dum in Deo cognoſcendi confuſum, & indeterminatum 3
quia licèt DD. ſcientiæ Mediæ admittant, creaturam
determinare Deum ad ſpeciem „& Deum determinare
creaturam ad individuum actůs; videt tamen Deus
etiam determinatè individuationem actůs, non quidem
in determinatione creaturæ ſecundàùm ſpeciem ræcisè
ſpectatãà, ſed ſpectatã ùt futurâ; ſic enim involvit po-
teſtarem per concurſum Dei completam, qui concur-
ſus erit, vel conditionatè eſſet ad individuum A. & non
aliud: Unde nulla eſt confuſio, & indeterminatio co-
gnitionis. Vide Thyrſ. Gonz. V. Nec iterum

cum Gonet inſer, ſcientiam Mediam ſaltem derogare om-

nipotentiæ 3 cùm enim Deus per ſcientiam Mediam vi-
deat, ſe habere omnis generis media, quibus volunta-
tes noſtras trahat, & inflectat, quò voluerit; ipſa non
minuit, ſed dirigit omnipotentiam, ne cæco modo
agat, & illæsâ libertate hominis efficit id, tum quod
permittit, tum quod ſtatuit, &c.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Lla virtus dependet ab alio, quæ nequit obtinere effe⸗
ctum, v. g. converſionem, niſi ſupponat & prævi-
deat liberam alterius determinationem ad converſio-
nem; ſed divina potentia ex ſcientiã Mediâ non poſſet
obti-

Sleſsſt,n

zn nſenſems,
ilſeſdne,

le CONVENIENTILA CUM DEI ATTRIB. 142
iiltang obtinere eam, niſi &c. D. Ma. Quæ nequit obtinere

amnilun, éffectum ex neceſſitate aliquäâ, & impotentiäâ antecedente,
deſſctn; nl & abſolutà C. conſequente, & hypotheticd, quia divina vo-

luntas vult creaturam agere liber? N. Hinc conditio
illa Deo eſt voluntaria, non neceſſaria, ergo intrinſeca
eſt independentia. II. Eſt dependentia, vel ſal-

exure, nortp

hollntasſtkicr

rumm Candi conn Ceer, .
Mien;ena tern ſubjectio expectare alterius conſenſum, ut poſ-
AAUI, . . . . .
Aölaeſninzz ſis efficaciter intendere, & præ finire ejus operationem,
,A Meermina

ſed ex ſcientiâ Mediâ Deus ſic expectaret conſenſum
hominis, ut ejus præfiniat converſionem. D. Ma. Ex-
pectare conſenſum ex ſumma erga alterum dignatione, &
voluntaria diſpoſitione providentiæ ſuæ N. ex neceſſitate
aliquâ abſolutäà, vel inferioritate, & obligatione ad alte-
rum C. III. CC. Arauſic. I1I. damnat eos, qui
contendunt Deum expectare voluntatem noſtram, ut
à peccato purgemur. D. A. In ſenſu Semipelagiano-
rum, ita ut Deus expectet ex parte hominis aliquod deſide-
wrium, petitionem aut conatum, ut hunc poſtea ſuo auxilio
= promoveat Deus C. in ſenſu Orthodoxo, ita ut Deus expe-
S ctet voluntatem à ſe vocatam, ut cooperando divinæ gratiæ
.NReien conſenſum ſe determinet N. Hinc Iſa. 30. Expetctat
mn en Dominus, ut miſereatur veſiri. Iſa. 5. Expectavi, ut
mmn Hedem, faceret uvas, &. IV. Saltem ex ſcientiaà Me-
. Aubbp ſn qi res priùs eſt futura, quàm ſciatur futura, ſed res
bemien futura involvit concurſum divinum, ergo prius eſt hic
1r ctd concurſus, quàm ſcientia divina, ergo modus concur-
ttihun u rendi cæcus eſt. D. Mi. Involvit concurſum actualem,
Ii res conditionatè futura eſt N. conditionatum, ſeu ponen-
3 n . dum C. Vel D. Ma. Prius eſt res futura prioritate à quo,
ſve logics C. in quo N. V. Deus per ſcientiam
alünchäſete⸗ Mediam præcisè videt determinationem creaturæ, ſed
ponn , determinatio creaturæ eſt tantùm ad ſpeciem, non ad
Dindividuum, ergo videt præcisè ſpeciem, ergo modus
K 3 cogno-

Kuunntdn
Aninm,ceN
, ter amena
Utte, Nnnite
n pecen end
cenmmdn.
thumguenet

Trye THEOREMA IV. THESIS XII.
cognoſcendi eſt confuſus, & indeterminatus. D. Ma.

Praæcisè vider determinationem ex parte conditionati tan-

tuùm MN. ex parte etiam conditionis puriſicandæ C. Sientia
econditionalis attingit conditionem & conditionatum, ante-
cedens & conſequens veritatis conditionatæ.

THIEOREMA TW.

Pariter ſalvatur in creaturd Subordinatio,
Dependentia, imo & ratio Inſtrumenti.

Cm præcedentibus connectuntur prædicata quæ-
dam cauſæ ſecundæ, quæ Thomiſtæ ex ſcientia Me-
diaâ tolli arbitrantur: Sed reflectimus. I. Cum
ſcientia Mediã ſalvatur dependentia ſumma creaturæ à
causd prima; accipit enim à causà primâ ſuum eflſe, vir-
tutem agendi, ac applicationem ad agendum per præ-
via requiſita Proportionata naturæ ſuæ; ab eadem Præ-
movetur motione, ſeu appetitu neceſſario tum boni
univerſalis, tum finis ultimi, &c. II. Hinc
cum eàdem ſalvatur ſubordinatio inter cauſam primam &
ſecundam, ſeu Deum & creaturam; quia ſubordinatio
hæc conſiſtere nequit in eo, quòd applicetur à à causâ
primâ per decretum & influxum prævium, cum quo
non ſtat libertas, ergo conſiſtet in eo, quòd cCreatura
agat per vires, gratias, & concurſum à causa primᷣ
præparatum & acceptum, & obligationem etiam ha-
beat oper⸗ nci uxta cauſæ primæ mandata & leges, &c.
III. mòô Halvatur cum eàâ ratio Inſtrumenti in
creaturà eecke cauſæ ptimæ; tum quia Deus per crea-
turas, & cum creaturis Producit earum effectus, per
quos obtinet varios fines à ſe, non à ereatura intentos,
ùt innuit D. Th. q. 3. de Potent. a. 7. in O. tum quia à
Deo continuò accipiunt omnem entitatem, & omnem
vim

AA

L H.

NPrunn 0

1

apoHcewur 4
UI .
Prrriuun, aune
ed, n 1
tlum

nin Mrunent
naabenshet
Lelunehelti

n

on Zetenruldh

Ubordinan

CONVENIENTIA CUN DEI ATTRIB. TzI

vim ſuam agendi; tum quia per concurſum Dei ſimul-
taneum aſſiduè quaſi elevantur ad producendum effe-
Rum ſibi proprium, &c. IV. Creaturæ tamen
comparari non debent cum Inſtrumentis mechanicis; cùm
enim hæc non ex ſe & naturà ſuàâ habeant principium
motũs ad effectum artificialem, ideo non agunt per vir-
tutem naturalem intrinſecam & propriam, ſed per mo-
tum localem, quem cùm inſtrumenta illa non poſſint
producere, motus ille à causà principali præviè agente
produci debet; ſed creaturæ habent in ſe principium
motũs, ratione cujus poſſunt ſe ſufficienter movere
ſuppoſito concurſu ſimultaneo, ergo. V. Nec
perfecte compatari debent cum inſtrumentis naturalibus,
ſed imperfectè; licèt enim inſtrumentum naturale, qua-
le eſt calor, ſit completum, ac habeat virtutem com-
pletam operandi, ac ideo non indigeat præviã impul-
ſione, & complemento ſuæ virtutis, qualiter indiget
inſtrumentum artis; inſtrumentum tamen eſt inanime
ſeu phyſicum, & determinatum ad unum, ſeu neceſ-
ſarium; ſed creatura rationalis eſt inſtrumentum ani-
matum, morale potiùs, quàm phyſicum indifferens
ad oppoſita cum virtute electiva alterutrius ex propria
determinatione ſuã, &c.

F. 2. Reflexiones Adverſuriæ.

Reaturæ dependentia in operando eſt ſubordinatio
importans in operando ordinem prioris & poſterio-
ris, & quidem ordinem cauſalitatis; ſed per ſcientiam
Mediam, & concurſum ſimultaneum ſinè decreto præ-
vio ſubjectivè abſoluto non eſt hæc ſubordinatio, ut
patet in duobus equis trahentibus unum pondus, ergo.
D. Ma. Eſt ſubordinatio importans rationem prioru .
poſterioris quoad collationem virtutis operandi C. quoad de-
K 4 termi-

I52 THEOREMAAV. THIESIS XII.

terminationem ad opetandum N. In Equis ſimul trahen-
tibus unum pondus non e eſſentialis dependentia;
cuùm nec actio unius equi, nec virtus agendi pendeat eſſentia-
liter ab alio: Secus eſt in creatura ad Deum. II.
Magis cauſæ ſecundæ dependentà à Deo, & ei ſubordi-
nantur, quàm cauſæ ſecundæ inter ſe invicem; ſed ſi
cauſæ ſecundæ inter ſe ſunt ſubordinatæ, una pris agit
qum altera, ergo & Deus priùs quàm creatura aget
per decretum ſubjectivè ſaltem abſolutum. D. Ma.
Magis dependet dependentia eſſentiali, quia ſine Deo
nec eſſe, nec operari, nec virtutem operandi habere poteſt C.
dependentid alid quäcunque accidentali, ortaà vel ex in-
completione, vel ex intrinſeca inſuſicientid, quæ eſt in in-
ſtrumentis artificialibus N. III. In creaturâ ad-
mittitur dependentia ſumma, ſed major dependentia
eſt ex decreto Thomiſtico, quàm ex ſcientià Media,
& decreto conditionato. D. Ma. Jumma, aucommo-
data tamen libertati, & aliis conditionibus tum agentis,
tum operationis C. non accommodata, imò repugnans & tol-
lens libertatem creaturæ, & Deum faciens authorem pecca-
ti M. IV. Major ſaltem eſſet dependentia i in-
ſtrumenti artificialis à causâ ſecundâ, quàm creaturæ à
Deo, cùm inſtrumentum determinari debeat ab arti-
fice, & creatura determinet Deum. D. Ma. Major
Aſet ſimpliciter N. major ſub uno eſpeltu »& ſub altero
impe⸗ fectior C. Dependentia creaturæ à Deo abſolutè eſt
major, quia ejus virtutem dare, conſervare & adjuvare
debet, nec per alium ſuppleri poteſt. V. Cauſa in-
ſtrumentalis determinari debet à principali, & contin-
gens à prima; ſed creaturam diximus manere inſtru-
mentum, & licet liberum ſit, tamen eſt contingens,
ergo à caus primâ determinatur, ergo per dectetum
excludens ſcientiam Mediam. D. Ma. Debet deter-
mina-

II

fR .

bqisſimnli⸗

henlent eſe,
Dun,

Den, Keiſihe.
le imicem, a

iuti gu
U Maezu
Nupr eenem
ſcenmn Medi,
Oumir Aummne

niu n.
, ultmn Nedd.
Cepencendta in⸗
1 1
quinctemuei
li Eeben an⸗
D. Me Mr

dect

DDr rt
nmt An
V. Cuhir

en

eld ber benn⸗

CONFORMIIAS CUM SCRIPT. ET PP. 153

minari determinatione prævid, & eſſentialiter ac inevita-
biliter connexà cum und parte contradictionis N. determi-
natione complente poteſtatem electionis per principia indiffe-
rentia C.

1THESIS XIII.

Conformitas cum Doctrind Antiqud Eccleſiæ.

THEOREAIA I.
Scientiæ Mediæ nuſpiam contradicit Scriptu-

ra Jacra.

Sores ſcientiæ Mediæ opponunt nobis quoſdam tex-
tus Scripturæ, quos ipſi ſolvere debent; cùm eoſ-
dem pro Gratia neceſſitante opponant Lutherus l. de

Servo Arbitrio. Calvinus I. 2. Inſt. Janſenius l. 2. de

Grat. Chr. Hos antequam ſolvamus, prænotamus.
1. Favet Scriptura ſcientiæ conditionalium inde-
pendenti à decreto actu exiſtente, ſeu Scientiæ Mediæ; nam
Rom. 3. ſignanter dicitur: Quos præſcivit, & praædeſti-
navit conformes fieri imaginis Filii ſui. In quem locum
Theophylactus ait: Præcognoſcit Deus eos, qui vocatio-
ne digni ſunt, deinde ſic pradeſtinat. Iſai. 5. Quid eſt,
quod debui facere ultra vineæ meæ & non feci? An quòd ex-
pectavi, ut faceret uvas, & fecit labruſcas? Matth. 23.
Quoties volui congregare filios tuos. .. & noluiſti? Apoc. 3.
Ecce ſto ad oſtium, & pulſo: Ji quis audierit vocem meam,
& aperuerit mihi januam, intrabo ad illum. Hos & ſimi-
les textus facilè invenies aptiùs concordare cum ſcien-
tiã Mediâ, quàm cum Decretis ſubjectivè abſolutis.
II. Præterea malt explicabis varia conditiona-
ta in Scripturis ſacris afirmata per ſcientiam conditiona-
F 3 lium

154 THEOREMA I. THESIS XIII.

lium dependentem àa decretis illis conditionatè prædetermi-
nantibus; nam 3. Reg. II. Prævidetur & certiſſimè af-
ſeanarut futura conditionata traditio Davidis per Ceili-
§: I. Reg. 23. Idololatria Judæorum, ſi ad alieni-
genarmgrediamur: An huic ſcientiæ Præit hoc decre-
tum ſubjectivè abſolutum, & objectivè conditionatum:
Ji ingr gdiuntur, decerno, ut ſequantur Deos earum? JSi
David manſerit Ceilæ, decerno ejus traditionem? Decre-
tum, ais, permiſſivum mala præcedit: Sed ſuprà jam
diximus in decreto permiſſivo, Grpote indifferente de
ſe, non videtur effectus determinatus & certò futurus:
Nec doctrinam ſic Adverſarii ſequuntur univerſalem,
&c. III. Nec bene per hæc decreta explicas con-
ditionata alia, licèt bona; nam dum Chriſtus Matth. 11.
Corozaitis & Bethſaitis opponit præviſam conditiona-
tam pœnitentiam Tyriorum & Sidoniorum, fruſtra
affingis huic Præviſioni decretum hoc prævium: De-
cerno Vrorum pœnitentiam, ſi Chriſti viderint virtutes:
Hoc enim decretum non habebant Corozaitæ, ergo
illa reprehenſio comparativa ad Tyrios non eſt eſſicax;
quia ùt Ariſt. l. 3. Top. c. 3. obſervat, argumentum à
comparatione inefficax eſt; ubi datur diſparitatis ratio
conducens, ut diverſitatem ſortiantur extrema, inter
quæ inſtituitur comparatio. Fuſiùs de hac compara-
tione loquuntur paſſim Alii.

F. 2. Reflexiones Adverſaricæ.

Sipner Eph. z. v. 8. 9. 10. affirmat nos gratis à
Deo eſſe vocatos & ſalvatos, non ex operibus, ſed
creando nos in operibus bonis, ergo vocatio, electio &
ſalus non pendetà ſcientiâ, ſed à decretis divinis. KR. I.
Textus illi, ut! & alii ſequentes non immediate attingunt
conditionata, ſed abſoluta. 2. Quare non inſers cum Cal-
vino.

on I.
niinan
tetur’

dhetlolb,

,eit

CONFORMITAS CUM DOCTRINA PP. 155
vino, illa non pendere à libertate noſtra. 3. D. C. Non pen-
dentà ſcientia ut principio directivo N.eſſelct vo, ſeu dit causd
rei ſuturæ C. II. Ad Eph. I. v. T I. In quo eriam
& nos ſorte vocati ſumus, prædeſtinati ſecunduùm pro-
poſitum ejus, qui operatur omnia ſecundèm confilium
voluntatis ſuæ; ergo Scriptura omnia adſcribit decre-
tis divinis, non ſcientiæ. D. C. Omnia conditionata ad-
ſeribit decretis N. abſoluta Sub D. dependentet à ſcientid
conditionali dirigente C. independenter N. Dein omnia
operatur ſecundùm conſilium voluntatis ſuæ directæ &
illuminatæ per ſcientiam conditionalium C. per ſcientiam

tantum poſſibilium, vel nullam M. III. Ad Eph.

I. 4. Elegit nos in ipſo ante conſtitutionem mundi, ut
eſſemus ſancti, ergo non elegit nos, quia prævidit, nos
ſanctos eſſe futuros, ſed ut ſimus reipsâ ſancti ex bene-
placito ſuo & decreto abſoluto. D. C. Ergo non elegit
nos, quia prævidit nos eſſe futuros ſanctos, ita ut ſanctitas
illa præviſa eſſet regula, motivum, & cauſa, qua Deus de-
terminetur ad concedendam gratiam C. ut ſit cauſa directi-
va, quâ Deus noſiro concipiendi modo prius dirigitur, quam
quidquam ſtatuat circa actiones liberas N. IV.
Ezech. 3 6. Deus ait: Faciam, ut in præceptis meis am-
buletis. Ad Philipp. 2. Deus eſt, qui operatur in no-
bis velle & perficere pro bonâ voluntate ſuâ, ergo ho-
minis bonam actionem omnem verè videt in decreto.
R. Textus vel maximè eſt de ſtatu abſoluto; Ideo D. A.
Faciam id ex decreto abſoluto antecedente præviſionem fu-
turi ſub conditione conſensus N. conſequente eam C. V.
Gen. 45. Joſeph ad Fratres ait: Non veſtro conſilio,
ſed Dei voluntate huc miſſus ſum, ergo Decretum ali-
quod antecedens eſt. D. A. Si ſermo ſit de pectato, &
actu venditionis N. de eſſectu ſecuto, ſcilicet de tranſitu in
Aegyptum, exaltatione, & aliis C. VI. Act. 4.
Con-

156 THEOREMA II. THESIS XIII.

Convenerunt Herodes, Pilatus, & Populus Iſraël fa-
cere, quæ manus tua & conſilium tnum decreverunt
fieri. D. Quæ decreverunt fieri dependenter à præviſo Ju-
dæorum peccato C. independenter N.

THIEOREAA I.

Mon eſt doctrina contra Patres, éz Antiquam
Eccleſiam.

COntendunt Thomiſtæ ſcientiam Mediam eſſe do-
ctrinam omnino novam, antiquæ Eccleſiæ contra-
riam, & ideo ex unâ ſuãâ novitate damnandam: Sed
contra eos obſervamus. I. Nomen ſcientiæ
Mediæ eſt omnino novum; uti enim apud neminem 8S.
PP. invenis mentionem decreti alicujus abſoluti ex par-
te actũs vel ſubjecti, & conditionati ex parte objecti, nec
phyſicæ prædeterminationis; ita nec invenis ſcientiæ
Mediæ nomen: Neque antiqui Theologi illa nomina
diſtincte habent: Unde rideri poſſunt, qui de antiqui-
tate Nominis gloriantur. II. Hæc novitas No-
minis nihil præjudicat ſcientiæ Mediæ, uti & decretis Ad-
verſariorum quia aptè ad rem noſtram S. Aug. de Do-
no Perſev. c. 10. ait: Reprehendi non debet, ſi occaſione
novarum hæreſum, aut controverſiarum ad res diſtinctius
explicandas nova uſurpentur nomina. Et 1. 4. de Gen. ad
Literam. c. 4. Dum hoc intelligatur, quod intelligendum
eſt, non magnoperè curandum eſt, quid vocetur. Et S.
Athan. dum ei novitas vocis, Omouſion, objicitur, re-
ponit: Res antiqua nomen novum accepit, non vocabulo
nova rei veritas acceſſit. Demum in ſcholis modò natæ
ſunt omnes hæ voces: ientia ſimplicis Intelligentiæ:
Icientia Viſionis: Praædeterminatio Phyſica: Sientia
Media, & . Ne igitur vanè diſputes de Nomine, ad
rem

GS

ſaunn⸗,

wecncunce

Nultelyute

eDopnlu li,
Imuum Cecteen
mm i yaſ,

1.
1Ainin

mr.

e

,ennend
etlalnerpe⸗
nethetiner
c imens enn
olen Aann
9 Aur.
HacmiA-
6ennti4.
n Aug de
lllet, angin
Amidfi
1 EeCen
1 elyentun
ent. li
e,ſcnn,
ijt Nn Nln
hls mod
lor urlre⸗
Me: ⸗
ie Mne⸗

CONFORMITAS CUM DOCTRINA PP. 157

rem procedamus. III. Scientia Media quoad
rem eſt doctrina &. PP. & Antiquæ Eccleſiæ; quia licèt
antiqui PP. imò & TT. in quæſtionem expreſſis verbis
non vocarent, utrùm ſcientia conditionalium cuivis
decreto præiret, an verò ipſa decretum aliquod ſeque-
retur (quod ſanè oſtendendum eſt, ſi hæc decrera ſint
antiqua) tamen paſſim dicunt, Decretis Dei præluce-
re ejuſdem ſapientiam, admittunt futurorum cogni-
tionem in Deo, & ab hac cognitione nullatenus everti
liberum hominis arbitrium, & alia, quæ facilè cogno-
ſces connecti cum doctrinãâ ſcientiæ Mediæ. IV.
Hine PP. ſæpe ajunt, res non ideo eſſe futuras, quia cogno-
ſcuntur à Deo, ſed potins ideo cognoſci, quia futuræ ſunt 3
Sic Damaſcenus in Dial. contra Manich. ait: Ur ea,
que facturi ſumus, praſtiat Deus, à nobis profciſcitur.
Origenes 1. 7. in Epiſt. ad Rom. c. 8. In praæſcientid
Dei neque ſalutis, neque perditionis noſtræ cauſa conſiſtit
quia non propterea perit aliquis, quia id ſcit Deus futurum;
ſed quia futurum eſt, ſcitur à Deo, antequam fiat. S. Juſtin.
M. q.58. ad Gentes. Cauſa non eſt ejus, quod futurum eſt,
prænotio, ſed futurum eſt cauſa prænotionis: Nec enimpræ-
notionem ſequitur, quod futurum eſt, ſed quod futurum eſt,
prænotio. Adde S. Hier. in c. 26. Jerem. S. Aug. l. 5. de
Civ. c. I. Etl. 3. de Lib. Arb. c. 4. Qui loquendi modi
coincidunt cum ſcientiã Mediâ, ſi non quoad nomé, ſal-
tem quoad rem, ùt obſervat Molina Diſp. I18. Memb. z.

F. 2. Reſtexiones Adverſuriæ.
AUs. & PpP. alii non ſunt uſi ſcientiãâ noſtrâ Mediâ

contra Pelagianos & Maſſilienſes, ut oſtenderent
ſtare libertatem cum gratia, ergo non eſt doctrina an-
tiqua. D. A. MNon ſunt uſi implicitè, vel etiam præſup-
ponendo N. non uſi ſunt formaliter, & explicitè Jub D.
quia

1578 THEOREMA H. THESIS XIII.
quia nihil inde profeciſſent, eò quod ſcientia noſtra ſupponat
gratiæ prævenientis neceſſitatem, quam negabant componi
poſſe cum libertate C. ex aliä causaà pugnante contra ſcien-
tium Mediam N. Vide Theor. 3. heſ. XI. II.
Ipſe Molina l. de Concord. q. 23. a. 4. & 5. de ſcienti4
Mediã ait: Si data & explanata ſemper fuiſſet, fortè
nec Pelagiana hæreſis nata fuiſſet, ergo doctrina nova
eſt ex iplo Molinâà. D. A. Ni data ſemper fuiſſet quoad
ſubſtantiam M. quoad modum & methodum eam nunc ex-
ponenni, & conciliandi libertatem arbitrü cum gratid &
pradeſtinatione T. Dixi T. Fallit enim hic Gonet, & ex
eo Alü, qui citant Verba Molinæ de ſcientia Media; cùm
tantum loquatur de concilianda libertate noſtrà cum gratid,
praæſcientid, & pradeſtinatione; ideo ait: Quæ ſi data,
explanataque ſemper fuiſſent; non autem ut Gonet po-
nit: Fuiſſet. III. Bocleſi ia in quàdam Oratione
Deum orat, ut compellat rebelles noſtras voluntates,
ergo Eccleſia inſinuat decretum antecedens etiam con-
ditionatam determinationem noſtram, ſeu ſcientiam
conditionalem. D. A. Urt compellat per medium aliquod
phyſicum, ex natura ſud & entitate phyſicà eficax, & eſ-
ſentialiter inevitabile, per quod ex noſtris principiis tolla-
tur libertas, & meritum N. per medium intentionale, quod
ſit intenſior illuſtratio intellectus, & inſpiratio plus movens-
& impellens voluntatem, quam illa, quæ communiter con-
ceditur C. Eccleſia indicare videtur, quòd pro obduratis
peccatoribus neceſſaria ſit intenfi or illuſtratio & inſpiratio 3
quæ utique etiam ſtat cum ſcientia Medid. V. Si
ex mente Antiquæ Eccleſiæ gratia fuiſſet ex ſe indiffe-
rens, & efficax infallibiliter per ſcientiam Mediam,
Pelagiani non potuiſſent putare, per g gratiam induci
fatalem neceſſitatem operationis humanæ. R. Puta-
bant neceſſu itatem induci, quia gratia eſt indebita ex mente

CONFORMITAS CUM DOCTRINA PP. 159
Aug. & ſimul neceſſaria ad opus ſalutare, non autem quia
eſt compeſſililis /. ſimul etiam cum carentia operationis; ad
hoc enim non reflectebant, ſed alterum putabant impruden-
ter. Vide Annatum de Scient. Med. Diſp. 2. c. 4. Sect.
3. n. 83.

Y HEOREAIA II.
NMNec eſt Dogma injurioſum Divo Auguſtino.

TAnlenie potiſſimùm cum nonnullis hoc nomine
compellam ſcientiam Mediam: Sed abſtrahendo à
cavillationibus & calumnmiis præcedentem materiam
continuamus. I. S. Aug. 1. I. contra Simplic.
q. 2. totum ſiſtema ſcientiæ Mediæ paucis hiſce verbis
cComplexus eſt: MNullius Deus fruſtra miſeretur; cujus
autem miſeretur, ſic eum vocat, quomodo ſcit ei congruere,
ut vocantem non reſpuat: Ubi Dei miſerationem & de-
creta Præcedit præſcientia, cujus operã videt, quænam
ſint illæ gratiæ mentibus noſtris accommodæ, congru-
entes, appoſitæ, ut, antequam illas homini per decre-
tum deſtinet, earundem cum hominis animo conſen-
ſionem, convenientiamque perſpiciat. II. Ideo
l. 22. de Civ. c. I. iterum docet, Deum in ſuis decre-
tis à cognitionibus conditionalibus dirigi, dum ait:
Deus cum præſciret, Angelos quoſilam per elationem, quà
ſibi ipſi ad beatam vitam ſuſſicere vellent, tanti boni deſer-
tores futuros, non ademit eis hanc poteſtatem, potentius E&
melius eſſe judicans, etiam de malis bene facere, Neen, ma-
la eſſe non ſinere. Et ibidem de Homine ait: Cum per
Dei deſertionem peccaturum hominem eſſe praæſciret, nec
illi ademit liberi arbitrii poteſtatem, ſimul prævidens, quid
boni de malo ejus eſſet ſacturus. Ubi præſcientiam con-
ditionatam præponit decretis, non decreta præſcientiæ.
III.
.

160 THEOREMA III. TIIESIS XIII.

III. Similiter l. 12. de Civ. c. 6. recurrit ad ſo-
lum conſenſum conditionatè præviſum „non ad decre-
tum, inquiens: JSi duo æqualiter affecti animd & corpore
eadem tentatione tententur, atque unus ei cedat atque con-
ſentiat, alter. perſeveret, quid aliud apparet, niſi unum
voluiſſe, alterum noluiſſe à caſtitate deflectere. Ubi de-
cretum de perſeverantià non admiſcebis præſcientiæ
divinæ, ne appareat aliud præter velle unius, & nolle
alterius. IV. Præterea l. de Dono Perſev. c. 9.
ait: Certè poterat illos (puta juſtos non perſeverantes)
Deus bræſciens lapſuros eſſe, antequam id fieret aufferre, de
bac vitä: ergo conditionalium ſcientiam judicat præ-
lucere decretis divinis abſolutis: Dein l. de Prædeſt.
SS. c. 10. expreſsè ait, prædeſtinationem ſinè præſcientid
eſſe non poſſe, poſſe autem eſſe præſcientiam ſin? prædeſtina-
tione; ergo malè præſcientia conditionata confunditur
cum prædeſtinatione, ſeu decreto abſoluto; licèt ſub-
inde D. Aug. ſcientiam Viſionis cum eã confundat. De-
mum his adde textum citandum §. 2. n. Iv.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

DEus ex S. Aug. l. de Corr. & Grat. c. 12. Volunta-
tem movet gratiã inſuperabiliter ergo validiſſi-
mas gratiæ vires non fundat in ſcientia Media, ſed in
decreto & gratiã intrinſecè efficace. D. A. Inſupera-
biliter inſuperabilitate antecedente praviſionem, & ortaà
ex decreto & influxu eſſentialiter connexo cum unaà parte
contradictionis N. conſequenter & ortaà ex præviſione liberæ
noſtræ cum gratid cooperationis conditionat futuræ C.

II. Ex 1. de Præd. SS. c. 8. Gratia, quæ occultè .

humanis cordibus divinà largitate tribuitur, à nullo
corde duro reſpuitur; ideo quippe tribuitur, ut cordis

duritia primitùs auferatur, ergo gratiæ efficaciam to-

tam

l

nittol Lem
ſe eneli dena id

Wz Wru

P er 1

1 Uhi

HS

c. 6,lecuni,

un, wna

elut amni
cpuner, nſ⸗

ct anin Gen

ikre. Uli

Den, Eelaul
imnſr ihinn
4. . .
mim futehn

1

weicnkunca. D

2,1,

eſſie.
1CIa Voln

2

er, elg al.
enlii leli, dn
euſitnen⸗ 6 Utl
en ln i un

u

,nmßnelte

lmnde ftint

4

Eeubuint, 11.

eibumn, c⸗

ſlure

CONFORMITAS CUM DOCTRINA PPD. 161

tam in decreto abſoluto fundat S. Aug. D. A. Ideo
tribuitur ex decreto abſoluto, & antecedente ſcientiam Dei
conditionatam MN. ex decreto ſcientiam illam conſequente
C. Aug. loquitur de abſolutis, non conditionatis. III.
Exl. eod. c. 10. Prædeſtinatione Deus ea præſcivit, quæ
fuerat ipſe facturus...non de noſtræ voluntatis pote-
ſtate, ſed de ſuâ prædeſtinatione promiſit: Promiſit
enim, quod ipſe facturus fuerat, non quod homines;
ergo futura cognoſcit in prædeſtinatione; h. e. decreto
abſoluto. D. A. Pradeſtinatione præſcivit, quæ fuerat
ipſe facturus abſolutè C. conditionatè N. Item Non de
noſtræ voluntatis poteſtate promiſit, excludendo abu-
ſum, & ſenſum erroneum Pelagianorum, de quibus unicè
ibi loquitur, h. e, excludendo talem ſcientiam conditiona-
torum, quaæ ſit cauſa motiva, impulſiva, ac determinativa
ei futuræ, & quæ ſupponit meritum naturale prævium ad
Fidem C. excludendo rectum uſum ſcientiæ Mediæ, quæ di-
rigit decretum abſolutum, quod eſt purè gratuitum, & ſe-
quitur ſcientiam Mediam N. IV. Inl. eod. c. 9.
Revocat, quæ l. de ſex qq. contra Pagan. q. 2. ſcri=
pſerat, ſcilicer Tunc voluiſſe hominibus apparere Chri-
ſtum, quando ſciebat, & ubi ſciebat eſſe, qui in eum eſſent
credituri; ergo revocat ſcientiam Mediam. R. Zpſe
conclude ex verbis Aug. I. c. dicentis: Cernitis, me ſinè
pexjiudicio latentis Dei conſilii, aliarumque cauſarum
noc de præſcientiâ Chriſti dicere voluiſſe, quod con-
vincendæ Paganorum infidelitati, qui hanc objecerant
quæſtionem, ſufficere videretur; quid enim eſt verius,
quàm præſciſſe Chriſtum, qui, & quando- & quibus
in locis in eum fuerant credituri? ſed utràm prædicato
ſibi Chriſto à ſeipſis habituri eſſent fidem, an Deò do-
nante ſumpturi...quærere atque diſſerere tunc neceſ-
ſarium non putavi. Ex his conclude.

In Ll, Jent. 1L. 1HEO-⸗

162 TFHIEOREMA IVv. THESIS XIII.

THEOREMA W.
Mon eſt Contraria doctrinæ D. Thomæ.

LIcèt hac in materiâ diſcedamus à Thomiſtis, nega-
mus tamen nos diſcedere à D. Th. Ideo reflecti-
mus. I. D. Th. Scientiam noſtram Mediam aper-
teè inſinuat 3. p. q. I. a. 5. ad 2. ajens: Proinde non eſt
volentis, neque currentis, ſed miſerentis Dei, qui his, quos
prævidit, ſi apud eos facta eſſent, ſuis miraculis credituros,
quibus voluit, ſubvenit, aliis autem non ſubvenit: En
ſcientiam conditionalium ante decretum voluntatis!
Unde quando I. p. q. 23. a. 5. ad I. ait: Dicendum,
quòd uſus gratiæ praſcitus non eſt ratio collationis gratiæ,
miſi ſecundium rationem cauſæ finalis: Hoc ipſum intelli-
gimus de ſcientiã boni usũs gratiæ conditionatè futuri,
priuſquam decernat gratiam conferre ùt finem, ſed
non ùt cauſam, vel meritum. II. Cum eãdem
ſcientiã concordant, quæ D. Th. ſcribit de virtute
agendi voluntatis creatæ v. g. I. p. q. 22. a. 2. ad 4.
In hoc, quod dicit, Deum reliquiſſe hominem in manu conſilii
ſui, non excluditur à divinaà providentiä, ſed oſtenditur, quòd
non præfigitur ei virtus determinata ad unum, ſicut rebus
naturalibus: Scientia enim conditionalium indepen-
dens à decreto abſoluto virtutem dicit non determina-
tam ad unum, econtra decretum illud omnino invol-
vit virtutem ad unum determinatam. III. Cum
eãdem concordat apud D. Th. determinatio libera vo-
luntatis ipſius ad operationem ſuam; nam ex I. p. q.
62. a. 3. ad Z. Inclinatio gratiæ non imponit neceſſitatem,
ſed habens gratiam poteſt eà non uti, & peccare: Ubi ſa-
nè Dei ſcientiam, non decretum inevitabile, aut qua-
litatem 2 voluntate inimpedibilem pro duce pones.
Et

N CONFORMITAS CUM DOCTRINA PPD. 163
1V Et in 2. diſt. 39. q. 1. a. I. in O. Ipſa potentia, quan-
tum in ſe eſt, indifferens eſt ad plura, ſed quod determinat?è
.. Thn exearin hunc alctum, vel ilum, non ſt ab alio determinatè,
ITinniſb, vel potiùs determinante ſed ab ipsd voluntate. Et 1.2.
Ih Meorct. 9: à. 3. V¹oluntas domina eſt ſui actis, & in ipsd eſt
velle & nolle, quod non eſſet, ſi non haberet in poteſtate mo-
vere ſeipfam ad volendum. Quæ an aptiùs concordent
cum ſcientiâ in-vel dependente 4 decretis abſolutis &
prædeterminantibus ipſe judex eſto. IV. Hæc
ſtabiliuntur amplius in determinatione divinâ ad con-
curſum; nam q. 1I. de Pot. a. 4. ad 3. ait: Licèt cauſa
prima maximè influat in effeltum, eſus tamen influenliæ
per cauſam proximam determinatur: Ad quæ verba cum
Thyrſ. Gonz. concludimus: Licèt ergo Deus magis in-
fluat in actum noſtrum, quàm voluntas noſtra, non

ceremm

ar. Mal
Nalgini
Hrhſiminel

mninmmiun, ropterea influit determinando; quia cauſam ſecun-
koüre dam influere determinando, non eſt plus influere, ſed
L. (unexden

nen aliter; nec id ſpectat ad quantitatem influxũs, ſed ad
itdnm modum.

11,4 2 . 4 . . 4 —U . .
ilfenttugti LD Eus paſſim à D. Th. dicitur applicare cauſam ſe=
nin, ,unhn cundam ad actum ſecundum, ergo in ſtatu etiam

Alumier conditionato ſupponit decretum actu exiſtens, condi-
Imncerumm- tionatè applicativum. D. A. Dicitur applicare, vel per
Kommminde præparationem ſui concursits & requiſitorum ad actus ſe-
I. Or cundos naturales, vel ad ſupernaturales per gratias exci-
nmnolben tantes & iluminantes, quæ à ſcientid Mediâ habent con-
Wum nexionem infallibilem: C. per decreta ſubjectivè ſaltem alſo-⸗
mmit irltſte⸗ luta, aut pradeterminantia, libertati creatæ contraria W.
rune: l II. Exq. 3, de Ver. d. 3. ad †. Gauſa ſecunda,
ginble, quam oportet ſupponere ad inducendum prædeſtina-
n uut⸗ tionis effectum, ordini prædeſtinationis ſubjacet, ergò

L 2z ub⸗

164 THEOREMA V. THESIS XIII.

ſubjacet decreto divino, & independenter ab illo, ne-
quit intelligi conditionatè conſenſura. D. A. Ordini
pradeſtinationis ſubjacet in ipſo conſenſu conditionato, ſeu
in ſtatu ipſo objectivo, & conditionato M. in purificatione
conditionis, ſeu in tranſitu ad ſtatum abſolutum C. Certi-
tudo conditionata, quæ eſt ex ſcientia Medid, Fit abſoluta
per decretum prædeſtinationis, quæ conditionem purificat,
conferendo gratiam, ſub qud voluntas præviſa eſt conditio-
natè conſenſura. III. Ex I. 2. J. 9. a. 6. ad 3. ns MM
Specialiter Deus movet aliquos ad aliquid determinate monmi
volendum, ſicut in iis, quos movet per gratiam, ergo MG
ſupponit ſpeciale decretum independens à ſcientiâ Me-
dia. D. A. Specialiter ſic movet aliquos per decretum, vel
concurſum vi ſud intrinſecà & eſſentialiter inferente illud e
aunum N. per illuſtrationes & inſpirationes per modum ſua-
ſtionis impulſivas determinatè ad unum C. Textus præce-
dens D. Th. ira habet: Homo per rationem ſeſe determi-
nat ad volendum hoc vel illud, quod eſt verè bonum, vel ap-
parens bonum; ſed ſpecialiter Deus movet aliquos ad ali-
quid determinatè volendum & . IV. Ex I. p. d.
19. a. 3. ad 5. Cauſa, quæ ex ſe eſt contingens, opor-
tet, ut determinetur ab aliquo exteriori ad effectum,
ergo per decretum antecedens. D. A. Oportet: ut de-
terminetur determinatione prævid, eſſentialiter & inevi-
tabiliter connexâ cum und parte electioni: N. determina-
tione complente poteſtatem electionis per media indiſferentia,
item dando amorem felicitatis in communi neceſſarium, item
praæparando concurſum, & prarequiſita, & . C.

THEOREMA V.

Eſt alieniſima ab Errore Pelagianorum, &
Maſſilienſium.

Ocientiam Mediam Janſeniſtæ, & Ameſius Calvini- uem

Uudiuumrehren
1 .

ſta

IHLSVMI
Cenlele hl
nlra. N 4
eni nlzine
n N i mit

tmiſilgun,

nilii ſ

uumnlinen nuni

n reſſigkcunt.

mehet
Henenllrni
Aumrnta;
Mnaltriüfena
inu er nul
und. TLenuen
,imn ſtun
Aimn uln, 1il
U. HI..
konmngem, ,
eriofiad eec
)4 Cnen
eſenuin
Gini MAummm
neltintferer
mineſenun⸗ 4

V.
Atinonn.

1.

CONFORMITAS CUM DOCTRINA PP. 16 5

ſta faciunt Semipelagianam: Apud Gonet favet, vel
viam ſternit, & inducit in errores Maſſilienſium: Con-
tra quos obſervamus. I. In Maſſilienſibus
damnandus non eſt uſus, ſed abuſus ſcientiæ Mediæz quam-
diu enim non oſtenditur ex ſcientiã Mediàâ ſequi erro-
res ipſos Maſſilienſium, malè damnatur uſus, ſed dam-
nandus eſt ejus abuſus; ſicut nemo damnat uſum, ſed
abuſum Scripturæ, quo Hæretici ad defendendos er-
rores abutuntur Scriptura; ſed nunquam oſtenditur,

ipfſos errores Maſſilienſium ſequi ex ſcientiã Media;
„quam enim connexionem eſſentialem illa habet cum
initiali naturæ merito, aut quæ ex eà ſequitur neceſſi-

tas movendi, impellendi, & determinandi Deum ad
dandam adultis fidem & gratiam, vel damnandi aut
ſalvandi parvulos ob merita conditionatè præviſa; qui
ſunt capitales Maſſilienſium errores; ergo errores eo-
rum non ſunt ex vitio doctrinæ, ſeu ex ſcientiã Mediâ,
ſed ex vitio abutentium. II. Neque ſcientiæ
Media viam ſternit Maſſilienſium erroribus; nihil enim
in negotio ſalutis, & in actibus ſalutaribus concedimus
ſolis arbitrii viribus, ùt ſiniſtrè ſententiam noſtram in-
telligit Gonet apud Thyrſ. Gonz. Sed quidquid hic
agit arbitrium liberum, agit ut gratia præventum, mo-
tum, elevatum, adjutum: Nec meritorios facimus
actus etiam ſupernaturales conditionatè præviſos, ut
toto cælo à Maſſilienſibus diſtemus. III. LDif-
ferimus igitur à Maſſilienſibus inprimis ratione objecti;
ipſi enim pro ſcientiæ ſuæ objecto & juſtificationis prin-
cipio ſtatuunt actus mer? naturales, meritorios tamen
auxilii ſupernaturalis, imò actus abſolutè nunquam
extituros, dignificantes tamen actualiter, & de præ-
ſenti ad præmium vel pœnam: At nos pro objecto ſci-
entiæ noſtræ aſſignamus ſolos actus ſupernaturales,
3 quos

166 THEOREMA V. THESIS XIII.

quos homo cum indiſpenſabili dependentiâ à Grati
eſſet eliciturus; nec concedimus, quòèòd hæc ipſa gratia
prima cadere poſſit ſub meritum; multò minùs, quod
actus conditionatè futuri ullam vim merendi, vel juſti-
ſficandi, aut demerendi habeant. IV. Dein
differimus ab iiſdem ratione finis; finis enim eorum præci⸗
puus erat, juſtificationis exordium refundere in volun-
tatem liberam hominum, gratiam facere pediſſequam
naturæ, libertatem aſſerere ex merito naturæ: At nos
