fententia allatam refpendetur, quamvis exteriot

a&tus confitendi (qui non eít actus fupernaturalis,

ninmonpof

are of

ficat nec actusconfecrandi in. Euchariflia , aut à-

Wonfifio

us externus bap'izandi ) poffit imperari à fine

venialiter malo , & ab illo vitiari, aclum tamen

Tanefir, 4»

MreSscerd

internum fimul adhibitum , quo, quis tunc, tie

mortaliter peccet, vult legitimum & fufficiene

JRtnt

tem dolorem elicere , non provenire ex eo malo

| Aiithrg

affz&u , fedex honefla'voluntate praftandi legi-

fat

timaomnia & requifica , ut. Sacramentum rité

f condi

fiat ; aliudenim eít velle v.g. confiteri, commu-

Ptntoco

l-Wguatemzs I

nicare , baptizari verbis & a&tionibus exterais ,

& ha aCtiones poffunt quidem fieriex aliquo ve il

nialiaffeQu ; fed velle tunc preftare, & habere , ,

internos actus legitimos , ut. talis actio non fiat i

irrita omninó, vel cum mortali facrilegio, bonum ii

eft & honeftum. Verum quidem eít, quàd hic & ii

nunc , quando quis confitetur ex veniali vanitaté, (uno

non fz&urus fuiffet( fupponamus hoc ) con cf- li,

fionem , hic& nune , nifi moveretur ex illofine ij ^

veniali vano ; atque adeo nec exhibiturus bic& |

fiunc eos actus internos fupernaturales attrítionis, |

& contritionisfidei,(pei,venis &c. nifi occafione

illius extern: aCtionis,qua ex vanitate fit : quód

autem faciat & intendat (fuppofito, quód ex quo-

cung; fine eam aCtioné przítet) legitime pratlare,

non provenit ex fine illo vano, & affectu illius. ;

fed ex alio honefto , rem faciendi cum fuis re-

21

quifitis , atqueadeó aé

í

us interni non procedunt ,

b illo,

nec denominari poflunt exurinfecé peccataa

um

De Fidelttate . &e,

261

p Q

Dum dicitur , quód confeffio debeat effe libens,23 x

mio intellige, voluntaria, quia Sacramenta adulto-

iwus rum non poffunt validé conferri fine propria vo-

ulii. Iuntate fuícipientis.

Circaillam conditionem ,

m« utconfeffio fit verecurda , obfervat Sylvefter

ins F. confeffor. 3. $. . ut verecundia fervetur , non

d debereSacerdotem audire feminam , cum qua

Wif peccavit.

u

"Acéelerata. dicitur confeffio per hoc, quód33

præ[hndik;

non differatur nimiüm poft commiffum peccatü,

ametyr d

dequa conditione eg;mus à »um, 48. ubi de

ss precepto confeffionis,

Denique parere parata ;

juu quatenus poenitens paratus effe debet ad exequen-

uigt da 1lla, quz confeifarius dixerit tenereipfum fa-

« Lf €ere , v.g. reftituere, occafionem proximam re-

(iii) linquere, implere etiam poenitentiam gravem ,

gl Prout infràagentes de fatisfactione Sacramentali

a,äubdhitf latiüs explicabimus.

j — Quomodo confeffio debeat effe fidelis, didtumz 3 ;

q)ui €à onm. 322, quomodo fecreta , num. 32 y.

" W quomodo iztegra , dicetur art. féq. circa reliquas

bitrr

cenditiones nihil occurrit notatu

at

dignuni,

"l occü

j

i

KSuem

J

jni

5[5

d i

qn»

O'Jf

1] Ff

g

l

I53

ARTI-

-

.

«59) 26; (54»

mittif

tifimi, qu

Anricurnus lL

putiditat

luyspram

HO

De Integritate CoufcfTonis

Wit p

€9 incidenter de examine con[cten.

V?j

pHá ad confeffmnem | prevequifito,

1154:1:: (ttidi

A furs n

ac caufis Ab hac integrttate

punntient

Áriei

- exctuj antibus.

pitatum.

lipliciter confefio dicitur integta . primà

Werpiuif

..MD

ü Quod

materialiter, per quam peenitens confite-

t dehere

türomnzia mortalia, qug ab ultima confcffione

commifit. ' 2. Formaliter, per quam confitetuf

qittinidi

LT

ómnia mortalia , que hic & nunc fa&o diligenti

Vequum

examine memorig occurrunt , nifiadíit caula le«

gitirha, propter quamhie &.nunc unum,vel p u-

iCf

rataceantur.

Prior neceffaria non. eft, cum ne&

HWebeccat

Watmm

fit in noftra poteflate ; igitur Qizg polieriorem

|

quxüi,o pïscedit.

ania iü [

"ii

33

g. QDicendum 1. Advalorem Sacramenti requi«

Peobatut 3

VUl o

zitur confeffio formaliter integra.

ea requiruntur ad. valorem Sacrame

nti, quibus

:

Mi

DEus feu Chrftus valorem alligavit :

fed valo-

L ii

feifioni

F

Mi

rem Sacramenti, Poenitentie allgavit 'con

——

|

l

ämqug fu

formaliterintegra s ergo. miz. prob. ex TTridents

féff. 3- can. 0. ita loquitur : fi quis dixerit, f

Vs

Sacramento Panitentie ad. vemiffonem peeeoto-

| t

vumuece fevinm noneffe rure "Divino , &t

mfjm'-i

h gm

enniá

"s

——

. De ]ptegritate Gc, !

263

emnia & fingula peccata mortalia , etiam occul-

tiffimas quorum memoria cum debita. diligenti

l

pramcditatione babettr , anatbema fit. Racionem

7

il

hujus pramittit e, . his verbis : quia Dominos

i

[

l

J Efns Chriflus Sacerdote s fji ipfius Ficarios veli-

í

j

quit tanquam Prefides (& S'udices , ad quos om-

tl

miamoartalia crimina deferamtur , in. qua Chriffà

t

i

fideles ceciderunt , quo pro poteftate clavizm ve-

sulffionis aut veteutionis peccatorum. [entegtiam

"

pronuutient

z

con[lat ensm , Sacerdotes judicrum

gi"lM(

hoc iacognità camsa exercere non potuiffe , neque

equitatem. quandam . in pamis injnnge;—tdi.c fer-

"tiare potui[fe.

i

n

Ex quo deducitut , uni eidémque confeffario; 56

fieri debere confeffionem formaliter. integram ,

y ao

"i

1ia dimidiata confeffio efficeret , ut neuter con-

um [

&

fl d!ilää

ffarius plenum animi ftatum cognofceret , adeó-

que zquum judicium ferre non poffet : imó necfi-

ali al

u[]llmyw'! f

pis Chriftiinten:us obtineri po(let , perfe&a fci-

licet peccatorum remiffio ; càm enim nullum

l fnv g

peccatum mortale remitti poffit fiue altero , &

À PO&WW

emnia ia confeffione nni faCta non remitterentur,

€o quód clavibus non fubijcerentur, talis confel-

ramenäif(ïi'

fio nihil conferret ad remiffionem peccatorum ,

[ ul

neque effet , unde hi duo judices unirentur. ad fe-

rendum juftum judicium,

ï](,nfi:(ïï

Requiritur igitur confeffio formaliter integra: ? 3

lï fqonïäï'älf

dncque füfficere , quoties oblivio inculpaoilis

g

€onfeffionem materialiter íntegram reddit ghgüg

il d

cé impoffibilem , eft (inc controverfia, & patet ex

i$$ quiaaliudad confcffion

em noarequirung

;l

Conci

U«

ub

AAvticulus 1.

A64

Conci. quàm poenitentem debere: exponere ea

tut&infteg

peccata, qu habetin memoria przemiffa diigen-

aulümatdc]

ti examinatione. Dixi : f/oblzviofit inculpalilu ,

tollom eyaqme

ideil, ad quam impediendam fufficiens dilipentia

Áone facile &

tuminesrudt

fitadhibi:a premitfo fufficienti examine ; fienim

siullum vel certéünfufficiens examen pramiflum

tnen, qui

fuerit, oblivionon excufat , quia tenemur haud

Áillus apa

dubiéaliquam faltem mediocrem adhibere dili-

(2 mon. p

genziam ad revocandain memoriam peccata : fi

Voirjenan

enim teneor affequi finem, teneoretiam adhibere

Vtitque dfe

zmedium ad obtinendum finem.

Qua intellige

intio li

a

L

fi enim oblt-

de obliviorie mortaliter culpabili

pj

vio folüm eífet veniali'er culpabilis ; non leditur

446

integritas formalis confeífionis, ut docet coms

| Büna:fm d,)f.

munis fententia.

i, n

33

Hazc tamen diligentia non debet effe fomma ,

BOTRTINT

qualea cautiffimus adhibere folet, fed fufficit, ut

tüdtütm «

fit mediocris , qualem communiter homines do-

Iottnitts

€&ti & timorati , vel virprudens in arduis negotiJ$

Wetryrofetd

adhiberet, & proportioneri debet haec diligentia

MT

captüi poenitentis, temporiab ultima confeffione,

Vi tnim v

negótiis , ac occafionibus peccandi, ut certá

Bümadhi

teguià definiri non poffit , qucdnam fofficiens eX-

Myor &

amen con/fcientiz cenferi debeat,fed atbitrio pru-

'*'gäqutadlul

dentis fit remittendum.

Ita Salmanticeníes hic

Wt N

Tra&. 6. c, 6. p. 2. Generaliter veró minori exa.

^ lls

mine indigent , qui frequenter, quam qui raro

o

couficantqr ; majoriaetem, quimultisnegotii&

hn

& commercijs cum peccandt occafione jun&lis

,

implicitifunt, quàm. hi, qui vitam quietam a*

I;-;ïï:.:m»'ai |

gunt, |

Imó eos , quifrequentiffimé confiren-

"o

tUf5

De Integritate t7.

26j

t epott

tur, & infrequentes occafiones peccandi habent ,

temindig

exifiimat de Rhodes non confieri facrilege, licec

fl

nullum examen pramittant , quiain ipí(a contef-

Vs dpd

fione facilé recordantur peccatorum.

Denique

amire; lt

homines rudes non funt cogendi ad tam exa&tum

n præ:*-*qï

examen , quàm alij ingeniofiores, quia illi non

1 temyni

funt illius capaces, & quantamcunque adhiberent

here

[id[ a.

u

operam, non poffznt id exadle perficere.

Quare

confeffarijexamine & induftriaadjuvare debent,

Am FNC?H'

v d

eorámque defe&tus fupplere , ut ben& obfervant

Qu ä:u;g

Hentiq. /ib. $. c. $. Coninck. difp. v. de iuie-

j

[ ané

gritate confe[fionis. dub. 9. num. 7 i. Laym. li,

T

g. traci. 6. cap. S.num, g. GL aliy Addit. sutem

y d

Bonacina 4/2, 5 4. £. p. a. quód , f1 confeffarius

advertat, pcenitentem| notabiliter defeciffe circa

TOU

examen conícientiz , & ipfe confeffarius non pof-

fit defe&um examinis per interrogationes fupple-

T. fUMi

v hi?

re, remittat paenitentem , eique imperet , ut de»

PU

)

bitamrpraflet diligentiam , eáque qreítita, redeat,

modo non adfit periculum, vel articulus mortis :

1

p

ls

in tali enim periculo debet confeffarius eam dili-

o

gentiam adhibere , quam ipíe pro circumfílantia

al * l

"

temporis & qualitate perfonz judicaverit expedi-

1e , eáque adhibitáà , beneficium abfolutionis im-

4abiitf

pendere.

Nequetenetur propria peccata fcribe-

ii

1e; qui lubricam habet memoriam, ut fuo tempo-

j Imw

ym i

reconfiteatur , tamerfiprobabiliter credat, fe ob-

liurum illorum : quiahzc«eft extraordinaria di-

lls

ligentia, & non levibus periculis expofita , ur

jiot )

t:ádunt Vaiq. Suarez, Coninck. quos addacit ,

1 qu'f[lwï

& (cquitut Palausubi flüprà , punét, IQ. st 3. .

g

»

r4

enr iq.

iee

.,d'rtimfl;u- H,

Hentiq. lib. 4, eap. 4. 9m. 8. Reginaldus lib. 6

vilim ln

"T'abiena ver£o cozfeffio. n. 4$. Zerola de Panite

Prmaigi

vonfta.ne

£4pi14. Q 2,. Filljucius quefito 1O. mum. 11f. &

a

*

&*

alj. — Sicut neque tenetur flatim confiteri, f p

Qs ls

videat, fore , ut, nifi flatim confiteatur , peccatos

bt, qun

rümobliturus(it, utcumr multis tradit Bonacina

Mapat,

lécó citatà.

( ve m

Hirc deducitur , in. tali cafu. tepetendam effe

diltiofi

33

confeffionem ex integro unacum mortali illa nes

Q p

gligentia, utpote invalid&factam ; nequit enim

lnfifr

(

confeffio effe valida & informis defeQu. integri-

T

"

[

1

r

tátis formalis, t patel éx s. 3 3 f. qui

a nimi-

V qid

yüm Trid. ibicic eodem modo loquitut de con-

Wt

€

€

fed tunc eundem re-

feffione, quode dolore

Merüm t

quiritad valoremy Sacramenti, quem requirit adi

dtris K

illius effedium $ ergo etiam eandem confe(fionem

| Cquder

vequirit ad valorem Sacramenti , quam requirit ad

|tidiga

illius effectum ; fedad. hunc requirit confeffia-

i Wt p

nem formaliter integram & f. & cas. 7, ergo-

dj

3

4o Similiterconfeffio formaliter et integra ,

Wpm

confequenter(ufficiens ad. valorem hujus Sacra-

IT

menti & illius effc&tum , etiam(i non omnia exe

UR (üm

plicentur, qu& mermiotrié occurrunt ,

dummodà

VO

Ratio eft :

ad(it caufa legitima aliqua tacendi.

Y

quia tunc peenitens exponit omnia

fibi nota , ad

j W

ficut confeffio

quorum expofitionem tenetür j

| ïh OhIf[m

«ft formaliter integra , quando quis ex igaoran-

hnj

tia invincibili aliquod peecatum graveantea com»

T

miffam , putans nurtc, effeleve , illudnon«ont

dfm Qü

tetur, qui

afcilicet ad expofitionem peccati Ve-

| Müg

Poffe autem dari talem

nialis Ren ebligatur.

«quiam

j W

*De Integritate G.

26

lil eaufam légitimam , eít communis DD.]fenfus.

"u

Primaigitur caufa eft; fi quis velit & teneacur? 4 T

t Hf.'&

confiteri,nec habeat Sacerdotem pericum füiidigs.

fj

matis ; talis enim poteft & debet abfelvi à Sscee-

y, p

dote , quantumvis non omnia illius peccata rectà

(j t

[dem eft, i ad(it impotentia loquen-

percipiat,

di, vel (imilisimpotentia phy(ica , ficut diximuss.

n

abfolvipoffe moribundum, qui nullum peccatum

dl

explicare poteít, dummodoó. det íigua doloris,

m i

ltem fi adfit prüdenspericulum mortis, vel quód

du

confeffarius ante datam abíolutionem morietur y

; qui 00

vel quàd citius morietur poenitens , quàm enu-

j

merat peccata diftinQté fecundüm fpeciem & nu-

ml

merum ; tuncenim poteft & debet poít unius vel

l ;equiräli

alterius peccati explicationem abfolvi , vel (i nec

st

hoc quidem poffit , fofficet in genere illa confi-

gt

fiteri dicendo , fe

eccáffe , vel dare fignum dolo-

H

T

Iis, ut patet ex di

is, Negant ho« aliqui apud

At

g»

Suarez difp. 33. EL .. 3« primà ex eo, quód

[

megfi !

per peccatum ia commouni nulla penitus detur no«

titiá judici Sagramentali quam ante rion ha«

W t

T d

buit; cüm omnes fciamus , nos. effe peccatores.

i

2« Quianon poteít de hoc frre prudensjudicium

]

"T

fic enim. nihil (übijcitur clavibus direclà. abfol-

vendum, ^ Verümcontrarium patet ex dictisde

j nf

abiolutiene moribundi; & ad prizume refpondeos

illud nihilfacere , quia accufatio fuiapud Deum

' i u

,

eft vera conf«ffio.licàt nihil novi DEO innotefcát,

]dem eft, fi confeffariusautea omaium peccato«

u

qu

rurb p&nitentis notitiam haberet;

2. Confta

M r

tum ex diólis , tum ex eo quàd faltem ditecté ab

aüflü

Qivatuz

2368 |

darticulus . H.

folvatur tunc peccatum in communi, inditeclé

EE

veróin particulari,

Univerfaliter autem zo£an-

fioemdi

dum eff primb, non poffeplus reticere , quam fit

wtcfitasco

peceffe ; unde ficauía reticendi folüm fit in uno

wius, vc

2. Si ceffet

peccato , exprimenda funt reliqua.

pundt a

periculum mortis vel impotentia, manere obliga-

qutlapo,

tionem confitendi integ ré materialiter,

van, ( t

$ Secundacauía eft impotentia moralis confitene

| tondlinecd

diintegré propter peticulum alicujus damni gra-

tumindired

vis vel in corpore , vel inanima aut honore , quale

| btl

|letafaeri

periculum effet, fi prudenter timeretur, quód

peccatum revelaret, vel ne examini peccatorum

htl

diutiüs inhzrendo, pznitens teincidat in peccae

| Uktoe aj

tum : unde pro examine peccatorum carnis no»

! poteü tccnl

tant DD. ne per illud , fi rigidiüs fist, poenitenti

L

vel confeffario ftruatur periculum lapsüs, ob hane

At .f

eaufara praeflare , iliud mitiüs fieri, quam dari

RUT

fcandalumlapsüs : vel fi ex notitia confeffionis

As thort

alind nocumentum poenitenti immineret, — Cujus

3okttem n.

Ratio eft, quód aliàs hoc Sacramentum reddere-

fUrmanion

tur odiofum ; quod eít contra finem hujus Sa-

ütgofei

eramenti maxime neceffarij : aliunde praecepta

"r ha

pofitiva , cujusmodieft preceptum integré con-

nenhabet, |

fitendi , non obligant cum tanto difcrimine. Idem

N Jarc

eit, fi peenitens detrimentum grave proximi ti«

LL

met , feu focius peccati fuerit , feunon, v.g. oc«

gamx & eü

cidit confeffarius fororem fuam , cum qua coge

Yl (

nofcet ,te fornicatur effe, vel fi vides, quód con:

Q lev;

feffarius cognito: tuo peceato:fumet occafionem

MT

committendi fi

m

e , tunceifim omnino excula-

| nl

zis à confeflion

"

lius peccati, — Imó Suarez 4ifp.

| lii

2j*

De Integritdte &v

269

ni, inié

33. feti. 2, 9. 7. exiftimat , poffe fieri talem «on-

UL n

]

feffio^em dimidiatam, quando nulla quidem eft

it,qui:

neceffitas confeffionis fimplici

om

VA

magna tamen

am ftiu

utilitas , vel. grave incommodum , quale juxta

4 d

ipfum eft etiam notabilis dilatio confeffionis,

r d

quam Lugo d/fp. 16. fect.7. putat notabilitergra-

2

vem, fi fiat ultra biduum in obílricto peccaso

As n

mortali necdum per contritionem vel Sacramen-

tum indireCté remiffo, G& in facerdote affueto

xdmip

d

quotidie celebrare,fi per triduum abflinere de-

beret à facrificio.

Si tamen alius confeffarius ha-

ey, g

Mu

beri poteft, querendus eft , vel petenda facultas à

htinpé

foperiore alteri confitendi integré, vel confiseri

y cnnte

poteft occultus, nou manifeftando , quisnam fit,

ut przdi&ta incommoda vitentur.

ltainquit'To-

T pænim.ii

ss du

letus /. 3. fersme, c. 8. n, 4.

qui ü

Tertia caufa ponitur à nonnullis, quando quisz 43

qriditi

habens mortalia refervata &t non . refervata , tunc

a, U

habentem neceffitatem confeífionis , v.g. propter

im d

communionerm ad vitandum fcandalum peragen-

dam;pofle illiSacerdoti licité confiteri ea peccata,

] hujüi :

T

in qua habet jurisdictionem , omiffis iis,. in quae

nonhabet, fed animo eo confitendi deinde ha-

d

benti Jurisdictionem, quando talis haberi poteft ,

mf Mlm

IIOXimi l

& inftet obligatio confitendi, — Alij camen id ne-

n,mg,öf'

gant; & eft controverfia hzc valde celebris 5 hinc

pro illius folutione, JNeta 1. cafus feu peccata ,

T

i

quz refervantur, poffe effe in duplici differentia ;

d

nam quadam refervantur, fine cenfura , alia verà

cum cenfura , v. g. cum excommunicatione , qua

( exf!lf'

cenfura fublata collitur etiam refervatio, lta cum

MIEZW'

ceme

)

N

d

aPrticulus Ib !

870

communi docet T oletus cir.

Aota 2 ex "Trid.

vitentt tl

fef. 14« . ]. ia calu extremae ne:cffiatis , id ell ;

tidienas

jalbuso

'in articulo imortís quemlibet Sacerdotem. etiam

excommunicatum vel fchifmaticam , imoó plani

veuat, fen

tati, filie

hareticum , ut docet Vafquez 4. 93.4. t. dub.à

oife abfolvereetam à refervauis, nulla enim,in-

libnovo p

quit Trid. eft refervatio inarticulo mortis, De«

1000 pof

Óa tur

inam quando quis dubitat , an bábeat peccatur

tefetvatum ?. talenon cenferi refervatum faltem

Müperire

nf o

'jn foto interno, docet Suarez £ic difp, qo. jelt. &.

w.f, Lenriquez & Sanchez, & alij ; cüm enim

Qp

xelervatio fit odiófa , verba ejus func ftridté intele

tfïe'obïiga':i.

fütrorem.

preranda.

His pofitis probati poteít, cà

ufam illam eífe

tün efe

344

Vpteer

fücientem : quia hon minorcau(a excufans ab

integritate confcífionis eft in hoc cafu , quàm fit

aölf'u

VBltitens

in alijsantecedenter allatis : aliundecum talis fa-

€erdos non fit legitimus Judex peccatorum refet-

i,

Utl

vatorum , ad quid erithaec ipfi confiteri $. indué-

&5 enim aliunde abfolvi poteft etiam à refervatis,

Pttonfe

It Sotus, & aliispud Dianam p. 1. £. 4. refolut,

Ul[iünem *

Wþiam [

io4. Nihilominus alii communiter docent,in tà-

li cafu peenitentem obligari confiteri tam refet-

qUDd lir (i|

ial

vsta,quam non refervara , eó quód non fit necefft-

tás ulla ommittendiintegram coufeffionem, Hoe

t

tathen difficile videru , fi tunc (ic obligatió; pee

fonr t

Cata refervata deinide deferendi ad fuperiorem( lit

Vl

eommuniter admittitur) ut ab illo quis diredé

! Ntlag]

BU Y

abfolvatur ; nam ipfaobligatio dóobus conficet-

di idem peccatüm eft magnum onus, & magnum

I ülm Sm

lttüäm f

incommedurm , confequenter non debemus po-

iitenti

|

Ws

n

z

De Integritate .

*3 72

"T Tfr

nitenti tale onus imponere ; u enim monet Quin*

ts

tanzduenas fuorzm figular. trall. 3. fing. 8. n.4o

rdolein d

án cafibus occurrentibus , .f peccatum non intere

, ii

veniat., femper inclinandum eft in favorem ani«

;.u.dxl&

marü, fcilicetnonaugendo onera, & obligationes

vllitiet

fub novo peccato. Unde pofitó;quód confeífio fie-

trotts !

ti non pofhit in dato cafü,nifi explicentur tum r&«

fervata, tum non reícrvata cum onete ea deferendi

yut pttt

vitim t

d foperiorem , docet probabiliter Dianap. r.t£,

g. refolut. 23. licét fieripoffit confeffio à confti«

o

jj àntf

tuto V. g. in neceffitatecormunicandi , nón tamen

eífe obligátionem ; fed talem pofíe accederecom-

dul

inunionem pramiffa fola conttitione.

Et hos

"T

verüra efle,fi penitens non habeat peccatum mor

tale preter refervatum, admittit etiam Suar. dp.

T.

l, quimli'

30. fe&. 3. «um aliis, ex data nimirum ratione,

ceaitens cogatur bis idem peccatum confiteti.

neg,

yufift pni

afquez , Leffius , & alij exiftimantin tali ca-

34

iij n

fu Sacerdotem; v.g. (i celebrare debeat , neque

poffe confeffionem pramittere , fed folam con-

j

Á 4.7'"

*ritionem , quiaelt intali ftatu , acinon haberet

»Dl

copiam confeffarii , quod probant 1. ex Trident,

do(ünh

i if [

'quod/oc. cit, dicit , inferiorem extra articulum

'mortis nihil poffe in cafibus refervatis , fed id u-

j

i[ptnt

num pcenitentibus perfuadere debere; ut fuüperio-

uf

|]

res pro abfolutione accedant , confequenter extrá

hgjflüu

-atticulum mortis invalidé abfolvunt inferiores,

rf

g

T

$, Quiaalioquinpoffet etiam is, qui haberet pec-

catum veniale fimul & mortale refervatum , cois

fiteri Sacerdoti fimplici, qui habet poteftatem

&mvü*!

dire& infola venialia , ut.fic confitendo veniale

" f

t

éndireclé abíolveretur à refervate mortali.

VEQ

E

i

ahrticulus - IT,

346 Verüm Refp. Sacerdotem habere poteftstem

fottir,e

indirecté abfoivendià cafibus refervatis, ut Leffius

If 110

cum pluribusalijsdocet , & patet in cafu , quo

Ineo aute

efer-

trottm , nor

poenitens inculpabiliter oblivifcitur peccati r

vati : flautem non renetur illud aperire poeniténs,

ticee, vel

ut docet prima fententia, idem eft , acfi inculpa-

tioatiome;

biliter illud omitteret,

In fecundatamen fenten-

Morem ) a

tia docente , quàd fit obligatio aperiendi etiam re-

ia jredi

fervata , poffet effe difficultas ; nam ut arguit

itidindse

Vafquez , peccatum , quod explicatur , prafertim

Rnf

ex obligatione ( quod tamen alij negant )in con-

Mi toy

ts Grere

fcffione dire&t? judicatur , atque adeó in illud re-

quiritur Jarisdiétio , quam non habet inferior in

Ihiroïums'a Q

rcfervatum peccatum.. 44 Trident, re[pondetur s

ttimæg,v&m

Cs P

illad intelligendum effe, quandoel't facilis recur»

fus ad fuperiorem; quod probatur ex illis verbis:

At f nf

per[maderenitantur , ut

ad f[uperiorem & [egiti-

JWsintolle

mnc s Sudices pro beneficio abfolutiomis accedánt $

tidfoms

quod fruftra diceret Concilium , nifi effet facilis

Ndo tgle

1mà Cajetanus apud

acceffus ad fuperiorem.

VÜmmim

Rofaer Dic a. 14« videtur docere , quemcunque

Q.Ua(lïnlata K

approbatum. Sacerdotem poffe valide abfolvere

LE

etiam peccata refervata ; etiamfi facilé adiri poffit

At

foperior , & nullaurgeat neceffias ; cjm rAtio

NT

dari potefl : quia alias etiam reliqua peccata in-

xuyonqe Q

direclé fierent reíervara ; lTrid, autem negans

[

"älium

oteftatem inferiori Sacerdoti , intelligendum e

qUH,]m. [üæ

de poteftate dire&ta & liberativa ab onere confi-

[]

N KWQ |

tendi dite&e.

Floc tamen commauniter rejcitur

l

tanquam contrarium 'Trid.. de quowderi pote

'

"tf

Ad altersm "t*

Lugo difp. 2Q. feti. 6. n. 84,

99

Mu

De Iategritate Cc.

273

t od fpoudetur, concedendo totum :

ia Suarez 4//2.31,

üsulS fe£L. 3. . 1O. Coninck & alij.

FTU

Ineo autem cafu , quo p cenirens accedit fope-747

p fi

riorem , non video , quomodó poffit pcenitens

tiepeti

dicere, vel fuperior audire fola refervata , & pro

r

abfolutione non refervatorum illum mirteread in-

t.w

n

feriorem 5 nam integritas con(cffionis eft necef-

aM i

firía jore divino : ergo non eft fine urgenri caufa

um u

dimidianda confeffio,qualem caufam lupponimus

:ur!pwl'ema,

monadeffe, Aliudeílet , fi fuperior non poffet

gi )d

integram confeffionem audire , nec poenitens diu-

gö [ mlldll'

tiüs Carere ablolutione , & nullus effet , cui j.m

r inftliD! H *

abíolutusà cenfüris , & füblatá refervatione po-

7 M!W:

fet integré confiteri,

Contrarium tamea tenet

fl

Cajetanus, Paludanus, & alij ex hac ratione, quód

rl

talis fit confuerndo Romanz Ecclefie, & quia

w P

onus intollerabile effet Pralatis , femper integras

il A(NM J

con£fionesaudite, — Verüm facilé refpondetur ,

m tlTCf le:S

negando talem confuetudinem 5 confuetudo enim

jus

ad fümmum eít , ut auferatur excommunicatio ,

uemll)ua.] i

qua fublata tollitur refervatio , & mittitur poeni-

j n

tebs ad facerdotem inferiorem pro abfolutione

Sacramentali,

TA

Quarta exvfa affignatut ab aliquibus,fs pænit&ns

g

348

T r

exponere non poteft omnia peecata, quin apud

yl

u P

l

confcffarium innoteftat complex , tuncenim , in-

quiant, füffieit dicereea , per quorum confeffio-

l gndllm IE:

"

netn conceffariusnon venit in notitiam complicis ,

j rd["r"; .

ebquód huie Jurinaturali, quod proximus ha-

bet ad füam famam, C hriftus non prefumatur pet

V!dlf ' pgiü*

inflitutionem Sacramenti l'eenitenriz: quidquam

x!rfr"",f"

$

G&e

$

| 4L:rticulus 1L,

24

derogáffe.' Yta contrarium tenet S.D.

in 4, difl, ,

obigttu

XiD, quan

6.2.2. C epufcul. 12. q. 6. & alij DD. communi»

terapud Susrcz difp. 3 4, fh, 2. Hictamen Swp-

tonfefioni

Teytrentia (

oneudtn 1. nosiolüm loqui de ca(u, quo com.

tisicditu

plici per manifeftationem peccati non naíceretur

damnum extrinfecum confeffioni , v.g. depofitio

Tortenti,

ex officio , ja&turabonorum &c. fed folüm dam-

Agntate n

num intrinfecum, fcilicet fola notitia , quamà

torfefioge;

poxnitente de ipfo accipit confeffarius.

óuppo-

Tlimo fgil

mend um 2,. non poffe manife(tari complicem,nifi

qaidíped

adír aliqua neceffitas & caufalegitima : quare

Ti s Qd

fi potes confeffionem facere spud eom , cui cos

diontm, v

lex non fit notus , teneris , quia nulli lict citra

| qs Cti&m p

ullam caufam aperire crimen alterius : unde qug«

fili peat

ftio folüm eftde eo cafu , quo debes confiteri , &

i ealïüöd 1

non potes integré aperire omnia peccata, nifi con-

o onfi

feffarius veniat in notitiam complicis,

m t

349 Ho« fuppofito prosatzr pofferior [entemtia 1.

.

Pt at

ex S.D. 2. 2. q. 7 3. 4. 2, ubi ait

*

won. (emper efl

Wüümipgg

intrinfec? malum & contralegem maturalem pec-

Cofefi

tAtum proximi occultum aperire alteri , fed. tunc

Du] fDam 4

tAAL TA . guandoz'd fit fíne. rationabiti canfa , nt

Matom f

quando id fit ex intentione infamandi proximum

Fusaudimm

Éit patet ex comimuni fententia docente , licité

'ltmmmmlllï

poffe hominem pro fuo emolumento fpirituali &

[

Bl

!

coníilio dicere viro alicui prudenti tale peccatum

"bf

etiam nominato complice, fi aliter fieri. nequit :

Donn jm

erge & in confeffione id fieri poteít , & debet.

"u

Probatur coneq, 1. qüia non obftante propriata-

fllllr hgc

ma tenetur homo peccatum faum revelare con- j

LT

feffario , etiamfi Jure naturali ad illam tpendaæl

.

9

l

l

7

'De laiigritate (c.

37*

m

obligetur ? ergo etiam non obítante infamia pro-

D.

ximi, quando id eft. neceffarium ad incezritaterg

um

confeffionis.

2. Quia hoc videtur requirere

n qui

reverentia debita buic Sacramento ; pofita enim

Qn lat

ejus inflitutione majus eft bonum & res majoris

vl

momenti , utSacramentum ín faa puritate & in-

| hgt

tegritate confervetur, quàm ne fama.complicis in

ità g

confeffione aliquid patiatur apud eum , qui gra-

i

U

viffimo figillo tenetur ad fecretum : tam etiam,

quia id fpedlat ad perfeCtionem judicij tum de-

onplust

;'mma T

nique , quia aliàs fzpiüs dimidiare oporteretcon-

n d

feífionem , v.g, peccatis conjugum notorum, qui-

ylilat

;bus etiam propterea aperietur via ad patranda fi-

y: Itf

milia peccata;eó quód non.tenerentur ea confiteri,

o

Adde,quód aliàs peenitensbis teneretur idem pec-

ia

catum confiteri, v.g.peccatum cum forore, prísà

Cis:

quidem «confeffario noto congreffum illicitum ,

771

poftea data occafione confitendi ignoto teneretur

cohfiteri peccatum inceftüs,

sj

stf

Confeffarium veró dimidiare debere confeffio- 3yQ

jri; f

nem fuam , quando aliter non poteít confiteri

hii u j

peccatum fuum , qusm revelando peccatum alte-

riusauditum in confeíhione, docet contra Gabrie-

,Jiproxiff

d

ll

lem communis fententia, quia nimirum major

Q [Pmllw

eftoblieatio fecreti confeffionis , ut patebit ex di-

cendis de figillo , quàm praceptum integré con-

um

(l

i

fitendi ; multo enim gravius malum fequeretur

d

ex violatione figilli Sacramentalis, per quam red-

deretur hoc Sacramentum odiofum; quàm ex noa

u

m

fervatà integritate confeffionis,

g

Iul

"d

$28

Demum

6

Articulus L.

ttt, fo

35

Demum magnum concurfum psnitentium

Gonttoye

hodie aon effe juftazg caufam dimidiandi confef-

fionem. probat propofitio 9. prour. damnataab

ali, in

Innocento XÍ, hzcnimirum : licet. Sacramen-

theireti

taliter abfoluere dimidiste tantim coufe[fos va-

Qu

tione magni corcur [ms penitentium , qualis e, g.

E

nptat

gostis gere poteff in die magua alieujus fefliuitatis

m ef,

Diris

ant inámlgentia.

pe:ig Phy

Agrrcurus lll.

fiandus

Qittdod

Mi

"Anad integritatem confef-

i"ü&(om

fionis requiratur. difincfé

ex Pï' f nl

Witadfn

mere omnia peccata quoad (pe- —

d

ctem €9 numerum ?

! dtiten

misxqü;

E fgondeo affirmariu? , nimiram explicandas

Wditiäcc

ZS'ZR

eífe diftinéte fpecies, loquendo de peccatis

i ttim

f'ttator

fpecie moralidiverfis, & numerum peccarorum.

|

!

Probat. hoc Suarez 4f 2 2. (eib. 2. , 4« X an-

-

1

if u

tiquiffimo E

cclefig ufu , ex Cencil. Wormet.

äi

l non

Florent, Lateran.

& Clariffimé ex Trid, quo3 fef.

lii

quæ Va

14.c. f.ait, non fufficere, peccata explicare in

genere , fcd neceffarium effe, ea confiteri fingilla-

mqu

tim , & fimulcircamílantias mutantes fpeciem :

Ws

Wlemg

cujus rationem datibidem

quia fine hocpeccae

D

a i&teg ré non exponuntur , nec Jodicibusifa in-

[

notefcunt , ut de grovitatecriminum re&lé judica-

f mfa,

f

re poffint,, & pocnitentibus peenam, quam opor-

tet ;

-

*

' Jd.n 4d inteeritatem cic,

I

tl

tet, pto illisimponere.

Et de hoc inter DD,

Vl d

controver(ianon eft,

Sermo autem eít de eo

lm

cafu, in quonulla caufa ex przedictis arr, priori

M

adeft reticendi numerurm v«l Ípeciem.peccatorum.

nffit

Qua autem peccata fpecic , & qua numero di-

T L;r

funguatur , ex 7rald. Pirijs &* Peceazis refolven-

fdn

dum eft. .

Dixi -:'ioqüendo de peccatis f/pecie o

rali , non3 f5

fpecie phyfica diverfis, undenon eít ne

cetfario ex-

ll

plicandum in confemome,æg quis fcriBendo, vello-

quendo difTamaverit, an quis inflamaverit fegetes

alterius,an veró fucciderit, quia feribere sliquid in-

ij

/

jufl contra famá proximi non differt fpecie mo-

T

ralià locotione famz lafiva.cüm utrümque perti«

neat ad fpeciem inju!lz detraclionis , ne

que.infla-

)

i

mare & fuccidere fed folin phyficé,Non efl tam&

admittenda ulladiftinctio inter Ípecies in genere

f-)

moris;quafi illz tantá fint explicandz,qua :

nutant

ld

judicià confeffarij, alie autem non item ; indillin-

z

& enim in Conc. Trid. /rc, cir, definitut, Ípecies

a

[1

peceatorum mortalium aperiendas, neque fieri

poffet, ut peccatorum diílin&iones incenere mo-

r [

Lt

Tis , non faciant ad iudicijdiverfitatem,

u

Ex his colliges 1. ex eadetm tatione malitiam

[

"n

qua transfert veniale in mortale, effe aperien

*

) llwa

'g'llïl

(

dam , v. g. quantitas furti; quamvis enim utrum-

i

que furtum feu peccatum furti fit intra eandem

Ípeciem furti ex obje&to immediato,ex Gine tamen

r d

h

j

& obiedto mediato, nempe DEO , cujus funt

j

l

J

offenfa, plus quàm fpecie differunt furtum leve

& grave , & non niíi juxta S. D. anslogice con-

"

h

venigïac $

N

4

278

Articulus IH

folim eft iradis:

ftitt;quoc

veniunt ; veniale enim peccatum

w pit

»teffiolegis & offenfa DEI fecundám quid, mor*

qunareadduse

tale autem fimpliciter,

Tmedictnam

355 Cliges

2. S: circumft

antia diverfz fpeciei

1

; invincibiliter omittatur , & occur-

tipotm |

vel numer

ndam eífe à peenitea-

guarerl

rat poítea, illam explica

li g

tein proxim

a confeffion

e, non tamen reliqua

A ts m

peccata clàvi

bus jam fubjedta , à quibus jam

lat conf

abfolutus eft, cüm fe-

anté paenitens directe

eetit , quodin fe erat.

q6d fi nequeat aperifi

ii 1

Q6 gntcd

talis circamftantia absque eo , quód operiatür et-

ft circum

ftantia , effe

per

gltfle

iam peccatum , cujus e

Wtontey

accidens obligationem aperiend

iiterum peccatum

t us p

ipfam, docet Suarez bie. difp. 22. fect, 2.

aiiiqqe

apud eundem.

ETO

Til

Ad Integritatem confeffionis per-

3;6 Coliiges 3.

at :

tineteetiam exp

licare actum externum,per quem

Conftat hoc ex cit. "Trid.

tf

internus confumatur,

vbi clare fupponit tanquam indubit

atum , peccata

Vi

hzcenim

íeu a&tiones externas effe confitendas ;

UC

"m Q

funtillius verba: czm univer[à peccata etian co-

bosaines ir& flio:ä* *«DEI inimicos red-

Vi

gitatioui;,

daut , onzuium ven

iam à DEO quarendam ce.

.ilfl'sï' ]

cclefia traditione. Et

A d

Patet id etíam ex perpetua É

manis

doceri foleat ; quó

(»ufm"fïiïm

quamvis in actibus hu

actus extérnus nihil fu

peraddat maliti a&ut in-

:*,m.lä Pü[üw

a&tós extergi impu-

Atj

terao , feu quód tota malitia

tative (itin actu interno, eft tamé ha

c malitia etiá

ütïm æ T

fle moris confuma-

"us

in acto externo, per quem inc

aminolum s

400[ DUY

tur , & cenfeffio perit dici actum pecc

hoc eft , fübjeétum maliti

gut tali malitía infOT- u

1n3-

L

n ad integritatem Qc.

279

dl

matum , quod etiam eft a&tus exrernus,

Confir-

iqui n

mari boc potef? : quia injudicio judex dcbet dif-

