ïlll mmnc |

ex ullo capite conftat , effe intelligendas i

n fen(ü

| Wcümen

minis propfio de verbis formalibus aut gquiva-

l ït R"la mu[l

lentibus, —Cowfirmatur ex communi ;onfclm u

DD, & praxitotius Eccleíiz.

qumll Áüfe

fi (ea-

"[fiflö N

&78, . Dices. 1. Injuzi:cijshumanisfatise!fe,

"d

ttntia Íctipta proferatur , abíolutionem autem

2«

T

445 aliqua mutatio inverbis cc.

nf

Sacramentalem fententiam quandacieffe. Re/p.

euamfíiin omnibus judiciis profinis veloa Sa-

l

cramentalibus fententia ícripta fatis effet , non re-

& inferretur: fatis effein judicio (acramentali ;

fnth

non enim omnia judicia etiam hamana funt ejus-

Un

T

dern rationis n omnibus , fed quzedam exigunt

j

certas folemnitates , qua in aliis non requiruntur:

quidquid erg$ fit de aliis judiciss, in hoc requiri-

( 1

)

W: il

tur , ut fententia voce proferatur,

fycu

Dices fzcundà: lufficitin Matrimonio con-179

feníus expreffus nutibus &c,

Refp. quódin Ma-

j

jj

trimonio fufficiant verba, (ive formalia, (ive &qui-

valentia , habeti ex conimuni confenfu Doctorum

n

& praxi Ecclefiz, qua omniaceffant, feu potius

? P([ ul

obítant in noftro caíu,

Ion quz

Dicestertio : noneffe neceffe, ut in hoc judi-180

m

cio confeffio fiat femper voces ergó neque eit ne-

ce(fe,ut abfolutio voce proferaturs accufatio enim

gl

& lententa (ibi proportionaliter cortefpondent,

d

Refp. eg. confeq. tum quia ex inftitutione Chri-

! W&&&

i , ex qua hzc res tota pendet , plus exigitur in

i.ljä'm.w

]

l

^

abfolutione, quàm in Confeffione: tum quia re-

j

Á

T

verà non eít paritas rationis etiam abílrahendo ab

45

intitutione ; fi enim ad hoc Sacramen:um necef-

j

fariaomninó effet Confeffio vocalis, ita ut nulla

ji "1

alia ratione poffet confilere , excluderentur ab

j

oc Sacramento plerique , qui loqui non valent ;

aulæïf'fï

five quia muti funt , five ex alioaccidente : non

j ^

fequitur autem aliquid fimile , étiam i ponatur

neceffarió requiri verba. formalia in abfolutione,

j

Ól

Adde; quod;quia Confeffio pertinet ad materiam,

p

gnim

s:

abfo-

—

'.Artimlm; L.

VT

146

abíolutio autem ad form

am hujus Sacramenti

dform ]

bfoiutio determinetur

Wi

multó convenientitis fit;uta

uàm Confeffio : quia eni

m verba ha«

UZTIT

ad verba ; q

bent prmcipalitate

min fignificando , maxime de«

flnt i

Sacramenti, qua pouffi-

tulitae 5

bent repetiri in a parte

Tsd; N

mum iigniücat.þ

Gacramentum hoc eft maximé

l8: Dices q';mrtb:

ld) &

debet ejus adminiftratio

neceffarium ; ergó non

faluu'onis,qu

reftringi ad ve

tba, Refp.neg. confeq.

neque jenim

lii

aíu non po

ffit quishoe

refert , quód in aliquo c

Dimsnü

Sacramentum recipere , pofità

hac doctriná , non

dj

enim debemus remedia àiDEO

praparata magis

Vbis i

erit: alioquin. opote

DOA

extendere , quàm ipfe volu

teret dicere , etiam in Bapti

(mofatis effe , fi fot-

& u

feretur ( ne alicuiBap-

ma,vel voce, vel Ícriptis pro

H

j um d

nécc

ffatius , defit ) mini-

ti(mus . qui eft maximé

Wmeterialia,ef]

ftro non exiftente , qui

loqui poffit: néque de-

iSe!Tgl A d

iad aquam natu-

bere re(tringi materiam

Baptifm

tj

ralem &c. Sicuti ig

iturin his

& (imilibus cafi-

fitütionem Chritli » quas

*'"j,m""fim,.'

bus attendimusad in

mmüdatü

CC. definitionibus , tràdi«

tenus deea conitat eX

MT

tione &c.

ita & 1n hoc caà

ia faciendum nobis elt,

RUL i

quamvis per à

ccidens interdum poffit contingere»

tlwex pec :

is excludatur à perception

e Sacramenti,

ut qu

À MT

182 à uærimrfemnd

: ÜIcrürn liceat omittere pate

m

nilus N

licere fine nullitate Sacrae

ticulam illam ego? Refp.

fficientet

'Hum uhls

f

menti: quia fenfus 1

fü

us particulz fu

d

l

Continetur 1n verbo 4

bfolvo fecundüm dicta in

Sam

nilam particulams

t

n4m.142. ommtendo tame

bu mhm

ceditur àcon

*

(uetudine Ecclefiz if

Xic T"

quia per hocre

.

materia levi , peceari

venialiter ,&'mümilietian:

TW

"n aliqua mutatio in verbis cc.

I4T

i

de forma Baptifmi ,

st

& alüu

docet Sotus i5 4. 4jff, g

w

warituv tertio : anpoffit mutari verbum 45-183

yim

folvo? — Reff. poífsin &quivalentia mutari fine

u POU'E'

nullitate Sacramenti , ut conílat ex iis, quz dixi.

mus de Sacramentis in genere , & indicat S. 'Th.

lmut

bicad 3. GU inope[c, 42. dum ait ; formam sb-

1im'lhäF0

folutionis,qua utimur, effe congruentiorem : non

y ul

tamenlicité, quiarecediturà communi ufu,

| ]

Dices, noa effe convenientem hanc formam :

184

'ltini» H

r

ego te ábfolvo : ergonullum eft peccatum aliis

7

verbis uti. 4x£. prob. prímb , quia peccata non

j

funt vincula, Semndö,rquia peccatanon manent

N

adu. Kefp.uego ant, ad primam . probationeng

job

Kefp, non eífe quidem peccata formaliter vincula

jr

materialia, effe tamen inftar illorum, & hoc fa-

tis effe,

Wg

"d fecundam,

peccata aon manere qui-

"

dem actu fecundum fe ipía, manere tamen

quo-

j TE

n J

ad maculam, & offenfam, & hoc fufficere

,ut ab-

Yil g

i

Íolutio cadat fupra illa 5 adhoc enim fatis eíl Ut

yi'

jj

1

cim profertur abfolutio , peccator adu ligatus

T

& fit, finon ipfis actibus peccatorum faitem «ffz&u

qiif^, Sliquoex . peccatis proveniente , quodeft intelli-

u |Bendum joxta dicta in. pracedentibus ; & vere

"m cümChriftus Math. 16. agens de poteftate,& actu

Q0f clavium ufus (it verbo /o/vesdi, valde temerari-

if um eft dicere , non re&é per verbum a/folvo mi-

, i niflerium Sacerdotis explicari, — Adde , conveni-

,miwh" entiffimé in hoc Sacramento,qued habet formam

j iudicii ; ufürpari verbum — a/fo/vez;4i , quod in

2

l[,mill*ï

judiciis

4

148

JArticulus 115

t2

cum pro reo dicatur lententia,

lr um

iudiciis humanis ,

fer& unicum uíurpatur.

utrit

ba zquivaleant verbo

tilrando

f

neritur qum'tö,quæ ver

bum rezzitto. Col«

Abfolvo :

Refp. &quivalere ver

dltgd

Gfoann. 26.qnorum Ym

iferitis &c.

Jigitur ex

]dem

w30; qu

aperté indicat S

h. bic r opitfé« 225 6« 2«

tün f p

in 4« if 14 q*

t. Arf. 3. Suate

,

docet Cajet. Sotus

Valenz , 4« Y«

dip. 19. f

. .

Vaíq. dub. 3.

abfolvendi hac

Q Ui

fEquiva

let etiam verbo

VA. 3

lutiontm,

utiidem

f i

locutio * i»mpe?

do Sacram abfo

qua,

Authores docent ;

& conftat

ex San&, Thoma

quid;

Eadem ratio €

B: , ü qui,

bic ad ultimum.

|

Quianom

dicat

tribuo remi[fionem

,

abfolutionem

j t UPR[SE

Exten

dit idem Hen-

&c. ut per fe patet.

od d

de panit. €

, II ad verbum f?

|Pagin

riquez.lib. £.

ro verbo abol-

qo&Lcondene, Siquis tamen p

dubitat Suag.

E &i

4 endi uteretur verbo »

undandi ,

| um

Tiot

rma e

ffet equivalens , quia

ilidem ,anfenfus fo

dum judicia-

Al fs

non fignificatur a&io mt

niftri per mo

k"l W ul

par

ter eandem rationerm

lis fententie:quo modo

i dubitat Sotus" 4»

M

dev:rbo abiwendi & py

-rgand

D d'fP

difl. 1. 4. V, art- 9.

qu? diximus

æ!' l,

H

Dices; non omn

ia ifTa verba ,

N 77

18

connotant vincula ,

ficuti connotat

aquivalere ,

quiva ente

al

verbum abfelvo

; ergo fevera nou &

ll

lere fecundüm emnia, qu& quor

Refp. non zquiva

Ht

Qt

fnodocunque per ver

bum abfolvo fügnificantur»

'vmhmr "

ere tamen in or

dine ad fignificationem »

zquival

enim €

, ut

I Qul

v2 cft

de effentia Sacramenti ; €a

modum fen- | g,

fignificerur remotio peccatoruim pet

tentiee | n

HPQM

149 -

4dn aliqua mutatio ia verbis ($v.

tentiz, abíltrahendo ab hoc & illo modo particu-

grlentt

lari ; ut magis infra dicetur.

saritur quintó , quale peccatum fit , in mi- 187

du

vt V

niftrando hoc Sacramento uti alio verbo , quàm

abfolveudi ? Refp, V. peccatum mortale effe uti alio

ii

verbo , quod reddat formam incertam & dubiam

"— h M

etiam fi probabile fit , nonreddere formem in-

nj

validam , grave enim peccatum e(t omilfà formá

jm, o

Certà utiin adminiftratione Sacramentorum for-

Rn

ma probabili , ut diximus de Sacramentis im

jth

u!ii M

genere,

Itaque peccatum mortale etit proeo ;

p t

quodeít: Egoe abfólvo , dicere : egote ssundo ,

,e[l,flcjli'

quia nonnulli rationabiliter de hac formadubitant,

n d

ut expreísé docetSuar, loc. cit,

Eadem autem

I5

ratio eft de. omnibus verbis, quanon füntcet«

qu

tó zquivalentia.

Refp. fécundo 3 Siverba fint

lVIfwa

certo equivalentia , aliquos cenfere, non effe pec«

hus

catum mortale illis uti; omiffó verbó abfolvezdt,

j P

fecluíó fcandaló & contemptu. — la judicat Va-

jny

lenz bic puut. g. & Soto i 4. difl. 14. q. 1. art,

gin

2. quitamen non ita univerfaliter loquitur. Co«

»WW

ninck 4:/p. 4, de paoit. dub, 3, Reginaldus ljb. 8.

:4?. I.5s72. ;.

j

ldem in patticulari docet de

"

m&

Verbo' remittendi Sotus loc. cít. dubitat tamen

jj

y

de aliqua alia equivalenti locutione, propter mag-

j

Ritudinem mutationis. Econtrario Vafq. bic dub,

3. ait ; forfaneffe mortale utialio verho : quia

gulhi

violatur receptiffimus Eccleiz ufus.

Neque

hic aliquid. aliud certius flatui poffe mihi videtur,

;W'

quàm cavendum omnino effe à fimilibus mutatio-

nibus , preertim , cüm nulla neceffitas videatue

X yf

effe poffe, illis utendi,

k 3

g.

" rticulus IH

h

T$O

afolutio

18

Quavittr fexto,aninuniverfur liceat formam

itam Ego te abfolvo &c, mutare inalium modum

n qula

& Corcil,

loquendi , ex iis ; qui fauis funt ad ferendam fen-

tf

tentiam ? Scotusza 4. diff. 14- q« 4« nrt. 2. do*

cet, licerefine nullitate Sacramenti, quatenus

fi appr

Tperatiyo

omnis ejusmodt locutio equivalet huic form&

Íecandüm fenfum fubftantialem : idem docent

Chotisa

dlutr,

Vafq. Valenz. loc. cit.negant tamen Cajet.//e5otus

Ii!firmr |

cih, n num, priori, Pettus Soto, &alii. Sedjverior

DN

videturprima opinio ; cium enim abfolutio fen-

m di

J :

j

tentia quzdam fit exuna parte, ex alia autem

qe tecdfe

non conftet , exinftitutione requiri deterrinaté

formam verborum , qua utimut , fatis videtur ad

| ltring

fifrium v

ejus validitatem , fi fub eaforma verborum fe«

ratur , füb qua fententiz feruntur. — Hincinfer-

At f

m

tut , fatis fatarum , fi quis diceret ? abfolvir te

| tix«.;;ufm li

Chrifius. &c. utdocet Scotus in 4. difl. 3. 4« 1«

árt. $. continet enim is modus loquendi fufficien-

| i Clie poa

|

* ttn dj

ter fententiam Chrifti nomineà Miniftro. ejus la-

|

tl

tam , ut con(tat ex Concil. Ephef. tom. 2. cap. 1.

* Dortale

[//]

JJ

J

ubi iis verbis lata eft. in Neftorium fenten-

vend; [

ïlünf, t

Atift

tia: «Dominns nofler SEEfua Chriflus inhac [acva

M

T

ngado Neflovium privatum decernit. — Confivs

D ag

matur : quia (imili ratione aliquze Gracorum Ec.

515 de|

Ptay&de |

clefiz abíolvuntà peccatis, neque unquàm inde

funt reprehenfi,

Hincetiam ulterius infertur ;

m) [ ræ[u

Ut

Y

At l

i

fiquis hac ratione abfolvendi utatur , abfobvit te

| Pt

]

Chrifl a« , abfülvaris c. imperativé , non depree

fs

cative, validam fore abfolutionem.

VideSotum

b' imþfn;

h

iil

in 44 loc. cit. Suar. difp. 19. fo&. x. £m fine. Neque

|

alind vult Major z 4. di//, 2 4, q. 1, $. 2. Quam-

'f,, X&IP,

[

vis à nonnullis citetur ;

quafi fenferit , formam

d

".

n 4liquuhr;t4t:'o in verbis 'cfl"äi

" rft

st fortt

abfolutioniseffe poffz deprecatoriam, | Cosfirma-

t4ri quia communiter approbatur à DD. imó

um

& Concil. Florent. i» i»fórnil. Armen, hac for-

vadunte

r ad

ma BaptifmiGracorum : Zaptizeter fervns Cori -

f » approbatur inquam , infenfu ad minimam

n quzzm

]

imperativo : ficuti igitur zequivalent ifla : Paptizo

hu f

hg t

C baptizetur , cut nonzquivalcant aPfolvo , &

abfolvatur , five abfelvaris Gc.

ier.ä)fäaa:i

189

lefertur ulterius , fatis effe , fidicatur ? a/fol-

$i

veris ,remittuntur tibi peccatatua &c. . Vide

ii l

Sotum difl. 14. loc. cit, Vafq. ubi fupra. Deni-

TT

TU

que neceffe non effe , at in forma hujusSacramen-

ti exprimatur perfona Miniftri, quia neque id ne-

T

ceffarium eft ad ferendam fententiam , neque in

Ü

o

forma Baptifmi , ut patet ex forma Grecorum ,

Jünct

ita DD. communiter,

Porró quid dicendum fit

il

le:

h

circa fum licitum harum locutionum fine peccato

j

h

fatis eííe poffunt ea , qu& fupra indicavimus. Vi-

iif

us ]

de Sotum 4il. 1 4. loc. cit. ubi cum docuiffet, non

i

€ffe mortale uti verboremittendi ommiffó verbó

(b

h

J

abfaluendi , dubitat , an fit mortale uti hac locu-

j j

fl

tione, remittumtur tibi peccata tua,propter mag-

pl

nitudinem mutationis,

Suar. difp.19. loc. cit,

j C*müy'

qui agens deforma per modumimperativi con-

gmmm&*

€epta , & de quibusdam aliis, quas Scotusadfert,

ait, effe prefumptuofum & valdé illicitum . illis

)

T

A

uti , videturque eam cenfuram extendere;etiam ad

Wf

illam formam loquendi : Seeramentam abfolutios

!

qu

nis tibi impeudo,

(i

ngOï"g

weritr feptimo, quidliceat circaparticulamt 90

J thr

t63 Refp. non licereomittere finenullitate , ut

Qi

in

al

kf

j

v[nü

N

lfä

Jrticulus. Hl

Aul

in pracedentibus diximus »», 1 40, & commu-

fotttatoder

nitet. DD, confentiunt , poffe tamen finepraju-

queenim f

dicio validitatis pro eo , quod eitegote abfolvo die

tüm d mul

$

e

go. Peiru

thottala ver

Ceïü?

t

i. abfolve , ut docet Henriq. lib

1. de puenit. cap, x1. vel urbanitaUs , quamvis

(ünrpas

inepte , gratidiego wor abfolve, — Vide Cajet.in

Qweity

WWEA VZ)ig. bic dub. 4. Eadem ratio elt, . quis

ïisdpma:in

dicat :wos te abfolvimus , referendo abfolunionem

9

! & il

non ad Íe &t alium , fed feipíam. tantammodo

L

Cillnïenjm m

pnentratamen mutatio fine peccato fit,utiidem do-

Aittt non q

cent.

Quodfi quaras ultezins , an hac forma,

tylitum

ego vos ai-äfdw- , fitvalida,

fi referatur ad plures

tilisomif

* nmihil enim

poenitentes ?

Repf, validam eífe

5

EM

aliud eftajfolvo vos , quam se,se & te , Ut in

TU form.

fimili de Bapumo docet S. Th. 4. 67. arr. f. 44

LTT

4 E

mo & in cafo neceffitatis licitum erit ita ab«

L h

folvere, ut de Baptifrm

o jndicat ibidem S. 'Th. &

Vitotite

m

de abfolutione docet Henriquez de panireut. loc«

paw,

Ct.

hi

Cattad v

waritur 8.Anliceat omittere particulam illam

*9t

(writgy

ommibus : Befp. fime dubio licere : communie

It ii

ter enim traditur proforma Sacramenti, e£0/*

n M

ab[obvo à peceatis tuis; neque enim hat ver

UM in

indicant poenitentem abíoivi ab aliquibus pecca-

fti

afllli

tis tantummodo , ficuti nequein ifta locutione

tl

Glve mibi numos , quos debes fenfus eft, folve

Eít hz refponfiocontra Gabrie

| i ViS Smu

mibi aliquot.

M

elem 4;fl, 14. q. 2. & contzarium probari. folet

]

t flue t

ex Concil, Moguntin. ca.p. 24. ubi peniturfore

if

ma cium ilía addito. ab omoaibus.

Hanc tamen

fl

:

W

merità reijciuacalii , & inRutuali Romano re«

Qrmato

.An' dliqut mutádtio in verbis d'a."u ;

fj

W

formato dempta cft illa particula oszzbss 5 ne-

Á

que enim facerdos abfolvit ab omnibus peccats ,

[1

al

cüm de multis venialibusnon doleat penitens

.

Hang

tortalia veró connexa funt : itautfi ab uno ab-

5 qu

folvitur pcenitens , omnia remitti debeant.

,[di CQJIL'

Querirer 9. Anliceat omittere particulas il-1 9*

TA

lasapeccatis tuis 1. Refp. qubódattinet ad validita«

boluni

tem, ex dictis conílare , quid dicendum fit j fuffi-

iummo

ciuntenim , ut diximus, illa duo , 4folve te; quia

gb

autem non nulliid negant , qui volunt, mentioné

decfür

explicitam peccatorum effe de eífentia forma,un-

gt

de illis omiífis redditur forma aliquo modo du«

ii r

bia:&quia etiam notabilitez videtur illis detra&tis

(

mutari forma, docuerunt aliqui , effe peccatum

p j

mortale illa inter abiolvendum pratermittere.

TOU

lt inter ceteros Tol. lif, 3. cap. 12.ubi generalie

"U

tet ait,omittere aliquod ex verbis forma effe pec-

! ?z»ittähl*

catum grave , licét non omnia fint neceffaria , &&

fufficiant ad validitatem illa duo : aPfolvo te.

ame

Quaritur 1O0. Àn liceat omittere invocatio: ;

b

g

nem Trinitatis , velaliàs explicare caufam princie

Il

NU

palem? Refp. finep:arjadicio validitatis omitti ;

j j^

Ut diximus in pracedentibus : non debere tamen

Omitti , feu mutari , ne recedatur à communi

j "d

n

confüetudine , ut indicat R eginaldusloc. fu. eit.

A

p

quamvis Scotus dif/. 1. ubi fupra , & Valentia

ontt :

diff. "i. . t, p. 7. dicant , ne quidem veniale eífe,

o P

omittere fine contemptu , videiirque id indicare

S.Th. bic ad 3. cum ait , quód talis appofitio ,

p

al

explicans nimirum cauíam principalem, relinqui-

$

fur

l

uf

Nisuge

"reiculus: 1H.

At

f4.

tur arbitrio facerdotis.

Qui tamen explicari fo-

tutt verb

dine ad validitatem

let, quód potiusloquatur in or

totfttant

Sacramenti , quàm in ordine ad licitum

ufum. Vi-

1ibus aisf

de dictumin mum. Y $ 3-

fatpttom

bus, quz ante & pott

cedum

154

Quaritur Yt. De preci

fo

timam abfolutionis pon

i folent. ? Refpondet

fruncdigim

ffc quidem de effen-

'Toletus cit. s51. 192. none

e

f (in ,l

tia, utexprefsédefinit Trident. f:

[[. cap,e. 3. 198

Triun, lf

fecundam. mo-

verbís : precesautem alia ,qu&

li Cotclig

vem Ecclefra laudabiliter adj

:mgzmmr,

ad forme

Ib d gt

[

d adminiftrationem

e[fentiam non pertinent,me

ceffaria ; pertinere G-

bujus Sacrameuti fint. n

t verüon

smen ad ritum ordinarium ,

& caremonias , qui-

| lal

firatur , ac proinde

büs hoc Sacramentum admini

| Duriy

finecaufa non debere omitti. :

quia vero eiusmo-

|P'ttttios

erit tantuni-

di omiffio non eft in matetia gravi »

« quilin

mmado venialis, üt indicat Sotus in4.

difl,& 4

a mmi 7 dl

fe&. 1..2,

«rt. 8. Lugotame

a de Panit. difp-13.

Lt

iam de veniali ; Dicaft

illo verà

num, 9. dubitatet

DL E

| t?üüxe;udin*el

jJiad.8.de Sacrament

o Ponmit, difps c.

mï lbl Ton.

; & alij

abío»

nuin. 24, Valentia cit in »um prior

farn illarum

luté negant effe venialiter pe

ccamino

(!ü:qlla Vu[gaü*

fuetudinem premite

grecum omi

ffionem , & con

Ui

q

liberam effe.

Illad communiter

W Sitt

tendieas preces

uti 19-

t

adnotant DD. in

brevibus confeffionibus,

fl a

imó & in longiori-

rum, qui fzpe confitentur,

"ii tyre

bus , fimulti (int confitentes ,

pra'flare , formam

Tl

pro-

rzdictam , verba neceffaria continentem s

et l.

n

ferre duntaxat.

Vide Tamburinum 27

s

il

. 1. Sàverb. abfolva nttth I

r

confefl. lib. 3. €. X

Deno-

4

uj

Dianam. q. 3«t. 3. refolat, 97*

& alio$,

rum

MT

D enda fhm

-4n aliqua mutatio in vevbis du

dOrugg

expiitmfö

rüum verborum utilitate , aut 'efficacia , an

hl

f um' ï

conferant aliquem — valorem — omnibus ope-

ribus fatisfa&torijs , ut. exopere operato fatis-

fiat per omniailla, ut elevata per hec . verba,

"I

dicendum erit, cüm agemus de fatista&tione, Pro

L

nuncdicimus , eaomnta verba , licét. neceffaria

at

non fint , laudabiliter tamen adjungi , ut dicit

A

Trident. féff. 15 .cap, 3. in quo duriufculé loqui-

'(MIJM ,

tur Concilium Colonienfe z& Excbiridio fub ti-

T

tulo de Sacramenta Ponitentia , ubi ex Getíone

nniämtiozfu

dicit,. debere retineri brevitatem , & fimplicita-

| ( '*

tem verborum abíolutionis , nec utilem effe il-

ht

lam aliorum verborum, aut. precum addirionem,

n

Qneritur Y2, An liceat quavislinguá profer- 1 95

xcmW

se abfolutionem ? &vefj. nonteferre ad validitae

"d

l

tem , qua linqua proferatur abíolutio, ut conftat

T

ex materia de Sacramentás , in genere in. ordiue

46

tamenad licitum ufum fervandam effe Ecclefize

Wl d

confüetudinem 4 etenim Sotus £» 4. art, 8. cit,

)

T

ait , fibi non videri mortale, fi quis apud nos in

gl

p

linqua vulgari utatur ; mihi tamen ea res dubia

LZUH

fl

j

Ulteriüs quzri folet in. prfenti , an fotmar 96

dxuesz

"

hujus Sacramenti poffit effe conditionalis ? Ve-

rüm ad hoc patet refponfioex dictis de .Sacra-

i

TU

meutisin genere à nwm, 16y.. ubi pto varietate

conditionum & Sacramentorum (nam Sacramen,

&a!l ! |

mgnttml

mentum Matrimonij , quod fequitur naturam

civilis , fpeciale quid habet ex ibidem ditis s.

|

TLM

"]

iJuF

174. ) varie praíens quaftio foluta eft &t decifa ,

,y[

J

ut uiteriori dicuffione non indigeat : quare re-

j

colenda funt , qua ibidem diximus.

D

AR«

«( 156)$e

A

ld

midedi

AsTiIcurus IV.

Ts (

10 Sacta

i Sacramentalis abfolu-

Motifmm

tTtl

tioimpendi Poþ'it al[enti ?

futeutin,

1397

Riplicem hzc controverfia. habet fenfum :

Qautem |

?

rimus ff , an poffit paenitens per litteras

Mi n

confeíus

Sacerdoti abfenti, ab eodem abfente ab-

tantcis

folvi?fécund us,an idem confeffus prafenti,ab eo»

hod

dé abfolvi abfente ? tertips,an per litteras vel nun-

Aptnds

tium confeffus (acerdoti , ab eodem deinde pre-

DI

fenteabífolvi poffit ?

V, p

398 Dicendsumi, Semper invalidum

eífe Sacrae

LU

mentum Ponttentig co

latum abfenti , feu poeni-

t qin

tens praefens faerit c

onfeffus , feuab(ens. Nega-

EM

tivam elit fuiile pro

babilem , docet Cardenas i*

m

Crifi difp. 9. ».119. & ejus

dem (autores videri

i, «

[*)

f.dub. 4.n. 86

ffunt apud Dicaftillo bic 4ifp.

Deciarationibus

Mi

v

erüm hacopinio,ut tefertur in

It

Cardinalium ad Trident. f£ff. 14* €- f.

que docet,

"k cen

licere pet litteras feu per internun

tium con

feffari

"t tmi

abfenti Sacramentaliter confit eri,

& ab eodem ab«

fente abfolutionem obtinere , damnatur i Cle-

Mu

mente VIlL 24 minusut fal/a temeraria.G fcatm

L

dalofa , probibeturque [u

b pasa excommHmoáe

iritua

tionis flatm. incurvenda, fibique veferoata , t

j "k

)

blicis privdti:g;, le»

ng" z. '

deinceps ifla propoftio pu

*f

éliomibus, conczonibus, d congre,äïibu: doceatttr s

T

hi,

etue maquam tanquam aliquo . cafi

(^ prah.al*i'-

5

l

LT

du Sacramentalis abfilmtio cfe,

,Ir7

là defendatur imprimatur,ant ad praxin quovis

Y

modo deducaturs

Probatwr item cenclufio ex

Trident. fcff. t 4.cap. 2. ubi dicitur, qued Chriftus

hoc Sacramentum (ic in(tituerit , »t , q9i pojfe

jj

Baptifiumcrimine aliquo fe contaminaverint an-

te bocTribunal reos ff uoluerit.ut per Sacerdotái

L

feutentiam ab admiffis peocatis liberari po[fint :

ie nl

qui autem folüm ícribit epiftolam, aut mittit

m J

nuntium , non fi(titfe antehoc tribunal , ut vee

Deindeabfo-

TU

niam peccatorum recipiat ; ergó.

"T

lutio eft a&us Judicis ex sarm. 17. proferentis

T

& promulgantis fententiam ab[olutoriam crimi-

d

nis non quolibet figno, fed verbis proprie di&tis

eX s5n. 13 4. nullus autem Iudex promulgat fen»

d

tentiam verbis , nullo alio homine prafente , &

iï llu F[El]l'

alius, quàm pocnitens in hoc judicio effe ne»

j W

quit ; ergo.

Ex bis colliges Y. Pontificem ibi non folümt99

:l[äfW

j D

prohibere, ne facturn liceat,fed etiam, nefactum

teneat ;nam cüm hoc Sacramentum fit ad falutem

T

(j

pl

neceffarium , fi poffet validé , in aliquo cafu pof-

ulW'

fet licité conferri ( quod tamen negat Pontifex )

j

f

"

urgente nimirum extrema neceffitate falutis; nam

ficut leges Ecclefiaftice non obligant cum gravif-

jot?

TL

fimo damno temporali aut periculo vitze, fic mule

té minüs obligare poífent cum grav;ffimo detri-

il

j

T d

mento Ípirituali & periculo eterng damnationis,

j

Colliges 2. INec pofle falvari conftitutionema

j

Pontificis , i dicatur, abfolutionem conferri pof-

JWW

Íe abfenti, . dummodo confeffio in prafentia

u

'ï

j/

praceffit ; nam Paulos V.die11. Julij.anno16o j

j

L

-uSq

Articulus V1,

p

in Congregatione , officij declaravit , particu-

i t Q

Mi n

Iamillam c& nonfolüm fumendam effe copulati-

v5 ( ad cujus falfitatem fufficit falfitas cujuslibet

Qu2 aobisc

la um ex

partis ) fed (ümendam effe diverfive, ita ut abfo»

lutiocollata abfenti ; feu confeffio facta fit Sacer-

hacomm

it, utrdi

doti prafenti, feu abfenti , in nullo cafu liceat , ut

etiam patet ex probatione fecunda conclufionis,

posr p

iitdiet.u

Dices 1. In alijs ludicijs poteft ferri fententia

abfolutoria etiam in abfentem : ergó & in hoc.

RLT

WA p

Kefp. etiam in alijs Judicem fubordinatum inva-

Jidé fetre fententiam , nifi fetvet formam fabfian-

fö*iptummai

(às; mpf

tialem fibi à fopremo Judice praícriptam ; & fi

valetabíolutio in abfentem lata, ideo eft , quia

TW o

in tali externo foro forma non eít femper pre*

TU

Ln & Pom

fcripta , ut fententia im praíentem feratur : in

Sacramentali autem Judicio id nunquam valet,

Wetiyis

EM

quia inhoc Sacerdotes funt Judices Íubord:nati

Chrifto Domino fupremo Judici , qui ficut illis

Mrenie

Paf

dedit poteftatem judicandi , & peenitentes à pee-

catis abfolvendi, ita etiam prafcripfit abiolvendi

tht

o f

formam, qus , ficut ex traditione, & praxt Ec»

cleíiz colligitur , talis eft , ut abífolutio folàm in

MT

*

UuT

pr

aíentem feratur,

Nec confeffionem per litteras

Falsim

202 Dicendum 2.

aut internuntium idoneam effead valorem hujus

&

Saeramenti, etiamfi abíolutio detur praíenti,

Oppofitum damnavit Clemens VlII. & poítea

a

PaulusV,

^ HERI 0. idque rejicinnt Sotus; Va«

lentis, Vafquez , Bonac, Layman, de Lugo apud

i $8 & hoc tefte etiaia Caje-

Dicaftillo 47/p. f.

ftz 2

wns ; viétozia, Ledefma, omaesque Thomi

qül

p

2dn Sacramentum Aab[olutio & c.

158

,ai qui poft Clementis VII. Decretum fcripferunt.

Ratio autcm ff voluntas, & inflitutio Chrifti,

[etopit

s ejit

quz nobis conflattum ex communi fenfu. Eccle-

fiz, tum ex Clementis VIIL declaratione , ex eo-

ET

TT

dem communi confenfa DD.deducta,quam dein-

e, ut vidimus, confirmavit Paulus V. Deinde

filiii

nxulo

probari poteft ex cap. quem panitet. 88. de Pa-

sit. difl. x. ubi dizitur : pracepit Dominus mun-

milntel

&il

dàndis , utoflenderent ova Sacerdotibus, docens,

]

vorporali prafentiá confitenda pececata , mon per

a t

m

, [eriptum manifeflanda, Omittoalias congruen-

]

, tias ; nam fide congruentiis agitur, multz pof-

n

*JQEM

n

fünt pro utraque parte excogitari,

Si quistamen fua peccata. in fcripto transmi-20g

J

r

Ti

fiffet, & poflea praefenti Sacerdoti affirmaret , fe

dejomnibus ijs dolere;'& fe accufare, confeffio, &

t l

abfolutio foret valida, imoó tefte de Rhodes,

j

modóponitens deinde przízns facerdoti ab eo

j lït?l ;

]

petat abfolutionem ab ijs, qu& in epiftola illa ex-

u

; arata erant.

Ratío ef? : quia in tali cafu con-

T l feffio veré fit

prafenti Sacerdoti; per hoc enim

p

,x'

ponitens fatetur,vel confietur przfenti fua pecca-

)9 ta, quedfe accufet ,. vel petat abfolutionem de

peccatisjam anteanotis, Ita plurimi apud:

d

1P"h

de R hodes bic d:ü 2« Qd

ia W

fe&. Z- * Z.

u

f Pw

[ pultü

ulllslw

j

Ia cs

m

g)o

g

(

u !

14

j

ARTI-

j

V

«$ (160) $&

Miionm,

Anricurnus V.

qum fate

ittdor, g

Capettt

Rituah lo

ZAnab[olutiovalidà imper

vinidratio

datur moribundo , qui tantum

li 7;10'4

Mi W/'Fh

dedit [ugna doloris, velfactenda

;5!'2! ntil

Ils petgta

confe[Bonis in ab[entia

confe[Jari] ?

gum;fl IYT

1fficultatem hic pariunt. dicta

art. pr.md.

F W'fmïd'lt

tivá tenent,

Didacus Al-

] ttdgi, 4

D

propter quz nega

Dim I, i

varez,Lovar. Turianus,&

pauci alij apud Dianam

tom., 3. T. 3« refolut. 4«

pracipue ob decretum

Clementis VIII cit. in s.

198. quo damnavit

Cs

abíenti

Sacerdoti : fed 'in

tütu j

confeffionem factam

lm $ la

hoccafu , quo moribundus

dat figna doloris lo

Jm in abíentia confeffarij , co

nfeffio,& (vi actu-

n r

fatio, inquiunt ;

folüm fit in abíentia

Sacerdotis ;

li gdit :

confeffio Sacramentaliter validae

M

ercó illanon eft

titttl Cl

Verüm.

ao

Affirmativa tenenda

eft cum communi , pro

nipund,ge ;

catalogum DD

.congerit Diana €t-

qua integrum

(tillo 7r. 8. de

Sacr amento Penit.

N '

tatus , & Dica

addit, tot efle pro

M

d.

difp.

9. dubit. 6.n.771» qui

ititudo doctiffimo*

hac fententia DD.

utíola mu

TM

rum ita fententium poffi

tobruerepaucorum E

Rnl

thoritatem pro fententia contraria.

Pro hacfen-

*.mmï lg

$. de extramá

, qülaþwh

tentia citatur etiam S.D. opse. 6 f.

Uniiehes ubiait z flameno injirm

s , qui p::ï'.

Isf d

p

"n abfolutio valide iäzpendamr ö"c x 71 6t

untlionem, amifrt notitiam. vel loguelam , ante-

l

quam [acerdos veniret ad eum , "ngat eum Sa-

cerdos , quía intali cafn debet ctiam baptizari ,

C a peccatis abfolvi. Probatur 1, Conclufio ex

i

Rituali Romano à Paulo V. approbato pro ad-

miniftratione Sacramentorum , ubi hzc haben-

f

tur. : 4ud f ipter conitendum , veletiam antes

l(

7

quam incipiat coufiterti, vox (f lo

quela eegrum de-

i

ficiat , nutibus & fignis conetur , quoad fieri pore-

rit , peccata penitentis cegno[cere, quibusmtcun-

gue Uel in genere, velin

[pecte cognitisveletiam

f o

»fa

mf VIM

tendi defiderium feu per [e , féu per alios o-

D]däti!im

Jlenderit . ab[olvendus eft.

Ti

nl

Dices 1, Hoc tituale debere corrigi ,

decep- 466

ji

u

tümque effe colle&orem illius immemore

m De-

,odaml""

creti Clementis Vlif. cui adveríatur, Verüm hoc

"TU

dixerunt aliqui apud Congregationem Cardira-

u

lim $. Inquifitionis Gener

alis ;; niholotninus

Qp

coram Pontfice ab eadetm. con

j

gregatiene decre-.

tum fuit 2.

Detemb. Anspo 1621. Rituale effé

msaserdv

nühm 4

obíervandum , prout jacet , & nihil adver(ari

Decreto Cleme:

itis VIIL imó etiam Pontficem

yarir

relpondiffe oretenus , illud obfervandum efte ,

teltatur Lugo de Peziz. dif, 17. fel. 4.

!GII[DIW(

p

Dices 2. lllud Rituale nonhabere authorita. 4

u

tem aliam , quàm habeant alij quicunque libri ,

,

qui de licentia Pontificis prodeunt.

Verüm ne-

j

"n

T

gandum eft, non habere authoritstem Pontifi-

m

, ciam, fed folüm Do6toris privati,quod Probatgr

[

1, quia Paulus V. in Bulla Rituali przemitti folita

dicit, fe id facere pro fui officij dcbito , quo ut

" ';g.

Pon.

*

u"nrticulus V.

p

162

ut omnia honeflé

Pontifex tenetur providere ,

funer ro

fiant, przcipué,

qua pertinentad Sacramentorum

Indjett n

4 , inquit , religiosé ob.

Dite; j

adminiltrationem , 27 4^

Traditionibus &

SS. PP. De-

iultocafu

fervari Apoffolicis

cretisconflitutos Ti

tus, CF ceremonias pro mofiri

Asconfrte

curare omnino tenemm. :

quz funt

ïïändll cürj

officij debito

rié ver

ba Pontificis quà talis.

. Quia di-

tordidnur,

i

pipp

fe mandáffe

Cit ,

ut rectà & ordinsté ageretur

ifario df

nílio virorum Do

&O-

ib i

Cardinalibus , ut cum €*

rum Rituale conficeretur

.

3. Addir, in Ritualt

lst

batos in Ecclefia ritus.

reperiri rece

ptos & appro

od v

ut impofterum tan

quam Ec-

tonfefürio

4. hortatur omnes,

clefie Romanz filij e

jusdem Ecdefie omnium

W 3li0fum |

ra aut

horitate eonítituto Ri-

Matris & Magilt

0 Quir

tuali in facris func

ionibus utantur , & in re tantí

ïuïuægmti,

momenti , qua Ec

clefia Catholica , & ab ea pro-

Inbg,

lub

inviolaté obfervent.

eriurri

batus ufus flatuit ,

ficut Pius V.

10b

dicit, fe conft

ituere Rituale,

Pf

ificale;

& Miffile :

Cien:ens VIIL ediderunt Pont

PHlpigris

d hzc continent anthoritate

m Pontificiam et-

fe

Unde etiani

H",!bmr, ,

jam juxta Adverl. erg

o & illud.

"ürig Ce

ffe effe , utfacri & finceri

Clemens VIIL ait, nece

(g?ö!nmü] 1

Eccclefie Catholice ritus;

qui inSacramentorum

n

'h

aádminiftratione alijsque E

cclefiafücis fun&ioni-

Ptf

Ecclefiatum cufam

W

l

bus fervari debent abiis , qui

r Mi

Apoltolicz Sedis aut

hotitate prodirent.

At

gerunt,

loqui de illa de-

f

:98 Dices g.

Pontificem foiüm

]i

j ht

l

mifereatur 1 Q ita

aliquis apu

[7]

Ullunu

precatione ;

ibidern

Dicaflillo ezt. zes4. 2

Of. explicat S.D.

an, fl

hanc refpone

éit, Íed Re(pondet bené. Dicaftillo ,

Ll

ionem

" d

adn aäjölutia validé impendatur Cä"c-. 16j

t ho

fionem pro fui refutatione, ut per fecorruat,non

iroento

indigete ; nifi legente illum textum Pontificis.

209

vlipid

Dices 4. In Rituali illo noi eife fermonem dé

A

hollto cafu , fed dealio, nimirum quando zgro-

77 zää

tus corifitendi defiderium per fe, vel peralios o-

:qu |1

flendit coram Sacerdoté , quia ià. verbis relatis

ii

non dicitur , poffe ablolvi, etiamíi abfente con-

( mad

teffario defiderium oltenderit,

Sed contra eff ,

a Doi

quód fic non appareat , quare, vel quando conf«f-

j in M

larius uti debeat teftimonió aliorum , fi illoprae-

u

fente,& vidente figna exliibentur : fi antem figna

u

confeffario tunc nom innotefcant ab egroto , fed

T d

éx aliorum teftimonio , hócque (ufficiat, ut ab-:

jl M

folvat, quare tunc confeffarius debet effe in cubi-

"T

tulozgroti, üt teltimoniüm valeat ?

uupr

Probatur Contlnjio à. e Concil. Àraüf, Là

MA

G

, 5

t4p, 12.ubi fic habetur : /wbiró obmmtefceds ,

10j

protit flatutum efl , Paniteutiata accipere potefd ,

j

gui

Jiveluntatis preteríta icflimonium alisvum ver-

g

bis babeat, aut pra[entis i nitis : quod idem ha«

betur ii Concil. Cárthag. ÍlI. & refertur in cap.

jb

&grotantis, de Con[éc. dif1, 4. Demum S. Leo Papá

u

epi(I. 61, ad Theodor. ait $ qwd , fi aliqua egritu-

j j

&iue ita fuerint agravati, ut , quod panlb anté

;mruW pofcébaut , fub prejentia facerdotis fianificare won

w p

