tur vocabula, ut hbumanum ex drvino, & dryinum ex bu-

V4 nj f

f!iitl/t!:(qk;g?þ

mano denominetur. S. Damafcenus apud D. Th. q 16.

Qïmüumu;b MJ(

a. 4. habet: Deus fuüfcepit ea , que funt carnis idiomata»

Atl s

h. e. proprietates , dum Deus pa[fibilis nominatur, & Dews

&loria

olià, j

A

COMMUNICATIO IDIOMATUM.

157

C(Tcnm) V,

glorie. erucifixus efl.. S. Bern. l. s. ad Eug. Zantam er:

- EU i

3 exh

i

Tam expre[Jam uimin fe prefert ea perfona , qua Deus

bono , ünus eft Chriffns, ut» fi duo defe pradices, nomewres.

Irpoltm

Amp, oj

$.2. Reflexiones Adverfarie.

Mhommis&a;

Res pcrfonæ divinz magïs conveniunt ad invicem

.

x

Waf

innatura

Divinà, quim natuta Divina & Humana

RUT Q

in Perfona Chrifti ; fed ex primá tínitate naturz non

n d

exurgit communicatio Idiomatum inter Períonas , er-

ilji, qui n

o nec ex fecundá inter naturam divinam & humanam.

( Qvfum

D. Ma. Magis comveniunt in naturá, qua natura etiam

importatur in. vetlo ficut fuppofitum , quando pradicantur

dhnehu

termini concreti yel INatura , vel Perfonarum IM. comve-

at « n

siunt in naturA , fed ipfa nou. importatur in vedlo concreto-

Ms

um pradicabilium , in quo fundamentum ponitur Commu-

At

sicationis [diomatum C.

M. Implicat commu-

t hais

nicatio Idiomatum inter hominem & lapidem, ergo

i Ti

etiam inter hominem & Deum. Difp. Non. bypoftafis

um hu a

ereata , fed tantum drvina (uppofitare potef!. alienammatu-

TE

vam ob f(uam infinitatem , qua inde nec perficitur, nec minui-

"TT

pur , C ideo fuam vetinet totalitatem : Econtra bypoflafis

V, lm

ereata perderet fuamtotalitatem, cm utraquenatura per-

walmM — feceretur, lictt una magis. quam altera.

Hit. Si

a dihees 7

exunione hypoftaticà refultat Communicatio idioma-

d

tum , ergo intriduo mortis dici potuit: Deus eft ani-

jg t

ma , Deus eft fan

o

[04

uis , efteffufus & diviíus in partes;

fj t

quia fanguis eft effufus; íed haec funt inconvenientia.

:

;«gg.Nï[ï.

JN. feq. IMa.. INomina enim concreta, que fignificant ma-

"I d

turas completas , fola pradicantur de fuppofito 5 mon enim.

« [

dicimus : Cajus eff [anguis 5 t infra motabinus.

IV.

"uU

Communicatio idiomatuga. nec facit przdicationem

j dulb

j m

effentialem , nec accidentalem ; ergo nullam. R. N

€ft effentialis , mifi de toto fiats quia pradicatum non eft de

sur "

äïmf. :

5

effcn-

j

g

158 . THEOREMA 1l ^THESIS XIV.

-;;-lufü

effentia fubjecti, nec cum eo babet connexionem neceffariam : BP

)

GPUS

ANec efl mere accidentalis , ne incurratur error INefforii: ?

jf

;fl ) P'

eSed efl fubflantialis . quia fundatur in unione fübflantiali, 0

j

V.

Talis przdicatio faltem non eft propria; aut ytti

"i

4101

ifta predicatio : Perrus efl bomo: eft magis propria;quia w2

vf llnmm

eft neceiläria, qualis non eft przdicatio ex communi- Y

p

;

Y

/L

N

cauione idiomatum. R. Effpropria, &* quidem «quà. H

NI

d

proprias quia veritas C proprietas propofitionum eflima-

tur ex folá identitate pradicati cum fubjedo, ad quam nil

[

g t L00

(iciA

ao

fecit nece[[itas . fed fufficit omnem excludi improprietatem

g üe t

feu metaphorams Sed ex communicatione Miomatum &

adentitas pradicati & fubjecti , evgo.

VI. Excom. iiX

municatione idiomatum ftaret hic Difcurfüs: Hicho- t

asf

7

mo eftDeus, fed Verbum factum eft hic homo, erge «'ffiübfffiff]fw:

Verbum fa&tum eft Deus.. R, $; in boc difcurfu vó. Fa-. 5

&tuim reducis ad. Subjetlum feu ad Verbum » fal[acfl Mi-. i ais

a 3 quia V'erbum uon efl fattum : i vero illud reducis ad. & lyyrinit

Predicatum utriufque propofitionis , confequentia fallit , cr. immdn

eommittitur fallacia Accidenti , c Multiplicitas termino- a fudt d

vum ex adjethone bujus termimi : Faclum, In Ma. enim a di

Deus pradicatur finpliciter finé addito fed cum addito no«. M. , li

vo £ falfo termino in Concl.. Unde re&tius fic concludez - mj

j

Fatkum hic lomo eff Deus , fed Verbum eft fadtuni bic ho-. $Dun]ii

milcenuralte

WO . ergo Verbum eft Deus.

vianum dicim

THEOREMA 1.

ts cim luct

fptm:, a

Que tamen non fit in ipsá FTumanitate pro-

m nf

xime , immediateés c» realiter.

cumS rl

1

Utychiani ex confufione utriufque naturz omnia ttrifeys

earum przdicata faciunt communia : Ubiquiftz: at

T

humanitati communicant pradicata omnia divinitatis [j

l

imïncdi.at*c & realiter ; ita ut dici paffit immen

fa,'om-- WÜh p

*

niucla,

LE

COMMUNICATIO IDIOMATUM.

149

mnexiamnm,,.l

|

Tüícia , atj dicitur fubfiftens fubfiftentiá diviná: Con-

[

M

tra quos afferimus.

I. Communicatio idioma-

L //ö

|

tum zon fit immediat , proxim (* realiter in.ipsa Huma-

tomef pmþx;

tiitate ; quia talis communicatio falfo nititur fuppofito;

?*:,MSISPWPM,

|

vel Eutychiano, fcilicet confufione utriufque naturz;

'221330v DAU

.x

l

[/]

vel Lutherano unionem hypoftaucam conftituente non

f u

in communicatione fübfiftentiz , fed divinorum attri-

i

':3?0»/0;/ n

butorum ; adcöque ipfn natura divina , & corï-fequen—

LT

i

ter tota etiam Trinitas eflet immediatt unita. Dein

Wm

!Jf!/i.'

unio naturarum eft mutua , ergo contra fe ipfos divi-

n 73

TA (

!

nitati date debent axtributa humana finitudinis, mu-

V,

tabilitatis &c.

IL. Non igitur bunantas dic£

D t

poteft omnifcia , omnipoteus , omuiprafens in ( ipsás quia

.

dlichny, g

* vel deberet effe converfa in naturam omnipotentem &

LU TM

ubique prafentem ; vel ipfa omnipotentia & omniprz-

[

fentia eam intrinfece informare deberet, ne exurge-

n

ret denominatio tantüm extrinfeca Neltoriana : Sed

|

atf

primum eft manifeft? Eutychianum ; alterum iterum

Afpli -

|

cum Eutyche admittit compofitionem unius naturz

n dl i

cum alià.

HI Hinc cum CC. Chalcedon.

fmdium — AG. g. alv utriufque natura proprietate C in unam

üdmk, perfomam ac fubfiffentiam concurrente Unigenitum Filium

ajjnkb — c» Deum Verbum agnoftimus: Ex quo proprietates non

mifícenturalterinaturz. Et cum $. Leone Ep. ad Fla-

vianum dicimus: Pl;us Dei crucifixus dicitur, ac. fepul-

zus ; cim bec mon in divinitateipsá, qumnigenitus» con-

J

feinpiternus , ac confubflantialis eft Patri, fed in natura

Ifmtfp !

bumane infirmitate fit perpeffus. Demum concludimus

IHf

xl

cumS. Cyrillo Ep. ad Neftorium : Zdcirco dicitur mor-

[ muuz'w .

zem paffus pro nobis , non quod ipfe movtem effet expertus,

h : UM

quautiam ad ipfius naturam pertinet ; infania enim eft boc

«el dicere : áed quod , iit fupra diximus , vera caro ipfius

omniä (55

N

^

smortem gu[lavit.: Exgo natura ipía divina nequit imme-

f immcb;

"

diat&

fU

4

gt

166 'i'HEOREMA IL--: THESIS-XIV.

4

l

diat? dici paffa, & confequernter nec natura humana z

:ntfä : li

dici poteft Omniprafens , Omnifcia, &c.

j

gl ) PH

/ nat

$.2. Reflexiones Adver[arie.

g

Í[4

"Ohæ

a

H

-

Umanitas Chrifti à PP. dicitur deificata, ergo

j Jüo

etiam dici poref'c omnipotcns & ubiquc præfens,

I

,;;i.'w'

"r

ergo. D..4. Deificata h.e. unita divinitati iu Perfoná

Verbi C. h. e. faita Deus, vel mutata in Deun. N.

;L.m'.l'.mconmto

II.

aj C u

Verbum eft omnipotens, eft ubique, &c;

fed Verbum eft homo, ergo homo eft omnipotens , &

s od

4N, N

ubique, ergo & humanits. ANV; C. Zariantur enim

zermini : In Majore Verbum fupponit pro folo effe drvinos

miigr

qm hum

In Minove pro natura dvvina C bumaná. Hinc D. Ma.

Verbum eff ubique fecundim naturam c effe divinum ,

ünígiuml

feu prout Deus eft C. quatenus bomo e[l , c fecundum na-

TW

turam; (v effe bumanum N.

IM. Hümanitas

ETU

unitur fubíiftentiz immenfz , ergo etiam reddetur im-

s

menfa. D. .4, Unitur fecundim immenfitatem , vel aliud

etiributum . abfolutum. IN.— fecundim.| fubfiflentiam | C.

NEüomr:i [

V.

Vera hzc eft propoíitio: Verbum ubique

^ ii

eíthomo, ergo humanitas eft ubique. ..D..A4l. $i T0 ubi

f mpdan d

que fe teuet ex parte fubjecti , ita ut. fenfus fit : 'erbum

lominndas

os, & d

ubique prefens efl homo C. ex partepradicati , cum fenfu :

V'erbum habet humanitatem ubique prafentem IN.

V.

&Ubiqulis

Quando duo inter fe phyfice funt unita; tunc ubi unum

nutmftaid

eít, & alterum eft,..D. Quando funt unita totaliter , &

tpaecind

faturin o

àn omni loco C. fecus IN Probas caput effe in pedibus , in

quibus eft anima , cui unitur caput,

VI. Si huma-

gomen ijïg

nitas non eft ubique, ergo Verbum alicubi non eft ho-

Damyatow|

mo. JN.eq. $i enim bumanitas alicubi Verbo fit unita,

dtamgeng

fufficit , ut Verbum ubique dicatur bomo s citm Verbum fit

dentfy

indvvifibile , & totum fit ubique in quolibet locos ergo ubi-

ipolt i

eunque eft » femper fuflentat bumanitatem (uam » licit ali-

tl Pj

[

rHESIS Y |

l6r

COMMUNICATIO IDIOMATUM.

ff.pcc hia l

|

bi exiflentem.

VII. Vi unionis hypoüaticg por

I d.

|

communicationem Idiomatum de naturá humaná prz-

'fï'fifm. |

dicantur , qu funt propria naturz divinz j & viciffim ;

ed proprium eft naturz divinz eíle ubique , effe ab

At df

aterno, &c; ergo hzc pradicata dici poflunt per com-

LUb

municationem Idiomatum. D. Ma. Prediiastuy de

L Ij

naturá bumana in abfivaclo, &v immediati , üt. Heretici

Ri J

qolunt IN.. in concreto Sub.D. quamdiu vetinent fenfum veré

catholicum .C. quando babent affivitatem cwum herefi , con-

Bbf (

as d

qenientem [pecialiter uni voci aut quando aliunde quid. ob-

A

m D7

(lat N. Neraeftinfenfu catholico hzc propofitio : Hic

dU m

bomo eft ubique : Sed cum addito: Non Íecund'imnatu-

tuy, x

ram humanam, fed (ecundüni divinitatem, feu fecun-

n if ian,|

dàm fuppofitum Deo-homini commune.

f t finu.

THEOREMA III.

WL Wa

denr

) cu'fm f

s

I

Sed mediate, &5 con[equenter ex unifate , é5

pI

P

A hn

unione innediatà Suppofiti feu Perfoua,

L

lii (

NT Eftoriani concedebant , Chriftum fuiffe natum de

Teun du

Virgine intempore, & ex Patre natum ab aterno ;

D

fed negabant dici poife Deum natum de Virgine, vel

CTH

hominem ab «terno fuiffe: Unde hic contra Neftoria-

i, m

n0s , & fimulex priore theoremate contra Eutychianos

j

]. Communicacio Zdzo-

'g!.üW Y

& Ubiquiftas inftamus.

a

f*

matum fit quidem immediat? * proximé in Perfona ;; quia

p

J

d

"n

üt patet inductione omnium naturarum, natura przdi-

lj; f

catur in concreto de fuppofito;cujus eft natura; Íic enim

TL hum

nomen Homo fignificat eum;qui habet naturam huma-

nam,& nomen Jeu fa

jim d

Po)

enificat eum, qui babet naturam

Tif

divinam; ergo cüm duz in Chrifto naturz fint,& divina

identificetur , & humana fübftantialiter uniatur eidem

| mu er' i

s

u t

|;

fuppofïto : qþtiufquenacuræ attributa de hoc fuppofl-

to predicantur proxime, immediat & formaliter;

j[um k*

"

cum

Hh ;

;f

g

Q,WCA

162

THEOREMA TIIlI.

THESIS XIV.

wü-m[a )

[

cüm enim hz naturz velidentic? , vel unitive commu-

jl m

nicent feipïïs pcrfonæ Verbi, cert& etiam communi-

1 ,qulltuw

canteidem fuas proprietates , feu præbent fundamen-

NULU

4it;

J

tum tribuendi ei appellationes ucriuf'que natura.

"i

, Vi

1.

Sed hec communicatio idiomatum in naturis

g

D

eff mediata . e confequens ex unitate per[ona 5 icut enim

WE

duz forme accidentales , quia infunt eidem fubjecto,

du denorm

& de fubjecto, & ratione fubjecti defe invicem in con-

creto predicantur ; v. g. Laceftalbum, lac eft dulce,

.4)

( m

album eft dulce; ita quia duz naturz in Chrifto ter-

e;nccekïaxïo d

ff

minantut ab eodem fuppofito , immediate de fuppo-

h Humaniw L

fito, & mediate de fe invicem ratione fuppofiti predi-

cari queunt.

HI. Hzc communicatio Hioma-

gl

zum in naturis eft mediata tantim ; quiaad modum effen-

F,,'(;m; g i

(

T

di fcquir.ur modus rem appellandi feu prædicandi, er-

go cim natura divina & humana fint tantüm quid

du anba t

d welit, t

unum ratione fuppofiti , confequens eft , eas nec de fe

ves de horunta

mutuó przdicari poffe , nifi mediante fuppoügo » quod

in recto imporzant ; dum concretim Prædicancur.

Jicsc meditt us

1V.

Quare hanc Propofitionem : Deus eff bomo :

t t m

ammediate Verificat Pevfona Verbi, feuSuppofitum s nam

prrtic ag

üt D. Th. q. 16. a. 1. obfervat, de quolibet fuppofito

p

alicujus naturz poteft ver? & proprié predicari nomen

quus hs

fignificans illam naturam in concreto , ficut de Sorte

prelat, n

& Platone proprie & vere przdicatur homo : quia er-

(t unjatut ; /

go perfona Filii Dei. (pro quá füpponit hoc nomen

divitwin m

Deus ) eft fuppofitum naturz humanz , vere & pro-

Catuf 7epugm

rie hoc nomen Homo poteft predicari de hoc nomine

urinloam:m

Deui ; fecundüm quod fupponit pro Perfoná Filii Dei.

Ma;'eflas&gial

tà domr$

40

$.2. Reflexiones Libiquiflice.

t [

Umanitas immediate dicitur fubíiftens fubfiften-

.

aoj

7* uà Verbi, ergo immediaté etiam eidem conve-

( ('.mbf

nient

TRESR v !

COMMUNICATIO IDIOMATUM.

163

ff»vflunitiv&ü, |

A m qe

nient alia ldiomata, feu przdicata naturz divinc.

- Difp. Subfiflentia immediate unitur bumanitatt s non na-

n fvb

tura Cv ejus proprietates s unde fubfiflentia: immediaté dici

j Uf(iu(q;æ D]

potefl de bumnanitate , licet. proprietates alia nen dicantur

TU

immediath./ 2. Verbum unitur humanitati tantüm per

x:m&n*:;üwm

"

modum termini intrinfeci complentis humanitatem,

ml

non autem per modum formz; Undenon datimme-

Ti

iti tmin

diatt aliam denominationem , quàm quz propria eft

CM

termini , feu complemcnti ultimi, aut quz ex termi-

t Qnhote.|

no neceífario duit ; fed propria ejus denominatio eft

g

"m

"3

ia

facere fubfiftentem , ergo & hanc & nonaliam tribuit.

t lhrnyu'nd?zrä.i

3. Humanitas , utpote complebilis in ratiome fubftflendi ; eft

107

capax bujus denominationis : Sed capax non eff aliarum pro-

;wäadsroïmtüï.i

prietatum 5 unde illa, non ba de eà immediate dicipoffunt,

IL. Humanitas immediat? & realiter di-

il'cuprzdmdf, [2

et.

citur fancta à naturá divinà , licét natura uniatur tan-

at gid

du

tüm mediaté, ergo etiam alia attributa & proprieta-

atl ul

tes de humanitate dici poffunt immediate & realiter,

wj pradiant,

licét mediate uniantur. — .Difp. Sandtitas nece[farió fluit

!em:Dzw/im:

ex umione froe im-rve mediatás quia per banc. bumanitas

k:iSuggyfrum;ngnl

participat aliquod effe drvinum , effentialiter excludens omne

peccatum , c fubjedtum veddens gratum cr amabile Deos

i igpito

quos effe&us & perfonalitas & divinitas per feipíam'

W&mm

li

raftat , adeóque immediate fanctificat , licet media-

'g(.oï lt dl

u

Ed

[«

te uniatur 7- At denominationes reliquartm perfetbonum

a

divinarum non nece[[ario fluunt , c in fe iwvolutnt pradi-

li

I

"

"

[

catum repugnans matura creatas üt per [e effe ulique , ua

k p

Eäcnomin

!

utin locum transferrivel móverinon po[Jit . cvc.

II.

f;;;:

Majeftas & gloria divinitatis humanitati communica-

ii

ta dicuntur à S. Leone, & S. Aug. ergo & alia attribu-

gm'lïz'cæ.

ta fic communicari poterunt. D. À. Comnunicata

i ]

dicuntur quoad ea » qua de naturá bumana dici poffunt in

Miens

7

|

*e di-

y i

[

eoncreto C. in abftratlo &l»D. facundin quod natu

vind

»

A.t;

/

WNICM

164 THEOREMA JV. THESIS XIV.

Qu

W' g

vina conveniunt IN. fecundim muralem influxum , vel pav-

dicat

&

d

a

ticipationem eximiorum douorum C.. Scilicet à Majeflate

diviná vefultat fingularà majeflas in bumanam naturam.

i

om

lV.

?aï( ,

Ex unione hypoftatica Humanitas Chrifti

ni 'Denw QPP*

vereadoratur cultu latriz , qui eft cultus proprius di--

d m

1 l

vinitatis , ergo & alia idiomata in fe eidem communi-.

^

lt

cari poffunt. D. A. Adoratur primario propter fe , c.

tanquam objetum motiuum, «dovationis IN. vatione Alte-

jj

Yo ?U o

gb p

vius» cum quo facit unum fuppofitum fubflantiale , & ft-

eundarió tanquam objedlum terminativum tantim C.. Coa-

,mmxuoa& "

doratur bumanitas n Chriffo: Divinitas fola adovatur ab-

gu o

feluté propter fe.

gt

gemiadund

THEOREMA IV.

Bicli T

FHujus communicationis fundamentum eft

p

duplex» Phyficum c Logicum.

W,(u [mmuï

i Bo fe

C

Um idiomatum communicatio fit mutua & vera

rzdicatio attributorum tum de fe invicem , tum

Munene t

def

t diom Md

uppofito & toto ;, ad diftinguendas Propofitiones

verasà falfis hic prima fundamenta ponimus,

I

eiiDuái

Fundamentum remotum , feu reale & phyficum ef

gumdtyli

Unio, feu adunatio duavum naturarum im cadem pevfona s

dicationed

quiaquando duz naturz , vel formz uniuntur in uná

pcrfonä, kil

& eádem períoná, exdem & de hác & de (e invicem

&um&yræ&m*

affirmari queunt ; fic enim quia in perfoná Petri eft

f

torpus, anima, intelle&tus, fcientia, vere dicis: Petru

] eonmini

eft corporeus : . Corporeus. eff animatus : Jutelletualis eft

fcieus : Unde & de Chrifto dicere licet: Eff bomo. eff

egvead.

Deus: & viciffim Homoeff Deu: .Mortalis efl immorta-

pdis: &l

lis , ec.

II. Álterum, Fundamentum proxi-

i fefi hGs

mum, feu logicum eff refolutio: &f fignificatio concreto-

Chifrun, i

vum ex umitate per[one identitatemveti exprimens 5 quia.

P ULLT

flua"do duf concretain recto idem fübjectum, vel fup--

ïl/ifläimhr/f;

PO [5

[

Bv

COMMUNICATIO IDIOMATUM.

165

Wfif**m,u |

fitum fignificant , iterum veriffime & defe invicem,

Doy lls

& de fübjecto przdicantur, lic&t in obliquo diverfita-

tem dicant vel naturarum , vel formarum ; üit iterum

Tnanja (

IIL Exhoc

patet inanimato & corporeo: &c.

Propr

duplici fundamento apparet identitas pradicati cum fub-

*b u

jelo , qua eff. fundamentalis vatio . enuntiandi unum effe

Mnyr f o

aliud : hancícilicet manifeftatrefolutio concrecorum,

AU rfiy i

& fundat unio per(onz unius in duplici naturá: exhác

LT

'enim eft unitas Perfonæ , exquá fequituridenticas con-

lw (

«retorum quoad re&tum; cüm fuppofitá unione fup-

H lag

ponant pro fuppofito, feu períoná. Exquibuseft iden-

ticas predicati & fubjecti quoad re&um , feu ratio ve-

r* enuntiandi unum concretum de altero.

IV.

HV

Hinc Ex D. Th. q. 16.a. 4. hic addimus: Càm eaden

ZJM í

fit bypoflafis utriuique. natura, divina & bumana, eadem

a.

bypoflafis fupponitur nomine utriusque naturas . frve ergo

tomiwn |

dicatur Homo , five Deus , fupponitur bypoflafis dvina c

fririem, us |

bumane natura 5, C ideo de bomine dici poffunt ea . qua

s ts

funt divina natura , tanquam de hypoflafi naturz divina s

|

|

Ifius

l

I

€» de Deo dici poffunt ea , qua funt nature bumana, tan-

i

quam de bypoflafi natura bumana.. Ergo veritas talispra-

M n]

1

i ln i

dicatiónis eft tum adunatio duarum naturarum in unà

f

perfoná, & identitas fuppofiti fignificati per fubje-

TT

ll

m

&um & predicatum concretorum.

pihod

$.2. Reflexiones Adver[aria.

f»äj,' [.W

I communicatio idiomatum eft ex unitate perfonz,

: l"/"w efi

S

hst

érgo vera eft hzc predicatio: Unus de Trinitate eft

affus: fed hanc damnat Felix Papa. D. Mi. Damnat

jf

in fenfu Petri Gnaffei , qui cum. Eutyche negabat duas in

um p*

Chriflo naturas , & cum Sabellio wmam admifit in Tvinitate

T I

Perfonam C.. in fenfu Catholico [upponente duas naturas &

yimtti

diflinctionem Perfénarum in Triniate IN,

il. De

e0-

g&uübv 1

»

u o

166 THEOREMA IV. THESIS XIV. -

codem Chrifto przdicarentur duo contraria, & hec

1l

defeinvicem, v. g. Paffibilis eftimpaffibilis; fed con-

t

"

trarianon conveniunt eidem , cüm fe mutuó expellant

de eodem fubjecto. D. Mi. INon comveniunt eidem fz-

fa

cundium eaudem naturam» vefhettu cufus vere effent con-

III. De eodem Chrifto

"

tratría C. diver[um N.

(ustt

non poffunt re&? przdicari contradictoria, etiam fe-

uti 4

cundüm diverfam naturam, v. g. paffibilis & non Päf-

Juicca At

fibilis, ergo nec contraria. .R. 1. .52 ffnt fecundum di-

anrcdics, 1

ver[as naturas » nop funt contradictoria, R. 2. T. A. Difp.

WhS) mf

ANegatio fimpliciter pofita ex naturá fuá malignante exclua

I

Mbl

dit à fübjecto foriam quam affirmat alterum pradicatum.

IV

Homo in re&o dicitid, quod homo eft in-

TT u

Jmiurd m

trinfece; fed intrinfece eft (uppofitum & natura, ergo

du ao p

ii récto dicitutrumque; ergo non eft identitas in re&o.

D. Ma. $i bomo fumatur in vatione compofiti C. concreti

qnctenmin t

v ol

IN. Predicatum adjunctum in propofitione determinat ac-

eeptionem fubgecki:. illud igitur importat , quod in pradicata

grat & ligniflg

fignas, que

€c fubjeitoefl idem s. vegulariter amtem idem eff folum fup-

pofitum.

V. Deusfa&us efthomo; fed non eft

tu pf frm

Ts nauct; non

fa&us fuppofitum, ergo hoc non importat fcilicet in

dpivmilo um

re&o. D. Mi. Non efl factus fuppofitum fimpliciter C. fup-

pofitum bumanitatis » feu terminans illam IN.. Sic & fubje-

serint, quzin

il commur

&um fit calidum , licet nonfíat fubjedum.

VI. He

Conart u

Prædicationes funt verz : Tres Perfonz funt unus

Deus: Deitas eft Deus : fed in his concretum Deus non

Aifutidris

fig

o

nificat fippofitum, ergo fecundum fundamentum

dfudtdunm

eremaer eat

falli.. D. Mi INom fignificat fuppofitum » quia ex [peciali

adqunéto determinatur ad fignificandum aliud quid C.. quia

lz fac g

vegulariter id non fignificat IN. 10 Deus ex determina-

cim,

uf

Tatitg

1

itanz

tione fübjedti fui in primá propofitione fignificat plu-

I

res habentes Deitatem: in alterá folam naturam figni-

utit hn

"

u

!

w;

Dity i "T

ficat ex eádem determinaciop,e.

THE-

Bwv

REGULZ COMMUN. IDIOMATUM. 167

; t l

Yi

IHESIS XV.

l t x

Rägülæ Communicationis Idiomatum.

7777 :iäa

X 9t

THEOREMA L

| DWlfm Q

Communicatio Idiomatum non fit in Predi-

4 m

)

catis Abftratlis , fed Concretis.

7) p

S,El.;

1]l dj

N

Rzdicata Abftracta hic funt divinitas, humanimä,

ls

mortalitas, immortalitas: Concreta homo, Deus,

j

hitigani.

mortalis, immortalis, &c. — De quibus refolvimus.

1Àm2 o

l.

Abftracta unius natura non predicantur de Ab-

h d

firattis alterius natur& : v. g. Divinitas eff hbumanitai z

ii

Mortalitas eft immortalitas s; quia przdicatum & fubje-

Q1 g

li

ii

n

It

630

étum non fupponunt pro eodem in re&o ; uti enim

pf anti

concretum in recto importat fuppofitum , & fignificat

k tmaz r

per modum habentis & conftituti ; ita abftra&umim-

portat, & fignificat per modum formz habitze & con-

4 lp

'AL((M f:/ä" /I/'

ftituentis, quz diftinguitur ab alterá formà : Unde

vu; ld odl

tota pofite a[ertionis vatio eff 5 quia quz funt propria

n (letin

urnius naturz, non poffunt ver? de alio przdicari, quan-

C

do innullo communi vel fubjecto, vel fuppoflto con-

14

.,X' N

veniunt , quz in recto przdicantur ; fed Abftracta in

v 1l

n

II. Nec

l

J/

nullo communi conveniunt, ergo.

Concreta unius natura proprie c» formaliter predicantur de

vj a

m n

"Abflratlis alteriu , v. g. Deitas efl bomo, efl mortalis : INec

^i

ab[iratta de concretis , v. g. Hic bomo efl drvmitas ; quia

;A-J X

CU

extrema ex eádem ratione non fupponunt pro.eodem.

aj

C a

Item hac Propofitio : J2eiras eff bomo : Ingerit fpe-

ciem , quód Deitas fecundàm fe & üt talis.fit perfona

j gxldcï?mf

enitt

pl

naturz humanz , & quód fecundüm fe & ratione íui fit

gl

Ü

n

tamï.:"

unita humanitati; qua falfa funt.. Si tamen diceres:

:

Deitas vealiter efl bomo : comprehenderes períonam

Ver-

'168

THEOREMA I.

THESIS XV.

w (

qe

! Wl

Verbi faltem implicit?; quia Deitas realiter eft ipfum

10 SW'

Verbum.

IIT. Nec partes effentiales» vel inte-

) eli', É

4riles bomiuis abflractim. fumpta predicantur. de Deo in

redlo : v. g. Deus eff anima eff caput 5 , quia hec non

j

T

funt nomina füppofiti, ergo non important aliquid in

tecto , quod de Deo verificari poffit; non enim figni-

j2

HECI) ffgm

ficant per modum totius per fe fubfiftentis vel confti-

]'uä.'f.

u

j ugi

tuti , fed per modum partis fubfiftentis inalio tanquam

toto , & conftituentis.

IV. Pradicantur ta-

yili fimil

men Concreta unius natura de Concretis alterius , tum Sub-

sst

flantiva, it Homo eff Dew:. tum Adjeciua , t Morralis

y ag d

]. Duum

eft immortalá: quiaextrema hic fupponunt pro eodem

in re&o, fcilicet fuppoíito, pro quo non fupponunt

irqun: G

/Abüra&a. :

daia ii

s hunanicts

5; 2/ Reflexiones Adver[arie.

Vi detmitw

"

Rzdicata Concteta de fe invicem predicantur, er-

go & Abftra&a. Diffp. In predicationibus Abftracto-

üN.

Y

vum nibil commune e[f inter pradicatum dr [ubjectum , in

s ]

quo cotroeniant, C vatione cujus de fe invicem pradicari

qaiaeü a

po[[iit inveclo:: At in pradicationibus Concretorum comnsu-

m N. nf

siex r Gr

ne eff vel Subjecum , üt album eft dulce , vel Suppofitum,

jit, Deuseft bomo.

Il. Excommunicatione idio-

hm a d

matum, quz funt propria nature humahz , eadem

fugftm t

przdicantur de diviná; fed nihil magis proprium eft

épititua

naturz humanz ; quàm effe humanitatem; & naturz

divinz nihil proprium magis eft, quäm' effe divinita-

[

tem, ergo de fe invicem predicantur. D. Ma. Eadem

C

pradicantur de divinà in concreto , & [pecificatiud C. in ab-

feraclo s C reduplicative IN.. Importare enim debent idem

lII Filius

fianificatum im vetlo , feu fuppofitum.

tet d

Dei & natuta fua funt idem ; fed de Filio Dei dicuntar

* d hyif

ea, qua funt propria filii hominis,feu naturz humane;

hp c (

/

e1gg

CUM

W

REGULE COMMUN. IDIOMATUM. t69

u Tl d

ergó eadem de naturá etiam diviná dici poffunt. D.

mm&'*hu:

Ma. Sunt idem. fecundüm vem , c vealiter C.. fecundim

"t d)

anodum fignificandis d fupponendi IN.. INeque enim natura

Wi ib

divina dici poteft genità , licàt Filius, qui dicitur genitus , frt

nnfunt a,iqlg; |

idem éum naturá.

IV. Ex D. Fulgent. Dicere

10 nj (s

divinitatem effe natam , paffam , mortuam , non pre-

Meis (Ij

judicat fidei, ergo concreta de abftractis ver& pradi-

ä'iot.mquæ'

cantur. R. Loquitur de drvinitate in fenfu veali acceptá,

Vhügnr t

mon in fenfu formali.

V. Humanitasà PP. dici-

OM t f

tur Deificata , ergo etiam dici poteft Deus in concre-

Atl

to , ficut aqua calefa&ta dicitur calida in concreto.

U v |

Difp. Deitas non afficit bumanitatem formaliter , ficut ca-

gU r

lor aquam : Ceterum Deificata dicitur bumanitas , quia

[

eff unita. Deitati in. Perfona. Verbi.

VI. Quod

|

unitur humanitati, fit homo; fed Deitas illi unitur.

n

D.Ma. Quod unitur it fappofitum eam terminans C.. àt

m d v

natura identificata fuppofito Sub.D.. In [eufureali C. for-

Lunis Mi

mali N.

VH. ExD. Cyrill. Deitas eft incatna-

sifilima

ta, ergo & homo eft; Ideo enim Verbum eft homo;

[77] M/ari

quiaeft incatnatum. D..4l. Deitas in fenfu formali ac-

n m

cepta IN.. in fenfu reali , uel Deitatem fumendo pro pevfo-

, iom |

náex more Gracorum C. Hinc D. Prob. Zdeo erbum cjf

sysiciméd |

homo ; quia eft incarnatum , h. e. unitum immediatà , C ut

fppofitum terminans immediarà bumanitatem C. mediaté,

z hr sJ

i

|

£ pracist üt uatura ejuidem fuppofiti IN.

Vf

j

[

THEOREMA Il

Tum

Communicatio Idiomatum nec fit inqui-

TL

'

busois Concretis.

*

ob

',',,qn itit

j].n

jj b

l

Oncreta alia funt. Denominativa; alia Neeativa

C

l

oDa u

alia Propria fuppofito, vel riaturz fecundàm fe

lm

fumptze, &c. Circa qua hic obíezvamus.

L

j

/n LL $ent;

li

Con

170

THEOREMA 1I.

THESIS XV.

g

mïühs !

Concretaconvenientia foli nature fecundüm fe , àx affurnt

p

ín naturá humaná, & communicari in divinà : ve fofz

j m

fuppo[ito fecundiun fe, t affumpfiffe, mon predicantur de fe

gt

imutuo, wel de toto$ quia extremà iterum non fuppo-

d

jj d

ho

nunt pro eodeminrecto: hecenim ptzdicata naturis

ul.cü

j

conveniunt ; üt excludunt íu pofitum ; ergo illud non

ii

importantinrecto: Et viciffi

il

m. fuppofito conveniunt,

u

xa& ii

üt ipfum excludit raturas & totum, ergo illi conve-

s

rae

niunt fab ali fuppofitione & appellatione , ergo

dicatum & fubjectum in przdicatione non. habenx

;

jl

identitatem; nequidcm fecundàm. rectum.

l1.

EOs n

A

Nec pradicanter de Toto, vel de Deo Concreta, queim-

"n

vít p

portant. (uppofitum. huimanum ,. Cv excludumt. divinum , itt

ii prnz r

filius Adoptruw ,. Creatura pura» Peccabilis 5 quia non

dui Dj 4

tribuuntur przdicata divinitati , nifi ratione fubfiften-

vt n M

tiz divinz , ergo termini pro fuppofito divino fuppo-

if at

nere debent ; íed hi termini : Filius adoptivus ; pura

)',fmimw: Sun

Creatura , & alii excludunt & Deitatem & fuppofitum

* priüsm!ur.ï,

divinum; quia Deitas & períona Verbi excludunt ra-

am p jdn

donempurz cteature, &c. Similitet loquendum eft

uz excludunt naturam huma-

lls gt d

de prz:dicatis divinis

" dicammd?n

nam; üt fidiceres:

[

riftus eft purus Deus: exclude-

Novanopróra g

retur enim humanitas , & fuppofitum humanitauis,

d

u

Nec concreta negativa negatvve fumpta pra-

Wa d i

dicantur de concretis alterius natura , üt Chriftus eft incor-

w Qu u

poreus 5 quia. particula negativa ümpliciter fumpta,

ia i

cüm fit malignantisvnaturæ, negat totum , & temovet

lm denpg

à fuppofito proprietatem , qua illi convenit ratione al-

i D. Diy d

terius naturz: Unde hac propofitio faceret hunc fen-

Docitiay: 4

fum: Chriffus non eff corporeus.. Nihilominus fi attribu-

ld 177

tum pofitivum folüm grammaticaliter exprimatur ter-

mino negativo , üt Chriflus eft immortalis : Mortalis eff

7: Dd

V. ata

U.PPO-

z'mmam(iæ: Valetpradicatio; quia fenfusfit : .S

fitum

MILUTT l

TE Y

REGUL£E COMMUN. 1DIOMATUM. 171

ld tx,.iv

IUH n lelmf

fitum natu£z motcalis eft fuppofitum naturz éxigentis

nón motri.

*'v'ï"'"?ïlämm;

IV. Concreta fubflantiva; üt Deus

ilirum m

& Homo, 5107 poffunt per,aliam pradicationem dici denos

2 Dredict v

minatio? de. toto » vel alterá naturá , üt Deus eft humas

26 t j

nus: Chriftus eft homo dominicus , deifer : quia hz

"8120 ov

denominationes important accidentalem habitudinem

unius natu£€ ad aliam , er

D-!*':» i il fU

tum Neftorianam fonant.

go diverfitaktem fuppofxto—

»ïe;zm:, f00 pri

Uchr v j

n g,

$.2. Reflexiones Adver[arie.

l

D Ed dicimus, Deus airumþüt carnem, lic?t affüs

!Dn('cwm.iuim.

tl i

mere fit proprium foli füppofito; ergo idiomata

foli perfonz propria dari etiam poterunt humanitati,

Prr/u//lff!,lg'mi:.n:;

»

i conne La

vel toti..Difp. ró. Affumere comvenit: Verbo ; àt excludit

naturam bumanain , non autem üt etiam excludit drvinam $

Nin &tl

eum affumens intelligatur naturd prius effe , quam id, quid

Ti i. g

affumitur : Sed nec Chriffus , mec bumanitas » fed divinitas

um &'JbRaoJim

fery exdidut t

extitit pritsnaturá , evgo buic, non illis cowvenire hoc attri-

batum potefl , fi alismde nil. ob[let.

lL Vere dico:

t lod di

Chriftus cepit etfe: licéc fuppofitum humanum pro-

x lum

u Dars d

rié dicatur incipere, ergo fimilia przdicata fuppoütd

j

umano propria poflunt tribui Chrifto. R. -Hor predi-

j hnzicis

eatumnon eff proprium [oli fuppofito , fed commune; cx na«

ná M'Jf'f'

/ Uf«

tura , (rrtotis uleáque non fignificat fhppofitum bic buma-

i w

wum. Quid praterea. ad dittaim propofitionem vefpondert

A

u i

oporteat ; dicemus in. T beor. IV.

IIH. Pradicata

'äh'm&[

faltem denominativa recte prædicantur : quia Chriftus

QU

1

à D. Diony. dicitur homo Diviniffimus : à Caffiano

« hat

Dominicus: ab aliisDeifer. R. PP. ufurpant. bac pre-

qoinustt

dicata non denominatiue » fed fubflantialiter , feu effeutiali

( anL'"

ter: Quem amodum loquendi cium ufurpa[et etiam D. Au-

If

"

gaflin. ipfemet vetratlat L y.. Retr.e. 19.. Aliiajunt, PP,

"

d«

gl

atione natura bumane, qua utl

bec pïaditata ufavpáffe v

D?iæ

.11'3,

y i

172

THEOREMA I THESIS XV.

IV,

æorm]gü

Deificata, ita Cv dotittita dici potefl apud D.'T h.

j

J

ib

Si Humanitas & caro dici poteft Deificata, Deifera,

ergo etiam hic homo; feu Chriftus talis dici poteft.

'«UWMW

u

(v

us

Difp. Humanitas c? caro funt nomina nature , tou [uppo«

m m

fiti 5 fed natura » fi vemovemus. fuppofitum , accidentaria

u

i

efl divinitas , ergo taliter denominari ipfapoteft : Sed fupe

gt

pofito effentialis cfl dvvinitas , ideo accidentaria bac denomi-

natio eitribui nonpoteff, —

V. Verbum dici poteft

ganminicato

pedanm d

humanatum, ergo & Chriftus dici poteft homo domi-

nicus. Diff. Verbum enim aliquaudo non fuit bomo , c

al

;gi[um (mtï!

fíc intelligi poteff transiiffe ad naturam bumanam , ac faiffa

bumanatum: . At non fuit aliquando fuppofitum bumanum

ixgocümiümïfw

ante unionem cum Verbo , ergouon transiit humanum fup-

feucisqenzun

pofitum ad effe Dominis ficut Verbum ad effe homimis.

s mpe lg

mune a, v

N

THEOREMA HI.

y q v

r ag V

Regula quedam Generalis flatui poteft.

acg humane

X

E

hactenus dictis hanc regulam generalem de veri-

z i furiam

3— tate harum Predicationum deduciimus.

l,

du be Db

U: Propofitiones , quibus enuntiatur in Chrifto com-

» Orrju d

municatio Idiomatum , fint verz , Subjettum fignificare

ii&nm d

debet vel Totum theandricum feu Chriftum , vel Hypofla-

ligniüatfuþyolk

findivinam : Pradicatum autem exprimere debet vel idem

lhunai; p

Totum theandricum , vel Hypoftafin , vel Attributum ex«

Enpt(t iv

preffum nomine adjedtivo , non fub[lantyvo , fen in Abffra-

Teneinhung
