autem per contritionem & remiífionem peccati

onurtt

prior inordinatio femper tollatur,non tamen fem-

uinüsme:z:»:

pet tollitut pofterior atque inde fit , ut remaneat

dmintid

reatus poeena,.

Addit S, Th, 1,2. 4 87. 4, 6. re-

mifló peccató per infufionem Gratiz manere qui-

iab

dem pzenam folvendam interdum, non tamen om-

qud) n

nino fub eadem ratione , qua priüs ; nequeeoim

contó

poft remiffionem peccati habet locüm poena fim-

i li

plieter, que involuit omnimodam contratieta-

ii

tem ad vo'untatem , fed (olüm poena latisfactoria

Ü ülllin?".k

acceptata per voluntatem , ut peccatum eft remif-

,auïcm hg

Íum.

Quares 1. An . remifsá culpi tollantur etiam186

"

iqi

reliquiz peccatorum ! Refp. 1. S, D. bic q. 86.

g

z

art. 5. pofle poft dimiffam culpam remanere pec-

Asädw !

i

catireliquias,| Nomine autem reliquiarum intel.-

u t ligit hoc loco difpofitiones,S& iaclinationes ad ma-

Ws yi

! ium, ut patet ex Corp, err.. Dum autem ait, poffe

(íud Temanere, fienificat, poffe etiam interdumaufer-

od

[ri omnes reliquias hujusmodi , ut patet ex refp. ad

i

l

fí

"T n

1. Probat hanc propofitionem ex co, quódid,quód

tenet fe ex parte converfionis, manere poffit fub-

, lato eo, quod eft ex parte averfionis : ille autem

p€

W

"

ones ex parte convexflq-

E

,, inclinationes, & difpofiti

»

L

ni$

L o

l:

]

$

Ariiculus F.

162

i y

nisfetenent. Neque enim Gratia habetqppofï.

filtet n ,

tionem cum illis, & aliundé conlst experientid ,

U ritio

illas manere poft remiffionem peccati , ficut ma-

næiüdi"r.an(

netfomes c oncupiscentiz poft remiffionem pecca-

tüfe t

ti originalis ; con(tat enim, eos , qui funt peccatis

mm,&re

affueti,, etiam poft remiffam culpam fentire incli-

Wa

nationem & propenfionem fimilem illi, quam an-

i

b

tejullificationem exprebantur. — Refp. 2. reliquias

Dttllony.

peccati

manere debil tatas , ita ut non poffint am-

|

'ittgg

lius ita dominari , & faübijcere hominem ,

ficut

p

1

hlyi

ante Ju(tificationem : quod interpretatur Suarez

1 FK)C ?ïænc

non tam de debilitatione per diminutionem in

miïä?ï'ïäe

)

füo effe intrinfeco, quàm per adjectionem Gratias

& auxiliorum.

aof

t

Vatüni

1

AnTicurus VI.

näiummmnö

At tj

There

"n per abfolutam poten-

iv

T

Ham pa[äf Deus rcmättew cul-

e mml I7

i

Pï&"leri[ug "

l

pain mortalem non rewijs reatii

H*gm,&

Wügud

p&v eieraa ?

&i

ii

A Ffrmant plures ex RR. & pro ftabilienda

MT

'187W

E

opinione fua prenotat ,

reacum poenæ eter-

MM

nz diftinctum effeà reatu culpz,quod ex "Trident.

ia Iny

féff. 6-cap. 14. defumunt : unde ajunt ; in D&O

il

IHUVIQ

refultare duplexJusadveríüs peccatorem ex actua-

h

mnüxdgh

li ejusdem peccato , unum ad rationabilem indig:

fo, 1

nationem , aliud ad juíté puniendum peccatorem»

T

r

Illo [ m

Va

2;2* per aäfälz;ta?m potentiampoffit

ö*c 163

b

l

fimiliter in peccatore duplex debitum paffivum ,

:perieum.

unum , ratione cüjus conltiruiturobjectum Divi-

M

nz indignarionis , quod debitum vocant reatum

n o

culpz , maculam , & malum fimpliciter in genere

m

moris , & per hujas remiffionem peccatorem fie-

inittit

riamicumyel faltem non inioicum Dei.

Aliud

li qui

debitum ab illis dicitur restus poenz,ratione cujus

, 1.

potell homo à Dzo juflé puniri prooter actoóm

y t

praceriti peccati;Gt per hujus remiffionem homoà

yine

poena abíolvitur.

T

Hócptenotató. probant fosem (ententiam pri-

188

jmynoutt

55 à paritate Judiets humani, qui poteft proximo

x Gd

condonare'offen fam fibi illatam per furtum , &

tamen fepé non potet condonare poenam, quia

hociion pertinet ad illius poteflatem.. 2.. Daat

J!

infntiam in peccato veniali , quod fepe condo-

naturomninó quoad'culpam reli&tó dcbitó poenz ;

fimiliter ratione peccati mortalis remiísá culpáre-

j

maauete folet aliqnod debitum poeaz temporalis,

ex nim.Y74..— Quód autem poffit aliquis actus

T (l

prateritus remaneremoralitet in ordiae ad unum

.oTW

effe&tum, & noa inordine ad alinm , qui ex eo-

v2

dem a&u derivatur , probantab e

AR

mplo : fic qui

ex malo fine, v.g. ad extorquendam copulam illi-

Jl

-

citam, promifït virgini Matrimonium . reus eít

(]ïüm

ii

ceulpe coram Deo, & fimul tenetur Virginem

i

n

ducere inuxorem : deinde i conteratur de pec-

cato , non eft ampliüs reus culpz coram Deo, ni-

l,unl !

" QJL

ub

hilominüsdebitum ducendi perfeverat ; econtra

i5

veró , fi moriatucinterim mulier, non manet pro-

chsäW"

miífio in ratione debiti illam ducendi ; potett ta-

53

men

rticulus IF.

164.)

: Jn;n

men mane

tein ratione peccati coram Dzo ; unde

tv

inferunt , hominem effe dignum poená , non cone

Appritof

fifterein hoc pracise,

uód peccaverit & non (itei

Rtondoro

D

condonata culpa feu o

enfa,fedin hoc,quoód homo

leScarential

&

pcccaverih

peccatum aCtuale fit dignum paena,

.

gotaudiy

cenanon fit ei condonata

P

hinc dignitas ad poe-

P

i

nam connotat €

flentialiter przeter actum prateri-

tl

] fatisfa-

tum carentiam condonationis poena ve

fs

Sic illi fuppofita pof

&ion s aut fatispaffionis,

H

fibilitate condonationis extrinfecz ; quamvis ete

Trtptugt.

iam hac fuppofitafsliquas ex addu&tis rationibus

fmlgj

acriter oppugnet Dicaftillo , t doceat , reatum

Wolt g

cenz eternz etiam in confervari. neceffario de-

culpz tanquam à fuo fundamento.

pendere àreatu

T

Mu

18

Verüm, qui

dquid fit fappofita condonatione

dum eíthic & nunc, in fta*

IT

extrinfeca , fupponenc

Wtf

tu naturz elevaue non effe poffibilem condona-

T ?hïhü :

tionem illam puräextrinfecain, íed omnia pec catà

Wtrtig.

mortalia neceffario remitti per condonationem in:

r'buiprobaz(

trinfecam feo infufionem Gratiz fanctificantis, ut

l?' u äv,

notavi in s. 72. ex communi ] homiftarum,

b lmy

j

qui docent , transacló peccató actuali manerein

It a,

anima maculam quandam caufatam à peccato pr&-

ïlbllug[e

terito, & in hac ma«cula perfeverzrdhabituali:er

TMl ]

fU)

'Theologicé peccatum,quam maculam conftituunt

mmm

L

carentia Gratiz fanétificantis, prout. hzc inducta

uenter inferunt,

!ä leW,E

eítà peccato prarerito ,& coníeq

Afj

p

hancmaculam feu. peccatum habituale toili non

^

!li'lf

potle fine infufione Gratiz fan&tificantis,per quam

À Dtm

Qu

iternm homo convertatur habitualiter ad Deum ;

M"am

,

& scquirat reCtitudinem debitam in. ordine ad fi-

D)

nem Qum füpernaturalem , à quoratione peccati

z

at

— aAuper abfolutam potemtiampoffit cc,. Y6g

)r; ut

fuerat averfus, & converíus ad creaturath : quo

À nonq?

fuppofito facilé negant , remitti poffe peccatum

At

per condonotionem puré extrinfecam, cüm in hu-

, quili

jus carentia peccatum habituale non confiftat , e

M

l

ym p

quód authorhujus carentiz fit ipfeDeus;qui tamé .

gnit d)

effe nequitauthor peccati habitualis.Hinc in variis '

lum pf*

Scripture locis habituale peccatum permaculá ex-

Ts

plicatur : Xofue 22.. quod peccaftis in Belpbegog é

igplt

uqyin prafecntem diem maculabujus fceleris ia vo-

; quan

"

ispermauet, Ad Ephe[' $ .ut exbiberet fibi Eccle-

(is d

fiam non babentemmaculam.

Et .Apoc. 1 4« ffae

(f

macula enim funt aute tbvouum Dei, ltem Eccl,

g

H

.

*

L

47.dicitur

Doninunus purgauit peccata ipfius

Q fundemü

ergo peccata debent eífe maculz, fordes &c. Ex

qonit

quo loquendi modo colligitur,maculam illam effe

1 nullhif':ï

intrinfecam animz non fo!àm moraliter, fed et-

j

iam phyficé : lioc enim denotant verba illa , per-

onti f

mauere naculam ,munsndarvi a maculacfc. ut plu-

p

ribus probat Clariffimus P.Mezger Tra&. 6. 4ifp.

Porró hanc maculam aliud non

I90

ia

Z2. AYt. 1 $. 3,

omd-i

r

effe, quam privationem gratiz , docet S, D. /ic

yjl £

art, T. 4d 3. ubiait : sacula ( id eftpeccatum

4 p«

10j

habituale ) zo» ef aliquid pofitive in awima , nec

u

/

"n hä

frificat privationem filam , fed fignificat priua-

m

ttonemquandam nitoris animain ordine ad fiam

4ni

m hzï

M

cau[am,que eft peccatum.& ideb, diver(a pecca-

"U

t4 di-verfas maculas inducunt.

Et i» 4 di[l.

i

] qoli

18. « Y arte . macula vero fne gratia non aufer-

st

tr, Denique , utadvertit Dicaltillo 7racf. 8. de

p*

f2

Sacram. Panit, difp. . dubit.vi. num. 3 24, diffi-

O;mneä

culter affienatur obje&um hujus condonationis

hs

extrin-

g

hr

166

hrticulus VI.

fielaoma

extrinfec * quia cum in featentia admitrentium

Dumferi

hancextrinfecam condonationem peccatum ha-

bituale confiftat in carentia condonationis fi vult

ttifeeum,

condonare, & deítruere péccatum per condona:

t HQ(P n

tionem, cüm peccatum non fuiffz fic impoffibile,

tontmpt

folüm videt,r reftare, quod velit condonatio tol-

Wettqudeg

*

lerecarentiam | fui

»

fui. autem carentia non tol-

Atf i

:

^

Wa /

litug , nifi peripfammet ; ergo aliud non vult,

UL

:0d

tamen nullatenus videtur

lii d

quàm fe ipíam : qt

&dimirtendum

*

.

lilinta

tuim qijlï) condonatio extrmfeca

H

"

erum ; Decretuni

8j

j

T

eífec aliquod Decretum Dei li

autem liber

m conno

|/!

at altq

d ob;e&tum crea-

lstl

tum àfedi

inétum ex 7ra& ; de Deo.n 629,1üm

U fraeri

quia nulius actus voluntatis per hoc præcisä,quöd

?Sff]m :&' &l

auferat carenuam | fuijipfius ; praitare potelt ali-

LOm "

quem Í;ecialem effectum , five

pofitivum, fivenee

n iu?WHï:

i(f'(l«'?ll!,;—;l

gativum , ut videre eít apud Efparzam Jjeq. 6«

Ülenttn,

art.7.

I

Aliudeft, dum homo

lteri. remittit injariam

Müg.

fibiillazam ; hic enim folümaffecliva, non efe-

ïg

01 gt

Mif

&liva(qua fape non ell in ejus pot:flate ) dileclio-

TM T

füj

ne fundat amicitiam,& ideó reconciliatur1llt affe-

a'lm! ü

Vinj

Clivá fui mutatione , telidto remiffario ex parte

h

131

Cüm

lg

fua in ftatu inimicitiz , in quoanteà erat,

nDI[ue

autem Drusíolüm cffeive amethominem ,. nec

Wi

ipíe in fe mutari poffit ; per mutationem intrinfe-

mifi'n

Al

AK

cam hominis redintegrat amicitiam.

Sicut ergo

q V r j

m

T

offenfz humana nihil ponit. intrinfecum perfonæ

!

j

Pt

offendent! , bené autem off:nfa Divina ; 1ta fimi-

Totic

Iiter tieceffe eft. ut hzc, non veró iila, per formam

Uhls mn,

Tij

intrinfecam auferatur.

Caterüm fi pariras ab

Iu

offcnla

p

167

Aiape;abf olutam potentiam poffit ä-;.

j

offenfa humana aliquid probaret, probaret etiam ,

Deum fieri nobis amicum períolam voluntatem

eccatft i

Bons L

extrinfeeam, ficut homo fit homini amicus ; quod

NI cont

tamen neque AA. admittunt, docentes, condo-

nationem püré extfinfecam remittendo peccatum

t smpofïihu':x,

facere quidem de inimico non inimicum, non veró

ndonito'

4

rencia mont

facetre amicum , Q

i

ui eft effe&tus folius Gratiz fan-

Gficantis.

Ahud item eft deremiffione voti

5

H

jud non

hocenim , civz dependeat à voluntate acceptantis

ao

illad juxta dicta fi nolit quis ulteriüs habere feuac«

" entii

ceptare Jus, hocipfovotum nou obligabit, Hac

; Dut

T

ex aliis tractatibus indicáffe fufficiat , qui plura

dl

de hac materia (cirede(iderat ,. videat Thoaiftas

jua GJW

"

patfim , & ex RR Dicallilium , & Eiparzam cit,

x p

item Vafquez t, 2.d/p.206 c-2. Hac igiturfen-

f

tentia fuppofitá.

iil

Dicendum, non ;wh"*: etiam pe*zb(bluïam Dei192

m

potentiam remitti eulpam , ni(1 eciam . rerittatur

peona acerna.

Probatur : reawusculpa remitti

i

non poteftni(i per infufionem Gratiz fan&tifican.

]

jjo, I Ü

4

[

tis ; [ed hoc ipfo non pote(t remitti culpa , quin res

[,üä[f)dlmi

mittatur reotus poene &terna ; ergó. smiz, prob,

1c.hazunl j

nam fuppo(itá hác fententiá reatus culpae & poenae

ifiro N

J

&ternz habitualiter manent per carentiam gratiae

gt |

[]

fan&tficantis inductam à peccato praterito : fed

p

hac carentia formaliter collitur per gratiam tane

jon

qin

Yl u

quam per fuum oppofitum : erg5 (1 per gratiam

fiat remiífio culpz ; hoc ipfonon poteft non etiam

w

fU

remitti r:tuspoeuz eternz : unje ipfemet Lugo

jyino

D

nobis contrarius fuppofità impoffibilitate condo-

i

j p

nationis extrinfece hanc fententiam approbat,

"a

u

L 4

Prob.2,

ss

m

,

168

Articulus: FI,

Anper

Prob. 2. quia implicat, ut quis. rraneat amicus

lt homii

Dei, & fimul odio habeatur à Deo : fedhocfieret

pituo nf

in dato cafu , (i nirirum rémifsà colpá non remit-

Ws autcmpo

teretur poenazterna ; ergó. s. prob. talisenim

Citpoffll

effet amicus Dei , ut füpponitur, cüm ei remitte-

Dateruft

"thlcoy

retur culpa perinfufionem Gratiz fan&tificantis :

& fimul haberetur odioà Deo ; nam voluntas in-

fexilt i

fligendi poenarmn zternam non poteft non procede-

piltoChi

reexodio, cüm h& poeaa fit malum extremum

hllmiui,&ad'

hominis, & faciléavertibileabillo , fi Deus vel-

ii od ag

let ; non enim videtur , odium effe aliud ; quàm

QU vertn

alteri vellemialum. Loquimur autem non folüm

Palïusx habue

depoena damni , fed etam de poena fensüs, Vlte-

Q n

rior Ratio colligi poteritex dicendis.Art. (equente,

Biliei

193 ' Dicestamen y. Cum amicitia Divina ftare po-

4l i

tefl voluntas infligendi pcznam temporalem: ergó

il

etiam aeternam.

2. Po:eit

entale remitti , &

Eïlä"lïi(ug]

tamen remanere obligatio ad poenam illi debitam:

""mlTIOng ,

ergo etiam mortale.

j. Chuitus non obftante

ab"ddïin&,

intetna amicitia potuit tamen habere , & habuit

A Ut p

|

adtempus obligationem ad poenam feníós ; ergo

MT fl

fimiliter&c. — 4. Non videtur enim effe uliaim-

W"Jllfhti;

plicantia, ut quis maneat obligatus ad poenam per

p

lque

refpectum ad publicam Juftiiam , & tamen fit

LT

as

amicus Principis , à quo propter offenfam ad poe-

l D

N

nam fuit damnatus.

cal"* n

W

194 Refp.ad primum , poenam temporalem effe or-

i

BLm

dinabilem in bonum & beatitudinem illius , cul

lür j

(

peccatu m dimittitur , nec habere reþugnamiam

0n lim.

Wt

cumamicitia Divina : & prater hoc , quód ope-

IT

)cons

UET

lfibu:s Poenitentia facilé evitari poffitmultüa

dätl]m

i

ducit

m

-

dnper abfülutam potentiam pajït ej*a 169

nett r

ducit homini, abílerrendo & coércendo illum]à

edhodit

peccato in futurum., Vide dicta in 245 1 8 G. R.ea-

j BOR

tus autem poenz aterna eít inordinabilis & in-

j lii

compoffibilis cum utraque , cüm in eo; quód pee«

nánt?

na zterna fit, nihil (pondeat utilitatis , & ex ipfa

TOU

&ternitate extremum malum , quod inimicis in-

yvolutii

ferri folet, inferat, Idem dicitut a 2. & 3. nam

Hm0n Plüdi'(f

patfioChrifli erat ordinabilis ad felicitatem generis

m ext

humani,&ad augmentum accidentale gloriz Chri-

fti; quod facere non poteft reatus poenz aternz.

l (IDM

did d

Neque verum eft, quód Chriftus per hoc, quod fit

gt mf

patfus, habuerit pezam fenfüs ; hec enim cono-

j

tat effentialiter peccatum ; fed potiüs illa , quae

Til

"

patfus eít, erant fatisfacliones pro pec: atis noftris.

yità [

"Ald 4. dico, fiin allatainflantia de Principe non

| oraïemïfä

eftimplicantia , ratio eft, quia hic poteft affective! 97

fieri amicus, optando alicui benum di(tin&tum à

k retii

jili

remiffione peenz , item quia in Principe locum

eh?ï!ï

; gion Obï:f:

habet diftinétio perfonz publicz & privataecon-

Cfïa& "

tra Deus fit amicus per Gratiam, per quam vult

y al

illibonum felicitaus ateraz, confequenter nequit

publica Juftitia exigere pasnam zternam à tali ho-

lim Clk yu

" mnlmä

mine; neque in Deo locum habet diftindtio per-

( um

fonz publice & privat , fed Jus, quod hibet, ne

It

hnif

ledatur per peccatum,& quod lzditur , dum pec-

catur , eft effentialiter fupremum ; hujus autem

)oralemem

fupremi Dominii pretenüo in hominem remitti-

tur per. Gratiz. fan&lificantis infufionem ; unde

i jb

non remanetaliquid, rauione cujus homo

s

"Ya

ter-

ff

müüämk

auod *

nüm puniri poffit, — Ex quibuspatet, quid ad fun-

g

g

dainenta in z22.18 9.(it refpondendum,

dw

À RTI&

46 (170) Es

Aj

titAA

Anricurus VIL.

qo n

g ln

ginillus

Mm intre

n peccatum remitti po[fit

Ahutiy

pro iuflanti , quo couuittitur $

lipiliezn.

Id ff

196 r Y /Ec que(tio apud pauciores in terminis agi-

UT

4 L

ttatur : videtur tamen magis communiter

inülgendæ ;

refpon(io negativa fupponi contra Lugonem d*

qUUdlUs, J

Ponit. afz'/p.:7. fe&. 8. num. Y26. & ex parte con-

terper

tra Qviedum i eontrover[. 4.puntl.6, quam no-

L : iniflgn,m,

viffime amplectitur Rofmer de irt.Penir. art $.

Wt pe

Advertunt autem prz it, A. À. fententiz affir-

100 ts

mativze, & fupponunr,queflionem hanc non pro-

TU s i

cedere de rem ffione,aut condonatione Dei tnirin-

G

a i

feca; qua fic defadto per Gratiam ían

Cüi

1cat

nrem ,

ttnia' VC] m

qua dicitur unica cauía juflificationis noftre , &

Tur fer [

ro effe&to formali fic habet remiffionem peccati,

n ll T

i

uthomineni fimul pofitivé con(tituat amicumDei

P Omu Qtin

& lilium adopuvum ; hoc enim titulo expellit

od g

Tfet

peccatum : eít ergo folüm quaftio de remiffione,

m

02 fieret per condonationem extriafecam , cujus

dtümlïur

effectus eft reddere non inimicum , licét ad po*

P td"l dlmul'

fitivamiamicitiam non perducatillum , cui fitcon-

LU

l

donatio puré extrinfeca peccati. cujus poffibilitae

flm[u (a(

tem transmittimus.quia tota difficultas có recidits

quwllm*f

an aliquid condonati , adeoque deltrui poffit. pro

ceptav

eo inflanti , quo fit ? five deinde condonetur pet

äluvx

j

formá «xtrinfecá five intrinfecá : quamvis, ut in-

U

D

ra

—

n peccatum remitti po]t't-eä'c.

r

frh exAA.horü fundament, patebit;pro eo inflanti

l

quo remitteretur peccatü , non repugnaret adeffe

gratiam fanclificantem , adeóque nihil obítaret

quin illius peccati remiífio etiam per condonatio-

nem intrinfecam fieri poífet,

ij

"Advuertunt. 2, Nomine peccati a&tualisintel. 1 97

j

ligi liberam aliquam a&tionem hominis, qua ex

Íe eft offenfiva Dei , five apta Deo dare jus ad

m

odium inimicitig ac poenze , peccatori ut inimico

eprii

infligendae

*

5

non hoc ipío autem acceptari ali-

Lugoncm j

quod jus , quod offeratur ab altero , quotidiana

ü p][lt q

docet experientia, nam eí!o nobis cff-ratur jus

jf at

ad indignandum & odio habendqfn inimica-

biliter per a&ionem de fe o

noftri

uf "

m

non tamen [equitur, nos co

tàn-

hancn?nï"'

eum jus illud , immo laudabiliter;&imus nonace

J

I

j

ceptando, id eít, condonando, dum infertur of-

gnäiäiln

Iv

fenía, vel etiam antecedenter : & tali cafu dici-

js 10

m l€

tur fieri offe»fa (ecandüm quid fa&ti , non autem

gnam pec!ïï

f

Íecundum quidjuris ; faftum enim defirui non

u amiwm .1

peteít , quin factum (it , fed juricedere potfamus,

quod haberemus ad indignandum & concipien-

uo 9f

que W?

dum odium inimicabile.

Unde jus non quidem

| gfecam, fül'

deftruitur, quia necdum extititin nobis , fed 1m-

It

pediri dicitur, qnia, quod poffemus habere;no-

w,fl((c:

]umus, Datur itaque pet actum offen(vum in

fils

Ll

l

T

"

ölhy

fimili ca(u jus remocum , non item proximum ,

jusa

T

quia illius effzctum impediaus, no:eado illud ac-

fif

Ceptare.

x

p

h

His fuppofitis probant fuam . opinionem ? pec«1 98

ia

catum actuale eit actio libera hominis ex fe of-

m

fen(iva

r

p/

972

eArticulus VH.

llir : &

fenfiva Dei , five quantàm eft de fe , apta DEO

Diononef

tribuere jus inirhicitie contra peccotorem , &

condonatio D El libera eft - volitio De: non

timamy

acceptantis hoc jus five cedentis juri. oblato

Ils qu

D

[

J

ad odium inimicitiz

atqui hec duo nul.

km indign;

lam inrer fe dicant oppofitionem ; ergo pro eo-

Wen,

dem inilanti (iniul hz«c duo confiftere non impli-

l, jj

Cat. sin. prob. et(i jus offeratur alicui favorabile;

Waun

liber eftillead ejus acceptationem vel non accee

uY

prationem ; fed jus peccaterem habendi && tra-

éandi utinimicum eft favorabile DEO : ergoli-

äüti, Cluo e

ber eftad ejusacceptationem, vel non acceptatio-

& Ulh miugg

tràpere

nem. Swbfumo : íed nonacceptando jus obla-

tum efficiec, uladlio libera hominis ex feoffenfi-

Won Xülhmr

va Det (let cüm volitione libera non acceptandi

tlam efr

|jusoblatum ; ergo hzc inter fenullam dicuntop-

![Aulhs j hw

Apiritaten

pofitionem,quia adoppoüta combinanda nulla da«

tur libertas.Inftantia defumi poteft ex creatis ; quia

tll

lm

colaphü accipiens iunocenter, poteít ub ipfo a&ta

"

T

juri cedere , quod inde offertur ad exigendam fe-

f lgifw l[)b

! À Pffm;n.

tisfa&tionem vel concipiendam juftam indignatio-

D

nem, & comb:inabit actum de fe offenfivum cum

Toriam |

volitione jus oblatum nonacceptandi.

A fe

4l

Qu

Confirmant à paritate voti ; nam licét votum

MU

195; ,

&um Deo de fe aptum fit fundare obligationem

tmi lpnp

B

voventiserga Deum , hzc tamen obligatio non

ip,

confurgeret, fi Deus votum non acceptaret ; ergo

L

etiam licét peccatum fecundüm fe confideratum

? lï'*&w j

fundet jus in Deo ad indignarionem & odiumini

mh[nm,

micitiz , fi tamen hoc jus Deus nolit acceptare »

mätxu à

D

nunquam jus Proximum Deo proveniet ad indig?

] Pma

ll,n

nan-dpm & odio habendum peccatorem wimica-

s.

-—

du peccatumvemitti poffit ebc, |

;

biliter

*

*

qu DE?

& oftendere debebunt hic Adverfarii ,

torem, i

Deo non effe liberum, ut (imile jus nonacceptet ,

o Ditt

cüm tamen in creatis magna virtutis & perfeclio-

Me

jui 0

»

nisfit , quando v.g. homo colaphum adtu acci-

T

piems acu ceditjuri, quod offertur ad rationabi-

lem indignstionem , aut exigendam fatisfaclio-

mopt

nem,

nf

"

Hinc, inferunt , non fequi, quód exiftereta00

peccatum, & non exi(teret,

i od*

quia condonare pecca-

tum actuale non e(tillud rolii & deftrui pro eo in-

i t

flanti , quo exiftit , fedimpedire , neex exiftentia

SULA

gt

a&tuali illiusoriatur jus ad juítam indignationem

|

ub p

contra peccatorem , quod impediri poteít , licet

non tollatur actualis exiftentia peccati, Fatentur

d at

aliam effe rationem de condonatione peccati ha-

m atl

bitualis ; hec enimtollit abfolutà exiftentiá illius:

[ äilüjFCf

difparitatem affipnant , quàd peccarum habi-

g

tuale non habgat aliam exiftentiam,vel permanen-

erceti

*

tiam , quàm iplam negationem condonationis

»

Ab

--

hac igitur füblata,tollitur formaliter ejus exiften

lo

tia & permanentia : peccatum autem a&tuale ha-

qidi

bet propriam & identificatam fibi exiflentiam , di-

ftin&tam resliter à negatione condonationis, ideo-

que hac negatione fublatá, remanet adhuc exi-

ftentiai

NT

ullgtl

tibus,

pli peccata identiücgta. His nonobftan-

| Ob[;ggliofä

«ut

Dicendum , neque de potentia abfoluta remitti,, .

í

«qu

pofíe , & condonati peccat

V

"

u

1

um pfo inítanti , quo

'C cgni.ï

commititur,

Prob. fi remitü poffet peccatum ,

m&O*-lliümE dum a&u fit , vc

] remitteretur remiffione de(tru.

ii sciïï&uä Giva peccati , vel impeditivà? non primum, quia

d m

re!'i?t

Omnis$

Articulus VT

4

17

omnis deftructio effentialiter duo importat , pti-

qtimpei

Q ituter:

vationemirei pro inftanti, quo actualis ejus deftru-

Glio exiítit, deinde exiftentiam ejusdem rei in tem-

r M

pore anteriote ; cim enim effentialiter importet

^

&tamenpa

bue& li

aCtionem , qu: terminatur ad rem habentem í

ttodun

modo oppoíito in antecedenti, quàm fe habeat in

inftanti deftructionis , hoc ipfo, quód :n inftanti

Nonpordi

*

deítru&ionis non fit , debuit etfe in antecedenti

)

vtibbo i

aliàsin antecedenti haberet fe eodem modo, quuim

ULUT

inftanti deftru&ioais.

Ex quo colligitar. clare ,

pelis

rem non pofle deítrui in eo initanti, quo fit , quia

llm?ldiït Ggg

fic quoad idem effe non effet, dum eft ; effet enim

Impiäü]us

W Füïfu D

de(tru&tio rei , dum res fit, feu primó eít, cüm ni-

hil deftrui poffit, quod nunquam fuit.

P Ofl;[ N G]ä

aQ2 Necetiam dici poffe fecundum ( praeterquam ,

TeInpg

quódhoc non fit proprié remuttere vel con donare)

Wtl

.

*

vel enim deflrueret

prr)bamr in hunc modum

Mu

Dzuscondonatione impeditivà ipfum peccatum 5

) "*dawr, |

quod dici nequit, cum con lonare feu impedite

tgmu qub

]

8

*

""f,non

peccatum nequeat , duai

Gu fit ex ratione affig-

Q

[1

L

nata in 2447 príori : vel deltrueret condonatione

tu OH*C 1

impeditiváJur.s ( ut volunt AA. ) ad indigaen-

l Ddf

L

dum peccatori & exigendam fatisfaCtionem : fed

MT

neque-hoc admitti pete(t ; (ic enim homo non

m

u

mmï&—()dl

peccaret graviter, cüm acta peccaret gravitet j

n

nam qui fcit, fe non incur(urum indignaconem & -

EM

Tüigr

odium Dei,necper hoc, quó1faciat talem actum,

T o

o'

L:

fore dignum inimicitià Dei,non peccat ullo mod

*4

mmköu

graviter , ello faciat talem a&tum : fed qui feits

a 1Ton

u

Deum nolle habereullum fus adverfus hominiem,.

fl

BR

!

per quód potfet illum ut iniimicum tractare;illume.|!

1

o

que

)!n peccatum vemitti poffit e'w,!n ;

J 0H

que impedire , ne fiat amicus Dei , tametfi libere

nyorit p

lsejusdt

& (cienter faceret tale 1 aCtuni, fciret, fenon in-

emraunt

curfurum przdicta : ergó uon peccaret graviter ,

dt

A

liter n

& tamen peccaretgraviter , ut a

'ittunt AA.quia

liberé & fcienter faceret a&tum

n habardt

àDeoprohibitumg

ergo dum péecaret , non peccater,

Dein cedere

mle hbt

non poteft juri fuo Deus, dum ao peccat homo;

qiit D

p at

hoc ipfo enim , quódquis peccet , libertas offenfi

aol

evadit leg timé potensodifíe offendentem, & exi«

oligit d

gere fatisfaCtionem :. ficut ergo Deus non

poeteft

impedire offenfam , dum a&ta fit ; fi

l,

l, Qu f?ï' 9

c nec poteft

I

l: eli

u

impedire Jus inde naícens,

Pariter homo, licét

(j

qpil, dn

ei poffit non difplicere offenfa , feu licét id facere

Ti

pofiit , ne offendatur ; temittere tamen offenfam

vel impedire indenafcens

(

Jusnon poteft,dum actu

offenditur ,

licét pracavere poffit; ne offendatur ,

T

qe i

l

W

velacquirat inde nafcens us ex fua offenfa; fienim

enid

nl

oftendatur , eb ipfo haber rale Jus.

Per hoc au-

uf ""

(t j

tem ; quód non exigat fatisfactionem , dum offen-

ditur, non deflruit Jus , fed interdicit fibi uíum

i

Juris ex offenfa nati,

) c()!](

il

Ex his patet Refponfio ad fu

ndamentum con- 303

yad

trariz fententiz in 272.198, ne

gaturenim,Deum

ii

pofle cederejuri fuo, quod hat

af hgq'lUJy

)et ad indxg:mceo-

[

nem, & odium contraeum , quia

&

;

a

st (ta

upeccat: vo-

luntas enim Dei non miniis il prim

a regula ope-

f i

rationum motalium,

i

quàm Divinus intellectus :

j

fed intelle&us Divin

us ex eo,-.quód fit prima re-

(

( l]"o

gula , non poteítno

np

j kd qm U

rohibere peccatum : ergó

N

etiam voluntas ex eod

em non poreft non odifle

,otil

li

peccgtu'm formali odio. difplicentia'ifundato in

g

ejus

"rticulus VIH.

ejus malitia morali.

Praterea , ficutin T0 de

p

Ài ;

forem,

DEO Uno uttm. j 94. diximus, uti DEUSjratione

fuz infinitatis neceflario amat omne bonum , &

pb

mefentili

omne amabile , ita neceffario odit omne malum ;

& omne odibile.; & res bonas exiftentes dicitur

Atmad od

amare libere , quia poteít ab ipfis auferre exiften-

gtf

tiam, non qnia poteft ijsdem negare amoremnon

Va yrinig

ablatá exiftentia

.

*

ita proporconaliter malum

detilty

culpa exiftens dicitur odiffe liberé, quia poteft im-

Bo

"

1

i

ma di!l form

pedire exiilentia

n, non quia poteft fubtrahere

odium ex fuppofitione exiftentiz.

Neque exifti-

n

mes, Deum neceffarió odio habere peccatum ,

Mil

non neceffarió odio habere peccatorem.

Contta

| . lhs,nmfül

enim :ad fummum non neceflarió odio habet pece

Val

catorem fecundüm fe, & fecundüm enutatem

UT

perceptibile eft,quod

a uf

peccato fubitractam 5 atim

odio habendo peccatum , non odio habeat pece

Ms

catorem ratione paccati , & ut efl concretum €ex

l'?:tmianuta,

QX emyfltu

PCCC&EO, tanquam ex P*A[te , COHüIfgCnS : ü enim

Deus prohibethomini , ne peccet , neceflariode-

"i

bet il difp

licerehomo, quód peccet ; & non po-

teft non auferre illi, quod eft effe juftum ,

idque

ex difplicentia peccati, in quo formaliffimé odium

MUCCN

inimicitiz fundatur: & ficutincommuni fenten*

* ts (

tia Gratia habitualis fola (ua informatione phyfica

tntm f']

o

hzreditatcm , eademque

Mf

fundat jus proximum ad

)

ofita in homine Dsgus non potcH amare

Íolam

M

Gratiam , (ed debet neceifirio amare ipfüm homi«

Í uhs m&

BH

nem , in quo füpponitur exiftere Gratia ; fic exie

li ma Iffmuah

ftente aQuali peccato in homine non poteritDeus

Ut

odiffc íolum peccatum , fed debebit etiam odifie

Df'lmad

L

PCCCR-

—

Titqi

ia Til

.Jn ptécakumvemitti poffrs chg;

T

péccatorem,

JEUSpan

Ex hoc folvi poteft id , quód quis

104

:bun/ poffet obijcere, nimirum ; nullam formam crea

ynne n

tam effentialiter petere odium Dei, feu neceffitaré

fhents dlïf'

Deuin ad odium füi; etiam. fuppofitione facla

^

,

j

li

utertt [

quód in fubjecto detur, adeóque neque peccatum,

Nam primo negatur,peccatü formaliterfumptum

u amO[EMF:

yuitt $

effe quid creatum , cüm fit purus defectus, ut tup«

pono ex7ratt,de Fitijs & Peceatis,

2. patetex dis

ya gt

6ïi85

Qd (

dari formám feu fanctitatem creatam

»qu&

ex fuppofitione

» quàd exiflat in aliquo fubje&to

Nqid

y

nonobfante, quód fit contingens, adeoque defe-

p v

&ibilis,neceffitet Deum ad amandum illud : ergà

"m

etiam poteft dari aliqua forma creata; quz ex füp:

pofitione ; quod exiftat in aliquo fubjecto, necefz

um &

epu

l

J

Qu

fitet Deumad odio habendumillud, & hanc effé

peccatum patetexdiótis, Pro hujüs meliori intel«

o u

y

| u

ligentià nota ; quàd nuíla creatura fit effentialitef

i

slllfï'

]

exiítens, fic ut in effentia importet przdicatum ;

vieujus Deus illi independentetab omni fur pofis

N d

at

tione libeta de flatu productionis ejus debeat da-

ié exiflentiam $ & hoc feníü nec Gratia eft ef:

! .uüum í lf:

]

n

j

j

f

s

fentialiter amabilis nec peccatum effentialiter odi-

j

bile : fecüs fi ly effeutialiter

fumatur deperis

o"lmm11

denterà fuppofitione Dei libera

$ (ic enim nori

gtf

heceffitatur Deus abfoluté adamorern Gratiz,vel

m "

du

TU

odium peccati, fed folüm ex fappofitione (tatüs

realis exiflentia , quem flatum non habet tali$

yt IPW

aui

IN

Torma effentialiter ; utpotecreatura. Poffeautem

tormam creatam

ex tali fuppofitione neceffitaré

o

O[C"J

D

eurti ad odiurn ; vel amorem ; patet 3 fi enirti

j i

$

Dius non odio haberet peccatum odio difpli«

&enti$

178i

"rticulus. VIT.

At

centia, hoc ipfo peccatum non eífet ex s. 102

Mili:

Similiter Gratiam fan&tificantem hoc ipfo , quó

mproail

fir pignius; & promiffio amoris DEI, exillere non

DO a

offe (ineamore Dei , vel ex terminis patet.

m

&Of — Ad confirmationemiuntms 199, delumptam à

ticwi]E

paritate vou. Aefp. Denm neque poffe condonare

mb

Jus nafcens ex voto, dum hoc actu fit; neq; homi-

U. ,

nem ]us nafcens ex couractu, vel promiffione

liil

condonatione deftru&tiva Jüris ; ecus eft decon-

t Ders

donationé impeditiva negando fuum confenfum:

qi f

Íed hoc mirum noneft , quia cauía formalis Juris

olmilon

niícentis ex contractu vel promiífionem reipfa

Gf

eít mutuus confeníus, vel mutua promiffio , vel

Dronij

acceptatio : ideo enim eft verum votum|, & ob-

Wïfuiumm

ligat , quia DEUSS acceprat , & fi noi acceptet ,

puleni d

non eft proprié vorum, neque ulla ratione obligat;

um

adeoque non acceptando votum impeditur fim-

Wtl

plicitervotum : econtra homo non eft ideo in-

Wt d

l

It

ordinatus , quia Deus odit opus & operantem ,

:

RDEL&UC

fed ideo Deusodit, qu

ia res e(tinordinata ; adeóq;

t

CXMWJ, (

peccatum non ita dependet ab exttiníeco accep-

j

V

tante , ut per non acceptationem fimpliciter im-

L

VU oj

pediatur , cüm fupponatur tu

nc fimpliciter com-

mitti.

EUS habet odio ha-

*l C

Demüm]us,quod D

dtlt,

W

bendi peccatorem propter peccatum commiflum,

imi

tmum D

efl indilin&um ab ip[a offenfa Dei , quia nafcitur

Tbl

ter folum receífum ab amicitia ; confiftit e-

ptop

J

Vr

nimi

na&tu, quo libertas offenfi evadit legitim?

i !

W

potens odiffe offendentem , & exigere fatisfactio-

"u T

nem : quód non eft de Jure nafcente ex voto ; V€

aliis contr

sid:l*ld

t

adübus. Ita Arriaga 47f 2. dé Pæn;f-

Pm D n en

uum. '62.

P

fy peccatuta vemitti poffit d c.

179

*

*

r i

Inflabis

Peccatum Petri heftetnum non fo- o€

u

lum proinflanti , quo a&tu coinittebatur , tribuit

| x

DEO jusadindignationem & odium inimicitiz ,

j p

fed etiam pro diehodierno : atqui pet. AA. ipíos

deunjt:

buicJuri DEUS poteít cedere pro hodie, ergó et-

of

iam pro inítanti ; quo peccatum heri committeba-

f

tur.

Prob, Conf. i qua major effet ratio pro ine

" pmmrït**

ftanti a&ualis commiffionis , ut tunc remitti pece

asdi

catum Deusque jurtfuo cedete nonpoffet , effet ,

uml

quód peccatum per remiffioneín deítrui deberet

T

eodem inflanti , quo fupponitur exiftere ; dum

iffont

fcilicet fit : fed equé parum quoad effz fuum actio

ronf

l

peccaminofa de(trui debet aut. poteft, quando fe«

|yoti

j

melfuitcommiffa pro ctempore pofleriori , quàm.

a

