aperté tradit ad remiffionem peccatorum fatis effe

r

r D

votum Baptifmi fiveexplicitum five implicitum :

"ts

quod fi ad juftificationem fufficit,

fufficit etiam a

M

gloriam ,

cüm ad perfeverantiam certum fit non

MS, q

A u

requiri.

Neque quod judicat Canus, fine fide

!f

de Sacramento Baptifmi ne«

l

Thatie

explicita, nimirum

fü(mg(l

minem poffe falvari ullum fun

damentum habet. $

5!;«::

quod enim dicitur Z4arci slt. pradicate Evangte

Wfllm tej f

lium omni creatura, : qui crediderit , & baptie

i enim. non credi-

"t &

zutus fuerit , faluus erit $ qu

"d

derit , condemnabitur , non p

robat , fidem de

ii

d fidem , quód

Baptifmo ; neceffariam . effe , Íe

TUtfte

Dzus fit, & remunerator fit , de qua inTratt, t

*

de, . VideSuar. Jifp. 27. ftll. . tem. 3- fMprds

»[' 1 llCI

(Hme

ubiulterius docet , vorum exp

licitum Baptifmi

"ii

non folüm non effe neceffarium, cüm deBaptilmó

*mü i

T

cogitatur, íed etiam, dum

meimoria occurrit.l

IXPIK

Dt'q

Qhij*

Nm.a

Quomodo boc Sacramentum fit neceffarinm, 31

Vi

Obijcies 2. Hsreticus vel fchifmaticus non

geha

35

poteft obtinere rerniffionem peccatorum fine

in, gl

propofito explicito reconciliationis cumEcclefiag

| pttüw'

ergo neque peccator poterit coníequi fine voto

, qrul

explicito. Sacramenti Poenitentiz.

Refpondet

Suar. dijf. 17. fe£. . de . hzretico difparem effe

autd

rationem ; ideo enim dici poteft requiri in ipfo

mi PU

votum explicitum , quia ad falurem neceffaria eft

lil

fides , quz non poteft haberi (ine voluntate cre-

*

mml)lü

dendi, & confequenter redeundi ad Ecclefiam

*

que ratioceffat in cafu noftro ; poteít enim ha-

Wd [!

g

beri fidesfine voto explicito Sacramenti Poenitene

T

tiz. Simili raticne Reipondet Valenz 4. : .pz2c.6.

!

n

ad argumenrum fupra allatum de Baptifmo , ait ,

w

enim , effe neceffarium in eo calu votum explici-

Y W* j

tum Sacramenu Baptifmi hoc feníu , quia Bapaf-

i

mus includitur inprofeffione Chriftianz religio-

[

j

nis, quam quis fttim tenetur acceptare. Ad illud

f

n

de fchifmatico Refpond. ibidem Suar. seg. ant.

y

Ut

fatis enim eft, fi habeat contritionem peccator(i,

N

2

' Obijcies 3. Ad juftificationem , cüm Sacra:

33

jjti

L u»h

mentum re ipfa nofi fuícipiatur, requiritur votü

'Ilf)

Sacramenti ; & votum fervandi alia preceptaynon

jn j

tamen eadem ratione : ergó cüm votum fervandi

ahük

alia precepta ad minimum debeat effe implicitá,

j

votum confitendi debebit effe explicitum. — Refp,

Á

ii

»tg. confea. licet enim fit aliqua differentia inter

votum Sacramenti & vetum aliorum preceptorüi,

W'W '

ut re&é in ahtecedenti aflumitur, non confiftit ta-

ju j

A

men in hoc, quàd votufn confeffionis debeat effe

m(B:

explicitum, aliorum veró pr&ceptorum poffit effe.

" QN

impB-

Avtienlaus F.

32

A

| od

in hoc, quàd votum aliorum

! nj

implicitum ; fed

lubarilig

pracepiorum non reqniratur ratione peculiarig

Wdetüm M

vittutis , quz ex inftituuone Divina conveniot re

fidtgo (

bus praceptis ; neque ut fuppleant concurfum ,

tieyi, (

quem deberet praítare respracepta ; votum aU»

Atitqurus

tem Poenitentiz requiricur ob virtutem , quz $a«

cramento eft comimunicata , & ut fuppleat aliqua

4

Qsf

i p

ratione ipfam fufceptionem Sacramenti.

Dicendum $. Noniufficereabíolutéin omni

Qtione i

Ws den

34 cafu omnibus peníatis ad remiffionem peccato-

YU

rum qualecunque vorum implicitum Poenientig,

Ia [

fed requiri faltem interdum votum inclufum in

contritione,& in diledione DEI fuper. omnia

tirtya

!

Paiet ; nam Scripturz , ex quibus colligimus »

Pf"namg;ma

fufficere votum implicitum, promittunt jufti»

TWtum, D

E

Mi

cationem perfect Peenitentibus & converfis

DEUM ; hac autem perfecta Peenitentia, &

n [

conver(io non eft in qualibet detellátione peccatis

fedfolümin contritione &c, ut alibi fafius — &

li Eigmrä l

n

Prob. ex Concil, Trident, /e/f, 14« t4p. 4« U9l

W"P"d

non folüm dicitur , quód contritio charitate per-

W'MII D

tamenimne

MT

fecta hominem reconciliet Dzo , non

voto. Sacramenti , quod in ipfa inc

luditur,led

A lg,

qua a

a

ttrittio.

etiam quód contritio imperfe&la ;

/1

rulM

dicitur , fit quidem donum DEL , n

on tamen in«

m

habitantis, fed folüm moventis :

& quód fine

] h)b'ïfm

Sacramento Poenitentig per fe ad juftificationem

ü h Cïlllls,

nequeat perducere peccatorem, -

ad &vïtaudaä

V

Dixi : -dbfolute & ia omni CAÍHs

] Mmy

varias qu&tiones , an ad. remi

ffionem peccato*

(

i

"i

agtfi»

g

sumatis fitattzitio & votum inclpfum in

tione

an)mda boc Sacramentum [t nece[Tavium., H

Yi

tione juncla fufceptione alicujus Sacramenti, Wg.

ul

Euchariftie ? anfatis fit attritio cum Martyrio ,

enut

veletiam Martyrium ipfum fecundüm fe ? Quid-

cutüt

quid ergo fit , an in his cafibus fufficiat votum Sa»

Qu

cramenti , finecontritionecertum eít non füffice«

re inquocunque cafü, v. g. extra fufceptionem

m

quid

omnisSacramenti, Martyrium &c. — Qui enim

admittunt, per Sacramenta vivorum cum fola at-

m

tritione univerfali bona fide fufcepta juítificari ali«

] P(wfl'

quem , docent , tali cafu Sacramentum v. g. Ex-

wg[küzï

crema Und&tionis &quivalere Sacramento Peeni-

g

tentiz , feu effe implicitum votum illius, eó quóüd

elevetur ad hoc , ut fit füfficiens ad caufandam

r o

J

j

j

7

v ]

primam gratiam , faciátque hominem ex attrito

contritum. De Martyrionon convenit inter DD.

u

multi enim docent, nec in Martyrio quemquam

:on""*ä

juftificari , nifi. fimul eliciat contritionem, ad

ii

quam tamen intuitu Martyrij tanquam conditio-

NICWH

ye

nis detur à DEO juxta factam promiffionem

(quique perdiderit animam fnam propter me ,

ul

"T

vivificabit eam, Luce. 12.) gratiaefficax. Cu-

)

jus fententiz videtur fuiffeS. D. 2.2. 4.124.4.2«

] w

—

^

"

ubiait: /artyrium nifi a cbaritate procedat, non

u

y

valet ad culpa mortalis remtfionem.,

Et p. 3.4.

l " J Ü

y 66« 4.12. 4d 1. docet , quód effufio fanguinis

j

"

j

non habeat rationem Baptifmi, f1 (itfine charitate,

jf

u

Itaetiá Canus, Bannez,&alij. Alij tamendocent

j

faltem ex accidente feu intercedente bona fide

, Martyrem cum fola attritione juftificari ; fed hoc

k*dm

n

/

; effe ex fpeciali privilegio , & folàm pér accidens s

n

í hic autem quaítionem effe non de medijs

ex'tra-

"

:

[

Qrding-

|drticulus 1,

T

erdinarijs , & per accidens ;

fed ordinariis '&

er fe requifitisad juftificationem.

;

Pro reliquis obje&tionibus folvendis JVoa I.

Contritionem efíe votum SacramentiPoenitentia,

M

non verb viciffim : quia elicito aCtu. perfedt

y

[

contritionis adhuc remanet obligatio confitendi ,

p«

nonautem fufcepto Sacramenro Poenitentiz re«

manet obligatio perfecta contritionis j fic enim.

contritio fupplet u(um Sacramenti Peenitentie

praceptum , éftque votum illius , quatenus con-

].

SU

ANtm

tritus vultfervare omnia pracepta.

.

z non re&é

m"kmdhg

ANota 2. Sacramentum Pcenitenti

"

äidum

vocari privilegium novz

legis ; tum quia prie

t

vilegium eft exemptio à lege ; nequit autem da-

")': & [7]

ti exemptio à leg

e, que jam exfpiravit : tUm

^40,in

quia privilegium e

ft exemptio alicujus vel pluri

ab onere czteris communi : hoc autem non ha*

ï'"'mmm

Ti t

bent Sacramentanovz legis ; hac enim funt uni

verfalis favor totius Chriftianitatis:

iflllmnmm

d Poenitentia

37

ANota 3. Negandum eflc, quó

j

V

Har:p;æa

quàm gtati

ofus homini,

Eo&n

p

fit favor magis onerofus,

quantumvis ponatur neceffarius ne

ceffitate medij;

Wur)

Tor

nam ad veniam peccatorum omni tempore nece'-

W

farius fuit contritionis motus; antecedenter enim

Áf

fuit neceffarius determinaté , nunc aütem in lege

T

N

gratiz virtute meritorum Chrifti ex opere operae

totiam imperfe&tz contritionis motus cum »

[

[ j

cramento caufat effectum veniz : quod multó far

1

»

""n

; unde

ciliüs obtinetur, quàm contritio perfecta

3

nfeffio»

*."/Pzr:f

uf

/

,fäV!

(ufficienter compen(atür novum onus co

nts.

Videantur etiam d

?

18 in Tr4tt, de Zäü Q l,

mouum. g4.

$ (37) $

ul

" Azricurus ll

atl

vt

pafc 1

Quos, €?. quando ob/iget

onü(tl&»

preceptum Divinum confe[fionis

i«

Sacramentalis ?

; f

aiti

"

U»pponeädum ex num.27. dati preceptum

39

S

Divinum confeffionis Sacramentalis,cujus no-

mine intelligitur accufatio peccatorum Sacerdoci

j

facta ad eorum veniam vi clavium obtinendam.

! qllll l

uiti

Itaenim definitum eftin Concil, Trident. feff. 14-

€. f. & can, 6, G meritó ; cümenim conflet ,

a

dfoan. 20. in ijs verbis , quworsws vemiferitis ,

j

quorum retinueritis d'c. inftitutum effe Sacra-

fil p

j

y

mentum Ponitentiz per modum judicij,ut necef-

fatium neceffitate medij, ut fuprà diximus , & ne-

ceffitate precepti ( quz in ordine adea, quz funt

o

u p

inno(tra poteítate neceffitatem medij femper co-

)

u

"

FJK

mitatur ) non poffit autem recté judicium peragi

te incognita , jure Ecclefia Catholica (emperag-

4

novit confeffionem ut ex pracepto Divino necef-

"

u

fariam. — Hoc fuppofito claritatis gratiá prafen-

tem materiam per quaftiunculas expediemus.

Qn«res 1, Annon hoc prazceptum Divinum

48

gt

oblizet etiam non baptizates ? — 44firssast Ri«

o

Vardus , Sylvefter & alij apud Suarez de Peir,

]5!&&1

Hifp. 3 $. fetl. 2 Sed negandum eff cum commu-

baus f

Ü

f

Biori. ARatie breviter eff : quia, qui non habet

x";, D

D

|

f'þg" "&11

*2

mate-

! lmdo,

;6

rticulus 1.

«

materiam Sacramen

ti , neque illam habere tene-

Htit u

tur, noi poteít ad illud.obligari : infideles autem

nlgum

non habent materiam Sacrameriti Pcnitentiz vel

rconfeff

confeffionis , cüm fola. peccata poft Baptifmu

Matepofl

commiffa (int hujus Sacramenti materia , ut fu

p

à

i quanr

EEE

dirimus , neque tenentur illam habere ; grgb.

Wi

Confirmatur ; Nam qui omni peccato. careret,

Wt

ut de(a&to B. V.' catuit ; non teneretur hoc pra-

Vipite B

cepto , quia non haberet materiam hujus Scra-

menti , nequeillam habere teneretür;'ergo ea-

r quy

dem ratione,cüm infideles non habeant materiam

Pfnenttn

&c. nori poterunt hoc pracepto obligaris- Deni-

T

V tpr

- que idem conftat ex Concil. "Tridenr. c; f.cit.ubi

ens de neceffitate confeffionis ait ; jure Divino

Mifrg

néceffariam effeomnibüs pof Baptifmum lapü:;

Wtrign

UM

non autem lapfisfunpliciter & abfoluté.

^

I

piees

Infideles tenentur pracepró

Divinó

uhligmumä

lm

Euchatiftiz, ita ut peccent. fpecialiter , Euchari-

ftiam non fumendo ; ergó etiam tenentur pre

ïüonc&c,'c;nd

al

A mmæ "

ce

ptó confeffionis, Refp. 1. non deeffe; qui ne»

d 1

antast. Vide Sanch. /.1. iv decal; c. Ya« n 15.

KT

T

q

üi cum Sotoexiflimat , praceptum Eschariftize

non pertinere üiíi ad eo

s, qui per Baptimum in»

m

difparem eífe rae

Mtiin

greffi font Ecclefiam. ^ Refp. 2..

L

tionem ; quia(Chriüivefba

*

nifi smanducauth

T

vitii(c. fünt ad omnes dire

Qafine ulla reftrie

i u l

ü

&ióne ; ut didum eft

in 7va&, de Ewcbarifii

ln

sum. 88. & aliunde nu

Ilum abfardum fequiturft

ürtp

li

j

dicamus.infideles obligari pracepto Eucharifüas

lln[.fl

dicamus, teneri pracepto corre

*immmm

fequittir autem ,f

i.

"feffionis: flenim infideles ad conteffionem e-

lr

nen-

: Quomedo boc Satyamenttim fit necejfariub). 37

bt lt

fientur neceffe eft , ucteneantur confiteri peccata

Mlestit

ante Baptifmum commiffa., quz non fünt-ma-

n

teria confeffionis , vel certé teneatur Baptizari &&

Baptilm'.

peccare poft Baptifmum , ut poffint habere pecca.

4,t [L'g

tà; qua (int confeffionis materia ; utrumq:e au-

u d

tem e(tabfurdum, ut per fe patet.

*

o at

Sed coztrá inquies

*

infidelis non poteft fu-

4

lo p

mere Euchariftiam , & tamen fine ullo abífurdo

j

obligatur Euchariftie |praceptó

ergo eádem

"

ratione , quamvisinfidelis non poífit in eo ftatu

noud

Sacramentum Poenitentie fufcipere, poterit fine

abfurdo obligari ad confeffionem. Confirmatur :

p

n

quia carentia difpofitionis debitz & neceffarió

yt

y

pretequifita ad Sacramentum zquivalet: caren-

r ld

tie materiz neceffarize : ficuti igitur carentia di-

fpofitionis ad Euchariftiam in infidelibus non de«

J

yl

obligat illos à fufceptione ejusdem, ita neque Ca-

oU

"]

f

rentia materiz confeffionis de obligabit à confef-

»I,E

n

ru'

4

fione facienda, . —. Refp. Infideles- teneri praceptó

m

Eucharifliz;etiam fiillam non poffint ut fic fuici-

W,iv

st(

pere ; quia tenentur fe conítituere in flatu capaci

ln

Euchariüiæ,recipiendo nimirüm Baptifmum &c.

p

"

nonteneri autem przcepto confeffionis , quiane«

if

4

j

queex defedu. materiz poffunt recipere. Sacra-

mentum Poenitentiz, neque tenentur habere ma-

p

D [

teriamatque ita conftituere fe ex hoc capite capa-

ces confeffionis , alioquin enim tenerentur pec«

j

Hf

j

grrb

, €are poít Baptifmum,

-4d . Confirm. Re[p. Ca-

j

jl

rentiain diipofitionis debite & prarequifitz: ad

Sacramentum &quivalere carentiz materig ,

at

1

/"

quando agitur de materia , quam quis habere aut

ii

e3

[

cprar g

utrticnlus - H.

(

$38

Tn af

curare tenetur , non autem , quan

do agitur de

hujusmodi

um (

materia , quam quis tenetur fugere :

ütisdur

eít materia confeffionis ; de qua agimus , nempe

ths

peccatum,m

anifeftum enim eít, quód non poffint

il d

yatione Sacramenti

fufcipiendi obligari ad hanc

*isiloor

materiam , 6cuti poffunt ad difpofitionem. — Ex

fitin vg

quo fit , ut Sactamentum poenitentiz, quod ejus-

M ,

modi materiam requirit ,, non poffit. recipi pet

materia ,

, quiil

fe, fedjtantummodo ex fuppofitione

cum fi«

Wïüm [

Sacramentum veró Evchariftiz poffit ,

| sqlmdn(

milem materiam nonexigat , qua eít. difparitas

valdenotanda. Ex quibus patet , etiam hare-

tD

NT

ticos& Apofítatas obligari pracepto confeffio-

nis ex fündamento pofito, quia fcilicet peccatunr

l4tr&(

mortale. poft Baptiímum commiffum eft mate-

"MOR t

rianeceffaria hujus Sacramenti,.

m"a [mon

43

ueres: fecundo, anhoc preceptum divinum

T

obligetomnes Baptizatos? Refp.

prater infantes:

on Íunt:

Wt

& perpetub amentes ( hienim capaces n

yel

Em "mcdliï

confeffionis , ficut non. funt capaces peccandi

eliciendi contritionem ) obligari omnes, por-

" Ticue.

quam ad uíum rationispervenerint ,

fuppe MO nt«

V pin

Ratio eft $

Vg ln

mirüm., quód peccárint mostalitef.

ffaria necef-

Wil]; Y r«

quia omnes quibus confeffio eft nece

conielljo

"D tor

ftate . medii, tenentur hoc pracepto:

3

autem eft medium neceflarium ad falnté.

omnibus

"s d 0

MM ad

QOf

qui- peccaverunt mortaliter ,

quacunque in atate

fiat conftituti : ergó.

Dixi perpemb. amenttt..

Rntmp t

l!þlü ([l t0n

Urrüm autem aliquis ante

3 fang mentis , fi deia-

dé incidatin amentiam , vel.de

ftituatur fenfibuss

Dbh')an *

etu

E

i

poffit ( fi.enim potelt,, fgn&GonfcffaLiug.,tefx

»

um

T

Qua;ä' quando ebliget preceptum &re.. 3 9

illum.abfolvere ) (acramentaliter abíolvi, &

agutmk

quanam figna doloris precedere debeant? Dicam

d

infrà acturus de abfolutione meribundi,

,

44.

. QOueres tertío , quorümnam peccatorum cone

p

feffio cadat fub preceptum Divinum ?. Refp. pri-

TL

Ó , illopracepio non oblizari eos , qui babent

nf ü

tantüm venialia.

E(t contra Boneventuram x

*qmd!*f

T

4 difl, 12. 2. 4. q. 1. GC alios , qui putant , etiam

LW

€os, quiabultima confeffione nullum mortale

T

peccatum commilerunt , teneri hoc pracepto: fed

j, uf i

Ad , quod nosdicimus , docent elii commuriter ;

L

"m

& ipfeS. D. i» 4.diff. 17. 3. 3. a. .. quafHiuuc. 3.

4d2, & colligitur id expreísé ex Trident, feff.

) quie

14.€. f. GL cau, 7. ubiait, venialia , quamvis

d

reCté & laudabiliter in confeffione aperiantut, pof-

yt ll] p

fetamen taceri citriculpam. — Et patet. ex con-

traria ratione; cümenim confeffio venialiuni

"14

nonit medium neceffarium ad (alutem , quate-

gtch

nus venialia gratiam nonaufferunt , & poflunt

um

aliis remediis deleri ,ut habetur in Trid. eodem

n

T

H

loco, neque erit neceffaria eorum confeffio ex vi

Jj

aM

ujus pcepti. Undé fola peccata mortalia per-

i

fonalia funt materia necefíaria hujus Sacrameniti,

u

De

venialia veró duntaxat materia fufficiens.

!CCW i

peccato mortali dubio infrà commodiüs dicemus,

u

agentes de confeffionis integritate; qua enim ra-

r

)!

tione ad confe(fionem integram neceffarium eft

yi

confiteri peccaca mortaliadubia , eadern inpra-

7 MY

cepto e(Lconfeffio eorundem,

Refp. fecundo ,

j

p

non oblizari fideles ad confitendum iterum pecca-

non

jf

4

f

ta,; äqu&þgs femel abfoluti faeront , f alia

d

tia-

du

" rticulus: ,

46

[

L

habeant,quamvis ea peccata fint materia fufficiens,

Prima pars patet: quia deeft materia neceffaria ,

dic fl

ftctnda vetó pars probabitur infra , ubi de con-

ptitent

feffione.

ts ( d

4

Queres |quart , an hoc praceptum obligetad

'ns& 10

confcífionem per interpretem ? Supponendus au-

ib

tem eltcafus , quód tunc confeffio aliter fieri non

[t f;fum ;

poffi. —4ffirmativam tenet Sylvius de praxcep-

DI

to divino , negativam de Ecclefiaftico. — Item de

Á cor

Lugo Zifp. 15.de penit. fe&. g. cum limitatio-

Pt if

ne tamen, fi interpres zque ac Confeflarius fit vir

| Wt S

prodens ; cordatus, & fidelis, eó quedtunc Con-

»77 tf

felfarius. & interpres cenfeantur moraliter una

|u.

D

perfona,quippé eodem modo qualificata,& ágillo

Qm;

obligata, —Verzm communior negat de utroque

M

pracepto. Rarioeff primt quia concil. Lateran.

imPkrinon

cap. omnis ntriusque [exis de penit. & remif.

NI

docet , quód omnis utriusque fexüs folus proprio

L l

Sacerdoti confiteri teneatur.

Et Trid. feff. 14

Obflg;()

€ap. f.ait,quód non nifi fecretó teneamur confi-

1

Comæod

teri apud folum Sacerdotem,

Secundo , quia

l hh calu

obligatio faciendi confeffionem fua vitz duabus

períonis fimul audientibus cum facultate loquen-

"m (

di coram peenitente de ipfius peccatis affert actum

b

l

difficillimum , & extraordinariz verecundia, pe-

[

lt

riculum valdeadverfum fuavi jugo Chrifti, Nec

"u fitq

obílat , quód quis interdum — obligetur aperire

Qüt ü

peccatum duobus , ut fi quis confiteretut pecca-

)

l«'lïm

tum refervatum cum onere comparcndi coram

li Pliy

faperiore ( de quoplura infra de integritate con-

Umffcw

r

feffionis ) nam talis obligatio non importat fati-

endam

IU

ht

N

Ouos , ä'q'mmdo obliget praceptum (ä'c 4i

uf

endam confeffionem duobus fimül audiencibus,

lt

fiec facultatem in illis inter (e loquendi de peccato

T

ponitentis, Conftitutüm tamen ip articulo mor-

tis , f1 de (ua contritione moraliter fecurus non

o

eít, & non aliter, nifi per interpretem fimpliciter

dub

confiteri poffit , jure. naturali charitatis tum in

if t

Íe ipfum , tumin DEum , tum neceffitate medii

&q

ünicé neceffarii ad obtinendam falutem &ternam,

j Jud

teneri confiteri. ( faltem ea peccata, quz cum

ii

minori infamia ex

plicare poffet) per interpretem,

docent Salmantic

TT

enfes 7r. 6. de "Sacrameento

]s Ut

penit c

tant.

4. 7« pitntlo. 2. ubi plures alios pro fe ci-

t

)

*

wa

. Ousres quintó,

an hoc preceptum obliget ad

46

du

faciendam confeffio

nem per Ícripturam , fi aliter

xcilW('

itplerinon poffit ?

Refp. «ffirmative cum com-

j (f

muni contra Medinam , Navarrum , & paucos

if

alios. — Rario efl : quia praceptum confeffionis

m

obligat , quando commodé vel fine notabili in-

commodo fieri poteft confeffio : atqui hoc fit

l wu »

m talicafu , quia non eft major. cenfuíio , imó

]

minor confiteri fcripturá , acore,

Licét autem

T

u]ulcï

verbum fcriptum fitpermanens , verbum autem

saüllm'i

vocale tranfiens , utrumque tamen indifferens eft,

t

ut fit fecretum vel publicum , & quodlibet indi.

1

get fua circumfpectione , ut. maneat fecretum :

"

unde ficutfi timeretur , ne Confeffarius ob fuam

[.gcmr'

r

nequitiam revelaret confeffionem , qua fit ore,

u

j

ita etiam , fi hoc timereturin noftrocalu , vel fi

j

1

timeretur , necharta abriperetur, multó moagis,fi

aliud majus incommodum exifteret , non obli-

i,

gáret pro«ceptum.

c f

[J

Que-

Artieulus 1Hio

2

[

4

uares fexto , anhoc preceptum obliget ad

d der;

conteifionem vocalem ? Non loquimur de cafüu,

ET

, ut fiatin nutu vel fcri-

qoo quis voce non poteft

&ane(

Refp. etiamfi ufus &

iften f

pira »de quo num. yciori.

confuetudo fit confitendi voce apud eos,

qui pof-

Qun

funt , tamen fi quis fua pec

cata defcripta craderet

| Üg

Sacerdoti legenda . &

iis ab

illo perlectis . diceret

intgo

cenitens Sacerdoti:

de bis omnibus me accu[o ,

d Sdtm

(atisfaceret etiam confuetudini (

quam aliqui pu-

l um d

ut Tamb. Laym.

&c.

tant obligare graviter ,

utde Lugo cum aliis)

aliqui veró Íolüm venialitet;

tiamfi . non adüt

K p

& licite probabilitet ageret , €

TT

udor vel. v

erecundia.

alia caufa, v, g, magnus p

V W:u

1ta Palao , Lugo; & Dicaflillo

1.71.5 dl:/þo 8. duhn "

qi D

determinaté confef-

s. 19. quia nullibi requiritur

l'm;oæ H

fio vocalis, eziamà potente il

lam facere, fed tan-

doti prabeat diftin-

lg,

tüm eaconfeffio , que Sacer

| "Ptllm D

&am notitiam peccatorutm per

ipfum poeniten-

ftatex Trident.

| 1 vlnm poü

tem coram | exhibitam , ut con

me d'"fm

cit.ip num. 4f.. 1mó fiad

dantur prz

di&la vetba:

CUlum n "

de bis omnibut me accu[o C

qu& addenda effe om-

toris confeffio, ut

nino confulunt DD. ) jam eí

Wu[n D

notat hic de Lugo.

Cur aute

m abíolutio Sacra»

is velettam ver-

At

mentalis non poffit peragi litter

fj

Wl

bis equivslenter talibus ,

dixi ii

Tratl. de Saerae

L

D

sgentisin genere um

€& fzg. & dicam in e-

lgl

Quando áutem Eugeni

us Pontilex

b

quentibus.

"

Cmü |

dicit , requiri confe

ffionem oris,accipit eam ut

Dt[l

folius cordis ,vel explicat

[

Tilio

eppofitam confeffioni

* r

quiduam ordinario fiat; citm enimt dicat,contei-

(

WJ h

i

fonem oris eífe materiam hujus Sacramenti » !

Qtt

[4

Quo-f ,€ quzmda abl:;!et prlgept;,mfä; PT.

:ligeud

ld

iec determinate requireretur , fine tali confeffio-

ne nec effet validum Sacramentum Pcaitentiz,

jl

& confequenter fieri non poffet à muto &c.quod

fwfus?

tamen falfum eft.

g

Quares feptimo , quo temporehoc preceptum

48

T

divinnm confeffionisobliget? R/p. in| hac quae-

; d

ione nonconvenire Theologos Efparza J. 10;

T

de Sacramento Paniít. q. 8$. 4. 10. docet pra-

lr

«eptum divinum confeffionis Sacrameatalis vel

n

extrafacramentalis (. id eft in voto-) non obligare

l&,müll!]

petíe pro. ulla parte temporis przcedentis arti-

m m

culum mortis, nec eriam prototo fimultempore

,»cxc:uwli:»

ante articulum mortis,

Ratio eff primo : quia

D

quéd illud preceptum divinum urgeat. pro tali

u

tempore , nonconftat ullo fcripturz PP. vel CC,

« It

aut Eccle(iz Teítimonio.

Secimdo s ilud prze-

"T.

u

ceptum non obligat graviter ad peenitendum

yut

flatim poft peccatum graviter commiffum , ut

Tffh

)

- mox dicemus : ergó necullo tempore ante arti-

M

culum mortis,

Prob. confeq. quia ( obligaret

M

j

proaliquo tempore ante articulum mortis( per ar-

ï&m

ticulum mortis intelligitur etiam periculum mo-

']

fohlüüw

rale mortis ) vel obligaret protempore determi-

g

jn

Bato , vel indeterminato : non primum, quia id

j

g"

nullo modo probari potet, nec exprimitur verbo

dlE Ü [

legis : non fecundüm , quiafinon obligat. pro

js P

j

temporenifi indeterminato ante articulummortis,.

nu

"i

ju

n0n eft ratio, curin unopotius magis remoto à.

J:

"i

tempore commiffi peccati ; quàm in proximo.

mNW

. quialicét peccatum naturá fuá fit inductivum.

"m zterni mali , hoc tamen non inducitur ; nifi per

Hs

44

artieulus IH

:

impoenitentiam finalem , ad quam itmpertinenter

Á

n

btf

fe habe: dilatio poenitentis magis vel. minüs diu-

lutjui

turna ) fed in proximo nonobligat ; ergo nec m

t

tempore remoto,

lUftcbny

49

Deinde , finan obligat proulla parte deter-

p

minatatemporis determinaté ante articulum mor-

dMtily ob

tis, poterit in qualibet omitti confeffio & con-

ubv]

tritio absque peccato, ergó etiamin toto teme

| Bo

pore includente illas partes , cüm ad. indetermi-

f TP

natum nemo obligetur.

Denique dilatio peni-

!

h

pttcal

tentiz ad articulum mortis à dilatione ejusà tem*

IT

pore in tempus extra illum articolum non differt

PDTE, q

tj

ullà circumftantiágravi ; ergó non eft , unde fit

Piinju

materia pracepti graviter obligantis ante articu-

WJSm:

i

i

lum mortis: inquo (ine controver(ia obligat , fi

! tf

eidem antea non fit fatisfadum, velhomo fit in

t d.

flatu peccati mortalis; nam quilibet tenetur le-

m

ge naturali impedire ja&turam aterna falutis,qua

li

þn 8l

li

confequitur ad impoenitentiam finalem , quando

NOnfe

hzc moraliter impendet , quod fit, dum adcít

1 lo

Ul

atticulus mortis vel prudens periculum, quod

g"m*Xln

cenfetur efle in gravi morbo ; graffante pelle,

| !EIU[]['

T

periculofa navigatione , itinzre , pralio . &c.

m

Addunt Salmenticenfes : & quando fcemina pri-

[/]

li

18

mó paritura eft, aut qu partus difficiles habe-

nw,ü

Ui

te Íolet.

Neque dicas ; hoctotum poffe evi-

Vg

tari per contritionem perfedam. (owrra emim

ef?, quia confeffio facceffit contritioni,confequen-

) li

"d

VOnts

tb

ter cim antea intali cafu determinaté obligaverit

ity

praceptum contritionis , obligabit nunc pracep-

hgmu

lt "

ORR Qb

tum confeffionis , tum etiam, quia contritio non

tam facile elicitur , coníequenter non eft tam

LIT

Quos, Ó* quando obliget preceptum &c. 4

Aitett

ecurum medium.

lta etiam ! Revendiífimus

nis d

Oberafcher 7raét. z. de penir. c. 4 S. a. quia (ci«

gö fed

licet judicat , 4lio tempore non obligare pracep-

tum confeffio.is , nifi quo exponitur homo prz-

p t

fenti periculo zternz damnationis , eó quód al-

lum

terius obligationis idoneum fundamentum ad-

T

ferrinon poffit , quofolo tempore etiam obli-

t f

gáfle contritionem , docet cum pluribus alüs,

g

Quodautem hoc praceptum obliget in articulo

j9

laüuïtfüi'

&-pcricnlo mortis, patet ? quia ad minimum vi

ejus'zuw

1ujUs pracepti tenemur ad confeffionein eo tem-

", dll:'.!äl

pore, quo cít medium neceffarium ad (alutem,&

l und; j

quod nii u(urpetur, fieri facile porefl , ut czrea-

gtl

mus medio neceffario: hujusmodi autem eít(ne

dubio confeffio in articulo & . periculo. mortis,

I obW

m

Vide dicta de virtute penitentia à uum.

*

u

Alii tamen gravesDD. apud $uarez Lic dif7.3 4.

ji

U

u

Ké£. 3. 2. 8.. docent , praceptum divinum defa-

*MW

cienda confeffione obligare etiam extra articulum

M

mortis fzpius in vita.

Quandó veró hujus ob-

gb

ligatio extra. mortis peric

ulum Urgeat ; non con«

[ ]

veniunt5 nec enim , inquiunt , facile definire eít,

fuit

yl

h

càm fit valdé incertum.

Ratío hujus]änimtiæ

fgti

ff privi, ex natura & fine hujus Sacramenti, qui

j hltl

noneítultimo difponere hominem jam tranfitu-

mclh

"

rum exhac vita ; hicenimlfinis potiiis eft extree

yiP

m& un&tionis : fed delere peccata , & curarc ípi-

j af

rituales morbos, ac precavere , ne in eoídetm aut

j

"miles homo reincidat : (ed hic finis per. fe non

xob

r

tam poteít obtineri in articulo mortis ( quando

T

gnm"

Qmendgtie vit ebtuneri non poteft ) quàm pet

n

ev

( Ü

Jrticulus II.

46

Qw

decurfum vite : ergó

Chriftus hoc Sacramentum

.

Loquin

nüituit , & praepit

er fe loquendo non tamt

Ym per

roarticulo mortis , quàm pro tota vita juxta

Qando e,

morborum ac

exicentiam lpirit—ualium hominis

dl praxt

neceffitatum fufcipientis;Sacerdoz

es enim à Chti-

Dic neref

ftatem

ligandi peenitentem,8C

LEDS

fto acceperunt pote

obligandi ad opera

& latisfactiones , ad medelas

n

& cuflodiam novz vitz ,

utloquitur Trid, feff

locum habet an«

14. €, 36. quod pro

prié tantüfo

Wt c

te articulum mortis. Secundo ,

fi tempus implen-

|

W &

ífet articue

di przceptum «

onfeffionis tantüm e€

| tenimm;m

lus & periculum mort

is, non reclé diceret "Trid.

aE

endo annuam confeffionem

uód Ecclefia praícrib

LT

determináffet tempus implend

i hoc praceptum

? 4dy

usc

ft períe deter-

j

divinum ,fiquidem illud temp

LT

minatum.

Quód aute

m po

ffit. effe obligatio

IT füd.

licet nu

lla temporis determt-

n

i di

fzpius confitendi,

["

natio fit facta, pate

tà paritate pra«cepti dile&io»

Ji

if

nis DEI: nam licet non

fit determinatum tem-

ET

re , tamen 1ce*

pus,quo ob

ligemur DEum dilige

"tf

ius in vita o

bligamur ad actum d

ile&ionis DEI

ctefpt&u !

XI. fequentes

cüm damnatz fint ab Innocentio

saortaliter »

i Rular

propofititi

ones primacü : m peccet

) T

ui atlum

dile&fonis DEI femel taptsi

m in vitá

Secunda:

lo Judic

eliceret . condessnare non AH mute

l allque

er

e obligare

probabile efl ne quidem quinqueniis p

"Tertia: 240

mlnare fel

raceptum charitatis erga DEwm.

lqu

ltitu

praceptum charitatis,

quando tente

Y

folum obligat

pl

ïteptu

onnur jtfHficari

,Q non kabemus aliam 'via:f) ) 105

jufsficari polfmus.

'Ul

Loquí«

obhg

ï(u

Qnos , q;mkdo oll'get þmrpmml c;c. 47

mentut

Loquimur autem hic de obligatione perfe; 52

at

nam per accidens poteft quis fzpiüs obligari,

u p

quando e. g. confeílio eftneceffariaad implenia

alia pracepta , vel quatidó judicaretur medium u-

n

nicé neceffarium [ad vitandum aliquod peccatum

muem,(i

vel ad vincendam aliquam vehementem tentatio-

nit

d

nem &e. & tunc negligere confeffionem nonerit

fii j

contra przceptum confitendi, ied contra illam

p

virtutem ; quam tentatio ogpugn;bat': qüüd

T

commune eft aliarum virtutum actibus ; quando

a u

cenfentur med'a neceffaría ad viucendara aliquain

qut P

tentationem, Quando veró extra articulura more

í [f

j

tis perfe oblige: hoc pracepium , Suarez dzfg.

at

69. de Euchariflta feil. 3, — aliiqueldeterminare

"114

nolunt , I'eddocent.cempora efle detezminonda

d

m

judicio prudentum , & negativé potiüs pracavene

j

72

dum, ne diu Communio ( idem dic de confef-

(

fione ) differatur, càm habenda fit ratio perío-

mulm

[ )

narum ; nam tempus, quod refpe&tu uniüs per-

&!I

Íonz cenferetur effe diuturnum, poterit effe bre--

j

i

V

ye refpe&tu alterius , qua in minoribus periculis

M

h

& difficultatibus verfatur, — Vafquez verb 4ifp.

MM»

213. cap. 1. exiftimat nullum tempus defigna-

J

j

ri poffe judicio prudentum , càm ipfe Suarez in-

M

quit. aliique vel maximé prudentes fateantur,de-

" iif

terminare fe non poffe , quodnam tempus per fe

B

Iequitatur , ut hoc praceptum divinum obliget:

ed praceptum feu intentionem fuiffe , ut invi-

quw

r]

EBilent Prafides Ecclefiz ad defignationem faci-

M'JW'

endam,

Unde docet, preceptum divinum non

ebligare extra atticulum mottis , nifi radicalier

J

]

)

p

48

Articnlus 1,

U.

terminato ,

feu nonnifi

Vonfsfoni

proaliquo tempore de

cum ordine ad determina

tionem Ecclefizs, ut fene

um àph

volo, utomnes haben-

íus illius. pracepti fit:

tl teri,

tes peccatum . mortale

con

fiteanturin articulo

t'amïqu

mortis, & volo etiam,

ut praceptum obliget

f& duj

pro o tempore

quód fuerit dererminatum ab-

LU

Ecclefia,

Dodctrinam admittit etiam . de

Quam

üttnfi

Lugo.

Ilámqu

e extendit. etiam. ad com-

T G

munionem conformiter à

d inftitutionem hu-

V j

1

jus Sacramenti 5

cüm enim à

d participandam

W f

Evchariftiam , inquit ;

omnino pendeant fideles

ut (umant

*mzm) ltr,

à fuis Paítoribus , quibus fic congruit ,

Wülüprm j

Q dent caterís, precepum — Chrifti

magis vi-

ut ipfi co»

r

detur impofitum Ecclefiz Prafidibus ,

Id f

ant fübditos ad participandam Euchariftiam per

wï "t i

temporis defignationem ,

qua pofita fideles ob«

"g in

to: quod omnino pro-

U

ligabuntur divino pr&cep

babile eft.. —

Wt

cter citatos

DD. docent plures alii ,

"ttute

f4 Hincpr

ad implend

ti hoc przceptum fce

piüs in vitafaltem

UT

moraliter neceffariam fui

ffepro

bono fideliá regi-

Uanl Sf

lem neceífitatem

mineEcclefiz defignationemqua

1

It dl

non agnofcunt fuiffe initio Ecclefi

a, quando hide*

^

uentiffime confitebantur , vel com*

m

:

les fponté freq

à llulhb,

[

municabant.

Nihilominüs Gabrielà S. Vincen*

.r. exifu-

Ttent

tio de Sacramento panit, difg. $. 4

Pt

mnat cur aliis, hocpraceptum divinum con

fe. .

!dl

D

thip

fionis feclufa Ecclefiz determinatione communi«

It

ter urgere tettió, vel quattó annó;

quod idem

Pl!lf] !

en

Suarez exiftimat de precepto communionis.

" Wmn

riquea Vera J 4« . 3« f« 4 docet praceptu

:j

«

^

;

"

d

é

T

Ques, & quando obliget preceptum

a

eonfeffionis obligare quolibet quinquenio ; qui -

a D]

" u

tamen apnd Sanclgallenfes Zjc . 3. 4ub. 7 pu-

tat , tenerialiquem faltem ad contritionem per«

j di

fectam , quando curm remoría confcientiz & in-

n ohlglf

flin&tu divino praclicé reprzíentatur gravis &

nam

magna multitudo peccatorum , eó quód tuné

TL

