vult . ad re-

cmium í ':'1

mortispurgatum, Nam .Greg. non

miffiongm

,

E

| Aeticulus P.

*

236

um

muffionem venialis peccati fatis e

ffe perf&rre mor.

i Dicemiumg

tem , fed Deum in illo Propheta occafione mortis

Miereyurm

excitáífe contritionem , quà purgaverit peccatüm

^tin nieliüs (

faum, . Quamquam etiam Greg. intelligi poffit

frühanc vin

de purgatione pcenz , qua poít remiffionem cale

fititum , Q

a (olvenda illi Prophetz tuerat.

^

ratione ejuse

trra lum v

26

Supereft adhuz difficult

as, quàa

trhocus ii

moditetractatio concurrat adremiffionem culpae

tisript Ed

rum venialium, utrum nimirüim per modum me«

tem in i

ziti & fatisfa&tionis , vel íolüm ut conditio & di«

Wt

foofitio neceffario requifita , vel pracisé ut forma

Til ;

quó modó gratia tollit moríale,

oppofita veniali,

llam retraétationem remitti

Ts a

Arriaga cenfet, per. i

FV merit

eccatà venialia tanquam pe

r condignam fatisfa-

forüm jl

Gionem ex Divina boritatein eo ftatu acceptatam

Inoftionem

ro reatu culpz;

non autem pro reatu poena:quoo

téhtm ren

quia Deus defadlb fatis-

dicit patereà pofteriori ,

Pmera d

factionem exigit pro reatu culpa.

Quod enim

COnditione r

H utpote non

ftatum

dici folet, polt hanc vitam

Siftng

viz , nondari locum merito,

vel fatisfaétioni juxtà

1 M

illud Joan. 9. vesiz sox , qtau

do memo potej opte

ratie au

t gloria pro-

P'tgtori

vari: explicat de merito g

ln f

debito p

cenz , ad quod premium non acceptatur

TT

actus Dil

e&ionis Dei,feu retractationis peccato-

T alon

gum , nifiante mortem , ne homines,dum

vivunt,

m ((Mlgimr

negligant exercere b

ona opera , & fatisfacerepto

n militat contra meritum e

QU ()nem 31

ponna: que ratio no

d-

ha:mi Yth

fatisfadtionem pro culpis venialibus , quibus

Ya

miffis reftat debitum fu(tineudi poenam uíque à

i ofdlhu

d

ultimumquadrantem, — Verüm

Dicu-

atf Pt

(

'

)uomod venialia in altera co.

petf;new

! Dicendum ?. Retratationem probabilius nou ?^

caltom

fe habere per modum meriti & fatisfactionis, fic

MU enim meliis & pleniüs intelligitur , quomodo

.imelit

poíthanc vitam non habeàt locum fatisfactio vel

mufiontt

meritum , cümanima fit fimpliciter & abfolutà

extra flatum viz, in quo tamen fatisfactioni da«

j a

tur locus, irà S, D. Suarez, & alij , idquecolligitue

yffionut

ex Script. Eccl. c. 9. Sitamen dicere velis , illum

"d

dolorem in altera vita elicitum non habere ratio-

condlliüfij

nem meriti propter fe,feu ratione fui, fed ratione

d t

mermiinalio ; cüm enim talis homoin viafit me«

, li

ritus amicitiam DEI zternam fibi dandamin alte-

a

rà vita, meritus etiam eft ablationem impedimen-

i^

torum/illius adeundz, ut primüm fuftulerit in-

(s

difpofitionem fe tenentem

ex parte ipfius , nempé

a

carentiam retraclationis.

Velfi dicas , remitti

us

m

per merita chrifti fuppofit difpofitione tanquá

,UI

conditione requifita , nihil contra noftram con-

yte ^

clufionem dicis. . Ex quo attendunt cum S, D,

j

q. 7.de malo, a. xo. inillo inftanti nullam poenam

T d

purgatorii remitti , quia Dzus ftatuit tempus hu-

gt glofïi

jus vita ficut ad meréndum, ita ad fatisfáciendum :

T

tempus autem füturz vita d-putavit ad fuftinen-

moms

dam condignam poenam , prout ex Script. pat«

]CSIdum

fimcolligitur, Exhoc colliges prafentem con-

clüfionem aliud non velle quàm retra&tationem

T ii

f

j !

ih alter3 vita rion fe habere per modum metiti »

"

Velíatisfactionis. utrüm véro fit pura conditio

i

"]

in ordine ad remiffiioneih venialium ; an veró ha-

beat fe per modum formz , ion eft hujus fori in-

*quæüione : n

quüere, dépendet enim ex illa

quonam

$58

Zhrticulrs F.

Qum

quonam formaliter confitlat peccatum veniale;

temfltem.

nam fine hujus notitia intelligi non poteft forma

N enge;

illioppofita. cujus decifio ad Tra&tatum de vitiis

tufionem,

& peccatis pertinet,

ln hia

ag1. Dices : Si potelt alio modo falvari retmiffio

Jenm , t

venialium in altera vita , falvanda eft potiüs, fed

flonemrem.

poteít alió modó falvari : ergó. »ajs patet , quia

tümmhahng

ficut rationem merendi & demerendi fatemur al«

Hl

ligatam foliftatui viz, itadifpofitiones & condi-

Alilttg

tiones ipíz ad obtinendam fub rauone culpete:

Moresfert

miffionem peccatorum videntur pertinere ad fla«

Mi t

tüm viz j aliasenim percertos a&us poffet quisim

V ügatr

altera vita tanquam per difpofitionem vel condi-

AT qui

tionem tollere etiam poenam. zzzz. prob. dicienim

ii

potelt, quàd , càm complet à nobis fatispaffione

FO rl

Deus non habeat rationé à beatitudine zcterna no$

w

morandi , liberaliter rernittat venialia , qu& videt

L Ohüongm

obflare adeptioni beatitudinis noftre. — 2. Didi

Altm m

poteft, quód merita hujus vitz,ad hiunc finem ob-

llipom

lata,Deus compenfet immediatá remiffione veniae

il

lium . cztera veró meritaad hunc finem non ob-

lata Dzus ipfe ultró acceptet, & ordinet ad remif-

fionem venialium refiduorum in fine vitz facien

dam.

$71. Refp. Tramfcat majar , nego mein. ad probatio-

nem dico , cum faltem connaturalius fit non re-

mittere peccata , nifi pofità difpofitione , ficut

DEUS connaturalem agendi modum fervat etiam

in afteta vita C']uoad poenas exigendas priüs , àc deé

indé mercedem retribuendam , ita non eft ullara-

&one alienum ab illo ftatu, ut etiam tstr;&a.tio*:

hem

ho

Qwnemodó venialia in altera. drc.

2

;

ut vl

nem faltem tanquam conditionem aut difpofitio-

nem exigat in ordine ad culparum venialium re«

poteüfom

qum t

miffionem.

«4d primam prob. conflat , per fo«

lam fatispaffionem non remitti culpam, fed tantü

TE

ponam , remanenteautem culpà Deus habet ra-

li pslühd

tionem remotand! animam ab aterna beatitudine;

j,' de, R*

€um nihil inquinatum jntroire poffit ad regaum

x at

DEI.

pn d

Ad alteram probationem dico, id folüm divi. 273

r10ft cuw;'ö

natorie afferi , quod i lemellicet, etiam poenas ex

v

eodem capite dicam aboleri, & fic toliemus om-

TU pün'ïim

ne pu'rgawrium.

Deindé opponi poteft Adver-

"UL

faruis; quid fi decedens ex hac vita in merius defi-

a dtt

ciat ? quid fiultimo iuftanti adhuc in veniali pec-

&ato complacentiam habeat ? extendereenim an-

bs ln

(inc at

ticipató merita ad hoc peccatum abolendum, vel

abolitionem ejus folius Chrifti meritis tribuete ,

liäluy QW

i

faltem tam connaturalenon erit ( quidquid fit , am

u(hz.

lus

fieri poffic) quàm fi dependenter á retra-

&arione proptia venialiaremite

vl

tantur.,

( Hnþm n

ylcil

d

j il

A. xR

&

jj

deW

]

j

TU

s

" i

l:wtiuiaï*

znoneü ,

"1] [ 21

DISP:U-i

d

y-og') 240($o

DisruraTIO. V.

]

De Reditu Peccatorumper

Átfe

Beuitentiam remillorum ?

:

tl

Xplicatá naturá & principali effe&tu Panitene

snF

tig explicanda eft irrevocabilitas talis effe«

éüs, feu (tatuendum, an per peccatum fubíequens

peccata per Poenitentiam priüs deleta revivifcant

lii

& redeant , vel redire poffint quo ad culpam aut

D

quoi

quoad poenam ?. Etquamvis potiffimüm de pec:

| tonua hæïE

catis mcrtalibusagatur , facile tamen ex iis , qu2

| f'd legie]

de his traduntur , coligendum erit, quód etiam de

oritim

venialibus dicendum fit.

Poteft autem hec qua»

kq-ls.a.

flio dupliciter agitari,imó;an poft commifum no«

f Qd i

vum peccatum fic redeat vel redire poffit 'antiquü,

TU f

ut DEus hominem odio habeat non tantüm pro-

[ quia

pter novum ,fzd etiam propter antiquum pecca:

um Ding:

tum anteà jam condonatum? & fic dicitur redire

[Ptgi

yeccatum formaliter feu quoad fubftantiam? 5e*

|

:

(

cundó, an redeat virtualiter per fubfequens peccae

uTT

tum ,quod fiat , quando peccatum fubíequens

h

T

ob beneficium remiflionis preteritorum ha et

Tij li

militiam ingratitudinis, quod iterüm duplicitet

ht Pm "

intelligi poteft, 1 . an illa ingratitudo inducat abío*

Ujl 0

luté talem effecturs , qualem induxerunt priora

NT

peccata, feufit tanta malitiz , quantainerat om-

nibus anteà dimiffis?. Secundó, anfolüm aliquem

þltxïnb,dm

. DEush

ls

effcdtum fimilem caufet , & accipiat rationem ma*

Ift

t

jors peccati -& ingratitudinss ob remiffionem

3

MM

þm-:ritorüm 1

"

iqu

| 6 (241) $e

VI

ARTICULUS L

WZI

! Mnpeccata vemiffa dcfad

ul

vedeant per Jub[equens pec-

ius i

catum

uml

lu t

lcendum primót &ói tedire formaliter, &ao ,

quoad fubítantiam. Ita cofmunis non folüai

ii

(mg! €ontra hareticos dicentes , peccatà ron veré tolli;

x fed tegi vel tadi ; verüm etiam contrà Hugonemi

ais Vi&torinum , & Grátianum ; qui cit, à Vafquez

quii hle q« 28. a. 1. volunt; peccata anté remiífa redis

a/ f€ quoád Culpam & panam per quódvis peccda

fjj tum mortale fubfequens $ item contra Parifiene

"T

fem, quiapud cit. Vafquez ait , redire quo ad reae

j

r

, tum poena ;

haüééüim folam tnaculám temanere

putat poft transa&tum phyficé peccatüti,

j cu

Mf

4

robatur Conclufio ptimó ex Gelafto Papa276

p

difl. 4. de Panit, cap, ult. ubiait, Dívina Cle-

TU il

, Bientiapeccata femel dimiffa in ultionem iterim

j fedire ponpatitur, Item ex illo ad Rom. v7. v.29.

vtl

;

| fine Panitentia fuut Dona DEI , hocéft, irrevos

j

j cabilia, quo teftimonio utitar S, D. hic, 4.88.

j

i

1

j ^. & exillo Nahum, i. v. 9. sión con[urget duo

gl

j Plex tribulatio : ubi legunt Septüagiüta? nonpues

Jl

, hit DEus bisinid ipfum : quó teltimonió utituf

ufolülml l

u

Hier. contra Hzreticos , qui D-um crudelem af«

Ti

nirets

j t

j

guebant,f quód hominum mpecc,a:a bis pu

Cone

'242

w drüiculur . d

nptut

xon enim ef

Confentiunt reliqui PP. paffim :

ton dimtter

Deus , ficut bomo ; ait Chry(. bom.

4Q. ad pop.

tuo, Drat

Antioch. utexprobret praterita. & S. Prolper

lii i

8 Sicre

apudSuarez híc difp. 13. fe&. . qui redit a ( bri-

ff^ , inquit; & 4l

ienus à gratia finit banc vitam ,

fer deeri

.

dit ? fed non in id, qto

quidni in perditionem "

s u

vemiffum cft ,recidit, — Alios PP. vide apud cit.

al us

Suarez.

AUUF Of

Probatur fecundo ratione S. D. quód fe

mel

pltipoui

7 dirniffum e(t à Dzo abíoluté ; illud redire non

Vr

oteit: fed peccata, qua Dzus remittit , faltem

at w

defacto remittit abfoluté , ergó.

mmajor patets

TIent ver

d fine

tüm quia Dzus eft immutabilis ?. ergo quo

l ')ïfdl.tap

conditione abíoluté remifit, redire nequit ; tüm

Irajid

quia alio

quin dicere poffemus, opus Dzi , cujuse.

li äkm IN

(

snodi e(t remiffio peccatorum ;

árritari ab homie

offunt , nifivel

Pgii TT

ne: tümetiam, quiaredire non p

lltunm;, iC

formaliter in»

zeproducantur ipía;vel aliquid ipía

t

ducens; ipíaautem naturaliter n

on redeunt , nec

mffita pcr

Dzus fit authot

per miraculum redire poflunt , ne

Ti

eccati , & (ubíequens peccatum non €

Ít eorum

"f'))rfm,' h

inductivum ; ergó.

Prob.minor; quia fcriptura.

7 h

tti fine addito , feufine

paffim docet , peccata remi

T P(ml, N

conditione reincidentie. po

ft relapfum ; & patet

LL

etiam ex forma Sacramenti Peenitentiz ,

ubi d

M '[lüg

v

cerdos abfolutum fert judicium , non fub conct*

IT

M^

erg

tione: Íi poenitens non recidat in peccata 5

'mPUm(um

eram Deus , cujus inftrumentum eít $

acerdos»

L !

abíoluté remittit peccata . , Secus dicendum elief

MT

i

Sacramenta noa effe caufas efficaces gratiæ , Ve

rum»

Pmp(em à

grauam , qua datur in remiflione peceato

noR

mlmmbïtu

T

:

ia

n pþelcckmv vemiffadefatlh redant cc.

243

T

non dimittere peccata , fed pendereab eventu fu-

p

turo, Praterea Trident. /e/f, 6.6.7, 6 cax. 11.

&

fupponit injuftificatione abfoluté remitti pecca«

liil

ta; & SacraScriptura fzpé univerfaliter traditau.

tht

ferri, deleri , amovéri , long? proijci , noíque ab

"m

ipfis purgari, mundari , fuper nivem dealbarig

DT

adcó ut tam exquifita loquendi varietate uti vi-

éeatur omnibus terminis , qui de induflria exco-

Dl

gitari potuiffent ad exprimendam veram ac pro-

i tedn;'

priam peccatorum remiffionem ; quemadmodum

unitll

Obfervat & relatis varijs tum novi, tum veteris te-

nj

ftamenti verbis comprobat Bellarminus /iP. 1. de

epe

jonflificat. cap, 7.

r

Praedicta conantur infirmare Sedlarii uno,278

TM

velaltcro fcripturzloco ,quem;eó quód contineat

juii

gegendi , G. impntandi vocabula , quibus ipfi ab-

I)OHUBH"«'

utuntur , prfumunt pro fe ftare, eóque probari

d

peccata non aliter per Poenitentiam remitti,quàm

fnerita per peccatum mortificari: hujusmodi te«

Dgusllhi

ftimonium defumunt ex illo Plal, 1. Beati 4»o-

of gül

vumvenijfe funt iniquitates & quovums ve£ta (unt

, g

peccatas Beatus vir , cui non imputavit Domi-

[]

,l

4

nus peccatum: item 2. Cor. f.. DEUSerat. in

!

pl

Chrilo mundum veconcilians fibi , nonreputans

gent

illss delitla ipforum: Verüm refpectu Dei pecca-

Qu

non ]

tum veré exiflens, nec ignotum effe poteít , nec

impunitum ; ideà refpe&tu ipfius peccatum effe

| Pc:cml

j*

T

teClum , & ad poenam »o» impntatum , idem eft,

(u

ac effe deftru&tum , & fimpliciter delatum. jure

jl

g[)

l

proptereà adly quorum tela funt peccata , prze«

ul

CH 5105

;:s

l

mifti;ut, rewi[[a funt iniquit

atf: ; adly

E

ámph-

Articulus : T.

p

344

imputdvit Dominus peccatum :

fubfequituf, Nu

fm aoj |

Cnord, E

eft in Spivitu ejus dolus, iud Q non reputans illis

Viofrryi,

deli&a, conjungitur cum z5 reconcilians fibi.

Aduverte hicobiter etiam inter homines, &

LU quidem j

279

humano modo loquendi , quzdam regi,ut fervene

DO

lts ptmu

tur : fic in vafe tegitur liqnor operculo: fic quo»

EM

dariodotegitur fecretum filentio ; (imiliter quedá

j

Itftn,

tegi,ut defiruantur , fic tegitur vulnus emplaftro,

primo modoà nobis , fecundó modo à Deo pe-

- Dd (

H qun

cata teguntur : undé Auguftinus exponens praal-

Jata verba Pfíal. 3 1. re&t ait : /Vec intelligatis pete

"t

lr

eata cooperta effe , quaf ibi fint & vivant , &

up, (j

Deus tegat , non tu 2nam fi tu tegere volueris evie

f

m

befiens , medicus non cuvabit, — Medicuategit &

eurat , emplafiro enim tegit. . Sub. tegmint vl«

li J 7)14]'. [

geraticelatur vulnus,

Tegere igitur yarias hia»

Vi Tj

bet fignificationes , & debet intelligi accommo

p 3 om

ls'F"hchur

daté ad res , dequibus dicitur; undé nimis incone

fequenterarguit Kemnitius , dum ex eo , quódlj

Qf füiony

Proverb. 11. ZJomo aflutus tegit fcientiam

Ts

$egit,

ab[condere & occultare fignifice

t , non debere &

ALM

A dpt

defrruere , infert, eandem habere fignificationem

[E0]9 4

refpectu Dei tegentis peccata in eodem fenfü, in

Ws ( ,

& che-

Wllus

D

quo Deus dicitur peccata tegere ; dieitut

u ah]s

ritas operire multitudinem peccatorum ; & D.

i

"Thomas 72 4« dif'izil. 22. quefl. x . art. V. t d

h

N

oppofité fcribit cbaritas dicitur operire peccatá

U

JDeo , quiomnia videt $ unde oportet quid t4

i Witl

tmer.

defiruat,

Dtio

L

280

2Dico 3. peccata femeldimi

ffa nec virtualitef

L

Tl

zedire quoad totam fuam maliuam per fe4-

mlllü[

*e.

"a

Zn pete;atd vremifa def?&ä redant &e;

z;&;

igitt)

pfum noyi peccati,. Eft contra Janfenium, qui ia

npnu

Concord. Evang. c. 72. explicans parabolam de

debito fervi & confervi Math. 18. ait: non redi«

rconniliwä

« hottt

Ie quidem peccata praterita vel quo ad culpam vel

ïregi,ulfmï

quo ad poenam formaliter , redire tamen ita, qua-

tenus peccatum fubfequens habet turpitudinem

lo At

(l

&qualem turpitudini omnium peccatorum ante

dimifforum.

ts uj

9lb D*

Prob. Concl. quia circumftantia ingratitu. 28f

dinis , quam continet fubíequens peccatum , non

:xpontüifg

eft arithmeticé cantz malitiz,quante fuerunt oms

n

nia priora; faltem per fe ; fed hoc effet neceffa-

TU

t

rium , fi peccata anté dimiffa redirent. virtualiter

quo ad totam fuam malitiam ;ergó. — /Mis. pate£

at

petfe , zzaj. etiam conílat; quisenim dicet , eum,

li

)u

qui po& remiffa adulteria , homicidia , facrile»

gt

gia &c, committit furtum grave unius imperias

dig s

lis, per hoc furtum peccare tantüm , quantüm pe£

u btb

omnia priora peccavits hoc enim videtur contra

communem fenfum & exiftimationem hominum,

j ug" JW:

nec ulló modó probari poteft: unde etiam S. D.

"

bic art, 3. expreffe ait: qui primà peccat, licét

' (15"'6(!

Ingratus fit pro dono Innocentiz baptifmalis, ta-

D.

jitt

men ejus peccatum nemo dicit zquivalere omni-

t

i

bus alijs peccatis ante baptifmum commiffis.

.gomm;l

Dico 3, peceata tamen remiffa redire virtua- 383

: " grhlvxllf liter

fecundüm quid, quo fenfuS. D. híc a. t. & 2.

u docet , peccatum fubfequens aliquommodó con-

T j

/ tinerevirtualiter reatum dimifforum , & perillud

« priora redire fecundüm quid , fcilicet in fenfu

uià tunc

,;(fa.g«w; €xplicato in finenum, 274. Prob, Cancl.q

apec

a]llllm [;

Niuggseis

Articulus. F.

E

246

eccata dicuntur redire vittualiter fecundüm quid, | H

quando fübfequens peccatum redditur gravius;

Pm:uij[:

duàm fi peccata illa non praceffiffent: fed fubfe-

Jutà hanc

quens peccatum redditur gravius ex circumflan»

"türe te

ti3 ingratitudinis : ergó.

AMajor eft ex cit, num,

titerüm red

Minor. prob. quia ingratitudo fine dubio eft cir-

ï&tlfubfequg,

Mtrimitur

cumítantia reddeus gravius peccatum ; cateris

enim paribus majus eft peccatum peccare contrà

fhirity d.

magis fibi beneficum , quàm contra non ità be-

izmrpuhm'n

neficum &bi: fed qui poftacceptam veniam pece

DLT

catorum peccat , eít magis ingratus , feu peccat

2 lul UT

contra magis fibi beneficum , quàm fi non obti*

nuiffet eam veniam : ergó ratione circumftantie

IBrrtitufi

ingratitudinis redditur illud peccatum gravius,

Totié r

Min. prob. eft enim maximum beneficium remil-

Qdom m "

fio tot, & tam gravium peccatorum , atque tut-

d

píffima ingratitudo filiatio Divina tam facilé ob

Mib

tenta , & polteà ob leviffimas caufas amiffa &

T

Enumerantur à S. D. hic art. 2. pe

Y

.Omm mdl](*e

contempta.

culiaria quedam peccara , qu& fpeciali ratione 14«

; ",

ciunt redire peccata prius dimiffa , quatenus ingr?-

Utffe à

titudo, quz in illis continetur, non folüm e

Præüdeml's «

contra beneficium prioris remiffionis , fed etiam

oïmahrgr

contra formam beneficij. hujusmodi funt : odium

tl

fraternum,per quod non remittiturinjutia veniam

Qutts

N

üa li?

petenti ; apoftafia à fide , contemptus conieiio.

"t

nis, dolor de Pcenitentia habita : que omnia op*

at(l

1j

bO(' E

ponuntur fpecialiter vel remiffioni peccatorum.ut

tu

lm l

odium; vel medijs, quibus obtinetur remiflio.

DP

& hac per fequentem verficulum exprimuntur :

Mtaty

Fratref

ditiy

/

d

n feccata remi/fa defaö?ä r/edant Qu 24

l

]

Fratres odit , apoflatafit , [pernitque fatert :

audint

dl g

Penttuiffe piget , priflina culparedit.

"

l

a dl

Juxta hanc conclufionem intelligendi funt varij28 a

ex al

Scripture textus , quibus dicitur, remitía pecca-

ellert

ta iterüm redire , & fzpégravitas hujus mali , fci-

T

licet fubfequentis peccati poft peccata anté remif-

aum ; d

fa,exprimitur: ut v. g.Provetb. 26. ficut canzs,qui

Pttüü !

veveritur dd vomitum féum , fic 1'mpmdema qui

iterat [Iultitiam [uam: quod imitatur S.Petrus E.-

i t

am od

pift. 2. c. 2. ubiait: cazzs rever[us ad vomitum,

€ fm lota in volutabroluti,

Quod autem docet

TL

Scotus , non folüm dimiffa peccata redire ratione

àm f

"

ingratitudinis , fed etiam ratione novz obligatios

nis , quá pacnitens in voto fe obligavitad non pe-

m f

«andum impoflerüm , quia fine talivoto, inquit,

al

atum,ï?ï

noneftcondigna Pcenitentia, hoc,inquam, non vi-

detur admittendum , quia propofitum de catero

TT

non peccandi , quod Pcenitentia includit , non eft

"

p

votum inducens novam obligationem; aliàs quod-

libet fübfequens peccatum effet in duplici fpecie.

"

u

' Aduerte autem lic 1. pro majori explicatione284

,

precedentis conclufionis,non ipfa peccata proximé

r, i

L

& fortnaliter, fed potiüs remiffionem peccato-

fs

ii

torum redire ut circum(lantiam aggravantem fub-

fn0

fequens peccatum, quia quod per modum circum-

nrinp

ftantiz ingratitudinis aggravat fübfequens pecca-

,mpwi

tum, eftnovum beneficium peccatori collatum 5

T4

Ü

qll

hoc autem non funt peccata, fed remiffio peccato-

T

rum , exqua fubíequens peccatum moraliter ag-

nntlm f

grav'atur.

LU

,Ad,wvrt: 2. non redire peccata praterit

a pcnsy

4

luþr-

248

eMfrticulus. T.

At

fubíequens peccatum fecundüm eandem eulpsmt

Mtimntur or

vel fecundüm eandem poenam , quam ex. proprio

Thrertit

objecto meruerunt peccata praterita , fed folum

Wnttt d

fecundüm eam, qua coníequitur ex malitia pece

Witeruiffm

cati fubfequentis ut aggravati ex remiffione pra»

m ine l

€edenuum , quia non redeunt fecundum formae

inktprad

lem malitiam , quam habuerunt ex fe ; fed folüm

Pt l,

ut circuinftantia nova malitiz fübfequentis,

pfæferiwmm:

286

4Adwerte tertió: hanc circumftantiamnom

4

Kabi!aaem,gä-

conferre actui novam fpecie malitiam, fed tan«

l lod

tümageravare per modum cujusdam circum(lane

tix : quia ifla circumftantia eft generalis , & te«

h

peritur in omnibus peccatis, quz fiunt poft re

miífionem aliorum : undeficut. peccata mortalía

omnia , dum ledunt charitatem ergà DEum, non

NT

faciunt fpecialem malitiam diftin&lam,pracisé ra«

tione charitatis Divinz laíz ; itanec ratione in«

B'ic' lj

gratitudinis , & patet hoc ex praxi fidelium ; qui

M ünd

explicare non folent , utrim anteà peccata illiste«

o".,adq

miffafint , vel non; nec ad id obligantur faltem

Tb

directé & per fe , ut loquitur $. D, iz 4» dif. 22«

Quamvis per accidens & indirecté poffit effe ne«

ceffarium aperire pracedentia, faltem in generalis

Cllïpzm : DEUS

ut poffit cognofci ftatus poenitentis, & conveniens

9 Rn Tong

rememedium adhiberi , ac occafiones peccandt

prafcindi.

Hoc tamen intellige , nifi fpecialis

addatur malitia , ut fingularis intentío contem

"

hij f

Quod

pendi accepta à DEO beneficia,

ummlllt

A

FE

"Adverte quarióz ab aliquibus dici redire

Pt hiüh

pon,

virtualiter peccata prateritaetiam per hoc, quia

ia

intuituilligs ingratitudimis ,— quá frequenter con

temnuntut

Wdluugu

X

"as

an?:cdta remiffa defatt) redeant ebc,

24

t t

temnuntur gratie priores , DEus fzpé folet fub-

)u n

trahere gratias ulteriores , quibus iterum peccator

i, lii

efficaciter ad poenitentiam moveretur, undé fit,

y dj

ut in graviffima deincepsl incidat peccata, & dee

cm&üïout;!

müm fine ulla Poenitentia moriatur: undé fzp&

yndüft füf

in fcriptura dicitur talis dereli&tus à Dzo , 'obdu«

yt

!

1 [CM

tatus in malo, G excecatusin penam peccatorum

f

prateritorum, (ic Jerem.51. dicitur. Ceravimzus

Jmüjütlälïi

Babilenem ,& non e[l [anata,derelinquamus eam

tf

E

j

ER

'[.2

& Pal 8o. dimifit cos fécundim defideriaeorum,

hat

w

T

Anri1curus lI.

;e:caum ^

i Db

- dolvuntur. Objetlianes.

fïgms]"?ä'

TT

f x Bijc. 1. contrà num.276.Gelafius Papa tan-

zgg

xf

tüm dicit , peccata nos redire in ultionem,;

,j hoc eft, ádpoenam: ergà non reclé probatur idem

|pad

!

Y

yigun

jj quoadculpam. — Refp. ex eo, quód non redeant

ltb

jj quoad poenam 5 à fortiori concludi , quód nec re-

f

j deant quoad culpam ; fijenim redirent quoad

t

H

,

HU |

ii

d

j

culpam , Dzus non relinqueret illa impunita 5 r«

'4 gocüm non redeant quoad poenam juxtaGelafium

5 ia

j Adem concluditur quoad culpam.

[l

1

d mü p(ü

Obijc. fecundó: in parabola Math. 18, clar$289

conflat , quàd fervus immifericors in fuum con-

ml

j

fervum, licét omne debitum remiffum [uerit;pro-

j

|

p

j Pterhanc immifericordiam retra&tus fit ad totam

|

1

posnam & novó & antiquis debitis contractam

pt!

"]

vobis.

j

:

;

yt

'.

gadditu::&i:ä?ater meus fa;le;[fi: f«ciet

w

'Arf&e

ajo

Irticulu:. Il,

N

Ante folutione

m obíerva regulam illam S, Chry«

t debito .

foft. hom, 48. & 65. in Math. & S. Auguft. 16,

fifidoade

de civit Dei c. 2. aliorámque PP. in parabolis at«

tionm remil

tendendum effe finem à Chrifto intentum, neque

|:

fingula verba accommmodanda ; alioquinex parae

Olir

bolis Evangelicis colligeretur , debere eos ; qui

Qu tmddg

admittuntur in aulam Dzi , murmurate contra

ttlir Tij

DEum , Math.20. 497 4904 fecit villicus iniquis

tll c

Refpon-

tatis Luc.16. debere bominem furari.

fTj

deri poteff primà , ícopam Chrifü in parabola

inatiomm.

fui(le , oftendere , quantopere Deo difpliceat in-

Áifeinilsf

lilaniam

gratitudoin DEum , & immifericordia feu crude«

litas in proximum , ideóque redire peccata conte

3P0ffa!]aml

miffa fecundüm quid , id eft, fecundüm gravita*

hi du

tem przfentis peccati , quod gravius eít ob ingra*

QUmqii

titudinem erga beneficium przteritae remiffionis,

tie: q

cui directiüs opponitur odium fraternum ; non

PAAQ "

autem redireformaliter & abíolute. ita $. D. /ic

duj

4. 3*

ad ult. Secundo , in parabola non dici , ler«

J'itigig,

vum effe juffum omne debitum folv

ere ipfi jam

q Enim "

anté dimiffum, fed omne debitum , fcilicet illud ;

?fema, f ,

uod contraxerat fzviendo in confervum. Ter-

m[km, dl Hï

tib, ChriftumPatrem fuumin uno comparare uf

patrcfamilias;fervum immifericordem retrahen-

pioy

anat

te ad folutionem prioris debiti aliàs dimiffi j le

Mi

non in altezo ;in uno, quó

dficut ifte fevere exegit

pm'i[ lamm

debitumà fuo debitore , (ic & DEus fevereexiget

ii

id à peccatoribus? non autem in altero; quód ficut

( Iiy l

ifte illum retraxitad folvendum debitum jam con

QtUm hlh

j

donatum,fic etiam DEus faciat, nam hoc Deo te*

cUDdUmn

pugnat, -,ut patebit ex dicendis ; ficut enim ä:

Pt«ahw

Solwmtur Oljetlioner,

2ft

lus

vno debito non poteítexigi duplex folutio feu (a-

Aupl

tisfact.o adaquata , (ic neque qui adzquatam folu-

| paxabdii'»

tionem remifit , adzquatam denuó exigere po-

r

teft.

»qüiücx ,

Obijc. tertió : SS, PP. fzpiüs dicunt , pec-299

ber i

cata femel dimiffa redire, ut Augufl. ferz. 16. de

u

verbis «Domini c. & l1. 1. de bap. parvul.c. 12.

ul

item /ib. 3. c. 1o. ubi ait, remz[[iouem debitorum

n V

per Bapti[mi Santlitatem, vedive per bare[isob-

fiag

flinationem.

Vafquez exiflimat , Auguftinum

; dipit

fuifle in illa fententia, quód peccata dimitfa quoad

ordalt

fubítantiam redeant per fubfequens odium fratris

& apofla(iam.

Verüm facilé nobis reconciliatur

gpemuü

wdin g

Aug. fi dicatur ; eum voluiffe, peccata redire fe-

cundàm quid,feu non redire eadem numero , vel

iuscilübf."

T d

gravitate: qualiter etiam explicatur illud Jacob.

[

2. V. 1O. qHi. offendit in uno , veus eft omnium t)

u

fed quoad rationem fpecificam aut genericam tum

13 nondlx

privationis gratiz, tum reatus poene zterna 55 li-

L

od

c&t enim poena cuilibet peccato mortali debita fit

j

ii

eterna, feu aqualis quoad extenfionem , & dura-

üonem , diffimilis tamen eft quoad intenfionem

rü&"um

ycort

u

pro diifimili peccato , fiquidem pzna debet effe

proportienata culpe. — Eodem modo,licét quod-

a

]Wmlä)

libet peccatum mortale privet gratiá fan&lificantes

privat tamen diverfimodé, unum hác;alterum alid

g

& majori:undé non fuccedit eadem numero ve

Eus flmw

Ípecie privatio( confequenter non redit idem pec-

lub

catum habitualiter ) fed folüm generica: cüm fe-

at

cundüm numerum vel fpeciem dependeat ab actu

j Iv /

Á

qu

peccati ejusdémque objecto,

Quandi

,

L

2$f2

Urticulus 11,

Quandoautem in fcriptura peccata prateri-

qinillos,

2

tadicunturrevocariin jmemoriam. DEI , ut Pía

T mitür vt

78.v. 8. Domine ne memineris iniquitatum u-

quämibægn'

flirarum antiquarnm.& Pf 128. znmemoriam re-

mmquäm ch

deat iniquitas patrum — ejus in con[pettu Domini,

jj

Item 3. Reg. 17. ingreffus es ad me, ut rememo-

LOT

varentur iniquitates me. Eodem modo hi tex«

gf nj

tus intelligi poffunt de reditu fecundüm quid , vel

Wogdn

vt ait Vafquez , Pfalmifta tantüm orat , non quia

MR pra

redeunt peccata quoad culpam vel quoad posnam

Qdl

gternam ,fed ne DEus priora peccata , prafertim

LUTN

propter iniquitates fubfequentes, temporali porna

aob

l

lciícatur , quorum ultionem diftulerat , & que

erpare

veluti oblitus videbatur,

Item dum loquitur

Qtpinta.

Pfalmiíla de peccatis Parentum , loquitur deillo*

lp mj

rum peccatis nondüm remiffis , quae dicuntur in

l Y Qu (

gmemoriam redire , quandó , cüm jn parentibus

s mmhlt[ !

non fuerint punita , in filiis eadem continuantibus

Itf

ita graviter puniuntur, ut eo modo non fuiffent

U t (

in illis punienda , fi

Wi [

ceffiffent.

parentum peccata nulla p?æs

P

f

&l

Eusrel

292

Obijc. 4. contra num. 282. peccatumcort

n Qüníer

miffum ab homine, qui fervavit innocentiam, g

UT

llfam

vius eft. ex circumílantia ingratitudinis , quàm

ll

Ts

peccatum commiffum poft pcenitentiam. : erg8

i Itote

peccata dimiffa non redeunt virtualiter fecundüm

umi,m

A

quid propter circumftantiam ingratitudinis. 4f«

t

rob. tunc ingratitndo major eft , quandó acct-

m ox

^ s

ptum beneficium eft majus : fed innocentia ma-

jus beneficium eft, quàm peenitentia ; ergó majot

li

ETA

Inmpwü

eftingrauitudo illius, qui peccat poít innocentiams

L.

quam

LT

-

Solosntur Objc&ionemrï :

2jj

gt q"uäf'n illius, qui peccat poft Peenitentiam. — Pa«

Jl zer zoigor , melius enim. eft nunquám agrotare,

(i" quàmàb zgritudine fanari : ergó etiam meliüs eft

9"" nunquàm pcccare , quàm à peccato liberari, s*

gnls jor vero conflat ex num. cit.

(, [

Refp. tum Innocentiam , tum poenitentiam?93]

mW! poffe fumi tripliciter , primófecundum fe; ut do«

Wi na quadam funt ; & fic admittitur beneficium in»

w5 nocentie praferendum effe beneficio poenitentizes

m

quia eft majus bonum & tnagis continuatum. Se«

qui

at

f

€undà ex partegrati, & fic innocentia minus ali«

u

uandó beneficium eít, quàm poenitentia. — Zer'e

2 H

Qul

tib ex parte períong recipienus beneficium , Íeu

; nl

comparative ad recipientem , & fic remiffio pec»

p

catilonge majus e(t beneficium , quàm innocen-

u if

tía ; quia femper confertur indigniori?plus enirm

mlin' Fl"*

eft moraliter & in ratione prcemii feu. beneficii ,

o

infenfiffimo hoíli & pofitivé indigno remittere

"u

Jus aternz poenz, quàm dilectum Filium confer«

d

mmuuül? varein gratia, & dare hareditatem: fed illu

fit, (i DEus remittit peccatori offenfam 5 hoc, fi

qu) juftum confervat in innocentia ; ergo.

Proptet

w| hanc caufam concludit optimé S. D. beneficium

mnäü

f illud pomnitentiz fimplicitereffc |majus tecipientis

(

j

quàm innocentiam , quia cüm actus fit circa fin-

j

j«

gularia , magis confideratur ; quod bic & nunc eft

^ tale,quàm quod eft (impliciter tale, dit S. D. q.

alitlldiu

uaüd

j! XO6.a. 2. Undépatet teíponfio ad objectionem.

"

,

Duas portóalias queftiones proponit S. D.

p

24

1;10

10

'

jf hic in relponfione ad 3. & 3. quas non erit inutile

j

(A[.

(j

!

Á

g breviterattingete, — Prima eft ; an ficuti jmort

i&

2f4

Articulus IL

Wüole tot

lia redeuntpet fequens mortale, ita originsle &

venialia ?

Secunda, an per fequens veniale rede«

Qt qittp

l. Md

ant peccata priusdimiffa? | Et veró quod ad pri-

mam attinet, g. etiam originale & venialia redi«

p (b a

re modo explicato in num. 282.quatenus remiffio

niahbus, qu

illorum eft quoddam beneficium, cui eft ingratus,

utenos n

qui mortaliter peccat : nequein hoc eft ulla dif-

Doyordi

ficultas.

quödüzgatur

23j

Adfecundam E. per veniale non redire pec-

IDtüne co

cata dimiffa ulló modó , id eft, neque fimpliciter ,

tltiprie

Cquó modó aunquam redeunt ) neque fecundüm

Wt m

( w

quid , quo modo dictum eft redire peccata per fe-

quens mortale,

Rationem hujus dicti adfert ,

Wortl f

g:lleS, Tl

quia peccatum veniale,càm non fit contraDEum,

non eít ingratitudo contra eundem , atque ita norn

lii

i

poteft ratione ingratitudinis facere ut redeantpece

€ata. Idem docet in 4. dift. 22. q. 1. a, 3. quzree

fponfio difficilis fan& quibusdam videtur; quo»

hi

modo enim non gravüs peccat venialiter , qui po

multa beneficia accepta à DEO pecccat , quàm

ui poft pauca? at hoc falíam effet , fi vera effetS,

4 ftt

"Th. doctrina. Adde,quód poffit dari veniale pecca-

p

tum formalis ingratitudinis, (altem ex imperfe&ta

deliberatione , ex quo fatis patet, non repugnatt

fationem ingratitudinis peccato veniali. Denique

inter homines fatis coní(lat, ingratum haberi , nott

Uæülü t

folàm quigraviter, fed etiam qui leviterladit be-

d e

Vg

nefactorem : cur ergó idem non obtineat in ot*

g

dincad DEum ?^ Propter hzc & fimilia varié a

WDKC [edl

n

Jnterpretibus hzc refponfio explicatur; & enim

D

Suatez i» Cemest, ait, Íenium cíle,quàd peccatum

Noij ]

Rüp,

veniale

Solvustur. Objetlioner;

Aff

TT vgnialc non fit ingratitudo fimplicitet , neque fa«

jj Clat redire peccata eodem modo;quo facit morta-

le.

quisi

Addit 4:/P. ezt. feE. 3. ». 8. hanc refponfio-

venidit

nem (ibi maxime veram videri ; fi agatür de ve-

gig mialibus, quznon fiunt ex plena deliberatione,

il

quatenus funt aliquo modo "naturalia , atque ita

x d

