mus, etiam imagines eorum cultu exinde Lefpeöhvo

2

Panimml coli Poiïunt. Inde Trid. Seff. 2 . de Invoc.

J

SS.ait; Per imagines » quas ofculamur , c coram quibus

"

prociumbimus, Chriflum adoramus , c Sanclos veneramur :

Übi Verbum, Adoramus , Latriam ; Et. Veneramur

Duliam Sanctis deferendam notat

CC. Gen. VII

feu NicenumlII. in definitione fidei addit : Sequentés di-

vinitus in[piratum $.. PP. noffrorum magifferium , c

Catholica traditionem Ecclefia , defimiimus in omni certitudi-

ne ( diligentia, [icur figuram pretiofa ac vivifica crucis,

y

at4 venerabiles c fantlas imagines proponendas, &c.. Pa-

riter Iconoclaftas damnárunt CC. varia tum in Occi-

dente , tum Ortiente habita; &c

IV. Igltur

licitus efl , c utilis in Ecclefia ufus Imaginum Chrifii e

)Sanclorum 5

quia ex Greg. M. 1. 9. Ep. 9. ,Quod legen-

M

tibus Smpmm, hoc c zdzom pmf fat pzc'ïum, quia inillá

"

Pbl

legunt, qui literas moverunt 5 in bác ignorantes videnr,

g

quid fequi debeant 5 &cnos addimus; quxd credere etiam

debeant.

Ideo Synod. Gen. V1I. A&. 5 . iterum ponit:

il TL

jSL n nomine szrztm fzmr?z füperpofitas columbas recepe-

G6

H/

vunt Patres , quanto magis Verbi incarnati Iconas ? &c.

T I»

y.

Licitus etiam eff cultus religiofus Imaginum

yo ) P

p

Oo 3

Cbrfüi

X

244 THEOREMA IIlI. THESIS XXII.

ia ii

Chrifli & Sandorums quiain V. T. Arca; duo Che-

pj 0^

rubim, & alia ad arcam pertinentia religiofo cultu

f

umbrlm i

"

colebantur ; Sacerdotes enim & alii ante illa fe pro-

i

fternebant, reverenter ea traCtabant, volente id Deo;

n

Wr'

ita ut Oza irreverentiüs arcam tangens,& Bethfami-

uii; b

tx curiofiüs afpicientes fubitaneà morte puniti fue-

& di d

rint; non ergo éx fe illicitus eft, nec idololatrie ar-

oltndt quïxm (

guendus eft cultus, qui rebus inanimatis & pidtis

qum. $ Am

impenditur propter excmplar, quod repræfentant,

vxgadont 9*

& ad quod referuntur ; tales autem funt Imagines,

[2 d Orc :

ergoearum cultus religiofus eft licitus.

racilain r

$.4. Culíus Reliquiarum.

Ti pb

fe, qum dp!

Uandam connexionem cum præcedentibus habet

viturumopera

cultus Reliquiarum: Ideo de eodem refolvimus.

l.

Licite Chriffi, d Sandlorum Reliquia coluntur $

ial r

quia qui Reliquias colit, idem facit , quod Mattb. 9.

D Talfus

fiuanm Tra

2o. Mulier illa Evangelica tangens fimbriam veftimen-

rum fibalanb

ti Chrifti ; & quod A. 5. 15. Faciebantii, quiadum-

NT Td

bram S. Petri ponebant zgros, ut curarentur ; & quod

Adl. 19. 12. faciebantilli, qui ad zgros ferebant fu-

firm ququ M

daria Pauli, à quibus recedebantlanguores : Sed hzec

vetim fndu c

nec Chriftus, nec Petrus, nec Paulus improbant;

fo é m

fiftuni, d

imó fi impium fuiflet, permittere ea non Pocuiifent,

multó minüs fanationibus miraculofis in fuo facto

pr uml

confirmare; ergo nec improbandus eft cultus Reli-

f M

quiarum.

II. Reliquiarum cultus eff refpettz-

qustantim 5 quia uti Mulier illa Evangelica fimbriam

Mris lts

veftimenti üt rem ad Chriftum pertinentem, & con-

Oa

fequenter propter Chriftum tantüm eam reípiciebat,

ita & nos in cultu reliquiarum vel ad Chriftum, vel

tltqitanim

adSan&um primarió refpicimus : Et uti fudaria Pauli

Tatima, r

CU a

ad egros ferebantur non propser fe; fed propter fan-

éita-

lm

(

ADORATIO , CHRISTI.

255

, Aml àj|

&itatem Pauli; ità & nos Reliquias applicamus : Si-

ITR

militer qui ad umbram Petri agros ponebant, non

:amluüa [:;,

umbram infe, fed refpective ad Petrum attendebant ;

Olen

tl

d

VU

fed idem nos agimus, ergo.

IH. Hujus cul-

A

(

&b

tüs Santlitatem . comprobarunt miracula. apud. Reliquias

d pun ;

patrata; nam 4. Reg. 13. 21.. Cüm cadaver teüigif-

litiez

fet offa Elifzi, revixit homo ; quo miraculo Deus

u;ig'a

M

erata fibi fint offa füuorum ami-

li pü

oftendit, quàm etiam

o

corum. $. Ambr. Ep. 54. refert miracula fa&a in

À Lad

iiv

translatione SS. MM. Gervafii & Protafii ; $. Aug.

l. 22. de Civ.c. 8. Et l. 9. Conf. c. 7. narrat facta mi-

racula in translatione S. Stephani. S. Hilar. l. 1 1. de

T

Trin. probat, Chriftum à Genülibus negari non Pof—

o

JiM

l

?

M

j

vije

Ííe, quem Apoftolorum & Martyrum fepulchra per

gl

IV. His

virtutum operationes loquuntur $ OCC

accedit perpetuus & antiqui[unus ufus, c doitrina, &

ii

vt

praxis Ecclefias hec enim teftantur & honorifica Re-

I

il

ï

liquiarum Translatio variis temporibus fa&a, & ea-

j

1

T

rum fub altaribus affervatio, & alia.. Quibus adde CC.

1

1

Nic. II. & Trid. Seff. 2 5. in Decreto declarans , 5Saa-

Q QU

u

Gorum quoque Mart]mm, c aliorum cum Chriflo vi-

ventium fantla corpora , qua vva fuerunt membra Chri-

ts: 5&&(&?

]ub

r

ffi» & templa Spiritüs fanti. ab ipfo ad aternam vitam

fufcitanda , - glorificanda, à Fidelibus bonoranda effe ,

per qua anulta beneficia bominibus à Deo preflantur, &c.

t

$.f. Reflexiones Adver[arie de -Ado-

þiül

ratione Crucis.

ptis

Mnis cultus religiofus procedit ex interiori affe-

A)&(O

O

&u animi fefe fubmittentis rei; quam colimus;

0

j

dice

fed nequit animus Íe fübmitteré Cruci, quia eft res

hum "

inanimata , &irrationalis ; & confequenter incapax

Ü

n

f

cultis interioris. D. Ma. Omuis cultus veligiofus abfo-

i

Oo 4

Iutus

j

256 . THEOREMA IIL. THESIS XXII.

(

lutus C. ve[peclrous , qui vem quandam ita attingit, ttt ipfe

«d. Chriffum tranfeat IN,

II.: Sed quomodo in-

fgO

Vvocare POHil]DUS CL'LICCDI, dum canimus ; O CL'LDI

M

"]

ave Spes unica, auge, &c? R. Per Crucem trcpz'cä Il

(

gelhginus Chriflum : Sumiles loquendi godos etiam. legis

zn P[almis,

qi

IHI. Crux Chrifto fuit infamis, &

L!-Pfjm itif ECC

dolorifera, ergo non poteft amari, & coli. D.C. Ex

boc pracise titulos feu ut inflrumentum iufamie, ci dolo-

m M

zum C. ex ali titulo, nt. efh infirumentum exaltationis

giominis fui, "viclorie, triumphi, c gloria, e» ut altare

Xod, 20.

faerificit illius wefperrini oblati pro redemptione moffra N.

IV.

Y

Male filius honoraret patibulum, in quo

FA mdinem 0i

que in r d

i

pater pependiffet, D. $; folam ignominiam laberet. ob

lïiï[j ) ffS" 00

€jus peccatum C. . fi gloriam , üt fi pro Patrió, vel Fide

anorteim oppetuffet IN.

gt fupti

V. Saltem facimus, quod

fecerunt hoftes Chrifti, in Cruce (ibi complacentes,

D hbt

cum amici ejus de eà dolerent. /V.. Hoffes enim Chrifl

vigi um fut

eomplacebant. fibi in. eruce üt infamatrva, nos autem t

Qu l T

glerificativa, C ut inffrumento pa[Jionis ad exemplum ..

i Dum, (

Pauli.

f

VI. | Saltem fiob fan&tam Crucem Cru-

äif';'* n

J

m lus f

ces omnes colimus, ergo etiam colenda funt om«

nia fepulchra, & omnes clavi ob fepulchrum, & cla-

nvl

vos , quibus Chriftus cruci eft affixus. Difp. E. que

ATC PC*HWHU&]

babent alium etiam ufum» quam reprefentationem Chri-

ginm n Ecdi

ff won . decet paffim colere ob indiguitatem , quam ex alio

(C. Conftanz

Afu contrabunt : Sin'autem alium ufiim non. babent , pof-

la, ey 4

funt coli, üt prafepe effgiatum ad fimilitudinem. pr«fepis

rl.&/;/'lfij

Chrifi.

VII. Sed quis adorabit omnes cruces

gttcutim

€ paleis , lignis , & aliis ?. R. /Von fuffcit fanilitudo pu-

) äüoConibni

vé materialis cum cruce Chriflis Sed formalis effe debet,

i Leo.ns. T

h. e. intenta. ad teprefemtandam crucem. Chrifi s que ft-

k

m

Alttjt 1

militude non eft. in tflis.

VIII.. Minutius Felix in

j

4lil

Odlavio univerfaliter refpondet Cacilio homini gen-

mi

d

f

/

1

É

m

ul ;

Ed

ADORATIO CHRISTI.

2$7

f*ä (I

J,M

tili : Cruces nec colimus, nec adoramus. R, Felix

vefutat Gentiles j qui putabant Chrifiianos erucem colere

tanquam Deum» ac venerari omnes cruces etiam de,

É.

LA

f

a-

zas veorum fuppliciis, ac proinde retlà negat» wos. colere

ejufimodi cruces, vel optare.. 1dem objiciebat Julianus

Apoftata;'ex quo collige; cultum fan&z Crucis fuiffe

D

in Primitivà Ecclefiá.

!j

$.6. Reflexiones Adver[arie de Gultu

Imaginum,

Xod. 20. 4. Non facies tibi fculptile, nec fimili-

tüdinem omnium , quz in calo funt defuper, &

quz in terrá deorfum, & quz verfantur in aquis fub

terrá , ergo omnis imago prohibetur. D.4. ANonfa-

€ies tibi fculptile aut fanilitudinem omnium, qua vel pro

Diis habeantur , vel in quibus tanquam Dii colantur, qui

veipsa non funt Dii, vel denique in. quibus numinis ali-

quid , vel divine virtutis latere credatur C. qua vel ana-

D]

logicà Deum, £ Angelos, vel verb. Sandlos, eorümque

gefla veprafentant IN Sola ibi prohibetur idololatria,

feu cultus fictorum Deorum , non autem aliz imagi-

nes pictz , vel fculpte ; quia Deus ipfe pracipity ut ad

arcam ponerentur duo Chberubim.

H. Ufum Ima-

ginum in Ecclefià prohibuic CC. Eliberitanum , Duo

CC. Conftantinopolitana , Franeofordienfe & non-

nulla, ergo. R. Eliberitanum non probibuit ufim. ina-

13

ginum abfolutà , fed pituras in parietibus templ , ne graf-

UC

famte perfecutione Ethnicorum Iudibriis exponeventur. CC.

illaduo Conftantinopolitana funt illegitima, & habita

fub Leone Ifaurico , & Conftanüno Copronymo.

Francofordienfe uon errore jurims [ed fa/it dasmavit 5y-

H

nodum. INicenam 1. quia. falsó putabat. in ea decretam

IIF.

fuiffe unaginibus adorationem latrie propriam.

j

Uíum

Oo 5

258

THEOREMA IIlI.

THESIS XXII.

Ufum imaginum reprobant SS. PP. Hier. in c. 35

T [

Dan.ait: Cultores Dei ftatuam, five imaginem ado-

rare non debent, &c. R. Hier. docet , imagini vel ffla-

zue [upremum latrie cultum deferri mon poffe ,. ficut tres

vb Sieïf

(

h

Pueri uon deferebant eum flatue INabuchodonoforis : Cae-

n

n

"

)

h

d

qun

terüm Patres varii repmbanc cultum Imaginum ve/

aol

f'iperflitiofum. wel idololatricum , de quo fufius agunt Po-

lemici.

IV. S. Irenzus l. 1. c. 24. ponit inter

" M

errores Carpocratis, quód coleret imaginem Chrifti

:;UHI; m'üdw

& Pauli. Ec Tertul. l. deIdololatr. c. 5. invehitur in

j m f[m :

«C Hicad

authores , & artifices ftatuarum , & imaginum , quos,

üt ait, diabolus huic fzculo intulit. R. z. .$. Zrenaus

n Cxïeül-m |

erguit Carpocratem , quod imaginem Chrifli coleret eomo-

s at J

do, quo Gentes idola colunt; [cilicet facrificiis s item quid

"ET

j

imaginem Chrifli & Pauli eodem modo baberet . quo Gen-

j

'ï! Pmlt Püjïü

1es babebant imaginem Homeri, Ariffoteli , c»c. 2. Ter-

dícandi ag

gon vlt; 9

zullianus manifefl. agit. contra. Idololatras ,. qui imagines

1anquam Deos , vel Deo plenas [acrilego cultu adovabant.

i ddttt

V.

Homo eft imago Dei, & tamen non ado-

du &

ratur, ergo & imagines alie Chrifti & Sanctorum

Moram at

nequeunt adorari , aut coli. Difp. Imago Chrifli, aut

s; du

Santtt pitla vel fculpta unicd eft ordinata ad reprefentan-

mul li

dum Chriflum vel Sandum , éc» perfeiliore modo eum re-

mens Alex Te

fert. C ingerit memoriam ejus ,. adeáque folum fpettatur

acerri cal

u res facras d confequenter religiofo cultu digna : At

fulctronum

bono ; utpote imago Dei tantüm 4nalogica, illa non babet;

ft n0n P(»twlb

ergo.

VI. Columba viva perfe&ior foret ima-

M. du

go Spiritüs fancti, vel Apparitionis ejus, quàm co-

zi n

lumba picta vel fculpta » ergo columba viva potiüs

i Mngmbw

eflet colenda. R. Diximu , requiri ad. cultum vei crea-

Ti k n

ta, Ht umic? aut. faltem principaliter ordinetur ad yepra-

drwatiu

féentationem rei facra, ac ejus memoriam bomini ingerat;

LEU

qua non funtin columbis vivis.

hii "

5. 7'

$lj i

ADORATIO CHRISTI.

259

Hlf ,

)

CY

$.7. Reflexiones -Adver[arie de Cultu

^ MM N

Reliquiarum.

Mi

"MVT

Hriftus Matth. 2 3. Luc. 1 1. arguit Judaos, quod

i

LT

C

Prophetis magnifica fepulchra zdificarent ; ergo

i

improbat cultum Reliquiarum. . D. A. Arguit, quod

JL Ui

il

fépulchra adificarent , . ideo pracise arguit » quod «difi-

Vi

n

It

cent IN. quàüd bec agant quidem , fed preterea in animo

babeant , infidias fhruere Chriflos occidere eum , adeó-

x

'.'1'?.

i

que patres fuos ,. qui occidebant prophetas, pe[Jame imiten-

tur C.. Hoc eolligitur ex is, qua in citatis locis fequun--

hi

tur. Caterüm eodem modo & tenore Chriftus Matth.

li

24.ait: Pa volbi, qui decimatis zhentam» Ce«. Non

n

d

quód malum fit decimare mentam ; fed qu

ia malum

t

JI. Deus

T

"

efl , parva pra[flare , & majora omittere.

s 1

U

9

Ti

abícondit corpus Moyfis, ne adoraretur ; ergo Deus

, Qül fmgm«

non vult, nos venerari rcliquias. D. A. INeadorare-

j

J

zur adoratione latria, in quam propenfi erant "judai C. ex

aliá ratione, & fine IN..— Ifraelitarum proclyvitas in Ido-

i

lolatriam patet ex Adoratione vituli ,

ferpentis anei, .

J

[ 4

In Chriflianis

"

(

variorum , qua in Scripturis referuntur :

: HHI. Cle-

d

non eft tale Idololatrie publice periculum.

mens Alex. Tertull. & alii PP. Paganis exprobrant

' ,W nm !

D

du

acerrime cultum religiofum mortuorum ; ere&tionem

(

fepulchrorum & altarium ; fed tam

acriter cxprobra—

, MP

re non potuiüänt, cüm eadem fecifent, ergo. V.

M. Colebant enim mortuos ut numina, C in Genios tran[-

m

forimari putabant : 1deo S. Aug. ]. ult. de Civ. c. 10o.

ait: Martyribus noftris non templa ficut Diis , fed meino-

a u

um

Tl

vias ficut bominibus mortuis , fabricamus nec ibi erigimas

t

( J»f jj

altaria, in quibus facrificemus Martyribus . . . Corpora verà

hant

eorum weneramur, quia fandarum animarum fuerumt

domicilia, & organa Spirirás [ancti ad omnia opera vir-

tutum.

J

260

THEOREMA IV.

THESIS XXII.

m

i saE(i ü

IV. Siresvariz ex ufu, vel contactu Chri-

ex

fu, vel San&torum veneratione dignz fint, €rgo ex

m Ye x

p

hoc conta&u coli poflent Labia Judx Chriftum ofcu-

0

lontis, manus fervi percutientis Chriftum, imó &

uch À

p It

Aíina; fupcr quam Chriftus fedit. R. He effe poffant

M

0s »01

Reliquia Seclaviorum : . Ecclefta futs filiis haclenus vene-

il

y, (D 4

vamda ea tantim propo[tit, qua erant inffrumenta paf-

n

yena» !

Jtonis Chriffa & Sanitortm, de fe innoxia, c cum fceleve

,dpna l

í

^

non conjundla . Jtem eas folium ves,. que moralem fecum

z-0n babent indecentia

Hl

72

» e.

eeratioem &

V. Saltem fi v. g.

Rofarium colere poflum , quia à S. Brunone factum,

7;51465-13' J(

eodem modo colere poffum creaturas omnes , quia à

buum, 6f

doram riemt

Deo facte funt...Difh.. Creatura. àt . fíc non babent fpe-

g, dts &0U

cialem counexionem cum Deo , fed tantim tranfcendenta-

voiore Deo

lem: Reliquie autem ex communi effimatione bominum

qn ] A.

ffecialiter funt counexa.

VI. Reliciofus cultus

Jl N A

non debet deferri rei infenfibili ; fed reliquiz funt

hus ann'qliimr

res infenfibiles. D. Mz. IN ei deferri propter fe, c»

abfolute fiflendo in illà C. propter. aliud vivens. ad quod

lororat, Qu5 ]

bic cultus ordinatur. IN.. Sanctorum corpora venera-

aov & parà

mur propter homines fan&os , quorum funt reliquiz;

tgi;e j

& propter animam, cui iterum conjungi debent in

fic Angerum

gl'oriä, & propter Deum, cujus miniftri fuerunt.

vt p dl

Vaniselt, d

Mu enm er

THEOREMA IV.

tiaemicolor

Saucdorum Invocatio, 65 Cullus divino longé

bb feucila

eft inferior » fed major civili,

^

u

h quim c

On quarimus de cultu Civili, cüm prudentiores

Cismenltra cy

N

Sectarii hunc non negent: Sed cultum Religio-

qum li,

fum feu Sacrum , unà cum invocatione Sanctorum

LUTTUP

J

breviter hic examinamus.

I. Angeli, & San&ti

Falca ]

Jint cultu. aliquo [acro» feu veligiofo digni; quia menfu-

9084 st d

:

rà

X

ADORATIO. CHRISTI.

261

|

fa fpecifica cujuíque cultüs eft motivum, feu excel-

m

lentiarei, propter quam ipfam colimus fic fi Re-

gem venerer üt. Regem, eft. cultus politicus; fi üt

TU m

Deum, e(t idololatricus; ergo etiam fi venerer ob

l

fanctitatem & fupernaturalia dona facra, eft facer:

Sed San&os colimus, & veneramur ob excellentiam

F facram, ob amíicitiam cum Deo inamiffibilem, ob

eximia merita, fideiconftantiam , charitatis ardorems

l

& alia dona czleftia à Deo ipíis collata ; qua utique

venerationem facram ipfïs conciliare debent. . Hinc

Sofue . 13.. Jofue adorat Angelum. Gem. r8. 2.

Abraham. Geg.18.1. Loth. Similiter Ecclefia San-

&orum memoriam relieiosá celebritate femper reti-

nuit, dies eorum feftos inftituendo, fub eorum in-

vocatione Deo templa confecrando, üt patet ex Ni-

j

ceno II. A&t. $. & 7. Trid. SefL25. Et ex SS. Oypr.

Bafil. Naz. Achan. Socrate, Eufebio & aliis Scripto-

]

ribus antiquiffimis. Nimirum Ecclefia religiosé eos

honorat, quos Deus üt amicos & filios adoptivos ho-

noravit , & participes fecit fuze fanctitatis ; gloriz , &

regni, ex 7foan. 12. 26. Zpoc. 3. 21. &c.

1.

Hic Zngelorum & Sanclorum . cultus mafor. quidem eft

cultu puré civilis quia dignitas & excellentia, que in

Sandtis eft , eft major quálibet dignitate humanà ; de-

fertur enim ex motivo füpernaturali , fcilicet ob fan-

[l

éitatem & gloriam(fïlpemacur ilem, quam fpg:&at Re-

(

ligio, feu cultus facer; ergo hic quoque cultus ma-

jor eft, quàm cultus pure civilis ; quia ex modó di-

uord

&is meníura cultás eft motivum, feu excellentia rei,

quam colimus.

III. Hic tamen cultus /ongé

)N

inferior eff cultu diviuo s quia ex D. Aug. l. 20. contra

Fauft. c. 21.. Zllo cultu» qui grecà latria dicitur » latiné

| wih) Ü

ful

10

vero ano verba dici mn potefl, càm fit quedam propria

TT

tUt

L-]

-

)

262 'THEOREMA IV. THESIS XXII.

divinitati debita fervitus , nec colimus , nec colendum de-- usl

cemus , nifi unum Deum: Nam üt fuprà jam diximius,

."b H au[hOUu[

excellentia fuprema, fingularis, & nulli communi-

er.&mmf )

cabilis requirit cultum fupremum fingularem, &nul.

p

nl

C

liperfe communicabilem : Cultus autem Sancorum

non eft cultus hic fupremus ; tum quia hic ipfe cultus

as f02

ultimato referturad Deum; tum quia movetur excel-

glnins vt

lentiá , feu dignitate & fanctitate fupernaturali tan-

guicminma

aeelaro

tümcreatà; tum quia actus internus in eos non tendit

üt Deos, fed ütamicos Dei , &c.

]

) ;;:,crmz, e f

$.2. Invocatio Sancdtorum.

qatio homins

Nvocationem Sanctorum ; quam Se&arii moderni

scato beiti

acerrime infectantur , cultui San&orum breviter

fumprontbó

hic fubjungimus.

I. San&orum etiam Zrvo-

i, gbl

catio efl aclus bonus, C religiofus 5 f enim bonum &

digms; qi

religiofum eft cum Paulo Coloff. 4. 5. Hebr. 15. 18.

ajis conlpe&u

& 1. Theffal. $. 2 5. & z. Theff. 5. 1. invocare fanctos

(ts oraur, )

in terrà degentes, ut pro nobis apud Deum interce-

denenim Sand

dant; multó magis bene & religiose invocari pote-

Qu ferrfe

xuntSancti in cxlis cum Chrifto regnantes; quianon

vua foecant El

minüs Deo grati funt in calis, quàm interris; nec mi-

uv d

nornunc eft eorum apud Deum gratia & authoritas,

m f

ütdocté id oftendit S. Hier. l. contra Vigilantium. Et

j comparett

S. Aug. Serm. 1. de S. Steph. E S. Bern. Serm. inVi-

du D :

gil.S$. Dein malum effe nequit, àSanctis, vel Angeli/s

atad ludandi

peiere id, quod ipfi nobis przftant 4poc. $. 8.. quod

Ka. Necdi

gelus in

Angelis Deus mandavit Pf. 9o. 11. quod An

o

tarda Jagb (

gratiam Jerofolymze precabatur Zach. 1. 12. quod Ra-

nadis ho

phael Tobiz przftitit Zob. 12. 12. &c.

B. rlee

l

)

tamen Zmvocatio longe inferir efl imvocatione Dei cw

u

Chrifli ; quia folum Deum invocamus tanquam uni-

N

ln

eum Datorem omnipotentem , & Authorem ominís

li

At

gr4«

d

m

|

ADORATIO CHRISTI.

263

'f]r N (W,

ratiz & gloriæ, qui ex Íe, & pmpriä virtute ; potäüa—

fiinà

te; & authoritate conferre poteft omne auxilium fü-

i (f

per - & naturale, mortem felicem, & aternam vitam ;

lt

Sanétes veró invocamus folüm ür Interceffores, Da-

:Jremiaqciof:

txonos ; & Advocatos apud Chriftum & Deum, ut no-

Alcetl

ï,;

biscum, & pro nobis Deum orent: Undeuti invoca-

UE t

tio hominis viventis, ita & beati inczlis equiparari

1

uj

6l

nequit cum invocatione Dei & Chrifti , fed proportio-

1

ln

natur neceffarió eorum fanckitati , ftatui & conditioni.

II

Hac Znvocatio etiam non tollit , aut minuit

(

Ü

bonorem; c fiduciam ad Deum e Chriflum 5 Si enim in-

vocatio hominis viventisea non minuat, cur minuet

X fs

imvocatio beati: Dein fanctos rogamus , ut orent

Deum pro nobis, ergo plus ad Deum quàm ad San-

Inh

&os , quibusid dicitur, mentem & vota & orationem

«itj bö!—'f &

dirigimus ; quia Deus eft, propter quem oratur, in

us

cujus confpe&uoratur, & qui fimulà nobis & à San-

m d

&tis oratur. Neque Chrifto fuus adimitur honor ;

fean ntett

ideo enim Sancti honoranwr & invocantur; quia funt

nsv:!:rc,"oft- ]

Chrifti Servi ideles, Amici, meníz czleftis Confocii,

IV. Nec

quia fuerant Electi in Chrifto, &c.

fs

N

) u

imvocando Santlos difcedimus à Deo, nec facimus circui-

ik

As »(7

tum» feu ambages, t calumniantur Seclarii Oransenim

b

n

ipfe comparet coram Deo , &orat cumSancLis in con-

[.)

l

Ípe&u Dei, & ad Deum rogandum eos advocat, fi-

cut àd laudandum Deum Ang

M

ht

o

elos advocat David Pf.

[

,

quo&

96.7. Nec circuitum fecit, aut À Deo difceffit Pa-

ss

triarcha Jacob Gen. 48. 16. Angelorum benedi&io-

nem filiis Jofeph apprecans, &c.

quü&ïv

)!

li

$.3. Reflexiones Adver[arie.

um D

u

Atth. 4. 10.. Dominum Deum tuum adorabis, &

u

M

illi foli fervies, ergo adoratio, & invocatio, &

u[hü'fm p

fexvi-

264 THEOREMA IV. . THESIS XXII.

J Ommm :

fervitus deferenda non eft aliis, fed Deo foli. D. C.

Exgo adoratio ; invocatio , c fervitus fuprema ; perfecias

vmm W OW

e necoffaria , que eft latrias. C fupremo verum Domina

"

l

'

C Autbori defertur C. umperfecta, fubpordinata , cv. latiüs

il

fumpta qu,z" ereAtura. creaturam imvocats- bonorat ,. eí-

n

Mot

que feruit IN,. Probas nequidem bominem viventem imvo-

wn

"T. li

w Iul

cartpofje , utprouobisoret ; nec fervitutem aliquam bomi-

ui alteri preftari poffe , ergo nibil probas.

I Bx

j (»UFW

I. Tim. 2. $. Unus eft mediator Dei & hominum

Homo JEfus Chriftus ; ergo invocando SS. pro me-

TE

diatoribus injuria fit Chrifto, .. R. z, Zrerum probas con-

tra Apoflolum bomines viventes imvocari gn pofe. 2. D.

A. Unus eft inediator noffev folutione pretii pro redemptione

nofira C.. interce[fione IN.. Hinc unus Chriftus eft me-

[

diator nofter fuzunus , univerf(alis, & principalis, qui

llf C/hlj

mon tantum pronobis intercedit ,. fed etiaum Iytrum reconci-

liationts foloit : Angeli, & Sancti funt mediatores fe-

cundariü , qwi pro mobis duntaxat intercedunt ,. ut fuis

Earain lii

4pud Deum precibus dona mobis. caleffia. impetrens s. licit

ftgari Nel

ipfum pretium mon. folverint,

IIL Religio eft

um Domien :

^

i tefet PC[I('RS

virtus moralis Dei cultum unice refpiciens, & perti-

nens ad primam tabulam Decalogi; fed cultus, & in-

&t prüsquar

vocatio Sanctorum nec pertinet ad primam tabulam;

itis Chrititin

nec Deum unice refi

picit, üt per fe patet; ergo non eft

;a'occbani r

I

1

actus religionis. D. Ma.. Dei cultum. unice re[piciens

.anm&: fl

l

ultimató C. proxipe ,. C umiediaté femper IN.. Yem D.

hYV.

2. Part. Ma.. Religio eff virtus pertinens ad primam ta-

0'1

;

!f (]

ln

bulain quoad atfus praceptos C. mon praceptoss fed liberos

ä

At pra

l

SubD. reduttroe faltems. c» mediatà C. formaliter & im-

Qmmyir

anediaté IN,. Dec alogus continet precepta tantüm s. vedu-

lTv

Af

eitttr tamen bic cultus inediaté ,. quia ultiató ad Deum

0ft

n

dirigitur, ficut charitas , quà diligimus proxamum proptey

Vr

Deum.

lV. Ex 5. Reg. 8. 39. Tu nofti folus

n txh j

€gr

uL.

Ti

m

MATER CHRISTI.

265

Doig)

€or omnium, ergo Deus folus novit preces noftras , &

i

folus invocari poteft, non Sancdti. D. C. .Solus novit

AL

virtute propria C. virtute aliena ipfius Dei, vel ex Dei

u?n.«ï;v,

vevelatione » vel vi flatás. beatifii. INL.

VEX

E

Eccl. o. Mortuinihil noverunt ampliüs. D. Nibil no-

H i.

verunt amplius connatüraliter , Cv virtute üaturali, Q

g jn.

propria C.. ex Dei fpeciali vevelatione , vel ex exigentid

I

vifionis beatifica IN

J

THESIS XX

ZMater Chrifli.

THEOREMA I

ZMater Chrifli óer? 69 proprit dici debet

[

m

Marter Dei,

:

BEatam Virgincm Mariam dici polïä Matrem Dei

n; At

"- fegavit Neftorius, volens eam non Deum , fed

purum hominem genuiffe, eó quód duas in Chrifto

j*

admittetet períonas, & horninem jam füppofitátum

U

j x*

diceret, priusquam Hypoftafi divinz uniretur: Etiam

Matris Chrifti titulum negárunt Maircionifte , & alii;

MV

qui docebant Chriftum non verum corpus humanum

aühmpüiï'e: Sed breviter coiitra &os hic refle&timus,

I.

B. V. M. eff vera Mater Chrifli . fecundurá

flb

quod Chriflus &f bemo s. quia in conceptioné & genera-

W ]htt

tione Chrifti praftitit omne id , quod Matres alix

TO

praftant, communicando puriores partes fanguinis,

j "

& concurrendo tanquam principinm conjun^tum &

immediatum ad formatiónem corporis Chirifti ; ideo

:;;;;ro D2

enim Ifai. 7. dicitur : Ecce P/irgo concipiet, C pariet

n r

filium.. Et Luc. 1. Ece coneipies in utero ,

Q paries fi-

.Tul

D)

Jn LL,Seut,

P

liun,

266 THEOREMA I THESIS XXIII.

f jedtit CE

lium. Ytem Quod ex te nafcetur [anttum» vocabitur F

TL

lius Dei. Sed Concipere, Parere ; Nafci ex aliquá ve-

ram notant Maternitatem , ergo.

II. Mater

m ?

eltauni

Chrifti ver? etiam c» propri? dici debet Mater Dei 5.. quia

st

Deus, & Dei Filius dicitur in Scripturis natus ex Vir-

u nj

gine

Jfai.7. d Lui. 1. Caro fa&us Sjoan. 1. 14. Fa-

( K

&us ex muliere G.

al. 4.4. Factus ex femine David fe-

u

cundüm carnem ARom. 1. 3. ergo & Virgo hzc, ac

!

Mulier,exquá dicitur natus, caro factus, factus ex

fntfato.

femine ejus , dici debet Mater etiam Dei ; de quà

(

weai

Luc.i.43. Elifabeth Spiritu fan&to plena ait: Umde

j Yml

bocimibi, ut Mater Domini mei veniat ad me ? Ubi fub

Dei sl Chn

nomine Domini mei Deus intelligitur : Ipía enim ge-

hm f

nuit Chriftum; Chriftus eft homo & Deus, ergo &

ff |

w

genuit hominemac Deum, ergo eft Genitrix ac Mater

]

hominis acDei, fcilicet per communicationem idio-

DO

matum ex Unione hypoftaticä nature divinz & hu-

mana.

III. Accedunt CC. & PP. Ephefinum

&iaridicide

IIL contra Neftorium definit : .$2 quis. mon confitetur

hl iunbun

dadiat

Emmanuelem. fecundüm veritatem. effe Deum 5. ideóque

fTl N,

Santlam Virginem effe. Dei Genitricem ,. anathema. fir.

Similia affirmant Chalcedonenfe, & Conftantinop. II.

Man D

& Alia.: S. Cyrill. l. ad Regin. c. r1. ait : Quorquot

ii (l

ante nos extiterunt, Beatam Virginem Deiparam appel-

ftut Dei

Al ia

lárunt. S. Greg. Naz. Ep. 1. ad Cledonium. $; quis

ia t

Mariam Deiparam inficiatur ; 4 Deo alienus efl.. S. Dion.

5t; f j

Alexandr. Ep. ad Paul. Samofatenum. Una fola I/irgo

IV.

filia vita genuit vivens Verbum , c [ubfiftens.

TRtfeneraret

ig

Ex his autem n fequitur , Beatam V irgimem genui[fe uel

l

Iit ])

Divinitatem ipfam , vel Deum nudum ; quia ad raionem

ü

matris fufficit, ut genuerit naturam humanam primo

Tf

Dw

ftatim generationis inftanti À Verbo hypoftatice affum-

€lla hi

pram 5

Sicut in aliis eiam matribus fufficit, ut de-

hag

derint

WT

li

MATER CHRISTI.

a

267

Ms

L2

!

dederint effe corpori , & unioni cum animá ; licét

[

non dent elle animabus fp'iritualibus filiorum ; ter-

li

minus enim adæquatus 3506 complctus generationis

ii

n

eft cotum fuppofïtum; Et ficut actiones , ita & gene-

-

rationes dicuntur efle fuppofitorum ; Ideo enim ma-

du

ter non dicitur genuiiïä humanitatem ,. feu naturam

])

humanam; feddicitur genuitle hominem.

)

li

n

$.2. Reéflexiones Advev[arie.

Éneratio eft fuppofiti ex dictis; fed B. V. non ge-

neravit fuppoiimm ; utpote divinum ; ergo in

B. V. non eft rado g.

o

enerantis ; ergo nequit dici Mater;

Dei vel Chrift. D. Ma. Efl fuppofiti. formaliter , feu.

(j

vatione fui IN.. denominativeé Cv ratione natura. (altei

fupphfitate « feu. fuppofito [ubflantialiter. conjunca. C.

Il.

B. V. folam genuit humanitatem , ,non di-

Vinitatem , nec períonalitatem Verbi ; ergo folüm

étiari dici debetmater hominis, nonDei. D..4. Ge-

T

"

nuit folam bumanitatem fubfifentem perfonà Verbi C. f0

i

; i

lam bumaititatem , qua aliquamdiu féparata fuerit a pers

L

fonà Verbi N.. Ulud fuffcit, ut veré. & proprià dicatur

guynt v

Y

Mater . Dei,

IIL B. V. non diceretur mater

If

hominis, finon genuiffet humanitatem , ergo fi non

2'

&énuit Dettatem , non poteft dici Mater Dei. Dif.

Ad. denominationem Matris fuffcit. aliquid generari , A

(s

quó dicatur totum generari, ütpatet in generatione bomi-

His, cupus anima à folo Deo créatur $ Sed fi humanitas

[

fiongeneraretur , non eflet in Chrifto ratio, cur di-

""

x — — — II

ceretir filius hóminis, & Mater ejus Mater hominis ;

«t ,

Excontrá licet Deitas non genevetur, eft tamen vatio, cur

"

d

Chriftus & Deus dicatur genitus ratione nature. affuiiptas

g

ul

i

IV. Nós«

A

€» Mater Chrifli dicatur Mater Dei.

"

|

imeén Dei abíolute pofitum fignificat Deum üt coniniüs

d

nerd

p

j

Pp Z

THESIS XXIII.

268 THEOREMA II.

ml

1

nem ttibus perfonis ; fgd B. V. non genuit Deum üt

"

)

communem tribus perfonis , alioquin eílet mater

x

duf

"[ rinitatis, ergo. D. Ma. Sinon determinetur aliunde ad

qu di

aliquam per[onam. C. fi ad unam perfonam determinetur

Il

elex mente Ecclefias "vel ex ipfo pradicato propofitionis,

gl Ef

velex alio termino addito, & connexo cum my[lerio deter-

qninato ad certam per[onam N..

V.. Filius debet

ARA

at

elle confübftantialis matri, & Mater confubftantialis

I,A',g:miam

filio; fed B. V. noneft confubftantialisDeo, alioquin

d

forecDea , ergo. D. IMa. Debet effe conubflantialis f-

wtDe, nl

lio in eánaturá, quam filius accipit , & fecundim quam

f ipn

generatur C.. in fatione fibfiftentia IN.. TYtem Mater de-

gien ipi

bet effe confubftantialis filio fecundim omnemnaturams

angu;

quam importat filius IN. fecundum eam , quam accipit. fr-

Matemtate

lius C.

VI. Chriftus vel effet filius. naturalis,

pemin at

vel non ? R. Naturalis efl , prout filsus naturalis opponi-

x Qu

zur adoptivo $. effe enim. filium naturalem eft babere vi fue

s; d

eriginis naturam fimilem natura Matris ; féd talem , &

zali modo babet. naturam bumanam Chriflus, ergo. Sin

qun lil

autem fpe&etur modus, quo genitus eft, non eft fi-

Eul Qmune n

t qud

liusnaturalis, fed fupernaturalis ; feu miraculofus.

Vs 4

7777

THEOREMA II.

Dii qià

B. V. AMaternitatem meruit merito

»

ménut ia

quodam congruo.

chs ttie

Uz fuprà de Merito Incarnationis quoad circum-

Ya Gantum

ftantias dicere cepimus , hic complemus.

tl

I

B. V. Maternitatem non meruit inerito condi-

M h$H

gno ; quiaopus condigne meritorium alicujus przmii

Tib rite

debet elfe ejusdem . ordinis cum pramio ; fed opus

Vl

gratiz, & Dei Maternitas non funt ejusdem ordinis;

pttum, .

hac enim cüm perüneat ad unionem hypoftaticam,

Bs

*

li

MATER CHRISTI.

269

py

d

"

& fummam efficiat unionem cum Deo , eft aliquo

t n

modo ordinis divini fubftantialis , cujus ordinis non

Iná

eft opus gratiæ*, ergo opus gratiz , qualecunque fit

Ht

nequit elle condignä meritorium Marernitatis Dei.

—

[

Nec B. V. merito etiam congruo meruit IMa-

;fäplq:flzr»

AT

li

ternitatem Dei quoad fubflantiam ,. feu t alii loquuntur;

:

ilir

ii

Kleclionem [uam ad Maternitatem Dei ;. quia merendo

15!?1101&

Marernitatem hoc modo fpectatam, etiam meruiffet

fubftantiam Incarnationis ,. utpote eífentialiter cum

eáconnexam; cum mereri non Potuerit, ut eflec Ma-

L

"

j

terDei, nifi Deus incarnaretur, & fuus foret filius;

» W

fed fuprà negavimus , eam potuiffe mereri Incarna-

Iu

tionem ipfam quoad fubftantiam merito etiam de

i

congruo ; ergo nec mereri de congruo poterat Dei

Maternitatem quoad fubftantiam, feu quoad ele&tio-

nemin Matrem. Áccedit, quod omne meritum fup-

!

ponat Chriftum exiftentem pro aliquá temporis diffe-

"17

n

rentià; fed Chriftus exiftens fupponit Matrem ali-

quam faltem quoad decretum ejus, feu electionem ;

ergo omne meritum fupponit: eam Maternitatem fàl-

tem quoad ele&ionem.

III. Dei tamen Ma-

ieruitatem. ab «terno decretam ameruit. de congruo quoad

executionem ,. ita ut ipfa pra alüs affumeretur in IMatrem

Dei ; quia per gratiam fibi datam ex meritis Chrifti

ii j

meruit illum fan&itatis , & puritatis gradum , quem

Deus exigebat, ut cpngruk effe poffet Mater Dei, &

j

ineá tantum myfterium confummaretur ; ideo enim

ylem

g

in Antiphoná canit Ecclefia : Qwia quem meruifti por-

ru

gt d

Tare : Et S. Hier. Ep. ad Euftoch. fcribit: Zant« pu-

t

vitatis IMaria extitit , ut mereretur efci Mater Filit Det

H]US i

ï

À

S. Aug. l. de Nat. & Grat. c. 56.. Concipere meruit , &

0 E

pareve eum ,. quem conflat nullum babuiffe peecatum. . Ex-

ls&em u

altaus

go negari non poteft; aliquod meritum mater:

d

i

à

Pp 3

fuiiï?*:

*

l

270 THEOR'EMA II. THESIS XXIII.

"J

fuilfe in B. V.

IV. Hoc tamen meritum "05

p

debet lati[fime fumi cum EfparzA, & Alis pro purà di-

iin d

(pofitione s quia difpofitio poteft elle absque congruita-
