitur ad ultimam :ergó

il qin

quando ad illam perventum eft, DEUS nollam

] ofïifif

amplius dat gratiam, fícque impoffibilis eft homi-

yinga

niPcnitentia.

Refp. enim , quoód Dzus videat

gt htfv

tot poffibiles gratias , quot quamdiu vivit, vult

u

diflribuere homini , ur nonquam fit fine omni.

u Patet id denique etiam ex materia de Graria , nulli

re:tiw-'f('

in hac vitaDeum denegare auxilium faltem remo-

li V e& (ufficiens (hoc eft, conducens ad operationem,

n *W qua obrineri poteft auxilium proxime fufficiens »

41 iluminat e1:

Y

m omnem hominem vcnientem in

4 huncmund

UIde

Q?

n

IN

Anrr-

l

«9 (152) 95

Dito t

AnTicurus Il.

T a

Óal eo

W. D

Utrion. Peccatum mortale

Qu

ientym

ficundam legem D'Eiordinariam

U! Ii/n?m

remitti pe[ja ffne Peuitentia ?

j

,Uia DEUS fe avertit à nobis pro illo cafu ,

G'('. &e),

ifo

It

/que nos ipfos per. peccatum avertimus ab

F*D (itijo

illo , Quzítio oritur , utrüm pari. piffu procedat

"

: l

Dii,

mutua converi;o ,u

t Ícilicet in cafu peccati priüs

commiffi DETIS convertatur ad nos folüm tunc,

fillm gga

p

quando nos ad illum convertimus ? ubi quaftie

eít primó de pctentia ordinaria ; qua nimiruri e

iti

Ptj

joxta praefentem DElP:;ovidentiam. Deinde de

fHtiy

potentia extraordinarias qu& fe ad omnia obje&ta,

ug non dicunt implicantiam. extendit, De pri«

Pænit.,

fiti];

maiu hoc art. de polftetiori in fequente agemus.

Dt0 Pff

Deinde quatitur , an neceffarius fit aétus formali«

ter dereftativus peccatorum, vel füfficiat virtuali-

yfnm; i

furi,

ter talis, qualiseft a&us charitatis, quo DEUM

g

füper omoia diligireus, qui hoc ipfo eft quadam

lt

vittualis deteflatio peccatorum , & fimul formalis

Ài

Omg

quadam animiconveríio ad Deum, cüm ex vi füi

$notivi, & ex natura fua ita determiner volunta-

Srten

tem utfitparata omnia impedimenta abijcere &

Bum.

averf;ri , quz Divinz amicitiz repugnant ; quant-

ÜOntrr

vis defa&ló talia non averíetur formaliter.eó quó

ts

memoriznonoccurrant, ob cujus äcf;&um illa

Wt Ctiam

formaiiter deteliari nequit,

qui

Dico Y

Utvzse Peccatum anortale eic.

13

Dico 1. Poenitentiam juxta prafentem Provi-z g

dentiam ecuncüm aliquem futactum neceffariam

€lle ad contequendam remiffionem peccati mor-

1l

tilis. — Prob. 1. ex Trid. féff, 14. . 4« ubi , poft-

quam expotuifiet dolorem requi(tiuin ad Sacra-

j

meatum Poenitentiz , fubjungit : fuit autem onme

ni rempore bie motus necej[arius ad obtinendem

peccariveniam. | ldem colbigiturex feff. 6. c. 6.

il üi/ï

( 7. & ex Later. cit. in s. 149. lrem ex S5. Lit-

*

[)

ertimil

teris $ nam priz. Ecclefiafl, 2.. v. 22. dicitur

fi Panitentian non egerimus.incidemus in manus

; p

Dez.

Secundo Luc, 13. V. 3. "ifi Poniten-

« (

Tertio

tiam egeritis , omues fimiliter peribitis,

j

i qe

"Apoc. 1. age Punitentiam ; [mminns , uentam ti-

bicith, Etex PP. ChryC bom. 10. 20 Mattb, übi

j

Punitentia, ait , fola efl , quaveltam viam facit ,

Duidt

gl

guain peccatore erat obliqmz.

Auguft. /;5. de

pia

"

j J

Punit. medic, c. g. ubi non [atis efl , mquit, mores

in melius mutare , féd. oportet [atisfacere etiam

qui

otti

Deo per Pouitentia dolorem, & Epifl. go» circA

u

r vt

fisem ; nifi egeris Penitentiam , [aluus effe nom

poieris,

Demum Ambrof./. p. Epiff. 28. pecca-

m

"

Lum uon tolutur, inquit , zif lachrymis & Pani-

J

quä

nu4

tentià, Rationem congtuam dat S.D. quia,.cüm

)

i chl«

homo per peccatum ut agens liberum liberéfe

"

averterit à Deo, & converterir ad creaturam,cons

ICIWIL

gruum eít,ut nua redeat ad Deum,nifi per motum

a

a

contrarium priori, nemp? liberam receflum in-

n

qU

tentionalem à peccato & converfionemad Deum,

«

ut etiam in(inuavi in 7 acf.de S5. n genere 4.140-

n

& quidem per actum Fornitentie , qui maximée

I

J/

l ;

eMrticulus 1.

l]7

14

proportionatus eft ad petendam veniam, Ratio

Dtoy $

autem à priori eft voluntas Dei nobis per Scriptu-

trilim p

ram & PP. manifeftata,

hb:ripu[ïeü

1j2 Dico a. Dilecioni DEI fuper omnia infalli-

lat i

biliter annexam effe remiffionem peccarorum,utt

t htite

tntire

dixiuin Tr. de Sacram. ingmerc.difp.delïüptifi?ao.

, $3. & Prob. authoritate Script, cujus rextus free

tlenify

quentes funt. 1, Petrz, 4. Cbariras operit multis

p )

tudinem peccatorum. V. Joan. 4. omnis, qui dili«

ailtem

git, ex Deonatus efl, — Proverb. 8.G 10.ego di»

Ht

ligentes me diligo: G : mmiver[a delitfa operit

AT

ebarttas.

Hinc, D. Aug. tratf. g. inepifl.Toam

r

inquit ; diligendo Deum amici fatit famus, Ttem

WUa

lib. 2, contra Crefcon. c. Y2. peccata. charitate

g

mundantur , qua fradfi , omnia rette fiunt, fi vt«

DN

Et Guilielmus Ab-

róabftz, amntafruflrafiunt.

äl'ü(ïäxbixi

bas lib, de amore Dei, bac e[l , inquit, Xuflitia Fi-

D

liorum Dei ,ama me , quiaamote, lm Anfel

( d

in moncl, c.66. dubitati , inquit , mullatenus de-

g

bet , quod ipfe omuemereaturam fe vere amantem

Jj

amtt. Etvideturcontrarium damnatum à Pio V

Ptl

& Greg. Xill. in propofitionibus, inter quas erat

TU t

31. charitas perfetta & fcera , qua efl ex corde

DuSD

puro & confcieutiabona , . Fide uon fittatamin

lj ühlpu fm

catechumenis , quam in. Poniteutibus potefl effe

"p

Jrne vemiffrone peccatorum.

Et 32.charitas ifía,

LT

que f/l plenitudo legis , non efl femper conjuutia

lh

Elnu

eum vemi[[ione peccatorum.ltem 0. bomo exiffens

s

dU

in peccato mor tali fén ia veatu aterna damnuatioe

l'lQ«'h,P

VT

nis poteft babere verag cbavitatem , & cbaritas

mal:m

x

tíam perfetia poteff confiflere eum reatu. aterna

fj 1

damnatiouis, hiuc

Dico 3.

l,

EY

' )Uträm Peccatum mortele cic.

'135'

y Mi

Dico 3. Secundum legesProvidentiz moder- , p5

r X

n2 faltem per accidens remiffhionem peccatotum

haberi poffe (ine ulla formali Poenitentia, — Sumi-

ia i

tur autem hic formalis Poenitentia pto dolore aut

arorumpt

retractatione formali , non autem pto adu Poeni«

Bwrjn

tentiz fpecialis, fine qua absque dubio haberi po-

Lextustt

telt remiífio peccatorum , ut patetin contritione

erit m

perfecta,

Prob. conclufo : dilectioni Dei fupee

i f q)ll älu'

omnia faltem defa&ó infallibiliter annexa eít re-

"o

miífio peccatorum ex num. priori : fedillaetiam

Aifa

defacto haberi poteft fine ulla Pcenitentia formali,

w])iff.ïfi*

faltem per accidens & in cafu, ubi non adeft me-

lt

moriapeccatorum ; non enim credendum eít,

; ahirit

Deum runc talem hominem , càm non potfi for-

14'/1!116*

maliter deteftari peccatum, relinquere incapacem

jclms

falutis, Dixi : falrem per accidens , quando nie

mirum elicitur dilectio Dei fuper omnia in cafu,

yypitilä

m A

quo abefljmemoria peccati : quod eft proríus per

Accidens.

Hincexiftimo, &

Japi

Dico 4, Períe & extra cafum illum ex-I74

m

JmäPmï

traordinarium ad remiffionem peccati proba-

lKa col-

t qUäSf

biliüs requiri Peenitentiam formalem.

j

DAU

ligo ex S. D. bie q. 8g. art. G. ubi ait : n jaffi-

i

AA

ficatione impii fimul eff motus liberi arbitrii in

j lt^

Deum pev Fidem charitate formatam, Q motus li-

um

P

beri arbitrii inpeccatum , qui efl atius Poniten-

r[()'ll/' !

tia. Etratéo eff : quiaScript. CC. & PP., defa-

n

&ó requirunt aliquam Poeaitentiam ad remiffio-

L

nem,peccau

»

ergó requirunt Poenitentiam for-

du

[

malem per fe loquendo., az.eff ex mum.xg1.confeq.

ij/ ^

prob, quia , utdocet S. Auguft. verba Scripturae

Jit)

14

unt

—

m

Articules II

l

146

101 feteo

Íunt acciptenda in proprio fenfu, quvnfïocxtra vl-

]um inconveniens ?')'IHURI H fed I

ses

AV

fe, íeu quan do

pomu

ad-:ihn:,ï.ons jeccati , pmfmt in fmprm fenfu

m

accipt ; cmo-

QJO"' auie

aitentia feu dolor

Vem

& rett: xLïdLlO in gm*mo xiïoru'r verborum fenfu

Tif

l«.h.u)na-;*m; ?^gnuitentia, dolore & retraclatione

t ;

fo:

fI

, patet. 1. quxsiupeonf tpro dolore fime-

li

pliciter l)ix ; a&tus autem , qui folum zquivalenter

(JIUIUm, ]

eít dolor, eítfolüm dolor cum addito, non fim«

Wtianan

phuter

2. quiaScript, & PP. Poeuitentiam te«

Wnelter

dol

loris for-

qmümm explicant per proprietares

144

( UT

malis, nempé per gemicum,pl

anctu

m &c. 3.quia

Doonere

Poenitentiam non requiruntaliter,quam Fidem &

TO

Spem: fed Fides & Spes debet eífe formalis : ergó

bl",n'll

etiam Poenitentia,

TQus i

1ff Gonettd;fp. 3, 4rt. . De Lugo & plures ex

Wrm l

RR. apud Dicaflillo Zic difp. &. dub 3. docent

dlllah !

forrra:em Poenitentiam folüm tunc efle nPceffa-

Wi

tiam occurrente

memoria peccatorum ad remif-

Wt

fionem illorum, quando urget praceptum contri-

TXt r

tionis,abfente autem tali pr fnep'e (ut fieri poteft,

Vi

non enim teneor quovis momento elicere contti-

Wmna

tionem, etiamí1 exiltam in peccato ) fufficereío-

e»zor DI

lum adum charitatis Dei fuper omnia : quia vi

uj ür

amoris Dei fuper omnia , inquit de Lugo, folüm

!Igo ia

teneor ad faciendum hic & nünc ea ; que hic &

"w

nunc funt fub gravi obligatione ; non autem ad

ld

o

iig])

ea,qua fant fupererogat

9

ria : ergó fi hic & nunc

&j

QD

ex fupererogatione eliciam afctum amoris Deifu-

Qu

U D

perommmhcc: recorder . me pecca &ffe qma ta-

LIET

men non urget neceffitas habendi ullum /dolorem,

&[[» [

ü

non

p —

Utrzm Peccatum mortale &c.-

"

ydmi

non teneor illum elicere, aliunde charitas Dei fu-

u quaniu

per omnia remittit faltem caufaliter peccatum ex

ytio fri

ntim. Y $3. ergo.

fendi

Verüm Clariffimus P. Paulus Mezger 7ra&.1f6

um d

18. di(p. 28. art, 3. $. 1. Dicaflillo cír. & ali,

n

du

Adl

ut meliüs falvent formalem Peenitentiam effe per

yore lt

le 3 de ordinario neceffariam ad remiffionem pec-

catorum , recté docent , eam etiam in dicto caíu

at

, qont

neceffariam effe , non quidem ex eo, quafi, fiillam

(

noneliceremus , de novo DEUM offenderemus

olori

( quiain dato cafu nec offenderetur Deus , eíto ,

fupponeretur, dolorem effe neceffarium ad remif-

d

j Fldtm

fionem peccatorum ) fedex eo, quód non fit pof-

yli:

fibile , Deum diligeze (uper omnia , & non dolere,

fi quis videt , fe ab eo ob levem volupta:em gra-

; puret

viter averfum ; uti quia filium v. g. vehementer

, üi

diligit, nonpoteftcoatinere odium vel dolorem

Jf nüifü?

mali gravis , quod illi intulit, vel non velleillud

auterre.,

Hinc etiam amor Dei dicitut effizax

L

u

fuper omnia & . virtualis detelatio , quia ita vo-

firiptt

luntatem przeparat & difponit, ut , (i occurreret

ere (

J

mermoria peccatorum,illa deteflaretur. — Et Ratior g

' H-i(elll'f

ulteiior eft 1. quia, qui diligit Deum fuper omnia,

mavult omnia perdere, quàm illum offendere

p

.

: QH

[

Ui

ergó etiá omnia tollere , quz huic funt contraria :

n i

u hl

(à

ergo vult deftruere peccata, qua occurrunt. 2,

dilectio Dei fuperomnia eft amor amicabilis Dei:

| QU[Em i

ergbidem vult & reípuit, quod fcit velle & re-

!

K &mlu-

í pui

Ípuere Deum ícu. amicum faper omnia dile-

, quii

€um: atqui quando occurrit memoria peccaoríi ,

TO

olord

Ícit, ea dilplicereDeo,ergo, — 3. quiamatDeum

fii

lg

E

"

iiäper

Ej

luni

3128

"rticlas IT

fitus, b

fupet omnia, i*à difpofitus eft, ut , fitunc offer-

putodiced

retfe peccatum, illud neceffario fugeret : ergo et»

jam neceffarió detellatur peccatum prateritum , f

Mi

Occurrat atpote impeditivum hojusamoris, Fu-

Ül

finiemine

fius hanc connexionem arnoris Dei faper omnia

& formalem dete

fs

HH

"1

onem

r-.«--q:

J À NJ

"

»at Vafquez apud

liæ "m d

Dicaftillo 4/». 2. 4wb. 3. bjc, qui videri poteft,

aiquingrm

Notatautem hic Arriaga, dolorem hunc elici ex

Initi of

motivo charitatis ; am f1 vi amoris Dei fequitue

hia

IOT

dolor,ptofe&ó hic debebit effe ex eodem moiivo,

quià reliqua motiva vel tunc non proponuntur,vel

MLETS

fiproponuntur , habent fe omninó per accidens,

Titttofe

Demüm ipfemet Gonett fatetur , fine Peenitentia

f lg.

»

formali ordinarié fieri non poffe remiffionem pec-

Tilny.

catotum s quód verum non effet, fi non obftante

Mif

memoría peccatorum homo fine formali dete(tae

At

tione juftificari poflet.

mf"ilidititu

y;8 . Dico f. Dolorem, prout in prioribus eum

7!?1!, qnäm1

accepimus,effe defactó neceffarium neceffitatc me-

Vblnge

dii ad remiffionem peccati,

Ratio eff : quiade-

[ dfhäb

fa&to requiritur Pceaitentia feu dolor explicatus ,

i

u* fine illo vel formaliter vel virtualiter tali prima

W')ef

At :

gratia feu remiffio peccari obtineri nequeat, ut pa-

F

Q

tet eX . snm. 15 3. ergo eft neceffarius neceffitate

m

LA

medii feu. fimpliciter , ficut neceffarium eít , ut

Ti

&

DEUS non habeat contrarias voluntates : volo

Pl

jtg

vemittere pegcatum frae Poenitentia , GU s molovt-

m

n

Q

smitrere peccatusa fige Peniteutia.

Quid nomi-

U

DN W

ne neceffitatis medii intelligatur , dixi in 7748 de

Is

i

]i

88, iugenere. difp.de Baptifmo.u*51.51, qu& auté

i

l; b d :

dicendafunt circa necelfitatem pracepti , infrà ad-

:

fete-

EUY :

p m

»

Utrzm Peccatum mortale äc.

k139

ye of

feremus , ubi agemus de actu contritionis, Quid

« etpo t

porro dicendum fit de remitfione peccatorum per

etitum,

Martyrium, dixi i2 TraH.de $8. Zn genere, n.36,

i P

Obijcies 1. contra num. x y1. poteft homo ho-r f9

x« onil

mini remittere offenfam fine omni actu Peeniten-

[quez apwi

tiz etiam defaclo ; ergo etiam DEUS.

Re/þ.

omuini

&tl FO[CH[

aliqui vegazdo confeq.exeo : quia homo h

yx eiid

remittit offenfam utconcivis civi, Deus autem ut

y gt

Judex & Legislator , cujuseft non condonare cul-

qm o

pas,nifiemendatis, Sed Refp. diflingneudo con-

ynuttu

féquens : ergo etiam defa&tó poteít Deus ita re-

T«

mittere offenfam, feclufo Decreto de o

ppofito ,

Peiitt

€onc, lecus , nega confequentiam.

(onm

Obijcies 2, contta num. 1 f3. non poteft ha 169

.

on obi.hmf

beri remiffio peccati fine fide formali

.

ergö nec

x

fiae Poenitentia formali. Prob. confeq. quia non

minüs dicitur,ozzzes perituroseifiPonitentiaege-

us

rint, quàm , effe impo[fibile, fsme fide placere Yveo :

uf

ergó ficut ex his verbiscolligimus, fidem formalé

elle defactó fimplicitet neceffariam , idem dicen-

T qUiä ,

e hül"ü*

dum de Poenitentia tormali.

Re /ib' conc. ant,dif?,

conþqnen:

.

.

T

ergo nec fine Poenitentia formali ,

períeloquendo , & quando adeft memoria péc-

171 J

ps

m

Cati, cozc. per accidens , & quando non adeít me-

f eüæm

moria peccati, zeg. cozéq. quia fic nec convince-

M

Ietur,necarguipoffet , Dcum non amarefuper

45

omnia , qui non ediffet formaliter peccatum;quia

[ M!Ml

J

i n

ponitur non cognofcere ; effe contrarium DEO

fummé dele&o. 44 prob. conc. ant.c* neg.con[éq,

iTb j

p

quia non datur caíus , in quo verbum fides. accipi

j

ii

debeatin fenfü non proprio , ficut ex fcriptura

Iu

püen-

Atetieulus IT.

146

oitenditur dePoenitencia;

quando non ladeü mes

^cCCca

moria p

ecca

t

mis Pomi.

l

x61

Obijcics 3.contra eundem nim. on

tentiaamat bonam deletionis peccati : fed defa-

1

&b requiritur ad remifionem pec:at alt

qua Poe.

Atj

pitenua :ergb qua ametbonum deletionis pecca-

1777

ti , fed hecelt Poenitentia Ípecialis , ergó, Refp.

quod Ponitentia fpecialis fit,quaeamat bonum de-

( per](

letionis peccaugratia (ui : quas autem amat illud

L)

/

bonu:a folüm grata alterius bon

1 , ut faciuntaliz

Virtutes , charitas Religio &c, eft Peenitentia ge-

neralis ; alcerutra defa&to neceifaria eft ad remif-

!

Icem

fionem peccati , neutra determinaté,

l

GL

162 Obijces 4. contra num.Y$ 4. licét Der dile£tio

Ttditi

fuper omnia non fit formalis Pcenitentia, taiien

m j

fufficit adremiffienem peccati , quando non adeft

loreni

memotia peccati, ergó etiam , quando adeft : quia

ts

fn

ubi es eadem vis, eft idem effectus.

&ej

P. ?lt?g«?

lus

coz[e4. quia tunc verba [criptura in g. X j 1. a

Ts

cipi poffunt in fenfu proprio, &t negatur fuppofi-

Mdj

tum, quod dileclio Dei fuper omnia tunc flare

;

Xl fm

poflit (ine formali difplicentia peccati,

Ut

LL h d

A «

m:*-;'eeæ

W Wm»

l qlne

We"ïfo

lt

fnzi

t

Omj

h Dn

ARTI-

lum

hi

«€6) 141 ($o

CAU

s D

AnTICULU

It

g i

( dræ'

"n per abfolutam D E po-

15 D

NU

tentiam adalto remitti poffimt pece

ol.tmdd'

casa perJonalia fme ullo ipfius aclu, con-

Jrdt lllL'»u

Jequenter. [ie Pænz:crtza

Vrf I

ilius

g

j rl*

lIendumaffrmarive, Ratio eft quxa pec-

2

163

catum habituale non tollitur formalit erp

Jv

r

d

retraämu.xe mautalium actum peccacmla,fvï per

P2

.

lh t u

gratmm fanGtificantem

erg5 potuit Davs fine

nn Rdfls

Mlotemittere peccatum.

itte

I'metcoz-«q quza licét

hü q

Dzus defacló nolit remi

wv

re , nifi homo priüs fe

:1, [

( b

difponat per rctractatienem fufficientem, »quod ta-

IU

men aliter non potuer it , feu quód talis retractatio

fit conditio effentialiter n.guim dicitur fine fuf-

r fuppüf

ficiente fundamento, nec oftendi potef

j :nzcr Gf a-

4l

tiá GL retraCtationem mutua inleparabilitas abfo-

lutaob ration& bene&cii in illis ; pror

Á

fi

us diverfam,

utpatetmremunnne"eccu*longmans actainfin-

tl, qlll nec C& capax e]u;mom di *Ohhuü N

De-

indéineo , quod dicimus , nulla poteft oftendi

implicantia ; ut patebit ex folutione obje&tionum.

Obijeies 1. "Tamdiu manet peccatum habitual C 064

in anima , quamdiu manet peccatum prateri-

T

tum habitualiter voluntarium : fed peccatum

prætentum tamgiu manet habitualiter volunta-

rum,

142

" oticulus. 1.

[ condor;

rium , quamdiu non retra&tatur ; ergó, seaj.vi-

tll vel

detur certa : quia ficut effe voluntarium fe habet

tlistio

ad effe peccati actualis j ita videturfe habere habi-

p

ls

tualiter voluntarium ad eífe peccati liabitualis

*

Tatuf p

ergó ficut a&uale peccatum durat && manet tam-

fümcorli

diu , quamdiu durat aCtuale exercitium voluntatis

circa obje&tum inhoneftum, ita cüm proportione

gH' Qui.'l

durabit & remanebit habituale peccatum , quam-

fit, , pni

diu habitualiter manet voluntarium.. Prob. etiam

fl

minor : quia defactó objectum in effe voliti tam-

fu]äoctturiq

d

diu manet, & moraliter períeverat , quamdiu

QU od

volitio circa illud obje&tum non retractatur, Refp.

Pa T

hocargumento probari nimiüm, & confequenter

nihil ; probatur enim manifeflé , peccatum habi-

RUT

.

*

lalem j (ic l

tuale folà retractatione tolli

quod tamen fic in

enere eft contra Fidem ; fiquidem retraclatio ,

quz pofita eft inattritione, non fufficit. — IInde

ol

m

Refp, ad argumentum, illam habitualem perfeve-

t

l

rantiam a&tüs prteriti per hoc pracisé,quódnon

retraCtetur,non effe perfeverantiam Theologicam

Potc&) t

N

peccati de qua hic loquimur, fed dicitur ab aliqui-

li

