merita præſcivit, eorum præmia prædeſtinavit. S. Aug. I.
de Corr. & Grat. c. 9. Qui verè ſunt filii, præſciti & pre-
deſtinati ſunt. S. Fulg. l. I. ad Monim. c. 24. Praædeſti-
navit ad regnum, quos ad ſe præſcivit miſericordiæ præve-
nientis auxilio redituros, & in ſe miſericordiæ ſubſequentis
auxilis eſſe manſuros. Ergo Prædeſtinatio non eſt in ſig-
no priore ad Præſcientiam meritorum, ſed poſteriore.

§. 3.

ſannn,

1 17
i.N. NN an:

—

IHI

nſewdege

ndief nnred,.
ndciporetn

ſeruſen
prelucerſun⸗
ugenerals ot

Ctalf
lgentiz, vel)

4
elndumeken
Krrtekiun
Klemummoin
1ſrN!
nbaumbuuin

1,n

ſnenlufe⸗
Enleſlle⸗
uuonon 6
5

PREDESTINATIO ELECTORUM. 219

F. 3. Reflexiones Adverſariæ.
Q ordinatè vult, priùs intendit finem, quàm me-

dia; quia ex voluntate finis oritur electio medio-
rum, ſed gloria eſt finis, & merita ſunt media. D. Ma.
Prius intendit finem intentione ex parte ineffcaci, & con-
ditionatà C. ex omni parte eſicaci, & abſolutd Jub D. ſi
operans intendat finem purè ùt finem C. ùt pramium & mer-
cedem non aliter obtinendam, niſi per media ut habentia fa-
tionem meriti N. Sic enim Voluntas generalis & ine ficax
ſalvandi omnes præcedit meritum, & intentio meriti præ-
mium, ſeu gloriam. II. Nequit eſſe efficax ele-
ctio medii efficacis, quin præcedat, vel ſaltem ſimul
ſit efficax intentio finis; cùm hæc efficax electio finis ſit
amor efficax medii propter finem, & conſequenter ſit
influxus in finem; ſed Deus eligit & decernit media ef-
ficacia, puta gratias efficaces, ergo ſimul ſaltem etiam
efficaciter intendit finem, ſeu gloriam ùt coronam.
D. Ma. Nequit eſſe eficax electio mediü eſſcacis, quod eſ-
Ficax eſt ex naturà ſuà, & independenter à cooperatione li-
berà alienæ voluntatis; quin præcedat, vel ſaltem ſimul ſit
eficax intentio finis C. quod eficax eſt non ex naturà ſui,
ſed ab extrinſeco, & dependenter à cooperatione noſtra li-
berâ N. JSic enim media ſupponunt finem non obtinendum
abſolutk, ſed ſub conditione, ſi voluntas cooperatura eſt.
Hinc D. Prob. Ma. Haæc electio medii eſt amor eficax fi-
nis formaliter, immediat, in ſe, & in priori ad media N.
virtualiter, mediatè, tanquam in cauſis, & ex vi merito-
rum, quæ cauſabunt illum finem C. III. Qui ex
amore finis vult media efficacia cognita ùt talia, effica-
citer etiam vult opus, ſeu finem, ergo Deus prædeſti-
nans volendo hæc media etiam vult finem, ſeu ſalutem
& gloriam vel ante, vel cum volitione mediorum. D.

A. Eßf-

22 9 THEOREMA I. THESIS XVIII.

A. Eficaciter etiam vult opus, ſeu finem ante præviſum
medium efficax N. poſt præviſum C. Hinc etiam vult ſalu-
tem poſt præviſam gratiam eſicacem & merita, non ante,
vel cum illis. IV. Quod eſt ultimum in execu-
tione, eſt primum in intentione, ſed gloria eſt ultima
in executione, ergo eſt prima in intentione, ergo. D.
Ma. Ultimum in executione eſt primum in intentione ſem-
per abſolutd, & eſicaci N. ſaltem conditionatäâ, & ineſſi-
caci ex parte C. Vel D. Ma. In creaturis agentibus ex de-
liberatione, & conſultatione de mediis C. in Deo, in quo
eſt perfectiſſima cognitio tum mediorum, tum finis, & ſimul
eſt potentia illis mediis jungendi eſicaciam N.

IHESIS XVIII.

Reprobatio Damnatorum.

THEOREAIA I.
Deus verè & propriè antecedenter vult, &y

amat ſalutem Reproborum.

Ucher. Calvin. & Janſen. negant, Deum voluiſſe
ſalutem eorum, qui non ſunt prædeſtinati: Alen-
ſis & Cajetanus videntur nonnullis admittere volunta-
tem tantùm ſigni : Sed cum communi concludimus.
I. Deus antecedenter verè & proprit voluit, &
æmavit gloriam in ſeipsâ omnibus hominibus, etiam Repro-
bis 3 quia Deus ſæpius in Scripturis nobis omnmibus,
etiam Reprobis . præcipit & imperat ut vitemus pec-
cata, & ab iis reſurgamus, omnes tranſgreſſores pu-
nit, omnes excitat ad ſpem vivam, omnes etiam, qui
venturi non ſunt, ad ſe & convivium ſuum invitat, ex-
preſsè proteſtatur, ſe nolle mortem peccatoris, & eum
in

Eer ane nunn

NW.
ſuen an en
HMicenmndt,
mriu, nt
AMümuminer
lgboizeſklln

ane, eron.

nu.
3
Nerlt, G

Deum wlull
elimnt: Aen.

Ucorhdn
tali 6
licn Nene
dbs onmnde,
Urlemosee⸗
lgelireſſ⸗

W

caori,len

REPROBATIO DAMNATORUM. 221

in finem omnibus adhibuit medium, quod poterat,
præſtantiſſimum , ſcilicet Incarnationem ex I. ad Tim.
2. 6. & ex häc propoſitione Janſenii damnatâà: Jemi-
pelagianum eſt dicere, Chriſtum pro omnibus omnino homi-
nibus eſſe mortuum: Ex quibus conclude. II.
Hæc Voluntas ſalvandi omnes, etiam Reprobos, eſt vo-
luntas antecedens; quia independenter à libero uſu vo-
luntatis creatæ concipitur à Deo, ita ut nec reguletur,
nec petat regulari per ſcientiam etiam Mediam, ſeu
conditionatam, ſed per ſolam ſimplicem Intelligen-
tiam, ùt antè inſinuavimus in noſtro Ordine ſignorum.
III. Non eſt Voluntas antecedens abſoluta; quia
voluntas Dei abſoluta ſemper impletur juxta ſ. d. ſed
non ſalvantur omnes homines, ergo non eſt abſoluta.
IV. Sed eſt Conditionata ex parte objecti, ſeu ho-
minis ʒ quia Deus ita vult omnes homines ſalvos, ut ta-
men ipſis liberum non adimat arbitrium: Hinc S. Hier.
in illud Apoſtoli: Deus vult omnes homines ſalvos fieri, &
ad agnitionem veritatis venire: Ait: Conditio latet; vult
enim Deus ſalvos fieri, ſi accedant ad eum. V. Hæc
Voluntas dici poteſt Eſicax, quantum eſt ex parte Deis
& Ineficax, quantum eſt ex parte viatoris, & reſpectu
Einis intenti; quia licèt finis, ſeu ſalus non conſequatur,
& ex parte viatoris deficiat conditio cooperationis ad
gratiam; eſt tamen efficax reſpectu mediorum ſuffi-
cientium, quæ Deus omnibus providet. VI.
Eſt Voluntas beneplaciti, non ſigni tantum; quia volun-
tas ea eſt vera, propria, & formalis, ſeu beneplaciti,
& non eſt tantùm impropria & metaphorica ,ſeu ſigni,
ex qu defluunt in homines media ſalutis ſuflicientia,
niſi Deum ſimulatè tantùm agere velis: Dein Scriptu-

ra, CC. & PpP. debent intelligi in ſenſu proprio, & for=
8 P

mali, niſi abſurdum vel inconveniens ſequatur, ſed ex

volun-

222 THEOREMA I. THIESIS XVIII.

voluntate beneplaciti talia non ſequuntur: Imò ex vo⸗
luntate ſigni ſequitur ſimulatio, tyrannis, &c.

F. 2. Reſlewiones Adverſariæ.
Pflagianos & Maſſilienſes redarguit S. Aug. quòd ad-

mitterent generalem in Deo voluntatem ſalvandi
omnes, ergo. D. A. QOudd eam admitterent in ſenſu he-
torodoxo, ſi homines velint, petant, pulſent, & conten-
dant ſolis naturæ viribus C. in ſenſu orthodoxo, per gratiam
N. Hinc S. Aug. I. de Spir. & Lit. c. 3 3. ait: Vult Deus
omnes homines ſalvos fieri, & ad agnitionem veritatis ve-
nire, non ſic tamen, ut ipſigadimat liberum arbitrium, quo
vel bene, vel malł utentes juſtiſſimè judicentur. II.
Locum illum Apoſtoli: Deus vult omnes homines ſalvos
fieri: S. Aug. intelligit per diſtributionem accommo-
dam affirmativam pro generibus ſingulorum, non pro
ſingulis generum: Item per diſtributionem negativam,
uèd nullus ſalvus fiat, quem non velit: Item per ſen-
ſlin cauſalem, quòd Deus faciat omnes velle ſalvos

fieri, ergo in Deo non agnoſcit voluntatem ſalvandi

omnes. D. C. Ergo non agnoſcit voluntatem ſalvandi
omnes abſolutam, aut conſequentem, quæ ſemper implea-
tur C. antecedentem, & conditionatam, quæ non ſemper
impletur N. Explicationes illæ Auguſtini reſtringi de-
bent ad voluntatem conſequentem, ſimpliciter eficacem &
abſolutam, quam rejiciebant Pelagianiz non ad anteceden-
tem, & conditionatam. III. Qui poteſt ſalvare
aliquem, & non ſalvat, non habet voluntatem ſalutis
omnium & ſingulorum, ſed Deus non ſalvat omnes,
quos poteſt ſalvare, ergo. D. Ma. Non habet volun-
tatem quoad eficaciam, & quidem ut a ſe ſolo dependentem
C. quoad ſuffcientiam, cujus eſſicacia habetur dependenter
etiam à liber alterius cooperatione N. IWV. Con-
ditio-

„, (ereCelic
1 Cemnilengi
.
agluerkente 41

nunt Meumm i

T

mmnie,

D
Auuntur,
Mannb,
heſcrie,
S. 4Ae gidl
Ounuem lae
mummi, ,

ℳ.MNRun, .
nmy nin /
tonen comn

Mmnrs le AN
Unenen Amnd
Mitcen Alnnn
u ſenpe imln
ge M /
ni tetigic⸗
linr uumn 6
n altteler
ioetden
1,.
Arruenm Iuun
nlcetom
Mun huret w.
ſ⸗ u⸗

.

REPROBATIO DAMNATORUM. 223

ditionata voluntas non eſt propriè voluntas, ſed tantàm
eſſet, ſi conditio poneretur, ergo conditionata illa vo-
luntas ſaltem non eſt propria, & præſens voluntas. D.
Ma. Voluntas ſubjective conditionata non eſt propria vo-
luntas C. objectivè tantum conditionata N. Sic verum &
præſentem habet aſſectum transſerendi dominium, qui trans-
lationem reſtringit ad conditionem, qua poſità aſſectus etiam
habet effeltum moralem translationis juris. V. Eſt
imperfectio velle aliquid, quantum eſt de ſe, efficaci-
ter, & non aſſequi. D. Velle aliquid eficaciter abſolutè,
& independenter ab arbitrio alterius C. eficaciter tantùm
ex parte mediorum conceſſorum ſub conditione libera usits
horum mediorum N. VI. Deus etiam habet vo-
luntatem conditionatam puniendi omnes, ſi in pecca-
to moriantur, non tamen ſimpliciter dicitur velle pu-
nire omnes, ergo à pari. Diſp. Deus, quantum eſt ex
ſe, non vult poni conditionem, ex quäpuniantur; ſed vult
poni conditionem, ex quà ſælventur; hinc voluntatem ta-
lem conditionatam habet cum diverſo modo tendendi.
VII. Aliæ Reſlexiones huc reducibiles ponuntur in
Tract. de Grat. de Gratiãâ ſufficiente omnibus dandà,
& in Tract. de Incar. de Chriſto Redemptore omnium.

THEOKEAA II.
Reprobatio Poſitiva fieri non potuit ante de-

merita abſolutè præviſa.

Eprobatio Poſitiva eſt voluntas excludendi homi-
nem à vitaâ æterna, deſtinando eum ad æterna ſup-
plicia: Hanc ex ſolo Dei beneplacito, & ſinè ullo præ-
vio peccato admiſit Calvinus, ita ut Deus reprobatis
neget fidem, & omnem gratiam, ac impellat, & ne-

ceſſitet ad peccandum: Eandem ſinè blaſphemiis an-
. . nexis

224 THEOREMA II. THESIS XVIII.

nexis Calvini admittunt Bannez, Alvarez, Granadus;
& nonnulli: Sed cum communi concludimus. 1.
Defacto nulli à Deo abſolutè decreta eſt excluſio à glor'd,
& aterni ſupplici deſtinatio independens à demeritis abſo-=
lutè præviſis; quia tale decretum non ſtaret cum volun-
tate antecedente ſalvandi omnes: Hinc Sap. 1. Deus
mortem non fecit,: nec latatur in perditione vivorum. Ezech.
18. Nunquid voluntatis meæ eſt mors impü, dicit Domi-
nus Deus, & non ut convertatur à viis ſuis, & vivat.
II. Nec videtur poſſibilis talis Reprobatio eficax
antecedens præviſa abſolutè demerita tum quia repro-
batio eſt actus juſtitiæ vindicativæ & punitivæ, quæ ne-
quit hominem priùs ad pœnam deputare, quam præ-
ſciverit culpam; tum quia reprobatio incipit à judicio,
quo quis judicatur indignus æternæ vitæ, & dignus
æterri ſupplicii, & ideo ſupponitur notitia delicti; tum
denique quia hac deſtinatio ad pœnam aliena eſtà ſum-
mã Dei bonitate, &c. III. Hæc confirmamus
ex Sap. 12. Cum ſis juſtus, juſte omnia diſponis, ipſum
quoque, qui non debet puniri, condemnare exterum, h. c.
alienum, exiſtimas à tuâ virtute; virtus enim tua juſtitiæ
initium eſt, ergo Deus neminem condemnat gratis, &
ſola ſua voluntate. Adde S. Aug. I. 3. contra Julian.
c. 18. Bonus eſt Deus, juſtus eſt Deus; poteſt aliquos ſin?
meritis liberare, non poteſt quemquam ſinè malis meritis Gutſin ſum
damnare, quia juſtus eſt. Et ex l. 4. c. 8. Certum & im- Wdlyl ⸗
mohile teneamus, non eſſe apud Deum iniquitatem, qu umn Mlint
quemquam ſinè malis meritis damnat. ꝰ

F. 2. Reftewiones Adverſariæ.

Om. 9. Reprobatur Eſau ex ſolà voluntate Dei,
antequam quidquam mali egiſſet, ergo ejus re-
probatio fTacta eſt ante omnia demerita. D. A. Repro- luigg
batur Ile

, Wn

Mm

ebs F

Aheren a
Wüln
euliri
õ
lurtaunn
Hn Aaene
mintn ,

Hi Air D

NMiNEN.

Apunmegen

Hercummmam
mnd he⸗
Ainn tu ſete
enmn genh
onmn ſin
tt Snuſi
uninnif
CmnN.
iitan,

ſnie.
la Cbntel⸗
a, enpe
la, 5, er

n e

REPROBATIO DAMNATORUM. 225

batur àglorid, de quà diſputamus N. à jure primogenituræ,
& benedictione illa temporali, quæ Semini Abrahæ facta eſt,
quo naſcetur Chriſtus C. II. Juxta Varios Pa-
tres Eſau eſt typus reproborum, ſicut Jacob electorum,
ſed hujus prædeſtinatio, & illius reprobatio facta eſt
independenter à meritis. D. Ma. Juxta PP. ſunt ty-
pus reproborum & electorum ad gratiam & ſidem C. ad glo-
riam N. Refutat Apoſtolus Judæos, qui credebant Evan-
gelium ſibi deberi ob opera ſua pracedentia. III.
Apoſtolus ibidem utitur comparatione Figuli, qui ex
eaàdem maſsa facit vaſa honoris & contumeliæ, ergo
Deus pro mero beneplacito facit electos & reprobos.
R. Gi de gratiâ primäà, & vocatione ad fidem loquaris, ſen-
ſum literalem ſequeris; quia Apoſtolus, ut diximus, loqui-
tur contra Judæos ægrè ferentes, quòd Gentes admittantur
ad Evangelium: Juxta alios facit vaſa contumeliæ per-
miſſivè, permittendo, ut illi ſeipſos faciant, & forment in
vaſa iræ3 non autem facit ea poſitivè ante praviſa demeri-
ta. IV. Apoſtolus addit: Jacob dilexi, Eſau
odio habui, ſed odio habere exprimit reprobationem
poſitivam, ſicut dilectio prædeſtinationem poſiti-
vam; odium autem illud erat, antequam boni ali-
quid, vel mali egiſſent, ergo. D. Ma. Odio habui,
Odium ſumendo in ſenſu proprio & poſitivo N. improprio &
comparativo, ſeu comparatè ad Jacob, ita ut ſignificetur:
Minus dilexi C. Sic etiam dicitur Qui non odit patrem
& matrem... non poteſt meus eſſe diſcipulus, h. e. Qui pa-
trem & matrem non minus diligit, quam me. V.
Ibidem Apoſtolus dicit, Pharaonem eſſe excitatum à
Deo, ut in ipſo oſtenderet potentiam & virtutem ſuam,
h. e. juſtitiam punitivam, ergo reprobat Deus ex ſolã
intentione oſtendendæ potentiæ, ergo ante demerita.
R. Excitare ſumitur pro permittere, non pro intendere
In LI. Jent. P poſi⸗

226 THEOREMA III. THESIS XVIII.

poſitivè: Dein permiſſam Pharaonis contumaciam ordina⸗
vit ad oſtendendam potentiam ſuam; Ideo Particula, Ut⸗
non accipitur cauſaliter, quaſi ſigniſicet finem à Deo
antecedenter intentum, ſed merè conſecutivè, ut ſig-
nificet eventum futurum factã ſuppoſitione peccati.

THEOREMA III.
Permiſſio peccati, & MWegatio auwilii efficacis
praviſi nec eſt Effectus, nec Pars, nec Cauſs
Reprobationis.

LOduimur de peccato primo hominis per baptiſ-
mum in gratia conſtituti, non de peccatis ſubſe-
quentibus ,in quæ homo ſæpe in pœnam peccati præ-
cedentis labi permittitur: De illo igitur contra multos
cum Pennoto concludimus. I. Permiſſio pec-
cati primi, & collatio auxilii, quod prævidetur fore ineffi-
cax, eſt quidem conditio, ſinè quà non eſſet Reprobatio 3
quia ſi non eſſet peccatum, non eſſet reprobatio; & ſi
non eſſet permiſſio peccati, & negatio auxilii efficacis
præviſi, non eſſet etiam peccatum, ergo hæc permiſ-
ſio peccati, & collatio talis auxilii inefficacis præviſi
ſaltem eſt conditio, ſinè quâ non eſſet reprobatio.
II. Non tamen ſunt Effectus Reprobationis 3 tum
quia multi non ſunt reprobati, qui permittuntur pec-
care; tum quia effectus in ordine ad obtinendum fi-
nem debet eſſe volitus ex intentione finis; ſed permiſ-
ſio peccati hoc modo non poteſt eſſe volita; aliàs enim
Deus vellet peccatum & reprobationem noſtram; tum
quia effectus propriè dictus deberet fieri à Deo ex affe-
tu excludendi à gloriâ; ſed Deus non habet talem af-
fectum ante præviſum peccatum finale; tum quia, an-
tequam Deus aliquos prædeſtinaret, vel reprobaret,
permiſit peccatum, & gratias decrevit intrinſecè
diffe-

Wo
WE
Ferntej
ſchen
mue

Nerlem
one ee
t lci,
tnon

iriane ind
nhuere
Alanmirke
uun .
in mn /lan
GutAänim
ennani
neniNenle

Imteſlene nnc

2 Mn
uukut
ſbleA m⸗
lecr lne
Intbenn,

ee

y
niinulint,
enutch,
ſetienig
leentſe,t,
ione Pecet
UI.
li ffer
⸗

vunpei
ranmmn
I Nmniſn
ulan fn inß⸗.

t Nye

rlenlhu
i Allliefen
lr Vemml.
fers Nnin
Ae ehncben
ttetmni;
ernimummg e⸗⸗
cbcnendum .
ziiblhemi⸗
Cln; Abenn
ilenet⸗
ber len⸗
lejwmgu⸗
1, Nl ennn

REPROBATIO DAMNATORUM. 227
differentes, ergo finis permiſſionis peccati non eſt re-
probatio. III. Nec Permiſſio peccati eſt pars con-
Nitutiva Reprobationis; quia reprobatio quidditativè
ſumpta eſt judicium, quo rationalis creatura à Deo ju⸗
dicatur indigna vitæ æternæ, & digna æterni ſupplicii,
cum voluntate efficaci eam excludendi à glorià, & de-
putandi ad pœnam; ſed permiſſio peccati, & collatio
auxilii intrinſecè indifferentis non componit tale judi-
cium, nec talem voluntatem; cùm nec ante, nec cum
permiſſione peccati, vel cum illà collatione ſit cauſa
talis judicii, vel voluntatis, ergo nec eſt reprobatio
ante vel cum illa. IV. Unde talis Permiſſio, vel
Collatio auxilii nequit dici Reprobatio propriè dicta; quia
Deus non permittit peccata, ut fiant; nec dat auxilia
inefficacia, ut homo non conſentiat, aut ut cadat; Vult
enim tribuere vires & auxilium ſufſficiens, quo poſſet,
ſi vellet, ſtare; ita ut caſus ejus non ſit ex inſliſſfilientii
auxiliorum inefficacium, ſed ex conditione & malitiaâ
voluntatis. V. Ex quo Collatio auxiliorum inef-
Fcacium non ſe habet ut Electio auxiliorum efficacium
quia hæc electio eſt intentio conferendæ gloriæ, & con-
ſequenter pars prædeſtinationis; at illa collatio non eſt
intentio negandæ gloriæ, & inferendi ſupplicui, &
conſequenter non eſt pars reprobationis.

F. 2. Wonnullæ Obſervationés.
Ifficultas & obſcuritas hujus materiæ vix ſatis ex-
plicabilis ad rudem noſtram notitiam exigit non-
nullas adhuc obſervationes, quas hic ſubjungimus.
I. Reprobatio non incipit à Permiſſione peccati;
quia ipſa ex dictis eſt judicium, quo quis judicatur fi-
naliter indignus æternæ vitæ, & ab illà finaliter exclu-=
dendus, ſed Deus ante terminum hujus vitæ nullum

P 2 fina-

22 S THEOREMA III. THESIS XVIII.

finaliter judicat indignum vitæ æternæ, & ab illa eſſe
finaliter excludendum; cùm uſque ad ultimum termi-
num vitæ habeat auxilia ſufficientia, quibus, ſi velit,
poſſit à peccato reſurgere, & conſequi vitam æternam,
ergo nequit à Deo fieri judicium illud, ſeu reprobatio,
donec videat peccatum illud finale. II. Ideo
Reprobatio incipit ab egreſſu hominis ex hac vità, & à judi-
cio, quo quis ob peccatum finale judicatur indignus aternæ
vitæ, & dignus æterni ſupplicii; quia ùt S. Aug. I. de Nat.
& Grat. c. 26. obſervat, Deus non prius eſt ultor, quam
homo peccator; ergo nullus etiam reputatur finaliter in-
dignus vitæ, & dignus ſupplicii, niſi pro peccato, in
quo finaliter moritur, ergo reprobatio ſupponit noti-
tiam exitus vitæ ipſius reprobi in peccato lethali.
III. Nec finis præcipuus, cur Deus peccata per-
mittat, eſt Oſtenſio divinæ juſtitiæ, ut volunt, qui ad Repro-
bationem reducunt Permiſſionem peccati; quia id, quod
intenditur ſolum ad compenſandum damnum, quod
univerſum patitur per peccatum, non poteſt à Deo eſſe
principaliter volitum, ſeu voluntate & intentione pri-
mariâ, & antecedente ante præviſa hominum peccata,
ſed tantùm ſecundariâ, & conſequente illam præviſio-
nem; ſed juſtitia punitiva à Deo eſt intenta ad compen-
ſandum damnum peccati, ergo. Plura addit Penno-
tus 1. 7. C. 2. & 3. IV. Reprobatio variè etiam
differt à Prædeſtinatione. I. Finis Prædeſtinationis & Ele-
ctionis eſt volitus intentione primariã, & voluntate an-
tecedente ac conſequente; ſed Reprobationis finis eſt
volitus ſolům voluntate conſequente, & intentione ſe-
cundarid. 2. Prædeſtinatio vi ſuàâ inducit omnia me-
dia ad ſalutem conducentia, eâque intendit poſitive, &
efficaciter prædefinit; ſed Reprobatio nec vi ſuã indu-
cit, nec poſitivè intendit, nec prædefinit ea, per quæ
quis

IN W.
einr, K D
ad limume
,gubi, ie
Glipitumaten.
4, Eutehlhe

xun li
Du nau
ut,iuenr
i; Nunil,ld
ndummn, r
npaeelMvelt
Lürennone N⸗
ninunpecc
elampreie
entaadconper
adlt henm.
baid e tnin
lummsKe.
KrClummenr
utonsfne
Vimennen
Aucrmm“
gendirponme⸗
oner .

„ 7
Lehnn eE

.

REPROBATIO DAMNATORUM. 229

quis damnatur. 3. Voluntas divina præeminet in præ-
deſtinatione, Præſcientia in reprobatione; quia Deus
reſpectu peccatorum ſe habet purè permiſſivè quoad
voluntatem ſuam, etſi poſitivẽ per intellectum judicet,
reprobum eſſe ineptum ad gloriam, &c.

F. 3. Reflexiones Adverſariæ.

Ollatio gratiæ efficacis dicitur effectus prædeſtina-
tionis, & pars prædeſtinationis adæquatè ſumptæ,
ergo à pari dicendum idem eſt de permiſſione peccati,
& collatione gratiæ inefficacis ùt effectibus & partibus
reprobationis adæquatè ſumptæ. Diſp. Quia omnis
talis eſſectus propriè dictus deberet fieri à Deo ex affectu ex-
cludendi hominem àgloria, ſed Deus ante præviſum pecca-
tum finale non habet talem affeltum, ſicut econtra ante præ-
viſum meritum ſinale habet affeltum, & ſeriam volunta-
tem ſalvandi omnes; ex quâ voluntate varia pradeſtinatis
confert beneficia, & media in ordine ad ſalutem, quæ reſpe-
ctive ad Deum non repugnat reduci ad pradeſtinationem.
II. Ex S. Th. hic a. 3. in O. Sicut prædeſtina-
tio includit voluntatem conferendi gratiam & gloriam,
ita reprobatio includit voluntatem permittendi ali-
quem cadere in culpam; ſed gratia & gloria ſunt effe-
ctus prædeſtinationis, ergo & permiſſio peccati eſt ef-
fectus reprobationis. D. Ma. Ita & reprobatio includit
voluntatem permittendi peccatum ut conditionem C. ut ef-
fectum, vel partem reprobationis N. Non eodem modo in-
cludunt voluntatem conferendi gratiam, & permittendi
peccatum ʒ quia reprobatio peccatum non intendit. III.
Permiſſio peccati eſt ex intentione divinâ, & eadem
permiſſio confert ad finem reprobationis, ergo vel eſt
effectus, vel pars reprobationis adæquatè ſumptæ.
D. A. Eſt ex intentione divind, ut permiſſio obtineat finem
P 3 repro-

Z3 % THEOREMA IV. THESIS XVIII.
reprobationis N. ut ſit ſua creaturæ libertas C. Item D. 2.
Part. A. Confert ad finem reprobationis ex intentione dire-
G Dei N. ex malitid hominis C. IV. Permiſſio
peccati debet eſſe effectus alicujus voluntatis divinæ,

ſed non alius, quàm reprobantis, ergo. N. Mi. ERE

enim effectus divinæ providentiæ, quæ vult, ut creaturæ li-=
berè agant; & ſic poſſunt peccare, vel non peccare; ſed non
poſſunt peccare, niſi Deus permittat peccatum, ergo per-
miſſio peccati eſt eſfectus divinæ Providentiæ, non autem Re-
probationis.

THEOREMA TW.

Hinc nec admittimus Reprobationem Negati-
vam ante præviſionem abſolutam peccati.

R Eprobationem Negativam præter Thomiſtas ad-
mittunt cum Suarez plerique „qui tuentur præde⸗
ſtinationem gratuitam ante præviſa abſolutè demerita;
licèt hi ipſi reprobationem hanc negativam non eodem
omnes modo interpretentur: Sed cum Pennoto & Aliis
concludimus. I. Reprobatio etiam Negativa
proprie dicta dari nequit aute praviſionem peccati; quia
reprobatio negativa propriè dicta nequit incipere in
alio ſigno priore, quàm in quo incipit prædeſtinatio
poſitiva; cùm reprobatio illa negativa nil aliud ſit,
quàm privatio prædeſtinationis, ſive mera non electio
ad gloriam, & conſequenter privatio electionis ad ean-
dem gloriam; ſed prædeſtinatio incipit tantùm juxta
nos in illo ſigno, in quo abſolutè præviſa ſunt merita,
& negatio demeritorum, ergo etiam negatio hujus præ-
deſtinationis, ſeu reprobatio negativa modò incipit in
co ſigno: in quo præviſa ſunt demerita, & negatio me-
ritorum. II. Unde ulierius ex Reprobatione po-
ſitiva

rigiin
werprde
eiran jn
ölinzu
n ſügiii
julirnn. B
Crent gulen
te, un unn
Ulamendumne
ApruAR
emmihilcann
1no Denmix
n gifnnin
ulm rn

hninum
ſun Atrgnd
inehii Pene
Anluot,

1

,Z Mem
umi

S MI.
tg ler,
r innin
V. en
lunreri d
. N. N
b reunnt
n agezſan

im, eſſ,
m te A.

4V.

Minen t
,Md
u Tondu
ummmnrkr
Dllarecenenn
0nan kn eeen
Nenmon Alis
etun Milutnt
1 cui;
egun nehern
h Nrrklnumn
1n Ad t
en neki
letonsadenr
r uurun un
gllſommen
egtluſß⸗
node⸗ y/
u, Kegn⸗
4 Nde,

REPROBATIO DAMNATORUM. 231

ſitivà inſtamus; quia ubi poteſt eſſe reprobatio negati-
va, ibi etiam poteſt poſitiva; tum quia ex negativã ſe-
quitur poſitiva; tum quia ratio non eſt, cur Deus non
poſſit velle poſitivè, quod negativè vult; ſed poſitiva
juxta Suareſianos, & multos Thomiſtas nequit eſſe ante
præviſionem abſolutam demeritorum, ergo nec re-
probatio illa negativa. III. Præterea Keproba-
tio negativa ante præviſum demeritum nequit eſſe pura non
electio ad gloriam tum quia ex Trid. Seſſ. 6. c. 1. Beus
namque ſud gratid ſemel juſtificatos non deſerit, niſi ab eis
prius deſeratur. Et c. 13. Miſi ipſi illius gratiæ defuerint:-
hicut cœpit opus bonum, ita perficiet operans velle & perf-
ceres tum quia nullum eſt fundamentum admittendi
ullam excluſionem à gloriã, niſi ponatur condemnatio
ad æterna ſupplicia; cùm ſaltem in adultis non ſepare-
tur pœna damni & ſensũs, ſed ex ſ. d. condemnatio ad
æterna ſupplicia non eſt poſita ,niſi præviſis demeritis,
ergo. Demum hæc reprobatio negativa non minùs,
quàm poſitiva parùm conſonat cum ſincerã voluntate
ſalvandi omnes, ac repugnat miſericordiæ, bonitati,
& gratuitæ ordinationi divinæ, ac redemptioni Chri-
ſti, &c.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

R Eprobatio negativaæſeu excluſio à ſalute æternâ tan-
tùm eſt negatio beneficii indebiti, ſed negatio be-
neficii indebiti pendet à ſolà voluntate conferentis be-
neficium, uti largitio Eleemoſynæ pendet à ſola volun-
tate divitis, ergo. D. Ma. Eſt negatio beneficii indebiti⸗
ſuppoſitâ hac Dei providentià & decretorum ordine, in quo
promiſit Deus juſtum non deſertum iri, priuſquam ab eo
deſertus fuerit, neque nos ſupra id, quod poſſumus, tentan-
dos eſſe N. in aliũ providentiâ & ordine, in que home ordi-
P 4 naretur

232 THEOREMA IV. THESIS XVIII.
naretur tantum ad beatitudinem naturalem C. Non-ex-
cluſio à beatitudine in hac providentia eſt debita titulo
fidelitatis ex Dei promiſſione; unde excluſio quæcunque
foret pœna, quæ ſupponit neceſſarib culpam. II. S.
Aug. & D. Th. uti prædeſtinationem ad gratiam, ita &
reprobationem referunt ad inſcrutabilia Dei judicia,
ergo reprobatio ſaltem negativa non ſupponit demeri-
ta⸗ & eorum præviſionem. D. A. Reprobationem ab-
ſolutam, ſeu ſecundum ſe Npectatam! in ordine ad hanc præ-
cise perſonam N. comparativè ſumptam in ordine ad alios,
cur alius relinquatur, alius aſſumatur ad gratiam & ſalu-
tem; cuùm tamen Deus etiam reprobis dare poſſit infinita
auzxilia, quæ prævidit, ſi darentur, fore eficacia C. III.
Si ex parte reprobi peccatum foret cauſa reprobationis,
tum poſitivæ, tum negativæ, ergo adultus in ſuâ po-
teſtate habet reprobari⸗ „vel non reprobari; cùm in po-
teſtate habeat ponere peccatum, vel non ponere, quod
eſſet unica cauſa reprobationis; ſed conſequens fallit;
quia alioquin in poteſtate etiam haberet prædeſtinari,
cùm in hâc providentiâ, quicunque non eſt reprobus,
ſit prædeſtinatus. R. Non- reprobari, & conſequenter
praædeſtinari in noſtra poteſtate eſt ſecundum quid, quatenus
in noſtra poteſtate eſt cooperari huit gratiæ, & agnoſci pro-
ximè dignum vitæ æaternæ: Non autem illud in noſtrâ po-
teſtate eſt ſimpliciter & abſolutè; quia in noſtrà poteſtate
non eſt accipere, vel non accipere gratiam, quæ prævidetur
eficax; ſed in ſola eſt poteſtate Dei ſeligentis gratiam, &
prævidentis eſicaciam. IV. Juxta S. Aug. Multi
non ſalvantur, non quia ipſi nolunt, ſed quia Deus
non vult. R. Refutat Pelagianos, volentes gratiam non
dari, niſi quærentibus & volentibus per vires naturales:
Parvulos addit; quia ob Originale, non ob peccata actua-
lia excluduntur à Beatitudine.
THE-

NVI.

Plen N.
nel Eebinn

alhſn guan
.
doratinm,1
Dei ndh

Onit deme

,n eltenne

agit, guten

tes an⸗
airet hain⸗
ih Nende.

MVYSTERIUM SS. TRINITATIS. 233

THESIS XIX.
WMſterium &6. Trinitatis.

IHEOREAMA I.

Complectitur tres Perſonas in und Eſſentid,
ſeu Naturd.

Abellio Deus eſt unicus & in naturâ, & in perſonã,
& appellatur diverſis nominibus Patris, Filii, & Spi-
ritus Sancti per ordinem tantùm ad diverſas operatio-
nes: Tritheitis tres ſunt Perſonæ, & tres etiam Dii
quoad Eſſentiam diverſi: Ario tres ſunt perſonæ, ſed
ſolus Pater eſt Deus: Nos Catholicè hic profitemur.
I. Deus ita perfecteè eſt Unus, ut implicet plures
eſſe Deos; quia omnium primum & ſummum neceſla-
riò eſt unicum; ſi enim duo eſſent prima & ſumma, ſeu
duo Dii, neuter foret Optimus, Maximus, cùm am-
bo facerent melius & majus; neuter foret finis ultimus,
cum neuter referretur ad alterum; neuter eſſet oninipo-
tens, cùm unus impedire non poſſet, quod facit alter;
&c. Sed-Deus neceſſariò & eſſentialiter eſt omnium
primum & ſummum, ergo. Hinc Deut. 6. dicitur:
Audi Iſrael, Dominus Deus noſter Dominus unus eſt.
Marc. 5. Unus eſt Deus, & non alius præter eum. I. Cor.
8. Nimus, nullus eſt Deus, niſi unus. II. In eſ-
ſentiã Dei perfecte unicâ tres tamen ſunt Perſonæ inter ſe
verè diſtinctæ; ſic enim non quidem ratione aliquà evi-
dente, ſed ſolà fide, ſeu certiſſima Dei revelatione do-
cemur. I. Joan. 5. Tres ſunt, qui teſtimonium dant in
cælo, Pater, Verbum, & Spiritus ſanctus; & hi tres unum
ſunt, Unum ſcilicet in Eſſentiã ſeu naturà, & Tres ſunt
P in

234 THEOREMA I.k/ THESIS XIX.

in Perſonis. Adde ex Symb. Athan. Haæc eſt fides catho-
tholica, ut unum Deum in Trinitate, & Trinitatem in
VUnitate veneremur. III. Hæ autem Perſonæ rea-
liter inter ſe ſunt diſtinctæy tum quia inter eas realis eſt
productio, & vera relationis oppoſitio; tum quia ali-
quid convenit Patri, quod non convenit Filio, ſcilicer
generare; unde colligitur, Patrem & Filium eſſe di-
ſtinctos penes eſſe Patris & Filii. IV. Sed ſimul
ſunt unus Deus; quia dum producitur Verbum & Spiri-
tus Sanctus, Deitas ſummsè ſe illis communicat, ſed
communicatio ſumma non eſſet, niſi eadem eſſentia
communicaretur; Ideo enim Chriſtus, cùm dixiſſer
Joan. 10. Pater meus, quod dedit mihi, majus eſt omni-
bus: Statim ſubdit: Ego, & Pater unum ſumus. Si ſci-
licet non dediſſet identitatem cum eſſentiã Patris; id,
quod majus eſt omnibus, non dediſſet, nec ſe ſummd
communicſſſet. V. Hæc igitur in Trinitate,
Unitas, & Identitas conſiſtit in eo, quòd nullum planè
ſit prædicatum abſolutum, quod non conveniat æqua-
liter cuilibet perſonæ, tam quoad neceſſaria, quàm li-
bera: Unde eadem omnibus eſt æternitas, ſapientia,
bonitas, voluntas, potentia, creatio, gubernatio, præ-
deſtinatio, juſtificatio, &c. Quæcunque enim de na-
tura divinâ dicuntur, dicuntur eadem prorſus eſſe cu-
juſque perſonæ & omnino æqualiter; ex quo ſumma
conſtat unitas & identitas.

F. 2. Refiexiones Adverſuriæ.

Lli, quod eſt ſummè unum, ùt eſt Deus, repugnat
pluralitas, ergo multò magis pluralitas diſtincta.
D. A. Quod eſt ſummè unum tum in naturà, tum in per-
ſonis C. in natura ſolum Sub D. repugnat pluralitas natura-
Tum C. perſonarum N. Perſonalitas illa perſonarum fa-
ECIt

lla hfilt i
D nſlaci
Omroun
e,elene
AAmmdhhe
runan li
pih, licn.

„

,ſifllninn
ſaumm /,lema
iimmum
Kckum, nen
nmm mena
Ninigunmuc
ſciul nmnu
AAEN N
g
Akorgefgonnn
liug nn
drnl Mmeng!
anenn ſtin
mnal unni,
a tnn

N.

1,6nte,
alten ſu,
einer en kei
inz um u
Elit lo, ſcl
elumn elet
lj lel in

nl, Nhugi.
glr/intt ili
leniun
eerleſunm
Emn 1 Hiinmn,
l uWIndn
unmeniren:
elin, gunl⸗
nin, ſhiemn
hennn
ie enum e
Puis a.
e o Mumna

ri.
es, lehlgn
Elus M
t tun ,
Nuraltks /

nperioun⸗
led

MVYSTERIUM SS. TRINITATIS. 23 5
cit diſtinctionem, ſed non compoſitionem facit ſimplicitati
& unitati naturæ oppoſitam. II. Summum bo-
num excludit omne malum, ergo & ſummè unum ex-
cludit omnem pluralitatem, & conſequenter plurali-
tatem etiam perſonarum. D. C. Excludit omnem plu-
ralitatem in eâ ratione, in qu eſt unum, ſcilicet in naturà
C. in alid ratione, in quà mira naturæ ſæœcunditas fundatur,
nullum importans defectum N. Malum naturæ adderet
defectum, non pluralitas perſonarum præcisè. III.
Ubi ſunt plura, non eſt unum ſimplex, nec eſt unum
per ſe, ſed Deus eſt unum ſimplex & per ſe, ergo non
eſt plura vel plures, ergo. D. Ma. Non eſt unum ſim-
plex in natura N. in perſoni, C. Pluralitas perſonarum non
impedit ſimplicitatem Deitatis 3 cùm ex illis, & cum illis
non fiat compoſitio. Hinc etiam D. 2. Part. Nec eſt unum
per ſe, ſi illa plura non ſint ſimul quid unum per identitatem
C. ſi ſint N. Pluralitas quidem eſt ex diſtinétione per-
ſonarum, ſed Identitas eſt ex communicatione unius ejuſ-
démque naturæ. IV. Ex Boctio l. de Trin. Hoc
verè eſt unum, in quo non eſt numerus, ſed pluralitas
perſonarum importat numerum, ergo. D. Ma. In
quo non eſt numerus abſolutè dictorum, quæ compoſitienem
faciunt C. numerus relationum, quæ prædicantur de aliquo
at ad alterum N. Haæc juxta Beetium non importat com-
poſitionem. V. Ubicunque eſt numerus, eſt to-
tum & pars, ergo ponimus in Deo totum & partem. D.
A. Ubicunque eſt numerus categoricus & quantitativus,
ſcilicet vel Numerus formalis, in quo reperitur poten-
tialitas unitatum, vel numerus aggregationis in quo eſt
diverſitas C., numerus tranſcendentalis, in quo eſt colle-
ctio plurium quidem unitatum, quarum quaælibet denotat
negationem cum altero ente, & negationem diviſionis in
ſe, ſed ſimul habet identitatem ejusdem naturæ N. Hic
ecnim

236 THEOREMA II. THESIS XIX.

enim numerus non infert compoſitionem, aut diver-
ſitatem, ſed diſtinctionem tantùm.

THEOREAIA II.
Demonſtrari nequit Ratione naturali.

Aymundo Lullo, uti alii Articuli fidei, ita & Trini-
tas eſt ſimpliciter demonſtrabilis: Richardo à S.
Victore eadem demonſtratur ſuppoſità fide: Sed cum
communi concludimus. I. Sublimiſſimum
Trinitatis Myſterium non eſt ſolo lumine naturali cogno-
ſcibile certò & evidenter, ſeclusà fide; quia naturaliter
nec innoteſcit immediatè ex ſolis terminis, ut per ſe
Patet; nec mediatè per diſcurſum vel ex ipsà naturà di-
