ponimus habitum Poenitentiz cum Innocentia

*

*

1

]

;Emimiv |

non aCtum abfolutü de venialibus. Eadem rarione

lx

dicimu:r, habitus intufos infantibus poffe exire in

actum , recedente nimiram infantiá.

Et veró fi

quia dn

adhoc,ut infundantur habitusVirtutum infantibus,

u

fatiseft , ut poffist virtutes operari poft ufum ra-

tionis, & fiad hoc,ut infundatur habitus Peniten-

yromni

ilis d

tie amenti, quandobaptizatur , fatis eft, ut habi-

TU

tus poffit exire in aéctum poft recuperatam mentis

fanitatem , ita etiam , ad hoc, nt in Innocente fit

pitusi

p at

habitus Poenitentiz , fatiserit ,ut poffit ín actum

od

exire aiffa Innocentià omnimoda per peccatum

veniale,

)u

n

Dices exS.'Th. z. 2.4. 89. a. selt. ptimum pec- 119

catum eorum , qui veniunt ad ufum rationís , eft

j

neceffarió mortale ? ergoimpoffibile eft. ut habi-

nà ILF

tus Paenitentiz infufus infanti exeat in a um circa

0?0! [iO»ï:;

! pofff*:&?

venialia ; ante venialia enim przceifit mortale,per

d

lt

quod amiffus eft habitus Poenitentiz infufus ig-

veni

4

1

f

fanu, ur fupra in

H

n

ii de Adamo dicsbamus.

mou

Kefp. Nondocere ibi S, Th. primum peccatum

) m

Gf

venientis

f

*

s

306

"articulus D/A

Deu

venientis ad ufum rationis effe neceffarib. mortale

Ti li

abioiuté loquendo & in omai calu, fed folüm, pti-

d a

l&t autin

mum peccatum venientis ad ufum rationis ; quod

Conjangitur cum originalt, effe mortale, vel etiam

lictatione.

dcommittitur in inftanti,

primum peccatum, quo

tumenite

rationis , fiunum committitur,

ponendaDo

quo aquiritur ufus

neceffario effe mortale ; itaquenon eftcontraejus

L

taordnm

fententiam dicere, quód puer baptizatus veniens ad

tifmu:n a

ufum rationis & in inftanti primo ejus ufus noa

tptreerh

peccare primo venialitet;

Bul Dj

peccans, poffit. poftea

Adde , quód veré S. T

h. non loquatur nifi deve-

Cmtamen

niente ad ufum ratidnis conflituto in peccato ori-

Is bt

péccatum,quod cum

Crfrma,

ginali,& folüm velitprimum

originali conjungitur, effe mo

rtale ; quamvisVaf-

Peiteis

inalium fenfum illum interpretetur,

quez loc. cit.

Ml

ut nimirüm doceat , p

uernm venientem ad ufum

DN

rationis, fi peccat in primo inftenti ejus ulus ; |pec-

li

care neceffarió mortaliter, nonaute;i neget,quin,

ibitsri

du

fi tunc non peccet, non poffit poflea primum pec-

catum ejus effe veniale.

Verüm hac refponfxo ;

hnj n

uamvis,fi vera effet, fufficienter argumentum

QUamyisa

Íolveret,non efttamen ad mentem S.Th.ut legenti

It Yeni

facile pstebit.

De hac materia ex profe(fo alibi.

Qu

fuerit habitus Paenitett-

320

Qz

«res 3. Ànin B. V.

Dnity

Affirmative, contra Vafquez cit. Ra*

tiz,

Refp.

mqueïin

tío eff : quia (1 ob ullam rationem den

eganda pecu-

A i.

liariter B. Virginieft Virtus Peenitentiz ; maxime

Qüto )

effet , quia neque

unquam de fa&ko peccavit,neque

Ws

!À lüw

peccarepotuit ; fed hac ratio non obítat : ergo-

"

min. qua fola indiget probatione, fzadezar : quia

.

'atis n

quatmvis E.Virgo non potueri

t peccare, pront fub-

at

q hæc

d

—

De Subjetto Firtutis Powitentie,

107

ib ? flabat taliperfe&tioni Divine &c,tamen,quantum

folmg

eít ex fe, & ab intrinfeco, peccare poterat ; impo-

jonis, !

tentia autem peccandi proveniens ab exttiníeco

je, vt

hacratione, fiita appellanda eft nori tollit habi-

TT

tum Poenitentia,

Et veró fi iolleret , non effet

cormiit

ponenda Poeuitentia in infantibus, quos Deus jux*

[ contl

taordinem fue przdeftinationis ftatuit poft bap-

osvenid

tifmum ; antequam perveniant , ad uíum rationis,

us

etipere exhac vita $ hi enim,; ut fubftant tali ordi-

iö meïrï»'-'

nationi Divinz , fuo modo peccare non poffunt;

t

cüm tamen communiter omnes inomnibus parvu-

pecct d

lis baptizatis habitum Poenitentie agnofcant.

P

Confirmatur

.

Quia B. V. fuit fubje&tum capax

p i

um

Ponitentiz : ergo hac reperitur in illa.azt.prob,

g

nam ad hoc fufficit , ut in illa poffit effe actus Poz-

"E [

nitenti ,'ïpe&ando potentiam abíolutam & in-

trinfecam , ut patetin parvulis , in quibus dantur

i us

l nege' f

habitus virtutum , licét ab extrinfeco impediantur

abexercitio, —Hinc patet, à fortiori habitum Pos«

rimunr

d

nitentig reperiri in confirmatis in. gratia, qui ;

quamvis aliqua rationenon poffint peccare morta-

litet, venialiter tamen peccare poffunt, & peccant.

Thurlf

»fbl]bliiþi'

&&res 4. An habitus Peenitentize maneat in

2E

jl

hominibus Beatis ? Vafquez /oc. cir. diftinguit,

aítque, in Beatis, qui peccaverunt , dum effent in

Iutz Ci[. ,

hac vita, Poenitentiam reperiri , non autem in iis,

p

i

hi

qui non peccaverunt , v.g. in iis , qui poft Baptif-

mum ante ufum rationis ex hac vita migrarunt,

g

S. Th. /oc, cit. 4. 3. abfoluté docet , mauere in

j

um

Beatis, quem communiter omnes fequuntur, Ate

, quz verior eft , prob.

01P

"

que hgc fe;unda fententia

fbh

G ;

quia

—

:

308

"Articulus III.

EM

quia VirtutesMorales in patria manent , ut oflen- | Jizi: |

dit S. Th. 1. 2.q. 67. 4. 1. ex S. Aug. l;b. 14. de

quai a

Jiiuit.cap. 9. & latis probatur ex eo , quód bea- | lab

titudo non habeat ullam curm illis incompombili:

TUrporis; u

tatem , aut phyíicam aut moralem.

2. Beati,qui

64.4. &001)

tendorj

in vita peccaverunt , aliquem actum Poeaitentie

habentin patria, nimirüm gaudium de pera&a

putinentn

Ponitentia, & , ut loquitur S, Th. /oc. cit. de Mie

&t fitione

fericordia Dzr relaxante peccata; ergo non eit illis

t quia In|

denegandus habitus Peenitentix, — Quod fi ij , qui

quidlbe

peccaverunt, zetinent Pocaitenciá in patria, retine-

[GEN

bunt etiam ij , qui non peccaverunt , ne alioquit

Gof

inzqualitas inter beatos fine ulia caufa. ponatur.

Ailie (j

3. Quia hiabíoluté, ab intrinieco , & fecundüm

t T

fuum connaturalem flatum peccare poflunt,atque

Quürie

adeó de proprio peccato , quod effet, vel effe pof.

T QUi

fet poteítate faltem antecedente , potuiffet effe in

Wt

illis veriffimus actus Poenitentiz, & eft defactó vel

Torpor.

actus conditionatus fecundüm dicta in z. 114«

tltippe

vel fimplexodium peccati, quod apprehenditurut

Cllhrf SPm

aliquando (ibi poffibile.

H" iï] rr*.;

Nota hic, Beatosin 7748 de atlibus Humauis

hifaly

122

dici abintrinfeco impeccabiles,nonhoc fenfu;quód

m x

abíoluté & potentiá antecedente illis. repugnet

Füttipie

peccare ; fedíolüm ex fuppofitione vifionis bea-

cmmsim

tifice & porendá confequente , qualiter etiam fuit

Ohje&u[n

-

impeccabilis Adam pro ftatu Innocentiz , & in-

Ui

.

fantes profenfu compofito infantie ; quorum ta-

p Ton

menanimz ornari poffunt habitu Peenitentis , ut

lm

dixi , & inclinate ad quosdam a&tus fecundarios [od

AU t

conditionatos , loquendo de Beatis & Adamo.

H

*

Aüfum

Dices

g

"L Subjetlo Firtutis Pæ-;æitentiæ ö*?.

109

n

at utdi

Dices

.

Habitus Spei non manet in patria ;

1Ag

i. quamvis Beati eliciant aliquem actum fpei, dum

»qii. fpsrant beacitudinem aliis , vel re&ctéfibi gloriam

qnpl Corporis; ut docet S. T h. 2. 2. 4 18. 4. 1.p.3.4.7-

1 Bs 4.4. ergo neque habitus Paenitentiz debet maae-

nleüt re in Beatis , etiam f1poffint baberealiquem actum

nàp perunentem ad Poenitentiam.

Refp. Difparem

wl effe rationem 5 habitusenim Spei definit in Bea-

d ti$quia in Patria deficit objectum principhicSpei,

Quij, quedeftbeatirudo animz propria non habita: non

um deficitautem in patria peccatum commiffum &

; lii compenfíatio in factoeffe, — Vide S,'Th. /oc. cit.

h g Adde, falfum effe , quod obiter affumitur in fen-

-

&üs tentia S. Th. Beatos elicere aliquos actus Spei

?

p

m guamvis enim doceat , quod poffimus in hac vita,

,uí; 1m quanon deficit obje&tum principale, ex Virtute

wké Spei fperare aliis beatitudinem, & nobis gloriam

]

1

j

d

l

u

d

[

^

j corporis, d flerté tuncnegar cir, [oc. Beatos ten«

EL

dere in hzcobje&ta per Spei Virtutem. & in parti-

culari Spern de aliorum beatitudine, quam habent

;rchendimï

Beati in patriam , refert inamorem charitatis.

jud

Jnflabis , hinc faltem fequi, in Beatis, qui nun-1 24.

quam peccaverunt , pralertim in iis ; qui deceffa-

d

runt in infantia, noneffe habitum Poenitentiz ; (

li («

ngü

víiot

y enimSpesnon eft ia Beatis , quia deficitin patria

4

"T

objectum principale, quod cft. beatitudo non ha*

[

bita , etiam in Beatis , qui non peccaveruntz,v

"

VRK

l-

fi(ldy

prà » non erit Poenitentia, quia deficit objectum

of **.

proprium illius nimirum peccatum , & compen-

.m(flln

fatio tunc de praterito ex hypothefi; tum eiiam in

T

&um

ju

futurum, ex P:atq beatitudinis. Aefp. Obje

p

Prin-

"

Aticulus IHI,

316

An$

Cunadusr

principale Spei deficere in. patria ex|ratione ipfa

beanitodinis quatenus importat imperfeCuonen

fige,eltpe

plané op

-pmlcam beatitudini, nimirum carentiam

od f

vifionis beatificz ; objeótum autem

principale Poe-

dmittituri

nitentiz uó deficere in patria ex ratione beatitudi«

Tenitentis

yis & propter imperfe&tionem illi oppofitam , fed*

poltumpa

5

*

per accidens

manifeflum enim elt, qu(:)d non

ia C

dine peccatum commiffum &

Ofïenfafalw

prgaetcum beatitu

compeníitio praterita , fivéetiam aequalitas pr&e

qontincur

fens induéta per preteritam compenfationem ,

mique

cüm compeuiktio,Pæmtantiæ fit'via ad obtinerne

od

dam beatitudinem, neque excludantur peccatores

hiij

' Àregno cxloram ,

fi Peenitentiam egerint.

Cs

Utrüm in

Chriíto Domino fuetit

2

Quares . 5.

erg'o, N

habitus Poenitentiz

? Affirmat Suarez tom.1. .5«

Ctliidi

difp. 1 9, Conin

k, & al

- Sed negandum eít.

Iius hqm'm

&

leficit omnaao materia ali-

«Probatur : quia ubi«c

dopccwu

Ó actu, fed etiam potenti:'i,

cujus Virtutis non mod

'Iiæ,qui P

non debet poni eo Virtus j. peccatum auted »

t

quod, ut fuprà oftendi

mns, eft Poenitentize mate-

10 qiie

,neque effe potuit, idque

ria,in Chrifto nequefuit

Wtgd

non [olüm ab excrinfeco , fed e

tiam ab intrinfeco,

g,

"

ürapatur : f aliquis

rauone Divinifuüppofiti. C

fr

ti vll

actus Poenitentiae efle poüätinChri&o, effet ve

Viptear

maximé fimplex odium peccati propter vitandam

Oligi

Divinam injuriam,& propofitum efficax vitandz

*ï.lminan

offen(z Dii : fed hi actus vel non pertinent ad Par

Itüfen

nitentiam , vel fipertinent , non re

H

periuntur in

t ütia DN

Chrifto ; nam ficut idem eft obje&tum profecu-

DO

1ionis alicujus Virtutis, ica idem eft obje&tum om*

CRCU[ ll!

nium aCtaum fuga ejusdem Virtutis ; atqui obJee

um

:4ndgf,4

z

d

"n Subjetlo Virtutis Ponitentie;

IIL

"ratin

u

&um actus propriiffimi Peenitentiz, qui eft actus

]

perfeäinz

fvge , eít peccatum proprium ex z47. $0. ergà

ym r

& odii funplicis peccati 5 fed illud objectumnon

ricipih

admittitur in Chrifto quoad actum proprüffimum

yne bt

Penitentis ; ergó nec in fimplici odio,

Pro-

of

pofitum pariter vitandi peccatum non poteft effe

l, quii

in Chriflo, quod (it a&us Poenitentiz, qui funt de

nmilit

offenfa faltem poffibili propria ; nam vitare füp-

quiitt

ponit incurri pofle,

pulitut

Denique de peccato alieno non eft Peenitentiat 26

T

proprie didia, ut przter cir. authoritates docet

urpead

Augulít. Lib, de vera & falfa Penit. atqui f in

: etitl

Chriíto effet Pcenitentia, effet de

eccato alieno :

Jotoinni

ergó, Nec verb exeo , quód

f?

mplici compla-

r HU

centià inclinate potuerit voluntas Chriíti in alte«

z n

rius hominis reconciliationem c& DkEo , deteftan-

j naci

do peccatum illud, potuit elicere actum Poeniten-

nj

tiz; qui affe&tus circa obje&tum vel aCtumaalicujus

tUf iu[ä

Virtutisnon facit effe a&tum illius Virtutis , nifi in

mliæ;ïï

€o , quiexercere poteft adumillum , v.g. i Dzus

Ollliïalü'?

vel Angelus affectu fimplici feratur in a&tum tem-

perantiz , caftitatis &c.

Nec denique Poniten-

p

" m;]g;

tía poteft effe ornatus , ni(i in iis , qui peccárunt,

t

( Ü

vel peccare potuerunt,

( ii

Obijcies . Si Verbum affumpfiffet naturamra7

í 4 l'hbj

hümanam praexiftentem , quz . defacto haberet

t

Virtutem Pegnitentie , ex adventu verbi Peenj-

! c[lllnlh

tentia non fuiflet exclufa ; ergo non eft repug-

if P[OW

nantia intet Verbum & Poenitentiam 5 ergo nom

[

fin

j

eítcur illam chrifto negemus.

Refp. peteft. Yene-

j

j

gaudo fequelam maj. ficutienian fi Verbum.affum-

Bülfet

D

n2

e^frticulus. 1T. |

píffiet natüram :przexiftentem — habentem Fidei

R:/p, 1

Vircutem, Fides Verbo adveniente debuiffet. ex-

tunpenfat

formalipc'l

pelli , ita poffumus dicerede Poenirentia, Kefp, a.

erhonella

Multó majorem rationem eí2, ne Poenitentia po-

natur in Chrifto, quam efíet, ne poneretur in ca«

TiotlNO v

h. I

fuargumcnzis in illo enim fi Paznitentia maneret ,

ip

pofus,.

manerer q ual

fpt

f 'acauïf:.-':ï-. & ut quid fuppofiti

Compenfat

praexiftentis, unde imperfectio quam involvit

Ponitenti2 , qo

AV.t

ate

nus fupponit aliqnomodo po«

Titentg fo

lt form,

tentiam peccaudi, illitribueretur ;5 defa&to autem

DT

er (econvenitet fappofito Verbi , & imperfectio

'tthyig

in illud redundaret.

Obicies 2. Chriftus Dominus poteft. nobis

il

12

amare Poenitentiam vel recompeníationem ; hic

A i

Tünperin

atus eft Poenitentiz ; ergo in ipfo eft Poenitentiz

lli ,megando

Vb

actus, ergo & habitus.

Re/lv. nonn

ad eandem habitum pertinere aliquid fibi & aliis

GT

velle v. g, velle reftituere, & velle ; ut alius reftiz

Va

gtlamr, 0

tuat ; fienim , ubi eft diverfum genus difficulta-

tis, ibieft diverfa Virtus , fatis probabiliter vi«

lgitur Q

detur dici , ad aliam & aliam Virtutem hos actus

ul

pertinere;cüm valde « iflent inter fe velle fscere, &

Bütriy

velle, ut alius faciat.

idem fumitur ex diverfa

ratione debiti , quz reperitur in his aclibus, ni-

Üne r

mirum in voluntate recoqïpell'iändi propri

a PCC"

cata, & amare:ecompenfatrionis aliena.

Cenfir-

lls ) fcd J

i Fa

spatur : quiaalioquin deberemus ponere , etiaRl

in Dzo Poenitentiam , quia vult nos recompenfa-

u. k&o,cu

re : deberemus ponere in eodem abílinentiam 5

c"l"SVirn"

caftitatem , & fimiles Virtutes, quia Drus vult

MUTT

nos effe caftos & abílinentes.

Vide Vaíquez loco

; quo igin

RS[P. Ae

fuprä Citato.

p

—

De ,Su'bje&a Iä'rtuti: Pæm"tmtiä;

I1)

ventm f

Refp. 3. Dupliciter poffe aliquem amare

rTe-

boift

Compeníationem alijs , príz? ut amet ex motivo 94

9

a, M

formali pertinente ad Poenitentize Virtutem v, g

enitent

ex honeftate recompenfationis. fecuzd? ut ex alto

motivo v.g. propter Amorem Dzi, vel aliud fimi-

seretit

le.

Et veró quidquid fit , an primus cafus fit

nW

&il

iü

poffibilis , certum eít, folüm in primó amorem re-

;ium IN

compenfationis alienz pertinere adVirtutem Pae-

nitentiz formaliter ; ad illam enim Virtutem per-

Q

!»ep;c;b'ï

[

"

tinet formaliter actus, ad quam fpectat motivum,

exquoelicitur 5 Chri(tus autem non ex motivo

WU

sPoenitentiz , fed ex motivo charitaris vel alio fi-

h

i

"mili amavit , & amat nobis recompenfationem ,

3 pc(tn l

atque ideó non elicit actus formaliter ad Peeniten-

J

tiam pertinentes, & confequenter non eft neceffe,

t ponamus in ipfo Peenitentiz Virtutem.

Non

elicereautem Chrilum Dominum amotem re-

T.

compen(itionis noflrà ex niotivo Panirtentig ,

u af:b'ïf:f'

etiam i ponamus , id alioquin non implicare , col-

aili?

r ab'l;[gjlb

ligiturexéo, quód alioquin opporteret in illo

ponere liabitum Poenitentiz , qui minüs illi con»

m ;

l

Bruit propter fummam ejus perfe&tionem,& om»

vt

nimodam impeccabilitatem.

Neque in hacras

Jt d ihr

tione principium petitur , ut alicui videripoteft ,

a

non affignamusenim conclufionem pro rationeiil-

n

r

!]

lius , fed pro ratione propofitionis valdé diverfz,

[

ut confideranti patet.

In idem recidit , f1 dícas

p

rd?'*

fubjecto,cui non conveniunt a&tus Principalesali-

r

cujus Virtutis , non convenire etiam a&tus, qui re-

jins^

duclive ad illam pettinet : hujusmodi eft amor ,

? thl p

dc quo agimus , refpectu Paenitentig, — Exempla

lj

"

M,i

fatis

L]

Articnlus: 1.

n

114

cite&tilog

faris apta fumi poffunt ex Virtute Fidei, & Spei :

& veró,q1od ad Fidemartinet, quia Fidei habitus,

: po

&umpria

non decet Beatos , seque poffunt Beati circa prine

Exhis(

cipale objectum Fidei , quod eft Dzus, ver(ari per

menta (ol

Fidem , ex ipfa ratione beatitudinis negari folet ,

Beatos elicere actum ullum Fidei noftrz circa alia

Chrilise

objeQta miniis principalia.

Eadem igitur ratioe

uttit d

ritefesdu

ne , quia habitus Poenitentiz non decet Chriftum

Dominum, utrpote impeccabilem , neque citcá

iälvifret D

peecarum proprium poffuntà Chrifto exerzeri a-

Onem Pn

ln

étus Peenitenriz , ne quidem circa peccata, aliena;

debemus ponere actum Poenitentiz in illo , etiam

l rite

fialioquin Peenitentia poffit. circa aliena peecata"

Catsioni

verfari.

Que fü[m;

Q Secundum exemp!um fumitur ex virtute Spei,

'abllum Y

1j

qua poteft verfari circa beatitudinem alienam &

àllo i

gloriam corporis propriam, in ftatu tamen beati-

tudinis, cui non congrüit propter defectum obje-

Bilentüm

|

Ht

&i principalis, itaceflat, ut ne aCus quidem ullus

» (

ad eam formaliter pertinens , vel circa beatitudi-

Ti

nem alienam , vel citca unum aliud objectumà

jy I&m [

W l im |

Beatis eliciatur, — Vide S, Th. /oc. fupra cit. queo

fito praced, & q, 4. de Virtntibus art. ultimo. De-

Pomblles y

nique etiamá concederemus actus Poenitentiz if

p

l Plan

Chrifo circa recompenfationem alienam, elicitos

thí

Q

h

Tupec

ex motivo formali illius, & ad illam formaliter

jf&iOng,

pertinentes. non effet neceffe; concedere habitum

f toy

Pocnítentie :neodem , fed fatis effet pro illis elici-

lm i

endis affigaare auxilium actuale Divinam ; non

CWIZI t

re^

funt enim ponendi habitus folàm pro actibus

is Tn mf

dudlivé pertinentibus , ubi a&tus principales & | tui,

ire

um

De Subjetlo Virtutis Ponitentie,

1l

«

dire&i locum nulla rati

one habent, juxta fuprà

idei habt

dicla : potior enim eft ratio, ut habitus fequatur

ticra gt

actum priacipalem, quàm reda&livum.,

;, vrün

Ex his Co//ges 1. quomodoplura fimilia argu- 13 I

[ a fOkïr

menta folvi poffint, V.g. quód fatisfactio, quam

d drad

Chriftus exhibuit pro peccatis generis humani ,

nigtturti

fuerit aCtus Peenitentiz : quódin Chrifto potue-

t Chris

rit effe a&tus conditionatus recompenfandi, fi pec-

caviffet per impoffibile

quod enim ad fatisfa-

j wqua

to x

&ionem pro nofl

ris peccatis attinet, velnegan-

« d

dum eít cum Vaíquez zo»z, 1. n 3« p. difp. T. . G.

ad Panitentiam pertinere fatisfactionem pro pec-

du p

catisalienis , vel dicendum, folam fatisfactionem;

que formaliter ad Pcenitentiam pertinet , exigere

habitum 5 Chriftumautem Dominum non fatis-

ciud

n 27

feciffe formaliter ex motivo Ponitentiz » fed ex

uml

alio : veldenique hunc actum reductivé ad Poe.

ïfCäum 1'

nitentiam pertinere & minüs principaliter.Eadem

! Llidlm b:

fatio , quodattinet ad motivum & pertinenuam

" d

reductivam ; eft de actibus conditionatis. Adde M

0s actus conditionatos in ChrifteDomino ratio-

y objeälf

ne fuz impeccabilitatis omnimodz, vel fuiffe im-

;( 7') HI.?"

D

poffibiles , vel certé locum defa&tó non habuifle ,

i

utpote plané fupervacaneos, &t illi propter hypos

thefim peccati minüs congruentes, Aliquz alis

at ua

g t

objectiones adferri potfent : fed innoílra fentene

tia vim non habent ; fupponunt enim , Poeniten-

ht w

tiam non ita per fe G directé refpicere peccatum,

n l]]la lk'r

ii

Colliges 2.. Ad s&um Poenitentig proprié ca-

lis non (ufficere quamcunque fatisfactionem pro

wäci

M

l

pgccatis » fed fatisfa&tion

em emendativam & re-

ii2

tractati -

,[incipd;

116

articulus 1.

D Pu

tra&tativam., ut inclamant PP. paffim : unde fa-

Penitentia

Mibm con

tisfa&tio, quam Chriftus pro nobis praftitit,non

ertinebat ad Peenitentiam,fed vel adReligionem,

Ymapyl

vel ad Zelum Divinum , vel ad charitatem, utdo-

detellator

cet Suarez , vel ad aliam Virtutem innominatam,

d Catero,

uz fit fpecies faltem imperfe&ta Jultiriz.

Titte pf

133 Coliges 3. Nequein Angelis ( ftando fenten»

Satament

tiz Thomiftarum , quód fint inflexibilis arbitrij

Cattm

in eo , quod femel plena libertate elegerunt ) ne-

tt*l

ue in damnatis effe Virtutem- Poenitenti& j fxc.f d

QU£ anrii

TRttt cor

enim Angeli fünt fubjecta incapacia , cüm illis ex

satura (ua repugnet aCtus Poenitentize retraclati-

Wtee

Dixi: fwppofita fententia

Qandi

vus peccati ptoprii,

communi Thomiflarum ; namquaitio ilia definiri

Af n

hic paucisnon poteft. — Damnati autem font im-

dU hüm

pemnitentes & privati gratiá fan&ificante, cum qua

sümü.lilldw

pereunt etiam habitus Virtutum : unde etiam in

D [Llhft I

peccatore habitus Poenitentiz non admittitur.

.

3Uttfncu

Vr g

Disprurario. Ill.

De Remiffione Peccatorum

mortalium.

Umm

l

Eincepsnon tam agimus de actu Peenitentiz

uTj

Virtutis Ípecialis ; quàm de peccatorum de-

At

teílatione ; € dolore ad impetrandam eorum ve*

Dote

niam , quia&lus, ut conítat ex z;m. 3Q. concipi

poffunt ex affectu diveríarum Virtutum.

Hanc

utm"t þ

Pzui«

tid M

-

De Remiffione Peccatovum martalikm. 117

vanitl

rf

Penitentiam Trid. feff. 1 3. c. 1. dicit, eife peccaci

odium cum pioanimidolore. Ft £.4. contritios

Veipicnt

nem appellat , quam docet confiílere in dolore ac

TO

deteltatione peccati cum propofito non peccandi

ROT

decatero. — Docet etiam , per contritionem chae

ii

ritate perfectam hominem juftificari etiam extra

axdolttt

Sacramentum,quamvis nonr;(i cum ordine ad Sa-

ilis a&

cramentum ipfum , poftquam obligat illius fuf-

geui)

ceptio ; illam veró contritionem imperfeclam ,

nitenien!

qua attritio dicitur, quoniam vel ex turpitudinis

án ii

peccati confideratione, vel ex penarum & gehen-

T

n& metu communiter concipitur, fi voluntatem

j

^ fmmu'

peccandi excludat cum fpe veniz , definit , extra

TT

Mi

Sacrame ntum non. füfficere, effe. tamen donum

"

Dz:, hominémqne fufficienter difponere ad re-

conciliandum DEO in Sacramento.De his aCtibus

pje ii

in fubfequentibus quaftionibus agemus, Modó

autem qu&remus, qua circa reimiffionem pecca-

lmiuiwr-v

torum mozta;i um occurtunt,

J/

e

AnTicurus I,

5

j

Utrim omnia . Peccata tolli

po[fmt per Poniteutiam ?

d

V.

Ariz fuerunt hac de re feu opiniones, feu er- y ;

rores :: quidam negabant , peccata poft bap-

m

tiímum commiffa remitti. poenitentibus ; & hi

p i

fuertnt Novatiani , quorum facit mentionem

f

W

Trid. feff. 14.c.r. & hos fequebantur Montani-

H j

ftz

[777

u$

"rticulus f

B*a& & alii, tefte D. Ambrof. /.1. de Posit. & 9«

Üttmzue

tmen r

& Baronio (sb fisem anii 2 54.. Alij putabant, fe«

mel tantüm l'eenitentiatn prodeffe : alij, effe ali»

lum de Pt

Diced

quos peccatores , qui ad eum perveniunt culpa-

vitamorta

rum cumulum, vel in aliquod tam grave peccatum

ex defedu

incidunt , ut non poffint Poenitentiam agere defe»

mittendan

€u auxilii Divini, quod omnino eít neceffarium

1is, quon

ad veram Poenitentiam : quales videntur effesqui

Áioelcon

in Scriptura fepe vocantur iadurati & excacati »

n

$

defpecu

n

er

abjecti à Deo , atqueadeó incorrigibi-

d. h r

ftontam

les, juxta illud Goana.1 2. propterea non poteramt

Wtj d

eredere ; quia iterum dicit [faias : excacavit

oculos eorum , & anduravit cor eorum, Pro quo

. h

Xlum [

placito refert Artiaga 4ff.12. ». 24. Medinam&

topotd

alios, quorum fundamentum erant diverfa Scrip»

turz teftimonia malé intelle&ta , ut. ex fequenti«

OR

bus patebit,

EUSPW;

4.86.

Déatsn

136 Duobus autetm modis,ut notavitS.D, bx.

'ET qlfl Pü

art, 1, intelligi poteft, peccatanon tolli per Po-

nitentiam : primó quia vera Poenitentia haberi non

Wiryij;

B

oteft : fecundó licét habeatur, tamen non eftfut-

Et hoc vel ideo, quia

fllrfum

ficiens ad delenda peccata.

Dzus non vult dare auxilia fufficientia ad veram

Ti

Ponitentiam, quz fit remiffiva peccatorum : V&

MT

tttje 4d ;

quia peccatum ex fe habet, quód remittiston pot-

fit, non quidem ob magnitidinem fuz malitiz ,

Ortiion

TOnoy|

quafi refifteret Bonitati , & Mifericordiae Diviag

Íed ob puram connexionem cum voluntaceDivina

fc Convcn

nolente illud remittere : in quo feafu admittitu£

Hlipady

E

à Card. de Lugo difp. 8.. feci. 19. . 4, Joanne

L dili i

Marunon di/p, 44. feld. 1..4. &t pluribus RR

Utrum-

Urrzm omnia Peccata tolli poffint ére. /l !9

Payit, t

Utremque effe erroneum,oftendit S. D. cit: quern

tamen prafati RR, exitlimant folüm fuiffe locu-

putabam,l*

iij dl

tum de Providentia moderna, nonabíoluta.

niumt d

Dicendum 1. Nulium eífe peccatorem in hacY37

vita mortali, qui non poffit agere Poenitentiam

p

ex defe&lugraua fufficientis, nullámque effe ad-

T [

hi

mittendam exceptionem vel in culpis, vel in perfo-

nis , quzmumcunquc pecc*:verint.

Hzc conciu-

encdit

fio eftcontra nofiullos Catholicos citatos à Suarez

&excæuf:

p i

difp. 8. fec, 2.. licet S.D. cit. num. priori eam etfe

erroneam feníerit his verbis : décere aliquod pec-

um p

€atuna, de quo quis Panitere non poffit , erronenns

1 (ISM';

m Mi

€fl. Fundamentum eít,quia Deusnulli negat au-

e

xilium fufficiens , ut poffit Penitentiam agere

[

Á Mfdlm'

ergo poteíl agerePcenitentiam. patet con[eq. ant.

d

pro^. ex clariffimis Scripture teftimoniis , quibus

T

Dzuspromittit , neminem à fe deferi, ut poffità

peccatis mundari, .Sap. 1 2. danslocum ( tempuss

$) b;*"?;si

Ezechicl, 12.

per qua poffiat mutari à malitia,

.iolijt?

munquid voluntatis mea efl mors impii , dicit Do-

m

thinus Ó* non ut convertatur Aviis fais.& vivat?

m

& rurfum: zolo mortem sorientis 2 revertininis

t VCl idlols

9 vivite,

ltem fzpius invitat & hortatur ad

jl ädvü:

Ponitentiam: ut ZZatthb, 11. dicit Chriftus : ve-

cg[Ofllm "

nite ad me omnes , quilaboratis G'c, qu& ex-

mitiimf

bortationes & promiffiones effent ridiculz, fi ho«

i n

1:0 non haberet gratiam fufficientem ad hoc , ut

ordlZDW

Íc convertat ad Deum , ficuti ridicula foret exhor-

Jott

h

tatio ad volandum , fi al« deficerent,

Hinc et-

IT ff

iom abfoluté & (ine limitatione definiuntCC.íeme

D

[€r dari inhac vita locum Ponitentiz ; ut fpeciali«

m

H 4

ter

U

Articulus L.

Vr

120

(onttitione

ter videre licet in Concilio Trident. feff. 6. €. 4«

- ubietiam habet iltud principium , seszizes deferi

ufceptiom

Varentes

à Deo , nifi priüs ipfe Deum deferat ; & in Con-

cilio Senonenfi z Decretis Fidei Decreto 1 y.ibiz

popofitio

gratie auxilium femper e[E in promptn omnibus

itquafí

momentis , nullmque tempus preterit , in qm.

toSacrum

JDEUS non pul(et.

Concordant PP, quorum

nififort j

verba refert Bellarm. /2b.2. de Grat, & lib. arbit.

ttlimonin

c, f. inter quosS.Profper ad obyectiones vincenti

Qtli : £

nianas refp. 2 g. ubiatt ; semini Dens corretlioe

w'wäu" L

nisadimit viam , neque quempiam boni poffibili

PC din

tate fpoliat. Quod defümptum eftex Aug. lib

E :

de Penit. medici.c.3. Et Cyprianus /. 4. cap. 2

4j l,

ait : quando iflbinc exce[fum fuerit.jam nonerit

prini 4

locus Ponitentia.

triris T

Dicendum 3. Nullum effe peccatum ade&

L LUET.

Y356rave, ad cujus remiffionem Pocnitentia non fu

Süttm d

fiiat. Probatur ex Pfalm. fO.cor contritum d

lemo Q

bumiliatum Dems non de[picies,

Ezech, A8. in

Cti li

quacunque bora ingemuertt peccator, omnium n«

MT

quitatum ejus non recordabor amplius, gfoan. 20«

M xco

s

quorum remiferitis peccatayremittumtur eis.[dem

ckflæ H

conflat ex Concil. Lateranenfi incap. firmiter.de

i iltm. |

feemmma Trinitate , ubidicitur ; qmód fi poft fuf*

Gtmi 4- [/

ceptionem Baptifini quisquam prolapfus fuerit in.

i

mffur.

-

-

peecatum , pev veram poteft femper *Penttentiam.

é Diftnd,ï

reparari, lvemex Trid, feff. 6. 0. 14. 9 can.29.

mïf.inftco i]

fé ff 1 4-c.1. Ubi Novatiani damnantur nominatim,

tht

s

C caz. 7, übi definitur , Poenitentiam effe Sacra»

MT

mentum pro peccatoribus, quoties poft Baptilmü

tloni fuæc

labuntur, reconciliandis, & cap. 4.. ubi dicitürs

UT

conitrtiQ«

d

:

4

?Jtvräm,- omnia Peccatatolli poffint ä'c

I3t1

g

Contritionem etiam ante Sacramenti Poenitentiae

n

fufceptionem remittere peccatum

cui doctrine

n &i

inbarentes Pius V. & Gregor, XIII. inter czeteras

wrth Mi

propofitiones Do£toris cujusdam damnárunt uná

n [l

in quaafferebat , per veram contritionem cum vo-

ierit, i

to Sacramenti conjunclam non remitti peccata,

at

nififorté inaliquo cafu. — Habemusetiam illuftre

!t.ö' hb' H'ä

teflimonium Hier. iz Epiflola ad Ocearium di-

hinrint

centis : frpffra mortuus eft Chrifius , ff aliquos

)u u

vivificarenonpotefl, — Mentitur Soannes Bapti-

T

i p

m

fa. c digito.Chriflum & voce demon[lrans : ecce

(Let lp

"gnus IDEL, ecce, qui tollit peccata usundi, fit fyat

n 4

adbuc in («culo., quorum peccata nogtulerit. — Et

r m

Cypriani Ze (zua Domini : nec quantitas cri-

eminis , nec brovitas temporis ,uec hore. extremi-

gtcatil *?

t45 , ntC Vite enormitas excludit à veuia,

Cui

qutem a&tui Ponitentiz infallibiliter. annexa fit

ia

zemiffio cujuscunque vel quorumque peccatorum:

a

Plura

p

extra velin Sacramento ? dicemus inífra.

PP. locavide apud Bellarminum cit. — Et conftat

7 MIHIW

jp

idem ex communifenfu , continuo cafu, & praxi

Ecclefig à tempore Apoftolorum, de qua idem

lmw !'iïl b

ii

ibidem.

Unde à Catholicis damnatur illudCain

W'M

i

J

/

Genef. A. major eff inquitas mea, quám ut veniam.

suerear,

T

"m f,um'

QDl l

fis

Dicendàm 1. Non effe poffibile peccatum ab.

intrinfeco irremiffibile.

Prob. f1 foret poffibile

H

"LA

0

"

tale pecccatum, effet maximé illud, quó quiscom-

mitteret aCtum infidelitatis , difcredendo revela-

am clft&

tioni fufficienter propofita cum obligatione cre»

"b

dendi , quód Deus nulli deinceps velit remittere

p

H ;

pec-

colll(fr j

$

Artimlu-:v y^

Tirim

123

peccatum, :. fed hocpeccatum non eft ab inttinfe-

tidlinpo

co irremiffibilej: erzó. z22j. eft À. À. qui ideovo-

efenialterc

—

lL"x

e peccatum eile ab irtrinfeco irremiábile,

Cfrmar:

titeread nf

qu:azr:.t::ïmcei'ïwzat;zäzæ connexionis, quam habet

€um revelatione & decreto. DEI de nullo pecceto

lbt pecat

deinceps remittendo. ab intriníeco petit i nulla

fpotet

beteranr

foppoütionecoéxillere remiffionem fui,cüm eiab

inirmnfecó. repugnet poteana. falíficandi Decre-

Tusde Dei

tum Dei ; fed non eít poffibile peccatum habens

ftttitere

ejusmmodi coanexiouem effzaciaiem cum Decreto

o patetetu

D« ; ergo. eminor prob. nam illud peccatum vel

Id

effet ab iatrinieco irremiffioile, quia connectitut

Cipto g

€um Decreto Dei logoente vaiverfaliter , atque

imperfetio

adeb etiam de hoc peccato , vel (olüm loquente de

Ro z

aliis ab hoc peccato diftinélis ? non fecondum,

QGr, Dglm

quia ficn

on peteret effentialiter ratione fuat cone

ltejon

nexionis cuc

Decreto Dei in nulla fuppofitione

Qlur OPM

dari remiffionom peccati , nifi illius , de quo lo«

Mpopmy

quitur Decretum.

Si veró dicatur primum , &

& Bonigi

P p

ipío nequit effe effentialiter connexum | cum illo

Decreto,quia quod eitobje&tum Decreti libevi,de

D ts

ipfonon pt

oducendo , debet effe ex fe & ab in-

LT

trinfeco producibile ( nam decretum , quo. Deus

, (

diceret : egoliberé non producam chimeram,

LT

non effzt prudens ) ergó peccatum, quod eft obje

men(um; |

&um decreti liberi de ipfo non remittendo, debet

Plb

effe , quantüm ex fe eít , remiffibile ; fed fi illud

ftt ia

peecatum infidelitatis effentialiter connexum cum

ts

Decreto. effet (imul ejus obje£tum ,. noa effet,

ltUm adfm

A- :

Titty

quantum e,ü/ex fÍe, remiffibile, ut fatentur

i

€r gO.

Psdic

Utrüm omnia Peccata tolli poffint &c,

'!i;

didit! ergó eft impoffibile , ut fit ejus objectum, & (imul

À qiit effencialiter connexum cum eo,

í

o itretà

Confirmavi poteft Conclufo , quia videtur per-x 40

» qui! tineread infinitam Mifericordiam Dei , ut quod-

tuliy: libet peccatum condonari poffit ( ficut pertinet ad

ag Omnipotentiam Dei , ue deftruere poffit quamli-

nliit bet ereaturam ) aliàs quod dicimus, & pradica-

Íiai) mus de Dei Mifericordia, quód poflit plura pecca-

«oui taremittere, quàm homines committere, mag-

aj Gam pateretur limitationem.

Hoc argumentum

jgur in hunc modum proponi poteft : femper flandum

giu eft pro majori Dei perfe&ione, qua uihil involvit

j2

ij« imperfe&ionis : majorautem illi tribuitur per-

inyo fe&io necullam involvens imperfectionem , 1 di-

ii €atur , Deum omne peccatum poffe remittere, &

j ii Poenitentiam deteflativam refpicere , quàm fi di-

!

»

*

T

catur oppofitum , quód fcilicet hzc non poffit

f

J

| ergo primum potius dicendum in favorem infini-

l, à

f primm»

, t& Bonitatis & immeuíz Mifericordiz , ne (cilicet

per peccatum irremiffibile his perfe&tionibus li-

yaeil

mes & terminus con(tituatur. ssrzprob.in tantum

