ugnat Scripture & conciliis, quod ipfum

y [ifota

;

gmentum rejicit D. Bernard. L. de grat.

ier ol d

Liber. arb. Cozarus moffri & cafft fent ,

,

zon Adjwventur, c nulli, Q mom exeitentur.

o p

Vide plura tum in r.

egula geuer al Ftpgriüs

d

data, tum alibi.

lämcupEfC»W

Refolutio 3. Propter eleemofynas & alia

i ii

opera bona naturalia in ftatu peccati mor-

yeap

talis przftita DEUS non confert uni magis

n um m

quàm alteri auxilia gratiz fecundum legem

j n

Ordinariam.

(iid

j dispoflïl

Prob. ex D. Augufl. L. 2. qq. ad Sim-

Y

(

plician. q. 2.. Certé occzdlta eft DEI elecfio..,

qu gf

n:

»

"

gl'ä

[

]

mom enim babeo quod imtuenr im eligendu

3tiäï

bominibus, uift vel majus ingenium, uel mi-

n

j

(s

!

Uora peccatay vel utrumque: addamus etiam

bE'A: !

Jé placer, boneftas utilésque dotfrinas ; ouis-

yi

uta il

ye

quis ergo fuerit bís praditus , eligendums vi».

r : )

detur ad gratiam? Sed cuüm bos flatuero,

fl

j

is ne

j

drridebit me ille , qui infirma mundi eligit

;þff"

ut confundat fortim,

ANonue advertimus

j

anultos fideles ambulantes oiam DEI, ex

d

fam

uulla parte. ingenio comparari., nom dicam

quorumdam hareticorum , [ed etiam mino-

acil

rum? monue videmus quosdam in conjugali

uldiü

caflitate viventes frue querela , e$- tamen

vel hareticos "vel etiam. in fide vera frc te«

amtuülö?

:

2

pidos,

1

| d

324 De zeceff- ( . M. ].) Mtägmtiæ;'

idos,ut eos miremur, meretricumt&s biffrio-

nfenfür

um [ubità comver[orum gon folum fapientia

, üpont

on- hn

Jtd etiam fide c£* charitate faperari.

cludit füper illa verba: ANeze poteff vemire

:|

hjj

Noftio 9

ad me, utff pater meus traxerit eums qnare

zffum £rabat , cb ilum mon trabat, golivel-

D

! Gine x

le judicare, ff inom vis errare.

Rationes pro

hac 3tia Refolut. coinci-

| Quindo j

dunt cum prioribus , quas proinde

| rpaito

?emel

U. $

dixiffe fat ett.

tl

Sofountur Q

äjedïionä:. [

MUa !JH

] s5

Bjic. 1. ex PC 87. Man? eratio mea pra-

W g'eP

| Ul gj

veniet te , & ex Apoftolo velle adjacet

:

E7

mihi, perficere autem . un eff meum , unde

Hominis €

ex proverb. 16. p

a&mifimus.

L

:

praparare ani

mam, & illud: ego fload offium.

|

| D

ii

R. DW ex])

Jie, quód oretio quidem ali-

"

t w

quam przveni

at gratiam, utpote quam im-

Qu

etrat ;

-non tamen omnem, quia id ipfum;

MU

:

quód gratiam orando preveniamus, donum

Don El/l

»ratim efl. Per 2dwm imuuitur quàd habi-

H

if

tàad volendum gratià adhuc egeamus divi-

" i i

ii

non auterm quó

, j

nà ad perficiendum gratià;

Y

velle adjac

eat nobis fine pratia.

d stium

Läm dh ]

U

zdet D. Auguft L. 2. contr

a 2, epift. Pelag.

c.8. idintelligi de libero confenfu, quó ad gra-

Cfee

uód hiccon-

t(

tiam præparamur, non autem q

Spofi

fenfus fiat fine auxilio pratiz. Pariter DE-

aterin

h

An

US, dum ad oftium pulfat, non exfpedtat

* Qp

con-

eg'm!ïa'

p;*'o;d'zpä'jitione (J[M.J AB gratiam. 325

coníenfüm naturalem ; quafi hic ad g'ratia-m

m b!fï

disponat; fed illum confenfum, quem ipfe

jf

ni. t

in nobis pravenienti auxilió cau(at.

Iuflabis. Per vires naturz habetur dis-

W €"

tlf

!

pofiiio ad- gratiam , ergo.- Prob. 2ztec. ex

ha nl

D 'fh. ,9zod/, 1. a. 8. naturali DEI dile-

&ione poreft quis magis & minus uti, &

ol o

quando in fümmo fuerit, tunc eft fümma

oinde &&

praparatio ad.gratiam. . Itern in 2. dift. 28.

Q.1. JNom oportet » quüd acfus, queís bomo

ad evatiam fé praparat,

ratie aqguemtur &

zaturam bumauam excedant, clariüs autem

H

(]4

ad.3. de Pauli comverf. ai : zom oportet,

rP

qæä&f älltäïtidïll gmtiam gmthmf;gciwtem

)W([F

Anie

acceperit , fibà. aliquod [umen gratia gratis

zufujum fuerit. g. zmum textum procedere

f

de amore naturali D E I, prout imperatur à

gpMd

charirate vel cum amore fupernaturali con-

) qul(?üïl j

f

jungitur, qualis non ftat fine gratia . Iz A//Z

orequ

locis excludit duntoxat gratiam habitualem ;

jox

qu& non eft neceflaria ad recipiendam gra-

yrU5, d

PT

tiam fanétificantem , aliàs excludendo'*a&ua-'

uj

]em alibi fibi contradixiffet.:

gamin

Urgcbis. D. 'Th. pro neceffaria ad gra-

j äuæmt

tiam dispolitione exclufit quoque gratiam

] A*;'H

]

actuilem , ergo. Prob. aztec. Exfi anima à

(

L

DW

Di:O creetur, tamen generans poteft pone-

13

aqunu

re dispofitionem ad animz iniroductionem

T

li

in materiam;ergo pzriter etfigratia fità DEO;

ï

puti

w

n

AX

10

p

ac

tamen dispofit

eam poterit baber! fine

UL

X 3

aétualt

v

346 Deueceffr- (J. M. Y-) tate gratia

PW[IF[

actualigratia. 240 congruit DEO, ut illi po-

m joxt

& n

tius gratiam det, qui bona opera naturalia

fujs viribüs facit, quàm illi, qui malitios&

Tren Dber

TLanbitrii

vivi; ergo. x.ad rmum difpar. efe dispo&-

tio fiquidem ad animam introducendam

devetur |

datæ ) ü(

ejusdem eft cum generante ordinis ; fecus

eit in dispofitione ad gratiam. w.44 2dum

Anpclum

DEUM

Beg. amtec, nam ficut przvié ad decretum

liberum DEO non magis congruit has po-

J

tius quàm illas, for(an etiam enritativ? pet-

(ritnpo

]

fe&tiores creaturas, producere, ita juxta or-

L

Tfütt hum

dinem Divinz Providentie non magis con-

gruit liberaliter aliquos affümere quàm dli-

b

LU.

quos relinquere, quia fi forer debitum, jam

non foret gratia, —Nec 4icas juxta D. Th,

EU

I. p. q. 62. a. 6. Angelis data eft gratia jux-

lt g

fa quanritatem naturalium, ergo etiam ho-

hr

i

fnini; nam differentiam affignat . Th. 2.2.

l

*0t Dotin

q. 24. a. 3. quód Angelus, cüm fit meré in-

5 hn

téllectualis , vi fuz& conditionis feratur tota-

"l

liter in id; ad quod rendit, sicque in Ange-

!:n.;iæ D

m'lS nmm

lis füuperioribus major eorum conatus eos

meliores fecit, & illos quilapfi fünt; de-

hts Tij

teriores; aft homini utpote rationali nunc

obf

in actu. nunc in porentia effe congruit;

gmifaS dlS

|

ideo non feruntur toraliter in objectum,;te

pofr

tio [

Babens meliora naturalia minorem habet co-

t d

riatum, & econtra ; ubi tamen advertit D.

gïïüalem Y

"Th. ad 12:4:5 hune ipfüm majorem in An-

gelis conatum praveniri à gratia , ita ut qui-

*älsdem (

em.

gmm

prodifpofitioue (.M.].) ad gratiam 327

p

dém juxta ordinem & perfectionem natura

xm t

derur in Angelis quantitas gratie , fed ta-

men liberalifiim& absque debito motus libe-

x atl

ri arbitrii in perfe&tioribus Angelis intenfior

, ifrpi

troduattt

elevetur per fpeciale auxilium gratiz gratis

rdins; ka

datz , ficque dispofitio naruralis fit penes

sl ll

Angelum , elevatio autem ejus penes

d Qu

DEUM'

nit hs

Supersrg Exiam inhomine dispofitio ad

gratiam poteft effe naturalis &éjusdem ordi-

Yiv p

jt u

nis, ego. prob. ant. Major eft improportio

nature humanz ad hypoflafin verbi; quàm

ympis d

d qu*amyiï

operum bonorum naturalium ad ipfam gra-

tiam, & tamen absque dispofitione fuper-

debium P

l

t T

saturali ob folam nature humanz congrui-

J

f

tátem unio Verbi facta fuit, ergo pariter, ..

digtti

R0 C[läm W

diffar. effe quód illa congruitas, vi cujus hu-

"

M

mana potius quàm alia natura erat affumpti-

i

jn

bilis , non fuerir dispofirio five naturalis fi-

m fi[mïfv i

ve fupernaturalis, fed tenebat íe ex parte po-

sfen t

j

[

tenriz obedienrialis, tum quatenus pra cx-

ye n

teris natura humana erat dignior, rum qua-

coniti

n

tenus magis indisebat reparatione, ita tamen

f f

ut ob fümmam Veérbi excellentiam talis con-

ä*lo[läll

l^

j

gruitas dispofitio appellari non poffet ; aft

anowl

dispofitio ad gratiam non fpe&tat ad poren-

bt

tiam obedientialem, fed ad praparationem

g,

actualem vel proximam vel remotam, qu£

TA

ejusdem debet effe ordinis cum ipíà gra-

rem j

tia.

Jj

jf

ij

[/]

X4

Replic.

328. Dezeceff- (J.M.].) mt,egrü:ïe

| ]WMQ

Repl/z. Praparatio a&tualis ad gratiam

nidspen

poteft effe naturalis, ergo. Prob. aztec.D. Th.

hd u

in 2. dift. 27. q. 1. a. 2. & alibi faepe docet,ope-

(Qo imp

ra naturalia mereri auxilia füpernaturalia de

jmo:

congruo. Jfez; meritum de conpruo dicitur,

Ti inttin

quó pofitó congruit, ut DEUS liberaliter det

Tüfn ex p

gratiam fed. facienti opera bona naturalia

Tüoptoy

convenit raliscongruentia, ergo. Pze£erea ju-

lbf

ftus de congruo mereri poteft unionem hy-

ü R,

poftaticam, .ergo etiam lapfus per opera na-

QO d

turalia oratiam;cüm fit minor proportio inter

i i

merira jníti & unionem hypoftaticam, quàm

Wt f

inter opera naturg & inter gratiam. — 4ece-

| n '['&Q BN

4it quód peccator viribüs nature mereri

j Wi

poffit preces. alicujus Sancti ,. atqui homo

; n d

anéctus. &. juftus poteft alteri de congruo

| QO nf

mereri gratiam, ergo faltem medi«té aliquis

| iri o

de congruo mereri fibi poteft viribus naturz

| i a

gratiam. 44dde DEUM opera naturalia v. g.

eleemofynas ; vifitationes infirmorum &c.

i

at

h n

remunerari per gratie dona & vocationem

(fæ,/

Qd ]

lh

ad ipfam fidem, prout liquet in eleemofynis

iil

D

"r

Cornelii a&t. 10, ex obedientia Abrahe &c.

l '.sll

V Quin

Iz[hper qui animam bonam nactus bonis

mïïl[mn d(

incumbit operibus, non ira elongatur àgratia;

llf de t

ficut impi? vivens ; ereo (alrem aliquam ha-

VU* D

Ce[ul- ]

bet-pro gratia dispofitionem. Dez/que ipfe

j

pn,

Chriftus in parabola Matth. 25. 222 09/29H6,

V0

9 in

AL duo, unicuique fecumdam propriam vir-

4

dOf

ltm]?

tngiïz -t.aIenta committens videtur gratiz

D

na

. 311'1;;;,&

gmtiæ

prodifpofitiote ( . M. ]) ad gratiam. 329

d t

nà dispenfare juxta dispofitionem naturalem.

1770

Y« Ad 19::65 D. Th.accipere meritum de con-

d

gruo improprié; ubl zZver£e meritum de

matuyaé

congruo proprieé confiftere in debito decen-

r

tiz intrinfeco tum ex parte DEI premiantis;

|bendirdt

tum ex parte merentis,. quatenus actus prz-

o nauni

mio proportionatus nonimportat folam DEI

pButauj

liberalirarem, fed debitum etiam amiciriz ,

jpionemi

ut DEUS non folàm muneret, quia miferi-

eopet t

cors eíL fed etiam, quia is; qui meretur, ami-

)porrioimt

cus eft, ficut«dum unus amicus alterius vo-

tcum qui

luntatem facit, etiam in iis , quz debet, fta-

um 4

tim hzc amicitia. facit bona inter eos com-

hu m

munia,ut alter quoque in iis,quz aliàsetiam

g J I)

non debet, fequatur voluntatem alterius,

TT

quà fenfu D. 'Fhomas docet, poffe juftum

eli d

alteri mereri gratiam de congruo. — A/izer

jribus a?

Accipi poteft meritum de £ongruo Tiproprie

extris[ect vel ex defe£tu proportionis

gl d

morm v

cum premio, vel ex defectu debiti decen-

tiz,

yootitté

DEI

quod proinde folam refpicit oratuiram

eemt

liberalitatem; & in hoc feníü locis ci-

Ab

tatis loquitur D. Thomss; quin imo quia

meritum de condigno in hoc differt à me-

HQ&US bom

rito de con

gruo , quód pro illo infallibilirer

L ägfäff

d

gj

etur pramium , nifi per peccatum mortifi-

cetur; pro oc auterm 0 , idcirco gratia de

u

congruo in przfenti non faceílit necorium.

) QM"

-Ad 2dum p^tet ex mox dicfas et exu

//

j

*;;g'eiäzïf,.

f , quia qualiscunque

w-gmü'ïï

d 3qtz'u.w' R& alz'äzr. )e(/

iU

j

330 Demeceff- (J.M.]-) zategratia

: PN(JWI

fit diftantia inter jufti merita & hypoftafin

tofynts

Verbi,; adhuc ramen major eft inratione me-

tpkcitm

riti; & przmii, quàm inter

gratiam & operá

1873

i?i ex fine & mo-

raturalia ; quia merita ju

iv qui

tivo fuo fünt ordinis füpernaturalis ficut &

li, cox

ipfa utio hypoftatica; nec per ea fe juftus

Turnlis

ex fe ipfo discerneret, contrarium planée

otdinis d

in operibus naturalibus & in ipfa gratia.

m n

d qtum meg. maj. — Si de oratione fuper-

t Viride,

naturali hominis jufti fupponat ; quia

| Ril

ob paritatem rationis ficut peccator ne-

AMltio

d

quit mereri gratiam , ira nec orationem

Vil j

ro ea requifitam ; poteft ramen in hoc ca-

W

íf$ admirti aliqua congruitas & proportio

Cüeen

ex parte operantium , non autem ex par-

Vf ne;

fe operum , quatenus peccator quantum po-

Qdl

teft benefaciens juüfto ; quafi exigit viciflim,

Qf cjr d

ut juftus pro eo facíat, quantum etiam in

Ia i

ftatu gratiz facere poteft, prout explicavi

"Wi r

meritum de congruo improprié acceptum;

,' It (*)'md;

qualis etiam proportio inter DEUM & ho-

t '/Wm

(

minem , qui totum in ordine naturz agit ;

ld r

hrj

quod ágere poteít , cum veritate ftatui va-

Vrj

leret.

AÀ additum difl. DEUS remune-

MM

rar opera naruralia pramio n

aturali, trans.

[!Pämum Cu

donó füpernaturaligratiz, neg. Unde elee-

? Pt

mofynz Cornelii & obedientia Abrahe; pro-

Mti "

J

l

[

l

ur jam jufti per gratiam praextiterunt, pra-

miantur ulterioribüs pratiis, ficque Corne-

(l

lius ex fide priüs implicita ob preees& clec-

Wnne)(a Qu

mofynas

Pro diffofttiotte ( ]. M.J.) ad gratiam. 331

tegmi;

& i

mofynas ex Spiritüs S. inftinctu factas ad

ynrotot

explicitam perduétus eft fidem.

"d gtum

tim d

difl. azt. Non ita elongatur à gratia nega-

x frne o

tivé, quatenus non tot habet obítacula gra-

eds i

tiz, conc. pofitivé, neg. Omnis quippe

naturalis actus etiam bonus inferioris manet

a

m p

ordinis ad gratiam , ficut, ait Alpharez , ari»

1l

vipt

dum lignum non ita elongatur ab igne, fi-

arone

;

"

cut viride; neutrum tamen eft pofirivé di-

)nAt 1 9"*'

ofirum ex fe ad ienem, quia tota talis di-

fs

yceator f

$

ofitio eft per calorem vel formaliter vel

; oron

virtualiter ab igne aut àcaufa fuperiore pro-

a?

du&um.

-4d ult. v. diff, DEUS dat uni-

& yopüïïl

cuique fecundim propriam virtutem fibi re-

qem 4 !

li&tam, neg. elevatam auxiliis gratize, cone,

quunt

& hac eft diftinctio D. 'Th. quá explicatlo-

yitl v

cum cit. de vir£ut, q. 6. de charit. a. 6. e&

Lecf. 2, f'per 1. ad Corimth.c. 12.. Dedit ugi-

tüm elit q

"T d

euique fecundum propriam virtutem , mom

eff vefereudum. tantum ad vires nafura,

l?

p

UUR

(erroneum eft enim dicere ,

uód boza gra-

D

Ua ( gloria dentur. fécun

4

um menfuram

ng[ufæ

T

naturalium ) féd iutelligenda eft. virtus ,

qua eft etiam per gratiam adjuta ebc. in

U p

quantum fcilicet cozatz gratzam accipien-

1 flhl

j

i

ftis pravemit , ei ulterius movet hbomims

bmhæVPR

mentem vel plus vel.aninus fecundum fuam

Volumtatem , prout declarat 2. 2. q. 24. a. 3.

j

Ts

Objit. 2. Opera naturalia bona fünt

(

m

connexa cum auxilio gratiz , ergo.

Prob.

)

g

A.

OID

5

|

332 Denece[f- (.M..) zate thiæ.

| altefu

aut; Süpremum infimi attingit infimum fu-

d madon

premi, atqui opera bona naturalia funt fu-

m egif

premum in ordine naturz, & primum au-

ierenda

xilium gratiz eft infimum in ordine fuper-

| Volpntate

naturali, ergo.

.2d0 Homo plura opera

! l Cvl

bona'naturalia exercens p'ura accipit auxi-

| PP.oto

ant. Ubi negatio eft cau-

lia; ergo. " Pro

H

H

! Te volun

fa-nepationis ; 1

bi affirmatio eít cau(à affir-

; Qüfer [l

mationis, atqui peccata di(ponunt ad nega-

| QUZ cum.

tionem gratig , ergo ope

ra bona ad ejus

| Finirim

praparant receptionem.

H

Dein D. Chryf.

"pf

n joann. docer, DEUM non

Hom. 17. i

Üidyer

pravenire noftras. voluntates , ie libertas

; rfify

ledatur; fed. exfpectare ut nos incipiamus,

; ittim

ergo difp

ofitio 4d primam gratiam ex nobis

0518f

eft. $2

d imum difl. maj. Supremum in-

füpremi, dum funt

b

fimi attinpit infimum

fi fint diverfi ordi-

eiusdem ordinis ; con.

fenti, neg. d

2dum

Uh"um |

nis; prout fit in pre

| H

ueg. A. juxta vulgare i

di Sieut f& babet

Je babet ma-

feupliciter ad femphiciter , iA

B;

inagis, ergo cüm opus n

aturale non

j

Ttohg

poffit fr

mpliciter ad gratiam difponere , nec

ts

a magis poterunt difponete.

abeïg[ l

P

plura opera tali

d Prob. di

2

Ubi negatio eft caufa negi-

» lüm q

ffrmatio &c. cateris paribus

üonis, ibi a

A

Qfng P

i9

jnc. fecüs , neg.

1

Hic autem catera non

LIENDI T

Xïïj

aria , quia ind

ifpofitio ex peccatis or-

DA

reft de genere ma

li, difpofitio de genere

EU

T m

(

*

lm

te

onum; quàm.

Vr

DORDl;

plus au

m exigitur ad!

&

Vlor ]

4

, gmri:.

adr&rgänäum (J.M.]) 2peccate. 333

if

ad malutm.

d. locum D. Chryfoft. . il-

al fl

lum egiffe contra Manichzos , & ideo pro

primm d

afferenda noftra libertate po(uiffe initium in

ordne

voluntate noftra non fibi relicta , fed auxi-

y pl (

lió /ivinó elevata ; quó fcrifu etiam alii SS.

apt u

PP. pronuntiant; DEUM noftras exfpeéta-

puio du

re voluntates, quatenus per gratiam non

( lt

aufert liberum arbitrium ; unde malà Vas-

t d

quez cum Molina D. Chryfofto:mum Semi-

ond ü.d E)L

pelagianismi infimulat , precipué cüm D.

;D. Og

Auguftinus L. z. contra Julian. c. 6. & 7. &

yEUM vt

alibi doceat D. Chryfoftomum fecur& locu..

/ je Ibf

tum fuiffe; cürn fuo tempore Pelagii erro-

g n*

res necdum orti füerint ; ficque à Catholi-

cis re&tó fenfu ejus verba acciperentur:

jim d "0

mip

p

lir!

d; du

ARTICULLUS IlI.:

- QGl "

.

Utrum . bomo lapfus [me sz'ä!z'

)0*[1

i

aratia po[fit ve[urgeve a peccato?

jl W

lt n']!

!

Efolutio efh megat?va, quam dupliciter

nafumle !

AX . probat D. h. bic a. 7. tum quia gra-

Onüeo

üs Chriftus effet mortuus ; fi homo

aberet naturam

g t

fet;

» per quam juftificari pof-

3

tum quia detrimentum, quod incurrit

[

j

reh

j

omo per peccatum, reparari nequit fine

gratia; quam rationem in forma fic

, at

[

Deduto: "Triplex detrimentum ex pec-

Pe.,(."r

ff

cato incurrit homo, maculam , corruptio-

"n k j

A0fi

nem boni naturalis, & reatum poeriz, atqui

nullum

alteji

334

Deneceff- Y.M.].) tategratie

q. Mi

nullum horum reparari poteft fine gratia;

1 0E f

ergo. 4Maj. eff ex docfrima de peccatts, Min.

ünn dt

vob. per partes: Ymprimis macula eft pri-

vatio gratie , atqui decor gratiz reparari

Ws atq

fipermati

nequit fine dono & illuftratione Divini lu-

Tineturl

minis, cüm fit ipfum DEI gratuitum do-

num , ergo.

Deiz corruptio boni naturz

Deredg

Woprim

confiftit in deordinatione voluntatis huma-

nzàDEOaveríz, quatenus dum hzc DEO

l, &

h

(j

7If

debit? fübjecta non eft ; tota hominis natu-

ra inordinata manet, atqui debita fübjectio

C'femm N

voluntatis humanz erga DEUM reftitui ne-

M ts

ET

quit , nifi DEO voluntatem hominis ad fe

trahente, üt fatis oftenfüm eft; ergo. — .De«

TR t

Rmyy

mique reatus poenz aterng non tollitur ; nifi

DEUS gratiosé remittat; nemo quippepa-

futnin;

00 rfb

nam remittit ; nifi qui eam tulit, üt per 1e

Ritorg b

patet; ergo.

Prob. 2.

eccato

Ad refürgendum à

ectum

AUb

Hfms

exigitur

dolor , qui excludat a

j

ll

fui

m mull

peccandi j

atqui talis dolor elici nequit fine

gratia ;

ergo. Maj. aperta eff, . Mim. proP.

ïamen (]beü

tum ex

'Trid. quod attririonem ex turpitu-

lum I

dine peccati ; qu

& eft infimus doloris gra-

Wt

dus , appellat donum DEI, non

adhuc qui-

j

lU i

d & tdi,

dem inhabitantis ; fed tantüm moventis ;

tum etiam xz£/oze: Dolor de tnalo mentu-

77

d dOlOïel

ratur per amorem boni oppofiti ; atqui ho-

mo lapfüs fine gratia nequit debiré & per-

Wg, H

Wosdit p

fs&* diligere bonum peccato oppofitum»

ergo.

,'grm

adrefurgendum (J. M.J-) Zpeccato. 335

|fne at

ergo. 4Miz. prob. Peccatum opponitur amo-

ri DEI füupernaturali, dile&tioni DEI füper

emm.,'ü;

omnia üt authoris naturalis , & bono vir-

a d

tutis ; atqui non flat fíine gratia amor DEI

utie vt

x D

fupernaturalis, nec dilettio DEI üàt autho-

risnaturalis, proutfupraoftlendi, necamor

yutuinm a

) Doni 1

perfe&te virtutis ob depravatam ad bonum

proprium inclinationern ; proutibidem pro-

niutis hu

bavi, erpo.

mlacll

Objic, Plures üt Achab & Antiochus

ominis n

j fübje

fleverunt peccata fua fine auxilio fupernatu-

ïe(ïm j

rali; nec cert& hoc exigitur, ubi naturalia

|

ad dolendum de peccatis motiva occurrunt,

pminis !

i

j

$-

l

nempe turpitudo peccati; honeftas virtutis;

h ergo.

detrimenra fübfequentia, & timor pena;

moitP

quim im in ftatu naturz purz homo à pec-

n quim

cato refürgere potuiffer , etfi gratiz fuper-

jli; W )

naturali ibi locus non fuiffer.

t. Ad IHRATAT.

Aut hujusmodi dolorem fuiffe fpurium, aut

m d

fi verus fuit; prout de Achab plures putant,

yhr 2P

illum nullatenus fine gratia extitiffe ; nihil

j t

tamen obeft, quó minüs homo naturali pee-

j

]!

narum temporalium metu concitus pro iis

me tf

avertendis fe per fuas vires DEO humiliet ,

dolom'

ejüsque intuitu DEUS panas illas avertat ;

q X

hi

aft de rali metu & dolore non agimus. 44

m*

alterum difl. Occurrunt motiva naturalia

i

ad dolorem imperfectum, conc. perfectum

u

[it;

neg. Huncquippe in homine fibi relicto

j

impedit przdominans cupiditas. — «4d z4di-

( OPPC n

5477

536 De neceffz- (j. M.].) zate gratfæ.

E

£m ».etiam hominem purum non refür-

hemine

rexiffe à peccato; nifi per fpeciale auxilium

d oonven

naturale; de quo tamen DEUS pro illo fta-

d pofto.

tu falubriter homini providiffet, prout prz-

; (ütfünm

mifi in delineatione ftatüs naturz purz.

! Tediter

loftabis. Prius eft refürgere à peccato;

; lpfo;

quàm illumineri à gratia juxta id ad Eph. 5.

C()mlmpil

Exaurge A mortuis , €& iMluminzabit te Chri-

fim o

JffIns5 Itego Peccatum habet fe àt. morbus;

tnaturd

atqui à morbo poteft quandoque quis refur-

gere absque medicina, ergo etiam à pecca-

Diur

to fine gratia. —.De/z aqua calefa&ta redir ad

htht

frigiditatem per fe, quia hecin illam con-

hii

tra ejus naturam eft inducta, & idem fit in

Won d

alis naturalibus rebus , erpo pariter cüm

ergo Peflw

peccatum fit contra naturam ; ab eo ad ju-

| r td

ftitiam per fe redire poteft homo; x« adr d/ff.

| n

Prius eft refürgere quàm illumipari à gra-

Val

tiahabituali, conc, actuali; neg. &ita Apo-

| aïqqi pod

ftolum hic explicat D. Thomas; qzatemm

v.w OBedin

bomo per liberum arbitrium à DEO erAtio-

'u€t00 )

se excitatum furgere laboraus recrpit dumeu

T t

gratia juflifiantis : d zdum », Peccatum

P nl

eft morbus & fimul fpiritualis mors; conc

Vr pofr

fecüs, neg. Sicut ergo corpori mortuo re-

) &no

fufcirando infundi debet anima , ita homi-

*

liod l

ni, qui

a

peccato refürgit , infundi debet

T r

gratia, quia hzc eft princ

ipium fanitatisfpi-

M gj tfy,

yitualis.

d Wertium

2

dJharitatem at

d.

[ tj

D. Thomas , quia natura;

*

;1

m insegra ac-

: h

u

| Nani

? gratit.

ad refargendum (]. M.J.) A peecato. 337

m n d

huc manet, per fe ipfàm redit adid; quod fibi

le ayiit

eft conveniens & proportionatum . prout fit

Spuo ib

in pofito exemplo, licét ad id quod füperex-

, prot

ceditfuam proportionem fine auxilio exterio-

üre puz

re redirenequeat ; & hoc contingit in homi-

eipid

nelapío, cujus natura quia per peccatum

d a

corrumpitur, ideo amiísa integritate nec ad

wlittt

fuum bonum connaturzle, multo minusad fuü-

pauu

pernaturale

gratic perfe ipíam redire poteft.

y qusré

Sed

um i pet

Dice; juxta D. Th.in a. dift. 28. Horzo per

kfl t

potefl atem naturalem potefí volumtatem mu-

g lm d

am

tare i welius, precipue quia habitus vitiofi

emy

&il

non neceffitant ad femper in illis manendum,

er (

ergo per fuas vires poteft homo eos expelle-

]

LL

re & redire ad bonum connaturale feu recti-

tudinem voluntatis , quinm imo hec rectitudo

10

Umm? |

coníiftit in fübje&ione voluntatis ad Deum,

oU dl

n

atqui poteft homo poft peccatum Deo fübjici

1

$ (

& ei obedire in iis, qua fünt in ordine natu-

RO

raliergo. . Càm D. l'homas hicexprefs? no-

p

ftram tradat Sententiam, ibi per zestAticnen

Y PPU

n melius duntaxat velle; quód etiam pecca-

tor poffit quedam opera moralia bona elice-

m

J

qort

re; &non in omnibus neceffarió peccet,

quod. non eft contra nos, quamvis nec hec

1 n

[]11*

opera fint perfe&e virtutis prout alibi dixi.

mfu

N

: fioit

44 ajterum dis. Non neceffiant fimpliciter

j MW

auferendo libertatem ad peccandum & non

undüm

) lii

Jild

gg;candum conc, nqn neceífitant fec

. quid

338 JDeueceffr- (J.M.].) zate gratie

- Mljerfn

quid neg. Ad hoc autem ut liberé peccet ho-

asl

mo füfhcit; quód habitus pivos per gratiam

m n [

expellere & peccata vitare portefl, etfi omnia

vitare nequeat, fed in aliquibus neceffarió la-

i

itmaneng

imipfa co

batur fibi relictus fenfu fupra explicato. Per

ETN quide

qued etiam patez ad. additum: Poteft homo

&n? difl

per fuas vires poft peccatum Deo fübjici &

ei obedire fecundüm - quid adimplendo ali-

Rïiïllong'o f

TT grafi

quod praceprum naturale quoad fübftantiam

ælk) (]Ui(

& quoad aliquem actum moralem honeftum

conc. fimpliciter adimplendo per. efficacem

D tempore

Dei amorem omnia precepta, quod fpeétat

A gt

i *äïmt d

d rectirudinem connaturalem voluntatis neg.

gt x

Queres. An non faltem attritio naturalis

At ü&Um

poffit difponere ad pratiam recuperandam &

ad refurgendum à peccato? g. zeg. aft quia

Rta

J/( J

de hoc laté agam zz parte 2d2 de caufa difpo-

Büpré d

fftiva ffuflificationis, ideo hic preefcindo.

lie|

(ngo)

ARTICULTUS IV.

]

l

Urrum per[everantia nalistamin

U D

Fl

parvuulis flatim poff baptifmmum, quam

1 l'e

$m adultis brevi poff. [ud yufLificationem de-

l)m

cedentibus ft [pecialis gratin?

p tm[& M

tl

Ts

"XErfeveranti dabitur braviam : eft autem

Pmæn

perfeverantia 4plex; zzrimis enim &l

virtüs animum contra mala inoruentíà

r]U

T5 qx

obfirmans, veletiam accipitür pro ftabili pro-

zdo accipitut.

M

p'o'frtq pf:r&Verändi 'in' borio;

pre

, gmriæ

Ad perfeveran- (J.M. )-) dum ftaaliter. 339

t

pro actuali executione dicti propofiti & diu-

0s pi p

turnà in bono permanentia. 2770 pro actuali

«ll at omz

permanentia in bono usque ad mortem, feu

s neclini

pro ipfà conjunctioneftatüs pratize cum mor-

eupliott J

ite; & quidem quód perfeverantia finalisTon*

: Bo

giflim? difter à priore; inde liquet, quia etfi

Deo fbj

jmplendt

quis lóngo tempore in gratia vixerit; tamen

naliter gratià nonnunquam excidit; & econ-

db

m hon

waille, qui cum modica virtute & breviffi-

mo temporein bono permanfit, non raró fta«

r effcic

tum grati cum morte conjungir; in prefen-

ti igitur de perfeverantia imÓ & 2dó modó

idontttt

accepta fermo non eft, utpote cüm circa hoc

ribo n

fatis actum fit in precedentibus; deperfeve-

apaid

rantia autem 3tió modó confiderara.

p iU

Suppono r. Perfeverantiam finalem aequé

"n

proprié dici; five poft juftificationem brevi

; pl*æk ]

five longo tempore mors fübféquatur, imó

etiam mors ufüm rationis preveniat, prout

TU

fit in parvulis poft baptismum brevi obeun-

tibus, Parizer certum efl, juftos per auxilia

yudoitl

Bratice-oblata vel recepta perfeverare poffe fi-

Atl 4";

naliter, quia per gratiam preecepta fervare &

*

zatin

eccata vitare valent; fieque etiam auxilia fina-

j

ng'

a impetrare; aliàs enim zoz per/everare cul-

d

paminillis non argueret; ubi tamen adhuc ma-

ld

net, quód ficut ex abfconditis Dei judiciis

ote

plures auxilium 'efficax non confequuntur ;

y

p

ita plures a&u non perfeverent, & hoc fenfü

H

u

p

quód

quuitur D. Th. q. 24. d;. verit. a. I3.

perfíe-

»4o . De ueceff- (]. M.].) £ate gratia

uf

perfeverantia non fit in poteflate hominis;id

5j

eít, quód homo non habet porentiam confe-

|mn

eec

quentem ad perfeverandum, fiquidem in fa-

tuntaxati

cultate hominis non fit efficax electio ad glo-

] dent;

riam, ex cujus intentione Deus ordinat con-

uiaad

juncionem gratie cum morte, nec eventus

| lonem ln

mortis cum g

Q5 my

deat arbitrio.

ratice precfentia ex humano psg

| Jen g.

| itloninl

Suppono 2. A&ualem perfeverantiam non

efíe idem cum gratia& virtutibus ei annexXis;

Wt tig

n enti

nam miultis datur gratia; quinon perfeverant,

hincetiam juftis & (anctis praecipiturà Cozcil.

Re[aiui

r auftc. 2. Cam. 10. Adjutorium Dei feémper

fs

implorare, ut Ad finem bonum Per'vmz're pof-

jl m

Ij

fínt 5 cur autem, ait hic ex D. Auguft. L. de

€

rfever. D. Thomas, perfeverantia pofciturà

| fl

f

J

b

eo, fi non daturà Deo? irriforia quippe eit

W/MW

petitio pro illo; quod jam poffidetur. ulperins

lh (uihy;

J'appono, quód perfeverantia finalisin omnibus

| ", ddh

G .l , de

pradeftinatis t eadem formaliter, fi nimi-

|

rum accipiatur pro ipíà

conjunctione mortis

| Ahmc h

:

liter fit di-

Ts d

cum ftatu gratiz, quamvis materia

verfa, fcilicet ex parte unius extremi nempe

AW hh

: Wt

gratize, in quantum in parvulis pro perfeve-

rantia fufficit gratia habitualis cum fübfecu-

hr 017. i

tione mortis ante ufum rationis; in adultis au-

RUT

tem preeter habitualeni gratiam infüper etiam

LOm

importatur collatio auxiliorum, quce exigun-

Stindr

Ste [o]

tur gdþenel operandum usque ad mortem.

Suppo-

j Poïïüate j

| gmtit

ad perfeveran- (].M.].) demfinaliter. 541

: hominsi

.

.&'

Suppeno 3. Negotium in prefenti mihi

VOU

non effe cum Pelagio propier preemifa; fed

gt

duntaxatczzz Vegaty Duvalio catbolicis, qui

ho

docent, quód tunc folàm fpecialis exigatur

ordint a

pratia ad perfeverandum, dum poft Juftifica-

, Iecnt

tionem lonpgum tempusantecedir mortem, fe-

humgpe

cus fi mors ftatim vel brevi poft fubfequatur.

Iten cum Molina eo .7./47/.[?721'0 ; qui volunt;

Tantambr

in hominelapfo quidem ad perfeverandum fi-

i

pei ao

naliter exigi fpecialem gratiam, fecus inftatu

innocentie ; contra quos proinde eft.

ufv

ij

iO

Re[olutio 1. Perfeverantia finalis tam in

D

if

adulris, quàm in parvulis eft fpecialis gratia

r p

ita communis Theologomm contra Citatos.

i

Prob. r. ex D. Auguft. L. de bono per-

fever.c. 17. Mirabilisr $g fidelibus evidentior

n ngchuï

j

yià qup

u

largitasbomitetis Deicfl, quàd etiag parvn-

j

lis, quibus obedientia uoz e[t idius atatis,ut

pI p

detur, datur bac gratia, hinc Trid. Seff. 6.

jcinot

e[, lry

C€. 12. de perfeverantia loquens concludit:

"dInende haberi uou pote[fl , nift abeo qui ge-

o

nallïeïh

zens eft eum, qui fta£ fcilicetper gratiam ha-

bitualer; fPztuere, u£ perfeveranter [let per

r

f

ulteriora nimirum & fpecialiora fubfidia.

i

Prob.z. ratione zplici: Alterà quam urget

"u

D.Augufcinus nempe: pejfeverantia finalis

Y aduklj ?

eft conjunclio gratie cum morte, atqui heec

u

conjunctio non eft in manu jufti, fed in po-

w

teítate folius Dei, erpo. Prob. miz. In illius

poteftate flar conjunétio, in cujus manu fünr

W

3

EXtre-

|

|

342 Demneee[f- (J.M.J). £ate gratie

| 7 pe-rfev'

extrema, quee conjunguntur, atqui vita & pra-

Reli

tia, qua in perfeverante velüt 2. extrema jun-

üfttvint

untur, fünt in manu folius Dei; ergo etiam

5 i,

eorum conjunélio. J/reram rationem alle-

&TR

At D.'Thomas banc : Grotià habitualisin ju-

Mdinio d;

Íto non aufert variabilitatem liberi arbitrii,

Vetite p

prout docet 2.2. q. 137.a. 4. atqui omne quod

Hsod

de fe eft variabile, ad hoc ut fipatur à perfe'f

Q n j

verantiain uno, indiget auxilió alicujus mo-

Qemerer

ventis immobilis, prout difcurrit 3. contra

&(nipfo fi

'ent. c. 3 15; ergo juftusutin bono figatur per-

fs

(everanter, indiget fpeciali auxilio.. M. pat.

gt

"Min. «quà certa eft , fiquidem lumine natur

fübje&tum variabile non exigit firmitatem in

UT

"uno, ficque gratia firmans in bono eft (upra

exigentiam & variabilem hominis jufti difpo-

hg

fitionem; & confe

quenter fpeciale quoddam

h

donum.

i

OL?J'fï. l. i

Nec dicas. Cuivis jufto dari auxilia gra-

tils o

tie fufficientia, queis perfeverare poflunt; t

| lt

5

TUf

iis rect& urantur; /Vam comira efl ; impri-

r

[

jl

in Au Q

j |

Üis enim hec mdo non convenit parvulis,

/

J

"Tl

1

De:z in Deo folüm ponit pofle perfeverare

tb o«

actu autem perfeverare in ipfo homine,ut fic

Tülip.

perfeverans à non perfeverante fe poffet di-

MT

[cernere, quod pelagianismum fipit. Deri-

4e juxta omnes pradeflinatio tam in parvu-

Nj

Ut Bhttis

j

5

Rüienr «

i$ quàm in adultis eft. fpecialis providentia)

|

atqui perfeveranti

, )Qrg() f

g finalis eft hujus. effedtu$,

" opote

crgo.

Refé-

|

"inig

gmlia

ad pe(jävemn- q.M.]J 2u» ffzalz'ter. 343

üvindgt

«Reþlutio, 2.- Perfeverantia finalis etiarn

ag

inftatu innocentie fpeciale fuiffet donum gra-

T

tie ita D. Auguft. L. de corre& & grat. c. r1.

Aftundt

& D. Th. hica. 10. uno ore docent, quód

bindst

Adanio datum fuerit auxilium, quo perfe-

r d

verare poflét, non autem quó perfevera-

j o

ret.

Katioges accedumt ;ox fAa(le tum

qurà x

quia nec ibi quoad perfeverantiam fe unus

alicogs t

difcerneret pree alio, fedex ipfo, & peripfum

rit j f

&inipfo fcilicet Deo forent omnia; tum quia

ii p

& ibi flexibilitas liberi arbitrii non foret fübla-

Q May

tà, propter quam D. 'Th. x.ad Hannibald.dif;

poine n

40.. 3. recté concludit,

uod liberum arbi-

fimmtáto!

trium creatum ex fe babeat, ut d

effcere po[-

yno df

fft. fed à fólo Deo, ut reibfa nom d

eficiat.

s ib

je qu -

Sol'ountur. Objeciiones.

Q Bjic. 1. contra 1. re[olut, Perfeverantia fi-

nalis non plus exigit quàm confervatio-

j uT

i l UBï:j«

nem gratiac & in ea deceffumé vita; ergo po-

iif

teftin juflo haberi fine. fpeciali gratia. prob.

