jt vedimendum , unde comveniebat waturam veam fatisfa-

W G

cere I

II. . Convenientius erat; per creatio-

fitiy m

nem affumere hominem ,. ne aliquid participaret de-

lumag; ia

Ícendens à peccatoribus in odium omnis peccati. 75

I femira r

Convenientius erat velatvve ad (ancltatem pracise droinam

Vryneseruttoe

C. relatioe ad attributa divina alia» qua Deus volebat ma-

N ;cm':us 4

Y

vifeflare , C ad fines alios pro boc revum ordine intentos IN.

n

COR-

YiI.

Convenientius erat, Chriftum omnium

10f COL«

Primö exiftere, quia dicitur Primo

o

cenitus omnis crea-

as In0«

turz : Et quia Angelis & hominibus omnem meruit

mc:c:u"r ibre

gratiam. R. «d 1. Primogenitus dicitur dignitate c in-

ib r

tentione C. tempore & executione IN. 2. Meruit omnem

n jot

gratiam merito prius objectiv? e in intentione exiflente T.

p quid

prius tempore C executive exiflente N. Dixi T. Deme-

s

r;:n*

arica:olr

"

vito enim Chrifli infra diflintiis agemus.

IV. Con-

Dl

lm

venientius erat, Chrifti adventum non differri per tot

sl priüs'

fxcula; quia charitas non tardat fubvenire alieng mi-

ni, k

feriz.

D. JNon tardat , fi nulla fubfit vatio C. '? fit N.

d

M

Convenientius eft, plures falvari quàm pau-

" Durms

ciores , cüm venerit propter noftram falutem ; fed Plu-

giglel

res falvandi fuiffent, fi Gentibus priüs ejus adventus

w ( um

innotuiffet , üt objecit olim Porphyrius. A. Hec con-

jetlura eft : Apud multos fortt etiam viluiffet : Tuflitia tat-

s ho

alutis preparauit : Utraque

j W';l

darvir: Mifericordia media [

N

j

triuttts

N

THEOREMA IV. .THESIS IIT:

(

3*

l:l": ,

" VI. Multi,

ipuat

eritumphavvit in negotio noflra falutis.

H

AmgoPaI

quia Chriftum ignorabant, periérunt, ergo f1 priüs

j ,l

veniflet, convenientius fuiffet. .. Adbue valde multi

z

u d

pereunt: Hinc D. À. Periérunt per fe , & pracis ob In-

ia

Dat

carnationem tantifper dilatam IN. per accidens » & ex fu&

11

culpá C. Dein habuit & ipía Incarnatio effe&um anti-

(vu

T.

cipaum , & participatum per fidem fuz futuritionis,

g

N

Mïþ p

ideo interitus multorum adfcribi nequaquam poteft Incar-

mationi dilata , cujus effcaciam r virtutem participabant

p

s f

etiam i, qui exiffentiam Incarnationis antecefferant.

gfiptts t

(

THEOREMA IV.

i.j

A

didoenia

Ü

Mi

j

I

:

J

Convenientius fuit Verbum Incarnari , quam

m H

aliam Perfonam Trinitatis.

E&ma&d&m

C

Onveniens cum Rhodes etiam dici poteftid, quod

v at

decet fieri, five quod fieri eft ita conforme re&z

rationi , ut , fifiat, optimz queant afferri rationes, cur

bum Dars; T

fa&tum fit: Ex quo ad majorem Incarnandi Verbi con-

TacuüaPs:xs,.::*

venientiam deícendimus.

. ]. Conveniebat, u?

nporad l

quantim fieri poteff , C potuit , Idiomata fint fimilia , Íci-

n

licet ut, qui ab aterno erat Filius Dei, fieret in tem-

po:e filius hominis; ne ob communicationem Idioma-

N h)ygï'«.ai

tum plures effent Filii in Trinitate, & exinde confufio,

CO diaz

zquivocatio, aut error. $. Anfelm. de Incarnat. c. 4.

Yi abaüäp:rl

II.

Homo per fuum. Redemptorem. adoptaudus

'.'.VD,C W/».

erat in filium Dei , fed decuit, ut naturalis Filius filios

AL NPIURTUE A

adoptivos fibi faceret quodammodo íimiles. g.

4

il

"Itatl. 17. inoan.

IH. Filius eft media per[ona

6200 ]

intev Patrem c» . Spiritum , quatenus procedit à Patre,

li

AL

t

€ fanul cum Patre producit $. Spiritum ; unde decuit,

lj

mutrt.

10 tf

ut etiam effec Mediator Deum inter & hominem,, D.

"Mu

75.3.p.4.3.4. 8.

IV.. Natyra humana sfpo-

]

I Ts

Áin

À

, 6

-

4

r

,æ«

?HESIS It

J

CONVENIENTIA INCARNATIONIS. 3:

te Dei imago fimilitudinem potius habet cum Filio , qui eft

X

imago Patris, fed unio eft vel maxime fimilium. Zdem.

! Atj

V.

Homo periit ex inordinato appetitu fcientiaa

7 [/ u

unde congruum erat , ut Ícientia feu Sapicntia genita

MAtt

Patris hanc injuriam vindicaret. JD. Berm. Dom. 1.

i deds

dv

VI. Dzmon Principatum petierat in Ca-

g futurris

lis , qui Filio Dei debebatur 5 decuic itaque, ut peripfum

tur fvf f

expugnaretur Filium. D. Zfug. l. c.

VII. Ho-

d

mo fgecialiter peccavit in 'erbum volens fieri fimilis Deo,

atijrar

maxime in fcienti c» fapienti4s ergo Verbo , cui fpecia-

lius fit injuria , convenientiüs tribuitur culpz vindicta,

N,

vel indulgentia. $. Znfelm. l. cur. Deus Homo. c. 9.

VIIT.

Caterüm alie comvenientie ex aliis funts

LU ii

Utiomniaper ipfum Verbum fa&a funt /oan.1 . ita per

"

ipfum conveniebat cadem reparari: Item Incarnatio

1

facta eftad docéndum homines ; ideo decuit incarnari

qud

m

(r

Vi

Perfonam » quz eft conceptus divinz fapicntiæ, & Ver-

f Cl

bum Patris : Item Verbum eft prima & fubftantialis

1bl con

locutio Patris , ideo decuit perillud eundem Patrem in

foävcva

i, u

tempore manifeftari ; &c.

f j (d.

$.2. Reflexiones Adver[aria.

i fem n

Nio hypoftatica abfolute fumpta , üt eft communi-

;muncmläxgrr:iw

U

exindecuntuo

catio divinz bonitatis , non habet plus à Verbo,

drdamd4

quàm ab alià perfonä ; ergo non eftconverientior Vet-

bo. ID.C. SSpettando pracisé naturam vei C. fimul atten-

um d

dendo congruentias alias IN.

IL. Congruentius

Ti JLS muj m*

u

l

p (l

eft, hominemab illo reparari , & recreari , àquocrea-

tus eft , fed creatio maxime tribuitur Patri , ergo. D.

-w-gümzdiap"f'

Ma. Congruentius eff ab illo reparari effectrue C. formaliter

m

l24

u

velquafi formaliter h. e. meritori? & executive IN.. Incar-

T

u

natio effedtive maxime tribuitur Patri ; quia fic Des di-

u ho

vl

lexit nundum , ut filium fuum. unigenitum darei 5 C quia

L

i

E

Vi

32

THEOREMA IV. 'THESIS III.

x0f

du

potentia , primitas » C autboritas originis appropriatur Pa«

$frí : Sed non attribuitur formaliter , meritorie & exe-

qluattl

cutive quia 2. Cor. $.. Deus erat in Chriflomundum ve-

conciliens [ibi : Ideo ficut per. Verbum omnia fatla funt ,

J

zt4 C reparata (unt , ut per[ona media. foret mediator » ut

filius naturalis facevet Adoptivos , (c.

IH. Ma-

MM

j

gis decet , Patrem habere aliquid , quod non habet Fi-

[8T

lius; qui quidquid habet, à Patre habet, ergo. D.

Quod mon. babet Filius fecundim originem eternam C. fe-

ao o

eundim unionem bypoflaticam IN.. Habet Pater virtutem

qu:

generativam , qua propria eft Patri

FArtus terminanda

eomutuis ef.

IV. Incarnatio eft opus (ummi

Y

a

in hominesamoris, & füummum donum ; fed Spiritus

N&ï&x

£ O

m

Sanctus antonomaftice dicitur donum altiffimi , amor,

al rm;z

m

i

bonitas, ergo eft illi convenientior. R. Licit refpettryà

ad pradicatum Amoris pracisó imagna fit comvenientias ex

a Gd .

pluribus tamen pradicatis ea comvenit Filio , ex quibus con-

[ d

|

venientia ef mafor : Hinc Pater ex amore dedit Filium.

dj

?

st cuivis perfona in Incarnatione daretur fpecialis pravo-

hbetm

MM

lj

fativa. Praterea Spiritus San&us eft donum in genere

, & m

caufz efficientis , Verbum autem formaliter , vel quafi

tam qucdtet

formaliter ; quia perfonalitas Verbi formaliter facit na-

fcip(um)e:gah':

zuram . bumanam (ubfiflere , feu formaliter conflituit In-

fl

carnationem ex lo);gä pluvibus comvenientiis aliis.

V.

cillr m

Effectus Incarnationis przcipui, v. g. Remiffio pecca-

MIr d a

torum , infufio eratiarum , lumen fidei & dona reli-

Mieeminat

qua fupernaturalia appropriantur Spiritui fan&to : Ideo

" 1'e!comra(1k

enim Joan. 20. dicitur ; Accipite Spiritum Sanctum,

n

Ttcti

quorum remiferitis &c. Ergo & Incarnatio ipfa magis

li

convenitSpiritui fan&o. D.4A. "Appropriantur quafimi-

u

Fttelfn

uiflerialiter, cr effetive » quia per Spiritum fauctum vemit-

]u

i

T

Utur peccatum , c diffunditur in cordibus noftris cbaritas;

Bu

d

fén gratia C. formaliter , d meritori IN Spiritus fan«

deuw;;f ,

j Hbi

&us

THESS

E

NECESSITAS INCARNATIONIS.

33

AU ^fy,

Henyo

€&us eft donum Filii , & Filius eft juftitia & fanctificatio

noftra exemplariter & meritori?.

«:ä

Á

77

4 jir It

AHESISIX

Ill

AVeceffitas Incarnationis.

gü?dmn li

: £, l

T4HE OR EM,A .

WWC/,Q.

At

Incarnatio non fuit neceffaria neceffitate ali-

Vni

w'ï/W'(

7]

quá antecedente, vel abfolut4.

A

Wl

od q

NEccmtas dicitur antecedens vel abíoluta , quz an-

(

1

Vi

te omnem fuppoütionem liberz determinationis

alrllmi, m

ad agendum excludit potentiam ad oppofitum ; talem

)

tf

neceílitatem qua(i phyficam admitüit Lullus, mora-

AtUf4s C

lem Granadus & Ruiz: Contra quos cum Rhodes di-

g

cimus,

I. Incarnatio zon fuit neceffaria antece-

iit Filun "

denter C abfolutés Deus enim , quia omnia bona in fe

nulit prn

habet modo perfectiffimo , nullius boni creati indigens

/ mingeuen:.

eft, & liberrimus eft ad omnes operationes ad extra ;

lr vquad

nam quz ad extra vult , vult üt medium ordinatum ad

nite t w

feipfum , ergolibere illud vult; cüm hoc medium non

fit neceffarium ad. finem , quia fine tali fine Deus feli-

TT lrf

]

ciífimus manet.

TT

II. Unde Deus non nece[fita-

ia p

batur ad Incarnationem phyficé 5 quia neceffitas phyfica

i d

ita determinat ad unum , ut excludat potentiam ad al-

ayldo: lo

terum vel contrarie vel contradictorit oppofitum ; phy-

rium. Sagx&mf-,

Íict enim neceffarium eft, quod nullo modo poteft

non fieri, fed fieri debet, velexi

o

[o)

ente ita curfu naturz,

nujpipam

gnmr a?

velexigente rei eflentiá ; fed hac neceffitas implicat in

ij

Deo; quia tollendo indifferentiam ad OPPoütum tollit

libertatem , que perfectio eft ad extra , ergo.

IH

" nofm; [

INec ad eam nece[Jtabatur ioraliter 5 quia necellitas moa4

T.

)q

j

m

x

54

THEOREMA I.

THESIS IV.

n

ralis ita quidem determinat , ut agens retineat poten-

f

u

D»^

"Lid

tiam phyficam ad oppofitum, reipsá tamen impoffibile

n

UL

z t

cft, utnon ponat effectum, vel ob ipfius agentis intrin-

.

ial w

fecam inclinationem , velob impulfum exuinfecus ad-

n

A.

"5

venientem , vel ob indigentiam operantis ; vel ob in-

i

m

decentiam non operantis ; fed & hz«c neceffitas vel po-

n

F P!Iï

]l

neret imperfe&ionemin Deo , vel impediret fummam

i

Dei libertatem , quz poneretur extra zquilibrium , &

"m SUIl

«orm

moraliter impoffibile effet, eam non exequi, ergo.

pl m

Hinc Zncarnatio tribuitur divinz benevo-

Iv

prá f

iendib

lentiz , liberalitati , dile&ioni, & mifericordiz in pec-

catorem foan. 3. ad Rom. $. 4libi. Sed quod eftopus

uj (

gratiæ&mifcricordiæ, non eft neceífarium: Feciter-

[ (gmll:.'ll,':'i

go Deus omnia, qua voluit, & quia voluit ; operatur

1 A'r

enim omnia fecundüm confilium voluntatis fuz , fci-

m

Di €

m

licet ad extra; ipfa autem Incarnatio eftopus ad extra;

[

QY

MA

ergo.

asl

avat E

$.2. Reflexiones Adver[aris.

qumyr

M

X mente PP. Deus utpote optimus neceffarió facit

Y

Y

,

".1*

"

optimum, ergo & Incarnationem. D. A. Opti-

f non.

A VULd

j

mum quoad modum , C objectum motivum , e finem à fe

fit Dl

intentum C. quoad rem , C objeiium materiale C termina-

melarz d

tvum N. Optimum quoad modum íemper facit

eleedi, bt

,"

?

Deus; quia agit femper modo perfectilimo fin. ullà inor-

nytramorel;

dinatione, fummo cum confilie & independentiá, & ipfe

f femper finis eft.

II. Deus abíolute ad hoc ne-

iDus muän.:ql

"

u u

ceífiratur, ut non fit minüs bonus, fed fine Incarna-

n

a

tione eflet minüs bonus, quia minüs laudabilis. D.

TU

Ma. Ut non fit minüs bonus in fe, & ad intra C. minis

bonus nobis, & ad extra IN. D. etiam Prob. Mi. Effet

MTLL'(

f

tl

sninis laudabilis à nobis extrinfecà , C titulo gratitudinis

MT

C. in fe, G titulo exceligntia AN.

III. Deus ne-

X

n

ccífi-

EU PNDI :q

VE Y

NECESSITAS INCARNATIONIS.

35

ïigcns rea'ngc,,

ceffitatur moraliter ad id, ad quod habet inclinatio-

n 'um;

nem fummam, feu infinitam; quia inclinationi infi-

*IRUM zgcnt:i.

nitz refifti nequit ; fed Deus habet inclinationem (um-

Lmerres

Xtt, vely

mam & infinitam ad Incarnationem , quia inclinatio

ipfe Deus eft, ergo. D. Ma. Summam c» infinitam en-

Catcefras v

gitativ? vatione entitatis pbyfica IN. formaliter in ratioue

pediretfump:

énclinationis , propenfionis , && ponderis, quo trahitur ad

tulbru

volendum C. Sola bonitas intrin[eca fic trabit. —

IV.

! tU etr

Bonum fui communicativum tantá inclinatione trahi-

t2 benent

tur ad fe communicandum , quanta ei ineft bonitas ,

ls

VO

fed Deo ineft bonitas infinita, ergo. D. Ma. Bonum

5:& quo&& 09'&3

.

nece[farium £ nece[Jarió communicativum fui C. liberum

fhcium: f

é communicativum fui libere IN.

V. Voluntas

Ytli; Qptit s

recta, & re&e fe amans neceffario fibi vult omnebo-

mb ae, -

num poffibile extrinfecum , fed. Incarnatio eft bono-

:*fwgusadcxm,

rum horum maximum , ergo hanc neceílario vult vo-

luntas re&ta Dei. D. a. Omne bonum , quod non pra-

h

eontinet. Effentia vel formaliter , vel eminenter , aut fine

quo non eft perfetie beata, aut à quo perfici poteft C. [ecus

vtlaro at

AN.

VI. Homo non perfe&te Deum amat , qui

D. -

ci non vultomne bonum etiam extrinfecum. D. Quod

N»WW

füit Deum velle C. quod fcit non velle IN.. Amor nofter

menfurari debet, non ex bonitate entitativà objecti

rb

eligendi , fed ex voluntate & beneplacito Dei ; unde

n fcmpcr dl

"TA

major amor eft in actu mifericordiz , quàm religionis,

at & in'

fi Deus mifericordiam Præcipit, non religionis actum

(l

aliquem juxta illud : ifericerdiam volo, & non facri-

ficium.

d ine Ia

j hu&abms- ]

THEOREMA Il.

i C.ml'"'-

Nec fuit nece[faria ex fuppofitione /Mundi con-

m?l(&b.w- l[ ]

diti , wel elevatt ad flaturs Gfatiæ.

T gmi;r,l;,,

n

NEccHitas confequens , feu hypothetica dicitur;

qllæ.

A

tan-

"

36

THEOREMA Il.

THESIS IV.

r

f j

tantüm ex fuppofitione alicujus determinationis libe-

r

mi»

rz excludit potentiam , feu phyficam , feu moralem ad

ectatib

oppoflcum : Talem ex decreto libero mundi conditi

TA

m ]

(

iterum admittit Lullus: Efparza ex hypothefi hominis

il

4)

j

ad ftatum fupernaturalem elevati: Contra quos dici-

ut

mus.

,L. Incarnatio son fuit neceffaria ex fuppo-

f

fitione mundi conditi ; quianullum ens naturale ex fe ha-

i

, N

bet abíolutam & neceílariam connexionem cum ente

WK

lr

qui

fupcmaturali: Unde Incarnatio utpote donum fuper-

g m

naturale undequaque mundi vires & exi gentiam exce-

s a

dit, & nonhabetullam connexionem neceffariam cum

ju, Q

mundo condito fecundüm fe fumpto.

TI. 4Neec

jmmwdim(,

re&te Lullus banc neceffitatem infert ex perfettone artificis

VU

Dei , cufus fit producere opus optimum » & mundum unde-

ï

W( (XL',:"A'.W À

quaque perfetium s eft enim Deo liberum pro fuo in res

sscitd

conditas dominio producere effectum perfectum, per-

fe&tiorem , perfe&tiffimum , & quo ipfi libet modo

mmmustu

D J

manifeftare eloriam fuam: Hisenim non indiget, fed

ex feipío perfe&te & beatt exiftit, nec actibus divinis

PW"WV.'

Mil

sj

intrinfece infinite perfectis accedit perfectio ex perfe-

&tione obje&ti; licét id fiat in actibus creatis ob limi-

Mandus m

tadonem eorum.

fetestm

III. Nec etiam commod&

natuzdiei

Efparza nece[fitatem aliquam deroat ex fuppofitione mun-

di elevati ad [latum graties Scriptura enim & Patres

1 Eu

t Pf Mf

fuppofïtä elevatione paíffim commendant tanquam no-

vam mifericordiam & beneficium Dei erga nosin eo,

;

l».:';rc'"z,m'fx,'/h.

quód nobis dederit Filium fuum unigenitum; fed non

448 DtUf2 ]

u

effet novum beneficium , fi fuppofïtä elevatione necef-

&go

fitatus fuiffet ad Incarnationem, ficut non eft novum

f;:::w,e:mmþ

DUUM

beneficium, fi dentur ea, quz necelffario confequun-

tur creationem ; Hinc utà gratia eft altioris ordinis re-

[/7]/

(

Ípectu naturz, ita Incarnatio refpectu gratiz ; unde

104

nec hac habent connexionem effentialem inter fe , ma-

Q

xim&

5 Y

NECESSITAS- INCARNATIONIS.

37

fffffminidng.

^

xim? quia D&us perfe folum fine omni causá meritoriá

T lt |

& inftrumentali poteft Angelis & hominibus infunde-

) uj

re gratiam.

IV. Eít tamen conexio gratie cum

-7)1.')0[['1;)14 h!

Chriflo conditionata , f1 exiftat vunc enim eft caput in-

Ünr, Qu

fluens in membra, & ideo omnia dona gratiz ab co

Mif n

l

fluere oportebit in genus humanum reparatum.

r2

l

t

f

$.2. Reflexiones Adver[arie.

T0ntm m e»

i vult media, neceffarió etiam vult finem, ad

t 30!!21 u Qpc:.

(

Q

quem media ordinantur , fed ex 1. Corinth. 5.

omnes creaturz ordinantur ad Chriftum üt finem. D.

L

MMa. Qui vult media per fe, intrinfect , & abfoluté ad

Tf nj

jfinem ordinata. C, tantüm extrinfece , conditionate , C per

eccidens bic & nunc ordinata ,. quia Deus voluit finem

"aidan d

Vroloninres t

bunc exiflere' N.

Il. Non potuit Deus creare

res non rationales, quin vellet rationales , ergo nec ho-

) PCI-

3C mo

NU

minem , quin vellet Chriftum hominüm caput. Dif?.

lget, d

Dew per res rationales, non per falas uon vationales poteff

üs divinis

promovere finem operationum. [uarum ad extrA» fcilicei

snanifeflationem fuarum perfectionum , & glorie.

Ii.

diperptte-

wus b lmi-

Mundus faltem elevatus üt exemplatum neceffarió in-

am at

fert exemplar fuum, fed Chriftus eft exemplar fuper-

naturaliter imitabile per dona gratiz & virtutum. .D.

bypofnimnmwr-

eun ?

í^]

Ma, Exemplar effentiale & abfolutum, quod Deus eff,

quia gratia nature Divine participatio eft C. accidentale

n

€» bic & mume taleex bypothefi fua exiflentie N.

IVi

d)

2 951n8y

Gratiaex naturá fuá facit nos hzredesDei & cohzre-

s; lo

o

des Chrifti, ergo neceffario fupponit Chriftam. .R.

Facit nos ex naturá fud baredes Dei » quia filios Dei nos fa-

n dïïjü'v'"ï

eit per participationem natura divine in gratias. fed coha-

x u

vedes CbrifH ex fuppofitione exiffentia fua.

V. Ele-

Jiocs r

vatio ad ftatim fupematuralem gratiz eft effe&us per-

gt ;

E

fe&iffimus, ergo ex naturá fuà exigit caufam

perte-

j

éitfi.

P

j

N'tüüh

THEOREMA III.

THESIS IV.

38—

, NT

é&iffimam , fed hzc eft Chriftus, ergo. D. Seg. Exi.

git caufam perfectiffomam increatam». (cilicet Omnipoten-

d

il

tiam drvinam C. creatam, qua fit naturabumana in Chri-

&PH

Vl

M

NT

J

ffo elicitià producens opera meritoria N.

'mflf"

.);

Corpus ex naturá fuá exigit non effe fint capite, fed

) Y

mundielevati caput eft Chriftus. R. Chriffus eft caput

f

mott

in boc ordine rerum-vi prefentis decreti , fed non abfoluté z

Tynud

Caput tunc effet folus Deus , it Autbor natura r gratia.

;bs

VII.

Deus eft caput univerfale,ergoDcus non eífet

l

g d

caput illud fpeciale influens gratiam in membra, ergo

sinum Dri

Chriftus effe debuit. R. Deus effer fimul caput univer-

fale» & particulare » feu [peciale ordinis gratieper fpecias

gt li

lem providentiam , quam in illo ordine per feipfum confer^

m,'ümi!i::rcgi*?

d Duit

ver independenter ab omni merito Cbrifli , fed dependentee

à fola fua voluntate liberali[frmá.

syfimi qu

as.gnzmimm

THEOREMA IIL .

ET [

Deo ninzs

Nec nece[faria fuit ex uppofitione mundi lapfr,

jteti impïrr: |

4ut mifericorditer erigendi.

Nl

hr

Jvus Anfelmus £ cur Deus bomo, c. yo. cum non-

s p

nullis PP. videtur adftruere neceffitatem Incarna-

lomnen d

tionis ex hypothefi hominis lapfi reparandi : Quos

Alm, D

cum communiore hic interprctamur.

I. In-

7707 77

carnatio n eff neceffavia ex . fuppofitione hominis lapfia

( m phr

natura enim humana fibi imputet, fi lapfa eft, ficut &

talimium;

angelica, quàm Deus. non affumpfit; foli ergo mife-

ricordiz divinz tribuenda eft Incarnatio , üt^foar. 1 3.

hd

monemur : ..$1c Deus dilexit mundum , ut, &c.. Rom. $.

I

[

Commendat autem Charitatem fuam. Deus innobi , quo»

Bosdum

niam cim adbuc inimici effemus ,. mos fibi veconciliavit per

TMb

* Chriflum. x. Joan. 4.. /n boc apparuit Charitas Deiin na-

WII

i o

,hk » queniam Filium (uum unigenitum mifit Deus inmun-

1',0?"1!03 üfl?n 04

dutti,

ó THESB nu' !

IN;ECESSITAS INCARNATIONTIS.

39

]?31 fl'go, D. l

dumi.. Neque enim Deus homine indiget, utpote fibi

la, /n'/iammf

fufficientiffimus ; nequeea debetur homini , uti ante,

JWIW MM

ita & poft peccatum , quo Íe magis reddidit indignum.

LR

H.

Nec illius neceffitas. eff ex. bypothefi hominis

[ Gpi

smifericerditer ersgendi 5 Nam fupererant alii hominem

Cm/f gi [

erigendi modi, vel gratuità remiffione peccati, vel

* f dj

fausfactione imperfectà fibi ab homine exhibitá, vel

Mint ( g

collatione gratiz independenter à meritis Chrifti; &c.

stf

Unde Sanctus Auguftinus l. De Agone Chrifti c. 11.

Qul «

ait: Sunt aurem flulti quidicunt , non potuiffe aliter fa-

LITM

pientiam IDei bomines liberare, nift fufciperet bominem

li p j

.. quibus dicimus : Poterat omninos. fed fi aliter face-

III. Nec

Bo ff .

ret» fimiliter veftra flultitia difpliceret.

debuit Deus redimere bominem , ne opus fuum velinqueret

h findam

inperfetium s; quia manfiffet imperfe&um , non ex

impotentià Dei , fed ex malitià hominis; ZVec debuit;

Il

ut. explerentur fedes Angelorums liberrimum enim fuit

Deo ruinas Angelorum implere , vel non implere;

xg

item implere novis Angelis , vel novis hominibus:

zzr*nlz' lnf,

INec debuit ob finceram & feriam voluntatem fuam bomi-

d

AUE

nem perducendi ad beatitudinem 5. Condidit enim Deus

hominem ad beatitudinem füb hác conditione : Si

jaem ho

:Pmnæ :

Adam, ejüsque Pofteri confifterent in gratià : /Vec

[

l

!

debuit , ne damon gloriaretur , quüd vicleriam reportaffet s

hn

quia non gloria, fed confufio fuiflet tum démonis,

j (J CR: üch ?l

tum hominum ; eó quód neutrisindigeret.

fliegomit

; ij

$.2. Reflexiones Adverfaris.

IWI(/'(' Rom[:

EX S. Athan. & Anfelm. Deus non potuit hominem

relinquere fin&emedio pcccati. D. /Von potuit ex

)u o

impotentia & nece[itate quádam. antecedente. IN. confe-

,äbimomi!irf"

(s

quente SubD. precise fupponénte. pofitionem peccati IN.

f'upponente. liberam Dei ordinationem redimendi bominem

yji D ';

per

vt

"

L

4o

THEOREMA III.

THESIS IV.

[

,

(iit

ii

]

per condignam . fatisfactionem C, — Patres loquuntur de

J

TU d ji

magná propenfione Dei ad homines juvandos ; fed

|

j ia

nulla Deo erat neceffitas redimendi hominem juxta il«

lud Sap.rz. Quis tibt impusabit s. fiperierint nationes;

quas tu fecifn.

. II. Homo conditus eft eó fine,

n

[o4

ut per eum Deus reftauret ruinas An

o

elorum, ergo

j fii I'

fuppoiïto hominis peccato neceffaria fuit ejus repara-

uüo. D.C. Neceffaria fuit ex.fuppofitione confequente;

u

h e. ex fuppofitione decreti liberi, quo Deus decrevit per

du

bominem veparare vumas Angelorum. C. ex . fuppofitione

[

antecedente ,. C independente ab omni decreto. libero IN.

qigp d

IlI.

Ex A&. 4. Non eftaliud nomen datum homi-

ia

m otzz

nibus , in quo oporteat nos falvos fieri, ergo ex fuppofi-

Dd 40

uone noftrz falutis & reparationis ipfa eft fimpliciter

ii

|

neceffaria. D.C. Ef fimpliciter neceffaria ex nece[fita-

1e confequente ad decretum Dei de falvandis hominibus boc

J u n

2nodo « nomine C. antecedenter ad illud IN..

III.

djrrus caveim

vl quip [

INon decuit faltem hominem erigere remiffione gra-

tuità , vel acceptatione fatisfactionis imperfectz , cüm

vunmequi n

n htishcd

variainde damna fequi poffent , ergo ex fuppofitione

sediatorectds

hominis erigendi neceílaria eft. R. Per accidens tan-

1

?

tum fequerentur ea damna : unde nil indecorum aut in-

!

i:Crcanxa,umP:

dmdternii)

zrinfece malum redundat $n Dominum . Legislatorem

fragiaden,

fipremum.

V. Opera Dei ad extra funt mife-

dovta: Fut

ricordia & juftitia, fed in gratuitá condonatione non

eft juftitia. D. Mi. INon eff juffitia negativà , h. e. eft

,',';Mm/m//a,/.

anjuftitia IN. pofitrvé , quaft Deus teneretur ad. id agen-

r (MWW

dum C.

T (rdtna,

VI. Judexterrenus nequit fcelera gra-

[64

fl

tis remittere, ergo nec Deum decet, er

o

o. Difp. Deus

"

l

T

T

"

efl fupremus Legislator & Dominus à mullius dependens

i

At

n

ii «

dominios tunde ex fuA voluntate, non lege agere debet:. .Se-

w Nang hni

eus eft de Miniffro juflitia vatione muneris obligato, vicu-

Vi

'lfllmdm h

171

jus obligatur fecundüm tenorem legum procedere, » non

€

u U

TTE v :

NECESSITAS INCARNATIONIS.

41

Pifm Iqu j

efl in lf'lærä ejus difpofitione , ut pro folo fuo beneplacito [inà

"I6 g

«liquá ratione puniat,vel condonet delicla s cum fit Mini-

1 ROm

fler juflitie ad punienda malefatta deputatus & À Deo, &v

fptitin ss

& Republ.

df

THEOREMA IV.

Aängclogunl, ::,l

Lt

DO

^

AVeceffaria. fuit. Incarnatio ex . fuppofitione

/

Ws

condigna fatisfathionis praflande.

Dutánn; Ü

"tf

]

Arisfactio eft compenfatio injuriz alterifa&z: Hxe

TU

3

:!

condigna eft, quz fuà bonitate & zftimabilitate

Thtn

morali adequat peccati mortalis malitiam, íeu gra-

008

vitatem offenfz : Ex hypothefi hujus contra Scotum,

h

éi

iLl

[

Paludanum & nonnullos neceffitatem Incarnationis

deducimus.

Ll Ex fuppofitione condigna fatis-

777 f/iïï/firl-

t ho

fattionis pro nobis preflande Incarnatio eff fimpliciter ne-

1

T.

cefarias cüm enim ex mox dicendis pura creatura non

;:fjone g

poffit condigne fatisfacere pro peccato mortali, &

d cim

cüm neque id pofïït Períona pure Divina, eó quód ne-

mo fatisfaciat fibi ipfi; quid reftat, nifi ut accedat

ripplinne

F CU 4f«

mediator extrinfecus, qui fecundàm unam naturam

fit Creatura , ut opera fatisfa&toria exerceat, & fecun-

du v

düm alteram fit Deus , ut operibus det valorem offen-

!:lame.m |

Jtt

WA«

!

fz zqualem.

II. Hinc S. Bafilius in Pf. 48. ad.

mdnnatine a

"

illa verba : Frater nou redimit , redimet homo. Inquit:

INon bemo nudus , fed bomo Deus fefuss. quianullus alius

nf ht

poterat condignum afferre pretium.. Chryfoft. Hom. 20.

u

in Joan. Cecidit natura noflra eo cafu» ut reflitui non po[-

um

fitnifi ab illa potenti[/im& manu . .. nempe bominis Dei.

g D

S. Aug. in Enchir. c. 108. Veque per ipfum liberare-

vl p

mur mediatorem bominem Chriflum , mfi effet Deus. S.

T liht:/

Fulg. de Incarn. & Grat. IVullatenus bumana nattra ad

TM

aufferendum. peccatum mundi fufficiens atque. idonea fie-

| PWEGW; .I',

In LL, Sent.

a

Y6fs

D

(s

h

THEOREMA IV. THESIS IV.

M

42

III. Rato autem ex

11;

vet , nifi unione lerbi Dei.

n

i

Suarezeít, quia fatisfactio eondigna requirit » ut perfona

Pt

àmut

fatisfaciens fit equalis perfone offenfe , vel cert ut non f

cftfy

[:

0s

f

inter illas diflantia infinita, que non po[[it per preflantiam

operis exequaris condigna enim fatisfactio non aliun-

u

de, fed ex fuámet bonitate intrinfecá debet adequare

Ka

li

(hat 0

offenfam ; fed nifi Perfona divina uniatur Humanita-

yem

ti; hecintrinfeca bonitas fatisfa&tionis adzquans of-

lls t

fenfam non erit, ergo ad eam neceffaria eft hzc unio.

dul atnij

IV.

In rem hanc totam pulchre concludit Ri-

d n C

chard.à S. Vi&t. A4d plenitudinem fatisfattionis oportuit,

ut tanta effet bumiliatio in expiatione, quanta. fuerat pra-

d m gt

fumptio in pravaricationes ícilicet quando homo pra-

im, t ag

fumpfit contra Deum , facta eftelatio abimo ad fum-

T d

W j([(l(/ : n

mum , ergo oportuit , utad expiationis remedium fie-

ret humiliatio à fummo ad imum : Sed nemo id po-

TTI

tuit, nifi Perfona Divina affumens naturam rationa-»

prium d

n fb a

lem creatam, uthzc poffet fe humiliare; illa autem

antum !

Lhdnf

eandem humilitationeminfinit? dignificare , ergo.

Acenia t

$.2. Reflexiones Adver[arie.

t dipiaiy

As fed st

N

Onvidetur malitia peccati , utpote finita, exigere

fatisfactionem infinitam , ergo nec infert neceffi-

V, d d

tatem Incarnationis. D. A. INon videtur talem exigere

"wamlatis

formaliter c directé C. indiretté & confequenter N. Di-

i M m

vetié exigit fatisfactionem ejusdem ordinis , C ex boc ordine

iif u

infinitam indirecié , cum in alio ordine non inveniatur con-

tumudir ,

dignitas fatisfackionis.

II. Potuit Deus confti-

g

Áui, tfaji,

üuere caput ad fatisfaciendum pro omnibus , ficut

RRU DO

Adam üt caput tranftulit in omnes peccatum , ergo

[rimn,

neceffaría non fuiffet Incarnatio. 2Difp. Conffitutio illa

LT

capitis relinqueret bominem adhuc. in infinità. diflantia à

LM X

Deo, ergo fatisfattio illius nunquam haberet eflimabilita-

li M

zen

hi "

Ti !

NECESSITAS INCARNATIONIS.

43

Il i

tem parem offenfa : Peccatum autem retinet omnia pradi-

?W !If

cata etiam in capite.

III. Malitia peccati non

UI

eft major, quàm bonitas moralis , quá nos privat , aut

"WW ! hr MID

virtus, cui opponitur, ergo æquari poteü per actus vir-

A z

|

tutum feclusá Incarnatione. D. A. Malitia formalis,

Mdb al

c in genere tendentia C.obfeiliva , & in genere offenfa IN.

Aritur Hs

IV.

Charitas eft deletiva peccati , ergo ad ejus

nb adrqu

lenam deletionem neceffaria non eft Incarnatio. D.

lrael lecui

A. Eft deletiva peccati ex mugnitudine fua bonitatis c

jdrtenchdi i

eflimabilitatis intrinfeea. IN.ex gratiosa promi[[ione e di«

if r

gnatione offenfi C.

V. Charitas eft incompofi-

(utt fu.

bilis cum peccato, & cum irà, & jure Dei ad offen-

[04

j

ao hm

1

fam, er

o

0 condigné fatisfacit fine Incarnatione. ZV.

p abimpallus

C. Incompofibilitas infert tautum oppofitionem phyficam

3 remediumfe.

eum peccato : "jus vindicle excludit ex divina promi[fio-

m d pe

se, mon ex bonitate morali intrinfecá ex . fe adaquante

vuxum ratione

gravitatem. offenfs Drvina.

VI. Deus tan-

d ia u

tüm fibi complacet in. a&u amoris, vel contritionis,

quantüm illi difplicet offenfa gravis; quia ex tali com-

iat g.

placentià charitati correfpondet zternitas przmii , fi-

jri.

cut ex difplicentiä peccato corrcfpondct zternitas fup-

t tin o

licii; fed actus tantàm placens, quantüm difplicet

«t d

offenfa, eft condigna fatisfa&tio , ergo. .D. Ma. Z4n-

M.

juyr t

/.«V..

tum complacet fibi in atu amoris quoad ip[am rationem fa-

yfar A:

tisfachionis IN. comverfionis phyfica C. x Plus difplicet Deos

j ao

fe à viliama creaturá contemnis quàm placeat , fe à vis

liffimá creatura bonoraris Honoratio enim decrefcit ex vi«

gt "

xi Des

litate perfona, offenfa autem cve[cit.

VII. Deus

l

] omnibus )

plus premiat a&tum bonum , quàm puniat malum , er-

Rn e

?

go plüs illum amat, quàm hunc odetit, ergo. D. A.

Plus pramiat ex majore complacentia in atfu meritorio

j

gnjïitlfä"

fecundüm fe fumpto IN.. ex maturà munificentia C miferi-

P

p

€ordie fuas & naturá premii & pane C.

t P ';

a z

THE-

TR

THESIS V.

m

44

THEOREMA I.

yn

"u*

i

ss

ao

THESIS V.

X

«

j

Satisfattio pure. Creature.

us

p

et (f

yt

THEOREMA L

W

]

Wnc mm

Creatura pura nequit condigne fatufacerepro

* MMQDK

peccato mortali etiam alieno.

m V'a.'ui

Er puram creaturam hic intelligimus creaturam

L

nulli Perfonalitati Divinz hypoftatice unitam, quan-

4j d

tácunque aliàs gratiá etiam infinità inftru&am : Quoad

a

hanc contra Medinam , Scotum, & alios Præceden-

1 jj

iem afífertionem confirmamus.

]. Creatura

m

pura nequit condign? (atisfacere pro peccato mortali pro-

prios quia fi juftus eft , peccatum jam remiffum eft : Si

|

Bspd li

g hm Wt?x*

peccator eft , fatisfactio condigna non eft, quz, uà &

meritum condignum, procedere debet à períoná digná.

quy Xt&& m

1I.

Nec fatisfacere poteft condigné pro peccata

acden; t

anortali quocunque etiam alieno 5 quia implicat, ut illa

áfulimwia

duo fe adzquent, quorum unum ex iifdem capitibus

fraC d

IVMM.

]

creícit, ex quibus alterum decreícit , ficut implicatin

enbrum (

bilance duo ad equalitatem convenire , quando ratio-

ne ejuídem ponderis hzc pars af-illa deícendit : Sed

^ p C

: D d tf

offenfa Dei ex eo crefcit, ex quo decrefcit fatisfactio

4

creata, fcilicet ex vilitate hominis offendentis & (atis-

A jr u

facientis, & ex magnitudine Dei offenfi & reconcilian-

apmfuny f

di; quó enim vilior eft pcrfona offendens , & excelfior

vf

N

perfona offenfa , eó gravior eft offenfa, & econtra ob-

fequium eó fit minoris, üt Philofophus oftendit 5 . Eth.

L

du

lia

III.

c.5. inoffensà plebeii & gerentis Magiftratum.

nmndm

Neque pura creatura potefl alteri mereri remi[[ionem pec-

A

1

c4ti ; quia u ad fatisfactionem , ita & ad dignitatem

"ultre

t

Y

"

h

)

geriti requiritur zqualitas vel fuperioritas eftimabi-

J w

litatis

Tif

SATISFACTIO PURJE CREATURA. 4j

litatis in lineá boni refpe&u gravitatis in lineá mali ;

T

fed puracreaturanequit habere tantam condignitatem

(

in merito, feuin lineá boni , quantamindignitatem ha-

'

!

bet peccatum in lineà mali; quia ejus opus quantili-

bet &

o

ratià dignificatum non eft ordinis cjufdem , cujus

eft offenía , ere:

o

o nunquam eft æqualc offenfz delenda.

Vlüifrm,

V.

Áity,

Hinc Patribus in Theor. przc. citatis hic

adc-iimus Ad

rian. Pap. & CC. Francoford. Ep. ad Epiíc.

J C

Hifp. Poffe faluari virium puri hominis non erat. ExD.

ltjan, u-

Cyrill. Ep. 1. relatáin CC. Ephefin. c. 17. ubi quarit:

tinfray (udi

