enim divinam implicat effe fal(am, ergo quidquid

AtIf25 dj

Deus revelavit, eft verum ; fed revelavit Incarnatio-

tf Trg

nem, Verbum eíle Carnem facum , Verbum efífe

lf

Deum, &c; ergo.

IV. His «ccedit robur ex

ipfis Operibus Chrifli, non quidem fecundum fe fumptis »

fed eum adjuncta teflificatione Chriffis quia ille pruden-

ter judicari poteft efle Deus, qui in humaná fpecie pa-

1

travit hec fineulariffima miracula ad teftificandam

o

fiti

fuam divinitatem ; fed Chriftus patravit ifta expreís&

etiam teftificatione divinitatis fuz :: Ideo Judzis aitz

41

Ogemï, qua

ego facio , teflimonium perbibent de me , erc.

V.

Praterea banc evidentiam credibilitatis fla-

y Guf g

mui.

biliunt & roborant antiquifïïmæ Prophetiæ Judaorum ,

,

Oracula Sybillarum , Miracula Chrifti & Apoftolorum

j Trlnenti die

pro hoc myfterio faéta , Paene Judzorum illud negan-

Ti20ne at

tium, Everfio idolorum, Converfio Romanorum &

V nm dee

Grzcorum , qui pro fuá fapientià , quà tunc pollebant,

ls animus,

amplexi fidem non fuiffent, fi argumenta evidentia

"358

Myfterium hoc credibile non probáffent : Adde de-

m

mum numeros Martyres cujufque fexüs , atatis , con-

shisenmant

ditionis , &c. qux fufiüs declarat Gonzalez in Manud.

p d

$.2. Reflexiones Adver[aria.

urkütüïllüül um

]. $

Ncarnatio'non eft evidenter cognofcibilis, ergo nec

I

evidenter credibilis, Difp. Evidentia credibilitatis

;iu t jt

h

m

l

defumitur ex principiis Qr rebus extrinfecis , miraculis » te-

flimouiis . & aliis fignis » qua omnimo evidenter à nobis co-

Lghgïü Cüïüll?

gnofci poffunt , ergo & credibilitas fic cognofcitur : Axevi-

) dk verum 'ï

dentia cognofcibilitatis , feu rei evidenter cognitz de-

[

(umi debet ex principiis intrinfecis, Íeu ex eo, quod

nin ex W.w

Y

res

u

THEOREMA I.

THESIS II.

N

re

Qp

qmculä(

p

res ipfa eft in fe, vel quod neceffarió cum eá eft con-

U ifin

D

nexum üt exiftente in fe ; fed bec non fünt in. Incarnatio-

eie naturaliter evidenter. cognofcibili , ergo nec effe poteft

Pm &UM "

II. Evidens credibilitas

M

evidentia cognitionis.

It

tollitobícuritatem fidei myfteriis propriam , fed Incar-

h

i

natio eft unum ex obícuri(fimis fidei myfteriis , ergo.

|

andl

IN. Ma.. Illa enim, üt ait Raynaudus , non pervadit ad

"

I

i

ü'

j acob

|

sntimum objedorum fidei , fed fiffit in eorum vvelut fuperfi-

;

a

i

cie , offendendo competere eis communem vationem veri cre«

T

dililis , non tamen penetrando propriam illorum-veritatem

fs ic al

quia propofitiones de eis formata non funt per [eip[as » Cv ex

germintis nota.

IH Difficultates naturam fu-

TL

dan, Ut

perantes , aliáéque argumenta contra poffibilitatem In-

It hg

carnationis enervant Signa credibilitatis ; ergo hec non

faciunt evidentiam credibilitatis. R. /Motiva credibi-

yé netnnit

al

litatis funt evidentia s non autem evidentia funt avgumen-

z« Infidelium : Unde illa bec enervant, non bac illa.

hum

YV.

. Uti Theologus folvit argumenta Infide-

u lia

(acs, n M

lium, fed non evidenter, ita & Infidelis dat folutiones

llai, n p

ad motiva credibilitatis, fed non evidentes , ergo vie

argumentorum utrinque par eft. R. .So/utiones Znfide-

tndus, qu

N

l

lium funt frivole & frigide, üt vonflat aliunde : INoffra

eidtum, A

.7

conformantur vtbus & ordini drvino, fufeutantur certi-

uudine fidei c fignis aliis » Cc.

V. Moüvaprz-

alfoltum d

Qupd ndetuni

cipua, quz de Incarnatione; feu Chrifto afferuntur non

vl i

habentur aliunde; nifi ex hiftorià Evangelici, fed de

hác Genrilis dubitat, a&non fit conficta , ergo nonfa-

Thbycvatcn

cit credibilitatem evidentem. R. Moriva illa non fu-

Vydilini,

anuntur ex fola bifloria Evangelicá, fed varia funt, &

! um aTj

l!

eradantur in Tratt,de Fide, 2. Ypf fcriptores Evange-

lici probantur Gentilibus fide digniffimi; quia vitam

tss

Chrifti fcripferunt; non üt rem dudumaut clam , fed

M itsin

à: recens & palam factam in mediá Jerofolymá ; non

Vil

gira-

i

Ts y

EXISTENTIA INCARNATIONIS.

15

^ij DN

£niracula folüm , fed & probra, cruciatus, & mortem

WM! iPl lm.»:

k

£urpiffimam Ícripferunt ; illorum geftorum varicinia

lj V u j

L

]w

jam dudum antt à Prophetis erant prænunþiata; &c.

Piden cij

&cC.

Toriam, fed.

THEOREMA

II.

1:3:1 Dylleris, D

/

Judao oflenditur ex Genefis 44. v. 1o.

V M r

Atriarcha Jacob 1. c. ita vaticinatur : n auferetut

Arin rl /Wf"

WH D

feeptrum de

.

-juda , nec Dux de femore ejus, donec vt«

Vlünatittos

piat, qui mittendus efl, & ipfe eri

t expetlatio Gentium.

p ff d

Ex quo fic difcurrimus.

I. Ablatum eff Sce-

lat t li«

perum à juda ,

five per Judam intelligas gentem ju-

3pololaen

daorum, five ttibum Juda pracise , fr

ve dignitatem

Judices If-

i,enlacom

regiam , five primatum inter Principes &

U 717

raél; nec enimà tempore Herodis ulli amplius eorum

V jat p

collatum eft regimen ,

nec tefte Jofepho manfit in tri-

ac brevi poft Judzi errá-

TTTE

bu Juda primatus Judicum ;

u Infdee

runt femper in orbe vagi;

nullius juris , nullius pote-

fine

j;daltsones

ftatis, fine Rege, fine Principe,; fin£ Sacrificio ,

Altari, fint Ephod ; fine Teraphim ; ergo venit Mit-

itts; equ i

du nf

tendus , quo nomine Scriptura Meffiam defignat.

Xr.

Hoc Vaticinium à Judzis nequit dici Con-

ind: N

non minus eniu

ditionatum, JVifivecefferint à lege Dei s

fijeatm iv

romiffiones

alie de Meffia,

V, Menpe

abfolutum eft, quàm

uód nafciturus fit ex

emine Abrahz , ex familià Da-

f -

It

vid , in Bethlehem ; quas credunt abfolutas.

agl ET

1n hoc vaticinio per Sceptrum à Judais neqtüt intelligi

ja, «

Virga affliction

is, feu tyrannica, oppre[Jionis 5 uti enim

fis m j

DDux non notat Tyrannum , qui

virgis cadat Judaos ,

il TL

ita nec Scept

im Virgam illam : Dein Jacob meritu-

iores DP

E

fuis; & maxi-

tiens & benédicens faufta precatur filiis

lii qi^

mt Judz ; quia Prophetiam de Judá fic inchoat : 7ud4

m

ic0^

ge laudabunt fraires tui , manus tuain eervicibus inim

4

7u

u'z]exofolï*;:

16

THEOREMA II THESIS II.

g

eum tuorum» adorabunt te Filia Patris tui.

Ivt

n of rr.',:,qp

l

Necin hoc Vaticinio prepter duplicem fignifiationem voa

u^

q, CU

cis Silób, Meffiz feu Mittendo fubftitui à Judzis poteft

!

urbs Silo, in quá David un&us eft in Regem ; nihil

j n

4

j

il

TT

enim hujus prophetiz convenit urbi Silo; non hzc,

[W i IU

fed Meffias expectado Gentium eft,

V. De-

ml

j

mum in hoc Vaticinio particula Hádh, non fignificat

ltm.z::fmdcm

figini g

Dum, Quando , Poflquam, ita üt fenfus fit:: Poffquam

venerit; fed fignificat, Denec, Ufquedums non enim,

ss C

aliam interpretationem ante Chriftum reddebant Rab-

PTO M" f"ï

:'.rgisC. Ducs t

bini, ergo interpretatio hzc nova Judaice contuma-

ciz eft, non veritatis : Przterea fi hec interpretatio

*vl N, Sc

ftaret, Vaticinium illud non notaret determinatum

ao r Du

Ciafhm as am

tempus adventüs Meffiz , fed vagum & indetermina-

tum; quod tamen olim admittebant tum Judzi, cum

Vrl

nonnulli etiam Gentiles; ut propterea aliqui ex adula-

unea.

tione Meffiam dicerent Herodem , alii Vefpafianum,

Dum p

alii Joannem Baptiftam , &c.

guia populum-,

Hac fufius ex Jefcpho

t

ofccpdunt Ali.

Ti c vnd

$.2. Reflexiones Adver[ariz.

ls Judics t

CUm Populus exiret de &gypto, Moyfes & Aaron

,is D. Mi N

ex tribu Levi fcepcru111 & poteftatem politicam fe-

tUt tf

xebant, & poft eos nonnulli Judices ex aliis tribubus,

pimmdi)

ergo hoc vaticinio non promittitur Judz fceptrum uf-

hum C Tr

que ad Meffiam. D.C. Non premittitur fceptrum ali-

T. t

quando , [cilicet in DDavide damdum c poflea continuan-

f.z;if;nplït, t

dum N. 4 morte "facob flatim habendum SubD. Sub na-

a,

qine [altem Ducis & Principis fupremi in.Senatu fupremo

duidicii Ifraelitici IN, Regis femper fupremi C.

IL

TE

Hzc poteftas f

prema:Senatoria & Judiciaria fingitür

lnir]y

gratis. V, Nlumer. 11.16. Dews ad Mi

h

oyfen 4it ; Con-

TAv

D"L

feptuaginta viras de Senieribus Zfragl .. . ut fu-

greng mibi

*

"

fientent

Mp

EXISTENTIA INCARNATIONIS.

Iy

lj ,

LT

ffentent secum onus populi.. Ex 1. Mach. 12.. Epiftola ad

Spartiatas incipit; fonarbas fummus Sacerdos & Senio-

Dï?m 3]'10'115;;

v05; ( Sacerdotes, &c,. Et Philo de Herode ícribic:

&

2 Netm

Synedrin ex domo David delevit , & Annanelum quendam

T l: pl

«tque Synedrin ex profelytis fuffecit.

I1I. Jere-

Y

mias c. 22. de Jechonià ait: Scribe virum iftum fteri-

ä;.þ » ün

flgr'ü

ä;

lem, nec enim de femineejus erit vir, qui fedeat fuper

"l [t: línn

Íolium David , & poteftatem habeatultra in Judi , er-

; n &nja

go diu ante Chriftum cefsárat fceptrum Juda, D. A.

Attlbar p

Qui fedeat fuper folium David cum tituloy & majeflate

Julicz u

Regis C. Ducis» vel faltem Principis fuper totam tribum

dac ittytin

Sjuda IN.. Sic Zorobabel Jechoniz ex Salathiele filio

It detminam

IV. Ante

nepos dicitur Dux Juda. | 4ggei 1.

LL Indermie

Chriftum ultra annos 1 60, reenarunt Machabzi , fed

m Jadziy nm

hi erant ex tribu Levi, non Juda, ergo diu ante abla-

chadu!a-

tumerat fÍceptrum. R. 1. $i zntelligas inditto V/aticinia

AQUARUT,

JDucem , feu Principemprimum inter Principes Ifrael , qui

ksehfnlo

judicet. populum , argumentum eft. inefficax , t colligitur

ex citatis verbis Philonis Qv ex 7ufefho » qui l. 14. Antiq.

Fjudaic. «. 17, 4it : Herodes regnum adeptus omnes

þïif.

illos Judices, & Regem (Hircanum) fuftulit. 2. Cum

lyis t hm

aliis D. Mi, INen erant ex tribu Cuda fecundum genus

m Pohuczmïc-

enaternum » üt fuse offendit Baronius IN. fecundim genus

dj o

patermum Sub D, per adoptionem IN pev naturalem de[cen-

udz(&cg::um ll«

dentiam C. Tribus Juda reliquos, & praprimis filios

Levi ex captivitate reverfos in tribum Juda adoptavit

iv fl

;apu QUi

& adícripfit, ut eo tempore omnis populus de Tribu

Juda diceretur.

y ii fupmy»'y,

THEOREMA JHIHI.

y C

|

Item ex Danielis 9. v. 22. 65 feqq.

uicana d

Mpf

Aticinium Danielis, utpote longius, ex ipfo Pro-

codem nos breviter obfervas

i fl

'l*!

4* phetá hic lcgg: Ex

pus,

[

a

Y s

/

qua

18

*STHEOREMA III.

THESIS IT.

hull fl

mus.

L Ufque 4d Chriflum Ducem bebdomades

t Ü

slul'ïW

fipiem » & bebdomades fexaginta due evunt. v. 2.5. Sed

»

^ Jf J

ps.ï

if U

hz jam dudum pratericrunt, five intelligas juxta Scri«

!uf i

prure phrafm hebdomades dierum, àt fumuntur Le-

at

g

h&bh

( i

vit. 23. V. 15. five annorum , üt fumuntur Levit. 2$.

ia

v. 8. alie autem in Scripturis non notantur; nec cre»

"n

Qu )

dibile eft alias intellexile Angelum , qui alloquebatur

li

Hebraum, ut eum doceret definitum tempus Chrifti

ial

j Rabu

venturl.

II. Propheta feptuaginta bebdomades

yg;'lemmm;

diflinguit im tres claffes» feupartes s Ícilicecin hebdoma-

$1

des feptcm, &in fcxaginca duas, & in unam , quam

Qu

dimidiatam dicitv.27. Hác divifione defignantur res

D.

inügniores : Hebdomades uimirum feptem , Íeu Anni 49.

ï

Eixdcï

d lbenm

continent tempus , quo non folüm moenia , fed etiant

snelieM

)

látez, domus, & propugnacula civitatis pcrfc&a

funt : Hebdomades fexaginta due notant tempus inter-

t it, d

medium ufque ad baptifmum Chrifti , & initium pre-

D i

dicationis : Hebdomas una , fed dimidiata notat tempus

tenprdim.

""s

Pradicationis, Paffionem ac-Mortem Chrifti.

i nt ls

Notat etiam Propheta initium hebdomadum : Zb exi-

K Orfug]

zu fermonis, ut iterum edificetur Cferufalem, ufque ad

tuis icumi

Chriflum Ducem bebdomades feptem , &c. ibid. h. e. ab

je: Hic um

exitu Edicti , quo Artaxerxes Longimanus faciebat Ju-

p d u

II

dzis poteftatem rezdificandi Jerufalem, & vemplum:

hi

En initium! inde finem numera: erudite manuducet

tUt rfre

Petavius.

III. Notat & finem completarum

Wt 4 [

hebdomadum: Er poff bebdomadas fexaginta duas occi-

Ml drtur

detur Chriflus , & mon erit ejus Populus, quieum negatu-

nj Mi

Tusefl. v. 26. En! fignum primum finis Hhjfss eftocci-

Pl*il:*xmmc[h |

fio Chrifti, & clades Populi fuüi, qui ChrifBtm nega-

IV.

'gafhömüs h

bit: Quam cladem utique novimus in Juda.-

UCC t n

Alterum fignum hujus finis Propheta addit: Et Civi-

qQen-

Mu ;Eq;;,,"w ;

vatem. G- Sanduarium di[ipabit P

^

:

o?ulus eum Duce

$iT &o

MLLUT

THESS

19

EXISTENTIA INCARNAfIONIS.

j Du m

lts

guro , C finis ejus vaflitas. v. 26.. Ymplebaturidin Ro-

snanis fub Duce Tito funditus Jerofolymam vaftanti-

"itlirs i

bus. Lem: Deficiet faerifiium Q boflia. v. 27. Que

1 ü lum

fane defecére , cum nec templum amplius , nec altare

At [j

habeant: Et ideo huc reducitur illud Malach. 1. 10.

VOU neco

Demum Ujque ad confummationem c finem per[evera-

.".,gm!loqucbz

bit defolatio: Qu uti jam feptendecim fxculis ftetit;

mtempusCori

ita & deinceps ftabitufque ad confummationem; quia

Mf leonud

Verbum Domini manet in eternum.

ditntedome

$.2. Reflexiones -Adver[arie.

n qu)

n dimatg

D

Aniel eo tempore non rogabat adventum Mcmz,

yim n

fed liberationem Populi fui , ergo hoc vaticinium

Íd

u

t

nenayl

noneítde Meffià, R. Licétnon rogarit hujus adventum,

at p

liberaliffrmus tamen Deus Virobuic defiderrum eum ape-

;v.ztcmpusimcr-

vire voluit , üt textus oflendit : [mo idem utpote Propheta

u P[ï

liberationem Populi fui fpiritualem magis rogabat» quam

n

Atcmpll!

temporalem.

II. Chriftus & Apoftoli nufquam

Ij

li

ufi funt his prophetiis, ut probarent veniffe Meffiam.

,

dm: o«

R. Chriflus & Apoffoli non omnes » fed tempori & pev fonis

emagis accommodatas afferebant probationes adventás Me[-

(um, t d

li heo

fi« : Hác autem. utique exacerba[fent "judeos oftendendo

amsde]

proximam C urbis C templi & gentis. defolationem.

m p

Ill.

Ipfi Chriftiani non conveniunt inter fe de

ii d

initio & fine hebdomadum , ergo nihil ex hocloco con-

vincitur. A. Licet modica fit differentia Autborum ; tt-

m p

siet tamen certum » bas bebdomadas effluxiffe, adeóque Me[-

aj du

IV. Om-

; t

fiam veniffe , de quo tota difceptatio eft.

Ds

cüe('ir

ninoincertum eft, an Angclus & ex eo Daniel intelli-

:

Y

gat hebdomadas Annorum, an Olympiadum, an Jubi-

T

,m]u(h.

lzorum, an Seculorum. R. Diximus éx ufitatá Strie

pture phrafi intelligi bebdomades annorum , quod confirma-

u ukht

"

facrif-

T IU

$ur ex dqülatiar;g templi & urbis , fime facerdotii,

éioruth,

pl

J

u

20

THEOREM,A IV. THESIS II.

nv p

o^

v.

j

ciorum , c» aliis in eAdem prophetia expre[fis.

v(r'W) -

s 1, u B.

Sed potuit Chriftus ille effe Herodes Agrippa; vel Ti-

w

tus Vefpafianus. R. Hac ultima "Judeorum perfidia in

T i

14 u

TÀ

Meffizm efe : ,4n hi funt Sandlus ille Sandorum, quem

4l

9s

f

m

Dauiel energice bis verbis exprimit? An ab his deleta ef

m

J

(

sniquitas? evc.

VI. Danielv. 24. ait; confum-

jl

w

no

mandam effe pravaricationem , & finem accepturum

M

peccatum 5 fed hec confummatio & fmis non erat;

n 6t

cüm poft Chriftum fuerint peccata , & potiffimüm per-

MY

Qu 1

Íecutiones graviffime Apoftolorum & reliquorum Fi-

A

iu

delium tum per Judxos , tum chl' Gentiles. R. 1. Sux-

joun -LU )

ta Tert. Chryfofl. c Alios in Chriflicidio confummata eft

prevaricatio crefcendo 4d fummum. — .. juxta alios PP.

m!vwrm

nhntt. MW

Confummatum efl , c finem accepit peccatum quoad fatif-

I «(l

(ent

"

factionem condignam pro illo per Chriflum fattam , c quoad

M

li

W

«ctualem exclufionem ab aditu Regni Celorum , nonquoad

«

attualem fui commi[Jionem deinceps continuandam.

VII.

[WN

nn p

suli m d

Ex v.26. Non erit populus ejus , qui eum negaturus

eft; fed Chriftum ufque ad hzc tempora multi negá-

vt t

du

runt. A. jSenfus Textisefl : Populus *judaicus non erit

populus ejus , quia eumnegaturus eft , nec Regem volet; nifí

p la j

r

Cafarem: Hinc ex Ofee .. 'ocanomen ejus , INon popu-

lus meus , &c. " Textus alios explicatos vide apud Inter-

prquoo

ET

PX'C[CS.

Du aj Itpun

ITHEOREMA IV. -

Tngcudrr

líem ex Signis €5' Vaticiniis aliis.

Cufayt u j

L

V.

Eftaret hic oppugnatio Hareticorum circa Incar-

Vaj T d

: nationis myfterium , fed contra hos agemus infe-

[

EU

riüs; Ideo figna nonnulla alia contra Judzos hic an-

necimus.

&

l. Scriptura fígnum adventás Mef-

fis Qs

l:

fisiterum ponit Abrogationem legis Judaicz , & L. N.

Rn q

ET

-

Ts

IXISTENTIA INCARNATIONIS.

21

Mf'Wf- r

$nflitutionem : Ezech. 16. 60. Sjerem.31. 31. Ecce

miöAgUPPä':

dies venients dicit Dominus, €v feriam Domui Ifrael

Mairty yi

JDomui juda fadus novum , non fecundim pattum , quod

V f

pepegi cum Patribus eorum, &rc.. ezgo iniqué Judzi fcane

dalizantur in Chrifto N. L. authore.

Ii. Alte-

:1," Á 454/1;': [/7

2l Corf

um ejía fignum rurfus ponitur Reprobatio Judzorum,

(em aob

& converfio Gentium. Ifaiz 6. Malach. 1. Pf. 21.

n n er

Sap.z. líai. g $. . Ecce teflem populi dedi eum , Ducem

t Püïfïmüm pe:

& Praceptorem Gentibus:. Ecce gentem , quam nefciebas..

m

Sed hzc vocatio manifefta eft, ergo & ejus adventus.

1II.

Aliud ejus frgnum eft Exterminatio Idolo-

i R.L?uv.

J

l

ml

rum:.Zach.i3. /m die ill4 dicit Dominus exercituutms

1 t du

difperdam nomina Idolarum de terrÁ . & nen ultra memo-

zabuntur.

I Qd /4;,,

Sed hac exterminatio eft per Chriftum &

fin, od

ejuslegem à Gentibus acceptatam, ergo & Meffias eft.

hm ugud

IV.

Aliud iterum ejus fignum eff Abrogatio fa-

maa Vl

crificiorum Judaicorum ; Malach. r. 1o. ANom eff

m n

d

QQUrus

enibi voluntas in "vobis, divit Dominus exercituum , . ev

7 ;".;.:Jncgi-

ynunus non fu[cipiam de manu veftrá: Ab ortu enim folia

hi m r

usque ad occafum magnum eft nomen meum in Gentibus, c

$n omni loco facrificatur, &v offertur nomini meo oblatio

Mvf

i ag

anunda.

V. Confpicuum aliud fignum eff Yem-

vt agud Yi

pus quatuor nobiliffimorum Orbis Imperiorum, Dan.

2. 44.. dn diebus autem regnorum illorum . fafcitabit

JDeus celi regnum , quod in eternum non di[fpabitur , &

]

|

[

vegnum ejus alteri populo non tradetur : comminuet autem

€» confumet. unvuer[a vogna bac s. & ipfum flabit in ater-

nir d

um

VI. Alia .Signa funt ex vaticiniis Prophe-

a at

zarum V. T. de venturi Meffiz nativitate ; vità , predi-

catione , miraculis, pafïïonc , morte , & aliis, quein

s

Chrifto ad apicem adimpleta effe, fufiüs oftendit T hyr-

; as Wf,'

fus Gonzalez in Manduc&tione fuá.

V]II. Vati^

g d

;]Q&WJ ü

cinia quedam alia de Regno 7Meffi« Judei craffisim&

w

intels

M

22

THEOREMA I.

THESIS 1iI.

C(N,

l

intelligunt de bonis folàm temporalibus & carnali-

[7]

dnc^,

«j

m lal

bus: Nec diftinguunt duplicem ejus Adventum ad

u

dami

2m4

N

falvandum & judicandum , &c. Ex quibus folves Re-

flexiones Adverfarias.

IT d

"

(l Fh

b]]

IT

u

THESIS Ill.

[«

a

um C

em ?Oïl

Convenientia Incarnationis,

li

Wj adüx

THEOREMA I.

:cm yw.tl'

i

d ;mmïmr.

Incarnatio Conveniens fuit Deo.

jntus Q

Onveniens hic nobis dicitur id,

uod non folàm i I

é

fieri non rcpugnat » aut dedecet H

ed etiam Divinz

qu a

Sapientie , Bonitati , & ordinatflima Inclinationi

g, hst

confentaneum eft:. Inde ftatuimus.

I. Incar-

" k&rgt&i&i&m

J pl chims

natio comvenit ordinati[[ime Dei Inclinationi $ ficut enim

bono convenit communicatio fui, ita Summo Bono . (iuDusty

íui communicatio fumma poffibilis, fed hzc fit per

"Donias r

Incarnationem fumme, fcilicet in ipfo eífe entitativo

qem efechz !

Dei, ergo.

II. Convenit eadem /apienti(Jima

fs hoc z

Fini Deioperanti adextras hic namque.eft manifefta-

d eg.

tio dignitatis, excellentiz ; & perfectionum Divina-

fl

rum, quibus reddatur creaturiszftimabilis , laudabi-

lis, amabilis; fed Incarnatio eft opus; in-quo maxi-

(leomenens

m& relucent Divinz perfectiones; Sápientia, Omni«

"d'inaenen

potentia, Juftitia, Mifericordia, Amor.

III.

Wt l/l pf

Inde ipía maxim? conmveniens efl Amori Dei $. amoris

ln totig r

enim proprium eftunire & conjungere fecum reamae

Átin T.

tá, fed hzc unio eft (ant maxima,.per quam Deus fit

ij

7

1 Qu

"

"m

*

homo, & homoDeus: Ideo ex Joan.3. .Sic Deus di-

dl

SRLTAUI) f

lexit mundum , ut filium fuum unigenitum daret.,

IV.

Ug D

Similiter fumma, que inde elnett, comvenit Mifericor-

diés

Vi N

E

]

21j

CONVENIENTIA INCARNATIONIS.

rlb

die; cüm enim miferi effemus , mifertus eft noftri , &&

d C]u.g Adrc-j

eruit nos de lacu miferiz , & de luto fxcis; Hinc Ex-

& 9wa fol.

clamatS. Leo Serm. 4. de Nativ.. n novi([imis temperi-

bus omnem abundantiam folite benignitatis exce[[it » quan-

do in Chriffo ipía ad peccatores IVlifericordia, ipfa ad er«

vantes Veritas , ip[aadmortuos Vita defcendit.

V.

[]

Convenit demum &* 4liis Perfectionibus Dei :

Sfuflities

MLtyj,

nam Deus eum pofuit: propitiationcm per fidem in

fanguine iftius ad oftenfionem Juftitiz : Omniþotmtia P

ID

fecit enim potentiam in brachio fuo , efficiendo ne«

xum remotiffimorum exxremorum , Dei & hominis:z

fui D.

SSapientie 5 cujus opus, nifi fides credat, Íermo non

Qu of

explicat.

Vl. Nec difcemvenit ejus. Infinitatis

bdeian a

uia ütobfervat D. Bonav. Infinita potentia , fapien-

az ht

tia, bonitas debet fe perfe&te manifeftare ; fed non

[ fnce E

poteft fe perfecte maniteftare , nifi per effe&um aliquo

£ ienim :

modo infinitum ; nihil autem eftinfinitum a&u, nifi

lm Bono F

folus Deus, ergo ut Divinz potentiz ; fa.pienciæ, &

lll t pet

bonitatis Infinitas manifeftaretur, conveniens fuit, ali-

Vf ettatvo

uem effectum fieri, cui attribuerewur, effe Deum;

2 [giniom

r

[

d hoc fa&um fuit, quando Verbum caro factum

-

Ti

eít, ergo.

hm D

gl a

$. 2. Reflexiones Adverfarie.

Iconveniens eft Deo Incarnari , ergo non incarnari

j hqp n

eft inconveniens ; fed fequela fallit.' D. Ma. .Si

!IPRW: n«

Il

J

corveniens eft pev nece[Jitatem vel exigentiam connatura-

j Drs tmbdd

dem C. tantim. per inclinationem moralem liberam IN.

um r

"Agenti libero fape utrumque. contradictorium conveniens

€ji.

.

uod, convenit Deo, ei neceífarium

k um Des?

eft, fed Incarnatio non eft neceffaria Deo, ergo nec

m

conveniens eft. D. Ma. Quod comvenit Deo, t adus

pint.

eonforttis IN ht e[fentiale pradicatum vvel proprittas cone

| ' M[f* l

Vertis

h

iM

oX

"

24.

THEOREMA I.

THESIS 1lf.

jl

[

'uertäbili: C

HI. Deus utpot& perfe&iffimus

ab zterno habuit omne bonum fibi conveniens, íed

(nh

4'("

nonhabebatIncarnationem. D. Ma. Omne bonum in-

t QU

C. extrinfecum ». qualis eft gloria IDei potiffamitm. ade-

CO

euens per incavnationem IN.

IV. Convenientiffi-

hat

mum eft , ut Deus, quifumma bonitas & felicitas eft,

[

maneat, ficut ab eterno fuit, fed non fuit unitus car«

dii

l

j

p t

ni, ergo. D. MMa. Ut fic maneat quoad intrinfeca C.

I

, um

quoad smodum fe babendi ad extrinfeca imutabilia Sub.D.

-,.,.

ita ut Deo etiam comveniens fuerit ejus contradidtorium C.

a

j

vt

ito ur non fuerit IN.

V: Difconvenit omnino Ma-

-5gxa'um»la*3

jeftatem infinitam Dei exinaniri , fed id fit per Incarna-

" limdnem g

tionem, ad Philipp. 2. D. Ma. Exinaniri eam fecundim

,ädm 1 bm, )

ff

feipf/am C. fecundim apparentiam , mafe[latem nec amita

yi.mquf |

"

zendo , nec deprimendo , fed ob alti[Jimos fines fub carne ve-

AEASINUCICCIUTO

N

Jando JN.

VI. Difconvenit fapientie Divinz

z o dv

rem pretiofiffimam prodigere pro re viliffimá , fcu

"t'ï'xl"ulnlNlm!.N*,'.'.T«

vitam Chrifti pro homine. D. .5; vecuperatio vei "vuilio-

/;'errimzepecc;:w

vis fit. finis ultimatus C. fi non fit N.. Nel D. Si vita À

xge Sicerdti

enorte ab[orbeatur , & vincatur C. fimoriendo mortem vin-

dm fadtifica

eat , immortalis vefurgat , & valde augeat gloriam Dei,

I:zChrüh hum

que pretiofior eff omni vità creatá N.

VII. ;Di-

Bs manyris, da

Ícohvenit fapientiz Divinz intendere finem , qui lon-

3ett6, & adony

F»]

o

e vilior eft mediis ad eum affequcndum ordinatis,

t Cirf l)

fed falus noftra ceu finis eft vilior Incarnatione ceu

le?D; üti Q

medio. D. Ma. nutendere finem ultimatum C. non ulti-

à Bs menfren

matum - AN.

VIHI. Difconvenit Juftitie Dei,

G g. 4

exigere fatisfa&tionem ab innocente , non à nocenti«

WT.*'Q?V

E

bus; fed Incarnatio ordinata eft, ut fatisfaceret inno-

!

lffi'm l

cens. D. Ma. Siinnocens J[pamtegià factus eft. fidejuffor,

At Obicl

& caufam nocentis non . polentis [atisfacere fufcepit IN..

(b

WIQ

fevus C.. Ipfe enim languores moftros tulit , Q oblatus effs

m

" Anes |

L

quia ipfe ueluit. 1ai. s 5

i

THEO.

l

Ti

CONVENIENTIA INCARNATIONIS.

i

OM pei

THEOREMA Il.

* lii OOnjer,

^/4. Üf M |

Comveniens el 65 Creaturis.

; fiFVf(lïz)/)m,

COnVeniemia ; quzin Deoeft, honeftatis & decena

: h Convm;g;

tiz , in Creaturis infuper ucilitatis & delectabilita«

45& fs

tis elle poteft: Unde ex triplici háe convenientiá con-

iofüj Ui

j

cludimus;

I. Incarnaàuo eft comveniens INNatura

Bu i,

bumane affumptes nil enim eft decentius , utilius, de«

m uj

le&tabilius , quàm creaturam conjungi fuo Creatori,

u

ejus elevationi obedire, elevari ad fupremum dignita:

n um«

tis gradum, ad valorem inexhauftum meritorum , ad

Tidit prtom.

plenitudinem gratiz & gloriz , atqui, er

o

go. Hisacce-

m;';m/mm

thefaurus fa-

t

" dunt alia bona, potentia & miracula,

Mtmiral. pientiz Dei, feffio ad dextram Patris , judiciaria po-

iflayw. teftasin univerfum mundum , & àlia, qua Humanitati

(:.ïm Diis. in Chrifto obvenerünt;

II. Conveniens etiani

ls; fu. eftrotz INamure bumanas per eam enim redempta eft

Vtditi il fervicucapeccati, &innumeris miferiis: Conftituitur

l)iutd regale Sacerdotium, gens fan&ta : Confequitur gra-

mimtmi tiam fanctificantem , virtutes infufas, beatitudinem :

u jrim D InChrifti humanitate dignificatur pre reliquis omni-

V.O« bus naturis, cüm carnem noftram videamus furfum

f gil Íedere, & adorari ab Angelis ; cüm fadti fimus fra«

wunmgs, wres Chrifti, filiiDei; cüm enarrata nobis fit docttina

puuueen celeftis ; cüm omnium virtutum exémplum in Chri-

uml« — fto nobis monftretur & accelfüs facilisad Deum pef

; ii D Chriftum pateat, &c.

IIL Conveniens eft

i emni infuper INatura intelletualis his namque eft Ípe-

Wüeene Clalis & pleniffima materia gaudii, amoris, gratitu

i

m lnis : Hisex edobveniuftt omnia dona gratig & glo-

7

im f

yizz Accepcrum: per eam Caput fümme dignum: Ex

'Mlà habent homines focios beatitudinis fuz , &c.

j o

IV

[

Conveniens eít tori demum Univerfo $ ad

'04]

In LL.Sent,

hujus

-;

[

THESIS III.

26

THEOREMA II.

n a

J

T (,UW

hujus enim completam perfectionem accedit, quàd

H

iC

fÀ"

conítet omnibus rerum ordinibus, nature, gratiz;

m

glorie , & unionishypoftatice ; quód omnia in Chri-

LUA

fto reftaurata fint, que in czlo &in terris funt; quód

um

b

vent

"

omnis gradus naturarum , quz in homine velut Uni-

4 um

verfi compendio continentur, in Humanitate Chrifti

P('

[

dignificetur , elevetur ; quód omnes creaturz eleven-

J

(

Pt

tür ad nobiliorem finem, cüm per elevationem homi-

nis fiant media vel proxima, vel remota ad obtinen-

g t

dam ab homine beatitudinem per Incarnationem re-

fl s

aratam, quze utique elevatio créaturis omnibus eft

ii Qu

3

onorifica, & maximé conveniens.

?

n w fs

T

D

u 1777

$.2. Reflexiones Adver[arie.

sp at (

Atura humana non effet in ftatu naturali , ergo in-

N

"tott P:n'c&mt

de pateretur violentiam , ergo ei difconvenit In-

m dyr

carnatio. D. 4.. I|Non effet in flatunaturali, & tamen

nm.eg*.m,&:

effet in flatu longé meliore ; C digniore C. fecus AIN.

vidyil, u

«$; detur natura» quo ipfa meliüs fit, mon patitur vuio-

ins N.CI

dentiam.

II. Quzvis res phyfica exigit fuas

siptc [

proprietates ; fed fubfiftentia propria eft proprietas,

ergo hanc exigit, ergo. D. /Ma. $i aliqua proprietas

r

III.

sbunde , e nobilis compenfetur IN.. fecus C.

V/nio Verbi eft fupernaturalis refpectu humanitatis ,

Bifo hm

ergo ei conveniens. non eft, ne & ipfa fit fuperna-

&uralis quoad modum entitati contrarium. 32

zatq f

4N'on comvenit illi confiderata pracisà pro conditione nature

l

l

Eg'tiDcJ'SgP

€. fecundim potentiam obedientialem » per quam elevatur

At omy

IV. Incarnauo

d flatum fupernaturalem IN.

f:;i Wil

o

[2

nitatem hominum , ergo illis non convenit.

fuperat di

: Cüm':m&

JD.C. illà fecundum fe fumptis C. per elevationem digni-

v,u!ægüci;qm

ficandu N.

V. Nonconvenit naturz vili & pec-

D Ctiam [m

É

"C

cabili uniri cum Perfoná digniffimá & fanétiffimá-. D.

m

IN

Tittsn

CONVENIENTIA INCARNATIONIS.

^

^

7

'»*äoncm Atl T

ANon comvenit ex debitos feu per modum doni naturaliter

35 fa.

debiti C.ex gratiá, feu t donum pure gratuitum , C fuper-

*: *I"öd Ua

^

naturale IN.

1 terr

i |

"VI. Natura humana per pecca-

tum digna fuit carere Incarnatione, ergo illi non con-

1 M0mine vel

venit. D. C. Ex fuppofitione peccati manfuri C. tollendi

D .

per ipfam fncarnationem N.

Deicrdfure d

VII. Ahgeli per

Incarnationem perdiderunt praeminentiam , ergo non

tnziyem f

convenit omni naturz intellectuali.

D. A. Perdides

044l obti;

Tomginem .

runt bomine manente in flatu inferiore NI. non manente «

ftd elevato per unionem Diyvinitatis C.

VIII. In-

m u

carnatio fuit pluribus occafio ruinz & perditionis , er-

'

go non fuit illis Conveniens. D. A. Per ft» & ex vi

n

ipfius Incarnationis IN.. per accidens, Q ex malitiá ipfa-

vum creaturarum . C.

IX. Inanimatis nullam

utrdd, i

&ment Ie

confert perfectionem. D. Zn- C. extrinfecam , ut ordi-

nentur ad perfecttorem finem N.

X. ExIncarna-

od (* tma

tionegratia, & alia dona obtigerunt üni naturz indi-

n Ls N

viduali, ergo non omni naturz Ípecificz fuit conve-

M /uirur tl«

niens. IN.C. Znde enim in omnes derivatur vel dighifako

Yi g a

vel gratia C falus,

j c(&gmgxïetas,

TT

THEOREMA III.

J

TM

«t humMJUF)

Fatla etiam efl convenienter quoad omnes

circumfLantias.

c ipfa f ign-

U

du

zcunque fiunt, prout ordinavit & difpofuit in-

Q

T d

finita Dei Sapientia, fiunt convenientiflim? ; fed

ipfa Ordinavit omnes circumftantias Incarnationis :

a n

W b

Unde ad nonnullas earum in particulari refle&timus,

I.

sls

Conveniebat, affumi Naturam bumanam pra-

y ii

serit& Angelicá ; quia decuit, ut natura, que peccave-

tat; etiam fatisfaceret pro peccato fuo ad confequen-

nitnztu:zühf"'

sam ejus remiffionem : Etquia peccatum confumma-

juín VN ;

43

cum

m*'

28

THEOREMA 1IH. THESIS 1IL

u

f

"

tum erat in dele&atione carnis, decuit idem elui pet

h

afflictionem fensüs , quä carent Angeli: Et velmaxim&

x

divinam potentiam & fapientiam decuit, ut fordffi-

Mm*m

mus hoftis Diabolus vinceretur per infirmam & fragi-

:

]

!

II.

lem naturam , de quá ipfe detriumphaverat.

weris *

Conveniebat, affumere ex propagine Ade naturam bu-

Q

ananam » quam aliunde formari 5 quia decuit, utis, qui

( $d

offendit ,. fatisfaceret, vel faltem aliquis ex ejus pro-

"i

]

agine; fed cüm nemo alius virtutem fatisfaciendi ha-

3

[

i

m

UUR

eret , nifi natura à Perfonà Divinà affumpta, decuit

eandem ex ejus propaginc affumi.

II. Con-

an

eniebat eandem affumi ex Virgine Matres ut comple-

:

xetur omnis diverfitas generationis humanz ; cüm

k

i

Ü

enim Adam eílet produ&us ex limo fine foeminá & vi«

xo: Evaex viro fine foeminá: Reliqui homines ex utro«

1

aue : Supererat quartus modus , feu homo genitus ex

gu

Y

Xaminá fine viro , qui Chriftus eft.

].V. COn-

y

(

veniebat ratio 7 emporis ; mundi enim initium non con-

Timo eud

u

Ug ; aL

gruebat , ut morbi gravitas, & medii necelfitas inno-

u

[

zeíceret, ut expeteretur à Juftis, prediceretur à Pro-

phetis : Nec congruebat finis , ut tantó uberior foret

;'r (

1on

h

Íructus.

V. Decuit ergo Zncarnationem fieri in

guim m

plenitudine Temporum , & in medio Annorum s quia ut

p o

D. Th. ad Gal. obfervat, homo przvaricator cüm prz-

7777 Qnfi

fumpfiffet de fcientiá & potentià , in Lege Naturz abf-

'E'JEEJIISCIJï,

ue do&trinà legis in graviffimos errores lapfus priüs

convi&tus fuperbiz eft.ex defectu fcientiz , & in Lege

X ]. g

Scriptá impotentiz fuz , ut tantó avidiüs poftea quaz-

Ánye:

[Ui

zeret gratiam. Ideo Habacuc 3. legitur: .Domine opus

A

"u

i

|

us in medio annorum vivifica illud.. Exad Gal.4. Ubi

[2

vyenit plenitudo temporis , mifit Deus filium f(uum , fa&tum

fub lege.

VI. Medium tamen Annorum bic z0t$

AA

sutellige mathematic? & pofitivé , quafi tot faperfint an-

nb

Af .'l[' ;»;;..;';

1

*

THESS n

CONVENIENTIA INCARNATIONIS. Z5

dai il

L'-gch:Eml;:

fii, quot anteceflerunt ; fed intellige Medium morale,

| df[uf[) lii

& negative fumptum quia nec in fine , nec in initio

mundi facta eft.

»'l;nfirmam l

Juferat

$.2. Reflexiones Adver[aris.

!H Á Mp

Onvenientius erat, naturam affumi, qua eft per-

i uj t

-9

fe&tior, Deo magis affinis, fed talis eft Angelica.

16 & OU r

D. Ma. .. $i Incarnatio fecundum fe fpectetur T. velatrve

l

acendih

1

Z

«d finem , qui pro boc ordine vefpiciebat Genus bumanum

D

lIrpa, decut

