boni p

da tentatione ex motivo honefto naturali;

"]

Ipon u

ii

quod probabiliter etiam aliqui "'heologi te-

nent, tunc hzc gratia à nobis hic afferta eft

m p

t o

minus ftricté 'Theologica, feu potius exzrz-

ordinaria, fiftens tamen intra limites natu-

u

a

rz & ad falutem non conducens, quam gra-

tiam SS. P?. non intenderunt.

j ho

4

N

44r.3. Anin homine lapfo; pergra-

ip

efl&h j

tiam jam juílificato ; adhuc prafata fpecia-

lis gratia fit neceffaria ad viétoriam pravis

fo core

tmlï

rentationis? xer gezeraliter affirm. Godoy,

quia etiam in juftificato adhuc manet rebel-

nl

!

bic v

Jl

)Uv

w

lio partis inferioris contra fuperiorem , ma-

inc D*

nente autem causà manet quoque gratiz ne-

ceffitas; czterüm ego cum INN. Salmant.

pehu?

T

diftingaendum judico; licét enim ob pravos

relictos habitus recenter juflificatus fxp&

'c fii

cnfea

?I

gravi tentatione carnis vel demonis pulfe-

tur, quia tamen gratia cum virtutibus infu-

p. o^

fis habitus vitiofos totamque füppofitum

| h MU

Coercet , ideo vires ad victoriam tentatio-

o D!

Ui

en

num fugoe

23

eret accedente Angelorum cufto-

erl

]l

dia & ali

Is ftatüs

ratiz fubfidiis.

Et licet

MI vtl

attentis hujusmodi przfidiis tentatio non

griti

videatur fubje&tivé efle gravis , manet ta-

)

qu

T

men gravis fecundüm íe; aft fi tentationes

ori !

(l

occurrant oraviífimz v, g. qua proveniunt

j

$x transformatione dzemonis in Angelum

ecefïal*vm

h

$5

lucis,

D

282 De meceffi- (J. M.).) tate gratia.

; Itit de (

lucis, vel quz exigunt propriz vitz, fame,

& filiorum contemptum, autr nimium ve-

Alerie

tem effe

hementis ad vitium quoddam proclivitatis

tiferyapt

reíciffionem, tunc fentio cum Godoy.

Quar. 4. An homo purus fuis viribüs

ii e

jii m

poffit vincere gravem tentationem? x con-

ä

DAM

formiter ad dicta velibi tentationibus gra-

vioribus fubje&tivé ralibus locum non effe

| «f 0f

:',sz, It

ex ratione data, vel victoriam vires homi-

|

|

]

tinm i B

J

]

nis puri non excedere, quia cüm gratiz fpe-

ciali ibi locus non fit, ad vincendam tenta-

]

|

|

^0 ]

:|

N

tionem obftringi non poffet, nifi ea foret

( D.EUS Ut

potfibilis.

] O Mi

Quar. $. Qualis ad diu non peccan-

| [b g

dum contra precepta naturalia exieatur gra-

tia? & exigitur habitualis ita D. 'Th. hica. 8.

; Qui i

4 etn Tij

?

J"Aptequam bominis ratio, im qua efl pecca-

luper (XP //(

um inortale, reparetur per. gratiam Jan-

ificamiem , potefé ffmgula peccata morta-

Wnefer

M.

i

menmm

lia vitare, €» fecundum . aliquod. teupuso

.

V

uia uon e[t uecefje , quàd Cozt.

4

/

D7 peceet i

"I nj

atiu, fcd quod. diu maneat absque peccato

Bl

4ljo quia pecca-

m

sportAli , effe mom poteft

tl

tor DEI inimicus orbatur plurimis actuali-

RU

bus auxiliis ad tot fervanda preecepta requi-

firis, Itrem protectione fpeciali Divinas tenta-

NT

Quf

tiones przpediente , infpirationibós quoque

) [E&(

crebrioribüs internís ,

um interim his re-

Nf

i,

motis fortiori ariete impetit fpirirum carnis

; Ri

PI'O-

i q L][Omm)

rebellio, dzzmonísque fug"eüiþoþa queis

inde

ad-vitauda (].M.].) peceata etc. 283

£tl

inde de facili peccator victas dabit manus.

ts t

-Adverte £amen gratiam habitualem non qui-

mimiu

"

]

dem effe neceffariam ex parte zerzizi, càüm

x PLOC j

obfervantia legis naturalis fit in ordine na-

odj

turali, eft tamen neceff2ria ex

y f

3IG

P»We princi-

1en'1? LW

f ob rationem tactam.

Dices: Juxta D. Cyrill. L. :o. in Joan.

tioii r

c.8. Obfervautia mandatorum efficit chari-

um m*

tatem., liem ex operibus dicitur juflificari

virs t

homo in Epift. Jac. c. 2., ergo obfervantia

m gradæ-]"-*

legis naturalis poteft przcedere gratiam ha-

endunt

bitualem , unde apud Ifai. c. z.. Poftquam

| mü el

DEUS precepit obfervantiam legum, fub-

dit: $i peccata veffra fueriat freut coccimum,

| n pv

quafi nmix dealbabuntur.

R. preterquam

[äe 103

i

quód ifta non probent, poffe ND. 4iz ali-

1

- fa

)

quem vivere fine peccatis a

bfente oratià, in-

quá t

uper expZco 12245 obíervantia mandato-

g

rum efficit charitatem quoad intenfionem &

TT

augmentum conc, quoad fubftantiam neg.

Non enim efficit phyficà fed moraliter &

/h

meritorié , opera autem charitatem & gra-

[

) fü

uj

tiam habitualem przxcedentia nequeunt effe

) qu

ejüs meritoria, üt infra dicemus.

Alterum

opponitur nudz fidei fine operibus morruz;

p

quod non eft ad rem.

L

In 3tio Prophetalo-

WIU

quitur ; tefte D. Hieronymo, de hominibus

of

W

juftificatis , quos allicit ad bona opera legis,

ut reliquias peccatorum per poenitentiam

nfellm p

ablutorum; fcilicet poenas deleant; vel ipfa

(p]ïl[üï

""

o

: venia-

MURAM

[u

284. Dezeceff- (J.M.]). tate gmtiæ

A

venialia, in quz jufti quoque incidunt, evi-

| Mj. H

tent.

ANec dices pro aCtu naturali non. pe-

; lbjeo

tirar principium füupernaturale nam y. dift,

; Detorem

non petitur principium füpernaturale &

3v

; Dürte at

pi

i.;:.a

icum conc, morale & removens impe-

L

dimenra moralia culpz neg.

-aBn

-Quar.é. Àn ad diu non peccandum

: fifeny,

mortaliter contra przcepta naturalia prater

| r eg

|

gratiom habitualem exigatur auxilium fpe-

|

j f

ciale actuale? ».. cum D. Auguft. L. de cor-

| lr pf

rept. & grat, c. 1. affirm.

Verba ejus fint;

I&men i[l h

uec It2 ut cuim quisque f'uerit. à peccati da-

? m&hïh I

muntioge liberatus, jam mon iudigeat libe-

vatoris fb auxilió, féd ita potius , ut ab ille

Pär lfet dl

audiens : Sime me milil poteflis facere, dicat

T0 Qf

& ipfe: Adjutor meus effo; — Ratio eft; quia

gratia fanctificans non aufert rebellionem

0 od

appetitüs fenfitivi ; fed folam rectificat &

| MDEO;

fànat partem füperiorem; aft, dum alià lex

hi

T

in membris collu&tatur cum lege mentis; du-

ETA

bia flu&tuat fpe fzpius utraque ex parte

lhus 9 al

alea, quin imo quia gratia fanctificans non

L [

nifi debiliter recipitur in homine, manet in

]

Witn (

eo inftabilitas & imperfectio fübje&ti in mo-

D

l

do operandi, per quam facilé àt aura mu-

TIngn

tatur, nifi identidem pratiz Divinz flaverit

aufter.

Dices: Vitare omnia peccata & imple-

re omnia przcepta eft opus hominis fani;

atqui juftus eft homo fanus; ergo. s. Zf

md] D

egm!i:

Ad vitauda ( .M.]-) peecata ebe.. 285

dncidusg

Éj Eftopus hominis adzquaté fani per

i m

fubjectionem etiam partis inferioris ad fuü-

k ninsé

periorem conc, inadzquaté fani folüm ex

parte rationis nep.

Dum autem D. Tho-

eritti

moyetb a

mas 3. p. q. 62. a.6. dicit: Mzzima gratia

poteft. vefifleré. cuilibet temtatiomi &j comcu-

y p

pilcentia w explic. fab. diff. Poteft refiftere

ag

per fe & ex fua natura conc, refpectu füb-

jedcti & flatüs in quo eft neg. licét enim vir-

nuxiliugl :

ru[l. L [

tus gratiz füperet vires concupifcentiz, quia

"4

tamen in nobis velut in fubjecto infirmo &

"T

Til

r p

inftabili recipitur , facil alteri cedere copi-

tur ; nifi a&tuales ei fuppetiz dentur ab alto.

) il

"

pariter dum hic a. 8. docer; hominem ju-

j t

i hn

ftum omne peccatum mortale , quod in ra-

tione confiftit, vitare poffe, loquitur de pec-

iif

; iddi

cato, quod ficut ratio ex pverjroze «volumt a-

tis À DEO d fiue ultimo contraxit ; ita poft-

n s

)

m

J

quam fanata eft per gratiam vitare poteft,

; di

non autem loquitur de peccatis provenien-

od

t

K v

j

tibus ex rebellione appetitüs (enfitivi, quz

diu fine gratia vitari nequeunt, cüm circa

n (b jícuP

appetirum fenfitivum homo per habitualem

jn; P

gratiam non fanetur.

ij

pit

Ü g

Dls j j

n'f

x

homlm

j

2 MM

ARTI-

hd*

286 De seceffi- CJ. M. J.) taze gratit,

hi f

ARTICULUS IlL.—

fratitm, d

Syp ]

ANlum bomo jufias per ola ordtiza-

Tentalia qo

via gratig auxilia , gratia [anciifr-

illis m

cAmti Aunexa , citra [beciale priwilegi;:m

Tüm feu

fMfft omnia peccata vwvenialia . collecti-

lt f

|

'we fumpia per totaum witam

]

tUtmym e]

efj ugere?

JUSV ven

Um tefle Spiritu S.. Zuffus cadit fe-

F npp.

D

ptíes; folus prafumit Pelapius, ho-

minem totà vità per fuas proprias

B

|

vires absque omni peccato venia!i ftare pos-

fe ; quem ut fua ? ftatione fortiüis dejiceret

Lutherus, homirem nec per gratiam ad vi-

V pini

tanda venialia ítabiliri poffe propugnavit ;

Ts

hos inter extrem? contra fe infenfos media-

IT

torem fe obrulit Jovinianus fuggerens, ju-

ftum quidem venialiter peccare , fed cum

i.

peccato veniali gratiam non poffe conjun-

j

gere.

Aít contra injuftam triplicis erroris

ts

caufam

W mmm :

lp

Suppouo, Ut certum de fide, citra gra

tiam venialia colle&ivé ab homine jufto vi-

Pïob 1

| Qs d'ïem

tari non poffe, prout infra à fortiori per to-

tum probabitur. Jiez; per gratiam venialia

* lD to

divifivé vitari poffe, nam obligatio non d2-

li Vitg

W,

tur ad impoffibile , unde Trid. definit feff

Q

6. can. 25.

wth

N f

Siquis im quolibet opere bomo

h

juflum "venialiter peccare dixerit , auatut"

f

405

it gr&tid-

ad vitanda (J. M.J.) vemialia. 287

a fet.

Pariter per venialia non aboleri

J

gratíam, üt alibi docui.

J

Jl

/

l

jj

Suppomo 2. ÁAd breve tempus omnia

AT

venialia colleGivé cum ordinariis gratiz au-

atie

xiliis citra fpecialem gratiam extraordina-

riam feu citra fingulare privilegium evitari

|r g

J

ial

]

poffe; fiquidem ad breve tempus ferven-

tiffimum elicere charitatis affe&tum noxe cu-

i v

jusvis venialis exclufivum nullatenus repu-

gnet; non minüs certum eft cum fpeciali

fv

privilegio omnia collectivà declinari poffe,

jt

pdge

i [I/)

11

tum quia id exprefse definit Trid. feff. 6. Can,

23. de D. Virgine; tum quia idem DEUS,

venit

gis

qui in ftatu innocentiz removir impedimen-

forti

ta fugiendi omnia venialia; necdum abbre-

er prau

"

viatas habet manus. . Quzflio igitur ultima-

fe p

0v

10 devolvitur eó ; quid dicendum, fi hoc

11[1

fpecialiffimum privilegium abfit.

$1

9t

€

.Pro quo

[

en/-aï"e ,

Refilutio. Sine fpeciali privil

egio [ pär

" poHe Ü

fola ordinaria g

ratiz auxilia nequeunt à jufto

pl

per totam vitam declinari omnia venialia.

ita communis TTheolosorum.

, CIf

Prob. 1. Ex 'Trid

Si-

pf

- feff. 6. Can. 23

o

"d

quis dixerit ,

hominem femel juftificatum

of

poffe in tota

foron t

Vita peccata omnia, etiam ve-

m [

nialia; virare,

nifi ex fpeciali DEI privile-

r gf&[

( ]

gio, quemadm

oolg

odum de B. V. tenet Ecclefia,

jl

"

anathema fit.

It

j d

Prob. rat. Gratia habitualis non aufert

M

€or«

d/)ff/

al

288— De ;zecejz"— C(J-M.J.) mt& gmtfæ.

- pittiom

corruptionem inferioris appetitüs fenfualis

flediye

feu non ligat fomitem peccati ;.ergo or-

dl

dinariis gratiz habitualis auxiliis nequit ho-

tl ,

mo totà vità & per longum tempus vitare

omnia venialia colle&tivé.

"Antec. eft. D.

Qudem

hm efe;

Thoma b apud omues inconfe[fo. Conféq. prob.

Stante- corruptione partis inferioris feu fo-

Dotentim

. )

mite peccati frequentiffimé infurgunt mo-

tus contra rationem , venialiter mali at-

tlj

1 0f0nn

qui rato tzon fémper poteff effe pervigil ad

hujusmodi. smotus "vitandos, prout bic a.8.

t s

discurrit idem D. 'Thomas, ergo fi &c. zj.

N

babetur certa ex continua partis inferioris

Viiy

MM

contra füperiorem rebellione zziz. prob. in-

gruentibüs tot paffionum & rentationumin-

1 oj

HU

fultibüs modo humano perfxpe turbatur &

obícuratur ratio, prout experientía. docet;

[u rfä) V&

Rn li

erpo.

Quin imo ipfe fomes non ligatus

exigit, ut rationi denegetur concurfus à

M o

omnem colle&tivé confenfum evitendum ;

At i

TOpol

quia quód in ftatu innocentisze concurfus hic

lh

Ij

LT

fuerit rationi oblatus; fola erat caufa; quia

&f

hic fomes extinétus vel ligatus fuerat, ergo

lts

ä äïati

nunc ad hujusmodi motus venialiter malos

colle&tivé vitandos femper pervigil effe ne-

Solw

Il

qui. Hine concludit S. Scriptura 3. Reg.

L

c.8. Non emim efl bomo, qui mom peectts

Jitor

lo :

& 1. Joannis r.

Sj dixerimus , quonmiam

*

j

i D«

eccatum nom babemus, ipff uos feducimus.

10.a.

zd^t Gedoy. Homini quidem fubeffe im-

At

5 g

poten-

gmrig.

advitasda (]. M. J.) venialia, ag9

potentiam moralem vitandi omnia venialia

ii f

Ccolletiveé , hanc tamen impotentiam non

n

effe phyficam ; quin imo Vega concil. Trid.

Is nequiiïr«::

fefDpis Xjä.'ä

explicar, juxtà ejus decifionem , neminem

Qquidem peccata venialia omnia declinatu-

n ]

. Cnfi

rum effe, fed taren exinde non argui im-

potentiam períe, Sed

orioris d

Cozi?2 eff. Concil, Trid. & SS, PP.

forgut d

abfoluté loquuntur, non poffe vitari venia-

jter nbf

lia omnia collectivé, atqui dum Canones &

epnt

SS. PP. loguuntur in fenfü abfoluto , ne-

tOut i

queunt intelligi de impotentia morali

» pro-

go CH

ut à pari probatum eft de caufa

litate phyfi-

srü i

Ca Sacramentorum , erpo.

ein impoten-

quin ]

t

tia moralis, tefte Godoy, eft folummodo

Bravis difficultas ex impedimenuis extrinfecis

pe [Usz'TBN

o

fuborta, vel ergo hzc difficultas per folam

pratiam habitualem abfólut? vinci

poteft, vel

non potefl. 57

primum ergo non eft mo-

conci?

u

raliter impoffibile eff

ere omnia venialia,

] eyipti

Jé fecundum, ergo fübe

d

impotentia phyfica,

qonctt

u

quia fola gratia non dat

vires füfficientes ad

y af

"

Vincendutm,

foel

j o

at

Sofountur | Oljetliones.

1

Bjic. . Monemur ut cum grariz adju-

| rura

jutorio ad perfe&tionem rendamus, &

7 J

/ l

ul

absque peccatis & /fz

e querela fimus. Ad

TE W '

W

J

Philipp. a. Unde D. Auguft. L. . de peccat,

7/) /21

meritis & remilf. c. 6. & D. Ambrof. in c.2,

i

"

p

uca,

^d

23o De zece[- ( ]. M.].) £ategratia:

Lucz volunthominer poffe fine omni culpa

lütiner

vivere, concil. quoque Araufic, definit; quód

itenfiff

| o y

opepes baptiz.ati Chrif lo auxiliamte po[fmt

€* debeant , qua ad falutesm pertinent, ad"

! linener

quippe [

implere, atqui vitare omnia venialia perti-

net ad falutem, ergo. g. nos moneri à Scri-

, làptox

ptura S. ad fugam mortalium ; que nomine

l7

pecca

ti abfolute prolati paffim intelliguntur,

Otdintrs

prout etiam D. Auguft. zomize que

rela acci-

|

lt f

1

|

pit peccatum grave epift. 95. vel jubemur

irif

divifim omnia venialia , prout actu occur-

EX

runt; evitare ; nec venialia fimpliciter ob-

fs

:

funt perfe&tioni noftre, quz in charitatis

As nb

unione cum DEO confiftit , ut autem hzc

Vg

perfectio exclusis plan& omnibüs venialibüs

hr

plena fit, pro ftatu vig fpeciale exigitur pri-

15 Oi

vilegium , unde dum SS. PP. virari polle

Fim g

nomt-

omnia venialia per gratiam afferunt ,

lem &

, [ li IAL lt

ne grátiz non communem fed fpecia

tl !

d

extraordinariam exigunt, prout exprefsé do-

IE HI

cet D. Auguft. L. de bono perfever. c. 8.

Mi 0

lg

L. de Spir. & Lir. c. ». Concilium quoque

|

Wm,.

loquitur de iis, qua fimpliciter pertinent

Vi

ft evitatio omnis mortalis.

F

falutem; prout e

n

Dum autem ab omni malo & tentatione ^T

Ui

berari quotidie rogitamus ; h« preces d.

omnia divifivé accepra appellant.

*

Ts

Inflabis fuffcit ordinaria grati

4 ad vi-

VPeh

tanda venialia collective , ergo. Prob. auttt.

Vy

Ut

quó gratia eftintenfior, eó magis dis

poni.t

otni-

] gmfiz.

ad vitauda ( . M..) vezialia, 391

p

hominem ad vitanda peccata; atqui poteft effe

intenfiffima;ergo ad omnia vitanda disponere

; de&nibü,iiï'ï

ilunt p

poteít. m 4//7 .. poteft effe intenfiffirma citra

ertiiti!

tamen extinctionem fomitis con.fecus neg.hzc

vendi p

quippe extinctio fomitis ad lapfuüm in venia-

N

lia propellentis habetur ex fpeciali privilegio.

qe

, ue m

Urgebis. Non extinéto fomite gratia.

ordinaria dat vires ad vitanda omnia morra-

1 imelhgüü"i

7 ul

lia collectivé, ergo etiam ad venialia. — g.

, wj

ifhsr efc. Quia fi in naturalibus quoa

graviora & mapis periculofa excitatior eít

y t*

fimpi

fationis vigilantia, quàm in obviis & levi-

bus, fan? non minüs in moralibus ratio, Di-

p n

E

vinz gratiz adjutorió fuffultaad vigilandum

excitatur tum ab obje&ti in peccatis mortali-

at

ye eit

bus gravirate , tum à DET , cui juítus per

[j

pratiam adhzret, eppreriatione; aít perpe-

Pvl ii

jfertt l

tua in levibus vipilantia, quz fané mirabi-

lior eft ,. quàm ipía fomitis exrinclio, citra

[« p

u n

Ípeciale privilegium teneri nequit ob occur-

rentiium occsfionum & obje&orum multi-

| el-(evef.

cilium qL[x

licitatem ; & naturalem in levibus cordis

umaniincuriam. Eadez eff difpar. Sidicas :

gt per[m

gratia füpernaturalis intenía fu£ici-pro pluri-

omnlS j

bus venialibus vitandi:, ergo etiam pro omni-

o

(

bus; nam in multisgratia quidem hominem

yp

oculatum facit,fed in omnib? nec argus fufficit,

Uïm' (

4 "

Superurg. Si citra fpeciale privilegium

[

omo nequit virare omnia venialia; ergo ve-

90

Wþ /

) djw

niale committendo non peccabit. Prob.2zzec,

fiij

M

Z

nemo

292

Deueceff- .M.].) £ategratia

K

nemo peccat in eo, quod virare nequit; ergó

quünt, |

fi&c. /tez; homo obligatur ad vitanda ve«

Il

!

nialia collectivé , ergo debet ea poffe vitare,

la

-Accedit quód adultus baptizatus brevi po«

dul

ftea vivens tempore pofílit omnia colle&tivé

Yenislia v

venialia vitare, ergo etiam vivens longo

DAT

tempore.

R. Ad Imum cf 2dum patere ex

&v f

dictis hac quazt. art. 1. in replic. & aliis fe

Tl i

quentibus. Unde // Zicezs : DEUS nequit

R EU

przcipere Angelo ; ut omnibus hore unius

Upin, G

inflantibus colle&ctivé fumptis unum eliciat

''niís

amoris actum, pariter injufl? exigeret prin-

| ts

ceps plura tributa, quorum fingula quidem

EW

reddere poffer fubditus, non ramen omniá

L

colle&tivé; z. ve/ zeg. fappof. prout. loc, cits

m eff [

zotavi, vel i DEUS collectivé venialia vita«

| UR d

ri jubeat, d//far ef? , quia folutó uno vel al-

"iif

teró tributó exhauriuntur opes, donec pro

folvendis reliquis etiam divilim phyfica de-

li [ub[i: ÓR

| n neæfüt,

ficiat potentia ; aft vitató unÓ veniali non

tollirur potentia phyfica ad vitanda alia divi-

RC

ine

fim. 44 akterum pariter eff difpar 5 nam

prior impoffibilitas eft abfoluta & ex natura

Rbl aü

At

Ál «

rei, quatenus illa inftantia non ita occurrere

b

poffant utpote matheratica & fyncategore-

Af

n

E

matice infinita; ut in iis przfatum actum An-

Qu

O a

gelus elicere poífit, Aft impotentia decli-

T

nandi omnia venialia eft refpectiva & ex in-

Ti

firmitate hominis orta, & quia venialia ita

j

il

fervari

ET

Occurrunt ; nempe div?üm , Ut ea

pofïint;

" Qu

*

UL

nd vitauda (].M.].) vesmialia. 298

', nequk*,

poffint; meritó ea omnia fervandi lex lata

| vi

fuit.

Ad additum fupra pfio eft füpet-

flua.

ul

ts b ,

Replie, Suppofità lege vitandi ómnia

ia us

venialia vel eft in homine impotentia phyfi-

viyens t

ca vel moralis ea omnia vitandi, /f zzorAlze y

um p

ergo faltem abfoluté omnia collectivé à non-

lic

nullis vitari poterunt, // phy/£ca , non appa-

)EUSR

ret, quomodo veniali fint imputabilia ad

culpam. Cozfirzz. in homine non eftneceffi-

as ho

tas phyfica venialia committendi, ergo nec

imporentia phyfica venialia vitandi. JA4cceZzr-

gt

nguit

quód licét homo non fit necetfiratus phyficé

ad aliquem determinatum locum, quia ta-

um

j h

men éft neceffitatus phyfice ad aliquem vagé;

femper hec neceffitas conjunéta fit cunv

venidi

10

üno

exercitio effendi in'uno loco; ergo fi homi-

ni fübfit neceflitss plivíica ad venialia vape,

g, Ut

hec neceffitas femper. conjuncta erit cum

g p

exercitio ünius peccati venialis, quod abfur-

veniii/

d i

dum eft. . . effe zzapotemtiam phyficam ; im-

putabilita$ autem venialium ex fupra cir, loco.

du

an

liquet. 44 cozftrz. difl. autec. non eft ne-

Ti

ceffitas abfoluta conc; refpectiva neg. exquo

j o

Tk

[

jj

difpar. Aperta eft ad additum : necettiras fi-

Á

quidem eíffendi in loco abfoluta eft & ex

j

quantitate naturam corpoream naturaliter

gt

concomitante dimrmarans; aft pofterior ne-

,&Wä&

u

n

ceffitas eft refpectiva ad hominis infirmitaz

J

Wmdlln

u

tem & quidem ad longum vitz tempüs at-

L

j

T3

tentis

294 2Demeceffi- (J. M.].) tate gm?zïe

7

tentis diverfis objectis, occafionibüs, a&tioni-

tum ab

büs, paffionibüs & circumftantiis ; proter-

P. -Adäm; ql

quam quod infirmitas hujus paritatis fat

| lrenialimj

claudicer in aliis potentiis humanis,

ft,.

Dices homines pii vovent nonnunquam»

fitm o

totà vità abftinere à venialibus colle&tive, fi-

fitine ]

cut à mortalibus, atqui votum abftinendi à

! Sünn;,

mortalibus colle&tivé valet & impleri poteft

| GL anfi

; QUj &

ergo etiam rmum. &. zeg. illud ly fzut;

difpar. eteuim eff.

Quia poteftas mortalia

Tt if 1

collectivé vitandi ab ordinaria confértur

li, qu

ratia ob rationes füpra infinuatas , fecus eft

Bw

| Wite wl )

in venialibus propter ibidem dicta , idcirco

hujusmodi votum inane foret.

; Totsdgi

Quer. r. 1n quo confi(tat

fpeciale pri-

| PO

vi

le

ium vitandi venialia colle

á

ivé? mdet

j

| "i

Va[quez, confiftere in continuis cogitatio-

. F, que

nibus congruis, Suarez ait, effe donum

TU ab

V

confirmationis ad non peccandum venia-

Ils od

liter; aft przseez plané eft impertinens &

ob

arbitrarium , fiquidem hujusmodi privile-

4u,

gium permanentem & ftibilem ex parte füb-

Mp

jecti exigat dispofitionem, & radicem quan-

n

dam congruarum cogirationum. — A/ferum

j

&Tnd

aliunde ruit, qui: ftante confirmationis do-

R

At5

nó ftat impotentia ad venialiter peccandum,

l

Wtl

atqui prafarum privilepgium non aufert po-

hd

J j

tentiam ad peccandum venialiter , etfi enim

I)

Ó

UM

hoc privilegium in B. Virgine conjunctum

D e[i-lm

fuerit cum dono confirmationis , tsmen

unum

T r

advitanda (.M.]J.) vemiatia. 295

it gnm'f

ynibis d

unum ab alio eft (eparabile; prout patet in

angis; fu*

Ádam, qui privilegium nec mortaliter nec

venialiter peccandi habens tamen morraliter

s puti

Ra

peccavit; ergo. — Ac proinde 5 hoc privile-

gium confiflere z. quadarm iutrineca dis-

E nonmuxp

y ol

pofttione ligante fomitem. | Ratio cumNN.

Salmant,

eit ; quia; üt fupra oftendi, fomes

um ab

( impkti É

eft caufa peccati ; ergo illó fublató ceffat

quod in eo fupdatur; De/z homo juftus fi-

. il

yrets t

ne dicto privilepio poteft vitare omnia ve-

nialia , qus fiunt ex perfe&ta deliberatione;

ana du

ut paffim Theologi tenent; at«ui ligató fo-

nus, f*

mite vel plan& extin&tó etiam non forent

d P

motus deliberationem rationis prvenientes;

ergo & hec & illa ac proinde omnia venia-

(ïa[t x

;

lia vitari poffünt per prafatam dispofitio-

vll

nem, que dispofiio nihil aliud. eft quàm

jnis o

Y

ratia habitualis fpecialem habens perfe-

, dio

a

ionis modum feu virtutem, ligandi fomi

xadn *

tem peccati,

impoi

-Quer. ». Queis privilepium , nun-

ysmod J

ïl*

quam venialiter peccandi conceffum fuerit ?

'm e( pärli»

adic

x B. Virgini & quidem huic foli. rzzpars

jl

eff ex 'T'rid. , 5S. PP. & ex congruentia ma-

g. 4

rternitatis DEI . zdapars oflezditur , quia ab

fumt

g

(

illa generali fcripture regula: Noz eff bomo,

jo p*

qui zoz. peccet, excipi nemo debet fine ma-

u

o ?

sl

gno fundamento vel ex Scriptura vel S$:

Jiteh:

di

M

PP. defümpto, quale non apparet ; quin

.IJUFW

f

imo exceptio Tridentini ; quà excipit B. Vir-

a

4

ginem,

[

396 Denee[f- (J.M.].) zategratie

inem; firmat regulam in contrarium, hinc

Hita dej

'-Au

gu

ift. L. ». contra 2. epift. Pelag. cap,

m fry

I4. üit: Size peccaro autem im hac vita ue-

fitum q

minuem dixerim.

f quà

Dices, B. Virgo in Oratione Dominica

ii vg

Orabat: Dizrte wobi debita moffra, ergo

in B. Vir

Iw

oine erant venialia , quod confir-

p

mat D. Cïl

ryfoft. Hom. 20. in Joannem; B.

RU f

verfionem a

Virginem ex ambitione petüffe à filio con-

|

fis yg |

quz in vinum, & D. Auguft. in

l

UOC n

L. quxft, V. & N. teftam, q. 73, 2it; B.

Virg/nem dubitatione

lDefecï

m fidei habuiffe in pas-

[ Af Vel

fione Filii. s B. Virginem nomine Eccle-

Vaf

fiz: ita oraffe, ad D. Chryfoft, sder D. Tho-

li

maS, 3. P. 4, 27, A. 4.. Quod vel exce[[erit,

wdeD. (

vtl id dixerit aliorum

Jéquens féuteutiam,

TeÀnglo

quz quidem s/fio füfficere poteft ; nifi fors

D, Chryfoftomus ibidem nomine zzs/ztíoris

V prii

intellexerit zelum dilatandz plorie fui Filii;

| if

quo fenfü nulla labes in B. Virginem cadit,

H(Omm

Sicut etiam D o loco cit. videt. ad D.

M

Vi

-tugufl,, nempe dubitationem hic non ac-

A0t (

cipi àt culpabilem , fed prout eft ftupor

mentis ex admirabili Patlionis Chrifti myfte-

La

d&

rio exortus,

LU

"

üid d

li

ded quid dicendum de S. Joanne Bapti-

Q B

fta, Elifábeth & Zacharia , item de aliis

l

Wif

Sanctis, de quibus SS. Patres videntur tefta-

ri, eos fine omni culpa vixiffe? ». du

de S. Joanne: canit Ecclefia , quód petierit

AUITA

t gm?e

ad vitazda ( . M.].) vezialia. 293

granim

nutra deferti , ue levi faltem maculare vi-

i. a

at

4

tam famiue po[fet, ibi intelligi finem & in-

! UA

[

tentum quo

'

fibi przfixit Joannes ; non au-

tem quàd omnialevia peccata vitàrit. Vel

done Durt:

üt alii volunt, vitavit omnia venialia peccata

g r

linguz , non veró omnia abfolure.

Item

; qui ts

parentes Joannis dicuntur immunes à pec:

t od

catis externis , queis fcilicet alii offenderen-

j[e à fl

rur; vel fcandalizarentur , quod de aliis

LA

quoque Sanctis dici poteft; quo etiam fenfü

q 7) d

Job de f& dicit : zez reprebendit me cor

hbullert

meum , vel denique dico, aliquos Sanctos

nnicià

habuiffe privilepium vitandi omnia venialia

in aliqua certa fnateria,

V. £. caftitatis, pro-

) gde[ )

J

|ud

t

d

ut de D. Jofe

lio, noftrra Pazziana, Docto-

il

re Angelico &c. Paffim creditur, non verà

vmfdf/

g. n

in omni generaliter materia,

Nec dicas:

mine/i

j

Hoc privilegium aliis in. Ecclefia San&tis

*

10v

conceffum decere & cedere in m

ajorem me-

jj n e

ritorum Chrifti

de poffi

gloriam ; nam quidquid fit

/

H (1[! I^

bilitate hujus privilegii; de qua rior

hi

c n

:oquor, füfficit quod de iis, quz àlibera DET

XL eü Kk

Voluntate dependent, fine gravi fündamen-

to aliquid afferere meré arbitrarium fit , aut

Qul

cerié inferam exínde , etiam alios San&tos

t B*

i.

cum B, Vir

gine fine oripinali conceptos

Q^

[

«:

fuiffe,

j

jdentt

r

e?y (p

p

qu

M'l"

T 5

DELI-

17

298 De weceffi- (J. M. ].) £ate gratia.

fio al

DELIBATIO Ill

$40 atf

BO

De Necefhtate gratie ad

! d.

verum 69 bomum fuperna-

lr

turale.

Tirise

D (hr

Rogrediens ultra ad libandas de Maxillä

TA

)

[

P

gratizaquas, unice refpicio velutà Mil-.

lfj

i

liario pofitam, non incifam columnz

(^ kom

aurez, ür olim in foro Romano, viarum di-

T ais

reétionem , fed cordi infculpram generalem

füit (j

& unicam regulam, à qua vel latum ; üt

li ipfo j

ajunt, unquem declinare, eft in errorum fco-

J

lt

'

pulostitubare. Eft autetn hxc

Cat hi

d Cl

Regula. generalus.

f D

I

GN üuegotio fAlutis j quocumque pietatis fe-

hn i à

peruaturalis opere. uihil prorfus gratia

]

l

3 lp

D. fabtrahi poffe , ita quidem ut quamvis

l

'P(ä l'fgu]a

én bis operibus cooperat io liberi arbitrii mo-

1 eng;

Jfrà ffmul coucurrat, ha ipfa tamen uabis &

!n w

gratie auxilio dometur y ea mimirum circa

Jalutem nofiram liberalis efl DEIerga us

VIQ()V

;5

ml"lbug |

enifericordia, ut uo[lrn velit effe merita, qua

Ej ,

Jéeut ipfius doma, quatemus im molis boc zpfum.

operaiur , Wt mo$ cooperemur gratia DEI

[e (^ l

Diry ]

Éx hoc filo quidquid non texitur, refcinden-

0P5jfflltm,

dum eft; ab hac regula , quidquid non regi-

tur, defectuofüm e&; fiquidem in falurs ne-

[ Ó

[ot

gotio

71

ad wmm& (q. M.JO £zum fupern. 299

otio aliquod bonum, etfi exiguum, fic li-

Bll

É

"

ero arrogare arbitrio ut à gratiz adjuto-

rio non procedat ; eft in errorem Pelagü de-

fit !

clinare.

"

Porro hanc regulam docet Scriptura

'Wna-

Joannis c. 15.. .S/ze sme mibil poteffis f'acere.

2. ad Corinth. 3. Noz. qud fafficientes fna-

s

sUS. Ali

4

uid Ll-ogz'm;*e A mobizs quaft ex mo-

yveluidé

bis , fé

omnis fuffcientia moffra ex DEO

ym aol

€f , & omiffis cateris fic Apoftolusad Rom.

)

vt

1

1I. paucis totum complectitur : 9s przor

edit ei, quomiams ex ipfo , per ipfum, e&

n genem*c?

] hn

Z ipfo funt omnia; Hinc taceo SS. Patres

eouo

fuprà contra Quesnellum memoratos ,. fuf-

(

ficiat hic Chryfoftomus Serm. 2. in epift.

|

ad Colof. I egotie fAlutis totum eff do-

ul

274 DEI; quin imó przter Concilia Arau-

T

fican. & alia contra Semipelagianos, dequi-

j P

bus füprà, audiatur Trid. Seís. 6. cap. 16

VI A

ipfa regule noftrz verba exprimerfs : . 727-

j

£a eff erga omnes bomines bonitas , ut eo-

g i

vrum velit effe merita, qua funt zpfeus dona,

j

j

& ideo publicz illz ab Apoftolicis jam tem-

E

It*

poribus inftitute funt Ecclefiz Orationes:

[

DEUS ex cujus munmere uenity ut tili di-

g^

/

jdit

IH

gue c laudabiliter & fidelibus férviatur,

DEUS virtutum, cujus efl totum quod cff

tl

j

j

ODLHaum ,

DEUS 4 quo bona cumita proce-

(

"

dant .

TO-

J

J

Praterea hanc regulgm à ratione &p

bat

goo De zece[f- (.M.).) zate gratie.

7177

bàt faümma creature à DEO dependentia;

hn cyjus

QOuid enim habes , quod mom accepifHi, Con-

U QUödl

t onruje

firmatillam fumma DE! independentia, quà

nulli debet nifi fibi ;

E

Z

25 nammque prior de-

H p

LU. Qu

dit ili, c retribuetur ei ? Ex quo D. Th,

Y. p- q. 27. à. 4. deducit ; opus D. jufti-

Qs f

tis femper füpponere opus mifericordim,

1

BI

uia creatura won debetur aliquid, niffpro-

D hii

ter Alind inen praexiflens velpracouftdera-

A etdin

£um, quod ex ératuita DEI voluntate de-

Al Q ls

Jeendir.

Denique hanc regulam inculcat

EM

fümma & infinira DEI bonitas, à qua omnis

POI& in I

alia dimmanat ,

uoniam , àt habet Apo-

N

ftolus; ex ipfo có per ipftem e im ipfo funt

Ti

09JULA.

Ubi

)

Àol

"Adverte r. Per prafatas rationes & te-

T5 ts

ftimonia evinci quidem ; quód etiam omnia

T

omnino bona, etiamfi naturalis duntaxatfint

V In eff

ordinis ; tàmen ad DEUM àr liberalem da-

Ts

J

torem referenda fünt, fed tamen quia ex

Voli

di&is generales duntaxat in. hujusmodi do-

CO[ICUI-H]n

nis fünt DEI gratiz , de quibus fatis fuprà

ecur-

M

in quaft. praambuül, art. 4. & per

]

füm; idcirco principaliter & tnapis proprie

s

d

t

de fpecialibus gratiz donis ad finem noftrum

ii

N

füpernaturalem inrelligi debent , de quo

W.

hn

BM

ordine fupernatürali pofthae nobis unicé

1j

T

ferino erit,

m q

f

-dduerte 2. In hoc ordine quoad mo-

*ï*eaïlll'a 3

dam referendi omnia in DEUM üt autho-

d

Qu

rem

u'-ïp

ad.verume (.M.E) £osum faperz. 301

] gmiæ.

deperitt

rem cujusvis boni operis nullarenus füffice-

DIAG

re; quód DEUS nobis facultarem bené agen-

d

di contulerir , usü hujusce faculratis nobis

Ítem non

1

y p

relitó , prout voluit Pelagius,

1qn

J

fufficit, quàd bona opera fint quidem DEI

pui D. T)

dona; fed tamen initium ad ea, item per-

fs

feverantia in iis noftrz adícribatur liberta-

ti, prout docebant Semipelagiani ; nec füf£-

| lll'd ! M'b

Jpri

ficit, quód in flatu naturz lapfie omneomnino

bonum opus appellerur proprié donum Dr,

golitt*

m i*

hon autem in ftatu natur& innocentis , ut-

pote in quo gratia libero commiffa arbitrio

lgt

ex

xX

fj

y hi

pe&aret bonum ab eo ufüm

» prout fo-

mniavit Janfenius,

Denique nec placermo-

» n

t

dus Molinz, quicu

jusvis quidem boni ope-

M

ris initium ,

progreffum & perfeverantiam

n

Divinz adícr

xreii t

ibit gratig ,

fed partialiter, ita

noftrrum effe purans , ut

minüs ad gratiam

ls du

DEI referat, quatenus

;

í

ad opus bonum

J

!

DEUS voluntatem non a

amen

1

tie concurfüm offert ,

pplicat ; fed pra-

yjusm

i

quem homo fibicon-

gruum reddit ; prout laté declarant fchola

s

*a

agentes de fcientia media.

g

Igitur genuinus

& veritati per omnia confo

rmis modus eft

mwls me

f0»

3. 1 1.1. p.q. 103.2. 5. & 1.2. q.109.3. 1. infi-

fiém

dl

nuatus , omne

opus bonum ita referre in

t

DEU

yii'

folüm d

üt authorem oratiz , ut ipfe non

et formas & virtutem, per quam

ereaturà agat ; fed etiam ut creaturam ad

1nF

l-)

agendum applicer; Raze ef/ , quia quid-

['[wæ

l

quid

502 De ?ecej]z'- C- M. J.) zazegratie

D

quid boni & entis à creature actione oritur;

m (

in virtutem activam & ejus bonum ufum

) Àg

refunditur , ac proinde fi tam virtus quàm

fU r

ejus ufus à DEO movente & applicante fit,

i!; tl

íané omnis operis bonitas quovis modo &

Wa

ij

in quovis ftatu ad DEUM referetur ; aft fi

777

Z

ii

l

virtute agendi DEO quidem datori adícri-

lic f

tà, ejus tamen ufus fic nobis permittatut,

Hlm pr

ut DEO ad actum non applicante creatura

;

iR

fe ipfam ad agendum applicet , profectó;

blk Elf, f

quód virtute nobis collatà bené utentes bo-

t pf

nam potiüs quàm malam actionem elicia-

fyetmí

mus$, hoc bonum non DET, fed noftrum

