femper decantetur ftupenda adeó Maxillae

a, ed ha

fortitudo ;

uod cüm ira fit ; (an& huic lo-

€0 ; in quo cum tot reluctantibus contra gra-

anfe] C

tiam Divinam adverfariis luctam fuübeo, re-

ypsttodt

€uüs illud fubfigno Biverbium : E/evarie

cavit r

Maxille; ut ut enim concitato furoris eftro

[, eminit

heteticorum turma, & noviffimé Quesnel-

qoi, df

li cum fuis audacia arietem omnem admo-

ynunm d!&äf

qm

verit contra partam per mnyfticum noftru

.

L

Samíonem gratiam ; ab invi&ta tamen hu

jus

nq

Maxilla, & ab infallibili Catholicz verita-

i

gtl

tis columna elisó conatu jacet, fi non con-

,menmm L

feffa, faltem contrita. JNe tamen fidelesim-

U]ncrisn()n

plexis larvatee falfitatis captionibus irretiti ad

injectum à Quesnello lapidem offendendo

feni diä:ïj

in via veritatis titubent; reje&tas ab Ecclefia

V('[r[lju U

illius propofitiones 101. velut in pugnum

illa-

;opoütionäl

eonftringam ; & per viam compendii

TU

-

LAGRURDE

DX

rutn erróres declarabo, Scriprurz loca; que

in errorum füorum latibulum temere rapit;

OU

vindicabo.; non proprii ingenii genium,

tini , tel

fed illorüm vefligia fecuturus, qui velut l-

ls dlpug

luminatiffimi Duces Paulus Judais , Augu-

anonymun,

flnus Hereticis, "Thomas Philofophis &

AMiral d

"Lheologis; aut potiüs dixero, finguli omni-

f qi

bus; & omnes fingulis fecuram gratiee fe-

K05 t

t2 oj

mitam in Ecclefia praemonftràrunr. . Et cer-

t& eó utiliüsme id praftiturum credidi , quà

ag

Vg

magis perniciofus in via gratie coluber ve-

'

neno íuó Janfenifticó totam Galliam & Bel-

" m

gium ; quin etiam feré totum Chriftianum

Wi E?ipror

concuffit orbem , ejüsque hodiedum in Gal-

M g

*a & Belgio fub cineribus favillee latent.

A

uj

IX.

2

U

Eam quippe primà fronte praefert. fanctitatis

(s

fpeciem ; ut Vialardus Epifcopus Catalau-

lt

k

t

nenfis de libro reflexionum morálium Que-

i

J

nelli in epiftola paftorali ad fuum Clerum

Imm

;]ïï

d

Q

fcribere non dubitaverit :. Debuit autbor ín-

:00 (

Jflructus fuiffe charitate ildduminofa ,

de qua

E)(

It PO l

LU

Auguflinus, eb- tempore mommodico in fcho-

J

A[['X /

la Spiritus S. difcipulns fuiffe. Porró ut er-

D]

tl

roris hujus oripinem ex fonte detegam;

mmls [

Sciezdum , quód hic Pafchafius

u

es-

TC i

i

nellus natione Gallus $ Congregatione Ort-

emïüþm

torii Sacerdos ; fed Regi & pofterioribus re-

Atl

ui licit

TU

lt

ellis primó in Belgium fugerit ;

40,]

divería opufcula Ecclefiafticae poteítati ; &

i

lii y

Ponti-

AOHHOW

í

z

i

väs&(J-M-vJ-)ää

3

u lo

| emert t

Pontifici fan&íque Officij Confultoribus ini-

n u mica , te&tó plerumque nomine in popu-

; qiui los difpergeret, preprimis tamen librum

deis ) A"H

anonymum, quem intitulat O£/ervariones

"Morales divulgavit primá facie magis afce-

Jhilofoplis

fingdl

ticum , quàm dogmaticum, quo fic Hzre-

Ícos venenum magis occultaret. Liber au-

am gri

B

tem ifle ficut affectata pietate,idiomatis Gal-

l crediäi; Ü

lici fuavitate pluribus eratexitio, ita brevipoft

; coluber!

erumpentibüs undique in Gallia, &Belgio

jlam &2

flammis, meritó contraeum variz prodie-

runt Epifcoporum cenfure. Poft has pri-

i Chrfranr

um Y v

ma' Clementis XI. confixio libri hujus per

Bullam Uziver/f Dominici Gregiss aftqui

vile It

us

carcerem effregit, has quoque cenfuras ri-

u (

fit Quefnellus , faorum factionibus fuffultus,

ffco!

Acceffit Anno. 1701. Parifijs alia Janfenifta-

monun

d [uum CICN

rum machinatio per famofum Confcientize

i

calum , quó quzritur, az Cozfe/Jarius ab-

lu n

4i

fólvere poffit eum , qui prafhitó jura-

mento Alexapdri VII, coztra janfenia-

j

nam harefin , non tamen eredit ullumex

j pom

damnuatis erroribus. in

Janufénij volumi-

g g

z"e contineri, f

d bumc amimi feufam fr-

y(chalis

Jentio premit ,

ne erga cogfittutzones Pon-

epatio*

)

Fficias irreve

rens videatur.

Refponde-

yofteri

runt 40. DD. Sorbonici fa

bfcripto nomine ,

Yefit )

abjö/*w' pofje.

Verüm hic cafus cum fuare-

;

;

(

ponfione mox à fumma Sede damnatus fu-

A2

it

4.

ASLM.)SM

M

it ; Aftnon finenovis Novatorum infultibus,

fentur mig

donec inftante Rege Gallie conftitutio Uzi-

one llfore

£cnitus à Clemente XI, emanaret , pro &

p don

contra quam acriter pugnatum eft; porrà

ducut f

in hac Bulla principaliter quidem propofiti-

lt r

ones roI.velut fcandalofe, temerarie & ha*

1 depontr

rctice ex. //bro obfervationum moralium

Velgsfr

excerptz configuntur, tamen etiam fimul

Vrj

TUf d

totusQuefnelli liber ob perverfionis ulterioris

periculum profcribitur, prout in ea bic ap-

TT

pofitavidere licet

i

T rdion

u Atic

Bulla Unigenitus &c-

TU nj

OE

RU

CLEAE $ Epi[copus Ser-

JQus Servorum DEI unrver[ts

rj r

DIUIT

ChriflH Fidelibus falutem (y'*Apä-

Tioj

flolicam Benedtchionem.

'

lls IIj

Nigenitus DEI Filius pro noftra &

totius niundi falute Filius Hominis

Tiitipe

u

factus , cum Difcipulos fuos doctri-

ütiles

ná veritatis inftrueret, Univerfám-

lt

que Ecclefiam fuam in Apoftolis erudiret,

[2 du !

prefentia difponens & futura profpiciens

Wþ &

preclaró ac faluberrimo documento nos ad-

"r

monuit, ut attenderemus à falfis Prophe-

At db

tis, qui veniunt ad nos in veftimentis ovi-

^ th

um; quorum nomine potiffimüm demon-

Wituf

ftrantur

b

AR CLM. I) u

$

ftrantur magiftri illi mendaces & in decepti-

rum inful

conflitutoli

one illufores , qui fplendidá pietatis fpecie

prava dogmata latenter infinuantes, intro-

inaret , p

um eft; p

ducunt fectas perditionis fub imagine fancti-

tatis , utque facilius incautis obrepant,qua-

dem propt

meraried

fi deponentes lupinam pellem, &fefe divi-

um narali

n2 legis fententijs, velut quibusdam ovium

en etiam [f

velleribus obvolventes fanctarum Scriptura-

rum adeoque etiam ipfius novi Teftamenti

finis lt

tin & lii

verbis, que multipliciter in fuam aliorum-

que perditionem depravant, nequiter abu-

tuntur ? antiqui fcilicet , à quo progeniti

unt, mendacij parentis exemplo ac magi-

s

fterio edocti, nullam omnino effe ad fal-

lendum expeditiorem viam, quàm, ut ubi

u

nefarij erroris fubintroducitur fraudulentia,

at

ibi divinorum verborum pratendatur autho-

rnitas,

mó4

jgieth

His nos veredivinis monitis inftructi,

ubi primum, non fine intima cordis noftri

; pro nünll

amaritudine, accepimus, librum quendam

rijus Hf

gallico idiomate olim impreffum fub titulo

ylos ia

Le Notueau Teflament ex Fraucois,

et, UBiVe ,'

auec des veflexiens morales . fur chaque

wüOHs em, L

ver[et &c. à Parisiógg. Aliter verb ab-

reg? de la morale de [ Evangile , des

amenm

acte des. Apoflres , deg Epiflre de 5. Patel,

üls Ff

des epiffres camoniques , ede l "pocalypfe,

menfii 0'

ou pen[ées chretiennes fup le textA désces

rciïl;

j d

liures

amu

3

fmmüf

6

AR GLMI)S

D

liures faerez.etc, à Paris 1693. e 1694

vt ts

Tametfi aliàs à nobis damnatum ac revera

o i fed

Catholicis veritatibus pravarum doctrinarum

Wt pf

mendacia multifariam permiícentem , adhuc

quidam j

tamen tanquam ab omni errore immunem,

femonts;

à pluribus haberi, Chrifti fidelium manibus

jl hg

paffim obtrudi , ac nonnullorum nova fem-

tttdun p

per tentantium confilio & operá ftudioféni-

ts d

mis.quàquà verfum diffeminari, etiam lati-

fiüs a f

né redditum, ut pernitiofz inftitutionis , fi

tbiratum

fieri poffit, contagium pertranfeat degente

Tf p

in gentem , de regno ad populum alterumt

us dj

verfutis hujusmodi feductionibus atque fal

EY

lacijs creditum nobis dominicum gregem in

ts

viam perditionis fenfim abduci fummopere

i fieiby

doluimus: adeoque paftoralis non minus

curz noftre ftimulis , quàm frequentibus

io titii

0b octs

orthodoxz fidei zelatorum querelis, .ma-

ximé veró complurium venerabilium Frat*

Qd

f0 cuide

rum, prafertim Gallie Epifcoporum literis

ac precibus excitati, glifcenti morbo, qui

Vlfflmïsque

W qo

etiam aliduando poffet in deteriora quaque

Quf

proruere , validiori aliquo remedio obviam

jre decrevimus,

Wt

w

.Et quidem ad ipfam ingruentis mali

V

caufam provide noflre confiderationis in-

Tij

tuitum convertentes , perfpicué novimus

GJ"læR(

fammam hujusmodilibri perniciem ideo po-

Mtii n

tiffimum progredi, & invalefcere, quó

€a»

""mdlfän

d

AR CIM.E.OSX

r4

1692, C

eadem intus lateat , & velutimproba fanies;

atum aC r

nonni(ifedo ulcere foras erumpat ; cüm

om dodtinz

liber ipfe primo afpectu legentes fpecie

(centem, d

quadam pietatis illiciat, molliti enim fant

Ofe. imgmur

fermonesejus fuper oleum , fed ipfi funt

delium ma:

jacula, & quidem intento arcu ita ad no-

)rum novi

cendum parata, ut fagittent in obfcuro

xtà fludiol

rectos corde. Nihil propterea opportus

ari, etiam

nius aut falubrius preítari à Nobis poffa

nílitutions

arbitratifumus, quàm (i fallacem librido-

anfeat deg

&trinam generatim folumodo à nobis ha-

ilur alferul

Genus indicatam pluribus fingillatim exeo

bus atqqe

excerptis propofitionibus, diftinctiüs & a*

m gxegen*

pertiüs explicaremus, atque univerfis Chri-

i formi

fti fidelibus noxia zizaniorum femina é me-

4is non f

dio tritici,quo tegebantur, edu&ta , velut

n feq

ob oculos exponeremus. Ita nimirum de-

nudatis, & quafi in propatulo pofitis,non

; queras

yrablum :

uno quidem aut altero, fed plurimis gra-

viffimisque , cum pridem. damnatis, tum

froporum /

yití 100100;

€tiam nové adinventís erroribüs , plané

confidimus , benedicente Domino , fore,

ateriorà QU

enmedo 9

utomnes tandem apertz jam, manifeftz

que veritati cedere compellantur,

dngrugti

Id ipfüm maximé & re catholica futu-

rum ,& (edandis prefertim in florentiffimo

yfiderató

GallizR.egno exortis ingeniorumvari? opi-

pio 1

nátiá jamque inacerbiores fciffurasprotédé-

miciem [

tiumdiffidijsapprimé proficuam:confciétia-

rgk[ccre, ä'

4

rum

$

?& (J-M- Jo $*

2

rum deniquetranquillitati perutile, & prb-

m m i

facoliati

pemodum neceffarium, non modo pra-

fati Epifcopi, fed & ipfe inprimischarif-

nbis, t

fimus in Ghrifíto Filius nofter LUDOVI-

Tus, hj

CUS Francorum Rex ChriílianiíTimus ,

Quz f

cujuseximium in tuenda Catholicz fidei

At

puritate, extirpandisque erroribus zelum

tür proni

fatis laudare non poffumus, fxpius nobis

lt nj

eft conteflratus ; repetitis proprerea ver$

aeprind: &

pijs & Chriftianiffimo Rege dignis officijs

lum ul

atque ardentibus votis à nobis efflagitans,

Jo, iif

ut inftanti animarum neceffitati. prolatà

i ts

quantocyus Apoftolici cenfurá judicij con-

Qurii

fuleremus.

Hinc adfpirante Domino, ejusque

Dui

cxlefti ope confifi, falutare opus feduló,

Itht, 0

diligentérque , üt rei magnitudo poftula-

DEUM [

bat, aggreífi fumus: ac plurimas ex prg-

Jtitli,

dicto libro , juxta füpra recenfitas refpecti

li 1777

vé editiones, fideliter extractas, & cum

U

gallico, tum latino idiomate expreffas pro-

Vrl

pofitiones à complüribus in facra "Theo-

JS'IU'J- Zdä

logia magiflris, primó quidem coram du.

Plüm d.üm

obus ex venerabilibus Fratribus noftris S.

Romanz Ecclefie Cardinalibus accuraté

LT

! ^mj

difcuti: deinde veró coram nobis, adhi«

te' À 300,

bitó etiam aliorum plurium Cardinalium

[/7/71 m

confilio , quàm maxima diligentiaac ma*

turitate, fingularum infüper propofitio-

?f 7

num

)

. C(LM.J) M

9

y

verutile, d

A

num cum ipfomet libri textu exactiffimé

)n modo

faGa collatione , pluries iteratis congrega-

inprimiscu:

tionibus, expeadi & examinari mandavi-

ter LUDOI

mus, hujusmodi autem propofitiones funt,

riflianifm:

quz fequuntur, videlicet --- ubi

"atholicz i

-Adverte duód hic in Bulla recenfean-

roribus z

tur propofitiones 10:., & pofílea in eas

fepius n

relatas tandem per Bullam cenfura feratut;

ropttrea i

ac proinde & ego huic ordini infi(tens re-

liquum Bullz tenorem pro coronide refer-

dignis oti

; efflagitin

yo, hic interim przfararum propofitionum

mati prolt

in decades divifaru

m errores declarans,

À jadici ?

Quate fit

Decas 1ma. Propofitionum

ino, eïusäï

, opus i^

rma, Quid aliud remanet anima , qua

DEU atque ipfius eratiam amifit , nil

situdo p u

riqus ]

peecatum ( peecaticonfécutiones , fuper«

ba paupertas , & fGenis iudigentia, boc

enítd d

eff geueralis impotentia ad laborem, ad

raäas ! V

erationem, €& ad omn

€ 0

eeprs

u

us bonum.Luc.

16.v,3. 2da. 7

ESU Chrzfli

jj

gratia pr.incz'-

n ( T

pium efficax boni cujuscu.

?2

demcuri?

4€ Cener. 45 "-

ibus 104

ce[faria eft ad omne opus bonam. absque

/

;//a mon folum uibilfrt , fed uec. fieri po-

ibus 4

Lefl. oam, 15 . $. 3tia. Im vanum Do-

| nobISv

J

Cardii

enine pracipis , fi tu ipfe mou das , quod

pracipis, A(f, 16,v. 10, aka, Ita Domine

entiit !

0nm-

f

P

p

Yo

E (JM DP

D

]

emnía poffibilia fumt ei, cud ommia poffi-

bilia facis , eadem operando inillo, Mar.

N

9. U.22. Sta.. Quando DEllSuon emollit

Qtr

cor per imteriorem unclionem gratie fue,

exbortationes j gratía exteriores non

lit

Mtur,ym,

inférviunt uiff ad. illad magis obduran

um, Ad Rom. g.'v. 14. Gta, Difcrimen in«

i, dotm

m p

terfadus. dadaicum && Chriflianum eff ,

quod in illo DEUSexieit fugam peccatic*

ln g

i, r

implementum . legis a peccatore , relin-

quendo illum in faa imbotentia ad Rom,

Duftrlu

OTAT

11, U- 12, 7tima, Que utilitas pro bo-

mine in veterifadere , izquo DEUS illum

Nih,

Quaut,

]

religuit ejus proprie infrmitati, impo-

esendo ipfilegem. faam? qua verà felicitas

QU n

eng; [i (

nonm eft , admitti ad fadus , im quo DEUS

V, ln

nobis donat, quod petit. à uobis, Hebr, f

j/!lf [

V. 7. 8tava, Nos zom pertinemus ad. n

vun fadus, uifiia quantum partictpett

Bo

lrget

f'emus. ipfius mova gratia, qua operatur

dm mobis id, quod DEUS mobis pracipit,

RURT

AU. $. V. 10. 9na. Gratia Chriffi c

At

gratia faprema, ffne qua confiteri. Chri-

xaa'uem ]

fIumnunquam po[famus , ( cum quamum

B

fD w

uam illum abuegamus, 1. Corümntb, 1 2.V.

3. roma. Gratia e[f operatio ommutpo ten-

Ontm

Iffkms

£is DEI, quam mibil impedire poteff , aul

retardare. Mattb, 20. v/34.

[l.æ Oleo

De«

1775

x

AR CIM.J. Su

II

/

yi ommá p

J

j

Declaratio . Errorts;

] ianilh, dl

I

Rima paratlapfam, dumpeream pec-

EL gon tth

hi

cator incidit in latrones , 22j2 íci*

m gratit]

licet propof. 2g. omze , quod agit pec-

x feriorti

apis obdins

cator,peccatum eft , iemzz faufenium L.3.

&4. docentem, quod peccator ze leviffr-

Diferimm

mam quidem tentatiouem fuüperare, uec

rifiamm

ullum opus moraliter boztm , etff facilli-

n4n petcati

amum , efere poffr, & denique hic in

srt , r

Oue[ztllut? , qui omnes. defpoliaverunt

itia ad f

eum & plagisimpofitis abierunt. femivivo

[itas pro h

relido, quin imo nec femivivum reli-

, DEUS t

querunt, cui nullam, nifiad mortua pec-

mimtï P 1'77);;«

cati opera potentiam -reliquerunt, Caiz4

TOA

ergo, fi cum S. Cypriano contra Nova-

h in qw D

tian, loqni licet, Quefnelli ef. bere/zs,

qua non nifi occidere eeflit , quinimo qua

gt

plusrapere vult quàm poteft, fi enim ni-

77 l)artmj

hil manet peccatori, nifi peccatum & ejus

u Qu

confecutiones, num forían etiam rapuit

jlis p

à peceatoreQnefnellus fidem , fpem, cha-

iil C

"

ra&erem Bapifmi &c., que tamen juxta

cwfm j (

Trid. manent? item fi generalis defpolia-

p om

to peccatori relinquitur ad omne opus

[2

bonum impotentia , fruftra igitur ad Cx-

7) WIW

leftem Samaritanum pro infundendo gra-

jj p

tizoleo clamat, fruftra ingeminat: d-

H

p

4 nobis. debita noflra, (ed potius dor-

miat

112

X (.M.J.) $&

W

miat in veterno füo utpote ad omne opus

verfe. vilit

bonum prorfus inhabilis,

uz fi vera

, obroet

fint, iniquum fané erit peenitentiz man-

d ablition

datum , iniquior fe non convertentium

peca,

damnatio , nam, ut reclé concludit D.

fams, d

Aug!-]&Q Lo 3. de ubq arbo C. I. /ine[f 7»

jb

tate Aut naturd mnotus exiflir, culpabi-

2imya

li effe nuffo modó poteff. — Nec obeff ,quod

Yiv

SS. PP. & Scriptura fübindé innuant, fi-

M Ditr g

ne gratia nos nihil Poffe; nam x licét

tuait Qle(m

peceator in flatu peccati inhabilisfit ad o«

& E

pera meritoria , tamen praflare poteft o.

Vg

pera moraliter honeíta v. g. füccurrere

pauperi, honorare parentes &c,, quinimo

o d

BIN

cum actualibus gratiz auxilijs, utpoteque

D653) ü Y

ficatnon poffidentur, ita nec amitti di-

G n

cuntur, poteft ponere actus füpernatura-

les, non tamen, ut fcholz loquuntur,

lts h.

ficurcm, i

meritoríos de condigno v. g. poteft defi-

derare celum , proponere penitentiam , e-

feftün, i

NUtnter r

licere attritionem,

Caterüm

uefncl-

lus hunc. errorem deducit ex illo Lucz:

tentiam, g

Wisgte

uidfaciam quia Dominus meus àme auf-

ert villicationcm , fodere mon valeocót,

LP .

At

fed. malé; ibi enim ex communi SS. PP,

mlllra !(Wi!

gloffa intelliguntur divitie, quas Chri-

LT

ftus in pauperes erogandas monet, ut

nos in morte recipiant in eterna taberna-

[ri j

PJettgni

cula ; ergo hic fermo eft dé ablatione uni-

ver-

r Wt

)*

W CL MJ)OSe

1j

s ad ommt n

verfe villicationis & de impotentia , qua

« Qul

nos obruet in vite termino , non autem

cenitentiz D

de ablatione gratiz & juflitie, quz fitper

convertenui

peccatum, quam recipere non folum pof-

à concludt

"

fumus, fed etiam pznitentià recuperare

e 1. ff

jubemur.

iffir, ii

zdam propos, traxit. Quefnellus ex E-

df

vangelii verbis: zemopotefl ventre ad ine,

j innuatt,

sf Pater meus traxerit eum, aft non

nam y, li

traxit Quefnellum Pater, etíi enim opera

iif ad

ad falutem conducentia gratiam Chrifti

ate potett O

veluteficax fuum fupponant prihcipium,

. füccue

error Ltamem eit, ita generatim eam ad

h, quini

omne opus bonumexigere, uta&tus om-

$ mpotht*f

nes ab eà non procedentes, hoc ipfo. pec-

cata fint. — .4/ter. error efl , quod Quef-

nellus hic omnem | excludat gratiam fuffi-

p g

cientem , ita utille, qui omifitadium prz-

, pote i

ceptum , illum elicere non potuerit; con-

ilitentiart)

[cquenter früflranea funt monita ad pani-

m

üdit

tentiam , excufantur Gentiles Chriftam

x illo Lt

nonagnofcentes , injufl& argountur ]u-

u At

dai act, 7, quód . femper Spiritui S. re(i-

j vt /7]i]

ftant,quin imo, dumD. Hieronymus L, 2,

contra Jovinian. c. 2. dicit, zi zeceffz-

nuni 9^

, quas :

£a5 eff ,nec damnatiomec coronacfl, econ-

tra juxta Quefnellum dauzatio forer, -

| mond ]

a ub

bi peccandi veceffitas efl, nam fi gratia

efficax negatur alicui à DEO , íine qua

*

;blationi["f*'

nihil

14

i

AR CLM.J) SX

ti of q

nihil Geri poteft juxtaQuef, , fanà neceffarió

um DEUS

homopeccabit. Nec foverQuefnellum illud:

Q : od

fene me uihtlpote[ls facere , nam prsetete

li, n

quam quód citra gratiam actus naturali-

(s G

ter honeflos. ponere poffimus, infupet

QU

duplex eft gratia, alia fufficiens, quz dat

ia

poffe (ine effe&tu, alia efficax , quz dat

JRUM [7)

oífe cum effectu, prior autem femperad-

IWIW) [

eft homini , nam üt recté D, Auguft, L,

Qs fb o

2.de peccatorum meritis & remifs, c. 3.

uod effez fan

. h

ait: zec practperet DEUS ,

31 an

poffibile bumanavoluntati. ac proindeli-

càt opus fupernaturaliter bonum non fiat

£t ls

At g

finegratia efficaci, fieritamen poteft per

gt

gratiam fufficientem , quá diftin&tioneru-

1/c At

unt omnia Quefaelli allegata, falfámque

Tt al

manet,

quód nii'hz.l poffomus ffge. gratia

Á M/m, /'4/1

cjf':'mcz'.

3tia probo[rtio: confirmatio prioris elt,

I Pn

Mflfe Dm

folam füperaddens blafphemiam, vana ef-

fe DEI mandata , fi pro ijs implendis non

det gratiam efficacem, aít in vanum la-

E&m

borat Quefnellus, etfienim finehac homo

Mi

t

vl w

non impleat przcepta, poteft tamen jer

fefficientem implere & pro. efficaci orate;

eomltame |

quod fufficit, & ^hoc quidem fenfu lo-

4l4,

quitur D. Augufl. Zz gaod juber b juh

feut

quod vir. item tract. 26. in joafiem.zosdum

ADt

Cine[s

gitur

szgeri.s? oera uf trabarts, füfficiti

ad

" IMJIOS

15

P

ad poffe gratia fufficiens omnibus oblata ;

LmmU sam DEUS Deuteron. 30. v. 1r. loqui-

Quenelinili vay : Mazdatum boc , quod ego pracipio ti-

it, mnptt A bodze , mom fapra te , féd juxta te eff,

nads nl efr, Conf/dera , quàd bodie propofuerim i2

Jümis, i capfpecf u tuo vitam ei- bonumy tf & contra-

ficas, qu: vo smortem e? malum, ut diligas Dominum

fiay, qé ! -DEUM tuwm , elige ergo vitam, ut «

uem fenpt? Z vivas, ubi juftis & injuftis DEUS lo-

ä Dc Augu i

uens fané omnibus grátiam efficacem non

& semils, C

. dedit. Audiatur Div. Auguftinus in Pfàlm.

g ( x« SP fatbamas loqueretur ; e&- DEUS ta-

.xpontl eeret , baberes , wnde te excufares , mado

gnum non l

eures tua pofita funt inter DEUM f fug-

se p r

gerestem Jerpentem , quare buc fletfuntur ,

diftindion!

hinc avertuntur ?. non ceffat. fathamas fua-

dere malum , nec DEUS ceffat. ndmonere

qya, Bl

l

mb J

Ü

, ömn

bonum , fAthanas autem nomco git inmvitum :

i2 tun potefHaie efl confentire aut mom con-

zmatio pxiarist

fintire.. Dus autem Quesnellus hanc pro-

ymiam, V^

pofitionem eruit ex a&. 16. ubi Paulus juf-

; impletó?

fus przdicare Macedonibus accepit gratiam

(Lin yant

efficacem , mal? arpguit à particulari ad uni-

m finchi !

verfüe, DEUM nil imperare pofíe; nifi

comitante gratià efficaci.

atl m

/ [«ï/ïM,[/ Q

»

|

uidem £.

4tA , Ait P. Herzig, coheret priori,

ficut annulus annulo in catena; quà vult

LU

bíer-

iofiamd!

Quesnellus impoflï?üem e(fe legum o

Va«

lfs

fuficit

[

"

161

M

K

vantiam , nifi

refto fit

atia efficax; hàc

ilmgoutl

sutem do&rinà flante fané DEUS illudit

t od

nobis prefcribendo gemeraliter omnibus

Ierpretintur,

preceptà; quae tamen paucis duntaxat ef-

litim m

ficaciter. promotis facir poffibilia , quin

q; folsaute

imo non jam j

m Chrifti fnave erit; fed

iit, DBUM (

intolerabile,

[

&

Ay]

terüm ex illo Marci 9.

firts ts

potes eredere , opmim poffibilia fent - ert-

etpl m

de

Z ,

malé arguit Quesnellus , nam Chri-

flus q

Yeti d db

uidem .hic dicit, omnia credenti ef-

Bd ptor

fe poflibilia , non. tamen neceffarió per

T.

Nmeedm (en

f

atiam efficacem ; Nec o£eff D. A4uguff. in

dnmo p

"falm. 106. de peccatore ; qui convertitut

r l

diflerens: Zzvenit fe ligatum difficultatilu

lts us

cupiditatum , e tauquam muro impo[fibi-

udheluna

AAl5 ereiZo. . INam accipit'S. Pater difficul-

dürandum q

tátem. nomine impolfibilitatis ,

rout fe

ipfum explicat: ARwmpit viscala

Z

4117

/ta-

Wl fepàa]

d2 , 1

e

^

£bif ez

W Veni

1

f^

cile effe , quod difficile fue-

"ts fne

zAt. Kinc Traét. 53. in Joannem ait : ,

Métperidr

quis audest exculare peccatum, fed audia-

Mion(ciec

us Domnmnum

€ jubentem , quid. facere

0jft-

:tewmt,qu;

debeamus , & jpvAaMtem , ut euplere

D

z. inc ficut difcipulus , vires ,

£

1

eni-

uam & adjumenta fcribendi habens ftulit

þ.eccamm(

TM

quereretur de Magiflro: mihi manum non

t » Que f

arvipuifti, & fcriptioni applicáfti; ita dic de

beomine refpecu DET.

| & Donnif

RuiQuet

st« propofitionis anfam fampfit ex igo

t

ARCILM.L.»)S«

17

ia efftur

al Rom.9.v.t o.D EUS ,cujus vtlt mifevetur

DBUS d

liter omi

& quem vult indurat , ubiSS, PP.paffim

interpretantur , id non fieriZazgZezdoma-

; duntit

litiam, fed mom impertiendo miféricordi-

fibila, (

m 5 folus autem Quefnellus ex fuo ad«

Dave erit;

dit, DEUM f(ine gratia interiore per extes

illo Mat

riores gratias, quales funt predicatio,ex-

ijja f

empla, Sacramenta, Sacrificia, Incarnatio

, mm

Verbi &c, adhuc magis obdurare, utpro-

. credent

inde peccator, interiorem gratiz unctio«

eceflarió |

nem necdum fentiens cum fuo irreparabili

) A

damno fugere deberet auditionem facri &

convert

concionum , le&iones fpirituales & mox

ïifïicultmir

diclas gratias exteriores , quia ha& juxta

" imgaf?

Quefnellum ad nihil ferviunt, nii ad ob-

Pater dX

durandum cor , cüm tamen DEUS perfi-

5 Yi

milia fzp& ad compüctionem revocet pecca-

"

tores, Verum quidem eít, quód gratice

dijin

exteriores fineinteriore non juflificenttefte

yetm 4l

tamÉ experiétia ad occafióes arcédas,ad ani-

, i n

mumconíciétieftimulisagitádum plurimüm

yl f

deíerviunt ,quz ab induratione plané aliena

mptt j

fünt, Si vero per accidens nonnunquam

vie; 4

peccatorem indurent, id pertinaci refiftene

Jj

ybetts

tiz gratiam interiorem refpuenti dandum

manum

e(t, quz facit, ut DEUS fenfim recedat,

& nonnifi debilius gratià tangat, & calis

hi, n

for(aQueínellus erat,cujus converfio ità ex«

teri-

!mpüf g :

1$

AmEROLEM.B03«

D

teriori captivitatis gratia fperari potetat,

JELedjuton

nifi violenter erupiffet,

bt aumie

6tà C* 7tima blafphemant DEUM ut

VAt0ne df

crudelem Tyrannum , imo ludioaem , qui

tudfirfe (

in V. L. precepta dederit, fed potentiam

Tl G part

ea adimplendi negárit, quod quidem Jan*

Bo repi

fenius pariter ex Calvino docet l, 3. de

m p

gratia c. , inquiens? gra/a latori legis

UT

capitaliter repugnabat, & c. 6, mhil

nj iv

Aliud fuiffe teffamentum vetus perfpicw-

T ntido

um e[t , niff maenam quaudam quaft co-

APUROIO, Y

mediam , qua ícilicet fe DEUS fingebat

Hfltttyoly

vellelegis obfervantiam , fed tamen decep*

üiqieut

torió negans gratiam, eam impletionem

MT

velle non poterar. Sané (i ita egit DEUS,

& Done

& judzos reliquit in impotentia , quo-

QUi nop &

modo eis fub parabola vinew exprobat,

dul Cormm

quod non fecerint uvas, proteftans: quid

Mdfm in

ulira potui facere vinea mea qj mon fec

quomodo Prophetz & Patriarchz jufli di-

&j ifh'aa

cuntur, fi legem fervandi impotentiam

RT.

habuerint? Certé, ait Auguít, l. de fide

contra Manich, c. 14. qus zoz flultum

Wïrfwm

^ )mx W

vlamet, praceptadare ei, cuiliberumuan

ts

eff

uod pracipitur facere, hinc l, ad

tbl

.

Boni

:

a

J

c € 4. concludit: quzs Cazbolicus

Tintg Y

dicat , Spiritum 5, adyustorem virtutis in

77

u

V. L. uon fuiffe , niluie Efau. eb monctt-

( d

i

]7

,-,;

eurrit, fed (é voluiffet c cucurriffet,

1

Md er:

DEI

P

ASCIM. J 39

19

erari pottt

DEI adjutorio perveniffet , quietiam vel-

le i currere volendo praffaret , zifi vo-

int DEUM.

Nec

üdionet, 6

catione comtempta reprobus fieret,

tueturfe Quefnellus illo ad.Rom. 11. Ce-

fed pottti

eitas ex parte contigit im. Israel, donec

dquidn)

Meuitudo gentium intraret , & ad Hebr,

locet ], i

8. fPillad prius teflamenttm culpá vacaf-

a latori d

fet , non utique fecundi locus requirere-

cc 6 n

£ur ; nam velintelligitur , quod nonfue-

u p

rit plenitudo gratiz ficut eft in L* N. tefte

jum quap

Apoftolo , vel quod hzc cacitas perver-

EUS fingd

fis fuerit voluntaria , aliàs non potuiffent

tamen d

aliqui fe ad Chriftum convertere , vel de-

m

nique, àt glofatur: D. Th, lex vetus qui-

a egït j

dem bonaerat in fe , fed mala quoadnos,

otentit, f

quia non ex fe dabat virtutem ad

purgani

inez enu

dum commifía ,

& evitanda peccata, fed

votellus

pet fidem inChriftum: iz/ezeenim veteri

j Q

mon virtute Sacramenti, féd virtute ff-

ha j

dei Chrifliana fiebat. vemilfio peccatorum.

j impoitt

84v4 non abfimilem Chriftianis im-

uft l &

pingit injuriam, illos, fi in mortali pecca-

TA !

to fint, aut quomodocunque gratiá effi-

*

liletif

cacicareant, ab Ecclefia & novo foedere

1

, hiC

excludi, feu non effe Chr

iftianos, recla-

7 u

mante Trid, fefs. 6, can, 28

*

eum qui fidem frme charita

fiquis. dixerit

7 girtl

te babet, no»

y, 6t

effe Coriffiauum , Anat

]yemaþ';; Nec iliud,

quod ex act, 8

j

a

» allegat, vel fpeciem veri-

"

A

tatis

29

A IEMJ.) SSM

D

tatis habet ; prout legenti prafatum caput

lm fiprem

pate&G, — Ac proinde Quefnellus hic pralu.

Q omft

N

dic erroribus mox infraponendis, luther.

Qu ime

anizans, Ecclefiam' Chriftianam ex fólis ju*

1elis Af

ftis conftitui, quod dogmaintolerabilepec-

[irimag,

catores privat fpefalvationis confequendz,

WO je

facit eis przcepta fervatu impoffibilia, &

f

neceffario inducit ad peccandum, - ez»ets

TY grata of

defit eratía nova efficax , qua operatur in

pobis id, quod DEUS nobis pracipit. Actt.

RClb t

* gt

Itf

dit, quod necinfantes baptizati ad foedus

dtdi]

dl

Chriftianornm pertinerent, quia licétgrr

tiam fandlificantem haberent, non tamen

lgee. .

TU i

efficacem, quz in illis operetur; patet

Uftque o

proinde efficacem gratiam nonadunarenos

It od

ccetui fidelium utpote qux non eft flabi-

lis & permanens, fed: hoc fieri per figna"

culum fidei àt docet D, 'Th. 1,2:q. 106.3,

Dd at

I. ad 30

Mj fll//'l'gz

.9ua rurfum amica eff eratin. efficaci,

utextréem?inimica gratiz fufficienti, eam

Wt p

tollere conetur, nam fi absque fuprema

Ptf '

ideft efficaci gratia Chrifti confiteri non

poffumus Chrillum, jam ruit omnis gra*

p

tia fufficiens, hzc enim - propofido inde*

p Til

finitazquivalethuic univerfali? egzzi gz4*

?n i,

Jia Chriffi eft [aprema, ffne. quacic, ex

QUod (

quo infertur, DEUM necvelleomnesho-

nc gra-

» Quar

mineslfalvos fieri, cüm omnibus ha

tiam

i üt. "

aX

2

?s&(J-M-J-)Sä'

WtU tiam fupremam non concédat, nec illum ,

llus hic pr

qui omifit preceptum, implere potuiffe,

vendis, lil

Quàm impertinenter autem pro fe citetQuef-

jam ex li

nellus :4poffo. 1. Corintb. c. 12. aemo in

woebi] fBirizs DEI loquens dicit amathema 7ESU,

oD ef» nemo poteff dicere Dominus 7 ESUS, ni-

mpofibl) /f z2 Spzrzta $, patet. exinde , namlict fi-

idum, (l

ne gratia confiteri Chriftum non valeamus;

7] 0/)!!'/1!14!»

nec ulló tamen verbó imeminit Apoftolus,

yucipih d

hanc gratiam debere eíffe efficacem ; pari-

zati ad 105

ter aliud eft przfente DEI Spiritu feu gra-

uia licitg

tia agere, & aliud in Spiritu feu per Spiri-

, Qon r

tum & gratiamagere, qui 2do modo agit,

gt ; f

utique DEUM negare. veloffendere non po-

yonadun/t

teít, poteft antem primó modó juxta id :

y son d

vos femper Spiritui $. vefcflitir:

; fteri J j

zomajamante Janfenium YT rid.fefs,4.can.4,

]. nag

praclufa eft * /7 9s dixerte liberum bomz-

ni arbitrium 4 DEO motum cf excita-

.

tum non pof[Je dilfentire , f uelit ,amathe-

j

TM

"wAfft, coníentit S, Scriptura: «ocavi ej

ibsqu

fif

renuiflis proverb,r. quoties volui con-

gregare filios tuos. Matth. c, 13. 'Temeré

; conit

goir o

igitur Quefnellus ex illo Matth. 20,. z2/ér«

[O 0 (f

£us TESUS tetigit oculos corum (b» .confes

ii m

T

MHim viderunt. es Jécuti fünt eum, argyit,

"

j

quod ficut redditio vifüseft operatio manüs

fge 1

vel

[cont"

? DEI, quam , nihilimpedire poteft, ita etiam

pusi

f

1 talisxüt operatio gratie s zam difpar.eff,

3

cum

22

"Ps& G] M.J. ) $«

;

cüm redditio vifüs fit operatio folius DEI

M. qua

non cooperantibus cxcis, multó minüs eft

PCCMM [

actus liber eorum, fecus eít de gratia , nifi

du

quiu,

ratio à

forsomne. meritum, omnis noílra coope-

iuefnello plane auferatur, ZVec 4i-

é hmil

cAt de fola efficaci gratia propofitionem prog

Mitd j

AA

cedere, dari veró gratiam. parvam, cui re

j

fiftitur, & que foret fufficiens, nifi con-

[//7/ 1777

filtriy] t

cupiícentia ei dominaretur. Nam s. Jec f

Jé "ugari, fi enim. concupifcentiam dicas

( juf

ratiá fuperiorem, gratia hzc parva nonelt

Ht

fliciens , & ideo etiam. propri& loquen;

tthtut i

do non impeditur, nec ei refiftitur, proprià

lt mj

1in ep *

enim refiftere & impedire gratiam, eft DE«

UM privare effectu, quem DEO. volente

Ttriyy d

in talibus circ

,

Crlïrljliw

umftantijs' habere Poffei , 6l«

o nihil ad rem dicitur,

yüffqum

Mtgy

Decas 2da Propofitionum.

a

At

xima. Gratia nonefl aliud quàm volum-

i

lmgü

tAs omnipotentis DEI jubentis ebv facien-

".1).21

1is quod. jubet. . Mattb, 2. v. 11, vama

Ya

quaude DEUS vult. [alvare apimam,

t

u

quocunque tempore, quocunque loco effe-

u fm

us indubitabilis fequitur voluutatem

DEI, Luc, $.v. 13, 13ma. quando DEUS

Ji

Ah

vult animam (alvamfacere, ef: eamtane

[////

& Interiori gratie fua manu, nulla vos

W/l;;w

qu E

(nggtg buinana ei refgffir. Lgc. y.

49 àA

14t2.

]

&R CILM L)SM

23

d

atio folus]

nta. quantumcunque remotus à falutefrt

vulto rini

peccator obflinatus , quapdo. TESUS fe ei

videndum exhibet. lumine fAlutari fua

- de p

noftra t

ratia, oportet, ut fe dedat , occurrat

€ bumiliet ci- adoret Saloatorem fuum.

ratur, Wi

ofitioneny

Marci $.V, 6, C 7. Y«ta, quando DEUS

znanaatum [uum e f[uam ateruam lotittie

qyam, a

», Rif (

onem comitatur undlione Spiritüs $., &

duteriori vi. qratiafua, operatur. illa 1n

Vam g. t

centiam d

corde obedientiam quam petit. Luc, 6, v,

atva of

16. 16ta, nulle fumt ilecebra, qua nom

yri& loque

cedant illezhbris avatia, quia mibil reff-

JUHit Omnipotenti. AGI, $, v. 1 2. Y7ma. £74-

Wtor, 907

tiae[ft vox illa Patris, que bomines iu-

gam, QU

DO

zerius docet, ac eosvenire facit adipftum

Chriffum ; quicunque ad eum. non venit,

bm POHEH.*;

pofiquam audrvit votem exteriorem Filij,

mullatenus efl doius à Patre, Toan.6.v.

4j. I8tava, Semen verbi,

uod antus

