mümatio, Focatio, Cogitztio pia (?'c. qu&

QUII

utique funt actus intelle&tüs & voluntatis;

il

ergo

14 Degratia atfua- (]. M. ]-) l diviffone.

1 iij

v diftr

ergo in his confiftit gratia actualis. & Con-

cilia & PP. loqui in fenfü caufàli , non au-

Nlüntite

tem formali ; quafi formaliter in iis actibus

qpi vita

confifteret gratia prima excitans, fed qua-

Áque ide

tenus illos caufat.

Quó fenfu D. '"Thomas

ts« fine

fnem,

Làc q. iro. a. 2. auxilium actuale appellat

motum , nonquafi foret motus elicitus, fed

ln

prout eft à virtute DEI impreffus, qui qui-

Vrf 3

dem eft vitalis 27 440 non autem z£ q4ed.

Wel i

ifoer

Nec hec explicatio ita aliena eft, ut' eam

etiam adverfarii in alis Scripture vel SS.

o qu

M yq

PP. locis non affumant, unde quod licet

"'Fhemiftocli ; licet etiam Epaminonde , üt

Wum.

infert P. Wenzl.

I es.

In[labzs. lnfluxus aCctualis voluntatis in

Ti vi]

actum eft ipfe actus, ergo etiam influxus &

óifa

Deia

motio actualis DEI eft ipfe a&tus.

Qb ä&u D

idem eft actus intranfitive , quó voluntas

t i

trahitur à fine & quó fe movet ad . finem;

NU

ergo pariter eft idem actus prout eft illumi-

Tif ff

natio & vocatio DEI ; & prout eftà volun-

* f

tate fe determinante,

». Ad rmum diffar.

Q d

ts

effé, quód voluntas fuó influxu fe ipfam

formaliter reducat in actum ; ficque hic in-

Qul

fluxus fitipfemet actus volunratis; aft DEUS

QUOd pr

voluntatem noftram caufaliter folummodó

3t dete

reducit in actum.

d. adum eft difparitas.

Vs ne

Quia gratia actualis movet voluntarem tan-

Mmec

li

quam principium elevans in genere cauiz

/ mm

efficientis, & ideoab effectu; adquemele-

d

vat;

infuffcientem (J. M.)-) & efficacem. 1

ii

lis, . r

vat, diftingui debet; aít amor non movet£

li, nond

voluntatem ütelevans; fed per modum prin-

j s t

cipii vitaliter trahentis ipfam voluntatem;

) fed qu

ficque idem eft actus, quó trahitur volun-

D. Thne

tasad finem, & quó amat ; feu movert (e ad

nem.

yle i

elicus

Urgebis, Si gratia aCtualis eft motio di-

I5 qUi g

vería ab aétibus intelle£tüs & voluntatis ,

m i

vel eft vitalis vel mortua ; zoz 1777 , quia

[b ut &

aliàs foret ipfemet actus ; zez z4u; , quia

i vl $

mortua qualitas pro actu vitali videtur ine-

quod Y

pta. $. quód fit vitalis 2? 470 ; quatenus

inond£, i

tanquam complementum potentiarum vita-

lium eas determinat & actuat ad Operátg-

voluntuti

nem vitalem eliciendam,

m infot?

Superurgebis. Noluntashocipfo, quàd

hs

ab actu primo tranfit ad actum fecundum,

j vt

jam fatis determinatur ; ergo füperfluir di-

d f

fün&a motio; fz4c;pz? , quia nulla res ex

t eli j*

natura füa ftatim petitdeficere ; atqui ficpe-

iav

teret deficere prafata motio tranfiens,

ergo

non datur.

Denique vel hzc motio foret

um dj

qualitas activa; vel habitus, vel alia fpecies

T

qualitatis , neutrum fübfiflit , erpo idem,

:que

li

quod prius. . 44 rmz difl. Voluntas

j atl

fatis determinatur formaliter , conc. caufa-

bolom

liter; neg. Quin imó determinatio forma.

[2

lis fine caufali Divina re

pugnat. .44 zdums

ntarenïfï'

difl. miz. Peteret citó deficere hoc fenfu ,

;UefC lo

quód przcise fit aliquid viale in ordine ad

g

termi-

n

16 De gmti& atzua- (J. M.].) 4 divi/;oke ; iif

terminum ad quem ; conc. hoc fenfu; quód

( exii

petat dire&té. non effe ; neg. petit quippe

tim cogi

tam diu dürare, quàm diu terminus ad quem

Ü

necdum eft obrentus; aft hóc velut fine fuo

tledliren

obtento juxta propriam naturam admittit

Qimyio 4

zo e[fe , erfi illud pofitivé non appetat. 42

dicendny?

3tium &. Quód motio prafata redudiive

Mij

pertineat ad genus potentiz , vel prout dat

tirdnet:

poffe , quod praítat auxilium füfficiens , vel

IU qu

prout porentiam jam compleram ab adu

þonit', Tif

primo ad fecundum reducit; quod

facit au-

| hod i

xilium pramovens.

tss

Objecziozes contra 2dam refolutionem

|

fiistn

dabo infra ecturus de gratia efficaci , quam-

Jam quts

vis jam poriífimas in Philofophia pramife-

| endum

rim, hic autem adjicio

! li

l5 nif

|

TU

- Quafita nonnulla. ctrca J Art. 1.

E

; Uasres 1. An dum intelle&us & volun-

«w. tas per infufos virutum füpernatura-

fitis?

T

lium habitus jam habent primum poffe, in-

EIFE ( TO

füper ad hoc; ut proxime fint in a&u; exi-

Qübusmg

gant motionem auxilii actualis ? w. zffirm.

DI

quia intelle&us non eft completus ad agen-

phS lïqu;

dum nifi per fpecies impreflas debité coor-

9j), f

dinatas determinetur ad intelligendum, hac

0C nan

autem fupernaturalis fpecierum coordina-

Uafemþ

tio fit ex actuali auxilio. — Pariter: voluntas

1 Drtox

non eft ultimató completa ád volendum;nt-

j

fi ei obje&tum fit practic. propofitum, pro

Jf

quo

|

i dul

z [eteiemtem (J. M. .) e efficacem 17

fenfü,qi

quo exivitur auxilium aétuale movens ad

peti qipt

, piam cogirationem ; ad amorem finis &c.

inusdqit

zerer 2, Àn preter illuftrationemin-

velat fl

telle£tüs etiam in voluntate preexigarur di-

ram al

€ta motio ad actus füpernaturales voluntatis

appetti À

eliciendos? . 2ffirzz. ex ratione mox tacta;

o relt

Aec obef! , quód voluntas

er modum natu«

d prouzfä

rz inclinet in bonum fibi fufficienter propo-

l

üfficlen t

-fitum , qualirer intelle&tus, illuftratus pro-

am ab d

ponit; nam z. 4///7. Voluntas inclinat per

iod factt

modur naturg, & per vires proportiona-

tas ad bonum füfficienter propofitum ; conc.

efolutot

fi vires fint improportionatz ad illud , neo.

id; Qd

Jam autem ad bonum füpernaturale amplé-

ja pl

&endum vires voluntatis improportioratz

fünt, nifi per auxilium füpernaturale actua-

:

le adjuventur,

| il

Oueres ?. An auxilium actuale. füffi.

"Ti

ciens in uno poffit effe majus, in altero

üpert

minus? R. affirz. quia càm det poffe, fa..

] Oföv f

cilé cognofcimus; quód iftud poffe in ali-

l aäu» ?

quibus nonnunquam fit a&tui proximius, in

aliis autem remotius,

? E:' ;7,1')»4?,»

prout id obyiis exem-

a

plis liquet.— Nec obffat , quód juxta illud

j d

iebl(e [

Sap. 6. DEO aqualá fet cura de omnibus,

,Hduü* E

hoc namque verum eft ex parze Brincipii,

l coü[w

quatenus DEUS uniformi fápientià omni-

bus

rovidet, non autem ex farfe tergzizi,

l u

i

e

1.

l

qua

&qualia omnibus dona pararet.

js

-Queres 4. Quodnam pródivifione gra-

tig

æ/*

18

De gratia (J. M.J.) diviftone

iryl

r]vl

tiz actualis 7z auxilium efficax e [ufficiens ï?:cerit,p

fit immediatum divifum? x. Eft gratua pre-

| giturfo

: nefidei d

veniens in tota fua lattudine , hzc quippe

utrumque auxilium velut fua membra com-

J adendur

plectitur, prout confideranti patebir.

| toituton

Queres $. Qualiter fübdividatur gra-

: o Diyin

Xliom re

tia fufficiens? g. 7770. In moralem & phy-

ficam. Item in externam & internam feníü

tüm conf

fupra zz de/ib. previa part. 1. a. 4. explice-

! Qret auy]

to. Porró interna alia eft zrzzfzezs, qux

JEUM fj

eft ipíà motio DEI intellectui & voluntati

| ibintio]

& fs

p

impreffa; de qua potitfimüm hic fermo;

Alia dici poteft perzzazezs , qus tamen huc

o di

pl

non ita fpe&ctat, quia proprie loquendo

complectitur habitusinfufos , quamvis etiam

f

GR Ut

ad eam aliqualiter reduci poffint (emina qua-

dam virtutum bomipi indita, v. g. borror

at /lfj

turpium , amor virtutis & hone

ftatis , CO-

[;9 quod

gnitio DEI, velut naturalis quedam corci

Mil

infidens religio; qu& quidem naturz bon

Qu

etfi per fe ad res fupernaturales non adju-

Q a

vent, attamen removent obítacula ; propter

X d

quz ad gratiam ineptiores fumus.

Ute-

Og ]

zins dividirur in auxilium fufficiens proxi-

- fenr

mum & remotum : ProxZzum eff , quo

Cüpicis

immediaté boni operis potentiam confert,

Qollr,

prout juftum habilirant virtutes infüfz a

; Datentj

a2étus earum proprios.

Remotum eít, quó

| .eni li

homo non quidem proximé habilitatur ad

Fm d

a&um, fed ad aliquid facilius , quod ; ubi

&l ngc

ece-

.

Viloht

n fzgäïcimt?m (.M.].) eeffcacem. 19

TL

fecerit , plenam ad ulterius bonum confe-

quitur facultatem,

Sic infidelis inftructio-

gt

, hacqir

ne fidei deflitutus caret auxilió proximó a

nembn qi

credendum ; aft dum DEUS in eo bonam

cogirationem de ftatüs fui riferia & peten-

patei.

ividatu

do Divino lumine infpirat, jam accipit au-

dem & E

Xilium remotum ad fidem.

Item in vitio-

yermam i

rum confuetudine depravatus & immerfus

caret 2uxilió proximó ad emergendum &

i 4 epi

ii 0

DEUM füper omnia diligendum ; aft ipfa

& volunt

infpiratio Divina, quà ad aliquid przvium

Jic m

& facilius peragendum excitat, auxilium re-

Hinc D. Au-

games

motum eft pro converfione.

guítinus, & ex eo Concilium 'Tridentinum

jb loqut

pamvist

perfzperepetit; quód DEUS jubendo fa-

t femin

ciat, ut poflimus agere (£i zzzuitur Au-

y,. O. juni

xiium [ufieiens proximum ) aut faltem pe-

)nefïäfih ï]

tere, quod non poffumus ; 4 fzgwificat ur

auxilium remotum.

uæddm CG.L

yatur v

Quares 6.. Qualiter praterea dividatur

gratia a&tualis fufhiciens? & In immediaram

s non &

& mediatam: Prior eff , quz proprig per-

,]137 PW;

Íonz ; Poflerior, quz períonz alteri con-

qUS

fertur.

Sic parvuli ante ufum rationis in-

qets ]

df

capaces funt auxilii interni propriz perfonz

collati, poffunt nihilominus mediatum in

m of

parentibus habere , quorum cura fubítant.

j I'HWS

Denique parütur in gratiam co//az2z7z, qu&

j Clh 9'11

jam actu ineft homini, & in o//azazz , qua

hj

etfi necdum infit; tamen eam DEUs ho-

Qu

,'l"'l'

B 3

mini

20 QO9ualiter fmz'ektf (]J.M.]- qued eff ,';; fe Dnetonà

inini conferre paratus eft; & defactó daret;

irndo, :

ttim parit

nifi culpa hominis ; aut curfus naturz ordi-

Trid, conf

narius obftaret. Hs ira peníatis eft

pater füp

ARTICULUS Ii.

tilbus nul

dhmn fi

Z

alem lenfum veddat commune

777

E

illud: DEUS facienti quod eff in

inft']]);g À

Jé » mom demegat gratiam?

n f i

Ic certé, fi unquam aliàs ; faciunt

! n quidem

Theologi, quod in fe eft, dum ad

A prm

H

trutinam revocant tritum illud : Fz-

BRT

éiemti quod im fé eff , DEUS mon denegat

t erau

tnl,

gratiam , aít quiain elucubrando hoc znig-

| praeod. ]

imare non omnes faciunt idem ; infpicien-

dum eft, quinam faciant ben&. Ac proin-

b dir

de eft

10 qui

Refólutio r. Ynfenfatus eftfenfus ; quem

Id

confingunt Semipelagiani, DEUM facien-

Wt 4

d

ti quo

iníe eít viribós naturz, dare gra-

tiam propter opera naturalia tanquam pro-

f,?.mm fiy

Ti (j

prer meritum, vel tanquam ex debito jufti-

tim. l£a de fide defimitum eft. comtra Semi-

Dmiii

elag. im Comcil. Arauf. Cam. 3. & g. Quin

L

imó hicíenfüs hazreticus deftruit rationem

Áj

rati , gratia quippe non adeít, ubi de-

Wi *dll l

*

bitum fübeft. Ex quo etiam fequitur, non

Itl l)

[

offe mentionatum principium intelligi ;

'IVZH/fme f

quód faciens quantum eft in fe; poflit viri-

| pf

defi-

bus natura afpirare ad gratiam , eam

T. UI

eran-

quitfi

Deus zon deue- (].M.].) getgratiam? 21

desdo ,

derando, ac pro ea DEUM invocando; id

; Dafora od

enim pariter tum in Concil. Arauf. tum in

iis d

'Trid. confixum eft, — Raze quoque accedit

prater füperiüs dicta; quia operibus natu-

[

ralibus nulla eft proportio ad promerendum

gun

donum fupernaturale.

Refolutio 2. Prafatum axioma nequit

intelligi hoc fenfu:

uód facienti quantum

ul d

7H

eft in fe viribus naturz DEUS det gratiam;

non quidem ex meritis operum, fed ex pa-

js; f

(L, dun?

&o & promiffione intuitu meritorum Chri-

nilin: J

fti mifericorditer facta , qua infallibiliter con-

a atl

fert pratiam.

iohcet

Prob. r. ex D. Auguft. loc. cit. in Art.

preced. L. a.

q. ad Simplicianum Q. 2.

lj m(pjd?ï'

ubi claré docet; DEUM infidelibüs quibus-

E

dam, qui opera naturalia honefta peragunt,

anfts; (

relictis alios ad fidem affumere moribüs cor-

ruptos. Jccedit D. Th. ad Rom. ro. Letf. 3.

UM f

7 däe?;

ubi explimm AXIOIMA þræfatzm AMIGÓAM qui

tamen eorum feciffemt, quod im fe eff , Do-

u

mimus eim fecumdum [uam mi[ericordiam

lebíto f

providiffet , mittendo eis Prædfcatoïem fidei,

t

Jicut. Petrum . Cornelio A. 16. et Paulum

AA

"Macedouibus acf. ro. féd. tamem hoc pfum;

j rl

quod aliqui faciumt, quod im f& efl , comver-

teudo [é [cMicet ad DEUM , ex DEO e

" ubn

ultih

movente corda ipforum ad bonum. Thren. s.

j Itv

Comverte mos Domiue ad te, «t comverte-

gl

r[ y,

AF

Unde r, 2de Q. 112. Art. 3. con-

qn

B 53

cludit,

[

| Dunrt

25 QOualiter f'acientz (]. M JO quod infäcf

füsmar p

cludit ; quód prap

tam

(

Aratio ad fi;ï

20 , "

titrcoop

etur , prout eft z libero ar

wdent

nece[fit atem habet ad gratia confteutionem,

; dtm, qur

quia domum gratia excedit omuem prapara-

tjogem virtutis humaua, prout, autem eft

jttimtun

jX ATU

Z DEO movente , uece[fit atem babet uou qui-

: mf c

dem coact tomis fed. inf allibilitatis , quia in-

"

! N em n

tentio DEI deficere. mo

oteft , [ecundum

quod JAugull. dicit im L.

d

Pïdl

deff. $5. quid

, tien, p

25; afe

per benchicia DEIcertiffimt lrberamtur , qui-

cuuque liberautur , crgo D. Auguftinus &

: oguus

| um

D. i homas legem & pactum Molinifticum

ienoraverunt,

[o]

Uuttm,

ln

Prob.2. Fruftrà afferitur pa&um , cu-

Chj

jus nullum in Scriptura apparet veftigium,

: onfirs

quin poriüs ex ea deducitur oppofitum; at-

qui tale eft pactum Molinifticum, fiquidem

; Qu &'ipf;

! wnroliar

opera viribüs naturz facta comparentur pan-

|

VL Occa

no menfítruare ; & Apoftolus ad Ephef. .

altüm proteftetur : Grazi4 fafhvi fatti eflis

gfiïfiam tn

tf [

er fidem, eb boc mon ex vobis, ergo. Ter-

£i0 hec promiffio & pactum coloratum pre-

Mpropm

ma 00

judicat gratiz , ergo fruftrà afferitur,. Prof.

AZt. Quod datur ex lege, promitfione aut

fff-iec/a;

'iteps

pacto homini operanti, datur illi ex juftitia

faltem imperfecta, atqui gratia ut fir pratia

Aligs T

't nung

nempe gratis data , nequit effe ex juftitia;

ergo. Certé enim dum pauperi daturelee-

lido D

tb s

mofyna ex pacto, ut v. g. przvie rofarium

recitet; non eft pur& gratia; ficut tamen eft,

^ tülem

À

Deusnon dene- (J. M.].) getgratiam ? 23

wiupu

fi detur prcis, quia pauper eft, absque in-

atim]

i, t

tuitu cooperante ex parre fubjecti.

wdezt adver[arii: Ylam legem & pa-

afecutiu,

&um, cüm przcise ob merita Chri(ti fue-

l7) pn/m

rit ftatutum fine condignitate & proportio-

L at

ne operum naturalium , ideo gratiam qui-

äaäftæagqæl

dem effe debitam refpeétu Chrifli, quate-

i, Qu l

nus eam nobis promeruit , refpe&u noftri

, Jl

tamen , prout bona opera naturalia poni-

4f 4 )

mus ; effe gratuitam, ficut juftificario illis;

atry t

pro quibus Chriftus paffionem füam quoad

Jguüinus»;ï

efficaciam obtulit, eft debira in ordine.ad

Aolinifüot

Chriftum, non autem ad peccatores , qui ju-

ftificantur.

Sed

ä&unh (

Contra efl : 'Tum quia data refponfio

r velit

non fatis recedit à Semipelaoianis, utpote

ofuum; L

qui & ipfi concedebant D. Auguftino opera

1 flü.Ul &

naturalia non effe meritoria pratiz , fed dun-

gren m

taxat occafionem ; quà DEUS - ad dandam

;d EPM:"

gratiam moveatur ; tum quia fuppofitó pa-

j ]f,,l[]r Ü

&ó ipfa opera naturalia quandam fortiun-

a. ^

tur proportionem & condignitatem pro gra-

yraturm

!?1

tia, ergo refponfio fe ipfam deftruit.' 7-

l.i[ul" P ,'

ec. declaro 12 exemplo : Ponamus ; quód

niIHq

nev

;

Princeps legem & pa&tum ftatuat ; ut mille

iaj

]

aureos referat ; qui primus victoriam de ho-

ii j

[

Ííle nuntiaverit ; quis neget tale nuntium à

(

e

]uf

pa&o Prineipis nancifci proportionem cum

Qu

mille aureis, etfi przcisa lege & fecundüm

em [

fe talem. condignitatem non importaret ?

tat

r

Exem-

4

24. Qualiter facienti (]. M. .) quod in fé eft

2070

'

Exemplum autem , quod allegant. adverfa-

Tünem Cur

V, de juffificatione mon efl adrem, in tan-

füpeture

tum namque juftificatio eft propter Chrifti

t0EL m

merità, in quantum homini meruit gratui-

dtoquR

ta ad eam gratiz euxilia; Aft fi Chriftusho-

E

mini meruiffet, ut ex operibus naturalibus

Qüne d r

confequeretur gratiam, hóc ipsó ceffaret ef-

[2

fe pratia, quia jam non forer gratis ; fed

10 vidalir

ex operibus propriis; ergo.

d inparg

CoptrA eff 2. Vel paétum | iftud opera

u

naturalia & auxilium füpernaturale pretie

| Ra , d

afficit àt res disparatas, ficut (i DEUS con-

'ultewemt l

fideranti curfüm lunz ftatueret dare pratiam,

VRs d

vel refpicit ea ut inter fe proportionata; zoz

t

qdium» quia tale pa&tum foret inGpidum ;

Mj

rum etiam quia alioquin ob quodvis opus

|

DUiIle [

bonum daretur auxilium gratiz, quod aper-

flllüfew

té falfüm eft , zec 2dz, tum quia hac ra-

fiiorem g

tione initium juftificationis foretnon ex gra-

]

Ws d

tia; fed ex conatibus nofttis, tum quia hac

; ütem

opera jám effent meritoria de congruo con-

In, &[

gruitate intrinfsca àd auxilium gratiz, quod

& fs "

omnes Catholici negant,

mm Pw

Contra eff. s. Admifsà bác lege infalli-

Wil

bili inter opera bona haturalia & primam

f

gratiam , fequeretur quoque , quód à for-

17

tiori detur prafata lex inter meritum jufli

& juftificationem impii, atqui hoc non, ergo.

ïïin Rfcä :

. PAt. quia orationes & merita jufli pro

Mi :

jl

propor-

ifi'cando peccatore oblata habent

8 l

Lionem

iil

Deus nonm dege- (J. M.]-) get eratiam? ag

1t ab

tionem cum juflificatione; quam peccatori

Feil i.

impetrare conantur ; tum quia fundantur

pter Cri

in DEI amicitia, quz bona facit communia;

erüit p

adeoque potiori jure exigunt prafatam le-

Chiltuh

gem & pactum, quàm opera naturalia in or-

s natoni

dine ad primum auxilium gratiz, 747z. apud

Ü ceffaretä

emmues im coufelfo eff , prout infra de meri-

gmris T.

to videbimus ; füppofitis quippe precibüs

& impetrationibüs jufti unus peccator con-

iftud ops

fequitur gratiam, alter non; ergo inter me-

irle ora

ria jufli; & juflificationem peccatoris non

DEUS «

intervenit infallibilis ex, confequenter mul-

yrc gnutà

t minus inter opera naturalia, & primum

tionatay f

gratie auxilium. 'Ac proinde fit

pb

Refolutio ?. Prefatum axioma hunc ge.

yodvis

nuinum reddit fenfüum: DEUS facientiquod

i

eft in fe viribus gratig; dat ulteriorem & ul-

aj Dic

tam, dein ex

teriorem gratiam v.g. primó fidem implici-

qon xf*

pliciram , poftea ferventem

charitatem, &

m quiaPI,

cum hac ipfàm juftificatio-

pgrua r

nem, & tandem ex juftificatione & donis

u

eam íequentibus, quantum in fe eft, ope-

ranti profe&tum períeverantem. kta 'Tho-

mifte & ceteri "Theolo

lt igïäï»

ftas.

£i contra Molini-

& p

[l

Prob. 1mà vefà

EL

l. zegativt ex z. prioribus,

num Jl

2dó pofitive,

quia opera füpernaturalia in-

trinfecé prop

n0m

ortionantur cum juftificatione,

&licét proprié non fint meritoria de con-

gpl

gt p

gruo relaté ad juftificationem, quia in ope-

(

5

rante

26 Qualiter facienti (J. M. J.) quod in f eff

Tentittni

rante necdum füpponunt amicitiam charita-

[73 ærtjj

tis & gratiz habitualis , quia tamen DEUS

ul jer i

hzc prima auxilia confert liberaliter; ut re-

T17E7.

mote disponant ad juftificationem , idcirco,

M inem f

ne finis ifte fiat irrirus, opera prafata fuper-

| jfzut "ii

naturalia mediantibüs primis pratiz auxiliis

a ad finem

u D.

elicira habent congruentiam ex füu

DI

füpernaturalem proportione, ut DEUS fta-

lm omn

tuat legem de juftificatione impertienda

omnibus facientibus quantum eft in fe, ex

J g

lr dl

rxdictis auxiliis. Cozfjrzz. homo per vires

ifidi

naturz non facit quod eft in fe; fed dunta-

odf

xat per vires gratiz, ergo prafatum axioma

L5 ntec,

Don tem

nequit applicari ad vires naturz.

Qit, q

rob. Homo non facit quod eft in fe; nifi

Verb f

fervando fervando pracepra naturalia, atqui

E

hec fervare nequit fine gratia ; fiquidem

Ti non

inter hzc fit efficax DEI amor; quem viri-

ls edm (

bus naturz repugnare fupra diximus, ergo.

]'miffro

LT

Solvuntur . Oljetiiones.

|

Bjic. r.

ex D. Auguítino L. 19. de civit.

Q y

O

DEIc.

r. DEUS tribuit hominibus res

pR qu

temporales eó pacó «

^

quiffimó, ut qui tau-

[ote h

bhs b

0724$ F€c.

Jé

ufums fueri

£, AccipiAt annplio-

apreft

74 c? meliora, ipfam fcilie

et ipimort alitatis

om [

acem €b bouorem inm vita ater

"d.

Pariter

docet. -

4 t

D. Thom. q. 14. de verit. a. : 1.

Q ac

At ionis "-

quis ia fylois euutritus ducium r

D DE

Luralis fequeretur im appetitu bo

ui e f[ug^

1HAH )

imi

vlj

Deus non dene- (J. M.T.) get gratiam.? 27

tiom hzi

amali, certiffim cenfendum e[f, quód ei DEUS

men DEU

vel per imternam in/j)imtionem revelaret

iiter; UT

ea, qua necef[aria fumt ad. credendum , vel

em, ro

aliquem fidei pradicatorem ad eum dirigeret,

rofiu li

þ'mt mifit Petrum ad Cornelium.

Ergo

Ti quiit

juxa D. Auguft. & Angelic. Doctorem in

e

fia od t

DEO eft paétum &lex infillibilis dandigra-

DEUM:

tlam omnibus facientibus , quod in fe eft,

jmper:ieri

viribüs naturz. . D. 4wguffimum proce-

eft in &1 t

dere de bono temporalium ufu per vires gra-

jo per V

tiz,fiquidem fine hislongotemporebonus hu-

p

, [eh du

usmodi ufus ftare nequeat;ficut homo fine his

|

ongo tempore legem naturalem implere ne-

ys, A

quit; quz explicatio manifeilé innuitur per

( inis

verba finalia: A4rczpiat bonorem in vitaater-

;turali'

1'"9"

74 , atqui vita zterna tanquam corona jufti-

1 l

p

tiz non datur nifi operibus füpernaturali-

j m

bus eam de condigno merentibus fuppofirà

)

cpm

yumus

promiffione Divinà; erpo. 44 2dwm pari-

fer w cum Mediza D. Thomam loqui de

Qnt

tali enutrito in fylvis faciente per auxilium

19d

(

gratiz przvenientis quód in (e eft ; przci-

ominij

H

pu$ quia loquitur de tali qui longo tem-

fl qm

pore bene moraliter operatur; éfique haec

[

j

Jl

expreffa mens D.'Thomz fuper caput ro.ad

W]W j

f

Rom Le&t. 3. füpra cirata. Item 2. 2a.q. 10.

!

3.4. Unde etiam in tali enutrito in fylvis,

d

quia accedentem ad DEUM oportet crede-

h

re, DEUS in primo inftanti morali usüs ra-

tionis prater naturale lumen etiam fpeciali

hi

m

auxi-

1777

28 Sualiter faciemti(]. M. -) quod in fe eft

auxilio fufficiente excitat intellectum & vo*

tttübus ?

luntatem , ut convertatur in DEUM eà fide

tpliition

cognitum, quam illa etas patitur; & quz

im de fe

neceffaria ad falutem includit ; cüm enim

Nignam

homo ibi teneatur feperamorem ad DEUM

lUOS, qlll li

convertere, ad Divinam fpectat providen-

W qSgp

tiam, ei de fufficientibus providere auxiliis;

dgre q

quibus adjutus fi fecerit quod in fe eft, DEUS

& nf

vel per pradicatorem vel per infpirationem

Ienden

internam eum: illuminabit, ut reliqua ad fi-

LTOT

dem neceffaria explicité credat; unde etiam

rafind

ibidem D. 'Th. fubdit de exemplo Cornelii;

l, f

ddum wom amplius iufidelem fuiffe , alias

"

H

ffb g

ef

44$ 0

o "om placuiffet DEO, cui fume

'ütis. 0

])eratz

féde sullus placere poteft , féd babuiffe fdem

At, nj

dmplicitam, uude ut eum in fide pleuus tu-

&bl

firueret , miffus eff. ad eum Petrus y De his

| ( Dl

vide plura im parte prima.

m &qu

IJzfLlabz. Decet Divinam bonitatem ;

Q lt

ut ftatuat hanc legem feu pactum conferen-

lr

di gratiam iis, qui agunt quod in fe eft vi-

Mif

ribüs naturez, ergo defacto fic ftatuit. — 42f

ürgd

pro^. jaxta D. "'homam infra q. 114. a. 3.

R

Congruit, ut operanti fecundim totam, fuam

Opetint

virtutem DEUS recompen[et. [zcundium ex-

Dtory

celleatiam viriutis fu2, pracipue quia mi-

Treauy

fericordia magisinclinat ad bene operanrem,

um &

quàm malitiosà viventem, qzzz: 7ayo fi DEUS

iinien

malis quandoque conferar auxila , cur non

Bu de

ex pacto infallibilirer impertiarur bene ope-

' Tho.n

ran-

Deus uom deue- (]. M.]) get evatiam? 29

qniiifl

edum (v

rantibus ? s. ad D. "Thomam explicando

ptUMa

explicatione mox data, vel dico, quód qui-

imr, &i

dem de fe mifericordiam magis deceat effe

* qim eit

)

benignam in eos qui bene agunt, quàm in

mad DOA

illos, qui malé operantur, tamen compara-

hi proie

tivà ad Sapientiam Divinam etiam pertinet

idere ami

denegare quandoque auxilia gratie primis ;

fe ef BL

& conferre fecundis , ut fic comprobetux

n(pimut

independentia gratie ab operibus naturali-

reliqua:

bus, &alia ex parte homini occafio glorian-

; untt dt

di prefcindatur. —Per 4404 patet ad probae

lo O

Homes. Poffet etiam . diftimgui diflintiione

Art.praced. data. . Audiatur D. Auguft, ci-

fuifi "

j a

tatus: Quód bunc trabat , um uon tra«

if

bat, ueli judicare, fe uom vis eyrare.. Une

i n

e Epift. 107. ad Vitalem habet pro certo

jj

contra Pelapium ; quód ftantibus 2. homi-

nibus equalibus unum DEUS illuminet;

| [orit

quia vult; & aliud non illuminet; quia non

j at

fibi placet, quod absque ulla comtradictione

od

manfeflatur im parvulis.

Urgebis. Dsus noneftacceptor Perfona-

hu ^

II

rum, atqui fi reli&tis iis, qui naturaliter bene

Jd

operantur;alios affameret ad gratiam,foret ac-

M ll

7 "M'W)r

ceptor perfonarum,ergo. 24? poffet homo ca-

rereauxiliis fine fua culpa; atquihoc eft abfur-

TUf

dum; & repugnat Tridentino feff. 6. C. 17.

optt

definienti , neminem à D EO deferi , nifi

pl

1 a

prius deferatur ab illo, quod ipfam docet

D. Thom. 3. contra Gent. C, 159 DEUS

[1' beHCL

quaAn-

l

50 JQualiter facienti (.M.).) quodinfeefh — | du

! E maturai

quamtum efh de fe pararus eft. omnibus bomi-

nibus dare auxilium gratia, fed foli illipri-

: fs Qratig

I

QQARLUF

E]

wi im fe ipfis gratia impedimen-

Ttlleds

£um praflamt , ergo. Quim imo li auxilia

"

Tuminati

ratiz fint fine pacto plané indebita operi-

fenti at

bus naturalibus , non erit falus in noftrapo-

Excitro;

teftare; quod denuó abfürdum eft. — s. zeg.

: s f

mim. ad rmum: in gratuitis quippe non da-

| Qüt as

tur perfonarum acceptio, qua folüm ad di-

aXeratiüm

ftributivam fpectat juftitiam. 47 d dift.

(s g

poffet carere per fe loquendo conc, attentà

Dotentis p

elevatione hominis ad finem fupernaturalem

t d

neg. Hác enim fuppofità confert omni-

E

bus hominibus auxilia gratiz fufficientia. Per

Cl

uod patet ad autloritatem , nam neminem

| tio. Jj

DEUS deferit per negationem gratiz: habi-

d.

tualis, nifi prius deferatur ab homine ratio-

lli r

ne peccati , quarenus auxilüis fufficientibus

1 Wif

abutitur, ex bis/iquet ad additum (alutemno-

Ti

ftram in poteftate no(tra effe per oblata au-

TU x

xilia füfficientia.

| Ut

Superurg. Auxilia gratie excitantis &

| lr

Y

pravenientis pendent à facultate naturili;

| 3

[

ergo DEUS decrevit ea non dare, nifi iis»

u ini

qui ex pacto bona opera naturalia pofuerint.

1/no 'Ug'/l'l

"Antec. prob. excitatio.ad fidem dependet a

Vue q

4

audienda przdicatione , à miniftris Ecclefiz;

& f

quorum minifterió DEUS vocat homines €

| U l)m;

ab ipíà cornparatione fpecierum intelligibi-

" g

lium, atqui hec omnia dependent à faculta

mml.üe |

t

quwiinfeqï

Deus tnton deue- (J. M. ] gez gratiam? 31

1770

te naturali & libero arbitrio, ergo. — .z

& ii

imo gratiz ha excitantes fünt illuminationes

7 impedimgæ

intelle&tüs & excitationes voluntatis

; atqui

ii 1 a

illuminatio & exciratio eft actus viralis à po-

neebtore

tentianaturali dependens, ergo. s. 7. 2//7 ;z7,

sin dl

Exciratio ad fidem dependet à prafatis ratione

TT

effe&tüs füi conc, ratione füi neg. Nam fi-

cut actus noftrz voluntatis & intellectüs

jippe nori

Áolüm d

exercitium fünt harum potentiarum, ita fünt

77

effectus gratiz , quia folummodó à di&is

conc, atit

porentiis procedunt prout fünt motz & ex-

ernatuti

Ciratz divinitüs, & fic auxilium activ? non

onfett (f

dependet à libero arbitrio

» etfi ejus effectus

fcilicet a&tus nofler à lib

Jäcienm' l

ero procedar arbi-

wio. 7 abter difl. miz, Fzc omnia de-

m Ilïm*vff

p oraizt

pendent à facultate naturali üt elevata con,

hm

fibi reliéta neg. nam üt re&

.

& D. Aug. L.10.

dofíca?

Confeff. C. 6. zif DEU ;

nius altius smife-

7 (aluet

reatur , celum eó terra

J'ardis. loquumtzur ,

gr at

unde vocatio quidem ext

erior pendet à pra-

dicatione & miniítris E

cclefie, non tamen

interior,

excimniif*

prout in parte ima Delibar. 3tiaa. :.

ex D. Th

. Vidimus; aut ficut declarat D.Aus,

r

jue, P

L. 1. de peccat. ei remiff. — Adhiletur jäï.

7/0 "Verit atis extrinfecus vocis anim

ji p

iflerió, fid

Ts

ueque qui plaatat eff

alz'guz'd, zeque qui ri-

gat, fed qui iucrementum dat DÉUS. — Ag-

n

:

dit bomo diceutem hominem vel A

elum ,

ht

»

"i I[«

Jed wt cogmoféat verum effe, quod

Ónmine i

7

Fifuï ;

;

0 meus ejus alDergitur, quod ater-

at

"7A

]

[;

7777

32 Qualiter facieuti (J. M.J.) quod z /äg/ï

£Lum viAREL.

yoinde i

Pariter ficut. gratia fupponit

tim Ioys

naturam materialiter velut fübjectum, ità

vt ut f

materialiter füpponit fpecies intellieibiles,

; It tl

quz ut ad fidem dirigant, à pratiz auxiliis

! monentur

elevantur. 44 a£erum diff. Muminatio &

! ftem n

excitatio eft actus vitalis caufaliter conc; for-

Gratia itaque excitáns non

| um mo

maliter neg.

: habium v

actus nofter eft, fed à DEO eft velut prima

145 n

caufa actüs fupernaturalis juxta id D. 'Th.r.

furs (j

3. Q. 112. A.3. Defecfus gratie primacae-

uTT

7 eft ex mobzs, Jfed collatioms gratia prima

IT

caufa efl ex DEO fecundum illud Ofta 13.

, i, f

Perditio tua Ifrael, ex tey tamtummado in

lY

i

d

g

Ht A

uxilium iuum.

Dices. Decretum DEI eft lx DEL

E

| m a

atqui DEUS decrevit omnibus hominibus

ï HUJ] dlw

facientibus quod eft in fe viribüs naturz da-

DI

re auxilium fufficiens, ergo ex lege & pa-

éto ita confert.

Unde Joann. 1. dicitur:

Qu (j

"m g

Dedit eis poteflatem filos DE

Ifieri; hi qui

credumt m momime ejpus.

. diff. müm.

'

Á i

D

DEUS decrevit omnibus dare auxilium füf-

ficiens meré liberaliter & gratuito conc ;

D mïü [

Nam

Aj

NU

attentis operibüs naturalibüs neg.

dum fibi placet, facientibus & non faciert-

'M 0pey

ll 17

tibus confert auxilia pgratiz , hinc etiam in

itdryjg),

facientibus opera illa bona non funt ratio;

nec conditio

filug,

propter quam dentur auxilia;

fine qua regulariter non dentur;

(ed meré

hj

fe per accidens & concomitanrer habent ut

prom e

e

Deis n dene- (J.M.].) get gratiam? 13

quin

r fip

proinde nulla lex allegari queat, quz cona-

tum hujusmodi naturalem infallibiliter ele-

ibdun t

vers ut fiat talis; qualis opor:et ad (alutem;

intelipbs

nec taien propter hoc fruftra peccatores

prit ii

monentur ad opera bona narurilia; quid

1lomingot

jter coit

faltem conducunt ad virandum novum pec-

catum mortale, & ad generandum aliquem

excltis o

habitum virtutis moralis acquifite. — IVec d-

H velut t

€45:; Quomodo vult DEU5 omnes homi-

mines falvos fieri; fi facienri quod eft in fe

[4 /7

viribus. naturz ; non Gdet auxilià neceffa:ia?

TL

Nam z. vel voluntarem hanc eflfe anteces

7,

Jhud Of

jj

dentem ; feu voluntatem figni, prout alibi

WMW

dixi; vel ad hoc füfficere auxilia fufticientia

omnibus oblata. 244 zext. Toaz. »;. quod fe

eff ha DE]I

ipfüm explicet , nam ür advertit Cijetan,

y onin

non dixit: Dediz ez poteftatemy ut fe filios

bt

DEI facerent , fed fieri fcilicet per gratiam;

ere Q

1

quod ícit explicans D; Bernard. in "Traét,

, 1. U8P

de grat. & Lib. arbit. tàám pratie quàm li-

Ul

beri arbitrii concurfurn ad juftificationem

-

ita declarat :

4

od A folà gratia ceptum eft,

vuxih'

I) 1":'

4b utroque perficiturs ut mixtim, uon [rgil-

5

uio d

Jatimy Eul non viciffim per fingeos profe-

(2

dus operemtur, mon partim gratia, partim

no

liberum. Arbitrium [àd totum ffuguia opere

i ü

individuó peragunt.

Totum qaz'däm

0£ 5

j

i

C tobum ex illa, fed fe , ut totum im illo ff

totum ex illa.

Uf

n

5!

u

H"ei ut

v

Jnferes. Ch?iüum non merui

ftatue-

Io[Mv

*

34 quAliter facient? (). M.J.) quod infe eff

Dti

A hormii

ftatueretur Moliniftica lex , fiquidem hoc

(RtUS Q

derogare quodammodo videtur gratis Chri-

lus com

fti; nec verum eft; quód DEUS homini ex

viribus naturz aliquod opus ad falutem eli-

fcintem.

ls non

cere volenti toties quoties voluerit; prafíto

fit per auxilium füfficiens , ut illud prout

Conitius

oporter fuis viribüs exequatur ; quia id

d otis

ipfum gratiz prejudicar.

CO8tücS]

!

TU m

L&re$ 1. &n conatus naturalis, quo

quis facit quantum in fe eft viribüs natutz,

ücimyi

fit idem cum conatu ad gratiam, & utrum

lNqe; qi

intenfior derur gratia przveniens, dum ma-

lSCümeïQ

jor eft conarus naturalis? s. 2 122 nef.

t fpr

uia pofterior conatus ad gratiam eft elici-

pl

tivé à potentia per auxilium gratiz elevata;

at

prior autem procedit ex propria naturee fa-

hd y

fietfeg

culrate, Unde etiam 24 zdum w. zegativo

quia auxilia prevenientis gratiz menfuran-

eXhOC i

tur penes gratuitam DEI voluntatem; non

t t

veró quantitatem conatüs naturalis, utpote

W*":WL

| Ht

cum quo nullam plané habent proporüo-

nem, zec dica« quód non raró pratia przve«

