ſeclusà per mentem voluntate & intellectu intelligitur
fœcunda, quia eſt infinita, ergo iis etiam ſecluſis eſt
principium divinarum Proceſſionum. D. A. Intelli-
gitur fæcunda radicaliter C. actualiter, vel proximè & im-
mediatè, ut voluit Durandus N. Natura intellectiva non
eſt fæœcunda ad intra, niſi intelligendo & volendo. III.
Ex infinitaà fœcunditate naturæ provenit, quòd ſit com-
municabilis tribus perſonis, & quòd ſit in Deo Pro-
ceſſio, ergo hæc eſt proximè & immediatè per natu-
ram. D. A. Quod ſit communicabilis melliante intellectu
& voluntate tanquam potentiis, vel quaſi potentiis, ratio-
ne quarum ſint hæ, & tot, & non plures proceſſiones C.
quòd ſit communicabilis, præſcindendo ab his quaſi poten-
tiis N. IV. In creatis productio Filii non eſt
per actum intellectus, vel per actum alium immanen-
tem, ergo nec in Deo. Diſp. Quòd ſuppoſitum creatum
non generet per intelleltum, eſt ex imperfectione generatio-
nis creatæ, quæ eſt materialis, & corporea: At in divinis
generatio eſt in lineà intelligibili, & immateriali: De quo
Vide Thyrſum Gonzalez. V. Virtus produ-
cendi ſibi ſimile competit rebus per naturam, ùt patet
in Plantis, Animalibus, Hominibus; ſed Deus habet
naturam infinitè perfectam & fœcundam, ergo. W. Vel
D. Ma. Competit per naturam radicaliter C. formaliter
& actualiter N. Naturæ enim, vel non ſunt ſœcundæ,
ùt Angelicæ, vel ſunt ſœcundæ, ùt hominis, bruti,
plantæ: Primæ non habent vim generandi, ſecundæ eam
exercent

clcnnndrnu
.

1
mcvrm ChI

. An d⸗

Nugd iwnt, ſe
„,1
enmseleminien

Ucerepnn

nalir

tNr uN
6 ,
llar,, uy⸗
leen P
Npiin rnn
I Munadi
A ielor
um ſeclliet
n 4

uAm

mtinliin n
eNoodſtor.
lriDw.
vlider u.
elune irelehe
Gtnin e
Nrmnſiml.
Sliguß mer.
o Hüon ek
umimmunen⸗
ſtungeun
Gine euetr.
Auhun
d: Deoo
um prodr
un, n guet
ADeushuhe
denga NI
4Cfonun
ſn fwon⸗
voruns, 1

NRN

PROCESSIONES DIVIN4. 255

exercent per potensiam generativam, quæ vel re, vel ratio-
ne diſtinguitur à natura, ergo. .

THEOREAIA II.

Principium Quo Productionis quà talis
eſt Proprietas relativa.

PRincipium hoc Quo Thomiſtis & Scotiſtis eſt præ-
dicatum abſolutum intellectionis vel intellectus,
quod connotat tamen Relationes juxta quosdam tan-
quam conditiones duntaxat neceſſarias, juxta alios
tanquam comprincipium: Sed cum D. Bonav. Lug.
Mart. Amic. & aliis concludimus. I. Proceſ-
ſionum divinarum Principium Quod, ſeu totale, cui
ſimpliciter actio tribuitur, eſt Perſona producens, ſcilicet
Pater reſpectu Filii, & Pater ac Filius reſpectu Spiritis
ſancti; quia his tribuitur actio produétiva; ex fide
enim conſtat Patrem generare, & Patrem ac Filium
ſpirare. II. Principium formale Quo proxi-
mum, ſeu forma, per quam ſuppoſitum ſeu perſona conſti-
tuitur in ratione productioni Rua productionis nequit eſſe
Natura divina, ſeu Inteltctio, aut aliquid Efentiale,
loquendo in ſenſu formali; quia ratio principii produ-
centis eſſentialiter involvit eſſe diſtinctum à principia-
to, licèt ſit principium tantùm Quo; principium enim
Quo verè eſt radix & origo, & verè influit, & proprid
producit, principium autem Quod non niſi denomina-
tivè, & ratione virtutis productivæ influit: Sed neque
natura divina, neque intellectio, neque aliquid eſſen-
tiale & abſolutum habet eſſe diſtinctum realiter à ter-
mino producto, ſeu principiato, ergo nequit eſſe
principium formale Quo proximum productionis, quà

talis. III. Sed Principium ſormale Quo proxi-
mum

2 56 THEOREMA II. THESIS XX.

mum eſt Proprietas relativa; ſicut enim terminus for-
malis per ſe & immediatè productus eſt ſola relatio
perſonæ productæ, quia productum neceſſariò diſtin-
guitur à producente; ita principium formale per ſe &
immediatè producens eſt ſola relatio perſonæ produ-
centis, cùm æquè neceſſariò diſtinguatur producens à
producto. IV. Generatio tamen divina adæ-
quate compleri nequit per ſolam Productionem, quatenus
præcisè productio eſt; quia terminus, Genitus, qua geni-
tus, non ſolùm debet habere eſſe diſtinctum, ſed etiam
eſle idem cum naturà generantis, ergo reſpicit princi-
pium formale Productivum, à quo eſt eſſe diſtinctum,
& Communicativum, per quod eſt identitas, & com-
municatio ejusdem etiam naturæ. V. Princi-
pium Quo Communicationis Eſt Eſſentia divina, ſeu
Intellectio eſſentialis, ſicut Paternitas eſt principium Pro-
ductionis; ſicut enim virtus, quã producitur eſſe diſtin-
ctum, non poteſt eſſe eadem cum diſtincto; ſic econ-
tra virtus, quà communicatur idem, non poteſt eſſe
diſtincta, eadem eſt formaliter cum communica-
to, licèt principium 4 e nguatur- ab eo, cui com-
municatur. VI. IgRur principium Quo adæ-
quatum generationis divinæ eſt Eſſentia, quatenus In-
tellectio eſt, & ſimul Paternitas; quia generatio, ùt di-
vina eſt, includit communicationem naturæ, & pro-
ductionem filiationis, ergo etiam includit principia
formalia productionis, & communicationis, h. e. Re-

lationem Paternitatis, & Eſſentiam, quatenus intel-
lectio eſt.

F. 2. Reſtexiones Adverſariæ.
Rincipium Quo eſt, per quod agens producit ſibi

ſimile, cum omne agens agendo quærat ſibi aſſimi-
. lare

lunin

M.αααα
X. Ne

in N. In

ſulumtiehe
m, K C
At, gue n
nDenscon

t PNnen
Enin K
NMmuon
enmmofmint,

codetchtn
nſnniierenn
aſnien Pmehiße

neleds,u N

Vrunid Flmets
leehis, kuine
il, Em
eli uproel
liillieain
liniimiſznn
ritin, erni
lli
iikan

tnun.

bl

N.

ns el ſe,
n ecellch
nrniexe,

inperlonen

Wunurprnelre

UyIna

huch,
,Iun nel en
ded Cliconn
usguutn

enennh c
e A⸗
Crpunepi
nonis be e
Aunenls m

PROCESSIONES DIVINA. 257

lare productum in formâ, quã agit, ùt patet adductio-
ne agentium omnium; ſed relationes non ſunt id, per
quod agens, v. g. Pater producit ſibi ſimile, cùm Fi-
lius non ſit ſimilis in ratione Paternitatis, ergo. D.
Ma. Per quod tanquam per virtutem, & principium pro-
ductivum C. tanquam per principium communicativum ſus
ad terminum N. Vel D. Ma. Principium Quo in creatis
C. in divinis N. In creatis natura, utpote realiter di-
ſtincta à naturàâ effectũs, poteſt eſſe principium produ-
ctivum, & communicativum formale Quo; quia omnia
pradicata, quæ communicantur, etiam producuntur: At
in Divinis communicatur natura improducta, & rela-
tio producitur; Unde diſtincta ponimus principia, produ-
ctivum Quo, & communicativum Quo. Vide Thyrſ.
Gonx. Diſp. 10. Ject. 12. II. Principium Quo
productivum non tantùm dicit diſtinctionem principii
à termino producto, ſed etiam eſſe univocum; at rela-
tio dicit diſtinctionem, & eſſentia eſſe univocum, ergo
in his ſimul conſiſtit. D. 2. Part. Ma. Dicit eſſe univo-
cum formaliter & ratione ſul præcis? N. radicaliter, & per
exigentiam principii proximi communicativi, quod eſſentiæ
eſt C. III. Filius ex ratione Verbi eſt operatio
intellects, uti & Spiritus ſanctus ex ratione amoris eſt
operatio Voluntatis; ſed principium Quo operationis
intellectũs, ſeu intellectionis eſt ipſe intelleétus, ergo
etiam ipſe, & non proprietas relativa eſt principium
Quo Filii, ſeu proceſſionis ejus. D. Ma. Eſt operatio
intellectus à Filio realiter diſtincta N. indiſtincta C. Jed in-
tellectus nobis non eſt principium Quo proximum operationis
diſtinctæ realiter; operationis autem indiſtinctæ eſt princi-
pium Quo radicale, & formaliter communicativum, non
productivum proximum. IV. Particula, Ex, in di-
vinis ſignificat principium productivum, ſed ex PP. Pa-
In LL. Jent. R ter

25 8 THEOREMA III. THESIS XX.
ter ex ſuâ eſſentiã producit, ergo eſt principium produ-
tivum ſaltem partiale. D. Ma. Significat principium
productivum, vel Quod, ſeu totale, vel radicale & remo-
zum, vel proximum communicativum C. determinatè pro-
ductivum proximum N. PP. contra Arianos docent, Pa-
zrem genuiſſe Filium, non aliunde, ſeu ex aliena ſubſtantid
ſed ſuam communicaſſe.

THEOREMA I.
Proceſſio Verbi dicitur Generatio.
¶ Eneratio hic dicitur Origo viventis à vivente ùt ukinung
principio conjuncto in ſimilitudinem naturæ: Se- n gn
cundùm quam definitionem ex P. Marin breviter refle- Mjthaet M⸗
Ctimus. I. Fide certum eſt, Verbum divinum
eſſe Filium, & conſequenter ejus proceſſionem eſſe genera-
zionem; nam in Symb. Athan. profitemur: PEilius à Pa-
rre ſolo eſt, non factus, nec creatus, ſed genitus. Et Pſ. 2.
PFilius meus es tu, ego hodie genui te. Quem locum Apo- Idhrdn
ſtolus Hebr. I. Explicat de generatione naturali &
æternãà Verbi; & vox, Hodie, æternitatem notat, quæ
ſemper eſt. Item Pſ. 109. Ex utero ante Luciferum ge-
nui te. Quem locum Matth. 22. & Luc. 2. adhibet ipſe
Chriſtus, oſtendens ſuam præ Davide excellentiam
quoad originem ſuam. II. Porro Proceſſionem
Verbi eſſe veram generationem, oſtenditur ex ipsà defini-
tione Generationis ; ipſa enim eſt Origo, ſeu productio; Um
quia actio intellectũs eſt; ideo enim Chriſtus de ſeipſo inin
ait Joan. S. 42. Ego ex Patre proceſſi. Item eſt Origo enſn ſnig,
viventis à vivente; quia actio vitalis eſt; ideo ex joan.
5. 26. JSicut Pater habet vitam in ſemetipſo, ſic dedit
Pilio habere vitam in ſemetipſo. Item eſt à Principio
conjuncto; quia eſt de ſubſtantiâ Patris; ideo ex Joan.
10. Pater meus quod dedit mihi, majus eſt omnibus. Item
eſt

1

Adn: On

NS.
Prinhin
prifte. i
lraltdhg
Clumi
Hinn len,
ni ſihi

4
II
Cnnto.
Ndnennun
annbreyntett
Nmtin nn
Gnergi

n Kuike,

lpetn bMr
Nenban ,9
nr uiIA
len m, le
relucfenmng⸗
libeit
de erelann
o uſim
rapft
afuce ſeili
lench,
hziden alu
Gigſe
1n⸗
aszicene
mmi⸗ 4

PROCESSIONES DIVINX. 259

eſt in SZimilitudinem naturæ, tum ſpecificæ, tum etiam
numericæ; ideo Joan. 10. 30. Chriſtus ait: Ego, &
Pater unum ſumus. III. Hæc ſimilitudo naturæ
non eſt qualiſcunque, ſeu ſpecialis, & quidem oninis illa ſi-
militado, quam Pater habet, & communicare poteſt; quia
ex Flor. Seſſ. S. Filius ergò manens in eſſe Filii, & qua-
tenus Filius eſt, omnia eſt, quæ Parter. Ergo non habet
ſimilitudinem communem, ſed omnem, quam habet,
& communicare poteſt Pater. Unde Eug. IV. in CC.
Florent. addit: Omnia, quæ Patris ſunt, ipſe Pater uni-
genito Filio vero gignendo dedit præter eſſe Patrem; hoc
ipſum, quòd piritus ſanctus procedit ex Filio, Filius ex
Patre habet. Plura lege apud Marin. IV. Pro-
ceſſio igitur in ſimilitudinem naturæ hic idem ſonat, ac
procedere in propagationem naturæ; quia Filius accipien-
do omnia, quæ Pater habet; & communicare poteſt;
accipit præter ea, quæ Spiritus ſanctus aecipit, vim
ſpirandi, quæ eſt vis propagandi naturam; unde pro-
ceſſio in ſimilitudinem naturæ nobis potiſſimùm dieit
Propagationem naturæ:
F. 2. Keſflewiones Adverſariz.
Eneratio eſt in ſunilitudinem naturæ, ſed proceſſio
Verbi eſt in identiratem, & conſequenter non in
ſimilitudinem; quia unum potiùs facit; quàm ſimile,
ergo ipſa non eſt generatio. M. 2. Part. Mi. Identitas
naturaæ in tribus perſonis eſt eminenter ſimilitudo, ſicui duo
muri verè eſſent ſimiles, licèt divinitus eudem albedine eſ-
ſent dealbati ʒ quia ſuppoſita & ſubjecta ſunt diverſa⸗ li-
cèt ſorma aut natura ſit eadem. II. Joan. I. Vi-
dimus gloriam ejus, gloriam quaſi unigeniti, ergo non
propriè, ſed ſimilitudinariè eſt unigenitus, ſeu filius:
R. Particula Quaſi non ſemper ſignifcat Egnahhed⸗
R 2

260 THEOREMA IV. THESIS XX.

ſed aliquando etiam eſt aſſertiva & cauſalis, ſic Nehem. 7.
Quaſi vir verax, h. e. verè verax. Dan. 7. Quaſi fi-
lius hominis veniebat, h. e. verè filius bominis.
III. Quod generatur, accipit eſſe, quod non
habebat, ſed hoc implicat in divinis. D. Ma. Quod
generatur per generationem æternam N. temporaneam &
ſucceſſivam C. Generatio Verbi eſt æaterna, & neceſſarias
ideo Pſ. 2. habet: Filius meus es tu, ego hodie genui
te. Ubi vox, Genui, Generationem ſemper perfectam no-
tat, non conatum producendi præavium. IV. Etiam
homo dicitur genitus à Deo juxta illud Deut. 32. 18.

Deum, qui te genuit, dereliquiſti; licèt non ſit propria

generatio, ergo à pari. Diſp. Vocem illam, Genitus, de
homine ſumi latiſſimè & impropriè, patet tum ex illo,
quod ſequitur: Oblitus es Domini creatoris tui; & ex
aliis Scripturæ locis ʒ tum quia deſunt productioni hominis
conditiones veræ generationis: Secus eſt de Verbo. V.
Si generatio Verbi explicatur per vim propagandi na-
turam, filius in creatis erit perfectior; quia hic parti-
cipat propagationem naturæ ampliorem, ſeu aptitu-
dinem ad generationem alterius filii; ſed in creatis ge-
neratio nequit eſſe perfectior. D. Prob. Participat pro-
pagationem ampliorem, ſed ſimul imperfectiorem C. etiam
perfectiorem N. Imperfecta eſt generatio filii novi, ſeu
nepotis; mm quia vis generandi nepotem inferret filiorum
infinitudinem 3ʒ tum quia everteret ſimplicitatem naturæ,
nec abſolveret Genitus totam divinam generationem, & .

THEOREMA W.
Proceſſio spiritũs ſancti Generatio dici
nequit.
EX Theoremate præcedente concludi poteſt Diffe-

rentia inter proceſſionem Verbi, & Spiritũs San-
Eti:

in ſcentie en
pranmm,

1
mie.

ſm ümeu
üns wrsar Mn
el A flir
Pmmx .

I.
ſali, N⸗
a, 4
en ſin h
P Al, Ge
i DN.

4

nperana
t niſin
lſltmn
. Eün

utr n a
euri ti;
nulen hiwnn
uee .
n rinknd
gule
en lel opcn
lin gengg
Hannapune
ſinen
toflimon,
ifmi inn
un utunt
mcinem 0

.

egtio 4

PROCESSIONES DIVINA. 261
cti: Pauca tamen hic inſuper obſervamus. I.
Theologus non contentus eſſe debet ſolà doctrinà fidei,
ſed probabili etiam ratione in explicatione hujus generatio-
nis uti poteſt; liceèt enim Varii PP. apud Marin id ſatle
apertè videantur judicare; cùm tamen Ariani, aliique
FHeæretici variis ineptiis & cavillationibus Verbi gene-
rationem, & Spirits Sancti divinitatem oppugnent,
audiendus etiam eſt S. Juſtin. M. in Expoſ. Fid. de
Trin. dicens: Non debemus tamen in totum ab ed quæ-
venda deſiſtere, ſed pro ſud quiſque portione acceptæà Do-
mino ſcientiæ rem examinet, certus, non quidem ſe exactè
percepturum, profuturum tamen per hujuſmodi contem-
plationem, accedendo ad illum propius. Aliam cauſam
addit S. Athan. Ep. ad Serap. MWe taciturnitas noſtra
cauſam illis impudentiæ præbeat, audiant à nobis viciſſim.
PP. autem alios intelligimus de ratione certàâ, & evi-
dente, vel etiam curiosâ, non de probabili & conve-
niente, vel utili. II. Hinc ex Fide, & ex Ra-
tione negamus, proceſſionem Spiritis Santcti eſſe Generatio-
nem; fides enim in Symb. Athan. docet: Spiritus Jan-
ctus à Patre & Filio non factus, nec creatus, nec genitus,
ſed procedens. In Symb. Apoſt. Credimus In JESUMI
Chriſtum Filium ejus unicum. Et in Scripturis Verbum
ſæpius vocatur Filius Unigenitus. Joan. 5. &c. Ergo
non eſt alius filius, aut genitus. Ratio autem nobis
eſt; quia Spiritus Sanctus non procedit in ſimilitudi-
nem illam ſpecialem naturæ, quàâ omnia acciperet,
quæ Pater habet, & communicare poteſt, ſeu propa-
gationem naturæ ad aliam perſonam, ergo non habet
rationem filii, qui omnia illa à Patre accipit per gene-
rationem. III. Rationes Aliorum hic referre,
aut refutare non patiuntur hæ pagellæ 3 ideo nobis ſufficit
aſſlertionem noſtram contra Adverſarios defendere;
K 3 &

262 THEOREMA IV. THESIS XX.

& licèt non afferatur certitudo, aut evidentia; ex pro-
babilitate tamen noſtræ differentiæ inter utramque
proceſſionem manet convenientia cum iis, quæ fides
docet, & conformitas cum iis, quæ hactenus dicta ſunt.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Il ſimilitudo potiſſimùm naturæ diſtinguit proceſſio-
nnem utriuſque „ergo Spiritus ſanctus in naturã, &
eſſentiâ non eſt perfectè ſimilis Patxri, & Filio, ſed hæc
ſequela offendit Chriſtianas aures. D. Ma. Si ſimili-
tudo naturæ, quæ fœcunda eſt, diſtinguit C. naturæ, àt fœ-
cundæ Sub D. ſeq. MNon eſt perfectè ſimilu ſimilitudine ef-
ſentiali, & communi ſecundum prædicata communia N.
notisnali, ſecunduùm prædicatum fœcunditatis Patri & Filio
proprium C. II. Ergo Verbum procedit potiùs
in ſimilitudinem Patris producentis, quàm naturæ con-
tra definitionem generationis. R. cum Haunoldo, De-
ſinitio illa primùm poſita eſt à Philoſophis definientibus ge-
nerationem creatam, ubi natura cauſæ & effectus diſtincta
eſt: Si divinam agnoviſſent, fortè accuratius poſuiſſent:
In ſimilitudinem producentis: Jed ſupplet ſimilitudo
natutæ, ut fFœcundæ, vel vis propagandi naturam. III.
ExD. Th. hic q. 13. a. 2. Similitudo divinarum per-
ſonarum non eſt notionalis, ſed eſſentialis. D. Gimi-
litudo communis tribus perſonis, conſiſtens in æqualitate per-
fectionis, & eſſentiæ C. Specialis Patris, & Fili, ſun-
data in fœcunditate naturæ ut talis N. HN. Po-
teſt eſſe generatio & filius, quin reperiatur fœcunditas,
& vis propagativa naturæ, ùt patet in generatione Mu-
li, ergo & Proceſſio altera poteſt eſſe generatio, licet
non ſit ſœcunditas. D. A. Generatio perfecta N. im-
perfelctæ Sub D. quin reperiatur fœcunditas per accidens,
ex accidentali concurſu duorum ſpecie diverſorum, vel al-
terius

1
l
1

ſit en

elglenl ch.
nmnimi

r unt, et
on
ges wal
en Wenn
Cbrederomn
Avits Mi,

I
Ey Mndrd

lrones in
XN. . .
ier e re

tanbor inn

kaut la,

S RELATIONES DIVINX. 263

enſen terius impedimenti C. perſe N. V. Natura divi-
e ierm na eſt ſœcunda, & eſt ipſa ſœcunditas, ſed Spiritui San-
mi, e Cto communicatur eadem natura, quæ Filio, ergo &
dend fœcunditas, ergo ejus proceſſio ab eàâ erit generatio.
nſn D. Mi. Communicatur cadem natura, ut fæcunda, ſeu
E reduplicativ? N. ſpecificativè C. Quèd autem ùr fœcunda
toe unon communicetur ei, patet ex Fide 3 quia Spiritus ſanctus
non produxit, nec potuit producere quartam perſonam.
VI. Fœcunditas eſt identicè in Spiritu Sancto,
ergo ejus proceſſio eſt in ſimilitudinem naturæ fœcun-
½dæ, ſeu potentis producere; hæc enim fœcunditas ei
tribuet denominationem ſuam formalem. D. A. Fœæ-
umd cunditas Patris, & PFilü eſt identicè in illo C. fœcunditas
nim“ piritüus Sancti N. Fœcunditas Patris & Filii non tri-
nnathi buit denominationem, ſeu effectum formalem Spiritui
ntan. Sancto.

8DM G
e

Gnn

gfunu H E. 8 I 8 .

nci ſiſhn Relationes Divinæ.

tra. . .1. .
dune E Relationibus tres diſtinguuntur realiter,

quæ ſunt Perfectiones, & c.

RElationes ſuprà diximus quatuor; circa quas bre-
viter hic reſolvimus. I. Tres tantùm ex
Relationibus divinis realem diſtinctionem conſtituunt,
umipam Paternitas, Filiatio, & Spiratio paſſivaj quia hæ ſolæ
eeam ſuppoſitum diverſum ultimò complent; Spiratio au-
kegreinn tem activa in Patre, Filiéôque eadem eſt: Non tamen
in Peſehil⸗ tres tantùm relationes inde inferas; quia una cadéem-
t que res diverſas relationes fundare poteſt; ſed diſtin-
en R 4 ctio

264 THEOREMA I. THESIS XXI.

ctio eſt ex oppoſitione Originis, quæ non eſt inter Pa-
ternitatem, & Spirationem activam, licèt ſit inter Spi-
rationem activam, & paſſivam. II. Hæ Re-
lationes ſunt plures Res, Entitates, Unitates, Veritates,
Bonitates, ſed addendo, Relativæz quia diſtinguuntur
tealiter ab invicem, ergo ſecundùm ſe ſunt entitates
reales: Dein quælibet Relatio eſt indiviſa in ſe, & di-
viſa à quliber alià, ergo eſt una: Eſt cognoſcibilis,
ergo vera: Eſt appetibilis, ergo beona: Et certè Filius
quà filius eſt unicus, & verus filius patris, & ſummè
amabilis. III. Singulæ Relationes habent pro-
ypriam Perfectionem relativam; ſunt enim tales, ut iis in
ſuãâ ratione, gradu, & ordine nihil deſit, aut redun-
der: Conſtituunt & diſtinguunt perſonas, quæ ſunt
perfectiones: Naturam divinam certo modo, ſeu cer-
tà ratione afficiunt, terminant, complent, ac ultimò
contrahunt: Unde S. Damaſc. l. de Fide. c. 11. Mo-
dum exiſtendi perſonæ, ſeu Relationem expreſst Per-
fectionem appellat. Et ex S. Cyril. in Theſauro c. 6.
Perfectus eſt Pater, non tantùm quia Deus eſt, ſed
etiam quia Pater eſt. IV. Eædem etiam ſunt
tres Exiſtentiæ relativæ; quia exiſtentia eſt ipſummet
ens in actu, cùm exiſtere & eſſe actu ſint ſynonima;
ſed Relationes ſunt tria entia relativa in actu, ergo
etiam ſunt tres exiſtentiæ relativæ: Dein producitur
Filiatio & Spiratio paſſiva, ſed produci eſt accipere exi-
ſtentiam: Ex quo juxta Richard. à S. Vict. l. 4. de Trin.

c. 16. Quot in Divinitate Perſonæ, tot incommuni-

cabiles exiſtentiæ. V. Diſputant nonnulli, an
pariter admittendæ ſint tres Eſſentiæ relativæ, ut admit-
zuntur Exiſtentie; ſed hoc tantùm eſt abuti vocibus;
eùm eſſentia reſtringatur ad primam radicem, vel me-
taphy⸗=

„N!
Dewummmorun
NMuiſen,
l ſonidk N
nſiz Mfi
lrügen h

.
.

ler melele

mm

Iumt, atunft
Sufurrinfmn

ewen verfcht

Atnun 4
amin fit

Mau

NN.

non eſ inn
lcetſtin⸗ .

Matt, Nine.
ni Cltnun
hleſunr emin
inlainſe,
aonoſbdl
Peent Hir

1 Celi A lec
elin, gen⸗
DMoC, el c
len, in

Ielumc
eu el, ſel
Cen tien ,
nckihlunn
lurſonnin
in A egt
Denn wariu
laccpeteen⸗
4. 1Eelin
incoonmmmn
ummnli
lane, u
cbui
mirent⸗

7

RELATIONES DIVINX. 26 5
taphyſicam, vel phyſicam, ſeu ad primum eſſe: Sin

autem aliter ſumeres, fortè non refragabimur.

F. 2. Reftexiones Adverſariæ.

6! Relationes diſtinctæ ſint diſtinctæ entitates, & per-
fectiones, ergo plus perfectionis eſſet in omnibus
perſonis, quàm in ſingulis; ſed ex CC. Toletano XI.
Deus non minoratur in ſingulis, nec augetur in tribus.
D. Ma. Plus eſſet perfectionis perſonalis in omnibus perſo-
nis C. eſſentialis N. Juxta alios plus eſſet perfectionis ex-
tenſivè; quod nil eſt abſurdi. II. Perfectiones
illæ different ſpecie, ſed perfectiones diverſæ ſpeciei
ſunt inæquales ex illo Ariſt. S. Met. t. 10. Species ſunt
inæquales, ſicut numeri. D. Ma. Quaſi diſfferent ſpe-
cie quoad eſſentiam N. quoad ſeipſas præcis? C. Species
quoad eſſentiam diverſæ ſunt inæquales, ſicut numeri, quia
augentur, vel minuuntur perfectione. III. Hæ
perfectiones eſſent infinitæ, ſed infinitum eſt unicum,
nec poteſt eſſe multiplex, alias uti diſtinctæ perfectio-
nes, ita & plures Dii non repugnarent. D. Ma. Junt
infinitæ ſimpliciter, & in omni genere entis poſitive N. ſe-
cundum quid, in genere & ordine Paternitatis, vel Filia-
tionis, ſeu extenſivè C. IV. Nulla ſaltem per-
ſona foret infinita in genere entis, quia nulla haberer
omnem perfectionem poſſibilem, Tilcer perfectio-
nem relativam alterius perſonæ. D. Prob. Nulla ha-
beret omnem perfectionem eſſentialem, & abſolutam N.
relativam Sub D. cum Mauro. Mon haberet conſtitutiv?
& prædicativè C. non haberet per circuminſeſſionem N.
V. Relatio in creatis non eſt perfectio, ergo
nec in divinis D. A. Relatio prædicamentalis; quæ nul-
lum exercet munus erga terminum C. tranſcendentalis N.
VI. Ex D. Th. Relatio non eſt aliquid, ſed ad
R 5 ali-

266 THEOREMA II. THESIS XXI.
aliquid, ergo non eſt perfectio. D. A.: Relatio ratio-
nis C. realis, vel exigens eſſe in ſubjecto, ùt in creatis, vel
ſubſiſtens, aut exigens identificari cum eo, de quo dicitur
M. VII. Si Relationes ſint perfectiones, ergo
vel ſimplices, vel ſimpliciter ſimplices? R. Nonnullis
eſt lis de nomine: Si Simplices dicis, non ſunt tales ex
admixtà imperfectione, ſed ex oppoſitione: Si Simpliciter
ſimplices dicis, erunt tales; quia Deo, ut ens eſt, melius
eſt habere eas, quàm non habere: Nec refert, quòd Pa-
tri non ſit melius habere relationem ſuam, quàm op-
poſitam; quia non requiritur comparatio hæc cum quolibei
ſuppoſito, ſed cum quolibet individuo eſſentiæ, ſeu entis.

THEOREMA II.

Præter eas non admittitur Subſiſtentia
abſoluta.

Ubfiſtentia eſt ultimus terminus, ſeu complemen-
tum ſubſtantiale naturæ, conſtituens cum natur3
ſuppoſitum, ſeu concretum ſubſtantiale completum,
naturàmque reddens incommunicabilem ùt ſubſiſten-
tem & completam :Ex quo advertimus. I. Si ſub-
ſiſtentiam cum nonnullis ſumis pro Perſeitate excludente
dependentiam ab alio, vel uùt ſubjecto ſuſtentanre, vel ut
parte exigente ex naturd ſud cum comparte conſtituere to-
tum per ſe, aliam à noſtr facis quæſtionem; quia non tan-
tùm Natura divina, etiam ùt præintellecta ſuis Rela-
tionibus, non dependet à Relationibus ùt ſubjecto,
vel parte tali; ſed ipſa etiam Humanitas Chriſti de ſe
non indiget ullo ſubjecto ſuſtentante, nec ex naturàâ &
exigentia ſuâ ordinatur ad faciendum compoſitum,
quod de facto conſtituit, ergo ex hac ſuppoſitione tum
naturæ divinæ, tum Humanitati Chriſti propriam da-
xes

ghmcvmm
Alnum, 4

zen Wlden
i Tli
Ntuoten

ſiſſerie ſaſe
letn .C
nun anirni
ſungß Acr
in

HeNlenen
upnn,n
rinnel artn
m ternunz
lcbenlleri

Dtemmuncr

N.
4AeNii
rinic
ch 4P
etkekoneen
3 . M
n ſut ti
Knple
emif, Mi

4

Lacongene.

P un uan
Panpkeun,
nir nlſten⸗
lKlc⸗
tatentlllen
Antut, 1
auluent
iomuur
AalusRehr
nrlcbeen⸗
8Chelice!
reinun
cumpol
Polnon
ng,

RELATIONES DNYINA. 267
res ſubſiſtentiam. II. Si verò propriè eam ſu-
mis pro Perſeitate excludente communicabilitatem, & pro
Complemento ſubſtantiali naturæ in ratione ſuppoſiti, non
eſt in Deo Jubſiſtentia abſoluta tribus perſonis communis;
ſicut enim nulla eſt perſona communis, ſic nec com-
munis ſubſiſtentia: Imò hæc ſubſiſtentia cum naturâ
faceret perſonam abſolutam, & conſequenter quar-
tam: Foret communicabilis; quidquid enim in divinis
eſt abſolutum, eſt communicabile, ergo amitteret ra-
tionem ſubſiſtentiæ: Non foret terminus ultimus;
quia abſoluta pro ulteriore complemento admittunt
ſubſtantias relativas, &c. III. Sed in Deo tres
ſunt Suhſiſtentiæ relativæ realiter diſtincta; ſic enim do-
cent CC. Nicæn. I. & II. Conſtantinop. II. Collat. 8.
Anath. 2. Si quis non confitetur unam Deitatemi in tribus
ſubſiſtentiüis, ſeu perſonis adorandam, anathema ſit. La-
teran. IV. Conſult. 5. Can. 1. J. quis non conſitetur...
unum Deum in tribus ſubſiſtentiis conſubſtantialibus, ana-
thema ſit. Sic & reliqua CC. & PP. ultra Hypoſtaſes,
Perſonas, Relationes nihil in divinis admiſerunt præ-
ter Eſſentiam, Naturam, Subſtantiam, ergo. IV.
Hæ Subſiſtentiæ relativæ, licèt tres ſint, ſunt ultimæ in
ſuo genere, & una non iterum terminatur ab alid, ſed om-
nes immediatè terminant ſolam naturam; quia natura per
unam terminata non tendit ulteriùs, quaſi perſona il-
la debeat ulteriùs terminari, ſed tantùm natura eadem
ſæpius terminatur; quod naturæ divinæ utpote eſſen-
tialiter Gœcundæ neceſſariò & eſſentialiter convenit:
Ideo quævis relatio, ſeu perſonalitas eſt ultima in ſuo
genere poſitivè, & reſpectu aliarum perſonalitatum eſt
ultima negativè; quia Paternitas non complet ac ter-
minat Naturam in ratione Filiationis, aut Spirationis
paſſivæ, quam eadem natura ſibi identificat.

268, THEORLN1A II. THESIS XXI.

F. 2. KReſtewiones Adverſariæ.

PAtres interdum loquuntur de hypoſtaſi à tribus di-
ſtinctà: Imò Agatho Papa in Ep. ad Synod. VI. ait:
Confitemur trium Subſiſtentiarum, ſive Perſonarum
unam ſubſiſtentiam. R. PP. more græco per Hypoſtaſim
intelligunt Eſſentiam, ſeu ſubſtantiam, quæ à ſubſtando
Graæcis Hypoſtaſis dicitur: Hinc in emendatioribus exem-
plaribus Epiſtola Agathonis habet: Trium ſubſiſtentiarum
unam ſubſtantiam. II. Subſiſtere ſæpius dicitur
idem eſſe, ac per ſe exiſtere, ſed natura divina pro
priori ad Relationes infinita exiſtit per ſe, ergo. D.
Ma. Jubſiſtere latt, & impropriè ſumptum C. propriè
Jub D. eſt exiſtere per ſe incommunicabiliter C. communi-
cabiliter N. III. Subſiſtere eſt perfectio ſim-
pliciter ſimplex, ſed naturæ ſecundùm ſe neceſſariò
convenit omnis perfectio ſimpliciter ſimplex, ergo &
ſubſiſtentia. D. Ma. Ef perfectio ſimpliciter ſimplex
abſoluta N. relativa T. Probabilins ipſa eſt perfectio me-
dia inter perfectiones ſecundum quid, & ſimpliciter ſimpli-
ces: Cæterum ſubſiſtere radicaliter, ſeu habere virtu-
tem identificandi ſibi ſubſiſtentias relativas ab aliis di-
citur perfectio ſimpliciter ſimplex abſoluta; non autem eſſe
Formaliter rationem ſubſiſtendi, talem perfectionem dicunt.
IV. Natura præciſis Relationibus ſeipsà eſt
completa, & incommunicabilis ſuppoſito creato, ſed
completio, & incommunicabilitas ſunt effectus for-
males ſubſiſtentiæ, ergo & natura ſeipsâ erit ſubſi-
ſtentia. D. Ma. Eſt completa in ratione naturæ C. in ra-
tione ſubſiſtentis N. Item eſt incommunicabilis ob ter-
minum poſitivum ſubſiſtentiæ reddentis eam incommunica-
bilem N. ob defectum capacitatis in ſuppoſito creato ad ter-
minandam naturam infinitam C. Hoc habetur indepen-
denter

Detn
Mur ndr u

te
helinrinmn
Chnmmmt.
ſnam

lril

ſilgan; Ili
milerſnt,
Umnconnblten

e/ ſine

Ppoſil lnit
Ar. II

he erſone
4

GCnnn:

plumnſmnt⸗
uheberenin

ni dlint⸗
3uralnnt
cinen .
bs lend elt
ncrid,lel
Iekechu t⸗
eit ſod⸗
tmeC. in
Schblise
nincomn
olnechi

0

2*

RELATIONES DIVIN. 269

denter ab omni ſubſiſtentia; non enim incommunicabilis
eſt, ut terminata perſonalitate, ſed præcisè ut infinita.
V. Datur in Deo abſoluta & communis exi-
flentia præter tres relativas, ergo & præter ſubſiſten-
tias relativas dabitur étiam abſoluta & communis.
Diſp. Exiſtentia eſt communis omni enti in altu; non ſub-
ſiſtentia, &c.

THIEORKEAIA III.

Relationes conſtituunt Perſonas in ſuo eſſe
Dißſſerentiali.

Uilielmo Pariſienſi Perſonas conſtituunt Proprie-
tates abſolutæ antecedentes ad relativas: Scotiſtis
Perſonalitates relativæ ùt Origines; Thomiſtis ùt Re-
lationes: Aliis àùt Origenis & Relationes ſimul: Ubi
omiſſis aliis inſuper ſententiis concludimus. I-
Perſonæ in concreto & adæquatè ſumptæ conſtitutivè in-
cludunt etiam naturam divinam in Perſonis divinis pror-
ſus eandem ſic enim non ea tantùm involvunt, in qui-
bus perſonæ divinæ differunt, ſed ea quoque, in quibus
conveniunt; uti & concreta reliqua involvunt aliquid
commune. II. Quoad eſſe autem differentia-
le Perſona non conſtituitur per Proprietatem perſonalem
abſolutam; quia alioquin eſſet una perfectio abſoluta
in una Perſonã, quæ non eſt in altera, & Perſonæ non
forent conſubſtantiales, nec-Pater communicaret to-
tam ſuam ſubſtantiam abſolutam Filio. III.
Perſonæ conſtituuntur, & diſtinguuntur tantum per Pro-
prietates relativas quia ex illo Axiomate Theologico
in divinis omnia ſunt unum, ubi non obſtat relationis
oppoſitio: Nimirum diſtinctio oritur vel ex limitatio-
ne, per quam unum habet negationem perfectionis,
quæ

270 THEOREMA III. THESIS XXI.

uæ eſt in alio, vel ex oppoſitione relativà; ſed in Deo
diſtinctio eſſe nequit ex limitatione, ergo purè exop-
poſitione relativã. IV. Realiter & intrinſecè
conſtituuntur quidem perſonæ per Relationes & Origines 3
quia ſecundùm ſtatum realem conſtitui debent per
omnes rationes realiter indiſtinctas, ſed in Patre rela-
tio Paternitatis non diſtinguitur ab Origine, ſeu Gene-
ratione activâ. V. Ratione autem noſtra con-
Nituuntur per Relativnes, non per Origines; quia per id
formaliter conſtituuntur, quod concipitur per modum
formæ permanentis, & conſequenter conſtituentis,
non autem conſtituitur per id, quod concipitur per
modum viæ ad formam, aut actionis conſequentis ad
formam; ſed Origines concipiuntur quaſi in fieri per
modum viæ ad terminum ſeu formam, & Relationes
magis in facto eſſe, & ùt forma permanens, ergo.

F. 2. Refteciones Adverſariæ.

PErſona non eſt neceſſariò ad aliud, ergo Relatio non
necefſariò conſtituit Perſonam. D. A. Perſona
creata C. divina N. MNon eſſent tres Perſonæ in diviniss
niſi eſſent relativæ, quæ ſolum faciunt numerum in divinis.
II. Perſona Patris in creatis non conſtituitur
per relationem, ſeu per hoc, quod ſit pater, ſed per
abſolutum, ſeu per hoc, quèòd ſit hic homo, ergo &
Pater divinus conſtituetur tantùm per abſolutum, non
per relativum. Diſp. Perſonæ creatæ cùm ſint limitatæ,
poſſunt diſtingui per hoc, qunl habeant perfectiones abſolu-
tè ſe mutuò excludentes: Jed perſonæ divinæ ſunt illimitate,
quæ non poſſunt diſtingui, niſi per oppoſitionem relativam.
III. Ex S. Aug. l. 7. de Tri. c. 3. Si Pater non
eſt aliquid ad ſe, non eſt, quod referatur, ergo con-

ſtituitur ſaltem partialiter per aliquid abſoluxum⸗

D. A.

n1
. 1.
ml ſennan
ſenie

V ſon
igtater ain

u nu u
nuſm
mneyi
ormimell

.
nnuͤtn
aulnſung
eni

1.

Pp:
e 4

S W.
rliiſi,lit,
e,en
elter Unn
tuinnj g
Ulru Cehen
Edin uret
Uur, aue
Nri

Nuuperi

Ctnn N
Mitallihtrti
uinfel
nn, CNebunel
ſte.
eNelunnm
4 Mſins
in niti
Nun in gnini
On nlüuinr
url,li
Hono,ed⸗
ohnun, Mon
ßrlitt⸗
ſnesa⸗
. rlimtin
en ninne
„Kurtr
Aul, elgh⸗

ir⸗

RELATIONES DIVIN. 271
D. A. Si Pater non eſt aliquid ad ſe ſecundum conceptum
ſus indirectum, ſeu prout eſt eadem res cum Eſſentid, aut
prout pro priori dicit Originem C. ſecundum conceptum di-
rectum, & eſſe ſuum differentiale formale N. IV.
Id, quod refertur, prius eſt relatione, quâ refertur,
ſed perſona eſt, quæ refertur, non eſſentia, ergo prior
eſt relatione, & per hanc non conſtituitur perſona.
D. Ma. Quod refertur relatione accidentali, & praædica-
mentali C. eſſentiali, & tranſcendentali, vel ſubſiſtente N.
Hac eſt ſubſtantialu, & conſtituit rem: Illa eſt accidens,
& reſultat ex alio. V. Perſonæ conſtitui debent
per id, quod concipitur tanquam prius, ſed Origines
concipiuntur priores Relationibus, & Relationes in
illis fundantur, ergo. D. Ma. Quod concipitur tan-
quam prius per modum formæ permanenter inewiſtentis, &
per modum principii formalis C. per modum viæ ad formam-
& quaſi tranſeuntis, ſeu per modum radicis, ac funda-
menti præſuppoſiti N. VI. Priùs ſaltem à nobis
concipitur eſſe Pater, quàm concipiatur referri, ergo
pro illo priori Proprietas conſtitutiva Patris non eſt re-
latio, ſed alia. D. A. Prius concipitur eſſe FPater con-
fusè, & in ratione genericà Perſonæ C. diſtincttè, & ſpeci=
hicè in tali eſſe relativo ſpeciali, & proprio talis perſonæ N.
