Cüm unus fit homo, ex hác unione re&te con-

U

E(w, AU Datira

J

cludo: Hichomo eft pater, hic homo eft filius, ergo pa-

pon

"

J

ter eftfilius. R. Subfiffentia diflintla nequit eodem prono-

) qllOd

:

j

mine demonflvaris bincfidico:. Hie bomo efl pater : necef-

fario iutelligitur : Hic bomo fubfiflens fubfiflemià Patris

L

A

&

€

AR r

NATURA ASSUMPTA.

141

s Ádiy,

efl pater , fed bomo fubfiflens fubfg/ient)ä patris non eft fi-

j'-ïi P ais

IV.

Hus: Perfona fcilicet pro fe mutuà non fupponunt.

W Oif

Saltem natura per unam perfonalitatem non effet ter-

L

minata, quia progrederetur ulterius. D. Prob. Pro-

] Pflllxlrïah]

gredevetur ulterius ex exigentiá aliquá naturali , vel infuf-

i

24]

ficientia IN.. ex voluntate Dei elevantis fupra exigentiam

1 [

azaturalem C.

V. Effe&tus formalis fübíiftentiz

i

eft reddere naturam totam , pcrfe&am ; integram, ita

Al

T

lz

utà nullo dependeat, velüàt pars, vel àt ulteriüs perfe-

i

Jrultpy [

Gibile. D. Ut non dependeat quoad. bauc perfonam C.

ha

M

T

al IN. — Nel Quoad . exiflentiam C..— quóxd atlum N.

VI.

Natura humana exigicaliquam fubfiften-

iam ; fed hec exigentia expleta eít per fubfiftentiam

7477

Filii, ergo non poteft expleri per aliam adhuc fubí-

ml

ftentiam. D. M. Expleta eff vefpedtu bujus termini . feu

z. D nnit

Filii C. refpettu alterius termini , feu Perfone divina N.

m C

Sic £ capacitas recipiendi unum .qradum gratia expletur

LL d

per eundem gradum , quin fiat incapax novi gradís.

fratr m |

w AAl

THEOREMA IV.

iut agf

Poffibile, non congruum videtur affmere na-

yi u

turam irrationalem , non (ubordinatam vationali.

9. ï w

m

Egat Wicleffus naturam aliam potuiffe affümi,

i M

qud (

quàm quz defa&o affumpta eft: D. Th. Scot.

Itj

"

Suar. concedunt omnem naturam creatam affumi po-

y u g

tuifle : S. Bonav. Hurtado , & Alii folam naturam ra-

tionalem, aut natürasad eandem ordinatas: Noscon-

El"m 'm'

m

cludimus.

I. Affumi potuit quevis natura va-

s d 1

iflns u

zina4li ; quia Apoftolus Hebr. 2. üt fpeciale benefi-

cium pradicat , quód Deus non apprehenderit Ange-

quiuodfmf

los, fed femen Abrahz ; ergo fupponit Angelum po-

u t "

tuiffe apprehendi , & confequenter alias etiam creatu-

j th!üi'*ï

Gg 3

fag

u

142 ?HEOREMA IV. THESIS XII,

]

i

/

rasrationales , qua omnes aptz fünt atfingerc aliqua-

liter ipfum Verbum per fnam operationem , illud cog-

Q

Ti

n

.

At [:

noícendo, & amando.

II. Aflumi poteff quevis

N

u

- n

etiam naturá purä imaterialis ordinata ad. vationalem ut

n

pars» vel effentiali , vel integralis ; quia tales naturz

Pa D

componunt totum rationale , quod aptum eftaffumi à

m d

Verbo , ergo & inæ affumi poffunt : Unde in triduo

MT

mortis Chrifti Verbum manfit unitum corpori & fan-

TUb

guini.

III. Nec eft implicantia phyfica , affa-

ganprint

qni alias etiam naturas pure materialéss quia fubfiftentia

alcongn

divina eminenter continet virtutem terminativam fub-

i, a

y

"

fiftentiz creatz; & naturacreata habet terminabilita-

h

h

TM

la

2

tem obedientialem.

IV. Hujus tamen affump-

g[cr.pz

nj egnm

dionis cujusvis natura congruitatem negamus cum D. T.

r m

q. 4. 4. 1. cÀm donum hoc maximumab iis nec cogno-

UT

fcatur, nec ametur, nectanta humiliatio & exinanitio

l Duowegt t

honeftetur infinitate meritorum , fummá glorificatio-

imsijrdtm

ne, generis humani redemptione, &aliis, qua funrin

f rimdr)

creaturà rationali.

V. Idem S. Do&or in 3.

aol

dift. 2. q. 1. a. 1. addit : Lequendo de potentia Dei abfo-

lutà. Deus poteft affumere, quamcunque. creaturam vult s

tncamanyr

o

Unde fecundim boc non eff una creatura magis affumptibi-

p n

lis, quàm altera s. loquendo autem de. potentia ovdinata,

nen du

illam ereaturam affumere potef , quam congruit affumere

ex ordine fue fapientia 5 unde illa creatura dicitur. affump-

h, equi

zibilis , in qu bujusmodi congruitas invenitur.

VI.

Vi mit m

i, f pud

Ex S. Aug. l. de Spir. & Animá, addimus : Supremim

C

enime Intelligentia, feu miens imaginem feu. fimilitudinem

EL

gerit fui fuperioris, ideft. Deis. unde Cv ejus fufceptiva efa

f& potuit ad unitatem perfona ipfius. Exgoin tali imagine

fff**'-"*flru?lfmi

ftat potiffima ratio, & congruitas affumibiliratis, ergo

»ifm l,

congruum effe, recte negamus , affüumi naturam aflu-

, Quspusc

»

wiirrationalem; feu non fübordinatam rationali."

buig

]

li.

$.

zv

Bw

NATURA ASSUMPTA.

143

lwtamnge.'e d

$.2. Reflexiones Adver[arie.

otey, i

Miniggi,

On eftincongruum Deum per fuam immenfitatem

DI

omniaimplere , etiam infernum , érgo nec incon-

QU tes s

gruum eft, Deum uni etiam naturz uniri , licecirratio-

um el

nali. Diff, INon per ummenfitatem.féd per unionem creatura

!

a!ïu;

£ In (r

a[fumitur in unitatem perfona , & confequenter e[L ac dici-

&l

tur Deus ; quenegamus congrue dicis. cim tanta bumilia-

ii

Qd

i

zio won boneflesur. infinitate meriti , moffra redemptione,

II. Deus

N

A

&UUf

fanctitate per[ona » vel alio fine (ufficiente.

)

pro fine congruo & honefto haberet oftenfionem Om-

li

ni.Potentiæ , excellentiam Compofiti , confüfionem fa-

pientiz humanz , humiliationem, & obedientiam ho-

lj um n

] .

minis , ergonon eft indecentiamoralis. A. r. .$ic p4-

n

m

CQ

viter dicam affumi potuiffe humanitatem peccato infectam,

€» aterne damnationi obnoxiam, 2.N. À. Fines enim il-

um

os Deus nequit intendere , mifi prudenter C decenters. ed

imri p

diximus deeffe decentiam 3. cium. fines tales non babeant effe-

[di gminzr

HI.

j D

&um » quo boneflari po[fit tanta Dei bumiliatie,

Species Euchariftice propter unionem fiuam facramen-

i Dd

quima u

talem cum corpore & fanguine Chrifti participant ali-

4

"

l

quo modo fupremam adorationem, quz Chrifto fub

d

!]

ia

fpeciebus exiftenti defertur , ergo nec repugnat, unio-

nem hypoftaticam communicari rebus non ratíonali-

p

bus, eä.squ.c vitalis unionis adorari. Difp. Natura by-

ü áir f

n

Y

poflaticé unita fummum accipit donum , fit (ubflantialiter

m

fanila, fit grata & amabils Deo» c confequeuter debet

effe capax amicitie divinas . quod natura jrrationali nequit

T d

comvenire : At unio facrameutalis non babet illos effectus 5

" Mapïi-v:»

fpecies non. fantlificantur fubflantialiter 5 won fit commu-

yialinf

qicatio idiomatum , fed folim. concomitanter. coluntur.

sls d

IV

Corpus Chrifti in triduo mortis manfit Ver-

y nagutr:'-'-ï'

bo unitum ; fed boc non erat ragonale; nec fenfibile,

nec

d :

Y

Gg 4

CQKWO

g

144.

THEOREMA I.

THESIS XIII.

j

«nec vivens, ergo natura affumenda non neceffarió eft

q

rationalis. D. Mi, INon erat vationale, fed tamen ordi-

p i

A(g Ph

(L]

matum de fe ad naturam vationalem C. fecus N.

-N

[ a

'Tota ratio naturz humanz affumptibilis eft , quia eft

ub

] I

g

intrinfece incompleta , & complebilis in ratione fubfi-

jf

ftentiz ; fed talis eft quavis natura irrationalis. JV.

du

Dcmonm

Caufal. Ma. Sed ideo etiams quia eff apta ad obtinenduma

.....

lus Q

boueftiffimum finem » &ad amicitiam divinam egc.

l

m

" ]Dm,;. Si( ü

THESIS XIIL.

xmunigenixum t

Compofitum "T heandricum.

spri i

loml 8, QM&V!!.W

THEOREMA I.

LE

NUIT

Compof[iti "T beandrici una eadémque Perfona:

aj pR

fimul Homo , & Deus eft.

as rl

E

Bion & Cerinthus primüm , & pofteos Paulus Sa-

vatsiatedugit

mofatenus, Photinus, & alii divinitatem Chrifti

st i mndn.

oppugnárunt : Contra quos cum D. Cyrillo ex quin-

mi r a

que capitibus ejus demonftrationem pramittimus, &

f Dd n

humanitatis probandz rationes generales Íuperaddi-

dul

imnus,

I. Divinítas Chrifti contra Hareticos de-

n nDnw

monftraturex Nomine: lfa. 1. AVoinen ejus Exmmanuel,

FBnc Vertaex .

quod eft , Deus nobiscum, la. 9. Vocabitur INomen ejus

Mu A :

admirabilis , Deus. la. 3 $.. Dew ipfe veniet» & falvabit

t Df

vos. Joan. 1. Et Perbumerat Dem. Ad Tit. z. Dicitur:

lus

II.

4Magnus Dews. Rom. 9. Super omnia Dews.

"

(*J:;:JE.;.IZJIIB in|

Demonftratur ex Nativitate: Joan. 3. Dicitur Uzige-

LT

anitus Dei Filiw. Joan. $. Fzliu diledus. Matth. 16. Fi-

l - as

lus Deivrvi, 1. Joan. $. Scimus , quia Filius Dei venit,

h

fitiru

Q'v. Íed Pater & Filius funt. ejusdem naturz, ergo.

L7T

r

Demonftatur ex Naturá: Joan.10. Ego

L

ó

; At

i

NY m

COMPOSITUM THEANDRICUM

I4

n ,

& Pater unum fumus. Col. 2. Ineo babitat omnis pleni-

db ii

tudo diuinitatis corporaliter. . Joan. 10. Pater in ime eff,

t

( ego in Patre.

IV. Demonftraturex pocefmte

Uil SCR

)(IE

creandi , judicandi , gubernandi , remittendi peccata;

Loneli

Joan. 1. Omnia pev ipfum fata funt.. Joan. s. Oinne fu-

tnd

dicium dedit Filio.

A. 10. Hic eft Dominus omnium.

ul mm,,

N

Demonftratur demüm ex Confeffione & te-

W*nv

ftificatione ipfius Chrifti : Joan. 14. Creditis in Deum,

c» n me credite.. Joan. 16. Omnia» qua babet Pater, mea

N

fumt..|. Joan. 5. Sc enim Deus dilexit mundum» ut Filbum

fuum unigenitum davet.

VI. Chriftus eff vere &

j/ TM

proprié etiam bomo

quia Chriftus de fe ipfo teftatur

joan.8. Quaritis me interficere bominem . qui veritatem

"

vyobis locutus fum. Rom. $.. n gratia unius. hominis . C.

('W l («f

Rom. r. Qui fatlu efl ei ex feinine David. Va. 7: Virgo

l

concipiet, C pariet Filium cc

VII. Hinc D. fo-

T

annes Hareticos lel tempox 1S humamtatem Ch[lül ne-

hes Pal

|

gantesitaredarguit 1.Joan. 4.. ]Vfulti Pfeudo-Propheta

at (l

/

exierunt in mundum : [n boc cognofcitur Spiritus Deis

10 &t QUIY

omnis Spiritus , qui confitetur Cfefum Chriflum in carne ve-

ii d

—

niffe, ex Deo e[l , & omnis fpiritus, qui folvit "fefum , vel

Qu5 lt

üt Gracus legit , qui non confitetur Jefum in carne ve-

...Amm j

niffe ; ex Deouon eft , hic Anti-Chriflus eft

VHI

s

r'l"

ie)

Hanc Veritatem Catholicam clariffime exprimit Sym-

Ab Wn "]

bolum Athanafü : Ef ergo fides recla; tt confitcamur,

d

quia Dominusno[ler ]. C.. Dei Filius, Deus C bomo eft

Deus ex fubflantia Patris ante facula genitus , * homo ex

h JX

n

1

i

fibflanti4 Matris in favulo natus » perfectus Deus, c». per-

. DAR

z

cUnp |

feclus bomo ex anima vationali, & humaná carne fubfiffens

IX

Unde cum D. Damaftceno concludimus :

i |

Subfiffit in utráque natura verus Emmanuel, totus Deus,

Ri Du v

totus bomo:. mon tamentotum Deus, nec totum bomo ; quia.

niure; ?

,yi

"Totus ad fuppofltum ; Totum ad naturam refertur.

. n t

$.2

Ü

Gg 5

u

146

THEOREMA I.

THESIS XHI.

f

q

[

m

- $.2. Reflexiones Adver[arie.

À ol'tüw ^

j yff

Eus non eft nomen communicabile

"

P

ideo enim

",

D

imuti

j

Sap. 13. reprehenduntur Idololatrz, quód nomen

nit

incommunicabile Dei attribuant lignis, & aliis, ergQ

yim

compoüto theandrico non communicabitür nomen

] l,

j

I E

Dei. D. A. INoneff uomen communicabile , ita ut Deitas

[

:'.1(0:5)

i C

conflituat Humanitatem » [eu bominem in ab[iraco C.. ita

st fiat unum fuppo[itum nature dyoina & bumana , & com,

m

municatioidiomatum IN.. 1dololatrz nomen Deitatis tri-

Ja, i fl

y ais

buebant lignis, fecundiim quod. confiderantur in naturá

fuá 5 nos Chriflo damus. feeundum . fuppofitum eternum,

"IT

"

Ex Pf. go. Non fit in te Deus recens; fed

Mants

compofxtum theandricum , quod non Íemper erat , ef-

H

fecDeusrecens. D. Mi. Effet Deus. feu quoddam vecens

fl

fecundum id, qued dicit pro. fuppofito IN.. quod dicit pra

naturá vecenter affumpta C.. INomen Deus non dicitur va-

JII. Illenon

zione natura affumpte » fed fuppofiti.

fpns

!)

[

Ut

;10

eft Deus; cui non convenit propria differentia Dei , feu

Mp )

Afeitas; fed hzc nec convenit Chrifto, nec ipfi Filio,

bscmdimg

qui totum , quod habet , ab alio habet , ícilicet Patre.

gatitionem hs

D. 1. Prob. €Mi. INon comvenit Chriflo quoad bumanita-

qui fuum;,

f

ten C.. divinitatem IN.. Dein,D. 2. Prob. Mi.. INon con-

t fay j

vnit Filio vatione natura , ita ut effentias feu natura Filit

cïz'(;f(v//a I

communicata non fit à fe IN.. in vatione fubfiflentias ita ut

dirilecam con

petfoua vatione proce[fonis non fit à f2 » fed procedendo par-

Ml pl

IV. Pradeftina-

ricipet naturam » qua e[H à. f C.

vexferünz d

tio efteorum, quae fünt per gratiam , non per natu-

Gd

ram ; fed Rom. 1, Chriftus dicitur predeftinatus Fi-

Ol

liusDei, ergo non eft per naturam ; feu vere & pro-

ia

prie. D. Mi. Predeflinatus fecundtum bumauitatem; quia

. At

un, |

buic per fe non competebat , ut uniretur V'erbo C. fecundum

lr

"m

Cc0t-

aaturam, vel ?erf:;nalitafem divinams cui neceffarió

&l

li

Petit

*s,erg

Bm

COMPOSITUM THEANDRICUM,.

147

lrl

V. DeChri-

petit Filiatio ex generatione eterná N.

fto Apoftolus ait: Cüm in formá Dei effet : ergonon

Lj:abde; il

1

erat verus Deus per naturam. R. Ut? eundem dicit for-

].W' QUid

l

suam fervi accepiffe , h. e. fubflantialem naturam hominis :

Hgmï,

&AJJB,:

Jta c per formam Dei, equs intelligit fubflantiam.

VI

[

tUt m

|

joan. :7. Hzc eftvita zterna, ut cognofcant te folum

Maat D)

verum Deum , & quem mififti J. C. ergo Pater eft fo-

df i

lus Deus, & Chriftus non eft verus Deus. D..A. Per

", (f (j

TO Solum excludendo alios Deos falfos quia Pater eft ille

:zf-a:cDæ;ïzüsm-

Dew , qui folus verus eft C. excludendo abas etiam Perfo-

20 0

zas Trinitata , quia folus Pater eji verus Deus IN. . Ita

!j

n

TOU

thus

bunc locum. interpretatur D. Cyp

:

fian.. in' Exbortat. ad

M. artyres.

70n3&qaer::1r,f:ï

fundann

THEOREMA IL

i, at p

Hec Per[ona dici potefl Compo

D m

ratione,

,?ta ex duplici

[

IU d

Iphanus concedit Chriftum effe compofitum, fed

ii n

negat Perfonam dici pofle compofitam : Duran-

hyaciíln

dus cum aliis negat effe proprie compofitam pet com-

x at has |

pofitionem hujus ex his, fed hujus ad hoc : Contra

I hn

quos ftatuimus,

I. Perfona Chrifti ;zateriali-

. M. N

ter fumpta , feu pracise t perfonalitas Verbi, eft fimplex

i wbl |

e incompofita realiter ; Verbum enim nullam admittit

,

n

i

ij

4

7

hi

" ,:M,[

intrinfecam compofitionem realem ; Dici tamen cum

'-m*(!(lï,!

, /ü

la

,*W-

D. T h. potefl compofita virtualiter, v ratione nofirà ; qua-

J; Jaitin

tenus Períonz divinz intelliguntur, quafi confütutz ex

m n |

II. Perfona

divinà fubftantià & proprietate.

aidnins?

Chriffi ut Chrifi , feu formaliter fumpta ef? compofita ex

n du *

Perfonalitate & Humanitate 5 quia omnis unio tendit ad

at

faciendum unum , feu ad unitatem ex pluribus ; fed

iC [

inter perfonalitatem & humanitatem eft unio & qui-

g

(»g,iTr.' !

dem fubftantialis, ergo hac tendit ad faciendum unum;

n

&

! j

148

THEOREMA II.

THESIS XIlI.

coswoïmm

& quidem fubftantiale: Sed nontendit ad unum in effe

DL

M

naturz , ergo in effe períonz , ergo períona fit unaex

(

IH. Unde zon

j5

compolitione , feu compofita.

PE

"

qny

zantim. Chriftus eff compofitus , fed c Perfona s quia non

ld

[l [ Ph

eftdifcrimen inter Chriftum & Períonam Chrifti ; nam

Q

(

lat

erfona , üt fupponimus, non continet folam perío-

T

l

nalitatem Verbiin abftracto , fed includit etiam natu-

N

1

TM

ras perfonalitace Verbi terminatas.

IV. Nec

vind div;ü

eft fola compafitio bujus ad boc 5 quia compofitio albedi-

sj l

nis ad parietem. (quod exemplum Adverf. ftatuunt)

i. D. A.

non poteft effe, quin fit album, feu compofitum ex

m

fubje&to & albedine, ergo includit femper compofi-

at ld

tionem etiam ex his , ergo.

V. |Perfona Chriffi

inpritr n

ut Chrift; etiam eff compofita ex duabus naturis , feu divini-

sultrAitt

arilum n

tate, ( bumantates quia fi omnis diftincorum unio

facit compofitionem, feu unitatem, eandem faciet hzc

14 Bj

unio mediata naturarum 5 conveniunt enim , non ad

srbnehtyt a.

conftituendam unam naturam , ergo ad unam Perfo—

n At d

VI. Hanc mediatam za-

nam componendam,

w at

zurarum compofitionem clarifime exprimunt PP.. Sic ex

yius o ddn

Damaíc. l. 3. de fide c. 3. /n Domiao TEU Chriflo

lia comyitur

duas naturas cognofcimus , unam autem hypoflafin ex utrá-

fi dictur Eoin?o

que compofitam. Etc. 7. Perfona Verbi , qua priiis fm-

Jj A

plex erat. facia efl compofita ex duabus naturis.. Ex S. Aug.

w al

Ep. 3. ad Volufian. Perfona bominis mixtura eft anima c

i du

corporiss Per[ona autem Chrifti snixturaeftl Dei c homi-

ii

3145.

VH. Sicetiam CC. Gen. VI. AGt. 4. & 1 1.

Va acidn

approbat Epiflolam Sophronii , in quà Perfonam Chrifti

ttimyíri [:

Ícribit ex duabus naturis effe compofitam. Idem po-

Vees,

ftea fecit Lateran, fb Martiuo J. CC. Gen. V. Coll. g.

can. 4. addit:. Qui non coufitetur unam. ejus fubfiflemiam

CX. li ül':fh*lnfqlllï

1:N0pmi(w

tf

compofitam ... anatbema fit.. Quae (ane compofitionem

m

A. |

in ipsà etiam perfonà fufficienter exprimunt.

$. 2

r g(r;aj::('.[c'a

IY y

COMPOSITUM THEANDRICUM

149

ls

? P"fona lt

$. 2. Reflexiones Adverfarie

UPL,

Eríona Chrifti eft Perfona divina; fed Petíona di-

j "/Mll U..

vina non eft compofita. D. Mi.. Perfona divina fe«

N

* ol

^ I

eundum fe fumpta , tt pracise eft terminans naturam drvi-

P![J"

nam C. fumpta relatrvé ad bumanitatem , cui unitur , e

A

"

[ cUam [

eum. quá facit unum C/mjiurn N.

II. Perfona

W

Chrifti non eft diverfa à Perfoná Verbi , quia alioquim

ifed

in Chrifto duz eflent perfonz, ergo fämpex dicenda

u)

)

ln

eftfmplex. D..4. INon eft diverfa fmpliciter C. fecun-

diun quid IN.. INam Perfena Chrifli novam c diver[am

]dl. KHK' U'*V;Av

zerminat naturam , quam ante non terminabat , c hac

T. I

M(]..

l

importatur in conceptu Perfona Chrifli ut Cvf , feu for-

hn

"

V

maliter accepta.

III. Perfona Chrifti eft unum

Til 10

membrum componens , ergo 1pf1 non eft compofita.

nf

JD. A. Perfona Chriffi materialiter fumpta » feu pracise t

n eum, n d

terminans naturam dvvinam C. formaliter fumpta , ut ter-

10 a0 U0

?ninaus naturam etiam bumanam IN. . .Sicenim eff ipfum-

CTA M

met compofitum.

IV. Homo non dicitur com-

n P Scet

Pohtus ob albedinem fibi unitam, licét cum eá con-

vjuUOn d

ftituat comPoHtum accidentale,ergo nec Perfíona Chri-

hnþfmwm

fti dicitur compofita ob humammtem fibi unitam.

u

Difp. Albedo non perrinet ad vationem intrinfzcam bomi-

MATI n J

uis ; fed natura eft de vatione intrinfecA per[ona , quiabác

a

fublatá pevfonalitas non eff pevfona.

V. Compo-

n ii

fitio ex perfona.lcate Verbi & Humanitate effet com-

f k

po(ïtlo per accidens; qma ex componentibus comple-

imun Omül

tis fit compofitio per accidens; completa autem íunt

yn, 106 P'

& Humanitas; & Perfonahtas, ergo perfona Chrifti

bn. V.Ol

ex iis componinequit. D. Prob Ex conipletis fit compo-

WH),A

fítio per accidens , fi componant in effe natura C.in effc per-

ponü

fone N.. Nel SubD. $2 componentia utraque fint compíe-

.nu*l

ta in effe perfona C. fecu IN.

VI. Compofitum,

h

quod

gt

rnyo

THEÓREMA 1.

THESIS XIliÍ.

ia L

quod ex unione humanitatis ad Verbum refultat, eft

ymt q

novum ; fed Períona Chrifti nequiteffe nova: D. Mi.

1

ml

áp

Nequit effe nova [impliciter , ita ut fit nova perfonalitas C.

[

TT

fecundüm quid , ita ut fit nova natura pey antiquam perfo-

hi

il

nalitatem terminata (7 completaineffenatureIN. — VT.

n

,j

niult

Hoc compofitum fxmplicicer inciperet effe, ficut to-

y i

ul

tum hodie cohftitutum ex materia & formá fimpliciter

/

eíle incipit; fed pe'rföna Chrifti non incipit effe (impli-

y

y l

ys cort

citer, Difp. Totum incipit effe fimpliciter i quia efl nev4

[

( ()ïmüx

um

natura ex partibus : Sed inm Incarnatione nec of nova natu-

ta ex illis partibus , nec eft pev[ona fimpliciter nova » fed per«

yírimio t tl

fóna tantüm terminatur ad noyam naturam.

nustomponmzig »

j i""ül/f; ,.[ h?fli

$.3. Reflexiones Aliz.

Cfaunrjr

EX Do&ote Angelico Impotfibile eft Deum aliquo

w Chcfcot

moódo in compofitionem alicujus venire. D. Ur

iny V D

principium vel formale , «vel. materiale ; feu per moduni

NUITUUT

partis imperfecle C. üt conflitutrvum pure intrinfecum per-

at LT

ficiens, & complens. IN..

ÍL Peéríonzdivinz non

n dirux, t

dicunt , vel faciunt veruini compofitum , licécuniantur

vulonpiuts

uni tertio; fcilicet effentiz ; ergo néc duiz tiature Chris

fti, licét uniantur eidem fuppofxto. Dsp. d verant

TR

compofitionem . féquiritur usto réaliter. diflindlorum . fed

Per[oue ion uniuntur inter f£ , nec uniuntur effentia a fé

Füudu Vg

]

vealiter diflindle : At bumanitas diffinguitur à pevonalis

tate C? divinitate , quibui unitur.

lif. Si Perfo-

Thadus h

na Chrifti vere eft compofita ex naturá divinà & hu-

EU

maná , ergo valet hzc propo'fitio : Duz nàátürz , feu

divinitas & humianitas funt unus Cliriftus ; fed damna-

dtzphrillonegu

Ti

tur in Conftanienfi CC. D. $eg.. Due sature etiami

Mib

feorfim, & ii [enfu diviffvo accepta funt unus Chriftus N..

TE i

conguncle in unitate Perfoa C.. Damnantur Wicleff &

Tvtin D

Huf docentes ; Chiriftum effe taturam divinam c bumaz

ádni

M d nj n

b

Yi

151

|

COMPOSITUM THEANDRICUM,

lt

nam etiam dvifivé , non copulative tantüm.

IV,

n

j

Omne compofitum eft pofterius fuis c'omponentibus;

Phhi i

fed Perfona non eft pofterior divinitate; &c. D. Mi.

!I f

Perfona Chrifli üt terminans naturam drvinam , feu ma«

271 E

terialiter.c fecundum fe fumpta C. terminans natuvam bu-

wf fzcml;;

manam , feu formaliter fumpta , àt perfona Cbriffi , quà

u&ïüfmi[i]npflu-

Chrifti N.

V. Axioma eft : Compoíitum eft

Xtrstefe m

erfectius fuis componentibus , ergo & Chriftus &

Perfonà Chrift[. D. A. Componentibus purä Creatis,

fzr;fz Vg

limitate perfetlionis C. quando unum componens eft infinite

W&mm,[riw.

MIg

perfectionis, ; eminenter continet totam perfettionem alte-

rius componentis IN.. Vel D. Ma,. Ef perfetlius fuis com-

A.

ponentibus , fí habeant vationem partium proprit diclarum

VE Hzc

C. fi uniantur per modum nuimeri IN.

i Dd

erfona Chrifti compofita vel dicenda eft humana, vel

vt D U

divina? R. Divma dici debet fimpliciter ratioue perfona^

n fu rwin

litatis, & nature divina : Mumana autem eft fecundim

of

quid ratione folius nature bumane terminata per perfonali-

hrfnsdiizom

'.

tatem dryinam , que per fuam indrvifibilem unitatem facits

m, lunantt

tut eadem per[ona dyvinia fit , & humana:

insisir C

h

Y Alnti

THEOREMA Ill. & IV.

"Ti

)

Habet duas Voluntates , utl 65' Operationes,

d

Diinam c Huinanam.

WW/M(L

j i

Thanafius fJacobitarum, & Sergius Conftantino-

A

gb ho

polis Patriarche & Monothelitarum parehtes ,

at i

duas in Chrifto ne*g.aba'nt voluntates : Contra quós ite-

js du V*

£um alílerimus.

I. Ornnia /2 Chriffo duplicia ge-

um

steratim confitemur cum: CC. Gen. VI. quod A&. 4. ait:

m«nusChn,fz',»,

Omnia duplicia unius ejufídemque DominiServatoris

TA t

I

i

J. €. fecundàm Evangelicam traditioneni afferimus ;

V

a

[

A

h, e, düas tiaturas Prædigamus ; divinam fzilicet & lu-

:

inànám

Cov SHW

1$2 THEOREMA HI. & IV. THESIS X.

IJ*W'I/ub

manam...& unamquamque ejus natüram proprieta-

p

tem naturalen: habere confitemur ; & habere divinam

jel

omnia, quz divina funt, & humanam omnia, que

]?mmw WW" )

hl

humana funt, abíque peceato.

II. Speciatim

m*(ülgm:

[] Mj*

pe

autem bic duas in Chriflo voluntates-confitemur ; quiaüt

m[eul

Maximusait, omne intelligens naturá fuá volendi fa-

i

, iinti

cultatem habet; fed Verbum caro factum habet ani-

i nummm

mam rationalem & intelligentem , & aliunde nobis di-

Dwmobtallh :

citur per omnia fimilis abíque peccato, ergo volendi

d

)

facultatem habuit.

III. Hanc voluntatum. di-

2

GLM

verfitatem apertius colligimus ex Scripturis s nam Maxth,

n M

26. INon ficut ego volo , fedficuttu.. Joan. $. /Non quaro

t

unme:

oluntatem meam » [ed ejus , qui mifit me.. Sed i Chriftus

[

ain du

non aliam habuiffet voluntatem , quàm divinam , non

ag d

locutus fuiffet de fuà voluntate üt diftin&á à voluntate

Patris, cüm voluntas una tribus Perfonis fit commu-

aiCiaigion

mvl

nis. Item Philipp. 2. Chriffus factus eft obediens ufque

xharmentum n0n

ad mortem fed voluntas quà obediit, divina effe non

du &

otuit; cüm nemo obediat fibi ipfi, & una fit divina

IV. Due

"w

MA

».D.A. h

voluntas Datri & Filio, ergo. &c.

pariter fuerunt in Chriffo Operationes ; fic enim CC. Gen.

tautim aj

VI. iterum contra Monothelitas definit : Duas natu-

tinPD. u

vales operationes indivifim ,. incemvertibiliter, inconfust ,

; f

*Drhmirpt

enfeparabiliter in eodem Domino *f. C.. Deonofroglorifi-

camus .. . citm düas autem maturas , dudfquenaturales vo-

22 ( 24

luntates , C duas naturales operationes confitemur, non con-

22 emitil

t AY145 6d5 , nec diver(as ad alterutrum dicimus.

V.

Yihroyfug g

Has duplices operationes explicat D. Greg. Nyff. l. 4.

Eïf*.ïpfün Q

adv.Eunom. ZVeque Lazarum natura bumana vvvificat,

Vr

neque jacentem plorat pari nefcia poteflas:: Verum bominis

vt ) P.

quidem propria eff lachryma » vita vero ejus efl , qui ve ipsa

u p

[

€fl vita. Eaídem probat D. Bafil. l. contra eundem

740 t

Eunom. $i ergo unum operatione effe dicunt , nect[fe eft

Mi s p

etium

L

: Ti

.COMPOSITUM THEANDRICUM. :j;

Snawramp

[0;3,

etiam unum effe dicant fubflantià s nam eorum , qua dyver-

"U — fs fimt fübflantie » mon poteft effe frmilis operatio.

VI.

m Ommi,g

Operationes humanz , quas Chrifto tribuunt EvangeQ

li

[

lia precipue funt timere , videre, audire, tadere, flere, do-

lere, obedire,. intelligere, velle: fed incongtuum eft-ani-

Af

|

Á vl

|

mam Chrifti intelligere, auc velle formaliter per vo«

1 folet s

luntatem, aut intelle&tum divinuri, quibus implicat

)

m

potentiam humanam ihformari : Item incongruum

cít, Deum obedire, dolere, flere, &c. ergo non quà

T '.'p!mfjj

T

ij

Deus, fed quà homo hzc operatus eft.

Ui;:x,rm.mlx

lh |

'

as ag

$.2. Reflexiones Adver(arie.

,

!

l

M

TA

l

Bieftunum operans feu volens, ibi eftuna voluntas,

cüm voluntas inferat volentes ; fed Chriftus erat

Mundriuny um

Mil

unum volens, ereg

o

o. D. Ma. Ubi eft unutn operans in und

ii tmme

naturA C. in duplici ealiter dversà IN. Ceterum fivoluntas

,

"n

inferret volentes,in Deo effet una tantum Per[ona.

Il

ii

Ü

rdim.u

:

l

Jb dri ln

Inftrumentum non movetur proprii volunrate ; fedex

du d

Athan. & Cyril. Deusufus eft naturá humaná àt inftru«

T. Duz

mento. JD. /Ma. Znflrumentum inanimatum d naturale C.

^*

ceim C n

animatum animá [pirituali , & bypoflatice unitum IN.. Ca-

Duiutt |

terüm PP.non loquuntur de operationibus proprüs cupusque

"]

n n

M

maturas fed de operibus falutis , qua Bumanitas eliciebats

& Verbum dirigebat c dignificabat.

II Ex Greg.

t

Nazianz. Otat, 2. deFilio "Totumin Chrifto eft Dei-

mv

ficatum, ergo & voluntas. R. Ex boc ipfo textu coll;gi-

V

tur duplex voluntas, uta deificanss altera deificata,

IV;

Ex Aug.inPí. 93. Quomodo complexus eft Dominug

Nf

4 m H

ex duabus voluntatem unam factam in homine , quem

portabat. D. Fadlam unam affedu € conformitate C.

1

,wiunbmv |

unam natura IN.— Redarguit . Aug. eos». qui voluntati

lg

Dei fuam preferunt.

V. Voluntas eft proprie«

quac

tas períonalis ; fed in Chrifto una tantüm eracpcrfon:zs

lm

fW

n LL. Sent,

Hh

etga

l

N

WW

154 THEOREMA IIL.&IV. THESIS XIIL

Yi

»

ergo & una tantüm voluntas erat. ZV. M. Alioqui

gl

qni

u

exiim in Deo forent tres voluntates , cum tres fint Hypo[flafes

g !

feu per[ona : Sed-voluntas eft proprietas natura intel-

l]

j iln

le&ualis , dicente $. IMlaximo contra Pyrrbum AMüonotbeli-

T

T li

tun: Sane quidem fimpliciter velle nature efl... Ergo cim

P mu"!:

ej

duplex in Chriffo fit natura , duplex quoque vwelle». feuvvo-

(

Qu

luntas eft.

VI. In eádem Períoná non polfunt

;; 1 i

e(Íe contrarie voluntates ; fed hz fuitfent in Chrifto,

p f

[(::DPJP*E?A&.S'

quia voluntas humana deprecabatur mortem , & divi-

nacam volui/fer. D. Prob. Deprecabatur mortem affectn

sjonar p

& volitione a&þlurä e effcaci IN. conditionatà c ineffica-

du o

d C at

d. d quidemex direttione divine volumtatis , ut volun-

zas iuferior fectndim ordinem naturamoveretur , quà plus

J

$n

Chrifius pro nobis pateretur C.. Ubi nulla contrarietas eft.

vilia o

j.,ï güllä: &Himf

$.3. Reflexiones Aliz.

amogiumy

Perationes Chrifti funt theandrice , ergo. nulla

i, egVenit

V^ (unt pürz humanz. D. C. Iulle funt, fi attendatur

Üumien j

perfona s feu principium t Quod ,. cujus funt operationes

n at

stritsque natura C. ft attendatur principiun it. Quo». ftn

j Droriut, 1

natura bumana, àqua eliciuntur , & per quam diflinguune dodiis

tur ab operationibus naturz. dvuima IN

IL EX D

Dion. Ep. 4. ad Cajum. Chriftus neque divina üt Deus

h

gerebat, neque humana üt homo : fed inhumanato

Deo unam quandam theandricam , feu Dei- virilem.

(

operationem nobifcum converfando exhibebat. R.

Monothelite unam pofuerunt loco novam ; de quá falsá

[

f'ppofitime jam olim. convili funt. à Martino . Papa.

Y

h

IH.

Sed quid eft operatio hzc noya, & Dei-

Vf

Mu

virilis? R. AVova efl; quia ex unione bypoflaticá valor

barum Operationum eft à drvinitate , entitas autem phyfica. (

J

les

9d

ab Humanitate : Inde etiam Dei - V'irilii , h. e. Divina &

. ïhuma'.v:::».vræ(

IV

!

Hunanadicitur 5 quia eft operatio Dei hominis.

4..

Ut

Jf

IN ]

"w

E

/

L]

THiyw

COMMUNICATIO IDIOMATUM.

155

X M, "

Eadem hec operatio nova eft una ; ergo unatantüm,

t

itty mtufa;»l,

& non duplex in Chrifto eft operado. D. A. Uza,h.e.

unius principii denominativi, feu àt quod C.. elicitivi , e

Prha ;

t quo IN.. INNam üt idem Pontifex ait : . bec operatia

I [AA? EV;Z;:'

Chrifli ef una, C quidem divina : Vel fimplex eft;. &

hu f,

fic Patri competet , & fequetur,. Patrem etiam effe incar-

10 p

Ln ChuN

namm: g compoüta eft; attio erbi , qua priüs erat

fümplex , per Incarnationem iutata eft.

V. Ho-

Mil

&dm

norius Papa.Ep. ad Sergium. prohibet, neuna, vel plu-

w ,

res dicantur operationes, üt refertur inSynod. Gen. VI.

wj

Adt. 12.ergo. ID..A. Probibet , ur fopiat nafcentem. di[-

Ws lr -

«ordiam C. ut vem definiat IN.. De quo fuftàs agunt. alii.

LL T

MT

, S. Cyrill. l. 4. in Evang. Joan. de refufci-

lum -

tatá filià Principis Synagogz ait: Eam omnipotenti

Áj

Íuo juffu , & rurfus tactu fanctz carnis vivificando

unam cognatam opcrationem PCI.' ambas naturas often-

li, g

dit, ergo Verbi & humanitaus una fuit operatio. D.

L foy i

C. Una uuitate effeclüs &v perfone C. unitate aclionis NI

j jut WM;

Contaitus manuum eft operatio Humanitatis , & vita col«

TT QKJ; m j

latio Drvinitatis. Hinc utriusque naturz operatio una

arqumdg"fingwrg

khgr *

eít in effectibus mirgculofïs , nonin his fun&ionibus.

&ximülüï

1)

;3

THESIS XIV.

[

,

2

Communicatio: Idiömatum.

,*]

AN ;

THEOREMA I.

"n M| p

x Unione bypoflaticá fequitur Communica-

RUP & j

tio Idiomatumnature Drvina , c Humane.

j b/uyapati(i (

um

l

Ommunicatio idiomatum eft mutua divinorum &

"

j i

humánorum przdicatorum de feinvicem pradica-

N

u

Unde Idioma nobis hic fignificat id , quod natu-

[

1..? do:

H

2

t

n

[

4

THEOREMA I.

THESIS XIV.

(WWC' |

156

$

y as

g

rz proprium eft & peculiare , vel àt effentia, vel àt pro-

1

tietas: Exquo dicimus.

I Exumione bypo[fla-

j

j

j

ticá fequitur Comimunicatio Idiomatum s. ex hác. enim

unione fit, ut in Chrifto fit unum fuppofitum , & ut

5

"

hï

ff

hoóc idem fuppofitum fit & Deus, & homo, & confe-

" faï;f.t &..W.m

quenter ut proprietates tum Dei , tum hominis & de il-

]

b

,,51 Dwmls

lo ipfo fuppofito , & de (e invicem , prout fuppofitum

idem includunt, five in concreto re&? affirmari que-

[ (s

ant.

rg;:ommmcad

. II. HincCC. Ephefrnum. definit , B. V. eife

Matrem Dei : & Can. 12. anathema dicit ei , qui non

M

confitetur , Dei Verbum paffum carne ,. crucifixum

As ag m

n n

catne, mortem carneguftàffe. .E n Symb. INic. profs-

temur , nos crederein unum JEfum Chriftum ex Patre

mm; m i.

natum ante fecula, & fimul incarnatüm ex Mariá

RI

Virgine , illud proptet divinitatem, hoc propter huma-

1 yndz'ah"uium, D

nitatem ; ergo non Chrifto cantàm, fed & Deo & Ver-

at D

st Vi

bo attribuuntur pradicata , licet humanitatis fint

ropria, ecgo eft communicatio Idiomatum.

III.

am i I

Sactz etiam Litere fepius ea, que nature divine funt

aty, d ttin

groprias bumauitati tribuunt , d viciffim : 1. Joan. 3.

ab funoii

INemo afcendit in celum., nift qui defcendit de celo Filius

verida u

hominis : Sed defcendiffe propriumi eft Verbi. Ibidem:

pf

In hoc cognovimus chafitatem Dei, quoniam ille animans

rttir, bt

Jfuam pro tibis pofuit : Sed hoc proprium eft hominis.

nunime

Item Joan:14. Exivia Patre, fcilicet per generatio-

m int

nem zternam , (* veni in bunc mundum; videlicetob

2 Das lf

IV. Eadem doGtri-

humanitatem airumptam.

siclnpusd

na comemunis eft PP. apud Bellarm. D. Greg. Nyfl. Ep. ad

N fs M.

The. Propter exatlam uniriouem

. mutub transferun-

