femper conferat auxilia gratuira, tum quia

in ffatu naturz purz homo etiam obftrictus

, & pr

| ag

fuiffet ad pr&cepta naturalia, ubi ramen au-

xiliis gratuitis non fuiffet locus, ergo cuüm

| N puny

easdem inrrinfece, etfi non easdem extrinfe-

TL I

c&, vires habeat homo lapfüs ; poterit per

E

DI

proprias vires implere quodvis przceptum

dempto efficaci D EI üt authoris naturz

V5 u

amore utpote cui extrinfecum , ür dixi, im-

pedimentum obeft.

; Rtts ex

b

D

"

Solvuntur Objectiones.

j üge

jc. I. coptra rmam part. Non pote

j

[

QZ

fff" DT

p

roximus dilipi fine gratia, ergo pre-

Lal i

| Uors

"

l

l ]

ceptum natura

le de proximo diligendo non

oteft fervari fin& gratia. — z4z7ec. prob. qm

UT

juxta d

diligit proximum legem implevit

QUj

ad Rom. c. 13, atqui tota lex nequi

t impiert

& hus

ft diligi

fine gratia; erpo nec proximus pote

i 'mplen

fine gratia. 240 amor inimicorum;

condo-*

"m eí

tis, deien*

E

natio injurie , obfervantia caítita

OM

Y

fio virtutis naturalis cum vitz per

iculo iun

&

n

de precepto naturali; atqui non

fubü&t:g;

L

j Tifey

Di«

J]

4

£

Mil

adfervanda ( ].M.].)

epta et. 261

fine gratia, ergo.

3440 homo tenctur ad

"T

efficacem poenitentiam & dereftationem pec-

[ r

cati contra DE U M üt authorem narurz

at p

commilli , atqui hzc nequit baberi fine gra-

lfs

ria, càüm fit incompoffibilis cnm peccato,

N

^

ergo.

Rn Ad rmusm velibi fermo eft de

riomdte

y n

amore proximi fupernaturali, pro quo gra-

tiam neceffariam non nego, vcl dico effica-

jti, Q

cem proximi amorem naturalem feclusá

m o

pravi tentatione & efficaci DEI amore viri-

ii

büs propriis elici poffe; nec exinde totam

U5 GTQUFF

legem impleri; cüm pro eo non plus exi-

n

gatur quàm proximo velle bonum üt fic ei

e

iv

neface-

I) PW:?

non nocere & urgente neceflitate b

Vij Pl'ïæ?:'.

re; quod totum viribus naturz pra:ftari po-

ao

tefl. — Pariter w. ad zdauma vel enim in alle-

; ü[ ^

gatis exemplis urger gravis tentatio, & ita

juxta dicenda vires nature fuperant ; vel

non urger hujusmodi tenratio, & ita facul-

Atf

t£atem natu

d ocip

j;o

non excedunt.

3liuim non

ii

, Nut!

e(t ad rem, cüm fipponat . efficacem

D

I

tld j D

amo

Tonm

ivkid

j

inclafum , quem mox rejecimus

dilipen

ranquam viribus naturz lap£z poffibilem.

f

t p

Objic. 2. cogtra z,part.refol, Yomo iute-

kl P

zp/

ger poreft omnia pracepta naturalia collecti-

Lne

qul[ y

ve implere, ergo etiam lapfus. . Prob, confeq.

(

j

f

eadem eft libertas hominis lapfi & integri,

qprüti

ergoíi &c. m. d/ff. eadem eft liberras phy-

M

C«m[z(

ficé conc, moraliter neg.

Difpar. autem

j

?f

efh iuter utrumque flatum. oatura quippe

j 0

i

integra

Alere

$62 Deneceffi- (J.M.].) £ategratia

A

ddtbil

a

integra eam fecumfert perfedtionem qu

fiyà cor

pars fuperior perfecté cohibet appetitum

tpit de

fenfitivum , ne feratur in aliquid rationi re-

ranqwm )

ugnans, ficque attentà fuavi DEI provi-

d

Qdj q

entià exigit concurfum D E I tanquam fibi

tt tihilo

debitum ad bene operandum in ormnibus

d'radik

preceptis naturalibus ; aft dum hzc partis

28*5) liit

inferioris fubje&io in natura lapía deeft,

plar DE

poteft quidem voluntas omnia feorfim prz-

4l g

cepta vi fuz libertatis implere, quia tamen

]

Xionm 1

] !

poft lapfüm non exigit uniformem

Ti r

concurfum , quin potius pro oftendenda

wv.ïmülm (]

in malum inclinatione ex lapfu orra exigit;

fïcw:.

ut concurfus DEI quandoque deficiat, idcir-

lj

co omnia pracepta naruralia colle&tive fet-

vare n

e

uit.

E

Tj ]gpfo ]

Iu[labi. Eft eadém libertas moralis in

j

Mu

omine lapío ad fervanda pracepta natura-

"0 g

lia colle&tivé, ergo. — Prob. aztec. ideo hac

| mah

i QUi

libertas in homine lapfo deficeret, quia tan-

Ü hüen

quam defectibilis exigit quandoque denega-

| Ptj g.

tionem concurfus Divini, atqui hzc ratio €

& Ra[*um q

nulla, ergo

Prob. miz. Homo integer €

T m]

: hüml

ab intrinfeco defectibilis , & tamen pote

—lä[a mn

implere precepta naturalia colle&ive; item

* qui

Anogelus gratià ornatus eft defe&ibilis, &ta-

I

!t füpe

men poteft collectivé praecepra fuüpernatura-

fiitio

lia implere, ergo pariter. w. eaz/zern la-

LBX lt

Ae

borare vitió, dum allegat non cauíam pro

Ape ls P

eaufa, unde 4//ff. z/4j. ideo, quia tanquam

eie-

ad fervanda (J. M.]-) pracepta öc 263

g

defe&tibilis defectibilitate conjuncta cum po-

(lionio d

fitiva concupifcentie in malum inclinatione

et eg*geüïi

exigit denegationem concursüs Divini conc;

gid rattt

tanquam defectibilis defe&tibilitate mere na-

a plo

turali, quz refunditur in produétionem fui

t

ex nihilo neg.

Prior autem defectibilitas

n n o

eft radix prafatze denegationis, non autem

um bic

eda, licét enim vi hujus pofterioris abfolut&

a If

p

poffet DEUS quandoque negare concurfum

Y

a feor

ad bene operandum, tamen ad finem & per-

m Q

fectionem ftatüs illius oftendendam natura

formemD

intepra faltem in aliquibus vag? hujusmodi

j [

concurfum fibi exigeret. Per qw« patet 4

(u 0

m

]Jroäat.

e ddi

Urgebis, Defe&tibilitas hominis integri

u

h

& lapfi fatis discernitur exinde ; quód ho-

ol

mini lapfo DE US deneget concurfum ad

a

ts m

fervanda pracepta füpernaturalia, item quód

homo integer poteft vitare etiam omnia

qupi

At

venialia, quod nequit przft:re homo lapfus,

erco ha&enus diéta non fubfiftunt

E. Ad.

ceteh

q

IUIAum 7€2. A.

Nam przcisà hominis

doge &

"ii

b !

ad ftatum fupernsturalem elevatione adhuc

(

exigit homo lapfus & inteper discerni ex

mo 10^

tame

)

prafara in malum inclinatione , & defa&to in

iis, in quibus eft ignorantia invincibilis prz-

jj

cepti füpernaturals adhuc fubeft dicta in-

fe&w

f

clinatio. 42 24 difl. homo integer in-

£

yi

[],

/e

tepritate perf

vc

&iffima qualis erat in A.

dam &

R'['v

il

Angelis poteft vitare omnia Venialia conc,;

yn

RA4

homo

q

264 De zeceff- ( J. M. J.) zategratia

ufer

homo inreger integritate natura fecundüm

1t0bfer

fe fpectata neg.

ifa

Deinde qnidquid fit de

tttios fl

ev.

itd

tione venialium in natura integra, nihil

tidem e

exinde favere poteft homini lapfo; fiquidem

in hoc noa folüm fit inclinatio ad rhalum

Rept

Y pra

leve, fed etiam ad malum grave.

Ti Q

Saperurg. Ytain ma'um inclinatio ho.

i pofte.

minis làpfi non obeít, quin poflit przcepta

de d

naturalia collectivé fervare, ergo. Prob, aut.

In homine puro eft etiam diéta inclinatio ;

j ld

| "E d n

& tamen ex dictis homo purus totam legem

naturalem fervare pomifïöt ; Crgo eriam

po-

E

Lfget li t

teft homo lapfus. E. difpar. tactom effe feu-

j p

j

r4 tum ob impedimenra extrinfeca homi-

n D

nem laj;fim obruentia, tum ex diverfo or-

IH4d, t

dine Divinz provideniiz in illo ftatu; fi ex-

titiffet. — /de dic£a fuperins ex quibus etiam

(U0 y

Mll

pmmm, í

Íolutum manet: 4j 4d/cz; quia in homine

lapfo eft inciinatio reli&ta ad bonum, exigit

r nt d f

[ih

fün hOmo

ut quandoque DEUS cum omnibus indivi-

duis concurrat ad ^onum, ergo etiam quia

« 1 li

H.erff

lp

in eo eft inclinatio ad malum , exigit ; Ut

uT tel

quandoque DEUS omnibus individuis fuum

deneget concurfüm , atqui etiam in homine

P &**Pn

^l

k

&

puro foret inclinatio ad malum, ergo etíam

exigeret ut omnibus individu:s negaretur

i ho

t,quæe

concurfüs DEI, & ita nullum legem toram

Q

Mtque

impleret; boc, izquam , folutum . manet. €x

li

dicis; nam etfi fpecialis gratia foret reipe'

T

?i |

p

Nlltinar

€&u individuorurm etiam in ftatu natur&

re

p

ad firvanda (). M.J.) praceptac?e. 265

7) gmti&

ya f

rx obfervatio totius legis, tamen refpectu

ylqilt

totius ftatüs gratia dici non deberet, prout

ibidem ex Goudin explanavi.

|inqne

"

r:-pfomqwïf

Replic. Homo lapfüs debet etiam ferva-

yio d

re precepta naturalia colle&tivé, ergo non

V

minus, quàm homo purus & integer debet

vindini

ea poffe implere colle&tivé. — s 4/ff. autec.

offt p*

debet debito & precepto refpiciente totam

T00. P;'z;xïf

ccllectionem neg; refpiciente quemvis actum

ia i-"ï-ä?

I

hic & nunc in particulari conc. hec diftin-

&io eft D. 'Thomz 3. contra Gent. cap. 16?.

Vl

eroc

Licet qui efl im peccato, uom habeat iu pra-

pria poteflate , qud omnino vitet peccatum,

X

trini

habet tamem pote[Latem munc vitare hoc vel

NU

na

ilud, non enim fpeciale datur preceptum;

ilo i^

quo pracipitur obfervatio omnium prece-

g gf

ptorum, fed omnia pracepta determinata

qo n

funt ad fingulos a&tus in particulari; & ideo

|ponnt

cüm homo quemvis actum feorfim ponere

poffit, rect? ejus transereffio ipfi in culpam

Ommbui l

T00O ethinX

imputatur. Unde ff d/cas ergo homo fuis

[

m [f

$n

virbus reli&us neceffario franget quzdam

d jdi

precepta, E. dift. quzdam vag$ & inde-

um W

terminaté conc; fecus neg. nec hoc repugnat

Dl

Diving bonitati, fed conditio naturz lapfz

üffi; á

(f

us P

eft, quz ex inclinatione ad malum exigit

g^

quandoque deficere fi (uis viribus relinqua-

"b

)

tur, fecus foret, fi DEUS preciperet opus

7b

determinatum ; quod homo implere non

jt

f"

ij

5

poflét

um o

266 De ueceffi- (;]. M.-) £ate gratia.

| alfers

poffet; patet id in homine jufto qui etfi

omnia venialia virare nequeat, quia tamen

tia divi

1 cefli

poteft vitare quodlibet determinatum ; ad-

fitobfen

huc venialiter peccat.

Duplic. Poteft ex di&is homo lapfus

Quitenus

Tit, Viti

fervare quavis pracepta determinaté & feor-

fim, erpo etiam collectivé,

Prob. confdq.

f

Pracepta divifivé & collectivé fumpta non

iInpkrir

differunt ex parteactüs ;ponamus enim, quód

Vititprg

effent decem ; cerré fervans fingula ferva-

racept

; ritrg,

retomnia. Item potentia implendi prace-

pta feorfim debet poffe redigi in actum; at-

( m i

qui fi redigatur in actum , implentur prz-

| Upretn

cepta etiam collectivé, ergo.

Denique vi-

| t 4d omm

! fbl

res fervando praceptafeorfim non minuun-

| Cüts D

tur, ergo etiam collectivé quis fervare po-

tefl, m 2d 122227. In hoc& incateriscom-

| Mttiada,

;|

|

. i,

mitti fallaciam compofitionis & divifionis;

non enim valet: Poffum fcribere fine cala-

; 'ton red

mo hoc & fine fingulis , ergo poffum fcri-

; R p

bere fine omnicalamo , ergo nec valer: Pof-

"fs co

fum fervare preceptum hoc & fingula, er-

Atl f

NI

go poffum fervare omnia, quod idem mox

patet in jufto venialiter peccante ; & in po-

35 C

tente cognofcere veritates naturales divifivo;

T Q

non autem colle&ive. Ex quibus in forma

Tit

&. 2d rmum dif.Non differunt ex parte

foVanda

On

actüs abfoluté & fecundüm fe, conc. com-

^5f

parativé ad obfervantiam aliarum ; neg. po-

12ïli!-

rentia igitur felyandi omnia praecepta 1

rala

-

»

t gra.ti:.

ad fervanda (]. M. J.) p)ææpmdv . 267

jifo i&

ralia divifivé non accipi poreft, quafi omnia

t quie

ii ;

fucceflive percurrere liceret; hoc enim ef-

fet obfervare omnia prxcepra collective , fed

s lm z

quatenus quodlibet ; quod feorfim occur-

rit, viribüs nature impleri poteft ; unde in

mintilt

Id

pofita hypothefi ; an poffit viribüs naturz

impleri przceptum romum ; dum quis fer-

um

vavit przcepta novem; E. Vel hzc novem

museninf

pracepta non poffe fervari colle&tivé viri-

s fingis

büsnaturz, velin fenfu compofito non pof-

yplexi p

fe fervari :omum , nam quia virtus fervan-

" Qalh'üi-

di przcepta naturalia feorfim non fe exten-

implas?

dit ad omnia in nullo deficiendo; ideo de-

, Dog

fe&jbilitas naturz lapfz exipit, ut ei con-

m5

curfus DEI aliquando denegetur.

Ex hi

u

( Vil

atet ad adum c 3tium.

& n at

Dices: Ex negatione concursüs Divi-

nis &dlï' X

ni non reclé probatur impotentia fervandi

ribere p

omnia pracepta naturalia , ergo.

Prob. azt.

yo pl

n

Profatus concurfus non dat poffe, fed po-

nec VV

tentiam fuüpponit, ergo ex ejus negatione

j

v

&i

nonrect? infertur dicta impotentia.

R. diff.

jX

(

Ant. Concurfus DEI naturaliter debitus fup-

fo

eafie

ponit potentiam ; conc. ' concurfus füper-

na'ma iM

naturalis gratuitus , qualis exigeretur ad

quo P

fervanda omnia pracepta. naturalia collecti-

k

fiferu *

n

vé , neg.

;f

ff

jj

"4

u

[ p

ARTI-

777

2698 Deneteffz- G. M.]T) tate gratie

hii D

ARTICULUS -IE

| ?lu'W?Zt [/

! [homas

LAn ad vvitauda peccata mortalia

m dd

E$ victoriam gravis tentationis bo-

1877

smo lapfus egent [peciali gratid?

Állito, ]

Rima tituli pars, quia procedit de pec-

nocenti ]

E

catis contra pracepta naturalia; eandem

Auniln

cum priori Articulo nancifcirur refo-

quhu uj

lutionem. | Superfluum quoque eft hic ali-

Wt h

quid dicere de peccatis contra pracepra fu-

hij

pernaturália , cüm ad pracepta fupernatu-

Q n

ralia inplenda contra Pelagium fpecialis gra-

Vg

tiz neceffitatem afferuerim; Unde

üt l

Quoad alteram tituli parrem Tappo-

; Broltn

no, hominem lapfüm ífuis viribüs leves

| 00; d

quasdam tentationes füperare poffe, item

| d v

|nm EXI

non exigi fpecialem gratiam ad vincendss

ten:ationes ex motivo malo v. g. inanis glo-

| Rif qon

fic , cüm ralis victoria nullà gsudeat boni-

rl

tate morali; Pariter ad victoriarn merito-

Wetria ,

ä

riam , & pro fàlute proficuam fpeciall opus

Tithn

effe gratià omnibus certum eft, unde de vi-

us h

D

&oria gravioris tentationis ex motivo virtu-

h xlfes

tis acquifirz dubium agitatur.

Pro quo et

Refolutio. Homo lapfus nequit fine fpe-

ROR

ciali gratià füperare grave&g tentationem

Pl

At

q

conira pracepta etiam naturalia ; ita contrà

ij i

Oflt (j

Scorum & Durandum communis Theolo-

U R

gorum. Prob.1:. ex Apoft. ad Corinth. 1o:

14€*

um) bünu

",

",

advitanda (].M.].) peecata ctt. 269 '

! gï.arf:

Kidela DEUS , qui faciet cum teutatione

: li

'

proventum » ut po[ftis fuffimere ; Finc D.

TThomas hica. 8. ait. |Qzsquis megar, nos

4 f

orAFe debere , A€ IUHÍIVEIIUP 1. TEMIATOREI y

T

ore omuium. auathematizandum e[ffe mom

j gmii?

dubito, DEUS quippe, prout ex epift. In-

yvosdi

nocentii l. ad Concil. Carthag. deducit D.

i

nl

Auguftinus , ,Quoridiaza prabet vemedia ,

uibus uift freti mitamur , uullateuus vin-

at

que &L

cere bumanos po[[umus errore s.

Prob. 2. raf. Qmravis tentaio eít ,

n p

spilitd

quz attentà fubjecti difpofitione per bo-

um (PECBL'

ni apparentis propofitionem vehementer

allicit ad. malum ,

& mali imminenris

13

yrtil i

propofitione . vehementer retrahir à bo-

no, atqui viétoria hujusmodi tentationis

js vIt

Prob.

excedit vires hominis lapfi, ergo.

ate Pni'

qmiu.

Excedit vires hominis lapfi, quod

i qd u

pugnat contra connaturalem difpofitionem,

T

& prevalentem ejus inclinationem , atqui

o*1d

qorium f

viétoria gravis tentationis pugnat contra

naturalem difpofitionem , & pravalenrem

j fPC»l i

hominis lapfi inclinationem , ergo.

AMaj.

efï; W

pat. Vires quippe hominis lapfi proportio-

g

Pt

nantur objecto fibi connaturali ; cuivis au-

tem agenti connaturale eít apere fecundüm

T !

gt

prevalentem inclinationem.

Mim. prob.

u

Difpofitio connaturalis & inclinatio prava-

fi"

rl

lens hominis graviter tentati eft ad confen-

j

r

füm; bonum autem rationis; pro quo exi-

Qu U

gitur

|

27o De uece[ff- (). M.].) zate gratie.

D

gitur victoria, nonnifi tepidé , & paffione

d'impo

intelle&tum obfcurante nonnifi remiffiüs

l7 gra

voluntatem allicit; erpo.

lipfo in

Cozfirm. Batione D. 'Thomz hic Art.

800 ad

4. homo infirmus nequit ea-praítare opera;

tellenQ

qua nonnifi difficulter exercere poteft ho-

ftam ]

mo fanus, atqui viétoria gravis tentationis

eft opus difficile hominis per pratiam fane-

Runi]

firmirate ho-

Mf ) &l

]

ti; ergo. Unde ex eadem in

minis lapfi, & proniore in malum inclina-

ttiore b

tppítum

tione non debetur ei concurfus DEI ad vi-

€toriam gravis tentationis ; confequenter

100 f

j Wt r

fuis viribüs vincere nequit.

!

j "t

Solountur. Oljecliones.

| C

OOl

O

Bycz 1.

Juxta SS. PP. & Concilia nec

f con

minimz tentationi refiftere p

offumusfi-

ne gratia, ergo non bené reftringitur con-

clufio ad gravem. — g.cuzz Bellarmiso: NO-

: WTom,

Vlifig

mine gratix SS. Patres accipere genera'em

Divinz Providentizmotionem , fine qua bo-

Wt

ni nihil fieri poteft, quz quidem fensü fu-

prà explicató fpecia

lis dici poteft refpectu

An

Ws

Iu

hujus vel illius individui, proprié tamen

gratia non eft.

um

lm CQI

hi

In[labis. Si poflit hom

o lapíüs füis vi-

Qd

xibüs vincere tentationem levem ; p

oterit

i

&um.

(f

( if

etiam füperare pravem, ergo nihil di

Prob. aut. 'Tenetur tam bené ad vince

ndan'f

qut

gravem, quàm levem tentationetm » ?ï

&

^i fice

nqentem j

K gm!: !

ad vitauda (J.M.].) peecaza e$c. 271

b

ad impoffibile non datur obligatio , ergo.

i. 1

Item gravis tentatio non auffert ab^ homine

lapfo indifferentiam judicii & libertatem,

honzli:

ergo adhuc in eo fiat potentia fufficiens ad

: ræüareogf"

refiftendum. — /cced;? ; quód voluntas ob

cere o

"À

fuarn libertatem poteft elicere bonum, quod

Tavis (

minus allicit ; relitó bonó, quod magisal;

xr g^

licit; ergo etiam quamvis ftante pravi ten-

intmmi

tatione bonum fenfibile magis alliciat, quàm

j mim?

oppofitum virtutis bonum, tamen illÓ re-

vf DEI;

lictó pofterius poteft eligere; & ita tenta-

)

cun

tionem vincere.

b

det 1. Godey ad xmum

dift. min. Ad impoffibile tam porentià an-

tecedente ; quàm coníequente non datur

'eäiaüfïv

oblipatio ; conc. ad impoffibile quidem po-

& Conijy

tentià confequente poffibile tamen potentiá

fe i

antecedente non datur oblipatio, zegzf. ut

relttin

ergo homo peccet tentationerm non vincen-

ln

do, füfficit, quód ex propriis viribus habeat

D

potentiam antecedentem , hóc enim modó

Ipere

m l

non neceffitatur ab objecto.creato, fed ne-

g^

ceffitas duntaxat eft confequens ex füppofi-

1111d

ii

tione aliqua fcilicet ex negatione pratiz effi-

cacis ; ficut autem neceffitas infallibilitatis,

p

quam collata gratia efficax infert in a&tu ,

non deftruit libertatem, fed zdificat, ita ne-

") ]gp.rüs

m

l leVem

ceffitas infallibilitatis feu confequens ; quà

A

[W

quis negatà pratià efficaci infallibiliter tenta-

A

j

g

tioni füccumbit, non aufert libertatem fuf-

ficientemad peccandum. 5 d/ess: Poten-

t

272 De nkcej[i— (J.M.).) zate gratia.

Al

ti ponere actu

m debetur auxilium ad illum;

ii

H

"n

US

deberet dare auxilium efficax

| Ya ha

erzo D

ad vincen

dam rentationem, Ítem fi poten-

; lt v

4| tputari

tia antecedens fit in viribus hominis; fequi-

lm volg

tur, quód ficur hzc dicitur potentia abío»

fitcndi

luta, ità abfoluté homo fals viribüs tenta-

Inüerey

tionem vincere poffet, quod eft falfum, ergo.

Ls C 1 60'

.. di,

. Potenti potentià expedità & magis

inclinatà ad actum ; quàm a

d ejus oppoli.

.

É

!l/'?lf[yf/;j

tum debetur auxilium conc, potenti

porentià

l

nata ad oppofitum,

LA fh' /m ,

inexpedità & magis incli

Ut

qualis eft in graviter tent

ato neg. fer quo

atet ad alterum nam potenti

a abintrinfeco

Qu tfe

y

n

lm

abfolu:& talis eft ; cui debetur concurius;

DT ;

hic quippe non

ad poffe , fed ad a&tum er

5 &f g

fentialiter. requiritur j

aft graviter tentato

d mox dictum ; £z-

« Re[þg

concur(íüus non debetura

N

TUl

dem diflinélione utitur u

t odam þrabat. in

quia 2

R

Ug

Inftabis

.ad 3tiam affisuat difparit.

malum qua

le eft bonum deleétabile, refpectu

T^ W dl

inclina-

R

o

boni honeft

i magis allicientis poteft

re voluntas propris ex viribus,

nitimur

At

RT

aliter fe

habet

enim in vetirum femper ; aft

fatis eff pro

Thomask

:

I

refpe&u boni — H«c re[ponfto

babilis.

1

Aug

gdent 2. NN. $4

lpnaut. Cüm in primo

D

wfm

4

inftanti usüs rationis pravis tentatio OCCUP-

7

d atatis incapacitateit

7

rere nequeat ob tener

jl)ztg I) C0

ex altera veró parte po

ft illud inftans nemo

u

rqnl

Tjts

horao lapfus absque omni peccato pe

vivat;

u

gn

u-

n

ad vitamda (]. M. Jl.") peecata eox. 273

um diz

xl &

vivat; hanc impotentiam, qua homo lapfus

nequit vincere tenrationem gravem , adhuc

[rem ii

"

imputari in culpam , quia homo per pecca-

omiRiS) k

tum voluntarié abjecir gratiam & potenriem

pot?ntia D

vincendi hujusmodi tentationem ; Er hoc

vinat

innuere videtur D. Thomas 3. contra gcn-

& fn]fumlïä

tes c. 160. Quaprvis 1 , qui im peccato 1227

ii

7

7

22

vitare uom poffrat per proprias.

2 poteflatem ,

du

umimpedimentum gratia ])7'-1:'/*2'6'74! 7727

giipt

j

oc ezs Imputatur ad culpam, quia bic de-

TA

fectus ex culpa pracedente . eis veluquitur ,

ong

]

quod , tefte D. Bonavent. in 2. difput. 28. a.

yia d

u

2.,confirmatD Auguflinus : |9z;z bomo

a

noluit vitare peccatum , dum potuit, infli-

«

Ti

MU

6u

(2

Et

^

efe ei, ut mom poffét , cim velit.

privll

hzc Refponfio eft xqué probabilis.

j

ngïal

Tertia Refponfio communior Thomi-

p

l

ftarum & mihi probabilior eft, fufficere ad

qpmt

hoc ; ut alicui non vincere tentationem im-

putetur ad culpam , quod ejus libertas &

ubl

jj PO[C

indifferentia illam vincere poffit cum gratiae

auxiliis,

ribus

2

Hanc Refponfionem innuit D.

Jit»

"Thomas hic a. 4. & 8. & contra gent.c. 159.

7 j

Item D. Auguft. L. de grat. & lib. arb. c.

I6. ]deo DEUS pracipit Aliqua , qua mon

mil

3

Dolfumus , ut moverimus , quód ab 1llo pete-

j

re debeamus. Nec obftant di&ta art. prece-

f g

i5

dente im. Confirmabis, Nam inter obfervan-

ul

tiam cujusvis pracepti naturalis & inter vi« «

hd

f

y

oriam gravis tentationis aperta deducitur

PCCC

diffe-

av4 De weceff- (Y.M.]) tate gratia.

4l

differentia ex hominis lapfi infirmitate ht

Sed

L &quid

&enus explic:tà.

| ürüpen

Urgeba. Si lapfus ex tentatione non

| Qd

eft culpabilis fine data fufficienti gratia; tunc

Wt non

ratia erit occafio peccati, arqui hoc eft ab-

HHA

^

MP..

[

"i

[

urdum, ergo. Prob./éq. Lex eft occafio

[j

H

I

peccati, quiafine lege non datur peccatum;

d n "

ergo pariter fi absque gratia non detur la-

ij F

píus ex tentatione , gratia erit occafio pec-

cati.

t p

w. difpar. effe, nam lex eft occafio

peccati ; non przcisé, quia fine lege pec-

od

l) gïaüæü

catum non habetur , fed quia lex non m

mïükm !

niftrat vires ad vitandum peccatum, aftgra-

quöü UT

tia; cüm vires pro fugiendo peccate pr-

beat ; occafio peccati nequit dici.

u

Cf r

Superurgebis, Etiam gratià vires non

(l

]

- przbente objectum creatum necdum necet-

m )

ïlltxm gl it

fitat; nifi totaliter abíorbeat judicium ratio-

nis , atqui tentatio gravis non abforbet ju-

tälenpur Ql

[/) IT

d)

dicium rationis, ergo.

AMim. patet, Quia

Hf

füblató rationis judició aliundé nulla pote

U 1

'"ninm

[v)

effe imputabilitas.

Maj. prob. Gratia non

uN

Á

dat; fed füpponitlibertatem circa objectum

VRU

D

creatum , ergo gratià abfente adhuc flat li-

!'ïffyz

bertas circa obje&tum creatum,

E

4lls

ts

fe

| fe&u

cozfeq. Ergo abfente gratià füfficienti adhuc

Brar

As

puci

ftat libertas moralis, neg. phyfica, /2/difl

nucf

Stat inexpedita & magis inclinata ad fuccum-

t b

"bendum tentationi, conc. ftat expedita

tid

üne f

ere

h h

magis inclinata ad vincendum , neg. Lib

M

ta$

(mml[)m

7 gmt:'f.,

ad vitanda (J.M.].) peccata &?c. a7$

nfii?

tas equidem phyficé & entitativé non aufer-

E

V

tur urgente gravi tentatione ; aft qvia ex fe

tentttt

expedita non eft, hinc negarà füufficienti

"i grztj

gratià non videtur lapfus imputabilis ,. ficut

qui x

non ablatà quidem phyficé porentià progref-

;

[er d

fivà, fed ramen non expedita ad currenc

umb

r p«

deficientia in currendo impurari nequir.

ii &t

Replic. Ex hac doctrina fequeretur , ad

jr o

- ncn peccandum gratiam non exipi. cüm eá

J i

fine k

prafente adhuc peccetur. 7/ez; quód nega-

tio gratiz fit certa peccati excufatio, ubi ta-

lr

men hzc patfim negant SS. PP.

Preterem

camum ?

quód adventus Chrifti fit. occafio peccati ;

l p?cCäïeïg

nam fi homo lapfus cum folo generali con-

r dn.

curfu reliétus fuiffet , non peccaffer legena

; ys

. Qifficilem violando ex defe&tu pratiz ; nunc

y t

autem gratià per Chriftum collarà multipli-

j

[ judiC

carentur cum transgreffione peccata,

quim

]On Qbfor

4mo hz. transgreffio

nes ; cüm peccaminofze

M ;!ff. Ó

l

J

pro tunc non extitiffent; etiam redemptore

Pal

j

;

[

non eguiflent , nifi ex fuppofitione pratiz

jj G

uffhcientis per Chriftum conferendz; Z

r

terius fequeretur , quàd in natura pura füc-

cumbens tentationi pravi non peccaret ex

j adhlïïïi

qun.

defectu prarie , ubi tamiea peccaret nunc ;

fifioe

ficque pauciora forent peccata tunc ;

quàm

lvt

nunc funt poft gratiam Chrifti.

Dezigue -

u

quód fine fpeciali pgratià faciliüis perfcvera-

j

tet homo , quia fine ea non

ccaret pravi

tentationi fuccumbens , (ed

la

üm deberet

|

iïa,c nïägfïl

$53

vincere

276 De meceffi- (J-M.)) tategratias

fü

[

[

vincere faciles , nunc autem cut pratia dé-

I fi

beret etiam vincere graviores ; ubi facilior

eft lapfüs, atqui omnes hz fequelz funt ab-

. i gt

furda , ergo. m. d rmum neg. feq. Nam

! l'orqtos

confundis oratiam fufficientem cum efficaci;

t0ne f

ad non peccandum enim exigitur oratia ef-

M a

ficax, per quod non obeft, pratià fufficien-

1 Yoln

ti przfente peccari poffe. — Unde 44 2dwz

1 XD, p

». SS. PP. docere ; quód pratiz efficacis

- D Ts

negatio nequeat excufare peccatum ; quo

Rn r

ipfe fateor , prefupponitur quippe grátid

Vr

P

fufficiens. 42 3tium pariter fequela fala

Pt g

ef. , fiquidem Chrifló etiam non mifsó ad-

Bol

huc DEUS fufficientes daret gratias ad vis

TY

&toriam gravis tentationis, aut fi eriam nort

ts 1j

daret tunc, tamen Chriftó füppofitó tot ei-

DOETSR

ficaces confert gratias ad praviutm tentitio»

[/

LEU

num victoriam; ut pauciora iü hoc ftatü

mmlh Ob m

commiittantur peecata, quàm ibi fuiffent ex

TU i

!

facilium przceptorum violatione; Per qwoe

l

T r

atet ad gtum. — d gium., Nel neg. gravt

TA

M )

l HO

Ü

tentationi ibi locum fuiffe ob fpecialem fta-

1

A

tüs illius dire&ctionem , vel fi fuit; tungi-

)l

NI

d

lud ipfum , quod ibi per naturam valuiliet

n

3

homo , id nuncper gratiam praftare potelb

Wm

lr

ficque denuó peccata non augentur.

*

ilint )

6tum. Rimus in 3tio.

: lap

i n

Dupli. D. Thomas 3. contra gent.

? ln

»k

loc. fupra cit; exprefs& docet ; ideo homint

)

imputari ad culpam peccáta; quz nece

"

a:

ro

d

fl

ad vitamda (Y. M.].) peccatache. 277

"

MW

)

;.3.

u

rió ex fuppofitione negarionis grati: com-

AU f

mitür, quia voluntarie pofuir impedimen-

ydi f j?.-

tüm pratiz ; ergo D. Thomas non admit-

uüt prarias fufficienres urgente pravi tenta-

p

Jvf

av

none , fed ficut damnati peccant fuüccum-

tur u

bentes pravi tenrationi ; quia per peccata

at hod

fibi voluntariam fecerunt gratim privatio-

E.

T

nem, ita etiam fiet in homine lapífo.

«t d

D. Thomam vel loqui de gratia habituali,

atüm; ?

quam peccans deftruir, vel de efficaci, qua

in probabili fenrentia nulli nepatur, . nifi ob

pup

[

pofitum obicem peccati; vel loquitur in hy-

ji!

pothefi abfoluta; quà poft peccatum DEUS

f

onn

onis

IN

abfoluté poffet negare gratiam , & nihilo-

u

&tf

miinus transgreffiones imputare ad culpam,

ppo

(

non autem pro nunc fit; Unde 24 parita-

vitm

fem . con[Cquentis. difbaritas effl. Croia da-

mnatis ob fua peccara eft illa neceffitas vo-

r

sl

iil

lw

luntaria in caufà , quod fufficit ad impura-

*

tionem peccaminü(äm

*

aft quia pro hoc

ne P"J

(e t

J

Q

flatn privatio oratiz füflicientis non eft pe-

M

na pro peccato promulgata ; ideo nec eft

eClnl f

voluntària vel przvia; Eódem modo fàl-

l ful[f v

ii

Vabis alias SS. PP. authoritates, dum modó

grim

gratiam homini lapfo adeffe, nunc abeffe

lemlePo

inquiunt: Pariter conciliabis ,. fi dicant ho-

uaenmf'

mini lapfo nunc adeffe potentiam ad refiften-

qutt

dum; nunc veró deeffe, in priori enim de

IA

phyfica; in potteriori de potentia morali &

j 1d€0

j

Bxpedita illis fermo eft.

l]

$3

73'1?7!;":.

x

278 Denmeceff- (J. M.]J.) zate gratia

| [717]7

3

Triplic. Vi&toria gravis tentatiosis cir-

! Vieton ,

ca praceptum naturale cft naturalis; eroo

|

fie; 1

pro ea non exigitur gratia, cüm fit actus

|lmm c.

naturz proportionatus.

2do. Ponamus;

lt dont

quód quis lapfus in peccatum ex inimicitia

| it Goudi

pulfetur gravi tentatione ad venerca; qui

|itet pen

priüs exacté fludebat continentiz ; atqui ta-

( &e

lis ex contracta priüs confuetudine & majo-

ocenge

ri ad coflitatem inclinatione poteft vincere

Grtlun

tentationem ; ergo, pracipué quia ob bo-

num famz hanc , vel edam aliam rentatio-

nem gravem v. g in exponenda vita pro de-

Uter

fenfione harefis quisvincere poteft, w. Fz/-

. Qfün

fftatem rmi ofleufam effe ex dicfis de amo-

Ti

re DEI efficace, vel in. forma diftinguere

féntgroni.

D s.

Z

d zdum diff.

po'eris ex Superurge

U r

Ín rali hypothefi pulfaretur quis tentatione

A nb

gravi objedtivé, zraz/eat , fübjective, neg.

T r

QGravitas veró tentationis confideranda e

D Done

ex difpofitione fubjecti, aut cert& fi prafa-

4h f

]Ul'ip

ta rentatio gravis evadat , ceflanre allegata

ls Tior [Ir

iX

inclinatione ; exigetur fpecialis gratia; 4

NI

ï]'m requl

t

ndditum dico: Exli fors quoad effe&tum ex-

"

ternum quis vinceret amore famz. tentatio-

-&US;ne:

nem gravem veneream , id tamen non poi-

íe quoad affe£tum internum , vel certé in

LT

fimilibus non ita vincitur rentatio, quin nog

"tf

fuceumbatur.altcri graviori v. g. proprii

W

i pof

.

honoris, &c. . Aut denique fi amore virtu-

i

tis requifite hujusmodi viéctoria reportata

"ipun

videa-

",

D

t grali:

ad vitagda (].M. ]. ) þecmm ec. 279

rentattt

videatur, E. Id ipfum effe donum DEI

aundt; d

fpeciale; prout D. Auguft. L. 4. contra Ju-

cüm t

lianum c. 3. & epift. 130. opera genulium

inter dona DEI recenfet.

Bonitas namque;

d. ur

f exin

f

ait Goudin, D. Providentie exigir, ctiam

yend

inter gentiles praclariora aliqua virtutum

ntig di

opera & exempla ; ne honeftatis bonum in

udire

focietare humana penitus extinguatur.

otetid

Coro//æzkz'um ad z. präædmzæ Zr-

j qui

tcalos.

aliam &*

Ueres r. Qualis exigatur pratia ad vi-

qaviap

".. Goriam gravis tentrationis ?. /4zze e-

Po.et i

db

Jfpoufionezs certum. eft pro victoria gravis

tentationis circa przceptum füpernaturale

mi v

4 m

exici fapernaturalem gratiam, unde de fo-

us t

la tentatione circa preceptum naturale ex

motivo virtutis acquifire quaftio manet, pro

dojedi

oniiden

qua R. non exigi imprimis zra£iam hbabitua-

&z; fiquidem viéctoria hujusmodi tentatio-

certe 1

d

nis non fit incompartibilis cum peccato; nec

J

s

etiam requiritur azilizgsm fapernaturale ut

priucipium elicieus , cüm talis , victoria de

L o

fe fita&usmere natüralis, zec erizm ut prin-

"

cipium expediezs , quia, àt dixi; viétoria

p )

yd

"l

przfata peccatum non expellit; nec fufhcit

concurfus DEEI efficax ordinarius, quia hic

CUU qüln

non dat poffe, fed füpponit, ergo manet;

rA

p

quód exigatur aliquod fpeciale auxilium or-

J

dinis naturalis tranfeunter dans poífe ; qua-

Rori

m

tenus

4

280 J2Deneceff- (J.M.T.) zategratia

M]v'.

tenus intelle&um vehementer allicit ad co-

L

guitionem virtutis & expellendamuogie

; Bbit n

vehementer animutm pulfat, boni apparen-

Q tentat

H

tis cognitionem ; quà iliuftratiione du in-

qud pro

telle£tus quafi elevatus judicium practicum

, nb tün

! Bünus fl

format: $atiws effe bic & numc ampledii

Donum virtutis, jam illicó excitata voluntas

: ttdinarjs

duéctum íequisur, & tentrationi refiftit. . Per

M

odf

quod tamem uon o

L'(,J[j

r

ef

defaétó hominem la-

tim 55 p

pfum, utpote ad í

m füpernaturalem

.

elevatum , dum rentationi refiflit non ex

n jj

motivo inhonefto, hoc ipfo communiüs

lj gmia ü[

refiftere ex motivo fupernaturali ; ficque à

F

DEO pro tali victoria conferri auxilium fü-

QUi o

pernaturale, éftque modus hic valde con-

o p

formis altiori circá nos Divinz Providen-

Tente o

tiz ; aft refponfio noftra fpectat ad illud;

PUL

quod per fe, & de neceflitete exigitur.

! m"güfndi

u4r.2. Àn gratia hec naturalis pro

| ïB]i&og hai

vince??cï

a gravi tenratione conferatur per

BU fen

Chriftum , & quomodo à PP. conrra Pela-

ORU

WO t

gium vocetur T'heologica ? x». 44 mum

* ln

affirz. quia-tefte Scriptura dona

ratuita &

i

e

nti or-

Werce[, lde

pecialis modernus Divinz Provi

m flkr

do per Chriftum dispenfat, & 24 2du; SS.

[ q

*

PP. contra Pelagium vocare pratiam 'T heo-

TM

logicam proprié ralem illam ,. qua ad opus

* (

bonum meritorium & victoriam rentatio-

h

num fàaluti eternz conducentem exigiturt »

"lttüne

m ele

gualem gratiam Pelapius neceffaria

l ïransfo

t

nega-

] gmt,ü

advitauda (J. M.J.) peccataete. 281

dl ia

negabat.

Dum : autem etiam Pelagius ne-

lendn, d

abat neceflariam efle gratiam pro vincen-

