Talis Perſona nequit concipi diſtinctè, niſi ut actu referent⸗
ſeu ut relatio.

THEOREMA W.
Variæ Affectiones Perſonarum.
T ſuprà ex generali hujus Myſterii, ita hic ex ſpe-
ciali Perſonarum divinarum Conſideratione ite-
rum terminos quoſdam alios breviſſimè exponimus.

I. In & ex Myſterio Trinitatis eſt Cixrcuminſeſ-
,

272 IHEOREMA IV. THESIS XXI.

Jio, ſeu mutua Perſonarum inexiſtentia, qu fit, ut Pater
ſit in Filio, & Pilius in Patre, & Spiritus ſanctus in utro-
que, ita ut nulla prorſus ratione divelli unquam, aut ſepa-
rari poſſint; cùm enim proprietas cujuſque perſonæ ſit
eadem cum naturã, & ab haâc inſeparabilis, neceſſe
eſt, ut ubicunque ſit Pater, etiam ſint Perſonæ reli-
quæ: Dein in Proceſſionibus divinis terminus produ-
Ctionis eſt omnino immanens ſuo principio, ergo ne-
ceſſariò eſt, ubi eſt principium, licèt non eodem mo-
do ſi; cùm Hypoſtaſis Verbi in Chriſto conſtituat
Chriſtum, non Pater, aut Spiritus ſanctus. II.
In perſonis etiam conſideratur Miſſio, ſeu Proceſſis
unius perſonæ ab alid, à quà authoritatem, vel determina-
tionem habet ad aliquod munus ſpecialiter peragendum in
creaturis; quæ determinatio in eo conſiſtit, quòd Mit-
tens communicet Mittendo eandem ſuam voluntatem
etiam liberam de tali apparitione, vel effectu externo:
Unde Miſſio eſt ingenua & liberrima tam in Mittente,
quàm Mittendo: Item eſt æterna ratione æternæ pro-
ceſſionis, & decreti æterni; & eſt temporalis propter
effectum, vel apparitionem in tempore, & ratione
executionis: Cauſa autem ſigni phyſicè ſpectati eſt to-
ta etiam Trinitas; ſignum tamen in ratione ſigni for-
malis pertinet ad ſolam perſonam miſſam, ùt Appari-
tio Spiritũs ſancti in linguis igneis, &c. III.
Præterea in Perſonis conſiderari poteſt Appropriatio,
ſeu modus loquendi, quo quædam vel operationes, vel at-
tributa alioquin tribus Perſonis communia, ſpecialiter ta-
men uni Perſonæ præ aliis tribuuntur; id autem fit, vel
quando conveniunt Operationibus „per quas perſonæ
producuntur aut producunt, ſic Patri tribuitur Poten-
tia, Filio Sapientia, Spiritui ſancto Amor; vel quan-
do habent Similitudinem cum eſſe perſonarum, ſic

apud

uieralinn⸗
emn & corn

(Nn: Vnde
R, Xrd
Npiltcclmner e

Mmümomimendl;

NudMinda, ge

Con MG
iniuen iſmi

Mo eet

Inehttcen⸗ .

EAle

2

ſrckorer,i

e Duenn

II

mn, lßi
lin ſaitt,
nel nglan u
chulge perie
ArTbils,
ir herſeme
Eminbs

1.
r Mſi alnen
Niutn, ilina
na mgude
nr, .
imaanin Mre
Anrztme N
rnprlühnle
npole, & Mmort
ntknorelgife
. 1
el hhnuß
mrrire, el
ni ſetultenn
Aanem n,
erqla e
mirbunnd⸗
bMe/⸗
elnn

RELATIDNES DIVIN. 273

apud Aug. l. 6. de Trin. C. 10. In Patre eſt Unitas, quia
Pater & Unitas non præſupponit aliud; in Filio Æ qua-
litas, quia alterum ſupponit; in Spiritu ſancto unita-
tis & æ qualitatis Concordia, quia concordia eſt duo-
rum unio; &c. IV. Item conſideranda eſt W-
ualitas Perſonarum; æqualia enim Philoſophi dicunt,
quæ habent eandem, ſive ſpecie, ſive numero quan-
titatem virtutis, & perfectionis; ſed perſonæ cum di-
ſtinctione reali inter ſe habent ſummam virtutem, per-
fectionem & convenientiam in eſſentiâ ſinè exceſſu &
defectu: Unde in Symb. Athan. dicuntur coæternæ
ſibi, & coæquales. V. Admittitur inſuper G-
militudo inter Perſonas; licèt enim tempore Arii hic ter-
minus omitteretur, quia eum Arius adhibebat, ut ne-
garet identitatem; tamen nunc non eſt ratio, hunc ter-
minum omittendi; quia ad ſimilia non requiritur for-
ma diſtincta, quæ hic eſt Natura; ſed ſatis eſt ſubje-
cta vel ſuppoſita diſtingui, ùt ſi albedo replicaretur in
duobus ſubjectis. VI. Demum conſideramus
Prioritatem Originis; quæ ſtat in eo, ut, in quo ſigno
ſupponitur exiſtere originans, in eodem ſigno ſuppo-
natur exiſtere originatum, quamvis non niſi ab origi-
nante procedens: Unde patet Perſonarum æternitas.
& alia.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Lle eſt pater, in quo eſt paternitas, ſed ex circum-
inſeſſione Paternitas eſſet in Filio, ergo & Filius
eſſet Pater, quod implicat, ergo & circuminſeſſio
implicat. D. Ma. Ile eſt pater, in quo eſt paternitas
per modum proprietatis perſonalis, ſeu per modum formæ
conſtituentis patrem, C. tantum per ſimpliciſſimam iden-
titatem cum eſſentiä Patris, à qua identificatione non
In EL. Jent. § ſumi-

2714 THEOREMA IV. THESIS XXI.

ſumitur ratio perſonæ, aut identitas, vel denominatis
ejusdem perſonæ N. II. Miſſio fit vel conſi-
lio, vel imperio, vel authoritate mittentis, ergo in-
volvit imperfectionem, & non datur in divinis. D. A.
Miſſio creata C. divina N. Haæc enim ſalvatur in rea-
li progreſſu per Originem Miſſi à Mittente cum commu-
nicatione poteſtatis ad novum aliquod munus peragendum 3
Hac imperfectionem non habet. III. Ubi eſt ra-
tio Appropriationis, non eſt æqualitas; quia eadem
attributa non convenirent ſingulis perſonis, ſed in di-
vinis perſonis eſſet appropriatio, ergo non eſſet æqua-
litas. D. Ma. Ubi eſt ratio appropriationis fundata tum
in eminentiâ divinarum perſonarum, tum? in imbecillitate
ereati intellectus, proprietates perſonales dißicile conci-
pientis N. fundata in diverſitate perfectionum C. Hinc
D. Prob. Ma. Eadem attributa non convenirent ſingulis
perſonis à parte rei N. ſecundum imperfectum noſtrum
modum loquendi C. Loquimur enim de attributis eſſentiali-
bus. IV. Potentia generativa eſt in Patre, &
non eſt in Filio, ergo Pater & Filius non eſt æqualis in
otentiâ. D. C. In potentiaâ eſſentiali, quâ Deus produ-
cit ad extra, & de quà quaæſtio eſſe poteſt C. in potentid no-
tionali Sub D. non eſt æqqualis, h. e. non habet easdem de-
nominationes relativas C. h. e. proprietas relativa non
eſt æaquè perfecta in ſud line? N. V. Verbum
propter identitatem naturæ potiùs dici deberet unum
& idem cum Patre, ergo ſaltem non bene admittitur
ſimilitudo inter Patrem & Verbum. R. Identitas for-
maæ non impedit ſimilitudinem, ſi ipſa ſubjecta ſint diverſa,
ar diximus de albedine replicata. VI. Ex Symb.-
Athan. In hâc Trinitate nihil prius aut poſterius eſt-
ergo licèt ſit in Trinitate ordo Originis; non tamen
erit propriè prioritas Originis. D. A. Nihil prius aut

poſte-

ENN.

ie, e ng
Mli t
ennten, en
M inczini
nin ſchut i
llumm mn an
ℳ u Anenn

ul, Aät m
lürl

mihen e
Lanli in
uure,
nektulsir
glen nin
Cinrfe Nettun
mrhareulnt
inun uium
6 Netbum
Neibeetubin
nber uninmn
1N. Ienitd
ſheci Prie
VI. k
unßale⸗
ſ ⸗
1 e

1 3

£☚

PERSONA PATRIS. 275

poſterius eſt duratione C. ordine Originis, ſeu Proceſſionis
unius perſonæ ab alid N. Hinc diximus, originantem &
originatum in eodem ſigno concipi, licèt ſit proceſſio
unius perſonæ ab alià.

THESIS XXII.
Perſona Patris.
THEOREAIIA I.

Pater eſt Principium Filii communicando ei
totam ſubſtantiam.

Rincipium dici ſolet omne id, Aquo aliquid fit, ge⸗
neratur, aut Communicatur, etiam cum indepen-
dentiâ, vel cum omnimodâ Xqualitate perfectionis, aut
durationis: Unde nomen principii latiùs patet, quàm
cauſæ: Ex quo dicimus. I. Pater eſt Princi-
pium Fili; ſic enim Athan. Orat. 5. contra Arian: de
Patre ſub nomine principii intelligit illud Joan. 1. In
Principio erat Verbum. Et Nazianz. Orat. 3 5: illud
Pſ. 109. YZecum principium in die virtutis tuz. Et ex S.
Cyrill. Alex. I. 2. Theſaur. c. 1. Alins eſt Pater, alius
eſt Filius, & alius eſt Printipium, alius ex Principio.
II. Eſt Principium PFilii per communicationem
ſubſtantiæ ſuæ; quia per generationem ſuprà explica-
tam Filius eſt originatus à Patre, ut ei ſit confubſtan-
tialis; ſubſtantia Juippe Patris, utpote indiviſi Bilis &
ſimmplex communicari niequit, niſi tota; & ita commu-
nicari debet, ut eam retineat Pater ex C. Firmiter. Et
ex C. Damnamus. de Jumm. Trin. Unde & generatio
divina differt ab humanâ, per quam pater non com-
mMunicat totam ſuam ſubſtantiam, quæ diviſibilis eſt,

§ 2 ſed

276 THEOREMA I. THESIS XXII.

ſed partem ſeu ſemen, & quam communicat, non re-
tinet. III. Ex his FEilius etiam dicitur de Sub-
antid Patris, ita ut particula De denotet & Originem
PFili, & Conſubſtantialitatem Filii cum Patre hæc enim
particula relata ad ſubſtantiam, denotat Filium con-
ſtitui per ſubſtantiam, ſeu eſſentiam Patris, ſicut ho-
mo genitus conſtituitur per humanitatem: Relata au-
tem ad Patrem denotat principium conſubſtantiale
Originis, ſeu Filium eſſe à Patre tanquam à Principio
conſubſtantiali Originis. IV. Pater etiam di-
citur principium totius Deitatis à &. Aug. CC. Flor. &
Toletan. XI. quia producit alias perſonas, eiſque com-
municat divinitatem; licèt ergo Pater includatur in
ipsa Trinitate tanquam una ejus perſona, eſt tamen
principium, cùm loquamur in ſenſu accommodo, ut
unus de civitate dicitur Rector tdtius civitatis.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Rincipium & principiatum ſunt correlativa, ergo
ſi Pater dici poteſt principium, etiam Filius dici
poteſt principiatus, ſed principiatum videtur nomen
diſſonum in Filio, ergo. D. C. Dici poteſt principiatus⸗
ſi per Principiatum intelligas terminum productum C. ſi in-
telligas vel quandam ſubjectionem, vel minorationem, vel
durationis inchoationem N. II. Pater non debet
dici initium, vel cauſa Filii, ergo nec dicetur Princi-
pium. Diſp. Initium ex communi ſud acceptione dicis
durationis inchoationem, & Cauſa propriè accepta Latinis,
(licèt Græci mitiùs loquantur) importat dependentiam
unius ab alio, & diverſitatem ſubſtantiæ; quæ in Filium
cadere nequeunt: Jed principium; quia nomen generalius
eſt, ſolam originem ſignificare ſolet. III. Deitas
non principiatur, ergo Pater ſaltem non dicetur prin-
cipium

H.
Dereodenn⸗

GNI.
Omnmunict ,,
tien nen 4
lnnt
In un, td
Cntit Elinmee
uris, ſeltt
n: Relmar.
mlubltinte

Helluu, l unn
Caceommoch,
Gcns.

mſne.
tanlnii e
ainn (Mis di
n WGent nomen
Vnfirneßins
pullimn hi
Hmninmiimut, 11
Deron cthet
e dien inc-
mtimn u
eucgttlund
t lerlini⸗
te; e 71 5
i nen ⸗
UI. V

PERSONA PATRIS. 277

cipium Deitatis. D. C. Mon erit principium Deitatis
originativum, qualiter eſt Filii C. principium commu-
nicativum N. Hinc eſt principium Deitatis communi-
catæ, non autem Deitatis ſind addito acceptæ, vel pro-
ductæ. IV. Gregorius Nazianzenus Orat. 29.
Filium dicit eſſe ſinè principio, ſeu carentem princi-
pio. Et Greg. Nyſl. Filium omni principio ſuperio-
rem eſſe teſtatur. D. A. Dicit eſſe ſinè principio crea-
tionis, ſeu reſpectu temporis, ut Ariani volebant C. ſinè
principio originis, ſeu reſpectu Patris, à quo procedit N.
V. Si Pater eſt principium Filii communican-
do ei totam ſuam ſubſtantiam, ſubſtantia haberet lo-
cum marteriæ, ſeu quaſi materiæ; ſed materia ſempetr
dicit imperfectionem, ſeu perfectibilitatem & ſubji-
cibilitatem reſpectu formæ, & mutationem reſpectu
ſubjecti. N. Ma. Non enim habet rationem quaſi ma-
teriæ, ſed quaſi formæ, ſeu principii formalis; quia inge-
neratione univocà Pater & PEilius debent convenire in for-
ma communi, ſed non conveniunt, niſi in eſſentiä, ergo.
VI. Si Pater generaret de ſubſtantia alienâ, hæc
haberet'rationem materiæ, ergo & ſubſtantia Patris
jam ita ſe habet. Diſp. Materia aliena foret pars poten-
tialis, & intrinſecè phyſicè componens genitum: Sed haæt
dici nequeunt de ſubſtantid Patris.

THEOKEAMA II.

Datur in eo vera Potentia Generativa, uti &“
Spirativa ſimul in Filio.

AUreolo potentia productiva ad intra, quâ Pater
generat Filium, & quà Pater & Filius ſpirant Spi-
ritum ſanctum, eſt potentia purè logica, qualis eſt po-

tentia ad eſſendum Deum: Aliis communiter eſt po-
8 3 tentia

278 IHEOREMA II. THESIS XXII.

tentia vera ac realis; licèt acriter diſceptent, an hæé
potentia ſit ipſa Eſſentia, an Relatio: Nos conformi-
ter ad dicta de principio formali Proceſſionum divina-
rum concludimus. I. Potentia Generativa &
Spirativa in Trinitate non eſt potentia purè logica, ſeu pu-
ra non repugnantia terminorum; quia in divinis eſt vera
generatio, vera proceſſio, verus terminus productus
verum genitum & ſpiratum, verum principium ge-
nerativum & ſpirativum, ùt communis eſt ſenſus CC.
PP. & TT. ergo & potentia eſt verè productiva, & ve-
rus generans, ac verè potens generare, ergo non eſt
potentia ſola logica. II. Hæc ergo Potentia eſt
verè realis, ſeu a parte rei inexiſtens perſonæ in ordine ad
agendum ad intta; quia potentia activa idem eſt ac prin-
cipium, quo aliquid producitur; & ideo omne, quod
producit aliud realiter diſtinctum, producit ipſum per
aliquam potentiam, vel virtutem realem producti-
vam; ſed in Patre verè & realiter eſt principium gene-
randi; alioquin non verè & realiter generaret Filium
diſtinctum, ergo. III. Hæc Potentia realis con-
ſonat denſui PP. nam D. Athan. in illud Pſ. 109. Ex
utero ante Luciferum genui te. ait in Dialog. I. de Trin.
Uterum audiens generandi vim intelligo. Et D. Damaſc.
l. de duab. Chriſti Volunt. ait: Ea omnia, quæ habet
Pater, ſunt PFilii, ſola vi gignendi exceptaâ. S. Cyrill.
Dialog. I. de Trin, docet, eos contumeliam inferre
naturæ Dei & Patris, qui fœcunditate eam privant &
gignendi facultate. IV. Hinc conformiter ad
dicta nobis hæc virtus realis eſt ipſa Relatio3 tum quia prin-
cipium Quo eſt virtus producendi ac potentia produ-
ductiva, quæ verè & propriè influit in terminum, ipſum
verò principium Quod non niſi denominativè, & ra-
tione virtutis productivæ eſt influens, & producens
tum

6—
A,nin

eeANN
n ene

on WI.
Clehen, 1
z, M,
td: Mon.
reſſonunct,
ennn Cerein,
M lyia, ſir
unchinselte

n.

xeghen)
iiuigint
Hikneint
Liton

nannet inn
nntartiN.
dbl 1,. be
Me LEel.
1 ED Dumn
mmnis:

gl 5l.

unriun Uente
e eun Man
okormnltet 4
tungbiaß
rermn ⸗
rerminumr“
numnche, 1
) Epore

PERSONA PATRIS. 279

tum quia virtus productiva debet eſſe diſtincta à ter-
mino realiter producto, ſive ſit in- ſive adæquata, cùm
nihil poſſit eſſe aut totaliter, aut partialiter principium
reale ſu ipſius productivum, ergo hæc virtus eſt ſola
Relatio à termino realiter diſtincta.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Srà non admittimus potentiam intelligendi & ve-
lendi, niſi purè logicam & intentionalem, ergo nec
potentia generandi & ſpirandi ſtatuenda eſt, niſi logi-
ca. Diſp. Potentia intelligendi & volendi eſt ad terminum
indiſtinctum, generandi & ſpirandi ad diſtinctum; unde
illa eſt potentia tantum logica, hac vera realiu & phyſica.
II. Actus purus excludit omnem potentiam
realem propriè dictam, ſed principia productiva ad
intra, ſeu generativa & ſpirativa ſunt in Deo actus pu-
rus. D. Ma. Excludit potentiam propriè dictam non iden-
tificatam cum actu, & conjungibilem cum privatione actis
C. inconjungibilem cum illaà privatione, & identificatam
cum actu, & quæ exercetur neceſſarib ſimpliciter N.
III. Idem eſt, Deum poſſe generare, ac poſſe
eſſe Patrem, ſed nulla eſt potentia, niſi logica, ut ſit
Pater, ergo & logica eſt, per quam poteſt generare. N.
Wa. Potentia enim ad eſſe Patrem eſt logica, quia eſt ad
terminum indiſtinctum; potentia autem ad generare eſt rea-
lis, quia eſt ad terminum realiter diſtinctum. IV.
Filius non haber potentiam, ut producatur, quia non
eſt de numero poſſibilium ,ergo nec in Patre eſt poten-
tia ad generandum Filium. D. A. Mon habet poten-
tiam ſeparabilem ab actuali productione, ſeu conjungibi-
lem cum privatione acts generandi, quali eſt potentia
objectiva creaturarum poſſibilium C. inſeparabilem, & in-
conjungibilem M. V. Ex S. Ambr. Il. 4. de Fide.
4 Cc. 4.

280 THEOREMA III. THESIS XXII.

c. 4. Generatio paternæ Proprietatis eſt, non poten-
tiæ. D. A. Mon potentiæ, in quantum potentia includit
privationem actis C. quæ ſemper & neceſſarid includit
actum generandi N. VI. Ubi non eſt actio eli-
cita, non eſt potentia producétiva, ſed generare & ſpi-
rare non ſunt actiones elicitæ, cùm Pater nihil habeat
elicitum, ſeu accipiens entitatem, ergo nec habet po-
tentiam. D. Ma. Mon eſt potentia productiva reſpectu
termini N. Ieſpectu productioni, ſeu actionis, & genera-
tionis activæ C.

THEOREAIA MI.

Potentia Spirativa conſtituit Patrem inadæ-
quatè in ratione Primæ perſonæ.

Piratio activa nonnullis apud Petavium non eſt quid-
ditas faciens perſonas, ſed proprietas tum Patris,
tum Filii: Aureolo ſimpliciter conſtituit Patrem & Fi-
lium: Aliis non eſt conſtitutiva Patris & Filii, ùr Pater
& Filius eſt, ſed ùt prima & ſecunda perſona Trinita-
tis eſt: Cum his obſervamus. I. Spiratio ne-
quit dici tantum accidentalis, aut per modum proprietatis
inſeparabilis emanans; virtus enim ſaltem ad intra, Deo
eſt eſſentialis, ergo pertinet ad complementum perſo-
næ; quia hæc nequit eſſe ſubſtantia incompleta, ſed
debet complecti omne complementum ſubſtantiale,
ergo non eſt accidens tantùm, vel proprietas perſonæ,
ſed ad minimum eſt conſtitutivum materiale, uti eſ-
ſentia conſtituit perſonam. II. Nec dici poteſt
conſtitutivum tantum materiale 3 quia Pater ex ratione
ſuã conſtitutivâà formali opponi debet reliquis perſonis,
ſed perſonæ tertiæ non opponitur, niſi ratione ſpira-
tionis activæ, ergo hæc pertinet ad rationem conſtitu-
vivam formalem, & non tantùm materialem. III.
Spira-

I Noatan
GLaer, a

n Kichnn⸗
carn HMo,ern.
len. E
el ben ellin
U oantn
lelecke

1ſutd u
ennaam
Aeguir u
ndt Alind

on W.
ubelt, n.
uin zmenttn D
naſn, ,
Mlmmncktacte,
llgererregt
Abrer nihi hiͤe
Nnnechubetn.
eni

an, en

A.
Ui Pureile
Mmu

nnd .
mulun nnpnetuit
emadinmn Den
rnemmgel⸗

etonr,

Umnetu

nuetile, e
1 Nerdi ſ
hDueter tuld
driqushete⸗
ln tmonel
wonem cu
geülan

*
*

PERSONA PATRIS. 281

Spiratio igitur activa eſt proprium conſtitutivum Patris,
uti & Filii; ſicut enim ordo ad omnes terminos pro-
ducibiles conſtituit adæquatam eſſentiam potentiæ
creatæ; ſic in divinis actualis productio omnium ter-
minorum conſtituere debet totalem eſſentiam perſo-
næ, ſed tam producitur à Patre Spiritus ſanctus, quàm
Filius, ergo tam debet conſtitui eſſentialiter berſpira⸗
tionem activam, quâm per generationem activam.
IV. Non tamen conſtituit Patrem aut Filium, ut
praæcisè Pater, aut Filius eſt; quia paternitas quà talis
incommunicabilis eſt Filio, utpote ipſi relativè oppo-
ſita, ſed ſpiratio activa non opponitur, imò communi-
catur Filio, ergo non conſtituit Paternitatem quà ta-
lem. V. Sed conſtituit Patrem & Filium in ra-
tione Primæ, & Secundæ perſonæ; cùm enim prima per-
ſona debeat ex ratione ſuã eſſentiali opponi duabus, &
per unicam relationem paternitatis non poſſit ſic op-
Poni, neceſſe eſt eam conſtitui per duplicem relatio-
nem ſimul ſumptam, quæ ſint conſtitutivum adæqua-
tum, per quod differat & diſtinguatur ab omni alio,
quod non eſt ipſa.

F. 2. Reflexiones Adverſatiæ.

S! ſpiratio activa conſtituit perſonam Patris, ergo
perſona Patris & Filii non ſunt adæquatè diſtinctæ;
ſed adæquata in iis debet eſſe diſtinctio. D. Ma. Non
ſunt adæquatk diſtinctæ in ratione Patris quà patris N. in
ratione primæ & ſecunde perſonæ præcisè Jub D. quantum
ad ea, quæ propria ſunt cuivis perſonæ ex oppoſitione rela-
tivaâ N. quantum ad omnia eſſentialia, quæ communia ſunt
reſpectu tertiæ perſonæ C. II. Ratio hypoſtatica
eſt ſingularis „non communis, ſed ſpiratio eſt commu-
nis Patri & Filio, ergo non eſt ratio hypoſtatica, ſeu
³ 5 con-

282 THEOREMA III. THESIS XXII.

conſtituens primam perſonam. D. Ma. Ratio hypo-
Natica adæquatè ſpectata C. inadæquatè Jub D. Non eſt
communis ſecundum eam rationem, quæ perſonam conſti-
tuit ut quid proprium, & ei ſoli conveniens C. quæ eam con-
ſtituit completiv?è, & communiter, & ab alid perſonâ
etiam diſtinguit communiter N. Hinc S. Anſel. l. de Spir.
Sanct. circa finem obſervat: Unuſquiſque habet ſuas
proprietates, quarum collectio non eſt eadem in alio: Per
hoc enim perſonæ diverſæ ſunt ad invicem, quòd proprieta-
tum unius collectio non eſt in alio eadem. III. Pa-
ter eſt adæquatè prima perſona, ſed ſola generatio acti-
va conſtituit Patrem in ratione patris adæquatè, ergo
etiam conſtituit primam perſonam adæquatè. N. Ma.
Non enim minus eſt pirator, quàm Pater: Pater qui-
dem tanquam nomen notius deſignat communiter primam
perſonam; non tamen adæquatè deſignat omnia, quæ primæ
perſonæ uùt tali ſunt eſentialia. IV. Saltem ſequi-
tur, Patrem, dum generat, non eſſe completè perſo-
nam, nec habere omnia eſſentialia; Pro illo enim prio-
ri nondum concipitur ſpirare. D. Ma. Sequitur non
eſſe completè perſonam quoad rationem, & noſtrum imper-
Jfectum modum concipiendi C. quoad rem, & ſtatum realem
M. Dum Pater generat, ſive dum Filius producitur,
ſimul cum natura ei communicatur ſpiratio activa, ſpi-
ràtque hoc ipſo, dum ſpirationem accipit: Unde pro
quocunque inſtanti eſt Pater & Filius, pro eodem etiam eſt
SWiratio activa & paſſiva, ergo quævis perſona completa
ſemper eſt in ſtatu reali. V. Conſtitutivum for-
male primæ perſonæ debet eam diſtinguere à quolibet
alio, ſed non ſic eam diſtinguit Spiratio activa. D. Ma.
Cnſtitutivum formale adæquatum C. inadæquatum ſemper
M. Hoc poteſt eſſe cum aliquibus commune, modò
conſtitutum ratione illius ab aliquo verè differat.

THEO-

, GA3ν

IHESS W

e l PERSONA PATRIS. 283
n AA THEOREAA W.
enſa, Pater & Filius ſunt unum Principium Sspirati-
nnlgluin vum Spiritus ſantcti.

Ræci ſuſpicabantur, Latinos duo ponere principia
ſpirationis, & duas etiam ſpirationes, ſicut duæ
ſunt perſonæ: Contra quos veritatem catholicam bre-
viter proponimus. I. Spiritus ſanctus procedit
a Patre & ilio tanquam ab uno principio; quia in divinis
omnia ſunt unum, inter quæ non eſt oppoſitio relativa,
ſed Pater & Filius non opponuntur relativè per hoc,
quòd ſint principium Spiritus ſancti; cùm ſint princi-
pium ejus per voluntatem & ſpirationem activam, quæ
pu, s non opponuntur relativè Paternitati & Filiationi, ergo.
nnmni, us II. Hanc veritatem definit Greg. X. in CC.
Lugdun. relatus in c. Fideli. de Sum. Trin. in 6. Fideli
& devotaà profeſſione fatemur, quod Spiritus ſanctus ater-
naliter ex Patre & Filio, non tanquam ex duobus princi-
1 piis, ſed tanquam uno principio, non duabus ſpirationibus,
M Mumm ſed und ſpiratione procedit. Idem definit CC. Flor. in
SNfnmi. Decr. Union. Et S. Aug. I. 5. de Trin. c. 14. addit:
en en PFutendum eſt, Patrem & Filium principium eſſe & piritus
Eiuuspodnen ſancti, non duo principia. III. Eandem verita-
hirmwaft tem ſtabilimus comparatione tum Deitatis, tum Omnipo-
Acnt: ujn tentiæ, & aliarum perfectionum; quia ùt obſervat D.
ruln im Aug. l. 5. de Trin. c. 14. Sicut Pater & Filius eſt unus
ſuenu Deus, & ad creaturam relativè unus Creator, & unus
Cximmumke Dominus; ſic relativè ad Spiritum ſanctum unum prin-
imreigun cipium: U enim una Deitas, una Omnipotentia,
wah. 'D Una Poteſtas eſt in omnibus perſonis; ita & Patri & Fi-
uauumſ lio una aſſeritur ſpiratio. IV. Hinc piratio
Bchmmme, activa non eſt complexum ex Paternitate, & Piliatione;
ha quia Spiratio activa non producitur, ſed cothimnicntur
Filio

ekülen

284 THEOREMA IV. THESIS XXII.
Filio à Patre, ùt docet Flor. ergo non eſt Paternitas,

8
quæ non producitur, nec eſt Filiatio, quæ producitur.
V. Sed Spiratio activa diſtinctius dici poteſt eſſe

perfectio illa formalis, quæ per modum activitatis complet,
terminat, ac ſubſiſtere facit amorem Patris erga Pilium
generatum, & amorem Filii erga Patrem generantem, &
cui formaliter reſpondet perſonalitas Spiritus ſancti ad ean-
dem utriuſque Spirationem paſſivè ſe habens; Sic enim
Spiratio activa ſpectari poteſt ùt una indiviſibilis ſpira-
tio in Patre & Filio, utpote nullam ad Filium dicens
oppoſitionem relativam: Diſtinguetur tamen per ra-
tionem à Paternitate & Filiatione, quia diſtincta ha-
bent connotata.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

PRincipium ſpirativum totum eſt in ſolo Patre ſeor-
ſim, & totum in Filio ſeorſim, ergo ſunt duo prin-
cipia. D. A. Eſt totum in Patre, & ſimul totaliter, ita
ut vis ſpirandi non communicetur alteri N. totum, ſed non
totaliter C. Vel dic, inveniri quidem in ſolo Patre, ſed
non ùt proximè expeditum ad ſpirandum; cuùm Spiritus ſan-
ctus neceſſarib ſit terminus amantium Patris &) Filii.
II. Quod identificatur duobus, etiam eſt duo,
ſed principium ſpirandi identificatur duobus, ergo eſt
Duo. D. Ma. Etiam eſt Duo ſaltem adjectivèò, h. e. duo
ſpirantes C. duo ſemper ſubſtantiv?, h. e. duo ſpiratores, vel
duo principia N. Vel D. Ma. Quod identificatur duobus
tantuùm ſuppoſitis N. duobus principiis, vel ſpirationibus C.
Etiam Deitas identificatur tribus perſonis, non tamen tres,
ſed una eſt. III. Licèt in Patre ſit vis generativa, &
ſpirativa non tamen Pater dicitur duo principia, ſed
unum, quia unum eſt ſuppoſitum, ergo etiam licèt in
Patre & Filio ſit una vis ſpirativa, quia tamen ſunt duo

ſup-

wum
,etgd
A L'
Se elitt
in bü ein
an t Lun.

zukauObi

MN., AAAN/,

IHI.

eb PERSONA FILII. 285

le, ſuppofita, duo erunt Principia. M. C. Quia ex di-
ehn. cis de Prædicatione concretorun, Concreta ſubſtantiva non
t ei⸗ multiplicantur, niſi & ſuppoſitum, & forma multiplicetur 3
iiiaim, ſed in Patre non multiplicatur ſuppoſitum; in Patre autem
E Filio vis ſpirativa non multiplicatur, ergo utrobique
non ſunt duo principia. IV. Si ſint unum princi-
pium, vel ſunt unum, quod eſt Pater, vel unum, quod
non eſt Pater, ergo vel Filius erit Pater, vel Pater non
eſt Pater. R. Eſi unum, quod eſt Pater realiter cum di-
ſtinctione mediatà in tertio: Propter quam diſtinctionem
etiam Filius eſt ille unus Deus, qui eſt Pater, licèt Filius
non ſit Pater. V. Principium ſi ſupponit pro
ſuppoſitis, erunt duo: Si pro naturã, Spiritus ſanctus
erit principium: Si pro vi ſpirativâ, vel actuali ſpira-
tione, confundetur ratio Patris & Filii. R. Jupponit
pro vi ſpirativaà, non ſimpliciter, ſed prout connotat ſup-
poſita Patris & Filii; quia Pater & Eilius ſunt unum pro-
ducens, in quantum ſunt unum in vi ſpirativd.

THESIS XXIII.

=.

janlinmuſt. .
Dani & i Perſon 4 Bilii.
b, umeltdne
b, eüumekenn IE, .

tclobuerpek
ier Filius eſt Verus Deus, &; Patri Con-

ſrunhll ſubſtantialis.

7 it ARius ,& propagatæ ab eo Sectæ ſolum Patrem ſta-
ſogud tuunt eſſe Deum, Filium autem primam creatu-
tintn ram in tempore factam, & per hanc Spiritum San-
ctum, & cæteras creaturas pro poſteriori tempore:
e Contra quos pauca ex Mlodzianowski, Cichonio, Pe-
meind⸗ tavio & aliis obſervamus. I. Filio Divinita-
mumen. tem

7

786 THEOREMA I. THESIS XXIII.

tem tribuit Vetus Teſtamentum. Iſai. 9. 6. Parvulus
enim natus eſt nobis, & Filius datus eſt nobis . . . Admi-
rabilis, Conſiliarius, Deus, & . Baruch. 3. 36. Hic eſt
Deus noſter, & non aſtimabitur alius adverſus eum.. Poſt
hac in terris viſus eſt, & cum hominibus converſatus eſt.
Adde ex Zachar. Z. 10. Ex Iſai. 40. Ex Malach. 2.
1. &c. II. In N. T. Filius dicitur Deus, & Fi-
lius Dei. Joan. 1. I. Deus erat Verbum. Joan. 20. 28.
HDominus meus, & Deus meus. Matth. 16. 16. Tu es
Pilius Dei vivi. Joan. 19. 7. Filium Dei ſe fecit. Ad-
dle ex I. Joan. 5. 20. Rom. S. 32. Joan. I. 18. &c.
III. Item Filius dicitur unum quid cum Patre.
Joan. 10. 30. Ego & Pater unum ſumus. Joan. 16. 15.
Cumnia, quæcunque habet Pater, mea ſunt. I. Joan. y.
7. Tres ſunt.. Et hi tres unum ſunt. Joan. 14. 9.
Qui videt me, videt & Patrem. Quia Ego in Patre, &
PFater in me eſt. &c. IV. Dicitur etiam Tqua-
lis Deo. Ad Philipp. 2. 6. Cum in formà Dei eſſet-
non rapinam arbitratus eſt, eſſe ſe æqualem Deo. Joan. 5.
18. Patrem ſuum dicebat Deum, aqualem ſe faciens
Deo. Aequalitas vitæ ſeu eſſentiæ viventis inſinuatur
Joan. 5. 26. Operationis. ibid. v. 19. Honoris v. 23. &c.
V. Similiter Attributa Dei Filio attribuuntur:
KEternitas Hebr. 7. 3. Et 13. 8. Joan. I. I. Immutabi-
litas Hebr. I. I12. Potentia. Joan. I. 3. Apoc. I. 8. Im-
menſitas Joan. 3. 13. Sapientia Joan. ult. v. 17. Coloſſ.
2. 3. Alia addunt alii. VI. Sed, ùt obſervat
Mlod. Hæc omnia armari debent doctrinà & ſenſu Eccle-
ſie; quia his & ſimilibus argumentis ſatis manifeſtis
perverſa Arianorum, & Socinianorum ingenia per-
verſam adjiciunt reſponſionem, ut ſibi & aliis illu-
dant: Ideo ſuperaddenda ſunt Concilia, ac præ cæte-
tis Nicænum I. quod ſequuntur CC. reliqua Oecume-
nica⸗

. uum
e;

Grnalter N.
nni Agne⸗
unnſen anmmn
pimm, dſ 4
Cerull clyt
54 Cüp
Ant N0 r,
naunnin

nichent
ic, mn.
yleimn, ſunm⸗
nungumntum
ur ipnftiimn
uilhmnu, 1
niaen uſge
lenmet
Alarel ſend
hifnan

N,N

h
Den

, erſa

lr Mel

la-

PERSONA FIIII. 287

mica, & quæ præceſſerant, duæ Synodi Alexandrinæ
Arium damnantes. Quibus demum adde reliquos Pri-
mæ væ Eccleſiæ PP.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.
DEus debet eſſe ens ſimpliciter primum, ſed Filine
non eſt ens ſimpliciter primum; quia eſt ab alio,
ſcilicet à Patre. D. Ma. Eſt ens ſimpliciter primum
quoad eſſentiam C. quoad omnem perſonam Jub D. identi-
cè C. formaliter N. II. Contra rationem primi
principii eſt procedere ab alio. D. Ab alio tanquam
extrinſeco communicante diſtinctam naturam C. tanquam
intimo, & ſinè diverſitate in naturà N. III.
Quidquid generatur, eſt poſterius eo, à quo & ex quo
generatur, ergo repugnat primo principio, ſeu Deo.
D. A. Quidquid generatur generatione temporane? C.
æternaà Sub D. eſt poſterius duratione N. origine C. Haæg
non obeſt Enti primo. IV. Prioritas Originis ſup-
ponit dependentiam in eo, quod Origine poſterius eſt,
ſed dependentia non convenit Deo. D. Ma. Jupponis
dependentiam, ſi naturam productam habeat, ut fit in ſplen-
dore Solis, & aliis C. tantum communicatam N. Depen-
dentia requirit naturæ diſtinctionem, & conſequenter ſup-
ponit imperfectionem in alterà naturd, cuùm una indigeat
influxu alterius, ſed non viciſſim: Sed divinæ perſonæ ob
identitatem naturæ mutuam ſu! habent exigentiam, quæ
dependentia inde non eſt. V. Hilar. I. 9. de Trin.
Solus Pater eſt verus Deus, Chriſto non reliquit, ut
Deus ſit. R. Refert verba Arianorum. VI. Luc.
18. Ipſe Chriſtus ait: Quid de me dicis bonum? ne-
mo bonus, niſi ſolus Deus. KR. Dicit id, redarguendo
Legisperitum, cur ſe bonum dicat, & snon Deum, cum ne-
mo bonus, niſi ſolus Deus. VII. Joan. 1. Dici-
tur

2 8 8 THEOREMA II. THESIS XXIII.

tur: Erat Verbum, ergo non durat, nec eſt æternus De-
us. D. A. Dicitur: Erat, ut indicetur, Verbum ali-
quando non fore N. ut manifeſtetur, ſemper fuiſſe C. Itæ
Ambr. VIII. Joan. §. Filius non poteſt à ſe
facere quidquam. D. Quà homo C. quà Deus M. Vel
Originem Filii à Patre innuit. IX. Prov. I. de
Filio dicitur: Dominus creavit me. R. Loquitur de
Verbo Incarnato: Vel Creatio coincidit cum generatione,
ut notetur, eum produci ſinè tranſmutatione, & .

THEOREMA II.

Verbum formaliter procedit ev Cognitione
comprebenſivà Eſſentiæ, & Perſonarum.

SCortiſtæ Antiquiores requirunt Cognitionem ſolius
Eſſentiæ & Attributorum: Etiam Patris Puteanus:
Inſuper Filii Vaſquez: Tertiam demum Perſonam ad-
dit Becanus cum Aliis: Nos aſſerimus. I. Ver-

bum ſormaliter procedit ex Cognitione Eſſentiæ; quia ut

obſervat S. Aug. l. 1 5. de Trin. c. 14. Pater genuit
Verbum ſibi æquale per omnia; ergo præprimis in eſſen-
tiã & naturâ aſſimilari debet Patri, ergo debet proce-
dere ex cognitione eſſentiæ & naturæ, cùm inde ſimi-
litudo & æqualitas deſumatur: Dein cùm eſſentia in-
dubiè ſit primarium intelleétus & voluntatis obje-
ctum; utique ex Notitiã & Amore eſſentiæ procedet
perſona Filii, & Spirits Sancti. II. Verbum
per ſe etiam procedit ex Cognitione Attributorum; quia
ſi procedit ex cognitione eſſentiæ intuitivâ & perfectiſ-
ſimàâ, hoc ipſo procedit ex cognitione attributorum,
quorum eſſentia eſt radix, & quæ ſunt ipſa realiter eſ-
ſentia cum aliis & aliis connotatis. III. Ver-
bum per ſe quoque procedit ex Cognitione omnium Perſo-
narum.

E.
,esinti g,
Gekin ban

Demeſtoonndl

re,

Enſs Gan

e

lünſusme

Uemutciaſtoumn

12 Me
Drocdhmmen
hec Pumen
Rechm ninin
min
1 4 un in in
cilamtcligra

ſ

UhES WI
Crctan,
ulietn,
n ſnhe ſi
Elus won ut
VC — Der
U Dr:
tN Lunnir
nkem nems

AI.

lrar nin
un

Cnimen i

umners ems:

K I
lſnu, uul
If Lun guut
Mrmnuinsinelen
el eber lcr⸗
1 Chmincenn.
enchnelenan
X les c.
eelente lcelel
1 Verbun
Inhemmm g
itii etet
ane mtnn
lihl rin⸗
in mwe

PERSONA FILII. 289

narum; quia cognitio comprehenſiva eſſentiæ eſt c0⸗
gnitio eſſentiæ, ùt eſt à parte rei, ergo ùt identificata
realiter tribus Perſonis: Dein eſſentia eſt prima radix
adæquatè & perfectè continens omnes divinas Rela-
tiones; ſed implicat comprehendere radicem conti-
nentem proprietates relativas, & has non cognoſce-
re, ergo. IV. Hinc Filius procedit ex Cognitio-
ne ipſius Patris; quia ejus productio eſt cognitio, quâ
Aalu eſt in Patre, totum id per Verbum dicitur,
ed in Patre formaliter eſt & Deitas & Paternitas, ergo
& hujus eſt cognitio: Dein Pater Verbum producit
ut ſui ipſius imaginem, ut ſe in illo & per illud intelle-
ctualiter repræſentet, ergo neceſſe eſt, ut ſeipſum ut
exemplar inſpiciat, ergo. V. Item ex Cognitio-
ne ipſius Verbi, & piritus Sancti; quia in cognitione
comprehenſivâ Patris cognoſcitur Vis ejus Generativa
& Spirativa, ergo & correlativa, quæ ſunt Filius &
Spiritus Sanctus: Dein comprehenſio eſſentiæ cogno⸗
ſcit hanc ùt fœcundam, ergo cognoſcit terminos ſub⸗
ſiſtentes hujus fœcunditatis ad intra, qui ſunt iidem-

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.
AbP proceſſionem Verbi per ſe requiritur cognitio
objecti primarii, non ſecundarii, ſed Eſſentia eſt
objectum primarium divinæ intellectionis, Perſonæ
ſecundarium. D. Ma. Ji cognitio objecti ſecundarii non
