.9. $. Quid eft pratia fufficiens & eff-

F i

cax? x« prior eff, per quam homini facultis

Qlim

Unfam

praefto eft bonum opus agendi,; etfi homo

ei defit; sícque ex defectu hominis bonum

f

V O nf

opus actu non fequatur.

Gratia ejfiax t]h»

quee homini preeílat, neab ea deficiat;sicque

qtia'umæ

g

opus bonum. a&tu fequatur; aft de his fuse

traCtabitur infra, dum interim ordine ferva-

Wi

to preeprimis de gratia actuali àt fic, dein de

Qs s

füfficiente & efficace, ac tandem de habiruli

QU j

(in his quippe partibus reliquae omnes gra-

?d/h' Vohlf

tize partitiones comprehenduntur ) agere in-

lt au[h()rk

cipiam; eft preinde

Titurai j

163, o'mj

n ,

Jj W'Uu,-

DELF-

TT

& ogOMJoS

177

IN cd]?lï

f qui

! SDELIBATIO. L

mono g

ym m

. De. Nece[fitate. gratie. ad

di&r

«eram €9 bonum ordinis na-

fümpr:

turalus.

:

epotiy

ig[, ä qllü C

N.

Nirum ueceffJaria rei itms bomimum

unt; &V

/

K 7052 inquit Ecclef. cap. 39. v. 31. quod

aid boic

ipfum in fenfu Spirituali de aqua noítra

Maxillari, quam delibandam expono; affere-

xilio t

hunt; (f

re licet; quin imo; dum facre paginz, no-

ftra intrinfeca imbecillitas, & extrinfeca ad

3l 03

finem füpernaturalem elevatio follicité hanc

gratie aquam inquirunt, ejus exiftentiam ad

difice

Oculüm demonfítrat illius neceífiras ; ita 'ut

y lo

exiftentiam gratize demonftrare foret aquam

gl

fonti inferre; DEUS quippe nunquam defi-

ä foni *

cit in neceffariis, inter quie prepri:ris eft

gt

ratia unic& ad hoc communicara tefte. D.

ü deficiäf:

Th. hic q. ro9na, ad hominem intrinfecà

"

perfidiendum. — Porró quia homo quafi per

m od

quosdam gradus ad bonum perfectum tendit,

jj

quorum przmus eff cognitio boni & veri;

jm P

24 voluntas boni, 3/77; amor efficax DEE

(u£ on

n

üt authoris naruralis.' 4775 obfervantia legis

p

naturalis , 5775 elevatio ad actus fupernatu-

Tales, 6745 evitatio peccati & victoria renta-

tionum, 77/77z: poenitentia peccati commiss

l; $avus perfaverantia finalis in bono; id-

Circo

p

178 .Demcg[zï (.M.]J tategratie,

f

circó juxa harc feriem menfürabo gradie.. . Girin

neceílitatem, quamvis non in omnibus prz-

Mi qu

lien j

allepatis ita arida fit mens rationalis, ut ex fe

Sbbatum

prorfus nihil operari queat; prout mox vide-

qudm

bimus. Quare fit

pütcipis

ttem ml

ARTICHLUS L

Qs lr

AAn bomo absque (peciali gratia

fttem ej

füt n

nóftere ommues "oeritates

jojit cog

zaturAles ?

t p

t m

"À TORaudum 1. queftionem non procede-

jé; bírutir ad cognitionem veritatum

p

lisi

riarufalium exigatur gratia fanctificans,

Mj

st

vel aüxiliurà fapernoturale; hujusmodi eniri

| dSnOn,

ratia rratufam tránscendir; íed quaeritur an

| 4 COLE

xéquiratur

x

fpeciale auxilium naturale, quo

is riatura-

..c

intellectum a

d eognitionem veritat

lis debeat proportionare, Dixi-

SpeciAlt »

171

éoricürfus enim DEI five previus juxta

Q^

x-'

a

um

miftds; five juxta ali

os precise fimultaneus

D

éft debitus tit

a

lo

| ereat

l

onis faltem refpe&tu

fä'dfäilia

b

tótius fiatüurae, aüthor fiquidem riature qui

ni]n

Vult confequeris ;

fcilicer operationem, debet

étiatii velle áhfecedens nempe comp

rincipia

lr n [

&àd a&ttortém ponéndatn requifita.

Vtitis

Ut

Not aidmmi 2. quód veritates

varisdes

t

&lice fint /pectlativas que non

dirigunt vo-

il

füntatem ad opus bonum ponendum V. :

mmææ

materia non

fl

totum non differt à pártibus ;

exiftit

*

ad verum (].M.]-) zaturale.

179

| gmriz,

facingo

exiftit (ine forma; alice funt. pracZice f£i mo»

xAles, quae ordinantur ad excirandam volune

Qunrd

nais i

tarem pro opere bono praftando ; v. g. ut

ogt mut

Sabbatum -fan&ficetur ; Porro has intef

quadam funt;, que facilé per fenfus & e$

i

principiis per fe notis deducuntur; quaedam

|

autem non habent talem cum naturali intelle-

)

&üs lumine proportionem; fed captum prae-

fentem excedunt, üt fünr cogitationes, & fu-

4l ff

qetitil

tura continpentia. Ceterüm non de his fed

de prioribus procedit queftio & quidem

n0n W

non folüm pro ftatu naturze lap(z; fed etiam

pro aliis ftatibus, ideo ett

g

Refólutio :ad veritates naturales fpecula-

cia ln

tivas àut eiam morales divifivé cognofcen-

J usmoülw

Qu

das non exigitur in homine fpecialis gratia.

i g

P

Ita.contra Vasquez comm. Thomifte cum

atoro

D. Th.hic, art. 1.

&ic igitur intelleifus bu-

eritit

u

mauus babet intellogibile lumem, quod eft de fe

Jafficiens ad quadam iatell;gibifia cogmofcem-

i

sum

j

mllka[

da, ad ea fcicet , im quorum notitiam per

Wi

Jenfibilia pofjumt bomines devenire.

jem

Prob.rat, quevis potentia cum gene-

" mmff u

rali DEI concurfu naturaliter & per fe fer-

monemï

tur in obje&tum fibi proportionatum ; atqui

g

veritas naturalis divifivé fumpta eft objectum

Jf

intelletui hurmano proportionatum ; ergo

45

[uli'r

[

intelle&us humanus per fe fin& fpeciali gra-

LU

tia fuis actibus in illam fertur,

AMaj. patet

obje&ium pro-

o

j

ab iuduiiiome, Mim. ägrqþ.

p

- portio-

a

/

1 So De gece[fr- (J. M.].) fategratia

hmne,

porüonamum intelletus humani eft illud ;

nl p

quod eft intra eundem ordinem, & fenfuum

genr?

miniflrerio coonofcibile; atqui veritas maru-

j

ralis divifive fumpta , de qua in prefent ;

ita fe habet, erpo.

wdet lafquez hunc ipfam generalem

Jji.

Ti

concurfüm, quo DEUS potíus ad hanc quàm

Y tb

aliam cognitionem movet ; fpecialem effe

iriag

j

f

ratiam ; Sed

]

(

g

n li

Contra efl cuivis potentize habenti pro-

portionatam virtutem ad a&tum eliciendum

E

pl

debitus eft concurfus, ergo non eft fpecialis

T

gratia.

"utec., ]Jrab. dezuo ab imduciiont

g g

aliarum potentiarum , omnes enim natura-

":

HRUEONT

liter exigunt hunc concurfum unice neceffa-

rium, & caufze fuperioris providentiam jux-

UE

lii aj

tà' humang nature condirionem , & licét po-

tentia intelle&tiva fir defectibilis à vero; ficut

r

ff n

tamen DEUS conformiter ad naruram ho-

Mtng

minis permittit, ut quandoque à vero deficiat;

ifa etiam conformiter ad naturalem homini$

n üï: I

conditiorem mover ad verüm naturale.

ul Qs

Confirim. in natura pura- non eft locus

Vi

T 0r

Ípeciali oratíe ; atqui ibi fuiffer cognitio

veri naturalis , ut vidimus füpra, ergó etiam

UM

hec cognitío erit fine fpeciali gratia in natu-

Atv

T VIr

hj

ra lapía, fiquidem ex peccato mortali non

fit extinctum naturale lumen ; quin imo; 51

m"[l()fcxb

tefte D. Aug. l. 15. de civit. DEI c. 3. Erhni-

llll& fpeq

n'ätur:æ

i

lu

ciPhilofophtcognoveruntDEUM folo

lumi-

I8I

21

- aduerum, (. M.J.) eaturale.

"W

Jumine, cur non alia inferiora objecta natu-

n ei iM

) &ku

ralia pariter folo narure lumine cognofü

queant ?

t

n Pï&»na

Solvuuatur Objecitones.

Bjic. 1. DEUS movet ad cognirionem

1 generää

O

naturalem, erpo veritás naturalis divifi-

x

Y

dxe

í

L

peciali 'gratia

y& cognofcibilis non eft fine

þecizlem j

prob. coufeq. quia DEUS movet ad cognitio-

nem fuüpernaturalem , veriras fupernaturalis

haberi?

non eft cognofcibilis fine fpeci-aïi oratià fu-

n ii

pernaturali; ergo etiam quia raovet ad cogni-

adtlit

rionem naturalem veritas naturalis non erit

j ii

divifivé cognofcibilis fine fg*eciali gratia fal-

.enim n

tem naturall. ww vel zeg. aztec. fanpliciter

gno n

prolatum etiam de jufto in gratia. conftiruto;

dl

huic enim non omuis cognitio fupernatura-

NT

lis fpecialis eft gratia, vel zez. coz/eq. d/fpar

d

eff. cüm enim veritas füpernaturalis refpectu

maririt *

potentig naturalis objeétum improportiona-

qero &

tum fir; meritó elevari debet fpeciali virtu-

n f

te ad ejus cognitionem ; aft veritas naturalis

y at

intelle£tui humano yroportionata eft; sicque

f

yn e

j (

i

prater ordinarium & generalem caufie pri-

T g

me concurfum nullam aliam fuperaddiram

a

cxigit virtutem,

m

- Inflabis etiam veritas naturalis divifive

g

cognofcibilis non eft proportionata homini

)

qum

fine fpeciali gratia; ergo. jrob. amtec. veri-

II

4

as aliqua naturalis non eft proportionata in-

p

telledtui

[fo

3

]

7

182 Dv seceff- C.M.].) tategmtz'æ/

digzdd t

telletui hominis , atqui veritas divifive

7177

cognofcibilis eft aliqua veritas naturalis, ergo

fui pe

veritas naturalis divifivé cognofcibilis non

1f àD

eft proportionata homini fine fpeciali gratia.

li

i, J

J« I. ex meris particularibus nihil fequi; &

| imye

i

|

2. difl. aliqua veritas naturalis non eft pro-

QY CO

portionata ex parte medii conc. ex parte

s co

Objecti ne

omnes ergo veritates naturales

arüs d

x parte objecti proportionantur intelle&tui

rf

humano; aíft ex parte medii, quó ad earum

hfs n

notitiam pertinpimus ; aliquae funt propor-

| R, g

tionate ; quas fcilicer per fenfus facilé co-

N

gnoícere poffumus, alique funt impropor-

Qutmy

tionate , quas minifterio fenfuum compara-

RI (

re non valemus, aft non de his ut fupra me-

| f

mini, fed de prioribus nobis fermo ett,

l

[//497;

Urgebi. Ad veritates naturales; quas

|

| Msf

fenfuum minifferio cognofcimus , exigitur

; Alia

nitio

fpecialis gratia, erpo. P7oP. amtec, co

j

Aj

cujusvis veritatis eft donum DEI, ne

omo

L |

habeat, de quo glorietur juxta illud: 1974

abes quod som accep

//i , unde etiam con-

cil, Araufic. IT. can. 7. definit : Nib// babet

,W Eï(igi[

| Vtiis

bomo fuum prater. mendacium ei peccatum.,

& has & hujusmodi authoritates convincere

| ii

O.

ff neæ[F

'quód omnis c

enitio fit à DEO veltanguam

qm'dgm |

authore natura

lt

i, vel ab eo üt authore fu-

QGtnit h

pernaturali ; ff ff 2 D EO zdo sodo , quó

& non

fenfü concilium Arauficanum explicat textum

mgula e

Apoftoli : JNVoz Jfcepus. Jeefhieiemtes cogitare

Aliqui

adverum (J.M.J) saturale. — .188

e'gratia

rits d

aliquid ex wobis , Ytem illud Pfalm. Quj de-

cet. hoinigem [iiemiiam vunc eft fpecialis

vtb

ratia pertinens ad

(alutis confecurionem 3

TOR

f fft à DEO primó

smodo, non eftfpecialis

f

eci gr;ia

ratia, nifi quatenus. Ratura »

m habet

]

l

;

B. 2dó

jl fqui

h

omo , eft donum ipfius DE

»

nondm

omnem cognitionem veritatis attri

bui DEÓ

)nc e E

ratione concursüs generalis, hic enim con-

ates DI

curfus fi deeffer, utique non nifi mendacium

r ii

& nihil in nobis forer; dum autem D. Am-

g d

brofius in 1. ad Corinth. 12. docet: owze

r 4 5piritu s.

font pf*

verum , à quocuuque dicitu

yfue f

dicitur , Y omne verum e

ffe à Spiritu $.

yot m

quatenus Iumen naturale nobisinfundit, corr

um r

fervat, & nobiscum concurrit; pariter Apo-

ftolus dicit; Dezm Philofo

bis revelaffe vir-

TOA

: f'ermo u

£utes maturales , id eft,

d

edit eis rationem

w d

F

naturdlem , quà eas veritares eX ereaturis

tii^p Eäïgf

onditis affequantur.

Q

qius d

:

Superurg. Concurfus generalis eft

FEI )

Id

j

ómnibus debitus, ergo fi ad veritates natu-

i

i

rales cognofcendas fuütficit hic concurfus &

d

nV

non exigitur fpecialis gratia;

omnesin mun-

lil

do evadent do&i, s. difl. aztec. eft o

mni-

yihl

h W'f

bus debitus debito proportionis conc. €

ebi-

m

to neceflitaris neg. primmm debitum totam

qdtii

(

quidem naturam, nontamen omni2 ejus con-

cernit individua ; fic hiemi. debentur nives;

: ,-u[hofe ;

)f

j

fed non pro omni die, a/rerz naturam &

r

fingula ejus individua afficit ; fic homini de-

ecur

jl

4

fi

4

j

:84 b&äecä/]vz;-.n(-]. M]) fAte güzäzie !

Hi

betur rifibilitas; jam veró concurfus gene-

I

ralis ad cognofcendas veritates naturales eft

! lülscon

debitus, ficut valetudo corporis, perfecta fla-

fipofir

tura &c, unde ficut non omnes fàni & erecli

! thür obf

naícuntur vel adolefcunt, ita nec omnes eva-

!tf

dunt do&i.

li D

Replic. Hic concurfus debitus debito

fs r

proportionis non füfücit; ergo. — Prob.aur.

&m fsci

In natura lapfà ad opus moraliter bonum fi

T i

fit diffcile , àt eft amor DEI efficax, vido-

UWMW

ria gravis tentationis &c; non füfficitconcür-

t hm

fus generalis , fed éxigitur fpecialis gratia,

| B n

ergo etiam ad cognofcendum verum à pri-

:

mis princ piis aliqualiter remotum, & non-

| hn

| s Q

nifi per plures confequentias deducibile fpe-

4l

cialis gratia exigerur, nec exigeétur, nec fuf-

PO

J

ficiet concurfüs generalis. ^ Pro£. coz/. Sicut

B etím

voluntas eft laefa ex peccato , ita etiam in-

JW&d

d

telle&tus ; ergo fi &c. — & D//Dar. effe , quia

E

utraque potentia quidem vulnerata eft ; a

l li

non eodem modó ; Voluntas quippe lefà

N

eft circaprimum principium in praéticis, fci-

[lüa

licet circa finem ultimum, quatenus perdi-

dit amorem DEI àt Authoris & Finis ultimi

naturalis, à quo omnis voluntatis motus or-

1D ais

n

diri debet, nam DEI amor velut prinum

lfts.

in practicis principium voluntatem aptam

reddit ad lepgem DEI fervandam, & tentatio-

Mil

nes vincendas ; aít intelle&us non eft leefus

T n

im lumine principiorum ; in quibus ficur

? Qu

qua-

Ü

E

S

j gmt/':

adverim . M. ) maze

n

u * quecunque veritas minifferió fenfüum acqui-

ETE

fibilis conrinetur; ita etiam hoc ipfo cogno-

5 pl

Íci pofler, nifi vitae brevitas & alia incom-

n

moda obftarent, propter quze intellectus ex-

C o

trinfece lzefus dicitur.

Deiz voluntas con-

tinuarn: patitur fuis in a&tibus appetitüs - fen-

ebitus

fitivi rebellionem ; aft intelle&tus eger qui-

) m

dem fpeciebus & fenfibus, hi tamen con-

Iter boY

tra intellectós cognitionem non pugnant;

fficat,

unde etfi voluntas nequeat omne opus mo-

ufticiti

raliter bonum fíine fpeciali gratia efficere,

ecidlis [

poteft tamen intelle&tus omnem veritatem

| verum

naturalem divifive fine fp

eciali gratia cogno-

fcere.

Ubi

yum; 4

"Aduerte , quàd hec ultima obje&io

dedlldbüfäff

"! ; gec:

procedat de intelle&tu fpeculativo ; intelle-

uj as

&us enim

racticus dictans, quid hic &

nunc apgen

à

j d

dum , eó modó íe habet, ficut

fur. (j

voluntas in praefenti, de qua plura inferiüs,

yrit o

Repiic. Quia voluntas vulnerata eft in-

trinfec? feu in aliquo intrinfeco , tunc ex di-

qupp"

&is indiget aliquà fpeciali grati; intrinfecam

| ra&ifffïf:

virtutem voluntatis confortante ,

mtenus *

ut poffit

) les

I

difficilius aliquod opus bonum pre

ftare, er-

go etiam quia intelle&us falrem eft extrinfe-

ris o

C& leefüs , e

get fpeciali gratià removente illa

du p*

incommod

à & impedimenta extrinfeca , ut

qun P

veritatem naturalem aliqualiter à primis prin-

J

us

on

gü [

cipiis remotam cognofcere poffit. m Dijp.

f

€jé, quód hec impedimenta extrinfeca non

qwbHS

M5

qW

(emper

186 Denece[ff- (J.M.J) zategratie

h

femper & per fe occurrant intelle&ui refpe.

Q p

&u veriratis divifivé cognofcibilis ; & licét

m dic

fenfus quandoque diftrahant , attamen pro-

'enerali Di-

D/t;l

pris viribus cum folo concurfu

m v

vino revocari poffunt , fecüs eft in volun-

t

atet ex dictis num praced.;

gTäfla) erg

fate, prou

1 Til

vel

ratis 4/,

j

. conféquems ; Yntelle&tus indi-

lr

j

pratià zemovente illa impedimen-

get

peciali

14 eo

Ü

ta pro longo t

empore & pro femper, conc

Ts

0, aut actu cogni-

ologiq

pro aliquo tempore exi

Pt g

tionis in particulari ad hanc vel illam verita-

W ex j

tem naturalem divifivé accepram terminato,

Ro ob

neg. Declaro id in paritate, quam alis

BY

ro fe finiftré affumunt Adverfarii, nam in

iHum e[ïe '

abitus vir-

juftos prehabente per gratiam h

I r

tutum infufos , non occurrit fpeci

alis diffi-

cultas eliciendi actus füpernaturales virtuti-

D' j/l (/M

J

MOH

bus proprios

, necauxilium actuale, quod

Vi d

d hujusmodi a&us .eft fpecia-

datur jufto , a

ectetur fecun-

Vr

lis gratia, fi hoc auxilium fj

M tN

J

düm Ííe; attamen ur juftus

l

[6)

ngo tempore

U 1?/

If,

pe

rfiftar in a&tibus bonis , auxilium.pro hoe

ïþr()p i

ii

nece

flarium .eft fpecialis gratia , fiquidem

fan&ificans hominem quidem fuper-

Qp

gratia

l/v& Aif. E

naturaliter fanatum ad actiones

quasdam 1t-

nihilominüs

n

pernaturales capacem. reddat ,

Dd

tamen ob relictam appetitüs rebellionem,

"tf Y

& plura per longum tempus occurrent

n

precepta vel

contra leges Divinas peccanal

5 T

pericula & tentationes ;

fpecialis ad diu 1n

ls

ono

Pmahg gï

tgni

ad verum (J.M.]-) waturale.

187

clund

bonó permanendum exigitur gratia, quod

blls, E

idem dic in prefenti.

Tocn

j

n

Duplic. Pro omni tempore ad cogni-

tionem veritatis naruralis exigitur fpecialis

d

|

g

um

gratia, ergo. — Prob. agt, DIEUS & verita-

ïäffj

tes 'Theologice funt verum naturale; atqui

xellets d

;

he pro fui cognitione exigunt fpecialem gra-

la inpi

tiam , erpgo. . vel weg. fippof. Veritates

femper nj

"heologicas effe verum naturale ; prouz 22

r a

parte prima probavi , vel non funt tale ve-

diluns

rum ex parte medii proportionatum , de

amu

quo nobis fermo ; vel denique; fi de DEO

I qlllm

loquaris precise ür eft Author nature ; dico

erfiris

illum effe verum naturale à nobis naturaliter

am ha jn

fine fpeciali gratia eognofcibiles ANee obeff

D. Zlugufl. l. 10. confefs.c. 6. 444 cognitio-

j fs

ii "

uem DEI eff geceffaria mifericordia DEIg

u

vel enim de DEO àt Authore fupernatura-

(s d

liloquitur, vel procedir de cognitione DEI

nl ^

efficaci , ex qua fequatur efficax ejus amor.

Triplic. Ext verum naturale intelle&tui

Jon 018

sijum/"

fit proportionatim , adhue tamen ad ejus

fg

404

li

copnitionem exipitur fpecialis gratia, ergo.

at

Prob. amt, Exfi color fit proportionatus ocu-

lo , tamen ad vifionem adhuc infüper exigi-

«s Q

L

iif

tur fpecialis influxus lucis corporalis, ergo

rede

pariter etfi verum naturale fit intelle&ui crea-

C[lüy

to proportionatum , adhucexigetur fpecia.

is influxus luminis intelle&ualis, quod eft

131!165

"

MW

fpecialis:gratia, ^g« Paritatem effe pro me,

1Qut

188 Dänecejz'—' ( M. ï) £Ate gratia.

4

ficut eniai oculo rite difpofito influxus lucis

Ws fer

corporalis eft debitus , ia & intelle&ui in-

tilfeno

fluxus luminis intellectualis.

Ex quo patet

tolbus

Ad commune illud : quecunque fünt in ali«

mdum

quo genere ;

debent reduci ad primum in

at df

DEUS fit

eo genere principiur ; ergo cüm

tlb r

i

runum in genere intellectivorum ; omnis

quiinfa

inte

lle&io debet reduci ad illum; nam X

tebxdo w

quód reducatur in illum ratione concursüs

peneralis, qui tamen creaturis debetur.

4

-Dices: Intelle&us non cognofcit verum

ünn j

naturale, nifi üt applicatus à voluntate , at-

qui dum gravis voluntatem urget tentatio;

gmtiq |

r

indiget fpeciali gratià;

ut applicare poffit in-

telleétum , ergo etiam pro tunc intell

e&tus

duj

indiget fpeciali gratià ad inrelligendum ve-

Joten

rum. E. Ex hoc plus non probari, quàm

1rï'ïï£ y

uód voluntas ad gravem tentationem vin-

BN Q

cendam indigeat fpeciali gratià, ne intelle&tum

À ftudio veritatis diftrahat; aft hoc non ita !€

) p xxmdenu

tener refpe&tu intelle&tüs, urpote cui natu-

L L['uhsl q(

valis veritas divifivé ralis proportionata eto

jl gj))

K

QU

ubi econtra effe fuperiorem omni tentatione

non ad flarum . naturo lapfe, fed integr*

l

perünet.

tha

Oneres quo

fenfu accipi debeat, quàd

1

] ndl)

il

intellectus poffit omnes divifive veritates /-

h

ratia? R.

t,'y

At

rales cognofcere fine fpeciali

Ó

h "llf

quód ficut dum de veritatibus

p

eculativig

gnQ ct

lj

dixlimus , eas fine fpeciali gratia co

9gl

PO e)K

" gmix.

ad-verum ( ]. M. ].). saturale. . 189

if

poffe, fermo tantüm erat de iis, quee fenfuum

: jl

minifterió acquiri poffunt, ita etiam de illis

moralibus veritatibus in fenfu accomodo ac-

E qzaï Fai

m fi n

&üpiendum eft, que gravem non fecumfe-

ad pri

runt difficultatem , de veritatibus enim mo-

cim D2

ralibus idem eft refpe&tu intelle&tfis practici;.

zomm, &

quod infra dicemus de opere moraliter bono

[lum; ?

refpe&tu voluntatis. Interim fit

one du

ARTICULUS II.

; debit

ymolid

Utrum intellectus: absque. [pecials

| volum

gratia cognofcere bo[ft omnes 've-

i urget [Ci

ritates naturales colletdive ? -

p p

g

AA JOtazdum

l]y poffe duplicem innuere

yaligt

potentiam; phyficam nimirum. & mo-

| r()büïlf "T

riem : prior ef/, quee importat proportio-

:

g

nem & commenfürationem objecti cum actu,

i ä, n mïetö.

prafcindendo ab extrinfecis difficultatibus &

( o

obflaculis, quee a£tum impedire poffent, Po-

gt

erir efl ; que. cura. proportione actüs &

obje&i fecumfert carentiam feu abfentiam

oport

omüi WW

omnium impedimentorum, qua a&tum re-

morari poffent. . Sic fanus vinculis conftri-

, B^

étus habet quidem potentiam phyficam am-

ulandi, aft non moralem. — Jam fit

] J debä[

j

at

Refolutio negativa contra Durandum

jl

gtl

Valentiam.

Prob. breviter hotmo eft moraliter in-

bus

?

potens ad comparandam veriparum natura.

gfäïlä 07.

lium.

190 -Deméceff- ]'M J3. zaté gratia

[

lium colle&ionem, ergo próea fpeciali eget

Y

ratia. Comfeq. patet. amte prob. cauía ab in-

trinfeco defe&bilis eff. moraliter impotens

- []jies

late]l

ad omnes fuas a&tiones colle&ctiv& fumptas

indefe&übiliter ponendas , atqui intelleQtus

Vi j

ts n

humanus eft caufa cognofcitiva ab intrinfeco

defe&übilis, ergo. AMzz n confeffo eff, major

mnfeq. Si

autem liquet , yaxta ordinariam quippe pro-

4. TU

n n

videntiam caufa defe&bilis in aliquo neces-

fario deficit. Deinde moraliter impotens&

p

ORs n

fpeciali egens gratià eft, quem plurima li-

ant impedimenta , atqui intelle&tum Crea-

NB Jf

tum hofninis plurima lipant impedimenta ;

MUTIT

use recetifenrur à Galeno Aphorif 1. 47*

longa, vita brevis, occafio preeceps; expe-

fl !

rimentum periculofum & judicium difficle,

pl

quin imo ipíà animee cum corpore necdum

Rütraj

loriofo conjunétio far pravat & retardat in-

|

t

j

; i.m

telletum ; érgo. Et ne hoc de flatu lapfo

|

'hb!lh

folitaris intelligas, verum quidem eft, qu

V ütis d

heec retardatio eX peccato creverit, non ta-

i t

rnen totsliter ex eo ortum haber; precipu

d

hi

quia homo pauca per discurfum naturalem

D gt

evidenter cognofcit ; íed plurima folum

'pam()ï"u;n

probabiliter; in quibus periculum erroris ab-

hod

effe nequit ; nifi fors homo fpecialiter

]"þw

DEO infttu&tus fit , ficut docet D. Thomas

» Qit

de Adamo, & nonnulli de Salamone.

i

** (oll

&l-

lap[;'g

] grm

adverum (] M.].) zaturafe. 19i

a p

Solountur Oljeditones.

j u de

Bjicies 1. juxta D. Thomam q. 85. . 3.

fier t

O

Intelle&tus fpeculativus non eft leíus

4

ulnere ignorantig, érgo omnes collectivà

tqui imäaaj

Veritates náturales cognofcere poteft. — Po£.

j dbitto

hi

conféq, Sublató ünó contrariorum ponitur

alerum , atqui igriorantia contrariatur cole

m quy

] aiqui

le&tioni veritatum natüralium , ergo illà fübe

ter o

latà poterit heec liaberi. — g« z. zeg. 2zt. D.

'Thomas énim loc. cit. docet; quód intelle«

ym p

teltn

&us prout ff fubjettum prudentia per pec:

tatum pracipu? beletetur im agendus etgo

nonnegat; quód aliquó modó lefus fit in:

ho X

p

telle&tus fpeculativus, nermpe fenfu fuperitis

explicató, w. 2. diff. zmiz. Tgnorantia con«

yicim ?

trariatur colle&tioni véritatum , vel àt vulnus

:()rPOfE l";

"T

à peccato incuffumi , vel tanquam ex natura:

li defe&tibilitaré ditrimanans, conc, precisà

jdett df

üt vulnus eft; neg. — Siquidem in ftatu natu:

t& pure vultius non extitiffet; & tamen ob

vt

defecüibilitatem intrinfecár intelle&tüs ; &

s *

um 17

Ob extrinfeca itpedimenta, ac fenfuum &

i

]

P

affionum tuürbationés

prafata colle&tio rez

plufim*

"

pugnátfet. .

juna

f

n

Inflabs: Horo in flatu' naturse inté-

"

yi

v I6

Bre , aut in gratia originali conftitutee come

t

p

N

arare per ordinariam providentiam poteff

j

hanc colle&iónem , ergo etiatn iri ftatu na-

j

Qre lapfe ; cürn narurales vires juxrà faää;

192 De zece[fe- (].M.]) tate gratia.

4j

riüs dicta non fuerint ex peccato deftru&te,

;emiæ int

B. aperta

*

m efj

üedime

ftatuum divertitate

[e difparitatem ex græmi(fa

Q irel

Urgebi. Viverfitas naturae lapfee nom

rerfhf

Obeft huic colle

cii

^

e

M

Prob. amtec.

oni, erpo.

Pt m

Diverfitas naturz lapfe non obeft ; quó mi-

tomnis

nüs quevis veritas naturalis fit proportiona-

RC poreri

intellectui divifivé, erpo nec obeft; quó

88 CO

Prob,

minüs fit proportionata collectivé.

J

coz/eq. Tlla colle&tio eft proportionata ; cu-

m l

jus quavis pars eft proportionata, atqui di-

Foporiqng

verfiras naturz lapfe non obeft, quominüs

quavis pars fit proportionata ; ergo nec

As

obeft, quominits ipfa collectiofit proportio-

^ Oi

nata. "s d//. szz. Non obeft , quominüs

0 Curri

1

quayis divifivé & indeterminaté fit propor-

Rs ]

tüonata ; conc. colle&tive , & dererminaie

m

Orttop:

nepg. Jel Aliter diff. zaj. Vlla collectio eft

Ü

BU

proportionata remote ac phyficé, conc. pro-

U

ximé & moraliter, neg. — Proportio itaque

| g

lp

& potentia pbyfíca eít, que ex fe, & ex

W ücu[

NU

principiis intrinfecis habetur; zvora/z;autem

1 Qd l

eft, qua preter principia intrinfeca etiam

lj

N Omm

excludit impedimenta extrinfeca ; fic ligatus

Q

Tif

habet quidem potentiam phyficam ambu-

!Hme

ädem

landi , fed non habet moralem; jam ergo

tl B

hoc ipífo; quód omnes veritates naturales

| W

[

fint intra lineam entis cognofcibilis per 1pe

j

ü

cies à fenfibus abftra£tas , jam etiam phyt-

D tiy

pli po-

finm, ll

Sä & remoté fünt proportionatz i

- (entiee

um

/ gmrix.

ad verum (].M.]. ) zaturale.

193

io ddri

tentiee intelle&tivae ; fed non moraliter. ob

3 Pïæn*ïl

impedimenta allepata. — Dixi: zeo£2, nam

quia intelle&tus cognofcit quidem prima &

ye lat

univerfiliffima principia tanquam femina ve-

Proj ntt

ritarum naturalium ; non tamen comprehen-

bdt, qi

dit omnia earum principia proxima , ideo

[ Prop()ïü(',

nec potentiam phyficam proximam habert ad

C Obeüï f

eas collectivé cognofcendas.

eüe !

Superurgebis. Colle&io veritatum na-

ortionti'

turalium intelle&ui hominis eft moraliter

nata» thu;;

proportionata; ergo. — Prob. zz£. Ab indu-

€ione & enumeratione fmgularium bona eft

argumentatio ed univerfale v.

ta, &

9)

bj

g. hic, ifle;

ille 9

& quivis alius currit , ergo omnis ho-

iofitgt

)eü: quOHFv

mO CUrrit, ergo etiam fi quevis veritas

naturalis, hac, ifta, illa &c. fit moraliter

pat Itf

w

& du

proportionat? ; non minüstota collectio mo-

raliter proportionata erit. m. diff. aut. Bo-

]b ol

na eft argumenratio per inductionem. non

fi,

»

mutatà fuppcfirione, conc. hàc mutatà nep.

poport"

ae'([e

j

am ficut non valet: Hic homo , ille homo

j

quril

non poreft levare lapidem, erpo nec valent

(

[2

omnes homines colle&tive fümpti, quia ni-

n[f]H(

d

Í

J

mirum tranfitur à divifivo ad colle&ivum,

Wà eX eadem ratione fe res haber in priori.

l

yflcam

R

€

em; J

f

Paulus

Jlic. Heecargumentatio valet : Pezrzs,

) foammes , i eateri "Apoflolz funt

iptei ^

duodeci

cbis *

fj

4 , ergo omnes -Apofloli [umt collecti-

v duodecisn ; ergo

etiam haec valebit: . Ifta

i « "

Veritas, illa vg;itas ; & quevis alia eft pro-

"u j

porüo-

194 De neceff- ()J.M.].) tate gratia.

DL

portionata, ergo ommnes verirates naturales

colle&ivé fünt proportionate. —Preb. comf.

| ije&i ür

Kïl

Ideo primum valet, quia numerüs Apoftos

Dito;

lorum eít determiünatus, atqui etiam nume-

;üeJ&H

rus veritatumi naturalium eft detertninatus;

E Aff d y

cüm non fit infinitus ; ergo. *« zeg. conf.

trinpof

In primo enim ántecedens & confequens ob

At t

terminum numeralem füpponunt colle&ivé,

li quim

quod non fit in antecedente pofteriore ; altàs

Eu

foret falfum. Uzde Ad probat. uegauda «

Md

cau[Alis , vel etiam minmor , ex eo quippe:

t intims

ANWwmerus ve"ildtum uaturalium mom e

E

atfu iufinitus, non fequitür: ergoeff deter-

T

M

Pni

h

minattt:, pro quote remitto ad philofophiam

Pfæüo |

de infinito quoad creaturas potfibiles.

a

Duplic. Cütn veritates natürales nonfint

A i

actu infinit&? ; poriamius, quoód fint centum;

tht :b

!

vel ergo cognitis nonaginta noóver polium

h:

Quid;

cogrofcere centéfimatrü , vel non, /f ;

h

u

Ab

und non erit divifivé cognofcibilis ; / 245

|^

icl-

d & Mi

tota cognofcerur colle&io.

& Dum

*Dopg

imus, omne verüm natürale divifive cogno-

*) D

íci poffe, fenfus rion eft, quafi unum po

!:

NU Vr

alteratn. fücceffiv&. percürrendo fin

4 cO-

o Og v

gnofcere homo poflet ; hoc enim foret co-

s d

gnofcere colle&tivé ; prour in Philofophia

AC enl

oflendi ; fed quatenus nulla veritas feorim

EE 0

eft, qua cognofci rion valeat ; precipue

I ehim

quia certus nequit determinari numerus ba-

i

&*V&; l

rum veritàtum , fed pro divería debilitate

W: V

u'-

| gmi:.

ad verum (]. M.].) zaturale.

195

at d

fubje&i unus in hac, alter in alterà defice-

Bd i

ret.

vris A

Dices. Appetitus non fertur ad impol:

t n

fibile ; atqui homo innato fciendi appetitu

dérertitis

fertur ad. veri cólledtionem ; ergo hec non

um

eftimpollibilis, — /ezz alize naturz ex fe pot:

of

funt ponere actus fibi eonnaturales tam divi-

ünt o

fivé, quàm colle&tive , ergo étiam poterit

natura humana, ne aliis naturis videatur imz

jfletidtl

X

perfe&ior. Pra/erea ideo intelle&us homi-

etegr

nis foret impotens ad veri colle&tiofiem , quià

alium 9

eft defe&ibilis , atqui haec ratio eft nulla,

]

i

erpo. Prob.7miz. Scpedeficimus, dum no-

iphlott

bis przfto eft potentia phyfica & moralis

ergo ad defectibilitatem intelle&tüs non exi-

ofb

at

pitur impotentia, fed fufficit; quód deficiat

gdlin

inaduzdo. .44d rgzupe yudet. Godoy, appe-

ioieft

titum quidem perfe&um non poff? ferri ad

"

j n01;//

J

impoffibile, poffe tamen apperitum imper-

(cibils ;

J

e&um & incompleturn tendere ad impoffi-

)7 pur

bilé moraliter , dummodo fit poffibile phy-

ficé , prout refpe&tu noftri intelle&tüs eft col.

dul

e&io veri; NN. Sabnant. Ydlézi , pro col-

4fi n

f

le&tione veri non exigi pratiam füpernatura-

jdo I^

lem ; fed naturalem , & ita intelle&um poffe

f (

Jl

j

hanc collectionem appetere , etfi pro ea in-

j P

digeat pratià naturali ; epo w. zeg. zziz. Si-

vetiti

yli

cut enimi materia non appetit formzs colle-

zP pf

g

le&ivé, ita nec intelle&us omnes veritateg

j f

"

i

fimul, velfiappetir, appetitus eft inefficax,

(

W

2

d

196 De zece[f- ( . M.-]'.) £ate gratia.

D

Ad 2dum y. difbaritatem: defumi ex latitu

! r c

dine & univerfalitate objecti, quod habet

| qui con

intelle&us hominis pre aliis naturis ; quin

Qbtenus

imó cüm unicus a&tus nature intelle&tualis fit

| Üsrerun

perfe&tior totà colle&tione a&tuum aliis natu-

&UO npt

ris convenientium ; adhuc multó perfe&ior

t quog

eft prae reliquis omnibus. 244 312 x. diff.

FU a

Sepe deficimus , dum nobis prefto eft po-

Timls f

tentia phyfica & moralis in iis ; quae liber

um

3gimus , conc. in iis , qua naturaliter &

f 00

eríefiunt , neg. Intelle£tus veró natur&-

BI

lt

Q

iter & neceffarió in principia per fe notà;

"ükrene!

& ex his in veritates fub illis contentas fer-

n*m&æ)w

tur, unde fi deficiat ipfi potentia deeft.

Tib

ueres r. Quid dicendum de veritati-

&109,

2"

bus praéticis? w. Si veritates praétice ieu

X

f)

^l

morales zz2i gezeris intelligantur , quee fci-

T0f

licet bonum mofáale fpeculativo modo pro-

T

furf

ponunt v. g. furtum fügiendum, virtus am-

| t il

pledenda , tunc eadem de iis , que de fpe-

lxïf[

FM

culativis , procedit ratio ; fi vero intelligan-

l Px(]mp "

u

tur adj gemeris, prout hic & nunc in par-

0[0:]

ticulari , & quidem cum efficaci imperio in-

Ti

M m '

telle&üs practici operandum efle praefcri-

bunt, tunc de iis fentíendum , quod mox

u

dicemus de neceffitate gratiae ad opera bona.

h

A j

- Quar.2. Qualis illa effer gratia; vi cu-

n

LU

jus communicaretur alicui collectio veritatum

^ n

naturalium ?. g. effe fupernaturalem quoa

hmd

modum non veró quoad fübftantiam ;

jeu

]

1C1-

i l

i

? gmn':.

ad verum (].M. ].), naturale. 197

umier lt

dicitur de vifi cecis reflituto.

Ratzo.e

; qui

quia communicatio hujus collectionis fieret,

i, &

quatenus DEUS infunderet fpecies & fcien-

inteledt

tlas rerum naturalium, ficut ergo earum col-

gum dist

lecio naturalis eft , ira ejusdem rationis fo-

]ib p

rent quoad fübftantiam fpecies & (cientiz,

E

prout patet in Adamo; quod autem füper-

:

ral d

naturalis foret quoad modum, 72 eff, quia

$) quæ.

k

füpernaturale qze4 zoduzz dicitur ; cujus

na[uïäl[ï ;

entitas non eXcedit facultatem naturz , fed

; vero P

modus ; quó ea habetur , atqui modus quó

i p

haberetur hzc colle&tio excederer facultatem

, conte

natürz ; utpore cum fine concurfü caufárum

yris d

naturadlium forent à DEO infufz fpecies ;

ergo,

um de WI['

p

Juer.. 3.

Án prefata impotentia ad

cognoícendas c

pur, C^

Ollectivé veritates narurales

yomotf

tollatur per

ratiam ?. . neg. quia non re-

d

Ift; Wn;"r

movet impe

menta füperiüs recenfita; po-

u U

teft tamen ce

[

