| Wt im (

fanentia effectüs principalis

ex diclis de virtute pt-

*'ptum ! j

culpe & poene zternz,

sitent.

Praeterea remiífio reatus p

cne tem*

| l]lia 0' t

me:ätis:

il

hrifti

poralis cnufat?rex opere operato, ieuex

Hu[em !

íe .

T

-

De iis que pertinent &«.

355

u d

Chrifti; hecautem inimico non applicantur.

Utc

| perfe:hx

1e&le advertit Magnificus D.P. Gregorius Vibm»

od

erger 7rai!, de penit.p. 3. 4. 4« $. 3. aliàsetiam

1gniüce: i

Indulgenti ex paritate rationis in flatu peccati

n i

mortalis coaferrent effe£tum ex opere operato],

ii

cüm etiam vi meritorum'! Chrifli ordinentur ad re-

milfionem ; cenz temporalis cüm tamen habetur

Yown?

in Extra: Unigenitus , Chriftam thefaurum fuo«

ii u

rum meritorum commififfe difpenfandum per fu-

Atl

um interrisVicarium vere ponnitentibus,

p

Communior tamen reípondet non effe pecca-412

ydub

tem mortale etiamfi ponatur per hoe obex effe-

; i

&i fatisfa&lionis ; eo quód augmentum gratig fit

j Pa

effe&us«valde incertus , fecundarius ; & folüm -

n

»di

tegralis , remiffio autem peenz temporalis , licet

M V("

u 1

fit primarius effectus fatisfa&tionis , eft tamen fi«

jf

militer effe&tus integralis, & non ita perfectus ,

jl

ut illius impedimentum cenfeatur mortaliter pecs

mg"*:g'

caminofum : quod vel exinde patet , quód fatis-

uf

T T

factio (ine peccato gravi, quando eft levis;plan&

il M Ü

emitti peffit ex communi fententia citata in »z2;

406.ubi tamen fpeCtando integritatem Sacramen-

rn[ümï[þ

[

Á/

ti & ejus effectum idem impeditur , ac quando

emittitur penitentiagravis, Unde dum dicitue

j

h !

MM

M

ifi

emiffionem fatisfactionis gravis effe mortale pec»

&tum,non tám attenditur integritas Sacamentci

j lia

[j

ejusque effeclus ( quamvis hacfint. finis. fatisfa-

j

Cndz'z l

L

f

&ionis impofita , quinon femper cadit fob pre-

ceptum ) fed potius materia przcepta feu fub-

f( UJ!ïw'w

flantia operis pracepti ; qua& , figravis fit , eriam

MW "

graviter ledit przceptum,ut di&tum e(t 57 406,

j

j

Kíle autgm veniale peccatum in tali [tatu pergeni

"

rticulus. unicut.

i

né

!

cenitentiam ,

tanquam certum fupponit. Suarez

Cui

tamen contra-

lawiii

dlþ. ; 80 /þ

&,8. num. 7.

Iteoditpe

dicit Lugo

hic difp.25. n. 30. exiflimansineceffe

[anem te

veniale, ficutnon . eft veniale implere aliajprace«

ilndeef

p

n [latu peccati mortalis,Satisfaciet auté,etiam

w N

evficiat contfi-

juxta priorem fenrentiam fieam. p

diqantüm.

tus, vel differat in tempus gratiz ; (1. tamen citra

Tittigy ne

eccatum eá differre poffir, dequo infrà.

( tfrob

413

ueres feptimoi, quando poenitentia injungt

Rtts práce

debeat? — Refp. laudabilem: confusiudinem effe ,

fto, dQ

utimponator ante abfolutionem , Itum quia fic

Aitynediuti

melius fervatur ordo judicii, tum quia fic melius.

10 , wf

intelligitur ,

quomodo virtute abfolutionis

vidto d

fatisfactio conferat . deinde

Íuum effectum;

Qurim

& ne

forte

accepto beneficio ! abfolutio*

Oünus

fackfactionis

refpuate

lm : df

nis pcenitens

tl

Quamvisautem hoc fit confoltum, nihilominus

dodauem

etiam licits & valide imponitur poft abfolutionem,

dummodo moraliter conjungantur in eodem jü«.

" ltemin

* ütem rj

dicio ; fic enim falvatur natura judicii , de cuju$

Tjika[ia at

effentia feu neceffirate non videtur effe prædi&u!,

ordo. Deindéadhuc virtutem fuam dependene.

n se

ïcoufgffm(

terababfolutione habebit ,

cum qua moralitef.

& aliundecontrarium non con

flat

.'"dämweli

conjungitut ,

ex ullo folido fundamento Scripture, C

C. autPPa

h dlemof

i

A ) fhin

44 . Quareso

Gavi,quando impleri debeat pertie

tentia ?

fi Confeffarius non . determinat

Ri G

Refp.

tempusimplenda peenitentiz ;

videtur implenda

li!IOmmüï 1

OP

quàmprimum Commodé fieri poteft lioc enimt

*

videtuz-exi

gere integritas Sacramenti, ratio meot«

L: DN

cinz , utilitas poenitentis , atque tationabilis in«

M pf

tentie Confeffarii ( qualiter etiam votom obligats

- molftlm

. durs tempus non aeterminatut ) fufficere &axnfl,

u l]! » u pertin-entl .

17

m u

Ti (

li non nimium differatur , neque neceffarium effe

us

ut eo die peragatur,communis eft fententia.Quód

fiautem tempus determinetur , eo tempore ad-

ii

tj

implenda eft, neq;abíque caufa fufficienti differri

potet. Nontamen peccat graviter, qui illam

(v

i tl

aliquantum differt , cüm ín hoc detur parvitas

materiz; neque fiillam tunc non impleat , hoc

à

ipfo ceffat obligatio , quia adhuc manet fubftantia

ii

ul

operis pracepti , fcilicet fatisfactio praftanda pro

peccato , circumftantia verb temporis folüm addi-

hungil

tüt , ne diutius differatut , nifl vel ceffet finis pre-

Iuiaücwiï

cepti , vel fuiffetà Confeffario certo tempori in

gt

individuo affixa.

j effc:?!;

Quares nonb ,an fatisfadtie impleti. poffit per4t

T

alium ? Refpondetzr communiter negativé ; nam

j v

Concilium vult,ut fatis(a&tio fit a&us peenitentis :

silited

quodautem fit per alium , non efta&tus pceniten-

M

us , faltem inrigore & propriéloquendo ; ergo :

: intüf«ïfïira

Si autern obiicitur: quando imponitur pro pe-

nitentia datio eleemolynz , fufficit , ut detur pef

á

famulum : ergo poteft perfici peralium.

Reffe

"

à Confeffario imponi eleemofyná vel per fe ipfum

a

dandátn,vel imperandam , & fic in dato cáfu da-

3

tio eleemofynz;non quatenus materialiter proce*

w

dens à miniftro , fed quatenüs formaliter impe-

d

]i

rata ,eft fatisfactio,& parsSacramenti. Aliini-

j

d

hilominüs affirmant; à Confeffario imponi poffe

h

É

Q

adum ab alio perficiendum,dummodo per peeni-

7l

tentis motionern & petitionem talis panitentia

ab alio perficiatur , eó quod taliter aliquo modo ,

!i/ /

jl

us po&nitentis, uti actio

g

p

& m-ogahter fit a&tus ipfi

y

nandas

-

-

-

—

j

338

"rticulus unicus

1

mandatarii eft moraliteractus mandantis,

Ad-

ïvrilr)ä 4d 1

dunt tamen , femper prazíumendum efle , inten:

valtentiac

tionem Confeffarii effe,ut fatisfa&tio ab iplo poeni-

tietvel'a

cente perficiatur, nifi confetfor aliud exprimat,vel

P qua tl

aliud , conjectari poffit ,. prafertim fi poenitentia

t cum

medicinalis ; que non nifi , faltem regulatiter ;

jzm Sacrar

peenitente utiliter fieri poteft.

aheri Gu

416

uares decim ,an qui oblitus eft poenitentiz

1tsdtm a

teneatur aliud loco illius peragere ? Kejp. fi eam

Antntum i

neque per Confeffarium , neque alio modo refcire

immreí

queat , ad nihil teneri , quàm ut fe accufet de neg*

-

du Sater

ligentia ,fi quz interceffit. Ita Vaíquez , Co

ere

'S

iti: vt g

ninck, Layman &c.. Ratíoef? : velenim repet

Tüdenti at

deberet priorem confeffionem, ut nova pzniten

lidem m

tia pro illis peccatis injungeretur , & hujus one«

Y flctlter )

ris non e(t fufficiens fundamentum , poftquam

Attquetol

homo femel] valide à peccatisillis fuit abfolutus ;

mmutangi

vel ipfe ultró aliquam: peenitentiam deberetaffu»

niiloni

mere,quia veró hanc poenitentiam Sacramentalem

Aeantetia

imponere eít facerdotis ex poteftate judiciaria,S

ADmütate

fui ipfius nemo poteftefe judex , maximé in or*

lm Tecor

dine ad hoc tribunal,etiam hujus obligationisnon

"t

eít fundamentum,

1

W p[]mt T

7. Quares undecimb,à quo , & quomodo poffit

471

Patümyisi

commutari poenitentia ? Loquimur autem de pe-

At

nitentia , quz jufté fuit impofitaz fi enim con-

LT.

trarium conílet ( quod per quemcunque virum

BIN

doctum ac probum , adeóque etiam per pani-

T

tentem , f judicio polleat, determinari poteftin-

j [tta

quit Layman ) nulla erit opus commutatione »

cüm nulla(t obligaso ad illam.

Rejþ, igit Ilr

Iþ'erlum C(

p"rim []

PmD!tm P

—

*De izs qua pertinent Gc.

,3$9

dznris.v |

prihó ad quefitum , eundem Confeffarium poffe

du

peenitentiam mutare in eodem judicio , ut fi eam

b

mutet,vel ante vel mox,poft abíolutionem. &az20

triti

ef! : quia talis commutatio , cüm faciat unum: mo*.

fiet

riiter cum pracedente confeífione pertinebit ad^

rcgulzzy:

idem Sacramentum , ficut enim in arbitrio Con-

fetffarii fuit hanc pcenitentiam determinare , ita

[paut

in ejusdem arbitrio eít, mutare : neque eítfun-

Mi

damentum in hoc reftringendi poteflatem illius, -

utt

cümmutare fit ipfum exercitium pote(tatis,quàm

vt

habet Sacerdosad injungendam poenitentiam.

w Dixi: vel mox poft abfolutionem , dum nimirüm

nine

prudentis arbitrio adhuc eft propinquitas partium

p

ad idem moraliter judicium Sacramentale requifi-

hujit

ta: ficutergo fecus non poteft imponi poenitentia;

n

ita neque tolli velcommutari , cüm uterque actus

D

commutandi vel imponendi peenitentiarn fitactus

od

Jurisdi&tionis.

Ita communior , quamvis aliqui

u

doceant;etiam poft longum tempus Confeffarium

iudidlüv'

commutare poffe poenitentiam ; modo confusé

u

faltem recordetur peccatorum auditorum , ut

jiP

proportionem poenitentize & formam judicii fer-

vare poffit , eó quód . ipfa executio poenitentiz ,

maäo,*ik

quantumvis feró fa&ta, fit complementum & pars

m

Sacramenti: adeóque cen(eatur moraliter adhuc

D

conjunéla reliquis partibus ; igitur & ipfa com-

A^

y Uü

mutatio poenitentig cenferi poterit. moraliter

[

conjuncta cum priori judicio.

fed etiam418

i Poitnï

Refp. fecundo , non folàm eundem ,

g

diverlum Confeffarium, tam e«qualem , quàm fu-

[i

/

jj

)

periorem poffe;mutare posnitentiam in diverfo

,

[

ya

wjudicio

z

"rticlus unicus

340

Ra2

wofcetec

judicio , fi poenitens repetat confeffionem.

Nondea

tiocfl : quia penitens poteft iterum fubijcerecla-

tufi conft

vibus eadem peccata prius confeffa , etiam apud

tonfffion

alium Sacerdotem , qui zqué habet Jus cogno-

pita fuit

fcendi & judicandi caufam, quàm alter : ergo't-

la Toletu

cut poteít congruam fatisfa&tionem imponere,

Itacommunis DD. &

iridl m

ita & illam commutare.

licit non fit idem materialiter judicium, quodfuit

pratitam

tidifilg:

Priüs,

eft tamen vi inftitutionis Chrifti in bonum

flitdtem

pon

itentis idem formaliter , fifit deiisdem pec-

fi paeni

Liymm;qu

catis , pro quibus hoc ipfo jam fatisfit ,

Áiirio i

tentia prius data commutetur,

licetnon ipfo opere

Ad hoc tamen

Titmote !

in prima confeffione impofite.

ut licité commutetur & mitigetur, debe

t adeffe

pd :

ijutia D

caufa ; ficut enim requiritur caufa ad paniten-

s comm;

tiam fimpliciter tollendam ,vel mitigandam , ità

tite & d

& ad impofitam tollendam vel minuendam.

Runri of

419

Dixi : per equalem vel fuperiorem Confe [fari-

um ;per aqua

lem autem intelligo illum ; qui ha*

fudex&Ml

bet in eadem peccata pofteftatem in quz ha-

Ift ; ahun4

buit alius, nam inferior non pateü mue«

tare poenitentiam à fuperiore impofitam pro

Wt

peccatis ipfi fuperiori refervatis , tum quia infe-

l

m

ite f

rior non poteít mutare preceptum fuperioris ,

tum quia non potelt Confeffionem pcccati refet-

Ti lm'em.

Plæcepuv'e

vati ad eum ftatum revocare , in quo eflet ; 1

non fuiffet priüs facla, confequenter nec m

utate

MT

ponnitentiá pro cafü refervato à fuperiore datam.

Hü.llum abl

At C

42

Dixiitem: fi penitensvepetat confefionem, ex

communiori & probabilioriopinione ,

quia Íd-

lüm, ln l

licet habet fe Confeffarius wt Judex,; cujus eít cog-

noícere

r d

De ii:,quà pe'rtt"nent &'c.k

341

t

fofcere caufam, ut juftam poffit flatuere poenam.

Non de funt tamen authores exiftimantes , alte«

ii

LO

rum confeflarium etiam non repetita & audita

YT

conféffione illorum peccatorum , pro quibus imn-

pofita fuit Pcenitentia, poffe illam commutare.

lu:d

Y

Ita Toletus, Henriquez, & alijapud Dianam z.4.

trat, qe|refolut. 241.. háncque fententiam in

vi D

praxi tutam effe, fi peenitens ad reperenda pecca-

Iffy qm

ta difficilis videatur , & ob infirmitatem,vel fra-

(iin

gilitatem poenitentiam exequi non velit , docet

kiit!

MA

Layman;quedà fortiori concludit de primo con-

v

fcffario etiam poítlongum tempus non amplius

memore peccatorum.

Ratio autem hujus dari

| hs

us

potef! : quiain tali cafu non agitur de juftitia vel

inju(titia Poenicentiz , quze impofita fuit pro pec-

ij

d

catis commiffis , fed tantüm de poenitentis. infir-

atl

n

mitate & difficultate, ob quam videtur jufté com«

mutari poffepoenitentia ; Confeffarius enim ut

r

1

t

judex & Me*dicus poteít judicare juxta przíentem

u

ig h

ftatum poenitentis , prout magis videbitur expe-

dire ; aliunde videri debet, ut ufus hujus Sacra-

gl i

me

facilitetur. Ita illi.

JJ

f f

»

/P- 3. Non poffe ponitentem propria au-421I

i

"

u

thoritate fibi commutare poenitentiam etiam in

j

"

meliorem. — Ratioef! : quia fatisfactio imponitur

praceptivé : fed dsod talirer imponitur , non eft

y

in poteflate obliga:icoro'are propter certum pe-

n n

riculum abusüsfrequentiffimi in fimilibus cafibus.

j v

Deinde contrarium eft contra omnem praxin fide-

rf([ u

Denique fatisfactio eft

liam , inquit de Lugo.

h

g ,

opus Sacramentale , & fatisfactorium ex opere

i^

)

j

y3

opera-

Zrticulus unicus.

34

MTOA

operato, qualenon poteft effe opus à penitente

t £ 4

iubrogauim. — Contrarium aliqui conantur pro-

lgi,uta

bare exemplo voti,

Verüm aliqui negant. idem

de voto , alijj concedunt , fed difparitatem

d& confe

lustis,inc

dant ; quód vovens fit fui ipfius legislator, &

metmef

confequenter votum mutare poffit in meliüs;Po-

nitentiam autem imponere ett proprium tmunus

lentboseyi

tltsefe,

coafeffarij. — ]Nota autem hic;quamvis extta Sa-

Qptapenal

cramentum nunquam commurari poffit. panite

tentia directé , indirectà tamen pofle ab eo , qui

dl

tttoribus

poteft concedere indulgentiasextin&tivas , totius

reatus poenz temporalis.

dis. Cüm [

41 Quares Y2.. Anfatisfactio qualibet prudenti

imp ifndi, Y

1 ; tutus

judicio confefforis condigna , fit deletiva omnis

poena debitz pro peccatis ? Affirmant aliqui , eo

tl Gongt1

quód effe&tus operis operati fit meré arbitrij ipfius

(ufcipirur à

Chrifti, Chriflusautem videatur hoc commifif-

Qifefosad

fe judicio judicis Sacramentalis , ita t 1illa fatisfa«

Itj

Gio effet totius poenz deletiva ex opere operato,

dtüm il

Yb ter

quam prudens confeffarius judicaret condignum

delidto, ficut in humanis illa pena eft deletiva

IH tgey

oju-

!

totius reatus poenz, quam condignam d

17

dicat prudens Judex,

Verüm regativa

etur

V, (ey p

l

conformior diélis e Szcram, iw genere à n. 314

Wb

nam licét à Sacramentis fimpliciter conferatut

i BPT

gratia ex opereoperato non ponenti obicem,ma-

Wümun

jor tamen vel minor non nifi juxta majorem, vt

p

.

*

ergo etiam quamvis

minorem di(pofitionem

fatisfactio deleat ex opere operato reatum potn

fimpliciterin non ponente obicem,majoris tamen

vel minotis non nif] juxta majorem vel minorem

difpofitionem,

Qnæru

De ijs , qua pertinent &c.

34;

;ls u

t£res ultimó , quanta imponi debest poeni- 425

n

tenua ?. &efp. idjudicio prudentis confeffarij re-

[

linqui , utait Trid, e£z. z2/5. 407.. videre tamen

| du

debet confeffarius , ut poenitentia fit peenitenti fa-

lutaris. in cujus favorem principaliter hoc Sacra-

hgt

j m

mentum eft inflitutum : unde pro recidivis poeni-

yruns

tentibus exiftimat Dicafülio 5ic difp. 14. dwb. 3.

utilius effe , frequentem confeífionem, quàm alia

misttd

operapanalia imponere. Et monent paffim DD,

pitg

TTE

Ídque colligitur ex ». 405. etiam gravibus pec«

catoribus non nimias poenitentias. effe injungen-

(lv

das, cüm communiter fit periculum , illas non

]b s

implendi, vel neSacramentum hoc nimis exofum

fiat ; tutius enim eít juxta confilium Gerfonis ci-

jl

tatià Gopet, cum parva pontentia, qua fponte

nig

,niti

füfcipitur ; & univerfaliter. impletur , ducere

v o

confeflosad purgatorium , quàm cum magna non

implenda praciptarein infernum, — Et hoc prz-

u IHM

fertim in fententia illorum, qui docent , per illa

yut

T d

verba facetdotis : quidquid boni feceris, vel ma-

lt patienter faflinueris , fit tibi in vemiffionem om-

ninu

eccatorum , fi authoritativé pronuntien-

:amd !

tüt ,

:

eu per modum fententie , elevati omnia

;almxï ,

opera bona ad fatisfaciendum ex opere operato,

yt W

Ita Navarus Diana, & alij ( quamvis contrarium

r

j

communius fit) monéntque, ideo non facilé

!

mälbl

j

pradicta verba effe omitcenda.

!

m

u

R ER

yj

"l

y4

Diseu-

p

*96) 344 ($&

lum

offcio,

DispruraTi0 IX.

T otd

Qm

niffro Sacramenti

jusJuri

De Mi

Penitentie.

ll'l.fila

I qm

424 Y ? Xpeditis , quz adSacramenti hujus effentiam

if flo

& integritatem fpe&ant, fuperfunt ea; qua

tf ninj

fe ex parte miniftri tenent , praterilla, quaSa-

liJ Chriþ

cramentis emuibus communia funt, eorümque

pninr

miniflris , de quibus in 7ra&. de Sacramentis in

)'. CMFN

tidj Ej

genere egimus. àum. 137.

vommifi

AnTicurus ]

E jrn

ipereve]

lolim f

cfïz'ane Miui-

ton ff

De jarifefä

ffi.

illtt"igen

(f

41f Urisdictio, dequa hic agimus, e& authoritas

t fetm,

feu poteflas circa aliquem in foro interno in

cdeüæ,

ordine ad remittenda & retinenda peccata.

j«

VOn ero,

viditurinordinariam & delegatam, — Ordinaria,

Dun,

quz alicui competit vi officii, quod habet : talis

lüio h [

Papz competit in omnes fideles , Epifcopo in

UT

Dioccefanos, Parocho in füos Parochianos, Prala-

D/77] [7

to Regulariin fuüosreligiofos &c. his enim oft-

Wuie

cijs eft annexa authoritas in foro confcientiz gu*

Vm ']u

llndc (

bernandi fübditos quoad abfolutionem à pecet*

7. fubde-

Ü

zis;f Delegata ( quam Trid. feff. 14 «

legacam !

p

De Xurisditlione Minifivi.

| 345

legatam vocat ) eít, qua alicui competit non ex

H

officio, fedex conceffione ejus , qui Jurisdictio-

nem ordinariam habet.

z&res 1, Anfolifacerdotes fint.ca

P

P

shu 426

FUlf

jus Jurisdichonis ?. Reff. affirmativé. ita

/

fs

ident.

cit. fe[f. can. YO. dicens : fi quis dixerit, (acerdo-

165, quiin peccato mortali fant , poteflatem ligan-

ujndt

dic? folvendi non babere , aut non folos [acerdotes

ts

effe miniftros ab[olutionis , féd omnibus d fimgu-

1 "

lis Chvifi fidelibus effe dittum ; quodcunque li-

n u

gaveris &c.anatbema ft.]Nec obflat x AlludSacob.

$. Confitemini alterutrum peccata ve[ira, nec fe-

Bu

eundà Epifl. S. Cypri. inqua abfente Presbytero

[

commif(tt Diacono reconciliationem Peenitentis.

-Ad primnm enim vefpondetur , ibi Apoftolum

agere vel de confeffione non Sacramentali , que

folüm fit ad capiendum con(ilium ; vel fi agit de

!

j

confeffione Sacramentali , ly alrerstrzm non effe

intelligendum indifcriminatim de omnibus , fed

de Sacerdotibus.

A4d fecundum dico , ibi folàm

du

eífe (ermonem de reconciliatione publica in foro

Ecclefie , qua committi etiam poteft Diacono ,

ff

non veró Sacramentali.

J

d

Quares 2. — An JureDivino requiratur Juris-427

h

(j

.

.

hat

dictio in miniftro, ut validé à peccatis abfolvat

Kefp. affitmative, ita definitur à Florent, z De-

n EPM

di

l,;'nü*lI |

creto nanionis , G à Trid, feff. 14. c. . ubidocet ,

abfolutionem à peccatis ex Chritli inftitutione effe

hlä u

i

a&um judicialem, ad quem requiritur Jurisdictio;

undc c. 7. ait , ad hanc fententiam judicialem feu

a«

abfolutionem ferendam ita neceffariam effe Juris-

Pa

w

'll '):

y j

diQio-

Articulus L

|

z

; di&ionem velordinariam veldelegatam, utine

lu &j

ilia nullius fit momenti,

1em ( i

Tediyino

428 . Quares 3. An quilibet Sacerdos hanc Jurisdi-

-^. éionemhabeat ?. Refp. 1. habere quemlibet ad

1io, quz

omnes etiam cafus refervatos , f1 pocnitens ; quis-

Quit, qu

cung;tandem fit,in artitulo mortis (it conftitutus,

Ti ordi

vel in periculoillius. itaexprefse Trid. cit. c. 7.

hec(olüm

ubiait : z» Ecclefia DEfcufloditum femper fuit,

i husetoff

ut nulla fit vefervatio in articulo mortis , atque

ttg0 lll

ideo omnes Sacerdotes quoslibet penitentes 4 qui-

10, quihg

buslibet peccatis & cenfuris abfalvere poffunt.

um uj

Hancautem Jurisdictionem limitat de Lugo 4/fp.

u qiie

18. fe&l. 2.ad eum cafüm , quo adeít impotentia

30 Xomr

recurrendiad fupetiorem, vel eum, . qui habet

X quopat

Jurisdictionem.inilla peccata, ex eo, quód hac

cmh'beriacg

poteítas non couferatur. cuilibet fimplici Sacer-

(dionede

doti, nifi propter extremam neceffitatem mori-

Qd

bundi : alij tamen eam extendunt. etiam ad ca-

W. Qter

'

fum ,quo proprius facerdos adeft, tum quia cit,

jm legitirr,

"'Trid. docet indefinité, in articulo mortis nullam

ïvcniillbus]

effe refervationem, & poffe quemlibetä quoli-

st ij

bet facerdote à quibuslibet peccatis & cenfuris

. abkïh'cn

abfolvi: tum etiam, quiain Bulla Coenz , ubi

Wndom co

lür

maxima fit refervatio , excipitur tamen articulus

ma;o

mortis fineullalimitatione. Unde inferunt, hanc

d

^H

lf

H

poteftatem pro articulo mortis etiam competere

nkd!a 10

f

facerdoti heretico, excomunicato, & fchifimatico,

Tin fg

lten

Refp. a. Poffe quemlibet Sacerdotem abfol-

MC

419vereà venialibus, ita teflibus Salmanticenfibus

pl

& Ven

bictratt, 6. c. 1. DD. omnes, & fatis patet ex

]i

Ktie

cominuni omnium fenfu , & ufu , ac praxi file-

Poïeümm

lium

p -

De S uvisditiione Miniflri,

347

u

lium & Sacerdotum.

Hanc aoutem Jürisdictio-

nem ( ficut& priorem ) non competere ii ju-

n

re divino , docet contra Vasquez communior opi-

um

nio , quz probari poteltex eo, tum quia dici ne-

t

quit, quemlibet facerdotem habere Jurisdictio-

i

nem, ordinariam in omnes omnino fidelés , chm

T

hac folüm competat Paftoribusanimarum , qui-

m

busex officio earum cura & gubernatio incumbit:

til,

ergo folàm habet Jurisdictionem delegatam ab

i 47'

eo , qui habet ordinariam , nempe à SS. entifice

n p

( cum cujus confenfu hac confuetudo introducta

li

eít ) qui eam poteft prolibitu auferre, & aufert

inps

ab excommunicato , quod aliàs fieri non poffet.

i g

Exquo patet, hanc . poteftatem non competere

|

g

cuiliber iacerdoti pracisé vi ordinis , fed ex Juris-

di&ione delegata.

1pliti s

aun D

Quod de Jurisdictione fuper venialia dictum

i

eft, extendunt DD. communiter ad mortalia43e

jam legitime conteffa, quia hzc zquiparantur

g d

"

znialibus , cümi zqué fint materia non neceffariag

lhctäqvfl'

& patet idem ex ufu fidelium. — Uitrüm veró vali-

dé abíolveretur talis; fi haberet mortale occulctum

4

(wt/

nondum confeffum ,ita ut hoc indireclé remitta-

"d

tur? majorcontroveríia eít, INegat Candidus

j

disquif. 24. a. 66. dub. 2.. n. f, eb quód defit Ju-

Ya

vt

risdiclio fimpliciter requifita.

Communior ta-

men fententia affirmat cum onere confitendi il-

[

lud peccatum oblitum legitimo confeffario , càm

"i

poftea venerit in memoriam , & adíüt tempus

d

J

me

pracepti cenfeffionis ; hàbet enim facerdos ille

poteftatem conferendi verum. Sacramentum , &t

ex parte

348

Articulus L.

4

eflenequit , cümfintcorrelativa. — Ad argumen-

topiluber

ex parte poenitentis obex non eft : quod vel ma-

Duerontea

ximépatetà paritate ; nam etiainfi quis oblitus

m ortiur

aliquod peccatum refervatum , confiteretur pec-

&dum, ;

cata non refervata confeffario non habenti Juris-

tetiotefor

di&ionemin refervata , maneret abíolutus etiam

foriebant

à refervato, per accidens tamen & indireQé ac

00 &t

proinde cum obligatione illud poftea confitendi

rdtum p

fuperiori;]urisdictio enim tefpicit,quàd per fe &

Finnds

direcé fiat: ergo idemdicendum in prafenti cafu.

Qnnnovia

431 Refj. 3. Circa mortalia nondum confeffa non

quliberSig

habere quemlibet Sacerdotem hanc Jurisdicio-

tim porely

nem, Eftpariter communis & certa fententia ,

& ptcat

qua probaturex Trid. cit. ibienim dicitur , quod

Werits ln

illa abfolutio nullius fit momenti , quam facerdos

Witur, qui

rofert in eum, inquem non habet vel ordinaria ;

Volere e

vel fubdelegatam Jurisdidionem : ergo juxta

Vant, Dot

"Trid, poteft effe aliquis Sacerdos & tamen non

W ofita

habere Jurisdictionem , ac proinde non quilibet

caltionis D

Sacerdos poterit abfolvere peccata nondü confeífa.

ulitetgeid,

Dices , Ex hoc fequi, quód (acerdotes inor-

Q fbdr

dinatione non accipiant poteftatem abfolvendi

Mi Aj

4l

qualibet peccata, idque propterea , quia non ac-

OIUm IN

cipiunt tunc Jurisdictionem : fequela non videtur

h Ptl

admittenda 3 ergo, mivor probatur : quia vetba

.

db

TUban| x

Epifcopi

.

accipite Spiritum $. quorum remtf-

lïldumex

dem fortiuntur effe&um,

vitis peccata Q'c. eun

Tsdiftio

em fortiebantur prolata àChri(to in Difcipulos:

Wüdeee

íeJà Chrifto prolata fortiebantur effectum com-

07- dQFm]

pletz peteítatis

?

.

Apoftoli enim vi illerum ver-

hm

libet homines validé à

i&

- berum abfolverunt quos

? Jurigg

peccatis ; ergo. zsajor probatar 1, quia verba Epil-

Wi r

"d Xurisoitlioni Miniflri,

349

Mlgmn

b)

copi habent eandem fignificationem , quam ha-

qu v

buerunt eadem verba prolata à Chrifto ; ergo et-

lii

iam fortiuntur tanquam figna pra&tica eundem ef-

nfteu

fectum.

2. Verba confecrationis prolata à fa-

hdu

cerdote fortiuntur eundem plané effcium , quem

Jolu d

fortiebantur verba Chrifti , quibus confecravit :

i unlid

ergo etiam verba , qua ab Epifcopo in collatione

du :nnü;;

ordinum proferuntur,

»,qubdper::f,

Refpondent aliqui cum Efparza bie 4. 93. 4. 6:43 2

odl

omnino vi argumenti cencedendum effe , quód

at

quilibet Sacerdos in ordinatione accipiat comple-

"

tam poteftatem circa quaslibet perfonas & quali-

r la

bet peccata , fub conditione tamen, fi Ecclefia vo-

duf

luerit , vel non voluerit , ut poteftate fibi tradita

"

utatur ,. qua prohibitione pofita non poteft validé

lod

abfolvere , tüm poteftas illa non fit abfoluta. 241j

n g]BT

dicunt , poteftatem effe completam ; quód autem

n

non poffit abíolvere validé, effe ex defectu appli-

TA

Cationis materie faciende ab Eccdefi , quia

fcilicetfeidem ab Ecclefia non affignantur fub-

nolldlïiWMLJ

ao

tur fubditi, in quos Jurisdictionem fuam exercere

n QU[D«

iM

peffit. 44lij demum re(pondent , tunc Sacerdotem

l j

folüm accipere poteftatem remotá & inchoatam;

b

feu poteflaté ordinis accipereab Ecclefia ; quod

u

/ qnll"r

]

probant ex Florent & Trid. qua Jurisdictionem

u

dividuntex ordinariá & delegatam : ergo poteítas

yn

T

ii

Jurisdi&ionis poteft delegart : fed poteftas ordi-

nis delegari nequit ;ergo. Item Trid.fef.14.c.f. —

i pl

"

cffcaüm L

€' 7. definit, nullam effe abíolutionem imperti-

tam à Sacerdote non habente Jurisdictionem ;er-

l I"ewm

MI

go urisdictioà poteítate ordínis diftinguitur.De-

yts

(l

inde. Jurisdidlio eft fuperioritas,qua fine fubditis

ma"fbl

.

h.

j

zirticulus I.

| ddepute

tum autem potiffimüm refpondetur , per illa vet«

Quoscunq

ba Sacerdotem accipere poteüatem,radicalcm j

fine qua. non eft proximé capax Jurisdictionis

tümenon

a&tualis.. Quódautem Apofloli acceperint etiam

fefions (

Jurisdidtionem in omnes fideles , non probat, ac-

jrobato,

cepiffe vi illorum verborum ; namaliàs fequere-

epreft di

tur , quod defacló vi illorum Sacerdotesaccipiant

batbenef

Jarisdictionem , poffint valdé abfolvere quoscun.

dilcoy

que à quibuscunq; peccatis, ficut Apoftoli accepe-

p Diam,

runt poreftatem à Chrifto : quod tamen admitti

Reff, D

non poteft,mnec ab ulla ex pracdidis fententijs ad-

Büt, Raj

mittitur. lgitur non valetargumentum ; Chriftus

tudiendico

enim tunc dedit omnibus abíoluté poreftaté com-

Ym oferi

pletam,quam non dat Bcclefia,dum ordinatSacet-

V non d

dotes, fedtunc, quando eos reddit capaces , ut

Pt confid

abfolutionem vailde impertiri poffint; kemfiia

Ugl

betSaterdosabfol-

primitivaEcclefía potuerit quili

miili y,

Vere, ut quidam hic obijciunt,

id factum eít,quia

Mif

propter paucitatem & fanclitatem Sacerdotum

] m"/hn

cuilibet data eft Jorisdi&tio. Caterüm,ut bené hic

d uris

notat Roímer , przdicte fententige videntur di£.

ferre tantüm in modo loquendi, cüm omnes con.

enuos f

fm Ábl

éedant , ad validam abfolutionem requiri concef-

Tünarin ;

fionem fa&tam ab Ecclefia , feu haec dicatur colla-

tio Jarisdictionis , feu conditio effentialiter requi-

TT ilt

Pitpr f

ita , (cu materiz applicatio.

Ü pot

414 Queres 4 Qui

snam po

ffit delegare Jurisdi»

Pitles

&ionem ? Refp. *.

Cum communi, omnes polies

nium in

fl

qui habent ordinariam poteftatem , fed ta

Jürisdi«

t

ordinead períonas illas , fupra quas ipf

Pontifex

&ionem ordinariam habent : unde SS.

t(on;ra )

dele:

De urisditlione Minifii,

35

p

delegare poteít hanc poteítatem exercendam in

ul

quoscunque Gdeles, propter Jurisdictionem ordi-

nariam , quam in omnes fidéles habet, Parochus

Jusi

tamen non poteít dare. facultatem audiendi con-

;cpcrintwei

p od

feffiones fuorum fubditorum Sacerdoti non ap-

probato , ut conftat ex Trid, quod feff. 2g.e.1 g.

jis d

exprefsé dicit , nullum poffeab(olvere , nifi ha.

T

ii

beat beneficium Parochiale, vel fit approbatus.

abEpifcopo. — Conirarium támen docent aliqut

of

apud Dianam p. 5. tv. 4. re[olrt. 146,

od

Refp. 2. Delegatum non poffe alteri fubdele

43f.

Ámuti

gare. Ratioef? : quia aliud eft, dare poteftate

m

m Chnïï,

du

audiendiconfeffionem,qua pracisé per delegatio-

n

nem offertur ; alind, poteítatem fubdelegandi ,

qua non datur hoc ipfe, quód detur prima, ut

[ gapäw l"r

"

patet confideranti,& conflat ex /. . ff dv offfc.ejtm,

d

cui mandata efl Jurisditlio: ubificdicitor : da-

tam tibi Xurisditlionem mandare alteri non

poffe

du f&!qü

manifeftum eff,

Idem definit Honorius lII. ca :

i

enm can[am, de appellat, ubi facultatem fubdele-

l

gandi Jurisdictionem delegatam folüm extenditad

videni"feï*

delegatos fummiPrincipis. Aliud eft, fihanc

gt

ipfam fubdelegandi poteftatem exprefferit Paflor

: u æn(f

ordinarius ; ficut enim huic poteft delegare , ita

lg

poffet & lteri , ut fupponitur : fed in effectu

j

plusnon fequitur, fi delegato Paítor ordinarius

deleget poteftatem fubdelegandi

ergo fi hanc

egin ]uü ,

poteítatem Paítor ordinarius exprefferit ,. poterit

omu"F

etiam delegatus fubdelegare faltem nomine de-

unlvü

yiuP

legantis , ut notant hic Dicaftillo, Sanchez &c,

J lpf' IW

&econ;ra, fiillam non exprefferit , non potetit.

u

gSSIP

dele- :

4

y2

Artz'culm. 1,

m

!

delegatus fubdelegare; hoc ipfo enim, quàd noa

atiüm, hal

exprimat , cenfetur ftareJuri communi & modo

ficium vica

odinario delegandi. Illud tamen notatSporerp. 3.

lczurqu;üg

in inflr. confe[f. c.6. $. 2. & plures apud eundem»

Quarts

fi Parochianis tempore Pa(chali, qui fe invenieniat

infufficientem. multitudini confirentium, f1. oc«

Jurisdidtion

t Áiperor

curratalius approbatus , & facilisrecurfus ad pa-

Jristidion

rochum non (it , poteritis delegatus fubdelegare

lum volunt

ex ju(la interpretatione Parochi , qui fupponituf

qUöda G fup«

velle, nt congrué fuis ovibus fatisfaciat,

ilhm üa[m] (

436 Sancheznihilo

minus de AMatrimonio l.5.difp.

Walmptio

31. cum multis , quos refert,

docet , omnem de-

n ad v

farum (cui data eft

legatum aduniverfalitatem cau

Q ldem

poteítas judicandi de omnibus caufis talis generis

TNI

veltalis loci ) poffe fubdelegare , eó qued hujus-

Mtiat iens

modi delegatus cenfeatur ordinarius, idque pro-

bat ex /.1,ff- quis & 4 quo

. l. legatus, 12. ff de of.

hirah

btt]m isdi

Coxful. & l. cim prator.

12. ff. de Gudicijs. Ve«

oilm&)cmi

rüm his textibus Juris Civilis videtr praferen

ton po(['e fi

dus cit. textus cap.csm canfa qui eft Juris Cano-

[

Y Ncqï

tici , przfertim cüm etiam ex Jure Civili contra:

3-[36,74:,'&

ftium confílet um ex diclis z. priori , tum [ 4

Midaty, P

Sadice. 6. C. de udiciis , ubi exprefsé dicitur ;

hoc folüm competere delegato SS. Pontificis aul

mlll!lgi POHI

æiprincip

Principis ; fecüs omnes Religiofi , cüm habeant

m

Jarisdi&tionem delegatam ad univerfalitatem Cau-

0*

lmml ; mm

farum illius generis , fubdelegare poffent.

ninchk vero & Lugo , ut Jura concordent,docent

Tptur to

D)

probabiliter , non poffe (ubdelegare eum cui im«

MTM

mediaté delegata eít certa. Jurisdiclio , ut poflit

Qd

audire confeífiones , vel judicare de talibus cau 15

p

ene

De 314-71':4' i& ia;ze AMüniflri.

45

bene autem eum , cui committitur officium Vi-

in

carium, habens annexam Jurisdictionem, v, g. of-

mun d

ficium vicarium Paftoris abíentis; talis enim cen-

at

fetur quafi ordinarius , dum officium retinet.

d

Quaares 4.. Àn ad valorem abíolutionis feu45

ii

)!

IT

Jurisdi&tionis delegat futhiciat prefumpta licen»

:miunþ

. tiafuperioris 9. Refv, negative : quia in prafenti

f""mff'; Jutisdictionem przfumptam habets, cui fuperior

u7 fuam voluntatem non declaravit , jud:cat tamen,

J* quàd, 6 fuperier fciret , vel f1 peteretur facultas,

hU. illamftatim daret : hac autem non fufficit, quia

1 prafumptio non dat reipfa Jurisditionem , quz

, 017 tamen ad valorem judicij Sacramentalis requiri-

0. tur,

Idem eftde ra:ihabitione de futuro, quan-

stl!* do feilicet aliquis exiftimat , futurum , ut, fifu-

