Padjfmf:!m;(

$.2. Tituli Officii 65 Amoris.

4

Qd

Ubjungimus breviffime titulos reliquos Officii &

nf

S

:

K

Ámoris,

[ Eft Propheta 5 chara&ter enim

Tuorumcamr

Prophetz mantichs eft ex ejus fcientià futurorum, fe-

d

J

& í

cretorum, & occultorum , ex reprehenfione vitiorum,

ex redu&tione populi ad vezum Dei cultum , ex inter-

Yi m'm":-'

PI'C-

Iw

D

TITULI ET OFFICIA CHRISTI.

189

retatione Myfteriorum & Scriptararum : Hinc: de

CWW ii

Meffià Moyfes ait Deut. 18. Prophetam de gente tuá,

u ip/m:

€ de fratribus tuis » ficut me , fufcitabit tibi Dominus Deus

Wa

zuus : ipfum audies.

li. Eft Dotlor ; doctoris

AUf Dgns

enim officia adimplevit manifeítando nobis veritates

20lt i

ignotas verbo & exemplo, docendo qubtidie intem-

: fecundia

lo, do&rinam fuam miraculis & operibus confirman-

t & f

do , efficaciá (ermonis animosconvincendo; ldeo Ifai,

tl ib

25. Teflem populis dedi eum , ducem» ac praceptorent

niumgi|

Gentibus. Joan. 13: Pocatis me , Magifler , c bene dici-

tsitr;

té5 fum etenim.

IH Eft Medius Animarums

li nl

morbi enim animz fünt peccata , quz auferunt vitam

frraemi: D

gratiz, & inferunt mortem gehennz ; fed Chriftus

I

d qmm

hos morbos curavit , quia fuftulit peccata mundi: Imó

Ms t

& corpora fanavit, ut vitam animz daret paralyticis,

hag

leprofis , hydropicis, czcis , furdis, languentibus , üt

^

ngü

IV. Eft Paters f

Evangelia fuftüs perhibent,

[ ctuc; D

enim redt Apoftolus eos vocat filiolos, quos per Evan-

ldas -

gelium iterum parturivit & genuit , quantó magis

ml M.

Chriftus ? Unde & eos, quibus gratias largiebatur,

a t

paterno affectu confortat: Confide fili , Canþdg fília. Ec

»f&ü W. |

Y(ai. . Parvulus , qui natus eft nobis, dicitur Pater fu-

i

guri faculs.

V. EftP*ater; nam ex Matth. 12,

TT

Qui fecerit voluntatem Patris quei, qui in calis

eff. ipfe

4

wpinp

aneus frater, é foror , & mater eff.. Joan, 20. Di cipulos

vocatFratres; Etafcenfürus ad czlos ait: Zfcendo 44

Patrem meum , & Patrem ve[lrum, &c.

"Y F

h.

"Amicus 5 quid enim facit amicus , quod ipfe non facit ?

"

unitur nobis per affe&um amoris, per fimilitudinem

morum & carnis, per præiäxïcialxu usque in finem mun-

:ïmm:ïer gl

di, communicavit feipfum nobis in pretium, przmium,

[umw

9

ijone v

& focium, dedit fua merita, exempla, & do&trinam,

(QmP

d V

non vuk hereditatem capere fin& nobis, & innumeza

Kk 3

alia;

r

u

Y90

THEOREMA I. THESIS XVII.

U;gmh

alia ; quae omnia funt proprietates vere amicitiz.

ul

n

VII.

Orat 36'0

h

Eft.Sponfus ; hujus enim character defigna-

im

tur traditione corporis fui; unione animi, individuá

/

, T

^

L

j

"m

Ü

vite confenfione , & aliis, quz fufihs fub allegoriá

Chrifti üt fponfi & animz üt fidelis Íponfze exprimun-

[

T d

j !

gt

turin Libro Canticorum.

i d

;humafdf

jj qim

THESIS XVII.

D

/

i'g,cilc ) qm )

Sancitas Chrifüi.

ol

E

IHEOREMA:.

ideiqie a

riia g.

Eft FIumanitas Chrifli Santa fanttitate

diec; hd

fübfLantiali.

u aflaici um

An&itas à Priori eft perfectio morum in acu & ha-

lomaniate oe

cllen, temez

bitu , excludens omne peccatum , & diíponens fub-

je&tum ad omneid , quod re&um & legi «ternz con-

vmautdier d

forme eft; à Pofteriori eft perfetio reddens fubjectum

dioi u

amabile àDeo, & dignum hzreditate aterná: Hic

Butimutin t

Primö fanctitatem fubftantialem Chrifti explicamus.

iij ii f

I

Chriftus z Homo & primo couceptionis fue in[lanti

ov d)

€ff fantius ; ita enim fides docét Joan. 16. Quem Pater

ia Daa d

fanitificaviz , d mifit in bunc mundum,Yuc. 1. Quod ex

vum, fedinr

zena[cetur fantlum » vocabitur Filius Dei, Unde & Dan.

lereditaem [

9. vocatur Sancus Santlorum, EcPf. 44. Unctus oleo

lo Fhrin

latitia pre confortibus fuis.

II. Chriftus 4z Homo

bfuf ia

eon eft [anctus- fanttitate tantim accidentali 5 quia: eti

fadii Verbi,

omnigratià habituali caruiffet, de Chrifto tamen veri-

ficatur , quód fit fan&us fanctorum , quód fit unctus

[l

p confortibus , quod fit plenus gratiz & veritatis ob

Unaise

conjunc&tam fibi divinitatem ; nam àt ait Damafc. l. 5.

Vndbir

u&[mï

€.3. Jpfe. feipfum unxit 5 Ungens quden t De

Dei-

taniatn i

m

:

, SANCTITAS. CHRISTI.

191

BL T

I

Deitate s Un&lus autem àt bomo, Et ex S. Gregor. Naz.

m

Orat. 36. Chriflus , h. e. Unctus , dreitur propter divini-

LUE

tatem: eaenum bumanitatis, unclo efl , non operatione; h.

i i d

e.infufionefolà gratiz , i in aliis Chriflis , h. e. Unctis,

i ia

féd. totius. unguenti . h. e. ipfius Divinitatis prefentia.

IH.

Ideo etiam Chriftus üt Homo eff fubflantialiter fan-

&us ; quiahumanitatem fandtificari fübftantialiter nil

i

aliud eft, quàm humanitatem habere aliquid in fe fub-

l

ftantiale , quod ei confert immunitatem à peccato,

i

conformitatem cum rectà ratione in operationibus , fi-

liaionem Dei, amabilitatem amore amicitiz divinz,

il

& denique jus ad vifionem beatam ; propter hzc enim

"

!

M

gratia tanquam accidens dicitur nos fanctificare acci-

dentaliter; fed hzceadem habet humanitas ex unione

hypoftaticá cum Verbo ; Verbum enim excludit ab

w n r

humanitate omne peccatum , imó eam reddit impec-

Alibnes t

cabilem , item eam facit expeditam ad operandum fu-

]

Ti d

Ü

]

^

pernaturaliter circa omne, quod conforme eft re&tz:

Paf

m

rationi ; &c.

IV. Unde figratia babitualis fan-

ani: Hic

f

üificat creaturam: vationalem , multó magis bumanitatem

;»

l cxg'ucamus,

fandificat ipfa. fanclitas fubflantialis F'erbi 5 hec enim

MT

non tantüm eft fimilitudo Deitatis, üt eft gratia, fed

) QuemPJ?-'"f

ipfa Deitas eft ; non facit filium Dei tantüm adopti-

Dr. l iQW

J

vum , fed naturalem; non dat jus tantàm mutabile ad.

il

nj

v U^

hzreditatem. Dei eternam , fed indeftruibile, &c.

»

"

v

p

Ideo Flor.in Decr. Union. dicit Haumanitatem à Vere

T

bo fuiffe deificataim ; h. e.

^

fubftantialiter fan&iücatanfu

"

Hl

n

;jqi

fan&itatc; Verbi.

um

j iruxo

$.2. Reflexiones Adver[aris.

;

Umanitas ex hác unione divinitatem non denomi-

?

i

Damafc. Á

nat paffibilem & paifam ; ergo nec divinitas hu-

rma, vel quaft forma non

Ti

manitatem fan&tam.- Dzjþ Fo

M

4

t:*'ib:(-

[]

g

THEOREMA I.

THESIS XVIH.

192

ul

gl

jf

W

aribuunt fubjecto , vel quaft fubjeclo denominationem , nzj?

gmveniant illud capax talis denominationk » fic albedo unita

unhbf

«

./lngelo eum non denominat album , nec intelleclio lapidenp

nmn[g.i)

.

«

autelljgeutem : Sed c drvinitas non e:/i capax pa[[ionis ob

qgjatr

gt

hujm nnperfeäzanes ( amexam recepttonem Humanitas

u

ver capax. eft. fanclificationis , quia à divinitate ita poteft

H. Hu«

[ /f'U ,'(mm' h

zegi, ut excludat oume peccaium , er.

manitas Chnfh ex hácunione non eftimmenfà , omni-

" 5 u5 hibü m

potens , ergo nec fancta fubftantialiter. Dz/þ INec bu-

;þm&um du

gb

ananitas eff £apax cu/u:'z;u pradicatà dryinis quia effeom-

tadite (f t

mipotentein eft vi pmprm producere vel poffe omnia s effe

zmmenþtm eft per fe.effe ubique., sta ut de loco in locum mo-

ia lat

*yeri.non. queat; qu& Cx/.e repugmmt cxeaturg -

Sed elfe

T

fanctum eft habere ens divinum fibiunitum, per quod

j fürh denominatum fiat amabile Deo , mundum à

nf

peccato» re& difpofitum ad bonum, &c. . Qui effectus

tb

creaturz non repuanam: 3 qum Hec virtus HZFJZIC exi-

gens(y* tribuens bos.effectus comvenit creatura , uec efe&ux

[A( M um n

|

ff

zpfi engunt infinitatem creatura infeipsa s. cim illietiam

dodaa atl

þm' in *juflo, fed non cum tali modo engendz bos effciius,

qui foli F'erbo, non ipfi creatura vatione fui competit : Econ-

fa. , Anic

tra effectus Immenfitatis & Ommpotenuæ ex1gerent:

(s d txy

infinitatem in ipsá creaturá ; cim ipfa quanma/s m]ïmtc

fmu TLT

deberet extendi ,sC» virtus potentia zn]ïmte intendi in feipsá

jtez fmpis

etque ideo non fafficevet terminari tantinm. l'erbo :mmenþ

divinum, &

humaniatem

€ omnipotente.

HH. Humanitas non minüs po-

dexdamanima

teít efle beata; quàm fan&ta; fed nequit efle beata

beatitudine fübftandiali Dei, ergo nec ejus fan&titate

35, Qym.

fan&a. D. Ma Poteft efft beata acczdenmlztcr C. etiam,

fai vei

fubþamzalzterN Hac enim bearitudo repugnat aliun-

etiomfmuftr

de humanitati 5 quia conf, jht i operatione. vitali ; fed

Mdlv ag

unplicat, ut. creature 0pemtza vitalis f Lincreata , Cum

nrals li

bt debeat. effe in & C'é&tuTÀ ; atque. ita Creatura. pro-

n af K

duitts

U5

SANCTITAS CHRISTI.

123

'Mwmm;

ducevet aliquod incveatum s. Idem effet & non. effet crea-

rj f

tum» et.

IV. Effe (an&um eft denominatio

L0

intrinfeca , ergo nemo poteftef. fan&tus fanétitate al-

LT W |

terius. D. A. Efl denominatio intrin[£ca h. e. fémper pro-

utn: D

veniens à forma intrinfece vecepta. in fubjetto , quod deno-

4i:bzirae ij

d.

minatur [anthum IN.. h. e. proveniens altem. & formá; vel

(v

L

lL

V.

quafi formá terminante (ubjectum fibi unitim €.

d-ïïmmü, [

Sanctitas Verbo intrinfeca eft à fe, eft imparticipata ;

)N

fed fan&titasà fe nequit denominare fanctum ab alio,

bsis .

ficut albedo non denominat fübje&um nigrum. D. Mi,

II

d&andlitas à fe nequit denominare fanium ab alio qqiddim-

(b

tive d identict C. participative N.

r : W

Itian, x d

THEOREMA Itl

)n, mndn d |

San&ificatur fovmaliter à Verbi per[onalitate

W

T

a

hi

etiam ia contradiflindtà formaliter à INatura.

Vr d

o D

Aíquez cum nonnullis ne

o

gat Humanitatem fancti-

V

7777

ficari formaliter à perfonalitate Verbi üt contradi-

ftin&à À Deitate, feu Naturá divinà: Contraquos cum

i hfs

Suar. Lug. Amic. Rhod.

& aliüs dicimus.

.

at Tan-

u

Certum eíft . ex præcedcnti

bus, Humanitatem wa;/?i

i en

,

lx

T

fanctificari farmaliter à Divinitate ; & Perfonalitate 164

liter fumptis 5 quia realiter fpectatze utique funt quid

"

h

divinum , & infini* amabile, adeóque aptz fünt ad

nop

humanitatem evehendam. ad effe divinum, ad red-

dendam animam impeccabilem , heredem beatitudi-

j: 0a

faytae

n

nis , obje&um divinz complacentiz féd hzc nomine

H. Sanc&tificatur

jiy C. t

fan&itatis veniunt , ergo..

l

etiam formaliter à Per[onalitates t comradiflindia. for-

1 um

maliter. à INaturá divina , fou Deitates quia etiam pe-

y iil

at

m

fonalitas Verbiüt contradiftin&a à Deitate eft ens d. vi-

TT d

num, infinite perfectum & amabile, &incomgoübi-

Kk 5

&

[

J

194 THEOREMA II. THESIS XVII.

I

r

le cum peccato, ergo pariter aptum eft ad creaturam

ij

d!

l

[Idlcv

rationalem mediá fui unione evehendam ad effe divi-

d

,uum[

y)

an)

num , & d reliquos effectus modó dic&os, ergo cüm

per unionem hypoftaticam immediate conjungatur

jpem

f

(f

!

W

gtl

cum humanitate , & eam terminet ratione fui, utique

yuntat

etiam ratione fui tribuit effe divinum ; & reliqua pre-

í T

ii

dicataad fanctitatem requifita; ergo eandem fancifi-

, m

uf

cat formaliter, & ratione fuj.

IH. Stabilimus

" ,-'zjnir't !

pafrjadie !

vin banc [anttificandi formaliter ex vatione. Filiationis,

qua tribuitur bumanitati ex antà didlis ; Humanitas enim

" nl

formaliter fan&tificatur peream formam vel quafi for-

aius crat

mam , fecundüm quam Chriftus etiam

quà homo pri-

g pitop

matió & pracipue eft filius Dei naturalis ; ex hác enim

ed du t

confequuntur omnes effe&tus fanctitatis; fed ex f. d.

E/?;///i/ywia/az

zalis eft primarió & przcipue per perfonalitatem Filii,

1 ymfam ij

IV.

adítipulante etiam S, Th. q. 32. a. 3. ergo.

ydiWuiunis al

Exquo iterum banc vim formaliter fant

ificandi compa-

fs [ a

TAmu cum fantiific.

4tione formali gratie 5 quia fi gratia

u Pzrþm/i/z/e!,

formaliter fan&ificet animam ,

eó quód tanquam fi-

Jo d p

liatio conftituatfilium adoptivu

ml ii perf

m , quantó magis fan-

Cificabit formaliter perfonalic

as Verbi

. quxa per mo-

aarxetaminl

dum filiationis conftituit filium Dei nat

uralem?

ätgæ'm E

plrejoau,

$.2. Reflexiones Adver[aria.

dtricattiis Y

AnGificari eft Deificari & participem fieri natur:ä

divine ; fed períonalitas üt diftinta humanitatem

l

non facit participem naturz, D. Ma. Eft Deificari , f

Af

12 Deificari fignificet fub disjunttione , baberevel naturam

i

divinam , vel effe divinum C. fi deteyminat? fignificet ba-

bere naturam drvinam N.

II. Saná&itas confti-

AE l:

tuit Filium Dei; fed hoc facit fola Deitas, cüm faciat

t rnhN

fimileminnaturá. R. Sanlitas in generenen dat. filiatio-

Qdl d

aem , alias Pater non effet. fantiw. . Hinc (vfficit bic amalo-

Fa (s

ROT.

"B m

SANCTITAS CHRISTI.

194

Atl a,

It.

gica filiatio , feu participatio entitatis divina.

iiv

San&titas eft przdicatum abíolutum ,. & fanctificat

d

» &i

fuum fuübje&um ; fed Perfonalitas Verbi non fanctificat

nedigfg Üj

fuum fubjectum, feu Verbum, nec eft abíoluta. D.Ma.

Tüny fv

Pradicatum abfolutum efl fanctitas ab[oluta c imovalis , que

U:&requug h

eft. rectitudo voluntatis in omni a&tu c effettu C. vel rela-

j tden f

tiva , weltran[cendens , confif'ens in quavis perfettione di-

l S[iblllmg;

viná infinité perfetclà , amabili, & contrarid peccato N.

'X'h:!,:m Futi

DDein Per[onalitas vatione fub etiam excludit à V'erbo om-

hn

UY 'mrum

aem immunditiams ee veddit illud asmmabile , cc.

IV.

"Wa

Sanditas creata eft participatio fanctitatis divinz , &

Uäïiümg;i-

|

non eft participatio perfonah'mtis divinz , ergo hzcnon

EC&T

m'crm !

eft fanGtitas, ergo rion fanctificat formaliter. D. A.

Mdl "

iifid

d

Efl participatio (andlitatis dvuine in omnibus pradicatis IN,,

Asf

l

in predicatis incompo[[ibilitatis cum peccatos amabilitatis

Esl

I

€ difpofitionis ad vecle opey andum , C in aliis C,. In hispra-

ajjad w

dicatis fandlitas communicata creature noy minis partici-

t^t perfonalitates ; quäm naturam.

V. Nulla ia

tiquí pa

I

") ügun l-

Deo eft perfc&io , & nullum prxdicatum , quodin fe

1 lt

|

non fit infinite perfe&um, pulchrum , amabile , ergo

Q m

quzlibet etiam in Deo perfectio erit fan&itas formalis,

m

ergo in Deo erunt plures fanctitates.. D. Ulr. C. Erut

pluves fanclitates , qua fint fpecialia attributa diflintla à ce-

l[äl ll '

teris attributis N indiflindla in vatione f anctitatis C.

s for DALT

l

«

THEOREMA Ill

/l

7')['-

San&ificatur etiam formaliter, &5 immediaté

jl W

]

à Naturá divina ut diffinda à Perfonalitate.

TOU l

jiias a

N Éndoz

a negat, Humanitatem fanctificari i Dei-

Mu

feu Naturá diviná , üt contradiftin&àà per-

T

IO

wia l

fonalitate: Sed cum Suar. & Aliis opponimus.

Humanitas Chrifti faulificatur patiter à Naturá divi-

jjit bu:'ï

[

D

J

196 "THEOREMA III.

THESIS XVII.

(

"

jl

n

uá üt difinttà à Perfonalitate s quia fi minor participa-

ii

tüo naturr diving, quz fit per gratiam habitualem,

unDu

Dui

jl

formaliter fanctificat, à potiori ipfa natura divina par-

2

M

ticipata, feu communicata fanctificat ; cüm fit radix

mim j

t !(i:'!'

prima tum viftonis , tum amoris Dei , tum ipflus etiam

i

ii

gratiz : Unde ficut ex communi fenfü Patrum Huma-

"

l

u

f mut

nitas per Deitatem fibi unitam formaliter Deificatur,

ita & formaliter fanctificatur , cüm Deificari minüis effe

,«'.'-[,ï;v:lw |

m

non poífit, quàm fanctificari,

Il. Deitas 22

ia

diflintla à Perfonalitate etiam f antlificat Humanitatem im-

g lts

ss hu d

mediaté ; quia lic&tï períonalitas mediet üt vinculum &

Dganumm

conditio, fine quà non uniretur Deitas humanitati ;

non tamen mediat üt forma, pet quam natura fancti-

uj la i i

ficat; nam licét perfonalitas per impoffibile non fan-

aj t /

wic at p

€tificaret, fed tantüm uniret Deitatem cum humani-

vtf m

tate ; adhuc tamen fanctificaret Deitàs , utpote fancti-

tasincreata, ergo Deitas ratione fui pracis? fanctificat

y ii f

ergo immediate fanctificat.

IH. Hinc/anthifi.

lum f

eationi immediata vefheclu INatura uonebflat Unio media-

TU

ssiDeiae

Z4; quia actus meritorii humanitatis digni.*ic—antur in

rauone meriti immediate , licet mediate uniantur divi-

adolisae

nz excellentiz , ergo & Humanitas fic dignificari po-

Cie [f

teft pbr naturam mediate unitam : Imó apud multos

ps jma n

Philofophos calor facit fozmaliter & per féipfum füb-

i fijjita

buuntar n

je&um calidum, licet immediatz uniatur foli quanti-

tati, & apud Modiftas albedo immediatt albificat , li-

d Toniad.

cét uniatur mediante unione. diftin&á ; fed longe ma-

i ndi

£utdg! t

jorrauo, & zquiparantia éftin thefi noftrá , in quá ra-

tio fan&ificandi Verbi & Deitatis identificantur ; ergo.

tmiai, juj

d.

$.2. Reflexiones Adver[arie.

t Ms

Eitas non immediatt unitur, etgo nec immediate

dmrainei

— fandifcan D. Q Necimmediatt fauttificat » ita ut

quaitpac

mediet

SANCTITÀS CHRISTI

197

Jmärmum 1

mediet aliquid, quod fit vatio formalis. fanctificandi, per

Sfmmh h

quam Deitas proximé f antlificer IN. quad. ftt vinculum.- &

-Jnamra dnm

conditioad boc , ut Deitas formaliter fanctificet C.. Cxte-

lhdl j Qm H

zàm Difparitas eft; fancdlificatio immediata ex nullo capite

mmlpf Áüp

anfert irépugnantiam i bec enim ofendi nequit:. At repug-

hmmHL

mantiam babet uno immediata s quia uniri deberent :m na-

D

turá, fen in unitatem natura , que repagnat s ciin natura

i

à

ininigd

II.

€ divina & bumana completa frt in vatiohe natura,

l betan

Humanitas unita Angelo habenti fanctitatem per lianc

, HHW*'W [

non fanctificatur, quia humanitas uniretur tantüm

[cn ml

mediare huic famctirati; fed litimanitas etiam unitur

Dtis hn

Deitati tantüm mediate , ergo nec eam fanQtüficat, ZN.

quo .

Caufal. Ma. .Sed ideo fanclitas Angeli non fanttificat hu-

ul w .

qmantatem , quia fanäzm hec nequidem inédiatà dicitut

tm a ln

unita unione propriá. . 2.. INecitavonjungitur , ut vum bu-

|

m -W

manitate faciat unum pér fe.. 3. "Angelus mon per fe s fed

RC av

:

per accidens fuperadditum effet fan&m. 4« Santlitas illa

D H "L/

ad bumanitatem fe baberet tantum extrinfecé , C : decus

DMTTTT

Jit in Chrg/fo.

III. Effe&tus immediatz prove-

niensà Deitate trlbuu:ur toti Trinitati, ergo & hzcean-

Qgmacanm n

|

auml['mdhl |

dem fan&ificaret. D. A. à Deitate þamdmn fe fampta

»mmm

C. àt fubfiffente in determinatáperfona IN.. Unio enim ap-

WE

i mu

plzmt formam denominantem , fed Deitas non unitur; nift

L

L

wl

at fubfiflit in. Verbo.

IV. Przdicata, quz tri-

buuntur naturz ratione fui, juxta ornes tribuuntur

toti Trinitati ; fed fi natura fanctificaret immediat ,

n m

utique fanctificazet ratione fui, ergo. D. 7Ma. Qu«

conwemunt natura vatione fii zndependenter à perfonà de^

J

n a

zerminatà , feu fine ordine ad perfonam determinatam C.

n e

D

dependenter, feni cum ordine ad illams quatenus determi-

i.

natà in bác perfoná fulfiflit IN.. Natura fanctificat qui-

erfonáVerbi ;

mecImm i

dem ratione fui, fed dePendenter tamé à

quia üàt przcise identificata Verbo unitur hümanitan.

h

("!W !

*

THEO-

qe

1928 THEOREMA IV.

THESIS XVII.

T dl

u

wf

fà

THEOREMA IV.

n

n

( l

n*

d

Hac Sanclitas eft Infinita, 65 Phyfica.

K

Sparza negat humanitatem fanctificari infinit? : Ara

nd

f:.- æmunnlü

Á

ao

riaga phyfic: Contra quos cum Lugone & Aliis

g

concludimus.

I. Verbum & Natura divina

f M

utique Humanitatem. fancfificant moraliter ; quia red-

dunt humanitatem à peccato immunem , recz rationi

Mdj Vebi d

!

in operando conformem , Deo amabilem ; quz omnia

solotu

Íunt moralia.

II. Humanitas etiam fantlifica-

;g&umud?iems

zur phyfice , non moraliter tantiim 5 quia Humanitas uni-

, fcdpies

tur phyfice Verbo fanctificanti , ergo etiam fandtifica-

i

tur phyficeà Verbo, ficutetiam Verbum phyfice uni-

&Camme

tum humanitatem facit phyfic? fübfiftere , & ficut gra-

vméangritrt

..H& (?.Tm) ü&ï

tia phyfice unita fanctificat animam , non moraliter

cantum , fed & phyfict.

IIL Eadem Huüumani-

iibl

tas eft infinité fanila. in genere fantlitatis participata per

u

2nnem quiaomnis forma , quz fe totam communi-

ii prtiuee

cat fubje&to capaci , tribuit illi effe&um formalem in

wommem pc:frftio

eo gradu, quem habet; fed Verbum eft forma, feu

ii m

quaíi forma infinite fancta , & in caufalitate illimitata,

mbf

Humanitas eft fübje&um capax fanctitatis ; unde ficut

txnfot ttr,

dignitas Verbi infinit? moraliter dignificat operationes,

tnidef f

quibus unitur moraliter üt forma moralis, ita & infi-

LEU T.

nit? fanctificat Humanitatem , cui unitur üt quafi for-

"unti gomr, fu

ma phyfica fanctificans.

IV. Hac tamen .$an-

1

í

TT [:

dHitas non eft infinita fimpliciter $. quia illa fanctitas non eft

nit ais L

infinita fimpliciter, feu in omni genere, quá major

fimpliciter dari poteft; fed major eft fan&titas divina

TITT

Iuf

in fe & intranfitive accepta; quia Deus eft per effen-

if

w

tiam fuam fanctus, & per fan&titatem fummam.iden-

?mrimm: li

tice fibi propriam.

|

l

^

:

V. Sed infinita efl in genere

N

L

fanii- :

DN m

SANCTITAS CHRISTI.

199

Ay | fantlitatis participata per unionem 5. quia in hoc genere

fanctitatis participatz per unionem nequit effe major,

cüm fan&itas divina Humanitati communicari neque-

UJ (gfp þ]/z.(; |

at per identitatem ; nec major fanctitas fit fanctitate

Mif

increatá communicatáà , nec dari-Poffic unio major

Cs

unione fubftantiali cum perfoná diviná.

m

l

QUtt dj

$.2. Reflexiones .Adver[aria.

r qj

An&itas Verbi infinità communicatur Humanitati

EE r

S

t r

modo tantüm finito; quia quidquid recipitur, per

ia dj

modum recipientis recipitur , ergo modo tantüm fini-

Va Honaiw

to, firecipiens fitfinitum. D. Prob. Quidquid recipitur

gpeindrs

proprié fubjettiue , aut fuflentative in fubjecto vero cr fhri-

T p

&o C. improprié, h.e. terminatur ab alio, quod fe babet

dee g

per modum puri termini N.

II.Si Humanitas eft

1, M tf

infinit? fancta, effetinfinit? perfecta ; (ed implicat crea-

, Bden -

tura infinitt perfecta ex communi fenfu. D. Ma. Effet

infinité perfedla abfolutà IN cum veftritlione ad lineam fan-

71 /a/kgþx!:,"a |

LEU E

itatis participate C.

IH. Sanátitas infinita. ha-

vf in

betomnem perfe&ionem poffibilem, quod repugnat.

d r

D. Poffibilem per communicationem C. per identitatem NN.

&

]

l

Wl

n

Si tres Perfona. bypo[ftaticà unirentur , fanctitas smajor effee

ia lr

extenfrué tantim.

IV. Sic humanitas careret

f

omni defectu ; fed hoc foli Deo convenit. D. Ma. Ca-

/h

i

grasy LU

reret in aliquo genere , fcilicet fanclitatis communicdta C.

J

in omni genere , fantlitatis per identitatem c à fe IN... Ha

u

factitas in omni genere efl infinita.

V. Sieft infi-

In

dfiasmne

nit fancta, ergo humanitas erit tam fan&ta & ama-

j m

bilis, quàm ipfum Verbum. D. .$eg. Erit tam fandia

€» amabilis quoad formam fantlificantem C. quoad modum

i Ut

fancificationis IN. — Verbum eft fzn&um per effentiam ce

gt

fimm

identitatem : FIumanitas per participationem vt unionem,

VI.

Si fanctitas & amabilitas humianitatis non

"T

-

eft

ia

200

THEOREMA 1

THESIS XVIiI

(

indi

efttanta abíoluc? & quoad omnia; quanta eft Verbi;

queudlf'

M

e |

ergo fanctitas ejus non eft fimpliciter infinita ; quia iri-

ätlls)lm'm'b/

H

finita non eft, quá major dari poteft. D. A. .$i son ef

ipemi

tanta in ratione infinitüdins C. perfettionis ffecifice SubD.

fnead;W

INon ejl i nzp/mter infinita in omni genere fandlitatis etiam

"Lml MJ Qul P

incommunicate C ümparticipate C. in. aliquo genere ; fan-

, rf n

&itatis communicata C participate IN. Similiter D. Ptob

m Ub

Infinita noneft , » qua major dari poteft ii fuo eenere , [cili-

dl contorDa

cet fanäzmtu participata C. in alio genere IN..

VII

mtyerfe&m

Humanitas àt fancta involvit fan&ttarem & füpj ofi-

.AHI xu&o) qln

turh , ergo Verbum nequlc dici abfolute (anctius. D.

debonem, d

A. Inwbvit þtppof (tum unitum , & cenfequenter fantlita-

sdbus nolts &

teim t communtcatam C.. fecundimm. fe, w confequenter

filtuidi m

fanctatem per eþntzam & identificatam N..

VIIl.

ag n p

Sub le&um azque eft calidum ; five habeat calorem üt

aiitam t

8. perunionem , five per identitatem, ergo à parl. D.

z vltons &

P ZEque eff calidui quoad numerum graduum pracise C.

Yb gutun,.

eqii? perfetle IN.. Perfe&kio ex identitate major eft, quia

atlemengl

inamiffibilis eft

Ánuniidi

us

THESIS XVII

14 LO0 CTALU

RRR

Gratia Chrifii.

TOR CVT

THEOREMA I

&ténltve s u

O0 pl

Eadeni FTumanitas etiain fàntta. eft fan-

fent Vgf

D

I

itate accidentali gratia;

Of 1.

Ententia oppofita, quari quidam videntur )udlcaf

la 8

li

$

d j

fe probabxlem apud Paludanum, grav:bus ceníuris

N G

vmmmp ",gr

nótatur paffim à Theologis: Ideo loquimuft cum com-

muni.

L. Decebat; Chriffum etiam ornari gra-

]tij, / mm;(

fid accidentali ; eti enim abfolute neceffaria non fuit;

141 qru Dl

eünd

1' /Ft! L

ML g

"m

GRATIA CHRISTI.

20I

ru.;,

Qu

D

T |

nj «

citm absque eá Chriftus jam fit fübftantialiter (anátus,

u:efï. 48

gratus, amabilis, exigeits concurfum divinum ad na- &

dj fs

upernaturalia; addebattamen ornamentum alterius

vt tf

eciei, & fanctitatem magis naturz humanz intrin-

d

C

am,«& quafï propriam.

M t

II. Dein oporte-

fl D

bat, Chriflum non carere illis donis , qua volebat im nos;

ceu membra fua derivares caput, enim oportebat mem-

1 ?W) f

V

bris effe conforme fecundüm omnia ; quz non res

V p

J

pugnant perfectioni Capitis; uhdeomnis perfectio &c

ah

Pulchritudo, quz nullam affert indecentiam, vel im-

].

&

perfe&iohem » danda eft Chrifto , qualis utique in ani-

'nr,[qurula ji

II

mabus noftris eft gratia.

IIL. Prxterea gratidi

a T.

fubffantialis non poterat determinave. gvadum tum vifionis;

ztum luminis glorie 5 quia infinitum finito modum , &

Metclemnit|

menfüram ponere nequit ; cüm autém Chriftus infi-

. äpm D

um

nitz vifionis & luminis non fit capax , ideo oportuir ei

mfundi gratiam ,. cujus officium eft ifta determinare,

ag

cüm fit femen eloriz.

o

IV. Finis ergó bajus gra-

tie ex Arriaga efl ut humanitas connaturaliàs eliceret

actus füpernáturales , ad quos de fe eft incompletaj ut

W

efet fons gratiarum in nos derivandarum ;. ut effet

fanc&tus non modo fan&itate illà fingulari, fed & com:

iiuni czteris juftis; ut effet fancti(fimus tüm in« tum

$

extenfive j ut Caput effet fimillimum membris ;. ut

Quos prs&fcivit & przdeftinavit ; in hác conformes fie-

"l ! //1'

£ent imaginis Filii fui , &c.

V. Hinc S. Áthan.

Orat. 2. conitrá Arian. cum S. Cyril. Álex. & Aliis de

m 'wöifï:

hác gratiá intelligitillud P. 44.. Propterea unxit te De-

ii oleo letitie c?c. S. Aug. l. 1 $. de Ttin. c. 26.addit:

i us

Dominus ipfe TEfus non [olim Spiritum [anttum dedit u

yimuxcum;ïï' |

Deus 5 fid etiam áccepitit Homo:. Et pyopterea eft plenus

TM

üratias quà unxit eum Spiritus

fantus , non ntíqué óled

r W

.lï:)

n

Vifibii . fed dono gratia ; c»c.

/hn LL Seiit;

Li

5; ^i

G

'THEsIS XVtIf,

ii

4602

THEOREMA 1.

t hw!;

s i

ii

T

$.2. Reflexiones 4dverj?zriæ.

J

Pu

L

Uod eftinfinite fan&um , non poteümagïs fanctie

UL

einm

x

X

X

ficari; fed Hurianitas perVerbum eft infinite fane

i

&a.. D. Ma. INon potefl in eo genere, inquo eft infinitums

TI

fiilicet [anctitatis ubfhantialis C. in alio N.

Il. San-

ü

l fh«

éLitas creata non auget fanctitatem Chrifti jam pre-

ï j; Acon

fuppofitam , ergo non pertinet ad complementum

fanctitatis, fed fuperflua eft.. D. A. INon auget in- C.

p &Ptï h»

gendmete

. Pevfeit emum im alio genere fancitatis.

gxtenji-vä N.

kfstumdre

l.

San&itas infinita non tantàüm abforbec

omnem fanctitarem , fed etiam omnem modum fan-

I

tiratis; ergo licét in gratid hác fit novus modus fan-

étificandi, tàmen erit fupcrfiua. R. Licit eminenter

Hs

continiéat gratia fubflantialis omnem etiam madumi , on t4-

anen bunc forimaliter corimünicat » ficut in ovdine naturals

diec commtunicat potentías maturales , licét eas eminenter

Onszcg

imum ing

contineat.

IV. Ex2.Petr. 1. Per gratiam habi«

t g D

tualem fimus confortes divine naturz; fed hoc de

un: Cun qu

Chrifto dicí nequit, qui eftDeus fecundüm perfonaf

jbials Cl

litatem, non fecundüm participationem cantüm. D.

Mi. Nequit dici de Chriffo ratione per[onalitatis C.. bu-

gmir:t'g , cäa |

'em inme

AUL

[*

h

snanitatis [ecundim fe fpectate IN.. Humanitas non eff De-

eno

p

Wa

dis , ergo non implicat, ut recipiat in fe aliquid , per quod

fí«t particeps natura divina.

V. Supetfluum eft

qubusi m

dare mediaad aliquem finem jam haberiti illum finem ;

PHDG'Z'U 4l

V

N«

fed gratía eft medium ad beatitudinem , quam Chri-

al

t

"n

ftus habet vi unionis. D. Mi. Efl mediwn tantum N.

AU

Jomul ornamentum é inffrumentum , ac principium. v4di-

PA

'hr

cale mediatum ad operationes connaturalius eliciendas C.

VI

U5 p

d

!

Illa forma fruftra ponitur in Chrifto, cu-

n,ä

u

jus omnis effe&us aliunde jam habetur per fanctita-

tem fübftantialem. R. Effedus grati« efl reddere forma-

At

litef

t

GCRATIA CHRISTI.

263

hefr

liter bominem. fanctum per fanctitatem accidentalem , qui

mon babetur formaliter. per fanctitatem.| fubflantialem.

Md

VII.

Implicat, ut idem fit fübftantialiter &

ndlig

accidentaliter fan&um , ficat implicat, ut idem fit

infaj

fubftàntialiter & accidentaliter calidum. D. .Secundam

|

I

idem effes C* in ordine ad eundem effettum C. fecus IN... Hu-

fi

j

manitas fit fubftantialiter fancta, ut fiat impeccabi«

'

Hiey )

lis, &c. Accidentaliter fancta eft, ut connaturaliter

a

!t If-

[

peteam; & per habitusoperetir: Calor autem habe:

AAMT

!

ret eundem effe&tum , &c: Undeob diverfum finem;

X

& effectum diverfailla fan&itas eft

TOf

At

COR d

THEOREMÁÀA Il.

TL at

Haec Santlitas non eft infuita pf]y]icä*,.

g, t

fed moraliter.

VTT

Á u at

Cotus hanc gratiam facitfinitam totam : Almainug

infinitam ingenere entis phyfici : Cajetanus in ra-

P:rgud:mfubx-

pe; lo

tione gratiz: D; Th; & Suarez in genere noris tan-

l

tàm : Cum quibus concludimus.

l. Gratia

al m

|

habitualis Chrifü nón eff infmita pbyfic? in genere entis, cr

a Z

qualitatis s quia infinitudo phyfica excederet capaci-

[omïrt:m C

j

VedEudas s

tatem fübje&ti phyfice liniitatam ; & finitam : Dein.

gratiz infinitz refpondcre'nt liabitus paritet infiniti , ex

ul ?

j

"

i

J

quibus & actus effent infiniti :

ua omnia repugnant

]

l

principiis aliis. tum Philofophicis, tum Theologicis.

'xnnülm:cvm.;

z

8

"i

u)

Nec eft zrifinita in ratione eratias quia f1 in-

g. yin me:

tellivis infinitudinemi moralem? nihil novi dicis : Si

m

phylicam? inip"lidabic ; gradum fpeciiïcum gratiz effe

yaipim

c€

phiyfice infinitum ; & non

o

radum genericum qualita-

"T

III. Hac gratia eff

m

tis phyfice identificatum.

infinira moraliter; nam moraliter, & de potentiá ordi-

u p

"a

narià eft fumma; dicitordinem ad unionem hypofta-

f

kl z

ticam 3

;([f NIW A"

n

u

&

&

464 THEOREMA 1I.

THESIS XVIII.

TL migir,

ücam ; non poteft ordinari ad aliquid melius j noi

,;yf 1

eftdata ad menfüram , feu reftri&te ad aliquos effectus;

fnundumf

*

"

]

eftin perfonà infinite digná , & ex eà confequuntur ha«

IV. Sicuc

dilg'«*,lfïï

k

bitus elicientes actus infiniti valoris.

p u u

ergo ex coupunciione Ierbi Humanitas habet. dignitatem

infinitam , xatione cujusipfi debetur cultus latriz, &

m n

p

merita ex eàdem habent valorém infinitum ;.ita &

iib ha

gratiainünicam habet dienitatem & excellentiam , aé

effe&ive & caufalitet fanctificare poffet infinitas , fi

g DC

darentur , creaturas , in has influendo gratias habitua«

ml

les,

V. Quare hac moralis Infinitas gratie in eo

nl

um iil

confiflit 5 1. Quód gratia ratione unionis hypoftatica:

fit principium proximum a&uum infinit& meritorio-

fenprpip

rum. : 2. Quód ordinetur ad unionem tanquam aliquid

Apo/?alis. 4j

eonfequens. ;. Quód non fitdata ad menfuram, feu

i if

feftrict* ad certos effe&us.

VI. Ex his Znfini-

minl [j

tas moralis Meritorum & Gratia diverfunode [Dekanda efl $

lp

quia gratia non fan&tificat humanitatem üt phyfice,

diiinizeng

vel moraliter includens dignitatem Verbi, ficut actio-

n Chnf?adhufim'

nes metritoriz Chrifti Deum movent, üàt includentes

T

' Lj V

dignitatem Verbi , & üt peream moraliter informatas

irzn ia

& dignificatz : Unde gratia nequit dici infinita, nift

ILONLT.

Íolüm fecundüm quid ; quia gratia fecundüm fe fump-

fipimcit

ta non magis Humanitatem fan&tificat, quàm fi abef-

Tias graia yi

fet unio ab illà ; Etgo non fanctificat infinit? fimpli-

extendere po:c[l

eiter , fed fecundüm quid , quia ex folà conjun&ione

adinfnits, f

&um Verbo defervit ad actus infinité meritorios.

mum, D Mf D

D

! gnitne

$.2. Reflexiones Adver[faris.

N. H du

Umanitas eft capax recipiendz divinz hypoftafis,

Cl

licet infinitz, ergo & gratiz, liceteffetinfinita. R.

U r

Humanitas non vecipit þ)pqäaþn, Jfd ab bác terminatur

dtniu; llf

tantum s unde non reqnzri(ug proportio aliqua fubjeéliva :

[j

«nig r

3 t

GRATIA CHRISTI

QOS

Qd nvl

