proportionata, qualia ſunt materialia & abſentia N. circa
objecta ſpiritualia, & praæſentia proportionata G. Angelus
cognoſcit Angelum præſentem immediatè ſind ſpecie: Et
Deus, cuùm ſit ſummum verum, ex ſe maximè intelligibilis
eſt, & ideo non indiget ſpecie, ut ſiat cognoſcibilis. V.
Ille modus viſionis eſt connaturalior, quo alii actus ſu-
ernaturales à potentiâ creatàâ elevatà fieri ſolent, ſed
H non fiunt per concurſum Deiimmediatum, ſed per
habitus, gratias, & alias qualitates impreſſas. D. Mi.
Sed per habitus, & alias qualitates, quæ ſé tenent ex parte
potentiæ, quam elovunt & c&mplent, ut connaturaliter agat
C. qus

62 THEOREMA II. THESIS V.
C. quæ ſe tenent ex parte objecti, ut illud fiat intelligibile
N.

.

F. 3. Reſiex. Ew Ejus Poſſibilitate.

TAlis ſpecies poſſibilis deberet eſſe perfecta ſimilitu-
do Dei, ſed hæc implicat. D. Ma. Perfecta ſimi-
litudo Dei in ratione ſormæ, ſeu eſſendo N. in repræſentan-
do Jub D. perfelcta, h. e. comprehenſiva M. h. e. propria,

qualis etiam eſt ſpecies expreſſa C. II. Deberer
continere totam cognoſcibilitatem Dei. D. Ji eſſet

comprehenſiva C. cum non ſit, qualis etiam eſt ſpecies Dei
expreſſa N. Hac ſpecies manaret ab objecto libero, quod
majorem vel minorem ſui ſpeciem infunderet. III.
Intelligi per ſpeciem eſt imperfectio in objecto. D. JSi
non poſſit ex naturà ſuâ intelligi, niſi per ſpeciem, ut obje-
cta materialia aà nobis intelliguntur C. ſi objectum liberum
nolit liberè ſic cognoſci N. IV. Quod res haber
intrinſecè, non poteſt accipere per extrinſecum, ſed
Deus habet ab intrinſeco, ut ſit viſibilis. D. Ma. In
agentibus neceſſariis C. liberis, & quidem ſemper, quando
agitur de concurſu eſſectivo N. V. Deus non po-
teſt per aliud eſſe, vel fieri infinitus, immenſus, ergo

nec viſibilis. R. Mec per extrinſecum intrinſecè fit viſi-

bilis, ſed per illud tantum videtur in actu ſecundo: Diſp.
Ideo ad reliqua prædicata eſt; Quia non pendent à liberaà
Dei voluntate, cum ſint ex neceſſitate naturæ: Sed à li-
bera Dei voluntate pendet actualis ejus viſio. VI.
Deus per ſeipſum connaturaliſſimè præſtat, quod ſpe-
cies illa impreſſa præſtaret, cur ergo admittetur? D. A.

8
Praſtat connaturaliſſimè defacto, ſed tamen liberè C. ne-
ceſſario, ut aliter fieri non poſſit N. VII. Species

daretur ad ſupplendam abſentiam objecti, ſed impli-
cat, Deum eſle abſentem. D. Mi. Implicat eſſe abſen-
tem

ee NalENE
tpmlummenn

ſetneſenl
TE

lnen ie

4

W. 1.
Eennen Di

e feonme
ſeHNRN
4

1
0

E. E

7
tcns umnetil
U Nnſtionp/

l.
lal far nnle

Ophiltor.
epetfechiſimnii
le uſage ,
Minzreſente
Nhe zmnti
Il Debere
. D. Gſet
Uenanitſeinde
chllen, g
Ann I
noheech. N
e ſcent ihe⸗
ohecun lenn
(d r be
eiminleum, K
s DMe
nſenpen, mil
. Deusnonpe-
Inmerlis, et
iinrineteftn⸗
lſauuuh. Dn
nzalnt,ln
luns: N14l;
ie N
“
Aninemu: D
anunllent C1
WI. Nee⸗
. llci e

PRINCIPIA VISIONIS. 6 3

tem phyſicè C. moraliter in ratione objecti intelligibilis mo-
ventis potentiam, ſi nolit concurrere, niſi per ſpeciem N.
VIII. Ex D. Th. per nullam ſimilitudinem crea-
tam eſſentia Dei videri poteſt. R. D. Th. Intellige, vel
de lege ordinarid, vel de ſpecie Dei repræſentativà compre-
henſivè, vel de ſpecie vicarià objecti improportionati non
potentis concurrere immediatè perſe, vel de ſpecie, qua ſit

ſimilis Deo in eſſendo, &vc.

THEOREMA III.

Lumen gloriæ ſupplebile etiam eſt per concur-
ſum Dei extrinſecum.

Homiſtis lumen gloriæ eſſentialiter eſt neceſſarium
ad viſionem beatam: Scotiſtis & Noſtris ſuppleri
poteſt per auxilium Dei extrinſecum: Cum quibus di-
cimus. I. Lumen gloriæ ſuppleri poteſt abſolutè
per uberiorem Dei aſſiſtentiam extrinſecam; quia lumen
hoc requiritur ad viſionem, ut ſup leat virtutem acti-
vam, quæ deeſt intellectui creato, ſed hoc augmentum
& hunc effectum ſupplere poteſt Deus per concurſum
extraordinarium; tum quia Deus eminenter continet
omnem virtutem luminis; tum quia lumen & creaturæ
omnes vim ſuam agendi habent à Deo; tum quia Deus
ùt cauſa univerſalis idem præſtat, ergo. II.
Hinc neceſſitatem abſolutam hujus luminis non infert vis
ejus coëffectiva viſionis; quia Deus poteſt ſupplere effi-
cientiam cujusvis cauſæ efficientis, ſed viſio eſt à lumi-
ne tantuùm in genere cauſæ efficientis, cùm nec ſit ſub⸗
jectum viſionis, nec forma ejus, ſeu ratio formalis,
cur Deus videatur, ergo. III. Necxillud lumen
eſſentialiter exigit viſio, t eſt tendentia in Deum; tum
quia Deus ipſe eſt intelligibilis per ſeipſum, ergo etiam
per ſe ipſum poteſt communicate intellectionem ſii;
tum

64 THEOREMA III. THESIS V.

tum quia actus alii ſupernaturales tendunt, & termi-
nantur ad Deum, quin requirant unionem principii
ſupernaturalis cum potentia: Imò Deus ipſe ùt cauſa
univerſalis cum creaturis agit omnes ackus, quin eis
uniatur, ergo etiam ùt cauſa particularis ſic agere po-
teſt. IV. Nec neceſſariam connexionem cum lu-
mine habet viſio, ur ſupernaturalis eſt; tum quia ſuperna-
turalitas cauſari immediatè poteſt ab ipſo Deo, utpote
virtualiter continente ſuperaturalia; tum quia actus
fidei & alii ſupernaturales non neceſſariò procedunt ab
habitibus ſupernaturalibus, cur non & viſio ſupernia-
turalis foret, licèt non procedat à lumine illo? Ideo ex
D. Th. in 4. diſt. 49. q. z. ad 7. Miraculosè poteſt ieri⸗
ut aliquis intellectus non habens niſi diſpoſitiones vis, eleve-
tur ad videndum Deum. V. Multò minùs hanc
connexionem eſſentialem cum lumine gloriæ habet viſio, ut
vitalis eſt ꝭ tum quia vitalitatem non à lumine, ſed ab
intellectu habet; tum quia ipſum lumen non eſt aliquid
vitale, cùm non fiat à principio vitali intrinſeco, ſed
extrinſeco, ſeu Deo; tum quia Deus ipſe convenit cum
creaturà ad actum vitalem; Item planta juvatur à ſole
in producendo fructu, licèt cauſæ extrinſecæ ſint.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Equit dari actus ſecundus ſinè actu primo, ſed viſio
eſt actus ſecundus, & eſſentia extrinſeca nequit
conſtituere intellectum in actu primo ad eliciendam
viſionem, ergo. D. Mi. Nequit eum conſtituere in actu
primo intrinſecè, ponendo in ſubjecto formam activam prio-
rem C. extrinſect, parando concurſum, licèt extraordina-
rium N. Gic etiam actus primus & ſecundus eſt, ſi fortis
jJjuvat debilem in onere ejus viribus majore portando.
II. Intellectus eſt intrinſecè impotens ad viſio-
nem

Uon

idy

IEolr,

lendun, ete.
nionem Pr
Dens le lrc
9 achls, Cli⸗
lroſce der,
merinen cn!
ummanin ſupen
bnobeo, upe
, imn quis ch
togelnnah
n Aniniemn
Anieilo Ioe
uul, un
Nimmetle, ili
Mold munis ,er
niehahe iſtun
nlumne, etn
penponeltlqui
linrinero, ſe
pſecorweritcun
tn memraſi
tilleceſun.
ſuie.
uping ſel io
Gttileci heqin
A dciendan
annſiuere 10
,nun Ain Aie
1 ſereuttanlt
ſullu ⸗
muſre ini⸗
Emnes:

PRINCIPIA VISIONIS. 6 5

nem producendam, ſed additàâ aſſiſtentiã extrinſecâ non
tollitur intrinſeca impotentia, ergo hæc manet, ergo
nequit viſionem producere cum ea. D. Ma. Eſt intrin-
ſecè impotens ad producendam viſionem ſe ſolo C. cum prin-
cipio elevante, vel intrinſeco per lumen gloriæ in ſe rece-
ptum, vel extrinſeco per auxilium & aſſiſtentiam Dei ex-
trinſecam N. Aliàs creatura nequidem cum causd primd
produceret eſfectus ſuos. III. Ur cauſa agat, de-
bet ſaltem natur prius in ſe habere virturem phyſicam
& realem ad agendum requiſitam; quia actus primus
eſlentialiter ſupponitur ab actu ſecundo, & quidem
adæquatè; ſed per aſſiſtentiam extrinſecam intellectus
in ſe non haber virtutem phyſicam producendi viſio-
nem illam, ergo. D. Ma. Debet in ſe habere virtutem
Pphyſicam ſaltem inchoatam, & inadæquatam C. ſemper
adaquatam, & completam N. Hinc etiam D. Prob.
Alctus primus à ſecundo ſupponitur adæquatè in qualibet cau-
5Sa partiali N. adæquatè in omnibus ſimul, & inadæquatè in
ſingulis C. IV. Viſio ſupernaturalis procedit ab
intellectu elevato, ergo in eo eſt virtus proportionata,
ſed virtus innata, quæ in eo eſt, non eſt roportio naia,
ergo in eo eſt alia virtus, quæ infuſa eſt, ſeu lumen glo-
riæ. D. C. Ergo in eo ſolo & ſeorſim ſumpto eſt virtus pro-
portionata N. in eo & in concurrente principio extrinſeca
ſimul ſumpto C. Elevatur enim in caſu noſtro per auxilium
tantum extrinſecum.

THEOREMA TW.

Inæqualitas viſionis oritur ab inæqualitate Hu-
minis, non intellectus.
SCoriſtis inæqualitas viſionis oritur partim ex lumine
gloriæ, partim ex inæqualitate intellectus; ſed cum
communiore Thomiſtarum, & Noſtrorum ſtatuimus.
In ILL. Jent. E I. Lu-

66 THEOREMA IV. THESIS V.

I. Lumen gloriæ inaquale ſacit inæqualem viſionem 8
quia ex D. Th. hic a. 6, in O. Facultas videndi Deum
non competit intellectui ſecundùm ſuam naturam, ſed
per lumen gloriæ, quod intellectum in quâdam firmi-
cate conſtituit: Unde intellectus plus participans de lu-
mine perfectiùs Deum videbit. II. Solum lu-
men gloriæ, ſeu ejas vicarium, non perfectior intellectus fa-
cere poteſt inaqualem viſionem; quia intellectus non plus
concurrit ad viſionem beatam, quàm elevetur, ergo ſi
duo intelleétus æqualiter eleventur; licèt entitativ
perfectione ſe excedant, æqualiter tamen agent; virtus
enim naturalis intellectũs, ſive perfectioris, ſive mi-
nus perfecti, non eſt proportionata viſioni quà tali, niſi
prout ſubſtat elevationi ſupernaturali, ergo neque eſt
proportionata viſioni perfectiori, niſi quatenus ſubſtat
elevationi perfectiori. III. Inæqualitas ergò
viſionis net eſt ex naturali, nec obedientiali proportione in-
zellectis perfectioris; quia intellectus, licèt perfectior,
ſecundùm naturalem proportionem non continet per-
fectiorem effectum ſupernaturalem: Proportio autem
obedientialis in omnibus æqualis eſt; quia conſiſtit in
capacitate potentiæ, ut elevetur ad actus ſupernatura-
les; tantundem autem unus elevari poteſt, quàm alter,
ergo. IV. Nec ad rem facit, quòd intellectus perfe-
Etior Angeli rognoſcat minus materialiter & enigmaticè, ſeu
obſcurt, quàm intellectus hominis; quia uterque intellectus
non elevatur ſecundùm ſuum modum operandi, ita ur
proprium modum retineat, ſed uterque elevatur ad al-
tiorem ordinem, & alium planè modum cognoſcendi.
V. Ex his Paſſim T heologi variis ſimilitudinibus ex-
primunt inæqualitatem intellectuum, & æqualitatem viſio-
num; ſicut enim inſtrumenta artificum non hoc ipſo
proportionantur magis ad finem artis, quòd nobiliori
ma-

Monns, eidd C
MI Prirn

nilen el m
Unimmn
mllteltuun

uſumſelfr

os .

Megalintiſinf
uszicendle
lum natutam ¹
linquidamfe
baricpamet
II. Solun;
ißinimeleun;
neleckusnon
Neill, eloo
enntutin
Grunn
Ctons, Men
loniutl,
lero teqtet
lqurmofbl
Irgulitsen
idl ghntnnn⸗
lit Pelftn
noncontmnetpe
Dnponin ame
qun conlt
Auslapernan
el,unin
llimliinen,
nis,
ectemelell
moetmdi,Il
gleteelannt ⸗
odum l

Gin pliumn
auuſtnten
om moie.
b,

. PRINCIPIA VISIONIS. 67

materid conſtent; ſic nec ad majorem perfectionem
formalem viſionis faciunt intellectus Angeli & hominis
entitativam & naturalem perfectionem majorem vel
minorem habentes, &c.

F. 2. Rcflexiones Adverſariæ.

.qualia addita inæqualibus faciunt tota inæqualia,
ſed lumen eſt æquale, & intellectus ſunt inæqua-
les, ergo faciunt tota inæœqualia; ſed hæc tota ſunt cau-
ſa viſionis, ergo cauſæ ſunt inæquales, ergo & viſiones.
D. Wa. Faciunt inæqualia ſecundum eam rationem, in
quà ſunt inaqualia C. ſecundum omnem rationem N. Jed
intellectus ſunt inæquales ſecundum unam rationem, ſeu ſe-
cundum potentiam naturalem C. obedientialem N. Secun-
dum obedientialem ſunt cauſæ viſionis, & ſunt aquales.
II. Habitus ſupernaturalis non magis impedit
activitatem & virtutem potentiæ naturalis, nec minùs

eam juvat, quàm habitus naturalis, ſed potentia natu-

ralis cum habitu naturali elicit perfectiorem actum, ſi
ſit perfectior, etgo etiam cum habitu ſupernaturali.
D. Ma. Non impedit eam in ordine ad objecta & altus, ad
quos habet proportionem, & virtutem naturalem C. obe-
dientialem Jub D. non impedirt poſitivè C. negativk, h. e.
non dat majorem proportionem N. III. Potentia

naturalis eſt partialis ratio agendi, ergo aget ſecundùm

totam ſuam perfectionem, ſicut lumen gloriæ, ergo ſi
eſt perfectior, perfectiorem producet viſionem, ſicut
lumen perfectius. D. A. Potentia naturalis ſibi relicta
MW. elevata C. Ergo aget ſecundum totam ſuam perfettior
nem juxta proportionem elevationis C. ultra eaum N.
IV. Viſio habet ab intellectu vitalitatem, ergo
à perfectiore intellectu perfectiorem vitalitatem, ergo
& viſionem perfectiorem. D. ult. C. Viſionem formali-
E 2 ter

68 THEOREMA I. THESIS VI.

terperſectiorem, ſeu in ratione viſionis N. materialiter per-
fectiorem, ſeu in ratisue vitalitatis pracisè, quæ viſionem
qua talem non facit majorem C. Vitalitas eſt ab intellectu
ſecundum ſe, non ut elevato, ſed viſio intuitiva Dei eſt ab
co ut elevato. V. Voluntas cum æquali habitu
poteſt jam intenſum, jam remiſſum elicere actum ſu-
ernaturalem, ergo & intellectus perfectior viſionem
perfectiorem. R. Nec Voluntas elicere poteſt altum en-
titativè perfelctiorem, quàm ſit auxilium gratiæ: Remiſſum
tamen elicere poteſt; quia eſt potentia libera, quæ habitu
ſibi inhærente pro libitu uti poteſt: Sed Intellelctus eſt poten-
tia neceſſaria, ideo elicit viſionem lumini ſemper æqualem.

THESIS. VI.
Objectum Viſionis.

THEOREAA TI.

Objectum primarium neceſſariò eſteus quoad
omnes ſuas perfectiones.

Oꝰjectum primarium hic dicimus, quod ratione ſut,
& non ratione alterius videtur, ſive quod in ſe, &
non in alio priùs cognito terminat viſionem beatam:
Hine objectum primarium ſimul eſt objectum mate-
riale & formale, h. e., videtur, & eſt ratio videndi: De
hoc reſolvimus. I. Objectum primarium vi- mer
ſionis neceſſarid eſt Deus ſecundum totam eſſentiam ſuam
quia ex 1. Joan. 3. Mimus, quoniam cum apparuerit, ſ-
miles ei erimus, quia videbimus eum, ſicuti eſt: Sed ut vi-
deatux Deus, ſicuti eſt, debet eſſentia præprimis vi-
deri, quæ ratione ſui & in ſe cognoſcetur, utpote pri-
ma ratio beatificans objectiva. II. Objectum
primarium etiam complectitur perſonalitates divinas; *
Flor.

S.
Nmutride
it, le ie
Aajedn
ntuitna Die
um aqualh h
clcere achun
etetkor tio
achin
Puier Neni
tu lenn gue hab
ihelliuee
iniſinperaten

I

iſ.

41.
Mun
6
,drrinnt
weqnod nt⸗
onem ben
obeckum n
rnnoncend: 1
tun Fjingiin
imntſenten
nlineppflten
ſni : deit
ſern gerprn
hemn, uh⸗
I. De
ultute ſin

OBIECTUM VISIONIS. 65

Flor. in Decr. Union. definit, animas beatas intueri clarè
ipſum Deum trinum & unum, ſicuti eſt. Et Joan. 17.
Hec eſt vita aterna, ut cognoſcant te ſolum Deum verum,
& quem miſiſti J. C. Unde ſicut in hâc vitâ Trinitatis
cognitio eſt præparatio ad vitam, ita intuitio ejus clara
dici debet vita æterna; nam ex Pſ. 17. Jicut audivimus,
ſic vidimus in civitate Dei noſtri. III. Idem ob-
jJectum involvit pariter attributa neeeſſaria primaria; quia
ex Aug. 1. 20. de Civ. c. 2 1. Quid videbimus niſi Deum
& omnia illa, quæ nunc non videntes credimus? Sed & hæc
attributa ſunt objectum fidei: Nec beatus ſatiaretur,
niſi intuendo omnes perfectiones ſimpliciter ſimplices,
ſimul videret, quantus ſit Deus; ſicut nec ſatiaretur, ſi
non intuendo perſonas videret, quis ſit Deus. IV.
Non tamen complectitur attributa ſecundaria, ſeu quaſi
partialia, ſive illa, quæ non exprimunt ſpecialem aliquam
perfectionem ſupra illam, quam exprimit attributum gene-
rale, v. g. Ommnipotentia, comprehendens in conceptu ſuo
univerſali potentiam productivam hominum, leonum, & re-
rum omnium; tum quia talis viſio deberet eſſe formaliter
infinita; tum quia Dei cognoſcibilitatem extenſivam
adæquaret, &c. V. Nec requirit cognitionem
diſtinctam actuum Dei liberorum in particulari, & ſecun-
dum rationem ſecundariam, ſeu ſecundum reſpectus ſingu-

los ad objecta creata; quia Deus eſt agens, & objectum li-

berum, ergo poteſt videntem celare ſua decreta, ergo
BB. ea non vident neceſſariò: Vident tamen aliqua, ma-
ximè quæ ſunt circa eos & ſtatum eorum, & quæ ad eos
Pertinent.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Sſentia Dei eſt infinita, ergo intellectus cognoſcit
objectum infinitum, ergo & ipſe eſt infinitus, cùm
E. 3 poten-

70o THEOREMA IL. TIHIESIS VI.

potentia commenſuretur objecto. D. C. Cognoſcit ob-
jectum infinitum modo quidem intuitivo, ſed tamen ſinito

C'infinito N. Gic & bonitas infinita amatur à nobis modo

Finito: Hinc potentia ſæpe commenſuratur modo, quoat-
tingit objectum. II. BB. in objecto ſuo prima-
rio vident omnia attributa Dei, ſed hæœc ſunt infinita,
& numerum faciunt infinitum, qui. nequit videri mo-
do finito. D. Ma. Vident omnia attributa ùt unam in-
diviſibilem rem, & ſubſtantiam C. ſecundum aliquam
multitudinem N. Ideo non faciunt numerum infinitum⸗-
qui requireret modum cognoſcendi infinitum: Alii ajunt,
Attributa primaria & totalia tantùm facere numerum
finitum etiam per rationem noſtram; licèt ſecundaria,
e partialia creſcere poſſint in infinitum. III. Per-
fectiones divinæ à BB. videntur diſtinctè, ergo ſecun-
dùm aliquam multitudinem, ergò. D. A. V'identur
diſtinctè, itaà ut T diſtinitè opponatur obſeuritati C. identi-
tati N. Diſtinctt videri eſt videri ſinè confuſione, & ob-
ſcuritate cum clariſſima evidentiä tum actus, tum objecti⸗
ſicut eſt in ſe; per quod in objecto non affirmatur diſtinctio,
ſed potius negatur. IV. Ex hoc objecto primario
ſequitur ſaltem contra Scripturam, viſiones beatorum
eſſe æquales quia quod unus in Deo videt, etiam vi-
detur ab altero, ſcilicet eſſentia, perſonalitates, &
omnia attributa. D. Prob. Quod ab uno, etiam videtur
ab altero eùdem perfectione viſionis, & cum eadem exten-
ſione ad objecta ſecundaria N. inæquali perfectione, & ex-
tenſione C. V. Nequit Deus videri ùt immen-
ſus, quin videantur ſpatia, quibus Deus per immenſi-
tatem coëxiſtit; ſed hæc ſunt infinita. D. Ma. Nequit
videri ut immenſus ſecundum primariam, & entitativam
rationem immenſitatis, quin ſpatia videantur illa N. ſe-
cunditm rationes ſecundarias, h. e. ſecundum omnem ex-
tenſio⸗

en ſrn
rnaltn
( ſet
Wneem

A I.

ny ſul un i
nutri in
ur Muth, ut
ecto ſuo pünn

n ſere mmenu
Auſuntai
III. Ne.
k, ego ſenr
D.4. Viemu
Mutmi ien⸗
nſiun, l⸗
h, en id

hater inh⸗
bſecto priman
ſonesbenonn.
widet, etumi
etſonnltues, A
n, tiin tiltti
n eiln erter
fiine⸗ G
Gen Nimmne⸗
lis el mmen
1 D. MrN
,6 entirnt⸗
leintur i
ſundimn e,

7

OBJECTUM VISIONIS. 71

tenſionem adomnes creaturas in particulari C. Immenſi-

tas ex ratione ſuâ primaria & quidditativà dicit præcis?

exigentiam coëxiſtendi omni loco poſſibili: ubi im-
menſitas videtur in ſe, licèt termini immenſitatis vi-
deantur ſub ratione univerſali.

ITHEOKEAA ITI.

Obiectum ſecundarium ſunt creaturæ, vel
formaliter, vel cauſaliter in Deo cognitæ.

Odiectum ſecundarium dicitur, quod mediante di-
vinà eſſentiâ cognoſcitur à Beatis, ità ut eſſentia
vel attributum Dei ſit ratio, cur hoc cognoſcatur: Ex
quo reſolvimus. I. Videntur à Beatis in Deo
illa omnia tanquam objecta ſecundaria beatitudinis ſuæ⸗
quæ ad eorum ſtatum pertinent; quia parùm conveniens
eſſet, beatos ignorare ea, quæ ſuo ſtatui propria ſunt:
Ideo CC. Senonenſe Decr. 13. declarat, Beatis per-
vium eſſe uniforme divinitatis ſpeculum, in quo quidquid
eorum intereſt, innoteſcit. Et Greg. M. l. 2. Mor. C. 2.
quærit: Quid de is quæ ſcienda ſunt, neſciunt, qui ſcien-
tem omnia ſciunt? II. Præprimis autem in Deo
vident Myſteria fidei, quæ circa res etiam creatas credide-
runt; tum quia viſio ſuccedit in locum fidei; tum quia
juſtum quoddam beatorum deſiderium eſſe poteſt, ut
clarè videant in cælis, quod hic obſcurè vident, & ut
illud in cælo revelatâ facie ſciant, in quo fideles intel-

lectum captivarunt in obſequium fidei. III.

BP. Probabilius in Deo perfecte etiam cognoſcunt Univer-
ſum; quia juxta D. Th. rationali creaturæ ineſt deſide-
rium ad ſciendum iſta omnia; cùm igitur beatitudo
Lominis appetitum ſatiet, neceſſe eſt, ut cognoſcat
(tiam in Deo, quæ ad ſubſtantiam ſaltem Univerſi per-
tinent. IV. Creaturas poſſibiles, quas vident,
E 4. in

2 THEOREMA II. THIESIS VI.

in Deo vident ſormaliter 3ʒ quia illa dicuntur videri in
alio formaliter, quæ cum altero eſſentialiter conne-
ctuntur, vel in eo continentux; ſic enim hoc alte-
rum erit ratio cognoſcendi iſta; Sed poſſibilia eſſen-
tialem habent connexionem cum Dei omnipotentiã,
ergo in eàdem cognoſci poſſunt; & tot etiam cogno-
ſcentur, quot quantitas gloriæ exiget; Deus enim
non eſt ſpeculum necefſlarium, ſed liberum. V.
Res autem exiſtentes, & futuras non vident in Deo
Jormaliter; quia nec eſſentia, nec alia perfectio di-
vina cum his ùt exiſtentibus, vel futuris neceſſariam
habet cônnexionem, ergo nulla Dei perfectio eſt ratio
formalis ea cognoſcendi: Hinc licèt Tiamtia „& decre-
tum neceſſariam habeant connexionem cum illis, non
tamen eam habent ſecundùm id, quod in recto dicum
Deo intrinſecum: Sin autem obliquum addas, vides
creaturas in ſeipſis, ſeu in ſus productione, vel conſer-
vatione. VI. Nihilominus videri poſſunt in Deo
cauſalitery quia ea dicuntur in Deo cognoſci cauſaliter,
quorum cognitio fit, vel per revelationem, vel per ſpe-
cies à Deo infuſas, vel per ſeipſum immediatè concur-
rendo objectivè loco ſpeciei impreſſæ; ſed hæc omnia
præſtare poteſt Deus, qui ſupplere poteſt quamcunque
ſpeciem creatam per ſeipſum in genere cauſæ efficien-
tis, cùm in ſe contineat & objectum, & ſpeciem im-
preſſam, ergo.

F. 2. Reéſtexiones Adverſariæ.

Reaturæ ſufficienter cognoſcuntur in ſeipſis per
cognitionem, ùt ajunt, veſpertinam ergo ſuper-
fluum eſt, eas ùt objectum ſecundarium cognoſere in
Deo per cognitionem matutinam. D. A. JSuficienter
cognoſeumturin ſeipſis per illam cognitionem, & hoc ſußicit
ad

Nl
icunnr ſideir
ſentilltron
enin ho
Apolibilucl
el Onmnipotent

retiam coon
Eet; Deus enin

ipeech,
Cenna, &Cen
In cunilis, n
NAintectocicun
umn Ads, Nes⸗
tone, elchnſe-
Annſimin
nolaicalllirn
en,felperſpe
nediateconcur⸗
ſedhecommi
qpumcingte
ecilrelfeen
erenin⸗

ſyie.
in ſapls 1
m, elgo⸗ ſe
ncoevolete
Uncognl t

9 4. Slfewer

en, 0 ,
nem: 4

OBJECTUM VISIONIS. 73
ad beatitudinem N. & non ſuffcit ad eam C. Ipſa enim

viſio creaturarum in Deo conducit ad magis penetrandam
perfeltionem divinam, & ita confert majorem beatitu-
dinem. II. Quod videtur in alio, videtur tan-
tùm obſcurè, ſic effectus in causâ videtur tantùm
abſtractivè, & conſequenter obſcurè, ſed viſio bea-
ta nequit eſſe obſcura. D. Ma. Quod videtur in alio
tanquam in imagine imperfectà, vel tanquam in eſſectu in-
adæquato, qui non continet adeæquatè univerſalem virtutem

cauſæ C. tanquam in causa perfectiſſima, in quâ eminentiori

modo reperitur, quidquid eſt in eſſectu N. III. Ut
creatura cognoſcatur intuitivè, cognoſci debet in ſe,
& per ſpeciem propriam, ſed ſi in Deo cognoſcitur,
non cognoſcitur immediatè in ſe, nec per ſpeciem pro-
priam. D. Mi. Non cognoſcitur immediat in ſe termi-
nativè N. motivè C. Creaturæ immediatè terminant cogni-
tionem eo modo, quo in ſe ſunt ; & ideo debent cognoſci vel
per ſpeciem propriam, vel per aliquid, quod ilam eminen-
ter continet; non autem debent movere etiam neceſſarid ad
cognitionem. IV. Creatura non eſt formaliter
in Deo, ergo nec in eo videri poteſt, at eſt in ſe, ſeu ſe-
cundùm eſſe proprium, ſed tantùm ſecundùm eſſe emi-
nentiale. D. A. Non eſt in Deo formaliter, nec habet
connexionem, vei habitudinem neceſſariam ad Deum, ne-
que Deus ſupplere poteſt ſpeciem propriam rei creatæ N. &
tamen habet eam connexionem, ac Deus ſupplere etiam po-
teſt ſpeciem C. Vel D. C. Ergo non poſſunt videri in Deo
Jormaliter propter formalem exiſtentiam, vel tanquam per-
fectio formaliter Deo conveniens & identificata C. propter
connexionem eſſentialem, vel tanquam connotatunm eſſen-
tiale W. V. Non minus creaturæ aliquæ, quàm
Gmnes habent connexionem eſſentialem cum Deo, er-

30 ſi aliquæ, etiam omnes cognoſcentur propter illam.
E 5 R. Li-

74 TIHIEOREMA III. THESIS VI.

R. Limitantur creaturæ ad cognitionem aliquarum, tum
ex ſuâ finitudine, tum ex lumine elevante intellectum, quod
determinat ad tot, & non plures in particulari, licèt reli-
quas generatim cognoſcant. .

THEOREAIA TII.
Repugnat comprehenſivè videri omnes velper-
fectiones divinas, vel creaturas poſſibiles.
A Nomæi admittebant comprehenſivam Dei cogni-
tionem in BB. Et poſtea in animaà Chriſti Auguſti-
nus de Româ: Hunc damnat Baſileenſe CC. IIlos Ba-
ſilius, Epiphanius, & alii;, cum quibus dicimus. I.
BB. Deum videntes ipſum non comprehendunt, nec com-
prehendere poſſunt ſecundum perſectionem intenſivam; quia
comprehenſio requitit non tantùm, ut res cognoſcatur
tota, ſed etiam ut cognoſcatur, quantùm cognoſcibi-
lis eſt; ſed beati cognoſcunt quidem Deum totum, &
quidquid in eo eſt, non tamen eum cognoſcunt „quan-
tùm eſt cognoſcibilis; eſt enim infinitè cognoſcibilis,
quod ſupponit cognoſcitivitatem infinitam in creatur4
non reperibilem: Unde ſicut nulla creatura eſt, nec
eſſe poteſt tam potens, tam ſancta, tam immenſa ac
Deus; ita nec tam ſapiens, & cognoſcitiva eſſe poteſt.
II. Nec Deum comprehendunt, aut comprebendere
poſſunt comprehenſione extenſivaâ omnium creaturarum poſ-
ſibilium, quas reſpicit aliqua perfectio Dei infinita; tum
quia implicat creata virtus cognoſcitiva infinita, ſed
talis eſſet hæc viſio; cùm clarè & diſtinctè in actu exer-
cito repræſentaret infinita; tum quia comprehenſio ecx-
tenſiva non erit ſinè intenſivâ; quò enim plures cogno-
ſcuntur effectus, eò perfectiùs intenſivè potentia co-
gnoſcit. III. Unde Dei cognoſcibilitatem com-
Paramus eſſentiæ & bonitati divinæ; uti enim eſſentia di-
vina

l .
n Algunnn 4
einnlech

culeri, Muen

III.
i ervenn

Inm Dei coon-
onli.

Sccdms.
Neuliur, Mer h
nniluan, it

momcoNrolcde⸗
0 6.
Deum woum, 5
mlam,

e orolclbls
.

Gum in deandt
enrura elt, net
m immhetlu
cnbaele wet

onhtenenle⸗
unphue; con
we oremni⸗
lſiklitaten⸗
Gerumellg⸗

OBJECTUM VISIONIS. 75

vina nulli enti creato ita communicari poteſt realiter,
uin adhuc magis & perfectis commumicari poſſit al-
teri poſſibili, ita nec intentionaliter ulli creaturæ ita
communicari poterit, quin magis & perfectiùs com-
municari poſſit alteri: Et ſicut nullus amor creatus
adæquatè correſpondet amabilitati divinæ; ita nec co-
gnitio aliqua ejus cognoſcibilitati. IV. Hanc
Dei incomprehenſibilitatem etiam inſinuant acræ Paginæ;
nam Deus ex Jerem. 32. Eſt magnus conſilio, & incom-
prehenſibilis cogitatu. Ex I. Tim. 6. Lucem inhabitat in-
acceſſibilem. Rom. 11I. Quàm incomprehenſibilia ſunt ju-
dicia ejus. Quæ teſtimonia non de cognitione tantùm
naturali, ſed & ſupernaturali comprehenſivâ intelli-
guntur ex S. Chryſoſt. Orat. 3. contra Anomæos. Vo-
cemus inexplicabilem illum, incomprebenſibilem illum, quem
nemo cogitare, nemo videre, nemo aſſequi poteſt. Et ex S.
Ambr. Tract. in Symb. Apoſt. c. 10. Creata natura in-,
creati ſubſtantiam, ur talis eſt, nunquam poteſt ad plenum
comprehendere.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Uxta S. Aug. Ep. 112. Id comprehenditur, quod
ita videtur, ut nihil ejus lateat videntem, ſed etiam
juxta nos Beatos Deum videntes nihil latet divinæ eſ-
ſentiæ. D. Ma. Ut nihil lateat videntem ſecundum rem
præcisè viſam N. ſecundum omnem amplitudinem cogno-
ſcibilitatis ejus C. S. Aug. illis verhis exprimit unam con-
ditionem comprehenſionis: Alteram ſtatim ſubjungit
ajens: Aut cuſus fines circumſpici, aut conſcribi poſſunt:
Ubi requirit commenſurationem cognitionis, ut res
cognoſcatur etiam, quantum cognoſcibilis eſt. II.
Apoſtolus ad Philipp. 3. ait: Sequor autem, ſi quo mo-

do comprehendam, ergo Deus comprehendi poreſt.
D. A.

76 THEOREMA III. IHESIS VI.
D. A. di quo modo comprehendam comprehenſione impro-
prit ſumptà pro adeptione, & conſecutione alicujus rei C.
propriè ſumptà pro cognitione adæquante totam cognoſcibi-
litatem rei M. III. Ex I. Joan. 3. Videbimus
eum, ſicuti eſt, ſed eſt viſibilis infinitè, ergo videbitur
infinitè, ſeu comprehenſivè. D. Ma. Videbimus eum,
ſicuti eſt, per hoc ſigniſficando modum cognitionis immediatæ,
& non inſtar alterius C. ſigniſficando modum cognitionis ſe-
cundum omnem cognoſcibilitatem ejus, ſeu ſigniſicando co-
gnitionem tam perfelctam, ac ex merito & exigentiâ viſibi-
lis eſt W. IV. Si intellectus Deum in ſe intuiti-
ve videret totum, ſed non totaliter, viſio eſſet præſci-
ſiva, ſaltem præſciſione formali Nominalium ex parte
actus. M. deq. Meque enim Nominales dicunt animal
præſcindi à ſeipſo, eb quòd non cognoſcantur omnes reſpectus
animalis in particulari. z. Nominales ex parte actis at-
tingunt unum ordinem ad ſenſationes, & non alterum ad
ratiocinationes, ſed viſio attingit clart & diſtinätt ordines
generatim omnes. V. Plus eſt, Deo uniri phyſicè
quàm intentionaliter, ſed phyſica illa unio Hohi
eſt & datur in Chriſto, ergo & intentionalis illa poſſi-
bilis eſt. D. Ma. Plus eſt, h. e. magis eſt dignificans C.
h. e. magls repugnans N. Per unionem phyſicam non ex-
hauritur communicabilitas Dei phyſica, quia non commu-
nicatur modo infinito, ſeu per identitatem, quà communi-
catur perſonalitatibus, & . VI. Intellectus na-
turalis elevatur ad cognirxionem ſupernaturalem, ergo
& finitus ad infiniram, ſeu comprehenſivam elevari
poteſt. Diſp. Cognitio ſupernaturalis non requirit, ut
principium vitale ſit ſupernaturale; alias non dabitur locus
elevationi: Jed comprebenſio infiniti requirit principium
vitale infinitum; quia hoc ipſum debet imbibere infinitas
repraſentationes ordinum & rerum diſtincte cognitarum3
ande

a Ms:
Cuercummon

IS I

ehenſineing

ne Aletut .

Mran gnſi

z. Videbinn
elgovidebin

lelimureun

uls lapoſt.
gnifn
Nſcon iMner⸗

is noremni⸗

4 W. devati

6 tegtint, ℳ
Gnuktur heu

gint Nrneßin
lilere iſi⸗

cke gette⸗

N

OBJECTUM VISIONIS. 77

ande requirit intellectum ſimul & ſemel attentivum ad ter-

minos & objecta infinita inter ſe diſtincta, & .
THEOKEAA W.
NMNec perfectiones divinæ cognoſei poſſunt præ-

ſciſivè cognitione beatd.

Ffirmativam hic tenent Scotiſtæ, Lugo, & multi
ex Noſtris: Negativam Thomiſtæ, Molina, &
Suarez cum multis iterum ex Noſtris: Cum quibus di-
ecimus. I. Viſio beatiſicans nequit eſſe præſciſiva
eſſentiæ ab attributis, vel perſonalitatibus; quia ut viſio
Dei ſit beatifica, debet eſſe perfectè ſatiativa videntis,
ſed viſio præſciſiva in ſe non eſt perfectè ſatiativa hujus
præſciſivè videntis, ſemper enim poſſet deſiderare in-
tuitionem etiam eorum, quæ non videt, & tamen vi-
deri poſſunt, ergo. II. Nec viſio Dei ut intui-
tiva poteſt ſic eſſe præſciſiva; tum quia omnis viſio intui-
tiva Dei poſſibilis debet eſle perfecte ſatians ð beans;
ex ſuâ enim naturâ ordinata eſt, ut detur comprehen-
ſoribus tanquam filiis & amicis Dei, quæ utique deber
eſſe ſatians, rum quia intuitio ex naturã ſuà eſt affirma-
tio propria ſui objecti, ergo intuitio præſciſiva unius
attributi videt hoc attributum, vel ùt proprium Dei,
vel ùt commune Deo & creaturæ? Proprium videt
identificari omniperfectioni ſimpliciter ſimplici, ergo
ſinè præſciſione videt: Commune videndo, non videt
formaliter Deum, ſed abſtrahit. III. Nec Dei
viſio, r eſt cognitio clara & quidditativa Dei, admittere
poteſt præciſionem; quia taliter ſpectata, eſt repræſen-
tatio Dei, ùt eſt in ſe; ſed ùt eſt in ſe, eſt omnis perfe-
ctio ſimpliciter ſimplex, ergo eſt repræſentatio'omnis
perfectionis ſimpliciter ſumplicis ergo nequit e Præ-
ciſwva

78 THEOREMA IVv. THESIS VI.

ſciſiva unius tantàm perfectionis; & vel maximè, eò
quòd viſio quidditativa ex conceptu ſuo repræſentare
debeat non modò conceptum rei ſpecificum, ſed etiam
determinatam ſingularitatem. IV. Unde ma-
lè Viſio clara, intuitiva, & quidditativa Dei dividitur in
adæquatam & inadæquatam 3 nam rei ſimpliciſſimæ clard
viſæ non poteſt eſſe inadæquata cognitio; objectum
enim ſimplex clarè viſum videtur torum, & videtur
ipſum eſſe indiviſibile per intuitivam cognitionem per-
fectionum nullo modo diſtinctarum, ſed ſolùm per co-
gnitionem abſtractivam diſtinguibilium: Imò quia vi-
ſio clara eſt, videri debet ſecundum omnem pertectio-
nem contentam in illo eſſe indiviſibili ſaltem ſub ratio-
ne communi formaliter exprimente ipſius perfectionis
totam æſtimabilitatem & modum ſubſiſtendi à parte
rei, ergo ſicut omnes perfectiones tum abſolutæ, tum
relativæ ſunt unum ſimplicifſimum ens cum divinâ
ſubſiſtentia, ita per intuitivam claram debent inſtar en-
tis ſimpliciſſimi cognoſci.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Ater æternus, utpote Deus & habens totum, quod
communicat Filio, eſt ex cognitione eſlentiæ ſuæ
beatus priùs origine, quàm generet Filium, ergo alia
etiam viſio, licèt beatificans, eſſe poteſt præſciſiva à
perſonalitate aliquâ, vel omni. D. A. Eſt beatus ex
ognitione eſſentiæ tantum M. etiam filiationis, quam pro
illo priori videt, non quidem ut habentem eſſe pro illo pri ri⸗
ſed tamen pro poſteriori C. In priori jam ſigno rationis Fi-
lius habet præſentiam objectivam, & in ſecundo realem.
II. Oculus intuitivè videt colorem, licèt non
videat identificatam illi rationem qualitatis, inhæren-
tiæ, dependentiæ à Deo, ergo & viſio Dei poreſt eſſe
intui-

o leprel⸗
cum, led
IV. Uncen.
Deididtmi
Mlcſtinrc
o; objectun
m, & ndenn

ſAlenubend
nspetfeclond
Ilendi pare
blhlore, duun
ens cun dhn
Ebentinſtaren⸗

4/14.
ttum, (
e elenur Iue
butn, elg A1
ſe 3
A rl
lunuer
nit,un d
ſeroiluind
ſetoratonit e,
ceunlo feten
