
j

te, &decentià morali; íed agnofcmus nos congrui-

jl

nat

Ideo enim

tatem qualemcunque Auiod decentiam :

M[l[*

Luc. 1. Angelus ad Virginem ait: Beata; que credi-

[

y'if ;J"f!

diffli , quia perficientur in te . qua dicla. funt tibi, — Cui

r

merito Fidei meritum aliud fuperaddit D. Bern.

L

gum

Hom.'fuper Miffus : Virginitate. placuit , bumilitate

qyonr

concepit.

figrti

ijnit J

3.2 Ref!ex:'o;zfs Adver[aris.

menit

Ictt Ecclefia canat in Sabb. San&,' ó felix. culpa,

jl

quz tantum meruit habere redemptorem, meri-

«tone; &

tum tamen non fumitur proprie ; ergo idem dici po-

s Chal

teftdeiis, quz Ecclefia canit in Antiphoná fuà, & PP,

N IUJx c

alii fcribunt de merito Maternitatis, Difp. Meritum

m 6j

quidem fubinde fumitur proprie pro condignitate , vel con-

pajm

gruitate operis ad pramium ». (ubinde improprie pro decen-

frqud)

ziá , "vel aptitudine , vel siece[[itate , cv indigentia s. [igni-

ficatio tamen propria, vel impropria. determinatur vel à

Bs

ii ?

fubjedto , cui tribuitur meritum vvel ab objecto, de quo

, Dtm;

entntiatur imeritum : Sed sneritum , quod tribuitur pecca-

ÁAetimt

10. nequit fumi proprit , it. per fe patet s econtra proprie

m

fumi debet meritum , quod tribuitur perfona [antta, fan-

Mif que operibus 5 alioqui nibil ex locutionibus Patrum fu-

( miti

qui po[fet certi.

II. Si B. V. Meruit maternita-

iz,w.!ef,

tem, ergo meruit, ut Chriftus ex eácarnem affüme-

ret; Yed meruiffe ; ut Chriftus affüumeret carnem,

idem eít ac meruifle Incarnationem, ergo meruitfet

M

^ Tncarnationem ; quod fupri negavimus. D..Seq. Ma.

n

Exgo meruim , ut Chriflus ex eà carnem affumeret , meruita

inquam . abfolute & quoad elecionem N. confequenter ad

Pduïusï.

decres

Dd

MATER CHRISTI.

27f

decretam. Incarnationem , & quoad executionem C.. Nel.

D. Seq. Ut carnem a[fumeret non fuppofito prins decrero

divino de ponendá Incarnatione fimpliciter IN.- fuppofito

hoc decreto C.

III. Opera gratiænequeunt me-

reri Incarnationem , quia hec eft altioris ordinis; fed

l

etiam Maternitas eft altioris ordinis. D. /Ma. Veque-

unt mereri. Tncarnationem. quoad. fubflantiaim C.. quoad

crcumflantiam N. Sic etiam non meruit B. V.. Mater-

nitatem quoad fubflantiam , C quoad eletionem , éd quoad

^

executionem : Nihilominus Maternitas non ita exce-

um c

ditgratiam ; ficut Unio bypoflatica , que diviniffim

p

MM

IV. Si

infinité. fublimiorem. ordinem con[Hituit. .

0f

meruit Maternitatem , meruit etiam actionem , quà

illainfluxitin effe fui filii; ergo meritum fuit priusillà

actione, & termino produ&o , feu Chrifto , & meri-

tis Chrifti; ergo. D. C. Meritum illud fuit prius attio-

neillà, c» terminos feu Chriffo , quoad exiftentiam atfua-

lem , c phyficà dependentem à determinatis caufis C.. quoad.

pravifinem ,. r exiflentiam intentionalem , r decretumm

V. Scriptura adfcri-

fid. quoad fubflantiam IN.

bitgratiz ; quód Deipara Chriftum conceperit ex illo

Luc. 1. NNe timeas Maria ; invenifti gratiam apud

Deum ; ergo merito tribuinequit. /V. C. INVam c Vi«

ta aterna tribuitur gratia, quia [cilicet meritum vita eter-

m« pendet à gratià » qua omníno. gratis conce[fa eff : .sie

lC

c meritum. Maternitatis à gratià Dei omniuno gratuita

pendct.

THEOREMA IlII,

0) n

M,

AMaternitatis prerogatioa [pecialis eff Immu-

nitas ab Originali , & Debito ejus proximo.

SDyx

ï

Ti

TUl

Auno 1617, Prohibuit, ut pofthac nemo

PAqus AT

n

Pp 4

272 THEOREMA III.

THESIS XXIII.

i

in publicis concionibus , lectionibus , conclu(ïon-ibns,l

m

aliisque quibuscunque actibus publicis afferere au-

p

deret , quód B. V. fuerit concepta cum originah:

origivu!f |

i

j«lil

enli

Ideo de folo debito contrahendi originale, nifi Deus

impediat fpecíali privilegio, difceptamus.

L

di Nf-'d

B. V. Zmmunis fuit ab Originali pro quovis inflauti 5 . Sic

(

enim declarant Sixtus IV. Alexander VII. Paulus V. &

j D

"TTrid. Quibus addimus illam rationem Scoti : Absque

h dfäilï

omni dubio Deus voluit , quod potuit, & decuit; Sed

eenpo

Dotuit eximere Deiparam, qua enim contradi&tio eft?

m 1 [

Et Decuit, ne fcilicet Mater Dei lit prias fub fervitute

i eudt

peccati & damonis, quàm fit habitaculum Dei : Dein

o n

Deus dat gratias cuique ftatui & dignitati hominum

Adam o

proportionatas ; fed cratia Deiparz non effet talis,

gndm

1 in Tl

finon fuiffet immunis ab originalis quia Angeli defa-

€to à labe aliquá originali fuerunt immunes,ItemAdam

ilus Ord

& Eva in ftatu innocentiz , Item immunes eflent ho-

culor i

mines , qui crearentur non deícendentes ab Adam,

niseit;

t fiett

ergo: Rationes alias vide apud Afcetas, & Theolo-

gos.

H. Euam zmmunis fuit à Debito. proximo

yim; qu

contrabendi iaculam originalem 3 quia Deiparz tribui

ftri m

non debet, quod gravem indecentiam inducit; fed

"I

wc db

debitum proximum hanc inducit ; quia Debitum pro-

Trd adic

xinum ef? Moralis obligatio , vel neceffitas habendi

u PO

maculam originalem , eó quód voluntas noftra alli-

Tilidido.

gata fuerit voluntati Adz , & confequenter quód pec-

caverimusin Ádam ; fed hzec moralis neceffitas gra-

f

vem habet indecentiam ; quia Deipara üt inclufá in

[ Ápi

|

voluntate Adz eo inftanti , quo Adam peccavit, etiam

'

t Dripa,

peccaifet in Adam , & potuiífet fimpliciter dici mor-

A n jj

ua, maledida, & aterne damnationis rea ; ergo

ff u

non fuiífet tota pulchra , nec contriviffet caput fer-

W

pentis ; fed in Adamo vi&ta fuiffet; qua indecentiam

IT

fan&

BN

ä

MATER CHRISTI.

273

n

u

fan& maximaám habent.

III. Nihilominus ta-

M

Af

men igununis ipfa non fuit à Debito remoto contrabeudi

(

eriginale ; quia debitum remotum unic£ fundatur in

j

Al

deícenfu , quo quis nafcitur ex Adamo peccatore; Et

eft Neceffitas, & convenientia naturalis ob hanc de-

Ícendentiam ingrediendi pactum & le

o

cem commu-

Didl t

!

nem, niíi fpecialiter eximatur ; fed hzc neceffitas,

"

feu debitum non involvit indecentiam aliquam ; cüàm

n

D

exemptio fpecialis faciat, Deiparam non fuiffe inclu-

fam in pa&o illo communi, nec peccáffe in Adam,

& confequenter abeffe alias fequelas, quas infert in-

clufio in voluntate Adz, & peccatum moraliter in

IV. Hzc eadem

Adam commiílum, ergo.

eflendimus ex moflro generali Ordine Decretorum pofito fu-

pra in T beor. LIL A bef. LX. - Yn. figno enim tertio

ilius Ordinis per decretum partialc eximitur ab in-

clufione in voluntate Adz Marer Filii Dei, fi ventu-

ruseffet ; Ex quo fequitur, quód Deipara præferva-

ta fuerit tum à labe originali, tum à debito ejus pro-

ximo; quia exclufa fuit à pa&to, cui ceteri Adz Po-

fteri fuerant inclufi ; ut ideo in Adam nec peccaret ,

Gu p Rgecdie - us quulptplte

nec debitum contrahendi originale haberet, nifi il-

lud radicale tantüm & temotum; in quantum fcilicet

"

erat ex pofteris Adze, & etiam originale contraxiílet ,

nifi di&o modo exempta fuiffet.

$.2. Reflexiones AAdver[aria.

"

1

Uxta Apoftolum omnes in Adam peccärunt, ergo

J & Deipara, ergo debitum habuit proximum. D.

r üi

A. Oimnes in fenfa vigorofiffümo , ità ut non patiatur ex-

4

ceptionem. ex (peciali ovdinatione divina IN. in fenfu mi-

]K

nüs vigorofo , ità ut f& aliqua fpecialis exceptio C. Sic

Gen. 6. PaIiECI dicitur :

Qmni caro corruperat uiam

"J

ï

1'

(Pp$

fuam.

274 THEOREMA TII,

THESIS XXIII.

amo P[A.füli

fuam, Jerem. 6. Qmnes «varitia fludent.. . Ad Philipp. 2,

Quimes quarunt, qua fua funt, uon qua J ESU Chrifüi,

h ]Plü'l*

Licet Paulus questerit Chriflum, Jeremias, oderit. ava-

IH

?ecujii !

N

vitiam, & Nog juflu ab ips dicatur Svriptura.

Adam fuit caput etiam refpe&u Deiparz , ergo in i!-

lius voluntate fuit incluía, & confequenter peccavit

in Adam, licét ab actuali maculà originis ex fpeciali

)i

beneficio prafervaretur. D. A. | Fuir caput phyficum C.

equorale, e pati/]ïmüm in ordine ad qmovaliter committen-

HI. Si Adam fer-

dum peccatum originale IN.

Mi

váffet przceptum , fuiffet inclufa in voluntate Ada ,

& juftitiam originalem obtinuifet , ergo etiam inclu-

Olara &

D. Th.

fa fuit, dum violavit przceptum. Difp. Pro bác , non

ro illà feciali exceptione flat dignitas IMatris ,. decentias

Nobis ic|

€» alia.

IV. B. V. fuit baptizata juxta com-

LOU pm

munem Theologorum, ergo ad minimum habuit de-

g &x(?umï

prÀ J

bitum proximum. D..4. Baptizata fuit» wut infignire-

tur charactere Chriþi & Chriflianis & ut ingrederetur

sitidbutmit

januam veliquorum Sacramentorum C. ob culpam origi-

lic 7«

V. B.V.fuit

nal.m » vel debitum proximum IN

Frrzraþw n

redempta, üt colli

o

eitur ex Cantico Mariano L. 1,

deboranb

Exultavit Spiritus meus in Deo falutari meo; erga

qullm Q

]

faltem peccavit in Adam. D. A. Redempta fuit ve«

(üm Dirn

demptione reparativa IN.. prafervativA, ne communis 4«

Fumaniat

fs & fervitus eam imvolveret C..— Majus beneficium eft

diatur : (

VI. $i

prafervare à lapfu ; quam erigere à lapfu.

f.'ä: f/ [

fufficitredemptio prafervativa , etiam Angeli dici pof;

Q: fb er

funt effe redempti à Chriftofi concedatur primam gra-

(f Qu

tiam accepiffe à Chrifto , per quam przervati ellent

l al

d lapfu. Difp. Augeli nequidem debitum vemotum babue-

PT

vunt, uti babuit B. V. vi oviginis naturalis s evgo codem

VII. Chri-

u

10do non poffunt Angeli dici redempti,

V, t

Chrifti

ftus vi paffionis fuz Deiparäam redemit ; fed

Vi

paffio

[

D X

MATER CHRISTI.

275

Ál

7]

]

paffio predefinita eft modó poft lapfum, ergo modó

oft lapfum eam redemit, ergo & ipía lapfa eft, feu

QUs r

Mil

peccavit in Adam, & debitum faltem proximum ha-

Aæx:

3

buit ccntrahendi originale. D. Ma. Deiparam rede-

gu

n

st vi pa[[ionis fue, eam prinim eximendo à lege com-

&

mini pofl abfolutum pa[Fonis decretum IN. eximendo €am

jeim conditionatà ante ab[a'utum pa[[ionis. decretum C.

M

THEOREMA IV.

"Maternitatis Prerogative Alis.

»

Lura de Maená Dei Matre difputant',, &cxplicant

DT Canki/lius, Raynaudus , Rhodes, & Alii:

4ni, lt

Nobis hic fufficit, nonrullas alias ejus € Maternita-

te ortas prarrogativas adhuc comimemoraffe tantüm,

non difputafle,

I. Maternitatem etiam fequi-

tur B. F. Santlificatio à primä ejus animatione , ( Ple-

A

mitudo omniuim gratiarum 5 quia ütargumentatur D-Th.

hic q. 27. a. j. Quantó aliquid magis propinquat

D

7

r

meagio in aliquo genere , tantó magis participat

de bonitatibus ipfius PrinciP.ii; fed B. V. fuit propin-

quifïïma Chrifto , qui eft principiunr gratiæ,' fecun-

düm Divinitatem quidem authoritative , fecundüm

Humanitatem veró inftrumentaliter ; ut ideo Joan. 1.

dicatur

YT N

Gratia €*. Veritas per JESUM Chriftum

u

f«tla ef : Ergo B. V, pra cateris majorem debuit à

Chrifto gratiz plcnitudinem obtinere.

II. Se-

quitur quoque Prefervatio ab omni peccato 4c'Zuali,

tum mortali , tum venialis quia üt iterum argumenta-

ab s

tur D. Th. a, 4.. Illos; quos Deus ad aliquid eligit;

; u

itfl praparat & difponit, ut ad id, ad quod eligun-

q

tür, inveniantur idonei; fed B. V. fuit electa diviri-

yus , ut eflet Mater Dei, ergo per fuam gratiam ecm

ad

Ti

276

THEOREMA ]V.

THESIS XXIII.

buY qw'

ad hoc idoneam reddidit ; fed idonea non fuiffet, fi

(

m

1

aliquando pcccaiï'ct ; non.enim eft conventio Chrifti

ad Belial. 2. Cor. 6. Nec in malevolam animam in-

L P

I?ö'lffm

trabit Sapientia , nec habitabit in. corpore fubdito

crïd?ï

4)[]67

peccads. .$ap. 1. Nec gloria flii foret maater ejus.

«

Ptov. 17.

III. Sequitur przterea ZZmgiutas

j

n U"f'

g, r

ejus ante , in» C poff Partum quia If2i.7. Ecce Vie-

(

r

go concipiet. Et ex D. Aug. l. de Virg. c. 6.. Oporte-

bat caput nofirum infigni smiraculo fecundum corpus nafci

rþmöü |

de Virgine, ut fignificavetur , membra fua de. Vrgine

jig n

Ecclefá. fecundim. [piritum nafcitura 5 five üt. addit

wiye

j 0

D. I1h. q. 28. a. 1. Ut homines renafcerentur in filios

eu:

JDei , qon ex voluntate carnis , neque ex voluntate viri

j

féd ex Deo, h. e. virtute Dei,. Adde CC. Ephef. in

quodam Serm, ajens ; /IVatura pofl partum nefcit ulte-

gmr, q

hf

vilis virginem 3. Gratia veró. d parientem offesdit, ee

matrem fecit , & virginitati non noctit,. Ydeo Ezech. 44.

d

Porta bec claufa erit, cs nou aperietur. & vvir non tran-

ii

Qusein

Jibit per eam , quouiam Dominus Deus Ifrael ingreffus eft

J

PCT €an.

IV, Sequitur inde fumma etiam Pu-

Juni

vitas B. . Decens enim erat, ut eà puritate, quà

(rine h

BR

major fub Deo non erat , Virgo illa nitezet ; cui Deus

tQO

Pater unicum Filium fuum, quem de corde fuo zqua-

t nolle

lem fibi genitum tanquam feipfum diligebat , ita da-

re difponebat ; ut naturaliter effet unus idémque com-

od C

munis Dei Patris & Virginis filius; & quam ipfe Fi-

t kí

lius eligebat Matrem, & de quà coopezante Spiritu

»i*s. Impt

]

fan&to conciperetur, & nafceretur ille, de quo Spiritus

ptig

k nf

fan&us ipfe þrocedcbat.

V. Sequitur maxima

infuper Dignitas , & Locus in Qrdine bypoflatico s mater

Diey

[5

:

nim , & Filius pertinent ad eundem Ordinem ; cüm

QüOqa (

rclata fint fimul naturá & cognitione, & cüm Chri-

FUH'. &t

ftus & Maria. fumi debeant üt una caro multó . ma-

i &&*.'A]u!

gis

Q

MATER CHRISTI.

277

gis, quàm Adam & Eva: Dein Ordo ille confiftit in

&

connexione fübítantiali & immediatá cum Deo ; fed

N

B. V. fübftantialem habet connexionem. cum Deo;

per generationem fubftantialem terminatam ad Deums

per unionem fuz carnis cum Deo in perfoná Chrifti;

ergo. Unde & maxima poft Chriftum dignitas reful-

i

((418

|

tet, necelle eft.

VI. Sequuntur é&& Pirtutes ,

37

& Merita. ejufdem fupra alios Sandos 5 ubi enim eft

plenitudo gratiarum dignitati & officio fupra alios Ju-

ftos eminenti accommodata , quis ibidem fterilitatem,

non pares fanctiradis , juftitiz ; religionis, perfectio-

nis, omniümque virtutum, ac meritorum Íructus le-

get? &c : Hinc

VII.. Sequitur pariter G/oria

h

poft. Chriflum. maxima. in. calis 5 ficat enim in. ordine

[54

lane Juftis

o

ratiz , quz gloriæ femen eft, omnibus

ff

Chrifto inferioribus fupereminet, ita &

á

Pereminec

i

gloriá, ut infra Chriftum , omnes fupra hominum &

Angelorum choros ; Ífpecialem chorum conftituat.

Quis enim non videt , benedictum illud corpus, nul-

là unquam labe contaminatum , ac cum Deo ipfo in

Ordine hypoftatico conjun&tum , prater morem com-

munem cumulatá gloriá exornari debuitle? Nift for-

t& non creditur Dei Filius. honorare matrem , autma-

tri nolle curas & beneficia rependere, quz tantis fibi

officiis Chriftum demeruit, tantóque majorem jufti-

tiam & fanctitatem confecuta eft, quantó minüs cor-

dis impuritatem ullam adimifit ab ommni zftu. concu-

"

pifcentiae femper immunis, Íemper plena gratiá , fem-

n

per fan&a corpore & fpiritu, femper in confpectu

Dei immaculata, & benedicta.

VÍII. Sequitur

h

quoque Culrus Hyperdulie IMagha buic Matri debitus s

g*

cüm enim Beatis reliquis ex f. d. debeatur cultus Du-

liz; utique Magnaz Dei Patenti cukum dabis Hyper-

ul

dulie

m

27$ THEOREMA IV. THESIS XXIÍL.

dulie tam ob conjünctionem cum Deo fundatam in

Maternitate, & Otdine illo hypoftatico, quàm ob

fupeteminentiam hujus & Virginis , & Matris füpra

omnes puras creaturas frationales in dignitate , puri-

tate, peccati immunitate, & gratiarum donis fpecia—-

libus & maximis, &c.

IX. Sequitur infuper

Parrocinium. V irginis it Patrona & Advocata potentif-

füina ; i enim ex £. d. Sandi alii interpellant pfo no-

bis ad Deum , quantó magis Deus atdiet interpellan-

tem pro hobis Matrer1 Filii Dei ? Ideo Petrus Da-

miani Serm. 1. de Nativ. Deiparam ita alloquitur:*

Quomodo illa poteflas potentia tue poterit obuiare » qua dé

carne tuà carnis fufcepit originem?. Alccedis enim d au-

veum illud bumane reconciliationis alItave , son folinn ro«

gans , fed impetrans , Domina , non ancilla,. Et S. Bern,

Serm. r. de Allilmpt. addit : Advocatam pramifit pe-

vegrinatio no[lra , qua tanquam Cfudicis IMater, c» Mae-

ter mifericordia » fuppliiter C eficaciter falutis noftra ne-

qotia pertrattabit, cc.

X. Prarogativasreliquas

leges zum apud PP. tum alios Afcetas , C Scriptores

Mariophilos : INos cum T beopbilo Raynaudo ex. Petra

Damiati concladunus : Dulcis Dominus, Dulcis Do-

inina ; quia Ille Deus meus, Mifericordia mea; Hzc

Domina mea, Mifericordie Porta: Ducat nos Mater

ad Filium, Filia ad Patrem, Sponíà ad Spon-

Íum; qui eft benedictus in fcula;

Amen.

II N-1.$

Bu

? fundatzmn:

0, Quin j

^

]

X Mátr

AUpt

D

1 d

5, pir

Decl

UCHj

1

o

P

u

p

i

Y PIO t

]s

)i

L]

"

I

M

"]

n

J

7

x Lun

. D,fms WX'

rliames t

ucat s Maz

Ya al SFOU'

Cldj

J

;

L.

»

E

p

K',

37 FLONOL

w ygme

-a Dd n U. Phuoeir X*

AE

E

Z G"

ais s

Vl

Soaur

—

——

——

[-—

l20 . cem

19 20 21

m

18

S

17

R

19

le.() XX"

ïthh

—

16

18

är

.SUMMULA

15

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Jao

M

15

17

)CJa

IHEOLOGICA&

$ive

14

O Baaenee Q

16

] pmæu

A prop

JHESES SELECT./E

15

13

Focus

E D

t nj /

N

INCARNAT

12

HII,IIIHIIII!I III.HII WIHIIII'HIIIIHI!III

u

DEO VERBO

1

/] Qu.

PRER

2

W

10

iT

5&]&

THZIOREM'ATJ

10

-

REFL EXIONES ADVERSAR[A *

e

Succincte Explicatz,

(

d Ufum Materias 1 /mlogzcaf hr -

[-—

viter recolere UO[HZFZH/I acc

€ collede opera ac fludio

R.P. NICOLAI HOHlN—wm

e Societate JESU,

lHIH

5

Em

SS. Theologiz in Ele&torali Univerfi tat(:

Moguntinà Profefforis.

4

E N- EUR N o

Superiorum Permiffu &5 Privilegiis

3

MOGUNTIZ,

HIIIIIIIHIIIW

[—

Sumptibus Joannis Wilhelmi Huifch, Blbhop ColoxE N

Zjpit Joannis Leopoldi Seywzald., lyp

[3]

ll

llIHIIH;HIIIIIHIHIIIIHPIHHIHH

IIIIIIH4!IIIIHHWIIHHHI!IIIH

WHHHIIIWIIIII'

N Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

3

4

15