W Ts

erit, cüm tamen hoc bonum melius fit quàm

Qd

ipía virtus apendi, melius quippe eft virtu-

Cü/[ !

te fibi collatà bené uti ; quàm eam habere.

ibi] a

li

Hunc ipfüm modum prazfícribir D. Augu-

Rltifem

ftinus dum variis ia locis fpeciatim L. $. de

ln

Genef. ad liter, c. 20. L. 5. de Trinit. c.

Tl Dion

db

4. docet omnes creaturas à DEO moveri;

Algm lo

quin imó , ut L. . retract.c. 9. probet;

lt

T

fe in libris de libero arbitrio ; precipue L.

i ulten

2. cap. ulr. hezrefin Pelapii jam prpfiig':"af—

fe, antequam illa exorta effer; exinde i

AR

convincere conatur, quód in pro-fatis libris

L

non folüm formas & virtutem agendi. ficut

ln Áj

& ipfüm liberom arbitrium , fed euam

omnem liberz voluntatis ufam bonum DEO

'Wde:öm

f

attribuerit ;; ufus autem per motionem fit;

üàt notat D. Thomas 1. 2. q. 109. a. . & !

i

Dty

ipfum

n

adverume? (J. M. J.) &euum fipera. 303

yne oritut

ipfum declarat L. 2. mox cit. c. 17. à pari

yum ulün

D. Aupuflinus : Omzz forma eff à DEO ,

ytys qui

quia omue amutabile féu vreatum formabile

lum ff

eff , uullum autem formabile f& zpfum for-

g moto

mare

etefe , itaque ueceffe efl , ut omzia

"HutA

,

:

etur; du

a formam accipiant Ab immmutabi-

vori lo

Ji c femper maneute forna à DEO. Quod

H

ermirtit

fum probat omnem formarum motum ef-

'e Creatut

e à DEO , quia quidquid movetur, mo-

rofedi

bile eft, mobile autem non magis fe move-

yentes

re poteft, quàm formabile fe ipf(üm forma-

re ; ergo ficut omnis forma, ita omnis for-

ym dit!

4 nolti

m motus ab immobili motore DEO pro-

cedere debet,

Ex his

insirt

Coll;ges.

g d

uàm reclé confentientibüs

eyn 134

fibi D. Auguftino& Angclicó Thomiftz ne-

i DAT

ceffitatem & efficaciam pratiz explicent per

At

jmi!

fuam pramotionem phyficam ; quam proin-

e Tunw V

de doctrinam & regulam velut breve com-

mv

pendium torius notitiz de pratia pramitto ,

eáque ür unic? neceffarià fundamentali bafi

. pl

XWW

poáitàulteriüs progredior. Unde fit

li

me

ARTICULUS I

exmdv

jiti

il

Utrum non. fülam ad. omne opus

ge

,l

Jipernaturale , fed etiam ad cogzitio-

f

(!

nemfidei e quodvis verum fapernaturale

poni

exigAtur fbecialis gratia?

mü[«

On de gratia philofophicé accepta,

U

i

prout jam prenotavi ; fed de gratia

g PW

"l'heo-

3e4 Demecejfé- C. M.).) zategratie

udotnt

'Theologicé confiderata & füpernaturali ;

ä;*mali(e

l

utpote quz fola actui fupernaturali propote

tionata eft, fermo erit,

Ante refolutio-

u

nem tamen

PTR

Notandum: N eritatem obje&tivam tri-

qrta

Qd m

pliciter poffe effe fupernaturalem, vel pro-

ut eft füpernaturalis quoad modum ; quoa

ptis

fubftantiam autem naturalis , fic ut eft v. g.

f

vifio miraculosé cxco reddità , vel prout

Qu n

EEDM

res quidem ; quz cognofcitur ; entitative

füpernaturalis eft , fed non cognof(citur füb

At honu

motivo & ratione formali füb qua füper-

( fibod

naturali; quo fenfü.harerici fuppofità arti-

ERN (

culorum fidei revelatione credunt ex natu-

DE] ü?, [

rali judicio,. hoc potiàis quàm illud creden-

Qf

dum eífe dictante , & taliter etiam daeno-

Fi[üpgl

nes credunt & cognofcunt myfteria fidei ,

du

RP

quia fic formaliter & in effe objecti quate-

nus fübftent motivo naturali e:iam aliqui

"Rüem

naturale funt.

2dó, Res materialiter & en-

Wfüm

titativé in fe aliquid naturale effe potelt;

* li,

ubi tamen ratio formalis füb qua eft fuper-

Amsil

naturalis , prout ex motivo Divinz revela-

m :

tionis intellectus affentirur canem Tobiz

teri

prenuntiáffe ejus redirum. 3. Poreft qui

Pt

effe tam ex parte objecti quàm ex parte mo-

'W [M,

1

hlü l

tivi & medii effe füpernaturale, prout €

[

v. g. Incarnatio ex Divinz revelationis mo-

T tl

tivo credita,

D

e Veri

]

irare ipirur 2dó & s1ió

v[es)

inodó accepta , qua eft famper veritas icet

At

lr

orimé-

[

ad verum & (]. M.].) &ouum fuperm. 305

vt

formaliter fupernaturuis , fermo eft. Jam

i p*

1t

Refolutio 1:na. Ad omne opus füper-

tll

naturalitcr bonum exigirur actuale auxilium

gratiz füpernaturslis. Eft de fide ex Con-

lum t

n Vel mh

cil. Arauf Can. .. N/L//, quod d fAlutem

m; qu

pertineat , þajäzmm cqgr'mre AUL 5gere ADS-

ul

que infpiratione Sbiritás s. . Rario eft: ficut

ye pri

opus naturali:er booum eff-niiziter depen-

entititi

det à DEO, ita etiam opus füpernatura-

Jcini

lier bonum , eatqui prior dependentia

& fubordinatio exigit influsum DEI na-

ya fiph

oftà at

turalem ; ergo pofterior exigit concur/um

DEI üt authoris fopernaturalis ; qui con-

jt i n

hd et

curfüs & auxilium nobis defa&ó per merita

Chrifli paratur. . Scd

um at

f f

z4res: Àn hoc auxilium fit fpecialis

ratia? g. Hoc auxilium vel comp:ratur ad

»IC&i quaïe

j

um d

ominem lapfum, velsd eum üt jam ingra-

üiconflitutum ?. $? 7247 L ft(pecidlis era-

J

tia ; fiquidem homo bonis fupernaturalibüs

xffe pote ]

indignus illud recipiat tanquam donum fibi

H eü W

indebitum .5/ vezà 2duo: .. Cüm gratia habi-

p m

tualis ex una parte oz ad folam remffionem

jett] ;

Ü

peecatorum vAleat, fed etiam ad adjutorium,

od

Ut von committantur, prout definit Concil.

f[ClU

o

l

Milevit. Can. 3. , Ex altera autem parte

. prol!

non tollantur impedimcnta moralia & illz

qton? )

W,

f

ificultates, quaz bonum opus arduum con-

n

íi

comitantur , idcirco diftinguendum eft; ut

p

vc]'l

" mw,

Juxta

366 De ueceff- (J. M.]) £ate £rAtis

uhin

juxta partem po[leriorem diuturna & diffi-

ht

cilis preceptorum füpernaturalium obfer-

M hs

vatio fpecialem ; etiam in hoiine jufto fibi

A veryt

vendicet grátiam ; prout à pari füprà 77 C?-

t trler

rollario q. ó. de precepts naturalibus affe-

tl

rebam; aft juxza partem priorez ad quo$-

n

dam actus füpernaturaliter bonos & ad qux-

d

dam pracepta fupernaturalia obfervanda

fufficit auxilium actuale ipfi gratiz & chari-

hi

H nj

i

tati debitum ac generale , quia cuivis for-

m

l

ma & inclinationi activa debetur concur-

Pügmh

j

fus ad actus proportionatos$ prout docet D.

LUTS

"Thomss fuprà ciratus.

Unde patet ; // -

t45: Beatis debetur connatüraliter concur-

ALT,

l

füs ad vifionem; ergo. etiám juftis connaru-

raliter debetur concurfus ad a&tus fuperna-

tj S:

Qui fj

turales; Narn g. djff. cozeg. Exgo debetur

concuríüs aliquis, conc. omnis neg. 7/e/ do

til; d

Msf

difbar. Quód beatitudo cüm fit inamiflibi-

li, &in vifioné effentialiter eonfiftat , ré-

AR toro

^ f

&& debetür béatis concürfüs ad eam; aft

ratia in jufto eft amiffibilis, & quoad actus

M

j

Lonw

beros fubftát arbitrio ad malum adhuc fle-

xibili; ideo ipfi concurfüs non eft pro fem-

Wa

M

per debitus, fed fi concurfus ad aétus (üper-

naturáles comparetur refpectu naturz , fem-

Cfedbi

)Hlfle

per eft fpecialis pratia , fi autem compare-

l

tur ad homigem quia juftüs eft; quandoque

n &t

t

" on

eft debirus ; altnon àd omnes actus ex rà-

tione dáta.

QMm)I

Refo«

DWmæn

m.eg

adveram d« (). M.].) bonum fsperu. 307.

u& df

Refülutio 2. Absque gratia fopcrnatu-

m o

Péli homo nec myfleria fidei invcftigare,

k juhol

nec veritati füpernarurali affenfum. prebere,

p Cü

ex parte motivi, nec initium fidei &

ium.

vll d

ift de

creduli'atis affe£tum ponere poteft.

n qu

fide contra Semipelagianos definita in Cone

&

cil. Arzu(^ tum Can. g. ANezzo fotef? 27172

obferut

vibus uyl'eria [alutis conquirere, tam Can,

g & du

5. S/qu;s ftttt Augmentum , ita &i initium,

cufvas 10

fidei . (fsngue eredulitatis affecfum non,

ür con

er gratia dogum ,. féd maturaliter. mobit,

d

inelj

at J

€ dicit, :Apoffolicis dagmatiäw Ad'vers

Jnrius probatur.

yer

Prima pars preter ea, qug dixi fuprà.

fs «

contra Semipelag. — Prob. breviter. Quid-

Qs

5.'!,'1

quid fuis viribus cognofcit intelle&tus natus

f0

d

ralis; deber contineri in primis principiis

Mu ,

naturalibus, nam principia hec feminarium

funt totius cognitionis naturalis ; atqui tye

onfittt

fleria fidei non continentur in principiisnae

ad ei

";

turalibus ; ergo.

zdà. Sicut fe haber en$

T5

naturale & iupernaturale, ita fe habet verum

m i

naturale & füpernaturale atqui ens fupere

naturale excedit omnem naturam creatatm

;

f

4l Q&U&

& creabilem , nec poteft produc! à creatu-

j

ra; nifi elevetur per virtutem füpernaturae

jem 7

lem , ergo etiam verum fupernaturele ex-

ceder omnem intellectum creaturn fibi re-

j Q

, BU

liétum , nifi elevetur lumine fupernatural;

Divinz revelationis.

[

N

2

ade

D7

308 De zece[ffi- (J. M.].) tate gratia.

d

2da pars prob. ex Joann, 6. Hec opus

fs ile

DEI ut credatis, Ex ex &poft. Quis enimte

difternit, & quid habes, quod som accepi-

&&

quxi d

;; Ex quo convictus D. Auguft. de prz-

£

deft. SS. c.

3. infert:

$i fides effet ex mobis ,

&tm di

( d

quilibet fidelis dicere po[[et , fides mea , quam

zon ex gratia, [éd exme babeo , me difcer-

0

]e&u

il

J.

zi.

Accedit rze, Nam homo füis viri-

büs f& nequit difponere ad

gratiam , atqui

Bropoi

d

fides tefte Trid. Sefs. 6. c.6.

ifponit ad gra-

t myl

tiam, ergo.

Dein intellectus nequit aífen-

um t

&tisinqy

tiri veritati, nifi ex motivoaut per fecognito

Pt

aut per aliud manife(tato , atqui motivum

ro affenfü veritatis fupernaturalis fidei non

qig

T i

eft per fe cognitum, nec ex alio effectu natu-

3f (s

rali manifeftatum , ergo nequi: affentiri; nifi

ettityr

excitetur fupernaturali lumineD.revelationis.

Tertia pars habetur ex act. 16. DEUS

4 s DI

ïgäem m

nperuit ei cor, ut iptenderet (b crederet bisy.

u dicebamtur à Padulo.

Item ex Concil:

gu-äd COf;]

Arauf. in refolur, citato.

Praterea comuitt-

bl Ofn

il

i

cit ratio: Voluntas nequit efficaciter impe-

R g

rare actum intellectüs ; qui naturales ejus

"0 uj

excedit vires, atqui affenfus fidei eft fuprà

m

vires naturales , erpo affectus credulitatis

T

nequit eum imperare ; nifi per vires gra-

RC

tim. Maj. pa£et. Actus namque imperatus

"g.

nequit effe füperioris ordinis ad actum im-

f;?füraïis l

perantem. — z. etiaz certa effl, 2dó actus

C()(

a

þþabensobje&um & motivum fupernatur

e€

i

ad verum e (J. M.]J.) äaäzhzfæpern. 309

le eft (upernaturalis ; atqui initium fidei feu

Hl

ius ille creduliratis affe&tus habent obje-

jp i

&um & motivum füpernaturale, ergo. Idem

j at

i2

quod de pia affe&ione voluniatis dicitur,

etiam dicendum eft de previo judicio pra-

DT

&tico ad affentiendum.

7n q:m:

Oljic. coutra 1.part. vefolut. 2da. Ob.

p djt-

jectum fpecificativum potentiz eft etiam

füis Vi

proportionatum viribus propriis potentiz ,

RU

Qd art-

atqui myfteria fidei funt objectum fpecifica-

t

tivum intelle&üs , quia pertinent ad. genus

j d

|

entis in communi , ergo.

zdo. Fides, quse

f eopnt!

debetur DEO teftanti eft fupernaturalis ; at-

smotivit

qui poteft homo per proprias vires judica-

S &dïl 0l

re fidem DEO teftanti effe debitam, ergo.

f i

3:/0. Credibilitas myfteriorum fidei eft fu-

femirin U.h

J

"M

pernaturalis ficut & fides , atqui per pro-

yeliti

prias vires intelle&us habere poteft credibi-

( DP

litatem myfteriorum fidei, ergo. -4ecedzt,

,m'gretäi;'w

quód cognofcens pradicamentum cogno-

g n

Ícat omnia contenta in eo , atqui intellectus

M f Mw:;r

per proprias vires cognofcit praxdicamen-

jrer i

tum qualitatis , ergo etiam fidem füperna-

g5

turalem in eo contentam.

Adde , quód

l ka fupf?

imago naturaliter ducatin cognitionem ejus;

cujus eft imago; atqui homo eft imago 5Ss.

a P

'Trinitatis , que eft primarium fidei fuper-

: impïl'?m

natüralis myíterium , ergo naturaliter homo

«

Densigue per

illud cognofcere poterit.

: zdf)ï*. ?

proprias & naturales vires co

gnofcit intel-

U $

lectus

316 e weceff- (J.M.]) tate gratie.

D7

( min,

le&us fubftantiss feporatas fcilicet Ange!äs

rout fine lumine fidei cognoverunt Ariíto-

Qs

! tompi

teles; L. 8. Phyfic. :& Plato L. 10. de Legi-

bus; ergo etiam my(leria fidei per. proprias

fIeC Dd

vires coenofcere vilet, quiatam parum fub-

f of

ftantiz: feparatz continentur in principiis füe

H

tuttion

pernaturalibus , quàm

ipfa myfteria fidel,

tom

!

Ó

Moem]

. Ad rium dift. maj

bje&um fpecifica-

-tivum eft proportionatum vel proportione

itlpem

Mtüm

foliuscommenfurationis effentialis, vel etiam

x

ropotüone -efficaciratis .proxima , cona

EUM

Xemper utroque modo, neg. Potentiz ita-

;

! Qu o

que fuperiores , qüaeelevari poffünt ad adtum

UW lg

vites fuas'excedentem ; duplex làbent ob-

|

dm, f

je&um proportionatum , vel proportíone ej*

Jentiali , quàtenus objc&tum-univerfüliter

j

Butare n

"fümptuni velfuis vel viribus fi

[y

i fuperaddi-

Yij j

Mf

^"tis attingéré valent; & taliter veritas fuper-

fimuralis eft^ proportionata intellectui crea-

ftnfec

effizoeia proxima, quae

Senfs Y

to; mut propórtione:

USs

uo

"temus ex füi- virib

ad objectum attingen-

ml 10nis (

"um p'oxim& expedice fünt ; & hoc modo

1

h

Í

sveritas fupernarüralis myfteriorum fidei non

T

eft proporti

^

onata intelle£tui creato; utpote

Ql

"qQui habet t

fo objé&to proportionato ens

f Cl'i()ru

"imellipibile per corverfionemed phantafima-

60 fd«

ta.7 Nez" Hidas" potentià" & objedum fünt

PU vig

100f

*ejusdém rdinis ; dtqui intelle&tus eft po-

'téntià naturalis, érpc omne obje&tum intel-

lts «t

digibile debér éieffé connaturale.

À

m'ls Cred

E3

ntit

ad verumq (). M. .) Ponum fupern. 311

dift. min. eft potentia naturalis in effe acci-

« p

ront At

dentis & fubje&tivé 'conc; in efle potentiz

& comparativé ad objectum neg. 5ic qtiip-

odl

« pon

pe nee naturalis nec füpernaturalis eít, cüm

ejus obje&um fit ens in communi àb utra-

lpäïüm "

yindpat

que ratione przfcindens. 44 sduz w.di[f .min.

(leris f

otefthomo per proprias vires judicare fidem

mfmü

natüralem DEO teftanti effe debitam conc, fi-

dem füpernaturalem neg. unde licét D. tefti-

yoport

« vel i

monium quantum eft de fe exigat fidem fuper-

naturalem, quia tamen fides non débetur ni-

,

orenti ii

fi quoad capacitatem credentis ; ille; cui

DEUS fupernaturales vires credendi dene-

d

pabent

aret ; nonni(i naturalem deberer exhibere

dem, ficque fuis viribüs non poffet com-

1 u

| univcïfü 4

parare notitiam fidei fupernaturalis.

«4d

(

gtium ueg. maj. licut enim probabilitas

u

[U"SM i

p

j

non eft proprieris intrinfeca fed aliquid

v

extrinfecuta rei probabili, & ideo utràque

dituc

TT

4

fententia v; g. qux affirmat peccatum com-

n

miflionis confiftere in pofitivo , & etiam illa

ym u

quaz negat; eft probabilis, etfi à parte rei &

hoc!!

in fs una fit falía & impoffibilis ; fic pariter

af

du

credibilitas non éft proprietas intrinfeca my-

r[um

entot

fteriorum fidei ,. fed aliquid extrinfecum, &

u

T

onit

T

ideo fides poteft effe füpernaruralis & pro-

j

priüs viribüs non inveftigabilis ; ubi'tarrien

1u'n l

pj

d

fuppofita myfteriorum revelatione credibi-

gdi

[ ]

litas eft aliquid extrinfecum ;. ficque ex mo-

o^

)

M

tivis credendi naturaliter attingi poteft. Ex

U 4

quibus

216' ! dr&

31^ De nece[fff- (.M..) tate gratia.

T

.

quibus liquet , /f dicas

e v

EN

cibiliras conclufio-

[ cogniti

nvm eft eju:dem ordinis cum conclufioni-

imego i

bus. Jtem fides inclinat. ad objecta (iper-

T neg. 1

na'uralia, atqui inclinat ad credibilitarem

Torefenta

myfleriorum , ergo. x quód fcibilits fit

IQ m

proprieras conclufionum, fecus eft in altero,

st no

Pariter fid-s pon inclinst per fe ad credibi-

ag ,

litatem, fed ad.credendum , credibilitas au-

1 Qul

tem prsefuppofitivé fe habens, vel lumine

TDrefenty

alieno; vel propriis viribüs intellectüs habe-

Tonofoy r

ri potefl, — 44 afmm w. probare mimium l

f

!

enim non fequitur: Cogzofco pradicamen-

f(h YQ

tum [ubflautia, ergo commofeo omues [abflan-

m"lmïl E'k*,ï

£ias poffibiles , multó minüs fequetur al-

D

terum, fiquidem (üb qualitate contineantur

PO

qualitas naruralis. & fuüpernaturalis , ubi in

tiontg i

predicamento fubftandz nequit dari fub-

V D'ojde

ftan:ia creata . füpernaturalis.

Nec- dicas t

T ngbis

D

[

cognitó principió poffum cognofcere con-

Wt

clufiones in eo content;s, erpo pariter.

nj

Un AX CA

Nam x. 4/fpar effe; quia principium deter-

UM

W

minat intelletum ; & fpeciali habirudine

At

caufz conneé&titur cum conclufionibus velut

MP

Ti & "le l

füis effe&ibus ; «ft pradicamentum generis

COOnm m

eft indiff.re:s & abítr;hit à fpeciebus, nec

Anie rey

ad eas comparatur per modum cau(x , &

J o QOf

ideo intelli&tus naturalis illas , quz fuper-

A Iün

hi

[

naturalis funt ordinis, ex fe cognofcere ne-

entlb[

quit. 44 add/tum w. cum D. Th. 1. p.4. 9-

nl!()fo

nh

^. $. d/ff. Imago perfe&ta naturaliter ducit

* o

in

gm!i:.

/;nd,'vemm e (J. M. ]J.) Ponum fepers. 313

s CX

in cognitionem ejus cujus eft imago conc;

dul

imago imperfecta qualis ia pre(enti eft. ho-

bt

mo neg. nam imago uvenis alati Angelum

?

1l

reprafentat , quem tamen ex tali imagine

f

i

| (cblis i

!]

non cognofcürmus , nifi quosd aliquas pro-

eindit

!

prietates nobis aliunde notas; unde imago

fead od

u

aplex eft , 2a perfeca que cum re imagi-

1

edibilis

D

;

l;.

n.ta ejusdem eft ordinis eamque adequaté

, vel lum

reprzfentat, sícque iisdem viribüs ; quà

[e&üs hälfï:

cognofco imaginem , etiam idzeatum in ea

; ii

cognofcere poffum; a//a autem eff imper-

eifa, qua ab idzato fimpliciter differt, &

yudjostt

T

nonnifi fccundüm sliquam analogiam. ei

[equexur D

affimilatur, prout apparet in adducto exem-

plo; & tilis imago non ducit in cogni-

contirn

tionem idzati, quod eft fuperioris ordinis;

yji; l

ac proinde ficut quevis imago DEL, quz eft

j n

N; ii

in nobis, manifeftat qui

d

em imperfeclà

pofcer

DEUM üt authorem naturz, quatenus hunc

aliunde ex creaturis cognovimus; non tamen

D. P(.Wc

jim de[»l

DEUM üt trinum, cujus nulla cum rebus

1pll

"]

creatis apparetconnexioita fit hic.

"d aulti-

y hat

g

HIHBO Ye. "UE ne7. ATtec. quia philofophi non

(l

3bu

cognoverunt

f

iil

n [Mm

ubftantias feparatas nifi me-

diante revelatione ; quam tefte D. Auguft,

yidu T

!T

L.7. confeff. c. 9. aut ex libris hebrzorum

m a

"

bauferunt ,. aut ex dzmonibus in idolis fe

Ut

J*

g

1]

exhibentibus didicerunt.

Vel difbar.

€p z

OO'IIO[C

j

lj

Philofophi quippe ex motu cclorum dis-

( MO

cere poterant exiftentiam fübftantiarum f2-

,ah!el j

U ;

parata-

314 .De neceff- (J.M.J.) zate gratie

at

paratarum , quatenus motum caeli ex fe per-

gial d

petuó durabilem confpicientes, inferre po-

( d

terant illam non à fübftantia corporea, ut-

in; atj

pote corruptibili ; fed ab intelligeritiis mo-

ftills p

veri debere; aft in noftro cafü nulla hujus-

fütngerm

1odi occurrit connexio.

jieli

Objic, contra 2. part.: D. Auguft. L. de

m m

dono perfev. c 14.ait quosdamin ingenio ha-

ent il

bere

ivinum naturaliter munus intelligen-

AU t

tiz ,. quó moveantur ad fidem , & D. Ful-

fU .

gentius docer hominem poffe naturaliter

Mdig Y

credere ,. & certé fi homo naturaliter eredit

Iffffl[um.m

homini teflificanti, cur non etiam DEO?

sin,

!

d.

x.. D. Auguftinum loqui de credibilirate mo-

de M.m

tivorum ad fidem, dum fcilicet, unus plus

LUR

altero per aciem intellectüs füi ea penetrat,

P&l

quod non eft contra nos. - Item D. Fulgen-

pdlofe

rius ly naturaliter accipit hoc fenfu, quo

t p

in homine fit naturalis facultss & capacitas

L (,ec

ad credendum, quia ei ineft ratio & liber:

hat

tzs. J4d probat. w. id quidem tenere de

Minij

teftimonio D E I àt authoris naturalis, non

Rs

d

veró üt authoris Fuger,naturalis; nam pro-

LU m

ut talis dirigit ad finem füpernaturalem; exi-

hr hnf

gitur motivum füpernaturale fidei, quod fta-

Ti

lii

re nequit fine pratia fupernaturali.

l

2«

Tnflabis : hicaétus : Chrzffus nafcetur.ante

n

EY

Chrifli nativitarem inchoatus & brevi tem-

Dre

pore poft nativitatem à Judaco continuatuse

Dboft

& at

idem entitativé actus fidei fupernaturali

S) at-

qui

gm!iz

ad verumn , CJ.M.J)) donum fuperg. 313

lp

qui-ad -hunc non exigitur fpecialis pratia;

ifer o

ergo. i. Prob, talis actus inclinat ad fal-

ypore v

füm ; atqui ad talem. adum .non exigitur

,ligentiis t

fpecialis pratia, ergo. g. zeg. fppof. quod

ml hu

continuetur idem actus; variató namque ob-

ji&o; erfi hzzc variatio nom percipiatur, ta-

hgt

men etiam variatur actus , unde prior actus

i inpeniod

erat fidei infufz,

fterior autem poft Chri-

ftura natum erat

3

; il

fus & virtutis acquifita,

,&

prout à-pari in. philofophia oftenfüm *eft.

Nec-dieas poteft aCtus fidei infufz intendere

: nyrt

ailsr at

affen(um .naturalem, ergo etiam,generare ;

«&ntec« prob. in.-philofopho Chriftiano ,. qui

N

edMnate F

de hac.propofitione..D EU $. eff naturáliter

magis- certiicatur. ab affenfum: fidei, quàm

jcec us

jj p

philefophus gentilis. ^ 7zezz affeníus fidei

poteft.effe peccaminofus v. g. dum credo ex

DA

C (CBfUl qüï

vana gloria, ergo.cum. DEUS nequeat effe

author fpecialis peccati , talis a&tus fidei (u-

|

us

(

]

Liat

fatio v

j

pernaturalis. fine fpeciali eratia elici poteft.

gf

w enine az[]. amtec, Philofophus Chriítianus

em Id

magis eft certus extenfive per. conjunctio-

nem ad lumen füperius fidei conc; eft cer-

ahs nümï

at m

tior intenfivé neg. .Si namque principia

naturalia uterque penetret zqualiter; nullus

f

( quö

wmfah' "

ett. magis certus intenfivé. | d additum g.

((

talem . actum effe füupernaturalem duntaxat

| Wf il

prefuppofitivé vi revelationis Divinz pra-

p

J

«

habitz , etfi hoc lumen Divinum intellectui

(

communicatum voluntas in malum finem

g

j

detor-

|

5316 De zece[f- (y. M. ].) tAfe gmtz';e

, p

detorquere poffit culpá in folam voluntatem

M

yedundante, & hac Bíio conformis eft iis

uz dixi deactibus humanis; vel etiam nego

h hor

abfoluté ralem actum fidei fupematuralis eli-

flle Q

(fe ex fine peccaminofo; tum quia talis

ci po

actus disponit ad falutem;

tum quia fuppq-

nit pium affectum voluntatis.

Trig 5

Si affe&tus creden-

Objic. coutra 5. part.

- Bütim

di petit procedere ex fpeciali grati

a, etiam

ilm j

atqui hec

3 ID if

petit pr

ocedere ex fpeciali virtute;

non, tum quia a

liàs virtus aliquainfufa pre-

g fermg

cederet fidem , tum quia ha virtus non fo-

Yiggj

ret 'Theologica, üt per fe liquet; nec foret

SISUN

haritatem;

moralis , quia hac comiratur c

0 trfein

ubi tamen eriam in peccatoribus

fides & af-

Qu g

dezt Ali-

fe&us credendi manent, ergo. *

cisé ex

* GIlend

uj affe&tum credendi procede

re pre

E fä]is d[s

auxilio transeunte actuali; quod

füfficit; aft

" G ren

gratis addo , ad cliciend

um

talem affe&um

*2 m«

iquam qualitatem

preexigi in voluntate al

L

ermanentem, quà volun

tas fiat potens pro

.EOUICR y .

do;

prout 'Theologi

affectu præf-ato elicien

;

t

ad alios actus fupernat

urales eliciendos ex:l-

ffmü!/( [

habitus;

'aft hzec quaid-

uT

gunt füpernaturales

lst

ras non eft virtus ;

fed quadam inchoatio

sícque manet in pec-

& dispofirio ad fidem,

:e hr Y

catore, ficut & ipfà fides;

ad quam disponit.

4.

Y

h

1f n ;

^m

Ex quo liquet. ad

duplicem P?qäatio/:;f)n-z-m;»

?

mllla'

20Pf$.

f"ïm)fecm

ARTI-

W m) Pï[

grm

| j difpofetione (J.M.]-) ad gratiam.3 17

ol

l

!

j

ER TICULUS..1

m t

[ etam )

An bomo proprü: viribus proxt«

m

me vel remole po[ft fé aifponere

um g

n

ad gratiam?

qui i

Ertum eff ad hoc ut homo fe praparet ad

gratiam habitualem, non exigi aliam prz-

fs r

t &

Viam habitualem gratiam, ne detur proces-

fus in infinitum ; de gratiz itaque auxilio

to atqu í

»

ginfüf'll p

a&tuali fermo eft; pro quo

ANotandum 1. Quód ficut preparatio

j o

g W "

feu dispofitio ad aliquam formam in fuübje-

&o ex fe indifferente nil aliud operatur, nifi

; du

y: f

quód illud, removendo impedimenra & in

]

fe excolendo, aptet ad formam recipiendam,

, u

et p

15

ita talis dispofitio triplex eft proxima , re-

u

fu&dk

mora & remotiffima.

Proxima féu ultima

eft, quz neceffario infert formam , eftque

jcnti

yl

Ts

vel az£ecedezs , quz& poft fe trahit formam ,

[»nsf

prout eft v. g. calorütfeptem, vel coz/équezs,

p

jt T U

l

qua formarm fequitur, üt eft calor üt octo.

Remota ef/, que quidem pro forma reci-

:hcleüdos

gt

pienda fuübje&tum propinqué determinat &

aptat; non tamen ultimató & proximé , pro-

n lïlChC'

h

ut eft calor v.g. üt quinque velfex. Rezzo-

n [lef]

Hffima non eft proprié dispofitio, quia füb-

"Ts

je&um nullatenus pofitive determinat ad

yi

rormam, fecundüm quid ramen reddit minüs

ineptam , prout eft v. g. ficcitas ligni dispo-

fitio

j

318 De necefff- CJ. M. ].) £nte gratie,

iif

fitio ad.ignem. .Hinc pariter in ordine fu.

llj

pernaturali s/zma dispofrtio eft charitas, re-

r(rca lan

ipofti

znota funt aCtus Fidei, Spei; Timoris, &

Var

alii aétus ex motivo füpernatureli proceden-

ws. Remotiffima denique funt opera bona

läg&l &S

p x

naturalia, Porro.alia dispofitio-eft moralis;

hOC

alia.phyfica,. £uc. eff quz fe ipfa.ad effe&tum

vel phyficum vel moralem concvrrit, pro:

04 d

Iffere

ut peccatum actuale eft dispofitio. phyfica

ad habituale, licet hoc nihil phyficum fit,

hi,

Illa eff , quz ad formam non 2ptet fubje-

Mett do

Ti db

&um nifi/ dependenter à voluntare alterius;

eam follicitando , ut formam conferat; etfi

R

dispofitio ad eam imrmediaré non influst,

pioe|

05 (ty

fic merirum eft dispofitio morlis gloriz;

quia ; etfi gloria fit quid phyficum, tamen

Tif

à DEO ratione meriti moto confertur.

"bg

& DgU

Notandum 2. quàd de lege ordinaria

nullus adultus juftificetur fine propria dis-

Aüfiyen

pofitione nam ut proverb. 16. haberur: He-

CUHMUmJ

gütiam

minis eff praparare animam IDEO, qui ftat

If

1qü

ad oftium & pulfat; idque meritó. ut ficut

N

homo adultus proprio a&u per peccatum

m

Qj f

fe à DEO avertit, etiam proprio adu a

DEUM revertatur, aliàs cert&, quód unus

T.

alteró reli&tó juftificerur, nulla foret rado,

ZMHIZ. 4

unde Ecclefia & SS. PP. itendirem incul*

l

nf

]

Häturæf

cant illud Prophete: Comvertimiri

H

*

Fl

quia ficut forma naturalis non rec!

pitur ni-

p

fi in materia

dispofita; ita nec gratia nl in

]

ubjecto

l

egn!iæ.

prodifzofitione (J. M.J.) adgratiam. 319

TT

fübje&o per converfionem dispófio. — Aft

circa hanc voluntariam hominis

(l chanit !

pro gratia

; Tinto:

dispofitionem

Varia occurrunt placita: Imprirmiis Pe-

jl prxe

j opet

lagii & Semipelagiariorum; queis utpoté fü-

pra excuffis hie fuperfedeo. Itém inter Ca-

ti um

faad t

tholicos Duraridus cum Scoto in 4. dift 14.

o r

q.2. docet naturalem attritioném füfficientet

disponere ad oratiam , eamidue miereri dé

ofiio pi

hyfnt:

condigno, licét Cajetanus Scoti mentem mo-

deretur docens, nón mereri quidemi hujus-

n 4ptici

yize du

modi dolorem $ratiam etiam dé congruo

fed tamen ad eam íàtis disponere ex acce-

s fertt

pratione D. liberalitatis, vel curt Sácrámen:

$ non n

to; denique Mol

?

ina cum füis afferit opera

yordi

naturalia dis

hyf]CUm) 5

ex fe,

ponere ad gratiam rnon quidem

fed ex lege univerfali, DEI & ex pa-

) (onferïif

w.' "

&o DEUM inter &

É ]ege uU

lex univerfalis ficüt &

Chriftum initó; que

eno

ipfum paéturn in hoc

confiftunt,

pritió quód DEUS iis folüm det

hu

k

pratiam,

T

qu

in fe eft

qui per vires naturalés faciunt quod

j

; idcirco talibus n

unquam deneoet

mcil[ö

gratiam, non

L

F

quidem ex rnefito operis na-

turalis ,

fed ex prafato pa&tó ; zz facienti

o

guoal z

Je eff per vires natura certo detu

[ä) qU ?

LA

&'4li4. 2dó quód DEUS hornini pét vi-

jl f

res naturz ad opus meritoriuifi v. g. Fideth

jurdt

i

vangelii, dolorem de peccatis

c. afpi-

((ff/

ranti femper praífto adfir, talern conatuit

gt ]

j*

per gratiz auxilium *elewnd'o » t fiat opus

«j

myiw

eonay-

j

920 . Demeteffz- (.M. ]. tate gratie

| pml)þ

conducens ad falutem, quin imo, tefte Gou-

2507

din, addit, nos quidem rihil praftare con-

Cäïi]fum

ducens ad falutem fine pratia, quia nofter

lia

conatu: ad juftificationem non eft ficuropor-

(itidum,

tet absque gratia; hoc tamen fenfu nos pos-

| 1 F.PM[

fe «d grati.m nos disponere viribüs naturz;

| od jj

quatenus conatu naturali quzdam opera pra-

lus

ftare quoad fübfta:tium. peffür u« , quibus

hyj

infallibilirer accedat gratia ad juftific:tionem

[far flne [

nos perducens.

Aft contra hujusmodi pla-

E

cita definitionibus Ecclefiz contra Pelagicm

|und i

& M.ffilieifes non adeo plicentia, cum

: WHl

NN.Salmant.. Alpharez & communi Tho-

Af

miítarum fit

( aaton

Refólutio 1224. Homo non poteft fine

nb

ratia disponere fe ultimó ad gratiam fanéti-

Teefirà

[

cantem.

Ita D. Th. hic a. 6, & 3. contra

r

gent. c. I49. Item q. 24. de verit. a. 1 5.

qubsi

Brob. 1. ex c. g. proverb. voluntas pra-

| ,ïm at &l

aratur à Domino, ex quo Concil, Araufic.

Tb i

con.4. probat, zoz fOlum purgari 4 peccato,

[4

3f f

Jfed etiam velle purgari

A S])iriträs $. d-

NU gj

f

wfromem im mobis effe.

:

onfentit D. Au-

arb. ad Ruffinum ex

tmä[urglis

gu

ft. L. de grat. & Lib.

NRI;JG[WZ

€o

dem loco inferens ; zp/tem creden

di affe-

mOk fed

verftoue volumtatem

if

Cum e novam pro cor

À DEO in nobis fieri.

Confirmat Trid. feff.

NT

D

6. de juftific, c. . & demum convincitur ex

t

^W

illo ad hebr. 12. I:DEUS aptet vos in ommi

il p

)

l

bono, ut. faciatis voluntatem ejus , [neietis

tcj[u

£

lj

gra!iæ

prodifhofitione. (.M. -) ad gratiam 321

y teft Gu

in-vobu, quod placet voram f per TESUM

ndtrees

Chriflum , in quem rextum D. Fhomas hic

, qui n

Lect.3. fcribit : pzazur bomo ad bem

e

f,-

bo-

fLont

tiendum , uno modó exteríus , & fec umus

nfi nojt-

zmoaptat Alium perfuadendo, mimandos Alio

nbl n

7pmodo imterins, € fec folus DEUS aptat vo-

dlugtatem , qui [olus ipfam immutare poreff.

mopenge

f qlhï

. Prob. 2. vAt.. Initium juftificationis non

[ifc.turt

flat fine gratia; prout contra Semipelapiános

psmodi p*

eft oftenfum ; atqui ultima dispofitio ad pra-

s gt

tiam eft inirium juftificationis, ergo. 'Pzo£.

i, QU

nin.ultma dispofitio ad lucem eft iniriam

mmumThf'

illuminationis, ergo etiam ultima dispofitio

d gratiam eft initium juftificationis. Coz-

pl

€q. prob ideo rmum eft verum, quia lux

t

neceffarià fequelà immediat? fequitur ad ul-

:y & 3' NM!

timam dispofitionem ; . atqui hoc etiam.te-

Ti.à1)

net refpectu 2di; ergo. " Dejz ultima dispo-

Í,

"

fiio eft ejusdem ordinis cum forma; quin

i

fic

:7

l f&tlil

imo ultima dispofitio efficaciter. dimmanat .

ab ipfa forma , velut infra dicemus, ergo

Atl

4!18,6

!p:/ Aj

/il

ficut pratia, ita etiam ultima di

-

spofitio fu-

pernaturalis effe deber. -

ff

ii

Refólutio 2. Homo fine gratia nec re-

fufi

yu

7

mote fe disp

onere poteít ad gratiam. Ita Ci*f

j

tati contra citatos.

"

(

( AITU' p

Prob. 1.ex Script. Sine me uibil p

effis

"

[4cere, ex quo D, Auguft. L. a. contra 2;

epift. Pelapian. infert: Noz At ffme me mibil

trw [ i

7

[

4(&5 1

poteffis. perficere fed —?cere; Dominus eui

óc

432 Demecefft- (j. M.J) tategratie

pái

bóc unó verbó iuitium finémque comprehen-

bnt opo

dit. Accedit Trid./e/f.r4. de/fmeramentope-

ünetus f

nit. ubi attritionem & pravios actusappellat

irceffe c

dona DEL

Item confirmat Concil. Arauf.

tpnac $

can. 7. pe

r illud : Non íumus fufficientes

;

n

aliquid cogitare ex nobis; quafi ex nobis.

Ex

dher, a

quo cum D. Auguft.

1ni) ad jg-z

Prob. rat. Minima praparatio ad gra-

J jin

tiam eft cogitatio bona, aut ficut habet D.

A H

Auguft. minus eft cogitare quàm cupere, po-

Mi

teft enim homo cogitare bonum, quod non-

Q hn

dum cupit, atqui ex Apoftolo nec cogitatio

ts

bona eít fine gratia przveniente, ergo mul-

Wt d

to minus praparatio remota feu defiderium

Qityron

falutis.

2dà inter formam & dispofitionem

Id

i

etiam remotam debert effe aliqua proportio;

Bcin v

atqui inter opus naturale & gratiam babi-

Yi tj

tualermn nulla eft proportio;

ergo. $470 prg-

debet ad DE-

77

parans fe ad gratiam converti

P

UM, atqui hzc converfio nequit haberi, ni-

fi DEUS hominem convertat juxta id Jerem.

()7 "REf 1 ZW,

W e;z

[

31. Comverteme Domine £à comvertar, ergo.

Mi [

[

quia nemo e

]

(

]dque ex eo magis patet,

H

iij

i n

qui fe discernit; zec quzr

UA ] umit

Jffbi bo-

norem , feu àt habet D.'Fh. 3. contra Gent.

u anlüta

Wij D

c. 149. Nemo fe naturá fuà ad. ftatum altio-

W p

rem disponit, nifi ab alio agente fuperior

l

mnoveatur.

LT

fj

Nec dicat AMolima &Gratiam quidem

Wfig, [

tus noftri naturales int.

[ hm, :

exigi ad hoc; ut cona

1eut

nl :

prodifofftione (].M.].) adgratiam. 323

: campnï;i»

ficut oporter; non autem ad hoc , ut rales

ii

conatus fimplicirer eliciantur; nam s. inane

Vs

hoceffe commentum , quod eludit, imo re-

:onciï, A

