vind, quæ ex nullo prædicato evidentiam trium diſtin-
ctarum perſonarum præ ſe fert, vel ex creaturis, in qui-
bus nullum extat indicium naturæ in tribus perſonis
ſubſiſtentis, nec connexio aliqua cum Trinitate quà
tali apparet. Hinc Matth. 11. Ipſe Chriſtus ait: Ne-
mo novit Bilium, niſi Pater, neque Patrem quis novit, niſi
Filius, & cui voluerit Filius revelare. Et ex Hormiſda ) mmten
Papa Ep. ad Juſtin. Imp. c. 1. Jecretum Tiinitatis ne- ſaprutnmn,6
que ulla viſibilium, vel inviſibilium creaturarum potuit in- a N
veſtigare natura. II. Nec ſuppoſità fide Trini-
tas fatione naturali demonſtrari poteſt quia revelatio di-
vina rationibus naturalibus non dat majorem conne-
xionem cum objecto, quàm ipſæ ex ſe habent; ſed ùt
diximus, ratio naturalis non habet neceſſariam & evi-
dentem connexionem cum exiſtentia Trinitatis „ergo
nec eam ab illa accipit: Et vel maximè evidentia ex
fide accedere nequit, cùm fides & quævis propoſitio
fidei ſit obſcura, & ſit argumentum rerum non appa-
rentium. III. Nihilominus ſuppoſitâ fide ra-
tio

IN.

onen a,

.

11

Me uflrdi

Nr g, ut
Tun mum Alen
rgeun

I in
Rterlormiſd
n Trntuur.
ArAANN numn.
lri fce Yin.

l⸗

clnam Ken⸗
Iunitns, ei
me eidenme

uus Mrop. 4
Terumm non

MVSTERIUM SS. TRINIIATIS. 237

tio naturalis aliqua quidem, ſed valde imperfecta Trinita-
tis veſtigia in rebus creatis invenit; ſic enim S. Athan.
ſymbolicè exponit Trinitatem in Jolis orbe, radiis, &
lumine. S Iſidor. in Ignis ſubſtantia, candore, & calore.
S. Aug. in tribus potentiis Anime; nam Memoria per
præſentiam objecti fœcunda repræſentat Patrem: In-
tellectus ſub actuali intellectione Filium, & ejus gene-
rationem : Voluntas ſub volitione & amore Spiritum
ſanctum. Scotus in tribus primis Attributis cujuſque en-
tis; ſcilicet Unitas Patri, Veritas Filio, Bonitas Spiri-
tui ſancto appropriatur. Similiter in ſingulis operibus
à Deo creatis elucer Virtus, Pulchritudo, & Ordo; Item
Eſſe, Poſſe, & Operari, quæ per quandam analogicam
convenientiam tribus Perſonis reſpondent.

F. 2. Reflexiones Adverſarix.

LUmine naturali conſtat, quòd ſummum bonum ſit
ſummè communicabile, ſed ſumma communica-
tio non eſt, niſi ſit communicatio naturæ, ergo hanc
alteri communicat, ſed non ad extra, ergo ad intra.
D. Ma. Eſt ſummè communicabile communicatione poſſi-
bili ex parte termini, & non repugnante ſimplicitati & uni-
tati Dei C. ſecus N. Ratio naturalis non concipit in-
exiſtentiam naturæ in pluribus realiter diſtinctis ſine
multiplicatione ejuſdem naturæ; multò minus eam coar-
ctabit ad tres tantum perſonas. II. Naturaliter
cognoſcimus, Deum eſſe ſummè ſemper beatum, ſed
beatitudo & felicitas non eſt ſinè conſortio & ſocietate
plurium, ergo ſemper fuit conſortium plurium; ſed
non erat conſortium creaturarum, ergo diſtinctarum
perſonarum. D. Mi. Beatitudo verſonæ limitataæ perfe-
cionis & bonitatis C. infinitæ N. Hac enim ex eſſentia ſua
eſt ſui ipſius perfectiſſima felicitas. III. Omnis

pe 1-

23 8 THEOREMA III. THESIS XIX.

perfectio poſſibilis in Deo ponenda eſt, ſed generatio
eſt maxima perfectio, & quidem talis, ut ipſe Deus
expoſtulet Iai. ult. Nunquid ego, qui alios parere fa-
cio, ipſe non pariam? D. Ma. Omnis perſfectio pura C.
mixta imperfectioni N. Rationi naturali generatio eſt po-
ſentia multiplicandi naturam, adeéque repugnans apparet
Dei unitati &c. IV. Lumine naturali conſtat,
Deum eſſe mentem & intelligentiam, ergo intelligir

amat, ſeu in Deo eſt Verbum & Amor; ſed verbum eſt. m

alicujus verbum, & amor eſt alicujus producentis
amor, ergo Verbum & Amor in Deo diſtinguentur.
D. 1. C. Ergo in Deo eſt Verbum perſonaliter diſtinctum
N. non diſtinctum perſonaliter, ſi in principiis naturæ ſiſta-
mus C. In creatis intellectus eſt productivus verbi di-
ſtincti, quia non eſt ſua intellectio (Idem dic de volun-
tate) cùm autem Deus non poſſit eſſe ſubjectum acci-
dentium, nec Verbum producat ex indigentiã, ſed ex
fœcunditate, ideo ratio naturalis non invenit diſtin-
ctionem.

THEOREAIA I.

Licèt ſuperet, non tamen adverſatur Rationi
naturali.

Ationi adverſari dicuntur, quæ alicui principio lu-
mine naturæ noto repugnant: Ex quà ſuppoſitio-
ne advertimus. I. Myſterium ter ſanctæ Trini-
tatis ſuperat quidem rationem naturalem; quia Trinitas
non tantùm ex principiis naturalibus eſt indemonſtra-
bilis juxta dicta, ſed etiam ſind fide innoteſcere non po-
tuit, ne quidem prudenter opinativè, aut ſuſpicativè,
aut apprehenſivè; multa enim naturaliter incognoſci-
bilia involvit, ſcilicet quòd terminus immanens, ſeu
Verbum & Amor, non ſit inhærens, ſed per ſe ſubſi-
ſtens;

umbis d1
Ienmk: Meaem

litatfm aien
Imn: Nachre
ſercpniln
eluemconnadtl
Agj udte
tiipplemmiüc

2 i⸗

E lo
mekh.

lel, ſelne⸗
nllt, U ite
. gui Aos
miniſtizg
lilonnui,
yunge
Lnnurlont
wemineligt
Arebume
Paohcenn

Niryiumkt
lching ens
leendecewln
lelnCmm.
nigri,e
n imenn c.

I.
ſtu luti,

nigirit⸗
yulir⸗
rſalbe Inini
gui Tinita
Andenonh⸗
Ueſceterong⸗
arſlſpen,
Aber noog⸗
inm,
ſſlhet 4

MVYSTERIUM SS. TRINITATIS. 239

ſtens; quòd generatio ſit in identitatem naturæ; quòd
res eadem ſit una & tres; quòd iidem ſint idem & di-
ſtincti; quòd unus non ſit minus, qum tres, nec tres
plus, quàm unus, &c. Sed hæc omnia rationem exce-
dunt, & intellectui ſibi relicto corum oppoſita viden-
tur evidentia, & certa, ergo. II. Non tamen
hoc Myſterium contrariatur rationi naturali; quia quid-
quid hactenus in hoc Myſterio ſupra, aut contra ratio-
nem naturalem apparuit, PP. & TT. eruditè dilue-
runt, & ſolverunt lumine fidei roborati & illuſtrati, ne
rationibus hoc Myſterium impugnantibus perturba-
rentur: Neque unquam hactenus Gentiles Philoſophi,
& Hæretici repugnantiam ullam objecerunt, quam
non explicãrint, àùt videre eſt in Bellarm. & Aliis. Dein
quod rationi contrarium eſt, falſum eſt; ſed falſum
eſſe nequit Myſterium, quod à ſummãâ & infallibili
Dei veritate revelatum eſt, ergo nec potuit eſſe contra-
rium rationi: Hinc licèt lumen fidei ſit altius, & ſu-
pra rationem ſe erigat, ei tamen non adverſatur.
III. Ex his tamen non ſequitur, poſſibilitatem
Trinitatis fore evidentem, aut demonſtrari; quia non ſe-
quitur: Non apparet evidens implicantia huſus rei alctu
poſitæ, ergo evidens eſt, eam rem eſſe poſſibilem; cùm mul-
tæ lateant contradictiones in rebus, quas poſſibiles pu-
tamus; & quas credimus impoſſibiles, ſæpe ſunt ab
omni implicantiã & repugnantiã immunes; ergo.

F. 2. Reſtewiones Adverſariæ.

FAllunt in hoc Myſterio ſyllogiſmi expoſitorii, v. g.
Hæc eſſentia eſt Pater, hæc eſſentia eſt Filius, er-
go Pater eſt Filius; ſed forma horum ſyllogiſmorum
rationi eſt evidens, ergo. R. Fallit hic Syllogiſinus ta-
tione Diſtributionis, at in Dialecticà notatur; non enim

paſum

240 THEOREMA III. THESIS XIX.
poſſum dicere: Quidquid eſt hæc eſſentia, eſt Pater. Hinc
D. Ma. Haæc eſſentia adæquatè ſumpta ſecundum omnia,
quæ à parte rei ſibi identiſicat, eſt Pater N. inadæquatè
ſumpta, prout ſibi Paternitatem pracisè identificat C.
II. Pater generaret, natura non generaret, ſed
Pater & natura ſunt idem, ergo idem generaret & non
generaret contra univerſaliſſimum & primum hoc
principium: Implicat idem eſſe, & non eſſe, & conſe-
quenter generari, & non generari. D. Mi. Junt idem
adæquatè, convertibiliter per Quidquid, & tam in- quam
extenſivè N. inadæquatè C. Vide Theor. 4. Th. 3. Idem
in naturàâ, & non idem in perſonis ſinè contradictione
fundat eſſe, & non eſſe, non autem omnimode idem tum
in naturd, tum perſonis fundare poteſt eſſe, & non eſſe.
III. In hoc Myſterio quæ ſunt eadem uni tertio,
non eſſent eadem inter ſe contra lumen rationis. D. A.
Quaæ ſunt eadem uni tertio adæquatè, convertibiliter per
Quidquid, ſeu uni tertio ſingulari incommunicabili, in hoc
MWyſterio non ſunt idem inter ſe N. eadem inadæquat, ſeu
uni tertio phyſicèà communicabili & logicè communi, non ſunt
eadem inter ſe C. Attributa ſunt eadem inter ſe, non
Perſonæ; quia hæ non ſibi identificant omnia, quibus iden-
tificatur eſſentia. IV. Rationi repugnat, quèòd
eadem res ſit una & tres; quèòd unus non ſit minus,
qum tres, & tres non plus „quàm unus; & alia, quæ
ipſi in concluſione attulimus. R. Eadem res ſinè repug-
nantid eſt una in naturd, & tres in perſonis: Et unus non
eſt minus, quam tres in naturà, virtute, perfectione &
convenientia in una eſſentid ſinè exceſſu & defectu, ſed mi-
nus tantùm eſt numero perſonarum: Sic & reliqua ſolves
ex ſeqq. quæ dixeramus, naturaliter eſſe incognoſcibi-
lia, imò videri repugnare ipſi Rationi; ſed repugnan-
tia apparens eſt, non realis,

THEO-

Mnct

gtiandin

Ihbo NV.
arr N inae,
Huiſt inie
uumgenennt
enpeneretd⸗
4 Dumu
Cmele, Cchn
n DMI. Nuri

fG, αα

7
eidemunlterde

„

ten Umet le, won
nni, gulgilr.

epronnt li
s non ir nmg,
SS
nus; Cal, Ie
nn ſuets.
u: Yunu
ane *
, filimn
lſehſls
cKreiqurlt
cleincognc⸗
di ſettene⸗

MVYSTERIUM SS. TRINITATIS. 241

TEONEMA I.
Habet unam Eſſentiam, duas Origines, tres
Perſonalitates, quatuor Relationes, &.

Vſterii hujus ſublimitas ad majorem ſui intelligen-
tiam variorum terminorum prærequirit expoſi⸗
tionem; quorum aliquos, & primos quidem hic præ-
mittimus, reliquos poſtea expoſituri. I. Ante
omnia Trinitas complectitur unam Eſſentiam, non ſolum
ſpecie,ſed etiam numero; eſſentia enim eſt ipſa Deitas, quæ
non poteſt eſſe, niſi una, non ſolùm ſpecie, ſed & nu⸗
mero ex præced. Theor. I. Per Eſſentiam autem hic in-
telligimus entitatem, ſeu omnem perfectionem Dei ab-⸗
ſolutam. II. Dein Zrinitas habet duas Origines:
quia Origo (quæ etiam Productio, Proceſſio, & Ema-
natio activa dicitur) eſt illa, quã aliquid ab altero pro-
ducitur, ſed hæ productiones ſunt duæ tantum; cùm
enim tantùm duæ ſint productiones paſſivæ, ſeu termi-
ni & perſonæ productæ, etiam duæ tantùm ſunt pro-
ductiones activæ, quarum unâ Pater producit Filium,
& alterà Pater & Filius producunt Spiritum ſanctum.
III. Præterea Trinitas includit tres Perſonalita-
tes, quas etiam Suppoſitalitates, ſeu Proprietates perſona-
les dicimus; quia per has ſuppoſita ac perſonæ alicujus
naturæ conſtituuntur, ac diſtinguuntur ab omnibus
ſuppoſitis ac perſonis ejuſdem etiam naturæ; ſed Pa-
ter, Filius, & Spiritus ſanctus conſtituuntur & diſtin-
guuntur per Paternitatem, Filiationem;, ac Spiratio-
nem paſſivam, quæ perſonalitates ſunt, & tres ſunt,
ergo. IV. In eadem Trinitate quatuor ſunt Re-
lationes, quæ & reales, & tranſcendentales ſunt; quia
ubi eſt generans & genitum, ſpirans & ſpiratum, ibi
Pater generans refertur ad Filium per relationem rea-

In LL. Jent. G lem

242 THEOREMA IV. THESIS XIX.

lem Paternitatis; & Filius refertur ad Patrem per rela-
tionem Filiationis; & Spirans vel ſpirantes ad ſpiratum,
ſeu S. Spiritum per relationem ſpirationis activæ; &
Spiratus ad ſpiratorem per relationem ſpirationis paſſi-
væ; ſed hæ ſunt quatuor; Et ſunt reales, quia fundan-
tur in actione & paſſione Et ſunt tranſcendentales, quia
adæquatè identificantur cum ſuo fundamento, & adæ-
quatè diſtinguuntur à ſuo termino, & per ſe præcisd
ſunt ordo, ſeu reſpectus fundamenti ad terminum, er-
go. V. Item in eaà ſunt quinque Notiones; quia
Notiones ſunt rationes objectivæ cognoſcendi perſonas
ſecundùm prædicata ſibi propria ac diſtinctiva, ſeu ſe-
cundùm diſtinctiones ac proceſſiones earum in abſtra-
cto ſignificatas; ſed hæ ſunt quinque, ſcilicet in Patre
eſt Generatio activa, & Innaſcibilitas, in Patre & Filio
Spiratio activa, in ſolo Filio Generatio paſſiva, & in
Syiritu ſancto Spiratio paſſiva; harum enim expreſsâ
notitiâ indigemus ad diſcernendum immediatè & dire-
Ete perſonas divinas, ergo.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Ilius & Spiritus Sanctus habent eſſentiam receptam, luiitnn:
non Pater, ergo eorum eſſentia eſt alia ab efſentia 1 Mnima n
Patris, ergo non una eſt in illis. N. C. Habent enim ar giht, n
eandem cum Patre eſſentiam; quia Pater ſuam eu com- 1
municavit: Hinc alia non eſt, ſed alteri communicata eſt. „
II. Ubi eſt origo ſeu proceſſio, ibi eſt produ- l
ctum; & ubi eſt productum, ibi eſt receptivum ſui liln Mlte
eſſe; ſed in actu puro, qualis eſt Deus, non eſt recepti-
vum, ergo nec eſt origo, vel proceſſio. D. 2. Part.
Ma. Uhi eſt productum productione temporali, liberà, &
communicativà naturæ deficientis & diſtinctæ C. neceſſarid⸗
aæternâ, & communicativâ naturæ neceſariæ & indiſtinctæ
Jub D.

e W.
aten e
rantesa Si
lationis
en ſpirzionit
lale, gni⸗ in
ſenlencle,
Amentd, Aal
0 Aherle Præc

Esenmm in
e, Clietie
i Nenα“
nAn,6
mum eim ennts

1

inmediatdn

Namtecepten
din deleni
C HMunmmn
yſur n ln⸗.
mmninu
bick Not⸗
eeydhum 1
0onekect⸗
h. D.n
Ai R
ltel .
ud

.

MVYSTERIUM SS. TRINTTATIS. 243

Sub D. ibi eſt receptivum merè potentiale N. receptivum⸗
uod ſimul eſt actualis communicatio, quæ non repugnat
actui puro C. III. Perſona ex Boëtio eſt naturæ
rationalis individua ſubſtantia, ergo ſi tres in Deo per-
ſonalitates & perſonæ ſint, plures etiam erunt ſub-
ſtantiæ, ſeu eſſentiæ. D. C. Plures erunt ſubſtantiæ re-
lativæ C. abſoluteæ N. Vel D. A. Perſona eſt Jubſtantia,
ſubſtantiam ſumendo pro eſſentid N. pro hypoſtaſi, ſeu ſup-
poſito, ùt indicat vox individua C. Hinc ex D. Th. hic
. 30. a. I. tantùm ſequitur, quòd ſint res plures ſubſi-
Nentes in una natura. IV. Si quatuor ſint in Tri-
nitate relationes, etiam in eâ erunt quatuor res, &
quatuox perſonalitates. R. MWon ommnes illæ relationes
quatuor ſunt ab invicem realiter diſtincteæ; cum Opiratio
altiva realiter identificetur Patri & Filio, & ideo non eſt
uarta res ʒ nec quarta eſt perſonalitas, quia hæc dicit
incommunitabilitatem cum omni alià perſonalitate, ſed
Wiratio activa eſt communis Paternitati, & Filiationi,
ergo. V. Si quinque ſunt notiones, ergo Deus
per has dicetur quinus, ſicut dicitur unus per unita-
tem eſſentiæ, & trinus per trinitatem perſonarum.
Diſp. Unus dicit unam rem, trinus dicit tres res ſubſiſten-
tes: Qed notiones non ſignificantur ht res, ſed ut rationes
tantum objectivæ, per quas nequit dici quinus, ſicut
erinus.
THEOREMmIA V.
In eodem Mſterio diſtingui debent varii
Modi loquendi, ſeu Prædicandi.

Erminis, licèt paucis, ſuperaddimus Prædicatioô-
nes, quarum Expoſitio ad Myſterii hujus ſublimi-
tatem utcunque interpretandam non parum facit:

Ideo generaliter primùm concludimus. I. In

Q2 Præ-⸗

244 THEOREMA V. THESIS XIX.

Prædicationibus, quæ hic formantur, Termini variè
Jupponunt; ſic enim apud Suarez ſi Voci, Deus, ad-
jungitur attributum notionale, vel æquivalens notionali,
ut, Deus generat, Deus ſpirat, Vox, Deus, ſupponit pro
perſona, vel unaâ, vel pluribus, quibus vel cui talis
actus notionalis competit; & quia nec eſſentiæ, nec al-
teri perſonæ competere poteſt, ejus ſignificatio neceſ-
ſariò reſtringitur, & determinatur ad ſignificandam
hanc, vel has perſonas, & non aliam: &i additur at-
tributum conveniens eſſentiæ, ſecundum quod ipſa diſtin-
guitur à perſonis, ut, Deus eſt communis tribus perſonis
Vox, Deus, ſupponit pro ſolâ eſſentiã, cui ſoli prædi-
catum competit: Si attributum convenit eſſentiæ, & per-
ſonis ratione eſſentiæ, ut, Deus creat, Vox, Deus, ſup-
ponit pro eſſentiã, & perſonis, pro illà primariò, pro
his ſecundariò: Gi nihil ejus ſignificationem reſtringat,
aut quodammoto determinet v. g. Laudetur Deus, ſuppo-

nit pro naturà ſubſiſtente in tribus perſonis, & æqua-

liter pro perſonis ac eſſentiâ. II. Cæterùm
Nomina eſſentialia abſtracta, àùt Eſſentia, Deitas, Ja-
pientia, Bonitas, non ſupponunt pro perſonà, ſed pro na-
turd ſeu eſſentiâz quia ſecundùm ſuum ſignificandi mo-
dum formam ſolùm includunt, ſignificant, & deno-
tant, ergo denotare aut ſignificare non poſſunt ſimul
ſuppoſitum aut perſonam, ergo pro perſonà non ſup-
ponunt: Unde ex CC. Lateran. IV. c. Z. Veræ non ſunt
hæ propoſitiones: Eſſentia generat, Eſſentia ſpirat. Si
tamen PP. nonnulli ſubinde abſtractis nominibus utan-
tur, ea loco Concretorum uſurpant, & per concreta
reddi debent, vel purè materialiter ſumi. III.
Nomina eſſentialia concreta ſupponunt jam pro eſſentid,
jam pro perſona; quia concreta ex modo ſuo ſignifican-
di, includunt & ſubjectum & formam; unde pro utro-
que

SDwerufrle
Ghoe)lcen

le l

(ehdn d vornul,

catunesalr Mn
ninlalngt

ISN.
Itur, Ynis
Mi, Dar,
Auilaltr n

Dur Snpr

Gbir Uel ain

Nelentir,
Unitatonen
gnfemn
Rddr

nr ſenne,,
irinnd,
timun erute
lun Deriine
nelonb,Arl
L. Cuen
6 id, &
ſnt ſl pon
igiemin
lem, Een
rplurinn
elligonlef⸗
,Teremnſun
ſei ſira.
Vnuntdusnn
er Cn:
In.
ſin t⸗
Ntoltol,
nce
1

MvYSTERIUM SS. TRINITATIS. 24 5

que ſupponere poſſunt, & per ſe quidem pro perſonâ⸗
& per accidens ſubinde ac ſecundariò pro naturâ, ùt
ſubjecto concreti illius; uti ergò ex modo dictis Vox,
Deus, quia communis eſt, per prædicatum variè de-
terminatur jam ad ſignificandam perſonam, jam eſ-
ſentiam; ita & alia Concreta determinari queunt; cùm
aliunde proprium prædicati ſit determinare ſubjectum
commune ad ſignificationem determinatam.

H. 2. Varietas Prædicationum.

ùm varia ſit Identitas, quæ in Prædicationibus cir-
ca hoc Myſterium affirmatur, Prædicationum quo-
que ipſarum varietas eſt: Utramque & Identitatis &
Prædicationum varietatem hic attingimus. I.
Prædicationes aliæ Identitatem requirunt Formalem præ-
dicatum inter & ſubjectum; quia ſæpe ſubjectum in con-
ceptu ſuo formali, eſſentiali, & definitivo includit
prædicatum vel ex-vel implicitè Explicitè quidem ge-
nus & differentiam, Implicitè inferius, ſeu quaſi infe-
rius includit ſuperius & magis commune, ùt fit in hac
prædicatione: Pater eſt Deus; quia Deus eſt quaſi ſu-
perius quid, & magis commune, quâm Pater; ergo
requiritur identitas etiam formalis. II. Præ-
dicationes aliæ Identitatem inter præadicatum & ſubjectum
tantum Realem requirunt; quia multa prædicantur, quæ
licèt non ſint idem formaliter, ſeu in ſenſu formali,
quidditativo, ac definitivo, idem tamen ſunt realiter,
ergo exprimitur identitas tantùm realis, ut in hac præ-
dicatione: Deitas eſt Pater, Filius, & piritus Janctus
quia non ſunt in conceptu formali & intrinſeco Deita-
tis, ideo Deitas identificatur Filio, non alia perſona.

III. Aliæ requirunt vel in ſubjecto, vel prædicato
identitatem tantum quoad rectum, non obliquum; quia id,
Q 3 quod

246 THEOREMA V. TFHIESIS XIX.

quod in obliquo exprimitur, non ſemper identificatur
alteri termino ſaltem in ſenſu formali, ùt in hac Præ-
dicatione: Deus eſt unus: Item Deus genereer⸗ nam in
primãà Deus in recto ſignificat naturam, in obliquo ſub-
ſiſtentias; in alteraâ ſubſiſtentiam i in recto, naturam in
obliquo. IV. Aliæ requirunt Identitatem tam
quoad rectum, quàm obliquum; ſic enim fit in omni præ-
dicatione formali, quæ alioquin non haberet perfe-
ctam, eſſentialem, & adæquatam identitatem: Idem
communis fit in aliis etiam Prædicationibus; quia in
divinis omnia realiter ſunt idem, & æquè perfecta;
ideo communius non eſt ratio diſtinguendi ſignificatum
rectum & obliquum, ſed omnia in recto exprimuntur,
ut, Deus eſt immenſus, juſtus, & . V. Aliæ fieri
poſint pluraliter ex parte etiam prædicati; quia ſubinde
in recto tantùm ſignificari poſſunt perſonæ, ſeu ſup-
poſita, quæ plura Fnt ,t ſi dicas: Pater & Filius ſunt
ſpirantes: Et ex Symb. Athan. Zrtes perſonæ ſunt coæter-
næ, h. e. habentes unam eandémque æternitatem.
VI. Aliæ fieri debent ſi, ingulariter tantum; quia
prædicatum earum reddi nequit ſinè unitate vel eſlen-
tiæ, vel attributi, vel acts notionalis in recto etiam
importatâ, ergo ſingulariter tantùm prædicatur, ut
Ties perſonæ ſunt unus Deus, non tres Dii.

F. 3. Prædicatio Abſtractorum.

NOmina Ahbſtracta ea ſunt, quæ exprimunt formam
ſinè ſubjecto, ùt, Deitas, Sapientia, Paternitas:
Econtra Concreta ſunt quæ ſignificant formam cum
ſubjecto, ſeu ſubjectum habens formam: Abſtracto-
rum autem prædicabilitatem hic ſolàùm exponimus.
I. Abſtracta eſſentialia prædicantur de abſtractis⸗
tum eſſentialibus, tum telativis identice, non formaliter,
Ut

4 —
4 Deuas, o
Nemmu⸗ Fii

iner, NMſna
Ates fome

SN.
enper ieni,
Nul, irinke,
geeng
n ncblqn
ech, unn

Eetennunmm
H. Aeii
Gi, uaſbint
Allcne, Eel ln⸗
MunEüurſer
ſaſiutaun.
Ne aenlitn.
7 umnu; ql
niutereleler
in ectd eian
rrdcnn 4
i
.
munr wonmmn
, Dretnms:
ſormamn ,
om erponn.
tur A⸗

nnfolden

R

MYSTERIUM SS. TRINITATIS. 247

àt, Deitas eſt ſapientia: Paternitas eſt ſapientia, eſt Dei-
Ias; quia identitatem inter ſe habent realem, ſed non
formalem, ergo etiam prædicari tantùm poſſunt in
ſenſu reali, non formali. II. Abſtracta rela-
tiva de ſe mutuò prædicari nequeunt; falſa enim eſt hæc
propoſitio: Paternitas eſt Eiliatio; quia inter ſe nequi-
dem identitatem habent realem ob oppoſitionem rela-
tionis Patrem inter & Filium. III. Abſtracta
eſſentialia & notionalia prædicantur de concretis eſſentiali-
bus, in ſenſu tamen reali, non formali; nam verè dicitur:
Deus eſt Deitas, omnipotentia, intellectio: Item Deus eſt
Paternitas, Filiatio, Generatioò quia hæc nomina ſig-
nificantur ſubſtantivè per verbum, Eſt, & ideo faciunt
ſenſum non formalem, ſed identicum, quem vere
etiam in ſe ob identitatem realem habent, ergo. IV.
Abſtracta eſſentialia prædicantur de perſonis tantuùm ſin-
gulariter; ſic enim bene dicimus: Pater eſt Deitas: Fi-
lius eſt Deitas; quia realis in quavis prædicatione eſt
identitas: Malè autem diceres: Pater & Eilius ſunt duæ
Deitates, duæ Japientiæ; quia formæ, quæ non multi-
plicantur „prædicari non poſſunt in plurali; hæ autem
formæ in perſonis non ſunt multæ, ſed ſunt una indi-
viſibilis res in tribus & ſingulis perſonis etiam ſimul,
ergo. V. Abſtracta tamen ſigniſicantia Origines,
Relationes, Perſonalitates dicuntur de perſonis pluraliter 3
quia tales formæ in Deo verè multiplicantur, ergo re-
tèe pluraliter prædicantur, cùm ſecundum unitatem,
vel pluralitatem formæ enuntiatam ipſa propoſitio ſin-
gularis, vel pluralis ſit; ſic bene dicis: Ties perſonæ
ſunt ſubſiſtentiæ. VI. Abſtracta non ſignificantia
rationem eſſentialem totalem, ſed partialem etiam de Deo
dici poſſunt partialiter; quia admittuntur in Deo plures
ſcientiæ, & plures potentiæ, ſed partiales tantùm.

Q 4 VII.

248 THEOREMA V. THESIS XIX.

VII. Nequeunt tamen de Deo dici plura plurali-
ter, ſi ſignificent rationem eſſentialem totalem; ſic enim Deus
eſt una Deitas, natura, maſeſtas, non tres; quia hæc no-
mina ex inſtitutione ſua ſignificant formalitatem, ſeu
rationem re & ratione unam. VIII. Demum
Abſtracta quædam tranſcendentalia etiam de Deo dici poſ-
ſunt pluraliter, ſed tamen cum addito Relativo; licèt enim
ens, entitas, realitas, exiſtentia, unitas, veritas, bo-
nitas, ſi abſolutè ſumantur, nequeant dici pluraliter
de Deo, cùm ſic ſumpta dicant realitatem abſolutam,
quæ una eſt; dici tamen poſſunt cum addito: Deus eſt
tria entia relativa, tres bonitates relativæ, &cc.

H. 4. Prædicatio Concretorum.

Egulis Abſtractorum regulas nominum Concreto-
rum ſubjungimus. I. Concreta, quæ ſigni-
cant eſſentiam, vel attributa, prædicantur in ſenſu mate-
riali de ſe invicem; vera enim eſt hæc prædicatio: Deus

juſtus eſt miſericors; quia ſunt realiter idem, uti & ab-
ſtracta, & ſignificatur tantùm identitas realis inter ſub-
Jectum & prædicatum: In ſenſu tamen formali hæc præ-
dicatio non valet; quia termini illi formaliter & ratione
diſtinguuntur ſecundàm formam. II. Con-
ereta etiam ſignificantia actus vel notionales, vel eſſentia-
les rectè afirmantur de concretis eſſentialibus; rectè enim
dicitur: Deus creat, Deus generat, Deus eſt genitus; nam
concretum eſſentiale ſupponit vel pro eſſentiâ, vel pro
qualibet etiam perſonã, prout per prædicatum propo-
ſitionis determinatur; Unde in primã propoſitione
vox, Deus, determinatur ad ſignificandam primarièò
eſſentiam, in ſecundâ Patrem, in tertiaâ Filium. III.
Item Concreta notionalia ſubſtantiva de concretis & ab-
Rractis eſſentialibus vert aftrmantur; valet enim: Deus

N N
edici Pln
linilenn,
m; glukr,
Crmältten,
Il De
ntMwn
wi lckter

A.
.

mum Concren.

Nrrcato. D

4y

ihuegne.
lter & naror
I. Cr.

, elgſens.
V; ſelleenlmn

mptoe.
1 polndt
dam ppm.
m.
CoNcetit
letenn/

ſe
1

MVYSTERIUM SS. TRINITATIS. 249
eſt Pater: Deitas eſt Pater; quia per hanc prædicatio-
nem ſola ſignificatur identitas realis, quæ eſt inter eſ-

ſentialia & notionalia; unde tales propoſitiones ſunt
identicæ, non formales. IV. Etiam Concreta

igniſicantia atctus vel eſſentiales, vel notionales prædican-
tur de abſtractis illis, quæ ſunt principium formale illius
actus; nam dicimus: Paternitas generat, Intellectus in-
telligit, Voluntas vult; quia verba reliqua præter Ver-
bum, Jum, Dialecticis ſunt adjectiva, quæ dum præ-
dicantur, faciunt ſenſum formalem, h. e. prædicatum
affirmatur ineſſe ſubjecto formhliter, ſive eſſe forma-
liter idem cum ſubjecto; ſed ſi abſtractum eſt princi-
pium actûs, prædicatum illud formaliter ineſt, uti &
alii actus inſunt ſuo principio, ergo. V. Non
tamen hæc Concreta rectè prædicantur, ſi abſtractum non
eſt principium actus; ſic enim malè dicis: Eſſentia gene-
rat, Deitas eſt genita; quia abſtracta eſſentialia pro nul-
lo alio ſupponunt, ſed tantùm dicunt quidditatem ſui
ſignificati, ſeu formæ; ſed ſi abſtractum non eſt prin-
cipium acts, prædicatum non formaliter ineſt, nec
formaliter idem eſt cum abſtracto, ſed formaliter eſt
extra illud, ergo nec formaliter prædicatur.

F. ſ. Modi Prædicandi Concretorum.

Oncreta alia ſunt Jubſtantiva, quæ non ſignificant
formam ùt adjacentem, ſed per modum ſubſtan-
tiæ, ſeu per modum habentis eſle per ſe, & ſeſe ha-
bentis, ſive per modum rei, quæ non indiget alio, tan-
quam ſubjecto, cui inhæreat, adveniat, &c: Alia
ſunt Adjectiva, quæ ſignificant formam ùt adjacentem,
ſeu per modum habiti, & habentis eſſe in ſubjecto, &
ſuppoſito ſuo adjacentis; unde primariò ſignificant ali-
quid ſubſiſtens, ſeu ùt habens talem formam; ex quo
△ 5. fit,

25 0 THEOREMA V. THESIS XIX.

fit, ut Concreta aliter & aliter de divinis prædicari pof-
ſint: Quare addimus. I. Concreta Eſſentialia
dubſtantiva de perſonis divinis pradicantur ſingulariter 3
ſic enim tantùm dicere poſſumus: Tres perſonæ ſunt
unus Deus, unus creator: Non autem: Junt tres Dii,
tres creatores; quia nomina ſubſtantiva ſignificant for-
mam & ſuppoſitum tanquam unum ſubſiſtens, ac pro-
inde ut multiplicentur, ſeu pluraliter enuntientur, ne-
ceſſe eſt, ut tum forma, tum ſuppoſitum multiplicen-
tur; ſed in his concretis una tantùm forma ſignificatur,
quia perſonæ unam hahent Deitatem, & una creatio-
ne & gubernatione gubernant & creant, ſicut & Pater
& Filius ſpirant unã ſpiratione, undé non ſunt duo Spi-
ratores. II. Concreta tamen Subſtantiva rela-
tiva, quæ Patri, Filio, & Spiritui ſancto ſunt communia,
prælicantur pluraliter; verè enim dicitur: Unus Deus
eſt tres perſonæ: P. F. & J. G. ſunt tres Perſonæ; quia
formæ, quæ per hæc relativa ſignificantur, ſcilicet
perſonalitates, à parte rei multiplicantur in divinis,
uti & habentes has perſonalitates, ergo. III.
Similiter Concreta eſſentialia adjectiva dicuntur pluraliter
de perſonis; ſic enim in Symb. Athan. Totæ tres perſo-
næ dicuntur coæternæ & coæquales, & in c. Firmiter.
conſubſtantiales & coomnipotentes, & à S. Damaſc.
veræ, æ qquales, ſemper viventes, omnia continentes;
quia in adjectivis ſingularitas vel pluralitas attenditur
ſecundùm ſuppoſita vel ſubjecta, quæ primariò ſigni-
ficantur; non autem ſecundum formam, quæ ſe habet
per modum adjacentis & habiti, & habentis eſſe in
ſuppoſito, non per modum habentis eſſe per ſe.
IV. Nihilominus ſi Adjectiva ſubſtantivè ſumas,
dicuntur ſingulariter, non pluraliter; quia ſecundum
hanc acceptionem non ſignificant formam ùt adjacen-
tem,

Ius, Icemn
Amue, NMin

G.

inerie,
SS
Cner urnl
anh nul
Trzmſiu,
n: Murml

2.
n Mralter
Nettepell

nc. Fümite,

dur elche
cle hen⸗
nt iuu
Bn ſecun⸗
umun⸗

„

MYSTERIUM SS. TRINITATIS. 2 51

tem, ſed ſignificant æqualiter formam & ſuppoſitum
tanquam unum ſubſiſtens, ergo utriuſque multiplica-
tio requiritur, ut prædicatum enuntiari poſſit plurali-
ter. Ideo in Symb. Athan. dicitur: Non tres omnipo-
tentes, ſed unus omnipotens, & . V. Pariter ſi

Concreta ſubſtantiva ſumeres adjectivè, etiam de his con-

trariè ad ea, quæ diximus, loquendum foret.

F. 6. Prædicationes Reliquæ.

Eſtant variæ Voces, vocmque Significationes,
quæ Prædicationes hujus materiæ variant: De his
reſolvimus. I. Nomina Multitudinis & Mul-
tiplicitatis, ac inde Propoſitiones plurificantes divinam eſ-
ſentiam rejicienda ſunt; ùt, Deus triplex, Deus multiplex,
ter Deus, in Deo ſunt plura; quia termini illi numera-
les collectivi cadunt in naturam potiùs, quàm in per-
ſonam, & indicant potiùs pluralitatem Deorum, quàm
perſonarum: Si tamen ponantur cum addito, aliquan-
do terminum reſtringunt ad perſonas, ùt, In Deo ſunt
plura relativa. II. Nomina Diverſitatis, Divi-
ſionis, Jeparationis, Inæqualitatis, & Propoſitiones iſta
ſignificantes pariter, reſicienda ſunt 3 v. g. Pater eſt di-
verſus à Filio, diviſus à Pilio, inæqualis, aut non ſimilis
Filio; quia niſi hos terminos ad relationes expreſsè re-
ſtringas; videntur nomina Diverſitatis tollere unita-
tem naturæ, Diviſionis ſimplicitatem, Inæqualitatis
æ qualitatem, quæ in natura ſunt. III. Item

rejicienda ſunt Nomina & Propoſitiones negantes plurali-

ratem perſonarum in unitate naturæ; ùt, Pater eſt Deus
ſingularis, eſt Deus unicus, eſt Deus ſolitarius, eſt Deus
ſolus; terminus enim Jingularis tollit communicabili-
tatem eſſentiæ divinæ, Unicus & dolus numerum per-
ſonarum, Jylitarius conſortium perſonarum. WV.
Simi-

4

252 THEOREMA I. THESIS XX.

Similiter rejicienda ſunt Nomina Unionis, Conjunctionis,
Cauſalitatis, Dependentiæ, & alia; hæc enim ſignifi-
cant diſtinctionem in natura; unio verò uniret extrema
in tertio. V. Pronomina partitiva Omnis, Nul-
lus, Aliquis, Quilibet, jungi poſſunt terminis perſonali-
bus, non eſſentialibus; quia in eſſentialibus indicaretur
pluralitas Deorum, ut fieret in hac propoſitione: Om-
nis Deus creat; quia vox, Omnis, indicat, quòd eſſent
plures Dii: In perſonalibus autem rectè dicitur: Ali-
qua perſona generat; quia plures ſunt perſonæ, quarum
aliqua generat, aliæ non generant.

1IHESIS XX.
Proceſſiones Divinæ.
THEOREAIA I.

Fiunt per actus Intelligendi éz Amandi, non

per Naturam immediatè.

Urando Proceſſiones divinæ ſunt immediatè ope-
rationes naturæ, antecedenter ad operationes in-
tellectus & voluntatis divinæ noſtro concipiendi modo,
ita ut ſi per impoſſibile Deus non eſſet intelligens „ ad-
huc eſſet productivus ad intra: Hanc ſententiam gra-
viter Eehliam alii: Nos cum communi concludimus.
I. Proceſſiones divinæ non funt immediatè, ſive
per ipſam Naturam, àr ratione diſtinctam ab intellectu &
& voluntate, ſive per Operationes naturæ antecedenter ad
operationes intellectus & voluntatis; quia alioquin non
erit ratio, cur una proceſſio ſit prior alterâ, cur tertia
perſona procedat à primâ & ſecundâ, cur duæ ſolùm
ſint proceſſiones: Imò unica tantùm eſſer proceſſio;
nam

NN
nnmni, r
lac enin
eröneter⸗

.

/
nlik 1 1

Aunt, ten

nmelime oye.
Perninesr.
Gnendind;

conehndimus,
mmulint, ſo
unelelud⸗
nuecetenter
h dcbn
teri, oun⸗
cur duel⸗
elere⸗

PROCESSIONES DIVINA. 253

nam per unam actionem naturæ ipſa infinitè commu-
nicabitur; unde vel non erit amplius communicabilis,
vel per infinitas alias actiones erit communicabilis.
II. Sed fiunt per Naturam, qua intelligentem &
volentem, ſeu per Operationes intelligendi & amandi; ideo
enim Deus eſt productivus ſecundæ perſonæ, quia in-
tellectivus eſt, & tertiæ perſonæ, quia volitivus; nam
ſecunda perſona eſt proprium opus intellects, ùt in-
tellectus eſt, & ideo in Scripturis appellatur Verbum,
Sapientia Patris, Ex ore altiſſimi prodiens: Tertia
autem perſona eſt proprium opus voluntatis, ùt vo-
luntas eſt, & ideo dicitur Amor, & Pondus amoris,
Charitas, &c. ergo voluntas & intellectus aliquà ra-
tione ſunt principium ſecundæ & tertiæ perſonæ, ſive
per utriusque operationes fiunt Proceſſiones. III.
Hinc Intellectus &) Voluntas, ſeu natura quà intelligens
& volens, ſeu amans, ſunt Principium Quo ſaltem remo-
tum Proceſſionum divinarum; quia illud eſt principium
Quo ſaltem remotum, quod, ſi non immediatè per ſe,
ſaltem per alia principia, quorum eſt radix, attingit rei
productionem; ſed natura quà intelligens & volens eſt
adix ſaltem eorum principiorum, per quæ immediatè
productio perſonarum attingitur, ergo. IV.
Principium autem remotum non debet diſtingui 4à termino;

quia non influit per ſe in alterum, ergo ſufficit princi-

pium proximum diſtingui; ad remotum verò ſufficit,
ſi per ſe præſupponatur, & ei ſubordinetur proxi-

mum, quod colliges ex Theor. ſeq.

F. 2. Reftewiones Adverſariæ.
Jn PP. Filius à Patre procedit naturãâ, non volun-
Nate; ideo S. Hilar. l. de Synodis. c. 24. Omnibus
creaturis ſubſtantiam Dei voluntas attulit, Filio verò
natura

2 54 THEOREMA JIJ./ THESIS X.

natura dedit, ergo ejus proceſſio fit per naturam. D.
A. Procedit naturà, h. e. neceſſarib, & non libere per
gratiam & adoptionem, uùt Ariani volebant, ſed per gene-
rationem naturalem C. alio ſenſu N. Ideo apud S. Hi-
lar. nomen naturæ non ſignificat principium operationis,
ſed modum, quo eſt operatio. II. Natura divina
