». D. Auguftinum fuüi ipfius effe interpre-

jftini !

tem , .dum ibidem ad Simplicianum füubdit:

dyp

"

Vocatio ifla eff cffec?ï:'x bous volumtatis ,

/

.Iiceä Ei

ut ommis "vocatus eam [équaturg . .. Cim

J

g

ergo os ea delecfent, quibus proficiamts ad

7 fï

Afl

DEUM , infhiratur boc €» prabetur £ralia

fcims ^

DEI, mou aciu noflro c& indufiriá, ergo

; fünt W"

fi

tefte D. Auguftino hzc ipía congruitas &

u

t

attemperatio caufarur per gratiam ; Per

2

[]

j

gi dc:'-

1[;

quod patet ad alterum , von ita intelli

fon

3

bere;

Iis De gratia (J.M.E) efficaci.

D

bere, quafi per difpofitiones naturales ali-

Mplic. |

quis proximé moveretur ad fidem , hoc

puia od

quippe à gratia fupernaturali dependet , fed

hi, anf,

hocífenfu , quód nonnulli ob ingenii prz-

lim in uno

flantioris aciem ex apprehenfà myfteriorum

ncin fenf

extrinfeca pralicatione faciliàs forment ju-

i potefl co

dicium credibilitatis , qui actus poffent effe

taquie q

naturales, fántque preambula remota ; nihil

10 inefío

pofitivé conferentia ad fidem fupernaturalem.

li d j

Seperurgebis. Yta congruitas, vi cu-

d & $i

jus gratia dicitur efficax , caufátur ex arbi-

At

trio voluntatis, ergo non habetur per gra-

tiam. /4z£. prob. Ex arbitrio voluntatis pendet

m egf

OM

'fruftrare vel non fruftrare gratiam fuó effectu,

ET t

ergo.

Prob. antec, Ex arbitrio voluntatis

Ts f

pendet affentire vel diffentire ipfi pratiz,

ls qud.

atqui per diffenfum fruftratur , per aílenfum

GE ilfer

non fruftratur ipfa gratia ; ergo.

.. d/ff.

Qütm 4l

754j. Ex arbitrio voluntatis pendet affentire

Wif

vel diffentire in fen(u divifo, conc. in fen-

fü compofito, neg. JNec d/cer : Poffe af-

Y ll q

geï r n

fentire verificatur in fenfü compofito , ita

"at t

ut conjunpatur cum actu & auxilio , ergo

llï*l W gtm

etiam actu diffentire, &. d//ar. effe: Nam

BY

bené effectus conjungitur cum fua ceufa,

lii i

qualis caufa eft ogratia efficax refpectu con-

hr

fensüs, ad quem poffe a/feztire comparatur

* D d

tanquam actus primus , aft oppofitum effe-

ing

&tüs, qui foret diffenfus, non ftat cum effica-

ET

m

€i cauí; nifi contradictoria conjungere velis..

Rq)lic.

i

De gratia (].M.].). efficaci.

119

us d-

Replic. Wnfenfu compofito poteft quzvis

hdem , d

gratia actualisconjungi cum diffenfu, ergo.

pent,

Prob. agt. Quando idem & zquale auxi-

ipgeni r

lium in uno eft efficax , in «ltero inefficax;

nylitonm

tunc in fenfü compofito quxvis pratia a&tua-

fomatj-

lis poteft conjungi cum diffenfu, atquiidem

poliardi

& equale auxilium in uno eft efficax ; in al-

emots;ni

Prob. zim. ex illo

tero inefficax , eroo,

Tnatürn.

Math. 11. Si hzcfigna fuiffent facta apud

$, Vi O

'"Tyrios & Sidonios , quz facta funt apud

; er atd-

Corozaitas , olim in cinere & cilicio peeni-

r T

tentiam egiffent, hinc etiam D. Auguíftinus

ginspen

affirmat , Pharaonem & Nabuchodonofo-

(nó efco

rem in pratia fuiffe zquales, etfi ille obfti-

natus remanferit, hic autem fuüerit conver-

) volints

pf pauit

fus; quod L. 12. de Civit. DEI c. 6 pari-

T enl'u;f

ficat inter duos juvenes zqualiter affectos ,

) b lj;

quorum alter ex vifa mulieris forma eam

k f

concupifeit ; alter refiftit, cujus rei difcri-

men dat, quia alter à caftitare voluit defice-

x nP

Doit?

re, alter noluit, eroo fionum eft, quod

yof

f

flante zquali grartià adhuc ex parte arbitrii

jio ; €

jj

fit, ut gratia fit efficax vel inefficax.

&. In

jf

M

citato Evangelifte loco equalitatem-tantüm

(ua a

conftitui inter pratias externas fcilicet mira-

J

u

cula Chrifti; non autem inter pratias inter-

nas, unde etiam duo exempla ex D. Augu-

Dmpif

|

iil

ftino allegata non probant zquálitatem in-

um*

terioris oratiz ; fed quód duo Reges equa-

poi

A

liter penis à DEO caftigati , item duo ju-

?

Venes

(

4

Dun

120 Degratia (.M.].) efficaci.

venes zqualiter tentati alter eorum refipue-

ytüm effieh

rit & à malo declinàrit, alter in malo obfti-

ao v

d orationit

natus fuerit , malitià contra Divinam gra-

tiam recalcitrante; non autem quód zqua-

zindilemm

li gratià ambos praveniente , alter con-

ET

verfus fuerit , alter in malo permanfe-

tf D

Yit.

Aliter dici poffet ,, quód fermo fit de

Qu Ea

I

aqualitate gratia füfficientis ; non veró ef-

[ l

1777

|

; CaQiSä -

r Quodin

lic. Concil. Trid, Sefs. 6. de juftifi

gt Dro

c. 4. generaliter decidit, po/fe bemizem

Á s g

ratia diffeutire, fi velit , iem Apoftolus

T etqu

2. Corinth, 6. monet: Hortammur , ze in vAa-

Ál o

euum gratiam DEI recipiatis , ergo ut gra-

ial r

tia etiam interior fit efficax vel inefficax, ab

Auad;

humanz voluntatis depender confenfü. — s.

$ que d

Ad imurm quod Concil. procedat contra er-

rorem Calvini docentis ; gratiam. repugna:

ioetm f

re libertati, gratis tamen diftinguo: potelt

- Vs atte

homo cuivis gratie diffentire potentià an-

BRU

tecedente conc, potentià confequente neg.

:m Al etog

-Ad zdum. w. Apoftolum ibidem duntaxat

UMT

hortari ,. ut fideles gratiam habitualem acce-

UE

)U

ptam bonís operibüs ftudeant augere; quó

l

Totin

fen(u eriam intelligiturillud a.ad Timoth. 1.

i

n Teflüen

"Admoneo , ut re[ufcites eratiam qua in te

€

mj

li

|

JDices. Sl gratiä eft ita ab intrinfeco

LT

efficax, ut ejus efficacia non à noftro pen-

du

Ü

Yil

deat con(enfu, ut quid.oramus, vel enim

Ts

gratiam

I2I

f

De gratia (J. M.J.). efficacz.

ratiam efficacem. habebo; & fic fuperflua

um p

jn o ol

erit oratio, vel eam non habebo, & fic fru-

ftra orationibüs me defatigabo ? s. hoc

Diyium g

1 quid a

ipfum dilemma objectum fuiffe à Faufto Re-

, diit Qu

gienfi D. Auguítino, fed nihil urget;; nam

lo ab

prout fcit& D. Gregorius L. 1. Dial. c. 8. in-

d femoft

quit: E4

u« viri [aunci orando efficiunt ,

nonveüe

7127 pmd

efimata fuuts ut precibus obtineam-

/

£AF.

u

od ipfum docet D. Auguft. ejufque

":

£, de ji

difcipulus Profper L. 2. de Vocat. Gent. c.

f huniitn

36. Ícilicet orationem plané effe neceffa-

n Apdint

riam,; eoquod DEUS non raró decreverit,

ir, n

aliter gratiam efficacem non conferre ; nifi

ao u p

pramiísà oratione.

jneicn

Quadr uplic. In naturálibus eadem mo-

z

onfent. t

tio; qua eft efficax in uno, fit inefücax in

ht contrid

altero propter diverfam ejus dispofitionem;

a nl

erpo etiam fic eft in füpernaturalibus; ]tem

diabolus atrentis circumftantiis, complexio-

ngu pu

orenti £

ne & indole hominis eum ad peccata per-

quenttt?

vahit, ergo etiam D EUS attentà dispofi-

tione & inclinatione hominis ad virtu:em &

m d

imilemd

bonum eum dirigit. .a rzzum diffar effe,

quia motio naturalis refpicit mobile fecun-

d Ü

düm refiftentiam & capacitatem naturalem;

Ti

aft motio fupernaturalis pracise refpicit in

j n )

mobili potentiam obedientialem, diftribuír-

!]

que bona füpernaturalia ; quando vult, &

) nj

prout vult independenter ab omni dispofi-

noltit

tione naturali ; cujus nulla eft ad fuperna-

L 5 tl-?k

5

g;älb'":*

D

132 — De gratia (J.M.].) efimcz'.

tiliuryatqu

turalia proportio. — Zrerum fplaue Ineptum

eff , fiquidem ea, quam damon machinetur,

d interi

a Janfeni

in malum pertrattio ex lzfione potentiarum

& morzlibus procedit impedimentis , ubi

dipentt

Tete debeit

tamen Divina porentia nullum h:bet impe-

dimentum , quin poffit voluntatem hominis

tlj hocipf

inclinare, quocunque voluerit, nullà attentá

xers tbordi

hominis complexione.

;Lnanti ; fX

1 Drejre n

Solountur. catera argumenta R.

1 Ms du

Bjicit Non nemo apud P. VFenzl.p. r17.

f miit,

O

ex illo Cantic. 24peri mibi foror. men,

t edyi,

cujus arpumentum hunc in raodum dedu-

TNUN

co: DEUS ftans ad oftium & pulfans petit

m

fibi aperiri ; velergo habet anima totum,

Réttqum,

n

quod ad apertionem faciendam exipitur ;

26 Adyar

vel non, // i&2, ergo aut predeterminatio

UL5

femper przíto eíft, dum DEUS pulfat, aut

.Diære übl P

ad aperiendum non exigitur ; / z quo-

ib (f

modo DEUS ferió petit fibi aperiri; dum

.;ä "lttüm d

ipfianimz decft clavis neceffária predetermi-

IT

nationis & in poteftate DEI fita, quamta-

MT

men dare renuit, ficut fi habenti ftupam &

ïïigl[! tïü ?

ignem przciperem, ut ignem & ftupa cliciat;

r n

ubi tamen applicatio ft

& ad ignem eft ci

;creamræ (

impoffibilis, nullóque

[;

o conatu acquifibi-

'ü N

lis, eíto enim; habeat potentiam anteceden-

16

tem accendendi, quid hzc prodeft, dum

E(ld j put

deficit effentiale requifirum ad actualem ignis

l'.ü.am tj

productionem, 249 gratie efficaci nunquam

3 Peï gm

refifti-

9g

efui.

.De gratia (J.M.].) effeaci. — x23

plm n

T

H

refiftitur, atqui hzc eft gratia interior, ergo

Qn mdn

gratim interiori nunquam refiftitur, quod

contra Janfenium damnatum eft.

;£ió dum

nepotom

Xliments ; d

duo agentia ira fibi fübordinantur, ut unum

m n

praire debeat alrerum , fi primum przire

yatem honi

nolit; hoc ipfo deferit 2dum, ergo fi homo

j ul dte

agens fübordinatur DEO przvié prxdeter-

minanti, tunc hoc ipfo, quód hic per gra-

tiam preire nolit; deferitur à DEO ; síc-

7

que juftus dum primà vice a&tum przce-

ptum omittit; à DEO deferetur fine prz-

endj.t

hi firr i

via fua culpa, quod eft contra illud Concilii

Trid. DEUS fuà gratià femel juftificatos

wodum (

x pullas d

non deferit; nifi ab eis priüs deferatur. . .

animy 0

praterquam quód hzc & hujusmodi alia fa-

lum eipit

cilé in Adverfàrios retorqueri valeant, 7z/2-

per ad imum dico DEUM adhuc merità

sderermi

J5 puli

petere fibi aperiri; habet enim .anima per

auxilia fufficientia ipfum poffe proximum,

f m

perin, !

:

habet etiam clavem ex parte füi nempe con-

fenfüm & determinationem. formalem in

pradeit

fua poreffate fitam, quam proinde juft? fibi

i qLumD j

exigit, etfi altera clavis caufalis, quz eft

ai p

concurfus previus cauíz

rimz proprius h

fupi dfï' '

in creaturz poteftate non

;

t nec effe poflit,

j

(«

nifi perfe&ionem caufz primz etiam in crea-

"4

turis ponere velis ; fi tamen homo faciat,

j a

|

quod ex parte íüi requiritur , infallibiliter

i

Mi

1

etiam aderit clavis caufàlis feu ipfemet Divi-

dui/

nus per gratiam efficacem influxus. Unde

if

exeme

s

124

De gratia (J. M.].) efficaci-

Du

exernplum de ftupa & igne adjectum eft fri-

amuntione

gidum, in hoc enim deficit aliquod ex parre

ii divifo

caufie 2dz requifitum íe tenens ex parte

it: nequet

adüs 1mi, aft in noftra fententia homini nil

àm qud ]

deeít ex parte fui & ex parte actüs primi; &

ii hahere

ideo cüm poffit & debeat vocanti aperire,

Qnem d :

id jaft& à DEO exigitur ; aut, fi non aperi-

gl

rur, abirur. Quid autem profit, poffe ante-

im prorim

cedens.in homine , inde liquer, quód fine

foit confa

omni alio ex parte fui requifiro pollit exire

fat o

in actum , cauíalis enim applicatio tenet fe

li, p

ex parte caufz prima. 44 zdum w.à par-

At parte

ticulari gratia malé argui ad omnem gra-

DIGEW

tiam interiorem univerfaliter, in quo fenfu

fs

univerfli folüm damnatus eft Janfenius.

0 npn f

d stium fatis wfüm eft füpra 44rz 2. f. 4«

1162 la

J2 fine.

' Inffabis.

Ptf nf

Eft implicatorium habere po-

m pot

tentiam proximam ad actum ;

"& tamen de-

&tio-

Dd r

effe uum effentialiter requifitum ad a

üs

Rb d

nem ponendam, five

hoc ex parre a&

five ex parte actüs 2di ponatur,

5 D ;

primi 5

Wt f

uizimoquomodo obl

igatio & potentia pro-

xima erit ad a&

um , qui fi poneretur, de-

f n

ftrueret caufalitate

m DEL, fiquidem caufdli-

rerminatio-

il pm-a Pt

tas prima DEI per folam prade

2do Ítante

A.dzhm

rem. à TThomittis falvetur.

Is

determinante no

n habet

)

pratià efficaci prz

n Y

homo potentiam

proximé expediram &

prade-

Wt v

ponendum oppofirum actum cum

termi-

Ü lbt V

fuu

125

Degratia ( M.]J) effcacr.

jedum d

terminaiione in fenfa compofito, nec in

iquydec p

fenfu divifo fine predeterminatione ; cum

neny & pt

hanc nequeat feparare aut impedire, ergo

ria homini

idem quod prius. m. 44 rzaen diff. hm-

ais ptim'þ Í

plicat habere porentiam proximam confe-

yanti t

quentem ad actum, & tamen deetfe effen-

s finonqe

tiale requifitum pro eo conc, habere poten-

fl potat

Male

tiam proximam antecedentem neg.

«t quii

proin confunditur potentia proxima cum

o polli t

porentia confequenre; qux longiffimé diver-

cato tenzt

fà fünt, pariter malé confunduntur requifi-

du p

[2

n

1

aben-

taex parte actüs ymi ; qua jam pr

omnerm f

tur per auxilia fufficientia, cum requifita ex

| n qu i

parte actüs 2dipradeterminatione, fine qua,

etfi non fit in poteftate hominis, adhuc ta.

24

men falvatur perfeéta potentia.

Denique

malé confunditur potentia pure poffibilita-

m htl

tis cum potentia fururitionis; etfi enim pro

Km*

priori ad przdeterminationem habeatur po-

m

tentia perfecta, hzc tamen non redigetur in

: pare M

áctum, nifi accedente illà ; unde f1 actus fe-

Jl PULETJl

queretur fine gratia premovente; foret qui-

yrentüf

dem Chimzra & deftrueret caufalitatem ,

nefemr )c(ii' I

fecüs dum unà cum przmotione ad unum

m

flat pura potentia poffibilitatis ad alterum.

ii

em

i

-Ad zdus denuó finiftré accipitur fenífus

li

divifus, nam fenfus "Thomifticus plané

"

aDO

j

non eft poffe à voluntate creata removeri

d

j

jilif

(id

gratiam przdeterminantem, & eà fic fepara-

yj

tà haberi potentiam ad oppofitum ; fed hic

g )

eít

126

Degn

Degratia (.M.].) effcaci.

- confeg

eft genuinus fenfus, ftante etiam pratià prz-

determinante ita voluntatem determinari a

sgunr ol

um dficicem

unum, ut nihilominus ad omiífionem vel

Tlm aptece

ad oppofirum fecundüm fe & abfoluté lo-

w di, d

quendo fítet ipfa potentia, quamvis hic &

nunc in aCtum non redigatur ; ex qua do-

o p

Atentit an

€trina latius in Tra£t. de DEO oftendi, Co-

"mnem det

rozaitas à Chrifto juflé fuiffe increpatos,

0f2 ctf

quia etfi eis hac dererminatio caufalis

per gratiam efficacem defuerit; non tamen

ht deten

fs dtre

defuit potentia proxima , & infüper adfuit

eis przdicatio ficut & miracula Chrifti, qu

m df

Rn d

fi facta fuiffent Sidoniis , eorum converfio

qente fv

futura à DEO przvidebatur.

I n amc

Urgebi. Si determinatio caufalis per

gratiam efficacem relinquit potentiam a

-t f lg

305 & p

oppofitum, fequitur pofIe à volunrate irri-

tam reddi gratiam efficacem, atqui hoc di-

' gnrheü Tün

U

ci nequit; ergo determinatio caufalis pet

gratiam efficacem non fubfiftit. — Pro£, /ég.

t ln

A um

5Si predeterminatus ad amorem actu pone-

ret odium oppofirum, actu redderer irritam

Mi

^ tem [

gratiam efficacem; ergo. Pariter fi deter-

minatio, qua eft per pratiam efficacem v. g«

ftttim

T

ad amorem, relinqueret porentiam ad odium

oppofitum, poffet voluntas irritam reddere

"fl

Wflaü;

gratiam efficacem , quwod euim facit atfit

Au , boc facit poteutia PqJïäi/z'ter, atqui

of

hec omnia abfurda fünt , ergo. B. 4/

ï& ümül r

feq. t2j. Sirelinquit potentiam, ad oppo-

* dv

Atum

u

De gratia ( M.].) efficaci.

127

firum confequentem & in fenfu compofito,

dm putür

fequitur poffe à voluntate irritam reddi gra-

determinin:

omiffonem i

tiam efficacem conc, fi relinquit potentiam

folàm antecedentem & in fenfu divifo neg.

& at

vel üt alii ,. fi relinquit potentiam futuritio-

quiavi i

nis conc, f1 potentiam purz poflibilitatis neg.

r; erqui

Potentia antecedens eít porenria abfoluta

10 od

if intpi

omnem determinationem przcedens, po-

tentia confequens eft, quz eft ex hypothefi

otio du

libere determinationis à voluntate fa&tz ;

it; D0n t

quamvis autem voluntas irritam redderet

infiper

gratiam efficacem , fi factà liberà determi-

a Chuffb q!

natione ad amorem poffet potentià confe:

fum conit

quente fimul in fenfu compofito conjunge-

re non amorem, nullatenus tamen id po-

T) af

teft, fi relinquatur porentia folüm antece-

prentn £

dens, & purz poffibiliratis , quz in tali hy-

volunttife

othefi ninquam redigetur in actum. — Ex

.

! gfqui hü üf

j

25

patet ad prob. — Ex illud additum axioma

o aifi f

tenet duntaxat fi inter actum & potentiam

hltl P, 1' /g'

fiat comparatio eódem modó , qua non fit

in przfenti. 5j dicz (i cum gratia efficaci

ddencim

ad amorem ftet fimul potentiaad oppofitum,

rier 1

poterit etiam fimul ftare amor & non amor,

i

polfibilt. euim pofétó im acfu nullum Jequitur

R

d;

um

unpo[fibile , ergo.

7. Si cum gratia

i

qme

efficaci ad amorem Ítet

j

mul potentia ad

wl

f/f

oppofitum in fenfu compofito, poterit fta-

[

//

re fimul amor & non amor conc., fi in

R

fenfu divifo neg.

Anditum. axioma dift,

In^

W

poífi-

D

128

Degratia ( . M.).) efficaci.

&t àd no

offibili pofitó in actu nullum fequitur im-

poffibile per fe loquendo & abfoluté conc,

amliir non

vlntate P

per accidens & ex facta hypothefi neg. Si-

cut enim juftus retinet potentiam ad peccan-

Dit evenire;

inmundoi

dum, & tamen ex hypothefi , quód fit juftus

in inftanti B, non poteft fimul in eodem in-

Iooon du

&DRO av

ftanti B ponere actu peccatum, ita discurre

pariter. Prarerquam quód hec omnia ar-

m ts

Mi ad n

pumenta facilé reterqueri poffent in gra-

tiame congruam recentiorum , & aliunde ad-

t lec omy

Mioi,

verfarii paffim malé arguant à fenfü com-

pofito ad divifum.

* t

U cdfis

Superurgebis. Fruftra eftpotentia; que

nequit redigi in actum, erpo i potentia an-

" necd

t& ff

tecedens nunquam ex diétis redigetur in

actum, erit fruftranea.

&. diff. aztec. Fru-

Dræ' VEermir

fira eft porentia; quz abfoluté nequit redigi

in actum conc, qux nequit redigi in actum

M

ex hypothefi neg. . Et certé nunquid prade-

ftinatus poteft damnari; & voluntas excita-

i þrf 3Nnge

t inere

ta per gratiam congruam diffentire, & ta-

men h&c potentia nunquam redigitur in

T r im

b

IN

actum , quare ergo & hanc porentiam non

D

dicis fruftraneam ? Dices. Ad idquod impli-

Qolitiy

[

D.

A v

cat non datur potentía, fed non amorin

i

rzdeterminato ad amorem implicat; ergo

Übirem

d at

x. Jifl. Implicat ex hypothefi conc ; abfolu-

ie neg. Je/ retorq. ad id quod implicat non

*

"m co

datur porenti

a , atqui fedentem implicat

J 3hqm

i

non federe; ergo in fedente non datur po-

Icn-

fu.

De gratia (J. M.]-) effcaa.

129

m feiur

tentia ad non fedendum.

]tem ad id quod

cabfolute u

implicat non datur porentia, atqui fuppofirà

othei g. $

voluntate Patrisimplicat ea quee revelatafunt

non evenire; füppofitó decretó de uno tan-

tim i

it

:

ii

tüm mundo implicat;effe plures;ergo in Chri-

, qui

jl inextn

ífto non datur potentia ad non moriendum,

in DEO non datur potentia ad producen-

yn; t ia

heec ommit

dum plures mundos, in revelatis non datur

potentia ad non eveniendum, & confequen-

offent nf

ter hec omnia fine libertate neceffàtió fient.

; Gd

Replicab. Ubi eftnecetfitas, ibi nulla po-

e à fenfttt

tentia, atqui per pratiam efficacem imponi-

tur neceffitas, predeterminatus enim pratià

flporem t

efficaci neceffarió agit; erpo. Prob.süm. Gra-

y li poteti Ü

tia efficax eft infallibilis; erpo. w 4jfl. mm.

is rl

predererminatus gratià efficaci agit neceffa-

jf t

rió id eft, infallibiliter feu. neceffitate coníe-

i i

quente, vel quodidem eítex hypothefi conc.

red[gl II'H [ j

neceffitate antecedente neg. /4es Wezdum e[t

ungid

Aad prob st ionemyübi ebférv a: magnum difcri-

olunti

men inter infallibile & neceffarium : Neceffa-

fentie

rium enim importat. ordinem ad aliquid in-

y rl

trinfecum nempe intrinfecarn & effentialem

po[en[läm

rei difpofitionem, prout neceffe eft hominem

d quo li

efle animal rationale; numerum effe parem

vel imparem ; in fallibile autem importat or-

mphc

jf

ul

dinem ad aliquid extrinfecum fcilicer ad po-

I

[

o

tentiam cognofcitivam ; dicitur enim infalli-

| n

"i

bile aliquid, quia potentia cognofcitiva circa

mtem^

illius eventum non fallirur, unde infallibile

g"

?Q-

Ine-

130.

De gratia (J.M.].-) ejïmc'z'f

D

vl necdf

mediat inter neceffarium & contingens; nam

creatio mundi non erat neceffaria; quialiber-

fietexp

rima, nec fuppofitó decretó erat contingens;

q min j

fed erat infallibilis, quia certó futura; Pariter

Q

ftante gratià efficaci fequitur effe&tus infalli-

mtone ec

biliter; non tamen neceffarió ; quia fequitur

fecundüm conditionem liberi

agentis.

taiogrs f

ts cxypf

Duplic. Cauíà 2da gratiee efficaci non po-

d

Titgidem

teft refiftere, cüm non fit domina fuper gra-

Mjfan,

tiam efficacem, ergo effe&tus non tantüm in-

Vs i

fallibiliter fed etiam neceffarió fequitur. x.

trieuf x

difl 4zt. Caufà 2da nequit refiftere pratiz ef-

0 i,

ficaci originative & entitativé fumptee conc.

lrl

terminativé acceptae neg. ideft caufa 2danon

ISytmotm

eít quidem domina principii à quo procedit

Toleretdon

ratia efficax; nempé ipfius DEL eít tamen

É defign

plené & perfe&& domina feu poteft refifiere

Tffratem

termino gratic efficacis nempe proprioactui

^6 DEQTI

cüm füb ipfa gratia efficaci poífit 1pfum fu-

iij

fpendere íeu non ponere.

t

Triplic. Hóc ipsó, quód caufa oda li-

i hn

bera non fit domina gratice efficacis origina-

ld Mul

tivé fümptee, etiam gratia efficax terminative

UT

fümpra non eftfüb dominio illius, ergo. Pro^.

Qu

4:t. Quod eft neceffarium ex fuppofitione

j Weäede

antecedente liberam ele&ctionem voluntatis;

Ri

quam voluntas ponere vel tollerenon poteft;

m confeq

non eft füb dominio illius, atqui hoc ipfo

quód caufa 2da libera non fit domina gratiae

Vlentee Q

efficacis originative, gratia efficax 'termina

ve

QMQ «

l

fint,

De gratia (J. M.].) effiaci.

13

tinges at

v& eft neceffaria ex füppofitione antecedente

Ti a

fcilicet ex gratia efficaci originativé fumpta;

t CODDDQOR

ergo. sin. pat. Maj. verd c[lemditur im exem-

Itra; Panti

plo v.g. Quia mors Petri eft fecutura ex füp-

feCins intl

pofitione ecc

J

pfis, mors illa non eft füb do-

:

quà ii

minio ejus fc

fimpliciter neceffaria, cürn Pe-

|Oentus,

trus ecclypfin nec ponere, nec tollere potfit.

a nonpe

Hic quidem Achilles, fed imbecillis eft; nam

n fipige

x«difl.s25. Quod eft neceffarium ex fuppofi-

n tantim i

tione, antecedente fi fuppofitio fit & origine-

fequitu. *

turácauíà creata noftram libertatem caufare

efe gratiæef'

non. valente, prout fit in adducto exemplo

T

mpta («

conc.fifit à cauía prima noftree libertatis actua-

;

CUA ZdäHUI*u'

lis promotrice'neg. Certe fi omnis fuppofitio

qu p

tolleret dominium, fruftra Concilium Coloni-

j l

enfe de facramento poenit. 2plicem diftinxiffet

OICR I'däföff

neceffitatem. wnam confequentis, prout nece[-

omimem elle ami-

yoprioa

fe et DEUM effe umum ,

emalrationales Aliam conjequentia,quá nece["

j iptum

JArià evenire dicimus, non que [ad natur À me-

ceffarza. funt ,. fed. nece]farió féquumtur. pro-

aui d

xit

pter pracedentes cau[2s ; quà diftin&tione

falvat Concilium libertatem cum prefcientia

[ rermmaw

s p

h

D. & nos cum gratia efficaci. Se4 4icis quan-

j

o antecedens eft caufa confequentis inde-

fipp?

; v

u

pendensà libertate, tunc eft neceffitas non tàn-

jl

tüm confcquentice, fedetiam confequentis, üt

enot p

hov jJ

patet in confequentia amoris beatifici & actüs

J

violenter coaéti. R« diff.

uando antecedens

n

J

eft caufa confequentis tantüm quoad fubftan-

u

2

ciam

132

De gratia (). M.)) efficaci;

1

tiam conc, quando antecedens eft caufa confe-

frtm poff

quentis quoad fübftantiam & modum fimul

vllentiam

neg.

paterit con

Dices. Forma que noneftab ipfd agena

&D. Pagl

te,caufat operationem, cujus apens non elt

fificientib

dominus, üt docet D. Th.atqui ralis formaeft

atia efficax, ergo. 44de quàd pratiaefficax

fü dlfplll

Qum $, D

& habet ficut mandatum Repis refpectu bel-

dconverf

liducis, qui quidem cum exercitu eft expe-

1

mrecgo

ditus ad pugnandum, fed tamen fine manda-

to regis pugnare non poteft, erpo idem quod

Ittm ad

bl my

prius. R« 24 12um di[lintlioue mox datá,ve

j

UM

Aliter :Xideterminet per modum nature conc,

f& f

f per modum liberi neg. — 44 a/zerum ef

difpar. Quià confilium, imperium &c, non

fDl

il X

funt exercitium caufale infallibiliter reducens

T favq

actum rmum ad actum 2dum, fed duntaxat

PU tot B

proponunt objectum inducens & alliciens ad

agendum, ques propofitio fe tenet utiqueeX

Ti (

: Pitilre

parte actüs rmi ; Aft gratia efficax non indu-

Cit moraliter ad agendum, fed reducit actum

COIlljungicm

RTM

imum completum ad actum »dum, erpo

non poteft fe tenere ex parte a&tüs rfni.

Mtir

ràtie

M

Dices ultimb. Si refiftere poffe

efficaci folummodoó facit fenfum divi

f

uin &

o

! fenfu

non potius compofitum, quotnodo verifica-

B

tur illud de Paulo didtum : dwrzzz e]ï tibícon-

q

redl

D

tra flimulum calcitrare; cert& enim nihil fa-

I y

cilius quàm refiftere in fenfu divifo. Jtes

L prar

AL

goiï"e refiftere tentationi facit fenfum co

—

Füm

itum

æmfi)

De gratia (]. M. ].) e/,*'fcaci.

133

d euficen

xodum m

fitim; poffe nempe conjungi cumtentatione

refiflentiam, eroo pariter cum gratia efficaei

poterit conjungi refiftentia. & Locum illum

abiplogo.

de D. Paulo allegatum procedere de auxiliis

yoeng non d

fufficientibus, queis velut ftimulis miraculo-

tuis od

rum; difpurationum S. Stephani, adhortatio-

|prtadiat

num S. Barnabe &c. Chriftus mentem ejus

tefpti k

ad converfionem pungebar, quibus omnibus,

ii t p

dum recalcitraret Paulus, fortiori flimuló pro-

fine t

ftratum ad f& efficaciter vocavit.

Dein id

ojdem qu:

ipfum magis pugnat. contra adverfarios, fi-

]0): dd.t 1;7 w'l

quidem Paulus non folàm contra füfficien-

fieuRe t

tem, fed etiam contra efficacem; qu:e. juxta

j m

ipfos intrinfec? talis non eft, pugnare utique

w ác n

facillime potuiffet, unde locus pra-fatus po-

(er d

tius favet gratiee ab intrinfeco efficaci; quae

fed duntii

poft tor falutis incitamenta excuffa, & ideo

v alicuse

meritó à Chrifto exprobrata; tandem Paulum

gt

efficaciter convertit. 44 addit»u»d/[l. Poffe

sxnot lt

conjungi cum tenratione inefficaci re(iftentiam

;duCif (

facit fenfüm compofitum conc. cum tentatio-

dur *f

ne efficaci neg. Aliàs namque foret tentatio ef-

qis n

cax & nonforet, quod idem applica ad con-

Jfe a

fequentiam. — Nec dica5 illa potentia refiften-

TU

di in fenfü.divifo, qua Juxta Thomi(tas ftat

Odo VEHJ'

cum pratia efficaci, foret mer& Chimarica,fi

]"

if

jj

redigeretur inactum,;ergo hanc cum gratia ef-

1l

nim^

ficaci non viderur ft

atui

fe Concil.Trid. Nam

V. preeterquam quód idipfum in gratiam con-

jl ^

fll Yi

i

gruam adverfàriorum rftorquel'i queat, in

*

üper

134 De gratia (J. M.]) efficaci.

Dt

fuper ficut in homine Jufto, fi potentia pec-

Q Ephef.

candi fimul cum pratia habituali redigeretur

Apitolum

in actum, foret Chimera, & tamen ftat cum

fuDumilitas

ifta, nempe in fenfu divifo, ita idem dic in

Wofeefle ;

raéfenti. —Ceteras objectiones folvi tum in

iidfi p

Tra&. de DEO, tum in philofophia de pre-

snifc à De

motione, unde nec, oportet antiquam reco-

Y gtia d

quere cramben. Sir tamen

Qt nullus

ts qut

xl f

Idea Compendialis

lnüm i intel

Gratie 46 iutvinfeco efficacis.

As Quatem

Uaviter equitat; quem gratia DET portat;

fime f j

cujus intrinfeca vis, fortiter & fuaviter di-

Onno v

fponens omnia, ut magis elucefcat; placet eam

uml

ex praclaro Authore zz//f tutiozum Theologi-

AUm,

carum ad Tyromes apud N.Heurm.p. 418.2d

ub ]

normam morum ac virtutum Chriflianarum

compendiatim delineare fervató authoris or-

LE

"ts

dine, fed flyló breviore. Tgitur prízà

Gratia ab intrinfeco efficax eít regia ad

QUm . on

MUET

humilitatem via, quam Apoftolus his 4. fignis

premonftrat: 52425 exiflunat fe e[Je aliquid,

lg

At

enn wib.l fet, ip[» fe fa ducit,ad Galat. 6. gon

:

u1 ffficientes [umus cogitare al;quides tmo-

Dvee

]

H

:

IU g

5 quaft ex mobis 2. Corinth. 3. quis te di-

cermit, quid aurem habes, quod nom accept-

Wam f

7)

7 ? 1. Corinth. 4. eraziá ezim effis [alvati

per fídem &9 . boc nom ex vobis, DEILenuim do-

Wt

"Rr&ef

num efl nonex operibus, ut ne qu:s glrietur

a

; s (MP

u

De grAtia (j. M,].). efficaci.

135

potstio

ad Ephef 2. Ex quibus fuübfumo:

juxta

lL redpren

Apoftolum in negotto falutis noftrze Chriftia-

amen lt qu

na humilitas exigit; ut quis exiftimete femet

; idem dci

ipfo feeffe nihil; nihil poffe; nihil mereri, &

s fol m z

fi quid fit. poffit; aut mereatur, id totum ac-

ophis j

eepiffe à Deo;, atqui hoc maximé compro-

niquim r

bat gratia ab intrinfeco efficax, utpote fine

quà nullus in homine ad falutem conducens

"

motus aut actío admittitur; ergo gratia perfe

í

!.

A

[

5

|

Ih

efficax eft fecura ad humilitatem via nontan-

.

tüm in intelle&u, fedetiamin voluntatis affe-

CAU,

&u, quatenus bomo ex veriffima fii cogni-

^

i DT

£10n£€ fi

b ipfi vile[cit, & f« cum Apoftolo r.

Go

Corinth. 12. zibil effé profitetur, in quo vera

humilits confifüt juxta Doctorem Melli-

as p

fluüum.

j T

jic p 4l*

24db. Doctrina de gratia perfe efficaci eft

Juilianit

manuductrix ad fpem & falutarem timorem;

yautorst

nihil quippe magis in nobis excitat fpem,

r

quàm D. omnipotentize & mifericordize con-

fideratio, atqui do&rina de gratía perfe effi-

ls

caci id optimé exequitur, dum partím omni-

otenti DEI volunrati, cui nihil refiftit; no-

W/[M['QW

eL

rum velle & perficere committit, dicens cum

ial

i

Apoft. omnia poffism im eo qui me confortat,

7

vel cum Pfalm. Dominus illumimatio mea et

]

|yit i

r(A

alus men quem timebo? partiminD. miferi-

ii

1"1;1

cordia per Chriftum gratize füce dona libera-

V d

liter & efficaciter etiam indignis & immeren-

,,l.y,&::::ïr

tibus difpenfante anchoram jacit, ergo quanta

4

cun-

136

De gratia (J.M.]J) efficact.

D

cunque fit noftra ad bonum impotentia, ad

pIOUt 00X Y

malum propenfio, quantumcunque concupi-

muà perfe

fcentie pondus & demeritorum indignitas,

torem ad D)

adhuc erigit ad fpem, prout fuo docet exem-

Wlmifn: /

plo Apoftolus 1 Timoth. 1. Grarias ago ei

d etam, d

gqui me conmfortauit .. qui prius blasphemus

qibusdiur

f e per[eeutor ci comtumelofes : fed mife-

Am actipn

ricordiags DEI corfécutus [um ... fed ideo

Tbiindeio,

con[ecutus fum, u m me Primö offeuderet

nutatl).Augu

Chrbws 9le[us omnem patientiam ad iufor-

Wndalyyr,

amationem corum , qui credituri [unt. illi in

VIELAI aternasm.

i Wgnff ïgtw, 5

Porro exaltera parte falu-

TWerkf u

tari timore configit nos infirmitas &indigni-

ii p

tas noftra, atqui hanc velut in Speculo exhi-

milfïgcmDE |

bet do&rina de gratia perfe efficaci , dum ita

VLULTIT

arbitrium noftrum à lapfu infirmum & indi-

4 x

gnum demonftrat, ut inter tor in-& externa

TR t

excitantiaauxilia, nunquamtamen actum falu-

Bs

tarem ponere poflit, nifi oratia perfe efficaci

NU tm f

determinetur, DEUS eff eziz tefte Apofto-

It

]

Tn

lo, quz im mobis operatur velle et perfcere,

D ls

ideoó cum tremore fàlutem noftram operari

N t

ab eodem jubemur.

Mif

21 i0. Do&trina degratia ab intrinfzco ef-

KTT.

ficaci eft calcar ad orationem & pratitudinem;

" rj

oratio fiquidem ex humili fuze infirmitatisac

l, diris n

indigniratis agnitione, ex fpe in D. mifericor-

Tati

;

iam; & omnipotentiam, ex falutari timore

wrdim' W

velut é triplici fonte dimmanat, atqui hactria

Wt

concurrunt in gratia efficaci ab intrinfecos

) 'un

prout

i

De gratia (. M.]-) efficaei.

15*

nporotà d

rout mox vidimus, ergo. Pariter admifsà

Qu o

ratià perfe efficacihomo non folüm per ora-

m indpis

tionem ad DEUM ingemifcir ardentiüus cum

o dor ln

pfalmifta: DEUS neofler refugium ct virtus,

jf

ratitt

fed eriam, cüm hac eratia nulli debeatur, fed

ll Mj[hmm

quibus datur, detur mifericorditer, eos, qui il-

lam accipiunt; ad majorem utpore pro dono

/;u" j /Pd nzfr

TT

fibi indebito,

ratitudinem exítimulat, prout

notat D. Auguft. L.de dono perfev. c.8. grazir

j

o if

m adij

abeodatur gratiaég Juffó ejus im aliis gudició

( fint ii

demonflvatur,quid in eis,quibur datur,confe-

m pl

vAt gratia, non itaque (Fus ingrati, quüd in

ts &indit

laudem gloria gratta [a« tam multos liberat

Soeculo d

mi[ericors DE US de tasa debit & perditione, t

Jf inde neminem liberaret, nom effet injuflus.

um

4t0, Doctrina de pratia perfe efficaci ac-

i a

cendit chariratem erga DEUM & proximum;

aadtuni

generatque fpecialem erga Chrittum pieta-

erfe u

tem ; nam fomenta chariratis erpa DIEUM

fünt, quód antequam effemus ab cterno nos

tfe Ant

( W*m

DEUS dilexerit & quidem indignos & pec-

catores, atqui hoc perfpicue elucet in gratia

t qu

perfe efficaci. quam cum 1. Joann.4. darido-

cemus, aoz quAfi nos dilexerimus DEUM,

infrinfïwä

n'rü[i[llüm'?

Jed quoniamipfe przor dilexit ios & ad Ephef.

1. elegit uos i7 ipf^ (Chrifto nempé) azre

vf

m ndi conflitutionem, fatemurillam miferi-

Df

