objectivam; hæc tamen non eſt inconveniens cognitioni di-
vinæ, cum hoc genus infallibilitatis ſit extrinſecum cognitio-
ni. III. In cognitione nequit eſſe major infal-
libilitas, quàm in objecto; ſed objectum, quia eſt con-

EluMninigi
gen Ad gum m.
Neledum, udre.

A al e rr ſe
del, bel ert, K . 4 11. ——.
tingenter futurum, eſt fallibiliter futurum, ergo. M.

wcnladn V'l D. Ma. In cognitione creatäà, quæ ſuam infallibilita-

lr ſna tem baurit ab objecto⸗ vel motivo C. in divina Jua ertitu-
6 ,ſiu dinem, & infallibilitatem babet ab intrinſeca berfectione;
ar Anlen & indefectibilitate à vero N. Dein D. Mi. ùt antè: Eſt
Run e abſolutè, & antecedenter fallibiliter futurum C. conſequen-
1mihi ſie ter, & ex ſuppoſitione, quòd ſit futurum N. Jic enim eſt

mn in / infallibilitas conſequens. IV. IIlud in ſe nequit
cognoſci infallibiliter & determinatè, quoòd non habet
ſvie. in ſeipſo determinationem; ſed futurum liberum hanc

rſab non habet, utpote indifferens adhuc ad exiſtendumm, vel
emeilnd iert non exiſtendum, ergo. D. IMa. Ouod non habet in ſe-
“ ipſo determinationem per ſtatum, & pro præſenti tempori
ltcliülbi differenti? N. prpo futura ſaliem, & per ampliationem, vel
enlſn⸗ alienationem C. Deus éſlentialiter eſt determninatus ad
muntn, b cognoſcenda omnia;, àt aliquando ſunt in ſeipſis, ſive
mR6Hρα. InLL. Jent H ſint

114 THEOREMA I. TIIESIS X.

fint præſentia, ſive præterita, ſive futura; ſed futurs,
quia erunt poſtea, ro tempore futuro erunt determi-
nata, ergo Deus eſſentialiter etiam cognoſcit illam de-
terminationem in ſeipsâ pro tempore illo: Hinc D.
Prob. Mi. Futurum liberum adhuc eſt indifferens ex parte
cauſæ, ſeu potius ſecundum eſſe, quod habet in causd, &
per ſtatum C. ſecundum eſſe, quod habet per ampliationem,
& pro futura temporis diſſerentiä, & jam objectivè in men-
ze Dei N. Futurum dicitur indifferens, quatenus à cau-
54 poterat non procedere: Ex ſuppoſito autem, quòd pro-
ceſſurum ſitx, in ſe eſt determinatum, non quidem ad altua-
lem exiſtentiam, ſed ad futuritionem, & veritatem obje-
ctivam. Vide Philoſophiam de Veritate futurorum con-
ringentium.

IHESIS X.

Scientia Media.

THEOREMA I.
Deus certò, &y infallibiliter cognoſcit libera

conditionatè ſutura.

Edeſma cum nonnullis apud Gormaz, quos Goner
excuſare cum aliis contendit, videtur hanc Deo
ſcientiam negare; quam hic cum communi Aliorum
adſtruimus. I. Deus certò & infallibiliter viden
futura libera conditionata; cùm enim ſæpe homines, &
multò magis Angeli futura contingentia conditionata
probabiliter, vel ſaltem conjecturaliter cognoſcant,
cur Deus ex naturâ ſuâ determinatus ad cognoſcen-
dum perfectiſſimè omne cognoſcibile, eadem non
cognoſcet certò & infallibiliter? Dein homo circa
actiones ſuas futuras poſſet aliquid Deum interrogare,
de

N. l ee 2.0
II. l.N

HESRN
futntazſel Dð
Nuro erun e
chonoſetil
re ilo:
ulſenuen
lhiher i, tun
r Nbiin
vnlhectau n

, jturn d
Uitetuvonnnen

.
1.

39
mnet Pen

m, CN
igetur une D
Ommuni Aonmn
ifalilen ide
lammne,
nncNdimine
lrer ognole⸗
21 Cgrol
le, eüden
Dein home
Ntene
Deum imen,

SCIENTIA MEDIA. 115

e quo Deus non poſſet reſpondereé: Demum quomodo
Deus ſapienter, & infallibiliter diſponet, ſi neſciat,
quid homo ſub conditione talis gratiæ;, vel occaſionis
eſſet facturus? &c. II. Hæc ſcientia conditio-
nalium præprimis oſtenditur ex revelatione Jfuturorum tan-
tum conditionatorum; ſicut enim ex eo, quòd Deus re-
velaverit varia abſolutè futura, meritò inferimus, Deum
præſcire omnia abſolutè futura; ita & ſcientiam con-
ditionatorum inferimus ex eorundem revelatione, ſci-
licet Matth. 11.21., de Pœnitentiâ Tyriorum & Sido-
niorum. I. Reg. 23. de Ceilanis. Exech. 3. 6. Si mit-
tereris. Item 4. Reg. 13. 19. Sap. 4. 11. Luc. 10. 13.
Luc. 16.31. Matth. 24. 22. III. Hæc ſcien-
tia non potuit à quibusdam dici tantum conjecturalis; tum
quia cognoſcere aliqua tantùm probabiliter, ſeu con-
jecturaliter, non eſt perfectio ſimpliciter ſimplex, ſeu
ſinè imperfectione; tum quia 3. Reg. 11. 2. Deus de
his conditionatis certiſſimam fert ſententiam: Certiſſi-
mè enim avertent corda veſtra, ut ſequamini Deos earum.
Si tamen ſubinde adhibetur vox, Forſitan; v. g. Joan. 5.
Si crederetis Moyſi, crederetis forſitan & mihl. Per vo-
cem iſtam ex Aug. Serm. 3 I. in joan. Mon dubitat, ſed
increpat: Imò hæc verba inſinuant etiam feliqua, de
quibus diximus in Theſ. præc. Theor. I. IV.
Hanc autem ſcientiam manifeſt exigit ſumma Dei Perfe-
dio, & Ommniſcientia; quia ad intellectũs divini perfe-
ctionem pertinet, ut cognoſcat omne objectum;, ur eſt
affirmabile; at non ſolùm affirmabile eſt, me abſo-
lutè eſſe conſenſurum peccato, ſed & affirmabile eſt, me
conſenſurum fuiſſe peccate, ſi tentatus fuiſſem, ergo.
V. Ex his ſcientia conditionata de ri, quæ aliquando
abſolutè ſutura eſi, ratione noſir prior eſi ſcientid abſolutd
Viſionis de eudem re; tum quia ratione prius verificari
H 2 debet

116 THEOREMA I. THESIS X.

debet conditio, quàm videri poſſit effectus abſolutè exi-
ſtens; tum quia independenter ab eo, quòd res actu exi-
ſtat, verificatur, quoòd extitura fuiſſet ſub hâc, vel illa
conditione.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.
AUs. l. de Prædeſt. c. 14. in illud Sap. 11. Raptus eſt⸗

ne malitia mutaret intellectum ejus: Ait: Dictum
eſt ſecundùm pericula vitæ hujus, non ſecundùm præ-
ſcientiam Dei, qui hoc præſcivit, quod futurum erat,
non quod futurum non erat, ergo non datur ſcientia
aliqua conditionalium tantum. D. A. Non ſecundum
præſcientiam objecti purè conditionatè futuri, quæ non ſpe-
ctat ad rationem meriti N. objecti conditionati condigni ad
præmium propter altum bonum conditionatè futurum in
ſenſu Maſſilienſium C. Aug. oppugnat Maſſilienſes⸗
quibus Parvuli præmarurè rapiuntur ob merita condi-
tionatè præviſa. Hinc cum Vaſquez D. 2. Part. A-
Ouod futurum non erat, non præſcivit ſecundum præſcien-
tiam Dei abſolutam, quæ ſola ſpectat ad rationem meritis
vel demeriti, de quâ agit Aug. C. ſecundum præſcientiam
de objecto purè conditionatè futuro, quæ non ſpectat ad ta-
tionem meriti N. II. Ut ſcientia conditiona-
lium ſit certa & infallibilis, requirit neceſſariam con-
nexionem conditionis cum conditionato, ſed hæc con-
nexio non eſt in conditionatis liberis. D. Ma. Ut ſir
certa & infallibilis certitudine, & infallibilitate fundatà
in naturâ ipſius conditionis C. fundatà in ipsa virtute infi-
nitâ cognoſcitiv omnium Jub D. requirit connexionem ne-
ceſſariam neceſſitate ſaltem conſequente ipſam futuritio-
nem C. antecedente eam N. III. Hæc ſcientia
præter alias imperfectiones etiam importat pluralita-

tem; & compoſitionem conceptuum; quia componit
con-

Vpnn 4c

n Auft
lhelenic un

elect
1 1R
lolent⸗

N

irher wu
L

llod.

fechusebint⸗
oqo lezac
letſibhie,

leſſorie,

W. nu
I: Dichr.
mkmmiimpr
9 I
ommkſart
AMulr
iuni, nn
Niinuindn
tmnid ſumun
n Mlele,
ncbnerucnt
2 M
ſuulymiſin
uimen neriti
in Ireſienie
n ſelutul 1
entia cnndion-
necelanamcn⸗
lelhacann
0 M. U,
kiitue fula
1iutvmmni .
Franmerimnet⸗
aſes
I Hecli⸗
Nn

inporarhe

.(oaCα
c

SCIENTIA MEDIA. 117
conditionem cum conditionato. R. Quæ nos modo
imperfecto attingimus, Deus cognoſcit modo altiſſimo, &
ab omni imperfectione immuni; ſucceſſiva novit ſimul,
compoſita ſimpliciter, conditionata abſolutè. IV.
Inanis ſaltem eſt affirmatio conditionata, quando ab
æterno objectum cognoſcitur, & affirmatur abſolutè
futurum, ergo ſaltem de abſolurè futuris non datur
ſimul ſcientia conditionalis. D. A. Inanis eſt afirma-
tio in ſigno priore ad affirmationem abſolutam N. in ſigno
poſteriore C. Alids pro ſigno priore inanis etiam foret ſim-
plex Intelligentia, quam admittunt omnes. V. Eſt
imperfectio attingere objectum ſuſpenſivè, quando
illud evidenter abſolutè datur. D. Juſpenſivè propriè,
E& poſitivè C. improprib, & praæſciſiv? N. Suſpenſio
propria eſt, quæ pro aliquo inſtanti reali non cognoſcit exi-
ſtentiam objecti: Impropria denotat ſigna prius & poſte-
rius pro eodem inſtanti reali; Unde iterum Retorſio eſt in
ſimplice Intelligentid. VI. Conditionatum poſi-
tà conditione tranſit in abſolutum, ergo futura abſo-
luta non poſſunt cognoſci conditionate. D. C. Non
poſſunt cognoſci conditionatè pro eo ſigno, pro quo ponitur,
& cognoſcitur conditio C. pro alio ſigno, pro quo necdum
intelligitur poſita conditio N.

ITHEOREAA TI.
Scientia hæc conditionalium eſt Media inter
ſimplicem Intelligentiam, & Viſionem.

Homiſtæ confundunt ſcientiam Conditionalium,
vel cum ſimplice Intelligentiã, ſi conditionata non
ſint abſolutè futura, vel cum Viſione, ſi abſolutè fu-
rura ſint: Sed his opponimus. I. Conditiona-
lium ſcientia nequit confundi cum ſcientia ſimplicis Intel-
ligentiæ; tum quia conditio, ſub quaà ipſa aliquid affir-
FI 3 mat

118 THEOREMA II. THESIS X.

mat futurum, neque identificata, neque eſſentialiter
eſt connexa cum conditionato, uti fit in ſimplice Intelli-
gentiâ, quæ ſubinde de objecto ſuo aliquid conditionatè
enuntiat; tum quia ſimplex Intelligentia ex parte etiam
objecti eſt neceſſaria, nec poteſt abeſſe à Deo; ſcientia
verò conditionalium non habet objectum neceſſarium,
potuitque abeſſe à Deo; cùm objectum ejus, vg. futura
converſio Tyriorum potuerit non eſſe ob libertatem eo-
rundem. II. Nec ſcientia hac confundi debet cum
ſcientia Vifionis; tum quia nec requirit Decretum Dei
abſolutum, nec verſatur circa exiſtentia abfoluts in ali-
qu temporis differentiã, uti Viſio. III. Hæc ſcien-
tia Conditionalium, quâ Deus futura ſub conditione cogno-
ſcit, diverſa & Media eſt inter ſcientiam Viſionis, &
ſimplicis Intelligentiæ; Ideo enim in Deo alia eſt ſcientia
ſimplicis Intelligentiæ, & alia Viſionis, quia poteſt
Deus affirmare poſſibilitatem alicujus objecti, quin
illud affirmer exiſtere; atqui poteſt etiam aliquid af-
firmare poſſibile ſub conditione futurum, & poteſt
affirmare aliquid conditionatè futurum, quin affirmet
abſolutè futurum, ergo alia ſcientia eſt: Media verò
quia ſcientia conditionalium ſequitur ſimplicem In-
telligentiam, & præcedit Viſionem, ergo ex ordine
cognoſe ndi verè eſt media inter utramque. IV.
Præprimis autem Media eſt ex parte Objecti; objectum
enim neque eſt merè poſſibile, neque abſolutè futu-
rum; Sed eſſet futurum, ſi conditio poneretur; ideo
ficut poſſibilitas ſimplicem Intelligentiam, & abſolu-
ta futuritio, præſentia, vel præteritio Viſionem, ita &
conditionata objecti exiſtentia fundat ſcientiam ali-
quam, quæ ab hoc ſtatu medio Media eſt inter poſſibi-
litatem objectivam, & objectivam abſolutam futuri-
tionem. V. Dein Media eſt ratione Decretis
quia

bech, ur n
nexedl

ESl.
negle elenii
rinlimplceln.
Unid CNttie

eninerpalkett
elen eo, in
hm necellenin
un eſs, 19. ſunn

lenolbenatemer

anttmtier.
mun ilnin 6
Modla elſenn
ni, gin dol
Gis dei gun
Heium Aud.
unmn, A el
, gun Armer
eK: Medis ven
r Impltenkr
elgoei gldl⸗
NH. 1.
enzs ohechum
r AMlilie fun⸗
Aretein; len
n, Ebl⸗

Vlonem; b⸗
n Cenmum?

=
Admam in
4 aiote M

N

SCIENTIA MEDIA. 119

quia ſimplex Intelligentia eſt independens ab omni de-
creto actu exiſtente: Viſio ſupponit decretum actu exi-
ſtens: Scientia autem Conditionalium non ſup onit,
ſed tantùm requirit decretum, quod eſſet tunc ſolàùm,
ſi conditio poneretur. VI. Præterea Media
etiam eſt ratione Prædicatorum utriuſque ſcientiæ, quæ ab
zis t extremis ſuis participat; cum ſimplice enim Intel-
ligentiã eſt independens à decreto actu exiſtente; præ-
cedit ratione omnem actum liberum; extenditur ſæpe
ad objecta, quæ nunquam actu ſunt futura, &c:
Cum Viſione verò habet aliquid liberum, & contin-
gens dependenter à voluntate creatâ; non reſpicit ob-
Jectum pur poſſibile, ſed futurum ſub conditione, &c.
VII. Demum Media eſt in Siſtemate noſtro, ſeu
Ordine ſignorum, quibus rerum omnium perfectam cognitio-
nem exponimus ʒ nam 1. Eſt ſimplex intelligentia de
poſſibilitate v. g. converſionis. 2. Eſt ſcientia condi-
tionalis, quâ videt ex tali gratiã, ſi detux, futuram con-
verſionem ſub conditione. 3. Eſt decretum, quo Deus
vult conferre hanc gratiam. 4. Eſt Viſio de actuali
converſione. Econtra Thomiſtis ponitur I. Simplex in-
telligentia de poſſibilitate. 2. Decretum de dandaà Pe-
tro gratià prædeterminante. 3. Viſio futuræ conver-
ſionis ex prædeterminatione.

F. 2. Reſtevxiones Adverſuriæ.

Ntiqui ſeientiam divinam adæquatè dividebant in
ſimplicem Intelligentiam, & Viſionem, ergo me-
dia non datur. D. A. Scientiam Dei abſolutam, quaæ eſt
circa objecta abſolutè poſſibilia, & abſolutè tantum ſutura
C. Gientiam divinam ut ſic, quæ ſingula objecta ſormali-
rer ſpectat ſub ratione formali propria N. Antiqui multi
conditionalia ſpectabant tantùm reductivè, ideo condi-
H 4 tis-

120 THEOREMA II. THESIS X.

tionalia ſi futura erant, ad Viſionem reducebant; ſi non
erant futura, ad ſimplicem Intelligentiam; ſed illa non
ſpectabant formaliter, quatenus erant futura ſub condi-
tione, abſtrahendo, an aliquando futura eſſent, nec ne:
Ideo non ſpectabant ientiam divinam ut ſic. II.
Inter objectum pur poſſibile, & non pur poſſibile non
datur medium, ergo nec datur ſcientia media inter illa.
D. A. Et non purè poſſibile genericè ſpectatum C. ſpeci-
hicè ſpectatum, prout includit abſolutè, & conditionatè fu-
turum N. Hinc etiam cum aliis D. A. Mon, datur
medium in rebus C. in modo tendendi ſcientiæ, quæ alia
abſolutè, alia conditionatè futura conſiderat N. III.
Non datur ſtarus medius inter res abſolutè exiſtentes,
& non exiſtentes, ergo nec ſcientia Media. D. A. In
rebus C. in modo tendendi ſcientiæ, qua futurum ſub condi-
tione ſpectat præſcindendo à purd poſſibilitate, & ab exi-
ſentid futurâ N. Status præſciſivus non eſt in rebus, ſed
in modo tendendi ſzientiæ; alias abſolutè futura non poſſes
conſiderare ut poſſibilia. IV. Inter ens, & non
ens non datur medium, ſed non ens objicitur ſimplici
Intelligentiæ, & ens Viſioni, ergo locus non eſt ſcientiæ
alicui Mediæ. D. Ma. Inter ens ſimpliciter, & non ens
ſimpliciter C. inter ens abſolutè, & non ens abſolutè N.
Mecdiat enim Ens conditionatè. V. Ens ſub con-
ditione non haber plus eſſe, quàm mere poſſibile, ergo
non tequitur ad ejus cognitionem nova Cientin, Dr A.
Non habet plus eſſe, ſi 15 Habet ſumitur per & ſecundum
Ratum C. per ampliationem N. Hoc eſſe ampliativè
ſumptum in eo poſitum eſt, quèd ens illud eſſet futurum.
Riconditio poneretur: Ideo hoc eſſe verè poteſt afſirmari de
Jfuturo ſub conditione, non tamen de illius contradictorio, li-
& què poſſibili, ergo differt ab hoc ſuo contradictorio per
aliquod eſſe, per quod non dißfert à pure poſſibili.

Elannecſſerd
dmu dtuntt

Ser wnt ce
E Nn e

e ſeun d
ſſi

NHEN.

nreltlan,
min; lel i,
n ua ſnn
e ſenr,
n r ſe.
purepoſtbien
1.. .

tn aliiman
A Nis en

1 Ploluterlten⸗
Mela 4

ununſcbant.
te,den⸗
n t, in nlu
ufom mn
Merens, & N
Cbiciurſimli
Enoneklciente
lcten u er
eng Mee, N
V. Enſtban⸗
e olle, ego
ACenie D,4
reui
cde umhling
lleſerfunt⸗
nuf imn 6
olerdictens

SCIENTIA MEDIA. 121
F. 3. Obſervationes Aliæ.

VAriæ fiunt Propoſitiones conditionatæ, quæ ad Sci-
entiam Mediam, qua Deum futura contingentia
conditionata cognoſcere dicimus, nec pertinent, nec
reduci poſſunt: Ideo ad majorem Scientiæ Mediæ elu-
cidationem varias enuntiationes conditionales hic ex-
cipimus. I. Ad Scientiam Mediam non perti-
nent Propoſitiones, ſeu V'eritates conditionales neceſſariæ,
v. g. Ii homo exiſteterit rationalis; Si ſol lucebit, erit dies 3
d Petrus diu vivet, peccabit venialiter; quia hæ propoſi-
tiones non ſunt de conditionato contingente, ſed ne-
ceſſario; cùm conditio cum ſuo conditionato connecta-
tur neceſſariò neceſſitate vel metaphyſica, vel phyſi-
cã, vel morali; Et ideo non ſunt propoſitiones purè
conditionatæ, ſed affirmant aliquam neceſſitatem obje-
cti ſui, quæ ad ſcientiam ſimplicis Intelligentiæ perti-
net. II. Nec ad eam pertinent Propoſitiones con-
ditionatæ habentes conditionem impoſſibilem, v. g. t Deus
puniret innocentem, eſſet injuſtus; Si homo non eſſet ratio-
nalis, non eſſet admirativus quia & hæ propoſitiones
non ſunt purè conditionatæ, nec conditio purificari po-
teſt; ſed veritatem neceſſariam implicitè affirmant,
quæ iterum ad ſimplicem Intelligentiam pertinet.
III. Nec ad eam pertinent Propoſitiones condi-
tionatæ ſimpliciter impoſſibiles, v. g. Ji homo eſſet, rugi-
ret; oppoſitio enim elſſlentialis conditionis cum condi-
tionato iterum non purè conditionaxam facit propoſi-
tionem, ſed veritatem neceſſariam ſupponit, & inclu-
dit, quam ſpectat ſimplex Intelligentia. V.
Nec ad eam pertinent Propoſitiones conditionata, quæ ſatp-
ponunt decretum, vel legem, vel promiſſionem vel aliain
voluntatem ſpecialem divinam; v. g. Ji ſexies, vel ſepties
H 5 Per⸗=

122 THEOREMA III. THESIS X.
percuſſiſſes, deleviſſes Syriam uſque ad conſumptionem; N
pœnitentiam non egiſſet, damnatus fuiſſet; Gi moriatur in
gratiâ, ſalvabitur; quia hæ propoſitiones involvunt ali-
quid de præſenti, ſcilicet decretum Dei efficax delendi
Syrios ſub hàc conditione, damnandi peccatorem im-
pœnitentem, ſalvandi moriturum in gratiã; Et ideo
ad ſcientiam Viſionis pertinent, quatenus videtur hoc
decretum abſolutum; Et ad ſimplicem Intelligentiam.
quatenus videtur infruſtrabilis connexio decreti cum
actu. V. Nec ad eam pertinent Propoſitiones con-
ditionatæ diſparatæ, v. g. Gi turca ſaltabit, Petrus conver-
teturʒ quia ſi hæ propoſitiones ſignificent ſolùm ſimul-
taneam futuritionem extremorum, ad ſcientiam Viſio-
nis pertinent; ſi verò faciant ſenſum verè conditiona-
lem, quo ex communi uſu & inſtitutione ſignificatur
inſluxus conditionis in conditionatum, ſunt falſæ, &
per nullam ſcientiam Dei affirmari poſſunt. VI.
Ad ſcientiam igitur Mediam pertinent ſolæ Propoſitiones
conditionatæ, in quibus habitudo conditionis ad conditiona-
rum non eſt neceſſaria, ſed contingens, tamen etiam condu-
tens, & utilis ad inferendum conditienatum, v. g. Ni Petrus
his ſocis malis ſe junget, pervertetur; Gi hanc numero gra-
tiam accipiet, convertetur; cùm enim conditio habeat
vim aliquam inclinandi, & trahendi poſt ſe abſolutam
exiſtentiam conditionati, nec tamen habeat vim neceſ-
ſariam, aut certam; ideo ſpecialis requiritur modus
cognoſcendi, & Scientia ad divinæ providentiæ guber-
nationem vel maximè pertinens, imò neceſſaria.

THEOREMA MI.

Per scientiam Mediam Deus futura conditio-
nata videt in ſeipſis.

Utura conditionata etiam libera à Deo videri im-
me-

HEN

4 lſcmhinen
ſer; Gmin
tonezinpolnn:
eiefhence
Deccatofen

morziz. L.:1.
Ureti; Erit

Mceniohmunmd
Alrtun⸗

1ete ndtin.
ine ſgnifenm
n, n llr, &
l. NI.
ſlepnſim
N Anti
ereni nti⸗
eg. OPetru
mt nunerogy⸗
ondio kuben
oRlezhloluem
beimmee-
Cinmnr nodis
ſitenrglber⸗
Etelicn.

I.

nmucbnli⸗

Do ip⸗

SCIENTIA MEDIA. 123

mediatè in ſeipſis, docuêre præter Noſtros DD. alii
quàm plurimi: Hennao numerat ex DD. Eccleſiaſticis
85. ex Ord. S. Aug. 23. ex Ord. S. Dominici 3 3. ex
Ord. S. Franc. 48. Cum quibus afſerimus. I.
Deus certiſſimè prævidet omnia futura conditionata, etiam
libera immediatè in ſeipſis; ſi enim futura conditionata
terminant juxta Adverſarios noſtros decrera divina im-
mediate in ſeipſis, cur Dei ſcientiam ſic pariter non po-
terunt terminare? cùm ibi ſit rei cognoſcibilitas, ubi
eſt decernibilitas, & eo modo res cognoſci poſſit,
quo poteſt decerni, & decreto ſubjici. II. Hic
modus cognoſcendi, & ejus infallibilitas oritur Formaliter
ab inſinitâ perfectione Intellectus divini eſſentialiter deter-
minati ad verum; quia ex hactenus dictis de ſcientiâ
ſimplicis Intelligentiæ & Viſionis, talis eſt perfectio in-
tellectus divini, ut eo ipſo, quòd aliquid ſit affirmabi-
le, vel etiam à nobis dubitabile, an ſit; ipſe certò &
infallibiliter determinatè cognoſcat, an ſit; ergo ſi ſit
affirmabile, & à Chriſto affirmatum ſit, quòd datâ
hypotheſi prædicationis Chriſti Tyrus & Sidon deter-
minatè conſentirent, etiam Deus per lumen infinitæ
ſuæ ſcientiæ cognoſcet, an determinatè conſentirent
ſub tali conditione: Et hoc fortè concedent Omnes.
III. Objectivè autem oritur ab ipsa objecti exi-
Nentidâ conditionate futurà, terminante, vel etiam deter-

minante intelleltum divinum extrinſecè ad infallibilem ſci-

entiam; quia ſicut veritas objectiva eſt, ſic etiam Deum
determinat ad judicandum: Et ſicut objectum eſtens,
ſic etiam eſt ſcibile in ſeipſo: Sed veritas objectiva eſt
conditionatè, & futurum conditionatum eſt ens condi-
tionate exiſtens, ergo ſic etiam eſt ſcibile in ſeipſo, &
ſcitur ab intellectu divino, ergo. IV. Sufficit
ergò nobis exiſtentia tantum conditionata objecti ad veri-
fican⸗

124 THEOREMA III. THESIS X.

ficandam ſcientiam Dei; quia ut objectum affirmetur à
ſcientia, non requirit aliam, aut majorem exiſtentiam,
um illam, quæ de objecto affirmatur ab ipsaà ſcientia;
4 futurum contingens conditionatum eſt objectum,
de quo ſcientia conditionalis affirmat, non quèd exi-
ſtat; ſed Aud exiſteret; ergo etiam ut hoc objectum
terminet ſcientiam, non requiritur, quòd exiſtat; ſed
quòd exiſteret, ſi conditio poneretur. V. Ex
his objectum ſcientiæ hujus Conditionalis non eſt conſecutios
unius ex alio, ſed coexiſtentia conditionati cum conditione,
non quidem abſolutè poſita, ſed ponenda, ſi ponatur condi-
tioʒ quia licet connexio & coëxiſtentia ſit fallibilis an-
tecedenter, tamen ex ſuppoſitione, quòd ſic eſſet po-
nenda ſub tali conditione, eſt neceſſaria conſequenter,
& ſic poteſt fundare cognitionem certam.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

81 objectum conditionatum ſeipſo eſt determinati-
vum ſcientiæ divinæ, ergo haberet aliquid intrinſe-
cum, ſeu rationem determinativi; ſed non habet ali-
quid intrinſecum; cùm intrinſecè non ſit, ſed tantùm
eſſet, ſi conditio eſſet poſita. D. Ma. Haberet aliquid
phyſicè intrinſecum, & in eſſe rei, ſeu per ſtatum M. logict,
& denominativè, in eſſe veri, & per ampliationem C. Fu-
turum conditionatum eo modo habet intrinſecè ratio-
nem determinativi, quomodo apud Thomiſtas habet vir-
tutem intrinſecam terminandi decretum prædeterminans.
II. Quod actu eſt nihil, nequit in ſe terminare
actum, & multò minùs Deum extrinſecè determinare,
ſed futurum conditionatum actu eſt nihil. R. 1. Quo-
modo ergò terminat decretum præadeterminans. 2. D. Ma.
MWequit terminare, & determinare phyſick & eſſective C.
bjeltivè & intentionaliter, ut cognitio repræſentet obje-
tum,

1De
gzi ſiſchin
aofrnen.

IHEN,

Pechin m
ibreneiſtn
urabipriſet⸗
uumel Ohei⸗
nn, non uode
nit oc obeet
d eultur;
V.
lmianſemn

anz maner
1, †

, lo ctler⸗
. .
Aun conleguente,
tn.

eſnie.
0 At ceemint.
tAgutinmi
Anumn ubet d.
t, led tumin
Hllenet algni
uun M le
ſuinenl. N.
inrnlerend
it⸗ di⸗
Njalaemminant
n ſetetnunan
Grdetennuna
n. 2. 0. 1
646 ſeän
oneteſnt/

SCIENTIA MEDIA. 125

dtum, ſicut eſt, vel erit, vel eſſet pro tempore, & modo in
propoſitione ſignificato N. III. Scientia, vel affir-

matio conditionalium abſolutè exiſtit in Deo, ergo

etiam id, à quo determinatur extrinſecè ad exiſtentiam,
debet abſolutè exiſtere; ſed non ſic exiſtit futurum con-
ditionatum. D. C. à Quo determinatur phyſicè C. inten-
tionaliter, & objectiv? N. Determinatio phyſica ad
affirmandum illud objectum eſt ab infnità perfectione in-
tellectis divini neceſſitante ad cognoſcendum omne cognoſci-
bile: Determinativum autem intentionale non debet eſſe
phyſicè, ſed ſuficit, ut ſit eo modo, & pro eo tempore, pro
quo afirmatur. IV. Objectum eã ratione & mo-
do determinat ſcientiam de ſe etiam objectiveè, & in-
tentionaliter, quo ipſum eſt determinatum in ſe, ſed
conditionatum in ſe non eſt determinatum, ſed deter-
minaretur, ſi conditio poneretur. D. Ma, Quo ipſum
eſt determinatum per ſtatum, & in tempore, quo ſcitur &
afirmatur futurum N. per ampliationem, E& alienationem⸗
& pro tempore, pro quo ſcitur, & affirmatur C. Futura
non habent determinationem pro nunc, aut pro ſem-
per, ſed pro tempore, quo exiſtent, vel exiſterent; Nec con-
ditionata habent modo abſoluto, ſed ſub conditione,
E&t. V. Quidquid actu eſt cognoſcibile, actu
eſt aliquid; eſſe enim, & eſſe cognoſcibile convertun-
tur; ſed conditionata non ſunt aliquid actu in ſe, ergo
nec in ſe ſunt actu cognoſcibilia, ſed in alio tantam. D.
Ma. Quod altu eſt cognoſcibile cognoſcibilitate partialiter
cauſante cognitionem, ſt actu aliquid, ur ſit in creatis Ci co-
gnoſcibilitate merè terminante N. V'el dub D. actus eſt ali-
quid phyſicè in eſſe rei N. logicè, & determinativè in eſſe
veri CNon debet eſſe aliquid phyſicè actu pro ſem-
per, ſed pro tempore, pro quo achrmatur, & e0 tan-
tum modo, quo aflirmatur. SS
THEO-

126 THEOREMA NW. THESIS X.
THEOXNEMmIA W..
Mon in Decreto ſubiectivè abſoluto, &y ob-

jectivè conditionato.

Uxta Alvarez, & ejus Sequaces Deus fututa conditio⸗=
J nata videt in hoc decreto: Ego decerno pradetermina-
re Tyrios ad converſionem, ſi Chriſti miracula videbunt:
Hoc decretum dicunt ſubjectivè Abſolutum; quia Deus
ab æterno decrevit actu, & abſolutè taliter prædeter-
minare voluntatem ſic conſtitutam: Objectivè autem eſt
Conditionatum, quia non exiſtet prædeterminatio illa &
converſio, niſi ponatur illa conditio: Sed contra hoc
decretum reflectimus. I. Nequit Deus videre
futura conditionata in tali decreto objectivè Conditionato,
& pradeterminante; quia tale decretum cùm ſit antece-
dens, & à voluntate creataâ inimpedibile, creatæ vide-
tur obeſſe libertati, & contra illud militant omnia ar-
gumenta, quæ alibi contra prædeterminationem phy-
ſicam ponimus. II. Nec Deus ea videre poteſt
in alio decreto actu exiſtente, ſubjectivè abſoluto, & objecti-
vè conditionato; quia hoc decretum, quodcunque fin-
gis, ſi antecedit determinationem voluntatis, coincidit
cum decreto prædeterminante: Si concomitatur, non Erhütkehi-
priùs videt conditionata in decreto, quàm in ipsà de- udh ,
terminatione, ùt ſuprà de abſolutè futuris diximus. un
III. Hæc Decreta ſubjectivè abſoluta omnino fo-
rent inutilia; quia quoad creaturas liberas infinities in-
finitæ combinationes conditionum ſunt poſſibiles, ergo
ſi has videt Deus in decretis his, in Deo infinities infini-
ta decreta ſtatues, quæ eſſent otioſa, & non facerent ad
ullam hujus mundi gubernationem, aut Dei beatitu-
dinem: Sin autem cum Joan. à S. Th. hæc decreta li-
mites ad conditionata tantùm aliqua, non omnia; fa-
eies

Gnldo dhdineg
lene fnen

Deusfurticn
liternn palmn

lkl mraclcaui

o, Ndanmh
Meyi Muii
umchn itanter⸗
Cble, euriite-
Bnirmommux.
emintineng
Asain

mn
Clolanmae D
ntits, cineil
ncomitaur, Nn
gulmin pace⸗
Enus dund,
in mmin f⸗
Asinides
Cpelbles,eng
Oinhinesinm⸗
Lronkacelen
An Deiben-
. Hec deent-
,nNn

SCIENTIA MEDIA. 127
cies Deum neſcientem quoad reliqua, quæ actu non
decrevit. IV. Hæc decreta etiam facerent Deum

authorem peccatiʒ; quia Deus videt plurima peccata fu-
tura ſub conditione vel vehementis tentationis, vel al-
terius occaſionis; ſed ſi Deus ea videat in decretis ſuis,
utique erit author mali, quod decrevit ſub tali condi-
tione: Sin autem (ùt debes) dicas hoc decretum tan-
tùm permiſſivum „ergo decretum non eſt determina-
tum ad unum, ſed indifferens ad utrumque, cùm ſola
permiſſio dici nequeat intentiva, &c. V. Ea-
dem decreta forent ſuperflua; quia complerentur per
ipſam conditionatam rerum futuritionem, ergo iterum
non eſt potior ratio, cur dicantur videri in his decretis,
& non in ipsã potiùs futuritione. VI. Præterea hæc
decreta ſæpe haberent ſecum ipſis oppoſitionem quandam ʒ ſi
enim conditio à ſolo Deo pendet, aut ſaltem partim à
Deo, partim à creaturâ, tunc ſi Deus ex parte ſuĩ non
vult adimplere conditionem, quæ à ſe ſolo pendet, v. g.
ſi nollet prædicari Evangelium apud Tyrios & Sido-
nios; certè oppoſitio aliqua eſt ex alterâ voluntate, quâ
ſtatuit conditionem non implere. VII. Hinc
etiam talia decreta videntur quaſi illuſoria 3 quia æ quiva-
lent huic meæ promiſſioni, qua tibi promitterem 1000.
aureos, ſi cras me in domo mea conveneris; & ego ta-
men nollem eſſe domi meæ, ut me ibidem convenire
poſſes: Nunquid illuſoria talis eſt promiſſio? Sic &
Deus vellet converti Tyrios, ſi prædicationem Chriſti
audiant, & tamen abſolutè noluit, Chriſtum iis prædi-
care.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Oluntas antecedens ſalvandi omnes eſt abſoluta ex
parte Dei, & conditionata ex parte creaturæ, ergo
ab10⸗

1

128 THEOREMA IV. THESIS X.
abſolutè rejicienda non ſunt decreta ex parte ſubjecti
abſoluta, & ex parte objecti conditionata. D. C. Non
ſunt reſicienda, ut futurum conſtituatur in eſſe infallibiliter
conditionatè futuri, vel ut in Deo detur infallibilis ſcientia
de tali futuro N. Ut intelligantur promiſſiones divinæ;
quæ ut: in homine, ita & in Deo ſtare non poſſunt ſinè ſerid
voluntate ſe obligandi, & conſequenter ſinè decreto ſubje-
Ktivè ſaltem abſoluto C. Hinc talia decreta ſunt Abſoluta
ex parte rerum, quæ nobis non ſunt immediatè liberæ, ſed
2 ſolo Deo præſtabiles, & à Deo etiam promiſſæ: Et ſunt
Conditionata ex parte creaturæ & objecti; quia creaturæ
libera eſt circa uſum earundem rerum à Deo promiſſarum
& collatarum, ſcilicet circa auxilia gratiæ, quibus homo
ſalvari poteſt, ſi uti velit. II. Nequit Deus præ-
videre conſenſum conditionatum, quin videat ſimul
concurſum ſuum ſimultaneum, ſed concurſum ſimul-
taneum nequit videre ſinè decreto ſaltem ratione prio-
re & applicante omnipotentiam, ut concurrat, ergo
etiam videt decretum ratione priùs, & in eo videt con-
ſenſum. D. Ma. MNiſi videat concurſum ſimultaneum
abſolutum N. conditionatum C. Concurſum abſolutum non
videt ſinè decreto, ſed conditionatum videt ſinè decreto ab-
ſolutè poſito, ſeu actu exiſtente. III. Conſenſus
futurus conditionatus plus de facto eſt, quàm conſen-
ſus merè poſſibilis, ergo defacto debet dari id, per
quod extrahitur & ſtatu poſſibilitatis, ſed quid illud,
niſi decretum ſubjectivè abſolutum? cur ergo in eo non
videbitur? D. A. Plus eſt ſecundum exiſtentiam realem
MN. Jecundum exiſtentiam objectivam, quia afrmatur non
ſolum non repugnantia ad exiſtendum, ſed etiam actualis
exiſtentia ſub conditione, ſi hoc vel illud poneretur C. Res
autem in hoc ſtatu objectivo ex ſtatu poſſibilitatis ex-
irahitur formaliter rauone ſui, quia talis eſet, fi condi-
tio

Sirnarekin
beinmns ommd
ſiniit, niſt

N
ℳ

INI

Ai

nsenhlen,

AWel edi

IHSNr
ner aneſl
Nonata. D
ineſeitſdli⸗
riſfalili
inmiſimer n
nnlſcnt ſn /
nu nn ſ
erlunt 4blale
umnluelkere,
in mnſu lrſin
cheptüngtun
n,/Duymſen
Sute, hn la
eguieum
Gunn ſitent nn
cnorimmünn.
entugent
onaunr, en
Ein a uckr an⸗
ſin ſinildeun
ndltunnn
,ſd crend
II Conſeniu

,Cuuncole.

heietiil, per
OCucd nd,
enginedton
innun ſeulen
ufßmnuni
11 nian ch
mnm 1
1olbl

iehn⸗ 4
4

S

UTILITAS SCIENTILA MEDIX. 129

tio eſſet; Efficienter verò non extrahitur per ſtatum,
ſed per alienationem vi cauſarum ſuarum, non quidem
operantium de præſenti & abſolutè, ſed conditionatb, &
tunc operantium, ſi conditio poneretur. IV. Intel-
lectus divinus necçeſſariò actu cognoſcit, quidquid eſt
ſcibile, & quomodocunque eſt ſcibile, ergo & volun-
tas neceſſariò actu decernit, quidquid eſt fururum, &
quomodocunque eſt futurum; ergo actuale eſt decre-
tum de futuris omnibus conditionatis, ergo & in eo
illa videbit. Diſp. Intellectus eſt botentia neceſſaria, &
illa ſcientia eſt neceſſaria, ne in Deo detur ignorantia, &
imperfelctio: Sed voluntas eſt libera, & decreta illa ex
nullo capite ſunt neceſſaria, imb otioſa eſſent, & nullum
Enem obtinerent, adeéque non conveniunt voluntati Dei

berſectiſſimæ.

Utilitas Scientiæ Mediæ.
THFEOXEAIIA IL.
Eſt utiliſſima ad dirigendum Deum in decre-

tis abſolutis, & providentid ſud.
Cientiæ Mediæ utilitatem, imò ejus neceſſitatem
ulterius expoſituri, à decretis Dei abſolutis, & à
providentià ejus incipimus. I. Efficacia qui-
dem decretorum divinorum non innititur immediat?, &
Principaliter ſcientiæ Mediæ, ſed mediatè & remotè; quia
ipſa non dat efficacitatem ipſam, & libertatem decre-
tis, ſed ſolàm facit, ut Deus providè & ſapientiſſimè
omnes actus, maximè liberos, diſponere poſſit, & di-
figere ad optimes fines, ergo efficacia illa innititur

In LL. J ent. 1 tan-

130 THEOREMA I. THESIS XI.
tantùm remotè ſcientiæ Mediæ. II. Scientiam
ergò Mediam iequirimus ad providè, & ſapienter for-
manda decreta abſoluta; pertinet enim ad perfectam
providentiam ſcire, qui modus agendi aptior ad finem
aſſequendum, & quem eventum habitura fint quævis
media, quæ adhiberi poſſunt;, ut prudenter decerna-
tur circa finem, & circa media conducentia ad finem;
ſed ad hoc maximè conducit, imò neceſſarium eſt ſci-
re, quid ex unoquoque modo agendi, & ex unoquo-
que medio fit ſecuturum, ſi adhibererur, ùt patet in
humanis: Nec in hoc Ordine eſt diſcrimen inter
Deum & creaturam, Hcèt in eo ſit, quòd divinus in-
tellectus de rebus agendis formet judicium omnino
certum & rectum, non verò humanus. FII.
Ideo nobis non ſufficit: Deum in formandis decretis abſo-
lutis circa actus noſiros liberos dirigi per ſcientiam ſimplicis

Intelligentiæ; quia per hanc Deus quidem videt, quid
fieri poſſit; & videt, quòd media Tolhr obtinere ta-

lem finem, ſi voluntas liberè conſentiat, cùm media
maneant indifferentia; ſed non videt per eam, quod
futurum eſt, an voluntas ſit conſenſura, an media iſta
ſint efficacia futura; cùm hæc ſcientia poſſibilia tan-
