
dlo ; quia in omnibus his Przdicationibus fubjectum

Vehm d lg,

& predicatum habent unum & idem fignificatum re-

Áf d

&um , nempe unum & idem fuppofxtum Verbi, pro

M

quoíupponunt; Zotwm enim theandricum ; feu Chriftus

Yl ls

fignificat fuppofitum fübfiftens in naturá diviná & hu-

ïw'nmu(]im,m

maná: Perbum C Filius Dei patiter idem fonat ac

T um

fuppofitum divinum fubfiftens in naturá diviná, ficut

econ-

Uquwmpw

Lj

*

A w

REGUL/E COMMUN. IDIOMATUM. 173

D7 :

econtra JEfusapud D. Th. q. 16.a. s. idem eftac füp-

Défeg,

iil

(-Jl!dmr(

pofitum divinum fübfiftensin naturá humaná: A4tri-

Wm.mj;

buta nomine adjeitivo expre[[a paritet pro eodem fuppo-

j

nunt: Qua identitas fubjecti & przdicati quoad fig-

W; [

i,

nificatum fuum rectum fufficit ad veritatem harum

"?.1."1!/1: M )z:

Przedicationum.

II. Unde /uperaddimus banc

r r

pratevea vationem, ac expofrtionem bujus regula generalis ,

Wal

quia communicatio idiomatum fit propter convenien-

Q um dj

tiam duarum naturarum in unam hypoftafim : & fe-

mm;'f,'m'c:

o

[od

cundiüim regulas lo

icz Illa, quz funcuni propria, non

" ï'VMx"fw;lü

offunt affirmari nifi de eo, quod eft idem cum illo,

J TLT

ergo cümin myfterio Incarnationis eadem fit hypofta-

/rm'//Mm[rr

fis utriusque naturz , ideo five homo dicitur, (ive De-

fa.

us femper füpponitur eadem hypoftafis & divinz &

humanz naturz , ergo etiam de homine dici pofiï.mt

u

r

ea, quz funt naturz divinz, tanquam de hypoftafi

nature divinz : & de Deo dici Po(ïimt ea, quz funt

IU

naturz humanz , tanquam de hypoftafi naturz huma-

vg:rmltmd:rm?f

III. Ex hisva-

l

nz , üt fuprà diximusex D. Th.

hm

lent be Pradicationes : Chriflus efl Deus, Chriffus eff ba-

Til

3o» Chrifius of immortalis , Chriftus eff mortalis 5. quia

1

[

fubje&um eft totum theandricum, íeu Chriftus, &

Á

,

zW:

m

üignificat fuppoütum Verbi fübfiftens in naturá divina

i

gO

& humaná; pradicatum autem fupponit pro eodem

L

h

fuppofito divino fubfiftente in naturá divinà, vel fub-

7,:/:,&1-

fiftente inhumaná. Similiter Z/alent Predicationes ifle:

vl

"

Verbum eff bomo, Verbum eff Deuss fübje&um enim

, imjicam Y

fignificat hypoftafin Verbi, & przdicatum fignificat

m

u

Y C[bh

eandem hypoftafin fübfiftentem in naturá vel diviná,

av

"1

velhumaná. Item Z/zlent ille: Mortalis fl immortalis,

Infirmus ef omnipotens;: quia idem eft fignificatum re-

demw

W

ii 1de

d

&tum tum pradicati, tum fubjecti, licet fignificatum

r d!'vþ F

F

obliquum naturarum fit diverfum.

4

1

3

Sb æl

QH

(

174

THEOREMA II THESIS XV..

t

[

"

jl D

!

$.2. Exceptiones Limitantes..

L

l q At

J

Ulla regula fin* exceptione: Maxima eft Moralifta-

n

ü&m füïmva

N

rüm: Eandem hictenemus.

I. Sine limi-

! me'l' )

doet

Íd

jj

( p

tatione admitti non debent Propofitiones ; que favent He-

veticis,. licht. fecundim vrigorem. Dialetlicum. verà etiam

gt m

enuuciari p.ffent ; quia cüm talis propofitio ab Hareti-

I]blä)'f; Whun &«

cis fit determinata ad fenfum hareticum , ideo non at-

ul

tenditur fenfus verus , in quo Propofitio poffet accipi ;

fed attenditur communis ufus talis propofitionis : Un-

tijigr

de negatur fimpliciter ; ut caveatur omne periculum

erroris; tales propofitiones ponimus in Theor. feqq.

itins 1

H

Falfe funt Propofitiones , — que. habent. parti-

PR

t

ij

yrit: À

culam exelufvam perfeilion , qua alterutri natura pro-

Madh: f

priatfl 5 quia ha propofitiones virtualiter negant oppo-

iif

(v

fitam perfectionem convenire fubjecto Propofitionis ;

clltemtaft

;

!

üt fi dicis; Chriffus eff purus bomo ; efl puré mortalis: Qua

wpcedicamt

propofltio virtualiter negat , quod Chriftus etiam fit

immortali. Huc quoque reducuntur Propofltiones ;

«non fübüli

Meft: D

in quibus unum extremum exprimit fuppofitum pure

humanum, de quibus mentionem fecimusin Theor. 2.

fntengr

1II.

Termini non debent fumi veduplicatioe , fi

yforman]

fum redit: ]

effirmentur de alterá natuvá , non de propriá s quia pard-

dimitiun d

cula reduplicativa ipfam naturam afficit, feu iignificac

formale fubje&ti , & hoc ipfum facit efle rationem adz-

s lmicationer

quatam, cur predicatum conveniat fubjsc&to ; quod

Of if n

falfum eft in prafenti materià : Sic fi diceres : Deus

cutulicum, d

uà Deus eft homo: Falfum dicis; quia reduplicatio

putam (

afficiens Deum fignificat, divinitatem eiie rationem

Dllntainen

formalem, fecundüm quam Deus fithomo ; quod uti-

nj m |

que falfum eft.

IV, Propofitionem etiam an-

RüsConurg

biguam., feu potis nullam. aut fal[am faciunt Aduerbia

U"df i d

addita s lictt uni natura fint propria, v. g. Chziftus vel

Virire d

Ver-

&

DN

REGULEX COMMUN. IDIOMATUM.

17$

Af

V'erbum ubique eft homo, Chriftus vel Verbum ab aterno

eff hoimo s quia Adverbia ex fuo modo fignificandi vi-

I'Jimacft MU[E

l 6ig)

dentur afficere formam ; cum quá venit przdicatum;

fed Adverbia ifta, Ubique, Ab aterno , nullatenus affi-

Pt pf

cere poflunt formam przdicati, feu Humanitatem ;

n o t

quia Humanitas nequit dici effe ab xterno, aut eífe

o d H

Ts ibonon

gbiquc ; ütaliunde cgn&at, ergo.

0?0*;" vt itopi

]

THEOREMA IV.

U

Excipi igitur debent Propofitiones quedam

r t;e..alum

Particulares.

ib g

^; t ln r

Ropofitiones aliz fallunt ex proprià fignificationé

I

tl utu g

terminorum : Aliz ex abafü HH. Sic.

;

Jnhz::ucgaqrnppo-

Falfaeft : Homo fatus efl Dew ; quia vox , Fieri, vel Fa

yutdns

&llm e—yk ,

f

nificat fubjectum propolitionis priàs na-

turá faltem

j

fM

J

uiffe (ubfiftens , quàm advenerit id , quod

i C n

pet przdicatum tribuitur Gibjcäco ; fed homo pro prio-

ri non fubfiftebat fübfiftentià füá, ergo.

T.

rmrl)mpoüuanes,'

igpitunpu

Fal(aeft: Deus Filius , in quantum IDeus eff bomo , natus

u Thar 2

eft in tempore , vel paffus eff ; quia reduplicatio cadit fu-

pra formam Dei , feu naturam divinam , & hunc Íen-

" udgpïimbu Í

fum reddit : Deus eff bomo , c natus , & paffus ef fecun-

p

ll'ml mwt |

dim naturam droinam : Qu falfa funt.

IIL. Si-

ne limitatione non fuftinentur : Y7erbum eft creatura :

u

ij

quud

Chriftus eff creatura s quia licet habeant verum fenfum

j

ln

)

'

Du?

catholicum ; cüm tamen Ariani Verbum dixerint eíle

puram creaturam , & Chriftum minorem DPatre noà

folüm ratione naturz humanz , fed etiam ratione per-

"D xauor-;l'

nrm] ) quü

fonz ; ideo cum Hareticis nec nomina babere debe-

rnus communia , neeorum erroribus favere videamur :

n

Unde dici non debent abfolute , fed cum additá deter-

TL

( d

IV.

1015'"&

minatione fecundüm nataram humanam.

"$

i

li 4

Nec

gl

176

THEOREMA IV. THESIS XV.

f

^

at dl j

Nec fin* determinatione admittitur ifta : Chriffus cf

f

jad?

iucorporeus , efh impa[Fbilis s ut fcilicet deftruatur error

qeit

Manichzorum in Chrifto negantium verum e(le cor-

j qml

us ; licet aliunde fimiles propofitiones ufurpari pof-

T

P

fent, & à SS. Nazianzeno & Leone ufurpentur, fed

ij

füb neceffarià fuá determinatione in ri

o

[o4

ore theologico

yt

J :

faciendá.

V. Similiter ifta rejicitur , fi sbíolu-

t& proferatur : Chriffus , vel Filius Dei-incepit e[fe s quia

jl ei

J t

ariter Arianifmum fapit: Dein Incipere ex ufu com-

muni flgniücat fimpliciter accipere effe proprium &

g d

yuaegt d :

praecipuum ; fed Chriftus non accepit in tempore effe

14

fimpliciter, fed ab aterno fecum habuit perfonalita-

Nl

&em.

iopio g

VI. Sint limitatione, aut reduplicatione

etiam fallit ; Hic bomo non efl immortalis ; quia haec pro-

[arn; t Acut

lum o

pofitio negativa negative fumpta totum pradicatum

removet à fübje&to ; & facit hunc fenfum falfum : Hic

TU TR

VII,

if

bomo non eft fuþpojïtum natura immortalts.

Relique Propofitiones particulares ,. vel falfe» wvel cum

Dus r Doria

ais V Bo

[imitatione enumtiande aux (umi , aut colligi potfunt ex

$. przc. & éx Theor. III.

T prui.

Popolts

$.2. Reflexiones Adver[arizs.

ticham ER

Hiriftum S. Ambr. in Epift, ad Ephef. c. 2. Vocat

frioingiad

C

creaturam, ergo creatura ver? przdicatur de Chri-

urnplc

fto & Verbo. D. A. V/ocat creaturam cum aliquá limi-

mutuoveraftm

tatione, (cilicet fecundàim naturam bumanam C. fimplici-

rv t

zer , Q fin addito SubD.in fenfu vigorofo » fumendo crea-

f tv a

zuram pro producio ex mibilo IN. in fenfu latiore , [umendo

gupdiam

pro eo» quod fatum eff per aliquam. actionem C.. .Sic &

Ils

Chriflus efl terminus actionis Incarnative, e eft verum

[ f(

Compofitum.

II. Quando dealiquo nequit prx-

CRDCMI Qu Iu

dicari ratio generica , de eodem nequit przdicari ratio

Millü in Wl&lm 1

fpecifica; fic qui non eft animal, nec cft homo; fed

rauo

pv

Wi r

D

REGULE COMMUN. IDIOMATUM.

177

ratio Creaturz eft ratio generica & communis ,& fpc-

i dl

cifica eft ratio Hominis , ergo ( Chriftus nequit dici

ï?am vnm d

Creatura , nec dici poteft Homo. 2./Va. Quando va-

'"mHES ururpm

tio generica de eo nequit pradicari per fe, C fecundum

T Iptny,

fenfum etiam Catholicum C. per accidens » propter abufuin

"gt tl

qyocis d terminorum , item propter afnitatem cum barcfi

n ) 6 Sb[üi

IN.

HI. In rigore Vera eít haec Propo[ïtio:

i l,'f?i! l/ä,' u

Chriftus incepit effe homo, ergo etiam vera eft ifta:

loecdign

Chriftus incepiteffe, R. Ex D. T b. bic a. 9. 4d 2. IVon

y hw &

licet argumentari «b inferiori ad [uperius 5 fic malo dicis :

CO

€7.

d

Paries incepit effe albus , ergo Pariesincepit effe fimplicit

nl

.

d*

IV.

Ex S. Aug, l. de Trin. c.15. Talis erat illa

T chuphaæu

fufceptio » quz Deum hominem faceret, & hominem

mj gl

Deum; ergo ficut veraeft hz'c Propofitio: Deus factus

e(t homo; ita & vera eftaltera: Homo factus eft Deus.

A paaaum

fl D

R.$. T h. bic a, 1. ad 2. bunc ait effe fenfum D. Aug.

V

i

Hac fufceptio fecit , five per cam fachum eff , ut Howo fit

Deus, (* Deus bomo : Alter verà fenfus eft minus proprius s

LU TL

T. ;vuï':z d

quia Vox , Fiomo , baberet fuppofitionem potiiss famplicem,

V. Hac eft vera Converíio

quam per[onalem,

|

Propofitionis fingularis Affirmative: Deus factus eft

v

4

hichomo : Et Hic homo fa&us eftDeus: Sed Propo-

o W

fitio fingularis affirmativa juxta Dialedticos converti-

al

vur fimpliciter , ita ut pradicatum & fubjectum de fe

u i

mutuo vere affirmari poffint, ergo. ZV.7Ma. £n yerá enim

hnza A

Converfione totum. pradicatum comvertitur in fubjettums

Ír- g

27 dl

féd bic mnon comvertitur. totum. pradicatum in. abjecum à

,?;ilv;rt, Á |

quia predicatum prima, Propofitionis e[fe debuis , C eft hic

zevminus Complexus: Factus hic homo: Ezgo propofitio

iämn C. Slf |

"TT v

&cunda, feu Cemvertens ita reddi debet : Fa€kus hic homo

eftDeus: Que Propofitio Veraefls Veranon e[ ifta pro-

jgnrei?

j at

pifitio in Objectione pofita:. Hlic homo fa&us eft Deus, 2£

[lll

an conclufianibus diximus:. IN'ec eff uera Converfa.

"T hUJ

D

]j

iE«

nl Ó

178

THEOREMÁ L. THESIS XVI.

nj(üüh

N

THESIS XVI.

MRWM'

"

Dv

M

n PP

Tituli, 65 Officia Chrifi. —

m

THEOREMA I

13 "

ähll

VU

(ii d

Chriftus bomo efl Filius Dei naturalis, nequi£

us Ug

uf

dici.adoptiuus , nec ffridlà Seruus.

ais a

uj

X communicatione Idiomatum Felix Utgelitanus,

ii

& Elipandus Toletanus Epifcopi olim affirmabant;

Chriftum effe Filium Dei adoptivum : Alii cum Du-

j)yi!ïu 4["]"4 [W

rando dubitant , an Chriftus üt homo dici poffit Filius

guti cruni

Dei adoptivus: Sed cum Adriano Papá & PP. Franco-

(cisdn um

fordienfibus contra eoídem .catholice ; refolvirhus.

I

vt

Chriftus honto eff Filius Dei naturalis, nom

saadin hum

adoptrous ; quia Rom. g. Proprio filio non pepercit.. Sed:

d D*

filius proprius non eft adoptivus , fed naturalis. Matth.:

n

26. Tues Chriflus Filius Deivivi. Ex Matth. 3. Hic

eft Filius meus diletus. Exgo filius eft naturalis.

II

H

tihsqi

Nec Chriftus àr-Homo eft Filius Dei adoptivus 5 quia

(

vodi 24

Chriftus & Homo-funt nomina concreta , qua tefpi-

aN. hi

ciunt perfonam ; fed »perfona Chrifti eft filius natura-

dhnema m

lis, non adoptivus; igitur Chriftus àt Homo nihil aliud.

14l

)

eft, quàm Verbum fubfiftens in natutà humáná ; Ver-

COQcreta, qu

bum autem fubfiftens in naturá humaná eft vert füb-

frmm latd

ftantialiter Filius Dei naturalis, ergo.'

III. Nec

yctfomm ;u

filius adptiruus diei poteft , fi veduplicatio , Chriftus üt ho-

crep i y

mo , defignet tantum naturam bumauat., cui per fe com-

pf

perat. filiatio adoptioa vam quia ratio filii adoptivi re-

pO t

quirit perfonam extraneam; fed fola humanitas non

guifste, D

dicit perfonam, in quo tamen fenfa aliqui Theologi

(tii t rl

poft Durandum eam defendunt; tum quia filiatio ado-

perids; u)

puva, ubicunque (it; füb his terminis dicit negatio-

W(m M(( M"

nem

r

TITULI ET OFFICIA CHRISTI.

179

x|

riem filiationis naturalis refpe&tu illius hypoftafis , cu-

UM

sus eft natura ; fed hac negatio in Chrifto non eft, er-

df

IV. -Neque Chriflum dicimus feroum fhrit

go'

di&um ; tum

quia PP. Francofordienfes cum Adriano

1

Papàá eádem efficacià & abominatione damnant titu-

"r

lum fetvi , ac filii adoptivi; tumq uia fervus in toto fuo-

H

9

|

rigore acceptus fignificat inferioritatem perfonz re-

e&u alterius períonz , cujus dicitir fervus ; fed per-

al dm»

n

na Verbi non eft inferior alia perfonä, ergo.

V

pieded.

Nihilominus, ff fervum latius fumas , admitti debet in

: lm

€hriflo aliqua fervitus , fcilicet fervitus Naturalis , quá

ht

omnis creatura dominio Del fubjetla efl 5 Chriftus enim

Plb

fecundàm humanitatem eft creatura ; fed omnis crea-

ht t

cura eft (erva Dei , . e. fübje&a Deo, ergo & Chriftus

Détird

fecundàüm humanitatem eft fervus Dei , . e. fub lje&us,

4

Va d

& obediens Deo. -

d us

$.2. Reflexiones Adverfarie.

llsl

wuds

Hriftus

q

uàHomo non eft Deus, érgo nec filiusna-

C

turalis, DA

. ANoneft Deus formaliter C. bypo[tati-

idiintri Qu

a, qe

& N. Hoc fufficit » ut dicatur filits naturalis , quia bomo

d |

efl nomen concretums & fimul cum naturá includit pevfo-

odl

aam.

H. Licet Chriftus & fervus fintnomina

hm I:a- |

concreta, quz connotant Perfonam ; Chriftum tgxhexi

m

fervum late didtum dicimus fecundüm naturam , non

erfonam ; ergo idem dicendum erit de nomine con-

|

M !

x st |

creto lii Difp. Subjettio, c fervitus latt ditta uéc fem-

sf

per » uec folum afficit (ubjetium , féd fubinde folam afficit

fidgirt

naturams quia etiam abftrabendo à perfoná natura eft 4li-

Jumants !

quid finitum , Deo (ubgetum, à Deo e[fentialiter depen-

doi Thet

dens , ergo févva late dici potefl : Axfiliatia eft proprietas

eríonaliss unde reduplicatio : Chriftus quà homo, son

ia flans

d bouze

cadere debet fupva folain fovmam » feunaturams. f

sl

H

je-

"u bl

189

THEOREMA I.

THESIS XVI.

"

"T

dpecificative fpectari debet in. ipsà veduplicatione , itt dicens

(

saturam . fuppofitatam.

II Filius naturalis di-

)le Ü ']twmt

citur , qui procedit per veram & naturalem generatio-

du

"Ts

nem; íed Chriftus quà homo hon procedit'per veram

r(j

"d

& naturalem generationem. R. Generatio non eft. fola

ui.J

Qranicaratio filigtioniss. fedetiam unio bypoflatica, qu&

ii

, ridit

communicatur natura. illa perfona , qua eff genita: Hiné

V:minfüïmïï

generatio divina paffiva eft caufa remota filiationis Chri-

fs. & caufa proxima & formalis eft ipfa perfona Ver-

ianini x

M,'ngn

bi fubflantiabter. conjunila per uniomem. bypoflaticam.

IV.

Si filiatio Chrifti fundetur in unione, ergo

m

ngiln tj

Chriftus erit filius totius Trinitatis ; quia ipfaeft caufa

&&LSCRDCW; [

effe&tiva unionis, D. A. Si fundetur in folà unione C.

1n spiane proxim , C fonul vemotà im generatione N.

] jr nj

M.

[

Adoptio eft gratuita & voluntaria ele&tio,

j

MWM Z

& affümptio in filium ; fed Deus fic elegit Chriftum

inm [tmllzm

hominem, & in filium a[fump(ït, ergó adoptavit. D.

stitir Bwn. 1.

Ma. Eft affumptio perfone extranea, qua antea mon erat

gas lia

füus C.. eft affumptio nature confevendo ei Unionem. bypo-

d bareliuem

flaticam cum Pilio naturali Dei IN.. Sic enim gratis com-

imine Dj.0

smnicatur filiationaturalis.

fs Dewdi

tanines m

$.3. Reflexiones pro Servitute.

d s Und

H

Umanitas eft ferva Dei ftri&? dicta ; fed in Chri-

fpedars, qui

fto eft humanitas. D. Ma. Humanitas precis fc-

Orfe if m

cundim fe fumpta C.. bypoflaticà Verbounita IN.. Huma-

mitett qui

nitas quidem efte(fentialiter dependens , inferior, fub-

je&ta Deo, & fetvas: fid perfona. Filii à primo inflanti

[

conceptionis fuperveuiens ünpedivit . me in acu fecunda

At

e[fet conditio (ervi.

l. Ex S. Aug. Ep. 168. In

infirmitate hominis non folàm fubditum Chriftum ,

fed etiam fervum confitemur.. D. Servum dignatione &

ho

"i&tur& C. conditiane N. Hinc conciliantur DP. qui fervi-

C

tutcus

'TITULI ET OFFICIA CHRISTI.

181

Iuf l

Tatem affirmant cum,S. Aug.c*' qui negant cum Adriano

lis agj

Bapá, Dien. & CC. Francofordienfr.

AII. IHai.

lfalem genm'

$3. de Chrifto dicitur: In fcientiá fuá juftificabit ipfe

I TN

suftus fervus meus multos, & iniquitates eorum por-

"40 p di

tabit. D. Zpfe juffus fervus meus nazuralis C. conditiona-

*h)M]lffI'M, f*l

ls c ftridi diiw . qui caret. jure ad aqualem-bonorei,

A: Hs

eultum» & béreditatem IN.

IV. Ad Philipp. 2.

"um .

Qui càm in formá Dei effet, femetipfum exinanivit,

u .

formam fervi accipiens. D. Fermam fervi accipiens

ul 771

conditionis nece[fitate IN.. dignatione , naturá » Q bumili-

zatis obedientiá C..

V. S. Chryfoft. in hunclocum

BU

quflo

Pauli Hom. 13. ait: Chriftus ficutin formá Dei per-

^2 flv

fe&us eft Deus , ita in formá fervi perfe&tus eft fervus.

D. Fer. formam fervi intelligendo bumanitatem , ( per

p

r dd

fervum perfectum. bominem perfedtum C.: intelligendo con-

gt Oi

ditionem fervilem IN.. Sic egim $. IDodler feipfum imer-

VI. Ho-

ia D

pretatur Hom. 13.in Epiff. ad Hebr.

fl N [/1

mines jufti funt ftrictiffimifervi, 8c tamen habent jus

ad bazreditatem czli, ergo idem dici poteft de Chrifto

/)[W/a/ypa- r

PU LUE

homine. Difp. Chriflus i. fite produttionis habet , ut fit

filius Deinaturalis & ut jus babeat ad omnia bona Deis

bomines autem jus tantüm babent ratione. fanttitatis acci-

ruih

dentalis ; Unde nihil eft in hominibus fecundüm fe

j a

fpectatis, quod excludat fervitutem ftrictam ; Sed iu

Chriflo eff communicario fubffantialis natura bumana cum

u u-

m

divinitate, que eam excludit fervitutem.

s ub-.

|

.

THEOREMA II.

j at

m

Alium titulum Cbriffo facit AMediatio Deum

« Id

inter & Homines.

i GXI&L-

"Med

^ Hriftus Chriftianis omnibus

jator e.n Deum in«

n

us du

ter & Homines: Schandaro

Ed

erano ratione fo-

TL

lius

gT

18z

THEOREMA 1I.

THESIS XVI.

j

Ahi

lr

lias humánitatis : Calvino & reliquis Lutheranis t4-

u BA

tione divinitatis: Sed Catholicis Chriftus eft Mediatot

ii

[ |

qnnp

nofter , àt eft hamo fubfiftens perfonä Verbi; ita ut

i

MMG

principium elicitivum operationum nos Deo reconci-

liantium fit natüra humana, & dignificativum perfona

p M

Verbi: Undedicimus.

m DA

l. Chriftuseft Media-

zor Deum inter c» bominem s. quiaex 1. Tim. 2. Unus efd

m

V

Deus, unus C mediator Dei & bominum 8T Efus Chriflus,

i Ja'mcmj:'f"mf.

qui dedit femetipfim pro omnibus. Hebr. 9. Morte interce-

e;erjeäammomih

dente in edemptionem pravaricationum Mediator efd INo«

y upmzimmn »

vi teflamenti, &c.

II. Non fuit 7Mediator .uofler

NU

fecundim folam naturam bumanam ; quia hujus media-

(y. , Qntat

tio fuiffec infufficiens ad perfectam reconciliationem ;

CWUNJ g[gom:'

cüm non fuiffet perfona fatisfaciens infinitz dignitatis;

digi nf t

nec pretium infiniti valoris.

III. Nec Media-

gifiíinmt

tor dici potefd fecunditm folam naturam dyoinam i cum quia

J n a

natura divina, utpore'immorcalis, non poteft effe prin«

sun D t

tipium elicitivum earum actionum , per quas fa&a eft

um ia d

I,

mediatio; tum quianaturz divinz pretium þcrfolvi-—

bhir. o À

tur, unde ipfa non mediat & reconciliat ; tum quia

hm sl

opcrationes ad extra SS. Trinitatis funtindivifz, adeó-

Ro convolun

iue tota Trinitas exercuiffet ofhicium redemptionis.

IvV.

Sed eft Mediator àt Hoimo fubfiftens perfon&

firis ml

tftinu q'qm

Verbi feu Homo-Deu ; quia ex hác ratione principium

um ed me

elicitivum operationum , quibus facta eft mediatio, eft

, & oonf

Chrittus quà Homo, feu fecundüm naturam huma-«

mam, t ]

nam; & dignificativum erat Verbum , à quo & à cujus

£m d

divinitate infinitüm valorem & pretium accepit ifta

vtl n d

mediatio: Etideo ex S. Cypr. l. 2. Teftimonior. Teft.1.

Du mj

Et homo c» Deus ex utroque genere eff concretus , ut media-

tor intey nos & Patrem effe poffet. Adde S. Aug. in Enchir.

r ptüsdne

€.18

V. Chriftus officium Mediatoris etiam-

r g

oan.'

3. D Y

n exercet, Q in finem mundi exercebit5 quiaex 1.

ZiA M

3

TITULI ET OFFICIA CHRISTI.

183

lls Lüthtrpþ

2» Aldvocatum babemus apud Patrem SESUM Chriflum

üset ,

jajlum Et ex Hebr. 7. JSalvare in perpetuum pote]i AC

7 Verb i

cedentes per femetipfum ad Deum , þmper viuens ad inter-

TosDeo

pellandum pronobis , c«.

AC ned

$.2. Reflexiones Azlverpzrzæ.

WIBCM&

ii , l/m

Ediationem naturz divine paffi im tribuunt PD,

M

MWu; C», /fn

D. Mediationem fubflantialem , quá nowvo. Q mira-

lrtinty

lili federe conguntta eft natura bumana €* divina s fufficiens

«d perfetlam reconciliationem bominis cum Deo C. eam , qua

al fn i

t Ms wf

fit per operationem ubD. tribuunt ei it principio elicirrvo

N. dignificatiuo.C.. De illo eft quafHo.

lL Ex2.

quibion

ttnalto;

Cor. j. Omhia ex eo, qui nos fibi reconciliavit per

dltitedmici

Chriftum , ergo mediator eftquà Deus. D. A. Recon-

eiliavit nos fibi amittendo Chriflum , exaudiendos C acce-

g 77

us unga

pirando fatisfactiones ejus C. ipfas fatisfactiones eliciendo IN..

Hinc dicitur : Reconciliayit per Chriftum j quia per na-

UIIWIM

rqu:srzm Ü

zuram bumanam exercuit opera IMediatoris ; peruaruram

autem. divinany dignificavit.

III. Ex S. Aug.

vfmmpcf ii

l; n qum |

Enchir. c. 33. Renovate corda, dare Spiritum i

plvit; d-

é&um , & docere funt officia Mediatoris ; fed hzc foli

Deo conveniunt. . D. Ma. Renovare corda tt caufa dit-

j xcdmmms

jl Rm p

titoria, e miniferialis eft officium Madiatoris C. ut caufa.

effetiiua, & principali N.

IV. Secundum eam

AO'CFW-J

naturam eft mediator , fecundàm quam vivificat ani.-

sd nl

i MWMW*

mam , & confert gratxam ; fed hoc facit fecundüm di-

vinam , ergo. D. /Mi. .Hoc facir phyfice c effetizie fe-

Kacums

eundim dwzmm C. imoraliter C meritorie IN.. Mediatio

LH[H

vel maxime attenditur penes meritum» quo vecotncilianur

MM

2Deo offenfo.

V. Mediator nihil habere debet

"i, t n

de partibus divcrfis » Íed diftare debet ab extremis ; fed

li mm

Chnüus utpote Deus & Homo participat de utraquc

Mmmv L

patte.- D. Ma. N:/J:l habere debet quoad moralitatemli»

qula giP

L t!».

)

jj f

184 THEOREMA [l THESIS XVI.

m

g P

[

tis , vel delicli C. quoad entitatem phyficam IN.. Chriftus

r

d

Ms

n

eftinimunis ipeccato; Mediator autem effe non pof-

quat

fet , nifi Dens effet bomo vel creatura rationalis, ut athones

i

det

st

theandrica fieri po[int.

V]. Etiam Angeli , Bea-

ütt

[*

ti, & Sacerdotes dicuntur mediatores, ergo non eft

t

j

fpecialis titulus Chrift. R. Dicuntur Mediatores infe-

J

4gnirit

riores c fecundum quid, feu üt Alii dicunt , fecundarii

bmo,z

c minifferiales, quatenus caufam noflram per Chriflum

::&

hoater

Aqunt » aut ejus facrantenta nobis applicant : Sed Cbriflus ef

'eganrum, Q

enediator primarius , principali , & fimpliciter talis.

i vibutan

THEOREMA Ill

um

donzam 2 ]

Efl Redemptor nofler , 65 /Mortuus pro

]

]in

omnibus.

ii opdin

Itulo Redemptoris multum fplendorem fubtra-

;;»räeïem?.ü(

misqim d

hunt Calvinus ; & Janfenius affirmantes Chriftum

"

J

eífe mortuum pro przdeftinatis tantüm : Differttamen

W

/

,

m i/ï.'f.

Calvinusà Janfenio , quia admittit Chriftum aliis pro-

!'174 r (

!

meruiffe e

Bd (

)

ratias quafdam temporarias , fed cum vo-

luntate abfolutà eos deferendi finaliter , ídque propter

in. r

DI

'.;

Devm i mit

Originale peccatum: Contra quos afferimus.

I.

Chriftus eft Redemptor nofler ; quia vindicavit nos à fer-

furini cly

vitute peccati , & captivitate diaboli, ídque per effi-

tenensq:

Mul

édera

(

caciffima media , fcilicet fatisfactionem infmitam, gra-

4 gonfcq:c:ïex

tiarum abundantiam, ex amore immenfo, &c.

IT.

fitm texts

Chriftus per mortem fuam ef? Redemptor omniums quia

Tnorten

ex1i.Joan.2. Jpfe e[l propitiatio pro peccatis noffris , nofs

pro noftris autem tantim , fed. etiam pro totius mundi. Et

À

ex 1. Tim.2. Deditredemptionem femetipfum pro oinni-

bus. Et Rom.g. Pro uobis omibus tradidit illum.

IIT.

Àin

Unde dici nequit oortaus pro folis predeffinatis 5 quia

PCL

ag

prster jam dicta ex r, Tim. 4. .Ef falvator omnium ho«

miuis

liL

[5

TITULI ET OFFICIA CHRISTI. xg $

Va "

tium , maxinefidelium. Ubipa'rticula, AMaxiine ; des

Viltem f

clarat, Chriftum utique effe Salvatorem infidelium ,

TL ul i

quantum eft ex parte fui, licet fideles magis partici-

Iï EdJmAngcü,,

pent fructum redemptionis per voluntariam fufceptis

16, e90

onem fidei , gratiárum , & facramentorum.

IV.

k lus

Ex quibus errorem Calvini c& Sanfenii jam olim in aliié

L 37

Hareticis damnárunt variá CC. Synodusenim Mogune«

a r nl

tina fub Rabano , & Carifiaca II. damnant Gottefchal:

ia (f

cum, & Arelatenfis Lucidum Presbyterum Prade-

Cl t

ftinatianorum , qui folis pradeftinatis redemptionis

finem tribuebant: Adde Synodum Valentinam 1II. c;

4

$-& Trid. Seff. 6. c. 3. AddeetiamProp. V. Janfenii

damnatam ab Irnoc. X; Alex; VII. & Innoc. XI.

fl

M.

Idem error damnatur à PP.. Omiffis enim

al.iis, quos

paffimcitant Alii, Unus fufficiat Aug. Serm.

Ündten i

1 14.. de Témip. dicens : Hodie Dominus noffer in flaterá

sss n

erucis pretium noffra falutis appendit , & uná morte uni

atin: D

verfum imundum , ficut omnium . conditor, ita omnium ve«

r d r

garator ab[olvit : Zndubitanter enim credimus ; qud totumi

ras, l amve

amundum vedemit , qui plus dedit , quàm totus mundus wa-

v g t

leret. Plura ponit inaliis librisapud Alios.

VI.

sls

l

Demum Jbic error repugrat. primis obligationibus falutis s

p d

feu credendi, c» perandis quiá ex Symb.Nicen:& Athan;

ii d

teneris crédere Chriftum effe paffum pro falute noftrá;

"

& coníequenter tuá ; fed fi predeftinatus ton effes ;

iil

r,grl-

Ü

vult

falfum teneretis credere: Item quomodo in merita &

mortem ejus fperabis, querh neícis, an tibi quoque

gt QU

meritusíit? &c. Vide Card. Sfrondrati;

W.»;mmns , r'fï

;: g tl

$.2. Reflexiones Advérfaria.

if p

Oari. 1$. Animain méam pono pró ovibüs imeis; fed

ijb

]

pet oves fuas intellieit Fideles, ergo pto his folümi

T inarisjv' |

/

animam pofuit. D. /Ma. "nimam

pono pro owibus meis

/n LL. Seut.

Kk

$fá

rgä THEOREMA III. THESIS XVT.

qut

gditet

Ml, J

Ti

i

in fenfu incluffvo aliarum etiam ovium errantium C. in fens

fu excluftvo Sub.D. pono pro ii voluntate [pecial , c effi

andn

]

,

cace quoad actum fecundum , c effectum [alutis ultimum C.

npm!ari"

u

omni-voluntate , ità ut nequidem pro veliquis ponat volun-

THE

tate generali , c fufficiente , quantum efl ex parte volunta-

tis equs , pro falute omnium N.

II. Matth. 1 .

fi

T

Chriftus iterum ait : Non fum miffus, ni(íi ad oves,

sjid

untH

quz perierunt, Domóüs Ifrael; fed hic fenfus eft ex-

mis & Be

clufivus. D. Ma. Niift 4d oves Domás Ifrael ad annun-

tiandum ii immediaté Regnum Dei verbis, & miraculis C.

gifudtas

ad redimendum ; & [alvandum eas folüm. quantum efl ex:

ii Des (

parte fuá N.. INemo alioquin ex Geutibus effet vedemptus.

Dunini d mb

III.

Finis mortis Chrifti in Cruce , feuredem-

niw.ai li

ptionis eft perductio ele&orum ad vitam eternam, er-

anfenat g

go pro his folàm mortuus eft. D. A. Fiuis fpecialiter

vxelisdormini

zntentus C. finis totalis, d* adequatus IN.. Finis adaqua-

iris, qutqu

105 erat omuibus couferre media fufficientia ad falurem , ut

ii Ti

omnes vitam aternam » fi velint , con[equi po[nt.

IV.

t Mf s

Chriftus nequit dici illorum redemptor, qui non re-

sf

dimuntur; fed damnati non redimuntur , quia falu-

k n £ ngut;

tem non confequuntur. D. Ma. Qui non vedimuntur

friat s t

vedemptione efficace quoad. attum fecundum ,. & effetum

m IWMTHIIIP"

f«alutis ultimum N. etiam vedemptione inefficaci c fufficien-

omiia hd ecr

ze» quantum efh ex parte vvoluntatis Dei C. Vel cum aliis

ubet er d.

li

D. Ma. Qui non vedimuntur ex. defectu fufficientis pretiz

BU

pro üs oblati C. ex eo folim , quàd aliqui molint liberari , &

teChrifilflni

uti auxilis ultro oblatis IN.

V. Imperceptibile

bu feffï Thnt

eft, quomodo Chriftus vel pati voluerit , vel orárit pro

Itf

iis, quos fciebat, vel jam efle ante Incarnationem fuam

COf

damnatos , vel poftea cert? damnandos , ergo pro his

iicandummuccnd-

noneftmortuus. R. Eomodopro his efl mortum , quo fu-

* fhaiy

?'e f

prà diximus, Chriflum promeruiffe gratias Progenitoribus

V

l

!

ii

fs jam datas : Damnati enim funt propter abufum gratia

ï

:

*

415

B

TITULI ET OFFICIA CHRISTI.

182

tht

h

247

$5 oblate » que ab aterno ex meritis Chrifli inintentione di-

vina efl prior , quam veprobatio , C in executione orationis

Vfiliti ls

v(iquix p

r.eprobatiq ita fe babet , ac fi non effet cognita , cc.

! p

THEOREMA IV.

T Maih

t d o

Tituli 65 Officia veliqua.

o ilus ef

i d n

TItuli alii funt Honoris & Poteftatis , alii Officii , aliá

Amoris & Benevolentiz: Hic primüm titulos reli«

L

iC

quos Poteftatis & Honoris abfolvimus.

I. Chri-

3!1ntu$'ef? u

ftus quà Deus efl Rex & Dominus Univerfi ; quia Pf. 25.

ifv

Doimini efl terra , e plenitudo ejus , orbis terrarum, d*

Juce, nl

(*l

univerfi , qui babitant in eo. Ipfe enim ea omniacreat,

TAf

[

confervat ; regit , & fubdit providentiz füz ; unde hzc

1

lt

poteftas & dominium commune.eft omnibus perfonis

i

L

TT

divinis, confequenter & Verbo.

1l. Etiam

nriudplmmï,u:

qua Homo efl Rex c Dominus omnium quiá ex Hebr.1.

[j

n

2. INovi(fame nobis locutus eft in Filio , quem conflituit ha«

y, um

redem univer[orum. Et Dan. 7. Dedit ei poteflatem e7

i, qi fil

bonorem £ vegnum » & omnes. populi , tribus , c lingua

w tit

fervient ei s poteflas ejus eterna s quemon auferetur , c» re-

g, tf

gnum non corrumpetur. Ergo uti Chriftus quà Deushzc

df

j

emnia habet ex naturá, ita etiam quà Homo eadem

( wcm

habet ex dono Patris, feu ex liberá conftitutione.

J

Ur.

l

Eft Rex por/ffimim Spiritualis ; quia nomi-

hU

ne Chrifti Pfalmifta ait Pf. 26.- Égo conflitutus fum Rex

lgycrcepszüe

«b eo fuper montem fanctum ejus.. Hác etiam poteftate

g

regià ufus eft condendo Ecclefiam, leges fanciendo,

g

facramenta inftituendo , Apoftolos ordinando , ad pre-

dicandum mittendo , &c. Unde Propheta Daniel 1. c,

um p

gmilio t

vel maxim& de rec

o

no fpirituali eft intelligendus,

IV.

g

Eft Caput Angelorum c» Hominum . feu Ec-

u

"T

:HW**

d

Ji ;

elefis Militantis d* Triumphantis; quia ad Eph. 1. 54-

I

K

z

fitana

|

WU g

THEOREMA IV. THESIS XVI.

188

j

qui !

[citans illum à mortuis , €? conflituens ad dextram fupra

;j

i

gsil[[

omnem priycipaium , €» poteffatem, . . & omnia fubjecit fub

M

4

pedibus ejus (qui humanitatem notant) & ipfum dedit

OJ(W

gt

V.

r d

caput fuper omnem Écclefiam, qua efl corpus ipfius.

-J;

»i

ei'

Eft Sacerdos propri& ,. & fecundum. maturam bumanams

t u

Aoe

Sacerdos enim erat , quando fe ipfüm obuilit in facri«

l

s

ficium, voluntarit acceptando mortem ; Íecundàüm

cb;äcadä(cïmf

naturam humanam erat , quia facerdotium & faczifi-

cium dicunt fübmiffionem in offerente & re oblatá;

, n

fed fübmiffio convenit Chrifto quà Homini , non quà

at ]mï

Deo: Eft facerdos in aternum , quiacaret fücceffore 5

j fm m

av a

ipfeenim fempe: eftofferens, & reliqui miniftri ejus,

& effectus & fructus facrificii ejus funt xterni : Eft fa-

gmg, &!:'AACIL

h

cerdos fecundüm ordinem Melchifedech , quia in mul-

Josmocoscita

ts ngra erat Chrifti ; eratenim Rex & Sacerdos Gen-

ao n

tium & Judzorum, in pane & vino facrificabat , nec

| ïxo-fxz,hy&m?i*

finis, nec initium ejus habetur , &c.

VI Eft

rf

Ápol

Legislatov 5 quia lai. 33. de Meffiá dicitur : Dominus

g

1

legifer nofler. Hincetiam dedit przcepta Moralia , Sa-

gium iemm p

cramentália, & Fidei: Et Joan. 14. precipit: /Man-

j Udc 6

data mea [ervate. . Matth. z8. Docete omnes gentes .. «

M CU

fervare omuia , quecunque mandavi vobis, &c.

VIL

j

"

us

EftSfudexs A& 10.. Ipfe conflitutus efl à Deo^judexvi-

tir /ft ii

vorum Q mortuorüm. A. 17. Statuit diem , in quo ju-

n f l

dicaturtu

L

orbem. Joan. $. INeque Pater judicat quen-

af

!

quam ; fe

j

mne judicium dedit Filio.

vocat Frrmes

