t hgb"..

u

trum invenies paffim apud Alios.

ócriptura & Patrum teffmonia cum Scotiflis contra T ho-

Utl dll It

ts &

eniflas non intellige de carne. tantitm pa[Fioili 5 loquuntur.

"ud])

JhZC Hmr

enim abíoluté propter particulam negativam ZVon,qua

malignantis naturz eft; ex eo enim, quód res, quz

itfy|

Mu

pluribus modis fieri poteft ; non fiat uno tantüm modo

ex illis , non poteft abfolute dici non fieri; quia negas

At

ï

ï

A.

tio abfoluta omnem modum excludit; Sic non fübfis

h

qud

!

»

Ws

ftunthz Propofitiones : Corpus Chrifti non eft in Ca-

n

lo , inSacramento, Chriftus non eft venturüs ad extre-

"À

Pl MU

mum judicium , fübintelligendo, in carne paffibili.

h

I6 Vinj

j

$.2. Reflfexiones Adver[nria.

Damo non peccante Excellentia Chrifti eft moti-

m . r:[

Á

)JJM, N

ul

n

vum fufficiens Incarnationis , ergo Remedium

!

dun j p

peccad non eft motivum fin Quo non. D. 4.. Eff fuff-

,

Y n

ciens» defaclo affumptum à Deo i prafentis decreti IN. eft

tj

!

,

Wi LU*

fifficiens po[fibile C. Excellentia Chrifft intrinfeca non nece[-

V

ATT

farió movet Deum ad. decernendam Incarnationem . citm

IIl Éx

hm t

fit d extra» C ex parte aliquid ereatum.

Incarnatione Dei Provenit non folümbonum redemp-

NI

tionis , fed etiam excellentia Chrifti, & alia;. fed Deus

um s

per opera fua intendit omnia bona, que ex ipfis pro-

VA

veniunt ;; càm nullum in Univerfo bonum fit pretet

duimrts

intentionem Dei , ergo & illa excellentia eftintenta, &

jeimiopna

confequentcra[ïilmpca in motivum. D. Mi. Jutendit

lm m

onnia tlla bona tanquam objectum primarium , adequatum,

u M.

precifum, feu tanquam objectum fine Quo non IN. it in-

TEU À

adaquatum , c inclufum in primario & adequato fine Qe

"TE

&on C,

III. Primarius finis omnium operum

i [zdprapmlr'

Deiad extra eft gloriafua, fed nullum eft opus adex-

«za gloriofiusipfo Chrifto , ergo nullum etiam opus ad

'crb..'xpo!;.;

exua

'

Dd 5

«

N

ii

"i

24

THEOREMA II.

"DEIBSISETIXS

Wi

Y fy

extra eft poior finis. D. Ma.. Eff gloria fua liberb ma-

(

[

enfeflanda juxta beueplacitum voluntatis fue in objectis ma-

VUON

Wil

M

Iu

gis» velminüs pracellentibus C. manife[Landa neceffario , &

m

IV.

quidem in objectis fumme pracellentibus N.

[n

TM

g

Quxzlibet res eo gradu amoris amatur à Deo , quo ipfa

)

/n»

eft amabilis & bona ; fed Incarnatio eft amabilis fuper

[ti

omnes creaturas , ergo etiam amatur fuper omnes ,

(

(

ergo t finis earum. D. Ma. Amatur eo gradu amoris

14, tuD

E

"

fimplicis Comp(accntiæ C. amoris efficacis , C tendentis ad

H

M

tribuendam exiflentiam rei amate IN..— .Sic £ alter mun-

a

d

dus perfefEor po[[ibilis nagis amatur amore fimplicis com-

.:1'1 n

!

u fin

; V. Saltem Chriftus minüs amaretur

placentia.

"ytt

f;gLSu!inlä

à Deo, quàm homines, & eorum falus. D. Zmore fim-

g,f m

plicis Complacentie C appretiativo INL efficaci . & Defide-

PL

7ii tendentis ad tribuendam . exiflentiam C.. Sic Deus amore

.,g?wnr.&'lk' .

efficaci magis amat quamlibet creaturam produitam, quams

[

vk

-

MNM

!f

Incarnationem ; l)iritüs fandi,

t

"

li

fq/'li"

$.3. Reflexiones Aliz.

Il

(

Oloff. 1. 15. Chriftus dicitur Primogenitus omnis

u

WM)

creawirz , fed noneft Primogenitus in executione,

TAS

ym

ergo inintentione , & decreto, ergo. D. /Ma. Primoge-

N

nitus vatione divinitatis C. bumanitatis, SubD. cum D.

[

*f

Hier. Primogeuitus botiore qt dignitate , cui omnia Deus

wpriliun

fubfecit C. tempore vel ordine , quia eum ante omnem crea-

bt

turam producere confltuit IN Primogenitus ex phraü

Scripturz fæpe pro excellentiore fumitur ; .$/c de Da-

I

vide dicitur Pf. gg...Ego Primogenitum ponamn illum , fci-

P

licetbonoris c dignitatis. ,

IL-Bxr-(Cor.2. Loz

n

quimur Dei fapientiam in myfterio, qux abícondita

eft, quam pradeftinavit ante fzcula. in gloriam no-

ftram , ergo ante homines decreta eft fapicntia Incat-

n

pata, D. A. cum Rhod. Ante fecula , h.e. ante ereatuvas

P;*æzji—.

RE l

MOTIVUM INCARNATIONIS.

;

decretas NI h. e. fatlas , imb c predefinatas

"nf

i f

At

äæväfa& [6d

fU

I. Eph. 1. Elegit nosin ipfo ante confti-

i

tutionem mundi, ergo Chrifti ele&tio, & decretum

MUOR

"24

Prius eft. D. A, Ante

conflitutzonem mandi decretam N.

IV. Prov. g. Poffedit meinini-

4&Gu pofitam C.

Dt,gy

tio viarum

füarum , ergo anteinitium creaturz decre-

'umabil Ís

PX Omne

tz erat po(ï;:fïïo, feu decretum Sapientiz Incarnatz.

ff

R. Senfus literalis efl de fapientia in genere » feu de Sapien-

—

tid Dei aüivá, qua Deus onmia fapienti[ime ovdinavit, G

1l

ccit.

V. PP.eundem locum intelligunt deSa-

ientiá Incarnatá. D. Ratione generatiouis aterna » quia

mia C. vatione gencmtionis ín teim-

per ipfum facta funt o

pore fate SubD. ita ut ipfa

fit imitium viarum redemptio-

]

-

sis , feu. ereature veparanda, quia Via Dowmini Miferi-

N

!!.ï:'ill

cordia c Veritas C. in initio creationis » feu ereatura pri-

VI. ExD. Cyrill.l. & Thefaur.

!

D) 'ponend:e N.

It ï

M G:UW

c. g. Prxfundatur ante nos Chriftus ... idque ante

jnitium mundi in præfcientiä Dei. D. n pmfcienti:ï

Jj

Al

Dei ante. peccatum . attu. pofitum C, ante peccatum etiam

VII. Ex Eodem l.c. $i propter

i

previfum N.

nos fa&us eft Filius , & non nos propter Filium, erimus

&

rgo aliud eiam eft mo-

D.M.dm

;;'.

nos multo ipfo praftantiores , e

tivum przter redemption

em noftram. D. A. $; prop-

.

( n

N

I€r nos t motioum p proxi

mum » licet adequatum N. &t

TT2

magis ultimatum C. Chr

iftus non baber rationem puri me-

-

r f"'l:

al

dii , fed c» finis . licit ex fuppofitione exiftentiz fuue finis fit. |

[

Di

!l

TIHEOREMA IH.

b

LUE

Cor

Ex boc /Motivo flatui debet. cevtus

] QUE abixü L

Qvdo Signorum.

j

n

o

LU de Ordine Signorum in Tra&. de Deo. Theor.

Y

d

ï

4

i

IV. Thef. XVIL. prenotar

hic quoque ob-

?us j

er-

&

l

TU

4

W

LI3

:W

«t

THEOREMA VIIL THESIS 'IX;

PT

fervanda funt; Inde ftatuimus, :

L Cumconm-

wrnZL

u

f

muni omnium Concipitiuis Scientiam Jfemplicis Intelligentis,

51)&

de rebus omnibaus

yub

ni

poffibilibus, & de modis Deo poffi-

M

n

qu

bilibus fe communicandi ad extra in ordine naturz,

jl

»uti Lf

$

gratie; glorie, & Unionis hypoftaticz,

1gI-

Daur

i

r A.

Cum Noftris Concipimus Sclentiam Mediam de eventi«

(

2unem |

bus omnibus conditiorat? fututis ex his, vel illis cir-

j

fgl;f,":ü

( mert

cumftantiis rerum , & communicationum poflibilium;

& inprimis quoad materiam Præfentem de peccato Àn-

i do

gelorum, & hominum.

IH. Cum Thomiftis

ss pf

i

Concipims flatim. Decretum , vel plura Decreta partialia

hu

") R[

pmba(io:

Creandi Univerfum, Angelos, Homines, elevandi

fuxide.

cosad ftatum, & finem füpernaturalem , conftituendi

lm p

Adamum üt Caput morale , permittendi peccatum,

"

ä V

1

4

-2!'.?

ag ent

;

]

ponendilegem & pactum , ftatuendi poenam peccati

'.,*H'r'mïvhl

IG

forte futuri , excipiendi Matrem Salvatoris, íi eum

mittere vellet, &c.

IV. Cum Thomiftüs ;re-

n

Ü Ta

zum Concipimus Scientiam Vifionis de peccato Angelo-

zum, & Adz cum neceffitate contraben

di peccatum

I

d

j

». .F

Ir ]f

(min

originale in Pofteris ,

& cum certo periculo perpetran-

PUA

[

di peccata actualia.

V. Cum iisdem Cogcipi-

Dd

n

gnus L'oluntatem , feu Decretum , quo Deus hominis mi-

3l D. D

fertus decernit mittere Chriftum Redemptorem, &

w fn a

homini gratiam reftituere, fi Chriftus velit pro eo ne-

U

yn)

TT

gotio merita fua & fatisfaGtionem offerre : Abftrahen-

m rfu w

do.tamen de modo Chrziftum producendi.

VI.

u!mfzwwlk

Poft hzc Concipimus Scientiam F'ifionis de Mexitis C

hri-

&[d

; (

fti, fe etiam ad mortem, fi inferatur, pro faiute ho-

Ciri,s

minum offerentis ; quod meritum videt haberefuffi-

Mj

d

hh

cientiffimam bonitatem ad impetranda omnia bona &

dona.

At p

VII. Exhis Concipims Decretum , quo

láy

in. przmium hujus meriti decernit Chrifto. dare has

Vr

wlq

AVIREDIO

T 1

ggtf&;&iqu*;s , vclrcikrcvum&antyi.;;? per accidens cum In-

lt

DITM

carna-

lHtSB l

MOTIVUM INCARNATIONIS.

27

h.

(j) t /

U^

earnatione connexas, &ejus Progenitoribus has era-

* gb

tias , & aliis omnibus iftas ; quibug hi falutem , illi cic-

(r]

cumftantias quasdam ipfms Incarnationis antea quoad

fubftantiam jam decretz mereri poiïimc.

ViHI.

o

Demum concipimus [cientiam Vifiouis , quà Deus videt

Teb ul

lil

Ifr

Incarnationem antea quoad fubítantiam tantüm de-

hl;

cretam , jam autem futuram cum circumftantiis fuis

Yi

All

Jlps *

N

dependenterà meritis Chriftis Item videt merita Pro-

4l5

ll

genicorum ; & aliorum hominum &c.

IX,

IT

Juxta multos poff bac omnia fequitur demum Pradeffina-

i

ti0, ( Reprobatio, de quibus agimus accuratiüs in

"'Tract. de Deo.

Al

X. Hac.Sigua rationis, féu Or-

j n

do decretorum prafertur à nobis Ordinibus aliiss tum quia

Ic

CA

apté congruit expofïtioni noftri Motivi; tüm cluia non

?

involvitinconvenientiam aliquam , &c.

2 LU

$.2. Reflexiones Adverfaria.

Is

LP

Uxta Trid. Seff. 6. c. 7. Finis noftte juftificationis

ETj

eft gloria Dei & Chrifti, fed ordinata volitio priüs

]

i

inrendit finem , quàm media, ergo priüs intendit Chri-

n oj

ftum, & glorianvejus, quàm nos & juftificationem

ts lnl f'

noftram, D. 2. Part. Ma, Gloria Chrifli eff füzis primà

y

c'cmymxcm, i

motruus » feu finis , propter quem creati [unus IN, impulfi-

v p

vus , ad quem Deus ordinavit nos & vedemptionem nofiram,

te Mp

"

eim Chriffus: mos redunendo acquisterir jus [Deciale in mos,

J

é ad eum tanquam fervi venditii pertineamus C... Ob ean«

Ml

entas

Chr

dem rationem 1. Cor. 2. dicuntur omnia effe noftra,

1r.r:o Áte ht

nos autem Chrifti , gon qujdem üt. finis primb motivi , fed

: lieefuf

Unpulfrvi, c» ex fuppofitione , Cbzifli venturi;

It.

qmia bona|

Ordinata volitio priüs intendit media fini propinquio-

Deqngnu, [

]

|

Yà, quàm remotiora, fed Incarnatio eft medium pro-

o (

n

(]^)

P.inqüius fini , feu procuranda gloriz Dei , quàm crea-

dl or*

tio, & elevatio mundi & hominis ; ergo hic erdo inor-

m

Dd ;

dina-

yn

98

THEOREMA IIL THESIS JX.

Jli

"L

dinatus erit.. D. M. Media propinquiora. caufalitate

;y,di "

I

l

Vi

(yih

Juxca beneplacitim operantu C. perfetlione C dignitate N.,

, dlä!lfü

"Nron aitenditur. preftantias "fedefficacia medii ad confectt-

"i

gionem fimis juxta intentionem operantis, quimon 4djfringz'-,

pur ad unum medium » fiplura fuppetant.

III. Pri-

——

j (h

—

p

LA

l

mus omnium intendi debet,

er quem & propter

(

m At

quem (untomnia , fed hic eft Chriftus ex Hebr. 2. 10

fn?ïi i

D. Ma. Per quem t Peparatorem funt omnia, qui Chri-

g Mt

fius efl IN. per quem it Fadtorem , qui Verbum ef C. Yter

D. 2. Part. Ma.. Propter quem üt finem prumo motrvum

-ïüäoms j

fünt omnia C. àt finem impulfroum» ad quem modo poft or-

giirum W y

dinata fumt IN..— Apoflolus , t advertit Rhodes , fape lo-

firen u

g.His m

quitur de codem. Filios modo àit Deo, modà üt bomme.

IV.

Ex Col. 1. Omnia peripfum, & in ipfo creata

f n .n:a;w

funt, & ipfe eft ante omnia. D. Qimnia per ipfum üt

at

E

euu x

Deum; ex ut Dei Verbum c Sapientiam C. t bominem

*

IN.. Uriper Verbum omnuia fatta [unt , fic etiam per illud

j O "

V. Primus

confiflunt , ne in aibilum vedeaut.

n65quxo (ydni

redeftinatorum prior omnibus eft inintentione, fed

i

ld À

Chriftus eft primus', & caput predeftinatorum ; eft

I N

rzdeftinationis caufa meritoria, formalis, & exem-

[ ].

i, m B

plaris,ex Rom. .29. D. Ma. Eff prior fecundüm figna,

j huccixiume(l

quibus exprimitur prede[limatio C. quibus exprumitur inten-

tio exiflentia IN.

VI. Adam fuit przdeftinatus

A

ante Prævifionem peccati; fed Chriftus utpote primus

munoned, i

& caufa exemplaris przdeftinatorum ex Rom. 8. 29.

f Q Qu d

debet effe prxdeftinatus ante Adamum & omnes alios,

Q

!

dieli

P

ergo & ante eos eft decretus. ;D. Ma. Adam fuit. pre-

n

deflinatus ante previfionem. peccati , praderimatione pro-

t

priàce ftride didá , qua dicat decretum efcax er abfolu-

il

QU

zuim dandi gloiam , & qua fit ordinatio efficax per media

10

.efficacia ad [alutem IN.. improprie dilà, qua eft voluntas

UC

ge;zerz/u creaudi bowiünem

ad finem fupernaturalem ,

M

:

dand:

Tütys k

du

MOTIVUM INCARNATION'S,

p2

"n lil

(*

C

dandimedia. fufficientia ad falutem C. Hac . Voluntas fi

vbx

"

h

^W

7/

!f

"

qnte. decretum C hrz;/ium.

1 nj m

Val

lI

THEOREMA V.

uf p

In hoc ordige Chrifftus. mon mevuit primam

Hfi

l

2

Gratiam Zngelis, & Homini innocenti,

9 ?ll/ (

imus, fupr;ï Homini Iapfo omnem gratiam eífe

É ln

!

m

1»

atam ex Meritis Chrilli Redemptoris : Nunc

LT

Al

"m

ratiam Hominis innocentis & Angclomm addinems,

ob pofitum fignorum Ordinem, & contra commu-

niorem Scotiftarum cum Thomiftis , Laurea Scodifta ,

7)

M M

!

& Aliis advertimus.

I. Suftineri quidem poteü

!

etiam cum motivo noftro, quod Ch:-/lus Angelis bo-

f

[

nis meruerit Gratiam perfeverautia ; quia in noftro enam

l

!

fiftemate. &

o

ratia Pcrfevemntiæ fupponere potc'ü exi-

al

n

ftentiam Chrifti jam decretam, fcilicet in figno ratio-

l J

nis quinto Ordinis antea pofiti ; unde nulla apparet

repugnantia hujus gratiz à meritis Chrifti penden-

tis.

Il. Non tamen ;z 'Sg'/zïcmarc Tbomi]iico.

A e.x;cm-

quod bic fequimur , meritus eff Chriffus gratiam primaim

IU

tum ZAnugelis , tum Homini innocenti ; quia ante lapüqn

IT 1

tïdpmi.

in hoc fiftemate Chriftus non eft decretus, nec veni-

TU DO

fet Adamo rion peccante , ergo neciis promeruic; qui

j

eniim non eft, is nec opemri, nec mereri poteft, ergo

illa gratia, quz data eft Homini innocenuin ftatu illo,

m n a

)

uti & Angelis, eftà folo Deo ütauthore, independenter

à meritis Chrifti.

III. Hanc affertionem deduci-

!

d fp: pra

RNTDUE

us ex fenfu Scriptura &* Patrum . diximus enim Patres

(W' g

paffim videri, abíolut? negare Chrifti adventum Ada-

i

J

naub

mo nonpeccante ; Scriptura vero tantà verborum vi

j f

fignificat , remedium peccati fuifle finem Adventüs

1

um

Chrifti ; utnos omnino minüs probabile judicemus,

W

xgxxie

mf»k )

A

1605

THEOREMA:IV»:. THESIS-TX:

AOifi; "

nj

flgm'ficari finem tantüm accefforium , aut finem, prop-

ii

ter quem venit hoc modo, feu in carne paffibili : Ex

(

m

quibus demum fequitur , hominem ante Chriftum de-

IV. Alii

Jl

cretum ad gratiam fuiffe elevatum.

[))

addunt ex Luc. 17. Parabolam Pafforis relinquentis 9 9.

eves', C quarentis unati» que perterat 5 8 enim reliquic

k

oves illas plures, ut ovem perditam quzreret , huic

um

non aliis mereri voluit: Et ideo Angeli non dicuntur

Is

s D.

dealbati in fanguine Agni , fed homo repáratus; quia

yii ii [ u

prima faltem gratia Angelos exornans non dabaturex

ag us

v fáne

o

uine Agni, feu ex meritis Chrifti.

V.Hinc

hi Ti

"Llii hane praterea fuperaddunt vationem : Chriftus Pri-

qulicit d

mam faltem gratiam non meruit illis , pro quibus non

vt

n

od

eftmortuus; alioquin & eorum redemptor foret, uti

ur

j

dicitur Redemptor B. V. M. Sed Chriftus non eft mor-

2, at

ircu

Q

s

tuus pro Angelis juxta S. Aug. Greg. Bern. Dicente

A (ch CA of

[

etiam Apoüolo 2. Cor. r. i unus pro omnibus mortuus

p ; .tr;gclä' h

eft ; ergo omnes mortui funt, Sed Angeli boni non erant

JC

mortui , ergo pro iisnon eft mortuus , & gratiam pr,i.-

snam eis non promeruit.

af um fs

bt inuti g

$.2. Reflexiones Adz)erj?zriæ.

pf

s; T

Loriofius eft Chrifto dicere, quód Adam etiam ante

lapfum habuerit gratiam ex meritis Chrifti ;' (ed

W (h'i«'.?i, LT

TIN (Hlf U

illa ftatuenda fünt à Theologo, qua funt gloriofiora

r X H

y

ince

Chrifto. D. Mi. Statuenda funt fin ullo difcrimine ,. e

& mmm (

quafi temere IN. cum fundamento aliquo fufficiente vel ex

LE l

LU

éScripturis,. vel Traditione , vel PP.C. Gloriofius etiau

li

€hriflo fuiffes , fi Redemptov Angelorum fuiffet, i nulus ex

li

A

bominibus dumnaretur ,. &v alias. qua tamen admitti won

V CW

t

poffant.

II Eph. 1. 3. Univerfaliter de omni-

M

bus hominibus dicitur: Benedixit nos in omni bene-

(ï

m

nl

dictione fpirituali in cælcftibug inChrifto; ergonull

jj

homi-

T

Qy

MOTIVUM fNCARNATIONIS,

fof

Mldy d

i]

homini, etiam innocenti, data eft alia gratia, quim

tre

ER

Gratia Chr/fti. D. A. Univer[aliter dicitur. de bominibus

C

l

ÁInii

poft maledictum peccati confideratis C. ante ilud IN.. INam

addit Apoflolts : Yn quo habemus Redemptionem: Er-

i

go loquitur de Homine lapfo c redempto.

III. Eph.

E. nd. Propofuic Deus inftautare omnia in Chrifto,

quzeincalis, & inltcrrä funt, ergo influit per merita

fuainomnes, qui inczlo, & intettá funt, h. e. Ange-

los & Homines. D. Zl. Propofuit inflaurare omnia s quia

A

in celis ruinas AAngelorum ex bominibus fupplevit , & inter-

Vl

visot Deo reconciliavit, fuflficans nos à peccato C. in fenfa

Adverfariorum N.

IV. Eph.1.21. Chriftum Deus

conftituit ad dextetam in czleftibus , füupra omnem.

Pfinc'ïpatum, & Poteftatem, & Virtutem , & Domina-

Dneltm

"d

tionem , & omne nomen, quod nominatur non folim

U

inhoc fzculo, fedetiam in futuro ... & ipfum de-

JJ

dit Caput fupra omnem Ecclefiam, quz eft Corpus

ipfius ; ergo & Angeli funt corpus Chriftü, ergo in

cosdem influit per gratiam , & merita. D. 1. Parr. d.

f

Conflituit eum . fupra omnem Principatum vatione. pracel^

lentiz d dignitatis , quam in omnes exercet ,. imb C va«

ln

)

tione gratie per[everantia , gloria accidentali ,. Uumina-

sionis , revelationis (* gaudii , quo fruuntur z4m ex bumaa

A»äzm cti;m:;:e j

l

nitate Chrifli , um ex falute noftrá , per Chriffum facla C.

ür

fà

vatione gratie effentialis, eu prima, de quA potifimim di»

I Ü

(a

fputatur. IN.. Hincetiam eft Caput fupra omnem Ec«

fb vt

elefiam Hominum C. Angelorum SubD. Sub eádem ratiós

ee & influxu ejusdem gratia IN. fub diversa C.

V.

'G(:r.iafus [77]

Ex multorum fenfü Angelis eft revelata Incatnatio , &

if at |

Adz etiam Innocenti in fomno illo Gen. 2.21. Ergo

TTITUD

geli ac«

pe: fidem in Chriftum Adam innocens , & Àn

o

filter du*

yinom *

ceperunt gratiam. T. A. Quod multi negant. D. C. Era

go per fidem in Chriflum hr objetium ereditum acceperunt

lt

m

gïil-q

du

—

—

il

ro2

THEOREMA I

THESIS X.

s

:

gratiam C. üt caufam meritoriam gratie SubD. acceperunt

,Jf'x

gratiam primam» que ex purà liberalitate Dei collata eft

p

ante decretuin Chrifftum IN. aliam s qua fupponit Chrifium

LULL

^

«

decretum pofl pravifum peccatum C.

um

T«4EESIS: X.

]

li

W.

Unio FIypoflatica.

DI

i

THEOREMA I.

i

Hic efl unio Subflantialis , Pbyfica , &5

'."; n

efir

s'xL"C

J

lu

no

Phyfice Compofitiva.

g

NT

«demettu)

NTEftorius Incarnationem facit ünionem tantàm mo«

Pf (C

u

ralem ; quam conftituit z Zubabitatione ; quá Ver-

LL

!

bum habitavitin carne, ceu templo; ;; Communione

vt i;imkx:'m

eperationis , cüm Verbum uteretur humanitate , ceu in-

igium. u r

ftrumento, i Zffeciu & conformitate voluntatis huma«

i gl

tfiz cum divinà , & in Communicatione dignitatis C bono-

vf

ris Verbo fimul & Humanitati exhibiti : Quem erro-

tetm hic cum Ecclefiá rejicimus;

I. IÍncarnatio

LA |

jton eff Iababitatio Perfone. Verbi in perfond humanud , ceu

Ju

Da.

N

templo ; quia omnes etiam jufti dicuntur 1. Coór. 5.

m

, Templum Dei. Dein ex Joan. 1. F'erbum ao fattum

i lx n

eff : Sed inhabitans templum non dicitur fieri ipfum

v cirpal

templüm ; ünde hunc errorem fub anathemate pro-

]ncty;

fcribit CC. Eph. c. y. 11. 15.

Il. Nec eft

"

As

T CO

pura. Conjunctio [rve per amorem , [rve per conformitatem

M

-

h

!

rl;(üüji

voluntatm; quia & Jufti Deo per affe&um conjuncti

ïrn,

[

funt. 1. Cor. 6.. Quiadbaret Deo , unis fbiritis ef] : Dein

er hanc conjunctionem amatus . non fit ipfe áàmans;,

!u:'.'?.ï:;.': Ü

r

i?4

[

nlh

fed quafi altet amans; undeeundem eérrorem damnat

::,'ff(f-.; at

;

CC. Conftantinop. II. c. 4. in Theodoreto , & Nefto-

fig:

Va t

z

(

: [H

al

P

T

t d)

/)

UNIO HYPOSTATICA.

1605

L

ll DU 1

$o. EcCC. Lateran. fub Martino I. Confült. j.c. g.

" f (

& 7.ait: Dua nature inChriflo , divina & bumanas fue-

[j

vunt unita, non per. afetum tantim , fed per veram unio-

nem.

III. Nec eft pura Communio cperationis 3

Deus enim aliis etiam Juftis ; fcil. Prophetis, Apofto-

AY

lis, Viris Apoftolicis ceu inftrumentis fiepe eft ufuss

|

[**Hu,

unde eadem Concilia eundem iterum profcribunt er-

£orem.

IV. Nec eft pura. Communicatio ejti-

)

dem dignitatis C bonoris , propter quam Chriffos ut Filius

!

bominis folum nuncupative eff Deuss ideo enim Nefto-

il

i

h

l

lU

rius hanc ftatuit honoris cómmunionem , quia Filium

D

l,

hominis facit temiplum Verbi ; fed tale etiam Jufti funty

Dntf

1 Mdl

A

l

érgo iisdem erit hypoftatice unitus , contrádicente ite-

j

j

j

U

rum CC. Eph. p. 1. c. 22. Anathematifmo 5. .$j quis

W g..'?]("-

án uno Chrifla pofl unionem dividit bypoflafes , edque con«

0) HCMWM(

u

jun&ione duntaxat easdem inter fe nettit , que ef? fecundim

s

htht

dignitatem , vel autboritatem , "vel poteflatem » & non e4

potihs , qua eff. fecundimi unionem. naturalem ,. anathe-

w ii H

ana fit.

L: (enern-

I bonacy

x

5 2. Ulterior Expofitio.

ngrfwi h*annti:(euf

[

NTEftorius Incarnatióneni üti oralem, ita & unio«

Vi u

N

nem tantüm accidentalem facit : Quidam veró

VTT

Scótiftz hanc unionemi nolunt vocare veram & pro-

T0

priam compofitionem : Contta quos concludimus.

]

!

l.

Incarnatio formalis of Unio Subftantialis 5 ita

]

,

N;cek

enim jubet confiteri & docere CC. Lateran. Confult.

PTALALIDU

.can. 6. $i quis fecundim «55. P P.son confitezur , pro-

drim n

vie d fecundum-veritatem naturarum unionem fubflans

r gis

k |

Iu

tialem. indrvisé d inconfusé in eo cogsitam s. cotilemzmatus

i o

i. Unde & Chriftus fubftantive dicitur Homo , non

st i

adjective humanatus , ficut per veftem fibi accidentali-

od

e:

IL kadem eff

k

&er conjünctam dicitur vefütus,

ii

Unid

"p

ln

THEOREMA f.

THESIS X.

jrt

)

Unio Pbyfica c Realiss. eftenim vera conjunctio Verbi

& humanitatis, fed non eft mert per rationem nec eft

'WOUW

M

pura moralisex ant? dictis , ergo eft realis;

I

1

Hzc unio realisef? vera & propria Compofitio ; quia eft

]

ii

vera & propria conjunctio Verbi & humaniratis ad

(

, Ky.ummu

conftituendum unum Chriftum , quz íán& propria

J

J

: o

mmpoütio eft; quidquid enim fit unum ex multis per

!

m

realem unionem, fitunum per compofitionem , ergo;

IV.

j

?J

f;

»

ijm d

Contra Scotiftas fententie. naftre appros

li

riamus CC. Gen. V. AGt. g. can. 4... Qui non, confitetur

gt

&

;um&aüunantm

unitatem Verbi Dei ad carnem animatam animá intelle&uas

fs Dj i

li fecundüm compofitionem

. Anathema fit : Licét enim

v o

Concilium agat przcise contra Neftorium, qui negárat

veram unionem , fatis tamen declarat, fefe admittere

Vedonned at

veram compofitionem ; cum quo compofitionem ad-

« D Qul

mittimus , im perfe&iones tamen compofitionis creatzé

iiv

eum eodem excludimus:

Ubi enim duo realiter di-

iC t

Jmaiiiln

verfa faciunt unum unitate reali fin confufione &

permixtione ; ibivera eft compofitio; fed hümanitas

Á

Ill

^

& perfona Verbi, qua realiter divería fant , faciuntve-

&

l

quzlmru

££ & realitet unum , fcilicet Chriftum, ergo.

V.

f rgi d

Non tamen Zerbum , aut Divinitas inde dici potefl For-

tf

Af

sma firidlé ditla ; quia hzec dicit realiter incompletio-

nem & ordinationem ad fübje&um, à quo complea«

Vlio; qum

tur & perficiatur ; fed Verbum compleri aut perfici

fs

ij

omnino nequit, etgo.

VI. Si tamen dixeris

waptíctr]

[

Formam latiis fumptam .. feu Logicam , non contradices

]ieri ptíetin

us quia ratio fubjectilogici , aut formz logice non

Itf f

inducit n Deum, vel Divinitatem aliquam indecen«

Fiptrntinr i

tam; effe enim tale füb jectum, velformam non aliud

Mif

"

eft, quàm pofle dare, vel accipere aliquam denomi«

I) [&i..zlmrim

nationem per modum habentis, aut per modum rei

Ddl

w

habita ; fed ha denominationes non repugnant in Deo

lz

Lt

ie

l

LU

Tib

UNIO HYPOSTATICA.

153'

hCOIM[m )

i

ficenim Deus dicitur cognitus , dicitur uniäus, unde

fütrm

[f eïLS

accipit novas denominationes , ergo.

Afj

LP

$.3. Reflexiones Adver[arie,

hümn'r

6

CYUod advenit enti completo , eft accidens , fed Vet-l

R[EHCDO

bum & Humanitas fünt completa, ergo unio il-

a

Al

"

lisadveniens eft accidens. D. Ma. Quod advenit logicà,

M ero

é àr forma metaphyfica » efe accidens fcilicet phyficum N..

T Qppros

phyficà , üt forma phyfica SubD. ex Rhodes. ' Quod adve-

f

nit completo t completo » feu formaliter tali C. vealiter, c»

m

materialiter tantim IN.. Interpretationem bujus vide apud

J t

i

Rhodes Difp. 1. Seti. 1. q. 1.

"a

II. Quidquid in-

vinfece phyfice unitur, intrinfec? mutatur ; íed in

446 d AU

Verbo non eft mutatio, ergo nec unio intrinfeca phyfi-

w

ca. D. Ma. Quidquid intrinfecé phyficà unitur » vecipien-

(its

do aliquid novum intrin[ecum , vel faltem àt ens perfettibi

tnlyinl

le C. perficiendo tantim novum aliquod. extrinfecum IN..

Verbum uniri efl denominatio intrinfeca ad nevum extrin«

1 li mc .i'

^

d)

feum.

III. Ubieft unio compofitiva , nectun-

i QUE

tur partes , qua funt incompletz & perfeibiles ; fed

AR

V

Verbum nequit effe talis pats. D. Ma.. Ubi ef uuia

compofitiva in pure creatis C. in emnibus compofitionibus IN..

UR UP

Mci yl

1]

Suficit uniri extrema diflintla : In creatis funt partes per-

qu

fethbiles 5 quia creature non continent. omnem perfettio-

(ILU EH

nem formaliter , vel eminenter.

IV. Natura hu-

p

mana perficitur à Verbo, quia completur ; fed quz fe

dits "

habentüt perfe&ivum & perfectibile habent fe àt ma-

J

d

teria & forma, feu üt partes. D. /Ma.. Perficitur . t

gin&crtræ ;

completur in vatione intrinfecA ipflus naturesita ut per perfo-

d

gmum at

nalitateya con[lituatur in certà [Mcie náture nova N. per-

d

ficitur folm in ratione termini C.

V. COmPOH-

hquam

[ T

dr:

]

tum phyficum dicit caufam materialem & fotmalem,

!

;

j.;

Áed Humanitas & Verbum faciunt compofitum phyfi-

:Pugnmï ul

ll

J

Jn LL. Seur,

E

eum

nH

Ü

106

THEOREMA II.

THESIS X.

um

"m

eum thezndricum , ergo dicunt caufam materislem && — i!

formalem. D. Ma. Compofitum phyficum vulgares.

yta

(

(^

wf

uri creatum , quod con[lat partibus mutub perfectibilibus

l

l

f

C. extraordinarium » C fuperioris ovdinis , quod conffat ex^

a

.'f;';nffmi

tremis folium fubflantialiter diftinttis » qua excludunt mu-

"

VI. Hic extrema fa«

TH

tuam perfectibilitatem IN.

qut

ciunt unum per fe, ergo funt partes ftricte di&tz. D. 4.

QU

Y

Faciunt unum per fe unitate natuva , feu per[eitate unius

jm al

a

natura IN. unitate & per[eitate unius fuppofrti , feu per[ona

i

s db

unius fubfiflentis in duplici natura bypoftaticé , c fubflan-

tialiter unitis C; Scrictz partes faciunt unam naturams

xl t

.

eompO(ïti.

[X

zc'xme*kun*.oi

ia

a

")

THEOREMA IL

ni

1";;:/;

14 440

r

Hiec Unio eff maxima tum in vatione

13u*xc*fmxg*£mü

unionis , tum donz.

t qu

D

Urando beatitudo eft majus bonum , & Unio ma-

;L:rm Dinais;

$

teriz & formz eidem major eft: Sed cum Suarez,

jl

ayelu

Q

& communi concludimus.

I. Unio hypoftati-

m

cà eff maxima in ratione doni s tum quia eft radix omni-

il

[

um donorum fupernaturalium', tum quia creaturam

N

W

intellectualem Deo maximé unit in ratione amicitiz,

Ál

J

1

l

fan&itatis & juftitiz ; tum quia eandem conftituit in

::sc,r(git a'ur;rr 'h

effe Dei non per fimilitudinem aut participationem, fed

aol

per identitatem , ipsámque divinam fubfiftentiam &

nauuram pctfonaliter communicatam, &c. ergo ha-

M

bet nobiliores effe&tus tum in gratiá, tum gloriá, ergo;

[

|

L.

Hac magnitudo doni patet magis ex dignita-

u efr firi

te & excellentia Humanitatis 5 quia hzcunio eftimme-

j

fin

diata & fubftantialis conjunctio cum ipsä Deitate , pet

L

!)

f'

quam homo eft Deus , & Deus homo ; & ideo àt S;

Aug, l. de Prad. SS. c. 1 . advettit, Zameveda eff ia

^

ld

^furd

TE

.UNIO HYPOSTATICA.

uf Id

18*

Wimu far bumana, ut quo attollererur altitis , non baberet. Ex

77 W/ä;h.:

quo ratione unionis hypoftaticx plus debetur honoris

Chriflo , quàm ulli creaturz ratione alterius doni; er-

tünj, (Hl

goillaeft donum excellentiffimum.

III. Eaderi

:7'! Wf'x'!//dun i

efl maximain ratione unionis , quoad viim cv eficaciam co-

^. D eftremy

pulandi extrema ; quia unit infinitum cum finito, Deum

Q,

'

cum creatüra, quz extrema maxime inter fe diftant,

IT

nec habent proportionem entitativam , nec inclinatio«

4

7]27»;

5!

]

nem naturalem zd fe invicem in ratione perfe&ivi &

* perfectbilis, fed obedientialem ex parte humanitatis,

"UWU & eminentialem ex parte Verbi; fedeó fortior & effi-

cacior eft unio , quó magis diftantia & improportionata

extrema conjungit, ergo.

IV. Maxima pre-

"

primis efFéx parte ejus , in quo tanquam medio C vinculo

'W 1 f conmuni uniuntur natura bumana c» divina ; quia hoc

UN,

; medium eft (impliciffimum & maxim& unum , cüm fit

hum r

erfona Vertbi , quz in fe eft fimpliciffima, & maxim&

jj a t

una cum Divinitate ; fed eó majozeft unio , quó fim-

H

"

L blicius&z ma

gis eft unum medium feu vinculum, in

LC

u

il

wlïali-

quo conjunguntut , ergo.

V. Maxima etiam

qüeeüu&uomni-

eff inratione frimitatis & infoparabilitatis ; quia aliz unio-

Q

M

nes fubftantiales, non autem hypoftatica vi naturali

Mijel

- diffolvi, aut corrumpi poteft , fed ob finesà Deo przs

i05571. fixosexieit durare fem

[

A

per; necpeccato perdi aut de-

ftrui poteftex infrà dicendis, 'ergo;

N

gtl hl"

$.2. Reflexiones Adver[aris.

n t

D Eatitudo eft famimum bonunmi noftrum , ergo ipfa

m d

eftmajus donum. D. A. Beatitudo. formalis IN.. ob

xmds fedfiva SubD. .Eff fummium bouum. futntmo etiam moda

s Dut:

" [d

communicatum IN mon fummo C.

IL Vifio bea-

1

l *1)1

'.,T.B', N

[

N

tifica conjungit , & quafi unit humanitati effentiam di«

lib

M

Vinam, & tres perfonas : Unio hypoftatica tantüm peí

ii

Ee 2

'odam

m

1e$

THEOREMA TI. THESIS X.

st

Íonam Verbi , ergo eftmajus donum. D. A. Conjungits

g unit intentionaliter » extrin[écb » accidentaliter , & ob-

phyfica & in

-

jeftivà tantim C. intrinfece , fubflantialiter ,

TII. Vifio

snum per fe » ficut Unio bypoflatica N.

dathomini, ut fit beatus: Unio tantüm facit, ut fub-

ysnl

.

,

j

fiftat; íed plus eft effe beatum, quàm fubüiftere. D.

:

j

[

;

.A

i

l n:*.

"nb

l

5

Ma. Ut fubfifiat fabfiflentià quacanque N. diviná , qu&

]V. Vi-

!M»MHS

ais

zanquam debitum fecum trabit vifionem C.

'fio magis fatiat appetitum creaturz intellectualis,

ga ii

g

um unio , ergo eft donum nobilius, A. C. Zjfio enim

us enams

f& habet pev inodum acás fecundi eliciti ,. qui eft poleffo

Dei intentionalis c» accidentalis tantim : Unio autem fe

i aliqmw,'u,

babet per modum juris ad vifionem , c eft poffe[fio Dé fub-

iif quatt

flantialis.

AT. Vifio eft vitalis poffefTio Dei , non

chr!rlp/zmm

jdan ln

unio, ergo illaeft perfe&ior. D. C. Ef perfettior fecume

diemquid. fcu in vatione vitalitatis C. fimpliciter , C inva-

fj r

sione doni N. Etiam fenfatio eff poffe[fio uitalis , an idea

rena &

VI. Unio hypo-

aptyramonanum

jl

perfeclior eft gratia babituali?

ftatica communicari poteü brutis & inanimatis, non

mmedixt

cim ex ii

vifio, ergo hxc excellentius donum eft. V. C. Vifio

enim materialis etiam nequit communicari lapidi, cv intel-

A matuci

lélio bruto , an propterea excellentior eff. unione bypoflati-

um ts r

VIL. Unio ad tres Perfonas divinas effet

Maura verdum

€4?

erfe&tius donum , uti vifio trium Perfonarum eft per-

mtamoDedent

fe&tior vifione unius tantüm. D. Effet perfectius donum

tdeilnt ul

extenfivo intra eundem ordinem C. intenfrve d in diverfo

1777 nj

erdine IN.

VIII. Saltem hec unio non eftma-

huditic

xima , cüm conftituat com ofitum ; quod unum eft in

lrv t

ratione fuppofiti tantüm ; ed uniones aliz conftituunt

Ubl u

unumetiam ineffe naturz. R. Aon diximw effe maxi-

r lii

mam in omni vatione , fed im rationibus à mobis expre[Jis»

m! Ut

]

fcilicet doni , tnionis » efficacia , firmitatis, infeparabili-

n//

np

lftd

"

tatis, qua fuperant unitatem in natnrá creatá.

THEO-

l, l mem,

TE v

UNIO HYPOSTATICA.

109

Wm' D' A, (ZL:

THEOREMA Ill.

l f((idmmliw,,i,

Af W(*:

Aon ef entit

as modalis vealiter. ab ex-

m

)

trenis diffinda,

infri, ,

Ontra Modiftas in Libris imprelfis fat multoscum

2 n

C

Wading. Tiphàn. Val. Martin. Caprer. Galtr. de

QU

Bug. & multis RR.in MS. & cum Thomiftis ac cum

j

quibusdam Scotiftis puram relationem ftatuentibus,

tb

ACb

unionem realiter indiftin&am hic non tam probamus,

l

quàm breviffimg fuppo(ïtis aliis fundamenus philofo-

Z
