bus phyfica , ab aliis philofophica permanentia ;

D

nam lromines, quamdiuactus prateritus non re-

lo n

?

tra&tatur , judicare folent, talem hominem manere

NT

Ll 'ti

in antiquo affectu , eb quód peccatum prateritum

non retra&tatum fundet quandam inclinationem

päf läl[fer Q

"tl

ad fimilem actum,fi forent ezdem circumflantiz?

& hac habitualis perfeverantia omninó non tolli-

mulfo

Itl

tur , nifi per retrsctationem, cüm confiflat in il«

Pt

liuscareniia, in quatamen carentia minimé poft-

aL

tum eít habituale peccatum , fed in carentia Divi-

TUj o

ngcon-

A;z Peccatummortale cfc,

143

n2 condonationis , vel intzinfece juxtà

L

'Th

Q«

, f

fi

m t hi

miftas , vel laltem extria

lece, ut volunc RR.Hinc

dberell

eílo, ratio voluntarii a&tualis fit ipía effentia pecca-

iabl

tiactualis , quia ipfe aCtus voluntaus eit & deno-

minatur peccatum , non ita habitualiter volunta-

anet t

-

y volunt

tiam conüituitpaccaäum habituale , ut oftenfüm

eít.

Quare , ut explicat Oviedo ti 2. fr. 2 co5»

Pmpouim:

trov. Y. punéio, 6. voluntarium habituale non eít

Uif, (imm'

confundendum cum volunt

ari

701

o morali, fed illud

pabutis

colloceturin a&tu voluntario non retra£tato, iftud

» volii t

ineffctu actüs voluntarii, in quo habituale pec-

h qumil

&tj

€atum coafiflit , nt (uppono ex Tzat. de Vitiss c

Peccatis , atfalfam deindé eft, ad tollendam vo«

d

luntarietatem moralem requiri aliam volonrarie-

( 3turti hdbl'

"

tatem 5 fic etiam obligatio ex voto relicta eft mo«

d

raliter voluntaria voyenti, & tamen fine ipfius a-

&u poteft auferri,

TE

Obijcies 2. Per peccotum perfonale homo fer 6

lm prt

ávertit proprià voluntateà Dzo : ergó toili noa

L al

Wiä1qubdno1

]i

ogit&ï

poteft , nifi per converfionem propris voluntatis

adDeum, — Prob.cosea. quia quzlibet forma tol«

d

Ri

lidebet per aliquid fibi oppofitum : fed averfioni

m

nihil opponitur, nifi converfio

"

?

ergó.

Refpe

tl BGM*

n

l

hoc quoque argumentum probarenimiüm ; pro-

bat enim , per. negationem converfionis faltem

| d

pattialiter conílitui peccatam habituale, & con-

1(]!11350'1m

fequenter perquamlibet conver(ionem ad Deum

l

u

Ti

qn

((Q

10[][0

tolliformaliter habitualitatem peccati , cüm abla»

t parte tollatür tetum in ratione totius ; hocau*

E n

Ü

tem dici non poteít, tüm ex di&tis zum. prieri,

,msme l

tum quia fola (gratia fanétificans formaliter tollit

-cnrn D "

n[th'

: péccatum,

z

eAriculus L.

144

L

ecctum: — Dico ergó, sbunde averfioni oppofi-

fitipr o

tum effeid , quod dellruit illam averfionem ; ho€

autem przílat Gratia fanCuficans , quz incom-

Yi [eumd

heraoni

poffibilis eft cum peccato gravi , & »qua homo

bipert

habitualiter convertitur ad Deum , hocipfo quód

erillam amicus DEI fiat.

ANotandum autem »

t üfpofr

hiceffe quzftionem de averfione ut moraliter pete

ptentün

Jocedi

Íeverante , & quidem (ub ratione peccati : licérere

go gratia peccato ut przcise commiffo non oppo-

It hyj

natur , nec efficere poffit, ut commiflum non fit

UOtts lt ab

tamen opponitut illi, quatenus eft mortaliterfeu

mfid'läingui(

Pninfig

babitualiter perfeverans,

Q::ód fi dicatur, avere

lm

fionem à Deo tanquam aQtum voluntatis habituas

Ti a

liter perfeverare, denecper converfionem revo-

ceur , recollige di&ta in z. prior?, Ícilicet aliud

Fttam &l "

effe averfionem habitualiter perfeverare in vo*

Mütts

]untate , aliud moraliter feu habitusliter perfave-

Pt ii

rarein rationepeccati : primum per retraciatio

Wi i

nem, fecundum pergratiam tollitur.

"tdiwr Y »

166 Obijces 3. Auth. Comcilii Trident. quod

QIiim'im,ïE

Tl

feff. 6 e. 7. ait, juftificationem. adulti fieri per

TY

voluntariam falceptione

b

Gratiz, & Donorum:

m, y

Tütfe

fed voluntaria fufceptio efle nequit fine a&tu pec«

A

UR

PH m

catoris : etgo,

Refp. Concilium loqui de pete-

Ia

hi

MC

L

ftare ordinaria, & juxta prafenten Providentiamg

nam in ordine ad potentiam. abíolutam non qua-

W'ml(ro ,

drant , quz ibidem de Juftificatione fübduntur »

"f

Al t

quía Concilium ibi adJuftifieztionem requirit alia

fj

^

Ill

Dona , & difpofitiones , quas nec A. A. requirunt

7

H hi

ad Juftificationem de poten:ia abfoluta.

Simili-

"t

Ll

teribidem etiám dicit , noftram Juftificauonem

^i] hi

LT

fieri

^ dnn,

u

"du Peccatummortale t$c,

niop

14f

n

fieri per voluntariam fufceptionem dratis da

t

nobis fécundgmn men[fuvam n

[

X

5

£

Ve It

r difpofitionis , &

u ]oii

tamen non implicat de potentia Dei abíoluta ear

fieri per collationem Gratiz ultra meníuram no-

TT

i at

fttze difpofitionis.

Similiter (olüm in ordine ad

oralist

potentiam ordinariam , non veró abíolutam

yi ; It

procedit, quod habet Innocentius IlI. cap. Aajo-

res. de Baptifizo , ubi loquens de peccato, hócque

j non ?

m n

fumens ut ab oiiginsli, non àt ab habituali perío-

vorait

nali diltinguitur,ait : 2504 confenfi contrabitur,

confen[n minim velaxatur..

ia

Propt

*r quod obi-

as

ter adverte, propofitionem hanc Íumptam ex ter-

minis , & abílrahendoà fübjecla sma:

i t

"n

eria, neque

etiam ce lege ordi;

natr

$d

ia effe unive

riaifer veram

n

juxta mentem Adverfariorum ; nam in humanis

ent in/"'

Yxn

plures.obligatioms e

E k.?

etfonz oblieatz confenfu

igr p

TU

contracta fine ejusdem confenfu relaxantur , &

creditor v.g. aut promiffarà

1s debitori & promif-

fori invito, , ned

umnon confentie:

^

H

ti, poteft de-

dfnt' qu

^

E

)

bitum promiífionémve relax

L

TE

*

Tadé propo-

i i

a.hzr:

Itio , Utex terminis fit univer

t

f vera, debet

" Dgnühli

fignificare co

&

ifenfüm non re

ä

ing a

:

N

atmm ad eandem

perfonam , adeó ut fenfus fit :

Q

H

aüld

F!"

104 Alicujus con -

a(l

Jenfu contrabitur , fine ejusdem confenfit minime

rori

relaxatur

*

n

t

5

fed confenfum utcumque five ejus-

qm

*

N

j

dem perfonz , five diwerfz ,adeo ut fenfus fit

.

2

r

j

Qnuod confenfu costrabitur ; fíne al

iqxo utcumque

confenín nsa velaxatur.

)

v

t

Obijcies 4. S.D, q. 68. 4. 4. in cavp. dicentem:t 67

f

ntlns babcus voluntatem peccandi pote[] à peccato

j

l]

j

mundari, quia hec effet ponere coutradittoria f-

,lmul.

Articulus: II

;

146

S.D. loqui de peccato actuali , feu de

ftsdoriant

suul.

Refp.

affectu, quo homoa

dhuc inharet obje&to turpi ;

dentem «

fic enim homo di. it

ur habere voluntatem peccan-

.

& lt

sé peccavit , & non re-

m hd

di. non vero, dum praeci

r ; agit enim ibi S,D.

qu hg

traclat , quando non tenetu

deadultis ; qui cupiunt bap

tizari, & nolunt retrae

fgtb,

]

cüm tamen pomnt j

&are peccatum commuflom ,

frtün

Ti a

&r ad hoc teneantur, per quod actu peccant acce-

deó fi tunc ipfis remit-

m

dendo aá Baptifmum : & i

f«

terentur peccata, darentur a

bsque dubio duoco

Pf f

&

tradictoria ; effet enim tunc peccatum actvale ,

AU tOn a

etiam non effet , cüm tolleretur pet remiffionem,

wllllmpmgä

168 — Nec etiam obflat, quod 5. D. /lc q. 86.4« 12«

(l

-

expreffé dicat , ZmpofJibile e[fe

; quöd'pecmmm 4*

Wi

fecundzus quod

licui vemittatur (ime Panitentia,

g

potentiam or-

T

efl Virtus 5 nam loquitur fecundüm

dinaria:o ( ficut etiam inte

lligitur

.

"Irident. dum

!US a&ïïbæü

onem adulti fieri per

feff. 6. c. 1. dicit , Juftific

ati

hi üïü "

voluntariam (ulceptiionem

gratiz & donorum )fi

unip,

ríarios , dum 4

Bo

enim Apoftolus etiam juxta Adve

"

Hlcb, dicit ; imapoffibile effey €05,4

ui ji'mel illumi-

1

[

UL

d Penitene

zati (unt & prolapf,

var(us renovari4

Füäïiwr ,

fiam,congtue explicatur

deimpoffibilitate fecun-

ii

cur non etiam Divus

düm potentiam ordinariam,

Mi

Thomas ? Neque exeo, q

uód peccarum perio*

ts "

xiffum fit , fit inaute-

nale ptopriá voluntate comm

L

muæmMC

tatis

3

aliás pecca-

ribile fine proprio a&tu volun

[ tl

tum originale foret inauferibi

le fine actu ejus , if

rem ail«

quo peccavxmus.

Hinc etiam negatut ;

001.1

TR

ab

quam non effe tollibilem ab aliis caufis, quàm

nj

H([an

illis, à quibus ponitur 5 nam proprio motu Pïä

LT

z

"d

-

Utrzm Peccatum mortale c,-

147

vdli, f

tus ad orientem,fine proprio

motu poní poteft in

o r

Occidentem : & peccatum injuftiriz formalis fine

tem p

a&tu Jattitiz formalis tolli poteft, Licet ergo pec-

,O

catum habituale con(iítat in carentia Gratie. ( in.

"m

qua habitualiter perfeverat) prout inductaab adu

olun t

proprio, non tamen erit neceffe ut tollatur per

mll pUM

ormam prout connotantem a&um p:-oprium

eccan EU

tanquam caufam , fed fufücit, quód à quacunque

T

tandem caufa ponaturGratia,qua eft oppofita fuze

ubio t

privationi feu habituali peccato , feu connotet ,

n a&üüïf ]

Íeu non;aCtum poenitentis, coníequenter finehoc

vt

tollere poteft habituale peccatumn.

TA

Obíjeies $ Status amicitiz juxta Ariflotelem!69

[ tf

perficitur per mutuam redamationem : fed perre-

mnm f

mifhionem péccati venit ad ftatum amicitiz , qui

fuit peccator & inimicus : ergó absque omni hu-

g

Trdt. *

jus adu hec remiffio fietinon poteft, — Covfirma-

adulli M?

t i fiper donum aliquod fiat hzc cemiffio , illud

jjonon?

donum acceptari debet ; ergó iterüm requiritur

;noüadm

l

peccatoris acceptantis aliquisatus, — Refp. diflin-

j gmch

quendo maj. ftatus. amicitize a&hualiter exercitze

d

perficitur per mutuam redamatic nem . cozc. fta-

tus amicitiz bsbitualis , zeg. zsaj. Juftificatio au-

n

euim^

tem non dicit ftatum amicitiz perfe&tze actualiter

at

exercite , ut patet in infantibus

» qui per Baptif-

üï 6[ mäh

mum juftificantur, & fiunt amici Dei , quin exer-

Ptü

ceant ullum actum amicitiz.

Deindé ex hoc

. Jl

ergumento fequitur , non nifi per actum amoris

: g&utiüsj

h

[2

obtineriremiffionem peccati , quod aperté falfum

eft in Sacramento Poenitentia.

J qui

- d Confirmat.

dico, ant, folüm verum effe in ijs, qua pendentà

jon

2

volun-

Avticulus 1.

148

voluntateno

fita ad obtinendum jus aliquod mot-

l

rale difponendi de rebus , uti contingit , quando in

humanis unus alteri aliquod donat, alter , ut dere

Jus h

abeat difponendi , debet acceptare : non fic

ht

(e habet res in donis Divinis v. g.

ipfius Gratig ;

lal ;

qua confertur per inflaxum phyficum caufz do-

nantis, adcujus infuüfionem nullg acceptatio fe«

qUH'l(U!'-

f

10 d

6. Aftus bonus prateritus & habi-

479 Obijcies

S

tithyc

tualiter petfeveransnon poteft d

e(inereà perfeve-

l:ilS, u Pm

rantia.habituali fine ullo a&tu hominis,

qui elicuit

Rc./P.

h plol

illum actum bonum : ergó nec malus.

Ti ordng

difparitatem e[fe, quia a&us prateritusnon ceffat,

lii

nifi per novam malitiam moralem, ficut nec actus

Etiy.

malus ceffat, nift per novam voluntatem velactua-

ORj

liter vel habitualiter bonam ; fed Deus fine operae

W nttere

tione hominis non potelt effe cauía eiam permil-

Tüm g.

fiva voluntatis , poteít autem fe folo effe caufa

Pt

voluntatisbong ; Deusenim fe folo ex mala vo-

quia voluntas mala

"jf

luntate poteft facere bonam ,

ex mala fit bona per receptionem folius Tuftitiz ;

Í ;I;l'w.'frn i

ftificationis, Ícl«

Uj 7&

& unica caufz formalis noftrz ju

Ptj

licet gratiz fan&lificantis, quod Dzus fe folo

fj

vfini

facere poteft ex s. 163.

J

!

d

»

fffhxä

*

F

GO:E[: 7..'«';;'!]"

Idx 1 Wli':;

tuli a,

f—';ïïvdm 3:!1,3

ff þät

Wügi

| Anrr [*

$? (149) ?

iquodfit

; quandoi;

ARTICULUS IV.

t uudt

( nüïltïä

du unumn Peccatum mor-

ts Grta

m caufz Lj

tale poät remitti non vemi[[o

altero ?

gt

" Ermo eíl de peccato mortali : de venialibus? 71

lt & I'»';T

.

enim hac Difp. non agitur , & eftalia ratio de

r p

illis , ut patebitex difj. feg. Poteft hzc Quaftio

j ii

in duplici fen(u agitari.

Primus eflan de poten-

ylus.

tia ordinaria poffit unnm peccatum mortale fine

sf "'ï

alio remitti ? fecundus : an de potentia abfoluta?

r n

Et quidem, quod ad priorem lenfum attiner, elt

gt

omnino certum, non poffe unum fine alio dimitti,

gt

ut patetex communi confeafu ominium DD quo-

t

n j

rum nemo exiítimat , fe dimidiatam mortalium

d

veniam poffe obtinere.

dem aperté fupponit

) mab T

Trid. fzff. g. de mundatione ab originali per. Bape

johunta

tifium , [eff. 6. in tota do&trina de J'ufFificatione ,

Jits luw

ubi', c. 7. C* caz. 10« G7 1. docet, resziffionem

ao

peecati mortalis fieri per infufionem gratia jufifi-

"m

cantis » facientis ex inimico amicum , G beredem

*

.

;o

fécundim [pem vita atevna

Et eadem fe[f.e.1 g*

docet, zon folim infidelitate , per quam & ipft

Fides amittitur ;Fad etiam quocuuque alio mor-

tali péccato , qmmlvz': a0n amittatur Fides, Ac-

ceptam SJu[lificationis Gratiam amitti 5 etgo

Gratia , per quam faltem in moderns Providentia

fit remiffio peccati mortzlis ex cz/. drident, (tare

iO

nequit

h

zriuculus IP.

um

lfo

qali Dum

nequit cem ullo peccato mottali , adeóque nullum

fine altero remitti poteít.

Idem hahetur féff. 14,

queltabol

de Poniteatia,

Similiter Ianocentius IIl cap.

tam: vel qi

jiatummo

AMajeres de Bapti[mo. declarat, otiginale non

remitti fine mortalibus adtualibus : 444 , inquit

Titàiong k

Dominus,quitotum bominem [alvum fecit in Sab-

o Dey

bato, opus imperfeclionis nonnovitt ; & ob hocpec-

fui debuipaff

cata nouex parte , fed ex toto dimzittit, ipfaquo-

W non I

t Dei co

que Scriptura temiffionem peccatt non aliter pro«

mittit , quàm per modum Juttificationis , vivifi-

Üptintm

cationis , liberationis à morte : quz non habentur

lasetrin

gt f

nifi pec remiffionem integram. otmnium peccato-

rum mortalium.

Tistdtytin

U

*

Í

9

.

cujus

AE

172 D fecundo fenfu major eft difficultas

tamenrefolutio ex materia de Gratia , & ex mate-

t

tl

ria de Vitiis & Peccatis petenda eft ; qui enim exi-

unmem'mf

ftimantcum Thorniflis, non poffe peccatum fine

infufione Gratiz fan&tificantis dimitti , & rurfus,

pronitor

Gratiam effe plané incompoffibilem cum peccato

Telbtoni

il

mortali , eó quód fit unica formalis caufa (quam

in fübje&to capaciimplicat componi cum carentia

D. x

denominationis, quam ipfa tribuit ut chu(a for-

Vrl

malis , velut patet inductione omnium effectuum

tienr

formalium ) Juítificationis noftrz , ut loquitut

Pttülklm mo

*Irident. fe/f. 6. e.7. confequenter fitimpoffibile

MTR

D

effe, unum peccacum (ine alio dimitti,nifi perfor-

kl Pt

mam incompoffibilem cum omaibus, — Qui veró

m! thali )(

arbitrantur cum Scotiftis, Gratiam fe folo , &

c'hühujus Ü

feclafo favore Gt acceptione Dei extrinfeca non

"bt

delcre peccatum mortale , nec reddere filium &

dili-

"»uiVlScullig(

amicum Dei, fed folüm triþuere poientiam

gendi

p

Zn uäum Päacatum mortale &c.

1fT

Deum , & operaudi fupernaturaliter,adeó-

w T

|; gendi

que eífeabfolute impo

ffibilem cum peccato Gta-

it ff

H

poffe

3s [l

: tiam : vel qui fentiunt cum RR. plerisque»

infeca

ægmale vt

peccatum mortale dimitti fine phyítca & intr

mutatione peccatoris per extrinfecam condora-

yi, i

tionem Dei,eó quód deftru&io mortalitatis illius

faicin&':v

T

feu debiti pa[ïïvi terminandi indignationem Divi-

, lag

nam non requirat nifi puram extrinfecam volua-

tatem Dei condonantis , ficut. ad extinguendam

n alit?

jonis Y

obligationem aliquam paffivam fufficit pura vo»

yon lib

luntas extrinfeca obligatarii remittentis illam obli-

sextrinfeca Legislato»

m p«

gationem : fimiliter volunta

ris ad extinguendam in fubditis obligationem paf-

fivam exequendi reslege przceptas : voluntas ex-

lus : 0

trinfeca períonz offení d extinquendam in of«

a

fendente obligationem patfivam fatisfaciend; : vo-

yi enimf?

luntas extrinfeca promiffarii ad extinguendam in

gecati y

promiffore obligationem . palfivam períolvendi

j

cunm plüï

rem promiffam ; ex quo capite Deus, qui eft pro-

miffarius refpe&lu voventis, feu voto aliquid pro-

ah (

ii

mittentis, poteft ei relaxare obligationem voti

.

.

TU

absque phyfica ipfius mutatione

qui , inquam ,

j

cum his(entiont, confequenter admittunt unum

j

peccatum mortale (ine altero remitti poffe , ficut

y lo

Ll

05 li

homo condonare poteft debitum contractum ex

ito ex venditio-

i

liberali promiffione, manente deb

,l

jl

d

"|

ne, velalio contra&tu onerofo.

Cüm igitur de-

;. Qu*

cifio hujus qua(tionis abaliis Tractatibus depen

100 y

deat , ulteriori ejus difcuffione abftineb, & facile

ii

[ Ts

quivis colligere poteít, imam (ententiam in Sch

la

n

4

j "

g

(

e

:

:fz

rticulus, F

E

la Thomiftica magis arridere, & hic & nunc füp-

[

poni poffe, velut ex dicendis. 77. 6. clariüs pae

tinitinini

tebit.

B

nl mgh

lisigg

AnTicunus V.

J a

Vaptr nj

JOar gter

"n defadó remi/sáà culpá

lais

mortali maneatveatus paudy

inC/m]hyE

Ddj

vet faltem temporalis ?

fitüm |

T. El

4

1

173

Ü udeendum Y.. Defactorem

iffà culpá mortalï,

tor

" VO

4 J etiamc

)

leieri reatum penz z

ivei

nsa,

Prob,

Qp

aperté ex Scriptura, 44 4:t. 3. zzrjnfijïmri Gr4*

Qd

tia ip[ius baredes fimus [(éecundim Spem vita ater«

Hfm, W fati.s

nae, Ad Rom.6.nunc vero liberaii Apeceato feroi

Wi r

autem fatlà Deaybabetis frutium veflrum in [aue

f*f"ficnfml

Gificationem , finem euim vitam aternam. & c.8.

PüIW titr

qui Spiritu DEIaguntur,bi fant filii Dei 5 fiaue

Ti

tem filii, t beredes,

Idem conítat ex Trident,

hyi

uf

ff 6. c. 9. ubi dicitur, per. fufceptionem Gratia

!

^f

€9 donorum bominem ex iuyufto fieri juflum ,C ex

, N

Jf

llwm[n

dnimico amicum yut fit. beres [(ecundum [pem vita

hi

^

«terut : GU cap. & 4. ubi habetur , pezam etergam

pä

[

W

nj

unacum culpa Sdcramento Panitentia , Uel voto

Ts

di?;'ilftl.

Til

Katio lujus rei fumitur ex dictis; cum

enim peccata, quibus refpondet reatus penz &-

i'lmgm/

Vtma

üf

i

terna , non dimitiantur , nifiper Gratiam, nullus

hi,

AMpt

à peccato ;uf*t:fï:atur-,quin fiatamicus & filiws Dei;

L/]

,

"at

quod frfilius, beres per Deum ,4d Gal. 4. nequt

ngf

Af5

35

e

D) jl

p defatto remiffa culpà mortalic*r,

E

L nun i

!

emici in aternum puniuntttr ,ad Rom, 4. ff enim

chris

com inimici effemus, reconciliati [ymus. DEO,

qmulto magï: reconciliati falvi erimus,

Neque

hares vitae aeternz habere poteít obligationem ad

l,

ponamiaternam. — Simili modo probat Suarez ,

femper remitti, faltem defa&ó,tum culpam , tum

poenam aternam, ex illo ad Rozz, 8. v. 1. ubi Apo-

! (Ii

|

ftolusait: nzhzl enins damnationis e[f iis,

du funt

in Chriflo X Efn.

;

Dicendim. 2, Remiffà culpá non femper re-

I

!

!;W;

D

mitti totam poenam temporalem , ficut in Baptif-

mo. Eftcontra Hareticos no(lri temporis, qui

p m

€x contrario principio inferunt, non dari Purga-

go, 7

torium , in quo pznz peccatorum folvantur, &

jj

operafatisfactoria non effe exercenda in hunc &-

£

7] w'!äl!f«'

nem , ut fat

Hs

L

aciamus pro peccatis admiffis. Prob,

uiin.

ex Concil. Trid. feff. 6. cap. 14. ubi dicitur, fatis-

dnmin?

fattionem , qua eff pars Pamitentia , non re[picere

n

penuam ateruam ,qua fmul cum culpa d:';nir;imr,

ipiif

féd peuam temporales , qua uontota fempersut in

a Ti

Baptifino fit , dimittitur illis, qui poft Baptifisum

m

peccaverunt, — Idem habetur iu caz. 30. eadem

r W/l i(;äL

féff. icem in fejf- X4.e. 2. & 8. can. 12 13. 2 143

,W W gij.

Prob, 2.ex Scri ptura, 2. Reg. Dominus transtulit

g

Pföüüïüm Inum 3 '.7J67'?271."&27)*2672,'6(!!6!22;42'5))

e

blasphe-

r d

"

Z

Itb y

mare fecifli nomen Domini,fili

45 quinatus eff ti-

Í , mortemoriatuvr.,

Í di&lïi EU»':

Vides, poft impetratam

1f

a

veniam culpz Davidadhuc puniri, Sap. 10. Zd4da-

li

g

70 d arlfum eff peccatumspropter quod illi commi-

J&nizusvï

natus fuevat. Deus mortem BeqUe LAWIen gioYten

ideo evaft..— Num. 30. Deuter. 32. Moyfes &

ïG;ïl', j "

j

K ;

3

Aaton

X

*

P

.Arti?ulm F.

nl

Coeti

Asron inpoenam peccati moriuntur, & tamen

Cs

conítat illis fuiffe dimiffum peccatum ante mot-

tem.

ii dis

. 575 Duzrefponfiones ad hac & fimilia

lo&a pof-

rm,quibm

.

lganride

funtadferri

.

una eít, ex hisfolüm probari , po

fiur, g

peccatum dimiffum poffe manere reatum poens

Íolvendz in hacvita. Sed hoc nulltus eft momen-

Tiatfindn

u ; przterquam enim , quod eadem fit ratio p

7l

titlneng

narum in hac velin altera vita ; neque pozeft feré

W. Ab

adferri aliquid contra has; quod contra illas ecttam

Vr difp, ]

non urgeat ; quia que(tio eít ia univerfum,utrüm

dimiffa culpá poffi aliquis. reatus. poeua manere ;

P

quacunque illa fit ; atqueita fi concedatur , rea«

um

tum poesae hujus vitz poffe manere, habemus,

AU u

uod voiumus.

Multó minüs fatisfacit altera ;

« tl

quz eit Calvini , penam nimirum hujusmodi non

TOR (

tam fuiffeinfli&tam à Deo in vindictam peccato-

FUU tl

uàm ad cavenda futura ;

rum pratceritorum , q

' Crqy

tüm tülpa, |

pracer quam enim quód repugnent verba Sriptu-

rz, quia Blas be

mare fecifli , quie pm'uaricdti

lil&ndg 10j

eflis , Deuter. 5 z..

$ 2. Reg. loc. cit, Nullum pec-

Wtj i

&

quodiufhfi.,

catum à juftis poft mortem committi potelt ;

tamen inflicta eft Moyfi mors ob peccata; ficut

gmemiümsl

& plerisque aliis, quas ne

ceffe non eít recenfere.

Fmpter Pfæt

Denique u:raque refponfio fimul cum concl, coz-

MT

vmatur , ex 2. Mattb. 2 ubidicitur, quàd fane

M

&ad falubris cogitatio eff pro defuntlis orart , ut

Rn

apeccatis (ol'uantur ; négari enim non poteft ,

lglfl][. ?æ".

i

quin hóclocó fermo (it de peenis temporalibus ju-

[/

ftorum poft mortem folvendis , dum non eft ul-

mp"ff&g

]tus peccati periculum,

Confen-

þAn de fa&ä ;.emi[]?z culpà mortali, |

Ilf)'v

&un

Confentiunt PP. ex quibus Auguft. c. , Enc/. "

76

ante m

Q illud Pf. yO.ecce enim verttatem G'cyveritatem

inquit, dzlexifli d eff, impunita peccata etiam eo-

nahmpä

vumyquibus 1gnofcis,non reliquiffi ExicGregorius

obut *

l. 9. moral. c. 1 6. intelligit illud So/. c, 9. v. 28.

m p

feiens , quia nouparceres delinquenti, In qua ve-

du

ritate fundatur tum veritas de exiftentia purgato-

fic tj

rii, ut, fitalis paena in hac vita non folvatur, in al«

T

tera fitlnenda ; tum etiam neceffitas indulgentia-

il ct

rum. Ambrofium, Gregorium & alios vide apud

crfum»Wm

Suarez difp. xo. fe&l. 34« — Ratione etiam probari

x m

patdi concinfio, qu& fumitur ex Juftitia Divina ;ut

;gd![u[l L

enim judicat Concil. Trid. feff. 6.c.14. conveniens

fuit,ut,qui in grati Deo poft Baptifmum Spiritum

, hi

fu.

"

S. contriflaverunt , perfe&tam peccatorum remif-

)'usmojlüæ

fionem ( que etiam dimiffionem poeaa involvit )

ftatim confequantur,

hm Pg: (

:

g

Curautem in Baptifmo tollatur omais non tan-

177

d

tüm culpa , fed etiam poena, ita, ut imponere bap-

tizando novam fatisfactionem non oporteat , &

a

"r

non in Pcenitentia , differentiam affignat

x

rident;

NullumF'f

i od

quód juftificatioin Baptifrmo fiat per modum re-

y

generationis, ideóque ab homine nihil requiratur

«t

propter preteritam ; at veró Pcenitentia fit per

l MW

m

modum medicinz , ut ait Origenes 5ors. $, qua

quidem fanat , fed non tollit vulnera ; fítque et»

[

qu

jam per modum judicii , in quo reo ob delicla in-

jj !

fligitur poena.

f

P(]l(H !

Dixi

noa fCmzper : quia aliquando pote

ft eff:

o

li)]]ll

tam perfe&la contritio , ut omnem pa

et

us

m

i

O

cmllfu

N

l

Articulus F.

l

"

6

2

[ Anäeff:

temp

oralem deleat , prout judicat S. D. bic4. 86.

Á mpta

dimiffà

art 4 dumnonait. reatum »oena manere

papeltot

ldem docet 4. contrá

Dixi uten

culpà. fed poffe manere.

enies. c. 7 * ubi ait , potfe converfionem mentis

btewtlar

jn Deum &in deceftationem. peccati eífe tam ve-

lum iliqui |

hementem, u: perfecté remiffio peccati confequa-

dm adit r

tur non folüm quantam ad purgationem culpz ;

tonttio la

Íed eiiam quantum ad remiffionem totius poenae

i contri

Confentiunt communiter Theologi, qui etiam

Q if

cum sS, PP. talem dicunt fuiffe Poeaitentiam S,

Aim dr

L

*

vemittuntur ei peccata multa Go

Magdalenz

ts vl

Luc. 7.v. 47. nim

itum cum plena etiam poenz

$

onatadile&tioai, ^ Idem defu-

L

remi(fione proporti

4

Wtl ]

bi

miturex Trident. cit in zz/2. 174. quatenus I

m!füffm d

folüm definitur, »ox femper totam panam cum CH

ii

paremitti. Idem probari ulteriüs poteít hac ra-

A

-

TMasth ii

D

tioze

H

contritt

o v.g: inten(ía ut unurm, licet femel

tftang

elicita non deleat peccatum quoad omnem reatum

o

fültstns

cenz , tamen fzepius repetita, V

*5*

ter vel quin-

AU i

quies , poteít delere

omne PCCCB(U(H 3 ergo con-

vel et á ut octo

U n

tritio intenía ut tria vel ut.quinq;

Utl

a vice , quä

poterit delere perfecte peccatum prit

"t

elicitur ;poteft enim unus actus inten!

us adequari

o

Atj h

id, ad quod pertingunt plures remiffi. Similiseít

L«

t

ratio,quam Suarez indicat : contritio remiffa fimu

P(]

Tty I

cum altis operibus poenalibus poftea exercitis tol-

"»us,g

L

lis toram poená ; alioquin enim non poflet perfedté

tünrm,,l

Dl

abolere peccatum : (ed coniritio intenía poteft a-

lt

quivalere conuritioni remiíIz G alijsoperibus.que

LT

'1 imu

: Ef'rctllme

mlllu;gæ

p

*

j An defattó re;ki/ï—ä culpimor;*æli :

c. pv

lt fimul famptatollunt omnem pcenam ; ergo etiam

inere d

ipfa potelt totam poenam tollere.

t . 0n

Dixi autem

.

D

montotam : quia femper, quan. 179

ytem mu

do remittitur culpa & poena zterna, remittitur e-

effctunt

tiam aliquid poenz temporslis, quacunque tan-

a od

dem adfit contritio.

Ratio eff . : quia quavis

pnem d

contritio efta&tus ex obje&o non minüs bonus ,

totus gt

quàm contritio etiam perfecliffima , licét non fit

gg j Q w;

a&tus'tam intensé bonus : ergó fi contritio perfe-

centnt

Giffima valet ad remitfionem totius poenz tempoe

( m,ïlr:-' Ó

talis, valebit contritio etiam minima ad remiffio-

»

T

nem aliquantz poenz, juxta proportionem fuz in-

Jine

tenfionis. . Et colligitur hocex T'id. feff. 6..«.7.

, quii

majorem effe infufionem Gratig in eo, qui melius

um a

difponitur, etiamin Sacramento : quo fit , ut fi va-

odl

rietas in difpofitionenon it , poena etiam tempo»

uvn,liïflfig

"

ralis fit equalis,

Etvatio aprioricfd ; cüm enim

)mpgmm-*

reatus poenz remporalis non repugnet faltem cum

v

lg

L

Gratia remiffiva culpz & poenz aternz , fed ad

1j ergo E

fummum cum Gratia majori, vel majori ; major,

at

autem & major Gratia foldm producatur tunc,fi

ia

adfit perfectior & perfectior difpofitio , confe-

quenter in defe&tu difpofitionis perfc&lioris ma-

if

gui

]

j

nebit aliquis reatus poenze temporalis, feu non

I

Jf

]

T

producetur tantus effectus , quantus fuiflet proe

u

u

d

dud&lus, fi melior difpofitio edfuiffet, uti etiam

at

eontingitin caufis naturalibus'

H P[]mx'

Dices 1, Satisfa&tio Chrifti eft infinita : ergor89

r

remittit totam poenam. 2. Alias fatisfactioChríti

9j

nJ)

non effet fuperabumdans, 3. Gratia Chrifti non

eftminüs efficax, quàm peccatum : ergó cüm per

Peccaq.

1;8

"rticulus F.

At

peccatum tota fimul poena & cülpa incurfatut, per

qui hi

Gratiam Chriíli utraque fimul. remittetur. 4

exeinta ,

L

o l'onire

Culpa eft caufa poenz

b

ergo cüm ablatá cauisá

p d

tollatur effe&tus , remi(sá cu!pa remittetur poetia

tem; ;orahs,præfertlm cüm hujus remiffio facilior

&B.ctin;

fit, quàm remiffio peenz eternz.,

y. Quia Chri-

Rtllqua i

Trtronim

ftus , dum remifit peccata, non legitur injunxiffe

li

Poenitentiam ; ergo fxgmxm eü prater remif-

fionem peccatorum ad ueäendam penam etiam

fut f ij

temporalem non requiri aliud,

nirlimor

18i

Refp. ad primm, ncgando confeq. quia fatxsfa-

(UttS qmn

&io t

.rzül hcgtfum initi valoris. fm itó tamen &

DEUS IMPM

propo

ojtionató modó aoplicatur nobis.

Ad fi-

Wt ]"PP [

cundum idem dico, nimirüm (atisfactionem Chri-

QUX v

umfoluug.

fti effe quidem füperabundantem quoad ] fufficien-

tiam & ina&lu primo, nonautem in actu fecundo,

Mibtotlure

ex defe&tu applicationis lberi arbitrii , per cujus

OOU

variam difpofitionem illa fufficientia varie reduci-

Go

tur in a£ctumexercitum. 7

;ltm Haum Rcf,v Contt»

[/7] Uöllm

dendototum; i homo dcbité cooperetur , & non

T. D] "Ml

fit defe&us in difpofitione liberi arbitrii.

hd 4

htj !

ii

dico, culpam effe qmdem cau!.sm qesng in fieri ,

mj" Mb

nontamen in confervari.

Qtttdi

d id , quod additur,

lt

faciliorem effe remiffionem poenz

temporalis »

At

I

quàm aterng. Kefp, id verum efle , fpeQando

a

r

pluralitatem mediorum , qua plura funt pro re-

nglntde '

miffione poenze temporalis,quàm zternz, non aue

P

tem fpe&an do idem medium, v

c. Gratiam fan«

Htb

alfiCäDtemaqucæ remittit poenam æcermmpropter

mral

[01 va

repugnanttam cum illa, non aetem temporalemy

lt

(

eum qua noa repugnat.

- $. demim dic»

oU

QUs

qUG

" flcfaää rm;;'f:—ä culpá mortali óv. &f g

Vrtathy

quód Chriftus potuerit id facere per poteflatem

excellentiz , quo tamen non obílante ap: rohavit

mittetur

y abititi

opera Peenirentium,

iNecetiam fequitur , quàd.

titteu [

ipem defacló fiat , cüm contrarium pateat ex CC,

n'.lmf) flih&

& PD. cit: in z/m. 74. C 176.

j Qu

Reliqua Hareticorum argumenta, que nonjo,

E

funt magni momenti , vide apud. Bellarminum

*

r iil

lib. 4. de Ponit, Valenz. 1. 2. difp. 6. q. 17, p. 1.

| prætcuää'

Fænam [

Suar. /ic difp, 10 fe&&, 3. Non efttamen omitten-

dum teftimonium Chryfoftomi bom. f.de Penit.

i

loquens enim de poenis peccatorum ait ; quód

l quvl

i

fintoutt

* DEUS imponuat gobis pynam, non de peccatis fite

li

U ^

maens fupplicium , féd ad futura nos corrigens 5

—

y

quibus verbis videturapprobari fupra allata Cal-

lionut

vinifolutio.

Refp, Sitotus locus legatur , mani-

uoaJ M"'

T

feílé conftarg non effe mentem Chryfoftomi, do-

iil

u

i

cere , poenas non infligi à Deo in vindictam pec-

L

catorum prateritorum ; fuprà enim at

.

Zze PEL'-

antelto

f

cantes ( immundi manentes effieremur deterio-

"T

!/ ]

v65, non remifis mobis [spplicium , fed. vidit boe

rtifs »-'f'

manifefle , quod peccatis ipfis nou eminus damna-

s. ^

fum [it nonpuriri. Cyuare ne fibi in paucis verbis

contradicat , aliquo modo verba in objectione al-

1,,3043&«?5

Card, Be

1l5

us

tm. loc. cit.c. 2

lata explicanda funt.

, u

"]

ait, folüm velle Chryfoftomum, quód Deus ma-

2

(l

gisintendat in poenis vtiliratem noflram, quàm

jl

u

punitionem peccati , & ideó peccata ulcifci,quia

viot

idnobis utileeft. — Pauló alitet alii, qui volunt,

sziwf

Chryíoftomum , caufam adferre , cur DEus non

qpni

s

dimittat poenam. ftmul 'cum. culpa poenitentibus

p

€ au-

,

i^

poft Bapufmum , ficut in Bagtifmo : docer

ten s

qb

p

At

e/Articulus P.

160

Ms

tem,id&ö nonremitti, nenos ex DEI indulgentia

MR groriné

occafionem fumamuspeccati, non autem, quia

0,4t ol

Dzus dele&tetur in fumptione poenarum.

dtio atv

183 Ex quibus Co//igirur 1. quo pacto remiffa cul-

titurpi

pacommutetur poena eeterna in temporalem , ut

dts cujsd

loquuntur Durandus , Medina, & alii : quia, ut

Quiratont i

aliqua tamen eflet Juftiti portio, & jufta effat ali-

Aem P(r Q

qua vindicta , loco poenz eternz infligitur tempo-

fririnordin

talis talis & tanta , prout magis vel minüs mereba-

petlitgt o

tür puniri peccator, & prout magis vel minus cref-

Tfäiüipænæ.

cit Íatisfa&tio contritionis,

WO a

184 Coligitur 2. Poensm , quz dimifsá culpà fol-

fmpænam k

^

venda manet , modó effe majorem , modó mino»

U b

rem , juxta paritatem peccatorum & contritionis;

Blf

manifeftum enim eft, quód fj ex inzqualibus &-

?:iC uf Qu

qualia, vel ex &qualibus inzqualia detrahantur ;

E id Wume

qua remanent, fint inzuualia : f ergo fintingqua-

LT

n

lia acceptanda induobus, aqualem autem habeat

uterque contritionem , vel peccata zequalia fint ,

Qu

inequalis autem contritio, major uni quàm alteti

Pitnec.

pacna manebit folvenda , ilti nimirum, qui velgra-

ü'f'j' pl (

A

viora peccata habebat,vel minüs intensé contritus

"

a,

eít ; pluraenim vel graviora

peccara plus poene

r

LU

merentur , & minorcontritio minus de poena fe-

RUT pame

mittit , ut per fepatet , & conflat ex ffræcedenti-

TFM !

jf

h)

bus.

Juxta qualitatem 1gitur. peccátorum

Ttigse

l

"

d

magnitudinem contritionis modó major , modo

Rb

minor poena remanete

j Qtfe ü

Qu

4(0 09

385 Quares 1. Quomodo remiffó peccató poffit

DEU

manere reatus poei sablatà enim causá aufertur

ncimmon

etiam effectus : peccatum autem eft caufa reatüs.

Refp-

".

N

-

"

b

Íp d?faää remifsà culpamortalicc, — Y6t

Refp.ex S. Th, imdifl, 42. q. 1. 4. 2. poenam de-

idulpa:

beri proximé rationeinordinationis relictae ex pec-

Utem, i:*

cato, ac proindetam diu deberi, quamdiu ea inor-

Im.

dinatio manet : per peccatum autem non modó

»remifïz d

inducitur privatio Gratiz, fed etiam privatio or-

at

dinis cujusdarn,in quantum, qui peccat , plus ali-

li : q'lilfv

qua ratione incipit habere quàm debeat ; quamvis

iü[h El'ïfz

