:miE PGITW;

confiquentia. Confervatio gratiz. eftdonum

generale ordinis fupernaturalis exigens ob-

a 63'675:

ïnominf;

tb

','

iervantiam mandatorum, atqui obfervantia

mandatorum, poteft haberi in jufto perordi-

: f&po »L

naria gratiee auxilia; & aliunde mors ei v. g.

fl B,

dormienti accidere poteft ex caufis naturali-

unilf

i

bus, ergo fi perfeverantia finalis plus non exi-

pu

h?;'ff

r

Bit; poteft aberi in jufto fine fpeciali gratia. ..

gratieeobfervantia man-

]

dz'ïf.min.Conf"ervatio

4

datorum

344 Demeceff. (.M.].) tate gm'tia/

stj

datorum; item conjunétio pratiee cum morte

it protd

materisliter & fecundüm íe fpeciata poteft

diine; q

T etatea

haberi pcr ordinaria auxilia pratize & ex cau-

fis naturalibus conc. formalicer fpectata qua-

tdectum,

fante mmm

tenus cít ordinata à Deo ad infallibilem glo-

rie confecutionem neg. füb hac namque ra-

! i fotiun

oratie au-

: la bontur

tione, quidquid vel ab efficacibus

xiliis ordinariis vel à caufis natur:

a

Tibus elici-

aduli f

tivé procecit, imperativé provenit à fpecia-

| ecfrne fj

liore Dei providentia; fi enim juxta D. Au-

lrypj

ftin. in parvulis, qui fine interiori auxilii

prdeyie

aétualis praeparatione ad gratiam perveniunt,

du ys;

ille concurfus naturaliumactionum &rerum

I d

ad baptifisi collationem conducentium nonà

| i

caíu; nec ex virtute alicujus caufze naturalis,

E

fed ex difpofirione D. providentie ortum

| R'anfig

habet, ficque prima gratia iflis pree aliis fuo

! nifj

'

i(iren

modo . ex ípeciali & gratuita Dei Voluntate

|

WE pur.

praparatur, fane id à fortiori de finali perfe-

andüm fe j

verantia locum habebit.

Vi g

Jfuflabis. Conjun&io gratie cum morte

Unfm &

formaliter fpectata non eft fpecialis pratia re-

pretarí

W

fpe&tu jufti; ergo.. Prob. azt. Fieri poteft, ut

V

poft juftificationem brevi aut fubiraneé fub-

tit d

Ífequatur mors, aut in brevi hoc tempore fo-

T. g

lummodo facilia occurrant preecepta, atquific

F cor

non exigitur fpecialis gratia; quin imo infan-

Poporri

tes funt incapaces fpecialis auxilii; ergo. B«4

5 lv

bec &2 hujusmodi unicá diffin&l. Non exigitur

, D'used

n

! effEVera

fpegiïlis gratia ad operari conc. fpecialisg

ti

;

pttt

ad per[everan- (].M.j.) dum fnalite)-. 245

geamm

tia prote&tionis extrinfece & ordinationis

p ptt

diving , quà vel parvuli rapiuntur, ne adul-

tb a

tam etatem attinpentibus malitia mutet in-

f

telle&tum, vel adulti ex intentione przdefti-

iliblm p

nante immobiliter vite. terminum cum gra-

nanqit

tia fortiuntur, antequam in ulteriora pericu-

us m *

lalabantur neg. nam ficut nec parvuli nec

adulti falvantur absque pradeftinatione, ita

yilusdi

xiri at

nec fine fpeciali dono perfeverantiae.

Urgebis. Hcc ordinatio & protectio D,

um 14

eriori i

providentie eft jufto debita; ergo. Prob azz.

habenti jus ad gloriam debetur auxilium ad

peent

um u

eam; atqui juftus habet jus ad gloriam; & di-

&ta protectio eft auxiliumad eam; ergo. 54/s.

eantimpd

ye n*

344. habenti jus ad gloriam àt inamiflibili-

ter confequendam debetur &c conc. ad amit-

du t

miflibiliter confequendam, prout habethomo

pa Viv

neg. igitur ficut, propria conditio viatorisfe-

cundum fe non immobilitat fubje&um in bo-

nl p

n0, ita necgratia juxta ejus conditionem data

confert ei jus immobiliter ad gloriam, fed hoc

z am'

jls p

praftat fpeciale donum perfeverantize.

Superurg. Stante juris prefati amiffibili-

ei ;

i

tate adhuc debetur jufto perfeverantia, ergo.

Prob. ant. Habitui cuivis & virtuti activee de-

n

betur concurfüs ad actum fibi proprium &

if

proportionatum, atqui perfeverantia eft vif-

ypim P

tus activa jufto infuía, ejusque actus pro-

jl

prius eft fzaliter per[ever are,ergo.v: d:s.pim.

NadP

Perfeverare finaliter affe&tivé (eu electivé &

f aabös

"m s

in

346 -De neceffi- (J. M. ].) tate gratie

uleo

in preeparatione animi efta&tus proprius virtu-

Tlerts i

tis perfeverantiee homini infuíce conc. perfe-

dtnemà

verare executive neg. & heec eft diftin&lio D.

fDenti pr

qibusnec

Thome 2.2. q.157.2.4. Plus etenim requi-

ritur ad perfeverandum in effectu quàm in af-

idiel

fectu; prout dixi fupra à pari pofle aliquem

Qu ora

elicere potentiàantecedente propofitum effi-

tera il

b0].01 (

cax Deum füper omnia diligendi, etfi poten-

tià confequente & in executione fuis viribus

^R0 DIOLY

id nequeat preflare.

Dþp//(.

Replic. comju.

ueendo zdam rvefolut. cum

Md ad

Jriore: Homo inftatu innocentiee executivé

i

Ü

TUX

póterat perfeverare fine fpeciali gratia, ergo

Ti m

etiamin ftatu gratiee reparatae.. Prob. z. For-

m:e non impedite in fubje&to debetur con-

1 E&Uf/öffgy

curfus ad exercitium, atqui ibi in homine fa-

( lïbfmf(

noforma gratiz exepiffet per(zverantiam abs-

Bitttfer

que impedimento ícilicet absque appetitüs

TItln n

rebellione & difficultate in operando, ergo.

ts

R. difl.z2aj. Forme non impeditee in fübjecto

ion

15&114

immobili & invariabili debetur |concurfüus

b Hamhs (

conc. in fübje&to murabili & variabili neg; etfi

Qü QHQ&US

l

igitur gratia ficut quivis alius habitus ratione

Ti n

Ws

fui difhculter fit mobilis & quandam exigat

n

immobilitatem, attamen.fi ineft fubjecto 1n-

T

Wt

flabili; quod fibi plen& non fübjicit, firmita-

tl d

tem nonimportat; unde in fltatu innocen-

tize defectus perfeverantice non in preefata im-

'hïg eIUS []0

nj

pedimenta, utpote que ibi non fuiffent, fed

cllma

in flexibilitasem fübje&i redundaflet; Itepï

h

"r

1n

T

ad per[everan- (J. M.]-) duom feualiter. 347.

noprisit

in flatüs innocentie & ipfius mortis conjun-

E .

:

ctionem à fpeciali Dei providentia homini in-

t difindo]

!

nocenti preeparatam ; patet idin parvulis, in

quibus nec pugna appetitüs nec obligatio ope-

eptim r

du quniné

randi eft; & tamen fpeciali ad perfeverandum

pl d

egent gratià juxta D. Augufl. citatum.. Prae-

opoltuné

terea inillo etiam ftatu homines tentari à dia-

bolo; & in agendis inconfiderati effe potuif-

(l o

e fiis vt

fent, proutin Adam didicimus.

Deplic. Dum adeft poffe

phyficum &

nfiht. at

morale ad actum; faltem alicui fübje£to vag&

debetur concurfus ad actum ; ergo cüm ibi

je r

nb d

phyficé. & moralitcr potuerithomo perfeve-

rare, faltem alicui vag& deberetur concurfus.

) t

) d

adactu perfeverandum. 5«.4zf].az£ Dum adeft

&c. debetur concurfus ad actum, fi atus &

iif

)

;vemmiam?f

otentia fintintra eandem providentiam conc.

;

1 nonfint nepg. jam autem poffe perfeverare

qe

eft effe£tus communis providentie prade-

yeratao ?Fa;

fünantis & non predeftinantis inaliquo ftatu ;

ine ia

jt conare

aft a&tualis perfeverantia & auxilium ad eam

eft effe&tus homogeneus providentize praede-

sl*

ftinantis, que in omnibus eft fpeciale donum

abins fa",(f

difcernens predeftinatum à non pradeftinato:

mnd&m J

Triplic. Perfeverantia finalis non eft fpe-

ü (ubjeto

ciale donum in Angelis, ergo nec in homine

ib

innecente. Prob. 4zr. ad a£tum amoris Uei,

i ^

fl

Angelus non indiget fpeciali donó; atqui per

jnpe

unicum actum Angelus immobilitatur per-

"

hl

ndg !^

f

feveranter in bono; ergo. . Item D. Auäuäte

|

l

348 De ueceffi- (J. M.].) tate gratia

| i MM

L.de corrept.& grat. c.11. difcernens homi-

m excd

nem lapfum ab innocente, dicit; bzzc perfe-

&iv &

verare potuiffe per liberum. arbitrium. W.ad

fürtem

mum ecifl.ma) diflintfione im g maobyettione

Atenyt quà

dat4, hoc ipfum enim;quód Deus Ángelos

fitth qu

in ordine

Q QR eX

rati& ita diripere voluerit, ut

ficut in ordine nature, poft unum a&um

mn dtinp

TIQrte nen,.

naturalem perfecté deliberatum inflexibiles

fiunt in ordine naturz, ita etiam poft unum

pidenrag

actum füpernaturalem ex gratice auxiliis po-

d)

firum immobilitentur in bono fupernaturali,

t doq

hoc ipfum, inquam; fpecialiter gratiofum

qiàpriue

Dei decretum eft, (íicut econtra per unum

Mif

a&um in malo obdurantur.

/d textum D.

Tem ]

"Augu[l. Y« quód confiftat differentia hominis

titém infy

lapfi & innocentis in hoc, quód Adam non

j

tim nf

eas paffus fir. difficultates ad perfeverandum,

QOnfrmio

quales patitur homo lapfus, & tamen non

onfeqn

M

perfeveraverit, ut fic defe&tibilitas libertatis

noftrae manifefta fit. Ex quo potius fequitu

LT

Adamum eguiffe fpeciali gratia ad perfeve-

cum[

randum, prout latiüs füpra contra Janfenium

ftendi. Sed quid ad Apoft. ad Rom. s. plusve-

l

itutum efl homini per domum ChrifH, quam

amifrt per peccatum Ada,ex quo videtur, ho-

minem nunc perfeverare finaliter poffe cum

ordinaria Chrifli gratia; . eatenus plus nobis

reflitutum effe , quatenus per gratiam Chrifti

non folàm poffümus, fed etiam actu plures

nunc perfeverant, per quod fpecialis gratia

non

t t

ad per[everan- (.M.]-) dum finaliter. 349

Cermons s

non excluditur. .ANec dic4s homo tenetur af-

fective & executivé perfeverare usque ad

; hu

Titrim.

mortem, ergo etiam debet poftea; nam x 2//f.

tenetur quantum eftex parte fui obicem per

ii

D A

peccata; quee utique vitare poreftnon ponen-

do conc. ex parte Dei, qui tunc; dum bomo

: voliert t

! um i

non eft in peccato, ejus ftatum conjungit cum

morte neg. hoc quippe ad fpecialem fpectat

m infeni

providentiam.

m poltur

; amili

Quares; An donum perfeverantiee fit idem

(imematu

cum dono confirmationis ingratia? B« zeg.

n

quia pri«.s eft commune omnibus prsedeíü-

natis; pofferiwsautem non fic, fed preetercom-

m us

j t

munem Dei efficaciter falvare volentis volun-

tatem infüper importat peccandi impoten-

'efen[i'] hOWL

tiam confsquentem; prout de B. V. tenetur;

j Aan!

confirmationi tamen debetur períeverantia

w

: & tam ]U

ex confequenti ; Porro cur huic; non illi Deus

conferat hoc donum;docebit D.Auguftin 24

blirs I

pnarte delibat 1724 art. 2. dum interim

x t

cum perfeverantia finali eft par-

um

tis primee

nj

hu P

! fW i/

FI N I$

luoï'ïdäwf

Jioi PM

J

p

(

!

g

j a

IN-

[Peciälï Sï

350

(-M.J)

QQOGQG—/D JQCT:OOC;»D GQCDGQ'N

Ahprirà

'd-

TO ERE

imps

dAO

f(*x) ;uc::,c^ æwæ

)

H

td?

Utrumlmp

(-ää CJQ C XD Gä? æ(äæææ WC.äQ 32 [c

tolkdy

:

RERSUR U UUEDA d

lö

p

öeoc-sec öæc'-seo CSO6esectesca

Naffts

tiiis,

]if o

INDEX PART!S I

WUJæumw

feram,

rores heréticorum contta gràtiam

Ql

ER

Speciatim 1püusPelag11 - - pag 4

Wsf

Semipelagianorum -

-

9-

f

Calvini Lutheri & Molani

-

-

24

Orta ;

-

-

Tlimyn

Michaelis Baji & Janfenii

33

Propofitiones 101. Quesnelli & *

homo |

Refütatio earum per ro.decades usquead 127

ll

Diverfi naturze ftatus

-

-

129

Qu

Status nature puree

-

-

142

N

m ämor

Status riatürze integrze

E

-

153

")

Status naturz innócentis

-

-

154

npomm;

-

-

160

Xd t

Satus nature lapfze

P

Á

165

Sserus nature reparatz

-

-

Ttum f

Variee divifiones pratize

167

l

Neceflitas pratiae ad Verum naturale

emAdul

Non divifivé

-

179

fanones

Sed colle&tivé fumptum

-

189

N

T o

Quid fir dicendum de vero pra&l—

Der

eQ

[]

188. &19

(J.M.].)

351

o

An pratiaad veritates natárales colle&tivé

5

* fumptas co

nàtu-

ralis ?

ggofcendas fit fuper

-

-

-

3

|pa

Utrumimpotentia omne verum naturale

p. 1;'9'6

W

colle&tivé : cog

-

ho-fce.n'di: tollarur per

H

/

(

ratiam ?

197

AT

Neceffitas gratize ad b

turalis.

-

oh;uh Ordn;ïs '*na-

-

-

198

Divifio operis boni naturalis.

-

i

TIs]

Regulee univer(alescir

"

ca-præf'gntem máa-

-

teriam.

E

E

208

j gxamm

Àn opus bonum n

aturale perfectee vir-

tutis poffit elici fine fpeciali gratia ?

229

u

Anflathentes opus moraliter bonumfine

gratia accedere videantur ad

,

pelagiä—

nismum ?

-

--

-

211

Àn homo lapíus poffit Deum efficiciter

&

|

i

diligere üt authorem natürze fine fpe-

- .

-

æus?ue

j

ciali pratia ?

231

um amor hic fit e

ff

veäivu.s vel affe&i-

Vus :

-

-

-

23&

An potentia Deum amahdi fit ahtecedens

vel confequens ?

-

3

233

Utrum fpecialis exipatur pratiaad

'z'ervan-

a preecepta naturalia,

-

-

255

Item ad vitanda peccata & vincendas ten-

j

tationes ?

-

-

270

Num gratia pro hujusmodi Vi&orià fit

29'7

Ü PW

upgrnaturalis & per Chiiftum,

uce-

I ]

Il

i

v

352

Q. M.].)

ueenatn fit gratiaad diu non peccandum

-

-

-

requifita ?

28

Qualiter venialia, peccata colle&tivé vi-

M

tari.queant ?

-

-

286

N

N

7

In quonam confiftat privilepium vitan-

A

. diomnia venialia, & num foli B. Vir-

gini privativé competat ?

-

-

294

Regula generalis pro gratize neceffitate

Mi

inordine fupernaturali; e quidem. - | 298

*AWW

Adquodvisopusfüpernaturaliter bonum;39$

Ad.cognitionem fupernaturalem, ini- .

tium fidei; & pium . credulitatis affe-

&um.

ES

-

-

307

An auxilium pro his fit fpecialis gratia?

805

Nur homo fe poflit proxime

-

320

321

Vel remoté difponere ad gratiam? . -

D€ Ü

id in hunc finem . confer:

;

ant opera

b

ona naturalia?

-

323

Utrum homo àla

I;it fine

SS—

píu refurgere po

-

$

fpeciali pratia *

333

"Triplex peccati detrimentum.

-

ibid.

Qualis ad perfeverandum finaliter exi-

-

-

gatur gratia?

338

ï;

xf

Quid intelli

E

atur nomine perfeveran-.

QW

N

CE

tice finalis

*

P

-

—

ibi

&

TOf

Num.donum finalis perfeverantie fit

NIO

idem cum dono confirmationis in

WMWM

gratia?

-

349

CR R

!t Mp

-æ )ec Sü'"-

MA-

| '"f*mahs

& (EIMJ)S

x

x

(

.;(säg

.:andum

y

:

A

ESTÉ

(j

"1

)

zi

w

-

EW

DN

)j

mä

A

a

((

N

N2

S

x;wimn-

UW

/./ä«

AESTEREXDESA; as

EE QO.

: B.flir

9!

ceffiat

MAXILLA FORTIS

lm - 9

'bonum;ïiï

Aqmmm gratia n Partic'u!ari

1 Ini-.

derimatrix ,

SIVE

15 atie-

V

Es

gratia?

j

PARSIEL.

?

j

m*

.De gratia a&luali &5 babi-

t op À

9)

tuali in jyecz'e.

IOIiif i

IL—4————MÓ

R—

-

z—3JPümam habentes repofitam

"

LLl

gratiam ulteriüs sccedimus

j

cum fiducia ad Thronum

z

f

N

—

oràtix , ur inter auxiliares

E À

J

z

d

A

Charirum Etheflas hauria-

E—

mus in

audio de fontibus

gfe;'etä"*l

j

;.

Salvatoris; dudum fiquidem fignatus, nunc

" f

veró orbi referatus patet myfticus ille fozs

imvocaptis de Maxilla, dum Theandricus

gonis !

r

nofter Samfon , ftratà

er inviCtam 2707£25

fua Maxillam, bt ha

!

et Gloffa commumis ,

fi hu-

?nfernalis philiftiim phalange ; univer

mani

BA

2

De gratia. (.M.].) aduai.

]

mani generis fitiens falutem ; cum clamofe

tifonen

valido & lachrimis exauditus eft pro fua re-

m qui.

verentia, & de eadem falutifera Mortis Ma-

xilla inexhauftum Divini Amoris rivum, ju-

Q nom

Nopitunt

itérque fcaturientes gratiarum latices nobis

Mil

omnibus liberaliàs referavit , ut juftificati

ts fee

gratià ipfius inveniamus gratiam in;auxilio

fie sl

opportuno; quia autem us z communi

ITf

néceffitatem pars prima fàt aperuit; reftat;

ff

ut hac in parte fecunda ejss quoque iz [pecie

Ts t

virtutes & charismata deguítanda affüma-

n m

inus.

Unde eft

j

M'ä b

DELIBATIO I.

n?äma i

XJHO, ühlü

Atj f

De gratia atfuali, füfficien-

At ptai

te €9. efficact.

: ORmm

asíts &

- ARTICULUS I.

N

In quonam confifhat gratia actua-

Pt

hté , E9 num &qua fit egus in füfh-

L Wil

h] Au,

eientem et efficacem partitio?

Xtremis , üt ajunt; labiis breviter hic

j5

duntaxat delibabo, qua in prafenti

T

E

Mi

articulo quzrenda veniunt , tum quia

"Hf

gratie naturam ejüsque membra dividentia

"h.

$ul

omnia jam Zz Delibatiene pravia ad part.

l

tem primam artic, 4. pramifi, folam gratiae

li it)

fufficientis & efficacis celebriorem in fcholis

L 7

divifio-

Aïguol

|

Vl

I;zquonþn (J.M.]) coufgfat?

3

cum dtot

divifionem lariüs hic discutiendam refervans,

fiprofure

tum quia ad illa pleniàs haurienda propero;

a Moris

que nonnifi fortiori Theologorum palato

ts rj

propinantur, Efterpo

lo

Refolutio 122.

ratia actualis five te-

üt jufüüll

nens fe ex parte actüs primi & dans poffe ;

m in a

five applicans ad aéctum 2dur non confiflit

Y5

formaliter in cogiratione congrua üt vult

rüit; f

Va[quez , nec in a&tibus intelle&tüs & vo-

jue in p

lunratis, üt pratendit 5227e2; fed eft que-

nda al

dam virtuofa motio à DEO transeunter im-

preffa intelle&tui & voluntati, quamvis non

negem , fuppofitó primó gratiz a&tualis au-

91

xilió; illuftrationes intelle&tüs, piósque vo-

ld

luntatis affectus à DEO fpecialiter immiffos;

inter pratias actuales merità poffe recenferi,

/ya

Ita communis Thomift, cum Magiftro füo

Angelico, ex quo

[

Prob. 1384 pars q. 3. de potent, a, 7.

ip operatioue, qu4 DEUS operatur moven-

j, i

0 HALUT A , 1022 operatur natura, cui con-

rinfir

fentit D. Auguítin, L. de prat. & lib. arbir.

pl

c.17. Ipfe DEUS, ut velimus, operatur iu-

s bfeVi[e*'.?

cipiens, qui volentibus cooperatur perficiens;

a

ut ergo velimus, [ie uobis operatur , cum

autem volumus & fic volumts mobiscum opes

f [u'nl g;

rAtur. Subícribit Concil. Arauf. can. 20.

T

Multa in bomine bona fiunt , qua mon facit

Ifl)l'/? Ml;jl

ipfe bormo. Ex quibus fic

b

m p

ratiam

i

-«irguo : Multa BEUS per g

actua-

Inq

4

De gratia ( ]-. M.].) a£zalr.

Y p

actualem , five per primum gratiz auxilium

pinà ad

operatur in homine bona , qua non facit

t copitit

ipfe homo , quatenus fine nobis operatur ut

nielberg

velimus , quin in hac operarione natura ope-

tdedis;

retur, atqui fi gratia actualis confifteret in

: udim |

actibus in:elle&üs & voluntatis indeliberatis

piünopio

& primó primis à DEO fpecialiter immilfis

lanc gt

& caufatis ; jam non foret à folo DEO nec

j Qu |

DEUS operaretur fine nobis, ergo gratia

Rl

aualis in illa cogitatione congrua ; aut actu

Micdi

inrelie&tüs & voluntatis non confiftit. 2477.

: fs n

eft ab authoritate, smin. confideranti liquet.

DN W

uod magis declarat D. Th. 1.2. . 111.2.2.

M at

puens actum: Pri-

duplicem in nobis diftin

Aqui

quus imterior "voluntatis , ci ad hunc volun-

[ 3rirarisi

zas fe babet dt mota ; DEUS nt movens,

J

ideo fecundam quod DEUS movet bumanam

qud iden

voluntatem. ad huuc acfum dicitur gratit

; F

atqui motio ad actum ranquam ad fuum ter-

minum realiter differt ab eo; ficut quzvis

stf

| MW) J

cauía differt à fuo effe&tu; ergo.

Prob. eadem pars ratioue Gratia five

D lumïne

Ff

dans poffe, five ad actum applicans prace-

Un RQU

dit actum, ergo non confiftit in a&tu, ProP.

UäIJS im

AÁmtec; Omnis actus 2dus fupernatur-alis ne-

feci r

ceffarió przfüpponit actum primum propor-

Doteff f

tionatum ;

feu clariüs: prius eft ut potentia

d actum, quàm

1 iqui

elevetur & proportionetur a

fit ipfe a&us;. atqui intelle&us & vol

untas

il f

e

Rüclic

non funt ex fe proportionatz potenti?;

:

pe

$

ul

Iequomam (). M. ]-) eonfoffat ?

qtig aOt

per gratiam actualem proportionantur, ergo

gratia actualis praecedir actum. — Dez fan-

n non i

éta cogiratio pius affectus volunratis etiam

l petttnt

indeliberatus fünt effe&tus voluntatis & in-

e i

telle&üs , atqui non funt effe&tus eorum fe-

contiat t

cundüm f& acceptorum ; fed prefüppofito

indlt

principio gratiz elevantis, ergo. Unde per

liter i

hanc gratiam dicitur DEUS pulfare ad ofti-

lo DO

um, quz pulfatio non procedit ab eo; qpi

epop*

pulíatur.

h

*

ui, u

Nec dicat $uarez: Prafatos actus pri

ohifüt. //

mos fatis fortiri rationem gratiz , quatenus

panti l

DEUS potentiis operativis extrinfece affiftit;

n'q, I

nam coz£ra eff ; preterquam enim quód D.

sdum: J

'Th. q. unic. a. 1. decharitate expree atum

m

charitatis in voluntate per folam atliftentiam

T0

DEI extrinfecam üt implicatorium rejiciat ;

g hl

quod idem à pari tenendum de a&ibus fu-

7/;fl" gr,!ff-'rf

pernaturalibus intelle&üs ; infuper hzc sfio

j foun

fat excuffa eft ;7z T/ !Jfa!ogm qiatricis itinere

f uf

Jriuzo, ubi actum vifionis B. fine intrinfe-

co lumine per folam affiftentiam Divinam

Gntà /

extrinfecam haberi nullatenus poffe proba-

us [5

vi, nec locum hic habet potentia obedien-

i. "

tialis immediaté a&tiva ; quam pariter alibi

] 37.1]1 ah( l

rejeci, nec actus vitalis fupernaturalis elici

um

rg'*i f

poteft fine principio fupernaturali intrinfe-

h

UW !

co; fiquidem de quidditativo conceptu actüs

$

vitalis fit efficienter procedere ab alique

um

N

&

)

proportionato; quin

principio intrinfeco i:ibi

£

3

imo

j

6

De gratia (J. M. J.) aö?ua)i.

Izq;

imo fi actus noflri rarione affiftentie DEI

EOE

o X

extrinfeca participant rationem gratiz, jam

non in actus noftros, fed in ipfàm afliflen-

pamanen

&& &don

tiam extrinfecam refunderetur actualis gra-

tia; quod eft contra ipfosmet adverfarios.

tufens ,

"

Prob. 2da pars. Primum gratiz a&tua-

; Wt ele

Tis auxilium , de quo potiffimüm hic contro-

ünpyfi

[

vertitur , non eft;p/e a//45, üt mox pro-

Inj,

bavi, zec comcur fs frmultameus, utpote qui

-| ptz st

non facit ut velimus, fed przcisà ad actum

Qs inte

2dum fpectat ; zec. affiffeutia DEI extriu-

Dimmi

Jeca ; quia intrinfecé impotens, ut fiat intrin-

petund

fec& potens, per aliquid intrinfecum murtari

L

debet; reflat ipitur, ut fit virtuofa motio

E pnt

inhzrens intrinfecé ipfi potentiz non qui-

| V nj

dem permanenter fed transeunter eam ad

: Dilttsjr

actum elevans ; eó feré modó, prour vult

i

Titi

P. Mezger, quà ad Propheticam cognitio-

F

nem non füfficit actus vitalis , nec fola DEI

| ii

Qim à

locutio; fed infüper requiritur lumen crea-

As d

tum tranfiens, quó intelle&tus Prophetz ad

r

veritates f(üpernaturales cognofcendas exci-

| "t d

tetur.

qï

Dein auxilium pratia actualis intrin-

D

KC

fece confiftit vel in virtute ; quz proxim

ib E

dat poffe prout praftat gratia füfficiens, vel

cendam

in ipfà determinatione & applicatione-.ad

E

actum, prout facit gratia efficax ; atqui ex

utrcque capite habet munus qualitatis, fi-

Qurj] -

quidem dare poffe & fübje&tum determina-

dtripn

ento ,

Qrma]i

rek nulli alteri proprium fit predicam

ergo

ul

7

Inquenam ().M.J.) copfifl at ?

feni DT

ergo auxilium gratic actualis eft virtuofa

priiz t

motio & qualitas non quidem completa &

plam lr

permanens, cüm ad unam tantüm determi-

net aQionem , fed incompleta vialis .feu

adudsme

qvernis

tranfiens , qualiter juxta 'Thomiftas Sacra-

At

menta elevantur tranfeunter ad producen-

1 hic cott

dam phyficé gratiam.

Prob

247

j mog

ia pars. Prafüppofitó primó

; upotc G

ratie actualis auxilió per actiones fuperna-

gad d

turales intelle&tüs & voluntatis fpecialiter à

DEI exiri

DEO immiffas disponimur ad alios actus fu-

x facint

pernaturales eliciendos ; ergo habent mu-

um m

mus gratiz a&tualis intrinfecz. — Comfequen-

tuofa 0

£ia patet, quidquid enim ordinatur à DEO;

j 00

ut nos intrinfece disponat ad a&tum fuper-

nrer eme

naturalem , formaliter fortitur munus auxi-

, proum

lii gratig a &tualis, — 4zec. confl at , ordina-

rie fiquidem in juftificatione intercedit ordo

m od

"

quidam & feries actuum , ab actibus indeli-

lumen &

beratis ad deliberatos, ab his adhuc imper-

?[ophelæü

fectioribus ad alios perfectiores, v.g. exci-

ss &

tatur aliquis interiüs ad audiendum Verbum

vudis nf

DEI, ex auditu concipit piam cogitationem,

ab hac ad fidem & fcelerum fuorum cogno-

^

ficias

"

j

fÍcendam turpitudinem , ab ifta ad veniz

L

fpem , de prateritis dolorem , ipfamque

,]iga[iolï?'/

DEI perducitur dile&ionem ; unde etiam

b a[qw?

Coucil. Trid. feff. 6.de juffific. Àmpulfum, ex-

ub

citationem , & vocationem internam qua, fi

f

formaliter fpe&tentur uti

que funt a&us vi-

jo

i

4

tale€

:

$

Degratia (J.M.) acfualr.

ff

tales intelle&tüs & voluntatis, numeratinter m phyf

auxilia interna gratiz excitantis.

|fn, t

Refolutio 2. Prater auxil

ium gratiä j

| licconqy

quz dat poffe operari ; infuper ad actum

ioleff

2dum füpernaturalem exipitur fpeciale auxi-

Qu crean

lium applicans ;- quod T homiftz przmotio-

D7 Mï

nem vocant.

Quia autem hac de re fàt fu-

primm.

se epi in philofophia, idcirco breviter

1 lm in dj

Prob. rat. Voluntas per füuum actum

tffndp,

1ota debet moveri à primo motore, atqui

ftr Ommjz

non movetur per ABXIULMML gratia in AC

Tünin pii

qmo receptum, fiquidem eó prefente adhuc

ls; j

maneat indifferens ad actum , zee per coz-

! Mf i

eur[um. fenultaueum , utpote fe meré ex

Ibattyis

parte actüs 2di tenentem;. zec per folzs zo-

| Wü*ïll [//

jomeb wiorales, quia tam in genere moris ;

ttfj, qg

!

quàm in genere phyfico DEUS eít primus

r

motor, ergo infüper exipitur auxilium phy-

Norm,

ficum applicans. 742j, dedueitur ex tyito illo:

- RE n

Quidauid movetur, ab alio movetur.. Mim.

PUNTS

declaratur inter eaj. quz important fübor-

uf

dinationem , debet effe ordo prioris & po-

ENITM j

fterioris fub ea ratione, fub qua unum fub-

i UM

crdinatur alteri ; ergo cüm voluntas in eli-

Oa

ciendo a&tu fupernaturali fübordinerur DEO

sf

ür motori primo fupernaturali ,* debet ejus

h i

motus füb hac ratione comparari üt pofte-

Büetg

rior ad rnotum DEL, atqui hzc pofleriori-

$

tas & prioritas nec falvotur per meotiomes

l

ntum procedat de ge-

Q

ia

7ROrAles, cüm argux;nel

k

nere

7A

inquomam (J. M.].) tonfj?nf? 9

tümeriti

nere phyfico j- zec per comcurfam Jemulta-

Ueutim , r ex terminis liquet , przcipue quia

itm gn,

hic concur(üs non recipitur in cauía 2da, fed

r ed d

in folc.effe&tu &aliunde eft indifferens ipfiüs-

que creaturz exfpectat cooperationem ; zec

fycideun

p pramotr.

etiam fiflcit prioritas diguitatis, quia ficut

derelitie

primum ens reliqua entia inferiora non fo-

yevitet

làm in dignitate fibi fubordinat, fed etiam

fuom d

in effendo, ita caufa & movens primum cz-

otote, t

tera omnia moventia non folàm fibi fubor-

atit i d

dinat in prioritate dignitatis, fed etiam cau-

falitatis ; id quod declarat D. Th. opus. 2.

vfente i

j m

C. I47.. Sicut motus cordis, qui eft ab auima

f met d

in corpus; eft vita torporis, iA TOÉUS, quo" uni-

verfum movetur à DEO , eff

ajz' VItA UHE-

n

äü

»nefe It

verfé,awqui motus cordis e

phyficus &

przvius refpectu motüs reliquorum mem-

g efgni

brorum., ergo etiam motus, quó DEUS

ul

movet univerías creaturas eft pravius &

27212

Wf;;l' ) )u[,'ïu

phyficus:

rtant 1 i

Confirm. 1. Decet & non repugnathoc

auxilium applicans, ergo datur. z4zzec. of'ezz-

rori 1*

p

do : exhibet namque clariüs infinitam DEI in

operando cum creaturis non tantüm fimul-

gntisi cï

n

tane? fed etiam pravie virtutem ; fimülque

i

magis rationem primi in operando princi-

y &

d

|

I

l

piextollit , & aliunde nulla hujus auxilii

yi lt PLlih

Deiz juxta D.

apparet implicantia, ergo.

ii

. I. p. q. 2. a. 3. implicat ut idem fit in

p WA

d

&&tu fimul & in potentia fecundüm idem,

gt

m

5

atqui

Yo

Inq

Degratia (.M.J-) acfuali.

atqui voluntas, per auxilium füfficiens dans

; & appli

DEUS o

poffe, inactu primo & in potentia conftitui-

tur, manétque adhuc indifferens ad actum

fiim co

2dum , ergo ut fit in a&tu ad operationem

; opeat

fupernaturalem ponendam, exigitur infüper

[07

Y veï

aliud auxilium actuale applicans, 7z £avetum

TU , erg

ffauidem Aliquid agit , im quamtum eft in

Af , üt fert commune axioma, ergo ficut

&m, t

ad hoc, ut poffit homo operationem füper-

Wlüm cr

naturalem ponere, exigitur auxilium prz-

, m uf

vium dans poffe, ira ut conítituatur in actu

| Illeuï

feu in ratione principii actualis & ex indif-

i ma L. EIIQ

ferentia ad agendum extracti requiritur prz-

ET

vium auxilium efficax, ad actum 2dum de-

d

terminans & applicans, cüm ab indifferenti

| niaquin

quà tali nequeat procedere motus determi-

natus. Audiatur D. Th. q. 3. de potentia

! fmultanel

a.7. DFUS eff caufa actionis cujuslibet , in

nj

quautum dat "virtutem agendi , i in quan-

fiifl(r, [

L

t con[eruat eamy c 1m quamtum apph-

eat emm Aacftomt.

uó triplici modó prz-

li iïü lfj

mifsó fubdit: 2278 sodó dicitur una res effe

Ts r

cau[2 actionis alterius , im quantum eam

[

T

l

l

UI

movet ad agemdum, im quo mon intelligi-

£ur collatio aut conférvatio virtutis acfrut

lr o

l7 7

Jed applicatio virtutis ad. atfionem, fteut

bomo eff caufA inctftomis cultelli ex boc thfo,

At gt

B7

quód applicat acumen cultelli ad. incidem-

dum, atqui movens cultellum ad fcinden-

LU im

dum, non tantiürm concurrit; fed etiam pre-

vic

Wm/tiþ

77

In quomam (J. M.].) eoufeffaz ?

YI

ficens d

vié applicat ad fciffionem , ergo etiam

jt confüt-

DEUS fuo movensauxilio ad agendum non

y d

folüm concurrit ; fed etiam pravie applicat

perutn

&d operationem.

Cozfirz, 2. DEUS facit , ut voluntas

imr i

f ii

noftra velit & faciat; üt ex D. Auguft, vidi-

n d

mus, ergo etiam previé applicat ; facere

ego i

enim , ut aliquis faciat; plus dicit; quàm

nem füpé

folàm concurrere, importátque priorita-

[iom prt

tem caufàlitatis, prout fcitéobfervar D. Au-

urin x

guftinus füper verba Apoft. Noz eff volez-

& ex 'm h

t5, L. Enchir, ad Laur. c. 32. quezzodo moz

giriturpr?

volentis , fed m

( ipfà volunt

iférentis eff DEI, uiff quia

xdund

«s preparatur à Domiumo?

indf

alioquin ff propterea diéf um efl . mon eff vo-

us d

fimulta

CHl quia ex utroque f* ( en concurfum

( T

neum) i4 eff ex volumtate bonminis ,

€ mifericordia DEI , cur mom à D7777727727.

j '!þf/iþd: 1

äN íl Wf

jeitur, mou miferentis eff DEI, féd volem.

Us Fomiuis , quia id muifericordia DEI

full W

Jola

modö Pfï

uon implet?

Recte igitur concludit Catechis-

mus Roman. juffü "Trident. editus , à Pio

u 1 Ü |

I

m a

V. approbatus art. 1.

fidei num. 20. Noxs

I'L

folàm DEUS univerfa

Providentid fuA tue-

j ii

|

tur e adminiflrat ,

i

Ü

vertm etiam que mo.

[

ventur & agunt Aliquid , interná virtute

p

u

(i

!I

ad motum atque atfionem ita impellit , uf

quamuis caufarum fecundarum efficientiam

j i

j

(mïi"

s0m. impediat , praveniat tamen , ctm . eius

eccultiffima vis ad ffagula pertiueat.

uii

Refo-

12 Degratie aifua-(]. M. -) £s drvifione.

| ff

Refolutio 311a. Datu

r gratia actualis pu-

| t dit

re fufficiens diftincta ab e

:

caci, ficque re-

! ütiquee

&la eft gratiz in fufficientem & efficacem

| s x

divifio.

Ita communis cum D. 'Th. in 3.

affionem Chri-

| ftgenda

dift. ; 3. q. 2.a. 2. ubi docet;

! lnbtur :

fti omnibus prodeffe ad (u

d

cientiam , non

Tj dwl

ad efficaciam, atqui non aliter prodeft, ni-

[/717

fi quatenus gratias fufficientes meruit omni-

d

bus; efficaces autem folummodoó illis ; qui

Tunmuit

fecundüm propofitum vocati & predeftina-

us

ftium de

ti füunt, ergo. . Hinc etiam D. Auguftin

:j

crebró diftinguit auxilium //ze quo zoz, &

] m t

auxilium cu quo ; Quoad 1mum

AO

- Prob. breviter ratione. Sine potentia

|

| Qtnfur

ad a&um praceptum vel prohibitum non

| b r

flat imputatio peccati, atqui gratia fufficiens

^g du

dat poffe; üt diximus, ergo fi peccatum non

Qutur ef

inficiaris , gratiam füfficientem confiteris,

: h

unde profcripta eft ab Innocent. X. hzc pro-

Tf r

pofitio Janfenii : 4Zqua .DEI pracepta f0-

1 qud

miuibus ju[His "volemtibus & comamtibus Je-

Qu mj

cundim pra[fentes, quas babent, viresugt

tüy P

impo[fibilia, deeffque eis gratia, quá po[-

xmmq

Lilia fiaut. . Pluravide contra Quesnellum.

Prob. etiam:. quoad alterum : Gratia

fufficiens dat poffe homi

ni, etfi adtu non

din, dat facul-

Dj

egat, vel, üt loquitur Gou

Qt

tatem boni operis , fed fine effetiu ex culpa

p

bonsimis, gratia autem efficax eft , quà ho-

7777

mo bonum , quod poteft , a&u agit; &U

qme

U(que

atj

in jïtjïcim-tem (J.M.].) eefficacem. 13

vatdn

ue dat effethum boua operationts , atqui

j l

utraque exigitur d combinandum variis in

& efrcm

locis Scriprurz S. fenfüm ; ergo utraque eft

) Thitj

ftatuenda. - 7Miz. declaratur. Matth. 23.

nonem n

habetur: ,Quoties volmi comgregare filios

ntiam, Mi

£uos C molzifli, N&. T. Fos femper. spi-

xrodell t

vitul $. veftflitis. Apoc.3. Ego floadoflium

eruit on:

e pulfo, fiquis aperuerit €?c. atqui hic ve-

) illis ; €

rainnuiturgratia füfficiens, prout contra fan-

yadelit

fenium definitum eft; aliàs namque adjecta

Augufim

objurgatio foret injufta; ergo cüm tamen huic

40 f0foy

T

atiz refiftatur ; datur gratia puré fufficiens.

f

E

contra ad Philipp. dicitur: DEUSeff, quz

Lne pOïEFLE

operatur in zobis velle ci operari. Ad Rom.,

ybinum d

8.

wos vocmvit, Lbos e juftificmvit eb.

m if

atqui dum DEUS fíuà gratia certó confe-

ecoatmt

quitur effe&tum, eft gratia efficax, erpo &

| Conü[ïns)

hecdatur. Etían? fi prater efficacem non

Yl

foret pratia puré fufficiens ; juftus prater

yiti

id, quod reipía facit , nihil facere poffet,

ï;i/lfi

J r

quin imó aut tentationi nunquam fuüccum-

, v

beret, aut füccumbens non peccaret, quod

"J

l

E

utrumque ftare nequit.

T

[,

Sol'uuntur Objecliones.

4i)

]

qu

Bjic. comtra r. refolut. Gratia prima ex-

AW

O

r

citans tum à Concil, Trid. Can. 7. tum

"T

à SS. PP. paffim appellatur Iz/firazio, Iju-

D

