rout fit in luce & corpore diaphano; fecus

ud)q

lod fb

eft-dum füperior caufa eít diverfi ordinis;

n X D

I

prout fit in gratia & fubflantia creata. 4

UClPal

ndditum y.ilud probare nimium, nec unio-

TUf

nem hypoftaticam effe fimplicirer perfectam

V pecie

& perfeétiorem fubftantià creatà. Dein equi-

Peffe&m

vocatio eft in ly e

725

"

pliciter femel acci"

&ETS[*

piendo pro modo e

I

ndi, qualiter gratia non

mperfe&u

e

ditul

-ejw(þe ( M.].) þe;feä'iane. 179

tqui gratiamu

eft ens perfe & fimpliciter, femel fumendo

n non o

pro effentia & fic gratia haber effentiam fim-

ii ii

pliiter nobiliorem ipsà fubflantià creatá,

nt fübftatin

Nec dicas nobiliori eflentize debetur nobilior

jpi quadb

modus effendi ; nam m. 4;/f] in naturalibus

dentibis t

tranfeat; in fupernaturalibus ne

g.inhis enim

eur qi

quz funt in DEO formiliter,

à creaturis nón

erfelis gt

participantur nifi accide

ntaliter adeoque cum

um exetd

modo imperfecto effen

di in alio.

«id alte-

n ofb

zum difpar. efl.. Nam (icut accidentia natu-

ralia dimmanant ex principiis fübflantize, ira

liparte f;ifm

loqiidtas

eorum perfe&io reducitur in fübflantiam.

Aft accidentia fupernaturalia dimmanant à

Ym tahfïdï'

fubftantia increata

at

» cujus funt participationes,

unde etfi depende

m o

rece

antà fübflantia creata quoad

E

ptionem. tamen in genere caufe forma-

l

i$, à qua menfüratur

enm

ä/lxïbl'

perfectio fimpliciter ta-

eriors

lis, ipía potiüs fübfta

ntià creata dependet ab

accidentibus fu

perior CHF

pernaturalibus Ceereriim quód

fübílantia dic

atur permanentior

quàm ipfíà

st

glicitt J

gratiaj m. z;ff. Subflantia eft pe

rmanentior

per accidens conc.ex fe

ortint

ratia fiquidem, erfi r.

& ex natura rei neg.

jj ac »

:

aüone fübjecti imper-

e&i;quod fibi plené n

on fuüb jicit;/poffit amitti,

j hïmof Iv

j 0^

tamen ex natura fua exigit menfürari zeternita-

te participatà. 74 ulr;s.

primam [equel. diff.

T.

jfih

d

non poffet aliquid produ

cere perfectius perfe-

tione fpecifieà trans, fe

cunditm intenfionem

krp

a

,.

]Jotez

x perfectionem accidentalem neg. Sic quip-

pe DEUS femper gratias fecundum intenfio-

; f

n

h

ere poteft, adeoque

a

ncrþ perfectiores produc

2

non

180

De gratia (J.M.J) babituaii.

guqu

non exhauritur DEIj omnipotentia. Dixiau-

fesipfamque

tem £raz/zat, quia fententia illorum, apud

Oponiur m

quos unio hypoftatica eft modus diftinctus;

axd potent

d. ad

hac ipfam excedit gratiam fpecifice. 4447

zeram. [equet. onfüm eftin philofophia;nam

tto vifto el

ficut hominis perfectio infinita non efb;etfi ho-

ht, quoqd r

lilores n

mo excedat infinitas fpecies füb fe inferiores

offibiles, & hoc ideo quia illas actu eminen-

3006. 1 ntü

£O f

ter non continet , ficut illas continer DEUS;

dic in preefenti.

st dui i efl

ita pariter

).2. Àn gratia

fàn&tificans fit fimplici-

Aghylico p

ter perfectior omnibüs donis & accidentiküs,

DRTY

& actionibüs füpernaturalibus? X« affrrm.za-

VoHto o

tio quia eo perfe&tior eft forma, quó magis

I'fiï,'l vaum

eft perfeétiva fübje&ti, atqui gratia prce cete

Vn qferr

ris donis & virturibus füpernaturalibus €

T

magis perfectiva fubje&ti, fiquidem gratia fari-

&ificans velut radix omnis rectitudinis circa

W

Q

dimn

j

omnia obje&ta füpernaturalia hominem per-

.

Heng

ficiat; ubi econtra vi

rtutes aliee. fupernatura-

T5 Ql s

fuis actibus folummodo circa obje-

ii

les cum

TOOfgr

&a particularia rectificant, v.

g. luznen glorie

g

H Prr

4i

'nofcendutn,

f

ad DEUM fübratione veri co

NU

charitas ad DEUM ütfüummum bonuniarman-

Klqu da

dum &c.ergo. Ratioe[) 2d5: gyatia in pártt-

"tlonine

cipandoe

ffe Divinum fpecificaturà naturajalia

iib

dóna & virtutes ab attributis, atqui in omn

l

ft

Rlben

ordine natura eft fpecificativum perfe&ius,

D &

)

l

& excedit in perfe&tione ceteras proprie-

n n

tates, attributa; habitus &to

perationes, ergo.

d of

Dices. Vilio B. nos re

ddir DEO fimilio-

res

habitus.

181

ejusque (]. M. J.) perfz&ione.

tena D

res ipfüumque DEUM in effe intellipibili;Item

ilonm p

opponirur magis peccato ipfam auferens pec-

odus ln

candi porentiam ; eftque finis & fumma feli-

xdt J

citàs, ad quam praria dunraxat eft femen,

hilofopan

ergo vifio eft perfe&ior quàm gratia 9« d;ff.

adonelt

4nt, quoad r.pazz. Viüio reddit nos DEO

b feinens

fimiliores in aliquo attributo prout mox dixi

hdu

conc. in natura neg. vel aliter nos reddit

DEO fimiliores uniendo D. effentiam in-

Ontinet UAU

tellectui in effe intellipibili conc. in effe reali

!s ft flmpïl

& phyfico prout affimilar nos DEO gratia

neg. 2dam part. pariter difl. magisopponi-

&accidtoo

IT d

rtur peccato caufaliter, quatenus omne dicta .

men pravum excludit, ficque errandi poten-

ff qUö m?

mutiapre

Uam aufert conc. magis opponitur ratione

fui & formaliter neg. Dein perfe&tio gratiae

mmitits ?

iil

non à malo oppofito, fedà naturze; quam par-

Aimdins

ticipat, dignitate menfurari debet. 5747

fominf

p^rtem dentuo di

Vifio eft finis quo conc.

: fipt

nis qui neg. finis autem qui & objectivus

do CXICJ "

eft nobilior eratià; etfinónira fit quoad finem

)

- Jurnet

v

quó. Pro stà partedift uétio efl obvia. Vilió

jl

"u

eft füumma felicitas prout cotple&itur gratiari

of

] bOUUml/

& reliqua dona; quorum aggregatio beatum

r

facit hominem; conc. prout fecundüm feab-

gxä

r

ril

L

firahit ab his donis neg. Ceterüm quód gra-

tia fit femen; & gloria fit fru&us, non fequi-

I

g

m PCI

al

tur; ergo oloria feu vifio eft perfe&ior, nam

etiam charitas, gaudium, pax &c. vocantur

"

o

Spiritüs, & tamen non

aþ Apoftolo fructus

M 5

exce-

DEO j

$

182

De gratin (J. M.J.) babitual.

£m

excedunt Spiritum perfe&ione, fiveintelli. — pits, lia

gas Spiritum S. five Spiritum gratie. Dum

Cyiis ; N

fitseft folün

autem D.'Th. hica. q.ait: 4orwoz glorie ef

majus, quam donum gratia, w. eum loqui*

firdi prim

de gloria prout comple&itur catera dona, ad-

firie forma

dit enim : eff majus fecundum quantitatem

vetfosradicy

ab[olutam. — Nec dicas ftatus patrige eft per-

t05 prout f

fectior flatu viae, ergo etiam dona patrie in-

thto fiquef

ter que cftvifio, erunt perfe&tiora donis vize.

Tlmmod)

Te. d;f/. confeq. Dona foli patrire propria erunt

iptddi q

perfcétiora donis foli vie propriis conc. dona

&5 qutem.

que uirique viee & patrie . Íílatui funt com-

deris non

munia nep. Aliaergo dona precifiveéad viam

ts as

Ípeétant üt fides Spes &c. alia precisé ad pa-

M fuxr (l

triam, üt vifio; & hec illis perfectiora funt;

hjf Áng]

aft aliafunt dona que utrique ftatui cumula-

Oltm Anp.

tivé fünt propria; ut gratia & charitas, & hís

litfem, no

non funt perfectiora dona 2dee claffis faltem

Wontam.

quoad gratiam, utpote quze eft radix omnium

1

Ab c 5

aliorum donorum.

hlità matm

.4. An fit eadem fpecie gratia; que eft

in Chrifto, Angelis & omnibus hominibus ?

24

fj

E. 2ffirs. ratio. Cia ubique eundem pre-

lfiünc, ,

ftat effectum. formalem fpecificum confli-

tuendo fuum fübjectum Divinee nature par-

T sf

ticeps & filium DEL ficque omnes tanquam

t flen (

DEI filios in unam conglurinat hierarchiam

]llSCtm J |

Ecclefiafticam, cujus caput Chriftus eft.. Vec

obefi quàd pratia in via & patria atque in di-

D n

verfis fübjectis diverfos habeat actus & pro-

Vr g

N

' prieta-

halihil

185

ejusque (J. M.]) perfedlione.

ne, feimd.

prietates. Irem quód gratia Chrifti fit gratia

iputia. D

Capitis ; Nam etfi ira fit, tamen hec diver-

fitas eft (olüm 2daria eodem manente effectu

hum dl

TIu

formali primarió , poteftque nna eademque

cete du

fpecie forma in diverfo ftatu & fübjecto di-

verfos radicare effectus 2darios fpecie diftin-

7] qmmm

aie d

ctos,.prout fol in uno fübjecro conftringit in

altero liquefacit &c. — Pariter gratia capitis

onaparriæ;m

iors doni

folummodó prater fanctitátem accidentalem

fuperaddit, quód fit caufa fanctitatis in aliis;

a propn'a at

s conc. du

acrus autem diverfi, quorum unus eft cauía

arui fünt d

alerius non diverfificant habitum. JVec 4;-

ecilveadtt

cAs angeli habent pratiam & tamen per eam

non fiunt filii DEI juxta illud Apoftoli: cu

pradi d

xfedttra t

dixit 4ngelorumfilius meus estu ?. w. Apo-

ftolum Angelis denegare filiationem DEI na-

fimi at

durits

turalem; non autem adoptivam, veré enim

per gratiam fiunt filii DEI adoptivi juxta il-

t clzüïs ia

adirom

lud Job, c. 38. z&z eras cim sze laudarent

aftra matutina &9 juä lareut ommes filü

yati C

qfl

DDET,

.4. An fültem fit poffibilis gratiä

, hom;nlülü

ünr

fan&tificans, quz fit

ecifice perfectior, quàm

oU

n

ipífà, que modo eft

?

W. seg. ratio efl.. Cuuia

qm O

ubi fpecificativum eft fpecie idem; ibi impli-

3 näfülï?ïl

e mnqkfïm

cat haberi fpecifieata fpecie diverfà, atqui cu-

juscunque pratig habitualis idem eft fpecifi-

fj

lus dï ,

cativum fpecie, fcilicet eadem formaliter &

fpecie natura D. cujus gratia füb conceptu

i

du

naturee eff formalis parücipatio; ergo ficut

N

A

4

non

Pn&l

184 — Degratia (J.M.]-) babituali.

(j

lotno forma

non eft dabilis alius (pecie DEUS partici«

pabilis per participationem formalem fue

(tedt Angd

naturee, ita nec alia (pecie divería Gratia, ut-

qi credit i

pote cujus munus foret conftituere alium for-

'at& adeiq

maliter DEUM per participationem.

ts df il

R dari i

Dices. Defacto pratia Chri(li fpecie dif-

)

fert à gratia noftra, haec enim finità, gratia

M

2

veró Chrifti. eft infinita; item à

i

]

]

A ubi

gratia noftra

dimmanant paíliones fpecie diver(e, v

45 Qnio a

Ttgue (pec

virtutes morales refraenativze apperitüs fenti-

tivi; quz non fünt in gratia Angelorum, vel

Wa fper

penitentia; quam non habet gratia Chrifli.

m qu

i. Quód ficut gratia Chrifti eft infinita ineffe

Q CA m

Md Q

moris, ita etiam in effe motis dicaturfpecie

diftinctà, non autem quoad effentiam phyfi-

lier aj

cam, de qua nobis fermo, Parirer illadiver-

TUna fcnt n

fitas, que reperiturin gratia Chrifti, hominis

R formofr

& Angelorum, probat dunraxat diftin&tio-

Wm infe

nem Ípecificam accidentalem, qualis etiam

O ACRS cr

tqntes; ia

erat in gratia innocentice refpe&tu pratiee re-

parantis, non au

r

temarguit diverfitatem effen-

ïïpläb li l

tialem,

12 ln

Dices 2. Ydem lumen intelle&tüs D. eft

QP»?I dm gïa

qq?ud Wryy

participabile per diver(à fpecie lumina fidei;

prophetize, & luminis gloriz, ergo etiam ca-

UM

r

r

51d

dem natura D. per diverfàs fpecie pratiaserit

f

participabilis. — Prezerez. datur fides fpecie

]

HCQ[my

sv

diverfa circa eandem DET revelantis autho-

ritarem, alia enim fpecie fides eft, quà credit

i qu

homo

" p

Alittal,

ejusque (.M.Y.) perfettione.

AIBS

JBUS p

homo formaliter componendo, dum fecus:

fomydem f

credit Angelus , par'/zer alia fpecie fides eft,

erfa G

quà credit is; qui habet evidentiam in atte-

Vere lm

ftante, adeóque claritatem revelantis; & alia

10nem,

fides eft illius, quihàe evidentiacaret. /reze

poteft dari unio hypoftatica fpecie diverfa

vilti fpecieäif

1 finits p

v.g. fi DEUS uniretur hypoftatice Angelo:

& lapidi, ubi unio cum Angelo foretfpiritua-

donm lt

d

diVCFlgïJ U

lis; unio autem cum lapide effet corporea,

adeoque fpecie diftin&ta, ergo etiam dari po-

petiti It

ypelorum v

telt gratia fpecie diftinta. 9. 172:4. Prae-

terquam quód probet nimium, nempe defa-

omuia C

nf d

&o dari gratias

fpecie diftin&tas, in fuper d-

D

ar. eff. Quód à folo lumine gloriz forma-

diciirft

lirer participetur intelle&us D. aliaautem lu-

mina ficut non fünt formaliter in DEO , ite

iferdbo

nec formaliter DEUM participant; fed modó

brlfi

quódam inferiori & imperfe&ó , connotan-

g df

do fpecies creatas, rem abftractive repracfen-

ub t

Hu j

rantes ; at gratia DEUM formaliter parti-

cipat; hinc ficut ex eadem ratione repugnat

[inod

ari 2. lumina ploriz fpecie diverfa;itarepu-

gnat dari gratias fpecie diverfas. 44 24

g

quoad utrumque exemplum. neg. &ut. Eft

um*

enim in omnibus eadem fpecie fides;utpotein

UP

j

omnibus idem habens obje&tum fpecificum;

E

[

fcilicet myfterium. obfcurum. revelatum, cui

fió

claritas vel obfcuritas revelantis per accidens

qt

J

eft) ipfa quo

ue copnitio vel compofitiva vel

sl

r

9

fimplex per

eà fide non exigitur;

2

fed tenet

]

J

M

)

fe

186

De gratia (J. M.J) babituali.

du

fe ex diverfa conditione fubje&ti credentis,

tmtj.t, p

ficque in prophetis, Apoftolis & Angelis ea-

[ lfja.gm.

dem eft fpecie fides, ut proinde paritas de fide

T AUA

ro nobDis fit. 744 ;z/472 & etfi unio hypo-

fb anim:

h

atica foret probabiliüs fpecie Divería, quà

futjos

h

DEUS uniretur Angelo; ab ea, quà uniretur

Mibal q

j

Lapidi, utpote cüm prior foret fpiritualis,

üm eidem.

poflerior autem corporea, tamenexinde non

dmf; Ut prim

probari, quód potfit DEUS unionem hypo-

5 i ej o

ftaticam fpecie nobiliorem producere, quàm

m fecondir

illa eft, quae defacto habetur in natura huma-

Termatar]i

na, fiquidem & hec fpirirualis fit; unde po-

o if

tius infto: unio; quà hypoftaticé uniretur

J ii

DEUS hormini & Angelo; aut 2plici nature

Qu 4f |

di

Angelicee, non foret

iverfa fpecie, quia non

i

haberet praedicatum fpecie diverfum à perfe-

"o Trd

étione Divina participata, nec à Verbo affu-

&m reliou

FDl

mente, nec à fübjecto, utpote quod accidenti

duntaxat numericam dat diverfitatem, necà

Tlb npn [

potentia obedientiali; quee in Angelo &ho-

Wtj if

mine eadem eft fpecie, ficut eadem fpecie

F

vifio beata in homine & Angelo; ergo.etiam

UM

in omnibus eadem eft fpecie oratia; cüm pa-

Tsf

riter nullum praedicatum fpecificum. depre-

m p

hendi poffit; vi cujus una formaliter differret

Pmlamra ib

ab altera.

mïr,,z

2. s. An virtutes fupernaturales perfe

fupev

*nammþ

infufze phyfic? dimmanent ab ipfa gratia fan-

DI

PA Vites

ificante? x affirm. cum D. Tb. h1c q. 110

t Th

a. 4. fécut. ab eJfetia anima effuunt. ejus f

teniits

L 27

abitul.

ejusque (J.M.]-) perfedfione.

187

af credns

ventie, qua [unt operumprincipia, ita etiam

(s

ab ip[a gratia effluunt. virtutes in petem:

eparits df

LHias Anima, otqui potentiee dimmanant phy*

ji unioiyr

ficé ab anima; ergo etiam virtutes. füperna-

turales

Divehs g

hyficé dimmanant ab ipfía gratia.

, qui um

Ratio eft

]

quia dimmanatio phyfica fit tunc,

M

VI'

yet r

dum eádem actione duo producuntur tali or-

nenentent

dine; ut primum dererminet actionem agen-

nionem 1

tis; & ejus caufalitatem deferat ad producen-

ucere (2

dum fecundum, atqui gratia, virtutes & dona

um u

füpernaturalia eàádem actione producuntur,

& mox infinuato ordine, ergo. — 4z.. e[] ex

fit; un]t

hi u

phlia min. prob. . Juftificatio eft una'eadem-

-aplici

que a&tio, ficit & forma fan&tificans juxta

"Trid, Seff. 6. cap. 7. atqui juftificatio refte

x qi

eüm i

eodem Trid. producit non folüm pratiam fed

j Vel'bgwf

etiam reliqua dona & virtutes, ergo. Dein

od HC*W

a&tio DEI in füpernaturali hominis regenera-

tione, non eft minus perfc&ta, quàm ipfa ge-

fiitem

Anoe

]o

neratio naturalis, atqui in hac eadem actione

producuntur cum fubftantia potentiae & ac-

dem P&Wl

0 u

cidentia naturalia, ergo pariter in repenera-

r

tione fpirituali fimul cum gratia pereandem

ytilil frils

jfcum i $

&&tionem producuntur virtutes & dona fu-

Q

pernaturalia.

gt

- Confirz.. Gratia influit phyficé in actus

j

füpernaturales, ergo etiam phyficé ex fe dim-

tb

manat virtutes. zfztec. [iquet. nam ut bene

lf;' 4

gï

ait D. Th. hica.4. Gratia eff priucipium me-

j, i

ritorli operis mediantibás virtutibhs, ffcut

;IIIM'

h |

T

effen-

188

De gratia (.M.].) babiraual;.

af

Dites

effentim amma efh principimm operum vite

siediastibus poteniiis.

Dein eomparatur

tisanionis ]

[ non din

femini, quod utique phyfic? ad fru&um con-

currit Jfezm participat naturam D. prout

Int proprie

3 dimat

hec eft principium-effe&tivum virtuale attri-

butorum & actuum, dezigue eft ipfà radi-

Brupnetates

calis vita in ordine ad. a&tus füpernaturales

j dimman:

phyficos ipfamque vifionem. beatificam; 4t

atre eft fd

As ( be

Woimde amt. certumseft. . Confequentia ugitur

rob. Subílantia in natumalibüs non: influit

W. 3tio o

sliter in actusnifi quatenus ex fe phyfice dim-

pv g d

rnanat porentias, aliàs proprium influxum

Atenfifimos

m

praftando foret immediat operativa, ergo

pariter fi- gratia, quee i ordine fuüpernaturali

tenory qui

erit quaft vices fübflantiee, phyficé in a&tus

fütS hf

l

E

u

pernaturales influat, non aliter hoc pre-

ITmanare

ftabit; nifi- phyfic&-ex fe dimrnanando virtu-

Tttfdes o

tes;-tain parumenim- gratia tanquam princi-

OE

pium radicale eft. immediat& operativa, ficut

1c f

& ipfà fübítantia. Dezsde ideo à fübftantia

Oi n

phytic& dimmanant potentiee; quia fübflantia

T p

cau(alitatem agentis primarió ad fe termina-

*'fpaï;e p

tam- detertninat & defert ad potentias tan-

TC t

quam ad terminum 2darium; atqui hocidem

T ,

fit refpeQtu pratiz, etenim hec ordine natu-

«

l) anCi fo

re prius irfunditur quàm ejus virtutes tan-

Titerin (

quam gratize pafTiones; nec illas pracceditmere

iwü&m

per accidens, fed tanquam illarum princt-

Ti j

i

Wi

p

pium, prout mox vidimus, ergo.

VRS foy

N V

Dices.

valitil

eyirque (J. M.J.) þe;jfää?ivfie;,

189

NLUET

Dices, Jaxta D.'Th. gratia eft proprie-

n eonpat

tas unionis hypoftaticae, & tamen ab eaphy-

d fmdumon

ficé non dimmanat, ergo pariter etfi virtutes

m D. p

fint proprietates gratise; tamen ab ea phyfice

n Virudeas

non dimmanant. 240. Si virtutes tàánquam

TU

proprierates phyficé dimmanantà gratia; fem-

per dimmanant, atqui hoc non; nam in pec-

fupemarurät'

beiliom,

catore eft fides & ípes fine gratia; in Chrifto

quttti i

autem & beatis eft gratia fine fide & fpe; er-

;; non 1

go. 2770 lutenfio virtutum non dimmanat à

e hyfl&&?v

pratia v. g. dum homo infiatu peccati clicif

E

intenfiffimos fidei a&tus, redit autem ad era-

tiam remi(SO charirtis actu, ubi fides eft in-

tenfior, quàm ipfa gratia, ergo nec ipfze vir-

efipern

wio d

tutes phyficé dimmanant à gratia. 472 Si ita

dimranarent virtutes à pratia; prius dimtna-

jier

ynand i

naret fides, quàm charitas, ficut prius ab anima

dimmanat intelletus quàm voluntas, atqui

j uampïmü"

^

ais

hoc non fit, fiquidem major & perfe&tior fit

connexio inter charitatem & gratiam , quàm

o il

".

inter gratiam & fidems ergo. s. 44 1»wm

|

d:fpar.effe. Cüm enim unio non fit natura

Qf um

I?

tiec participatio naturas fed dunràxat vincu-

gt

lum nature human: cum perfonalitate Ver-

qui h u

bi, hoc ipfo non continet erminenter vel for-

gj'ällïmï"

maliter in fe ipfam gratiam; confequenter il-

as

l)

l

j

]

lam ex fe non. dimmanat , fed gratia folum-

)Wdl

inodo appellatur unionis hypóftatice pre-

aum

prietas moralis, quatenus decer naturam hu-

)

rde

zpanam Verbounitat gratidornari; Aítg

J

i

E

ii

190 Degratia (]. M.].) lmäituäli.

- qui

tia faltem eminenter continet in fe virtutes;

qeate g

ficut anima füas potentias, ergoillas ex fe dim-

Tl quod

inanat. Quodautem hac continentia ad phy-

inedem inl

ficam emanationem exigatur; inde liquet;

dinminent,

quia fi fufficeret ad emanationem plurafimul

tua p

produci fine continentia, etiam gratia dim-

proitdà vel

mnanaret ex natura Angelica, motus e ccelo;

Drüdicantur

Ípecies intelligibilis exintellectuAngelico &c.

li]na dimm

que omnia falfa funt.. 44 zdoe x dff. maj.

it; confer

femper dimmanarent loquendo de illis, que

19 eidem a

ineodem infítanti fimul cum graria infun-

A eberente

duntur conc. loquendo de aliis neg. noftra

&t uf

autem refolutio procedit folummodoó de vir-

O ettm

tutibus perfe infufis, quód hae dimmanent à

Q lm

gratia, non autem de aliüis. ve/ a/iter diff.

ERN

Serhper dimmanarent per fe conc. per acci-

TRU fünt cor

dens & ratione fubje&ti neg. Ex quwopatet ad.

F prod d

exempla oppoffta nam graua tanquam caufa

"tht p

neceffaria femper dimmanarer praefatas vir-

Ti m

tutes, nifi obeffet impedimentum & obex ex

ii

parte fübjecti, fic enim apparet, quód gratia

in homine dimmanet temperantiam, caflita-

UT

K

Q

tem &c. Secusin Angelis u

tpore incapaci-

Quf

bus, fic filiatio adoptiva, etfi fit effe&tus for-

f

VNentur

u

1nalis gratiee non tamen convenit Chrifto, ut-

il

dm

pote ejus incapaci.. idezz dic quoad exempla

zobis oppefíta. . Dein fides & fpes non cuivis

Eul fllb

peccato opponuntur, funtque primum con-

j

Ti j

»

verfionis principium, & ita bene difpofuit

n

ndao-

N

DEUS, ut vel infundantur adultis quà

Q RU

que

alitui

I9I

ejusque (]. M. J.) perfe&ione.

Infe simts

illisexedin.

que ante gratiam; vel hàc deftru&tà rema-

neant; quod tamen non obeft; quo minus fi

fentidpy

in eodem inítanti infundantur fimul, à gratia

ide lg,

dimmanent, ficut calor & aliaaccidentia con-

emphizini

naturalia producuntur & deftruuntur non

n pri (it

produéctà vel deftru&à fübftantià, & tamen fi

motus à 08

producantur in inflanti generationis, à fuüb-

1Angeïico&e

ilantia dimmanant. Exhis folutum manet f£-

UX M ! Ilijji

dicas: confervatio eft continuata produéctio;

)de ith) qu

ergo eàdem actione, quà producuntur virtu-

oratia i

tes; deberent confervari, atqui implicat eàdem

3 nglt

a&ione confervari virtutes deflructà gratià,

moio i

ergo etiam implicat eadem actione virtutes

dimmaett

cum gratia produci; nam &. imprimiste pro-

al

bare nimium ; deinde dico virtutes, dum fi-

o p

mul fünt cum gratia; confervari eadem actio-

(

p;)!fil /i

j

"

ne producliva gratiz ; Afthàc deftrru&tà con-

mquit (

.q(&

fervantur per aliam actionem, ficut materia

ia

1ma una actione producitur, & alià confer-

1 & 0b€m

vatur in mixto; nec hoc miraculofum dicas,

QO

Qd r

licut miraculofum eftalià a&tione accidentia

j d

Euchariftica confervari,. quia etfi virtutes non

f

Inc

P'fu

conferventur fine gratia omnino connatura-

fdus i

liter; càm tamen adhuc proprium habeant

Qu

fubje&um, riraculos& non exiftunt, ficut

u um

n

econtrà accidentia Euchariftica; quia proprió

carent fübjectó miraculosé confervantur. 4d

snonahu

jmurm "

3tium difl. intenfio virtutum, qua non in-

id

e 0"

funduntur fimul cum gratia;non dimmanarà

ulcum

"a

W

gratia conc, intenfio virtutum quze fim

gratia-

192

De gratia (J.M.].) babitualt.

:ejzuqh

ratia infunduntur neg. Ha enim cum gratia

« Dites a

aequalem habent intenfionem dimmanatam;

tts, deben

& de hisnoflraeft refolutio; Aftquia virtutes

ts atqui l

prefate quandoque ante gratiam produci

im fidet

lj f vir

poffunt, prout in exemplo addu&to probas,

etiam earum intenfio aliunde, quàm ab actio-

tngiam ejs

ne produétiya gratic haberi & confervari po-

lt d

teft. 4d 410m. preeter illa quee fupra refpon-

LE

di, iterum dico fidem effe priorem charitate,

3ts quod t

nec exinde fequitur, quód fides fit charitate

ithaj. Deh

erfectior, nam intelle&tus agens prior eft

nnotursditer

poffibili; & tamen non eft perfectior intelle-

Kt dl t

étu poffibili& ipà voluntate. Quod veró fit

:

tictutyan

1najor connexio charitatem inter& gratiam;

Ut ( ng

inde eftum quia obje&tum charitate in via &

AR

in patriaattingi poteft, quod non haber fides;

fefür conm

tum quia fides non eft virtus principalis per-

hi tv

fe exacta à gratia, íed lumen gloriz, cujus

Vtemin]

vicem fides gerit. l4e // d:c2s illud prius

dlnw»ej?ä Ur.

;

dimmanat à gratia; quod magis cum illa con

lt

ne&ditur & eit perfectius, atqui charitas e

T Droinde

perfectior magisque cum gratia connectitur;

[l

Dictr

ergo. s. vel vetorq. i. intedetlum agemtem,

EUY

f fi

vel difl. illud prius dimmanatà gratia perfe;

$100

quod magis cum ea connectitur conc. prius

tenq

i gb

dimrnanat per accidens neg. quia ergo fides

tantum per accidens ratione ftatüs vice & füb-

i R p

1)

At fd

je&i tenquam vicaria luminis plorie prius

lQU

Vf

dimmanat; adhuc manet i

^

ity

mperfe&ior ipfà

Muta

eharifate.

1

D

Dit [2

dnbitul

"fng-:æ . M.]). perfetiione.

193

st an p

-Dices, 2. .Si gratia dimmanaret ex fe vir-

m dimou

kutes, deberet etiam. ad. earum concurrere

M quasme

a&us, atqui hoc non fit, nam peccator elicit

Ym p

a&tum fidei; in quo tamen gratianon eft, ergo.

addudo pnà

liema f virtutes -infufie dimmanent à gratia

squnad

tanquam ejus proprietates; tunc ficut. deftru-

&confenu

&à gratià charitas & reliquee virtutes .infufie

uæfuprarefpc(

deftruuzitur, etiam deberent deftrui fides &

jorem C

Spes, quod tamen falfum eft. g. ad rzum

ides f du

di[l.z22j.. Deberet concurreread earum actus

connaturaliter eliciros. conc. inconnaturali-

aguns prit

erecboritte

ter. elicitos neg. AGus enim fidel fine gratia

. Quodti

elicitur, ficut v.g. eliceretur volitio à fola vo-

interd g

luntate & non ab anima; que volitio non fo-

cherimfempi?

al

ret omnino connaturalis, etfialiquó modó eli-

10f

l

R

«eretur connaturaliter refpectu voluntatis. 412

Jf

10

zdum preeter ea quae mox dixi; & praeter bene-

n pith u

placentemin his füpernaturalibus DEI legem

1j

( l

]

di[par.e]fe potef!, quód ceeteree virtutes vel exi-

j um

gantamicitiam D. prout preeftar charitas,cum

) häfll)*[

ul C

qua proinde.peccatum direct pugnat, vel fal-

tem refpiciunt fua obje&ta per ordinem a

ti n

n

»

DEUM üt finem ultimum; prout docet D.

.Th. q. 1c. de virtut. a. 10 qui finis ultimus

i

t o Ff'

tanquam obje&um formale virtutum infüfa-

(

rum per peccatum, affectivé in DEO deftrui-

qi

d

j

"d

tur; At fides refpicit pro objecto formali

"l

DEUM füb ratione primee veritatis, & Spes

p

i

"

"

»

DEUM ut auxiliatorem , adeoque deftru&tà

di-

etiam gratiä adhuc manere poflunt. ZVec

p

z

€As

194 Degraria (J.M.]) babitual;.

:

guii

e45 in cafü quó quis amifsà grarià intenfiffi«

ftitineque:

ttier (e hab

mos elicit actus fidei; & poftea gratiam in gra-

du reiniffo recipit, fides tanquam proprietas

tquam in

fchequeuni;

foret intenfior & perfectior, quàm ipfà gra-

tia; atqui hoc eít abfurdum, quód proprietas

lat fepari

lbstad (üi

excedat fuam effentiam, prout conftat in na-

turalibus, ergo. Nam . five fides in peccatore

qumin fb

confervetur in virtute gratiae amiflae eddem

ttfores efe

actione; quà primitus cum graria per pecca-

Dj

tum nunc amiísà producebatur; prout volunt

Ut p

"NN. fálmant; five confervetur actione di-

Miteimm.

verfa, prout nóbis placet, quia tamen femper

MDO CXelo

confervatur velur íemen à generante Sepa-

Tütte à

ratum, aut eó modó, quem "Theologi docent

DBUS i

3

de accidentibus Eucharifticis; idcirco ficur

K 102 dj

femen feparatum velut virtus generantis, &

Catone

accidentia Euchariflica tanquam relictze vir-

;

Qrtiy qüo

rutes ipfius fübftantige converfee easdem ope-

Rttinm |

rationes non obftante feparatione eliciunt;

Qio xl

ita etiam fides feparata non obftante fepara-

VU du

tione gratiee easdem elicere poterit Operatio-

Ed

nes, confequenter intendi per actus ferven-

Qmeïeï E 1

tiores, quze etiam intenfio fine abfurdo dici

Lt f

poffet aliqualiter adhuc procedere ab ipfa

ld

gratia amiíla, ficut operationes feminis fepa-

rati & accidenrium

ucharifticorum virtua-

t j

liter in ipfum generans & in fübftantiam con-

Ri

verfam reducuntur. Ceterüm 44 parzAfem

Vtehur

de propríetaiibus maturalibus di[par. 6t*

"bf d

Nam preeterquam quód fubfiantice & potcti-

RFPE&u «

tig naturales, prout exphilofohpia patet; in-

tenal

htl

gusdue (J. M.].) perfetitne.

195

p iaj

tendi nequeant, infüper fuübflantia ita unifor-

igntim g.

tniter (e habet ad fuas proprietates; ut inilla

yuam proput

tanquam in tubjedo; quod proinde excede-

re nequeunt, recipiantur, nec ab invicem va-

qum lg

od propt

leant feparari; aft gtatia nec uniformiter f&

gt o

habet ad füas proprierates, nec hze inillatan-

d inpst

quam in fübjecto recipiuntur; ac proinde in*

s amili d

tenfiores efle poffunt ipsà gratiá.

aj per pl

Dices, 3. ldeo virtutes infufie dimma-

narentà pratia; quia aliàs pratia non influe-

s promz

tur adiurtt

ret in earum actus , atqui hzc rátio eft nullaj

ergo exeanon probatur, virturesinfuías dim-

qtirten r

enettttt X*

manare à gratià. — AZi». Prob, In caáíu quó

)

DEUS infunderet fidem ante juflificationem;

heolgi i*

, ia i

fides non dimmanaret à gratia; & tamen poft

Juftificationem a£tus fidei elicitus procederet

| bmef?üü ' J

m d I&æ&

à gratia; quod etiam fieret; fi DEUS infunde-

ret gratiam fine charitare, & poftea per ali-

ípenl

gt

i

quod auxilium actvale elevaret voluntatem ad

actum charitatis, ubi auxilium iftud non dim-

durte f

yeri uf

manaret à pratia, & tamen pratia adhuc con-

curreretad actum, hoc ipfo quód hujusmo-

ff

e abfumü L

ia&tus foret meritorius, ergo ratio pre-

j

n

fara eft nulla. & 2d wtrumque ?xempiur: ca-

s P

süs Allegati uná diflintl. — Fides non dim-

manaret à pratia, produceretur tàmen tan-

grum v

f

Tl

quam virtus connaturalis gratide conc. pro-

j

uceretur pracisé fecundüm fe fine ordi-

x,fp

"A

matione ad gratiam neg. idem dic de auxilio

refpectu a&tüs charitatis. Sicut ergo i DEUS

d d

2

pro«

sj

piP

[g(ld!

[

196

De graiia. ( M.Y) babituali.

tjfi!n

þroduceret calorem ut octo, femperhic pro*

plur fint :

o que

ducererur üt virtus ignis, & ficut fi DEUS

diftincta actione produceret fubftantiam An-

groducunn

u ipfum

eli; & alià a&tione ejusintelletum ,. prout

oc fieri

tbitraria,

offe plures Philofophi probabili-

aim Jl du

ter defen

d

unt, intellectus femper producere-

ts cllicet:

tur üt virtus connaturalis Angeli, ita etiam

TO form;

in utroqueexemplo fides tanquam virtus con-

jay;d»ta l,

naturalis gratiee & auxilium tanquam virtus

connaturalis ipfius chariratis produceretur, &

&Qumm r

ideo ficur fübftantia Angeli mediante intelle?

&u tanquam fua connaturali virtute radica-

Ü

liter concurreret ad intellectionem, ita etiam

gratia poft juítificationem mediante fide tan-

]

li

quam fua connaturali virtute radicaliter con-

curreret ad aCtum fidei; fi autem adver(àrii

[

velint; quód fides infundatur fecundüm fe &

hY

fine ordinatione ad pratiam, rect& negatur

hi 0(44

gratiam ad actum fidei concurrere , ficut ca-

"u pI

lor in aquam introducitur quidem, ad ejus

tamen operationem aqua non concurrit, quià

Ill g

nec dimmanat ab ea; nec eft ejus virtus con-

naturalis, nec fübítantia aliter in principium

0aj

immediaté operativum aut in ipfam opera-

tonem influere poteft, nifi. dimmanando;

Q r

10 g,

m

prout in Philofophia oftenfüm eft.

U

Dices. 4. -Si fides jam ante juftificatio-

Otiion.

lii :

nem infunditur tanquam virtus connaturalis

gratie ergo etiam jam pro tunc foret meri-

Rüticeeie

to.gia ; quod apert? falfum eft. — 44de

quó

Moptans

plura

p

btl

ejusque (J. M. ].) perfe&izone.

197

emperlitpe

plura fint accidentia connaturalia alicui füb-

Je&to; qusa tamen non dimmanant ex eo; nec

li OR

qbftanm A:

producuntur tanquam virtutes connaturales

ante ipfum fübjectum, ergo 5áo data eft meré

eum, p

yli probabi'd-

arbitraria, & 4d r neg. illatum defunt

erptodicte

enim illi duzead meritum requifitee conditio-

nes, fcilicet imperium charitatis & fuübjectum

g i ein

DEO formaliter gratum. 44 additwm folutie

xv

jam data e[l, queenam accidentia dimmanent

inquam v

odüceretti

&quaenam non, pro quo revide Drees, r.

dianteie

U/ESTIO II.

vrmite o

nemyiti dl

jane t

De filiatione adopiiva, Di-

adiclier

Jhractione, €9* can[a gratia,

um il

AA TICHLUST

samdin

1

,I

b ag

"An fola eratta absque pacfo 65 fa-

M

faré

vore DElextrinfeco conflituat ffiuum

dem g

P

U

— DEI adoptioum, Jantlum,dignum

oncumüq*

j um

glort4 æterm? *

p r

TOtaudum r. Quóod adoptio juris pefi»

"

i

am 0

tis fit grazuita affpmbptio per[ome extra-

a

il

nea ad bereditatem,ad quam Theologi tres

conditiones in data definitione explicite vel

3

1&160]1

implicit? inclufas exigunt; nempe ipfam com-

jp

coni

municationem naturse faltem affe£tivam;nam

-fott^

j

adoprans adoptatum. affumens quafi optat:

u-

/I'dll

3

rxï

198

Degratia (J.M.).) babituakt,

p

utinar effesmeus fili«s, & quidem hac com«

terrecipit

municatio debet effe gratuita; nam 4of/;o

üyarin f

uon datur ex debito féd ex indulgentia ut

feiaadopta

Concil. Francofurd. colum. 4. loquitur. 245.

mortem ado

debet perfona adoptata effe extranea , ideft

pat hom

que non habeat jus naturale ad heereditatem,

lm nfüral

hinc dum filius exhaereditatus & emancipa-

te hom

tus adoptaretur, non quidem foret perfona

It us co

extranea naturaliter, foret tamen talis civili-

s

dl ol

ter&fictione juris..27;0. Debet adoptio con-

Rpit; f

ferre jus ad bereditatem, nec fufficit queevis

qmimmor

affümprio adaliabona v.g. honorem, benefici-

1 Qulb

