libertatem conciliamus cum gratia, & in gratiam refun-
dimus initium ſalutis, ita ut natura obſequatur gratiæ,
& ut infallibiliter à Deo obtineatur conſenſus noſter li-
ber. V. Ex quibus demum ab iiſdem differimus
in ipſo uſu ſcientiæ Mediæ; hac enim utebantur, ut ra-
tionem dare poſſent;, cur Deus hos parvulos reproba-
ret, illos ſalvaret, cur hos adultos vocaret, non illos:
Item ut prædeſtinationem etiam ad gratiam negarenx
eſſe gratuitam, &c: Sed nobis hæc ex toto eſt gratuita,

& opera etiam ſupernaturalia conditionatè præviſa non
ſunt ratio motiva & impulſiva vocandi, reprobandi,
ſalvandi; ſed hac ſcientià utimur, ut explicemus, quo-
modo Deus operationes noſtras liberas abſolutè & effi-
caciter intendat tanquam ſpeciale beneficium, quo
reddimur digni præmio tunc ſolum, quando actu po-
nuntur, &cc. „

H. 2. Reftewiones Adverſaric.

Ug. l. de Præd. SS. Et S. Proſper, ac Hilarius in
Ep. ad S. Aug. videntur rejicere ſcientiam Mediam
tanquam dogma ſemipelagianum. N. Vel L. VUr.
dentur rejicere in ratione cauſæ pradeſtinationis, & repro-
bationis vel parvulorum, vel adultorum C. ſimpliciter in
tatione notitiæ certæ, Potentis dirigere decreta divina M.
II.

perten

IHBN

lcerenken

CONFORMITAS CUM DOCTRINA PP. 167

6 II. Negatà ſcientiã Mediaâ eorum errores cor-
Uod hxojn . 5
lnen ruunt, ergo neganda eſt. R. Negatis decretis pradeter-

huntonn minantibus corruit gratia neceſſitans Calvini & Lutheri:
umgrerenl, Infer. III. Scientia Media trahi ſaltem poteſt ad

*

abuſum Maſſilienſium. R. Etiam Decreta pradeter-
uneumn minantia ad abuſum illorum. 2. D. A. Nientia Media
eindereinn innixa hæreſibus C. pur Catholica N. Nos diſerimen no-
mimepellln ſtrum poſuimus apertum cum Maſſilienſibus; ponant & alii
e:An clarè ſuum cum aliis HH. IV. Fauſtus Semipe-
n lagianus frequenter uſurpat illud: Niſi præſcientia ex-
ploraverit, prædeſtinatio nihil decernit; ſed & nobis
ſcientia Media quaſi exploratrix eſt. D. Ma. Niſi ex-
ploraverit, vel potins præceſſerit præſcientia, quâ opera
eunurtanu conditionata habeant propriam rationem meriti C.qua Deus
mons;ni dirigatur ad ſic vocandum hominem, cujus miſeretur, quo-
vmtilm modo ſcit ei congruere, ut vocantem non reſpuat N. Pri-
nügnmeu znum dicit Fauſtus, alterum &. Auguſtinus. V.
mramwelgun Semipelagianis prædeſtinatio ad gratiam fit ex prævi-
iunianllin ſione meritorum ſeu operum, ſed etiam nobis hæc præ-
uc, Eeynuunt viſio operum prædeſtinationem præcedit. D. Ma. Fit
tenlcenb, i ex præviſione operum, ita ut opera præviſa habeant vim
Elelmede actualem movendi Deum in genere cauſæ moralis ad dan-
benefcun,d dum tale auxilium, vel premium C. ut praſcientia, pracisè
n, arucht dirigat divina decreta N. Conſenſus conditionatus jux-
. ta nos non movet ùt meritum, vel cauſa, vel ratio dan-
di gratiam, ſed ad ſummum t objectum à Deo intentum
iſtie. vel ur fnis, quem Deus vult poni per gratiam dandam.
ſe,liluin VI. Conceſſio gratiæ ſaltem ſequitur noſtrum

Z

n/, A

8
eſbenmamnler conſenſum conditionatè præviſum, ergo cum Semipe

X VAD lagianis gratia nobis fit pediſſequa voluntatis. D. A.
tiuint,l Conceſſio abſoluta gratiæ C. conditionata N. Gratia nobis
eil ſrti ſemper præit; ut? enim in ſtatu abſoluto gratia altualis præit
n a conſenſum abſolutum, excitando & elevando potentiam;
i i L 4 ita

1

I68 THEOREMA I. THESIS XIV.

ita & in ſtatu conditionato conſenſus foret effectus gratiæ, ſt
daretur, ergo voluntas pediſſequa manet gratiæ, non gratia
voluntatis.

THESIS XIV.

Voluntas Divina.

, aafinmt
THBOREMA I.
Non omnis Voluntas Dei impletur, & eſt

eſicax ex totv.

smdon
1

VOluntas in genere Ariſtoteli eſt Appetitus boni cum i
ratione, h. e. Facultas proſecutiva boni, & aver-
ſativa mali cogniti; ſive uùt alii loquuntur, eſt Appeti-
tus rationalis potens tendere in objectum, ſeu fugã,
ſeu proſecutione, prout ratio, vel intellectus ei pro-
ponit: Hic de ejus efficaci primùm loquemur; ideo
oportet varias voluntatis divinæ diviſiones præmittere.
I. Voluntas alia eſt Beneplaciti, alia digni; Vo-
luntas Beneplaciti nobis eſt affectus quidam verè & rea-
liter in Deo exiſtens, quo Deus proſequitur bonum, Iim
vel averſatur malum, ſive affectus hic, ſeu volitio fſit Eimdt
efficax, ſive inefficax: Voluntas Gigni Dropriè non eſt
voluntas in Deo exiſtens, ſed eſt voluntas metaphori- eA
ca, ſive ſignum tantùm, vel effectus, ex quo nos in- bile r e
terpretamur, quaſi in Deo eſſet talis objecti voluntas, .
licèt reipsà ſubinde non ſit; quale erat præceptum
Abrahæ de occiſione filii. II. Voluntas bene-
placiti alia dicitur Antecedens, alia Conſequens; Voluntas
Antecedens eſt, quam Deus habet ex ſe ſolo ſpectatâ
ſola bonitate ſua, liberalitate, magnificentiâ, abſque
ſuppoſitione ullius circumſtantiæ, vel occaſiomis, vel
cauſæ

N

NN
Peſer ſec
unai,
graie, n

VOLUNTAS DIVINA. 169

cauſæ tenentis ſe ex parte creaturæ, ùt eſt Voluntas ge-
neralis ſalvandi omnes, creatio mundi, & alia: Conſe-
quens dicitur, quam Deus habet non ex ſe ſolo, ſed præ-
ſuppoſitis aliquibus circumſtantiis, & occaſione acce-
W. ptà ab operatione hominis, quibus ſublatis illa volun-
z. tas non eſſet, ùt eſt volitio pœnæ propter peccata.
h III. Voluntas beneplaciti alia iterum eſt Abſolu-
19 ta, alia Conditionata: Voluntas Abſoluta eſt, quæ à nul-
4I là conditione pendet, ùt voluntas creandi mundum:
1 teer 4 Conditionata eſi, quæ ab aliã conditione Fenger⸗ ut vo-
D luntas ſalvandi omnes ſub conditione, ſi in gratiâ mo-
tieantur: Malt hic quidam Voluntatem conditionatam con-
theimiin fundunt cum antecedente, & abſolutum cum conſequente
nahn,dνε quia voluntas antecedens jam eſt abſoluta, ùt voluntas
Uunnn ps creandi mundum; jam eſt conditionata, ut voluntas
ecm aigl ſalvandi omnes. IV. Voluntas beneplaciti alia
nletman etiam dicitur Eficax, alia Ineficax: Voluntas Eficazx eſt,
Inqen quæ finem intendit per media effectum habitura, ùt
nente voluntas ſalvandi prædeſtinatos: Inefficax eſt, quæ fi-
,deNni; nem intendit per media ſufficientia quidem, ſed effe-
gucmneteele ctum non habitura, ùt voluntas ſalvandi non præde-

nr Sinar⸗ V. In his definitionibus variant quidem
i ſerII AA. Sed nos ad rem ipſam veniamus.
mni gtopte nne
krumin F. 2. Efficacia Voluntatis.
Munt⸗ Mecaphle IE⸗

er lunlgin Anſeniſiæ ut voluntatem antecedentem ſalvandi
tbecklmn J omnes faciant vel nullam, vel metaphoricam, ſeu
leenn recepe ſigni tantùm, negant voluntatem aliquam beneplaciti
I VOhonraet eſfle inefficacem : Unde contra ecos reſolvimus. I.
gifen r Non omnis Dei voluntas ſemper impletur circa omnem pat-
aleſo, rem ſui objecti; ſic enim colligitur ex Act. 7. Vos opi-
. fenn A Tieu ſancto ſemper reſiſtitis. Matth. 23. Quoties volui
loeden Longtegare. ſlios tuos... & noluiſti. Item Iſai. 5. 2. Prov.
49 L 1. 2 4.

17o. THEOREMA I. THESIS XIV.

1.24. &c. II. Voluntas, quæ non impletur, non
eſt voluntas ſigni tantum; quia in illis ipſis, in quibus
non conſequitur finis intentus, Deus media concedit
ſufficientia ad conſecutionem finis, ergo in Deo eſt ve-
ra intentio, voluntas, & beneplacitum in hoc ipſo fine.
III. Talis voluntas beneplaciti, quæ non ſemper
impletur, eſt voluntas antecedens conditionata; quando
enim conditio à Deo ſimul pendet & à libero creaturæ
arbitrio, creatura utpote libera conditionem ex parte
ſui poteſt non adinpiert; unde nec Dei voluntas im-
pletur reſpectu finis intenti; nec inde imperfectio in
Deum redundat, cùm Deus ſic voluerit hunc finem,
ut voluerit permittere etiam oppoſitum. IV.
Econtra Voluntas antecedens abſoluta, quæ eſt de objecto
ponendo a ſolo Deo, vel etiam abſolutè ponendo per creatu-
ras, ſemper impletur, & eficax eſt; de hac enim volun-
tate Iſai. 46. dicitur: Conſilium meum ſtabit, & omnis
voluntas mea fiet. Et Pſ. 113. Omnia, quæcunque voluit,
fecit. Et Dan. 4. Juxta voluntatem enim ſuam ſacit tam
in virtutibus cali, quam in habitatoribus terræ, & non eſt,
qui reſiſtat manui ejus, & dicat ei: quare feciſti. V.
Similiter ſemper efficax eſt, & impletur Voluntas Dei
conſequens circa liberas hominis actiones 3 hæc enim eſt
voluntas illa, quà Deus vult finem inſpectis omnibus
circumſtantiis circa ipſum finem, & illius aſſecutio-
nem, quæ utique non poteſt non eſſe efficax, niſi Deum
dicere velis vel impotentem, vel non cognoſcentem
ſingula. VI. Imè voluntas Dei antecedens con-
ditionata, licèt non impleatur quoad finem intentum, ſem-
per tamen eſt eficax ex parte ſubjecti, ſeu Dei, ſed non ex
parte objecti, ſeu crentura; quia licèt creatura non ponat
conditionem neceſſariam ad conſecutionem finis, ſci-
licet conſenſum ſuum liberum, & executionem; Deus
tamen

d

egoin eoe⸗
tuminhoc t

llbeno geain
nen erpan
Eoluntss in.
edio in
Dune fnem
n. W.
ge hein
munli rna.
MeuNrolun.
n in mn
, utnngtedali⸗
Nitſunſictun
nnu, ͤ.

⸗

lug⸗
Pen, nueum
. Cnhſemen
arerelens or.
Eintentum, r.
4Dei, ſannte
enmkanonpa
inenini,,

Cinen

VOLUNTAS DIVINA. 171
tamen ponit media, vel remotè, vel proximè ſufſicien-
tia; Unde hæc quoque voluntas habet aliquam effica-
ciam, & effectum ex parte Dei, licèt non habeat ex
parte creaturæ.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.
Mgiſter ſententiarum in 1. diſt. 47. cum antiquio-

ribus Theologis paſſim dicit, omnem voluntatem
beneplaciti ſemper impleri, ergo voluntas, quæ non
eſt efficax, non eſt voluntas beneplaciti, ſed ſigni.
D. A. Dicit omnem voluntatem beneplaciti impleri quoad
aliquem effeltum, & quidem intrinſecum, qui eſt præpara-
tio & exhibitio mediorum ad finem aſſequendum C. quoad
omnes eſſectus, etiam extraneos, & maximè qui eſt aſſecutio
finis, & humanaæ electioni ùt conditioni eſt alligatus N.
II. Ex S. Aug. 1. de Corr. & Grat. c. 14. Deo
volenti ſalvum facere nullum hominis reſiſtit arbi-
trium, ſed hæc voluntas eſt de ipsâ aſſecutione finis, &
non tantùm de mediis, ergo & illa ſemper impletur.
D. Ma. Volenti voluntate conſequente, omnimode eſica-
ci, & abſolutàâ C.antecedente & conditionataà, ſi homo utatur
mediis oblatis N. Idem enim ſanctus Doctor l. de Ca-
tech. Rudib. c. 52. ait, Deum miſericordem à ſempi-
ternis pœms homines velle liberare, ſi ipſi ſibi non ſins
inimici, & non reſiſtant miſericordiæ creatoris ſui. III.
Ex S. Hier. in c. I. ad Epheſ. IIli autem, ſcilicet Deo,
nullus reſiſtere poteſt, quin omnia;, quæ voluerit, fa-
ciat. D. A. Quæ voluerit voluntate abſolutâ C. alligaid
conditioni ab hominis cooperatione pendenti N. Sic enim
Judaæi reſiſtebant ſemper opiritui ſanéto. Act.7. IV.
Voluntas, quæ non impletur, eſt inutilis, & oſtendit
Deum non ex omni parte eſſe beatum, cùm ejus vo⸗
luntati non omni ex parte ſatisfiat. R. Eſt utilis, quis
bomi⸗

172 THEOREMA II. THESIS XIV.

hominem reddit proximè potentem ad liberk & bene agen-
dum: Eſt & Deus beatus, quia ſic illa vult, ut velit per-
mittere oppoſitum. V. D. Th. Conditionatam
voluntatem vocat tantùm velleitatem, non volunta-
tem, ergo non eſt propriè voluntas beneplaciti. D. A.
Comparatè ad media, & ad ſinem ſimul N. comparatk ad
finem præcisè, vel etiam ad alias Voluntates divinas abſo-
lutas, & omnimodè eſicaces C.

THEORREAIA II.

Obiectum ejus neceſſarium eſt ipſe Deus, &ý
Creaturæ poſſibiles, & .

QBjectum adæquatum & totale divinæ voluntatis eſt
omne ens; uti enim intellectus divinus omne ens
cognoſcibile cognoſcit; ita & voluntas circa illa ipſa
verſatur, ita ut quædam velit, quædam nolit, quæ-
dam permittat: Porro hic objecta neceſſaria, & libera
diſtinguemus. I. Objectum materiale prima-
rium voluntatis divinæ eſt ipſe Deus; tum quia Prov. 16.
Univerſa propter ſemetipſum operatus eſt Dominus; Deus
quippe amans creaturas, quas operatur, has amat pro-
pter ſeipſum tanquam finem & objectum primarium;
tum quia volitio divina eſt perfectiſſima in ſua lineâ,
ergo objectum ejus primarium debet eſſe perfectiſſi-
mum, quod aliud eſſe nequit, niſi Deus; tum quia
Deus utpote primaria, infinita, & maxima bonitas,
ſummo amore dignus eſt, & conſequenter objectum
primum & primarium eſſe oportet. II. Deus
neceſſarib vult, & amat ſeipſum, & omnes perfectiones
ſuas; tum quia affectus divini ſequuntur intellectiones
divinas, quæ cùm in Deo nihil omnino mali repræſen-

tent, eo ipſo neceſſitatur Deus ad hos affectus; tum
quia

Nn

S.
Lu, vre

e .
II. Condiäun
ten, n lr
beneplaati
N7

ne olunans et
lwinms omne ens

H
1
ecellaua, & Dbent

numnd, ine

Dminu; Dens
huammpr

Des, wun Iun
nuumn bonno,
eenet beectun
II. Deu

Imner er⸗ ichn.

8

mrunelecti⸗
Gl ence⸗
os Ken;
4

VOLUNTAS DIVINA. 173

quia Deus neceſſariò eſt ſanctus, beatus, & infinitus,

ſed Sanctitas eſt conjunctio cum Deo per amorem; Bea-
titudo exigit amorem ſummi boni poſſeſſi Infinitas
comprehendir omnem perfectionem ſimpliciter ſim-
plicem, inter quas eſt amor Dei, ergo. III.
Deus neceſſarib etiam vult, & amat omne bonum creabile,
& odit omne malum poſſibile; tum quia eſt perfectio ſim-
pliciter ſimplex, omne bonum proſequi amore, & om-
ne malum odiſſe; tum quia Deus non poteſt ſe negativẽ
habere circa ea, quæ connexionem, vel repugnantiam
habent cum omnmipotentiâ, & ſanctitate ſua, quam
amat comprehenſivè & adæquatè; ſed omne bonum
etiam poſſibile habet connexionem cum omnipotentiâ,
& malum, ſcilicet morale, repugnantiam cum Dei
Sanctitate, ergo. IV. Creaturas autem exiſten-
tes Deus liberè amat amore eficaci, & practico benevolen-
tiæ; quia Deus non connectitur eſſentialiter cum exi-
ſtentia creaturarum, ergo non vult efficaciter earum
exiſtentiam neceſſarid, led liberè: Ideo ex Pi. 93.
Deus ultionum Dominus, Deus ultionum libert egit. Et
ad Eph. 1. Operatur omnia ſecundum confilium volunta-
tis ſuæ. V. Nihilominus utl creaturas poſſibi-
les neceſſarid Deus amat amore ſimplicis complacen-
tiæ tantum, ita & exiſtentes neceſſarib eodem amore amat 3
quia ſuppoſitã producétione rerum non poteſt non/ſibi
in iis complacere juxta illud Gen. I. Viditque Deus
cuncta, quæ fecerat, & erant valde bona; ergo amor ille
non eſt immediatè liber, ſed mediatè, quatenus ceſſare
poſſet à conſervatione earum.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

N Eceſſitas eſt quædam imperfectio, ergo Deus non
amat neceſlariò ſe, & creaturas poſſibiles. D. A.

Neceſſi⸗

174 THEOREMA II. THESIS XIV.
MNeceſſitas toactionis & naturalis, ſeu irrationalis, qus
oritur ex anguſtid appetitivæ potentiæ, & rapitur in obje-
ctum valde limitatum, & per ſe imperfectum C. rationalis,
& voluntaria procelens ex perfectione facultatis, & objecti
Beerce⸗ 2 quo amplectendo ſeſe illa tenere non poſſit N.
Bonitas finita non poteſt neceſſitare volun-
tltem ad ſuĩ amorem, ergo nulla eſt neceſſitas amandi
creaturas poſſibiles. D. 6 Ergo non eſt neceſſitas ex bo-
nitate objecti, quæ finita eſt C. ex rectitudine voluntatis di-
vinæ, & ejus perfectione N. III. Summa liber-
tas divinæ voluntatis poſtulat, ut non ſit neceſſitata ad
amorem boni finiti. D. A. Ad amorem eficacem, &
practicum beneficentiæz C. inefficacem ſimplicis complacen-
tiæ Sub D. ex rectitudine ſuäâ, & perfectione ſumma N. ex
bonitate boni finiti C. IV. Poteſt homo non ama-
re bonum neceſſarium, ergo & Deus bonum finitum.
Diſp. Libertas contrarietatis, & contradittionis in homi-
ne circa bonum neceſſarium eſt ex imperfectione; quia liberè
poteſt carere debita rectitudine, quà carere nequit Deus.
V. Amor Dei in creaturas eſt effectivus, h. e.
communicans eis aliquam bonitatem, ſed nullam com-
municat creaturis poſſibilibus. D. Ma. Amor eficax,
& beneficentiæ C. amor ineſicax, & complacentiæ, & ſi ſim-
plicis affectus tantùm N. VI. Creaturæ poſſibi-
les nullum habent eſſe, ergo nec habent bonitatem, &
amabilitatem, ergo. D. A. Nullum habent eſſe phyſi-
cum, & altuale, ſeu per ſtatum C. poſſibile, & repræſen-
tativè tale, ac per ampliationem, aut alienationem N-.
Uti cognoſcibilitas, ita & bonitas rebus convenit, prout
ſunt entia; convenit enim bonitas poſſibilis poſſibilibus,
actualis exiſtentibus, & . VII. Ex D. Th. hic
q. 5. a. I. Res quælibet in tantum eſt bona, in quan-
tum eſt perfecta; in tantum autem eſt perfeécta, in
quan-

ocgale
nun D
r, Kone
ſ nim 7 ni

eatn

Wurbeancncoe

h, Kl N kKe

U W.
u minig,
e,⅓ aptir⸗
tlinCnii
unlty, 6ℳ4*
1 lune nmnnſel
tmrcelltre ſoln
reelitoamand

Unſii er ir
Nrutlnunrch,
Kunm lber⸗
Decelltunad
in eſicuen,
irnglunr
n ſonn
C-homotoname-
m.
rulihimu n ben⸗
Hilinn,tulle
n u D.
efeching, hee⸗
edunlamcom⸗
li. Anuneſten
buenti,/;
Hennnr lt⸗
tbomuen,
lin tſe hſ⸗
njreſer.
emmen N.
tenn,,lon

1

Pi vbcu⸗
ID. Ih
Abom, ug⸗
n zelehn

61
1

VOLUNTAS DIVINA. 175

quantum eſt actu. D. In tantum eſt perfecta perfectione
actuali, & exiſtente, in quantum eſt actu C. poſſibili, &
objectivà N.

THEOREMMA III.

Ratio amandi prowima poteſt eſſe Bonitas etiam
creata.

Un ratio cognoſcendi, ita & amandi nobis non eſt
motivum ſtrictum, quod quaſi ſollicitat, compler,
adjuvat, & concurrit ad actum; ſed minus ſtrictum,
ſeu medium, circa quod vult ſeipſo Deus, ad volen-
dum ſufficientiſſimus: Ex quo reſolvimus. 1.
Ratio amandi primaria, univerſalis, & ultimata divinæ
voluntatis eſt bonitas divina 3 quia Deus utpote agens
perfectiſſimum agere debet non ſolùm ex cognitione
finis alicujus, ſed etiam propter finem perfectiſſimum,
qui ſumma Dei bonitas eſt: Ideo Prov. 16. Univerſa
prepter ſemetipſum operatus eſt, h. e. propter bonitatem
ſuam. II. Hæc ratio amandi primaria non eſt
ſola bonitas attributalis, ſed etiam eſſentia, perſonalitates,
& attributa, adebque Deus ſecundum ſe totum; hæc enim
omnia utri ſunt centrum & finis, in quo Deus ultimèò
quieſcit, & objectum, cujus cognitione & amore con-
ſtituitur beatitudo divina; ita & eſſe debent motivum
amoris, ita ut hæc nullatenus poſſit à Deo negligi, &
abeſſe. III. Sola etiam bonitas increata eſt ratio
ultimata adæquata, nec compatitur bonitatem creatam àt
rationem partialem amandi ultimatoò; quia Deus inde-
pendenter à creaturis ſeipſum perfectè poſſidet; &
creaturæ, quas amat propter ſe, non habent ſe pro-
priè ùt medium hujus amoris ſui; licèt ſe habeant ùt
medium reſpectu gloriæ Dei extrinſecæ, quæ eſt quid
crea-

176 THEOREMA III. THESIS XIV.

creatum. Unde Iſai. 436. Omnem, qui invocat nomen
meum, in gloriam meam creavi. Et Eph. 1. Prædeſtina-
vit nos in laudem gloriæ ſuæ. IV. Nihilominus
ratio amandi, & volendi ſecundaria, & proxima eſſe po-
teſt ratio etiam creata; nam Incarnationem voluit Deus
ropter ſalutem noſtram, intendit noſtra merita pro-
pter gloriam dandam; Etx Apoſtolos teſte Chriſto, Joan.
16. Pater amat, quia ipſi Chriſtum amârunt: Dein
in Deo ſunt virtutes morales, quæ pro objecto imme-
diato proximo habent honeſtatem creatam: Demum
actus ſupernaturales habent bonitatem intrinſecam
propter ſe honeſteè amabilem, ergo tales actus imme-
diatè, & ſecundariò amari poſſunt propter hanc ſuam
bonitatem. V. Referri tamen debet ultimat)
bonitas creata ad bonitatem increatam; quia Deus ratio-
nem finis ultimi nunquam negligere poteſt in actibus
ſuis, cùm eſſe finem ultimum ſit perfectio ſimpliciter
ſimplex, ergo ſemper centrum, & finis divinæ volun-
tatis eſſe debet bonitas increata ſaltem ultimatèò.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Dus amat etiam creaturas tantùm poſſibiles, ſed
has non refert ad ſe ultimò, nec iis utitur, cùm
non ſint; ergo Deus aliquid amat extra ſe, quod non
amat propter ſe, ergo bonitas Dei non eſt ratio amandi
univerſalis, & ultimata. D. Mi. Non eas refert ad ſe
ut objectum amoris eſicacis, & practici benevolentiæ, quo ad
laudem gloriæ ſuæ actu utitur C. àt objectum complacentiæ
ſimplicis, & approbationis, quatenus conducere poſſunt ad
laudem divinæ gloriæ N. II. Res ſaltem creatæ
tantùm rationem medii habent, non finis, ergo hæ non
erunt ratio aliqua movendi ad amorem. D. A. Tan-
tum habent rationem medii in ordine ad finem ultimum C. in
ordine

miafi
Nufern

Mun.
SunmekwWidn

ügehkäin
ſtllm, oe

1 ſillm
jrumnt0ℳ

l

imdl

in, g inutg
hbh.. Nu,
. Milx
uin
nemlutd
Clra meriun

1

umminnt: 0
einchect inmn
Idexram: Demmun
tuem intinletan
Ntles Ahnuimmn
pter urelun
men Ceher Aind
nitabeutat
Etminu
etehnimhen
& huedinejrl⸗
emulimas,
ſſne.
im alddles, 4
ee is Mint, an
ile, dimn
Onekrrbamud
reu tfnt 4l
etivsleſtie,qlu
evnonnplueen
aluen ocſiet⸗
Resldem ce
nfmm,e⸗
Nen. 0 4

(
6

VOLUNTAS DIVINA. 177
ordine ad ſe invicem, & in ratione finis intermedii, vel pro-
Nimi M. III. Voluntas à ratione amandi ſpeci-

ficatur, ſed voluntas divina nequit ſpecificari à bonita-
te creatã, ergo hæc nequit eſſe ratio amandi. D. Mi.
Mequit ſpeciſßicari à honitate creatà intrinſece, & prima-
rid C. SJecundarid, & extrinſecè N. Ut omn potentia per
ordinem ad res producibiles creatas, & intellectus ad cognoſci-
biles, ita voluntas per ordinem ad res volibiles explicatur, &
denominatur. IV. Volitio rei creatæ propter ſe
ipſam non eſt volitio perfectiſſima, cùm ejus objectum
non ſit perfectiſſimum; ſed omnis voluntas Dei eſt per-
fectiſſima, ergo non eſt in Deo aliqua volitio rei crea-
tæ propter ſeipſam, ergo. D. Ma. Non eſt perſectiſſi-
ma realiter, & ſubjective, ſeu entitativ? N. formaliter &
terminativè Sdub D. in ratione objecti proximi, & immedia-
ti C ultimati N. V. Divina volitio debet ha-
bere ſummam perfectionem non ſolùm ex ſe, ſed etiam
ex objecto formali; ſed ſola bonitas increata eſt obje-
ctum ſumm? perfectum. D. Ma. Jed etiam ex objecte
Jormali primario C. ſecundario, & proximo Jub D. ſecun-
dum ſe præcisè ſumpto N. àt ordinato ad ultimum C.
VI. Moraliter perfectior eſt volitio habens pro
objecto formali bonitatem increatam, ergo omnis co-
gnitio divina eſt talis. D. Ma. Perfectior eſt volitio crea-
ta, quæ eſt diſtincta à volente C. increata, & identiſicata
Deo volenti N. Hujus perfectio eſt à ſuo principio.

TEEOKEAIA TWr.
Affectiones aliæ Voluntatis Divinæ.

Qlrca reliquas affectiones genericas voluntatis divinæ
ulteriùs hic obſervamus. I. Uti Intelle-
Kus, ita & Voluntas non ſe habet per modum actis primi
In EL. Gent, M phyſicis

17 8 THEOREMA IV. THESIS XIV.

phyſici, ſed intentionalu; quia etiam voluntas non poteſt
eſſe, nec concipi cum fundamento in re ùt principium
influens in volitionem divinam; cùm influxus potentiæ
in actum dicat potentialitatem, & conſequenter im-

erfectionem; hinc ſicut Deus eſt ſuum intelligere,
P . 9

ita & ſibi eſt ſuum velle, ſive eſt actus purus volendi,
ſicut intelligendi. II. Voluntas, & Volitio Dei
entitativè 5 una, terminativè multiplex; quia entitativa
multiplicitas repugnat divinæ ſimplicitati & infinitati,
quæ unieã volitione ſimplici illimitatã tendere debet in
quæcunque volibilia; terminativa verè multiplicitas
ſequitur ex diverſitate objectorum, quæ attingit, vel
liberè, vel neceſſariò, vel vo-vel nolendo, vel præci-
piendo, vel prohibendo, &c. III. Voluntas
non eſt formaliter ipſa omnipotentia, ita ut immediat om-
uia per ſolam voluntatem fiant; duæ enim potentiæ di-
ſtinguuntur per ordinem ad diverſos actus, ſed hos ha-
bet voluntas, & omnipotentia; illa ſiquidem habet
actus internos vitales, ae externos tranſeuntes; illa
operatur intentionaliter, hæc phyſicè; illa liberè ap-
plicat potentiam executricem, hæc applicatur. IV.
Voluntas ideo alio modo eſt cauſa rerum, quam intellectus
& omnipotentia 3 ſicut enim intellectus eſt cauſa diri-
gendo, ita voluntas imperando, omnipotentia autem
producendo; quod inſinuat D. Th. q. 25. a. I. ad 4. &
a. 5. ad I. dicens, Potentiam à ſcientiãâ & voluntate dif-
fere non ſecundàùm rem, ſed ſolùm ſecundùm ratio-
nem, in quantum potentia importat rationem princi-
pii exequentis id;, quod voluntas imperat, & ad quod
ſcientia dirigit. V. Voluntas divina non neceſſi-
tatur ad optimum; quia Deus in operibus ſuis ad extra
ſemper ſibi quidem proponit aliquem gradum gloriæ
per ea opera manifeſtandum, ſed non ſemper proponit
maxi-

u trmmennen

4 ftiucnnen

1
MN. MNNE

HuGuN A

N unm line
icinn mei.
Cumali kln
ilinunn
iimn A i

Ere
u ertu, 1

terere, N
Eim

4
Ie
eumfolunxng
Emninreithing
Balminumene
K onleglen
elun Untelie
alupunſir
iNi,
Pegli entinn.
lenn Kinfnitn
Encereceberin
1ed hlihlcrs
Pgne Mngt,
Nendo, el Pr⸗
UI. Tolum
antinnetinnn.
Ntin Wte i-
eaenn, eldm
uten kie
Kanlnes, In
c ilberr a
Plct. V
n, inineli⸗
Cus el culid⸗
nnppenti aien
2,4nat
Menlrne⸗
Eemcdhm un.
Etriotenprim
et, uin
8Cnidtn
Abis ſisale
lenpel t

VOLUNTAS DIVINA. 179

maximam manifeſtationem, vel gradum maximum
gloriæ manifeſtandum; &c.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Ctus liber, utpote indifferens, ſupponit in Deo
meram potentiam, ſed mera potentia eſt actus pri-
mus phyſicus, ergo hæc potentia ſeu voluntas erit actus
primus phyſicus. D. Ma. Jupponit meram potentiam
quoad terminationem, ſeu terminum extrinſecum, cujus
vult productionem C. quoad eſſe, & formam intrinſecam
hujus actis N. Actum liberum mox examinabimus. II.
S. Leo Serm. 2. de Nativ. ait: Deus, cujus natura bo-
nitas, cujus voluntas potentia eſt; ergo voluntas for-
maliter eſt tum ipſa omnipotentia, tum actus primus
phyſicus; quia omnipotentia, quam formaliter volun-
tati identificat, verè eſt actus primus phyſicus. N. C
G. Leo enim loquitur de naturà, & voluntate realiter ſum-
ptâ;; ſed illa uti perfectiones omnes, ita & voluntatem ſibi
identifcat: Quoad actum autem primum nos loqui-
mur de voluntate ſumptà relativè ad volitionem ipſam,
non autem relativè ad terminos extrinſecos, quorum pro-
ductionem imperat. III. S. Aug. I. Med. c. 29.
cum aliis PP. inſinuat, Deum ſolaà voluntate ſuâ creãſſe
omnia, ergo voluntas ipſis eſt ipſa formaliter omnipo-
tentia. D. A. Creaſſe ſola voluntate, ita ut ſignificent ſo-
lam voluntatem eſſe rationem formalem immediatam pro-
ductionis rerum Ni ita ut ſignißcent, quòd Deus nihil aliud
laborare debeat, ut res fiant, niſi ut velit, quia volendo de-
terminatur potentia, determinata autem eo ipſo agit, imò
ipſa actio eſt C. IV. Ex Pſ. 113. Omnia;, quæ-
cunque voluit; fecit, ergo effectus creati à voluntate
ſunt ůt propriâ & immediatâ causâ. D. C. Junt àvo-
lüntate executivè N. imperativè, uti& ab intelleltu dire-
M 2 tivè

180 THEOREMA I. THESIS XV.

ctivè C. V. Ad Eph. 1. Omnia operatur ſecun-
dùm conſilium voluntatis ſuæ, ergo voluntas etiam eſt
cxecutiva. D. A. Omnia ſic operatur per omnipotentiam
ſuam C. immediatè per voluntatem Sub D. imperando C.
exequendo N. VI. Voluntas forert perfectior, ſi
ſimul diceretur executiva. N. A. Virtus enim executi-
va non ſpectat ad lineam voluntatis, ſed ad lineam omnipo-
tentiæ, ut) directio ad lineam intellectus.

THESIS XV.

Libertas, & Actus Dei Liber.

THEOREMA I.
Datur in Deo vera Libertas, & actus liber.

VE explicabiles inveniuntur difficultates in explican-
do actu Dei libero: In ordine ad quas hic præno-
tamus. I. Datur in Deo perfectiſima libertas in
volendo eficaciter, & operando ad extra; tum quia liber-
tas ùt præſcindens à mutabilitate, peccabilitate Se
mor eſt perfectio ſimpliciter ſimplex, quam melius
eſt habere, quàm non habere; tum quia, ſi Deus neceſ-
ſariò ageret ad extra, fruſtra à Deo gratias peteremus,
fruſtra pro beneficiis gratias ageremus, &c. II.
Hinc & actus liber in Deo dari debets quia ad Eph. 1.
Elegit nos ante conſtitutionem mundi, & operatur omnia
ſecundum conſilium voluntatis ſuæy ergo antequam liber?
ageret ad extra, in eo erat voluntas agendi, ſeu actus
liber: Scilicet Deus voluit ab æterno, & operatus eſt
in tempore; illa liberè diſponit, decernit, & ſtatuit,
quæ ex divinãâ ſuâ providentiãâ decrevit: Præterea quia
media indifferentia, & ordinabilia ad varios fines, ad
hunc

DA 0
ſſeNe
. e

Ercheduchelin

ſſinr amnur mi
4 .

M.
Cüunfetluu

tuen, d cnnn
, Anen, Ol

uekeckuenemn

12 Eu

Alhragru

Oonii Openan
epolungeit
n annn
. innmmn
15 rerpetſecl,
mw ain er

32
14 Alumn mng

.

61.
GCur ier.

uhn
u unnaii

4
Gun lulber⸗
lecceline,
1, gun mis
ia, nDeusnert-
latis erren
s, . I.
gualkinen
mrun imi
mmhumlbe
agendl, Lelan
, chemmm⸗
t: Drrtelei⸗
e
„

LIBERTAS ET ACTUS LIBER. r181

hunc præcis? finem ordinat; ideo oportet præceſſiſſe
actum liberum divinæ voluntatis ordinantis. III.
Hæc autem libertas Dei non eſt reſpectu ſul, ſed reſpectu
rerum creatarum; quia libertas non eſt eorum, quæ
Deus ex neceſſitate vult ſed ſe & bonitatem ſuam vult
ex neceſſitate, non autem creaturas, ſinè quibus ſibi
eſt ſufficientiſſimus; nec beatior eſt, ſi creaturas velit,
uàm ſi non velit. IV. Nec libertas Dei eſt ad
actus, ſed ad objecta; quia libertas divina ſuos ſibi iden-
tificat actus; unde voluntatis divinæ indifferentia non
eſt reſpectu diverſorum actuum, ſed reſpectu objecto-
rum tantàm: Secus eſt in libertate creata. V.

Nec libertas Dei eſt ad objecta tantum producenda, ſed

etiam volenda; quia ex dictis elegit nos ante conſtitutio-
nem mundi, ergo libertas, ſeu electio libera eſt ante
roductionem donorum, & vocationem Dei ad ipſa
objecta illa volenda. VI. Demum hac libertas
excludit omnes imperfectiones libertatis creatæ, & ejus per-
fectiones continet modo longe perfectiſſimo; nam libertas
divina non verſatur, utt humana, circa malum eligen-
dum, non opus habet mor in conſultando, non habet
ſucceſſionem diverſorum actuum, non eſt inconſtans,
volubilis, ambulatoria, non habet ullam potentiali-
tatem, ſed omnimodam habet actualitatem in volen-
do, omnem volitionem poſſibilem ſibi identificat pro-
pter ſuam ſimplicitatem, exercet indifferentiam ſarn
circa effectus externos ſinè mediis actibus diſtinctis, &c.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Uieſt liber ad volendum, & non volendum, poteſt
incipere velle, ſed Deus nequit incipere velle, ne
fiat mutabilis, ergo. D. Ma. Qui eſt liber ad volendum
libertate imperfectionibus mixtä, quæ compatitur ſucceſſio-

M 3 nem

182 THEOREMA I. THESIS XV.

nem aliquam actuum, ſuſpenſionem, potentialitatem, &
alia C. libertate ſummé perfecta, excludente omnem poten-
tialitatem, & identificans ſibi actus ſuos N. 1I.
Omne liberum eſt contingens, defectibile, & potuit
eſſe & non eſſe, ſed nihil in Deo poteſt eſſe contingens
& defectibile, qui eſt ens ſummè neceſſarium, ergo.
D. Ma. Omne liberum eſt contingens, & deſfectibile ſal-
tem in terminando, ſeu quoad connotata extrinſeca C. ſem-
per etiam in eſſendo, ſeu ſecundum entitatem ſuam M.
III. Libertas dicit electionem, ſed non eſt in Deo
electio ex S. Damaſc. l. de Fide Orthod. c. 22. D. Mi.
Mon eſt electio illa viatorum, quaæ dicit conſultationem, &
rei ignotæ inquiſitionem C. non eſt electio ab omni imperfe-
ctione creatà depurata, quæ omnes utriuſque partis rationes
ſimul uno intuitu perſpicit N. IV. Omnis actus
volendi divinus eſt naturalis, cùm nihil innaturale aut
violentum detur in Deo, ſed quidqnid in Deo naturale
eſt, neceſſarium eſt, ergo non eſt liber in Deo actus
volendi. R. Volitio divina nec eſt naturalis, nec innatu-
ralis, ſeu violenta; ſed eſt media, ſeu voluntaria. V.
ExD. Th. hic a. 2. In Deo eſt naturalis inclinatio ad
ſe communicandum, ergo non liberè ſe communicat,
& vult. D. A. Maturalis inclinatio h. e. aptitudo C. h. e.
exigentia actualis, & neceſſitas N. Deus nullâ creaturd
indiget ad ſui exiſtentiam, vel virtutem producendi; unde
non perfectius ſe vult, dum vult creaturas, quàm dum eas
non vult. VI. Actus Dei liber eſlet immanens,
utpote vitalis, ſed actus Dei immanens eſt neceſſarius,
& conſequenter non indifferens, & liber, ergo. D. Mi.
Eſt neceſſarius in eſſendo, ſeu ſecundum intrinſecum C
terminando ad objectum extrinſecum N. Item non eſt in-
differens in eſſendo, h. e. ut ſit, vel non ſit ſecundum enti-⸗

tatem

Diloreiag

Mudt ENn.
uwunn ich
ivam el ll
ihneinpet
Deepnnahilen
l iſin

I

iun Mureridten
Cilenn nnen;
rſu H
Ktalbik, g
nhrclele Cntr
Nmelininn, 4,
hnſeitir
niti,
nuen ſian.
Annelin Der
Mc 1. 0 .
lkennen, 5
ommi inpee.
ieuniiniin
IV. Omnsacu
Elimummle, ur
günDrmale
berineozn
al, rinuc
.
ls uclmtio A1
elecommnnicx,
e hhttulhhe
eus uli n
picni;n
, uin iin eut
elerinmunens
6h wcelarn
Nhel. DN
n nirnetant
lenmnonc
ſeunln 1

9

LIBERTAS ET ACTUS LIBER. 183

tatem C. in terminando, h. e. ut terminetur, vel non termi-
netur ad hoc objectum N. .

THEOKEAA I.
Actus liber eſt vera Dei perfe&tio, & ideo

Witernus, & Immutabilis.

CUm difficultatem longè graviſſimam in explicando
actu Dei libero faciat concordia libertatis cum im-
mutabilitate Dei, ideo ad eam declinandam nonnulli
negabant actum liberum eſſe veram Dei perfectionem;
licèt libertatem divinam perfectionem eſſe concedant:
Sed opponimus. I. Actus Dei liber eſt vera Dei
perfectio; tum quia quidquid in Deo eſt, Deus ipſe eſt,
ſed actus liber eſt in Deo, ergo Deus, & Dei perfectio
eſt; tum quia vita actualis eſt perfectio intrinſeca ejus,
qui eâ vivit; ſed omnis volitio, & conſequenter etiam
libera, eſt vita actualis Dei, ergo. II. Actus
Dei liber etiam eſt immutabilis; quia Prov. 19. Multæ
cogitationes viri, voluntas autem Domini in æternum per-
manebit. Et Num. 13. Mon eſt Deus, ſicut filius homi-
nis, ut mutetur, ſcilicet in eſſendo, vel volendo; qui
enim voluntatis mutabilitatem recipit, patitur vel in-
conſtantiam voluntatis, vel cognitionis ignorantiam
aliquam, vel ſubſtantiæ ipſius mutationem; quæ om-
nia, utpote uuparked „in Deum cadere non poſſunt,
ergo nec muta ilitas in actum cadere poteſt. III.
Actus Dei liber inſuper eſt æternus; ſi enim cepiſſet in
tempore, mutabilis foret & actus, & voluntas Dei: Ex
