Denique apert& D. Auguftinus epift. 107. ad

vitalem inquit: Scimus gratiam DEI Ad fm-

gulss acfus nom dari, atqui auxilium fufh-

ciens foret aliqua gratia; ergo DEUS non

confert omnibus auxilium fufficiens pro le-

PM&!W

ge fervandá.

)

p t.. Opponendo textus contrarios : Ym-

ydurtt

primis enim Concil.fenonenfe indecreto fi-

T.

dei 15.ftatuithec : Taztagrarie mece[[t A5 nom

prejudicat libero arbitrio, ctmita Jemper frt-

ili agf

Ra

m promptu, uec iomentum pmtereat,' 17 quo

DEUS uon flat ad oflium t9 pul[et. Confen-

u^

tit Concil. Colon. in Enchir infütut. Chriftia-

W.

[

[

D 4

nee

56

De gratia (J. M.J) fufficiente .

n

ne de facramento poenit. Coz/lat DEUM |

miymen.

feinelt g

eulli gratiaillà geueradins accepta deeffe, adeo

ut nullus frt peseator tasn fceleflus,cui DEUS

0 q

uoad in hác vitá [uper[les fuerit, banc gra-

tgi m

fium penitis [ubtrabat.

Hincrecté conclu-

! (ehderet,

: Dl mwr

dir Ecclefiafüicus c. 15.. .Ne dicas per DEUM

abefl, DEMS enim eff multum mifcricors c*

r

Jfüavis umrverfrs.. Proverb. . vocat, nifire-

| &per d

nuamus. Accedir D. Auguft. L. 3. de lib. arb.

| (imod

c. I9. & in pf 16. inquiens : nullum quam-

f dimjnurio,x

diu vivit, eífe penitus extra DEI lucem, hinc

fidi f (

tum contra Manicheos L. 1. de genef. c. 3,

p

Rtd

tum contra Pelagian. fiep? repetit; omnes ho-

mines poffe fe convertere ad fervanda DEI

poend

pul, d

pracepta; quia [ux divima illumpinat cumem

bominem. — Denique omiflis aliis D. Th. plu-

tlf c

Q f v

rimis in locis, quos recenfere fuüperfluum efl,

l

ex illo principio: DEUS facient: quod eft in

ET

e mon denegat gratiamprobat, quod DEUS

l ")qüj f

nulii defir, quantüm in fe efl, & ut apertiüs

Vluncy

fermo fit defceleratis, idcirco in r. dift. 48.

Donere

q. 1. 3.3. diflinctionem ftatuens inter eos &

Rüt r

inter damnatos inquit:: NzZes eff. pro fFatu

W me,

vi&, qui mentis obfhimatiomem non pofftt de-

« Frygí

gozere; unde concludit 3. p.q. 86. a. 1. Dice-

, f0 gl

Ye, auod aiquad peccatums fit ; de quo qui-.c

| Teojs:

pemtere mom poffit, erronetm e[l. Ex his.

| ia

5.2. Cum D. Th.nullum in vià ira ob-

j n

ftinatum effe & impium, qui omni careat pio

Vello l

motu, cum nullus dum vivit, penitus fit ex-

tra

C.Fþtum

EE

fj

n omnibus (]. M.].) eonferatur?. 57

tra lumen divinum tefte D. Auguílino ; & cer-

gt DEU:E

eptadeu

t& ineft cuivis fynderefis velut internus cor-

'eflus,cuiDELï

reptor, qui dum enormitatem fcelerum de-

rf

tegit; fimul etiam efficit; ut homo purgari

pcredbon:

defideret, quinimoactu purgaretur, nifibomo

DEI moventis auxilio reüfteret; undein for-

( p [l

mf

mà ad raum textum $.. quód per eum ficut

- voct

& per alios textus fimiles non intelligatur

,j & ld

omnimoda gratie fubtractio, fed auxiliorum

nullum (

diminutio, vcl dico; quód indurati in hypo-

TT hucene

thefi fu&&. obdurationis quidem non poffint

d geneff::

preceptum implere, poílint tamen abíolute,

per auxilia fcilicet fibi oblata obftinatiam de-

etit, 0mo^

)onendo,

fervan

Unde etiam D. Th. le&. 7. & Au-

guít, tra&t. 5 3. in Joannem; norant Judeeosnon

777 D7 liW

i TE

potuiffe credere ex hypothefi preefuümptionis,

if

quà fuis viribus credere preefumebant prout

u)

eis objecit Chriftus, qwomodo vos pote[Lis ee-

a

?

p

) qllö

j

dere,qui gloriam 4

b Imvicem quaritrs? quam-

.vis hanc preefümptionem & vanam gloriam

& Rpff

jn 1. 0H

deponere, & per vires gratice credere potue-

s iner d

runt, prout eX principibus multi crediderunt

ineum. d adum textuss w.ilum non de

g

g

remotis fed de proximis procedere auxiliis;

pro quibus impetragdis, ut homo auxiliis

í al

P RL

remotis adjutus, quod. zondui babet , acci-

piat, orare jubet D. Auguít. L. de Correpr.

LE

& grat.c. 2, quod idemintellipe detextu : tio;

ra

"u

vel loquitur non de auxilio füf

ficienti ad pree

jnicr

ceptum hic &nunc fervandum, fed de auxi-

efil [

j

lio ad vitanda diu omnia peccata, & ad fina-

D ;

liter

Aum

58

De gratia (.M.]) fificiente

fanthorit

liter perfeverandum, quali plures in peenam

peccati commiffi carent ; quo feníu etiam

ioproxim

a de prit

9. Do&tor explicandus eft, dum ait peccato li-

bertatem. amiffam & peccandi neceffitatem

fafaconfid

iX Grem

indu&tam effe, non quoad vitanda peccatafin-

gula, de quo in prefenti agimus; fed ad vi-

Tinüs Qul

fodint

tanda omnia collectivé & perfeveranter,

"4d locum ex D. 'Th. addutium w. ibi

Ihiy

t

pariter fermonem effe de auxiliis proximis

grAtia reparantis, prout textus loquitur; id

M af

eft; qua fecum fert dona habitualia ad creden-

; Rn

dum & DEUM diligendum, quod auxilium

; tquts Dy

LC

vel ratione actualis peccati non raró dene-

atur, & quibus datur ex mifericordià datur,

E7

attamen nulli prorfusadulto auxilia omnia re-

a

E

mota penitus fübtrahumtur, prout fuüpra ex

&nc im

D. Th. vidimus, qui etiam quod/ibet z.a. 17.

ad omne preceptum velut unicé neceffaria

| Noiden

AO T.5

exigit hec duo: nempefinem pracepti & pof

fibilitatem obíeryandi, qua poffibilitas habe-

P"an

Mihty g

tur per auxilia fufüicientia.

1 ultimo textu D. Auguflinusloquitur

tW) [

Tiong

de gratià efficaci, quia de hàc agebat. contra

Vitalem, qui quosdam actus iniriales à noftrà

Dtpri

frhatis

voluntate fine prefatà gratià, procedere affe-

ruit, contra quem proinde decidit, gratiam

Ttntj ?

TOrbg

efficacem ad omne opus bonum füpernatu-

rale exigi, non tamen omnibus dari, Ex his

!t frgt

conficitur.

;

aöfvlum

Kegula generalis. Pro folvendis cete-.

Qf &

T1S

4ta emnibus (J. M. J.) eonferatur? $9

ficim

ris authoritatibus, illas procedere vel de auxi-

es In p

Q fenft z

lio proxime füfficienti; vel de gratia efficaci,

tait peni

qut de pratia habiruali, aut de gratia fidei, quo

]i necilm

fenfü confideratam gratiam non omnibus dari

ultró fatemur, nihil tamen exinde obeft; quo

p

s; d d

minus cuivis auxilia remora fufficientia pre-

fto adfint.

xerantt

hum v

Inflabis juxta D. Ifidorum £ a/qui de-

fhiciustur 4 DEO, ut deplorare mala [4a mom

lis p

po[ffat , etff velint, quod idem de obdurato

; [oquitr

eccatore D. Auguft. ferm. de Verbo Dom.

liaada

inquit: Dusp "vult non pote[f.

uia quamndo po-

LUOd quu

£uit ais "voluit, ideo per vna

!

4

w nolle perdi-

3 n d

icordi

dit bomum po[Je. w. difl. defpiciuntur ut non

offinr impotentià fccundüm quid tali. fenfü

üliaommit

in pione ad. rmum textum füpra explicato

u fitt

conc, imporentià abfolutà & fimpliciter tali

il ^

neg. idem dic ad alterum. Nec e£eff. D. T h.

i n

dum r.p. q.23.2.3.ait: icet alquis mom

vceptm

polfit gratiam adipifci, qui reprobatur 4 D EO,

nbils

tLamen guöd im boc vel illad peccatum laba-

Iur , ex ejus libero avbitrio fit ; nam 9. D.

Dus

J

'"Thomam hic loqui de gratià preedeftinatis

l

hi

a

proprià prout ibidem feipfum explicat: Re-

a2 m

probatio DEI uon fübtrabit aliquid de po-

xetts!

kentid veprobati s. unde cum dicttur , quód

jf

)p

reprobatus uom potefl adipi[ci eratiamyaon e[l

f

boc intelligendum [ecundum impeffhilit atem

j P

abfolutam [ed conditionatam,id eftin hypo-

thefi & fenfu compofito reprobationis non

li^

]

poteft

60

De gratia (.M.].) fafficiemte

i m

poteft habere gratiam finaliter falvantem licet

pacepta

id abfoluté fieri poffer.

ls proxi

Urgebis dantur praccepta, in quibus non

tl 1

eft verifimile; DEUM omnibus hominibus

allitum

conferre auxilia fufficientia etiam remota, er-

$uj

go in aliquibus hominibus pro lege implen-

obügatio

dà eft impotentia fimplicirer ralis. Prob. azt«

3illa ff

Dantur precepta DEUM fuper omnia dili-

|

tmport ,

gendi, de peccatis ferió peenitendi &c, atqui

|1

d aedend

in his non eft verifimile, quód DEUS omni-

| Vi (ifín

bus conferat auxilia remota; precipué cüm

| itüddg ne

dentur infideles negativi; qucis rma dee

1f CQ

gratia fcilicer ipfa fides, ergo. x« 4jff. sin.

hN

Non eft verifimile, quód DEUS omnibus

itpum

conferat auxilia fufficientia, quando non ur-

Cenfi

get obligatio praecepti conc. pro tempore,

t qni

quo urget obligatio precepti neg. cüm enim

ï

jitloc

D

tefte.D. Th. quodlib. 2.a.6.. Nwus teneatur

! &i

ad aliquid. mif fecumndtim modum, quà fit fihi

No d

poffibile; certé, fi urgente precepto omne

prorfusauxilium füfficiens alicui deeffet, nul -

C;liyk 0

Vi x

lo modo ad preceprüm obligari juft& poflet.

flli(lll h'rïb*

unde D. T h. de precepto amoris 1.2.q. 100.

DN

a. Io. inquit : JVoz eff impo[ftbile boc. prace-

BU

ptum obfervare, quia bomo poteff [e difpoe-

Vümie

re ad Charitateps babezdam.

Item . q. 24

T

de verit.a. 14.ait : recà corzipiturs qui pra-

] «

cepta non f acit, quia ex eyus negligentia qb

Obligam

quàd gratiam non habeat, per quam pnjet

BU

fervare mandata. Yd eftvect corripitunqui

9. v

Pfæ-

D fu

juett

E omn;buf (.M.]) couferatur? — 61

dvantems

precepta non facit,ideo enim privatur auxí-

liis proximis; queis legem fervare poffet; quia

inquum

negligit remota, que ipfi dantur; auxilia. 42

us homii

additum woufumefh [upra.

m retmas

Seperurg. Pro tempore, quo urpet

l int

obligatio preecepti non. dantur omnibus au-

lis. Prab.»j;

xilia fufficientia; ergo.

Prob. du£. Sipro

ér omnic

tempore ; quo uroet obDligatio . praecepti

:*àd credendum, DEUS cuivis conferat au-

DEUv

xilia fuffcientia; hoc ipfo nullus dabitur

wopi

infidelis negativé talis; atqui hoc eft:/con-

ss 1m

tra communem "Pl'heologorum, ergo. . Pro£,

T

feq. Negative infidelis eft;cui incredulitas non

U ornoia

impuratur ad culpam, atqui fi quivis füffi-

yndo 057

cientia ad credendum habear auxilia , nullus

yo tenp

erit; cui incredulitas non imputetur in cul-

, um al

pam, hoc

ipfo quód quivis per auxilia fuffi-

TU

cientia poflet credere;ergo. m.d/[l. feq. maj.

f

//; W MW

Non dabitur infidelis negative talis, i DEUS

p 07

cuivis conferat fuüfficientia ad credendum au-

dl

xilia proxima conc. duntaxat remota neg. zec

M

dicas habenti potentiam remotam ad actum

35

ml

40

imputatur in culpam omiffio a&tüs praecepti;

/jf[

/»

ergo etiam habenti auxilia remota ad creden-

7

A

Jf

J

dum incredulitas imputaturin culpam. Nam

[rem (

W« difl. At. habenti potentiam remotam &

Jf

"P q'/,

fimul cognitionem & advertentiam precepti

obligantis imputatur omiffio in culpam conc.

flgfff'

abfente advertentià ad pr:ceptum obligans

neg. jam autem in infidelibus negativis; erfi

rf :

in iis fint gratize D. excitationes quaedam re-

motæ;

/1:1 [//

62

De gratia. (. M.J-) fafficiente

(!j.i

tnote, necdum tamen iis adeft advertentia fuf-

ficiens preecepti. usque dum revelatio & pro-

r fa!utm.

m ftf

pofitio credendorum iis fiat; . que revelatio

aut preedicatio inter auxilia proxima compu-

Ti atqo

Tatur.

$: Autcm dicas fides eft humanz falu-

pifino

Bdentem

tis initium, ergo fi infideles negativi careant

fferino

fide, carebunt omnibus reliquis auxiliis ad fa-

lutem. g.

uód ficut juxta Cencil. 'T'rid. pra-

X rater

Aofpero

tia eftunica formalis caufà nos juftificans, id«

Dicat

circo tamen etiam fides & alia auxilia previa

nos difpofitive juflificare dicuntur, ita pariter;

ET

licét fides fit initium falutis loquendo forma-

liter & ftridlé, hàc tamen. de causá non ex-

Dudr

cluduntur auxilia ad fidem difponentia ; que

auxilia; faltem remota, omnibus adultis adeffe

Áihttg

defendo.

Oa

Dices. Si auxilia fuüfficientia omnibus

t m

"ls f

preeíto fint, fruflra pro iis orare jubentur ho-

|

mines, pam prout recté ait D. Auguft. L. de

q

m d

"nat. & grat.c. $3. Szadeff poffibihitas, t quid

W i.

vrAt? . D. Auguflinum apere contra Pela-

) [j HOHIL

gianos, qui poffibilitatem fervandi preecepta

lls dlinfs

Ul

noftris viribus attribuebant, contra quos be-

m

ne arguit, quód fruftra oremus, íi noftra li-

amm "ddu

bertas ex íe ipsà poffit fervare precepta.

tenemm)

'. 242 etfi DEUS cuivis tribuat auxilia füffi-

RUT

cientia, ita tamen non raró ordinat,ut nosa

petendum «& orandum fufficienter excitans

N

non aliter-ea auxiliaconferre velit, nifi d

epen-

j

TC "

enter àb oratione; prout alibi dictumeft.

Allye

Q jiü'o

n ommibus (J. M.J.) covferatur? — 63

rffï:ime

adventenu

Oljic. infpecie comtra auxilia [ufficientiA

vdiodgs

Ad [alute;m. Semipelagiani hanccommunem

gratiam fufficientem omnibus conferri affe-

. ue

toXmutpe

rebant, atqui ob eam reprehenfi fuerunt à D.

f homar

Auguítino & Profpero; ergo hanc gratiam

^

negativi g

füficientem pro confequendá falute omnibus

nielia

eonferri, non eft confentaneum veritati. Prof.

uci. Trüg

mur. preter textus fupra citatos hicetiam eX

D. Profpero, qui carmine de ingratis ita canit :

$ jufüüümïfï

auxila n

Dic uudeprobes, quüd gratia Chrgfi

Nullum omnuino hominem de cuntliss qui

tar, p

quen Qu

&enerantur,

[5

Pratereat, eui mon rignum, vitamque

€at 4nm

ponenti;

Impertire velit.

goadursté

x.. Semipelagianos non erráffe, prout u-

pra notavi, i& eo quód docuerint DEUM.

u omniþt'

omnibus füfficientem pro fuà falute conferre

e j

gratiam, fed in hoc errárunt, quód afferue-

Angu v

rint gratiee auxilia omnibus zequaliter dari, &

dias)l ïj

ita eis noftrum arbitrium affentiri, ut. hicini-

contit i*

tialis affenfus non fit donum DEL, fed fru&us

g pre?

noftre libertatis, quem fenfüm meritó repro-

p

báàrunt adduéti SS. PP. cum quibusetiam tios

J ü ngf[[ï)

tenemus, quód licet omtibus à DEO fuffi-

r p

cientia conferantur auxilia, attamen alii plus;

ul

ii minus detur, ita ut confenfus unius ho«

1

minis prze alio femper fiteffectusulterioris &

u o

pecialis gratice, nec fit fecundüm: noftra me-

" fll W

Í

ritfed penes DEI beneplacitum;quod S.Pro-

duf

p

per

"

64. De gæ?gg*m(]M j.) fafficiente

E

Íper probat per preefata carmina ex preedic

u datir,

]

tione erativ Chrifli, quee non omnibus aequa-

liter à DEO preparatur.

"

i, db

a hc

Inflabis. DEUS fceleratisadultis noneft

fiftcient

benevolentior, quàm parvulis minüs culpa-

locdunto

bilibus, atqui DEUS pluribus parvulis, velin

& abfco

utero, vel apud infideles ante ufüm rationis

qubusfi

decedentibus denegat auxilium omne fuffi-

Tib qi

ciens ad falutem, ergo id etiam dicendum eft

purenes

de acultis. &« difpar. datam effe in probaticne

ll; üt a

záe part.refolut. cliigent cum Frofpero L.2.

Ürdi

de vccet. gent;c 23. nec his deefle gratiam

D«

^

fs

peneralem, c

u3 fi illj, füb quorum curá pareu-

Qerd

i1 vivurt; re& utetrcntur, etiam per illos par-

vulijuvarentur; quod explicans //eg4 docet,

turifos r

inpenm

parentum & eliorum juftorum preces non ra-

ró apud DEUM efficere, ut párvuli; qui jux-

lia (f

ta naturelem curfum morituri erant fine ba-

tlmando

ptifmo, fupervivant usque ad fufceptionem

0 nffen

Tütri f

baptismi, quem infinem parentes monct; ut

pro liberis in utero. detentis orent; & aliis vi-

Wffü [

ris piis fe commendent ; unde videmus; ait

Wt d

Goudin, parentes fideles inftin& v interng pie-

ADNdR

tatis angi, fi proles mortuas perient, & non

Ts fak

tf c

raró fibiin culpam imputare, atque neid cein-

ceps fiat; DEUM precari, quamvisnon fem-

Vqdby

per, quod petunt, affequantur,. Zvec obeff. D.

hi

-ugu[f. L. de bono perfev. c. 12.. Pefhiman-

LE

tibus parentibus 9 paratis smimi[ris, ut por-

ünt

vnuto detur baptismus, DEO tamen neiente

407

jriett

A omnibus ( ]. M,J.) conferatur ?. 6g

inactprt

uon datur, qui eum puerum in hác vitá uon

)ymnblsqt

senuit, ut daretur.. Nam . D. Auguíti-

num hic non difcutere; an parentes parvulis

säduhiänona

fufficienti auxilio fuccurrere poffint , fed

; ml m'xg

hoc duntaxat ad

r

atuitam predeftinationem

parvils i

ij

& abfcondita D

I judicia refert , quód ali-

ufüm i

quibus füccurratur ; aliis autem non fuccur-

m Ompe.

"

U!

ratur, quod totum non obeft , quó minüs

n dicndus

parentes aut alii jufti parvulis impetrare pof-

Fcinproketf'

fint, ut eis divinitüs fuccurratur.

Frofpat

Urgebis cogtra 1ymum re[ponftonem. Es-

i t

um r g

j

Ífi adulus per proprios actus fe difponere

debeat ad falutem , non tamen ita ei debe-

mpt ilig

tur ufuüs rationis, ut non aliquando DEUS

j

y Jqit

in peenam peccati illum aufferat, ergo etiam

npr

2uxilia füfficientia non ita debentur, ut non

J

"

[

I

1

aliquando DEUS illa hominiin peenam pec-

at lt

at aufferat. — &. 4iffar. effe , Ufus quippe

rationis fubjacet caufarum naturalium di-

jiesn

J

verfo concurfüi, & ideo non fingulis debe-

fent;

tur , fed debito duntaxat proportionis. Aít

J u(e[x

fuppofità DEI gratuità voluntate omnes ho-

JLln lii

n

1Tnines falvare volentis debentur debito ne-

afidll; ]

ceffitatis cuivis adulto auxilia fufficientia ; fa-

quete

né quibus falutem confequi non poffet..

m

Auperurgebis. Si auxilia fufficientia fal-

" '

l ;'g'll

M,« í

tem remota cuivis fünt debita, jam non

j

erunt gratia; nec Chriítus ea nobis prome-

yfi/

'mujt ; quia, quo

ddebetur, non cadit füb

Wa

meri-

66: Dtgratia (YM.].) fufficiente:

- n

meritum, nec etiam DEUS ea propter ofi-

14 .

ginale peccatumi nobis denegare poffet , at-

kdebitun

quihzcomniafüntabfürda, erpo. Ante re-

t DEL ,

Íponfionem zozz , quód DEUS hominem

d alttr

ex noxa originali lapfum mifericorditer qui-

ixevit o

dem reparare decreverit ; fed tamen per ob-

à M pe

fervantiam mandatorum , ut proinde mi-

o du

fericors DEI voluntas hominem lapfum

imeriis (

"per przceptorum obfervantiam falvare

& abfolut

volentis eadem fit cum voluntate confe-

fs homi

rendi auxilia fufficientia, non quidem quo-

ad identitatem doni, fed quoad identita-

tias d

t d

tem connexionis , quatenus fuppofità vo-

luntate ;pratíosà , ut homo íalvetur ob-

Oi

Aj

fervando przcepta , neceffarió confequens

eft; ut ei etiam auxilia pro praceptis obfer-

ETU

vandis füfficientia eonferantur ,

ne quibus

Tb f

|

obfervantia mandatorum foret impotlibilis ;

, Drey

€x quo patet, quód mifericors DEI volun-

LUR

tas falvandi hominem lapfüm, à voluntare

A0 st

'dandi auxilia fufficientia fit indiftin&ta quoad

t V)

connexionem , etfi diflinguatur quoad di-

RUO

verfitatem doni, ficut v. p. ultima difpofitio

* fb

ad gratiam & ipíà gratia fünt duo favores

IRN

diftinti 7z razisze doz;, quatenus aliud eft

: inftg

difponere ad gratiam, aliud dare ipfam gra-

tiam, atramen ob neceffariam connexionem

Qlils

ultime difpofitionis cum ipíà gratia non dif-

A ei

eruntaltereitate con

favor DEI. 'Ex his

nexionis ; fed funt id?qï

AA fübfi

,

| l mdigm

[ï.

«

Wt

A omnibus (J. M.].) eozferatur? 67

t propte i

fe ol t

. ad 1-um difl. Non forent gratia;

fed debitum ex fuppofitione gratuitz volun-

p0. Antt

US fomie

tatis DEI, conc. abíolut$, neg. Pariter

y. 4d alterum : DEUS namque non aliter

ricorditr

tmen p

decrevit hominiapío dare auxilia füfficien-

tia, nifi per merita Chrifti , confequenter

toinds t

"

inem It

hac auxilia non debentur, nifi dependenter

à meritis Chrifti.

-Ad 3tium v. Poffe qui-

jam t

dem abfoluté loquendo intuitu culpz origi-

intate C

ginalis homini juít& denegari auxilia fuffi-

quiden g

oad ii

Cientia; aft (ic eum ligare non poffent pra-

cepta, fiquidem ad impoflibile non detur

Vpoli

obligario.

(aivenr

Replic. Suppofità prafatà DET volun-

confaq

r od

tate adhuc denegatur pluribus peccatoribus

gratia füfficiens ad falutem ; ergo.

Prob,

[

ine qii

impoll

44£, Peccator amifit jus ad falurem zter-

nam, & comparatur homini mortuo , cui

DE] v

j volit?

non debetur principium motuum vitalium,

ll

ergo.

g« di

j.

.Anf. Amifitjus, ita ut ei me-

ndtq

Tb

dia ad falutem non debeantur artentà difpo-

fitione fubje&i, conc. attentá modernà mi-

] dlpr J

j fit

fericordis DEI Providentià, neg. Certé

"

hzc inftantiafiquid probet, probaret plan&;

; t

nullum, qui vel femel mortaliter deliquit

lpfäm

ampliüs confequi auxilia füfficientia, nec

fieno

etiam ei pofthac preparari Sacramenta, &

ii

Tl

alia fübfidia, cüm omnibüs his. fe reddide-

fi

ritindignum. Parirer g, ad Alterum.

h

Ra2

DllPli [T o-

6$

Degratia (.M.).) fuficiente..

Autnti

Duplic. Moderna DEI providentia non

ff g

confert omnibus auxilia fufficientia ; ergo.

dbacum

Prob. ant. ex D. Auguítino epift. 194. alis

pixa D.

te vel a

105, ad Sixtum: 57 zmpii qmale vivuum , ex

fuo male vivunt , vel quod origine traxt-

t ffcten

YUH , U€

/

uod infu

er Addiderunt : momer-

l

|

fiecimput

goJe exeufent ,

Á

Jtd ff fent vafa ira;

Jibi bds

tqà D. À

l

|

amputent , quia ex ea mafia AUfi, quam

H

p o

PI' OPI' €rY Hiaus pe

CCALUM ». 02 QO 0IIES P

H

Jnini trany

i

caverunt » s2v

:ó DEUS jufléque damna-

[

|

vit , ff autem fimt vafa mifericordia , mm

LURT

e i.

7

£2 »

Jea spfium glorificent , qui ei mi-

7

j d

Jéricordiam uom debitam praflitit j itaque

; imetyt

BOET.

univer[i, qui f& im iniquitatibus excu[atos

volunt quod utique gratiam , unde. eue

n

Ti ts

viveremt, mom acceperunt , ideo ju[H i

mafía il-

puniuntur , quia qui liberantur À

Ws d

/4 damuntl , monnift grati indebitá libe-

ramtur ; uam [f excufhtio illic jufla fartt,

^W

zon iude gratia, fed juflitia liberaret, . W.

1 o

D. Augultinum hic aperté loqui de gratia

JHb u «

jyrzdeftinante, quam non omnibus conter-

A m

Sed

ri ultró fatemur.

ss

qviplic. Divus Auguftinus duo afferir,

Irà p

&empe rmà malam vitam imputari implis»

Intellip

vel ratione peccati originalis , vel ratione

tl ider

peccati actualis; 240 /zbjuugit , hac de cau-

EUS |

fa neminem fe

offe excufàre.in peccatis»

hus a

1

ia ad ben& vivendum defuerit;

quod ei prat

pte l-

atqui per gratiam ben£ vivendi noni

gitur

|

; Vnngg

/

Amomnibus (J. M..) eozferatur? 69*

fa.

Yovidenttt

itur.fola gratia predeítinans , fed etiam

dmiüQ füb ea comprehenditur gratia fufficiens, er-

pl i E

go juxra D. Auguft. ob peccatum vel origi--

rje o

nale vel a&uale denegari poteft alicui gra-

tia fufficiens, & tamen transgreffio przce-

| m'gin: ff

jerit: Wfï

pri ei imputari

in eulpam.

Confirm. Ràtio

z/;zirt,wï

ex quà D. Augu

ft. probarà DEO nonnullis

negari pratiam przdeftinanrem ; & nihilo-

HLUL.

peccami-

o nl

minüs transpreffiones legis eis effe

nofas , fe etiam extenditadgratiam fufficien-

J lii

ii

tem, ergo i ex citatotextu probetur, DEUM

jt, dul

negare aliquibus gratiam pradeftinantem ,

/litit; i

& tamen vitam malam eorum recté puniri,

etiam ex eo probatur ; quod DEUS neget

i t

j; ! H

aliquibus gratiam fufficientem, & tamen eà

negatà transpr

effiones legis in culpam im-

ilt jl llï

j P

puret. 4m£. prob. Ratio S. Do& elt; quód

fuppofitó peccaró , fi gratia. adhuc ad ben

mdiälfi ,

S

/,

jh

)r

viven

dum deberetur , & aliquis ob denega-

peccato pofï'et excufàre ,

fieri

tam pratiam fe à

qui d

m

jam non gratia , [ed juffitia liberaret , id

eft, jam non amplius manerer gratia, fed

pibu d

effet debitum, atqui hoc etiam milirat con-

rra pratiam fufficientem, ergo. x primó

;ind

j

intelligi/ poffe D. Auguftinum ; quod ly

utan d

vlf

vel idem fignifizet, ac partim, id eft; quod

i

DEUS partim ob oripinale peccatum , qua-

renus ab hoc radicaliter omne malum dim-

a

1]

manat, partím ob peccata actua.lia fübtrahat

um

à

i [ »

aonnunquam gratiam , ficut dicimus, ve/ ie

intel-

3

$o Degratia ( M.].) fifiiente.

J of

intelledium , vel im woluutatem redundat.

i fffcien

mubus «

bac culpa commiffa , id eft, partim inhanc

partim inilum. Si enim rationefolius pec-

pl , v

cati originalis DEUS denegaret gratias fuf-

u q

ficientes, reprobare quidem ob peccatum

i tunq

t vivit

Ade poffet hominem , ad obfervantiam ta-

men przceptorum obligare non poffet; quia

( (tà p

ficut fubtractio auxilii fufficientis obfervan-

um f

tiam praceptorum reddir impoflibilem , ita;

fifiumin

ut hzc fübtractio fit imputabilis in culpam

t f

perfonalem , exipitur etiam voluntarium

gf

dium a

períonale vel in fe , vel in caufa ; Unde n.

2dó te probare nimium , fcilicec DEUM

Ra efic

non folüm fceleratis , prout thefis fupponit

jllis, (

fed etiam quibuscunque aliis poft peccatum

Q r g

terio

originale poffe denegare auxilia fufficientia,

& fubfequentes ex tali denegatione trans-

N

- Dioy,

preffiones in culpam imputare. — 442 rob.

autem difl, Sub gratià bené vivendi com-

ts

rl

prehenditur gratia fufficiens tanquam gene-

rale. & omnibus. commune donum conc,

d v

tanquam fpeciale donum , quo a&tu bene vi-

"ts

vitur; de quo loquitur D. Auguftinus neg.

t

Eft ergo tua a

rgumentatio fumilis huic :

M d

Pelfeffor mom tramlulit dominium vei po[e]&

j

ionibiy |

ller cer

in alterum , ergo uec uftem ei conce]fut , W-

cut enim füb dominio comprehenditur etiam

"m

ufus, ita tamen , ut ufus fit aliquid minus

Gifpofitio

& feparabile à dominio , ita quidem etiam

* Diin

comprehenditur füb gratia bene vivendigra-

tia

Qflz

[

fu.

n omnibus (]J-M.J.) eozferatur ?. vt

£m Ti

tia füfficiens, fed tamen tanqusm aliquid *

yartim inhd

omnibus commune,; & à pratia efficaci fe-

onefülig

parabile , unde gratià füfficienti omnibus

«t gt lj

collatà ; quia per eam recté quidem vivi po-

Qb p

teff, nunquam autem per eam folam actu

n t

recté vivitur, adhuc falvum manet pluribus

npofts

ob fua peccata negari pratiam. ad reclé vi-

D

nris aof

vendum fícilicet efficacem

3

ex quo con[l at

ofübllemm

Al/it as minorz in comfirmatione. Namgra-

tià fufficienti datà, cüm hzc liberare qui-

fig in t

volutta

dem poífit;, nunquam tamen fe folà liberet;

falvum adhuc manet, quód gratia liberet,

( ; Ut

li DEU

fcilicet efficax

ratuitó collata , non autem

vfsfüppt

juflitia. — Grazis etiom difliagui poffet , gra-

Off tl

tia foret aliquid debitum attentà mcdern

a ii

mifericordi providentià, conc, abfoluté,

neg.

;azione ln

2. Á fl.'"

Dices. Denegatà gratià etiam füfficien-

ti ad re&t& vivendum adhuc meritó imputa-

yguam d

tur in culpam transgreffio ei, qui huic füb-

tractioni voluntariam pofuit caufam ,. atqui

m

yo t

fceleratus volunrariam pofüit caufam füb-

tractioni fuflicientis gratim , ergo.

Maj.

ruüinui k

ii

At ln peccatis ebriorum , item in omif-

fionibus per caufam voluntariis. A4/z. pa-

riter certa videtur.,

y. difl. miz. Volun-

atj

tariam pofuit caufam attentà füà proprià

ndinr *

difpofitione, conc. attentó ordine moder-

lquld !

jl

nó Divinz mifericordix, neg.

j

O uares. An iftüd auxilium fufficiens,

u

jd

E 4

quo

E7

72

De gratia (J.M.].) fedficiente.

axiia non

uod omnibus infidelibus negativis à DEO

d

ari mox afferuimus ; fit naturale velfüper- uf

1dqo t

naturale? Ante refponfionem

-Adverte , quód in illorum loquamur

t patet in

pus i

fententia ; qui ficut omnibus adultis etiam

fceleratis auxilia füfficientia conferri afferunt,

rererque

ita nec infideles negativos ab auxilio remoté

& genti

fufficienti ad credendum excludunt; contra

: folm if

quos 2. gravia pugnant argumenta, 7. Qquo-

" I p errigifïä, 1

modoó defendi poffit; quód DEUS omnibus

| ylins doee

infidelibus negativis conferat auxilium fuffi-

| p

ciens, cüm tamen nemo ex iis ad fidem perve-

DEU

niat; ficque torum hoc poffe videtur inutile, &

N

& q

ordini Divinz Providentiz repugnans. 242.

MC

ualenam fit hoc auxilium, nam /f zatura-

IUMC, (

le eff , poffet fe homo per naturalia difpo-

t ls

qt il

nere ad gratiam , quod Pelapius docebat;

Jé f'apermatur ale eff ,. jam infideles haberent

tlfl Fidem

fidem , quia ante fidem nihil habetur in ho-

Wl y

mine fuüpernaturale , ficque hoc ipfo non

ln

ampliüs effent infideles negativé , fed pott-

m j

tivé, fi prafaro auxilio refiftant, fi autem

M q

confentiant , jameruntfideles pofitive. His

n f

et

l

pramifsis

3l

z. Illud auxilium effe füpernaturalefil-

türals

tem quoad modum; zec obeff prima atlj-

Dtopte

cultas contra illud propofita, quia dato;

lüpern

quód in nullo infideli negativo auxilium

Tefolnt

hoc remotum foret fructuofüum , adhuc fatis-

endis

fit ordini Divine Providentim , quz talia

tollris

auxilia

if

n omnibus (J. M.].) eenferatur? 73*

guiii D

auxilia non quidem in toto genere humano-

a wf

infru&uofa effe permittit; permktit tamen

f

in aliquo ftaru hominum etiam copiofo, pro-

rom lu

ut patet in parabola feminis ; cujus magna

s aduls «

pars cecidit fecus viam vel inter fpinas.

onferridl

Preterquam quód fàtis notum fit, aliquos

uxillo 1

ex gentilibus fine externa prazedicatione per

fudunt;

folum inftin&tum internum ad veram fidem

enta; 1.U

pertigiffe, prout de Jobo, Cornelio & aliis

JEUS o

plures docent , quamvis nominatim aliquos

exprimere non fit neceffe; fed fufficit cum

suxilium 4

D Auguítino L. r8. de Civit. DEI c.47. as-

dfidem K

ferere; quód Scriptura aliquos retulerit; ut

derurinu:

fciremus etiam inter alias gentes effe po-

p

tuiffe, qui fecundàm DEUM vixerunt &

nim

ynaiad

ei placuerunt.

Nec obeft 2da diffcultas ;

yius (

quia illud auxilium przcedit fidem , nam

etfi Fidem nullum donum füpernaturale ha-

x lt

hbt

bituale precedat, tamen Fides ante f& prz-

füpponit aliquam piam affectionem feu mo-

ho

oc !

V f

tionem in DEUM , quz quia homini per

Adz culpam mortuo & omni jure ad vi-

i, 1

fitl

tam füpernaturalem privato. non eft debita,

Pof[l i

eft pratia per Chriftum , & ideo fuperna-

turalis quoad modum, id eft gratis collata

propter Chriftum.

Án autem etiam fit

[ yiii

fupernaturalis entitativé, nihil conducit ad

7 quiä-

refolutionem noftram, ad quam pro defen.

ALA

dendis auxilis fufficientibus cuivis homini

LA

ativis

)

,

collatis fufücit , quód infidelibus neg

detur

)

5

74 Degratia Q M.J.) faffciente,

m

detur tanquam donum DET gratuitum pro.

ts hu

pter,Chriftum & ex impulfüSpiritüs S. non-

& rped

dum quidem inhabitantis ;

ed moventis,

o &

prout loquitur Trid. de attritione.

Attá-

DLS qi

men aliqui volunt illam motionem effe na-

D

turalem entitativé , fed fi homo per eam fe

, nrales fof

convertat in DEUM, fuo tempore DEUM

j antir, Ti

ei provifurum de auxiliis: füpernaturalibus

; DEUS :

pr&cipué circa fidem , prout D. Thomas

jltatior (

docet de puero in fylvis enutrito , quód

; sinpla

DEUS , fi talis ductum fequatur rationis ; ei

fit

rovifurus circa Fidem & alia faluti ne-

ï h) o

! um d

ceflaria.

Alii volunt illam motionem efle

: D T

entitative fupernaturalem, alii denique cen-

Ts

fent:.naturalem , fed habere annexum auxi-

| dOR 2

lium fupernaturale, ita ut fi per prius auxi-

It dicim

lium fe homo convertat in DEUM ütautho-

: um foff

rem naturg ; eodem inftanti recipiat auxi-

| ütrts j

lium füpernaturale fe convertendiin DEUM

Vàti d

üt authorem pratim. — Aft hzc incerta fünt,

& fapiunt curiofiratem,

"Dices. Fides eft initium falutis & radix

4

juftificationis, atquiinfideles negativi carent

gratià fufficienti ad fidem , hoc ipfo quó

PRO I

negative tales fint, ergo pariter ad juflifica-

Que

tionem. : y. diff ziz. Carent auxilio füffi-

Verbis (

n

cienti proximo ad Fidem explicitam conc,

carent auxilio remoto. ad fidem implicitam

Quo ad

nep. Fides autem implicita in omni ftatu

U [//

eetiam

neceffaria eft ad juftificationem , und

t (l

refpe-

Jeitnt

;sw omuibus (]. M.]-) couferatur? . 75

tafüitn

refpectu hujus non funt infideles negativi,

pirinsar

fed refpectu fidei explicitz.

Nec dicas

ed moyrai,

cognitio & fides implicita, quà cognofcitur

itone A

DEUS quia eft ; & quà remunerator eft;

onem f

videtur naturalis, ergo fi fufficiat , viresna-

0 pr emi

turales fufficient ad juftificationem, — s. 4//f.

pore DOA

amtec, "Fides implicita , quà cognofcitur

r

DEUS üt author naturz eft naturalis conc,

. T

üt author fupernaturalis neg. Ea autem hic

mrito; Q*

P

fides implicitaintellicitur, quágratuitó DEI.

r ratjonb:

donó cognofcitur DEUS fingulari modó

f at

humanam disponere falutem,; in qua üt ait

yxionem 4

D. Thomas 2.2. q, 1. a. 7.

Omnia Fidei

qaniqie

myfíleria continentur , & ad quam omnes

negum dl

homines auxilium fufficiens remotum habe-

r priuj J

re dicimus , queis aurem mediis hoc auxi-

Müpartr

lium fufficiens DEUS diftribuat ; precipue

j a

enutritis in fylva, fcrutari eft Divinz Pro-

p

]in

D

videntiz abyffum.

n

$. IV,

tis u

4iltera Problematis pavs.

tiil cartjä

Ro hac primam duco lineam ex confe.

iplh

p

T

quentia Apoftoli , in illis Exodi c.

33.

de

verbis fundata: AMiférebor cui volucro ,

xio J

e

clemenus ero , im quem mihi placuerit , ex

m

quo ad Rom. 9. ita concludit: Erzo zj;.

[

Ti

j

vult miferetur , c quem vult indurat , gva-

AU

T

t fcilicet auxiligm fubn-'ahendo ; prour

g

eum

Jnti

96 Degratia (J.M.]) /z'qj-'iciczh.

mis& e

cum D. Dionyf. Carthuf. paffim SS. PP. ex-

Jam fic

yrcepto

plicant.

TMnota (

Prob. r. Vel fubtra&tio folius gratie

efficacis , aut àt Moliniftz loquuntur, con-

allec?

gruz , relinquens homini gratiam fufficien-

it quid

tem reddit eum induratum , vel per fübtra-

lexcpi

