ii £X u

tava, [

& facrificamus Diabolo DEI fervsm Yoan.

us u

X6.y.2. Yoima. Nihil Spiritui DEI& Do-

if d

Crinz JESU Chri(li magis opponitur, quàm

jatio 6l

cominunia facere juramenta in Ecclefia;quia

hoc eft multiplicare occafiones pejerandi,la-

us fM('!"'

fu of

queos tendere infirmis & idiotis, & effice-

re, ut nomen & Veritas DEI aliquando de-

ïiha :p m*

ilinid

ferviant confilio impiorum. Matth. $. Y. 37.

jjt i

[ftt i

- Declaratio. Erroris.

m

Ro o1ma I)uph'crem D.Th. inSupplem.

t ^"

P

j fXM[lä;

Q. 21.a, 4.. Statuit excommunicatio-

nem injuftam ; pr/zzo modo ex parte ex-

ueflmü- W

g ( W/

communicautis , dum . . ex odio aliquis

excominunicat , «& tunc excommunicatio

j

tamen babet effeilum , e$js excommunica-

r

[

4in ^

£us jufle patitur, etfi excoxinmicaus pec-

cet, — decundó modó ex parte excommuni-

(j

tentia

nj

CALÍOHIS , g:fatemu: iu ferenda [én

AE

y12

AR M.JoSS

nut juris ordo , aut debita caufa deefl,

Ácpind

e -tunc ff error ex parte fententia, fen-

m conf

tentiam facit effe mullam, excommus

t potd

micatio monmtenet, [ü verà mom aumul.

darorel

Jat , babet effettum , && tune excommu-

jrm ho

nicatus humtliter obedire , cí* vel ab ex-

dhifr

communicante . ab[olutionem petere , vel

jfm.q

ad fuperiorem Judicem recurrere debet,

t fur

Ü antem contemmneret , peccaret emortali-

T proc

zer j fit autem fabinde, quód caufa fit de-

jue ed n

ita ex parte excommunicantis, quauon

QUifb

efh debita ex parte excommtunicati , ut

Iu

dum quis pro fAlfo crimitie in Tudicio pro-

Prxd

bato excommmunicatur , c tunc f£. bumi-

li h

liter faflineat, humtlitatis meritum re«

hCl D() |

compen[at excommunicationts damumn.

fbj

Paria habentur X1. ,Q, 3. caz. Epifcopus de

W $, a

Cutem. excommu, & ex Auguft, zz autben.

M

de Epifc. ci Cler. S. mullam., — Aft Quefncl-

]us contra torrentem infultat volens , quo

Bu

! l."iüüam; |

excommunicatio quomodocunque injuita

nos nec arceat ab Ecclefia nec impediatà de-

| U yoten

o

bito noftro, ubi imprudenter non diftinquit

hoc debitum, aliud enim eft invariabile &

U vlgfe

NI

effentiale, quod- in nullo cafu à nobis auf-

üendi f

feri poteít, quale eft v. g. debitum adheren-

Que i

di verz fidei ; aliud eft folubile & variabile

lqltl..f &

v. g. debitum ex officio populum docendi,

el, n

Sacris aififtendi, communionem pafchalem

ulci-

la j

A

$*0MJoS

1153

4 uf

fufcipiendi &c. primum debirum nulla qui-

enienti

dem cenfurà, aut causà interveniente exfpi-

N

rare poteft, bene tamen alterum; ut ergó

) u i

ab errore fe extricáffet Quefnellus , debuiffet

guc exnm

rimé hoc debitum diftinquere;. fecuzdà

ETE

debuiffet limitare excomemuicatiomem inu-

[/] "m],:-

juflam, quàód tunc. non impediat: nos à de-

turr v

bito fecundo, quando eft notorié injufta;

jaret ml

vel procedit ex errore intolerabili ; vel ipfo

unfi i

jure eft nulla; debuiffet infüper atrendere;

yfij, pH

quoód fübditorum non fit difcutere & judica-

gupicAlh y

re, an excommunicatio jufta vel injufla fit ;

,fulitit

precipu?, quód excommunicationes ab Ec-

u f

clefia latee contra hrefin in favorem catho-

TL

lii Dogmaris, injuftee effe non poffint ob

infüllibilem in his promiffam à Chrifto Spi-

"T

ll E,W.""ä'

ritüs S. afliftentiam ; Item quód nullitenüs

fufficiat ad excutiendam excommunicatio-

ïufh ll [ M

u

nemj fi privati homines judicent eam effe

injuftam; nam in dubio prafümendum eft

VOICUS 7

in favorem fuperioris excommunicantis, ne

um P

fupremi Judicis Ecclefiaftici authoritas pror-

Id

fus vilefcat; & eadem, quam Lutherus, &

TOA

(l imrafilljjf-

Calvinus prefuümpfit, jupum Ecclefiee excu-

tiendi licentia à quovis fibi arrogetur.' Deni-

TL

l

yturm J

que illud foazz. 9. confpiraverunt Tud«i. ut

fiquis eum confiteretur , extra Syuagogam

jc k

freret , nihil probat, procedit enim à parti-

ulufi ULE

culari pharifaica, undequaque illegitima &

excom-

r PQJ::,.;-,

114

LAGUUSDE -

excommunicationem annullante perfidià , ad

tpite invi

omnem quomodocunque injuftam excom-

Vicrum

municationem quod non licet ; decidit enim

(udnam

D. Gregor. bom. 26. iz Evang.is autem,

n Q

qui fab manu Pafloris eff , Lgari timeat

tudum o

etiam inju[le.

3 Cilyin

Im o2dá Veritatis Zelatorem fe fimulat;

enjus Parer mendax eft; & ne forfan fe cón-

i, qud

Jisthdio,

tra authoritatem erigere videatur, allegat ex-

Kermma

emplum Pauli 44 Rozz. 9. optabam ego Atiau

fIaCO cn

zhema effe pro fratribus meis; ait quàm

inepré hoc fiar; loquantur centum Epiícopi

IU jl

Q d

Gallicani in fuo doctrinali paftorali: Exem-

lts m

plum quod adducitur $. Pauli, cium is mume

quam excommubicationem [ubierit, mera

rtdend

n

2Lufio eff. Mal& ergó arguit à non excom-

municato ad excommunicatum , ut hic; fcie

I perdi

Jrolibem

licet excommunicatus imitetur Paulum ; in

quo non invenit pro excommunicatione eX-

; "um ;

B2

emplum; fed ardentitffimum in citato textu

tb

falutis animarum zelutn.

lu

Per 93tiam ex Petri Malchum percu-

tientis hiftroria 7o47. 1 $. Y'. 11. deducit pere

.

f

l

INW

nam Catholicis legem à Chriflo ibidem

db d

ää*l

m:urze gladium tuum im vagimami

quafi veró füummus Paftor aut eladium nun-

Giüftn

quam flringere deberer, aut íi ex pracipi-

tantia flringeret; hoc ipfo Chriftus inflitum

ipf,

&m lob

vuinus íanarer; quód Ííi ita fir; quomodo

itonyn

capi-

——

$

& OLIMJIS

115

nte p

capite invifibili fcilicet Chrifto; contrafuum

jufim &

Vicarium adverfante ; flabit regnum ejus ?

" deci"' j;/

Juodnam füpererit medium ; harefes quas-

ag i

d

cunque con

rinoendi & harefiarchas ad in-

lz'gari ii

trandum compe,

]lendi ? hoc fiquidem Luthe-

ro, Calvino ceterísque femper commune

vem fl

fuit; quód evaginató contrafe jufte refciffio-

« forfn bt

nis gladió , defe&tum divini mandati &incon-

at gt

fideratum arguerint zelum;fempet in füa con-

ii qii

tumacia contumaciores.

Caterüm. dum

jj dl i

Petrus jubetur gladium recondere, ne illi;

yom Epik

qui traditus eft; quoniam ipfe voluir; in fa-

üord B

lutis humane nepotio fe opponat ; id non

ü, Cüm m

extendendum eft ad oladium excommunica«

fibirits!

tionis; Pior enim homini obfuiffet ; & ita

tànitg

in perditionem hominum gladium ftringere

jn; u H

prohibetur; aft pofferior non vulnerat; fed

j

tànquam medicinalis ad fanandum contuma-

muj]iCäinlï

cem affumitur, quem gladium etiam Chri-

jn CO

ftus alibi apud Evangeliftam emendum ju-

et.

hdu

4 9414 arguitur Ecclefia tyrannici fupra

" deduClU

fidelium fidem dominatüs , fcandali hereti-

cis dari, & fciffionum à fümmis Paftoribus

)lb !

uef-

TL d

caufatarum; aft antiqua nobis narrat

nellus cum Lutheranis & aliis hereticis ; i qui

í lädlllm

j at

& ipfi; dum de errore corriperentur, eà-

dem laboràrunt phrenefi, quaí1 Medicus di-

i

&amnum vulneri imponens , dominatum

Hf j qu(]g, l.

2

cru-

116

& ( J-M-J-v) as

crudelem exerceret, & fcandalum infirmo da-

ret; Ceeterum quisobfecro neger, judicium de

n

la per

libro dogmatico ad fidem pertinere? quis

non vidit memoratas Quefnelli propofitio-

fixem f

hi. M

nes, quas ipfe compendium moralis Evan-

gelice nuncupat, ad mores pertinere? in

[ii &* ]

It &&a4dj

quibus proin ficut fides & mores lzduntur;

ita meritó füummi Paftores pladium portant;

Totitne ;

tàm of

quó memibra putrída, ne gregern inficiant,

reícindant, donec refipifcant.

Non ergo

fotiüs [

! moe

Quefnellus confugiat ad Rozz. c. 14. zoz et-

o bizfphemetur bonum nmofirum, namin

Vins 'lüqum

MTt quy

Obfervationibus ejus boni nil fübeffe« & ex

infalibilis Ecclefre judicio, & ex allegatis

ts i

fat patet.

ticoy ngg

Im 05ta ut flamrmaes odii fufcitet contra

Áu ]

Ecclefiam , carbones füfflat in ejus Re&ori-

Tlüm 0 X

bus & predicatoribus, quafi hi à fimplici-

ht f llkþ'ï

M fe ohj;

tate Apoftolica recedant, fupra captum f-

delium pradicent, idioma Veritatem pr&

fn;

dicandi ignorent, quin imó Veriras ipfa fit

i Yi

BN

Ecclefie peregrina, & ficut fenectus vigo-

ris vitalis eft defe&tus, ita etiam Ecclefia in

Vs V

m fs

Veritate; fanctitate & flabilitate deficiat, síc-

que jam non ampliüs fponfà Spiritüs S: fine

n€C X' Qï'

I0pe;e (

ruga & macula exiílat, reclamante facro

dice, per quem columna Veritatis appel-

Tüm

ln [icd

latur, contra quem nec portae inferi prva-

non ie-

l?ol

lebunt: reclafïjanre- Spiritu $., qui

nefcit ;

L fd)

;

& 0LMLIg

A17

ümitim

nefcit, & juxta Chrifti promiffüm cum Ec-

t j

cleia permanfurus eft usque ad confümma-

ertinee! G

]li p

tionem fieculi, z* zor defieiat ,. Petre, fides

Zug. Adtextum r. Corinth. c. 14. Iz aLizsdtm-

mordss

perrinere'?'

guis cb labiis aliis loquar populo buic , mec

Jéc exaudiezt me. Refponfum eft in pro-

yres li

Tiom ptt

pofitione 79nà Apoítolum fcilicec Prophe-

fiam preferre dono linquarum, id. eft, ut

gem llïflC

Non:

potiàs loquamur adadificationem, & popu-

lo fermonem obfcurum explanemus, quàm

( Ib f0))

i , Ra

variis loquamur linguis; aft num ex hoc in-

fertur, quód deficiat & peregrina nobis fit Ve-

cabeffe (

ritas; potiüs peregrina nobiseft, utpote hzere-

&e d

tica, Queínelli doGtrina. cui proindeillud D.

Aug. L. 1. operis perfecfic.7 $. contra Julia-

iif

num opponimus ; Zgzofce i t«o dogzmate mo-

jneu

men tuutin i Cathbolicis, d quibus CORf uf Aríss

i biom

deffne obijcere e$* dogma, & mosnen aMienum.

pri a

Iz 95f2 propria laus fordet; quà fe &

feritit

fuos Veritatis predicatores jactat, & inter

Vert

concitatas contra fe poteftates laicas & Eccle-

fiafticas Victoriam à gratia Divina fibi obten-

'&n

e&üïj,:

am E*

tam oftentat; aft in os füum mentitur , nam

(e deHCIcl

nec Verax: nec Victor fuit , qui pratiee tan-

gpirit

topere derogavit, prout ex refutatione prio

Jama

rum propofiiionum patet.

Unde meritó

erItit

non ficut olim in Paulum Synagoga ad. 17.

íaf

Y. $. qui locus temeré allegatur à Quefnel.

, u^

lo; fed velut in mendace

Jan-

fe

3

rfï' Íynagogam

Íeni-

Yr8

& CJM.)&

fenifticam Catholici cozcitavermnt prini-

l/) qlllc

pes civitatum.

i Que

Im o7timmu

& pstava fitmilis vult effé

tlpit, à

Filio Dei altiffimo, pro pricre allegans illud

0 difperg

aC 4, Hic efl lapis, qui reprobatus eff à

F

ia mj

1

vobis adificantibus , qui facíus eff im caput

Qm repr

angul. Pro pofferiore dlud Luc. 22. 24-

Pnr ji

buc boc oportet impleri im me. eb cum ini-

fl a

P

quis reputatus eff , quafi veró in Quefnello

CW:'

li

& ejus colluvie Chriftus excommunicatus

771

fuiffet; aft ranta vefania refutatione non egtt;

WIWW y QU

eft enim communis hereticorum maxima;

Wt

quà lupinos mores ovinà pelle contegunt.

At r

Hoc iraque ut evinceret Quefnellus, ne

Wore ln

ab Ecclefia anathemate reciffi ad ovile re-

Afentirn

dirent, eos etiam ut excommunicátos per

lrl

fidem & juflitiam Chrifto uniri afferit. quin

Wimicibi

imó hanc ultimam Dei probationem inge-

DX folum

rit; quà homo JESU Chrifto fiat confor-

atb

mior. Aftaudiat Quefnellus cum fuis A

ug;

j

mmæ( ea)

Epifl. traéf. 4«. $m ffoamm. iumumerabites

nE Q

242 ,

ui fe videmtes mom folium jactanty

NT

Jed à Chriflo illuminati videri volunt y

st

Jüiut autem baretici,

Audiat D. Hierony-

qui i

mum fic Damafo Papae Epift. 57, fcribentem:

cflbl[ ;

Ego beatitudini tua, id efl , cathedra Pe-

D) 'Um

1ri commumione confocior: fmper. illam Pet-

V0f lüim

ram adificatam Eccleffam feio -- - quitutt-

* D

que tecum uom colljgit , difpergit , moc

"um

4

$

& 0LMLo»$

119

r p

ef, qui Chrifli mon eff, Anti - Chrifli eft,

atqui Quefnellus cum fummo Pontifice non

Qmils v

it, à quo üt contumax refciflus eít, er-

þzll(iä

fi

v digs?

pergit, ergo non Chriftounitus; fed

pribiti

piritu malo actus , & non tam probatus,

Ü (f m

quàm reprobatus eft.

| Dic 2

Per 99nar fctere facit Chrifti odorem ;

e, ( m

finiftr& applicans z. Corzm£b. cap. z. Y. 16.

$u

Chrifli bamus odor [ummus , aliis quidem

OT

edor smortis im mortem , Aliis odor. vite im

jone non &

vitam , quafi fcilicer Papa & Ecclefia fuo

rüm mäl(i.

anathemate fan&ta exempla, inftructiones,

]le conti?

bonos libros & doctrinam Janfeniítarum ex

odore bono in odorem mortis convertere

uefnellüä

f a od

attentárint . Aftverum dicit , Pontifices enim

Chriíli bonus odor fünt bonis inviram, con-

yri lrl

tumacibus Janfeniftis in odorem mortis. iü

hoc folum mentitur, quod bonum fibi odo-

panort4

fl fit (*

rem artribuat, nam fi exempla fpectes; con-

rumax eft, filibros & doctrinam , venenó

quti (u"öïf

um

fcatent fatis hactenus explorato, aut fi fors

Quesnellus fe Metello innocentiorem fal.

il jf

) 1 dffi va*

$O credàt, faltem qüadrabit pro eo elo

giurn,

quod de Abailardo D. Bernard. Epift. :90.

2

f

fcribit: Cwjus comver[atio mel , && dotfri-

S

ZA UZOHmumm

» €ui caput columbe , caudA

[

i

"TA

Jéorpiomis eff.

uod autem conqueratur

e preventione & obflinatione in nolendo

,

examinare, falfitaris eum arguurit tot factae

;j//erg

jl :'

4

Uni-

y20

& (LMJI)89

Univerfitature ; & Ecclefie Antiftitum in;

Mijiti, (

quifitiones.

uli fj

Im 10020A NC

Ms exttl

lut in nuce Iliädem &ting'it-

omnium calumniarum aliàs à Janfeniftis in

thyre ii

Catholicos conjectarum , fe autem & fuos

Mftions

ex illo Toazz. 16. vemit bora , ut ommi,

D77y7077)

ui iuterficit vos ,. arbitretur fe obféquium

fc m 21

praffare DEO , comparat A oftolis ; Ca-

II Eg

tholicos veró Judaeis Chriftü Difcipulos

gfllus il

fub coetu Janfeniftarum — perfequentibus ;

li t fung

aft ex Difcipulis Chrifti non funt, qui

Wtf l

Chrifli Vicarium perfequuntur, fruítra quo-

li Evang&h

u

je easdem evomunt querelas, quas te-

t d

d

e D. Jugufl. L. 3, coutra fuliauum jm

fs

olim effuüderat Julianus, Pelagiani tefle

Ati tj ij

Baronio contra Coleftinum Papam ; Lu-

Ht i t

therus ad Leonem X. quam larvam hare-

Jurimenre

ticis communem fufiiis detrahere piget.

j Vi TA

Im r0:7:2 ultimum movet lapidem pro

b

zedificando Janfenismo ; iniquum effe volens

Cjufir

juramentum Alexandri VII. quod omnes

d r

pifcopi, Archiepifcopi, Ecclefiaftici , S&-

| Wi

|

culares & Regulares , Moniales, Doctores;

p 4

&c. deponere in Gallia juxta Canonicis

|

PQQ [ R

Conftitutiones debent, cujus juramenti hec

st

eft formula: Ego XN, CozfHit utioni AApofto-

BIN

l[ica Innmocentii X. data die 32. Maji 653

$9 Qb

€ Cox[litutiomi lexamdri VII. data. 16.

|

Dl J q!

Oclobris X656. fumnorum Ponutificum mt

4 0-

mm ePL

;

8 CIMI )d

121

Aaiilint:

f'iljicio , && quimque propofitiones ex. Cor-

uelii Tamfemi libro, cui momem 4ugu[t-

[iadem/rn

nus, exterptas , C im Jenfis ab eodem au-

| J

Ehore imtemto , prout ilas perdicías pro-

qutem (

pofttiones Sedes Apoffolica. damnmuit , ffn-

ceró animó rejicio ac damno , ( ita jurog

4 , Iu i

/ /f 0þ/ä.f'lx

f me DEUS adjuwvet, c bec famita

DEI Ewmge!zz

Objicit quidem Ques-

oftolis; !

;

Difay

1

nellus illud AZaz£b. $. Ego awtem dico vo-

bàs mom jurare omnino: « - - fft autem fer-

rfequemit',

Aft licét hic

j fünt ;

qmo vefler eft eff , nem mon.

in Evangelio vetetur, ne in quovis dif-

, frofnt

curfu obvio ex levitate vel confuetudine

hs, QUi

juremus juxta illud Eec/ef. c. 23. jwrAtio-

aliatu

Ddigit

ui uom a[uefcat.os tuum, multi enim ca-

Jus im ea, tamen id generaliter de omni

Mon

juramento non tenet ; nam & Paulus jura-

vit 1. Corizth, 15, & apud erem. «. 4.

]ec pf

habetur ; jzrabitz im veritate , im judicio

;

& juflitia. ubi nomine jz4di/czi neceflitas &

um en

qui

honefta utilitas intelligitur ; qualis neceffitas

erat pro prafcribendo juramento ad extir-

cclefiamïfi

pandum ab Ecclefia virus Janfenifticum,

le; DOUE

nec ex eo fequitur occafio peccati ; nifi per-

ym O

juris Janfeniftis .. qui'malunt pejurare; quàm

r

beneficia pinpuia relinquere-

Fruftra er-

gtl

go turbant Janfeniftee Chriftianum orbem;

j /Wj;' [

quibus quadrar : quod contra 2. Pelagiano-

7

Aupuft,

ortem

m:i/fwï

rum epiftolas c. zr. Sf.cyripüt D.

42£

€(0MLI)&

erbem. Catbolicum ,

woniam Domino ek

d quetnt

1

vefiflente / pervertere mequeumt , [altem

froprét r«

cotnmovere copantur ,

CUm

typrofri

potz'm -vz'gi-

lantiá pafrorum ,

off faifum il com.

Wt ippol

etens Judicium , ubicum

que zfb lupi Appa-

YHEeTIUE , coMterendi ff

7t, ffue ut fAuem.

fur, ffue- 4

Aljorum. [Alute vitentur.

M

Nec cert refugere poffunt erroris revo.

catione!'*n illi ,

qui fe profitentur difcipulos

Au

i, cujus hec Z, 3. contra Crefco-

Tj j

mium vox eft: fezzeztiam falfam nunquam

li

vezere prima [aus efé, fecumda mutart.

i, jl

Ex his

| Dininy j

Coliges Y. Propofitiones 43. priore

|"fio,

pugnare contra

ratiam ; J/équente$ zf

*[lus,im'[

contra virtutes Theologicas, timorem ge-

M

henne & reliqua appertinentia, re//qua:

| J ii

3e. contra Ecclefiam & ejus difciplinam;

| m f

ufum Sacramenti Penitentiee , item lectio-

| lag

nem facra fcripture; Sacrificium , excom-

| Hf

(*

[

inunicationem &c,

flïlp

ä

uesnellus.

0!.6 4l

Coliges 2. quàm inique

OUU

fe ja&er Auguflini difcipulum , & protefe-

ISMD

tur fe ad fua 'dogmara determinatum effe à

Pelirs n

Scriptura S., fiquidem ex utroque patfim

[// Mm

& obvié refutetur , & licàt malitiam erro-

n

AL

ris reftringere in quibusdam videatur: de-

1

frcff,

€uit tarnen per excommunicationem capere

Atlen;

vulpeculas etiam parvulas ( fi tamen parv

f)l;g, í

1cl

à

&0MI)S

125

» D.

dici queant) ne demoliantur vineas. Qua-

g y

propter recenfite mox propofitiones meri-

7 yot::u: D

tó profcripte fünt, prout in praefenti exhi-

hn ia

bet appofitus

jji i

PJE

frut i

[

— Refiduus Ténor Bulle-

|ye vt

ertotis &

Unigenitus €9c.

yur difi

Uditis itaque tum "voce , tum feripte

ontra G

Á

zobis exbibitís

fam n

rafatorum Cardiza-

lium, aliorámque

Ti

^

e

ologorum fuffragi,

RT

Diviuíque imprimis

luminh jrivatu a

eum finem , publicísque etiam inditfis pre-

íe n

cibus , implorató prefidió ; omnes «t fingu-

feqwnm i

N

las propofitiones preinertas , tanquam fal-

J » captiofas , male fonantes, piarum an-

fl

n

;; d

[/

rium effenffuas ,. [candalofas, perniciofas,

temerarias ,. Ecclefee ei ejus praxi injurio-

RUL

fas, meque im Ecclefiam folumm, [ed etiam

cim; 9

iz poteltates [eculi contumeliofas » feditio-

!

25 y implas, blasphemas , fufpetias de bare-

l4

U

1, &P

ff , Ac barefín ip[am [apientes, nec non be-

i^

n

veticis ac barefsbus , ac [chifmati f'aventes,

erromeas , bareff proximas , pluries damna-

g

fas, Ac demum etiam bereticas , wnrideque

mgh[läm j

berefes, ef potiffimum illas, qua in fambfie

videttt "

ganjenii propoftiomibus ,. &* quidem i eo

uonem q

On[u , im quo be damnata fuerunt , aece-

foule

p

124

&rLMJI.sS

qulont

pis. continentur , manifeffe Iumvantes ,

tfirt,

refpeetivà , lhác woffrá perpetub valitura

At a

ecnflitutione declaramus , damnamus e8 ve-

Mtraliliug

probamus.

7797

Mandantes ompibus ut

riu;gue' fexus

p , X

Chrifli fidelibus , me de di&is propofitio-

vibws Jentire , docere , pradicare | aliter

Im

As

prafummant , quàm im hac mo[lra conffi-

Iulioue comtinetur , ia , ut. quicuuque il-

[

Atj

?j

las , vel idarum Aliquam conjunéiim v

divifim docuerit ,. defenderit ,. ediderit ,

Wil

r i

Aut. de eis, etiam difputativà , publicà aut

privatim. tratfnverit ,

inS yenfm

nifí forfam impug-

hf

nando , Ecleffafficus

cezíuris , alz'ifque

—

AL

Ij

contra frmilia. perpetrantes A jure

z punis ipfo faío, abfque Alia declara-

[

&ioze [ubjaceat.

i Ifm'f ii

K

TDur r

Carerhmg) per expref[um — prafatarum

läw 4/10 j

propofrtionum | reprobationem alia im -

em libro comtezta nullatentus approbare

M g,

fl

intendimus , chm prafertim im decur[a

examinis complures alias £m eo deprehen-

Ab g W

mï uu&t

derimus propofrtiomes, illis, qua , at Jupra :

damnata

AHerunt , confamiles €9 afümes,

t mlum i

Ww»m

jidémque erroribus imbutas ; nec fnuà

Dfjgs

AucAs [ub imaginario quodam , veeluti

fï]p]o,

gra[]antis bodie perjecutionis obtemtu, im-

q:

ebedientiam Q9 peruieaciam , mutrientes,

üj

[

"I5 egy

L

eAsue. falfo chriffiana patieutia momine

pr:tdi-

R CTLMJ 0

125

$

fe t

dradicantes ; quas praterea. [rgillatism re-

cenfére , & mimis longam effe duximus, ef

petu) ^i

7727 d

minimó necef[arium j ac demum , quad in-

toleralilius «fl ,. faerum ipfum movi te[fla-

anenti textum damnabiluer vitiatum com-

l

!

»i

Aritit

"

perimus , & Aalteri dudum reprobata wer-

fir

dizart V

Jtoni Gadlica Muntenft im multir conformem

A Vulgata ver editione, qua tot [aculorum

qufra v

sju im Ecclefra probata efl , atque ab Ortho-

quiaum

doxis omnibus pro authentica. baleri debet ,

pj

mnultipliciter d/[crepautem 9. aberrantem,

jt, ldl

bluriésque im Altemos , exoticos , Ac f&pé mo-

xios Jenfus , mom ffze maxima perverftoue

fujfim !'W

detertum.

i, h

li

Eundem propterea librum, utpote per

E

dulces fermones. €i beneditliones , it in[ltu-

T

ionis imnagine , feducendis iumcentium cor-

dibus long.

é accommedatum , ffve pram:ffrs ,

y pl

Jfrve alzo quovis titulo in[eriptum , ubicun-

y ii

que quoctiuque Alioidiomate , ctt quAvis

u ^

,

editione , aut verfione baétenus impre[fam,

y i

ABL im poflerum ( quod abfit) imprimen-

TI,

"

dum , auGoritate Apoflolica. tenore prefzz-

; [

entiwm iterum probibemus , ac. femiliter

"E

damnamus ,. quemadmodum etiam . alías

")

omnes C fengulos im eyus defenfionem. tam

M]Mli Ü

Jtripto, quam Pyp seditos, feu forfAam (quod

i

jtti

DEUS avertat ) edendos libros . [em lbel.

n

7

fos j eortionque leionem , [en .ds;/ärz'ptianem,

7',/5«

Ye-

"

J

146

8 CILM.J.»sg

vetentionem , &2 ufum omnibus 9 fmgulà

funicp ml

ttio, fex

Chrifli fidelibus [ub pena excommunicatio-

zis per contraf acientes ipfo fatlo incurren-

Tdri Ann

da , probibemus pariter €g interdicimus.

L.Car

Pracipimus in[uper Venerabilibus Fra-

fribus Patriarchis, zírchiepiftopis , t9 Epi-

Vi d

Jtopis , aliksque locorum Ordinaris; necmm

Locng p

&retice pravitatis Inquiffttoribus, ut on-

£radiGlores , &9' rebelles quoscunque per cen-

Mi

furas & penas prafatas , alidque juriu

aEf remedia , imvocato etiam ad boc , ff

N

opus fuerit , brachii faeularis auxilio, om-

M

7u coérceant &5 coppellaut.

À

Folumus autem , ut earundem pra-

T

-7 dle Ye

Jeutium trau[umptis , etiamimpre[fs, ma-

Ills,mm

u nlicujus Notarüpublici fubfcriptis , e fr-

m&Tl) D

gilo perfóna , im digmitate Eccfeffaflien

Af P& ;

con[litute muuitis eadem fides prorus ad-

hiä!&tur D]

we in ipfis eriginalibus literh

Lt

adhiberetur , ff foremt exbibite vel offenfe.

Nulli ergo hominum liceat lanc psgi-

p

ham noflre declarationis , — damnationis ;

Ti þm

u

mandati, prohibirionis & interdictionis in-

fringere ; vel ei aufü temerario contraire.

T$ ii

Vtum

Siquis autem hoc attentare prafümpferit ;

indignationem omnipotentis DEI , ac Bea-

torum Petri & Pauli Apoftolorum ejus; l

noverit incurfurum.

Datum Rome apu

onis Do-

$. Mariam Majorem Anno Incarnati

mipice

r

80 LMJI»g6

127

$

E

minicz millefimo ; feptingentefimo ; decimo

AROIT

tertio , fexto idus Seprembris , Pontificatüs

Áafh ia

noftri Anno decimo tertio

ptrdim.

I. Card, Prodatarius,

ralillii

/['0PM1 g

Vifà de CuriaLSergardus. F.Oliverius,

narits V

Loco * plumbi

V/hä , n

d prv

Regiftrata in Secretaria brevium

idgut J

L. Martinettus.

m ud b

N

no à Nativirate Domini Noftri JE-

T

A

SU Chrifli millefimo ; feptingentefi-

mO; decimo terrio, Indi&ione fex-

nl

tà, die veró decima Seprembris , Pontifica-

mf

tüs (àn&iffimi in Chrifto Patris, & Domini

'l;/h'lpf li J.

noftri, Domini Clementis Divinà Provi-

u E

dentià Papee XI. anno decimo tertio füpra-

jc p

dicte Litere Apoftolicz affixee & publicatae

77 d

erunt ad Valvas Ecclefie Lateranenfis, &

j

Bafilice Principis Apoftolorum , Cancella-

cetr hn

rke Apoftolice ; Curis Generalis in Mon-

d

te Citatorio , in. Acie Campi Flore,; acin

yedidit

aliis locis folitis

; & con(uetis urbis per me

P

etrum Romulatium Apoftolicum curforem

ario

PræfumPf

Dg

Antonius Placentinus

onm ^

Magifter curforum.

; u

MAXILLA

'arnarlflf"*

128

eorMIO

MAXILLA FORTIS

&

?

1

"Aquarum gratiz in communi

g

[]

M

Derivuatrix.

d

EE

TTer gratiofürn aggredior dire&tum, omnes

fitientes vocans ad aquas ; poftquam an-

]

cipites ac flexuofos errorum emenfus

DI

meandros , turbidas & fordidas ; quee con-

tinere.non valent aquas, hereticorum re-

linquo cifternas ; & ad limpidiífimas de en-

theo D. Amoris rivo jugiter pullulanres vi-

)

&ricis Maxille aqu:s citato pede tranfeo.

j

Verüm quia hac falutifera Maxillaris undaà

"'l'heandrico infernalis Philiftiim victore non

nifi ad irrigandam nature rationalis terram

aridam & inaquofam füfcirara fuir, idcirco

cum gratià naturam amicabili confociabo tce-

dere; non flat quippe notitia gratiz line

Wp/,

ture, nec Samíon fcaturientig

cognitione na

I

e Maxillà aque

dulcedinem ita appretiam

didiciffet ; nifi naturee pree

fiti deficientis in-

Etenim

firmitatem pro magiftrà habuiffer.

iX

cüm natura gratiz fit fübjectum , rité 6X

BN

|

illius infirmitate & infufficientià dignoicitur

fficacia.

Porró etfi n2-

MM

oratiee neceffitas & e

*

ture rationalis nomi

ne comprehendi etiam

Ms !

Tüm, jj

natura Angelica pofler ; in preefenti tamen

reftrinpirur ad folam humanam , ratione Cu-

[ ng

abat ftatus;

merità €

I Í

jus; quig diverfos ha&.enus numer

)

&o.MI.oge

129

Q ebatbat o dbbb GosbcodbObdbEe

N

Cofirti

NU CM RC T.

B EDoP OUU RRP P LEU P RRE O C

"h qDBaoosaperoee? q» ao o ao o

Po[tquam

yrum &

DELIBATIO

i5 q'

reticorut

PRJEVIA

ülfmus C

De varis Nature bumnane

guHL1lant6

Qde Iul

— Jiatibus , €9* drverfis eratia

gxillut

partitionibus,

im i

wiondb?

g fül;^

ARTICULUS I

jconfo^

lex paffim allegetur INatu-

jj p9

và bumana ffatus ?

o

: ngmþ

R

T

ffe

O£azdum :. Nomine ftatüs ex

[ deficlfïi

ipfa vi nominis intelligi firmam

j ^

St

& ftabilem in aliquo convenien-

2 m*n,

N

ti firu conftirurionem & petma-

"T

:nem eó

feré modó, quó jus civile per

p*

diver(as vitee conditiones fervorum ; libero-

ydet'

.rum, nobilium &c., jus autem Ecclefiafticum

ræ[enfï *L*;

per varios gradus Laicorum, Clericorum &c.,

u

non indecoro ílatus füos partiuntur difcri-

g0. mine. . Aft prout ftarus nature humane

g^

I

"Theo-

I'äo---

Devariis (]. M.]) ffatibu

]

'Theologic à nobis hic accipitur; illum de-

ii

8 fecun

finit Scotus : quwod z flabilzs permanentia

natura bumane legibus Divine fapientia

fuslibus

rimata , vl prout clariüs cum Suarez NN.

p & an

Salimant. eff. JLabilis conditio natura buma-

[ fip

z& im ordine ad fuum ultimum finem juxta

Qrti enim

erdizem Divine providentie. Ubi

o p

Dori : g

Notandsm 2, ex parte finis dividi fia-

tum in naturalem & fupernaturalem, ex pr-

Tkm n

at

te Autem modi, quó finis hic haberur, in

flatürn vie & termini eeternüm felicis aut in-

Ti nj

felicis.. Aft nos , qui viatricis 'T'heologie

Rths n

veftigia legimus, naruram humanarm in pra-

n k

[277771 [

fenti duntaxat revocabimus ad fetum vi&,

eftque hic apud Theologos quintuplex:

ldu

f

primus eft fPatus sarura pura, fecundus ns-

E

18ha integra, tert

ius patura originali gra*

Sigtby

fidormata , quartus zatura lap[e , quintus

DT ]

matur& reparata ; quamvis autem defacto

i

V5 np &

triplex tantüm extiterit naturee humanee t

tüs , fcilicet //azu juffitia origimalis, in qua

Tire

u

J

tefte S. Scriprara hominem creatum Deus

DE.I Ü

ad finem elevavit fupernaturalem fescundó

q

atus natura lapfa

* per oripinalem proto-

IT

plafti noxam , tertió ffazus zatu

j

& per Cbrt-

!l p

is in qu&-

Q

um reparata , vamen à "TFheolo

ftionem trahitur; annon faltem Deus homi-

Pri;,

neim in flatu natruree pureé con

nj

(

paicu

.pro

quo previe

* münd

Namf';düng.»:per ftatum riaturg Puwï

ini

n

m

at

Natura (]J.M..) bumana.

131

ytüt; lnuml

intelligi illum; in quo ea confideratur pre-

j pemmf.

cis& fécundüm fe & fibi reli&ta cum folis na-

yin a

turalibus donis & principiis, que funt cor-

m Surc

pus & anima rationalis absque aliquo dono

at m

gratiee fuperaddito, & absque peccati malo;

nfoaj

gratia enim füpra naturam eít; peccatum ve-

, Ui

ró contra naturam; unde hic flatus duo im-

finis d

portat : « pofrtivum nempe perfectio-

ylem d!

nem naturalem intrinfecam, & quidquid illi

connaturale ac debitum eft ex intrinfecis fuae

jc hübetir

yfelicis i

effentie principiis ; fcilicer proprietates &

s Thgoï

facultates naturales , generalem DEI.con-

anarm Il

curfum & providentiam naturaliter debitam.

yd f

alterum. uegatroum , quó excludit omne

fibi indebitum nimirum originale peccatum,;

y QUi

reatum poeng &c. verbó: fecundüm f& mec

;'l, fecunæ

exigit bonum aliquod gratuitum, nec malum

uinph

alicujus peccati. Hs notaris eft

; /W ! (I»

Refélutio homo quidem defa&to condi-

; um o

tus non eít, 2. potuit temen condi in ftaru

re ln

j

i

nature pura , 3.ctiam juxta providentiam

vi 171,4/[!)

DELI ordinariam. ita Thomiftz comm. cum

crearumf.

D. Th.q 4. de maloa. . & Scotus in 2. dift,

n v

28. q, unic. ubi ait : poteft

Aliquis effe im pu-

nyert

ràs naturalibus tag

Jfne gratia, quàm fine

j p

eulpa.

olops !

"4

Prima pavs e

ex Chrifli teffimonio

A

"Mattb. 2 .ubi habetur DEUM àconftitutio-

derc PO[*F

ne mundi paráffe bonis regnum ccelorum &

f

gehennam malis, Item deducitur ex Ecclef.

l [WW

2

€. 7&

l

132 Devarim (J. M. ]. jlztiäia

4

t debitur

c. 7. fecit hominem rectum , re&titudine fci«

licet; quae habetur per gratiam & Charite-

& Rom. (

fs dun

tem, prout explicat D. Auguft. L. de cor-

ept. & grat. c. to. unde L. 12. de civit. DEI

i. f

c. 9. de Angelis (idem eft de hominibus)

murdopt

concludit, erat in eis condens naturam

&md &

: &

& idem

largiens gratiam.

Secunda pars probatur 1. contra Janfe«

p SS,

nium ex Bulla Pii V. &Urbani VIIT, in qua

il

-damnantur ha Baji propofitiones : DEUS

4j tr]

mom botuit tAlem ab imitio creare bominem

Iniitydine

uAlis uunc naftitur. . Wem falfa eff Doifo-

| i

?um [ntentia, primum bominem potuiffe

|. Nets

&i

DEO-reari, c& 1nflitui frae juflitia matura

|

lj; id eff originali , quam ideo Bajus natura-

1 Ditorg

ttfo.

lem vocat; non quód natura ipfà fit; fed quia

ilam donum nature debitum credidir; fic

Turj

quidem

enim in alia profcripta

ropofitione loqui-

tüur: bumaue watura. fu.

/

,

matio $ exaltae

DEOM.

ib im confürtium D. matura debita fuit in-

LUE

Prob. 2. rat.

fegritati prigaa. conditionis.

Tfent

fine dono

atuito & ipfi naturee indebito

N

:

potuit crea

homo, atqui gratia eft donum

Detr.

meré praruitum ; &ipíi naturee indebitum;

Ti D

Oml*lbu«

ergo fine gratia homo creari potuit in pura

natura, Maj. eft AA. confeífio, fiquidem

arqul J

fürg[bs

uod gratuito datur , ad nutum dants

adeffe. vel abeffe poteft. 44/7. prob. ftatus

l m

füpernaturalis, prout ex terminis liquet; €

| !

QUif e

fü-

mlnem l

donum. mer? gratuitum & nullo modo nà

re

'atili

Natura (].M.J.) bumana

133

redindie)

rz debirum, atqui per gratiam ab Apoftolo

m & c

ad Rom. 6. exprimitur totus flatus füperna-

( l6t

turalis dum ait :

ratia DEI- vita &terza

Item ad

. decii

ergo.

alat. 4. per gratiam dici-

e honiit

mur adoptari in filios DEL atqui adoptio fit

s fatit

ex nuda & gratuita adoprantis voluntate ,

ergo idem quod prius; hinc apud Theolo-

0s & SS. PP. invaluit illa maxima :

"od

eontii )

i VIIL 1

debitum e[!, gvatia mon ef', & D. Augufünus

ns: i

L.3. contra Maximum fic arguit : homo ad

are t

fimilitudinem DEI fa&us eft ; tamen ; quia

s

non eft unius ejusdémque fübftantiee, non eft

verus filius, & ideo fit gratià filius, quia non

m j

eft naturà; atqui hec caufalis non fubfifüit,

yftin i

fi nature. connaturaliter gratia foret debira,

) hs

ergo.

pl ffä

Tertia

pars prob. contra Conttenfon , qui-

m a ]

yofitiot 1)9?'

quidem cum unanimi Carholicorum renet,

DEUM de potentia-abfoluta poruiffe homi-

g c

nem in pura natura creare, negat ramen id de

ii

potentia ordinaria, contra quem fic arguo:

p

füavis & ordinaria DEI providentia eft, quae

mlfæ j ij

petitur ex ipíis rerum naturis, feu quaze natu-

"T

ram producit & providé confervat cum

fg If d

omnibus juxta natura exigentiam debitis,

ortr

atqui DEUS creando hominem in puris nà-

fj i

fi0 j

turalibus provideret illi de omnibus fecun-

Qu

dürm nature purz exigentiám debitis, érgo

j yhl

Ti

potuit etiam de potentia ordinaria cxeare ho-

15

Jj

minem in puris naruralibus. — AZaj. Z/quet ex

od

Mcrt-

J

134 .be*uariü (-M.J.) ffatibus

]i«

difcrimine quod eft inter providentiamDEI

DA

ordinariam & extraordinariam.

AMinm. uom

( rel

HIUHS patet ex premotato 3. DEUS enim

ais

negando gratiam utpote indebiram , reliqua

ninium

omnia, que ei debebantur; conferre potuit.

