intentivum N. ſaltem conſequens, & permiſſivum C. Con-
ſhilio intentivo vult bona, permiſſivo mala. IV.
Deus concurrit ad entitatem phyſicam actũs mali, quin
concurat ad formalem malitiam peccati, ergo pariter
prædefinire poterit entitatem ejus phyſicam, quin præ-
definiat, aut poſſit prædefinire malitiam. Diſp. Con-
curſus ad entitatem peccati fit à Deo àt determinato ab alid
causd, & ut permittente ſolum, & àt causd univerſali
agente ſecunduùm exigentiam creaturæliberæ; unde ipſe non
iSt cauſa moralis peccati: Sed voluntas Dei prædefinitiva
eſt à Deo ut determinante, & non ut permittente tantum,
ergo eſt cauſa moralis tum entitatis, tum malitiæ, quæ ex
illa neceſſarid ſequitur in agente libero, & ſe determinante.
V. Non obſtante connexione actũs pœnitentiæ
cum peccato, poteſt Deus amare peœnitentiam, quin
amet peccatum, ergo nec obſtame connexione mate-
rialis peccati cum formali prædefinire poterit mate-
riale peccati, & non formale. Diſp. Pœnitentia pecca-
tum ſupponit, non materiale peccati ſupponit formale; ſed
hoc poſt ſe trahit in agente libera; unde volens antecedens,
etiam vult conſequens ſaltem virtualiter.

J HEOKEMA W.

Decretum prædefinitivum nequit antecedere
ſcientiam Dei Mediam.

Ecretum prædefinitivum „& antecedens ſcientiam
Conditionalium Thomiſtis eſt decretum ſuum præ-
N S5 . deter-

202 THEOREMA IVv. THESIS XVI.

determinans: Scotiſtis decretum ſuum concomitans,
quod & Sympathicum dicunt: Ex Noſtris Antonio Pe-
rez & nonnullis (licèt diverſimod illud exponant) pa-
riter eſt decretum antecedens ſcientiam Mediam, quod
ideo dicunt ab eâ independens in eſſendo, & depen-
dens in operando: Sed cum Mol. Suar. Vaſq. Leſſ. &
aliis aſſerimus. I. Non admittimus Decretum
prædefinitivum T homiſticum, vel ccotsſticum independens
Scientidâ conditionalium; hæc enim decreta jam ſupràâ
diximus adverſari libertati; nam utrumque eſt intrin-
ſec efficax, & à creaturà inimpedibile, & eſſentialiter
incompoſibile cum altero libertatis extremo: Nec li-
bertatem ſalvat ratio concomitantis; quia libertas in
actu primo excludit omne impedimentum eſſentiale,
& inauferibile cujuscunque extremi. II. Nec
admittimus Decretum aliud antecedens ſcientiam Mediams
quia talis prædefinitio facit, ut in Deo ſit nequidem
antecedenter decretum indifferens, & conſequenter
facit, ut non ſit præparatio omnipotentiæ ad conſen-
ſum, vel omiſſionem ejus; cùm hoc decretum præde-
finitivum ſit determinatum ad unum, & ponatur pro
priori ad exercitium libertatis, & ante omnem prævi-
ſionem con-vel diſſensůs etiam ſub conditione futuri,
ergo tollit omnem libertatem. III. Nec juvat
hoc Decretum facere independens à ſcientiäâ Mediâ in eſſen-
do, & dependens in operandoʒ quia ùt jam inſinuavimus
& iterum inſinuabimus, indubitatum in Scholis noſtris
principiumeſt, omne antecedens, inimpedibile à po-
tentia, & neceſſariò inferens actum tollere libertatem;
ſed tale eſt decretum in eſſendo antecedens ſcientiam
Mediam; quia à nobis impediri nequit directè, cùm
non ſit actus voluntatis creatæ, ſed divinæ; nec impe-
diri poteſt indirectè, ſcilicet tollendo aliquod prære-
qui-

I. rdn
43 7

I MI
mſuumon
keluin
Wkiluc –
tenimn ecin
nelench, Eie
ldr Uag le
Aninu Men
n ilnt

Nidle,Aarile
ndenen Nar
ni lulbentt
Cnenmmelen,
. L AM

nſienin llan

Deolrmcilen

, Aanlehenn
Wenie ale⸗
uetun mrete
aumn i
ne Ohmmemplert.
ondnonefnnd
UI. Ner
iNltihr.
milnmmms
ncchelswolre⸗
mneible
Clgelbenaten
Kelenſcenn
gun recke,
Grne; Nee

dhinu,

6

7

PROVIDENTIA ET PRXDEFINITIO. 203

quiſitum, cùm præter ſcientiam ſimplicis Intelligen-
tiæ, & divinum beneplacitum nil aliud præſupponat,
aut prærequirat, ergo. IV. Prærequirimus igi-
tur ſcientiam Mediam; tum ut prædefinitio ſit ſapien-
tiſſima, tum ut integra ſtet libertas voluntatis creatæ,
&c; de quibus jam alibi ſæpius mentionem fecimus.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Dłus eſt abſolutus dominus voluntatum, & actio-
num noſtrarum, ergo præfinire poteſt ante om-
nem ſcientiam conditionalem. D. A. Eſt abſolutiſſimus
dominus volens libertatem creatam eſſe integram, ac illæſam
quoad opera ſalutis, & alia C. negans creaturis libertatem
MN. II. Prædefinitio eſt actus meræ liberalita-
tis, ergo non reſpicit aliud principium, quàm volun-
tatem Dei beneficam. D. A. Eſt actus meræ liberalita-
tis quaſi cacus, improvidus, ac excludens exercitium libe-
rum creatæ voluntatis N. omniſciente Deo dignus, & ſimul
ſupponens cooperationem noſtram liberam C. Hinc non re-
ſpicit aliud principium effectivum, ſed tamen directivum,
quod eſt ſcientia Media. III. Hoc decretum an-
tecedens ſcientiam Mediam: Volo efficaciter, ut Pe-
trus convertatur præventus auxilio aliquo indifferenti,
quod prævidero efficax: Hoc, inquam, Decretum de-
cernit media indifferentia, ergo non tollit libertatem.
R. I. Saltem decretum, quo Deus aliquid ſtatuit non ad-
ductâ in conſilium ommniſcientid, quàm habert de rebus libert
attingibilibus, non eſt Deo dignum & conveniens infmitæ
ejus intellectivitati. 2. D. A. Hoc decretum decernit me-
dia indifſerentia, & ipſum ſimpliciter eſt antecedens deter-
minationem liberam creaturæ, àvoluntate inimpedibile, &
vi ſuâ intrinſecà inferens actum, imo determinans C. eſt
aliquo modo poſterius determinatione creatà, aut impedibile
ſaltem

204 THEOREMA I. THESIS XVII.
ſaltem indirect N. Hinc ipſum decretum hoc abſolutum
libertatem deſtruit. IV. Talis prædefinitio non
variaret vim movendi in auxiliis, nec determinaret vo-
luntatem, ita ut impediret ejus activam indifferentiam,
& potentiam antecedentem componendi actum oppo-
ſitum cum toto actu primo proximo, prout faceret præ-
determinans decretum, ergo maneret libertas. R.
Hujus prædefinitionis neceſſitas omnino immutaret princi-
pium agendi proximum; potentia enim proxima ad actum
liberum conſtituitur per negationem omnis impedi-
menti inſuperabilis ab arbitrio, quo excludatur actus

oppoſitus; ſed in tali prædefinitione voluntas habet impedi-

mentum inſuperabile à ſe, nempe neceſſitatem ad actum præ-
geſinitum, qui eſt excluſivus actus oppoſiti, ergo.

THESIS XVII.

Praædeſtinatio Electorum.

THEOKE AA I.

Datur Prædeſtinatio e parte Dei, non im-
ponens neceſſitatem prædeſtinatis.

Reædeſtinationem negäârunt Manichæi, Priſcilliani-
ſtæ, Pelagiani, & Maſſilienſes D. Auguſtino obji-
cientes, ſic libertatem perimi, homines naſci judica-
tos, non judicandos, & alia: Sed ex principiis ortho-
doxis concludimus. I. Datur vera ex parte Dei
Prædeſtinatio 3ʒ cùm enim fide certum ſit, aliquos per
gratiæ auxilia reipsâ gloriam conſequi, & cùm ſimul
evidens ſit, id fieri non poſſe, quin Deus ab æterno
præſciverit, & præparaverit auxilia ſupernaturalia,
quibus illam conſequantur; manifeſtum quoque eſt ex
prin-

l

*6*² d
nerd dene

M

4
4

4, Co

w,
I
tnmn ier A
Ahrrcefmmn
Kecetermniun

nninliferen

44
Di, Mon in-
tn.
i, Dülchin-
Auoenloe

ES i der.

Nehisnnd.
letztee
1 Age Ee
l KNNI
Dens dann
Cpemuu
nqlogke⸗

PRXEDESTINATIO ELECTORUM. 205
principiis orthodoxis, aliquos ab æterno fuiſſe prædeſti-
natos: Et ideo Rom. S. 29. dicitur: Quos prædeſtinavit,
hos & vocavit. Eph. 1. 5. Praædeſtinavit nos.. ſecundum
conſilium voluntatis ſuæ. II. Prædeſtinatio variè 4
variis deßnitur, à Scoto Præordinatio alicujus ad glo-
riam principaliter, & ad alia in ordine ad gloriam. 4
D. Th. Præparatio gratiæ in præſenti, & gloriæ in fu-
turo: 4 J. Aug. I. de Don. Perſev. c. 14. Præſcientia,
& præparatio beneficiorum Dei, quibus certiſſimè li-
berantur, quicunque liberantur. Hanc . Aug. deſini-
tonem & nos ſequimur; quia reſpicit actum intellectũs
& voluntatis, finem & media, per quæ xationalis crea-
tura prædeſtinatur, & dirigitur in ipſum finem. III.
Prædeſtinatio igitur eſt Præſcientiæ; cùm enim ſit ordi-
natio mediorum ad finem, neceſſariò præſupponit no-
titiam mediorum & finis, & ipſius etiam creaturæ præ-
deſtinabilis, quæ requirunt proportionem inter ſe, &
cognitionem hujus proportionis. IV. Dein
prædeſtinatio etiam dicitur Preparatio, ſeu potius Decre-
tum præparationis; quia ipſa præter actum intellectũs,
ſeu præſcientiam eſt inſuper actus voluntatis beneficæ
conferentis beneficia, ſeu media liberationis de maſsâ
perditionis, quæ ſecundùm S. Aug. rædeſtinatio eſt:
Unde & electio, & dilectio dicitux, ſeu præparatio eli-
gens, & diligens. V. Media autem prædeſti-
nationis præcipua ſunt omnia Auxilia gratiæ, & potiſſimum
Gratia perſeverantiæ, & Ffinalis; quia his præcipuè me-
diis prædeſtinati liberantur, & certiſſimè liberantur à
malsà perditionis: Dein ſub ratione mediorum, E eſſe-
&tuum prædeſtinationis etiam veniunt ex parte Dei Voca-
tio, Juſtificatio, Glorificatio; & ex parte hominis Con-
ſenſus ſupernaturalis, Merita: Item dona varia etiam

naturalia, quatenus per ſpecialiſſimam Dei providen-
tiam

206 THEOREMA If. THESIS XVII.

tiam ordinantur ad hominis ſalutem, & alia; de qui-
bus vide Pennotum, & Alios.

F. 2. Libertas cum Prædeſtinatione.

Entilitatis fatum, ſeu neceſſitatem ex prædeſtina-
tione inferebant Hæretici Prædeſtinati cum Luci-
do duce ſuo, & Monachi Adrumetini, Pelagiani, Maſ-
ſilienſes, ac demum Calviniſtæ ponentes hoc dilem-
ma ſophiſticum: Vel ſum prædeſtinatus, Vel non
ſum? Si ſum? Salvabor, quidquid agam: Si non
ſum? non ſalvabor, quidquid ago: Sed catholicè re-
ſpondemus. I. Prædeſtinatio non imponit Præ-
deſtinatis neceſſitatem; quia prædeſtinatus poteſt pec-
care, ùt David, Magdalena, Petrus, & alii; Imò Ju-
ſtus ap. 4. raptus eſt, ne malitia mutaret intellectum
ejus, ergo nulla prædeſtinato infertur neceſſitas.
II. Inprimis autem in prædeſtinatione neceſſita-
tem non imponit Præſcientia; quia ſi viſio eſt, objectum
ſuum non ponit, ſed ſupponit; ſi ſcientia conditiona-
lis eſt, ipſa quoque ſpeculativa eſt, non practica, ſeu
influens in entitatem objectorum: Ideo S. Aug. ad
Evodium ſcribit: Sicut in memorid tuâ non cogis factaæ
eſſe, quæ tranſierunt; Jic præſcientia Dei non cogit facien-
da, quæ fſutura ſunt. III. Nec neceſſitatem im-
ponit Prædeſtinationis decretum abſolutum, C& eficax3
quia hoc decretum ſupponit ſcientiam ſaltem Mediam,
er quam prævidetur cauſa libera ſeſe determinatura
b, conditione auxilii divini; ſed hinc nulla eſt neceſ-
ſitas, ſi aliunde non accedat impedimentum libertatis
aliud, de quo dicemus poſtea; tale enim decretum
non determinat ſimpliciter, & antecedenter futuras
actiones nullo habito reſpectu ad cooperationem &
libertatem noſtram, ſed ex hypotheſi, quatenus videt
homi-

niftenni

cennmrtnan
(,WWm,
e Prkuume,

Cecn

tem mun, A

WenN Mren
enn Ve
ſ Me
un anmn
unncdkale
naſppſatſeni
in l Mrn
ncederub

„,

ſeuniſiun

in Nl an
e i

a.

WB
denn lizi

Sſiutin

ener Drrcei
tulin cumku
elyofant.
eNgini
ren boedllen
elhnn ¹
Atimmd, el n

e.

MNA;

Eluns elk
,A;
urtinelethun
Clemn Nel.
hium iſt
let, chettn
Vutzanddin
n Nrtcv ſn
Ind Ag
l un llt il
einragſein
cnuiſſurin
n, ſ;
Cen)letium,
eminnn
elekpere⸗
eenunlbenn
enun Ceclen
Cebentl iun
Cchernine
quen.

PRAXEDESTINATIO ELECTORUM. 207

hominem operaturum. IV. Neque neceſſita-
tem prædeſtinatis faciunt media Prædeſtinationu, ſeu Gra-
tia prima, perſeverantiæ, & finalis quia ſi gratia liber-
tatem impedit, cur reprehenduntur ,„corripiuntur, &
caſtigantur, qui eidem cordis oſtium claudunt? cur
monemur Hebr. 12. Videte, ne quis déſit gratiæ Dei⸗
ne quà radix amaritudinis ſurſum germinans impediat?
Cur &c. V. Ex his eficaciam non habet ophiſ-
ma Calviniſticum; quia prædeſtinatio fundata eſt in
præſcientiã meritorum gratiæ, ſed ex præſcientiã præ-
cisè, ùt diximus, non eſt neceſſitas agendi, ergo nec
ex prædeſtinatione; Unde inſania Calvinicolarum ſi-
milibus dilemmatibus luditur: Vel Deus præſcivit, &
decrevit, te hoc anno in vivis futurum, agrum tuum
fertilem futurum, & alia, vel non? Si præſcivit, &
decrevit? hæc erunt, ſive comedas, ſive non, ſive ſe-
ras, ſive non: Si ſecus? fruſtra iterum agis omnia.
F. 3. Reſtexioues Adverſariæ.
Auſam certam & infallibilem ſequitur effectus
certus, & infallibilis, ſeu neceſſarius, ſed præde-
ſtinatio eſt cauſa certa, & infallibilis, & ſuperior,
quam nulla vis rumpit, ergo. D. Mi. Eſt cauſa certa
præſuppoſitâ ſcientid futuræ determinationis cauſarum li-
berarum C. ante præſcientiam futuræ determinationis N.
Ex quo debet Sub D. Ma. Sæquitur eſſectus infallibilis, ſeu
neceſſarius neceſſitate tantum conſequente C. antecedente,
quæ ſola infert neceſſitatem. N. II. Prædeſtina-
tio includit efficacia, & infallibilia ſalutis conſequen-
dæ media, quæ eſſentialem, & infallibilem cum ef-
fectu ſuo habent connexionem, ergo infert neceſſita-
tem. D. A. Infallibilia infallibilitate abſolutd, & in-
trinſecà N. extrinſecà, ortâ ex infallibili Dei ſcientid C.
ltem

208 TLHEOREMA II. THESIS XVII.

Item Habent infallibilem connexionem, ſi in actu primo
ſpectentur N. in actu ſecundo C. vel Jub D. ut ſupra. In
actu primo ſunt ipſa virtus, & entitas gratiæ de ſe apta,
& nata ad conſequendum voluntatis conſenſum: In actu
ſecundo autem eſt ipſe influxus gratiæ, ſeu formalis actio
voluntatis conſentientis, & cooperantis gratie. III.
Homo decreto efficaci prædeſtinationis ſe nequit ſub-
trahere, ergo infert neceſſitatem. D. A. Mequit ſe
ſubtrahere impotenriâ aliqud antecedente, quia Deus de-
creto ſuo independenter à prævisd hominis cooperatione
neceſſitat hominem circa propriæ ſalutis aſſecutionem N.
conſequente, quia eo modo decrevit hominem ad ſalutem
perducere, quo ſcit, eum per liberum ſuum arbitrium cum
auxilio gratiæ ad ſalutem eſſe perventurum C. IV.
Ex S. Aug. Deo volenti ſalvum facere, nullum huma-
num arbitrium reſiſtere poteſt: Item cùm voluerit,
neceſſe erit, hominem ſalvari: Item voluntas divina
non poteſt vinci, ſed potiùs vincit voluntatem huma-
nam: Sed hæc omnia inſimifant neceſſitatem. N. Mi.
Hac enim ideo à J. Aug. dicta ſunt; quia Deus habet infi-
nitos modos ſic vocandi, ut vocatus infallibiliter Deo con-
ſentiat; non autem quia voluntatem noſtram cogit, aus
illi neceſſitatem infert; alioquin enim fruſtra juberemur
cum timore & tremore ſalutem noſtram operari, & .

THEOREMA II.

In Prædeſtinatione Gratia prima eſt purè
gratuita, non aliæ item Gratiæ neceſſarib.

Rædeſtinatio adæquatè ſumpta complectitur gra-
tiam primam, perſeverantiæ, & finalem, ac de-
mum glorificationem: Hic à gratia primâ, ac reliquis
gratiis incipimus. I. Gratia prima purd eſt gra-
tultae⸗

Atnen Aliniit
aut

Ine

tmun, ſin

Elnn, tul Meu
s Ctene
nrlninn 4
Nſun inin
r

e, Munkhunz⸗

i
Ufrun ggtr 41
fuuhni unmn.
mrmidn

umgetintp
X ndem,4

Pinu

PRXEDESTINATIO ELECTORUM. 209

tuita, à Deo collata independenter à causà ulla ex parte
prædeſtinati; Sic enim inſinuatur Joan. 15. Mon vos
me elegiſtis, ſed ego elegi vos. Rom. 11. Quis prior dedit
illi, & retribuetur ei? Eph. 2. Gratid ſalvati eſtis per
Edem, & boc non ex vobis ; Dei enim donum eſt. Accedit
his conſtans & perpetua Eccleſiæ doctrina, & Fides
contra errorem Pelagianorum, & Maſſilienſium.
II. Gratia tamen juſtificans, quaæ pariter ad præ-
deſtinationem adæquatè ſumptam pertinet, non neceſſariò
eſi purè gratuita; quia homo per conſenſum ſuum ſu-
pernaturalem ad gratias prævenientes meretur de con-
gruo ſuam juſtificationem, licèt primam; quamvis
enim tale meritum, ſeu uſus bonus gratiæ prævenien-
tis non habeat rationem debiti & juſtitiæ, eò quòd nul-
la in peccatore ſit dignitas; congruitas tamen eſt, ut
Deus miſericors det gratiam ſanctificantem huic potius
peccatori bene operanti . quàm alteri peccatis iram Dei
provocanti. III. Similiter Perſeverantia nalis
non neceſſarid eſt purè gratuita; quia licèt perſeverantia
paſſivè ſumpta pro unione cum gratia ſanctificante uſ-
ue ad vitæ exitum in homine juſto dari poſſit, & in-
terdum detur hominibus etiam non orantibus ex ſolo
beneplacito Divino; tamen congruum etiam eſt, ut
bene operans, & Deum exorans obtineat gratiam ſalu-
tis; cùm hoc exigere videatur tum ſuaviſſima Dei gu-
bernatio, & amor in ſuos, tum hominum utilitas, ut
ad inſtanter operandum animentur, &t. IV.
Hinc etiam Sacræ Literæ nos adhortantur ad perſeveran-
dum uſque in finem Matth. 10. 23. Et ut cum timore
& tremore ſalutem noſtram operemur ad Philipp. 2.12.
Ut, qui ſtat, videat, ne cadat. 1. Cor. 10. 2. Ut om-
ni tempore veſtimenta noſtra munda à peccatoôrum ſor-
dibus ſervemus Eccl. 9. 8. Et ut pugnemus & vinca-

In El. Jeyt. ◻ muils

210 THEOREMA II. THESIS XVII.

mus, & cuſtodiamus uſque in finem opera Dei, & te-
neamus, quod habemus, ne alius accipiat coronam
noſtram Apoc. 2. v. 7. 10. & .

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Criptura initium pœnitentiæ „& conſequenter præ-
deſtinationis ſumit ab actu peccatoris ex illo Zachar.
1. Convertimini ad me, & convertar ad vos; ergo pri-
mæ hujus gratiæ, qua Deus ad nos convertitur, cauſa
eſt in nobis, ergo non eſt purè gratuita. D. A. Initium
ſumit ab actu peccatoris, ſuppoſitaà tamen prius gratid exci-
tante ad pœnitentiam à Deo jam conceſsa C. ſinè illius ſup-
poſitione præaviâ N. Hinc D. Prob. Convertimini ad me
per conſenſum & uſum gratiæ meæ excitantis, & convertar
ad vos per gratiam ſanctificantem, & dilectionem meam be-
neficam C. convertimini ad me tantuùm per conatum, &
vires naturales voluntatis, ùt volebant Maſſilienſes N.
II. Jubemur in Scripturis præparare corda no-
ſtra, ut Deus noſtri miſereatur, ergo in peccatore eſt
cauſa ſaltem aliqua diſpoſitiva, & materialis primæ
gratiæ. D. A. Jubemur praparare corda per aliquid an-
tecedens gratiam N. per conſenſum liberum ad gratiam ex-
citantem, qui antecedit quidem gratiam ſanctificantem,
ſed ſupponit excitantem C. III. Ex S. Chryſoſt.
Hom. 17. in Joan. Deus non prævenit voluntates no-
ſtras, ſed nos incipimus, ut Deus, quæ ſua ſunt, in-
troducat; ergo in nobis eſt cauſa diſpoſitiva. D. A.
Mon prævenit nos per donum intrinſecum permanens, vel
etiam ut Manichæi liberum negantes arbitrium volebant,
neceſſitans voluntates noſtras C. per auxilium excitans, &
tranſiens N. Nam idem S. Pater ait Hom. 12. in I. ad
Cor. Non enim tua ſunt hæc reitt facta, ſed Dei gratiæ.
IV. Ex D. Th. q. 24. de Ver. a. I. ad 2. Quam-
vis

5

.
4
Draannem Ne
e n Aten

D AAatma n

4
4

Iun muun.
Rr /hum

en Operͤhe,
lu ccpiet C

ſon
eſſenie,
Konlegnemern
CanderiloOadt

umn i itn⸗
ng,C ſluß⸗
nimniA
uni, Gntnt
Clchenen uatr⸗
n men,
ur Mſlnt
nurdlnin⸗
V erelt
Nuriils eine
rralgtiin⸗
nalgenm⸗
n ſunlfntn
KNCN.
irſolurnesno⸗
u u ſr, i
na D4
D Pennintii, 1
Srimm dtis
,lumexttin
Nmn n n/
ſah⸗ 9

11.4¹

PRXDESTINATIO ELECTORUM. 21u
vis gratiam, quæ opera meritoria facit, non poſſit ho-
mo ex libero arbitrio acquirere, poteſt tamen ſe ad gra-
tiam habendam præparare, quæ ei à Deo non denega-
bitur, ſi fecerit, quod in ſe eſt, ergo D. Th. admittit
in nobis cauſam ſaltem diſpoſitivam gratiæ primæ, er-
go purè gratuita non erit. R. D. T h. loquitur de homi-
ne faciente, quod in ſe eſt per gratiam prævenientem, cui
Deus ulteriorem gratiam, & vel maximè ſanctificantem,
largitur; non autem loquitur de homine faciente, quod in ſe
eſt, ſolis naturæ viribus.
F. 3. Refl. de Gratüs aliis.
ROm. 3. dicimur juſtificati gratis per gratiam ipſius,
ergo gratia juſtificans æquè ac gratia prima eſt pu-
rè gratuita. D. A. Gratis radicaliter per gratuitam col-
lationem auxilii efficacis C. formaliter per ipſam gratiam
ſanctificantem ub D. quia nihil eorum, quaæ juſtificationem
præcedunt, ſive fides, ſive opera, ipſam juſtificationis gra-
tiam primam meretur de condigno C. quia nihil eorum eam
meretur etiam de congruo N. Meritum congruum etiam
innititur miſericordiæ, & liberalitati Dei; quia in ſe
non habet dignitatem, ſed tamen decens, & congruum eſt,
ut Deus miſereatur invocantibus ſe. II. In opere
ſalutis, & prædeſtinationis totum tribuere debemus
Deo, à quo pendet ſalus, & prædeſtinatio, ergo. D.
A. Totum tribuere debemus Deo quoad ſelectionem bene-
Ficü, quo ſalvatur homo C. quoad aſſenſum auxilio facien-
dum, & neceſſarium, ex quo eſt meritum, vel condignum⸗
vel ſaltem congruum N. Hominis enim libera cooperatio
neceſſaria eſt. III. Ex Trid. Seſl. é. de Juſtif. c.
13. Donum perſeverantiæ haberi non poteſt, niſi ab
eo, qui poteſt eum, qui ſtat, ſtatuere, ut perſeveran-
ter ſtet, & eum, qui cadit, reſtituere; ergo perſeve-
◻⏑ 2 rantia

212 THEOREMA III. THESIS XVII.
ramtia eſt ſemper purè gratuita, & non habet cauſam
ex parte noſtri. D. C. Eſt purè gratuita, ſi per purè gra-
tuitum excludis meritum condignum C. congruum N. In
citatis verbis Tridentinum rejicit aliam cauſam tum eſſe-
Rivam, tum condignè meritoriam perſeverantiæ: Sed non
rejicit omnem aliam cauſam objectivam, & de con-
gruo meritoriam, & impetratoriam; quia ſtatim ſub-
dit: In Dei auxilio firmiſſimam ſpem collocare, & repone-
re omnes debent; Deus enim, niſi ipſi illius gratiæ deſuerint,
ſicut cepit opus bonum, ita perficiet, &. Ergo homo coo-
perando gratiæ ſe ad illud donum diſponit: Jemper tamen
donum Dei eſt. IV. Ex D. Th. I. 2. J. I 14. a. 9.
Perſeverantiam patriæ poteſt quidem homo mereri,
non autem perſeverantiam viæ. D. Non perſeveran-
ziam vieæ poteſt mereri merito condigno C. congruo N.
V. D. Th. hanc dat rationem, quia principium
meriti nullo modo cadit ſub merito; ſed hæc ratio
æquẽ probat de merito congruo, ac condigno. D. Maæ.
Principium meriti non cadit ſub merito comparatione ejuf-
dem meriti C. diverſorum N. De congruo mereris, & im-
petras perſeverantiam, & cooperando dono perſeverantiæ
mereris gloriam de condigno. Vel dic, per perſeveran-
tiam intelligi totam ſeriem auxiliorum ab ultimo uſque
ad primum. Vide Pennotum.

ITHEORKEMA I.

Prædeſtinatio ad gloriam non fit ante merita
abſolutè præviſa.

Rædeſtinatio tum Thomiſtis, tum multis ex Noſtris
cum Suarez fit ante merita abſolutè præviſa; his
quidem dependenter, illis independenter à ſcientiâ
conditionalium: Contra quos advertimus. I.
Præ-

mnch
6 6
zei luagon
61 Altioehe⸗
m, Wrlhen,

ſeinetehin
1

el
Gnſciktanmt
munitenteſtn

uncclelis, a
Venm;m Cn 5
Unecenrti

n: 8
s nn
e lenl

ee
Eronbahetn
liui / nn
0 euen)
in alſan ,
hmane Eet
Cmam, & Een
Nlaſtnint
llkee, n
llentilſiunn
nde bykwar
ſnn dn umn
iln unonen,
Mrmns
nCA.
neglupärchinn
;
ndond N
opuuin “
nreru, G
eſe annmi
Ee ſeikits
brſanwu⸗

I.

fturt ſerſtt

mliset e⸗
ne erlu
Otentet 4 1„.
N O

ſrumm.

PRAXDESTINATIO ELECTORUM. 213

Prædeſtinatio abſolutè quidem loquendo fieri poteſt ante
merita abſolutt præviſay quia Deo ratione ſupremi do-
minii integrum eſt, de ſuis bonis diſponere, prout ipſi
libuerit, & conſequenter dare gloriam illi, qui nulla
etiam habet merita; ſicut modò parvulis baptizatis &
ante uſum rationis decedentibus gloriam largitur.
II. Salvâà tamen libertate noſtrã non poteſt Deus
eligere ad gloriam abſtrahendo à meritis conditionatè ſaltem
præviſis quia omnis ſuppoſitio antecedens, quæ non
eſt in noſtrâ poteſtate, & quã poſità non poſſumus non
operari, tolſit libertatem, ſed talis in caſu præſente
gſlet prædeſtinatio; illà enim poſità non eſſet in noſtrãâ
poteſtate „nos non ſalvari, nec pro libito hanc ſuppo-
ſitionem poſſemus ponere, vel non ponere, ergo.
III. Neque defacto Predeſtinatio omnium ſalvan-
dorum ſacta eſt ante merita abſolutè præviſa, licèt ſupponas
merita conditionatè præviſaz; tum quia qui vult bonum al-
teri conferre per modum præmii, ſi ordinatè vult, non
vult præmium abſolutè dare, ſed tantùm conditionate, ſi
ponatur meritum; tum quia electio merita antecedens
minùs convenit naturæ prædeſtinatorum z uti enim ſunt
liberi, ita & conſentaneum eſt, ut priùs expectetur eo-
rum conſenſus, quàm ad talem finem abſolutè deſti-
nentur; tum quia Deus neminem reprobat ante præ-
viſa abſolutè demerita, ergo etiam ſic prædeſtinat; cùm
Chriſtus Matth. 25. eodem modo loquendi utatur in
damnatione reproborum, & glorificatione electorum:
Et S. Aug. l. de Prædeſt. c. 3. addit: Ex præſcientiz igi-
tur offenſionis prædeſtinatio emanavit ultionis, ſicut ex Fe-
ſcientiä virtutis prædeſtinatio fieri ſolet remuneratidhis.
IV. Accedunt Inconvenientiæ aliæ dificulter ſo-
lubiles3 ſcilicet quomodo cum hâc voluntate antece-

dente prædeſtinandi conjungi poſſit ſincera voluntas
3 ante-

214 THEOREMA III. THESIS XVII.

antecedens, & quantum eſt ex parte Dei, efficax ſal-
vandi omnes? Quomodo efficaciter & nervosè reſpon-
deatur Sophiſmati illi Calviniſtico: Vel ſum prædeſti-
natus, &c? Quomodo prædeſtinatus dici poſſit liberè
non peccare finaliter, cùm Deus peccatum finale non
ſit permiſſurus? Annon minui poſſent zelus, ſollicitudo,
& oratio tam pro propriâ, quàâm alienâ ſalute? Quo-⸗
modo intelligatur periculum excidendi à gloriaâ, ſi
mandata non ſerventur? An ſufficienter intelligantur
Dei bonitas, comminationes, promiſſiones? &c.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

PRadeſtinatio ad gloriam non plus videtur require-
re, quàm electio ad gratiam, ſed electio ad gra-
tiam non requirit merita abſolutè præviſa. Diſp. Glo-
ria, non gratia ſemper intenditur uùt præamium. Z. Gra-
tia eſt principium meriti, quod nequit cadere ſub merito,
quia alioquin non eſſet principium, ergo congruit, ut ſi pri-
ma eſt, detur omninò gratis; ſed gloria non eſt principium,
ſed finis & quaſi effecv5us meriti, ergo cadere poteſt ſub me-
rito. II. Rom. 6. Gloria, ſeu vita æterna dici-
tur Dei gratia, ergo electio ad gloriam non minus eſt
gratuita, quàm electio ad gratiam. D. A. Dicitur
gratia in radice, quia fundamentum omnis meriti, & con-
ſequenter ipſius etiam præmii eſt gratia prima, quaæ gratis
datur C. dicitur gratia formaliter N. Gloria enim eſt ſti-
pendium & merces, quæ verè datur propter merita. III.
Scriptura paſſim prædeſtinationem attribuit Dei bene-
plagito; Luc. 12. Complacuit Pariri veſtro dare vobis
keHum; ergo prædeſtinatio pendet ex gratiã, non ex
juſtitia, & remuneratione meritorum. D. A. Attri-

buit Dei beneplacito independenter à præviſione abſoluta

meritorum MN. dependenter C. Hinc D. Prob. Compla-
cuit

CGnun.
ſvaffoin
,irenlorr pir
Ltenwnern

1
Lan ecntere

echtur prrtelm
1 .

OMu unrceñn

1 ſ .
Pchitz Amim
EN A NN
ſunſti, al

Pr V
ne Dei, he
erEnenen,
Telu t
udi oſtt
kccamun ſnnle
nelus olletn
kuillue,

theſen.

lufütener
lelckA
fenmn ¹,074
tlalee nein

Gngun

Mmminpin
Annflusne
Iinetetnadic⸗
n non mintsc!
Hnirerit, .
nuu eſidl
Ghmummeft
rnetn. II.
CburDelden
elro dare n
.1 Ci,
r. D.4
faſm /,
D. Doo

PREDESTINATIO ELECTORUM. 2zr5

cuit dare vobis regnum voluntate antecedente præviſionem
meritorum, & perſeverantiæ finalis N. eam ſupponente, &
conſequente C. Imò hunc locum multi intelligunt re-
ctius de voluntate conditionatâ, ſi Apoſtoli perſeveraà-
rint, non de abſolutã; alioquin enim & Judas non potuiſ-
ſet reprobari; cuùm fuerit pars puſilli illius gregis, ad quem
Chriſtus loquitur. IV. Eph. r. Prædeſtinamur
ſecundùm propoſitum voluntatis divinæ, ergo volun-
tas eſt menſura prædeſtinationis, non propoſitum ju-
ſtitiæ, & remunerationis. D. A. Per Propoſitum intel-
ligendo vocationem ad fidem, & adgratiam primam ex me-
ro beneplacito Dei C. intelligendo voluntatem dandi gloriam,
vel etiam donum perſeverantiæ, quam ex congruo mereri⸗
aut exorare poſſumus N. V. Ohriſtus Joan. 15.
ajens: Non vos me elegiſtis, ſed ego elegi vos, ut ea-
tis, & fructum afferatis, & frucétus veſter maneat; vi-
detur excludere opera præviſa; ſed Chriſtus hic com-
plectitur prædeſtinationem ad gratiam & gloriam;
quia loquitur de fructu etiam manente, in æterna ni-
mirum gloria „ergo completa hæc prædeſtinatio exclu-
dit opera. M. Mi. Quia loquitur de praædeſtinatione ad
fdem, & Apoſtolatum, & de fructu apoſtolatus manente in
Eccleſid; alloquitur enim &]ꝗäJudam, qui reprobatus eſt:
Et &. Aug. ex eodem loco oſtendit contra Pelagianos, ini-
tium fidei, quod eſt ex parte noſtrà, eſſe à Deo, & ex nobis.

THEOREMA TW.
Sed facta eſt poſt merita abſolutè præviſa.

Aurus, Rhodes, & nonnulli exiſtimant, præde-
ſtinationem eſſe factam nec ante, nec poſt abſo-
lutè præviſa, ſed unico indiviſibili actu, ſimul decer-
nendo gratias, merita, & gloriam: Porro nos cum

◻ 4. Leſſ.

216 THEOREMA IV. THESIS XVII.

Leſſ. Bec. Mart. Vaſq. & aliis reſolvimus. 1.
Prædeſtinatio non eſt facta unico formaliter actu ad gra-
tias, merita, & gloriam ſimul; quia pugnare videtur,
rem eandem ſimul, & eodem inſtanti rationis, tum ex
purà gratis, tum ex juſtitia deſtinari; cùm decretum
gratis conferendi gloriam eſſet efficax & abſolutum, &
ideo aliud in intentione, ſeu prædeſtinatione decerne-
ret, & aliud in executione, ſeu opere præſtaret, &c.
II. Prædeſtinatio, ſeu eficax & formalis Electio
ad gloriam facta eſt poſt abſolute præviſa merita ; quia
Scripturæ nuſpiam ab electione ad gloriam excludunt
præviſionem, & conditionem operum & eventüs fi-
nalis; ſed econtra opera noſtra meritoria ſignanter re-
quirunt Scripturæ illæ, quæ ſignificant poſle hominem
per ſua bona opera efficere, ut ſit de electis ad gloriam⸗
ut z. ad Tim. 2. 2z0. & Jac. 2. 5. & I. Petr. I. IO. & 1.
Cor. 9. 27. & Rom. 8. 17. &c. Item quæ gloriam &
vitam æternam dicunt mercedem, præmium „retribu-
tionem, coronam: Item Parabolæ talentorum, voca-
torum ad cænam, operariorum in vinea, & aliæ: Item
Exhortationes, comminationes, invitationes, quæ in-
dicant gloriam incertitudini voluntatis noſtræ alligari,
adeque non figitur immobiliter in decreto anteceden-
te præviſionem meritorum, &c. Vide Pennotum.
III. His addimus argumentum ex Voluntate ſal-
vandi omnes antecedente omnem prædeſtinationem; hæc
enim voluntas non eſt ex omni parte abſoluta & efficax,
ſed ex parte ſaltem conditionata; quia alioquin omnes
ſalvi fierent; ſed voluntas conditionata non poteſt fierxi
eſſicax & abſoluta, niſi ex abſolut purificatione condi-
tionis, ſeu ex abſolutà præviſione meritorum, ſive coo-
peratione cum mediis, quæ præparat voluntas generalis
ſalvandi omnes, ergo.
H. 2.

nn

en Ledme
Ugnrun 1

Chimn. .
nilitr 4.
Apuenure ne
tanonis, n
In lm decke

1¹

l
Urpoleannten
,,..,,
echeaeoran

nu n

omnm, Mr⸗

, Calr: Len

nlrr lern
teid anteceter⸗
ice Demmum
Mbuc e.

minn üe
lnefn
ocamohune,
ungrelii
Grum, Med

nntas en⸗
Clunkande⸗

PREDESTINATIO ELECTORUM. 217
HF. 2. Ordo Decretorum.

AP intelligendas varias materias theologicas ſæpe
neceſſe eſt ponere ordinem decretorum divino-
rum, quæ quidem idem ſunt inter ſe realiter, & nul-
lam habere inter ſe poſſunt prioritatem realem; hic ta-
men ordo ſignorum rationis neceſſarius eſt, ut ordi-
natè voluntatem divinam vel prædeſtinandi, vel ſal-
vandi, vel redimendi homines exprimamus; licèt enim
hic ordo ſignorum non ſit intrinſecus, ſeu entitativus,
eſt tamen extrinſecus, & terminativus ad objecta, quæ
à nobis priùs concipi poſſunt, & debent, ut ordinate
ſingula exponamus: Unde reſolvimus. I. In
materid pradeſtinationis hunc ponimus ordinem ſignorum
rationis: I. Videt Deus per ſcientiam ſimplicis Intelli-
gentiæ, homines poſſe elevari ad finem ſupernatuta-
lem, eſmque poſſe conſequi per quælibet auxilia gra-
tiæ, ſi velint iis cooperari. 2. Voluntate generali decer-
nit homines creare, ad eundem finem ordinare, & da-
re media idonea in numero, pondere, menſurâ, & or-
dine, prout opportunitates & circumſtantiæ ſe offe-
runt, niſi placuerit per ſpecialiſſimam providentiam
alicui vel planè ſingulares conferre gratias, vel abbre-
viare annos vitæ, &c. 3. Videt per ſcientiam Mediam,
ſi huie in his circumſtantiis has dedero gratias, conſen-
tiet. 4. Decernit, naturas rerum ſuaviſſimo ordine
diſponere, & non mutare ordinem providentiæ ſuæ,
ac huic has, & illi illas gratias dare ſecundùm oppor-
tunitatem circumſtantiarum, nonnullis etiam ſecun-
duùm ſpecialiſſimam providentiam gratias etiam pland
ſingulares. 5. Per ſcientiam Viſionis videt hujus merita,
illius demerita finalia. 6. Decernit huic gloriam, illi
pœnam æternam. Ubi In ſecundo ſigno eſt decretum
5 pro⸗

zI 8 THEOREMA IV. THESIS XVII.

providentiæ communis; In quarto ſigno decretum ſua-
viſſimæ diſpoſitionis, quod etiam dici poteſt decretum
approbationis & conceſlſionis; In ſexto ſigno decretum
prædeſtinationis: Quibus decretis prælucet ſua quævis
ſcientia, Decreto generali ſcientia generalis poſſibi-
lium, Decretis reliquis ſpecialibus ſcientia, vel Media,
vel Viſionis. II. Hunc decretorum Ordinem
ſtabilimus ex Rom. 8. Diligentibus Deum omnia coope-
rantur in bonum iis, qui ſecundum propoſitum vocati ſunt
ſancti: Nam quos præſcivit, & prædeſtinavit conformes
feeri imaginis filii Dei, ut ſit ipſe Primogenitus in mul-
tis fratribus. Quos autem praædeſtinavit, hos & voca-
vit; & quos vocavit, hos & juſtificavit; quos autem ju-
ſtificavit, illos & glorificavit: Ubi ſacri hujus tex-
tũs Pars Prima exprimit prædeſtinationem adæquatè
ſumptam, per quam efficimur ſancti, & conformes
imaginis filii Dei: Altera pars ponit ordinem prædeſti-
nationis, qualis fuerit objectivè ab æterno; priùs enim
præſcivit, nos fieri ſeu fore conformes, & poſt præde-
ſtinavit decreto abſoluto: Tertia pars declarat, qualis
prædeſtinatio fuerit in tempore, ſeu ſecundùm effectus
ſuos; quos enim ab æterno præſcivit & prædeſtinavit,
hos in tempore vocavit, juſtificavit, & demum glori-
ficavit. III. His accedit communis Senſus &α. PP.
§. Ambr. l. 5. de Fide. c. 6. in citatum locum Pauli ait:
Non enim antè prædeſtinavit, quam præſciret; ſed quorum
