eed gratiam vecipit, ergo bac recipitur per modum, feu

: ahq d

fecundüm proportionem vecipientis , e vim 4gendz totitis.

'(mfcquunw.

Jüi

Chrifto data eft gratia proportionata ejus

W&

dignitati; fed hac eftinfinita. D. 7Ma. Proportionata,

H!!lf/ j

h. e.ea , que maximé comveniens fucz at ad finem 4 Deoin-

hi,

gentum C, h.e. phyficé d intenfFue fumma N.

*"IHT,

j

Deus eft fapienuffimus diftributor gratiaram , ergo

Ui 4

gratia debet habere proportionem cum dlgmtate per-

ts l

Íonz, D.C. Proportionem comvenientem ad fines intentos

DI |

€. omnimodam .Sub D. fi mon implicet C.. fecus IN. Om-

010

nimoda unplicat , quia nequidem. gratia infinita proportio-

M

natur Infinitati Dei

IV. Diftributio gratiarum

TRUE f

Íemper proportionatur officiis , üt patetin Deiparà , &

[ q'u.un ""

Apoftolis, D.52 fubjedhum erfinis patiantur ; frve fi fub-

[U 4l ltl

ectum,

officium, c finis finitus fit. C. fecus IN... Obflat

lkr l

enim bic fubjedtum inflructum fimitis tantim potentis , cr

n Wamw»t

eodo operandi finito,. fcilicet Humanitas.

V. Ra-

[

A U

"7 nu;

dix infinita exigit effe&um infinitum ; fed radix gratiz

1) M

KL

inChrifto eftinfinita. D. Ma, .S fubjeäum patiatur C,

nr mdm n r

fecus N,

VI. Radici infinize non eft propor-

mw m

tionata gratia finira. .. Radiei infinite. fecundàm f:

muk Wi

f'umpta C. pront afficit naturam finitam IN.. .Sicut mon exi

ümït n

git patmtm mþmm; » tanec gratiam.

VII. Dlg-

[1n

,u

T

nitas gratiz petitur ab ordine ad effe&tus, ad quos fe

cxtcndcre poteft; fed eratia Chrifti fe extendere poceft

Miv

adinfinitos , feu ad Lcdemptlonem hominum infinito-

n

rum. D. Mi. Potefl id vatione valoris , quem babet ex di-

gnitate per[ona C, vatione excellentia pbyfica ipfius gratie

f

IN. Hinc eft infinita moraliter,

VIII. Gratia

at

d )Pom 1

Chrifto non eft data ad menfuram , ergo eft fine men-

rinint

furá, & infinita. D. A. N'en ad men[uram» quia de poten-

hu t

ya ordinaria eft fumma C.quia infimita IV. Nel D. Relate

ed dignitatem pevfone C. ad quaht/tc,n gratia IN.

j flbj i

J

Lig

THEO»e

[

2c6 THEOREMA II.

THESIS XVIII..

í vmque u

(j

"j s

THEOREMA III.

ii

un 75

[

W;Im

Gratia Capitis complettitur fanttitatem füb-

Ü

!

«s Dl

d

flantialem , & accidentalem,

ma:

, U ,

3.

quuez Chriftum in ratione Capitis conftituit per

d 0U

V

il

folam gratiam fubftantialem : Thomift per Ío-

«s t*

lamaccidentalem : Nos utramque cum Suarez, & Lu-

Q p

t ?

gone complectimur.

I. Gratia Capitis eff com-

al A

plexum ex utráque ratià fubflantiali, & accidentali ; quia

j ; Md

ad gratiam Capitis in membra influentem duo requi-

uir & Dntni

runtur; r. Principium formale, ex quo operatio tra-

ifm r

hatefficaciam, & valorem. 2. Principium effectivum

fupernaturale; fed principium formale efficaciz & va-

fil

loris eft fanctitas fubftantialis , effectivum proximum

(s

funt habitus fupernaturales , & radicale ac remotum

RAïiO

UO

Cl

II. Hinc zullate-

eft gratia habitualis, ergo.

ii Ecele,

anus (uffcit gvatia babitualis s quia licetgratia mediis ha-

(yi p

bitibus efficiat a&us entitative fupernarurales, & me-

m

i MM

7]

ritorios, non tamen iis dat valorem infinitum.

w

III.

uti

|

Suffecillet autem abfolut? e fiupliciter gratia fubflantia-

lis; quia abftrahendo à gratià habituali Chriftus po-

qu d t

a, i al

tuifet elicere operationes füpernaturales & meritorias

at gmud

valoris infiniti , ergo potuiiïät mereri gratias habitua-

l; Al

les & alia dona fupcrnaturalia : & confequenter efle ca-

hbt

put influens etiam in membra.

IV. Nonzamen

verosids; f

eft fola gratia (ubflantialiss tum quia gratia habitualis

mnrad m

mediis habitibus connaturaliüs efficit a&us fuperna-

dsalflam f

turales meritorios , & ideo effective influit in noftram

diltie, D.

xedemptionem, & fanctificationem ; tum quia caput

influens decet effe homogeneum, feu fimilis naturz

ftaltin,

ff

um membris; (ed non fuifet, fi gratia habitualisex-

-[J.','f

|

V.

iij J

il

LU

eludatur, ergo hac excludenda non eft.

Utra-

GRATIA CHRISTI.

297

Bw

"Utraque tahxcn g

ratia fupponit acum divina'voluntatis,

Tl

quo Deus dabat Chriffo poteftatem. influendi in Ecclefiam,

eam regendi , & alia proflandi, qua ad con[lituendam im

Áitiin J

Chriflo dignitatem Capitis fpetlaut 5 ficut enim ille; qui

17

|

de fe eft dignus fieri Pontifex , vel Rex , per dotestae

|

men regias , aut Pontiücias non conftitüitur Rex aut

cwjf?iwir [

A

iU

PDontifex, fed volunrate & confenfu eligentium ; ita

p

'M

lic:t Chriftus de fe dignus fuerit; poteftas tamen illa

t

"E

[

Capitis fupponit a&um divine voluntatis: Ideo dici-

d

i

tur Eph. 1.

Jpfiim. dedit caput fuper omnem Ex«clefam.

Hebr. g. ANec quifquam fibi

fumit bonorem , fed qui ve-

l

catur à Deo tanquam Aarons. fic

c Chriftus non femet-

CïgUOOLDüzTF.:lä-

Eoetimi]

ipfum clarificavit , ut Pontifex fieret 5 fed ce.

!chI;L

m

$.2. Reflexiones Adver[arie.

ln p

io Capitis non requirit gratiam fübftantialem ,

u

R^

hm Chriftus Petrum & Succeffores ejus fecerit

JL H my.

Caput Ecclefix , in quibus illa non eft. D..A. Ratio

"»j

(f

Capitis principal:x

, & influentis in membra influxu meri-

x n

.

V]m,

torio C fatsfactori

o N.. Capitis licarii , & pracise guber-

IIl

nantis C.

I1Il. Gratia capitis ordinatur ad ali-

M

ru

uem a&um; fed graua unionis nen ordinatur ad

jl (N

actum, fed ad efle tantüm pcrfonale. R. Ordinatur

uj

s M-mex

ütvaque g

vatia ad a&um : Subflantialis ad adhum dignifican-

1atuvaliter eliciendum per

dum ; Acidentalis ad eum con:

babitus.

IIl. Habitus diftinguuntur penes di-

u

N

veríos actus ;

fed in Chrifto gratia (ubftantialis ordi-

(

natur ad folam fan&ificationem animz , & gratia ca-

D IV

Val

1

jitis ad folam fan&tificationem membrorum , ergo funt

umb Qu

difindtz. D. Ma. Diffinguuntur penes actus , fl unus non

aut alteri alio modo non (ubordinetur C.

a qu

it caufa alterim »

J

dinetur IN.. Sandlificatio Chrifli eff

il

; fit caufa, aut fübor

g;habizuif'

brorum , & hat ili of fabordma-

'

auifa. [amttificatioms mem

14

d

Li«

[

20$ THEOREMA IV. THESIS XVIII.

^M

gl

[

mf Ifi

IV2 D. Th. agens de gratià capiris folius

gratiz habitualis meminit, ergo hzc fola eam confti-

na d

gt

uiit. J IV. C. Speclat enim ibi eam folitm gratiam

qua eft

u5v

principium elicitrvum

1l

A]Fu

» ROR 4Utem qua eff principitum digni-

jz'ntiwum oper ationum eritoviarum.

V. Chrifti

[

; joatt

4

Humanitati conveniunt ea omnia, quz requiruntur

nas (:H' d ?(

"o

li

adrationem capitis myftici, ergo Chriftus non üt Deus,

fj

lat dqi

fed fecundüm humanitatem eít caput , ergo fübftan-

?

tialisexcludidebet. D. 4. Comveniant Huwumanitati ve«

i necta

lité ad virtutem immediati operatiuam attás creati C.ve-

vecilumimoa

laie ad virtutem condignificativam N.

VI. Pau-

vpinfanm

[ 10*'

isdferr, qi

lus Ephef. 1. dicens : Ogia f'tbjecit fub pedibus ej

quitur de Chrifto capite; fed non fübjecit divinitati,

beneyolent , 7

cui ant* jam erant fübjecta , ergo humanitati , ergo fo-

!

T

láetiam fan&titas accidentalis facit caput. D. Ms. Ex

Quifo ais c. 1

Gormaz., i anté, Loquitur de Chriflo capite relar) ad vir-

t Sgirims Dor

zutem. imidiate

operativam . C.. dignificatruam NI

dis, &c. Caren

VII.

Sic gratia faltem habitualis non confti-

lat f

P moyen

tuet caput in ratione capitis primó

; cüm præfupponar

tilts, quo p

üt proprieras gratiam fubftantialer

Y

3« JD. IN conf[fi-

1,qun approbax

zuet primó in fuo ordine IN inómni ordine

C. Subflantia-

Blmea ao

[is prima eft in ordine

h

yypoftatico : Ila in ordine fupernatu«

*

:ïgü.

W

v4l; operatiuo per hab.

[2

vlts i qu n

quia hii

THEOREMA IV.

tiarem, & m

:

t pefedii;

In Chrifto fuére 65 Gratie oratls date, &5

alia Dona fupernaturalia,

EViT

!

qua lus oj

Anctificante à gratiá ad alia dona fupernaturalia de-

dptltuyr;ny

— fcendimus.

^

* L. In Chrifto fuére Gratie gra-

Ti

.....

g,

zis data que 1. Cor. 12. fnt. Sermo Sapientie, Sermo

tüt 1 d u

SScientie , &c5 quia harum finis eft, ut Doctorem fidei

15, & u o

zeddant habilem ad alios docendos res fidei & veritatis

li d mig ;

&terna s

"B m

CRATIA CHRISTI,

209

as

JL li Q

zternz ; fed Chriftus fuit principalis fidei Doctor , er-

l fti,i

goin eo erant Ípeciali modo , fcilicet per modum habi-

tus, & permanenter, non per modum actüs, üt in

UL

aliis.

II. Fuére in Chrifto Gratie etiam atfua-

L

les ; quas Adjwvantes & Excitntes dicimu ; quia Huma-

QUE fegui

nitas Chrifti non poterat elicere actus fupernaturales

O'ontf

l

fin& proportionato Dei auxilio & concurfu, ergo ne-

ceffaria erat aliqu'a grada adjuvans : Excitans tamen

2044

fimpliciter necellaria non erat , quia intellectus fuff-

Mi n.

cienter illuminabatur vifione beatá , & voluntas amore

VHl

beato inflammabatur : Nihilominus eadem probabi-

!l

d

liüs afferitur , quia eft maximum argumentum divinz

MU

benevolentiz., neque ullam affert imperfectionem.

Itl p j

H

Fuére &* Dona Spiritás Sandi ;. quia de

A DM E

Chrifto Ifaias c. 11. vaticinaur: Et requiefcet fuper

gt

eum Spiritus Domini , Spiritus fapientiæ, & intelle-

j.*läiiä?ïlfï'.lm N

i

"

G&üs, &c. Czterüm hzc dona funt perfectiones , quz

!

j

!

J

dant facil& moveri à Spiritu Sancto ad actus heroices

"mf

"

J

l

infolitos , quos prudentia communis potiüs reproba-

] diif-

ret ; quàm approbaret ; fed Chriftus facillim£ ac per-

( Afatoe

fe&tiffime à San&o Spiritu movebatur ad . fimiles actus,

i gt

Cl'gO.

III. Fuérepariter in Chriflo F'irtutes mo-

vales omnes , qua non fupponunt moralem umperfettionem s

quia hz individuo comitatu fequuntur gratiam. & cha-

[

ritatem ; & fimul cum eá infunduntur ; fed in Chrifto

2o.

IV.

;

j )

(

fuit perfedüffima Charias , & Gratia, er

o

Ex Virtutibus 7 beologicis negatur in Chriffo fuiffe Fidess

quia hujus obícuritatem fuftulit claritas Vifionis: De

rl d

Spe dubitatur ; non admittitur quoad beatitudinem ef-

TAT

u)

Íentialem animz , quz abíens non erat: Sed admitti-

:piz'mka, n

tur à multis quoad beatitudinem accidentalem corpo-

nl

ris, & quoad alios a&us fecundarios: Charitas admit-

tituy ab omnibus 5 hujus enim teftimoniis plena funt

t |

Q6

L! ;

Evan-

0

210

THEOREMA IV. THESIS XVIII.

&

(

j

Evangelia, tam quz circa Deum eft, quàm quz re-

li

fpicithomines propter Deum ; ut propterca Probatio*

m

"

)'U

li

ne aliá non indigeat,

L.

t

$.2. Expofitio borum Donorum.

t a ?N

l

At um

u

Heologi eruditionem juvat brevis etiam Expoütio*

]u

,j

TX

horüm Donorum : Ideo hicbreviffim?é advertimus.

SM-*(MU "

Y.

Ex gratiis gratis datis Sermo Sapientie eft Fa«

gfani d

cilitas docendi myfteria fidei per altiffimas caufás :

P

Sermo Scientie eft Facilitas docendi eadem per cauías

)ilïicïtis.

magis particulares : Fides hic eft Fiducia patrandi mi-

gjemeraat

racula in confirmationem fidei , vel eft Notitia intuiti-

doted

va prixïcipjdruxïu fidei : Gratia ASanitatum eft Potentia

p r

ad ii*npetfandam agris falutem, feu donum curandi

fonino: Putque

morbos corporales: Operatio Virtutum eft Poteítas pa-

J [hblhf iDet:

trandi miracula celebriora, v. g. fufcitandi mortuos:

ao a

Prophetia eft Donum futura predicendi , item obícuras

yutini:Lngan

Prophetarum fententias exponendi ; vel eft Cognitio

i Muf

Perfe&ifïïma » & comprehenfiva rerum Ànobis diftan-

im l c Ril

üum , aut futurarum , & fecretorum cordis: Difcretio,

st« Cotitnta

epirituum eft Facultas & Donum judicandi inter fpiri-

in: Cftuin

tum Dei & diaboli, five difcernendi cogitationes , af-

fe&tiones , & intentiones cordis, an fint à naturá, an

$A

À fpiritu divino, an à daemone: Gratia Linguarum cft

Ebum wv

Donum loquendi variis linguis, vel Peritia compre-

quàquiy

henfivaomnium, vel plurium linguarum : Znterpretatio

faxdaperh, T

JFermonugi eft Donum intelligendi , & interpretandi lin-

Jimui i dj

guas , vel transferendiScripturam in alias]inguas , &c.

df C gt

EE

Ex Donis Spiritüs SanQti Donum .Sapientie

fritia m

eft Jüdicium folidum de rebus divinis ob rationes fu-

pernatur»ales-, ideo movet ad penetrandas res fidei:

inter fryna

fe fs m

JDonum Intellettás efx Judicium de principiis noftrz re-

£05 Qu

j

lgjqxais ; ideo judicat cizca res divinas & aternas : Do-

guan

TW ais

H m

7211

GRATIA CHRISTI.

L

quim Scientia eft Jadicium de conclufionibus deducibi-

t

libus ex illis priimipiis; ideo fertur circa res creatas.

Donum Confilii eft Judicium de rebus agelïdis , & judi-

Dotgy,

cat circá particuläre agibile: Denum. Pietatis eit A£.

fectus erg

O

a cultum Dei, & ideo ordinat ad alcerum ;

"i tam E

Donum Fortitudinis eft Conftantia & in bono faciendo,

nédterir

& in periculis (üftinendis , & arduis aggrediendis : Do-

t

1 d

ll

Yi

aum F'imoris eft Metus culpe non ob peenam , fed ob

! C

H

norret

)

p«

amorem & reverentiam Deo debitam ; ideo ab

ab illicitis.

IIL. His addimus Fructus Spiritüs,

FA

T

N

qui enumerantur ad Gal. $.. Charita; facit nos adhzre-

ld

re Deo , & quafi per amorem transtormari in Deum,

um Hlx

j dum ccad

& ejus voluntatem : Gaudium facit nos dele&tari in

Domino : Pax quietem ponitin Deo : Pazientia firmiter

diteanpe

nos ftabilit in Deo ; ne frangamur adverfis: Benignitas

i nmi:

inflammat in amore proximi: Bomifa: gaudet de bonaà

rd]]

l

(f

roximi: Longanimitas expectat bonum futurum zqua-

idüga

himiter : Manuetudo non appetit vindi&am: Fide: hjc

pinhidl

idem eft ac Fidelitas : Modeflia motus corporis fubdiz

Tidi: Jygm

rationi : Continentia non fle&iturad malum , velexcef^

alic l-

fum : Caffitas abftinet à Voluptate carnis.

mgæmm»?i-

$.3. Reflexiones Adver[aria.

inint d

nrixli&gmafi(

V

Erbum unitum poteft fupplere in Humanitates

J

quidquid przftant hzc dona fupemammlia, erga

nl

i

Áuntfuperflua. ID. A. Quidquid praflant in genere caufa

l

p

fovimalis & difpofitva IN. efficientis SubD. poteft fupplere

s

abfoluté C. ita ut Fiumanitas connaturalius. operetur. pey

j

]

dPlU

principium formale mtrinfecum IN.

1I. Paülus

*

;00

ion

inter gratias gratis datas numerat fidem & prophetiam;

ïï

gis 6

fed fides, & prophetia importat cognitionem obícu-

Pus u

ram, quz nequiteffein Chrifto... R. 1. ZVumerat fidema

quam

g

pont fumitir pro virtute Tbeologicä IN.pro jiduciä,

bä&æ

j

&1$& THEOREMA IV THESIS XVIlI.

|

babet fidei Doctor de auxilio Deinunquam fibi defutura ad !

Ti

patranda miracula in confirmationem fide C.. R. 2. Ob-

J

Ícuritas non eft de eflentià prophetiz; licet f&epe fit ob-

Ícura; fed efd cognitio verum à nobis diflantium , wel futu-

J

vorum .

HII. Inter donaSpirits Sancti nu-

meratur donum confilii & timoris ; fed hoc refpici:

jf

imminens malum, illud includit dubitationem ; quz

repugnant in Chrifte. R. i. Z'mor primario vefpicit

pr la m

]

eminentiam drvine poteflatis » fecundarià , non femper im-

" wgmtionc

as D

aninens malum, R. 2.. Confilium eft abfolutum de agendis

m

Judicium ex fpeciali infHinétu S. Spiritás 5 quod fape pra[cin-

dit 4 dubitatione.

IV. Donum intellectüs fup-

l qu'xanauuæi

ponit fidem, quia difponit hominem ad promptam mo-

lt perlbnfi

tionem Spiritüs fancti circa res fidei ; fed in Chrifto

lii inlþc*:?)() li

nonfuitfides. D. Ma. Supponit fidem , vel aliquid fup-

dpfüiptas: U

pleus fidem C. [olam fidem-Sub.D. inis , qui funt viatores

a a, lat

Tiitt, t t

zantim C. fimaul comprebenfores IN... In Chriflo fcientia in-

fufa. fupplebat fidem.

V. Virtutum moralium

sta nequtadi

viDenfniam,

munus eft co&tcere pafïïoncs , nerebellent rationi, &

tollere difficultatem; fed neutrum eft in Chrifto. D

«

CC B

Ma.. Earum munus eft cozvcere pa[fiones . fi fent im fubjedla

at, m hu

C. fi non fint IN.. Proprius & primarius adlus harum virtu-

)u d m

zum eje afclinare ad facilé operandum circa pa[Tones» pev

itt r

quas tamen won inteligimes . inclinationem «im. malum:.

Jf u

VI.

Chriftus in operando fempcr egit ex mo-

m poflblum;

tivo fupernaturali , ergo non habuit virtutes morales

A& copico ts

&acquifitas. R. Egit ex illomotivo s fed non folos Potuit

tampre'eníoc

enim fanul (bechare objettum fingulavum virtutum etiam na-

N

ts fondim

guralium.

VII. Primarius actus Continentiz

n

i MibCiril

eft reprimere actus concupifcentiæ » qui non erant in

:thmïxv,c:m [d

Chrifto; ergo. 7. A4.ex 7: Totum.. Admi[imus tantitm

1

HLU]

Virtutes illas , que in fubjetlo fuo non fupponunt ünperfe-

fiit i

éionem smoralem , vel repuguant fHatui beatitudinis, coc.

.w.c:adüamm&dïg

THE:

Tb

21j

*

SCIENTIA CHRISTI.

Wun fj

——

LE

THPSIS EM

1 L'th' ll. !

Scientia Chrifli.

4014

J

T

THEOREMA I.

Eq' lx [

In Chrifto fuit fcientia beatifica.

UTR

M vj /!/,

Er hanc ícientiam intelligimus claram & intuitie

?m;/zim '

vam cognitionem, feu viflonem Dei, quz fit per

zfmiugem;;

lumen gloriz: De hác refolvimus.

I. Scientia

beata Chriflo debebatur titulo Unionis bypoflatica , & data

'w;?"'kïl.äiqzin'?l

U.

£f ; quianaturz intelle&ivz convenit cognitio intuiti-

DO

va fux perfonæ; naturz dignificatx congruit imme-

;l n ab

diata infpectio fuz dignitatis ; filio naturali debetur

n at

vifio fui patris: Unde Chriftus Joan. 3. ait: (Qua vidi

ifornatt

apud Patrem , loquor.

Il. Hzc fcientia non eff

infinita , aut comprehenfiva Dei ; quiacognitio creata &

1(5:9":7 jinit

um nudin

finita nequit adxquare cognofcibilitatcm & cognitio-

lx |

hiem Dei infinitam , qui fibi foli comprehenfibilis eft:

i Q D |

Unde CC. Bafileenfe , antequam ab Eugenio diflolve-

tetur, damnat hanc propofitionem : 4mima Chriffi

f fl

f hrarnt-

Deum videt tamclaré c intensé . quam clar? & intensd

IIL Nec videt n Deo claré &

widet e ipfam.

'hr:p:[þm,l;n ,

d Md

diflin&o omnes creaturas po[[ibiles 5 quia clara vifio orti-

nium poffibilium in Deo etlet comprehenfio Dei ; nani

g

v

effec c0gnitio totius virtutis produ&ivæ ,& confequen-

d ii

ter comprehenfio caufe,feu Dei; cüm noviífet omnes

d

modos , fecundüm quos D&us participäri p.oiïät icteas

turis; fed in Clirifto quà homine nequit etle Dei comi«

s Cone |

prehenfio , càm Ícientia creata Chrifti fit finità ; ergo.

«j t

MU

Há€ tamen fcientià zvit omnia in. /erbó

jf |

qua fuerunt , fuht ; C erunt5. quia horum- coghitio pet^

Ti m

tinetad ftatuin & dignitarem Chrifti , tum üt Domir

i

m

&

"

^

K

[

TA

'THEOREMA 1. THESIS XIX

La

& Capitis; & Illuminatoris cordium; tum üt Judiclà 44

D

univérforum; fi ergo Beati v1dent. ea; quz ad ftatum

mrodhmF

futim pertinent , vel máxinie Chriftum eadem noffe

conrVénit :

llWW* tiifi

Ex eodem fonte Chriftus Matth. 9. cogita-

tiones cordium iovit;

V. Chrftus tamen zor

p nl

tognio vit omnia abfolute futura unico attu diflintté » nec po-

mm [j f

tuit fic coenofceres vàmi quia nulla eft neceffitas Huma-

'M, ár i

nitati tribuendi fimultaneam hanc noüitiam , eó qüód

W//,4,, j [

fufficiat ea cognofcere habitualiter ; tum quxa. fimul-

gt v

tanea & dx&m&a cognitio omnium tó tá zternitate fu-

[ æqu». ?ü :

turorum excedere udetur Potennam limitatam crea-

qandis, D. A

tam ; ficut & porentia creata eft quidem apta ad pro-

( [ormahw,

ducendos effectus, vel actus femper perfe&wres &

f um f

Pcrfe&mxes ; ron tamen eos fimul poteft producere.

fid pl

güm Polf Til

$.2 Rejläxzones Adverfarie,

liing , emm

G

Loria corpoms sdue fuit connaturaliter debita

mmPrehm m

Chrifte, quàm vifio beata; ergo fi illa potuxt im-

Qu d

pediri, cur non &ifta ?. .Difp. Gloria corporis impedita

s feamdntnu

faciebat d fcopum redemptionis , ut Chriflns pati poffet , &

ifttut g

exemplo fuo ad fequendá veffigia prelucere ;

4d quem non

IL Vifio beata ad-

ii

faciebat impedita vifto beata.

4 C

jun&tum habet funimum gaudlum & proeul arcet

triftitiam ; fed Chriftus fuit triftis , & cepit pavere &

r

taedere ; ergo non habuit vifionem beatam. D. Ma.

Moníin

Arcet triflitiam de codem objedo , de qui gaudea C. de di-

verfà SubD. counatur aliter , fitut etiam calor t oco avcet

frigu C. effentialiter s ita ut miraculos? ad |feopum vedempz

IIL. Per

l /lf!lþ 1

tionis obtinendum uon po[[it zmpedn "h

Diï Tigias f

Vifignem béatam humanitas cognofcit amnia extitu-

li

LL

W

!d

Jd[

ta, ergo & poífibilia. Diff. Extitura: funt finita , nec

[f

14 QU

bac comprebendendo adequat. fcientiam vifionis fecundum

Dfomuwïm

Ti

f fiunptam :

Sed po[fibilia cognofcendo diftintle , buma-

T

nitas

lA

Mm-

SCIENTÍA CHRISTI.

214

L

titas equaret mudos infinitos, auibus Deus participari pof-

MUU

Wer.

IV. Si Chriftus rion noffet omnia poffibi-

Arflum r

lia ; ineo eftimperfectio, feuignotamia, R. N'emo di-

bl a

citur ignorans earuim vérum quas fcire non debet:. Hine

ts n

D. Ín eo ff uuperfetlio privatrva, er proprit. didla IN;

1 df .

aneré megativa, Cv ita quidem, ut humanitas Deum fibi

vlf Hs

fibflantialiter unitum femper Babeat paratum concurrere

um eo r

ed fuccefJfv fiiendum , quidquid fcire uoluerit s aut (cire

W ] W

[

qiing

V.Saltem Chriftus habéret fcien-

expedrverit C.

Iub mf

dn m

UW

tiam zque perfe&am , ac Déus de rebus creaus &

Man t !1 4

ereandis. D. ZEque perfetbammaterialiter , e extenfivé

apur

[!

!

?qwdr

5

ï.'

w

C. formaliter , & ictenfruà IN. — Quantitas s éu perfettio

meff PCIICEP.*J v

fcientie non folim attenditur [ecundummumerum fcibiliums

J pl od ;

VI. Cognitio om-

fed & perfectionem cognitionis.

"

il

nium poffibilium foret comprehenfio omnipotentiz

|

v

tl

divinz , ergo etiam cognitio omnium futurorum eft

mb dbit

comprehenfio vifionis-Dei; ergo & ipfius Dei. Difp.

] du

Creatura defatho extiture non funt totalis términus Vifio-

puitri m

nis fecundiim totam capacitateys fuam s eumplura & plura

nf

polfet videre , ergo vifionem non comprebendu : Sed prater

u du n

pofflilia non eft alius terminus omnipotentia , ergo bag , nn

T Vioend-

illa comprebenderetur.

s d

s Kemt

27!:"'3-'

THEOREMA IL

"l

l

T

Aon tamen füperflna inde fuit Scientid

rl

per fe Infufa.

n

"

/f,

/

L

M gidea:;;i

Q Cientia Znfufa in genere eff Cognitio , qui pe"x; fpecies

n.t

á Deo infuías resin feipfis cognofeuntur: Per fe Zn«

gmua d

fufa eft , qua nullo labore humano haberiporeft: Per

Milb

accidens Infufa , quz licet aliunde comparari poffit, à

j u

Deo tamen liberaliter infunditur: Ex his concludi-

m |

W

inus«

L Anima Chrifti babast fctentiam infufart

ii

D

f"f*'

i

216

THEOREMA II.

THESIS XIX.

TR

preter Beatificam 5 ficit enim habuit fcientiam pro-

priam comprehenforis, ita & decuit eundem ; utpote

Tz O' IQU) I

viatorem , habere fcientiam propriam viatoris , feu in-

b

sich I

i

fufam; eftenim illa perfectio pecul

iaris , & indepen-

ff f'i-'o M

l

f

dens à fcientià beatà : Dein fi hzc fuit in Angelis &

[

Xiil

Adamo; & eft in beatis, eadem etiam eritin Chrifto,

d

Aii

L

in quo funt omnes thefauri fapientiz & fcientiz ab-

m b

bt

fconditi, Coloff. 2.

IL. Hanc fcientiam babuit

j[n cxpïeFu

a primo inflanti conceptioniss cum quia ab hoc ftatim in-

g, etgp

ftanti viator erat, & comprehenfor; tum quia ab eo-

dem ftatim tempore Vir perfe&us erat; Feemina enim

::;ubjrth fuir.v

à N Dat il

circumdabit virum, Jerem. j 1.

III. Objc-

i tunpat

&um Directum hujus fcientiz potiffimüm funt res crea-

oenzoi

ea fupernaturales , unio bypoftatica, Iumen gloria , gratias

axidemob d

actus , babitus, & quidquid ad ordinem gratia pertinet ;

iud. D.

quia non folüm fuit reparator naturz , fed & reparator

gmciæ, ergo vel maxime decuit Chriftum habere im-

ij od

n iummhtà

mediatam fcientiam horum in feipüs » quorum ipfe eft

author.

Átu, mb

IV. Obje&um autem Zudiredum bu-

Vnrditt;

Jus feientie funt Myflevia Divinitatis &v Trinitats quiá

ex modo dictis-fes fapernaturales creatas diftincte co-

Wfifa at i

J

Ci

gnovit in feipfis ; fed nequiteas diftincte & intuitivé

Cognofcere , nifiin ipíis indire&t & abftractive cogno-

lp aipétedi

piraiva; n

Ícat vel Divinitatem , vel Trinitatem, cum quibus con-

U m p

nec&untur, ergo.

V. Ex rebus naturalibuis per

hanc [cientiam nowit fecveta cordium » futura, e» abfen-

MV

n

ii4 ; cüt enim aliunde horum fpecies non habean-

udvq!//wmr

tur , infundi' debebaut ; quià ipíe fciebat cogicatio-

LUETIVT

Í

Ill

lii

li

neseéorum Lec. 6. Fututa abíoluta & conditionata

:li

LPNTITS

du

predicebat; Abíentis Lazari mortem , & alia fcie-

r/

r,«'fn/

i

CL

bat,&c. Eadem fcientia neceffaria eft ; quia Chriftus

mp

eft capüt Ángelorum & Hominum, eorum Judex, cau-

MW.

lm

&

fa finalis, faltem impulfiva , fi nonmotiva; &c;

ol l

52

lilj n

d

SCIENTIA CHRISTI.

217

At ii

L tnle

$.2. Reflexiones Adver[arie.

IY at

& Chriftus per. fcientiam infüfam cognofcere

35

Jlgml k Wt*

poteft, long?: perfe&iüs jam cognofcit per bea-

A t g

tam , ergo illa eft fuperflua. D. A. Cognofcit per fcien-

2ftin Cl

tiam beatam eodem modo IN. diverfo C.. Ideà perfedtius ea.

tl n )

tognofcit. fecundim quid . fed non fimpliciter.

1L

t ntay jj

Per fcientiam beatam potentia obedientialis humani-

n

Lt

tàtis faris expletur, vidétque objecta na- & fuperna-

türalia, ergo fuperfluit infufa. ID..4. Expletur quoad

t i.

14 fentunmi

ipfa objeca. [cita C. etiam quoad inodum fciendi illa objes

! Gïlx'

da IN.. Licét illa cognofcat mediat in Verbos. eff tamen

IIL

iinatm.

elia etiam potentia cognofcendi eadem in fe ipfis.

Scientia infufa fe habet ad beatani , ut candelà ad So-

du

lem idem objectüm illuminantem ; fed candela fuper-

JOTLT

; inltncat

fluaeft. Difp. Sol e caudela [upponuntàr illuminare ider

m hietin

objechum eodem modo fe babens , C cum eodem effedu , c

fine illuminationis $. unde candela ef füpevftua ex eodem ef-

T

v m

fttlu , & modo iliumnandi : Sed infufa non femper eft civca

idem objectum s quia beata mon coguof[cit fe ipfam , fed banc

hii quá

s üot d-

ifufa cognofzit ; uec ft idem fit s. eodem . imodo. feytur.

D

. Carentia hujus fcientiz non arguit in Chri-

m m

fto imperfectionem ; quia eft tantàm negativa, non

Md

privativa; feu carentia form fubjecto debite, IV. A.

jmgi

s

"T

Uti enim in BB. licht per viftouem beatificam videant ed-

n-:/

lem objecta , que fenfibus percipiunt, cognitiones tamen feu-

,

hi d MJ a

Jitiva admittuntur ad exercitiuim connaturale potentiarium

:

« d

fenfitrvarum naturaliums: citim non dicat oppofitionem cum

ægmm

flatu beatitudinis : i cr- Chriftlus equirit. exercitium

( andidud

; E dl

connaturale potentiarum [upernaturalium & naturaliums

licét eadeim objetla percipiat pey viftoneni beatam.

Vi

'] qum G]"jï.

Non eft fides cum fcientiá beata in Chrifto, & BB. ergó

!mm]udlï)f"

necícienuainfufa, D

ip. Obfcu(ifæfdei obfíat flatiti beas

ia

4n LL. Seut.

In

E

,

X

Z18

THEOREMA IIIL.

THESIS XIX.

nE

W'Jp

t03 qu& non eff cum faentia infus&,. z. Fides vefpetuvvi-

j

La

C»j* )

fionis eft inflav rudis lineamenti , quod affufis coloribus eva-

v

d

nefcit s. fed [cientia infufa. mon efl rude lineamentum. . 3.

v Lï'u

de

Vifo & fcintia infufanon babent idem objectum immedia-

um 5 unde ex bis etiam drverfitas oft.

uini

p m

m r

THEOREMA III.

(

Nec füperflua eff Scientia naturalis tum .Ac-

u &'m?.i E

quifita , tum per accidens Znfufa.

aendiq

[gamintun

Er fcientiam Naturalem intelligimus illam , cujus

& obje&um funt res naturaliter co

o

[*

nofcibiles, &

ial

modustendendiinillud eft naturalis: Hazc vel eft ex-

st t

perimento fenfuum acquifita,& Experimentalis dicitur ;

ti l]'-'fïW"

Denenrundem

vel per accidens infufa, & à nobis Maturalis fpecifice

dicitur: Ad utramque hic refle&imus.

x

-

I. In

fp ts hgïsï

Chrifto segari nequit. fcientia Experimentalis &* Acquifi-

Q5

14 5 quiacüm fenfus haberet, hi excitabantur ab ob-

U

jectis; phantafiaà fenfibus per fpecies impreffas; &

ab his cognitio, vel potentia intelle&iva: Unde non

Hs

modó habuit memoriam eorum , quz fic noverat , fed

ti,tgo o

Buontam m

& multa vidit, audivit , guftavit , quz nullo fenfu an-

[

teaerat expertus : Unde Hebr. ;. Didicit ex hia , que

polfus efl, obedientiam : Ícilicetexperimentaliter didicit.

t

J

M.

Nec negamus in Chrifto fcientiam Natura-

tmabinito, l

lutomen i

lem , e&mque pevfecti[nam » per. accidens infufam5 quia

15772

decebat, Chriftum non uno folüm genere fcire, qux

D

"

[A(7

fciripoffunt: Ideo naturz affumpte dignitas poftula-

[^

"|

ff

bat, ut fit perfe&a & naturali & ülpcmaturalipcrfe—

1

[

1

j

!

h

€tione pertinente ad intelle&um ; ergo exigebat fpe-

^f

0/(«

n

17

cies fenfibiles rerum naturalium à Deo in phantafiä

impreífas, uthis falem, fi vellec, intellectus agens

f Y g

I 3j

uti poffet.

II Jjno /ec fiientia non. neceff2rio

MT

pende-

5 t

SCIENTIA CHRISTI.

219

N vg:fg,;

pendebat À phantafinatis ;; m enim infufa fit, licet

J

per accidens , nullam cum phzmcafmatis; & feníu in-

T

terno connexionem habet; unde Chriftus per has fpe-

Wil

cies poterat intueri obje&ta , quin recurteret ad phan-

tafmata.

IV. Adhancícienduam reducimus Ha-

bitum. primorum principiorum naturaliter cognofcibiliums

J

Sapientiam, Stientias, Artes , & alia5. quia non decuig

Chriftum rerum naturalium metaphyficatum ,. phyfi-

! 4 E

carum , & mathematicarum labore occupari, velea-

rum rerum aliquo tempore ignarüm dici; ergo harum

iM

fcientiam infundi oportebat in primá fuá conceptione,

X

üt advertit D. Th.,

V. Hac igitur fcientià cog-

hm *

;ï.

novit naturas creatas univer[ales , & indroidua particula-

netdidonr,

ri45 quiahecomnia potfunt repra'fentari per fpecies:

Wt

!

Dein eorundem cognitionem videtur exigere in Chri-

?THWL'&!':;

]h

fto ritulus Legislatoris, Doctoris, Mediatoris, Judi-

l3- OCC

ntii hi

AL

P

WE

$.2. Re]ïexione:Aiveerzriæ;

j aqp[flä!; 4

Hriftusà primoinftanti erat plenus

[o]

cratiz & veritae

n o

;1; MACL, rtd

—

tis, ergo non habuit fcientiam acquifitam. D. A.

lb i

Per veritatem . intelligendo illam ; qua debebat infundi exi-

gente unione bypoflafis C. qua conmaturalius exigebat acqui-

rb

a

"

zi N.

II. Chriftus habuit virtutes morales fta-

N

timab initio, licet acquiri etiam poffint , ergo & ha-

j

kimfw.uw-

buit omnem fcientiam, licét acquiri poffit.. Difp. Scire

Ub

!

n Q

(

vem experimentaliter eff aliquis modus cogno[cenát propor-

( d

T

j QW

zionatus , C* connaturalis homini , ac effentialiter connexus

V nl[lh?c[

experienria fucceffu temporis babenda $. unde Chriflws ca-

vuiffet modo cognofcendi bominis proprio: At ex eo, quod

T

omnes virtutes funul infundantur , Chriffus mon caret al-

y np»

III.

quo modo bominis proprio & connaturali,

g

Scientia naturalis Pendens à phantafmate erat inutilis

TL

TLÀ

Mm 2

Chri-

(

220

THEOREMA IIlI.

THESIS XIX.

t

Chrifto infanti , qui ob defectum or

o

[*4

anorum non pós

Tl

tuituti phantafiá. R. Urique organa: ad bunc finem [La-

zim potevant effe perfeda : Dein neceffarium non. efl , ut

hj

flatim e& utatur , cim. néc intelleciu noffro flatim utamur,

IV.

Chriftus infans ob defe&um organorum nori

TH

ftatim potuit ambulare, loqui , ergo nec uti phanthafläa

I)v / IIOH

(n

Difp. ex Mlodz. . Chriffus ad ambulandum, & alios actus

qus u

externos non babebat ovgana flatim perfecla propter occul-

zationem my[lerii , C ob exercitium inaforih bumilitatis :

Jreic qui

VO

!

qua vatio non eft de organis ad. actus inteynos.

ia Cn

JEfus proficiebat Íciéntià, ztate, & gratiá, ergo cares

eíanade: C

bat fcientiá naturali infusá. D. A. Proficiebat profeciu

jpum fit,

c» fapientia experinentali , acquirendo. per expevienziani

hao emor

aovas objeclorum (pecies C. infus&.Sub.D. quoad majorem

fa. od

ejus offenfionem externams "veletiam. augendo per ecies

yeChnftscon

experimentales , qua funt egusdem [peciei & geners cum in-

i p ho

fufis C. aliter N.. Similiter proficiebat gratià ; soz quo-

VI. Subfiftentia

ipïaraz'm ]nan

ad babitum, fed quoad attum.

Chrifusvener

creata eft z:que connaturaliter conjuncta naturz hu-

atofübjcrer

manz, quàm Ícientia naturalis; fed illa excluditur pet

(ptrtiutrn,

fubfiftentiam divinam , ergo & hzc per fcientiam bea-

aol f

tam & infufam. D. Ma. Efl equé naturaliter conjundias

f

J

€ fanul «que compofibilis. cum fubfiflentià alienà IN.. in-

ia fl

compo[Jibilis tamen cum aliena C.

VIL Scientia

fnfíir d d

fal;em independens à fenfibus non potuit acquiri ab

animá, er

[*4

cOo non erat

tf rtitmem

o

o nec debebatur animz ,,er

o

u fed ulisn

Ícientia per accidens; fed per fe infufa. D. A. INon

palarem Ver

potuit acquiri in fenfu compo[ito conjunctionis cum corpore

t boicum

C. in fenfu divifo IN.

VII. Gratia eft compa-

quiuly n

rabilis propriis actibus , feu metito, & tamen eft infuía,

um

10

ergo & talis ícientia independens. Difp. Gratia & babi-

ius ad meritum per fe vequiruntur utprincipia nece[f[arias

N ptur C

M

[*

