funditur confufio, nec indetermipatio in decretum

t.;e:c;uläsd:ïcrm

Dei ; fed omnis confufio & indeterminatio fe tenetex

2777

parteimperfe&ti noftri modi concipiendi.

zja:*'hþ?unl f

D

Vr

$.4. Reflexiones Adver[arie.

D

ld

DEus decerneret Chriftum in priore figno üt depene

li

Vi

jl

THESLS Y

MERITUM CHRISTI.

rA

&"me ]

Ut

dentem ab aliquá Matre indeterminat? fumpti, ergo

li

1

hoc decretum pradeftinans Chriftum quoad fubftan-

| c—/?mriw,)

i

tiam effet confufum & vagum; fed vagum decretum eft

M D i

indecorum Sapientiz diving, ergo. D. A. Ab aliquá

Vi t a Tl

Matre fumptá indeterminato indeterminatione ignorantie,

?:

l

» þb l. Dite

qua fe tenet ex parte ipfius Dei IN. indeterminatione praci-

Qtpac

fionis , que fe tenet ex parte noffri modi cognofcendi C. Vel

Ug

D.C. Eritconfufum & vagum in fe IN. vefpectuintelledits

Ut ll

noftri , feu madi concipiendi C.. Deus enim fimul decre-

?

vit Chriftum nafciturum ex hác Matre, licit prisus à

Quo decreverit fubflantiam Chrifli & ejus Progenitores.

VU

^

l.

Deus pro priore illo figno effet ignorans ,

M

Iu

a

quid pro pofteriore figno fit fa&urus. R. In Deoponz

t li p

nequit ignovantia ; tum quia per (cientiam IMediam pravi-

hl

I

det , quid fub quávis conditione effet futurum 5 tum quia

1

l

L

fimul pro tot4 illà duratione per fcientiam V'ifronis videt ,

a

II. Merita Chrifti

que abfoluté futura funt.

non moverunt Deum , nec funt acceptata, nifi colle-

fatan

rP

It d-

ctim fumpta per modum unius meriti, & üt morte con-

feme r d

fummata; fed multa ex illis meritis funt reflexiva ad

lum deere

Matrem , ad Progenitores , & alias circumftantias, er-

ls m

gO ante hOrum præviflonem dCCC[n]illthatn non move-

]

fjs dmmt.ï

bancDeum ad przmium , &c. D. Ma. INon movertuuts

lat

[

nec funt acceptata in ordine ad totalem ( completam ve-

demptionem Mundi C. in ordine ad particularia aliqua pre-

rf

kcani t

mia N.

IV. Eo modo Deus vult merita & eo-

vijoem Deit

rum caufas , quo exiftunt; ergo vult merita üt exiften-

n u

tia per caufasdeterminatas. D..4. Dewiaordinari4 C.

de vià abfolut4, qualis f in decrezo Incarnationis, quo Det

sj lt

voluit Chriftum effe caufam meritoriam falutis omnium IN.

i

Meritum non videtur habere vim movendi,

nifiütabfolute , & actu exiftens ; fed fic exiftens caufas

i

/fi

i

g

habet determinatas , & Matrem deterininatam. D. 4

*

QO z

j

U

i

78

THEOREMA I. THESIS VÍfII/

,rültd

Ws .

Nifi üt exiffens dependenter à caufis , Aquibus effentialiter

vt

1

Tf*

peudebas C. per accidens folim $ub D. INon babet vim mo-

UM

» V

j

vendi fecundum exiflentiam fuam . vealem, cr athualem

fimpliciter C. fecundum exiflentiam , quam halet inmente

quort

T

yorett

€ voluntate Dei , quoad fübflantiam N.

(s

yii M

hu

&

"T-FERSES YT,

) ;;V.Qican&i w

E]N,miwismcmit ;

AMeritum Incarnatz'omls.l

L g

THEOREMA I.

ial [

Wi T. o d:

Jufti VT. Ateriti fant qua[dam Circumftan-

nIL

tias Incarnationis.

mj j t

l

Hiacam

INcarnatio confiderari poteft 1. Quoad füi decretum

& przdeftnationem. 2. Quoad fui executionem.

afif d

3. Quoad fuas circumftantias: Hic primüm Meritum

m metett d

reliquum Incarnationis quoad circumftantias abfolve-

m ardnantt

mus.

L Patriarche & Jufti V. T. non poterant

sibm d Cicfum.

méreri circum[lantias. Incarnationi intrinfecas , feu per fe

n mant prop

€um eá conuexas quia tales circumftantiz vel fünt de

z udnemdum a

intrinfecá faltem conftitutione Chrifti aut ejus meri-

emaz n

AL,

torum , vel faltem effentialiter ad Incarnat

ionem priüs

re; o

naturá fupponuntur, er

go funt principium meriti,

quiatecmeli

quod eft in Chrifto , &

gratiarum ac meritorum , quz-

at od

cunque funt in Juftis V. T. er

g0 cadere non poffunt fub

meritum.

N

II Ex hypothefi tamen Chrifti ven-

curi pozerant merevi circumlantias Incarnationi extrinfe-

Mam DD, a

€45, C per accidens connexas , [cilicet temporis , loci ,

fir-

pis: Merito 4liquo di

n ghi

ifpofitrvo quia non omnes circum-

ADODdef

i

ftantiz per fe & effentialiter erant principium meriti

uf

AL ff

ipfrus Chrifti , nec meriti horum juftorum ; neque funt

gwum,jïuk:g

7])

paris cum ipsà Incarnatione dignitatis, aüt etiam tan-

Bs

L

u

15)'!11,

MERITUM INCARNATIONIS. .

73

,WWW

Yz , ut omnem congruitatem operum excedant: Unde

"

! Nj

M(:;;.

Tufti V. T. per actus fuos prz aliis fe poterant difpone-

,'IJA 7!,(,'/(,71l 0&

;; accapaces & dignos reddere , ut fierent vel Proge-

" hità

nitores Chrifti, velaliam circumfítantiam per accidens

a

connexam obtinerent.

IIL. Sic eircumflantiam

Progenitoris meruit. Abraham ob obedientiam fiam

IT

Gen. 22. 18. EtDavid ob voluntatem & ftudium Do-

mino zdificandi templum. 2. Reg. 7. Circum[lantiam

Mij

Maternitatis meruit Deipara ob fidem fuam Luc. 1. 45

Corporalem vifionem Chriffi meruit Simeon Luc. 2. 26.

lÀl

Accelerationem Incarnationis meruére Daniel & varii

Jufti V. T. Ideo clamant Ifai. 64. Utinam difrumperes

l(l

l

celos , & defcenderes. Et Pfalmifta ait Pf. 11. Propter

J

!

gunitum pauperum nunc exurgam, dict Domin , &c.

(

]V.

Hzc tamen Juftorum merita videntur tan-

! Jilcfa ]

9t

AO

zum fuiffe congrua5 quiabona opera ex Dei ordinatione

Ym

"u

Mu

nv n

)

m

tantüm merentur augmentum gratiæ & gloriæ &ex

Hf

t

WV

fe non ordinantur ad ea, qux relationem dicunt fpc—

T La

cialem ad Chriftum ordinis fupremi. Nihilominus ta-«

LT Ia

men manet proportio quzdam cum circumftantiis ,

vt de

qua ordinem illum non participant fimpliciters non

lat u a

enim tancz fiunt dignimtis, ut Incarnationem z«qua-

ATTAQQDEY PHL

rent ; nec ita excedunt opera Patrum , üt iis ex cone

rincipium fs

gruitate concedi non debuerint; nec erant principtum

mentium

meriti , ergo cadere poterant füb hoc meritum:

rexopda lb

$.2. Reflexiones Adver[aris.

rv

Eritum PP. adæquatä compcnfatur augmento

ub n

M

gratiz & gloriz, ergo circumftantiz neque illi

Wix,l&(i;pï*

ommts d

merito corrcfþonderc Potcrunt üt præmium COIlgïU-

um. AN.C. Hac enim adaquatio non impedit meritum con-

racipim n

gruum, [i accedat Dei promi[fio » & aliunde non. accedat

m t

I Deus ab aterno prædefi-

impedimentum.

nivit

j auz:uaïf

*

Ce 4

yr

$o

THEOREMA I.

THESIS VIII.

j

fivit has circumftantias , v. £- Tempus certum execus

tionis ; fed hoc tempus nec accelerari , nec prolongari

J

J

7 Al!flq

,

gl

potuit, càm decretum Dei fit efficax ; ergo nullo mo-

j

do has circumftantias meruerunt. D. A. Predefinivi

n,',« rb( u

dependenter à previ[ione talium operum c» defideriorum C.

A

o

audependenter IN.

HI. Taliamerita Patrum fqp-

a

t

ag

ponunt hunc numero Chriftum, à quo habent vim

Ài

merendi, ergo & circumftantias eafdem fupponunc,

yici

l

& non merentur. D. l. Supponunt bunc numero Cbri-

m

ffum t decretum C. dit temporaliter pofitum , fecundum cir-

eumflautias non per fe vequifitas IN.

IV. Tales

g m D

circumftantiz fe tenent ex parte principii meritorum

um um d

Chrifti , fed principium meriti non cadit fb meritum,

mmquianpuspüff

ergo nec circumftantiz ille, D. Ma. .Setenent ex parte

yen, o

principi? merirorum Chrifli, fed tamen contingenter tan-

wmcndgum, u

aum cum eo connedluntur » feu per accidens C. pey fe , c* ef-

furia utiM m

^

fentialiter N.

V. Ex D. Th. 152. q..98. & 4«

ts odl

Nec etiam fuit propter merita ipfius Abrahz ; uttalis

qui; unqui

promiffio fieret ; fcilicetut Chriftus ex ejus femine na-

snithumtd

]

fceretur, íed ex gratuità Dei ele&ione, ergo Abra-

lr

(

in.cn d

ham non meruit circumftantiam ftirpis. D.4. INec

m LUCUIT

etiam fuit propter merita ipfius Abrahe quantizm ad eledlio-

m m (

qem C. quantum ad quandam comvenientiam & congrui-

Noneigus

t«tein IN.. Electio in Progenitorem Chrifti erat gratui-

UM quiaon

t2 , Íed hzc non impedit, quin Abrabam meruerit talem

quefet )

fonctitatem, ut effet congrué Pater. Chrifli,

VI.

sieiam it m

Acceleratio Incarnationis, & alix circumftantim non

Dumee

fuerunt altioris ordinis, quàm vifio, ergo eas eiiam

Vib Cfgt] TC t

potuiffent mereri de condigno. D. .4. Materialiter

: nc r

f'mpta , feu qua rales C. fumpta formaliter, feu veduplica-

ievay

tivé , quatenus funt Chriflü N. NeV T. A. N.C.. Éx di-

Qr;

&

h

v

W

Nl

Áierco

éHis enim meritum PP. compenfatur adequaté per augmen-

LT

um gratia Cr glorie,

Pifit g

THEÉO-

j

E

MERITUM INCARNATIONIS.

81

THEOREMA IL

4 1 T

m

rw; &00m

Patres tamen Antiqui AMereri non pofermzt

AUL

!n

D/!PM:(»

Jncarnationem quead [ubflantiam.

mirw/f/f/m"

Efle&imus hic tum ad decretum , tum ad execu-

Md pa[m.

tionem Incarnationis quoad fubftantiam ; Meri-

L?) i SHO bäbcn( 1

tum Decretinegant omnes: Meritum congruum Exe-

PUR Árpo,

cutionis admittit Suarez :

Sed cum Haunoldo con-

MU lor ( h

cludimus.

I. PP. V. T. neé meruerunt , nec me-

Ws i,

j

veri potevant Incarnatiouem quoad fid Decretum $. Vr

N

Tl

lu

quïa decretum Incarnationis præcemt omnem gra-

1 PR!F(!PEI RORU

tiam Patrum , & confequcntcr omne meritum eorum ;

Oncadt [ w

"

tum quia opus purz creaturz nullam habet proportio-

DL^ Jf//f/fm,wz

nem , five omnimodz zqualitatis neceffariz ad meri-

"w (h

s.'.frgmw [

tum condignum, five inftar feminis , cum Unione hy-

i

vt

e

poftaticá , uteffet meritum congruum; eó quód hzec

il WQ/"H

unio fit ordinis fupremi ; & tranfcendat omnia merita

14

f

4

gratiz; tum quiaScriptura & PP. decretum ÍIncarna-

^j

T.

tionis tribuunt foli mifericordix , & merita hominum

T. At

excludunt. Luc. 1. Sufcepit Ifrael puerum fuum» vecor-

ä!?!i. Dl r

datus mifericordia fus. Joan. 3. $i Deus dilexit mun-

II.

nyx.*mumadzif;':m

dum; ut Filium fuum unigenitum daret. &c.

inlm p

Necmereri poterant fubflantiam Incarnationis quoad exe-

Crlie

"

rat

u

eutionems quiaomnia Patrum merita pcndebant tan-

uam effe&us ab Incarnatione non folüm üt decretà,

^l

lleiH't.Wll/fn

j

Jl

í

ed etiam üt fecundüm executionem prævisä , ergo

iM

vlat

non potuerunt antecedere executionem fcilicet in pra-

u) [2] eiw

vifione , ergo nec eam meriti funt ,-ne quidem de con-

4 Muni

gruo: Hinc Scriptura non folüm decretum, fed &

executionem Incarnationis quoad fubftantiam tribuic

jj andoé

Gratiz & Mifericordie, üt fonant hz voces: $ufce-

AC P

pit Ifrael: Filium fuum daret. Ecad Tit. $.. Apparuit

" d

benignitas & bumanitas Salvatoris noflri Dei , mon ex ope-

Gc- *

z

ribue

(X

yif

82

THEOREMA 7I.

THESIS VHI.

IN

«t

at

vibw juflitie, que fecimus nós, fed. [ecundum wifericav-

gt

n

Jm(m [

diam fuam [abvos nos fecit.

III. Eftitaque gratie

u;dldm

TT

femen gloria , fed non Unionis hypoflatica s cüm enim or-

Ti

do unionis magis excedat ordinem gratiz, quäm gra-

nf

I

,a

tia naturam ; ideo cum eà non habet proportionem &

h

, t

cohdignitatem , nec ex naturá fuáad illam ordinatur,

n

deea t

nec aliam cüm eá habet connexionem , ergo necex ipsà

erit condignitas meriti , nec congruitas.

T wmliïm. f

i

gt

$.2. Reflexiones Adver[arie.

D Dd

meretur de condigno premium , etiamde con-

giuunio at

Qï;'

igno meretur id, fine quo przmium non obti-

l

fin d

netur ; fed PP. de condigno meriti fünt fuam beatitu-

qut nifmeFu

dinem , qua fine hác executione non obtinetur. ZV.

lm dga;fDW

Ma. . Alias enim meriti fuifent Incarnationis predeflina-

agl |

"

Ü

tionem , fuam c» Deiexiflentiam , crc.

II. Opera

vllitmstt

gratiz condigné merentur gloriam , licétgloria fit or-

iuvi ia

dinis fupcrioris, & gratia inferioris, ergo licet hec

Unio fit ordinis altioris , condigné tamen mereri pote-

THEO

rantejus faltem executionem. Difp. Ordo glorie non efd

J Meror

iufinite fuperior , cium per eam communicetur Deus non. fe-

g d

eundium effe veale, fed intentionale:: Ordo autem Unionis

fimpliciter eff fuperior , per quam Deus fe communicat in

N

effe entitativo fimpliciter infinite : Hinc gratia eff radix

pot pris d

Il.

€ (emen glorie , non autem Unionis bypoflatica.

delsmertumd

Saltem non eft tanta improportio gratiz ad executio-

xnt ; at

nem Incarnationis , quanta eft naturz ad gratiam;

xaniur [

quia datur habitudo inter gratiam & unionem, quz

tÀitu, w H

non eft inter naturam & gratiam. D. Prob. Datur ba-

hgt t

n j

Bitudo , quam babet ex fecv fuá digmtate connaturali IN..

Ccie C

^

que fit obedientialis C.. Sed bec babitudo obedientialis da-

M

IV. Gratia

tur etiam in naturA re[pethu gvatia. -

j ïl'r:?usa d

& Unio hypoftatica ordinatur ad eundem finem Vifio-

Eu Ein;mm

n1s

REU

MERITUM INCARNATIONIS.

^ MM y

8j

lL5

l

nis beatz , ergo major eft proportio. . R. Etizm INarura

u

/tj Qüme

vationalis ad eundem finem ordinatur : .Dein & gratia c

natura ordinantur ad. idem. Unrver[um . con[l'iuendum :

Zn.

£ Qu

Ex quo tamen non exurgit proportio dignitatis & aflima-

Av Prupon;on&

bilitatis in ratione meriti.

44 L2 ordm

V. Licet meritum pu-

rz creaturz non habeat condignitatem ex naturá rei,

O

100 ntct]

poteft tamen habere ex promi

ff

1one Dei ;

quia fuppo-

Íito pacto & promiffione debetur cuivis merito prz-

d

mium , licet illud non habeat proportionem intrinfe-

cam.. D. Prob. Debetur premium ex fidelitate C. ex con-

A0 t

dignitate meriti, aut ex aliquo debito connaturalitatis IN.

p

LEU

U

VI.

Etiam noftris opcribus non debetur pro-

Filluer

1

mium, nifi ex promiffione Dei, & tamen funt.con-

n oxavar, )

digna, ergo promiffio fufficiet ad condignitatem , vel

m uf

congruitatem faltem. D. A. IVen debetur ex juflitiá C.

r

) Wra

l

ex debito conmaturalitatis » feu naturá vei , cum gratia ot«

A^

D

dinetur ad gloriam N.

Y

dT e

i

THEOREMA 'HL

n

u

AT

,vD:a: v

f

IVec caufa /Meritoria effe potuit. ipfa FIuma-

nitas , aut Anima Chriffi.

d u n

if ummunimïix

öRigcni Anima, Neftorio Humanitas Chrifti tem-.

[*]

y gm:x j "i

re priüs exiftebant, quàm Unio hypoftatica;

]l

undcïx

is meritum aliquod Incarnationis tempore prius

Wj'ü«/

Il

Pt

concedunt : Naturá prius conceffit Alenfis : Conzra

I.

Qu gä ä&lïamï

quos cum Suar. Vafq. Gon. & aliis dicimus.

Nec Znima; nec Humanitas Chriffi meruit Incarnatiow

hum qu

nem per opera tempore priora 5 quia errorem Neftorii

i D

7] m

Concilium Chalcedonenfe , & Origenis Concilium

1

m

Conftantinopolitanum II. damnárunt , quód Chrifti

j

Anima ante corpus , aut Humanitas ante Unionem ex-

titerint : Dein Anima & Humanitas fic fumptz funt

g^

b

pua

WN N

$4

THEOREMA iII. "THESIS - VII.

sb

JPW ; siidl

puracreatuta, fed Incarnatio, utpote ordinis fuprc.

eui

mll r

mi, fuperat omnem condignitatem ; & meritum pure

j

creatura , ergo.

II. Nec Humanitas Chrifls

u

T

P

H

Uuionein bypoflaticam mereri poterat per opera eam maturá

atv

l U

pracedentia5 quia humanitas feunatura humana priüs

m i

fubfiftit per Verbum , & completur in ordine ad fe,

qn

i

. D)

quàm aliquid agere poflit , ergo naturz feu humanita:

ïw X glomm "i

ti nequeunt tribui a&tiones naturá priüs, quàm tribu-

( (j

antur fuppofito, à quo eftvirtus completa operandi;

ag

unde & Áxioma eft: Adfienes funt fuppofitorum. Dein

,O m

l

hzcopera naturá pracedentia vel fuillent ex gratià, vel

ïn«ümaimnud |

ex viribus nature? Gratia Unionem hypoftaticam

M adUnianzmhxäzM/

tànquam fui fundamenuím, & omnis meriti princi-

pium fuübfecuta eft : Narura ex fe ad tam füblimem

uf

WE

ordinem eft improportionata , ergo humanitas Incar-

j gmm, &nmcï

nationem peroperaetiam naturà antecedentia mereri

non potuit.

III. Unde excludumus meritum etiam

n r

congruum po[fibile , quod videntur admittere Lugo ,. Caje-

u Dj Onnirif;(

tanus C plures Scotifle ; quia meritum congruum re-«

af

utmd m

quirit proportionem cum pramio, non quidem aqua-

litatis, fed habitudinis & congruitatis , quam habet

FTTT

ad movendum remuneratorem ; fedtale non eft opus

ia s. &

V

creatum ; quiaactus gratiz plüs differuncà fubftantiá

fijim.

veetints m

Incarnationis ;; quàm actus naturales à fupernaturali-

bus, cüm differant infinite ; fed in his proportio illa

a, tguneni

non eft, ergo minüs erit in illis.

Bwf nl

LT

. $.2. Reflexiones Adver[aris,

tmumond

Afil. Homil. de Humaná Chrifti generatione ait;

f

11h

um

bl lx

Humanitas digna fuit Unigeniti divinitati conjun-

L'.:;;*:goüm,

gi;ergo. D.A. Fuit digna dignitate meriti IN. congru-

Lrin W,*C[J fe

eutia , velcapacitatis, quam babuit, ut conjungatur di-

Ub L r [

einitati C.

II Ex Pf 44. Dilexifti juftitiam.; .

N

pro-

! Wt

"MERITUM INCARNA IIONIS.

8f

dl Ut r

proptereaunxit te Deus,Deus tuus oleo lztitiz ; fed PP.

MTM

per hanc unctionem intelligunt Incarnationem ; qua

N Wlltllliïwv

ibidem tribuitur merito, ergo. D. Ma. Per T Propter

Lf'HJWinU t

intelligendo cau[am meritoriam N.finalem C. Nam S.Aug.

li

J

ineundemlocumait: Ur diligeres juflitiam, te Deus un-

10f

TUf à

xerat,

III. S. Ambr. & Hier. intelligunt cau-

Bul humw—

(fam meritoriam. D. Et fimul par Unttionem intelligunt

T.

Unionem IN. gloriam refurrectionis , & exaltationis nomi-

«2 UT (peran

13

nis, quam meruit Chriflus C.

IV. Angeli priüs na-

131 :

turá meruere gratiam in primo inftanti fuo habitam;er-

A WO

o & Unionem humanitas fic potuiffet mereri, Diff.

J

M

"Angeli antecedenter ad gratiam, non humanitas anteceden-

V OO

M.

n

l "ïl";

ter ad Unionem babebat fubfiflentiam. 2..Proportio eff opevis

tleadtn li

ereati fupernaturalis ad gratiam, non ad Unionem.

V.

A&us contritionis eodem inftanti elicitur prior naturá

m Mm lr

Y

[^j

Ll

ad gratiam, & tamen di

o

nificatur à gratià, ergo &

UAU

&t

dhimuwntott

actus elicitus prior ad Unionem ab hác potuit dignifi-

"T

ln

u

cari. Difp. Contritio prior naturá ad gratiam dignificatur

t«l ..'F.T:'.'.".L"! fe

propofleriori à gratiá ad obtinendam gloriam ceu pramium,

I mzque

nj

non autem ad obtinendam banc ip[am gratiam dt premium :

aX

Sed. actus prior Unione dignificari deberet ad obtinendam

!:m",lth

apfam unionem, 2. LAgens pro priori ad effectum- debet effe

bldemnduy

lr la

fobfiflens.

VI. Potuiflet Deus operibus anima

ls lipmar

praexiftentis faltem promittere unionem hypoftati-

cam , ergo meruiffet. ZV. C. ZVon enim congruum , fed

idprptr à

debitum fuiffet , eam dare ex fidelitate in promiffo fervandá,

. VII.. Meri-

"

mon autem ex congruitate operum.

h

int,

tum cong

o

ruum non debet habere æqual'itatem,fed COnl4

!

^

gruitatem ; fed hanc habet meritum creatum cum

[i

gratttt i

n

Unione hypoftaticá, quia funtin eodem ordine füper-

mOLI

naturali; & opera mereri pofIunt prezmiuim fuperna«

turale. D. Prob. Sunt in eodem ordine fupernaturali re«

, m

moio , G infinite inferiore C. proximo vvel equali , vel infi-

[/171

! f ]hïv?

« D)

p

$86

THEOREMA IV. THESIS VIII.

m

s

ii

r«

nité non diflante IN. — Similiter merentur opera prz-

mium , fed non improportionatum infinite.

; M

Ü

4n ;

THEOREMA IV.

«s

»mmhl

j

JVec Chriflus completé fumptus potuit. effe

rE

,

caufa IMeritoria illius.

" wmïcm

X Ceningk Incarnatio Chrifto eft data ob merita

i La

conditionaté futura przvifa: Ex Sw4rez, Chrifto in

Eu

yjia pl

ordine Intentionis predefinito dari potuit ex meritis

:-'lngnd yum.

Unio in executione : Ex Perez Chriftus ob excellen-

;Lip[uu wl

tiam decretus mereri poterat Unionem ex alio motivo

;4.2.5-&

?

v t

dandam : Ex Benefpei & produ&tio & meritum fui

d at

ipíius eft poffibile: Contra quos univerfaliter , quia

sqen, o r

breviter, concludimus.

ss

I. Chriftus primam

Incarnationis exiftentiam 2erer; mon potuit per opera

ücin lnvl

«ntecedentia , concomitantia , aut confequentias Si enim

ántecedunt Chriftum, non funt Chrifti : Si confe-

.

TT

quuntut , fupponunt Unionem üt fuí principium: Si

|

ceoncomitantur; vel vim füam merendi habent ab

Pa D

Hypoftafi unità ; & fic non fünt priora & meritoria

tj d aemm

Unionis : vel nen habent ab eá vim iftam ; & fic ite-

Üoniutm qud o

rum non funt opera Chrifti, fed humanitatis fecun-

fs t

düm fe fumptz.

II. Speciatim eam mereri non

J

Il My

potuit per opera conditionaté futura previfa 5 quia meti-

i, lD

tum nequit movere nift previfum üt abfolut? extitu-

il r

rum, ne Maffilienfibus faveas; fed hoc non videtur

TL t t

exiftens abíolute , niíi videatur exiftentia Chrifti,

^ utrdgitgy,

HI.

Nec Chriflus exiflens inintentione mereri po-

t LT

tuit Executionem quia ante decretum executivum non

igtcne

potuit pravideriàt abfolut? extiturus, ergo nec mereri

"

LE

"

potuit; cüm femper priüs fit effe, quàm agere.

IV.

dl u

Nec motioum noyum. addit vim merendis

non

Gf ] Wf;l«mi

lii fj

T m

!

MERITUM INCARNATIONIS.

87

Ut :

ii

&onenim habebis premium aliud, nifi ipfüm meren-

tem: Nec Chriftus foret ditior cum pramio, quàim

cum merito præcisä; Undefecundum decretum eífec

J

remunerativum , üt fuppunitur; & non effet remune-

rativum ; tum quia nihil daret ultra meritum ; tum

"i';Wu//g

ul

quia alioquin ex eádem ratione omnia opera bona ju-

ftorum poffent compenfari per feipfa àt fecundo de-

] ü d;,[; ob n

creto volita, & confequenter prima

e

o

eratia üt fecundo

E lus Ci;

decreto volita poffet cadere fub meritum, cujus ipfa

1 ts

V. Hinc Produttio & Meritum

eft principium.

Jths vtl

fW ipfius non videtur po[[ibile 5 quia ex D. Th. 1.2.q.

QO d m

LI4. à. . ad 3. Idem non poteft fimul effe caufa, &

b m

effe&us refpe&u ejusdem , & fecundüm eandem ra-

unvrlir, qui

tionem , ergo principium meriti, quod eft caufía , ne-

. Cf pina

quit fimuletfe effe&us, feu premium ejusdem metiti ;

M W?" q

aliàsenim eadem unio effet prior & pofterior feipsá.

tnjqniu n

t nl; d

$.2. Reflexiones Adver[arie.

i ia

Poc. $. Dignus eftagnus, qui occifus eft , accipe-

vodldet d

-^re virtutem & Divinitatem , fed dignitas aliquid

d oeora

accipicndi eft meritum. .22. Mz. Dignus eff accipere

d K

Divinitatem quoad manifeflationem. ejus per gloriam re-

ais ts

furvelitonis & exaltationem INominis C. quoad unionem

AN.

meumM

1. Ad przmium fufficit , utexiftat in pre-

viíione , fed Deusante executionem vidit merita Chri-

d

vll ette

fti abfolute futura, ergo executionem potuit mereri.

nenmitt

D. Mi.. Ante executionem temporaliter fackam C. decr

a n

tam, feuante decretum executivum IN.. Abfoluta opera-

150 fupponit abfolutam exiflentiam c fubfiflentiam : Hac

n s

autem decretum executiuum ab[olutum.

III. Finis

n

poteft effe caufa & effe&tus fui medii , ergo & meritum

us

ücy quäm :

poteft effe caufa & effe&tus fui przemii. Dif. Finis

catifat , ut fit, non quiaefe s. ideo non prerequirit exiffen-

"T. W]'

»

tiatn

«V IN

88

THEOREMA IV. THESIS VIIf.

rianm vel in ve, velin pre[cientiás fed caufat fecundiom

]

jb

efft po[fibile apprebenfum üt bonum , c caufatur fecundim

L

j

effe actuale veale finé contradickione : Sed meritum caufats

quiacft s ideo requirens exiflentiam faltem in prefcientid

tol

cau[aret , ev cau[aretur fecundum idem effe cum contras

diéitoue.

IVPsSPP.. V. T.

ratias habuerunt

li

N

propter merita Chrifti tantàm futura, ergo & Chriftus

promereri potuit fuam Incarnationem faltem quoad

n

executionem per meríta przvifaüt futura. D. A. Prop-

!u

eDes

zev merita futura abfoluta, & exiflentia pro certA temporis

:

s i « Deq

differentia, in quà Deus videbat. C exiffentiam Chriflis

é merita ejus exi[lentia C. alio stnodo IN.. Merita pravi-

mgeazmvï j

4

N et

derinon poflunt àüt abfolute futura, nifi jam fuppona-

tur Incarnatio abfolute futura; quia Incarnatio eff prin-

Ü

cipium dignificans bas achones , ergo nequit efe effectus

!

smeriti havum achonum.

V. Gloria caleftis non

2.; fDl

v lts VL n

datur nifi dependenter à meritis, licechomines ad eana

T um t

gratuicö prædcüincntur, ergo etiam executio Incarna-

Ó

tionis dari potuit dependenter À meritis Chrifti , licet

ad eam gratuito przdeftinata fit humanitas. 7.4. Difp.

!]

Pradeflinatio quoud executionem non eff. principium meriti

in bomine , - m efl poflerior merito $. fed Unio bypoflatica

(CiLQ

pro aliquá temporis differentia efl principium meriti , ergo

&t exiffens , feu quod idem efl , quoad executionem nequie

$ prptc p

dari dependenter à merito.

VI. Deus videns per

m Joun ;

"

Scieniam Conditionatam : $; uniero bypoflafrm Perbà

cï;':-uq;z

vum bumanitate , eliciet bos & bos achus meritorum 5 Vo-

tf n

teftdicere, & decernere: Volodare Humanitau unio-

',!.IX ?

T

j

r

nem, quiaeftbeneoperatura; er

o

[64

o dabit propter me-

M

TA

ritum.. AN. C. Confanditur bic caufa finalis cum merito-

ll

U (

ri4 5 nam T0 Quiaili tantum dicit caufam finalem , non

n L7

1

meritoriam $. merita enim effent finis, ad quem dirigere-

! f«)

tar unio ex tali decreto,

THE.

]A

"o

m

H H j

T

MOTIVUM iNCARNATIONIS:

IÀ

10 WWV '

u

"I

IHESIS JX.

^ Mf

r

AMotioum Inczzrnationix.

W

"Wi

THEOREMA I.

li

t

lr

Caufa finalis, feu sotiva principalis efl

Remedium peccati.

^AT qu

ln

h

Mi

W

N

On difputamus finem ; qui ex parte Dei eft, & nes

T

i

T

ceffario ipfe Deuseft; (ed eum, qui ex parte ob«

jecti voliti eft : Dequo refolvimus.

I. Remes

dium peccati ff veri fimi, & motroum Tnzarnationis faz

«; Sic enim aperte docemur Luc. 19. Zenit Piliu

a;nt'rwfmfrg,

hominis [alvum facere quod perterat, 1. Tim. 1.Chris

i[

"

flns fefus uenit in bunc mundum peccatores falvos facere.

3Nn

Joan. 5. 76 Deus dilexit mundum , st Filium faum unis

AW

Mu

M^

genitum daret, ut omnis s quicredit im ipfüm s non pereats

(

fed babeat vitain aternam, — Item ad Gal. 4. . Matth;

vasr Cl lt

18.11. &c.

IEL. Remedium peccati eff motis

as [ D)j

vaum Incarnationis quóad fubflantiams : quia Scripturá ex

p

primens caufam finalem , non tam. imodum ; quàm

AUn IJ)pnjmu;

ipfam fabftantiam attingit; fed ipía Íimpliciter & fin&

m wrtny

àddito affirmat, Chriftum veniffe , apparuiffe , defcenz

at u

diffe propter peccatum ; prztér Citatós enim textus

Des du t

iterum 1. Joan. 3;dicitur : Zn boc apparuit Filiis Deis

]

7

h

Mm V H(ii

t diffolvat opera diaboli. Rom. 3. Quem pofuit DDeus proz

"n

n

pitiarionem per fidem propter vemi[fionem omríium deliclos

Ti

rum. Etor. Tim. $. Fidelis fermos v omni acceptioné

dignus , quia Chrifinus venit in bunc sundum» peccatores

i

at m t

f«lvos facere.

HI. Remedium peccati . & origi-

ur;m] jinifm'"

talis, Cv eilualis fuit motrvum Incarnationi 5 quia ad

Tit. 2. JDedit. fémetipfum pro nobis ; ut nos redimeret ab

l qum Ul !

emm iniquitaté: Rom. . Sanguis. Filii

In Ls $ent.

efu emundar sos

4

f

T

yi

J

jin

50

n

"T LE

; 'THEOREMA L. THESIS IX.

] IM

I

IV. Remedium peccati Origi-

,il)

ab omni peccato.

[

nalis eft motrvum principaliu s quia malum eft totius na»

3h

p

ub

tuzz , & omnium beaditudinem fupernaturalem impe-

J

T

;Cffïïïïm

dit: Ünde i. Cot. 1 1. Sicut in Adam omnes moriuntuv,

ynm.

!

V. Unde

" hv

ii

fic in. Chriffo oximes vivificabuntur.

Chriflus veniffet . ft folum Originale fuiffet s quia Verbum

K

D sl,f,ms

eft Incarnatum , ne periret totum gcnus humanum.',

TTE

fed fi daretur folum Originale : & nullum actuale , ad-

TL

) n

huc propter folum originale periret, ergo vere venif-

Qufxäiu

fet, fi folum originale fuiffet.

'

l»;;cx if dent

)4, gt 4

"

$.2. Reflexiones Adverfaris.

j

à

"

'

Iincarnatio eft volita in remedium peccati, ergó

Á

arptral x

er accidens eft volita.. D. .$eq. $i TÓ. per accideus

li

H

W

Il

idem fignificet ac contingenter , & mon propter fe (olam C.

9s D

J

idem ac cafualiter , d nonex perfetda [cientia , intentione,

Il. In-

Q ordinatione Dei eam decernentis IN.

Tij

earnatio eífet volita ex occafione peccati, ergo effet

bonumoccafionatum. D. C. .5 per bonum eccafionatium

D nf

wijti

intelligas bonum pendens es occafione aliqua , licét aliunde fit

à Deointentum & preordinatum C. puré cafuale, quod pre-

III. Inconve-

iW '?i(i';(

ger intentionem agentis evenit IN.

enobilius, fed

-

hiens eft bonum nobilius otdinare ad 1

[e]

Hide ho

Íncarnatio multó eft nobilior redemptione noftrá. D.

W loquimur,

M. Ad ignobilius tanquem finem ultimatum C. immedia-

Vandini i

um e proximum. IN.

IV. Quod eft fumme

aenimel vl

amabile proptet fe, & propter perfe&tionem füam in-

, 00

trinfecam , non poteR convenienter amari & intendi

[f

Zh

tanquám medium in ordine ad alium finem minüs bo-

num; fed Chriftüs eft (ümme amabilis própter intrin-

hlss gj

k

J

[ecám. perfectionem & excellentiam , & remedium

lii

UM

eccati eft minüs bonum , ergo. D. Ma. $i fumm?

li

/

LP

[i

ainabile folam babeat amabilitatem in ratione finis C. .5

[77//7]

"

VRRv

MOTIVUM INCARNATIONIS

9Í

AU

Ms

&C0d P

eain babeat tum in vatione finis , tum medii IN. Objetkum

11

1 ii

T

[;

amabile potefl. comvenienter amari ob quamlibet amabilita-

od

TU

[

Ril

tem , quam babet , froe fum;m Kfits fFue non fumina.

Vi

^H

Medium minüs amatut qmm finis, ergo faltem Deus

"n

minüs àmálffec Chriftum , quini hommcs redimendos;

*^ QUi Y

D. A. Qmmz finis uliimat uitentus C. proxzme e immes

HU

diaté IN.. Nel D. i ]ïim pure ametur t medium ob folam

Pur *

bonitatem vefpedirvam à fite participatam C. fí. ametur in-

VC Yen

Juper ob bonitatem fuam abfolutam» quam babet in fe N.

VE

Qui efhcacxter amat finem, amat & medla,

&rcqulfïta ad eundem ; ergo Deus ficamat peccatum; :

LT

AJ»P!J[V

D. A. Siponantur abeos qui intendit finem C. fecus N

Qu*

TEUM

m

VIL

Saltem Chriftus exiftentiam. füam debez .,

? À

CUT lbf

hd f

ret peccato. IN. .. Sed debet eám bonitati c» poteutie diyis v

U)I

/fnr(

ne elicieuti tantum bonum ex imalo ; quod folüm erat occafíos

hi

imo G obex , nift Dei bonitas ei veffitiffet.

53

]

)

!

TE PecC4O, 00 £

THEOREMA II.

AT HUR

Efl motivum fin? quo non , ita ut Chriflus no

ii t df

veniffet Adamo mon peccante.

Taful ul

Emedium peccati juxtà ómnes erat motivum In-

TI. ha

dw"omhu l

carnationis quoad circumftantiam Paffibilitatis :

npüend jri 7)

Hic de Incarnationis fubftantia, & dé motivo ff? Quo

umm( [

o loqulmur.

I. Varia quidem fumt motivá

gt lmm

Jncarnationis. in ipfis eziam Scripturis affignata ; Incars

:M

natio enim eft volita ob ipfiusmet Chrifti Excellentiam.

MU

gt ltem

4d Coloff. 1. 19. ob Dignitatem Capitis oninis Ecclefiae

yu &i

ad Cel. 1. 18. G ad fpb 1. 22.0b Sanctificationem no-

jnnem ml

fïrampr 1.3. 0b Magifterium noftii o4n; 18.37;

ADPOFWF [

&c.

j; k

IL Hazctamen motroa non funt adequatas

totalia» & precifa, [ed comprebeufa in ïedemptzme perfes

DM'I N

&4; Jfve partialia , fecundaria & impulfrva tantum 5 a«

"MA

z

W

€u£

92

THEOREMA 1II.

THESIS 1X.

WMM l

n

cat enim facrificium Crucis , feu Incarnatio fecundüat

o

j

jm:

du

rationem paffibilitatis przter remedium peccati in ip(is.

qm j

n

f

etiam Scripturis affignatum alia quoque habet motiva,

li

jnt !

nplN

dH

(f

itfunt Oftenfio Charitatis Dei , & glorix divinz, Tra-

«

»e

€tio noftra ad Chriftum, Exaltatio nominis & alia;

gt

d

nec tamen juxta ipfos etiam Adverfarios hec funt mo-

p fieti

?0

tivaadzquata & przciía facrificii Crucis & paflibilita-

tis: Ita & de aliis motivis contra Adverfarios loqui«

(

qiedla

iur; cümeademratione, modo, & tenore in Scrip-

li omem

turis proponantur.

III. Accedit his, quod

ï.i:thm?o(mom

Seriptura bec alia motroa modo fatis aperto fübjiciat moti-

j n

s« noftro finé Quo non $. Sic foan, 1. Chriftus àt Magi-

nin ; !

er venit, utilluminet omnem hominem, fed exiftens

tem intenebris peccati. Lauc, 1 $.. Venit àt Paftor, fed

p H

utquareret ovem pcrdit,am. Lut.1o. Venit üt Largi-

U ppus

torvitz, fed inftar Mediciad zgrum à latronibus per-

^ w o

cuffum. 7Mattb. 25. Venit üt Sponfus, fed fponfus

ïkï..ui

fanguinum.

IV. Remedium igitur peccatí

Fftüïl]ïllü."fi

(

/

mobis efl motioum fint Quo non;. ipfa enim Scriptura no-

ia

Wi [ Ll

bis videtur excludere alia motiva tanquam pfimaria,

inm

wtDun d

adæquata,&præcifa ; namLuc.19. ANVon'veni vocare

ietiptga

juflos fed peccatores. Maxth. 20.. Filius bominis non ve-

hn

nit minflrari , fed miniffrare. Joan. 3. INon enim mifit

tins, m

Deus Filuum fuum in mundum , ut judicet mundum , fed ut

V. Hinc.Adamo non

w um

mundus (alvetur pev ipfum.

geccante Chriflus non veniffet exxprafenti decretorum ordine;

uj cim i

nonm D

quem Scriptura , & Patres monftrant ; SienimScriptura

trdltn

nonnullis videri poffet fubobícura , apertiffima tamen

t VN.L

Af fl!i(]!l,l;

eft declaratio PP. S. Athan. Orat. 3. contra Arian.

T

Tl

li

i

Vg

A?Z:cq/]ï.tas quippe , indigentidque bominum anterior. efl,

quam equs nativitass quáfublata carnem non induiffet. Ec

17

li

I

paulo poft.. IVon igitur propter feipfum » fed propter falu-

M

dl

UW

ho-

Mdl

l

&

du

Al

Ia

10]

tem nryïmm 4dvenit. S.Aug. Ser. 8 . de Verb.Apoft, .5;

me

Ts Ch

TWb

l

MOTIVUM INCARNAÁTIONIS.

IHC&manM

E

Y

def(Qxb

$o son perüffet , Chriftus non veuiffet. Similes textus Pa7

VL Hec

