Gf1339-4_2
author: Höhn, Nicolaus

—

í— —

——

—

m

d

—

HW

NT2«5267812253 021

c

L

æ,

X

hy

Y

3

LOU LEPTT

ubrÜRINGEN —

a

Yr. P£,

A.

Pa

CREL nv d

*

u nf

v . LE bar

PX RCR

F32 L*

D

b Dyy

Jim

5 erg 1h

SUMMULA

T itur [ mago

üt lmaoo j

IHEOLOGICA,

WC

gmu

$ive

"

A proceü

V

.......

TU r

dHESES SELEC'TAE

M i

INCARNATO

j;

DEO VERBO

PEE

lr j

THEORE.MATA

il

REFL EXIONES ADVERSARIAS'

Succindt? Explicatz,

[

A Ufum Materias Tbeologicas bres

viter recolere volentium accommodat.e,

€ collede opera ac fludio

R.P. NICOLAI HOHN

& Societate JESU,

SS. Theologiz in Ele&orali Univerfitate

Moguntinà Profefforis.

od

Superiorum Permiffa &5 Prz'vzlegzu

——

MOGUNTIA,

Sumptibts Joannis Wilhelmi Huifch , Bibliop. Colon

Z)pit Joannis Leopoldi Seywald, Ty pogr. Mogunt,

Ànno M.DCC. XX XIII.

r

I

Maunifefte Magmum

j

|

eft Pietatis jacramen-

[

r d

zum, quod manifefta-

im n

zum eff in Carue, quffi-

u?w.mf »3

dui

dar n

t

featum eff in Spiritu,

apparuit Angelis,pra-

Mb

f

dicatum eft Gentibus, -

Vi er 6

fïfdl.!Z/m e Z."Ml"[iü, WUY

affumptum eff iu Go-

m. Fr

E3 Qnic

ri4. 1.ad Fimoth.3. v. ---

M

LUW

16.

Va

v

i

THESES SELECTJE

INCARNATO

If

DEO VERBO.

IT

L Incarnqtio.

!

ES

t naturz divinz cüm humani in unam hypofta-

j

|

f

Ífum conjunctio. 2. Ejus polfibilitas inefficaciter

(Hgl

oppugnatur ab Infidelibus,

;. Hzc poffibilitas fe

nl

fï

clusà fide non cognofcicur evidenter, nec probabili-

ter, aut dubitative proprie. 4. Supppfità fide often-

p

ditur tantàm verl(imiliter.

um

IT Exi/läntizz Incarnationis.

4 T Poffibilitas, & Exiftentia Gentili evidenter fit

ALUU

credibilis pet motiva credibilitátis.

2, Judao

oftenditut ex Gen. 44. 10.— 3. Item ex Dan. 9..24.

& feqq. 4« Uü & ex fignis, & vaticiniis aliis.

Munii

III. Comnvenientia Incarnationis, -

dvl

'St conveniens Deo. :2 Uti & creaturis, . 3. Etiam

-À faéta eft convenienter quoad omnes circumftan-

TM

tia. 4. Convenientius fuit, Vecbum incarnari, quàni

aliam Períonam.;

IV. JVeceffitat Incarnationis.

Eceffatia non fuit neceffitate aliquá aritecedente;

vel abíolutá. . 4. Necex füppofitione mundi con-

diti , vel elevati ad ftatum gratix, — $. Nec ex fuppo-

In

L.Sent.

X

fitione

n

ft"

fiione mundi lapfi, aut mifericorditet erigendi. 4

a

r d

$ed ex fuppoliaone condignz fadisfactionis pro pece

"

r

cato Pr;ciïandæ.

l [

V. Satisfatlio pure creaturz.

:

"o

" f:u

Reatura pura nequit condigne fatisfacere pro peee

ju

jÍ

C

càto etiam alieno.

2. lixc impotentia non eft

9 x«

ex infinitudine peccati mortalis. 3. Sed ex fuperioe

nii

1

ritate ordinis.

4. Unde nec pro veniali pura creae

«iae Chal

tura fatisfacere poreft diredi.

::15 ) ö- Hümm'k

VL Satisfadiio Cbrifti.

I

4 XPera Chrifti fatisfa&oria & meritoría funt valo«

Id

Át

ris infiniti

2. Héc infinituda eft ex dignitate

In

Wi

u

Verbi, 3. Hinc fatisfactio eft condigna, imó fuper«

)

m

ábundans pro quovís peccáto, — 4. INon tamen elt ex

J

A

N

juftitia rigorosa.

'nds, l 1;:& u

VIL. ZMeritum Cbrifli.

W.

Htifti meritum quodlibet de fe eft fufficiens ad

C

M

quodlibet premium poffibile. z. Merito attra-

t

&ivo meritus eft honiini lapfo omnem gratiam, &

b

]

Vr

fupernaturaliadoma. . Uud & fibi

exaltationem no«

l

^

!

timy feji

ial

minis & gloriam corporis , &c.

4« Sibi & Progeni«

zalin Pg[[w

toribus meritus etiam eft varias circumftantias I:;car-

H

pationem antecedentes;

VIIL. ZHMeritum Incarnationis.

U

URti V. T. meriti funt quafdam circumftantias In«

Vv

t WPHI

ly

J carnationis. 2. Mereri non poterant fubftantiam

CH

Incarnationis, nec quoad fui decretum , nec quoad

P

L ] Omï

executionem. 3. Nec caufa meritoria efle potuit ipfa

* ] I'h,,);n

Kluma-

Egarlircr m'ge»'i»;

Humanitas, aut anima Chrifü. — 4. Nec Chriftus

La ;

N

complete flanrptus , nec alia pótuit effe cauía merie

tor? 2

H27071

IX. ZMotivum fncarnatiom';.

Cïl.&[iffzictftprüfh

Auía finalis, feu motiva príncipalis eft remedium

CItstegta n

peccati. 2. Eft motivum fine quo non, ita ut

jder ag

Adamo non peccante Chriftus non veniffet.

3. EX

FO vetu] u

hoc motivo ftatui debet certus ordo fignorum. 4.In

hoc ordine Chriítus non meruit primam gratiam An-

5elis, & Homini innocenu.

A

vt f v

«X. Unio Flypoftatica.

dtelet digursu

H

4Ec eft unio. fubftantialis, & phyfica, & phyfick

compofitiva.

2. Eft maximà tum in ratione

r.&gm. im lp

p Nozndd

unionis, tum doni. 3. Non eft modus modaliter di«

fünckus. 4. Unde actionis Incarnativx terminus fore

malis,; fäu ipfa unio funt extrema üt unita.

h

XI.. Perfona Affumens.

d f d

ufa quidem efficiens phy(ica eít tota Trinltas,

« Merto d

CA

. Unio tamen hypofcatica eft propria folius Ver-

m gin

bi

ierdannn

3. Verbum unitur immediaté, natura mediate

tantüm , feu identice & confecutive.

4. Hinc unio

gt

facta eft in perfonà, feu in unitatem perfonz , non

golzilo

naturz.

XH. Nafura Afumptä.

vt

V

Erbum affumpfxt verum corpus cüm omnibus pat-

d l

tibus integrantibus.

2. Affumpfit & animam

il

rationalem cum oninibus facultatibus & proprietati-

r if

bus. . Potuit-terminare duas naturas; uü öcplgres

X 3

pee

mmelïcwä

u

4. Poffibile, non con

oru«

Pefionæ unam naturam.

[»]

um videtur afTumere naturam irrationalem , non fub-

ordinatam racionali.

!

[

x l

j uU

N

L

i

XIIL. Compofitum "T heandricum.

Ompaofiti Theandriciuna ea,dc'mquf:- perfona fimul

e

homo & Deus eft.

2 Lioo periona dici potcft

P ^

W

compofita ex duplici ratione.

3. Habet & duas vo-

luntates. — 4. Uti & operationes, divinam & huma-

m hum

nam,

J

lo gm

y ia

XIV. Commuiiicatio Hiomatum.

Qiat

N Compofito theandrico admitti debet communi-

I

-

24

catio Idiomatum naturz divinz & humanz.

4 M

Hazc tamen facta non fuit in ipsá humanitate proxi-

meé & immediate.

3. Sed mediat? & confecuüve ex

V

unitate & immediatá unione Perfonæ, 4. Hujus com-

municationis fundamentum eft duPIex : Logvicum &

|

j Curly

n

Phyficum..

ll

142 Idf

Vi

ts ialna

XV. Regule Communicationis IHiomatum.

C

Ommunicátio Idiomatum non fit in prædicatis ab-

M

ftractis, fed concretis. 2. Nec fit in qtlibtlsvis

A Cl

concretis. 3. Regula quedam generalis ftatui poteft,

4- ExciPi tamen debent Progo[ïti,o,ncs quædam par«

a at ld

ticulares,

hls if

"n g, Ut

XVI. Tituli, 65 Officia Chrifti.

Valam l

Hriftus homo eft Filius Dei naturalis , nequit dici

2. Eft Mediator

W

adoptivus , nec ftricte Servus.

Deum inter & homines.

3. Eft Redemptor nofter,

D

& mortuus pro omnibus. 4. Tituli &officiareliqua,

mm

"

XVIL.

Mhis. LTS

XVIL |Santlitas Chrifli.

n

Umanitas Chrifti eft fancta fan&itate fuübftan-

2

uiali.

-

Sanctificatur formaliter à perfonalitate

Ve:bi etiam üt formaliter contradiftin&tà à naturá.

funjro,

3. Sanctificatur etiam immediat? à naturá t diftin-

':.11qu.cpcrü)m ls

& à perfonalitate.

4. Hzc fanctitas eft infinita &

Q did p

phyfica.

E du

drzam d um

XVIII. Gratia Chrifli.

Adem humanitas etiam fantta eft fan&itate acci-

dentali gratiz. 2. Hac fanctitas non eft infinita

o

hyfice , licet moraliter.

3. Gratia Capitis comple-

&titur fanctitatem fubftantialem & accidentalem. 4.

ti dhe um

f manz, v

Chrifti humanitas habet. & gratias gratis datas, &

alia.dona fupernaturalia,

Iifii4 FIU'r

g, uN

n

XIX. Scientia Chiiffi.

N Chrifto fuit fcientia beatifica.

2. Non tamen

| Julrïcx ,lgaai

fuperflua inde fuit fcientia per fe infufa.

218

nec Ícientia acquifita & naturalis. 4. In- & depen-

dens à Phanvafmatc quoad habitum.

n n

afuuxwäag& b

XX. Impeccabilitas Chrifli.

ii us

sl

N Chrifto non potuit effe peccatum , nec fomes pecs

I

cati , aut habitus vitiofus.

2. Neceffario fuit im-

p a [^

peccabilis in fenfu compofito unionis yi ipfius etiam

unionis. 3, Utl & in fenfu ejus divifo. 4. Impecca-

bilitas ftat cum libertate & pracepto.

n

gl ncqt'»ï[f

XXI. Libertas, &5 Preceptum.

- Bu

Hriftus erat liber ad a&us inzqualis etiam perfe-

;*;Rcäcmïwr 5

"

(j

&ijonis, 2. Libere obíervavit prcepta naturalia

ais

-;4:

"

li

X 4

quoad

Ti

quoad circumftantias, pofitiva etiam quoad fubftan-

tiam.

3- Cum libertate admnittimus przceptum ri-

gorofum mottis.

4- Quod conditionatum dicimus,

50n tamen condidonatum ftrictum.

**TREFLEXïOï

XXIH. .Adoratio Chri[i.

m Divinitate coadoratur Humanitas Chrifti cul-

D

C

ulatriz; 2. Quz ab eádem feparata; velreali-

ter, vel per mentem adorabilis non eft hoc cultu.. 5

J

In Ecclefiá non defertur , nec deferri poteft creatutis

adoratio latriz abfoluta. 4. CultusSan&orum , Ima-

ginum, & Reliquiarum.

XXIIL. Zfater Chrifli.

J

Ater Chrifti vere & proprie dici debet Mater Dei.

2. B. V. Maternitatem merità eft de congruo.

D wim: D

3. Maternitauis przrogativa fpecialis eft Immunitas

ab originali, & debito ejus proximo. — 4. Prerogati-

Wi

va relicluæ.

1

v

CS

$^

A

v

n

N

-

aï

fs

av

N

w

N

2

Z

5

-

A

S

590

T À

i

L

»

B

C0 3

Ws wm us Y

L

'*""'Hj;?/ff/f/h

z2HIBIER

/

x D

m (PC&SJ l

R

M

Qd

j

3

T

f."

IS,qII

NY

Vr

2xw

Is

i

2

t wl

le

[

I

[

D

D

j

52» t

ij

THEO-

itf:z M Qul

1 (0N

!VISLKfmUS [«

THEOREMATA

"

Mi

It0nanym K

,

REFLEXIONES ADVERSARLE

t

H!jru.*sï(brif?x.

INCARTATO

j

it2, vt

L

QU

dh

CAU

DEO VERBO.

U

1

TWH ESTS.IL

J

7!

D

'

Jucarnatio. .

(

/

/

[

J

'

WU

Meidolvr

AMaerD

THEOREMA T.

lg

TU.

Efl nature Divine cum FHumaná in unam

)

Hoypoflafim conjunctio.

om:þf ihagi

Rinitati Incacnationem ex Tettià Patte D. Th.

fubjungimus tum ob utriufque Myfterii füblimi-

tatem , tum ob majerem variarum materiarum

^l

elucidationé & conrexionem inter easdem : Atque hic

Primüm brevem & rudem Incarnationis notitiam pra-

2

mittimus ; poüea exactiüs eandem expolicuri.

I.

Incarnatio 7 genere efà Natura divine cum creata in

unam Hypoflafim conjunitio s f enim Incarnationem in

genere fpe&c-:s, non attendenda eft materialis fignifica-

tio hujus vocis,quz nomen habet à Carne, vel ütà parte

)

hominis notiore , vel àt àvoce totum hominem expri-

s

1w|

mente juxta ufitatam fpius Scripturz phrafin ; fed at-

tendenda eft fignificatio formalis & theologica,qua fu-

premam illam Dei communicationem fignificat , quá

Deus »feipfum communicat éreaturx in proprio fuo eífe

naturali & entitativo per veram fuj cum creaturá unioe

j

)

X 5

nera

N

z

THEOREMA I.

IHESIS I.

nem.

(ild

M

II Incatnatio ; preut defatto contigit ; eft

5

Affumptio nature bumane à Verbo drvino fatda in unita-

zen perfona s feu in unaim bypoflaftm ; 1ic.enim aperte do-

cemur Joan. r. J'erbum caro fatlumefl. — Ecin Symb.

Athan. SWcut anima

tionalis c carounus eff bomo » it&

/

JDeus c bomo unus eft Chriflu. . Et ex S. Aug. l. deSpir.

Jl

&animà c.9. JDeus factus efl bomo; ut totum bominena

ü

nt

beatificaret . C pa[cua imveniret intus C foris » foris in car-

VU

THI.

£

Ye

i

ne Saluatora , intus t divinitate Creatori.

g m

Unde Incarnatio forimaliter c phyfice fpectata eftl Natura

t qi

j5

divinia & humana (ubfifleus ia una cademque Perfonalitate

^

Verbi Divinis hzcenim ad Incarnationem formaliter

x

Ia

ït."ülvf.

fumptam fübftantialiter perinent: AVartura bumana

u

üt terminanda , Perfïcienda, compïenda: Ferbum üt

lit

ulict 4 AT

terminus intrinfecus , immediatus , perfec"tivus: AINa-

R

zura divina üt terminus mediatus ; Ex quibus exurgit

mirabilis illa Conjun&tio natürz. divinz & humanz in

[

] .v'.z'.«,rïwm;'u

unam Hypo&aüm,. quam fub ipfis temporibus Apo-

Mi

ftolorum oppugnavit Cerinthus, Ebion, & alii poftea

ïuhzil'ff::sz (tti

fequaces.

IV. Ex his per Zncarnationem ; ma-

xina Dei ad ereaturas fit Cominunicatios quia prima qui-

m LT

w: [

dem Dei ad creaturas Communicatio eft participatio

WW

LL

^

Naturz per creationem : Secunda eft Gratiz per fan-

Ut

'«MP!.: [

"

Gificationem : Tertia eft Gloriz per beatitudinem:

7377

Hác autem quartá feipfum communicat in proprio fuo

Billen

Efle naturali & entutativo per veram & p,ropriam

';.»;nm ngbifazm,

[

]

Unionem in unitatem perfonz divinz ; qua fane ma-

il

/

lr du J

xima eft , & líaiz dicitur Magnum Dei confiliuni,

A t

Apoftolo Sacramentum à frculis abfconditum , & ex

V Qitn

joan. 10. . Pater imeus quod. dedit mibi, Majus efl omni-

Wt

Ahy

jus. Sed majus omnibus, feu hoc maximum eft ipfum

[

Efle Naturale & Entitativum Dei , feu Natura & Per-

d

4l

l)

il

fonalitas Verbi Humanitati ;omxnzlngatæ

.mj,

" h

j

$. 24

i

lil

5

l1

h

INCA RNATIö.

!

L

$.2. Reflexiones Adverfaria.

AL

1 2X

E

J Erfonalitas ex naturá & conceptu fuo eft aliquid in-

communicabile alteri, ergo chimzrica efthzccon-

*:mivz;,»:/f f hm,

junctio. D. A. E jl aliquid incommusicalile alteri fuppo[ita

ldi

C. altcrinatura IN.' Perfonalitas poteft fe communicare na-.

D] /) !

1. Intel^

ture, fed non perfonis, tttpatet in dizinis,

EULT

lectio divina non eft creaturz ita communicabilis , ut

I

li

eam reddat iutelligentem. Difp. Adus vitalis non deno-

177

sinat fübjettum , uifi à quo r inquoeft : Sed dare fubfr-

hr

flentiam non efl quid vitale.

I1I. Subfiftere eft fta-

re per fe ; fed in hác conjunctione natura humana ftaret

: A u

per aliud, feu per Verbum. D. Ma. .Subfiflere abfa-

[utà , h. e. vi propria c» ex propria fafficientia C. denomi-

:pfcnaä: / m'.wv..

srteds: Mi

nativ ab altero , cui uuitur » C À quo pevficitur IN.. Sub-

vt

fiftere in genere eft Naturam exiflere totaliter , fan bae

iriciln

M

dl

Ól

u

bere ultimum complementum v terininum fii effe , qui ter-

IV.

lu o

j

ainus wel eft à reipsä » vel ab altero conjuncto.

j

Apne

Subfiftentia creata videtur eile infepambilis À naturà,

At

n t

uti exiftentia ejus. . Diff. Exiflentia. notat pracise poft-

li qmaprimaqut«

tionem rei extra caufas, que femper efl , quamdiu ves efl :

xo d ptopit

éSed fubfiflentia notat certum tantum umodum exiftendi , f

TÉ

j

Cdi

licet complet? , quimon neceffarià eff . fi umiatur natura Al

w

teri (üppofito,

V. Sinatura humana fübfifterg

offet fubfiftentià Verbi, Chriftus non effet univoc&

hia in;:qcng:ja

homo nobifcum , neque nobis per omnia fumilis. D,

nd F:'Ul:mm

g gt

&seq. Chriflus quà bomo non effet unvvoct bonio IN. quà per-

g nl

Jina C,. Sic etiam eft funilis invatione natura , mon perfone,

VI.

Creatura à Paternitate diviná nequit de-

Mium, W

nominari Pater, ergo nec à Verbo fubfiftens. . Diff.

libh M,tilü €H 01'

Pateruitas ,. feu vis generativa e[fl ad. intra» communicatg

gaiune d

fnNani

identitatem natura , c eft neceffaria , ac confequenter F

31

liuseft jerminus abfolutt adaquatuss. prater queu uon pes

æm*ïlïïö |

i

N

4

THEOREMA I.

THESIS I.

J

A

lm ,

y

290 effe alius : At vis terminandi naturam creatam eff «d

PA

u

extra , eft libera, nec naturam bumanam identificat Ver-

l

j

bo , C& conftquenter pratey terpinationem intrinfecam pri-

nE

matiam alias adbuc poteft effe terminus extrinfecus c. fe-

FW

del

VH. Hu-

n

eundarius. finà aliquá. contrathione.

p9«

a

manitas pateretur violentiam , quia (empcr careret

J:

il

"

propriá fubfiftentià, quam connaturaliter exigit. R.

Q

Exigit eam, quando non perfcitur. fabfiffentia mobiliore s

N

im Jf

ficc* BB.non patiuntur violemiam , lict privati fint bea-

hi m/x;tnï*.; q

titudine maturalt , quam naguraliter exigunt.

Vr

du

THEOREMA Il

(v

:r.i:nbw Tatit

Ejus Poffibilitas inefficaciter: oppugnatur

c,»'uirqms:

ll

ab Tnfidelibus.

n

ALUAAÁ) V

(f

n

Onjun&ioncmhanc Naturz divinz & humanz in

h

N

li

C

unam Hypoüaüm omnino impoffibilem dicunt

p

pollm ac

Porphyrius, Julianus Apoftata, & alii cum Gencili-

nqn

bus, Judzis, & Turcis: Contraquos ex poftulatis Ve-

tin

SEITUUT

titatis & Fidei chriftianz concludimus.

I. In-

M

carnationis Zmpoffibilitatem Iufideles non demonflvare pof-

f evidenters. quia efficaciter demonftrari non poteft

Nb

|

üt verum id , quod eft falfum , & cujus oppolitum cer-

quiyea

kum eít ex diviná revelatione; fiquidem nog datur de-

Val de poia

monftratio falfiütveri; fed falfum eft, impofïibileni

toner leandr

elle Verbi Incarnationem , cüm ex diviná revelatione

lïjff?älll/?/?f/)z'( j

1I.

eertum fit , Verbum effe incarnaumm, ergo.

L0 j

INec e«m deimonflrant apparenters quia argumenta a

;aw;;zqai

1!

Pii

i

4

V

parentia , quz vel ex parte Verbi affumentis, vel ex

parte Humanitatis affumptz , vel ex parte Unionis,

N

j

AU

Íeu modi , quo affumitur, afferuntur , Chriftianus

wre

"Theologus diflolvit prudenter , vel negando Propoft-

ïffl!i, i

tiones a,(ï'umptas, evidenternon probandes; veldiftin-

;'iïäumim m

1

gucxudo

T$l |

INCARNATIO.

$

"14 (s

quendo rescreatas 1divinis; vel dando rationem ge-

u ;df,,!,g,,

neralem ex generalibus principiis, & motivis fidei, &c.

m p

Hr.

Hinc Coutradilonem. omnem mogamus ex

,

^M CM Vfty

purte Dei c? Creatures Deus enim eft omnipotens , &

UM

mdependens, unde íi nulla aliunde oftendatur impli-

MT C

cantia,terminare poceü dupendexm am alterius ad füam

'IK l

Períonalitatem : Creatura vero fübjacet dominio, &

lmf T

elevationi divinz * cuicunque pol ffibili, ergo.

IV.

ànfatju

Nec nftdelem jivat Obfcuritas sz:omprebenjïbz[:m

T

bujus myflerii ; qma liquet, non omnia ; que funt no-

bis incomprehenübilia; effe impoifibilia; càm cihma

!

OmmpOtcntla longf' exced^t captum humanum ; uti

enim Dei natüraianfinite excedit noftram , ita & Opera

UL

C)US coomtlonem XIO&EBIT! Imoó Plüf'l iLln[ natumhter

Polïïblha, quorum rationem nos minime aiïeqummr,

al dumme i

V.

m

Nec Znfidelis fundari potefl. in communi vatio-

TDF

LUAl

dicum

aie C capacitate rerum naturalium ; quia hzg univeríim

t diamencl

non polïunt accommodari ad perioms&: res divina$

plts Ve-

infinite à rationibus creatis diftantes,

i

^

IN

$.2. Reflexiones Adver[aria.

tinwfun g

ia )

Mpoffibilis eft Incarnatio ex immutabilitate Yerbi,

[

uSüPPOlKUIHLC"

quod per eam intrinfece aliter fe habet, quàm antt ;

jem nog lt^

cranfit de potentiá ad actum ; fit potens elicere opera-

Cü mvpblfbm

tiones theandricas. JD..Se aliter babet , item tranfit f

fubpetum phyfice perfectibilé , uelàt pars incompleta, cum

li T

410

l

3n-vel decremenzo perfeilionis propria [N.. per modum puri

u gmlmmu RP'

termimni » qui perficit ; G non perficitur, vel per modum fuba

i v

Jecti logici » quod babet noam denominationen absque novd

e ute Ut*

per- vel imperfecione C. Similiter Verbum operatur the-

andric? tantüm denominative absq ienova pelfcr*ho-

fnlty Chüpl«

nehu, non elicitive cum virtute auqm oyammce, cim.

a

u

J

Verbumninde non fit; vel fs Jiat principiuin elicitiuum barum

obmö*v"' W

f

0P€ f d

N

é

THEOREMA 1Í:

THESIS L

TUE(

Verbo noni addit

epérationumi, [ed dignificativums quod

iB Impofïïbilis

movaim perfedionem intrinfecam.

d

eít ex perfe&ionib us Verbi, quia eft infinitum , & ideo

f

improporti()natum finito. 2.Eft c'ompletuth,cïuod cum

alio incompleto non tacitunum per fe.. 3. Efta&us pu«

Y

i

XH

rus & fumme perfectus , cui non poteft fieri additio. R,

Qus

h

Ad 1. Efl improportionatum finito in effé entis C. termimi &

l

& t

germinabilis IN.. 2. INon facit unum per fe , fi completum

f

(

ceai d

veniat in compofrtionein. Chbriflà vatione mature C,. vatione

fjj j

perfone tantim IN.. 3. INon poteff fievi additio propria, quá

if

perficiatur in. (uoeffe C. aritbmetica, quá non perficitur, fed

II!. Impos-

qm'mquqïfd:.

pur pevficit id» quod ipft additur N.

fibilis eft ex infinitate Naturz divinz, qux ádzquat

[l

Tü

ft

totam vim terminandi in Verbo. . 2. Nac perfonalitas

An lm o

plus habet terminationis activa ; quàm natura pa[ïivæ.

duf

D. Adaquat vim terminandi necef[ariam » & ad mtra C.

liberami » C* ad extra IN.- .Sic etiam mon babet plus termi-

apim p

fiationis nece[faria , & ad intra.

IV. Impoffibilis

1

j

eft ex ratione Unionis; quia uniri eft Pati, & perHci.

li

Iry

D. Uniri fubjedtrob concurrendo per modum fubjecti . vel

m

fl

wl

W

gartis incomplete C.. pur? termninatyue per modum termint

ï»

V. Uniri fupponit unibi-

RORU ]

gantum pevficientis IN.

n

le; fedunibile importat potentialitatem, quz in Deo

AC

AL

m

repugnat. D. Ma. uippanit unibile femper ex indigentid,

m

titdd

velcapacitate aliquà nowe perfettionb IN.. ex termitabili-

ii

tate Cr communicabilitate ful inflnità frne incremento perfe-

giazgfummm l

&ionis C.

VI. Uniri eft paffivum. D. Saltem enun-

ille

"

tiatioo C grammaricaliter C.. f[emper phyfice IN.. V'erbum

Lt j

VII.

enim non vecipit bumanitatem » (ed terminat,

L.

dl

Incarnate eft a&io, ergo refpondec ei pamo. DEFG

fiin d

j

Ir

Paffio pur grammaticalis , feu denominatio pure extrinfe-

?

tunl

ga C. phyfica SubD, refpetu Verbi , quod tantim perficit

l

AN. vefpetíu bumanitatis , qua. perficitur C.

THEO-

"mg«/'rm LO

- Dl

INCARNATIO.

7;

8 qd Jj

l]

THEOREMA lIL'

hnit i

élec Poffibilitas feclusá fide non c

UC

evidenier 5 .

ggrïojäifm*

' M !

Ublimitas hujus Myfterii Theologos à Poflibilitaté

fmdarrr

S

deducit ad examinandam cognofcibilitatem , quat

C t

j

habeatur 'per folas naturz vites abftrahendoab omni

J (impls

ievelatione diviná, vel fcientià infusá: De hác cum

, t4fh

communi concludimus.

I. Incarnatio üt pof-

ffii

fibilis nequit folo lumine naturali cognofci cognitione evis

dente demonflratuá 5 unde enim demonftrabitur , autá

ln

quo hucusque denionftrata eit? An à priori inferetut $

VIZ, Qu

€üum quà nulla eft caufa naturalis connexa? An à po-

Necpet

A

fleriori; cujus nullum videmus neceffarium effectum

" pilr

Ánàíimultaneoy quz non habet predicatum; ex quó

(

lia

inferatur?

II. Nec cognofti poteft , feclusd fide,

T

!]

fttiit

cognitione proprie probabili $ quia in naturalibus non

Jf pf

adeft veftigium , vel fundamentum |illam efficaciter

Áni &prrfia

fuadens ; quomodo ergó lumen naturale fe extendet ad

IIL. Nec

Vi j?d)jräi D

illud, quod naturz limites excedit?

Funwdum ttni

potefl cognofti cogmitione prüprié. dulitativ4 ; quia non

ii r

funt rationes füfpendentes af énfüm , fed fortiores pra

contrario: Unde ait Suarez , fi fngamus, intelle£tum

a, u ij

etiam Án&elicum in talem quzftioneni incidere, vel

A'n,-,m:'r/r,ygw;/i/,

]

N

it [yü;,'),'lfüh*

cohibebit affenfum , vel potiüs in err

orem inclinaret;

D

LU

quia plura inveniretargumenta, quz tafém inducerent

IV. Hinc Incarnatio r, Cor. 2. di-

s DA

alfenium.

X Vfrk'ï'

eitur Sapienzia in myflerio. abfcondita.. Eph. 5. Sacra-

Y

sentum abfconditum à faculis in Deo, Rom. 1. 7Myfles

acilgamm ] |

fium ateruis temporibus tacitum ,. quod uunc patefactum

per Scripturas Praghetaruim. Etideo Matth. 16.ad Pe-

...

j

trum hoc myfterium confitenrem Chiriftus ait : Caro e*

r d

fnnguis non revelavit tibi, fed Pater meus , qui in calis eff.

a

V. Ex

I^

NI

$

THEOREMA III

THESIS

qm

V.

Ex his ifert S. Fulg. l. 1. ad Trafum. c. 4.

vt

T

JMagne prope dixerim miraculo: Inde imanat caligo , unde

Rn

t "

lux orbi affulgebat 5 tude obfcuratio, unde illuffratio. Ad-

]i

dit S. Chryfoft. Hom. de.S. Joan. Bapt. . Svio; quid

(

«t

Verbum caro fattumfit y quomodo factum fit , nefcio: Mi-

[00

rari, quod nefcio ? omnis creatura ignorat

Concludit

]so

i

TL lüft

)

demum S. Aug. Ep. ad Volufian..|.$2 ratio queritur, non

" ,Miäwomm

erit mirabile $. i exemplum pofcitur, ton evit. [ingulare :

[x dem d.ïllü

Demus Deum aliquid poffe , quod. nos fateamur inve[ligare.

u dï )

son po[je

/

TL

$.2. Reflexiones Adver[arie.

yio f

hngeis

EritasIncarnationis non eft contra lumen naturale,

V

TUDCAU

41 !

ergo naturalitec eft cognofcibilis. AV. C. Licet enim

mon fit contra , efd tamen fupra rationem noflram.

II.

(Omondonem

Ánugelus naturaliter cognoícit utrumque extremum

vt u

compofm Theandrici , ergo & Incarnationem V. C.

4it, (rtomm

Quia ratione unionis þbomur Jpecialis vepugnantia An-

LU

gelo viatori ignota , an uon Perfonalitas unam þlum queat

complere nattrem.

III. Angelus certó cogno-

TR

fut Deüm poHe id, quod non 1molv1t contradictio-

i s

nem, : chul ergo. D. Mi. Jacarnatio eam non imol-

h

vit ; & boc nngelus cogno[cit certó C evidznter lumine na-

zurali IN. G non cognofcit id evidenter C. Nel D. Ma.

JUt u

Ut nox (e/)uztur

IV. Anvelus covnofcxtOm-

mincamog

mpotentmm &1, ergo & tmmmam, qut Íncarnatio-

eruI[ (LUT n

eft. D. A CJgnafczt in genere , feu. coufuse , & indeter-

W xl LOOHMIOM

QU

minaté C. in [pecie, c diflincle SubD. quoad aliquos effe-

1

Íi «

i

cus C. quoad ej

:Zm oumes, Q maxiüme fupernatura-

r

ls IN.

/. Àngelus comprchendlc naturam

i

humanam ; fed hac eftterminabilisà Verbo. D. Maj.

Jlu

U

Comprebenfione adequante potentiam &* capacitatem exi-

spir]

flendi modo naturali C. fupernatWrali IN.

VI. Na-

ts

i

turali«

a Jfä

Il T

"

INCARNATIO.

5

T

turaliter Pofcü cognoícere potentiam obedientiale

I

[ L 74 [

creaturz. D. Determinaté, Qw in particulavi quoad

LT /Mmï

omnes modos elevabilitatis IN. generatim , & confusb C.

lp $i,

VII

Cognofcit fubfifteniam effe feparabilem,

AWW J //f/[ ]

ergo etiam fupplebilem ab alio ; fed non eft fupplebi-

T C

lis nifi à Deo; ergo. 7: 4. D. C. Ergo cognofcit effe

» VH

fupplebilem abfoluté IN.. ex bypothefi , fi fupplezio bac non

IU Wi f

dicat contradiclionem , que ipfuni latet C.

VIII.

Wiar Wa

Illud faltem dubitative judicari poteft, quod nequit

demonítrari effe impoflibile ; atqui, ergo. D. Ma.

Dubitative proprit adducendo vationes. fuadentes IN.. im-

üvzfþrix.

IX.

proprie» fofvendo utcunque rationes contrarias C.

artilumenmad

Angelus cognofcit, Deum effe infinitt bonum & coma

ls MC Lt

municativum fui, ergo dubitative faltem cognofcet

ha,

Il

communicationem illam Unionis hypoftaticam. D. 4.

NURA tftémum

Communicatione , quam credit, vel cognofcit po[fibilem C.

yanauo N. C.

alia, £ vel maxime bypoflatica, que feclusa revelatione

i mpguta J

videtur ümpo[Jibilis IN.

i m qui

vis t u-

THEOREMA IV.

Jrit euadidit

TOE

Suppofit4 fide Poffibilitas Incarnationis oflen-

ditur verofimiliter tantum.

ia latb

"E

F

Ides utpote lucerna in caliginofo loco fublirhiffi-

munm Incarnationis myfterium in zni

[o]

[2

mate, & velu£

Jis wgm!ffme-

y, u

per fpeculum nobis manifeftat : Ex quo'ad ejufdem

afit, p t

myfterii cognitiones naturales verifimiles viam ali-

quam cum Leffio contra Ruiz oftendimus.

In

"m j

Fide fuppofitá Zncarnatio naturaliter potefl probabiliter

z f

ypadi mmry:

declararis quie intelle&us obtentà per revelationenx

hujus myfterii certitudine, & füblatà, quam fe folo

; DA

fuperare non poteft, difficultate facilé inducitur ad

yu mpu,iu:":

inveniendas in rebus naturalibus rationes congruas &

i

4n LL Senti

Y

Yeris

p

N

15

| THEOREMA IV. THESIS I.

ii

verifimiles , quibus tale myfterium explanetur, & pro«

T

IL. Talem veri(imilitu-

babiliter confirmetur.

n

m

dinem defumit d beodoretus ab infitione unius arboris i

(Ili

M

ugr!

eli«m , per quam duz naturz arborum inconfufz eoí-

to d

dem producunt fru&us : Bafilius ex ferro candente, quod

m

ifui

illesà fuà naturá ita pcrvaditur ab igne, ut dicatur

"T

::m:

fplendere , urere , accendere : Zthanaflus ex umione cor-

g'am/':a:mirudm:n

oris & anima , cum quá naturas fervantintegras: Un-

g n

dein fuo Symb. ait: Sicut anima vationalis C caro unus

v ldu jlv

eft bonto , ita Deus & bomo unus eft Chriftus , exceptá Íci-

licet; feu exclusá omni imperfectione ex parte Verbi

zzds gt

divini.

. JII. Fide fuppofità Poffibilitas ejus pa-

& t o

myis, i n

viter offenditur ex aliis fidei my[leriis s fic enim ratiocina-

tur D. Bernardus: Natura Divinauna poteft eífeintri»

Mu ;/þn/:/f'!

Tib t n

bus Perfonis, ergo & duplex natura in uno fuppofito,

T dnina

AAlii inferunt : , Accidentja poffunt effe fin* fubjecto in

Euchatiftiá, ergo & natura humana fine fuá fubfiften-

vijtimm n

zià in alieno fuppofito.

IV. Scotus l. 3. d. 1.

attqolta m

.. Aliam iterum fimilitudinem addit ajens : Lices

vigdanra

difficile fit videre aliquam dependentiam » fcilicet qualis ef

x anito|

D. Qux

àn Humanitate ad- Verbum, tamen ifla potefl patere in

f'ibjelto & accidente s nam üt reflectimus infrà de Unio-

iiciC.qumdaa!y

ne» ficut accidens fübjecto, ita humanitas fu0 modo

pf

xulier d

dependet à fuppofito, demptis tamen imperfectioni-

bus ülbje&ilpropriis.

V. Id tamen conflanter

i, Áellacy

bic cum S. Bernardo obfervandum efl 3 notitiam noftram

At ffernd

de hoc myfterio in fummá obfcuritate verfari, càm

" Qfmndqzm

fides fit rerum non apparcntium: Hac igitur veritas

li g,

utpote principale fidei noftrz fundamentum , proba-

n 177

tione aliá apud Chriftianos non eget; quàm brevi illá

f"'""*i-W: üt

& folidá affertione Evangelii: Verbum Caro fatum eft.

n

Reliqua Infidelibus verofimilem ; fed rudem fumul ex-

1 RTAT

plicauonem faciunt,

p

$. 2,

DP

INCARNATIO.

a

20

IJHCUJM

AC Y

$.2. Reflexiones Adver[arie.

fn i

I fuppoütä revelatione poffit , cur non ante revela-

m jnconf

tionem porerit per cognitiones naturales Incarna-

ïfnrnr:n/1n!a;,

tio explicari verifimiliter ? R. Difficilior eff, ex defedia

9ine, ut d

enedii in naturá, ia imventionis, quàm confirmationis jux-

Mv

t« illud : Inventisfacileeftaddere: Dein fuppofitá fide

knr.:'mrcgras: Ü

um babet certitudinem vei , ergo plura potefl invenire , cr

Mi ( r

áis moveri intellectus , nec avgumentis contrariis vetardabi-

?Onijw;t&ctpdfa'-

gur » fed Ad ea folvenda fiet expeditior.

II. A&ug

iiuncvx;zrxïexäi

naturalis & fupernaturalis habere poffünt idem obje-

à Ml

&um, ergo quod ex revelatione per fidem cognofci-

Á enim i

mus, etiam naturaliter cognofcere poffumus. D. C.

mgporeüe/läm

ANatüraliter cognofcere poffumus fuppofità fide, vel alid

mll

timatione , aut propofitione objecti aliunde babit4 C. fecua

ii n

IN.. Sepe objectuim cognofci nequit defeciu vel revelationiss

i ioopffters

vel fpecierum aliunde babitarum.

III. Revelatio

atl 3. d.

interpofita non efficit, ut naturale lumen intellectás

ii Lit

progrediatur ultra fuam fphaeram objectivam , fed na-

yfitqulid

turalis cognitio Incarnationis eft extra ejus fpheram.

i nj pttt

D. Mi. Quamdiu non adjwvatur intelleitus certitudine

s Un-

fidei C. quando adjwvatur N.

IV,. Revelationon

maialp nmd

poteft efficere, ut naturalía principia contineant vir-

ii

tualiter conclufionem, quam fuäpte naturá non cona

tinent, fed hzc non continent conclufionem hujus pof-

j a

fibilitatis inferendz , cfgo. D. Mi. Po[fibilitatis ana«

! naddzmnoürfm

g ,

logice inferendaper ratiocinationes verifimiles , quibus pro-

icigur o

babiliter confirmetur, & fuadeatur veritas myflerii per ve«

velationem certà cogniti IN. inferenda abfolute per ratiocis

gem» PW

mautiones omnimode connexas C.

V. Etüam non

r

tb qum

s n o^

fuppofitá revelatione Angelus cognofcitillas verifimi-

litudines rami inferti , ferri igniti , & alias, ergo ex il«

d

li non fuppofità fide deducit Incarnatignem üt poffi«

z

bilem.

e:

«

12

THEOREMA I.

THESIS 1I.

D

bilem. N.C. Quia bac exempla funt analogicA tantim

gui

confirmatio , non aperta veritatis ex naturá fuaobfcure er

[um

QU

VI. Saltem Angelus

fupernammli: afirmatio,

ex revelatione naturz unius fubfiftentis in tribus per-

Uv

fonisinferet poffibilitatem illius; feu naturas duas fub-

mj

f5 0E

)

fiftentes in uná perfoná. R. Suppofitá etiam Trinitate

Iw

)

sanet ingens C vviribus nature infuperalilis diffcultas de

Incarnatione.

"

TAITESIS IL

Exiflentia Incarnationis.

&

THEOREMA I

E Poffibilitas 65 Exiflentia ejus Gentili evi-

denter fit credibilis per Motiva credibilitatis.

VTA

üàm Gentiles nec veteris, nec novi Teftamenti. ate

C

thoritate moveantur , nec Incarnatio ratione nattt-

rali dire&? demonftrari iis queat ; ideo modum de-

monftrandi indirectum hic contra Gentiles ftatuimus,

i.

Gentiles priàs convincendi funt de Veritate Re-

L

ligionis , de Divinitate Scripturarum, de. Infaliibilitate

vevelationum per Motyva credibilitatis 5 his enim concef-

2005 d. D

fis nec poffibilitas nec exiftentia ejus prudenter nega-

E

P

xi poteft , càm evidens ex iis inferatur credibilitas, üt

——

t^

fufiüs oftendimus in Tra&. de Fide.

II. Sic

frac:

cognitá Religionis infallibilitate ex docrine puritate fan-

&tate » autbore s propagatiane , per[everantia mirabili , &

.«liis motivis euidenter infers : HzcReligio eft vera, er-

b

go quidquid credendum proponit ; eft verum, atqui

Hl.

Z

credit & proponit Incarnationem, ergo.

Similiter cognitá veritate Seripturarum ex conftanti ju-

ACX

dicio

]

TE

EXISTENTIA INCARNATIONI. 5

jnt tlj

dicio Ecclefiz , vaticiniis fuis, &c. Item cognirA infal«

"Mif

lbilitate revelationum ex cognitä veritate & veracitate

Ó Saltem 'L;

diviná eandem iterum facies illationem ; revelationem

letiin l

"

