divinæ, ſeu at applicata in altu ſecundo C. Scientia Viſio-
nis eſt repræſentativa objecti ſui ùt exiſtentis, vel ùt fu-
turi: Simplex Intelligentia repræſentat objectum ſuum
indifferenter, ut liber effectus ſequi poſſit ex applica-
tione divinæ voluntatis liberè decernentis producere.

Hine cum Aliie D. Ma. Tarminatur ad rem ar exiſten-
tem

96 THEOREMA III. THESIS VIII.

tem tanquam ad eſfectum ab ipsd directione cauſatum C.
tanquam ad objectum ſub ratione exiſtentis à cognitione re-
præſentatum N. V. D. Th. ſcientiam, quæ eſt
cauſa operis, vocat ſcientiam Approbationis & bene-
placiti, ſed hæc eſt ſcientia viſionis; quia Deus non
approbat, niſi quod videt. N. Mi. Dupliciter enim res
approbantur, 1. Utſint. 2. Complacendo in opere facto:
Prima approbatio præcedit viſionem, & eſt ipſa ſcientia
poſſibilium t habens adjunctum decretum rei producendæ:
Secunda ſequitur opus factum, ideébque nequit eſſe cauſa
operis.

THEOREMA MI.

Per eam Deus videt creaturas poſibiles in
ſeipſo.
POſſibilia Aureolo videntur in Deo tantùm ſecun-

dùm eſſe eminentiale: Aliis autem ſecundùm efſſe
proprium; & quidem D. Th. illa videntur in eſſentiâ
ùt causà efficiente: Scoto ùt in causâ exemplari: Vaſ-
queſio & in Eſſentiã, & in Verbo, ùt ſpecie expreſſivâ
rerum omnium; quia cum Scoto negat connexionem
eſſentialem Dei cum creaturis poſſibilibus: Sed cum
D. Th. & Suar. aſſerimus. I. Deus in ſuà eſſen-
tid non videt poſſibilia ſecundum eſſe tantùm eminentiale 3
uia eſſe eminentiale poſſibilium eſt ipſe Deus, ergo
l cognoſceret ſeipſum, ergo non cognoſceret crea-
turas ipſas poſſibiles. II. Sed & videt ea ſecun-
dum eſſe proprium; quia Hebr. 4. Omnia nuda & aper-
ta ſunt oculis ejus. Rom. 4. Deus vocat ea, quæ non ſunt.
tanquam ea, quæ ſunt. Sed hæc vocatio ſupponit ſcien-
tiam rerum ſecundùm ſe: Hinc ex S. Aug. Tract. 1.
in Joan. Idipſum, quod factum fuit, antequam fieret, &
in ſe exiſteret, in mente Dei erat. III. Hæc vi-
det

E mn.

icin⸗ iſſn
inita gniin,
leniann
Pmioni Ae
quln Deun
Dylainrenr,
nh in hen fiͤ
1l iſ⸗ ſuien
unnilicent.
ennttſeaͤ

Clſckierin

Mumim Kean⸗
ren ondmelt
ilennr ineleni
iarenplni: lal
heueeileſtil
nanmeubnet
lbos: ded an
Dewb in uſſir
Gtümeninntd
tiſeev,eg⸗
ongolertckn
Einltet ſeen⸗
nit rult
gn hlenn 1
Kolipponinſe⸗
M. I
anhunz,
U e,

SCIENTIA SIMPLICIS INTELLICENTF. 97

det Deus in ſeipſo tanquam causd; quia Deus perfecte, &
comprehenſivè cognoſcit, ſe eſſe cauſam, & finalem;

S& exemplarem, & effectivam rerum omnium, ergo &

illa comprehenſivè cognoſcit, quæ in ipſo tanquam
causâ, vel finali, vel exemplari, vel eilciente conti-
nentur; cùm comprehendere ſit rem cognoſcere omni
modo, quo poteſt cognoſci, & conſequenter compre-
henſio eſſentiæ eſt hujus cognitio perfectiſſima tum ſe-
cundùm id, quod ipſa eſt in ſe, tum ſecundùm id, ad
quod poteſt ſe extendere. IV. Præprimis au-
tem creaturas poſſibiles Deus cognoſcit in ſe tanquam causd
eficiente, ſeu in Omnipotentid ſud ; quia Deus cognoſcêns

ſe infinitè, cognoſcit ſeipſum ùt fontem omnis poſſibi⸗

litatis infinities participabilem, ſed Deus hoc moôdo,
directe & primariò cognoſcendo ſeipſum & Oinnipo-
tentiam ſuam, cognoſcit etiam ſaltem indirecté & ſe=
Eundariò creaturas poſſibiles potentes participare
ipſam perfectionem divinam, ergo Deus in ſeipſo & in
mnipotentiâ ſuâ tanquam quaſi medio, ſeu ratione
cognoſcendi cognoſcit omnes creaturas poſſibiles, ad
quas ratione perfectionis ſuæ dicit ordinem. V.
Nec hic reflectimus ad Adverſarios negantes connexionem
ſentialem Dei cum creaturis poſſibilibus cùm enim om-
nipotentia ſit virtus infinitè perfecta, ponenda eſt talis,
iit ex prædicatis ſuis intrinſecis reddat ſibi poſſibilem
ſuum actum, ita ut à nulla ſuppoſitione præveniente
omnem liberam determinationem divinæ voluntatis
impediatur, ergo concipienda eſt ommnipotentia divina
éx prædicatis intrinſecis connexa cum poſſibilitate
creaturarum, ut actus ex ſuis prædicatis intrinſecis ſit
poſſibilis ipſi omnipotentiæ: Sed ſi ex prædicatis intrin-
ſecis connexa eſſe debet, utique hæc connexio eſt in=
trinſeca, eſſentialis, & neceſſatias ergo⸗

2 8 TIHEOREMA III. THESIS VIII.
F. 2. Reftewiones Adverſaric.

IL videntur in Dei eſſentiàâ, quæ in eâ continentur,
ſed creaturæ poſſibiles ſecundùm eſſe eminentiale
tantùm, non autem proprium in eã continentur, ergo
nec ſecundùm aliud eſſe videntur. D. Mi. Non conti-
mentur ſecundum eſſe proprium actuale C. poſſibile, objecti-
wum, & intelligibile N. II. Res cognoſcitur
erfectiùs in ſeips „quàm in ſuâ causà, ergo cognitio
poſſibilium in eſſentia eritimperfecta. D. A. cogni-
zio rei in caus ſit ſtricte abſtractiva, & per diſeurſum par-
za C. ſi ſit intuitiva, & comprehenſiva ſimul, cognoſcens
zſfectum & cauſam N. Hac cognitio utriuſque eſt perfe-
ſtior, quàm cognitio ſolius effectüs. III. Etiam
mala ſunt poſſibilia, ſed illa Deus non videt in ſeipſo,
ergo non omnia videt in ſeipſo- D. Mi. Mala non vi-
der in ſeipſo dt tausd & quidem ſimpliciter tali C. ur causd
phyſiciâ, & moraliter purè permiſſivd N. Vel cum Aliis
D. Mi. Mon videt mala in ſeipſo indireitè, quatenus in ſs
2pſo videt cauſas, à quibus mala poſſunt cognoſcis & feri N.
directe C. Mala ſic videt directe in ſeipſis, indirectè inſe
ĩpſo. IV. Si Deus poſſibilia cognoſcit in ſuã eſ⸗
ſentiâ & omnipotemtiâ, ergo à cognitione eſſentiæ &
omnipotentiæ progreditur ad cognitionem rerum poſ-
ſibilium, ſed hæc progreſſio eſt verus diſcurſus, ergo
in Deo daretur diſcurſus ſuprà à nobis negatus. D.
WMWa. Ji poſſibilia cognoſcit in eſſentia vel omnipotentia per
plures actus, quorum unus cauſetur ab alio, erit illa progreſ-
ſio C. per unicum & ſimplicem actum N. MWon poteſt cogno-
ſci cauſa, niſi ſimul indiviſibiliter cognoſcatur eſectus; un-
de non eſt diſcurſus, qui ſit per plures altus. V. Si
oſſibilia videt in ſeipſo ſeu eſſentia ſuâ, ergo conne-
Ktitur eſſentialiter cum creaturis poſſibilibus, ſed Dei-
eſſen⸗

D .
eſuie.
neicontiten
Ontinentur,e
M. Muc
Ne ognoſetr
eggeonin
n. D Gan
in ſenſeni.
Hußnul, en
iſiue glnne
U. lur
nſiletinlenn
NI. Maannvr.
tertii intuul
M TlamAi
G, guatnuin
Mu6,/ feniN

iningk n
gone elene
onemketumpo⸗
lens ,etge
böegnn.
Aumnpmrentihe
,zert uprege,
Ninne D
ſituie
au.
l, elgd i⸗

Plhu,

SCIENTIA SIMPLICIS INTELLIGENTIE. 99

eſſentia, utpote ens abſolutiſſimum nequit dicere con-
nexionem eſſentialem cum alio. D. Mi. Cum alio nt
poſſilili N.ut abſolutè exiſtente C. Hinc Deus eſt Ens ab-
ſolutiſſimum abſolutione excludente relationem & conne-
xionem eſſentialem cum alio exiſtente, ſed non cum poſſibili;
cùm ſumma Dei perfectio fundet hanc connewionem: Sed
de hc connexione vide Philoſophiam-

IHEOREAIA I.
Imo videt immediatè etiam poſſibilia in
ſeipſis.
(QWidhamn Thomiſtæ hanc theſin putant eſſe funda-⸗
mentum Scientiæ Mediæ: Eam tamen non ad-
mittunt cum Thomiſtis Suar. Valent. Ruiz: Sedinde-
pendenter ab illà cum Scoto, Pontio, Lugone & aliis
concludimus. I. Creaturæ poſſibiles ſunt im-
mediatè in ſeipſis cognoſcibiles; quia immediatè in ſeipſis
habent veritatem objectivam, vi cujus poſſunt termi⸗
nare enuntiationem ſibi ipſis conformem; poſſunt enim
enuntiari ùt producibiles, ùt poſſibiles, ùt in potentii,
àt non involventes contradictionem; quæ enuntiatio-
nes illis ſunt conformes, ergo intellectus divinus deter-
minatus ſeipſo ad omnes veritates eognoſcendas, has
ipſas etiam immediatè cognoſcet in ſeipſis. Accedit,
quèòd uti hæ creaturæ ſunt intrinſecè poſſibiles, ita
etiam ſint intrinſecè, & conſequenter immediatè co-
gnoſcibiles; cùm hæc ipſa intrinſeca poſſibilitas ſit ob-
jectum cognitionis, & meritum ob jectivum, ut de ipſis
hæc feratur ſententia, quòd ſint intrinſecè poſſibiles,
vel quòd haberent hæc prædicata eſlentialia, ſi exiſte-
rent: Præterea ſicut res præteritæ & futuræ, ita & poſ-
ſibiles erunt in ſeipſis immediatè cognoſcibiles; quia
G 2 licèt

100 THEOREMA IV. THESIS VIII.

licèt res illæ plus habeant actu, quâm mer? poſſibiles⸗
infinita tamen Dei intellectivitas non eget rerum actua-
lium vel earundem ſpecierum concurſu & determina-
tione, uti eget intellectus creatus: Imò plura etiam
poſſibilia in ſeipſis cognoſcuntur ab iol intellectu
creato Angeli. . II. Intellectus igitur divinus
poſſibilia videre poteſt, & videt in ſeipſis; quia intellectus
infinitè perſpicax eſt ſubjectivè determinatus ad cogno-
ſcendam omnem veritatem objectivam ſinè imperfe-
ctione cognoſcibilem, & ad eam cognoſcendam omni
modo, quo ſinè imperfectione eſt cognoſcibilis; fed
admiſimus modò cognoſcibilitatem & veritatem obje-
ctivam immediatam poſſibilium, ergo. Dein ſi crea-
turæ, dt in ſe ſunt intrinſecè poſſibiles, reſpiciantur
per ſe & ratione ſu à divinã omnipotentiãâ; cur non
etiam ratione ſu reſpici poſſunt à divinã ſcientiâ? Hinc
ſicut Chriſtus præter ſcientiam beatam, quà creaturas
cognoſcit in Verbo, etiam habet ſcientiam infuſam,
qua eaſdem cognoſcit in ſeipſis; ita & in Deo duplex
iſte cognoſcendi modus haberi poteſt.

F. 2. Refiexiones Adverſariæ.

Dus perfectiſſimè poſſibilia videt in ſeipſo, ergo
ſuperflua eſt cognitio eorundem in ſeipſis. D. C.
Wiſi per poſteriorem cognitionem videat alio modo C. ſi vi-
deat alio modo N. Sic enim neceſſaria eſt in Deo talis co-
gnitio. II. Cognitio poſſibilium in ſeipſo eſt in-
ſfinitè perfecta; ergo altera cognitio nullam illi ſuper-
addit perfectionem, ſed ſuperfluit. D. A. Eſt infnitè
per fecta in ſud linea; ſcilicet in ratione cognitionus creatuta-
rum in alio C: in omni lineà & ratione perfectæ cognitionus
cognoſcentis creaturas eniam in ſeipſis N. Etiam hæc perfe-

&tio convenit Deo-. III. Cognitio poſſibilium in ſe-

ipſo

5ſün,E
im fnae n.

ICl, OA

S
m meieplle

epetterumit.

Urla eeten⸗
Imd Plun 6
b igo inel
d gitur dn
6un imelet
nmngad cogn
Nen n inpent
Cnwionbmom
kogtichlu;l
ettarnch
a Deniic
les, tehtcin
Cennil; cur
uſcertun En
MM,Indtm
iemam imin
Ein wapl

ſſorie.

n ſeilon e

nin ſinis
Aumchl, ,d
n Dartiißſ⸗
nſh AKr
lam Mte
04 Er
hiimni hie
7. Ltunlu’,

SCIENTIA SIMPLICIS INTELLIGENTLE. 10 ·1

ipſo exhaurit totam poſſibilium cognoſcibilitatem, ut-
pote infinita, ergo nil aliud ſupereſt cognoſcendum.
D. A. Exhaurit quoad rem cognitam C. quoad modum co-
gnoſcendi N. Reſtat modus cognoſcendi poſſibilia in ſeipſis.
IV. Nequit in Deo admitti duplex modus co-
gnoſcendi, quorum unus ſit perfectior altero, ſed mo-
dus cognoſcendi creaturas in ſeipſo eſt perfectior altero

modo cognoſcendi eas in ſeipſis. D. Ma. Quorum unus

ſit perfectior altero entitativè, realiter, & à parte rei C. præ-

ſciſivè ſolum, & terminativè, quatenus terminatur ad ob-
jJectum formale im- vel perfectius N. V. Fx D.
Th. hlc q. 14. a. 4. Alia à ſe videt, non in ipſis, ſed in
ſeipſo. D. Non in ipſis tanquam principüs cognitionis per
ſe, vel per ſpeciem influentibus C. præcisè tanquam objelctis
N. Nam ibidem a. 13. in O. ait: Deus autem cognoſcit
omnia contingentia, non ſolum prout ſunt in cauſis, ſed

etiam prout unumquodque eorum eſt altu in ſeipſo. VI.
Ex S. Aug. Sacrilegum eſt aſſerere, Deum exire extra

ſe ad aliquid cognoſcendum, ergo res tantùm in ſeipſo
cognoſcit. D. A. Exire extra ſe ad aliquid ognoſcendum
per modum ideæ aternæ, & per ſe exiſtentis extra Deum, it
Plato ſentiebat, contra quem loquitur Aug. C. Jub forma-
litate objecti immediati M. VII. Ex S. Dion. de
Div. Nom. c. 7. Deus, quæ ſunt, noſcit non rerum
notitiãâ, ſed ſut. D. MNon rerum notitid hauſtà & cauſa-
14 ab ipſis rebus per ſpecies earum C. notitia realiter indi-
ſtincta a ſui notitià N. Dion. unicè afirmat, Deum non
diſcere aliqua per ſpecies creaturarum, ita ut divina cogni-
tio ab illis accipiat eſſe. VIII. Poſſibilia nullam
in ſeipſis habent actu entitatem, ergo nec habent ve-
ritatem, ergo nec cognoſcibilitatem in ſeipſis habent.
D. A. Nullam in ſeipfſis bhabenpentitatem per ſtatunt C. per
ampliationem, vel alienationem N. De bhis infra.
G 3 THE-

102 THEOREMA I. THESIS IX.

E
IHESIS IX.
Scientia Viſionis.
THEOREAA I.
Datur in Deo infallibilis Scientia omnium
abſolutè futurorum.
Cientia Viſionis ſe extendit ad ea omma, quæ Deo
in æternitate ſecundùm aliquam temporis differen-
tiam ſunt præſentia : Ubi præcipuè attenditur, An &
quomodo futura libera poſſint præſciri abſque læſione
libertatis creatæ: Pro quo obſetvamus. I. Deus
neceſſarib videt omnia ſingularia exiſtentia ſecundum om-
nem illorum entitatem, & ů modum eſſendi; tum quia hæc
viſio eſt perfectio ſimpliciter ſimplex; tum quia ad ea
neceſſariò ſe extendit divina cognitio, ad quæ ſe exten-
dit divina cauſalitas. Ideo Hebr. 4. Non eſt ulla crea-
tura inviſibilis in conſpectu ejus. Job. 28. Ipſe enim fines
mundi intuetur, & omnia, quæ ſub calo ſunt, reſpicit.
II. Etiam novit neceſſarib omnia futura contin-
gentia, licèt libera; tum quia & ipſa eſt perfectio ſim-
pliciter ſimplex; tum quia aliter Deus aliquid ignora-
ret, quod eſt cognoſcibile, & ſucceſſivè acquireret no-
titiam ſecundům môram & ſucceſſionem, quà res con-
tingentes exiſtunt. Ideo Eccl. 23. Domino enim Deo,
antequam crearentur, omnia ſunt cognita. Dan. 13. Do-
mine qui nòſti omnia, antequam fſiant. Pſ. 138. Omnes
vias mels prævidiſti. Et ex S. Aug. l. y. de Civ. c. 4.

Nam & confiteri Deum, & negare præſcium futurorums I

apertißſima inſania eſt. III. Hanc futurorum
contingentium ſcientiam neceſſarib etiam exigit berfo-
ctiſſima Dei Providentia; illa enim deficiente non poſſet
Deus Univerſum perfectiſſimà providentià guberna-
. re,

S .
F.
47
lentie onnie

ng. 1
Muuisſiatulens
;unguun
A uNqinat
Aglrktenn
19 Maun
t ſut, /
ufunn ani
Ketſecto
5Aiguidigne
Gtacqulcen
en, guittzan
Nenim enn Dei
„Den 13. D
Nid. 0m
e C.0.

unfumuen

.—
ar furunm
ion erigt⸗
(ciemenaeß
Gierrin 6.

SCIENTIA VISIONIS. 103

re, ficut etiam in humanis ille gubernator imperfe-
ctior eſt, qui pauciora futura prævidet, & ille-per-
fectior, qui plura prævidet, ergo Deus, cùm guber-
nator ſit perfectiſſimus, omnia præſciat, neceſſe eſt.
IV. Eandem exigit eſſentialis Immutabilitas Dei 3
cùm enim repugnet & infinitæ perfectioni, & ſimplici-
tati divinæ, ut incipiat aliquid cognoſcere, quod ab
æterno non cognovit; eò quèd apud Deum non ſit
tranſmutatio, aut viciſſitudinis obumbratio; ideo ne-
ceſſe eſt, ut ea, quæ cognoſcit exiſtentia, antè jam co-
gnoverit, dum eſſent futura. Unde iterum Eccl. 39.
Mon eſt quidquam abſconditum ab oculis ejus à ſæculo uſque
in ſaæculum reſpicit, & nihil eſt mirabile in conſpectu ejus.
V. Hæc Viſio non obeſt libertati actuum liberorums
non enim influit'in entitatem objectorum, ſed merè
ſpeculativè ſe habet, & ſupponit omnes res futuras in
priori ſigno rationis, antequam ſub ratione futuri eas
comprehendat.

F. 2. Reſlewiones Adverſariæ.
SCriptura de futuris ſubinde loquitur dubiè, addendo

Particulam, Fortè, ergo in Deo non eſt perfecta vi-
ſio futurorum contingentium. D. A. Loquitur dubiè:
uit ſigniſicet incertitudinem, & conjecturam, aut animi du-
vitationem M. ut ſignificet arbitrii mutabilitatem, vel ope-
ris magnitudinem ſeu dificultatem, vel voluntatis ercatæ
indifſerentiam, vel contingentiam effectis, vel ſinilia C.
II. HæcDei viſio & præſcientia eſt neceſſlariò vera.
& æterna, ergo omnia neceſſaxiò fiunt, prout Deus præ-
ſcivit, ergo nihil fiet libere. D. C. Neceſario fiunt ne-
ceſſitate conſequente liberam determinationem creatam C.

antecedente illam N. III. Præſcientia Dei eſt prior
actu præſcito & quidem totaà æternitate, ergo infert
G 4 neceſ-

Ie4 THEOREMA II, THESIS N.

neceſſitatem antecedentem. D. A. Eſt prior duratione
C. naturà, & cauſalitate, vel inimpedibilitate N. Præ-
ſcientia eſt ratione poſterior futuritione actils 3 quia ſi crea-
tura omitteret altum illum, Deus etiam illum non pravi-
deret, IV. Præſcientia Dei æterna non poteſt
impediri ab homine in tempore exiſtente, ergo neceſ-
ſitas eſt antecedens. D. A. Mon poteſt impedir: directt,
α hyſic⸗ c&, ſeilicet eficiendo, ne ſit, poſtquam jam eſſe ſup-
ponitur C. indirectè, & logicè, eficiendo ne fuerit, ſi homo
in tempore non ſe determinaſſet ad hunc actum N. Potuit
bomo abſolute ſacere, ut exiſtentia peccati non ſit in tempo-
re, & ſic etiam non fuiſſet præſcientia ſecundum connota-
tum, licèt Juiſſet ſecundum entitatem actus intrinſecam.
V. Quod eſt poſterius tempore, non poteſt im-
pedire id, quod eſt prius tempore. D. A. Quod eſt po-
kerius. tum phyſicè, tum objectivè, & logicd O tantùm phy-
ſ⸗ icà, ſeu tempore, non autem objective & logicèê, ſeu natu-
rà & cauſalitate Jub D. non poteſi id impedire efficiendo, ne
ſit C. ne fuerit M. VI. Ad præteritum non da-
tur Potentia, ſed ſi præ ſcientia eſſet quomodocunque
impedibilis à à peccato futuro, daretur potentia ad præ-
teritum. D. Ma. Ad praæteritum non datur potentia, quæ
Jaciat: ut prareritum non ſit præteritum C. quæ faciat, ut
id, quod eſt præteritum, non fuerit ſimpliciter Sub D.
prateritum non ſit dependens, & ortum objectivè à liberà
hominis voluntate C. ſi ſit N.

THEOREAMA II.

Deus futura libera non cognoſcit in Deereto
pradeterminante, vel aliis außt is creatis, aut
ingreatis.
Fthura libera Thomiſtis pleriſe que videntur in deere-⸗
to Pprædeterminante: : Scotiſtis in decreto condeter-
minante:

el N.

rir rs 4
lilie N

1 .
Acllz itfe,
ilun mne,
gem Mn

t, unnpolehir
4 Cleßr
n buninſe⸗
lgt,

UONococuNque
Gtentiaad onr⸗
r ptentiv i
uuftit,1
Miin,
eik/lnd

I
ei Deeret
isti, ut

zn ee
ibenwurinten
lecteto coid

WWE

SCIENTIA VISIONIS. 105

minante: Ægidio in Ideis divinis: Molinæ & Becano
in cauſis creatis: Aliis in alio medio: Sed cum com-
muniore Noſtrorum reflectimus. I. Deus ſu-
tura libera non cognoſcit in decretis phyſic pradeterminan-
tibus; hæ& enim decreta nobis videntur deſtructiva li-
bertatis & contingentiæ; quia ùt alibi advertimus,
quod & phyſicè & objectivè antecedit determinatio-
nem voluntatis creatæ, & eſt independens omnino à
voluntate creatàâ, & eſſentialiter infert determinatè
unam partem contradictionis, tollit libertatem, atqui,
ergo. II. Nec futura libera videt in decreto con-
determinante; quia hoc decretum non antecedit deter-
minationem voluntatis liberæ, ergo non priùs videt de-
terminationem in decreto, quàm in ipsa determinatio-
ne, ergo decretum non eſt prima & adæquata cauſa Vi-
ſionis, ſed ſimul ſaltem futuritionem Deus videt in ſe-
ips: Si autem antecedit ordine cauſalitatis, t pleri-
que Scotiſtæ volunt, non differt à decreto Thomiſtico.
III. Nec videt ea in decreto, quo Deus decernit
præbere concurſum ad altus creaturæ; quia per hoc decre-
tum non offertur concurſus determinatus ad unam con-
tradictionis partem, ſed indifferens ad urramque, ergo
in eo non videt infallibiliter futurum liberum. IV.
Nec ea videt in decreto, quo juxta nos concurrit ſimultanet
ad atctus creaturarum; quia ſi hoc decretum dicis dis-
junctivum, iterum decretum antecedenter eſt indiffe-
rens; & determinabitur ad unum, ac erit efficax, qua-
tenus determinatio voluntatis creatæ purificat condi-
tionem, tollitque indifferentiam decreti: din autem di-
cis decretum abſolutum; hoc decretum non eſt prima ite-
rum, & adæquara cauſa Viſionis, de quà diſputamus .
nec eſt antecedens, ſed conſequens præviſum liberta-
tis uſum, ergo ſupponit cognitionem usus & effectus
G F in

.

106 THEOREMA II. THESIS IX.
in ſeipſo. V. Nec ea videt in Ideis divinis, Omni-
zorentia, vel Intelligentia ſimplici; quia omnipotentia in-
differens eſt, & concurſum offert indifferentem: Simi-
liter ideæ divinæ, & ſimplex intelligentia ſecundum ſe
conſiderata æquè Feprale Mant futura, & non futuraʒ;
& licèt Deus mundum non condidiſſet, tamen mundi
condendi ideam habuiſſet. VI. Nec ea videt in
cateſis reatis; ſi enim has conſideres ſecundùm ſe præ-
cisè, ſunt indifferentes ad utrumque, & conſequenter
non ſunt certum & infallibile medium cognitionis: Sin
autem eas conſideres cum actione, ſeu ùt agentes, non
vides ſolum actum in causâ, ſed & in ſeipſo ſimul.

F. 2. Reſtexiones Adverſariæ.

EXiſtentia rerum futurarum continetur in eſſentí,
& ideis divinis, ergo in iis videtur. D. A. Conti-
uetur in iis ut poſſibilis C. àr futura, vel actu poſita N.
II. Eſſentia divina eſt repræſentativa omnis ve-
ri, ergo & actuum liberorum. D. A. Eſt repræſenta-
tiva omnis veri ut poſſibilis C. ar futuri, cum quo non eſt in-
fallibiliter connexa W. III. Idea rerum futura-
rum repræſentat eaſdem „& eſt cum iis connexa, ergo
in eâ poſſunt videri. D. A. Repræſentat eas præcisz i
Juturas N. aqut futuras, ac non futuras C. SRimiliter aquè
eſt connexa cum futuris, & non ſuturis. IV. Ex
D. Th. q. 2. de Ver. a. 12. Deus ſcit res, in quantum
eſt cauſa earum, ergo videntur in cauſis increatis. D. A.
Seir res ut poſſibiles C. ur futuras Sub D. quæ unict pendent
àlibertate Dei C. quæ pendent à libertate ſimul creatà N.
V. Ut Deus cum voluntate liber4 comprodu-
cat effectum, debet habere decretum abſolutum & ef-
ficax, ergo in eo videbitur effectus liber futurus. D. A.
Decretum alſolutum & eficax dependenter à liberà deter-
mina-

e uneen

n onſunn
Mleplohm,
1

n nnntki.
tetummtuture⸗
Connen, eign
t ea uit 14
Oniluragu

8 penlen

ſnil eitiN
Gi cmhtoe⸗
Polomume⸗
thummb.

leu
ℳ

Emur.

SCIENTIA VISIONIS. 107
inatione treaturæ, quod ſimul ideo eſt virtualiter condi-
tionatum C. independenter ab ilaà, ita ut non ſit virtualiter
conditionatum N. Decretum illud ſupponit determina-
tionem voluntatis conditionatè præviſam ut conditio-
nem: Dein virtualiter conditionatum eſt, quia Deus
non decerneret concurrere, ſi creatura nollet ſe deter-
minare; Ideo decretum non eſt prima, nec eſt adæquata
ratio, in quà videatur eſfelctus futurus. VI. Deus
non poteſt videre determinationem voluntatis, niſi vi-
deat omnes ejus cauſas, ſed inter has cauſas eſt decre-
tum, ergo eam pris videt in cauſis, & decreto. D. Ma.
MWiſi videat omnes ejus cauſas, & hoc eſt eſfectum videre in
cauſis N. Et hoc eſt videre effectum in ſeipſo una cum cau-
ſis C. Alii ajunt, Niſi videat omnes cauſas conditionatè
ſaltem C. neceſſarid abſolutè N.

F. 3. Reflex. Ex Cauſis Creatis.
QC i comprehendit cauſam, omnes ejus effectus co-

gnoſcit, ſed Deus cognitione ſuã comprehendit
cauſam, ergo omnes effectus ejus comprehendendo
cognoſcit. D. A. Omnes ejus effectus ut poſſibiles cogno-
ſcit C. at exiſtentes, vel futuros N. II. Cognitio
Dei non tantùm eſt comprehenſio, ſed etiam ſupere-
minens comprehenſio, ergo effectus & poſſibiles, & fu-
turos cognoſcit. D. C. Cugnoſcit eos in ſeipſis C. in cauſis
M. In his nequit plus cognoſci, quàm in ipſis eſt. III.
Ex D. Th. q. 14. a. 13. in O. Deus cognoſcit omnia
contingentia, non ſoluùm prout ſunt in ſuis cauſis, ſed
etiam prout unumquodque eorum eſt actu in ſeipſo,
ergo admittit duplicem viam cognoſcendi infallibiliter
futura. D. A. Non ſolum proutin cauſis, h. e. non ſolum
it poſſililia C. alio ſenſu N. Nam addit D. Th. Poteſt
confiderari contingens, ut eſt in causa, & ſic conſideratir
ur

108 THEOREMA III. IHESIS IX.

ut futurum, & at contingens NB. nondum determinatum
eſt ad unum; quia contingens ſe habet ad oppoſita, & ſic
contingens non ſublitur per certitudinem alicui cognitioni.
Ergo conjecturalis tantum in caufſis eſſe poteſt cognitio.
IV. Ut in causaà videatur effectus, ipſa conſi-
derari non debet pro inſtanti priori, in quo poſitis om-
nibus ad agendum requiſitis ipſa eſt indifferens; ſed in
poſteriori, in quo conſideratur ſe ad agendum deter-
minare exercendo vim ſuam activam, & dando exiſten-
tiam effectui, ubi cauſa naturà prior eſt effectu, ergo
in eâ videri tunc poteſt. R. Videre cauſam ſe determi-
nare eſt videre determinationem, ſeu effectum in ſeipſo una
cum causd. V. Angelus pofitis omnibus ad
agendum requiſitis cognoſcit conjecturaliter, quid vo-
luntas ſit actura, ergo Deus infallibiliter id cognoſcit.
D. C. In alio medio, ſcilicet in ipsà entitate actus futuri
C. in eodem medio, in quo Angelus conjecturaliter videt N.
VI. Gratia efficax infallibiliter infert conſen-
ſum futurum, ſed Deus videt gratiam efficacem, ergo
& in ea effectum. D. Ma. Infert eum infallibiliter ex ſe
praæcisè, abſtrahendo à determinatione conditionate prævisâ
M. dependenter ab hujus praviſione C. Ideo gratia ſecun-
dum ſe non eſt prima & adæquata ratio cognitionis.

THEOREMA III.

MWec videt ea in ſeipſis ut realiter coëviſtenti-
bus aternitati divinæ.

Ajetanus & Gonet ſcientiam Viſionis fundant in rea-
li coëxiſtentià rerum cum æternitate divina: Con-
tra quos obſervamus. I. Futura at futura non
coeëxiſtunt aternitati divinag; quia quæ ſimpliciter non
Cxiſtunt, non poſſunt coëxiſtere; coexiſtentia enim
duo-

Denns Daſ
ſihchurhe

mdumg.

l enln n

HES N.
iin Gnnnir
1al ayyſu
n aliui CMgiti
ſe ehß an
kechus,

s ommbus 4
Urelter, id
erid gnolet
ttnn ile fni
ſurshtervider N.
ter ilen colen
eſfcen, etn

maſt
Ntonuteſrevigt
lunginitſealn⸗
ttient.

l.
jlliriſente

Pncumrinter
ledinn: C1.
Nule ſutnnin
ohhcnes
Gollienne
„

SCIENTIA VISIONIS. 109

duorum eſt ſimultanea eorum exiſtentia, ſeu eſt relatio
fundata in exiſtentiâ utriuſque termini, ſed futura ſim-
pliciter non ſunt, ſed erunt, ſicut præterita non ſunt, ſed
fuerunt: Unde nullum habent eſſe actuale, ſed accipi-
unt illud per productionem ſuam. II. Futura ta-
men, dum erunt, coëxiſtent quidem aternitati divinæ, ſeu
Deo aternoʒ quia licèt æternitas Dei ſit duratio formali-
ter indiviſibilis, cùm tamen infinita ſit, eſt virtualiter
diviſibilis, & coeëxiſtit jam huic, jam illi tempori, jam
his, jam illis exiſtentibus in quovis tempore; ſicut im-
menſitas Dei propter diviſibilitatem virtualem coëxi-
ſtit hic huic loco, ibi illi loco; ergo futura dum erunt,
coëxiſtunt æternitati Dei. III. Sed hæc coëi-
Nentia nequit creaturis dare denominationem exiſtentis ab
aæterno ʒ quia ſola æternitas divina non eſt forma deno=-
minans creaturam coëxiſtentem ab æterno, ſed & pro-
pria creaturæ duratio; ſicut & immenſitas non eſt for-
ma denominans creaturam ubique exiſtentem, licèt
coëxiſtat immenſitati, ſeu Deo immenſo; licèt igitur
duratio temporanea faciat creaturam coëxiſtentem;
non tamen facit eam ab æterno exiſtentem. IV.
Hinc rejicimus exiſtentiam illam⸗ ut ajunt, alienam re-
um ab aterno; quia æternitas divina menſurat omnia,
quando exiſtunt, non autem; quando non exiſtunt;
Cùm menſura in actu ſecundo talis reſpiciat terminum
actu exiſtentem. V. Ex his negamus, Deum vi-
dere futura in reali eorum cum æternitate coëxiſtentid 3ʒ tum
quia ab æterno non exiſtunt, ſed in tempore correſpon⸗=
dent æternitati tantùm partialiter ſpectatæ; ſeu ùr vir-
tualiter tantùm diviſibili; tum quia æternitas eſt indif-
ferens ad exiſtentiamn crêaturarum, & àd negationem
ejus; tum quia æterhitas; qu Deus creaturis in tempo-⸗
re exiſtentibus coëzaτ⅓Hlit; creéaturas non facit ab 6
60

TTI'o THEOREMA III. THESIS IX.

Deo præſentes, ſed tantùm facit in tempore æternitati
præſentes, &c.

F. 2. Kefleiones Adverſariæ.
LDEus ab æterno vidit futura intuitivè, ſed intuitio
fertur in rem præſentem, & ſibi coëxiſtentem, er-
go futura ab æterno ei coëxiſtunt. D. Mi. Intuitio cor-
porea C. intentionalis, & quidem divina Sub D. fertur in
rem præſentem & exiſtentem pro aliquâ temporis differentid
C. praſentem ſemper pro ſemper N. Viſio corporea pendet
ab objecto formali corporeo, & àtali objecti diſtantià relatè
ad potentiam viſivam quaæ utique exiſtentiam ſemper phy-
ſicam requirunt. II. Ex PP. Deo nihil eſt præ-
teritum, nihil futurum, ergo omnia coëxiſtunt æterni-
tati Dei nunc, & ab æterno. D. A. MWihil eſt praæteri-
tum, vel futurum prateritione & futuritione objectivd &
intentionali, quia omnia ſemper cognovit C. phyſica N.
Nuam juxta ipſos Adverſarios ſutura nondum exiſtunt exi-
ſtentia phyſicà & exercità, ergo ſecundum hanc rationem
Jutura ſunt. III. Deus defacto habet formam,
à quâ dicitur præſens Antichriſto, & rebus futuris om-
nibus, ergo & hæ viciſſim erunt præſentes Deo. D. A,.
Habet formam cum ommnibus connotatis extrinſecis N. ſinè
his C. Requiritur ex parte creaturæ exiſtentia, ut habeatur
denominatio præſentis. Hinc cum Aliis aliter D. A. Ha-
bet formam, à qui dicitur illis præſens, quando zrunt C.
quando nondum ſunt N. IV. Eternitas Dei actu
eſt infinita, ergo actu continet omnia tempora, & res
in illis exiſtentes, ergo has in æternitate eas continente
videt. D. C. Ergo actu continet omnia tempora formali-⸗
ter N. virtualiter, quia aternitas Dei eſſentialiter eſt de-
terminata ad coexiſtendum, & ſuo tempore coeëxiſtet omni-
bus temporibus, & rebus C. V. Mternitas eſt in-
Aliviſi⸗

1
und.
U⸗

Abſe

umn
ruptunein

namemnnn

ele

A

tenporezrmn;

ine, ſed intii
Geniltentein e.
A Nnumnng.

iunſmenſt⸗
Dondhl ete.
cinliurnen.
Mblekmum.
imne chechni
r ſa N.
Mllinerſtunen⸗
,Nen n
lubertolmnan,
blekuruns onn⸗
teDeo. D.4
tnſecs N.
tis, Mrle
lter4. M
uun nunt 6
ermtuDelaC
eenpor, Kes
enscONhen
Eenzmn rni⸗
ſintbter es
Nentſetnm⸗
Lemmmud;

SCIENTIA VISIONIS. 111
diviſibilis menſura, omnia creata ſibi ſuccedentia men-
ſurans, ergo in haàc menſura ea videt. D. A. Eſt men-
ſura ea menſurans, quando ſint C. quando nondum ſunt,
ſed erunt N. Witernitas Dei ſecundum ſe conſiderata ſinè
connotatione rei phyficè exiſtentis eſt menſura tantàm in actu
primo.

THEOREMA TW.
Sed videt ea in Veritate eorum objectivd, &

ipsamet entitate, quæ aliquando erit.

JOſtri cum Suar. & Vaſq. communiùs docent futu-
ra abſoluta videri in ſeipſis, h. e. in Veritate eorum
objectivà, ita ut ratio cognoſcendi futura ſit futurorum
exiſtentia, non quam habeant actu & ab æterno, ſed
quam in ſuã temporis differentiã ſint habitura: Unde
aſſerimus. I. Deus videt futura libera in ſeipſis
ſeu in objectivà eorum veritate, & in ipsdâ entitate, quam
aliquando habebunt; quando enim actus noſter liber eſt
præſens & defacto exiſtit, Deus utique illum cognoſcit
in ſeipſo præſcindendo ab omni alio medio, ergo eun-
dem cognovit ab æterno in ſeipſo; quia ùt ſuprà jam
inſinuavimus, omnis cognitio, quæ in quocunque tem-
pore eſt in Deo, ab æterno fuit in eo, ergo entitatem ta-
lis actus futuri vidit in ſeipsâ ab æterno. II. Hu-
jus Viſionis fururorum in ſeipſis fundamentum primum
& præcipuum eſt infinita vis, & perſpicacitas Intellectus di-
vini ad omnem omnino veritatem cognoſtendam de ſe eſſen-
Zialiter ſufficientis; cùm enim Deus ſit ſummè & infinite
cognoſcitivus, ipſe ex parte ſuàâ eſt determinatus ſeipſo
ad cognoſcendum omne cognoſcibile omni cognotci-
bili modo, cùm hæc ſit perfectio ſinè imperfectione;
ergo intellectus Divinus eſſentialiter exigit actu perfe⸗
tiſſimè cognoſcere omnia, quæ ſunt, & eâ ratione-

qu

IIZ THEOREMA IVy. THESIS HNXK.

quâ ſunt, ſed futura libera ſunt in ſeipſis pro ſuâ tem-

poris differentiã, ergo etiam in ſeipſis pro eà temporis
differentià à Deo cognoſcuntur. III. Alterum
Jundamentum eſt determinata futurorum contingentium ve-
ritas, & cognoſcibilitas; quia de re futurâ omnino veri-
ficatur hæc veritas: Jam non eſt, poſtea erit; uti de re
poſſibili vera eſt heæc enuntiaxio: Eſt poſſibilis, ejus præ-
dicata non involvunt contradictionem; ergo ſicuti juxta
antè dicta ad cognitionem futurorum in ſeipſis datur
determinativum ſubjectivè, ſeu ex parte Dei cogno-
ſcentis ratione ſuæ ſummæ & infinitæ cognoſcitivita-
tis; ita & datur objectivè, ſeu ex parte objecti cogno-
ſcibilis, quod eſt res futura. IV. Hæc cognitio
Futurorum in ſeipſis eſt propria ſolius Intellectis divini; quia
eſt modus cognoſcendi per cognitionem, ad quam non
datur aliud determinativum extra intellectum; niſi ve-
ritas ipſius objecti, quod nondum eſt, ſed erit; ſed
hæc veritas nequit determinare alium intellectum,
quâm efſentialiter determinatum ad cognoſcendum
omne verum, ergo: Ideo ex D. Th. hic q. 57. a. 3.
Alio modo cognoſeuntur futura in ſeipſis, & ſic ſolius Dei
eſt futura cognoſcere. Et q. 86. a. 4. Futura dupliciter
cognoſci poſſunt, uno modo in ſeipſis, alio modo in ſuis cau-
ſis: In ſeipſis quidem futura cognoſci non poſſunt, niſi 4
Deo, &c.

F. 2. Reſteviones Adverſariæ.
Osęnitio infallibilis nequit habere medium, ſeu ob-

S
jectum formale fallibile, ſed cognitio Dei eſt in-
fallibilis, & futurum contingens in ſe eſt fallibile, er-
go futurum contingens non videt in ſeipſo, ſed in alio

diſtincto. D. Mi. Eſt fallibile antecedenter, h. e. ante
uppoſitionem futuritionis C. conſequenter, & ex ſuppoſitio-
ns

ne

Geeme; gi
ule:teennnin
Turmmdte
ocknnina

MU

I h 1

ſllen,anutn
lu leie
lantlibilte
erminun

riletſtci

oß . SCIENTIA VISIONIS. 113
leps Dolin ae futuritionis N. In ſenſu enim compoſito implicat, rem
blapwelem futuram non eſſe futuram. II. Cognitionis infal-
III. Ar libilitas & fallibilitas provenit ab objecto, ſed cognitio
mnie, Dei eſt abſolutè infallibilis, & non ſolùm conſequen-
mmiommme ter, & ex ſuppoſitione, ergo aliud habet objectum ab-
emmn ſolutè infallibile. D. Ma. Infallibilitas intrinſeca, ſeu
inun ubjectiva, & formalu provenit ab objecto N. extrinſeca:
enlaniun & objectiva C. Cognitio Dei eſt ſimpliciter infallibilis,
mnklsdan I. Subjective; quia Dei iniellectus eſſentialiter, & àt
Quod eſt determinatus ad cognoſcendum objectum, ut eſt in
ſe. 2. Formaliter; quia ipſa cognitio eſſentialiter & at
Quo eſt repræſentatio objecti, ut eſt in ſe: Licèt autem
objectum non habeat infallibilitatem antecedentem
