IV. Satisfa&io Chrifti

?cozzlzgm,baf

son tantim fuit Condigna, fed & Superabundans ; quia Pf.

u Pm 7)

109. Copiofa apud eum vedemptios íed copiofa non tan-

tàm condigna , fed & fuperabundanseft. EcRom.10.

I d

Ubi abundavit delicum, fuperabundauit & gvatia , Ícilicet

X'ct rf

tum in pretio pro nobis oblato , tum in donis nobisà

t df

i

Deo exinde collatis, &c.

V. Hzc tamen con-

Md

i)s alire

dignitas C fuperabundantia intrinfzca non obligat Deum. ad

Crief

LLf

fatisfactionem acceptandam in actu fecundo , & 4d cedendum

A m

N

juri fuo contra peccatorem acquifitos quia Deus tanquam

1j

ü

abfolutiffimusDominus omnium acceptare potuit ope-

ufznsäxu gü;u-lax,

ra Chrifti, & cedere juri fuo, vel non acceptare, aut

fenfecml:

non cedere juri PCI' peccatum contra peccatorem ac-

Tildniu

quifito , üt magis patebit ex Theor. feq. de Juftitià ri-

d ab as

gorosi, ergolicet fatisfactio de fe fuerit condigna , non

"

l

d

l

tamen Deus tenebatur acceptare eam in actu fecundo.

lat

s diciar ln

$.2. Reflexiones Adver[faria.

nbi, enie d

Mnes ex uno delicto Adz mortui funt, fed non om-

O

15 dum dicit

nes ex Chrifti fatisfa&tione , merito & gratià vivi-

y, o

ficati funt , ergo plus noxiz virtutis fuitin peccato , er-

go Chrifti fatisfactio non adzquat peccatum ; nec fu-

igeunipe

w !

erabundat. D..4. INon omnes vivificati funt ex defettu

quápm

fatisfactionis Chrifli , aut fufficientia ejus IN. ex defetiu'vel

um n d

mala voluntatis propria , vel aliene , non applicantis pretium

hm n

vedemptionis oblatum velper facramenta , vel per actus alios

II Illa faxisfactio non eft condi-

|

st

PUIZ ('-,C

nece[farios C.

0U

i

y

jelt

gna& equalis , ultra quam exiguntur adhuc aliz ; fed

ultra fatisfactionem Chrift requiruntur aliz ex Apo-

Ww[a', ?ü

W

ftolo ad Coloff. 1. 24. .D.Ma. Ultra quam exiguntur

;chCq

gninum U*

«lia in fupplementum pretii à Chriflo oblati , feu per modum

complementi vequifiti ad fufficientiam C. per modum appli-

n d J

cationis IN.. Neceffitas noftra explicationis expedit 4d

mOD?OWZ

. bonuim

Bb ;

[*

QITI

i

1 -«.(D[

62

THEOREMA IV. THESIS VI.

lfi9 ^^

11

bontam vegimen bumapi generá , ad inpediendam [ocordiam

u

A

in negotio falutis , .

Ii. Etiam opera noftra

n

u

füntfatisfactoria,ergo prater fatisfa&ionem Chrifti re-

quiritur vera fadsfaétio alia, ergo. D. €.. Requiritur

«lia fatisfactio , quia fatisfactio Chriffi de fe mon eff condignas *

p

W"

e» fificiens IN quia non aliter eft obteuta à Filio, c at-

f e

g

ceptata à Patre C.

IV. Deus fic peteret folutio-

nem debiti jam foluti. D. Suluti quoad fufficientiam C.

l;c:.'»g.n'eïauihng

quoad efficacem applicationem IN.

V. Satisfactio

i ?m?ms &

ex fe condigna non eft, pro cujus acceptatione fit ora-

r

Qem f«

tio , fed Chriftus oravitpro accepratione Paffionis , feu

äcät'ï.dmgïw h

redemptione noftrà. D. M. Pro eujus acceptatione fit

D

J"d

I

Ü

eatio ad eam complendam » vel quia fatisfactio vequirit fup -

/ /Wm:'ngm

plementum C. ad noftrum pracis? exetiplum» vel etiam ut

"MIUT

3lla ipfa pratio ex Dei ordinatione effet fatisfattio IN.

Mu ulic

VI.

Valor fatisfactionis Chrifti eft maxime ab

9;::'&55;',*:&:&&0;

m

Unione hypoftatici , fed hzc eft gratia, ergo fundatur

vm

]

5;&':['?

ingratià , & favore extrinfeco, ergo. D. Mi. Eff gra-

Jnm

tia , qua eft in ipfo operante C. eff gratia , vel favor tantiam

ecceptantis IN Unio eff favor , c ex Unione Meritum eft-

H

eondignitas 3 gratia enim facta eft Humanitati ex Unio-

N

N

&i , quz fine g:atiä digniücatq

D

uh?

THEOREMA IV.

110r

JVon famen eft Juflitie rigorofz.

40005 J

Q rCICCCEEL, Q

:

:

N Tra&. de I. & I. negamus Juftitiam rigorofam

Deum inter & creaturam: Idipfum hic nontam pre-

nf[g, & (("

T

bamus, quim fatisfactioni Chrifti applicamus.

L.

TM

1['Fff

Admittimus quidem £z famsfactiese. Chrifli "Tuflitiam

"

[^^ "VIt

quaudam , quam cum aliis vel Esninentialem , vel Provi-

AIrany

dentialem aut Gubernatricem dicimus ; non enim injuftus

ü

-ubi

eft Deus , utoblivifcatur operis (ibi facti; (ed ex recti-

tudine

P

Tiübtsy |

SATISFACTIO CHRISTI.

65

atl

&udine volyntatis fuze przftat totum & tam perfeate ,

Y

5

gorofa, fi in Deo dari poí

il

et

L inge

uod praftaret juftitia ri

í

ed fine imperfectióne & obligatione ftrià , quam Ju-

Adiyem (b j

In eà tamen 7105

ftitia rigorofa involvit.

Il.

'»Z[" P* C K[?m

admittimus Rigorofam eflitiams quia prxter alia, quze

Wif

inü/[.g, c',

alii fufiüs exponunt, fupponimus ad eam requiri Alte-

i

ttt f

ritatem perfe(*l*am jurium,Virtutem cxtinguendi totum

J/,

4

HU

jus creditoris erga debitorem , Debitum ftadtum , feu

)

Jus proprietatis in creaturà contra Deum, Solutionem

ex bonis propriis debitoris & indebitis cre

ditori, Ob-

j

L0f

fed

ligationem decentiz fatisfactionem acceptandi ;

"

L.

hzc deficiantin fatisfactione Chrifti fcilicet

s Wmf:

Pracprimis in fatisfadtione Chriffi deficit "Alieritas sn0ralis

Af mf

feu jurium ad igovem juflitia requifita ; quia. omnis crea-

LUET.

tura & eft tota, & manet tota fub perfecto dominio

T

Dei, ergo in nullà creaturà eft jus diftindtum & inde-

ld m

pendens à jure & dominio Dei

; fed omnino fubjectum

i, eo t

&d

epen

dens: Imó omnis Chrifti poteftas five phyfi-

DA E

iL

f

ca; five moralis magis eft Dei , quàm ipfms Chnifti ;

?

?'(.' j

[7,

rl

1.

Vif t

cüm Deus effentialiter fit Dominus Perfe&:immus ome«

J

nium À fe diftin&torum , ergo non eft pcrfe&a Alteritas

mv.mexUniä-

ÍV. Ineádem deficit Debitum rigorofum

jurium.

uin enim Chriftaus ac-

apfi [atisfactioni vefpoudens 5 alioq

quifivifíer jus proprietatis contra

Deum , quoDeus ad

Y

remittenda hominibus peccata , & ad eos per gratiam

fan&kificandos fuiffecobligatus, ut nift peccata homi-

j

nibus remitteret, & eos fanctificaret, irrogaret inju

jias ii

riam Chrifto, & contraheret injuftiiam , cüm hic fit

"j

F

p

um

effectus juftitiz ftrid

R

. i

ed Chriftus non potuit fuà fa-

5

mPücamus.

tisfa&tione acquirere jus propri

etatis contra Deum, qui

ii

ex naturz divinz exigentia eft dominus omnium crea-

gilm, s

turarum , nec fine carentià pcrfe&ionis Enti fummo &

pio psrfc-

;;uonen;mï;h'

eunipcrfe&o debitz carere poieft hoc domi

Bb 4

&iífimos

exia&izï*ï:

"

(

R

j

THEORIäMA IV. THESIS VI.

64

,5

V

xmu[ u

€tiffimo , abíoluto & Pleniiïïmo » €rgo.

I

ft"

"T

n

cádem deficit V'irtus extinguendi totum jus creditoris erga

ili do»

ut t

debitorem , feu Dei erga Chriflum ; quia fatisfactio ex ju-

ftitià ftrictà ftatim, ac ponitur , extinguit jus credito-

[

iij

g

ris; fic fi Cajo debes 16o. ftatim atque illa folvis, ex:

at

hs

tinguis totum jus proprietatis in Cajo ; fed Chriftus fa.

pians J

yl

tisfactione fuá non ita extinxit totum jus Dei adversüs

ab

peccatorem & Chriftum ; cüm opere quovis pafito

a

maneat in Deo jus exigendi alia & alia fimilia, ergo.

g

VI.

Prater alia plura deficit demum Solutio ex bo-

godun ]

ss prepriis. debitori , & indebitis creditori quia reftitutio

»Qm mw i

fit per bona creditori debita , fed fatisfactio dare debet

aliquid , quod offenfus non habuit ante fatisfactionem ;

i g,»?.vpm

fed nec creatura ulla, nec Chriftus dare poteft quid-

s z.m;:) p

uam , quod priüs non fitDei, & quidem ratione Per-

at t

r

[U

nalitatis ob identitatem , autratione Humanitatis &

ii o

g z i

actuum fuorum propter eílentialem eorum dependen-

tiam ritulo creationis, & titulis millealiis, &c.

jeum, qu i

z quumiput

$.2. Reflexiones Adver[arie.

sls Cf

T

Oloff. 2. Chriftus dicitur delens, quod adversüs nos

quim,tm :

erat, chirographum decreti; ergo Apoftolus fup-

a j ln

ponit jus ftri&um deletum , & juftinam ftrictam.. D.

a, Q

A. Dicitur delens [atisfaciendo condigné C. fatisfaciendo ex

fidorà

d

juffitia lia N.

II. Satisfactio Chrifti fuit

du lm D

condigna pro peccatis noftris, er

[o]

[94

0 adaquavit & ex-

faduntr,

tinxit totum jus Dei , quod ratione peccati habuit con-

tD nmntame

tra

eccatorem , ergo acquiflvit jus contra Deum, er-

ht (lrlo

i

[UN.

£0

atisfecit ex juftitid rigorosá. .D.C. Ergo adequavit,

Qf ei

h.e. fatisfatlio eff tanti valoris c* dignitatis , quaute mali-

032'.';? pge[gj'

tia efl peccatum C. h. e. acquifruit jus contra Deum, ut Deus

ii

ectionem vel phyfrce , vel moraliter eandem non po[ft exige-

PW

d

tt vel à Chrifho velpeccatore IN, Sic etiam D, 2, Part. C.

L

NI

Exan-

N

Qv

SATISFACTIO CHRISTI.

6;

ii

UU

!f Extinxit totum jus Dei, ut talia opera non poffit exigere

LT

]

Deuws in ratione fatisfathonis C. ut ea non po[Jit exigere ex

titulo dominii , effeclionis , finis ultimi , & infiniti alis IN.

T

Suflitia flridla extinguit omne qus.

III. Quando

adzquatur debitum, eftactus juftitia ftrictz, fed Chri-

i

rl

i

ftus adequavit debitum , quia pofuit pretium zquale,

Deiafy

imó fuperabundans fupra debitum peccad. D. Ma.

Qu

15

$ii , qui ponit equale , po[fit acquirere fs contra debitorem,

itaut rem velphyfice, velmoraliter eandemnon po[fit amplius

hnj

l

exigere C. fecus IN.

IV. Emptio & redemptio

ï»,(*1

Md

I

l

QU

fignificant a&um juflitiz ftrictz, fed dicimur fangui-

Y

[«

u

ne Chrifti empti & redempti, ergo. D. Ma. Emptia

fjj

CUET

vigorofa , que ef inter bomines , C quA ipfi acquivunt jus no-

Irdr

]i

um C. emptio smintts rigorofa , qua abundantif[imam tan-

wm

Wencrtine

eum notat fatisfationem pro peccatoribus , abftrabendoa ju-

M

vHuna

lat

V. Adri-

ffitid. rigorosá , vel anints rigorosá IN.

Virum deFenm

gorem juftitiz fufficit, ut exhibeatur offenfo opus li-

ll5 &c,

berum, quo tantum reverentiz & honoris impenda-

tur , quantum injuriz formalis illatum fuit ; fed fatis-

Jrit

fa&tiones Chrifti fuére opus liberum , & habuére eam

u'od alersism

dignitatem , ergo. D. Ma.. Ut exbibeatur opus liberum

non fubjectum dominio offenfi , ff eliciatur C. fubjeclum , fs

p Apuhtis .

eliciatur IN.. Chriftus quidem liber erat ad opera fatis-

m ünfm»..'D.'

C.fanj

/

[^

factoria elicienda , vel non elicienda ; fed mon erat liber

Ka Cucit i

ad ea dominio Dei fubjicienda , vel non fubjicienda , dum

eliciebantur.

av

VI. Licétopera Chrifti omnia fue-

rint Dei , non tamen Dei funt eo modo , quo funt Chri-

o obl conn:

m Deum, d

fti; quia Chrifto erant libera, & à Chrifto vitaliter eli-

(

cita, ergo circa ea ita fpectata inire Chriftus potuit

M [

tf uIl

contractum onerofum. JD..4. JNon funt Dei eo modo,

p Dum

quo funt Chrifli , neque funt Dei imodo longe perfecliore ex

fpremá poteflate , efficientia, Cv aliis titulis IN.. fecus C.

j nit PJW.*:'J"

Deus ipfum etiam modum potuit exigere.

uD

! ]'V, n

f^,

Bb ;

THE-

w

66

THEOREMA I.

THESIS VII,

t

'U)f

u

[(-

"

"L

THESIS VII.

n

"Ti

b

AMeritum ChrifH.

"u

!

r

THEOREM^A L

x

p

ma

u

AMeritum Chrifli quodlibet de fe eft fufficiens

[rit .(Cun"

ad pramium pof|bde quodlibet,

k

a

1 qma &

N

Erico tcfpondec pramium , in ordine ad quod In-

at

irerodi

finitatem Meritorum & Satisfactionum Chrifti in

ylute

a id

"Thefi przcedente expofitam magis hic elucidamus.

I.

igimvqindt

Quodlibet opus Chrifii babuit fufficientem va-

&&gxxnïium»FUB

lorem ad quaecunque pramia pure creata etiam cve(centia in

g d

infinitum ; quia valor cujuíque meriti eft infinitus , fed

przmia creata & divifive & collective fumpta funt

TE

finita, cüm initium & finem habeant fecundüm id ,

i Oa

quod actu funt, ergo.

IL. Habuit etiam foffi-

N

"

m

eientem valorem ad pramtum imvolvens aliquid increatuim

m s a

& infinitum , (cilicet ad merendam aliaim unionem bypofla-

n Mi

ticams quia fi valor operis fimpliciter infinitus eft ra-

mannma

tione principii Hmp.liciter infiniti, etiam fufficiens eft

Mu

M i

ad merendum przmium infinitum , fi poffibile eft ; fed

[ 1]

du

alia unio hypoftatica , que ex parte perfonz divinz in-

(

À

mu

finita eft, cít poB'lbilis, ergo.

II Quilibet

(

—

etiam adus smereri poterat omnes unioues bypoflaticas po[[i-

ti a nf

biles s quia una unio non continet minus dignitatis ;

g

quàm centum, aut omnes poiïibilcs; unus item actus

nonaminus habet valoris , quàm duo, aut centum , aut

vf

Vaf

plures in infinitum , ergo fi unus eft fufficiens ad me-

Qs m f

rendam unam, etiam eft fufficiens ad centum, & ad

X n

x M

1

um (

omnes poffibiles ; quia ratio petitur à vi intenfivà, non

extenfivà ; eó quód vis illa Intenfiva eminenter in fe

] lïl»ägymm

D

plures

&ontineat omnem valorem pofïxbile.fn » ergo

actus

e*;wguiusim

i

lg

m

MERITUM CHRISTI.

6v

J

IV

N

a€tus non faciunt valorem alium & novum.

h f yf,

Lícet autem Merita Chriflà fuerim de fe saeritoria borum

vemioruen , cilice in acku primo , won tamen eadem obti-

D

aebunt in a& fecundo s quia lictt merita ex naturá fuá

n hf

per fe fint digna aliquo przmio, non ramen neceífi-

w(!/ l

tant remuneratorem ad dandum przmium ; fed ut cau-

fent in a&u fecundo, indigent liberali acceptatione

"(VIJC , Ullod

premiantis ; quia feclufo paéto nemo tenetur dare rem

m Cnrilra

fuam, licet alter exhibeat pretium , aut obfequiü zqui-

valens, üt conftatex Tract. de Merito.. Praterea fi ob-

LTA

fequium zquívalens neceffarió exigeret in a&u fecun-

.'ï,l[;;.!»lfrf,;ïnt«ïïil

do przmíium , non foret ratio, cur Beati in cxlis non

paererentur , &c.

In

Wt lm Ánn

$.2. Reflexiones Adverfarie.

T

ll Efund;n

Erita Chrifti defa&o accipiunt pl;nam compen-

iU etam ij

M

fationem , quia Chriftus exauditus eft pro reve-

alp'a

rentià fuá ; fed non accipiunt omre pramium poffibi-

as

ifrnims lo«

le, ergo nec illud meruerunt. D. Ma.. IALccipiunt ple-

suin compenfationem in eo ordine , ad quem defacto (unt ob-

xf ef

lata c acceptata C. üt pracisi digna fum IN.. Senper euim

yibled; d

Il . Merita

ncceffdhia efl acceptatio premiantis,

imed

d Yi

vt

Chrifti faltem in a&u primo fic meruiflent pramium

]

creacum infinitum , fed implicat caufa meritoria prx-

mii creati infiniti, utpote.chimarz. D. Ma. Meruif-

15 m

]j

fent pramium creatum infinitum , qu vatiene eft po[[ibile C.

uit i ds

b

quá non ef poffibile IN.. Poffibile eff premium creatum infe

ay m

[

witum fyncategorematicum , Item infinitatuim per aliquid in-

E

jes t

ereatum , quod efl alia umio bypofiatica.

IHL.Se-

d c:ntuxp,&l

quitur meritum Chrifti przmiari infra condignum.

jninntr?

D. Iufra condignum in a&ku fecundo IN. in actu primo C.

s t

Valor condignus in a&u primo fumitur ab entirate aclás,

olsutate

i. g

)

j

& dignitate perfone s 'in adku autem fecunde 4 v

qneren-

«

68

THEOREMA 1IlI.

"FETESIS- VIT.

Ip

I^

n

merentis C acceptantis.

IV. Saltem in merito

TC

u

Chzifti erit virtüs meritoria , quz in ratione merentis

i

-u(

ï.m*

Ií

eritotiofa. R. Oriefa non efl virtus illa merendi , quia fal-

tem fecum babet complacentiam divinam in illd vi merendi,

Y

€ quia atlum in fe facit formaliter dignum.

VO

AM»

AT

NI

ib

Una unio hypoftatica eft przmium adzquatum refpe-

J

7/

]

€&tu unius meriti Chrifti, ergo non habet faltem valo-

j g

rem ad omne przmium poffibile. D. 4. Ef)badequa-

zum adequatione intenfruá , h.e. fupra talem unionem non

ss n

M

n Hr:rr.i

eft premitum intenfrué perfetlus C. extenfivA IN.. Valor bu-

Bu

us meriti vatione infinite fue. excellentia vel formaliter. vel

awu::—rgtïita At

Y

A

xurum, « »

eminenter continet , quidquid efl in pluribus , & ideo eft fuffi-

ciens ad ex- & intenfionem pramiorum.

VI. Me-

)

(

ritum finitum exhauritur pramio finito , ergo etiam in-

;

fu('fþ

finituminfinito. Difb. fn merito infinito efl eminentiali

w e

continentia cupufcunque valoris po[[ibilis , que eminentia non

nm

reperitur in amerito limitato.

?J

l

(ftnes COU

z x

THEOREMA II

Flumano Generi lapfo defatto in a&u fecundo

TA

meruit omnem gratiat, c dona.

e

um a

D

Uarez hic diftinguit inter homines ante Chriftum,

S

& inter homines cum & poft Chriftum exiftentes :

tecedenta

"..'

His ex merito compenífatorio, illis ex merito attractivo

d b at

aciliram ii

& inductivo gratias collatas effe exiftimar : Sed cum

Lugone, Raynaudo & aliis concludimus.

I.

|

Chriftus meruit Humano Generi lapfo remi[fonem pecca-

*w Üf

torum, & gratiam gratum facientem s. quia ex Apoc. r.

[ H (!"Ja

Lavit tos apeccatis noftris in [anguine fuo.. Rom. 3. Sufii-

i u

Jicati gratis per gratiam ipftu. Eph. 1. Gratificavit nos in

Filio fu.

II. Nobis meruit omnia dona gratia ,

fan-

HOEA"

T

que confequunur vemi[Tionem pemz:emm Q graiam

éif-

2

MERITUM CHRISTI.

69

l fite

l

4 (

Q

éificantem $ quiaad. Eph. 1. Deus Penedixit nos omni be-

Ti "

nedittione (pirituali in caleflibus in Chriflo , h. e. per Chzi-

)L/I(;;,/J i

//

ftum, feu per merita ejus. Hinc Chrifto attribuitur

ilis

[

Vocatio noftra, 2. Tim. 1. Focwvit nos vocatione fuá

Atf

antla . . . fecundum propofitum fuum £ gratiam , qua data

Ym

ltmpes

eft in Chrifto E.SU. Filiatio adoptiva, Joan. 1. Dedit

Id f D

eis poteflatem filios Dei fieri.. Gratize aCtuales , Joan. 1 s.

L j 4//17ui

Siné me nibilpqtq/lzk facere,. Nitazterna, Rom. 6. Gra-

l

ui"m A g

tia Dei vita eterna in Chriflo ]ESSU. -

III. Chri-

LU

ftus hzc dona Hominibus cuim c? poft Chriflum exiftentibus

MULTIM

meruit merito Attratlivos quia meritum attra&ivum feu

TM C*iï:ag'rþj,

indu&ivum, & impetratorium eft caüfa moralis tem-

,

TL

pore;vel faltem naturà objective & intentionaliter prior

UT-AUfari rE

ino Pi:æmio; fed meritum Chrifti & tempore & na-

df tl

turá præcedit gratias , quas meruit hominibus cuim &

fM

oft fe exiftentibus ; eó quód à primo ftatim Conce-

Ptionis inftanti mereri ceperit , & meruerit inceffanter

per omnes actiones fuas theandricas liberas, & juxta

[

nonnullos etiam per naturales, quia & has potuitim-

pedire, temperare, moderari pro fuo arbitrio, ergo.

ic?u fa. -

IV.

Eadem dona meruit merito etiatm Inducirvo

M

L]

Hominibus ante Chriflum exiftentibus ; quia hoc meritum

atte C

Ponitur ante præmium & in Chrifto quidcm , nonan-

ium exdents

tecedentiá phyficá , fed morali; eó quód Deus pravi-

merttoatta

derit ab aterno futura certó Chrifti merita, ergo po-

jmat: Sedaim

uuit illorum intuitu, & valore permoveri ad dandam

l

V. IdeocontraSuarez sn admittimus

Is

gratiam.

vj g

meritum Compen[atorium ve[peciu bominum ante Chriftum

exiflentium 5 quia meritum compenfatorium dicitur

gia nl

m *

tempore & naturá ofterius piæiiiio, per anticipatio-

if

nem fcilicet dato , fed hoc meritum non innotuit Patri-

POT

bus, nec diftinguit caufam meritoriam à finali; und.e

nobis non eft proprium meritum.

"T 3'-"? ;

$.2.

(

THEORE;MA IL THESIS VIL

79

l

zi

h L

!m

$.2. Reflexiones Adver[aria.

s

"

I humano Generi Chriftus omnem metuiffet grás

"m [

W

L

ii

tüam, hec non daretur gratis, fed ex juftitià ; at

i

gratia paffim in Scripturis dicitur erats dari. D. Ma,

Anlg-

Daretur ex juftitia , Cv nom gratisvepettu noftri N. vefpetin

- fi£O

Chrifli C. Refpectu Chrift eft juftitia eminentalis;

wm

TA

"T

eitin Pater acceptaverit pretium à Filio oblatum pro nobis.,

i.

Joan.6. Chriftusait: Nemo poteft venire

ad me, nifi Pater , qui mifit me, traxerit eum, ergo

ja Gd

gratia illa data adícribitur Patri, non Chrifte., D. C.

V m;?g(xsmm

"AHdferibitur Patri àt caufa weritoria IN. üt caufa effcientà

i

nuna cum reliquis Perfouis C.. Uti Qmnipotentia, ita cr hi ef-

lg t

A

f

ln

"

ln

fecius Patri attribuuntur per Appropriationem: Sed Filiua

77] Jägw--

eos meruit.

HI. Meritum inductivum fit pei:

hls

impetrationem , fed impetrari non amplius poteft ,

vt

quod fcitur jam diu effe datum , ergo non datur meri«

m

tum inductivum eorum, 'qua diu ante Chriftum erant

hf pol?mor:s ]

nf nl

data. D. Mi. Quod fcitur jam effe datum dependenter ab

Eu

r A,A

7 :,'1;". |

bác petitione cert previsa IN. independenter 4b illa C. N'in-

i

l

!

0

quid zpfe oras bodie , tit Deus vvelit tibi hate , quam petis ,

hn

X m:c s

gratiam dare , licàt ejus woluntas bodie non pofJrt incipere ,

um

fed ab aterno fuevit , qua jam in eo efl veluntas.

IV.

Ti wrterd n

Cur ergo fcientia illa de gratià jam datà non obftat me-

tiqi li inmx

rito? R. Hac fGientia pro illo inflanti ita fe babebat , acfs

2 mert rittt;

dntea nou füiffer, fed modo incepiffet , cum dependenter À

tlcobha t

petitioe bác provisa gratia fint data ; ideo bac fcientia Chri-.

ET hinif

Jfi eff paflerior natura ad adlum ovationis.

V. Deus

t ( d

nequit anticipare fupplicium ob demeritum abfolut&

A'n:u;m/r/(()m

pravifum , ergo nec meritum. Diff. 5Svlutio anticipa-

f[a WH

t4 fapit liberalitatem , que Deo comvenit : Sed non fuppli-

VH

eiuin fapiz perfettionem aliquam.

VI. Saltem ho-

i (IU..—': k ml

4no poterit ab homine petere, quod ab eo jamdiu ob-

tinuit,

lgenn

' AnESISm

MERITUM CHRISTÍ.

2

Arlgi

tindit, u& Chriftus petiit gratias jam diudatas. Diff.

à T;mmmh

li

Homo incipit babere "volitionem concedendi , quod petitur

A

J

nec ejus oculà fe extendunt ad futuras unde 1lli dicere non

d )

poffein : Haabe volumatesm bodie pro die beflerná , &«. Nide

1

Arriagam,

J,/f/,

AN j//

THEOREMA 1il.

4 ED'fent

as m

Sibi meruit Exaltationem Nominis, Gloviam

V0 tl v

Corpori , Cec.

TTE t r

Alvino Chriftus nihil fibi meruit : Scoto gloriam

n Gd D (

corporis meruit indirecte : Sed cum Suarez conclu-

LT

dimus.

L Chriftus fibi, uti nobis , potuit mereris

LUA

hoc enim fuadet perfe&tio Chrifti merentis , & aliunde

fiy: uf

non fe

uitur inconveniens: Imó meritum Chrifto eft

lr ft K

honorificentius , & in variisScripturz locis non obfcu-

4

nylis w

ze infinuatur.

II. Mereriergó poterat fibi v2-

o mri

vias circtum[hantias Incarnationem fubfequentes ; càm enim

Chdtumen

hz fint pofteriores Incarnatione , & merita hanc prz-

wipiattà

Íupponant, non eít, cur fub meritum cadere non pof—

d N-

fint; eó quód vere fit meritum impetratorium, quod—

i qun gt

III.

vel tempore ; vel naturá przcedit premium.

TULLUA

Sic prater 4lia bona , qua per vitam , poft pa[[ionem ob-

W.

H

ginuit , meritus efl Gloriam corporis &* Exaltationem nomi-

imononfatte

eis ; quia his abinitio caruit, ergo potuit ad eum finem

fua merita refetre , & Deus acceptare: Qtöd autem

iaj

m d l

zeipsá fic oblata & acceptata fint, patetex Philipp. 2.

mET

Fatlus ejl obediens ufque ad mortem . . . propter quod Deus

y, Des

exaltavit illum , & dedit illi nomen, &c.. Ecex Luc. 24.

m as

Noune bac oportuit Chriflum pati , & ita intrare in gloriam

Mi t

foam.

IV. Hanc Gloriam corpori & Exaltatio-

j mf

nem nominisaneruit diredé 5

quia przmium dire&um e(t

vt gl

quo fruimur , fed fruimur glorià, non autem remo-

quam $cotus facit prariura

'tione impccümcntorum 4

dire«

i

yurt

722

THEOREMA III.

THESIS VII.

d»'h

qu

dire&um, ergo.

. V. Non tamen smeritus efl 00

b:E' i

quet

Gratiam babitualem & Vifonem beatificam s quia gratia

Mno l

aïanoltï»; y

) Q

n

habitualis in Chrifto fuit neceffaria, ut effet principium

L

[(ff!f!ö

J

U

connaturale productivum actuum fupematuralium &

Á

at

meritotiorum ; principium autem meriti non cadit fub

u

meritum: Similiter Vifio beatifica debebatur Chrifto

j

!

" J

& l

üt connaturalis proprietas Unionis & Filii naturalis;

ergo eam non habuit vi meriti, fed per modum debiti

"l

naturalis.

VI. Nihilominus de potenti4 abfolu-

"

tá potui[fet etiam mererivifionem beatificam s quia & An-

m&umgmgncu

at

geligratiam habitualem , quam habuerunt , in primo

inftanti creationis meruerunt juxta communiorem.

TT

]

m

$.2. Reflexiones Adverfaria.

Saiz 9. Parvulus natus eft nobis; ergo nobis, non

TR

fibi miffus eft, & meruit. D. C. Ex fine c intentione

i gt

primaria C. fecundarid , dv inclusd in ipfo fie primario N.

Intentio utraque eff compofibila , imà una comitatur , er

qjati

includitur n alterá.

II. CC. Ephef, anathema

Bxi r

!

dicitiis, qui dicunt, quod Chriftus fe obtulerit pro fe

qes; Qu

Cl

ipfo. R. Damnantur , qui dicebant , Chriflum fe obtuliffe

ln

pro expiandis peccatis fuis : CC. ideo addit , Chriflum obla-

tione non eguiffe » quia peccatum non fecit.

HI. Si

ia ts

Chriftus fibi meruit, ergo mortuus eft pro feipfo. N.

:icpcrrinemdpm

Hac enim fequela fonat , "vel Chriflum mortuum effe pro

:zmcquimd:mh

peccatis proprüs , vel faltem pro feipfo ex intentione pri-

denicunantz

mariá.

IV. Fruftra eft meritum, fi premium

,

7

/

Il

merito refpondens jam habeatur eminentiori modo,

ht rl t

atqui Filius Dei jam habuit eminentiori modo ea, quz

tatctufun

meruifle dicicar. D. Mi. Filiw Dei pure fecundum fe

tj

fpectatus C. it incarnatus IN. Ut incarnatus gloriam cor-

Ti

!

poris faltem pey miraculum non babuit , ut perficevetur opus

V. Chriftus non eft meritus vi-

f Ut |

'redemptiomfs.

4 Ihfm;r M.

fionem

T

L ts 1

J

MERITUM CHRISTI.

:

73

.VWOH Ut y

"

twgfu«z;(i;.

fionem beatificam , quia hec tanquam proprietas ne-

rf

* MR

ceffarió fequitur unionem hypoftaticam, fed etiam glo-

ria corporis neceffario fequitur vifionem beatificam.

;'Cmgjpgm;wl

D. Ma.. Quia neceffario fequitur » & etiam fecuta eff C.

"If

lr Ut (.

C ex nece[fitate obtinendi alicugus finis impedita eff , uti glo«

)

vi« corpors IN.

VI. Quando unum fe habet pez

H R ag

modumeflentiz , & alterum per modum proprietatis,

AIM UT d)

non poffum unum mereri fine altero ; fed vilio beati-

/ ;7(m/i4!/4,

fica fe habet per modum effentiz , & glória corporis

i qajl

PC[' meodum PIOP[iCtatiS » €ergo vel utramquc E vel neu-

AU

FUi

tram eftmeritus. D. 7Ma. .$i utraque fimul habeatur C.

tmteem,

f effentia: babeatur fin? proprietate IN.. Gloria corporis ob

[

i,

fwit » us daretur locus Redemptioni bominum,

E nqbiik, M

THEOREMA

IV.

Q

od

Sibi, €?' Propenitoribus etiam meruit varias

W nitr, d

circum[lantias Incarnationem antecedentes.

;P.L.flfm Mi

R

Eftant Circumftande ipfam Incarnationem antee

]

h

(

j

kripol

cedentes ; Quarum meritum hic examinamus,

j

nj dul

I.

Chriftus son potuit mereri Circumflantias Af

,;:1 üri

m

tecedentes Incarnationem , per fe c effentialiter conducen-

l

Wi

zes at principium & 4d Incarnationem , & ad meritas quia

d pmfnpfo j

fic pertinent ad principium meriti , fed principium me-

us f

ritinequit cadere fub meritum , ergo nec fub illud ca-

at n

dent circumftantz illz per fe connexz cum Incarna-

tione.

.II. Poterattamen mereri Circumflantiass

;;l n

siteitr m

que per accidens cum Incarnatione connexe funt 5 cüm

gimio d

enim hz circumftantie fe habeant accidentaliter, &

!

"m

eadem fuiffet unio hypoftatica, & confequenter idem

-—

n

gl p

principium merendi , & meritum , lic&tipfæ non fuif^

fent, utique habere potuerunt rationem præmiirelatä

w, w?nþmiï d

III.

ad Incarnationem, & ad merita Chrifti,

d f

- AnLL.Sent,

Cc

iNec

V

yi

74-

THEOREMA IV. THESIS VII.

ml

Nec obflar , quód Circumflantia. ille tempore fint priores,

[

j

) ;I Dh;a ;Ar( Ml

quam principium merens , & ipfum meritum ; quia pofito

4;11N.WM

inuln

efficaci decreto Dei de Incatnatione & meritis Chrifti

"

ha

j

i Wmi

pravidetur pariter futarum meritum Chrifti ; fed me-

LU

sl

ritum ita prævifum eft infinitz virtutis meritoriz, &

"

p

ideo aptum, ut ratione illius conferantur Chrifto in

;l-":u

JM

rzmium accidentales illz circumftantiz , ergo cum

W;/Mm

ii

Chtiftus in mente Dei, & decreto eterno habuerit in-

P L

lm O p

dependenter à di&is circumftantiis vim merendi com-

IV,

ánri D

letam & füfficientem , eas mereri potuit.

Ex his dicimus , Chriftum & fibi & progenitoribus fuis me«

ss i o

vuiffe varias Circumflantias antecedentes , (cilicet Progeni-

;mmræmiun

tori , Matris, 4»c5 quiaficut Patribus V. T. & Chrifti

P d

$D t

Progenitoribus collata eft gratia fan&ificans, & alia

gratiz dona, licét merita fuerint pofteriora tempore ;

ia fpu

eó quód gratia ipfis collata non fuerit principium con-

i du

ducens ad futuritionem meritorum Chrifti ; ita & hic

ium m )

loquimur. de circumftantis , quz non conduxére üt

"ts nttedene

principium per fe neceffarium ad exiftentiam Chrifti,

::za'z(om.x/ö'uïä':m

& meritorum ejus.

al

[

!

(

M

'an

W^

|

aim el

$.2. Reflexiones Adver[arie.

.:n?mv

ER

od eft tempore pofterius , non poteftüt medium

Vs ln

e

influere in id , quod eft tempore prius , Íeu quod

i yr o

tempore przceffit; fed ha circumftantiz pracedunt

"pttors npp|

tempore meritum , ergo meritum in circumftantias

v

has non influit. D. /Ma. INen poteft influere phyficé , c

at pofferiu C. moraliter » prout fecundum previfionem , d

äïl,qüfid Propn

exiftentiam intentione eft prius N.

II. Ut meri-

i m

!

tum influatetiam moraliter in circumftantiam , metiti

H

(ri.

duratio debet effe naturá prior duratione circumftan-

A

m

jlfi

It

tiz ; fed duratio meriti non eft naturá prior duratione

PA

h

«ircumftantiz ; nam quoties dux funt durationes di-

Dlhs

*

'ïlanvjr,;i

veríz,

UR

I

MERITUM CHRISTI.

7f

L h,

veríz, illa naturá eft prior, que eft tempore präot.

r "«o

D. Ma. Debet effe naturá prior per preexiflentiam phyfi-

üaonc&mmm;.

cam IN. moralem & intentionalem C.. Hinc D. Prob. Mi.

"ml i

?mïuu's Terr

Jn caufis phyficis natura prior eff , qua tempore prior eft C.

àn caufis intentionalibus , & moralibus .. Sads eft, fi

"af CL

caufe intentionales & morales przcedant in mente ;

HD2, 09

Vztt9 lu

quia meritum abfoluté futurum [uffcienter inftuit in pra-

anium [iper cognitionem ful moveat pramiantem.

IlI.

t md[ct

Meritum Chrifti previfum üt abfolute futurum pra-

ïm;

I

videtur à Deo üt procedens à Chrifto , üt habente unio-

Pipiris

nem cum omnibus circumftantiis , ergo ha circum-

tf

ftanti& in przmium dari nequeunt.. D. A. Cumompi-

x.busl'. T. r

Lus circumflantiis per fe connexis C. per accidens connexie

tifens (l

Vi

SubD. i decretum adequatà [pedletur, t eft à parte vei C.

|

f'm'ore ttprt;

$i fecundim figna. vationis, in quibus vatione noftrA fune

Kiyargamre

plura decreta inadequata juxta pluralitatem, aut. fepavabi-

m u

hi

)

h

litatem objectorum IN.

IV. Inter has circum-

2 1 (

ftantias antecedentes funt ipfi progenitores Chrifti &

füglimawfh

gratiz fpcciales iifdem conceffz intuitu Incarnationis ;

fed ante deícendentiam ab his progenitoribus Chriftus

non potcü videri exiftens, ergo nec poteft videri me-

*(Jlb [

rens , ergo nec Pro

[o4

glmeim

o

enitoribus potuitmereri. D. Mi

INon potuit videri exiflens quoad fubflantiam, c cirtum-

ss

flantias per f£ connexas IN per accidens connexas C.. Hi

Proc

r przadur;

o

enitores non fuerunt media abíolut? neceffaria ,

y drmfarts

quia idem Chriflus alios babere potuiffet Progenitores : Hinc

d

fatiseft, quód pro priori illo figno progenitores velitin-

| Pmümm T

determinateé , & pro pofteriori determinat£.

J Utne

j n6

$.3. Ordo Signorum in AMerito.

gnera

Ifficultatem fpecialem hic facit Ordo fignorum,

ii

in quibus Chriftus videatur mereri , antequaám de-

y &u[lüfij;'

cernantur,& videantur determinate Progenitores Chri-

»

Cc z

fii,

yim

56

THÉOREMA IV.

THESIS VII.

D

fit

ln

ls

(t

fti, qui Chrifti exiftentiam & meritum vidertur przs

I Suppofi-

jc ao ,

F

g5

cedere: Igitur de his advertimus.

dk Lvüw

tá fcientia fimplicis ntelligentia , & fcientià Mediá , é de-

, um

ereto , c fcientia. lifionis de Creatione, Elevatione , c*

NT

Lapfu bumani Generis in Adamo 5 quz in Theor. HII.

t

Pl

"T hef. IX. diftinctiüs proponimus; Deus r. In reme-

4-,,.':1 Tl

dium peccai efficaciter decernit Chriftum quoad fub-

n ii

ftantiam , & ejus meritum. 2. Zdetabíolute futüram

Incarnationem & Chrifti Meritum.

3. Decernit in

qi f n

prazmium hujus meriti dare Chrifto has Perfe&ioncs,

v m(ciq

MU

feu circumftantias , & ejus Progenitoribus has gratias.

1

Dus]

4. l/idet Incatnationem ex Chrifti meritis futuram non

aii at

tantüm quoad fübftantiam , üt ant, fed etiam cum

his circumftantiis , & dependenter ab his Progenitori-

n);;:'//olwm/;mmn

1.

bus: Qu omnia iterum vide inferiüs]. c.

icaifiniit

r

u

Hic Ordo fignorum , feu IModus decernendi efl po[fibilis

Deo i quia Deus üt caufa fuprema & immediat? libera

guifit m

pro illo priori, quo rem abfolute intendit , non tenetur

g morena D

determinare hanc vel illam circumftantiam, vel actio-

ch:nfizmptgv:rmos

,

"

m

p

dj

fa.

nem , vel modum ; fed pro figno pofteriore certam &

"

determinatam circumftantiam , vel modum determi-

a ,'.C'D.X) D

ML

mgmz

nare poteft; ficut quando decernit folem, & fimul pro

quaittrmyrm

pofteriore Hgno propter exigentiam folis determinac

brsDendys

hanc in individuo lucem ,. & non aliam.

IIT.

LILTTTT

Idem Ordo fignorum non vefundit imperfetlionem in Dei

lt Md

uN

eognitionem , vel decretum 5 Dei enim decretum à parte

Ij

rei eft unicus a&us ; unde nec in cognitionem Dei re-

at qua

