boc. eff quod ex folts

! uniüïum 4

L

oni aliqui

L

pgAturà "virib

us ortum. ducit agnofcit , ergo

u orima

a non ve-

ritülros.

SS. PP. pracisb ad opera meritori

jalem

fo ad alia honefta opera naturalia fpec

| W'g ) häx":C; j

Omls) 601

g

ratiám exiguntcontra Pelagium; quiinitium

Íía

lütis & opera etiam meritoria in no ris

20q1.

viribus ponebar.

Nec obeff quód pro auxi-

n

lia )

liaDE . M oremus

( t

lio ad bona opera natura

]

:

& pro eo impetrato g

ratias agamus; nam

t ol

tj

fcientiis & aliis hu-

A Dl

etiam pro pluvia, pro

:usmodi otamus & pratias agimus, eti

r

" Quod p

liora

duntaxat fint beneficia quacdam libera

ïd,ic 0 g,

ordinis naturalis, nec propri& loquendo grt

M G g

tiz fpeciales per Chrift

um dici queant.

Aielutur D

honefta meré natu-

b Slfpf'ïm

Urgebis. d opera

;*

ralia exigitur fpecialis g

ratia;

ergo. Prob. ant.

3'*"13 lü hänä

cpus vir

tutis polirice e

ft opus honeftum nt-

'"Dg;

'

turale, atqui juxta

D.'TH. 2. 2 004

36. 8.3

Xfpy

^l

"ACIA-

A

fen

Ef absque A

uxilio gratia gratum

NU li

7; tezdere im bonum

];o'lz'tim

.

UM

£is volumtas po

Qu

li

virtulis , nom tame

" absque auxilio grat

*

um

am q. 24. de verit. . H-

DELergo Unde eti

P

Ti

gratiam ad opera moraliter b

ona vocat

!

lls; &

f&b diftimt.

P

li

n

miféricordiam — w. explic. mit.

non tamen absque auxilio gratiz D

EI ürau-

N Qopuhn

thotis

aduäowzm (EM.]) saturme. 219

77 gr.æ!it

n erit

.tho'ris naturz conc , ut authoris gratiz neg,

Lopismre

igirur fe ipfum explicar D,'Thomas ibidem

rou fs

fübdens hanc caufalem ; quia eaufa fecuuda

n nbf

wem AQIt » mift per virtutem caufa prima,

agf

" dicitur ip libro de caufís, atqui auxilium

requifitum ob dependentiam caufe adz à

u

7 f*g*?"]"""

caufa prima eft generalis concurfus D EI &

gratia largé accepta DEI üt authoris natura,

eriton t

anc, non veroó fj

ergo

pecialem exipgit D,

n

jumg^

Thomas ; eó fere fenfu, quó loquitur in a.

E 25 Qu a 1

Nibil boni poteff fievi

itorit ^

*

ffné aratia DEI, fe

cundam guod intelli

! qu

dyti

g i-

y

tur gratiamipfe

DEUSgratis dans ,

pi

€o quod

ux

ipfe efh primcipium. ommis bomi mon

,

tAntum

u bomi

uibus , féd etiam im aliis c

VeAaturis,

ettis &^

[/

Per quod patet 44 a/zerzm ; nam fenfumox

gpimus

di&o Zzi/verfe via Domuimi nifericordia

1ædäm

jé

Wt C veritas,

&ipfa. creatio à D. Thoma

1

p

appellarur DEI

mifericordia,

dii g*

j

&uperurzebis. D. "Thomas loc. cit. de

od

Dusl

[[!0;1

verit, ità hanc mifericordiam defcribit: Pez

n

quam DEUS interius motum ment

y 10

l

Zs opera-

!

Uur C exteriora ordinat ad falute

77, atqui

)

h q.h*

j

mifericordia ordinans

hominem ad falutem

p

!

eft fpecialis gratia ; er

Bo.

Item ibidem pro

Il

h

J

apentibus liberis & na

turalibus diverfum íta-

: Wlf]! j

tuit concurfum , atq

ui pro his concurfuseft

| dc rj

generalis , ergo pr

o illis erit fpecialis.

E

boni'

a& rmtti D. l homam loqui divifive , n

on

j

j

Veró copulative , ità ut fenfüs fit: 24o

Z

i

[52

$20 De zeceffr- (J.M.].) fAte gratiæ.

ii lu

| Ro nepat;

mentis operatur , vel exteriora ordinat ad

! licentiam

Jelutem , prismum mumus (pe&at ad omne

opus; a/ferz;: munus ad folos actus meri-

lls mmq

!t aon

tOrios.

d adum . Difcrimen concursüs.

in eo confiftere, quod agentia libera non

!I copiuti

folüm przvi& applicentur ; fed ctiam quoad

JRI intgr?

U interi

fpeciem & individuum a&tüs à DEO deter-

minentur, aftnaturalia folüm pravié & quo-

ltdn q

licantur ,. cüm ex

Q p

ad individuum aéctüs ap

natura füa ad fpeciem a

à

üs jam fint deter-

( YU 2, r

minata.

! Wrz quajf

Replic. Operatio motüs in agente libe-

gt d

to ad opus moraliter bonum eft concurius

Ti agenf

fpecialis , ergo nihil dictum.

Prob, ant,

! n

tmb-WC()(r][

peratio motüs ad bonum requirit cogita-

tionem congruam , atqui copitatio congrua

Bl

ffec

Prob. min.

Q-

i

eft fpecialis. gratia, ergo.

N]

! Nep.

mo per peccatum meruit privari copitatio-

2

üfïfml' r

ne congrua, ergo quód defa&o eam habeab

;

eft fpecialis pratia,. paz;ter n

egatà hác co

gr

j (ticy

d

]:

NU

rstione congrua adhuc potui

ffer integrt

Droing

fponi ordo univerfi, ergo quód defatto

luöd

T&Ilonahs

cum excitatione cogitationis congruz difpo-

FU

p

4 mdm d

natur,eftfpecialispratia. —m. r. rezorq. H0-

mo per peccatum meruit annihilari, cogi-

M

)Q

tatione füfficienti ad bonum , & fpeculati-

fn

lt

ls fm

và rerum cognitione privari ; ergo annihi-

ülyd

latio non facta, cogitatio ad bonum fufft-

RI

ciens ; & fpeculativa rerum cognitio fpecta-

"

Od(y

les fünt gratiz , quod tamen ipfemet Vas-

quez

.Ad bonum (].M. J.) maturale. . 221

At gmrïs

quez negat; Uzde w. 2. d;f/. Meruit quoad

jora vt

fufficientiam,; conc. quoad efficaciam, neg.

petun d

Tales namque pennz à i;EO pro peccato

olosidut

ftatutz non funt.

d additum w. difl. Ne-

rimen Qt

enti It

gatà copitatione congruá potuiflerordo uni-

verfi integré difponi integritate effentiali,

(od t

;; iO

conc. integritate completà illi debitá, neg.

l

l

l

Itaque càm cuivis nature debeatur id; &ine

f Pl'äï'ïi

D

quo perfecta effe nequit, prout docct D.

cantut ; V

Thomas 2. contra gentes c. 38.; re&té fe-

j jam u

quitur, quód ficut natura rationalis prima-

j

rió inclinat ad operationem honeftam fibi

s nf

pr& aliis agentibus propriam & proportio-

ff dt at

natam , ira etiam pro hacelicientia debearur

w

excitatio cogirationis congruz, ut fic inte-

1 requlf]n

graliter perfecta effe queat. — Ex quibus ali-

cogitth

tit

T

ter difl. Negatà cogitatione congruá bac

p

vel ilia in

articulari adhuc integré difpo-

j

van d

neretur or

&

o univerfi, conc. negatà univer-

fido

aliter oranicogitationecongruà, neg. De-

gegat n

betur proinde naturz humanz ; hoc ipfo,

ux e[ U[n

quód rationalis creetur , aliqua ad bonum

p QU

cogitatio congrua,

/

ón quidem hzc vel il-

s of

g"

la in individuo; fed ramen aliqua eó modó,

Ij

quo dixi, cuivis naturz deberi confecutio-

at

ll21*

nem finis fuüi ultimi ; non quidem quoad

m Wt

hoc vel illud individuum in particulari , fed

f0

Itl » i

tamen quoad aliqua ex omnibus ; quod ex-

gl bon!

plicat Godoy exemplo debentis tibi 100.

0 !

o

nummos ; quos folvendo non facit tibi gra-

o

tiàm

(l ]P

0&2 l

222 Demece[f- (J.M.].) zate gratis.

ts (e nor

tiam, in quantum poffet hos in particulari

& qus f

négare , quia faltem ad alios extradendos

P

ln tguit

obítri&tus foret.

fatio

tiimg, (

Daplic. Univerfaliter nulla copi

congruaefthomini debita, ergo. — Prob. at

[

ilio, qo

fhünprg

Pofità copitatione fufficienti voluntas eft in-

differens ad bonum & malum, atqui indif-

li, mj

f)gam

ferenti quà tali non debetur determinatio ad

unam indifferentie partem ; ergo nec ullà

fithredeDet

D

debetur cogitatio congrua homini ; per quam

l:

ad bonum dererminerur.

& diff, imaj. Vo-

f d

M i

luntss eft indifferens ad bonum & malum

lu

indifferentià elicientiz , conc. indifferentià

1lC

2 !]

EU

inclinationis, neg. Comparatur quidem vo-

|

luntas àt indifferens ad bonum & malum;

: COf c

aft non zqualiter; in bonum enim ind

inat;

| ?US ,,Commün«

13,1?1,4,7!. |

fed non in malum ; Unde a/iter diff. poteff

mim. /JEqualiter indifferenti non debetur

L

'x nj e[ren,m

Vl

lL id jn

determinatio, conc. inzqualirer indifferen-

Ut

ti & ad unam partem inclinanti , neg. .

| Oamd li

"; g

Triplie. Kxfi voluntas inclinet ad bo-

nüm, tamen fineinjuria ei negatür auxilium

1 eg'e Omm

du

efficax , feu cogitatio congrua ad bonum;

*s

E

ergo ei non debetur, 247 par. Nam uno

ntegy,

h

per cogitationem congruam bené operante

alteró ob ejus defectum non operante; huic

QQ!

A

li

non fitinjuria, erpo, *« djff. amr. Sinein-

Wi

juria ei negatur cogitatio congrua pro &l

quod d(h«

i Ty

quo tempore; conc. pro ómni tempore;

!

It

neg. Sicut ergo debitum cogirationis con-

n

gruæ

ift gmii.

a,;i bouum ( M..) saturase. 225

grue fe non extendir ad omnes actus, ira

s in r

nec ejus facta quandoque denegario inju-

jos extid

riam arguit —Pariter 47/7. pro/dli. Huicnon

fitinjuria; quatenus non debetur omni in-

nüli t

(j

dividuo ; conc. fecüs ; neg. — Unde cogi-

l

rgo; D]

tatio congrua eft quidem gratia refpectu in-

volüttié

dividui ; nullatenus veró refpectu naturz.

m; dqi j

Juatrap. Necipfi naturz

ro aliquo

detetmii!

tempore debetur auxilium efficax

a

u cogita-

; ep

tio congrua ; ergo.

Prob, azt. Prseedicatum

mini;té

n

naturz defcendit ad individua; ergofiinin-

l

fhhi

[

dividuo nor debetur, nec natürz deberur,

um

P

dein ficut creatio eft donum comrmune, ita

y t

fi co

itatio congrua non fit fpeciale donum;

tanrqi

fed donum creationis , deberet effe omni-

onum X

bus commune , atqui hoc eft falfum , ergo,

If m

. diff. a21.. Pradicarum naturg debitum,

debito effentiali per modum proprietatis de-

m

qtr 01 7

ícendit ad individua, conc debitum debi-

jj

It[el ff i

to accidenrali per modum naturalis inclina-

J

rili

hne

donis, neg. Pariter 4iff. a/Jterum. Debe-

jdite

ret effe omnibus commune, fi effet inter do-

yopntüt v

nà'creationis effentialia , conc aPàm fit inter

T

qui d

ona ad integriratem accidenfalem fpe&an-

v

tia, neo.

ï ]

e0

".

] ben

QuintuMic. Cogitatio congrua non

10f

r

eft debita debito accidentali, ergo.

Prob.

j. g

441. quod debetur ex gegerali providentia,

i/l? T

1

non negatur etiam damnatis , atqui nega-

n p

tür eis cogitatio congrua; ergo hæcvho

m-ipi

non

oglw[[on 1

&l

s24 Denmeceffz- (J. M. . sategratia

non debetur; J£e;» quod debetur folüm va-

& , eftadhuc fpecialis pratia ; ficut necet-

! tur fi

íitas vaga adhuc ftat cum libertate ; atqui

Tati ntei

ex di&tis copiratio congrua deberetur folüm

|

imto in

vapé , ergo adhuc.foret fpecialis gratia.

4 o open

!

Adde , quód licét Chrifto ratione fuppofiti

]

lt nerir) (

terminus przdeflinationis debeatur; tamen

:l gj

quia non debetur ratione natura humanz;

ia & ]

adhuc refpe&tu ejus eft fpecialis gratia , ere

t ongi f

go

etiam, licét individuo debeatur cogitatio

LE

congrua rati

one nature , quia tamen non

NT tifone

debertur fibi ,

adhuc refpe&tu fui erit fpecia-

ii

.

lis gratia. Pra/erea licét gratia

habitualis

f i

in juftificato per modum naturz inclinet a

inndP, Otty

bonum opus füpernaturale, tamen auxilium

Qritig

efficax , feu cogitatio congrua ad illud €

; Fmif deled

fpecialis prati

Lj

a; Parirer licet homo in jtatu

: MU eje

innocentiz ;

& non minus nunc im ia

"ffw "

gratix juxta gener

alem providentiam Ord

qvxr

I (ctt c

nis gratie habeat

potentiam expediram a

legem totam fervandam ; &

ad perfeveran-

1 t

llom

dum finaliter , tamen efhcax auxilium pro

"

ipía obfervantia legis, &

finali perfeveran-

licét ne-

h

tia eft gratia fpecialis, ergo etiam,

MR l

rura rationalis habeat porentiam expecr

M emm [

tam &d bonum opus morale , ramen

n tli

efficax auxilium feu cogitatio co

ngrüs

CQ Vi

eclalis

d

ad opus moraliter bonum erit fp

uo

ïquando

ratia.

w. ad muum difl. maj.

EOCH

d

ebetur ex generali providentia pro O

mni

atu

Ti f

—

i gm:is

ad bonum (]. M.].) zaturale.

22j

berorlrtt

íflatu ; non negatur damnatis, conc, quod

4, f

debetur folüm pro aliquo ftatu , nep, da-

ertit;

mnati autem utpote in malo obflinati, & fi-

eberdt

"d

W

ni malo inflexibiliter adhzrentes, ficut ad

(pecili f

bené operandum moraliter impotentes funt,

stiorelt

ira meritó congruá cogitatione carent, 44

ebeitu ?

2dum pariter diff. Quod vagé debetur ; eft

um o

gratia & quidem refpectu individui conc;

jalis gt

eft pratia fpecialis & 1n,órdine ad naturam

beatur t

neg. 24 3t/um eft dispar. quia fuppofirum

uia tf

verbi; ratione cujus humanitati Chrifti debe-

j füi t

tur terminus predeflinationis ; nonnifi gra-

at 1P

tios& unitur

umanitati, & ideo debirtum

at

exinde ortum relinquit rationem. fpecialis

gratiz; aft natura humana effentialiter con-

, t "Lt

pri &^

venit individuo , & ideo, quod debetur vi

Baturz, excludit rationem | fpecialis gratiz.

ho

ad atum eadem redit difar.

;; niic P

Nimirum ,

quód ficut creatio non eít fpecialis gratia;

ovidemia,?;

m

ita nec auxilium in ea comprehenfüm & à

t Pe,f,ïïi

ono creationis indiítinétum fpecialis gratia

"k aj

j

1

effe poteft; aft juftificatio fpecialis eft gratia,

8c proinde auxilium ex ea dimmanans etiam

änali p

feï»j

"i

|

gratia fpecialis dici poteft ; 2/7 zegazr azt.

) CIiW'

n:

ficut enim vi crea£zozzs homini debetur au-

f; /

Xilium ad aliquando bene operandum, ita

n M

juftificato v; jzu/Pificationis debetur auxilium

Ü

)gilaflït

Í

[n

V

ad aliquando bené naturaliter operandum,

!

'

(

unde hoc auxilium fupernaturale eft quidem

t

, m

/

' homini fpecialis gratia refpe&tu fue naturz,

denti j

j

non

o26 Deuecefft- ( . M..) zategratia.

"i

- mon tamen reduplicative, quarenus ju

ftifica-

| tmris h

! Ineficui

tus eft..— d. s£um deuuo vf difpar. — Quia

in utroque ftatu porentia expedita hominis

lii fíc

Bittim

jufti juxta genera

lem providentiam ordinis

ratiz primarió inclinat ad bene operan

dum,

|

| 9 ine&'lü

I'M

2darió qutem ad collectivam legum obfer-

. vantiam , finalem perfeverantiam & plorig

; Wlhm ;

confecutionem ; potentiz autem, ne p aqä

E

fruftrerur primarió fuz inclinationis rermi-

| UE rj

^p6 , debetur id , ad quod per fe primó in-

tj

- clinat ; etfiad terminum fecundarium fpecia-

| Ut d

lem ex

at gratiam ; quia debitum porentiz

| ts

non in

:

rtur ex termino fecundario; a

0-

E fj

M

minis primaria inc

linatio eft ad bonum mo-

Qm w

raliter honeftum, ac proinde;

ne hec fit f;u-

U:

ftranea; debetur ei; quan

doque fuis viri-

& m

honeftum eli

OmS 0 j

bus bonum opus moraliter

re cum folo generali concurfa DEI.

T Dro

. Dices. lMta inclinatio ad bonum non

lp

[

T.

excludit gratiam fpecialem,

ergo. Pro A

d Dram

ferri debet 8

ifta inclinatio ad bonum . re

Prqpoml ); ;

DEUM àt finem ultimum; at

qui talis reit-

RUT

i

f

imo fine deordt-

Pt

tio in natura lapfa & ab ult

pH o

nata nequit haberi fine fpeciali gratia ergo.

D u &1

a inclinatio. referri debet a

p« diff. smaj. if

o à

DEUM implicit& vel explicit

& , efficaciter

emin,

licité & et-

vel inefficaciter conc; femper exp

t fa

Q

ficaciter neg. itaque opus hone

jtum ; nift

-

i

V fie

plicit 33

pravà inficiatur circumftantià, im

u

t

n fe

Eu

D fs

f;m & interpretativé refertur in

n

!

$

ad beozum ( . M..) zaturaie.

227

j gmiz. !

m o

omnis honeftatis authorem; nec obeft huic

i

f

inefficaci relationi ítatus peccati mortalis ;

if Q

s

!i

u

i

ficut efficaciter habitualiter ad DEUM per

gratiam converfus, venialiter peccando ab

n o

- operiv.;;'

eo inefficaciter deordinari poteft.

Iuflabis, Sine fpeciali gratia opus ha-

gunie

jm &j

neftum nec implicité refertur ad DEUM,

ergo prob. antec, opus iza relatum ; etfi non

teffi; m

natiomä j

fit meritorium; poreft ramen ad juftificatio-

rf

nem dispofirivé & meritori$ de congruo fe

ydariutt:

habere, & DEUM movere ad dandam gra-

tiam converfivam ; atqui hoc nequit fieri

bimm

fine fpeciali

ratia ; aliàs ex nobis eflet prin-

undüïioï ,

cipium jufti

R

d b

cationis ; ergo.

Prob. maj.

DEUS naturali noftrà mi(erià movetur ad

T hï;

qoqi*

"]

eam mifericorditer fubleyandam, ergo etiam

(j

bonis operibus naturalibus movetur ad dan-

hoit

n

dam pro füblevanda peccatoris miferia gra-

tam. J« 7£7.774j. quia inter opera natura-

"s

0. l

lia & przmium fupernaturale fümma eft im-

proportio, zzde ad prob. eff difpar. Noftra

ei

m U

gqu

[

quippe miferia mover üt fublevanda ; aft

opera bona movent üt remuneranda, ficque

pf

inter ea & inter praemium deberet effe pro-

Qh g[äm

ul

portio , qualis tamen inter opera naturalia

yatt

[

& przmium fupernaturale effe nequit.. Nec

j at

r

diczs faciens opus moraliter bonum ex fuis

r en

iil

viribus facit quod in fe eft, atqui facienti

for*

quod in fe eft DEUS non denegat gratiam,

H" n

]V'

L l

ergo faciens opus moraliter bonum natura-

u

*

le

/

D

$e»8 De m;ccfï- ( M. J zategratia.

le disponit fe ad gratiam.

Nam explic.

tf t

M

axioma facienti cum auxilio gratiz & effica-

ci ad DEUM converfione DEUS non dene-

polerio

Ü

t0nes V

gat gra

tiam conc. facienti quod in fe eft; per

aéctus mer

tiplicite

* naturales neg. de his plura di-

4

Bo

centur infra.

fin ]

.Objic. ult. Yn Angelis damnatis non eft

rio, (

corrupta natura ,

atqui hi nequeunt elicere

Li]Q g

&ctum honeftum, ergo nec nos.

Item SS.

'iton n

PP. conrra Pelagium docent; neminem pos-

| gf

fe gloriari de opere tanquam fuis ex viri-

BEU

bus pofito ; atqui homo fine fpeciali gratia

] "s, |

eliciens actum honeftum poffet ita gloriari,

| &&ü.w

ergo.

iDezigue in homine juíto omnes

[o3

a

&us procedunr ex fpeciali gratia , utpote

1 (emo[jo,

cüm fint actus meritorii , ergo à fortiori

in peccato

re actus boni procedunt ex fpecia-

| ls p

| PECM-HS f

li gratia.

x. ad raum difl. maj. non eltcor-

rupta natura quoad principia ph

yfica conc;

i ;j/i

editionem moralem neg.

Explt-

fQn en

quoad exp

cAtio ex p

vami[fis pervia efl..— .Ad zdumWe

]

Wt d

onem moveri vel de opere

| U q

à SS. PP. quzfti

fupernaturali; vel quód fine concurfíu gene-

L

rali DEI non ftetullaactiobona. 244 37/4

/ "R

ze2. Autec., veleatenus omnis actus jufti pro-

l

"Qu

|

mef

frci

cedit ex gratia quatenus elicitur ex motivo

| Riie v

charitatis ; aft actus honeftus in peccatore

non debet procedere ex charitate.

tlng f

]

Wi

A qur

Collises. Pro levi tentatione vincenda

m gra-

N

ob easdem rationes non exigi fpeciale

tian

y

a)l bouum ( M.].) zaturale,/ 229

gr,m.t.

tiam; zec obeff conc. Arauf. , item S. Chri-

tm a.

!

ia

foft. & Profper, quorum prior 44 omes,

S non t

poflerior exprefs& etiam 44 eviores tenta-

tiones vincendas gratiam requirit; nam X

indpt

js p

triplicirer tentationem vinci poffe ; vel ex

pravo fine , & ita ceffat quaftio, vel ex per-

fecta in DEUM charitate & motivo merito-

natis t

rio, & ita loquuntur SS. PP ; denique ex mo-

u &

tivo meré honefto, & de hac victoria ten-

, ln

tationis nobis fermo; vel dic S. Profperum

minelf

ly Jeviores accipere comparatiy? ad tentatio-

(uis &*

nes Jobi; de quibus t:a&at,etif'illæ in fepra-

eciljf

veslint. 5j diczs hoc ipfum eft fpecialis ef-

cind

fe&us .providentie Divine ; quód tentatio

jl

levis non fiat gravis; & £raz/ear , quódilla

rau'a ! UIP(

remotio, ne tentatio evadat gravis; fitfpe-

p2

cialis providentiz effe&tus, non tamen eft

pl

fpecialis gratia ad vincendam tentationem ;

j pont

Deim ab[olutà meg. amtec , nam quód non

omnis tentatio evadat gravis, ptovenit etiam

b

l

xf

vel ex dispofitione fübje&ti, vel ex parte d-

Al

j

monis, quatenus caufare majorem negligit,

utem

'

d det

y

vel circa opera meré naturalia ad f:

nallfu

non conducentia tentare contemnit.

, A

- QOu«ris an homo in ftatu nature lapfz

Qs Jün

i

fine fpeciali gratia opus moraliter bonum

g

perfe&tz virtutis etiam naturalis elicere pos-

fit fine fpeciali gratia? zffo ef? zegatrva,

iE

i2

"i

quam cum P. Mezger hic appono, ut per

a plures T homift. contra

ge 7

eam conciliare poffir

oecwj

u

P3

pofht .

p:f

Al

25o0 Demereffi- (-]. M.].) £ate gratie

| d'yittus

poffibilitatem operis boni fine fpeciali gra-

l que ]

tia acriter pugnantes.

Prob. Ut actus bonus fit a&tus perfe&tz

fffcig

tnm, (

virtutis debet elici à virture quà tali; atqui

] o

f9. a]

hoc fieri nequit fine fpeciali gratia DEI fal-

! Qmnia f&

tem üt authoris naturalis, ergo. — Pro£. zzig.

fonC, cof

nemine negante, ut omnes virtutes perfe-

€tx habean'ur; exigitur fpecialis gratia, at-

Surinfen

1 l

qui cum . virtute perfecta relique omnes

quoad ftatum fünt connexz juxta alibi dicts,

hi

Bridum

ergo fi ad omnes, etiam ad unam perfedtam

m pef

exigitur fpecialis oratia, unde Suarez refta-

Fa R

tur, Thomiftas non negare gratiam pro ope-

d!

re bono prout virtuosé procedit.

Confirm.

ficut ad opus perfe& virturis füpernatura-

Ti f

T5 abep

lis exigitur efficax ordinatio charitatis in

DEUM àüt finem fupernaturalem ; ita ad

Mfef

"d m

opus perfectz virtutis naturalis exicitur etit-

cax ordinatio charitatis in DEU M üt au-

"tdiy f

thorem naturalem , atqui efficax hzc amo-

AR

ris converfio in voluntate per lapfum de-

ordinata baberi nequit fine fpeciali gratia;

ergo nec opus perfeétz virtutis,

du

Dices. Ars eft virtus perfecta ; atqui

la

D, 'Thomas artis opera perfecta admittit -

ne gratia r. 2. q. praíf, a. 2., erpo. J/em

fine gratia poteft homo aliqua opera bona

Atet c

ul

elicere; ereo omnia, cüm fint ejasdem or-

m

dinis, & aliunde per actus frequentatos po-

t

rs

tentiz perficiantur. . ad rmum . dift.

nlap

€

ad bonum ( ]. M L)zaural. 231

Fegrät Í

elt virtus perfecta intellectualis conc, mora-

: [prddt

lis, quz habentem reddit fimpliciter bonum,

& efficaciter converfum ad finem fuum ul-

j

hs

timum, de cujus operibus procedit quaftio

[u

À ti

'

neg. ad additum difi. confeg. ergo pote

;1'2[1

aD*)l

omnia fecundüm fe & abfolut& confiderata;

o D

conc. comparativé ad impedimenta in-&

viruag

extrinfeca neg. per quad patet Ad proMt,

alis g

Ex his

ejique (

Iufertur: Si Henricus & ab eo citati

x d

per actum ufquequaque bonum intelligant

m p

actum perfectz virtutis, cum efficaci relario-

» Suitc

ne ad DEUM ejüsque amorem , dandum

aram p

e(fe; quód hujusmodi a&us fine fpeciali gra-

ed 0f

tia fieri nequeat; & hoc authoritates & tex-

is ii

tus ab eo citati convincunt; aft fiomne opus

jo charu-;

defectuofum, & honeftate deftitutum dicar,

um

quod non procedit ex fpeciali gratia ; reji-

jl ejtt

ciendus eft ex dictis.

Eu

f t

ARTICHLEUS-Y.

yr pl

n bomo lapfus ad ejficaciter dili-

fPFCiäli p

endam DEUMBt autboremna-

Qtis;

iura i;-*zaligmt ffeciali gratia?

n[fö&a)

^ Pecialem fibi vendicat locum principalis

Q n

"E

yo

inter opera honefta a&tus , fcilicet amor

DEI, ficut autem propofita per fidem

UM

DEI bonitas fupernaturalem radicat amo-

l

Ok

rem, ira per discurfum naturalem ex effe-

rüque

PA4

&ibus

j

235 be zecef- (J.M.-) £ate gratia.

[

€libus creatis cognita fundare poteft amo-

it; qu

rem DEI naturalem; circa quem

; Ws ed r

X£Andum alium amorem effe effica-

Q obite

eem, alinm inefficacem: przor efP, quo ho-

Qitque db

mo ita DEUM füper omnia diligir, ut fe

] cmfeqtæm

& fua in eum referens firmam habeat vo-

| &omnic

luntatem ejus precepta omnia fervandi &

! Qu etum

eccata vitandi,

Pofterior eft, quà homo

; Bremifial

f

mplicem quandam concipit complacentiam

E

de bonitate DEI , media tamen ad DEO

RUs ifes p

placendum negligit; nec impedimenta pec-

Pt as

cati removet, un

e etiam vocatur pigra ver

RUR

Jeitas: Velleum DEUM ailigere.

Á (

Notandum 2. Efficacem DEI amorem

LU

denuó dividi in affe&ivum & effectivum ;

ionum,

pri importat firmum propofitum in

Jnj,

DEUM omnia referendi, pracepra omnia

RI* poffe

fervandi & peccata vitandi. — Pofferior con-

m f

fiftir ia plena mox dicti propoliti executio-

ne per.actualem & univerfalem pracepto-

| e:j!.*gcliter di

UO ngm

rum obíervantiam & peccatorum fugam;

À

*ed

& quidem quód hzc effectiva dile&tio non

" Qd

ftet (ine fpeciali gratia , facilis eft decifio;

ln

Q'iód veró etiam fine fpeciali gratia ia quo-

" md

iaf

vis ftatu potuerit effe zmor DEI ineffic:x ;

lt Cü

pariter omnibus extra controverfiam eft, ac

[/)

m

i

proinde de fola efficaci dilectione affcétiva

A

quaxlio manet, pro qua

^

1

1 p

J hæC

Notaudum 3. ex NN. Sabmant, Dupli-

N

cem diftingui potentiam : alia eft zz/ece-

l la

]

[flm GWZ

deitfy

| gmtii.

Mï Deun (J. M. .) diEigendum. 233

pod

dens, quz quidem ex fe füfficientes habet

?i

vires ad amorem DEI eliciendum , aftabali-

m d

quo obice accidentaliimpediripoteft, veca-

türque ab aliis potentia phyfica.

Alia eft

Z

diit t

confequeus , qua prater füflicientes exfe vi-

n hi v

resomni caretin. & extrinfeco impedimento,

a f

quz etiam vocatur potentia moralis.

His

pramiflis eft

f qiin

ompto

Refolutio. Homo lapfus, etfi per pro-

;en atl

prias vires poffit amare DEUM efficaciter

dimertif

potentià antecedente ; non tamen potentià

confequente.

Ita poíft D. Thomam NN.

p pf

ï€Q

Salmant. Cajetanus ; Alvarez , Gonzalez,

Medina, & quoad2. part.communis Theo-

D

& r

logorum;

Prob. 1. bars. Homo in ftatu. naturz

poput

j

purz poflet efficaciter diligere DEUM , er-

8o etiam lapfus potentià antecedente poreft

port

efficaciter dili

yxlii ?

gere DEUM. — Prob. cezfeq

Dile&io naturalis DET in utroque ftatu eft

em p

f

df

orum i

objedivé eadem ; & homo in puris natura-

ibus quoad vires non differt à lapfo , nifi

1 ddeälün

T

tanquam nudus à nudato, ergo fi &c. Coz-

equentia efi legitima. — Aut. efl ex pramif-

jl

$.

Cozfrm. Potemtia antecedens eft fa-

Di i

cultas hominis phyfica , atqui phyficam fa-

vf

qio ^

cuitatem non amifit homo per peccatum,

ergo fi hac porentia extitit in natura pura,

etiam in lapfa negari non poteft, — &4ez Go.

du )

'v?ï

0) C?2 Goreto, in natura pura non extitif-

j d "5

$T

f&

234 Dexeceff- (.M.].) tategratia

11]

fe przceptum de Authore naturz efficaciter

| Rülün] 6X

dilicendo, aut fi DEUS ex beneplacito hu-

f d

jusmodi praceptum ibi tuliffet; hóc ipsó

ipedtus

etiam debira fuiffet fpecialis pro eo adim-

BU

plendo grária. Sed

Tifs n

Cozitra eft. Suppofità fufficienti notitià

qi hav |

DEI àt Authoris fupernaturalis homo te-

netur ad eum efficaciter diligendum ; fal-

oprition

f 0poe

tem in primo inftanri usüs rationis, üt fa-

T

tentur citati, ergo etiam pofità noritià DEI

üt Authoris naturalis homo ad efficacem ejus

O0 p

IN ,

tenetur amorem.

Ideo enim primum te-

net, quia obligatio amandi DEUM, radix

Tim o

"r ho

principium , & finis eft ceterorum in ordi-

'&ï"xxü & D

ne fupernaturali; atqui proportionaliter

prode,

eadem eft ratio quoad ordinem naturalem ;

t EU]

ergo.. & fan? ipfa narurz: rationalis con i-

.

Nenter

tio , ut

fe in &inem fium ultimum efficaci-

Wt 10

ter convertat ; abundé exigere videtur ; un-

de reli&tó hóc inani effugió : quoad alterum

ä:wzecedente

€go

Cogtra cft. 2d).

*

DEUS non obligat a

impoffibile, ergo c

u

im ibi fuiffet obligatio

Pïüä j)

ll

diligendi DEUM , hzc dilectio debuiflet

lil F

4j

"P MII Pv

hoiini , fuiffe poffibilis, atqui non per !pe-

cialem gratiam , quia aliàs hoc ipfo ceffaffet

quD.EI,

uq-

N

H»IM s

natura pura, ergo per vires propriss ;

de abfurdé P. Gonet à natura pura exclueit

fitel h Mij

AMyti

folam gratiam fupernaturalem, nam hoc

Pïüb.r

ipfo, quód pzza fit, oportet, ut omne tam

fupernatui

'ale, quàm narurale donum 9r?-

N f

tuirutm

il

egrm |

ad Deum (].M.).) diligendum. 255

ag d

tuitum excludat.

Deim appetitus innatus

enepl-aciäohü

fertur ad poffibile per vires naturz; atqui

n i

appetitus innatus puri horinis fertur ad fu-

g

am naturalem beatitudinem , erpo ea per

)

740. At-

vires naturz eft illipoffibilis. .52

fl

qui bac beatitudo potiffimàm confiftit in

ss hont*

cognitione; & efficaci authoris naturalis amo-

igontum

re, ergo etiam hic per vires naturz homi-

ritiotb "

ni puro eft poffibilis.

"Accedit , quód ideo

fità n

homo purus non poffet efficaciter diligere

defiois

DEUM, quia bono Divino preférret bo-

jm p£

num proprium inordinatum ; atqui fic non

DEUMI ïf'r

foret homo purus, quin imó foret necef-

erorun u

farió & naturaliter mifer ; ergo. . Manet

roput

proinde, quód homo purus per vires natu-

ertt piue

rz DEUM efficaciter amare poífit; & con-

gationo

fequenter homo lapfus, càüm quoad vires

lmum [

nature non differat, etiam poterit potentià

j

æle Hd:*b

antecedente efficaciterdiligere DEUM. Jam

; uo&d

ergo

h

pon U

Prob. 2. pars. Ex D.' "'Thoma hic a. 3.

faift t

Homo i flatu mature imtegra uom indige-

j

Lat dono gratie fuperaddita uaturalibus bo-

rqu 0

uk ad DEUM diligendum naturaliter fa.

hOC IP*O é

per omnin, fed in flatu maturacorrupt a in-

tl

diget homo ad boc. auxilio gratia uaturam

n Puïä

fauantis.

uf

jl

Prob. rat. Potentiaconfequens eft ; qua

prater füfficientes vires nefcit impedimen-

[ u

r

Q

ta, atqui lapfüs homo pluribus irretitur im-

pedimen-

256 Demece[f- (J.M.)-) tategratia

AiD

pedimentis , de quibus füpra, ideo non ha.

futi; fe&

bet cum natura pura easdem extrinfecé vi-

t qu

res, nec poft peceatum retinet jus ad auxi-

iifer

QIm na

lia p

ro efficaciter diligendo DEO; ergo.

Confirm. Dilectio DEI efficax includit

üm, (ed

firmum propofirum omnia potiüs agendi,

qun imj |

& füftinendi, quàm DEUM offendendi gra-

fubindem

viter, stqui in homine lapfo non ftat fine

Dtm fer

fpeciali gratia tale propofitum, utpotequo

a DEUM,

fe extenderet ad obfervantiam omnium le-

Fotttoden

um , & victoriam gravium tentationum;

ts o

e quibus infra, ergo.

i

- Confirm. 2. Repug

nat, ut hoxho fimul

fit converfus efficaciter a

da.finesultimos ad-

zquatos, atqui homo lapfus per proprias vires

li

efficaciter DEUM diligendo ita effet conver-

Obf/lf 1.

füs ad fines2. ultimos adzquatos ; nempea

l

Af

bonum commutabile ratione peccati ; & a

]

!

J

M

) n

DEUM ratione efficacisamoris, ergo. Deiz-

À nj

de hic amor non poffet coexiftere cum pec-

:

Ummh

I

cato , nec poffer peccatum expellere; ergo

oU

eft implicatorius.

z.

giet.

Nam 1im-

D

M Tifor

primis cüm fit a&us naturalis;

nequit difpo-

nere ad juflificationem , confequenter nec

formaliter, nec difpofitivé peccatum expe-

lfs

lere, atqui non poteft etiam cum peccato

coexiftere, quia efficaciter hicamor conver-

xdpe

ES

teret hominem ad DEUM üt Authorem na-

rmdl(mu

turalem, cüm tamen in homine elevato pec-

P pury

eatum à DEO non folüm, üt fine fü

perna'-

adfupen

tura b

ad Deum (J. M.)-) diligeudum. 237

rgrati&

(do n

turali, fed etiam àüt Authore natuxali aver-

x

tat, ex qua ratione recte

tss

Iufertur : Ad amandum efficaciter Au-

E0, u

thorem naturz non folüm exigi defactó pra-

fiour i

tiam , fed etiam gratism fuüpernaturalem;

yotiüs 4

quin imó przter actualem, etiam gratiam

uiïendenüiä-'*

habitualem ; quia fuppofità hominis ad.fi-

o (

nem füpernaturalem elevatione tendit fimul

j u[PDW

in DEUM, üt Authorem naturalem & fu-

n Omülïllüj

pernaturalem, nec ad eum fe efficaciter con-

qentui

vertens poteft ab eo permanere averfüs per

peccatum , ad quod proinde tollendum re«

u homo*i'?

quiritur gratia babitualis.

iegot

pnas'ä

Sol'ountur Objectiones.

p

t

Bjic. 1. contra 1. part.. Homo in ftatu

naturz pure nequir efficaciter diligere

4t05; ne.mþ

DEUM, ergo multà minüis in ftatu naturz

gt

LU M

lapfz, Prob. azt. Homo lapfus juxta D.

Thomam hic Art. 3. nequit efficaciter ama-

fl o

re DEUM propriis viribus, quia ex corru-

p

ptione nature fequitur bonum privatum ;

g. N

atqui etiam homo purus fequitur bonum

, Q

privatum , ergo. Prob. zziz. Eatenus ho-

(

u»n[&

,

mo lapfus fequitur bonum privatum ; qua-

x

tenus pars inferior non perfecié fubdita

n Cum Pük

o

füperiori inclinat ad bonum fenfibile ra-

^ p

tloni diffonum , atqui fic etiam inclinaret

i

j

gl

homo purus , fübjectio enim partis inferio-

neel

ris ad fuperiorem fpectat ad ftatum iutegri-

y t

jj

tatis;

u

2538 Demeceff- .M.].) zategratia

tatis, ergo. — &« !. opponendo textum D*

p. Pl

'Thomz ex eodem loco adduéctum füpra in

Vitidlter

Art. 1. de natura pura.

V. 2. difl. aj. Ea-

tümplen

tenus homo lapíus fequitur bonum priva-

Wedo tot

tum, quatenus pars inferior inclinat ad bo-

pE

num fenfibile diffonum rationi inclinatione

us amp

eomparata ad conditionem ftarüs lapfi ; conc.

lsindugi

inclinatione fecundüm fe confideratà; neg.

L n

Ratio ergo D. Thomz non eft extendenda

ii

ultra ftatum lapfum,; de quo folo loquitur;

Qit li

fiquidem in hoc multa füperiüs recenfiraa

3157 E[go hC

omen-

bonum impedimenta, & ad malum f

mb

ta occurrant, quz facilimé hominem

ad bo-

num proprium pertrahunt; aft ficut in fta-

tu naturg purz hac obftacula locum non ha-

Q fy

buiffent , ita ad praferendum efficaci amo-

Vif

re DEUM t Authorem naturz bono fuo

ff uj

proprio non exigebatur actualis vel habitua-

]i

"t ompi

lis fubje&tio partis inferioris ad fuperiorem

l g[]m (

fed füfficit, quód abfentibüs mox di&tis 2

( pr

malum illiciis , ex appetitu fenfitivo vene-

UR DEI

RI

mentes motus & paíliones non infürrex-

p

Topr

fent , leves quippe rati

o füperior facillimé

i 01'3 l

lo

fuís füperare potuiffet viribüs, undeD. 1

p m

ibidem concludit: Pervez/aeff patura, Qu

SQELV:

zon inclinat ad DEU M faper ommia d-

d

m fit

[2

zendum.

! ")W

Inflabis : Cum inclinatione naturs pu-

R

Qtoy

