tùm reſpiciat ſub præcisâ ratione poſſibilitatis. IV.
Nec ſuppoſitã ſola ſcientia poſſibilitatis ad rationem pro-
midentiæ divinæ, & decretorum infallibilitatem ſuficit,
quod divina voluntas ſit eicaciſſima; quia hoc quidem eſt
facere Deum omnipotentem, ſed non eſt facere provi-
dum, qui omnia in ſapientia „& prudenter moderetur;
Imò hoc eſt facere improvidum, cui ſit pro ratione vo-
luntas, quæ in mundo gubernando minimè reſpiciat,
quis modus agendi, & quid naturæ cujusque rei magis
conveniat, ergo ſcientia Media omnino neceſlaria eſt,

ur Deus faciat, & gubernet omnia in ſapientia. V.
Unde

TIre.
I.
ril, ſzin
tennm Arent
Eenliaptiorad
hbina ſur
Aenrer det
tiad fn
um ek
l Aurwn

l
rrideinn on
UmIe.. 1
enls Entic⸗
e ſienien
guicen ieh
ulir Obonere
aanar, cum me
e etemn,
la, N wedi 1
entin lit .
bilnt
G64A inn 1
liluen ſce
uilaeqhüden
nelkweleßt,
eeneriodtt
aulepto un
opinme 4
ut Clſopbe 1
onnino gece

minſinen 6

UTILTTAS SCIENTIE MEDILE. 131
Unde in ipsdà etiam creatione mundi Voluntas non direxit
intellecttum divinum; quia hoc eſſet ordinem rerum per-
verteré, & ponere cæcum ad ducendum eum, qui vi-
det: Jed Intellectus direxit voluntatem; quia ipſe novit,
quid melius foret agere, quid omittere, quis ordo re-
rum pulchrior ,& aptior ad Dei ſapientiam, potentiam
& bonitatem: Ex quo argumentare ad effectus liberos
Ereatos: Vide Pennotum l. 3. c. 29:
F. 2. Reflexionts Adverſariz:
PEt ſcientiam ſimplicis Intelligentiæ Deus novit; ſe
in theſauris ommpotentiæ ſuæ habere media effica-
ciſſima obtinendi effectum quemlibet, erge hæc ſuffi⸗
cit ad dirigendum Deum in decretis abſolutis, & pro-=
videntiâ ſuãa. D. Maæ. Per ſimplicem Intelligentiam videt
ſe habere media ab extrinſeto & ependenter a ſcientia me-
Wid eficatiſſima C ab intrinſeco effcaciſſima dub D. per
quæ ſalvetur libertas voluntatis humanæ N. per quæ volun-
tas ad agendum neceſſitetur C. Simplex Intelligentia eæ
ſ. d. proponit, quæ fieri poſſint per auxilia indifferentia:
Scientia Media, quæ fierent, ſi conitio poneretur. II.
Inter decreta abſoluta fortè præcipuum eſt decretum
rædefinitivum, & prædeſtinans, ſed hiæc duo detreta
ſoli Deo ſunt libera, ergo dependent à folo Deo; non à
libertate creaturæ, & cenſequenter à ſcientia Mediâ
D. Mi. Soli Deo ſunt libera quoad eorum exiſtentiam C.
quoad eorum connexionem cum prævisâ determinatione vo-
luntatis tonſenſuræ N. Poſità futuritione conditionata con-
ſensdts Deo liberum eſt piædehnire, vel non pradeſinire,
praædeſtinare, vel non prædeſtinaie: Sed de his infrà agemus
Weciatim. III. Finis decretorümi providentiæ
divinæ generalis eſt conſtituere hominem in ſuâ hber-
tate, ex illo Eccl. 15. Conſtituit hominem in manu
1 2 con-

132 THEOREMA I. THESIS XI.

conſilii ſui; ſed hunc finem Deus obtinere poteſt præ-
lucente ſolaâ ſimplice Intelligentia; quid enim obeſt?
ergo neceſſaria non eſt ſcientia conditionalis diverſa.
D. Ma. Finis inadæquatus C. adeæquatus N. Intendit
enim inſuper, & quidem ſerib, & ex parte ſui effcaciter
conſenſum noſtrum; nam ibidem addit: Adjecit mandata
& præcepta, ſcilicet dirigendo & ſuadendo bonum uſum
libertatis noſtræ; ad quod preæter ſimplicem Intelligentiam
requiritur alia adhuc ſcientia, quæ cognoſcat conducentiam
mediorum, ſi dentur; ne inveniatur ignorantia aliqua.
IV. Ad providentiam generalem ſufficit ſcien-
tia de ſufficientia intrinſecaà mediorum, & quidquid

ultra hanc ſufficientiam Deus intendit, eſt extra limi-

tes providentiæ generalis; ſed ſufficientia intrinſeca
mmeadtorutn habetur ex ſolà ſcientiâ ſimplicis Intelligen-
tiæ, ergo præter hanc ſcientiam non requiritur alia ad
providentiam generalem, & ejus decreta. D. I. Puxt.
WMa. Jußcit ſcientia de ſußcientid intrinſecà mediorum

cum praſcientid eventüs, vel non eventis C. ſinè hàc N.

Proviſor generalis perfectus eſt, qui prævidet ſufficien-
tiæ conjungendum eſſe ipſum eventum, vel negatio-

nem ejus. Dein D. 2. Part. Quidquid Deus ultra ſußſ-

cientiam mediorum intendit inefficaciter, eſt extra terminos
providentie generalis N. effcaciter Jub D. quantum eſt ex
parte ſui quoad collationem mediorum ſußfcientium N e
barte effectis, & . C. Providentia ſpecialis intendit ef-
fectum efficaciter: Unde præter ſolam ſufficientiam
medii habet decretum benevolum, ſed dependenter à
ſcientia Medi. V. Dei Providentia multa or-
dinat ad ſuos fines, quæ antecedunt determinationem
creaturæ. Quoad effectus liberos ipſius creaturæ N. quoad
eſſectus a ſola Dei voluntate dependentes C. Providentia
ordinaria accommodat ſe naturis rerum.

7HEO.

1

Slitcen la

Elo.

ohünktei UTIILITAS SCIENTIA MEDILE. 13;
Alene THEOAXEAA TNM =
gare Utiliſſima etiam eſt ad ſalvandam libertatem
a humanam
e ſi, u . .
ne Ibertas creata eſt præcipuum fundamentum, & uti-
b lmnin 1 litas præcipua ſcientiæ Mediæ: Ideo in ordine ad
lienin hanc obſervamus. I. Negamus ſcientiam con-

ditionalium dependentem à decreto ſubjectivè abſoluto, &
objectivè conditionato componi poſſe cum libertate creata;
quia indubitatum nobis in Scholis noſtris principium
eſt, quòd omne antecedens, & inimpedibile à poten-
tiâ, & neceſſariò inferens, ſeu ex natura ſuà connexum
cum actu lædat ejus libertatem; ſed decretum hoc, &
conſequenter etiam ſcientia ab illo dependens antece-
dit conſenſum, & futuritionem etiam conditionatam,
nec impediri poteſt à voluntate, & connectitur eſlen-
tialiter cum conſenſu & futuritione etiam conditiona-
tã, ùt examinanti facilè patebit ex principiis Adverſa-
riorum: Reſponſiones, & phraſes, quas reponunt,
opportunæ ſunt ad eludendum, non ad elucidandum
argumentum, & ad cognoſcendum libertatis exerci-
Dan Uniſß tium; omnes enim applicari poterunt Beato ad aſſe-
lanutnun rendam in eo potentiam Deum non amandi, vel odio
DK habendi; applicabuntur compedibus conſtricto ad aſ-
finnmn ſerendam huic potentiam proximam ambulandi, &
nbumitt⸗ aliis, ut fuſiùs loquuntur alii. II. Ideo ad ſa?-
unitftenm „andam libertatem creatam dicimus omnino neceſſariam eſſe
Altgenlenttd ſcientiam Mediam; quia hæc, & non alia aſſignatir
Eemumlu A" ſcientia conditionalium, quæ conſequitur, & non an-
emmmönen tecedit libertatis exercitium conditionatè præviſum;
geune N quæ potuiſlet non eſſe, & indirectè impediri, ſi volur-
0. Droriden ras aliter fuiſſet ſeſe determinatura; quæ infallibilem
u quidem habet connexionem cum certitudine effectus
TI 13 con-

ulcennian
ait Ai.
gul
enlt, kemnln.
femi, inmien
plcsluelggen.
Nithunnkdud
ecten. D.1. n,
mitſri minmn
CtG,N
Nrnietaffcien.
n, el tegarn.

I134 THEOREMA II. THESIS XI.

conditionatè ſecuturi, ſed ex ſuppoſitione tamen, &
cum dependentia à conditionatà futuritione, & deter-
minatione voluntatis liberæ: Unde eſt & manet cum
eã libertas. III. Hanc creataæ libertati integri-
tatem cum ſcienzia Medià conjunctam inde etiam ſtabilimusz
tum quia hæc præſcientia non prærequiritur ad effe-
Kum liberum per ſe ratione ipſius effectůs, ſed tantàùmim
per accidens, ſcilicet ratione Dei ad hoc, ut Deum di-
tigat ad prudenter, infallibiliter, & beneficè cauſan-
dum liberum conſenſum creaturæ abſolutum; tum
quia cum eã manent principia actũs liberi ſecundùm ſe
indifferentia ad aſ- vel diſſenſum; tum quia &c.

F. 2. Keſtexiones Adverfüric.

ICh ſcientia tollit libertatem, quæ ſupponit conditio-
natam rei futuritione ante uſum libertatis, ſed ſcien-
tia Media taliter ſupponit futuritionem conditionatam;
cùm æc ſit ante decretum & concurſum Dei, & con-
ſequenter ante exercitium libertatis, ergo. D. Ma.
Quæ ſupponit futuritionem ante uſum libertatis a ſolutum
tantum, & actu exiſtentem M. ante uiſum libertatis etiam
conditionatum C. Aßſenſus conditionatus in ratione contin-
gentis complet ſcientiam Mediam, adeéque rationt prior eſt.
Cæterdm etiam D. Prob. Mi. Huturitio conditionata e
ante decretumi abſolutè, & exercitè exiſtens C. conditionatè
exiſtens pro eo tempore, & modo, quo affimatur res futura
MN. II. Quod antecedit conſenſum abſolutè
futurum, & eſt infallibiliter connexum cum conſenſu,
illud neceſſitat intellectum, ſeu tollit libertatem, ſed

utrumque habet ſcientia Media. D. la. Quod ante-

cedit conſenſum abſolutk futurum inimpedibiliter, & nullo
modo pendet A confenſu libero future C. impedibiliter, &
cum dependentiâ N. Item D. 2. Part. Ma. Quod eſt in-
B ſalli-

ſoliettkkifen

SN

tone tmen
tione, Nte.
& maetan
Venats inuß
nimn aiin
uriur ad eke
b,leltantin

mch⸗

Denn Kond

nd,

1

nr Condt⸗

Aic

,rutntetnmm.

7
M.

.C Cudtaldle
1C.1

urtet ſututt

UTILTTAS SCIENTE MEDLEÆ. 135
fallibiliter connexum cum conſenſu etiam conditionatè fu-
turo, & quidem infallibilitate antecedente conſenſum C.
cum conſenſu abſolutb futuro, & ex bypothtſi tantum, quia

voluntas ſe eſt determinatura N. III. Ut con-

ſenſus conditionatus impediri potuiſſet, deberet à vo-
luntate liberã dependere, ſed ab hâc nequit dependere
conſenſus conditionatus, utpote qui non eſt aliquid
reale & poſitivum, ſed objectivum; & fieri poteſt ſub
conditione, licèt voluntas nunquam ſit, ergo. D. Ma.
Deberet dependere à voluntate actu, & abſolutè exiſtente
N. conditionat? exiſtente pro tempore, & modo per copulam
importatis Sub D. dependentia aliqud phyſicà cauſalitatis
N. objectivdâ affirmabilitatis C. Conſenſus ſcilicet depen-
deret àvoluntate, ſi aliquando Petrus exiſteret, & ei talis
gratia daretur. IV. Scientia Media de conſenſu
eſſet principium noſtri conſenss; quia dinigit volun-
tatem in dandis ad conſenſum neceſſaxiis; ſed Scientia
Media de conſenſu eſt inconjungibilis cum diſſenſu,
ergo eſt principium conſensũs inconjungibile cum diſ⸗
ſenſu, ergo deſtruit libertatem conſensus. R. 1. Ici-
entia Media ſtrictt loquendo non eſt principium, ſed appli-
catio principii. 2. D. Mi. Eſt inconjungibilis cum diſſenſu
ex ſuppoſitione conſensis conditionatè ſuturi, ſi hec gratia
detur, ſeu potius ex neceſſitate tantuùm conſequente C. ne-
ceßitate antecedente, & independente ab illa ſuppoſitione
N. Non cum bac, ſed cum ill inconjungibilitate, & ne⸗
ceßitatt ſtat libertas,
THEOREMA III.
U & ad conciliundam libertatem cum præ-
deſtinatione & gratid.
Llbertati novam difficultatem addit infallibilitas
prædeſtinationis, & gratiæ efficacis à Deo collatæ;
I 4 quam

1I3 6 THEOREMA III. THESIS XI.
quam breviter hic attingimus. I. Scientia Me-
dia eſt aptißima ad conciliandam libertatem cum praædeſti-
natione, & ůgratiä; quia libertas requirit media ad con-
ſequendum effectum indifferentia, prædeſtinatio au-
tem, & efficacia gratiæ infallibilitatem; ſed utraque
ſunt cum ſcientiã Mediaâ, per quam Deus videt illa me-
dia ex ſe, & naturâ ſuaâ indifferentia, fore congrua &
efficacia, ſi conferantur in talibus circumſtantiis, ergo.
II. Hanc conciliationem libertatis cum pradeſtina-
tione, & gratia negamus ſcientiæ conditionalium dependen-
1i 2 decreto ſubjectivè abſoluto; quia ubi Deus vult effe-
ctum fieri liberè, & contingenter „debet applicare cau-
ſam contingentem, & decclibilem, h. e. cauſam, ex
quã effectus contingenter eveniat, & quæ in operando
deficere poſſit, ùt inſinuat D. Th. 1. p. q. 19. a. 8. ergo
debet applicari auxilium de ſe indifferens „»ut conjungi
poſſit cum carentiã effectũs ſed auxilium illud præde-
terminans potiùs eſt cauſa neceſſaria, indefectibilis 9 4
voluntate independens, ergo ſicut repugnat Deum fa-
cere per auxilium indifferens, ut creatura operetur ne-
ceſſariò; ita repugnat Deum per auxilium prædetermi-
nans facere, ut operetur liberè, III. Cum
ſcientiã Media prædeſtinatio ad gratiam etiam manet om-
nino gratuita; quia Deus per ſcientiam mediam non ex-
plorat voluntatem noſtram tanquam cauſam, regulam,
aut motivum, quo Deus certò determinetur ad gra-
tiam concedendam; ſed explorat eam tanquam obje-
ctum & rationem, quâ noſtro concipiendi modo diri-
gatur pris, quàm aliquid abſolute ſtatuat circa liberas
actiones noſtras; licèt igitur nullus ex adultis prædeſti-
netur ad primam gratiam, niſi præviſus eſt conſenſu-
rus; non tamen ideo prædeſtinatur, quia conſenſurus
eſt; ita enim eſt Præviſus huic gratiæ conſenſurus, ut

ſimul

runenam ud
M; ,
6,, M
.

I Ktriige
mn nga.
tunt meclnaten
Prrcleſinmhe
en; ſed nt
lug icer lan⸗
in chnonul

ſr
llan

misetet
0
nirelhiu.
nlim lgetlhr.
bdieunllete.

Eoueingrnd
lgrelgh
1, I Cniung,
vumilnd rt.
indeſechbib,
Nonnr Deumr.
4 Operenn ie-
n Mralgeini
III. Cum
ſianmnaneron⸗
Ecdiamponer

eur a g
ngun hhe.
l modo r
utckerliberas
Clls Urrdel⸗
5 e onnenlr.
Ui cbnlenlon
rlenlurnst

UTILITAS SCIENTIA MEDIE. - 37

ſimul etiam ſit præviſus non conſenſurus multis aliis
gratiis; Unde prædeſtinatio tota eſt ex Dei voluntate li-
bera & miſericordi, dante hanc potiùs, quàm aliam
gratiam. IV. Nec ſcientia Media nimium tri-
buit libero arbitrio in negotio gratiæ, & ſalutis ; quia ex
ſcientiã Media nihil tribuimus libero arbitrio, quàm
quod ipſi Adverſarii citra hæreſim negare non poſſunt,
h. e. veram prævenienti gratiæ reſiſtendi, & parendi
poteſtatem, & determinationem liberam ad bonum,
quæ ipſum etiam Tridentinum, & Catholici omnes ad-
mittunt, ergo.

H. 2. Reſtexiones Adverſuriæ.

AUg. recte cum humanã libertate certitudinem præ-
deſtinationis, & efficaciam gratiæ compoſuit, ſed
in hac concordia ſtabilienda, & explicanda nuſquam
meminit ſcientiæ Mediæ; ubi enim: ergo ad hoc illa
non eſt neceſlaria. D. Ma. Ex Thyrſ. Gonz. Rectt
compoſuit h. e. recte probavit componi C. h. e. dilucidè ex-
poſuit hunc concordiæz modum N. Aug. unicè urgebat neceſ-
ſitatem gratiæ ad quodlibet opus bonum, etiam ad initium
Edei, ſed nullibi explicitt, & exprofeſſo exponit modum il-
lum concordiæ, vel per decretum ſubjectiv? alſolutum, vel
per ſcientiam Mediam: Hanc tamen implicitè adſtruit,
dum conſtanter gratiam eficacem ponit in vocatione con-
gruà, &. II. Saltem cùm Semipelagiani Au-
guſtino objicerent, quèòd ipſe induceret fatum, & ever-
teret libertatem per ſuam prædeſtinationem, nunquam
ad hos cavillos tollendos recurrit ad ſcientiam Mediam,
quod tamen facilè potuiſſet. R. Woluit tam explicitè el
uti contra Semipelagianos, ut tantò latius recederet ab eo-
Tum erreε, aut ne illi in ſuo errore confirmarentur ex malè
intellecta ſua ſcientia: Cæterum de ipsaà doctrinà Aug. age-
1 5 mus

13 8 THEOREMA IV. THESIS XI.

mus infra. III. Hæc concordia prædeſtinatio-
nis, & gratiæ cum libertate ex Aug. eſt difficillima, imò
ineffabilis ex l. de Grat. Chriſti. c. 24. ſed per principia
ſcientiæ Mediæ non eſt difficilis, nec ineffabilis, ſed
facilis, ergo ex his principiis petenda illa non eſt. D.
Mi. Eſſet facili abſolutè N. comparativè ad decreta præ-
determinantia, & ſubjectivè abſoluta C. Difßicultates in
noſtrà ſententiâ ſat graves afferimus in Tract, de Grat.
IV. Res fidei non innituntur fundamento am-
biguo & incerto; ſed prædeſtinatio, & efficacia gratiæ
ſunt de fide, & certum non eſt, quòd detur ſcientia
Media, ergo. K. I. Minus certum eſt, dari decretum
prædeterminans. 2. D. Ma. Mon innituntur ſundamento
dubio quoad certitudinem, quam habent à revelatione divi-
nd, & quoad quaſtionem, an ſint C. quoad explicationem,
& declarationem modi, quo tales res ſunt, in quo Theologs
ſapius diſſentiunt, & qui modus de fide non eſt N.

THEOREMA W.

Aliæ utilitates, &; neceſſitates Scientiæ
Mediæ.
Eſtant variæ adhuc utilitates, imèò neceſſitates ſci⸗
entiæ Mediæ, quas in decurſu tum hujus, tum
aliorum Tractatuum attingimus: Ex quibus paucas ad-
huc apponemus, ut viam ad colligendas reliquas mon-
ſtremus. I. Scientia Media utilu, imò neceſſa-
ria eſt, ut Deus ſit infallibilis in omnibus promiſſionibus ſuis
Deus enim infallibiliter promiſit in Scripturis eventus
etiam liberos, ergo infallibiliter Deus prævidet, quid
futurum eſſet, ſi daret hæc, vel illa media indifferen-
tia ad obtinendos illos eventus, ne ſe exponat periculo

non ſervandi promiſſionem, vel non obtinendi finem
. ſuum,

NlN.
ubrriſs UTILITTAS SCIENTIE MEDIE. 139
nfelius ſuum, ergo ſcientia illa Media omnino eſt neceſſaria
elpernien ad hos eventus liberos per media indifferentia obtinen-
iefthlg dos. II. Eadem utilis eſt ad hoc, ut Deus ſit ſpeciali-
innek) ter beneficus; quia ut Deus verè ſit, & dicatur beneſicus,
iullanu gratiam eo fine dare debet, ut certèò ſimul, & libere
Ufaluut conſequatur conſenſus noſter, exgo eam dare debet in
Tah &ι ralibus circumſtantiis, in quibus prævidet conſenſum
mem am eſſe futurum, ergo ut hominis iltrontur, ita eum vo-
Uchrue care debet, quomodo ſcit congruere, ut homo vocan-
erſems tem non reſpuat, quæ diximus fieri per ſcientiam Me-
m diam. III. Item utilis eſt, ut Deus diſcernat con-
rinum ſentientem à non conſentiente, juſtum ab injuſto; quia li-
muicims cet diſcretio non pertineat ad ſtarum conditionatum,
Ginlam ſed abſolutum, cùm ante ſtatum abſolutum adhuc poſ-
u Ial, ſit damnari, & relinqui inter reprobos; nihilominus

N. tamen cùm ipſa diſcretio fiat, quando Deus ex ſpeciali
afſectu abſolutè decernit dare gratiam, cum qua videt
N. hominem cooperaturum, omiſſis aliis auxiliis, cum

quibus videt eum non cooperaturum, ideo ad hanc
ipſam diſcretionem neceſlaria eſt ſcientia Media.
IV. Præterea utilis eſt, ut Deus dicaiut operari
celtnsl’“ omnia ſecundum propoſitum voluntatis ſuæ; licet enim
Prævideat Deus, quid homo faéturus ſit in his vel illis
circumſtantiis, ſub hac vel illã gratia; non tenetur ta-
men Deus gratiam illam conferre, ſed ex beneplacito,
⸗ niueſr ac ex purã liberalitate illam confert, ergo illa omnia
niſanbuſin operatur ſecundùm beneplacitum voluntatis ſuæ.
apnsefennd V. Demum utilis eſt 40 eaplicandam prædefnitio-
iled nem: reprobationem , inexcuſabilitatem peccatoris 2 gratig
laidker⸗ ſuſicientian, reſiſtibilitatem gratiæ, & ad refutandam ne-

Neute

–W ceſſitatem gratiæ voluntati humanæ illatam, & alia; quæ
cien⸗ attingemus partim alihi, præſertim in Tract. de Gra-⸗

tia, partim in ſeqq· materiis hujus Tractarus.

140 THEOREMA IV. THESIS XI.
F. 2. Reflexiones Adverſuriæ.

Eus Abrahæ promiſit converſionem Gentium ex
theſauris omnipotentiæ ſuæ, ergo promiſſiones
divinæ dependent à ſola omnipotentia, non à ſcientia,
& conſenſu Gentium præviſo. D. A. Dependenter ta-
men à ſcientiä Dei conditionatà de conſenſu Gentium futu-
roſub conditione conferendæ hujus, vel illius gratiæ ex the-
ſauris omnipotentiæ C. independenter N. Promiſſiones divi-
næ non ſupponunt omnipotentiam cæco modo operantem, ſed
iluminatam, & directam a ſcientiâ proponente infallibi-
liter conſenſum obtinendum. II. Saltem benefi-
cium non eſt æſtimandum ex eventu, qui pendetà liber-
tate recipientis illud, ergo Dei beneficentia exponi ne-
quit per hoc, quòd dirigatur à præviſione conſensũs

noſtri dependentis. D. A. Ex eventu præviſo, &G intento

ex ſpeciali in alterum aſſectu N. nec præviſo, nec intento e
illo affeltu C. Deus enim ex ſpeciali in hunc hominem affectu
ſelegit gratiam, quam videt habituram effectum. III.
Diſcretio debet eſſe à ſolo Deo, ex illo r. Cor. 4. Quis
enim te diſcernit? quid autem habes, quod non acce-
piſti? ſed per ſcientiam Mediam diſcretio inſuper eſt ex
nobis, cuùm nos etiam faciamus, ne ſimus injuſti.
D. la. Diſcretio in actu primo, & radicalis, quæ nibil
aliud eſt, quam decretum Dei, quo ex purà miſericordid
voluit homini conferre auxilium, quod per ſcientiam Me-
diam prævidit conjungendum cum actu ſalutari, eſt à ſolo
Deo C. diſcretio in actu ſecundo, ſeu ſormalis, quæ eſt ipſe
actus ſecundus, per quem formaliter juſtus ſecernitur ab in-
Juſto N. Hic actus principaliter habetur à Deo dante gra-
tiam, & minus principaliter a voluntate cooperante gratiæ
divinæ. IV. Per auxilia indifferentia Deus non
dicernit hominem, cuùm poſſint eſſe æqualia in juſto &
injuſto,

N CONVENIENTIA CUM DEI ATTRIB. 141

ſn . injuſto , ſed cum ſcientia Media ſunt tantàùm auxilia in-
Ailifferentia, ergo eum diſcernit per alia auxilia ſin ſci-
nem Cenm entia Mediä. D. Ma. Per auxilia indifferentia nudd
orunli. umpta ſecundum entitatem præcisd non diſcernit C. ſumpta
oniſcdn Jecundum rationem ſpecialis beneficii dependenter a prævi-
Uiril Jione boni usis M. V. Ille hominem diſcernit,
nim’n Jqui facit, ut homo habeat gratiam efficacem, ſed ex
unueer 1cientiã Mediâ homo, non Deus faceret gratiam eſſe
efficacem; cùm gratia ſit indifferens, & hõmo faceret,
1 ut ſit efficax. D. Ma. Ille diſcernit in altu ſecundo, &
nmum cl. diſeretione Jormali, quæ conſiſtit in alctuali cooperatione
I Am dat jus, qui utendo ſolum gratid oblatd facit, ut efficax ſit C.
L diſcernit diſeretione radicali, & præcipud, quæ conſiſtit in
electione ſpecialis auxilüä, & beneficii, quod videtur habere
effectum præ alio auxilio N.

THESIS XII.

Nec tentoer

. Convenientia cum Attributis divinis.
“D THIEOREMA I.
Mod non acce-
ulnela Cum Scientid Medid ſalvatur ratio Cauſæ
Pmmus mjlt primæ, primi Moventis, &.

Homiſtæ argumentum non leve contra Scientiam
Mediam arbitrantur deducere ex ratione cauſæ
primæ, & prioritate ejus: Contra quos concludimus.
mneck iſin . Deus cum ſcientia Medià eſt & manet primum
uiſit movens, & cauſa prima in omnibus actionilus noſtris na-
ntird n zuralibus; quia Deus non tantùm dat cauſæ fecunde
Derante vir agendi, & determinandi leipſam, eàmque conſer-
nerume in vat, ſed etiam prærequiſita confert, concurſum ſuum
enin Deud indifferentem offert, & omnipotentiam paratam ac-
uallannſo commo-

ſenimn Me-

142 THEOREMA I. THESIS XII. (N
commodat; ſi ergò recte ajebat D. Th. in 2. diſt. 37. 5 e⸗
de

cul .Y
XG

q. 2. a. 2. Hot ſt de ratione primi principii, ut poſſit agere
ſinè auxilio prioris agentis; & infiuentid ejus; nos potiore
jure ex titulis longè pluribus Deum cum ſcientiâ Mediâ
dicemus cauſam, & movens primum. II. Cum
cãdem ſcientià Deus præprimis eſt, & manet primum mo-
vens, & cauſa in actibus noſtris ſupernaturalibus; quia in
his actionibus, ſeu in negotio ſalutis per gratias exci:· ſe.
tantes voluntatem humanam non tantùm movet;, in⸗
clinat, & ad bonum allicit, ſed & prævenit, & præmo-
vet, non quidem phyſicè, ſed quaſi moraliter, ſcilicet
præmotione tali, quæ ſtare poſſit cum negatione actũs
intenti. III. Deus cum eâlem ſcientiâ eſt, &
manet primum liberum in omnibus actionibus noſtris 3 quia
de ratione primi liberi eſt, quòd vim agendi, & deter-
minandi ſe à nullo alio accipiat; ſicut de ratione ſecun-
di liberi eſt, quòd vim hanc accipiat à primo libero:
Nec amplius requires; tum quia plus ad cauſam primam
non requirit D. Th. ex modè dictis; tum quia cætero-
quin Deum faceres non ſolàm primum, ſed unicum tan-
tùm principium ſiberum; cùm creatura non à ſe, ſed ab
alio, ſeu Deo tantùm determinaretur. IV. Imòè
cum eudem ſcientid Deus eſt primum determinans, & eli-
gens 3 tum quia hominem generaliter determinat ad eli-
gendum bonum in genere, licet homo particulariter
ſe determinet ad hoc, vel illud bonum; tum quia om-
nis determinatio libera creaturæ ſupponit determina-
tionem liberam Dei, quâ Deus pro priori contulerit ipſi
oteſtatem determinandi, & præparaverit ſuum con-
curſum, vel per voluntatem permittentem, ut in ma-
lo, vel per approbantem & amantem; àt in bono.
V. Unde obeſſe non poteſt vis, & potentia crea-

turæ determinandi ſeipſam quia alioquin ipſa non eſter ih
libera; ucs

IHS
tD. Thnn
imnzi ß
Ennit iuuz M
mcumfſciemt!
Im. 1
antnn
nnuralk; g
uper gerrui
n nore,

1. l.
Icuum

b
uüli, ſindi
unlurnifi

.

el

6inntendl, ς

ſcn Ekmmnete
tipin parole
, .
uadculm
i,tumguuc
runngecdunicum
.iulinonilen
u . I
gttenniin,
eteennintdl
tkomo unli,
Cnun; tun Gol

Coitcsen

hc
oroticon
NroNN

, tetld i.

ammemem,
Jmuen,
,,. (v
1i, 0 ne

klogun

Kper

GONVENIENTIA CUM PDFI ATTRIB. 14
libera; ideéque neceſſe eſt, ut cauſa pfima ſuum con-
curſum, non tantùm offerat, ſed etiam ſic attemperet
& conferat, ut ſit in poteſtate creaturæ concurſu Dei
oblatò uti, vel non uti: Quâ ratione ſalvatur tum liber-
tas creata; tuin in Deo ratio primi determinantis, li⸗
beri, moventis, cauſæ.
F. 2. Refiexiones Allverſuriæz.
Llud dici debet primum agens, quod alterum ſeu
comprincipium ſuum determinat, ſed creatura de-
terminaret Deum, qui eſt comprincipium actionis crea-
tæ, ergo creatura, non Deus erit agens primum. D.
Ma. QOuod alterum determinat omnino independenter ab
hoc altero Q uependenter ab illo ex liberaliſſimd oblatione
contursis ſui indifferentis ub D. diti debet agens primum
ſimpliciter, h. e. principium liberum omnino inüependens
dans virtutem determinandi, & permittens ſe determinaris
ut alterius ſervetur libertas N. ſecundum quid, ſen relatè
ad ipſam determinationem, dependens tamen ab altero, ſeu
Deo dante virtutem determinandi, & præparante requiſitas
& accommodante omnipotentiam ſuam, ut Creatuta liberè
ſe determinet C. II. Illud agens eſt ſimpliciter
primum, quod non ſupponit in genere ſuo prius, ſed
voluntas creata in genere determinationis non ſuppo-
neret prius, ergo. D. Ma. Ouod non ſupponit prius, &
quod non eſt dependens ab illo alio, nec virtutem operandis
& determinandi ab altero habet,: & . C. & tamen eſt de-
pendens, &c. N. Retorſio eſt contra Adv. in determina-
tione ad pectatum. III. Determinatio creaturæ
prior erit concurfu divino, ergo ratio primi nullatenus
manet in Deo. R. Prior tantum eſt prioritate logica s
quia Deus non concurreret, niſi voluntas id eligeret: Dein
manet dependentia, acceptatio virtutis agendi, & aliasg
4uA

144 THEOREMA II. TIIESIS XII.

quæ Deum faciunt agens primum ſimpliciter. IV.⸗
Deus debet eſſe agens primum in omni genere, & mo-
do. D. Primitate independentiæ, univerſalitatis, & di-
gnitatis C. influxus prævii in ipſam etiam determinationem
creaturæ, ut determinatio eſt N. JSic enim facies Deum
cauſam primam peccati, & creaturam facies nullam habe-
re libertatem. V. Creatura omne ſuum eſſe ha-
bet à causà primâ, ergo ab eàdem habere debet omne
ſuum operari, & omne ſuum determinare. D. C. J
operari referatur ad virtutem operandi, & determinandi C.
ad ipſam operationem, & determinationem Jub D. debet
habere à causà primà per concurſum ſimultaneum, & cum
ordine ad ſcientiam Mediam C. per decretum independens
ab illa N. Diſp. autem eſt inter Eſſe & Operari; quia
creatura reſpectu ſui eſſe habet ſe merè paſſive & acceptivè,
ſed reſpectu operari etiam effectivè, liberè, & per concur-
ſum. VI. Saltem ex ſcientiã Mediãâ dabitur ve-
ritas objectiva conditionalium, & conſequenter eſſe
contingens, ſeu conſenſus conditionatè futurus, cujus
Deus non ſit cauſa. R. Veritas objectiva indiget causd

objectiva, non phyſicià: Hinc dabitur eſſe contingens ab-

ſolutum, & in ſtatu phyſico, cuſus Deus non ſit cauſa N..

conditionatum, & in ſtatu objectivo C.

THEOREMA I.

Aanet cum eädem ſummum in creaturas Do-
minium per gratiam.

A Lterum argumentum contra ſcientiam Mediam
Thomiſtæ deducunt ex dominio Dei: Contra idem
breviter hic advertimus. I. Scientia Media à
Deo non tollit ſupremum dominium ſupra noſtras volunta-
tes; quia licèt libero arbitrio remaneat dominium fui

4

Kurre

Clend,

ENNN.,
Nlue,
hmngenere, K
nnerſcliunn t
ncnnniniii,
Canin fuin, N
1ſcirnlan ki
0meſlumelel
rribetom
R DH. J
nlplmanc.
uinen D
ulaum, n
mnmünlntir
El Operni gu
auuunnn,
tet perenen.
Mledüdbbnre⸗
onenener dl⸗
e uuns, chi
itinlſer uul
lecomingensl
mn ſtclii

I.
GeumnuDo-
etuum Medn
De:Codtrnde
Wert Med

CONVENIENTIA CUM DEI ATTRIB. 145

actus, non tamen, ùt advertit D. Th. ita remanet ei,
ſicut agenti primario, ſcilicet Deo; nam conſenſus eſt
quidem ab homine tanquam Domino, ſed prævalet
dominium Dei; cùm Deus independenter ab hominis
libertate impedire poſſit conſenſum hominis, & Deus
det virtutem, præveniat, adjuvet, ut ab homine po-
natur conſenſus: Præterea illa ſcientia non tollit do-
minium Dei, quæ repræſentat Deo, quibus mediis uti
poſſit, ut à voluntatibus noſtris obtinet conſenſum,
quando voluerit, & ubi voluerit, & quomodo volue-
rit; ſed hæc repteſentat ſcientia Media ex principiis
noſtris, ergo. II. Imò ad dominium Dei perfe-
ctum neceſſatia eſt cientia Mediay quia impoſſibile no-
bis videtur, ut Deus efficaciter poſſit intendere, &
rædefinire operationes liberas, niſi priùs ſciat;, ſe ha-
Rere in theſauris omnipotentiæ ſuæ Media talia, qui-
bus poſitis voluntas liberè eliciet actum illum in cir-
cumſtantiis illis; ſed hæc ſcientia eſt ipſa ſcientia Me-
dia, quæ repreſentat talia media, quibus homo liberè
conſentit, licèt diſſentire poſlet, ſi vellet, ergo.
III. Salvatur ergò cum ſcientia Mediaà perfectiſ-
Jimum Dei dominium; tum quia liberrimè creat, con-
ſervat, adjuvat voluntates noſtras; tum quia dat gra-
tias, quas, quando, ubi, & quomodo vult; tum quia
illud dominium innumeris modis aliis exercet in actio-
nes noſtras, eas præcipiendo, prohibendo, adjuvan-
do, permittendo, & ſi vult, impediendo, &c. IV.
Nec dominio Dei derogat, quöd motionem ſuam & con-
curſum accommodet crraturi; liberè enim ſe accommo-
dat, quia voluit; hinc ſicut contra dominium non eſt,
quòd ſe accommodet exigentiis rerum, & juxta pro-
prietates; quas ipſe rebus liberè indidit, operetur cum
iis; ita nec dominio ejus repugnat, ſi aceommodet ſe
In LL. Jent. K exi⸗

146 THEOREMA II. THESIS XII.

exigentiæ libertatis creatæ, quam ùt cauſa univerſa-
lis illæſam vult à ſe conſervari, ergo nec libertas no-
ſtra, nec ſcientia Media derogat Dei libertati & do-
minio.

F. 2. Reſlexiones Adverſariæ.

Eus eſt abſolutiſſimus Dominus voluntatis creatæ,
ergo poteſt illam ad agendum determinare per
qualecunque decretum etiam independens à ſcientiaâ
Mediâ. D. C. Ji velit, ut creatura agat neceſſario C. ſi
velit, ut agat liberè N. II. Ex S. Aug. Deus ex ſum-
mo ſuo dominio magis habet in poteſtate ſuà volunta-
tes noſtras, quàm nos eas habeamus, ergo determina-
tio creaturæ à Deo eſt per decretum prævium ſubjecti-
vè abſolutum, & non per ſcientiam Mediam tantùm de
conſenſu futuro. D. A. Deus magis habet in poteſtate
ſuà voluntates noſtras, quia ad Deum ſolum ſpectat ſelectio
mediorum, quibus in operando dependet voluntas noſtra C.
quia præviè influit per decretum ſubjective abſolutum, vel
per qualitatem prædeterminantem N. Auxilia ad operan-
dum neceſſaria ſibi dare nequit voluntas creata, ſed divina
liberaliter ea confert, ut homo agere poſſit. III.
Deus nequit ex ſcientia Mediã applicare voluntates no-
ſtras ad liberè volendum, quidquid ipſe voluerit, no-
ſtras voluntates velle; ſed per hanc ſcientiam modò de-
bet explorare, quid illæ ex innatâ ſua libertateè ſint vo-
lituræ, ergo in Deo non erit perfectum dominium.
D. A. Nequit ad liberè volendum id applicare voluntates
noſtras per media ad unum determinata & libertati contra-
ria C. per media indifferentia, quæ præviſa ſunt habitura
eſfectum N. Unde Deus manet perfectiſſimus dominus no-
ſiræ etiam voluntatis; quia ſolius Dei eſt ſeligere talia me-
dia indiſferentia? Qualis autem ſit exploratio, dicemus in
Theor.

N

Nit caulaum.
eo ec lben ,

Deilbenai

1 .

nratis cret
Cenmninaren

Ig, epocetenn
morrninn het⸗
Mediuntantumc

er
zaen
ſdenhek
lnalntan
Ser An,1
AurilcAlerer
entux al nnt
UI
ſt.
caepolumnesn
ple Went .
enummhhte.
ulbenuefumze.
dum conumun

4

Zoluntet
nellenninm
raiſtſn t
ns lmu⸗
e,ſelgne,

whnkn

.

81ſcen

CONVENIENTIA CUM DEI ATTRIB. 147

Theor. ſeq. IV. Homo nequit dici perfectiſſi-
mus Dominus ſervi, qui nequit præcipere, nec præci-
pix, niſi quod prævidet, ſexvum eſſe facturum, ergo à
pari. Diſp. Homo nec tenetur illæſam ſervare ſervorum
libertatem, nec ſeligere debet comprincipia ad altum liberum
prærequiſita, nec novit comprincipia habitura effectum
ſuum; Unde in poteſtate ejus non eſt certo obtinere effectum,
& dominium ejus inde minuitur: Secus eſt in Deo.

THEOREAMA III.

Uti & independentia cauſæ primæ a creaturd,
& perſetiſſima operatio Dei.

Liud argumentum contra eandem deducunt ex in-
dependentia cauſæ primæ à creaturâ, ex omnipo-
tentia, ex modo cognoſcendi & concurrendi: De qui-
bus breviter hic obſervamus. I. Cum ſcientiaâ
Medid ſalvatur independentia cauſæ primæ à creaturd;
quia cauſa prima, quandocunque vult, poteſt ſuſpen-
dere, vel dare ſuum concurſum, dare vel non dare gra-
tias neceſſarias, & alia, cùm liberrima ſit: Item poteſt
effectum impedire ſinè creaturã, uti & producere; ſed
nequit id creatura ſinè Deo: Item Deus ſinè creaturaâ,
non creatura ſinè Deo poteſt exiſtere, operari, &c.
II. Nec Deus inde dici poteſt dependens, quod vo-
luntas humana Deum determinet ad concurrendum; ſicut
enim Dives non dependet à mendico, nec ſervus à do-
mino, licèt ſervus petendo determinet dominum ad
dandos cibos, & mendicus divitem ad dandam eleemo-
Iynam eum rogando; ita nec Deus à creaturâ dependet,
licèt Deo exhibendo indigentiam ſuam eum determi-
net ad concurrendum. III. Nec ex ſcientid
Medid Deo dabis modum concurrendi cæoum, & imperi-
K 2 . rum:

148 THEOREMA III. THESIS XII.

tum, vagum, & indeterminatum; quia licèt cum eã ſta-
tuatur concurſus indifferens, qui ex naturàò ſuãâ non ha-
bet connexionem eſſentialem cum effectu; priuſquam
tamen Deus actu concurrat cum creaturàâ, novit per ſci-
entiam hanc conditionatam, quid voluntas ſit factura,
ſi concurrere voluerit, ita ut decretum dandi concur-
ſum ſit pars conditionis, ſub quà prævidetur; ergo con-
curſus ille non eſt cæcus, vagus, & indeterminatus.
IV. Nec cum Gonet argue ex ſcientia Medid mo-
