&ionem etiam auxilii fufficientis homo veré

Tyit x

dicitur indurari ; prizmez adverfarii admit-

gzä/l )

a ilu

tere non poffant ; féeuzdwm. afferere non

volunt , ergo vel aliam hujus indurationis

u ii

$d di:

explanationem allegandi, ipfis incumbit onus,

vel pro nobis ftat Apoftoli authoritas ; quan-

Nunquid

doqu

e etiam urgente przccepto induratos &

v n

in ma

lo obftinatos juíftó DEI judició pratià

8. 3

dim,

fufficiente deftitui. — 747z. quo»wl 2. pArt. €,

in confe[fo , quoad 1. part. prob. Ylle cuiad be-

u n

ne operandum adjacet poffe vel proximum ;

TWIIS j

vel etiam tantüm remorum, vi cujus polle

—

tin, f

roximum confequi queat, nequit vere dici

mjv

induratus, atqui quem gratie fufficientis

at

YT

etiam remotee emolliuntillecebree ; huic adja-

cet poffe faltem remotum, quo fac

ilé potelt

Xbfüty

em juxta

-oniequi poffe proximum, & quid

DN

Molinifticam fentenriam « hoc auxili

um fuf-

N

Querd

ficiens reddere fibi congruum & efficax ex

libero hominis pendet arbitrio ; ergo ex de-

COndjt

&nE Q

egatione folius gratize efficacis reientá gra-

?

tiàíu

fficiente, nequit homo dici vere indu-

0;

ratus, ergo conformius ad »uthorititem

| minus

Apofítoli videtur, DEUM quandoq

ue indu-

|Düt;

ratis

|

|

t

n omnz'b?: Q. M.]) cowferatur? 77

mSS

ratis & exceecatis ad tempus, etiam urgente

precepto, fufficientia, tarn proxima, quàm

uid dicemus

folis qz

remota denegare auxilia.

Quuns a

adhac? Nunquid eftiniquitas apudDEU M?

tiam ff

ita quidem contra locum prafatum, Apofto-

rel pet f

li excipiünt mali , prout refert D. Auguft.

ts hom

Epift. 194.

uid de mobi fit querela ,

verfatiat

qftöd DEUA. offendamus male virvendo ,

- affereti

cum illius voluutati uemo po[ft vefeffere, qui

s indunti

zos obduravit mifericordiam mon pra[lando.

Sed abíit: folutionem dat füper illa verba:

noumultl

horitts

Aunquid. dicit figmentam ei

hi fe frnxit ,

Á

uguft. Ench,

) indutt

quid me fecifli £c? Ydem D.

qdico f*

99. JQuisquis boc audit , velcapit, quod

u m

dicfum e[l, vel mom capit? [i capit, quis eff

r

Tlleciit

qui re[poudeat DEO ? fj autem non capit ;

magis wom imvenit quid refpondeat ; videt

el roxivag

emnim , fe capit; unioer[um qenus bumanum

y antt"

'

tam ju[ló judició im apoflatica radice da-

qui

TU

qmuatum, ut etiamft nullus inde liberaretur,

g lf

nemo recí? po[fet DEI vituperare juflitiam.

Id huicä

T

Sub(ümo : atqui fi Apoftolus , i Augufti-

nus judicáffent otnribus conferri auxilia fuf-

g

fcientia , certé pro. refutanda impiorum

auxiliurïf

querela non unicé recurriffent ad DEI re-

r

ye

10

condita judicia, fed facili negotio obftruxis-

ll

fent ora loquentium iniqua iis improperan-

u

do;, quód utut obduraii à DEO nihilo-

( d

minus habeant. füfficienrem gratiam, quà

l

DEI mandata fervare poffent, ergo dicen-

o

j

Ui

4

78 Degratia (.M.])) fuffisiente.

dum videtur cum eodem Auguftino Epift.

[777)71777

Til

217. aliàs 107: ad Vitalem c. 5 Sczzz4s grA-

tiam uom omnuibus dari.

wit fidi

Cozfirm, Ex Epiftola Synodica Sancto-

fipr eada

rum I4. Patrum Africanorum : De gratía

Wr, lliï !

zom digne feutit , quis

quis eam putat 0mni-

Ti ]

bus bominibus dari.

&ristmen

Quod, loc. mox cit.

D. Auguftinus ait, //ze a caligiue mani-

B

feffart im paruulis , atqui propofitio inde-

Pmræ s'&w

finita in dogmaticis zquivalet univerfali, &

!l fificin

aliunde parvulis non omnibus dari auxilium

! lii

fufficiens eiam remotum apertum eft, ergo

Qu

nec adultis omnibus pratia confertur fufhi-

Ntnig

ciens five proxim?, five remot? talis, fedüt

Ton D)

habet idem Aupuftin. L. de Corrept. & Grat.

ätquiin 1

Cap.11. Nuzc quibus deeff tale adjutorium,

| ! Ofifis l

jam peua. petcati efl , vel prout habet D.

Dy -

'Thomas 5, contra Gent. C. 159. o gra-

db

ralia impe-

HÁA privamtur , qui in fé

i5

D

EY

dimentum praflaut ; un

Chryfoft.

Hom. 4. de poenit. inquit : CZzz quas copti-

Ut

nub peccans , DEIcoufequitur iudulgentiam,

& pollea mibil ab bae. squamimitate lueri

firg ntcel

facit. ad malitia fugam , buuc p

j2

Ar AL

i

4

12

deinceps DEUS, ut cor vel ipvitum A

P

CH

malorum deducat cubmen, funditusque cor-

Pt ts

t

QItent n

vuat, ueque jam det peuiteutia locum.

D. Bafilius cum aliis SS. PP. fuper Ifaiee c. 5.

As d

habet: 4 peccatore tanquam derelicfo cuffo-

V m

!

dia owmis auffertur , Lotikique fortitus m

29uni-

W I?EL

ff

"t^ ompibus ( ]. M.]) eovferatur? | 99

j

uf B

71

!

iuumitiome ac propugmaculo privabitur , €

N

L

]

UL

?

dimittam viueam meams cí- mon putabitur

neque fodietur,id eft ait D. Cyrillus Alexand.

nodici M

(uper eadem verba: A»/l4 ei eura impen-

detur, quá eam po[fit corrigere &j im melius

n: Dv gm,?;

reducere.

n i [

Pratereo mille alias authoritátes,

; loc m

ex iis tamen fic

lp

Prob. 2. rat. Theologita,

Dum Scri-

obofttinti

pture S. & SS. PP. authoritas quoad. auxi-

univeri l

lia fufficientia omnibus etiam obduratis &

dari u

Íceleratis conferendà, quádam inter fe pu-

um dg

gnat antithefi; tunc non ita modernus Pro-

yferr

videntie Divinz ordo nobis innotefcit, quin

as d

non pro utraque parte ftet füa probabilitas;

TepL u

atqui in przfenti Scripturz S. & SS. PP. aa-

gt

thoritas quàdam inter fe pugnat antithefi,

u t

üt fatis ex pracedentibus liquet, ergo fàtis

o Jf

probabiliter defendi poteft pratiam fufficien-

il

tem non omnibus obduratis & exczcatis

] Chnld

ürgente pracepto femper conferri.

i

"74

Corfir;z. Eatenus urgente przcepto

ju

j

Ó

nbl

oret neceffarià. collatio gratie fufficientis

7174

ziu:(»

//

falrem remotz, omnibus etiam obduratis &

z[f

n

'.

/

excacatis ; quatenus fine ea vel przcepra fer-

j ^

T

vatu forent impoffibilia , ficque peccata non

77

forent imputabilia defe&tu potentiz & liber-

r

ratis ad meritum & demeritum requifitz ,

1

vel mors Chrifti non omnibus prodeffet ;

Jf

lvum

ï;f:c l?EUS vellet omnem hominem fa

fieri,

W,

[

Jutn

$0

De gratia ( . M-]-) fedfficiente.

fieri, atqui ftante per priora peccata homi-

pilini L,

nis obduratione ex neutro capite DEUS de-

wl Perd;l

[

bet urgente pracepto conferre auxilium fuf-

fidens, ergo. Z4aj. eff m cewfeffo. Mim.

j V

rob. Etinegató omnis gratiae auxilió prz-

nis 1. p.

ceptum fervaiu videatur impoffibile ; hac

& geneni

bontttem

tamen impoffibilitas & impotentia ob prace-

dentem impietatem eft confequens ; atqui

cudinfe

imporentia confequens eft imputabilis & (à-

(b i fuperï

tis libera ad demeritum, ergo ex hoccapite

tiaefl conf

collatio auxilii fufficientis nullatenus eft de-

timfanr

bita.

Item woluntarium in cauía eft fatis

tifig N

d Ms

imputabile & liberum , atqui allegara impos-

fibilitas eft voluntaria in caufa ratione prio-

Ya

ris malitiz, ergo ( verba funt D. Th. L.3.

.

RI t

contra Gent. c. 159.) 57

cut ebrius ab bomi-

d fäf&'an(

Q ii

cidio uws excufütur , quod per ebrietatem

committit , quam Jud culpá incurrit , ia

——À

forum

m GlädQV

nec obduratus à peccaro excufatur, quo

per impotentiam comm

ittit; quam fuà cul-

dEbitä eü [

Ó

D. Bernardus ferm.

pà incurtit, unde merit

H

A

AR t

$1.in cant.

Nefci

[/] quo

pranó e& miró modó

as

in deterins muta-

Qd

ipfn ftbi voluntas peccati

£a nece[ftatem facit , ut

uec ueceffitas cum

Mi;m y

excufare valeat vvolunta-

gt

voluntarin fit ,

£em, nec voluntas , cum fit

illet£a, exclude-

TWiracy

re neceffitatem. Et Hugo

de S. Vic&t. L. 1.

Qs dj

de Sacram. p. 7. c.23. — Noz poteff excultre

Sicüt &

uAT pmredem operata

eft. va-

àt no]

neceffitas ,

|Í-

.

dunmtas, quo edam

fpe&tat tritum illuó AV

ini

Wt

d nomuibus (]. M. ].) cozferatur ?: $i

peccrt ln

uftini L, 3. de lib. arb. c. 18. Per zalum

E

i DO

velle perdidir bonum poffe.

e anilum

Prob wiüm. principalis quoad Alter Am

nififi. )

gpartem. V oluntas DEI , àt probat D. Tho-

t at

mas 1.p. q. 19. a. 6.. Alia eft antecedens

ofíbit,

& generalis confiderata fecundüm infinitam

entit )u

bonitatem prout hec fertur in homines fe-

equens, i

cundiim fe generaliter fpectatos, prefcinden-

putablsi

do à füperinductis peccati. circumftantiis ;

yer hi

alia eft confequens & fertur in homines per

circumítantiam peccati vitiatos, prout f//Ais

hena d

eufi d2

explicat N. Heuricuss vel ergo voluntasfal-

vandi omnes eít antecedens, vel confequens?

ilegatité

j atione]

ANon zdaim. quia aliàás omnes homines falva-

rentur, erpo r/7477, atqui voluntas antece-

u

Jri

)

dens falvandi omnes ftat optimé cum volun-

rate, íceleratos quosdam tradendi in fenfum

" Ii/f(m

reprobum denegatis etiam ad tempus auxi-

ia :,

jftir; Ü

1

liis füfficientibüs, ergo nec ex hoc capite

mum

debita eft omnibus etiam fceleratis; femper

iici

du

'dum urget proceptum , collatio gratiz fuf-

w)f]"»'

ficientis, fic enim (verba funt D. Augufti-

ni Enchir. c. 193.) diéctum eft: Ozes bo-

j

emiues vuult falvos fieri , mon quàd. nullus bo-

77 Ll

7X

[p

minum e[t , quem fAlvum fieri mollet , qui

suir aculortm virtutes f acere noluit

A

4udeos,

1[7;1, [

"

^

eciffet s

j

quos dicit aifuros peuiteutiam

Sicut ergo una .cum velle falutem omnibus

Wf "

w!l.

ftat nolle aliquos falvare, ita cum volunta-

fl

"i

(

tate generali omnes falvandi ftat n

olle ali-

jn

F

quibus

"

82

De gratia (). M. ].) f/afficieute.

At

quibus fceleratis

in Ícelerum preeteri

Áigiment;

torum poenam ad rempus füfficientia füp-

peditare 4uxilia ; id quod loco mox cit.

ífcire declarat Magifter Angelicus exempló

U DI

judicis, qui fübditos omnes generali volun-

[ feyd] A

tate pro. priori ad confiderationem demeri-

i ndlioS

torum vult effe falvos & incolumes ; etfi

N mj

voluntate particulari & confiderationem cri-

ftt d dfin

minum à quibusdam patratorum coníequen-

10 3 Ay.

te aliquos velit füfpendi. —.Ex Jzs patet 4d

14 Hj

alterum de morte Chrifli pro ommibus obla-

A0 9) &

14, nam ür reclé ait Lzpzs fervatus L.twium

UOT

Qq.q.3. Propofttio bac :: Chrillus pro omm-

1 t lia

bus mortuus eft ,. frc þtc;zþi potefr, fecut hac :

UT

DEUS vult omues bomines falvos fierí ; at-

I$ Qont

qui ut DEUS omnes velit fieri falvos, non

Dolefryy

abfoluta & efficax requiritur, fed antece-

li q

dens & fincera füfficit voluntas eatenus be*

:

l

n münd

nefica, quatenus mifericorditer per Chri-

! Mh il þ?l

ftum pro omnibus inftituit & paravit fuffi-

QUf imo :

cientia falutis media , etfi ea non omnibus

lil ER

femper applicentur ; ergo etiam ut Chriftus

DI

dicatur pro omnibus mortuus ; füfficit vo-

LT

luntas ejus antecedens & eatenus benefica;

9, r

quatenus per meritum mortis fuz pro

Weri

omnibus inflituit & paravit fufficientia falu-

npe].

tis media, habentia quantum eft de fe vir-

| ]am Ifupl':

turem omnes falvandi, etfi quandoque in

|Riints.

peenam peccato

!

77

rur.

rum aliquibus non applicenj

Hum) qu

Argumm-

Vietit,

A omuibus (]. M.]J cónferatur? — 83

um prtt

J"rgumenta contra fécundam Proble-

fa. lp

[oco m d

dAt as portem.

dicus g

OBjif.' "E

DEUS vult omnes falvos fieri c?

;enerali [

reuerti ad Pesiteutiam 2.

Petri 3. hinc

onem &ne

in Concilio Senonenfi dicitur in decreto r 5.

columei; &

ANec somentum praterit , ie quo DEUS nom

lerstionenc

Jfflet ad offium & pulfét. — Accedit propofi-

ff confequï;

tio ab Alex, VIII. damnata : Pagami, ffa-

27 piti

dei, Haretici , alique bujus gemeris nul-

ampi

]um ómuino accipiunt à TESU Chriflo infla-

wwl

xum , adeoque himc reéfe imferer, im dlis

u gt

effe volumtatem mudam «b iuermem ffme

ol J

omrni eratia [afficienti. Denique D. Augu-

ftinus contra Manich. c. 3. docet omnes

joufirit

] MWSJ f

poffe fervare preecepta, fi velint; quia DEUS

illuminat omnem hominem venientem in

, fl n

T

unc mundum, ze, prout L.de grat. & Lib.

r "r

Arb. ait, f/ze caufa volumtati ejns jubeatur,

al

quin imo de czcitate mentis in homine ob-

"

j

o o

"

urato aperté profitetur : z eamz quisquis

datus fuerit, ab interiore DEI luce fecermi-

us

| [uæwlxc

£ur, féd nondum peuitus , cum in bac vita

eff. Si moli curare vulgus , admonet ut

l benfif

; i

cureris, & refugientem quodammodo ad fe

g

compel/t. X. opponendo rextus contrarios

cfeft

[2

du

jam fupra citatos, füfficiet fan& unicus Au-

guftinus , qui fic arguit : Ta/a objicieutes

i

non igtelligere ommimo, quá locutione fft di-

"

um quod omues bomines vult DEUS fal.

T3

Jygo$

Af

N

/

E7

$4 . De gratia (J. M.].

»

fafficiente.

vos feri, cüm tam multi fAfvi uon At ,

[gätiowm !

tIfis penel

zom quia ipfi, fed quia DEUS mon vult ;

M ifn

"U VES .

quod frne ulla ealigine mamifeflatur im par«

:Tis autem

binde qux

».2. Hos & hujusmodi alios textus ;

quos recenfere longum foret, aut loqui de

,RUS, pet qu

um ei pe

voluntate DEI antecedente, üt mox dixi, aut

1t defrnt

procedere de gratia in potenzia, nonautem

Qutam ampl

quafi cuivis etiam fuppofitá invereratà, de

of |

qua pouflimüm agimus, peccatorum prz-

DT antessd

cedentium licentià, a&u daretur gratia fuffi-

L0

&iens quomodo enim , ait N. Henricus pag.

455

Heac nom dee[fe videtur , dum dirutá

|6105, 70

| ob d

maceriá protecf iomis D. cf» inbibitis ad DEI

7777

mandatum gratia cmleffis gubibüs pluit fa-

ocedit d

per peccatores laqueos P[. 1o..— . Memfa ev-

i ad f

vum fit ipfrs in laqueum ( im fcandalum;

obfczur amtur oculi eorum ne videamt, e dor«

|lius (

| Ut f

Jiem . eorum DEUS femper iucurvat.. Pf. 6g.

ut fiaut coutra. Domtuum fesmper. Pf. to$,

1 Q ii

Ü

»Q

| Qïïe innui[ (

Llzde ?2 forma . ad. 1. textum illum aper-

:? loqui de voluutate antecedente, i ex pra-

miffis [at patet.

7

oad alterum locumisine

; Vi

"

ia f

telligi nequit de

p

fatione per internasgra-

tias fupernaturales , has enim non omni

Ti

Ierlm I It

momentó homini adefíe experientià disci-

mus , loquitur ergo de pulfatione per crea-

fipigs Ts

ruras, per lumen rationis; per pracepta »

TO um

coníilia, minas, pramia &c, ,Quead pro-

pofitio-

; i

if

"n omuibus (Y.M.-) couferatuy? $5

poftiouem damnatam ea vejeCta eft , quia

falvi w [

nimis

co

-

neraliter omnibus infidelibus dene-

EU

gat inäu

xum Chrilli per gratiss fufficientes;

fifstri

,

nobis autem non adverfarur, qui infidelibus

fübinde auxilia fufficientia conferri afferi-

odi ia

mus , per quz invitantur ad fidem ; aft poft-

et; aut I

quam ea peecando repulerunt, quandoque

t moxdii

ità deferuntur, ut etiam urgente precepto

Jia, nond:

gratiam amplius non recipiant.

Porro D.

dnveren

Áuguflinus loquitur pariter de voluntate

ccttorund

u

DEI antecedente, & illa verba : ZZuzzizat

at

u

"

etur g

omnuem bomimem exponit ipfemer Enchir.

Henront

c. 103. zoz quia unllus eft hominum , qui

llf üftll/m:ij

zon tüuminetur , [ed quia miff ab ipfó mullm

ghihitidl

dÜuminatur, unde caufalis , quam ibi addir,

ul )

procedit duntaxat generaliter ex neceffitate

Ü XM

gratix ad fervanda przcepta, ita quidem ,

H

[

/(ilja?'

?

ut fiquis fine füa culpa carerer auxilió fuffi-

77

/

!7!7*?

cienu, fine caufà juffio ralis fieret. — Deni-

TA

)l

que illud, quod de «zcitate mentis fübjun-

u 1

git, innuit differentiam , quà discernuntur

WZ illi ,

obftinat adhuc viventes ab ipfis damnatis,

gtl

qui penitüs extra DEUM funt, & ita àluce

yi n

graüz fecernuntur , ut jam omnis gratiz

recipiende proríus fint incapaces; dum in-

m n

terim reprobi quoad vivunt, gratim adhuc

erfentio

capaces fünt; quinimo etfi nonnunquam

of

ad rempus omni grariz auxilió deftiruantur,

et p

prout cum D. Auocuftino tenemus ; tamen

"

4

l

€tiam interdum inreriori gratiz lumine pul-

M

lla'

F35

fantur;

m

86 Degratia (J. M.].) jz'g?ïden?e.

fantur; quod ipfum etiam applicare poteris

anfantis,

ad verba fubfequentia : 47 zel;s curarevul-

lr medi

us admonet cc. .. Aut expones, ifta verba

frmo, cui i

rocedere non de gratia interna , fed exter-

003 CT90

Aoibus , ni

na, aut de generali rationis lumine, aut deni-

quede lumine fupernaturali, quod DEUS;

tts füffcien

Jrtparet q

quanturm eft ex fe; paratus eft omnibus dare;

etfi voluntate confequente non omnibus

! pant, Ü

concedat.

(V fnem vc

Paria reponenda funt ad alios

liujusmodi textus, praterquam quód in ge-

lus

d q

neralibus hujusmodi fcripture & SS. PP, te-

ftimoniis diftributio accommoda firfacienda

lo i

E

prout vult D. Profper.

Inflabis, Etiam ex fuppofitione confe-

R&

quente peccati pracedentis, datur cuivis gra-

Jv dun

tia interior fufficiens ; ergo N.S. Prob. agf

tirj itdm

ui vult ferió finem, vult etiam media a

lrl

finem fufficientia & requifita, atqui DEUS

ferió vult omnibus etiam peccatoribus falu-

r illn

tem üt finem, ad quem auxilia fufficientia

[.W Ti [

funt media requifita, ergo. . Quod declara-

Wrin]

E

Dd

rur magis in medico, qui certe non ferió in-

-

[

tendit fanationem infirmi, fi füfficientia &

reiea

neceffaria ei non fuppeditat medicamenta.

EM

w. 1. retorq. contra Moliziflas qui vult ferió

*ï'«'mïe Qn

finem, vult etiam media ad finem , atqui à

L'mc.iö m

finem falutis noftrz defacto eonfequencum

Alty T«

gratia exigitur non utcunque fufficiens, J

"t im*eteï

ut congrua, ergo fi DEUS ferió veliromnt-

Wotide

bus falutem , debet omnes in eis ponere cir-

RY flqï

cum-

if

Anompibus (]. M.-) eosferatur. 987

pplicre r

cumftantiis, in quibus pratia eis fiat congrua.

*

Al CUA

Item, me

dicus non ferió vult fanitatem in-

ones, ln

firmo , cui non congrua füppeditat medica-

ern f at

menta, ergo nec ferió DEUS volet falutem

umine at

omnibus, nifi omnibus gratiam non utcun*

que füfficientem , íed etiam ut congruam

T

L omni »

praparet, quz certé ficut nimium , ita nihil

mon Qs

probant. Undeizforma difl. maj. Quiferió

; fünr d

vult finem voluntate confequente abfolutà

& efficaci; vult etiam efficaciter media neces-

m qup

z &

faria conc, qui vult finem voluntate folüm

oda f

Antecedente, inefficaci & fecundüm quid neg.

Vel aliter qui vult finem, vult etiam media

vt

per fe & objectivé conc; peraecidens & fub-

je&tivé dum fubje&um fe his mediis volun-

btur CUiU;S

n

[

"

-",

fN S frü

tarié indignum reddirt neg.

l

jum 1

Urgebis. Hewc voluntas antecedens vi-

detur eff2 mer? flerilis, nec ex vi illiusveri -

qgill

CAEOTI

toriis

ficaretur illud Iüiz : 944 debui ultra fa-

eere vigea mea ce un feci, ergo fruftra affe-

ia f

llOd «

ritur. Pro£.azt. Voluntas quz nullum fortitur

effe&um,eft fterilis atqui 1lla voluntas nullum

fortitur effe&tum , ergo. w. d/f/. mz. Nul-

fofres

vfncet!

lum forütur effe&tum ex fuppofitione con-

medl» Ij

fequente conc; abfoluté neg. ]uftó quippe

qm VUH

judició przparatis à generali voluntate DET

gm !

falutis remediíis fpoliant quandoque peccato-

) n&qup v

rem inveterata peccara, dum proprià culpà

1

fiot

J

hzc acciderunt, Nec fterilis eft illa DEIvo-

Ü r2

"a

luntas; fiquidem univerfim abundantiffima

;p

FaA

per

88

E7

De gratia (J.M.]) fefficiente.

dns earenu

per Chritum praparet remedia ; etfi .hwc

Ierà nece

fubje&to in poenam irmpietatis quandoque

fitte aQ

non applicentur, ubi falvam omnino manet,

DEUM ultra facere non debuiffe , ficut me-

At erpo,

( erpolit 1

dicus, dum infirmi abundantiffima fanitatis

técuperande remedia fibi prafcripta re-

hpemm p

!TOt0 21

fpuunt, eos relinquens utique ultra facere

non debuit.

p, n

Szæpemrgeä. DEUS voluntate conft-

Mi d

Ó

j Briüre j

quente confert omnibus peccatoribus auxi-

lia fufficientia ; ergo hzc eriam fübjedo

|

OFT

LR

applicantur. Pro£. aztec.. Dum urget pre-

ceptum, DEUS voluntate confequente vult

o d.

Aittyy, )

illud impleri, ergo etiam voluntate conte-

quente confert auxilia fufficientia ad illud

dHb &

Vilidcupfi

implendum , impoffibilia namque DEUS

&. DEUM nullatenus prz-

Il tlarius

non przcipit.

cipere impoffibilia , nifi fors de impoflibili-

[ edonfi

V& lr in

tate confequente loquaris, qua à culpanon

Bol ,

excufat.

Fel diff. comfequeus. Evgo etiam

Faf qmi

voluntate confequente confert auxilia füffi-

cientia, nili eorum denegatio fir voluntaria

a y

X-

Hlm phn& ]

in caufà conc, fi ita fit voluntaria neg.

plicatio pervia eft ex dictis.

T ts

UM

Replicabis. $Y DEUS neget auxilium

T 1

fufficiens tempore, quo urget preceptum»

I

nequit peccatum in fe ipfo effe imputabile

e

9

Ti hUiC n

peccatori ; atqui fequela rejicitur ,

MU

etiam id, unde hoc fequitur. z.

j

j*

AUL MA

Fs v

z

"hoomuibus C). M. . eozferatur? 89

f

edia , l.

actus eatenus eft imputabilis , quatenus eft.

tis quity

liber à neceffitate,; atqui negató auxilió fuffi-.

omnin m

ciente actus nec eft liber in fe, nec à neces-

uiffe, lr

fitate, erpo. — Cozfrr;z. Ex D. Auguttino, qui

illima r

in expofir. in Epift. ad Rom. de Pharaone

af

in paenam precedentíum peccatorum obdu-

i um t

rato ait: JVoz ergo boc il pmputatur im cul-

pam , quàd tunc uom obtempermuerit , féd

üntute d

quia dignum [e prabuit , cui cor obdurare-

tur priore infidelitate. w. difl.mim. Ne-

atoribus )

m fb

gató auxilió fufficient? a&us non eft liber à

néceffitate. confequente conc, à neceílitate

um urpetp

abfoluta & involuntaria neog. Parifer diff.

nequeatt

Alterum. — Non eft liber in fe à fe conc, non

Jontite 0f

eft liber & impurtabilis in fe libertate deri-

ientit 41

vatààcaufà priüs libere pofira neg. — 77/ ad-

sgr

buc clariis. Non eftliberinfeprzfcinden-

yliem

do à caufa priüs voluntarié pofita conc, non

je impd li

eft liber in fe dependenter à caufa priàs

z ial

pofia neg. latiàs de hoc epi tractans de

l?

peccato omiffionis. — 44 cozfirm. ex D. At-

1 guxi[m L

^

£uflivo w. D. Auguftinum non velle, qua-

fivo

]u

fiibi plan& non peccárir Pharao, fed id fo-

n

làm intendit, quàd inobedienria pro illo

tempore; quó abfunt auxilia fufficientia ob-

qui/

f

durato, pracisé quidem vi hujus denega-

?

,

tionis non imputatur in culpam, nifi ip(e-

met huic negationi caufam dediffer.

uód

fe im

»

jatüro

autem adhuc (tante tali denegationepropter

j

noxas precedentes faéta.peccata adhuc in

,

3

cm.

At

d m gmiin q.M.J) th]jicimfe.

spilitatem |

culpam imputentur , ipfemet in variis locis

docet, fatetürque de fe ipfo induratus Pha.

im, 13 n

ufrt; f n

rao poft tot plagas nolens dimittere popu-

fineis, fed.

l;im: Peccmt etiAm numc.

ht euxiia f

Dublic. D. Auguftinus in Pf. or. fcri-

& contm il

bir: &i Sathanas lequeretur , ci DEUS ta-

ceret, haberes, uude te exeufares. — . Nom ces-

LU

fettuam quo

t Satbanas uadere malum [ed mec DEUS

&U arnor.

ce[fat. admonere bouum ,. ergo D. Augufti-

nfündis r

nus videtur docere, quód negató auxilió

fu Bicieni] quis excufetur à peccato , unde

Tott pf

illdlsl

etiam D. Thomas fupplem. q. 98. a. 6. ad 3.

entas 514404: vide-

tigtut,

ait: Totym demeritum Jéqu

tem 1 quæ d

tur ad primam culpam pertimere. W. ex-

^.

&L primo,

tum D.

Auguftini non convincere loque-

Velat d

lam internam , fed pro eo fufficit loquela

li J mpen

externa per cE

eaturas,; per lumen naturale,

&t d foff

gém, per minas & pro

miffa &c. quz;

per le

bus adfint, non omnis abeft lo-

Vnen Q

'

cüm omni

Ti

quela DEL — Aliam explicarionem dedi fü-

Ü Denm

pra.

D. Thomas non eft contra nos; quia

dum prima culpa r

adicaliter & originaliter

D &teþ'x(

adhuc

F x PT

fundat demeritum fequentis culpz,

manet culpas fübfequentes in fe formaliter

] tll betr

TEl n

effe impurabiles.

z

Pl'dis ttim

qriplic. Juftus tepidé vivens , dum

l[ilm [77

tentatur , vel habet auxilium fufficiens à

N dUbim

tentationem. vincendam vel non? $; batet,

biler.n

e.xigo ficut DEUS jufto ob fuam culpa

tepi-

"A omnibus (J.M.].) cozferatur? . 9t

f

et in vt

tepiditatem non fubtrahit gratiam fufficien-

) ingiumms Ó

tem , ita nec in mortali conílitutis eam

dimi

li

auffert ; /7 zoz babet , ergo non folüm ob-

e

u

ftinatis, fed & juftis DEUS quandoque auf-

fert auxilia fufficientia contra hactenus dicta,

i g

& contra illud vuleare: DEUS zezzizem de-

V) (;)*'DEUSA

[yg, i

Jérit , miff prius deferatur ab illo. — . pra-

terquam quód inter objectum odii & obje-

, f m

&um amoris lata fit difparitas ; zz//zper vel

90 D.

confundis gratiam füfficientem cum efficaci

negit auri1

prout fuptà notavi, quatenus przter eam

peccitos hu

lN

nihil aliud ad a&twalem tentationis victoriam

q

í

exigitur, vel intelligis Thomifticé füfficien-

vi al

tem , quz dat potentiam przcise & vires in

'WW' Mi

actu primo. 57 zdzz , càüm juftus gratiam

vinsre if

velut radicem vitz füpernaturalis cum habi -

ff

hl

j

tibus füpernaturalibus infufis in fe habear ,

ymen n

?-,

nec ei füfficiens poffe negandum eft, ficur

)mfln

ü

4

tamen ex oppofita ratione negatur peccato-

)mfliS l

,

ri in mortalibus obflinato; Szauw£em rgun,

p

in poenam przfümptionis, neglectz oratio-

nts nf

nis, &tepidiratis quandoque auxilium actua-

le efficax ad vincendam tentationem etiam

alpo^

juftis fubtrahi affero , aliàs quippe juftus la-

fel

beretur nunquam, dum tamen de juftis te-

pidis tritum illud habetur: Tepidorzze ze-

1yet ) "',"

diciza mon e[f uiff grarvis raina. . Caterüm

ne dubium füperfit; quisnam fit

J* ^

r

(

P

Genui-

92 Degratia (J.M.J) ifficiente.

at

tore nihil

Genuinus illius axiomatis fen-

tpolterits

fus :

Paglo (

DEUS neminem deferit ,. mifi priüs

V Henria

defératur ab ilfo.

tte um p

. lp d

Efpondet Alvarez L. 7. difput 58. illud

R.

applicando ad juftificatos per gratiam

, fs pogt

t fempi

habitualem, quos DEUS non deferit auffe-

Til um

rendo ab eis gratiam habitualem, nifi priüs

deferatur ab homine per peccatum mortale,

Itf (peten

o df

fi autem aliundé jam homo in peccato mor-

ittls DEU

tali vel actuali vel originali conftitutus fit;

aut inftante przcepto füfficientia, queis con-

1 .mece«

gutmsq

verti poffet , refpuat auxilia, jufté deferi

plifeu i

poteft, quatenus DEUS ei in poenam prz-

tone praf

cedentis peccati denepat auxilium efhicax;

MULITT

etfi liberaliter impertiatur auxilium fuffi-

Ws Diyi

ciens. JVer dícas : Prius eft, quód DEUS

neget auxilium eflicax , quàm quód homo

m Q

TOR r

apponat impedimentum fimili auxilio , fi

u fEm

enim DEUS dediffet auxilium efücax a

; Rm, T

converfionem, non appofuiífet homo novo

Mm a

füo peccato

impedimentum

pratiae efficaci.

l(s

lil

Nam x. dif

. Aut. Prius eft, quód DEUS

deneget aux

iium efficax ; prout carentia

Titg )

A

Wt

hij

auxili fe habet üt fimplex negatio; conc

QU

m

prout carentia auxilii eft. privatio & poen2

ii

peccati; neg. Sub hac quippe diverfa ra-

tione

j

n omnibus (]. M..) eouferatur? 93

at

tione nihil obeft, quó minüs idem fit prius

ac pofterius.

Pauló aliter exponit prafatum axioma

E

N. Henricus & meo videri clariüs ; licét

in re cum priori conveniar ; nam duplicem

diftinguit defertionem : -«/ferz ef& iz bo-

i l

"um , prout DEUS non raró juftos ad mo-

y per gt

dicum tempus deferir, ut pott lapfam hu-

defert i

miliati cum timore & tremore ardentiüs

a, nil p

füam operentur falutem ; ac proinde hzc

arum motiá

defertio eft effe&tus pradefltinationis , 2z4-

ecca

zeuus DEUS eis ipfz peccata bóc enodó ii bo-

onflituud

"um proficere facit , prout loquitur D. Au-

j;; quit

n

M

guftinus de corrept. & grat. cap. 9. exem-

NI

plificans in Davide,

Igitur de hac defer-

p

üone prafatum. axioma non procedir, fed

dium &i

de defértione iz. malum , & quidem deter-

tionis Divinz hóc modó confideratz fenfus

yilum P

a

noneít, quafi DEUS juftos nunquam de-

l Uöd hm

ferat per gratiz efficacis fübtra&tionem ; quia

jj d

fi hec femper adeffet , jufti nunquam pec-

carent , nec etiam fenfus eft, quóàd juítos

T

ff

: hom

nunquam deferat per (übtractionem gratize

Vitii n

füfficientis, quia ad intentum prafati axio-

lj

matis parum confert, reftat ergo ; ut de

gt o

ratia habituali axioma procedat, quód

patl0)

EUS nunquam juftos deferat per gratix

Til Ü

habitualis fübtractionem » nifi priüs defera-

; d

n

tur.ab eis per peccatum mortale ; aut tan-

. dem

E7

94 Degratia (J. M.J.) fufficiente.

dem fi de fübtractione fecundàm quid in- sitírgue 1

telligarur, fenfüm hunc facit , quód DE-

httudra,

Canens VIT

US nunquam juftos deferat fecundàüm quid

per gratiz actualis fübtraé£tionem , nifi DE-

Milnt ex f

UM deferant fecundüm

Wif 17 h/)

veniale.

qu;d per peccatum

1 of ha

t anmy

!

d

hs

ARTICULUS IV.

u)!(

f in!

Iridinig

- De gratia efficaci.

um vig,

D aquas contradictionis delabor, de

ith ff

quibus fchole Principes, & eximia

ïjl:æ d W

A

At Nl

"Iheologiz Lumina longzvum agi-

tant jurgium intelle&tüs, dum aquas Aqui-

Wl m

Cetum d

naticas de pratia ab intrinfeco efficaci expo-

fitas Moliniftz üt nimis amaras , Thomiftz

AU fenten

RUT

üt fatis dulces venditant; quia autem de gu-

ftibus non eft difpurandum , nec ego hic;

Jütttyum f

!d Y

utpote decretum Pauli V. pra oculis habens;

difpurabo , fed his intin&tum aquis calamum

T d :

ad nihil , nifi ad. delineandam fimpliciter

CY

do&trinz "Thomiftice fammam applicabo;

hdu

l ü'lem, ;

precipué quia hac controveríia tot annís

coram Purpuratis Patribus ; fammóque Ec-

r

I

clefis Capite Valentiam inter & '"Thomam

Sly Quf

de Lemos agitata utrique parti & Tripode

-Dirag[

i

Pauli V. probabilitatém reliquit, &, üt lo-

quitur IN. Paulus Salmanticenfium compen-

diator ;. £«c smateria adbuc iufoluta manet ,

vViat-

n omnibus (].M.].) comferatur? 95

ii

videtitraue. tamtim revelanda . in futwh

diüm qii

beatitudine,

it; ii ]i

uidquid proinde fit; quod

Clemens VIII. prout refert L. Azzzffzius

ecundingi

nem; 1i ll

Leblanc ex ferinis , tabularii, aliisque do-

cumentis in hiftorta Comgregationum de au-

| per pebt

xiliis , poít habitas coram fe ab apno 1602.

usque ad annum 16:6. difputationes trigin-

J

ta feptem, in fententiam quidem Thomifta-

rum inclinàrit; fed morte praventus priüs

4?!.

ultimam vitz, quàm decifionis lineam du-

xerit, füfficir; quód aliundé aquz "Thomi-

delibr; t

ic& circa pratiam ab intrinfeco éfficacem

a, (

fale Apoftolico Ceeleftini I. Gelafii; Joan-

npayun £

»

li

nis II. & novitfim? Benedicti XIIL. per de-

n aqui 4

cretum Apoftolicum ^nno 1724. emana-

eficid *

I

j

il

tum, fententiz Thomiftice non tam . com-

$)

mendativum ; quàm pro ea tradenda ad.

autem

g

hortativum fàtis conditz fint

» eásque poft

(

c()g Yi

Paulum V. Alexander VII.

in fuo Brevi

CUU ]i

y

omz dato 29, Julii Anno 1663. appeller

wg Cälüm

D

finiores, Sanzífunt ergo aque Thomifti-

1 flmph

cz de pratia ab intrinfeco efficaci usque in

]gplaq

Jicu

lancdiem , nec unquam in eis fuit mors,

TL

neque fterilitas ; Porro ad has ipfo defonte

m

meliüs guítandas prefentem Articulum in

Thug

Paragraphos fecabo ; Unde fit

n THF[(M

:M/

nd

/;;[,W'l

lh

£

D

96

De gratia (. M.J-) efficaci.

I

d ritieno

asdteffn

JDeclarantur præ;.zat;ma'a ad flatum

&unicty &il

ualliomds,

(C)Uares r. An detur gratia actualis effi-

Qus iif no

Aitlbntque

MO cax? w.affirm. Eam quippe loquun-

timre fpec

tur PP. & concilia contra Pelagium , fuffra-

gante Scripturá S. ,.juxra quam gratia datur,

ii d

Xutm al

qua fAacit »

ut in praceptis ambulemus, Eze-

fültquam

chiel, 36.; .

uá DEUS in mobis operatur vel-

ts

Je c pe

rficere, ad Philipp. 2. ; quam gra

D

de D. Fhomas vocat gratiam actio-

ERUTENIS

tiam proin

0 d

pis, quatenus non folüm dat pofle ;

W

etiam velle; quod poffutnus.

t at

4&F€5 2.

uid fit gratia a&tualis effr-

n

tonf

il

P

cax? E. cum D. Au.uft, L. de pratia Chrifi

khionei

eft adjutoriwm , quà aliquid fit , vel prout

loquitur C

oncil. Arauf. Can. 9. quó quotit

W témane

operAmaur ,

DEILS in uobis atque unobucum,

[l

vt

ut oper

emur , operatur , feuc ariüs : eff gra-

27272

joxis, qua infallibilirer infert actum

IT

velfuumeffe&tum , ficque tanquam efficiens

Sisitding

"Qu

difcernitur à gratia fufficiente, que quidem

ls Q&(umg

effe&um habere poteft , reipía ramen non

confequitur,

þonm&m

44Y05$ 3.

[ iIl 'm

Quotuplexfit gratia efficax ?

TIout fry

p. Quód fic

ut auxilia efficacia multiplicari

numero indu

bitatum eft, ita lis fit de nomi-

Ttit; «

ne, an etiam differant fpecie , ego juüdico

Anen eft

"m |

effe diftinguendum ; vel enim confiderarur

ipfà

lm'ms c

qja,

De gratia (J. M.].) efficaai.

97

ipfa gratiee notio przcise & formaliter quate-

i ad fl

nus eítefficax dans ipfum agere; & fic erit fpe-

Cie unica; &illi diverfi modi, diverfiqué actus;

ia du d

quos elicit; non nifi materialiter fe habebunt,

Convenientque omnia auxilia fub hac commu-

yipy hyt.

ni ratione fpecifica oppofita gratize fütficienti;

lum 1

fcilicet quód dent efficaciter ipfüm effe&tum.

m otuds

hum E

Si autem auxilia efficacia velut principia acti-

va & tanquam diftindi motus comparentür

7 opemturw

ad diverfosa&tus v. g. fidei, fpei;charitátis &c;

, QUE

