objectivè perfectiſſimum N. phyſick Jub D. ut antt.

THEOREMA W.

Demonſtrari poteſt per creaturas à
poſteriori.
Emonſtrabilitatem cxiſtentiæ Dei per creaturas
clarè affirmat Scriptura Sap. 13. 5. Rom. I. 19.
& alibi: Nobis ſufficit hic qualdam Demonſtrationes
inſinuâſſe, quas alii fuſiùs exponunt; Ideo ab Argu-
mentis Moralibus, quæ ex principiis ad inſtitutionem
morum & vitam honeſte ducendam neceſſariis dedu-
cuntur, incipimus. I. Exiſtentia Dei morali ar-
gumento oſtenditur ex primis & univerſalibus principiis bo-
ni faciendi, & mali fugiendi; quia impoſſibile eſt, ut
primum & univerſale boni, virtutiſque principium ſit
error,

14 U ellol

MAN n
cmzeihu

ED, MN

NNendep
2

ul

I 1

III. Ert
2 legitimet.
ſol⸗ Concey
ehtia ſummn
MMalum 4
nſaſicirguu
4Cautd; il
ſalomir m.
ireckinker⸗
ele, N non
ummeper
mmeher.
Mule hla,
cpnler.
Inplicat
kedionem,
ergo hane
M. E

nti.

1
4 4

ranas
n. I. I9.
Ntrationes
1b Arge⸗
utionem
risdedu-
moralia
jimeipiicle
ile elt,
meipiung
cllol.

EXISTENTIA DEI. 11

errof, & mali ſit veritas, ſed eſſe Deum eſt primum &
univerſale boni ac virtutis principium, & non eſſe
Deum eſt primum & univerſale mali ac vitii princi-
pium; latiſſima enim omnibus ſceleribus via eſt ex non
exiſtentiã Dei omnium ſcelerum vindicis, ergo impoſ-
ſibile eſt, ut error ſit Deum eſſe, & veritas ſit Deum
non eſſe, ergo eſt. II. Vis hujus demonſtrationis
roboratur ex congenitaà æſtimatione virtutis, & vituperio
vitiorum; ex hac enim inſitâà nobis luce evidens eſt, vir-
tutem in homine eſſe laude & præmio dignam; vitia
autem, licèt occultiſſima, eſſe prohibita, & digna vi-
tuperio ac pœna, ergo dari debet ſupremus legislator
quidam, & omnium rerum ſinceriſſimus arbiter, ac
juſtiſſimus vindex, qui neceſſariam hanc legem ferat,
& tandem bonis præmia, & malis pœnam reddat; cùm
ſæpe homines hæc vel negligant, vel non æſtiment.
III. Exiſtentia eadem moraliter demonſtratur ex
vita ſceleratà Atheiſtarum quia teſte Pſalmiſtà ex quo
dixerunt in corde ſuo: Non eſt Deus: Corrupti ſunt &
abominabiles ſacti in ſtudiis ſuis. Ex quo præterea ſequi-
tur, omnes ſapientiſſimos & doctiſſimos erraſle, &
pauciſſimos Atheos, qui turpiſſimis vitiis, luxuria, in-
juſtitia, & aliis ſunt infames, veritatem eſſe aſſecutos:
Quis hoc aſſerere audeat: IV. Argumentum
morale aliud ſumimus ex ſtoliditate Atheorum; quia ſind
ullà emolumenti ſpe ſuppliciis æternis ſe exponunt; ſi
enim Deus eſt, & ſcelerum quidem vindex, quànn hor-
rendi ingratos hos impugnatores manent cruciatus?
ſin autem per impoſſibile non eſſet, quid tandem fune-
ſti illis accideret, qui ejus exiſtentiam aſſeruiſſent:
Alias demonſtrationes morales Alii faciunt Ex
remorſibus conſcientiæ tum Atheorum ipſorum, tum
aliorum malorum, Ex internis conſolationibus juſto-
xum

12 THEOREMA IVv. THESIS I.

rum in bonis operibus, Ex inſito timore Dei ingruente
malo, Ex conſenſu tot nationum, & ex aliis; quas vide

apud AA.
F. 2. Argumenta Phyfica.

H argumenta ſunt illa, quæ ex rerum phyſicarum
contemplatione deſumuntur, & quæ non minus
ac moralia Dei ideam adeſſe poſtulant: Unde reflecti-
mus. I. Omiſſis aliis reflexionibus, quæ innu-
meræ eſſe poſſunt, unic? ad Ordinem & Symmetriam Uni-
verſi jam attendimus 3 Evidens namque eſt per irrefra-
gabilem experientiam, & nulli niſi ſtulto negabilem,
eſſe in hujus mundi fabrica ordinem exquiſitiſſimum,
& apparentiam tum potentiæ, tum artis, tum ſapien-
tiæ maximam in animalium, plantarumque corpori-
bus, functionibus & propagationibus, in cælorum ac
ſiderum ordinatiſſimis motibus, in ſtatà dierum, an-
norum, tempeſtatmque ſibi invicem abſque intermiſ-

ſione ſuccedentium ſerie, in diſpoſitione elementorum,

horum mixtura, contrarietate & conſenſu, in rerum
omnium providentiſſima uniformitate, varietate, effi-
cacia, numero, menſura, & pondere ſeu quantitate,
jam in his majore, in illis minore, in iſtis maximâ, cum
tantà tamen omnium inter ſe correſpondentiâ, ut ſin-
ula incomprehenſibili varietate, & maximo conſen-
u, & eodem ſemper tenore fiant: Unde evidens pari-
ter eſt debere dari artificem quendam, ex cujus ſupre-
ma, ſapientiſſima, & providentiſſima diſpoſitione, le-
ge, & gubernatione motus illi omnes & actiones ita
ordinate, providè, conſtanterque procedant tanquam
à causâ primâ omnium, & juxta ideam perfectiſſimam
totius DPeri⸗ agente, quæ cauſa Deus erit. II.
Stolide hic reſpondent Athei, hæc emnia ſortuitò ex ato-
morum

Mac

mntni

§ I.
bei Ungrlen
lus; qugiit

4.

nphyſicarn
r non mims
Undeteftech
uæinnu-
netrianni-
rtinef⸗
fonepcblem,
uiitilimum,
tum ſapter.
gue Corpor⸗
ncklorucnac
Gieramn, an.
gneimemmk.
ememoium
n in kerum
lietue, eih.
Aquntitte
muunniun
bennu, urli-.
Woconler⸗
itens al⸗
cßs lune⸗
oltione, e⸗
Ciones iua
nttanquum

Cectiliman
I

mrtuitder⸗
hlnt

EXISTENTIA DEI. 13

morum mixtione coaluiſſe in totum ita ingeniosè, providè,
& ſapienter ordinatum; quia ſi ordinatiſſima & mira-
biliſſima hæc opera in tali ordine & aptitudine ad fines
ſublimiſſimos ſfortuito tantùm caſu cohærerèe credant;
cur non pariter perſuadent ſibi, eodem caſu coaluiſſe
Homeri Iliadem? Aut ùt Tullius ex ſolo lumine natu-
rali cum iiſdem expoſtulat l. 2. de Nat. Deor. imun-
dum eſicere poteſt concurſus atomorum ſortuitus, cur porti-
cum, cur templum, cur domum, cur urbem non poteſt, quæ
ſunt minus operoſa, & muliò quidem faciliora? Ibidem
inſtat efficaciůs: Et verd ſi quando machinatione quädam
moveri aliquid videmus, ut ſphæram, àt horas, ut alia per-
multa, non dubitamus, quin illa opera ſint rationis3 multò
minus ergo dubitandum eſt, cum impetum cæli admirabili
cum celeritate moveri, vertique videamus, conſtantiſſimo

conficientem viciſſitudines anniverſarias cum ſummä ſalu-

te & conſervatione rerum omnium, quin ea non tantum ra-

tione ſint, ſed etiam excellenti ſint, & divind ratione, &.

F. 3. Argumenta Metaphyſica.

Etaphyſica Argumenta ab ipſius humanæ mentis,
& ingenitarum illi idearum, ſeu cognitionum
lumine petuntur: Ex his etiam nonnuliorumt deductas
demonſtrationes breviter attingimus, I. D.
Honoratus Fabri geometricam, ut ait, divinæ exiſtentiæ
demonſtrationem deducit ex ratione creaturæ, ſeu entis ab
alio, ajens: Evidens mihi eſt, me intelligere, me exi-
ſtere, me non extitiſſe ab æterno; Evidens Pariter mi-
hi eſt, me non exiſtere à meipſo, ùt fuſiùs dilatat Fabri,
ergo evidens mihi eſt, me exiſtere ab alio priore me:
Et hoc ipſum ſingulis Intelligentiis, quarum infinitas
Athei admittunt, cvidens eſt; ergo & evidens mihi eſt,
in toto illorum infinitorum cumulo nullum eſle ens,

quad

rI4 THEOREMA IV. THIESIS I.
uêd non exiſtat ab alio; cùm mihi etiam evidens ſit
illud, quod ſingulæ Intelligentiæ evidenter concludunt,
ergo evidens mihi eſt, mullum eſſe omnium illorum
entium, quæ ſtatnunt Athei, quod non ſit ab alio, adeb-
que illud aliud eſſe omnibus prius, & à nullo alio exi-
ſtens, quod Deus eſt. II. Eandem demonſtra-
tionem er inſuſficientid creaturarum ad exiſtendum aliis
verbis deducit Guilleminot; quia multitudo conſtans to-
ta ex inſufficientibus ad habendum eſſe à ſe, ſupponit
cauſam ipſi multitudini extrinſecam, quæ tollat inſuf-
ficientiam talium entium, dando vel ſingulis, vel plu-
ribus, vel ſaltem alicui primo individuo ſuum eſſe, &
ſufficientiam ad producenda alia; quia inſufſicientia
quomodocunque multiplicata manent inſufficientia,
niſi accedat principium extrinſecum tollens inſufficien-
tiam, ſicut ſi mente concipiam infinitas faces inaccen-
ſas, vel infinitos cæcos, aut pauperes, ſemper ſunt
faces inaccenſæ, homines cæci, aut pauperes, niſi ſup-
ponatur principium extrinſecum accendens faces, dans
viſum, ſublevans pauperiem: ſed tota multitudo v. g.
hominum conſtat ex inſufficientibus ad habendum eſſe
à ſe, ergo ſupponit &c. III. Alii demonſtratio-
nes metaphyſicas Dei exiſtentis deducunt ex motu & primo
movente, ex ratione contingentiæ, ex viã efficientiæ,
& aliis; ſed quia fuſiorem earum expoſitionem non pa-
tiuntur pagellæ noſtræ; ideo nobis ſufficiunt duæ de-
monſtrationes priores.

F. 4. Reflexiones Adverſäriæ.

Non valet argumentatio à ſingulis ad omnes ſimul,
ſeu à diſtributione ad collectionem, ùt ex indu-
ctione patere poteſt, ſed binæ noſtræ demonſtratio-
nes fiunt à ſingulis ad omnes ſimul, ergo ipiæ non
valent.

e An
ullrttnni
Pemadhe
n glu

n t. I
lai/

liſfin
llnni aſon
unn mnin
*II!
ullhcen

depont
iann
AAnſenn

4

8I.

tlam eyiden:

nullo alio en
lem lanunßfn
ilenln ali
oconſtansto
ſe, Cppon
n Wlarinſut⸗
gls Vel Uu.
oluum ele,
inlaftcenmn
litkcient,
neinluſfcien.
Aces imccen⸗
ſempet in
eres, nlilip⸗
no faces, Cas
hlltiudo ,g
endumelt
itenutranr
worn & pnimo
iteffaemie
nemmnpr-
iunt due ce

11.
Umnes ſind
,ir ex inl-
lemmonlhrnt

e
nal.

EXISTENTIA DEI. 15
valent. D. Ma. Quando propoſitio conſequens eſt quan-

titativa, ſeu de pradicatis, quæ ſunt toti collectioni,
vel diſtributioni propria ratione alicujus quantitatis, ma-
gnitudinis, multitudinis, ordinis, durationis, ſitius & ſi-
milium C. in pradicatis eſſentialibus, intrinſecis, & iis-
quæ conveniunt rei ſecundum ſe, non propter conjunctio-
nem, vel disjunctionem ab aliis, ita ut per acceſſum extrin-
ſeci nec augeantur, nec minuantur, nec mutentur aut va-
rientur N. Sic bona eſt illatio: Nullus homo eſt, qui
non ſit rationalis, ergo omnes ſimul ſunt rationales,
ſive tota collectio eſt collectio rationalium. Idem infer-
tur apud nos: Nullus eſt, qui non ſit ab alio, ergo ſi-
mul omnes ſunt ab alio, ſeu tota collectio eſt collectio
eorum, quæ ſunt ab alio; quia in conſequente non prædi-
catur aliquid, quod per ſimultatem creſcat, aut minuatur,
aut mutetur, &. Vide Guilleminot. II. Si ſin-
guli homines eſſent producti ab alio homine, non poſ-
ſet inferri, quòd tota collectio eſſet producta ab alio
homine; quia eſſet homo extra collectionem omnium
hominum, quod in terminis implicat, ergo licèt ſin-
guli homines ſint producti ab alio, non tamen inferri
poteſt, quòd tota collectio ſit producta ab alio. D. A.
Non poſſet inferri, quòd tota collectio ſit producta ab alio
homine etiam produlcto C. improducto, tanquam à causd
pland ſuffic»iente N. Jt homo neceſſarid deberet produci ab
alio homine, neceſſaridò requireretur homo improductus extra
collectionem omnium hominum produlctorum. Vide eun-
dem. III. In infinità multitudine unum habe-
ret ab alio ſufficientiam ad producendum iterum aliud
ſine fine, ergo non infertur ens primum. D. A. Unum
habet ſuficientiam ab alio cum dependentia ad principium
aliquod extrinſecum tollens inſuficientiam illam omnibus
intrinſecam & communem C. ſinè ilà N. Vel D. C. Non
infer.

16 THEOREMA I. THESIS II.
infertur primum inera collectionem, & ſeriem illam infini-
tam C. eactra illam, quod ſit diverſæ rationis, & ordinis
& quod tollat omnium inſufficientiam N.

IHESIS II.
Eſſentia Dei.
THEOREAMMIA I.
Eſſentiam Dei phyficè, non theologicè conſti-

tuunt omnes perfectiones abſolutæ, & reſpectivæ.

ESſentia Dei phyſicè ſumitur pro omni eo, quod Dei-
tati, ſeu naturæ divinæ realiter identificatur: Z hea-
logicè autem ſumitur pro ſola Deitate, ſeu naturâ, prout
realiter tribus perſonis eſt communis: Ex duplici hac
conſideratione aſlerimus. I. Eſlentia Dei phy-
ſica phyſicè conſiderata includit omnes perfectiones, & ab-
ſolutas, & relativas; quia ex communi illo axiomate
quidquid in Deo eſt, Deus eſt, ſed in Deo ſunt perfe-
ctiones omnes, & abſolutæ, & relativæ, ergo Deus
ſunt; ſed quod Deus eſt, conſtituit eſſentiam Dei, ùt
eſt à parte rei, cùm per eſſentiam phyſicam non aliud
intelligatur, niſi totum id, quod res eſt, ſeu entitas
rei cum omnibus prædicatis realiter identificatis inde-
pendenter à noſtris præciſionibus, ergo. Porro exhis
Deus phyſict conſideratus communiter definiri ſolet: Ens
ſummum, naturâ unum, perſo nis trinum. II.
Eſſentia Dei Theologicè, ſeu ur ajunt, quaſi phyſicè ſpe-
ctata includit ſolas perfectiones abſolutas, non relativas
quia eſſentia divina ſic ſumpta conſideratur, t eſt com-
municabilis, & ùͤt communicatur tribus perſonis, ſed
nulla perfectio relativa, ſeu relatio divina uni perſonæ
eſſentialis & propria communicatur alteri perſonæ;
Pater

2 e

1 ſel

Ill. ESSENTIA DEI. 17

en ilin s Pater tamen Filio communicat totam ſubſtantiam divi-
ir, αα Nitatis ex c. Damnamus. z. de Summ. Trin. ergo rela-
tiones divinæ non conſtituunt ſubſtantiam Divinitatis,
ſeu eſſentiam theologicè ſpectatam. Ideo hæc definiri
J poteſt: Entitas Una, ſumma, omnemque perfectionem
1 continens, tribus perſonis communis. III. Por-
ro perfectiones illas, quæ ſunt ſimpliciter ſimplices, eſſentia
Qivina continet ſormaliter, ſeu abſolutè, & poſitiv?; quia
. omnis perfectio in Deo debet eſſe pura abſque omni
Ne colſi. 1 imperfectione, & de Deo affirmari debet illimitatè ſe-

ſeci, cundùm omnem perfectionem; ſed tales ſunt omnes
oguide⸗ perfectiones ſimpliciter ſimplices . Perfectiones autem
Kank; 78 ſecundum Juid tales, ſeu reaturis proprias ſolum continet⸗
unri gran Vel V. irtualiter; quia Deus poteſt illas Producere, cùm
rinlike ſint entia creata: Vel Wquivalenters quia cuivis Deus
nuheihhi⸗ æquivalet & in eſſendo „ & in operando: Vel Emi-
irt nenter; quia quidquid illæ Præſtant, præſtare Deus po-⸗
lonomme veit per altioris ordinis ſefionem abſque defectu⸗
„S cum excellentiãâ ſingulari, &c.
oſintpetle 5
e hen H. 2. Reflexiones Adverſariæ.
el D non eſt de eſſentiã phyſicè ſumptâ, ſinè quo poteſt
n Ndaid eſſe Deus, ſed Deus poteſt eſſe ſind filiatione; cùm
t len ens Pater ſit Deus, & tamen non eſt Filius, ergo. D. Ma.
neid Qine quo poteſt eſſe Deus in unaà tantum perſond ſubſiſtens

M. in totà ſua latitudine, & ſecundum omne id ſpectatus
cui à parte rei neceſſarid identificatur C. II. Si eſ-
„„ fentia divina involvit perfectiones relativas, ergo eſſen-
Sinſe⸗ tia divina erit triplex. D. Jeq. Triplex erit eſſentia N.
n latinii perſona C. Jed de hoc poſtea. III. Tota eſſentia
wineſteon Deitatis eſt in quâvis perſonãâ, ſed in quavis perſonâ
xtſini, 6 non ſunt omnes perfectiones relativæ, v. g. Paternitas
umpern zn Filiatione. D. Ma. Eſt in quavis penſona tota eſſentia

InL. Jen. 8 Doi.

iſlr: lns

18 THEOREMA II. THESIS II.

PDeitatis ſecundum totam realitatem & identificationem
in ſtatu teali N. tota eſſentia ſecundum communicabilita-
tem, & rationem formalem Deitatis quoad pradicata ab-
ſoluta & communia C. Hanc eſlentiam ſpectamus, &
prout à parte rei identificatur, & prout communicatur:
Primo modo ſpectata involvit perfectiones etiam relativas,
ſecundo autem modo tantum abſolutas. IV. Attri-
buta ſeu perfectiones abſolutæ dicuntur manare ab eſ-
ſentia, ergo eam non conſtituunt. D. A. Dicuntur
manare ab eſſentià phyſic? & realiter acceptâ N. metaphy-
ſicè acceptaà ſecundum prædicata eſſentialia & primè conſti-
tutiva Deitatis C. Deitas phyſick accepta non habet attri-
buta propriè ſumpta, cuùm ommia ſint identificata Deitati.
V. Inter perfectiones divinas etiam ſunt prædi-
cata Dei libera, ſed hæc non ſunt de eſſentiã, cuùm ſintx
contingentia, & poſſint ,vel potuerint eſſe, vel non
eſſe, ergo non conſtituunt eſſentiam. D. Mi. Non
funt de eſſentis ſecundum id, quod dicunt in recto W. obli-
quo C. Jed de his infr.. VI. Eſſentia Dei etiam
theologicè accepta ſpectatur à parte rei, ergo includit
omnes perfectiones, quas includit etiam phyſicè ſpe-
ctata, ergo utraque perfectiones relativas in-vel exclu-
det. D. A. Spectatur à parte rei ut communicabilis, vel
communicata C. ut terminabilis, & terminata in ſingulis
perſonis N. Vel Spectatur àparte tei ſecundum identita-
tem etiam realem N. ſecundum identitatem formalem Dei-
tati in qualibet perſond convenientem C.

THEOREAMA II.
Eſentiam Metaphyſicam Dei non conſtituimus
in omniperfectione, intellectione, & .
Artinon hanc conſtituit in cumulo omnium perfe-

ctionum: Scotus in exigentiâ earum: Faſolus in
intel-

AADANN,

R
CN o u!

KAp

Rcocumn

I II.

ilennfcuim
mmunicahi
Al prelitatts
ſpeckamm, 4
Ommunicann
tun melatis
WW. Atm
manare abel
4. Dicunu
1N merph⸗
hrind nte
Anun habet attn⸗

cn Dit

mſuntprrcl
ntit, cum ſun
elle, vel non
D. M. Ne
, rei N.-

atin Deietian

ego inclucit
mphyſce He
Sin⸗elencl
tunicnkie⸗ 7
ninutt 1
ultn ilult.
ſrnußn ⸗

onfituinn
G.

m: Falbn

ESSENTIA DEI. 19
intellectione actuali: Albertinus in intellectivitate:
Contra quos hic obſervamus. I. Gradus for-

maliter conſtitutivus eſſentiæ divinæ non eſt Omniperfe-
ctio, ur dicit cumulum, ſeu collectionem perfeltionum; quia
gradus ille metaphyſicè conſtitutivus eſſentiæ divinæ
eſt ſpecialis aliqua perfectio, & noſtro quidem modo
concipiendi prima, & radix, ex quâ cæteræ fluunt; ſed
complexio perfectionum omnium non eſt ſingularis
aliqua perfectio, nec eſt radiæx novarum perfectionum,
nec prima; cùm prius ſit Quid rei, quàm Quale rei, ſive
cùm prius ſit habere eſſe, quàm habere qualitatem;
ſed perfectiones tantùm exprimunt, qualis ſit Deus,
non quid ſit Deus, ergo ſupponunt prædicatum. prius .
Dein confunditur eſſentia phyſica, & metaphylica:
Demum non eſſent in Deo prædicata eſſentialia, & at-
tributalia. II. Nec gradus ille conſtituitur omni-
perfectione, ut dicit exigentiam præcisè omnis perfectionis 5
quia nec hæc exigentia, ſeu Infinitas radicalis eſt prædi-
catum differentiale primum; tum quia ipſa ex aſeitate
deducitur; tum quia exigentia naturæ oritur ab aliquo
priori, ergo ſupponit naturam jam conſtitutam, &c.
III. Nec conſtitui poteſt in intellectione actuali 3
nam nec eſt prædicatum primum, cùm operatio ſup-
ponat principium, à quo oriatur, & cùm prius ſit ſe-
cundùm noſtrum concipiendi modum, naturam habe-
re principium operationis, quàm operationem: Nec
eſt radix aliarum perfectionum; quæ enim eſt iſta con-
ſecutio: Deus actu intelligit, ergo eſt æternus, im-
menſus, &c. Nec eſt prædicatum ita Dei proprium,
ut alteri communicari non Poſſit, cùm conveniat cui-
libet menti creatæ, &c. IV. Idem ſtatuimus de
intellectivitate, ſeu vi & facultate intehigendiy quia hæc
ipſa etiam eſt communis Angelis & homini; ex eadem
B 2 non

20 THEOREMA II. THESIS II.

non infers immenſitatem, ali4ſque Dei perfectiones;
nec prima eſt, cùm facultas naturam ſupponat conſti-
tutam, cujus eſt facultas, &c.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

COnceptus metaphyſicus Dei debet eſſe adæquati-
vus hujus ſignificati: Deus ùt Deus: ſed conceptus
hujus ſignificati adæquativus eſt plenitudo omnis per-
fectionis; quia ex Nazianzeno eſt pelagus quoddam
ſubſtantiæ infinitum, & illimitatum, ergo. D. Mi. Ple-
nitudo radicalis C. formalis & actualis N. Haæc enim ex-
primit eſſentiam phyſicam: Metaphyſicam ſacit prædica-
tum, quod eſt radix reliquorum. II. Eſſentia Dei
poni debet in eo, quod eſt optimum in re, & cogita-
tione; eò quòd Deus ſit, quo melius cogitari non po-
teſt; ſed ens melius eſt, quod includit omnes perfe-
&ctiones. D. Ma. Quod eſt optimum in ratione eſſentiæ C.
in ommni ratione N. Aliàs non differret ab eſſentià phyſicd:
Eſſe igitur illa debet ratio primo differentialis, ſeu radix
perfectionum, qud melior cogitari non poteſt. III.
Perfectius eſt includere omnes perfectiones formali-
ter, quàm ſoluùm radicaliter, ergo eſſentia Dei perfe-
Gtiore modo concipitur, ſi concipiatur ùt formaliter
includens illas. D. A. Eſt perfectius in ratione éſſentiæ
& naturæ metaphyſicæ N. phyſicæ C. IV. Eſſentia
divina non eſſet ens realiter optimum, ſi non realiter
eſſet omnipotentia, ſapientia, &c: ergo nec erit ens
optimum formaliter, ſi non ſit formaliter ſapientia, &c.
Diſp. Eſſentia metaphyſica ſolum indicat radicem perfe-
ctionum, non perfectiones: Hinc ens metaphyſicè optinum
eſt, quod per talem radicem ponitur. V. Omni-
potentia includit formaliter omnes potentias produ-
cendi res cujuscunque ſpeciei, ſapientia omnem ſcien-
tiam,

Vv
,cafmni
uan
nmtlnin

1
Drn
Wz

nmel
fm ingnt
1 I lture
nln

Wnrhenn
ſiiſih
ſihecn⸗
an,
idmhan

FII.
perkelkionen
Pponatconk.

rie.
ſe Acleqllni

ſdconcepnu
Coommsper
s quocdam
D. Mi. .
Hac mninex⸗
fuit alic⸗

Elentia Di-

e, & cogitr.
ituinonpo⸗

mnes herke⸗

metſentil.
nmuhlas
i, ſu ult
III.
ves ſormal
nDaiperte⸗
R formaler
uine in
M. Elenn
nontenlier
nec ellt ens
Pienin c.
lien perfe⸗
ſtoztmmmn
V. Ormur.

ntiss ild

Unnenſe⸗

ESSENTIA DEI. 21

tiam, ergo dtiam perfectiſſima eſſentia omniperfectio-
nem eſſendi. Diſp. Icientiæ illæ, & potentiæ non ſpectan-
tur ur attributa ſapientiæ & omnipotentiæ 3 non enim habent
rationem prioris & poſterioru. 2. Prædicatum illimitatum
includit omnem perfectionem ſuæ lineæ, generis, & ordinis,
ergo omnipotentia neceſariò includit omnes potentias ſuæ li-
neæ, &.

F. 3. Reflexiones de Intellectione.

ffferentia ſubſtantiæ viventis & intelligentis perfe-
ctiſſimæ debet eſſe gradus perfectiſſimus vitæ &
intellectionis, ſed talis eſt intellectio actualis puriſſima,
ergo. D. Ma. Ji ſit gradus primus, & radix aliarum per-
fectionum divinarum C. ſecus N. II. Ad primum
conceptum naturæz intellectivæ formaliter pertinet
Prædicatum intellectivitatis, ſic Angelus eſt ſimplex in-
telligentia, Homo eſt animal rationale, ergo etiam ad
primum prædicatum Dei formaliter pertinet intelle-
ctio actualis, vel ſaltem intellectivitas. D. A. Ad
primum conceptum naturæ intellectivæ creatæ C. increatæ
M. Diſp. Creaturæ non habent prædicatum aliud, per quod
primo diſſerant ab aliis & quod ſit radixæ aliorum, niſi præ-
dicatum intellectivi; ſed in Deo eſt prædicatum prius, ſcili-
cet Aſeitas. III. Ex intellectione Dei omnicom-
prehenſiv infertut ſumma beatitudo, & ex hac poſſeſ-
ſio omnium perfectionum, ergo ipſa eſt radix prima &
omnium prædicatorum. D. A. Infertur poſſeſſio inten-
tionalis, ſeu objectiva omnium perfectionum C. poſſeſſio rea-
lis, & quaſi ſubjectiva Jub D. à priori infertur N. à poſte-
riori T. Quomodo enim ex eà deducis, Deum eſſe ens à ſe⸗
actum purum, ens neceſſarium? IV. Deitas ut-
pote ſummum bonum ultimdò debet conſtitui per ali-
quid, per quod ſit ſumm felix tum objectivè, tum for-
B 3 mali-

22 THEOREMA III. THESIS II.

maliter, ſed hoc eſt intellectio, ergo. N. Vel D. Ma.
Per quod ſit ſumm felix formaliter N. radicaliter C. Eſ-
ſentia eſt radix omnium actuum & perfectionum, quibus
Deus redditur beatus. V. Natura rei, & eſſen-
tia rei ſunt idem, ſed natura definitur per principium
operationum,ergo & eſſentia, ſed in Deo præcipua ope-
ratio eſt intellectio, ergo per hanc definitur. KR. r. Mul-
tis Deus in ratione naturæ conſtituitur per intellectionem, vel
intelligentiam à ſe: Unde tales diſtinguunt naturam ab eſ-
ſentid. R. Z. Aliis tamen natura, & eſſentia ſunt pror-
ſus idem, quibus in Deo natura in radice tantùm, non
formaliter:, eſt principium operationis: Secus tamen
eſt in creatis, ubi principium operationis communiter
eſt ipſum prædicatum primum, & radix aliorum.

THEOREMA M.
Sed in prædicato Aſeitatis, ſeu ente à ſe.

PEravius cum multis eſſentiam Dei metaphyſicam
Lconſtituit in ente à ſe, ſeu in ente ſibi planè „& per-
fectè ſufficiente ad exiſtendum: Arriaga in ente Phirir
tuali à ſe: Alii in ente infinito à ſe: Sed cum primis
aſſerimus. I. Deus per conceptum metaphyſicum
perfecte, & adaquatè definiri poteſt: Ens àſe; conceptus
enim metaphyſicus rei aliud non requirit, quàm præ-
dicatum commune per modum generis, & per modum
differentiæ prædicatum alterum, quod in re eſt & poſi-
tive, & negativè primum, ſimulque diſtinctivum hu-
jus rei ab omni aliâ re; ſed in conceptu noſtro meta-
phyſico Dei prædicatum genericum Deo & creaturis
commune eſt Ens, & differentiale primum & diſtincti-
vum eſt Aſeitas, ſeu plena & perfecta ſui ſufficientia ad
cxiſtendum, ergo. II. Igitur Aſeitatem prædi-

atum naturæ divinæ primum dicimu; tum quia reliqua
cx

„
N

Ddne
P,1.

1 Cnen
Kleinu,n
QANANIN!
Iunndn
eruen

nii Daſ
mlett ien
lumn;)
12 N
Pudk
Amo

II.

VD. M.
caliter . N.
mmum, gite
tei . & elee
Principiun
nrcipnaope
I. N.l. Ma.
eltienem, vel
Aturan ab e.
wuſumpror.
evrnüm, non
Fecus umen
communitet
lorum.

.

lte ſe.
rtuphyſcn
lane, &pe

in ente ſpir,⸗

Acumpriru.

,nutchen
e; concehin
t, guin Z-
Lperocduln
relel⸗
inchirum hu⸗
nolro mece.
cleatun
n lint⸗

ESSENTIA DEl. 23

ex eâ ùt radice fluunt, ùt poſtea inſinuabimus; tum
quia ſi primum non eſſet, eo ipſo deſineret eſſe à ſe,
& dari poſſet ratio, cur Deus à ſe ſit, quæ videntur in-
volvere repugnantiam in Deo, t ente primo & inde-
monſtrabili à priori per cauſam etiam metaphyſicam.
III. Dein Aſeitas eſt prædicatum primo diſtincti-

vum Deitatis qua talis; diſtinguit enim Deum à creatu-

rà, quæ eſſentialiter eſt ens ab alio, & ex hoc prædica-
to eſt contingens, potentialis, limitata; ab attributis
aliis divinis, quæ ſunt ab eſſentiâ tanquam à radice &
causâ virtuali metaphyſicã; àrelationibus divinis, quia
& harum radix eſt Deitas, & filiatio ac ſpiratio paſſiva
habent inſuper principium originis. IV. Præ-
terea Aſeitas eſt prima radix perfectionum caterarum, quæ
in Deo ſunt; qui enim à ſeipſo habet exiſtere, ſeu eſſe,
habet neceſſariò omnes etiam modos exiſtendi, ſeu per-
fectiones ſui eſſe, ſive exiſtentiæ, cùm in exiſtendo non
limitari queat à causâ alia, ergo omnes perfectiones
Deo propriæ ex aſeitate conſequi debent, quas particu-
latim poſtea demonſtrabimus. V. Hinc Exo-
di 3. dicitur: Ego ſum, qui ſum, h. e. ùt Haunoldus ait:

Ego ſum, qui ex meipſo ſum, & ideo non poſſum non eſſe

nam quidquid eſt, & poteſt non eſſe, ab alio ſit, ne-
ceſſe eſt. Ideo ex D. Hier. Ep. 57. ad Damaſum addi-
mus: Cætera, quæ creata ſunt, etiamſi videntur eſſe, non
ſunt; quia aliquando non fuerunt, & poteſt rurſum non eſſe,
quod non fuit: Deus ſolus, qui aternus eſt, h. e. qui exor-
dium non habet, eſſentiæ nomen tenet; idcirco & ad Mor-
ſen de rubo loquitur; Ego ſum, qui ſum.

F. 2. Keſlexiones Adverſariæ.

Ifferentia eſſentiæ divinæ debet eſſe realis & poſiti-
va, ſed ratio Aſeitatis, Increati, Incauſati, Inde-
F 4. Ppen-

24 THEOREMA III. THESIS II.

pendentis eſt quid negativum. D. Mi. Eſt quid nega-
tivum quoad rem, & modum eſſendi N. quoad nomen, &
modum ſignißcandi, & potiſſimum explicandi C. Efſe enim
à ſe quoad rem eſt exiſtere eſſentialiter ex proprid ſuffi-
cientià, quod urique eſt quid poſitivum. II. Ra-
tio Aſeitatis eſt prædicatum tranſcendens omnia attri-
buta; ſapientia enim eſt à ſe, potentia eſt ſe, ergo ne-
quit conſtituere eſſentiam Dei. D. A. & Prob. Japien-
ria eſt à ſe aſeitate purà & eſſentiali, quæ nullo modo ſit ab
alio, ne quidem per rationem N. aſeitate attributali, quæ
licetexcludat rationem cauſæ eficientis, vel etiam principi
& origini, non tamen excludit rationem radicis, quæ ſit
principium metaphyſicum, à quo reliqua profluant N. V'ide
Lugonem. III. Differentia Dei debet compete-
re omni iſti, qui verè eſt Deus, ſed aſeitas non convenit
Filio, qui verè eſt Deus, ergo non eſt differentia. D.
Mi. Non convenit Eilio ratione perſonalitatis C. ratione
eſſentiæ, & naturæ N. Hinc Aſeitas eſt diſferentia eſſen-
tiæ, non perſonalitatum, quibus eſſentia communis eſt.
IV. Differentia convenit ſoli definito, ſed Aſeitas
non convenit ſoli Deitati, ſed etiam Paternitati, quæ à
ſe eſt, & à nullo alio, ergo. D. Mi. Aſeitas poſitivè ac-
cepta pro radice omnis perfectionis tum abſolutæ tum reſpe-
ctivæ convenit paternitati N. negativè ſumpta, prout caret
omni atctione, vel creativa, vel communicativa C. Deitas
eſt radix ipfius etiam paternitatis. V. Eſlentiæ
rerum dicuntur à ſe, ſed non ſunt Deus, ergo Deum
non facit ens à ſe. D. M. Dicuntur a ſe in genere cauſæ
eſicientis, ita ut nullum ſit principium, à quo accipiant exi-
ſtentiam N. in genere cauſæ ſormalis, quia ſeipſis ſormali-
ter dant, & fæciunt eſſe hominis, & cujusque rei C. In hoc
genere eflentia dicitur d ſe, quia non fupponit ante ſe
aliam cauſam formalem, licèt effectivam ſupponat.
IHEO-

len⸗ ba⸗
u i
Mann

AA euſe

I.
Hgiin
wal nien,
60 Efeent
prepri ſiß
II. N.
Vomnia attt⸗
iſe, ergo ne
yih Npier.
llu not, ſt a⸗
umhutel, gut
enmn ninehi
aliti,, gt
unt W. Vi
bet compete
nonconyvenit
getendia. D.
uinC. ratune
leenna iſer.
ummuni e.
lel Aeitas
müru, guei
ru ſtine
lutttune/
4, mus uc
16 Vus
V. Menue
ctgo Deum
gier alſ⸗
lipuuntern
ſomnck
c Ih
poni
n ON.
v

ESSENTIA DEI. 25

THEORREAA W.

Ens à ſe formaliter ineludit ewiſtentiam, non
attributa aliæ.

Cotiſtæ quidem etiam exiſtentiam ab eſſenti diſtin-
guunt formaliter ex naturaâ rei: Granadus objecti-
vè: Nos cum Tanhero exiſtentiam formaliter includi-
mus eſſentiæ; attributa tamen alia proprit dicta exclu-
dimus. I. Ens à ſe in conceptu ſormali radicali-
ger quidem, & connexivè includit omnia divina attributa;
quia eſt fons & radix omnium perfectionum divina-
rum, erge harum radicem exprimit, ergo & ipſas per-
fectiones exprimit radicaliter. II. Has tamen
perfectiones & attributa non includit formaliter; quia ra-
dix non involvit formaliter ea, quorum eſt radix; non
enim radicem conſtituunt ea, quæ modò & radice ma-
nant; ſed eſſentia eſt radix cæterorum attributorum,
ergo eſſentia ea non involvit formaliter: Hinc alius eſt
conceptus eſſentiæ, & alius cujusvis attributi. III.
Nihilominus Eſſentia Dei metaphyſica, ſeu Ens à ſe in-
volvit formaliter exiſtentiam; quia quid eſt Ens à ſe, niſi
Ens eſlentialiter & neceſlariò ſeipſo exiſtens quocun-
que etiam alio ſublato? ſed hoc concipi non poteſt ſind
exiſtentia, ùt ex terminis patet, ergo. IV. Hinc
exiſtentia non eſt prædicatum Dei mediatum, ſed eſſentiale
& immediatum; quia illud prædicatum eſt eſſentiale &
immediatum, quod nil præſupponere poteſt, à quo
fluat; ſed exiſtentia non præſupponit tale prædicatum
in Deo, ne quidem eſſentiam, àt Adverſarii volunt;
quia ut aliquid ab eſſentiâ concipiatur fluere, debet eſ-
ſentia etiam concipi eſſe; quod enim non eſt neque ſe-
aundùm rem, neque ſecundùm conceptum; ne quidem
ſecundùm conceptum poteſt vel cauſare vel emanare
B 5 alte-

26 THEOREMA IVv. THESIS II.

alterum; ſed pro priori ad exiſtentiam implicat eſſen-

tiam eſſe, cùm eſſe & exiſtere ſint idem, ergo implicat
exiſtentiam in Deo profluerte ab eſſentia, ergo. V.
Hæc ſtabiliuntur ex ratione actüs puri actus enim purus
eſſentialiter dicit omnem actualitatem, & excludit om-
nem potentialitatem, ſed exiſtentia eſt formalis actuali-
tas omnis entis, & ſinè illa res eſt in potentiã ad eſſe, er-
go exiſtentia eſſentialiter includitur in actu puro, qualis
Deus eſt, & ejus eſſentia.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

P.Sſentia non involvit formaliter vera & propria at-
tributa, ſed uti neceſſitas exiſtendi, ita & exiſten-
tia eſt verum Dei attributum. D. Mi. Eſt verum Dei

attributum, prourt hoc ſumitur latius pro omni eo, quod verè

de Deo prædicari poteſt C. prout ſumitur preſſius & ſpecia-
lius pro eo, quod dimanat ab eſſentid, & huic eſt quaſi ex-
trinſecum, & adventitium M. II. In creatis eſ-
ſentia poteſt concipi ſinè exiſtentiã, licèt ipſa ſit radix
proprietatum ſuarum, ergo & in Deo. Diſp. Eſſentia
creaturæ, utpote contingens, eſt indifferens ad ſtatum poſſi-
bilitatis & actualitatis? Unde in ſtatu præciſivo concipitur
ſinè altuali exiſtentid: Jed eſſentia Dei eſt eſſentialiter de-
terminata ad actualitatem, nec eſt indifferens. Cæterùm
ut eſſentia creata concipiatur ùt radix actualis proprie-
tatum, etiam exiſtentia ejus ſupponi debet. III.
Exiſtentia, ſeu quæſtio, an res ſit, facit alium conce-
ptum, quàm eſſentia, ſeu quæſtio, quid res ſit, ergo
alius eſt conceptus eſſentiæ, & alius exiſtentiæ. D. A.
Facit alium in creatis C. in Deo Jub D. facit alium adæqua-
tè, ita ut eſſentia non includat exiſtentiam N. inadæquate,
ita ut præter exiſtentiam includatur alia etiam formalitas

C. IV. Exiſtentia, ſeu Eſſe eſt alicujus Eſſe, er-
go

zule⸗ ,
4 .

7

elenne 4

e
irdn ſ
Nrur i
llnchnl,

lil t

6

I I.
mimpliagtel.
bergo.
tus enim Nun
Gexcluditor
Ocmnalisactue
ntiiadeſſe,
Aupuro, qual

ſerie.
1 & propta
i, tadcenite
HMaemunh
nien, de
iu ſecit
huiceſ auaſen
„ Increatis e
t iglaſttadi,
Di. Hanti
Alſtetunuſ⸗
Aiſocenchin
4 ſenidi
enen. CErlnn
AAluls wpre⸗
e. II.
cr dun ne.
ul rell, ⸗
alenn. D4
Gilhmnalh
,Minatau
imfmi
Louſus Der
9

ESSENTIA DEI. 27

go etiam Eſſe à ſe erit alicujus Eſſe, ſeu Eſſentiæ, ergo
non ſe includunt. D. A. Exiſtentia entis contingentis,
ſeu creati C. neceſſarü, & increati Jub D. intranſitivt C.
tranſitiv? N. V. Efſlentia divina poteſt quo-
dammodò concipi in potentiã ad emananda attributa,
ergo etiam ad emanandam exiſtentiam. Diſp. Eſſentia
intellecta ſinè attributis intelligitur actu exiſtens, adebque
tanquam principium reductivumadattributa, & ad modos
exiſtendi alios, quatenus ab ipsd fluunt: Si autem intelliga-
tur ſint eſſe, non poteſt aſſignari principium reductivum ad
eſſe. VI. Exiſtentia à nobis concipitur ùt actus
eſſentiæ, & ad eam comparatur ùt abſtractum ad con-
cretum, ergo abſtrahi poteſt ab eſſentia. D. A. Ut
actus actuans, qui ex parte objecti aliud dicat, quam eſſen-
ria M. ut actus ſimpliciſſimus, ita ut diverſitas ſola ſit in
modo concipiendi, & non ex parte objecti cogniti C. Sic &
Deitas, & Deus differunt ex ſolo modo concipiendi.

F. 3. Reſftexiones pro Attributis aliis.

EX Patribus, non licet priùs dicere eſſentiam, quàm
bonitatem, ergo includit perfectiones formaliter.
D. A. Prius prioritate emanationis realis C. prioritate con-
