gnat. III. Nec hæc diſtinctio coincidit cum &coti-
ſtica; tum quia hæc quoque immediatè convenit eſſen-
tiæ & perſonalitati, & immediatè ſalvat prædicata illa
contradictoria, ergo immediatam etiam inferet diſtin-
ctionem realem ob hæc contradictoria realia; tum
quia ſi hæc diſtinctio ſufficienter explicat diſtinctionem
inter eſſentiam & perſonalitates, ergo ubicunque re-
peritur, idem præſtabit, ergo ſicut per eam intelligi-
tur, communicari eſſentiam & non communicari per-
ſonalitatem ſeu paternitatem Filio; ita & intelligi
poteſt

(Drdaäin
loen

11

K

Porn

IS II.
V.
Vid

can.

Einckionemte⸗
mekam pirtun.
n: Kdlnos tum
Aclidentes umm
Coredtinter.
lunnſela
imgerme.
nchciorchrn
cmradhdorn
Efaet Ce er
becko glei
I. ltr.
nckione virtutl
Leammibunis d
t ltinckiovem
hduorum tala
Lperlonaltes
etiam imme⸗
ur ndeirepr-
iit unit⸗
mmenteler.
rrcicraili
hleretiſn⸗
lellin; dun
Clhndtonem
bicungue te⸗
eun mmeligr
mnmicße
in & innl

DISTINCTIO PERSONALITATUM. 45

poteſt communicari ſapientiam, & non communi-
cari omnipotentiam; cùm utrobique par foret diſtin-
Ctio. IV. Nec eſt diſtinctio realis Porretani aut
Joachimi Abbatis; quia eorum diſtinctio erat immedia-
ta, & inter eſſentiam & perſonalitatem in ſe; ſed no-
ſtra immediatè dicit ſummam identitatem realem, &
quidquid diſtinctionis eſt, eſt tantùm mediatè, ac in &
ex tertio.

F. 2. Reflexiones Adverſuriæ.

ADmiſ diſtinctione mediatà adhuc quæritur, quo-
modo fieri poſſit, ut id, quod omnino eſt idem,
adhuc dividatur inadæquate, & identificetur tribus di-
ſtinctis, ergo neceſſe eſt, ut in illo ſim lici detur capa-
citas ad hanc contradictionem, & conie gaenter diſtin-
Ctio inſuper virtualis. D. A. Adhuc id quaritur, & hoc
etiam ex ratione intrinſecà oſtendi debet, aut poteſt N. &
hoc fide tantum tenendum, & exinde medium tantum inve-
niendum, quomodo aperte explicentur ea, quæ videntur
contradictoria C. Manet cum totaâ noſtrà diſtinctione
myſterium Trinitatis ſupra captum noſtrum; ideo uni-
cum noſtrum negotium hic eſt explicare modum, quo apertè
explicentur ea, quæ videntur eſſe contradictoria, non eſſe
contradictoria; quod putamus per diſtinclionem noſtram ſuf-
kicienter explicari. II. Diſtinctio mediata in ter-
tio non ſalvat hæc contradictoria: Efſlentia non eſt ra-
tio diſtinguendi; paternitas eſt: Ergo ſuperaddi debet
virtualis intrinſeca. M. A. Eſſentia enim non eſt ratio
diſtinguendi Patrem à Filio; quia de eſſentiä dici nequit:
Eſſentia non eſt filiatio: Sed dici poteſt: Paternitas non
eſt filiatio: Unde ſufficit hic diſtinctio mediata. III.
Paternitas in ſeipsâ non eſt filiatio, Eſſentia in ſeips eſt
filiatio; ergo pro priori originis, in quo Pater eſt Frior

46 TIIEOREMA I. THESIS IV.

Filio, apparet contradictio non ſalvanda, niſi per di-
ſtinctionem virtualem. M. C. Hoc ipſum enim prælita-
tum: Non eſt filiatio: Imbibit illud tertium diſtinctum-
ſcilicet Fiülium, cui eadem identificatur natura, quæ Patri
identificata eſt, ergo eo ipſo imbibit diſtinctionem mediatam
in tertio. IV. Filius ùt contradiſtinctus à Patre
conſtat naturâ improductà, & filiatione productàâ, er-
go in ipſo identificato invenitur produci & non produ-
ci, ergo invenitur contradictio immediata, & diſtin-
ctio ſaltem virtualis. D. A. Conſtat im- & produttà, &
hac afirmatio & negatio improducti imbibit identitatem in-
adæquatam, & diſtinctionem in tertio C. & non imbibit
eam N. Natura in Filio eſt improducta, ſed non ſinò
reſpectu ad Patrem, cui identificatur; nam terminus
Produci negat omnem identitatem immediatam cum pro-
ducente 3D cùm inter producens & productum ſit oppoſitio, &
diſtinctio realis. V. Eſlentia eſt communis, non
perſona: Eſſentia non eſt triplex, ſed perſona: Ergo
contradictio immediata & diſtinctio virtualis eſt. M. C.
Sußicit enim diſtinctio in tertio 38 nam ideo perſona non eſt
communis, quia non ipſa, utt eſſentia, eſt adhuc aliquid
prater unam perſonalitatem: Et ideo Eſſentia non eſt tri-
plex, quia eadem eſt in omnibus perſonis, ita ut à quälibet
perſond non quidem immediatè, ſed mediatè in tertio diſtin-

* FPIIESIS IV.

Viſibilitas Dei.
THEORKEAIA I.
Viſio Dei potentiæ materiali, ſeu oculo corpo-
reo eſt omnino impoſſibilis.
A Nahropomorphitæ uti Deum corporeum, irà &
oculis

5. ih⸗
ſj horels, An

„Anrun, K!

KI.

n Mmn greli
biun ſininn
Alles gle ii
Pnen mecn
linckus 4an
e rolclt, e
cAnOn Proch
lin, diſtin.
rdtt,
lt entutn in⸗
C &nn inlibt
n, ledonſul
nun rmins
lutan un n.
ſtptſti,
commun’s, non
perlom: Eip
lalselt. M.
Nſint n
chue aliui
ntit mneſn.
igtlle
inenuli

.

VISIBILITAS DEI. 47
oculis corporeis videndum credebant; Sed opponimus.
I1. Oculus corporeus nequit Deum videre per ſen-

ſibilem viſionem; quia nihil ſenſitivã cognitione percipi
poteſt, niſi quod eſt ſenſibile ſeu corporeum; inde
enim Chriſtus corporis reſurrectionem oſtendens ait:
Palpate, & videte, quoniam Spiritus carnem & oſſa non
habet. Sed Joan. 4. 24. JSpiritus eſt Deus; ergo non cor-
pus, vel corporeus eſt, ergo. Dein quidquid videtur
oculis corporeis, aliquo loco circumſcribitur, nec ubi-
que eſt totum, ſed minore ſui parte minorem locum,
& majore majorem occupat, ùt advertit D. Aug. Ep. 6.
ſed hæc repugnant Deo immenſo, & enti ſimpliciſſi⸗-
mo, ergo. Demum ſi oculo, aut ſenſibus aliis percipi
Deus poſſet, iterum infert . Aug. Sonus ergò erir
Deus, ut poſſit etiam auribus percipi; & halitus erit,
ut ſentiri poſſit olfactu; moles erit, ut poſſit tangi; &c.
II. Nec oculus corporeus alid ratione & modo ele-
vari poteſt ad videndum Deum; quia quod eſt extra ſphæ-
ram adæquatam objecti adæquati viſionis materialis,
ad ejus viſionem potentia materialis viſiva nequit ele-
vari; ideo enim oculus nequit percipere ſonos, audi-
tus colores, cùm objectum adæquatum ſit ſpecificati-
vum eſſentiæ, quæ eſt immutabilis; ſed extra obje-
ctum adæquatum viſionis materialis eſt Deus; quia
ejus objectum adæquatum eſt coloratum & lucidum,
& conſequenter ſenſibile, qualis non eſt Deus; nec po-
tentia materialis videre poteſt, niſi per medium corpo-
reum, & ſpecies corporeas, qualiter iterum Deus, ur-
pote Spiritus, videri nequit. III. Hinc Orige-
nes l. 7. contra Celſum hanc calumniam Chriſtianis
falsò impingentem ſcribit: Mentitur Celſus contra nos
dicens, quòd ſperemus nos Deum viſuros oculis corporeis
& auribus vocem ejus audituros. Kationem addit D.

Cyril.

48 THEOREMA I. TFHESIS IV.
Cyril. Hieroſol. Catech. 9. Quod enim corporis eſt ex-
pers, in carnis oculos cadere nequit. Et S. Aug. Ep. 112.
ad Paulin. pergit: Gicut videntur iſta, quæ viſibilia no-
minantur, Deum nemo vidit unquam, nec videri poteſt 3
quia lucem habitat macceſſibilem, & eſt naturd inviſibilis,
ſKicut incorruptibilis, contextim dicente Apoſtolo: Regi
ſaæculorum inviſibili, incorruptibili.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

On eſt major improportio inter im- & materiale,
quàm inter in- & finitum, ſuper- & naturale, po-
tentiale & actum purum, ſed potentia intellectiva fini-
ta, naturalis, potentialis elevatut ad videndum Deum
infinitum, ſupernaturalem & actum purum, ergo &
potentia materialis elevabilis eſt ad videndum imma-
teriale. D. Ma. Mon eſt major improportio in ratione
entis C. potentiæ & objecti N. Objectum infinitum &
Actus purus in ſe habent rationem formalem Jub qud
potentiæ intellectivæ, ſcilicet rationem veri & intelli-
gibilis unde intellectus in ea tendendo non egreditur extra
ſuum ſpecificativum eſſentiale, nec tranſit ad aliud genus
vitæ, ita ut mutaret eſſentiam, quæ immutabilis neceſſariò
eſt: Sed immateriale non participat rationem forma-
lem Sub qud potentiæ ſenſitivæ, ſcilicet ſenſibilitatem,
quæ neceſſariò dicit materialitatem; Unde vel potentia
egreditur ad aliud genus vitæ, & mutat eſſentiam, vel ob-
Jectum ſpecificativum eſſentiale mutabitur, & iterum cum
eo eſſentia. II. BB. Vident Deum, quia viſionem
efficiunt, & in ſe recipiunt, ſed etiam oculus per ele-
vationem producere, & in ſe recipere poteſt viſionem,
utpote qualitatem abſolutam, ergo. D. Ma. Quia
eſiciunt mortuo quodam modo N. modo vitali, ita ut per
viſionem attendant, & intendant in Deum, & operentur

per

altefine

EEo .

in, Nni te
1Agh
1 gue iſtlin
ner dileri
lumi inſt
e hoſtolo:

lſcie.
tim. Amarerial
erAumntle,
nrinitcledekaſn,
Andendumben
n pucun, elg.
Uidendum imm
hnpminin ain
Qum whonwum!
rmalen Nbe
enn reti & ine⸗
rigreltcen
ſrd aliid gen
utckileneceſen
taronem form
et ſenſblien
Cil ununi
Aſhtian il
7,6 ifun Cn
nnliallone
nocllus pet et
efneh ilme
0. D. M. 6
itdl, i 4
Deln, iie⸗

VISIBIIITAS DEBE·.. 49

per ſe ab intrinſeto tanquam per principium innatum, pro-

portionatum, & connaturale ad eliciendum talem actum ſe-
cundum ſpeciem entitativam acceptum, & actus etiam exi-
gat à tali principio procelere C Hac omnia deſiciunt in
qualitate intellectiva productaà, & reteptà in oculo. III.
Ut quodlibet dicatur elevari poſſe ad producendum
quidlibet modo non vitali, ſufficit in creatur ſola vis
activa generica, ergo etiam ut oculus elevetur ad vi-
ſionem illam producendam vitaliter, ſufficiet in oculo
vis activa vitaliter in genere, ſeu aliquis modus agendi
vitaliter. Diſp. Cùm enim omnis vitalitas eſſentialiter
habeatur ab intrinſeco hinc auxilia extrinſeca non addunt-
vel conferunt vitalitatem novam, ſed tantum potentiam
vitalem confortant, & complent non ut vitalem, ſed tan-
tum ut præcisè productivam; hinc ſi vita intellectiva non eſt
in oculo, illa per elevationem non accedit oculo: Secus eſt
de ſimplice vi activd, quæ non eſt eſſentialiter ab intrinſeco.

THEOREAA II.

MWequit etiam eſſe connaturalis ulli potentiæ
intellectuali creatæ. .
EUnomius apud Epiph. Hær. 76. jactitabat, ſe tam
perfecte Deum cognoſcere, quàm ſemetipſum:
Beguardi volebant, animam non indigere lumine glo-
riæ ipſam elevante ad videndum Deum: Contra quos
advertimus. I. Deus vileri quidem poteſt, & à
nobis videtur cognitione abſtractivd, quæ per effeltus com-
paratur in hüc vitâ; hæc enim eſt viſio illa, quâ teſte
Apoſtolo videmus per ſpeculum, & in ænigmate; quâ
per ea; quæ facta ſunt, inviſibilia Dei intellecta con-
ſpiciuntur: Unde motivum ſpecificans hujus cogmitio-
nis ducitur vel ex creaturis, ex quibus ideæ Dei expri-
muntur, vel ex nominibus abſtractis & univerſaliori-

In El. Jent, D busz

50 THEOREMA II. THESIS IV.

bus, quæ tamen confusè & imperfectè Deum repræ-
ſentant, donec acceſſerit viſio eum clariùs exhibens.
II. Eum tamen defacto nec Anima ſeparata, nec
Angelus per vires naturæ videre poteſt intuitiv? ; Sic enim
contra Beguardos definit CC. Vienn. & Clemens V.
Papa. Et Apoſtolus 1. Tim. 6. ait: Qui lucem inhabitat
inacceſſibilem, quem nullus hominum vidit, ſed nec videre
poteſt. Et ad Rom. 6. Gratia eſt vita aterna, quæ in
clarà Dei viſione conſiſtit; ſed gratia non foret, ſivi-
ribus naturæ haberetur, ergo. III. Abſolutè
etiam implicat viſio Dei clara & intuitiva, quæ vel fiat per
vires naturæ, vel ſit creaturæ connaturalis 3 quia cui con-
naturalis eſt viſio, illi etiam debita eſt amicitia, & filia-
tio adoptiva Dei; cùm per viſionem Deus ex parte ſu
communicet creaturæ bona divinitatis ſuæ, & creatu-
ra viciſſim neceſſitetur ad amorem, vi cujus creatura
ſe, ſuâque omnia integerrimè in Deum referat ùt finem
ultimum, in quibus perfecta amicitia relucet; ſed nulli
creaturæ cuicunque poſſibili debita eſt amicitia, & fi-
liatio adoptiva Dei, cùm creatura eſſentialiter ſit ſerva
Dei, & contemptibilis reſpectu Dei, & ex Joan. 15.
Servus neſciat, quid faciat Dominus ejus, ergo. IV.
Hinc pariter implicat creatura ſupernaturalis completa,
cui debita ſit viſio intuitiva Dei, vel lumen gloriæ; tum
quia talis ſubſtantia eſſet, & non eſſet ſerva Dei; rum
quia eſſet peccabilis ex ratione creaturæ, & non eſſer
ex ratione beatitudinis eſſentialis; tum quia ipſa viſio
eſſet ſupra naturam, & exigentiam omnis ſubſtantiæ
creatæ, utpote ſupernaturalis, & non eſſet, nam hæc
foret ejus natura; tum quia gratia non eſſer gratia, nam
eſlet debita tali ſubſtantiæ; ideo talis creatura accipiens
gratiam nihil acciperet ſupra dignitatem ſuam, ſicut
aær recipiens lucem nil recipit ſupra naturam ſuam.

§. 2. Re-

Denn Afrufn
n. I

mner ial

N N.

te Deum t
clriüs elan
ninaſipeuti
ninne; Fcet
1& Clemen,
Miluem nhalt
lit aner icn
ne, guri
Amn et, ri
MWol
nu, gnlſayt
M, uacner
amnicide, fl⸗
ligerpalte ſi
8lue, Aclennt
Chbsctemm
ntelenitfien
lelucet; lel u
amicina, &.
rielterſi ſenn
Kei Junel
getgo⸗ I.
turalis nplt,
mutginez un
lenabelz tunn
1e, Knol ele
nquin i In
nn’ ſobſtann
nile,mm
clegeniwn
genntaache

VISIBILTTAS DEI. 51
F. 2. Reflexiones Adverſuriæ.

Orentia naturaliter poteſt attingere, quidquid con-
tinetur ſub objecto ejus adæquato, & ſpecificativo,
ſed objectum intellects eſt ens & verum, ſub quo
etiam continetur Deus, ergo. D. Ma. Poreſt illud at-
tingere modo ſaltem imperfecto C. perfecto Sub D. ſi cum eo
habeat proportionem completam C. tantum inchoatam, quia
objectum obedientiale eſt N. Intellectus naturaliter cogno-
ſcit Deum abſtractivè; ad intuitionem requirit lumen ſu-
pernum. II. Nequit dari ilibile⸗ quod oculus
nequit attingere naturaliter, quia viſibile eſt intra ob-
jectum oculi, ergo nec dabitur verum, ſeu cognoſci-
bile, quod naturaliter non cognoſcat intellectus. Diſp.
Oculus eſt potentia materialis, & ideo limitata ad materia-
lia, quæ non excedunt vires omnis naturæ: ſed potentia ſpi-
ritualis extendens ſe ad omne ens, etiam ſupernaturale, in-
diget principio elevante ſupra naturam; quia objectum ſu-
pernaturale vires naturales excedit. III. Lumi-
ni gloriæ defacto connaturalis eſt viſio, cur non & in-
tellectui, ſeu ſubſtantiæ connaturalis eſſe poſſet? Diſp.
Lumen illud eſt tantum principium inadæquatum, acciden-
tale, & non vitale viſionis, unde non infertur, talem crea-
turam eſſe, & non eſſe ſupra naturameſſe & non eſſe ſervam
Dei, &. ſed ex ſubſtantid, queæ eſſet principium de ſe adæ-
quatè ſußiciens & vitale,infertur illa contradictio. IV.
Si alicui intellectui adderetur perfectio, quam haber
lumen gloriæ, intellectus non deſineret eſſe intellectus,
ergo exigentia hujus luminis ei poteſt eſſe connaturalis.
D. A. & adderetur per conjunctionem, ut ſit in BB. C.
per identitatem Sub D. non formaliter deſineret eſſe intelle-
ctus C. conſecutivè, quia involveret contradictionem, quòd
ſſet & non eſſet ſervus N. V. Perfectio potiùs
D 2 con-⸗

52 THEOREMA III. THESIS IV.

convenire debet ſubſtantiæ, quàm accidenti, ſed exi-
gentia connaturalis viſionis eſt perfectio. D. Ma. Per-
fectio conveniens naturæ C. toti naturæ indebita, ſeu ſuper-
naturalis Sub D. debet convenire per conjunttionem C. per
adentitatem M. VI. Homo per gratiam conna-
turaliter eſt hæres, filius, & amicus Dei, & tamen ma-
net ſervus, ergo & talis creatura vel intellectus. Diſp.
Homo per aliud filius, per aliud ſervus eſt, filius per gra-
ziam & beneficium, ſervus ex conditione naturæ: ſed talis
ſubſtantia filiationem haberet ratione naturalis ſuæ condi-
tionis, ergo non poſſet ſimul eſſe ſerva, qualis tamen omnis
ereatura neceſſarid eſſe deberet.

THEOREMA MI.
Viſio tamen Dei eſt poſſibilis ſupernaturaliter

intellectui creato.

PAlamitæ & Armeni docebant, à BB. non conſpici
poſſe Dei ſubſtantiam, ſed lucem duntaxat, ſeu cla-
ritatem ab eo profluentem: Contra quos ex principiis
fidei concludimus. I. Poſſibilis eſt per lumen
ſupernaturale viſio Dei intuitiva 3ʒ hæc enim tanquam
præmium bonorum operum variè promittitur in Scri-
pturis; Matth. 5. Beati mundo corde, quoniam ipſi Deum
videbunt. Joan. 14. Qui diligit me, diligetur à Patre
meo, & ego diligam eum, & manifeſtabo ei me ipſum.
Adde ex I. Joan. 3. 2. Apoc. 22. 3. &c. II.
Eandem poſſibilitatem definit Flor. in Decr. ad Arme-
nos declarans, purgatas animas in cæelum mox recipi, &
intueri clart Deum trinum & unum, ſicuti eſt. Et CC.
Francoford. ad Epiſc. Hiſp. ſcribit: Prædicamus eum
verum Deum & vivum, ut ad ejus beatiſſimam viſionem
pervenire mereamur, in quâ eſt æterna beatitudo. Adde
Trid. Seſſ. 2 5. de Invoc. SS. &c. III. Nec lu-
. 6 6

.
ar unt

W

ſunmn arelkenn

6
.

62 3 kſen
D Nen.
1 . „

Nels
ccident lelt.
lezin, ſiuſc⸗
alhonen
ergratinnenn
Ni, Atamenn
nrlechu.
l flu vergn
e ume: ſel ,
lumili ſie utl
gualitunmn nnt

.

ennutcralt

DDemnondi
ntala, ſud⸗
Arerprinehi
lse ner lunen
euim tanqun
Mrüriuur in Ien⸗
mungi Dem
lynm E
Maͦe n
I
Deet a1 An

n Merſeliht l,

.
ſut . lr 6
jelicaſnu
iſdnen e
4 ſettut,

3

VISIBILTTAS DEI. 55

rem duntaxat, ſed ipſam Dei ſubſtantiam intuentur BB.
nam ex I. Cor. 13. Videmus nunc per ſpeculum in anig-
mate, tunc autem facie ad faciem; nunc cognoſco ex parte.
cunc autem cognoſcam, ſicut & cognitus ſum: ergo cogni-
tio alterius vitæ inprimis eſt facie ad faciem, h. e. nullo
interpoſito medio: Dein purè cognoſcimus eum, ſicut
ipſe nos novit. IV. Hæc tamen poſſibilitas non
ſuppoſità fide nequit demonſtrari ratione naturali; quia in-
tellectus ex lumine naturali non poteſt venire in cogni-
tionem niſi rerum, quæ per ſenſibiles effectus colligi
poſſunt, ùt obſervat D. Th. ſed ex talibus effectibus
colligi nequit viſio Dei; cùm nullam cum eàâ, utpote
ſupernaturali, habeant connexionem, ergo. V.
Suppoſitâ fide licèt non demonſtretur, eſicaciora tamen
funt argumenta D. Th. & Soti; quia fides, licèt cer-
tiſſima, nihil confert ad evidentiam: Nihilominus fa-
ciliorem facit aſſenſum argumentis, quæ D. Th. de-
ducit ex deſiderio ſubſtantiæ ſpirituali innato videndi
Deum intuitivè, & ex poſſibilitate beatitudinis: Item
quæ Scotus infert ex objecto adæquato intellects,
quod eſt omne cognoſcibile, & ex intuitione ſenſuum
ad objectum ſuum adæquatum, qui longè imperfe-
ctiores ſunt intellectu. VI. Alii tamen ſuper-
addunt hanc demonſtrationem theologicam; Propenſio in-
nata non poteſt terminari ad impoſſibile, ſed propenſio
gratiæ in homine juſto tendit in beatitudinem ſuperna-
turalem, ſeu viſionem Dei, ergo hæc eſt poſiibilis:
Ubi Minor eſt fidei, nam gratia eſt ſemen gloriæ con-
naturaliter tendens in gloriam.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Llcer Scriptura dicat, Moyſen & Jacob vidiſſe Deum
facie ad faciem, ſignificatur tamen viſio tantùm in
P 3 ima-

74 THEOREMA III. THESIS IV.

imagine, ſeu corpore aſſumpto, ergo per eundem mo-
dum loquendi de BB. intelligi poteſt viſio in luce à Deo
effluente. Diſp. Sriptura de Moyſe & Jacob loquens ta-
les addit circumſtantias, ut aliter intelligi non poſſit, niſi de
formà ab Angelo aſſumptà; ſic Jacob cum Viro luctabatur,
qui Angelus erat, & de quo dicebat: Vidi Dominum facie
ad faciem: Sed viſio altera BB. non habet tales adjunctas
circumſtantias, ex quibus idem colligatur; ſed ſpecialis &
ſumma nobis ſit promiſſio viſionis. II. Magis di-
ſtat intellectus creatus à Deo, quàm Angelus ab oculo,
à quo videri nequit. D. In ratione entis C. in ratione po-
tentiæ cognoſcitivæ & objecti cognoſcibilis N. Diſp. eſt da-
ta in Theor. E III. Cognoſcibilitas ſequitur
ens, ergo ſi non eſt proportio in ratione entis, nec erit
in ratione cognoſcibilis ſeu objecti. D. A. Sequitur
ens in ratione perfectionis entitativæ, ita ut, ubi eſt entitas
infinita, ibi ſit cognoſcibilitas etiam infinita, &0 nunquam
exhauribilis a potentia finita C. in ratione habitudinis, ita
ur neque modo finito attingi poſſit à potentia finita N.
III. Ex Ariſt. 3. Rhet. c. 8. Infinitum, ſecun-
dùm quod eſt infinitum, eſt ignotum, ergo cognoſci
non poteſt per ſe ipſum, ſed per lucem tantùm eſfluen-
tem finitam. D. A. Infinitum potentid, de quo loquitur
C. actu Jub D. eſt ignotum, h. e. non eſt videndum cogni-
tione comprehenſivaà à potentid finità C. intuitione appre-
benſivà, & modo tantum finito N. V. Deus ùt
comprehendendus non magis eſt infinitus, quàm ùt
videndus; ſed ad hoc, ut comprehendatur, requiri-
tur potentia infinita, ergo etiam ut videatur. D. Mi.
Ur comprehendatur, requiritur cognitio infinita, quia com-
prehenſio debet eſſe adeæquata cognitio objecti ſecundum om-
nem ejus cognoſcibilitatem C. quia præcisè objectum eſt N.
Viſio non adæquat omnem Dei cognoſcibilitatem. VI.

ummu

lin

Hdce enn

.

Lo .

opereundenn.
ilioinlucei-
Jalh nn
imnlſir i
in Viryluhilt
Dmminunſ⸗
lettilt Ai
nnzſtſeriuli
I Migs
mnndosdoolle
iintaieneß⸗
lctbilis legu
ione ents, nectl
. D 4 un
ult, alieſ enit
ſnitu, Eunnu

me Ichn
nmmtifiii)
Vufucun, ſeen
n, erpo Chor
mtathmektx⸗
, l gin hin
aihnlin
imuitine 4e
. Deus 1
Prins, guüm
endnor, kequn,
tidenmk. D.
Piſttt, giiet
hſeti ſunte V
rit Cetunß⸗
ilinen⸗

VISIBILITAS DEI. 55

Deus ùt viſibilis non minus videtur eſſe extra objectum
adæquatum intellectus creati, quàm Deus ùt compre-
henſibilis. Diſp. Obiectum ejus adæquatum eſt ens ut co-
gnoſcibile cognitione finitd; tale autem eſt Deus ut viſibilis,
non ut comprehenſibilis.

THEOREMA W.
Häc fruuntur Beati, ſed inæqualiter ſecun-

dum menſuram meritorum.

PRimo ſtatim Eccleſiæ initio Chiliaſtæ, ſeu Millena-
rii duce Cerintho, & poſtea modeſtiore ductore
Papiãâ poſt generalem reſurrectionem mille per annos
cum dilatione viſionis beatæ futurum regnum aliquod
Chriſti terrenum ſomniabant: Vigilantius, cum poſte-
rioribus hæreticis negat beatitudinem cæleſtem ante
diem judicii: Nonnulli alii concedunt viſionem hu-
manitatis Chriſti, non Dei: Sed catholicè coneludimus.
I. Sancti plen ꝓurgati ſtatim poſt mortem fru-
untur intuitivà Dei viſione; quia fruſtra Paulus petiiſſet
diſſolvi & eſſe cum Chriſto, ſi expectandum ei fuiſſet
ad extremum uſque judicii diem: Ideo energicè S. Hier.
l. contravVigilantium reflectit: Apoſtolis vincula injicies:
ut usque ad diem judicii teneantur cuſtodid, ne ſint cum
Domino ſuo. Dein Chriſtus latroni promittit Luc. 23.
Hodie mecum eris in paradiſo: Paradiſus autem quid no-
tat niſi ſtatum illum, in quo Chriſtus Deum videbat
intuitive? Cum ergò Chriſtus cælum, quod antè clau-
ſum erat, morte ſuâ patefecerit, non eſt vel ex parte
Dei vel hominis fundamentum vel minimum erroris
oppoſiti, ſed ſicut Impii in puncto deſcendunt ad infer-
na, quæ nunquam claudebantur, ita & Boni plenè pur-
gati aſcendunt ad paradiſi gaudia, quæ non ampliùs
clauſa ſunt. II. Nec ſola fruuntur viſione huma-
LD . nitatis

56 THEOREMA I. THIESIS V.

nitatis Chriſti ʒ quia Haæc eſt vita aterna, ut cognoſcant te
ſolum Deum verum, & Juem miſiſti Jeſum Chriſtum, ſed
admittuntur ſtatim ad vitam æternam ex dictis, ergo &
ad viſionem Dei & Chriſti: Unde ſicut Angeli eorum
vident faciem Patris, ſeu Dei. Matth. 18. Ra & Beati

homines; quia Marth. 22. Erunt ſicut Angeli Dei in

Cælo, non Chriſti ſolum, ſed Patris ſeu Dei viſione
ſtatim gaudebunt. III. Hæc tamen viſio non

eſt æqualis in omnibus BB. quia ùt Tertullianus in illud
Joan. c. 14. In Domo Patris mei manſiones multæ ſunt,
ſcribit: Quomodo multæ manſiones apud Patrem ſunt, ſi
non pro varietate meritorum? quomodo & ſtella à ſtella di-
ſtabit in glorid, niſi pro varietate radiorum? & . Omiſſis
hic rationibus aliis cum Flor. in Decr. Union. conclu-
dimus, animas plene purgatas in calum mox recipi, & in-
zueri clart Deum trinum & unum, ſicuti eſt, pro merito-
zum tamen diverſitate, alium alio perfectius, & . IV.
Fabula Millenariorum ruit ex præcedentibus; cæteràùm
autem quando Apoc. 20. memorantur mille anni, qui-
bus ligatur Draco, illi denotant tempus Chriſti, ſeu
gratiæ uſque ad Antichriſtum, ut perfecto numero ple-
nitudo temporis denotetur, quo Satanæ non eſt libera
poteſtas nocendi juſtis, &c.

THESIS vV.

Principia V'iſionis.
THEOREAWIA. I.
Principia Oiſionis ſumt tria, Deus, Intellectus,
& Lumen gloriæ.
¶Ominales cum nonnullis Scotiſtis contendunt, vi-

ſionem Beatis immediatè infundi à Deo: Thomiſtæ
tOtam

Debgltch
RKKuen nie⸗
crimac hce,
ſn,

els .
, ſr ln
ncyſun
dercicli, eg
tut Angelienn
FI9. Ia&e
anr ndel Dein
Plen Dei vilon
unen i,
trbllunminillut
uſim nlle ſin,
l hinn ich
Go, lrel
i G. Ond
er. Union conch
nur nihi, Gi⸗
iet, ronenit
ist. I
Nir; Ckterimn
mileann, g⸗
aus Chili, ſe
numnerole
ne noneltlben

1.

.
n leelecr

6ccrenun,
. Deo: ITo
ie

PRINCIPIA VISIONIS. 57

totam immediatam efficientiam viſionis adſcribunt lu-
mini gloriæ: Beguardi ſoli intellectui excluſo lumine
gloriæ: Sed concludimus. I. Viſionis beatæ
cauſa principalis, & præcipua eſt Deusz quia Deus non
tantùm concurrit ùt cauſa univerſalis effectiva, nec
tantùm ùt cauſa particularis objectiva ſeu motiva, ſed
concurrit etiam ùt cauſa principalis elevans intelle-
ctum per lumen gloriæ, utpote qui ſolus vel formali-
ter vel eminenter totam viſionis perfectionem continet,
ergo Deus præcipua ejus cauſa dicendus eſt. II.
Nec tamen viſio infunditur immediatè a ſolo Deo; U
enim actus fidei, ſpei, charitatis, licèt ſupernaturales
ſint, non immediatè à Deo infunduntur, ſed ad illos
activè etiam concurrit liberum hominis arbitrium; ita
& hle de actu viſionis loquimur, ad quem concurrere
debet intellectus. III. Alterum viſionis princi-
pium eſt intellectus creatus, concurrens ad eam eliciendam
per virtutem ſibi propriam & innatam, elevatam tamen
per auxilium ſupernaturale; quia eſſentia acts vitalis
immediatè & effectivè debet produci à principio vitali,
& modo vitali, & recipi; cùm vivens debear à ſe ipſo
moveri; ſed viſio beata eſt actus vitalis, & ejus princi-
pium connaturale vitale eſt intellectus: Elevari autem
debet & roborari per auxilium ſupernaturale quia eadem
viſio ſupernaturalis eſt, & excedens vires naturales,
ergo neceſſariò compleri, & perfici debet per auxilium
ſupernaturale. IV. Hoc auxilium ſupernatir-
rale, & tertium viſionis principium eſt lumen gloriæ, ſeu
habitus intelleétualis ſupernaturalis elevans intelleltum ad
eliciendam viſionem Dei; quia actus vitalis ſupernatura-
lis connaturaliùs procedit à principiis intrinfecis, uni⸗=
ris, ſtabilibus, ùt patet in actibus fidei & aliis, qui pro-
cedunt ab habitu intrinſeco; ideo ut viſio utpote actus
D 5 vitalis

58 THEOREMA I. THESIS V.

vitalis connaturalius fiat, requirit potentia vitalis prin-
cipium elevans intrinſecum, quod eſt lumen gloriæ,
ſeu habitus ille. V. Nihilominus hoc lumen glo-
riæ dici nequit tota cauſa adæquata productiva viſionis, ſeu
tota ratio videndi; quia ùt alibi de Gratiâ dicimus, con-
cauſa actüs vitalis ſupernaturalis eſſe debet principium
vitale ſeipſum movens, ſed viſio eſt talis actus, ergo.

F. 2. Refleviones Adverſariæ.

INrtellectus vel erit cauſa principalis, vel inſtrumen-
talis? R. Reſpectu actus ut vitalis dici poteſt cauſa prin-
cipalis 3 quia totam vitalitatem in ſe continet, & ad eam
non indiget ulla elevatione: Jed reſpectu actus, ut ſuperna-
turalis eſt, cauſa tantùm inſtrumentalis eſt; quia ſuperna-
turalitatem in ſe non continet, ſed eget virtute aliunde com-
municatäâ, & elevante ad tale prædicatum. 1I.
Intellectus ſecundùm potentiam ſibi identificatam non
eſt ultimatò proportionatus ad viſionem, ergo eam ne-
quit immediatè producere. D. A. MNon eſt ultimatò
proportionatus ſeclusd elevatione illum proportionante C.
hac ſuppoſita N. III. Omnia prædicata viſionis
ſunt ſupernaturalia, ergo ſecundàùm ſe nulli eſt pro-
portionatus, & cauſa inſtrumentalis ex toto erit. D. A.
Sunt ſupernaturalia per identitatem realem, uti etiam con-
tingit in quovis actu ſupernaturali C. per identitatem for-
malem, & eſſentialem . IV. Potentia impropor-
tionata accedente lumine non fit proportionata, ergo
nec intellectus accedente lumine gloriæ. D. A. Acce-
dente lumine ex parte objecti tantum C. ex parte potentiæ, &
elevante potentiam N. Hoc enim elevat potentiam ſe ſold
improportionatam. V. Lumen gloriæ eſt à ſolo
Deo, ergo & viſio, quæ eſt perfectior lumine. Diſp.
Lumen gloriæ non eſt actus vitalis, ideo à ſolo Deo eſſe poteſt.
VI.

„ il (n
n Lun
e

Cberlonend
, Cmemmn

1i,luen iſſe⸗

n haue

Morhemmun

ſa an iin
N ur n

ols .
Ntentiaritiigr,
elt lumen Nen
nls hr iunt

inu iſni,

tücicimn,r
Ccherprinehin
Auchu, elo⸗
eſie.
Ndilnmen.
iipufaaſnnn.
CNuinet, Atin
Nl, ſpen⸗
ſy gnigſitn
neraluuce n.
un. Il.
entücrumnon
m,elgdemmt
Mhrc Ain
npmtinalt
dicara viſtlonn
enlllelt p⸗
otekit. D4
, Atienich⸗
ilennmnnſfn.
ntuünpropor-
Ctonats, ergo
D,4. Ae.
on ptentie,0
Centian ſeſi
lrckiln
lumnne. N

leDentſeße⸗

PRINCIPIA VISIONIS. 59
VI. Deus eſt lux infinita, ergo non eget lumine
concurrente ad ſu viſionem. R. C. Totum: Nos tamen
egemus; ſic & ſol non eget lumine, ut videatur, ſed nos ege-
mus. VII. Si Deus videtur per lumen, videtur
per medium, ergo non videtur immediatè in ſe. D. A.
Per medium Quod, ſeu objectivum h. e. quod prius cogni-
tum ducit in cognitionem N. per medium Quo, & eſſfecti-
vum, quod cum intelletu concurrit ad viſionem C.

VIII. Lumen materiale non efficit viſionem,

ergo nec lumen gloriæ. Diſp. Illud ſe tenet ex parte ob-
jecti, & potentiam ſupponit completam: hoc exparte poten-
tiæ, quam complet.

T HEOREMA T.

Ad producendam viſionem Dei non requiri-
mus ſpeciem impreſſam Dei.

Qùm objectum non ſemper ſit rlen⸗ per ſeipſum,
ideo concurrit aliquando per peciem ſui vicariam,
quæ Impreſſa dicitur, & eſt virtualis objecti imago, ſeu
quæ loco objecti concurrit cum potentiaâ, ut pariatur
notitia, ſeu Verbum mentis, quod eſt formalis ſimili-
tudo objecti, & actualis noſtræ cognitionis terminus;
& ſpecies Expreſſa dicitur: Impreſſam hic requirit
Vaſq. Izquier. Eſparz. Nos cum Suar. & aliis aſleri-
mus. I. In viſione datur ſpecies expreſſa Dei, ſeu
verbum mentis; tum quia mens utpote vitalis potentia
reddi non poteſt actu & formaliter intelligens, niſi per
aliquid ſibi intrinſecum, quod ſolum verbum mentis
hic eſſe poteſt; tum quia omnis actio habet aliquem
terminum, ſed viſio eſt actio, cujus terminus alius eſſe
nequit, niſi idem verbum mentis, ergo. II.
Nec ſpecies Dei impreſſa videtur omnino impoſſibilis, ut
Thomiſtæ volunt contra Scotiſtas; uinl enim non repu-
. gnar

6o THEOREMA II. THESIS V.

gnat ſpecies creata expreſſa, ita nec repugnat abſolutè
impreſſa; & uti perfectio minor accidentis non im-
pedit, quò minùs per accidentalem ſpeciem videatur
ſubſtantia intentionaliter & repræſentativè, ita nec ra-
tio creaturæ impedit, quòd ita Deus videatur per croa-
tam ſpeciem. III. Defacto tamen nec datur,
nec neceſſaria eſt ſpecies impreſſa ad producendam viſionem
Deiz quia ipſa neceſſaria ſolùm eſt, ut ſit vicaria ob-
jecti, quod vel eſt abſens, velimproportionatum, ita
ut non poſſit per ſeipſum concurrere; ſed Deus ſemper
eſt præſens, eſt proportionatus intellectui elevato, &
in ratione objecti poteſt per ſeipſum concurrere; cùm
potentia concurrendi objective immediatè æquè ac
concurrendi effectivè immediatè videatur eſſe perfectio
ſimpliciter ſimplex, ergo. IV. Nec cum Vaſ-
quez ſtatuimus, lumen gloriæ de facto eſſe, & ſupplere lo-
cum ſpeciei impreſſæ; quia ſpecies impreſſa, non lumen
gloriæ ſupponit potentiam completam in ratione po-
tentiæ: Non illa, ſed hoc eſt indifferens ad diverſa ob-
jecta ſaltem ſecundaria cognoſcenda, &c. V.
Sed eſſentia divina per ſeipſam præſtat omnia munia ſpeciei
impreſſæ; unit enim objectum intellectui in eſſe proxi-
mè intelligibilis, complet potentiam ex parte objecti,
conſtituit illam in actu primo potentem agere, coëfti-
cit cognitionem cum potentiã, eidem tribuit rationem
imaginis intentionalis, & repræſentationis ob jecti, &c.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

IN omni viſione, ſeu intellectione tum naturali, tum
ſupernaturali admittimus ſpeciem expreſſam, ergo
& impreſſlam. Diſp. Concurſus ſpeciei expreſſe eſt tan-
tum in genere cauſæ formalis, quia reddit intellectum forma-
liter videntem ut forma, & terminus à potentiâ vitali rece-
Ptus

ubvmn

i

uten it⸗ 4
Den ater uun

ChNNA, Kn
A lmnuun

n ſrſn

l r.

repnonatibli
Ceigentis ne
Pecien ilen
Natine, itaneen.
deatur. erce.
lumen ner dafn,
lenln iſenen
Ult ticaria ob.
Nonimun, in
tldenlenper
leäni dernn,d
1concurtete, chn
Nedliate l
nrelepettectn
. Neccum al.
e, inplere lr.
lela, ponlumen
n in tanone
valcjerlaob⸗
c. V.
iunnmiuſzetii
iineſepron⸗
tpane dhee
agele, chaf⸗
burkanonenn
oobecl ⸗
ie.
unurdl, dun
Grelam,eg
unſt Enr
nelectanfen⸗
eniivitiit⸗

PRINCIPIA VISIONIS. 6

ptus; ideo hunc concurſum formalem & imperſectum Deus
nequit ſupplere: At ſpecies impreſſu concurrit eſicienter,
qui concurſus ſuppleri poteſt à Deo, utpote non involvens
imperſectionem. II. Deus à viatore non cogno-
ſcitur, niſi per ſpeciem impreſſlam, ergo nec à com-
prehenſore. Diſp. Viatoris cognitio eſt abſtractiva, quæz
IEit tantum per ſpecies alienas creaturarum, non proprias
Dei; ſed viſio comprehenſoris eſt intuitiva, quaæ fieri poteſt
vel per objectum ipſum, vel per ſpecies proprias; convenien-
tius autem eſt, ut fiat per Deum ipſum. III. Lu-
men gloriæ admittimus, quia potentia connaturaliùs
agit ſber qualitatem ſibi rrinſt cam ,pſed ſi viſio fieret
per ſpeciem impreſſam, etiam ipſa foret intrinſeca po-
tentiæ, ergo ex câdem ratione ſtatui debet ſpecies im-
preſſa. D. Ma. Quia connaturalius agit per qualitatem
intrinſecam, ſi hæc requiratur ex parie potentiæ, ut eam
elevet C. ex parte objecti N. IV. Ille modus
cognoſcendi eſt connaturalior, quem natura in natura-
libus univerſim obſervat, ſed natura univerſim objecta
cognoſcit per ſpecies impreſſas, ergo hic modus erit
connaturalior, & in Dei viſione etiam ſtatuendus. D.
Ma. Quem natura univerſim obſervat circa obſecta im-
