
L]

1

!

w»«

phicis explicamus.

I. Uniohypoftatica son eff

ttiy: Goun f

entitas aliqua modalis vealiter à Verbo & bumanitate unitis

vé BD

difliniia ; quiauti ex D. Th. 1. 2. q. 110.a. 1. ad2.

btbl n

Forma per feipfam fine medio informat materiam feu

Cf

fubjectum , ita Verbum fecund'im fuam virtutem in-

Cinin pv

finitam terminandi, & perficiendi naturam aliquam

LT

creatam pofitá efficaci voluntate terminat, àc perficic

ft i

naturam humanam immediate per feipfam ; & natura

Mu n

immediat? in fe terminatur, ac perficitur ; Verbum

a& VC

enim ex infinità fuá fufficientià per fe unibileeft cum

ag titl

aliá natutá, & nihil creatum poteft effe actuale exer-

—

citium virtutis terminativz Verbi , utpote agis puri:

ins ii

Natura veró humana per fe pariter unibilis eft ob po-

d

tentiam obedientialem , per quam apta eft terminari,

fjwæ;m

& perfici fin& ullo medio diftin&to.

II. Non

ii

tamen bac unio confiflit in perfonalitate Verbi & naturá

,j

bumanz ab[olute c» fecundum fe fumptis ; humanitas enim

ylmm d

& períona Verbi fecundüm fe fumptz poterant ambz

M

eííe, & non eíle unite, ficut defacto eft Humanitas

i

n um

Chrifti , & Perfonalitas Spiritás Sancti, & tamen non

; Wi

[

funt unitz,

HI. Sed confiflit in iis refpettiz?

i n

"

fumptis . ivein Hutanitate , 2t dependente ab Hypoflafi

TM

Verli, & in Hypoftali Verbi àt formaliter terminante

Ec^5

Hs

n

qm

$10

THEOREMA III.

TIHESIS. . X.

i

i

quien]

d

i

Humanitatem ita dependentem 5 quia unio- hypoftatica

l

li

"

jn Chrifto formaliter nil aliud eft, quàm formalis &

intrinfeca conftitutio Chrifti; fed folis his predicatis

h RVHW

Ti

habitis & intelle&is , & reliquis omnibus reaut ratio-

m

fununit

ne przcifis, habetur & intelligitur Chriftus, five in-

[

eroum

telligitur natura humana formaliter fübfiftens pcrfo-

U

nalitate Verbi, & Verbum formaliter fübfiftens in na-

&k'

TE

ii d

turà humaná; quia cüm natura humana fit perfecti-

if

bilis, hoc ipfo quód ingenere quafi cauf» formalis de-

;;mn'.xzmz D dcff

dendeat àformà hypoftaticà Verbi, fortitur effe&um

um u&uþ u*;

fubfiftentis hypoftatt divinà ; & viciffim cüm Hypo-

;ggf(autxniuxj'(f:, j

ftafis divina fit terminus intrinfecus illius dependentiz,

terminat humanitatem , & in eà fubíiftit.

IV.

mli dul [

Hanc dependentiam Humanitatis à Verbo Wadingus

jnsaaid d "

"

(( jim.

7

Í

](K n |

Difp. 4. de Incarn. explicat per influxum fufentatrvum

qrtmaatr (

Verbiineffe Humanitatis , fünilem illi, demptis tamenüm-

X

i V.

perfectionibus , quem prabet. fubjectum accidenti, & mate-

via forme materialis ficutenim hx formz producuntur

intuni, ii

xdlbus lp

n

i

cum dependentià à materià & fubje&to , & nifi in illas

lintz. 149f

continuo fubjectum fpecialiter indueret , interirent

fine concurfu Dei effectivo extraordinario eas confer-

v hum d

vante ;- ita juxta Wadingum l. c. n;: $9. Humanitas

ao V. D

Chrifti producta eft cum dependentiá à Verbo & influ-

yrutritia dj

xu ejus fuftentativo, & fi Humanitas dimitteretur À

hii : Cann

aabinmeled

Verbo, ipía interiret, nifi Deus influxum confervati-

vum roboraret, &c.

« edabohtam

V, Hac igitur dependentia

veducitur ad caufam materialem , fed propri& inon efl caufa

hu hu

materialis s Verbum enim non dicitur füftentare Hu-

atf

manitatem , quafi Verbum fit fübje&tum Humanitatis,

n Lj

cámque fubjective caufet, uti. caufat materia formas

Atl

materiales; fed quia Humanitas periret, fià Verbo fe-

[ ] 'L;1 PdeC

pararetur , & influxus non fupplerctur; cüm Huma-

:prmä:;mm,

pitas non niíi in ozdine ad Verbum & influxum ejus

!

VW a

:.:'—,

| TR v

UNIO HYPOSTATICA.

£I1f

? Q u

formalem producatur, ergo reduci quidem poteft ad

lj

1L i

u

caufam materialem, licet proprie non fit talis.

f 0^

li lr

u

Sfear

$.2. Reflexiones Adver[ariz.

MUSJ At

& Humanitas funt indifferentes ad unio-

lts

VErbum

nem;

quiaVerbum ab aterno extitit fine unione,

il

ders

& Humanitas potuit produci absque illà, ergo debent

K

ab alio determinari ad unionem , fcilicet per ipíam

J

unionem diftin&am. D. A. Sunt indifferentes indifferen-

ff

5 ü

tl

vid proveniente ex defedtu intrinfeci , & excludente deter-

minatyoum vadicale intrinfecum IN.. proveniente tantüm

ex defectu extrin[ech, fed junétà cum determinativitate ra-

dicali c» incboatá iutrinfecá C. HincD. C. Ergo debeut

li

determinari ab Alio extrinfece v efficienter ; svel applicati-

T

v C. formaliter , feuin generecaufa formalis IN. Forma-

A

" Wüter determinantur [cipfis fa. applicatioue Humanitatis

4d Verbum.

II. Quzunitanon fant, non pof-

funt uniti , nifialiquid accedat, ficut paries nequit fie-

j

ri albus fin& accedente albedine, ergo requiritür unio

diftin&a. D. A. Nifi accedat aliquid extrinfecum appli-

i ( N ifF !

Q

VV

cans bumanitatem ad. Verbum C. intrinfecum con[lituens

.

unionem IN... Evadunt formaliter unita per feipfa , feu

.m*«iwf

per exercitium indiffinttum , frve pey ufum fimplicem f

4mibilitatis : Caterüm . aliunde conftat , denominatio-

!

nem albi non effe denominationem aliquam refpc&i-

nf

vam ; fed abfolutams cm albedo feorfim à fubjeco exi-

III. 5ed

/;-giuu.g

flere queat , non unio feorfim ab extremis,

f

quidnam extrinfecum ad unionem hypoftaticam requi-

Yal

y

rmus? R.Znprefenti providenriä eft F'oluntas Dei nosn

Qrer t

producens. bumanitatem finé dependentià. bumanitatis à

o t

Ferbo: Yn alià providentiá , in quà humanitas potuif-

; nl

fet przexiftere unioni , effet voluntas ; e decretum alte-

qum . non. conferandi bumanitatem. finb illà dependentid.

ykuds |

&

Ese:4

IV.

« !

XIZ

THEOREMA 1II.

THESIS X.

wl

d

"

(oP"

IV.

Voluntas Dei non dat efectus formales re-

g

RY

bus cteatis formaliter , fed efficienter aliquid, in rebus

N

gil

j

(

ponendo, ergo c:atis ad illam unionem formalem re-

idi

i

g

p

quirimus Dei voluntatem , feu decretum. D.C. Gra-

j

at

tis vequirimus voluntatem Dei tanquam caufam formalem,

p

IMWU

"

vel partialem C. tanquam conditionem e[fentialiter vequi-

NU

fitam . d applicatrvam Humanitatis ad Verbum N.. Vo-

ul

feadem

luntas Dei non eft de intrinfeca conflitutione Unionis , üt

uobis bic objicit Comptonus.

'"W. Voluntati divinz

n

debet aliquid correfpondere ad extra , fed íi humanitas

j M

praexifteret unioni , aliud non. correfponderet, nif

m D

unio diftin&ta; ergo. R. Cerrefponderct ipfum compofituns

(V

ebeandricum, quod eft Chriffus , feu Verbum unitum buma-

lt dl

sitati , cr Flumanitas unita Verbo: Nec r-equiritur-, ut

lt (l

w, at

femper refpondeat entitas denovo producta, àt patet

in voluntate diviná remittente debitam peccato cul-

f i

fX

pam fine infufione gratiz.

vl

$.3. Refl.contra Dependentiam.

T.

Ependentiam Humanitatis à Verbo explicamus

quumpu

D

vetur hi

per influxum fuftentativum Verbi in ipfum effe hu-

manitatis ; fed indluxus fuftentativus non convenit, ni»

..

feedm

tz D.f

fifubjecto proprie dicto,

uale nequit dici Verbum ;

cüm neceffario dicat impe

rfectionem,

à

paffionem, mu-

tb of

tadonem , ergo, D. /Vfa. Per influxum fuflentatroum ,

ut if

quiéft à causa proprié dila N.. qui eff à fuppofito alieno,

weno, ine

germinante & fuflentante fubftantiam uatura bumana C.

lts ld

Ipíe Vafquez Modifta preter modum unionis admittit

eundeminfluxum fuftentativum, & tamen Verbum non

tj d

m ]

dicit. (ubjetbum propri£./ ditum bumanitatis.

W.

Vi

Hic influxus debet fieri inaliquo genere caufz: ZVon

ii

efficientiss: quia alioquin foret communis toti Trinita-

tl

Q ; Nee formalii 5 quia negavimus Verbum proprie

Dizecg

ss Qd

UNIO HYPOSTATICA.

11j

mwil.'t&'c(hs Ín,

:Wtr d

iqul

dici poffe formam; ergo reftat genus cauíz materia-

lis, (eu fubje&i , ergo Verbum erit fubje&tum. R. Hic

"ff N

?

influxus proprie fit in genere caufz terminatyoe bypo[latice,

Vr Dti

quia bac nullam per fe importat aut connotat imperfedio-

'.W-'lflfm fm;

nem; abfirahit enim avatione partis [hricl dicla, c» folm

177

confert. ultimum . complementum fubflantiale natura. z..

&i p

(

:ag

ls

M

H«c ipfa cauía terminativa reduci etiam poteft Ve! ad

,'v

n

Ww:(k, í

caufam Fórmalem, quatenu Verbum communicat füp-

IUM

(iti

fuim » v denominat. bumanitatem fubfiflentem , Nel ad

m

I

af

Materialem , quatenus Verbum dicitur fuflentare buma-

^j Ql

nitatem in fenfu jam explicato.

1H. Hicinfluxus

titiam k

(uftentativus Verbi eít adextra , fed in divinis influxus

JaPrleytin

ad extra eftcomníunis tribus perfonis , ergo & hicin-

r M .rfqm, [

J

fluxus fuftentativus. D. Mi. Jufluxus ad extra. effecti-

N r

-

FA((

vui » qui fe babet in genere cau[e pure efficients. C. termina-

TM wa al

tivus , velobjechrvus , vel fimilis IN.. Juxta varios Modi-

ftas Verbum & quavis perfonalitas divinà fecundüm fe

er modum fpeciei intelligibilis concurrit ad vifionem

p

fui ; ergo admitti pofunt aliqui modi influendi ad extras

lf lm

qui uni pey [onalitati proprius fit,

IV. Sic tribue-

f 1Pfumd?ähü

fetur humanitati modus inexiftendi, fed modus inexi-

od

ftentiz eft proprius accidenti , & non convenit fubftan-

tiz. D. Ma. Tribueretur modus inexiflendi in alio t cati

T &iv

ips lr

sà, vel fubjedlo propr? ditto N. inalioitt fappofito termi-

ga m

nante cr fuffentaute C.. Humanitas füftentata à fuppofi-

(zl,jgjiwi»'mm

to alieno , & in eo exiftens ver? pendet ab illo; ficut ac-

"

/

g

cidensà fubjecto ; quia interirent frne novo influxu con-

yocins at

fervatruo juxta dicla s fed excludimu tamen omnem impev-

V. Commiíniter dicitur

m Ti

fe&iionem ex parte Verbi.

gt

Verbum fupplere fubfiftentiam propriam humanitatis,

w ab

fed perinfluxum hunc fuftentativum eam non füpple-

snunis t

ret , quia modum exiftendi non compleret , fed alium

D. Ma. Dicitur fupplere quoad

s Vn :x

mogum exiftendi daret.

Q0bt«

E* 5

ul

IHEOREMA IV. "THESIS X.

114

yll

B

sbilitatem modi exi[lendi C. quoad ipfum modum exiflendt

jecm

1*.1111'1'4?.*"3

JH

'.' ,

AN. N'adingusl, c. n. &7. negat Verbum proprié lo-

Y

d

quendo fapplere fubfiftentiam propriam Humanita-

jl

tis, cüm det convrarium omnino modum exiftendi, fci.

t

?

M

licecexiftendi inalio: .-Hiuc fuppletur nobilitas c» perfe«

[

j f

Kliocxifientia s fed nou modus exiffeudi,

A

ïï

iti

THEOREMA IV.

(

!

i

m mb

J

Ms

Unde aclionis Incarnatioe terminus formalis

ii

LI

funt extrema üt unita,

gt

Ctio Incarnativa fþe&ari poteft, àt produ&tiva hu-

äemäïcf'nov» ü

'manitatis , & üt unitiva humanitatis ad Verbum*:

o ts A

Utramque quidem formalitatem attingemus ; potií-

um ul

fimüm tamen ad eam , üt unitiva eft, reflectimus,

um f

l.

Ad&ionis Incarnativz rerminus totalis eft Com-

dnad [

pofitum ex Verbo & Humanitate confHitugum. fcilicet Chri-

uvb

féus» feu Deus bomo ; quia terminus totalis dicitur ille,

niras fmaln

in quo actio ultimato fiftit , fed in hoc compofito actio

præciskugir; p

Incatnativa ultimató fiftit ficut proportionaliter ter-

ls prrcund

minus ad quem , feu totalis generationis humanz nec

fingutsz.

eftanima, quacreatur, nec materia, qux Præfuppo-

nitur, fedtotum compofitum,

II. Hujus au-

[2

7

tem actionis ferminus formali funt. extrema àt unitas

TNoft, en

i

Ton

quia terminus formalis eft id, quo, vel propter quod

i,

conftituitur terminus totalis , uti animain generatione

14 Ui j

hominis; atqui id, quo formaliter Chriftus conftitui-

:r:'C Wij, h

tur, eft Humanitas & Verbum unita ; ergo.

II.

'

U

Ideo non neceffe eft , ut terminus aliquis formalis in unio-

Yi W

4!:3

d ix

ne producatur de novo ; quia terminus in genere dici

tier;

poteft effe id, ad quod actio intrinfece & elffentialiter

!

tendit, vel eum efficiendo , vel aliter & aliter eum mo-

"

i

461

dificando, ergo füfficit , terminum faltem elle aliter &

2

stgn

*

aliter

B

ul

UNIO HYPOSTATICA.

'!15

Va D

"

aliter modificatum, ficut & actiones tales dicuntur tan*

h

ln

um

j

hrj

tüm modificantes, qualis actio etiam eftin eo; qui edi-

-.' "

n Huxlr.;'

ficat domum , pingit imaginem, fculpit ftatuam ;' ron

Afney

A

enim producituovum ens, quod à p;odu&is fit diftin-

:" Ww

ep

&um, & quod intrinfec? conftituat domum,imaginem,

ftatuam , fed entia producta aliter & aliter ordinat;

vï

difponit, modificat: Divería tamenomnino proportia

1

eftin termino fubftantiali , quàm inhis accidentalibus,

Wi

//

IV.

A&io nihilominus Zncarnativuprout defacto

[)

L^

VAU

eontigit, feu faita efb terminum babet de novo productum i

y

quia; üt diximus , humanitas produ&a eft cum depen-

fH,L !

s

Jl

dentiàà Verbo, ergó'in ipsá tinitione ponebatur de no-

vO. terminus aliquis formalis, feu confticuens ipfum

V. Unde

terminum totalem ; feu Chriftum.

t"l

febÀinus,

actionem Incarnativam Productioam Q Unitivam defa-

LT

£onon diflinguimus vealiter , fed tantim formaliter ; quia

p

eadem actio, qux Produ&iva eft, realiter etiam eft uni-

a'qm;ï,

tiva; /formaliter tamen divería eft , quia üt unitiva eft,

U

prxcisä unit; Produ&io autem przcise ponit extra cau-

ü'»']k."l)üd Ut

fas, przícindendo ab eà unione, ergo. formaliter di-

RI CUT DC

ftinguuntur,

Q Q

.nl xhll

n

N

$.2. Reflexiones Adver[arize.

T INio fit, extrema non fiunt, ergo extrema non funt

^ txmm/fwï'

1:/

ipía unio , feu terminus formalis actionis unitivz,

D. Ma.. Unio fit fitione impropri& , feu per refultan-

ztiam C. propriá, feu per produ&tionem pbyficam IN.. Q-

"D

u

mifià illà aquivecatione potis dicendum. eff : Extrema

"

TT

fiunt unita, vel incipiunt , aut definunt effe unita ,

T

autaliter fehabent ; quia unio nil aliud eft , quam extre-

ln .

ma fe ipfis ita fe babentia.

IL. Ipfum exercitium

jer euna

unibilitatis quäextrema incipiunc uniri , fit, feuinci-

exa«

pit ciïb, & ante non fuit Àn extremis , ergo in iP(xs

i etïe s

ire-

r

pERSON

116

THEOREMA IV. WTH»ESIS X.

p

u*c

mwu ]

1remis eft aliquid novi, feu novus terminus formalis,

d

qui incipit , ergo abiis eft diftin&tus. D. A. Fit fitione

mw&

(

y

«liquá eutitativá , ita t extremain [eipfis Aliquid produ-

cant IN. fitione modificante, ita ut unum extremum aliter fe

hbabeat ad alterum C, Ergoinillis eft aliquid novi revita-

t

ze entitacis phyfice IN. novitate connotationis , vel modifica-

Pf

tonis C.

IIl Non datur actio fine termino,

cüm fint correlativa , ergo nova diftincta actio requirit

TH

terminum diftin&um & novum; fed actio unitiva &

productiva humanitatis Chrifti abfolutz potuerunt eífe

(

r qUïdtïll

diftinctz , ergo etiam tunc habent diftinctos terminos,

[

ergo non extrema , fed unio diftin&ta erit terminus, D.

.

N

Nunittin HJP*

C. Nova é diflindla atlio produitiva vequirit novum c

I

dinen ; 000

diffindtum tevminum C. modificativa tantum Sub D. requi«

at

vit noyum C diflindum terminum quoad entitatem N.

agf !

quoad modificationem ,. & aliter fe babentiam tantüm C.

IV.

A&iophyfica produ&iva habet neceffarià

uV

terminum diftin&um , ergo & talis aCtio modificativa,

[s, r

M

funtià a d

cüm & ipfa fit phyfica.. Difp. Produlio dat fimpliciteref-

l

Jferei produttes at modificatio pura non dat fimpliciter effe

sl

vei» fed tantimvem , qua jam babet e[fe » facit tali vel tali

qw'aomsogmuo

modo fe habere , àt patet in ve aliter. Q» aliter. extensá.

Defonisctm

V

Terminus formalis non funt extrema fecun-

nistibadrhd

dt.n'n fe, fe

d refpective fumpta; ergo actio incarnativa,

alenequda

feu volitio & decretum Dei decernens Incarnationem,

eelt, ipindinin

non tantüm fertur in entitatem extremorum, fed etiam

vt dputadto i

I

N

in aliud prater extrema, quo nimirum fiunt unita; fed

illud aliud quid eft, nifi unio diftincta, qua terminus

Tif f

formaliserit. D. C. edetiam fertur in aliud alietate ab.

ca tb

Dhlin fu,

folutá . feu alietate entitatis intrinfeca . conflituentis in-

erinfecà unionem NN, alietate vefettiod , feu. babitudinis,

p q;!'smdirängt

"

n

u

comnotationis € modificationis C.. Hoc eft, Deus vult

1

n M

Verbum & Humanitatem potiffimüg aliter & in ftatu

i Á I

cen-

T Ts

!

PERSONA ASSUMENS.

117

d

|

!J

(th^

W n

[

€onnotationis, üt compo(ïtum conftituant theandri-

"Q

i D

li

cum per dependentiam humanitatis à Verbo , & pet

iij

À

aiJ;-

terminationem Verbi ad humanitatem.

vmmxrmnwr

a

Qdj

Iu

THESIS XI.

qïiwi!i WW'

l) i

D

Al ts

ho

Perfona Affumens.

ADeq)

j

m

1

u

.«ï

1

"

AU

J

um

THEOREMA I

Y

l

itd

Est

l

4

Cau[A qui

dem efficiens phyfica Incarüationis

E

eff fola, C tota Trinitas.

10dliän&arn:z

s ]

D

Tráceu tj g

Ncarnatio in fuo conceptu importat aliquam opera-

M t i)) D

tionem 5 omnis autem opcratio fupponit aliquam

caufam efficientem: De quá hic afferimus.

r

T2 d g

Á ia

Caufa ejus efficiens phyfica & principalis ff Deus 3. quia

pbl w

conjunctio Verbi cum naturá humaná eft fupernatuca-

Mradsado m

lis, & fupremiordinis, ergoeffici phyfice nequicà fub-

ftantiá naturali creatá ; eo ipío enim fupernaturalis

ï/'/Ma'(er//C

non effet.

II. Hzccaufa efficiens eft tota Trinitas s

as n j

i u

quiaomnis operatio ad extra eft infeparabiliter à tribus

Perfonis,cüm fiat per omnipotentiam, quz eft commu-

T TICTT

nis tribus Perfonis ; fed Incarnatio prout eft operatio;eft

jl

ad extra;ergo eít cornunis tribus Períonis, & ab his pro-

pu,eïgoaäoimz:;

!

[«

qemes um

cedit , üt indivifim funt quid unum in naturá & volun-

um fl

tate, atque adeo in poteftate actione , & opexatione.

IiI.

Nec in efficientid. ejus phyficá alicui perfone

m t

zribui influxus [pecialis potef] 5 lictt enim in Scripturis In-

duf o

carnatio tribuatur aliquando Patri, ad Gal. 4. Mifit

r d at

Deus Filium fuum. Aliquando Filio, Hebr, 2. Nus-

j punmtó

quam apprehendit Angelos , fed femen Abraha, . Aliquan-

j n i

doSpirítui fan&o, Matth. 1. Quod in eAuatumefl, de

d D

Spiritu faudlo efl. 1 hisvamen fola exprimitur appro-

priz-

o Aitcr&uï

N

18

THEOREMA I. THESIS*xXI'.

lh

j dlt

n

priatio perfecïionirs particularis divinz , quz inIncat- ^

ul

T

N

[o

"f

naüone elucet; íienimrefpicis adextrema unita , elu-

vgo

hi

u

cet Potentia appropria'ta Patri; fi ad modum unionis,

u

P

r

in eo elucetSapientia appropriataFilio ; fi ad fructus

h

T

inde fequentes , elucet Bonitas appropriata Spiritui

J:

"]

ynca

I lfl

fancto: nullatamen períona fpccialem habet influxum

u

i

l

in illam.

parittl s

IV. Nec fuit caufz aliqua phyfica in-

j d

Qj

]lmment.z[i: creata 5 licétenim forte id non repugnet,

l.-;gï-am. f

ji

f

eo quód Deus uti Pofïït quovis inftféumento ad quem-

libet effectum aliunde non repugnantem , defacto ta«

g i

men fic affumptam effe creaturam aliquam , :nec ex

; UL

NI

Scripturá , nec aliunde colligi poteft: B. V. licét fue-

aärm:)fn;m'mfn

tit vera caufa corporis Chrifti , càüm Mater fuerit;

Unionis tamen hypoftaticz caufa non fuit.

V.

yirfu d

Nec przceffit in bumanitate Chrifli diffofitio aliqua phyf-

ia

£a fpecialis ad. Unionem. bypoflaticam ; quia difpofitio

ais

fdis fs a

PhyHca hahet connexionem cum formá , fed nihil crea-

tum , five na-five fupernaturale habet connexionem

rb jh

cum hàc unione , érgo.

VI. Àn præcefferit di-

i gf

ffafitio moralis » feu gratia; vel alia ; incertum

npaulpm

eft: Noq

debuiiïä, certuni eft,

m f t

a randa

$.2. Reflexiones Adver[aris.

dpritidadt f

Q()lus Filius affumpfit humanitatem , ergo folus eft

mb t

^^ caufaprinéipalis. D. A. Solus eam affumpfit termina-

hafbortm hr

o C. effettioe IN.. EffeCtive eam affumpfit per potentiam

l: r

attivam communem tribus Per[oms: "Tetminative per fub-

tfoef; eol

fifientiam velativam ftbi propriam.

jl. Chriftus

t frinta

non dicitur Filius totius Trinitatis,, er

go tota Trinitas

:Ecm;;:ämummf-

non eft caufa efficiens Incarnationis, & Chrifti. V. C;

ï"f.'ï". m

Filius enim Trinitatis dici nequit 1. Quia non producitur

At

N

w

d^d

M

li

patutaliter » [ed liberi. 2.. IN'on procedit de fubflantid ejus,

AUs

u

liv

$: ANon procedit finilis in uaturá numerica, vel [pecifica.

facmmm-,'gg

ii

RI

TR v

!

PERSONA ASSUMENS.

119

mj*'inæ, lr

f

ü?-.ï[fmllliliï

Chriftus dicitur fpecialiter Filius Patris,

LE

zl»:

ergo Pater eft fpecialis ejus caufa efficiens. D. A. Di-

Tij

dmy

citur fpecialiter Filius Patris. ob efficientiam. bumanitatis

Paf

ghyficem foli Patripropriam IN. quia ab illo fecundim di-

"r

[

"

vinitatem eff genitus , ejsque bumanstas fabfifliz in Pevfo-

Vif

halitate à Patreprocedente C. «

IV. Chriftus àfo-

Mil

dU

Ío Patre mittitut ; fed mittere hic eftIncarnare active,

gT.

NP

$

ergo Incarnatio ativa , feu caufa efficiens Incarnatio-

QUem

nis eft folus Pater..R. Miffio refpicit. folum Originem,

4

qmon autem formationem corporis s nar IMittere formaliter

A

Aq

( autboritativt in Patre idem ef/ac generare , quod foli

Patri convenits connotatroé autem dicit manzfejlationem

; & )

4 I

«deextra » feu productionem figni externi , in quo manifefla-

AU

j

zur perfona, qua dicitur anitti 5 fed hac manifeflatio, feu

MA

[j

groduclio figni efl communis toti Tvinitati,

V. Spi-

a

I)

ritui Sancto fpecialiter tribuitur Incarnatio, ergo ille

i

x

D

s

folus fuit cauía ejus proxima, & immediata. D. 4

þä:l(l' Linm

2

j«i]

Tribuitur ratione. [becialis inftuxüs alicujus phyfiai N. vel

l,j7

frzowi

HiM

tatione principii, feu amoris , quia hoc myflerium ex amo-

vand: Yn

vt [peciali peractum ; vel ratine medii , [eu gratie , vel va-

tione finis , ut fcilicet per gratiam [andi effemus C.. Hae

"i

emnia per quandam appropriationem [pectaliter tribuuntur

|

H

r

"

Spiritui Santo , ficut Patri tribuitur creatio , licàt fint coms

At

"

nunia omnibus tribus Perfonis.

VI. InSymbolo

at n

1

Ápoftolorum Chriftus dicitur Cónceptus de Spiritu

frun

Sancto: & Math. 1, Quodineànatum eft, deSpiri-

,.n(l'f llb-

tu Sancto eft; ergo hic eft caufa fpecialis. D. C. Prop«

]. Cahus

ter fhecialem. efficientiam phyficam IN propter. apyroprias

éionem fpecialem amoris , gratie, & [anctificationi C. Ipa

vt

tsl N

propriationem exponimus in "Trac. de Deo.. Caufa tamet

(pecialis on efe, qua excludat alias pevfonas vum Patristum

i nvnprodurif:

l fubj!:nräiqï,

ipfiusetiam Filii; quia omnipotentia operativa ad exe

tra communis eft omnibus rribus perfonis.

M) 'Wl .6" j

THEO4

»

0

126

THEOREMA II.

THESIS XI.

"

m

THEOREMA Il.

g

,hake ' &(' ,

Incarnatio tamen formalis , feu Unio bypo-

.U

n&*

[isl

flatica eff propria folius Verbi.

if

ql]d.

Tet

Ncarnationi ÀActivz tribus Pcrfonis communi For4

.LUW

lul

^ malem fubjungimus.

L. In ipsà Chriffi Huma-

l

mitate neceffarià (unt omnes tres Perfóne divines quiato«

1j

jdi

u

tanatura divina, quz eft communis tribus perfonis, eft

" expmc

in Filio, ergo & Pater, & Spiritus San&tus pariter eftin

Ássilichunan

Filio juxta illud Chrifti : NVon ereditissquia ego in Patre, c

Pater in me efl. Scilicetomnes tres Perfonz funtin Hu-

5?on (iim u

"

manitate per concomitantiam, feu propter neceífariam

connexionem ; non enimidentificarentur cum uná ef-

T

fentià divinà, nift reperirentur, ubicunque reperitux

M Cf

divinanatura: Dein ineádem fünt per immenfitatem ;

4

' crgo&'lncamau(

immeníz enim non forent , nifi occuparent omne fpa-

II. Non tamen ze«

ld

tium etiam imaginarium.

vitámpjum

ce[favià omnes tres per[one terminant Fiumanitatem , feu ei

Pnera Deiderta

neceffari uniuntur ; quia Perfonz divinz realiter diftin-

.!amptiohmz

guuntur » C1g0 POEC& natura humana terminari ad

Jl

unam Perífonam , & non ad alteram , ficuti uná Perío-

frmum

ná generatà non generatur tamen altera , non obftante

lm u

';nisürdz:(.«iä?.': [

omnium Perfonarum uná Effentiá, feu Naturá realiter

idendficatá.

Mi i

III. Proindefide docemur , fo/am

od "

perfonam. Filii affumpfiffe naturam bumanam s. quia illa

folàtm Períona ex fidei principiis humanam alfumpfit

Voptte uf

naturam , quam Scriptura dicit carnem effe fa&tam,

2 D

ïfä'n:fnlrn/rgairæw

habitálfe in nobis, exinaniviffe fhnctipfäm , datam effe

nobis; fed de folo Filio hec dicuntur , Joan. 3. .$je

M 7

Dew dilexit mundum , ut Filium (uum unigenitum daret,

lt

Joan. 1. Perbum caro fatium efl, & babitavit in nolis.

Xuoda.:a:ïngmræ

"hitet

ol

Ad Philip. 2. Std exinanivit femetipfum formam ferzi

M

accipietis, . Hinc idem confitemur in Symb. Apoft. &

Mtf

U!':.'iam' |

Nic,

L

dl

"t :Lcuj

TR v

PERSONA ASSUMENS.

121

! m

]

Nic. & Athan. Idem definitur in CC. Ephef. c. 15.

* f U

Chalced. A&. $. Conftant. II. Collat. 9. & III. Act.

al

(

4. &c.

IV. Unio igitur bypoflatica efd propria

j

l

d ag

r

folius Fili3 praterquam enim, quoód nusquàm in Scri«

|

puuris le

o

[e

atur , Patrem autSpiritum fanctum fuilfe in«

!

.L):;»f FW Ihy

Mi quay

? QU

carnatum, fed folum Filium, üt modó diximus; Pater

Rnj

infuper dicitur effe major Filio Joan. 14. Sed hzc pro«

;

Tiere[

ofitio nulla ex parte vera effet , fi Pater zque ac Filius

l]

"

alfumpfiffet humaniratem ; quia omnino effent zqua-

Aff

]«

les non folüm ratione Divimtafiq » fed etiam humanis

tatis,

V PUNCMAMUT

.

L

i

TU cety m od

$. 2. Reflexiones äzlwrjizriæ.

j Uäþwgue Iyir

Ctio Incarnativa eft propria omnium Perfonarums

Wlfpf.' Ti

|

ergo & Incarnatio. Diff. /lla efl à potentias que eft

"aof

T wteny

comimnunis omnibus perfonis s. Terminatio autem fít per pro«

prietatem perfonalem V'erbi , qua efl in folo Verbo.

IL.

Lt us u

pdrtatderdin-

Opera Dei ad extra funt communia tribus perfonis, fed

ia bb d

aflumptio humanitatis eft opus ad extra. D. a. Quoad

ia

efficientiam. phyficam C. quoad. terminationem IN.. Difps

Terminare eff pradicatum perfonale , & ideo comvenit per-

j m a

fonis àt diflinthis : Ageve efl pradicatum abfolutum , e idea

i o t

perfonis comvenit, st funt quidunum: Deinprincipium fora

[&Cülwl'; n

male agendi mon efl fubfiflentia , fed natuva.

II

:

ss G

m

T

^

Non poteft una Perfona videri fint alterá , etgo nec In-

hn

ü

áj

il

carnari, Diff. Perfon funt correlativa$: correlatroa at

v lm

um

tem funt il cognitione : ed umiri non eft in genere cognia

]

ts5 nequeeff devatione. correlatrvoriun s ut unum velas

jn s

tivum non po[fit jungi » quin alterum conjungatir.

IV.

T d

Quod convehit naturz , convenit reliquis perfonis, fed

lL.

H

yiusit a

naturz convenit uniri faltem mediate. D. Ma.. Quod

n fumW

eomvenit naturavatione fub c fecundim fepracisó C. faa

nE

tione per[onalitatis alicujus » cui

3

ATOHTME

M

4n LL Sent,

, ?dentijimtur, d qu

idtis

$

1221

THEOREMA IlI.

THESIS XI.

adentificati NI Unio convenit naturze, àt eft in Filio;feu

qufien

ml

u llj

ratione Perforalitatis oppofitz Patri & Spiritui fancto ;

wiiv;iruq'of

T li

Duic

quod autem formaliter » & direde comvenit uni oppofitorum,,

j

;l

won convenit aliis, evgo.

V. Natura divina eft ter-

Mi

u Á

14

minus mediaxus Incarnationis , fed Pater eft natura di-

[/4

M

ümma

vina, ergo & Pater eftterminus mediatus, D. Ma. INa-

KWV

m

tura, fecundin fe Cv fimpliciter fumpta ,. prout eftintribus

Tl v Netri

gerfonisiN. quatenus termiuatur per A erbum praciseC. Hinc

Natura divina in Syllogifino fumitur fecundim diffintias

dinedi nitt

VL RNaturaeft eadem cum Patre &

s lov

atcceptiones.

sitanc otn o2

Filio,ergo vera eft hiec propofitio : Natura eft incarnata;

m um

ergo vera eft&ifta: Datereftincarnatus. D. 1. C.Na-

tura eft incarnata vatione per[onalitatis Filii C. vatione fi PA

smdom um

C G LA

vel ratione per[oualitatis Patris N.. Dein, àt obfervant

Xb m

alii, Nequit dici de naturá divinà fimpliciter , quod fit

incarnata , fed tantàm de naturá divinà , üt eftin Filio;

tht n

quianatura dvvina [impliciter dicha frgnifiat naturam ada-

aramy vlbl

quatà , prott efE in rribus perfonis 5 incarnata, autem tan-

n labere fl

1

l

U

vin eft , prout eft in Filio.

1 quin fe

THEOREMA III.

pl d

Verbum unitur immediaté , Natura mediaté,

ts

feu identicà , & confecutvé tantum.

i Wayltg

Nau

Arfilio, Gabrieli, & aliis Nominalibus unio hy-

u[ Idj t

"" poftatica unica immediatt & indivifibiliter vermi-

natur & ad Verbi perfonalim.tem , & ad naturam divi-

.ijcaudzïpmpm

TT Qu

nam: Durando & Capreolo duplex eft unio , una ter-

Ti

minans immediat& ad divinitatem & ad fubfiftentiam,

1

i

i.

quam admittunt , abfolutam & communem , altera ad

T

Vetbi perfonalitatem: Sed cum D. Th. Suar. & com-

"H

!

-'W!p.'im

gnuniore afferimus.

[. Per Incarnationem z4-

i

Fa

1Dl

£ura divina vere C& realiter e[l unita natura humane in

p

mï)v

Vi

g

PERSONA ASSUMENS.

Wæ,ü!cüin?ï

125

perfond Verbis

ol

quiain Chrifto Coloff. 2. inbabitat omnis

plenitudo corporaliter divinitatis.

i

Etex Symb. S. Athan;

D

At d d

Deus & bonr unus eft Chr.

2.5S. Damafc. dicit:

ifi. Et apud D. Th. q $d.

UM Ti

Dicimus, naturam Dei UCATÀ

AbaHR

e[fe

PA

fecundim Beatos "Atbanafium e

Oyrillum,

II.

)W»Fl

NNatura tamen divina zog eft immedi.

4te unità Hümanita:

wl

;m/gfbw

? ita ut ipfa fit vatioformalis imm

P H MAT W(]l

ediata , propter quai

f

Verbum, velNatura uniatur Huma

j

nitti ; quia Verbum

eft immediacö unitum Humanitati

in eo, quod immes

MDLA

diate fübftantialiter complet hum

anitatem ; fed Ver-

um hanc non complet fecundü

m naturam divinam,

Unas lu

cüm Humanitas in ratione natu

C nl

fecundi

Y

H

rz completa fit, ergo

m naturam divinam n

on unitir immediate.

x

U

HincCC. Gen. V].

[ut

A&. g. definit :

Pater & Spiritus

tm

1

"

A

"

iM

m

l

i

vibil babent in Jncarnatione commttie

» nifi béniouilIimam

voluntatem: Sed fiunio terminatetu

a um

rimmediate ad nas

turam, velad fübfiftentiam a

j Mu at

bfolutam & communem,

non haberent folam volünt

a

i.

tem communen , ergo,

Sed Humanitati fi

9la Hypoffafis efl smmecdiath

"Hit4; quiaex fine Incarna

tonis Hurmnanitas folümi

J

conipleri debuit in ratione fubüiftentiz

; fed hoc piz-

ftat fola períonalitas:

Jiimit

Nec ad vetificandas veritates fj«

cn um

dci de hoc myfterio eft

neceffaria alia unio immiediata;

Iv

Natura veró Divina Humanitati non uni-

w 6]

"

(

tur , nifi mediatés tüm quia hzc unio mediata füfficit

2d verificandas

( i

propofitiones Evangelicas de Verbi In-

[

carnàuone ;

tum quia conformior eft fenfüi DP, 'N

g, u*

àm

prater Aug. Serm. 3. de Tém

P. Anfelm. l. de Incarn;

[ i biftes

€. 4. Dion. Damafc. &

alios D. Th. hic Q: 3. 3. 2. ait?

Effe terminum af

Wmptioni von comvenit natura fécuridzim

ThSucdt

féipfam fed vati

one perfone , in qu&confideratur. Ez Rai-

m

fticus Diaconi

s in Difp

. contra Acéphalos. ait: /Mogi

Deu Verbum pet divin

n HATHY AT ,

TL n',

Jl divina natura

Fl à

jet

g

Y24.

THEOREMA II

THESIS XÍ.

Axit

"

« tf

m

i

Árl

perfonam unita dicitur carni. — Et poftee

f

fer Dei Verbi

l]

fubjungit: Zncarnatus eft

igitur c Deus Verbum c na-

r

"

u

n

ia ejus s. fed ille quidein per

femetipfum ,. & fecundum

jl

n

[

[

quidipfec

)5 illawerà mon ita» fed per Perfonam:. Igitur

!j

h

Dew Vr

bum fecundim femetipfum unitus eft. carni, fecun-

I

U

ml

dim vverb naturam. conjunétus eft potis, quam unitus .. .

[

!

f

Illud imagis conjundiio ef , licet fit unitio , Ícilicet me-

um

diata folüm.

r

!

Wacun

ag

$.2. Reflexiones Adverfarie.

ss t

Than. Cyril. & PP. alii ponunt, & admittunthanc

gt

A

x

propoütioncm: Natura divina eftincarnata : ergo

um -w;:'mw i

& immediat? eft unita, ficut Verbum eft immediate

DC

77

u

unitum , quiaeü incarnatum. D..A.. Eff incarnata

,( fl

fenf' veali

c identico , feu mediatà tantim , identicà , &

g at

inativb C in fenfu formalis d immediaté, ita

quafi denom

N

utnatura [itipfavatio formalis , cur uniatur N. Verbum

spbiselaniln

eít incarnatum formaliter & immediate , feu ratione

dl

(ui , itaut fit formalisratio uniendi & terminandi Hu-

manitatems eàquüd naturam complere po[Jit » & compleat

UT

in ratione fubfiflentis s. fed natura eam complere nequit nec

Baber

N

in ratione fubfiflentis, nec in ratione bumana natura , t

tundi

quá completa eff

» ergo nou unitur vatione fi , fed ob identi-

lounio Dd

tatem cum Vevbo.

II. Unio immediata facta eft

1 fa-d

cum perfoná F ilii; fed perfona Filii 3PP. & CC. acci-

t f d

pitur fe

ommunitet pro totà períonà, & non pro folà

Perfonalitate ;

tlf

j

ergo fa&ta eft immediate in Períonalita-

]

Ü

L

te & Naturá. D. Ma. Fadta eff cum perfona Filii , ita. ut

Til n

W

AE CU

emnia ejus couflitutiva uniantur eodem modo N. diverfo»

"

//

fali

cet perfaonalitas uumediatà , & natura mediate C. .Sic

]4;

Ulloa dicitur mori vel difcerpi , licet ani-.

n [41

qe

etiam bomo apud

a mec moriatur » nec difcerpatur.

IH. Hzcper-

38,q

h

AL

Íonalitasimmediate unitur, hac perfonalicas eft natu.

tà

l Thss Y

]

PERSONA ASSUMENS.

I24

nl

AT g,

xa divina; ergo natura divinaimmediate unitur. IN.C.

! GD Jl

