tur Evagrius Ponticus, Ruffinus Presbyter

Püagq

Aquileienfis & eorum affecle, Spurium pe-

ii |

pererunt Pelagium, cujus idcitco errorem

Tufg

D. Hieron. in Epift. ad Ctefiphontemvocat

7

Origenis Ramu[culum,

fj

Pelagiusporro natione Anglus,profeffione

tj ]

Monachus,ztate jam fenex,ut virus fuumcirca

^ll tj

afium405,unà cumdifcipuloCeleftio&famili-

fitj

ari Ruffino liberiüs diffunderet,Stratagemate

M(fr

!

ufus eft, gratiam quidem negans, verba tae

[

men gratiam fonantia retinens , quó lufu vix

Vr

non illufiffet Divo etiam Auguftino de fe te-

ttnfo

ftanti L. de eratia Chriffi c. ?7. Dum no-

48

mine gratie Pelagius ipfum accipiebat libe-

0 [/

rum arbitrium, & fub fpeciofo hoc titulo,

A

quidquid excufare non poterat, falíó fibi im-

pofi-

»& (.M.J.) g

$

t Jalet.

pofitum ab alijs querebatur, quin imo di-

ferepra

vulgabat, fe nil nifi Manichzorum hzrefin

L.Stro«

refutare velle, hinc dum Manichzi affere-

um 2/fi

bantà malo principio in hominem derivari

jamabn-

velut caufas omnis mali, naturam corpoream;

otentiim

nuptias legem antiquam, arbitrium liberum

catjertty

ad malitiam propendens aut potius necetfi-

fattrts

tatum ,Pelagiusé contrario carnem hominis

jf

vitiatam effe, nuptias effe inhoneftas nega-

yritum

bat, legem autem antiquam tanquam fan-

concep-

am & liberum arbitrium «que in bonum

Præfltt :

propendens flatuebat , ut ita errori fuo colo-

: conat

rem appingeret. Ceterüm principalis error

xresbytet

Pelagij fuit, 9424 fize gratza fuffiiat na-

gt*

Iura bominis ad beue vivendum, ad vir-

o erord

Iutes exercendas, ad DEI maudata frne

yuemuod

omni peccato férvauda, «6 tandem ad

&catitudinem zon[equendam, ac proinde

| fofclfl?ne

quàd DEUS iz creattone bomiuis det qui-

sf

dem ei beue vivendi facultatem , ejusza-

qiolam

jl

men ufus & bona aéfio uon à DEO ,fedà

tmmgemm

moffro libero arbitrio procedat , quaprop-

vetati

ter in Epift. ad Demetriad. Virg. ita fcribit:

u

Spirituales divitias nullus prater. te tibi

quo

d

conjerre poterit.. In bis ergojure laudan-

pon i

A 65, in bis merità cateris praferenda

€ , quemifiex te && inteeffe nou pofent.

oc t

At error fic nud prolatus $£224 gez-

jfb

dlifimi [éu etbuicifini fapuit, üt patet ex

por

À3

pre-

6

ARCLM 53*

premiffis, idcirco diu non ftetit; utque

!

eum uno ore & cordeà Catholicis abjectum

refufcitaret Pelagius , preter liberum arbi-

trium ad bene vivendum requifivit legem,

l

quz per doctrinam & exempla Chrifli , per

romiffiones , minas , revelationes & illumi-

ablolo

nationes voluntatem quidem alliceret, non

torum

lum

tamen aptam efficeret ad bene vivendum;

& hoc modo Tudazfmum aliqualiter induit,

tenfs

li

m

utpote cüm Judzi pariter in fola externa le-

gis fuz obfervantia unicé confiderent. tan-

T,«

Nf

dem in hoc etiam effugio à Catholicis prz-

clufus, 24 ff azum Semichriflianifmi dec-

f

&if

navit, admittendo aliquid gratie interioris

voluntatem afficientis , ita tamen, . ut nega-

&

fita

ret, voluntatem hominis ex lapfu Adz fau-

ciatam fuiffe, aut in bene operando infirma-

tute r

tam, addens przterea, quód gratia meri-

Tif

tum non antecedat, nec actionem feu voli-

m

tionem bonam tribuat , fed folam poffibi-

ihgl

litatem adjuvet relicto penitüs ufu penes li-

LUE

berum arbitrium , quin imo ficut ambiguis

h fcu

femper verbis in admittenda hac gratia pro-

b

lh

cedebat ,

ita virus hzreticum "nullatenus

exinde declinavit , üt mox videbimus, ac

&

proinde fit,

J

lilj

Redu- |

77

ASCLM. L5)3«

7

it, utqe

Redutlio brevis 4d reclam

abjedtun

viam fidei,

rum ab

it legem,

R

Efolutio 1. fatum Stoicorum , duplex

hrilli, vt

principium Manichzorum , neceffitas

& illum-

abfoluta V/iclephitarum, illatio pradeftina-

ret, not

torum nequeunt in homine Viatore habere

vendum;

locum, Ra£zoprimi,prxter Concilij Bracca-

r jnduit,

renfis c, 9. & perpetuam Ecclefiz Patrum

rerta Ie-

damnationem, eft, quiaíi fato regiturho-

f, tat-

mo, ceffat omnis lex,ut quid enim lexpro-

hibet furari, fi me ad furandum neceffario

d pre-

jj ddi-

fata compellunt, ceffat omnis confultatio ,

deinfluxu enim aftrorum, de neceffario ortu

ieriots

ALD

& occafu folis quis in agendo confultat?cef-

fat amor boni & mali, fi enim aftrorum vir-

y Melie

joinfrm

tute neceffitor, quis fuadebit illa, quz fub

mea non funt poteftate? ceffat poena & pre-

u d

pf

mium, laus & vituperium operantis , fi enim

ineluctabili aftrorum fató ad malum & bo-

p pl

num. trahimur , fané fatalis hic aftrorum or-

T

do ficutà DEO eft, ita bonum & malum

panbigus

in folum redundabit DEUM.,

yitia p*

nullaten

Ratto 2d/, prater Concil, Braccarenfis

jmus, *

€. I3. & Nicani in fuo fymbolo: Credo z

unum DEUM Fatdorem celi ci» 1erravifr-

biliumjpmnuium ef imviftbilium decifionem,

eft, quia tefle Ecclef. c. 18. 242 v2vit zz

IT Uum , creavit omuia finnal, nec dicat

fl

Mani-

AA

$

ARCLM. LoS

Manichzus DEUM malum xqué effe zter-

fot T

num; namreclamat Malachias c, 2, 24244d

gatie

d

zom DEUS mnus cremvit mos; fi reijciat

Manichzus fcripturam veterem, audiat no-

neceft

vam: Verbum erat apud DEUA , e?: DE-

It

Us erat Verbum, omuia per ipfum fadia

Tbot.

&Vtnti

Jféent , eb ffae ipfo fattum eff utbil. . Cut

qnzfo Apoftolus r.ad Timoth. 4. ait ; Ozzzi

titqug

ereatura DEI bona eff. accedunt rationes,

l r

quas in philofophia de primo motore & de-

Mi

monítratione primi entis premiftmus.

tlj

fslem

Ratio stij eff pott Concilium Arauf. &

'Trid. Seff. 6. quia aliàs DEUS fruftra dediffet

Ts

Ti

precepta homini, quis enim amentibus vel

beftijs libertate carentibus aliquid pracipit.

ii

Hinc Ecclef, 17. ita habetur; DEUS religuit

tüsp

nem

ominem im manu confilj fuis amte boe

U

sminem bonum €& malum , vita ef mors,

t þ

quod placuerit ei, dabitur illj, Cert& Cut

[ t

taceam abfurda alia z rar. ad primum ad-

Qu oj

ducta) fi prefcientia DEI neceffitatem abfo-

t

lutam infert , éur Dominus 1527 1. exfpeCtat

As D]

uvasàvinea,quamprzfciveratfacturameffclab*

Nun,

rufcas juxta id : ex/feifavz,ut faceret wvas,

E ]

Jecit autem labruféas ; fi voluntas DEIne-

pui

ceffitat, cur Chriff us Matzb. 23. exprobrat

D7

urbi Jerufalem , quozzes volwi congregare

utde

filios tuos , €& zoluifi? ecce volente DEO,

Ttyr,

homines nolunt, Quin imo quàm crudelis

lffofe

' foret

X?0]LM.JogM

9

effe attt

foret 'Tyrannus DEUS, fi fua Voluntate &

ii

praícientia ordinaret infirmos fubditos ad

dimmicandum cum fortiori hofte, ut ab eo

fi rejcit

yudiat 00-

neceffarió vi&ti, tamen adhuc poenas incur-

rant; aliter igitur voluntas & preefcientia fe

T

7) fnc'ld

habent, hxc fiquidem folam infallibilitatem

j Qt

eventüs futuri, illa autem radicem libertatis

H

tanquam primum liberüm importat, prout

rationes ,

Jaté probatur in parte 1má,

e& dö—

Ratio 4ti eff preter damnationem Con-

I

cilij Conftantienfis contra Joannem Hufs,qui

ejusdem erroris Seminator fuit inter Bohe-

uf &

l öe(ïxüet-

mos , quiaPetrum, etfi predeítinatum ,. ta-

men Matth. 16.increpat Chriftus ; vadee-

yibus V

ao

£ro [Atbana , quin imo hie ipfe przdeftina-

tus Petrusin turpem cecidit Chrifti negatio-

j w

1 gnit i

nem, David quoque pradeftinatus non tan-

tumà Nathan increpatus fuit ob adulterium,

j ä« [/77/A

Cuat QU

fcd etiam proclamatus morte dignus; ecce

quid obfit peccatum predeftinato , nifi per

x

memäo

poenitentiam revocetur, Pariter caino repro-

bato DEUS gen.4. promittit premium bo-

T n

lmmeffdäh

norum? z0zze fs beneegeris, recipiesitem

apud Jerem. c. 18. proteftatur,

$$ egerit

7721

as DEU

panitentiam gensilla, agam ego peniteu-

tiam de malo, quod cogitavi, ut faceremes,

ao

unde Auguft, ait: 2ov;7 DEUS »utare fen-

zeutiam, fi novit bomo mutare vitam,

ntt

utpote cüm DEUS peccatoribus dederit po-

quddi

telta-

fordt

Aj

Io

EEE (j-M- Jo 2«

teftatem filios DEI fieri, & juftis deficiendi

mll

non ademerit facultatem : nec his enim,nec

rtis Í

illis abeft indifferentia judicij, quinimo nec

lii g

iftis meritum , nec illis peccatum foret, fi

Qu

abeffet ipfa libertas, ac proinde ficut DEUS

pehgi

reprobat ob demerita, fic predeftinat exe-

g

cutivé per merita, prout denuó laté proba-

Tif

tur in pazte 1maà,

licige

Refolutio 2da. Libertas folitaria genti'*-

bUfm, fw

lium,ibertas legi fociata judzorum, liber-

I p

tas per folam 'in creatione acceptam bene

Qs

vivendi facultatem adjuta Origenis , libertas

fitr,

arundineo ancipitis gratiz innitens Baculo

r p

Pelagij in preceps ruunt, Refutationem in-

t q

fra contra femipelagianos & alibi de neceffi-

ptlio

tate gratie dabo. In przfenti folimmodó

Dferda

JOuare s1,anfatum nulló fenfu interCa-

vivend

tholicos tolerari queat? x. cum D. Th.quod-

liitper

lib. 12.a.4. efficaciffima DEI voluntas om-

Trosfen

nia prazordinans exprimi congrué poteft per

tht

fatum, Verba D. Th, funt: .. 447j zedecuzt

ftur (

omuia in caufam [uper cmleftem, (cilicet

t d

2 provideutiam D., à qua omnuia funt

mx Qm

pradeterminata ef ordinata, &f fecun-

d

dum hos fatum erit. quidam effeiius D.

t

providentia ,quia providentianthil aliud

Tliri

efl , quàm ratio ordinis rerum , prout e,

hgis

im mente D., fatum verà efl explicatto

Det eg

ordinis ilius, Unde Boet, dicit; fatum eft

Vi dod

immo-

iT

ARCLJM.JLOSE.

: deficiexi

immobilis difhofftio rebus mobilibus inb«-

$ enitmnet

renss [ic ergo accipiendo fatumy poteff

inimo n«

dici , quod omnia fubjiciantur f'ato,

n foret, Í

Q uares 2, quinam przcipui fuerint errores

icutDEUS

pelagij (ub atio ftatu? w primus era1,quó ne-

(tinat exe-

gavit naturam hominis ex Adz peccato infir-

matam fuiffe , volens carnem & animam ad-

ité prolt

huc ita effe puram. & ad omne bonum ha-

at

Af o^

£

fíA gen:i-

bilem, ficut er

ntelapfum, ita ut Adam

n, Jibere

foló peccandi exempló nobis nocuerit, ejüs-

m bene

que peccatum meré exemplariter in nos de-

, libertas

rivetur, ficut Abraham propter fidem fuam

ys Daculo

dicitur Pater credentium, non autem quafi

ionemite

ratione concupifcentiz major ad malum pro-

denecel

penfio ex illo in.nobis relinqueretur. Unde

ümmodi

inferebat; folas naturz vires fufficere ad pié

ju inte -

vivendum & omnia mandata fervanda, &

VThai*

licét per gratiam homines de bono in melius

transferantur, ac heredes DEI conftituantur;

Juntas 01

; poteüp"

tamen abfoluté ad vitanda peccata illam non

requiri , fed folüm adhoc ut vel peccata com-

j fadun

l, Eili("

miffa deleantur, vel gloria cceleftis obtinea-

7 fmz!

tur, pro quo fine etiam-bapti(mum parvu-

lorum & adultorum admittebat.

0'« eLlll-

T

Sectimdus erat gxatiam fecundüm noftra

merita dari, & quamvis non expreflerit Pe-

jiil

,

lagius hanc gratiam, qualis fit, non tamen

per eam intelligere potuit naturam, legem ,

m

um )

vel doctrinam , utpote quz indifferenter da-

I

n

I2

ARCLMJI)SE

mexfaran

ri poffunt pijs &impijs, fedprout colligitur

ex co & Juliano ipfius difcipulo , 2. 44 Bo«

g t

nifac.c.8 intellexit virtutes infufas , motio-

vieamu

nes & inftinctus fupernaturales , ut proinde

at

f

actus & habitus fupernaturales quidem ad-

miferit, fed duntaxat fecundüm merita da-

m faï

tos, & in nobis velle & operari non caufan-

feit n

tes, fed folummodó ad meliüs & faciliüs

Áip

operandum potentiam operativam adjuvan-

doyento

tes,

Md

3tius erat gratiam efficacem cum libe-

ho i

rO arbitrio ftare non poffe , ac proinde eá

qontg

non admiífi vires nature integras pof-

1 guta

4 Qf

fe omne peccatum, etiam veniale, collecti-

ve vitare fine aliquo fpeciali gratiz auxilio,

lt

Hos tres errores refert D. Auguft. L. de£o-

Spiritàs

zoperféveramnt.c.2.ad quosreducuntur 1220:

lte, &

vlf

concupifcentiam non effe malam, cüm fit

naturz proprietas,. non veró defectus ex

Vando, f

peccato fubfequens: 240 Adamum zquà mo-

n

riturum fuiffe, etfinon peccáffet , càm mors

dtngj

&alix miferiz non fint peccati originalis,ut-

&ä D) f

pote quod negabant, pznz, fed naturalis naf-

fl?xm DT

centium conditio, 3770 parvulos ficut & ad-

Tij

ultos, qui legem naturalem fervárunt, fi fine

]

baptifmo difcedant, vitá frui eterná, non

d

tamen ex defectu gratix Chrifti coelum con-

II

fequi, eoquod DEUS in largiendis donis &

Quod

przmijs, pro menfura meriti noftri addat

At f0

men-

W* CM )

13

:

t coligit

menfuram gratiz & premij , nos autem pro-

L. . d b

prijs naturz viribus nobis merita comparare

as , moti

valeamus, etfi DEUS ex meritis Chrifti fuper-

addat perfectionem.

ut proind

yuidem u

-Quares 3. an Pelagius ad bene viven

meriti d

dum faltem aliquam, & qualemnam admi-

yon a

ferit neceffariam gratiam? x etfi, ut dixi

fupra , Pelagius de gratia loquens velut arun-

& ficlà

m a

do vento agitata nunc huc nunc illuc anceps

fluctuet ,. tamen przter gratiam externam

legem fcilicet. & precepta Chrifti, admifit

| um llbï:

quoque gratiam internam habitualem , pari-

proindeü

otas r

ter gratiam fupernaturalem cooperationis

e, colti

feu concurfus fimultanei, item gratiam in-

fig aoX

ternam auxiliantem , quz per interiorem

Spiritüs S. illuminationem intellectum illu-

LL

potar l

ftret, & voluntatem moraliter moveat, ejus

potfibilitatem in creatione acceptam adju-

, cim t

o(lus eX

vando, non tamen admifit efficacem vel ab-

foluté neceffariam, quzx ad benà vivendum

quemo-

x mots

det nobis velle & operari, qüin imo , ütre-

;inalis,uï-

€t$ obíervat Gonet, peradmiffam fuam gra-

tiam internam à fola legis & doctrinz com-

yalis d

mendationenon recefífit.

cut &*

Ratio 1.part. que eft contra Suarez,,

at, fl

aperté habetur ex ipío Pelagio in Epift. ad

lïnä , U

demetriadem c.8.& c. 22. & 24. Item ex eo

lum t

quod baptifmum Pelagius neceffarium vole-

bat non- quidem ad delendum originale ut-

jri d

n

POIC

I2

amcpMIUEM

pote qnod rejiciebat, fed ad conftituendum

dv en

hominem fan&um, juftum, Filium DEI,

uml ,

Fratrem Chrifti & Heredem regni coeleftis,

clipsu

atqui hec omnia pratat gratia habitualis,er-

Tegaum

go. mi. patet. maj. eft Pelagij & ejus difci-

ne;ütfi

puli Juliani apud D. Auguit. L.2. operis im-

-

perfeGti. .. Iec d/cas Pelagianos negáffe a-

ls

&tus fupernaturales, ergo etiam ipfam gra-

Ter

tiam habitualem5 Nam w. ve/ zeg. cozfé-

ftmi

quemutiam, fiquidem Pelagiani hanc gratiam

1f I)

j

j

,l

(f

nonadactus, íed ad alia munia nempe ad

o n

fan&ificandum, mundandum &c. üt mox

LE

recenfui, admiferunt , ve/ zeg. azte. , admite

JHf g,

tebant enim actus fuüpernaturales, fed ita,

Güzl 'Ufü('

ut facultas ad. eos precisé à DEO adjuvetur

firi Q

& facilitetür,' ejus autem tota. efficacia &

f ff

ufus à libero arbirrio depeudeat, quatenus

Augïlfüm

hanc gratiam poffet fibi mereri, & eà adep-

tá omnis laus boni ufusin hominem redun-

It ong

lt g,

daret,

T gt

Secundasm partenloquitur D. Hieron, L.

r.contra Pelagium, ubi refert pelagium di-

Pa frap

H Dgs

xiffe: Quidguid im me boui habeo , tllo fuge

* tl

gerente et adjwvaute combletur s itemin-

TW 1

térroganti Hieronymo: q«od agzs bogumt

Tij

ruum e[t,an DEI? RefpondetPelagius : zze-

77

um eft & DEI,nt ego operer , ille adjuvat.

Qui)

Similia habet-D. Auguft. in enchirid. c. 32. &

Wt

[

L vx'. ad fimplicium-q.. 2,

Czterüm quod

-

attinet

Pmll[ hæ.

/

J

rj

2$ 0IMIL)S

Hituendum

atünet concurfüm. Dei fimultaneum ordinis

um DH,

naturalis ; non pertinet huc ; etfi prudenter

j cadellis,

colligatur , à Pelagio hunc nunquam fuiffe

yitualisd«

negatum , fed folüm concurfum previum ;

eus diir

ne , üt timebat, lzdererur libertas hominis,

operis if

- Térüia Pars efl D. .Augu[l. varus in

egáfe *

locis precipue L. de gratia Chriftüi c. 7. ubà

am gr

refert vcrba Pelagii: J4djmvat wos DEUS

7 (Itfee

per revelationem ci- dotirinam , dum cor-

gnim

dis mo[irz oculos aperit , dum. uos multifor-

Iempe d

qni & voultiplici dozó gratia celeflis illumi-

üt mox

€4t, & cap. 16. ejusdem verba recenfet:

1 adm'xt-

DEUS in mobis operatur "velle, quod bonum

j

(ed t

eff , velle, quod [antium eff , dum futura

) odl

&gloria e$ pramiorum follisitatione. flupem-

diiadid

zem fafcitat voluntatem.. Quapropter D.

t, quätïüus

Auguftinus L. de gratia & libero arbit. c. 14.

!

CU

ita concludit ; cz fuerimt comvitii , fa-

Ym r

licet Pelagiani, 444 mec fcientia D. Legzss

nec natura, uec folavemi[fio peccatorum e

J) Heron. L*

illa gratia , qua datur per JESUM Chri-

ni

pdigil

fü

um. Domizum noflrum , fed ipfa facit , u£

jl

//

Á

lex impleatur , satura , ne peccatum do-

miuetur im ea, liberetur, ad boc fe eomver-

n i

EHUF ,. ut comentur oflendere pratiam DEI

ii junh

Jécundàm opera & merita mofira . dari,

vjigus

«,4(

I i

Ex quibus patet Péligium non folüm admi-

fiffe pratiam'; que intelle&tum illuminar ,

jnàc

"m

u

prout haec confifüt in lege; do&trina; & ex-

at

emplis

16

& JMJoS

emplis Chrifli, nec folum auxilium poffibi-

f t

liraris voluntatem afficiens, quod ex parte

Vg

actüs primi fe tenet; & potentiam liberam

Vriden

in fua indifferentia reli&tam non applicat ad

Qit dcent

actum, cüm pre-cisé fit confors potentice in-

p

differentis , fe ad a&um applicare aut volen-

tfc, i

tis five nolentis; fed infüper admifit aliquod

t du

auxillum , quod inclinaret ad. actum , fub

trfnl

hoc tamen difcrimine, quod priores grati&

du

antecedant noflra merita, pofterior autem

if

lt g

detur fecundüm merita noftra; item quód

hec pofterior non fit auxilium volitionis &

LU

n imus [

a&ionis, quafi a&tionem infallibiliter effice-

ret bonam, & indiffolubili nexit potentiam

"pf

ff

cum a& conjungetet ; quia hoc, Ajebar,

repugnat libertati , fed folum eft. auxilium

. ) f

b ïw,l;

adju

torii & facilitatis , quatenüs potentiam

precise facilitat ;

ficut dicitur de habitu; ac

gum ul

bjicitur liberee appli-

lm

proinde ficut habitus fü

*

cati

oni voluntatis, ita idem eft de hac gra-

4

C pf

d Ltj

tia; ex quo manifeflé fequitur; omne bo-

num actionum noftrarum originativö à no-

WO teuf

bis effe, à DEO folummodo illud perfici

W trm;

Ex his

Q

feden

Con[lat 4ta pars ; nam cum Pelagius

UT

libertari; quam acerrimé piropugnavit, omni-

L dj

no gratiam efficacem repugnare docuerit

bi pof

lia Pll

ex prioris affirmatione recte infertur oppo-

ita

xe (J.M.].) $&

17

m pofí

fita negatio p(;fterioris, id quod D. Aug.L.

] ex put

de gratia Chrifti c. 3tio, 4to & 5to oftendit ;

m libeur

Et quidem c.4to fic doctrinam Pelagij indu-

appliot i

cit dicentis; Aos Z/fa zzia diflinquimus ,

otentigl

primó lotó flatuimus poffe , adó velle, 2£ió

aut volo

efre, Primum illud pofe ad DEU perti-

fit aliqi

£et , duo rk/iqzm velle & effe ad bomtinem

lum ; W

referenda funt, quia de arbitrij fonte

res grati

de[cemdunt ; erao im voluntate j opere

jor aütem

bono laus bomints, Et paulo poftt w geze-

em qU

raliter univer[a complediar , quid poffa-

liionis &

mus omne bonum facere, dicere, cogtta-

ve illius efl ,. qui boc pofe domavit, qui

r ff

tenttat

boc pofe adjwvat, quod verb beue vel

] "j e ,M

agimus vel loquimur , vvel cogitamus, 0«

:&a )

Jirum efl, qui bac omnia wertere etiam

in malum poffumus, Etinhoc errore Pela-

y poret

D bb

gium ufque ad mortem perftitiffe cenfendum

l 40p^

eft cum.D. Auguft, quidquid aliqui conten-

dant, poft damnationem Pelagianz Harefis

137

1 o

à Zozimo Papa factam, Pelagium in hoc pun«

in

Co receffiffe, fed duntaxat in prioribus ad-

ia

huc erroribus hafiffe.

ilud p9

Quód verb in omnibus Pelagius non

recefferit àÀcommendationelegis , prout ob-

fervat P. Gonet , aperté loquitur D. Auguft,

um Pelagl!

L. de hzrefibus & L. de gratia Chrifli c. to;

avb

orti

ubi poft verba fupra relata & poft interpo-

e do(;ufl4

fitam plenam Pelagij docttinam fubdit: quid

fertit

j

mani-

18

AR O.M. . ) aM

I

üa7zif'eþiw , &ibil aliud eum , fcilicet Pe-

t etyc

lagium, dicere eratiam ,quá DEUS iu no-

st Gcll

bis operatur velle , quam legem tb dodiri-

Trl

nam , in lege namque ei doctrina futura

100 tor

loria e$ pramiorum promittitur magni-

byteri

£udo, ad doiérinam etiam pertinet , cuüm

Vntre

isadetur omue, quod bonum eff, Exhis

Iuferes Prxcipuam cum Pelagio litem

ini Y

tts fin

fuiffe D. Auguftino degratia actuali, non.

Cl g

vero habituali fantificante, Item gratiam

à D. Augufílino & Catholicis contra Pela-

omneopl

It qu*:

gium defenfam effe per fe efficacem, quz

dat velle & operari, nuncit

ftut

p

Ro

Alerratio Semipelagianorum , Cal-

ib

vini, Lutberi 65 novilfime ejus

Cátion

VOCat

Difiipuli Molant.

i

N via à D. Auguftino contra Pelagium

Ton qn

premonítrata non rectà incedentes alij

]

ad finiftram, alij ad dextram (iniftré de-

Tinfi u

Titrds

clinaverunt, nam Monachi Adrumetini in

t

Affrica cum efficacia gratiz à D. Augufti-

Fs

no afferta negabant ftare poffe liberum ar-

Titigs

bitrium, quem errorem dum refutáffet D.

Auguft fcribens Librum de gratia & libe-

p

dis ,

ro arbitrio , alij denuó inferebant, faltem

f&r lpf(

illum corripiendum non effe , qui manda-

de an

ta non fervat, fiquidem D, Auguftinusto-

T cu

tam

1

;sæCJ..M. E..

I9

(clicet

tam emendationem in gratiam refundat;

EU f

du

aft facilé hoc ipfum virus fuftulit fan&us

Przíul ao [ibro de correptione et gratia,

ia fum

non tamen ita, quin non Maffilienfes pref-

p t

byteri cum füis viam mediam flerpere at-

7790

^ Bxhis

tentarent, Pelagij àt nimis frigidi , Augu-

ftini veró üt nimis rigidi veftigia recufan-

dopio lt

tes; hinc contra Pelagium ftatuerunt pec-

duali, not

catüm originale & neceffitatem gratiz ad

m gratit

ntra Peh

omne opus bonum,contra Auguftinum au-

tem, qui electionem eternam DEI inde«

enm, quæ

pendenter ab operibus noftris fieri, item

per dona gratizx eflicacia infallibiliter in-

ferri opus bonum afferebat, contenderunt,

m; O

à DEO aqualiter omnibus gratiam & vo-

i u

cationem ad falutem offerri , hujus autem

vocationis efficaciam ab acceptatione no-

J

ftrz Voluatatis pendere, ut proinde huic,

n Mgit

non autem DEO initium fidei & perfeve-

lat

rantià ufque in finem adícribi debeat, DPa-

i Bniïhä??'

riter docebant,ipfam gratiz efficaciam non

dromed

determinare infallibiliter Libertatis indiffe-

p A

rentiam ad opus bonum. Et haceft gene-

[ibenm?

ratio Semipelagianorum ,

quorum princi-

pes Fauftus re

gienis Epifcopus, Genna-

yelutà Ct

dius ,

a «

Caffianus Collator dictus ob con-

at (aï[?

fcriptos libros collationum Patrum, exin-

gí m

de Semipelagiani dicli, quia, ut patet, ali-

qua cum Augufítino contra Pelagium, ali-

Lxguflit:ïä'

2

qua

xf OMJO

qua cum Pelagio contra Auguítinum tue-

n

bantur. lIgitur ex his velut fontibus, hau-

ll vo

Toetltis

ferant , potiffimum errores aut errorum la-

tices quatuor:

noler

Primus efi

filve

circa prædeüinationem,

que fi accipiatur pro efficaci affumptione

ORs

hominum ad gloriam, volebant, eam non

ttamn

effe gratuitam , fed dependentem à prafcien-

tj

tia meritorum noftrorum, quá DEUS om-

f0

nibus «qualiter offerens gratiam , przvidet,

N

quisnam requifita ad confecutionem gratiz

G dey

ln

& falutis opera facturus effet, & bono fine

difceffurus & quisnam non ; id circo dum

lts

ijs obijceretur exemplum parvulorum ante

CQ

baptifmum decedentium , quorum aliqui fi-

tsf

ne fuis meritis baptizantur, alj non, item

i n

adultorum, quorum aliquibus evangelium

Qt, |

pradicatur, alijs non ; refponderunt, illis

fl

M

parvulis baptifinum dari, quiboni futuri prz-

vifi erant, eu ex pravifis eorum meritis,quz

Qlidey

habuiffent ,fi diutius vixiffent,illis vero nega-

V

ri,qui mali futuri przvifi erant. Item illis prze-

Raf

dicari evangeliá ,quos DEUS pratcit creditu-

Yi

ros, fiaudiant; aljjs autem non, quiaprz-

X

Ícit eos non credituros, quafi veró gratia

fldm

ad falutem vocans in eo con(ifteret, quo

xf

DEUS quidem nullumin coelis recipere vult,

läpü"

ni(i per facramentum regenerationis , quod

farc,

in omni ftatu & lege naturali vel fcripta vel

e€van-

2X

E JORTMSE..

inum tut-

evangelica preparat, omnes genéraliter ad

ibus, hal

illud vocans , fed tamen ita, ut qui ex fuis

ttorum l

meritis voluerint, fiant fili; DEI, qui autem

noluerint, inexcufabiles fint ;; quá ratione

nationett,

falvare intendebant , tum. Voluntatem DEI

[mptiox

omnes homines falvos fieri volentis, tum

eam nol

etiam noftram libertatem,vi cujus. five ini-

praícien

tium falutis & perfeverantia, five ipfa perdi-

tio ex nobis efít.

FUS ort-

ravidet,

Siautem ptedeftinatio fumatur pro effi-

gratiz

caci decreto DEI circa actus noftros, nega-

ono fine

bant Semipelagiani , quód ea przcedat vo-

ico dumi

luntates noftras , & ideo calumniabantur

m at

contra Auguft, quód fatalem fuá doctrinà

n aïxqui t

neceffitatem inferat, in malis defperationem,

gon, 1

in fanctis otium , in alijs diffolutionem indu-

cat, bonorum operum laudem, orationis

erangtlt

ernt, ! 5

ftudium & ipfam extinquat libertatem.

adus eff. circa liberum arbitrium , quod

fgtr pree

1critiSsqux

quidem ab originali peccato gratiá fpoliatum,

& naturalium virium lefione faucium, fine

«t g

ajlspt

gratia (anitaté recuperare non poffe afferebát,

itatamen,ut, velut femina naturaliter anima-

q at

bus indita, remanerent aliquz vires,benede-

, quiap

fiderandi, petendi, credendi, licétvoluntas

veo p

ex fe noh pofíet bene velle & operari; ante

etet ; p

lapfum enim, ajebant, voluntas bene defide-

N

J

rare, bene credere, & etiam bene vellepo-

Ollis ;

B3

terat,

j pe^

enir

22

AROLIMJ.osSMw

terat, aft perorig

ltatig

inale hoc 2dum pc,-rdid/it,

non veró primum.

gt

3tinsex priori fluens e[ff circa initium

4ti

fidei & falutis & circa ipfam perfeverantiams

quie

cüm enim has vires libertati animz poft lap-

rti, (

fum attribuerentjaut licét, bt advertit D.Au-

fidel|

guft. in Enchirid. c.3r. aliqui fubtiliores non

bnta

attribuerint, tamen docerent , quód gratia

g

quidem à DEO antecedenter offeratur, non

iaf

tamen preveniat voluntatem, fed folüm fit

(ttetm

cooperans & comitans, ita ut homo fibiar-

du

rogare potfit, qubd DEO, fuum auxilium of-

U

ferenti, confentiat & cooperetur, reclé ex

(

his infertur , Semipelagianos initium fidei,

Qmïg

& falutis, ficut & ipfam perleverantiam in

Tion.

viribus voluntatis pofuiffe, quatenus DEUS

Tn

pravidens, hunc hominem oblatis fuis auxi-

adf

lijs confenfurum, idcirco illum ad fidem &

d

falutem predeftinat, alium quem pravidet

grraru

non confenfurum, abEvangelio, baptifmo

ilig

& falute excludit. Hinc pro clypeo uteban-

iaf

tur Ícientià quádam mediá, in qua DEUS

Wt

pravideret futura noftra merita & confen-

Vly

fum, quem non daret, fedà nobis ex-

qui

fpectaret , ídque tam in parvulis quàm ad-

df

ultis, quorum alios utpote przvifos velut

dei

confeníuros & perfeveraturos pradeftinat ,

T

alios reprobat. Unde etiam perfeverantiam

fatny

non [habebant pro Dono DE], fed eam vo-

J

tiog

lun-

AaRCLIM.)SE

23

n perdii

lunfati perconftanté affenfum ad cooperandü

gratie ufque in finem adícribebant. Ex his

fea initut

4tus error deducitur circagratiamali-

verantiy

qui enim craíffiores & Pelagio própinquio-

z pl

res, de quibus in errore 2do, ad initium

rtit DAL

fidei & falutis omnem gratiam remove-

tilioresmi

bant;alij fubtiliores & à Pelagio remotiores,

de quibus num. preced,,admittebant gratia

od puii

Tatür, noi

fed meré indifferentem, quaz liberi arbitrij

1 folim l

determinationem non caufaret, fed exfpe-

vo Íibia

Claret , & tanquam puré comitans adhuc

locum naturali merito relinqueret, Aít

xllumof-

r d

Quares in quo igitur compendialiter

errarunt Semipelagiani & in quo non? x,

um fïdcl!

xantiatm d

non errarunt dicentes, DEUM omnesho-

mines ad falutem vocare, & ijs fufficientia

ensDEO

db[uis U*

adfalutemauxiliaconferre, feuquodidem

eft,3 DEO gratiam omnibus coníerri; nec

a ia

" szvideæ

erraruntin eo, quód dicerent, voluntatem

ipfi gratiz obedire vel re(iflerepoffe, cüm

u

i(ta (itexpreffa Concilij Trid, mens, fed in

ïp€

hoc, quód opus bonum voluntati noftrz

Q

i

T. cont

tribuebant, non autem viribus gratiz,

quatenusex parte noftra eft coníenfus vel

inobs 4

diffenfus, cüm talis confenfus à DEO non

j qii

detur,unde hacratione initiG falutis & per-

ais

feverantia libero refervaretur arbitrio. ubi

rædcllmäi )

tamen 24verze, non omnes Semipelagia-

fort

nos effe h&reticos , cüm aliqui in hoc er-

[.ed Cam W-

4

ro-

Áite

Xä& (JM.).) $«

rore non perfliterint,quin imo ipfeCaffianus,

[ R

de quo fupra ,hxreticus dicijnequit, fiquidem

m

fcripferit, antequam hic error ut hzreticus

dedis

in Concilio fueritdamnatus, Idem dic de

CUT

Fauíto, & Gcfiadio & alijs contemporaneis.

lal

Calvinus & Lutber us individui comi-

[RITUR

tes in eadem errorum via, fed non eodem

DEUS.

incedunt Paífu,

Nam Lutherus liberum

us

arbitrium in homine vocat titulum fine re,

p

eoquod per noxam originalem , ita liber-

W at

tas extincta fit, ut voluntas nullam plane

Ts

activitatem internam retineat, fed meré fe

i

paffivé habeat, faltem ad motus, quos per

Yl

cam operatur DEUS , allegátque Luthe-

li

rus pro fe illud : ficut lutum in manu fi-

pali

guli, ita vos in manu mea, ex quo ad Le-

Cred

on, X. ar. 36, concludit: Z&erum arbitrium

hn ]

pof! peccatum eff ves de folo titulo ,e dum

Tür

Jfncit , quod in fé eff , peccat. Exhis

l'ät, l

Infert Latherus, nulla prorfus eífe me-

MT

rita juftorum , nec opera bona prodeffe

(

ad czli gloriam, imo opera, prout à libe-

qf.

ro arbitrio procedunt, effe mortaliter pec-

ïg;n

caminofa, ac tandem precepta DEI ferva-

V

tu omnino effe impoffibilia tum ob caren«

fii

tiam libercatis, tum quia in homine pnihil

tian

eft, quó a&us ejus DEO reddatur gratus,

l

&

His 3:ium fubjecit errorem docens , quoód

duf

gratia non fit donum interiüs hominem

iraf

reno-

GR CLM.J.) EX

2j

Caffamy,

renovans & fan&ificans, fed quód fit De-

; fiquiden

cretum D., quó aliquibus gratuito à fe

hareticit

ele&tis intuitu meritorum Chrifli

nulla

m dic d

etiam enormia peccata imputantur, fedijs

poranei

lethalia eatenus tranícunt in venialia, qua-

li corti

tenus veniam à DEO confequuntur, &

n eoden

DEUS ea contegit Scuto juftitiz juxta illud:

liberuti

beatus Vir, cui non imputavit Dominus

fine rty

peccatum, velcujus tecta funt peccata.

ta libet-

ut autem homines altó fopitos fomnó ín

n plane

his erroribus confepeliret, & de fua ele-

mere fe

€ione fecuritatem appingeret, cum Simo-

juospdt

ne Mago finxit, folam fidem fufficere ad (a-

lutem, intelligendo nomine fidei princi-

; Lmhg-

g te

paliter firmam fiduciam, quá homo certé

credat, DEUM ob merita Chrifti fibi om-

1 adle

sirim

nia praterita & futura peccata condonatu-

rum, &, quomodocunque fceleraté vixe-

[y,ä'dlllw

(l

rit, propterChriftum tamen czleftem glo-

riam collaturum,

y dferte

Caívinus autem non ita craffo in-

| podtlt

ceffit pede, fed vulpina callidus preffit ve-

yrille

jlier

ftigia, verbis Catbolicorum perfzpé , imo

etiam aliquoties catholicá fenfüs compo-

yg av

fiti & divifi diftinctione ufus, hinc gra-

ob d

tiam D. Auguftini non negavit, fed mal&

jinc D

explicavit, fatum contra Manichzos ex-

j g

clufit, contraLutherum voluntatem in fu-

15j quo

is actibus meré paffivam negavit, liberta-

,ominc

tem

f(

$

26

[

1

ARCLM. J)SS

tem áfferuit, fed fubintelligendo, quz fit

us q

libera à coactione, non veró libertatem

«l

indifferentiz admifit, utpote qux per gra-

Ms

tiam efficacem tolleretur, Ex quo ulterius

lss il

proceffit cum Luthero, docens DEUM

are D

effe caufam & authorem peccati, quia cau-

t

fat, quidquid eft in actu peccaminofo, &

intof

per fuam motionem aufert poteftatem non

t

peccandi. Item voluit hominem naturali-

r fai)

ter effe inclinatum ad malum, & ita nec

(l

per gratiam leges divinas fervare pofle.

"le, (

Molamus Hamnoveranus primarius in

(int

1

fpiritualibus&politicisMinifteranno MDC,

fiy,

XCV .ad juffa fui (ereniffimiElectorisBrunf-

ftitq

vicen(üis tres decades, de gradibus unitatis

Ecclefiz edidit, cüm enim Augufliffimus

]

Imperator Leopoldus gloriofiffima memo-

riz pro reducendo ad Ecclefiam Romanam

Brunfvicenfium Eledoratu per Comitem

de Bucheim pro tunc Epifcopum Neofta-

l

dienfem 14. annis laboraret, hicMolanus,

Üy

ut diffiparet confilia principum, gemino

mgu

ftratagemate ufus eft;preprimis fe unionis

tïï,c

reducendz finxit ftudiofiffimum, praten-

«

dens Lutheranos non effe Hzreticos, ut-

h

pote qui non contumaces, fed ad fubje-

&ionem praftandam paratiffimi forent, fed

p

totum obicem effe ex parte Pontificis huic

qu

reuqiopi cortumaciter refiftentis; deinde

W

Omnées .

»

ARCIMJoSSE

lo, que t

omnes quzftiones inter Romano Catholi-

libertaten

cos & Lutheranos controverfas oftendere

1 per grà

