cbaritatem ad.1 4,v.43. «ada omnia Alia

hypocrilt

JAutis media coutineutur infide, tam-

yhelii, etij quam in fuo eermine e Jémine , fed bae

ino, famdi

fides non efl abfque amore cb fiducia atf,

4 licét ag

10.U,43.. $83tia f/ola cbaritas cbr

uedm X

z/Hanà

modó facit ( adtiones Chrzflianas )

perve-

]j

lationem ad DEU M f J Efam Chriffum,

j, quenam!

colofí, 3. U. 1.4. g Ata füla cbaritas eff.qua

pws, " DDEO. loquitur, eam folam DEUS audir,

us 3C

Corinth. 13.9. 1. «t DEUS »02 coronat

opea ol

nifi charitatem , qui currit ex aliv impul-

qon. t !

f* && ex Aalio moiivo, invanum currit.r,

€0r, 9. U.24, S6ta DEUS gon remunera£

vojumy r

MU

nfb charitatem ,

quontam charitas folá

4

/

um

DEUM bonorat

MAID, 2$.,

36. ;7zima

M jl

zotum deeff peccatori ,

quando ei deeff

f

W"

Jpes, €& non eff /Des in D

EO, ubi mon eff

amor DEI, Matth,27, v. f.

$8tava, JNec

pEItim

DEUS eff nec Religio, ubi mon

efft charitas

7- W/M

d. Toannis 4.v, g. $9na,

Oratio impiorum

eff novum

g m

€onced.

peccatumy Cf quod DEUS z/fís

tl

u

t , eff novum tn eis judicinm. o«

4

AUITIS 10,. 2 . GOe(ima E folus f'spplicij tis

Z

wqr 4fgimgf —,'Dæ?.zi-te

?quö /:gc e

?zn-

pfg Al

E

PA

&*5

68

AR LMJ.) M

,

gis vielenta , eà magis ducit ad deffera-

(hteit,

Bionem, MAttb, 27., $,

ftei, u

foefh i

DA,eclamtio Erroris.

qui (ie ar

1n morgji

Er fex priores calidum & frigidum i

ofb u

ore portat extollendo quidem verbo-

P

Ulli, 2j dï[

tenus charitatem, aft hoc ipfo, quód

3 u

ceteras neget virtutes tanquam charitatisfo-

177

menta, ipíam etiam charitatem deprimen-

Micontrdi

do, ídque unicé intendit Quefnellus , u

IT fífporén

dógma Janíenij magnificet, z4Z2m virtw

Moiltio

zem propri? Chriflianam efie prater chari-

icuntPatrcs

£Aft?"H,

Aítfalfitas $172« liquida eft, etfi

enim fides non juftificet fine charitate, fal-

Mf gt

fum tamen eít, quód fine charitate. nihil o-

^s f-'din;

peretur, prout habetur ex Trid. íeff. 6. de

Utft Ob

xeform.c.6. , aliàs fidelis in ftatu peccatimor-

Mdl aq Ó

talis nec actum fidei elicere, nec per fpem

W g

aut timmorem fe ad juftificationem difpone-

mls, [eje&ü |

repoffet, Ergo zec fides juffificat quando

eperatur , fi quidem actus fidei antecedat

FX

Q

juftificationem in adulto, baptifmum vel ab-

Y W h

folutionem à mortalibus recipiente, 76f

Wit,

Qw

9

eratur per folam charitatem telte &v

Wif q

hlum

po

ft.ad Corinth.13. £ babuero omnem fideth

j

Ój

Zta ut montes zransferam, charitattm

145j 501 e

autemnonbabuero,nihil fam. ga2deproptl.

parsprior ,quód fides tanquam prima gratà

Wij il

con-

OI'Um &

J

W CIMJI)S

69

yiit n d

€óntineat, & per eam dentur omnia falutis

fnedia, fuperius in propof. 26. & 27. cone

futataeft, Pars pofferior falfificatur inJuda,

qui fine amore & fiducia fidem habuit ; itenà

TOII,

in mortaliter peccante , qui exinde non fit

n & frigi

apoftata ; unde prater 7724. /efi.6 , dejuff ific,

o quidemr

cAA. 28. damnatur ab Alex, VIIL in propof,

thociplay

311 quaudoi magnis peccatortbus deficit

m charitab

ompmts amor , deficit etiam fides, $ 3t1e pro«

atem depri

pof. contradicit Aplus & Trid. fef.6. can cit.

udnellüs

dum timorem & (pem inter dona Spiritüs

mulam 2

S. & a&tus Chriftianos recenfent, contra-

(e prater h

dicunt Patres & D. Auguft, fpecialiter L. de

7 m&iw u

cátech. rud. c.17. qui vult feri Chriffianus,

ins cantit

ut non eat in tgnem eternum cum Diabos

c duritit !

!

Jo, [ed im regnum ateruum cum Chriffo,

aTl

veré Chrifiianus eff.

uod autém Quef-

nellus ad omnem Chriftiani actüs bonita-

pf p

(Ur f« Paä

tem requirat principium & motivum chari-

fcationet &

tatis, rejectü eft in propof. 44ta & feq. 5 424

propof. coincidit càm qoefima,& omnem ad

[ ." t/im[ SU

1 ädp[ a

DEUM clamorem pet quoscunque virtu-

tum a&us excepta charitate irritare prafu-

| bi ti(m'um:

mit, Quod fiitaeft, & DEUS non audit

; feaplmm

L

j

nifi charitatem, quomcdo D. Aug. L.4e

4pir, $ lit, c, 3 2. docet: fidesmererur gra-

TE [

rllly

duf

ia bene operandi, Ttem quomodo eza7«

Mh

rationcinpf. $9. ait, DEUM audire preces

]u

juítorum & peccatorum fi metu judiciorum

DEI,

3

Z9

ANRSCLRM.BOSE

K

DEI, vel defiderio vitz zternz petant? $ t2m

Mfit. at

caftigat Apoft. 1. ad Corinth. 9. inquiefis

tharitatem

curro non quaáfi in incertum,. fed cafligo

puftimi

corpus meum & in fervitutem redigos fané

ujli

[

N

ficut Chriftus in &. beatitudinibus diftinctis

tly, ouir

i

virtutibus diftincta promittit przmia , & fi-

(s fu.

cut virtutibus diverfa eft difficultas & meren-

tiritf] r

di ratio , charitati tamen fubordinata, ita li«

Tf

cet nullum opus meritorium & coroná dig-

þwmm,'

num fit, nifi in charitate fiat, tamen curfum

&f, 9j

ex fpeciali motivo, fpei, fidei, &c, fpeciali-

3 if

ter juftus coronabit Judex. $ 672.pzopos.pziori

Ym

addit: /o/acharitas bonorat DEU M, qudíi

frt eedeni

malé ceciniffet Pfalmifta pf.49.facrificium lau-

t

dis honorificabit mesfruftra quoq.moneretD,

iofet Qu

Aug.Ench.c.3. ff4e, /Deecharitate colendus

Ola fides ;

DEUS, & in pfalm, 149, ziff £imore ínti-

fps qye

Jiat bomo DEUM colere, non percvenit a.

Caríate,

amoreni, ltem fruftra forent eleemofynz,

3609 y gj

mortificationes , Ecclefie frequentationes,

Thonem ejr

cantica aliarümque virtutum actus.

Riribti

Obijcit Ouefaellus pxo prima ad. 13«

Vf lg,

V. 49. fecuti faut multi judaorum Pau-

Wütties

dum $ Barnabam, qui loquentes funde-

6tls g,

baut eis, ut permauerent tn aratia DEL.

n d

pro 2da ad. c, 10. V.. 43. bute omnes pro-

? a f[dem

pheta teflimoniumperbibent , remiffonem

TüOre fo

peccatorum .accipere per tomem ejus on-

l0nem 3

«d Ci«

Werjta

m'. qui eredumt in eum. pro 3tia,

:0,'1

7X

QW

A CLM J5 3«

v petort

loff. c, 2. . 14. fuper omnia autem bac

charitatem babete ,

uod eff viuculum

h, 9I

um, d

perfectionis. pro 4ta. ad Cortnth.c, 13, V.

tem redp:

' OT

m".f. bominum loguar e -dngelo-

Vdinibus diz

YU ,

]

aritatem autem uom babeam, fa-

us fum welut as fonaus, pro fta; 4d

jt prenia,i

fhcolusite

corintb, €, 9. V. 24. te[citis quód jj, qui

i2 fladiocurrunt, omnues quidem curruut,

jpordindti

m cora

f unus acctpit bravium. pro6ta. Matth,

£. 2$. V. 36. nudus eram C cooperuiflis

j, m a

j " & p æj*'

me , infymus b vifitaffis me eic.

W. 2d 1muc ex eo, quód Paulus fua-

anunti

(DELM, q

ferit credentibus, ut in gratia & charitate

$ermaneant , nullatenus fequi id, quod

yfacrificut

| ugql,müncz'ï

infert Quefnellus, fed hoc folum, quód

íola fides ad juftificationem & falvificam

parititeum

legis novz completionem non fufficiat fine

D

charitate, hoc autem nemo negat, 44

n p

2dum w.cum D. Th. in fimilibus locis fer-

yent d

monem eífe de fide formsta, qua junda

- frequen

charitati juftificat , unde fequitur quidem,

mad ,

ergo Aliqua vera fides noneff (iue amore,

yo ii

nontamen prout infert. Queínellus , ezgo

PA

omnis vvera fides non efl [ome amore. velw,

dunent)

«um Bellarm, omnibus remiffionem dari

"TL

Per fidem , non quafi fides femper cum a-

duic P

.more foret , fed quia nemo accipit remif-

ll n m,;ä*,&ï

fionem, ni(i per nomen, ideft per virtutem

gt P

Chri(ti, .. d. 322um w,

& æer.ita Paffionis

E 4

p 3"'.";/"

; Apo-

72 .äsæ(J.M-J-)ä*e

D

Apoftolum hortari ad perfe&tionem , cujts

r rb

vinculum dicit effecharitatem, innuitque

Ailpendun

per hoc, omnia noítra in charitate fieri de-

Vi vatutem

bere, non explicité , fed ex praceptoaffir-

mativo obligante, ad omniain DEUM im-

$6241

Vlacopit d

plicité referenda, vel üt vult Theodore-

Vil

tus & Cornelius ex pracepto negativo,

tugi

ne propter creaturam contra Chriftum ali«

quid agatur, vel üt vult D. Th, hic lect.3.

Vfsc;,

9D A

Omnia ex charitate in DEUM fieri debere

me; ) [ïnf

non femper actu, fed fufficere etiam habitu,

KO icom

aut denique dico , actus Chriftianos ex cha-

BIN

ritate effe debere per fübordinationem , ut

qunindrs

fint meritorij, quod denuó verum eft. 44

ID du

4Lum w, cum D. Tb. Apoftolum ibi diftin-

OC ltnft x

quere gratias gratis datas àgratia gratumfae

nl m

ciente, unde locutio hic non eft oratio ad

Tf

DEUM, fed przdicatio fidei & donum lin-

hi

quarum , quod fi abfque charitate fit , zzsío«

Dd

nans eft, quatenus audientibus fübinde oc-

AJOf| im

Vtnte Pa

cafio, converfionis eft, aft pradicans fibi

Wt d t

nihil inde meretur, Ex 5o plzs mon feguis

Af

£4r, duàm non effe meritum fine charitate,

Attr t

vel coronam diligentibus DEUM prazpara-

W

fon

A

tam effe ; vel charitatem, etfi czetera defint,

P?OM[

1

per fe ad beatitudinem íufficere , quod de

T

&

alijs non verificatur, 672 probat ztmium,

fola erga proximum charitatis opera ad fa-

TOi

IQl /u;-g

lutem fufficere,. Dum autem D. Aug. epift,

"^g

167.

8

ASCI M «

73

fectionem, t

167. fcribit: virtuseff charitas , quá ,quod

atem, innut

diligendum efl, diligitur , w. vel fumere

charitete feti

ibi virtutem ftricté qualis juxta D. Th. 1. 2,

ex preopo£

q.65. a. 4. non eft, nifi charitate formata,

jain DEOI!

vel accipit charitatem pro inclinatione bonz

vult Tl

voluntatis , quz reperitur noninfola virtute

"'Theologica fed eti&inalijs. Item duminillud

cepto gl

rà Chrillut:

1.Joafiis c.3.qu2 natus eft ex DEO, nozpec-

D. Th, hicl

cat, D,Auguftinus fcribit; $o/a cbarztas mon

Jeccat , w, Íenfum effe , eam folüm effe cum

UM fri d

ere etíam Iab

peccato incompatibilem, :vel dico intelligi

ilianos e&t

debere cum reduplicatione, id eft, charitas

vineione s

quamdiu eft in homine , feu homo, quatenus

b W.mme l.j

eft in charitate conflitutus non peccat, &

hoc fenfu. explicat D. Th. locum cit. S. Jo-

,&gmm b

annis cum redu

agattgu

plicatione: z quantum ex

; n d 0

DEO zatusefl. —

$7A C $$tava mutuà concertant

| üdü & d

dul

de majori impietate, & quidern quomodo

[jb

deficiente fpe totum deeffe poteft, dum

entibus Iu

(

non deeft fides, quzprior eft fpe, &jux-

4 p l

[uc t

ta D. Auguft. l, depraedeft SS. c, 7, prima

tn]

V

darur in qua cetera. impetrantur, ltem

um n

non defunt gratiz adjumenta, prout, zz

pgtur

ifi t í

propofrt. 25, oftenfum eft; pariter quo-

modo abfenteamore non eft fpes?dum filiüs

ufficety

prodigus necdum in gratiam patris receptus

í pb

Íperat: f/urgam f ibo ad Patrem meurm &

yais 09f

D. Auguft, in pf, 118.

i exfpe-

m

L

$

| fatetur: q«

éat,

[

74

AROM.JOSSE

éfat , fperat charitatem, ergo ffes pracez

! JRLS o

dit , feguitur fAlus , ficnilia habet D. Aue

: thoc mo

guíl. in Euchir, c. 1185 Et fané fi abfente

tartte n

amore abeft fpes, & hàc ablatá totumde*

trigis ad

eít, erzo. peccator fide, auxilijs gratiz &

11 ( ord

omni (pe deftitatus fordefcat in fordibus

Tamorem

adhuc,; quin imo, (j abfque charitate nec

Hiupi

DEUM nec religionem.peccator amplius

! lrujn

habeat inter infidelesnumeratus,juxtaQuef:

Mi

nellum autem extra Ecclefiam non fit ulla

Vi i

gràatia, ergo fruflra pro conver(ione labo-

Matroene

rat, & omnibus abfurdis exponitur, qua

Ws j [Qdar

incipiendo à propofir 47. ufque huc often-

|

]

N

dimus. Oéfjcit .Ouefuel/as denuoà parti-

Wt

cularifacrilego Juda Matth, 27. v. y-ubi fe

I ffke

laqueo fufpédit, inferens ex eo univerfaliter

; 'outai

quod non licet ; Aftnec hocfubfiftit,nam nec

fidesnecalia gratiz dona fufficientia, queis

It

,affg

panitere potuiffet, defueruntJudz, ut fupra

nf

ex Auguft. oftendi.Pro a/7erz ingerit Joan.

11f

€. 4. V. . qui mon diligit, mon movit DE-

Jl) [/7

UA,

uta DEI$ charitaseff. fedrefpon-

L

deo cum D. Th. in hunclocum:;Apoftolum

) :W;m

| t

à peccatore excludere notitiam DEI fami-

1Fra

]

liarem: & experimentalem , quá guflet,

[

Iltgy

quàm .fuavis fit Dominus, fimile enim

cognofcitur fimili, non autem negare om*

u

! dUm

nem . falubrem cognitionem; necobeftc

n do) l

22. Matth.zz bis duobus praceptis (amore

MUU ln

DE

—

i

A .M

rgo//ïespm.

DEI& proximi) zziver/a lex peudet. Nam

habet .d

per hoc non innuitur, quód DELS.fine

ane (i at

charitate non fit in nobis per fidem velali-

lati totuni

05 legis actus, fed quatenus in L. N, om-

xlijs gritz

nia eo ordinantur, ut DEO & Proximo

per amorem uniamur, ita D, . Th,

It in forii:

UiA ff-

- charatt

ss praceptieft charitas , ideo ab iflis om-

ator ampli

ia depeudent , && bac efl expofttio D, u-

Is IX

£u[Hini, Adverte tamen, quód in fpein-

cludatur aliquis amoris aQus, aft hic non

| non fit l

erfione la

eftamorbenevolus, quem pretenditQuef-

nellus , fed amor concupifcentz.

ynitur, qu

u IMONS

.. Pro f9na. etfi cum D, Auguft. & An-

gelico ultró fateamur impiorum orationem

leno? p/f

,17- v' S.UUU

DEO effe execrabilem , fi quà talesorent,

proutaitD.Th. 22.9.8 3a. 1€., id eft, fipec-

.couniverfahtf,

fubfiti u

eator fecundüm defideria peccati aliquid

petat; aft generaliter id afferere iniquiffi«.

f,icieniiä, qü'

üt Udzy m u'ï

mum eít, pugnat quippe contra illud ;.

Reg.c, $. ffquis coguoverit plagam cordis.

r gt !

g m

il

Jui, & expanderit mauus fuas im domo

AC, t exAatidies ei reprepttiabera ,pugz

,

m

At*

nat contra D. Aug. ferm. t 6 1.707 i/li places

j

male agendo

yéd geme ad illum ,ut mundet.

tam J

Jfbilocum, c

jj

ontra D. Bonavent, ozaiopecs

fimik ?

cAtoris iram DEI placat, veniam Impe-

£rA! , duminterim juxta Quefnellum , o-

a n

N Obfl

rando, miffam audiendo &c, novum ju-

,m?füf

(

dicium incurrit, Voluit ergo Q:equllus

jj

1C

AmSCLMJ.oSU

hic tenóvare propos. 58tavam & 39natti,

DT

Caterum c. 10,

jiliiam di

aliasque mox rejectas

Joan. v. 25. reffonazt T Efits , lognar volis

Wi D

(titari, di

€» nou creditis, plane non eftad rem &

dum Proverb, 28. dicitur: qui declinat

tiniscon

aures [üas. n& audiat legemy, oratio ejus

limorequidg

Jiet execrabilis, w. (ermonem effe de con-

hmor ]

plnmor í

tumaciter impio , prout ab initio propro-

|

fitionis premifi,

I 6oeima mittereforas timorem cona-

| D

tur impudens audacia,cum Luthero & Jan-

fenio docens metum gehenne & ortum ex

€o dolorem, quem attritionem vocamus,

neceffe veram pznitentiam , nec fufficereia

Glmz,TIm

[

Sacramento pznitentiz ad remiffionempec-

dkhur, u

catorum,fed potius in defperationem duces

Mitty, L

re , pro quoQuefnellus adducit exemplum

abf

Jude Matth. 27.. Afterror hic damnatuseft

| PUL

ab Alex, VIII , àConcil, Trid, fefs, e. de

( mpgo,.

juftit. can. 6, & 8. & fefs. r4, de facram.pe«

Wiagp

nit, ItemàChrifto, qui jubet, zzezeze eum

|

BU

ni potefl corpus & animam perdere in ge«

M

|

fimg"' j

ennam, unde D. Auguft, in pfalm, 127

Il lp

& traét, 41. in Joannem : zoz . zzmet pet-

M

cAtor , ne perdat amplexts pulcherrimi

m""*'Mlm

Jffponft , fed tzmet , me mittatur in gehen-

[

)

wam. Bonusefl iffetimor e& utiliss mone

h

dum potes amare juflitiam, time vel pa*

me n

BAT, ut perveuias ad amaudam jufliti

Hiint v ij

m

i

AR CJIM.J.) S«

77

am k

4m, ergo non ad defperationem, fed ad

x terum o 1

juftitiam ducit hic timor, .ut conftarin Ni-

nivitis.

Dum autem pufillanimitati , infi-

, /ogtmrwh

delitati, diffidentim contra limites re&ge

etal ma!

ui dul

rationis conjungitur, prout fuitin Juda,ex

timorequidem oriri poteft defperatio, aft

, tratitt

effe de at

hoc umori per accidens & extrinfecum eft,

plura mox fequentur.

itio prop'

Torefn cot

Decas. 7tima Propofitionum,

therok Jit

& ortum d

r vocatti

wmor monmiff manum cobibet ;

mea.]-;

cor autemtamdiu peccato ad-

wlb

siftonen

dicitur, quamdiu ab amore ju[Hitia nom

ducitur. Luc. 20. V, 1 9. 62da. qui à malo

stionem o

udcar

gon abflinet nift timere pana , illud com-

sittit im corde [uo e& jam e

YCHU5 CO-

jcdami

ram DEO. Mattb, 21.v. 46. 63tia. bapri-

zatusadbuc . eff fab leae ficut Tudaus, ff

lia

3[; / imm j

legem nom. adimpleat , aut adimpleat ex

0lo timore, Rom, 6.v. 14« 64ta. fub ma«

þff

d

dedicto l.

$

inp

mmu m'

Q5 nunquam fit bopum , quia

peccatur. [fve faciendo malum, fFve idlud

777 gint IM

nonnifiobtimorem evitaudo.adGal.g «v.1$*

65ta. Moyfes, Prophete , Sacerdotes c&- Do-

print

éFores legis. mortui funt, absque eo, quod

m

f

"M

j

f;

l

ullum DEO dederint. filium £m non ejfe-

gim

(

g

eerint nifi. maucipiaper. Timorem. Marc,

J2,

78

ASCLM J)S&

;

tnde hic (

12, U. L. 66t3, qui vuít DEO æopropiæzfuaï

ve , uec debet ad ipfum venire cum brue

IWtgon

talibus paffionibus, ueque adduci per in-

| Drot aute

(tndo bon

findlum naturalem, aut per timorem(i-

eut. beflia, fed per fidem €- amorem ficut

1to, v, $

| r gf

Jélj. Hebr, 12. 9. 20. G7tima. £izmor. fér-

vilis non fibi veprafentat DEUM , nifi ut

Wolirupy

Dominum darum, imperiofum , imjuflun

lum ,

intractabilem. Luc, 19, V. 21. 68tava.

APU f .ZIW

DEI bonttas abbreviavit viam

"alutit

fl'i&, [

claudendo totum in ff c precibus, adt,

T

2. V. 21. Ggna, fides,ufas, augmemtum e

LA Qu eff 4

Aramium frdei totum. eff donum pura . (

|Pr

beralitatis, Mare. 9. w 22,

7oefima,

Wentu.

nunguam DEUS ajïfgit z';macemesofv"a ^

! quim fj

füictzones femper. [erviant vel ad punien-

"

Bof |

dum D£ccatz

*

m « vel ad purifican

.dumjzecf

V""W J

L

f:atoref/;. jlaäzy. E ,3.

]'?"M!vr. ]

Decdaratio erroris.

! '.iä, aft hon

61ma

Elam: texumt priori;, pro qua

[! .ï' aäm

e

refcindenda duplex à Theoio-

FUU

6 2da."

gis dittinquitur timor: fervilis

DLT

precisé & ferviliter fervilis,

Prior eff , qui

WIdel' h

iefte Trid. peccandi voluntatem excludit.

£Hiani

l'offerior lat cum affectu ad peccatum, &

ita timens eít affectus & difpo(itus ad con;

Muj d.

bflarer;

"mm J :

fer;t?cndum pf:ccato. , üifi péna.o

unds

N

xeCLM.] æ&:

79

unde hic quidem /o/am mazum 2 malo co-

Wroyingml

jre u n

ibet nom autem cor, && ideo malus eff,

d r

prior autem affectum ad peccata exclu-

r Hinirtt)

dendo bonus cít, de quo Augutt. epift,

amortnj

120, V. 8, pramif/us ebaritati timor ia

cor moffrum , pellit. iude. confeetudinem

a, timr

BUM; njt

j

malorum operum , & férvat charitati

m, p

docum , auá tauquam Dominá adveniente

4 &

Jervus. fimor, ut illa infideat , abfGedit ,

77 /ï/ü

& tracl, 9. in Joan. zimor DEI ffc vuluez

ullus, Hb

rat, ficut medici ferrum putredinem tal-

g

Ht, opus eflengo , «t intret timor primó,

m pl

per quem veniat charitas, timor medica-

mentum , charttas f[anitas. ex his patet,

, quit

st

quàm finiflré in Luc, c. 2

4. & Joan. c, 9,

yl al !"W

gloff:tur Quefoellus vera pazitez£ia cf»

remiffo peccatorum . infeparabiles funt,

,,Jfïmzdw»jffi'

item peccafor pemiteus monm eff amplius

Beccator.. Nam attritio vera eft pzniten-

tia, aft non remittit peccatum , nifi acce-

j

datSacramentum;audiatur D. Th, 3.P.q.8 f.

. $. adius peuitentia ab actu tim

oris fer-

1;07 2' ! Pw q;i

"vvilisprocedit.

i

yJfieut àprimomotuaffeét us ad

boc ordinato

& Limore autem

filiali ficut ab

zmmediato eó

jgort E*

proximo principto C? ipfe

pritr'

n

etiam timor

fervilis procedit ex AGuDEI

um o b !

comvertentis cor , unde dicitur Deuter,

ecatif

$-quis det talem eos habere mentem, ut

! m j [

limeant me,qui timor, cüm fe folo nog

yn

àni.o

jutti-

us

80

:

ARIMMJO -

juftificet, ducit ad charitatem & filialem

| tp.tg

timorem.

Czterum tímor Pharifzorum&

(efub dm

Scribarum, qui timuerunt Chriftum occi-

li exifen

Mlabt i

dere propter plebem Zzre. 20. && £Matth,

od madedi

21, non eft ad rem, qualis enim hictimor

fuerit , cuivis patet.

'

gnesditer,

Per Üstiam,ó6g4tam, 6gtam, plus ul.

Tptmi ormy

tra femper limites pietatis transgreditur. /s

macyatr

1t1, omá

préma enim Chriftianos, qui contra legem

peccant, vel eam ex metu gehennz fervant,

10 07765

ad judaifmum redigit, sícque recoquit pro-

titdo g

pof. 8tavam, fruftra citans pro fe Apoftolum

f du

c.6. ad Rom. v. 14. peeccatum enim vobis

l

N

non dominal

hi

tur, zon enim eflis fub lfgï

jiþfïs i

fed fab gratias nam interprete D. Thomà

]l dmor&;

in Loc, cit. Lect. 2, dupliciter intelligi po-

fittonmy.

teft Ly /25 /eee , prizó quatenus aliquis

ICut t',lmen ]

voluntarié implet legem , & ita etiam Chri-

wtus CH) ii

flus fuit füb lege quoad moralia & ceremo-

At quim D

nialia, Chriftiani autem funt quoad mora-

lfs

lia folüm fub lege. 240 quatenus quis domi-

Fl i

nante peccato reluctatur legi, & ideo fuble-

C

ge tenetur nolens, & circa hoc monet Apo-

^ t

ftolus, ne hoc 2do modo fub lege fimus,

so Ml

^]Htra

poftquam à ceremonijs legis , qua gratiam

0 fjty Vil

fua virtute non conferebant, translati fumus

us al GM

per Chriftum ad Sacramenta propria virtute

Uitijyi

eratiam caufantia. J 6 474 cé- 6 $12 ,renovat

Wl

jropof, étam & 7timam illud-addens monito

J in i

$to9

AR GJLMP)S

$i

at

tem & fl

&to pag. 253. 4b maledicfo legis effe, eff

V harfans

efe ub dominatione peccati , quia bomo

Chriftmt

1lic exiffeus fime eratia, fine amore, ni-

o ( i

hil babet in corde nff timorem fervilem,

enim li

quod maledictum càüm veteri legi imponat

generaliter, imo etiam peccatoribus N. L.

imprimis omnes Prophetas & Patriarchas üt

TILA p

mancipia tractat, eis omnem divinum amo-

angredit

rem, omnésque veras virtutes negat, quin

ui contra g

ohenng v

imo omnes tum Judxos tum Chriftianos fub

maledicto peccati lapfos hoc ipfo incapaces

recoquit pf

fe APOHO]"T

reddit, ad converfionem, & quzcunqueho-

nefta opera , folam peccandi neceffitatem

jj enim vt

ipfis relinquens, Licet autem cum D. Aug.

lCms n

L.. de Mor. Ecclef, c. 28. non negem , in V.

s DA

L.timorem, in noftra przvalere amorem,

t mtelhg,

ficut tamen in noftra non omnis timor abla-

us

y jp i

tus eft, ita nec illi defuitomnis amor, prop-

ter quem DEUS ipfemet Exodi. c. 4. Israel

orilà &tercï

appellat filium fuum primogenitum,& T'obias

n qoiU

Senior juniori dicit : F///j Sazédorum fumus.

(tenus ql"sg?,

Ex quibus concludit D. Aug, L. 3. ad Boni-

j & D El

fac. €. 4. quis Catbolicus dicat , Spiritum

hocimot.

fib l

$, adjutorem virtutis in veteri tefl amen-

£o non fuifte, Dum autem obijcit Quefnel-

; £

lus ad Galat.c. . v. 18. quwod. £ Spiritu du-

- £far

du

eimini , non effis ab lege, item Marci 12«

"

p

o

parabolam patrisfamilias , qui prius mifit fer-

ä j!iw

j

vum in vineam, & tandem ultimó filium ,

jal

dezlsmgxc

Bb 4

$2

X* (LM.J.) 89

D

W. ad Imum patere ex mox dicfis propof.

pnit, qii

Jrced. ex 2do non plus fequitur quàm quód

1, Joannis.

D.Th.ncaput8.ad Rom. docet: Leger fcil;-

alvtrfus h

cet veterem. datam effe im timore, quod

[ntr tem

Kgnificabant tonitrua, cf- lia bujusmo-

dfe, quid

di in datione legis, «t* ideo per ruflictio-

pem penarum inducens, data eff in ffiri-

o eti y

fhfisu

u fervitutis , im lege autem nova dari

iritum cbaritatis, per quem adoptamur

ln d

l

t dediivd

n filios DElI, non quaft ff alius ci- alius

.Aöi(imy , féd quia idem eff firitus, qui in

B p

Pffä]fl.m

quibusdam facit timorem férvilem, quafi

puperfeéium , in alijs facit amoremquafi

r Ts

ts st

quoddam perfe/tum. Denique illud ad. Gal.

j U d

C, 3. quicunque ex operibus legis f/777, Jb

| Bationem i

maledicto funt , intelligeudum eftcum eo-

f

| todüteey

dem Angelico Lect, 4. de operibus cerema-

: od g

nialibus, fi quis in ije, excluf Salvatoris fi-

& C

de confidat; ex quo non fequitur, illos qui

LA

hoc fub maledicto funt, tanquam peccati

| ln

Va

mancipia femper in omnibus peccare,

RD

hi

In 6óza dumScriptura S. timorem Do-

hl

UMT

mini Zgitzum fapientie appellat, & Apo«

MAULT

[

ftolus cum tremore & timore operandam

Y

Àl

j

falutem jubet , Quefnellus eum plané beftia-

ul

277

tfnum)' !

lem vocat; aft demus Quefnello , fit licet

» li

timor paílio homini & beftis communis,

quis tamen illum timorem beftialem nuncue

f*'ï.ml

L i

|

pabit, quijuxtaTrid, ad juftificationem dif-

ponit»

Ti

:

ARCHM J.)SX«

83

ditn

ponit, qui tefte D. Aug. Tract. 9. in Fpift,

urquangi

1, Joannis. £/mentem corrigit , vieilare

tLegn i

adverfas bofles f'acit ,mortifiat membra

tmurt

féber terram c?c.'lTaceo plané abfurdum

ia hum

effe, quod ex cap. 12.ad Hebr. pro fe citatt

pt st

non epim portabant , quod dicebatur: cf»,

T

Jf beflia tetigerit moutem, lapidabitur:

j v

U

ienam, obfcero, ex hac folitaria vocula &e-,

, adipim

/

7& deduci vel àlong$ poteft confequentiaad

Jiu (j

jntentum prafens?

tss h

Per 6 71imam DEO ipfiinjuriose infultat,

jilem, quh

eümque Tyrannum proclamat erga illos

amorem qu

omnes, quos timor fuaviter compellit intrare,

od ad 6

ut proinde timor hic nec ad fpem aut jufti-

«s n

ficationem difponere , nec charitatem in-

ym eiar

troducere pofhit, nifi modo meré tyrannico;

eribus d

quod fane abfurdum effe quivis videt,& ideo

adLuc, c. 19. /Zmui te, quia bomo au[fe-

if du

quitur, 4

745 €£ &c. relpondere fuperfluum eft; Nam

fervi nequam Quefnellus defendit partes, de

a

; peccato

quo D. Th, in Locum cit.aitt 2/s/pbemiam

, timtt

propofait,cum dicir, Domine féio, quia he-

'f//»ü ) & A'

modartus es, Audiatur D, Aug. ferm. 18. de

Verb. Apoft, c.8.. .Ouare non comittis ad-

or

ulterium? Reffondebu, quia timeo geben-

mpr

DfHCHOa à

mam, iimeo Quyplicium, quid dicturus

wmt male timer?. nom audeo , quando-

1)5 cofi

, quidem ipfe Dominus ablato timore adje-.

[ldlr

b WF Hmorems nolite timere eos, qui cor«

mcanoa Ji

a

F !

[!&S

24

| AR CLM.J) 3«

W

us occidant , fed eum timete, qui pote-

Jlatem babet corpus ef- animam mittere

u

T Apof

in gehennam . . ,. plan? ttme,uibilmelius

pimes , nibileff , quod magis timere dc-

Wy, feran

[47/ 9.

hnit proin

Im 6$tavA Lutherum induit foló laceró

Trrtym i

d

adjectó precum pallioló. Aft quid inconfu-

tilem Ecclefiz veftem laceravit magis, quàm

l 6971;; [

&t efam

hzcaliorum operum meritoriorum abíciffio

& nude fidei inductio ?quó deveniunt opera

QO r

mifericordie Matth. 2$, opera pznitentiz

!tf

Luc. 13.? quó corporis cafligationes, queis

| 08 Qp

i d

fidei & precum fibi confcius ufus eft Paulusr.

Corinth. 9? quó bonaopera, ut certam facia-

Wt ts

mus vocarionem noftram. Petr.c. 1,? Obij-

Pt

cit

uefnellus ad Rom. c. I0, omzuzs qui-

D UX

Ti fbers

eunque invocauerit nomem Domini, fal-

vUnus er2t, & Luc. 7. fídes £ua te f[aAlvumfe-

lo

Tteror

Cit, . Mt x nec Evangeliftam loqui de fide

[j

nuda, fed qua per charitatem operatur, pra-

dni

j bon

mittit enim remittuntur ei peccata multa

o

l

quoniam dilexit multum, nec Apoftolum

^

Qs

loqui de invocatione quacunque fed de illa,

ümmm Ws

quz à fide tanquam prima gratia proficifcens

i NV

cxteras impetrat, ita aperté D. Aug. L.de

pradeft, S5. c.7. ex fide ideo diciz Apoffo-

lum

Lus juflificari hominem, non ex operibus,

Drocedi

quiaipfaprima daturyx qua impetrantur

TU d

catera, qua proprie opera uuscupantur ,

"m

Vrf

"

W

X&COLMLONM

$;

tft, qm pal

d Wi

in quibus ju[f2 vivitur , & ferm, 22. de

Verb. Apoft, Domos DEI credendo fanda-

hi

tur , fperando erigitur , dilicendo perfici-

gis tinud

fur, ut proinde meritó fidem fine operibus

vduiíof

mortuam eliminárit Trid, Seff. .

can, I9,

& Íeq.

[ quid t

vut bene

yit mps t

In. Ó 924 qui noluit intelligere,

ageret, etiam ab alijs meritum omne tollere

yiorum 4

derenuntop

Conatur; ex negata libertate & gratia Jan-

fenij neceffitante ,quam fupra excutfimus, in-

r pani

xtiones, Qu

ferens omnis meriti privationem , & quid-

quid in nobis eft , donum D. liberalitatis fine

f hus

noftra cooperatione nuncupans ; Aft licet

yt at

prima gratia, tanquam omnis meriti princi-

aol

pium, juxta omnes Catholicos fit donum

qo m

purz liberalitatis DEI, hoc tamen extende-

j Dun.

re ad omnem etiam fidei ufum & augmen-

j ie [

fum,erroris merito arguitur, cüm enim

mloque

quidquid boni operis eft, ufus quidam fidei

yoperitif

exiftat, nihil prorfus meriti remaneret no-

ecata P

bis , fi totushic;ufus & augmentum foret

yc A0

donum purz liberalitatis DEI.

uem pro-

que Id

inde errorem meritó jam contr

a Luther,

jria pro

confixit Trid. Seff. 6.can.

3. & can. 16, con-

D, Aj

traquemerroremetiamD.'Th

1.2.q.114.a. 8.fic

, lii 4

procedit: 5ed comzraeff,

zod D,..4.

/

ügü-

"T ofll

//&

ffimus dicit füper Epiffolam Toanuis

,quod

"n W

charitAs meretur augeri, auéia meretur

" ZIWMI

perfici, ergo augmentum charitntis cadis

3

fub

r

$6

AR CL M. s«

i

f«b merito, & neid de merito improprio

ttm Chri

& congruo explices, concludit: $c Zgifur

sl ntt

augmentum gratia cadit fub meritum de

r opera

condigxo, Kt quidem vi hujus meriti dici-

penam q.

tur Matth, 4. ezerces moffra copie[a i (&»

Alos quy

Jis, & ad . Tim, 4. repofitapoft bonum certa-

tunt T

men corona juítitiz, Dum autem Quefnel-

Hitbi r

lus obijcit Marc. 9. v. 22, &i pozes credere ,

Miriaj

omnia po[fibilia [unt credenti, welad Co-

IT

zinth. 4. quid babes, quod nou accepiftt, w

ij hi

194 plane effe impertinens , alterum ex-

] Ut

plicatum eft fuper propofit. 2244/,23£ a.

Rmmüw x

zoeftma verbis,non te differt apropo(,Mich,

| primer

72ama profcriptatosames opmino juflorum

h

LT

:

4

&Hiones fant ultiones peccatortum,unae

| "Plö T v

o ob e martyres, qua pafft unt, prop-

Qb

uz fi vera fo-

ger [ua peccata pa[fi faut,

rent, gladius doloris B, Virginem , carcer&

J

mors Joannem Baptiftam , & plures Mar«

tyres vix ufum rationis adeptos conflitue-

J

rent reos, jámque falfum effet illudTob. c.

12, quia acceptus eras DEO , necefiefuit ,

guamnms

«t £entatio probaret te, falo etiam D.Au-

lu

.01:4"l ;

guft. L. de peccator, meritis c. 12. diceret:

' (j

nj

T

JNovimus fobum , monpropter peccata , [eà

jü

"ll

gpropter ejus demouflrandam ju[litiam La

d

omnia fuife perpef/um, Hinc ftolidiffime

i

efnellus affert illud Joannis c, 9. de cxco

th [

]

i

vlo quis pecemvie ? bic, aut pareutes ejus?

hi,

nam

»

ARCALM. ) 3«

$7

erito if

nam Chriftus ipfekefpondit: nec bic pecca-

idit: d

Wit , nec paieutes eius , fed ut manifeffen-

fb r

25 opera DEL £m ifo, qux quidem fzpe in

poenam culpz fupplicia infligunt , tamen ob

j iil

japij i

alios quoque non raró fines hominem pro-

ft bonun

bant, z£ mwmentaneum eó leve tribula-

um Q*

Fiouis atermum glorie pondus operetur in

TA

z6b£s 2, ad Corinth. 4.. Aft voluit Quefnel-

lus hicalium inferreerrorem in propof, sta.

g, v

77 /1[/!7/ j

Bajana profcriptum , nempe omnes motus

;, dltatumi

concupifeentie , quz in fanctiffimis etiam

'214"'923 M

remanet, peccata effe, propter qux homo

pl

caftigari mereatur , &-prava defderia, qua

omo invitus patitur , probibita effepra-

iimj

W

eeptó nom coucupi[ces, quad aperte falfum

fjb

Cite

il

! Qu f

lf

incmy Clm'i

Decas 8tava Propofitionum.

$5

y

M. Jia

O.

deptos

(t

71ma. H

mo ob fuiconfervationem po-

if

"* Feff fe diffenfare ab ea lege,

dl

"d

j [j

]

;

quam DEUS condidit propter ejus utilita-

fem. Marc.2.7.,29.' 72da, Nota Ecclefre

f

allö gi

"

Chriflana eft , quod [it catbolica, com«

ia

;em!

prehendens ( omnes "Angelos cali e$ om-

W

(/

LUH

nes electos ej» juffos terra ei- omnium (a-

7

jl

ginc i

uv

rl

eulorum Heb, 12, . 22. 73tia. .Quid eff

Eccleffa nifi cetus Filiorum DEI manen-

niso",

j

du in Cjus finu ndoptatorum in Chriflo,

;flw f

yt

4

Jfatb-

T

$8

ä&(-J-M- A»3*€

febfiftentium in ejus perfona, redempte-

]

rum ejus fanguine, viventium ejus Spi-

titu, Agentium per ejus eratiam ( ex-

Jpectautium pacem fururt faculi.2. 'IbW(,

WLEä

I, U. 1. "74ta, Eccleffa ffve integer Chri-

bl conf

JfIms, dncarnatum Verbum babet ut caput,

liaem df

emnes vero Sautdos zt membra r. d Tim,

Mi

9. V. 16. 75ta, Eccleffa eff umus folus bo-

lythisdi(pcn(

1s0 compofrtus ex. pluribus membris, quo-

üifeifre:

rum. Chrifíus eff caput,

ubfeflentia e

bl

perfona, unns folus Chriffus ex pluribm

h

TL Ltf

Sancdis ,

uorutm eff Sautlificator, epb. 2.

E

V. 1$.16, 76tà. Nibil fDatiofius Eccleffá

ï INRQIY EQ

DEI , quia omues electà e$ jufli omuium

| WMMM.

faculorum eam compontunt, epb. 2. V. 22.

lC n

77tima. .Qui zon ducit vitam dignam Fi-

Lió DEI 6 membró Chrifli, ceffat interiüs

babere DEUM pro patre e& Chriffum pro

Wt r

Dor

capite, Toannis 2.U.22, "7Stava, Separae

LT

fur quis à poptlo elec£o , cujus figura fuit

ag

poputus dTudaicus , e* Caput eft T Efia Chri-

Jius tam non vivendo fecundum Evangt-

hr

dium quam uom credendo Evangelio, AG.

E

3. 7.23. 779na. Utile & nece[farium e[f ottie

j fi(mig, &

pl tempore , ommi loco , eb ommi perfoua-

l0ti q

yum geueri fl'udere,. e cognofcere Jiri-

Fum, pietatem e m]/leria $. Seriptura.

7

J, Corzztb.14,v.$. . Soefima« Lec£io fae

W]; 7l

era ócriptura eff proommnibus, adf. $. .23»

Decia-

UT

$J M J)sgE

$9

)

l, realf(mf-f:

.Decldmtz.a Erroris.

ytigm t

vatim (

gislatori jus difpenfandi aufert, &

s

7mmLE

in inferiores tran

Si€c

rt, ut quivis

lial

e iuteqtr

ob fui confervationem in legelata ob fuiuti-

habet ii

litatem difpenfare queat, quod, fi fciviffent

uira 1

