rz fecündüm fe fpe&tata non ftant vires pro-

NI |

prie ad DEUm efficaciter diligendum; €F-

r

gO.

&T

[

"u [

1]

!

ad Deum ( J.M.].) dz'lz'ämdm. 239

Prob, agt. Efficax DEI amor continet

do temt!

]

go.

virtualiter propofitum efficax totam legem

Ym f

. dil agl

adimplendi per totam vitam ; atqui adira-

pletio totius legis excedit proprias vires,

bonn j*

incinzio

ergo. mdet. r. P. Mezger retorq. Effhicax

actus amoris DEI ür Authoris füupernatura-

yni inote

ytistpit

lis includit virtualiter propofitum efficax to-

tam legem fervandi per totam vitam,; atqui

fidet

eft at

adimpletio totius legis per toram vitam ne-

j (olole

quit haberi absque fpecialibus gratie auxi-

ris

liis ; ergo homo juftificatus non poteft cum

|mdiun/

communibus juítificationis auxiliis elicere

a&um fupernaturalem amoris DEI füper

homirt*

; aü flill[gl

omnia ; quod tamen adverfarii negant; er-

)

go ficut propter graviffimas tentationes &

|

a lo rf'

u k

difficulrates , quz juftificato occurrunt, non

poteft quidem fine fpeciali gratia per toram

mature wff

ss

vitam omnia mandata collectivé fervare , ta-

jl

men cum communibus juftificationis auxi-

Ti fip

'

J mox Id

lis hoc propofitum in a&tu fupernaturali

amoris DET elicere poteft, ita etiam homo

fenfi

purus propriis viribus in actu amoris DEE

gon ^

j

üt Authoris naturalis propofitum efficax de

U^

D |

tota lege naturali fervanda elicere poterit,

€tfi executiva adimpletio totius legis per to-

T

ii

h

tam vitam fit fpecialis gratia. Quare .det2.

uff/ n

difi. ziz. Adimpletio totius legis effectiva

excedit proprias vires, conc. affectiva neg.

yion

Et pariter difi. cozf? Exgo non ftant vires

h

proprie ad DEUM efficaciter fuper omnia

dd]gen /

iligen:

D

s4o DDe n&ce]z'— (J. M. ].)' tALC gY AtÍA

' Bu n

dilicendum amore effectivo ; conc. amore

affectivo , neg.

Fatetur quidem ; illum

! qurhica

tifent,

amorem DEI non ita ex parte fubjedti fta-

bilem & perfectum extitiffe ; ut univerfa-

til gtà

Mu n

lem & actualem totius legis adimpletionem

EI

Trg

importárit, poruit tamen amor ille D

naturalis ; etfi ratione fubjecti firdebilis, &

ebferqti

100 f

in fimplici voluntatis actu confiflat, nihi-

lominus includere efficex propofitum, omnia

Piptim

ia DEUM referendi, & quantum eftin fe;

fl

totam legem fervandi, ficut efficax erat Pe-

fhiie n

Vi ftoyr

tri propofitum , pro Chrifto moriendi , etfi

diu non duràrit; & ficut non raró contri-

Biato g

tus in confeffione efficax elicit propofitum;

m

'['alia

etfi nonnunquam brevi evaporet.

At

cum cirato docent paffim "Thomiftz illi;

| ag

qui ad amorem DEI in o

mni ftatu. fpeciz-

A enf

fiftendo

; Q

lem exigunt gratiam ; ego autem in

principiis e

x Goudin fuprà dedu&is

E I

R. 3. £. VH

D

Cüm enim DEUSuni-

"t ob

li

cuique provideat juxta

füum modum , ali-

n

M

rur(

ter homini p

rovidiffet in ftatu naturg purae,

?lüd ngn (

ita ut füb ordinarià DEI üt n2-

quàm nunc;

turalis proviforis directione om

nes legem

Bdl

l

naturalem obfervare potuiffenr, & reipsi

t 0

plures fervando ; & DEUM fuper omnia

Sïagl Pmïin

1

diligendo ad finem ultimum naruralem per-

!

i

Qu f

"Iittm

ticif

fent, unde ea, qua huic faculrati nunc

obfunt,

ibi removiffer DEUS , ne aliàs to-

DE Qtian

men

ta natura fuo fruftraretur fine , ubi tà

noR

^ d Deum (].M.].) diligendum. 241

grm,

non nepo; refpectu eorum individuorum,

corc t

quz hác rátione ad finem füum ultimum per-

jdem, Ut

tigiffent; hanc actualem confecutionem fpe-

e fub]&&lü

clalis grati» nomen fortiri; licét refpectu

, u u

nature pratia fpecialis dici non: debeat.

(j

Urgebis. Àmor DEI fuper omnia ; &

mor 1 ^

obfervatio totius legis eft afctus naturz fanz;

k f

ergo juxta ordinariam ítatui nature pure

onüfüh j

propriam providentiam non potuiffet fine

JOflmm! ['f

Ípeciali gratiahomo efficaciteramare DEUM

inndi

ejüsque legem fervare.

E. dif] aut. Eft

effci i

"

a&tus proprius naturz fanz , id eft, necdum

morao

peccató corrupre ; conc. naturz fanz; id

n rii 99*:

€ít, que donum integritatis habet; neg.

du

.HW

Ubi ramen nullatenus nego; plura in eofta-

j od ;

tu contrd legem peccata fuiffe; prout fatis

ho

"b

fuprà explicavi, potuiffent nihilominus &

yi lt

hi, qui'deliquerunt, per ordinaria DEI üt

yen

naturalis Proviforis auxilia ad poenitentiam

jeducis

reverti ob liberi arbitrii flexibilitatem.

;D.

Superurg. Saltem ex hoc fequeretur ,

od

quód non poflit homo lapfus porentiá ante-

y nati

i

cédente amare DEUM per proprias vires;

j

t

€rgo adhuc nihil dictum.

Prob. azt. Virés

4

ad bené azendum ex peccato funt dimminutze,

(Tem, 4 "

v

ergo. Prob. azt.Flomo ex peccato originali fit

V J

indignus fpeciali illó auxilió; quod habuiffet

qin

f

innatura pura, item fuit exinde averíus à

j

:DEO etiam üt fine naturali, circa quem in

jf

QU »

5,7

matura pura adhuc recté fuiffet ordinatus,

j

atqui

j

j

242 De sece[f- (J.M.]-) tate gratia.

[7)

atqui bujusmodi averfio, & auixilii fpecia-

tliet in

lis denegatio diminuunt vires ad ben? agen-

Áivuntia

dumn, ergo. E. 4d rmuem retorq. Homo

froem :

ex peccato fit indignus aliis donis naturali-

lomini

bus: ergo etiam ob peccatum his debet pri-

& dman

vari, & 2. di/7. Eft indignus per fe & ab-

V. 1. Tl

folutéloquendo;conc. attentó Divinz Pro-

tntim c

videntiz ordine, neg. Hzc fiquidern ficut

nteceden

alia dona naturaliter debita hominilapfo non

im,yj ;

nepgat ;

ita nec vires ad ben& agendum natu-

TO t

Ad al-

raliter debitas poft lapfum denegat.

VU d m

zerum dift. minz. llla averfio diminuit vire$

At d

extrinfec fenfu fuprà explicató ; conc. in-

ofb

trinfecé, neg.

T n

Replic. Ut homo potentià antecedente

Wt r

offit efficaciter amare DEUM , requiritur

Q df

efficax propofitum ad fervanda omnia ejus

: * COHf&(

pracepra, atqui hujusmodi propofirum e:-

D fl

ficax implicat in homine lapfo; ergo. Pro»

Wofius ](* j

i

ziz. Ad impotlibile non datar propoiitum

L

BET

efficax, ficut enim ad phyfice impoffibile

*j

€hg

propofitum efficax eft phyfic& impoffibile;

nexemmls

ita ad moraliter impoffibile propofitum et-

ficax eft moraliter impoffibile , atqui obfer-

hmm EH:[

vatio totius lepis in homine lapfo eft impof-

T i

fibilis, ergo.

Ex eadem rattone homo ne-

mmem

quit habere propofitum efficax ad venialia

N

-h[is eü t

al

omnia collective vitanda , quia eft morait-

M

ln v

ter impoffibile ; item cui eft impoffibilis

TMl

moraliter ele£tio mediorum, eft etiam mo-

M

$

raliter

lmp j

| gmeit.

ad Deum (]. M.].) diligeudum. 243

dilii o

raliter impoffibilis intentio finis ; atqui ob-

db

fervantia totius legis eft medium ad DET ef-

p n

ficacem amorem ; & hec eft impoffibilis

ons n

homini lapío , ergo etiam propofitum effi-

fs

cax amandi DEUM homini eft impoffibile.

pet f*l &'f«'

E. r. Hec argumenta pugnare contra po-

yDivio?

tentiam confequentem ; non veró contra

antecedentem , de qua nobisíermo. s. a.

fiidt/-

m'milapï['ïï'

difi maj. Ad impoffibilefimpliciter & omni

modo tale non datur propofitum efficax,

;gendumlïïj

epil »

conc, ad impoffibile fecundüm quid , neg.

on poteft quidem de confequibilitate rei

dimiti

0 a

impoffibilis prudens judicium aut efficax for-

mari intentio; tamen dum res duntaxat ex

jan

una parte & ex defectu quodam extrinfeco,,

qui aliundé fuppleri poteft, impoffibilis eft,

M [eq?'

i

e ea confequenda propofitum efficax adhuc

locum habet

Ac proinde , quia obfervan-

0j elgo

tia totius legis.eft impoffibilis eximpedimen-

L:

to folàm extrinfeco , prout füprà vidimus ,

" pmpc

ce If

pO

& aliund? hoc impedimentum à DEO , qui

in neceffariis non deeft , fuperari poteft,

jmpo

yopol

n

adhuc per fe & potentià antecedente pro-

pofitum efficax de legis totius obfervantia

NUL

ngO

a

ormari valet. Pexr quod patet. ad primam

t

Daritatem objetfam. P

h

ca enim impoffi-

t

bilitas eft talis omni mo

;

; & fimpliciter,

i gr

quod non verificarur de morali.

Fel neg.

ib eft

JifPPQ/l-fllm 3

uód obfervantia legis fir mo-

d

Pn* l4

Í eii

raliter impoffibilis , fi naturahumanafpecte-

[/"

P

tur

4

244 De nece[ff- (J.M.]) tate gratia.

Tufjà

tur fecundüumn fuam potentiam anteceden-

tem, hec namque impoffibilitas reducitur

d propo

ad impedimenta extrinleca. — 47 zdam p4-

37 Al

r f

vitatem efi diffar. Ympotlibilitas fiquidem

vitandi omnia venialia colle&tivé fundatur

Jlbam

in intrinfeca

udicii flexibilitare , appetitüs

M ?

t fe

fenfitivi rebe

l

ione, & voluntatis ad malum

roclivis inclinattone ; fecüs eft in mentio-

Q od

EO

nato propofito. — 4dzertium diff. mim. Ob-

fervantia totius lepis eft medium ad effici-

(f ]

u

cem DEI amorem effectivum, conc. affedi-

vum neg. Hujus quippe medium eft pro-

TE

pofitum efficax fervandi totamlegem; quo

0 mm mn :

Pt

ab homine lapío potentià antecedente for-

mari poffe ; fatis oftenfum eft.

Iimbijs

UN(hj

Sokountur. Oljetfiones contra fe-

Muf

cundam partesa Refolat.

^ D

E

]

09

jc. 1. HÍomo in ftatu naturz intepr?

73 um

"

offet fuis viribus efficaciter amare DE-

) Vl[dm

ut Aut

herem naturalem , ergo etiam

!

Yen

homo lapfus.

Prob. cozf. Ideo poffet ho-

l

r

mo integer, quia eii

íte amor foret conna-

W

n?

Lx

d pe

IX

turalis , atqui etiam homini lapfo eft conne-

turalis , ergo. w. Suppleo cauJAlitatem mA4.

M (fe Paï

ei connaturális;

QU

Ideo quia ife àmor foret

Iu q

& quia fimul adeffet fanitas

& integritas nà-

"lbari

turz;conc. fecüs, nég. Natura autem

per

EU

peccatum infirmatz efücax DEI amor non

"d Qh

"i ls

eít prqportionatus.

Irzjfaöi!,

äd Deum (J.M.J.) diligendum. 245

) grm.

m uii

Inflabs. Etnam viribus hominis lapfi

[f d

eft proportionatus efficax DEI amor; ergo.

Prob. Agt. Viribus propriis poteft homo ef-

Al d)

iliss lg

ficaciter DEUM odiffe, ergo etiam efficax

DEFT amor viribus propriis erir proportio-

vt

tre, qu

natus. Prob cm/äg. Liberum odium non

ftat fine potentia ad actum oppofitum, at-

ntads A

; eftinre

qui odium, quo viribus propriishomo odit

DEUM, eft liberum, & oppofitus ei actus

j

[

xdhum 6^

je

eft efficax DEI dilectio, erpo. E 7. Ex

oc probari nimium, & pofíe variis paífim

MOA

exemplis retorqueri.

x 2. d/ff. Liberum

sedium d

odium non ftat fine potentia ad actum op-

pofitum cum fpeciali auxilio ; conc, fine hu-

a

jusmodi auxilio, neg.

i

Urgebis. Sine fpeciali auxilio poteft ho-

mo efficaciterdiligere DEUM , ergo. Pzob,

g a

A9l Poteft homo efficaciter diligere fuis vi-

,

ribüs parentes , benefactores, vel falfos

g

(iti

Jeos , vitam

pro iis dando , ergo etiam

yciter

DEUM verum

en; e

U0

Quin imó S Thomses r.

j

P- q. 6o. A. 5. docet tam bominem ; quàm

Tdeo

PU

V

Angelum peccantem naturaliter diligere

ot Oa

DEUM ür Authorem naturz , ergO, E..

1

d

1n amore parentum , falforum Deorum &c.

(

7 ;lllffg(

plerumque dominari proprium fui amorem.

qu?

R. 2. difparitatem cffe , quód in amore prx-

jfti'

; & t

LO Qraviores occurrant difficultates, fcili

Qd

ii

Cet fuga omnpis peccati mortalis , obíerva-

[

p

tio touus legis ; & victoria cujusvis tenra-

ul

Q.3

tiOn iS P

246 De neceffi- (J.M.).) tate gratia.

4ll

tionis, que omnia in appetitum fenfirivum

Jn, Af

pugnant.

Aft in amore parentum & alio-

T0 natur

rum mapis nos allicir rerum fenfibilium aut

itfmmy

boni proprii delectabilitas. 244 a4dizum g.

Ilem, [vi

D. Thomam accipere pro amore DEI na-

^ qUö

turali Zzc/zatonem naturalem , quie elt ap-

üN fipe

peticus innatus,. vel, prout alii volunt, eli-

lundo

citus, fed femper neceffarius, quó quali-

Ti di

bet res tendit in DEUM , üt bonum com-

1110 n

mune, qualiter Angelus & homo peccans

1vinbis

r

feruntur in DEUM, prout eádem quaft: a.

Ri i.

r. innuit D. Thomas; item etiam fic pueri

i feqüu

fine baptismo defun&i in Limbo diligunt

D

DEUM, ficut docer in 2. fenr. dift. 35. .

QU Q

2. Aft nos hic agimus de amore libero &

UT

electivo, & quidem non de amore concu-

ftfirg f

pifcentim ; qualiter dzmones diligunt DE-

dno lp

UM , quatenus ipfis eft bonus , & eo-

rum efTe confervat, fed de amore benevo-

IT

men :

lentiz , ad quem D. Thomas ob prafatas

diffücultates exprefs& hic art. 3. fpecialem

* ia

RUT

exigit gratiam , inquiens : Iz ffazu matura

corrupta ad diligendum DEUM. zaturaliter

p

AUMT y

dndiget homo auxilió gratia naturam [anan-

225.

t vidos

DHIinQHianX i

Superurg. Memorate difficultates non

obfünt, quà minüs homo lapfus naturaliter

F"v T a

£

"n

(

potlit dili

ere DEUM , ergo. Prob. Att.

Ad impo

fi

ibile nemo tenetur ; atqui homo

IM reü.a

lu

Cng-

. Q

paturalirer tenetur eligere DEUM ,

Jtem.

bl r

t gmi:.

ad Deum (]. M.].) dsligendum. 247

m fl

Jtem.. Affe&us fequitur judicium, atqui ho-

n i

mo naturaliter cognofcere potett DEUM,

(enfiblit

ütfummum bonum & hominis beatitudi-

Ad ii

nem, ergo etiam fic poteft diligere. Ad-

nore DI

Á

de, quód homini per naturale lamen; DE-

y, g

UM füper omnia diligendum effe judican-

j vol:

ti, quandoque non occurrant motiva paffio-

, que

num & difficultatum ab amore retrahentia;

i bonin?

ergo faltem tunc poterit diligere DEUM

Domo ]*

fuisviribüs. . d rmum datam effe difl im-

Adem Qu

ionem im Inflabis. .4d zdum difl. Affe-

&tus fequitur judicium pra&ticum ; . conc.

eitm i

jmn bf

fpeculativum, neg. Sic quippe plura fpe-

culative cognofcimus, quz practice averfa-

ent. dj

mur juxtaid: V/deo meliora probóque, de-

zeriora féquor; jam ergo licet fpeculatve

m

sdiigi

d

homo lapíus judicet in abftra&o & fecun-

dum fe amorem DEI effe bonum , practi-

yonus »

more Y

(

cé tamen, prout ralis amor hic & nunc fibi

foret eligendus ; deficit ob corruptionem

j Ob Pw/

s p

naturz , que major eft juxta D. ''homam

/

J

VU

Circa apperitum boni, quàm circa cognitio-

VL

nem veri; vel cert& fi judicium hoc quan-

P

doque videatur practicum , id tamen non-

DL

M

nifi inefficax eftob tactam mox rationem. Per

quod patet ad additum , negatur quippe con-

fic

o

fequentia, quia liceta&tu non occurrant mo-

TM

tiva retrahentia, tamen adhuc ineft homini

j !

y

P

lapfo concupifcentia affe&tui predominans ;

y

q

ju

)7

qua per gratiam Chrifti fanari debet; patet

j

Ld

4

4

al

248 Demneceff- (J. M.J.) zate gratie

id in habituatis ex prava confuetudine, qui

t;fïiorig pr

dormiente paífione fortes ftant , aft refur-

fit primg

t bfeq

gente paffione illicó cadunt.

Replic. Omnis homo in primo inftan-

Artpoel

ti usüs rationis tenerur DEUM t autho-

Àl 410

rem naturz fuper ommnia diligere ; atqui

lo

non omni homini in primo illo inftanti

d

DEUS confert auxilia füfficientia ordinis fu-

BUf

pernaturalis, ergo prima diftin&tio non fab-

T N

fiflit. Prob. ziz. datur infidelitas negativa

GE' il pl'imj

juxta. communem "Theologorum ; ergo

8 f

DEUS non confert omni homini auxilium

B. d

fuüfficiens ad credendum , /zb/zzo atqui

Ti

auxilium ad fidem eft primum in ordine fu-

pernaturali; ergo DEUS non omni homini

M li

confert auxilia fuflicientia ordinis fuperna-

I lr

turalis in primo illo inftanti,

E,rdfïi pote

H

vim.cum Godoy diff. smaj. . Datur infide-

ftüm ,

j

1

tas ne

a

tiva pro tempore fubfequente a

q ] Ip(ä

1

j

illud ii

ans conc. pro illo primo inftanti

Atn]

[?l

neg. Itaquefi DEUS juxta inferiüs dicen-

"od

da cuivis fufficientia confert auxilia, ira illu-

E h

minat omnem hominem venientem prim

0 h

UE

ad ufum rationis, quatenus circa credendá

)!

lii

ita interiüis pro illo inftanti quemvis edocet;

t

lus

ut poffit petere alia auxilia perfectiora; nem-

q.ppæ

e fidem & charitatem & 1deó fi fe remifse

K

CEP[;

j

abeat, meritó ei imputatur in culpam;

quia tamen non obítante hác illuminatione

Vr

puer v. g. in fylvis enutritus ex de

fectu ul-

«Mp

terioris

l llle P

a

t gmri:

ad Deum (J.M.].) diligendum. 249

Qeni t

terioris przdicationis natuüraliter oblivifcipo-

nt ; Ü "

teft primz illuminationis ; ideo pro rempo-

re fubfequente. adhuc infidelitis negativa

rimie

flare poteft. Nec diczs , quód D. Thomas

UM d

2. 2. Q. 10. . r. infidelitatem negativam feü

ignorantiam invincibilem myfteriorum fidei

lligero 4

; lt

excludarab omnibus illis , qui femel de my-

fteriis fidei illuftrati fünt ; feu aliquid au-

ntia ob

indtiontt!

dierunt. Nam g. D. Thomam non loqui

de illa primi inftantis illuftratione, hanc

elits tt*

yotulm »

quippe; tefte experientià, ob memoriz fra-

gilitatem ; & ingenii parvitatem ; item ob

omini i^

hm

infpirationis, quz myfteria credenda nobis

n in o

ff

)

proponit, obícuritatem citó oblivifcimur;

J

fed loquitur de inftru&ione , quà à docen-

"

te mylteria proponuntur adults feu poft

J

?rdi

ni'S

j

À

ilud. inflans, ubi retentiva major, .in-

l

genium perfectius ,

& intenfior atten-

Dnr?

tio , ipfa quoque inftru&io humanz co-

fabfgue

nitioni 'e

accomodatior.

jimo P^

d

AÀc proin-

ehujusmodi myfteriorum fidei

propofitio-

jl

vincibilis lo-

"L

ne femel fuppofità ignorantiain

"

cum habere nequit, quin imó addit Go-

gientem

a

j

doy; füfficiente illuminatione in primo illo

inftanti usüs rationis negatà, obligare ne-

"

ais &

4/

quit przceptum de actu amoris DEI faltem

" c&lOf

perfecto,

h fg f

j o

wdeut 2. NN. $almazt. Non obftànte

przfatà illuminatione Divinà adhuc in pue

il

,J

ris pro illo primo inftanti effe infidelitater

Y defä

e[ml

5

negal—

D)

25o Denece[fr- CJ.M.].) tategratia

! r ag

negativam, quia lumen divinirus datum ita

cónfuse proponit in eà tenerá aetate myfteria

iftmip

IU ,

fidei, ut habeantur pro non auditis, donec

Qtente ho

xnagis explicit& vel per externam pradica-

tionem, vel per aliam clariorem illuminatio-

Torem nl

« m y

proponantur. Nec diczs: Fides pr&requi-

ritur ad actum amoris, & preceptum fidei

G m

zqué obligat ac preceptum amoris , ergo

n qy,

li ibi fubfit infidelitas negativa, etiam non

Vtte n

u HUthI'is n

poffet.obligare preceptum amoris DEL

Nam mdent ad hoc, ut amemus, füfficere

cogritionem ob(curam , ficut omnis fides

noftra znigmatica eff, & tamen DEUM in

QU a

Cum fu em:

f& ipfo diligere tenemur ; aft pro obligatio-

ne credendi exigitur expreffa notificatio my-

P ecfäfl Q J

fteriorum fidei juxta id Apoft. ad Rom. 10.

! Btüfim

"W p

sopmodo eredent et, quem nom audiertumt,

uomodo audient ffae pradicante? nec etiam

er de hC

preceptum fidei pro illo inftanti videtur

Wo&n

"

obligare, nifi per accidens ; quatenus propo-

It

s

fitio DEI per fidem ad ejus amorem facem

C

praferre debet. — 1. reffozfro mihbi preplactt.

?nnam Pfrfe

Objic.2. Amor DEI àt authoris natur

]j

eft naturalis, ergo a

d eum ponendum noR

Eäc(

indiget homo gratià fupernarurali ;

a&ps

It

ia

*

grat,m;

enim ad quem ponendum requiritur

Vr habe

eft (upernaturalis, unde D. Anfelm.

in Mo-

M

uraliter

nolog. c. 67. ratiozali creatura uat

j

Mp

datum e[fl intelligere - amare qqu apir-

Dotent

mum - maximum eil ommutm.

t C, *

Ho

ad Deum ( ]. M J diigezdum. ay1

4tegm!is

Hoc autem poe inutile es? ii , miff quod

nits daalgï'

) um

difcernit, amet, fécundum retfa. vationis ju-

] axlditii; (

dicium , ergo poteft etiam potentià confe-

quente homo lapfus diligere DEUM ürt au-

etam p

]

rem iline

thorem paturz. m 4f rug. con €4. ergo

ad eum ponendum non indiget homo fpe-

Fides p*

ciali gratià per fe & tanquam principio eli-

at

ciente conc, per accidens & tanquam remo-

n amOfi:s) f

vente prohibens neg. Efficax erpo DEI,

iv el!ämï

ut authoris naturz dilectio, etfi ex objecto

quà tali naturalis fit; attamen per accidens

nemis

ob naturam elevatam ad ordinem füperna-

jcut o

turalem & ob conjunétionem finis naturalis

rame

cum füpernaturali , item ad removendum

aft 10045

peccati obicem & àDEO. averfionem,

exigit-

(a notid

íibi pratiam fu

pernaturalem ; prout füpra

o

pramifi.

Porró Doctor Virgineus aur lo-

j 1

quitur de homine per peccatum necdum

MW? f

corrupto & impedito, aut fi de hoc fermo

jnfamn

fit, inrelli

it amorem fimplicis complacen-

patenis

Fh

moret

tiz & inefficacem , quó DEUM ob ejus

YT

cognitam perfectionem vel dona ab eo ac-

yili [

Ccepta amamus ; non autem amorem abfo-

utum & efficacem fu

per omnia, pro quo

vires naturz lap

mrgh Jj

tem.non habent.

fz porentiam confequen-

Tn

r

u*lïll !

[

-Inflabis ad amandum amore efficaci

p

Anfe]

DEUM àir authorem naturz flat in homine

,;;mt

jl

lapfo potentia antecedens fine gratia üt re-

t !

movente prohibens; ergo etiam fic ílabir

vm[m,'

p

poten-

252 De neceffr- (J.M.]) tategratia,

D

porentia confequens. Prob. conféq. poten

1 femo

tir antecedenti intra fuum ordinem debet

ht land.

refpondere potentia con(equens, ne antece-

W er hic

dens fit fruftranea, ergo fi&c. — 7£ez; homo

tlafm

velut imago naruralis DEI habet potentiam

Pl ol

confequentem ad coguofcendum bonum

V, 4f

etiam füummum, quod eft DEUS, ergo

Tl r

etiam ex vi ejusdem impreffz imaginis ha-

fitd d

bet porentiam confequentem ad fummum

lit, l i

bonüm amandum ; zec oberzzt impedimen-

EOR f

tahuic potentix , quia cuivis potentiz ad

Wi

agendum debetur potentia, ad impedimenta

]i Mm

intra eundem ordinem refecanda, quz uti-

Ts

que eft potentia confequens. , 44 Iuf

Dispty

Juf. amtec.

Potentie antecedenti intra

T ne f

füum ordinem debet refpondere potenria

UI

confequens per fe & ratione fui, conc. per

"e.exfeinj

accidens & in actu 2do.neg. Dum enim

Vg Omn

intra eundem ordinem occurrit impedimen-

tum cum aé&u 2do incomponibile, & folis

d

4

li

[

n

viribüs naturz infuperabile, tollitur hacc po-

, mda

D

tentia confequens , proutfir in homine in

ïlll', nOl

"d

lt

flatu naturz corrupta, cui fubeft peccatum

mortale tanquam impedimentum,* einca-

Wl

li

Ts

cein dile&onem DEI etíam üt authoris na-

turalis excludens, & viribus naturz infüpe-

1 H[Peral

BI

rabile, à.quo proinde tollitur porentia con-

fequens ;. nec tamen idcirco potentia ante-

RP f

Sitjeg

cedens eft fruflranea, quia erfi hic & nunc

m W

in actum 2dum reduci nequeat, poteft ta-

du

1nen

:

lts

] gmh*)

ad Deum (). M.].) þlilige:ialþm. 253

at

füen remotó per gratiam fanantem obice;

ordinm

ficut haud inutilis eft potenria progreffiva ;

ens Iedt?

que erfi hic & nunc vinculis conftricta non

; ha

fit ad aétum 2dum expedita ; attamen com-

ubet p

pedibüs folutis in actum adum progredi

endum 3

vale..— 42 2dwm eff difpar. Quód enim in-

r

telledus eriam poft lapfüm retinest poten-

[rs injje

tiam ad discernendum inter bonüm & ma-

m qd rf

]

lum , & cognofcendum faltem fpeculative

yit l

DEUM 4àt finem, natüralem, in caufa non

(s

M

E

yis p

]

eft imago naturalis DEI, fíed minor lzfio

d imp

;

prout fupra art. 1. pramife. — Aft voluntas

cundi,

"

magis Lefa in primo principio fuo ; quate-

; &

nus per peecatum mortale avería eft à DEO

ntec i

ütfine fuo ultimo , contraxit impedimen-

wondm P

tum nonnifi per vires gvatie vincendum ,

ne ex fe in DEUM àürt ultimum finem effi-

J fu, *

, Di*

caciter omnia referre , sic

que illum füper

ii

omnia dilioere poffit , & lic&t imago Crea-

onibie

j

toris nón plané per peccatum in volunrate

abradatur, non tàmen nifi ad inefficacem ex

vollitut

[ n Olf "

fe manuducit dilectionem. — 44 3£zzz vel

Weg. TIGM. "vel eratis diff. Debetur potentia

fs*

,enfUm )

ad impedimenta refcindenda , fi ea aufferri

queant per aliquid àd eundem ordinem per-

t m

pan

tinens conc.fecüs neg. Aft hoc ipfo quód

J

af

homo ad ftatum fupernaturalem elevatus fit,

ejus impedimentum efficacem DEI dile£tio-

poteïif'

".

nem excludens folis grarix fantificantis vi-

al

t

ribüs fuperari valet.'

"

lueat )

Urge-

$54 De ueceffi- (J.M.].) zate gratia.

ul

Urgebis. Si homo lapfus non habet

potentiam confequentem ad DEUM üt au-

DE

thorem nature fuper omnia diligendum;

nec habebit potentiam antecedentem , hoc

] N

2dum non admittitur ; ergo nec id ; unde

hoc fequitur. 5e4. prob. Omnis impotentia

frron

lj

ed aliquid ex fe ipío & ab intrinfeco re-

pugnens, eft impotentia etiam antecedens,

atqui in homine per peccatum lapfío habe-

ri viribus naturz amorem DEI ür authoris

il

naturalis fuper omniaabintrinfeco repugnat;

hl

quatenus nequit fuís viribus tollere impedi-

Aff

menturm peccati habitualis, contrra DEUM

hi j

üt authorem füpernaturalem fuppofitó ele-

vationis ftatu commitli , ergo fi homo lapfus

Othü)

perdit potentiam confequentem , perdit

etiam antecedentem ad DEUM üt authorem

ädlmpl(

Kaf

naturz efficaciter diligendum; s. malà hic

l

N fm

confundi potentiam antecedctem cum con-

Hf Y »&

T

fequente ; unde fuppofitum falfum eft,

V s

Ti

quód impotentia antecedens fit impotentia

ad actum amoris cum peccato conjungen-

V

dum, íeu impotentia ad auferendum pec-

i

jl

"Uftos

cati impedimentum, fed hzc eft impoten-

tia confequers; qua fimul compatitur po-

(Wf[ ö.

Tun

i

tentiam antecedentem in hoc fitam, quód

u010quor

praícindendo à circumftantiis hic & nunc

"Wt

occurrentibus actus amoris fecundüm fe fpe-

1 Q fl

tatus ab homine elici queat , prout fatis

Dl

N

declaratum eft in pracedentibus.

Wv i

LIBA-

t gmti:.

pd fervauda þ( . M.J.) preceptaete. 255

fus w

DEUMI«

DELIBATIO 1IlI.

t gt

vdenten, ?

De Nece[fiate gratie ad

j ncil

n n

eCrvandam legem , vimcendas

) intrdt

lentatiomes £$9 "uitandA

P&'C Af A.

3

m amecefxi

m lf

ARTICULUS I

)EL i

pfecott

An bomo aäsque (peczal gratia

voller t

conui d

Jervare po[ft frmul omnia pra-

n füpf

d

"

cepta uaturAlia?

b

;0 ü hOIW

d

Otandum 1. ex 'Th. hic à 4. legem

yenen. P

N

adimpleri poffe quoad. /abff autiarm ;

jis

id eft quoad honeftatem intrinfecam

m hP

operum fecundüm fe. $ec4742 quoad ;zo-

qaen

du id eft ex charitate & meritori* ad

" fallit

vitam &ternam , unde à Pio V. damna-

fj m

ta eft propofiio fequens Mich. Baji :

"f0 cone

Commentitia ( explodemdm efl diffinifio

u

uf

ebférvatiomis praceptorum quoad fubflam-

3C t

HAm e quantum ad modusm. Porró iftius,

compammr

de quoloquor, modi feparabilitas à fubftan-

p. f

tia operis fatis liquet tum ex di&is füpra,

ris D

tum quia faciendo id quod przcipitur, le-

(ecund

ii

li

em impleo ; etfi id non faciam ex fine à

4t; P

u

j

egislatore intento juxta communem illam

maxi-

joos Dïw

D

o$6 ^ Desecefff- (J-M.]). tategratie

maximám: .Figzs pracepti mon cadit fub pra-

tf

t dida

cépto; ac proinde cürn finis remotus virtu-

jilife c

tum, & tsotius legis fit charitas, & ratio

W omi

meriti fupernaturalis per fe operi honefto

dum I

naturali non competat, recté fequitur, quód

m my

ficut fine fpeciali gratia opera quadam ho-

m [n

nefta ab homine lapfo elici poffe docuimus;

&if n

ita etiam quadam pracepta quoad fubftan-

peoars]

tiam fine fpeciali gratia. impleri poffint.

unde

T ex f

Notandum ». Quazítionem effe an ho-

*

TR omp

a ferváare omnia

Eu

10 poffit fine fpeciali gràti

D d

przcepta fivé co/fecve id eft fimul fumpto

.

tà ;

Bov

five divifrve id eft fingula feorfim fum

COl

ubi poteítas fervandi omnia p

rxcepta divi-

fivé non in eo confiftit , quó

d quis poffit

Rütürdem

id

fingula percurrere in nullo delinquendo,

lppe

Ífe omnia fervare colle&ivä,

ET

enim foret. po

if]que

fed in eo fita eft, quàd ira ad unumquoc-

Mfv

que proportionem & facultatem teneat; ut

k

nullum defignari queat; circa quod necella-

l

»

?

n

.rió deficiat. Ceterüm quia autem przce-

ZA

.praaliafünt zazural

qua in ordine ad 05-

MT

ine rationis præfcribun-

00 D

.je&ta naturalia à lum

tur; alia /uperzatura

/ia quz refpiciunt ob-

prem t

jecta füper

naturalia v.

g. Fidei, Speit

1 Tinet (

Charitatis;

& modum füpernaturalem me-

Plitgj,:

ritorium , idcirco

,

n ü[: EU

Suppozo, Ex dictis contr

a Pelagium in

hi

N

-nullo ftatu przcepta fupernaturalia adimp'e-

Vr

Opg

ad férvauda (). M.].) praceptacie. 257

J

ti poffe fine fpeciali gratia; fic quippe prze-

cadi

ter dicta exprefsé definit "Trid. feíf. 6. de

etnoti d

juflific. cap. 1. Item /Zgpozo non poffefer-

ins, &t

vari omnià pracepta naturalia quoad mo-

opet *

dum meritorium fine fpeciali oratia, fiqui-

fequ'lmf',ärfï

dem modus hic actus naturales elevet ad fi-

a quan

nem füpernaturalem ; hujusmodi autem

offe d.

uoad füh

elevatio non ftat fine gratia & virtute fu-

pernaturali. Pariter /Z.

T

?ozo contra Luthe-

mpkii p

rum ex fupra ptzmiflis poffe impleri pre-

cepta omnia cum gratiz adjutorio ; prout

et effe KJ.

definit Trid. feff. 6. can. 18. Ulterius Jféppo-

1 femmï

*0 in natura integra ad fervandam totam le-

gem five longo five brevi tempore przter

soríit

concurfum DEI illi ftarui proprium & con-

j prac]

u

naturalem . non exipi fpecislem gratiam , id

u g

quippe exprefsà hic docet D. 'homas &

öe mqilä d

exigit ediam fpecialis illius ftatüs perfectio.

vurc ^

enique

duf

Supporo hic excludi amorem efficacem

ateffi f

DEI ür authoris naturalis , de quo fuüpra;

iF

item cafum gravis tentationis de quo infra;

quett

nam fi ex dictis fupponatur , hominem non

[

od

j

poffe potentià confequente DEUM üt au-

i

thorem naturz efficaciter diligere jam cer-

[ j

K

tum manet quód non poflir omnia prace-

Fldel

pta naturalia fervare, unde, ut locus quz-

anmr

.ma(uf

flioni fit, ab hoc przcepto & alio quocun-

que illud per fe neceff:rio includente prz-

" p

j

* findere oportet.

His itaque fuppoüïïs ^

Í

cum

al

258 Demeceff- .M.].)) fate gratie

0m u

cüm de homine in ftatu naturz lapfe; & de

f&l u

przceptis naturalibus; quaftio fuperfit ; id-

Jyi

circo eít

177 j

Refolutio. Poteft homo lapfus absque

[ 771

fpeciali gratia omnia precepta naturalia di-

D

vifivé fumpta fervare quoad fübftantiam ,

hitara]

Ita 4404

non tamen omnia collectivé.

& a

nmam partem cum D. Th. communis T'heo-

Orpi

logorum, qmead 2dam partem eft contra

I fmturä

Scotum & Durandum.

|

|

1. Milevit. can.

Itf fn

Secunda pars eft ex conc

Tutda

4. & ex SS, PP. contra Pelagium ; qui juxta

Pfïmlti n

PP. Africanos in Epift. ad Innocent. que

&ors x

eft 9o. apud D. Auguft. docebat; quód /-

| P& pey

zue lapfus per propriam -voluntatem legem

E

DEI poffet implere [fu maturaliter in cordt

contra

tl

eonferiptam feve 12 literis datam

?

t o

quem errorem pugnat Apoftolus, qui poit

Rff

quam dixiffet ;

virius peccati lex , fübdit;

ui dadit mobis vidle-

t t

DEO autem gmtms b

Rato etiam

ia

riam per T ESUM Chriflum.

mpletio totius

NT

accedit, turmm quia collectiva i

At |

T0 g

legis complectiturgtiam efficacem

DEIamo-

Rn

rem, quem mox excuffimus, tum quia ficut

CM j

omnia opera phyfica facere absque ullo de:

.

t

um hominis.phy 1cþ

3 ttqu

fe&u eft opus propri

mfliä præ

fani, ita omnia pracepta naturali

a coliecu-

i el'g()

vé implere eft opus proprium hominis 120

d

& integri in linea moris ; ergo competer?

Vi

nequit homini lapfo & corrupto; qui et-

m

adfeérvanda (]J. M. ].) pkææpm ( 259

gmti:z

dem cum homine fano perfectione nulla-

:hpfï:&f?

tenus gaudet.

fipsti

Prima pars prob. 1. ex D. T, ]. hic a 8.

Hono ])z)!cjf vitare ffagulos acfus peccati ,

72002 AHTCHAL 0024AHCS.

lpl ?1

; n

Prob. rat. Impletio cujusvis pracepti

(l

naturalis prater efficacem D E I amorem ;

E (ub

]u

^

& cafüm gravis tentationis non repugnat

mmuns

homini lapfo, nec ejus proportionem & vi-

jup «

res naturales excedit ; ergo. Poteft homo

lapfus fine fpeciali gratia omnia przcepta

naturalia divifivé fervare. 4rec. prob. im-

cj].M

jum; Q

z

l

primis non repugnat, quia feclusó efficaci

Inno

amore non excludit habitualem illius ftatüs

per peccarum à DEO averfionem , atqui

ón g

]i

etiam eft. proportionata & intra vires natu-

rales, cüm fit meró naturalis, nec extra la-

jili

j*

píum eravis tentationis tam graves impor-

ïO]USy qbl

tet difficultates, quales fecum fert efficax DET

7 /Z.UW

amor, ergo fi hic juxta dicta homini lapfo

j

potentia antecedente adhuc fit actus propor-

, MP

tianatus , à fortiori obíervantia cujuscunque

i

lmpk[

alterius legis naturalis viribus naturz pro-

portionara erit.

nl

mnd

Cozfrrm. d impoffibile non ftat obli-

gatio, atqui in homine lapfo eft obligatio

isqe^

ioniti l

omnia precepta naturalia divifim fervan-

(

di, ergo etiam potentia & facultas ea im-

m[äüd

(

ii

plendi.

Nec dicas ex D. 'Th. hic a.4.. 12 quod

a?

0 COPT]Ir

R 2

pafe-

n

r

260 Dezecff- (.M.]-) mtägr»ttiæ

fit p

pofjum

us auxilio Divisoy zon efl mobis omni-

dficicer

offibile juxta ilud Philof. 3. Ethic:

-o imp

&t 01

[ 7 À per n

icos po[fumus, aliqualiter poffu-

»us, ergo füfficit quod homo lapfus pofüt

turmil

fit, clr

pracep:a fervare per gratiam. — Nam

Contra e[l. 'Vàm quia arbitrarium eft affe-

&t00,

rere, quód DEUS intuitu legum naturalium

Amore |

fim ne

