Gás,

fs'd tioh fcietitia per fe vequiritur t principium fui à

THE-

N

T

3 t

IMPECCADBILITAS CHRISTI.

-^

-

2I

Ui .

d r D

IHESIS.XX.

Árim d

rf u

Impeccabilitas Chriffi,

.T.orgmm

THEOREMA- L

Mp

T

In Chriflo non potuit effe Peccatum, nec Fo-

I

1

Wt o

mes peccati, aut. Habitus vitiofus,

iin lr

hiL

Zretici quidam apud Suar. & Bellarm, admife-

f

H

"

runt in Chrifto peccatum,; five originale, íive

I InChris

4

erfonale: Contra quos dicimus.

fto non fuit , nec effé potuit peccatums Originale enim à

j p& (Ayam.:;w

Chrifto temovet Angelus Luc. 1. Quod ex te nafcetur

D gu uj

fantium; vocabitur filius Dei : De A&uali expoftulat

ugm:ä;rr;af(r

ipfe Chriftus cumJudzisJoan.9. Quis ex vobis avguet me

( gmw (

de peccato ? Nimirum carentiam ejus excludebat tum

l

ipfa ratio Incarnationis, tum finis ejufdcm ; cüimenim

Chriftus venerit ad deftruendum peccatum , ipfe pec-

:

J

ll

cato fübjacere non debuit , dicente Apoftolo Hebr. í.

affduaiw:

Oportebat enün , ut nobis effet Pontifex fanctus , innoceus,

:xumbeg-

impollutus , fegregatus à peccatoribus. C excelfior celisfa-

at a

Mul

éus.

II. Nec potuit i2 Chriffo effe fomes peccati

"TE

in aclu fecundo; quia hic eft a&ualis motio appetitüs

TU

fenfitivi ad objectum fenfibile rationi contrarium ,

.ipfam'rationem prevertens, & inclinans ad pecca-

[

n

tum ; fed talis non potuit eífe in Chrifto tum propter

À

peculiarem Verbi affiftentiam, tum fanctitatem fuam,

Wil

irit

tum defpoticum voluntatis imperium in appetitum ,

J um

quod multó magis decebat Chriftum, quàm Ada-

d

mum in ftatu innocentiz,vel Beatum in

o

oloriá.

Il.

ii d

Nec potuit ;z Chriflo effe per smoduim acts primi; um

gt

i

quia fomes in a&u fecundo&primo continet aliquid

,

k

in;)r.dinati & imPerfc&i, quz Chriftum dedecent;

WW?

Mm 3

tum

yx

THESIS XX.

222

THEOREMA TI.

t

gett um T

tum quia fomes in hominibus eft poena peccati origi-

U[un

hmuf Fcf »

nalis, quo certum eft Chriftum caruifle; tum quia

tll n

u

appetitus in Chrifto impediebatur à voluntate & per-

ul

".

Petuä advertentiá rationis, ne poiïät inordinaté mo-

;

tzralu,zrl'.

veri.

IV. Nec potuit i2 Chriffo effe babitus vi-

J

tiofits ; quia hi involvunt moralem indecentiam & op-

m !

i

pofitionem cum fümmià fanctitate ; cüm ex fe & na-

Dis

;

clice

£ura fuá fint determinatz inclinationes ad peccatum,

V. Exhis

!

hg eritir f

nec poffint ad aliud quid infervire.

;mrmiumC. r

etiam vejicimus in Cbriflo pa[[ones , in fenfu vulgari diclas s

H

V.-Jpnflli N.

fic enim füumuntur in partem pejlorcm pro inordinato

T

of

anotu, qui rationem Prævenit, eamque perturbat, &

seque p

in peccatum inducit. Zfdmirttimus tamen eafdem » fi has

fi, L

fumas pro affzdtu, qui fit cum motione & alteratione

corporis ; fed ex D. Hier. in c. 4. Matth. meliüs dicun-

fut fiptra

tur Propaífiones , quàm pafliones fimpliciter.

jn: fit al

[ t

$.2. Reflexiones Adver[aris.

ati eüipfe:;pp

X 2. Cor. s. Eum, qui peccatum non noverat ,

D.

pro nobis peccatum fecit ; ergo Chrifto non re-

proxinx i

tationtn.

pugnat denominatio peccati. D. A. Pro nobis peccatum

fécit h.e. bofliampeccati , ut nos efficeremur juflitia Deis

leCtablia cona

at ibidem fubjungitur C. utin fe peccatum baberet IN.. Nox

bat fbi dl

Peccatum, varie füumitur in Scripturis pro actu contra

D. Q

II.

legem, pro bofliá peccati, pro pená peccatts & alis.

CJtamdmuti

Hebr. 11. Chriftus fuit tentatus per omnia, ergo

etiam per motus inordinatos, ergo faltem in eo non

r]

repugnat fomes peccati. D. A. Per omnia » que nibil

l 'L(Wd!l

0 [il

continent indecentia moralis , aut. ejus (andlitati non vepug-

nant C. que continent , vel repugnant IN.. Hi motus dedo-

cent Chriftum , é effent interpretatiuà voluntarii fuppofito,

m df ]

CH.A

a quo proceffiffent, i ideo peccaminoft.

IH. Chri-

)

ftus eft tentatus, ut nobis eífet fimilis, & praberet

ly j

i m

exem-

W [

IMPECCABILI'.I'AS CHRISTI.

223

feuyci,

exemplum victoriz & patientiz ; fed vel maximé ten-

Atile; m

l

tamur per inordinatos motus fomitis. D. /Ma. Ut effet

lüntatels

fimilis quoad ea , qua ad falutem moftram facere poterant,

Ilgf

(

CIdft

& Chriflum fpecialiter non dedecebant C. qua peccatum in-

if Mi

ferebant IN.

IV. Appetitus habet rationem fo-

Mi

(

ntamfry

mitis, etiam quando retrahit à bono honefto propter

i

difficultatem ; fed appetitus retrahebat Chriftum ab

[

CAU

honefto , fcilicet morte imperatá. D. Ma. .5i hac dif-

ï äxbs

ficultas oriatur ex inclinatione ad bonum fenfibile vationz

contrarium C. ex folà naturá bominis , & conditione objedis

propofiti IN. — Horrere crucem mon eff vationi contrarium.

TE

l

V.

Fomes, & ejus actus non funt culpabiles,

T

neque peccata , ergo non contrariantur fanctitati Chri-

qne d

fti. R. Adus, qui àvoluntate impediri po[funt , utique mals

]u

VRU

funts fed poterant impediri in Chriffos ergo: Ipfe autem

ll

)

fomes licit culpa non fít , eff tamen pana culpa , & in Chri-

VI. Fomes pec-

ffo indecentiam babet moralem.

trini

cati eft ipfe appetitus fenfitivus ; fed lücfuitin Chrifto.

p n ts

D. Ma. Ef ipfe appetitus fenfitivus fecundim fz N. &t

iaf nt t

proximä expeditus , & inclinans ad motus inordinatos contra

I

vationem C.

VII. Fomes eftappetitus, quo de-

uU

)

i

le&tabilia concupifcuntur; fed Chriftus conculnifce-

Y

« i

bat fibi dele&abilia, puta, cibum, potum, & alia.

! i,w)m):

n Ll 4

D. Ma.. Quo concupifcuntur. delediabilia contra rationem

T

h

;

C. fecundüm rationem N.

A.

100

n

THEOREMA 1.

PUL

i

Nece[fario fuit Impeccabilis in fenfu compofito

um

Unionis i ipfius umnionis.

j

,l

Hriftum effe peccabilem in fenfu compofito unio-

7

j

C

nisidem eft, ac eum poch peccare retentá unione

j

hypoftaticá: Omnes quidem Chrifto tribuuntimpec-

T

Cabt«

hS) :

Mm 4

t

THEOREMA TI.

THESIS XX.

p

224.

t

cabilitatem; fed Durandus & Scotus eam repetit ex

fault

L

n

u

fola ratione vifionis beatifice : Suarez & alii ex vi ipfius

f

J

etiam Unionis: Cum his concludimus.

T hr

Tiol d

ftus quidem eff Zmpeccabilis vi vifionis beate s vum quia

yn mrm

L

i

n

hzc neceffitat ad amorem Dei expulfivam omnis affe-

ifu

€tüs peccaminofi ; tum quia reprzfentat Deum füb

vimïiïm $

ratione Boni infiniti, ita ut nulla in eo reluceat ratio

guágin t

m

mali, ergo amorem Deo oppofitum nequit repracfen-

tare üt eligibilem, ergo.

H. Sed & feclusá vi-

juti gt

vutira at

fione effentialiter Impeccabilis eft ex fola Unione bypofía-

zti4 5 quia uti gratiam alibi dicimus metaphyfice in-

sitt, Vr

compofibilem cum peccato lethali; ita multó magis

"

unio hypoftaticaob fanctitatem multó majorem exclu-

Andutascredt

dit omne PCCC&KUITI: Nimirum præterquam q[löd ex

S,

L

peccato humanitatis Perfona divina infinite amabilis ,

d Dj d

fan&da, & digna dici deberet peccatrix , odibilis Deo,

m f d

gnionem Hlny

Iea paene (quz przdicata repagnant) hac infuper

Unio eft fumma poffibilis communicatio , qua exclu-

NIeS 6j J

dit omnem vel umbram culpa , & immunditiz in eo,

Gate dl non

in quo eft tum pet identitatem & neceflarió , tum pet

gtrifd, u

unionem & contingenter.

IIl Excludit ergà

LU

Unio bypo[latica omne peccatum tum a&uale , tum babitua-

4(!3!72"(147; i

Verbum m

le; quia creaturz fecum affert modo perfe&itfimo duo

jura; alterum ad amorem Dei amicabilem , alterum

vis, lt nec

ad divinam hzreditatem ; fed hec jira eflentialiter

(ofetit T

pugnant cum peccato gravi a&uali & habituali, que

at j [7

faciunt humanitatem Deo inimicam : od dignam per-

TU Cl

petuà miferià: Zemiale autem perfeverat in jure vl ad

LL

aliquam pauam , vel difplicentiam ; Qlæ pugnant cum

[ rm.iain,quaa'

!

bác unione, quz humanitatem reddit obje&tum füm-

(y),

miamoris divini.

!

IV. Ideo PP. c» CC. pro ra-

&n

tione. formali. Impeccabilitats in. Chriflo famper afferunt

tn, ])

hr

IW

Uuiongm bypoflariam ; Synodus VI. Act. g. ait : Per

42*(7»'/(?.'!:;0(9;?01

ip[aim

B g

IMPECCABILITAS CHRISTI

223

Mi emre, |

l

uX uhl

ipfam affumptiouem Poluntas Chriffà impeccabilis fuit.. Ex

AG. 17. Approbat fenfiim S. Greg. Naz. Orat. 4. de

lls,

heol. dicentis, Humanam Salvatoris vvoluntatem per

41 Q

.

zpfam unctionem ad V'erbum Deificatam fuiffe , C ideo non

Umom

effe contrariam Deo , h. e. malam , feu repugnantem di-

t D

vinz voluntati, S, Aug. l. de Pradeft. SS.c. 15. Me-

Fced

tuendum non evat , ne iflo ineffabili modo in unitatem per-

fone a V'erbo Deo natura bumana fufcepta per liberum vo-

Juntatis peccaret arbitriums . cim ifla fufceptio talis effet .

ut natitra bominis nullum in fe motum mala'voluntatis ad-

lt

mitteret, Pluresvide apud Suar. & Alios.

$.2. Reflexiones Adverfarie.

Anditas creata ftat cum veniali ; ergo & 1increata PO-

teft.. Difp. Illaeft finitas bac infinita , qua bumanita-

Utty

tem facit objectum fummi amoris divini.

II. Per

d

"t

unionem Humanitas non immutatur intrinfece, nec

QU£ p

vires ejus augentur vi folius unionis, ergo potefl' pec-

care , acfi non effet aflumpta. R. Licét non mzmuretur

iF u us

antrinfece , mutatur tamen ejus potentia , ut proximà expe-

p9

[uti

dita ex pofitione impedimentorum : Sic licét vives etiam uon

ht

l«

augerentur , tamen umpediuntur.,

III, Saltem

Verbum non dicetur peccare per peccatum humani-

tatis , ficut nec dicetur merui(le per ejus virtutes, Dif.

Confentiret Verbum utpote pev[ona in ipfum peccatum ; fed

confentire in peccatum eft peccatum , » & inbonefHas difcon-

veniens cuicunque natura vrationalt : ed coufentire in adium

if

UL

eneritorium non eft meruzj?f, quod refpicit C fuperiorem,

qum

& pronium , quod nondum e[t meums qua in 'erbum non

cadunt.

tum W

IV. Sed Deus dici poiTet peccare, uti

UM

dicitur pau, & mori per comnwmcmonem idioma«

tum. Dzjþ Hac non bhabent indecentiam moralem , won

Id

«vertunt à Deo» poffunt ad Deum ow/mm , adeéque Q in«

u

Mm

tendi

w

226

THEOREMA III.

THESIS- XX

zendi à Deo : Dein f[antlitas fuum effecium formalem tri-

gl

om'äfbffa

Jb

'On'

buere poteft ipfi Humanitati , fed non immortalitas , vel im-

n

;

n

j

ul

/

"

1

divina , ttt videre efl ex 4 beor. 1. T hef. 17.

!

!

l I d

W

ä;l.jt/ïbilitzzs

U

í

PCI

$i Deus permitteret peccatum ad oftenden-

g

EU

]

,

dam humanicatis libertatem , ipfe non diceretur pec-

d

care; quia peccatum , quod permittitur, non impu-

ii

(

D

gfiflïïftïio

tatur Deo permittenti.. D. P. Quod permittitur in vo-

"

hamk& luX

aediltg

Tuntate bypoflatico affumptà IN. aliená C.. Difp.. Refpettu

aliarum «voluntatum. Deus fe gerit ttt caufa. generalis pev

g, o m

providentiam generalem , ad quam pertinet permittevé pec-

eaninr b

catum : At veppeidu Fiumanitatis Chrifli babet fingulavem

, tb DEQ |

babitudinem . fcilicet fuppoftti proprii . & ideo. peculiari

midtam a

znodo vvoluntatem gubernat , & ejus vetlitudini, ac bonc-

t ji

flati confulit, ac omneim inovdimationem impedit.

VI.

us

Permitit Deus peccata juftorum , qui funt filii ejus

gf arum Y

adoptivi, quin definat effe optimus eorum pater & gu-

Al dcit

bernator , ergoäpari. Difp.. ub titulo Untonis fpecia

j extermin:

liffim obligatur Dwvinitas ad vegimen humanitatis Chriffz,

yoxmammpt;.

ficut anima ad vegimen corporis obligatur 5 qua unio non eft

iiimp«æh!fm, |

eum filiis adoptirvis.

;:o::u:di puen.

I m t

THEOREMA IIL.

f T c Dut

ictdividieo

Uti 65 in fenfu ejus divifo.

vtionem ilo,

AA fenfum divifüm hic faciunt duplicem: Primus

gomgoppolïdonex

impedit unionem pro pofteriori naturz haben-

toltioetam q

dam: Alter deftruit unionem ant£ jam habitam : U-

trumque nos negamus.

d qun lag

I. Humanitas /z primo

itosicreaae

enftanti , quo unitur , pro priori nature non potefl peecando

r PCCC&(UIT

ampedire Unionem bypoflaticam s quia unio prazfupponi-

id&mïïmht nf

tur ad omnes operationes naturzVerbo unit tanquam

5; Ratm (

principium per fe rcquifitum ad agendum, cüm com-

p

N^

pleat naturam in ordine fübfiftendi & operandi ; ergo

TT

Pl.'æ-

T

l

IMPECCABILITAS. CHRISTI.

227

ïr?umfmh

TO

[

præfupponi deberet ad peccatum , & nonforetimpe-

l

II. Humanitas etam zegu-

Il , T»

dita pro priori.

dem divinitus potefl peccando unionem jam babitain amit-

m dl

Decca-

""

1ere; tum quia pcrfona divina iterum foret rea

n dlctrcm;

;

m

ti; tum quia voluntas fuperior ineodem fuppo ito de-

Qu

hon

!

beret regereinferiorem, & in officio continere, ut fem-

dU N

er honefte & fine defe&u operetur : Unde fi vifio bea-

()

U R(;niin

tifica ita excludit peccatum , ut non poffit amitti pec-

LT

cando , multó magis id faciet hzc unio , quz eminen-

Ti

It

ter continet beatitudinem formalem , magis fanctif-

A TAE

cat, magis Deo conjungit, majorem Dei affectum &

Q n w

amicitiam conciliat, &c.

III. Unde unio hy-

VPT

poftatica non folium excludit adtum peccati » fed & potein-

:

Á d

ziam proximam peccandi ; quia ex Synodo VI. & commu-

ais

ni feníu Patrum Voluntas humana Chrifti vi Unionis

üngar g

1

"

abfolut? dicitur impeccabilis ; fed impeccabilitas ab-

d Unni

foluta ex terminis & actum, & pdcæ:ntiam peccandi

"

imoizi r

proximam negat ; ideo enim viatorem juftum non di-

cisimpeccabilem » quia cum gratiä jufhficante manet

r l

Peccandi potencia.

IV. Hanc exclufionem po-

tentie proxima peccandi exigit ipfa infinita d fumma fan-

&itas Verbi & Deitatis fan&titas enim ex fuo conceptu

n

dicit effencialiter bppoütionem cum peccato , & elon-

1

J

gationem ab illo; ergo fumma fan&itas poffibilis im-

1j

u

portat oppofitionem , & elongationem fummam ; fed

oppoütio etiam cum poten'tiä Peccandi proximä major

n

elt, quàm fola oppofxti() cum actu peccati ; uti ergó

?PHH)

fan&itas increata effentialiter À Deo excludit non tan-

M

tüm omne peccatum , fed etiam potentiam , ita& hoc

p

1

idem praftat fan&itas Chrifti infinita per participatio-

E

i

Qu "

ii

nem , quantüm fcilicet humanitas hujus effe&tás ca-

ax eft.

V. Non tamen excludit poteutiam vt«

jum, t^

anotam peccandi , ficur excluditur in Deos quia potentia

o

xemota

l

((

]l

228

THEOREMA lI.

THESIS XX,

um -

g

remota & radicalis ab entitate hominis eft indiftintta ;

15

u

otentia autem proxima non dicit folam entitatem vo-

ii

j

u

E

FuDM

ntatis creatz de fe liberz, üt patet in Beatis ; fed

d

t

praterea dicit pofitiopem omnium prarequifitorum ad

;ü

operrmdum, & fimul negationem omnium impedi—

spcU

mentorum à potentiá infuperabilium , & preprimis

al C0

negationem Viftonis beatz , Unionis hypoftatice , &

Muu^)

«t

cujufvis perfectionisintrinfecz per fe exigentis [pecia-

at

i

lem affiftentiam Dei ecfficaciter impedientem omnia

" pmi,'ïvk i

peccata; fed hec non funt in Chrifto, ergo licetin eo

doigr f

fit Potentia peccandi remota, non tamen eít Proxima,

.odmnnimmud

[

Doilt

$.2. Reflexiones Adver[aris.

g pccczbihs. ]

Uftus licet non poffit peccarein fenfu compofitogra-

]

f;,"[a?rimlm;m

tiz , poteft tamen in divifo , itaut peccando perdat

vt (

gratiam , ergo à pau. D. Cum enim gratia non con-

j

Gtita

füituat fuppofitum. £ ideo non omnes aGones qufli frnt etiam

graties binc procedere poteft à fuppofito juffi aékio etiam op-

:'guo:dpq:enu::

pofita gratias e expulfiva ejus: Sed cimm. Verbum effen-

fumotile dj

[

W

tialiter [andum conflituat fuppofitum Humanitatis in Chri-

QU lLJAS[CI:.'I

$U u

Jfo» & operatio omnis procedat à fuppofrto , nequit ab eo pro«

a, C [ t

«edere aclio Verbo vepugnans , feu peccatum unionis deftru-

i: d Vb n

eum,

II. Tamgratia habitualis , quàm unio

enads, flb

hypoftatica habet repugnantiam cum peccato ; fed

hzc repügnantia in gratià non impedit, quin juftus

:thcaün TT

Q

peccet, & peccando eam perdat, ergo nec in unione

hypoftaticá. D.Ma. Halbet repugnamtiam equalem , &

eandem IN inequalem» & diverfam C.. Diverfitatem ex

THE

dittis facit vatio fuppofiti,

IHI. Sequitur, Huma-

hi

il

j

nitatem hypoftatice unitam tam effe im

Peccabilem :

ac ipfe Deus eft; fed hic verus eft exceffus. D. Ma,

ATUL

lafic

Quoad ipfum attum peccabilitatis C. etiam quoad modum

M t

N. Humanitas enim tantüm eft impeccabilis contiz-

gemliï'

Bw

IMPECCABILITAS CHRISTI

229

f ï( Cnl"i*

fénter per Unionems . Deui autem. effentialiter & per Iden-

n

titategj: Humanitas retinet potentiam peccatidi retio-

tami Deusautem babet omnino nullain

IV. Hu-

nl

ATEQUIUROEY

imanitas unione eft naturà prior tum quoad primum

Wnnytm g

inftans unionis ; tum quoad rehqua confetvationis,

cüm nihil pofïit üniri, vel confervari , nifi priüs conci-

[4 PMU.

Ya

Urd

piatur exiftere; ergo pro illo priori eft indifferens ad

i

f fpea

peccandum, ergo potmt peccare, D. C. Eff indiffe-

Luni

reus pof tive cum potenmz proxuná ad peccandum IN.. negas

H ; feu pracifruà cum indeterminatione ad utrumque , eó

Q

quod concipiatur fine fuppofito vuel creato , velincreato , ex

quo determinetur ad certum modum exiflendi & operandi C.

Ilf

V.

Proillo priori natura non eft 1mpeccab1hs,

n

u

mgl (l

f

ergo peccabilis. V. C. .Sed abflrabit 4b utroque 5. quia

votdn

pro illopriori Humanitas nec lmbmt fulbfiflentiam creatam,

KC O

P"li[

Wec ancreatam ,. evgo fon potuit AQCTC S €T90 n&c peccare,

MM

Ti

VI.

Gf&tla faxtem & PCCCFJ.[LII'H non OPDODUH-

l

[

tur quoad pqtentlam fed actum feu exiftentiam ; qula

/l /

poifum odiffe cum potenua amándi, ergo.& potcnm.

Va

proxima peccandl poterit ftare cum fan&mte Chrifü.

«

Difp. Gratia & peccatum bumana voluntati funt acciden-

Il

talia , p ejus fubfunt libertati , ideo poteutiam requirit ad

illa :

Sed Verbi fanctitas Chrifto quà tali non eít acci-

q

dentalis, fed fubftanualis , intrinfece conftitutiva, di-

"

n

gnificativa , qua excludit àctum & potentiani pec«

Candi.

Ü

THEOREMA IV

T

Impeccabilitas flat cum libertate &5

AUX

[

ec as

pm[epta

ls. J

lj

(

Raviffimam hanc de Chrifto difhcultatem hic pri-

Vl p

lii

L Chritus

inum géneratim CXPODHDLIS.-

TCC».-b

ha

M'ECCA

230

THÉEOREMA IV. THESIS XX.

o ptzccpl

babuit liberum arbitrium bumanum. c» liberum illius ufum 3

il

"

"

g

i

j

u

j

n

1

quia humanitas Chrifti habuit omnes proPrietatcs na«

qtto

g m ]

?

turz, que Deum non dedecent; fed libertas non de-

|

obgdjtïlfk; M K

decet Deum , cim fit una ex magis illuftribusDei per-

fe&tionibus: Ufus autem ejus maxim? necetfarius fuit

T

ad merendum, ad laudabilitatem charitatis Chrifti,

fuum qro

obedientiz , paffionis & mortis: Nec charitas Chrifti

]

M pbil

i

j à

tantopere laudanda videretur, fi neceffario & non libe-

re omnia fecillet: Necobedientiam Chrifti propriam

ais

dices, fi non liberam dicas.

IL Chriftus ba-

i. X.Ma

buit libertatem c à coattione , & Anece[fitates. quia Chri-

milgnet

arerimprap

ftus eft proprie liber; fed nullaeft proprie & fimplici-

ter dicta libertas , qua fubje&a eft neceffitati agendi ;

ii d-

omne enim liberum fimpliciter di&um non eft necef-

hll u

farib agens , fed ex proprio dominio fe determinare

i, t

[e4

endum; üt oftenditur

islber obed

oteft ad agendum , vel non a

o

in Tract. de A&. Hum. feu Fine ultimo. Dein Chri-

b,eg pumitnc

ftus eft meritus; fed damnata eft hzc propofitio Jan-

ue, eqoloera

fenii: Ad merendum c» demerendum in flatu nature lapfa

npccczbiämm ]

non requiritur i bomine libertas a neceffitate , fed fufficit

dl

libertas à coactiones ergo multó magis in Chrifto talis

tyrjom N.

libertas erit.

HI. Huic libertati non obfuit Im-

m amrr

peccabilitas Chrifli ; quialicét hec non relinqueret vo-

t

luntatem liberam ad bonum, vel malum eligendum;

f d i

liber tamen manfit. tum libertate contradictionis ad

txae lber

agendum, vel non agcndum, tum contrarietatis etiam

aqunti campe

vt

adoppofita agenda , excepto peccato: Oblatus enim eff,

—'-x.ui

lt etmcy

quiavoluit. a. $ 3. Propofito fibi gaudio. fuffinuit crucem

—

m etiam

confufione contempta. Hebr. 12.

IV. Nec im-

Qaityclilrg

eccabilitas Chrifti zellebat capacitatem . veri & propris

Qu a

[

I

Pracepti ad Chriflums: quia voluntas Chrifti creata eft

VRRfe (

voluntas inferior fubjecta fuperiori, & cüm ipfa non

m

il

fit (ibi fapremaregula, ab illà poteft regi per verunm

r il g

A

IMPECCABILITAS CHRISTI.

23r

flihmmiimu

& proprium przceptum ; ergo ficut Chriftus üt Ho-

o

mo fuit capax aliarum virtutum , qux refpiciunt fupe—

dübergy

riorem , v. g. humilitatis & religionis ; ira & cápax eft

li,

obedientiz , qua reípicit przceptum.

Y netefanr:

-

tuttats C

$.2. Reflexiones Adver[arie.

'

&ants (

RæCeptum proprium non poteft iis imponi , qui

Atnlb.

non poffunt illud violare ; fed Humanitas Chrifti,

U

MOODCu

utpote impeccabilis , non potuit violare pracepta fibi

I hh

impofita.. V. /Mz. Alioquin Deus nec Angelis , nec Bea-

.hCï

]k

jis quidquam poffet praciperes. nec lege tenerenturnaturali:

p P".:Mv

"

Caterüm przceptum libere fervatur, non tantüm quan-

nf

do vielari potefl , fed etiam quando tolli potef! s. fed ex po-

d

lw

Ui

flea dicendis pracepta pofitvva à Chriflo tolli poterant , vel

g edtemipre

II. Chri-

deprecando , vel non acceptando , ergo.

yy vt

ftus liber& obedivit pracepto Patris in morte fubeun-

im oO

dá, ergo potuitnon obedire; fed non obedire eft pec-

atl

care, ergo libertas non conjungitur cum przcepto &c

aof

impeccabilitate. D. C. Ergopotuit non obedire contrarià

i [l

componendo inobedientiam cum pracepto rigorofo acceptata

i od

e» perfeverante IN. privatroe mon üimpletionem precepti

componendo cwim pracepto vel per deprecationem , el per

j ij l

r

1

mon acceptationem elifo C. .Sic enim non baberet materiam.

n . Jis

l

j

feu objectum. inobediendi.

III. Chrifto conce-

Qu

denda eft & libertas, que poteft efie maxima, & tan-

ta, quanta competit aliis hominibus ; fed hi funt liberi

rl

J.)

libertate etiam contrarietatis ad obediendum , & non

"TU

obediendum etiam contrarie , ergo libertas non erit

1 M*'L

cum impeccabilitate. D. Mz. Concedenda effet maxima,

]

u

J

que oritur ex peccabilitare bominis IN.. qua componi poteff

i

IV. Libertas de-

;(þnüi d

n

cum nnpeccabilitate Chrifli C.

n

bet effe ad extrema contradictotia, cüm fit potentia

ad agendum, & non agendum; íed contradidtorium

j W'; j

non

L

"T

rA

23

z

THEOREMA I.

THESIS XXI.

! (*]'UH

nontr..nsgremmus eft cransgreffio, ergo libertas etiam

eft potentià ad tnnsgufüonem, ergo nón ftat cum eà

a

r

impecca abilicas. D. Mi. Contradichoriuim noti transgref-

"

ii P^

fionis ; quié libere efl à f ibjecto unpeccabili , acceptantes vel

non deprecante obligationeys precepti , eft transere[foo N.

QU

a

qu« eft libere à fttl]/ec?o capate peccati , & omnino impotens

te elidere ob!zgat;o;w/;z praecepti C.. Contradictorium in illó

N«

eff peiitio difpen[atiouis » vel non. acceptatio obligationis,

« lo digexd

x?'

Chriftus eft determinatus ad faciendum bo-

at mec[;

pum; & malum vitándum; ficut Deus eft determina-

tus ad fugam mali, & amorem boni ; fed Deus ex hàc

i*l [ x-"exï h

qpoiitol

decermmauone non adftringitur leoe ergo nec Chri-

deC

entam , 1etd

ftus lege adítringetur. D. Ma Cbrg/ius qua Deus C. qua

J

bomo A. $ iC mfmor eft s & fubgacet rediffina voluntais

ii

( t

fuprema.

t

THESIS. XXI

; Qu

M

Libertas, 65 Praceptum.

THEOREMA I

&

Chriflus fuit liber ad actus inequalis

etiam perfectionis

mn

D

U

Ti Deus, ità & Chriftus nontenetur ad optimum :

Ideo cumSalas; Rhodes ; & aliis contra Mendo-

J

zam, Suarez, & alios áfleririus.

I LicetChri-

AXT COf

ftus non potuerit. agere mzucïfec"te , fotuit. tamen eliceré

attus minas pei fems ; quia eligere a&um minüs perfe-

714

&um relicto PC[ICQIIOLC mml refindit imperfectionis

RU

n e:

in Chriftum ;. càm electio majoris boni non fit pres

T

l

cepta , nec Chriftus velit formaliter minoritatem , feu

ül

Carentiam majoris boni , fed dire&? tantàm in object

H

minüs boni propriam bonitatem feratur;

Urns

! us

LU

w

"

LIBERTAS ET PRLECEPTUM ^. 535

.'gO

lh

N

Unde Chrifus mon weceffitabatur. phyficé ad optimuim s

hi lg

quia alioquin non habuillet libertatem laude & merito

/

! !m,ï

ciis

dignam; cümexieuá laude dignum fit ex duobus bo-

nis omnino zqualibus unum tantüm ptz alio eligere

T

^fi

Po[ï& ; non autem poiïä eligere etiam minus;. fic fine-

( :m.ni)

ceffitareris ex duobus aureis mihi donate alterutrum;

Al J

parum tibi laudis foret, fi offerres aureum A. pre B.

1

IIH.

Nec nece[Bitabatir moraliter 5 quia in mi-

us

nore bono eligendo non eft imperfectio moralis, fed

]i

minor tantüm perfectio : Imó fi effet imperfectio, phy-

]l

u

fict elet necefTitatas contra mentem Lügonis; quia

ul

u

r

phyíic? impoffibile eft , ut Chriftus admittat-moralem

h n

IV,

indecentiam , feuim perfectionem pofitivam.

Mi ii

Ex his Chrifus imtey. aclum mifevicordia , & attum religio-

his poterat eligere attum mifericordia ;

quia fanctitas in-,

finita Chrifti determinat fubje&um folàm ad nihil fa-

CGlendum , in quo fit peccatum , vel it*nperfe&io mora-

M

lis ; que fubje&um faciat reprehenfione dignum,

ï

Vi

n

Nec ifio beatifica determinabat. adoptimum :

quia hzc non neceffitavit ad a&us viz , nec oberat fta-

[

tui merendi, & libertati; fed Chriftus Viator erat &

u

€omprehenfor, ereo.' Neque vifio neceffitat ad alios

áctus circa obje&a potiffimüm creata, nifi duntaxat

m

t l["

ad amorem Dei vifioni proportionatum ; & ad offen-

jjv

fàm Dei vitandam; in reliquis veró objectis, qux non

[

habent connexionem cgum aàmore, omnimodam re-

10

iil

lii quit libertatem.

/i

VI. Nec anjo bype[laticas

5?6[&6

aut fanctitas infinita neceffavio: deteriminat ad optium s

(detd

AU

!

cüm nequidem Deus ab hàc rieceffitetur ad optimum;

Mp

üt alibi docemus , ergo multó minis Chriftus agens

voluritate hümaná liberà üt Viator ; Ud enim actus

ab

i&atev.?-ïf'

Dei, ita & Chrifti non fiint perfectiores ex m

ajoreper-

gt

fectione objecti,

quia alininde funt irifinite Perfe&i;

ïümï»

Nmuü

$,2«

InLL. Senf,:

"

p

A

-

;4' THEOREMA L THESIS XXL.-

Jv

t J

,WL(

$.2. Reflexiones Adver[aria.

" uhmif

ül»P

[Uï

g

E

X communi Fidelium fenfu Chriftus femper opera«

Va t

tus eft perfc&immä, ergo liber non erat ad a&us

rï

l.

j

PUL

n

minüs perfe&tos. V. C. Jude enim non probas , id necef-

[

ii

fario effe fadtum.

HincD. A. Operatus eft perfecti[Tamà ex:

necelTitatelN. ex amore lirtutis C.

II. Ille fum-

TRl

me laudabilis eft , qui operatur perfe&ifïïm*c, ergois

j dprur

vituperabilis eft, qui id non facit;: fed Chriftus non

qnatil

potuit eíle viruperabilis, ergo nec potuit non operari

JRacuda |

perfectiffime. U. 1. C. Quia & perfectiffima , & minis

perfedla operatio meretur laudem»non vituperium.

III.

I ec hi quedz

Minüs perfe&ïz Qperantes reprehendumur , maxime f1

qum negiti

irertet m

Ípecialiter ad fummam vitz perfectionem teneantur,

ficut Chriftus. D. Reprebenduntur ; quando ex ininüs

kitr hr quid,

perfetlà. operatione privant fe majore fecuritate obtinends

u ol

finem ultimum » aut fe periculo exponunt illum amittendi, u

Boc p

fíeri poteft in viatoribus C. quando hac ex miniis perfeita

Qm impombüc

lo haberet Deun

operatione non. fequuntur , üt fit in Chriflo, v BB. N.

IV.

Filius bonus, & amicus perfe&us debet

dils, um

Patri & Amico exhibere maxime grata ; fed Chriftus

imninateraton

v

neceffario eft filius optinius , & amicus perfe&tiffimus,

lpeftimem,

D. Ma. $i patri , vel amicó ex illis bonis poffit augevi feli-

aQumup?ohmm

citas aut deleckatio , aut ex illorum omi[fione minui , vel de-

lbertae um

erefcere po[Jit aliquid felicitatis , aut delectationis C. fecus

t froudim

V. Perfe&us amor determinat neceffarió

f:ï;ri,w; quilig

moraliter ad id , quod amato eft gratius...D. $? i,

Füm precey

......

quod amato eff gratius ,. fit amato necef[arium » vel aupeat

I

1 0mitie

h

"

ejus felicitatem C. fecus IN.

VI. San&titas, quae

h

A

rncvelil

nonexcludit omnem imperfe&tionem, non eft (umma 5

Itasdicir

'fed fan&titas Chrifti eft fumma , ergo excludit omnenm

Ti

imperfectionem ; fed imperfectio eft contrariari , vel

Wtl

faltem non conformari aut confilio, aut fuafioni ; aut

benes

M i

!

t

LIBERTAS ET PRAECEPTUM.

25

Jun

|

beneplacito, vel majori placito divinz voluntatis , quaé

&US [Cmptr [|

certe. perfectiffimam operatdionem vel confulit , vel

fuadet, &c. —.D. Ma. Excludit omnem imperfettionems

Wi |

i

que abfolute imperfeitio efl C.. que comparativà imperfe«

o |

&io efl , feu potius minor tantüm pevfeitio IN'.

ff

T. llels

THEOREMA If.

In, t

i

(

lr

l

IY

Libere obferoavit Precepta Naturalia quoad

W aerart

circumflantias , Pofitzua etiam quoad fub[lantiam.

Á n ais

Racepta alia funt raturalia, alia puré pofitiva , &&

B '.Uï

ex his quedam íunt affirmativa íeu pracipientias

QT

quzdam negativa feu prohibentia : Ad íingula hi&

lm

breviter refle&timus.

I. Chriftus non erat fun-

r r

pliciter liber quoad fubflantiam in fervandis praceptis na-

ia iv

zuralibus, fcilicet libertate contrarietatis proprie didta 5 quia.

I

|

T xm:uiv,ä.vür'

hzc przcepta nec poterat tollere , nec violare; fuit

m

enim impoflibile Chrifto, ut vel blafphemaret; vel

J

eii

odio haberet Deum; cüm igitur & ipfe fuerit impec-

p t

cabilis, & horum priceptorum obligatio fit intrinfeca.

:

n (:.d(hniïus

omninaturzerationali, &ab eá infäpara—bilis ; & ne&

ts

a

AOW

difpenfationem, nec exemptionem paciatur, utique

T

li

actum oppoiïtum pracepto rion potuit ponere ex ullà

libertate contrarietatis;

TL

II. In his tamen fres

y

j

i

ceptis fervandis omnimo liber fuit quoad motioum c circum-

flantiass: quia licet Chriftus non potuerit omittere ob«

1

]

N ldv

je&tum przcepti naturalis quoad fübftantiam ; pote-

4ugüt

rat tamen omittere circumftantias & modum , pet

1 M;.Dfä

j us V

quem ex hoc vel illo motivo , cum hác vel illà intenfio«

f

r,,meümmmz;

ne verfatüs eftcirca ifthoc obje&um: Hinc Chriftus üt

J

Homo obíervando legem naturalem non merebatur;

PL

]

quiaeam obferyavit; fed quia eam ex motivo perfe«

ia

&iffimo, & per a&tum perfectiffimum obfervavit; &c;

Nna

r iuiwï;

üLl

yet

236

THEOREMA II.

THESIS XXl. '

(ydk

HI.

Nihilominus admitti etiam debet libertas quaa

t

dam contvadictionis quoad fübflantiam actís, [eu exerciti 5

i

far

u (

quia præceptanatutaha affirmativa non obligant fem-

jmila

g

ii

per

&neg

o

ativa fervantur hoc ipfo, quód non pona-

jl

tur actio prohibita, licet de eá non cogitetur; fed Chri-

i

7,

1

L

i

4

o

gativis cum

i

ftus poterat abftinere db his pracceptis ne

/

yi

advertentiá, & a&u volendiabftnere; & ex affirmati-

qubfm

qlunt

vis præceptis operari potuit per aétus, quando przcep-

gt

« d r

ta non urgebant ; ubi intervenit libertas quaft quoad

IVI

fubftantiam, feu fecundüm quid talis, ergo.

gt i p

Inomnibus autem praceptis pofttrvis . etiam in ipfo pra-

amditer C d

cepto moriendi, fuit verà c» fimpliciter liber etiam quoad

I Pm'lil |bar,

fubflantiam operis pracepti ; licet enim Chriftus non po-

^mpad um

tuerit violare tale przceptum, potuit tamen illud tol-

e.rndidpo.'erizf

jur docee Val

lere, vel impediendo, ne poneretur , vel petendo , ut

revocaretur , üt infrà docebimus; fed ille vere eft li-

um edt od

ber ad fübftantiam operis precepti, qui vel plané po-

ial

teft impedire praceptum , vel faltem obligationem

ifatum w

ejus; quiaceflante pracepto , vel ejus obligatione cef-

iptram utigti

fat hoc ipfo opus preceptum, quatenus implendum;

df

adeóque potcf:fï: liber? poni , velomitti, ergo.

df p u

fmofmtprn

$.2. Reflexiones Adver[ariz.

A .

5'0.

W. hh

l

C

Hriftus meritus eft etiam circa fubftantiam pre«

ts reddtret C

l

ceptorum naturalium 5 fed meritum fupponit li-

amad ibf

bertatem , ergo in Chrifto libertas erat. etiam circa

wrymatyrlim,

1

fubftantiam praceptorum naturalium. D. Ma: Circa

nth

l

uclberas,

fibflantiam objetli borum praceptorum IN.. circa fubflan-

l (ri&z(iri;

tiam aítás , qui mon quoad exercitium , fed tantim quoad

fediià

fpeciem» me eligeretur actus oppofitus , erat. praceptus-C.

t r fj

Vel D. Ma. Circa fubflantiam fecundim fe fumptam IN.

)

i.

1l

tD

àit ve[litam»vel determinatam pev.bas vel illas cireumlane

fs

l

tias motivi, vvel finis , uel intenfionis , vel durationis C.

- II

t (

j

»

u

237

LIBERTAS ET PRACEPTUM.

Atl

BT,

Obedientia libera fupponit preceptum;

öll'!, flmgp

fed ha circum&antigc nonerant prazcepta, ergo actus

iallgs

QUX n

ponens circumftantias ,. feü implens preceptum fe-

cundüm circumftantias non erat obedientia, feu im-

AUE

(

pletio quzdam libera precepi. D. Ma. Prafuppouit

j ngglia'is i

raceptum datum determinaté quoad omnia IN.. genericà

t m

TW

datum quoad fubflantiam faltem C.. Obedientia eftreve-

jtit

li

rentiaerga voluntatem fuperioris » quz reverentia cre-
