Trberer

"dvertit tamem Goudim f& ordimaria

fitinq

rovidentia accipiatur pro moderna dispo-

ls ho

f

tione D. charitatis & fine, qui nunc per

pl

fcripturas nobis manifeftatus eft, fcilicet ad

Tondis o

exhibendas nobis plorie & gratie fue di-

Qin x

—

vitias; tunc utique infiftendo huic eximie &

p

liberrimee charitati, effe non potuit vel po-

m

tius non decuit; hominem in füuis naturali-

& qui

bus relinquere defe&ibus & miferiis, quo

htay

fenfu etiam D. Auguftin. non raró fatetur,

Titüra

creaturam fine fua culpa non poffe carere

-

-

&

donis fupernaturalibus, id eft fecundüm mo-

Qüm í

dernum , qui nunc eft, liberalitatis D. fta-

uml

tum; ait pracisà hác fpeciali & proríus gra-

NY

tuità per fcripruras nobis revelatà benevo-

lentià, adhuc manet, àDEO in quantum

diqo

E

eít ex fe, hominem in ftatu naturae pure crea-

b

ri potuiffe etiam fecundüm ordinariam D

Qt n

providentiam,

bllim

Soluumntur Objeciiones.

tqu

üür,.

Bjic. 1. in ftatu nature purze vel foret re-

————

O

/

bellio partis inferioris contra füperio-

a&uz]

rüm vel non; zoz fecundum propter ea; qu&

fuæc:

mox infra dicentur 424 wec primum Jutr

n

Nature ( M.J.) bwmana- * 335

t

jt, ergo ftatus naturze pure. fimpliciter re-

identnt

ugnat. z. prob. fiin pura natüra foret

, Wt

dica rebellio , non folum hec fed etiam

: (

Dgye

efi

VA.

actualis transgr

io legis fuperioris & do-

inm,

minium parus inferioris in fuperiorem ad-

nfer t

Ícriberetur DEO ut authori, atqui hoc ad-

fi n

mitti nequit , ergo. X Z//f. 4j etiam actua-

demi

lis transpreífio adfcriberetur DEO, fi hec

i mut]

per fe fequererur ex conjunctione partis ra-

l

[t, (dis

tionalis cum fenfitiva; conc. fi tantum perac-

ntie lr

cidens ex propria naturze defle£tibilirate n

eg.

r

jc exm

pugna proinde ifta, quà fpiritus adverfus

o

carnem & hzc contra illum pugnat; media-

» fs n

t& quidem DEO attribuitur, quatenus hic ve-

mf

J5

lut aurhor nature homini juxta exigentiam

n f

naturze humanee communicat rationem fimul

na'eu

& appetitum fenfitivum ; qui precise in bo-

fecu[]dUl ,

num fenfibile, illa autem in bonum oppofi-

.tum honeftum fertur, ex quoalia lex in mem-

ryltti

r roü«

bris repugnans legi mentis non raró exurgit,

aft.quod in hac mutua lucta vel ratio füpe-

Veldtd

j

)u

quaE

rior vel appetitus inferior fuccumbat, foli

tribuendum eft libero hominis arbitrio ; fi-

yepu

diniri

cut produ&lio creature ex nihilo DEO atui-

buitur, & tamen defle&ibilitas ex nihilo fub-

fequens non huic fed foli creaturee adfcribi-

(iit

tur,.quod idem dic de potentia peccandi» &

] ve] fl)m !

actuali peccato ex ea oborto.

lus in primo inflanti

p l

Iuflabis & Ange

h

füe creationis peccaret, non folüm produ-

QP[EI' ü

Y

l4

£a

j

l]

136 Devaris (J.M. ]. ) Jffatibus

|

N

étio & communicatio nature fpiritualis tri«

frianria

bueretur DEO, ífed etiam ipfum peccatum,

pum, d

ergo etiam fiex relu&tantia appetitüs fenfitivi

-

contra rájionem fequatur peccatum, non fo:

L

]àm produéiio rationis & appetitüs fenfitivi

ligtudi

fed etiam peccatum exinde fe

quens tribuetur

pentet d

DEO. xmd4ifar. patere ex mox didfis,

prm ;

quoód peccatum in noflra prefenti hypothefi

Cafumpex

fequeretur meré per accidens ; aít quia in

Qm[) t

primo inflanti creationis, hoc ipfo quód fit

Inpropr

primum, Angelus non potuiffet caufare per

W lp

propriam priorem actionem ipfum dicta-

B

men practicum ad peccaminofam voluntati$

b

operationem requifitum, sícque illud debuis-

|

ET

fet caufare DEUS, & ideo, càm hoc judi-

i

!

?w efr j

cium per fe ad actum voluntaris influat, con-

u7

fequenter ipfüm peccarum in illo primo in-

füiläa?z

flanti creationis D EUS caufaffer, quod re-

| il

'

pugnat, prout fufiüs e

q/tl/l['r j

xplicabirur in Tra&af

tu de Angelis.

Urgebis etiam ex ftatu naturce purz per

fe fequitur peccatum, ergo N.S. pro. aztec.

ls

ff

N

pro eo etiam ftatu fuiffet homini impofitum

N

preceptum de D EO efficaciter diligendo;

a

Id

ejüsque lege fervanda, atqui lioc preceptum

JOA& li

oret ei fervatu impoffibile fine pratia qualis

Venitnt

ibi nulla fuiffet; ergo. * 4//f. 724j. foret &l

| QU r

impofitum pr&ceptum de DEO efficaciter

| TEUS

diligendo dilectione naturali conc. dilectio-

T p

1 DQ('

i

ne fupernaturali neg. haec autem ficut & ob-

[

t

fervan-

717

Nature (J. M..) bumana.

137

fs

fervantia legis- fupernaturalis exigit quidem

r ts

gratiam , aft non dilectio DEI naturalis, ?e7-

tsl

vería enim , ait D.'Th.1. 2.q. 109. a. 3. foret

m n

naturaynift iuclinaret ad DEUM fisperomnia

vitüs r

diligendum, quevis fiquidem parsmagis pro-

yens rb

pendet ad bonum totius quàm ad bonum pro*

g d

prium, & ideo etiam natura rationalis per pec-

u lp

catum necdum depravata magis inclinat ad bo*

diqi

num D, tanquam bonum totius, quàm ad.bo-

pfo qu:

num proprium velut bonum partiale. Differt

t af

tamen hic amor naturalis ab amore charita-

m &

tis, quatenus juxta D. Th. ebarizas dilzgit

m VOl

DEUM fuper omnia emineutins quàm matu-

va, uatura enim diligit DEUM faper omnia

eiludi

jm xf

prout. ef primcipium ci finis naturalis boni,

charitas autem fecundum quod eft objetfum

jg n

beatitudiuis, e fecundm quod bomo habet

jlo prrv

Decialem [cietatem cum DEO, — Ex bis fe-

fet qucd;'

für j Tfa:

uitur poffe in ftatu nature puree haberi to-

tam legis obfervantiam Íine pratia, nam ; ut

redé notat Goudin, etfi exe

m vires natu-

i p

rales quoad fubftantiam (int poft lapfum ac

m

n Y wal'

fuiffent in ftatu nature pure , tamen non

funt ezdem quoad modum, quatenus ob ma-

: lg

.peiti

jorà que nunc ex depravatione peccati pro-

veniunt impedimenta, obfervantia totius le-

j

pis fine gratia nobisfit impoffibilis ; aft

j f()[fx

DEUS , qui unicuique fecundüm füum mo-

)

dit

dum providet, aliter ibi circa hominem dis-

fiC.

jd

pofuiffet; ut per naturae ,quidem pur

æ) fed

for

5

tamén

[

138 - Devariis (.M.]) Jfentibus

1

tamen adhuc innocentis vires fub univerfali

Jl

directione D EI tanquam motoris naturalis

g À

DEUM (füper omnia diligendo, ejüsque pra-

1777

cepta fervando ad naturalem beatitudinem

tto il

omnes pervenire potuiffent & reipfa plures

15 PafiO

perveniflent; prou? iufra iu delibat. 1. 9. 4

dura dicestur.

L

) Ani

fiemam

Superurg. nec dilectio efficax DEI n

0 T

ruralis ibi habuiffer locum fine gratia, ergo

ior ;

n.f. prob. aztec. homo pro tunc in primo10-

ET

flanti ufüs rationis vel fe convertiffet a

. Objic.

DEUM füper omnia eum amando, vel non,

tll y

fi primum;

ftatim juxta D. Th. q. $9. à.6

P3UU

accepiffet pratiam,

Jfe fécundum peccafíet, &

ponidi

ita ftatum pure nature d

eferens vel ad fla-

0C fpe(

tum gratig vel nature lapfae declinaffer. x

&dniti

quód homo qui

H

d

em pro tunc in primo in-

Qar (b

ftanti ufus rationi

s ad DEUM fe conve:tis-

&us haud fuiffet;

Buf

fet; exinde tamen gratiam na

Pa

utpote q

uz folàm connexa eft cum illa con-

d DEUMin noftra moderna hypo-

Trnde

verfione a

j d

thefi elevationis ad finem füpernaturalem ,

citatus Do&tor An-

Wtine

de qua precisé loquitur

ROR

elicus; quin imo etfi ho

.

mo, vel fe non con-

B

vertendo ad DEUM in pri

mo inílanti usüs

r

lii

hin

rationis, vel aliàs peccaffet, non nifi impro-

pri& díceretur declinàffe ad naturam lapíam,

l'ef C0n W

Q t

natura quippe lapfa proprié accepta impor-

j

Ti

iat averfionem à DEO üt authore fuperne-

W

W

tureli, qualis ibà non fuiflet.

A

Rel)/ib.

tl

Natur2 ( ï M.J) bumans. — 139

füb i

Replic. etiam ad amorem naturalem exi*

toris ndti

a

git D. Auguft in L. £. contra Julian. c. 3

yejiqur

tiam, cu talis amor mequeat efje uifi à DEO,

benttii

ergo illa converfio amoris in primo inftanti

ht

ufus rationis fuiffet connexa cum pratia, x

libat. i

D. Auguítinum vel loco cit. apere de amore

füpernaturali; vel de homine prout per pec-

fcix DU.

catum nunc corruptus eft, vel quód etiam

; gratia) j

amor in illo ftatu debuerit effe à DEO per

:in prit

auxika naturalia; quee non nego.

yvertió

.Objic. 2. Homo pro illo ftatu non po-

indo

tuiffet confequi fuum ultimum finem , nem-

. o

pe DEUM daré videndum ; pazizer non

1] peccalïï

poruiffet perfeverare finaliter, fiquidem ad

"

hoc fpecialis exigatur gratia, qualis ibi non

"

, &i

admittitur , erpo ex utroque capite repu-

ycin Pm:,'

gnat ffatus nature pure. . d/f/. 4$t. Non

[ 7

potuiffer confequi fuum ultimum finerf fu-

qoshi w

pernaturalem conc. naturalem neg. Finis

Ran",

proinde füpernaturalis ícilicer DEUS üàt in

fe eft claré vifus, ficut viribus nature (u-

od*

m

pereminet, éftquefiliorum DEI per gratiam

p

p

adoptatorum , ita pro illo ftatu utique nec

v

deberet nec poffet obtineri; attamen adhuc

0 mfh"üv

ab homine in puris naturalibus conftituto fo-

ret confequibilis alius finis naturalis condi-

on jl

j

m

tioni naturze proportionatus ; qui eft beari-

t^

tudo naturalis confiftens in perfecta cum

x

dhore

[i]:/

DEO unione ; quantum homini per vires

in fuis

[

naruroe licuiffet , ipfüm cognofcendo

effecti-

140

De variis (. M. ffaribus

N

effe&ibus , eíque per affe&um conflanter

üionem

adherendo. Nec 4/cas juxta D. Th. r.p. |usüü

.I12. a. 3. Homo naturaliter appetit videre

| r at

DEUM, ergo fi hóc pro illo ftatu careret;

! lt Rom

non beatus, fed miíer foret; nam x. D.

! i

"Thomam abfoluté docere contrarium loco

| hbt :

cit. dum ait: Videre DEU per . effentiam

| Vim vfb

eff fapra maturam cujuslibet intelleifás even-

| bium, j

Ii, undeuullacreatura rationalas poteft ha-

bere motum voluntatis ad . ilam beatitudi-

| Dtby n

Ui de

zem, nifi mota à fuperuaturali agente.;

E

uodfi tamen alicubi videatur docere, ho-

E2

minem naturaliter appetere DEI vifionem,

ET.

nullatenüs id intelligitur ; quafi homini in-

; "Ittoty

narum foret defiderium ,. clar& DEUM vi-

| Ra

dendi, fed

dtenüs visÓ effe&tu connatura-

| Ra

litet ozigur defiderium ex effe&tibus cogno-

gnrto

fcendi caufam non abfoluté , fed conditiona-

BU

té ; quantum fcilicet eft poffibile ; Nec /e-

itig

witur ex carentia vifionis aliqua miferia;

hts

f

iquidem non omnis appetitus , qui quovis

T

modo naturaliter ex beati voluntate oriri po-

mf

OR

teft, omnimodeé fatiari debet , fed foljm il-

Aly

le, qui de fontali boni plenitudine tantum

|

Pio t

haurit, quanrum

ta füam naturalefn con-

CädEret

ditionem capax e

d

fic quippe ad ultimam

mmarc

fuam perfectionem pertigifíe cenferur ; pa-

d

Ofntes,

tet hoc in Sanctis , qui etti abfoluté loquen-

men

do majoris gloriz capaces forent, quiata-

V præ

men illum tenent gradum; cujus juxta con-

10-

|

277

Natare (J.M.]) bumana:

I4I

1 cult

ditionem & modum fibi proprium in ccelo

D.

capaces funt; adhuc fimpliciter beati dicun-

tur ; aut certe ficut lis quidem , qui jus ha-

appei "

j

bent Romee habitandi, poena eft & imiferia;

; nimu

fi inde excludantur , aít illis ; qui jus non

yrariu

habent, nec miferia, nec exilium eft, ita

r en

cim vifio pro eo ftatu fit bonum meré inde-

tll

bitum; imó repugrans , illius carentia nec

pená; nec miferiaeffepoteft. — 47 addzzum

j p

n hetti

füpra de perfeverantia & dum "Theologi ;

vel SS. PP. impotentiam perfeverandi aftru-

DEG

docetty

unt , illos loqui de perfeverantisee dono; vi

EL vilot

cujus mediante gratià habituali beatitudini

f hOmiBi'

füpernaturali inferimur j aft perfeverantia

in ftatu nature purz nil aliud fuiffet; quàm

p com

permanentia in puritate nature, & profectu

Gubus d

cognitiónis , atqüe virturis naturalis, quam

d ao

pro illo ftàtu purus homo habere potuiffet;

& hec quidem ex parteindividuorum; qua-

; V.

, u filud

tenüs aliqua peccando deficerent, aliqua fi-

ne peccato perfeverarent , donum gratio-

,qie

füm foret ; pro quo meritó orare deberent;

r Ol'm?;

aft refpe&u fpeciei aliquid naturee humanee

fedüf ;'

pro tunc debitum effet; & füb communi

Udme t*

2

d

caderet providentia, quatenüs hec deter-

ininare deberet , & quidem non neceffárió

j ub

omhes, nec etiam hos potiüs, quàm illos; féd

anfe[llf' [

tamen pro beneplacito ex omnibus aliquos;

T

T

; 7

fl,uï-PfæEXPm hbi finem 'confequerenmþ.

;J

x[g «lr

Deliriea-

(W

Pj2 - .Dä varii (J.M.]) ffaezbus

*

wfltim

]

Delineatio [ammaria flatus nati

lm 4

"& pura.

!

tpre in

yUeer. 1. Qualiter pro co flatu. produdli

MT Ut C

fuiffent homines ? 5 Licàt pluresà DEO

quis bre

immediaté creari potuifflent ; tamen «eonve-

nientiüs creati fuiffent duntaxat duo mas fci-

fRrttquit

t ffenr

licet & feenina, & quidem cum plena pro

Tkb

eo debita quoad corpus & animam perfe-

0s

&ione , àquibus reliqui per feminalem pro-

u&il 801

pagationem ita procederent ; ut omnes a

LURTRER

naturalem beatitudinem tanquam finem ul-

liSfF, r

timum à DEO ordinarentur. ARAe primé

RT i

partà eft, quia juxtaD.Thomam r. p.q.99.&

DiS d

1c1.a. 1. Ubi deeff Seriptura Authoritas ;

Vinæ Pr(

im ommibus [equi oportet matura conditit-

[et mq

$e» , €ea autem eft nature condirio; ut

fünqum

inchoandam generationum feriem neceffarió

lg

aliqui à DEO creari debuiffent; & quidem

r Ofdinä

duo duntaxat, mas fcilicet & faemina; fi ma-

,upem;]m]

gis congruam attendas hominum fübordina-

Ut

tionem, ut ab uno communi defcendentes

Ws

)

ftipite unirentur arctiori amoris vinculo; &

Mf

BN

ipfa multirudo perfectiüs reduceretur à

t

unum. Afj /fecmude partis eff, quia duo

: p

primi fuiffent conditi velur capur & princi-

EU

m , tum quoa

pium tum quoad generatione

ii

gubernationem ceterorum ; & ideó ; cüm

; Omines

omne principium , ut alia perficere poffit»

3,

eat;

;n fuo genere perfectiffimum effe deb

ivel

[

atib

143

hmmzw . M.JO Namma

vel ftatim à Deo omnium virtutum & fcien-

Latit

tiarum ; ad quas homo perviresnaturze per-

dngere in hac vita poteft, habitus accepif-

flitn o

fent, aut certé talia auxilia eis data fuiffent;

phursi

queis brevi tempore hujusmodi perfectio-

tumen d

nes acquirere potuiffent ; unde optirnà do-

t düo t

tati fuiffent indole, complexione ; integris

um pko

membris; fenfibüs perfedtis, & in ílatura

nimam f

corporis, qualiseft in adultis , à DEO pro-

minalent

duc&ti , eó fer& modó ; quo Adam & Eva,

ut oms

fi fupernaturalia excipias. — R70 zertia par-

m fint

fisefl; tum quia generatio & ordinatio in

ij

finem ultimum ad naturalem fpectant homi-

nis conditionem, tum propter ordinem Di-

mnp

l

m

vinge Providentie ; que ordinat ad finem

per media congrua, & ita hominem , qui

g

coü(ïiï307 1

tanquam intellectualis dicitur; & eít imago

DEI, ex fe capax beatitudinis ; convenien-

g

d

il

ter ordinàffet ad beatitudinem ; non quidem

[b

i

(rodilo

fupernaturalem & DEO propriam , fed ad

i

inferiorem & naturalem omnium bonorum

um ( j od

; deft

nature purg convenientium aggregatione

perfe&tam , & firam in cognitione & amo-

ii

gducefel'w

re DEI ; quantum tamen facultates natura-

kes capere potuilfent.

fäv qtlu

Juar, 2.

ueis mediis tunc homines

r

1[)11[ j

ertigiffenradfuum finem ultimum? x. Cüm

lj

g

À

omines pro tunc ab aliis geniti fuiffent ru-

& i

des, & virtutis ac fcientie. expertes ; id-

rc

&lv

J

rge-

Czrcö proles ufüm rationis affequentes p

Ter

144

De Natu- (]. M.].) ra para.

|

|

Di

ter auxilia Divine Providentie, & pro*

Lt axbiti

prium conatum eguiffent maximéeinftructio-

at p

ne parentum, ut ita ad amorem veri boni;

?

Qroptio

& cognitionem mediorum confequendi fi-

i, fid

nis fui ultimi imbuerentur.

2d) Congre-

1 in li

Gofaenadc

gati fuiffent in unam religionem ; &ad actus

religionis obftricti, naturali namque lumi-

ficthatesr

ne notum eft, DEUM bonorüm omnium

ts femin

Largirorem adorari debere üt fupremum

Yetibls z

Dominum ; amari üt fummurm Bonum; in«

00 offo

vocari üt Adjutorem optimum.

3tià. Ibi

eiDHQ

etiam extitiffet Lex DEI pofitiva; quia etfi

ts qum

Lex naturalis de DEO colendo fir cordibus

Ril

infcripta noftris ; cüm tamen id multis mo-

DN

dis fieri poffit ; hinc ad uniformiratem cul-

congmac(

tüs Divini fervandam ; ad majus obedientie

um &

Ti qute

meritum comparàndum ; ad liominem m

gis per paenas & praemia ad virtutes indü-

Iedits.

R dder

cendum , Lex pofitiva data fuiffer, utit

certiüs & facilits homo cognitionem re d

Rcrum

!

naturalis nactus fuiffet,.

llj

fuo ultimo aliqui

Quar. 5. Num à fine

éccatà excidiffent ? E.

quiá

AT

pro tunc per p

conditio natura

defe&ibilis & ordo Divine

Tf

Providentie propter majus

bonum permit-

Vitg I

ideo etfi homi-

tit aliquos à fuo fine deficere,

quodqy

nes quamdiu fecundüm rationem re&ié Vi

QU g

ventes DEO naturali religione fervilflenb

&I6, R

tam quoad corpus; quàm

quoad animam ie

UE

P?timö habuiffent, tamen o

b defic&ibiätä

li Q

p

2 PW.

De Natu- (-M.]) r2 pura.

145

ntie, d

tem arbitrii & appetitüs fenfitivi plures in

tmbitt

peccara prolapfi naturam corrupiflent, quae

r i

corruptio non folüm per pravam educatio-

vonfeqet

nem, fed etiam aliqualiter per propagatio-

Mi g

nem in liberos manáffer; quatenus peccanci

confuetudo corporis habitum & fenfitivas

m, t

namqel

facultatesconturbat; ex quo fequitur labes vir-

yrim d

tutis feminalis. — Quia tamen homo extitiffet

ür t

vertibilis arbitrii, potuiffet peenitere dolen-

do de offenfa, veniam petendo & impetrane

i Doritn

ff

jfx

do à DEO, mifericorditer offenfam remit-

tente; quin imó ficut DEUS poft lapfum

itivi; €

do t d

providet corpori de medicinis, ita potiusho«

!

!

müni necdum corrupto procuráíler media

nid m

formitie

congrua contra füturamex peccato corruptio-

nem; & pro lapforum refipifcentia ; quae-

u 0

à ln*

nam autem talia forent remedia, folus novit

1ncdicus; an per aliorum forfan exempla; vel

( riti

, fl !

per deletionem -malorum & falvationem

paucorum; an veró alià vià id praftare vo-

)gni(ioüfm '

luiffet,

y ur?

Quar. 4. Àn ibi fuiffer locus predefti-

jf*

nationi & reprobationi ? 5.cüm ordo Di-

& r

bonumr

vin& providentie juxta mox dica unum*

quodque diripar

ro rhodo fibi con

OTUO; Ilà-

fiud i

turce autem defe

à

ibilis fit in aliquig

us defi-

f

oren

eere; DEUS ibi etiam aliquos ab eterno ad

yc É

finem confequendum determináffer, in quo

od

Yi

"

confiftit gratuita preedeftinatio ; alios fuse re-

T.

que

146 2De j?atiäusl (.M.)J) Natura.

Di

linquere defe&ibilirati ab eeterno decreviffet;

u f

in quo confiflit reprobatio.

Ms &t f

Quar. $. An beatitudo in flatu nature

JHf R

pure obtinenda etiam ad corpüs fe exten-

TET

!

diffet? *« zffiz. quia ibi quoque bearitudo

fitamiacn

fuiffet ftatus omnium bonorurn naturalium

DI

aggregatione perfectus, & ità plenam corpo-

lt mrtal

ris & animee exegiffet beatitudinem; unde

177

qui rec&té DEUM coluiffent aut non fuiffent

D 777

tnortui ad ftatum immortalitaris translati, aut

At lricii

completó totius flaris & generis humani

Wf li

curfu cum corpore immortali refürrexiffent;

niowfut.

nec hoc fuprà conditionem nature fuiffet;

hi, )

fiquidem in ordine pur&. naturali congruum

poltio;

fit; ut DEUS colentibus fe copiofus remune-

'ear h

rator fit, etiam fuam oftendendó omnipoten-

Jri]

tiam.

Niner e

Suar.6. Quos defe&tus fubiifï'et'homo

Ts ts

ro illo ftatu? »; cum homo conftet corpore

p

& anima, ibi autem omnia; quee naturalem

fequuntur conditionem, preftó fuiffent;ideà

Rte, Y

omnibus, qui naturalem corporis ac animee

W& QQVQ

confe&tantur unionem, fübjacuiffet defecti-

1 Ti

bus, nerpé fami, fiti; labori, morbis, & ipfi

Tentà «

morti,

Item

norantie , difficultati ad bo-

BD lw

num naturale

&

Tüm «

tnotibus.

andum, & concupifcentie

ler f

Prob.1. contra Janfenium ex S. Aug.

ïifmata 1

L. 1.retract. cap. 3. ad zeiferiam jufta damr

lg

at ionis pertinet. ignoramtia ef difficultan,

Wf

d

gzmmwf

fafl,

De Natura (.M.].) para.

147

N .

juamrvis [f effent hominis primordia uatura-

lia , uec féc cnlpaudus féd laudaudm fores

]

) fa.

DEUS. Ex quibus ita concludit D.'Th. in

[pts f

2. difl. 3 1. q. 1. a.2. poterat DEUS 4 princi-

que k

pio bominen: ex limo terra formare, quem

. n

2 couditione fua matura relinqueret, ut [Ci-

]enem df

licet mortalis & paffibilis effct, c puguam

adnzt; !

eoncupi[ceutia ad ratiouem [eutiens , i quo

i non s

uibil natura bumana derogatur , quia hboc

1 [r2054d.

ex priucipils uatura couféquitur, uom tamen

peris 1

ifle defeifus im eo rationem culpe aut peut

seforred

babuiffet , quia mom per veluutatem cauf[a-

us

Cjes

off

Racorz J

Accedit damnata contrà Bajum pro-

jl o

pofiio: DEUS »oz potuit ab imitio talem

ipfis

ereare hominem, qaalis numc uafcitur.

Prob, 2. ratione.

Cüm corpus huma-

o of

num

b2

ev

contrariis fit compofitum, ex prin-

cipiis nature fequitur illud effe paffibile &

ii

corruptibile; Zrezz càm homo fenfitivas ha-

nl t

beat potentias, appetitus fenfitivus naturali-

g t

ter ea; que fecundüm fenfuüm fünt delecta-

j l

bilia concupifcit, quae non raró fünt contra-

r 5

al*

ria rationi; pariter intelle&tus, cüm fit in po-

tentia ad omnia intelligibilia, & ea in actu

morbi?7 A

non habens à minifterio fenfüum quoad eo-

jabi!

rum acquiréndam notitiam dependeat, diffi-

o

culter ícientiam veri affequitur, & ob phan-

tafiara facile in falfum declinat, ergo impas-

av

h [.

fibiliras , immortalitas ; faciliras ad bonum;

]l(

Jj

perfecta fübjectio appetitüs fenfitivi ad ra-

T

J d

2

tionem

u

l

148 Deffatibus (J. M.-D Na£ura.

tionem non fünt naturales , fed dona eratui

»

ta; ergo non hec; fed & contrario preefati de-

fectus naturaliter in homine refultaflent.

Jj N

ji&

Cozfirm. ex D. Tb. 1.p.q.95. a. . Do-

tes homini naturales non funt ablate per

quod 4Dp

GL futor

peccatum oripinale, ficut nec damoni funt

ablatee per fuum peccatum ; ergo cüm dona

t Pl

prafata cernamus homini nunc deeffe, ea non

Tij

tits af

fuerunt naturalia, fed gratuita; unde D. Aug.

L.2. de Genefi c. 15.2it: of zoz soripre-

'Mj JUS 1

f |

Jfeabatur bomini de lguo vita; mom de cm-

Wi

itutione mature. Et L. 4. contra Julian. c

16. Gratia DEI magna ibi erat, ubi terre-

du E

ficBa

num r auimnale corpus be[flialem libidinem

zonbabebar. Paria habet D.'Th. opufc.2. c.

lï]Cf)nfulz«

182. & I.p.q.97.3. 1. &det Tazfemius quód

ID at

E& cony

homo quidem ab his defe&tibus ibi non fuis-

fet liber ex natura, fed ex dono DEI, aft

jl feupr

uód hoc donum absque precedente pecca-

Tndi

Mif

to fuiffer debirum ob excellentiam imaginis

o

DEI homini impref£e, —Sed coz74 eff etfi

*

nj

Wt

peccatum magis deturpet DEI imaginem;

KC m

tamen potentia peccandi non fuir homini

ablata, quin imó ipfüm peccatum , quod im-

Dd

Rn

pediri potuiffe; à DEO, defactó fuit per-

Il

i

miffum, ergó multó minüs fuiffet debitutm

alios defe&tus naturales non adeo maculantes

nHæ gd

U ipc

lxomini auferre.

vEUCent

N Cb

Sol-

-—

Vaf

De Natura (J. M..) pura.

149

&i

Sofountur | Oljecitones.

qtio Drez

refültl

Bj/c. Natura pura nihil habet repupnans

juri & ordini naturee humane, atqui hoc,

9j 2.1,[

pnr d

quod appetitus fenfitivus non plené fübja-

ceat rationi; repugnar juri naturee humanee

c d

ergo. Prob. ;zz. jüs naturee exigit, ut infe-

oroo Qu

[s]

rior fübjaceat füperiori, atqui appetitus fen-

c dl

fitivus eft inferiorad rationem, ergo. . g.4z.

] unde Dli

74j. Jus naturz exigit, ut inferior fübdatur

? n o

fuperiori fubje&tione. aliqua & accomoda

"n

utrique conc. fübje&tione omnimoda & ex-

m

cludente ipfám relu&tandi porentiam nep.

t hfs fl j Iï

fic Eva fübdita erat viro, que tamen viró

ial

inconfültó pomum comedit; hoc igitur or-

Tio

dini naturee repugnat , ut appetitus actu pu-

r il

gnet contra rationem, non tamen hoc, quód

b i

ei repugnare polfit , ficut dixi de potentia

dm P

peccandi,

ycedentt

Inflabis Chriftus affumptit omnes defe-

riam J

us hominis pur& naturales; non tamen ap-

quitt

[/

petitum rationi contradicere valentem , ergo

f] m

ic etiam prour fübjacens fübje&tione acco-

;

moda non eft naturalis

y Ro

hominis imperfectio,

yn; d

fed jux

t Apoftolum ad Rom. 7. eft. maxima

hmr?

al

9

miferia; z44de quód vulnus & inclinatio na-

af t

turg ad pecarum nequeat effe à DEO, atqui

]

jo

talis inclinatio & vulnus naturze eftipfa con-

cupifcentia appetitüs fenfitivi, ergo. & quód

1cut Chriftus non affumpfit arbitrium indi£-

p

Jj

ferens

K 3

150

De flatibus (J.M.)J) Nature,

«im in

ferens ad bonum & malum ita nec appeti-

tum ad mala inclinantem , fed illos duntaxat

qum nu

fufcepit naturae defectus, qui ad peccatum

inplicite

non inclinant.

Caeterim dum Apoftolus

l pur

hanc in feconcupifcentiam deplorat, hocuni-

Ro mur

V appd

cé infertur contra Pelagianos, quód concu-

piícentia non fit aliquod bonum, fed quidam

vihus

n

naturalis defe&us, meritó plangendus, ficut

gemir Apoftolus, & à peregrinatione hujus

Qrden

Déccitum

iceculi ac carentia vifionis beatificee cupitdis-

folvi & effe cum Chrifto, etfi hec carentia

- d

of

defe&tus fit; juxta naturae ordinem. 44 ad4i-

fu. Y« dift. inclinatio ad peccatum non €

gïlä em

1 ts

à DEO quà talis & formaliter conc. quoa

fubítratum neg. vel non eft à DEO in actu

tppety

1t0do y

fecundo conc. in a& primo neg. appetitus

ergo

fenfitivus cüm non fit

eterminata

pariïe'r Q

V0 ip f

inclinatio ad peccatum , íed ad bonum

fenfibile , juxta rationis di&tamen , hinc eti

U&q PI'O

Wn$

ratio aliquoties à motibus concupifcentit

preveniatur, adhuc tamen appetitus fenfiti-

mahlm fAI

vus àDEO eft, ranquam porentia inclinans

MWM

ad bonum cum aliquo defectu ; sicque DE

p

n-

eft caufa boni, cujus defe&um , qui adju

gn'æx Q(m

1

itur, tollere non tenetur, ficut eft caufa li-

Ql

j

beri arbitrii; non tollens ideó ab eo potem-

us

d alterumy etiam a

Dii d

i

tiam peccandi.

Inclinatio & peccatum eft vulnus & deordi-

QU &

Q5 f

natio refpectu naturze juflitià originali orba-

Sicut

ne, cone. refpectu nature pure neg.

enim

| 4 n

Nati

De Natura (Y.M.]) para.

51

j od

enim in eorpore prolis

carentia partis;

d ilos d

quam nunquam babuit; non vulnus , fed

j d gt

funpliciter defe&us dicitur , ita refpectu na-

ture pure , in qua perfecta appetitüs füb-

lum 4pi

ofa

m

jectio nunquam fuit ; ejus carentia fimplici-

.p] i

ter appellarur naturalis defe&us ; non veró

, QUi

(

U fedq :

vulrus , etíi refpe&tu nature pro nunc crea-

te;in qua fübjectio appetitüs per gratiam

vinatiom !

originalem fuit , hujusfübje&tionis facta per

peccatum ablatio vulnus dici queat.

if at

Urgebis. Apoftolus concupifcentiam di-

( hec of

cit non effe à DEO , fed ex mundo, vocát-

nem, /i/

que eam peccatum , ergo non fequitur ex

ceatum I

Íe naturam,

z. Ibi non effe fermonem de

er Cori O*

appetitu fenfitivo circa fenfibilia ; fed de

u

modo vivendi fecundüm paffiones carnales

0f

(

ap?"

paritér concupifcentiam nuncupat peccatum

ft

)

p

non in fe, fed quatenus ex peccato Adee in-

d dl

4

du&ta prodiit. Dum autem D. Auguflinus

p P

cum S..Thoma concupifcentiam appellat

quape

malum rationi oppofitum, & de ca effe eru-

u p

befcendum.

R, illum aut loqui de concu-

pifcentia quoad a&um fecundüm , qui pu-

j sich?W 4

£nat contra naturam , non autem quoad fa-

If ; qlll

cultatem , utpote quz non per íe , fed fo-

lCUï CR Ü

lüm per accidens ad malum inclinat,; üt fu-

Ü

gb q

prà dixi, vel folam Juliani arguit. infaniam ,

fl du

qui appetitüs fenfitivi motus rationi oppo-

m

fitos laudavit àt bonos nature partus ; ficut

j

n

V

folia rami in arbore ; etfi fübinde plüs aequó

p

K 4

luxu-

D

152 Deffatibus (J. M.]J) Natura.,

J.

luxuriantes refcindi debeant, non tamen de-

!

fectüm, fed potiüs viporem arboris arguunt;

Id

il(4

Contra hanc ergó dementiam Auguftiuus

docet ,. concupiäentiam non effe aliquod

UL

bonum; fed effe defe&tum , & quidem, fi

accipiatur in actu primo , non docet ce ea

Ut

effe erubefcendum ; nifi tranfeatin actum fe-

Qu

cundum , ficut non erubefcimus de faculta-

te peccandi, fed de peccato.

ralibusfïä(

t6 difenf

Superurgebis. Div. Auguftinus probat

Ym tvl

peccatum originale ex concupifcentia & mi-

atf

feriis hominum contra Pelagianos , ergó ma-

mmt, )

la hec pracisé fequuntur ex peccato origi-

füinum

Qu g

nali, & non ex natura.

s. D. Au

procedere ex füppofitione moderni flatüs;

quim f

Ttcore f

in quo primus homo per gratiam origina-

Tüm unjo

lem pofitus erat; quem ftatum & ipfi admit-

tebant Pelapiani.

Hóc autem pofitó opti-

Qu;

mé demoníftrat S. Do&or füum intentum;

bf

5

um-interim exinde nil obeft, potuiffe abfo-

i

ls?

la

lut& ftatum nature purz fuiffe; in quo pre-

hy

d Q

fate moleflie non tanquam poena peccati

fed velut naturales defectus naturam aflecil-

Y ï&ü W

[e& fme (

fent; dici tamen poteft, quàd concupifcen-

mrales

tia nunc magis lugenda fit tum quia nunc

*t debir

eft pena, & habitz perfectionis corruptio»

Dlll'a dlM

tum ob modernam elevationem ad finem tu-

A ()r nam

pernaturalem , à quo nos multum deprimit.

RU m

ARTI-

7

"Wln

De Natura (J. M.].) i;ztegr&. 153

nohttà

ARTICULUS II.

borsug

n A

Delineatio flattis. matura tntegra,

T.

E$ natura in evatia originali

con[tituta.

Y quit

n doot t

U«res r. Quid intelligitur nomine na-

ture intepra? ? s. Ille ftatus, in quo

atin ä&mf

JUS de fJC

tam perfecta nature humane in natu.

ralibus eft conditio , ut nulla inter ejus par-

tes diffenfio , nulla appetitüs contra ratio-

flius Y

nem rebellio, fed plena corporisad animam;

fcentici

partis inferioris ad fuperiorem fübjectio ha-

085 &

l

bearur. Dicitur itaque natura intepra, non

eccttü t

quafi natura pura aliquid minüs haberet,

), g^

?

quàm fibi deberetur, autrefpe&u naturz

modet

integrae leefà foret ; fed ab harmoniaca par-

j

tium unione integritatem fortitur, prout in-

lwariam (

jila

Pl

rtegrum opponitur divifo.

xmo

jnt

Quares 2. An hic flatus fuiffet poffi-

m It

bilis, & quenam ex eo manáffent perfectio-

potülffe

nes? R. ad primum affirm.

u

ia dignitas

nqu

hujus ftatüs non tranfcendit ordinem natu-

d

gn P

j

re; fed totum id , quod exigit, praeftari po-

gurm *

teft fine dono fupernaturali per' habitus na-

conap

turales ; qui quidem à natura fecundim f&

m qi r

ex debito non exiguntur , prout de natura

corti

puradixi, potuiffet tamen DEUS üt. Au-

äd f"

thor naturalis gratuitó impertiri. W. 24 /é-

n

d

cundam. Ex hoc, quód homo intra ordi-

nem natura ad finem naruralem ita perfe-

éius

u

K 5

154 Deflatibus (.M.J.) Nat£ura.

Di

€üüs conderetur, non quidem haberet do.

(ftüf ; D0)

num fupernaturale , gauderet tamen perfe-

i CUfm 1

&à intelle&tüs illuminatione circa objecta na-

tetditer j

turalia, plenà voluntatis circa finem natura-

qitm r

lem rectificatione ; re&à appetitüs fenfitivi

jUfh; f&d |

&d rationem, & partis inferioris ad fuperio-

frpori

rem obedientià, tam perfe&á quoque cor-

ao

poris remperie; ut, licét abfoluté loquendo

1 quit

corpus mortale & patlibileforer, ramen pro-

-

fmnfl

pter perfe£tum nature integrze flatum homo

lo x

à patlionibus & morbis corporis; ficutetiam

um f

ab ipía morte immunis maneret.

dit Q]

-Ouar. 3. Qualisnam fir. ftatus nature

&t n

in gratia originali conflitutee ?. p Eft aufpi-

Iquidem

catiffimus ; in quo Protoplafles nofler defa-

ün&

€&to fuit conditus, natura humanz flatus, de

Vatt, qi

quo £zc/, c. 7. habetur : DEU fecit bomi-

þurilïlm;

nem recfum , id eft, íuis fibi propriis re-

T r

gulis perfe&té concordantem. Unde D. Tho-

ltl

mas hanc latiffimam fortunatiffimi ftatüs am-

Vitütest

plirudinem hís paucis conftringit, quód in

[ Vociïl

€ó inferiora perfe&té fuerint fübdira fuperio-

ribus, & hec ab illis nullum fübierint im-

n bb

VUte

pedimentum, fed homo perfe&à & fuavi

fuübjectione DEO üt Authori etiam füperna-

f |

Sed

Tj h

turali plené adheferir.

D (

uares 4. Quenam ex hoc ftatu pre-

tiofz manárunt dotes? w Pror eff gratia

Hum*in :

fanctificans tanquam radix caterarum omni-

iettes

um, quaab alüs etiam grazzz zaruraltt di-

Citur

UCCeny

Natin,

, De Natura (J. M.]-) zetegrao. . 155

m hii

citur, non quafi nature debita , fed quate-

t tüma p

nus cum natura fimul collata fuit.

]tem ge-

irea dl

neraliter juffitia origimalis nuncupatur ; fi-

y finemte

quidem per eam non folüm natura fuerat

vetitis

jufta; fed etiam hec ipfà juítitia in pofteros

ris dl

propagari debuerat ; ceeterüm etfi homo ex

) quqe

natura fua velut imago DEI przcellat ceete-

ylute gf

ris, quia tamen per gratiam hec imago ad

t GU

formam filii DEI perficiebatur, & perfe&e

eflntumi

homo per gratiam DEO fübdebatur ; con-

ris, lia

vuum fuit; ut homo preficeretur; & prae-

ii

effet czteris infra fe pofitis.

Secumda dos

: ( d

erat plenus virtutum infufarum decor, hz

fiquidem velut proprietates gratiam fequun-

iE

d noie'

