ſequentiæ, & emanationis formalis N. II. Ex
iiſdem attributa dicuntur eſſentialiter de Deo. D. Eſ-
ſentialiter ſtrictè, ſicut rationale de homine N. minus ſtri-
&tt, ſeu neceſſarid, ſicut ferè prædicatur riſibile de homine C.
III. Ex iiſdem Deus eſt bonus, eſt juſtus per
eſſentiam. D. Per Eſſentiam phyſicè ſumptam C. meta-
pbhyſick Jub D. eſt juſtus radicaliter per eſſentiam C. forma-
liter N. IV. Ex S. Anſelm. in Monolog. c. 16.
Attributa divina non minus eſſentialiter dicuntur de
Deo, quàm corpus, & rationale de homine. D. In
ſenſu reali, & identico C. in ſenſu ſormali, & metaphjſico
N.

—

28 THEOREMA I. THESIS III.

M. V. Ut conceptus quidditativus ſit rectus,
debet conformari rebus à parte rei, ergo ſi eſſentia in
ſenſu reali includit attributa, etiam includet in ſenſu
formali. D. A. Ur ſitreltus phyſicè C. metaphyſict ub D.
debet conformari rebus adæquatè ſecundum omnem perſfe-
ionem in iis repertam N. quoad prædicata eſſentialia C.
VI. Natura divina non realiter tantùm, ſed &
ſecundùm rationem eſt ſumpliciſſima, ergo ſecundùm
rationem includit ſuas perfectiones. . A. Compoſitio
rationis non obſtat ſimplicitati: Dein res ſecundum ratio-
nem etiam ſimplex nullam haberet æquivalentiam, & unico
tantum conſtaret præadicato. VII. Si attributa non
includat eſſentia, ergo hæc à nobis concipitur perfecti-
bilis, ergo concipitur potentialitas, quæ repugnat actui
Dei puriſſimo. D. eq. Concipitur perfectibilis realiter
&phyſicè, quæ perfectibilitas importat in ſubjecto ſepara-
tionem poſitivam alicujus perfectionis, & carentiam ejus
M. logicè & extrinſecè per rationem, quod non eſt in ipſo
ſubjelcto, ſed fit per mentem, & quidem præſciſivè C. Hinc
nec eſt alia potentialitas, ex quà non redundatimper-
fectio in rem ipſam.

I HESIS III.

Diſtinctio Eſentiæ ab Attributis, & Perſo-
nalitatibus.
THEOREAA I.
Attributa tum ab eſſentid, tum inter ſe diſtin-
guit ſola ratio fundata in diſtinctione vir uali
extrinſeca.
Ttributorum affectiones & naturam alii poſt expo-

ſitam eſlentiam fuſiùs diſputant; ſed nobis hic ſuf-
ficit

cllumm,
m, N E

7

SII.

tivus ſt lech
po ſlellentn
eludet in ſ
aphilier N
n omnen n
lu eſentialitl
untum, ſeds
noſecundin

14. Cmpgin.

ſatuntin fati⸗.
ntun, midt
Kannbunanen
Ppiurpeltelt
lepugnatagtl
Ahbie realimn
tſelo ſenen/
(Arentiam ejr
A mn ghini⸗
iſe Hin
Cuncduinper

I.
,0οαρα⅜

.

euir vali

Aoobishu⸗
ſer

nalifoſtef⸗

DISTINCTIO ATTRIBUTORUM. 29

ficit attigiſſe breviter diſtinctionem tum attributorum
inter ſe & ab eſſentiâ in ſtatu intentionali, tum eſſentiæ
ſeu naturæ à perſonalitatibus in ſtatu reali: Nihilomi-
nus tamen Attributorum ex eſſentiâ fluentium nomina
ad ſtabiliendam eſſentiam Dei Metaphyſicam à nobis
aſſertam præmittimus. I. Ex Aſeitate immedia-
tè fluunt Neceſſitas eſſendi, Altus purus, Infinitas, ſeu Il-
limitatio perfectionum; ex eo enim quòèòd Deus ens à ſe
ſit, neceſſariò ſequitur, quòd non pendeat ab aliquo
genere cauſarum, à quo poſſit determinari ad eſſe, vel
limitari, vel perfici, ergo ſeipſo determinatus eſt ad
eſſe, ergo neceſſariò eſt, illimitatè eſt, & ſinè poten-
tialitate ad eſſe; ſicut econtra creatura eſt contingen-
ter, eſt limitatè, eſt potentialiter, quia ab alio eſt, ſci-
licer à Dei voluntate & potentiâà determinante, perfi-
ciente, & limitante. II. Ex actu puro iterum
ſlluit Simplicitas, Imnmutabilitas, Immobilitas, Impaſſibi-

mittit potentialitatem ad eſſe, ſeu compoſitionem ecx

litas, Witernitas, & alia; quod enim ne quidem ad-

eſſe & poſſe, excludit compoſitionem omnem aliam

majorem; & quia mutatio fieri nequit ſinè compoſitio-
ne, & dependentà à causâ aliquã, neceſſe eſt, ſequi Im-
mutabilitatem, & ex hac Immobilitatem, Impaſſibi-
litatem, &c. III. Similiter ex Infinitudine, ſeu
illimitatione perfectionum ſequitur r. Ilimitatio quoad
Eſſe, & ex hâc Summa Bonitas, Pulchritudo, Indepen-
dentia, Ratio finis ultimi, &c. 2. Ilimitatio quoad Poſ-

ſe, & conſequenter Omnipotentia, Ratio Cauſæ pri-
imæ & univerſalis, Dominium ſupremum, &c. 3. Ili-

mitatio quoad Intelligere, & cum eâ Summa Sapientia,
Omnſcientia, Providentia, &c. 4. Illimitatio quoad
Velle, & ex hac perfectiſſima Libertas, ſumma San-
ctitas, Ratio Regulæ primæ morum, lmpeccabiirak
Fide-

3o. TIIEOREMA I. TIHIESIS III.

Fidelitas, Veracitas, Miſericordia, Juſtitia, & Virtu-
tes omnes Morales, quæ ſubjecti imperfectionem non
important. IV. Nomen attributi in Deo etiam
habet ratio Subſtantiæ, Viventis, Incorporei, Syirits
cùm enim Ens proximè dividat Aſeitas, rationem ge-
neris non habent in conceptu formali Dei; ergo ſuper-
eſt ſola ratio attributi: Hinc ex ipsâ etiam Aſeitate ſal-
tem mediatè deducuntur, ſcilicet ex Simplicitate ratio
Incorporei, Spiritůs, Subſtantiæ; Ex Intellectione &
Volitione ratio Viventis. V. Ex his Aſeitas eſt
radix prima vel im- vel mediata omnium attributorum,
quorum diſtinctionem hic ſubjungimus ex parte ſo-
lùm, ſcilicet eorum tantùm attributorum, quæ ſe mu-
tuò non includunt ùt ſpecies genus; Spiritus enim in-
cludit Subſtantiam, Vivens Spiritum, ergo Spiritus
non perfectè præſcindit à ſubſtantiã.

HF. 2. Expoſitio Diſtinctionis.
D ſinctio Virtualis convenit rei realiter ſimplici, ſed
l æquipollenti pluribus; quæ æquipollentia menti
rem eandẽ in plura diſtinguendi fundamentum ſubmi-
niſtrat: Si independenter ab intellectu uni formalitati
tribuas prædicatum, quod negas formalitati alteri, ad-
mittis Diſtinctionem Virtualem intrinſecam, ſeu àt vocant
Majorem: Si dependenter tantùm à ratione noſtraã id fa-
cias, Virtualem extrinſecam, ſeu Minorem admittis: Ex his
contra Eunomium, & alios Arianos, qui ne mentalem
quidem admittebant diſtinctionem, concludimus.
I. Admitti debet diſtinctio rationis in attributis divi-
nis tum inter ſe, tum ab eſſentià 3 quia Scriptura, CC. & PP.
de perfectionibus divinis loquuntur ùt multis, Rom. 1.
Inviſibilia ipſius àcreaturà mundi per ea, quæ facta ſunt, in-
gellecta conſpiciuntur. Rom. I1. O altitudo divitiarum ſa-
pientia⸗

Donngun
tmämnmm

IS I.
uſtitn, Et.
erkeckinent
butiin Dinci
rei, Hni
V, Latloneme
Mizetgo ſn⸗
iamn Aleitatel
inpliätatert
Iunelectione
llis Aita
n atnibuterun
mg el ane l
lun, qur lenmm
Pirinvenini
elgo irin

onis.
ter inple 4
pollentia men
denmum ſubn
Cuniformnaliu
Clirmm alher,4
ih, alirha
Loneroltiigtr
tninielrhi
ui gementilen
concladimus
utnbutis 1n
nnC
molris, Rom-
ſit ſun⸗
odwinin

l

DISTINCTIO ATTRIBUTORUM. 31

pientiæ, & ſcientiæ Dei! Ex Flor. Seſl. ult. Omnia, quæ Pa-
rris ſunt, ipſe Pater unigenito Filio ſuo gignendo dedit præter
eſſe Patrem. Sed multæ non ſunt perfectiones divinæ in
ſenſu reali, ergo in ſenſu ſaltem præciſivo per ratio-
nem, ſeu formali. II. Hæc diſtinctio rationis
noſtræ fundatur inprimis in æqquivalentiäà, ſeu potius ſuper-
eminentid Divinæ entitatis 3 continet enim Deus plures
perfectiones in ſe collectas, quæ in aliis entibus ſunt
diſperſæ; unde eſt capacitas terminandi diverſos con-
ceptus: Dein æquivalet innumeris entibus in ordine ad
præſtandos innumeros effectus, qui licèt proveniant ab
uno eodémque principio ſeu Deo, præbent tamen oc-
caſionem intellectui concipiendi hoc principium ùr
multiplex: Demum reſpicit plura connotata, eâque
diverſa; Unde iterum perfectiones in plures per raxio-
nem dividimus, ſicut propter varias operationes ani-
mam in rationalem, ſenſitivam, & vegetativam par-
timur. III. Alterum fundamentum hujus diſtin-.
ctionis eſt imperfectio intellectus noſtri z cùm enim hic om-
nes perfectiones divinas uno conceptu non poſſit ex-
primere perfectè, clarè, & diſtinctè ideo neceſſe eſt.
ut illas inadæquatè concipiat, & ſic Deum in plures
rationes objectivas dividat. IV. Hinc diſtin-
ctionem iſtam rationis dicimus Objectivam; quia perfe-
ctiones divinæ conformiter ad Scripturam, CC. & PP.
dici non poterunt multæ ſaltem extrinſecè, niſi admit-
tantur diverſi conceptus objectivi; idem enim manens
idem, licèt diverſis nominibus exprimatur, non facit
multitudinem: Aut ſi multitudo eſt, erit multitudo tan-
tùm realis, vel effectuum, vel connotatorum, non per-
fectionum ipſarum „ quæ in Deo ſunt, ergo & diſtinctio
ſequetur tantùm realis, & nulla rationis; cùm ratio ni-
hil de novo dividat, vel multiplicex.

§. 3. Re.

THEOREMA I. THESIS III.

F. 3. Reflexiones Adverſaric.

Ajor eſt perfectio Dei, ſi & realiter & formaliter
dicatur ſimpliciſſimus. N. Diſtinctio enim ratio-
nis NPorius moveni ex magnitudine perfectionis, & ex ſum-
ma eminentid & æquivalentiäd, quæ uno conceptu nequit ex-
hauriri. II. Sanctitas infinita Dei nullum pec-
catum etiam ratione noſtrâ permittit in Deo, ergo etiam
ſumma ejus Simplicitas non permittet diſtinctionem
per rationem. Diſp. Ur locus fat peccato, deberet Deo
aliquid afingi: Ur autem perfectio una diſtinguatur ab alie-
raà, non ei aßi ingitur quidpiam, ſed ſatis eſt, unam perfe-
ctionem concipi ſinè altera. III. Quævis perfe-
ctio divina eſt infinita, ergo quævis debet includere
omnem perfectionem, ergo à nulla præſcindit. D. C.
Debet includere omnem perfectionem ſua lineæ & ordinis⸗-
v. g. Miſericordiæ C. omnis lineæ & ordinis, ita ut forma-
liter includat ordinem etiam juſtitiæ, ſapientiæ, & alios N.
IV. Quèd eadem res pluribus dctioni ueo-
ducatur, non ideo fit multiplex, ergo nec multiplex fit,
quòèòd terminet diverſas cognitiones inadæquatas D. C
GSi diverſæ cognitiones tendant in candem formalitatem, ſi-
cut plures actiones in eandem entitatem C. ſi una cognitio
plus de objecto cognoſcat, quàm altera, atque ita fiant di-
verſi conceptus objectivi N. V. Dum cognoſci-
tur miſericordia ſinè juſtitiã, non cognoſcitur miſeri⸗
cordia divina, quia hæc non eſt ſinè juſtitiz divinã. D. A.
NWon cognoſcitur cognitione intuitiväâ, & adæquata ſecun-
dum ommia identißcata C. abſtralctivd &. inadæquata MN.
In ſtatu intentionali, non realis una eſt ſint altera. VI.
Ante cognitionem miſericordia nihil habet, per quod
ſit aliud' juſtitia, ergo cognitio, qua Logmli itur mi-

ſericordia, non atringit illam quaſi aliud. D. C. Non
attin-

GII.

rie.
ter & formuie
õ
nir, Gerſa
eytn nuglitn
Minullum per
Degergo etian
Ciſinctionen
, leheret Den
itgueturchale⸗
e, munderfe
QAernis elk⸗
ebet inclucen
ſcinct. D.
ines orlinin
itiit ſimmi⸗

Nhonibisl⸗

Cmulaplexfo
Equars. D0.
rnaltaten,
ſ micignii
Agte iulfnt⸗
Dunm nole.
leiur ouer.
adinim. D4.
anintſetur.
viluluati N
en. N
dber, erqi
cognocen

R DCN.

ℳ

DISTINCTIO ATTRIBUTORUM. 33
attingit illam quaſi aliud intrinſectè, & ſignatè, ita ut alie-
tas ſit objectum cognitum C. extrinſecè & exercitt faciendo

aliud, eam à jufſtitid intentionaliter ſeparando N. Plura
hic ſubminiſtrat Philoſophia.

THEOREMA I.
Ante intellectum non diſtinguuntur diſtinctio-

ne aliâ, vel altuali, vel virtuali.

laa varios Gilbertus Porretanus præter perſonas
etiam attributa diſtinguebat realiter: Scotus forma-
liter ex naturâ rei: Multi Thomiſtæ Virtualiter intrinſe-
cè ob prædicata contradictoria realia, quæ independen-
ter ab intellectu de iis prædicari putant: Contra quos
aſſerimus. I. Attributa nec ab eſentia, nec inter
ſe diſtingui poſſunt realiter tum quia, ùt D. Bern. I. F.
de Conſid. c. 7. obſervat, ſi attributa realiter diverſa
putemus, non trinitatem aut quaternitatem, ſed cen-
tenitatem in Deo habemus; tum quia, ùt Gerſon addit,
Fides ſaluberrima, & omnis Metaphyſica tradit nobis,
quòd Deus eſt ſimpliciſſimus in ſupremo ſimplicitatis
gradu, ſupra quam imaginari poſſimus, ſed hæc ſim-
plicitas non eſt cum diſtinctione reali attributorum;
tum quia Deus eſt ens, quo melius cogitari non poteſt.
ergo Deo tum omnes perfectiones, tum modus perfe-
ctiſſimus eaſdem habendi competit; ſed perfectior
modus eſt habere perfectiones per identitatem; quia
ſic mags propriè, independenter, & purè poſſidentur,
ergo. II. Nec diſtinguuntur diſtinctione formali
ex natura rei ante intellectum; quia licèt Scotiſtæ admit⸗
tant identitatem realem omnium perfectionum divina-
rum, illa tamen diſtinctio formalis earundem verè fa-
cit multitudinem aliquam à parte rei & ante intelle-
ctum; ſed quævis multitudo non minus repugnat ſim-

In LL. JNent. C plici-

34 THEOREMA II. THESIS III.

plicitati perfectiſſimæ, quàm compoſitio; cùͤm Sim-
plicitas & multitudinem & compoſitionem excludat:
Imò hæc multitudo faciet compoſitionem aggregatio-
nis & per accidens, quæ magis repugnat ſimplicitati,
quàm compoſitio der ſe, quam negant Scotiſtæ: Dein
eadem repugnat ſummæ perfectioni; quia perfectius
eſt poſſidere perfectiones per omnimodam identita-
tem: Præterea repugnat actui puriſſimo; eſſentia enim
ſecundùm ſe formaliter ex naturâ ſuâ non eſt actu ſa-
piens, aut omnipotens, ergo per has formaliter con-
ſtituitur in eſſe ſapientis, & omnipotentis, ergo ab his
actuatur & perficitur, ergo inter eſſentiam & ſapien-
tiam infertur actus & potentia, & conſequenter com-
oſitio actui puriſſimo oppoſita. III. Nec ants
intellectum diſtinguuntur diſtinctione virtuali intrinſecà 5
quia hæc ſuppohis ræcica contradictoria intrinſeca
phyſica & realia, ſed oppoſitio contradictoria non mi-
nus infert diſtinctionem realem, quàm oppoſitio rela-
tiva; imò oppoſitio relativa oritur à contradictione, er-
go hæc prædicata contradictoria realia facient diſtin-
ctionem realem. Plura Argumenta & fundamenta con-
tra utramque diſtinctionem ſuggeret Philoſophia.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

DEus non intelligit per voluntatem, nec per intelle-
tum amat, ſed per hunc intelligit, per illam amat,
ergo inter hæc attributa eſt diſtinctio vel actualis, vel
ſaltem virtualis. R. Deus etiam intelligit per volunta-
tem, non quidem formaliter, ſed realiter ſumptam; eadem
enim indiviſibilis entitas & intellectus & voluntas eſt-
II. Deus à parte rei intelligit per intellectum,
ergo hæc eſt veritas realis independens à conceptibus

noſtris, ergo & negatio altera erit veritas realis &c.
D. C.

mpmd
Mln
Rutentueſd

gneatmandn

ſehel

E I.
ſtio; lng.
onem eicſdl⸗
em agpegnt
nntſimplenz
Kotille:
lin pelkech
Odam identir
elentizeni
non eſtacul⸗
rmaluet cor⸗
mnenach i
nnimn Alnen
leguenmercnn.
III. Neca
al imntſeri
niinttinſern
1Oorianonm-
oppoſti⸗ lel⸗
Nadekione,er
Ncient Ciſtir
lamenta or.
hphin.
nie.
eer inele.
erillamamat,
anls
e olunti
nytmmi euln
, alluntan /⸗
imelleln
cnaſi⸗
. K⸗
ltas ledl N

DISTINCTIO ATTRIBUTORUM. 3 5.

D. C. Eſt veritas realis independens à conceptibus quoad
7em ſienißcatam C. quoad modum ſignifcandi N. Res ſieni-
Ecata eſt perfectio ea, quæ nomine intellectus ſignißcatur 3
Modus ſignifcandi eſt, quod Deus precisè intelligat per in-
tvellectum, prout à voluntate diſtinguitur, & ſie non habetur
à parte rei. III. CC. Toletanum & Sirmienſe
negant Patrem genuiſſe Filium per voluntatem, ſed
CC. non negant puros conceptus noſtros, ſed rem, er-
go. D. Ma. Negant id in ſenſu heretico Arianorumqui-
bus Filius genitus eſt voluntate, h. e. liberè, ur Filium fa-
ciant creaturam C. in ſenſu Orthodoxo Theologorum, qui
bus voluntas & intellectus ante intellelctum eſt omnino indi-
tinctus W. Vel cum Aliis D. Ma. Megant genuiſſe per
voluntatem notionalem C. eſſentialem dub D. in ſenſu for-
mali C. reali N. Voluntas eſſentialis juxta eoſdem iden-
tificatur adæquatè eſſentiæ divinæ: Notionalis conſtituitur
per eſſentiam & per perſonalitatem utramque Patris & Fi-
lü; uti & Intellectus per eſſentiam & ſolam perſonalita-
tem Patris. IV. Volitio prærequirit intellectio-
nem, & intellectio eſt principium directivum volun-
tatis, non volitio, ergo inter eas diſtinctio eſt à parte
rei, ſaltem virtualis. D. 1. Part. Ant. Volitiv caca, ſeu
creata prærequirit intellectionem C. increata, quæ ſeipsa eſt
lux penetrans objeltum N. Vel Sub D. prærequirit quoad
em & realiter N. formaliter, quoad noſtrum modum con-
cipiendi C. Sic etiam intellectio eſt principium directi-
vum ſecundum rem, quaſi ſit actus realiter principians vo-
litionem N. ſecundum noſtrum concipiendi modum aqui-
pollenter; quia concipimus cognitionem Dei per ſpeciem
cognitionis humanæ, quæ dirigit volitionem C. V.
Volitio aliqua eſt actus liber, ſed nulla cognitio eſt
actus liber, ergo nulla cognitio eſt volitio. D. Mi.
Nulla cognitio eſt actus liber, h. e. non eſt eadem entitas,
2 qua

36 THEOREMA III. THESIS III.
quæ eſt actus liber N. h. e. non denominatur altus liber, quis
ſic ſumeretur ſormaliter C.

THIEOREAMIA III.
Non ſufficit ſola diſtinctio rationis inter eſen-

tiam, & perſonalitates.
XAjor hic occurrit difficultas, quomodo eſſentia ſeu
natura diſtinguatur à perſonalitatibus; cùm de
ſide ſit, eſſe identitatem realem naturæ cum perſo-
nalitatibus, & ſimul eſſe realem diſtinctionem perſo-
narum; ex quibus videntur formari propoſitiones con-
tradictoriæ; ad quas ſalvandas Vekenus cum Nomi-
nalibus ſufficere putat ſolam eam diſtinctionem ratio-
nis, quâ attributa diſtinguit: Sed reſolvimus. I.
Major debet eſſe diſtinctio inter eſentiam & perſonalitates,
quam inter eſſentiam & attributa, vel in attributis inter
ſes quia natura & paternitas licèt in Patre ſint realiter
idem, diſcrepant tamen in tertio, ſcilicet in filiatione,

zcelar,in

zlceeſlen

Eernb,en
Arunnnn,

cum quâ natura divina pariter eſt idem, & ab eädem
realiter diſtinguitur paternitas; quæ ſunt propoſitiones mi

de fide: Sed hæc diſcrepantia non eſtinter eſſentiam &
attributa, nec in attributis inter ſe; cum quo enim
identificatur hoc prædicatum, etiam identificatur aliud,
& omniareliqua; cùm convertibilis inter illa ſit iden-
titas; ergo evidens eſt, majorem eſſe diſtinctionem in-
ter illa, quàm inter hæc. II. Ideo nobis non
ſußicit ſola diſtinctio rationis inter naturam & perſonalita-
tes, quam admittimus inter attributa; quia hæc diſtinctio
non ſufficit ad explicandum, quomodo Pater naturam
divinam communicet Filio non communicatâ paterni-

tate, quæ tamen realiter eſt idem cum naturã; nam

independenter ab intellectu natura communicatur, &

perſonalitas non communicatur, ergo in hoc ineffabili

my-

lI.
uradislheng,

UII.
is intert⸗

odoelſenti
tibus; cuim
re cum pei
Mkonenpett
1Mömdnes (0

DISTINCTIO PERSONALITATUM. 37

myſterio ſola ratio non invenit, ſed ſupponit diſtin-
ctionem, quæ compatiatur identitatem eſſentiæ cum
perſonis, & perſonarum diſtinctionem. III.
Aliqua ergò inter naturam & perſonalitates diſtinctio ra-
tionem præcedit; quia nequit de eãdem omnino re dici,
intelligi, affirmari, credi, quòd ſit generans & non
generans, communicata & non communicata; ſed
dicitur, creditur, intelligitur de Patre, quòd ſit gene-
rans, & de ejuſdem Patris eſſentiâ dicitur, quòd non
ſit generans, ergo eſſentia & Pater non ſunt omnino
idem. IV. Nec cum Adverſariis dic, eſſentiam

us am Nn Jpectari in tali propoſitione per rationem; quia uti ante ra-

Inckonemtn
vimus,
penſunalt
attributis iit
Nreſintrenl⸗
et in flitin
1, abeid
Propoſtion
erellentiam
uun quo en
tiſcatura
er lau hrick
luchionemi
eo nobis
eſondlt
rcdiind
Parer naru
Cicaripint
1 natuti; 1
nmumien,
inhocen

tionem noſtram Pater eſt ejuſdem cum Filio eſſentiæ,
& tamen ſimul differt à Filio non per Filium, ſed per
ſeipſum ita & ante rationem eſſentiæ non convenit
prædicatum generantis, ne & ipſa diſtinguatur à Filio
generato, & conſequenter non ſit eadem in Patre &
Filio eſſentia. V. Ex his ante noſtram rationem
debet ſtatui diſtinctio, cum quà ſalventur hæ propoſitiones
apparenter contradictoriæ: Pater eſt natura communica-
ta; & Pater tamen non eſt communicatus: Item Na-
tura eſt paternitas generans, & eſt filiatio generata;
natura tamen nec eſt generans, nec generata: Quæ ſunt
propoſitiones de fide ex CC. Lateran. relato in c. 2. de
Summãà Trinit.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Oannes Theologus in Flor. Seſſ. 18. ad Græcos ait:
Vos quæritis, an idem ſit in divinis perſonis ſub-
ſtantia & perſona, ſeu hypoſtaſis: Nos verò dicimus
ſubſtantiam & perſonam, ſeu hypoſtaſim eſſe idem re,
differre autem noſtro modo intelligendi, ergo ſufficit
diſtinctio ſola rationis. D. A. Diſerre autem noſtro mo-
c 3 „de

3 8 THEOREMA III. THESIS III.

do intelligendi immediatb, ſi ſola ſubſtantia comparetur ad
unam tantum perſonalitatem C. mediatb in tertio, ſi com-
paretur ad plures perſonalitates identificatas N. II.
Ex Damaſc. I. I. Orth. Fid. c. I I. Unum idémque om-
nino ſunt Pater, Filius, & Spiritus Sanctus; niſi quòd
Pater genitus non eſt, Filius genitus eſt, Spiritus ſan-
Ctus proceſſit: Quòd autem in eo diſtinctum eſt, co-
gitatione ſolâ diſtinguitur, ergo non alia eſt diſtinctio,
quàm rationis. D. Ult. Part. Ant. Quod diſtinctum eſt
diſtinctione immediatà, & in ſe C. mediatà, & in tertio N.
De haäc diſtinctione mox agemus, & eam colligere utcunque
potes ex primà parte Ant. III. Natura & Pa-
ternitas ſunt realiter idem, & immediatè ne quidem
diſtinguuntur virtualiter intrinſecè juxta nos, ergo ſi
Pater dicitur generans, etiam natura dicenda eſt ge-
nerans, ergo realiter illis conveniunt eadem prædicata,
ergo una diſtinctio rationis ſufficit. D. C. Natura di-
cenda eſt generans ſubſtantivè, h. e. quòd ſit illa res, quæ
Jormaliter denominatur generans C. adjectivè, & exercitè,
ſeu in concreto, ita ut & ipſa generet N. GSic enim foret
oppoſitio relativa naturæ generantis cum Eilio generato.
IV. Quicunque eſt Pater, is generat, ſed eſſen-
tia ſen natura eſt Pater, ergo generat ſcilicet in ſenſu
reali, ergo contradictio realis apparens non eſt. D.
Ma. Quicunque eſt Pater tantum quoad identitatem rea-

lem N. etiam quoad munus & exercitium Patris C. Natu-

ra eſt incapax muneris & effectiis formalis, quem præſtant
bæ formæ Generare & Generari; alioquin enim daretur
identitas inter relativa: Cæterùm Pater eſt Pater Filii
non ſecundum id omne, quod eſt Pater; ſed ſecundum id-
quod pertinet ad munus Patris. V. In his reſpon=
ſionibus loquimur de Patre, quà patre, ſeu reduplica=
tive ſumpto, ſed reduplicationes cadunt ſolùm ſupra
conce-

Gingun
11

Gurttd, 114

SII.

Ntin nnmnl
umi,,
N
umidemqter
nchus; Pllin
elt, 5 pirinst
linchume,
halueltciſinch
Oull inchn
l, Gnteti
lgre cnug
I. N
necliate ne gin
unta nos, elg
ticcende eſt
eakenrecicn
D.C. Nuud
iil ſtil neng
lat, Gi
N Muinft.
n Hlo genere
enert, ſedel
t Kllcet in 1
teno non elt⸗
AAinritnn
1Zumu0 Nuns
alu, gen Mreft
gn enin ert
e N Det
aiſt ſelnlmn
V. lahulef
ne, ſel bi

aAon ſalm

DISTINCTIO PERSONALITATUM. 32

conceptus. N. Mi. Sepe enim indicant ipſam realem ra-
tionem, ut ſi dici; Muſicus qua muſicus cantat: In noſtro
autem caſu reduplicationes exprimunt diſerimen identitatis
& diſtintctionis inadæquatæ in tertio, cum alia non ſuppe-
zant verba, quibus exprimantur. Ideo ſit

THEOREMA TI.

Sed diſtinguuntur diſtinctione reali inadæqua-
tà, & mediatà in tertio.
LDſinctionem Mediatam in tertio admittunt plures:
Eam tamen tantùm Virtualem in tertio dicunt Iz-
quierdo, Val. Arr. Mol. Tann. Ovied. & alii: Sed nos
litem etiam de nomine facimus, & cum Quiros realem
in tertio dicimus. I. Si natura, & una perſona-
litas inter ſe immediatè comparentur ſinè reſpectu ad alte-
ram perſonam, nulla datur diſtinctio realis immediata, ſed
ſolius rationis 3 nulla enim ſic intervenit contradictio
realis apparens, ſed ſumma eſt ſimplicitas & identi-
tas: Hinc in CC. Rhemenſi ſub Eug. III. definitur:
In nullo ſenſu catholico negari poteſt, quod divinitas ſit re-
latio, & relatio divinitas. Et in Flor. Seſſ. 25. ſub Eug.
IV. Eſſentiam ab hypoſtaſibus non re diſſerentem, ſed fa-
tione tantum, & actu intelligendi aſſeveramus. Item ex
Aug. 1. 7. de Trin. c. 6. Won eſt aliud Deo eſſe, aliud
perſonam eſſe, ſed omnino idem:. II. Nihilomi-
nus admittenda videtur diſtinctio realis melliata in tertio.
ſi eſſentia comparetur cum ordine & reſpectu alicujus præ-
dicati ad aliam inſuper perſonam; quia licèt natura &
paternitas immediatè ſint idem, eò quòd à parte rei
ſint una & ſimpliciſſima entitas; nihilominus tamen
quia cadem natura non tantm habet eſſe idem cum
Patre, ſed etiam cum Filio; ideo mediante hac identi-
tate cum Filio ſortitur aliqua prædicata, quæ non ſor-
GC 4 tiretur,

40 THEOREMA IVv. THESIS III.

tiretur, ſi non identificaretur cum Filio; ſic illa nequit
dici generans, quia impoſſibile eſt, etiam per ratio-
nem idem eſſe generans & generatum propter realem
oppoſitionem : Unde ex prædicatis realiter oppoſitis
naturam inter & paternitatem diverſitas debet eſſe rea-
lis, ſed realis immediata non eſt, ergo eſt mediata in
tertio. III. Ideo ex diſtinctione noſtrà Me-
diatà natura quidem diciuur, & eſt paternitas generans,
non tamen natura dici poteſt generans; quia prædicatum
Generans, ſi addatur Paternitas, immediatè cadit ſu-
pra paternitatem, mediatè verò tantùm ſuper natu-
ram, ita ut ſenſus ſit: Natura eſt id, quod generat: Si
verò ſinè addito ponatur prædicçatum, Generans, cadit
illud immediatè igra naturam, quod tamen de natu-
rà dici nequit ob oppoſitionem relativam generantis
cum generato. IV. Ex his regulam hanc ge-
neralem ſtatuimus, Pradicata, quæ affrmantur de per-
ſonalitate, & negantur de naturdà, negantur de eàâ in con-
creto, non abſtracto; quia de naturâ non negatur gene-
ratio, relatio ad aliud, proceſſio, paternitas, filiatio,
& Alia cùm de fide ſit, quòd generatio activa, ſeu pa-
ternitas ſit natura: Negatur autem concretum, quòd
natura ſit generata, producta, ob oppoſitionem rela-
tivam jam ſæpius inſinuatam &c.

F. 2. Expoſitio hujus diſtinétionis.
Iſtinctio Mediata in tertio, ſive eam dicas Virtua-
lem, ſive Realem, nil aliud eſt, qum realis duo-
rum identitas cum reali eorum diſcrepantiã in tertio,
ita ut hoc tertium ſit verè affirmabile de unâ formali-
tate Y. g. natur ut eſt à parte rei, & ſit negabile de al-
terâ formalitate ſeu perſonalitate, ùt eſt parte rei:
Hanc diſtinctionem, ùt Realis eſt, breviter exponimus.

I. Di-

.ſ
Wedn
4

I I.

lo; ſe llnen
etlam er I
nproptertel
teliter Oppoln
cebeteſſen,
ek meciant
ne moſeri M.
mmu yeran,
nu preclicatum
eliune cuit ſu-
mmm ime mr.
, gias ng: d
Gnnn,,
tamen de nan-
iram generantt
eolamlune
frnune ee
nur& Aa.
nmrganl gene⸗
ennitu, flianid
ahn, ſeupe⸗
ncretum, qud
olhionem iel⸗

cioir.
n cu Vtua⸗
ulmteinsduo-
ottiintetii
edennutormtt
eydble den
eckl aen
eiet nſan,.

1

DISTINCTIO PERSONALITATUM. 41

I. Diſtinctionem hanc dicimus inprimis Media-
tam; quia mediante Filio realiter diſtincto à Patre
etiam natura, ſeu eſſentia ùt involvens Filium diſtin-
guitur à Patre; quatenus enim natura eſt idem cum fi-
liatione, eatenus eſt capacitas ad negationem objecti-
vam ejuſdem prædicati; quare enim verè nego: Na-
tura eſt generans: Niſi quia natura eſt Filius? Unde ſi
ſecludatur à naturâ prædicatum filiationis, inter natu-
ram & paternitatem eſt perfecta & immediata identi-
tas, & quæ diſtinctio eſt, tantùm eſt mediata, ſive eſt
tantùm mediante tertio, ſeu Filiatione, cui pariter iden-
ficatur natura, & non identificatur paternitas. II.
Eandem dicimus diſtinctionem Inadæquatam; quia ſecun-
dùm quod natura involvit Filium, eſt diſtincta realirer
à Patre; ſecundùm quod non involvit Filium & Spiri-
tum ſanctum, eſt idem cum Patre; ergo paternitas non
eſt adæquatè eadem cum eſſentiâ, h. e. ſtcundun om-
nia, quæ natura ſibi identificat à parte rei; cùm natu-
ra ſibi identificet etiam filiationem & ſpirationem paſ-
ſivam, quam ſibi non identificat paternitas: Ex quo
etiam fit, ut paternitas & eſſentia non poſſint de ſe invi-
cem pradicari convertibiliter per Quidquid; licèt enim re-
cte dicatur: Quidquid eſt paternitas, etiam eſt eſſen-
tia, ſcilicet in ſenſu reali: Non tamen viciſſim rectè
dicitur: Quidquid eſt eſſentia, etiam eſt paternitas;
cùm non ſit filiatio, aut ſpiratio, ergo licèt eſſentia &
paternitas ſint quidem una & indiviſibilis entitas, eſt
tamen ſimul diſtinctio inadæquata, ſcilicet mediata
tantùm, non immediata. III. Præterea ean-
dem dicimus diſtinctionem Realem in tertio; quia Filius eſt
quid tertium, in quo natura & paternitas diſtinguun-
tur, non ratione tantùm, ſed etiam realiter; cùm Fi-
lius realiter diſtinguatur à Patre, & realiter identifice-
C 5 cur

4² THEOREMA IV. THESIS III.

tur cum naturâ: Hinc quia etiam de fide eſt, quòd Pa-
ter non ſit omne illud, quod realiter eſt eſſentia; ſed
quòd eſſentia realiter ſit aliquid, quod realiter à Patre
diſtinctum eſt; neceſſariò ſequitur, quòd eſſentia di-
vina, prout eſt à parte rei, ſit inadæquatè non identi-
ficata, ſive inadæquatè realiter diſtincta à Paternitate,
& quòd Pater non ſit totaliter & adæquatè omne id,
quod eſt realiter eſſentia, ſive quidquid eſt eſſentia, ùt
modò diximus.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

IN myſterio Trinitatis regula credendi & loquendi
debet eſſe ſola authoritas Scripturæ, Eccleſiæ, ac
Patrum, ſed in his non eſt veſtigium noſtræ diſtinctio-
nis. R. In his ipſa eſt ſecundum rem, licèt non ſit ſecun-
dum nomen; docent enim in Deo dari capacitatem recipien-
di contradictoria ſinè repugnantia. II. Diſtinctio
hæc mediata inadæquata nobis eſt realis, ſed omnis di-
ſtinctio realis repugnat ſimplicitati divinæ, ergo. D. Mi.
Ommis diſtinctio realis adæquata & immediata & quidem
naturæ intenſivè acceptæ, ſeu ſecundum prædicata commu-
nia, & ſecundim id totum, quod in Deo eſt eſſentiale ſeu
eſſentia, repugnat illi C. realis inadæquata & mediata in
tertio, & naturæ extenſivè acceptæ h. e. ſecundum omnia,
quæ naturæ a parte rei identificantur N. Ex hac diſtin-
ctione non ſequitur aliud, quàm quod fides docet, ſci-
licet in tribus perſonis eſſe eandem naturam intenſivè acce-
ptam, cum reali earundem perſonarum diſtinctione.
III. Natura Patris diſtingueretur realiter à na-
ruràâ Filii, ergo ſequitur dari multiplicem naturam in
perſonalitatibus divinis; quod eſt contra fidem. D. A.
Diſtingueretur realiter ſecundum id, quod in Deo eſt per-
ſonale, ſeu ſecundum perſonalitatem C. ſecundum id, quod
in

. 7
m,iimn
luliut
Sſrndn
Nowun
ußt, ſ n
unnmiul tn⸗

8I II.
deeſt, Nddt
eſt ellenin
Urealiter er
luod ellentit
uute non icen
hd Daternitr,
gune omne in
lekelentia, 1

eſni.
endi Allen
1, Leclkele,
noſtrrcdiſtinct
labr unſitſuur.
ituen tecipier⸗
II. Düncto
, ſedomms-
melgo. N.
uu glilen
AcatacHNW²⁰
eſenile n
11 nelin
Htuntunennis
h llen⸗
alezchret, ,e⸗
ninmiſeate⸗
tun Afinchme.
auktellter r.
cemmuurum-
Imahden. 1,
ſoundun e

4

DISTINCTIO PERSONALITATUM. 45

in Deo eſt eſſentiale, ſeu ſecundum eſſentiam præcisè N.
IV. Sequitur, quòd non ſit eadem natura Pa-
tris & Filii, utpote in tertio diſtincta, ſed contra fidem
eſt, non eſſe eandem naturam Patris & Filii. D. Ma.
Sequitur, quòd non ſit eadem adæquatè, ſi extenſivè ſuma-
zur, ſeu ſecundum omnia, quæ realiter naturæ ſunt identi-
Ecata C. inadæquatk, ſi præcisè conſideretur ùt natura, ſeu
intenſivè & ſecundum prædicata communia N. V.
In Filio eſt tota natura, quæ eſt in Patre. D. Eſt tota
intenſivb, ſeu theolegicè accepta ſecundum ſola prædicata
conununia C. tota extenſivè, & adæquatè phyſicè accepta-
prout dicit & identiſicat ſibi perſonalitates N. VI.
Sic eadem indiviſibilis entitas foret à Filio diſtincta &
indiſtincta, ergo tollitur primum illud principium:
Idem non poteſt ſimul eſſe, & non eſſe. D. A. Foret
diſtincta mediatè in tertio, & indiſtincta immediatè in ſe C.
in- & diſtincta immediatè, adæquatò, & in ſe N. Hinc
D. C. Tolleretur illud principium, ſi natura & paternitas
eſſent identificatæ adæquatè, convertibiliter per Quidquid,
& tam in- quàm extenſivè C. Si haæc non ſunt N. Hoc
enim eſt illud incomprehenſibile Myſteriui Triinitatis.
VII. Ex his, diſtingui realiter mediatè in ter-
tio nil aliud eſt, quàm perſonalitates inter ſe diſtingui
realiter, quod omnes credunt; Sed hoc non eſt ipſam
naturam diſtingui à Patre. D. Mi. Hoc non eſt naturans
pracisè ſecundum ſe conſideratam diſtingui à Patre C. non
eſt naturam, prout eſt realiter Filius, diſtingui à Patre,
ſcilicet mediatè & inadæquatè N. Natura enim, prout
realiter eſt Filius, etiam eſt filiatio, ergo inadæquatè
realiter diſtinguitur à Patre in tertio, ſeu Filio, cui
identificatur; quam diſtinctionem ideo dicimus tantùm me-
diatam in tertio, non immediatam; quia convenit Natu-
ra it identificatæ reliquis etiam perſonis.

THEO-

44 THEOREMA V. THESIS III.

THEOREAMA l.

Eweludimus A diſtinctione noſtra Virtualem
majorem, & ꝭPormalem &cotiſticam.

Aunoldus & Morawski præter diſtinctionem rea-
em mediatam in tertio admittunt etiam virtua-
lem majorem, imò in hac illam fundant: Sed nos tum
eam, tum reliquas à noſtra diverſas excludentes cum
Quiros concludumus. I. Diſtinctio realis in ter-
tio dici ſuo quidem modo poteſt Virtualis, & Intrinſeca
verè enim intrinſeca eſt, cùm non ſit ſolùm per intel-
lectum, ſed in re ipsa: Virtualis autem dici poteſt, quia
per virtutem impediendi vel ſalvandi contradictoria
æquivalet diſtinctioni reali adæquatæ, & facit de eâ-
dem re verificari prædicata, quæ in ſubjecto creato
ſupponunt diſtinctionem realem. II. Ipſa ta-
men nec ſupponit, nec fundatur in diſtinctione virtuali
Thomiſticà, ſeu majore; quia ùt ſuprà de attributis di-
ximus, contradictoria realia requirunt diſtinctionem
realem, & excludunt realem identitatem duorum talia
prædicata ſuſtinentium- ergo ſi eſſentia & perſonalitas
ſuſtinent immediata illa contradictoria, etiam imme-
diatam facient diſtinctionem realem, quæ fidei repu-
