valeant , te[limonia eisfidelium circumflantium

prodeffz debeanf ? M[fhniil, & Pénitentia, l ve.

Ui Ü j

ii

&iliationis beneficium con[equantar.

Ex qurbus

potet, etiàm anti

lr]f

in Ecclefia DEL,

quo tempore ita obfervatum gife

s

;f

M

'?

|

j

j

là

afn

"rticulas V,

4

164.

tu. H

211 Refüat nunc explicandum , quomodo Rituale

Pauh V. non contfarietur Clements VIII, De»

Áeti n

creto ? quod ut oftendant DD. varié interpretane

penitent

tur Ballam Clementis VIII. nam r aliqui dicunt,

Dnitent

hunc Pontificem folàm voluiffe dunnare confef-

t0n fton

fionem Sacramentalem,& abíolutionem inter ab«

jem /

fentes copulatim , quod probant ex formalibus

lisabfes

Bullzcit,in24m.198. Sed hoc mox rejicie-

Tj qui

Tnus.

2. Docenr alij juxta. Decretum. Cle-

Vs quote

mentis VIIL. abfolutionem Sacramentalem fo-

tonfefari

lam,& in fenfu divifo confeffionis Sacramentalis

hyitq

collatam poenitentià Sacerdoteabfente effe illici-

tandus ,

fTpretati

tam, & invalidam , quia Pontifex maximé eam

propofitionem (quó

dabfolutio abfenti, dari pof-

tmug p

fit ) damnare volutt

, de qua fmnaxima erat con.

n D

troveríia : confeffionem autetn

folam,& in fenfu

'tümelja

divifo abíolutionis Sacramentalis factam in ab-

m*Piïa $

fentia Sacerdotis pro cafu extrema neceffitatis ne»

elü"fffpres

ue ut illicitam,neque ut invalida

m damnatá efle

lr ACtper

76.&

3 Clemente VlII'ita Herink dsfp. 3.4.8. 7

* i df

ita declaraffe Clementem VIII. refert. Koímer

ff i

fex ethe(s& fe

bic difp, 3-

4. 22. Verüm Ponti

declaravit ,

ly & debere fumi difjunctivé , non co-

vsïïmamic

ulative, ut videre e(l apud Coninck , quodidem

n e[[]o

lr

Sulij, A4nno

fecit Paulus V. i» Declaratione 14.

m

1607. necdicit, alierutram partem

debere fumi

Til

luiffe comorehendere

copulative , fed folum,íe no

W Q(Qum

tzdictum caíum moribundl.

Und: Vafquez v

s ïlh

i

hmr

de Rlaodes , & alij docent 3. Clementem omnino

D

qua ita fit ablenti

reprobá(fe confeffionem hanc,

N S-'*U:mw

confeíffario , ut coram illo præfente non tenové-

abroxllt!a

tur.

u-umi[g (

À

n abjolutio validi impendarmr AA

b g

tur. Hinc exigunt ad valorem illius , ut in prze-

LU

fentia poenitentis aliquis circum(lanti tefletur ,

Ed

ponitentem petiiffe confeffarium , vel. dediffe

quidicue:

Panitentiz figna, qualiter confeffio , inquiunt ,

j al

non fitomnino in abíentia, fed quafi per inter-

minttd

pretem (' non per internuntium , qualis effet te-

u

ftis abfens ) in prafentia penitentis, & confeffa-

p nj

rj : quare negat de Rhodes, neceffarium effe ,

um

J

,

ut , quottescunque fit confeffio per interpcetem ,

"EL

confeffarius audiat poenitentem cum interprete

:'Aa'.mll[if

loqui : quodetiam cenfirmat Dicaítillo mox ci-

du

tandus , dicitdue hanc effe communem in-

yjit

terpretationem.

Ex eadem fere ratione Cla-

u

rífimus P. Mezger 7ra&, 18, difl.4O. art.

«

6. $. 2. exilimat, probabiliüs non fufficere te-

TO2

ftem mediatum, qui non ab &groto, fedabaliis

ii

accepit, zgrotum doluiffe : quia talis teflis non

fiust

e(tinterpres doloris,& intentionis confitendi,cüm

qiit

non acceperit fignificationem doloris à poeniten-

h

te ; abfentis enim teítimonium , inquit , non eft

i

confeffio per interpretem ; fed per internuntium.

dÀ

gI(W

4« demum docet Dica(lillo £7. 8. difp. 9. dub. 8.

'ä ] nünw

& Salmantic. b;c cap. 8. puac. 7. valere etiam

W

confeffionem , licet fíolüm adfit. teftis mediatus ,

Ws j

vel teftimonium accipiat confeffariusin abfentia

T d

ponitentis; adhucenim confeffio illa fit sliquo

modo ceram confeffario

L

d

3

nam Clementis VIII.

AE

cafus prc hibitus eft, quando poenitens vult per

n []

litteras;feu internuntium confeffario abfenti pec-

"

u

cata Sacramentaliter confiteri, & abeodem abfen-

te abío!utionem obtinere,in quo cafu con£cffio ex

"14

voluntate confitentis;feu poenitentis fic' glïfgnti, &

"

E

4trticulus F.

h

t66

fotibud

ntate

tähquä abfenti, Unde nec reipía, nec ex volu

etdis,

con&tentisconfeffio, vel proxime, vel radicalitet

Venitenti

feu remot&,aut inchoativé ordinata eft. ad confef-

lii

farium excepturum prafentis confeffionem : e-

Dittyd

contta in noítrocafu, feu redeat ille cum confef-

d ipmur

fario; qui illum vocavit, feu non redeat , femper

lrtur,

dat teítimoniam talis, quód agrotus voluerit

lterre

confeffarium haberelegitimé ; adeóque prafen-

oluntatis,ut uppoe

tim nf

tem, & quód hujus legitima v

iffat, t

nimus , dederitfigna, atque adeb, quód habuerit

æcpey D

animum confitendi ; quz notitia adhuc períeve-

rat in confeffario , quando adeíl coram zgrota

juliofn

fenfibus deftituto,, & illius prafentiz caufa fal-

tntig, |

Mta IQ

tem remora fuit egrotus , dum vocavit confeffa-

DUNTE

rium , velfigna dedit declarativa voluntatis con-

Wi ahqug

fitendi , & adhuc cenfetur per intermedia pradi»

r Nlhilon

&a efTe caufa iflus notitie, atque adeo, illa mani-

feflatio doloris procedit remoté à Peenitente , &

mf

ii

coníumatur in prefentia poenitentis exiftentis

cum confeffario, & confequenter fit aliquo mo-

Pr pecef

Wlerhiby

do.confeffio coram confeffzrio : nihilautem re-

ementing prolibitionis , ut

Mi

peritur tale in cafu Cl

Accedit Perez diff. 2. ". 22-

Al non »

patet confideranti.

i Jtdu (

& meus quondam Colendi

ffimus Profeffor, qui

m

docent, hanc voluntariam prafentationem , quà

nimirum poenitens vult fe fitere coram confefla-

Vil

Vi fdo

rio , habere rationem confelfionis Sacramentalis

üm bac praíenta-

W. m

fatiz in prafentia confeffarij, «

tione fateatur fe reum , vel cen

feaur petere ab

[ïnübü;de[

!ath

folutionem. — Ka probabiliter illi.

poffit

312 | Difücultasadhuc eft utrüm abfolvi

motts

"[CF Flgx

—

4n abfolutiowalide impendaturcie. — 167 .

lum

moribudus jam fenfibus deftitutus, quando nullus

Lrdict

e(t teftis , qui poffit dicere , eum antea fignum

Lal

Ponitentiz dediffe , aut confeffionem petiiffe ?

hinc

at :

m i

Dicendum a, Si posnitens nullum omninó213

q, It

det fignum externum confeffionis , invalidé ab-

y w

folvitur.

Ratio efl : quia tale fignum eft effen-

tialiter requifitum ad abíolutionem ; confeffio

iue PW

enim fenfbilis eft]pars hujus Sacramenti : neque

TU

T

fufficit , talem habere attritionem internam , nifi

ecper externam accufationem fiat fenfibilis in

u

um

judicio fenfibili , quale eft Sacramentum Poeni-

tentiaz.

(onfirmatur : quia CC. & PP. ciz. in

; aii :

j «

8m.310. femper requirunt. teftimonium alio-

m

rum , ut abfolvatur infirmus, qui per fenon po-

teft aliquod fenfibile fignum exhibere.

af

TT

Nihilominus moribundus fenfibus deftitutusz x 4

faltem fub conditione abfolvi poteít (confequen-

mi[gnflei

T

tet debet , ex legefaltem charitatis , ob graviffi-

j

mam neceffitatem proximi yetiam(i non exhibeat,

vel exhibuerit ulla figna confeffionis , nifi dubia,

hu^

n d

Ratío eff : quia quoties adeft materia dubia ,

dum non poteft haberi certa, poreft abfolvi ma-

,;g,;,:r.üj

ribundus fub conditione ; ineo enim eventu du-

;ELTOII upï

bio nulla fit injuríia Sacramento, & moribundo

ym

duf

naíci poteft magnum bonum , nempe falus eter-

lm (GM

u

pma : fed quotiesadfunt figna , qu& ; licét non

certà, tamen fub dubio fignificant in moribundo

u

1

fenfibus deftituto confeffionem, adeft materia du-

.

Pctch

bia ; ergó.

i

Inter (ignaautem , qu& fufficiant , ut confef-a1 g

D

farius

p

Artiäulw F.

Af»'l

168

farius prudentet judicet , eum forté anitho confef.

bia confe

fionis( nam figna debent effe per ordinem ad re»

quod con

cipiendam abfolutionem , aliàs non haberent ra-

( quid vi

tionem fi2ni de iciaccufatione ) figna illa edidi(s

Yoluntati

fe , numerat Cardenas fequentia. 1. motum la.

tefcent

Confeffio

biorum, quafi vellet loqut. 2. iteratos gemitus. 3,

crebram refpirationem curn. quadam anxtetate.

tiam pri

4 fi confeflarius clará voce fignum petat , v.g. ut

Ánem ,

fibi manum premat, vel oculos elevet , licét aeger

itoptr.

nonexe juatur, . fiaftantes teftentur , pauló an«

p t

teedita ejusmodi fignaab illo &c.. licét enim du-

[

bium fit , an ea figna proced.nt àcontritione, an

ionem !

verüabanguftia morbi , adhuc manet , quód fint

Münc[

materia dubia,feu quód fint forté confeffio.Ovod

5 du

verum elt , licét ea figna dentur ab eo , qui ina-

Mltig

pinstó lethaliter fuit vulneratus , utin duello , vel

Tntrition

etiam in domo meretricis &c.

mS'Eafi |

a16 . Imóinpraxipoffe & debere abfolvi moribun-

MP

dum fab conditione in extrema illa neceffitate;

e?(Pnïmeu(

etiam nullo habito alio figno ; quàm quéd ualis

li5 t

probe,& Chrifliané. vixerit , aut confeffionem

D f") E

frequentárit,docentapud Salmantic. hi c.8.pune.

Vtttip j

4. 9. 153 viginti fex DD. qui adhuc plures pro

M t

fecitant , quia dehomine talt pret

umi potelt, aut

UT

prudenter dubitari, eumin tali periculo conftitue

tum non folüm a&u interno confeffionem defide-

W n!u

Y

táffe, fed etiam externo,& fenfibili actu jllud de«

fiderium expreffiffe ; quod fufficit pro abíolutio-

ne conditionaté impendenda in tam extrema nee

ceffirate..— Neque omnino in talicafu deficit om-

ne fignum , veldeficiunt teíles pro prudenter du-

ia

—

"n abfolutio valid? impendatur &c,. 169

f qu

bia confeffione externa illius moribundi, eoipío

ml

quod conilet externe : talem chriftiané vixiile,

du

( quód videtur effe fignurm faltem dubiü doloris &

TT

voluntatis confitendi in tanta neceffitate ) vel quod

mour

teftificentur , illum probé & chriftiané vixiffe,aut

gemllui,;

Confeffionem frequentáffe ; (ic enim teftificantur

| at

etiam prudenter dubiam externam illius confzf-

at Vil

fionem ,eo vel maximé, quód huiusmodi fideles

ditat

in eo periculo conftitui, fi vel per modicum tem-

m

pus fui compotes funt , noníolüm a&tu in-

T

terno , fed etiam fenfibili & externo , velconfef-

ii

fionem pofcant, vel(íigna panitentiz edant.

; quää"l'

Monet veró Cardenas , utin. ejusmodi cafi-2 ,

f Qd

bus dubiis,fi fieri poteft, & tempus patiatur,Con-

: quiiiü'

feffatius coram moribundo voce altiori actum

dl

contritionis repetat , ut fi forte compos fit ratio-

nis, ea figna , ut refpirationem , gemitum &c. re-

imr

ferat ad contritionem & defiderium . confeffionis

exprimendum ; quo pofito licet Confeffarius due

Tb

bius maneat , an id fignum externum Confeffio«

s

nis fit, adhuc abfolvat fubconditione ; pruden-

um

terenim judicamus dehominefideli , quód in

,Flulö lg

tam gravi neceffitate forte figna illa edat animo

Conteffionis.

Reliqua , que de abfolutio-

ja

ne moribundi in hoc Tract. agi folent,

nem di"ï'

infra de integritate confeffionis

j

tractabimus,

us

;X[[emü D

eN

o

f

L

j

Dis-

j

l y

«e3 (170) $e

d

p

ft0t4.

Disrurario Vl.-

fuficere a

Drbatwr.

De dolore ad Sacramen-

llg it niy

filatem y

tum Penitentie requz' T10.

DEuin

Qrtt do

&18

Ixitnus z. t 14.materiam proximam Pe-

qun ff

nitentiz effe contritionem , Confeffionem

& fatisfadtionem ,. de quibus nunc, poftquam de

nim R((po:

forma huius Sacramenti egimus 4 num. 133«

f'more

Porró de dolote ; pra-

fuo ordineagendum eft.

fuse diximus,

Ti med

ut pertinet ad vir

tutem poenicemiæ,

« 1. $

ub egimus de poenitentia , ut Vir

tus eft à »um.

idurtg

34j.qux omnia nunc fupponenda

Íunt ut agamus

itentiam, quas

lnt nj

de iis, que proprié fpectant ad poen

Qttnda

tenus Sacramentum eít, feu de dolore; prout

W ].

componit Sacramentum iftud

, cuius eftparsà

Tttte E

Chriíto elevata , ut gratiam producat ex. opsre

Tiden,

0?6!3!04

u .iUllifig;

Uij

J AnTIcurus L

L las

p;t Bipli[;

.fïn Anritio fit fufcietts

MT

Wt

difpofitio ad juffificationem extra

: Witej

Sacrameutau €

M

^A Ttritionem hic fumimus pro contritione

à19

tione

imperfecla , prout dilüncla à contri

pe

í0

"n attritio fit fufficiens difpofitio &e,

t7

perfe&a,& prout eam definivimus deZirtute pani-

)

teutia num.442. Videtur autem hic dolor non

futfigere ad juítificationem extra. Sacramentum,

Probatur primo ex facris litteris, nam qsi non di-

[

ligit mauet in morte, Xoaug, 3. 4, (* qui cha-

ritatem non habet , nibil efl. 1. Corintb, 13.c&

ij

DEnusinveniri non poteft , nifi ab eo, qui eum

quarít toto corde, Deut. 4. ergo attritio nun-

yimumt

vt

quam fufficit , nifi fimuladft dileclio DEI. ;Ve«

a

rüm Kefpondetur, Joannem folüm loqui de cafu &

v

T

tempore, quando DEus formaliter diligendus eft,

feu cum urget preceptum , vel defetus eft alte«

p

[4 dlfimlï

rius medii ad falutem. SicEfparza 4. 89,4rt. 9,

4d 1. S. Paulus i:ifelligitur, quód cztera , qu&

dim

(

àcharitate diftinquuntur , & ipfa charitas. non

funt , nihil fint tunc, quando non. conducunt ad

m 9

") P)'O»'

obtinendam charitatem , quod & nos concedi-

inus

Locus Deuter.. intelligendus eft de ug-

j

ienthEum extta Sacramentum, — Secundó ex

um

Trident. feff. 6. c. 6. dicente nondumjbaptizatos

ad juftificationem difponi , dum DEum tanquam

omnisjuflitie fontem; diligere incipiunt; & dein-

Ü

de fubjungit : de illis , qui ju(tificantur ( fcilicet

per Baptifmum ) acpropterea moventur advet-

[us peccata perodium aliquod , hoc eft, eam poe-

i

nitentiam , quam ante Baptifmum agi oportet 5

"

fed poenitentia, qua agitur in Sacramento , eft ea-

dem; ergó. Refp. etiam attritionem poffe vecari

inceptionem charitaus , cüm animum preparet

conffll

jf

ad

:oum"a

"rticnlus

,j

hn atl

172

Quini

ad eam percipiendam accedente Sacramento ut ex-

vitcreatut.

preffe docet "Trident, czr.

voluntas

24iO JTértio ex PP. Augult. & D, Th. qui apud Ef-

(TeatUram

parzam cir, exprefsé dicunt , quód ipoenitentiam

n2 faciat, nifi amor DEI, & odium peccati &c.

Áido prio

n0npote

Verüm loquuntur vel de poenitentia juftificante

extra Sacramentum ; vel de Charitate, ut abflra-

tfeatüram

hit à perfectá, & imperfectá , inchoatá, & coníu-

277

ma Hlfl d

matá , reductivé & formaliter tali , cüm ipfe Àu-

ll[ïf y (

gu&. tr, 9. in foaunem. doceat ; deteftationem

lionemdi

PCCCR[OFUH] ob metum "pcenarum introducere

It quis

charitatem ,. utique difpofitive : quandó aurem

S, Damafc. di/l. 7.4. 3. art. 3. ad q. que[Hounc.

plüs quäm

Ditey;

prima dicit , Confeffi

onem non valere fine chari-

.]Ulhtiü[:'o

tate , quz eft principium mereudi , intelligendus

eft,vel de confeffione non Sacramentali , vel fi

m fufïïc

Qu ic t

fermo eftdeconfeifione. facramentali , loquitut

de charitate habituali(de qua . etiam multi alit

Wnon p

textus intelligi poffunt, quod fine dile&tione ha-

Cnril 1

[ionem, (

bituali ju(tificatio obtineri nequeat ) qua fine du-

htl p

bio eft principium merendi juílificationem , de

juo in Zra&. degratia.

iif

221

f i

uartó Contritio perfe&ta eft medium neceffa-

rium ad falutem ; ergo fine ea non poteít obtineri

00 (ica

Ontitr.

juftificatio , atqui in Sacramento poenitentiz ob-

frtam ,

tinetur juftificatio ; ergóadSacramentum ponnie

tentiz requiritur contritio. &efp. contritionem

f Cor

ihm d

perfeélam effe medium neceffarium ad noftram fa-

Jutem ex fuppofitione , quód non poffit quis fuci-

r

pere Sacramentum peenitentiz , nonitem ex füp»

pofitione , quöfd illud poffit fuícipere.

Qlintö

L

9

n attritio fit fuffictens dtfpoþ'tia Qv 175

iroenlout

Quinto : qui femel peccavit mortaliter ; ama 222

vitcreaturam plus,quàm DEum , ergó donec ejus

voluntas ita mutetur; ut diligat DEum plus quàm

qiai

äyæniten:wr.

creaturam , manet femper moraliter in eodem af-

ipran

fe&u priori; ergó manet incapax gratiz , quia

non poteít juftificari , qui moraliter plus.diligit

u

it u

creaturam , quàm creatorem.

Refp. diflinguo

od

confequens : peccator femper manetinaffe&tu pri«

ori, nifi diligat DEum, velaQtualiter,vel habitua-

dul

Adra-

EUA

liter , cozcedo , tantüm actualiter , 2ego.

ial

tionem dico, quód in Sacramento poenitentiz pof-

fit quis juftificari, licét priüs non diligat Deum

unio t

plüs quàm creaturam antecedenter dilexerat.

4, wfw,'lv',i

vl

Dicendum«cum communi Theologorum, ad223

juftificationem inSacramento poenitentiz obtinen-

gv

dam fufficere attritionem,

Ett communis, eám-

qdi, v

j h

que hoc tempore exilti mat Suarius adeó certam

ut non poffit abs errore negari.

Prob. primó ex

"TL

Concil. Trid, ubi, poftquam detcripfiffet attri-

d

tionem , de ca itafubjungit : qpamvis fime Sacrae

Huzüned?'

mento pænitentiæ pe j?: perducere peecatorem ad

n

jnfificationem nequeat , tamen eum ad DEIgra-

Hiam in Sacramento impetrandam di[pouit. Ex

g

quo ficargumentor: Concilium in hocloco, vel

" d

loquitur de difpofitione proxima ad impetrandam

j "

gratiam, vel de remotota ?

fi de remota;

j

ergo Concilium Trident, fentit, attritionem non

:aumfmlfm

aliter difponere in Sacramento ponitentiz ad

jltit

gratiam,quàm difponat extraSacramentum , quia

d

etiam extra Sacramentum remoté ad illam diípo-

d

nit , cüm difponat hominemadcontritionem pet-

)

]

Qniui

e&ta,:þ

m

"m

M

Articulus L.

"

ater hom

fectam , qu&eft proxi

ma difpofitio ad veniami

CoRtrifioh

peccatorum obrinendam : Concilium autem fentit

elie Sattat

aliter difponere attritionem ad gratiam in , quàmi

tonlumma

extra Sacramentum , ut patetex ipfis verbis ; fi

& confur

enim vetba bené perpendantur, tunc id, quod pe£

Q qudí

eanegat atttitioni extta Sacramentum , concedit

illi intra Sactamentum. — Si érgo loquitur dedi«

um fnirit

fenitentiz

ípofitione proxirna ad impetraudam veniam pec-

V pimum

catorum eamque, negat attritioni extraSacrameri-

pf fe

tum j ergó ipfa e(t fufficiens dolor in Sacramento

quando Con*

qui d

peenitentie. — Cosfirmatur prim:

Vattentur

cilium Trident. dócet , Conttitionem p

erfectari

Bità r

extta Sacramentum hominem D£o teconciliaré

üdisefef

loquitur de eà tanquam immediatt réconciliativag

hominis ; ergo fimilitet , quando deinde de attri-

À

tione docet , quód eain Sacramento difponat ho«

ininem ad impetrandam gratiam

?

loquitur de ed

Confirmatur z

tanquam irnmiediaté di(pofita.

Ál ij

eund? : quando Concilium negát , attritionem ex*

tra Sacramentum perduc

ere hominem ad juflifi?

litr4

cationem , id intelligendum e

Ít de perduäitme

proxisa , quia remote hominem extrá Sacrametis

Ul

tum adeam perducit,ergo quandoConicilium cort-

cedit attritioni, quód in Sacrarnento ad gratiami

Qmf

difponat, id intelugendum erit de difpofitione

tmmag*"m;

N )M ä]

*

proxima.

Probatur fécundo : quia

( artritio fe folanoü

fittiione

24

€

fe

"if

ffet fufficiens difpofitio ad juftificationem ;

ptaterea requireretur contritio, fequeretur, quàt

o m

Sacramentum paniteritiz non effet Sactamenrurt

;

giortuorum , Íed. vivorum , quia fempet fi

Ppe

neret

p

«dn attritio j:'t/hjiriem a':i[vaftia . 17f

netet hominem juftificatum per antecedentem

) du

TT

contritionem.

Nlec fufficit dicere , ibi adhuc

ami uqm

elíe Sacramentum mortuorum , quia per illud

confummatur effe&us vivificationis, Contra enim

lii

ii

eft ;confumari effedlum vivificationis vel fignifi

cat , quód fine Sacramento homo non habeat vi«

im, u

tam fpiritualem , vel quod votum Sacrament

uquilur [1]

penitentiz in contritione inclufum perficiatur,

TO

nouctimd

Si primum ; fequitur , quód contritio charitate

|tne

perfecta fe fola non juftificet extraSacramentum

quod eft contra Tridentinum ; fi fecundüm, Sa«

m

cramentum Poenitentie hominem folüm deobli-

T

gabità confeffione facienda ; quod patetex priüs

T

ml

dictis,effe fal(um.

at

AnTicurLus ll,

i

pl

"n attritiojuffificans cum

ttiwonlsz

j

Sacramento debeat putari e[fe

j

j

Contritio ?

j

g

yti

Uzílio eftt, an quis invalidé confiteretutaa g

g

cum fola attritione cogaita ut tali ? aliqui

U

enimaffirmant, fimpliciterin re fufficere attritio-

| d[fpü

Jb

nem , fed à poenitente femper exigi conatum ad

DL

fjit

contritionem perfectam & a&tuale judicium,hanc

[

feelicuiffe, — Suarez veró affirmat (olüm proari-

(

-rg[llh

:

culo mottis: alii etiam pro articulo mortis fimpli«

ii

citer negant,

n

-

y

'Dinä

j

"T

pf,w

Mrticulus, 1,

22

Dicendum 1. ad valorem Sacramenti non re«

lt articulc;

quiri attririonem, qua putetur contrino, fed fu£-

dem Sacra

ficerecognitam & putatam attritionem extraare

ticulsmo

ticulum mortis.

Prob. primo ; quiafufcepturus

ü. Sidk

Sacramentum non tenetur cum majori difpofitio-

( indubi

ne accedere , quà m in re ipfa fufficit ; fed in re ipa

(itüy &

fufficitattritio : ergó non requiritur coniritio pu

futc(altem

tata, min. patet ex nut. 225 major,. probatu

wrün hoc

quia in primis illa exiftimatio nihil conducitin ot*

lum m

dine ad effeclum Sacramenti , neque etiam in of*

p ex

dine ad non incurrendum novum peccatum: non

propolt

H

imum 5 quia fiin re ipfa foret neceffaria perfee

torfereng

à

a conttitio , nihil faceret exiftimatio, ficut quia

itior, ]

extra Sacramentum requiritur perfeta contritio

mtum 60,1

ad juftificationem , nihil ad eam juvat hominem

z cont

exiltimatio , quód perfe&tam contritionem elicu-

tsdem d

erit.

Item quia aliquis doloreít neceffarius ad

htl ro

effc&hum hujus Sacramenti obtinendum , nihil ju-

'tne

vat accedentem exi(timatio , quód dolorem elicu-

DT

erit , fiin re ipía nonelicuit, ergo, non etiam fe-

Oquirm

cundüm , quia fi requiritur illa exiftimatio feubo-

na Gides ad non ineurrendum peccatum ; deberet

Wi

Vitmdg

effe pofitum aliquod preceptum de contritione

elicienda, adhoc, ut Sacramentum poenitentiz

Wtdum d

poflet digne fufcipi,nullum autem tale praceptum

dilcümm

ofitum eft , ut fatis colligitur ex]dictis , ergo.

Setundó: Áttritio etiam cognita ut talis eft dolot

TP

C?lp'l[g u

de peccatocommiffo conceptus ex metu gehenna,

MY

fedtalisdolor f"utïicit ex Trid. cit. p zum. 125

Srgo.

m

mlüi POI*

a2 Dicendum (ecundó , idem e'fl'e de confeffio

*

n

Uif

L

Yetti n

"n attritio jnfiificans cc,

177

MUU [Cd.'

in articulo mortis. — Rarzo eff eadem quia

ea-

TC

dem Sacramenti conflitutiva funt femper, nec ar-

ticulus mortis poteftimutare naturam Sacramen-

udlifigz

pridipo

U.O Sidicas, ibialiquem obligari aihibere me-

dia indubitata : contritio autem eít certó foff-

j feinti

Ciens , G atiritiofolüm incerto ; ergó obligatur

t onlr

i ym*ai

tunc faltem adhibere conacumad . contritionem ;

verüm hoc argumentum probat , etiam extra ar-

9tdudtu

j n

ticulum mortis talem conatum debere adhiberi

ut patet ex Bulla Innocent. XI. damnantis hanc

at

propofitionem: »o» eff illicitumin Sacrameatis

eefuri f

T

conferendis [eqni opinionem probabilem ,relitla

£utiore. Hinc poft Conc. Trid. faltem moraliter

uh ct

certum e(lnon requiriad valoré Sacramenti pani«

vt o

tentiz contritionem perfectam,cüm oppofitum ex

li cL'"j

ejusdem definitione conftet;& hoc prslertim infi-

od

ftendo propofitioni damnate , quódin admini-

"T

ftratione Sacramentorum relictá fententiá tutiore

jnatt

poffimus uti fententia minüs tutá,

!nnnmmle

Loquimurautem bicpraciséde obligatione ,22

lima(xo(guii

quam quis habet etiam in articulo mortis circa

um

Dd

X

fuícipiendum Sacramentum Poenitentiz , & eli«

T d

ciendum dolorem in ordinead fufcipiendum hoc

"d

Sacramentum ; non veró de oblieatione eliciendi

»[gplm?['

dile&tionem DELfeu contritionem perfectam,,

jds &

faltem in articulo mortis , que proveniat ex alio

d

:[Aui

capite , ut quidam docent , nimirum ut quis fe-

Trid

curiorem reddat fuam falutem etiam peractajam

j m

confeffiene valida cum fola attritione: quia fir-

miüs poteftquis judicare de fecuritate valoris a-

l al

étus à feipío eliciti , quàm de fecuritate valoris

b d

P-

AArticulus 11.

h

178

t b

Bapti

fmi & tum Otrdinationis , tum ]urisdi&ioxïïä

in abfolvente : ergo poft abfolutionem acceptam

& Dretire

14 Contt

adhuc retta

t firmius feu fecurius medium , nem-

e a&tuscharitatis, quo quis fecuriorem

reddat

i conttit]o

i? |

Íuam lalutem eternam ; homini autem non cer-

ILEUTY

to fuz falutis, maximé inarticulo mottis , ex quo

pendet falus zterna , vi

detur ineffe obligatio in re

Attüionem

t qis

tanti momenti non ne

gligendi medium fecurius.

ContvA hoc obiici potefL, hinc feq

ui ,talem fem-

liniglg

As

ld

teneri ad contritionem , etiam poftquam íz-

p

contritus eft , faltem durante periculo mort

i$,

L TT

&

uia etiam poft pr

imum actum contritionis,

fllm d

dhuc manet incettusde (ua ju»

|

m!"opmi]i J

quoscunque alios a

ftificatione.

fs h

, ideo folüm aliquem te*

Vs

23

o óed rejþanderi pateff

um ad contritio-

at

neti poft fufceptum Sacrament

& fupereít me-

[

*

nem , quia a

dhuc eft incertus ;

dium fecurius faltem quoa

d nos : at fecundus

, Adlltremün

dium certius & fit»

a&tus contritionis non eft me

MT

use(t cum recta

u

mius , feu fecurius, fi primus elicit

$i dicas : ergo

" Rffþc

attentione »

& intentione animi,

nJrM ; QUm 6

an hoc feceris circa primum ,

faltem , (1 dubites ,

Milm

habebisobligationem. ad fecundu

m.

Refpon-

Al

QHH[]"

u

ia fic fupereft

i

det Cardenas concedendo totum,

lmallter

nde

!

uncDD.docen-

"ls

medium firmius. Caterüm no

tes nec in articulo mortis effe o

bligationem ad eli*

d

llt&]

Íccurius reddatur

ciendam contritionem , ut. €ó

"l

falus morientis: eó quóó ho

mo nontenea

tur ope*

Jiter poffibili d*

rari nifi modo humano , & mor.

deóque . cüm «

eritudo n:eraphyfic

a lit homint

lis , qua po

moraliter impoffibilis fuffiait mora

I

p

A

du attritiotuflificani Cc,

179

n 'Trident. habetur perattritionem cum Sácramerie

ag

to. Pratérea non minüs eít metaphyficé incer -

jum t

tum, an contritio ; quam quis putat fe habere , fi£

m

véra contritio , quam utrüm áttritio fit fufficiens

em notid

difpofitio? — lItrüm autem ex lege charitatis di-

ytis, m

vinz adfit obligatio in atticulo mortis eliciendi

ipatio t

conttitionem rurfus controvértunt DD... Sed u

m fud

ut fit, quia licét praeceptum contritionis pra

at

illo atticulo obliget , non tamien obligat ad illam

oüquam I?'

ex viinfticutionis Sacramenti ;ut per. eam id fit

validum in articuloillo; fedíi obligat ; obli-

colomott

pionh

gatad illum eliciendam independenter à Sácra«

tmentopto aliquo tempere illids arcicülisunde pofs

T

fet infirmus habere attritiosem , & cum illa fuf-

4iqu

CipereSacrarnentum,ac poft fufceptum Sacramen«

' gonlflll»*

tum elicere contritionem perfedtam , ut dictum

eft,

.

i qd

Adextremüm 444rés,jdoiodo aliquis dicátura j &

"n

"

[j

in Sacramento Poeaiteritiz ex attrito fieri conrti-

tus: Refp.cüm homo lioc Sacramentüm valide

j

[uftipit , eum fieti exatttito contritum non for-

PI

i

malitet ( hoc énim fieci nequit ) fed equivalenter

N

ïpou

quoad effectum juítificationis per fe intentum ,

Lz[ït i

f

vel habitualiter ( üc alii loquuntur ) quia homini

0c Sacramentuin dat habitum charitátis , cuius

m

j

a&tus eft dile&tio, & perfe&ta contritio : uride facit

V

leminem ex attfito. coutritum radicaliter;

j

[

feü in radice.

cengg[llf

«

ufflbu

1

T

qhi 1

qL'l

in

Áà-

!

«59) I8o£( St»

h adduuï

AnTICuLUS

!.

Tiliili [

Wil 6. l

ds Nex

ualis attrítio requiratur

Wi i d

zd Sacramentum boc fuþþ -

l

qui hiin

| tdm do

endum?

1tmen (

lm do

133

Icendmm . primb,trequiri non folüm ad e£2

titm,

J fe&tum attritionem formalem, feu , quafit

It q

dolor formalis, & expreffus, fedetiam ad valorem

Sacramenti Peenitentiz , adeóque virtualem non

Qu ut (

j5 o

fufficere. Contrariam. fententiam , qu& adícri-

-

utiqy

bitur Sylvio verbo cozfzffi

o,vocatSuarez difp. 40.

| Wngs,

fet. I.temerariam , imo

damnatam à Trid. feff,

Wüdeh

6.c. 7. Ó 14, ubiad remiffionem peccati requi-

D

rit proprium dolorem pcenitentis etiam cum 3a»

DT

cramento ; & feff, 14. c. 4. dicit ; contritionem

in communi effe animi dolorem ac deteftationem

:bihqug [

ramenti , dixerat

|

LURU

peccati , hancque effe partem Sac

€, pnori ,que utiquenon virtua

lem, fed formae "i

lem dolorem íonant , faltem fi

roprié loquamur;

N

j

| * Q

debemus autem in proprio fenfu intelligere Con-

Confirmmas

L

cil, & PP.quando pofiunt , ergo.

:4r ;( quia definitio illa non poteü i

ntelligi | "g

de alio, nifi de vero & formali dolore ,

primö

| Mw 10

| r

uia Concil. Trid. ibi nonloquitur de alio dolore

üigg

)

l

cut nori loquitur :n ülla feff.de a

lia conteffione, .

fatisfactione , aut forma Sacramentali, quà

mvera P

& formali.

Secuudo ilum dolorem

definit | i

pj* n

Coacil. quem habuerunt Sancti , quorum exe

p

E nalis attritio vequiratur c'w. '

181

pla adducit pauló pof? ,ut eft David P/al. go.

r

Tibi foli peccaui. & malum coram te fzci, — ltem

Pfal. 6. laboravi in gemitu meo, Praterea Eze-

/]

jl

chias Rex Z/zie 88.. recogitabo tibi omnes anuos

meos in amaritudiue anima mea : íedcertum eít,

Á

quód hi in diQis atibus habuerint verum & for-

malem dolorem depeccatis:ergo. — Deinde AA.

fi tamen. defa&to aliqui funt , conflituunt vir-

lind

tualem dolorem in voluntate fufcipiendi Sacra-

mentum, hzcautem voluntas non eít tam poeni-

ml

Adulit

tentia , quàm intentio fuícipiendi Sacramentum

yulen t

quaz, ut dixi de Sacramentisin genere num. x $8.

& 230. poteít effe virtualis aut habitualis , &

w

T

requiritur etiam ad lepitimé fufcipienda illa Sa-

cramenta, ad qua fufcipiendanon neceffarió pre-

mitti debet dolor,

"d

Et huic fententiz de facramentali confeffione

r a*

3.

mortalium peccatorum faltem po(t Trident. vix

g

j

abaliquo docetur contrarium,

Ad facramenta-

j,üiti

lem veró confeffionem folorum venialium putat

Tamb. in Aerbod. Confef. l.. 1. c. 3. probabile

jj

effe ; non requiri dolorem, nifi virtualem, ac pro

d

Íe citat quosdam alios, eo quódConcil. requirens

ingW

dolorem formalem , fufficienter explicetur de Sa-

aj*

cramentali confeffione mortalium. Verüm con-

L

clu(io noítra cum commwuni extendenda eft etiam

"T

f

adconfeffionem venialinm , quia in utraqueagi-

aind ,

tut de Sacramento conferendo , & conítituendo

;nlth

per certas partes eífentiales ? Concil, quoque lo-

ij

kggnt

quitur univerfaliter , affignando partes huius Sa-

4

eramenti, necin hoc diftinguit inter confeifionem

more

ïl

mj

iSz

"Articulus — HH.

?

(mntu

mortalium , nec venialium , nec uni alias partes

effentiales, quàm alteri affiznat. Praícindo au«

, quà

conítit

tem hic, an dolor reípectu venialium , etiam qu&

ET

fubuciuntur clavibus , debeat efíe univerfalis: hu-

Autho«

| m :

j?s enim tes

olutio ex art. féq. patebit.

tes citati apud Tamb.. laboraot tfalfó fapg

»ofit) 3

| PUfl[iVi "

um

aimirüm dolorem effetantüm partem integralem

atque adeo fine qua tota eílentia Sacramenti con-

iity

blbee

fitit ; quodtamen negavimus 1. sA7. 108.Et

Vlmilit

hac docrina adhuc clarius patet. infiftendo illi

b n

fententiz.quód efficax dolor virtualis effe non pof-

tiltem

fit ine dolore formali, dum peccata memoria oc.

Wiidum

currunt ; uám cum confeffio fieri non poffit , nifi

.

Dit;

memotig occurrant peccata,

faltem ea, quz quis

tf

confitetur , fequitur, Sacramentum Poenitentig

neque fufcipi poffe fineomni dol

ore formali.

l[)g(]s, ql

n

$34 Minis toleranda eft opinio cuiusdam Theo-

! 7054!10

logi R. apudcit.

"T'amb. docentis , non effe mor-

d veniale duntaxat , confiteri

Uj

tale peccatum , fe

lirdilr

fola venialia (ine dolore,tum fot

mali,tum virtuali,

n

quía folm fruftrareturSacramentum in re levis

nam quomodo leve eft , irritum facere Sacramen-

L

tum, & abfolutionem ?

TUrditio

D

$13 . Dices:is, qui nonponit obicem Sacramento,

v

* fufcipit Sacramentum, fed accedens ad confcffio-

Pltim [

nem & exiftimans, fe habere dolorem, quem ta*

men non habet , non ponit obicem

,quia in tall

| i "

Ditc;

acceffu non peccat 5 ergo.

Refp,

diflinguendo

"

saj. quinon ponit obicem, vel pofitivum,

vel ne*

"

Pt

qui

14. 5

ativum, ille (afcipit Sacramentum ,concedos

|

fufcipit 9a*

;

l

Vg

Bon ponit obicem tantüm pofitivum;

eramei*

Li

183

Qnalis attritio vequiratur &i

cramentum, ser. zmaj. diflinguo etiam min, & di-

dis p

valcind

co , quàd intali cafu ponatur obex negativus;qui

, t

confittit in eo, quód. non ponantur omnia requi-

ierl

fita ad hoc, utforma habeat formalem fignifica-

tionem Sacramentalem ad diftinétionem obicis

-

"

pofitivi , qui confiftit in fufceptione peccaminofa

ii

Sacramenti.

vitiqtt

Et Ratio diflintionis efl : quiaa-

lioquin poffet quis dicere, quód, i Sacerdos putet

amod

q. T

fe habere jurisdictionem , quam tamen non habet

& fimiliter poenitens bona fide exiftimet , fe ha-

fiteno:

T

bere contritionem , & Sacerdotem fe habere po-

mynotit

teftatem ip(um abfolvendi, poenitens fufciperet

validum Sacramentum ; quod nemo admittit,

v p

u U

Dicendum fecundo , attritio hac debet effe36 —

efficax & abfoluta.

Eft communis inter Theo-

Deiic

: formzk

logos, quos citant Suarez, & Vafquez contra Ca-

