conatus eft effe meré verbales, gramatica-

10 ülteri

les, nullatenus autem reales, quà callida

s DEU

arte Electoratüs ad Romanam Ecclefiam

reducendi fpes tota evanuit,

Dum autem

,quia d

yinofo, l

in eodem opere ad quaftionem de juftifica-:

latem not

tione & gratiá defcendiffet, prefatos erro-

; naturali

res fui Magiflri & oppofitas contra eos ca-

V ita Dd

tholicas decifiones intitulat nomine Phra-

poffc,

fium, que (i ab utraque parte meliüs & re-

marius t

& intelligantut, fablato grarnaticali certa-

tU M DCo

mine, nullam pro utraque parte rcalem

nisbtune

;*clinquem dífferentiam, Sed contra hos (it

; onitli

aftftm

Rewcaiz'o brevis 4d reclam

mgmeam

Veritatis [emitam,

Rormanarm

Comitem

Efolutio 1. comtra Semipelagianos, ln

:

R

j Neo&a-

via falutis ita pede libero eftinceden-

cMolatus

dum, ut gratiz Divine precedentia non

j emit!

negetur, Primam aflertionis partem non

fe utio

eft, quód probem , cüm eam Semipelagiani,

) j l'æm'

etiam plus equo,defendant. Alteram vero

partem

xjco

« b

Probo 1. tum ex D, Auguft. Locis fz-

p citatis, tum ex Concilio Araufic, in

orent,

quo definitur, non folüm omne opus bo-

j

fed etiam

j deii

num meritorium vitæ-'æccrnæ ;

totum

28

AR COLM Lo s

4

totum faltis negotium ad DEI gratiam ree

fotis ne

fcrendum eífe, nec à DEO exfpettari con-

aqi

fenfum noftrum, fed pezveniri, hocipfum

pv

in nobis operando, ut credere, de(iderare,

[ererin

petere, pulfare &alia , quzad falutem fpe-

fit pre.

clant, agere velimus,

Hujus Concilij ca-

extd

nons$ zf. videri poterunt apud P. Gonet

al h

vel NN, Salmant,

qii q

Probo 2, media neceffarió proportio-

l0njm

nantur fini, atqui falus feu vita zterna

ITRY

tanquam finis, eft aliquid füpernaturale &

1 o

donum per Chriftam, gratia DEI vita «-

al

:erza im Chrillio ad Rom. 6. ergo etiám

at

actus velut media ad eam tales erunt & fu-

DEUM |

pra vires naturz, 24 nulla creatura dat

ii

fibi primum effe in fuo genere, fed DEUS,

füieti

qu: vocat ea, qua non funt ad Rom.7.,

Qu l

atqui juflificatus dicitur zeva ereazuza ad

Dl

Galat. 6., item vocatur erazis juffiftcatus

?f14jj

per gratiam ad Rom. 3., ergo non ex fe,

Vi

aut fuo ex merito dat fibi falutis initium,

It dl

Ü

unde Apoft.2. Corinth.3. concludit zoz quàd

t W

J'ificientes flnus aliquid cogitare ex nobis

p

£anquam ex mobis, & Chriftus confirmat Jo-

W

annis 6, nemo venit ad me

traxerit illum,

, nifi Pater meus

h

C

|

Confirm. juxta Apoft. . ad Corinth. 4.

|

nemo fe difcernit przalio, nec habet, quod

| bet

non acceperit, aut prout alibi , non eft vo-

Q

lentis

!

AR CLM.TLoSE

29

ratiamt

lentis neque currentis, fed nïifærcntis DEI,

dari con.

atqui i DEUS exfpe&tat confenfus noftros

hociplur

pravifos , aut fi initium . falutis & ipía per-

lefiderat

feverantia eft exnobis, tunc unus fe difcer-

atemfpt

nit prealio, cur € maffa perditionis fuerit

neilij

extractus & quare non alius, item unus prz

I) Gont

alio gloriari poteft, quód ex fe habeat ali-

quid, quod à DEO non accepit, quin imo

:portio-

non jam miferentis DEI, fed volentis & cur-

| &terma

rentis erit falvatio, ergo potius cum Apoft.

yrle &

2. Corinth, 9. concludamus, DEUM non

vitA t-

exfpectare confenfus noftros , nec perfeve-

0 eddm

rantiam & initium falutis in nobis effe, /ea

wb

DEU M omnuem gratiom abundare facere

aora d

in nobis,ut im omuibus femper omuem faf-

DEU

ficientiam babentes , abundemus in omue

BUA

opus bonum. — Ecce quid operetur gratia in

( à

nobis: omzem fufFcieutiam ad omzue opus

6072&!70.

7//?4:145

Ex his preclufi manent omnes

p & (C,

Semipelagianorum errores.

Ubi «dverte

joitum

hic allegata. contra Semipelagisnos, à for-

i q

tiori pugnare contra Pelagianos, ut proinde

ex n

proPelagij refutatione etiam fufficiant. Quod

qmat

veró cüm gratia adhuc falvetur libertas , fu-

sé infrà demonftrabo, a&turus de gratia ef-

jtet ml

ficaci.

oritths ^

Refolutio 2. negata poft peccatum li-

bertati activitas cum Luthero , vel fublata

bgt) ql!O

cum Calvino indifferentia,non folum lata eft

pdi?

Jentis

M

30

A* (.M.J2 s

Cheili

perditionis via,fed etiam àrecta ratione deviat,

Prob. t, bar5s. Via petditionis eft,nulz

OT

Nereti

la admittere juftorum merita, fed potius om-

(itore

nibus operibus appingere peccata mortalia,

düm

leges Divinas vendere üt fervatu impoífibi-

fito.

les, nulla eleGtis peccata imputari, folam

fidem ad falutem fufficere, & de ea affecu-

quim

rare, item DEUM auctorem peccati confti-

g

tuere, & hominem ad malum determina-

ficbdi

tum dicere &c. atqui hec omnia & alia ab-

Vünt

fürda (equuntur ex negata libertatis activita-

QLlüquf

te & inditferentia, ergo. z. eff docrima Lu-

T. L

H

theri c& Calvini,

)

qm:

tf

AMajor , etfi omnes ejus partes in fuis

refpective locis in alijs. tractatibus tradi de-

DR

TC

berent, £aimez brevtter ita confiringitur,

1720 Scriptura S. multa opera vocat bona,

irrog

v.g. unctionem Magdalenz Matth. 6, oratio-

fibij

nes & Eleemofynas act, 10., & econtra ex

defectu operum bonorum damnat fatuas vir-

fite

hh

gines, fervum, qui talentum otiosé defo-

M

j

derat &c, Item vita zterna vocatur merces,

t

braviü, atqui DEUS non przmiat,nec fcriptu-

Yi

ralaudatpeccata, aliàs omne virtutis ftudium

hju

in vitiatranfiret, ergo in prim

à parte eft perdie

l

tio.240 ChrzfIEus pracipit, ffFuis ad vitamin-

$0

qu

&redi férva mandara, & DEUS obligat nos

adlegem àt falutis medium, atqui ad impo-

Ttjj

D

fübile non eft obligatio, ergo. Item.fi lex

Chri-

-

A CI.M. ) u

e devid,

Chrifti fervatu eft impoffibilis, ad quideam

s eltad-

propofuit ? quin imo fi hoc ita fit,fine injuria

hzreticos vocabo adulteros , fures & pro-

OtUSOr

mortali

ditores ; falfo etiam David dicitur vir fecun-

mpoil

düm cor DEIfaciens omnes voluntates ejus,

fal(o etiam Apofl. dicit omnia poffum in eo,

ri, folit

3 affeti

qui me confortat , & Matth. 1 1, mandatà ejus

. gravia non funt, ergo nec 2dum tenet, 2770

ii conl

termin

fi electis nulla imputantur peccata, inepté fle-

-dlia h-

verunt David , Magdalena & alij, fruítra

.quoque ad poenitentiam hortatur DEUS ,

ydivita-

it]d Ltl

imo apud Ezechi. c. 33. mentitur dicens;

Juflitiajufli non liberabit eum , I ua-

n l

cunque die peccarverit. Preterea quomodo

d

DEUSjuftéjudicat quemque juxta fuas vias,

nec eft acceptor perfonarum , fi peccanti non

iringilt

gcat bot

irrogat poená & imputat culpà? ergo nec 3tiü

f oraie

fubfiftit,pro quo vide plurazz vefotut.Y.Art, T.

Jartum patet ex diéfis de necef-

atontta d

fitusvi

fitate operum bonorum.

Et quidem fi

fola fides juftificat, quomodo Apoftolus

o d

dicit , ffme cbaritate vibil mibi prodeff ?

u m

u

nofie juftitia dicitur legis impletio, atqui fo-

la fides non implet legem , quin imo jufti-

li [ludiïïï

tia eft in beatis, in quibus non eft fides, er-

cdiptt

£0. taceo fures & la:rones poffe credere,

". j[g]])."ll*

quos tamen juftos"non dices.

guad Au-

gbl

zem nec fides affecuret. de [aute , liquet,

T

nam omnibus dictum eft, nefcit homo an

o :

amos

Chit

D

32

AR .M.J) $M

amore an odio DEI dignus fit, & ut certam

b eri

faciamus per bona opera vocationem no-

quen D

ftram, nec de propitiato peccato fecuri fi-

iqgitat

inus, hinc timor virorum fanctorum , cum

pudiüo

metu falutem fuam operantium.27P b/fpp.z.,

wturD

preterea pradeítinationem Apoftolus vocat

cufet

vias DEI ininveftigabiles, & à certamine, me-

& ddi

ritis & labore dependere afferit, atqui nemo

WE Dl

Á

certus eft, an debité certaverit, an eá, qua

t lcqucn

debet firmitate crediderit, ex toto corde di-

[//]

lexerit, & bona opera prxítiterit, nec ícit,

f prol

an in his perfeveraturus fit, cüm multi bene

lm rl

incipiant & malé finiant, ergo nec de falute

bis. Wi

nec de przdeftinatione vel perfeverantia cer-

B dj

ti fumus, bhinc falfum eft, quód fidesadju-

qui n

ftificationem neceffaria, fit illa, quá quiscre-

pans ]i

dit, fibi peccata per Chriftum remitfa , féque

L0 qo

€tg0, H

effe juftum, nam quod creditur, debettam

certum effe quàm certus eft DEUS , atqui

Qülcet

remiflio peccatorum non eft ita certa, alias

fruftra fideles orarent Zzzzrte zobzs debita

RT

zo[tra , fi enim certó credere debeant, pec-

Vab r

cata fibi efle remiffa, quomodo orare pof-

Wk W

funt, ut eis remittantur, ficut orare non

l

poffum, ut veniat Meffias, quem certó cre«

thlm

do jam veniffe, ergo etiam quartum falfum

B

eft,

ftumefh aperta blaípbemta , nam

(s n

fiideo DEUS neceffarió caufàt peccata, quia

!&t pro

ab «terno przvidet ea, tunc nulla creatura

libera

;

l

WRCTMJOSM

33

LUE certit

libera erit poffibilis , fiquidem implicatactus,

10nem t

quem DEUS non przvidet. Et certé DEUS

o fecurl

iniquitatem non volens eft;nec nos neceffarió

turm , (l

perditioni obijcit. Quomodo ver adhuc fal-

Philia

vetur DEI operatio in peccato, etfiillud non

olus yod

caufet, alibi preoccupatum eft.. 622 f/a/fftuas

mine, m

€x dictis art, 1, & ex mox dicendis patebit,

tqui nem

ergo patet in omnibus his, ex negata liberta-

1e4, QU

tc (equentibus, viam perditionis effe. jam

corde d*

Prob, 2, pars , quam fors efficacius cz-

iC Ícil

teris probat Ícotus volens , neganti liberta-

u bene

tem probandum effe verberibüs, non ver-

de t

bis. Mihi autem ita probatur: àrecta ratio-

EU

ne deviat, & contra lumen naturale pugnat,

adesadj!

qui negat in mundo dari peccata, atqui ne-

x quisqt

gans libertatem negat dari peccata, cüm in

m

€o quod quis neceífarió facit , nemo peccet ,

ergo. Hinc nemo culpat amentes , infantes $

Á debct ml

us 16

quilicet non agant coacté, quia'tamenetiam

cà, !

non agunt liberé, arguendi non funt, Dein

77 iil

decalogus eft regula boni, fed fruftra datur

bent É

regula, nifi illime conformare pothm , ergo.

) ordtt PO,f

vide plura, quz dixi in reffex. rmá.

Refo

- ordie M

Into 3ia Molanus non intrat per

oftium ,

dum fophifticé tranfit ad phrafes

t

T

grammaticorum, £477;: quia nemo verita-

tis intrat oftium, qui craffos errores vendi-

il , "mi

yi

tat pro phrafibus, atqui propofitiones prz-

ata

]ua Cmmf;

li

43

AROLMJIOSM

fatæ Lutherià nobis mox difcuffz,à Molano

fs ito

autem nomine phrafium baptizatz funt craf-

Af

fi errores, üt mox vidimus, ergo. Et fané

tiones "t

quis hujusmodi fcandalofas propofitiones,

duthotib

nellum

quas decade 3tia controverf. 3. recenfet: z2

omni opere peccamus , boua opera fecun-

qoliion

dum quid [unt peccata mortalia , bona

as l

tl

epera fumt cavenda & hujusmodi plura,

quis inquam talia pro phrafibus emet, Nec

Mi tir

obeft, quód przfatus per ly peccatz intel-

il

ligi velit quandam imperfectionem , quz

h

poftlapfum Adz etiam bona opera inficit,

hn

/|

]

quatenus non eo Spzrztz e? promptitudiue

Wt

!

illa peragimus,vel im circum[lantijs cefpt-

Ti ls

£amus, ut ita femper aliquid perfectzo-

Hs

z/is eis defrt, namimprimis hec mens non eft

400

aliorum Lutheranorum, dein plebs comunis

Mul yr

fub dictis phrafibus non capit verbum hoc,

fhf/f/y

ergo vel ad univerfales Chriftiane grama-

li f

ticzleges reducant phrafes iftas , vel easubi-

lu [/

que eliminent proteftantium paftores,

Tl

Me. |

rii

Deflexio Aichaelis Baij &

d

( 4Janfenij.

:

Ublató per Tridentinum Lutheri & Cal-

Dttor

vini offendiculó ad eundem denuó gra-

Mu

$

f

tiz lapidem offendit pedem Michae

icand

BajusDoctor Lovanieníis,& Janíenius Ipren*

Ntint

!

ÉO MJ.)e

35

x AMolt

fis Epifcopus in fuo libro , quem fub titulo

ate funtci

-"Auguflinus confcripfit ; prierzs propofi-

ego, Hl

tiones 79. confixit Pius stus, quz paffim in

topoliirs

authoribus reperiuntur, & infra contra Quef-

tecenha: i

nellum fparfim referentur, pofferioré pro-

qea n

pofitiones funt : nempe 4//2u4 DEI pra-

ralia , n

cepta Lomipibus juflis volentibus ch--co-

us ba-

imodi plu;:

zautibus fécundum prafentes ,

; efrieh Pfï

bent vires, [uut impolffbilzA , deefi

j

quoque

7777

ii gratia, quá poffibilia fiant.

2da e

nem, Q

|ntertori gratiain flatuna-

era infici

£ure (A,

fe nunquam reffflitur, 31ia. ad

jj vitudit

2neren

É

"um e demerendum in latu ma-

yulijs aj

$ura

Ap[a nom requiritur in bomine li-

eer.

l perfeä/s

4c

0zi22on

tas À neceffitate , fed fifficit libertas

pens o*

6 4tat Semipelagiani admitte-

bant prav

eneut.

jdsci

i gratia interioris necef-

yebun

Jfitatem ad ffug.

ulos acius, etiam ad ini-

lune f

Fium fideief im boc erant

beretici, quod

; Vdai

"vellent eam &£ratiam tale

" efe, cui pof-

ftorei

9t bumaua volunt as vefr

/Jlere vel obtem-

Jerare,. st Semipelaeiatwm e[l, dicere

Chriffum pro omnibus ompino bominibus

Buj Vj

"mortuum e/fe aut fa.

ter h

"guinen fWdiffé. In-

as autem propofitiones Innocent. X,

prioribus 4. fimpliciter hzrefeos notam infli-

m

Xit,

g d

TU

üt Íca

$tam veró nudé fumptam reprobavit

im M

j

ndalofam & temerariam , atque fi per

n( mllslþ )

cam intelligatur, Chriftum pro folis przde-.

a

ina-

I

36

ASCIM. ) 3«

I

ftinatis fuiffe mortuum , pariterüt hereticam

wtente(

nem Bu

confixit. Igitur cüm Bajus in fuis propofi-

tionibus fimilia quoque de libertate & gra-

nos, Tr

tia evomat, facilé difcernitur , quomodo

m

uterque nunc ad Pelagianifmum , nunc

folam

ad Calvinifmum palam inclinárit,

Qu-

quitet

re fit

DgU

Refolutio Janfenifmus fidelibus in via

db ho

falutis ponit lapidem offenfionis. Ita Catho-

intdez

lici omnes,

iail]

Prob, breviter pluraenim fparfrmre-

PUR

dibunt iufra. Lapidem offenfionis in via fa-

füs od

lutis fidelibus ponit, qui facit , ut Tranquil-

Q

lus in fuo veterno dormiat peccator néc ul-

termim

lum conatum pro poenitentia adhibeat, atqui

pl

hoc facit Janfenifmus, ergo. z. prob, nam

WWW

juxta Janfenij & Baij doctrinam peccator cer-

liberö 1

tus eft, fe non tantum paenitere non pofie,

D ate

fed nec DEUM pro pznitendi gratia exora-

Vr

te,, üt proinde invanum vociferetur: 2777

t

£e nobis debita noftra , aut cum publicano,

DEUS propitius eflo mibi peccatori , fiqui-

Ht

&

dem juxta Baij propofit.5 $, & 25. 0/7e quo

Y

agit peccator , peccarum eff . omnia opt-

Wi

ra infidelium peccata fant, & juxta Jan-

exi]f,'

fenium L. 3. ac 4. peccator ne levitfimam qui-

li

dem tentationem fuperare, nec ullum opus

Jine

moraliter bonum , .etfi facillimum, efficere

Wt c

poffit, Dezz qualis lapis offenfionis eft, re-

AU at

nitente

i

AoRCL.M L)Sw

3?

t haretictt

nitente Concilio Conftantienfi contra Joan-

1is prop

nem Hufs , 'Toletano contra predeftinatia-

tate & gr

nos, Trid. fef.6, can. 1 1, & 13. contraLuhe-

, quomd

rum &c. negare libertatem indifferentie , &

m , m

folam ad merendum vel demerendum re-

[, Qlïa

quirere libertatem à coactione ? üt quid

DEUS nos monet, punit, jubet & velut fur-

libus in 1

do loquitur? ut quid in nobis indifferens

Tra Cati

intellectüs propofitio , confultatio & electio2

ut quid homo à Scriptura S, dicitur relictus

arfinn

in manu confilij ad bonum & malum, & bea-

s invia l4

tus przdicatur, qui potuit transgredi & non

"Trnqpl

€ft transgreffus, fi ad unum neceffarió de-

Xot RC

terminati fumus ? Certé fi juxta Baij pro-

ïmbeaty 3I9'

pofit. 38. quod voluntarié fit , etuamfrne-

yi, jl

ceffarió fiat , liberà tamen fit , etiam Beati

peca

liberé amabunt DEUM , &ipfe DEUS liberà

p

ab zterno generabit filium, quin imo, ne-

niia

ceffariáad unum determinatione omnem vim

r

electivam chymericam reddente, ipfa pecora,

d

'

infantes, furiofi & fomniantes libertate gau-

gt

debunt, fiquidem non agant coacté, unde

zs,ar/l'ïf?*

merito concludit D. Auguft, L, 3. de lib, ar-

2071 "X,'

bit. c.1. $£ za£tura aut sece. ZLAte OES

gutil

exiffit, culpabilis effe nullo

&neea,

emodo poteff ,

vlf

quam ex D, Auguft. falsó allegat

Janfenius,

voluntarij cum neceffario rema-

, ulut?

L

I]Um, j

:*;

neat confufio , ipfemet D, Auguft. hancvo-

um prout debet effe

nid

luntatem feu volunt;ri

libe-

D

3

38

ä&(l-M-j-)äfä

dchabi

liberum ad peccandum & non peccandum

explicat L. de 2. animabus c, 12. hís verbis:

Ym ind

fed tim

uAm ob rem illa anima ,quidquid facinnt,

7 naturá, uon voluntate factunt ,ideff ,ff

Mtone

tl

libero ad faciendum f ad uon faciendum

smotu animi earent , ff denique ijs, abfli-

tini /

lii

uendi A fao opere, poteflas uulla contedi-

fur,peccató eorum teneri zon poffanz, M

t Dioi

futuli

.Quares quid refpondendum ad cele-

brem illum locum D. Auguftini L. Ze Cur-

11 t

lilt tj

vept. & gratia c,10. e& fég, in quo loco

&l

Janfenius plurimüm confidit , fuámque er-

li, q

roneam doctrinam potiffimüm fundat? ubi

"ddverte , quód locó mox ci:ató D. Augu-

ET

ftinus inter auxilia gratiz pro ftatu innocen-

'rit,-

tix, & inter auxilia gratiz pro ftatu nature

Qu

lapfe quintuplex hoc ftatuat. difcrimen? ni-

1j

mirum p72z740 gratia Adz erat minot, fed 1x-

de ,l

tior, gratia Chrifti eft major, fed triítior,

lt gj

ecundó prior permiffa eft libero arbitrio,

flüidem

pofteriori committitur liberum arbitrium,

A Q

Terti ex prima procedebant merita libero

Din

arbitrio propria, füb /éczzda proprijtfime

ks $'R(

Wt

omnia merita funt DEI dona. ,Quartófine

prima gratianon poterat homo perfeverare,

t

Tij

nec cum ea perfeveravit , aft pofferíor non

folàm confert auxilium , fine quo non, fe

^e ])

te;

etian cum quo homo reipsà perfeverat.

«Quintà Gratia Adz ejus voluntatem movit

itfie

decli«

.

A CM .2)Sgs

39

declinabiliter, gratia Chrifti movet homi-

) peccindt

; hi ve

nem indeclinabiliter , non quidem omnes,

fed tamen multos , ut reipsá perfeverent.

uid fuini

:ünt,i f JF

Rationem dat D. Auguftinus cap. 12. 2445

zatura noflra fibi relicta inter tot teuta-

j fmm

ye 1jr,

tiones facsumbens per[éverare mon poffet,

iL conti

hiuc fabventum infirma voluntati noftra,

] H

ut Diviuá eratiá indeclinabiliter e& in-

füperabiliter ageretur , & ideo licét iu-

m ad d

L dee

firma monm tamen deficeret , nec adverfr-

zate vinceretur , fed imbecillis im bono

n quo Joc

adhbuc

mque «t

r

arvo perfeveret per virtutem

DEI, cum voluntas primi bominis fortis

a? Y

( fana in bono ampliori mou per[everá-

(9D.AP

rit; fortiffimo quippe. permifit fa

cere ,

ao n

quod vellet , infirmis fervavit ,ut ipfà do-

) fatu nam?

, Vel«

naute invictiffa

"f fane , ngaaf bonum e

ifrimeo: !

dent, f boc deferere imvictiffim nollent,

d

Ex quibus infert Janfenius, gratiz originali

D

ii

quidem refifti potuiffe, sícque merita pet

hcro ii

illam comparata effe fru&tus liberi arbitrij 5

d

Aft gratix per Chriftum datz refifti non pol-

fe, sicque fublatá libertate quandam ad bo-

roptij

num neceffitatem effe ; Econtra alij extra

yanl

grie

terminos catholicos egredi nolentes, in vae

rias in hoc difficili loco fe gyrant vias5 €go,

of (b

ne D. Auguftinus fibi inalijs locis contradi«

cere videatur, Re/Pondeo DEUM dupliciter

; J

(gytm

influere in caufas fecundas Pzz per ordi-

l

nariam

at

j

C4

[

[ e]

At CM EM

:

nariam providentiam, quá earum agendi vir-

at

ifimó u

tutem confert non folüm & fervat, fed eti-

am ada&tum applicat, quem influxum ordi-

tiiones

lomo in

narium nos pramotionem appellamus,eüm-

que explicat D. Thomas. r. p. q. 105.a. $. e-

Tto fany

cumdo modo eas fpecialiffimó quodam adju-

cdt, l

vat auxilió fupra confuetum rerum cur(um,

at

ut ita per virtutem DEI aliquid faciant, quod

milüszmx

fub ordinario auxilio nunquam feciffent, Sic

P

per rudes nonnunquam & ignorantes alijs

If mj

Ícientie lumen communicat, fic per paucos

At Gthen

non raro & infirmos milites fortem fternit

F

exercitum &e. — Hoc autem diícrimine pofi-

Wt us

tó facilé patet mens D.Auguftini, falvá etiam

ii

neceffitate gratie per fe efficacis in utróque

paly

flatu 5 natura enim innocens tanquam fana

& fortis perfectam ad bonum etiam fupere

mxfïa&:

naturale agendum tenebat facultatem , síc-

Iaj

que juxta confuetum rerum ordinem & or-

lHUd &

dinariam Divinz Providentie motionem bo-

M

num agere & in eo perfeverare poterat,prout

boni Angeli perfüterunt, in quibus gratia

Xl

per fe erat efficax, ut non folüm perfevera-

ftül

re poffent, ficut & alij mali potuerunt, fed

Y

etiam prz alijs fic dirigerentur, ut reipsá

f W

perfeverarent; Aft natura lapfa etiam jufli-

lo ]

ficata eít infirma,

ultisque obftaculis irree

1

tita; hinc juxta ordinarium rerum curfum

d

Cdent

& proprig conditionis &nodum nemo per-

tti, !

feve-

d

ARCKEM.TL0S2M .

&t

n agedit

feveraret; fed ij, qui perfeverant , fpecia-

raat, (ede

liffimó auxilió roborantur, & tot inter ten-

floxum od

tationes proteguntur, ut per DEI virtutem

Lomusgie

homo infirmus períeveret , düm primus ho-

.109»3-5-5('

mo fanus & donis plurimis inítructus ce-

hodam d

cidit, licét & huic DEUS üt primus motor

rum cirüt

adfuerit, nifi homo illidefuiffet ; Ex his pre-

faciant u

miffis appellatur

feciffent,

Prim Gratia Adze Zerzor ,. cüm homo

fine malo omnibus ibi abundárit bonis , szi-

otantes ii

peu pZUCOS

£0or tamen, quia homo eá abutens nonper-

iem flertit

feveravits aft gratia Chrifti eft zz//fzer , ut-

mine yol

pote inter multa mala & tentationes , fed

ortior , quia cum ea electi,de fe licét infirmi

Aà efm

s Y ottOQ!

perfeverant,

Secundo illa auxilia noftro arbitrio per-

;anquam [ä.'.i

etiam lp

miffa erant , quatenüs per ea homo fine

impedimento facillim& perfeverare potuit,

datem, 9

dinem dU

illud enim , quod dum volumus, facilé

poffumus, in noftra dicitur effe poteftate;

yotio?

o o

Aft in natura lapfa ita committitur gratiz au-

ub g

xilijs liberum arbitrium roborandum & pro-

mpe p

tegendum , ut reipfa perfeveret non. ob-

ftantibus infirmitate & tentationibus , prop-

)tuällnt!l [,

ter quas alioquin:cum ordinaria directione

N

non perfeveraret,

etiam )

Tertió Merita ex priori adjutorio pro-

cedentia nuncupabatnur propria libero arbi-

rm at

trio, quia ordinaria Divinz Providentix di-

l jem pc[*

rectio

[CVC'

C5

42

ANRCILM J)s«

ï

reGHio, qui ibi fuiffet, relinquit homini o-

qht eos t

pus proprium ; ficut exercitui forti propria

Seiptum.

eft Victoria, etfi fub ordinaria Ducis dire-

tuc df

€tione pugnárit; Aft in natura lapfa merita,

hn col

etfi à nobis fiant, tamen non fiunt ex ordi-

DEUS

nario fed fpecialiffimo DEI auxilio noftram

nj

infirmitatem adjuvante, sícque potiüs Divi-

ütma

nz Virtuti adfcribuntur; ficut fi pauci &in-

tht

firmi ex implorata DEI ope ingentem fter-

, d

nant exercitum, hzc Victoria potiüs DEO,

lif

quàm militi appropriatur.

poi a

Ouarto Dum dicitur ibi dari adjuto-

W& gïaü;

rium //ze quo aliquis perfeverare non poffet,

w

non tamen tale cs 420 aliquis actu perfe-

n

veraret, intelligi hoc debet, de gratia, pro-

fi, N

ut defacto Adz collata fuit , cum qua non

gratial

perfeveravit? vel, quód ibi non fuerit adju-

terat, ]

torium czz7 440 tale, quale nunc eft, ibi

Tf

enim fuit juxta ordinarium rerum curfum,

Vort

natura veró lapía eft modó ipecialiffimó fu-

[ equj

pra confuetum rerum ordinem fenfu expli-

ii

cató; qüód autem generaliter & fimpliciter

üm,

|

non defuerit ftatui innocentiz adjutorium

r

€uta quo , patetin Angelis przdeftinatis,

QV

' Ouintó Dicitur gratia ibi movere de-

-nem,[l

clinabiliter, nunc autem invincibiliter, quia

lt qui

nunc in tanta flatás lapfi infirmitate , tótque

QUani

Deus inter tentationes fuos electos fpecialius

ritó di-

Olun

tuendo , & quafi manu tenendo,me

W

citur

d

»e CL M.J. w

43

hit hortii

citur eos regere invincibiliter; ficut eádem

forti prot

Scripturz phrafi DEUS infuperabiliter dici-

4 Ducis d

tur eduxiffe Israel ex /Egypto ob fpecialiffi-

. lapfa m

mum collatum auxilium ; Econtra autem ibi

fiunt ex od

DEUS voluntatem tantüm movit fub coin-

uin imó nec ibi

xilio noltt

muni providentiz curfu,

: potiüs D

defuit gratia invincibilis, àt patet in Angelis

fi a hi

electis, sícque in omni quidé ftatu fuit gratia

enter lt

'efficax, aft non eodem modó. Ex quibus

poriüsDEC

Infertur utrumque ftatum ita 3DEO

providé ordinatum fuiffe , ut quidem & huic

dari adjutc

& illi gratia tam fufficiens quàm efficaxnon

e non o

de(it, attamen ficut Angelielecti per etfica-

; du p

cem gratiam perftiterunt in ftatu innocen-

k grito

tie , Adamó econtra in eodem ftatu cum

om qii

gratia fufficienti, per quam perfeverare po-

i

terat, non perfeverante , ita in ftatu natu-

n d!

rz lapfe omnibus quidem fufficientes con-

u ao

fertgratias , queis, cüm finem fuum beatum

confequi valeant , illum non confequendo

ciilimo!

nf €)

jufté puniuntur & reprobantur ; aft effica-

cem, quam nuli DEUS dare tenetur,

& implo

" ad']uï(]flu

gratiam liberaliter largiendo electis fuis, il-

los invincibiliter ad fuum dirigit beatum fi-

yfint

nem, fuaviter fimul & fortiterita difponens,

ut quidem infallibiliter beatitudinem confe-

cbiitt !

Kc

sitt,

quantur, neque tamen hzc efficax Divinz

Voluntatis directio & motio ab homine au-

dos p

jo, me

ferat rationem meriti & libertatis , ficut enim

at

voiun-

44

ARCEM. . d&

D

voluntas Divina primum liberaum & prima

rit, fl

enm i

omnis libertatis eft radix, ita Voluntatem

crea:am movendo & applicando fimul in ea

fafeil,

zdificat ac caufat libertatem

juxta vulgare id:

4

-Quod eff tale per efféntia

", eft caufa ca-

$. o

gerorum , qua funt talia per participatio-

lii $

"m ; ac proinde gratia efficax /zizcibilis

t ii

appellatur ex infallibilitate effectüs certó fe-

gnateóa

cuturi, nullatenus autem ex defectu poten-

Mu

tiz, ad oppofitum declinandi, Dec/arar id

ng [

ipfum D. T'homas ex infinita operationis Di-

34j

jniai

vinz perfectione, cüm enim , quó perfe-

Ctius eft agens, eó perfectiorem producat

d.

effectum, recté fequitur , quód infinita ope-

li s

rantis Divinze Virtutis perfectio exigat effee

Aupil

étum producere non folàm quoad fubftan-

tui f

tiam, fed etiam quoad modum fibi proprium,

6' bm

ac proinde càm homo Viator, quem reli-

ftt, ,

quit DEUS in manu confilij fui, pro modo

(Mid a,

operandi habeat libertatem , idcirco illum ad

17

operationem movendo oportet, ut quoad

Ws k

modum libertatis homini proprium illum

NT

moveat & applicet. Verba funt D. Thomz

Qnd

I.p. q-83. a« 1. DEUS Zeztur eff caufa mo-

Tütt

lm

vens cau[as naturales - voluntarias ,ef

fécut uaturalibus caufis eas movendo uon

Atj

aufert, quim acfus earum [fnt zAturAle,

aj

&£a moveudo cAuÍAs voluntarias mon au-

$;;

ert, quin ailiones carum fiut Volunta

figin

rue

d

SBRCIM.oSS

45

rum & prt

rie, fed potius boc im eis facir , operatur

Voluntat

enim in wsoquoque fécundüm ejus proprie-

lo fimulin

EALCH.

Is2

uà viá occurrendum przfatis

tavulpati

ef aj

$. propofitionibus in particulari? . viá pub-

licá Scripture S. , Conciliorum & SS. Pa-

artiti

jlb

trum ipfisque rationis:pzZzaa fiquidem pu-

gnat cótra illudChrifti 44225 1 1 . jugumrme-

Is certo!

feclu pott

um [umve eff , & Joannis s. mazdata ejus

gravta non funt, Ytem contra Deuter. cap.

Dec]arat !

rationis D.

30. mandatum boc non fupra te eff .. .fed

juxta te eff valde, ut facias il/ud , hinc

quà pufe

m prodc

Concilia Araufic, & 'Trid. Se/&. 6. cap. 11.

hunc errorem profcribunt, affentiente D.

ia g

eigit o

Auguft. de natura (& erat. c. 6 9. eo ipfo,

quod fermiffime creditur, DEUM ju[fum

voad il

übipmpriup

& bonum tmpoffibilia mom potuiffe praci-

pere , binc mouemur ,. e im facilibus

, qun o

j, o 0

quid agamus , eb in diffeilibus quid pe-

£AUUs,

Accedit ratio contra Lutherum fu-

j

periüs pofita,

et, UL

Secunda propof. Occinit irrefragabilem,

qprir ll

cui in ftatu lapfo nullus refiftat gratix inte-

rioris efficaciam, dum interim multi aures

,' Mtlf"yï

habent & non audiunt juxta id. Matth. 22.

W;WWIC

AMifit vocareinvitatos ad WuptiAs C u0-

qyuth M

Jebant wenire, vocavi cà renuiftis. Item

l WWW

Spiritui $, vos femper refrflitis ac1. 7. (u£-

j m

fragantur Concilia Senoneníe i 4ecrero

7

dei

n

46

AR C M. J-)Xä*!

2

fidei 1 $. mom eff tale trabentis gratia au-

flyponenf

ementm

xilium, cui vefifli non po[frt, & 'Trid. feff.

7- cap. $. & cap. 13. Convincit denique ra-

orod

itriri v

tio infinuata fupra contra Janfenium, cui

addo familiare illud D. Auguftini L. de Spi-

dudat ln

rit, & Lit.c. 34.— Miféricordia DEI pra-

diXis & j

ventt 405 , confentire autem cf diffenti-

1elm,a

re proprie voluatatis eff.

»y

3tia'Tum in probazioze 2, part. cone

A ün

tra Lutberum, tumin probat.contra Tan-

Mtim, l

Jfenium, at praclufa eft, quibus preter Trid,

Müng. Í

& damnatas à Pio V, Baij propofitiones ad-

MAl p

do Concilium Senonenfe Zz czt. decreto,

W in

ubi poíftquam przemififfethominem relictum

ITR

in manu confilij fui ad bonum, & malum

n

fubdit Percurrenti Scripturam , paffim

f

obvium efl , quód liberum utramuis in

D7

partem bominis arbitrium afféveret ,un-

777]

de D. Auguít. Zz adzs cum Felice Mani-

tht

€b40 L, 2. . 4. concludit: baéez sezusquis-

Qd ide

ue ip veluntate aut eligere , qua bona

ts

Jittit , & effe arbor bona, aut eligere , qua

Cv

mala fuut , & effe arbor smmala.

Rtige s

4£A Ex falío Semipelagianis impofito

(ïkll:x(x&ük

fuis erroribus pratendit umbraculum ;. aft

j

aliorum lapíus non erigit Janfenium ,. ete-

t

nim in quibus deviaverint Semipelagiani,

Dfü,i) ^

nihil novi narrat nobis , qui, dum illorum

hy»ö*t

errores ex. veritatis Magiftro D, Auguftino

V /f4

HyPO.-

)

ARCIM.)SSE

47

Át pratiLi

Hyponenfi retulimus ,

alium fparium &

, & Til

ementitumAuguftinum Iprenfem refpuimus.

it deniquen

uomodo autem in hoc,

uüd eratia in-

nfeniun, t

zeriori refifli po[fiz, nullafit labes hzrefeos,

ini L. dl

audiat larvatus Auguítinus preter ea, quzx

ia DEIW

dixi, & infra mox fubjungam contra

uef-

7 ä' a'lwll]-

nellum , audiat, inquam, veri Auguftini diíci-

pulum D, Profperum L. 2. de Vocat. genti. c.

7, purt,

26. Oua voluntas de fua babet muta-

ia

bilitate, f defiit , degratie vero opitu-

prater Ti

latione , ff proficit: & quod à multis ve-

fitionesad-

futatur gratia , tp[orum eff. nequitias

t dearttt,

uod à multis vecipitur , gratia Divine

mrelidur

€fE. e$- voluntatis bumana.

$t^ Arguit Apoftolum, quafi ad Rom,

y, & mll

A

$.non reQe intuliffet, quod fczz pez suzins

bomtnis delidbum inomues bomizes incomn-

a

fpuertt,

deinnationem , [ic eb per umiusju[litiamim

omnes bomines in juflificationem vite,feu

lii -

j u

quod idem eft, quód, ficut Adz peccatum

2717

omnibus obfuit ,ita recté fequatur, meritum

djgttt

Chrifti NB ozzzibus prodeffe. A(tO Janfeni

corrige maghificat, qui nefcis gloria Patri,

!

u

sinpó

D

ific dilexitmundum (zoz flos electos) ut

li& fuum unigenitum daret, quifilius tefte

ilum; ?

eodem

:nillm D í j

gentium Doctore ad Timoth.c.2.&4.

Dedit rede

mptionem [émetipfum pro omni-

pipdit

bus, h ef

dalvator omnium bomtiuum ma-

du illofi"

xim fidelium, Corrige Concilia Nican. in

T

uo

H

:

48

A& CLM. . ) d

fuo fymbolo,ValentinumllI, can. s ., Trid.feff.

Mi

6.,corrige denique, cujus te difcipulum men-

tiris , D, Augu(tinum ferm. r 14. detemp. lo-

Dd

quentem: Domzgus zofler una morte uni«

li

verfummundum , [icut omaium conditor,

ita omnium reparator aAbfolvit, Potiusti-

Ày]

lt

me: ne inter cos fis, de quibus tract, 4. in

Joan. ait: S»erzemtes propter fuperbiam

1

AC

bumilitatem DEI , erucifixerunt Salude

gorem f[uum éb fecerunt damnatore fuum,

70 M

.. 3. An Janfenifte effugiant cenfuüram,

TU r

dum prazfatas propofitiones meritó quidem

MTX dern

in fenfu hzretico confixas afferunt, fed ha-

fiih: (

rum idzam hzreticamin libro Janfenij con-

Co,m W.

tentam negant? x vanas effe hujusmodi ca«

Ti D

U5 dl

villationes, quas providé fuffocavit juramen-

tum ex decreto Alexand, VIL.. emanatum,

Male/æ, |

Rcorur

de quo mox. Dicant enim nobis , exque

alio manavit libro propofitionum dictarum

n (j

virus? fané nil prodeft noffe, quód nociva

N ontm

creícat herba, filocus lateat, in quo cref-

X

NI g

cit, ergoaut venenofi, quodin Ecclefia fem-

A

der refricant, ulceris aliud fomentum dete-

li

f

N

gant ,aut Janfenium inflicti vulnerisnon ne«

h,

lm

pi

gent authorem.

M w

Plura quoad errores Janfenij dicentur

lnje&,m |

infra iz ztigere grariofo direéfo, & moX

RILTS

dum Janfeniftice. Quesnelli propofitiones à

pl

i

nobis difcutientur. Quare fit

Wh-l

r

eorMIOoS*

n cu r

MAXILLA FORTIS

cipulumte

t deteml

DDe callidis

4eszelli smachinatiao-

4 tartew

2

nibus Triumpbatrix.

um candit

"if P'otius

Aud abs re facer textus ; poft recen-

fitam z4/c. r$. preclaram Samfo-

j tadi

H

of

r fuperli

nis de Philifliim victoriam, celebri il-

lius certaminisloco hoc fübfcripfit epicinion:

7772

atar [un

Klevatio Maxille, ut nimirum in perenna-

at cenfürat

ture anathema glorie in ore poíterorum

rito quidet

