
m

i qual

Ícere poteft ex ipfis circumftantiis ;; Unde obedientia

l

I

U

fimpliciter dici potefl, licet circumflantie annexa non fint

III. Si Chriftus

" n

formaliter & dirette. pracepta,

L

i

h

n tiaul

nN.

dici Pofïic liber, & merens circa przcepta naturalia

n(:hm

n

Jl

quoad circumftántiam , non quoad fubftantiam , ergo

Ye

jdem dici poterit de pracepto moriendi, & aliis , üt vi-

[

v

dewr docere Vafq. Val. Arr. ergo vel utrumque; vel

neutrum erit admittendunt: [ Seq. A. 5$ enim po[Jit

qu

cum impeccabilitate Chrifli conciliari libertas etiam quoad

5 obi»'glrza:c:j |

fibflautiam mortis , & quoad obfervationem aliorum pra-

eeptorum , utique defendendaefl 5. fed libertas etiam quoad

;jga::cff!- |

I

ol y

fibflantiam mortis cum eAomnino conciliari videturs cum

etm

M

V,

ebligatio bujus precepti ceffare po[Jit ex voluntate Chrifli,

fid aon ce[[ave poteft obligatio praceptorum maturalium » er-

'w](lu-

[/

IV. Indifferentiaquoad circumftantias mor-

I)

Wal

tis redderet Chrifti obedieniiam etiam meritoriam

m i

quoad fubftantiam , uti fit in obíervatione pracepto-

1 a

rum naturalium , ergo etiam in przcepto mortis fuffi-

lL

n

t

J

cit hzc libertas. Dzjþ Specialem libertatem ; & meritum

ï il

éScriptura tribuit ipfi morti , itaut fermaliter in fo C* non

um "

denominativ dici debeat libera & meritorias nam fignan-

r

ter dicitur Ifal. $3. QU/

r

atus efl, quia ipfe voluit. Ad

g p

jj

Philipp. 2. Fatlusobediens usque ad mortem , mortem au-

jinim

tem erucis, propter quod c Deus exaltavit illum. Exgo

mots Chrifti libera eras etiam in fe & fubftancià fuà.

u

Nn 3

THEO-

^

pMCEF

€3$

THÉOREMA IIl.

THESIS XXI.

j i j

?

THEOREMA IlI.

J

JI(Tl)

j

| ^

Cum libertate admittimus Praceptum ri-

h

iil

ii À

gorofum AMortis,

d Adxcqnl

Etavius cum aliis, ut plenam integrámque affere-

l

p

ret Chrifti libertatem, dicit

li OA

rzcepuum mottis fuif-

íe minüs rigorofum h. e.

non o

À

ligáfle in confcientià,

vll C

ü mobediential:

fed fub debito duntaxat majoris honeftatis, aut fub

m j

onere carendi aliquo præmio gratuito , quod fuperior

j g olibia

ftatuit dare exequenti mandatum : Sed cum Lugone

& Aliis afferimus.

L Preceptum moriendi ue-

f qu'm K

difima; d

quit dici mintis rigorofums quia fi illud cum quibufdam

guris a n

dicis Paternum, ex cujus tranígreffione filius quidem

non incurriffet aut culpam , aut indecentiam mora-

eril üfalus

lem, aut poenam ftrictam, feu ablativam boni debiti,

"

fed tantüm caruilfet bono. accidentali indebito , fcili-

Ncum f

cet titulo Redemiptoris , exaltatione nominis , & aliis ;

Chailus nà

hoc preceptum fimilius erit contra&tui , vel p;:omifïio—-,

ii liberali, quàm pracepto : Siautem cum aliis ita ex-

cepnngom(i. J

ponis : Hoc Patri placiturum . fi fiat 5 non difliciturum,

jiu fum m

finonfiat5 Confilium facies , non przceptum : Nec alii

aj jigii

feníus plus veritatis habent ; quia cum iis propria non

tils yrxtggü 9

fiet obedientia Chrifti , cujus obje&tum eft conformitas

ce, qii du

At

«um voluntate fuperioris, ütàinon- fuperiore diftingui-

tur ; diftinguitur autem*ex folà voluntate obligante, er-

v qui

£0 nunquam erit przceptu minüs rigqrofum.

II.

Vd cum Gorm;

Praceptum moriendi dici debet rigorofum ;*quia Scripturz

r dl a

femper accipi debentin fenfu proprio & rigorofo , nifi

mf o

Scriptura alia, vel gravis alia ratio obfit ; fed nec Scri-

t iporofü

1

i

ptura alia , necgravis ratio obeft; cur hostextus fumas

n

u

Dautem j

in fenfu proprio & rigorofo, Joan. 10. ZVemo tollit ani-

LT

quam meam 4me , fed ego pono eam a meipfo : Hoc Manda-

I u tj g

dtm acctpi a patrg meo.. Joan. 1 4. Sicut Mandatum de-

'rummql

dit

U

PRAECEPTUM ET LIBERTAS.

239

ll

dit mibi Pater , fic facios furgite, eamus, cc. Pf. 39.

Jn capite libri fcriptum eft de me» ut facerem voluntatem

Atf

tuam.

II. Hincobedientiam Chrifli comparamus

cum inobedientià Ades ficut enim Rom. $. per inobe-

m

dientiam Adz conftituti fumus peccatotes, ita per obe-

Ymyti f

dientiam Chrifti inobedientiz Adze oppofïtam confti-

tuimur jufti , ergo etiam ficutilla inobedientia fuit ftri-

CUH!ICJ?I.H

Ti

:€ta inobedientia, & contraria przcepto ftricto ; ita &

Ial

AU

obedientia Chrifti eidem oppoflta eft ftricta obedien-

UX

tia, & exhibita precepto ftridto.. Quainde etiam ffabi-

liuutur 5 quia acceptatio mortis in Chrifto fuit perfe-

domqim

Ctiffima ; fed ceteris paribus perfectior eft acceptatio

hell quin

mortis fac&ta ex obli

[93

o

atione przcepti ; quàm non facta

VLMALI

If

exillà , üc fufiüs oRenc!þ Suarez , ergo.

n

"

u

j M

Int

$-.2. Reflexz'onäs Adver[arie.

qnis, k

Receptum rigorofum obligat fub reatu culpz ; fed

P

Chriftus non eftcapax reatis culpz , ergo nec prz-

j MWEU.

iL

[

[

r

eeptirigorofi. D. Ma. Olligat fub reatu culpe quoad ef-

l

,

T

h

Al

fectum fuum primarium IN. fecundarium SubD. refpediu

;mr;.:&ci!

cujufque fubjetti IN. [ubjecti peccabilis C. Effectus prima-

rius przcepti pofitivi refpe&tu cujufque fubjecti eft fa-

d

ggw&w

:]

cere , quid aliquid fit debitum , c weceffarium ad teneu-

1

vl

dum iedium virtutis , feu ad charitatem cum Deo confer-

«andam, quod antea mon erat debitum , c neceffavium.

Jl

Vel cum Gormaz aliter D. Ma. Obligat fub culpá , qua

Jf

femper abfolut commiiti poteft. IN.. que committi poffet » i

N

FM&

; H. Pre-

,l

per impo[[ibile violaretur praceptum C.

At

ceptum rigoro(um dicit obligationem in conícientiá j

ggu.uus ii

obligatio autem in confcientià includit hanc commina-

TT d

tionem : $i nen feceris , contrabes culpam.» incurres rta-

Il

(

zum pene , eris mibi inimicus : Sed hzc non cadunt in

a pl

^-Chriftum etiam quà Hominem, utpote impeccabilem ;

J

u

Nn 4

pruv

nc

240

THEOREMA IV. THESIS XXI.

M[M

Prudens enim non eft comminatio, ubi nullus timor

1 j

nl

x

mali, aut culpz efle poteft, ergo. D. Ma. Praceptum

/

wl

vigorofim dicit obligationem. in canfcientia femper. abfolu-

zam , e indifpenfabilem IN.. fub cónditione , c difpén[ali-

P JH (

lem , [j uon peteret difpenfationems vel abrogationem pre-

14

[ d :

cepti C- Sicetiam D. 2. Part. Ma. Vel aliter cum aliis

s;f;üt

"

4 Ug

lU

D.2.Part.. Obligatio in confcientia dicit illam commina-

m LU

vionem nece[[ario » formaliter , c direllà , ac. in omni fub-

ia C

jecto IN. fecundario , quando refpicit fubje&um capax tranf-

areffionis. C.

HI. Praceptum vere obïigans in

a cebris di

conícientiá debet habere effectum formalem , quem

m ; Onrei

lio

m

!

|

non habet praceptum non ob

o

ans in confcientiá ; fed

ivlontteimi

1

hic effe&us formalis eft obl

-Hl/

71

igare fub culpà & poená,

N

duf

ergo.. D. Mi. In fubjetlo peccabili C. impeccabili IN.. In

boc fubjetto Effettus ejus formalis eft facere actum neceffa-

g Chaloobet

Tium ad tenerdum medium virtutis ; Vel eft dirigere &

lum al d

determinare fübjectum ad a&us morales , & per hos

meigdum &

a&us ad finem :

dec autem direclio c» determinatio ad

n peccmdum |

attus morales , qua intenditur per preceptum » fufficienter fit

y po.*ibmus d

per intimationem voluntatis fuperioris inducentis obli gAtio-

7 lr

nen : Hinc illa comminatio , five vis illa coa&iva , qua

auli m impe

refpicit comminationem ponz , non eft neceflaria per

elteycandi:

fe & (impliciter per przceptum ; um obligatio per de-

i Crrly p

precationem , vel non acceptationem elidi po[[t à Chriflos

aechabebinrve

unó Qe im bumanis per deprecationem fepius. elidatur.

IV.

yn er ls a

Aliz Reflexiones !

iuc pertinentes ponun-

qi& impecc.

tLlr in Theor. IV. Thef, Przc,

XX,

EULT

f mdi,

THEOREMA IV.

UT

jftini

FToc Preceptum conditionatum dicimus , non

Wi(t'þ(l

tamen. conditionatum. fividfum.

I

lb

Árii varie praceptum rigorofum cum libertate

pru

"

( ïrl-l DC

companunt: Thomifte uti motionem fuam phyfi-

!

W

"

i

m

. cam,

i

PRAECEPTUM ET LIBERTAä.

241

ii m

n«

' cam, ita hoc praceptum métaphyfict conne&unt cum

Jl ,

actu obediendi; licetab anima Chrifti fic inimpe-dibi-

le : Suar. Mol. Tann. & Alii libertatem cum rigore

Ul

/

h

lia indifferen-

n

- pracepti conjun&am exponunt per auxi

gäfaggzimmp

tia ad obfervationem pracepti concefla, fed tamen prz-

i m

vifa üt efficacia : Sed nos cum Lug. Hurt. & aliis paf-

^ A (0)g

fim RR. loquimur.

I Libertas mon flat cum

f

!

L

l

pracepto vigorofo , quod cum a&tu metapbyfice comeditur, d

!l

|

"

à voluntate Chrifti efl inimpedibile ; quia nobis, üt alibi

jam crebriüs diximus, indubitatum eft illud princi-

pium : Omnelinfhperabihter connexum cum actu;, &

*

II.

à voluntate inimpedibile, evertit libertatem.

(

N

Nec n boc pracepto moriendi vigorofo fpecialiter attendumus

[f

i

«d auxilia indifferentia ; quia f per hzc àuxilia præcis?:

in Chrifto habetur poteftas ad moriendum &?non mo-

u

t

riendum, ad obediendum & non obediendum, ad

j &Fa :.(»g

mentiendum & non mentiendum, ad Peccandum &

L

non peccandum (eodem enim. modo ex his auxiliis lo-

qui pofIumus de praceptis naturalibus & pofitivis) tunc

non habetur.impeccabilitas, feu heceffitas non pec-

j

candi; cüm impeccabilims fit incompatibilis cum po-

»

teftate peccandi: Si veró per hzc auxilia non habetur

in Chrifto poteftas ád moriendum & non moriendum,

]

nec habebitur vera libertas indifferentiz ; ergo aliunde

quàm ex his auxiliis falvari debet libertas, rigor prx-

cepti, & impeccabilitas Chrifu.

II Sed fal-

«amus perfecdam libertatem c impeccabilitatem per prace-

ptum aliquo modo conditionatum » feu connexum cum peti-

Ir

tione difpenfationis » aut etiam , ut Hurtado vult , cuta non

Ail

")

TR

Jj

acceptatione pracepti s quia his fuppofitis integta ftat im-

il

Peccabilitas & libertas moriendi, vel non moriendi ;

|

potentia enim peccandi ceffat ceflante przcepto vel

Ó ;nfïï j

f:eï*l

pe: deprecátionem , vel per non aeceptationenn ; libet-

p*

Xas

n

Nn ;j

jI

THEOREMA IV.

THESIS XXI.

4t

tas autem manet in accepmtione mortis , acceptande

! alygamixc"::,,'.x J

proceptum , nec illud poftea deprecando : Ideo Chri-

gnorlxr.'r:'ml:t.:r.r

ht 1l

l)

"]

D

hr V

ftus ait Matth. 26.. z putas, quia non. poffum vogare

lj

Patrein meum , & exhibebit imibi modo , plus quam duode-

M

j

(;l

D

cim legiones Zngelorum.

IV. Hoc tamen pr«ce-

dupe

.

prum non dicimus conditionatum flrithum ; quia fe folo ob-

L;an:fi]?f

ligat, & non expectatur conditio, ut Chriftus ingre-

(

dl

diatur obligationem ; fed potiüs Chriftus indiget con-

m Pufflbik d

diüone , ut liberetur ab obligatione; ergo licet imbi-

uz abfolaü, Ü

m

bitam habeat aliquam conditionem , magis tamen ab»

vfratiol

folutum, qufzfun cohditionatum dici deber.

alinw fuft ]

$.2. Reflexiones Adver[ariz.

wummorendid

Raceptum rigorofum non eft, quod fubditus po-

veriar Cs

P

teft acceptare , vel non acceptare, atqui, ergo. D.

ii Bgn

Ma. Rigorofum ex omni parte abfolutum C. ex aliquá par-

frit qunlm.

ze conditionatum IN.

jh orum r

II. Serium praceptum non

eft, cujus obligatio in a&u fecundo auferri, vel im-

igiene; d v0l

pediri poteft pro nutu fubditi ;; ad quid enim fervit hoc

ä!impcrconft)m

praceptum ?. D. A. [NNon eft fevium . fi per ferium intel-

ligas praceptum ex omni parte abfolutum C. fuoodo con-

ditionatum IN. — Uti-alie woluutates conditionata , ita c

TE

praceptum conditionatum ferium effe debet : Ceterüm fer-

/

vit praceptum boc , ut daripo[Jit in Chriffo obedientia flricla

€» oppofita inobedientie Ada.

!

IIIl. Hoc prace-

ptum ante acceptationem non obligaret, ergo non eílet

( Dioii

perfectum & ferium. D. 4 INon obligaret in adtu pri-

ano , C difpen[abiliter IN. in actu fecundo perfecti[[amo , c

andifbenf abiliter C.

IV. Difpeníabilitas prace-

Orverin,

pu arguit velignorantiam omnium circumftanuarum,

Hml inica

vel mutabilitatem voluntatis ; fed nec in Deo, nec in

i w ii

Chrifto admitti poteft talis ignorantia , vel mutabili-

mimm:erm

ta5 , ergo nec difpenfabilitas pracepti. R. Deusin le-

L02

£e

-

Bl

ADORATIO CHRISTI.

243

i

hs

ge polygami é aliis f'epits difhenfavvit an ideo in eo fLatuis

RUUMIS

aguorantiam , vel mutationem? Ferendo enim legem fimul

4 N

ni

n

flatuit pro bis vel illis circumflantiis difpen[are : .Sic c

I

L

Chriflus aceeptando legem; famul facultatem fibi fervavit

Mi Mrm h

petendi , fi vellet , difpenfationem.

V. Sihocpra-

Iuaje i

ceptum effec difpenf:ibile ex petitione Chrifti, Ergo

!

LU It

defacto fuiffet difpenfatum; quia Chriftus petiitAMatrb.

CLl

26. Si poffibile eft, tranfeatà mecalixifte. D. Prob.

Petiit abfolutà , & efficaciter IN. conditionaté , & ineffica--

T

eiter tantum, quia ibidem addit Chriflus : erumtamen

ia

mon [icut egovolo , fed ficut tu C.. .Sà efficaciter pettiffet , ex-

^

auditus fuiffet pro veverentia fua.

VI.:Si prace-

Wl

AU

ptum moriendi effet conditionatum, ad quid ergó con-

)

ff*

queritur Chriftus , fe dereli&tum effe? R. Ex $. A4ug.

,.LnfxOD

in Pf.32. Ex perfoná bominis transfigurans in fe fuos ,

"n dnuyt

eflendit quandam hominis propriam volunzatem.. Nerba

i

n

li

Ti

ifta ortum trahebant ab appetitu fenfitivo mortem re-

Ml)

m

Dsfu

fugiente; fed voluntas humana Chrifti voluntati divi-

AU

fx fem per conformis, & confentiens erat.

IU

J

7

mf

Wi

[j

THESIS XXII,

(

- Adoratio Chrifli.

J

THEOREMA I

j

i

]

Cum Divinitate coadoratur FTumanitas

Chrifti.

llV

j at

Ontrovertitur , an Chriftus, qui fimul Deus eft&

Homo, unicá adoratione fupremá & divinà fit co-

vanar

lendus, ita ut adoratio indivifibiliter ad Verbum &

i Do r

Humanitatem terminetur : Pro quo refolvimus.

Iq

j

Per fe foli DDeo debetur. abfoluta & fuprema adoratio » fesi

; : le:le

lattias

L]

i

THESIS XXII,

244 THEOREMA I.

n

"

latrias quia excellentia Deifugrenn, & Iïngularis, &

j n

llä

nulli communicabilis poft fe trahit cultum fupremum,

ben

& nulli per fe comimunicabilem juxta illud Deut. 9,

ifisit

m.lon

arc

& 10. Dominin Deun adorabis, c illi foli fervies,

j

M

1I.

Unde Chrifius qua Deus adorandus eff cultu

[*v

latrie 5 cüm enim fidecertum fit, Chriftum etfe verum

n

Deum, unümque cum Patre, confequens eft, ean-

Tij & P

dem adorationem , qux Deo & divinis Períonis debe-

|

"T c[g() Y

tur, Chrifto etiam efle debitam.

III. Prxterea

;febum at

Chriflus Homo in drvina c bumaná natura fubfiffens , feu

dymereat u

Homo-Deus eft adorandus cultu latria5 quia honor Verbo

d. (

debitus etiam debetur Verbo Incarnato , feu Hómini-

um C. d

Deo; neque enim aflumendo carnem Verbum fuá fe

dignitate privavit, fed quod erat, permanfit, & quod

t /mfu/z.- í

"

ii

At i

j

nonerat, affumpfit.

IV. , Cum Divinitateergo

N

].

eoadoratur Humanitas $ quia eodem cultu coluntur ,

1

i

AH

ia ia

quz funt fuppofiti, quo colitur ipfum fuppofitum;

Mequi g

fic dum hominem fanctum colis cultu duliz propter

excellentiam fanctitatis in folá animá refidentem , ado-

g Verum &

- Mu fint

ratur totus & fecundüm animam & corpus ; fed Hu-

)

gt [

manitas eft fuppofiti , feu Verbi Incarnati tanquam rei

TT

adoratz, ergo adoratur Chriftus totus & fecundüm

um i

divinitatem & humanitatem.

VY. Ina&utamen

Aorato li

adorationis diverfmuode fe habent Perfonalitas c» Huma-

rc; dH

fita: 5 actus enim adorationis Verbum refpicit üt obje-

V. Bo

&um primarium , & üt obje&tum materiale & formale

mitéam n

fimul, Humanitatem veró üt obje&tum fecundarium,

& materiale tantüm ; motivum enim.adorationis non

;ïcxl[?ïiC Y

n

iv

eft humanitas, fed fola divinitas; dicente S. Damafc,

"

pnri),

L ïim

l. 4. Orthod. Fid. c. 3. Adoratur caro Chrifli in Tucar-

ELILI

W

nato Ierbo Deo, non propter feipfamy fed propter unitum

ls

imY

fecundàm bypoflafim Verbum Dei.

VI. Nihilo-

minus aderatur eode ada; obje&um énim materiale

Noadrig,

&

w

ÀDORATIO CHRISTIÍ.

24j

& formale attinguntur eodem acu , üit patet in actu

mi

fidei. Àdde Canonem 9. Synod. General, VI. Et Ana-

thematifmum 9. CC. Alexandt. à S. Cyrillo in causá

Neftorii celebrati. Et Canonem 9.,CC. Lateran. Con-

LL

fultat. 1. fub Martino I.

mel

Jr

$.2. Reflexiones Adver[aria.

Erbum & Humanitas non funt :eqL'mlis excellen-

tie , ergo non merentur eandem adotauonem;

i?

fed Verbum meretur adorationem latriz ; ergo Huma-

nitas meretur inferiorem. 4D. C. ZVoz suerentur eandem

adorationem , qua refpiciat eodem modo F'erbum & Fluma-

uitatem C.. diverfo modo , fcilicet 'erbum üt. objectum

etiam formale , feu itt rationem adorandi ; Humanitatem

l :.m"

autem ut ob jeäum materialecy terminum tantüm adoratios

nis IN.

II. Ubi objecta funt divería, & difparis

J

ecellentiz, ibi a&us non poffunt efle iidem, & ejusdem

obfequii erga utrumque objec"tuni; fed valia obje&a

"a

funt Verbum & Humanitas. D. /Ma. Ubi objedta for-

l

talia funt. drver[a C.. objetla materialia , qua attingun-

(

tur propter idem objechuim. forimale» [du propter eandem v4-

tionem adovandi IN..— Fiumanitas coadoratur proptey éufini-

H

42

fubflantialiter fibi unitam.

1.

UM

tam V/erbi dignitate

Adoratio latriz foli Deo debetur ex primo Decalogi

pracepto fed Humanitas Chrifti non eft Deus. D

Mi. Humanitas Chrifli, feu Homo uon eff Deus bypoflati-

V

c unitus cum V'erbo IN mon eft Deus feparatus , & fejun-

&us à V/erbo C. Vel D. Ma. Latria foli Deo debetur prop-

ter- fe d primario, ac tanquam inotivo adoratiouis C, itd

o

ut nequidem fecundario alicui tanquam objecto terininati-

D

vo comvenire po[Jit » quod cuim V'erbo Deo umam eft f'sppofi-

tumn IN.

IV. S. Damaíc. Orat. 1. de Imag.

V

0, qui

Non nmateriam , Íed macc;*iæ authorem ador

TTl

É PL'O-

*

)

246 , THEOREMA IL THESIS XXil.

js

m

[

[

propter me materia factus eft .. .Materiam; per quati

jiDo r

mihi falus parta eft ; colere non definam , nontamen àt

!

,

ii ao

Deum: abfit... D. A. INon materiam adoro propter fe tan«

a "m

quam objettum. motioum adorationis C.. vatione. alterius

etiam» cum quo facit umum fubftantiale fuppofitum « &

j ab

u'nw«,f

allicun

tanguam objedium terminativum pracise IN... Hoc fuse ex-

du

]

400l

ponit ipfe Damafc. L. c.

V. Hzc adoratio vel erit

m y

abfoluta; vel refpetiva? Abfoluta noneft, quia dicít

reípe&um ad aliud, fcilicet ad Verbum fibi unitum;

Viimms

Re fpe&iva autem Cruci & Imaginib us Chrifti tantüni

yijrim Eyt

am um c

datut. R. Stricte vefpetliva ef , quando unum fuppofitum

Jis masime

adoratur propter excellentiam alterius fuppofiti , fic moti«

vum adorandi Crucen , vel Imaginem Chrifli , mon. efd in

fpecidillmt

Cruce , vel Imagiue » fed extra Imaginem in prototypo:. At

ps il

fmo cum Suat

imnotivum adoraudi Humanitatem Chrifti eft ipfa ex-

cellentia Verbi intim? & immediat? unita Humanitati;

fhuc ia

Hiuc D. Prob. Abfoluta non efl ,. qua dicit purum refhes

pndnliwzl Du

fitulem, lal

um ad excelleutiam perfona , propter quam fit adoratio C,

que dicit refpethum . & unionem intrinfécam cum perfonás

ia u

qua e[t vatios C motrvum aderandi IN.

Tt), DAT) DeC

&homanius; n

aus hodare H

ITHEOREMA II.

juraplun Va

Que ab eádem féparata [rve realiter , fíve per

tltatem, quin 4

mentei non efl adorabilis cultu Latria.

m p h

W

Icleffus Humanitati Chrifti etiam aliquo modo fe-

glmsalee

clufz ab ejus divinitate attribuit adorationem la-

iB (4men ; (

trie : Contraquem cum Waldenfi l. 1.c. 3. conclu*

Ate,

dimus.

L Humanitas Chrifti feparata. non eft

Hj p

adorabilis cultu latria s quia humanitas, fi fecundüm fe

ipiliaadfuy

fþe&ctur, eft pura creaturá, neque ordinem dicit ad

xl t

Verbum , ac proinde adorabilis nori eft eo cultu , qui

trtis v

Verb,

R lr

foli D.:ef) convenit: Hillïc $. Aug. Serm. 5 9. de

Donm,

BN h

ADORATIO CHRISTL.-

247

hþ[m'gm]

Dom.ait: $2 bominem ; h. e. humanitatem , ftparave-

RL

ris à Deo, neque illi credo , neque illi (ervio , (cilicet fingu-

Il. Neéc

ndm f]äpm;l

lari cultu Deo debito , qui eft lauiz.

^T

obeft, Humanitatem fola mente fparari 5 quia neque

lol

fic confideratur humanitas fecundüm excellentiam di-

L k fu.

vinam, fed fecundüm excellentias creatas & przcifas,

Piidqmdq d

propter quas adoratione latriz digna non eft , càm non

i

IH.

fint excellentiz increate, fed long? inferiores.

It

fr]

i

Nihilominus Humuanitas ita feparata adorari potefl cul-

"U

ln

gu inferiore Hyperduliss: quiafic dicit quidem excellen-

l:*il

1

tiam tantüm creatam , fed excellentiis tamen creatis

aliis maxim& fupereminentem ob perfe&tiones & dona

Ípecialiffima, qua in Humanitate ab exigentià Unio-

IV.

nis hypoftaticz exiftunt, vel extiterunt.

qe

Imó cum Suarez contra Vafquez admittimus , licitam

J

effe banc privatam Chriffi adorationem cultu inferiore Hy-

LE

perdulie, vel Dulia ; reflectendo wel ad folam gratiam ba-

un i

]

bitualem , vel ad amorem beatificum ; vel ad alias dotes u-

u,','m,l;://nä

pernaturales 5 quia talis privata. adoratio nihil habet

vitii, nam nec excellum habet ; cüm illo cultu digna

fit humanitas; nec habet defectum , quia ficut potlu-

].

mus laudare Humanitatem , quin laudemus Verbum

juxtaipfum Vasquez; fic& poffumus adorare Huma-

ii o

nitatem , quin adoremus Verbum : Et ficut Plomus

non femper adorare Humanitatem , Íic eam pariter

mlfüir.

plomus colere adoratione miniüs præcipuä, conve-

217

niente tamen ; cüm id melius fit, quàm nullatenus

adorare.

V. Non tamen decet, bunc cultum

LOHJ'J'

jn ';:'.;H.lï

T

Humanitati per mentem feparata deferre publicà 5 quia

in publico culta præcipuus titulus perfonæ fpe&ari de-

.j,;jl.tiufl F:

bet;áliis negari Chrifto videretur fuppofitum divinum,

gpa i

autdivinitas, &c. Sictitulum Imperato ris videris ne-

de cu'xmï;;

gare Carfari,(i eum tantümComitem public? falutares.

A

j g*

'g'n

$. 2«

L

5

L

p

248 TH'EQREI;iA IL THESIS XXIl. .

j

erifi

$.2. Reflexiones Adverfarie. "

ia

lii

Qu h

TUmanitati Chrifti , licet Íeparatz , adhuc debito-

m D )

fes eflemus ob beneficium redemptionis , etgo

eundem adhuc ei debemus cultum. D. A. Effemus de«

W

n

bitores Flumanitati Chrifli üt. inflrumento ,. & principio

)

i

vl

QuoC. t caufa pracipue » & principio Quod IN. Huic,

|

j

non illi principio debetur. cultus. latrie 5 cumi principuum

"m

Quod infinitaim babeat excellentiam, non principium Quo,

wb

H.

Juxta CC.& PP.non funt diverfx adorationes

inttoducendz , una Chrifti ütDei , alterá üt Hominis,

TI

ergo Humanitas Chrifti nequit adorari adoratione Hy-

perdulie, D. A. INon funt introducenda drverfà adoras

u Ef

(fti

H0Hes di/iinguentes Deumn ab Homines alierum ab alteros

h. e. perfonam divinam ab humana , üt INeflorius volebat

m Theohgi

C. diflinguentes unan natutaim ab alid, doinam ab bu-

dcdhoex

imaná , appretiando utramque tion eddem appretiatione ; d

nmpifcui

unaliiquamque juxta meritum e» dignitatem IN.

lL

- fücinre f

CC.exprefse definiunt, Chriftum uná adoratione ado-

n T

randam effe. D. Ur iiodo. Unà Adoratione non feparan-

[

(TMMPE D

te bominem a I'erbo tanquam alterum ab altevo » t IN'e-

cimmailepo

Jfforiani wolebant C. aliter IN.. Nam ipfa Ecclefia cultüs

VL recends

diftin&tionem aliquam infinuat in illà Ofatione poftdi-

dlidladegdo

vinum Officium recitandà : Sacrofanda c» Iudividue

u /xrr.f/fglo L

Trinitati , Crucifixi D. N. ]. C. Huttianitati » cee;

AUA Mrjgioy

IV.

Adoratio eft folius fuppofiti; fed Hüma-

At tcrig

!

nitas feorfim etiam folà merite confiderata non inclu-

"t trueres

dit fuppofitum ; ergo nullatenus adorabilis erit. D.

J

EïffFCS

dMa, Adoratio propria , c completa C.. minüs propria s c

s

H

43

2

&ITI (

20n 0i r/w'm I

pleta IN..

V. Si per pracifiones

Tirt d)

fjj

mentales poteft confiderari , & adorari Humanitas

t

(l

Chrilti ob alios titulos , quàm ob excellentiam inctéa«

A

2l

tanr, etgo etiam prafcindendo ab excellentiá in- &

Dfer mm

Creds

ML N

^

(

NU

ADORATIO CHRISTI.

249

I

nf»fl

éreatà confiderari & tra&kari eadem przcise poteft,

d

lll

üt habet vilitatem creaturz ; f2d hoc videtur mal? fo-

lii

nare. D..Seq. cum ZlrriagA,. Prout babet vilitatem, h. e.

'4

contemptibilitatem. aliquam N.. Seq. & Suppofitum

4 f Ín

^U

Quód creatura üt talis fit digna contemptu; h.e. prout

H/

babet limitationein curvis creatura effentialeim SubD. poteft

w

a

(I/le

fic traclari fpeculativà , confiderando ejus productionem ex

11 Qu

l

mibilo, defeclibilitatem » c» alia C.. practice, exercendo ad«

B

versus illam ullum contemptui , Crc. IN.

»

THEOREMA Il

In Ecclefíá non defertur , nec deferri poteft

ereaturis Adoratto latria, abfoluta.

4

il

^"üm Theologi utantur voce adorationis inexplican-

do cultu Beatorum, & rerum facrarum 5. Haretici

V(rvfm:r,f'ii

non fignificationem , fed vocem obfervant, & varias

l

]l

hác in re. efüziunt ineptias contra Catholicos : Sed

adi

1]

(«

contra ipfos obfervamus.

I. Ecclefia i$andlis

n

4liisque creaturis ton defert , nec detulit cultum latrias id

L

enim manifefté patet ex definitione fidei factà à Synodo

AR

VII. & recentiüs à Trid. Seff. 25. deInvoc. SS.. Nec

AE

aliud hactenus docucre PD. & TT.

II. Necfr-

[

AI

8b facrilegio potefl is deferri cultus latria abfolutus s quà

féilicet terminetur ad creaturam , quam colimus , propter

ejus excellentiam fupremo bonore dignams fic enim crea-

turz tribueres cultum foli Deo debitum, imö!ipfam

[u

"

creaturam faceres Deum.

III; Poteft tamen

Yi V

creaturz deferri cultus latrie vefpedlivus , qui terminatur

inve altera , vatioue cujus ; vel propter cujus excellentiam

j m

ves Aliqua quaft per acci

l

dens colittri quia poffünt crea-

j

J

turz ha

Dereconnexionem , vel habitadinem ad excels

q lo

lentiam fupremam divinitatis; propter quam tanquam

In LL. Sent,

9

tatid«

D)

THEOREMA III.

THESIS XXII.

2jo

wiml]f.

rationem motivam Polïhmus venerari creaturam ; uti

"m

1

Mymx

proximum amamus propter Deum: Qui modus ado-

uüfn-) i 1

randi poffibilis utiqueeft, & re&z rationi confenta-

1 Il

T Jupit

neus , nihilque habet inordinatum ; quia intentio vo-

[

" C['Llh

M

luntatis,& exiftimatio rectiffima eft, càm tendat primó

jl

pif

Ju

s 0'0?'

in Deum , & concomitanter in creaturam propter

Deum.

IV. Nontamen poffunt creatura re[pecti-

Qs r

v adovari, nift babeant connexionem»vel babitudinem ad di-

gionm

aiila, acprá

vinitatem per fe adorabilem $. quia refpective adorare eft

u EUbeiUS ) ]

adorare aliquid propter excellentiam refidentem in

Ia

alio, ita ut illi ex affectu rem talem honorandi exteriora

1

honoris figna deferamus;interior tamen affectus & ani-

g conpungu

bi, finadoa

mi fefe fübmittentis intentio primarió & principaliter

feratur inalterum , in quo reperitür talis excellentia,

gitc; dlica

indirect veró & derivative feratur inillud, quod ho-

vaChil, &t

go ut adore-

Chcido d o

noratur propter excellentiam alterius; er

o

Simlter d

tur, requiritur aliqua habitudo , fcilicet vel habitudo

Contatlis , üt i Chriftum tetigit vel Reprefentationis,

( Q ;

qualem habetImago, vel Nomen JEfus vel Partis aut

Qhaili à Cruc

quafi partis , t habent Guttze fanguinis , fi que reman-

iapt ao

3nititendit €

ferunt ; vel Prafentia , qualem habent fpecies facra-

mentales.

V. Non tamen prepter banc babitu-

jl tutem

dinem adorari vefpectrv debent creatura , qua per fe funt

lum Mopunin

capaces alicujus adorationis abfoluta , vel Dulie, vel Hy«

n queri erle

b dbitri f

perdulia ; quia periculum eft, ne totus ille cultus diri-

gatur adid, quod adoratur refpe&ivï: : Hinclicét Dei-

Uf»mirziapur r

para fitimago Dei, imó portárit Deum ütthronus &

hat w

templum ejus , non tamen talis adoratio re

t Cudrt g

fpc&iv;f

conceditur ob di&tum periculum.

atld C

LT

$.2. Cultus, 65 Adoratio Crucis.

REU d d

U

m Cruci & Imaginibus Chrifti deferri poffit ado-

t!hiknmm W»Cfi(

C

ratio refpe&iva ; inchoatam materiam hic profe-

Ut d

qui-

35

ADORATIO CHRISTI.

2j1

1 Go

quimur.

I. Veneranda eft Crux ea, in quà Chri-

, QUI müdli:,

feus pependit 5 fi enim Deus Moyíi in rubo apparens

ltl r

judärit, ut deponeret calceamenta pedum, quia ter-

(b

ra, in quà ftabat, erat fancta; quantó magis fancta

)ümttniztpm

dici debetCrux, quzvelut Ara eft, in quà Chriftus

Dei Filius fe obtulit in facrificium Patri xterno, cui

"UL

mrzrzyz

Chriftus üt victorix fux inftrumento attribuit noftram

il.'mlluäü

redemptionem ad Coloff. 2. & per quam multa edidit

l

miracula, ac preprimis in ejus inventione , ut teftan-

rl Riiflïf; l

tur Eufebius, Theodoretus, Socrates, & Alii. &c.

(

H.

Eadem adorari etiam refpettivé potefl 5 quia

Il p

AW W

Ym

qus conjunguntur rei alicui excellenti & per fe adora-

p

bili, funt adorabilia propter illam, nifi aliunde quid

VM

obftet; fed (ic conjun&a fuit Crux , quz tetigit mem-

Il ]

103 Q

il

braChrifti, & ejus fanguine refperfa fuit , ergo cum

IIL

h EE?DW

"

Chrifto eft adorabilis, ícilicet refpective.

jit

z :nm*.

j

Similiter adorari poteft omnis Crux , que nobis reprefentat

Crucem . Chriffi 5 quia àt Nicephorus loquitur, Crux

Mu

]7

ilb t

Chrifti à Crucifixo feparari non poteft ; ideo eadem

qut

(

fempcr adoratio eft Crucis & Chrifti, quia adoratio

At

in unumtendit; ergoinquávis cruce Chriftum adoras

,

IV. Ideo Conci-

ï:&h him-

per fe, & crucem refpecüve.

uy

"

ni

lium Moguntinum íab ortu hzrefis modernz habi-

I]qJ

Jjus!

n 'f' "

tum quztit ex Sectariis noftris : Cur ergó Superf[litionis

",

U^

Ui

[i

€ Idololatrie Reus Agatur , qui ante imaginem Crucifixi

» DI

n

Domini caput aperit ; aut procumbens adorat , cim nequa-

m

s*

T

quam imaginem putet adorandam . fed eum corde veneve-

at

1

tur , C adoret, quempro fe natum » c paffum recordatur.

m

Et anteillud CC. Gen. VIIL. dixerat: Qwi adorat imagi-

nem; in edquoque adorat defcriptum. c [anctum.

V.

TU

Igitur cultus , e adoratio Crucis ineo . fita funts t Cruci

^

d

exhibeamus exteriora figna adorationis , & adoratio

« [

interior , qua eft latria; infpiritu & fide ptimarib, &

per

":

AD

THEOREMA III.

THESIS. XXIT.

2$2

o n

per feterminetur ad Chriftum crucifixum , fecindarió

Mi

dith i

veró & per accidens ad Crucem , cui affixus concipi-

p Qu

m adoratio-

tür, terminetur ; fic enim expümes tota

PUL

al li

nem refpectivam fandz Crucis.

VI. Ex his

f

il

ii

!

TÀ Rgbflï[ ök

etiam ffabilitur ufus crucis imanu efformata à primis jam

::

pendcat

faculis Ecclofia 5 Sic enim teftatur Tertul. de Coron.

j

Milit.c. 3. A omnem progre[fum atque motum » € qua-

i

J

s Chrl

cunque nos comverfatio exercet , frontem crucis fignaculo

sriodie t

zerimus. S. Cyril. Hierofol. Catecheft 4. ANon erubefca-

if gf

anus crucem Chrifli : fed licét alius banc celet 5 tu tamen

l;mfo diqu o

palam in fronte figna te , ut demones fjeno illo regio confbecto

trepidantes fugiant.. His accedunt S. Athan. l. 1. deIn-

us etm in

.

carn. Verbi. S. Aug. Tra&. 1 1.in Joan.

pumi ali

$tat; Mi

$.3. Cultus Imaginum Chrifli , 65 SS.

wucindimus (

Dorationi Crucis cultum Imaginum tum Chrifti,

(b Vebum,

Á

tum Sanctorum fub jungimus.

I. Nonmi-

Dulam Sandt

nüs Zmago Cbrifli, quam Crux veprefentans Cbriftum » vel

f N]

Crucem Cbrifli , aderanda eft adoratione refpeclivá $. quia.

wiit zW/u!//n

talis debet effe adoratio, qualis eft formalis ratio ado-

fublcetrudittn

rationis;. fed formalisratio, cur adoramus imagines

T diligmliä,

'Chrifti, eftipfe Chriftus, qui adoratur propter íe , &

d mll (

t motivum adorationis, quz fertur in imaginem ad-

tite Kongcal

[e4

orandam, ergo. Deinima

o

o rei dignaeft aliquo hono-

dente, aim ()

re; firesipfa honore digna eft, cüm ex prototypo ex-

ET UT

cellentia quedam redundet in imaginem ; fed Chri-

Vf ; qu

ftus eft honore digniffimus, uti& Sanái digni funt,

fdrtina; |

ergo.

II. Hic cultus é* adoratio pariter efl purà

l

z

1 Qu f

vefpectrua; Sic enim ex fide primitivz jam Ecclefiz re-

diupt.

fert S. Athan. Serm. 4. contra Arian. Quwi adorat ima-

gmem; inipsa Regem adorat. Ex addit CC. Gen. VII.

d. ïldeo S)

Vi

[

4

A. 4. ex Verbis Leontii Epifc. —.Sicut. im libro Legis

" hm W

«on Adorantur membrana » vel atramentum , (ed verba

ii

ls

Dei

"

3

ADORATIO CHRISTI

253

n

M

Dei in eo fcripta 5 [ic in imagine Chrifli non ligna ,. aut

1

colores » fed characterem Chrifli adoramus.. ExS. Aucr 33

VO P

ce Do&r. Chriftian. habet : Signa utilia dzvmztus infli-

W

zuta veneranda funtsquia bonor eorum ad prototypon tranfit.

V/TI ;lnru

Simi ia habent SS. PP. alii apud Bellarm. & Alios, er-

inl

(

fj

go iisimpenditur cultus, non quidem abfolutus propter

t

excallentiam propriam , fed refpectivus propter excel-

n fruj

1II. Pro-

lentiam Chrifti; quem repracfentant.

portionaliter eziam loquzmur de cultu. Iimaginum s qua

Sanctos veprafentant 5 quia f1 San&i coli poffunt reli-

giofo ahquo cultu; quem in Theor. feq. propugna-

