um &c. Alic conditiones quód v.g. adopratus

Ctrtuy

non füccedat ante mortem patris;funt acciden-

Artthimyr.

taliter folitm adoptioni inter homines annexee,

Notandum 2. Adoptionem Divinam ab

Wi fl

Rnis defr

humana in pluribus differre; & quidem 1e

adoptio humana füpponit convenientiam in

tüt lomi

matura & capacitatem in adoptato ad capeffen-

dam hareditatem ; Aft DEUS homines ado-

fqUenter (

* 2 m

tando, eos ad haereditatem, . quee in viftone

À

eatifica confiftit, per gratiam capaces reddit.

M

R ]

im p

:

24 perfona qua adoptatur ab homine,; €

ifïec

À

extranea quoad naturalem originem, nec re-

m r

eipit naturam adoptantis, fed fufficit affectus

Q decider

inefficax communicandi naturam, quem at*

lfj

fe&um habet adoptans; Aft adoptatus à

DEO etiam quoad effe naturale à DEO de-

Qtlier,

fcendit, & per bona fupernaturalia; refpe-

effica-

9 Thso,

€&u quorum perfona extranea dicitur,

'citer

iiturd,

? Jïlizti&ne* (J. M.]J adeptiva. 199 ^

demheeds

citer recipit adoptantis naturam. ;£/? homo

tum dl

adoptar in folatium exindigentia & cum con-.

n

fenfu adoptati; & quidem ad haereditatem poft

loqui i

mortem adoptantis adeundam ; Aft DEUS

xrn, i

adoprat homines ex largitate fuze bonitatis; fi-

dherdizt

lium naturalem habens fibi coeternum, po-

( enad

teflque homini gratiam abfolut& infundere

o p

üne ejus confenfu, etíi de ordinaria provi-

en ls di

dentia adultus fine fuo confeníu

Tatiam non

t

tadopniout

recipiat ; hareditatem. autem adoptatis tan-

fufcit u

quam immorctalis confert tempore à fe defini-

rem u

to. Quibtis notatis

4

v p

Certum e[t defide. Juxtaillud ad Rom. 8

Ls,[Un:acciaer,-

mine g

"Accepimus Sptrituom adoptionis, juftos adó-

ptari in filios DET, idque infinuata mox ado-

n Dl&lmm D

püonis definitio aperté convincit ; 'T'heologi

1 quidöm n

tamen inter fe controvertuntur, an pratia cort-

wenienliämï'

ftituat homines filios DEI adoptivos & con-

togdCHP 3

j

fequenter fan&tos, dignos glorià zternà &c.

homirs:

eX füa natura, an veró mediante aliquo pa-

g nl

!

&o aut favore, extrinfeco; Item annon pra-

"

ter ipfam gtatiam alia quedam forma hunc

fonit *

effectum preftare poffit, Itaque pro uiro-

t

n

"

j

|

que decidendo fit

ii

Refólutio r. Gratia habitualis fe folà abs-

If quEm

que favore extrinfeco hominem conftituit

hp

formaliter filium DEI adoptivum. Ef cozm,s-

TA

nis Thonillarum contra Scotiftas docentes,

i

FA

quód ficut. valor monete ex deputatione &

j

r

qi

4

Sigil-

200

De gratia (.M.].) babituali.

$ fiia

Sigillo Regis accipitur, ita qualitas füperna-

fcena per

turalis pratice de fe ad talem effe&um fuffi-

yiridebet ;

Quf formad

'cientis à favore DEI extrinfeco deputetur ac

deflinetur ed talem 'effectum

Pa

Sed contra hos

:

| præftandum.

pdum exr

Prob.:. Forma juüifïcanä-e&-eädem eum

( Spiritud

forma, que nos conflituit filios DEI adopti-

ttoenam Í

vos; atqui gratia fe folà citra favorem extrin-

Tater fliun

fecum eít forma juftificans, ergo etiam fe fo-

lp mf

la eft forma filium DEFE adoptivum confíi-

Xtntrden:

ex Trid. Seff 6. c. s. ubiex

4 1 lus

tuens. MAgj. €

Apoftolo ad col;f[. 1. Tta juftificationem defi-

Pt p

TR

nit: eff trauslatio, ab eo [latu, im quo bomo

nejcitur filius primi 4dayim flatum gratia

pitudite

C& Adoptionis filiorum DET. Nam quia filia-

Nsoenem

tio adoptiva plus non exigit, quàm gratuitó

W f gng

affumi ad beatitudinem & DEI hareditatem,

^1/. tetmir

ipfà autem juílificatio hominem DEO gra«

] Anglo

tum reddit in ordine ad bearitudinem ; recté

|

fl d hæc

fequitur,quód uterque effetus ab eadem pra-

E Y

eturforma. Adig.pariter e[l ex "Trid.eádem

1650 f

Je[[. c. z. dum umicam caufam formalum no-

tl v

Jira-ju[Lficationis admitüt ipfam DEI jufü-

tem f

tiam, non quáipfe juftuseft, fed qua nos ju-

Cs/!llggfl f

flos facit. Vec dicas favorem extrinfecum

Pt wro

f

exipiütconditionem fine quanon. Nam qua-

fitre R

ro, an gratia fe fola fit unice füfficiens ad ef-

t if

fe&um formalem adoptionis praftandum;

m?nemu Qqu

vel non? /7 ita, fruftra confingis novum tà-

IT

vorem extrinfecum, /f zoz, ergo hec

ficien-

W g»micur

Vitui

e filiatione (J. M.T.) adoptiva.

201

xlias p

ficientia per aliquid aliud intrinfecum fup-

effum (

pleri debet, ficque gratia jam non eft unica

0 depüturi

I

|

caufà formalis noftree juftificationis,

R

;

Prob.2. Gratia íe folà citra favorem &

] præftandmä

a&dum extrinfecum hominem conftituit in

veleinat

effe Spirimaliter geniti & viventis vità DEL.

ergo etiam fe fola conflituit hominem 'for-

x Dd

dyorem at

maliter filium DEI adoptivum. Cezfequentia

p0 etiamii

liquet, nam ficut filius naturalis conílituitur

xirum o

per naturalem

e

nerationem & vitam natura-

lem, ita filius

D

f, , , Wt

EI adoptivus conftituitur for-

Qarionem

maliter per paífivam generationem fpiritua-

yy i

lem. 2fzz, Prob. Per dllam formam fithomo

at f

Spiritualiter genitus, quee eft formalis termi-

Y r

Vam g

i

nus generationis fpiritualis

atqui talis termi-

j

|

nus eft gratia habitualis fe

:fb

folà,ergo. 7dz.

n

[heredit

Prob. terminus hujus generationis eft natura

DELI. Analogicé participata, atqui gratia fe

.

xdinents j

folà eft haec natura, ergo..Deiz gratiz citra

favorem extrinfecum conveniunt conditio-

jok

( T/f u

nesad filiaionem adoptivam ha&tenus re-

quifite, prour confideranti patebit, ergo

.WWM ,

n UE

etiam fe folàhominem in filium DEIadoptat.

Col//;ges, Cyuód gratiaex eadem ratione, cüm

ex[ ][ a

j

pariter pro fuo effe&tu formali habeat con-

(

j Nf

ftituere fübje&tum gratuim & amicabile DEO,

j

firque ipfámet fanétitas DEI per participa-

foet

fæü u

tionem, quód, inquam, fe folà conftituat ho-

ininem juftum, fàán&um;dignum glorià ceter-

j no

c. Adverte tamen, dum

ol

.na,*gmicum DEL&

[

M

n

N 5

ick

202 — Degratia (J.M.J.) lyäbz'fualz'.

6fiin

dicimus, quód gratia formaliter conítituat fi-

lirenequit,

a Sgarez

lium DEI adoptivum; id non debere inrelli-

gi de filiatione formali, que eít ipía relatio

Ri0S, qui

t pratium.

predicamentalis, fed accipi debet fusdamen-

tAliter pro illa (cilicet forma; qua fundat re-

Pr. v

lationetn filiationis ad patrem, & quee reipf

qud effenti

dform,

eft forma, per quam adoptamur à DEO

L]

Jam fit

imiisipf

Ti dtqui f

Refolutio 2. Repugnat, quód homo con.

ftituatur filius DEIadoptivus aut per formam

Pàpurticip

R eroo,

extrinfecam, aut per aliam formam creatam.

at n Qw

Efl coutra faarez, docentem; P offe hominem

Ti tv v

de abfoluta DETI potentia vel à folo favore

im füm

extrinfeco, vel ab alia formà filium DEI ado-

tivum conflitui, cui apert& contradicit D.

D7

m viyor

'Th.in r. dift. 17. q. 1. a 1. son poteff. intelli-

Iidinem n

gi quid paries fit albus ffme albedimes itatu-

UR pa

telligi mtom potet, quàd anima fft boua in

Atf

gratuito fime charitate &j gratia informan-

fP

te p Am,

Qitem ii

q,

Prob, rat, quoad 1.part. Homo non fit

M

filius adoptivus DEI, ían&tus, acceptus a

gloriam &c. nifi terminet fpecialem DEI

OB]" l.0

amorem füpernaturalem, atqui hunc termi-

Ui

i

nare nequit fine dono intrinfeco, prout vi-

i

) 109

dimus fupra, ergo.

Dein filiatio adoptiva

Vore Ü

fupponit formalem fimilitudinem in natura

^ ]fo

g

adoptantis & adoptati, atqui favor aut forma

extrinfeca hanc formalem fimilitudinem od

m[l eCam!

at

lhituli

e filiatione (J. M.J.) adoptiva. 203

t confitut

flare nequit; ergo. Praterquam quód infen-

debere

tentiaSuarezii difficulter pugnetur contra hze-

D pf t

reticos, qui in juftitia extrinfecé nobis impu-

tata gratiam reponunt.

&t fs

Prob

v findt

L

772 quoml 2. part.

Præ.di&atum,

quód effentialiter dittinquit gratiam ab omni

&qu rel

m à

i

alia forma,; & quód eft principalis effe&tus

formalisipíius,nequit communicari alteri for-

d homowt

, atqui forma filiationis adoptivae que eft

ipfa participatio nature DEI, eft tale praedi-

rperfarnt

catum;

€r

o. zdé. Repugnat hominem ado-

n creti

ptari in f

&l

ium DEI nifi Spiritualiter genere-

yfedomite:

tur; atqui repugnat hominem fine gratia per

i folo n

aliam formam íÍpiritualiter generari, ergo.

im Bo

Min. Prob, fpiritualiter genitus procedit tan-

ondi

quam vivens vità fpirituali à DEO in fimi-

yd a

lirudinem nature, atqui fola gratia; utpote

:

uin i

quz eft participatio naturze DEI füb conce-

T

ptu nature;hanc convenientiam & fimilitu-

7 lllfW "

dinem analogam praítat cum natura DET,

ergo.

[om

Solountur Oljeciiones.

&

U

Q Bjic. . contra r. Refolut. Gratiafe (ola non

«

fufficit ad tollendam offenfam paffivam

hx

u

iL ergo nec ad juftificationem fine novo

T

favore DEI. - 4mr. Prob. Offenfà. eft infinita

( u

& in DEO, gratia autem eftfinita &in homi-

1

neergo. 240. Opera meritoria habent in-

[

i

trinfecam condignitatem ad gloriam;& tamen

[

pro

1yo4 Degratia (J. M.].) babitaali.

efuti

pro hac ulteriüs exigunt promiiïïonem-- & hod

acceptationem DEL,. ergo pariter grata

Ms quod

non obftante Jure intrinfeco quod habet ad

fam; habet

cceleftem haereditatem ; exiget preeterea no-

ht prout

vum favorem DEL Pr«cipseé quia figloria

t adeoq

deberetur ipfi gratie jure connarurahtaus,

R anquam.

loria non amplius poffet poniin praemium,

g, ori

icut proprietates naturales, quia neceffario

nyemim ;

fluunt abeffentia, nequeunt poni inpraemium.

i ftt i

3tió Gratia & filiatio adoptiva funt Separa-

tTt tr

biles, prout patet in Chrifto, in quo eft gra-

Bfüts qugd

tia fine filiatione adoptiva. Iremin cafu; quo

14]f. Proy

DEUS Petro in gratia exiftenti perpetuó de-

u qu

neparet concurfum ad pgloriam, aut econtra

Premium o

conftitutum in peccato fine gratia elevarerad

RTRU prg

vifionem Beatificam, ficque conflitueret h-

u i

lium. adoptivum, ergo gratia ex natura u

litlone od

non confüituit filium DEI adoptivum. &. 4

Hþ[ioin(

inum diff.ant.. Gratiafe fola non fufficit a

t C

itmrhediat? tollendam offenfam conc. ad me-

t iteien

diaté tollendam offeníam neg. Gratia €

rgo

Hit

Wt d

^

non quidem immediat& & formaliter to

At ngb

offenfam, mediaté tamen tanquam t

erminus

EUS fi-

mth) &Xtra

conjun&tus cum actu Divino, quo D

stiqej

cut producendo gratiam homi

nem fibiacce-

i^

eoffenfam re-

MM

prum reddit itafine novo favor

1]l D7

&T

mütüt, «4d zdwm eff di[pa

K.

J

Quia operum

f

O fl

meritoriorum condignitas a

d gloriam eft jus

i d |

morale, quod proinde eis non competit €x

lo morali ju-

: Oriam nol

iatura rel; fed dependet ex titu

üuua

i Xm, 2

1

—

alitu).

& filiatione (J. M.]-) Adoptivs. 20$ :

milloen

ftitie aur fidelitatis in pacto DEI fundatee;

tht g

Aft jus quod gratia habet ad gloriam, eft phy-

quxi

ficam; habetque pr

Oportionem connatura-

[ pras

WG

—

litatis; prout habeteflentia ad (uas proprie-

i

: qui d

J

onnatuitd

tates, adeoque fine pacto vifionem Beatifi-

cam tanquam ejus radix exigit. /Vec exisde fe-

jin prenut

quitur, gloriam non poffe amplius proponi

ia Dd

in premium ; Nam gloria corporis, etfi Chri-

j inpra

fto fuerit viunionis hypoftaticae connatura-

; fun o

liter debita; tamen illam Chriftusüt premium

a qiodr

meruit; 4404 zutem Addis de propriet atibus

min albf

j

&.djf. Proprietates, quee eàdemactione pro-

l efpemäü'.*

ducuntur cum effentia; nequeunt proponi in

7 dl u

premium conc. que diversà a&tione produ-

ia

cuntur, prout fitin vifione Beatificaneg. 44

vnfinct?

gtium pariter difl. Gratia eftin Chrifto fine

ex nint

filiatione adoptiva ; quoad id quod importat

)fivum' 5 ) vä

adoptio in obliquo conc. quod importat in

" fufäcitïf

recto neg. Gratia namque Chrifti illum :eque

conc a

p

facit accidentaliter confortem DEI naturz &

g

Grii

potentem elicere fupernaturales actus; ficut

facit in nobis, etfi, quia Chriftus eft filiusna-

lii p

um g

turalis, extraneiratem períonse, quam adoptio

D

in obliquo importat; non habeat, ficque nec

n

^

fllius adoptivus dici queat.

d ca[(um ad«

; ofïfmlm

f

ditum de Petro in gratia exiflente x« illum

u 0

fore filium adoptivum, etfi ei perpetuó con-

A

)

r

curfus ad gloriam denegaretur, quia licét

qon)

gloriam non haberet in re; haberettamen jus

i

adrem. Quoad illum autem qui i mortali

j

eX1:

206 — Degratia (J. M. ]) babituali.

64l

)

exifleret. w.velneg. quód poffitaffümi ad vi-

)

yici pen

fioners beatificam, fiquidem hic aéctus non

)

i

AUfe patris

fitei proportionatus, nec poffit elici a&tus fine

Jf pen

fuo principio, quale eft ratia; vel transmifSà

0 ffure fi

hypothefi . illum non evadere filium ado-

Bht tortg

privum, quia haberet quidem vifionem inre

qrzm dici

ífed tamen fine jure, cüm non fundetur in

Hl mo

communicatione natura.

Ü

W) een

Iufl Abis. Adoptio hominisab homine facla

TL (2

fit peracceptationem extinfecam, erpo paritet

V thri t

adoprio divina. Dezz gratia appellatur pignus;

dimod dos

atqui pignus dependet à paéto extriníeco, et-

tl dj

'O. lfeze pratia non facit ex natura fua homi-

piodudt s

nem Dzo dile&um;quia Dzvs alià a&tione creat

Atonem

hominem &alià producit gratiam; ergo nec

m my

facit ex naturafua fium DEI adoptivum.

NX p

Porrà filius DEI adoptivus eft amicus DEL

fmia Cream

atqui charitas conftituit amicum DEI; ergo

tf

cüm hzc à pratia fit feparabilis; ipfà gratia ex

UP

fe non conítituet filium adoptivum & ami-

rodu&lü j

cum DEL Prazerea fi gratia ex natura fuà

.

tin j [

adoptat in filium DEI tribuendo

us ad glo-

!

umen plo-

P füdy

riam;deberetex fua natura radicare

AT B

Eu

rie, atqui non radicat, quia aliàs deberet ei

Ü Qu

femper effe annexum, ergo. X« 4d 12

W

ld

aülva,

difpar.effé. INam cüm in humanis adoptans

tl

pum

üpponat nature convenientiam, nova acce-

LE

p f

xtio extrinfeca per affe&tum à jure flatuitur

m h fu&]

ocó generationis phyfice, quee fi daretur,

füperflueret affe&tus extrinfecus, ficut filius

m

TUj N

phyn-

hi. |

6 filiatioze (J.M.1.) Adeptiva,

207

taffumiadie

hyfïc?: genitus eft filius naturalis fine novo

(c adis m

:

a

vore patris; Aft DEUS nos per gratiam

Jiciadosn

phyficé generat Spirituali generatione , dan-

jl us

do natura fimilirudinem , ficque fruftra exi-

- fl d

gitur novus favor extrinfecus. 24 2dw; g.

|

fioneminm

J

pratiam dici fignum & pignus non przcise

) fundeturi

in fenfu morali, fed infenífu phyfico & na-

turali eft enim (proutexponit D. Th. 4. con-

homintfa

tra gent. c. 41.) pignus phyficum Spiritüs S.

'emo p

& plorie tan

quam difpofitio phyfica ad hu-

hurr i

jJusmodi dona. — 44 ;£7wm zeg. z. ejusque

vrinfedd

caufAlem dift.

Alià a&ione atnat & alià

g fool

producit gratiam alietate appellante füper

acone a

actionem " porenti& executivae conc hzc

fjj erg() [

enim movétur ab amore DEI ad produ-

adopfiiüm

cendam pratiam, ficut ad producenda alia

ia a

entia creatà; alietate appellante füper fuc.

] DEL Cïgo

ceffionem. a&ionum , irà ut prius DEUS

figiid

rem producat & poftea dilipat neg. Ipía enim

um as

productio rei libera eftamor DET liber. ad

ais

4tum difl. Charitas conflituit amicam DEI

T

per modum principii activi conc. per mo-

du

um naturz neg. Sicutergo voluntas DEI

t*

eft quidem formalis amicitia DEL, ut ità di-

Cam activa, tamen in ratione objecti amica-

i P

iS ädopæru*

bilis primó . conftiruitur per naturam DEI,

pot

ita à pari fit in praefenti, — 27 tzm pater ex

J

"

j

du

dic£is, tufficit quippe jus phyficum, quod gra-

T

J

41l

H

i

:

tia habet ad gloriam, quee quidern ratione íta -

(

tus adtu non habetur, inftatutamen confum-

hd

ThatiO»

208 mgratia (J.M.]-) babitualis

viledif

mationis naturali fequelà lumen gloriee reful-

li ibitum

tat, per quod gratia fine novo favore DEI

du ad |

influit ia vifionem beatificam.

i unde d

Objic. comzta 2. re[ol. Matern

itas B V.

tlem d

eft dignior filiatione adoptivà, atqui flliatio

iiur Jotn

adoptiva habetur per gratiam fanctificantent,

p fd G

ergo maternitas D. V. poteft pratare efie-

LEU

&um forme fanctificantis & filiationis ado-

L]

ngECa[, quc

püvse. m. djfé. an:. Maternitas D. V. prout

liniiri ne

complectitur cetera gratize dona nulli alteri

purz creature conceffa eft dignior filiarione

R 7-

adoptivà conc. maternitas praecifive. fecun-

t hii s

düm Í& accepta neg. vel /zédiff. .eft dignior

d dv

refpe&tivé ad alias dignitates conc. fimpliciter

pl [

&abíolut? neg. Nam maternitas D. V. prout

Wi chipj

relativ? accepta non fundat majorem culrum &

AC Crüti

adorationem nifi prout eft conjuncta, cum

AU5 Gxpria

gratia; prout T heologi in Tz4&.e Deo; in re-

V n

L

lationibus perfonalibus diftin&tam à natura

'm D Í

f

erfe&ionem nonadmittenres, docent perfo-

r

nalitates quà relativas non adorari nifi ratio-

.üs Par[;lcipg

ne fan&titatis & naturzee DEI transícendentali-

FD n

ter inclufe. Objectiones quoad alteram reio-

"bl p

lut. partem de forma extrinfeca folutas habes

TM

in Árt. 1. quzeft. preced.

ARTICULUS 7]I.

i&vl

Qu

nn()ne

"An gratia babitualis realiter dt-

"

Tlmm j

Qu

inauatur A charitate 2

l

Chiri

NQtnndum 1. lNomine charitatis hic in

igi

"ilunty

p

hii

r:alitähalzfärat (. M.]) 2 charitate ? a&5

voloriend

Bgi habitum Supernaturalem . inclinativum

Q favpre )

hominis ad DEUM f(üper omnia diligen-

dum, unde dum 1. Joannis 3. habetur: v;4e-

nits B V

te qualem charitatem dedit mobis Pater, non

Eon

loquitur foannes de charitate in noftro feníü

ia

accepta; fed de ea, prout ex ethymolocgia de-

rl d

rivatur.à graeco verbo 24 quod gratiam fi-

jiations

gnificat; quó fenfü -;gratiam & charitatem

TA

iden;ificari nemo.dubitat.

x nili d

xior lzil

Notandum 2. Cheritatem pro füperna.

cife f

turali habitu accepram fàltem per rationem &

j ii

quoad diverfa diítingui munia; nam tefte D.

yc pl

Augult. L. de bono perfever. c. 16. gratia pra-

AR

venit charitatem, & concors Scripturc ac

emaptm.

SS. PP.gratiam & charitatem diversis nomi-

Tl Ü

nibüs expriientium fententia id apert? tefta-

AL

tur; r4£io quoque accedit, eo quod gratia na-

g i

turam DEI füb conceptu nature, charitas

octtt pefþ

autem voluntatem DE!1 füb conceptu volun-

j us

tatis participet, priorque exprimir conce-

sfceüdem ,-l-

ptum principii radicalis, altera. conceptum

jein f

principii proximi ; Vec d/eas faceregratum

Jat d

& facere charum effe eundem effectum; ergo -

etiam abuna eademque preeflari forma; Nain

R. etfi vulpariter accipiatur pro uno, re ipfa

"

tamen non effe idem, pratia namque facit

l

"

gratum , quarenus conftituit objectum ama-

bileaftcharitas facit charum, quatenus coníti-

tuit voluntatem hominis amativam íeu proxi-

5

in

210 24 gratia (J. M.J.) bg&itualis'

valitrd

"

mé potentemad DEUM ama

"

ndum. Hisno- .

5

tatis eft

tülbus pl

Refülutio. Gratia fan&ificans realiter di:

pernma

penatural

ftinquituràcharitate. Eft communis Thomi-

tfat 0 el

ftarum contra Scotuim, Leffium; Coninck. &

W necat

Scotiítas..

Prob, r Ubi effe&tus formales fünt reali-

0777

ter diftin&ti, ibi formae étiam realirer diffe-

dl &

runt,atqui gratiae & chariratis effectus for-

E[i"am in 0

males realiter diftinquuütur, ergo etiam 1pfà

Quiin mat

charitas & pratiá realiter diftinquuntur. Maj.

-

Ttt) ccide

$^. Effeétus quippe forrmalis formze eft

&t Gaper

fórma cotnmünicata AMzeprob. Effe&tus

(üri i ov

malis pratice eft fübftantiam anitnee elevaread

Vs miti

confortium Divinc natüre & ad effe foperza-

gtitia f

£uralc, cheritatis áütem: effectus forimalis eft

Bratid nor

elevare voluntatem & reddere proximé po-

tellig-end l j

tentem ad DEUM amanduim ; atqui hi effe-

Dtter r

&us formales realiter differunt, ergo. Maj,

ün if c

eft :ex doltriza pramiffa snm prob. Efretus

Tit efla

*

B

prefati iri diverfis fubje&tis; in ipfa fcilicet ef-

M: fed j

fentia anime &. n voluntate - recipiuntur.

nj

Item refpiciunt a&tus fpecie diverfos; nem-

e a&um effendi & actuim óperándi, atqur

ROR

1

RUT

oc ipfo realirer difüinquuntur, fiquidem

Mitture

idem actidens nec in diverfis fübjectis recipi;

nec à diverfi

Nitrine

ergo.

s fpecie a&ibus fpecificari poilït;

Vittis pit

DI

JAebis. Qu

ód charitas poiïät effe princi-

füpetna-

Vgl

pium effendl & ..ppe,?gndi., eüm in :

?ocUtura-

Mig )u

Vali

realiter differat (J.M.]-) Acbarsate? 211

n Hnt

türalibus plura identificentur;

ue funt di

fperfainnaturalibus; Sz4 coztrz eff : ordo fü-

redite d

nis Thon

pernaturalis, in quo exiflit chariras, non iden-

tificat ii ea virtutem credendi & fperàndi,

conii. &

ergo nec actum effendi & operandi.

sfanti

Cozfrm. ln naturalibus. principiura

Jir dffe

effendi & operandi realiter differunt; ergo

JNec obe,

ts f

etiam in ordine füperna:rali.

quód in naturalibus e/fe fit fubftantia, azere

at ii

ntüts MA

Veró accidens , in füpernaturalibus econtra

vé eftupl

effe & agere fit accidens; nam z. ipfam pra-

usl

üam in ordine füpernaturali gerere quafi

dv

vices naturz & fubítantiz.

JDeiz etíi fides

& gratia finrin ordine fupernaturali, tamen

m

ifinis d

gratia non eft principium proximum in-

telligendi, fed realiter differt à fide, ergo

oj p

ub

pariter etfi gratia fit in ordine fupernaturali

il Md] l

cum

Ía charitate; tamen gratia non pote-

rit e

principium proximum amandi DEÉ-

*

f'cilicetff-'

UM, fed realiter differt à charitate.

apiurtt

Prob. 3. Radix prima & communis

(sj If

omnium donorum & virtutum ad ordiném

ldj) äqu

fupernaturalem fpé&tantium realiter differt

figitf

à virtute particulari 2d objectum particulare

qi

determinata, atqui chariras eft folummodó

jip

virtus particularis, pratia veró eft radixpri-

mdá & communis , ficut natura fubflantialis

f pr.ïï'

eft radixomnium fuarum potentiarum, ergo,

Mis pat. Nam charitas nec eít prma,

l

O 23

cüm

Ü

I

ar2 n gratia(] M.]) balitualis -

vuliter d

cüm füpponat fidem, nec eft cozzuzis, cüm

precié refpicat DEUM àt diligendum.

t media

4Maj. verà facifé prob. 'Tum ex analogia in

dentificem

& identif:

rebus naturalibus, tum quia quavis virtus

determinara debet realiter priüs praefuppo-

nere naturam & radicem ejusdem ordinis,

&

virtus enim definitur 4//ofzz;o perfec?i ad

optimum; Íeu fubjecti ad a&tus corivenien-

Bji, i, !

tes & proportiogatos , ergo illud fübjectum

- tüthor

feu naturam, quam perficit, debet fupponere

Vv

ranquam radicem communem realiter di-

LURT

$

ftinctam.

Tünc Q h

f

Dethatuy

- Cozfrrim. Ciuivis appetitus & inclinatio

fequitur aliquam formam feu naturam , at-

od proy

qui charitas eft quidam appetitus, nec aliam

UE

fupponere poteft formam, nifi ipfam pra-

ribuitr

tiam; ergo charitas debet fequi ipfam gra-

Telimb

tiam ; ac proinde cüm idem non füpponat

: Congi

& fequatur f& ipfum; charitas & graria ne-

RUi &

cefTarió realiter differre debent.

Jtem non

$ É qin

poteft virtus appetiiiva qualis eft. chiariras

Ti &m a

ideniificari cum natura; nifi mediante virtute

lm

Con

cognofcitiva, atqui in ordine füpernaturali

r

MW 1

fides & lumen

P

loria tanquam virtus co-

h

Atl &

gnofcitiva non i

&

[

ntificatur cum natura, fci-

3 g

licet cum gratia; ergo nec charitas tanquam

lïtln ün

virtus appetitiva cum gratia identificabitur.

n deben

Min. aptd omnes i confeffo eff, maj. etiam

Inj[m

£on[I2£, nam naturam inter.& charitatem

rn[u

D

mediat fides; ficat amorem inter & natu-

fam

Alfec n

j

ahqm

ul ]

177

vealiter dzjfeMt (J.M.J.) 2cbaritate ? 2 [3

igedum,

ram mediat cognitio ; ergó'fi fides non

antopain

identificerur cum pratia, nec charitas cum

€a identificabitur.

AVIS Ui )

prafie. |

m ordiy

&olFountur. Oljetliones.

af d

SOrtreniere

Bjic. r. Varias aut Scripturz aut SS. PP.

fs

authoritates, fed m. cum Suatez ex iis

nil conviaci ; eoquod charitas fit Gracis no-

üxppone;e

alier (

men zquivocum , quod nunc pro gratia

nunc pro habitu dile&ionis aut alio dono

H

fnclinzi

füpernaturali acc

itur, ficut ly /zff/fizarey

quod proprium e

d

gretiz, nunc à Scriptu-

urzm ; t

gccalum

ra Sacra ipfi fidei, nunc ipfi eleemofynz

attribuitur , etfi fides, eleemofyna, & pratia

m p

(im ffi

cealiffim? differant. — 4eced/z ; quód SS. P.

& Concilia peífim loquantur diftindé de

uppont

ritia

ratia & charitate , Concilium enim Trid.

i

B

fs. 6. can, 1. eodem modo comparat cha-

v non

dhaciti

ritatem ad gratiam , ficut fidem & fpem,

item Concil. Vienn. 27 refertur im Clement.

virtü

'

t

de fumnmnuna Trinit. definit in baptifmo infundi

gratiam & virtutes, atqui has inter eft cha-

tus (

rita$ , ergo ficut cateras virtutes à pratia

I[ty f

diftingui non negant adverfarii, ita nec nc-

pare debent diftinctionem charitatis.

at

ii

Inflabzs. Gratia & charitas non fepa.

rantur , erpo nec realiter diftinguuntur,

ii

p

-dutec. prob. Si poffent feparari, tunc. pof-

gratiam effe acce-

n

fc?t aliquis D EO per

3

pus

vl d

$14 4ngratia (J.M.].) babitualis,

fytm fuar

.ptus fine charitate; reclomante Apofto-

lo: Sicharitatem uom babueroy mihil mé:

fegratia p

&t alium

hi prodeff, aut poffet aliquis per charita-

tem DEO effe dilectus fine gratia; atqui hoc

^. C0pni

Ts at

eft falfüm , ergo. s. 7. zeg. confeq. nam

etfi ea quz realiter feparantur , realiter di-

ftinguantur, non tamen valet viciffim, pro:

Urea

Tentiam :

ut ex philofophia liquet. — m« z. 4/ff. rzam

o

artem probat. poflet aliquis per gratiam

lu effed

effe

fetyx di

DEO acceptus fine charitate de Provi-

dentia D EI extraordinaria conc; ordinaria

f priig,

ts D

neg. Charitas ergo & gratia juxta moder-

nam & ordinariam providentiam ; prout

Wpo t

Apoftolus innuit, non feparantur, etfi abfo-

Titg,

i

M

Ine fj K

luté loquendo fine charitate per gratiam ho-

mo poffer ad vitam eternam effe DEO ac-

teillid: 4

W f

ceptus, cüm vifio beata ab habitu charita-

tis non dependeat.

Ad zdam part. prob.y.

Pettgra

At ac

vel zeg. quàüd charitas poffit haberi fine

ratia, aut fi de potentia abfoluta poflit

tibuj «f

;

"m den

aberi, tunc quzro; ve/ /zfunditur cha-

& tunc nonred-

tas ffue gratia peccatori ,

TQC/]&DE

dit ipfum fimpliciter diletum DEO;

fed

Ritie, )

As d

ad fümmum difpofitive , atque fi ita fine

gratia moreretur, demnatus foret, quis»

1 lo

ait N. Auoc. à V. M. charitas in illo effet

dR

fibf

Vo

anodó mortub , ficut fi inrellectus ponere-

Antia

tur in natura irrationali.

vyel DEUS ffac

At i

&

,

eulpa aufert. gratiam relifá charitate;

35 d

git na-

OT

tunc ficut charitas tanquam virtus exi

turám

um

ii

realiter differat (].M.].) Acharvitate? atf

te aof

turam fuam in qua fit, ita oportet DEUM.

NULD

de gratia providere, quà fieret capax ploriz

er durte

aut alium ipfi ordinare .finem. ultimum

ETU

V. g cognitionem abftractivam DEI üt au-

af

thoris naturalis & fupernaruralis.

qetuet d

icifim, p

Urgebá. Juxta ordinariam D EI pro-

videntiam poteft eadem entitas eosdem pra-

d r

flare effectus charitatis & gratiz , "ergo fu-

er grariam

perfluit diftin£ta entitas charitatis ab entita-

de Prore

, ordinan

te gratiz. — Prob, azfec, eadem entitas acci-

dentalis poteft ordinari ad effe & operari;

(; modt

ergo easdem praftare effectus charitatis &

n PïWl

ratiz , pracipueé cüm ifta entitas fit in or-

l eïfl abf l

i

ine fupernaturali, ubi prout fert commu-

yauam

BO

ne illud: dif[mfrjä iz iufevioribus CoZgregAn-

Tv Pm [uperioribus, ficut in uno habitu fu.

y ditit

j j r

pernaturali 'T'heologiz practicum & fpecu-

lativum adunantur. . 4424e quód idem calor

per

tribuir effe calidum & calefactivum , ergo

etiam idem habitus füpernaturalis poteft da-

lr

re effé€ DEO gratum , qui effetus convenit

cnonre

gratiz, c? e/fe DEI dilecforem , qui eft effe-

i!

étus charitatis.

z. quidquid fit de poftfe

f i

li

qih

an fcilicet poffit dari habitus qui det fimul

jeb

"t

lM

effe & operari, de quo in philofophia de

il d

fübftantia, an immediate poffit effe operariva,

$ POUF

m

(atis a&tum eft, (altem in prefenti non pro-

M

bas , defa&o refpectu gratig & charitatis

/Il D

uü

haberi eundem habitum ; Nam ficutScotiftz,

4

eifi

(u[ïm

216 . 44 gratia (J.M.].) babitualis

rlle dj

etíi porentias animz ab anima realiter aon

nd fanc

dif'inguant, fztentur ramen ordine genera-

ireitis;

tionis priorem & propinquiorem efle istel-

Bbur «c

Je&um .auàin véluntatem, ita prius dimma-

Kdt eraria

nat ab 3pfa effentia pratiz fides, & hacme-

ii

diante charkas , cüm ergo fides tanquam

d iem,.

ropinquior & in intellectu fubjectata reali-

Thliplcqty

er n

1lominus differat à gritia, implicat

I6

ur charitas adhuc remotior & in

egiam riom

pro fect

(* lo

voluntate fubjecta non differar realiter ah

T ef f

ipí: gratia. m. z. gratzs diff. autec, Eadem

It o

entitss accidentalis poteft ordinari ad

Ti

operart,hi inter efle & operari unum

QO qud

beat per fe primó & alterum per fe fecundà

gïüüæ qu

& marerialiter conc, fi utrumque fe habeat

lm timy

per fe primó neg. Pro qua míone vide

Onfüns m

dicta in philofophia loco cit. Per quod patet

Ommpre jn

4d additum . de calore, Nam calor per fe

"(f ha

primó refpicit e/fe calef acZiuum , aft per fe

fecundó & cum fubordinatione ad calefa-

df

3

M

€tionem ipfum e/f calidwm , sícque nihil

Ri

obeft, quin denominetur calidus prour. in-.

"s fp

hn

exiftit fubjecto, & calefa&tivus per virtutem,

EM

quà per fe prímó ad calefaciendum ordi-

matur. .4d alteram paritatem e(t difpar.

V Chur

uia in "Theologia praéticum. & fpeculati-

enter.

vum fübordinantur ad ejusdem objecti fui

Pt

latirudinem , ficut vegerativum . & fenfiti-

Ym

vum fuübordinantur in homine ipfi animz

hs

rationali ; aít linea effendi cum linea ope-

&t

R qgh

randi

il

realz':e) differat (.M.].) &charizate ? 21y

'dlter d

randi hanc fubordinationem non admittit

m t

in creatis ; ubi effe & agere nequeunt iden-

dleie.

tificari; ac proinde nece//e; quod per fe re-

ius GU

picit gratia; . nec zazio virzutzs immediatà

& hicme

operatzu&; qua convenit charirati, poterit

s fa.

effe idem , mulriplicató enim fpecificativo

£nta d

multiplicatur neceffarió fpecificatum. Unde

etiam axioma illud: Z

, inpli

"perfa im ivferioribus

orior ul

€?c. hiclocum habere

nequit; Nam vel gra-

edlier i

tía non eft fuperior ad chariratem per emi-

; liden

nentiam proprié fümptam, ficut nec füb-

i

ftintia eft füa virtus proximà operativa, vel

ul lte

dico quod non obftante m:jori dignitate

« fenndà

ratie quam haber gratia prz charitate ,

Tl

illam tamen fibi identificare nequear ex ra-

ione vt

tionibus mox addu&lis, ficut nec ex pra-fato

axiomare inferre licergratiam & fidem eun-

T

vt

dem effe habitum, proutadverfarii fatentur.

Sup

d ;

erurz. Gratia per f& primó refpi-

d Cdk "

cit effectum formalem charir

atis ; ergo ad-

huc non differt ab ea,

Prob. aztec,

Effe-

yoit 1

&us formalis charitatis eft reddere amicum,.

qrturm

diletum, & grarum DEO, atqui hoc per.

j orte

€ primo refpicit gratia, ergo. 74aj. par.

uia charitas reddit hominem bonum, con-

i d

p

equenter gratum ; habétque juxra D. Th..

rationem amicitiis inter DEUM & homi-

p

T

nem. A4zz, etiam apertaeff,ergo. Deim

fi.charitas eft virtus diftin&ta, etiam amifsà.

.

(e

f

gratià deberet perire cum ca'teris virtutibus,

f

n

o..

»

atqui

il eghuria Q.M.]) balitualis

yealitr dij

atqui ezeterz virtütes non pereunt, üt con-

qufitrect

ftat in fide & fpe, erpo. Prezerez ideo cha-

quítdes

xitas foret realiter aiftin&ta à gratia, quia

pcpa &

charitas tànquam virtus fundans amicitiam

itqte opor

DET deberet füpponere convenientiam in

vitinem Y

matura, atqui hac ratio eft nulla, ergo. Pro£.

Wvet ;

$siz, Inter homines & Angelos fundatur

Bropeatib

Dnt Qo pr

amicitia, etfi non conveniantin natura,ergo.

-4dde quàód fides & fpes fint in peccatore,

Wj nd

ubi non fnpponunt prater fubflantiam ani-

l n edcen

$z aliam narüram füpernaturalem, ergo ra-

frità n f

tio prafata eft. nulla. y. ad rzzmuem diff. maj.

Tlete ?Qg

Charitas facit amicum dilectum &c. affecti-

Ánodus x

vé & qudtenus füpponit confortium gratiz

äccep[a QO

conc, facit amicum dando convenientiam in

fifícit ad

natura neg. Fundamentum jtaque (üper-

Ntdicu |

naturalis cum DEO amicitiz eft gratia, quà

U

proia deficienre non habetur cornpleta ami-

Tüfer hunc

citia, fiquidem mutuus benevolz amicitiz

3 dfine

amor neceffarió fundetur in boni alicujus

Qul N

communicatione, Pe7 quoa.' Aatet. ad [ro-

CQ

bar, maj. Nam charitas reddit bonum non

Ti

fimpliciter per modam naturz, fed dunta-

IUS [ämcn ]

xat in ratione operativi; sicqueimportat qui-

]?ümïis,

dem amicitiam, fed non ratione fui folius,

"IN uis

fed etiam rarione gratiz, unde gratía arctius

TA m

unit hominem DEO. ob communicatam na-

':GPPf)num

turam, quàm ipfa cheritas, ficut mapis con-

U erfq

jungi'ur pater cum filio, quàm dilectuscum

li hi

