Gf1339-4_1
author: Höhn, Nicolaus

õ
—W

NZ&5 ν07 81223 021

IUNNEN

UbTüRBINGEN

4 I.

2

————
f f f

HIL.

Pf.

—

SMMUI. A
THEOLOGICA-

Libros Schitentiarum.,
ET SUMMAM

PplIVI THOMA.

DEO 0N0. TRINO,
INCARNATO.

SsUMMULA
THEOLOGICA,

Sive

TIESE* SELECTA
DEO UNO, ET
TRINO EX&
0 TnroREMAT. 1 )

REFL. EXIONES rrss

Succinctè Explicatæ,

e UWſum Materias Theologicas bre-

viter recolere volentium accommodatæ,
& collectæ bperà uc ſtudio

R. P. NICOCLAI HOHN
& Societate ESU,

8s. Theologiæ in Electorali Univerſitate
Moguntina Profeſſoris.

Superiorum Permiſſu &o Privilegiis.

—

MOGUNTIE,
Sumptibus Joannis Wilhelmi Huiſch, Bibliop. Colon.
Dyis Joannis Leopoldi/Seywald, Typogr. Mogunt.
Anno M. DCC. XXXIII.

TVes ſunt, qui teſti-
monium dant in cælo,
Pater, Verbunm, & Syi.- G
ritus Sanktus, & hitrer
unum ſunt. I. Joan. 5§. U
V. 7. Un
Euntes ergo & docc-
te omnes gentes, Baßti- .
anter os in nomine
Patris, & Filii, eg
ritus Sincti. Matth. 28.
vVv. 19.

ℳh GONZAG
IW TERRIS OIIuI
GH THEOLOGI
N sCHOLASTICAE DISCIPULO,
Itre MYSTICO-ASCETICE,
MORUM, ET VITXÆ EXEMPLIS.
An; MAGISTRO AGC DOCTORI.

NUNO IN CMEITIS

LITERARIE WUVENTUTIS

4. PATIRONO

fj. sPECIALIITER ELECTO,
65 SELECIO; EI ALDSCRIPTO.

MiVe D. O0. C.
Gi.
n. Na in terris aliquem hæ pagellæ no-

ſtræ Theologicæ Mecœnatem, ſed
Te in cælo Patronum & Tutelarem
Angelum depoſcunt S. ALOVvSI, quem in
ſolenni Tuâ Apotheoſi vel ipia Vaticana
In LE. Sent. E S Petrĩ

Petri Cathedra tanquam abſolutum nume-
ris omnibus prototypon cùm omnibus
Chriſtianæ Virtutis Cultoribus, tum lite-
rariæ inprimis juventuti propoſuit. Con-
ſummiſti Tu quidem in brevi & Studii
Theologici, & Sanctioris Vitæ curſum, ſed
in utroque longa & nunquam interitura
poſteritati reliquiſti ſtudendi, vivendique
præclariſſima exempla. Sic enim graviſ-
ſimas Scientias ſanctiſſimis Virtutibus ſem-
per conjunxiſti, ac tam ſcitè naturæ dona
& chariſmata gratiæ amico nexu copuläaſti,
ut ingenium, quod Tibi à naturâ conceſ-
ſum fuit, feliciſſimum & ad ſcientias aptiſ-
ſimum, virtutum decor eximiè ornaret,
virtutibũúſque ingenii dotes miram gra-
tiam adderent, & ſplendorem afferrent.
Unicum ſtudiorum Tuorum Pietas ad om-
nia utilis Principium fuit, eadem Meta,
idem & Medium. Scholas ingreſſus es
nunquam, niſi niveo ſub panis velo laten-
tem Deum Euchariſticum priuùs ſalutâſſes:
Regreſſus ex iis nunquam, niſi ante ſacra-
tiſnnunn illud Sacramentum, admirabile
abſconditæ divinæ Sapientiæ Myſterium
adorabundus, iterum Te in genua provol-
viſſes: Quin & in medio Scholaſtici exer-
citũ decurſu non tam ab ore Magiſtri, cu-
jus placita demiſsâ proſequebaris reveren-
tia,

Uumnune.
Ommnibus
tumIte.
lt. Con.
& Stuci
rſüm, ſel
interiturn
Vencdtque
m gravil.
Abus ſem.
Ur Con
copblilt,
concel.
ias aptil.
Orharet,
ram gla.
afferrent.
8S ad orr-
Meta,
geſſis 6
elolaren⸗
ſalutilles:
gte ſacra⸗
mirabile
ſteriumn
1provl
ſtici exer
Teveter.
la,

tià, quam ab ore Altiſſimi, Incarnatæ Sa-
pientiæ lumen tacitis identidem implorans
ſuſpiriis, totus dependebas. Nec minus
domi ita ſtudendi orandique diſpeſcebas
horas diurnas, ut vel ſtudia exciperet pia
oratio, aut meditatio, vel literarum labo-
res pietatis zelum temperarent: Nunquam
niſi ad Pulpitum ſedens, aut ad Arulam ſa-
cram orans, repertus. Primum Tibi erat
Sacræ Scripturæ codices præ oculis habe-
re: Alterum Dosdtoris Angelici Summam
aſſiduâ lectione & meditatione pervolve-
re, eadémque cum Magiſtrorum Scriptis,
& cum his Magiſtrorum Scripta conferre,
conciliare, interpretari, verumque ſen-
ſum, & abdita ſacratioris Scientiæ Arcana
perpeti ſtudio inveſtigare. Ex his fonti-
bus limpidiſſimis & puriſſimis tantum in
tantillà licèt ætate, & fractâ, ut eras, va-
letudine, divinæ literaturæ capiebas in-
crementum, ut non modò nihil domi in
privatis Circulis, aut foris in publicis Di-
ſceptationibus protuleris, quod ipſum con-
troverſiæ Theologicæ cardinem aptè non
attingeret, vel reſponderis, quod imple-
x& difficultatis nodum dexterrimè non dif-
ſolveret; ſed & argumentandi, reſponden-
dique modeſtiſſimâ ſagacitate doctiſſimos
Wι què Moderatores Tuos, atque inſignes
K 4 duof

quoſque Coævos in admirationem & fubli-
mem Tui æſtimationem pertraxeris, apud
quos audiebas magnus Theologus, ma-
ghus Sanétus. Cùm talis, tantuſque co-
ram Deo & Hominibus fueris, in Tuis ipſius

oculis abjectus fuiſti, millus Te minor in
literis, nullus Te in virtutum progreſſi in-
ferior Tibi videbatur, omnium poſtremum,
indigniſſimùmque Teipſum arbitratus,
palmam concedebas omnibus. Fecithoc
nempe excelſa Tua Humilitas, quæ eſt ſoli-
diſſimum veræ Sanctitatis fundamentum,
ut ſicut ſereniſſimum avitæ nobiñitatis &
ſanguinis ſplendorem ſub Minimæ Socie-
tatis IESU religiosâ veſte ſepeliſti, ita &
ſumma naturæ, doctrinæque Tuæ deco-
ra, innatà verecundiâ, & ſacro, ſanctôque
ſilentio abſcondere probè callueris. Vir-
tutes alias Tuas, quibus in vitæ totius cur-
riculo eminuiſti, quis ediſſerat? Prius quis
vaſtiſſimos cælorum globos palmari inſcri-
bet circulo, prius vaſtiſſimi oceani aquas
intra exiguam coget ſcrobeculam, quàm
eas præſentibus foliolis enumerando, ne-
dum deſcribendo inſerere poſſit. Pau-
cis juvat conſtringere omnia: Quidquid

aut Speculativa Theologia ſacri horroris,

& profundiſſimæ venerationis ergaDeum,

Deique incomprehenſibilem naturam ae
per-

fs⸗
llle

I
l

oere

mAfib.
is . AP
s, Me.
ſqne co.
lisiſis
ninor in
geſſilin.

temum,

ditratus,
tecithoc
d en ſoli⸗
nentum
ſtatis &
e Socie.
i, ita
deco-
netoe
5. Vir-
tius cur-
feinsgdis
iintai⸗
ni aglas
llam
do, ne-
Pal⸗
icdarid
OrrOris,
Deum,
Urann a

perfectiones ingenerat, aut Practica &
Dogmatica de Morum, perfectæque di-
ſciplina Sanctitatis præſcribit, docet, con-
ſulit, in Te ſubtiliſſimà & ineffabili quàdam
arte ac ratione complexus es. Unde non
immeritèò Beata Magdalena de Pazzis in
extaſi, coronatas Tuas in cælo virtutes in-
tuita, exclamabat attonita: Utinam orbem
omnem peragrare liceret, ac prædicare, Iona-
tii filium Alopſium magnum eſſe Sandtum.
Quidni ergè Sanctiſſime Adoleſcens nos,
qui paribus hic in ſtudiis tecum verſamur,
ſingulari Tuo confiſi favore, ad Te ſuppli-
ci prece & animo confugiamus, ut ſub
potenti aſylo tuo protecti, glorioſis Tuis
veſtigiis in vitæ inculpatæ integritate, &
ſcientiis ſacratioribus addiſcendis pro vi-
ribus inſiſtamus; donec tecum aliquan-
do Deum, quem jam in umbraâ & ænig-
mate ſpeculamur, in luce à facie ad fa-
ciem intueamur. Hæc vota noſtra be-
nignis dignare obtutibus, & fove, dirige,
ac tuere eos, qui Tui ſemper volunt
eſſe Clientes.

ACUI-

. FAGULTAS
R. P. PROVINCIALIS.
Cum Privilegio Caſareo.

Go infra fſcriptus Societatis ]ESU per
Provinciam Rheni Superioris Præpo-
ſitus Provincialis poteſtate factâ ab Ad-
modum Reverendo Patre Noſtro FRAN-
CISCO RETZ Societatis Noſiræ Præpoſi-
to Generali, Domino IOANNI WILHEL-
MO HUISCH, Bibliopolæ Colonienſi fa-
cultatem concedo ad decennium impri-
mendi KR. P. Wicolai Höhn, S. J. &. Theo-
logiæ in Univerſitate Moguntina Profeſſoris

Summulam Theologicam in Libros Sententia-

rum, &; Summam D. Thomæ, ſive Theſes
Seleëtas de Deo Uno, Trino, éz Incarnato,
E†. Eidémque jus Cæſarei Privilegii uſur-
pandi eatenus indulgeo, ut Librum hunc
nemo alius intra decennium recudere,
nemo intra S. R. I. fines, & hæreditarias
Sacræ Cæſareæ Majeſtatis Provincias im-
portare, aut venum exponere audeat. In
cujus rei fidem has manu propria ſubſcri-
ptas, & Officii mei ſigillo munitas dedi.
Moguntiæ 9. Dex. 1733.

1

Anter

Quyinnle

NICOLAUS POTIU, S§. . i

U
el.

5U pet
Præpo.
4b Ad.
ERAN.
hol
TLHII.
enſifa.
impri-
.Theo-
gfeſori⸗
tentia⸗
Thees
Arnato,
züufur.
n hune
bucere,
litarias
jas im-
at. In
Ubleri⸗

8 dedi.

l1

THESES SELECTE

DEO UNO, ET
TRIN O.

I. Exiſtentia Dei.
PEe nota per ſe, quoad ſe, non quoad nes. 2. Ne-

quit tamen invincibiliter diu ignorari ab homine
rationis compote. 3. Non demonſtratur indepen-
denter à creaturis, nec à priori, nec quaſi à priori.
4. Demonſtrari poteſt per creaturas à poſteriori.

II. Eſſentia Dei.

lenriamn Deiĩ phyſicè, non theologicè conſtituunt

omnes perfectiones abſolutæ ſimul, & reſpectivæ.
2. Nec Metaphyſicè eam conſtituit omniperfectio,
nec intellectio, vel actualis, vel radicalis. 3. Sed Ens
à ſe. 4. Quod formaliter ineludit exiſtentiam, non
attributa alia.

III. Attributa Dei, & Diſtinctio.

Ttributa tum ab eſſentiâ, tum inter ſe diſtinguit
ſola ratio. 2. Ante intellectum diſtinctio alia
non eſt, niſi virtualis extrinſeca. 3. Non ſufficit ſo-
la diſtinctio rationis inter eſſentiam & perſonalitates.
4. Sed diſtinguuntur diſtinctione reali, inadæquatâ,
& mediatâ in tertio. 5F. A Quâ excludimus diſtim-
ctionem virtualem majorem, ſeu intrinſecam.

V W. Viſibilitas Dei.
IKO D

ei potentiæ materiali eſt omnino iwpoſſihr⸗
J lis.

lis. 2. Nequit etiam eſſe connaturalis ulli intelle-
ctui creato. 3. Ei tamen poſſibilis eſt ſupernatura-
liter. 4. Et eaà fruuntur defacto Beati, ſed inæqua-
liter ſecundum menſuram meritorum.

V. Principia V'iſionis.
H* ſunt tria, Deus, intellectus & lumen gloriæ.
2z. Ad producendam viſionem non requirimus
ſpeciem impreſſlam Dei. 3. Lumen gloriæ ſupple-
bile etiam eſt per concurſum Dei extrinſecum. 4. In-
æ qualitas viſionis oritur ab inæqualitate luminis, non
intellectũs.

VI. Obiectum Viſionis.

Rimarium objectum neceſſariò eſt Deus quoad
omnes ſuas perfectiones. 2. Secundarium ſunt
creaturæ vel formaliter vel cauſaliter in Deo cogni-
tæ. 3. Repugnat, comprehenſivè videri à creaturâ
omnes vel perfectiones divinas, vel creaturas poſſi-
biles. 4. Nec perſectiones divinæ cognoſci poſſunt
Præſciſivè cognitione beatã.

VII. Intelletus Divinus.

N Deo datur formaliter intellectus, & ſcientia.
2. Intellectus nec realiter, nec per rationem habet
rationem actus primi phyſici. 3. Scientiæ objectum
terminativum eſt omne cognoſcibile, motivum forma-
le eſt minus ſtrictum. A. Eſſe ideale creaturarum in
intellectu divino ſunt ejus conceptus formales directi.

VIII. Scientia Simplicis Intelligentiæ.

Æà verſatur circa res poſſibiles ſub ratione præ-
cisà poſſibilitatit. 2. Eadem eſt cauſa rerum,

ſci-

lli intele
permatur-
d inrqe

en glorie.
guirimus
ſupple
n. 4. In-

1o, non

1s quad
lum unt
chon
cteaturi
las poſſ.
poſunt

ſcentin.
em habet
heckun
mforma-

tarum n
e Girecti.

tie.
ione plr⸗

la erm⸗

fcilicet directiva. 3. Per eam Deus videt creaturas
oſſibiles in ſeipſo. 4. Imò & creaturas per eam
videt etiam in ſeipſis.

IX. Scientia Viſionis.

[Arur in Deo infallibilis ſcientia omnium abſolu-
tè futurorum. 2. Futura libera non cognoſcit
in decreto, vel aliis cauſis. 3. Necd in ſeipſis ut rea-
liter coëxiſtentibus æternitati divinæ. 4. Sed in ve-
ritate eorum objectivã, & ipsamet entitate, quæ ali-
quando erit.

X. Gcientia Media.

EUS certò & infallibiliter cognoſcit libera con-
ditionatè futura. z. Scientia hæc conditiona-
lium eſt media inter Simplicem Intelligentiam, & Vi-
ſionem. 3. Per eam videt Deus futura conditiona-
ta in ſeipſis. 4. Non in decreto ſubjéctivè abſolu-
to, & objectivè conditionato.

XI. Ttilitas Scientiæ Modiæg.

St utiliſſima ad dirigendum Deum in decretis ab-
ſolutis, & providentia ſua. 2z. Et ad ſalvan-
dam libertatem creatam. 3. Et ad conciliandam li-
bertatem cum prædeſtinatione, & gratiäã. 4. Et ad
alia varia.

XII. Convenientia cum Attributis Divinis.
Cun Scientiã Media ſalvatur ratio cauſæ primæ,
primi moventis, &c. 2. Manet cum eadem
ſummum in creaturas dominium per gratiam. 3.
Uti & independentia cauſæ primæ à creaturà, &c.
4. Pariter ſalvatur in creaturãâ ſubordinatio, depen-
dentia, imò & ratio inſtrumenti.

G
S

XIII.

XIII. Conformitas cum Doctrind Eccleſiæ.

cra. 2z. Non eſt doctrina contra PP. & anti-
quam Eccleſiam. 3. Nec eſt dagma injurioſum Di-
vo Auguſtino. 4. Nec eſt contraria doctrinæ D.
Th. 5. Eſt alieniſſima ab Errore Pelagianorum &
Maſſilienſium.

XIV. Voluntas Divina.

On omnis voluntas Dei impletur, & eſt eſficax
ex toto. 2. Objectum ejus neceſſarium eſt ipſe
Deus, & creaturæ poſſibiles, &c. 3. Ratio aman-
di proxima poteſt eſſe bonitas etiam creata. 4. Af-
fectiones aliæ Voluntatis divinæ.

XV. Libertas, &; Actus Dei Liber.

Atur in Deo vera libertas, & actus liber. 2.
Qui eſt vera Dei perfectio, & ideo æternus ac
immutabilis. 3. Ejus ftorma eſt ipſe actus Dei neceſ-
ſarius, prout terminatur ad creaturas. 4. Hæc ter-
minatio habet ſe purè extrinſecè, non per modum
Partis conſtitutivæ.

XVI. Providentia, é; Prædefinitio.

Ivinæ Providentiæ ſubjiciuntur omnia, bona &
mala. 2. Deus per ſpecialem providentiam
prædefinit actus bonos, ſed non immediatè. 3. Actus
malos permittit, non prædefinix. 4. Decretum præ-
definitivum neceſſariò ſupponit ſcientiam Mediam.

P XVII. Prædeſtinatio Electorum.
Ræ

deſtinatio non imponit prædeſtinatis neceſſita-
tem.

Cientiæ Mediæ nuſpiam contradicit Scriptura ſa-

Rerlſe.

ctipturi l,
P. & .
lrioſum D-.
octrinæ 0.
tanorum 8

elt eſfe
umektiple
atid ammn-
4. AM.

er.
lbet. 2.
telnus a
i necel-
Hecter-
tmodum

.
bona &
identiam

3. Actus
tumpla⸗
ediacn.

1.

necelſte
len.

zem. 2Z. Prædeſtinatio ad primam gratiam omnino
eſt gratuita, non ad alias gratias neceſſarib. 3. Præ-
deſtinatio ad gloriam non fit ante merita abſolutè
præviſa. 4. Sed poſt præviſionem corum abſolu-
tam.

XVIII. Reprobatio Damnatorum.

Ds verè & propriè antecedenter vult & amar
ſalutem Reproborum. 2. Reproba tio poſiti-
va fieri non potuit ante demerita abſolutè præviſa.
3. Permiſſio peccati, & Negatio auxilii efficacis præ-
viſi nec eſt effectus, nec pars, nec cauſa reprobatio-
nis. 4. Hinc nec admittimus Reprobationem Ne-
gativam ante præviſionem abſolutam peccati.

XIX. Mſterium Trinitatis.
Omplectitur tres Perſonas in und Eſſentiâ, ſeu
Naturä. 2. Demonſtrari nequit ratione natu-
rali. 3. Licèt ſuperet, non tamen adverſatur ra-
tioni naturali. 4. In eodem Myſterio obſervandi
ſunt varii termini, Notio, Relatio, Perſonalitas, &c.
J. Item obſervari debent varii Modi Loquendi, ſeu
Prædicandi.

XX. Proceſſiones Divinæ.

Iunt per actus intelligendi & amandi, non per na-
turam immediate. 2. Principium Quo produ-
Gctionis quà talis eſt Proprietas relativa. 3. Proceſ-
ſio Verbi dicitur generatio. 4. Proceſſio Spirits
ſancti generatio dici nequit.

XXI. Relationes Divinæ.

Elationes divinæ ſunt res, entitates, perfectiones,
&e. 2. Præter eas non admittitur ſubſiſten-
tia

tia abſoluta. 3. Relationes conſtituunt perſonas in
ſuo eſſe differentiali. 4. Variæ Affectiones Perſo=
narum.

XXII. Perſona Patris.

Per eſt principiüm Filii, communicando ei to-
tam ſubſtantiam. 2z. Datur in eo vera poten-
tia generativa, utl & ſpirativa ſimul in Filio. 3. Po-
tentia ſpirativa conſtituit Patrem inadæquatè in ra-
tione primæ perſonæ. 4. Pater & Filius ſunt unum
principium Spirativum Spiritus Sancti.

XXIII. Perſona Filii.
Ilius eſt verus Deus, & Patri conſubſtantialis. 2.
Formaliter procedit ex cognitione comprehenſi-
và Eilentiæx, & Perſonarum. 3. Uti & ex cogni-
tione poſſibilium & conditionalium, non tamen con-
tingentium abſolutè futurorum. 4. Pater tamen for-
rmaliter non intelligit, aut ſapiens eſt Verbo.
4 1. 1 9 .
XXIV. Perſona piritüs Sancti.
St Verus Deus, Patri & Filio conſubſtantialis.
2. Procedit à Patre & Filio. 3. Si non proce-
deret à Filio, ab eo non diſtingueretur. 4. Varia
Nomina Perſonarum Divinarum.

.
unt perſonui
diones hete

nicando eitt
0 vVera poten
Pil. P.
IHo. 3. M.
legnatt in ti
lus funt unun

Ntintinlis ,
complehenl.
E er cogni⸗
n tamen cor-
ertamenlo.
erbo.

niki.

nlubltantils
non pe.

ul. ,. Vun

THEOREMATA

REFLEXIONES ADVERSARIAM

DEO TRI-UNO.
THESIS L.

Ewiſtentia Dei.
THEOREAIA TI.
Eſt nota per ſe, quoad ſe, non quoad nos.

Eritas per ſe nota eſt, quæ judicabilis eſt imme-
diatè ex ſola & primâ terminorum apprehen-
ſione, ſinè alio medio priùs judicato: Si ita ju-
dicabilis eſt à noſtro intellectu pro hoc ſtatu viæ, dici-
cur Nota per ſe quoad nos: Si nobis viatoribus non ita
innoteſcit, ſed intellectui perfectiori, vel divino, vel
beato, dicitur reſpectu noſtri Nota per ſe quoad ſe tan.
tùm: Ex quo cum D. Th. Suar. & communiore con-
tra S. Anſelm. Albert. M. & quoſdam RR. coneludi-
mus. I. Hæc veritas objectiva: Deus eſt: efft
uidem nota per ſe quoad ſe ʒ quia illa propoſitio eſt nota
per ſe, ſeu immediatè judicabilis ex primò terminorum
apprehenſione, cujus prædicatum includitur in ratio-
ne formali ſubjecti; ſed hujus propoſitionis prædica-
tum, quod eſt exiſtentia, eſt de ratione & eſſentiã ſub-
jecti, ſeu Dei; cùm Deo eſſentiale ſit exiſtere, nec ha-
beat cauſam, vel quaſi cauſam; ergo ipſa eſt nota per
ſe, ſeu immediatè judicabilis ex primâ & ſelâ termino-
In LL. Nent. A um

2 THEOREMA I. THESIS I.

2
rum apprehenſione; qualiter de facto etiam judicatur
ab intellectu Beatorum, qui Deum, ùt eſt in ſe, intuen-
tur, & ideo percipiunt, & penetrant neceſſariam il-
lam prædicati cum ſubjecto connexionem. II.
Non tamen nota etiam eſt per ſe quoad nos; quia termini
hujus propoſitionis non ita à nobis percipiuntur, & pe-
netrantur, ut ex primòà eorum apprehenſione clarè de-
rehendamus eorum connexionem; ſed diſcurſu vel
alio medio diſtincto indigemus, ut tali propoſitioni aſ-
ſentiamur, nimirum inducti vel authoritate ſapien-
tũm, ùt Rudes, vel demonſtratione, ùt quondam Phi-
loſophi, vel teſtimonio fidei, ùr Fideles. Hinc licèt
ad cognitionem Dei deducamur per effectus creatos;
primùm tamen Deum concipimus ſub ratione cauſæ
præſtantiſſimæ & primæ, nec Deus incipit cognoſci,
in ſe includere exiſtentiam, niſi poſt multum diſcur-
ſum. III. His addi poteſt, quòd licèt de facto
Theologus non concipiat Deum, quin concipiat exiſtentiam⸗
non tamen inde nota ſit per ſe quoad nos; quia hic habitua-
lis modus cognoſcendi Deum non eſt ex primâ termi-
norum apprehenſione, ſed ex motivis diſtinctis, ſcili-
cet quia diſcurſu evidenti id didicit, vel quia cum lacte
talem doctrinam imbibit, vel aliis ex cauſis; Veritas
autem per ſe nota ex ipsâ primâà terminorum appre-
henſione innoteſcit cuivis rice conſideranti, cui per ſe
nota eſt.

F. 2. Reflexiones Adverſariæ.
QWoad eſt per ſe notum, eſt evidens, ergo ſi exiſten-

tia Dei eſt per ſe nota, etiam erit evidens, ergo
immediatè nobis innoteſcet. D. A. Eſt evidens eviden-
tid objectivd C. formali Jub D. reſpectivè ad intellectum
viatori ſemper N. reſpective ad intellectum perfectiorem⸗
divinum

8ls l.
detiam ulien
cſtinſe,inne
Lnecellarin
nem. I
1 quia ternn

pbuntur, AH

enſione clarde⸗
ſed eiſcurſu n
propoſttioni
horitare ſape
qvondamh.
les, Hincle
feclus cteatds
tatione call
pit cognolc,
kn Cicu⸗
a let le ſich
ateriſeunimn
iahichabimn
prim tetml⸗
Ulüncts, ſl⸗
quiacumlic⸗
CNlls; Veris
winorumn epee⸗
mn, alhel

ſmne.
,etgh leuſen
ntenlens, en
tadueni

,
relſict
un

EXISTENTIA DEI.

divinum vel beatum C. II. Veritatis per ſe notæ
termini intellectum quemlibet rationis uſu pollentem
ſe ipſis naturaliter determinant ad aſſenſum ſinè medio
extrinſeco. D. Termini veritatis per ſe notæ etiam quoad
nos C. tantuùm quoad ſe dub D. ſic determinant, ſi ſußicien-
ter penetrentur ab intellectu aliquo C. ſecus N. Termini hi:
Deus exiſtens: à viatore non penetrantur perfectb, ſed im-
perſecte, & per ſpecies alienas videntur in ænigmate. 1.
Cor. 13. III. Hæc propoſitio: Deus eſt, vel
non eſt: eſt nota per ſe etiam quoad nos, licèt non pe-
netremus omnes terminos, ſcilicet rationem Dei, er-
go & altera propoſitio: Deus eſt. Diſp. Prima propoſi-
tio eſt disjunctiva, in quà ratio immediata connexionis ſub-
jecti cum alterutro ex prædicatis contradictionis eſt princi-
pium hoc per ſe ex lumine naturæ omnibus notum: Quod-
libet eſt, vel non eſt: Unde non requirit perfectam penetra-
vionem ſubjecti quoad omnia: At altera eſt propoſitio de-
terminata, in quà ratio immediata connexionis eſt ipſa quid-
ditas ſubjecti, quam utique penetrari neceſſe eſt, ut ad aſ-
ſenſum immediatt movear. IV. Hæc propoſitio
practica: Deus eſt colendus: immediatè judicabilis,
ſeu per ſe nobis nota eſt ex ſolã ſua ratione objectivấ,
ergo & hæc ſpeculativa: Deus eſt. D. A. Eſt ſic ju-
dicabilis, & nobis nota in ſenſu abſoluto & copulativo, ita
ut ſic reldatur: Deus exiſtit, & eſt colendus N. in ſenſu
conditionato, ſcilicet ſi exiſtit, honorandus eſt Deus C. De-
bitum cultus immediatk ſequitur ex exiſtentid, lictt condi-
tionata. V. Viſo pariete albo imediatum ſequi
poteſt hoc judicium: Paries eſt albus: licèt prædicatum
non ſequatur imediatè ex ſubjecto. D. Jequi poteſt ex ſo-
la ſigniſicatione & penetratione terminorum N. ex motivo
experientiæ phyſicæ ſenſuum C. Ideo talis propoſitio per
ſe nota eſt latè & populariter, non ſtricte & ſcholaſticè.
A 2 THEO-

4 THEOREMA II. THESIS I.

THEOREMA II.

Mequit tamen invincibiliter diu ignorari ab
homine rationis compote.
IGnorantia ,ſi humana diligentia tolli, & vinci poteſt,
eſt Vincibili: Si tolli, & vinci non poteſt, Invincibi-
lis eſt: De hac concludimus. I. Poteſt hbomo,
præſertim rudis, aliquanto tempore vivere ſinè notitia Dei 5
càùm enim nulla neceſſitate naturali ſtatim homini de-
beant motiva occurrere, ex quibus judicare, vel ſal-
tem dubitare debeat, eſſe Deum; poterit utique ali-
quamdiu invincibiliter & inculpabiliter ignorare
Deum; quod præ rimis in homine rudi contingit, qui
facillimè vivere Cla poteſt ad ſenſum, & ad inviſi-
bilia ſe minime applicare; ſed homo ad ſenſibilia ſo-
lùm diſtractus non habet ſtatim ſpecies requiſitas ad
formandum judicium exiſtentiæ Dei illativum; licèr
enim varia facillimè occurrere poſſint motiva remota,
certum tamen eſt, adhuc opus fore diſcurſu longiore,
ergo. II. Homo tamen ratione utens non poteſt in-
vincibilem hanc ignorantiam continuare per totum vita
tempus; quia ad providentiam Dei, qui non vult nos
vivere diu otioſos, ſpectat vel per ſe vel per Angelos
ſuos homines etiam rudes excitare ad ſimilia in viã co-
gitanda, ut, ſi velint, agnoſcere poſſint authorem ſuum;
aut ſi nolint, ipſi culpam hujusmodi ignorantiæ habe-
ant, Dei namque eſt illuminare omnem hominem venien-
tem in hunc mundum, cùm alium in finem hominem non
condiderit, niſi ut Deum cognoſcat, ei ſexviat, & tan-
dem ſalvus fiat. III. Neque hbanc ignorantiam
continuare poteſt per longum vitæ tempus; tum quia longo
illo tempore non aberit vel peccatum, vel tematio pec-
cati, cui tamen reſiſtit; ſed in peccati vitandi abliga⸗
tione

N—

S 1
.
inorail

Avinci porck,
eſt, Mviniß
Doteſt /on⸗
ent Dii
hn homini de⸗
lcne, Nel ſal
eit n e al
ler ignotan
contingit, gn
,& ad imll-
lſenſbiliaſ⸗
leqiſtis
niwun; Her
otwateinot,
ſu longior,
non, purt⸗ in⸗
er totumn vint
non vulr
Aper Mpels
nila in nico⸗
Ptenſuum;
Nmurlube⸗
iremvenien
ominem non
cria, & tan
. uurunin
n quitlon
teniatiofe-

undiobe
une

EXISTENTIA DEI.

tione implicitè ſaltem cognoſcit Deum ſub prædicato
cum Deo convertibili, ſcilicet ſub prædicato legislato-
ris omnem creaturam rationalem obligantis, licèt eum
non cognoſceret ſub alio prædicato magis explicito;
tum quia nec diu abeſſe poteſt contemplatio ac admi-
ratio cæli, ſolis, aſtrorum, aliarumque creaturarum
& variationum, quæ cogitationem de Architecto & Do-
mino rerum omnium ingerant, aut ingerere facilè poſ-
ſint; tum demum quia longo tempore non aberit ex-
citatio & illuminatio divina, quæ ducat, ſi admittere
velit, vel proximè, vel remotè ſaltem ad Dei cognitio-
nem.

F. 2. Reflexiones pro Longo Tempore.

Otitia Dei habetur à viatoribus per diſcurſum ex
creaturis, ſed hic diſcurſus eſt rudibus & barbaris
valde difficilis & rarus, maximè quoad connexionem
creaturarum cum Deo, ergo longo tempore abeſſe po-
teſt. D. Ma. Habetur per diſcurſum ſemper formalem-
& maximè talem, qui ſit perfecta demonſtratio N. per diſ-
curſum ſaltem virtualem & imperfectiorem, per quem con-
fuſa habeatur notitia, exiſtere vel ſupremum legislatorem⸗
vel cauſam aliquam primam mundi effectricem C. Hic
ne quidem rudibus eſt dificilus. II. Difficillima
videtur cognitio connexionis creaturarum cum Deo,
ergo diu abeſſe poteſt. D. A. Cognitio evidens & de-
monſtrativa C. ſußficiens, quantùm ſatis eſt, ut ignoran-
tia Dei poſt talem notitiam non amplius ſit invincibilis, &
ſine culpà N. III. Cognitio illa nobis ſuſſiciens
eſt tantùm dubia, ſed ex dubià cognitione nemo tene-
tur ad ulteriùs inquirendum; ſicut dubius, quomodo
creſcant arbores, non tenetur ulteriùs circa hoc inqui-
rere, ergo inculpabilis manet ignorantia ex illa cogni-
A 3 tione

6 THEOREMA II. LHESIS I.

tione. M. Mi. Diſp. Ipſum enim lumen naturæ dictat,
cogitationem de ſupremo numine eſſe majoris momentiquam
cegitationem de creſcentiâ arborum: Dein cogitationes du-
biæ de Deo & Divinis non ſinè ſacro quodam horrore &
veneratione nobis immittuntur: Demum accedit divina
illuminatio, ut major inde ſit obligatio. IV. P.
Penafiel Doctor Peruanus, & alii Miſſionarii teſtan-
tur, Braſilos, Peruanos, & varios populos eſſe faſſos,
ſe nil de Deo cogitaſſe. D. Nil de Deo cogitaſſe invin-
cibiliter N. vincibiliter Jub D. cogitatione & notitiä evi-
dente, explicità, & firmiter adhaſiva exiſtentiæ Dei C.
dubiaà, ſubobſcurà, & ſub conceptu Dei implicito, quæ ſuf-
Rciebat ad obligandum illos, ut melius inquirerent in veri-
tatem N. V. Ex Pſ. 78. Effunde iram tuain
in gentes, quæ te non noverunt, ergo Pſalmiſta admit-
tit ignorantiam Dei apud Gentes, quæ utique longior
eſt. D. A. & ä C. Quæ te non noverunt culpabiliter, &
quidem ſecundum quid tantům, quatenus ipſe ſolus Deus
verus eſt C. inculpabiliter & ſimpliciter, quatenus Deus
non daretur N. Deos falſos adorabant.

F. 3. Refiexiones contra Breve Tempus.

Obi 36. Omnes homines vident Deum, ergo non
datur ejus ignorantia ullo tempore. D. A. Vident
facile C. ſtatim, & in primo uſu rationis M. II. Ex
variis PP. Dei notitia eſt hominibus inſita, & congenita
à naturâ, ergo invincibiliter non ignoratur. D. A. Eſt
nobis inſita in radice, quatenus quiſque habet lumen ratio-
nis, & prima principia, ex quibus facile illa comparatur
per diſcurſum naturalem ex creaturis C. in ſe, & per ileam
quandam nobis congenitam N. III. Inſipiens ne-
gat Deum, ergo qui non eſt inſipiens, non negat, er-
go nec Deum ignorat. N. ult. C. Lenorans enim igno-
rantid

nn d
. lieni
nftinmn⸗
mulgin
ANNEet

. I

I.

nature lide
omentigin
gttatinnenli.
n lurrng
Atellit divirt
IV. .
Dnariiteſtan.
ele fallos
gieſe npin
tontis eui⸗
lenit Dei (
in gueſt.
Meyt in er-
eiram tuamn
miſtaadmit-
ne longior
ahliur,
ſe a
uenus Du

Tenpus.

m, ero No
)4 vin
I.
ongenia
04 H
mnepfatio⸗
mnpalatll
Per ideañ
nüpiensne⸗
nnegal, e⸗
senimile
ℳ

EXISTENTIA DEI. 7
yantiaâ negativâ, quæ eſt mera privatio cogitationis de ob-
jecto, nec negat, nec affirmat Deum, ſicut nec nego, nec
affirmo ſtellas pares. IV. Omnis rationis com-
pos, licèt agreſtis & barbarus, diſcernit inter bonum
& malum, honeſtum & turpe, ergo ſtatim ex creatu-
ris devenire poteſt ad aliqualem notitiam Dei, ſeu ad
regulam honeſtatis. D. A. Diſcernit inter bonum &
malum in rebus à ſenſu remotioribus N. in propinquioribus
Sub D. diſcernit ſemper cum cognitione obligationis ad bo-
num faciendum, & malum fugiendum N. ſæpe ſinè cogni-
tione obligationi: C. Quamdiu non cognoſcit, ſe, om-
némque creaturam rationalem obligari ad hoc facien-
dum, vel illud vitandum, nondum habet cognitionem ali-
quam Dei ſaltem implicitam, ſeu ſub prædicato cum Deo
convertibili. V. Ratio ſaltem honeſtatis æquæ
eſt remota à ſenſibus, ac Dei exiſtentia, ſed in homine
rationis compote nequit eſſe ignorantia invincibilis
omnis honeſtatis, ergo nec Dei. D. Ma. Ratio omnis
honeſtatis eſt aæquè remota N. alicujus, quam etiam igno-
rare poteſt, & ignorat C. Honeſtas, quæ innititur huic
principio: Quod tibi non vis fieri: fundatur in ipsa ex-
perientia; nam experimur, læſionem eſle nocivam pa-
tienti, adeéque non ita eſt à ſenſibus remota, ac exi⸗
ſtentia Dei.

THEORNEAMA MI.

Non demonſtratur independenter A creaturis,
nec à priori, nec quaſi à priori.
Emonſtratio fit à Priori, ſi effectus vel quaſi effe-
Gtus demonſtratur per cauſam, vel phyſicam, vel
metaphyſicam, adeôque poſterius per aliquid prius, vel
re, vel ratione: à Poſteriori, ſi cauſa demonſtratur per
effectum, adeôque prius per aliquid poſterius: 4 Ji-
A 41 mul-

8 THEOREMA III. THESIS I.

multaneo, vel quaſi priori, ſi per terminum vel cum Deo
convertibilem, vel in ejus eſſentiâ incluſum demon-
ſtratur aliud Dei prædicatum, v. g. Exiſtentia: De hac
concludimus. I. Exiſtentia Dei nequit demon-

Mrari à priori, vel per cauſam phyſicam, vel metaphyſi-

cam Deus enim, utpote ens & cauſa prima omnium
rerum & cauſarum, cauſam phyſicam non habet; nec
exiſtentia habere poteſt in Deo cauſam metaphyſicam,
qualis cauſa eſt eſſentia ad proprietates & paſſiones;
cùm exiſtentia Dei non ſit paſſio, vel attributum divi-
num, ſed prædicatum Dei primum, & incluſum in
ipsà notione Dei, juxta illud Exod. 3. Ego ſum, qui
Jum. II. Nec demonſtrari poteſt à ſimultaneo, ſeu
guaſi priori; quia quando Deum concipis ſub quocun-
ue prædicato cum eo convertibili, ſeu entis optimi,
A neceſſariò exiſtentis, ſeu alio; ſemper quidem af-
firmas, vel affirmare immediatè potes, Deo conveni-
re exiſtentiam in ſtatu objectivo & intentionali, ſed
nequis inde inferre evidenter exiſtentiam etiam realem

& exercitam à parte rei; afftirmans enim ſtatum quid-

ditativum affirmat tantàùm, illud prædicatum conve-
mire ſubjecto, ſi ſit poſſibile, vel etiam detur; quæ
omnia affirmari poſſunt quin appareat immediata rea-
lis conjunctio ſubjecti cum prædicato, ergo nunquam
erit demonſtratio realis exiſtentiæ. III. Hinc
in his demonſtrationibus ſemper ſupponitur exiſtentia
7ealis, quæ tamen eſt in quæſtione quia quodlibet prædi-
catum earum ſupponit exiſtentiam; ſi enim datur
Deus, eſt ens optimum, neceſſarium, &c, ergo ex
ſuppoſità tantàùm exiſtentiâ veræ fiunt in ſtatu reali.
IV. Præterea hæ demonſtrationes vel ilem probant
per idem, vel nihil; prædicatum enim illud, quo de-
monſtras exiſtentiam, Vel concipitur ùt exiſtens? & ſic

de-

ahenude
anceimn
M
99

N nI.

.
mjeloumde
ulum Gemmet.
entin: Dehir
eglit dne.
erahhi.
uma ommum
unlubet; ner
euphyſtcam.
& pallones;
tbuuumdivi-
iclulum in
l ſun, gui
ulanen ſu
b quoenn
ntis opeim,,
Juidena.
ed CONveli-
tionali, ſed
iam tealem
tum guic⸗
tum come⸗

Lemu; que

mediatae

o Nunuan
i,.
WI H
4 erifent⸗
bethlech
rimn darut
1, elg 4
tunn tel
len proben
, quo ⸗
Rens El

1

—

EXISTENTIA DEI. 9

demonſtras exiſtentiam per exiſtentiam: Vel non con-
cipitur ùt exiſtens? & ſic impoſſibile eſt per illud de-
monſtrare exiſtentiam: Vel præſcindit 5 exiſtentia?
& ſic iterum hanc non demonſtras, ſicut per animal
non demonſtras, hoc eſſe rationale, à quo animalpræ-
ſcindit. V. Nihilominus hæ demonſtrationes co-
giiti exiſtentiâ Dei, vel per filem, vel per creuturas à poſte-
viori habent aliquam eſficaciam; cùm enim inferant exi-
ſtentiam Dei ſub conditione nondum in ipſis terminis
Purificatâ; hinc poſtquam aliunde præmonſtrata fuit
exiſtentia Dei ſub conditione vel fidei, vel connexionis
cum creaturis cognitæ purificataà, vim aliquam habere

poſſunt quaſi à priori.
H. 2. Reflexiones Adverſariæ.

Eus ex definitione ſuãâ eſt ens optimum, quo melius
cogitari non poteſt, ſed id, quo melius cogitari non
poteſt, eſt reipsa in rerum naturâ; cùm melius ſit eſ-
ſe in rerum naturâ, quàm elſe in ſol apprehenſione,
ergo Deus eſt reipsà in rerum naturä. D. Ma. Eſt
ens optimum objectivè, ſeu in apprehenſione & ſtatu inten-
tionali C. exercitè & in ſtatu reali & phyſico öub D. ex ſup-
poſitione, quod detur hoc ens realiter, quæ tamen ſuppoſitio
ex terminis non apparet C. abſque hac ſuppoſitione N.
II. Ens in conceptu ſuo formali involvens exi-
ſtentiam actualem & phyſicam non poteſt non habere
illam, ſicut homo in conceptu formali involvens ani-
mal rationale non poteſt non eſſe illud, ſed ens opti-
mum involvit in illo exiſtentiam actualem phyſicam.
D. Ma. MWon poteſt non habere illam ſignatò, objectivè, &
in ſtatu intentionali C. exercit?, & reipsà in ſtatu exiſten-
tiali & altuali eſſendi. Sub D. ut modb. Cæterum aliunde,
ſcilicet per ſpecies proprias immediatam habemus cognitio-
A 5 nem

1e THEOREMA IV. THESIS I.

nem animalis rationalis, ſed non Dei. III. Ex ſo-
la notione & conceptu objectivo chimæræ legitimdè in-
fertur ejus impoſſibilitas, ergo etiam ex ſolo conceptu
objectivo entis optimi infertur ejus exiſtentia ſummdt
perfecta, ſeu in ſtatu phyſico. Diſp. Malum eſt ex
quocunque defectus hinc ut aliquid non exiſtat, ſußficit quæ-
cunque implicantia: At bonum eſt ex integraà causd; ideo
non ſußicit quaæcunque poſſibilitas objectiva, ſed omnis re-
quiritur. IV. Ex notione entis finiti rectè infer-
tur ejus contingentia, & indifferentia ad eſſe, & non
eſſe, ergo etiam ex notione entis infiniti & ſummè per-
fecti zutsrtur ejus poſſibilitas & exiſtentia ſummè per-
fecta. D. A. Ex notione entis finiti, cui aliunde conſtat,
non ſubeſſe implicantiam C. ex ſolà terminorum apprehen-
ſione infertur, vel eſſe conſtat N. V. Implicat
ens perfectiſſimum involvere ſumam imperfectionem,
ſed impoſſibilitas eſt ſumma imperfectio, ergo hanc
non involvit, ergo eſt, ergo Deus eſt. D. Ma. Ens
