includatur in cognitione comprehenſivaà primarü, vel non
neceſſarid connectatur C. ſi includatur, aut connectatur N.
Cognitio adæquata & comprehenſiva eſſentiæ eſt compre-
henſiva reliquorum: Dein T. Mi. II. Ex ejus-
cognitione Verbum non procedit, cujus non eſt ima-
go, ſed non eſt imago ſui, & Spiritũs Sancti, ergo. D.
Wa. Cujus non eſt imago repræſentativa ſaltem C. imago
In LL. Sent. T natu⸗=

290 THEOREMA II. THESIS XXIII.

naturalis N. Imago repræſentativa eſt ſola repræſentatis
rei, vel objecti: Naturalis requirit, us ſit ab eo ut prin-
cipio productivo, cujus imago eſt. III. Ab illo
Verbum videtur procedere, ex cujus cognitione pro-
cedit, ergo Verbum procederet à ſeipſo, & à Spiri-
ru Sancto. D. A. Ab illo videtur procedere objectivè
tantum C. etiam activè, & productive, ſeu Originativè
M. IV. Cognitio intuitiva ſupponit obje-
ctum ſuum exiſtere, ergo ſi Verbum procedit ex co-
gnitione ſui & Spirits Sancti, Verbum & Spiritus
Sanctus ſunt priores ipſo Verbo. D. A. Cognitio intui-
ziva illud ſupponit in creatis, ubi objectum per ſe, vel per
ſui ſpeciem cauſat cognitionem C. in divinis, ubi eſſentia
habet rationem ſpeciei intelligibilis omnium rerum N. Hinc
Jjuxta alios, Intuitio ſupponit objectum exiſtere pro
codem ſigno, ſeu pro ſigno priori rationis, ſeu originis M.
pro poſteriori C. Prioritas Originis non tollit præſentiam
atriusque in eadem duratione reali. V. Spiritus
Sanctus eſt poſterior Verbo, ergo ex ejus cognitione
non procedit. D. A. Eſt poſterior poſterioritate ſubſi-
ſtentis, ſeu Originis C. poſterioritate objectivà, & termi-
nativà cognitionis N. Ad cognitionem rei ſufficit exiſten-
tia objectiva exiſtentis poſtea pro alio ſieno. Hinc etiam
ad præcedens Conſequens quidam reſpondent: Ver-
bum & Spiritus Sanctus erunt priores Verbo objectivè,
ſeu terminando cognitionem qua producitur Verbum C.
originativè, ſeu producendo Verbum at principia N. Prin-
cipium Verbi ſolus Pater eſt. V. Non conſidera-
to Spiritu ſancto Verbum intelligitur productum ex
hoc, quòd Pater ſe & Verbum cognoſcat, ergo ejus co-
gnitio non requiritur per ſe. D. A. Intelligitur productum
Verbum inadæquatum & imperfectum C. adæquatum &
perfectum N. Adæquatum eſts quo Pater loquitur V'erbo
omnia, quæ novit. EO-

nmwon⸗
M Cnrnne
crllnn onn
aelt tri
chiüinkonn

bomom, er

mnn⸗
MWmC chonn

„

U WI
. Shurgiss
l irſt age,
II Ar
chis chonidne,
un mln Ges
in ſu Cina
Wn

u Kini, in
nm H

itnt, bm.
neiſcfer eſer.
. Hne ein
nehoten. ſe.
Me;letdo n
eim imn (.
tninzi N⸗
F. Mnconüdet
ur NodCnme
lcelheſte
Ilem en⸗
. Aan
o un⸗

—

PERSONA FILII. 29 1

THEOREIMA M.
Uti & ex cognitione Poſſibilium, &; Condi-

tionalium, non tamen Contingentium abſolutè
Juturorum.

Uarez & Molina ad proceſſionem Verbi requirunt
inſuper cognitionem Poſſibilium: Valentia & Qui-
ros etiam Contingentium abſolutè futurorum: Nos
cum Molinâ concludimus. I. Verbum per ſe
etiam procedit ex cognitione Poſſibilium; procedit enim
ex cognitione comprehenſivàâ divinæ eſſentiæ, & attri-
butorum, inter quæ eſt Omnipotentia; ſed nequit
comprehendi eſſentia & omnipotentia, niſi illa cogno-
ſcatur ùt radix omnium poſſibilium, & hæc ùt virtus
omnium effectiva, ergo ſimul procedet ex poſſibilium
etiam Cognitione comprehenſivâ. II. Nec
excludimus ſcientiam Conditionalium; quia vis infinita
locutiva Patris Patrem determinat, ut nihil reticeat;
quæ pro illo priori novit, alioquin enim Verbum non
perfectiſſimè diceretur, cùm Pater plura ſciret, quàm
ſcienda communicaret Filio; Sed pro priori Originis
in Patre eſt cognitio Veritatum conditionalium; cùm
conditionalia nil involvant, quæ Filium præſuppo-
nant adæquatè conſtitutum, ergo Filio procedenti
communicat cognitionem etiam Conditionalium.
III. Excludimus tamen cognitionem Contingen-
tium abſolutè futuroruin; hæc enim præſupponunt &
involvunt decretum Dei liberum abſolutum ad extra,
ſed hæc decreta ſupponunt Verbum completè produ-
ctum; quia uti creatio eſt à totãà Trinitate, ita & de-

creta libera æquè primò & immediatè ſunt à totâ Tri-

nitate, ergo ſicut creatio, ita & hæc decreta ſuppo-
nuntyVerbum, & omnes Perſonas completè conſtitutas:
* X
I 2 Im&

292 THEOREMA III. THESIS XXIII.

Imò ſi Verbum ad decretum liberum non ſeipſum de-
terminaret, ſed illud in Patre jam determinatum ac-
ciperet, Verbum in ſe non eſſet immediatè liberum.
IV. Hæc eadem cognitio ſupponeret Spiritum
ſanctum adæquatè conſtitutum prius, quam Verbum; ipſa
enim, ùr diximus, ſupponit decreta libera, ſeu voli-
tiones Dei tum neceſſarias, tum liberas, ſed Spiritus
ſanctus juxta Adverſarios conſtitueretur completè per
has volitiones, ergo & ipſa ſupponeret Spiritum ſi⸗
ctum completè conſtitutum, antequam conſtitueret
Filium, vel Verbum completè. Imò Verbum pris
habebit communicatam naturam & decreta libera-,
quàm Pater habeat Viſionem liberam, ergo Verbum
in illo ſigno æquè eſt inſtructum ad habendam à ſe Vi-
ſionem, quàm Pater, ergo ratio non eſt, cur eam de-
beat accipere à Patre, & non à ſe; cùm alioqui natu-
ra antecedenter communicata non foret tam potens-,
ac perfecta in Filio, quàm in Patre.-

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

S Verbum procedit ex cognitione poſſibilium & con-
ditionalium, ergo Pater priùs cognoſcit creaturas,
quàm Filius & Spiritus ſanctus. D. Seq. Prioritate ori-
ginis C. durationis N. Pater enim omnia communicat Fi-
lio, quæ pro priori Originis habet, atqui, ergo. II.
Deus priùs cognoſcit eſſentiam, quàm creaturas, ſed
in illo priori cognitio eſt fœcunda, & producit Verbum,
ergo priùs producit Verbum, quàm creaturæ cogno-
ſcantur. R. I. Principalius, ſed non prius cognoſcit poſ-
ſibilia; quia ea cognoſcit in eſſentidà ùt medio cognito pro eo-
dem ſigno, utpote eſſentialiter connexa. Sed quoad con-

ditionalia C. Ma. D. Mi. Cognitio eſt fœcunda, & pro-

ducit verbum ut comprehenſivum eſſentie, & veritatum
neceſ⸗

S
Aunmn Im
l ufnun
gied runi
un Pine 4
oun, Cendn

Wn decelunn
D M. Num
ſeio ſrpus,
mmnic
ihlie ſinnen
Nlum, in mmnt

Pſrun kumn u

MCknmrnddic

u tmnindt uen⸗

limn.
ſ Me

Malerfen

Drs erbun

cn/
Tun.

UEE W.
rumnonlin,
n Cekerninmn
Limnmeclut ite
n ſppmenn hn
un irtenz

lem ebſer
Aladengim:el.
mel, aremc⸗
edmdagim-
mminntmen
1e
ſne
Alblimdn⸗
ognletclemng
. rortaken:
nir mmmmil.
nie 1
Uincennlus, k
alciethebin
ngenne cn
pur nſt
nrlpcgnint⸗
fihnliii
ſie⸗

PERSONA FILII. 233

neceſſariarum C. àt comprehenſivum veritatum etiam alia-
rum, quas pro priori illo Pater novit N. III. Ad
productionem Verbi ſufficit ſcientia, quà Deus ſeipſum
comprehendit, ſed hæc ſcientia tantùm involvit intrin-
ſeca & eſſentialia, non conditionalia, ergo. D. Ma.
Ad producendum Verbum ut integrum quoad eſſe, & quoad
expreſſionem veritatum neceſſariarum C. ut completum
etiam quoad terminationem & expreſſionem omnis verita-
tis, quæ in Patre eſt N. IV. Verbum eſt neceſ-
ſarium, ſcientia conditionalium eſt contingens, ſed
nullum neceſſarium procedit ex aliquo contingenti.
D. Mi. Non procedit ex contingenti quoad pradicata ne-
ceſſaria, ſeu quoad eſſe neceſſarium C. quoad terminatio-
nes, & expreſſiones ad extra N. Eo modo Pater ſcientiam
communicat, quo eam habet pro illo priori, ſed pro priori
illo habet ſcientiam veritatum neceſſariarum, & conditio-
nalium, ergo communicat eandem. V. Quis er-
go terminus formalis Quo reſpondet huic Proceſſioni
ex cognitione Conditionalium? R. Eſt Expreſſio Con-
ditionalium in Verbo, quà Verbum eſt comprehenſivum, &

expreſſivum harum veritatum: Hæc tamen expreſſio

non eſt nova ſubſiſtentia; ſed eſt ipſa ſubſiſtentia neceſſa-
ria terminata veritate conditionali; ſicut diximus de Acti-
bus liberis.

F. 3. Refl. ex Cognitione Futurorum.

Ater producit Verbum perfectiſſimum, ita ut nullæ
veritates Verbum lateant; ergo etiam communi-
cat veritatem exiſtentium pro aliquâ temporis differen-
tia, ergo ex hofum etiam cognitione procedit. D. A.
Ut nullæ veritates lateant quoad ea, quæ ſunt priorn Ver-
bo C. quæ ſunt poſteriora Verbo Sub D. ut nullæ veritates
lateant præcisè vi & ratione ſcientiæ à Patre formaliter
T 3 eom-

294 THEOREMA III. THESIS XXIII.

communicatæ, ſeu ipfius proceſſionis N. Vi & ratione na-
turæ pro priori rationis communicatæ, quà Filius, uti Pa-
ter, eſt potens ad habendam à ſe viſionem C. II.
Ex Joan. 8. Ego, quæ audivi à Patre meo, hæc lo-
quor; ſed Varia Chriſtus locutus eſt, quæ ex liberâ vo-
luntate Deus voluit, ergo libera etiam ſunt à Patre
communicata Filio. R. Quoad objecta libera intelligi ver-
ba illa debent de Chriſto quà homine: Sin autem intelligas
de Verbo: D. Ma. Verba illa, quæ audivi, intelligendo
radicaliter, quatenus Filius accepit naturam divinam, ex
cujus communicatione conformiter loquitur cum Patre &
Spiritu ſancto C. intelligendo formaliter, quaſi vi & ratio-
ne ipfiuſmet productionis formaliter dicta ſint Verbo N.
III. Pater non accipit ſcientiam contingentium
ab alio, ergo eam habet formaliter ante productionem,
ergo Verbo eandem communicat, ergo. D. A. MNon
accipit, uti & Pilius non accipit, quia tota Trinitas aquè
primò & immediatè decernit liberè, & videt creaturas ut
futuras C. non accipit, & boc ideo præcisè, quia pro priori
illo videt, aut decernit eas ante productionem Verbi N.
IV. Verbum procedit ex cognitione eorum,
quæ ipſi Verbo à Patre dicuntur, ſed dicuntur ei etiam

contingentia abſolutè futura. D. Ma. Quæ dicuntur.

formaliter vi & ratione ipſius productionis C. materialiter
tantum, & conſequenter ad Verbi productionem N.
V. Quia in Deo ſunt duo modi operandi inten-
tionaliter, duas habet proceſſiones reales, ergo etiam
cùm in Deo ſint duo modi operandi alii, ſcilicet neceſ-
ſariò & liberè, dabitur proceſſio necçeſlaria & libera.
Diſp. Sumitur ex abſurdis datis in rationibus 3 libera enim
ſupponunt decretum liberum ad extra, quod toti Ttinitati
commune eſt, ut: & creatio eidem communis & immediatè li-
bera eſt: Dein ſupponerent opiritum ſanätum ier Verbum.
HIEO-

Ullen Irgud
Ten. K⸗
n &beie
I

vrinl⸗

I

Nigin.
e i ilcer,

zuihuilterte-
gultni Tii⸗
6inn“

PERSONA FILII. 29

T HEOkEAA W.

Pater tamen formaliter non intelligit, aut
ſapiens eſt Verbo.

APud Petavium PP. nonnulli, & præſertim Græci
videntur Filium feciſſe formam illam, quâ Pater
dicatur Sapiens & Intelligens, uti & Spiritum ſanctum
ſaciebant formam, quâ Pater & Filius ſeſe diligant:
Sed cum Suarez, & communi aliorum dicimus. I.
Pater non tonſtituitur formaliter ſapiens per Sapientiam
genitam, ſeu per Verbum; Verbum enim nequit eſſe
principium ſapientiæ „quæ eſt in Patre; quia Pater non
minus eſt ſapiens à ſe, quàm eſt Pater à ſe; & Filius
habet ſapientiam à Patre, non Pater à Filio: Dein nec
dici poteſt cauſa formalis hujus ſapientiæ; quia & Pa-
ter & Filius ſunt ſuppoſitum ſubſiſtens; ſed ſuppoſi-
tum nequit eſſe forma ſuppoſiti, quæ utpote diſtincta
præterea imperfectionem diceret tum in Patre, tum in
Filio. II. Nec cum nonnullis Verbum dici po-
teſt Sapientia formalis, qud Pater denuo redditur intelli-
gens ex abundantid, & novo modo; quia intellectio debet
eſſe forma exiſtens in ſuppoſito, quod denominat in-
telligens; ſed ùt modò inſinuavimus, intellectio per ſe
ſubſiſtens nequit denominare rem aliam per ſe ſubſi-
ſtentem, & ab eâ realiter diſtinctam, ergo. III.
Sed Pater, uti & Filius, & Spiritus Sanctus, JSapiens
eſt, & Intelligit intellectione & ſapientid eſſentiali, ac om-
nibus perſonis communi; quia ùt obſervat S. Aug. I. I.
de Trin. c, z. Pater & Filius ſimul una dicuntur Sa-
pientia, quia una eſſentia, & ſingillatim dicuntur Sa-
pientia de Sapientiã, ſicut Eſſentia de Eſſentia. Item
In illa ſimplicitate non eſt aliud ſapere, quàm eſle;
. 1 4. eadem

296 THEOREMA IV. THESIS XXIII.

eadem illi Sapientia eſt, quæ Eſſentia. IV. Ni-
hilominus Pater dicitur omnia intelligere Verbo, ſcilicet
originativé; quia Verbo communicat primò & imme-
diatè naturam ſub ratione intelligentiæ eſſentialis, per
quam Pater omnia intelligit; ſicut & Pater & Filius
dicuntur diligere ſe Spiritu ſancto; quia producendo
Spiritum ſanctum per viam voluntatis, communicant
illi naturam primò & immediatè ſub ratione amoris
eſſentialis, quo ſe mutuò diligunt. V. Unde
BEilius dicitur Sapientia Patris, I. Originativè; quia ex
ore Altiſſimi prodivit. Eccl. 24. Et ex ſapiente Apien.
tia iſta ortum trahit. J. Athan. 2. Appropriativè, quia
ſapientia analogiam mayximam habet cum modo; quo
Filius à Patre per intellectum procedit. 3. Jed non
Formaliter; quia Pater ſeipſo per eſſentiam eſt intel-
ligens, & eſt ſua intellectio priùs origine, quàm pro-
ducat Verbum; quia intelligendo producit, ergo.

H. 2. Reflexiones Adverſaric.

PAſſim admittitur hæc propoſitio : Pater omnia vi-
det, imelligit, novit in Verbo, vel per Verbum,
rgo & altera admittenda eſt: Pater omnia intelligit,
ſapit verbo. Diſp. Prima propoſitio ſigniſicat, qud
Verlum exhibeat Patri, vel Pater exprimat in Verbo
omnia intelligibiliæa 3 quæ vera ſunt, nec ullam inconve-
nientiam annexam habent. Altera autem propoſitio ſigni-
Fcat, quod Verbum ſit velut forma, quà Pater fit ſa-
piens 3 quæ falſa ſunt, & repugnantia ex antè dittis.
II. Pater omnia creat Verbo ex illo Joan. 1.
Omnia per ipſum facta ſunt, ergo etiam omnia po-
teſt intelligere verbo. D. A. Creat omnia Verbo for-
maliter, ſeu in ſenſu formali, quaſi Verbum eſſet forma⸗
guſ omnia crearet N. in ſenſu activo, ſeu originativè;
in

E
V

uerun u
Aenu i

uni 4 ln
un tſenmd
76 ſennaſn
n W Inn
wund,
genen Ain
Cto mullce

GAninmn e
DMren inllhen

uſcic, miͤ

nulitr inli
tſenian: .j
ilu N

W

4

nn. I 4

nliene Dl

errind
Penr eſemialt,
ne urer e
n gn groccer

COmmuc

NMMrenle ,. n

relenum eine.

odnn, An

in.
: Dreronnink-
Fel le Fetbun
rommaimnelen
Sie nft g
mnint i, mmn

n niſttn i
,Rl lan tͤ
mit er At ih
a Do on
edm ohni
Annd n
neneſt
1

PERSONA FIIII. 297
in quantum producit Verbum, cum quo poſten ſimul creat
C. III. S. Aug. 1. 6. de I rin. c. 4. & alii Pp.

ſæpe ajunt, quèòd Pater & Filius ſeſe diligant Spiri-
tu ſancto, ergo & Pater dici poteſt intelligere Verbo.
D. A. Jumendo T5 Diligere propriè, & formaliter, ſeu
eſſentialiter N. appropriativè, vel potius notionaliter, ſeu
relativè, ita ut idem ſit, Patrem & Filium producere
amorem, qui eſt Patris & Fili C. Dein Intelligere apud
PP. ſolum eſſentialiter ſumitur; Diligere autem, & Di-
cere & eſſentialiter, & notionaliter. IV. Ver-
bum nihil aliud eſt, quàâm intellectio, ſeu notitia
roducta, quâ ſubſtantia intellectiva redditur intel-
gene, ergo Filius, utpote Verbum Patris, eſt intelle-
ctio producta, quãâ Pater redditur intelligens. D. A.
Verbum creatum nil aliud eſt C. increatum N. Crea-
tum producitur à creaturà, non quia intelligit, ſed ut
intelligat: Increatum producitur à Patre, non ut intel-
ligat, ſed quia perfectiſſimè intelligit per ſuammet eſſen-
tiam: Unde Verbum eſt terminus intellectionis, non in-

tellectio Patris. V. Saltem in divinis & creatis
vera eſt hæc propoſitio: Ad intelligendum neceſſaria

eſt productio Verbi;, ergo aliquo ſenſu verum eſt,
Patrem intelligere Verbo formaliter. R. In creatis
neceſſaria eſt productio verbi ex indigentid, ut creatura
Jormaliter intelligat per verbum, cum non poſſit intelligere
per eſſentiam: In Deo tantùm neceſſaria eſt ex abundan-
tiä, ut Deus Verbo communicet oren intelligendi,
at ait Maurus. VI. Verbum paſſim dicitur Sa-
pientia genita, non Spiritus Sanctus; ſed hoc ideo, quia
eſt intellectio, & notitia, quà Pater denominatur co-
gnoſcens, ergo. N. Mi. Sed ideo, quia Verbum eſt termi-
nus productus à Patre per actum intelligendi, quod non con-
venit piritui ſancto, ut ſapientia diceretur appropriativè.
1 5 THE-=

.

298 TIHEOREMA IJI. THESIS XXIV.

THESIS XXIV.

Perſona Spiritis Sancti.

THEOXEMMA I.
ſt verus Deus, Patri &y Filio Conſub-

ſtantialis.

N Acedoniani contra Arianos Filio concedebant di-
vinitatem, ſed cum iiſdem negabant eam Spi-
ritui ſancto, quem dicebant creaturam primam per
Verbum factam: Sed catholicè profitemur. I.
Spiritus ſanctus eſt ejuſdem cum Patre & PFilio dignita-
tis, & eis Conſubſtantialis; quia Spiritus ſanctus, ad
ſignificandam ejus cum Patre & Filio æqualitatem,
ſignanter exprimitur Matth. 28. 19. Baptizantes eos
in nomine Patris, & PFilii, & Spiritis ſancti. Et I.
Joan. 5. 7. Tres ſunt, qui teſtimonium dant in cælo Pa-
ter, Verbum, & Spiritus ſanctus. Et 2. Cor. 13. 13.
Gratia Domini noſtri qES& UU Chriſti, & Charitas Dei
Patris, & communicatio ſancti öpiritis ſit cum omnibus vo-
bis. II. Eandem Conſubſtantialitatem expri-
mit ejus Proceſſio, & influxus in Incarnationem, & Ec-
cleſiæ directio; procedit enim ipſe à Patre Joan. 26.
Quem mittam vobis à Patre Spiritum Veritatis, qui à
Patre procedit, ille teſtimonium perhibebit de me. Ejus
quoque opus Incarnatio dicitur Matth. 1. Spiritus
ſanctus ſuperveniet in te, & virtus Altiſſimi obumbra-
bit tili, idebque & quod naſcetur ex te ſanctum, voca-
bitur Eilius Dei. Similiter directio Eccleſiæ, quæ pro-
ria Dei eſt, eidem attribuitur Act. 13. Miniſtran-
tibus autem illis Domino, & jejunantibus dixit Spiritus
ſanctus:

PERSONA SPIRIIUS SANCTI. 299

W ſfanctus: Jegregate mihi Jaulum & Barnabam in opus,
I. ad quod aſſumpſi eos... Et ipſi quidem miſſi à Spiritu

lnc ſancto, abiérunt. Adde Act. 20. 28. &c. III.
Prrterea ejus divinitatem manifeſte perhibet Gratia,
11. quâ ſanctificamur; quia ùt S. Baſilius adversùs Euno-

mium obſervat, creatura non poteſt ſanctificare crea-
turam, ſed Spiritus ſanctus. Ideo enim Rom. I. 4.
Dicitur Spiritus ſanctificationis. Rom. 8. 9. Opiritus
Dei. Hebr. 10. 29. Wpiritus gratiæ. Act. 10. 45. In
nationes gratia Spiritus ſancti eſuſa eſt. Rom. 5. 5.
Charitas Dei diffuſa eſt in cordibus noſtris per piritum
ſanctum, qui datus eſt nobis. IV. His adde re-
liqua vel attributa, vel opera Dei ſolius propria; Crea-
tio ei attribuitur Job. 3 3. 4. Job. 26. 4. PEſ. 1033. 30.
Locutio per Prophetas. 2. Reg. 23. 2. Diſtributio
donorum divinorum 1. Cor. 12. 4. & ſeqq. Remiſ-
ſio peccatorum Joan. 20. 22. Donatio filiationis Rom.
8. 15. Prædictio futurorum 2. Detr. I. 21. Ack. I.
„16. Habitatio in nobis tanquam templo 1. Cor. 3. 16.
&& c. 6. 19. O.

F. 2. Reftexiones Adverſariæ.

Lle non eſt Deus, qui nuſquam in Scripturis dire-
te appellatur Deus, ſed Spiritus ſanctus nuſquam
directè appellatur Deus; nam ubi? N. Mi. Act. 5. 3.
Petrus ait: Anania, cur tentavit Satanas cor tuum,

,(hts Dei
fonnibunr⸗
multuem ent-

n Lnutßn 44

ehren. Eiu mentiri te Siritui ſancto. non es mentitus hominibus,
Muk.1. Jinn ſed Deo. Ergo piritus ſanctus, cui mentitus eſt, Deus
en dene Aſt & appellatur. 2. D. Ma. Qui nuſquam appellatur
Dens ſaltem im- C. explicitè N. II. Deus non
hin eſt, cui Scriptura tribuit actus creaturæ proprios, ſed
lihke de⸗ Spiritui ſanéto Scriptura tribuit hos actus, ſcilicet

Poſtulare gemitibus inenarrabilibus, Rom. 8. 26.

ins i⸗ Iternn

300 THEOREMA I. THESIS XXIV.
Item ſcrutari profunda Dei. 1. Cor. 2. 10. D. Mi.
Prob. Dicitur ſic poſtulare formaliter, ſeu quia ipſe ſic
poſtulat N. effectivè, ſeu quia facit nos poſtulare C. Ibi-
dem præcedunt hæc verba: Spiritus adjuvat infirmi-
tatem noſtram; nam quid oremus, ſicut oportet, neſcimus:
Sed ipſe Spiritus poſtulat pro nobis &j. Cæterùm ipſe
etiam Deus Pſ. 7. dicitur Scrutans corda & renes;
Hinc ſcrutari ilem eſt, ac penetrare objectum, non autem
hic idem erit ac inquirere in rem ignotam. III.
Deus ſummus quidquid loquiturx, à ſeipſo loquitur,
nec audit, quid loqui debeat, ſed Joan. 16. 3. Spiri-
tus ſanctus non loquetur à ſemetipſo, ſed quæcun-
que audiet, loquetur. D. Ma. Loquitur à ſeipſo
h. e. ſinè dependentid ab alio C. ſinè proceſſione unius
perſonæ ab alid, à quà utꝭ eſſe, ita & virtutem operan-
di habet N. Sed Spiritus ſanctus non loquetur aà ſemet-
ipſo, h. e. cum dependentid ab alio N. h. e. cum proceſ-
ſione à Patre & Eilio C. Dicitur autem, Audiet; quia
æternitas proceſſionis quocunque tempore ſigniſicari poteſt.
IV. Joan. I. de Verbo dicitur: Omnia per
ipſum facta ſunt, ergo & Spiritus ſanctus, ergo crea-
tura eſt. R. 1. Cur non dicis, & Patrem per ipſum
factum eſſe ?* 2. D. A. Omnia, quæ ſacta ſunt, ſcilicet
intelligendo creaturas, quæ per ipſum factæ ſunt C. omnia
Jimpliciter, etiam intelligendo perſonas divinas N. V.
Spiritum ſanctum Scriptura vocat pignus, donum,
ſignaculum, ergo Deus non eſt. D. A. Dicitur pignus
ratione donorum, & eſſectuum ipſi appropriatorum, ſcili-
cet Gratiæ C. ratione ſui, & eſſentiæ ſuæz N. Sic & Sig-
naculum eſt, & donum: Item eſt donum perſonale
& ſuùbſiſtens, non accidentale. Vid. Mlod. & Petav.
& Cichonium, qui fuſiſſimè Myſterium Trinitatis de-
fendit contra Arianos tum veteres, tum recentiores.

HEO-

V
Iur CNn Gu

4
3

er une,
1Szin
Nnchrlenletun
4 e

eimm.

Atbim

I.

ſeen ent d bin
Nn en ,
in ſom 1s.
MNA MON .
i Une erd 4
Rſaclin ſui zi

N

alne Mrte

te

D hein lif 1

n aadenla

PERSONA SPIRITUS SANCTI. 301

SS
diai Procedit à Patre & Filio.
urpmmn n GRæci Schiſmatici negant Spiritum ſanctum pro-
Ckrerun cedere etiam à Filio, eò quòd nec Scriptura, nec
quatuor prima Concilia quidquam aſſerant de Filio,
& PP. antiqui præſertim Græci idem videantur ne-
gare: Contra quos concludimus. I. Spiritus
Sanctus ex Patre, PFiliébque procedit; ſic enim definit
Trid. Seſſ. ʒ. in Confeſſ. Fidei. Lateranenſe ſub Innoc.
III. cui conſenſerunt Græci. Et Lugdunenſe ſub Greg.
X. ubi omnibus tam Græcis, quàm Latinis conſen-
tientibus publicè ſymbolum cum additione: Filiéque:
ter græcè, ter latinè cantatum fuit. Præterea apud
Ruiz Epheſinum. II. & Chalcedonenſe, & Conſtanti-
nop. II. approbärunt Epiſt. Cyrilli Alexand. ad Ne-
ſtorium, in quâ dicitur: Spiritus appellatus eſt Verita-
tis, & Veritas Chriſtus eſt; Unde & ab ipſo ſimiliter
lenr: 0mi 1 ſicut ex Patre procedit; ergo prima etiam Concilia Græ-
nn, een C hanc veritatem approbaârunt. II. Hæc Pro-
ye ceſſio ex Patre & Filio deducitur ex Sacris etiam Lite-
yis; nam Joan. 15. 26. Spiritus Sanctus dicitur Mit-
ti à Filio. Joan. 16. 4. Accipere à Filio. Sed perſona
divina non mittitur, nec accipit niſi ab eãâ, à quà pro-
cedit: Unde ex S. Aug. l. 14. de Trin. c. 20. Jyiri-
tum ſanctum mitti nihil aliud eſt, quaàm piritum ſan-
ctum procedere. Præterea ſicut Spiritus ſanctus Matth.
10. 20. dicitur Spiritus Patris, ita ad Gal. 4. 6. Miſit
Deus Spiritum Fili ſui in corda veſtra. Sed Spiritus
Patris dicitur, quia ab eo procedit ergo & à Filio
procedit; cùm eſſe ſpiritum alicujus dicat relationem
„liquam, quæ hic alla non eſt, niſi originis. III.
ntecte⸗ Eadem:

1 Pionus, Conum
)4 Min phn
zrueru, R

Abonum dell⸗
deium Irnum-

302 TTIEOREMA II. THESIS XXIV.

Eadem Froceſſio ſtabilitur ex aliis reflexionibus theologi-
cis 3 ordo enim divinarum perſonarum poſtulat, ur
ſicut ſecunda perſona procedit à primãa, ſic tertia pro-
cedat à prima & ſecundâ; alioquin non tam eſſet
tertia, quàm duæ ſecundæ. Dein Filius, dum ei com-
municatur voluntas à Patre, pro priori originis non
ſupponit terminum voluntatis, ſeu Spiritum ſanctum
productum, ergo accipit à Patre voluntatem fœcun-
dam & productivam Spiritůs ſancti, ſicut Filius &
Spiritus ſanctus accipiunt Omnipotentiam fœcundam,
quia non ſupponunt terminum Omnipotentiæ produ-
ctum, dum eis communicatur. IV. His ſu-

peradde &α. PP. tum Græcos, tum Latinos ex Petav.

Bellarm. & aliis.

F. 2. Reflexiones Adverſuriæ.

Oan. 13. Unicè Pater exprimitur: Qui à Patre pro-
cedit ʒ ergo recte dicitur à ſolo Patre procedere.
D. A. Unicè exprimitur, ut indicetur, Patrem eſſe pri-
mum fontem emanationum divinarum C. ut excluderetur
Pilius N. Sie & Matth. 16. dicitur: Caro & ſanguis
non revelavit tibi, ſed Pater meus; licèt Filius & Spi-
ritus ſanttus etiam revelaverint. Dein verba præceden-
tia: Cùm venerit Paraclitus, quem ego mittam vo-
bis à Patre; ex antè dictis ſußicienter exprimunt, eun-
dem procedere etiam à Eilio. II. CC. Gener. II.
In Symbolo tantùm poſuit, qui à Patre procedit: Et
Gener. III. prohibuit aliquid innovare circa Symbo-
lum: Et Leo III. curavit Symbolum inſcribi in ar-
genteâ laminà ſinè additione, Eiliéque, licèt in Eccle-
ſiã Latinà addita eſſet. R. CC. proßtetur contra Ma-
cedonium Spiritis ſancti divinitatem, & negatam à Pa-
ere proceſſionem, non attingens proceſſionem à Filio, quæ
non

2 nNI
nelet
n, Innm ⸗
p, iu r

IHI
hiiuſnc

DPERSONA SDIRFTUS SANCTI. 303

rnkuinin, non diſputabatur à Macedonio. Sequens autem Conci-
lium prohibet additionem factam à non habentibus
poteſtatem, & oppoſitam ſenſui CC. Gen. II. Ad-
Iumnn ditionem verò illam poſtea exigebat exortum Schiſ-
ma, & Error Græcorum. Leo facto ſuo non excludit
Filium, ſed voluit, Concilio haberi honorem, ne putarent
Graci, à Latinis illud contemni. III. Multi PP.
Græci ajunt Spiritum non procedere à Filio: Et CC.
IeI Epheſinum, cùm legeretur Symbolum Neſtoriano-
rum, non contradicebat, licèt negaret Spiritum ſan-
ctum procedere à Filio. R. Græci ante Schiſma dice-
I b bant, Spiritum ſanctum procedere per Filium, non à Fi-
unltinaln lio, quia per particulam à intelligebant principium ſinè
principio per particulam per intelligebant principium de
principio, ut alii fuſius oſtendunt ex Beſſarione Orat. in
heſni Flor. SJed &cchiſmatici ræci utrumque nunc negant. Ephe-
nt ülhmn ſinum autem non contradixit, cùm nulla de eo quæ-
bie met ſtio moveretur: Cæterùm etiam contradixit Neſtoria-
, Auncn, nis, quando Epiſtolam à Cyrillo, & à Synodo Ale-
Nahee Nandrina ſcriptam ad Neſtorium tanquam Catholi-
„CNln Cam admiſit.

erhlub THEONE A I.

tufte utn
mennmm. Ji Spiritus ſanétus non procederet à Filio, ab
nranint a eo non diſtingueretur.

1 Cierl HUic hypotheſi impoſſibili occaſionem fecerunt
grenecler PP. Florent. Sefl. 18. ita cum D. Th. inferen-
tes: Si non procederet à Filio, etiam non diſtingue-
retur ab illo, ſed juxta ipſos Græcos diſtinguitur, er-
go & procedit: Quam argumentationem hic ſtabi-
nm ſimus. I. Valet hæc Latinorum Argumentatio 3
16 Nimn quia diſtinctio realis, ſi non fumdatur in oppoſitione
ſemili⸗ rela-

1 .
Treclcr Ynd⸗
milcthin⸗
lckrinde⸗

304. THEOREMA III. THESIS XXIV.
relativa, ſupponit limitationem in diſtinctis, ut fit in
creaturis; ſed in Deo non datur limitatio, unde pete-
tetur Perſonalitatum diſtinctio, ergo ipfa eſt ex ſola
oppoſitione relativã. II. Hanc unam & adæ-
quatam rationem diſtinguendi Perſonalitates communi
conſenſu aſſeruerunt PP. S. Aug. Tract. 30. in Joan. Hoc
ſolo numerum inſinuant, quod ad invicem ſunt, non quöd
ad ſe ſunt. Quæ etiam verba refert Toletan. II. in
Confeſſ. Fidei. Ex S. Fulg. 1. de Trin. Illa relativa
nomina Trinitatem faciunt. Ex Greg. Nyſſ. ad Abla-
vium. Eo diſtinguitur Spiritus ſanctus à Pilio, quod per
iphum eſt. Ex S. Damaſc. de Fide. c. 11. In ſolis pro-
prietatibus Paternitatis, PFiliationis, & Proceſſionis diffe-
rentiani intelligimus. Ex S. Anſelm. Mec unitas ſuam
amittit conſequentiam, ubi non obviat aliqua relationis
oppoſitio: Hinc in Florent. Joannes Theologus idem
Argumenti genus tenet contra Græcos. III.
In illa igitur hypotheſi impoſſibili eadem perſona eſſet
Genita, & Spirata; utl enim inter ſe non diſtinguitur
intellectio & volitio, quia una non procedit ab aliaâ;
nec attributa diſtinguuntur ab eſſentiâ, quia non ha-
bent oppoſitionem relativam; nec Generatio & Spi-
ratio activa in Patre diſtinguuntur, quia non oppo-
nuntur relativè, ſed diſparatè; ita nec Filiatio & Spi-
ratio paſſiva diſtinguentur ſinè oppoſitione relativà in-
ter ſe. IV. Imd in illà hypotheſi Filius & Spi-
ritus ſunctus non eſſent iidem, qui nunc ſunt; Filio enim
deeſſet vis ſpirandi, & actualis Spiratio neceſſaria:
Uterque non haberet oppoſitionem Originis, & con-
ſequenter ſolã ratione diſtinguerentur, ſeu una per-
ſona confunderetur cum alterâ, eò quèòd una origi-
nem non duceret ab alterâ, ergo non eſſet Filius, nec
Spiritus ſanctus, qui nunc eſt, ſed novus & chimæricus.
§. 2.

9 4
dudte A HI.
wen tan
S—
drr Mte
„4. Nn
cumtur, gnin
ünzeeſ if
mne lafmu.
nun aer iit
Mrinzi zntu
, Ktnlit
. D Miu G⸗
itlanſts mnau
unr nm,

Sden
1Ntain Ann, n
. W.!
Heda e
co, ſicheifn
radimmcem it⸗
uſallir 4
Alnſrn
a in in mm

datui
an re

cn
I

I

inlinan

m
mrrto, n

, erog ſpſ,e
6loe 5 :

1

1 MW—&*½

Muns

Ceretuid &

uuH/N
ni ecelu
Dügnis, do
en; ſen uuf
enqlod u⸗
Neiklun
Ptoneheifle⸗

1

nnntettah
, grumnk

PERSONA SPIRITUS SANCTI. 305

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

PRoductio paſſiva per intellectum, & paſſiva per vo-
luntatem defacto diſtinguuntur, ergo & diſtin-
guentut in illà hypotheſi; cùm maneret utraque pro-
ductio, licèt Filius non ſpiraret. D. A. Defacto di-
ſtinguuntur ex eo præcisè, quòd una ſit per intellectum, &
altera per voluntatem N. ex eo, quòd intercedat oppoßi-
tio relativa C. Gicut intellectus & voluntas defacto non
diſtinguuntur, quia ſibi non opponuntur relativè; ita nec
in illà hypotheſi diſtinguitur utræque productio ſinè oppoſi-
tione relativa. II. Ad diverſitatem termino-
rum ſufficit diverſitas emanationum; ab uno enim
principio produci poſſunt duo termini realiter diſtin-
cti, ſed in illà hypotheſi eſſet diverſitas emanationum,
ergo. D. Ma. Jußicit in creatis C. in divinis ub D. ſuf-
ſicit diverſitas emanationum inferens oppoſitionem relati-
vam inter terminos procedentes C. abſtrahens ab illdà N.
In divinis diſtinctio unicè petitur ab oppoſitione relativà:
in creatis autem à limitatione, ſeparatione, ſucceſſione,
&c. III. Ex Athan. Baſil. Anſelm. Quoniam
Filius exiſtit de Deo naſcendo, & Spiritus proceden-
do, ipsâ diverſitate nativitatis & proceſſionis referun-
tur ad invicem ùt diverſi. D. A. Referuntur ad invi-
cem radicaliter C. formaliter N. Vel Sub D. referuntur
ipsaâ diverſitate proceſſionis inferente oppoſitionem relati-
vam inter ipſos terminos procedentes C. abſtrahente ab
illà N. IV. Proceſſio per intellectum ex con-
ceptu ſuo eſt generatio, & proceſſio per voluntatem
non eſt generatio, ſimiliter ratio imaginis, genera-
tionis, Verbi, dicunt negationem amoris, ſpirationis,
doni, ſed quæ ex ratione ſuâ formali dicunt negatio-
nem alicujus, diſtincta ſunt ab eocdem, ergo & pro-
In WI., Jent. U ceſſio

306 THEOREMA III. THESIS XXIV.

ceſſio per intellectum, quæ manet in illa hypotheſi,
diſtinguitur à proceſſione per voluntatem, &c. D. 2.
Partem Ma. Proceſſio per voluntatem defacto exiſtens-
quæ eſt proceſſio termini, exigentis producere opiritum ſan-
ctum, non eſt generatio C. exiſtens in illa hypotheſi dub D.
non eſt generatio realiter N. per rationem C. Jic intel-
lectus & voluntas defacto diſtinguuntur ratione, non rea-
liter. Similiter Verbum & Amor habentes relationem
originis important à parte rei iſtam negationem C. non
habentes relationem originis, & ideo ſola ratione diſtincti
M. V. Generare & Spirare facit in divinis
perſonas diſtingui, ſed proceſſio Verbi manet gene-
ratio, & proceſſio Amoris ſpiratio, ergo & manet
diſtinctio. D. Ma. Facit diſtingui perſonas generantem
& generatam, ſpirantem & ſpiratam C. generatam &
ſpiratam Jub D. ſi inter has relatio originis ſit C. ſecus
N. In illa hypotheſi piritus ſanctus & generaretur, &
iraretur.

F. 3. Reſtexiones Aliæ.

Er id res primò diſtinguitur, per quod primò con-
ſtituitur, ſed perſona Filii primèò conſtituitur per
generationem paſſivam, ergo & per hanc primò di-
ſtinguitur; Sed ſi Filius non ſpiraret, adhuc genera-
retur, ergo adhuc diſtingueretur. D. Mi. Primo con-
ſtituitur generatione paſſivà, ut radicaliter exigente ſpira-
7e C. at dicente reſpectum ad ſolum Patrem Jub D. ſic con-
ſtituitur primò, h. e. principaliter C. h. e. adæquaté MN.
Hinc etiam diſtinguetur à Patre, ſed non à Spiritu ſancto.
II. Spiratio activa ſupponit Filium in ſuo eſſe
conſtitutum per generationem, ergo ſupponit diſtin-
ctum, ergo licèt non ſpiraret, tamen efſlet diſtinctus.

D. A. Jupponit Filium in ſuo eſſe conſtitutum adequatè,
&

centhttcN
I en
. ,AV
GN ene Lr,
„
Alr ſ n
uuil
pralttle⸗
ve 7 ſt

ſC
Aettinc

reniipte
nnnlitt⸗
n, beclct
inte ſer n
ſonnkmn ſyn
Inuimmraſdl

cetelt. M, ,

iat uiſni, iun
imict nii
N. Am febun
nppoltan H⸗
Conditon

nns ſund

Cnicin Mipl

IMN W.
uut inlahe
Illmtgen, DM
mnunn ſche
munnhinin
ihewtge
icun . Ner
lumn iene, rn
rarlton
fanung ,/

AM ewinmae
t, eppan
lſns gan
lum uns

niu manm

Ae.
e Alleinben⸗
Ind nmum N
je buc Eidt.
let, AMue ertt
D. M Vncn.
alenuint ſhn⸗
ne e
le Au
mnn ,
Homniu⸗
. ſtuims

PERSONA SPIRITUS SANCTI. 307

& completè N. incomplett T. Nam z. D. A. Opitatio
activa radicalis, & exigitiva ſupponit illul N. Spiratio
actualis ſupponit Filium inadæquatè conſtitutum pro prio-
ripraæcis? rationis C. Propria generatio non maneret, ſi Ei-
lius non acciperet naturam fœcundam. III. De
facto inter Filiationem & Spirationem paſſivam non
eſt oppoſitio relativa, & tamen eſt diſtinctio, ergo
idem erit in hypotheſi illa impoſſibili. V. A. Non eſt
oppoſßitio immediata, per nomen Eiliationis præcisé, ac per
ſe primdò, & explicitt ſignificata C. mediata, radicalis &
exigitiva, per nomen Eiliationis realiter talis, implicitè
& ſecundarid ſignificata N. Eiliatio exigit eſſentialiter
Spirationem activam; binc radicaliter, mediatè, & exi-
girivè opponitur Spirationi paſſive. IV. Si ſolus
Filius ſpiraret, Spiritus ſanctus adhuc diſtingueretur
