corditer non folum uni prealiis, fed etiam

lus

peccatoribus dari, nam cujus vult mifere-

(

tur, & quem vult indurat; coz/mezdat auzem

(242«

L

j

j

138

De gratia (.M.J.) efficaci.

D

c!aaritatemfuam DEUS im mobis,

Voniam

i .äügüüino d

4

2m ten-

m (l if

etm adhuc peccatores effemus, fecun

pus. Chr-[lus pro uobis mortuus efl. ad Rom;

Dguia in

gt ;

f, Ex quo re& fequitur, fi ia dilexit nos

DEUS in Chrifto, cftote ergo imitatores DEI

tme defa

Wetrttur ,

Vcut filii chariffimt, ambulate 12 difetlune

mrote ditor

Jfecut. && Chriflus dilexitnosad Ephet. s. nam,

üt beneé concludit amoris difcipulus t. Joann.

)'f*ä. ]

4. $i ffc DEUS dilexit zos, €9 nos debemus

W p

alterutrum diligeres Precipue quia fi non

àtem exaif

ex conatu noftro, quo unus prz alio fibi fa-

ii fs

cit gratiam co

n

oruam, fed precisé ex dono

T Qu o

gratie per fee

f

cacis unus fit melior alteró,

& n m

non eft cur unusfe alteri proferat, aut eiira-

ii m f

fcatur, fiquidem & nobis gratia heec negari

tim af

potuiffet, quà negatà alteró pejores effemus,

Ti h

Unde ficut gratia perfe efficax, etiam indi-

ABitoti o«

w

nis collata DETerga nosbonitarem; manfue -

W

&

d pl

tudinem & beríeficentiam demonftrat, ita nos

EM

ad easdem erga proximum virtutes exercen-

Hs p

dos provocat. Porro quoad debiram erga

M "QJQ [) t

Chriftum pietatem argumentum deduco ex

Ls

DEI amore cum Apottolo ad Ephef; 2* Era-

W V

fs atura ]ïlzi ir&, ftcut et ceteri, DEUS

Ler

Nb erg

vutem, qui arves e[E im miféricordia, prap

BP

N

uomiam charitatem [uam quá dilexit nos, &

WMDOW 1

eiun ejfemns murtui peecatis , comvivificavit

Doter

t

3]

f

czor i Chriflo,cujus oratia e[Lis [aluati; ergo :

L PMP G

fiin Chriftro & per Chriftum ram forti & per-

lA] '[hfuw

fe efüicaci gratià dotati fümus, vi cuju

s, telte

Augu-

139

quui

De gratia (]. M.JJ) efficacz.

. Aügüflino de corrept. & grat. c. :2. fubven-

1f t

tum e[t infirmitati volumtatis Dusiama, ut

feunmto.

D .gratia indeclinaliliter &5 infsperatiliter

«( dN

ageretur 5 $9. ideo, quamvis infrma, uon

j diegt D

tamen deficeret , neque. adverfitate. aliqua

n.;-;zzu(tx Ui

f

íQ l/l[)

vinceretur , fanb oportet, ut tam munifico

Ephef j

gratiee datori grates & amorem rependamus.

us z

5/à. Do&rina de gratia perfe efficaci fu-

gam peccati parit; peenitentiam nutrit, Sedu-

7 g t

[

? qui

i

N

liatern. excufSó torpore in peragendis rit&

se aol

officiis fuis confervat. Eadem fiquidem do-

&rina; quz oratiam perfe efficacem üatuit,

ecse r

rdorit

eam non raró propter peccata negari afferit,

n tl

atqui dum fübeft periculum; ne DEUS ora-

tis hecikg

tiam perfe efficacem pofthac fit denegaturus,

Vores lo

quisque faluti füee confülere volens peccata

G peccati occafiones declinare, peccata veró

, m I

j: n

patrata amplius & amplius per poenitentiam

nf i

abolere debet, ergo. Pz;rer doctrina noftra

profiterur, DEUM gratià fua ab intrinfeco

u

efficaci operari in nobis velle & perficere;

wbn d

verba, exempla, orationes, bonse vitze meri-

T

du

tum, noftram & alienam falutem ipfius effe

hr

fl

jri, )

Opera, ergo ad quantumcunque arduum

DEUS hominem voccet'/officium, fi ftrenuà

rN'

]

collaborare conatus fuerit, plené confidere

l

p P

df

poterit; f& officium füum rit& obiturum, nam

)

fidelis efl; qui vocmvit uos, qui etiam faciet

h

J

1. Ad. Thej/adonic. $.

h

a

r

Anti-

j

140 . Degratia (J.M. J.)ä]ïca;-z'.

Degnii

Antithe(in, quam laudatus author ex hig

Wi

dllegatis de gratia ab intrinfeco efficaci; contra

hDI [

jrre m

fententiam adverfariorum ftatuit, fludiose

pretermitto; juvat tamen pro coronide quz-

14 Domin

rere cum Caramuele, an; dum 'Thomiftica&

ei advería fententia mutuó inter fe de veri-

Dr

tate concertat, utraque in tertio vel plan? ia

2do fyllogismo finaliter convi&£ta obmutefcat?

D

& dico;quód ita: sícque propono : Ut ut fcho-

la Thomiflica pro Divine voluntatis effica-

;

YOns !

cia, fententia autem adverfíà pro creare liber-

tatis indifferentia, in prefenti controverfiali-

| tl

6"'0»'1[:

tigeb utraque tamen mox ad unum &idem

fupremum difficultatis revocatur punctum;

T0 t

Wi dl

atqui in hoc utraque finaliter convicta obmu-

teícit, ergo. . Prob. miz. Supremum difficul-

[M U n

"IG a

tatis punétum eft, cur in fententia Thomifti-

ca DEUS huic conferat gratiam ab intrin-

Hläq

J5 que

feco efficacem, elteri non ? cur in fententiaad-

d

3

Ittur

lf

verfà DEUS hunc potius quàm illum ponatin

Turi o

A

illis circumftantiis, indole & genió &c. inqui-

]i i m]

bus. per fcientiam mediam previdetur prae

ümn&s Y lmm

M

alio gratiam füfficientem fibi congruam factu-

rus, àd quod pun&um certé revocatur utra-

A m

qODum l]

h

que fchola; atqüi in hoc pun&o utraque, a

ln

abyffalia DEI judicia confugiens, finaliter

ISrmun

Plgnus MRQ

convi&ca obmutefcit, ergo. Unde & egoca-

Nnyr.

1:mo filentium impono concludens cum Ma-

)! |

gno Aurelio L. degrat. & lib.arb.c. 1. »eves

perturbet bujus quafltonis ob[curitas ; moneo

Uof

fgim;i.

De gratia (]. M.J.)) babituali.

I4i

gattor a

tos primum, ut de iis, qua intelligitis, aga-

f cor

ztis DEO gratias, quidquid autem efl , quà

srait; ld

pervenire uondum poreft vefra mentis iuten-

'coondeq

tjoy À Domino, tet intelljgatis , orate,

Y Thonilad

ter f d

DELIBATIO IT.

jo v p

ob

De Gratia Habituah.

no Uf

luntarg &

On ità Samíon hauftis de dente mcla-

o creml

N

ri Maxillee aquis refociavir fjirit m

n

( viresvecebitjudic. 1 $. Sicut DEUS

unum &i

apertó Maxillee noftrz myfticee molari dente,

poft abolitum ex vetito Ádze pomo peccati

onidadit

morfuüm; de largiftuo Divini fui amoris rivo

m du

flvificas gratize fanctificantisidentidem deri-

ao Thonie

vat aquas, queis hauftis rabefcens homo refo-

jima i

cillaSpirirum & vires recipit. Ipitur hancno-

pfiné

biliffimam gratio habitualis fpeciem velut

lm

ivinam propino Ambrofiam, & licàtfub ea

io & I

omnes virtutum fupernaturaliurninfufi habi-

t

!

i

"

tus füó modà comprehendi queant, fpecia-

liüsramen & quafi antonomaftic? intelligo

qoont j

donum illud, cujus munere in nature D.

Ti

transformamur confortium, glorie ccelefiis

n P

pignus nancifcimur, jufti & fanéti denomi-

namur. Sit proinde.

&i

lv

en ^

7

J

jl

'I-V

I

j

rjm;f'raf

w

QULE-

142

De gratia (].M.].) babituali.

in u

dpmr D)

-»QUJESTIO'I.

yenit, 2n Dif

ii hom

De effentia. Gratie Hahi-

ia l

talis.

trinfecum,

d in DEI

ARTDICHILUSTJ

: DEK

'&nominaur

An gratia Habitualis z';ztrz';zþcä

11] dibfio

inbareat anma ?

f iif

li ün'lmam.

Ui pratia dudum exciderat Calvinus,

facilé cccutivit nullam . interiorem

Nitagiy

O

fibus ol

cognofcendo juftitiam; dum homi-

du a

nem.non aliunde nifi ex folo imputatione ex-

trinfeca juftitie Divinze juftum afferuit, cui

tror & hi

fübfcripfir Lutherus in folo favore DEI ex-

n äHl'n?g) »

* 4 DIC3.

trinfeco gratiam reponens ; contra quos.

Notandum r. spliciter accipi gratiam,

RUR

vel pro amore ficut dicimus. Jffe homo eft im

TU i

gratia Regir, quia amatur à Rege, vel pro be-

neficio gratis collato; prout benefaétor gra-

tiam facit a'teri vel denique pro ipfà gratitu-

Ü

j fü/ütig

dine poft beneficium collatum; prout dicitur:

mnsel (

D

atia gratiam parit ideft gratitudinem ; 1u

Ti

J j

j*

c tertía acceptione gratianon eft noftri ori;

M

2da acceptio, cüm fit univerfàlis peneraliter

Ht lo

Vaf

complectens omnia DEI beneficia fupernatu-

ralia tam gratize actuali quàm habituali com-

Ti ftjj !/þa

munis eít; Sola igitur pri

ma confideratio; quà

DP fjj [Ord

erd;;tw

homo eatqus icitur eflc in gratia; quatf*-ïl

3

l

m

vibittl

in qüamzm Q.M.] confgfat ?

143

diligitur à DEO, in prefentem queeftionem

01

venit; an nimirurm, durm de fide certum eft,

T2

aliquos homines effe Deo gratos ad virami

eternami; hoc fiat per folum favorem DEI

extrinfecum, feu an horo in tantum dicatür

effe in DEI pratia, in quantum terminatatno-

SI

rem in DEO exiflentem, à quo extrinfecé

)

!

denominatur dilectus, an veró infuper heec

r inti

DEI dile&tio ponat in homine aliquod do-

i?

num intrinfecum

permanens, quod ipfm af-

la CUf

ficit animam.

j ineut

Neranudum 2. Exiam inter Catholicos;

quibus collatio doni interioris omnino certa

, dm

mpumrioneexj

eft; adhuc tamen dubitari, an hzec gratia in-

terior & habitualis immediat&. recipiatur in

j aliatit; *

T IUL

ipfa anima, prout Thomifte pretenduntcum

D. Th. hica. 4.. Anautenf in ipfà voluntate

ym Qu*

[i-güþ

prout illi volunt; qui aut potentiasab anima

vcipi t

1on diftinguunt, velut fünt Nominales, aut

ifromt!

d p

ipfam

ratiam & charitatem. confundunt,

prout funr fcotifte. His notatis eft

gtf

Refolutio rma. Gratia habitualis feu fan-

p

&ificans eft donum füpernaturale intrinfecà

u

in homine receptum. Eít de fide ex Concil.

ydinemväf

-

Trid. Sef. 6. c. 7. &1z.. contra Lutherum:

effnoihïü

ftquis dixerit, bomines jufFificari,vel [olá im-

js p

petatisne juftitis Chrifli, vel folá peccato-

qua

rum vemijfione exclusá gratiá $9. charitate,

ab mgh

d& $2 cordibus eorum per Spiritum $. dif-.

[Íde*

t

Jundatur , atque iBljs inhareat, aut. etiam

f

-

wal-

gra-

,

iliquo

144 Degratia (. M.]) haäimalz'.þ

ET dbs du

gratiam, quá juflificumur , effe tantum fa*

vorem DEI, anatbema fír. Prob. 1. ex [cript.

wifim bo

$. Gratia 1. Johann. 4. vocatur. femem DEI

tljdo quo

ii2 nobis manens, wem 2. Corinth. 1. pigzus

ntone dili

piritüs i cordibus noflris , pariter. 1. Joann.

li,

2« unélio, quam accepiflis manear m vobis,

f narurak

atqui heecinnuunt pratiam effe donum quod-

iubus & |

dam creatum in. nobis intrinfece receptumy

tundo, it

erpo.

ts qu

Prob. 2: rat.. Eatenus homo eft in pra-

rndem

tia Dei, quatenus amaturà DEO,; & divinum

Durgl

ejus terminat amorem fupernaturalem, atqui

&t ln

nequir terminare fupernaturalem DEI amo-

tx DlTth

rem, nifi mediante- bonitate intrinfecé rece-

Jt, qin:

ptà; ergo homo non elt in gratia fine dono

fl

intrinfecé recepto. 444j. pai. ex pranotatis

T0 &j

€3 etiam ab bareticis admittitur.. Min. prob.

at nf

obje&um terminans amorem effe&ivum re

^0 61 g

cipit bonitatem intrinfecam ab amanre, atqui

mj.lfïl quo'ät

amor DEI füpernaturalis, quem terminat

Wa ljgs

homo tanquam obje&um amatum;.eíft amor

furtthege

effe&ivus,ergo. 744j. pat. Ex differentiatin-

f dul

ter amorem affectivum & effe&tivum, prior

|

ibf Ü

enim utpote imperfectus füpponit in objeto

177

amato bonitatem, quá.allicitur ad amorem;

Tttr i

Aftamor effectivus utpote perfectiffimus cau-

fl

fat in obje&to bonitatem; & ipfüm objedtum

pl j

vatione bonitatis in eo caufatee amat. Miz.

Antate. I

dezuó e[t evidens cüm enim omnis amor ei-

n D

fentaliter tendat in bonum, amor autem

j dnl

]

hiituli

inquosam (J. M.J.) confifiat?. 145

f tmtin

DEI abs dubio perfectiffimus fit ; oportet,

ii jri

ut ipfam bonirarem intrinfecam operetur in.

ir Jam

obje&o quod. diligit, binc ficut DEUS ea

inth 1. J

ratione diligit creaturas in ordine & amore

antet 1 Jot

naturali , quatenus; ipfis. dat effe & bonita-

Wt i

tem naturalem:;, ipfas mediantibus dispofi-

donumqit

tionibus & potentis ad.finem naturalem or-

dinando, ita hominem amat amore füper-

frc as

naturali, quatenus ei infundit bonitatem fu-

od g

"l

pernaturalem ,. eümque donó intrinfecó f'u-

0, &dr

l

pernaturali ad: finem, füpernaturalem vit

&terng idoneum - efficit,

r

4

pürlen dU

Declaratur,

en DE

ex D. Th. bic a. 2 cim amare. nibil aliud

nrine n

fit, quam velle bonum alicui , mauif e[tum

a d

efl; quód DEUS omuia, qua funt, amat, mon

ü MW! [

famen eó modó , [icut moss. quia, emim,va-

luntas nofira mom eff cau[a bonitatis rerum ,

"UA

ddium

Jéd. ab ea movetur ,. ficut. ab objecfo amor

Alicuivolumus , no;yf;

ao TU

m

uofter , quübomitatem

p RT

caufa boniratis ipffus, fed.à comver[o Lbonitas,

P

ejus velvera-vel eftimata provocat am

0 C2

T efï

f'l,m

df

4

ó ei volumus e&" bonum con[éruare ,

sod.

?

abet, € addi quod, mon habet. , ef* ad. hoc

Pï

nitino

eperamur. Sed amor.DEI eft infundeus 89

creans bonitatem in vetus.

äd a

Refolutio2. Gtatia habitualis immediat&

Gilim:

lm(] rf»

recipitur in anima; non autem in ip(à vo«

luntate. Ita 'Theologi comm. contra Sco-

» (f

f

tum & D. Bonaventuram.

il

j

Prob, rat, Forma;. que per fe primó

u

at

146 Degratia (J. M.]J.) batituali

izguaz

dat effe; convenientiüs ponitur in eo fübje

adlsoratig ]

&o; cui per fe rmo convenit effe, ergo

DO tdoptiv

cüm gratia habitualis fit forma fupernatura-

UIl particip

lis, quae per fe primó dat effe füpernaturale;

Timo convet

convenientiüs ponitur in eo fübjecto, cui

nbus ipfà

er fe rmó convenit effe, atqui anima eft

Ti sttriboit

illud fübje&um in homine, cui comparati-

t ordine

vé ad poteritias per fe primó convenit effe;

tit&bet pa

ergo gratia habitualis convenientiüs poni-

tb xdopti

tur iti ipfà anima immediate,: — 4/z. pater.

:

Potentie enim habent fuum effe ratione

M

Bjic. l. (j

forme, sícque hzc per fe primó habet effe

comparativé ad illas. — 442j. ezizzz certa &

Retrite

t

DEU

q

üia non minüs in ordine fupernaturali prior

flt ii

prefupponitur forma;quee dat e/fe, pra illa

41 qup

forma; quz elicit operationem füpernatura-

lem quàm in ordine naturali fübítantia, quz

T 4POHOJ

L lrfql 4061

dat effe; prior eít illà potentià quz ordina-

Rf

tur ad operationem, er

'0 ficut ex hac fub-

l ey

l

li ( i

TU f&

ordinatione, quam habet

nea effendi &ope-

randi, in naturalibus illa forma qua. per fe

* Atl

MT

primó dar effe, rectiüs ponitur in fübjecto;

l:

cui per fe

rimó convenit effe , ita eriam di-

Tnem

cendum e

H

s ificion

in füpernatüralibus.

Confirm. 1n quo

er fe primà & pro-

DRN

&

]-mlmm

xiné recipitur effectus

ormalis gratiz, etiam

per fe primó & itmmediaté recipitur ipía

Scnp

i

lub

RI

£ratiaj atqui effe&tus formalis gratiz per fe

E

primó & proxime recipitur in ipía anima;

l;

s for-

d

RUR

ergo 42Haj. pat. mm prob. Effedtu

malis

ts "

tthiul

n quonam (]J. M.].) eozftflat ?

147

Wt

malis gratiz juxta dicenda eft reddere filium

t d g

DEI adoptivum ; & quafi conftituere DE-

üperumt

UM participativé ; atqui hic effe&us per fe

ipermrdi

primó convenit ipfi animz; nam ficut in na-

fübjdo,

turalibus ipía fubítantia eft , cui per fe pri-

qu ime

mó attribuitur effe & ipía filiatio naturalis;

Vi compint

H

ita in ordine füpernaturali ipfi anima attri-

convenit d

N

n

bui debet per f& primó ipfum effe & ipíà

jentis t

filiatio adoptiva.

Min, p

Solvuntur Ofjetiiones.

effe t

m hat

(QBiie. 1. eum. Luthero : Sep? Scriptura

meminit aliquos inveniffe gratiam apud

rjam cuti

tmarurgipi

DEUM propter folum favorem extrinfecum,

prout dicitur de No , quóàd invenerit pra-

t fff; p

o füpetma

tam ; quia fuit liberatus à diluvio ; item

juxa Apoftolum 1. Corinth. 1.

Chriffus

bfanti

(i:A

factus eff nobis Juflitia c Jamétificatio, ergo

] qui [UI

per folam extrinfecam imputationem Jufti-

Ó]t ey hä'C fl

(eadi t*

tiz Chrifti reddimur DEO grati, hinc etiam

ab Apofítolo fezp$ monemur zzdzere Cbri-

w qué F"L:

". W.dum (àcer textus apud quosdam

ii Hïbji&;üï

mentionem expreffam facit de accepratione

,iuap'

ad beneficium & favorem quendam extrin-

lécum; non idcirco negare donum gratizs

j 1

internum ; quod fi Noé & alii Viri. fan&ti

[ jj

,Ol'ä (

in Scriptura S. non habuiffent, necà DEO

rl

ad illud beneficium externum affumpti fuif-

prati

fent.

-Ad 2dum . Chriftum dici noftram

lü/n

juftitiam non in fenfu formali, fed caufili,

" )

mu)

quatenus fuis meritis nobis meruit gratiam,

K 2

non

m

148. Degratia (.M.).) babituali

m offendit ]

non quafi per juftitiam Chrifti nobis extrin-

ífecà imputatam folummodoó jufti efTemus.

mutm, erg

Trlominem,

Unde illud Apoftolimonitum non de indui-

fnüm, .

tione extrinfeca

ratiz.;. fed de induitione

fis dicenda r

Chrifti per ejus imitationem & vitz reno-

m infufion

vationem procedit.

wb amatl

Inflabis. DEUS. odit hominem ; quin

Arivoeu

ponat aliquid intrinfecum in.eo; ;zzz DEUS

tnoipfümo

denominatur extrinfecé dile&tus ab homine,

quin aliquid. intrinfscum adveniat DEO,

tteputyo d

;z:isäimporm

ergo etiam DEUS diliget-hominem, quin

!;."Lonem Q

aliquid intrinfecum ponat in homine. 5 44

ar. e[fe in. 110 , quód odii Divini erga ho-

iniedontax

rhinem caufa

DN

eccatum, quod DEUS cau-

fare nequit.

Xä

DEUScüm fit omnis origo

n nh

m DT ir

boni, ipfam; quam amat , caufare debet bo-

;tfola oOFal

nitatem, z 2do difpar.per f& liquet ex dif-

ferentia amoris noftri, qui ceu imperfectus

[

CH2 qui hi

At d beer

& fterilis non producit, fed fupponit boni-

lr

tatem in objeéto amato; aftamor DEL ut-

pote perfe&us & focundus ipfam in obje-

Jpeny

m.

"t d

éto producit bonitate

* fj

Urgebis. Amor

DEI in hominem pef

festus flat fine produ&ta intrinfeca bonitate

"ore dbfore

ï'OäendO ümn

phyfica, ergo. Prob. aptec. DEUS perie-

élé amat auferendo malum, fcilicet re it-

quml Wt i

tendo offenfam ;

uin conferat aliquod b0-

P imriet

SÍttha

num., ergo. Prob, Aptec.

DEUS perfeet

W

p

arnat hominem, f1 eum in tantum, diligit; In,

ATT

Q.

r

mo

i*ïmmm hosuo ipfum offendit, atqui

z

149

bituli

inquonam (J. M.]-) eonfifiat?

mo offendit DEUM duntaxat per offenfam

i nobis entte

moralem, ergo etiam DEUS perfecté ama-

jilidemt

bit hominem, fi ei moralem hanc remittat

gon de ii

offenfam. x.pra&terquam quód juxta infe-

| de indaiti

riüs dicenda non reruittatur offenía absque

& vite t

pratiz infufione , infüper d/ff. ;/;4j. DEUS

perfecté amathorinem amore fimpliciter tali

Jminem QU

r

4?

&pofitivo fi eum intahtum diligitin quantum

, item D

homo ipfüm offenditineg, perfecté arnat amo-

lus db lo

re negativo & quatenus hic perfectus amor

venit )LU

przcise importat pratuitam offenfe condo-

)m'mem; qïï*

nationem conc, Jam autem etfi DEUS ab

yomine b/

homine duntaxat quoad affectum & moraliter

Yi g

fit offendibilis, quia tamen homo etiam quoad

X DEU

effedtum & phyfice eft dilipibilisiideo ad per-

-

(tomos t

fetum DEIin homines amorem nonífu

Jaredext

cit fola moralis ablatio mali feu offenfze. Prz-

t t

cipuà quia hic perfectus DEI amor homini

u impe

rf

datur ad beatitudinem , ad quam exigitur

onit

ipp

collatio gratiz; quz eft femen gloriz,

(ror

j

Superurg. Si amor DEI perfectus con-

p(ïm m ('.;:

ferre etiam debet bonitatein phyficamintrin-

fecam , fzpiüs hic amor erit mancus ; qu

g

0?»

dicere abfüurdum eft. .$e3. prob,. D EUS

Yent but

volendo omnes homines falvos fieri eos atnat,

)

!

J

quia vulkt iis bonum , atqui hic amor nihil

j

cilic

ponit intrinfecum, prout conílat in parvu-

TE

Jf

h

lis fine baptifmo decedentibus ; ergo.

Item

W

e ca.

J

j

DEUS amat przdeftinatos atqui hi feep

rwn [

rent donó fupernaturalï intrinfecó ; dum

n

3

Vg

d-

[

i

«

150 DegrAatia (J. M.]J.) babituali

n

V,g. necdum funt baptizati, aut aliunde in

pror cavfa

W non

peccato mortali vivunt; ergo. g. 2d rzzmum

dift. DEUS volendo omnes homines falvos

lm 4ccop

fieri eos amat amore inefficaci & gencrali

JH in pral

ad quem fufficit conferre auxilia. generalia

ine df dj

fcilicet auxilia remoté fufficientia conc, aimo-

Tüngur vif

d&, ficu

re efficaci & abfoluto , ad quem exigitur col-

latio grati& habitualis hominem DEO fim-

Dujj;

pliciter gzatum reddentis neg. — d. 3dwim

Wfot, Qu

deuub diff.. DEUS amat predeftinatos pro

*t0 filem

m habioge

ea duratione; quá per gratiam fibi funt amici

conc, pro durátione , quà per peccatum

im dfmpf

funt objectum odii neg. Non ergo ficut ab

futonem

zterno DEUS przdeftinavit hominem , ita

UFET

etiam pro omni tempore amat, alis dum

TE mps di

ab eterno decernit mundum producere, jam

ï:ium ) e[ü n

etiam ab eterno ilum producere deberet

M j

fed amor hic erga pradeftinatos liber eft

mn:'lratl Qtat

quoad determinationem temporis , in quo

i

ii un

producit effe&tum.

:

f

;

?

T Quri

Replic, Amor

DEI perfe&us intelligi-

^^ Ut

l

tur przvié ad illud donum intrinfecum ; er-

^.

1 n

o adhuc in quacunque duratione falvatur

m ii

;

1ne ill

0. Prob. aztec. Amor DEI foret cau-

"ii

fà illius doni, atqui pro illo priori quó effet

"tiinen

caufa, jam denominaret hominem dilectum;

Ptf

ficut vifio denominat hominem vifum , et-

m

Qo. m« diff. z. Si effet prioritas exiften-

"tf fme'

tiz conc, cüm fit tantüm prioritas caufali-

UM

tatis neg. Nam ficut sctio illuminativa €

erl'icgtdi

prior

177

inquonam (]. M.J) cosffoat? — .x$a

wimbi prior caufalitate quàm ipfa lux in sére ; atr

tamen non prius dicitur illuftratus ; quàm

yAd r

omines fde

lucem acceperit ; ita pariter dic de amore

i& genmli7

DEI in prafenti; unde ad exemplum de vi-

iit generi

fione eff Jiffar, Quia obje&um non deno-

tiaconc,qmo.

minarur vifum ex forma per. vifionem pro-

du&a, ficut producir faecundus DEI amor.

1 exurtura

m DiOUe

Duplic, Ut amor DEI fit. foccundus,

. Al n

fufficit, quód conferat homini alia auxilia ;

lii

]

ergo faliem non producit neccefiirió gra-

tiam habitualem.

Derz amor, ex quo vcr-

ibifont t

bum affumpfit humanitarem, nihil pro prio-

er pernis

ergo fcti

xi ad unionem hypoftaticam produxir intrin-

fecum in humanitate, Par/fcr.i)LïLLïS po-

yominem !

i, dli Cï"fï

ieíl magis diligere unum hominem quim

alium , etfi majus donum in eo non cat

et

Vv

oducere

o d

V. g. fi. predeítinato & reprobo xquilem

yos lt

conferat gratiam ; vel fi cum: 2quali gratia

habituali unum | ad intenfiorem moveat

J5 n

actum charitatis , quàm alterum.

24 Ad. F.

difl. Ut amor tit fcecundus fcecaadirate la-

qus i

nfecun t

nüs & generaliter accepra, füfhcir; quód

conferat alia auxilia conc, ut fit foecundus

pne H

N

feecunditate fimpliciter tali & in ordine ad

j fort

i g*

beatitudinem z:ternam ne . Ad hanc quip-

pe exigitur gratia habiualis, cümque de £-

| Vifllmjä'

de' certum fit; quód DEUS ad hunc vitz

eternz finem plures diligat, etiam gratiam

j

jl

habitualem iis, quos efhcaciter ira diligit ;

iU

l

mifericorditer conferr.

d &dum Y« vel

TU

K4

"eg.

PïXOI

Yf;2

Degratia (.M.]-) babituali

u

nag.

"

pofft. Quód DEUS przvié ad unio-

arum ,

nem

f

ypoftaticam dilexerir. humanitatem

kpondet.

Chrifti amore füpernaturali, fiquidem ipfa

(Pfic, t

Sanctificatio fübítantialis primaextiterit DEI

n d fib

&in volunt

in humanitatem dilectio ; vel dico , quod

ficut amor DEI naturalis producit fübftan-

W 2

tiam naturalem , ita amor affumendi natu-

1tt, atqui

ram huimanam produxerit unionem hypo-

tpeim p

flaticam ; ubi econtra amor DEI in homi-

ttit dimm;

nem, quo eum ordinat ad vitam z:ternam;

m epo

producere debet gratiam habitualem. — 42

At otenr

3tium difl. Vradettinato & reprobo poteft

A d

equalem gratiam conferre zequalem in effe

Af :

phyfico tranf, in effe gratiz neg. INam gra-

Yb um w

tia collata przdeftinato eft major intrinfece

0 & frhs,

prout importat conjunctionem cum gloria;

iln, quia

qualem conjunctionem non fecumfert gra-

Mdj à d

tia reprobo collata, & ita adhuc amor DEI

u hb

in predeftinatum major'non eft fterilis ; fed

Qs Tà

feccundus, quod idem dicendum eft ad al-

MUET

terum exemplum ;. quia ferventiorem po-

Mu

nens actum amoris majus jus ad oloriam

Füttm i

i

accipit, & étiam ipfi in ftatu glorix major

"umf

gratia in effe phyfico confertur.

tf

Dices. Obje&tum przcedit actum ; er-

PFOXi[no) .

go cüm hbmo.gta;us fit obje&tum amoris

1 ts

Divini, jam erit-pratus ; antequam ametur

Aj

l

d',

à DEO. x.dff. azt. Obje&tum primarium

LY

fpecificativum & refpondensfcientiz fpecu-

]

n fe-

?'Iuonem :

51/:

lativa przcedit actum , Conc. objectu:

u tl

cun-

ditual

ip quonam (J. M. ) cm]zj!dt?

153

v ad umb

cundarium , quod non eft fpecificativum,

Tomeniate

& refpondet fcientiz practicz, neg.

fiqidm i

Objic. coztra 2.refolut. Oppofitorum

Aextiedt

idem eft fübje&tum , ergo ficüt peccatüm

| dico; odl

eft in voluntate, fic etiam gratia in volun-

ucit f

rate erit. 245. Gloria eít gratia confüm-

[umend

TR

m

mata, atqui gloria reci

ur in potentia;

Pit

Yonem D

ergo etiam pratia.

jti0. Exiftens in uno

DET in i

nequit dimmanare virtutem in aliud fub-

am at

je&um , ergo cüm gratia dimmanet virtu-

tusem. J

tem in

tentiamanimz , debet in ea exifte.

EO

probo pu*

f& 416. Si gratia eft immediaté in dnima,

tunc ficut ab anima priüs intellectus dimma-

yuem nd

», Nin f

nat, quàm voluntas, ita priüs dimmanaret

ab ea fides ; quàm charitas ; dtqui hoc eft

jr ii

y cum p

falfum; quia fides formatur & accipit vim

eumfart f

merendi à charitate , ergo. Dezique pra-

j amor J

tia eft habitus, atqui habitus utpote per fe

operativus recipitur in potentia ; ergo.

R£e

ï fieriis, f*?

Im eüexr,.'

ad imum difl. amtec.. Oppofitorüi dire&t&

ntioret

& immediaté idem eft fubjectum conc, op-

pofitorum indire&? & mediaté neg.

Gra-

g m

tia autem & peccatum habituale directé op-

ponuntur & hzc funt in eodem. fubjecto

g*]ol*il' np

aCuni

proximo, peccatum veró actuale, quod eft

f

in potentia, folüm indire&? opponitur.

m $

d zdum diff. maj. 'Gloria eft gratia con-

|

fümmata, id eft gratia ultimaté perficiturper

$.

jpr

j

n

[yd

vifionem , inqua ploria effentialiter confiftit

a confummata ; quali

j

um *

conc; ploria eft gr:a,-ti

j

eiiet

a

15'4 | Degratia (j.M.].) /szäit.uali

Ti

effet eadem cum gratia neg. Patet quippe

tl bene fe

gratiam à gloria feparari , unde ficut que-

Ws qualis

vis natura ultimaté perficitur per operatio-

uara,

nem ; etfi hzc non immediat? infit. ipfi na-

turz ; ita pratia perficitur ultimaté per vi-

ttfca fit i

fionem, etli hec fit in alia potentia, 44

infihcans &

3tíum difl. Exiftens in uno neqnit dimma-

i pim f

m Mfio,

nare virtutem in aliud fubjectum g'/oaf conc,

Sic enim À

in aliud fübje&um 49 neg.

Müpermatut

gloria animz dimmanat gloria corporis, fic

18 00 atf

à gratia dimmanat charitas recepta in volun-

1 fuprg f

tate, & virtutes aliz receptz in appetitu fenf-

A DUs tánre

tivo, ergo non obe(t; quód ab una forma in

V: um

uno fübjecto 44o ejusdem füppofiti recepta,

; l u

dimmanet forma alia recepta in alio fubjecto

C2l

30.

p

7)

"d gtum degnub diff.

Jé

. prius

TMfeng it [

immanaret ab ea fides fecun

dà

m t£e conc;

d

od

fides àt informata per charitatem in ordi-

TU r

ne ad meritum neg. Fides ergo prout fe-

Titstprs m

cundüm fe infunditur cum gratia, prius dim-

Wofter

manat à pratia, quàm charitas; etfi prout in-

"nb

formata eft per charitatem pofteriüs dimma-

Südy d

net. Dein nihil probas in Chrifto, de cujus

Vl quit

gratia Theologis certum eft, quód ex ea

RUT fubj(

priüs dimmanárit lumen olorix ad intelle-

NU

&um fpectans, quàm charitas ad volunta-

uY

tem pertinens. 442 z/ti»um i phi[a 0/7171";6

i i ageüdm

E/Z2 ef/ , non omnem habitum effe per fe

Wt mOX

üir,

operativum, fed dari etiam habitum, qui per

dl

!

Qu

e ordinatur ad effe, quatenus animam ele-

B Q

vat

abilwl

imguonam (], M.].) eonffffat? 155

at qiy

vat ad bene fe habendum in ordine fuperna-

lt q

turali; qualis habitus eft pratia.

t peropera

il pf

. . Quares n graria füpernaturalis in-

trinfeca fit in genere qualitatis ? ry, Gratia

lm p

potentïa. J

fanctificans. eft forma accidentalis fpectans

ad primam fpeciem qualitatis fcilicet habi-

pegui n

um qunt Qu

tum; A4£7o, quia non datur fübftantia crea-

Sic enit

ta füpernaturalis , fiquidem hec non poffet.

1 corpori& l

effe tora natura , ürliquet; càm füpernatu-

ralefit füpra naturam, nec etiam poffet ef-

eptain Vib

Íe pars naturz ; quia partes proportionan-

9 eti

tur toti ;. manet ergo ; quód pratia fit acci-

una fortl

dens; & quidem prout cutn Trid. Sefs. 6.

yolitite

c. 7. loquitur Catechif, Rom.

n aof

]

t Al itas per-

p p

manuens im auima inharezs , inharere au-

:

m te n

tem proprié competit accidenti. Porzó di-

citur Perzmazens , quatenus tam parvulos

nrem i

ymo p *

transeuntis auxilii incapaces , quàm adultos

sUl

habitualiter ad. ultimum finem ordiuat , &

fj pr n

efi pl

vifionis beatific, ex natura füa permanen-

li

tis radix eft. — Dez/qze appellatur habitus,

eniüs Q

1'100, (d CGJU'

quia eft qualiras difficulter mobilis ex fua na-

tura; & fubjectum difponir ab ben& fe hà-

q

(

l

t Rd p

bendum ; non enim poteft effe potezzia,

quia gratia non eft indifferens ad bené vel

s ad VO

lil

malé agendum , nec eft proximé operativa,

[4]

"74

üt mox dixi, multó minüs eft paffio feu pa-

ne

f

[

tibilis qualitas, forma ve! figura; cüm hac

(u)

Pal

fint quid corporeum , reftatergo ; quód fit

gnlüï*m ;

ima

156 Degratia (.M.]J.) babituali

Qulitr par

1ma fpécies feu liabitus ; INéc d/cas; Habi-

1777

tus eft inferior potentià in dignitate , ergo

iemralenm ,

cüm gratia fit perfe&tiffima qualitas debet ef-

wintatis, fic

fe porentía; nam X 4j/f. Habitus non eft ira

iticonfortin

perfectus ficut potentia, düm ambo funt

yüque hac

ejusdem ordinis , conc. fi habitus fit fupe-

$0s & vo

rioris ordinis prout eft gratia, neg.

injs, dum

rinfec? e

ARTICULUS Ii.

m phylic

F.

7777 þzizä'zf-

t«v

n €9 quomodo

cans fit participatio

j

aztura Divina?

Tafattionem

(ilim n d

À ] Otaudum 1. Quód participatio refera-

tv d

tur ad duo , nempe ad ens füperius;

Vitudiy: H

de quo participatur, & ad naturam

Cipamr, t

inferiorem, quz participat; quiaautem par-

t 4] p

ticipare eft partem capere, ideo res inferior

&e0 ell vj

imitatur quidem perfe&iohem entis füperio-

t ücendur

ris fecundüm aliquos gradus & formalitates,

!

7

ïl'!tïpatio |

non tamen.totam

fuperioris expriimit perfe-

Pt m

&tionem, aliás namque non participatio , 1€

* Q p

ádzquatio forer ; Porró quód quzvis crea-

Fttem|

t entitas fit quodarnmodó participario DEb

Nïlpame qmd

nemo dubitat; Parirer certum eít grátiam

habitualem Divinz

Natürz fpecialem habe-

n f"PEtll

IGf n

re participatio

;

5

nem, proüt 2. Petri-x. habe-

i

tur ; Pretz

s

mobis promi[fa. domavit , uf

per bac efficiamini Divina confortes Natu-

dü'()que QX

7£; de modo igitur , quo gratia Naturam

T

Datt

Divinam participat; controvertitur, pro quo

Notaz-

W

& Durf

abituul

Qualiter parti- ()J.M-]J cipet aatur.D-? 157

lc d

Notandum 2. Participationem aliam

honitte ey

effe zzoralez; , qu& habetur mediante actu

ualis t

voluntatis, ficut dicitur mulier. tranfire. in

birüs n lt

viri confortium ex voluntario confenfu ; im-

m anto u

portátque hzc participatio conformitatem

sbiras 1 h

affectüs & voluntatis cum altero , alia eft

, 1

plyfica , dum participata perfectio phyficà

& intrinfece eftin utroque.extremo ; velut

J

imago phyficé & ex natura fua independen-

ter ab actu voluntatis ; participat fuam re-

[ W(ïlf

r D

prafentationem. ,Quozd. prorez: 'Theolo-

giillam non denegant ipí1 gratiz; pofterio-

iputio t

rem aurem denuó dividunt in formalem &

ens [UPEW

virtualem: Hac ef?, dum illud; quod parti-

& d n

cipatur ; tendit. tanquam sliqua virtus ordi-

uioatém"

nata ad. participationem formalem ; prout

o rer o

femen eít virtualis participatio generantis ad

enis i

producendum genitum ; qui eft formalis

participatio generantis; vel etiam virtualis

»( formzhäïiää

yimit p*

participatio tunc habetur; quando przdica-

12; quz: participantur, non funt in utro-

ucïpï[lO»

J

$0

que. extrerno füb. eadem ratione; fed in par-

ticipanre quidem extant formaliter; in ente

ii

autem. fuperiori przcis& eminenter; prout

j p

a

omnes res naturales fünt virtualis participa-

Cll'i'[;'ü:ï |

tio DEL — Patricipatio formalis eff , dum

perfectio. participata formaliter. reperitur in

M

Qit

.127

utroque extremo , prout calor in aqua for-

j

maliter participat fuum effe à calore ignis;

f

uu

& hzc rurfum alia eft univo:sa; aliaanaloga :

u

rior

18 | Degratia (J.M.].)) babituali

fuliterpart

Prior eff , ubi perfectio participata quoad

tem phyfc

tcinter fe d

pradicata formalia & effentialia eft eadem

in utroque extremo ; etíi inillo, à quo par-

ud, Nam

ticipat; fecundüm gradusintenfionis & per-

Wünt, qui

fectionis excellentiüs reperiatur , prout pa-

lhing ; qu

tet in exemplo de calore aquz refpectu ca-

1UnituS ; ev

loris, qui eft in igne. Pofferior eff , ubi

li pratendy

perfectio participata formaliter quidem re-

Articipatio N

peritur in utroque extremo , aft non cuin

Qu nafurg,

omnibus przdicatis effentialibus ;; quz con-

vt nfhifcan

TRtOQnRI.

veniunt in illo extremo à quo partici-

pans defumit perfectionem : Sic analogicé

us d

participat homo à DEO juftitiam, clemen-

da r

tiam &c. quatenus hz funt in DEO modo

Mi nria

irrecepro períe & à fe, in creatura autem

"xævw ] fj 0&. 6"1

funt limitaté &ab alio; hzc tamen analogia

"tl n

