ii

;

DEI irrigat , femper affert.

j

rutdum. AC

f

i v

ii d W

11. V, 21. 19na. DET gratia nihbil aliud

ef , quam ejus omnipotens voluntas. bac

; fu.&l I-..:.üv"

eft idaa, quam ip[e uobis tradit in ommi-

j m

&us futs feripturis, Rom. 14, v. 4. 20ma.

il hi

vera gratia idea efl,

uod DEUS vult

"D

fibià mobisobediri, cbo

d

editurs imperat

WM

Jl

éb omnia fiunt, loquitur. tanquam Do-

T

minus , G omnia fatamiffa ipfi [uut, Mar,

,

l

L

4 , 33

L///: )

B '4.

De-

pp

24

x* M. gO

l

" Declaratio Erroris.

j d)

DXACS

1170 propofrtiomis authorem pratendit

Qulet

uefnellus Spiritum S.Marci 25. v. 11, in

quítot

his Chrifliverbis ad paralyticum ;; d/co £i-

fverifor

&i farge, tole grabatum tuum C vade

tumefrr

in domum tuam , ex quo arguit , gratiam

hn pf

e(fs opus DEI, ficut eft fanatio paralytici

fItt, i

aft difparitas jam tacta eft inpropofit. 10ma,

ts at

praterea latet. adhuc duplex error , fcilicet

uT

uullam dari gratiam uifi ad opera pra-

! prim

cepta , ficque ad canfilia evangelica, & ad

x

alia opera confilij, nullam haberemus. gra-

tiam , dein eraziam il effe Aliud , quam

Tbf

( Vglb :

voluntatem DEI ,

uod, fi illimitaté, fu-

matur de gratía etiam £a£ztuAl/ , jam error

tl)r, &h(

hic contra Bajum à Greg. XIII, & Urban.

V

l

VIII. & àConcil.Trid, nomine gratiz inte-

Dropry.

riorem juftitiam ftatuente profcriptus eft, fi

veró de a&f uali loquatur, quis illuftratio-

Bitlyito

h [/ le

nes intellectüs, vifiones , fuafiones in volun-

UTR

tate , infpirationes amoris , concupifcentiam

$1

-boni &c.qux per gratias actuales intelligun-

5

tlt)dem

W

tur, dicere prudenter poffit folam effe DEI

Q ty

voluntatem ? clim fint motus vitales inani-

3na, vel in ejus potentia ad illas. concur«

ts

rente produéti.

Con enfu

Per ultima propofitionis

?E h(

verba excludit denuó gratiam. fufficientem,

Vol j

cui refifti poteft recoquens illud: a quod

IT

jubas

w

vi'&(]*-M-J-)äïf

25

jri,

Jubes. & jube quod vis . vel iliud ad Philipp.

2. V. 13. DFUS eff quà. operatur im mobis

Jrem prate

€* velle & perficere pro boua voluutate,

45 V Il

quafi totaoperatio ex parte DEI foret; que

um d!

fiveraforent,atque iDEUS ad omne przcep-

um (

tum efficaces gratiss dare deberet, jam dicere

mit, gui

non poffet; quid z/tra potui facre viuea

ii pata

?764, quin imovinea excipere poffet, zzbz/

'opotit, s

juxta zdam propofitiomem boni fieri po-

ror , Koit

tef] (ine te, ergo in te culpaeft, quod mi-

] qpra )

hi gratiam efficacem negáris; qux impie-

dici, &

tas,neinDEUMredüdet, dicédum, quód om-

yoenus 37

nibus offeratDEUSgratiam fufficiétem,effica-

üud , W

cem vero nec femper offerat, nec tenea-

As

tur, & hoc feníu |intelli

gendi funt, textus

ali, j

Citati,

Ip 125]4 Queínellus. denuo venenum

Q & U

jre gt

propinat fub medicina Z447ei 2. v, 1 1. ipfi

yerptu t

paralytico vel àt alij voluntipfi leprofo Lac.

uis illudi

$. v. 13, eXhibita, quafi verb ex uno vel

ones n*

altero Chrifti ab infirmitate corporali fanan-

tis aCu generatim deduci poffet, DEUM

pl

Jcs intedr

eódem uti modó in (alvandis hominibus,

[olam d

cüm tamen przfata (anatio hominis foli tri-

buendafit miraculo, nec à libero hominis

vitdesi

ilus «X

confenfu pendeat, falus verb hominum lie

beram hominis exigat cooperationem. aft

ropot

| fufïïfic"m

voluit .hic ulcus fanare Janíenij in. ptopofi-

tione $ta Cbriffum nom pro. ommibus , fed

j

B;

P)'O

26

ABOLMJL)S

;

profolis eleflisquos unice falvos effe vult,

d, uji

ui/fe mortuum afferentis, fic quippe per

fenpferi

fuam Quefnellus illimitatam propofitionem

1

fenfu generali arguit: omzes €$ foli, quot

quicf

DEUS vult fatvari, quocunque tempore,

ádudemn

quocung, loco [alvautur , atqui foli prade-

2on l f

fHinati faloaturergoDeusfolos pradeffina-

Jnnig]

"gosebeleitosvult [alvare: reclamante Scrip-

hDEO

tura Ezeeh.3 3. v. 10. nolo morté peccatoris.

Utneslom

Et r.ad T£niotb, 2.vultomues bomines fal-

Tif

qvos fieri, Patetergo DEUM voluntateante-

hia

cedente, üt loquitur D. 'Th. q. 23. a. 2. de

Wl m

verit, autvoluntate beneplaciti , üt ait Bo*

M qth l

mavent in 1. dift, 46. q. 1. a. r, omnes ho-

fem d

mines falvare velle, etfi effe&tus indubita*

doDRE

bilis non fequatur. Si enim fecus foret, re-

probi morte Chriíti eis denegatá, & gratid

T efía

exinde promanante abíque demerito fubtra-

d

&H penas DEO darent tanquam crudelif-

rj

fimotyranno, AudiaturD. Auguít., querm

WUS í

temere pro fe allegant Janfeniftz, 1, deSpi-

ET

]u

ls

ritu & lit. c. 3. ubi fic de infidelibus re-

Hüï:

probis ait: Zwfideles quidem contra volun-

zatem DEI faciunt , cüm ejus Euange/ia

h iln

moti [

$£02 credunt, muec ideo tamen emm vt«

H i

eunt , verum fe ipfos fraudaunt magnot&

Calry

fiemmo: Bono, malísque panalibus umphi-

! COfy

Donan,

cAnt , experturi ia p;py/icä: pateäqtem.

IM WI&

d

A«* .M. J g

27

has efei

€ejus, cujus im donis miféricordinm con-

ic quipe t

gempferunt,

ropofitiont

134, nec unque recedit à priore, nifi

"T

quod de folisadultis, interioris per gratiam

que tenj?

actualem unctionis capacibus procedat; afl

u folipri

non eft fruftranea hxc additio , vult enim

nymle li

Janfenius L. de eratza Chrifli c,. 2o. dari

amante st

in DEO velleitatem antecedentem falvandi

1é peccatit

omnes homines, /ed qua utbtlomnino gra-

domtaes ]

zi caufet , ledüitfteriliscomplacentia, qua-

yluntatean

lem habet DEUS etiam ergáfalutem Demo-

TL

fnis & damnatorum üt abíoluté poffibilem;

Aft quàm impit, nam cümnemo fe ad fa-

"l

N

lutem difponere queat fine gratia , quomo-

do DEUS dicetur nos ad falutem vocare, fi

je(us

fot

ii

non det id, fine quo falus eft impoffibilis?

num etiam pari modo DEUS de peccatore

egatà, r

jemeflto

[i

& damnato dicere poteft, z0/o rzortem

gim r

peccatoris , fed magts wt comvertatur? cet-

ag

i, d

tt DEUS fola velleitate fterili dicerenon hoc

offet5 verum quidem eft, nonomnibus ex

jlit, *

ipfidcibu

defe&u pradicationis proximam adeffe cre-

dendi facultatem, adefttamen omnibus re-

o m

W;l

j, n

mota zoz Zalz , qualis eff tn furdo e& mu-

fo Ad difieudam muffcam , &t Calvinifte

771 Mlïl "

jnt n

calumniantur, fed talis, qua proximam fi-

i comp

arare'queant,' nifi peccando obicem

M/lþ

M

ponant. DEU enim juxta D. 7/, 3. com*

H

y'( IW

;)M

quantum in fe eff , pa«

Pra geus as

vAlts

!

28

ARCILMI)SS

[

ratut eft omnibus dare eratiam, vult e-

alitio t

nim omzes bomines f[alvos fieri , nifi obe

reili pot

ftet refiftentia voluntatis noftre, — Caterüm

aum dle

Fiechc.

Lucz caput $tum à Quefnello hic citatum

jam przoccupatum eft numeró pracedente,

Ht t

Ex 14f2 novas fuppcetias fcrutatur pro

qiim, q

extinquenda gratia futficiente, nová pror-

fit lo

& oree;

fus glofíà ex facto. energumeni , qui Mard

$. V. G.videus TESUM 4 longe accurrit,

ÀN of

adoravit eum , inferens omnem obfli-

Sa;ulo praf

natiffimum peccatorem, fi JESUS fe ipfivi-

Dgtign

dendum per gratiam przbeat , debere fe con-

vertere, in qua confequentia non folum fe-

BOR

cundam Janienij propofirionem docet , 27Z»

W W

Haintertori nonve[ifii, fed etiam quemo-

f g

J ante

docunqueobflinatum fé debere comvertere,

dum interim illudit Quefuello peccator , qui

tlbus ()bie(

fezpéfuperno lumine pulfatus tamen obtru-

] rCMms.

dit illud : vzdeozzeZiora proboque , deteri-

l1 jh

ora fequors uec favet Quefuello illud c,

"Ut

$0. Gen. v. 19, z DEI poffamius vefiffe-

Pl

ze voluntati? item Job c. 23. v, 13, 2698

m

averterepoteff cogttationem ejus. namhis

^A t

& fimilibus obíunts vos Spirizuz 5./emper

Va

vefiflitis , item ego ffo ad oflium eb pulfo,

qui, Qüm |

ffquis aperuerit ec,

Undealia eftvolunz

QUs

tas DEI confequens &abíoluta, & huic re»

U? j

fifti nequit juxta textus priores, alia eft an-

?i

tecedens, cujus effectus à libero hominis

(V if

ar bl:

um

D.

AmACILMJ. s«v

29

ism, tl

arbitrio tanquam conditione pendet, & huic

feri , o

refifti poteft juxta textus pofteriores, Dum

autem allegat exemplum in . Saülo.,

item

a, C

o hic ctitz

Ezech.c. 1 1. auferam cor lapideum decar-

0 practi

ne eorutn ?. w. hzc & hujusmodi probare

feratanr p

quidem, quód DEUS, fi velit, efficaci gra-

;, o p

tia fua in momento ex obftinato apoftata

& corde etiam lapidibus duriore confecrare

oni, qi

0if Mmmï":

fibi potfit fidiffimum difcipulum, prout in

Saulo preftitit, aft annon DEUS etiam' fz-

oD

RUi

piüsgratiasminoris roboris cóferat,qucad ef-

fedum producendum fufficiunt,(i homo eis

,dcbtrcfccon-

m (oom E

cooperari & non'refiftere voluerit, quzftio

m(&üw ,gï/"

eft, quam temeré negat Quefnellus, de fe

tamen ultro fatebitur Saulus allegatus , cui

| ejam P

ITM

jam ante converfionemi cum caterislapidan-

tibus objecit Ste

jpecit

S. refiftitis.

phanus; ves femper Spiritui

amen o

In 1 $t4 antiquam éramben novó reco-

" dttt

quit condimentó,docens 2dam Janfenij pro-

TE

gmu tt

pofitionem, & tacité primam ! dec/e fezli-

€et quibusdam oeratiam., quá

ipfis pracep-

um

unde recurrit

1

14 férvatu po[fibilia ftaut ;

ad juvenem à Chriftó invitatum Luca $d.

i

uj

/

;

f

qui, cüm fequi quidem defideraret, fed ante

um C

equ

elam vellet renuntiare amicis; audire de-

" eftiod

(

buit? zemo mittens manum ad AF AITUI ,

&hi

& refficiens retro aptus eff regzo DEI, ex

Íi gü /

quo infert Quefnellus univerfaliter, fi man«

g )

r

datum

u

f

30 ! ASCLMJOS

datum DEI comitetur interiorS. Spiritüs un-

huptizati v

Tiis, er

€&tio, obedientiam femper przíto effe ,five-

ró hzc defit, prout defuit juveni, obedien-

qtlurt il

ilributo

tiam fequi non poffe. Aftquis Quefnelloxe-

velavit, huic juveni gratiam interiorem de-

A uf

fuiffe, quin imo quomodo Chriftus pruden-

docebt, v

ter potuit vocare ad fui fequelam, fi gratia

m frquit

fufficiens ei defuit ,. fine qua fequela eft im-

a, H

poffibilis , ergo potius fequitur contraQuef-

T fiti

nellum, dari gratiam, cui affentiri vel diffen-

dfnuo n

tiri poffumus,

Cxterüm dum Dominus

fi uvf

apud Ezechbiel.c. 36. v. 27. inquitt faczam,

dutir il

ut in precepris ineis ambuletis, &c. , & S,

qumrm

Auguft, L. de pradeftinat. SS.c. g. teftatur:

n Qy

uando pater imtus docet , ut veniatur ad

PUUTTTT

filium , aufert cor lapideum c$?c. Intelli-

Cets i

gendum venit de gratia fpeciali , qua DEUS

Wifs, ye

efficaciter volens peccatoris converfionem,

T

certó obtinet ejus effectum, loquitur enim

* GEf

Auguftinus, Ut titulus libri prodit, deelectis

| ucia,.;

& Íanctis; quód autem etiam vocatio & gra-

Wlsfe j

tia interna nonnunquam à voluntate nollra

W j Whlm]

reddatur irrita, profitetur cap. 34. L.deSpi-

]

ritu & Litera: Miþricordm DEI pmwm'f

nos, con[entzre autem vocationt DEI,Ee

ij

ab ea difíeutire propria voluntatis eft,

^ W

16f2 Fifiuía dulce canit, ut illaquect

E77] /

incautos laqueo ex At, c. 8.fraudulenter in-

g "01 dä

torto, ubi Philippó evangelizante dicuntut

n oj

bap tif

»

W C M. )N

ji

baptizari viri & mulieres 5 concludit

S,Spirtsn

Quef-

v(to effs n

nellus, ergo zz/a fumt illecehre, 4

ux 0

cedunt illecebris eratie,

Aft arguere 4 z0n

reni, ob

s Quelnelor

diffributo ad diflriburgn

?? frigida eft con-

interioretd

fequehtia, etfi enim in ijs, quos Philippus

hrilus p

docebat, victrices fuerint grariz illecebrz,

non fequitur , eas femper in omnibus victri-

dan, i

equea i

ces effe, Hinc nec illud cant. c. g. recté alle-

; conta Qu

gat: fortis eff nt mors dileifis, &c , quia

atit vel dl

denuo ex amore unius velaliquorum , meti-

m Dornini

tur univerfaliter omnium amorem; pejüs

abatitur illo ad Rom. g. /f DEUS pro zobi,

u futam

l/f,&c-s ^

quis comtra uos? quis nos feparabit Acha-

zitate Chrifl

PPotribudatio? an aneuffia

o t

T

€c.certts [um &cs namproutverlüs prz-

cedens innuit, aperté loquitur de prxdefti-

j 6«5, IHMH'

natis, vel etiam ]

jj g

y certus [um explicari po-

teft cum D. Hier

02« Qv 4. Ad Alaaffamwon

conyetittà

joquifüï

a

de certitudine ftricté dicta, fed de firm

àfpe

(

& fiducia, aut cum D.Auguftino

quód nulla

oji,

vis nos feparet à charitate DEI i

nvitos,. nifi

ipfi voluerimus.

Que omnia non favent

Jorat Y

Quefnello , qui fuis

gratiz illecebris non ob-

?

At

Ícuré blanditus eít

noto Calvini Diverbio:

3

ppe*

Jf pradeflinatus

fv in vita ad gratiam

T

€* pofl mortej

72

ad gloriam , quidquid

iil

, u

egero falvabor, ff veprobatus,

quidquid

egero , damnabor:

Nam eundem reddit fens

"

«t

d,"umä

fum doécltrina Qu

lefnellit 52 grazéa (men

zil

'

þgpll'

mibá

32

"äiä (yM..OSM.

D

dirit voct

mibi ab aterno paratum eft , dedam' me,

nec refifteré potero omnipotenti, etfiin pec-

liom Chri

etnonlh

catis obftinatiffimus fim; £ f4erzt gratia

hac negata, quidquid conatus fuero, nihil

ideQuef

boni preftare potero; ex quo reclé fequi-

louens

tur non folüm 2da , fed & prima Janfenij

mods ef

t aol

harefis, peccatori , dum omittit actum pre-

ceptum, obfervantiam precepti fecundüm

T&a u

prafentes, quas habebat, vires fuiffe impof-

tlb qid

fibilem; quin imo etiam $z« prepofrt£» de-

Ts ormniy

dücitur , Chriftum nulli reprobo gratias fuf-

1 Q du

ficientes,queis falvari poffet , meruiffe,

UPU

Per 1 724 citatnos ad Joafíis.c. 6. v 45»

Wiverton

erunt omues docibiles DEI; omnis qui au-

NG

divit à patre $. didieit , venit ad me;

LUUN

lt veyi

aft quid difcémus exhoc? Refpondet Quef-

nellus hoc imprimis; f7u/frazeas effe con-

Xer g.

ciones , correptiones ,exterores dosérinas,

tïfg dohy

é fruflra n bis laborare bominem, nifi

fm if

ratia efficax Vutus doreat, — Non placet

W Mdj

mendacium in propofitione «ta rejeCtum, In-

TE

ftat (&efnellus vocem Patris, qu& intut

m([m&, Q

er gratiam loguitur , fémper uos ad Chri-

WU d

J

hum ducere.. Aft rürfus furdo canit, ex eo

T

enim Zzfez£ , illum, qui non venit, caruiffe

fc dg

d

ratia, & fic ei fuiffe impoflibile venire,

EUY

quafi Chriftus ei fufficientem veniendi gra-

Volent

tiam non meruiffet;hoc enim aperté oftendit

eh[a o

in 2do membro, eum qui non venit, etíiaue

-

I€-

^ leo

*

ARCLMLONM:

33

^. dedatt t

dierit vocem exteriorem filij, id eft evange-

enti,einpt

lium Chrifti, non fuiffe doctum à Patre, id

fierit g

eítnon habuiffe gratià interiorem. Fallitpro-

vs f

inde Quefnellus 7420, nam etfi gratia intus

;o redtla

loquens nos vocet ad Chriftum , & varijs

prina ib

modis efficaciter nos trahere poffit fuppofi-

tit dtunp!

tá fuà abfolutá & efficaci voluntate , nonta-

men fequitur omnes trahi efficaciter, fed

cgpt fs

es fülftiny

tractio. quidem, quantum fufficit , ut poffi-

mmus, omnibus oblata eft, fed tamen omni-

j pf

bus non datur efficax, ubi etiam non ve-

) gramsm-

niens adhuc doctus. eft à patre per interio-

senult

ii 6d

rem gratiam fufficientem. 248 fa///t nam

facer textus habet: o qui audivit e&

g qum:-

quit "

didici; , Quefnellus veró locó didicit, zaZ-

lice vertiti doidus eff , cüm tamenaliudfit

'xcfpondeï(äï'

gt

doceri & aliud difcere , & .bene quis poffit

effe doctus à Magiftro, quin didicerit juxta

g ii

Tritum illud : cgzz £ofies eadem repetam,

p//,'llilfma');

vix audior ulfi, Igitur ille qui audivit & di-

Non P

dicit, id eft cum confenfu .& eorum, que

ueje&klm,-/

audivit, executione , is utique venit ad Chri-

g

Á Mf:

i

ftum & doctus eítá patre, ex hoc tamen

r ii

[

non fequitur

; llum, qui nonvenit; nonef-

Q canit,

Íe doctum à

patre, fed doétus quidem fuit,

venit, df

aft non didicit, ignaviá contemptu & male-

(iibik *

volentiàà docente auditum avertens ;&hoc

iil

fenfu loquitur D. Auguft, L, de przdeftin. (s.

feoü

(j

gpöf

d

£ 9. 37 ommis . qui audivit à patre ct di-

efi

dicit

f

34

ARCLMQ)SE

)

dicit , venit; profetló omuis , qui nonnut-

vatiefu

] 19

pit, non audivit a patre nec didicitnam

ft audifíet $ didicifet,veniret. nimirum

Didecos

tio conveni

gon audrvit cum affenfu & executione, jux-

ta id. 2on audzvit populus meus 'oocem me-

tie obedit

miff fntg

am , moluit intelligere,ut bene ageret, fed

patri per gratiam fufficientem docenti obdu-

per pattu

fata aure non intendit.

p

de 1$4va onus aufertà concionatori-

T Db

bus, ne pofthac invehantur in auditores de

m

non teportato ex Verbo DEI fructu, fiqui-

jüpte d

dem jacti fterilitas feminis redundet in folam

At Fien

DEI rnanum efficaci gratiá fuá non irrigan-

DT

tem, quin imo nec compati auditoribus pof-

tf

funt, quia fi gratia efficax non irrigat , fru-

90/1/] g

&um in patientia afferre nequeunt, Aft un-

d du

de Quefnellus hoc haufit? nempe ex At

C d

V. 21, Cb erat manus Domini cum emmul-

T0X in pri

tísque numerus credentium comverfus eff

dl undi

ad Dominums ecce ab exemplo particulari

Vr od

infert univerfale , ubi tamen nulli dubium

mge'kxa W

eft, poffe DEUM abundanti auxiliorum effi-

pamgmw

cacium imbre femen verbi irrigare, ut fic cer-

AO

tb fructum afferat ; aft quód femper id pr-

ftet, contrarium difcat Quefnellus ex para-

Cffe&us (

bolaLuc. 8. ubi femen aliud fecus viam,aliu

&X Gpite

QUatm re

in fpinas cecidit, etfi DEUS hoc ipfum eti«

am femen levi gratiz fufficientis rore fempet

Müit nj

irriget,noftrá fol malitiáfructum impediéte&t

" tpre

Bra-

N CILM.)SSE

Sij

)9

llf

Vi ht

gratizefufficiéti,qua Jaféius averfatur,refiftéte,

J

3

hi

lm 1924 c& 2oefimaa novus Theologiz

irtt, t

DialeCticus definit gratiam ; aft quia defini-

tio convenit omni & foli; num omni gra-

execütios;

negi t

tix obeditur, & DEO loquenti femper fub-

miffa funt omnia, num huic voluntati fem-

iepe ag

m docettti

per paretur? ff /?4? ecce 2da & 4ta Janfenij

propofitio;5. quin imo quia homo effentiam

À concirt

rei mutare nequit, neceffario parebit , ubi

3tia Janfenij Hzrefis aperté prodit, —/£ zez3

r jn at

pI frodu,

jam prater efficacem datur fufficiens, cui re-

fiftitur, Ethanc non veró ipfiusQuefnelli idze-

aundti Ioläi

ii non ml

am loquitur Stephanus: vos fepmper 5piritus

& veliflitis , hanc Chriftus confirmat, zs/rá

yXitonbusy

yn Y hgatl. j

vocati , pauci elei?i, exgo.non omnis gra-

tia eft voluntas omnipotens.feu femper eft

: ueunï. AW

efficax , 720 nec voluntas.DEI eft, nam üt

n a

mox in prioribus ex Quefnello vidimus,gra-

a um t

tia eft unctio, aqua irrigans,vox patris , ille-

TL

cebre cordis, atqui unctio non eft voluntas

ypo pitit

ungétisaqua irrigasnon eftvolütasrigátis,vox

moll d

patrisnoneftvolütaspatris,illecebrzcordisnon

uxiliorm

funtDElvoluntas,ficut nec tentationesDiaboli

gató u ,lc:

funt voluntas Diaboli, fed hzc omnia funt

demper! j

effectus & fru&tus voluntatis D. ergo omni

selus &tf

?f

ex capite definitio peccat, Aftaudiamus per

eQus S"iamlä:

quam regulam fic Quefnellus definierit? re-

hoc p

if

ponit nihil aliud nifi Apoft, 42 Roz. c. 14

[

4l

jtisrore

ubi reprehendens temeraria judiciaait: £

min"

2

quis

fi

36

SES !(J«M- JÓ s«

D

u e$, Qui judicas alienum férvum,

fi, enbd

domino [üo [lat awt cadit , flabit

t dficid

Autemn , potenzs eff enim DEUS . ffatue-

re illum.

Itegà Marci 4. v. 49.. ubi prz-

m um

^

ln al

cipit Chriftus mari & vento , o&zzutefce , t

Cöv qüö Tul

ce/fauit veutus &i faita eff tranquillitar

ia)quæ t

magna, Ex hisigitur Quefnellus videt gra-

t m

tie definitionem, quam nemo videt, fiqui-

r'gosantciapü

dem z 2do de Chrifti poteftate in creaturam

Üireg, e

irrationalem fermo fit, quz utique gratiz

kb f

capax non eít; Zz primo aurem de íervo ca-

dente, quem DEUS omnino ftatuere poteft,

lu

quod utique cum D. Th.in hunclocum fcri-

t (

bente nullatenus negamus 5 aft exinde non

mfoïlu,]

fequitur , quód gratia fit voluntas omnipo-

Mputtqu

tens, quód folüm erigere poffit per gra-

t.mtü:/flþ

tiam efficacem ; nam gratia quantum in fe

WMMMI

eft ítatuit & erigit fufficienter quemlibet,

777

nifi lapfum ipfemet velit, prout ftare in ve-

titate noluit

uefnellus in hzrefin lapfus;

"72!13 0/(,4

uefnello illud Jerem. c

lkm IMZIJ

gec patrocinamr

lrl

18, ffeut Iutum in manu fizuli , fic eivos

je manu mea. Namhoc ipfo ariete ufus

Onfe. D l

oPtWiDmu

eft Calvinus, ut libertatem & gratiam deij-

ceret, ubi tamen textus praffatus in paritate

MUET

JB) [it

folam innuit omnipotentiffimam D EI 1

cultatem , humana corda, quó placuerit in-

if I

44/) l

clinandi tefte Aug. L. de corrept. e? grAt.t

hoc 10*

-( k[g 7 4[1

14.; hancautem nemo negat, fed

lum

7

M

AoRCLM.J $X

37

epu (inh

Iüm, quód DEUS /ézper confilio & volun-

adit , [

tate efficaci corda hominum inflectat ; guz

DEUS Jit

i/no omnipotentia Divina exigit, ut nonfo-

r. 49. Ui

làm auxilia nobis conferat, queis efficaciter

T

€o, quó vult nos, inclmet, fed etiam ta-

/ tm;zguiü»

lia, qua per refiftendi facultatem effectu fru-

xellus vide[ d

ftrare poffimus, ficut hzc facultas juxta Aa-

yo videt,

rios ante lapfum in Adam & Angelis Viato-

atein credi

ribus erat , etfi jam ante lapfum cor Adami

? utique p

fuerit, ficut lutum in manu figuli,

n deler

(lataere pott

Decas Tertia Propofitionum,

gnclocoti

21ma, Grazia 7Efz Chrifli efl era-

st

giafortis , potens , Jf'aprema , invincibils,

qluntas 01

spore quaeft operatio voluntatis omnipo-

gt tf

zentis,fequela & imitatio operationis DEI

ii quitt!

ncarnantis e refufcitantis filium fuum.

t Q*

2.Corintb,y -u.21 , 22da. Copcordia OHI2ipo-

yout lat

tentis operattons DELin corde bominis cum

Jardi

libero tp[frus vvolumtatis confeufa demon-

lo iUud]Cl'CP

Jfratur illicó nobis inincaruatione velut im

i

Jonte atque. archetypo ownium Aaliarum

Z

j (p anet

operationum m

/Jféricordia ef-eratie, qua

& Tatim

0/22205 214 gratuita

C* ita dependentes À

ræfa rl

3.

DEO fant, fic

4t IpfA originalis operatio,

Aff

Luc. 1. V. 38.

23tia, DEU zpfe mobis z-

u

deam tradidi

qü

l plac

t ommipotentis operationis

l] !JJ'

fuegratia , e

am [fentficams per illam,quá

"

gïlt ]

r

ereaturas. & nibilo producit. Qjv mortuis

lt

3

7e€

*

2

38

AR CIM.) SX

veddit vitam. Rom, 4. v. 17. o4ta, jufla

Áepfid cu

idea , quam Cenrurio babuit de emuipo-

impofftie

ts at

fentis DEI & 7ESU Chrifli m fanan-

eodus i

dis corporibus folà motu voluntatis faaeft

imago idea , qua baberi debet deomnipo

dem,cony

zentia fua gratia in famandis auimabus

toris vitii

gl

& cupiditate. Luc, 7. v. 7* 25ta, DEUS il*

duminat animam & eam [Anat aqui at

Burato ony

sorpus fola fua voluntate , jubet ei ipfi

Alis (cqt ca

Lt pf

obtemperatur, Luc.t$.v. 42. 2€ta, zulla

dautur gratie, nift per fidem, Luc. $..

Af Ptl

4$. 27tima, fides eff prima gratia e$ fom

QU p

omnium AllAYUM 2.petr.v.1 3.28tava. prima

fl to

ratia, quam DEUS peccatori concedit,

fütiemy

ef peccatorum remiffio, Marcà 11.. 2j*

Qd t

29na.exrraEcclefiam uullaconcediturgra-

EEN

Mp

Iia L. 10.V, 2$. 30fima. omzes quos DE-

U$ vult [aMvare per Chr.

ff um , /a/wan(w

T pote

zuf allibiliter. oamm. 6. v. 49.

tert(is

Md 1 Coy

477

Declaratio erroris.

l(tmsec

27, f Dem cum duobus prioribus fax,um

Ti T

U i

l

volvit, quo allii fideles, cüm fo»

la detur gratia efficax, & eà fpolia-

t |

ti nihil boniagere poffint, fibiperfuadeant,

PU i

Ícubi ea przíens eft , certó bene agere;fi

mmuf]l

717

veró negetur, perbonorum operum cona-

roinde

tum f:fyphi faxmg gplverc, ut

epo-

AmOLM 3«

39

P

17, f i

fepofità curà. genio indulgeant; nec circa

buit de ;

impoffibileangantur, vel damnationem me-

tuant; eccc qualis fit rigor Janfenifmi ex-

hrifi i

]untatii

coctus à laxitate Calvini. ANoz zego qui*

dem, comparat Aplus converfionem pecca-

debetdem,

ndit auim

toris virtuti, quà Chriftus à mortuis fuf-

citatus eft , non tamen ut figura cum fi-

arta, DEU

guráto omnimodam teneat equalitatem,

yfinat u

aliàs ficut corpus Chriftiin R efurrectione

j j!fh't Ü

fe meré paífivé habuit, fic quoque feha-

^, bfta,

pn, 1uts d

beret peccator convertendus, abfque hoe

quod cooperetur, Unde paritas tenetin-

qratin t f

ter vitam corpori Chrifti, & inter vitam

jAav ]

fpiritualem peccatori reftitutam , nonveró

catori C

quoad modum, hinc licét fzpe gratia fit

Mattà 117

efficax, non tamen femper, fiquidem qui

'[MMMMI?

cooperarideberet, diffentire vel confenti*

, um r

re poteft, quod non verificatur de corpo-

"

re refufcitando,

Caterum inepté obijcit

n

illud 2, Corinth, c, geeum, qui momnove-

rat peccatum , pro mobis peccatum . fecit,

fürlj.

st no$ effceremur ju[fiitia DEI im ip[o,

l

namut D, Th.inhunclocum eloffatur, Chri-

rioribus

ftus dicitur peccatum , feu Sacrzficium pro

ddes, &

Jeccato , five quatenuspeccazoribus fnmilis

" &e

cum iniquis reputatus efl , ut nos vereef-

dfx

(biper!

ficiamur juftitia DEI inipfo, 4 e/f, Cbz?/fa

ii

pent d

inbareamusper fidem ei» charitatems at

T

C 4

.quid -

mo

f( [

m

49

ASLM )u

:

quid ex hoc mille etiam funibus. trahet ad

l um e

:

fuam fententiam Quefnellus ?

Obl

Im 22dA, 23tía, 2341A, 2$fa ver

V. 381 dixl

omnis fimilitudo claudicat, ut fic faltem in

Dinini, h

meridie falfitas patefcat; vult quippe tantam

m 41 f

femper grátis efficaciam , ut fublata libertas

tiun nf

nil cooperetur, ficut enim humanitas Chri-

Wirtuy, d

fti nec'cooperata eft, nec. impedire potuit

[12/17777

actionem , qua DEUS ipfam Verbo divino

Ó fmiity

univit, ficutcadavera non cooperantur acti-

t i

oni refufcitative , nec creaturz actioni pro-

104 te (

ductive, nec corpora lanquentia actioni fa-

fit b D

native, verbó, ficut hec omnia vel nihil, vel

r i

phyficé folum aétioni divinz cooperantur,ita

UTR

vult voluntatem creatam operationi gratig

lol

divinz aut nihil aut puré phyficé adinflar a-

D. .Wm x

liarum virtutum vitalium & motuum primo-

itne, j

rum, z0z verb liberé coufemtiendo , coo-

Tiingiso

perari, hinc etiamfi confenfum voluntatis

Tif af ,

admittat, eum tamen vultà gratia divina ita

eitüty d

totaliter produci, ut in voluntate creatanon

M

fit, bonum eligere vel repudiare, Aft huic

WMM*

errori reclamat/Trid. fefs. 6. can. 4., D. 4s-

t d

guft. férm. de verb. Apoff. c. V. qui fecit

4ih;

ze feue te , mom te juflificabit faue te. C L.

JonesDy

de grat. & lib, arb. c. 3. dieit. Mpoffolurt

MOR

nolt vinci à malo, féd vince im bonote

CO

]um c utique cul dicitur moli vinci, ar-

bitrium volustatis ejus comvenitur 1 vt

f Qünis j

e

M

L.

A GJLMJISS

41

nibus tl

|

?

le enim & nolle propria voluntatis eff.

Obtrudit Queínellus deceptorie 77s4 Lac, 1 ,.

'4.t4, at

v. 38. dixit awtem María, Ecce Ancilla

ut fic l

Domini, fiat iibi feeundim verbum tuum,

It quippe t

Item 24 Rom,c. 4. pátrem multarum gen-

t fablata lbc

tium pofui te ante DEUM , qui vivifrcat

homanita C

anortuos , Qj vocat eaqua uon [unt , tan-

quam eaqua funt, &Luc.7. die verbum

jmpedire p

y Verbo d

e? fauabitur puer meus, denique Lüc, 1.

ESUS IEi, cxco fcilicet, dzxzt, refpice

oopetanrurat:

seadlioni J

fides tua te faloum fecit , ergofolá volun-

tia adtionil

tate jubet DEUS, & inomnibus obtempera-

3a v il

tur ei.fed y. 44 1:»572, licét aliqui excu»

fent . Quefnellum , quod ex libero virginis

cooperanti

yention f

confeníu libertatem noftrorum indicaverit

actuum, tamen contrarium patet ex propo-

i atl

vmotum

fitione, in qua ficut incarnatio tanquam o-

riginalis operatio gratiarum omnium pro pa-

futitnn,

iafum v

ritate allegatur, hzc autem nullatenus actio

uf din*

creaturz eft,ita etiam operatio gratie juxta

Quefnellum.nullam haberet creature coo-

mut vti

perationemliberam, quod fatis ha&tenus re-

futatum eft.

can. 4' ) ')

-4d 2dum w. Apoftolum innuerepromif-

4 M

J

fiones DEInon folum ad judxos , qui ob pec-

il /m'".

cata poft circumcifionem commiffa mortuis

Jiut P

comparantur, fedetiam ad gentiles, qui ob

yt in m

omnis jufítitiz fupernaturalis defectum nihi-

,j t

[ri

lo zquiparantur, factas fuiffe ;; Abraham

enim

f

42

| AR CL.MJ.) 3v

:

enim dicitur pater multarum gentiumi, quia

DUTRE

jam.ante circumcifionem juítificatus erat ; aft

mm opsf

hoc nequaquam eít pro intento Quefnelli,

qui ànobis

quin imo fi inter. fufcitationem, creationem,

eft quir

& inter converfionem omnimoda foret pa-

Creaf0nem

ritas, ficut DEUS juberenequit, utresnon

IOT Di

exiftentes fe producant , mortui fe fufcitent,

hibens dqi

itanec converfionem peccatoris pracipere

ïiam Cfejt Y

poffet,

d

gtium "differ&ntia inter fanationem

lm r

AC Cention

corporis, & juflificationem animz jam (z-

Jrotonen

pe tacta eft, per quod etiampazez ad 4:um,

vt Mi

Dicit Que[zellas: DEUS eff , qui operae

Ahyi

t ommia im nobis. Y, Corinth, 12.

&ad

£. 1l

Ephes. 2. zpfius fumus faciura creati in

At n

Chriffo T ESU in operibts bouis, qua prie

paravit DEUS, u£ . im il ambulemus,

fl dtguere

Vi f

Item D. Auguít. L. de gratia ef corrept.

£. 1 2. diftinquens inter hominem adhuc in

fimin f

WS, &t

flatu naturz integre, &in ftatunaturz lap-

Ntumjr

Íz docet: DEUSforriffmo, id eft homini

Vs

necdum lapfo, perzzzf;t facere quod vellet,

li.

zufirmis fervavit, ut ipfo donante ini-

þü tX.QQ

if mb, quod bonum efí , vellent, éf boc

At ha

deferere infuperabiliter mollent , ergo vi-

fümig

detur totum DEO in converfione & juftifi-

1 hi

catione attribuendum effe, & ad rmum.

121 Vend

cum D, Auguft, foliloqu. c. 1$. /fguid boni

Tonem i

parvi vel magui of , donum tuum eff Do«

amine

P.

A J-M-XJ-' d

43

! genturi, t

snine s aítftante hac gratïa , quà omne bo-

tificatusey

num opus fit, adhuc manet dari alias gratias,

tento (äcfüfl

qua à nobis fruftrantur effectu. 42 2dzz.

em, creato

effe quidem fimilitudinem quandam inter

moda fortj

creationem & juftificationem , quatenus pec-

uit, ULTel

cator nihil meriti, nihil vite fupernaturalis

rtui fe fifcit

habens eft quafi nihiljac proinde

uafi per gra-

^

toris pracif

tiam creari videtur; ítupidum ?amen eft,

ideam gratim defumereà creatiene, cüm

ter fanatiot

ante creationem res nulló modó fit, ad fui

anira jami

productionem nullatenus cooperetur ; fecus

gtt ad 4rn

eft in juftificatione ;

|,niq

Ad 3tium Refpondet D. Augufl, Initio

meh. W.- j

€. 1 3. de bis toquor , qui pradeflinati fuutt

Qjura crtl

aft non licet à predeftinatornm efficaci gra-

Ll

tiaarguere ad omnem aliam gratiam ,. nam

th' j

il

jj m

illaminat DEUS omnem hominem venien-

temin hunc mundum, omnes vocatad nup-

at ( 1

i 4 l

ptias, & tamenad agnitionem & nuptias

venire multinegligunt. gratiz fufficienti non

fptonaüre

L

iE ho

cooperantes , fed refiftehtes.

Dices quomodo verificatur illud A-

((tl

TL

dnanie l

poft. 1. Corinth.4. qwis ze difcermit ? quid

autem babes quod non accepifhi e&c. ubito-

PA

W//f Aff

dj

tum infalutis negotio videtur DEO tribui,

fi nihilominus aliquid boni operis voluntas

efo "

fibi vendicet? x, primam hominum difcre-

TL

jil

tionem in mente Divina effe, qua aliquos

j J

fficax

j i

/

cligic pra cateris , & hanc fequitur e

L

c-

n

44

AR OM SS

x

Ele&orum vocatio, nonautem caterorum,

ftim f

& hzc utraque difcretio folum DEUM

tram dig

cognoícitauthorem. Porró utrique in exe-

lr g

cutione refpondent opera bona, queis ju*

fpempor

perfidenta

fli ab impijs difcernuntur ; & hxc difcre-

tio ob decretum przdeftinans & efficaxDEI

ornmdor

auxilium datur etiam DEO velut authori

Wlio d d

longe precipuo ,fed non omnino foli; nec

Qu conm

ex hoc tantillo quod ex parte no(tra eft,

dï&ï&ü 0mpn

gloriari poffumus, fiquidem nobis relii

W of

nihil pothmus, & hoc ipfum, in quo fe

quinon r

abinjuíto voluntas juíti difcernit, praftat

usf

adjuta divino & vires naturg excedente

Q tb

yratiz auxilio, atproinde merito Apofto-

( g

lus difcretionem DEO attribuat , gra/i4

ü r

p jite

quippe DEI fumus id quod fumus. . Cate-

rum quod dedonistanquamà DEO accep*

Ti df

tis gloriari, & per opera gratiz adjutorio,

107

preítita, nos difcernere queamus quo-

&f aljp

dammodo, non negat Apoftolus, dum

TM

ait: qui eloriatur, im Domino glorietur

n?C D 1

pariter fe ipfum difcernitab Apofítolis aliis

períuos labores & ufum gratiz 1, Co*

itg fum

rinth. c. 15.5 hinc Auguft.ferm, $7. in Pfal.

p t r

145. habet, oftendite ut. difcernatis vos&

V, W

L.1. ad (implic. g. 2. &2 ve/imus e fuum

T a

lngad

effe voluit & nofrum, fuum wvocaudo,no-

Jirum fequendo , ut difcernentes fe in fe-

Vat, &e

m adno-

mmy]]a

qcha noverint hanc di(cretione:

Íuram

L^

X* (.M.J.) S&

term Catenmm

ftram fpeClare libertatem,

malum eligere poffumus.

quà bonum vel

Íolum DEU

Utrique ii

- Per 27w9mam infidelibus converfionis

bona, qui

fpem proríus prefcindit, (i enim omnis gratia

per fidemitadatur, üthzc primafit & fons

: &hac d

ns&effcal

omnium aliarü, ergo vel initium fidei feu dif-

pofitio ad fidem in vires naturz refundetur,

) velut ault

mojno /olj:

quod contra Semipelagianos rejectum ,. vel

xrte nolti !

defectu omnis grati& fe ad fidem difponere

3 nobis i

