Machabzi, in comedendis carnibus idolo-

T

lythis difpenfarepotuiffent, & hodie plures

difpenfarent in impedimenris matrimonij &

menirit, V

llf

alijs legibus in utilitatem hominum latis, pro-

ut Lutherus in polygamia difpenfavit cum

"T

nter.'(' y

Landgravio Hatfix ; aft quenam ex his Chri-

ftianorum foret laxitas ? Nec Quefnellum ju-

rofis Bret

m

vat Marc. 2, facta ab Apoftolis Spicarum vel-

licatio in fabbatho, aut pugna Machabzo-

t. e kl, 2-01'?

rum. x.eziz, quod Apoftoli non difpen-

quh d

ii

fàrint fecum, fed Legislator Chriftus, qui

j ii

ibidem ait: Jtague Domznus cff filius bo-

Q

f U

minis etiam Sabbathis quin imo nec hic

nec Machabzi difpenfárunt, cüm juris rela-

4

S/lmi

j

xatio faCta non fuerit, fed legis rigore in-

7

p

tegro manente,fola fuit data legis interpre-

n £

tatio à Chrifto , in caíu neceffariz fuftenta-

h Mgf h

li

tionis, & à Machabxis in cafu hoftilis inva-

WMW

fionis, quód fcilicet in hujusmodi cafibus lex

at

f,z

(

J

Sabbathi non obliget,

JZW

Per 73dam, 3tiam, 4tam , gtam,6-

/] SI S[

y/yW

tam, 7timam , $tavampugnare expreffi-

p

[1à

Dy

i

j

üs incipit rebellis filius inMatrem Ecclefiam,

r

extra-

p

d

90

ARCLMJO N

D

extrahens ex ejus finu omnes peccatores & | ntirt

fub alis ejus folos juftos reponens, ita ut ||

regiwim

Ecclefiam ex folis

juftis & fanétis componat,

tj, ut iL

& fiita (int,

quomodo frater non cor-

Til Capi

us adEcclefiam deferri jubetur c,rg.Math| ii

Ínr, qi

nam tefte Apoftolo Ecclefia non judicat de

r ts é

ijs, qui foris funt5. quomodo Ecclefia com-

A flfnati

paratur in fcriptura facra ovili, in quo hz-

t Dami

di agnis admixti funt, arez , in qua. cum

| 63 Ed

tritico funt palez, convivio, in. quo non

Vgl qu

omnes nuptialem habent veftem? ex qui-

n

hi in D)

bus D.Auguft, tract, 6. in Joannem con-

/

iT

l mden

cludittzes faremur in Ecclefia catbolica ef

j Vs n

bozos C malose[fe ,

Jed tanquam graua

BU

( paleas,

| tl

Pro 7 2da ftuftra confingitut prefidiumex

W etüm o

€, I2. ad Hebr, v.. 22. acceffeflis ad. Sion

tonfttutos

montem, JerufAalem caleffem ci multorum

, & d dj

vutlliuin Aungelorum frequentiam (b Eccle-

| AIoptet ex

Jfam primtit?vorum, qui conferipti funt

W littte

z5 celis, Apert&enim hicfermo eftde Ec-

Lcn

clefia triumphante, voluitque,gloffanteCor-

| whk 5ab3æ

nelio à lapide,Apoftolus per Sion caleflem,

per precipua Íícilicet univerfalis Ecclefiz

Witilea

NI

membra in czlo triumphantia, hortari Sion

WU y

h

terreftrem feu militantem Ecclefiam. &prz-

N

A t

cipué Hebrzos, ut San&borum exemplisac-

ln

It

cenfi fidem & juftitiam teneant , & afpera

"5

quavisultró fubeant pro Nomine DEL. — 1

f

T

73Hi

9I

b

$* MX

s at

73tia Ecclefiam definit acephalam omittens:

£ponets, i

[ub regimine unius ChrifHi in terris Vica-

ndlisconp

zij, ut fic Luthero gratior foret ex negato

ater n

vifiDbili Capite, aft D. Hieronymo fieret

veturcugl

infenfior, qui contra Jovinianum protefta-

non j

tur; upicnus eligitur, ut capite con[itus

o Ecdelact

to fcbifinatis tollatur occafro, — Sumilia ha-

bet ad Damafum. Praterea ad excludendos

]i in qui

, que

denuo ab Ecclefia peccatores utitur falutati-

,in qui

one Pauh, quá Ecclefiam 'Theffalonicenfium

[lem? ex &

pellat in DEO Patre c D. T Efn Cbri-

f

0.

.aft malé:quomodo enim exinde fequi-

Qannem 0

a catholitt

tur,nullos in ea Ecclefia fuiffe,

qui fide &

fpe Chrifto imperfe& adhzferunt fine cha-

um p

ritate; Et efto quódà potiori denominaverit ,

vel etiam omnes Theffalonicenfes in gratia

:Dimtpræüch'mf

iif

conítitutos pronuntiarit Apoftolus, num i-

dem de alijs fatetur E cclefijs?nonne contrari-

i d

m C

um patet ex c. 3. ad Galat. ? nonne contrari-

um liquet ex Apocalypfi Joannis ad feptem

: mzf&r!?!fff"

femo t

Ecclefias? ergo malé à particulari ad uni*

verfale ab affirmationeunius ad negationem

,ue,glo(ünifg

r Gion d

univerfalem alterius transgrediturQuefnellus,

namquiaffirmat unum idcirco non negat alte-

werfa j

Ji Ke

rum. m 74taidem redit , yro quo Quef-

yia, ho

nellum remitto ad Catechumenos , quijux-

vdefm

ta Ecclefiz communis fenfum & damnatas à

um o

J

s propo-

"

Greg. XIII. & Urban. VIII. Bajana

Vl r&

(it. 31.&33' 43tiam;per ardentia vo

ta & con-

n

j!

tritio-

;///I

92

2

æ(J.M.J.)ä!&

tritionem

F M matty

, Jufitiam & gratiam fanclitatis

confequi

poffant ante Baptifimum , & tamen

um gente

li, Icgc

ante ejus fufceptionem propri& non incor-

porantur ipfi Ecclefiz , prout refert D. Au-

f topia f

guft, tra&. 4. in Ioannem,

Md Y

fed üt explicat

Bellarm. L. 3. de. Eccles,

militante c. 3. ,ab

qu T

Auguftino dicuntur effe in

Ecclefia non aQtu,

LTA

fed aptitudine,

t1), Th.

Nonergo in rigore omnes

Sancli funt m

embra Ecclefim, Illud autem

tndeie F

Apoftoli r. ad Tim. 3. Ece/effa. DE! vixi,

fs Aff

columna veritatis manifeffe magntums eft

I feri

SEPTN

Bietatis. Sacramentum, quod manifefla-

Pum efr in carne, jufl

zficatum eff n Spi-

uoadm

riu,

n

hs hi

genibus

paruit Angelis , ptadicatum efl

*

» ereditumeff in mundo , affamp-

TY

fumefim

&l2ria, non probat,quód Chti-

p CHOS, uliï

ftianus, qu

Queefidom

i peccat, ceffet effe Chriftianus,

prout hic & propofit,

8tava Quefnellus prz-

9l i

tendit, fed hoc dunt

Jv Xur 1

axat, quoód fit verita-

tis columna ad eloria

m czleítem ducens, &

*9t otypes

quód ideo juflé ap

ud Isaiam c, 62. fideles

Fdïx') d[]m

nuncupentur popmins fs tf ung propter plu-

lt

nmos Sanctos, qui ex eis cxlo na(cuntur.

üt, d l

Pro7$ta

»temeré citat adEphes.2.v.1g.ipfum

UET

Chriftum

3

qui leeem mandatorumevacue

AUZL, ut du

0522 femer.

hi ttüy

Zpfo cendat zm unum

ominem.fedw,

quód CEriffusfecit utraque

ii

u252 Judeos

deris Ecclefiam

& gentiles in unam novi f&

congregans, z;edzgpm parie-

£m

|

|

!

)*

ääCJ-M-J-)ä?&K

93

iam funt

fem maceria folvens,id eft. tollens diffi-

um, &t

dium gentes inter & Judzos,/ecezzmazda-

je noniu

foruJ , legem nempe veterem à mandato-

refert ]i

rum copia fic dictam, deczetzr ícilicet alijs e-

vacuaus, Nec obffat Apoffolus ad ephes.c.

d t o

Ifante Cj

$. Chriffus caput. Ecclefta dilexit Ecclef

lefia nondt

am , ut illam fantlificaret. ej-c, nam 9

cum D. 'Th. L. 2. retract. c, 8.,vel fermo-

rigore n

lllad a*

nemeffede Ecclefia triumphante , prout con-

textus Apoftoli prodit, vel denominatio-

4 DElwi

magnutn

nem fieri à potiori parte, ob quam etiám

| matifi

Ecclefia militans dicitur fine macula & ruga.

Quoad 76tam inar£a fabricat

r

Qu

uef ,ex illo

i du

ad

Ephes 2.22 quocvos coedificamini inba-

TT

bitaculum DÉ!,ubi monet Aplus quidem E.-

T d

phefios, ut ipfi cum alijs inzdificéturEcclefiz,

j qui

quxeftdomusDEI cujusfüdamétumfuntApo-

(f Chrié

ftoli , lapis angularis Chriftus, ut hzc fa-

u

brica exurgat per gratiam & juftitiam ; aft

ybd It

non omnes ad hanc juftitiam pertingunt;

lm x

ideo dum Hexapla, feu author operis fex

T2

columnarum , in quo. Quefnellum defen-

, poptt?

dit, illud Isaiz c, 6o obijcit, popslzs au-

zlo n

fem tuus omnes juff ? , w expreffe Prophe-

sf

ta7; loqui de folis Klectis in beatitudine,

d

nam truncato textui expreffe adijcit: &6

ydüt WW

erit ib amplius fl ad luceudum per diem,

iil

in aternum bareditabunt terram cbc..

g

/

li

I9 771 imA redcunt errotes propofit. 63tiz,

$$tava

27 tM

Y

94

ARCJM JOSE

L

«8tave &c., Item arguitur Chriftus, quód

irpeccato|

malé omnes fideles juftos & peccatores ora-

gitinus vi

li, e

1e docuerit: Parer moffer : dimitte nobis

debita noflra , dum tamen etiam Judzi

fiémbna )

DEUM üt Patrem implorabant Isaix c. 63.

Intjuxtae

& Chriftus univerfalis Salvator omnium fu-

"n

pra probatus eít, Unde dum hic Joannis

ia

2. V.22. dicitur: erediderumt. Scribtura cf

(ibu f

fermoni. quein dixit T Efis , non fequitur,

illos, qui non implent fermonem Chrifli

Dj

peccando, hoc iplo DEUM non amphus

habere Patrem, utpote qui folem fuum ori-

ri facitfaper bonos & malos, Et Patremfe

pizbet, zolens aliquos perire fed omneste-

| Blmz.()gl

ire ad pauitentiam, 2. Petr. c, 3. Item

Wös üb flh

Chriftus Matth. c.11.omnes vocat,vezife 4

LU

s2e omues gtl laboratis ebc.

rori l

Unstia 7$tAvam pugnant hactenus

An[fgmm

dicta, nec eam defendunt acta Apoftolo-

Vl

xum C. 3. V. 23. Omm£s AmimA qu& nom d-

ag ,

dierit Prophetam illum , exterminabitur,

|

l ,"F'üdm,'

l

&. enim hoc intelligi de hzreticis & infide-

QUUTY

libus Chrifti fidem negantibus, quo fenfu

Hl f

D. Th. etiam explicatillud t, Corinth.c.16.

mïlnkfum

Jf quis nom amat Dominum nofirum JE[um

|

[7/7 omm

Chriflum auatbema fit, non quafi omnis,

] "hf/ig 6

qui non vivitin charitate & fecundum Evan-

dl

&

gclij leges , à fidelibus feparatus fit, le

L

1207

duntaxat omnis bæreticus & usque ad fi

9em

"We;m-

in

|

b

s . M. J. sst

23

in Ipeccato perfeverans, Dumautem D,Au-

riftu, w

veccatoftr

guftinus videtur negare, malos effe membra

dimitnl

Eccefiz, explicandus eft, quód non fint

eüm Y

membra viva, membra tamen fimpliciter

at b d

funt juxta eundem füperius citatum,

r orniti

7954 ( forffma cantilenam Lutheri

t i

intonant,cujus cacophoniam mox in fequen-

deripitn

tibus s. propofitionibus referabo.

Hinc fit

non feqi:

onet u-

Decas 9na Propofitionum.

non armp.

emfüuma

g

81ma.0

B/Eurim.r Jfantia Verbi DEInom

d um

€ff laicis ratio diffenfandi [é

P

at G 3' k

ip[os ab ejus leiHone. d

«$.v. 31. 82da.

jes dominicus À Chriflianis debet facri-

d

il

ficari lecfionibás pietatis cb f'per omuia

l

Janctarum

fertpturarum ,. damnofum ejt

gt

P j*'

d n

velte chriffiaumm ab bac leifione retra-

eres A. 1 .V, 21, 83tia. eff. 4ufro fsbi

j i

perfuadere, quid motitia myfleriorum rc-

xtf/Wfï;

qionis non debeat communicari feminis

veicis

Jectione facrorum librorum, | Non ex fe*

, 0"

minarum [fmplicitate

» fed ex. fuperba

) C()Iimr"i

«irorum fé

jentia ortus eft féripturarum

vf

abufus

uata fant barefes,

joan. 4. v.

n qun

26,. 94ta. abri

pere e Chriffianorum mani-

s

us novum teft

aAmentum feu eis indclau-

jl

"

j

"

mtenereauferédoeis modumilludintelli-

j

geadi

96

MBOLMJOSÉS

;

gmdz' eft. itis Chriffi os obturare, Mattb,

nf f

$..2 8Rfta. imterdicere Chriflianis le-

Mhilth, 1j

&iouem firipturarum , praferzim Evane

gelij,efl iuterdicere ufum lumtnis fflijs lu-

!

ci , C facere, ut patiantur [peciemquan-

dam excommunicationis, Luc, I 14435«

Cf

$6ta: eribere ffmplici popalo boc folatium

SI

^

0 veng

jungendi vocem faam voci totius. Ecclefia

]

s veria

eft. ufus contrariuspraxi Adpoffolice C i«

Va r

tentioni DEL 1. corigptb. 1 4, V. 16, 87tie

a, ]

ma, modus plenus fabientiá, lumine e

lkl

N

charitate eff,dare apimabus tempus por-

ï lg DEI D

taudi cum busnilitate c fentiendi [latum

Mi

peccati , pete

ndi jþirimm pænitmtiæ

n

contritionis , c « 'ncipere ad minus Jfatüfae

At dernen

cere juflitia DEI, antequam recoucilieu-

Wt ertrem

pur. ACÍ, Q.U.9.. S8tava, Iguoramus , qui

| dl le&iOner

eniteutia, quAn

fét peccatum r verap

| Y h W[p 1

volumus flatiz: vefhit

ui pofjefffont Dotite

TU Muf

V,

yum illorum, quibus uos peccatum //J'alz'a-

08:

vit, €& detreclamus feparatiouis iflius

l Wmm, h

J

féerre coufalionem, Lut, 17, U. 12,. 89nà

m

u

Quartus dectinus gradus comver[fouisptte

.

Riny

n

cAatort

seff , quid , cüm jam fit reconcilia

Y 'Mïf

4

tus, babet jus. affrj

Jlendi [acrificio Eccle-

ï

" UT

[

ft. Luc. 1 $.. 23.. 90cfima, Eccleffa at

UT

tboritatem excommutnicandi babet , nf

)/fg

Tj ]

enin exerceat per primos paflores de coti-

rCthct

Jénfa

l

[

u !ogwr !

d

a J M-J-)äïäk

97

arart, l

f£

»f

z faltem prefumpto totf'us COT DO Ís.

obriimi

M()tt/:. I$..17.

fertim hh

"

minii ij

Declaratto Erroris.

d

ut, uj

cut ex flore mel fügit apis, & aranea ex

G

eo venenum haurit, ita divinus codex

hoc futt

ptius E

aljs veritatis propugnaculum, alijs & fpe-

ciatim hzrefiarchis omnibus errorum eft Se-

W/iud"ï

D 1b n

minarium. . [dcirco cum Luthero Quefnel-

, du

lás lectionem Scripturz S. tam altó przcinit

qmpui j

tonó per 2. przcedentes & s. pofitas in prz-

»,n'mdi h."

fenti propofitiones , ut hoc velut blando fire-

euitenill

num cantu fimpliciuni aures efficaciüs vae

iij

leat dementare , & quidem pro prima, in

qua extremé neceffariam prarfcribit hujusmo-

rmmmw j 3"

di lectionem , recurrit ad 1. Corinth. c. 14.

ytntin !

/

V. $. Volo Autem ommues vos Joqui linguis ,

j

iif

amacts autem propbetare, pro 2da citat. act,

C.8, v. 28. ? revertebatur fedeus. faper

vt

p !

eurrum , legensd, Isaiam Propbetam. Pro

gtia a& c. 8. v. 13. quomodo poffusm ? fl mon

7'0, IÀ r

at

Aliquis offeuderit mibi. Pro 4taa&t, c. 15.

/

J

V. 21. Moyfés a temporibus antiquis babet

TA

f

]

m

jP

ftli

du [Pagulis civitatibus , quieum pradicent

l

i2 [juagogis, ubi per omne fabbathum

l

E

»

;

"m

legitur. Pro $ta Joannis c,4. v.26. dxzt

€f ,Ícilicet mulieri (amaritanz 7725 ego um

WM Ij

('f d.' l"

j

qui loguor tecum, Vco 6ta Matth.c, $.

G

Z-Zx

l

98

'?s&CJ-MoIe)ä*f

ä

C aperieus os fuum docebat eos ditent,

Mp tb

Pro 7tima Luc. c. 1 t.v. 33. 6720 lucernam

dore, qu

accendit , €fb pouit eam . (ubmodio , fed

us Dux,

upra candelabrum , us qui ingrediuntur,

hr poptl

lumen videaut. w. ergo ad rmum quod

tb quoi

cümab exordio Ecclefiz pluribus datum fue-

ttpore f

fit donum linquarum , etiam Corinthij ex

V d

curiofitate illud appetierint, ad quos corri-

teleHero

gendos Apoftolus Loc. cit, v47, id eft,op-

Andifmus

tat quidem omnibus hoc donum , magista-

im Prple

men ut propbetezt , id eft,ut ea loquantut,

V omi

que alios monent & excitant ad pietatem,

m Bd

Ita Cornel.à Lapide, vel prout hic Lect t«

güïg.müq

D. Th. exponit, 44poffolus prafert. donum

Ut proie!

prophetia douo linquarum, quia prophte

; Qünimy|

£a , per quam viftones fibi ei» aliis fadias

; Ojb

aliquis lumihe divinoexplanat, DEI bome-

üenfri

rem d proximi utilitatem promovet , do-

M nem

num -verà linguarum maxime [Decfat A

"wama Ti

bonorem DEI. Malé ergo per ly prophetae

ois j /W

re Quefnellus accipit lectionem fcripturz,

à ltggy

W

quin imo , etfi quis ita erroneé acciperevel»

i

let, quomodo adhuc ex eo fequeretur ,quo

]u

wj

[j

omt tempore,ommi loco, ommi perfonarum

M lhj

eneri fit neceffaria hzc lectio , nifi fors om-

gmoh lw]

nem alium laborem à fidelibus auferre velis;

Wi i

dum autem Jofue c. 1. dicitur zoz recedat

BuLT

volumen legis hujus abore tuo , &deutet.

' Payj

$. pracipitur, tam viris quàm mulieribus

Vfrba Ch"

legi

y

P

b

"ä&(J-M-J-)äQ

99

at t d

légi verba legis, id quidem probat , à do-

€tore, qualis etat Jofue, & quidem maxi-

g lum

ubmui,

mus Dux, verba legis prelegi & exponi de-

bere populo , prout & nos fatemur, non

jngrel

] umm d

veró quod cuivis privato, quovis loco &

yus datuti

tempore leclio fcripturz fit neceffaria,

n Corin:

. dl 2dum non féqui ; Eunuchus, qui

d quos

teíte Hieronymo Z»z//, 103. ad Paulimum

2//, ld eü!ü

fanctiffimus & fludiofiffimus erat, legitIsa-

um, maglä?

iam Prophetam , ergo lectio Scripturz S,

e loquit:

eft pro omnibus, unde pazez 2d szzum , fi

enim Eunuchus tam fagax nequivit intelli-

T pietatc

g ic L*

gereS. codicem, quomodo capíat rudis plebs,.

ut proinde lectio plus ei obfit quàm profit;

ndut

» D W

quin imo Quefnellus legem hic ftatuit pro

omnibus, fcripturas legendi, à qua nequeat

j g ii

difpeníari ob obfcuritatem, ubi tamen hanc

m

legem nemo Catholicus preter Lutherum

unquam agnovits Dicit quidem Chriftus Jo-

yint M

annis ;. /éruzamzni fertpturas, & P(almi-

pl

onet Mf

fta Zeazi qui firutantur. teffimonia jts.

item 2.Petri. c, v, babemus firmiorempro-

yelti

Jheticum fermonemy cuibenef acitis atten-

cquef

U

jj

dentes tanquam lucerna ardenti in cali-

WU ?f

ginofo loco,

Pariter S. Glemens Roma-

jjo, il

nus epiítola r, ad Corinthios monet: fcrip-

js at

ri

EUTAS a'z'/z.;gefzter nfpicite,

Jfmiteepiflolam

Wr fïlm

]

B. Pauli c^x,

j

Aít & cum D. Auguflino

u

j

ij

Verba Chrifti folüm ferire Judeorum pers

u n

O2

tina«

[

-

100

ä(]vMo ]*äge

[

:

tinaciam , qua, non obftantibüstot fignis

Vti, fegf

de Meífia in Sctiptura revelatis & in Chri-

fs aQ

fto confpectis adhuc tamen credere nole-

7177

bant. Pfalmifta autem, tefte le Blanck, per

5 iton,

Ícrutationem teftimoniorum intelligit cu-

4 Difarig

flodiam legum , inhebraica enim & fyriaca

fur, x i

locó qui fératamtur, legitur , qui eufto-

itenim

diunt, vel cert& nonloquitur de omnibus

O (s

fed de ijs, prouttextus precedensinnuit ,

t iif

Beati immaculati, qui ambulaut in lege

fet n Yul

Domini,in quibus periculum perverfio-

nis non eft, ficut fepius foret in vulgati

Md ,

AEX h &Rig

paífim lectione à rudibus & plebzis faclsj

| UïäSmr(

hinc nec obeít textus D, Petri, utpote

| PU quos

qui epift, 2. c, 3. fatetur? zz Pau/i epifro-

| H debosg

lis effe. quadum difficilia ' inteleiiu, qua

indocti c$ inflabiles depravant, ficut

| t [pco

Mi

ceteras faripturas ad [zam ipforum per-

Hte.

ditiouem , & ideo nulia lex legendi fcrip-

Hrarum, d

turas generaliter omnibus imponitur, fe

h

potius ut attendant. interpretationi Magi-

ftrorum, concionibus, lectionibus & in-

4

ftitutionibus docentium publicis vel priva

Sa

Witesd

1

tis pro rité intelligendo fermone Chrifli

I t

prophetico, qui lucerna vocatur, non

Tare Qht

qua(i omnibus clara & aperta (it fcriptura,

Chfmlls !

fed quia lumen obfcurum , ad modum lu-

Wulieri f

cernz de noctu lucentis denotat, & ideo

Ntitg j

ait Cornelius, non fub modio hominis pti«

vati

l Pfædic

j

101

ARCIM L)8S

bástot rl

vati, fed füper candelabrum publice & in-

tis &t i

fallibilis authoritatis Ecclefiz ponitur, z

"redrs n

enim (ucerna bac , tefle D, Auguft, tract,

e lat

23. in Joan. /ucez , ziff ejus lux

J

pandatur

iateligtt

4 Doctoribus Eccleffa ci fidelibus offenda-

im &i

£ur. Ex hisliquetad textum D.Clementis,

N

hic enim non przcipit, fed hortatur,, non

de omi

omnes, fed viros literatos, prout adver

densitmi

tit illuftriffimus Lizetius dialogo deSS. lit-

jaut h

teris in vulgare elogium non vertendis,

1 pervcrüï

W. 4d 41592 aliudeffe, quod facer Co-

cin ul

dex in feftis & fabbathis feu dominicis die-

jebais a

busà Sacerdotibus & Doctoribus, & prgci-

äc&ïï D utPg

pué quoad mores bené inftituendos expo-

', PMH f,/0//

ni debeat, quod ultro admittimus, & ex

vtelift !

citato loco erui poteft; Aftaliud effe, quod

yatihy //M

indifcriminatim omnes diem dominicum

li

fanclificare debeant privatá ledione fcrip-

) JW.

iif

lg

turarum, de qua nec Tridentina Synodus,

jmpon

[

necCathechifmus romanus, nec alij Do-

J

em condunt,

etatiotl

Honib

jofi

Ores ,l:f

$£um ubi maxim? favet fceminis

f

utpote ad errorem magis flexibilibus, &

bliastel

i

»[mone

in errore c*ptopertinacibus. w, jd pug-

nare contra Quefnellum,cüm enim ibidem

vocatil

aütrp

Qj

Chriftus fe folà praedicatione manifeftárit

3d modllm*

mulieri famaritanz, non autem lectione,

1]

10[3[;

meritó inferri poffet, fufficere pro faemi-

o

) Il

nis pradicationem, effe autem . Zz/fezem

3

9^

102

* C M.J.) SM

ä

Jibi perfuadere , quàd motitia mysieriorum

qui ltge

religionis debeat communicari fuminis

yrimis Q

Áeiptur

leciioue fAcrorum. librorum ; Wlud verà

Netünt à

quod collator Quefnelli affert. ex c, 8. Es«

drz, ubi EsdrasSacerdos coram viris &foe.

ipfi etàm

minis librumlegis prelegit, denuo cen-

siis i

tra Quefnellum puguat, ibidem enim pa-

Ál

C Moy

tulum eft, quód liber legis non fuerit in

DC excom

manu populi, & privatis in. domibus,

ylfed f

fed allatus à Sacerdote & publicà expofitus,

ex quo nihil infertur contra nos,

lf

d étum v plane delirumeffe ex eo,

Cetinterd

üs, f

quód Chriftus aperuit os fuum docens dif-

Q t

cipulos, inferre velle, ergo novum tefla-

Yit ul

mentum Chriflianisabripere, vel claufunz

tenere, eít illis Chrifti os obturare, etfi e»

imum y

nim Augul(tinus Evangelium appellet Os

torym ;

tilli tt0

Chrifti metaphoricé, idtamen non obflru-

rbtroj

itur, dum leio Scripturz facre fimplicis

bus fubtrahitur; necaufertur Chriftianos

Atnit p

rum panis, fed cüm gravis nimium & du-

Ti s

rus complurium ftomacho effe probetur,

n n

fancitum eft, ut priusquam fumatur, à

T

D

populorum Paftoribus frangatur, condia"

tur, & praparetur legendo alios libros pi-

os, quorum bafis facer Codex eft. Non

f:donio,

ergo Scriptura Sacra, fed periculum cá

E Ihor

abutendi tollitur,

Certé fi fubtractis Bib-

lijs obturatur os Chrifti, quid erit camijs

4

qu

ARCLM. J2SX

103

P

5 m]f!zrüm

qui legere nefciunt? quid dicendum de

primis Chriftianis, queis novi teftamenti

(Af fm;,»;

; ilv

fcriptura paffim ad manumnon erat?quóve-

t xb

nerunt ante Moyf(is legem fcriptam, aut

ipi etiam judai, queis non tanta profin-

m viri t

denuo d

gulis Bibliorum erat copia?

d ztimum reffonfum efl im tertiet

ler enit

?

;on fücii

certé Moyfes non interdixit ufum luminis

nec excomunicavit íuos, dum Biblia non

j domik

plebi fed facerdotibus commendavit, nec

cerpolis

Ecclefia id facit. fiquidem nec hec fimpli-

03,

citer interdicatledtionem omnem facri Co»

mefeer «

dicis, fed folam vetat lectionem promif-

adouus!

cuam translaiionum vulgariom, quarum

aovünt?

vix ulla fidelis eft, & quidem rudibus potif-

, v

fimum & (implicibus, in quibus facilius

burart,

errorum & perverfionis eft periculum ex fi-

M

|

niftra roporum, parabolarum , figurarum,

enaono

l

hyperbolarum &c. intelligentia,Prohisergo

ficrg 10

infinita propemodü librorum Afcéticorum

] C'h"' W

copia praparata eft, utinijs magis condi-

mmmm

tum & fano palato falubrem facre Scriptue

Cffe pro j

rz fuccum, & decorticatum myfteriorum

; í

um

nucleum valeant capeffere, id quod etiam

u v

D. Augulít. fuis ovibüs praftitit, teftePof-

jos

fidonio, dum ex omnibus (cripturz locis

G

ad mores pertinentibus librum collegit,

pCl'l

(

)

racftitit

b

M

gucm fpeculum appella

vit , paria p

Bafi-

j

4

jl

n

104 4?&(1-MJ-))W

D

Bafiliusin fuis 80. regulis moralibus, alia

WW L

alij conícripferunt,

"t DRIU;

In $6t4. propofitione (ic arguit (E&f-

lntt, .

nellus cum Luthero & Calvino: eagum

pt, af

eff , ut intelligant filij id ef fideles , quid

(rrmthr,

enater [etlicet Eccleffafaeiat ef- po[lulet pro

f fuppier

3pfés , & quid ipfi cum ia fackamt. Laus

[77) /u;er

€? oratio publica im Ecclefta eff etiampro

ignd dj

Jfmplici populos eripere zpff boc folattum

y r

Jungendi e$c, exquo deducere conatur,Ca-

hi fic n

nonem, verba Confecrationis & reliquain

f

miffa alta voce & vulgari idiomate ad po-

Tdivntion

puli intelligentiam & in orando conjundi-

lCs ts

onem proferridebere, quem errorem dam-

Qu r

navit Trident, fefs, 22. can, 9, Nonquidem

Tioant, |

Ecclefia publicos in Ecclefia cantus prohi-

lt Qu

bet, fed ad majorem duntaxat facrificij

intelii

reverentiam, ad exemplum Chrifli nunc

Tinier

clam nunc aperté orantis, ad evitandam ca-

IUb jong

cophoniam & difordinem fpeciale quid pro

Jettrouan

miffa ftatuit, cujus figura fuit Levir, 16.

oratio folitaria & fecreta Pontificis Sancta

lts

nj

Sanctorum ingredientis, nec exinde fide-

Yl

u

les fruétu privantur , nam üt bené D. Au-

Vi

ll

gufl. contra epiftolam fundamenti Mani-

! ij

chzorum c, 4. fomplicem turbam non in-

| Quiden

Feligendi vivaeitas, eerüm credendi

Quem J

Jémaplititas tutiffimam f'acit , & epift, 102

n

: p

ad evodium ,zoz quatmn iutelligas , féd

r

dedlfp

quAn-

L

AR CIM. 239

10j

voralibus

uantum credas , && credendo ames ,qua-

rit DEUSs f won rarb, ut qui imtele

EU

ligunt ,

contemnant , qui mom inteli-

lrino: un

guut , affiiantur. Obijcit Quefnellus r.

fs g

Corintb.c, 1 4. v. 16, febeuedixeris [piritu

qui füpplez locum idiote, quomodo dicet

epi

cathattl,

amen [uper tuam benediciionem ? gumi—

220

ef ctim

Am quid dicas,

J2

ei,

. cum Cornelioà lapide Apoftolum

hat fiht

é conatuty

loqui hic non de benedi&ione in miffa,

y(reliqu

fed de precibus, quas olim Chriftiani pro

fua devotione compofuerüt, & dein in pub*

omate 40

( munf

licis conventibus alta voce recitabant, ad

quas approbandas, fi nil erroneum contie

yenomé

Nj

nebant, populus refpondebat 24 ez, vel

dico cum D.Chryfoft. & D. Th. per idiotam

a Cantus l

intelligi plebem, cujus nunc vicem agit

yaxit d

u

minifter refpondendo,quifi & ipfe non intel-

ligat, ignorantiam fupplet intentio Ecclefizv,

doriandt

«l

q J

praterquàm quód fideles fat inftrudi fint;

!t

qualiter fead devotionem excitare debeant,

fuic n

Per $7timam e& $ $tavam patroci-

/

natur propofiiioni 17timzx ab Alexandro

TU

VIII, damnatz ; perpraxinmox abfolven-

t ben j

iil

di ordo penitentie imver[usefl , non e«

quidem nego, poenitentem indifpofitum

",

T n

quem ad panitentiam difponere non va-

MW

[

les, propter contumaciam dimittendum ;

& cplül

aít de difpofito quid dicam , nunquid cul-

i^

/

gang

q!

106

'ä& CM. .2 3«

X

pandus Pater, qui filium prodigumillicà

untrettor

recepit, ejus receptionem non diftulit in

pndo, ut

menfes &annos? & fané (ijuxta Quefacl-

quorum (t

lum peccatori generalis eft ad omne opus

at certé

bonum impotentia , ad quid hac mora,

in qua fentiat ftatum peccati, ubi nonni-

Culti publ

Woré deber

fi peccandi eft neceffitas? ut quid Eccles,

C. $. dicitur: ze £ardes comverti ad Dor

Y 3. il

vt d

miuum, & DEUS Isa. c. 6p. ait: expandi

OYinam nor

THADUS. ThO45 fota die ad papulum monceres

uef-

F pots

dentem € coutradicentemy ingerit

jf

nellus Saulum ad7. 9. tribus diebus non vi-

denté, non manducanté, nec bibentem, item

d

lts t

leprotos Lzc.7 7. v. 1 2. remiffos àChrifto ad

facerdotes; fed y, neutum favere Quefnello,

ictis,

& infim

leprofi enim ftatim,dum irent,mundati funt,

necSaulus illo triduo fenfit ftatumpeccati,ut-

terd C

pote qui in terramconjectus jam juftificatus

Buefrel

fuit, & ftatim ab Anania vifum recepit, ut

idem poenitentibus fine mora & dilatione

, itioppoy

1 amc' l6l

facerdotes przílarent,

$924. jus, quod Ecclefia publicis fo-

TET

[

làm peccatoribus negat , omnibus in mor-

tali confticutis aufert, ne peccatores velut

U.

| QUS de v

membra aggregentur Ecclefiz, & gaude-

Vonfider

ant jure affiftendi facrificijs; quod fiita eff,

€rgo perannos & menfes omittant. facra , o*

E

mittendo enim non ita graviter peccabunt,

IQ

ficut fi facrilegé alfiflant, quin imó pecca-

bunt

| lic Gng

S

zmeO M JSS

107

'ïOdig"mitïii "bunt re&ores animarum, fuos omnes co*

yon ditti

gendo, ut in die fefto miífz affitant, de

juxa Qgt[uf.-

quorum ftatu gratig certi effe nequeunt,

ad o oj

aut certé contra jus naturale peccatores oc-

id hacnu

culti, publicà Ecclefiam vitando, fe diffa-

j, ubi t

maré deberent* — Caterum illud Luc, 15.

t quid I

v. 23. adducite vitulum faginatum cr

ourii 44l

eccidite , &i mauducemus e epulemur,

t p

bovinam non rationabilem Quefnello fug-

ulum um

gerere poteft confequentiam,

ingerit Q

goffma poteflatem clavium appropri*

ibus nont

at toti fidelium coetui, non quód hzc po-

ibetemt

teflas fit immediatà penes Petrum & ejus

s Oi

Vicarios , fed quód hi folum (fint mioiftri

ueremäfü?'

& inflrumenta, queis collata (bi à toto

TL

corpore poteftate uti non liceat , nifi depen-

yunpar

denterà Communitatis confeníu; ficquip-

$ 'gmjüf Ihlü1

pe Quefnellus fug excommunicationi cly-

f r

peum opponere tentavit ;aft ex folo Chrifti

effato c. 16. Matth, fatis deijcitur: 702da-

g d

bo claves vegni celorums quz verba non

ad totam Ecclefiam, fed ad ejus caput Pe-

ICGZPUbM

pnibusi

trum prolata fuiffe ita probat D. Bernar-

dus de przrogatüivis Pontificijs L. 2.de

etcaord

d &

Cræ)

confideratione ad Eugenium Papam, 77

er, cui claves tradita, cui. oves eredite

. quod

juant

f

Gjnt, atqui non toti ccetui, fed foz; Petro

1

diétum erat: pa/ce oves meas, ergo etiam

jrer p

ain

F

huic tanquam fupremo capiti, non veró

[4* ]15

[

108

ARCLIM J $M

M

communifati dictum erat, £i&z daboclaver

iit ab in

regui celorum, Caterum ex Matth, c, 18,

tl al.

Jimom audierit , die Ecclefte , f Ecclefiam

wpuitid v

non audierit, fft tibi ffcut etbnicus, in«

150 ff

fertur quidem debitus fraternz correctio«

Mhatitatet

nis modus, aftnihil favens Quefnellojnon

pda, paji

enim per Ecclefiam femper tota communi-

fimen (

dere turj;

tas, fed &ejusjudex intelligitur, aut licét

per Ecclefíam totum coetum accipere velis;

feunala

refpondet D.Th. /Zper 1 ,ad corzautb, caput.

Í w/mm,

$. ubi Paulus fornicariura his verbis feritt

495 y

Jam judicavi in momine Domini congrega

lt

£ vobit, C meofiritucum virtute Do-

M

emini 5 Efu tradere bujusmodi fathana in

Wrtfini

zuferttum carnis, Refpondet, Zzauam,

; Ptfitnd

D.Th.,ly cozgrezatis vobis oftenditeaque.

ii

gravia funt ,

enda,

multorum deliberatione puni-

L

per ly z2eo /Diritu fignificatur 2u-

! tttrity

:b

orttate WeA, per ly cum-virzute Datni-

; Vif

sb Uoffri innuitur principalis authoritas

UT lii

Chrifti, ubi vides coetui nullam attribui

filfg ü

authoritatem, quz fan& (i penes confen-:

Vaf n

fum corporis ft

aret, facilé omnem meme

[ VMM

brorum putridorum reíciffionem eluderets

| Cf

4hfhly

Decas ulima cum adjacente

|

fi

1

-!lium:

Aera propofftioue,

91rma, 7^

| i[ dff

177

$

b Xtommunicationis injufla me-

65 "uuquam uos. debet impee:

LY

. eire

L

AC M LsX

109

ibi d

dire ab implendo-debito noffro. Nunquam

x Matiit)

eximus ab Eccleffa etiam quando bomtnum

, J ij

nequitiá videmur ab ea expulff , quando

7770

DEO J Efu Chrifle, atq, ipfi Eccleffa per

t2 COU

l

chavitatem afixi famus, Toan. 9.v 22.

Queladg

92da. pati potius in pace excommunicae

jta Comn:

tionem C auathema injuffum, quam pro-

dere veritatem eft imitari $. Paulums

Itor, atl

tantum abefl, ut féterigere fe coutra au-.

acpat

NT

thoritatemy, aut [ctndere unitatem. Rom.,

verbis f

3. V. 3. 93tia. JEfus quaudeque [anat

vulneras qua praceps prumorum paflorum

aicmd

viriute l

feflinatio iuflicit fine tpfus maudatos J E-

9s reflituit , quod ipft incou(tderato zelo.

i fatlun

dt, nl

re[iindunt. Joam. 13. v. 11. 94ta. mibil

pejorem de Ecclefia opinionem t1ngevit ejus

ylenditaf

dnimicts ,

um videre ilfic dominatum

yaatiotf

exerceri fupra fidem fidelium , c foveri

nf

7772

divilfoues propter res , qua nec fidem la-

A45t nCcTmores, Rome. Ug .. 10. 9gta. ve-

Jis aoti

ritAtes eó devenerunt , ut ffyt. [ingua

jlum &t

quaff peregrina plerisque Chrifiianis , &

us (

anodus eas pradtcaudie[l velut idioma in-

mnem 4

coguitum, adeà remotus eff à frmplicitate

yn d

"dpoflolorum , & fapra communem captum

j

deliums neque fatis advertitur, quid

J

bic defethus [it unum ex

fíguis maximà

h

Fnjibi/ibw fenectutus Ecclefie eb- irs DEI

$m fijes [uos, 1. corinth. e, 14« v« at,

96ta.

T d

t

1 O

ARCLIM. )ZX

ä

96ta, DEUS permittit, tet omnes poteffas | um

tei ffutcoutrarta pradicatoribus, ut ejus

(f Domiyi

vidlorta attribui nonpo[fit nifi divinagra-

Mribilur,

Ei&. AG, 17. U. $. 97tIma, zzrmis fape cou-

7

MIYi fj

tingit, membra ü

la, quamagis fandie cb

tiam i

magis ftritià unita Ecclefta fant, refpiei

Vriyt j

&j CxGttafi

atque tratlaritanguam indigua, u (int

m Ecclefía, vel tauquam ab ea féparata,

Vr quyl

4ed juflus vivit ex fide , t mom ex opinite

(utilei qy

se bominum, AG, 4, U. 1 1. 98tava, ffatis

ä'/dffl)ïm;,

perfecutiouis ci» peuarumy, quas quis toles

j '?*2- 10

rat tanquam bereticus, flagitiofus & im-

i RO

pius, ultima plerámque probatio e

mmmmg

maximé meritoria, utpote qua facit hu«

Oct

minem magis couformem 3 Efu Chriffo.Luc,

] Queosten

22. V. 37. 99n3. pervicacia, praventto,

| 5 utag

obflinatio i uoleudo aut aliquid examm

RIVj4nt co

nare, aAut. agnofcere fe fuiff deceptum,

mutant quotidie gumd multos im odorem

mortís id, quod DEUS . iz faa Feclefrapo-

fuit, ut im ea effet odor vita v, g. bonos

libros, iuflruétiones, famtta exempla u

PRf' [

a

2, corintb. , 2. V. 16. Yooelima, £empits

Ws &

deplorabile , quo creditur honorari DEUS

fülhiyi

perfequeudo veritatem , ejdsque difiipu-

6Xtor,

los: tembus boc advenithaberi c tradiart

M?'I]m b

4 Religionis Miniflris tauquam impium

I ;u"e

€ indiguum ommui commerció cum DE

fef, de

IDIIX [0?'-'

flmom;

gauguan membrum putridum ,ca

WIW*

)

AR O.M.) ERE

Ti

at

[

rümpendi omnia im Societate Saucforumg

ibut, It

eft bominibus pijs morte corporis murs

if du

terribilior, fruflra quis fibi blanditur de

yimit at

Jfuarum intenttonum. puritate , ( zelo

zgg)j j

quodam Religionis, perfequendo flammá

t [ut, Y

Jérréque viros probos, ff propriá paffione

I/ 14, H

eff excacatus, aut abreptus aliend , prope

n fqm

£eren quod pibil vult examinarez fre-

quenter credimnus facrtficare DEO umpium,

