AMedium enim non diffribuitur,quia non licet dicere : Ontne;'

.W*"W j Cf

quod eft bac perfonalitas , unitur immediaté s; quod alibi ad

W fl hr/mn

fplogifinum expofitorium vequirimus. Hinc D. Ma. Hac

]

fifi

pevfonalitas immediate unitur, üt vealiter adequatéeadem

1» 0141 1f

eum naturA » finà diflintlione mediat4 in tertio IN àt ab

] M

vt

e4 inadequate diffintla diffintkione veali mediat in tertio C.

De hbac diflintlione vide Tradt. de Deo Th. 3. T beor. 3.

NH

N.

Hzc unio eft phyfica , & confequenter

!

L

/

phyfic? contin

o

git Verbum , ergo nequit immediaté

phylice contingere Verbum , quin fimul immediate

Ww&ym&fm

"

"n

mlv

contingat id, quod phyfice fibi identifica.. R. Sufficit

"

1

d.

zs

u d

I Immes

P

Ad non - unionem inmmediatam dijïimf?io mediata in tertio.

2. D. C. Si immediate idem fecundo loco fignificet ac iden-

n 1 [Wf

tiée. C. fi denotet rationem formalem uniendi, IN Loqui-

icitat, at

|

mur de ratione formali, cur natura divina dicatur uni--

j

-afm,mm&m,«.

ta , an rauone fui , an ratione perfonalitacis Verbi, qux

ij m X V

nobis eft ratio formalis immediata; Deunione autem

andit,

jl ii

identice fumptä nulla quxftio eft.

aslf m

$.3. Refl. de UInione AMediatá.

IT v,nvrhnmq'.n )

Ediat? uniri eft uniri aliquo medio , quod eft uni-

v n

tum alteri ; fed natura divina non unitur ullo me-

iif

dio unito Perfonalitati Verbi, vel Humanitati, ergo.

T Ui

n

f

D. Ma. Siim - & mediaté unita [int diflincta vealiter ada-

4

((

d

Bii

quaté C.. fi vealiter immediatà n fe identifientur ,. licit

ff

idi

anediaté diflinguantur in tertio N.. Mediate uniri hic eft

j

^(nu

Adentificari illi , quod formaliter , C ratione. fut wuitur , fi-

J UP

n

fii,

"

veutloquamur cum D. Th. q. 3.a.2. ad i. Eff fubfi-

J (

Ll

n

flere in eadem bypoflaft , cuà bumanitas efl immedtate unita 3

PT

hi

T d

ftve eft non. differre fuppofito , quod eft immediaie wnitum.

j

"T

ii

rP ,

1.

Ex eo, quod perfon:dims Filii formaliter &&

quitut , quod naturaà re-

immediatt producatur ; noncfe

13

alitet.

^i

chOIW'

-

MSON

É 2.6

THEOREMA IV. THESIS XI.

x.ï

h

al

:

j

iteridenuficata producatur mediat?, etgo nec ex üni-

j d

uü

u^

du

one immediatà Verbi fequitur mediata unio naturz re-

:Pe "fl

Ia

(io

aliter identificatz. Diff. Denominatio produtli famplici-

"o

ter vepugnat in natura divinás quia aliai natura Patris

j

od

Á

n

di/lingueretgur fï naturAfili , C non foret unus Deus. Unde

D

«muns

z

bac denominatio nec im - nec mediatà comvenit natura : Sed

?I

ao

deuominatio umiti mom babet fümilem imcomvenientiam.

umpuj

Il.

INatura communicatur Filio, non commu-

ii

"

nicatà Paternitate , lic?t Paternitas identificetur eílen-

WM'

od n

tiz , ergo etiam Filiatio uniri poteft Humanitati, nullo

ag

modo unità naturá , lic:t natura identificetur Filiatio-

« Hinc k

ni Jf Pateruitas babet. oppofitionem cum Filiatione.

nf

que eppofitio impedit communicationem Paternitatis , dum.

iv.mï CF» ,

D6

conmunicatur natura : At natura non babet opyofitioness

Z[J'I

Bilhit VM'M'

li

cum bumanitate , ut impediat ejus unionem, dum unitur

;nfeäias FU à

perfonalitas Filii.

IV. Euamexeo; quódnatu-

LL

rauniatur mediat?, non fequitur , ullo modo uniri Pa-

unc enim t

ternitatem , licet Paternitas identificetur naturz , ergo

necex eo , quod Verbum uniatur immediate , fequitur

f V. al p

quód ullo modo uniatur natura, licet identificentur.

tugnat as

JDifp. INatura, dum mediaté unitur , mon unitur ratione

(xmptis a

Bminemat

fs. féd vatione. Verbi, ci quatenus identificatur Perbo,

ergonon fit. denominatio communis omnibus perfonis : Sed

n ul Empm

Verbum unitur vatione fui, c mediat? faltem eandem dat

atturt odl

denominationem omni ei , quod eft idem cum illo , fi aliunde

at LU

qon eff vepugnantia.

lm a

tuYcelario m

THEOREMA IV.

Vaermutan,

Csltrenr

FIinc Unio facta eft in Unitatem Perfo-

"4 n0n INatura,

AC

d lhppor

u flr A

C

Üm unione immediatá períonalitatis, & mediatá

Vi n

"

iC n

: diyini.lacis connectitur quaftio altera , an hzcunio

^

Wa wf

1

facta

' THES[S il

D

PERSONA ASSUMENS.

4 L:

127

cx

^ (ffny,

[

E

V

fata fit in Naturá vel Perfona, five quod perfectiüs

üa«aunmp :

quaftionem expiämit , an factafit inunitatem Naturz

WMW if h

velPerfonz , ut refellatur error tüm Neftorii ftatuentis

"W M

7 Mily,

duas & naturas, & períonas; tum Eutychetis volenus in

| J"mfr!mm h)

W

Chrifto effe & unam perfonam , & unam naturam, vel

UT

pet converfionem unius naturz in aliam,vel per mixtio-

u7

L.

M

h

nem,;velper compofitionem : Unde refolvimus.

itumm

Unio facta eff in Per[omu, feuin unitatem Per[ona ; propte-

)H

[v

tea enim unio hypoftatica, feu perfonalis communi no»

UR

minedicifolet: Etideoin Chrifto Deusde homine , &

A f

homo de Deo przdicatur fubftantialiter, feu fubftandi-

[

ve: Hinc & unitatem períonz apud Raynaudum de-

1,",';&] m A'f

finiunt CC. Ephef. Chalced. Conftantinop. Lateran.

M n nl

Etin Symb. Athan. confitemur:. Unus eff Chriflus, unus

'!:m D7

t

ton confufione fubflantie » fed unitate perfone, 1dem eti

an

E

confenfus eft PP. apud Petavium , & Alios.

Unio zon eff. fadla in uaturá, feu. in unitatem naturas

hunc enim errorem profcribunt CC. Gen. II. a&. 5.

" L

p

lm

Gen. V. coll. g. can. 8. Hifpalenfe IL. c. 13. Idem

d) A

jf

repugnat communi feníui PP. apud Rayn. Repugnat

qmMN

n

& 5cripturis, qua Chriftum verum Deum,; & verum

L

Hominem apertc dicunt, eique tribuunt animam, car-

gl

[

V

nem, ofla, corpus palpabile, pafïïbile, ergo ineodem

WE'

natura manfit humana, ergo.

IH. Undeamocr

fin w.&x':

Mluna

b

4

unitas illanatura nonpotuit fieri per Comverfionem unius in

eliam . aut per Confumptionem

uiaid; quod converti-

tur, necellario mutatur & de

;

init; fed repugnat Di-

vinitatem mutari, aut definere : Si veró defiic, falsó.

u

Chriftus diceretur homo, incarnatus , patfus ; -cüm

IV.

[iiánDue

hQCC naturam lePPODEmE permanentem.

"

Nec fieri potuit per 7Mixtionem fubflantialem utriusque

'i'*kx i

nattra; quiaex hac mifcibilia vel transmutantur , vel

m alrerantur , ut refultet na-

c,orxumgüntur , velífalte

zf:azlummh'fg

»

!

f

Ef 4

tura

M

AU

128 ITHEOREMA IV. " THESIS XI,

AA

V

tura tertia; quz divinitati repugnant , & Chriftus ex

Dj

Pontiol K

g

matutá hàctertia dici non poflet Confubftantialis Patri

li

"

fecundüm divinitatem , & Matri fecundüm humanita-

NU

].

T

tem.

x E

[

V. Nec fieri potuit per modim imateria cr

n

i

sV

jformes feu per Corzpofitionems cüm hac fic ex naturisin-

AK

1 0addt

l

complctis, & naturaliter ad invicem ordinatis: Si ve-

[

i qui

xouniretur ütaurum argento; Chriftus foret ens per

nl :

j

accidens, &c.

LL

$.2. Reflexiones Nefloriane.

j

jl n

E eodem füppofito non pofünt dici contraria; fed

qim C gt

D

de Chrifto hec pafïïm dici Poühnt, ergo non eft

ld um

unitas, &unioin fuppofito , feu períona.. D. Mz. De

x D Qu

"uT

eodem fuppofito, quod unicam babet uaturam C. drver[am

N.

II. Anteunionem jam erat unitas perfonæ,

afat.

[u4

ergo non efteffectus unionis, er

o

onecunio eft inper-

.

Íona. D..4. Unitas perfona üt fubfiffentis in unicA maturá

€.induabus N,

^TI. Terminus actionis uniiiva

D. enmprati

ellet períona Verbi , fed terminus actionis non poteft

cerpom&w

c(le anteactionem. D. Ma. Effet per[ona V'erbi ut una;

D.Ma Oa

feu materialiter fumpta IN.. formaliter ut unita , & àt. fus-

qud ii fugj

lat g

fjicm induabus naturis C...Hinc aute atlionem erit equs ter-

aninus snaterialitet , mon. formaliter fumprus.

IV.

Symboho A

Damafcenus, & Alii humanitatem dicunt inftrumen-

tDeusi hm

tum Divinitatis ; fed inftrumentum retinet fuam Per-

ammitfhn

fonalitatem re[þe&u operantis , ergo humanitas reti-

"ltebcda.

net & fuam , ergo unio & unitas non fit perfonz.. D.

i 31:(/(1//1)/1/1/3;.!

Ma. Pnffrumentum perfonaliter conjunttum | C. fepavatum

k

3 diz

.

a.

V. Períona ex Boctio eft naturz intellectua-

Ckas ia

lis individua fübftantia; fed taliseft natura humana in

[

if (

^

Chrifto , cüm univerfalis non fit, ergo unitur finc uni-

fi , g

Al

tate perfonz.. D. Ma. Efl indvvidua fubflantia completa,

um

I

AUb

J

l/lm [

ij

"

feu proutin ff Qger fe fulfjit C. ad aliam ordinata s qïzæ

V. r

PERSONA ASSUMENS

129

Uma.u T

ia alio fubfiflit IN.

VI. In.Chrifto funt duz genera-

n m M ü"mbihl'[

tiones, acterna ex patre, tempomhs ex matre, fcd gene-

^A WH' AUf

L

l(:

ratio terminazur ad fippolitum, ergo illz ad duo fuy—

A ff

)

pofita terminantur. D. Mi, 44 /u]paf dtum femper ma-

zerialiter fumptum IN. faltem formaliter C

I

Lt ]ryrls (

In Chrifto efttota natura humana ; fed pelfonahms no-

X r

bisaliud non eft, » quàm tota natura, ergo & in Chri-

ul

fto eft perfonalitas, feu períona humana.. D. Mi. Per-

fonalitas nobis efl tota matura totalitey exiffens , ita ut non fit

l,

pars perfectibilis propter unionem ad Verbum ; vel ad alind

i ,

VHI. In

n

perficiens C. quomodocunque fumpra IN

9;.?

Chrlüo eft totum id , quo conftituitur perfona huma-

- D. Quo conflituitur fecundum vredum C.. etiam oblz-

/)l »lflg,(f'(

quum IN.. [n obliquo dicit negationem unionis ad. aliuds 4

H

m

quo perficiatur,

PA

TAE

$.3. Reflexiones Eutychiane.

P. comparant unionem hvpoüatlcam cum unione

F

corporis & animz; fedex his refultat una natura.

",fl'uu /' [

iil

D. Ma. Comparant fimilitudine adequatà IN. inadequata

VIDEUTIM

quoad rationem fuppofiti C. Corpus & auima funt natura

I Ex

du a a n

mcomplete , e 4 fe muzuo perfectbiles , cc.

]

Symbolo S. Achan. Sicutanima & caro unus eft homo,

m um

a

ita Deus & homo unus eft Chriftus. D. ASjcut anima e

gnm j

caro unus eft homo. unitate fuppofiti, ita crc. C.. mature IN.

t

óimilitudo cadit i unitatem tantim fd[)þqf $. ut patet ex

aliis artictlis hujus Symboli , ubi re]zmuï error Luty(:h

!(PM,

1.

Si duz fint nature in Chrifto, ergo & duo

d CW'

Chrifti funt, ficutunus in Trinitate Deus eft, quia una

j

r D

(d

eft natura.. Difp. Conereta fubftantialia uon multiplican-

guy . nifü multiplicetur & natura c f'ppofitum :

Hinc

; ao f

JDeus non . eff multiplex ex defectu natura mu!nplzmw, e

dl

jwnanm

IV, ExD

Chriflus ex defeciu fuppofiti multzp[zcz;.

r r d

[

Cyril

5j

THEOREMA.IV. THESIS XI.

WUM

130

Cyril. In Chrifto non oportet intelligere duas naturas,

Tib

fedunam. D. Non dues perfonaliter difintas, quas N-

f

florius admifit. C. perfonaliter unitas , quas Catholici doce-

&ant. IN. Sed unam unitate. fuppofiti C.. übflantia IN.

fif

s

Divinitas & humanitas habent easdem pro-

prietates , operationes , & attributa ; quia quz de ho«

vo faciunt

Vm;;ggampüti

mine dicuntur, etiam Deo tribuuntur, er

2

hu

unitatem naturz, . D. Prob. Deo tribuuntur vatione fippo-

fiti C. nature IN..— Ex bác unione fequitur communicatio

jeligs O

idiomatum . (eu mutua dyvinorum & bumanorum pradica-

"Jarcnappatt

zorum de fe invicem predicatio » que uon fit immediatà, cr

x:&mcm'm?&bit

N

i d fnpt

realiter innaturas ütinfra fufius oftendiznus.

Nátura eft principium motüs & quietis, feu opera-

às iVb aimp

tionum 5 fed in Chrifto eft principium operationun

dramas dinu

novarum theandricarum , ergo & nova natura, D.

f

Ma, Principium | eliitryum C.. taptium. denominatruum ,

moxm'afm at

a Nurs t dia

& dignificatroum IN.. In Chriflo efl principium dignifica-

fvum netvarum operationum C, elicitvoum N.

VII.

LA

ye; tumqiin

Operationes theandrice exigunt concurfum utrius-

xiedoxr d

que Ratura s HCUC operationcs humanæ COHCU].'(LIIH

tn qua

"

corporís & anima , ergo ficut corpus & anima faciunt

tenph; u

unam naturam; ita & natura divina & humana no-

amvoltlzyefn

vam iterum facient naturam. D. A. Exigunt concur-

gucunqu;mlxchnr

fum utriusque natura eodem. qmodo. influentis , vel etiam

ïmpfifm;nsmm

per wodum. unius natura IN.. drverfo modo. influentis C.

f lf

Elicitive fiunt à natura humaná , quz quia eft earum

t Coey

principium elicitivum phyfice & fubftanualiter uni-

Aempehnl

tum cum Verbo , ideo fit, ut ezdem operationes i

ii

perfonalitate verbi mirificïï*dignificentur, & dici pof-

T

&

fint operationes Dei hominis , feu perfonz fub(iftentis

m)nsa-,g:

Mariy

innatura diviná & humaná ; non autem fit; ut ipfeetiam à

Jl

m

Eu

Vexbo producantur phyfice , aut ut fint entitativà bumana

i

p

: E

& divina , creata Q inerenta » in quo contradiétio efl.

D

iL

fi

THE-

T g

t

;

NATURA ASSUMPTA.

134

"

"

ägfff dis

7

d"

Ut ,

u

TAH ESIS XIL

f G

[U7

'M

Natura Affampta.

OA

THEOREMA I.

^

" QUoued

1 too ln

Verbum affumpfit oerum Corpus , cum otani-

5717

bus Partibus Intcavantibus.

V MM a

MU

m

[

[

. Iämn XMagus Chrifto dabat corpus phantafticum:

tv

P'll";ï.

Marcionapparens: Gnoftici ccelefte: Alii elemen-

LL

tare & incorruptibile: Durando fanguis mediat? tan-

Y

tüm eít afïhmptus: Cajetano folus fanguis alimenti-

Ka

tius dVerbo allumptus eft; Contra quos cum Suarez

Iu

AE

Jj

I

& communi aliorum ftatuimus.

eni

L. Aflumphit

E

N

D

J

Verbum eorpus verum , non phantaflicum , frve apparens s

T

UM

All,

[

T

tum quia fine corpore vero Conceptio, Nativitas, Paf-

n

fio; Mors, & alia myfteria Chrifti merz effent pra'fti-

(tl.

fl

&

giz; tum quia finis Incarnationis ceffaret , qui erat; ut

patiendo nos redimeret, & præberet nobis exempium $

x hat anarm

tum quia nos feduceret , quoties fuo nos hortaretur

exemplo; tum quia illufiffet fenfibus noftris totá vitá ;

,r:w(a&mafaaunc

"

ml

hn

cüm voluiffet perfüadere , fe id eífe, quod non erat, ne-

,.

ü

Ls

.zü'.! l'lil'r"'

que unquam fe hominem negátet, &c.

H. Af

[/

ni ufmnmr :

fumpflc corpus terrenum , non coleffe , mon in celo plafina-

L

T

nf

zum » fed ex fubflantià mulieris formarums quia fint hoc

(l

nequit dici Conceptus Lac. 2. Fa&us ex muliere Gal. 4..

J al

""

k

L;R: Ut«

Efle ex femine Abrahz Gez. 52.. Filiushominis Lac.7.

j

:

ld ;l;c:woncs í

Primogenitus in multis fratribus Rom. 4.. Frater Ifra8-

[

um Mlü?(

litarum Ad. 7. &c.

II Aifümpfit corpus cor-

N

vuptibile.C» fubjacens inffemitatibus noffris excepto peccato

4

i

quia Ifaias c. $ 3. eum vocat Virum dolorum , & fcien-

"

]

-.

tem infirmitatum: Evangeliaaffeverant , eum efuriif-

m.gum:ixatk'gt d

fe; fitiville, eviffe, fuiffe defatigatum, tritem , pof-

»,n.lïiif?mdiäwäæ

4

tum

M

UR

THEOREMA I.

THESIS XII.

132,

j

u

Ü

tum in agonid , fudáffe fanguinem , Paffum, demum

u MT

exfpirátfe : Undelfai. « 5. additur: /7eré languores no-

n

buk

flros ipfe tulit. Hebr. $.. Cireumdatus ef infirinitate. Heb.

at

[

2. [neo, qui paffus efl, tentatus, poteus efl & iis, qui tentan-

n

l

D

CGCD.

tur, auxiliari.

IV. Verbum zmediate affumpfit

um

ii

'r!

"J

oinnes partes integrantes bumani Corporiss quia Verbum

T

immediate aHümth corpus completum & Perfe&um

ss

fecundüm ordinem naturz ; fed partes integrantes im-

mediate conftituunt compïetum &integrum in ordine

i mus d

naturz, €'I'g0.

V.. Affumpfit zmnediaté c fan-

" (

guinem s quia & illead veritatem & integritatem natu-

r d gt

repertinet: Unde Trid.SetT. 15. c. 5.ait: In Eucha-

V

PU

pontett

riftià fub fpecie vini poni fanguinem vi verborum ; fub

te m

[

[pecie panisvi connexionis naturalis & concomitantiz,

"

quá partes Chrifti inter fe copulantur. Apoftolus Heb.

um |

2. addit , Quia ergopueri, h. e. Cateri homines, com-

g N.

municarunt carni fauguini . & ipfe, fcilicet Filius Dei,

frdyt, )

VI. Nec

*

participauit tisdem, ergo (ibi univit.

if nj ia

juvat diflinguere. fangumeim alimentitium c» naturalem ;

tim Cirjag

licetenim fort? ex accidentali perfectione hic fit purior,

Cf

fubftantialis tamen diftin&tio nec diícerni, nec ftatui

fcutneciéln

PQCeR » €ergo nec diftincta unio,

teti, « Q

Dj A:

$.2. Reflexiones Adver[aris.

ff emi

On eft verifimile, Chriftum affumpfiffe carnem

Apaziones .

eam , que in Scripturis damnatur , & excluditur &

&il fuenu

regno celorum, fed talis eft caro humana ; nam r.

iCl

Cor. 1 ;. Caro & fanguis regnum Dei nen poffidebunt.

R. INonbie damnatur caro. fecundimfe , fd opeva quadam

wWatdplcin,

af

carhis legy Dei contraria » fata ex inordinatà inclinatione

ftitituf

carnis , que non erat in Chrifto.

II. Caro, quz

concupifcit adversüs Ípiritum , non eft dignaDei, fed

h M.

caro ex Apoftolo fic concupifcit. D. Mj. Caro vitiata

1

)

x T

4

P'EC(G-

i

NATURA ASSUMPTA.

21

3 Pamlmnir" |

IHf.

E

|

jeccito ariginali C.. expers peccati, & fandta IN.

Rom. 8. Mifit Deus Filium fuum in fimilitudinem

j (fj?j',i)li'dl,"

carnis, ergo non habuit veram carnem. D. A. Zn fimi-

^ (f

litudinem apparentie tantüm IN.. in fimilitudinem fpecifi-

t tf

cam nature C.. Sic Gen. $. Adam genuit filium ad imagi-

! qui Vet

xperets

nemn cr fimilitudinem fuam. Gen. 2. Eva dicitur adjuto-

rium . funile.

IV. Ex 1. Cor. 15. Primus homo

Taftes

deterráterrenus, Secundus homo de coelo cceleftis, er-

Iordi

o habuit corpus coclefte. R. Afpoffolus non loquitur de

d

/it

n

nj

.

1l

Chriflo , fed de ve[urvettione mortuorum: . Jtem de bomine

tovo per gratiam» C opera charitatis , non per naturam.

y4

V.

Ex Pf: 1 1 5. Non dabis fan&um tuum vide-

ia

fe corruptionem , ergo habuit corpus faltem incor-

ruptibile. D. A. Corruptionem totalem & confumma-

1. Al

tam . feu putredinis C.. mon confummatam , feu dolorum c

d '*mmw.gs, (

mortis IN.

VI. Vifio beatifica, quà Chriftus

gür T

N

u)

FN

fruebatur, tollebat fenfum dolorum, ergo. R. uffu-

U

k

liffet, mifi Deitas impedüiffet bunc effectum ejus fecundarium,

An & us

eum Chriffus comprebenfor fimul effet & viatov.

VIT.

jvl us

Chriftus non fefelliffet , f1 corpus verum non habuiffet,

jexi, u

ficut nec fefellerunt Angeli incorpore non vero appa-

fentes, ergo Chrifto dari poteft corpus non verum,

Difp. Angeli non vocárunt fe bomines , fed Chriflus ergo

bvl

VIHFE

fefelliffet s & non effet Via, Veritas ? Vita.

din

ff a

iC

Apparitiones V. T. fuerunt figna apparitionis Chrifti

fed illz non fuerunt fecundüm corporis veritatem ; er-

Anäm h

o & Chrifti ralis effe potuit. R. Szgna frgnatis re[ponde-

syidebus. |

re. poffunt dupliciter » vel fecundiim vei veritatem , vel fe-

i ul

cundim familitudinem 3. ideo apparitiones effe potuerunt fe-

m

cundüm fümilitudinem s. fed fignati veritas inve effe deler.

]. G8

$.3. Reft. de Unione Sanguinis.

d lgt

Y Q^

V Erbum ex PP. affumpfxt carnem mediante animá,

;SJM-

ergo

qte

134

THEOREMA I.

THESIS XII.

W fA(iM

ergo & partes corporis mediate

"0

affumpfit. D. A.

q ( r

dTediante animá per mediationém phyficam in ordine ad

yll 4 :ääcfeme

tnionem IN per qediationem moralem in genere caufa fis

ye

l

iil

j

»iysi*'nim'

nalis , feu in ovdine ad finem à Deo intenrum butmana ves

c

demptionis, ad quem aptiffimum mediun erat anima , e

torpus folum ratione anima .. Ideo ex Suarez. DP. volunt

THE

niLaliud; nifi quod caro affumpta fit propter aniindm , fcu

funiiiones antma in corpore exercendas.

h

IL Siían-

i

B a

municatio»

guis eít immediat? unitus , ergo pet com

(j

nem idiomatun Deus eft fanguis, Deus eft effufus in

i hus f

terram , adhafit fpit;is, &ci Ri Communicatio idioma-

P. Mentsin zi

j

zi , que fundarur in identitate per[ona , comvenit tantüni

natura integra & perfethe , que cum alid naturd canden

üumbusMom:hebt

vabet perfonalitatem.

III. Deus dicitur defcen:

ymfi:anü

diíle ad inferos, jacuiffe in fepulchro, licet pars tan-

um qui t

s vt

tum , fcilicet anima defcenderit, & corpus jacuerit in

lno, teq fl

E Pulcbro » ergo à pari. Di]þ. INatura integra veprefens

tatur tantüm per partes effentiales , mon integrantes : Sie

[2 niün;m:mu

Principem non dicis fepeliri, dum cor , vel Vifcera, fed

eimamumatjt

/

dum corpus effertur ad (epulchbrum.

IV. Verbum

hmw:&fïgwf

id folüm affumpfitimmediate

vuiodentmus

» Cujus fübfiftentiam fup-*

pleó fed fupplet fubfi

ftentiam humanam »-qua pere

d df Des

'fonalitas eft , ergo non fanguinis, quz perfonalitas di-

& humzi o

cinon poteft. R. Subfoffentia humana perfonalitas dici-

psrak;krfächones

tur relatvue ad totam naturam completii fumptam , nof

(xde hn i

autem ad [imgulas pracise partes,

V. Verbumafz

2l

umpflr. tanrüm rnaturám unam & uni

us fpeciei; fed

telfer ) znín

fanguis habet diftinctam. D. Ma.

Unam , c oimnina

| r';,frgoü Terbu

Jimplicem IN.. unam

fed compofitam ex pluribus partibus;

ZX CAf

feu naturis fabordinatis C. Nec refert; non omnes efTe vis

Ltf

vehtes ; ctir enim inde

partes effe definent ?. ficut enim noi

u)'e:f:æfm t

9&/24[:

quo minüs corpus C aninia confhituant unum com-

Ts

potum Plyfcum). ita nec diverfitas partium Wtegr antium

AR r a

impedir,

B

|

^

NATURA ASSUMPTA.

t55

: ämlmpfm | ;r

fumpeiit , quo mintis faciant umnum in fpecie infima compoft«

)/Wm [ m.'

zum.

VI. Saltem. Chriftus affümpfiffet plures

M!"W!m,

naturas fpecie differentes. D. Plures maturas totales N.

!äftnfum /IWII Ah

partiales & fubordinatas , cugufimodi funt partes animates

M tj i,

UM

c fzmguuxC.

Pitaipgg. L

|

THEOREMA 1Il.

|

l. ii

J

Ajfunpfit 65 animam rationalem cum omnibus

Ff

if

ejus facultatibus C propritatibus.

u :ïmlimw

Rio Verbum fupplevit vices anim: in corpore:

v

wnamniz:azm« |

Mentis in animà Apollinari : Voluntatis in opera-

LT.

tionibus Monothelitis: Contra quos ex fide Catholicá

hsdrtrdin

proütemnr.

L Verburm affumpfit animam ratio-

1 litnete |

talem 3 quia fi Chriftus non habuit veram animam ,

La

non vere eft mortuus , nec ver? refurrexit, neque eft

|

ïmzin(tgmz?n[m

[

homo, neque filius hominis , ficut nec Deus dici po-

teft, nifinaturam divinam habeat, Unde Chriftus fibi

wingati i |

animamtribuitJoan. 1o. Zduimam tneam pono pro ovi-

L.

T. Yebun

|

bus meis : & Lxcpius alibi.

IL. Affumpfit animam

E

ilos n

|

sationalem integram ; quia Chriftus ex Symbol. Athan.

eft perfectus Deus , perfectus homo ex animá rationali

n, qe

& humaná carne fubíiftens, ergo & habet cujufquc

x

H

u pjuiri

i

Partis þcrfe&iones & proprietates riaturales.

if

hi, n

Unde Ferbum won fupplevit vices mentis ; quia üt ait

F

|

Aug. l.83.qq.q.80. Anima humana; quz per men-

|

cem differt ab animá beftiali, eft forma corporis hu-

d k

[f m

|

mani, ergo fi Verbum non aflumpfiflet menrem , non

hr t

habuiffet veram carrem bumartam, fed füfcepiffet bel-

luam quandam cum ngrä COEPOUS humani.

IV.

eumnesdie

Nec fupplevit vices voluntatis in operandos quia ex hác

i ft quint

hum

P

fuppletione Chriftus nec potuíffet mereri, nec fatis-

V.

facere, nec petere, aut orare quidquam à Deo.

m integrflïf

j

Unde

n

(

Y

)

i

t36

THEOREMA 1I.

THESIS XIf.

n

"

Unde generaliter Epiphanius definit , afumptum effe

g

hominem, animam, corpus, mentem, & quidquid

j um

"TI

aliud homo eft excepto peccato. £t.D. Gregor. INa-

Tole;ww"?'

]

hi

gv

ziam. addit :: Si totus peccavic, toci quoque genito tni«

yi fïW

tus eft.

g

VI. Praterea Anima à Chriffo. affumpta

W-,

]

fuit patibilis , habuítque veraspa[fioness. quia Matth. 26.

1

Y

l

!

Chriftus defeipfo dicit: Triffis eff anima mea usque ad

il m

m TUT

mortem.. Marc. 24. Capit "fefus pavere d tadeve.. Joan.

i

An'ump

2. Zelus domus tue comedit ime. Marc. 3. Circumfpiciens

€os cuim ir4.. Ergo in Chrifto fuit triftitia, pavor, tzdi-

av Y

um,indignatio & ira , ergo habuit veras paffiones , feu

"T

Ddwb. MT

animam patibilem.

dim ial

$.2. Reflexiones Adver[arie.

gtf

V'E

rbum in Scripturis non dicitur anima , fed caro

ls d mat.o.

factum, ergo vices animz fupplevit. R. . Ex

if yn, Den

Alug. Caro in Scripturis fape venit uomine satura bumanes

frcam r

que efl pars natura magis fenfibilis , & oppofita errori Cevin-

thi , quem Exvangelifla condemna[fe praprimis: creditur.. 2

Til

Chriflus im Scripturis [ape etiam dicitur homo , item datur ei

Pal t

aninia , ergo equyvalenter dicitur fackus bomo , feu corpus &

aAnuma.

IL. Deus in V. T. licét fibi animam tri-

r

buat, inferri tamen nequit, eum veram habere ani-

Jis quid

o

mam , fed tantüim figurate & tropicé, ergo neque 1

a m n

interri poteft de Chrifto.. D;fp. Cimin. V. T. nec Deus

ursetm p

factus fit bomo , nec carnem fufceperit s facile erat intellig

€

rentrerani

:-

ve» animan, queaei tribuitur, non fumi proprio fed tropicts

i-*?:!ür'/,v./tllz;'[m;

e millam dabat errandi occafionem :Std in N. T. cimpaf-. -

Fatminre

fim dicatur fufcepiffe carnem , c factus effe bomo , nan eft,

Meiermgpoef

eur anima on (unatur propries uta fumitur caro.

H

T

Si Verbum non füpplet vices animz, ergo in Chrifto

v'ïfh"

u

»ISP

erunt tres fubftantiz , divinitas, corpus, & anima ; fed

Qtnrt

QUPITE

modum hunc loqucndi reprobat CC. Toletanum , er«

hi

Qu

gOo

lü

l!

"IB

7

NATURA ASSUMPTA.

137

flä[ïüm.«

Tnten

go. D. Ma. Tresfubflantio, h. e. mature IN.tres fubflan-

n:&quf

zie, quarum due unam con[lituunt naturam bumanam C.

) C

l0Que o

il

Joletanum veprobat tres naturas , que nom:ne fubflantie

tum temporis veniebant.

IV. In Chrifto faltem

'T"afl/,(] 4//"& [

non eft mens humana , quia hzc dicitur fapientia Caf^

7 qumrManh.: |

nis, que Rom. 8. mors eft, & inimica Deo, &c. D

*

TT Mp

Pïv,?

Mens bumana vitiata per peccatum , & excacata per con«

DT us

cupifcentias carnis efl. fapientia carnié C. fana , &c. N.

lr

.

rrung,?ir/qn

Animaneceflaria eft corpori ad hoc , ut per

^l

!

[

eam vivificetur; fed hoc abunde poteft przftare Ver-

l dns G

bum, de quo Pfalmifta ait: Domine apud tefons vitz,

D. Prob. Mi. Verbum dicitur fons vite, quia eff principium

hg,

effedvoum, d caufa prima ompis vite. C.. quin corpus red-

dere potefi formaliter animatum IN.. Hinc tefte Philofopho

t a edong

1. 2. de Anima. t. 9. Recedente animá nom os, Aut caro eft,

Wk'h.t. lil

W Mu

nifi «quivocé. Dein caro & caterz partes per animam

fortiuntur fpeciem infimam hominis phyficam.

al

g n 1 1

m n dtrti

THEOREMA IlI.

Potuit terminare duas Naturas , utd &5 due

m jumd

x Db m

Perfona unam INatuvam.

sentara

Biis, que facta funt, defcendimus ad poflïbilia, &

i il

an una períona plures fimul naturas creatas , aut

PUL

plures etiam perfonz unam naturam terminare poffint,

"at

hic breviter examinamus.

I. Perfona una. feu Ver-

/

m'nopic'zf ! ,Uum potuitplures fimul affumere naturass fi enim eadem

LTamp

perfona terminare polïït naturam divinam & huma-

hn w

nam ; eccur non poflet terminare plures naturas etiam

]i

"[

0

creatas? cümnatura créata per fe fit capax unionis hy-

hg

Poüaticæ ; & quzevis perfona divina habeat potentiam

g ia

terminativam infinitam , & unió curn üná naturá non

Y

j

»Tol

J

DPPODB.EUL' unioni cum alterä.

IL Hincütob-

(

4n LL. Sent,

Íer-

'Gg

ym

138

THEOREMA III.' THESIS XII.

d

j

"

fervat D. Th. q. 3.2.7. P/is affumptiva. comveniens per«

Him me i*

fona droina non comprebenditur , mec exbauritur ab unana-

)

)

T

!

[

turá créat4 5 quia vis affumptiva convenit illi ratione

|

omnipotentiæ tanquam principii efficienter unientis;

hg g

& ratione Pcrfonalitatis tanquam termini ; fed nec

(

r;äm n

omnipotentia üt principium uniens, nec Perfönalitas

, ia

üt terminativa comprehendi , & exhauriri poteft ab

uná naturá , càüm utraque fit infinita, & infinitam àfi-

,af

nito non exhauriatur.

HI. Plures etiam perfo-

g anti

v iaf

na terminare poffunt utam naturam s. non enim nobis ap-

sf qu

paret implicantia ; necex parte pcrfonarum , quae ha-

dj ii

bent xqualem vim terminandi, nec fe mutuó exclu-

borponlé r

dunt, & defacko tezminant eandem Naturam divinam :

w Ql

necex páarte naturz creatz , qua non magis intrinfece

dries; ld t

terminaretur ab uná, quàm pluribus perfonis, & per

hocquód elevetur ab uná pcrfonä, non fit incapax obe-

jj p

diendi elevationi alterius, cüm cuivis obedire tenea-

iv n d

tutr.

miandtin

V. Ex duplici hác unione iv neutro cafu

t

admittimus , duos vel plures fore bominess quia uc mulci-

plicentur concreta fubftantiva, multiplicari debent &

vt dfinett

fuppofitum, & riatura ; fed in prirno cafunon multi-

i f

Plicatur fuppofirum, & in altero natura non mulüipli-

eicodr,

tinis D. d

catur : Hinc ficut plures períonz terminantes unam

naturam divinamnon funt plures Dii , ita nechüc plu-

t ( t

tes erunt hamires, feu Dei homines.

Va Nl-'

r (

hilominus n fecundo cafa concedimus plures fore Chriffos;

[ :/m/iwzx:,

!

Nf

ff intelligas Perfonam Chrifli compofitam 5. quia ex Tipha-

nohzc compofitio eft relativa ad extra , feu ad aliud,

Pk]ï?jrümp[gm;

& cumalio ; unde natura fe non habet per modum

Witttinim

conftituentis primum effe, fed terminantis ; & fola

m & ]b ]

VI. Non

perfonalitas multiplicitatem facit.

f " h'fi, i/fl (

tamen plures Chriffz funt; fí. intellicas ipfum compofitums

l

"rieni

quad Chriflus efl ; quia compofitio hacc eft abfoluta, &

'diuasriüanumerw

TE v

^. NÀATURAÀ ASSUMPTÁ.

139

u ii

ad intrài & in re&to faltem &qualiter ex illis éonftis

L P

tuitur primum effe.

CUieng if

Acitrter n |

$.2. Reflexiones Adver[arie.

Vtmipi ;

V Irtus gerérativa Patris non poteft generare nifi

du pf

. |

unum filium ; ergo nec vis terminativa Verbi :314

[

|

( pl

extra pbte('t términare nifi uiniam riaturam. Dijþ. Na-

T n f

zura affumililes funt finitàs. & nunquam adequant, aub

LIrtin of

perfetté explent virtutem Verbi infinitam terminatrvam ad

j ïu:.mmbiszp.

extra s uti nec effedus creati Oninipotentiam infüitams: aà

Mi

w

A

quti

^

1

|

Perfona Filüi ; quia infinita etiamefl , utiqué perfétlà cor-

MCltmto d

vefpondet iifinite virtuti generatrua;

II Si Ver-

a uamdna

um Potuiiïbt terminare duas naturas ; éergo in triduo

fl

W napr a

MT

mortis Chrifti abfolute dici potuiffet : Hoc mortaum

x t t

eft vivens; fed hzc funt oppofita. IV Mi Quia bié

fenfüs efh * Suppofitum terminans éovpus suortuum eft fimul

! üm?uüm-,*

Y d)

terminans corpus alterum vivum . uti defacto fuppofitumi

T

terminans náturdm Bunianam vovtuam ; famuil ierininabaà

p qui ul

|

lL

hatiram drvinam viventénm : ubi oppofitio tion eff.

Si verbum affümeret diverías naturas , idem vivens

dyh:-m' dent

g lo df

pettinebit ád diver(às fpecies, v. g. Angeli & Hominis;

ero

m m |

o

o Hirco-cervus; vel Ang"elo-Homo' norn erit ens raa

ia E |

tionis. D. Seq. 4dem &vvens ; áuoil efd uiumi vátione füba

|

d

Jiflentia, e natura IN quiod efl ünim rátioné fubfiftentie;

1ts

[ N«

|

Qon tamen nattrà C.. Hirco-cervus fecundümi identitateim

gf n |

Wature efl ens vationis , od fecundum identitatem füppofiti.

"n

IV.

aTo

43

Natüta priüs alfumpta affümeret naturam

NT

pofterius affümptam , ficut ex eo, quód Filius affüriat

naturam humanam , etiaim natüràá divinà eandem affu-

j Pü usl

ninati y

inere dicitur. Difp. Iatura divina identificatur Filio $

)

L

"

fed non. büniana , "vel ereata uatura alia priüs affumptá;

y

V.

Saltemi erint duo ii hoc fuppofito hormines

TL

65 duas naturas numero diftinctas, ficut efferit dtio arii«

dop

iids

Gg 2

fU

140

THEOREMA TII.

THESIS XII.

gt

sl

malia ob naturas duas fpecie diftin&as, fi affumeren-

m

[L]

tur nauura humana, & leonina.. R. $2 per animal intel-

At UI

gen

" 1'Omd

ligas fuppofitum » untm erit s. ficut defatlo Chriflus non eft

n

C n

duo vrventes , licet natura bumana c divina fit vivens.

l:ll l"d'mx "

VI.

Concreta fubftantiva pro principali im-

[ j

j

stlut

portant naturam , ergo hzcilla mulüplicat. D. 4. 7:

"

fignificationis. diffintla C. i. fuppofitionis difiniia , aut

f

enaram

nultiplicationis IN.

VII. Concreta adje&tiva

u-ju&g?endw

multiplicant fola fubjecta , ergo & fubftantiva fole

g, D.U m

formz, feu nawurz. Diff. £n illis forma adjacentz. I

ia v

bis fimul conffituunt primum effe » ergo finé bisuon eff mul-

|

Nar

ziplicitas.

dam, f rc t

$.3. Reft. de Unione Plurium Per(onarum.

fij o

li. DI

Olinaturz divinz convenit tribus hypoftafibus fub-

fl C v d

fiftere, ergo non convenit creatz. D. A. Convenit

alli foli connaturaliter , C per identitatem C. exclufive, ita

i uyta [

utcreate non po[fit comvenire obedientialiter, * per unia-

grunin u

nem IN.

II. Ex hác unione daretur communi-

catio idiomatum , ergo Filiuseffet Pater. V. A. /dio-

THR

snatum enim communticatio fundatur in unitate fuppofiti,

Mijb n

«c pluralitate naturarum fed in bác bypotheft plures effent

TET

perfona s feu fuppofita, & una natura. VelD. A. Dare-

Mna Vi

zur quoad pradicata communia C effentialia, vel inter hu-

snanitatem ( per(onas C.. quoad pradicata notionalia C

f qunqu d

gerfonalia , velinter ipfas per(onas IN.. Perfona enim nou

L ncedunt

potefl. f'upponere pro perfona alterá, fed poffunt natura pro

U,: $Jonas H

perfons , C perfona pro naturis , fi fumantur in concreto.

III.

