Gf1354
author: Lendlmayr, Marian andPrevenhueber, Johann BaptistandGartner, Christoph

J

"

p

SÉi.

EC

L

EX

o

d

d

Y

"

—

—

aTM

-

—

TOU

——

J

"

Mi

$

UE

2

*

zi

A

a

E

M

x

zv

-HM

s

a

E

I*

É

1

st

-5

At

du

*

*

P

A

m

u T^

RUP

eu

hd

A

-

i

us

i

L

2

4

m

E

A

DC

4

E

À

bt

*

23

V

*

"n

T

—

"

d

n w

J

E

E

hRa

P

*

P

.

2

*

2

v?

i

je.:

T M

m

AA

3*

e

:

.

TW

*

Yec

n

zw

,

w

o

t

ii d

m i

L AUR

$ d ii

23

—

E

p:

h

"-

-

-

3

*

ia

——

—

*€

-—

-

m

[

J

E

N

t

^

iliqes

—

s

L

-—

:2

3

il

l

oo

il

n

H

l

Dl

|

C^

UB

«

T

n3

u

—

bingen

m

i

— áÓÓÀ

E

P

n

N

e

—

l

|

À

AR

BXUI

f&

TR ACTATUS.

,ï

**?

i

DF VIRTUTE

Ü

:

1

SACRAMENTO

POENITENTUE

'Cum Pmblcmatrbus ex icliquis Partibus uni«

vcrfæ Theologiz

tIEM

Sub Aufpiíciis (.clfïfs. ac Reverendifs,

S R.I. Principis ae. D. D. JOANNIS ER-

- 1- NESTI, Archi- -Epifcopi Salisburgen(isS. Sedis

3

Apo&olxcæ Legati nati Germaniz Primatis &c,

?

Iiz

&

I

Ima Archi- Epifcopali Uarver-

à

d JAver fitate Salisburgenfi,

PRJESIDE

s

. MARIANO LENDLMAVR

J

cncdn&mn Admontená SS.

ï

Thecol. Do&orc,

"& Profeffore Ordinario, Celfifs.

& Reverendils, Diiga.o

. o€ipis.& Archi- Epllcopn Salisburgenfi &

Confiliario Ecclcfiafhm

Poft abfolutum SS. Theslogxæ quadriengit

publica: Difpurationi expofuerunt

CHRISTOPHORUS

*RR PP;

th

LJOAN. BAPTISTA P

BA

EJUSdem Ordinis & Monafteri

(5 A À

TT

ï

Philofophiz

Die 3. Septembris

Ac

Typls Joanxis Baprisre MAxx , )

Lypograpna

Aulico - Academici

P m

——

AxLU TU PA w morur

eS x --j

—— 1

i I5 G2 C2

CELSISSIME && REVERENDISSME .

PRINCEPS

DOMINE, DOMINE

CLEMENIISSIME éy«..

355 Rétiffima illa neceffitudo;

*

quam Ecclefia noftra |Ad-

montenfis jam à fex & ul-

s

tra fzeculis Javavienfi Sedi

m in przefenti , Celfiffimz Per*

Íonz $zs4, utpote Glezentiffizo Domi«

40 DowinoOrdinario Noffro, prefitetus

fuaviffimanobis intulit viclentiam, ut

Thefes iftas'Theologicas neque mcli-

us alterius Nomini, neque dignius al-

terius Numini quam £xo Princeps

Celfiffime 1 infcriberemus.

Faïzi&ï

X

jam

W

jam quidem ante decennrum,& pulían-

tibus oratiarum T uarum fores clemen-

| d

D

tiffimé aperuifli, dum ad. perennaturz

Glorz Tuzanathemata iuipcndi paf-

li

fuses,levem brevemque de,Iunre & Ja-

d

fistia Yra&tatum, juratus Jufticize Zela-

k

tor;Princeps equiffimus, nunquam

li

non aíffuetus dare cuique íuum.

t

Nec modo dubitare patitur. nata

q

'Tecum, omnibüsque nota Clementia

W

d4a,quin clementiffime dignaberis etiá

m

Præfcntia erotemata de Virtase Q9* Sa-

u 1

cramento Ponitentia in gratiis acceptare,

ln

cujusinftantilfimà vigilantiá& paltorali

:tql

follicitudine pertotam | ampliíffimam

üt

Archi- Dioscefin facra tribunalia adeó

It

bené per idoneos miniftros funt pro-

Ádi

vifa, ut Sacramentum Ponitentie , in ma-

m

ximam DEI Gloiiam ,uberrimumani-

;

marum lucrum. folerciflimé admini-

$

flretur, Erexitti ad hunc . finem pul-

i

cherrimum recenter Collegium Álum-

norum

*

:

L

.A

noram in celeberrimá Metr

O

.

þoli Tua

ubi pro addiícenda animarum curà ze-

]

lofiPzinitentiarii, folliciti Paftores infor:

máàrentur, qui commifis ovibus fao

^

h i

tempore Baprifmum Poenitentiz prz-

"

dicent ; ut digaos fructus Poenitentize

faciendo , in cceiefte tandem ovile de-

!

ducantur,

Juífiftiad hunc finem fo.

lerter excubare. Archidiaconós Tuos,

d

quorum numero,Gloriofiffimo Ante-

ld

á

cefforum Tuorum exem plo,etiam Ab.

bates. Admonten(es foles adícribere,

Z

ut per valem Anafi vicarià operà con-

flanter excubent , nein divinz Gloriz,

ji

atqueanimarnm falutisdi(pendium, fi-

ant opera panitenda . nonni(i per Sacra*

!co

Q«

imnentum Ponitentie , dcinceps cluenda.

Adeó tibi curz eft,hoc tam neceffari-

l

um,quam Sanctiffimum Penzitentie

lg

AC AHIEHIMH.,

!

Sed nec alii , iique plurimitituli de-

J

fuerant , ut prae aliis, Cfiffao Nomini

31-

X 4

Y 40

—

Tuo-preíentes "Thefes infcriberentur.

Nam fivead primam Monafterii fun-

i

dationem , five ad continuatam ejus-

dem confervationem ,

(

aliosque dein-

cepsfavores , parum per reflectamus ,

)

fateri dcnxquc debemus , Jurvavienfi Se-

V

di originem noftram deberi ; Salisbur-

l

genfium Principum Gratiis , ad - hacc

ufque tempora nos enutritos crevifse ,

[

adoleviffe,

Jaceret profe&tó. etiam-

n

numinculta Monzism lolitudo, fais de-

k

füitutacolonis eremus, nifi B. Gebhar-

K

di Archi - Pyzfulis Salisburgenfis bene-

ficentià, primusextruendo Mona(lerio

lapis fuiffet jactusinter invia Montium

d

tesqua;non fine grandi adípirantis Nu-

K

minis Miraculo , dum mutus quidam,

(

Íoluto mxrabdltcr oris repagulo hzfi-

Q

tanti locum demenflravit , & ut ftre-

DN

nué ibifanctum opusinchoaret, Deum

ü

fcliciter confüummaturum , divinitus

!

commonefecit.

Sed parum fibi vide-

batur

"

Bätut contulifïcr libcralimdi;ïede: ?

n-

vavienfis exxruendo per B, Gebhardum

$

Monafterium, totámque fabricam Ec.

(s

clefize, nifi eandem füccedentium tem-

L

porum iniquitate collapfam, glifcente

Sel

inter Regnum & Sacerdotiü &edo fchif-

[«

mate, pené dirutam , Conradus primus

K

Archi-Antiiles, ex profufa in Admon-

h

teníes, munificentia , magnificé iterum

1]«

reftauráffet. , largiffimis donationibus

"

dotaffet, luculentó fané teftimonió ve-

i

ré paterni in fubjectiffimam filiam . a-

"

moris.

0

Ampliora funt reiquorum | fucce-

f(l

dentiumfibi Archi-Przefülum Salisbur-

i

genfium in. Admontenfes beneficia ,

1

collata privilepia ,infignes donationes

Gll

quam utin przcfentis pagellae angufli-

(

as coarctentur,

In quorum Gloriam

m

uti& fedem

uemadmodum **quis

U

paflibus, Zz Cel/ifInne Priuceps , Domine

t

Domine Qrdinarie Glenenti[fne , diguif-

fimé

Jj

X3

fime fuccpfüüu , ita heereditario amore :

4

Admonteníes 'Tuos foverc protcgerc

ü

& favere cæpz&x, atque fic antiquis plaü-

W

[

rimis gratiis etiam novasadj ecifti. Re-

centi adhuc viget in memorxa, quam

Q

ft

clementiffimo finu , ani: mque fatisfa*

&tione

'tetroactó annÓ Reverendifi-

[

inum Prefülem noítram exceperis,

l

dum ad Te ClementilBpyaum Ordinarium

T

]

Jést5 confügiendo, publicé in Ecclefià

"l'üa Cath»dran ípectante univeríó'po-

j

| puïo recens inauguratus & Abbatlah

i

10itrà fuit dewratus.

Tantis. gretiis

& beneficiis cumulati , neque deinceps

varias inter fi m?:rorum eventuum tem-

peltates, aliquid timebimus , quos fub

umbtaalarum fuarum 9 banenfis dquila

Reverendiílima Celfitudo Veftra cle-

menulume tuetur,

Poft

emum totius Famili: Admon-

t£nis vo

cít. ut divinabonitas, Te

Princeps

ä/ fr;:r,,lg

[v* , inbonumtodus

am

-at*c-)pl—i.mmæ -Ar&hidiæccfi;.; in publi-

cam rei Ecclefüafticz dignitatem omni-

áimque fubditorum folatium , & felici-

tatem, diutiffimà fervet incolumem,

Quzdum demififfimo venerationisat

ll

fc&a, lunato popliteadvovemus, facris

pedibus T'uis hoc levidenfe folium füb-

3

fternimus ; atqué. Tua imprimis Cle-

j

mentiffimà licentià , tum noftrorum

L

Superiorum, arenam fübimus Theolo-

)q

gicam, Tuis utique Clementiffimis füb

l

Auípiciis victores inde redituri,

H

Keverendiffimz Celfitudinis tux

$

]n

y

z

i

Minsnillini a& devotiffimi Clientes

.

PP. Chriftophorus Gartner &

z

Joannes Baptifta Prevenhue-

h

ber, Profeffi Admonteníes.

u

eip

é

E

6;»5*52

4?3 '*,s

-a/&oæa

Qeuerqe

*3** *i üü**s&

!*ä*

s&xïfs*æ

fs

-)Läw a

.4,,:-;

G

Vi

MU yt :3'3'

d)

g

E.

APPROBATIO

S8. Facultatis Th.ologlæ.

3* Egi prz(entem Tra&atum De Vir-

tuie & Sacramento pcenitentiz , &

in co non folàüm ihil fidei Ortho-

d( ;xr , nihil probis moribus adverfam , fed

multa utilia & folidà/ dedu&a inveni :

1dco

cuin publico przlo & pralio digniflimum cen-

íco

[.À

P. CAROLUS SCHRENCKH

Ord. S. Bened, ex Antiquiffimo Mona-

fterío S. Petri Salisburgi, SS. Theologia

Doctor, & Profeffor Ord, ejusdémque

Facultatis p. t. Decanus. Celfiffimi ac Re-

verendiffimi Principis & Archi- Epifcopi

Salisburgenfis &c. &c. Confiliarius Ec-

clefiaíticus,

:

cL]

RR.PPDEFENDEN

44

U.

2774

D

Vsl

J5 T crebris vepribus rubisque feptum,

E7

ä

Ü

N

Et duris male contitum lapilüs,

X IZSA

$ Ut Sparfo tepidum recens cruore

Calcandum (uperett iter , beatas

Ut pandat Metanza Honons JEdes.

fNon eít laclea , candidtísve fignis,

Quz vobis via fternitur , notanda.

In quasire juvat , calent arenz ,

Il*

Ac fide Lybig forent. petite

Ufto littore , torridísque plagis:

"u

Horrent fentibus atque acuminofis

Di&is, que cumulabit arguentüm

d

Urgentümque Sophum mirax caterva.

t

Sed poft afpera vos manet "Triumphus,

[

Dumjam fe:ta parat , finíimque Pallas

Vebis explicat. O finum beatum!

Stipatum Violísque Liliísqne,

Plenum nedtare , Glorizque Lauris,

Atque hinc ma&té animis : timere neícit ,

Siquem Thelologia; gnara pugnz ,

Circum psCtora triplice ere munit.

Immo vos facilis manettriumphus :

j

Thunenfes Aquilz fuis fuavé

1]

Vos ad tecta ferent honoris Alis.

y

'Le"

Ita [pecialis affeidós ergó accinuit

jl

j*

P, Anfelmus Bender Pro&(ffus

Gengenbacenfis SS, T heo-

legiz Studiofus.

RR. PP. DEFENDENTIBUS.

|

i

'T Pallas fua Ca(tra locat , fua Caflra

Sophia,

$

i

Nomen ab- objelo cui DEus ipfe

-

dedit.

Lingues Libri, Calami, Cettaminis apta. fupeliex,

Hoc Bellatores inftruit esfe fuos,

Vos modo Pa/ladiá confiftere juffit arezá ,

Atque artis fpecimen prodete quemque fuge,

State Viri : defer[a latus Metanza [ccumdat,

YIt non poniteat belligezátfe , dabit.

Namque Posis avibus doCtam fubiiflis arenam,

Nil penitus porzó , quód timeaüs, erit.

Thunenfes. Aquile (| fuperis renerabile Nomen : )

Alarum grato tegmine quemque fovet.

Hisce /»b. Aufpiciis acie confligite mentis ,

Hisce fub Aufpiciis Gloria «erta manet

lt

Qenfratesgi. anaris gratió eecinit

Ài

F. Godefridus Auet ejusdem

Ordinis & Monaíterii

Á

Profeffus,

] N.

'DN

F

.

ääe mä i5

3f

gfïw IT ä

ii

(j

ä

aeï

ä

;

ü?ä*ä

äääfä

*ïää

:*)

Va

lt

n

INIDEX

r

DISPUTATIONUM & AR.

TICULORUM

h

Ex Parte I

D« Fonitentia ut efl Sacramentum,

DISPUTATIO I

De natura C ebjeifo formali virtutis Pesitey-

fie 4 n. 5.

ARTICULUS 1

n C^ Penitentiafit virtus, àm. 6.

At a, Utrgm Peustentia fit vitus [ecialis àg,

m

u

7

D. 3. Refobuuntur Argumenta comtraria s.

55.

DISPUTATIO IL

,

De objeífo materiali & [ubjeéTe virtwtis pnitts-

3i4 4 s. 71.

AÁrt,

—

Att, 1. Ap mattriale aöje&um Pepittntia f ] ]b-

lm peccatum à n. 78.

M

Att, 2. Ap omte peccasum fí fít objeéfum nuteru—

li

le penitentis. à z. 98.

Att, 3. De [nbjecfo virtutis pepitentia. à n.

112

ht

DISPUTATIO IIL

De remi[fone peccatorum mortalium à n.Y24;

ht

A. 1. Urrwon oyania peccata tolli pofmt per Pee-

nitentiam 48. 13 .

h,

Ait. 2. Usrum peccatum mortale [ecundum

(2

DEI ordinariamremittipo[ft fine Peni-

k

fentía ^ n. 150.

Ait. . 3. 4 per ab[olutam DEI potentiam adulto

renitti poffmt peccaía per[omalia fimt

ullo ilijus A/Tu, com[equenter fine Panio,

aT

sentia Mlies, 4m. 165.

Att. . 4. n ts peccatum m ortale pol[jt remit-

lt

tinon remifzo altero À z. 171.

Ait, $.H2 defaéfo remif/a culpa mortali maneat

lrt. 1

reatus pana , "vel [altem temporalis, 4.

2,171.

d

Art. 6. At per abfolutam DEI potentiam po[' ?

DEnt remittere culpam mor:alem nom

remiffo reatu pena eterna a n. 1 87-

lu

Att, 7, An peccatum remitti po[fit pro inflanti,

:

480 copmittitur à z. 196.

DIS-

u

DISPUTATIO IV.

l«

2e vemiffone peccaterum venialium à. n. 2 1.

Ait, 1.42 ad remiffonemvenialium extraSacra-

anentum [ufficiat quod'vis opus onerita-

T

um /ilpemat'urale À. 212.

Art. 2; quenam penitentia fit nece[faria , «vel

fnffictat, ut remittatur peccaz,um veniale

L

dutrayvel extra SacrAmentum. d n, 222

L

Art. 3. Statuttur , quid de. pradictis /ämmtzif

eutiendum; 9. 221.

ai-

Art. 4 Urrom ad remiffionem venialiumveg

"

rAIUT gTAIÍA À 9. 2$5

li

Aat. f, D uomodo veniale remittatur im alierá

Vila 49, 164.

"

DISPUTATIO V.

/n

7

De reditu. peccatorum per panitentiam vtmiffo-

FUm, 4 2,274.

j

?dez:r;-t p

Btt, x. p peccata vemiffa defifo

ub[equens ptccatum a, 7.275»

ul

Art, 3, Solvuztur objtéfiones. d 2.288. "

Á

Ait, 3. p peccata fewiel dimifía de potentia DEI

abfoluta redire po[fist. à. 2,2.96.

"

j

DISPUTATIO. VI.

L

JDe revivifcentia me

jh

vitorum per peniteutiam-

J

À 3. 306.

)N

Aitt,

Aat. 1. Ütrum per Penitentiam rwz-w]&.mt mé

vitaper peccata mortifcata, àm. 307.-

Árt, a. Referuntur varia fententia, in qua pro:

pertione snertta mortz]fmta per peni

D.

tentiam reuiui[cabt. & n 321,

Àrtt. 3. Sratuitur quanam ex. precitatis opinie-

»,

gibus fft prabaäzlzar & folvuntur ob-

jediones 4.m. 332,

E

DISPUTATIO

Vil

ltt, )

De Alfibus Penitentia.a a. 34

Art. 1. .Quid fet coutritio perfecta « ;g 3MJ7.

Atrt. a, D nanta debeat e/]z rm::fztzu 4 2.36 1.

Àrt. 3. Utrim. per[ecia cont mza equaliter de-

tefletur ogine peccatum. à n ;, 9.

EM

Att, 4« A5 coptritio Prrfeäa debeat e[fe de amni-

bus peccatis , er um d:/f'mä?a recordas |

ln

tone [5 ngulomm A2. 391,

Art. j

Art. $. Quomodo ad verams contritionem requi-

Yatur yrap:f atum vitandi peccala i fu

!A!taf,

£HFusA. d B. 404.

At. 6. Ip quo genere cau[a con frmn concurrat ad |

remi|onem petcatrum à n. 416,

Ait. 7. De pracepte contr istomis 4g. 428.

D!E/

Art, ult. De artririone feuconiritione imperfettA | L*

ano 441'1

f*W 4

IN

ni w

INDEX

07

Ex pari& II.

Apro

peui

D« Penitentia , ut efl. Sacramentum,

j

DISPUIAIID I

4

De Exiflentia Sacramenti Penitentie, à g. ?

ARTICULUS I

du detur. Sacramentum. Panitentia ? à g, d

Art, 2, à quo , G quando fuerit inflitutum Sacrae

b

meutum Pomnitentia? an, KE,

g

;65'2

DISPUTATIO II.

"7

De nece[itate Penitentie, à n. 21,

|

Art. 1. Quomodo boc. Sacramentum fit nece[farium

"W]])[i-

4n, 33.

4l«

. tt. 2. Quos & quando obliget Preceptum divinum

confe[fionis facramentalis? à w. 39.

Art. 5. De neceffitate Panitentiaex

reqvi'

precepto Ecclef

fiaflico ? à n. 64.

4» DDe precepto Ecclefiaflico Ponitentie Sacerda-

mfu; Aft-

tibusimpofitot àn, 96

T

"DISPUTATIO IlII.

De Effentia. Sacramenti Penitentie, À p. I04,

rfgm

Att. 1. Urrgoa abfolutio fit pars buius Sacramentit

än- IO)'-

Art, 2. Urrum atius penitentis [int pors bujns $45

r Apitnfidhà n. 110.

N

Art.,

Ait. 3. Statuitur ex premiffis effentia. Saeramenti

P.

4 2,12$8

DISPUTATIO

IV.

Ee forma Sacramenti Pæmtentz.z , feu de 45/3-

Íutione ? 4 a. 132.

Att. 1. anbm verbis c[kntzalner conflet forma ab-

olutionis ?. 4 n. 13

D:/

Art. 2. Quem fmjmn babeant 'ueräa forma bujus Sa-

cramenti?

4it,

dn. lf4-o

Art. 5. An aliquamutatto ia verbis formefieri pofi?

PET 176.

Art. 4. n Sacramentalis: abfolutio zmpmd: poffit

4

abfenti 5 a. 197.

Art.. g. d 4!7]olmza valide ixy»pendatur moribundo

4t,

qui tantum . dedit frgna doloris vel facienda

confeffionis im abjentia Confþru ?asn

204.

DISPUTATIO V.

ï

De dolore ad. Satramentum panitentia requifit

4

AH. 218.

4n

Art.. p, daattritio fet fuffctens dz/j)r/'no 44 ju[ifi-

cationem extra Sacramentum à u, 219.

Art. 2. a attritio juflificans cumSacramento . de-

beat putayi effecontritio, a2 33

Á

Att, 3, Qnalis artririo reguiratur ad Satramena-

tum þJrjïzj( ipiéndum: An. 232.

Att, 4« adn ad valorem : Sacramenti requirátur dos

4

lor usiverfAlis ? a m, J.y 42..

Art fs

-

4

adrt, V. nin confe(fioue venialinm dolor ad omnia

venialia [altem confe[[A ft extendere debeatt

An Lfi.

ert. VI, Exponuntur veliqua conditiones ad bec,

s

ut dolor fit pars bujus Sacramenti. a n. 17;

DISPUTATIO vVI

7!

De propofito ad Sacramentum requ £0.4H. 289

Y

ddrt, D n * quale vequiratur propofitum nt vir-

n

tute Sacramenti Panitentià vremittautur

j

€ccata? a n. 388.

Vjit

"drt. T,. De propofito vequifito ad confe[fi e[fionem venia-

lium? 4n,399.

d

"rt, LT. Quando defettu propofiti poffit panitenti ue-

gari abfolutiot an.302-

7

Ah

DISPUTATIO VII

De confesfione. À n. 310.

]

"

"riiculus 1. Defidelitateet qmb,tsdam alijs condi-

tionibus confe[fTonis, À n- 432*

rt. II De mregrztnte confeffioniset incidenter de ex-

L

)

amine con(cientia adconfe, Jzouem prarequie

fíto , ac canfis ab bac integrirate excn[anti-

2

éns, & n.

4-

4rt. Il n ad integritatem (a»,f",]'owu requira«

t

U diflinile exprimere omnia peccata qua

adflvccztm Q amnmeram) Aamif2

de:

.Art. IV. n civeumfLintia folim scaravantesfimt em

ebligatione sonfiendaà a 2. 361.

i

Art.

—

As

Mart, V. n peccata dubia jint matevia nece[faria cone

feffionis? à n.373.

i

DISPUTATIO VIII.

De fatisfattione, à s. 402.

:

Artichlus unicus de ijs , qua pertinent ad fatisfathiov

nem facramentalem ? à n. 403*

DISPUTATIO IX.

De miniftra Sacsamenti Panitentie. À J.414,

Ht K, De Surisditlione miniflri. à n. 425*

Art, I De approbatione confefarij. An. 441«

Art, HI. De miniflroreferoatorum. A n-4$3-

;

fubv

Art, 1F. . De proþimte, fcientia , & pradentia con-

feffarij 4 ». 468.

VW

d

DISPUTATIO X

j dme

T

De Sigillo. à n.479-

Af

Art nnicus, De bis que pertinent ad. figillum $a

,

eramentales

if

Ug

fit

1] Ri

Quoj

LT

m

9

TRA-

Tutün

Qu

(o

*

2

i

W

Ws

Méueu

ä

W

[

TRACTATUS

h

P OE NITENTIA

C )

Uplex eft Ponitentia, una, quae ad genus

ed*

.3

239 Jrvirtutis, altera, qua ad genus Sacramen-

(9 »:

tifpectat,| Utraque prafenti difcuffioni

t

fub;c&a, quia adeó inter fe mutuó connexa;,utnec

Virtus Pocnitentiz ad finem abolendi peccata pro-

deffe valeat fine Sacramento, aut ahquo faltem or«

dine ad i(lud ; nec (ine Virtute Pæmtenuæ Sacrae

mentm ; cüm hoc tanquam propriam & intrine

fecam matériam inclidat quosdam. peccátoris qe

&us, qui femper àd illius juftificationem accomo-

i

datifuerunt ; & ad hunc finem ufürpati ; perti«

nentque àd virtutem ; quam Peenitentiam nuncu-

pamus, vel ut aCtusab illa ehcm, velut faltem im-

peratl.

Ethinc fa&umn eft, ut Sacramentum hoc;

quod ad hominem DEO reconciliandum à Chri-

Íto inftitutum fuit , communiter Posnitentia dicá

confueverlt

üt obfervat S. D. 554. difl. 16.4. 1-

art. i. eo quud omnes illius partes, contritio ni4

mnrum, Confeífio; & Satisfattio poenalltatem all-

!

quam feulabgrem & confghonem adferank ,.

Avaltatus

z

P

,Dehac duplici Pocnitentia agit S.D.zz 3. p. inz-

cipiendo 4 4, 84. ufque ad 90. inclu(ivé, ubi felici

if

: t

morte prævzni*us, q':ia toram materiam fpectan-

tem ad Poenitentiam ab(olvere non potuit, ideo ex

u

f,

ejus fcriptis £z 4

*J

ententiaram , ea , qug deerant ;

fuppleta fuerünt in alio Tomo, cui utulus Supples

D

s€iutn, in quo 4 . x, ufque d.2 8. de ea materia

agimr.

Circa ordinem obfervandum in hoc Tra&atu

E

lus

multi inutiliter difpctant, uttüm inchoari debeat

Rüamu

à Sacramento , vel potiüsà Virtute ? Nam ex una

tm

parte praemittendam effe doCtrinam de Sacramen-

wígl

to, fuadet exemplum S. Doótotis , qui in 4. 84.

lifié

z. partis incipit materiam de Sacracento Poeni-

lii

tentiz imrmediaté poft do&trinam de Sacramento

fv

Euchariítiz :. Ex altera veró parte reclamat com-

N

munis fenfus Philofophorum docentium, ab uni-

l4

verfalioribus, & prioribus incipiendum effe in

Mitge

tradenda docltina : actus auiem Virtutis Panie

"

tentiz prior & univerfalior eft Poenitentiz Sacra-

fítgd

mentó , quandoquidem reperiri poteft fine Sacra-

du

mento,;fed non econtraSaccatnentuin fine Virtute,

lurg

Verüm queílio eft parvi momenti.

Nos com-

Witr 1

muniori methodo ináftemus, acturi priüs dePos-

admi:m

nitentia, prout cft Virtus, deinde prout eítSacra-

| Ht

mentüm. .. INec videtor obftare exemplum S. D,

bt

quia ibi S.D.non egicde Virtutibus , fed de Sacra-

lelnfuu [

Tsentis,neque aliterde Virtute Paenitentiz difpu-

tavit, nif: quatenus erat pars Sacramenti Pzeniten-

UM

"rv

tig.: quare meritó premifit aliquid de Sacramen»

fifm;,

ue

t?,ï 84« ut poítea a. 8 )' ageret de Viriute ufq

b

ed

WAM)I

m

D)

*De Pienitesiiá;

lk

4

äd 7*89. poft qu

dic

diit,.

àm iterum ad Sacramentum te«

m

Q

illy

Dans L.

pvle-

U

De Firiute Peenitentie.

Er hoc nomen intelligunt Catholici actum il«

C

P

)

u

lum ( feu habitum ) quo peccata commiffa de«

teftamur, de illis dolemus, & conamur, quantum

Uld

D

poffumus, Dzo fatisfacere, . Ex quo actu prove«

nire folet voluntaria

peenarum affumptio, quibus

i

fatisfactio illa DE

(

Oexhibeatur, & communiter

Poenitentiz dicuntur : quia nimirum. ab illa in-

[

l0

terna voluntate imperantur , in qua vera Virtutis

Afl

ratiofita eft. Unde Poenitentia idem eít Auctori

lls

lib, de vera ( falf

4 "Peuitentia cap. 19. ac p*-

7!

?l

matenentia, Etlfidoro lib, 6. Etbymolog. c, ult.

idem , 'punientta , eo quod bomo in fe puniat ul«

n

eifcendo ,quod commij/; peccando : velut fufiüe ex

KT

álisquoque Authoribu: tüm facis tüm prophanis

ttt

probat Bellarminus ro5zo, 2 Costyov. g. lib.t. .

Qffe

contra Novatores , qui aliam Peenitentiam non

n

admittunt , nifi tefipifcentiam quandàm ; feu me-

(rae

] DI

lioris vit& amorem, cujus contrarium manife(lé

habetur in fcriptnra , qua Peenitentiam accipit in

(

lenfu, quern diximus ; ut ZMattb. 11.fiin Tyro

7

& Sydone fatia fuiffent virtutes , que faila fmnà

(

in vobis ,olim in cilicio € czgere Puoniteutiam ea,

en

gij[knt.äïäfael,z.Conwrtimini Ad ane in toto corde

qu&

n nyG feindite gord

u

w/lro,in jejunio,fletu pla

2

zye;

Qpará L oDe Virtute Punitentid:

veftra &c, fimilia paffim reperiuntur.

In eadefii

;utislï

imy

fignificatione ufus eft hac voce Gregotius ZZomil;

dol;at

43. in Evangcl.ubiadfcribit Poenitentiz perpezrás

imi

£a mala plangere , C plangenda non perpetrare,

Qu

Rationem réódit Auguit. bomil, 27. eff. fO. quia

lo x

memo vitam novam elicii, sifi quem veteris pani«

z. ldemoftendit cic; Bellarmintis ex probatif-

1)]316;

fimis Authoribas latihitatis, & demónüftrat quo«

tidiana experientià : quià homines non folüm re*

fipifcere folent , & vitàm in melius mutate; fed

etiam dolent de malé factis, eáque deteftántur, &

fi cui intulecunt injuriam, éi conantut fatisfactio:

nem adhibere : ergo fimiliter exerceré poterunt

N

iftos a&tus ob peccara córnriffa centrà DEUM;

W

qui& cüm (int injurià aC offenfa DEL ; vel maximé

ily

zationem 1nali habenüt.

lg

Wt

DisPüràrio l

Titgte

msapp

De naiura ,89 Objetho for:

QUi

mali Virtuti$ Penitentie.

Iow]

L

ptohi

Uppoütä, ijuöä detuf aiïcfj'(x—a þ&äiï&ntiä,duä-

llllïlm1

ritur primo loco; ari & qoalis illá fit Virtus? Et

quoniá hoc potiffimüm ex illids obje&to innotef-

ftlone

s

cit , confequenter etiam de hóc in praenti ageti-

dum.

Vr

Sumimus àutenij hic Poenitentiam non

przcise pro dolore de ré priüs faéta , ut eani fumit

h Ya

S.D. bicq. 8. arri. 1, nam fub hác ratione fine

f

dubio Virtus non eft, fed abílrahit à ratione Vir-

fl

*

tutis

Difputatio 1. De gatura, Q objeto du g

hii

qutis c & vitiipotéftq; elici non folüm depcndenter

ml[u

à motivo honeflo , fed etiam inhoneíto : ut i quis

If

doleat de peccato aliquo fa&o, eó quód per illud

jam xmpcdlatur ab alüs peccatis perpetrandis.

17

qm

Quacftio ergó proceditde dolore rationabili,elicie

Vttte

to ex przícripto recte rauonis liberé deteftantis

dl

Il

malaacla contra DEUM.,

que-

nte

AnTicurus I

ld

f &l

4dn Puenitentia fet Firtus ?

(lio

efült

T Ondefunt DD. Catholici, qui velint, Poem-

UM

| nitentiam , etfl laudabilem , & meritoriam,

yini

non mereritamen nomen Virtutis ümphclter, &

qbiolutc fed tantüm fecundüm .quid,

Ita Caje-

tanus. 2,2

.144.att, I & alij, quosr refert Bona-

venturam4 difl. 14. 1. p. art. 1. g« 1. quam opi-

nionem Haunoldus hiczum,887.errorem nomi-

nis app:llat , €6 quàd in re quidem conveniat cum

W'n

communi Theologorum , diffentiat veró in voce,

Pro cujusfoluuone

Praenot. Vmutcm dupliciter fumi poffe. Przmo

pro habitu meré confervativo, & refpiciente bo-

qe

aE(

numnaturz per fe conveniens , & non ex fuppo«

fitione alicujus mali præcx:['cenus, quo fen(u Vir-

wtcf

;geü

tusüatprohabltu, qui exigitur una cum fuo actu

| )10!1

appetitu abfoluto, & non felüm ex fuppofitione.

Ita Videtur virtutem. acclpereAnüotelqs 7 Phyf.

m

text. r7. Alio modo

ro habitu íecundüm rectam

i

fationem electivo

F

lve ex:gazur abífoluté; five fo-

Vi

lüm

tu

*

iriiculus F.

6

vto

Jüm ex fuppofitionealicujus mali, « Hanctnereri

nomen virt uts fimplicitet , negat Cajetanus, aliís

ihtel

que citatiin zums. priori, eo duod abíolute & (im-

hibiu

pliciter appetibilis non fitfed folüm ex fuppofitio-

icom

*

*

ne alicujus msli

cüm igitur Poenitentia talis fit'

diul:

virtus fimpliciter, & abfolute vocati non meretur,

frim

Contra quos

&

r

Dicendum,Voenitentiam e

fle proprie vi;tufem.

lj

E(t D. Thomz , & communis Theologorum.

if

' Probatut ex definitione Virtutis defumpta ex Ari-

ts

ftotele. c.2. Etb. a. & paffim recepta ; Virtus eft

0i

habitus ele&tivus fecundüm re&tam rationém : fed

ibe

Poenitentia eft talis habitus : ergó. — s. prob.

ij

nam rationi recte valde confonum eft. offenfam

lis,

DEI deteftari ex fine boni. ( ficüt etiam deteftari

Rs

offenfam amico , vel Principi illatam, omnes.prue

Rq

dentes judicant , effe rationivalde confentaneum )

lii

fed taliter. Pcenitentia "Theologice fumpta:elicit

pl

4

actus fuos, ut ex dicendis conftàbit ; ergo.

fmy

Cowfirmatur : Y. De folis.a&ctibus Virtutum dan-

Wif

[:

tur praecepta ,ut docetS. D, ad mentem Ariíl, cit.

jl

Qie

fed de actibus Poenitentiz dantur pracepta tum in

D! epel

antiquo ; tum in novo teftamento ; ergó. s.

ls

IProb.(ic Eccl. 1. dicitur

.

L

fili peccäfii, 4€ Adiz-

cias iterum , & de prateritis deprecare , ut tibi

llltmg

- dimittantur. & Mattb, 4«a€ Z4UL. 2, Paniteu-

t

Blamagite.

Undeetiam Concil, Trident; f2 /.14.

fim

.€. 4. actus Poenitentize dicit effe meritorios & fu.

litn

pernsturales;

quod non pote& co.nvenire,ljiü,g&i.-

Q h

bus Virtutis;

à

VM

1

H

äf'c.a-

(oufirmatur. 2.. !

tlone [

. ?þiiüsintendkns h.oh

tem

Es

oÁn Ponilopta fjt virius ?

7

tl

tem obje&tivam , fitam in compenfatione injurize

AA

illatz homini,eft Virtus proprie di£ta : ergó eriam

(

habitus intendens honeftatem objectivam , fitam

Yil«

in compenfatione injuriz illateDEO; neque enim

lst

aliud reperitur ad ràtionem virtutis pertinens R

TUf

primo csfu , quod non à fortiori reperiatur in po-

fleriori : atqui Peenitentia e(t habitus intenderis

"

honeftatem obje&tivam fitam in compenfatione

;OIUDL

injuriz illate DEO, ex dicendis z. 3 9. ergo eft

x t

1

Virtus proprié di&ta.

"T

Obiicfes ,. Vircas fimpliciter, & abfoluté talis

mj

"H

debet effe fimpliciter & abfoluté appetibilis 5' fed

l Wþl

Pocnitentia non eft (impliciter & abfoluté appeti-

haíam

bilis, fed tantàm ex fuppofitione mali. przexi-

lat

flentis: ergó non eft Virtusab(oluté & (impliciter,

j pl'!l-

Refp. Hóc modó etiam excludi àratione vir-

jum)

tutis Mifericordiam , quam Chriftus in Redem-

T

ptione humanigeneris exercuit : fimiliter Jufti-

tiam vindicativam DEI, qua expetibilis non eft ,

1 dm-

nifi dependenter à fuppofitione culpe ; nam hac

f

Juftitia refpicit poenam. quà talem ; poena autem

n

independenter à culpa infligi nequit , cüm delicta

) min.

& poena correlativa fiat.

Quare aliud eft, Virtu-

Md"'j

j

tem non effe appetibilem , nifi fa&ta aliqua fuppo:

T

fitione non appetibili , aliad veró, non effe abfolu-

;n[;'(».'

té, & (impliciter Virtutem ; Virtus enim abíoluté

(j

& fimpliciter eft , cujus aCtus exercentur honefle,

M

licét non exerceantur , nififuppofio peccato : &

n

hoc habet. Poenitentia ; quemadmodum Juftitiá

vel Mifericordia non exercentur , nifi ex fuppofi-

neüä'

tione alicujus mali, nec tamen funt Virtutes ex

Ri

À3

fuppo-

'.F!rtz'c fllu-f )^

fappefitione, fed abfoluté, fimplicirer , & pet fe

&

fumpto y per fe pro eo , quod in f & ratione fut

hum

snotivi habet veram rationem honeíli ; quod ad

$ii

Virtutem fuff&cit. ^ Deindé eflo, habitus, qui

Mfe n

qiom

fupponit culpam ad hoc, ut fit expetibilis , non fit

fimpliciter expetibilis 5 negatur id de habitu, qui

p

11l

-

fupponit culpam, utexeat in a&tum ; Foenitentia

&utem nihil (upponit ad hoc, ut (it expetibilis , nift

lu

ttdlum

noftram naturam ex imperfectione illius, id eít,

potentiam peccandi : quod commune eft omnie

ttdum

a

bus Virtutibus ; fi enim effemus à natura detere

minatiad bonum ; non egeremus virtutibus,qua

Wi q

fint habitus füperadditi. " Quód antem Poeniten-

titbo

tia non fupponat culpá , ut fit expetibilis, patetin-

TiVatl

der catera ex eo , quód ficuti ei, qui poteftagrotas

lus

ze, bonum eft, antequam incidat in morbum , ha.

d üy

bere remedia parata , quibus in morbo uti poffit :

ts

ita bonum eft hominibus, qui peccare poffunt ,

(

ámo non poffunt non peccare, loquendo de levibus

ET. E

;

hd

€ulpis, bonum eft , inquam, habere Pornitentiam;

ln

per quam poffint mederi peccatis illa delendo &c.

"um

lg

INon efíe autem de ratione acts perfe&ta virtutis ,

Qp

eífe expetibilem nullá fa&táfuppofitione,veletiam

m,

rüb [

eífz abfoluié & fimpliciter expetibilem, (i in hoc

àttor

fenfu hi termini (umantur , patet ex variis exem

Duan

plis : nam adtus Patientiz fupponit illationem

motlvl

malorum;a&tusFort itudinis pericula, Juítitie vine

t

dicativ culpam: & enim quod dici iolet, Virtuté,

ftigg

pet fe effe expetendam,long? alium fenfum habet;

hj [

fignificatur enim eo modo loquendi,actum Virtus

IT

tis expetibilem effe, non nullá fata fuppofiti

one;

Btopg

fed

L]

n Peuitestin fs Virtus

$

t

fed gratid fui , & no

É

n

T

propter alium finem, ut fi

n (ut

bonum honeftum,

.

ii

iodid;

Sidica

*

B

quod fupponit malum, non poteft

12

$, QH

effe (impliciter bonum ; videturenim malum ali-

wi

quo modo ad illud pertinere;cüm (ine illo effe non

x qlli

poffit. — Refj. elto, quodfupponit neceffarió

i

malum , quia malum eft utileadipfum , non ha-

m

beat rationem boni fimpliciter : quod fupponit

ide !

malum tanquam oppofitam , & tanquam deftru-

ontti

endum,potéll eífe fiipliciter bonum: ut patet iis«

t

dem exemplis , quibus fimilia poffunt facilé inve-

M

niti j quis enim negat, in naturalibus effe fimplici-

n

ter bonum generari, & tamengeneratio fupponit

qtuite

privationem, Similiter actus , quo quis deteftatur

ggrotlf

Tuapeccata , ut funt fuo modo quzdám mala DEI,

1 ha'-

eft a&tus perfectilfimee Virtutis , nempe Charita-

tis, & tamen fupponit peccatum;]

p

)[fjllli !

- Obijcies 2, labitusnon refpiciens motivum

13

kb

honeítum non eft Virtus; talis el liabitus Pceni-

L

L

qtaft

Ü

tentiz

Y

ergo. min, prob, illud motivum non eft

honeftu

m , quod neceffarió includit amorem pec-

m

i;tu!is !

cati pratteriti :taleeftmotivum Poenitentia : ergo.

P

prob. min. efficax amor finis eft laltem virtualis

j

amor medii neceffarij ad exiflentiam finis : fed

u

peccatum eft medium neceffarium ad finem feu

pl

motivum , quem intrinfecé refpicit Poenitentia,Gc

eji

T

amat , fcilicet deftruclionem peccati; ergà, R

2

j

£once,

77.

ego min, ad probationem conc, vur (us,

/P

mái. ogc"

"

0( inm.

iabcli

ad bujus probationem weg, maj,

[

que univerfaliseft ; fj enim medium aliunde. fit

(

propofitum ; velfcitur , effe ponendum , non ef

[

$

necefle;

iO

Zrtieculue. H

neceffe ; peramorem finis amare medium, Rarfo

i,

lh

efl : quia, quia amat finem; nontenetur alió ti-

tuló amare medium;quàm quia nonamató medió

lii

ho exiftetet finis defeftu medii:fed fi amans cer-

Yrt

tus eft., aliunde exiftete , vel extiturum medium;

Iqu

non eft defeétus medii; ergo.

Sic Chriftus ama-

efiet.

vitredemptionemà peccato , quin amaverit pec-

ablo)

Tone

catum : fic Martyres amant martyrium , quin a-

ment peccatum martyri&ntium : & ager amat,

Wt

& vult medicinam ad depellendum morbum;quin

bl

amet morbum , fed folüm connotet.

"

Tuncergo

f

folom amato fi

z

-

*

amatur etiam medium, quando.

d

aliàsnon poncretur imedium, vel quando amor fi-

qioa

nisterminatur adillud , at amor eít, feu füb. ra-

lp

tione boni ; tuncautem terminatur adillud,uta-

DT

mor eft, quando connexio finis adfert paffivam

pit

Y

digniratem amorisetiam pro termino,feu quando.

0

ipfum etiam terminum redditamabilem : quan-

doautem ratio formalis, propter quam amor finís

fup

D

reípicit terminum feu medium , eít fola ratio ne-

Ti

xüs feu entis connexi, amor finis non terminatur

Hgol

ad illum ut amor , necamat illum , fed folüm con-

Mi

notat; nam ratio entis connexi non eft ratio diffe-

^feg

rentialis amoris, uteft amor.

Quód autem non

d*&nt

omnis connexio amabilis adferat etiam dignitae

*

L

tem paffivam pro-termino , patetex diclis

quia

!zlr])g

non omnisconnexio finis cum aliquo termino vel

ïl!Tpg )

medio facit , quód fic indigeat exiftentià termini ;

[ lf

