Quo patto autem unus pro omnibus pretium exf[olvere po«

(s gutir-

gerat » fi pa[fionem illam puri cujufdam bominis dicamus ?

] Go

M d

$.2. Reflexiones Adver[arie.

reaime:

T yEus poteft homini conferregratiam infinitam , er«

d qua u

go homo poteft infinitam etiam exhibere fatisfa-

ipcarà d

€tionem, fed infinita fatisfadio adxquat offenfam

m;qr m a

mortalem, ergo. 7..4. D.C. Poteff infinitum elicere

imia, utill

fatisfattionem ejufdem ordinis , cujus eft offenfa IN. longe

lm capidbus

inferioris C.. Sic infinite mu[cenon adequant ordinem bu-

inimliatia

qmmanum.

IIL. Homo defacto, in quantum eft

z

andotut-

membrum Chrifti, condie

o

né fatisfacit pro peccato

Mimit:

?

Íuo, ergo creatura abfoluté poteft condign? fatisface-

t lätisfgc"w

re. D. 4. . Satisfacit per fatisfactionem Chrifli , fibi ap-

feexsdtlt

plicatam per Sacramenta, vel acus fupernaturales fecun-

rnü&rcconciüa.n-

ditm promi[[iones dvinas C. per fuam pracise [atisfacio-

4 kectt

nem;» feu actum non babentem vim C efficaciam à fatisfa-

; Ka

&jone Chrifli N.

III. Qui reddit, quod abftulit, fa-

msoütnäii j ;

tisfacit ad xqualitatem , fed creatura per a&um cha-

mmmm- 1

ritatis in alià providentiá independentem à fatisfactio-

ne Chrifti redderet, quod abftulit, fcilicet honorem

iif

extrinfecum , &c. D. Ma. Satisfacit pro injuriá rea-

uX ü æg?;.q

H C. perfonali IN.. Nel Satisfacit pro ablatione àt pracise

;?moms 2»

3. 3

&blae

s

Ya

THEOREMA 1.

THESIS-V.

46

v

"m i

"l

ablatio eft C. üt offenfa efl » & t infert jm d. averfionem

d

MA

N.

B

yjt

ui facit, quantum fatis eft, ut of-

gU ;

fcx;fus rationabiliter deponat odium , iram , & indig-

i

u

E

nationem , fatisfacit ad equalitatem; íed qui ponit

"

n

j

amorem vel contritionem , facit, quantum fatis eft,

p

j

ut Deus offenfus deponat odium & indi

o

enationem , &

:ïg

n

rationabiliter quidem, cüm homo plus praftare non

UL

poffi. D. Ma. . Qui facit» quantum fatis efl, per exbi-

'm u T

bitionem rei «quivalentis , & quantitativó ex fe equalis C.

per pofitionem rei mon quantitativé ex fe equalis , fed fuffi-

" upïa Q

E

eientis tum ex liberali promi[[ione , tum ex applicatis Chri-

Rnentis

4

ffi meritis IN.. Charitas mon eft deletrva peccati ex magni-

ab f

V.

|

V

tudine (ua bonitatis, & «fHmabilitatis mntrinfeca.

qurmuna v

Dilectio Dei eft incompofibilis cum irà & jure offenfi

f

ad vindi&am, ergo illa fatisfacitcondigne. D. 4. Eff

tatimercmea

ancompofibilis ex libevali Dei promi|fione C.. ex intrinfecA

bonitate IN.. Dileilio utpote comver[io actualis tollit aver-

yu&ïw*& Av

um m

WPAU

a

fionem atkualem ex natura fuá , fed non habitualem. Huc

cuhen i2

etiam pertinent Reflexiones quzdam pofitz in Theor.

yotcR, dnu

przc. de A&u Charitatis.

r]" Lal

AUR

q?ïïagis ü

&ve; lf

"

THEOREMA II.

"

materidet

"

i

Hiec Impotentia non eft ex Infinitudine pec-

tlf qui

cAti mortali.

stmaliizinfn

N Tract. de Peccat. negamus infinitudinem peccati

d Tnextedi

intrinfecam : Unde & hic contra Gonet & alios ean-

jl

acedla

dem üt radicem impoffibilis condigna fatisfactionis

um

&]

pure creatz rejicimus.

I. Infinitudo non eff ra-

dl

1 tht

zio impoffibilis condigne farisfadtionu creata s quia offenfa

ordinem quidem fuum fumit à principiis extrinfecis ;

r

M

li

fed gradum malitiz intra hunc ordinem habetà prin-

?

c.igiis, inuinfecis; Unde cüm Principium extrinfecum

N

Hs

ib

SATISFACTIO PUR CREATURA. 45

U

fit Perfona Divina, qua nec cref- nec decreícere po-

jj H Hljtt'

o

teft ; principia veró inuinfeca fint co

o

nitio; affe&us,

)[Jn- l

volitio , quz poffunt crefcere in infinitum ( quod finiti

1

I Q

proprium eft) ideo peccatum in ordine fuperiore & in-

fE[X, ()mmm ;

finito conftitutum retinet finitudinem , ergo ordo , non

ii

UP

infinitudo impotentiam illam facit.

II. Hinc

43 DEgIGre

cum D. Th. in . dift. 20.q. 1.a. 2.. Peceato, prous eft

N

f

effenfa Dei, tribuimus infinitatem ; íed cum addito, quan-

i

t

dam , qua nobis efl extrinfeca Ordinis , C fecundim quid

T 'Lfm

t4lis 5 quia forma per Íe immediate actionem huma-

ii

^i

n

"

nam in ratione offenfz conftituens eft advertentia , feu

Mil

"F

n

cognitio retrahens ab a&ione, & fimul voluntatis de-

liberatio & confenfus adversüs confcientiam hanc;

7177

;/t.

li

terminus veró tantüm extrinfecus eft Deus infinitus;

H at

j ]

AL

fed terminus extrinfecus dare poteft, & dat rationem

u imrinf:f

:4

tantüm extrinfecam Ordinis; quia facit, ut offenfa non

us Ml

poffit effe alior & major: Econtra menfura formalis

vlubtuln, H

tum malitiz, tum offenfz eft cognitio & conícientia re-

j Poxitrm Ths

trahens à peccato , qu fempcr finita eft, & creícere

poteft, adeo ut tanto gravius fit peccatum , quantö

magis confcientia retrahit à peccato ; fileviter retrahit,

]

leve; finullatenus , nullum fit peccatum formale, fed.

materiale tantüm.

III. Exhis Dew offenfus nom

hf

eft forma gravificans Dei offenfam ; tum quia veniale fo-

ret malitiz infinite ; tum quia peccatum quodvis red-

deretur inexcedibile à meritis Chrifti , ficut hzc dici-

fnidempta

Gol d

mus inexcedibilia , cüm eorum forma, vel quafi forma

fit Verbum & Divinitas infinita ; tum denique quia

m l'msiafr;;r

uod gravificat üt cognitum , non graviücat ütforma,

)

gdo

f

-

dütobjectum tantüm, atqui , ergo.

(qutts quia [

anci?iis av

$.2. Reflexiones Adverfarie.

vt

FInicum abfolu& adaquari poteft finito, ergo fe»

clusà

il

jpi :ïï'va

Àa 4

N

48

THEOREMA II.

THESIS v.

g

qu

clusá Incarnatione fic fufficiet fatisfadtio creaturz fia

s

T.

u

nita. D. A. $; unum non deerefcat ex üfdem rationibus,

t

Ü

ex quibus alterum . crefcit C. ft decrefcat IN.

W.

TL

H[?H)] C"u

U dignitas Verbi dienificat omnia opera Chrifti, ita

l

& dignitas Dei videtur gravificare peccata; fed illa

D (U*l D

dignificat infinit?. V. Ma. Dignitas enim. offenfi non

eonfliruit intrinfecé ipfum peccatum » fed fe babet per mo-

"T.

dum objeci, fcu termini extrinfeci, qui mon. denominas

as d

fecundum fuam adaquatam vationem intrinfecam , feu effe

reale, fed. fecundum effe intentionale, &* modum £0gHi-

l

tionis . quo attingitur , üt patet in objeto amoris , C Aliis:

IT

Sed dignitas Verbi influit in opera Chrifli per modum for-

me moraliter intrinfeces d. confequenter fecundum totum

Pi?o[hbälm

qu m

3llud. quod eft . ergo influit infinit?.

II. Unio

finita Verbi non limitat influxum moralem Verbi, er-

Pfüw Al

go nec cognitio finita influxum obje&i infiniti. Difg.

VET

mOrdi

Lict unio fit finita , unit tamen intrinfece Verbum nature,

us hus E

€ facit , ut Perfona Verbi fit forma moralis intrinfecas cr

yrim) at

z m nos

eonfequenter. denominans fecundum fe totam : .Sed pofitá

cognitione objectum non afficit attum , nift extrinfec , me-

quibis,qeà

diaté, d ideo fecundüm proportionem cognitionis.

IV.

slimabitam

vonfiderauhd

Offenfa eft fuperioris ordinis , quia Deus offenfus eft

ordinis fuperioris, ergo & infinita erit, quia eft infi-

jf

nitus. Difp. Ratio ordinis efl denomiuatio extrinfeea, c

fur rf

f«pe defimisur ab objedlo , feu termino extrinfeco : Infini-

.z:*bim// 177

zudo autem fimpliciter talis efl intrinfeca , & petitur à for-

üucdherfrs

maintrin[eca , que Deus non eft,

Ms Qlia pec-

'*:::kzrperaïfm:;

catum eft in füperiore ordine,

debet dari forma , íeu

R3Q acced

;,.

aliquid per modum formz tribuens hanc fupcriorica—

tlhs. it

l

AW

tem, fed folus Deus eft in fuperiore ordine , ergo folus

TO5 vl

Deus eam tribuit, ergo etiam poteft efle forma cribu-

[

Ht

N

ensinfinitatem. D. /Ma. Debet dari forma tribuens banc

ii w

s N

fuperioritatem vatione fua cutitatis pracist , ità up ratione

AT

ILKQ-W.'HS!

fuï

l THEB«

!llt(

SATISFACTIO PURJAE CREATURJE. 49

Mmm [2

L

f & independenter ab alio habeat illam f'aperioritatem N.

"Mj

vAtione objecli & termini , ita ut non entitative & vatione

(

fit. fit im ordine fuperiore , fed comparatvve tantim ad ob-

" OPM Cn

jettum; év ad alias offenfas , que non adaquant offen[am

LW as

Dei C. Cxterüm folus Deus eftin ordine fuperlme en-

'" 2177 p/f,.

iif

Mitgn,

titativeé & ratione flll ; & ratione PCIFC&IOIHS enntatl-

vz : Peccatum autem eft in ordine fdPCLXOlC, nonens

f(., UM 1!(;/771

titative , fed comparative ad alias offenías minores Íe.

L U'

wll! t m,",[gl

H,'f

THEOREMA IlI

M

/w

HMMIV*

Sed ex füperioritate Ordinis.

M i h

mm' ?

enz fatisfactionis creatz Vaf-

I

Mpofïïblhtatcm condi

o

v

/]l L'vf.;'r

quez refundit in debitum carendi auxilio congruo :

ln fedi, e-

Lugo in periculum divini contemptüs: Suarez in fu-

nii Jj

perioritatem Ordinis , cum quo concludimus.

L

ü l EUTTTTM

Radix hujus impoffibilitatis mon eff debitum illud, vel

atrimntfs a

pfrzculum ; quia his fublatis adhuc manert ratio offen-

Íz , manet vilitas creaturz, & Infinitas Dei non coz-

htun : p

iFf t

quabilis , qua augentgravitatem offenfe , & minuunt

Yiffon

lU

zítimabilitatem obfcquu ac fatisfactionis, ergo non

Des ts

confiderato hoc debito , vel periculo alia eft radlx hu-

tit, qia d

jus impoffibilitatis,

II. Hxc lmpofïiblhtas Ye-

pb x t

éliüs petitur ex fuperioritate Ordinis , in quo eft offenfa » &

al M

anferioritate Qrdinis, in quo eff [atisfatlto creata 5 quia

hÜ ('lfnlfnjbl

ob hanc diverfitatem ordinis offenfa cref- & fatisfactio

(&Ula s

decreícit per dienitatem Dei & vilitatem creature , er-

d um $

£o nunquam accedunt ad æquahcatem Unde tanta

eft Dei Majeftas , ut nulla creatura illius contemptrix

shunc lgt

TU 1

habeat fufhicientes vires ad com Penfandum hunc con-

d ede um

temptum » €rgo.

IIi. Hxzc igitur fuperioritas

j füfm""m' '?

Orinis in o potz/f mim fita efl s quod ex rcfpe&u mutuo.

ad vilitatem hominis offendentis , & ad fupremam Dei

-ruumm--

Àa 5

Maje-

b

q&ïämo

THEOREMA III.

"THESIS 'V.

$o

!

T '

Majeftatem contemptam & offenfam plus gravitatis

r W

j5

fit in peccato, quàm aftimabilitatis in quolibet crea-

;,od

j

" PMA

turz obfequio ; quia ex f. d. hec eft natura talium

qutP

"

actuum , ut obfequium minuatur ex vilitate, & pec-

áni

It

W.

catum ex eádem crefcat ad eum ordinem fqpremum,

jid

fupra quem non poffit effe offenfa fuperioris ordinis.

J

n adfqu(

IV.

Hinc obíequia creaturz , /icer infinita, funt

li

" lm?mc&i

quafi mibilum in ratione obfequii vefpectu Dei , utpote ex-

hibita à perfonis comparative viliffimis : Econtra of-

ïL/*a*Ammquoadi

fenfa ab iifdem facta non eft tanquam nihilum, fed

iunN. u ,

tanquam maximum ; cüm viliffimus infurgat adver-

s fi

um n

süs Supremum: Et ideo eft, qubd Scriptura Luc. 1 7.10.

$.

Job. 3 5.7. Sap. 11. 23. maxime attenuet Opera crea-

«ui p

ture etiam juftz, & econtragraviffime ponderet & ex-

j pmf«aæ ]

dl i.

aggeret peccata noftra. Jerem. 2. 12. Ifai. 1. 2. &c.

D

g, D.

Sicut ergo implicat, /4&us naturales etiam

infinitos adequare Meritum a&üs fupernaturalis, 7el

;x'am, stl

Venialia infinita Malitiam peccati mortalis ; ita impli-

fronlnjinl

cat fatisfactionem creatam adzquare offenfam divi-

tillcdriirt

nam in Ordine fupremo conftitutam; cüm ejus afti-

t , D

"

mabilitatem nunquam fuá zftimabilitate adzquet.

,

(f a

[

IN.

N

$.2. Reflexiones Adver[arie.

|ofttonin:

On implicat rem finitam fuperioris ordinis adz-

hss

N

quari per multiplicationem à rebus ordinis infe-

vini au ff

rioris, v. g. multiplicatis furtis fimplicibus malitiam

vtf

facrilegii , a&ibus temperantiz meritum charitatis, ar-

|

.|

|

afnrum,

gento valoremauri. D. A4, IVon implicat adequari rem

Til

Jimitam ordinis infinité fuperioris IN ordinis fuperioru qua-

lifcunque SubD. non implicat adaquari fubinde , e in ii

g

pradicatis, in quibus comveniunt , feu qua utrique funt com-

U

munia C. in omnibus , & preprimis n pradicatis fpecificis,

l

i p

€ diferentialibm IN. $i LdAurum x argentum adaquan-

WM,.

QU

iur

(11

x i

T i,

Lj

SATISFACTIO PURA CREATURZ.

$t

"""am j

Ji

tur in pradicato generico pretii , vAloris » utilitatis & com-

l

as

imodi quead commercia bumana , A&us virutum n capa-

Pa

d D

44

citate inerendi , Peccata in vatione demevendi 5 ed non

wir s?liq!e;i

in differentiá fpecificá ; quia hac eff effentialis » illa efl a-

m UP(

tio finita fecundum omnia , c ideo adaquabilis.

j

PCT0tI qrà

eztm.'

Unio hypoftatica eft fupremi ordinis, fed hac fi effet

AHf IM»/[/ !

inftantanea , adaquaretur vifione beatá perpetuá, er-

go adaquari potcü ordo fuprcmus ab inferiore. D.Mt.

E

thii WPBM

Hiteli

"Adaquaretur quoad bonitatem Unionis intrinfecam d ab-

1 lt

folutam IN.. quoad bonitatem vefpettrvam fubjetli , eà quàd

vi[io perpetua fubjedum faciat magis fentire fuam felici-

M.»'pnmü;:' a

Jà 4

"

zatem quoad durationem C.. [n fatisfaitione nibil efl , quod

^ dl

t od

equari po[[it.

III. Dignitas regia eft fuprema

Ilämä[wndde:&'a

inordine politico ; fed hzcà plebeio infimo lafa poteft

1 Dd

abfolute adequari obfequiis , v. g. quibus fervat Re-

Áf ttyndn tht

gis vitam. D. Ma. Efl fuprema , fed accidentalis & fi-

as J

nita , ut ideo indigeat aliquando operá inferiorum ad con-

arcals; uml

fervandum fe in dignitate , velvità C. eft fuprema c effen-

ze oftnfm du

éialis é infinita , nullius unquam indiga ad þï perpeuuita-

tem IN.. Plebeius, alias inferioris ordinis , quoad boc con-

Y din qu d

bedaqut

flituitur in. altiore quafi ordine, quia eft. fervator Regis,

IV.

Si quis ergó Chrifto ferváffet vitam , fatis-

;'eï[a'riæ.

fecilfet condigne pro offensà Chrifti & Dei , ficut fi ple-

nj ii

beius fervat viram Regi. JDifp. Plebeius fit altioris quafi

vebisornis t

ordinis » quia fit f(alvator && protettor Regis, qui feipfum

molidbs ndiaz

mon poterat falvare : At Chriftu » fivoluiffet » poruiffet vi-

rundactasd

tam fuam fervare.

p :dtqu.ari n

THEOREMA .IV.

rii j d

Wl jubmih V

Unde nec pro Veniali condigne fatisfieri po-

teft. faltem diretfà à purá creaturá.

yutipt

Atisfactionem pro Veniali condignam adm.ittunt

d

O

mulü, vel quia non eft offenía propria, vel quia

wngmwmï

non

g

h

THEOREMA IV. THESIS V.

SHU lxmo

$2

Üs

P

gt

non abjicit dignitatem divinam fecundüm fe totam:

T.

*mnmü :*: il

INos cum Rhodes , & Raynaudo ftatuimus.

00

m

Veniale eff vera & propria offenfa Deis quia vere fit con-

Yi

tra voluntatem , ac prohibitioncm divinam , ergo li-

I

I^

c:tleviter, veré tamen Deus inhonoratur , contemni-

T

Mf

tur , deferitur , quatenus divina lex non fervatur: Si-

o Venl

cut ergo veniale eft peccatum proprium , & fatisfactio

pro eo eft proprias ita & veniale eft offenfa propria ,

u M

qualem fupponit fatisfactio propria.

II. Unde

r

L

ob fuperioritatem Ordinis neque juflus pro offensa levi; feu

;mlmgmiwifiw

veniali (atisfacere poteft condigné s quia etiam in Veniali

lm

offenditur excellentia períona infinite , & fatisfa&tio

ponitur à perfoná finitá, adeóque infinite diftante à

a ahimafn

[ (

Deo infinite digno , ergo fatisfa&tio propter diftantiam

o m;lww

hancnon afï'cquitur eam zftimabilitatem in genere fa-

um l)

tisfactionis , quam Veniale habet in genere offenfz.

UT

IiI.

at Qu C

Nec obftat, quód. Veniale non abjiciat di-

gmtatem dvvinam fecundüm f& totam ; quia licet bonitas

quiiDuta

divina non abjiciatur fecundüm fe totam , ab jicitur ta«

u gon.

wamicdee

men tota illa prohibitio , qux prohibet hoc peccatums

leve: Unde licet Veniale fit leve relat& ad mortale, &

f D um

ad amicitiam Dei, quam non dirimit, vere tamen &

Cs

reipsá non eft quid leverelat&ad Deum, cui fitirreve-

« pf nj

rentia; & exhibetur inobedientia, licet fit infinite ama-

JHomojufire

bilis, fupremus Dominus, mifericors Pater , feverus

jmprau,.

Judex, pollens majeftate fuper omnes verendá: Ex

i t at

quibus obfequium creaturz eftquid leviffimum ob in-

v

!

if

finitam diftantiam , & ob actiones noftras Deo aliunde

[

fj

j

ÜT Y

hd

debitas ex innumeris titulis , ergo nunquam erit con-

]

V Df

IV.

L

H

dignitas obfequii in ratione fatisfactionis.

lm

J

Nihilominus admittimus fatisfatlionem indiredlam s quia.

licet Deo non poffit à creaturá. exhiberi obíequium

M

T

&quale ipfioffenfz ; in quo confiftit fatisfactio directa ;

ii

t

Potcft

T

SATISFACTIO PURAE CREATUR &

53

Tfwadum |

" d[lllpl ls

poteft tamen creatura promereri condigne illud , cui

annexa eft condonatio offenfz Vemahs, Ícilicet gra-

Aj (IUHtrc

tiam &

[o]

oloriam ;

ergo indirecte noxam vemalcm de-

n q

lendo fatisfaciet homo reus

BU n

Ut rv

$.2. Reflexiones Adver[aria.

T

üüthw

S

Inequit pro Veniali fatisfieri, ergoVeniale eritequa-

AU r

le Mortali, & paenam merebitur xternam. D. A.

" Und

$1 nequit fatisfieri mec in-nec directo C. diredlé tantàm N.

"i

(ff

hii

Directe fatisfit ; ff injuria compen(atur per attum equiva-

j

Jult

ini

lentem gravitati ejus : Indire&te facishit ; ff mon fatisfit qui-

g, t

ul

dem adaquate pro offeusa , nibilominus tamen alzquzd ,nerzto

] M j

condigno obtinetur , cui annexa eft venia.

ii

Vr dintim

veniale non poffit condigne & directe compenfam , et-

n pewe f

go noneritleve. D. Seq ANon erit leve in fe , c abfo-

tefe Ofteniz,

lute, fu. potis comparatiuà ad bouitatem C* dignitatem

n dj d

anfinitam Dei C. comparatiué ad mortale IN... Levenon eff

a lictbonr

quod 4 Deo tam graviter punitur , c quod eft majis omni

1 4j C

salo pona.

III. Lex amicitiz requirit, ut in-

ter amicos offeníz leves aliis obfequus compenfari poi-

hp

m &

fint.. D. Znter amicos , inter qios non intercedit diflantias

v um d

( inequalitas dignitatis infinita. C. f intercedat Sub D. ut

pofint compen[ari (altem in- C. diredle AIN.

TV

y Ut

qnmytean

Homo juftus poteft (atisfacere pro poená venialis, er

go

5

Datr,lenis

etiam pro culpà. .Difp. Jn fatisfattiane pro culpá refpi-

st K

citur perfona fatisfaciens , & quxta illias dignitatem «t

matur fatisfatlio s fed in folutione pene non refpicitur per-

mmumo l r

yDo du d

fona ; fed aqualitas vei ad. vem , vel woluntas punientis.

V.

Paena proportionatur culpe. D. Proportio-

"

n o ,

n

in

»

ne condignitatis IN. non condignitatis C.. Deus enim fem-

per punit. infra condzenum.

VI. Acuscharitatis

a C

v obl

u

|

pexfe&xus hominem convertit ad Deum, quim Ve-

aöhW

niale à Deo avertit; ergo ille condigne fatisfacit. D.A£

[4

Á i

Perfe«

il

n

»

)7

V

THEOREMA 1.

THESIS VI.

AY)

Perfetlis comvertit in vatione meriti, (v veffitutionis C.

»

"

T

invatione [atisfactionis propter perfona offenfa dignitatem.

í 1$flf

,l

u)

N.

VII. Charitas meretur augmentum gra-

"

f

tiz & gloriz ; Veniale non meretur illius privationem,

g

ergo illius zftimabilitas eft major,; quàm hujus offen-

quo

j ag

4

fio. D. C. In ratione fatisfattionis efl major IN inratio-

" ia Üf

ne meriti C.. Satisfaciens femper manet infinità vilis , ergo

j

infufficiens ad [atisfaciendum condigne pro offensá Ordinis

fupremi & infiniti.

]

?

j

,vj": u mmwt

*

I

zi

Y

IHMESIS VE

[

nii

N

N OE

:

Satisfactio Chrifli.

fyuam

It

"m

THEOREMA:L

f«l

(l

"

p d

"Opera Chrifli Satisfacloria, &5 AMeritoria

funt valoris infiniti.

'.Ix?tüh m T.LT

tim dittar

[ On feparamus à Satisfactione Meritum , quia utri«

sfnium d

ufque eadem eft ratio quoad valorem , eftimabi-

i fintam t

litatem , & pretium: Imó idem actus poteft effe Me-

n ;evfonä, Q

zitum;n quantum ordinatur ad obtinendum prazmium;

d

& Satisfatio, in quantum ordinatur ad placandum

Deum offenfum , & ad delendam offenfam: Unde de

;gsmm. &e

assf (

his generaliter concludimus.

I. Chriftus fatis-

ddercimondhz

, fteit pro peccatis noflriss quiaad Eph. 1.7.. In Chrifto

« m er n

babemus redemptionem per [anguinem ejus, remi[[ionem pec-

wlhlínias

catorim. Y.Tim. 2.6. Dedit redemptionem femetipfum

I2l

proomnibus, &c. In quibus Redemptio fatisfa&tionem

fignificat, üt colligitur ex Hebr. 1o. Zmpoffibile eff, fan-

r

OX

"

w

guine taurorum C bircorum aufferri peccatas ideo ingrediens

AX

mundum dicit... Eccevenio...in quá voluntate fantifi-

lälSübD.W.'ül&lV,

€ati fumus pev oblationem corporis $EU. Chrifli femet.

Wi(fi L iï:*:lff P

w

II. Chri-

EW w

- SATISFACTIO CHRISTI.

$$

wuöüübna

TI.

Chriftus ver? & proprio ; feu merito ac opere

J "/f"lfi dlg

fetisfecit pro peccatis noffris , non metaphorice tantüm » feu

LA

exemplo aut confilio , t Sociniani loquunturs quia ex D.

[ IUS r i

Hier. inc. 3. ad Gal. Ille proprit redimere ac fatisfa-

'methü

cere dicitur , qui verum ac proprium pretum folvits

Puir [

pretii enim accurata perfolutio veram fatisfactionem

M

fonat; fedex 1. Cor. 20. Empti fumus pretio magno;

*

Vf

&c.

III. Hzc Chrifli fatisfacio efl valoris in-

finitis ut enim infrà Chrifti Humanitatem dicimus in-

finitt fan&tam , ita & hic Satisfactionem Chrifti dici-

J

mus infinite dignam ; quia períona, que poteft opus

infinitt dignificare, refundit etiam in opus illud infi-

!

f

nitatem , f1 nil fiv, quod limitet, aut impediat hanc

refufionem ; fed in fatisfa&tione Chrifti non eft impe-

]

dimentum tale; ficut enim nihil impedire poteft, quo

'/Hwitoria

minüs ipía fit actio Dei - Hominis, ita nec quidquam

j

impedit, quo minüs ipfa in genere moris fit infinita;

cüm dignificetur à perfoná infinità, qua fe fuámque

tm, quiut

infinitam dignitatem communicat.

IV. Ean-

E

dem Znfinitatem tribuimus Meritis. Chrifli 5 ex eádem

pf

enim períoná, quz Satisfactionem dignificat, digni-

Xumpretuty

ficatur & Meritum: Hinc Clemens VI. Extrav. Uni-

al ?'mn&um

enitus. de Paen. & Remiff. cumulum meritorum ac

pnfan: Undtd

fatisfa&ionum Chrifti appellat Zfmnitum T befaurum,

[:

]. Cs t

i

fed certe nonob numerum , qui finitus eft , ergo ob va-

. lQ

lorem ex Unione cum Verbo, càm aliunde peti ne-

queat illa Infinitas.

,,,nmifponempzc-

ia [f

$.2. Reflexiones Adver[aris.

Md

Mnis actio Chrifti eft finitze entitatis, ergo & fini-

s

O

te bonitatis. D. C. FinitebonitatiY phyfica C. mora-

ii

lis Sub. D. moralis per[onalis , qua petitur ex eflimabilitate

jvl

fundatá in dignitate per[ona operantis » C efl rejpettus ope-

Tt6

B dm[f

ntl

ii

MA

$6

THEOREMA I

THESIS VI.

M

?is 4d operantem perfonam IN.. moralis objettvua , qua eft

qu C

m

"u

vefpetlus ad objeckum formale motroum , c Ad tendentiam

Bo "

in objectum» r Ad. alias circumflantias , qua conflituunt

eperationem in certà [pecie virtutis C. Caverim bonitas

Ti

etiam moralis obje&tiva habet fe per modum fübjecti ;

Valor autem per[onalis per modum forma , * ideo fuppa-

]

1

Ü

W

ait bonitatem illam moralem.

II. Subje&um fi-

' s hund

nitum non eftcapax formz infinitz , fed opera Chrifti

funtfubjectum finitum. D. Ma. Forme infinitephyfica

m fa?fj

A r o

phyfice recipienda C. moralis , vel purà terminantis IN...Illa

limitatur 4 fubjecio finito , vel quia ex eo deberet poffe educis

i

N

«

€» in €o pracontineri , vel (altem quia in illo deberet tecipis

quidquid autem recipitur, per modum vecipientis recipitur.

i U

III.

"

[

Siad effectum concurrant principium fini-

tum & infinitum, effectus eft finitus. D. .$: concur-

Lj

Y

vunt effeciive C. formaliter IN.. Unde efl Difp. Caufa ef-

"t

a

VN

ficiens non applicatur ad caufandum, ut ipía per íe

N

N

ipfam debeat conftituere effectum, fed conftituitgr per

XCTÀ, 1

u

formam produ&tam ; Unde infinitudo cauíx efficien-

Veroo, t

tis non infert infinitudinem aliquam effectás : .$e4 for-

&5 non

qma » vel quafi forma ita applicatur unitvué , ut per feipfam

Mu

perficiat fubjettum , c effectum formalem con[lituat ; unde.

: [di

414

IV'

fiinfinita efb tribuit infinitudinem fubjetto capaci.

» moral»

Spiritus San&us non dignificat a&tus fupernaturales

!5 [X 0f6

U0

juíti infinite , licét fit cauía principalis per gratiam, er-

t Q

goàpari JDsfp. Jpfe mon eft perfona illos actus per natu-

ram fibi unitam eliciens , C fuo nomine Deo exbibens , ficue

V. Sifatisfactio Chri-

Perfona Verhi in Chriflo.

2

d

fti eftinfinita , ergo tantàüm placet Deo; quantüm ipfe

Ldi

Deus, & a&us increati. D. $i confideretur quoad prin-

eipium fui dignificatroum , quod eft Per(onalitas Verbi C.

[

W

ym

quoad bonitatem fuam entitativams it efl attus talis vir-

n

Eutis IN.

hi

VI. SiVerbum eam dignificat infinite;

U

"7

ergo

LIUN

LU

hii 1((8

SATISFACTIO CHRISTI.

$7

MU

ergo Chriftus quà Deus fatisfecit. . R. .Satüfecit quà

Mu

fh m';l

Homo-Deus , veduplicando fupra bominem àt principium

UC rl

Quo, & P'erbum À principium Quod.

lï:

Ftiin (j

THEOREMA II.

! Tu, Ü Wä/n

Ll

Fac infinitudo efl ex dipnitate Verbi per na-

Id C

n

turam bumanam fibi unitam operantis.

01775

Nfinitudinem fatisfactionis Chrifti derivat Coningk

m V

ex infinitate rei oblatz, feu vitá Chrifti , quz ex con-

«f:u&&a:r;Wu;A

junctione ad Verbum eft infinitz zftimationis : Aliiex

gumamumngi

influxu phy(ico Verbi: Suarez ex infinitate perfona fa-

W/rpmmmiplm

tisfacientis: Cum quo dicimus.

I. Radix hu-

tarjis

s 2 fitgr.

jus infinitatis non eff res oblata , vel influxus phyficus Ver-

bi ; Deipara enim non exercebat opus infiniti valoris

Aj Cal d-

in templo offerendo Filium Patri aterno: Influxus au-

T

tem Phy[ïcus eft effe&tivus ad extra ; fed operatio ad

.I

-Jconiïimiqupc:

extra, fi à noftrá fententiá recedas, non eft fpecialis

j culz efca-

Verbo , fed communis toti Trinitati, ere

[o)

o tota Trini«

f df

tas, non folum Verbum dignificáffet opera Chrifti,

p nprfipfm

'!

..

II.

Sed radix bujus Infinitatis efl. dignitas. Perfo-

Lanfiuts d

f

/

ne fatisfacientis, e merentis, feu 'erbis quia fecun-

i, Y

düm moralem aftimationem prudcntüm tantó majo-

l fupemawral"r

:

ris fit operatio , quantó major eft dignitas operantiss

sygunte

nam licét zqualis fit bonitas phyfica, & moralis ob-

diudugnute

je&uva, actio tamen Regis zftimabilior eft ad meri-

um f

tum & fatisfadionem, quàm actio Plebeii , dignior

(s Or

fïquidcm dimicatio Ducis; quàm Gregarii, dignior

" quanthm ig:'

eft àmor fupematur'alis à jufto, quàm à peccatore eli-

itrand ?

citus : Dignitas autem Verbi eft fimpliciter infinita,

1['54&"5 J

ergo & fatisfacionem & meritum Chrifti facitinfini-

T li [

tum.

II Hanc igitur izfinitudinem fumimus à

p

dignitate perfone Verbi per naturam bumanam fibi unitam

ii

"

a

In LL. Sent,

b

opte

)

ii

&R

THEOREM

1.

THESIS VL

»

p

^

f

n

eperant&s quia a

C

tiones dicuntur effe fuppofitorum,

TL)

4f

h

iaquidem ut magis tribuantur fuppofxto operanti ü£

Dd

i

Quod, ceu fubjecto denominationis, quàm natura

hi

m

A05

[

Pa

i;'l/'

-

9

operzmti üt

cüm enim natuta non operetur , nifi

4il

,,-,1"* D

e

xi

i

f

at perfe&te & complei , & prius fit complete &

il

totaliter exiftere, quàm operari ; ideo actiones princi-

um

il

n

paliter fuppofito , feu principí

o complenti tribuuntur;

J

ha

Es

AT

21

in

ergo ab eodem p

ticipant dignitatem & zftimabili-

rl

Áj ^

ed Derly

IV. Ex his

tatem , quz in erbo infinita eft.

quam gt

fatisfattio e ineritum Chrifri of Concretum vwrale vefultans

h

ex fubjelo c» foruzá morali ; ficut enim meritum homi«

gjuifm

m

gv

Á

nis jufti eft concretum morale refultans ex actu fuper-

nf

syde

naturali üt fubjecto, & ex ftatu filiationis adoptivzeüt

]

h

formá digni&cante, quam habet per gratiam ; ita me«

[

t

li

rirum Chrifti eft Concretum refultans ex opere meri-

m

:L«Mh !

d 12?4;3'-:;

torio üt fubjecto , & ex ftatu filiationis Chrifti natura-

dany

TOMN

lis &t formá dignificante , quam habet per Verbum fibi

(»

4ji

li

n

L

unitum, quod eft dignitaus infinitz, ergo & ipfum

m n r

smeritum infinite dig

o

num eft; cüm concretum accipiat

denominationes formz fuz intrinfecz & unitz.

m Val

A OPC

$.2. Reflexiones Adver[aria.

Qone

Uftus üt o&o non femper elicit actum dignum üx

lmi;fzg fuw

MM 1

.J o&o, ergo valor meriti non femper creícit ex digni-

tate merends. D. C. INon crefcir ex dignitate merentus

",,':'//))I/f/T/il(,*//ir; g

zautum concomitanter fe babeute ad meritumC. fe babeute

n D

V

4

T/

Vl

formaliter, & per fe IN.. Gratia in jufto eft principium

m h() (W/ l

accidentale & üt Quo, feu habitus noftre voluntati

fubje&us quoad ufum,& ideo dignificat a&tum pracise

juxta influxum fuum : Sedperfona Verbi non fic fubditur,

fed eft principium fubfLsntiale , Q ttt Quod , 1deo femper

|

V

A'«

dignificat fecundim fe zotum.

II. Valor przmii

tl

u

non fümitur à diguitate przmiantis , ergo nec valor fa-

tisfag

PX q'.l(

Tgy

SATISFACTIO CHRISTI.

1$

Cl

£isfa&tionis à diguitate fatisfacientis. JDiff. .Sautisfattio

ADpotto g t

ardinatur ad gloriam ejus , cui fatüfits ad quam utique fa«-

W.ï, q'h'"

]

eit dignitas perfone excelleutiam fuam bumiliantis : Pra-

jl OPf"'l

sniumn ovdimattr ad utilitarem ejus , ciii datur 5 ad quamplus

(0mp

facit pretium vei , quam dignitas pramiantis, Yeer mon pra-

T0nes

L

anians merenti , fed fatisfaciens offenfo fuaw fubjicit perfo-

101

aam ; ut ideo bugus dignitas fit forma moralis conflitutiva us

Kelmyy

Joris.

AII. Dignitas operationum Chrifti eft hig

lLE

TE

li

intrinfeca, fed Períona Verbi non eft ipíis intrinfeca,

Vrl

ergo eas non dignificat formaliter. D. Mi, INon eft ipfis

lm

IV. Im-

antrinfeca ut forma phyfica C. moralis IN.

in

ü

licat Períonam Verbi effe formam phyficam , ergo &

j

moralem. Difp. Effe formam phyfizam eff componere ali-

UET

quam naturam it partem , ideo forma phyfica eff incompleta

j CWF([HHC[I-

€ perfetlibilis , C confequenter imvoluens imperfetlionem

s Chrftimtur

quandamn , que repugnat Deo : Sed effe formam moralega

p Vetuni

« efl componere naturam » fed alteri tibueve amabilitateum

ep lil

€ alimabilitatem j qua babetur , licit Verbum sniatur pev

CIecum zcaþm

snodum puri termiui [me iuformatione phyficá , vel complea

(uni.

auento l'erbi , adeáque finé ullà nperfettione,

V-

Vilitas operantis non facit operationes magis indignas,

Iri,

ergo nec dignitas digniores. Difp. Velenim vilitas eft efs

fentialis, fundata. in effe ab alio , feu Deos cr fic vilitas efl

um igumi

raderdge

equalis tn ommbus: Velefl accidentalis ex peccato s & bac fà

ii t

babet impertinenter 5 quia nec fuppofiuim efh , nec inftuit pev

7.Wz(ïj£'hr'emi ,

anodum uature 5 unde non auget per [e indignitatem óperatio-

wis : Sed 'erbum , £ con[equenter dignitas ejus mon fé bas

; du

silm ol

bet impertinenter , citm Verbum fit ipfum Suppofitum, quod

m?k(

dignificat operationes , c cujus operationes etiam effe dicun«

d

(

fur. Praterea gratia etiam eas dienificat, qgatenus per

habitus füpernaturales intuit in ea(dem ; fic enim f&

llOd) ij

habet per modum naturz fupernaturalis ; qu& quia

] rf ,

[

q u

digna eft, dignificat quoque operationes.

j

»

Bb 3

THEO:

( ;

j

y»

60

THEOREMA III.

THESIS VI.

j

rnl

qu!

fl

THEOREMA IIl

)

vuan

Unde Satisfattio Chrifli eft condigna , imo &5'

3

l

fuperabundans pro quovis peccato.

ma

hi

o

C

Ondignitatem hujus fatisfaionis admittunt om-

(ü n

nes: Durandus cum Scoto eam facit extrinfece ta-

If |

lem ab Acceptatione divini : Intrinfece talem ftatuit

u »qu

...'«

;«

i

l

T

D. Th. Bonav. Anfelm. Suar. & communis aliorum:

/-

[f

,

ag

Cum quibus dicimus.

L. Chriftus /arisfecit con-

s d

digu pro peccatis bominum 5 tum quia fatisfactio infinita

utique eft condigna ; tum quia Chriftus fatisfaciens eft

isifimsDon

in eodem ordine cum Deo, ergo fatisfacere potcü ad

NT

I^

T

zqualitatem ; uti enim gravitas offenfez commenfura-

*on.ccärt: u

Ti p "L(P

tür ex eo, quód fit contra Deum; ita & dignitas ope-

ris menfürari debet inde, quód procedat à Chrifto Deo;

1ii, t ücä; li

ergo habebitur aqualitas ac condignitas.

II.

ss at

Saxisfecit condigne pro peccatis noftris quoad culpam C po-

jb

nam; culpam enim fuftulit, dum nos dicitur lavifle à

Qrereranocal

eccatis , tradidiffe femetipfum pro nobis, emiífe &

-J

redemilfe fanguine fuo: Paenam autem, dum dicitur

w li

peccata noftra pertuliffe in corpore fuo , liberáffe nos à

qui

teftate & captivitate daemonis, utique non à pote-

x Qd

ï

ftate dominii, fed executionis vindicativz,&c.

III.

«dmia 4

Hac fatisfactio fuit Condigna ex fe , cv inattu primo in-

tfni nf

dependenter ab Acceptatione dvviná ; fumma enim digni-

."3 w/w.w;;m;:

tas perfonz fummum operibus dedit valorem , non ac-

titim

ceptatio ; quia fic condigna fuiffent opera purz crea-

Vl

turz ex favore à Deo acceptata; poflibile fuiffet fan-

uli, r

guine hircorum & taurorum auferri peccata; przcisá

h

enim condignitate Potuiifet Deus acceptare quamcun-

004

?&ïpnem

que oblationem purz creaturz ad hominum liberalem

N

ll

redemptionem , adeóque verum non eílet, quod in-

)

A

T

ii 4

'culcant Patres, puram creaturam non potuiffe redime-

- i

:l

[

íe

Tifv

h

SATISFACTIO CHRISTI.

61

14 [l

te genus humanum.

