non poterunt, & ita injuflé jjs imputabitur,

i, in qui

quód non crediderint evangelio ; nam finon

fumus (ufficientes aliquid cogitare ex nobis

etnit, p

a x €f

quafi ex nobis, juxta Apoft 2, corinth.c. 3.

quomodo credere potfimus fine gratia,cüm,

qexio Aj

riuat , Zïi

àt recté infert in hunc locum D. Anfelmus ;

priàs fit cogitare quàm credere,hinc etiam

ii V

Trid. definit, ffze eratia preveniente mos

mb

qatizii

eredere wom pofe, ergo falfum eft, quod

fidem aliz gratie, non prezcedant. /Vec o£-

quinis $

ii

eff illud Luc.c.8. /ideszzuare fadvam fécit ,

Apoflol

nec illud 2. pet. v. 3. ozeia aobzs divime

jf

ini

virtutis, qua ad ptetatem cf- vitam, da-

, pl

mata funt per cogmitionem ejus, qui'voca-

i

il

vit 205 ; nam z primo licut fides, t fal-

'.[el' Tfi, 2

74

r

4

vet, non excludit fpem & charitatem , ita

df

V,

nec excludunt auxilium preveniens & exci-

n j

tans ad fidem,. prout etiam eleemofyna fal.

iil quith

vat, & extinquit peccata , fed non fóla elee-

hts

f

"

molyna, 244mJ 4Httm accipiur in fen(u

D

&tl

o

acco-

[

46

AR CJLMJOSE

D

accomodo, omnia fcilicet, que poft eam

tD Nugud

cognitionem donata funt, per fidem effe,

[ co'ngn

lurim ado

non autem quód ipfa etiam prima cognitio

per fidem habeatur, ficut dicitur : celum

hgt ]

HCHO, & du

tegit omuia , id eft omnia praterfey. deim

dona in baptifmo collata infantes habentnon

Chrilto didi

per fidem, nifi fors Quefnellus cum Luthe-

777

ro in infantibus fidem ponat. soz erg^, ait

DUEQat con

Auguft. in pf. 16., cauz Ferbum babitavit

B r

im mobis , peratftt ullum mortalium feex-

du pro

eufare de umbramortis,fed omnibus etiam

hi,

fm.

infidelibus dat gratias fufricientes; quód ips

Mif g(l

Wt

fum docet D. Th. de enutrito inffilvis, a24/

m'm jNUEN

—

vinam ensum profuidmtz'.am pertinet, ut

It ts i

cuilibct provideat de nece[farijs ad falu-

VM Qd

zem ,dummodo ex parte ejus nom impedia-

T operor

£ur;dum autemD.Auguft.depredefTinat.55.

Vettoni f

c.7.fidemappellatprimamgratiam,loquitur de

Visprefrrà

ea,quatéus hominem redditChriftisum&fun-

lt

damé&tum eft juftificationis,pravié autemante

Vf à

hanc etiam ibidem admittit.alias gratias, quas

Al

UP i

ff

inchoationer quasdam fidei nancupat,

)

w

24 va Subtrahit omnes gratias excitart-

) ii ïmï

N

illuminationes, vocationes; motus fidei,

tes,

iffio-

terre(kh

&

timoris & fpei, quos peccatorum rem

ri;anus r

nem & converfionem przcedere concil, Trid.

XImUm

t

Seff. 6. docet, quin imo, fubtractá gratid,

]

j

converfionem peccatori reddit impoffibilem

1!3 Chr iflu

contra illud: vecav có renuifhis , & cone

t

"

P.

A* (.M.].) E&f

47

u pl

tra D. Auguft. in przfatione in pf. 124, car

x f

eorum cougelafcit adverfus DEU M ,eb fit

prima quyii

durum adver[us ixnbrem gratia.ceterüm

jcitut * M-fa

£2 cap. 11. 7Marc, nec umbra eít pro Quef-

yraterley i

nello, & dum allegat Luc. capz£ z. ubi de

Ytes habettt

Chrifto dicitur: Jp/rzzus D. umxit me pradi-

us cum i

care captivis rem'ffonem cjc. hoc ipfum

son tht

pugnat contraQuefnellum, premittitur enim

ibidem gratia contritionis & al

um habiii

iarum difpoüv-

yalim [

tionum prout legenti conftat,

ormnibus et

29na. Tam [at badtenus im premilis ey-

ctiffa eff , utpote privans infideles & confti-

i, quodd

ais à9/

tutos extra ecclefiam omni gratia, eis me-

y yertinth

dia falutis fufficientia & neceffaria denegans,

(lnripi

DEUM crudelem Tyrannum arguens,om-

TDL i'l'llw.

nia opera infidelium peccata conftituens,con-

verfionis fpem & omnes vocationes Divi-

g

raxiam,loqugzgf:

nas prefcindens,& Chrifto titulum univerfa-

lis Salvatoris negans, prout fatis probatum

Cuitin

nguremäf

eít, Dum autem obrrudit caput 10. Luc.

uis horum trium videtur t

uspt

tbl proximmus

ff li, qui inzidit in La

fromes? w.id

jj s.

i

T «

plant impertinens effe, & potius ex eo in-

i

ferre debere Quefnellum , quod ficut Sama-

n6 mOIUS

pl

onm d

ritanus , etfi effet extraneus, tamen erga pro-

ximum extraneum & fibi inimicum ( quales

T

t

como

n

[

Judai erant ergaSamaritanos)mifericors fuit,

J

)

ita Chriflus etiam erga extraneos & extra

HIL

poüï

if

Ecclefiam pofitos per gratiz faz auxilia mi-

er-

48

väsiä(loM-J-)ää

D

fericors fit, cum Chriftus per Samaritanum

f tedia o

intelligatur,

sf veli

i pawis d

30efmma llw;æcluþ eff inpropofrt, 1 2mma,

13tía, 17ma c& Alijsaxguit quippe DEUM

prapedtur,

folos illos falvare velle, & etiam pro illis fo-

lummodó mortuum, qui falvantur , contra

Du,

illud 1. Jois. c-2. Jpfe eff propitiatio pro pet-

catis no[flris, nom pro moflris autem tan-

U aY:

tum , fed etàum pro totus mundi; . Vem

/

contra 1. Corinth. €. 9. pezibi i tua fcien-

fl

dia, Frater , propter quem mortuus ,

n g,

Chrifts, ex quo inferoz nullus electuspe-

Wï ff fl

rit, atqui aliquis propter quem mortuuset

P fege

Chriflus, perit,ergo aliquispropter quem

f' f!fmsde

mortuus eft Chriftus, non eft electus ; manet

P45, Galnt. 4

proinde quód ficut Apoft, 1. Timoth. 2, vult

Ti ij

orationes fieri pro omuibus , & vexf, $. ff-

MTH

eut Chriflus dedit redesnptionem fémetio

Mt:üf;lü

fiem pro omuibus , ita DEUM velle omnes

1) /75/07;

homines falvare. vide dicta locis citatis. A

"

Jferg,

4f

- quid de illo Joafiis c. 6, Z«c eff voluntas Pa-

hl Állt £

frismel, ut omuis, qui videt filium, C

AL Gu

AU

credit ip eum, babeat vitam aternam!

ïoducg m

w.Sermonem effe dc voluntate efficaci & cone

5.1).1

fequente, utis, qui non meré fpeculativé,

41 e

f

(ed practicé credit obediendo perfeveranter

i4 [/ L

ufqne in finem, habeat vitam zternam, pef

V, 21, ]

Ó

quod non excluditur voluntas antecedené

Zrütltim

ci.en-,

Qtiay

faleandi omnes homines., eísque fuffi

tla

)W

N CILM.J.O EX

49

X Gamuntt

tia media concedens, quorum applicatio &

efficacia vel inadultis propria voluntate, vel

apripfius

in parvulis aliena, aut naturali ordinererum

it quippeDE'

prapeditur,

tiam pl

falvantur, d

Decas 4t4 Propofitionum.

pitiatin n

drig anitil

[

Efideria Chrifli femper Iqaämt

tiutdij

3 I ma-.D

Juuneffetiums pacem intimo

2737

cordium infert, quando eis il-

p tortuh

lamoptat.oaüis 20-v.19. 32da. Chriflus

ilos dedts

J Efüs fe morti tradidit ad [tberaudum

enmomu Pro femper fuo [anguine primogenitos , id

i &Q&)m Ü

eff eleilos de mana dugeli exterminato-

Q eedus/

115 GMÍAt, 440, $.. 0. 33tia. Prób! quan-

Til

tum oportet bouis terrenis c& fabimetipfé

jy, &

renuntiafe ad boc, ut quis fiduciam ba-

yiiantt "

£eat, ffbt, ut 1ta dicam, appropriandi Ghri-

JfIum TEfum , ejus amorem, mortem ,

UM ydt?

s atl

"mylleria , at fesit SPaulus diceus: quidi-

um

lexit me &j tradidit fémetipfam pro me

g*iävft fi[iW'

Ad GAlat., 2/U. 20, 34ta. Gratia Adami non

producebat oiff merita humana, 2,corintb,

um d

at iaci

$.U. LI, Toannis 1,v.16, 35ta. GAf iA A«

dami eff. fequela creationis c? erat debi-

g It

o Perfcïfïï

44 natura inteara c fana, 2. ad corinth.

V. 21. 36ta, Differentia elfentialis iuter

um at

pias d

i

gratiam Adami e flatüs innocentia EY

Í

d Primam

d

v

;;

grariam Chriffianam eff, quo

-

/ 1nts-

;

$o

AR (.MJ)SM

unusquisque iu propria perfóua recepifet

ttilo Joan

éffa verà uon recipttur, nift im propriaper-

r (fent d

thedio, exq

fóna f Efu Chrifli vefascitati ,cui nos uti-

£i fumus. ad. Rom. 7.U, 4 37ma. GrAtiA

atpuit unye

fenr l

Adami fandiifcando illum. in femetipfo

erat illi proportionataxratia Chrifliana

F vl

nos [autiificaudo in T E[u Chriffoeff omm-

& fs,

26

potens & díeua filio DEI adephes, 1.v.6,

38va. Peccator uon eff liber niff ad malum

fcäüm) '[ECUS

wndirionara,

ffne gratia liberatoris.Luc. $.v, 29. 39nà

Voluntas: quam gratia non praventt ,ui-

M frtyeg

bil babet luminis, niff ad aberraudum,

Witrilo (

Ardoris ,miff ad fe pracipitandum,viriam

MULIT

zif ad fe vuluerandum.. Efl capax omtis

mft' il g

P5 Gof

mali , &v incapax ad omue bonum Matth.

20. 40efima, Size eratia nibil amarepoy-

Pitdetn

qunus , nift ad uofiram condemauationtt

Tno kg'xs j

w Hrangan

z. The[fal, 3. 0. 1.

M. F

Qd n

Decaratio Erroris.

2rma (b 32da vivaciori colore delint-

TM

ant priorem [eu 3oeftmam , utapertius ela-

Tl Qu

tebretur Janfenij «ta propofitio , Chriftum

C Qam'mï

aCïamcm

folis primogenitis id eft electis defiderare

falutem , & pro ijs folis fuiffe mortuum, non

Ul.It

, eïiän

autem pro 2do genitis feu reprobis, vellal-

Quitür, «

tem adbos NB. pro femper ltberandos mn

KTmert

ellus

fog]

venifíe, Mtinepté id prafumit Cæe.fne

X

?&fJ-M-J-)ä!

r

$1

ina tl

ex illo Joannis 20, ubi cum fero effez e fo-

ves effent claufas wenit T Efms eb flerit in

17 propriæf:

TART

smedio, ex uno enim facto particulari mal

arguit univerfaliter, ezgo deffderza Chriflz

E

y in f

femper babent effeiium , licét enim defide-

ria, voluntas, & orationes Chrifti abfolutze

atia Oi

jrifud

& efficaces,

rout habetur 7oaz. 71 , Luc.

22,€9 ad He

/

« $. U. 7, femper habeantef-

j epbes

, /]]/1. 64) [

fectum , ffecus tamen eft de oratione Chrifti

conditionata, prout patet in illa? /f frerzpo-

,J'.'U. 29' 35

; preuetl)

teff tranféat à me calix ifle. — Pariter ab-

utitur illo ad Galat. 4. e//t DEU fi/zums

alermid

andumNiTF

füumy ut eos, qui. fub lege erant , vedi-

meret, ut adoptionem filtorum rvecipere-

É W,PMW

bonm d

?H45; confundit enim & pro eisdem acci-

pit przedeftinatos feu ele&tos cum ijs, qui à

j mbll WW

jugo legis judaice ad ftatum filiorum & L.

us

N, translati funt, . quod plané calvinifticum

efl.. Fateor quidem propofitio üàt jacet non

excludit ceteros, & ideo fecundum fe hz-

Prtitt

retica non eft, damnatur tamen hzrefeos ,

quia in 2. prioribus fat aperta eftmens Quef-

t J j

nelli , Chriftum pro folis electis mortuum ,

crti

j, t

(

hinc captione utitur, ficut qui dicit: 44oe

Oütlo )

facramenta funtt verum dicit, ubi enim 7,

ydi

j

funt, etiam habentur duo, fed captiosé lo-

jftmort

il

quitur, cüm fübintelligi poffit, folüm 2. effe

qras

ii

Sacramenta , -& hoc ly /o/g;z fubintellexit

, [

Quefnellus in fua propofitione.

(

2

Jn

at &

[]

$2

ARCLM L)S

:

In 33tianon veretur larvam adijcere et-

PA

rori ex Verbis Apoft, ad Galat, 2. qu dilexit

62 quor

me é tradidit femetipfum pro me , quafi

« enm )

pro folis perfectis, ficut erat Paulus, Chri-

petnatorg

ftus effet mortuus, ciüm tamen Nicena fy-

debitson

nodus non propter electos vel perfectos/fed

t Adern

generaliter definiat, qwi propter 205 bomis

lum hongs

zes C propter noflram fAalutem defcendit;

l, donum

Igitur Apoftolus dum pro fe Chriftum mor-

Quefnel!us (

tuum effe dixit, alios non exclufit, fuffra.

Ts n n

gante Auguft. /fc curas unumquemque m«

Ri omm

f(rum tauquam folum cures, & (icomna

DO

tauquam [Pagtlos, confentiente Angelico

MX ï&k 'm

3

1.2. 4. Ex boc quód Aliquis reputat,

D

)

Tottde W

j

meficia Chrifli praflita, mom debet

Dot qu

exiflimare, quod. mom frmt. alijs preffita,

Volontate

Certé hzc propofitio przter abfurda fepéta-

ehatig ne

€ta manifeflé plebzis non ita perfectis & pal-

füm w

fim omnibus peccatoribus fpem falutis adi-

Ftüt Chri

mit,

T lum

In 34ta vendit falJumy, quod n 3 5tà

f if f

declarat , gratiam fcilicet Adami nonfuif-

As f

fe füpernaturalem ,& ideo omnia ejus merita

J My

meré humanafuiffe, quod enim creationem

üt debitum nature confequitur, füperna-

Bd

Pt

turale non eft. Aít hic error jam contia

P lfïc, li

Bajum in propos.21. à Pio V, & à Trid.

Véteri,

contra Luth. damnatus eít, & facilé revel-

o dicia

Dititas (

lii;rur, nam grA/i& À gratis daud

( alt

Cs

»

)9

AR CLIM.A)S9

$

3

vam at

eff. juxta D. Auguíl, L, 2. de peccat, Orig,

it, 2 i [

C. 2, quomodo ergo naturz erit debita ?

, pro,

etíi enim Adamo üt elevato ad finem íu»

t Paolus,

pernaturalem gratia fupernaturalis fuerit

meri Nica

debita,non tamen vzezeazozis ; 2dó fi me-

jl perfed

rita Adz fint ex gratia, quomodo eruntfo-

opter n 0

lum humana, quod enim ex gratia gratuita

jjem df

fluit, donum eft eam dantis. Voluit nempe

Chrftum 2

Quefnellus cum Janfenio, quód ficut juxta

xauftt, li

ipfos in Adamo folüm erat gratia refiftibilis,

mauempue

Grideo omnia ejus merita meré humana,

; (Ffwm'

ita omne meritum, quod oritur à gratia refi-

eye Anqgi

füibili effe humanum, meritum veró fuper-

lii fl

naturale effe effe&tum gratiz. efficacis, ut-

ita, mn/

poté quz fola invicté , & àt vult neceffario

j ais

voluntatem determinat; quia autem hujus

« d

gratiz neceffitatem requirit folumodo poft

a p

lapfum propter concupifcentiam, feque-

retur Chriftum non habuiffe nifi merita

1 a

meré humana, cüm ipfe non eguerit gra-

WI [

tiá, ni(i ftatui innocentiz propriá, Porró

ftupid& ufurpat illud Joannis z, v.-16.Lex

; Adämi [10";-'

omnia ciUSF

er Moyfén datae[l ,eratia & veritas per

J Ef'em Chriflum ,exquo pretenditgratiam

ain a

proprié dictam modo per Chriftum ince-

i Uifll.l' 1 (UF

(

piffe, nam hic prxcifé lex nova praefertur

o jf

'10 V:

veteri, & quia loquitur de homine lapfo,

paritas duci nequit ad gratiam Adami,

g hd

;" MMM

kem alter textus 2, Corinth; v, 21. ezm

3

qui

$4

ARCLMIOSM

;

qui mom moverat peccatum

Alydum

, pro nobi fe-

gutiz fup

eit peccatum , ut nos. efficeremur . juffitia

DEI £2 ipfó procedit denuó de ftatu naturz

anifi p

homo,

lapfe, üt docet D, Th. lect, $. in fine, &

jftut

fatis ex ipfis verbis conflat, Ingerit Quef-

nellus illud D. Auguft. 2474 //u/£zu5,quàm

lii de

fhm confe

erare ut facias, quod habes impote[tatel

ergo cnm Adam perfeverare potuerit, pro

tin foffe

pranedente

hoc orare non debuit, ergo fi perfeveraf-

fct, humanis meritis merces deberetur, 2dà.

trnt; f

D. Auguft. ait: /zzaza bic merita conti«

t Ti d

Tb (j

cefcant , qua in Adam perierunt, — w. ad

27442 Adamum ficut etiam Angelos via-

Q jin

tores habuiffein ftatu innocentiz ex füuffi-

lr Qd

& ha

cienti auxilio fimplicem boni operis pote-

flatem , & pro hac orare non potuit juxtá

nolis:

tiontm

D. Auguft., potuit veró orare pro ejus in*

cremento, gratia enim fufficiens gradus

Trid (

titrüm,

habet. Vel , Adamum fine precibus ha-

buiffe poteftatem antecedentem, fed con-

T jf

fequente & efficaci , perquam perfeveraret,

!tj Ij f

Ob orationis & humiliationis defectum &

Vrrits

nimiam in fuis viribus fiduciam caruit, ita

Mu

docet D, Gelafius Tom. 2, conciliorum

aliyj,

pag. 257. & D. Augufl, L. 14. de civit,

mtf)'iw

EI c. 27. dein nemo negat humana me-

CitatuS |

tefh'mo

rita , fedfolüm meré humana, dum enim

adeft gratia five per- five absque oratione

um d

lübis &

jam meritactiam gratie tribuenda funt,

A

AuRCHLM L»)SE

$5

T

"d adum . ibi intelligi merita hominis per

, o t

E

gratiz fupernaturalis auxilium elicita , qua

amiffà per peccatum Ade gratiá amifit

ödcaamna'

/

& g init

homo,

36ta torguetur à Quefzellianis,quod

, Ingeri!Qi

1 fulamg

intelligi debeat, gratiam in L. N. per Chri-

ftum conferri, in ftatu innocentiz veró da-

ihes inpiti

tam fuiffe fine Chrifti meritis, aft aliud

qre potudi

pracedentes propofitiones & ipfa verba fo*

20 i peti

nant; /fve enim eratia attualis fumatur,

sdeberetuna

p trita d

& Trid, definit eam effe intrinfecam & in

nobis feu in propria perfona recipi, cüm

7777 08

; Angglo?'

doceat gratiz interiori refifti, //ve Joqua-

tur Que[nellus de eratia [anctificante ,

yeentig. 6 l

& hanc denuo in propria perfona interius

x optti

À nobis recipi, & non per folam imputa-

gon p

tionem & perfonam Chrifti denuo definit

ore o

Trid, feís. 6ta can, ro, & r1. contra Lu-

fuficim

therum, Intrinfecam hanc in perfona no*

Íine p

ftra juftitiam clamat Apoft, ad Tit, 3. /2/-

entem, &

vos nos fecit per lavaerum renovattouis

m per

n

Spiritüs $. quem effudit in nos abunde &

yuis de

r

D. Auguft, epiít, 8. ad Confentium 242

lucam a

Aliud eft juflitia, cum ii nobis eff, quam

, (

interioris bominis pulchritudo? nec obeft

[, 14 0

citatus locus ad. Rom 7, & alia fcripture

i

teftimonia, innuunt enim gratiam perChri-

"t l

Jafld , d

ffum dari, per quod non tollitur, gratiam

(f

nobis effe intrinfecam , ficut fuit in Adam,

bsque

triue

1]

J

Da4

37ma

«6

ARCIM J.)SX€

D.

37ma aliá voce idem evomit fal(urs,

h, & Ag

per ly enim proporziozata gratiam Adamo

qu DEUS

connaturalem |& debitam naturz ftque-

fipematu

lam pratendit. 24? gratiam in lege nova

pintem,

vocat emnipotentem, quod fupra rejeci

feiquer: u

in propos. 19, & fequentibus, 2770 finali-

ponufet

ter intendit, differre gratiam A dami inno-

qu ifum

centis in eo, quód illi Adam refiftere po-

pitnistorin

tuerit, aft poftlapfum non haberi gratiam

tiodbus us

nifi talem quz invicté'& invincibiliter ef-

UTO

fectum confequatur, quod denuo expug-

& partenof

naviin przmitfis,. Ad illudautem z4 Eph.

i D

2. V. Ó, qui operatur omnia fécundumde-

Nentr.

eretum voluntatis fiae, relpondecur hoc

B u

decretum complecti voluntatem DEI ante-

"is rejls

cedentem de fufficientibus gratiz auxilijs&

n

confequentem de efficacibus, Dum au-

eudgn ]

tem D. Augufl, L. Ze corrept e& eratia t

mis f , pn

II, C 1 z, dicit Adamo fuiffe datum adju-

tlf [5

torium, fine quo perfeverare non . poffet,

Qingp (

fi vellet, fed tamen nontale cum quo per-

At à

feveraret, aít alceri Adamo Chrifto (cili-

W i

cét & nobis per eum dari adjutorium, fine

sl

quo nonÍfolum perfeverare nequeamus,

20 Qf

fed etiam per quod certà. perfeveremus;

r qumi

&, fermonem bic effe de folis predeftina-

fCFi; P

tis pergratiam efficacem, quod non tollit

Opus m

alijs-dari gratias füfficientes, vel fi alibi D.

lm p,

Augufli, contrarius videatur, x. cum Bcl-

lu ,;.

Jarm.

)8

ANRCLM..)S9

$7

evomit &i

larm. & Aquirre Divum Augu(t, docuiffe,

gratian M

quód DEUS Adamum tot donis & gratijs

- ttore f

fupernaturalibus ornatum, fanctum & fa-

m in rget

pientem, ab omni concupifcentia liberum

od fün

reliquerit cum folo auxilio fufficiente,quà

us st

potuiffet mandatum implere ; aft videns

mAdami i

ejus lapfum & corruptam ex eo naturam ,

am refiler

per meliorem. ducem fuum filium poten-

haberi gri

tioribus fuccurat gratiz prefidijs, ut co-

wincibilic

pioía fitproomnibus redemptio, nifi obex

denuo expl

ex partenoftra ponatur, quó fir,ut foliex

autem d

fpeciali DEI beneficio ele&i ijs gratijs pre-

; facumdim

veniantur, queis certo falventur , alijs,

DEI gratià abutentibüs in maffa perditio-

:eïgmxdemr?

raem DA

nis reli&tis,

3$aAvA, 3924 , Acefima offendunt ad

sgniit quJ

xC'lbUS- Dum

eundem lapidem, quem excuffimusin pri-

mis $. propofit., ad quas te remitto. ZVec

i g

Rife catm

obflat exemplum Energumeni Luc. $. v.0,

quia non folüm à particulari ad univerfale

um p

tj qu?

fed etiam à poteítate dxmonis in corpus

mal: arguit Quefnellus ad-ftatum animz,

f Chïl 01';,

Gxterüm ex eo, quód Dominus ZZazzb,

j aj

20. otiofos vocat ad vineam fuam, fequi-

uc r

, cr(eve[cfï

tur quidem hominem fine gratia nihil me-

reri; aft minimé eruitur, non poffe eum

olis &^

opus moraliter honeftum ponere.

Pariter

"TL

qu

dum Paulus r, ad Theffal, c. 2. fe impes

15V

d ü gjlw

ditum & fathana fatetur , ue veniret ad

qn

€0$

[

um

j

58

k?sä CERMJ.) $X«

2

€&of , non intelligitur, qua(i Diabolo fitpo-

piit, mui

teflas in. voluntatem noflram ,nam àt D,

( i

Baffil. reg. brewsor. interrog. 27 2. in loc,

tparenti

cit ait, redze fadfa, quain fola animivo-

luntate pofita fumt , impedire fathbanas

parfzigam

n0n potcf[f ; afl qua ad ueceffaria funt opera

corporis, 1nbis DEUS plerumque impedi-

Dui

amentanafci permittit, vel probaudi cau

J Mius, qui impeditur , ut ff à reitopre-

41m:.04

pofíto deff izerit, detegatur qualisfit; vel fi

]

perfeveraverit,ejusludiumappareat iure-

t'hoii t

éfAaizis, undeD, Th.in loc, cit.gloffacur:

grüfi/; [7]

impedivit fathanas foríam per aeris tem-

'utifgfem (

peflares. Siadducas effatum concil, Ara-

W h a

ufic. ze:20 babet de fito aiff mendacium

Iulitis d

peccatum , vel textum D. Auguft, J/lerum

la erati

arbitrium nonnifi ad peccandum valet , fi

a*' /Ztïlfu

lateat veritatis via, w, hic contra Pela-

/^tft4s a

gium concludi, quód in nobis fine gratía

Jf egy

nonnifi mendacium & peccatum fit in or-

TWf

dine ad meritum , per quod non negatut,

UT

poífe hominem fine gratia opus moralitet

honeftum ponere, Sic enim D, Auguft.

qlfämküma

M. (

L. de fpir, & lit.c. 28. inquit: eziam im-

Wnom' l

piorum uec veraciter DEU M coleutium

hw

quadam falfa movimus, qua fécundum

Juffitia regulam non folím-vituperarenon

poffamus fedetiam meritólaudamus.con-

Wltæera);

TW

fentit D. Hier, comment, c. r, epift, a

V fff;zd;(

galat. :

)$8

19

ä&(JOMOJQ) w

i Diaboltly

alat, sulti absque fide && evangelio Chri-

lram ,unz

[Hivel fapieuter aliqua faciunt velfaudie

AT ii

&tparentibus ob(eéquamtur , iuopi ianum

y fola atv

porrï'gant (

eirt M&

faria n

- Decas gta Propofitionumm.

umqut i

J prahant

AMnuis coguitio DEI EaA nna.

j f à n

4Imao

palitfojt

turals , etiam im Phifofophis

appareut n

etbzici non poteff venire 4 DEO, £b fine

j cit.gquïäf

gratia uon producit mifi prefumptionem

eraeni !

vanuitatem C oppofitionem ad. ipfun DE-

m condl/

UM, loc affeituum adorationis, grati-

fudinis && amoris,ad Rom, v.v. 19. 42da,

( mendr

Af

fola

$

ratia Chri[li reddit bominem aptum

qandin

ad [acrifitium fideis ftne boc uibil uiff in-

fjc canta

dienitas, a&. 11. V. 9. 43tia. primusef-

feétus gratia baptismalis eff facere, ut

qmoriamur peccato , adeo ut jpiritus ,cor,

utunlt in

Jod f anQF

Jeufiis mom babeant plus vv itapro peccato ,

quam bomo mortuus babet pro rebus mun-

qu o

di. Rom, 6.v, 2. 44ta, zon fuut nifi duo

amm DO Aut

quia

fii

j

Amores , unde volitiones € ackioues om-

7 MW»'

aues noflranafcuutur mor DEIquiomnia

agit probter DEUM ,

uemá, DEUS re-

g [

! 'WM;M

muueratur; d amor,

uó auos ipfos €j

anundum diligimus , qui quod ad DEUAM

J

CI L epm

veferendum eft. uon vefert , ci propter boc

51!

[un

6o

2

AR CI.M..) g&

ipfum fit malus, Tonm. $,v. 29. Agta.ama-

i viribi

7€ DEI £n corde peccatorum uon auoplius

T hibetBg

reqnante neceffe eff ut i eo carnalisreg-

fit futat

1. llos nf

net cupiditas , omuésque adiiones ejus core

Vampat, Luc. 1

l

$.U. 13. 46ta. cupiditas

titatem Dj

aut coaritas ufum feufuum bomum vel

quitur il

malum faciunt, MAttb. $. v, 28. AT,

quamiDente

obedientia legis proffuere debet ex fonte

perf uf

€* bic fons efl charitas, Quando DEI a-

RUil noyen

nor eff ilius primcipium imterius ci: DEl

Vi omfte

gloria iltus fipis , tuuc purum eff, uo

V ttoxeg

apparet exterius, alioyui non eft uif by-

X v

gocrifis aut falfa jullitza. Mattb.2 3. v.2f.

g i

48tava, quid aliud effe pofamus mifd tent-

It

bre, uifi aberratio, einifi peccatum (int

Ti i n

Jfídez lumine, ffne Chriffo cf» ffae charita-

lu üti

£e. ad ephes.$.v. $. 49na. ut mullumptt-

m")ukra j

catum eft (fae amore uoflrí, ita nullum

Biptny

€ff opus bonum [fue amore DEI. Mare. 7.

Ton f d

V. 22, foma, frufira clamamus ad DE-

If Dr |

UA Pater mi! ff firitus charitatis num

I g

eft ile , qui clamat, Rom, $. . 1 $.

irdy

N

Q(tan

di

Duny

Declaratio Erroris,

D

m W

3

RY

N a1mac 42da nauféo idem fermen-

p ll þgm

£um,

wod evomit Bajus in propof,

US ni| ^

Q

XXXVII cum pelagio [eutit , qui bont alt-

11 nj

at

quid naturalis , boc eff quod ex folis nae

£Aur4

*

OW

ARCLM. J 2

6t

J, 20 Aff

tura viribus ortum dacit, agnofeit. pa-

I t

ría habet Bajus inalijs propof. damnatis,quze

E7

fat refutata funt, quódautem Apoit. ad Rom,

1. illos infideles inexcufabiles dicat, quive-

afb

46to, oj

ritatem DEI in injuflitia detinent, non fe-

78772

quitur illam cognitionem etiam naturalem,

$ V,2

quam libenterà DEO provenire concedimus,

ve dehtt x ]

per fe caufare prefumptionem & peccatum,

Oa

fed id provenit peraccidens ex malitia pro-

pria cognofcentium 5 quinimo hzc cognitio

pl

um tf,

ut mox ex D. Auguft.vidimus inaliquibus ad

honeflé vivendum facem accendit; JNec z4-

du d H

Mattis 2

verfAatur illad a&£.11 , ubigentiles iÍnundi

dicuntut, etíi enim immundi fint, non ta-

us il t

men ideo in omni opere peccant.

if p

TL

Ip 43tia Difiipulus eff fupra Maeiff-

zum ltra principia Janfenij docendo,primum

y i il

Baptifmi effectum, prout tenent Catholici,

/ f;, iM n

non effe deletionem peccati & adoptionem

; EL MM

infilium DEI, fed effe talem peccati mor-

WMWI" L j :

tem, quá quis ablatá concupifcentia nullis

T

illecebris etiam partis inferioris moveatur,

j

ficut mortuus nil habet vit? pro rebus mun-

di; aft hic error profcriptus eft À Trid. Seff

AOl

$.de peccat. origin. ,argueret enim hominem

ampiius peccare non poffe, ficutenim mor-

1] MIIW/H

tuus nil agere vel pati poteft ad res mundi,

Mw )

r

jn

j

ita nil agere vel pati poffet baptizat

us refpe-

llf,?l

E

étivà

"D

u

r

62

OARCEM.IJO SM

f

w

&ivé ad peccatum. Porro hanc paffionum

Tdlo procel

extinétionem & ad peccatum infenfibilitatem

antejflfca

nefcivit Apoftolus, dum ait fentio aliam le-

Q Opude ngq

gem in membris meis repszzantem degi

gáem, fs

mentis mes, hinc dum ad Rom, €. 6. mo-

vitütüg, Q

net : exéffimate vos mortuos beccato, ex-

vd m p

plicat idD. Th., quód poflquam peccatum

102 proced

"Ada per

ratiam Ghrifli i mobis mortif-

k Quefnells

CAUHD

e

,

datur nobis per gratiam eat

hi, i d

dem faculias , veftfiendi peccatis futuris

lt A0 D

vel üt exponit D. Aug L. de continentia

ill 1071 in ii

1s. £Alium mortuorum vox efl,quá admo-

Wtf [

nemtur, ut membra [ua mortificent per

Mw,g&l

contimentian, comcapi[cemtia motibus taon

Al Wtf

confentiendo, licet eorum fugaefltone &

[4777 inc

quaft [ufurratione tangantur,.

longt i

4448 4518 C 46 La [unt axiomatat

Iititorg.

CbolaBaij&ejus propofitione 35ta. ZLerum

Thoralferbo

arbitrium fme gratia aajmtorio nomUs-

R at lt

det unift ad peccaudum. 38ava. Ondnis amor

Rrlorim d

creatura rationalis aut vitiofa eff cupi-

"OCRD.AU |

ditas , quámundas diligitur , aut laudn-

aritg ili

bilis illacharitas, quaper Spiritum S, in

VPl

corde diffaf2, DEQS amatur.

Loquitur

5 Ht v

autem (lg-eüïellus de amore DEI benevolo

MT

(eu amicitiam DEI fupponente , utpote q4em

Pilatus

DEU5 remuneratar , unde propofitionum

VHfh (v

ifte fenfus eft, omnes a&tus humani funtpece

cata, prater eos, qui ex amote DEI bene-

Hl

yolo

)8

a CJ M. J. as

63

hanc pdftz

volo procedüt, ex quo fequitur, omnia opera

3 jofenfbltt

antejuftificatióemeffepeccata,infideleminom-

fentiodia!

ni opere neceffario peccare &ipfum timorem

;y,-gmntem 1

gehennz, fpem, attritionem & alios actus

Rom 6 6t

virtutum, qui vel charitatem antecedunt ,

yos petotti

vel etiam fuppofitá charitate ex ejus motivo

tyuim pttil

non procedunt, peccata efle,

Allegat pro

; gobis t

fe

uefnellus 1720 Toazmis e. $. ? proce-

, /þlf iMIl i

ent , qui bona fecerunt in refuvstiionem

2777 'fm

vite, ?dó Luc. 15. profec?us eff iuregic-

» Continenti

Jfem longinquam ,. && ibi diffpavit [ub-

nautiam [aam vivendo luxurios. 3tio

d at

qurtiftent ]

Matth.v. 28,. Ornis qui viderit mulierem

j mo!i Ml

Ad concupifcendum eam, jam anachatus

» if

eff eam im corde fuo. .. At ex neutro vel à

longé fequitur , inter actus meritorios & de-

Wt"o

fsf x

meritorios , non haberi medios, qui fint

g al

moraliterboni, nec fequitur omnem amo-

rem aut effe illicitam cupiditatem , aut DEI

jj

gja, O

meritoriam charitatem, mediam quippé cog-

nofcit D. Auguft. fermn. $2, de temp. c, 1 &a.

uitifi d

"l:tï, [mt !lf

Charitas alia efl diviza, alia eft buma-

na , aliaefl bumana liciza, alia illicita .,

; spirimï/il

j

[/]

[

«« iceat vobis bumaná chbarttate diligere

n DE] buti

conjuges , filios eic. Sed videtis iflamcba-

ritatem effe poffe e&- impiorum , pagano-

w

fum Cc. dum autem Ezchbir. c. 117, aitt

1 pro Oh[

JJ

Reguat carualis cupiditas , ubi uon eff

hurant |

j

DEI cbarita: ; intelligi debet, quod in pec-

JmOW DE

catore

64

ARCIM.J.)SK

K

li rj

catore babitualiter quidem regnet prava

cupiditas, qux tamen non obftat, quomi-

fut peccal,

fntoitis

nus cor ad falubres paenitentiz motus & ad

actus alios honeítos excitetur,

Item dum

Tiasixde lq

Gtor, fj

inter cupiditatem, & charitatem D. Aug.non

ftatuit medium, charitatem laté accipit five

idpe od

Agtet, & n

pro DEl five proximi aut fui ipfius amore,

& hoc modo actus ex motivo honefto po-

RIX mety

fitus fieri dicitur ex motivo charitatis ; nec

013 Trid

debet omnis actio, prout pratendit Quef-

Dau

Qu

nellus, à charitate procedere & explicité it

Mfm

-5.2],1

DEUM referri , fed fufficit, fiexa

lio etiam

; WE, qu il

motivo virtutis cujuscunque implicité n

Doi i

DEUM referatur, Dein fi juxta Quefnellum

jo'U»X.emm

fine charitate benevola quidquid in homine

AG C^v

eft,malum eft, ergo & fides charitatem ante-

Drotedugs «

cedens, quz juxta Quefnellum prima eft grae

faatlom

Iritiy (

tia, mala foret, & licét difparitatem det ex

eo, quod hac fit infufa , actus autem. exno-

P / /-'V //l;"l);/,

M

bis procedat, tamen cüm actus fidei etiam

ex nobis procedat, hic pariter malus foreh,

TT

ubi 4dverte 3tiam propof, prout jacet fe-

[ grimgm d

cundüm fe verificari , fed damnari in fenlü

B at

C0

prxcedentium 2, propofitionum.

Qd

47 ima, 4$4UA, 4924 , cf» 5 oe[ftma ficut

üded

d

ovum cum ovo , ita inter fe & cum 3. prz-

mæ,mgi d

cedentibus conveniunt ex ovario Baij prode-

Tf 2

( d

üid

untes per propofit, t6tamt ANoz eff verd

» df

legis obedicutin , qua fét [fue charitaté,

* Qu

tegm

XRBCLM. EOs

6$

P

m mpiy Mem per3stam : Ozasmia opera infidelium

obf at féaat. peccata. &f Philofophorum virtutas

xie moli At vitia, Aft preter jam dicta etiam fal-

tur, dut

itas inde liquet ,. quia aliàs non folum pec-

Item D«AU";'?

cator, fed etiam juítus ex metu gehennze

vel fpe coeleftis glorie eliciens actum, malé

) Jatà acopi

ui ipfis

ageret, & fruítra per fidem , fpem & dolo-

ivo honetr

rem ex metu gehennz ad DEUM clamaret,

) charitai!

quod à Trid. feff, 14. c. 4« damnatum eft.

Denuó Quefnellus afylum petit pro prima ex

rtendit Q

e & explict

JMatth.c/23.v. 26 .pharifae cece , mmnuda

[j ex dio t

prius, quod intus eff calicis, ut frat id,

y ifj 'xc'xt*ï

quod deforiseft,mundum. pro 2dat ad epb,

n

$«V. $. eratis Aliquando tenebra, pro 3tiá

sum(ïgä

"

, Marci c. 7.v. 23. Omnia bac mala ab intus

gt n

procedunt ef communicant bominem. pro

s r í

i

4ta ad Rom. 8 v. 15,. Noz enim accepifis

e'üumptimaü.j

Jpiritum fervitutis im timore, fed acce-

dl

piffis [piritum adoptionis filiorum. At w,

g ,

y i

U

ex damnata Pharifeorum hyprocifi, quz uti-

que mala erat, malé argui omnem actum vel

kgr li

gl

charitatem effe, vel hypocri(in effe, cóm

0

[

enim przceptum charitatis affirmativum (it,

jüpm"

femper quidem obligat, aft nonpro femper,

uonUUL

unde dum dicitur ffzzs pracepti eff cbaritas,

Cnt)?

n

intelligi debet, quod vel debeant omnia re«

cum?

ferri ad charitatem implicit& fenfu fuperiüs

0l atio Ba]

l

dicto, vel fermo eít de charitate latius fpe-

' AM)

€tata, quam pariter ex Auguftino explicavi-

ilit [W,

Inus,

D

66

ä&&].M.]-. ) ääf

2

mus , vel charitas exigitur , ut actus fint

: Dem

meritorij , (eu denique ad hoc , ut perfectio

& plenitudo legis habeatur,per charitatem

li

DEO uniri debemus ; quo non obftante

E

[

obedientia, qua legi etiam abíente charitate

j DT

praftatur, adhuc bona eft & hypocrifi vacat,

Joluts nad

-4d 2dum *. quód ficut Ephefii, etfi juxta

Tut i f

Apoft, nünc fint lux in Domino, tamen ad-

]74'0 [/7]

[/

f

d

T

huc leviter peccare poflint, ita licét aliquan-

Iht4y

do fuerint tenebre, tamen quedam bonà

'(Wï f?fif (a

opera praftare poterant, 244 2727 . Satis

Wittiegy ad l

ab Apoft, in verf. przced. innui , quenam fint

WJR-S.'D..I

ddla omria , Ícilicet fornicationes, homid-

l LT

dia, ira &c. quz utique mala funt ; aft exin-

Cori 3

de non fequitur omnia alia opera mala effe,

tifi du

hinc.paritas propofitionis non tenet, intef

MOUTTT

ámorem enim DElbenevolum, & inordi-

Wf,j)lovz

natum amorem fui , mediat amor ordinatus

p [447114

fui,proximi, parentum &c. 4 expliet

L j

cum D. Aug, L. degratia & lib. arb. c. 18. /P

LT l/f

j

wo teflimonio cavere debemus, ne ardte

J

"

é

Aitj

gremur,non accepi/fe (biritum timorisDEls

fllity. D]

]dl

uod[ine dubiomagnume[l D EIdoum , n

uo timore Petrus Ghriflum uegavit , [e

u D]

"Mmzs ;

dius timoris [piritum accepimus , ae qu

ffl 7101)14

Chriflus Luc. 1, eum timete ,qui babetpo-

7

seftatem auituAm Qj corptis perdereingfj

19j

benuAm

E

Decas

W?lmt

p

)9

CARCKM JO g P .

NT

oc , t r

: Decas 6ta Propofitiouunm,

pe chari:'

Ides juflificae , quamdooperatur ,

Q non 0

: sImaF

ibfente du

Jéd ipfà mom operatur. niff per

