teris paribüs juflus magis effe

eto jfl

promptus ad veri cognitionem

; quàm pec-

Quf

fl

cator; niíi fors juftus fimplex

fit; peccator

i lumO

verà politiori inpenio pollear.

] Cffe Plæ

AR TICULTUS III.

1)

u

4Num Lomo lapfer absque [peciali

äd opefä 4

j

. Bü4lia aliquodopts moraliier bo-

[

vii

j

j

VEm ordimis mattr alis

«

efficere poffzz ?

ufakm

v

Otazd. 1. Nonomnes

eàdem metiri men-

hu

p

furà gratize neceffiratem ad opera morali-

3

ter

198 De weceff- (J.M. I.) tate eratia.

Al

ter bona; Bajus enim ad ea requirere vide-

: 3 fentie

tur

ratiam fanctificantem & dimmanans ab

! fef) cuir

ea charitatis imperium, sicque omnia peccato-

4 optr

fe-

ris opera reprobat tanquam peccata; Jan

UTl genel

nius veró pro iis exigit pratiam fidel, &

N

ideo omnibus infidelium virtutibus & acti-

honeft

bus labem vitii ac peccati afpergir; Denique

TTE

Gregorius de Arimirto requirit ad omne

fitone

opus bonum gratiam quandam a&tualem &

Lf

auxiliantem, quà DEUS hominem impoten-

UT W.

tem intra ordinem naturz fpecialiter movet

Qs tfn

ad opus bonum ; & hujus quidem veftigia

Ro

rb

fequitur Vafquez, quamvis in hoc cum fuis

affeclis declinet , . quód gratiam fpecialem

"5 r

homini neceffariam afferat non ob impoten-

Tf jgi

tiam, fed ob indifferentiam, ac proinde quód

Mi

0

haec gratia fpecialis non det pofle ; fed actu

VÁTI- Q

ere, nec fit 7heologicé talz5, id eft ad ft-

Wt lim.

f

fi

icationem & veram pieratem conducens;

li

lll namm

fit tamen cogitatio quzedam congrua & ho-

Mtum

l)

nefta à DEO in homine excitata, ejus genio

hij

attemperata, & in talibus immiffa circum-

LU

2

flantiis, in quibus DEUS per fcientiam me-

il

ffi,

11

diam pravidet eum liber& confenfurum.

'5&::

Ubi

1« 'W) ubl

Notandum z. Càm fupra jam p;ercur-

Ms &

rerimus errores Baji & Janfenii ideo in pra-

Atl

bo

fenti reli&tis iis per aliam viam intra termi-

d

ley

nos Catholicos procedimus , an nimirum

"of d

quoad gratie neceffitatem pro operibus bo-

i

"aljt

nis

] gmis.

ad verum (J. M.].) saturale. 199

3qu'1ïe[c h('"

nis fentiendum fit cum 2. pofterioribus, an

veró cum communiori tenendum , füfficere

um

ompi d

ad opera moraliter bona ordinis nature fo-

x P

lum generalem DEI concurfum. Pro quo

Notandum 3. opera naturalia moraliter

tiam f&

vibis t

honefta 4/z effe ; quae magnam important

difficultarem, üt eft DEUM ftante gravi ten-

10l k

jnt &&

ratione fuper omnia diligere, injuriam gra-

vem inimico condonare &c, alia funt facilio-

m at

nem I*

ra, v.g. parentes diligere, pro beneficiis

gratias referre &c; ad hujusmodi quippe ope-

eciliterf

c

ra proprió natura propendet inftinctu ;

viden

prioribus in prefenti fermo non eft, fed de

n boc

is fpeciales articulos affignabo; pro pofte-

griam 49

n ob um

rioribus igitur, ut mentem aperiam, fit

J

Refolutio Poteíft homo lapfus citra fpe-

y pio

He) !

cialem gratiam per folum generalem DEI

PO

i

j

concurfüm efficere opera moraliter bona or-

"

Qt

effl cofi

dhv

dinis naturalis, Ita communior 'Theologo-

rum cum D. T'homa contra prefatos

congra

$

Prob, 3, ex ftriptura S. Luc. 11.

atb $h

wvos enm [etis mali, moflis bona data dare fe-

amilh

cienti

liis 'Uc:/fïzlf, & ad Rom.2. Gezfes, qua legem

: [oent

lf

qon habent, uaturaliter ea, qua legis famt,

coni Vi

facinnt, bi iu primo loco larpitio à parenti-

us malis facta tamen adhuc pronuntiatur à

n J

n

Chrifto bona & honeíta; z A/tero , eti D.

j

i

Th. Le&. 3. dicat, locum preefatum explica-

E

1 jttt

]^

ri poffe de gentibus jam converfis, & per ly

naturaliter intellipi poffe nataram à gratia

N

4

re-

:&co De neceff.. ( ). M.].):zate gratia.

UE

reformatam , tamen etiam ibidem fatetur — |liny

- opüme

explicari de gentibus necdum

| tn potr,

converfis, & naturaliter 1d eft per vires na-

Q opera

üimi f

ture ea qua legis funt adimplentibus, qua-

|

liter etiam explicat D. Auguft. L. de Spiritu

f 10 non fi

& litt. c. 27, éftque hec explicatio conve-

; U pacog

nientior menti Apoftoli, qui fuperbiam Ju-

! modi g

daorum in fola lege confidentium retunde-

l yic; f

re volens allegat gentiles , qui legem fert:

J5 Cim

pram Mofáàicam non habentes per vires na-

Pbortone

ture fervant ea, qu& ad legem naturalem

b

Ípectant.

L 'm Vij

Prob. 2. ex D. Th. hica.2. Quia ta-

EWXR'U

08m nualiura hüï/'ldizit P(?ï ])eæm* 4 "omect,

iT

totaliter corrupta, ut feilicet toto bomo uatt-

Fs

y& privetur , potefh. etiam im flatu uatura

FM(Um j&

torrupta æzlz'guaal £ogmum particulare agere.

1 HUS Vitij

Plures authoritates non allego, cüm fàt fre-

NT M;l

quentes premiffe íint contra

uesnellum

D

il

fupra, unde ex mox affignata D. Thome

N flb

caufili.

t

W ilQS

! J

Art.

Prob. 3. rat.

Liberi arbitrii facultas &

! W(

U0j

innata naturze rationalis inclinatio per pecca-

ulub

tum non efít penitus extincta & corrupta ;

N

]aïa Pl) þ

N

J

mmp

ergo etiam poft peccatum poteft homo füís

j )

viribüs absque ípeciali gratia aliqua opera

moraliter honefla efficere.

ntec. um ex

nj "

j

Jrid. feff. &. de fide defigitum fuit , tum

x'(gHe

TU n

etiam "l'heologis paffim commune eft; natu-.

5lb

man-

NU

D

ralia tam in Angelis'quäm inhominibus

1Mie

O

g !

'ad verum (jJ. M.J.) saturale.

20r

bidem i

fiffe integra. — Cozfequent. prob. ante peeca-

jbos 1

tum poterat homo fuis viribus efficere zali-

| per at

qua opera moraliter honefla; e

rco filiberi

j

Jengbis t

arbitri faculras & nature rationslis inclina-

EM

tio non fit penitus extincta ; poterit etiam

pliciio w*

poft peccarum. — 4grer. f'acile apparet , hu-

jusmodi namque opera pro tunc non folum

| fupeïbiämi:

rium R

phyficé; fed etiam moraliter proportionata

erant, cüm nulla impedimenta ibidem im-

ii lgt

; pef Wö;

proportionem causárint; Coz/eg. prob. eate-

;em utit

nus anté peccatum homo poterar opus mo-

raliter virtuofüm ponere, quatenus ei libera

n

& expedia inerat ad bonum honeftum natu-

(

gatum v

ralis inclinatio, atqui haec ex dictis non eft

t

penitus extincla per peccatum , ergo fi ante

? u n

peccatum; etiam poft peccatum poterit ho-

tighat

D)

H:)

mo füuis viribus op

era honefta faltem aliqua

éfficere. — Maj. pat. ipfa enim inclinatio vi-

0 Cüm 15["

? esneïfï

Ie$ ad bene operandum conflituit ,

eásque

Ti

velüt-

fibi juxta ordinariam provid

entiam

f

DLI

debita

S exigit ab authore natura.

Min. eff

€x dicfis có witevin

s Prob. ifta inclinatio non

ji nb

yio p

eft füblata pb5

y//cà, prout omnes farentur, at-

qui etiam

per induécta ex peccato impedi-

r ouri!

gf o

menta non eft penitus füblata zzorazer ,

ergo. prob. zi7. indu£tis ex peccato impedi-

T

q

p

mentis non obftantibüs adhuc eminentia, &

jii.

excellentia narurz rationalis inclinat ad bo-

7 ( h

num fibi proprium ; & proportionatum ,

Une Cfb

BIf

.mwlb"

id enim omni naturae commune eft, nec cer-

fj

5

ts

202 Demneceff- (J. M.]). tategratia

4l

t per peccatum homo in brutum degéne- -

tufoadbo

rando rationalem amifit partem , atqui bo-

! Mtringta

num naturz rationali proprium eít bo-

ToS o

num honeftum , fiquidem per hoc à

Qs non d

brutis differat , üt alibi oftendi , ergo.

ii incli

R

'

efpoudet Vafquez, non exigi quidem

pe

( foro

cialem gratiam ex defectu virium ; fed ex

1005, non

defectu determinationis ; quatenus volun-

Wl5 g

tas de fe indifferens tot inter impedimenta

T nf

poft lapfum fpecialiter ad bonüm applicari

| 1 th'busl (

debet , vel prout pretendit Contenfon,

actum quidem bonum ex obje&o fecun.

L

— ilria

düm fpeciem effe proportionatum naturz

i du t

rationali , ut tamen in individuo a&us

Pt lg,

ponatur bonus ; exigi relationem operis in

li.

DEUM àit finem ultimum ; qualis modo

ATa feorn

haberi nequit fine fpeciali gratia. Sed

( d

Coptra eff potentix indifferenti, qus

ad bene operandum füfficientes fibi concrea-

CWI!M !

tes habet vires, debermur ex communi pro:

Apttna

videntia concurfüs & applicátio ad actu ope-

i

D«f

randum , ergo non eft fpecialis gratia. ProP.

l

"LUE ag

antec. monftrofa foret providentia ; que

Rtty

potentiz indifferenti ita daret vires füfficien-

Mv

tes ad bonum, ut negato concurfü neceffario

Fl

illa in nullo individuo ad actum bonum exi-

mïäux

u

ret; ergo ficut communis providentie ordo

lj

M

[rq

eam cum viribus fuis confervare exigit, ità

etiam ei neceffarium offerre concurfüm te-

Aptg

netur; quin imo; fi nunquam mediante tail

con-

d) El'gq

:tegrmi;

1]

Adbosum (J.M.]-) saturale.

203

um

igïïL

eurfü ad bonum exiret; hocipfo ad malum de-

em , älqm*;«

terminata foret, unde ficut DEUS cateras

naturas non rationales, in quibus grariz lo-

prium d

mpgrf

cus non eít, ita movet, ut juxta naturalem

flends $

fuam inclinationem operentur ; fic pariter

j gt

id à fortiori praftabit in creaturis rationabi-

m

libus, non quidem pro femper & in omni-

gatents V

bus, id namque communis providentia; &

r nl

ipfa naturg defectibilitas non requirit; fed

onüm j

in pluribus, quod tanquam debirum ad ge-

j Ct

neralem fpectat providentiam.

ob *

Coutra eff 2d0. ln ílatu nature pura

onatum ?

(idem die à fortiori de natura integra) debe-

dividit/

retur hac applicatio, ergo etiam in ftatu na-

turz lapfz, cüm duo hi ftatus ex di£tis diffe-

jonm t

, qu 1&;5

rant ficut nudus à nudato, quibus natura in-

tegra addit exclufionem impedimentorum

n ^

circa bonum occurrenrium.

xf

Contra eff 3:i0, Contra Contenfon ut

al

actus füpernaturalis fit honeftus , non exigi-

tur expreffa ordinatio amoris efficacis in

od i

j g

DEUM ut authorem füpernaturalem, ergo

pariter ut actus. naturalis fit honeftus; non

yim .

requiritur efficax relatio amoris in DEUM

t Vil* ,

ut authorem naturz; fed füfficit implicita &

ao

j o

inefficax relatio, coz/equeztia tenet à pari ,

antec.Liquet ex dispofitionibus remotis ad ju-

yiit

ftificationem, & ex attritione, de quibus fa-

j

li

tis fupra. Deiz hoc preceptum eft affirma-

Hivum; ergo non oblieat profemper, velcer:

me j

D

te

al

204 JDenmeceff- (J. M.).) tategratia

*

té permifsó interim, an ad amandum efficaci

erproþn'a:

ter authorem naturz fpecialis requiratur gra-

frnt lf

ï

AU Pt

tia; de quo mox infra, dum homo opus ex

objecto bonum ponit propter intrinfecam

i. T

fuam bonitatem, hoc ipfo virtualiter opera-

ftddin

du bon

tur propter finem ultimum naturalem ; qui

eft DEUS, atqui hoc füfficit, ut actus dicatur

lm peper

A o

bonus, nifi Bajo appropinquare velis, &à

communi Theologorum recedere, qui hanc

771

virtuadlem ordinationem ad DEUM etiam

Cüdfeng

in puerisüt plurimum fufficere docent; quan-

Egagm) Ut

RUE

do in primo inftanti ufüsrationis ad DEUM

fe convertere tenentur,; ergo

n d

Reffondent. alii per prafatas probatio-

Opetior q

nes excludi quidem neceífitarem gratiz ha-

D m j

bitualis, 7tezz gratiam actualem entitativ? fu-

| "QUe eni

Cth

pernaturalem , non tamen fpecialem gra-

tiam actualem entitativé naturalem , &quo-

ïïifq

IV

Wn[ SUQ

1q

ad modum füpernaturalem, quz fit cogità-

tio quzdam congrua ad bonum fpecialiter

U

Vr

movens , quà homo quidem vires non acci-

N

C BIOQE a(

piar fed vires ejus prahabitz adjuventur, it-

i

xoca

lfce

PA

cut dum homo habens vires progreffivas ad-

*

Ttterin

juvatur ab alio.

Sed ,

WU

Q

Coztra eff D.'Thomas comparat homi-

rmm]a? [

nem lapfüum cum infirmo, atqui infirmus,

3 t[lam f()

It

Q

M

lh

eti nequeat omnes & perfectos hominis ta-

ni elicere motus; poteft tamen per proprias

"ff

Itv

N

vires aliquos, ita etiam citra omnem fpecia-

*

I

q

jam

BL

lem quomodocunque nominatam grat

per

ztegmiz

ad 6077270 (.M.]) saturale. a55

per proprias vires aliqua opera bona efficere

andund

poterit lapfus homo. : Dez omne non de-

Tequnttg

bitum nartura eft aliquid. ei fuperadditum;

homo g

atqui D. 'Thomas fimpliciter negat aliquod

ter intüit

g

füperadditum virtuti naturz operantis circa

aliqua bona opera, ergo prater providen-

nanirda

u st

tiam generalem debitam excludit omnem

aliam gratiam.

üure vb

2dó Intelle&ctus nöüer etiam

dee,

CozirA cf

eft indifferens ad veram vel falfam cogni-

DEUX

tionem , & tamen motio ad veram non eft

edoctit

pecialis gratia; 77ezz concurfus indifferens

onis -

nature in aliquibus deficienti, in aliis bene

operanti oblatus; non eft fpecialis gratia ;

;efatas pïüþ'ïï

ergo nec illeconcurfus congrunsad bonum

yem Q

uterque enim zqualiter exigitur à natura.

p enttt

Coztra efé 3tih. Specialiter contra -

fyiiti

Vafquez. Cogitatioilla congrua ,vel, ut eam

uyalem; W

vocar Suarez, palliata gratia non eft fpecialis

u

gratia prout eft cogitatio honefta, atqui nec

um fpä

etiam prout eft cogiratio congrua, ergo ex.

t

esnn

neutro capite eftfpecialis aliquagratia. Maj,.

^

MU

B4tet;non enim, üt vidimus; natura ita corru-

o

ptà eit, ut non poflit ex phantafmatibus:

licut format ex iis fpecies de objecto malo , /

"

f

ita etiam formare fpecies de objecto bono

onefto. — /4/z. prob. Cogitatio feu auxi-

j thlU'

0

lium fufficiens eft ejusdem ordinis cum ef-

of Per

"

cace feu congruo , atqui prior cogitatio;.

j

W

omnem

j

Tatia ;

ng[äm gl

tefte D, Vasgue'z, non eft fpecialis &

ergo

|

|

DI

206 Dezeceffz- (J. M. j.) tate gratia

: äoceüï: &

ergo nec pofterior. Dezfimotio haccon-

grua feu efficax fit fpecialis gratia , Providen-

n poffe.

tia DEI communis non prodeffet , nifi ad

"Il Quam

permittenda peccata. — Z/ezz in ftatu natute

.A tpts bg

purz ficut & integrz prafata motio foret

um fin

Tl chetiy

fpecialis pratia, quia in utroque ftatuhomo

foret indifferens ad botium & malum ; q4/z

EOP

imo fi hec motio fit fpecialis pratia, càüm

omnis fpecialis gratia juxtà P. Vasquez fit

NI f

fufficiens difpofitio ad gratiam , etiam pet

M

Opera prácise naturalia

terit quis fe fal-

"m f

tem remoté difponere a

gO

gratiam , atqui

WQH VN

[ jp,

X

lizc omnia funt abfürda ; ergo.

ROT

i

Sol'uuntur Objeditones.

E,H&"s a

N

Qs g

Bjic. 1. Sine gratia nullum opus eft us-

1N

lm

—— quequaque bonum, ergofine gratia ho-

T Ut 1n

mo nequit élicere opus moraliter bonum.

CRUS v

Prob. a£. Bonum ex integra caufa, malum

ex quolibet defectu ; atqui fine gratia opus

N

quodvis hafet defectum aliquem ; 'ergo.

AMim. prob. Carentia finis ültimi,. feu non

ordinatio actüs ad finem ultimum eft dete-

At tl

A md

lUen

étus, atqui fine grátia actus non ordinatur

r*deD

ad finem ultimum , hzc fiquidem orct-

t

)

natio foli propria eft charirati ; ergo.

IDeiz Scriptüra

. Joann. 15. hábet: $/zeme

E

s in

" W

f

zibil poteflis facere, quod ipfüm varii

affim

U

*ln

D

Qd

ocis D, Áuguflinus, aliíque SS PP.dp

ocenb

STCut

7 gm:i:

4d bonum (J.M.].) saturale. 207

notioltt

docent, ergo füpponunt nullum opus bo-

num poffe effe fine gratia. g. 44 rzz.

tii Prox'iä:;»

defrt, d

Prxterquam quàd prober nimium, nempe

àd opus bonum

n (tus

antem

qualecurique requiri etiam

tt m

gratiam fanctific

; cujus proprietas e(t

ipfa charitas, —/zfzp

er diff. naj. Non otdi-

qe ü&mäï

natio actüs ad fin

: mát;

em ulrimum eft defectus

g puh*

e0 modó , quó

ordinatio actüs eft debita ,

p. Vg

Conc. fecüs, neg

.. Vel aliter 4//7. zi Si-

ne gratia non ordinatur actus in DEU M

m d

erit i^

tanquam finem ultimum actualiter & effi-

Caciter; conc. interpretativ & inefficaci-

gratiam; j

ter ; neg,

gO

Voluntas namque etfi deordinaá-

ta fit à

tis actus

né ultirno ; & ita ex parte operan-

ad finem ultimum efficaciter non

A

irigamr

; tàmen ut opus naturale morali-

tef bonu

m p '

m eliciat , fufcit, quód finis pro-

,Ofmegmï;

Ximus$ aut inter

Ini

edius actualiter intentus

fitbonus,& refera

yulitt

tur ex náturafuaad DEUM

muü?.m";

üt finemultimum

; & omnis honeftatis five

naturalis, five fü

yne p

pernaturalis fontem , v. g.

J

um infidelis aut

1

D peccato mortali confti-

figue

,

tutus dat eleemofy

jrimh

nam pauüperi ex ejus na-

turali indigentiä

& miferia motus , ubi [i-

m*

cit de DÉO ür

fine ul

gon o :

timo exprefsé non

du

Cogitet, & potiüs ob íta

türm peccati morta-

fqu

lisà DEO averfus fit,

tamen ob finem

i

ximum ex fe ordinatu

B

p

,

r ultimó i

n DEU

M;

ütpote in

p

fu.

Talis refer

tur,

quem omnis etiam honeftas nàru.

ld

$J

N

Ad

208 De zeceff- ( . M. J.) £aregratia.

d

1

'

-Ad 2dum. Cüm innumeri ab Adverfa-

r

1 10

5

riis conglomerentur textus , queis recenfen-

4]

fs ar

dis anguítia paginz hujus non füfficir, ideo

nf

fequentes pro iis univerfim explanandis po-

AEf j

no regulas.

tf m

Regula 1ma. Dum arguunt Ad.

Gmmuni

verfari ex illo Math. 7. Nez poteff arbor

fafn rl

qnAla bonos frutfus faceres atqui homo fine

Tdin

.

ratia comparatur arbori malz , ergo nul-

05 fs.

os plané bonorum operum fructus facere

f null n

poteft fine gratia, hinc concludit D. Au-

: t (ntem

uftinus in Enchirid. c. 10. Regnat carma-

]

Jis cupiditas, ubi mon eff charitas, quodcla-

IN

riüs docet folvens L. 4. contra Julianum c.

t RY

3. argumenta; queis bona opera in infide-

m d Q

libus Julianus admifit, & pereahominesfte-

: MUS fhong

riliter bonos afferuit, fic contra illum ar-

; Uüitur j

guens : Ay] gmtz'li:, qui muom vivit ex fiat»

| "ii dj

zudum operuerit

5

ericlitautem liberave-

[

. Al terf

vib, 4gvi vulaera foverit.

6

Quaero abs te,

fite im

utrum hac bona opera benà facint am malit

"Wlfidele t

G enim maley, uegare muon potes eum peceare,

IUM

ditfurus es, f bona facit e benb, frudius

Y

t loc

ergobouos f acit arbor mala coutra illudMatth.

Vg :

g. ANoz potefl arbor smala bomos frucius [4-

BU

)QUlf(

cere , "voluntas quippe frue fide c gratia t

]

t

l'juä ^ Mh

voluntas ?52/a.' Et pauló infrà. Quomono

At

igitur Aut nom jocaris , aut deliras, quf'

ügy ;

[

erilium fructus arborum laudas?. qui utt-

(j

Oümg fen

que Ant nm

Mi füeoty aut ff omali fumt , ln

A"at

Vib

p

ad bonum (). M.].) zaturale.

209

rA

!

dandi eom funt ,. aut [f bomi fumt, profettà

n

.....

fleriles arbores non fput , imó c boza faunt

us

n füfiani

quarum frattus boui [umt, ef- debent DEO

placere, falssmque erit quod fériptum eft,

ln

Jféue fide impo[fibile eff placere DEO... . cum

communi debere primum locum accipi in

arput [

( [70!!]?*7;*

fenfu reduplicativo & formali, id eft arbor

mala ordinari?, & dum asgit quà mala eft ma-

tqui ht

lz «

los fru&tus facit; non autem quafi nunquam

& nulló modó bonos fructus faceret.

adum

frot z

wl'lC]lldi[

ocui interpretor eó modoó, quó füpra con-

1ill

tra Quefnellum, nimirüm nomine charita-

Aegun

170

tis largé accipi quemvis actum virtutis, quo

Ó

aut DEUM diligimus, aut ad eum diligen-

m fl

opert t

p

dum disponimur, ornnis fiquidem actus vir-

[k

tutis moraliter bonus , prout ex natura fua

àpnuti 1

dirigitur in bonum univerfale eft. quedam

»

inchoata dilectio.

j a

"d tertium patet ex primo , qualiter

j n

gt n

Il

fcilicet eriam in adductis operibus de (e bo-

nis infideles tanquam malz arbores agere fo-

('/'[M Z/r

leant, dum fcilicet vané de iis gloriantur, vel

g m

dico per hos & fimiles textus excludi fru-

hat j

11///1

S Verz juftitiz ad viram zternam condu-

D

centes, qui fine gratia haberi nequeunt. . &a-

of )Wk

"

4

Ho bujus regule ef, quia eó fenfu intelligen-

at

di fünt D. Auguftinus conrra Julianum, &

jfb 7-

alii SS. PP. contra hareticos, qui fenfus eft

": n

p

oppofitus fenfui hzereticorum , atqui hzreti-

g

//! !

ci fentiebanr infideles fine gratia poffe actus

h

j

j

i

vere

a1o Deseceff- (J. M. J.) zate gütim

al

verz juftitiz ponere; & fe ad falutem dis-

! ml hd

ponere, ergo D. Auguft, & alii SS. PP. in

! imos (up

hoc folüm fenfu negant opera bona effe pos-

ftüt al c

fe fine gratia, non autem in ordine naturali,

Infi

Regula 2ds: Dum juxta illud Joann. fu-

|ntiof r

]

pra ciratum , vel juxta SS. PP. dicitur nos

dul Dan

fine DEO nihil poffe facere, prout fcité ob-

fervat loc. mox cit. D. Auguft, contra Julia-

rü(ü Wfll?f;f

L

num: Oppomiti wobis exempla impiorum

2177

ui fülis libertatis ingenita viribüs & mi-

| Vg

Jericordes c madeffi, & cafli fant;

qwmtö

erertt.

" t lg

Jatius bec ipfa im eis dona D EI fai

.Mv 'ftïl ng

g. has & hujusmodi authoritates lo

ui vel

d

ipfe-

PA g

de gratialarge accepta, cujusmodi e

i LT

met cóncuríus DEI generalis, prout innuit

D. Thomas2.2. q. 109. A. 3. Homo in fla-

Pillisr

üilis i,

£u natura integra potemt,.opemri virtate

f natura bonum quod eff Jibi commat

ArAM

| MATC jl

licet

ET

absque Juperadáditione

gratuiti dogi ,

"h

& uu,

gmoventis, vel illam

uog absque auxilio DEI

*f2 ]

Al

intelligunt imporentiam

; que in nobis eft

fine gratia refpect

u finisfüpernaturalis. Ra£/e

] Mþlm"

L

[

bujns regula eft ,

quia ficut DEUS in ordine

j

fupernatürali noftra vult e

"

íffe merita , ut Ua

I

DMWIZ ji

i DEI [/

fint dona per grati

am füpernaturalem , ità

in ordine náturali fic no

ros vult effe actus

T Beny

) lupfg [

honeftos , ut fua fint dona per auxilium natu?

rale, feu füum concurfum generalem;, qux

M wa B()[

ebet j

l-

tüna) l

tamen fpecialis gratia dici non d

»

Cut nec in Or

ppofità

ümam in h

dine fi;lpernaturali fu

gratxa

k Omn

e gmie,

ad boutm (). M..) zazurale.

211

d ais

Y

pratià habituali non omne auxilium ad actus

bonos (upernaturales fpecialis vocanda eft

boni dire

gratia; aft contra hanc sfionem

tdint n

Infurgir N. Henricus L. 9. de Amore

flud us*

pratiof. referens ex hiftoria Congregat. de

P. diutud

auxiliis hanc Molinz propofitionem : Cuz

yout [b

fólo comcur fa. generali DEI absque alio douo

? conttip

vel auxilio gratia poteft bomo ejficere opus

d

ogum. torale, quod fimi maturadi bominis

yirilit C*

actommodatum , Atque comparatione Ms

ij

vere fit. bozum b viriutis opus, mom tAmen

D ITAU

quod fii fupermaturali fit accommodatum,

pares 0

quódque comparatiore illius bonum . [emmpliei-

,Smo i [ 'l.:l

ter AC virtutis opus dici queat, Quampro-.

d f

pofittonem L. 3. c. 9. hiitoriz congreg. de

H

auxiliis & in appendice illius $. 13. teftatur

02]'47'1

Leblanc jubente Paulo V. inter canones do-

li

g

&rinz à Confültoribus damnandz relatam

jl du

effe, utpote 4« contradicit dotfrinailli quá

WW vv

)

£ontra veliquias Pelagiagismi olim in Aran-

"

ffcaumo defrzitum e[l, quod poft peccatum pri-

mi bomins zullu

44 Q

ia

erari propter DEU M

yusn

quod bomum ef, poffit, mift gratia ci miferi-

jf

g

cordia DEI eum pravenuerit. . Ex quibus ita

,na[uralem !

fübfumit Henricus: Vel fenténtia negans ho-

mini lapfo opus moralirer bonum eft vera;

)sHl][e ii

0i

Vel vera non eít Auguflini de Pelagianis

vi&toria, utpote qui totius doctrinz fu& har-

di

a

? a Ü

moniam in his duobus fundavit. principiis ;

usquequaque bonum

mlflh

L

?empe omne opus

P

ieDe-

2i. Demeceff- (].M.]) tate gratia

debere effe ex. charitate falrem imperfecta

f

T0 indi

DEI propter fe dilecti , hanc autem DE

ft nen

1

propter fe dile&tionem non poffe effe ex ho-

W f

iminibus per naturam; fed ex DEO per gra-

l

lt fpei

tfiam, x. Quidquid fit de allegatis Canoni-

| f pati

bus, queis faltem ultimam deeffe manum

Te hi

authenticam nec Henricus nec Leblanc ne-

; &ontra Pe

gare poffunt, non tamen obfunt nobis, nam

; al

eatenus propofitio Molina: damnanda foret;

; Üumadfo

quatenus contradicit doctrinz illi, quà con-

: t o

sra reliquias Pelagianifmi à Concil. Araufic.

-B

definitum eft, atqui fi propofitio procedat

kl 't)ngm &

de opere bono puré naturali; & in orcine

t

naturali manente non contradicit huic do-

|

"t

&rinz , fiquidem in prafato concil. duntaxat

1

SISER

f

|

t

contra Pelagium decidatur, vires naturg &

dl pr

actus ex iis procedentes non conducere &ut

|

|

Rn &

disponere ad falurem, ergo. Deiz ly opus

j z.difh'n r

bonum morale in di&ta propofitione non

u ;.Wna

debet accipi de opere arduo, & perfedte

| u h;

virtutis , cujusmodi opus fine gratia nosmet*

L^

ipfi infra negamus, fed de opere bono mo-

! "Mm

rali univerfim ; qual

e opus fine gratia cum

li DEI haberi ab homi-

fily; "

folo concurfü genera

P ij

ne poffe, infinuat idem a

llegatus aut potiüs

nl

pratenfus Canon dum ita concludit: ex 47

lamkb,r

tamen decírina uequ

aquam [equitur, quo

eciAli

ratia ft a

At

omme opus quad 7

,

? odj

bommine etiam infideli, fit. peceatum

; atqui

i

n indi-

[

D

juxa Henricum non dantur actus i

viduo

LE

Ti

'ad benum. ( ]. M. ) zaturale. 213

m n

viduo indifferentes, ergo cüm in homine in-

c a

fideli nen omnes actus fine fpeciali gratia

yfedic

fa&ü fint peccatum, fequitur aliquos actus

gOt

fine fpeciali gratía in illis effe bonos. — Ex

lat bt

quo patet cum veritate noftra fententia fta-

dedfe ii

re adhuc veritetem. victorie D. Auguítini

« Lotit

contra Pelapianos, utpote qui naturz viri-

gpr fs

bus & actibus vim conducentem & dispofi-

tivam ad finem fupernaturalem falsó tribue-

impitl

- ili, Q*

bant; liquet etiam qualem pro omni opere

bono naturali DEI üt aurhoris naturalis di-

ondl. d

ofitio j*

le&ionem exigat, & qualiter hacc charitas

larpe accepta fpecialem non exigat pratiam.

i'l) & iH (]ï[:

rdidt h:

Demique etimm folutum manet alterum

d

Henriciargumentum quod ita proponir: *ine

fpeciali gratia nemo fe poteft disponere ad

virs

] condüïeïei

gratiam & falutem , atqui juxta D. 'Thomam

in 2. diftin&t. 28. q. 4. — INoz oportet ut acfus,

pur

ofiiote

quibus bomo fe ad gratiam babendam pra-

.op

Pdïül, I4L MAÍHTAOL kwmmmm 6'.*6'6'86!'672?65.

0;

&pl

eviius virtutum naturalium fe babeut

: er nf

pav bgnll)[l

nt difpofiriones ad evatiam, €& ad gratiam

10

vatum facieutem ex folo arbitrio fé bomo

f

1

33

Ü

poteff diffezere , ergo nec opus naturale

pibtti

/

moraliter bonum elici poteft fine gratia.

It

INam x.. D. Thomam loqui de operibus, que

Qd

quidem ex objecto & ex fe naturaliter bona

MW'W !

funt, ordinantur tamen fpecialiter in finem

j

füpernaturalem per imperium charititis aut

u

"

j

quibus

r ?

M

aliud. auxilium füpcmaïürnïe , pro

2

W

utique

214 De wecef- (J.M.J) tate gmtik.

Ad

utique exigitur fpecialis gratia , dicitàrque

^i Dtoc:

pro ipüis fufficere arbitrium INB /o/m per

j [récept

exclufionem gratiz habitualis , non autem

Treritortis

per exclufionem gratiz actualis , prout in

delibatione 3tia Arr. 1mo & ado mensD.

&oeptà p

Thomz clariüs aperietur.

; 10 congj

egatur illud Apo-

Regula 3tia Dum all

| Wi pe

ftoli: Omze quod uom e[t ex frde, peccatum

| lii

eff, vel fime fide imp

offobile efl placere DEO;

TT

aut illud Auguftini L de gratia & lib. arb,

! P.f

€18. JQuidawid fé putaverit. homo facere

BOR

bene, ff frat.fíne charitate mullo smodàfit bents

B

cui concordat concil, Milevit. afferens; nos

Bu GW-'W

non habere ex nobis nifi mendacium & pec-

| finlig l

catum, x,ad primum locum ex communi

C2 Ordi

interpretum fenfü accipi fub hac fignifica-

avum f

tione ; quod non eft ex fide , id elt quo

A0 glri

non eft ex confcientis, feu juxta confcientit

t )

reétum dictamen & Legi Divinz conforme,

j

i

-ï'äf[ï't!j,g;;

peccatum eft, vel intelligi deber contrarie

Püfir

non puré negativ?, id eft contra fidem; v. g-

&i Paganus, prout exponit D. 'Thomas, 24

T m

* Mtfi]

ïl,l

tltn

bouorem [uorum Deorum. virgiuitatem fer-

" mmm 0

vet , vel eleema[yizzm det, eó ipsó peccat.

W OD'H

Alter textus comprobat, nullum DEO pla-

N

IT vt

cere poffe juftitià fupernaturali & ad viram

]^

À

zternam conducente fine fide, quin imo

f

Ó7 77

potiüs importat, displicere quidem perio-

^ Jtd l

nam infidelem , non tamen hóc ipsó etiam

ii

Mens D. Auguftini

l

lilteny

omn—i'a' ipfius opera.

aut

7 gm.*äs.

42 bonum (]. M.J.) naturale. 215

j , d

aut procedit de chariratis actu , dum ejus

Nb Jat

prazceptum urget, aut loquitur de operibus

, Don d

meritorüs, ad quz charitas neceffarió iri-

ylis, p*

fluit; vel certé loquitur de cháritate larg&

&t ado Id

acceptà prout ex Regula prima patet. — Por-

ro concilium Milevit. folummodo fine be-

stir od

neficio generali concursüs D. concludit in

p p

nobis nihil effe, nifi deficere, quod non eft

]

latl

éontranos. Aut certé generalirer dum SS.

ii

PP, in infidelibus & Pedcator'ibüs operá eó-

'ä.llä

j

jl

rum peccati labe afpergunt, intelligendi

(ant, quód eorum opera, quz de fe viden-

lm

Q 0i

m

lforeti

g

tur opera virtutis v. g. fortitudinis, teinpé-

ranti& Gc. ad trutinam verz pietatis revo-

adacium

1 e qm

cata ordinarié potiüs ab habitibus vitiofis ad

ravum finem. & intenrionem , vel ad và-

j hi

Ji

gü

nam gloriam detorta deprehendantur ; pró-

W d

j «

ut notat D. Auguft. L. de Spirit, & lit. c. 27.

I dascutiangtur

Ó frge

AHWÍ. ViX imué-

f

ü

Q

qu

Plentur, qua jullitia debitam laudem ime-

j

YeAPÍUr, sicque potiüs fint mortuà virtu-

rmfl "

tum fimulacra, non autem quafi omnia pla-

J Thon

ii

ne eorum opera forent peccata; & nulla

opera bona etiam naturalia fine fide & 9ra-

a

tia; nam ut recte innuit D. Thom. 2. 2.q.

dlu

i"

10.À. 4. Dicendum quod fides dirigit im-

it Ó

tentionem refpectu fiuis ultimi fapernatura-

;; 0

Ib , fed lumen etiam maturalis vationa po-

uïüïm

i

teft intentiouem dirigere refpectu. alicujus

hic!

pS

0721 cogaat ur ali.

ua»/

$ D'A

O 4

Re-

M' 64

416 Denecqü'z'; CJ.M.].) £ategratie

qdinttion

Regula 4t4,. Dum SS. PP. docent

'omnem a&tum etiam naturalem ut fit bonus

ütionem

ttvam d

moraliter , debere referri in DEUM ut fi-

nem ultimum, prout loco fzpe cit. contra

, erarfüs|

Juliznum arguit D. Auguft. Quidquid bo-. | Reritorio

aii fit ab homine, (t t propter. boc fet y. pre-

: Q foeci

ter quod fieri vera Japientia pracipits etf

At ad (

officio videatur bonum , ipfo mon recto fite

! cgim

0pis (

4

U

eccatum efl, cüm emim mon ad fieum re[e-

!Q g

tll

runtur autborem doma DEI,; hocipsó mati

OM

his utentes efficiumtur iujufli . cui confonat

Tit ml

D. Thom. r.2. q. 16. A.6. . CelefHis inten-

Vttgulg.

"fl

fl

tio debet. omnibus operibus. moffris adju

ex quo arguit Henricus : Ozzz

zus delibe-

;

d

hii

ratum in DEU M referibile,

Ad ipfam

qioany

debità relatum efl opus per quàd bomo um

Ton NU äbü

omit obflaculum gratisy atqui omme optt

frum

deliberatum per quod bomo zom pomit ob[ta-

Pt hs

eulum gratia , ex gratia procedit » ergo

ompne opus bonum hoc ipsó, quia ut fet bonm

UI Cri

referri ip DEUM debet, procedit. ex fpecta-

RT

V tolg qt.

ü gratia.

JMin. eff D. Tb. im formalibus

Lecf.3. im eap. 11. ad Hebraos, maj. per 9

Afo &üm

M

pétet; Ttem paulo aliter fic arguit: NuZw

eotus féz. comver[fto voluutatis in DEUM

" all UJm

"Mif

eff [fge gratia , atqui mullum opu bonum

debite circumfhantiatum e[t. ffae comverfiume

qm 1p Q

La

72 DEUM , ergo mullum optas bomum e[f fime

1'rel mm[ Q

£ratia DEI.

Maj. ci min. eft D. Thom.

) üa merx

E. ut actus naturalis fit moraliter bonus ex

I?Ilng S

qrdina-

ngrit

Ad boawmn (]. M..) saturale.

217

. ppar

ordinatione ad DEU M üt finem, füfficere

em u ftut

relationem etiam inefficacem, & interpre-

»

tativam de qua fatis fupra ad quam fütficit

p d

[

concurfus DEI generalis, nifi fors de actu

"

",

meritorio & perfectz virtutis fermo fit; pro

j hü[

|

] !"

quo fpecialem gratiam non abnuo, Unde

liquet ad duplex Henrici argumentum , fi

4 m:þ-*-f

!

( u r

enim opus deliberatum, per quod non po-

nit obítaculum gratiz ; fit fupernaturale &

, ais

i

meritorium, item fi converfio in DEUM

[j, ao

fitin eum üt finem füpernaturalem proce-

CWW 'D,*ïï

dit ex gratia, fecus fi liftat in ordine folüm

naturali,

vjri !

Ajjll

T

fj"j

Inflabis. Eà fenfü loquuntur SS. PP.

"

; » f

;

fj

quó agunt contra Pelagium , atqui Pelaeius

, gl n

non negabat concurfum generalem DEI

j n

neceffarium ad opera bona, ergo S5. PP

[

yt p

przter hunc concurfum adhuc fpecialem

rM !

h

exigunt gratiam. Rde/ rz«o Gozet, Pelagium

j , M

negaffe auxilium naturale przvium ; ne per

fM,Il (ZX;/(

illud tollatur libertas hominis, & ideoSs. PP.

ii

Ti

M

contra eum ftatuiffe etiam hoc auxilium

y, nl

rzvium, absque hoc, quód exigant fpecia-

T ll«

em aliquam gratiam : aft non placet, unde

K 2. dif!.14j. eó fenfu loquuntur SS, Patres,

[j I^

mj

/ MW

quà agunt contra-Pelaeium in ordine ad

j

Opera meritoria conc. in ordine ad opera

—

LL

716 [('f t

r

il

u

honefta meré naturalia neg. &2 £fa

[

j

Ó

lIoflo: San&ti Patres refutare intendunr

jfdt

y

T^

5

Pela-

Al

218 De m.fcvcj]z"— (J. M.].) zate gratie

; r nati

Pelagium , atqui Pelagius non erravit ne:

gando neceífitatem gr

atiz ad opus moraliter

] ar f ip

fbdens hn

bonüm ordinis naturalis ;

prout fateri debet

Vafquez , ne

feriatur cenfurà in Baji pro-

W at

4

iif j

ofit. 55mam

lata: Cv Pel.

lo feutit , qui

)

d gaturali ,

