tanquam ad terminos diveríos, etiam aliquo

toratumd

modo dici poffunt fpecificà inter fe diverfà;

i pl*

prout prztendit Alvarez difpur. $4.

9. 4. In quonam hac efficacia grarie

.tia nc'hm]äs;?

confiftar? gez Janfenius eam confiftere in de-

epnüi o

le&atione victrice, quatenus poftlapfum Adae

jn m

non remanet perfecta indifferentia, fed homo

u

$1

velut delectationis mancipium dum malus eft,

1 n

o

fuà voluptare in fcelera trahitur, dum bonus

;

hss

eft à dele&atione gratie neceffarib ad pios

r i Cf[f"'.:'

a&tusinclinatur ; Aft hic errorabfurdus eft,ni-

j

Vquamie»

hil quippe abfurdius , quàm efficaciam gra-

UA

ti& defumere ex infirmitate per peccatum

Ya t

contra&ta; szde 4/i; reponunt efficaciam gra-

hl

QU

tie in pia affectione à DEO infpirata, qua

r

prout fortior efttentatione; efficacitet eam

j m

u

vincit; aft nec hi fatisfaciunt, nam infpiratio

j;li/

femen eft duntaxat boni actüs, hinc ut ifte in

[

dl

effe&um tranfear, infüper alia adhuc exigitur

T

(^" ïP[ä

virtus cooperans, ficut enim femina vegetif-

1ma

.98

De gratia (J. M.J.) effcaci.

hg

fima ob defe&us fubortos fructu carent;. &

EE

econtrà lanquidiora, aliis adjuta fomentis fru-

j Tritis

&ificant, ita debilior infpiratio; fi aliis preefi-

titetcl

diis juvetur, non raró effectum obtinet, in-

n de f

fpiratio autem fortior ex inítabilitate mentis

n qu

& aliis caufis effectu fruftratur. — [ porro

tnajm i

conílituunt efficaciam gratiee in multitudine

Hfand

auxiliorum , queis DEUS volens hominem

Dföac?u [

convertere vel ad opus virtutis promovere,

UR

tam multipliciter excitat, donec conrumacem

Vn:'g:lfz

expugnet voluntatem; Aft hi in refponfione

At p

ponunt, quod eft in queftione, etfi enim hec

V Qul

auxiliorum colle&tio non negetur, cur tamen

i hat

intertot auxilia; quorum plura fruftrantur;

V od

unurm pre alio fit efficax, füb judice lis eft.

AMlina ve

Alii praterea efficaciam gratie collocant in

m

caufalitate morali; quatenus DEUS nos per

Ufcjente

moralia motiva ad bonum allicit; prout ( /erba

Qu effe

wnt D. Augu[lini) paítor ovem oftensó ra-

Ws

1nó trahit ; Aít nec hic fifto, fed plus ultra pre-

ERN

ter motiones morales aliam intrinfecam gra-

Qdf

tize efficaciam exigo ; ac proinde cu NN.

t Q

Aalmant. ef Thbonmi[lis comm. efticaciam gra-

um

tie explico in infallibilitate virtutis & cauia-

anüamm

liratis, quee fit ipfamet entitas gratiee ab intrin-

TU5 Qu

feco efficax, vel; prout alii loquuntur, pre-

moic'n

motio phyfica dimmanans à decreto DEI tan-

Taitn Q

qua

mejus effectus. Ceeterum

m q

$. Qualiter fententia "Thomiftarum

Woea.

caciam gratiae differat ab aliis fe

nten.

cif'ca fï;ü

[

! nf

(f

De gratia (J. M.]) qficac.

99

u cuen;

tiis? m.id aptiffime declarari inobvio exem-

a fomensft

plo: TZriws v g. diu peccatís intricatus ac-

o f disg

cedit ecclefizom, fubitóque auditó zeloff Concio-

um Obnayy

nateris de [erió agenda pemitentia férmane

abilitie m

)

l

j

internó efüucaciter excitatur Ac movetur 4

u dli n

confen]um iu[piratiomi defatlo preflandum,

n m

ad deteflanda peccata, reconciliationem cum

Yens horir

DEO atfu confequesdam, igitur circa hunc

[j prom

cafum

oD

V'alquez, cenfet efficaciam pratiee confi-

in pe(pqmïr/:

flere in gratia füfficiente antecedenrer ad effe-

&um collatanon quomodocunque, fed prout

, etfenmi

Tury car t

haec eft attemperata fecundüm circumftantias

n fnlisi

& condinonem loci, temporis, perfonas &c.

j jde li

AMolina veró cum fuis efficaciam pratiee aut

g culoati

ponit in ipfo effe&tu, aut pratiam efficacem à

DEUS if

fufficienre non diftinguit n recto, fedin hoc;

ppn

u J

quód efficax conferatur in circumflantiis , in

, di

V

o

m

quibus previderur confenfus Titii liberé &

pl

certó füturus; unde Moliniftee & RR.in tribus

gratize efficaciam conftituunt, pr;zz2 in ipfa

xintoft

ian

entitate oratie, quà DEUS cor pulfàt interius

urpulfantiaperiat. 2doin congruitate circum-

fíian

niis

ftantiarum naturalium ipfius fubjecti, quate-

nus gratia füfficiens fübje&to in his vel hujus-

j äbrf'

modi circumftantiis: conflituto eonfertur,

m

nam goratia, aiunt, refpectu unius, qui habet

A

talem complexionem, indolem, vel minorá

peccata & tentationes eftconprua; ubi tamen

Tho

]i

j

H

ut du-

non eft congrua *reiþ;&u alterius; qui a

lb auh"

2

riore

100 De gth (.M.]) efficaci.

D!g

riore indole, gravioribüs tentationibüs, aut

pitium m

mris ef,

'aliis circurftantiis praoccupatus eft; quin

D

imo gratia eidem collata pro tali teipore &

circumftantiis eft congrua & efficax; qua in

pretez lod

alis circumflantiis donata evadit inefficax.

ipet effa

lnte vituti

3tió inícientia media; quà DEUS prarcit, an-

te decretum efficax convertendi hominem;

db if

ita motionem gratie huic vel illi homini in

phyío 1]

ttico jnfe

talibus circumítantiis fore congruam; ut; f

illa conferatur, certó fit confeníus fecuturus;

&nnc god

]

indl

econtra fiinaliis circumftantiis gratia vel huic

vel alteri homini conferatur, eum DEO vo-

canti non confenfurum, unde dum DEUS

Mjhily

-hominem efficaciter convertereintendit, tunc

eó tempore & modó vocat, quó fcit eum con-

fenfurum, & hac ratione ; inquiunt, vocatio

Wllflb;*

eít efficax, non quafi ex fe haberet effectum

E

T0Y Cf

infillibilem, fed inquantum fübeft prafare

Ícientize medice; & ideo etiam afferunt; gra-

Y à

It

tiam efficacem effe majoremin ratione bene-

ficii, quàm fir füfficiens, non ratione majoris

Rn

t

virtutis, fed quia benefice à DEO confertur

i

n

opportuniiis, & aliquid continet, quó infalli-

Wt

hi

R l*aliS 1

biliter obtinetur effe&us non quidem infalli-

bilitate caufalitatis fed prafcientia.

Ul.fem) UK&J

P;W h()m?

Scotus. Cum füis refundit efficaciam gra-

tiz in decretum DEI ab intrinfeco efficax,

Wa

hi,

quatenus, üt loquuntur INN. Salmánt, per

quandam íympathiam & imperiurh mora'e

Ri $.

inovet caufas ereatas ad agendum,; quod 1m-

iym

7

impe-

fuui

De gratia (J. M.J.) efficacz;

IOI

ationibis

imperium motio quadam non phyfica fed

a d qi

moralis eft. Thom:ffe econtra etfi decretum

ab intrinfeco efficax non excludarit ; attamen

tl npord

fie; z

preter illud & preter motiones morales in-

adit ii

fuper efficaciam gratiee collocant in infallibi-

oprelct.t

litate virtutis & caufalitatis,quze fit;prout mox

li honins

dixi, ipfamet entitas pratie, feu preemotio

iliomin :

phyfica à DEI decreto defcendens & abin-

trinfeco inferens aCtum feu effectum. Porro

Tridnt; If

ad hunc nodum Gordium debité diffolven-

us fecutun

Ti vd hu

dum 'e&

m DEO w

$. IT

lm DEU

Refolvit s d

1

ff

juend

fficultas pracipua circa ef-

caciam gratia.

Yitenmar

R

Efolutio: Gratia efficax non efttalis præ.cisä

TU T

ex effe&tu, z vult Medina, nec exopera-

at fl

tione creaturee prout hsc intelligirur priüs

dl præfä[!

procedere à DEO quàm à caufà 2da Z pra-

(f T

tendit Lorca; nec ex illacongruitate cireum-

qtionel

flantiarum, per ícientiam mediam praevifa;

jre n

prout. Allegat l'asquez. €g RR. nec ex folo

) cu

Jj

DEI decreto extrinfeco; promt placet [coto,

d

lu(.J

fed eft talis per intrinfecam & phyficam vir-

(em ii

tutem; quà DEUS infallibiliter movet & ap-

b

plicat hominem ad operationem. J£4 cozz-

(id

enunis Thomifl arum.

X

^

Prob. rma pars contra Molinam ex fcri-

ii

r,hf

ptura $.xon efl voleutis meque currentis , [ed

mifereutis Dei, qui Ezech.c. 36. ait : faeiem

jl

3

u

qL

h

PC

to2»

Degratia (. M.J) effcae.

Deg

m Dioii

st 22 praceptismeis ambuletis,atquifi DEUS

1 D) Thor

facit ut faciamus, hoc auxilium non habet ef;

it

ficaciam à noftro confenfü & effe&tu, ergo.

üsyour

trefss do

i

Prob.snmiz. Auxilium quod ordine caufálitatis

pracedir effe&tum, non habet efficaciam ab

tt fujeti

effe&tu, atqui prefatumauxilium quó DEUS

Miuermd

B.

facit, ut faciamus, pracedir caufalitate no-

ftrum confenfum ficut quavis applicatio cau-

tel f pr

dpends;

fie ad agendum, ergo. Suffragatur Concil.

Milevitanurm can. 4. & cumn eo D. Auguíftinus

Ro r

f od

L. de prat. & lib.arb.c.16. & 17. docens, quód

hinneo.

DEUS fuá gratia, ut velimus, frue mobis ope-

retur,atqui, ut velimus; fine nobis non ope-

& iy]

Thtecofli

ratur, nifi efficacia gratiae antecedat ordine

caufalitatis noftram operationem, fiquidem

A

inis &«

DEUS (uo concurfu fimultaneo nihil //ze zo-

frtéfeg

bis, fed duntaxat zobifcuse operetur , ergo.

Plura fimilia habet diverfis in locis ita ut Del-

g depel

p d

larminus £. r. de gratiz cf» lib. arb. c. 12 tot

preclara Auguftini teflimonia ponderans hoc

iaf

tcundi

ferat judicium : przma opinio ef] eorum, qui

gratiam cfficacem conflituunt im. affen[n 18

Cf

cooperatione humanay ita ut dicaturgralia

Vem i

COf

efficax quia fortitur effe&uss, 9 ideo ortitur

efe&um, quia voluut as humnama cooperatur 3

& nfe

J5 nanq

ztaque exilimamt bi autbores im potefate

bomáinis effe, ut gratiam faciat eficacem,que

H D

Ali4s ex fe monm e[fet nif£ fufliciens. — Hac opt-

"of

1156 omntio aliena of a feztentia Augu[iimi,

M prior

&5 quantum exifiimo, à fententia fcriptura-

il

Tl

-

193

De gratia. . M.]) efficaci.

frai

t

vum Divinarum. Preplacet proinde fenten-

tia D.'Thomee qui hic q. 1 i.a. 4. differentiam

nonhdtd

dans, cur gratiain uno fit efficax, in altero non;

efdn,en

eX|

reís& docet, »on polfe eam defumi ex par-

nectlta

P

£e. fubjetii feu bominis fed ex parte DEL qui

efiecim 2

nqu DO

diver[mode fue gratia doma di[penjat.

Prob. 2. rat. Nihil fecundüm idem po-

fitate n

teft effe prius & pofterius, dependens & in-

»ph'caa'o at

dependens, atqui fi gratia habet efficaciam ab

tür Cond

effedtu & confenfu noftro, fecundüm idem

Augulins

oceUSaQUö

foret dependens & independens, prior & po-

flerior, ergo gratianon fortitur efficaciam ab

g

effeQu. €Miz.Prob. Oqmnis caufà eft

rior prio-

jp 100 (*

ritate caufalitatis & independensà

&

uoec

e&u,

o ord

atqui pratia efficax eft caufa effe&tüs feu con-

; lii

fensüs & converfionis in peccatore; ergo

lil at

prout efficax effet prior confenfu; Quia autem.

eu em

omne dependens pofterius eft illó à quo de-

gimube

pendet, idcirco fi efficacia gratice dependeret

p.V

à confenfu, etiam hocipfo effetilló pofterior,

ylerit

& fecundüm idem foret prior & poflerior.

um !

Corfir;m. Wfficax gratia import?; infalli-

| /ZWW

bilem fui cum a&tu connexionem,; atqui talis

j

conneXio competit cfficaci gratize pro priori

in[n

ad confenfum, ergo füam efficaciam nullate-

"ml

)

h

nus nancifcitur ab éffe£tu & confenfu. . 7Mim.

J

/

1

j

)

Prob. Profata connexio dimmanatab efficaci

TA

intentione hominem convertendi, atqui ha

J

/

h

eft prior, ergo.

Mi

2da pars contra Lorcasm. Eodem proba-

i

H

4

tur

[

104

De gratia (]. M.].) efficaei,

Dr qr

tur ex capite principiumquippe & caufane- wfilmi

queunt effe idem realiter cum fuo effeu &

r rrgi; ii

principiato, atqui gratia efficax eft principium

Winabit il

& caufanoftrz operationis & confensüs, ergo

Á virtute

nequit effe ipfà operatio feu confenfus prout

tyi attemp:

concipitur à DEO procedens.

montiarun

Tertia par« comira F. asquez;eg RR. prob.

Todrerfri

r. ex D. Auguít. cujus authoritss à Conciliis

yaceni

approbata & à Clemente VIII. pro fequela

trási m

omnibus propofita magnum hic pondus ha-

pf

bet, docet autem L. de correct. & grat. c. 8.

utte r

ita: gratia eflicax non ex[pectat circumfhan-

Wt m

WA C, Attemperationesm bumana lolunta-

Pa

tir,

ed bancftbi fabj.cit, 0j attemper at, quia

lm

€ bis, qui faciunt, qua uom "vult, facit ipfe

;

Qinen i

qua vult, i voluntas humana uon liberta-

il

te confequitur gratiam, [ed gratia potiur

Tedi v

libertatez ; fübditmox exemplum Pauli eà

tingtign

tempore converfi, quó minime erat difpofi-

|rofonr

tus, eamque converfionem foli gratie adcri-

Fl

bit; z de c&lo vocaretur Q9 tam magnua &

Rsl

efficacr[fima "vocatione converteretur, grAHA

DET erAt fola, hinc epift, 107. ad Vital con-

Uf

RUT

cludit: Dzviza qratia accommodat effetlum,

RLT

"N

chit ex nolentibus volentes, «eque ex[pettat

"lb qu

Ominum "veoluntates.

Concordat cum Do-

€ore Cherubico An

Ti

gelicus fuper verba Apo-

u

ftoli ad Hebr.13.

DEUS Aautem pacir apret

7U0$ i2 omni bomo &c.

QC&X, W

Ita fcribens ^ So/us

DEUS interius aptat voluutatem, qui olus

Ra

[ote,

(

De graiia (J. M. J.) efficaci.

tog-

pe& ul

poteft ilam immutare juxta id proverb. 21.

fto du

cor regis in manu DEIL, quocunque voluerit,

d pnnpr

incdinabit illud. Exhis f/Abfurno - nulla caufa

fuam virtutem & efficaciam habet ab effectu,

Xensis qu

nfenfus p

atqui attemperatio fubjecti, convenientia cir-

cumflantiarum per fcientiam mediam,üt vo-

st n

lunt adverfarii; praeviía, eft effectus pratiee ef-

ss à Conc

ficacis, hec enim azferre cor durum, prabere

cor docile, ommia operari ím mobis, &c. ÀS.

, profque

pondis l

fcriptura afferitur, ergo gratia efficax ex con-

gruitate & attemperatione fubjecti non forti-

&gui c.]

lr cum|idt

tur efficaciam.

st Voluit

Prob. 2. rat. Efficax gratia importat in-

'mpfmt,quii

fallibilem fuüi cum confenfu hominis conjun-

&tionem, üt fatentur Adverfarii, vel ereo hec

jj f il

T

infallibilis conjunctio habetur ex vi fcientize

rati j

mediz vel ex ipfà entitate gratize, vel ex de-

Pal

terminatione voluntatis creatz in his vel illis

ax dj

circumflantiis pravifa, atqui neutrum affere-

ais u

re poffunt Adverfarii,ergo. Miz. Pro^. Im-

p

primis haec infallibilis conjun&ctio non habe-

tur vj /cicntia smedi2, cüm hzc fit mere fpe-

Tif grllll

M

culativa; nihil ponensin obje&o,fed illud pra-

upponens, zec ex ipfa emtitate gratie, quia

!ztejffafff

Jt CXn

J

aliàs in quibuscunque circumftantiis hec in-

trinfeca vis pratize confenfum impetraret, fic-

hr a

venid

que gratia ab intrinfeco ex natura fua foret

jl

efficax, quod adveríarii negant; sec ex pro-

TA

[5

V

pria determinatione voluntatis crenta, tum

ni

il

quia gratiam praecisé efficacem dicereab effe-

/

t/

7)

P

j

u

xo6'

De gratia (J. M.].-) efficaci.

Dr g

£tu & confenfu voluntatis noftre eft incidere

dicicem r«

li atbi

in Molinam, quem moximpugnavi, tum quia

idipfumin quarftione efl;cur in talibus vel tali-

(uarta

bus circumftantiis hic potius quàm illepreevi-

üexfe eff

deatur fe ad. confenfum determinaturus, &

tf p

cum gratia de fe juxtaAdverfarios mere fuffici-

CR eju n

ente &indifferente actum infallibiliter conjun-

feco. At

£turus, ergo in predicta attemperatione cir-

I ODeremr

cumítantiarum per fcientiam mediam; üt vo-

l determing

lunt RR. previfa non falvatur efficacia gratiee.

r.-squitmlligi

Cenfirm. Si gratia non eft efficax ex fe

t Mi

ab intrinfeco, fed dependenter à (cientia me-

E poyi

dia, poteft dari cafus faltem abfoluté loquen-

(&CO dj

do, in quo DEUS nullatenus poteft conver-

Wt em n

tere hominem, coz[equems. mom admittitur,

G m

ergo uec antecedems, Prob. feq. Si DEUS per

IT

fcientiam mediam cognofcit, Petrrum auxi-

t5 s

lio A. reftiturum; nmhil obeft, quo minus

Wi

etiam cögnofcere poffit, Petrum auxiho

engm gm 'W

B. pariter reftiturum, & ita confequenter de

aliis quibuscunque auxiliis, cüàm omnia juxta

3unta

'

Adverfarios fint ex fe indifferentia, ac proin-

- Wtvf

de inefficacia remanere queant, ergo fi gratia

m if

ex fe non fit efficax, poterit, dari cafus; in

tsf

quo DEUS abfoluté nequit convertere ho-

fevigr h

minem. Taceoex hacfcientia media inferri,

qu & t

dona füpernaturalia ab indole; genio; ceteris-

que conditionibus naturalibus dependere, &

77 |

"J.;ïej [

ita unum fe poffeab alio difcernere, ex natu-

i fm[) K

rsli attemperatione gratiam fibi congruam &

-

WE

€

quei

De gratia (J. M.].) efficaci.

107

re d

efficacem reddendo, quod eft contra Apofto-

Yv m

lum, àt alibi latiàs difcutfi.

tslb

Quarta pars coutra Scotum prob.. Gra-

m iprer

tia ex fe efficax, quee facit ut agamus; -debet

Tninaton, d

conflitui per aliquid intrinfecum, ergo efn-

yomerefito

cacia ejus non in folo falvatur decreto extrin-

Diler gt

feco. Z£zte Prob. Dum pratia efficax movet;

»psrarione [

ur operemur, debet intelligi voluntas mota

-

odiam u

ine a

al

& determinata, atqui Í

iquo intrinfeco

[cini grt

nequitintelligi propri& mota & determinata,

effigx ex

ergo. Z Prob. z pari. Voluntas nequitin-

(clent r*

telligi propri& moveri ad poffe, nifi pratia à

olure Joqie

decreto dimmanans det ab intrinfeco ipfum

otelt come

poffe, ergo nec poteft intelligi proprié mota

y adittlt

& determinata ad agere; nifi gratia abintrin-

s

feco feu per intrinfecam virtutem det ipfüm

Derum d

agere; & cert& aut decretum fe folo gratiam

quo m

nonreddit efficacem, aut quia ad omnem

füm uuf

etiam gratiam füfficientem praefupponitur,

[equcmfräf

nulli jam gratize mer? fufücienti locus erit.

omiir j

Quintapars princ palis Prob. t.ex regula

univerfAli peremptoria (uperiüs in parte

UM

yol P

1ma pag.298. tum authoriratibüs tum ratio-

|

nibüs firmata; placet proinde, ut omifsisaliis

u al

yett^ r

brevior hic fim, affertum M. Aurelii L. de

rat.& lib atb Cerzum eft. :2os facere , ctum

30

Cyur:"u

facimus, fed ille facit, ut faciamus prabendo

1

:enr,k

vires efficaciffimas, quae cüm abfoluté prola-

[

ta fint, ad influxum moralem detorqueri non

20)

"

o^

.qm

1

&

debent. Pracipue càum D. Auguftinus aliis

d

long&

ro8

De grazia (J.M.]J efficaci.

D

long? characteribus fuam fübfignet gratiam

iplans, M

efficacem, nempe quàd eà ve/gzt4s iz[upera-

r ex t

j

&iliter &2 indeclizabiliter agatur L. de cor-

i, etám a

rept. & grat c. 2. quód e DEUbSoperetar in

tíqgum f

bomine "volunt atem, ip[am volitionem, ipfum

ippofto od

velle occultifhumá. e9 efficaciffema. poteflate.

d efcacad

L. 1. ad Bonifac. c. 20. qua ad gratiam mo-

iratem, [

ralem zgré trahi poffunt. Placettandem Do-

Oppolto od

&or Angelicus q. 6. de malo. a. unico ad 3.

144 D]

DEUS movet voluztatemimmut abiliter pro-

Pia' ) I"]FWM

pter efficaciam virtutis moventis, qua deft-

d

WO

cere nom poteft, fe

vobter uaturam voluns

dte w

tetis mota, qua in

:

errenter

J€ babet ad di-

4 I!Mt m'w

ver[a non inducitur ueceffitass [ed manet li-

HU ij

bertas, ffcut etiam in omnibus providentia

Tttyy 177

D.isf'allibiliter operatur, c tamen À caufis

Pt g

,cmtjngentiäw proveniunt effecius: contim-

dir una,

genter,in quantum DEUSemnia mevet pro-

Vg

poytionabiliter ununi

p

quodque þczgndllm Jeum

Ht d m

modsm. Ex quibus.

Ws

Prob.2. ra£. Siquidobeffet, quó minüs

i

t n

[

MT

gratia foret ab intrinfeco efficax per virtu-

Mi

tem phyficam, illud foret; quia deftrueret li-

Pm;)' " F

bertatem, hic quippe adverfariis unicus e

Trln g

lapis offenfionis;atqui non deftruit, ergo. M;7.

Prob. auxilium efficaciter applicans ad amo-

F*OV?Iiaba t

"tl

rem non poteft magis deftruere libertatem

quàmipfe amor elicitus, atqui hic non deftruit

MT

lxum, nec

libertatem & potentiam ad oppofitum ; alis.

'à

ämrmue

nullus foret amor liber; ergo nec auxilium

p

appi-

du

be gratia (]. M.J.) efficaci.

09

Yipnet m

ápplicans. 44aj. Prob. Virtus caufe mentu-

ummirzf:qpm.

ràtur ex effe&tu, ergo fi effectus fit adhuc li-

attr L

ber, etiam caufà talis erit, ficut enim amor

E[ISopm!.w l

tánquam effe&us nequit conjungi cum actu

litinm jf

oppofito odii, & tamen manet liber, ità gra-

yimi p

tia efficax ad amorem applicans relinquet li-

d grariam n

bertatem , licét nequeat conjungi cum actu

settandem )

uod declarat D. Th. 1.2.q.

oppofito odii.

3, Unico dU

10. a. 4. 57 DEUS movet voluntatem ad alt-

ypahilitr]-

quid , impo[febile efl , quód voluntas ad ilud

i, quedi)

non meveatur, nom EAmen eft. impo[fbile fem-

tf

pliciter, unde mon [equitur, quüd voluntasex

: hat i

nece[fitate meveatur; caufalem addit, quia

d m l

4d . D. providentiam non pertinet naturam

j jl

rerum corrumpere, fed. [ervare, unde omnia,

m à U.

movet [ecumdum eorum conditionem ... quia

if at

igitur voluntas eff aGivum pri

ncipium nuonm

g m

eterminatum ad unum, fed indifferenter [e

f

at

babens ad mulia, fie DEUS ipfam mevet,

quàd nen ex nece[[tate ad umum determinats

tq

o

[

Jed remanet motus ejus contingens C mom

[

n

nece[farius.

Q

Prob. ?. Principium ad füpernaturaliter

1l umab |

if

apendum indifferens debet determinari &

«

]if

?

moveriab agente primo, atqui voluntas crea-

jcum 1

ta efttale principium indifferens , nec deter-

e if

minatur & movetur per concurfum fimulta-

(

neum, nec per motiones morales, ergo exi-

cpo

of

girür infuper auxilium gratice efficaciter de-

7

terminans adagendurri. /Mz.af. gratia nam-

f

WL

que

D

ilo De gratia (J. M.J) efficaci.

que fufficiens cum concurfu fimultaneo eft

Drib t

indifferens juxta Adverfarios, quod idem eft

qitlinon

de,motionibus moralibus, que nec infallibili-

qiid m

ter, nec phyficé determinant. Maj. eff, rzó ex

ln ial

A CTEQUID

D. Th. q.5. de potentia a. 7. DEUS eff can-

Ja attionis cujuslibet im quautum dat virta-

& etam

lii

tem agendi, e iuquantum confeéruat eam, c

inquantum applicat eapa atliomi. Subdit S.

SpDSQ'Gdt]

d etüm o

DoGor: £0 zys0dó dicitur una res effe caufa

At ionis alteriur, im quantum eam meovet ad

s ü) D

t íc fl

Aagendum, 12 quo nots intelligitur collatio aut

eonfervatio virtutis acliva, fed applicatio

f u

irtutis Ad atlioncu, ffcut. bomo eff cau[aia-

aOt

eiffonis cultelli ex boc zpfó, quód applicat acu-

ite TO

egen cultelli d incideudum movendo ip[ums

py BRT

unde non tantüm opufc. 2.cap. 14. comparat

D m

motum DEI cum motu cordis przvio; fe

( dl

Ts enfe

etiam 3. contra gent. c. 49. generaliter con-

dudit: zmpoffibite eff adiquem motum e[Je in

BSUTER

anima bumana, quem nom praveniat a&

D. ergo juxta D. Thomam prater gratiam füf-

n cada: IE

ficientem quà dat poffe, preeter motiones mo-

rales, quee non nifi moraliter adagendum ex-

Rbf

citant, preeter concurfüm fimultaneum, qui

Ti m

non eft caufà actionis, fed duntaxat creatur&

Bol

agenti cooperatur, infüper exigitur ad agen-

po, li [í

dum füpernaturaliter auxilium previum eftt-

llt du

cax, quo principium creatum ad fuüpernatu-

1 Cäufæ Pm

ralirer agpendum indifferens dcterminetur &

hatllralis) (

moveatur à DEO. z49.

| "t

?roä.

y

7A

De gratia "(J. M j) cjtic;cz II

m

Prob. eadem maj. rat.. Ab indiffereni

qud ind

quà talinon procedir actio determinata, fed

e necinlll

quidquid movetur, ab alio movetur, ergo

Mi du

Íicut quia DEUS eft primum ens, omne jaliud

enscreatum non folüm prioritate dignitatis

DEU d

p ii

fed etiam cauflitalis ab eo ineffendo depen-

fritum

derita quialeft primum agens ab eo omne aliud

ens creatum non folum prioritate dignitatis,

ij st

7120 07

etiam caufàlitatis ad agendum moveri de-

g n

bet, ub utraque enim prioritate agens crea-

tum fic fibi fubordinat, ut càm dererminatio

u ais

quà f& creatura ad agendum determinat , fit

4l at

7) f!t iüüfdi&

motus &actio creata adeoque cadens füb cau-

falirate motoris primi tanquam ejus . effe&tus

japplati

ao

phyficus, etiam in eodem generephyfico hzec

eadem determinatio creaturge à DEO proce-

1 OT

prevo *

dere debeat prioritate caufàlitatis, quatenus

omnis caufa quà talis prior eft fuo e(fectu.

nerlier

^

Pro quo vide dicta. Art. r.-

i

yuiti (

r&atum

g

Cozfirm. implicat; ut aliquid c

hon cadat fub caufalirate caufee primae non

:rgrarisz"'

olüm in a&tu 1mo, fed etiam in actuado, at-

votiotst

qui pof/e creatuze cadit füb caufalitate caufze

n

jineum ?

prime immediat?, quatenus füfficientia fup-

peditat auxilia; ergo etiam actualis determina-

at creaf

tio, quà creatura fe ad agendum füpernatura-

i j^

iter determinat, debet cadere fub caufàlitate

fævillm'ïï['

caufze primae immediat? ratione auxilii fuper-

T

/j

naturalis, quó pro priori caufaliter applicat &

m

determinat apens creatum, quod auxilium eft

pifa-

Pf*ïäu

i12

De gratia (). M J2 efficaci,

D.

ipiamet gratiaab intrinífeco efficax,quamTho-

fl

iniftze vocant praemotionem, zec obeff quód

W TOV

DEUS fit indifferens ad producendas creatu-

ais effe 1

ras, & tamen non determinetur ab alio adea-

d efe ob

rum productionem ; nam hec Recentioris

vlantite

cujusdam Inftantia extra rem eft; fiquidemin-

qu volonti

differentia DEI meré obje&iva fit, aft indif-

iferis f 1

ferentiaagentis creati eft fubjectiva;de qua no-

mulitengse

bis fermo.

E

flctioapen

. III.

der] Th

lirim qri

Solountur zirgumenta Adver[a-

Wt hi: ej(f de

VioYum.

ym tuji

l

Bjic. r. Varias tum ex D. Th. tum aliisSS.

hw

W i

PP. authoritates, aft quia omnes eas recen-

fbj (

l

"

fendo Lectori gravis forem, faciles pro iis in-

Uj

^

W

telligendis fequentes ftatuo regulas.

»

?vlllät [

K

ula r. Dum SS. PP. aut D. Th. do-

li

-

! f pj

cent,

D

)5

UM non predeterminare actiones

[

z

dU

Int ;

noftras; non loquuntur de previa per gratiam

efficacem motione, fed de ea farali à Calvino

!

jts

D

afferta impofitione neceffitatis, quee füblatà -

p

*'F'*ï» tper,

Y

libertate hominem neceffarió traheret ad bo-

17

?T

i

num vel malum. — Hec regula defumitur ex

lh

UI

;

D.Th.r.p.q.22. Art.2. ubiexplicans illud Da-

u

Tiril

iaíceni: oporfet cogmo[cere, quüd omuia qui-

dmïm'man

dem cognofcit DEUS, [zd zom omnin pr tde-

P"mmem

ferminat,ubdit. Darza[cenum momine p'4-

determinationis intelligere impofitionem ne-

li UY

ceffitatis.

Hæfxt

Regu-

d

De graz;/z',z (J.M.].) efficaez. ' 113

eusqunT.

Regula 2. Dum SS. PP. docent, volun-

st d qi

tatem movere fe ipfam, effe Dominam fui

acends t

actüs; effe in manu confilii füi, actum ejus

1r ab diot

non effe ab alio determinante ; nifi ab ipíà

»c Recendtt

voluntate ; intellige de motione formali,

fj iqu&mt

quà voluntas in füo ordine & ranquam agens

tf dtind

inferius fe movet ad apendum, per quo

liv dequia

nullatenus excluditur motio caufalis feu ap-

plicatio agentis Primi. H:xc regulà denuó

eft ex D. Thoma 1. p. q. 83. a. 1. Hozzo per

Adverþ-

liberum arbitrium fe ip[um movet , uom ta-

amen hoc eff de mece[fttate libertatis , quid frt

prima caufa fui , 1d quod liberum efl , frcut

y

M

; tmds

uec Ad boc , ut Aliquid fit caufa alterius ,

requiritur , quid fft prima caufa ejus; DE-

m es i?

jsprois?

U5 zgitur efl caufa movens caufas matura-

)

les ei»volugtarias , dv fecut uaturalibus cau-

üt

p

fis eas movendo mom aufert, quim abfus

earum fizt maturales , ita movendo caufas

mure i*

j

erpa

voluntarias mom aufert , quim acfiones ea-

rum fut voluntaria , fed. potius boc im ei

09

li

g

facit ; operatur emim im umoquoque Jéecun-

[

dim ejus proprietatem.

|

[ert

Regula 3tia. Dum O. 'Thomas doce

-t à

j

DEO nihil imprimi voluntati fe ad actum

j IW1

determinanti , excludit quidem qualitatem

j at

permanenrem, non tamen transeuntem ; Pa-

WW&"

riter dum in 4. dift, 49. q. 1. a. 3. inquit:

"

Voluntas mom potefh in oppofitum eorum Ad

ing

qua ex impre[fione Divina . determinatur ,

Ícien-

u

114 — De gratia (JM.].). efficaci.

T

Íciendum eft duplicem DEI refpectu vo-

LT

luntatis noftrz effe motionem : AM/zerza e

s fui af

fpecialis , quà DEUS movet voluntatem ac

bonum in communi, vi cujus homo fem-

! primæ ,

iL in o

per appetit bonum, nuüquam malum quà

?f

]

1717

1ale,; & de hac locus citatus exprefsé agit;

u i

adeoque plus non probat , quàm volunta-

tem noftram vi naturalis inclinationis in fui

lit i j

i plan

creatione à DÉO impreffa femper ferri ne-

ceffarióad bonum, quod ultró concedimus.

] Thoms

Noyrtdre

"Altera eff motio geueralis , quà omniaagen-

utnt, a

tia ad agendum applicat, & hzc tam in or-

fine ; (

dine naturali quàm fupernaturali in creatu-

um r

ris liberis relinquit poterttiam ad oppofitum;

lts r

de qua nobisfermo. "Tandem dum D. Tho-

pecar

as 1. contragent. c. 68. tradit:: Dozz/z4;

uod baber volumtas. [upra [uos acfus, ex-

hnj

cludit determinationem virtutis ad unum ,

Ws

& q. 3. de malo a. 3. ad 5.. Jo/uztas , cüm

ü Phlïibus |

mdläïl (

fít ad utrumlibet , per aliquid determinatur

"ad unum , ftilicet per. confllium rationi ,

t qu

lt i

azec oportet boc effe per aliquod ageums extrit

Jécum. x. lntellige; quod dominium vo-

tend

Wt

m

luntatis excludat determinationem ad ünum

per modum naturz, ficut caufz naturales

[

l

Ü

determinantur , aut prout noílra voluntas

per modum naturz determinatur ad bonum

l dWö 1

in communi , non autem excíudit determi-

Mi

tie

nationem per modum liberi. Sic enim fci-

Drg

d

Q&Um '

& id ipfum explicat D. '"Thomas q. 3. depo-

tent.

i

hu

De gratia (J. M.].) efficac,

115

p v

tent. a. 7.. Voluntas dieitur babere domi-

m

olonttm a

nium [ni acfüs INB. mom per excluftonemcau-

" prima , fed quia cauja prima mom itA

s hono f

milum qi

agit im voluntatem , ut eam de meceffitate

determinet , fieut. .NB. determinat natu-

Yprefé

1APL y. €f» ideo determinatio adfüs reliuqui .

gim volu

tur inm pote[late rationis C volumtatis, — Al-

ationis Inii

terum planeé eft extra rem , agit enim ibi

er fetr -

D. Thomas de peccato ; ad quod utique

;oncedimi

non przdeterminat DEUS , & quia ibidem

Qmnaage

quarit, an diabolus fir cauía peccati in ho-

ctamin d

mine , folummodó exclufit diabolum tan-

n d

quam principium extrinfecum ; eoquod vo-

joppofiiumu

luntas per femet ipíam fufficiens eft caufa

m.T

peccati,

Dunti

degula 4*4. Dum D. 'Thomas q. 6. de

; afb

verit, a. 3. efficaciam przdeftinationis ponit

DL

in pluribus auxil'is, que à voluntate noftra

jyiu t

repudiari poffunt, donec accedar illud au-

periititl

Xilium, quod przvidetur habiturum infalli-

jl [ l;!v'»:'fl

biliter effe&um ; plus Do&tor Anpelicus

[7/) um

non intendit, quàm unicum auxilium effi-

ninirm V

cax regulariter non fufficere ad totum con-

j ad Unmï]

fummande pradeftinationis effe&tum , qua-

; n

tenus non raró per gratiam efficacem ere-

T

&i denuó relabimur ; & ita nová femper ad

f q bon:,:

refurgendum opus eft pratiá efficaci, do-

i defd?

nec predeftinano confummatum fortiatur

E C CH]Q(J'

effectum ; ac proinde unum auxilium effi-

]

v

cax nequit reddi aétu inefficax comparative

[

12

ad

116

Degratia (.M.)) efficaci.

D

n d fe

ad actum , ad quem datur ; fed aliqualiter

ia hojusr

dici poteft inefficax , quatenus ad confuüm-

mationem przdeftinationis plura regulariter

lonent ;

tqis dàt p

soncurrunt auxilia efficacia ad diveríos actus

requifita,

m, qui

um d i

Inflah

&. Dicere , quàd gratiá fit effi-

Ureli

cax ab intrinfeco , &in phyfica confiftat pra-

tiqpa vt

motione ; adverfatur menti D. Auguílini;

ergo erronee afferitur.

Prob. azt. D. Au-

lfrab. a, ]

u 021

guítinus docet ; quód DEUS efficaci gratià

nrtir,

faciat, ut faciamus pr«e£ezdo vires effcaci[-

RUPT 1

nas "volumtati, etqui juxta omnes Tho-

e'mmet'

'

[

miftas premotio non dat vires feu virtutem

Motre n

agendi ;. fed duntaxat ad actum applicat fe

7377

non tenens ex parte actüs rmi ; fed üt re-

ducens potentiam completam ad actum fe-

, fti

"n /, W/

cundum , ergo. m. 4/fl. s. Pramotio

juxta "Thomiftas non dat vires, quz fint

nf

Aone? v

pér modum formza permanentis, conc. non

dar vires , qu& fe habernt per modum for-

i imprin

mz tranfeuntis, neg.

Hac diftinétio &

J -Augu

doctrina eft D. Thomza , qui duplices di-

EU

'

Titgy

UH

ftinguit vires q. 3. de potent. a. 7. . Alie

funt permanentes ; (eu üàt loquitur $. Do-

V aj

U

&or; que habegt effe ratum. ac fixum in

J ;

zatura, quales dat gratia fanctificans & he-

I) 1i0j

bitus fupernatarales infufi ; aliz funt velut

:

QUE

virtus tranfiens ; & prout loquitur citatus;

Ad medum ,

uo "Uirius artis

n dunfru-

2

tl pnie

mento Artifis, — Vires priori fenfü acceptas

non

jcAd,

De gratia (J. M.].) efficaci.

117

non dar, fed füpponir gratia efficax , fiqui-

d diqult

s d confün.

dem hujusmodi vires ex gratia fanctificante

dimanent ; vires autem pofteriori fenfu ac-.

n r

diverosad

ceptas dat gratia efficax ad eum fer&. mo-

dum, quó inftrumento imprimitur virtus

quadam à cauía principali.

tutd ft d

confifatort

Urgebs. Non imprimitur ipfi agenti

aliqua virtus pravia etiam tranfiens ; ergo.

, Apilri

au, D.

Prob, azt. D. Auguílinus L. 1. ad Simpli-

cian. q. 2. ita docet : Cuyzs autem DEUS

ficc a

miferetur , fftz eum vocat , quomodo feit. ei

EL

congruerey ut vocamtem uon refpuat , « L.

ynnes Tl

de bono perfever. c. 14. -4pparet, quosdam

feu vt

habere im ipfó ingenio drvinum naturaliter

n pl

munmus iutellieentia, quàó smoveautur d. fr-

j, fed lt

dem;-ff comgrua fmis mentibus vel audiant

j adum

verba, vel frgna coufhiciagt, ergo juxta D.

, Prano

Auguítinum DEUS fe accommodat congruis

s qu )

humanz voluntatisdifpofitionibus, non au-

; ( [10!

tem imprimit aliquam . virtutem przviam.

yodum 4

