non obeft; quó minüs perfectio participata

, d il

adhuc dicatur formaliter inefe participanti.

3111 defim

ANotandum 3.

uód , licét 1n parte pri-

* n o

ma conftitutivum formale ipfius Naturz D.

L) Plafi'ld ti)

alii in afeitate, alii in intelligere actualitlimo;

alii aliter conftituant, attamen omnesin hoc

n

conveniant, natur& üt fic conceptum 1ne-

"hturig

taphyficum & effentialem feu formalem in

|

": Q

hoc confiflere; quód fit prima radix actio-

I

litdir

num & aliorum przdicatorum, qua in na-

1f1

LTNN

tura recipiuntur.

Quibüs prznotatís

i

ünüm

Nominales ipfi gratiz attribuunt parti-

LU IN

cipationem Divinz Naturz duntaxat mora-

"i DN

omifte

legx ; alii phyficam virtualem ; Th

autem

ilituli

Qualiter parti- (J.M.].) ipez oatur.D.? 159

p qud

autem phyficam formalem ,

ui tamen ad-

Vuüa el ext

huc inter fe difcrepant in modo illam expli-

candi. Nam Gonet, NN. Salmant. & alii

llo, àqopz

enfioniqer

volunt , quód gratia fit participatio naturae

qr , prarp.

Divinz ; quà eft ens à íe , actus purus &

g r :

infinitus ; econtrà Contenfon, Mezger; &

hr d.

ali prztendunt ; quód gratia habitualis fit

t quimm

participatio Naturz Diving precisé fub con-

a(l o

ceptu naturz , quatenus hzc eft conftituti-

5 quuae

va & fanctificativa DEI, atque radixomnium

quo pärilïl;

operationum. — Ut ergo una fententia ab al-

Sic andti

tera rectiüs difcernatur, fit

jem, dit

Refolutio r. Gratia hgbitualis non. eft

n DEO nt!

przcise participatio moralis Divinz Natu-

veitut J

Tm, Prob. breviter. Ad falvanda Scripturg

ampn n

teítimonia ; in quibus dicimur per gratiam

il

f pir

.

T

naíci, & quidem üt Trid. Sefs. 6. cap. 7.

c at

an. 11. definit; per zuzrizfecam Jafceptio-

pin par

2€m , non fufficit participario moralis ; er-

go participatio moralis fe folà non conftituit

; N^

gratiam fanctificantem. — :4z. prob. Nativi-

! a&ualilätü; ä

|

ompesit

"

Gs & generatio propri& talis petit phyficam

naturz participationem ; generario enim de-

p

nitur: Origo viventis àvivente conjuncto

ft"

[

in fimilitudinem naturx, ergo fi per gra-

| r&dü

tiam dicamur generari & quidem intrinfe-

) quælüc

cum. donum fufcipiendo ; neceffe eft , ut

m (il)

ipay

proprim in Scriptura S, verborum fignifi-

arjh

cationi infiftendo pratie attribuatur phyfica

Qu

j

"

participatio ;. fiquidem participatio moralis

j

du

neg

160 Degrzatia ().M.].) babituali.

zm/it:"r j

eneratio ; nec proprié quid

i Amorem

nec proprié

intrinfecum

Á

1t.

Unde eft

ii dile,viþ

Refólutio 2. Gratia fanctificans eft. par-

tirins Vocat

dDivinis Ài

ficipaio Divinz Nature phyfica, & qui-

demi formalis analoga. Prob. . ex D. Tho-

ttts de if

iupirticiati

a hica.4. Sicut bomo per fidem participat

m iutelleiiu cognitionem Drivinam ,

[/74

Curfrm.

volunta

te per actum cbharitatis amorem Di-

1 commi

viuum , ftc im anima participat fecundum

:

Ti de D

tpemtoti

uandam [imilitudinem Naturam Divinam

fer

uandam generationem , atqui homo

WUM ii

1

dem non moraliter fed phylicé parti-

15 tedic

RCI'

B

lib ; r

éeipat cogni

tionem Divinam ; & per chari-

tatem phyficé communicat de amore Divi-

Detnat]

Qerido at

no, ergo pariter Naturam Divinam phyft-

*

ce parti

at per ipfam pratiam. Ex quibus

DEUM: & (

Pro

Á

2.rat. Gratiá eó modó partici-

"bt prog

at Naturam Divinam , quó modó alia do-

Q 4d ony

um

na fupernaturalia participant de attributis

Divinis, atqui alia dona füpernaturalia pro-

0. t ng

& phyfic? participant de attributis Di-

390 1t cen

prié

vinis , ergo etiam gratia

phyficé participat

at i D

naturam Divinam. — 44zj. €ff 4 paritate ra-

Vf

loriz phyficé

Homi. Min. prob. Lumen g

ltl i

pa

rticipat lurnen & intelle&tum

.

Divinum;

d im

llud fancti dicuntur DEO fimiles

Eu

unde per i

; Quim

juxta id: S/mles 6j

erimus , quia videbi-

g

7U5 Ewm y ficuti e[f.

Item gloria BB. phy-

nl

j

fic& paticipat gloriam DEI, pariter no!tra

Vl-

?Päio' f

nj

[/

in DEUM dile&tio phyficé participat l?;l

m

;Wm) t

Labitii

Dualiter parti-(J.M.]jezpet natur. D-? 161

c propr gl

num Amorem, juxtaid Joannis 17. z dz/ecZ o

quà dilexifli me , im il5 fiy unde noftra

charitas vocatur participatio Spiritüs S. qui

tificus d pt

eft Divinis Amor;

lyi ii

uid ergo obeft, quo-

.L a

minus de ipía gratia etiam bujusmodi phy-

hm ]w:i:;iff

licà participatio afferatur !

Jrimatt, G

Cozfirm. Natara Divina phyficé fpecta-

s m

tà ex communi Theologorum calculo z»

jpat [rmit

Jradi, de DEO uno eft radix operátionum

m Dou

fupernaturdlium , cognofcendi & aman

, ag

DEUM, atqui gratia phyficé patticipat mu-

hyld p

nus radicis in ordine ad actiones fuperna-

turales ; ergo. Mis.prob. Actus phyfici

,& du

latl

fupernaturales, queis nunc per fidem ; ali-

quando autem per lumen gloriz videbimus

[-]

Divim p

DEUM, & quibus defacto ipfum amamus;

m B gii

f

debent procedere ex aliqua radice phyfica;

od y

i

quia ad otmnem actum 2dum prafupponi-

od

]

d m

tur tanquam radix ipfe actus primus , atqui

ec radix non eít alia; nii gratia Divina;

garait

ergo. Ét cerié fi actus DEI imparticipati

FM

Is

Qtt

1

habent in DEO naturam Diviriam pro vit-

(

tuali fua radice; profe&tó eriam actus fuper-

j tll

n

naturales in nobis párticipati habent pro fua

Diste

fadice ipfam Natüram Divinam patticipa-

j

hiit]

et

pEO

h

tam ; quatm nos vocarmus , gràátiam,

Xc

»

414

Prob. facile 2da pars ; quid fft parti-

j

PJW

j

p

cipaio formali. ibi participatio habetur

1

ipatum

(

j

ormaiis ; ubi participans i& partic

e€aderm

à

Juliterp

162. Degratia (J.M.].) babiteabr.

przdicata formalia fübeunt ratione perfe-

defon

Ü

at pe

fn:modo,

étionis participatz , atqui hoc fit in pravfenti;

ergo. Miz.prob. prdicata formalia Naturg

Ti creat

tomen autei

Divinz fünt effe radicem operationum fu-

ernaturalium , effe formam fanctificantem

Qm modo.

EUM, & eum, qui ex aterna proceflio-

( COT

ne hanc naturam habet, ícilicet Verbum

um ens 3

Divinum conftituere filium DEI, atqui hec

Qionis cum

pradicata formalia conveniunt etiam gratiz;

UO erp,

ergo.

uód autemi hz participatio formalis

Prl, z.

fit tantüm analoga; fequens declarat

Vs Q0o

* Refolutio ?. Gatia habitualis non eft

0 Diing

participatio Diving Naturz. prout. hac eft

Sret p

ens à [e; íeu per effentiam , nec prout eít

tcpaio N

infinita , itmmenfa & actus purus. — Unde

bentiinff

re&dé fequitur , quód parricipatio formalis

EM

quam habet gratia, fit dunraxat analoga

$ Nuute

nam participatio analoga ex dictis eft, dum

of

extremum inferius in perfectione participa-

l nem

ta non comple&titur omnia predicata for-

RTM

malia & effentialia , que conveniunt perfe-

Wif

&tioni participate ; prout hzc eftin extre-

ttlr i.

mo fisperiori, atqui hoc fit in prafenti er-

* Durici

go. AMim. qua eff prafems vefolntio

u &

Prob. r.ex D. Tb. in r. dift. 43. q. 1.

4.2.

Oine momem comcermens modum , quo

fiticowre

Ri e

ila perfectio eft im IDEO , ereatura incam-

7uuicAbile eff,.àt eff fammum bonum, ejfe

b R

RUEM

omnipoteutem. e bujusmodi.

Ex quo íic

en quo

arguo : juxta D. Thf Omne nom

lefignat

iil

Qualiter partici- ().M.].) pet zatur.D.? 163

Tatone pet -

defignat perfe&ionem Divinam abíolur&

fitin pf

fine modo, quo ineft DEO, poreft commu-

Ymalia Mtut

nicari creatura, v.g. Sapientia , Donitas &c,

erationum l

nomen autem quod perfectionem importat

findifcana

cum gmodo , quo ineft DEO ,. nuliatenus

creature conferri poteft, atqui effe infini-

m prued

iicat Verit

tum; ens à íe, immeníüm &c. funt pcrfeFï

ET; aribt

&iones cum eminentiori modo; quo ibfunt

;

tetim p

DEO, ergo.

"

pitío fomi

Prob. 2, vat.. Gra

tia eft qualitas à DEO

edatat

creata , ergo eó modo. debet effe. participa-

mudlis 1014

tio Diving Naturz ; . quemodo alicui. rei

o ha*

creata participatio non repugnat, aiqui par-

nec at

ticipatio Naturz Divinz. fub ratione enris à

u Ub

fe, entis infiniti & immenfi repugnat reicrea-

iío umd

tg,' erpo. Prob.;iz. Repugnat participa-

ag at

tio Narurz Divinz fub eo concepru , fub

jl ia

quo effentialiter differt ; & formaliter exclu-

ge p

dit omnem creaturam , atqui fuüb conceptu

redicit !

entis À fe,

infiniti &c, hoc modo Natura

enint pf

Divina differt à creztura, ergo.

Nec .dicas

die

ex loc féqui , quód gratia non poffit quidem

n

effe parücipatio: entis; infiniti immenfi. &c,

77

adequaté & per effentiam , bene tamen per

i

participationem & inadzquaté; ficut fpecies

gl

entitativé eft accidens;. & tamen reprzefen-

a

tativé fit fübftantia ; 'nam s« implicare in ter-

minis , ut aliquid formalirer & effenüaliter

j hu P |

j

ul fit fub.effe dimmi-

fit erïgie?b.,'alio ; &fim

H

2

aienuto

[

g

Awliterga

164 Degratia (J.M.].) babitual

fb qio Nan

nuto ens àfe, & ita eft de aliis hujusmodi

millimo pr

predicatis ; Deiz in tantum gratia inad&-

apimit Nd

quaté participat NNaturam Divinam in quan-

frmdifimo:

tum explicit& exprimit conceprum INarura

s infof ]

Divinz; ergo pariter ut inadaquate parti-

t & par

ciparer Naturam Divinam fuüb conceptu in*

t füb cono

finiti, atüs puri &c. deberet explicité hune

tn prati

conceptum exprimere ; quod tamen falfum

1 ilame

eft. Przcipué quia fi repugnet fpecies intene

t Natur

tionalis,qus quidditativé reprzfenterDEU!

tt:formali

in efTe inrentionali, multó magis repugna-

tel f s

bit forma; quz omnes DEÍ perfe&iones ha-

r n

beat zz e/fe real;; quatitumcunque hoc dim-

Wïlmt D.

fninutum fit, . Nee obeff. exemplum objecfum,

narm ípecies entitativé accidentalis; dum re-

tionm ln

Cur

préfenrativé fit fübflantid , trarisfertur ab

10 concenn

ordine phyfico ad ordinem intentionalem ;

& ita in diverfo ordine riunc accidens nunc

thtt (f c

xramgenerau

fübftantia effe poteft; aft gratia eft in ordi-

f phyfico creato; extra quem ficur partici-

f ) f

1 QÜf

pando Divinám naturam nunquam ferri po-

V irits

teft, ita rationem entis à fe; infiniri; Im-

Ti a

menfi &c, induere nunquarri poteft . Igitur

eft

M

Rejfolmtio 4. Gratía fán&ificans eft par-

OBjif. (j

'

ticipatio Divirie Naturz àt natura eft, Fixc

WT

N

T

tà

'/f-'öl'ül;-ib' fatis aperta eft ex;pramiflis, unde

c

tutg

"Demnt q

Prób. lrevittr. Süb'eo conceptu r-

"p

ttia formaliter participat Naturam Divinam

u

1771

,,ngliter parti-(.M.].) ezpet natur.D.? Y6$

füb quo Naturam Divinam velut in fuo for-

TT

maliffimo przdicato exprimit, atqui grati&

vuis inde

exprimit Naturam Divinam fub conceptu

numinque

formaliffimo naturz, ergo. A4/z.prob. Vir-

um N

rutes infufz Divinas proprietates ; quas irni«

gt p

tantur & participant; exprimunt formaliffi-

coriceptiit

mé füb conceptu proprietatis Divinz, ergo

xpliate N

tamei lt

etiam gratia dum participat Natursm Divi-

nam, illamexprimet fub formaliffimo con-

[pa

sl

ceptu Naturz Divina.

Prob. ceadem minm.

enfeib

240 ; formaliíffimus conceptus Naturz. Divi-

gs u

nz eft effe radicem operationum & attribu-

deflont

torum Divinorum, atqui hunc conceprum

qe ocd

exprimit gratia ; cüm fit radix omnium

|

il

n

actionum fupernaturalium ; ergo.

jji, nf

Cozfirm. Generatio ex fuo formaliffi-

muiseitt

mo conceptu exigit, ut naturam genitus ac-

retio

cipiar fub conceptu naturz , atqui per gra-

ciden

tiam generamur;ergo pratia communicatNa-

h b

2t.

j efhüo

turam D. füb conceptu naturz.

AMaj.

üeufr Pal[ml E

Ex differentia & diveríà proceffione

ihi

i?

& Spiritüs S. in Divinis. i. eff ex ba-

mfwlm p

Genu probatis,

d

d

Sokuuntur | Oljeciiones.

an t

f

^

Bjic. comtra imam eb 2dam vefil. Dum

H

O

] C&.

]

S. Scriptura dicit nos per gratiam Divi-

"m

nz Naturz confortes effici , illud SS. PP.

exponunt de inclinatione ad bonum, quate-

n

nus per gratiam disponimur ad actus bónos

j

L s

&

n

P

Qulitrpa

166 — Degratia (J.M.]) hnä?tu?li

ia df

& recedimus à malis , imitando Divinam

tincüne abfi

San&itatem, atqui hzc inclinatio & dispo-

miniio eis tf

fitio folummodó importat participationem

dim cüm J

Item ab Apo-

moralem & ethicam , ergo.

tppolta $.

ftolo ad Galat. Vocamur filii DEI per fidem,

t propri

atqui fides non eft phy(ica participatio Na-

dar. q

ture Divinz, ergo. Pariter omnis qui fa-

füt ConVenie

cit volunratem Patris coeleftis appellatur fra-

15 füfficient

ter Chri(ti , aziz ime etiam rerum inani-

tredititis j

matarum DEUS dicitur Pater prout habe-

tur Job. 33. ./s eff. pluvie Pater. Demi-

n füpponi

At isque

«e homines adoptant fibi filios fine phyfica

10b Wrüreo

communicatione, ergo nec gratia phyficam

Uyeredebor

neceffarió imporrat communicationem. — &

AA

Wi

li

ad imum Scrpturam S. & SS. PP. dum

n of

afferunt in gratia participationem moralem,

M Iem

propterea non negare phyficam, fed hanc

ftim

fupponere tanquam radicem operationis

)

N

[:

À

Bentm,

moralis, fiquidem actus fupernaturales non

4

U

ftent fine íüa radice phyíica , ficut nec ra-

Atmyfte

:

12 fs

mus fine radice, hinc prafata inclinatio à

à SS. PP. afferta ipfamet eft gratia tanquam

n Ti

* Mng.

radix phyfica actuum fupernaturalium mo-

ralium. »./d zd;sz cum Dionyf. Carthuf.

W ln g

hs gt

Apoftolum loqui de fide formata per gra-

tiam. 44 ;fium patet ex primo, non poue

W-äWe, :

Ptvf

voluntatem Patris in omnibus fieri fine gra-

tia, 44 additum g. creaturis irrationalibus

Mi

ch if, Qu

deeffe conditiones requifiras ad generatio-

Vg f

nem & veram filiation;m; funt quippe; ut

taccam

abitul

: ',ngliter parti-(.M.J) eipet natur.DA? 1 67

»ndo Dirit

taceam alia, incapaces hereditatis coeleftis;

hinc fine abfürdo propria filiationis deno-

ii ( r

minatio eis tribui nequit; hoc autem abfur-

aricpttont

dum cüm in creaturis rationalibus abfit, ex

Tton b

oppofita SS. PP. reguia eis neceffarió tribui

DEI perfide:'r»

Gebet propria filiationis denominatio. 4227f

uticipit N

eft difbar. qubd adoptio in humanis fuppo-

Omn qu

nat convenientiam in natura & ratione hu-

ij elinri

jus füfficientem capacitatem pro obtinendo

Terum iniflb

hereditatis jure ; aft adoptio Divina quia

: prout J

non fupponit in adoptivo convenientiam

Puer, Jv

naturg, jusque ad hareditatem fupernatura-

y fine p

le eft, id-irco ipfara natura convenientiam

nitiá hjl

tribuere debet.

(cationtm. »

Iglabi. Gratia in fcript. S. appellatur

$s p

femen, ergo faltem non eft participatio for-

m mora.'enh

mali 7rez; juxta D. Th. 1. p. q. 15. a. r.

A d hmt

Ad grariam comparatur DEUS ficut artifex

y opeatis

ad artefa&tum, atqui artefactum non partici-

u

- pat formaliter naturam artificis ergo nec

ficut

Qratia formaliter participat naturam DEI.

indint

Deiz Euchariftia nos reddit Divinz confor-

Praterea

qiaua?

tes Naturz, ergo non pratia.

al

vifio beata megis imiratur Naturam Divi-

"

nam, utpote quz conftituitur per /z£elge-

u p

re aciuale , quàmipfagraria, atqui hoc non

o,noüP

obftante vifio beata non eft participatio for-

eri It

malis Naturz divinz, ergo nec gratia. 24c-

u

cedit, quàód non detur fpecies reprafentati-

L

Eib

Va; quz fir formalis participatio Naturz Di-

"n

il

i

LA

H

?C:

j

468 Degratia (.M.]J) babituali.

Qulittrna

vinz, ergo multó minüs gratia phyficam

frcitsintel

Natmrz Diving habebit participationem,

i, adhuc

gt in efe

uim imà gratia non habet convenientiam

cum Natura Divina; hzc enim eft fübftan-

ifr. Nam

firioit, non

tia fadicans alias perfectiones & attributa,

éftque immediaté operativa ;; Aft gratia eft

jam accider

accidens , nec radicat alia attributa; nec eft

batom

f aliam

immediaté operativa , ergoidem quod prius,

Deniaue omnis participatio formalis expri-

10 proda

mit formaliter füum participatum , atqui

&

um fb en

gratia nequit exprimere formaliter Naturam

A atorla

fnftnut r

Divinam, fi enim fpecies creata nequit ex-

primere intentionaliter Naturam Divinam;

um

u f

mulró minüs gratia poterit formaliter expri-

mereillam, ergo. s. ad rmmum dift. Gra-

It efima

tia eft femen vel in ordine ad actus merito-

medae &

rios , prout. vult D. Dionyfius Carthuf. vel

Asv Q

refpe&u vifionis DE! , prout explicat D. Th.

R Diying

conc, refpectu Naturg Diving,; quam par-

Vulifimo ,

ticipat; neg. Grazia ( verba fünt D. Th. .

"(s

p. q. 62. a. 3.) comparatur ad beatitudi-

"

V nten

nems facut ratio

Jéminalis in matura ad ef-

ïïüaliflima 1

vélum naturalemy uude 1, foamum 3. gra-

"p difi

zia fémen DEI vocatur,

Vel dico , quód

tht

ratia denominetur femen , quatenus velut

m

participatio imperfecta à DEO dimmanat

Timinir

ad nos regenerandum ; quatenus autem el*

mllmy "T

)

Qu

prima radix operationum in proprio fuppo-

Y i

n

fito, & conftituit Filium DEI adoptivum ;

iigur

formaliter Naturgm DEI imitatur ;

"m (

PCCleS

$

ilitul,

JQualiter parrici-(j.M.].) pet natur.D.?169

;

;raria phvfm ;

fpecies intelligibilis , etfi dicatur femen ob-

articpitone

jedi, adhuc formaliter haber naturam ob-

convennt

jedti in effe reprafentativo. — 44 2dum eff

im f ib

diffar. Nam artifex creatus dum artefactum

T

fabricat; non fuam naturam infpicit, fed

ET

idzam accidentalem fibi format, cui proin-

de artefactum conformari debet, Aft pra-

ribyt; t

emquip

tia non aliam habet ideam, juxta quam à

ormalis j

DEO producitur, nifi ipfam naturam Divi-

qmum ; i

nam füb conceptu naturz, ficut alia entia

alter N*

tam naturalia quàm füpernaturalia alias DEI

d stium w, Eu-

at o

imitantur perfectiones;

n Dit

chariftiam nos reddereconfortes Divinz Na-

smilite t

turz efficienter, quatenus producit gratiam

um d. v

ficut etiam alia Sacramenta; non autem im-

| fs m

mediaté & formaliter, prout facit gratia.

i r

d 4. .. Quidquid fit de conftitutivo Na-

li

mure Divinz , an formaliter in intelligere

a qe

actualiffimo , vel in alio predicato ponatur,

de quo fuoloco dicetur, attamen in illorum

ünt D. Tiïf

j lat

etiam fententia , qui Naturam Divinam in

actualiffima intelle&tione conftiruunt, adhuc

TA

T DA

duplex diftinguitur conceptus inadzquatus

j

intelle&tionis, unus/Zb ratioze radicir, füb

| dio;f

1]

l

uaænu [

qua natura Divina virtualiter ex fe actionem

dimmanat , alter /zb razioze acfiomts deter-

) i

j a

minatz; quia ergo vifio refpicit intellectio-

nem Divinam formaliter füb ratione actio-

opr'

TA

nis, non participat formaliter Naturam Di-

Auy

vinam fub conceptu nature , urpote de cu-

(inii

5

jus

r les

-

iyo JDegratia (JM.J-) batizualt.

Mifer hr

jus formali munere eft effe radicem opera-

10 fepügntt

tionum; à

íft orat

ia refpicit intellizere actua-

t dl

liffiipum D

ÉI fub conceptu radicis, hinc

mreptus DE

etiam formaliter illam fub conceptu naturg

tdemque per

participat; exquo refpondebis in forma ve/

t pf um

aeg. maj.vel difl. per duplicem copceptum

ün)'uzrö & dir

intelletfionis D. mox explicatum. .Ad stum

Wip, G

&. difpar. effe (pecies namque reprafentati-

tf

va jüxta 'Thomiftas eft ipfum objectum in

effe intelligibili; sícque cum obje&o, cujus

l nen

(0ic. g

vices gerit ; univocam habere debet conve-

nientiam , qualis alicui crearurz repugnat;

At 9t p

Aicepty Cf

aft gratia eft folümx participatio analoga,

J mtre,

binc arguere non licet: phyfica particzpatio

füram iviny

natura couflituit. filium maturalem , item

natura Divina efl radix adfua

liffema ex-

W Qe i

:vfw'tæ;.'mä

pers ommis potentialitatis, nam

hac & hu-

Atut4 Divin

jusmodi argumenta procedunt de communi-

('äïjl, Cüm Na;

carione naturz. Divinz univoca, & adaqua-

FR qeor

ta; feu quz eft talis per effentiam, non au-

íem de analoga & inadequata feu qua eft

Vr Y

modum beneficii accidentarii; qua-

Fl opp

talis per

lirer participat gratin, — -4L/4 difpar. datur

? m n

4 (cilicet quód fpecies fe ha-

MU

ex parte prim

beat ex pa«te 0

bjecti, quod per fc intelligi

[

i

! i

BION

fptü

nequit; ciim autem eflentia Divina utpote

t d

immaterialiflima ex fe fir perfe&tiffimo intel-

o

b

TUtd vir

ligibilis, meritó fpecies creata repugnat ;

1f

à

gratia. fe tenet ex parte fübjecti, hominetn

n

hlm: &

uo

[/ W-Cfe;ü

DEO fecundüm quid fimilem reddensg

non

Am fEmmf.

1777 D

24411';" partici- (]. M.]pet natur.D.? v71

ii t

non repugnat.

d. 6tiom. diflimétio pateg

teliere d

ex mox aic£fas.

Etfi enim implicet quód

- gadcs, hit

conceptus DEO propriiffimus eodem modo

I cept TARU

eadémque perfectione participerur à creatu-

ys in fotm

ra, poteft tamen paricipari modó quódani

(ern C

1

m, Ai gt

limitató & dimminutó* — Par;zer d/ff. quo-

ad ultim.

Gratia nequit formaliter expri-

yerepatatt

mere naturam Divinam univocé conc, ana-

m objnt

logicé neg.

objeda

Objic. contra. 3tiam e& atam vefilut.

e debet t

Gratia non participat Naturam Divinam füb

r repup

conceptu fübfiftentiz , ergo non füb conce-

puio al

ptu nature. 240 fi gratia participaret Na-

ja iil

turam Divinam füb conceptu naturz; poffet

mw'äfll )"

li

hec de gratia predicari v.g. Grazia eff Di-

dul m

vinitas : babens aratiamefl DEUS ebc,atqui

m hr

Natura Divina non poteft de gratia przdi-

r decu

cari; cüm Natura Divina fit extra effentiam

*Cä ) & ZWG

cujusvis creaturz ; & DEUS per Naturam

[»

non!ï'

diftinguatur à creatura , quin imo habeat

g f

jr

pradicata oppofita cum creaturis, ficut leo

(dentatl

i

& homo ranquam fpecie inter fe diftincti

dl ()»A

de fe invicem predicari nequeunt , ergo.

fpodts

3£ió fi gratia participat Naturam Divinam

er fe Jf

ub conceptu naturz & radicis, hoc ipfo

J

um

euam debet participare alia attributa, quz

d

[f

1

j

ex natura virtualiter dimmanant, hoc 3dum

[

? u

eft falfum, ergo etiam primum. z. 44 vzum

h N

W/F

Vi

difpar.e[fe: fabfiftentia fiquidem eft pradica-

re

P

tüm fecumferens modum- perfe&tionis quo

(y 'n "

ineft

172 . Degratia ( M.].) babituali.

Aulter n

ineft DEO,, fcilicer modum exiftendi in fe,

denditindivi

cüm ergo Narura Divina communicetur

,

vt effen

creaturis tanquam forma qucedam acciden-

i perfümt

talis, qua exigit exiftere in alio, hinc con-

Wtoper patt

ceptus Divinz. fübfiftentiee non participatur

müré pot

àgratia; Aft predicatum naturz non impor-

tat modum , quó convenit DEQO; prout vi-

&mt ef c

TE3, quà

dimus fupra, ac

proinde à gratia eft parti-

Ad sdum w. difl. min,

Natura

i& dc par

cipabile

Ro g c

Divina non pote

ft przdicari de gratia pr«

dicatione univocà & per effentiam ; cone

Attinga n 1

Wq- Tij

rxdicatione analoga & per participatio"

nem neg. Per quod. patet Ad Pro&zti&;zæ:

i, QUi Q

nam Natura Divina eít extra. conceptum

& Dvntqtg

Rtz dfit a

creaturg & per eam

.

DEUS differt à creatu-

i

pirür infinite & illimite-

H

Aentds

ya, prout natura acci

WE

t$, non autem prout acci

pirur fecundüm

eonceptum analogice

communem ; unde

"ittit D

cet, quid exi»

RI p

dum D. Th. quodl. 2. a. 3. do

eus extra e[feutiam, quomo

do gratia par*

10 inp

ticipetur forma-

"þw

ticipatur à D EO, non par

N

liter de participante,

intelli

gi debet de pre-

T rout

?Tgü &t j

dicatione per effentiam, qua utique elt pEGt-

t de

carum oppofirum cu

ivis creaturz. HZzc etiam

bl

&hotine plané inepta

Titn,

alteráprob, de leone

&

^s

;mo in communi ratione na-

tth

eft. namleo &h

1)

5 pf

ture univocé conyeniunt , fic u

t fit una

UPE

nec una à

a

ivina

natura independens ab altera ;

d&m

altera aliquid participet, fed quzv

is lxmlta-

Boteri

xat de-

f ls

i intra füuam. fpeciem ad fua duntà

cendat

,

al äEl

dlitua

exfendi nj

Qualiter partiei- (J.M.]J pet matur..D. ? 173

fcendatindividua ; at Natura Divina ob illi-

commulott

miratamn effendi plenitudinem non folüm a

vedum tide

jio, Ditc od

intra per füummam idenditatem, fed etiam ad

extra per participationem analogam íe com*

n panicip-a:

ura nonimt

municare poteft; & ideo licec fecundüm fe

& prout eft ens increatum magis differat à

)kO ) pïOUï j

n

écreatura, quàm leo & homo, fuppofità ta-

gt di

1

ien hác participatione analogà fecunduni

, Mt

quid curm ea convenit, & prédicata forma-

de gt

lia analoga in re creata admittit. 44 77775

ntiam, 0

diff, feq. maj. Deberet participare alia attri-

r parti

buta, quz non funt quafi modi differenuia-

j at

les Diviniratis; per quos formaliter à crea-

y a

tura differt conc, qu& funt hujusmodi dif-

dfeti

ferentiales perfectiones neg. .52 Au£ezz qua-

jj k

*4i; àn gratia etiàm participet conceptum

ir f

ia

efflentie Divinz? s. quód fic, quia natura &

nunem ]

effentiá; proóut in Tract. de DEO defendo,

)Ca[ L "

non diftinguitur virtualiter intrinfec?.

d

onit

lpflabzs. Gratia eft participatio Naturz

L

ittl j

Divinz prout eft Divina & füpernaturalis;

doott

érgo ettam prout eft à fe, infinita, actus pu-

Jque

gHPW

rus & ita de aliis attribütis.

Item eratia

g

i

'confümmiata, fcilicet vifio eft participatio

e DI t

n

formalis ipfius ternitatis ; & juxta D. Th.

yife

ol

m

2.2.q.24.a.7. "Charitas noftra eft partici-

TE

7N

átio Divinz Charitatis ür infinitz ; ergo

tU

[

idem poterit dici de gratia. Paiter gratia

uæux »

in nobis producir inclimationem .Amoris &

du

j

$pei in BEUM ütens.infinitum, ergo;pat-

&icipag

174 Degratia (J.M.].) habz;tuali. - dulitrpe

ticipat etiam Naturam Divinam ürinfinitam.

10b prodi

w. Ad rmum diff. autec.

Eft participatio

ftit) modó

Nature Divinz üt eft fupernaturalis & Di-

Q attingem

vina fecundüm. aliquem conceptum conc;

iünirum inx

fecundüm adaequatum conceptum füperna-

À hoc aut

turalitatis Divinz neg. Aliàs quacunque vir-

irituts, dl

tus. füpernaturalis . perfectionem quatenus

ifnitatem f

infiniram & a&um purum participaret; quo

ürdj;

eft plané nimium.

d zdum aliqui quoa

Atofty cun

vifionem Beatificam z. difpar.

Quàd vi-

t &i |

íio formaliter in fe expriimat conceprum

9

gt homi;

multatis - interminnbilit atis.quiconceptus

Wndtues,

exprimit eternitarem ; Aít non importat

um priciy

careutiam termimorum y Viriutem | repleti-

C fs

vAm locorum €ic, adeoque vifio formaliter

FD operq

quidem participat eternitatem , non tamen

Wttm infa

infinitatem ; immen(itatem & alia attributa.

1 If

Al xdent seternitatem non efíe predicatum

fjeruy

foli DEO proprium ; eoqu

ód mundus po-

tuiffet effe ab a&terno, velfi

foli DEO con-

n

1. Qd

veniat, adhuc nihil, probari; vifio fiquidem

"Rftes D

non eeternitate fed 2vo menfuratur; ex qui-

0 nj

bus elige quod placet. «4dehbaritatis autem

.eriam df

e€x 67/7]7

lum ibidem. allegatum , xdebis D.

FU qry

"Thomam

loqui in fenfu identico & materia-

Pt

li , non autem in feníü reduplicativo ; iC

"r

]

Chavitas. eft quadam

i,

quippe loco cit. ait:

T

Qtt

participatio infinitz charitatis; q

uó ,feq u

Wa

m IEI-

i

if

materiali etiam gratia participat natura

]

tia in

Md

fmltam d 3fium,- poriter. dift... /Gra

nobI$

ini

t

*9

ylitidl

Qualiter partici-(J.M.]-) pez satur.D.? 175

m iiafmun

nobis producit inclinationem ad DEUM

if patop

maturads à U

finitó modó attingendum conoc.infinitó mo-

dó attingendum neg. Velad DEUM quà

ncepnum d

infinitum inefíe rei tranfjin efle objectineg.

pum fipa

Ad hoc autem non exigitur parücipatio in.

queamgir

finitatis, aliàs quevis virtus fupernaturalis

nem Qu

infinitatem participaret.

ticipa g

Urgebzs, Vifio & amor D

EI funt ope;

y aquau

rationes connaturales NNaturz Divinz quà

fur, Qu

infinitz & in fen(u reduplicativo ; atqui per

concapu

!

n

gratiam homini competunt operationes DET

j qui Qu

connaturales ; ergo étiam homo per gra-

non i

tiam participat NNaturam Divinam redupli-

at TP

carive infinitam. . & Z7//.;;4. Homini com-

vlf

petunt operationes DEET connaturales modó

quódam inferiori & finitó conc, eódem mo-

; 100 E,QK'SI

X

T

dó neg.

(( p j

y

Superurg. ldeo gratia non participa-

j m

mdli

, ret naturam DEI üt infinitam ; immeníam

i DO

&c. quia hzc predicata funt quafi modi dif-

vilioli

,»?1

ferentiales DEI, atqui hazc ratio eft nulla,

"

T al

;'ergo.

Prob. z2iz. Hoc nomen DEU eft

yiii

'etiam differentiale; & tamen participatur à

RH

gratia , ergo idem eft de aliis przdicatis;

( &f

pracipu, quia fi Natura DE! , et(i differat

æmo J

àcreaturis , tamen à gratia creata modo li.

wpll

y/

li

J

mitató participatur, etiam alia attributa; etfi

*

;per ea differat DEUS à rebus creatis; tamen

p

lh

L

adhuc per gratiam participari poterunt.mo-

(l

Hoc

l

do limitató & finitó, | g. 47/P. arec,

nubls

nomeg

gut

176 De gratia (.M.]-) babitunli.

ffb períed

nomen D E U.5 eft differentiale quoad rem

tà atv dj

fonificatam & in complexo conc; quoa

d feni

modum fignificandi neg. Sic quippe abfo-

tidt operati

lure & quoad füum conceptum explicitum

jum nobic

non eft differentiale ; càüm exprimat perfe-

105 matüm

&ionem Divinam fine modo ; quó perfectio

ineft DEO , hinc juxta fuperiüs diéta adhue

tin DEUS,

, etfi alia attributa, qu£

r plos i

participari poteft

IG f5 1

exprimunt hujusmo

di modum foli D

- ddorti

proprium nequeant co

mmunicari ob ratio*

nem oppofitam , ex qui

bus patet ad probae

ttülya k

.

Fs f

Z10Z€H5 9

»geditiam.

ptout mufca

ARTICULUS Ill ——

O& pf

Türum pj

lVarta

4

uafita de perfectione gra-

Ments]er

tia babitualis g virtutibus ex

*dtcond

ea dimmauautibus.

Ueres . An graria fit. perfectior fim-

V r

antiali Ccred-

Ditej

Q

pliciter quàvis formà fubft

'Thom. 1.2.

tà? m. affirmativé cum D.

Rnl

1

q.— L 33. 3-9-

Bouum gratia mun

us bomuni

Satimg (

majus efl quam

bowum mabura foius um

!

"M 4

-þ.u" U par

verft. Ratio eff

quía gratia perfeétiüs acce«

UR

dit ad effe Divinum

, quatenus conftituit

Mj&

hominem Divinz Naturz forn

jaliter. con-

Jllpfrim'; M

forteti, quod alia* res creatz: non

rarftant,

Tif g

pfoplus

Hinc ficut magis eft calidum ; quo

N l t

dccedit ad maximé calidum , ira per

feäïiugs

W Dmph

; ;VI-

: PQF&P&(

L

e& illud, quod magis accedit ad. en$

nu

y

aliturl.

äu:que (. M.].) gerfectiome. — a72

num perfectiffimum, prout accedir ipfà gra-

i quá

(0nc; qlef

tia, &7:0 efl 2dà quia ficut anima rationa

excedit fenfiuvam; quia prior perfe&tiore

jc quppe d

fum eyicid

elicit operationes ita gratia, cüm fit princi-

pium nobiliorum operationum, etiam aliis

primd pelf

AO

rebüs naturalibüs perfe&ior eft. . Precipue

;qU

jis t

;

càüm DEUS, cujusamor eft menfura boni mé-

lioris, plus diligat conftituttimin gratia; quàvà

atitibut 0

m fol D'J

Ceteras res riaturalés ; dbi tagüen

"A d'uerteé,

'uód fermo fit deperfectio-

ycari r

at p

ne phy(ica & fimplicirer tali; quae átteniditur

penes fpeciem & differentiam effentialem,

prout inufca eft perfectior auró, rion autem

J

de perfectione aut ssoraiter àccepta; prout

aurum pluris eeftimatur, quàm mufca, autac-

n f

Itj

cidentaliter corfiderata, prout omne ens per

atb d

e eft (ecundiun quid perfe&tius erite iri alio,

Quo fenfu accidentali ultró. concediraus füb-

l

ftantias creatas effe perfe&iores ipsàorarià.

A feit n

Dices. Scientia infuífà Chrifli eft fü-

f

14,

»)

!]

pernaturalis & tamen ju&ta D. 'Th. 3. p. q. i i.

) Thur

&. $. aniiá Chrifli eft perfe&tior illà. Patiter

jl

li

.

j j

l.2 2.q.23. a. 3.ait: accidezssquod eau-

Jatur ex participatione [uperioris eatura ef

j g

diguius Jfübyetlo, in quantum e[l fnilitudo

Juperioris natura freut lux. diaphano, & ita

Id

D

eDaritAs 49 gracA eff digmior amimá.

At«

(

qui lux non ef* fimpliciter perfectior cor-

j

!pf

pore Diaphano, ergo nec gratia fimpliciter

i

j

4fdde .quód bo-

"L

u

e[t perfe£tior ipsà ani—npi-ä.

num

178

De gratia (J. M.)) babituali

Juts

num & ens confundantur, atqui gratia nom

du perfe

podntia

eít ens fimpliciter, ergo etiam non eft bona

& perfe&ta fimpliciter. 4cced;? quód acci-

ier nobi

litdicas nol

dentia naturalia non adequenr fubftantiam,

ergo nec füpernaturalia, praecipue quia fub-

a5 effend

tufent in f

ftantia eft permanentior accidentibüs etiam

t funtin ])

füpernaturalibus. —Deziquefequeretur quàüd

DEUS non poffet aliquid perfectius gratià

Mücipannyr,

DO imperfe

producere, & quód hac tanquam excedens

totam colle&£tionem creaturarum poffibilium

m'm

difur, d

1 m

effer fimpliciter infinita; quod aperte falfum

eft. s. 2d rum D.'Thomam loqui de anima

"um vf

1 Vtdenta

Chrifti, prout hypoftatice affumpra eft, quó

modoó fine dubio fimplicitex excedit fcientiam

Rnf inc

j €etflde N

infufam. lm zde texta D. 'Thomas non infti-

tuit omnimodam paritatem , fed duntaxat

Fetinam

robare intendit, aliqua accidentia non ? füb-

MUDS

je&o fed ex influxu cauf&e füperioris dimma-

* D por

TU

"d

nare; ita tamen ut dum caufà fuperior eftejus-

usf

dem ordinis naturalis, tuncaccidens quoda

(

I

ea dimmanat, non excedat fimpliciter fuum

N^

tlns

fübje&tum, quia intra eundem ordinem na-

MM l

turalem femper fübftantia excedit accidentia)

fqulde

