M m

ipern-

Dir

niens fit debilis , ex nobis noílra negl

tia in caufa eft, ergo quód fir intenfior;

j

delini

Y

major conatus nofter in cauía eft; nam pro-

ut ex D. Thoma pratmifi defectus & debili-

Qul :

Mijor

tas gratig ex nobis eít ob poenam pecciti;

aft abundantia gratiz in liberalem redundat

lpete

Divini Parris manum.

Utenfí

-Queres d. An dum gratig auxilium

tim Qu

in

qudint

Dew nndene- (]. M.].) getgraiiam?33

figuiem

4. hominibus eft zquale, fed in uno Homine

conatus naturalis major ; hic pofterior vir-

urgratisCi:f.

US honi

tutis conatus accipiat majorem gratiam jufti-

« lum

ficantem quàm alter, in quo conatus natü-

luert W

ralis non itaintenfus eft? . zeg. "'umquia

Conatus

naturalis eft improportionatus

yc il gt

ur., qui

ad pratiam, tum quia conatus ad gratiam

conducenseftà prave:;ienteSpirituS. plus vel

vtuntis t

minus movente, prout loc, mox cit in replic.

iribüs 1

n

um

declaraviex D.'T'homa a.2. q. 24.3.3.Tum de-

m, u

nique ; quia aliàs vi fui majoris conatüs fe

n5 d

iscernere & pr«e aliis ploriari poffet aliquis

4 um

e majorirare gratie, quod pugnar contra

TODE

poftolum , cum quo merità concludo ad

Eph. 4. Unicuique noftrüm data eft gratia fe-

tijg 6

r natut

cundüm menfuram donationis Chriíti, cujus

meníurz intenfio non meliüs dignofcirur nifi

y, IfP i

i neni

ex hocprincipio, nimirum : 244740 zoevezs

narer; !

eft tufinita virtutisy cujus volumtati nequit

li, 9

vefnfii tamtá inten[ione movetur mobileguamn-

?A ToUezs thXUEL, ergo totarati^ intenfionis

non mobili fed moveni tribuenda venit.

;ratia p

Dices. DEUS per auxilium gratix non

m fg;".

r jnti

defiruit libertarem , quz íe liberé per

actum disponit ad grariam, ergo fi hzc cum

squali auxilio majorem impendat conatum,

j

du

major correfpondebit gratia; 2/z 7770 con-

p

tingere poreft, ut cum aquali auxilio unus

11

Jl

n

intenfibs convertatur, & fe disponat ad pra-

tiam quàm alter, Denique dum 2. caufz

j QUXL]

F

partialeg

36 Qualiter facienti (]. M. Y.) quodin[feefh — | Ym

partiales ad eundem concurrunt effectum,

j

fionem f

tmen fict

poteft effecus .cxteris paribüs perfectior

produci, quó magis altera caufarum inten-

: (oto prati

íiüs ad effectum producendum conatur ;

atqui auxilium gratie & libertas habentíe — u

, f

ut 2. caufz partiales, libertas quippe non

fe habet mere paffiv? , prout in "Trid. defi

! Donio ]

: nàm vd [

nitum eft; ergo. g. 44 rmum difl. Non

deftruit libertatem ; quz fe liberé disponit

fificenp,

ad gratiam formaliter conc, caufàliter neg.

V de at

Ilibiler

Vel fe disponit üt movens motum conc ;

dr movens àfe neg. Aut clariüs fe dispo-

f gtium Y t

Nf

nit viribüs alienis conc, propriis neg. " Di-

fpofitio itaque dupliciter eft alicui propria;

t f

Ordoynr

ficut etiam ipfa operatio ; rzzó »zodó quate-

nus ipfa dispofitio & operatio eft à princi-

Opetgio

io intrinfeco fe movente liber& & confen-

aqxih'um e

tiente alteri motori elicita; & ita unusquis-

1 ( pig

U, n

que accipit gratiam juxta füamdispofitionem

& operationem,; 240 z/edó accipitur dispo-

105 ed

M

fitio & operatio, quatenus eft à fe; non ab

h

alio gratis donata ; feu cum exclufione al-

$$ Wt

terius principii prioris extrinfeci moventis

u lmw

ad operationem , & hac ratione nulla di-

WT o

fpofitio & operatio ad gratiam eft propria

Onfoyw

hominis , fed nihil ex fe ; totum autem ex

cepri

l

men(üra operationis DEI procedir; prout

|

Vr d

docet D. Th. 1. p d. 105. a. 4..— Uzde qui-

Nittunt

dem in juffificatione fua. locus eff libero ar-

p di

cit dispo-

b;;'t(io ) Jecundim quod (ib'erä' produ

| duQa [

fitionem

Deus nou dene- (J. M. ]) getgratiam? 97

gl :

ünt d

fitionem ícilicet velle, feu confenfum , fed

d pattit

tamen ficut velle non habet à fe ipfo; fed à

afam i

dono gratiz juxta Apoft. ad Philipp.2. DE-

Q ou

IAYP

J

qui operatur im mobis velle e perft-

cere, ità etiam laudem non habet libertas à

rtas hlar

íe, fedà dono gratiz, ut

ui gloriatur, i

5 quiprut

4

in Tnd &

Domino elorietur. Per quo

patet ad 2dum,

nam vel fermo eít de auxilio zquali meré

bere digt

füfficiente ; & neuter cum hoc convertetur;

vel de auxilio equali efficaci; & ita uterque

falite j

otum (

infallibiliter & aqualiter convertetur. 44

j

iàs f dy

gtium g. MEG. THÍR

Nam gratia & libertas

ira influunt in actum, ut utraque fit caufà to-

il eo ?

jcu p

talis in füo genere; quarum pofterior fub-

ordinarur priori ; ipfa namque hominis co-

T

operatio procedit efficienter à DEO , ficque

d

auxilium efficax eft adaequataratio converfio-

eá i

nis & piz operationis in homine, ^ Jec 47-

m n

t45, . Gratiam & libertatem fe habere velut

gpoltt

duos eandem trahentes navim , vel quód

pitr i

fz, 9?

SS. PP. oratiam. & libertarem caufas partia-

les vocent.

Nam SS. PP, loquuntur in fen-

ciufore

fu improprio ; quó cau(as partíales appel-

jmi

lare poffumus omnes illas ; quz patiuntur

confortium alterius cauíz ; aft quod hec

etprt

acceptio impropria fit, inde liquet, nam

] ;m[cæ.ff

Pater & Filius in fpiratione Spiritüs S. con-

(; p

144

currunt, & tamen 2. principia partialiapro.

prié dici nequeunt,

Unde nec paritas ad-

1

ducta renet; quia ut bene discurrit .D. Tbo-

i

8

»nas

(tio

; Dorn

38 Qualiter facienti (J.M.J) qued infe off

(

2mas 4., coztra Gentes: aum ])Zura agmtia If

0 & i

Mnt navims quia virtus cuilibet imperfe-

&A efl, e infuffciens ad effettum , ex di-

fnlatey c

las (enfi

verfezs virtutibus co;zgregnmr una virtui

ommum, qua fuffiit ad trabeudam mavim,

d fuperm

i ete

Ác proinde juxta D. Th. ad caufam partia-

tünc dio

lem partialitate caufze praeter confortium al-

terius exigitur, ut quavis per fe & feor-

fum quuj

lum «à

fim imperfectam habeat virtutem , & unius

caufz influxus non fit efficienrer ab altera

qua (f

caufa, atqui virtus Divini auxilii non eft im-

Ü !p/fm [

perfecta, & aliunde influxus libertatis ab eo

t

DO

rocedit efficienter, ergo non habent fe li-

qnii o

b

e

(it

rtas & auxilium gratizüt 2 caufiepartiales,

fed quavis eft toralis & principalis in fuó

nidit f

eKitints

genere, ita ur libertas gaudear quidem pro-

furil fia

.prio influxu , quatenus hic p,.rorcedit à prin-

Cipio intrinfeco per pratiam elevato , fed

vbl

V prttir

tamen hunc ipfüm influxum efficienter cau-

fatipfe DEUS juxta illud Hieron. Tom. 2.

O tl

r

Epift. ad Ctefiphontem. — 24ewm eff velle ,

ütm o

e& currerey fed ipfim meum ftme DEI feme -

per auxilio uom erit meum, ' Plura quoad

tl e

hs d

hoc dixi in Tract. de DEO de zqualitate vel

ingqualitate vifionis DD.

Ti5 n

; Dis f

24sr.;. Àn dum homini prafto funt

auxilia fufficientia cuivis oblata, ipfe proprià

, m ag

induftrià iis bene utendo ex fua innata liber-

fd qx

a[(]Ui [

tate; & naturiliter pié vivendo confequatur

infallibilirer & ex certa lege auxilium effi-

— "re

Cax

Deus non deue- ( M.]-) getgratiam? 39

gt

nda autem zquivoca-

fMgmtim

cax? . eg. Pro tolle

tione, & implexa; quz

bic latere poreít, dif-

ib i

VTT

ficultate, quafitum ita diftinguo: Vel enim

illius fen(üs eft, quód per auxilia fufficien-

r ia i

at

tia füpernaturalia homo faciens totum quo

in f& eft confequatur gratiam efficacem4 &

um pre

confortint

tunc dico, in hoc ipfo quód quis faciat to-

tum quantum in fe eft, jam haberi certum

t t t

em, Qu

fignum adfuiffe tali facienti auxilium efficax ;

quia füfficiens gratia poffe quidem miniftrat,

ter ab ul

ji non dit

aft i

fum . operari à gratia efficaci dimmanat;

*

ac proi

nde in hoc fenfu operatio totius,

o

quod in homine eft, finiítre attribuitur gra-

habent i

tiz (ufficienti,

Vel que[lio adducta hunc

T

n

.

veddit. feufum

ód praefentibüs gratiz

cipds

excitantis auxiliis fufficientibàs homo ex na-

i

quidtmr

turali fua facultate operans quantum in fe

xl p

eít infallibiliter confequatür auxilium efficax

devao; *

ad pratiam; & tunc hujusmodi fenfum ab-

nenter d

folur* rejicio üt erroneum, tum propter di-

on. Tomj:*

&a, per qux oftenfum eft, omnem ufüm

j i

bonum gratiz excitantis 4DEI defcendere

ye D

auxilio efficaci , tum quia ideo lex infallibi-

lur g

Jis dandi prima auxilia gratiz iis, qui pervi-

quit

res naturz faciunt, quantum in fe eft, àno-

bis fupra rejecta fuir, quia fic initium prio-

mll

rum auxiliorum non foret meré gratuitum,

(ed ex natura & fecundüm merira noftra,

fe p

d

atqui ex admiffo hoc fenfu pofteriore etiam

o

fequeretur initium gratiz efficacis ex noftra

C4

pro-

lj )

40 Üual/ter Facienti ( . M]ï quodim[eeff — | um

procedere natural: libertote,; etfi enim DEUS

quiin f

e" auxilium excitans moraliter mioveret li-

DEUS «c

b

ertatem , bhaec tamen ex fe & per fe effi-

Quotem ;

cienrer fe determinaret, ergo hic fenfüs ut

m viden

erroncus meriró reficitur. Aft ex hoc con-

It plenam

D

fürgit implexa diflicultas alia,

.proqua-

fic

AROS Y

QDuear. 4. Qualiter

ergo intelligendum

CRifting

eft prafitum

[t

cipium in ordi

t

ne gratig

fri) dem

nempe: DEHUS facienti quod z

fe d per

tlenit n

Vires

AT AL , 20R a'wzegæzt

YAHZWm ? NN.

Saln

H )

ti Mezger, & paffim Thomiftz (a-

Thtil C j

Q

ti'sfa;v*:u

m effe judicsnt; poftquam la? pro-

Vif

H

bárunr

non

p

offe illud ïnteHigi de faciente

tr7 il

quod in fe eit per vires naturz , düm in-

U2

terim nibil determinant , quid de eo fen-

Dj

tiendum fit intra ordinem gratiz ; aft hi con-

? DEDy

tra extraneos quidem caufam dicunr, aftli-

Iirio f

"

iem domceftic:m non dirimunt. Perazi pro-

pius.accedit dum hoc axioma acci

Rittte p

pir non

Pmbäï) (

pro prima gratía, fed pro alía pratia fübfe-

Uantem |

quente, 7Z eff: quód tunc DEUS infillibili-

N

ter confer:

at gratiam facienti quod in fe eft;

quando is

Nitine s

Operatur in virtute alterius gra-

tig prace

ri?z f j

dentis; afthic veritatem quidem

| Til mor

indipitat ,

ejus tämen comparande viam

:|

|

non reférar,

]

hide Q

-tipharez. ^. difp. $8. docet

; 00, elis

certam à

pofteriori fignum effe, quàd ho-

mo effi

! l ilitep

caci gratià füerit praventus , íi fa-

! Atedr, (

ei D qt

lod per gr

EG L 3 GC

atias füfficientes facere po-

Mi g

que juxta hanc doctrinam facienti

AUtf p

quod

qulipy

Dens uon dene- (.M.]) geiämiiam? 41

fLenim RU

quod in fe eit per unam gratiam efficacem,

&t mog?

DEUS non denegat pratiam aliam fubfe-

&mhé

quentem ; aft-hoc fignum coincidere qui-

o hrcfenis

dem videtur cum priori fentenria, attamen

[ echcas

in plenam prafentis dubii cognirionem non

poi

facit nos venire, D. 'T'homas 1.2 q. 112.2.3..

intelit

examinans, an facienti quod in f& eft; neces-

ordim gt

farió detur gratia duplicem pro decifione.

D

allegat pariratem in ( Homo co

mparatur ad

at iM

DEU ficut lutum ad figulum , juxta

Thomit!

D

ferem.c,.18. atqui. Intum.nonm ex uece[fiente

um l

iilv

l

m'clipz't fo;*-mam qwmmmwnqw f 4paratum,

jpid f

ergo unec homo recipit ex meceffitate gratinm

quamtumcungue [à. praparet.

Subjungit *

iddeo!

Dicenduin quód praparatio ad gratiam eff

A DEO feeut à moveute, à libero autem ar-

je; at

dicuit d

birrio ftcut à moto.Ubi D. Thomas in prima

, fomrt

paritate praparationem naturalem aperté re-

probat, tanquam nihil cooperantem & con-

u optt

»rati

jb

] pTau

ucentem pro confequenda gratia ;:in po-

Js nl

fleriore autem ab utroque; DEO (cilicet &

ud in i*

homine przparationem pro pratia effe affe-

alteris

rit, fed ita ut homo nequeat fe praparare,

atem Q

nifi motus à DEO per auxilium gratiz,

at V

Unde concludit ; quód duplex fit prapara-

tio, alia àlibero arbitrio, & ad hanc infal-

f t

fe, Qu

libiliter gratia non confequitur, quz eratia

excedit ommem praparattonem virtutis bu-

s; 4

esfittt

mame, slia eft à DEO . movente ,. e? tuzc

habet neceffttatem id, a.

LL A.

n &*

| d quod ordima

DEO

[

$

42 Qualiter facienti (Y.M.]-) quod infe eft

] D

DEO , mon quidem coatfionts , fed infalli

gm, ufoe

bilitatis quia integtio DEI deficere mom po-

W]W fitj

tet j unde ff ex intentioue DEI moventis

7177

fariam ex

eft , quód bomo, cujus. cor movet, gratiam

confequatur , infallibiliter eam confequitur

OE

"nuxta id: Ommisaqui audit à Patre c? di-

r C

Aicit , venit ad me. Ex qua doctrina An-

E7

elica;

Infertur. Prafatum axioma ita intelligi

NI

|

WWMH* /

debere, quód DEUS facienti quod in fe eft

| rl d

per vires gratiz excitantis feu moventis non

LT

dene

et gratiam ulteriorem ; five habitua-

1 st d

[

]em, five actualem, Utque clariüs mentem

W mla; fuas |

füam exprimeret D. Thomas, denuó dupli-

; It nl

cem diítinguit hic a. 6. p

arationem vo:

ad

Wor ergt

luntatis humanz : Z/a eff

bene operan-

777

dum.& DEO fruendum , & hazc nequit

l

i

Qdrina À

fieri fine gratia habituali , quz eft princi-

€i

7-

$d t

piumoperis meritorii ; a/Zz e/f ad con,

Qotm ]

4

d

Pïd--

dum dotium gratia babitualis, ei A

Wm de f

parationem pro hoc domo mon oportet ]Jræ]iæg-

tieden

oni aliud doanum habituale im amima, quia

R dN

ffc procederetur i iufnitum, Jéd. prafappo-

filiqr s

aitur auxilium DEI interius movenutu C

Pnfirantis bouum prope[itum» vationem dat

dl

HiA ommuc Agemns ügit Pïüftt'?: 1Aems je€-

Ug

770-

cundum ordinem autem. agentium

bimc meces-

OPeI'a[ur]

UEOHHMP €

ordo

niunm ,

Brütim.

Jé efhl, quod md ultimum finem . comver-

Z

TWotum ;

tatup bomo per imotiomem primn wwe-

Hs

Biciam j

qniapi

Deus noz dene; (J. M. ].) getgratiam? 45

r fl ii

tis , ad þfnem Autem Praxz'mzmz pe* ghuottonen

f n )

DEL n

aicujus inferiorum moventium , fitut ani-

eus militis comvertitur ad quarendam vi-

u grzli.f.w.

(foriam. ex motioue Ducis, ad fiqueudum

i aj

autem vexillum Alicujus. aciei ex - motione

j lat

qribumi. Concludit: Jdeo quód hormo con-

i dodri

vertatur ad DEUM , boc mosm poteft effe , ni-

ff DEO ipfium comverteute , boc autem eft fe

mitu d

vaparare ad gratiam , quaff ad DEUM

üoditit

comverti ; Síeut ile,

u babet oculum.

moveniit!

averfum à lumine Solis, per boc fé pra:

five lo

arat aAd recipiendum lumem Solis ,

aris m

eculos fàos comvertit verfaus Solemg ua

s

denb

tet , quàd bomo son porefo fé praparare ad Iu-

arationem"

men gratia fafcipiendum , nift per auxilium

"

benc oj

Atuitum DEI igterids movenutis.

Hac

är

(e]

; hac g

&rina Angelica pro dilucidatione füfficiat.

g d

Sed tamen adhuc pulfat animum , dé

quonam DEI movenris auxilio dictum fit,

,

7 IZM

)

num de füfficiente , an de efficace , an de-

nique de utroque? Fateor hicferrum in in-

"7

i

cude volvitur, dicam tamen, quod fentio,

fcilicet de utroque dictum effe, ita tamen,

p

gottl

ut dum DEUS illis, quos prafcivit & pra-

ii

deftinavit, efficacia praparat auxilia ; queis

] WC"HL

liberá quidem , fed tamen infallibiliter co-

operaturi fünt ; ficque ulteriorem femper

j d

PL

gratiam confecuturi , v. g. primitüs pium

motum, poftea fidem impliciram, dein ex-

p r

plicitam; tandem charitatem ; ipfä,mquþ ju-

jl WZ

lilca-

44 Qualiter f acienti (. M. T.) quodin fe eff

D7777

flificationem ; proutin Refolutione 3tia prz-

ÀR

mifi, nihilominus tamen aliis etiam omnibus

& fingulis fufficientia füppediret auxilia ,

hD

queis totum; quod in fe eft facere poffint, fic-

Qunfa

que ulteriorem gratiam confequi ; aft quia

per auxilia meré füfficientia nunquam facient

- Dutiy

totum , quod in fe eft, ideo nec ulteriorem

gratiam confequuntur , adhuc ramen meri-

tó culpandi ; quia poffe adjacebat illis, De-

n

nique fi quzras à me,; cur uni efficacia ; al-

git

teri meré fufficienria DEUS offerat auxilia?

J

Thini

&.mihi &tibi osoccludit Apoftolus ad Rom.

AT t

€. 9. O bomotu quis es,qui refhondeas DEO?

Cortur

nunquid dicit figmeutum ei, qui fe finxit ;

poft uj

quid me feciffi fic ?. Accedit Auguftinus fü-

t pofe.

prà citatus : Quód buuc trabat , illum mon

t prefanr

irzbat , moli judicare ,

Z Nom i eYrare.

t ilid n

Nec exinde injuíftus eft DEUS ; nam üt D.

Tndum

"Thomas 1. p. Q. 23. Art. s. inquit: Negue

.

&i , (

propter boc tuigquitas eff apsd DEUM , fira-

i Copfundin

«qualianom ixuaqualibus praparat 3. boc eum

l QIstg |

effet contra juflitiasm , ft pradeflimationis ef-

Qu NT

fectus exc debito vedderetur , ct monm daretur

t :hxi]um

ex. gratin; im bis euim, qua ex gratiadam-

U5 nf

iur, potef aliquis pro libitu fito dare, ctti

l lütn Y

vult plus vel aumimus , dummodo uulli. [zb-

E? eyt

trabat debitum...|.Et hoc efl , quod dicit Pa-

zerfamilias Mathb. 20.. Tolle, quod tuum eff,

Certy

e* vade, am mon licet anihi,

i

eere?

grgag( qyolo fa

") du

äzgnifiw,

CEREET-

1777

Dems non dene- (]-.M. J.) getgratiamt 45

Itione p

ARTICULUS IlI.

otiüm ommj

editet iuià

An D EUS omnibusr bominibus

r li

confeyat auxilia fufficientia ?

equi; tUt

d 3

ynquemitst

- Pranotantur neceffaria ad ffatu

nec ulteme

zelt 10715.

"

C Eaf t

sili)

E gratia füfficiente nemo fàtis: tan-

i effii!

git fiquidem abíconditum circa hu-

fferit a

D

manam falutem DEI confilium; ut

(lolos lt

autem certa ab incertis feparetn;

Certum eft rmà, duplici fenfa intelligi

Bopdui

(ui D

poffe auxilium fuffiiens, velin quantum

dat poffe , feu operandi potentiam ; prout

Augufïinw i

"

in prafenti accipimus, velin quantum ul^

trà illud nihil ampliüs requiritur ad actu

7 7) ,"(Wl'«

S p

operandum ; prour vulpariter à pluribus

nquit M

accipitur ; & hác ratione cum auxilio effica-

lj

ci confunditur, quod femper eft eminenter

)

Zf) i

fufficiens ; De auxilio füfficiente füb hac fe-

Afl

cunda acceptione confiderato nullus dubi-

7

/h

» Jf

tat ; hujusmodiauxilium füfficiens non omni-

jl

bus conferri; de prims autem acceptione

dub

(

M:

dubium volvitur, & quidem non tam de

m

gratia externa , quam füprà explicevi, fed

il

potiüs de auxiliis internis,. pro quibus

il

Wj hh

il

Certum eff 2d0, quod ly dare auxilia;

denuó duplicem reddat fenfum ;; Pzzzzóenim

) v

c"uj-

jf

fignificat; quód 'abfplut& ex parte DEI

Vi$

46 . Degratia (].M.].) foffieiente,

At Ui

vis offerantur & intrinfecé prsparentur aü« — g, qu.

l

xilia fufüicientia , prout Chriftus omnibus

|

I

J

xdandisdi

obtulit füe rerita Paffionis.

j

Secundo in-

bent,

dicat paffivam applicationem & receptio-

177

lanà diverfà

nem auxiliorum , quz duo

w & mo

funt, fic enim certum eft, in

, N. omní-

Rn

bus offerri baptismum, tamen pariter indu-

tor orngq

biratum e&; illum non omnibus applicari.

&t um

Quibüs füppofitis

Wedend n

Certum eff 31:0, pro ftatu juftitiz ori-

E

inalis omnibus hominibus in Adamo obla-

VRT GR

ta fuiffe auxilia ad falutem fufficientia, quin

t d a

imó vi pacti de jüftitia in pofteros trans-

GN

fundenda initi aliquó modó fuiffe rece-

patys, n

pta: aft poftquàm humana gens ex proto-

Jetienta

plafti peccato omni gratià & glorià privari

77

meruit ; ficque omne auxilium , qualecun-

il

que illud fir , ex mera gratia & mifericor-

(lm i '74

dia in nos velut indignos pgratuitó defcen-

3 Effe; (

dit, de conditione hominum, quz nunceft

P0 p 4

reclé ambigirur. De hacergo

g

Notandum rmó. Sicut juxta moder-

V r

nam providentim alii in infantia ante ade-

auflïïllm j

ptum rationis ufum decedunt,; alii brevi

U

poft, aliiad adultam pertinguntatatem , ite-

rum alii fünt infideles , alii fideles, ita non

equaliter omnibus fufficientia conferuntur

N Oïïgip

lilg i

2uxilia.

Hinc meritó diftinximus hujus-

modi suxilia in remota & proxima , in im-

ex[) equid

rï Tétob

1

mediata & mediara; in generalia & particu-

S Qd

arid;

fiien

n omuibus ( ]. M.].) eonferatur ? 45

pariamr d

laria, quz diftin&iones auziliorum pro di-

iftos onii

lucidandisdifficultatibus hic unic& defervire

d

debent.

t o

Notaudum zdó. Adultos non omni tem-

lans d

pore & mormento recipere auxilia interná

L. N m

fufücientia, nam licét homo tanquam via-

npariterir.u*:

tor ordinetur ad finem ; ficut taàmen non

ibis ipit

femper urget obligatio & praceptum ; actu

tendendi in finem füpernaturalem, ita nec

u joftte

femper auxilia fufficientia fuppeditantur.

Adamo o

Pariter cerrum eft , non omnibus homini-

cientit, &

bus dari auxilia interna proxime fufficier-

fleros t

tia ad falutem ; quod tum in infidelibus ne-

fuill i

gativis, tum in parvulis & amentibus ex-

perientia docet.

Denique

ns &t p

g]orl'ä

pFIVL'

Notazdam ;ti$ Hxc duo: Dare a5-

" quszUiv

xilium fufficiens ad [alutem , && dare fef-

& nf

eiens ad praceptum implendum diver(a pror-

süs effe; poteft namque DEUS dare auxilia

nj t

pro uno alióve precepto fervando ; nega-

tis tamen czrerís auxiliis proxim& ad falu-

"T

tem perducenribus.

Pierumque etiam

auxilium proximum pro impledone pre-

jg at

E

cepti unius eft duntaxat

remotum ad

falutem confequendam ; quin imó fi DEUS

grztem75*

$ if

poít oripginsle peccatum hominibus omnia

€

ratiz auxilia ad falutem denegare voluit-

o

"

i

j

et, equidem ratione peccati originalis ju-

flé reprobari potuiffent, aft fi eis impofuif-

) UJI

4

y

fet quoddam praceptum, denegáns pro ejus

in

imple

l

|

48

| J t

Degratia (J M.].) /Afficiente,

impletione auxiliafüfficientia ; jam ejus prée

d miferk

cepti transgreífio in noxam perfonalem im-

Rort VIà ]

putari non poffet, .cüm nermo peccet in eo;

quod vitare nequit. His ita premifísis

Prima eft Janfeniicum Luthero & Cal-

Mi

vino fententiia, DEUM nequidem offerre;

Íeu przparare omnibus hominibus auxilià

Wuti

fuffücientia. Secunda opinio inter Catholi-

ettinfa

cos controvertitue, qti quidem DEUM

Yrd fl

omnibus fufficientia per Chriftum prepa«

qe d p

ràffe auxilia confirentur, fed tamen quoa

; Bprbqie

receptionem hujusmodi auxiliorum contro-

| ttvohnà

vertuntur , alii narnque volunt ; pluribus

| li, r

denegariin a&tu ado auxilia ufficientia de-

B

fectu redundante vel in ordinarium caufa:

; r

rum naturalium curfum ; quem DEUS im:

|.— Ml

l

pedire non tenetur; prou:fitin parvulisan-

| m s

te baptisrmum rnorientibus, perpe:vó amen-

| 1 i

tibus, non baptizatis, vel in peccata actua-

; D refo

lia przvié commiffa ; prout fir in fceleratis

| Vsore

adulüs, queis DEUS ob rmalitiam prace-

Ls

dentem jufté denegat ulteriora auxilia fuffi-

| Pt

cientia ad legem implendam & falutem con-

j Vibl

fequendam , & nihilominüs eis transgref-

| Détpdin

fiones legum in culpam imputát ; eoquó

U

ndo f

voluntariam pofüerint caufam fubtrractioni

Tum s

ratiarufn ; alii econtrà defendunt , omni-

j

u

EUla f0

s nulló exceptó auxilia fufficientia falrem

!tshon

remota in actu fecundo conferti ob libera-

| i5ton.

liffinam DEI intuitu meritorum Chrifti

:

nos

namralip

"

Wtb

lp omnaibus (J. M.].) conferatür ? 49

junqui

nos miíericordiam. Ut igitur rem dubiam

tfondm p

tutiori vià percurram; fit.

pet MU

mll

$lL

aberod (

Refokoitur diffcultas pyopofita.

jdem onk

inibus ii

AO Efolutio1:24. DEUS omnibus hominibus

inter C

extrinfecé & ex..parte fui preeparavit au-

dem DEU

Xiliaad. falutem fufficientia; unius cujuscun-

lu n

que flatui proportionata. Lec refolutiofa

4men Q

fis probata eft contra Janfenium; non enim

o cont

ftat voluntas DEI orbnes homines falvare vo-

it; piunff

lentis, nifi presparario. mediorum fufficien-

fcinie

tium, que eft efie&us hujus voluntatis, fimul

arüm d

conjungatur.

s DEU

Refolutia 2da. N'onl otnnes pai'vuïi ante

j pamks?n

ufum rationis decedentes recipiunt in aciu

n

I

l

2do auxilia extrinfeca fuüfficientia ad falutem.

À d

fl

lanc refolutionem docet experientia in par-

li (æle i

vulis, ante Baptismum aut in utero rnaterno;

jam p

-

aut'brevi poft obeuntibus, item in infidelibus

tu'(! h)

j

perpetuó amentibus; ratio quoque accedit;

a«

Uw

i

quia ficut DEUS tanquam generslis omnium

iU

D

nyr

naturalium provifor per caufas mediasinflu-

La «t

endo fatis providet fingulis, licet defe&tu cau-

jpu

[1]

farum 2darum generalis hic infiuxus ad fin-

"n oté

gula non perveniat; ita fatis provider omni-

(

bus hominibus quoad falutem, licétin parvu-

"m

"a

lis non raró defectus contingat ob caufarüm

(ji!

naturalium influxum; à quarum ordinarià;

y

quam

|

|

$o

De gratia (J. M.)) fufficiente

hu

quam DEUS non impedit, concurrentia par-

!6 unc o

vulorum mors aut perpetua amentia potiffi-

fs non

imüm accidunt.

Dici

Refolutio 3ti^. Probabilius quidem de

! àde his

fe videtur, quód omnes adulti rationis com-

ais ii

r

potes, quantumcunque fint fcelerati;recipiant

;.fciïxcet Wtb

4 DEO auxilia interna faltem remote fuff-

1777

cientia; tum ad legem implendam, tum ad fa-

Quxum e

lutemconíequendam;tamen problermatice de-

fendi poreft; DEUM nonomnibus induratis

; i qu

1lz fs

D

eccatoribus conferre auxilia fufficientia ad

Edl

alutem. Ita quoad x. Part. N. N. Salmant.

?h i

Joannesà S.'T'homá, & communior Theolo-

fdes

orum; quoad alteram partem Godoy, Go-

Ut

net; Gonzalez, Bannez, N. Henicus & alii.

&t fl

Prima proä/emat:'s pors

AA tom

fl c

Ntequam probetur, adverte quód dixe-

A

UI

rim: fA/tem remot?, nam proxima non

j Ut ï*ïxfum

femper adeffe auxilia jam praeoccupatum eft,

&t C

idque in adultis aperté conftat; qui in fomno;

Communm

amentià, ebrietate, apoplexià &c. à morte ob-

ruuntur, ubi ficut ad formandam piam cogi-

Rn«

M

tationem incapáces funt, ita nullum ibidem

4 [ransy

internum recipiunt auxilium pro actuali falu-

tis confecutione.

uod idem fit in illis, qui

"i d

ULfICIens

ultrice divinà nemefl adhuc vivi à Daemone

"Wt ()

abrepti, autin flagrante fcelere occifi ob ma-

N('C(

gnitudinem horroris; aut fceleris deleétatio-

Atl ve

«uem pium affe&tum elicere nequeunt; quam-

VIS

(

N bec

|

|

Wient

Z omnibus (J. M.]) eonferatur ? 51

Cüren

vis hanc ob caufam remotis ad falutem fub-

".

Yenti p

fidiis non. omnimodéfuerint deftituti.

D ci 2dà :

)nantumcunque [celeratz,

ys quimi

quia de his potiffimüm difficultas procedit ;

Tations t

addidi: £2 ad legem impleudas, quando

o

fcilicet urget legis obligatio, z 2d /alutem

Tetnots i'ug

con[equenda'n, quia fpecialiter deutroquelo-

m amd

quendum eít juxta preenotatum 3tium. — Ac

blemitit

proinde quoad ;murn nimirüm quoad au-

bus ii

xilia füfücientia

fcintt

gantis

pro irr/mpleti()rle legis obli-

'N, ii

Prob. refolut. Ad peccandum exigitur

nior Ti

faculras libera; atqui negatisomnibüs auxiliis

GOdO)'J fü

fufücientibus adlegem implendam non habe-

jcis d

tur facultas libera; erpo. Maj. par. nam cüm

D

juxta 6tam juris repulam »emo ad impffibile

teneatur, certé nec DEUS impoffibilia jubet :

Min. raviter cor[Lat , quia auxilia fufficientia

dant ipfum pofle , fine quo nulla eft &cultas

pim

ibera. Cozf»m. infidelibus nepativis juxta

l inW

communem Theologorum infidelitas non im-

jmort"

putatur ad culpam, quia eis deeftauxilium fuf-

um d

ficiens, quó credere poffint; ergo pariter nul-

m li,

la transgreífio preecepri fupernaturalis impu-

tabitur ad culpam, fi homini defit auxilium

a

i&l?ïïlf r

fufficiens pro e

us impletione. Plura preemifi

än])mnrfv

contrà Quesnel

|

um.

Nec dicas. Jufté hocauxilium homini de-

du

nepari vel ratione peccati originalis, vel ra-

deleftïiC*

tione peccatorum a&tualium, .quz cüm vo-

j Ü

D3

.IUl?CQ"

| du

'gz

Degratia (J.M.)) fufficiente.

Conlra

luntariam pofüerinr caufam fubtractioni aü-

z Quisf

xiliorum fufficientium , ideo iis etiam dene-

goptat pre

atis adhuc ulteriores transgreffiones manent

p DE

imputabiles, fed.

i. Dein

Contra c[l, rmum namque abfoluté reji-

qujon

cio àt fanfenifticum, tum quia ad perfonale

1l homo.

peccatumi exigitur potentia abfoluta perfo-

qud a

nalis, nec füfficit volunrareitas in causà per

voluntatem alienam; próut exprefsé docet D.

BA d

ii dj

'Th. in 2. dift. 20. q. 1. a. 2. tum quia aliàs

At damoato

omnes motus primo primi, ignorantia in-

J D

vincibilis, infideliras negativa; cüm hi omnes

jf

defe&tus in peccato oripinali fint nobis vo-

luntarii; nobis etiam in culpam imputaren-

| of

| M s

tur perfonalem ;

unde illa qz«e $z /o/sz.objed.

n

art. 2.9.2. dixi, nempe DEUM poft pecca-

)

tum poffe homini negare auxilia füfficientit

Mlatreu

& tamen eiimputare transgreíTionem üt pec-

caminofàm, haecinquam, non de peccato Ori-

fübgis

Itüm j

ginali, fed de a&tuali intelle&ta volo. Dum

autem D.'Thomas & Auguftinus in aliqui-

DN

P i

bus locis defendunt, DEUM in poenam pec-

E

n

li

cati praecedentis jufle poffe hornini denegare

ii

301 NEC T

auxilia fufficientia; m4eo eos. quidem aflere-

J

lH

Msf

re, quód DEUS juflé in peenam peccati ori-

df

ginalis necdum remiffi fübtrahere poffit au-

li.

xilia füfficientia; quód ipfimet fatemur; a

nullibi docuerunt, quod negatis praecisé pro-

ts

prer noxam origina

lem hujusmodi auxiliis

transgreffio pracepti adhuc imputetur U

culpam,

Con-

n osimibus (J.M.].) cozferatur? — 53

j

Contra e[ft etiam quoad peccata a& ua-

ubtrediona

Ti etm s

lia: Quiafübtractio auxiliorum füfficientum

propter precedentia peccata actualia tanquam

(fonesmx

penaà DEO fítatuta. nullibi efficaciter pro-

dbf

batur. Deizde prout docet D. "h. opufc. 3.

cap.14.5.0rdo D, providentize cxigit; ut quam-

j ad pl

diu homo eft in vià, ei non den

egetur id,

bfolot j

f

quod ad poflibilitatem termini aflequendi

s in asf

pertinet; atqui ad hoc rnaximé fpectat gratia

refse d

füfficiens, db omni enim oratià excludi ad fta-

1m quiz.;

tum damnatorum pertinet, erpo ficut obíer-

jonoratil

vantia precceptorum exiftit medium ad ter-

m Di*

mini confecutionem, ita DEUS cuivis etiam

fin: d

fcelerato confert auxilia fufficientia faltem re-

T

mot4, queis pr&cepta occurrentig implere

i tht

poflit.

Mpof p

Prob. 2d0, quoad auxilia [ufficientin ad

a if

fAlutem vequifita, '"Tum ex mox dictis, tum

of

exinde, quia qui fincer? vult alicui finem, con-

ata

e Ea

w

fert etiam ei media proportion

zacd

ad finem,

volo, ^"

atqui DEUS omnibus adultis vult inem, &

us m Dd

media ad illum proporrionara funt pro ftatu

[rl

Q

"

adultorum interna pratice auxilia fufficientia;

yini d

ergo. /Vec recurras hic ad-parvulos, quód

jden

DFUS eis fincere velit falutem, & tamen eis

media fufficientia non conferat.

p

Á

Qu

Difpar.quippé eft. Ynparvulisquód DEUS

(

volendo omnes homines falvos fierijfe accom-

qPi

modet rerum naturis, ciüm autem à diverfo

pf

;Ub

)

caufarum naturalium concurfu mors aut ngi-

"L

1PU[.

D 3

tu

(

]

$44 — DegrAtia (. M. ]) fufficieute

m

tivitas parvulorum dependeat, quas caufas

um d

DEUS non impedit, ideo nec omnibus par-

! r

vulis auxilia fufficientia conferuntur à DEO,

od

etfi eis fincer? falutem velit; aít adulti fe per

if r vi

proprios aétus ad falutem. preeparare juxta

Wb r

modernam

rovidentiam debent,

& ideo

paerito t

fficientia pro his actibus auxi-

oportet, ut

m L, d

lia DEUS eis conferat. cozfzrsz. quivis homo

fty

Wiir

ad ufum rationis perveniens in primo inflan.

j

m J Th.

ti tenetur & confequenter poteft fe conver-

t ii

tere in DEUM üt finem ultimum, quod s

At li,

f^cít; tefte D. 'Thomá, infallibiliter confequi-

tur gratiam & remiffionem peccati oripinalis,

n mngm

A n

fi illo inquinatus foret, /f zon f'acit, peccat

ln tjb

mortalite?, atqui hoc modo non poteft fe

Quionr ;

homo convertere fine. auxiliis

ratia fuffi-

jem y

!

cientibus, ergo faltem in primo 1nflanti usüs

| lf»l;' Al

rationis quilibet adultus accipit auxilia fuffi

UT

cientia ad falutem.

*'ïïäïïm IN

p

Kl

$. L

Wns

r

f

Argumenta comtra rmam praälem&tis

Wt er

W

partem.

V (m "n

Y

Bjic. 1. DEUS plerosque obduratos & in

O

; Irimis e"

fenfüm reprobum datos ita deferit ut

gf

bonum, cujus omiffione peccant, agere non

rpo carent auxilió füufficienti ad bo-

* Wjudl.ü

POiHnt; €

" dorom

num agendum, &legem implendam. ^sfec.

l

! DBug

L

p'ob. )oannis 12. de Judais habetur. /Vezpo-

B

terant

firini

55

a omnibus (.M.]-) eouferatur ?

; Qu a

p

teramt credere, quia excacmuit eculos eorum,

Tor

e induravit cor eoruz, — Ytem D. Auguft.

runmr al

De perfe&l. juflit re[pon[. 15. ait: peccatum

EY

eff, feve virari poffit, fve mon pofet, quia [f

rapau j

poreft;

praens voluntas boc facit s femon potefL,

bent, &i

'pmtfrim 1777

lIuntas boc fecit,

Quod con-

s us g

firmat L. de corrept. &grat. c. 11.. Ne»c 24-

s iv

tem quilbus deefl3am pama peccati efl. Quin

1primoit:

imo D. Th. 2.2.q.2. a. s. docet: $7 7 pote-

elt fe at

Jlate hominis effe dicatur aliquid exclusé gra-

um, quu

tia Auxilió, fc ad multa teuetur bomo , ad

fitercati

qua non potef! frne gvatiá veparamte ; poteft

eeuongd

autem cum D. auxilio, quod. quidem auxi-

lium qteibu: datur , ex smi[ericordia datur,

7 fl(ff? [

non poe:

uibus nozm datur, ex ju[Htid mon datur in

penam praccdentis peccati. faltem origina-

s (

p jfb

lis, p£ Augu[linus dicit de corrept $9 gratiá.

j axlas

