confiteantur : quod utpoté in regraviexiftenseX t

communi fententiaobligat füb mortali. Coninck .

& Herinck 4if). 6. 4.6. num,7 3 ,exiftimant,prg- tl

ceptum hoc non effe divinum, fed tantàm Apo-

à

ftoli-.

| [1"

I

de Precepto Ecclefraffico dc.

'37

folicum feu Eccle(iatticum.

Verüm fatis claré

ex cit. Trident. deducitur,e(Te divinum; nam juxta

"Trident;& Ecclefiz declarationem przceptá con*

feífionis premittenda coatínetur. in. illis verbis

Apoltoli : Probet auzem fe ipfium . bomo (jc, Íed

)

in illis verbis continetur przceptum. divinam:

.

i

ergo. ZMinor probatur

*

quia Apoftolus ibidem

dicit , illa fe tradere fidelibus, 4w« accepit a Do«

mino : Íed rradit preceprum premittendi corfef-

il

fionem ; ergà illud accepit à. Domino.

Jure

tamen nature íufficere contritionem , patet :

ymm

t1 L

quia jure naturz ad dignam Euchariftiz fump-

n

Jf

tionem plus non requiritur , quàm ftatus gratig:

Jl,

fed ifle obtineri poteft per. folam contritionem

yi

lll [

*

j

cum voto Sacarment Poenitentiz

.

eigó con-

W"*u

tritio jure naturz (ufficeret ad dignam fumptio-

nem.

vdm ]

T|

ul

Circa hoc igitur praceptum.

Quaritur pri-

97

mó, anetiam comprehendat laicos communican-

j

r

[

tes absque confeffione fültem in aliquo cafu;quam -

if

vis autem aliqui docuerintetiam Laicos compre-

endi, omninó tamen dicendum eít cum . Suar.

MILW.

i

yulf

tom, praced. di[p. 67. [e&t. g. Vafq. bie q. 90. ar.

Patet ex verbis,

"

g d«b.5. non comprehendi.

quz manifefté ad Sacerdotes limitatalunt. Hoc

s oth':'

adeà.verüm eít, ut vel ipfi Sacerdotes , fi more

gt

Laicorum communicent , eo precepto noncom-

f rifi

prehendantur, cüm deSacerdotibus celebrantibus,

g)(!mn'

Comg.!

five , quod idem eft, communicantibus more Sa-

T

cerdotum verba procedant. INeque obftar , quàd

n

A

. i PP. Concilii interrogati effent de laicisiidem

u

4

de

hi

d

$8

Articulus IF.

de ipfis. refpondiffent, quod de Sacerdotibut

fem

fier

ftatuerunt : preterquam enim quód hoc non mo-

doincertum , fedetiam falfum fit , ut optime ait

f

füis

Suar. /.cit. ficuti. nemo peccat ex €o, quódfa-

Gurus effet hocvel illud in talibus circumítantis,

lrat

fed ex eo , quód hic & nunc facit: ita Princeps

&pti

non obligat fubditos , n;fi per legem , quàm de-

Ítd

facto flatuit, non autem per eam , quàm flatu-

eret , fi hoc & illadin mentem veniret,

Adde

[

diparem effe rationem Laicorum & Sacerdotum;

pecat

tum quia major quedam reverentia requititut

Qüttgr

ad celebrandum in Sacerdotibus, quàmin Laicis

Cllim 1

adíimpliciter communicandum : tum quia ne-

ETU

ceffitasnon premittendi confeffionem magis ha«

lt

bere poteft locum in Sacerdotibus, quàm in Lai-

* d

€is ; preceptum autem iftod à Concil. datumeil

fj

in hunc fiaem , ut, quantüm fieri poteít, minua-

la Vige

tur occafio non

pramittendi confefionem ex ne-

V t

ceffitate,

lt

98

Quaritur fécundo: Anhoc przceptum habeat

^ lly l

locum in Sacerdote, qui ex malita celebrat con*

.Q'Mn

feffione non premiffa? Refp. cum Suar, & Vafq.

UT

loc. cit. nonhabere locum , cüm enimexprefsé

mj

Concil. loquatur de Sacerdote , qui neceífitate

Wf

urgente celebratnon praemiffa confeffione, non

Omllla &

eít, cur extendamus praeceptum ad celebrantem

fine confeffione ex | malitia.

m

Neque obítat ,

Mrin

quód hic peccet, non ille ; non enim hacobliga-

qm hi 51

tio quámprimüm confitendi impofita eft in pot-

n

nam , fed in remedium , nimirüm ne facilé finga-

aj

l

tur neceffitas celebrandi fine confeffione , aut fi

E lhí

emel

De pracépto Ecclejïnjli;'a .

$89

]

femel. veré incidit, fapiüs non occurrat , ficuti

u

fieri poffet , nifi confiteretur

quamprimum , qui

ml

femelex neceffitate celebrav

it &c.

pl

Hic porró

finis non habet locum in eo,

qui ex malitia cele-

juntá

brat íine confeffione ;

& aliunde fatis eít |pra-

Prut

ceptum divinum ad illum revocandum ab hoc

Ícelere.

n

du

r

Quariturtertió : An habeat locumin eo , qui

P

celebravit non pramifía confeffione exeo, quod

[d()[UM'(

peccatum mortale , quo gravabatur , illi non oc-

currerit

.

.

gt

Kefp. Non habere locum , Concil.

j L

enim aperté loquitur de Sicerdotibus celebranti«

Q N

bus cum conícientia peccati mortalis ,

quam non

habet oblitus : ne

mgfsþ'

que oblivio proptié eft necef-

T

fitas , de qua Conc

il, ut re&té Suar, lec, czr, fed

ht

quid , ( peccatum non occurerit ex in adverten«

,

tia vincibili cum culpa &c.

£efp. Eandem effe

n

hujus ratíonem , atque ejus ,

qui, cum peccati

recordaretur , omifit confiteii

ex malitia , ut per

fc fatis patet.

r

Queritur quarto :

Anlocam habeat in eo,qui 109

gv

affumitur ad complend

um & confumandum facri-

ficium ab alio inchoatu

nexPIClg

)

m; vel in die Paraíceves

" llllf

facit officium ? Refp,

cum Suar.|/oc, czt. habere;

on 9

omnia enim iíta fufficienter comprehenduntur

rb

nomune celebrationis, quo. utitur Concil,

g0lhh

"rueritur quintó , Àn habeat locum in eo

31OI

)

quibona fide

ad altare acceffit , inter celebran-

æco [l

efmpa'

dumautem recordatur peccati mortalis , aut eti-

hi

14

am d: eo, qui inter celebrandum mortaliter pec-

[

61

D

cat? Vafq. loc, cit. & tom.praced. difp. 208, eap.

[(mtl

;. ne«

i. './!rtimlu: IF.-

$o

3. negat locum habere

,prim, qaia Concil.le»

pu

lebrante , non premiffa

quitur de Sacerdote ce

bet

confeffione exeo, quód ex una parte ne

ceffitas

$

u

g

eat celebrandi , exaliaveró defit copia con-

Drn

fefloris , cüm enim Concil. docuiffet, pramit-

Suer

tendam effe confeffionem ante fumptionem Eu«

d

chariftue ctiam Sacerdotibus , qui ex officio celee

piti

brare tenentur , modo non defit copia conféffo-

Tif

ris, fübdit: quàd fj mece[fitate urgente , nimirium

lislg

quandà deeft copia confe[foris ,

de .qua locutum

fttni

z iniftoautem

fuerat immediaiéin præcedcnn'bus

Vitli

eafu non omittitur confeffio , ex eo quód d

efit

"

qll!a l

copia confeffarii, fed ex alio capite; nimirüm , ne

,

incurratur infamia, aut fcandalum generaretur,ne

--

-

W

interrumpatur. facrificium Ge.

Secundó : quia

Xl

ceffat in hoc caíü finislegis , impo

fita enim eft

ne facilé

hl(a ü

à Concil, Sacerdotibus hzc obligatio ,

ütür

fingant neceffitates celebrandi (ine. confcffione ;

Utj

nullum autem eft periculum fingendi fimilesnes

iebrandum fecorda-

[tltn

ciffitates in eo, qui inter ce

Doud

tur peccati &c.

Tertib: quia in rubrica

Mif-

!Ingn i

falis diftinguuntur duo cafus.

Unus eít , quandó

Ofem ]

aliquis acceditad celebrandum fine confeffione

m[!fruP

przmiífa,eó quód. neceffias urgeat, & Con-

feflarius defit; alter, cüm quis in. Altati recor*

^ qu

* Q

datur peccati, & ob periculum v. g. infamiz non

in

Nttyri

poteft confiteri, etiam fiadfit. Confeffarius :

k

Q

primo dicitur Sacerdotem debere conteri , &

i

pratereà confiteri, quàm primum poftea potetit,

modgm

in fecunde nulla fit mentio obligationis de quame

Qp

primum

Eludgml

De Pratepto Ecclefiaflico ä'?. | 9t

db

n

primum confitendo, fed (olàm dicitur, quód de-

'beat Sacerdos habere propofitum con&rendi.

efità

ml

Suar, Tom. praced. difp. 66. ff&. 8. exifti-155

mat, euiam hunc cafum comprehendi: veréenim

tAt

Sacerdos, quiinter celebrandum | peccati recor-

nb

datur , & non poteít confiteri , ex quocunqueca:

T

pite id contingat, celebrat ex neceffitate non prae-

yafo

miffa confetlhone , atque ita comprehenditur ver-

m

bis legis, que ad oligationem quamprimüm con*

ycaut

fitendi folàüm requirit , celebrationem ex neceffi-

t

tatefine praeviaconfeffione, — Confrrmatur primà

"

ll

quia in hzc.cafu ne quidemn copia Confeflarii vi-

ml

dctur reperiri : atque ita etiam fi prater neceffita-

AUt/t

tem carentiam Confeffarii requiramus cum Vaíq.

u

qm

Ad hoc , ut hac obligatio habeat locum , cafus

if ell

hicà Concilio comprehenditur : non veró tunc

m

tantüm dicitur deeffe Confeffarius, cüm abett fe-

jonty

cundüm praíentiam localem ; verüm etiam cüm

lt

prafens eft quidem localiter , acquiri tamen non

(o!dl'

poreit. fine gtàvi incommodo; ita2utem con»

1

tingit in cafu noflro , inquo fupponimus Sacer-

U

dotein non poffe confiteri fine nora infamiz , vel

o

interruptione Sacrificii &c. — Confirmatur fects-

T

do: quia nifidicamus , Concil. in hoc feníu loqui

0

de copia Confeffarii , fequitur diminuté attuliffe

jient

exceptionem adregulam de praemittenda Can-

; n

U

effione ante celebrationem , & fumptionem,

[

Euchariftie : dum enim ait, effe premittendam

Po[efl[)

modo non defit copia Confeffarii , vel in hac ex-

j quzm'

ceptione includitur etiam — cafus, quo prafens

quidem localiter eft Confeffarius , acquiri tamea

anum

non

9*2

avticulus YP

bee

non potefl fine gravi incommodo &c. & hà

| f:müs

fiorl

mus , quod volumus: vel non comprehendit, &

aperié iequitur , nonomnem cafum , m quo li

| wO

E

cet comriunicare, vel celebrare fine przvia cone

feffione , effe à Concil. inhac exceptione com-

Taf6 ; f

prehenfum. — Confirmatur tertià ? quia nifi ita

üfxbus, (

dicamus, fequitur, non modo eum , qui inter

Watingy

celebrandum recordatur peccati, non compre-

titdeng

Ü cy

hendi hoc pracepto , fed neque eum , quia ac-

ceffitad celebrandum non premiffa confeffione ,

Ti

eo quód ex una parte neceffitas celebrandi urgeret,

ex alia veró non poffet. Sacerdotem praíentem

[

adite fine gravi incommodo, vel fama , vel vit

uodclarum videtur. —Utraque fententia efl pro-

lvj

babilis, & tuta, poteft autem pro prima illud

adíerri, quod dum Concil. loquitur de Sacetdo-

te celebrante &c. videaturjloqui de — Sacerdote

accedente ad celebrandum , vel quod in idem re-

Ui

cidit.de Sacerdote totaliter celebrante fine prævia

Ae

confeffione &c.

Queres féxto

.

.

quandonam ceafeatur deeffe

ln

um

103

fufficiens neceffitas

[

l

copia Confeffarii , & adeífe

AC

Ía contri«

fine ptavia confeffione , & fola premi

*4t m

tione commonicandi vel celebrandi ?

Refp. pri-

L

85 : tunc cenfetur deeffe copia Confeffarii, quan-

r

do vel nullus adeít , qui poffit audire tuam cone

R'nou ) flc

feffionem , aut fine notabili incommodo con-

L "

veniri non poffit ; vel fiquis adfit . fir tamen ju-

lmlmm,g

risdi&ione deftitutus , eive fine gravi fcandalo ;

Wlm :

periculo , vel damno ( quod etiam ab integ

ritate

[ "üfttt

* R efxþv"

c?nfeiïionis eXcufat ) nequeas confiteri

femn LE

' Ál "

|

B

De pracepto. Ecclefiaflico cc."

;9?

hi

fecsmdi : talem neceffitatem effe priz; periculum

ji &

mortis , quandó fine communionc vel celebratio-

jo li

ne Sacerdotis aliquis foret deceffurus fine viatico,

1 C0lle

Kefp. tertió: Si Sacerdos ex officio tenetur cele-

of

brare, nequepoffit per aium ,. & in fimilibus

TET

cafibus, quorum neceffitas prudentis judicio de-

[ittdt

terminanda relinguitur,

Ubi no:aandum , ut

mprc-

excuferis à pracepto Cenfeffionis , utrumque

jtite

debere concurrere , & defectum Confeffarii, &

o

neceffitatem communionis,& celebrationis,

lgerch

t

Disrpurario liL

| ii

1

| ilal

De Effentia Sacramenti

«t

Panttentie.

;erdotl

m

[7 SSentia , feu partes hujus Sacramenti re&é104.

deprehenduntur , fi illius inftitutio confide-

Prævfl

retur : cüm enim detur à Chriftro- Sacerdotibns

u

tanquam Judicibus poteftas dimittendi peccata,

vfni

& hzc exerceri debeat modo humano ; feu

s*

inter homines , qui non intellipunt , -nifi

W[MVi'

per figna fenfibilia , convenientiífimum fuit ,

lhqmn

ut Sacerdos abíolveret fub aliquo figno ex-

g

teriori , fic nempé , üt alteri conítaret de ex-

do q

ecitio poteílatis erga ipfum , faltem. com-

lmcü ju

muniter ; & humanó modó; quod fit media ab-

andälo !

folutione : tum etiam , ut congruenter manife-

(

flarentur Sacerdoti peccata , ut. ipfe poffetab-

[ggli!

ji

fglvexc tanquam Judex cognitá cauíá , quod prz-

W*

94

Difputatio HiT.

n

ftat externa confeffio.

Conveniebat autetm ittie

hi

poni Satisfa&tionem aliquam pro delictis , ut mo*

lls p

re alicuius poenz homines Apeccando coercerene

tür, ut fitin omnibus fudiciis. "Denique abfolu*

'rdrante

tio conferri debuit fineindecentia , atque adeó

biüstoty

LOT

homioi difpofito,feu contrito, qui de peccatis.

commifis doleret.

TInde habemus , concurrere

Tij :

fef-

llliki dicl

ad hoc Sacramentüm ex parte. peccatoris con

li,

fionem, contritionem, & fatisfa&tionem : ex par7

teSacerdotis veró . abfolutionem,

Infinuatur

lérton

D

etiam| divina promiffio de conferenda gratia me*

Ya n

dia abfolutione illis verbis : quorum. remzferitis

Soann. 1.| fi con-

Wnony

peccata ,vemittentur. eus. GT.

eji j & jefnsyut

lum

fiteamur. peccata mofira , fidelis

dimittat uobis peccata. moftr

4,

Supercü erg'ä

Augy

videre , quibus tanquam parti

bus conftet hoc5a-

T

"

'.Wn' Q

cramentum ; & qua ratione:

de quo in fequen-

tibus.

P.

f

Pl

Agricurus L

Ti co

mi&.ül

;n.m,mm Y

Utrin ab[olutio fit pars

üfgg

"f

bujus Sacramenti ?

iij

Egativam Suarez dif. 18. fe&&. 2. tribuit

UT

:orN

Soto £ 4. difl. f4. q.

f.4. L. cujus funda-

D

bfolutio non eft Pae-

Ts

ld

mentum videtur effe , quia a

2

h

nitentia 5 hecenim c

onfiftit in actibus poeni-

IWQ

tentis : ergó his conftituetur Sacramentum Pee-

MT

nitentiz , non veró abfolutiene, Ante decifionem

Qu

INotátie

T

gluæüiro'nis p»ronofita,

Utrüns abfolutiofit pars cre;

5;

mitt

Notandum .. Partes alias dici effeütiales me-108

m

taphyficas , ut genus & differentia ; aliàs effen«

u

tiales phyficas, ut fubje&tum & forma ; alias in-

hiolye

tegrantes effentiales, vel quafi effentiales, (ine quis

T

bustotum integrale, prefertim heterogeneum ,

ecci

non intelligitur , ut caput reípectu corporis hu.

uret

mani : quas pattes aliqui fine reftrictione effen«

T

tiales dicunt , eó quàd illis ablatis ruat ipfa rei ef-.

Xpif'

fentia. — Aliasintegrantes non effentiales, qu£ ,

at

licét totum integrale heterogeneum conftituant à

j t

nihilominus fine ipfis totum illud coiiuni,& hu«

,*fmm

manó modó (impliciter dari & effe poteft , licàt

f at

nenomnino

perfectum, ut digitus refpetu cor-

poris humani.

!l

up

Notandum 2. Diverfis modis c

Sacramentum ( quod de .Sacra

on(iderari poff. !61

j

"mentis in genere

quen-

num. 1O, definivimus, effe fignum fanitatis in

ipfo ufu conferendz ) conft

are, feu componi ex

partibus.

Nam confiderari poteft,vel prout eít

1gnum conílans ex re fignificante tanquam mate«

tia , & fignificatione tanquam forma ; vel quate-

nus componitur ex ipfis partibus , quibus conve-

jj

nit vis fignificandi,& caufandi gratiam , prout fci«

licet una fe habet per modum materiz, feu deter«

minabilis, altera per modum forma feu determi-

nativi , ut in Sacramento Baptifmi ablutio eft ma-

gt

f

teria, verba : ego re baptizo , Íunt forma,

quam ibidem »4». 70. diximus compo(itionem

d

j Pæni'

phy(icam ex rebus tanquam materia , & verbis

tauquam forma : de qua compofitione, feu de

y

Liügum

quibus partibus in prafenti|eft quaítio. His

prenetacs.

Dictz.

j

drticulus: L

6

i t

198 . Dicendum cum communi , abfolutionem effe

Sacramenti Poenitentia.

Probatur ex

'tquti e

partem

9t tl

Fiorent.

in Decreto Eugenij ,. & Trid. felf 14«

!

lo cra

c. 3. ubi forma hujus 5a

cramenti dieitur abfolu-

tio Sacerdotis : non po

ífet autem abíolutio effe

x moi

gnag

forma , nifi effet pars Sacramenti ; ergó, Deinde

Trid. loc. cit. docet, inea precipue vim hujus Sa-

um aeri

cramenti effe fitam , utpote. exercita principaliter

t'oin o

ergó cüm omne illud fit

At |

à Chrifti miniftro

fl

parss

cuiconvenit ügnific

atio Sacramentalis,prae-

cipuéerit abfolurio, — Vide diclain »sm.

m

82- de

d

Sacramentis in genere.

P

ftrar

XO9 Fundamentam Soti

non videtur effe magni

momenti, faltem in feníu , quo communiter re«

[f'ffq. p

quui]

fertur ; namaliquando totum Sacramentum de-

LW

nominatur ab una parte, nec propterea aliz ex-

cluduntur : ficBaptifaus ^ fola ablutione dicitur,

lr

ug tamen folim eft materia hujus Sacramenti :

M

u

fimiliter Extrema Unclio ab unétione. Imà Por

nitentia ipfa frequenter vocatu

r Sacramentum

Lttdul

confeffionis

.

.

ergó quamvis a

bfolutio non fit

ttinr

Vmdn

Ponitentia , uti funt a&tus pænitentis , non ideo

excludenda eftà numero partiü hujusSacramenti,

h tl

lf, 1

*

L

Anricurus ll.

"g.

*mll ü

Utritm a£fus peenitentis (int

enti ?

t

Wl(lin[

pors bujas Sacram

iL

DRima opinio eft Scoti z 4. 4jf*. 14. € 164

lMi

hi

11O

folutione confiftere feu

i

tl

I. ubi docet; in fola ab

inte7

fæp«

Utrim a&lurponitentia tbre.

37

neffe "

integrari hoc Sacramentum ; & quamvis fateatut,

j a

requiri etiam. confeffionem & contritionem ,

,

141

negat tamen , his tanquam partibus integrari

.

í

ol

hoc Sacramentum

.

qu& opinio probari potfet

oc modo

*

*

j di

nam Sacramentum Pcenitenriae

)u

J

etfignum,& cauía gratiz. tanquam inftramen-

i55

tum meritorum Chrifti ex Divina inftitatione z

ergó in fola abfolutione conftituetur hoc Sacra-

atl

u t

mentum , licét conferti non poffit , nifi homini

)Prz'

contrito , qui peccatum fuum cenfitetur; quem-

N ii

admodum non confertur gratia, nii ab homine

charactere infignito , nectamen propterea charae

g

&ler Sacerdotis eít pars Sacramenti Ponitentiz,

caufeq, prob, nam fola abfolutio exerceturàSacer-

um

mdt' f

dotetanquamChrifti miniftro,non veró confeffio

u

& dolor , fiquidem peenitens uttalis non. eft mi-

X

nitter Chri(ti ; aliàs fe ipfum abfolveret, dum

peccata confitetur , & de illis dolet,

ye

wPæ-

Secunda opinio eft Gabrielis,qui diff. 14.4. 211 $

u il

4. 1. excludere videtur ex numero partium huju

qal

Sacramenti ipfam contritionem , eà quód Sacra«

g

mentum debeat effe (ignum fenfibile faltem in hac

providentia ex 7raii, de Saerumentis ingenere

a

WVU m.3 y.

atqui contritio non eft fenfibilis , cüm

tota confiflat in a&u interno, qui non fentitur ;

ergó illa non poterit integrare Sacramentum.

ertia opinio inter partes. hujus Sacramentit13

jl

numeratcantàm confeffionem,& abíolutionem ,

excludit autem dolorem propter fundamentum

el

li

fecunda opinionis , item fatisfa&tionem , eó quàd

'

^

fine hac [zpe detur Sacramentum Peenitentie , ur

,

j

£

quande

Avticulus — 1.

ii

uando abfolvitur moribundus, qui priüspoteftat

ï hi, m

abfolvi nullaimponitur fatisfa&io.

ttment

11

Quarta demum & communis fententia docet ,

| Ils

materiam,feu partes materiales Poenitentiz effe

t in gy

contritionem , confeffionem , & fatisfactionem,

irimt

abíolutionem autem effe formam.

Rurfum

docet , inter las partes contritionem , confeffio-

Mitnt ag

nem, & abfolutionem effe effentiales , feu necef-

rf

farió requifitas ad valoremSacramenti;fatisfa&tio-

m

nem veró pertinete ad illius integritatem ex Chri-

Wt d

fti inflitutione, nontamen effe partem effentialem,

äma ftd [

feu neceffarió requifitam. itaS. D. 4.84.«r. 2. G*

QUttj

3. &a

lijquàm plurimi. Hinc

Ti

314 Dicen

dum 1. Matetiam proximam hujus Sa-

| tuflbn:m

cramenti,feu p

artes materiales effe contritionem ,

Ffüpriä lo I

cónfeffionem , & fatisfactionem.

EftS. Th. hic

üxemm indi

& omnium communis , neque, quod fciam, ali-

"ls

quid aliud effe materiam quis opinatus eft prater

J/ gr ltfpe&

authoremEnchiridijColonienf.qui ut refertCard.

Bellarm. /ib. 1. de penit. c. 16, non fatis cauté

*2 U

t

abfolutionem Sacerdotis docuit effe materíarn.

l"hraqi:

TEf — Probatur primo : illa eft materia proxima in«

j MU n

tér quam & formam non mediat al.a materia;in-

tér formam autem Sacramenti poenitentiz , qu&

Tlttto

lii

l

eft abíolatio , & a&tus peenitentis non mediat ma-

[llnt Q]L

teria ülteriot , ut patet. Confirmatur ; quia ma-

teria , que immediaté fe habet ad hominis fan&i-

&I Itlll',l

.

ficationem in Sacramento Poenitentiz , fira. eftin

a&ibusPoenitentis; quz autem el

Lejusmodi, eft

FLOM

h, 7

^a

proximamateria in Sacramentis.

I'amm

4. 66. art. 1. ubi fimili ratione probat ablutio-

d

. nem,

'*bum;

Utrim allns pentteutio ehc,

99

J

hem, nonaquam, effe materiam

proximam in Sg-

cramento Baptifmi,

jott

Probatnr fectindi ,ex CC. Florentino, & Trid.116

"TU

o

€it, in &m. 108. ubi docent , actus panitentis,ni-

mirüm contritionem,;confeffionem, & fatisfactio.

u

Velite

nem , effe huius Sacramenti quaíimateriam ;non

poffent autem effe quafi rateria , nifi effent pars

f

ao«

ujus Sacramenti ; erpo.

Neque obflat , quód

Conclium Florentinum , & Tridentinumczz.

i Chri-

pl

non dóceant , actus Poenitenti2 eíle materi-

am, fed quafi materiam ; eÓ enim modó lo«

hh

quendi noluerunt Concilia fignificare , actus

poenitentis non effe materiam fufficientem ad con-

us

ftitutionem Saeramenti , vel aliquid aliud magis

jnett

proprié loquendo materiam effe? fed folüm vo-

f

luerunt indicare, nomen materiz non ita commo-

m,äïï'

dé transferri ad actus penitentis , ficuti ad aquam

at

V« B» tefpectu Baptifmi , vel oleum refpe&tu Ex-

a

tremz Uncionis, quz , quia funt corpora pet-

aüg r]

manentia , magis accedunt ad materiam , prout

u

materia dicitur inartificialibus & naturalibus. In

o i.n'

idemfere recidit, quod Catechifmus Romanus,de

a

SacramentoPcnitentiz agens, ait,appellariàCon-

l[i? , qul

cil. Trid. quafi materiam. a&us poenitentis , quia

ngdmmi'

, quin

nonfunt ejus generis materia , qua extrinfecà

adhibeatut,ut aqua in Baptifmo,Chrifma in Con-

fs fsnal

matione.

Vide dicla ia 7ra£, deSacramentis

Aglü

f

]

in gentre num. 80,

Et poteít ex ibidem di&lis

g

nm, "14. confirmari conclufio

.

[]

quia omnia Sa-

i

Cramenta debent conítare verbis tanquam formá,

m

gm

& rebus tanquam materià : ergó non in folaab.

g2

: folutione,

Articulus: 1,

XOQ

folutione , fed etiam in aCtibus peenitentis confi-

j pm

I

Dicuntur autem a-

ftere debet Sacramentum.

!

tbus

&us poenitentis materia, & abfolutio forma, quia

l

(icendis

ul (eo

in hac przcipua vishujus Sacramenti fita eft. ex

h prt

nH4m.1O8.perquam etism reliquz partes quo-

| (tlitüe

dammodo determinanturad effe Sacramenti,

117 Hinc reijeitur prima opinio Scoti , & mul.

tb magis modus loquendi illius ; nam Tri-

yiedt

(ti $t

dent. féff. 14« can. 4. anathemate damnat eos,

qui negaverint , przdiclos poenitentiz actus effe

fum, t

Q dlb

Ponitentiz partes , eósque pertinere ad Sacra*

menti integritatem.

[ pisi

Nlil

sB — Reicüur fecunda opinio ; nam Sacramentum

omnino debet effe fignum per fe fenfibilejad quod

AU vert

: lt

neceffarium non eít, vt illud conveniat fingulis

]

ejus partibus , ut patetin Matrimonio , in quo

kf

confenfus mutuuscontrahentium non eft per e

ftümär( [

fenfibilis , fed per aliquod fignum externum , &

Judiiiühun

in Euchariftia , ubi Chrifti corpus non e

Wi i

M

per fe fenfibile , fed per accidentia confecrata, GC

tamen mutuus confeníus ingtcditur Matrimonii

n

compofitionem ex 7rat?, de Sacramentis in ge-

P"*: T

weve num,.

. & Chriíli corpus componit Eu«

N QU&

chatiftiam ex dictis de Ewchb. sum.. 10. ita fimi-

l]

NU

liter fufficit , contritionem fieri fenfibilem per

t

confeffionem.

Wiälfllam

nug Dicendum [ecund , contritionem , confeffio-

! ml(lh[hm

nem , & abíolutionem elfe partes effenciales hu-

A

jus Sacramenti , hoc eft, neceffarió requifitas ad

D"u i

illius valorem , fatisfationem veró efe partem

f

integrantem , íeu. non neceffarió requifitam,Pri-

BU

U

9

Utrim atius penitentia |ehc.

IOt

cui

m pars patet : nam deficiente quolibet ex illis

&i

tribus partibus non datur Sacramentum , ut ex

o

.

Ó qüii

dicendis magis patebit

ergó ille funt effen-

du

tiales feu neceffarió requifita. — Probarsr [ccun-

; qllü'

da pars : licerenim ad. perfectam integritatem

tni

conítituendam (anisfactio dici poffit pars effenti-

| m

alis , eà quód (ine illa nen detur Sacramentum

1 Tr

perfecté integrum, quia tamen fine illa poteft

t 05

dari Sacramentum Poenitentie fimpliciter inte«

grom, ut conferat primarium fuum effe&tum , fi-

hs dft

ll

cut dicebat. opinio tertia, ideó fatisfactio non

erit pats effentialis,eu neceffarió requifita,

T0

Nihilominus, quando imponitur fetisfaCtiot20

dquod

ficut veré integrat judicium , ita etiam pertinet

ünguhi

ad Sacramenti integritatem, quod per modum ju-

dicii fuit à Chrifto inftitutam : non tamen eft ne«

i qllü

€effario requifita ad valorem fententiz, ut patetin

l pem

judicio humano.

im'&

Etquamvis in humanis dolor

[/] eü'

non fit pars judicii, vel fenrentiz , quia illius fi-

i

nis tantüm e(t fatisfacere Juftitie lzfz : refpe-

,lmmlll

&u tamen hujus judicii facramentalis dolor eít

r

pars; nam ordinatur , ut hominera DEO recon-

€iliet , quod non fieret congruenter & decenter,

)N[W

j

nii fequeretur dolor de peccatis ex »w. 11j.

neque enim in omnibus hoc judicium convenit

j

cum humano , licet Poenitentia per modum judi-

cii fitinftituta , ut dixi de Secramentis ingenere

of

i

"um. 179.

Dites prim S, D. hac, q. ar. 1. 4d 1. docet adlusg 21

puf

)

poaitenus in hoc Sacramento ita fe habere, fi-

.lfg P!fï

cuti aquain Daptifmo , & Chrifma ia Confirma-

W,Fr

t;Oone

g1

102

"Mrticulus. 15

tione 5 fiautem hzc paritas. veraeít, fequitur,

L

quód ficuti aqua efLmateria remo:a Baptifmi , &

| Kotut,

Chriiíma Confirmationis, itaactus Poenitentis

& ansf

fint materia remota huius Sacracsenti,

Kefp.nen

L D

Binatr

comparari a&tus Paenitentis cum aqua , prout pra«

fcindit ab ablutione , & eft materia remota , led

! loneun

limmy

cum aqua prout juncta ablutioni, quo modo per-

tinet ad materiam proximam : & breviter ; cum

' W ,l

aqua prost adbibetur , quo modo hic . loquitur

Hss

S. Th.

&

Tt a

1223 Dices fécundo : partes. funt fimul cum toto,

fterin

quod conficiunt intagraliter: fed Satisfaélio fre-

LTUS

quenter ponitur poft Sacramentum perfectum;

fctconju

! um vjj

ergó non eít illius pars, — Refp. diff. mim. G cone

cedo , fatisfaCtionem poni poft Sacramentum fim-

Wt f

itt i

pliciter ,non autem integraliter perfectum , jux-

ta pauló ante dicta ; cüm enim Sacramentum : lt

ln «

unum aggregatum exillis quatuor, qua frequen-

Mi j

ter ponuntur fücceffivé , licet fatisfattio adveoiat

i fur(um,u

ad reliquas partes , & ita fupponat illud aggrega-

uY

tum fimpliciter perfe&um, | poterit adhuc illud

) m

ipfum integraliter perficere, & cum reliquis par-

i

tibus , quz adhuc cenfentur moraliter perfeverare

LU.

unum componere , propriimque fuum effectum

ähuncgf!

caufare circa poenz temporalis remiffionem, licet

M "«m(

primarius effectus gratia & remiffio peccati quo»

iï?u p

!

ad culpam, & peenam . aternam fupponatur jam

A

[ A'Bqug |

pofitus ab aliis partibus,

*f

12 3. 4d fundamentum prima fententia refpondest

ummtïg)

Aliqui concedendo , hoc Sacramentum per folam

modomm

abíolutionem tanquam Chrifti infttumentum

caufare

Wt

Utrük: atius pomitentia d.

i/w;

quilüh

caufaregratiam ; negant tamen , quod inde iofert

imi,l

Scotus , nimirum contritionem , Confeffionem ,

nitctt

& fatisfactionem non eífe hujus Sacramentt par-

tes ; poffunt enim effe partes totius , quod deno-

e/p.nan

m

minaturcaufare gratiam ex opere operato ra-

Jd, Kd

tione unius partis,quamvis ipfz per fenon caufent

uäopcl-

«dummodo nec totum «caufaret. ratione altetius

, Quf

partis , nift reliquae adeffent ; qua ratione, inqui-

unt,equus veré & proprie dicitur generare,quam-

uqu:w:

vis materiaactivé non concurrat , cüm fufficiat ,

f tll

materiam componere cquum , quiagit per formá

qio t

ita tamen ut non ageret performam , nifi haec ef-

fet conjunctz materia.

gt

Kefp. &. negando con[.

&er«

nam videtur probabiliüs , quód aliz partes Sacra.

menti fimul cum abfolutione fint à Chriíto in-

j f«

d2

ftitute in ignum & caufam gratie? quemad-

g t

modum enim poenitentia eít Sacramentum per

modum judicii & fententiz , ita & illa, que con-

;qucn-

j

currunt, ut componant cum abíolutione unum

judicium & fententiam, component eodem mo-

;gr:ga'

.ilil

do unum Sacramentum , & confequenter. unum

j p

fignum,& cauíam gratiz , maximé cüm fitpro-

vcrarc

portio fufficiens in a&tibus. poenitentis in ordine

güüm

ad hunc effectum , fiquidem proveniunt à volun-

tate reconciliandi fe DEO , feu DEO fatisfacien -

g

y Qp

dipro peccatis.

g i

Neque tamen exinde fequitur, quod poenitens ; 2 ,.

fe ipfum abfolvat , vel fibi remnittat peccata; nam

remittere, feuabfolvereà peccato , non eíl quo-

fp""d"'

modocunque ponere caufam gratiz , fedeft po-

grfüllü

yi

nere caufam gratig per fententiam definitivam

K

£4

&

«hd

104

JArticulus Lf,

& abfoluturiam, ut dixi de Saeramentis in ge-

iblolur

uere.

Si tamen nil. aliud. intelligeretur quàm

u

ponnitentem concurrere ad remiffionem fuorum

quasa

peccatorum , nihil abfurdi eft, — Pariter , ut Sa-

Chrii

cerdos dicatur , ficut communiter dicitur , effice«

temitte

1e Sacramentum peenitentig , fatis eft, quód ej-

fl

s partibus det formam , licét aliàs partes non

| um fj

efficiat (. fic pi&or dicitur facere imaginem , li-

"ag

€et non faciat omnes partes imaginis v. g, colo-

lum

yem ) przferim. cüm inabfolutione confiftat

(b

pracipua vis huius. Sacramenti : cüm abfolutio

um

fit a&us prazcipuus [udicii.

Per quod támen

litiam

male infert Scotus : ergó abfolutioeft adzquata

ittg

effentia huius Sacramenti ; hocipíó enim , quód.

[un) s«

fit felàm pracipua pars ,fecum compatitur alias

h m&'

partes minüs pracipuas,

QU

12f Adillud etiam , quod inprobatione infinuaba*

ii

tur pro Scoto in »um», 11O, nempe folüm Sacer.

iil

dotem effe miniftrum Chrifti, & confequenter

hm d

folam abfolutionem tanquam Chrift: inftitutum

fdt

J «

cauíare gratiam.

Refp. concedendo , folum Sa.

Vitoty

cerdotem effe proprie Chrifti miniftrum, non-ve-

»lüngm |

1ó ipfum pornitentem , quamvis pcnitens etiam

L ch(

concurrat ad Judicium & fententiam, manife-

uäftdeu

ftando caufam , illam deteftando , & acceptando

'W llh 1

fatisfaCtionem , ut contingit in Judicio humano

L mm d

ad quod etiam reus fuo modo concurrit , licet

At

non tanquam Judex, feu juftitie: minifter: quia

Qf

veró in hoc Juftitie. tribunali nihil. fit quamvis

ponatur tei accufatio, & reliqua ex parte ipfius,

l

donec Judex ferat fententiam , ideó creditur in

abío-nj

Vi

Utrim aus Pasitentia crc.

10f

d gri

ábfolutione effe precipuam vim producendi gra-

u

tiam,quod expreff? cradit Tridenr. ex eo nimirüm

uerit

quiaSacerdos peculiariter concurrit tanquam

ao

Chri(ti minifter cum poteftate Jurisdictionis ad

vf

remittenda peccata ; lieet enim poenitens etiam

wite

influat mediis fuis a&tibás ad caulandam remiffio-

tes 10

nem fuorum peccatorum , hoc tamen non facit

:m:TP

.

tanquam minifter ad hoc deputatus , fed potiüs

tanquam reus,

vila

Obje&ionem illam quorundam RR. admit-126

(oluto

tentium. prater dicta, effentiam huius Sacramen-

| ii

ti etiam intrinfecé ingredi ipfam — jurisdictionem

lgquaü

& intentionem miniílri ,eo qued ex defe&u ho-

tfum Sacramentum darine

Í quüd

queat , jam rejecimus

y dl

in Tratt, de Sacramentis in genere à num. 188.

Quamvis enim Dzus non tribuat vim caufaadi &

u

ignificandi gratiam , mifi illis , qu& procedunt

Sut

à miniflro habente jurisdictionem , & intentio-

etttl

nem debitam ; per hoc tamen folàm probatur ,

tiou

quàd Sacramentum , feu. abíolutio valida debeat

Iuf "

€onnotare & refpicers intentionem , & jurisdi-

| yitt

lonem ; non veró qué&d per illam debeat intrin-

gl

Íecé con(titui ; aliàs etiam collatio Jurisdictionia

ga

ingrederetur inttinfecà hoc Sacramentum , càm

;gplm

ine illa nihil fiat : quod tamen eít inauditum ,

Jura?

àc proinde non erit admittendus ifte modus lo-

i[y]

d

n

quendi RR, — Imó ipía peccata , fine quibus con-

u

effio fieri nequit , effent intrinfecum con(tituti-

a

vum huius Sacramenti ; quód quidem concedit

eip

de Lugo difp, a. bicnum. 2. — Docens per pec-

[ed;'wrlü

cata intrinfecé conftituiSacramentum poenitentiz,

4b(0'".[

g f

faltem

106

adrtienlus IH.

falem in obliquo , quod etiam videntur com-

cedere illi , qui docent , relationem conílitui in«

trinfecé inobiiquo perterminum( quod dudum

negavimus in Philofophia ) meritó tamen hoc

j

(ii

à communireiicitur , tum quia peccata funtfo-

lummodo objectum a&tuum poenitentis , tum

f

quia non funt id , quod Chriftus. affumpfit in

fignum gratia.

i2

Dices 1 etiam peccata

dicuntur materia Säc;a-

menti Poenisentig : ergo . illud intrinfece confti-

I

[IS

tuunt.

Refp. cum S. D. bic q. a. art, Y« «d

n

l

üp

Á

3. ubi ait : peccata effe materiam remotam Sa-

VRO

cramenti Panitentia , in quantum fumt obje-

fa.

lum bumanorum atinum , qui fumt. propria $4

ramenti materia: lolüm autem materia proxi«

W[Cm 6([4

ma,G& ex qua,non circa quam , & remota in»

:greditur. intrinfec&. conftitutionem Sacramenti 5

At

t

W n

