quo S. Aug. I. 22. de Civ. c. 26. ait: Ji non ſolum quid
futurum eſt, verùm etiam ut futurum eſt, ignoramus, di-
cimus: Fiet, ſi Deus voluerit; non quia Deus novam vo-
luntatem, quam non habuit, tunc habebit ; ſed quia id
M 4 quod

184 THEOREMA II. THESIS XV.
quod ex aæternitate ejus immutabili præparatum eſt volun-
tate, tum erit. IV. Hæc autem immutabilitas,
& æternitas non obeſt libertati; quia ad hoc, ut Deus ope- pend⸗
retur in tempore, & novum effectum producat, & de
novo applicet potentiam executivam; non opus eſt no-
vo actu voluntatis, ſed ſufficienter applicatur omnipo-
tentia ejus ad operandum per decretum æternum, quo
voluit, ac ſemper vuht pro tali inſtanti operari; quod
decretum perſe rat nunc & ſemper ex S. Aug. l. 12.

Moun&

de Qiv. C. 17. Mobis fas non eſt credere, aliter Deum af- ateicled
. . . . . wem. C.
Fici, cum vacat, aliter, cum operatur; quia nec affici di- agle Mll

At

cendus eſt, tanquam in ejus naturd fat aliquid, quod antè anhe,
6* .

non fuerit... Poteſt æd opus novum, mn novum ſed ſempi⸗
ternum adhibere conſilium, & .

F. 2. Keflexiones Adverſariæ.
LD Eus non poteſt carere aliquà perfectione, ſed actu

+— libero carere poteſt, vel faltem potuit, ergo. D.
Mi. Carere potuit actu libero quoad ejus terminationem,
ſeu habitudinem ad creaturas C. quod entitatem N. II. lzuls
Nec actualis unio, quàâ Deus unitur humanitati in tem- nmubmam
pore; nec coëxiſtentia immenſitatis cum rebus de no- mn 1
vo creatis, nec correſpondentia æternitatis cum iiſdem nNinfn
eſt nova & vera perfectio, ergo nec actualis libertas ſeu Ayrlenertile
actus liber erit perfectio. R. Etiam priora ſunt perfe- rllucheitn,
ctio quoad entitatem, & rectum, licèt non fint divina per-
fectio quoad obliquum, & connotatum extrinſecum: Praæ-
terea non ſunt nova perfectio; quia entitas aterna eſt, licèt Riuret
obliquus novus accedat in tempore. III. Omne nughe
quod æternum eſt, neceſſarium eſt, ſed actus Dei liber Mmun
non eſt neceſſarius, ergo nec eſt æternus ſaltem. D.
Ma. Eſt neceſſarium ſemper abſolutè, qualis eſt exiſten-

tia divina M. neceſſarium ſaltem ex fuppoſitione, ut volitio
liberæa

In
Megmanni,
Aatem n⸗
Muaghoe, Võ
fecum pkoduct,
um mneplbtt
aplcamronm

l Geran; r
Mrer” Avo. Ln
4 0
n unal
niguis iii
guit, gale
ammunſt en

eſee.
enpoelt,enn
Mmmi
GN I.
Ummaniatiintem
Cln kedusden
itucnmülten
Ounlslbenvla
ginhn -
rin lima her⸗
emitun: Fit
saumu teſ, li
. Om
eluchoeilt
ennns ſAlen
guals Sen
pſime ,

1

ℳ

LIBERTAS ET ACTUS LIBER. IS5

libera Dei, quæ ab æterno etiam potuit non eſſe C. IV.
Deus jam amat mundi exiſtentiam, quam non amavit
ſemper, aliàs enim eam procurãaſſet „ergo amor hic, ſeu
voluntas non eſt æterna & immutabilis. D. A. Quam
non amavit quoad effectus diverſos, quos extra ſe producit.
non ſemper, ſed pro certis temporis differentüs C. quoad af-
fectum pro ea temporis differentiâ, in quà voluit exiſten-
tiam mundi N. Mffectus illi ſunt æterni, non effectus.
V. Mutari cenſetur, quiſquis agere incipit,
cùm antea ceſſaret; ſed Deus ſic quoad ipſos effectus
illos agere incipit, cùm totaà æternitate nihil ediderit,
ergo ipſe, & actus ejus mutatur. D. Ma. Quiſquis
agere incipit immanenter in ſe aliquid recipiendo C. tran-
ſeunter, nihil de novo acquirendo, vel deperdendo, quod

perfectiorem, vel deteriorem reddit habentem N. VI.

Si omnis volitio in Deo eſſet æterna, ergo ſimul amaret,
& odiſſet unum & eundem hominem, v. g. S. Petrum
jam beatum, & Judam damnatum. D. Jeq. Gimul
amaret, & odiſſet quoad ipſos eſfectus tum odii, tum amoris
M. quoad affectum Sub D. habentem ſe relativè ad diverſa
tempora, & tendentem in Petrum, vel Judam ut objectum
formaliter diverſum à ſeipſo C. ad idem tempus, & in oun-
dem ut objectum formaliter idem N. Petrus nunc juſtus,
& poſtea peccator eſt quaſi alius & alius homo, & aliud
ac aliud objectum.

THEOREMA MI.
PEjus forma eſt ipſe altus Dei neceſſarius, prout

terminatur ad creaturas.

HUjus quidem formæ expoſitio interpretatu difficil-
lima, atque obſcuriſſima eſt; de eà tamen cum
Aliis pauca, licèt obſcura, hic notabimus. I.
M . Forma

186 THEOREMA III. THESIS XV.

Forma, perquam Deus conſtituitur liber, eſt ipſe actus im-
manens, & neceſſarius, prout terminatur ad productionem
creaturæ, vel ad negationem productionis; ſic enim faci-
liùs exponimus prædicata neceſſaria acts liberi, ſcili-
cet 1. Zendentiam ejus vitalem; quæ eſt ſimplex Dei
complacentia neceſſaria, & æterna de rebus poſſibili-
bus, ergo verè eſt actus immanens, & vitalis. 2. Eff-
caciam; quia huic complacentiæ, veltendentiæ in crea-
turas poſſibiles accedit᷑ productio creaturæ, vel nega-
tio productionis. 3. Contingentiam; ita enim produ-
ctionem creaturæ habet pro termino, ut eam potuerit
non habere; Unde actus Dei immanens potuit eſſe,
uin habeatur totum hoc complexum terminationis,
H actus liber. II. Porro productionem Deo ex-
trinſecam non facimus cum Aureolo ipſam & quidem adæ-
quatam rationem, & formam alctus liberi; tum quia vo-
litio Dei libera eſt ah æterno, productio autem mundi
eſt tantùm in tempore, ergo hæc non eſt ipſa forma
actũs liberi æterni, & actu exiſtentis; tum quia Deus
propriè & intrinſecè vult, & amat, ergo & forma de-
nominans Deum volentem, & amantem eſt propria,
& Deo intrinſeca, & immanens; tum demum quia
Deus non foret propriè liber in volendo, ſed tantùm
in producendo, ergo non vellet proprið liberè. III.
Nec inde cum Tannero & aliis altum Dei liberum conſti-
tuimus per aliquid adæquatè Deo intrinſecum; quia nil
contingens, & defectibile poteſt adæquatè Deo eſſe in-
trinſecum; cùm id, quod eſt adæquatè Deo intrinſe-
cum, ſit ipſe Deus; ſed actus liber eſt contingens, &
defectibilis, quia potuit non eſſe, ſicut & mundus li-
berè volitus potuit non eſſe, ergo. IV. Nec
eum dicimus cum Cajetano perfectionem quandam Deo in-

rtrinſecam, ſed Deo voluntariam & liberam, quæ potuit
. non

1 tn
,
wler un Den
nidkuprtitinn
In NERNN C
onnm tſelffi

oblangen ric

„
chin en

Wn k, An

Dmaghtund
Plun

uilt imn:

en LIBERTAS ET ACTUS IIBER. 187
Mnini non eſſe, quia libera eſt z ſed ubi ſemel eſt, ob Dei immuta-
H bilitatem ab eo ſepatari nequit àD quia ſic à Deo plurimæ
uli perfectiones intrinſecæ, quas volendo habere potuiſſer,
lden abeſſent, & conſequenter deficeret ejus infinitudo om-
i timpe nimoda; quæ autem adeſſent perfectiones liberæ, po-
te rhie l tuiſſent abeſſe, fuiſſent ſeparabiles à Deo, & conſe-
ntili 2² quenter diſtinctæ realiter ob hanc ſeparabilitatem.
Erenirint V. Nec cum Gormaz eum conſtituimus per prædi-
tule⸗, elien catum realiter cum Deo identifcatum, virtualiter tamen
eim odt intrinſecè à prædicato neceſſariæ volitionis diſtinctum; hæc
emgelt enim prædicata contradictoria intrinſecarum perfe-
uuen lte tionum, eſſe defectibile, & non eſſe defectibile, facerent
unn termumm diſtinctionem realem; quibus accedit alterum ſignum
ie DN diſtinctionis realis ſcilicet ſeparabilitas, cùm abſolutè
n&nαιααα potuerit non eſſe; demum hæc obſcura expoſitio ad-
Kuumqis huc obſcuriorem redderet expoſitionem hujus actũs.
Odndamempd „. 2 .
rinnckifm H. 2. Reſex ones Adverſariæ.
Ni, amn glun Lduimur de aſſignandâ ratione formali actũs liberi
ennnck⸗ ſecundùm ſe, & in abſtracto ſpectati, ergo malè
menek ptoptu aſſignamus pro formãâ illà ipſam entitatem Dei, ſeu
umemmm qu ipſum actum neceſſarium. D. A. Loquimur de aſſig-
nlo,elumm nanda ratione actis liberi in abſtracto ſpectati, quærendo,
ielben. I in quo conſiſtat phyficè, & realiter à parte rei C. in quo con-
De'nmak. Jiſtat metaphyſiceé, aut quomodo definiatur N. Quærimus
lun li I poriſſimum, quid rei ſit actus liber; ſecundum rem au- *
unedeler tem entitas divina, utport ſimpliciſſima & inninita, eſt om-
uneoumi nis ſua perfectio ex illo S. Aug. l. 1I1. de Civ. c. 10. Quz
demnmgew babet, hæc & eſt, & ea onmia unus eſt. II. Sed
Ben K ondu diſcrimen non erit inter volitionem neceſſariam & li-
. V. beram. D. Ex parte divinæ entitatis, & ſecundum re-
mmgulnd l(ctum C. ſecundum obliquum, & ex parte modi, utra-
bnmn, / que fertur in ſuum objectum M. III. Li cien

188 THEOREMA III. THESIS XV.
in genere conſiſtit in indifferentiâ, ſed actus neceſſa-
rius nequit dici indifferens, ergo libertas quæcunque
in eo conſiſtere nequit. D. Mi. Nequit dici indifferens
entitativè C. terminativè Gub D. hoc ſenſu, quaſi diuturna
deliberatione opus habeat C. quòd quo inſtanti terminatus
eſt ad has creaturas, non potuerit non terminari ad ipſas N.
IV. Actus Dei neceſſarius non poteſt non eſſe,
& non poteſt deficere, ſed actus liber poteſt, ſeu ſal-
tem potuit deficere, & non eſſe. D. Ma. Mon poreſt
non eſſe, & deficere entitativè, ſeu ſecundum id, quod quà
liber dicit in recto C. terminativè, ſeu quoad terminationem,
& quoad id, quod qua liber dicit in obliquo N. V.
Libertas noſtra, & actus noſter liber diſtinguitur à ne-
ceſſario, ergo & actus Dei liber. Diſp. Deus eſt actus
puriſſimus, adeéque nihil poteſt in eo eſſe, quod ſe habeat per
modum actus & potentiæ, recipientis & recepti. VI.
Si volitio Dei ideo eſt contingens, quia terminus eſt
contingens, ergo & temporalis dici poteſt, quia termi-
nus eſt temporalis. R. Abſolute quidem dici poſſet ter-
minativd temporalis; ſed obſtat abuſus vocum, quia tempo-
rale dici ſolet tantum ſecundum ſignificatum rectum, con-
tingens autem etiam ſecundum obliquum.

F. 3. Reflexiones Aliæ.

Lbera Dei volitio fuit à totà æternitate, ergo quod
complet liberam Dei volitionem, etiam debuit
fuiſſe à totà æternitate; ſed ſic non fuit productio crea-
turæ, ergo. D. C. Debuit fuiſſe à totà æternitate in eſſe II

aradenteftch

rei, & phyſicè N. æquivalenter, & logicè, ſeu in eſſe veri R
C. Ab aterno verum fuit dicere, quòd res ſitfutura, &G ùud
talis volitionem etiam terminat, ac complet, ac ſi realiter
eſſet ab æterno. II. Productio creaturæ eſt natu-
rà poſterior volitione Dei liberâ, quia ab eã pendet, &
proce-

Al, ſed An;
lberug

. Meguir ig,
illi uſi⸗
uinln tn
uumnimial i
m rpoellnene
ulume lal

0 M M

Gerclimimn
Dugfi
Sutſillny
Gng. II.
gnutemind
liet gurnm
Mln d, itn
mnn, glutim⸗
tun tellen, n

e.
miue, emvd
ln eumn Eedin
ir Undkh r⸗
lerntate nt⸗
an ſen
lntſtflenn/
Mhet al 4 1
ctearulz 6
lubeie⸗

LIBERTAS ETI ACTUS LIBER. 1829

procedit ùt effectus à causâ, ergo non eſt complemen-
tum ipfſius volitionis, utpote poſterior illa. D. A. Eſt
poſterior volitione liberà formaliter, & adequatè ſumpta
tam ſecundum rectum, quam obliquum N. inadæquatè, &
materialiter pro ſolo recto ſumptà C. Hinc D. Prob. Pro-
ducio eſt eſfectus volitionis, quatenus à volitione materiali-
ter ſumptaà procedit C. quatenus eſt objectum terminans, &
complens volitionem liberam N. Sic etiam, diſpari tamen
ratione, per volitionem creatam producitur qualitas inten-
tionalis volitiva, quæ tamen conſtituit ipſum altum vita-
lem & liberum. III. Ideo ponitur mundi pro-
ductio, quia Deus liberè vult producere, ergo tota vo-
litio libera eſt prior, quàm productio. D. A. Ita ut 15
Ideo, & Quia ſumantur in ſenſu cauſali N. formali C. Sic
& cauſa ut cauſans facit tantum ſenſum formalem, & non
eſt prior adæquatt ſumpta; cum per ipſam productionem
conſtituatur ut cauſans completè. IV. Homo vult
ſaltem naturàâ priùs ambulare, quàm producat ambu-
lationem, ergo etiam Deus vult naturàâ priùs produ-
cere, quàm producar. Diſp. Cùm enim Deus ſit actus
puriſſimus, libertas Dei nihil in ſe prius producit, ſedpri-
mum ejus exercitium habetur per ipſam actionem ad extra⸗
vel per negationem ejus: Sed creatura eſt quid potentiale,
ideo libertas creata prius in ſe producit actum volitivum
quàm producat objectum, & ideo in creatur prius eſt velle⸗
quàm producere effelctum.

THEOREMA W.
Haæc terminatio habet ſe extrinſecèò ſub con-
ceptu puræ terminationis, non per modum partis
conſtitutivæ.
Ubjungimus opiniones alias, quibus nonnulli expo-

nunt actum Dei liberum, ſeu terminationem ejus
ad

199 THEOREMA IVy. THESIS XV.

ad creaturas. I. Hæc terminatio cum Ribade⸗
neira nequit explicari per ens abuſivum 5 quia ens tale non
videtur eſſe aliud, quàm figmentum dignum præteriri h
potiùs, quàm refutari. II. Nec cum Capreolo
exponi poteſt per relationem tantuùm rationis; tum quia
actus Dei liber eſt realis, & non dependet à noſtr ra-
tione; tum quia reſpectus rationis ſupponit potiùs
actum formaliter liberum, ergo eum non conſtituit.
III. Nec actus liber objectum, aut ejus productio. ſ.. Ne
nem involvit ut partem intrinſecam, & conſtitutivam ipſius
actus liberi tum quia cauſa ùt cauſa intrinſecè non di-
cit effectum, nec potentia ùt potentia terminum, nec
cognitio ùt cognitio objectum, ergo nec actus liber ùr i
liber id, quod liberè vult; tum quia decreta divina non n
forent æterna; quia eodem modo eſt decretum, quo i⸗ 1 enr
eſt ejus conſtitutivum eſſentiale; ſed creatura vel ejus nn
productio non eſt æterna; aut ab æterno, ergo nec de- Kine a,
cretum erit æternum quoad ipſa conſtitutiva intrinſe- ℳ 1
ca. IV. Sed veſpicit creaturam, & ejus produ- Al
ctionem tantùm ut connotatum extrinſecum; uti enim
creaturæ poſſibiles ſunt tantùm connotatum cognitio-
nis, & volitionis neceſſariæ; ita & volitionis liberæ l
connotatum tantùm ſunt creaturæ;, quæ producuntur, eren ktnri
vel producentur. V. Ex his inferimus Eminen- Apkenn eun
tiam libertatis divinæ; quia licèt hæc concipiatur in pri- rttt mnn
mo ſigno ùt indifferens ad volendum objectum crea- Atimn Mcf,
tum, & in altero ſigno concipiatur ùt volens, nulla ta- Anlleudei,
men in hoc eſt mutatio; quia illa determinatio non fit
per additionem, ſed per terminationem, & feſpicien-
tiam ad objectum contingens; quod licèt captum no-
ſtrum excedat, tamen id commodiùs aſſeritur, eò quèd
omnem contingentiam, & mutabilitatem removeat à
Deo, eimque transferat in ſolum objectum. VI.

Hæc6

N Dallberd
Donctenum,
Orlegengtan

LIBERTAS ET ACTUS LIBER. 191
HIæc voluntatis divinæ Eminentia inde roboratur; quòd
zuen, velle Dei ſit infinitum tum in genere entis, tum voli-
undgnum tionis per modum perfectiſſimi & ultimi actũs ex quo
V 1 Mran ſequitur in Deo defacto eſſe volitionem omnium voli-
nuinsm, bilium, & nolitionem omnium nolibilium etiam liberd
nc⸗ ſecundum id, quod volitio & nolitio illa dicit in recto,
ita ut Deus in ratione volentis, & nolentis non poſſit
creſcere, &c.
F. 2. Reflexiones Adverſariæ.
ACtus Dei liber diſtinguitur à neceſſario per obje-
ctum creatum, ergo hoc eſt illius diſtinctivum, &
conſequenter conſtitutivum, & pars intrinſeca actůs
liberi. D. A. Diſtinguitur a neceſſario ſecundum id, quod
dicit in recto, intrinſecè, Gentitativèé N. in obliquo, ex-
tigemmmder trinſecè, & connotativè C. Objectum non eſt diſtinttivum
temn enmee AWentialiter, & intrinſecè, ſed tantùm extrinſecè, & con-
unbimeumm notarivé. II. Qualitas abſoluta volitiva eſt ef-
fectus voluntatis creatæ, & tamen eſt parrtiale conſtitu-
tivum formale voluntatis in actu ſecundo liberè volen-
uthincmms tis, ergo etiam effectus volitus, vel ejus productio po-
Wishn Leſi formaliter conſtituere volitionem divinam libere
rhmlrmn volentem, licèt ſit effectus illius. Diſp. Voluntas crea-
ta, utpote agens potentiale, ob limitatam perfectionem ſuam

n, Gut
annn; n enin

iſnmllin. 10 o am erte a
antztrifn n poteſt ſe determinare linè actu fealiter à ſe diſtinctos
ucknen unde mirum non Aℳ, qudd actus hic ingrediatur tationem
len, hlu formalem libertatis in actu ſecundo conſtitutæ: Jed Deus
ummmid iat utpote actus puriſſimus propter inßnitamn ſuam perfectio-

nem, & eminentiam poteſt immediatè per ſelpſum objecta
llarchmn⸗ Sc kteaggee & ber aum Kinctum non poteſt, ergo.
Dſemad III. ihil deficit deficiente illo, quod eſt extra
aed ipfſum, ſeu extra ipſius efſentiam, quia nihil deficit,
Iuren e mniſi deficiat ipſum, ſeu eſlentia; ſed volitio alterius
S 1 mundi

.

ven, tehte

192 THEOREMA I. THESIS XVI.

mundi deficit præcisè deficiente altero mundo, ergo
ille non eſt extra eſſentiam hujus volitionis. D. Ma.
Nihil deficit in abſolutis ehciente extrinſeco C. in reſpecti-
vis Jub D. Nihil deſicit propriè realiter, phyſic? cè⸗ E& enti⸗
tativè, ſeu per deßcientiam intrinſeci C. improprib, denomi-
nativè, & metaphyſicè, ſeu per deficientiam extrinſeci,
quo deficiente intrinſeca non denominant N. IV.
Deficiente altero mundo, vel productione ejus, defi-
cit illa terminatio, habitudo, denominatio; ſed ter-
minatio & habitudo eſt intrinſeca ipſi Deo, ergo ali-
quid Deo intrinſecum deficit. D. Ma. Peßcit illa ter-
minatio, habitudo, & denominatio propriè, realiter, &
phyſict c& per deficientiam rei alicujus intrinſecæ N. impro-
priè, & denominativè, ut modoò diximus C.

THESIS XVI.
Providentia, & Prædefinitio.

THEOREMA I.
Datur in Deo Providentia, cui Hatfeda ſunt

omnia, bona & mala.

PkRovidentia eſt præſcientia, & diſpoſitio mecſiortnn Mannut
ad finem: Ideo ipſa complectitur actum intellectus, ¹ iunn

quo cognoſcitur proportio ad certos fines, & actum Aluct wo
olumatis, quo res ſingulæ ordinamur ad debitum fi- M eb nro
nem: De hac prænotamus. Datur in Dea Air⸗ n

Providentia; quia ex Sap. 6. Puſi, le & magnum ipſe
Fecit, & aqualiter eſt illi cura de omnibus. Sicut enim
Deus eſt omnium creator, ita & proviſor eſſe debet;
quia alioqui defectus foret in Deo, ſi non provideret,

& gubernaret ea, quæ producit: Ideo S. Ambr. I. 2.
Offic.

Augne

ens N.
P ileno nini 4
ſoltinn)
mniſenl izn
lin zhſe,⸗
ilimnni
ſinin amn
h

nnt,nin
Hiniu) .

W.

Apitf,

3
iſijelrin

,

laltoneim
Adumimelechi⸗
tne, AAn
dcebiun
1. Drnur in D
10 nugN,
Ghu. Nalne⸗
iorele 4
umn end

S

PROVIDENTIA ET PREDEFINITIO. 1r. 95
Offic. c. 13. quærit: Quis operator negligit operis ſui cu-
ram? Et S. Iren. 1. 2. c. 45. ait: Mihil omnino eorum,
uæ punt, facta ſunt, & fient, Deum ſugit, ſed per illius
providentiam unumquodque & habitum, & ordinem, &
quantitatem accipit propriam. II. Huic Provi-
dentiæ inprimis ſubjacent Res omnes naturales, & neceſ-
ſariæ; quia præter demonſtrationes alias, quarum va-
rias affert Pennotus l. 5. c. 4. & 5. hanc providentiam
manifeſtat mirabilis ille, ac conſtans rerum naturalium
ordo, tam multiplex & varia rerum, cauſarum, ope-
tationum, effectudmque contrarietas, & repugnantia,
inſolubili tamen nexu ad univerſi opificium colligata:
Scilicet Sapientia divina attingit à ſine ad finem fortiter,
& diſponit omnia ſuaviter. Sap. 8. III. Eidem
Jubjacent Creaturæ liberæ, tam quoad ſubſtantiam, quam
uoad actus liberosz ideo enim 1. Petr. 5. 7. Jubemur
omnem ſollicitudinem noſtram projicere in eum, quo-
niam ipſi cura eſt de nobis. Et Matth. 6. Chriſtus cu-
ram de aliis creaturis ad hominem deducens ait: NWon-
ne vos magis pluris eſtis illi? Quantò mag)s vos modicæ F-
dei? Et Pl. 3 2. Qui finxit ſigillatim corda eorum, & in-
telligit omnia opera eorum. Prov. 21. Cor regis in manu

Domini; quocunque voluerit, inclinabit illud. IV.

Eidem ſubjacent tum Bona, tum Mala; Deus enim præ-
cipit, vel ſuadet, procurat, excitat, vel inclinat, ut
bona fiant, ergo ſunt objectum per ſe, & primarium
providentiæ divinæ: Mala verò licèt videantur recede-
re ab uno ordine providentiæ Dei, poſtquam tamen
facta ſunt, recidunt in alium; illa enim Deus ordinat
vel ad glorioſam pœnitentiam, vel ad bonos exercen-
dos, vel ad malos caſtigandos, vel ad oſtendendam
iram, & potentiam, & juſtitiam ſuam, vel ad alios
fines ex ipſo malo eliciendos: Ideo enim Gen. 50. Jo⸗

In Ll. Jent. N ſeph

194 THEOREMA I. THESIS XVI.

ſeph ad Fratres ait: Vos cogitſtu de me malum, ſed Deus
vertit illud in bonum.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

tur in rebus caſus, fortuna, & contingentia; ſed
ſi datur providentia de omnibus, nullus erit caſus,
nulla contingentia; cùm præviſum non ſit fortuitum,
ergo. D. Ma. Datur caſus reſpectu cauſæ particularis C.
reſpectu cauſæ primæ, ſeu Dei N. Cauſa particularis im-
pediri poteſt per aliam cauſam, quam non continet; & ideo
ſequi poteſt eſſectus non præviſus, ſeu fortuitus: Sed prima
cauſa impediri nequit ab ullã causd, ut ejus ſcientiam, &
ordinem aliquid fugiat. II. Ex Commentatore
Ariſt. l. 12. ſi Deus procedit vi regitivà uniuscujusque
individui, qualiter ergo paritur individuum mala, dum
Deus regit ipſum? R. ex &. Aug. I. 7. de Civ. c. 30.
Oportet Deum per ſuam providentiam cuncta gubernare,
ita ut ipſas creaturas ſuos etiam motus agere ſinat; unde nec
cauſas liberas, nec neceſſarias vult impedire, licèt actiones,
& eſſectus huic obſint individuo. III. Sapiens pro-
viſor excludit omne malum ab iis, quorum curam ge-
rit, ſed Deus ſic non excludit malum à ſingulis indivi-
duis, quorum curam gerit, ergo. D. Ma. Sapiens
proviſor particularis C. univerſali N. Proviſor univer-
ſalis omnes naturas ſuos agere motus ſinere debet 3 alioquin
bona multa deeſſent univerſo. IV. Ex I. Cor. 9.
Nunquid cura eſt de bobus Deo? ergo Apoſtolus ne-
gat curam, vel providentiam de illis. D. A. Nunquid
cura eſt de bobus eadem, ſeu ſpecialis illa, quæ eſt de homi-
ne? G. univerſalis, quæ longè minor eſt, quàm illa ſpecia-
lis, quæ eſt de homine N. Apoſtolus inſinuat illud V. T.
Non alligabis os hovi trituranti: Specialiter intelligen-
dum de Eccleſiæ Miniſtris, ia ur legem Deus ferret il-
lam

/74
1 mnnmuh
,mdencet,
Clicheniteſb⸗
iC

Au en

EN
Eneniln, B

nſine.
Keonripen
dtnlugeritch
mm Et rnir
utaniulmi
Uulhrillii
Unnntiat,it
smn UAnin
vair nnin ,

, A Cunen

Ctminnie

iduunnr,dn
l (.
mnonde enen
Gtſusuln
nl, Aordin
II. Gpien⸗
onmmcnrin,
D. M N
Dricrnin.
nulriin
I,.rCN)
1 Motunu 1
0,4. Nu
lelſlin
3 Gen l
kälie r

11

lene

6 .
9

PROVIDENTIA ET PREDEFINIIIO. 19 5

lam de hominibus, non de bobus 3 quia curat mags illos.
V. Indecorum eſt ſummæ Dei majeſtati ſuam
curam uſque ad infima, & viliſſima extendere, ſicut
indecorum foret Principi viliſſuma immediatè per ſe-
ipſum regere. Diſp. Nec ſapientia Dei, utpote infnita,
impeditur in multitudine tam grandi, & tam varid, di-
cente Iſaiâ c. 40. Nunquid neſcis, aut non audiſti,
Deus ſempiternus Dominus, qui creavit terminos ter-
ræ, non deficiet; neque laborabit, neque eſt inveſti-
gatio ſapientiæ ejus. Jecus eſt tum de ſcientiä, tum poten-
tid regis, & cuſuſque creaturæ.

THEOREMA I.
Deus per ſpecialem providentiam prædefinit

Actus bonos, ſed non immediatè.

PRovidentia Generalis eſt ea, quNâ Deus regit res, ſe-
cundùm quod natæ ſunt regi, ſeu àt S. Aug. I. 7. de
Civ. c. 30. ait: Qud res, quas condidit, ſic adminiſtrat
Deus, ut eas ſuos motus agere ſinat? Specialis eſt, quâ
Deus ex electione providet unicuique, vel ſecundum
ejus merita, vel ſecundùm beneplacitum ſuum ex ſpe-
ciali in hominem affectu: Hinc providentia hæc in ſu=
pernaturalibus alia dicitur Prædefinitiva, alia Præde-
ſtinativa: Nos de ſolâ Prædefinitivâ hic loquemur.

I. Providentia pradefinitiva, ſeu Prædefinitio in

genere dici poteſt, Voluntas eſncax rei alieujus faciendæ,
ſeu decretum, quo Deus antecedenter ad noſtram li-
beram determinationem abſolutè præviſam efficaciter
& abſolutè ſtatuit, ut aliquid in tempore fiat. Dißert
⁹ Predeſtinatione, quòd hæc decernat homini ſimul gra⸗
tiam, merita, & gloriam; illa autem purè intendit
ackum bonum, præſeindendo, an gloria abſolutè ſe⸗
N 2 ꝗquatur;

196 THEOREMA II. THESIS XVI.
quatur, nec ne. II. Prædefinitio alia eſt For-
malis & immediata, alia Virtualis & mediata; Imme-
diata eſt directa & immediata volitio ipſius actũs boni,
uâ Deus dicit: Volo abſolutè elici hunc actum à Pe-
tro: Mediata eſt directa & immediata volitio non qui-
dem ipſius actũs in ſe, ſed medii tantàùm, in quo actus
continetur, v. g. gratiæ efficacis: Hanc Mediatam ad-
mittit Vaſquez, Leſſius, & alii: Immediatam Suarez
cum aliis. III. Nequit Deus actus bonos prade-
nire antecedenter immediatè & in ſeipſis; quia ad liber-
tatem requiritur, ut omnia principia proxima ſint ver-
tibilia, & indifferentia ex ſe ad utrumque; ſi enim ali-
quod eorum ſit connexum cum conſenſu, & à volun-
tate inimpedibile, voluntas non operatur liberè cum
illo principio; quia nequit facere, ne oriatur operatio
3 principio immediato eſſentialiter connexo cum actio-
ne; ſed tale eſt decretum immediatè prædefinitivum
ipſius actũs in ſe, uùt fusè oſtendit Thyrſ. Gonz. Tom.
2. Diſp. Select. IV. Prædefinit tamen Deus
etiam antecedenter actus bonos virtualiter & mediatè in
causd; quia prædefinire virtualiter in causâ ſeu medio
eſt dare auxilia gratiæ, quæ per ſcientiam Mediam
prævidentur fore efficacia, ſed talia auxilia Deus ex be-
nevolo in hominem affectu ſeligit, & dat, ergo ſic
Deus virtualiter prædefinit ipſos etiam actus: Electio
enim medii efficacis eſt etiam efficax intentio finis me-
diata & virtualis.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.
EX Damaſc. l. 3. Orthod. Fid. Omnia, quæ in no-
ſtrà poteſtate atque arbitrio poſita ſunt, præſcit
uidem Deus, ſed non præfinit, ergo non eſt prædefi-
nitio actuum liberorum, liceèt bonorum. D. A. Non

Praſi

rei ſli d
luermninett

yrentt Nimi
n an tſecht ⸗
. leleen
un unllien

XMW.
Uitons. 0.4, l
1. Ml mn t
uliſctu
gimN
nkor rece

PROVIDENTIA ET PREDEFINITIO. 197

ro
Alhi præſinit præfinitione tollente libertatem C. lKante cum liber-
. i uk tate N. Nam ibidem addit: Mec enim vitium admitti
niiad5 vult Deus, nec rurſus virtuti vim infert. II. Præ-

nlincti definitio, licèt virtualis, eſt decretum abſolutum &
ikune Ahn efficax, ſed hoc decretum non minus connectitur eſſen-
Aunnlii ui tialiter cum effectu ſuo, quàm decretum prædetermi-
eHOα nans, ergo etiam non minùs oberit libertati. D. Mi.
eledium. Mon minus connectitur eſſentialiter cum effectu ſuo ſinè de-
mum du pendentiaâ à determinatione voluntatis creatæ conditionatè
Dtatua ſaltem previsd N. cum es C. Hoc igitur decretum conne-
. ctitur cum effectu ſuo connexione ſupponente ſcientiam 4
creaturà impedibilem ſcilicet indirectè, non autem inimpedi-
hilem, uti decretum prædeterminans. III. Poſitã
Ulenl,Ains etiam prædefinitione virtuali impoſſibile eſt, ut elicia-
WenmeGe tur alius, quàm ille actus, quem Deus prædefinivit,
ne nn eend ergo in poteſtate noſtrã non eſt, ut conjungamus cum
Homenunis ea alium actum, ergo cum eâ non manet libertas. D.
nd rlenme A. Impoſſibile eſt impoſſibilitate antecedente, & fundataâ
mn Ix in virtute aliquâ omnino independente à voluntate agentis
etn unen liberi N. conſequente C. IV. Prædefinitio ſoli
οnτααι Deo eſt libera, ergo non eſt dependens à libertate ho-
cuileums minis, ergo nec libertas eſt cum infallibilitate præde-
Genim Mir finitionis. D. A. Eſt ſoli Deo libera ex ſuppoſitione ta-
uizhuet men, quod homo ex propridâ determinatione ſit conſenſu-
Ln el 7us C. nullaà factaà tali ſuppoſitione, vel etiam poſito, quòd
Unatt eli ſir diſſenſurus N. V. Si homo poſſit impedire
decretum hoc prædefiniens, ergo tale decretum pen-
det ab homine. D. Jeq. Pendet ab homine, ut exiſtat N.
At non exiſtat C. Homo non conſentiendo auxiliis gratiæ
ſſne. poteſt facere, ut non fuerit decretum prædefiniens: Sed non
poteſt ſacere, ut non detur gratia, qud datà prædefiniretur.

Linenofnisn

na, e⸗
mi s p LVel D. A. Ni poſſi. 1t impedire directè C. indirectè Jub D.
E, pendet ab homine ut termino & objecto C. causd N.
N N 3 §. 3.

NNUn .

198 THEOREMA II. THESIS XVI.
F. 3. Refl. de Prædefinitione Immediatd.

Eus immediatè prædefinire poteſt ipſum auxilium,
ſeu vocationem congruam, ergo etiam ipſum
actum in ſe. Diſp. Vocatio congrua eſt actus, quem Deus
ſe ſolo operatur in nobis ſinè nobis: At atltus liber, lictt ſu-
pernaturalis, non ponitur in nobis ſinè nobis, ſeu ſind libero
noſtro conſenſu: Unde ante præviſionem abſolutam determi-
nationis noſtræ liberæ nequit prædefiniri altus in ſe. II
Prædefinitionem immediatam ipſius actus præcederet
ſcientia Media, ſicut juxta nos ipſa præcedit prædefini-
tionem auxilii; ſed propter ſcientiam Mediam decretũ,
prædefiniens immediatè auxilium, non impedit liberta-
tem noſtram, ergo nec impediet eam decretum, præ-
definiens actum in ſe. D. Mi. Decretum prædeſiniens
auxilium non impedit libertatem propter ſtientiam Me-
diam unicè & ſolum N. propter eam, & ſimul quia hoc de-
cretum terminatur ad id præcisè, ad quod Beus immediatè
non determinat ſe ſolo dependenter ab illa ſcientiã C. Decre-
tum prædefiniens actum terminaretur eficaciter, & Girectè
ad id, quod Deus non determinat, ſeilicet ad operationem
noſtram liberam. III. Deus poteſt efficaciter
immediatè decernere actionem agentis naturalis, re-
linquendo media omnino immutata, ergo etiam ſic po-
teſt decernere actionem agentis liberi, relinquendo
media omnino immutata, ergo hoc decretum non im-
pedit libertatem. Diſp. Decretum eficax, & abſolu-
tum non opponitur cum actione agentis naturalis, ſed liberi 5
quiag hoc, non illud requirir media, & actum primum in-
differentem. IV, Boteſt Deus promittere finem
conſequendum actione lier 4 „ ergo etiam ſic poteſt
eum prædefinire. Diſp. Püita promiſſione poteſt adhuc

facere Deus, ut liber? Fnem conſequatur homo, dando illi
auxilia

,vE
Untus Uri
ſta

In

1Miaen
ſahßinn nt

Ne
Wwes An

guieki
Nremue
gcizi Mrin
Uin, Aleuneg
Aonunenn Des
Kuumürtie

nſt Auni

re kie Enur⸗
, & Den i
De mi

I

iiinne nel

=

hhteſpgline
in, elgo etinm

Huugfct,gn
1,444
ulher, h

1

ſetun )eümker
eMeaenu
Dnum ualſfi

ptn ſienien

0) gidhel

iimt
aumn, Gñ
lend Gennint
we chenr

1. „
enus narurdls,1

ccenenmonin
it⸗ ſalbin
An pnm
hromineel
1 .

deian 4
mniſtene ii/
nir unp⸗

Monn

PROVIDENTIA ET PREDEFINITIO. 199

auxæilia congrua ſed poſito decreto abſoluto & eficaci fru-
ſtra ſubjungis auxiliæa congrua, ut homo liberè ſe determi-
net, cùm efficaciter & abſolutè determindrit Deus, quod
determinare liberè deberet homo, & Deus videat omnipo-
tentiam per hoc decretum applicatam ante determinationem
noſtram liberam. Plura vide apud Pennot. & Thyrſ.
Gonz.

THEOREMA III.
Actus Malos permittit, non prædefinit, licèt

praædefiniret actum bonum ſupponentem peccatum.

Mnes actus malos, quos homines faciunt, à Deo
prædefinitos eſſe, affirmat Calvinus cum Hæreticis,
qui Prædeſtinati vocantur: Nonnulli alii putabanx.
Deum prædefinire poſſe ad materiale peccati: Sed con-
cludimus. I. Deus nequit pradefinire formale
peccati; quia prædefinitio requirit intentionem præde-
finiti; ſed Deus nequit habere intentionem peccati;
alioquin enim Deus foret author peccati formalis à ſe
efficaciter intenti, ergo. II. Nec Deus præde-
finire poteſt ad materiale peccatis quia qui ſpecialiter in-
tendit, & movet ad entitatem talis actũs in talibus cir-
cumſtantiis, in quibus non poteſt non habere malitiam,
is etiam cauſa eſt, cur alter peccet; quia poſitâ hac en-
titate hic & nunc alter non poteſt non peccare; ſed hoc
turpe, & Deo indignum eſt, ergo. III. Hinc
peccatum Deus purè permittit; ſi enim peccata non per-
mitteret, illa evenirent vel Deo ignorante, vel non
potente impedire; quæ fidei repugnant: Unde & hanc
permiſſionem, & ipſum concurſum ad materiale pec-
cati exigit libertas voluntatis, quam Deus jure creatio-
nis tenetur ſervare illæſam in eſſendo & operando;
ꝗquod efficere non poteſt denegando illi concurſum, li-
N 4. cet

zoe- THEOREMA III. THESIS XVI.

cet prævideat voluntatem tali concurſu abuſuram.
IV. Porro Decretum permiſſivum beccati ex ſe
repugnat decreto praædehnienti; 3 tum quia bermittere pec-
catum non eſt velle ipſum peccatum, ſed tantàùm non
impedire, licèt acultas impediendi ſupp petat; tum
quia nemo dicitur, Permittere id fieri, quod A fieri cupit,
& intendit. Vide Pennotum. V. Nec praædeſi-
nit peccatum, licèét Deus pradefiniret altum bonum ſup-
ponentem peccatum; quia prædefinitio actũs non eſt im-
mediata & in ſe, ſed mediata & in causâ, ſeu medio,
quod ſupponit peccatum ipſum, vel abſolutè Prævi-
ſum, ùt vult Suar. Vaſq. Lug. & Thyrſ. Gonz. qui fu-
ſiùs id oſtendit Tom. 2. Diſp. 21. vel ſaltem ſupponit
peccatum conditionatè præviſum, ut vult Arr. Rip.
& Alii, ergo ipſum peccatum non prædefinitur.

F. 2. Reſtexiones Adverſariæ.

GEn. 50. Actus venditionis Fratrum Joſeph. Luc. 22.
Proditio Judæ. Act. 2. Scelus Jjudæorum in Chri-
ſtum, dicuntur à Deo prædefinita, ſed hi actus ſunt in-
trinſece mali, ergo. D. Ma. Dicuntur Pradeßinita, t
Vierent N. ut commiſſa poſtea ordinarentur in bonum vel
familiæ Jacob, vel totius Generis bumani C. Deus non vo-
luit proditionem Judæ, nec malitiam Judæorum, aut
Fratrum Joſephz ſed prævidens eam futuram permiſit, &
in bonum redemptionis Generis humani, & familiæ Jacob
ordinavit. II. Scriptura Epins docet, impios
eſſe gladios & virgas in manu Dei, quibus ille utitur ad
ſua judicia juſtiſſima perficienda, ſed gladii & virgæ
inſinuant prædefinitionem, ergo. D. Mi. Inſinuant
prædeſinitionem ad malum pœnæ, ut aliorum delicta puniat
Deus C. ad malum culpaæ perpetrandum, quod homines ſub-
inde addunt Deo non volente, ſed permittente N. De his
. vide

.

1

.1
mens!
1* uuun . de

I
Donentſi N.
Mas
upennimn.

, EN.

lecefninn

l
nnn in benunn
C. Deusunit
6 Mumn,4

.,„

,0

PROVIDENTIA ET PRXDEFINITIO. z01r

vide Pennotum l. 4. c. 19. III. Eph. 1. Deus
omnia operatur ſecundùm conſilium voluntatis ſuæ,
ſed Deus operatur materiale etiam peccati, ergo &
hoc operatur ſecundùm conſilium voluntatis ſuæ; ſed
conſilium dici poteſt aliquo modo prædeſinitivum. D.
Ma. Secundum conſilium voluntatis ſemper antecedens, &
