Nen, Hern

=

OBJECTUM VISIONIS. 79

intuitiva, licèt non videat omnia Deo identificata.
Diſp. Solum prædicatum coloris eſt objectum oculi 3 hine
ſußicit ad intuitionem materialem, ſi cognoſcatur color: Sed
omne prædicatum divinum eſt objectum intellectis Deum
videntis, ut eſt in ſe. III. Ilpſe intellectus fertur
in colorem ab oculo viſum non attactis illis prædicatis
reliquis, ergo intuitio etiam intellectualis præſcindere
oteſt à prædicatis identificatis. D. C. Intuitio intelle-
ctualis dependens à ſenſibus C. intuitio beata N. IIlla inad-
æquata ſæpe eſt, quia ſpecies ſape habet imperfeltas: Jed
ex parte viſionis beatæ non eſt defectus ſpeciei; concurſus
enim objectivus exhibetur per ipſam eſſentiam divinam,

queæ in repræſentando eſt adæquata cognoſcibilitati divinæ.

IV. BB. defacto vident Deum intuitivè & quid-
ditativè, licèt non videant clarè omnes reſpectus & per-

fectiones ſecundarias Deo identificatas, ergo etiam in-

tuitive eum videbunt, licèt non videant clarè omnes
perfectiones primarias, aut perſonalitates. R. 1. BB.
vident omnes reſpectus, & perfectiones ſecundum rectum,
non obliquum; quia ſigniſicatum obliquum non identifcatur

eſſentiæ. Z. Viſio debet beatificare videntem, ideo re-

præſentare debet omnia formaliter & explicitè, quæ
novam exprimunt in Deo æſtimabilitatem, ut perfectè
ſatientur; ſed Omnipotentiæ divinæ non accedit nova aſti-
mabilitas, ſi videatur reſpectus particularis, v. g. potentia
productiva leonum; ſed ſolum videtur modo clariori & aſti-
mabiliori: Secus eſt de perfectionibus primariis. V.
Eflentia communicatur phyſicè tribus perſonis, & non
perſonalitates, ergo & intentionaliter ſic communica-
ri poterit. Diſp. Communicatio phyſica perſonalitatis
una cum eſſentia dicit implicantiam, quia duo ſuppoſita non
poſſunt inter ſe identiſicari: Sed alterum ex nullo capite
implicat, imo neceſſariumeſt ex rationibus dicis.

THEe

g

2

80 THEOREMA I. THESIS VII.

THESIS VII.

Intellectus Divinus.

THEOREAA I.
In Deo datur formaliter intellectus, &

ſcientia.

INeredimur infinitos theſauros ſapientiæ & ſcientiæ
Dei; & pauca tum de intellectu, tum de ſcientia di-
vina prænotamus. I. In Deo admitti debet verus

& propriè dictus intellectus; tum quia virtus intelligendi

vera eſt perfectio ſimpliciter ſimplex; tum quia Deus
eſt cauſa prima Hominis & Angelorum, qui ſunt intel-
ligentes, ergo multò magis ipſe intelliget; tum quia
Deus eſt ſupremus mundi gubernator, eſt ſubſtantia
immaterialis, eſt beatus, eſt ens perfectiſſimum; quæ
omnia non forent, ſi in Deo non eſſet intellectus.
II. Hinc in Deo etiam admittimus omnes virtu-
tes intellectuales non includentes aliquam imperfectionem⸗
ſcilicet intelleltum ſpecificè ſumptum, ſapientiam, ſcien-
tiam, artem, & prudentiam; per intellectum enim co-
gnoſcit prima & altiſſima principia, per ſapientiam al-
tiſſimas rerum cauſas, per ſcientiam veritates particu-
lares, per artem dirigit hominem ad opera artificioſa,
per prudentiam ad actus rationi conformes. III.
Scientiâ, quam ex virtutibus intellectualibus ſolam
nunc examinamus, Deus intelligit, ſeu ſcitomme ſcibile 3
quia ſi quid non cognoſceret, illud vel eſſet ex defectu
cognoſcibilitatis in objecto, vel ex debilitate potentiæ,
vel ex imperfectione cognitionis; ſed nullus horum in
Deo poteſt eſſe defectus; cùm Dei intellectus ſummè
cognoſcitivus debeat eſſe determinatus ad cognoſcen-
dum

ar ar
ec
OKnοn
int eme
Ccttencren
Cardnel
Chen Abhnr
pah Vemiaten

Aonmuckon

rinn /mn
anin bi
Cenlitthecm
Arpäunmm,
Dujwqmüle,
omapmmichin
Am,ume
n henlt
Penlniein
urrin agnlct
Onpuloo, Cc
la aul ſhetl
M gnend
lmiumn
kaignnnn

8 hmt

ſ
ngtſ

INTELLECTUS DIVINUS. 81
I dum omne cognoſcibile ſecundùm omnia, ne dici poſ-
ſit capax ignorantiæ. IV. Hæc ſcientia Dei eſt
. comprehenſiva; eſt enim actus quidditativus infinitè in-
tenſivè adæquatus omni objecto, exhauriens omnem
. ejus cognoſcibilitatem, exclamante Apoſtolo Rom. 11.
Hem, 6 OQaltitudo divitiarum ſapientiæ, & ſcientiæ Dei! Ubi
Altitudo Sapientiæ ordinationem, Scientiæ autem
comprehenſionem denotat. Similiter ad Eph. 3. 18.
Scientiæ divinæ Profunditas eandem comprehenſionem
ſignificat, Jublimitas certitudinem & evidentiam, Lon-
gitudo æternitatem cognitionis, Latitudo extenſionem
ad omnia cognoſcibilia. V. Eadem ſcientia e/t
Judicativa, ommino tamen ſimplex absque apprehenſione,
compoſitione, & diſcurſuʒ quia cognitio comprehenſiva
oognoſcit objectum omni modo, quo eſt cognoſcibile,
ſed omne objectum eſt cognoſcibiſe per affirmationem
vel negationem, ut de eo ſit ſcientia: Unde neceſſariò
Deus pro quovis ſigno judicat, ſeu affirmat, vel negat;
cùm cognitio divina clariſſimè diſcernat inter verum &
falſum, unum amplectendo, alterum rejiciendo: Jed
non Apprehendit apprehenſione ſimplici; quia compre-
hendit; apprehenſio autem imperfectè & inadæquatè
tantùm cognoſcit. Mec Componit aut Dividit; quia
compoſitio, & diviſio ſupponunt, rem aliter apprehen-
di ex parte ſubjecti, & aliter ex parte prædicati, qui
modus cognoſcendi imperfectus eſt. Nec Diſturrit3
quia diſcurſus involvit pluralitatem actuum, & à noto
procedit ad ignotum; ubi iterum imperfectio eſt.

F. 2. Reſlexiones Adverſariæ.

omne. ſehlt

clelerereiedn

1ehrge poren
Cbltne . S ”
elllon kon I in Deo non keusne⸗ intellectus & ſcientia, cur re-
elohir⸗ pugnat diſcurſus? Diſp. Ea ſolum præditata tribuen-
lohi⸗ da ſunt Deo, quæ ſignifcare poſſunt perfectionem ſinè im-
nden LL. Jent, F perfe-

82 THEOREMA I. THESIS VII.

perſectione ullà: Hinc Deo tribui poteſt ſcientia, quia
ſublata imperfectione accidentis, inhærentis, produ-
cti, manet perfectio repræſentationis evidentis, in quâ
ſalvatur ſignificatum ſcientiæ: Jed ſublata imperfectio-
ne tranſitüs, & cauſalitatis unius actuts in alium, non ma-
net perfectio, in qua ſalvatur pradicatum diſcursus. II.
In Deo non eſt formaliter ſenſitivum, & ſenſatio, ſed
ſolàm eminenter, ergo nec intellectivum, & intelle-
ctio. Diſp. Jenſatio ex conceptu ſuo formali eſt cognitio
materialis, & ſenſitivum eſt cognoſcitivum materiale; ideo
in conceptu formali includunt imperfectionem, ſeu depen-
dentiam à ſenſibus, non autem intellectio, quæ ex conceptu
ſuo eſt contemplatio ſpiritualis. III. Etiam ſcien-
tia ex conceptu ſuo formali eſt cognitio concluſionis
cauſatæ ex cognitione principiorum, ergo & ſcientia in
Deo diceret imperfectionem. D. A. Gcientia formali-
ter diſcurſiva eſt talis C. ſcientia immediata intuitiva om-
nium rerum, & veritatum N. IV. Hæc ſcien-
tia Dei variaretur; quando enim variatur objectum,
etiam variatur ſcientia, quæ eſt repræſentativa objecti,
ùt eſt in ſe; ſed objecta, ſcilicet creata, variantur. D.
Prob. Quando variatur objettum in ratione objecti varia-
tur ſcientia C. tantum in eſſe rei N. Deus ſcit omnem rem,
qualis eſt in diverſis ſtatibus realium mutationum ſind ulla
ſut mutatione. V. Quidquid in Deo eſt, ſub-
ſtantia eſt, ſed ſcientia nequit eſſe ſubſtantia; cùm
ſcientia multarum rerum exiſtentium, quæ jam eſt,
potuiſſet non eſſe. D. Prob. Potuiſſet non eſſe ſecundum
id, quod in Deo eſt realiter, ſeu quod dicit in recto, & Deo
eſt intrinſecum N. quod dicit in obliquo Deo extrinſecum C.
VI. Quod in uno eſt accidens, in nullo poteſt
eſſe ſubſtantia, ſed ſcientia in creaturis eſt accidens.
D. Ma. In nullo poteſt eſſe ſubſtantia, in quo admixtam
retinei

U
prma

Gezrulncn
1 1
teleche, arn

U, er

nDad,

l As

Nlchdant enn)

l Muti
eegen

.

lſarniintg
Erenti nt.
ühemi, g
Muiimgrtii
altmn, znn
ſumte. I
Klenlino, ſ
n, & inelle.
niiefagnin
mnunidke; ide

i, uttttmligti
Il. Etiamſce⸗
ito nclulians
ſcennain
eniu fnnu.
litainninmunn
IV. Hrcſcer-
ur oheckun,
munmuobech⸗
ViunmI. D.

nellſefingnm

ſatonunt,
minunſrali
nDo, I
pltmmr; cum
, gor ſan
n eſi ſummlin

Geinnettt: De
Dutrninſtnd
winmllo ie⸗
sel aci⸗
ac And⸗
NN

INTELLECTUS DIVINUS. 83

retinet communem rationem imperfectionis, & reliqua præ-
dicata C. in quo tanquam Ente ſimpliciſſimo omnia identifi-
cantur ſubſtantiæ N. Probas, nullum in Deo eſſe actum
vitæ, qui in creaturis eſt accidens, uti & ſcientia, vel
à Deo infuſa, vel cauſata ab intellectu creato accidens

eſt.
THEOREMA I.

Intellectus divinus nec realiter, nec per ratio-
nem habet rationem actus primi phyſici.

NVUod hic de Intellectu, infrâ de Voluntate diſputari
oteſt: Ubi Scotus admittit actum primum intel-
ligendi, & volendi phyſicum formaliter ex naturàâ rei
diſtinctum ab intellectione: Mol. & Vaſq. virtualem,
ſeu virtualiter intrinſecèe diſtinctum: Recupitus per ra-
tionem noſtram conceptum: Sed cum Rhodes & aliis
concludimus. I. Datur quidem in Deo actur
primus intelligendi, ut & volendi, logicus, ſed non purè
logicus; quia hic nil aliud eſt, quâàm capacitas intelli-
gendi, ſeu non repugnantia habendi intellectionem,
quæ in Deo non negabitur: Non tamen purè logicus dici
delet; quia hæc potentia eſt ipſa etiam intellectio & in-
tellectus, ergo hæc potentia non eſt mera poſſibilitas
intellectionis, ſeu purus actus logicus. II. Eſt
etiam in Deo actus primus intelligendi intentionalis; quia
hic aliud non eſt, quàm principium vitale operandi in-
tellectivè, ſeu virtus perceptiva objecti, abſtrahendo,
an ſimul ſit produtiva, & feceptiva intellectionis, nec
ne; ſed talis virtus perceptiva & principium vitale in
Deo eſt; ſieut enim intellectio ſublatis imperfectioni-
bus producibilitatis & receptibilitatis, quatenus con-
ſiſtit in repræſentatione objecti in Deo non negatur;-
ita nee hæc potentia negabitur ſublatà imperfeétione
F 2 pro-

=

84 THEOREMA II. THESIS VII.

productivi, & receptivi. III. Non tamen daæ-
tzur in Deo realiter actus primus intelligendi phyſicus3 quia
per hunc intelligimus potentiam realem productivam,
& receptivam intellectionis ſuæ, quæ infert rationem
principii & principiati, & conſequenter diſtinctionem
realem reſpectu termini producti & recepti, ſed ex ſ. d.
hæc diſtinctio locum in Deo non invenit ullum, ergo.
IV. Nec admittimus altum primum phyſicum vir-
zualem, vel formalem per rationem noſtram 3ʒ quia actus
primus phyſicus intelligendi in ſuo conceptu involvic
amperfectionem & potentialitatem, ſed potentialitas
removenda eſt ab actu ſimpliciſſimo & puriſſimo, &
imperfectio ab ente perfectiſſimo; unde ratio etiam
nolta per judicium nequit verè de Deo affirmare
actum primum phyſicum. V. Ex his reſpectu
cognitionis divinæ admittere, vel realiter, vel per ratio-
nem non poſſumus nec habitum, nec ſpeciem impreſſam, in
quantum hæc eſt productiva concurſu objectivo; quia ſpe-
cies impreſſa compleret actum primum phyſicum; ha-
bitus autem daretur potentiæ, ut illam facilitaret in
phyſicâ intellectionis efticientiã; ſed in Deo nequit ad-
mitti incompletio utpote imperfectio; nec facilitatio,
quæ pariter in arett ſupponit aliquem defectum
promptitudinis ſummæ in operando, ergo.

F. 2. Reſlexiones Adverſariæ.

Slne imperfectione & inconvenientiâ admittitur in
Deo actus primus intentionalis, cur non & phyfi-
cus? Diſp. Bhyſicus requirit neceſſarid terminum, qus
phyfic producatur, & diſtinguatur à ſuppoſito operante 3 ſed
intellectus divinus nec realiter, nec per rationem poteſt ha-
bere talem terminum, quem diximus obeſſe Dei ſimplicita-
zi, actnalitati, & aliis perfectionibus: Ned altus logicus in-
tentio⸗

imunn eren
ran⸗ 1
Am e
ns, W⸗
manrnetpr,
n nin
ir cenpin⸗
U byul.
Iem El hd
Crmahiyden
liſauni ⸗
5M urd
g lcundtret
AlN. K
Hümpfühim
Ailinin;
I. ho
ummn, * gui⸗
ler, hi fin
Hirmuitrdn

. 1
tinen

4

.

S.
Monumenl
6 lnal
Ihfert tanom
1diſtinckene
Pi, ſederl
üullum, elt
unſtlſiumndn
nmiqin acu
cnre iholit
lel Pttalnus
& uihm,l
Une nat ein
Deo Amm
lrhi teheen
en le tiſr⸗
ninzneſien,n
limig⸗
phfan; le
n kacllturerin
Deo eglitäl
pechaeliund
gren Eekeclun
etgo⸗

ſyi.
uumiminn
au non Puyt
Aummmin,
ncherentti⸗
miemnfi⸗
eſi Deiſe
Aℳl

in⸗
ℳ

INTELLECTUS DIVINUS. 8 5

gentionalis non ſupponit, nec requirit terminum realiter
productum, & diſtinctum a ſuppoſito operante; ſed ſuficit.
ut in ſe & à ſe habeat intelleltionem ſuam per identitatem.
II. Omnipotentia eſt actus primus phyſicus,
ſed in Deo eſt ommpotentia, ergo in Deo non repugnat
omnis actus primus phyſicus, ergo nec actus primus
intelligendi phyſicus. D. Ma. Eſt actus primus phyſicus
immanenter operans, & paſſivè perfectibilis N. tranſeun-
ter operans, qui in Deo non repugnat C. Hæc Potentia
nullam ex parte Dei importat imperfectionem poten-
tialitatis, vel perfectibilitatis paſſivæ, ſicut actus im-
manenter operans; quia tantum perficit ſubjectum ratio-
ne ſul, non ratione actionis, aut effectüs, qui in paſſo, non
in agente recipitur, & ſolum paſſum, non agens perficit.
III. Intellectus divinus æquivalet intellectui
creato, ſed hic eſt actus primus phyſicus, ergo & ille
ſaltem æquivalenter per rationem. D. Ma. Wquiva-
let ſecundum id, quod perfectum eſt C. imperfectum N. Vel
D. Ma. WMquivalet, & verè etiam convenit cum eo, ſive
per judicium verè de intellectu divino afirmatur, ſe habere
eodem modo N. Wquivalet, ſed non cnit cum eo C.
Etiam perfectiones divinas concipimus inſtar qualitatum &
accidentium; non tamen afirmari verè poſſunt eſſe tales.
IV. Ibi datur formaliter reale principium ope-
rativum, & quidem per modum acts, ſeu potentiæ
phyſicæ, ubi formaliter datur operatio realis, ſed in
Deo formaliter datur realis operatio intelligendi, ergo.
D. Ma. Uhbi datur realis operatio formaliter per modum
actis ſecundi producti C. per modum actus puri, & impro-
ducti N. V. Potentia intellectiva præſuppoſita
ad intellectionem in illo priori intelligitur ſinè intelle-
ctione, ergo intelligitur ùt actus primus phyſicus.
D. A. Intelligitur ſine intellectione praſciſivè C. prwati-
F 3 v.é,

86 THEOREMA III. THESIS VII.

vè, aut excluſiv? N. Potentia phyſica intelligitur excluſi-
và, & ut imperfecta, & ut potens carere intellectione, quod
non fit in pura præſciſione.

THIEOKkEAIA III.

Objectum Terminativum ſcientiæ divinæ eſt
omne Cognoſcibile: Motivum ſormale eſt minus
RKrictum.

Bjectum materiale, ſeu terminativum eſt omne id,
quod à ſcientia atringitur, & cognoſcitur, vel im-
mediatè & in ſeipſo, vel mediatè & in alio: Objectum
autem motivum formale nobis hic eſt id, quidquid eſt
ratio aſſentiendi, ſive id, quod aſlentiens, ſi rogaretur,
daret pro ratione veritatis cognitæ & affirmatæ: Unde
reſolvimus. I. Objectum materiale, ſeu termi-
nativum ſcientiæ divinæ eſt omne cognoſcibile in- & crea-
tum; quia ùt in Theor. I. jam diximus, Intellectus
ſummè cognoſcitivus debet eſſe determinatus ad co-
gnoſcendum omne cognoſcibile; & cùm ſcientia ùt ſic
ſit cognitio rei er⸗ per ſua principia, & cauſas, vel
maximè Omniſcientia divina exrit clariſſima cognitio
omnium, juxta illud Eſther. 14. Domine, qui habes
ſcientiam omnium. II. Objectum tamen Moti-
vui formale ſtrictum in ſcientid divindâ non admittimus
quia hoc dicit reſpectum aliquem ad mobile, ſeu ad
potentiam intellectivam, quæ movetur, quaſi antece-
denter præſupponeretur ùt indeterminata, & quæ ad
motum ſeu actionem primùm per motivum impelli de-
beret; ſed talis mobilitas & potentialitas in intellectu
divino utpote actu puriſſimo, & ex eſſentiã ſuã ad actua-
lem omnis veritatis cognitionem determinato non da-
tur. III. Admittimus tamen motivum Jormale
gene⸗

urlin

4
1 6;oClN

di

Cech ckenn
rc Kuten
ſauli ihſect

lmEt.

6.3

5 d
annee
Me Deis, ſr

1

an nn
n

ISI.

religͤnrens
Ureltißtnr

e ine,
Eifnine

1Alo: Oppcn
, ilhtch
, ivoaten,
Kinnt⸗ Unce
rnio ſel mni
clie r r
nus, Mrelectu
mimn A.
n tentainſe

Ecablas,

llom cognud
mnine, gli halt

un ANMN MN
oble, l
tunſantece.
ln Xu
umiphel
lus ninteledt
anilcnadaen⸗
Lenrunnto un⸗
ocfwin

INTELLECTUS DIVINVUS. 87

generalius acceptum pro ratione cognoſcendi objectum ali-
quod quia non apparet repugnantia, quòd intellectui
divino per ſuam intrinſecam perfectionem infinitè per-
ſpicaci ſit aliqua ratio logica ſufficiens, ut aliquid affir-
met, & cognoſcat, & in quã ſiſtat per talem cognitio-
nem: Imdò ſcientia Dei libera requirit objeéctum for-
male determinativum; cùm ad cognoſcenda objecta
contingentia intellectus etiam divinus ſit indifferens,
quæ ſi abeſſent, ea non cognoſceret, ergo per illa etiam
objecta determinari debet, non quidem phyſicè, ſed
logicè & intentionaliter. NW. Hæc ratio cogno-
ſcendi objecta in Deo varia eſt pro varietate ipſorum obje-
ctorum; ratio enim cognoſcendi ſemetipſum in ſeipſo
eſt ſibimet ipſe Deusz cognoſcendi ſe in creaturis eſſen-
tialis connexio Dei cum creaturà ratione dependentiæ; co-
gnoſcendi creaturas in ſeipſo omnipotentia, vel alia per-
fectio connexa cum creaturis; cognoſcendi creaturas poſ-
ſibiles, vel futuras, & exiſtentes in ſeipſis veritas earum
objectiva; cognoſcendi impoſſibilia & negationes eo-
rundem veritas in ſe afrmabilis, & terminativa, ſicut
poſſibilium, & . .
F. 2. Reſflexiones Adverſariæ.
XS. Aug. 1. 12. de Civ. c. 18. Quidquid ſcientiâ
comprehenditut, ſcientis cognitione finitur, ſed
neque Deus, neque omne cognoſcibile utpote infini-
tum, cujus ſemper eſt aliquid extrà accipere, finiri
poteſt, ergo nec ſe, nec omne cognoſcibile compre-
hendere poteſt. D. Ma. Quidquid comprebhenditur ab
intellectu ſinito C. infinito Sub D. itur neceſarid poſitiv?,
ita ut videatur ultimum, & terminus rei, & intra intelle-
étum tanquam terminum latiorem quaſi includatur M.

negativè, quatenus nihil cognoſcentem latet quoad rem &
F 4 modum

88 THEOREMA III. THIESIS VII.

modum rei, ſive quatenus objectum cognitum non protendi-

tur ultra ſui cognitionem C. Hinc D. Prob. Mi. Ex Infi-
nito ſemper eſt aliquid extrà accipere, ſi acceptio fiat per
partes C. ſi fat tota ſimul per cognitionem, vel actionem
pariter infinitam N. II. Comprehendere idem
eſt ac includere, ſed quod includitur eſt minus inclu-
dente, & conſequenter poſitivè finitur, ùt fit in manu
comprehendente globum, qui minor manueſt, ergo.
D. Ma. Comprehendere comprehenſione materiali & phy-
ſicâ C intentionali N. Haæc non eſt niſi cognitio adæquans
perfecte cognoſcibilitatem objecti, ſeu cognitio non minus
perfecta, quàm objectum. III. Ratio ſaltem cog-
noſcendi, ſeu motivum noſtrum formale non minus
videtur requirere potentiam mobilem, quàm motivum
formale ſtrictum; ſed repugnat in Deo potentia mobi-
lis, ergo & ratio illa cognoſcendi, ſeu motivum for-
male. D. Ma. Requirit potentiam realiter mobilem, ſicut
motivum ſtrictum, ſeu phyſicum N. intentionaliter mobi-
lem, hoc ſenſu, quod actu tendat in ipſum objectum, & fi
7ogaretur de ratione aſſensus, pro ratione redderet illudob-
Jectum C. Hinc etiam dicitur motivum intentionale.
IV. Ratio omnis motivi importat aliquam in-
determinationem: ſed in Deo repugnat indetermina-
tio, ergo omne etiam motivum. D. Ma. Indetermi-
vationem intentionalem objectivam Ti ſubjectivam N.
Potentia Dei intellectiva eſt ſubjelctivò determinatiſſima ad
cognoſcendum ommne cognoſcibile, ad quod tamen requirit
motivum, ſeu rationem aſſentiendi, & cognoſcendi obje-
äctum. V. Objectum motivum ſpecificat cogni-
tionem, ergo ſi veritas creata poteſt eſſe motivum, co-
gnitio divina ab eà ſpecificabitur. D. A. Specißcat in.
N. extrinſecd, ita ut ex illo diſcernatur, & diverſificetur
mna ſcientia ab alié, icut etiam ex obiecto ſuo materiali ſpe-
Sißicatur

.
wſgatemo,

u H
ue n
eor

MMo

uh XS.
ehbles, 6
rguuril
Dei tomdr
R
uciunm
Unmion
Duenun lenn
Obicercebet 4
unmniſimn
iat glinn
iimeinem
Culim lenttn
ſanllmg.
lunſimni
lerlte
tanice,

enll

munn Denn

endealan
chtaln
ſint
e
euulſtf
ſigih

WB.

itun or nn.
Alllht ſe 6
n, el Ahen
Behencereile
Gminus inct
irſtinmn
nulel, etgt
numniih⸗
Khen leltan
arin in
Ntollrnax.
Omae on nu
uinoti
potenimob⸗
A Nodfui d.
ur len,ſen
nimalter nu⸗
N Ailun, †
,ulntilitti.
n intentinal.
Uadlibamir.
Nindetermne⸗
NMA Vunmè.
ſlbichnmn N.
nnucſint
umer teitt
ſefencg
ſemoinum, .
4 eifer 4
,looſuteliel⸗
lunnet

INTELLECIUS DIVINVUS. 89

cificatur C. Huc reduci etiam poſſunt, quæ infrà dicun-
tur de Cognitione creaturarum poſſibilium in ſeipſis
Theor. 4. Th. 8.

THEOREMA T.

Eſſe Ueale creaturarum in intelle&u divino
ſunt ejus conceptus ſormales directi.

DUrando & Scoto Ideæ mentis divinæ ſunt ipſæ res
creabiles, quatenus ſunt objectivè in mente Dei:
Thomiſtis ſunt ipſa eſſentia divina, prout per rationem
diſtinguitur à ſcientiã divinâ: Suareſio eſt ipſa ſcientia
Dei formaliter ſumpta, quã verſatur circa poſſibilia:
Cum quo aſſerimus. I. Dantur in Deo Ideæ re-
rum faciendarum; Deus enim eſt artifex longè præſtan-
tiſſimus; ideo ut ſapienter operetur, & non in incer-
tum tendat, rerum faciendarum formas, ſeu ideas ſibi
objicere debet, dicente S. Aug. l. 83. qq. q. 46. Jin-
gula propriis ſunt creata rationibus, id eſt, ideis; has autem
rationes ubi arbitrandum eſt eſſe, niſi in ipsd mente creato-
ris? non enim extra ſe quidquam poſitum intuebatur, ut ſe-
cundum id conſtitueret, quod conſtituebat ; nam hoc opinari
ſacrilegum eſt. II. Ideæ hæ non ſunt ipſæ res crea-
biles, ut ſunt objectivè in mente Dei; quia idea dici non
ſolet ipſa res facienda, ſed alia, ad cujus imitationem
iſta fit; cùm idea dicatur forma, quam effectus imita-
tur; res autem prout ſunt in mente Dei, ſunt eædẽ ipſæ,
quæ fiunt: Dein ſi Deus aliquid extra ſe intueretur, ut
imitaretur, Deus non eſſet ex ſe ſapientiſſima & ſuffici-
entiſſima cauſa completa; quod indigentiam & imper-
fectionem ſonat. III. Nec hæ ideæ ſunt ipſa eſſentia
divina, ut præſcindit à ſcientiä, vel ſapientid Dei; quia
de ratione ideæ eſt, ut omnes perfectiones & prædicata
F 5 pei

9⁰ THEOREMA IV. THESIS VII.

rei faciendæ exactiſſimè, & intellectualiter oſtendat,
ſive ut ſit exactiſſima, intellectualis, viva, & practica
deſignarxio rei faciendæ; ſed eſſentia divina eſt quidem
imitabilis à creaturaà; at non proponit Deo omnes ra-
tiones, & prædicata particularia operis faciendi, utpo-
te ſimilitudo tantum analoga & imperfecta, non for-
malis & perfecta. W. Sed bæ Ideæ ſunt conce-
ptus formales directi, ſeu ipſæ cognitiones formales Dei;
quia idea requirit ſimilitudinem cum opere accuratiſ-
ſimam, quantùm fieri poteſt, ſed exactior non eſt, quàm
uæ eſt in mente divinà per conceptus formales rerum
faciendarum delineatio exactiſſima, & quæ vivaciſſimt
dicit mentaliter, quomodo res quælibet fieri poſſit, ac
debeat, dicente iterum S. Aug. Tract. I. in oan. Om-
nibus, quæ fiunt, in arte & ſapientia Dei reſpondent velut
viva quædam exemplaria ſut, in quibus proinde & ipſa vi-
vant, licèt in eſſe ſuo proprio vita deſtituantur.

F. 2. Réflexiones Adverſariæ.
Qatio eſt de Ideò rerum objectivâ, ſed cognitio eſt

idea formalis, non objectiva, ergo idea objecti-
va res alia eſt, quàm cognitio. D. Mi. Cognitio eſt idea
formalis tantům N. ſimul objectiva, quatenus cognitio re-
Rexè cognoſcitur à nobis t imitabilis, & repræſentative?
exprimens totum eſſe reale effectus C. II. Idea for-
malis definitur eſſe conceptus artificis exprimens ideam
objectivam, ſed cognitiones divinæ non exprimunt ſe
ipſas, ergo non ſunt ſimul idea objectiva. D. Ma. Ex-
primens ideam objectivam ſaltem exercitè & directe C. ſem-
per directè, & reflex? N. III. Artifex non inten-
dit in opere ſuo imitari & exprimere cognitionem, ſed
rem cognitam, ergo nec cognitio eſt illa idea, quam
Deus imitatur, & exprimit in opere ſuo. D. A. Arti-

fex

muil. Mn
Rdenumcm

ſulenentihn,

„6. A ſ,,
Nlalr i inn ſe

Mudir ſſ

H.

ltin

einin

N m

4

Aualier Uleit
Nina, N
linim lue
Deo omme
faciendi,
gtecla, nond

Aquemyrlin
berfen ol
Pn in ſon. 0
Hinſentnvel
nnnt: ſſenr
unter.

leicngniihel
gilenobſetn
. hiinefii
latens Ignin 1
nmſmnutt
. Neato-
opiihebzilenn
meihinmnn
n D. M. 1
eanece
Moletnonine⸗
cenidonenn,
A nident,

SCIENTIA SIMPLICIS INTELLIGENTIE. 91

Jex non intendit exprimere cognitionem ſecundum hujus en-
titatem C. ſecundum repræſentationem & directionem, exe-
quendo id, quod intellectio excogitat, & præſcribit N.
IV. Artifex humanus euprimit rem cognitam,
v. g. Pictor rem depingendam. D. A. Artifex huma-
nus primarius, ſeu qui eſt expreſſor operis à ſe primum con-
cepti, inventi, & excogitati intentionaliter N. alius, qui
eſi imitator alterius operis externi extra ſe exiſtentis, vel
praæteriti T. Multi enim de hujus adhuc idea vera diſpu-
tant. V. D. Th. hic q. I5. a. I. & 2. Ideam
ad eſſentiam divinam ùt imitabilem reducit. D. Ideam
fundamentalem, & analogicè talem C. immediate dirigen-
tem, & univocè talem Sub D. reducit ad eſſentiam, prout
involvit ſapientiam Dei, & abſtrahit duntaxat aà Perſonis
exiſtentibus C. ſecundum ſe ſiunptam . WI. D.
Th. ibidem a. 2. expreſsè addit: In quantum Deus co-
gnoſcit ſuam eſſentiam ùt imitabilem, cognoſcit eam
t propriam rationem, & ideam hujus creaturæ. D.
Cognoſcit eam ut propriam rationem & ideam ſecundum eſſe
eminentiale & fundamentale C. ſecundum eſſe proprium
reale, aut potius ſecundum eſſe ſimile & exactè repræſenta-
tum, quale eſt in creaturis, aut quod eſſet formalis deſcri-
ptio, delineatio, aut imago, aut pictura rerum poſſibilium
M. Idea debet eſſe talis repræſentatio.

THESIS VIII.

Scientia Simplicis Intelligentiæ.

THEOKEA1A T.
Haæc ſcientia verſatur circa res poſſibiles ſub
ratione præcisd poſſibilitatis.

SCientia Dei realiter eſt unica, ſed ratione tamen no-
ſtra

22²¾ THEOREMA I. THESIS VIII.

ſtrà variè dividitur in plures formalitates, ſeu denomi-
nationes diverſas ortas vel ex diverſitate objectorum,
in quæ tendunt, vel ex diverſo modo tendendi in obje-
ctum: Ex quibus prima quaſi ſpecies eſt Scientia ſim-
plicis Intelligentiæ; quam hic interpretamur. I.
Certum eſt, Deum cognoſcere creaturas poſſibiles quia
ad intellectum infinitè perfectum pertinet penetrare
omnem cognoſcibilitatem ac veritatem, ſed ùt poſtea
oſtendemus, creaturæ poſſibiles tum in ipſo Deo, tum
in ſe ipſis habent cognoſcibilitatem, & vetitatem affix-
mabilem, ergo. II. Hæc cognitio creaturarum
poſſibilium qua talium dicitur in Deo ſcientia ſimplicis In-
telligentiæ quia circa res poſſibiles verſatur per modum
ſimplicis repræſentationis judicativæ quidem, quæ ta-
men abſtrahit, an exiſtant, vel non; an extituræ ſint,
vel non. III. Hinc ſcientia hæc definiri poteſt
Cognitio tendens in rem poſſibilem ſub præcisà ratione poſſi-
bilitatis? uti enim ſcientia Viſionis fertur in res ſub ra-
tione exiſtentiæ, vel præſentis, vel præteritæ, vel ſal-
tem abſolutè futuræ, ità ut hujus ſpecificativum ſorma-
le extrinſecum ſit ipſiuſmet rei vel præſentia, vel præte-
ritio, vel abſoluta futuritio; ſic & poſſibilitas ſpecificat
extrinſecè ſcientiam ſimplicis Intelligentiæ. IV.
Haæc ſcientia ſimplicis Intelligentiæ eſt omnium prima; quia
quæ ſunt in ſtatu contingentis exiſtentiæ, vel abſolutæ,
vel conditionatæ, pro priori ſunt poſſibilia, ergo ùt ta-
lia pro illo priori etiam cognoſcuntur à Deo. V.
Eadem ſcientia dici etiam ſolet ſcientiæ naturalis, & ne-
ceſſaria? quia antecedit omne Dei decretum, & pro ob-
jecto habet res merè poſſibiles ex quo poſſibilitas me-
ra prædicatum Naruralitatis, independentia autem ab
omni exercitio libero divinæ voluntatis præœdicatum
Neceſſitatis innuit. VI. Non tamen ſola ſimplex
Intel-

l
leeun
netn de
cilemmis e
lalu en,

elewdn

A.
um ſonuu
lcertn,
nzldlin
ſerm iumet
ſontanheelgen
ſralbllu cunn
Athimmu
lenek
ihe lene
ſeric ſinuon
rulucnſin
Lürtnerſe
1ee uugim
in gnlet
ulkandim
uamelanle n
Cllterllentun
(tlienlenin

a

.
Tni

S .

tes, ſeltenz
te Oheli
endencintg
eltgcienut
umur.
ſſciluz
irt penene
mwleliͤtpol
nneo, un
Weiuemaffk
Ginnnunmn
linic mlerl⸗
Nnmmpernoin
lucen, ger
elnirr iun
ne Efnin ie⸗
uili ruineſ⸗
un nlezſcbr⸗
nenir, velli
caritunſorm.
t Nlpree
bllusſhecfeu
eir. II
junnimi gu
, ſelthlile,
lnagniu⸗
Deo. 1
Numiit,
keum, X o
wpalolt
nlenin alen⸗
s riie⸗

SCIENTIA SIMPLICIS INTELLIGENTLA. 9

Intelligentia dici debet ſcientia nataralis, & neceſſaria
quia etiam ſcientia, quà Deus cognoſcit ſe ipſum ùt
exiſtentem, eſt neceſſaria, ſeu naturalis, & non eſt ſim-
plex Intelligentia, ſed Viſio, ſeu ſcientia viſionis; cùm
verſetur circa exiſtentiam actualem ùt talem, & non
circa poſſibilitatem præcisè: Unde ſcientiæ ſimplicis
Intelligentiæ ſe habet ad ſcientiam naturalem, ùt pars
ad totum. VII. Scientia tum ſimplicis Intelligen-
tiæ, tum Viſionis verſari poteſt circa idem objeltum; tum
quia ſcientia, quæ pro priori ad exiſtentiam verſatur
circa poſſibilia, invariabilis eſt, ergo attingit hoc ob-
jectum ſuum etiam poſt tranſitum ipſius ad exiſten-
tiam; tum quia objectum formaliter ſpecificativum
ſimplicis Intelligentiæ eſt H formaliter ùt tale;
ſed poſſibilia, etiam dum ſunt in ſtatu contingentis exi-
ſtentiæ, & objiciuntur ſcientiæ Viſionis, adhuc ſunt
poſſibilia formaliter ùt talia: Imò pro priori ad ſtatum
exiſtentiæ præcisè cognoſcebantur ùᷣt poſſibilia, ergo
utrique ſcientiæ objiciuntur. VIII. Præterea
ſcientia Viſionis ſolet dici intuitiva, ſimplex autem Intelli-
gentia abſtractiva ſcientia; non quidem, quia ipſa cogno-
ſcit rem per ſpecies alienas, aut ad modum alterius;
nec quia poſitiv abſtrahit unum prædicatum ab alio,
ita ut cognoſcat unum, & non cognoſcat aliud; ſed
quia ſecundàm propriam formalitatem ita fertur ad
ſtatum eſſentiæ ſeu poſſibilitatis, ut neque petat, neque
excludat exiſtentiam: Econtra Viſio petit determinatè
objecti ſui exiſtentiam, &c.

THEOREAMA II.
Eadem eſt cauſa rerum, ſcilicet directiva.

THomiſtis ſimplex Intelligentia ad ſummum eſt cau⸗
ſa rerum in actu primo, ſed ſcientia Viſionis earum
eauſa

94 THEOREMA II. THESIS VIII.

cauſa eſt in actu ſecundo, ita ut hæc non ſolùm dirigat
Deum in productione creaturarum, ſed etiam imperet;
& exequatur immediatè earum productionem: Nos
cum Suar. Vaſq. & communi Noſtrorum concludimus.
I. Scientia eſt cauſa rerum, quæ à Deo fiunt ùt
causa totali; quia Prov. 3. Dominus ſapientia fundavit
terram, & ſtabilivit cælos prudentid. Sap. 13. Japientia
omnium artifex. Pſ. 103. Ommia in ſapientiä feciſti.
II. Scientia Dei non eſt cauſa eſiciens immediata⸗
& productiva rerum exiſtentium; quia principium Quod.
ſeu productivum eſt ſola eſſentia; & principium Quo
ſunt Intellectus ſeu Scientia, & Voluntas ſeu Imperium,
& Omnipotentia: Ideo ex Tertull. in Apol. c. 17. Deus
totam molem iſtam, Verbo, quo juſſit, Ratione, quà diſpo-
ſuit, Virtute, qud potuit, ex nihilo expreſſit. III.
Scientia Dei eſt cauſa rerum exemplaris, ſeu directivas
quia Deus eſt agens per intellectum, ſed agentis per
intellectum eſt, ut præviãâ cognitione operis & modi
ejus faciendi procedat ad illud faciendum, ergo.
IV. Hæc cauſa directiva rerum eſt ſola ſcientia
ſimplicis Intelligentiæ; quia illa ſcientia eſt practica, &
cauſa rerum, quæ proponit objectum cum indifferen-
tia, & modo operabili, & prœcedit in ſigno apto ad di-
rigendum ad opus; ſed ſimplex Intelligentia ſola priùs
ratione, quàm intelligatur decretum operandi, omni-
no indifferenter proponit rei quidditatem & modum,
quo ex ſtatu poſſibilitatis poſſit extrahi, ergo ſola ha-
bere poteſt rationem Deum dirigentis in operationibus
liberis ad extra. V. Hinc à causd rerum exclu-
dimus ſcientiam Viſionis; quia ipſa ſupponit res prius eſſe
futuras, quàm circa eas verſetur, cùm ſit ſcientia re-
tum exiſtentium pro aliquâ temporis differentia: Dein
Inplicat viſio ſinè exiſtentiâ rei, cujus eſt viſio, 8189
.½0

lig
,i D M
clniin
Nin ii ſen
n Cglett 1

I n,
Deuna Dem;
ſuin ii u
fpermlenken
camen, Led ſch
4. „.
CCenda hon
lmiutz,
luma heif/
, nal ſtira,
dnterann
n erhnel
110
Alber
eint
A

.
nonſclnc
Adetiming
duckionen 1
umconcludi
4 Dufin
enii Ffinte
lz. nn
ſcienii fuiß
fieninnetan
Nnonimn ed
A rnenm h
Nrskenluenm
dlC1ν.²
luine, gui ,
ſu. .
it a ninis
dlel nenb
e Npert⸗ InOd
encim, ennd⸗
l ſiu ſinni⸗
rachc D
umindlferen.
lmnoggmalt⸗
gertii lpnid
etandi,omm-
ten Enncmn
letolhah⸗
netninde
utenen end⸗

.

vonntesolge

dn ſt Gen 6
elirrenini

Wors
i

SCIENTIA SIMPLICIS INTEILILIGCENTLE. 9 5

hæc viſio eſt principium inevitabile, & eſſentialiter
connexum cum actu, ergo tolleret libertatem omnium
actuum.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Cientia Dei, quæ eſt cauſa rerum, eſt libera, ſed
ſimplex Intelligentia non eſt libera, ſed neceſſa-
ria, ergo. D. Ma. Eſt libera ſecundim ſe, &in eſſen-
do N. in cauſando, ſeu ut cauſa, quæ non cauſat in actu
ſecundo, niſi per liberam determinationem divinæ volun-
tatis applicata ad dirigendam potentiam executivam C.
Hinc aliis dicitur Libera à necxeſſitate ponendi effectum⸗-
ſed non à neceſſitate attingendi objectum. II. Scien-
tia nequit eſſe cauſa rei, quam non cognoſcit, ſed ſim-
plex Intelligentia non cognoſcit res futuras, aut exi=
ſtentes, ergo non eſt earum cauſa. D. Ma. Quam non
cognoſcit ut poſſibilem, ſeu ur poſſibiliter exiſtentem C. ut
in actu exercito exiſtentem N. III. Scientia
exemplaris & directiva rerum producendarum deter-
minat Deum, ergo ſupponit exiſtentiam rerum. D. A.
Determinat Deum, ut velit N. ut non poſſit aliter agere-
ſi velit, niſi ut illa præſcribit C. IV. Scientia
operans ad extra terminatur ad rem, ùt aliquando exi-
ſtentem, ſed ſcientia terminata ad rem ùt exiſtentem
eſt ſcientia viſionis, non ſimplicis intelligentiæ. D.
Ma. Terminatur ad rem àt exiſtentem ex ſe, ſeu ut re-
præſentativa objecti ſui N. ex adjuncto decreto voluntatis
