à Patre propter Paternitatem, ergo etiam à Filio di-
ſtingueretur propter Filiationem, licèt ab eo non pro-
cederet. Diſp. In prima hypotheſi Pater, & Paternitas
haberent oppoſitionem adhuc mediatam, mediante ſci-
licet Filio: In alterà nulla omnino eſſet oppoſitio Spiri-
tus ſancti ad Filium, vel Filiationem. V. Ver-
bum priùs procederet, quàâm Spiritus ſanctus, ergo
manet ratio diſtinctionis. D. A. Procederet prius prio-
ritate rationis, ſicut intellectio divina eſt prior volitione C.
prioritate originis, quæ ſola infert diſtinctionem in divi-
nis N. Jam Verbum identificat ſibi Spirationenr acti-
vam oppoſitam Spirationi paſſivæ. VI. Ver-
bum eſſet conditio neceſſariò prærequiſita ad produ-
ctionem Spiritũs ſancti, ergo adhuc diſtingueretur,
ſicut amor diſtinguitur à verbo, ſeu cognitione hu-
manâ, non quia hæc ejus eſt principium effectivum,
ſed quia conditio eſt prærequiſita. Diſp. In creati
ob limitationem multiplex datur tatio diſtinctionis; ſed in
U 2 divi-

308 THEOREMA IV. THESIS XXIV.
divinis tota rætio diſtinctionis eſt oppoſitio; ideo cognitio di-
vina non diſtinguitur ab amore divino, licèt cognitio ſit
quaſi conditio. VII. Licèt ab eo non procede-
ret, maneret tamen filiatio, ſed Filius per filiatio-
nem nunc diſtinguitur, ergo & tunc. D. Ma. Ma-
neret filiatio eadem- quæ nunc eſt, habens oppoſitionem
originis N. non habens oppoſitionem, adebéque ſola ratis-
ne diſtincta C.

THEOREMA T.
Varia Nomina Perſonarum Divinarum.

Omina Perſonarum alia ſunt Propria, ſeu Perſo-
nalia, quæ uni tantùm perſonæ conveniunt: Alia
ſunt Appropriata & Eſſentialia, quæ quidem omnibus
Perſonis ſunt communia, ſed ob peculiarem rationem
alicui tamen perſonæ in particulari attribuuntur: U-
traque hic exponimus, & primò quidem in Primâ
erſonâ. I. Nomen Patris eſt proprium Prime
perſonæ; hæc enim ſola generat de ſuâ ſubſtantia; ſed
ille, qui generat, dicitur propriè pater, ergo. Hince
Eph. 3. lecto genua mea ad Patrem Domini noſtri E-
SU Chriſti, ex quo omnis paternitas in cælo, & in terri
nominatur. Nihilominus nomen Patris etiam ſumitur
eſſentialiter, & reſpeétivè ad creaturas pro totâ Divi-
nitate, ut cùm docemur orare: Pater noſter, qui es
in calis. II. Etiam nomen Ingeniti, quatenus
ſignificat negationem principii Proceſſionis, Productionis
ſeu Emanationis unius perſonæ ab alid, eſt proprie per-
ſonale; quia Pater à nullo eſt, & eſt principium ſinèe
principio; nam Pater eſt quidem ab eſſentiâ ùt fun-
damento, ſicut & attributa abſoluta, non tamen ùt
à principio; cùm principium, ſeu producens diſtin-
guatur

uhlukußl
rtn thnn
a 8
ne ln
rafiln Inn
lamet Pinm,
Atnant
Colla denn .
lehche nlm.
a Clec; eicl
iti Aunmr ini
3 Rritin
linen tnn
jniſn ſpihe.
iuny hi
p N an
igen, Luercht

12 Mnn

TUhman
Can aisie
Uingnumn
i dinr M
in Nclken

6

LNEL.

Mune
. I N

N
min ilrnn
den Mon rre
Hlis t
kir 0 M
Hllen Gynſin
n le ſiini

Nℳ1V.
nmn Dan.

lur Mi ale
uenenn. 4
Iequten annd

DNolnuentzdenen
1

Nlten NE
nignpindi
eu oleuni lel
uet, eign. H
,Denni mfnidl.
Gin dheGN
buns eünmmmn
ron 1 .
unr ufr, u
Munt, n
ſnt, Micin
Arone,
Aenohun
bchenni U;
Uln, on
niue⸗

PERSONA SPIRITUS SANCTI. 309

guatur à producto, non Pater ab efſlentiã. III.
Nomen Omnipotentis, ut? & Creatoris eſt nomen appro-
priatum Patris; quia licèt ex Symb. Athan. Omnipo-
tens ſit Pater, omnipotens Filius, omnipotens Spiri-
tus ſanctus; tribuitur tamen in Symb. Apoſt. Omni-
potentia Patri, uti & Creatio; quia utraque cum po-
tentiâ generandi ad intra plus habet ſimilitudinis; eſt
enim principium Filii, & totius Trinitatis. IV.
Latini horrent Patrem dicere Cauſam Filii quia cau-
ſam referunt ad principium produétivum eſſentiæ;
ſed nulla eſſentia producitur, nifi creata, ergo hæc
ſola habet cauſam. Hinc & Befſſarion in Flor. c. ult.
ita Græcos excuſart: .§. DD. Orientales etiam in di-
vinis utuntur nomine cauſæ & cauſati largo modo, non
urs limitationem, & dependentiam importat, ſed prout
productionem & emanationem à principio ejus, qui eſt a
principio, ſigniſicat. V. Nihilominus Pater pro-
pritè dici poteſt Filii & Spiritus ſancti Principium, Ori-
go, Fons, Radix, Caput; quia à Patre ſuam ducunt
originem, Pater eis communicat eſſe, &c.

F. 2. Momina Secundæ Perſonæ.

Un Primam in Trinitate perſonam, ita & Secun-
dam variis iterum nominibus à Perſonis reliquis
diſtinguimus. I. Secunda in Trinitate perſona
propriè dicitur Filius; quia nomen filii ſignificat per-
ſonam productam per veram generationem de ſub-
ſtantia genitoris, & ſimilem in naturâ, ſeu canſub-
ſtantialem ex vi productionis, ſed talis ex ſ. d. eſt ſe-
cunda perſona; ideo enim Hebr. 1. dicitur: Pilius
meus es tu. Luc. 1. Filius Altiſſimi vocabitur. Joan. 3.
Sic Deus dilexit mundum, ut Filium ſuum Unigenitum
daret. II. Nomen etiam proprium Filüi eſt Ver-
* U 3 bum 5

310 THEOREMA IVv. THESIS XXIV.

bum; quia illud eſt nomen perſonæ alicujus propri-
um, per quod ordinariè appellatur in Scripturâ, CC.
& PB. ſed tale eſt nomen Verbi; nam Apoc. 18.
Nomen ejus Verbum. Joan. 1. In principio erat Ver-
bum. S. Aug. 1. 6. de Trin. c. 2. Verbum de Verbo
dici non poteſt, quia non ſimul ambo verbum, ſed ſolus
Pilius. III. Nomen Imaginis pariter eſt pro-
prium Filii; quia Verbum in divinis proprid non eſt
ipſum intelligere, ſed eſt aliquid intelligendo produ-
ctum, tanquam imago, & expreſſio rei intellectæ,
non quidem accidentalis, ùt fit in nobis, ſed ſub-
ſtantialis; ſolus autem Filius eſt quidpiam productum
intelligendo tanquam Imago eorum, quæ Pater in-
telligit: Et ideo ad Coloſſ. 1. dicitur Imago inviſibilis
Dei, h. c. Patris. Et ad Philipp. 2. Et 2. Cor. 4.
Chriſtus, qui eſt imago Dei. IV. Nomen Sa-
pientiæ de Eilio dicitur per appropriationem; illud enim
nomen per appropriationem dicitur, quod licèt rem
tribus perſonis communem ſignificet, convenientiam
tamen habet ſpecialem cum Notione, Proceſſionle,
& Modo peculiari, quo perſona illa procedit; ſed
nomen Sapientiæ eſt tale, quia Filius à Patre proce-
dit per intellectum, cujus eſt ſapere: Hinc 1. Cor. 1.
dicitur Dei Japientia. Si tamen dixeris, Sapientia ge-
nita, erit proprium nomen. V. Alia nomina
Secundæ Ferſonæ ſunt 1. Cor. 1. Dei Virtus. Joan.
14. Via, Veritas, & Vita. Hebr. 1. Iplendor glo-
riæ, & PFigura ſubſtantiæ ejus. Ad Theſſal. 9. Syecies⸗
Candor lucis aternæ, Speculum, Character, & . Sed de
his vide Alios.

§F. 3. Momina Tertiæ Perſonæ.

Nomina, quæ paſſim Tertiæ Perſonæ tribuuntur,
1 .
brevi-

S
me iu nin-
,mrun
rmen

CMrls, MM)
en Whünn Ne
on ,. Nn

Oe, Mn,

.
erOKN.AN

Ain melt

NR L.
Anmmn, &n eleun

Ur temms A1
1 i, gue
lncdh: Hixt
wan, WN.

1 1
Wul, Gan loln
1

ln 4

ntznt
n ,

cNNIN, Ae et
7
lcur hrinh

1 Nu,
4

Iusi are o⸗
t: HctC
eni, Ohinun
I. Aumm
DMu ſon
1.1. Ynln;
ll 9. Net
in,01. N

Deſſne.

Non nten,
.RN

PERSONA SPIRITUS SANCTI. 311

breviter etiam hic attingimus. I. Si nomen
Syiritus ſumitur ſimpliciter, prout ſignißicat Spiritua-
litatem, non eſt nomen proprium Tertiæ perſonæ 3 quia
unaquæque perſona divina eſt ſpiritualis, & nullam
habet compoſitionem vel materiæ, vel corporis: Ideo
Joan. 4. dicitur: Spiritus eſt Deus. II. Si
tamen Spiritus ſumitur, prout dicit spirationem, eſt no-
men ejus proprium & perſonale; ſic enim conſideratur
ùt terminus ſpiratione productus, ſed hic terminus
eſt proprius, imò eſſentialis tertiæ perſonæ: Et ideo
eidem tribuitur per oppoſitionem ad alias perſonas
1. Joan. 5. Tres ſunt, qui teſtimonium dant in cælo,
Pater, Verbum, & Spiritus ſanctus. III. Si-
militer ſi nomen Amoris ſumis vel eentialiter, vel no-
tionaliter, non eſt nomen proprium piritus ſancti; quia
amor, quo perſonæ divinæ ſimul diligunt eſſentiam

dNene — . . „. . . . .
divinam, eſt eſſlentialis, & communis tribus perſo-

nis: Amor autem, quo Pater & Filius diligendo ſe
producunt Spiritum anctum, eſt notionalis, & pro-
prius Patri & Filio, qui producunt. IV. Ni-
hilominus ſi nomen Amoris ſumitur perſonaliter, eſt no-
men Tertiæ Perſonæ proprium; ſic enim conſideratur
t terminus ad intra productus per voluntatem Pa-
tris & Filii, qui eſt modus proprius emanandi Spiri-
tũs ſancti: Hinc eſt Amor, non Eflentialis, qui non
producitur, non Notionalis, qui eſt producens, ſed
Pexſonalis, qui ſolus eſt productus. V. Eo-
dem modo loquimur de nomine Doni; ſi enim eſlentia-
liter ſumis, convenit omnibus Perſonis ac Eſſentiæ
divinæ; quia omnes ſe nobis dant per cogmtionem
& amorem tum in häc, tum præprimis in æternâ vi-
ta. VI. Sed ſi ſumitur perſonaliter, prout Do-
num eſt vi ſuæ proceſſionis ex Amore, nomen proprium
opiritis

312 THEOREMA IV. THESIS XXIV.
Sviritis ſancti eſt; ſicut enim Filius ex vi ſuæ Origi-
nis, quia procedit ùt Verbum, dicitur Imago Patris;
Spiritus autem ſanctus non dicitur imago Patris, li-
cèt ſit ſimilis Patri: Ita Spiritus ſanctus, quia proce-
dit ùt Amor, propriè dicitur Donum vi proceſſionis
ſuæ, licèt etiam Filius detur, qui donum propriè non
dicitur, quia F ilius non procedit ex amore. VII.
Cæterùm Nomina Appropriata alia Syiritus ſancti ſunt
Fons vivus 5 quia ſeptem velut rivulis donorum ſuo-
rum irrigat animam: Ignis; quia animam accendit,
& inflammat ad actus heroicos, ac omnem naturam
excedentes: Digitus Dei; quia illo ùt digito demon-
ſtrantur res ſpirituales: Paracletus; quia conſolatio-
nibus replet: Unctio; quia confortat; &c. In qui-
bus Materias & Theſes hujus Tracta-
tũs finimus

A. M. D. C.

ä
X X X
X X X
„ E

o

1C9
Ne

WMI.
GnE

li ſeocere
d

6
lteoboe
Mr
inun)
—
irbeif
1 lurile
l)

2

19 20 21

— 2
S 5
= 0 ˙9 1
50
E 2
E — 5
= — 5
= 5
. = 35
SUMMULA S= .
= — *
E E
=

THEOLOGICME

Sive

TIESRS SELECTT
DEO UNO, ET

1¹5
O Salance Q

W
—

H drlen

Focus

N

TRINO ⸗ S⸗
THIEOR uaIA e! J.

REFI EXIONES AprERSAEIA—

Succinctè Explicatæ,

Ad Uſum Materias Theologicas bre

viter recolere volentium accommodatæ, E
E& collectæ bperà uc Nuclio

R. P. NICOLAI HOHNE
& Societate ESU,

ffümmm
J
1¹0

1
9

H¶
8

5 S

hßhchc

G
7

F
6

5

.ℳ₰N Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbhi wwW.yXymaster. com

SS. Theologiæ in Electorali Univerſitat “
Moguntina Profeſſoris. – 1
. Superiorum Permiſſu &y Privilegii.
= 2
MOGINTI, =— °
Joannis Wilhelmi Buſche en Colo 0
Dieis Joannis Leopoldi Seywald
f .3

mffehfffffn ffffrffrffnäfrct
2 3 145

f

N
●
E