tur, & potentias ad actus fupernaturales ele-

vant, cümque fedem in homine pro tunc

m t

j fui

puriffimam utpote innocentiffimam reperi-

[j progf*;

rent, omnis virtutum apparatus à gratia ha-

nl

bituali profluens ejus capacitatem replebat ;

Jf d

virtutes tamen ordinis naturalis, quas acqui-

jnoit; Q

fitas vocamus , pueri in eo ftatu nafcendi

ipin

Ilr

non habuiffent , fed expeditam facultatem

& vigorem , quó ad ufum rationis venien-

j filblüfw

iï,

li

tes eos fibi fine difficulrate comparáffent.

t

)

M

"1

/

Tertia fuit immunis ab errore & deceptio-

eti m

ne ícientiee füblimitas Adamo quidem; tan-

quam capiti & inftru&tori caeterorum homi-

ho Ml

jf M N

num in perfe&ta eetate creato congenita, fed

à ceeteris , fi ftatus perfeveráffer, per fenfus

[ersl'lmï? j

fucceffive acquirenda, hic quippe fucceffi-

Z/l/'?/"f/f'ï;

vé

DeN

156 Deflatibus (J. M.J-) Nature..

vé proficiendi modus connaturalis eft homi-

aiebtio

ni; ita tamen, ut nullam in acquifitione dif-

|

db pofi

ficultatem paffi fuiflenr ob fpecialem ratio-

dtit amia

nis vipgorem.

Duarta fuit plena füb-

Converfr

| f6; fimil

je&tio partium fenfitivarum ad rationem do-

minantem ; ita ur nullusinappetitu vel phan-

! ofenfm

tafia extiterit repugnans rationi motus. ,2z/2-

u

£a erat perfectum anime in corpus domi-

fü' g

1;

nium, quó interiorem humorum pugnam;

rl

& vite vegetativee motus virtute füpernatu-

|

frta ors

rali fibiinditahomo moderans, & ligno vitz,

! hod ]

ne tabefceret, munitus, nullà fame & fiti in

p

tanta fru&tuum & potüis copià vexante ; nul-

1 wf

là corruptione premente , omni exteriüs of-

| Ws

fensà vel per propriam rationem , vel DEI

TOd) n

epedità corpus perpetuó f-

| Qüm nj

protectionem

num confervà

f

t

Sexta fuit perfe&tum in

j efiri c

] Tém qrey

creaturas corporeas dominium , in animalia

quidem imperii capacia per imperium, in

um p

infenfibilia autem per liberum eorum ufum

QOnfortis

à DEO in hominis utilitatem ordinatum;

Qu

quó íensü etiam aftrris dominabatur homo;

Wa

quatenus hec in hominis delectationem &

&T Qu

bonum miniflrrabant. —Seprzzzaz fuit delicio-

Qitd m

ífa paradifi habitatio ; & licet fi in eo ftatu

Cüdiro

durante multiplicati fuiffent homines; 8

HOI] COH

alias terree partes tranfüflent, tamen fecu

m

Urione

de ligno vitee & aliis arboribus tuliffent; &

lrilhs

ita fine difficultate & labore terram pro tunc

(hml[ fä;

necdum maledictam coluiffent cum maxima

ilo f

oblecta-

Natu

De Natura (]. M.].) Zenmocente.

157

yalis dl

oble&tatione; ficut Adamus dicirur in para-

OcfavAa

xqultu

difo pofitus, ut operaretur illum.

eciaen i

erat amicabilis cum DEO & beatis Angelis

j p !

converfatio ; quae ; offensà nom preeceden-

] rationet

te ; familiarior tunc fuir ; quàm nunc eft poft

offenfam.

i

petituveïgïi

ifn0t 7

Quaeres $. Anintegritas nature ; que

fuit in Adam re ipfà fuerit diftin&ta à gratia

corps d

rum pf

oripinali? Y« etfi defacto hec integritas eX

ata orieinali orta fuerit, tamen re ipfa

ye t

*

fferebat ab illa; quia gratia eft ordinis (u-

& lignüïï

pernaturalis, integritas veró eft ordinis natu-

&me lt

ralis confiftens in quodam vigore ipfi ani-

vexit?

m«e ad regendum corpus indito; & folum-

nni eXIjnüg

ym; *

modó in ordine naturali perficiens , unde

cüm nulla fupernaturali cum naturali fir ne-

ys p

ceflaria connexio ; potuiffet DEU S homi-

r p Qp

nem creare integrum & immortalem,; quin

j, 9

eum per pratiam elevaffer ad divinz naturz

confortium.

; eortm ?

ZAF. Ó.

mdmæ/

ualiter differat gratia Adee

& gratia Chrifti? s. eft ejusdem generis, feu

äbam hG

eadem quoad fübítantiam , divería tamen

we&ä[loflem

M

quoad modum , quarenus ibi quosdarm fe-

2

M

f'meoh/

cundarios communicaviteffectus , quos nunc

non communicat.

Ratio primi eít, quia

homm

o

utraque reddit hominem DEO

ratum, &

f

t

Chriftus eandem ; quam homo amifit; re-

ws [uhfren )

fltuit fanitatem , & idem jus ad gloriam.

p

y

Ratio fécundi eft, | hec enim quoad modum

jf

€ommux-

gbk»

158 Dejiafiäw q.M. ]2 . Natarz.

De;

communicandi diverfitas liquet 2x parteJub-

fiidem

Jecfi, quód.ibi gratia nihil contrartum inho-

[omo je

mine reperiens in omnes ejus partes de &uis

Qu mini

dotibus & effe&tibus etiam fecundariis diffu-

tiünt [

diffet ; aft nunc hominem indienum inve-

iib

niens non quantum eft in fe ;

fed quantum

W lei; Al

congruit homini fanando communicetur;

f

dein ex parte principii, quód gratia ibi pro-

Bd (

cefferità DEO t naturam inílituente, sic-

M an Ya

que vocatur gratia natur - & originalis, que

T tht

per modum creationis hominem omni ex

li

parte perfectum reddit ; aft pratia Chrifü

-

Ug

procedit à DEO àt fànante, qui ad com-

At

primendam füperbiam ; ex qua peccatum

t yen

manavit, ad humilitatem , & alias virtutes

DOl

inducendas , ad neceffariam fuse opis implo-

ss h

rationem, & gratize Divinge tot inter tenta-

?Qþüä Ihaj(

tiones hominem cuftodientis porentiam com-

D p

jrobandam , voluit fanitatem per Chr

ftum reddere ; relidà in parübus i

u

ferioribus infirmitate ; ut Chrifto paffibili

U

conformaremur. Deinde ex parre terminiy

N

Qu

ibienim terminus gratiee extitit perfecta DE

U D.'

impreffahomini imago ; nunc veró termi-

Dofleg

nus ejus eft abolite per peccarum Divine

00 T

imaginis teparatio.

16 pote

Quar, 7.. Àn gratia oripinalis Ade ma-

& m

5

J

or & efficacior ad merendum fuerit; quàm

"

Vettuts

grati

a Chrifti nunc eft? g. Gratia Chrifli in

Ill

g

Q*dmama

ratione gratie major eft, quia major e

u3

[2

Naitn

De Natura (]J. M..) Zuzocente. 159

t par!tj':v

tia, idem donum gratis dare indigno, qualis

um

homo per peccatum evafit; quàm dare illi,

putsti

qui minimé indignus eft; fed ramen 7z za-

quus? F/ome qualitatis focundum gradum perfe-

ndionm:

&F omis ibi major fuiffet pratia extenfive, quia;

) W qU;'Z

ut dixi; Adamo non peccante, gratia inomnes

Ortrmuts

redundaflet hominis potentias,; & corpus

denatiat

perfedté fubjecifet animas, quod nunc non

nllitento

&5 an veró etiam intenfivé major fuiffet,

res incerta eft; ex una enim parte, cim na-

)fjgmü]isn;

nem 0

tura ibi perfe&tior fuiffer, etiam ad majorem

lu

convenienter aícendiffet gratiam ; prout de

WE

Angelis docet D. 'Th. 1. p.q.62.2.6.. Ex al-

tera véró parte, quia gratia etiam menfurari

qu p

k d5 8

oteft penes conatum,

quem quis pro ea ad-

j

ibet,

& hic ob diverfà impedimenta occur-

g p

tog ij!fel' f 1

rentia major effe deber in ftatu noftro, quàm

ibi, major quoque füb hac ratione in noftro

pte

ftatu pratia effe poreft, prout innuere videtur

m

D. Th. in 2. dift. 25. q. 1.2.3.

Ud

hr

op

ger. p

. An Adamo non p'eccant& po-

yricil

fteri ejus fu

iffent confirmati in gratia? m.

CUP D. Tb, r. b.

"

]. I0I. 4. 2. 2£g. non enim

pofteri perfectio

res extitiflent capite, ficut

T

qui ^

ergo nec Adam nec Anpeli fuerunt creati fi-

ne potentia peccandi, itaidem à fortiori fuif-

fet in pofteris.

Precipué quia rationalis

gj

creatura confirmatur in pratia vel per claram

ii

DEI vifionem , vel ex fpecialiffimo & legem

iU

ordinariam tranftendente privilegio , pro

s

quo.«

D

160 Deflatibus ( .M.). ) Nature,

paret; urte

185, pro

quorum neutro fundamentum a

&i tranf

de illi; qui peccaffent, vel in mafla perditio-

Thomi

nis reli&i fuiffent, prout fa&tum in Angelis,

ls que

aut per actus contritionis &charitatis gratiam

dur.

recuperáffent.

J excep

trratio

ARTICULUS III.

vt

um

F

il

&il

ao

Dedudkio flatus INatura lap[a, &

aD?-)äl

m&romm a'E

Natura per Chrifium reparata.

Ualiter ex furtivo Ade pomo fpoliats

Ti

m

fit natura humana, D. 'Thomas hacex-

Ofüm. XY

lanat paritate opus 3. p.2

.C. 11I. ii

er 1

um tranfr-

BOR

fin

ex det feudum militi

P

V f

turum im po[reros,

ff miles comtra Regem pee-

cet,ut mmereatur j ea

dum amittere, mom pott,

i mon

ii

ofimodum . ad ejus

baredes pervenire , it4

Qp

jguffé prevantur p

offeri per culpam

parenti:.

lis gratia naturze humane

!j lOtun

Cüm enim origina

nem, [

[

.

non fuó jure, íed

Creatoris beneficio anne-

f

lQ

xa fuerit, alis non debebatur ;

nifi quate-

&Qg

J

üllos etlet

.

nus vi pacti per Proroplaftum in

tranfirura, &c proinde naturà e

»4 PCCCQIIO

füre dïä

Ade corruptà fequitur ; ut tal

em in p

ofte-

poft laptum

TU nit

ros propaget naturam ; qualem

0mp fi

babuit, nec exinde peccatum patris punitur

in filiis , cüm gratia originalis velut donum

e&Sdem |

ernaturale non aliter con-

lts ag

indebirum & fup

Qtdinis |

cefla fuerit naturze humansee ; ni

fj conditio-

nate»

UISDE i

7

161

) Nun

JDe Natu- (]j. M.j.), "a lapfa.

um a

naté, prout in pofteros per primum paren-

tem transfundenda, ficut patet in paritate ex

al pee

D.'Thoma addu&a. — Ceeterüm pretermitfis

dum 14

lis; quz alibi de peccato originali dixi.

hariti f

-Quares r. Qua. ja&tura hominem 1a-

plum exceperit? g. Primarió & principali.

ter privatio gratiee, ex cujus lugubri jaétura

s Il

velut pedifeque pullulàrunt partis inferioris

á

cum fuperiore diffenfio, captiva hominis füb

lil

Tathana , à quo vi&us eft, fervitus & innu-

merorum ab eo in hominem favientium

j rgpdïdu

malorum ilias, fpecialis hominem ab extrin-

e pont l.n

feco protegentis providentize fübtra&tio, do-

ho^

lorum ac morborum in corpore ipfiüsque

)c .QIC'[L;-

mortis neceffitas, denique juxta quatuor ge-

" 1? ul

«pera facultatum virtutis capacium in intelle-

iil

&u ignorantia , in voluntate malitia , in ap-

st

petitu irafcibili infirmitas, in appetitu con-

T

cupifoibili concupifcentia. Et ra£/e borums

M

€ff ; totum namque gratia re&tificabat homi.

l

i "

ninit

nem, ac proinde eà fublatà neceffe eft auf-

d

ferri ejus effe&tus, & oppofitos induci de-

l

ectus.

n ?

m in'

j

J

Queres 2, Quomodo qüoad vires na-

yi d

r

ture differat homo lapfus ab homine in fta-

mlem

J

tu nature pure? g. cz;; Comptomo ; Sicut

:

(

mp

homo nudatus à nudo, unde vires intrinfece

easdem uterque habet, licér hominis lapfi

j pü[flg

i

j

vires ad bonum virtutis etiam naturalis

Je

ordinis extrinfecé minores fint , quàm

i*

forent in'üatu nanure purg. RAatio

prima

jnortn

162 Deffatibus (J.M.]) Natura.

D

artis'efl , quia vires naturales ad bonum

ghmg.

Ífunt ipíe potentie naturales ; que ficut

ts font.

neceffarió formam hominis velut ejus pro-

t com

prietates. fequuntur, & nec intendi, nec

LU

remitti valent, ita per peccatum. nullatenüs

intrinfecé diminui potuerunt.

Ratio fecun-

t DpOf

f of

da partis eft , quia homo in puranaturapoi-

fet viribus nature DEUM füper omnia ama-

t d

9' I'an IO l[

re, ejus legem fervare; & finem naturalem

confequi, ür fuprà oftendi , naturam enim;

] n

L

quae ad finem fuum pertingere nequeat; in-

l

ftiruere Divinz repugnat Providentim, À

LU

t

L

legem naturalem fervare, & beatirudinem

, Pt

naturalem confequi nullum in natura lapfà

L:

hominem per folas poffe naturae vires ; de-

|

finitum eft ab Ecclefia contra Pelagium; ur

j

féritm

etiam Conc. Trid. Sefs, ;. & 6. & pit

Qifatem

fim SS. PP. hominem in naturalibus ex pec-

HQCP

it l

cato vulneratum effe inquiunt, quod quià

I«

NUUS,

intelligi ex dictis nequit de vulneratione in-

* Quj

trinfeca, accipiendum venit pro vulneratione

extrinfeca, & quidem triplici, ícilicet ex

Wt

aver[tone voluntatis à IDEO dt fiue ultimo

ex fubtratiione auxiliorum, f protecfiont

Q

QU i

Diviz&, fertióex fextationibus. damont

pafftones hominis continu ad malum palfan-

£25.

Feerim

* li

Dices Natura humana dicitur ex pec-

j

*US vl

cato corrupta, ergo etiam intrinfece debuit

fuiffe lfa. m« 47ff. Dicitur corrupta in 1

MM

lP 25

&f

Vatii

De Natu- (J.M.]J.) radapfo.

165

dedir

ipfà; neg. fic enim fpirituales naturz facul.

$, qui

tates funt incorruptibiles & inalterabiles; di-

velat eim;vïl

citur corrupta per appofitionem impedi.

: nf

menti, quatenus inclinatio ad bonum virtu-

m

tis oppofito habitu vitiofo, aut alio impedi-

. Mil

imento debilior fir in profecutione boni ;

mranatit

conc. & hoc fenfü D. Thomas in 2, dift. 30.

x oritit

q. I. à. 10 loquitur: quód Zeza za£uralia

f n

22 fé confiderata feeumdum quod debemtur

narüratme

Hatura ex propriis brincipims uec m bomine ,

u

hecin Angelo per peccatum minuta f'uerink ,

videntt

licet diminuta fsat , prout. bona maturalia

c bt

ordinantur in finem ultimum ,. diminutio-

jn nitt!

ne [cilicet mox explicat4, — Ex his

Ut v

Col/ges , Naturam]lapfam non dici vul-

pdgin

hneratam ex peccato per morbidam aliquam

&

qualitarem ; àt volunt Gabriel & Ochamus,

ul

hus

nec per aliquern vitiofum habitum, üt vult

ynt; (

Janfenius, Rat/o 1. partis eff, Cüm enim

haec qualitás foret corporalis diverfis fübja-

f0 V )

cens caufis alternantibus & variantibus, non

l

ha ffl]

poffet uniformiter tranfire ad pofteros ; síc-

p

p

que peccatum ori

quàm in

ginale in uno majus foret ,

yiit

tero, preterquam quód alibi de

771!5

j l.

peccato originali agens hane qualitatem re-

[l

Jecerim. — Rarjo a, partis

&f , quia fi Adam

e

r habitum ex peccato

contractum in po-

h

jid

*

eris vulneravit naturam

etiam dum pcaeni-

ji q

Ü

tuit; hunc ipfum

per actus contrarios habi-

Ji",

eorit

tum deftruxit;& ita vel plane nonhoc vulnus

f

« 2

tradu-

164 Deffatibus (). M. ]-) Nazure.

l

Dt,

traduceretur in pofteros, vel certönonæqua.-

liter; ac proinde manet ; hanc virium atte-

dund a

j

lnl debi

nuationem non propagari in pofteros, ficut

10 enim

ex efficaciavirtutis generativee aliqualiter jux-

r DEU

ta Janfenium propagatur complexio paren-

t9. mi

tum in prolem; nec ficut morbi parentum

m bf

tranfeunt fübinde in liberos juxta Ochamum,

qim ho

fed hec virium leefio & debilitas dimrnanat

&heyolo

Primó ex averfione à DEO üt fine ulti-

Bu

1Tno etiam naturali, quatenus prout explicat

t

D. Thomas i. 2. q. 109. Art. 6. voluntas;

Wt

quae ad converfionem in DEUM fibi foli

Y

ii

non füfficit; fed praeerea Divinum exigit

T t

influxum ; in ftatu naturse purze, ubi nulla

Qtiem

foret peccati indifpofitio , Divino foveretur

fite m

iufluxu ; per quem ad DEUM, ür Autho-

?5 qui

rem nature fuper omnia diligendum dirige-

At t

retur, & faltem habitualiter convería foret;

lg Ata

aft natura lapfà per noxam originalem DEO

Bu

exofa, jam indifpofitionem pro DEI influ-

j

xu ad bonum Divinum convertente pofüit;

& ira etiam ante peccarum actuale jam habi-

Qu

Y X

tualiter eft avería à DEO , non per pravum

?lïï

lt

N

habitum ; fed ratione fübtra&ti influxüs Di-

vini, & indifpofitionis ad eum recipiendum;

Wt (

utrumque patet in calamo uno difpofito»

fCl ünt

alterofraéto, quorum unus etiam ante actua-

li, fCll

lem applicationem jam eft habitualiter utilis

Mi

& converfus ad finem ícribendi, alter inuti-

Rtfes

ribendi.

lis & habitualiter —averfus à fine fc

ælenn(

ggml

Jetini,

De Natura (). M.].) kep;zmm. 165'

erto m

D Vif

Quond zduim ei- 3tium , quee vires hominis

lapfi debilitant ; ex fide argumentum eapitur,

poftns

non enim aqualibus auxiliis & praefidió tue-

iqui

tur DEUS fibi inimicum , ficut amicum;

mpletig

ergo. minori protectione

fovet

homi-

iorbi p

nem lapfüm,; & peccató fibi inimicum;

x Ochr

quàm hominem in pura naturà, quem

lts dir

benevolé üt Author nature profequitur.

) àr i

Denique qualia mala tam circa bonum fuper-

p Qut d

naturale ; quàm narurale demonum tentatio

m 6d

inferat , eX Scriprura & SS. PP. palàm eft;

JEUMA

cüm ergo in natura pura hec daemonum ve-

Div'muqrfl

xa non fuiffet, fed folüm in poenam peccati

urg; ii

hominem lapfüm premat, etiam hoc ex ca-

W

j

Divinon

pite major in homine lapfo nafcitur debili-

J

ta$, quam non impedit bonorum Anpclo-

jigntino

rum cuítodia, erenim hec etiam in flata na-

r ao

ture purz extitiffer ; cüm fpectet ad ordi-

yngi

)!

nem nature , juxta quem in

feriora regun-

tur per füperiora.

| prO. [ïf

*

^

vertelte ,

Quares 3. (

DN

uis fit ftatus nature repa-

rate? B. Variare

(ae j j

quidem "T'heolopgos, dum

o p lf

alii per eum intelli

[s]

(

unt ftatum olorise, üt Sua-

rez ; Martinez, al

" infïl?m,

li ftatum naturze humanee

per Chriftum redemptae intellipi debere af-

t M

UO

;

Íerunt; aft ftandum tamen eft cum cornmu-

ni j ícilicet intelli

du d*

fentialiter

gi debere pofteriorem , ef-

quippe differunt flatus. hominis

ii

l

l]dli a![erv

juftficati, & ftatus peccatoris in lapfü adhuc

haerentis ; quamvis ultró concedamus, quód

D

3

naturs

166 1 featibus (). M.]) Natura,

DeN

|

natura non omninó reparata fir , dum eftin

| Bu

via, utpore fübjacens adhuc peenalitatibus

! dons vel

ex lapfu Ade relidtis. fed plené aliquando

fe&a ) HC

reftituatur in patria; per quod tamen adhuc

4n Cf

manet, naturam ex Chrifü gratia hic etiam

Qà exm

in via reparatam effe,

Id

"Quares 4. Qualiter conveniant & dif-

Yrdl m

ferant flatus innocentie , & flatus natu-

re reparaze? g. Conveniunt rz5 expar-

NT

Di di)ii'füpr

Ze fermizi, ad quem tendunt , fcilicet ad

lft

fupernaturalem beatirudinem. 249 ex par-

t

te modi tendendi per flexibile ad bonum &

malum hominis. arbitrium & viam merito-

T h?[æ'!

* Qmy

rum. 3//ó ex parte principii meritorum

pltm

fcilicet gratize ; quee in utroque flatu homi-

( hocf

nem filium DET, coeli heredem , & perfe-

hnj

&tam DEI imaginem efficit. Differunt au-

tem 770: Prioris enim . finis eft oftenfio li-

beraliratis Divinz , poflerioris autem eft

i

oftenfio mifericordie Diving. Unde majo-

De r

rem DEI in hominem arguit charitatem; &

majora beneficia , donum enim magis indi-

2dà

gno collatum majus .eft beneficium.

Q

Caufa efficiens utriusque ftatüs equidem eft

DEUS, aft przorezm immediate inflituit, po-

eriorez autem

er Chriftum , ut non fo-

lüm fit caput, ficut füit Adam, fed eriam

tla N Um

15 lr

caput & fimul cauíà efficiens fit pratize & do-

norum in flatu nature reparate.

3t/0 Ibi

Cfegral

natura

d piri

fubjectum feu caqfä materialis erat

Peccati,

Wi

Nafuni,

beNatum (J. M.J.) reparata. 167

t dnd

peccati expers; ficque füperadditis duntaxat

i

donis veftienda erat, aft nunc eft crimine in-

b dl

fe&a , ficque primarió à maalis liberanda.

d ama d

410 Caufa formalis primi flatüs, ícilicet gra-

«t Dd

tia eadem quidem fübílantialiter erat cum

moderna, aít illa erat oripinalis, heec pofte-

ventn b

rior eft medicinalis , & non omnes effectus

x um z

fecundarios preftans, quos prior prarflitit,

p m t

ut dixi fuprà,

] fClJltï

ZAYOS $.

uomodo differant auxilia

2di at

gratice pro ftatu innocentive ; & flatu natu-

d bore

re lapíe ? Litem mover S, Aug. dum lib.

- viam n

de corrept. & grat. c. 10. & feqq. quintu-

yi ment

plex pro utrisqueaffignat difcrimen ; aft quia

de hoc fuse epi füprà pag. 38. in deflexione

ue um /1

lem;&Pï

Janfenii, hinc illuc Le&orem remitto,

D

dl d

ARTICULUS IV.

j a

Undet

De vvariit gratta acceptionibns €9*

t

aiviftonibus.

imP^

On placet illa fallax gratia ; quz va-

yaum.

na eft corporis venuftas ; non gratia

jf

N

feu favor hominum, fed unius pra-

tia Numinis, quam communis loquendi mo-

yt ^

i

f

dus latiffimà acceptione partitur in increatam

g

& creatam ; per priorem quidem intelligi po-

oftti£

j

D ;W

teft Spiritus S. & hypoftafis verbi humanira-

ti unita, potiffimüm ramen intelligitur be-

era[ n&ülü

4

nevo-

"

£68 De gratia ( . M.]. ) zncommuxi.

tjí

nevolus DEI amor ; quó nos ab eterno di-

TU Pt

lexit; creavit ; per congruas dotes & media

(aterüm |

ad gloriam vocavit, ex quo dimmaenant gra-

pmatural

tie creAf4 dona in nos liberaliter diffufa,

tiqie ne

propter hec autem in- nobis oritur pratitu-

1l frn

do feu gratiarum actio , quae non raró etiam

Ym of q

exprimitur nominegratie, juxtàid: Graria

fj)

lu

gratiam parit , id eft, gratitudinem;

Porró gratia creata alia gezeral;s eft,

QWI [

131

que omnia à DEO collata comprehendit

bencficia, qualiter ipfa creatio ; confervatio;

u7

& ceetera naturalia bona & faculrates pratice

Pü?. hæ() .üt |

dici queunt, quatenus non ex merito ; fed

ente d

ET

s

gratuitó conferuntur, qualiter etiam S. Au-

guftinus gratiam naturalem appellat gratiam

LR

C fento

creationis ; Alia eft /Decialis c& faperuatu-

Ab

YAÍA , qute eft dozum gratuitum fuper. exi-

TM Täd

eztiam matura creata im ordize ad fmems

eb beatitudinem fupermaturalem, & quiahoc

(l

( or

p

Q

per Chrifli merita nobis defacto comparatur;

tf

addi poteft : Medieizale 2 DEO per Chrifli

T fne

IU

7REFILA paratum ia vemedium peccati, voca-

türque à D. Auguftino pratia redemptionis ;

B

* g

& de hac quidem füpernaturali gratia nobis

fermo erit, tum utà Pelapio , qui libe-

I dlfhnm

rum arbitrium pro gratia accepit longiüs

f] 4 Pï [7/7

Mi a,

recedamus ; tum quia auxilia gratie pro-

prié accepta fupponunt eum ; qui adjuva-

ISK

u

tur; ejüsque potentias activas ; sícque na-

DT

tura; & ejus actüve vires nullatenus no-

mine

m hUm

*

7771

ejísque di- (J.M.].) vifzue.

169

db atv

mine gratie ftridié acceptee. venire pofï'unf;

dots r

Citerüm quia quoad exiftentiam gratig füu-

Timmun

pernaturalis plene funt ornnes facrce papine ;

raite d

ejüsque necefitatem fat loquitur elevatio no-

oritu p

fira ad finem füpernaturalem , — fupervaca-

non n

neum eft querere, quoad conceptum 247

x id: 6

€ff ; aft quoad conceptum |,zid eff..

1dinem

Quid efl eratia ? Querit D. Aupuft.

gmm!fs,

Traét. 3.in Joannem : Refpondet, zzatis da-

compo

$

ta, domata zom reddita , ut nim

irüm pro-

, coni

pria hec fit eratice notio, quod nullo prae-

odltite f

cedente titulo jure & debito gratis & fpon-

YX mer.'rf:':

er n«

te detur ; undeíi dicas gratie augmentum

eft vera gratia; & tamen non datur graris, fed

at E

TA

ex merito; R. non dari quidem gratis pro-

ximé & ex fe, datur tamen omnino gratis

jtum m

in fua radice, quia ra

7771 W

dicatur-in prima gra-

tià, quze omnino

gratis datur; quo feníu SS.

Q/ZW)&qwi)

PP* coleftem

oloriam vocant pratiam, non

docnmpf

quafi

fine meritis detur, fed quatenus eft

yopn

fru&us ad primam oratia

m; qua omnino

j "

gratis confertur, unde D.

'Th.Le&. 2. in ver-

p

ba Apoftoli rep

ofta eft mihi coroua juflitia

d g

ita diftinguit: j

"

uflitia eft quantum ad acium,

y

qui proced,

£

*2

voluntate

CONLA

giO; (

H

(fe gratia quan-

X i!;l

ium ad radicem merendi

D

Ex his

à pl

y 4

JQuar. 1.

u

o fenfu gratia füpernatura-

lis à D. 'Th. appe

) sicqü?f'

letur principium extrinfe-

ceum humanorum acuum? x. cu» Godoy

gulittl

p

5

iracf.

17o Degratia (J.M.].) Zmcommuni,

£jii

i&

1 abf. $. dif. 3 9. q. 03.

Quód hoc fenfu,

quatenus fcilicet gratia; etfi fubje&tum intrin-

Qdf

& adony

íecé afficiat ac perficiat; attamen ex intrin-

titm )

fecis fübje&ti principiis non egre ditur, omnis

i

ülte f

quippe

ratia five actüalis five habitualis à

,

DEO infunditur, & ideo quarenus eft donum

litarla

ab extrinfeco gratis collatum appellatur quo-

j I ium

| . Inri

que principium extrinfecum,

Ozu&r.2

uomodo gratia fupernatu-

um (äl]cwg

ralis hactenus explicata adbuc dividitur ?

! Totdis "

ts

B. primarió dividitur in fancificantem &

ratiam gratis datam : pr/or conftituit

s.

"t )

hominem DEO gratum & amicum, Divine-

que participem nature , sícque ad propri

COR

C r

fuppofiti fanctificationem ordinatur; pofe-

rior quee etiam in peccatore ftare poreft, or-

Titny (

dinatur ad falutem & utilitatem aliorum ; di-

citurque gzz£z dat4 tribuendo nomen ge-

E

| Wämem

neris ignobiliori fpeciei.

Oger. 3. Quenam funt gratize

ratis

I

datze? "& hae novem ab Apoftolo z. ad Co-

rinth. 12. enumerate: nempe fermo fapien-

Vïï) m W

; [üm

Ty

tiee,fermofcientiee, fides,gratia fanitarum;ope-

f

rationes virtutum, prophetia, discretio 5pl-

"

DBo

4l

M

Xma,

rituum , genera linquarum, interpretatio fer-

monutmn.

Uï.UO, d)

uenam eft ulterior

7)

A^iij;

UA« d.

atigae

]

divifio ? s. pratia fan&tificans ulterius dividi-

5

ïrlom;, zl

tur in externam & internam ; exze/gA 1eu

i,

Quoq ,

h

extrinfeca comprehendit omnia media; 05-

n

jecta

£0f

ejusque di- (]. M.]) vifonibus ivi

a ol

je&a & caufas ad finem. füpernaturalem ex-

citantes, ut fünt praedicatio exempla Chrifti

ljdns

amen qut

& Sanctorum, miracula, occafiones ad ben&

^

endnm

preparate & ad malé agendum

predis

z

blate fe

fve ha

u breviüs pratia exterior eft DET

miícricordia, quà exterius protegendo ho-

renselii

appdlt

minem juvat ad mala viranda & bona facien-

a

Imterior complectitur non folüm

a-

atia if

tiam fàn&tificantem, fed etiam omnes virtutes

morales per fe infufas dona Spiritüs S, illu-

huc dii

nQifars

minationes intelle&üs , inflammationes vo-

luntatis ; que omnia auxilia nos intrinfec&

yior V

icum u

afticiunt , unde generaliter appellatur miferi-

cordia DET interius juvans hominem. Porró

cqüe N

r

ydinditj/

hec ulterius fübdivitur in habitualem. &

actualem : f77or eft habitus (eu qualit

as per-

f Porä

manens füpernaturalis infüfa

hominem fàn-

em d

&ificans ; eumque filium D EI adoptivum

do nf

confltuens, Pofferior prout in DE O eft;

appellarur DEI mifericordia, quà in nobis

t fäfiæ f

pium interiüs caufat mentis mor

um, prout

flb lï*

veró in nobis recipitur,

eft donum gratui-

e fklmo !

tum & motus interior,

quó anima movetur

à DEO ad re&é & bene

cognofcendum, vo-

disccs

lendum aut agendum;

unde juxta D. Th.r. 2.

fcrpfaram

q.I10. a.2. Noz eff qualitas fed smottus qui-

aA AUime, Adus enim moveutis inm ?H0Í0

efh motus , t dicitur i 3. phyfec. ex quo pa-

jrers

tet; quod non femper gratia actualis fit vir-

É J(/M'

d L

tus potentise fuperaddita & eam complens in

j m

actu

M

172 Degratia ( ]. M.].) zecommuni..

tju

fat v.g.

actu primo ; fed fp& eft motus interior ad

a&um fecundum potentiam completam re-

Mt Comm

ducens, qui motus aliàs vocatur praemotio;

ur

dum autem à D. Th. nuncupatur principium

li excitan

aCuonum exterius, non loquitur de ea pro-

Qperant

ut in nobis efl, fed

r me

t

prout in DEO eft | ipfa

DEI .mifericordia.

ütor:

Dits x

-Quar. . Qiomodo adhuc fübdividitur

UI

gratia actualis interior ? r 7770 in moralem

AURU m

& phyficam : 5ec. modó defcripta eft, i//a

Dür

confifüt in pura propofstione objeéti; & dum

Ht M

conjungitur. cum lumine intelle&tui infufo ;

[

AW

eft phyíica refpectu intelle£tüs; etfi refpedu

Tl

voluntatis poflit manere puré moralis: . U/i

Münes

etiam adverte, quód motio phyfica dupli-

Ut

citer accipi poffit; vel prout e/f puré motio

Teicir

e applicatio virtutis jam preexiftentis fine

Cl0mno

nova virtute fuperaddita, de qua in preeced.

a

Pm'ïVeuieng

numero fermo erat, vel etiam prout eft mo-

Y mju[h)s)

tio & fimulcollatio virtutis non quidem per-

Vn

manentis, fed per modum paflionis trans-

ggat'xa N

euntis, & taliter fe tenetex parteactüs primb

Vïüiïm

& potentiam activam complet; cüm enim

At

peccatoe omni habitu fupernaturali orbatus

menæ) t

elicit a&tus quosdam circa bona füpernatu-

"R

ralia, neceffarium eft, ut pro runc ipfa mo-

D 'Ug/lm

tio gratiz ad converfionem disponens non

H (gj

it pura applicatio virtutis prceexiftentis, 16

ag

fecum afferat aliquam virtutem transeuntetb

Worem

1cut

COWT

ejusque di- (J. M.].) wiffonibus. 173

JCUS 1

ficut v. g. lumen gloriz D. Paulo transeun-

ter communicatum fuiffe Theologi docent.

conmpi

AtUI lek

JQuer.6. Quid intelligitur nomine gra-

tice excitantis , prevenientis, operantis; co-

itur p

girrdr

operantis, adjuvantis; fübfequentis? ». funt

paod.

parier membra dividentia gratie a&ualis

interioris; ordinarié quidem gratia preve-

niens & excitans cum operante , pratia füb-

yc fb

fequens & adjuvans cum cooperante confun-

duntur, tamen quoad diverfà munia fuo mo-

1j n

do inrer fe differunt; unde gratia pzave-

'.fbl'ipü 21[ ,

:obyl?

«iens boni operis in homine inchoatrix eft

ad bonum intelligendum ac defiderandum

telledi

K e[hg;i

mentem humanam movens; & quidem hoc

ipfum etiam preeflat oratia exczazs itatamen

p m*

ut pratia excitans fi

) pl

pecialiter ex parte fübjecti

refpiciat peccator

es & infideles, quos velut

um

ao

& fomno peccati excitat,

dum econtra gratia

preveniens genera

liter fe ex

kquiT

tendit ad juítos

&injuftos, atque i

n lis omnibus pios exci-

m pot*

tat voluntatis. mor

n qil

us , unde quidem omnis

gratia excirans eft

preveniens, non tamen

| PAHïO&L

viciffim. Porro p

Jarteääw

ftanriam. coincidit

ratia opera:5 quoad fub-

.

cum excitante & prave-

j 0

Aüente, eftque illa,

manll'üji 0*

per quam juxtaD. Àuguft,

L. de grat. & libe

TO arbitr,

C 17. DEUS,

bona (UP EK,

ut velimus operatur inc

u

ibiens, qui volenti-

"s cooperatur perficiens , id e

per quam

d

æexmf"üf

DEUS nobis fine nobis infpirat li

berum fuüi

f mnge*'»"ä

amorem absque pravio velle noftro, & ita

non

174 De gratia (J. M.].) Zueommuni,

£jut

vrarangl

non differt à gratia praeveniente & excitante;

j

udüm.

nifi quód utraque hec dicatur cum refpe&u

ad hominem üt fübjectum, operans autem

ipliditer:

Wi prog

cum refpe&dtu ad DEUM üàt principium.

iverfls

Cooperazs illa eft, quà DEUS illud, quod in

nobis per pratiam operantem operatus eft,

lm p

plicar )

perficit ;feu facit ; ut voluntas bona, qualis per

gratiam operantem effe ceepit,cüm plerumque

DBUS

]

T5 1f

adhuc infirma& debilis feu imperfecta fit, per

r

ratiam cooperantem plené ad bonum per-

j

R

t qi

Qb

ciatur; ex quibüs liquet, quód gratia 42-

T d

juvamns à cooperante non differat, nifi quàd

frior in ordine ad fübje&tum adjutum; po-

Dd

flerior ad prizeipium cooperams nuncupetur.

Denique graziz /z

bfe

4725 ietnina boniee vo-

F m

luntatis jam inchoata

!

eu motum bonum vo-

sipitu

r HUXü

luntatis preevium prefüpponit, ficque volun-

tatem excitatam duntaxat fovet & ulteriüs a

m

gm?l*llis ad í

bonos actusalios promovet, unde denuó non

differt à gratía cooperante, nifi penes refpe-

Isf

D)

Hütmhu

Q

d

&um, quó comparatur ad gratiam praves

nientem,

Wtrie

H a

,,Qlfkï'. 7. Quid dicendum de donis &

C []m

beneficiis Divinis

uoadmodum folummodo

Qu

í

ij

T

fupernaturalibus;

tem de illa motione; qu£

eff pur motioe?- aphlicatio, proutinquer.4t

Omüino d j

advertimus? s« 44 przzum etfi dona illa fint

3*.5'3d3-in.

gratuita; ficut tamen non fimpliciter fed dun-

'?

l

taxat fecundüm quid & quoad modum fü-

1

"ll

5 Qim ;

perna-

ejæqua di- (.M.]) vifrozibus. — 175

COW

pernaturalia fünt ; ità eodem modó pratige

d

Vr u

fecundüm quid appellantur. m. 24 /éczzdum

dupliciter accipi poffe praefatam motionem;

; Opee

t pri

Vel prout gemeralis efl , quatenus DEUS üt

univerfalis motor noflras facultates fecun-

JS il gt

düm propriam earum dispofitionem ap-

m o

plicat ; ve/ prowt [hecialis efW , dum

bons qi

cümpt

DEUS 2Divizo , prout loquitur D. Tho-

mas inftinctu hominisanimum fpecialiter ap-

npertid

ad bont

plicat ad aliqua cogiranda vel volenda , que

agendi quidem potentiam homo haber, atta-

qui g

men fecundàüm ordinarium rerum curfum

Fferat,tbi

homo ea non cogitarer aut vellet nifi Divina

r adjllfum:

ya; D

providentia fpecialiter & gratis ad talia diri-

er

geret; jam

:

£o motio preefara generalis fi

m

accipiatur in

qum

dicitur auxiliu

primo feníü, non ita proprie

m gratiz , quia ficut fuppofirà

)Hif: ücqw

collatione virt

utis naturalis debetur ei motio

ver d t

generalis ad actus juxra füuum modum appli-

u

eans, ita füppofità collation

faturalium debetu

e virtutum fuper-

mfi Penæ "

r paritur motio eas fuo

grariämFï

confo

rmiter modo a

pplicans ; aft £ fza-

£ur in 2do fénfu,

Proprié gratia appellatur;

ec namque fp

ecialis dire&tio. nulli debetur,

"Ts

unde D. Th.

jj i

'24. 4€ UEL 3. 14. C 1 g. fine

Divina miferi

cordia gratis diripente nullum

h at

omnino donu

sutiM

Jb

m ab homine efficitur, &q.27.

I

a. s$.ad 3.in o

mni flatu & actu voluntas flexi-

f d

bilis ad bonu

m & malum, utad bonum po-

Jj

f(l

j

j

tiis quàm ad malum tendat ; indiget Divi-

u )

na

fxi/

i76 Degratia (j.M. j.) n communi,

na providentià, eam dirigente & adjuvante,

D

idque gratis. Ro e£/azz efl , quia licer ju-

ftis quodammodo debeatur motio generalis

eos ad opera jufta juxta füuum modum pro-

]i N

movens, gratuitum tamen eft & nullófibi

u

meritó comparat homo , ut ipfüm pree aliofic

providé dirigat DEUS, ut ipfe potiüs prealio

ad hoc bonum opus perveniat, à quo defice-

y

/

1j

re potuit; ficut & alii deficiunt, ex quibus

III?W; 1:m

pátet; quód licét homo aliquid boni efficere

iüm i

i

offit cum folo generali auxilio; ut tamen

dlan, qi

efficaciter opera bona actu. fiant, dependent

ls

quni

à gratuito; quin etiam fpeciali auxilio; filo-

A tf

quamur in fenfü explicato.

(

T lm

