currat. Alterum eſt ut ſacroſancto
Miſſæ Sacrificio perſonaliter inter-
ſimus. Et licet Eccleſia nos ad aliud

non obliget; nihilominus admoe-

dum conveniens eſt, ut integer ille

dies, aut potior illius pars in ora-
C2

tione,

148 EXPLICAT 1G
tione; lectione ſpirituali, obeundis
Eccleſiis, audiendis concionibus „
Kmilibuſque pietatis exereitiis
tranſigatur. Ille enim eſt finis pro-
pter quem conſtiruta ſum feſta.
D. Si opera ſervilia in die feſto
non liceant , ergo neque licebit
campanas pulſare, menſam appa-
rare, aut cibos coquere; cùm hæc
omnia ſint opera ſervilia ?
M. Præceptum de non faciendis
operibus ſervilibus, cum duplici
conditione eſt intelligendum. Prior
eſt, ur ejuſmodi opera non ſint ad

ſuſtentationem vitæ humanæ ne-

ceſſaria : quare coquere, apparare
menſam, & fimilia;, quæ pridie
feri nequeunt, permirtuntur. Po-
ſterior eſt, ut non ſint neceſſaria ad
cultum divinum. Hinc pulſare
tampanas, aut alia id genus in Ec-

cleſia peragere , quæ alio die fieri

non poſſunt, permitritur, Permit-
tuntur præterea diebus feſtis opera
ſexvi⸗

Doctn d
ſuraonchn
IGebdn

Ufaure
F1.
n guehe⸗

M a
U

enn

lin li

Docrk. CHRIST. I49
ſervilia, quando, ut fiant, rationa-

en bili de cauſa Prælatus indulget.
mintt Explicatio quarti Præcepti.
li a D. Sequitur quartum præcep-
de Kum, quod de honorandis parenti=
R bus eſt; cupio mihi explicari, eur
jcl Præcepta ſecundæ tabulæ ab ho-
Snig nore patris & matris inirium ſu-
mant ?
mla M. Quemadmodum præcepta
primæ tabulæ Deum, ſie præcepra
e fecundæ tabulæ proximum ſpec-
enet ranr. Er quia inter proximos ne-
iehuan

mao eſt nobis conjunctior, aur cui
e magis obſtricti ſimus quàm pater
Lſeni, & mater; à quibus eſſe & vitam
m N habemus, quod eſt bonorum om-
nn nium remporalium fundamentum,
EH ideo juftifſima de cauſa Præcepta
ut fſecnndæ tabulæ ab honore patris
lE ac marris inirium faciunr.
nnmN D. Quid per honorem parri ac
Gn matri debitum intelligirur?

150 EXPIICATIO
M. Tria: ſubſidium, obedientia,
& reverentia. Et primò quidem
obligamur patri ac matri in neceſſi-
tate ſubſidium præſtare: quod ſub-
ſidium in S. Scriptura honor appel-
larur, (a) Nam valde rationabile
eſt ur filij eorum vitam conſervare
nitantur, à quibus, ut viverent ac-
ceperunt Deinde etiam ad obe-
dientiam patri ac marri præſtan-
dam obligati ſumus, ut D. Paulus
ait: (b) Filij obedite parentibus per
emnia: hoc enim placitùm eſt in
Domino, id eſt, in omnibus quæ
voluntati divinæ ſunt conſentanea.
Nam ſi pater aut mater præcipiant
aliquid quod divinæ voluntati dif-

forme ſit, tunc juxta præceptum

Chriſti, («) pater & mater odio
habendi funt, hoc eſt, non eſt illis
obediendum, nec auſcultandum;,
perinde ac ſi inimici noſtri forent.
Deni-
(a) Ierem. 15. (?) Coloſ. 3. 20.
() Luc. I æ. 26.

eN

*
e Wn

Eendamenn

un u
Guenrüen
Wol G
IMlhen e

Pna
Mnt,
UNnn, A

renlere
yfereata.
fin cde
n preln.
n Aul

nenlane
ue ecgin
e olunnc
S
uW

14. 8

NRetc
ralRucn,
neiveniner
N

DocTRA CHRIST. 151
Denique tenemur patri ac matti
reverentiam exhibere, peculiarxem
illorum reſpetum habendo, &
actibus exterioribus, uti par eſt ho-
norando. Quod ranti fecit Deus
in Teſtamento veteri, («) ut cum,
qui patri aut matri maledixiſſet,
Ppræceperit morte mulctari.
D. Ignoro, cur præceperit Deus
in Decalogo filijs ut patri ac matri
ſucurrant, non verò viciſſim patri
ac matri ut ſuccurrant filijs : præ-
ſertim quamdiu minorennes ſunt,
& adjutorio egent.
M. Obligatio inter parentes ac
flios indubiè reciproca eſt, & quẽ-
admodum hi obligati ſunt ſubve-
nire, obedire ac revereri paren tes;
ſic & illi obligati ſunt non ſolum
de victu & veſtitu filijs providere,
ſed etiam ad virtutem impellere ;

ac informare. Sed amor parentum
erga filios tam eſt a natura inſitus,

G 4 zIt
(“) Levit. 20, 20

152 EXPLICATIO

ut alia lege opus non ſit, quæ eos
obligationis hujus admoneat : è
conttà verò ſæpiſlime videre eſt ſi-
lios amori parentum non corre-
ſpondere; ideoque neceſſarium fuit
legem aliquam ferri, quæ eos ob-
ligationis ſuæ in parentes memores
redderet. Neque verè ſatis Deo
fuit nudum præceptum ferre, ſed
voluit eriam mortales ad illius ob-
ſervantiam tum promiſſis provo-⸗
care, tum minis
D. Age dic quænam hæc promiſ-
ſa quæ minæ fuerint ? 2
M. Quarto præcepto appendit
Deus hæc verba: It ſis longævus
ſuper terram, quam Dominus De-
us tuus dabit tibi Ae ſi diceret:
Qui patri ac matri honorem debi-
tum deferunt;, pro mercede viram

longam repertabunt: qui verò id

non faciunt, inter alias inſuper, &
hac pœna plectentur, ut vita pri-
ventur longiore. Quæ pœna ad-
5 modum

katik

RR
Gnmt
Gerlondh
naälle

.

lutdftne,,e

W A.*

Wmiidr
uhuennte
W W .

ler Sn

W
Melee

,/

DocrTrR CnnIISr. 1 5ꝙ3
,„„ Mmodum rationabilis eſt: iniquum
Ef,enim eſſer illum diu vivere, qui jn-
unme honorat illos à quibus vitam ac-
Nerate. Cepit. .
An 1. Anne illud quod de patre ac
Hune Matre dictum eſt, eriam de aliis in
* dignitate conſtitutis „quos paren-
tum loco habemus, eſt accipien-
en A dum ?
nn . Reclidhm id confideradi
ihm. nam Præceptum hoc ad Superiores

4 4 omnes, tam Eccleſiaſticos quàm
Ric ſeæculares extendi deber.
n
lnhepel Explicatio quinn Prætepti.
uttel D. Declara mihi nunc quintum
1 n praceptum. .
e M. Hoc præceptum vetat pri-

mariò homicidium, hoc eſt, occi⸗
dgere homines: alia enim animalia
E occidere hoc Præcepto nen prohi-
uii pemur. Cujus ratio eſt, quod
propter hominem creata ſint : qua-
G re quando id homini utile eſt, oe-

cnnen

FyI. ExPLICATIO

cidi poſſunt. At gomo non pro-
pter alium hominem creatus eſt,
ſed propter Deum; adeoque unus
homo non eſt vitæ alterius homi-
nis dominus; unde nec illi licitum
eft alterum occidere.
D. Videmus tamen latrones ali-
oſque malefactores à Principibus ac
Præſidibus occidi, qui revera ho-
mines ſunt: neque in hoc malè,
ſed benè facere exiſtimantur.
M. Principes ac Præſides publi-
càâ authoritate præditi, malefacto-
res occidunt, non ur vitæ illorum
Domini, ſed ut Dei miniſtri, ſicut
D. Paulus teſtatur. (4) Quia De-

us vult ac mandat malefactores pu-

niri, & ſi commeriti ſint, etiam
occidi: ut boni ſecurè & quietè de-

(Aene
gere poſſinn. Quaproprer Princi- e NeNA
pibus ac Præſidibus dedit Deus „„1
gladium in manus, ad exercendam
juſtiriam, ut bonos defendant, ma-

Ios
() Rom, 13. 4‧*

=
REN
edwim
DAhmhhnohn
INdcnt
üharilen
bgrl
Elungie,
Aeni
WNn
lm

Airtin

len

uun
enn
, Ntn d9
ganſs
Aeiu b,
Lorliline
ulunmeil
Hünpbt
Klerert ha
Ufoeni,
nunmn.
lanbl.

W N.

1 Cu/N
Anen
n
Wnyr
.

3 Celnlt

Weru
4

9

DocrN. CHNINZE. 1
Ios verò puniant. Unde quando
juſſu hujuſmodi publicæ authorita-
tis maleficus occiditur, non dicitur
fieri homicidium, ſed actus juſtitiæ.
Quando ergo hoc præcepto cave-
tur ut non eccidas, intelligi deber,
authoritate propriâ
B. Occurrit mihi hic dubium;
num hoc præcepto etiam prohibea-
tur quis occidere ſeipſum, ſicut

prohibetur occidere alterum?

M. Procul dubio præcepto hoc
etiam prohibetur quis occidere ſe-
ipſum: quia nemo vitæ ſuæ domi-
nus eſt: nec propter ſeipſum ho-
mo, ſed propter Deum creatus eſt:
ideoque nemo propria authoritate
ſibi ipſi viram adimere poreſt.

(Qa) Et licet quidam Sancti aut San-

Gæ, ne fidei vel pudicitiæ iactu-
ram facerent, ſibimeripſis mortem
conſciverint; exiſtiman di ſunr pe=

culiari ac manifeſto Dei inſtinctu

G 6⁶ 24
(“) Aug. Ciy. c, I7. & ſeq4.

Ty6 ExPLICATI6
ad id permoti fuiſſe: aliàs enim eos
à graviſſimo crimine excuſare non
poſſemus. Nam qui ſeipſum oc-
cidit, hominem oceidit, & conſe-
quenter homicidium facit: quod eſt
peccatum hoc quinto præcepte
principaliter prohibitum.
D. Quare dicis, principaliter?
M Quia non tantùm prohibitum
eſt occidere, ſed etiam vulnerare ,
percutere alium, & quamiliber
aliam injuriam vitæ aut perſonæ
proximi irrogare. (- )Atque ita
Chriſtus Dominus noſter Præcep-
cum hoc explicans, omnem iram,
odium, indignationem, ranco-
rem, affineſque affectus malos, aut
verba, quæ homicidio viam ſterne-⸗
re ſolent prohibet: & è contrario
vult ut manſueti ac paciſici ſimus,
pacemque & concordiam cum onmi-
nibus foveamus.

(²) Mattb. y. 22.

Explia

hen.
Prcke
5Wn⸗

n

1dantein
dpn
ncn,
lgeln,
funlnme

.
etlel
W

u ite

feni

Eighd

nn li

inn

—

Aglkihnor,
Nelt le,
nen gu
n Alenn
inn
ueelten
rohbirun
nllnene,
1 gunlber
aufeſne
N
mun
oNeniu
iten, AI
finotg
Amakene
4 Aunig
rnuiiſe
thnanee
.

„

DeocvZHR. CHRIST. 1I57
Explicatio ſexti Pracepti.

D Quid ſexto præcepto conti-
nerur? .
M. Hoc præcepto continetur
principaliter prohibitio adulterij,
hoc eſt cum alterius conjuge pec-
care Et quia in hoc mundo poſt
vitam corporis, nihil pluris æſti-
matur quàm honor, ideo poſt præ-
ceptum de non occidendo, conve-
nientiſſimè prohiberur adulterium,
quo honor deperditur.
D Quare dicis primariò?
M. Quia decem præcepta, leges
juſtitiæ ſunx, ideo in illis primariò
illa peccata prohibentur, in qui-
bus primaré injuſtitia committi-
tur: quale eſt adulterium. [al Pro-
hibentur nihilominus ſecundarièò
alia genera peccatorum carnalium;
ut ſunt, Sacrilegium, quod eum

perſona Deo conſecrata fit: Ince-

G 7 ſtus

Lal Aug. 41. 71, 1u Exod. [] Gen, 35.

*

15⁸ EXxPLICATIO Wde

ſtus, qui cum conſanguineà: Stu⸗ clgrd
prum, quod cum virgine: Forni- 1, Wliun
catio, quæ eum corrupta, libera G lii
tamen, ur vidua vel meretrice in
committirur ; & aliæ magis abo- Wnn
minandorum peccatorum ſpecies,
quæ inter Chriſtianos ne nominari
quidem debent.
D. Credo quidem vera eſſe quæ
à te dicta ſunt: ſcire tamen velim,
quo fundamenrto nitatur, fornica-
tionem peceatum eſſe, cùm non
appareat cui damnum aut injuriam
irroget, qui ſimplicem fornicatio-
nem commirtit.
M. Hujus rei fundamentum in
omni lege reperitur, videlicet in
lege naturæ, in lege ſcripra, & in
lege gratiæ. In lege enim naruræ
Patriarcha Judas occidi voluit mu-
lierem. [a] Thamar vocaram, quæ
ipſius nurus fuerat, eo quèd in vi-
duitate ſua gravida inventa eſſet.

Unde

nmn zun

1 M

[a]1 Gen. 35. 29.

CHRIST. DocTR. 159

en Unde colligere eſt, quèd illo tem=
de i pore, priuſquam lex Moyſi data
n fuiſſet „ ex inſtinctu naturæ colle-
ent gerint homines . fornicationem
“ en peccatum eſſe. Deinde in lege Mo-
u, iaica variis locis prohibetur forni-
WuNt catio: [a] & in D. Pauli Epiſtolis
frequentiſſimè legimus, quod for-
Wueſen nicatores regnum Dei ingreſſuri
menv, non ſint. Præterea falſum eſt ne-
,m mini fornicatione damnum inferri:
ünn quia infertur damnum mulieri: quæ
ansa per eam infamis redditur: item
Menme proli quæ illegitima naſcitur. Item
ktit injuria Chriſto; quèòd cùm om-
umm nes ſimus membra Chriſti, is qui
ias fornicatur faciat ſe membrum me-
Dinn retricis Fit denique injuria Spi-
tmu ritui ſanéto ; quia corpora noſtra
Nm templum ſunt Spiritus ſancti: qua-
umung re quiſquis corpus ſuum fornicatio-
oAni ne conraminat, templum Spirirus
HEN ſancti prophanat.

4 D. Anne

160 EXxPLICATIe Netd

D. Anne prærer peccata quæ rit
ammemoraſti, aliud quippiam niund
hoc præcepto prohibetur? eicht
M. Proh bentur etiam hoc præ-
cepto omnia alia inhoneſta opera, Z
quæ vViam ad adulterium aut forni-
cationem præparant, ut ſunt laſci-
vi aſpectus, libid inoſa oſcula, &
ſimilia ſic enim nos in Evangelio
Dominus docuit, (a) dum in de-
claratione hujus ſexti præcepti ait? Wnan
Qui viderit mulierem ad concupiſ- Mng
cendum eam, jam moœchatus eſt e
eam in corde ſuo. Quare ſi quis
hæs peccata ſerièò velit effugere,
necefſſarium eſt ut ſenſus ſuos, ac
Præſertim oculos accuratiſlimè cu-
ſtodiar, per quas velur feneſtras in i
animam mors ingreditur.

Wn

Explicatio Præcepti ſeptimi.
D. Quid præcepto ſeptimo con- A d
tinetur ?

M. Conl⸗ ali A

(“4) Matth. y. 25.

Dochrk. CHRIST,. 261
e M. Continetur prohibitio farti,
ut videlicet aliena bola invito Do-
k mino non auferantur. Er quidem
an convenienter prohibitio furti, ho-
in, micidij atque adulterij prohibitio-
nntm, nem ſubſequirur: quia inter bona
UIInis mundi hujus nihil pluris poſt vi-
l,tam honore, & poſt honorein bonis
hnbnngt ac fortunis æſtimatur.
NAnA. D. QWor modis contra hoc præ-
rcti, ceprum Peccatur? . .
... . Duobus præcipuè, ſub qui-
u bus reliqui omnes comprehendun-
tur, Primè, quando alrerius bo=
, na clam auferuntur, quod propriè
,, furtum vocatur. Secundè, quande
uuind. Palam bona jlla rapiuntur, ur aſſa-
Nuadnd ſſini ſeu latranes faciunr & rapina
h. vocatur. Licet autem de priore
duumtaxat modo præceptum hoc
iin loqui videatur, dum ait; Non fu⸗-
gutznn raberis: nihilominus, de altero
gquoque modoe id eſt accipiendum,
Qui enim minus malum prohiber,

TI62. Ex PIICATIO en
etiam abſque dubio prohibet ma- alluitni
jus. Raoon.
D. Quænam peccata ad furtum, i dl
& rapinam reducuntur, & hoc Mamguu
præ cepto prohibentur? ochulin
M. Hæc quæ ſequuntur: Primò unden
fraus in emptione ac venditione, (n
ſimilibuſque contractibus admiſſa: umnlin
& hæc ad furtum reducitur : quia Qinhle
qui ejuſmodi fraudem facir, clam
plus aufert proximo, quaàm ſibi in an
debeatur. (4) Secundèò, uſura om-
nis quæ in pecun ia exercerur, cum
pacto, ut amplius aliquid ipsà ſum- Mdn
m4 capitali recipiatur: quæ ad ra- IIInii
pinam reducitur: nam qui fœnera- n z
trur,; palam plus exigit quàm dede- inn
rit. Tertiè damna omnia quæ TNE
irroganrur proximo, tametſi illa- Nn
cor damni nihil inde lucretur: ur n n
ſi quis alterius domum incendat: , g
quod quandoque ad furtum, quan- An
doque ad rapinam revocatur, prout N 8
dam ene

() Aug. 4. 7i. in Exod.

itiin DOαιτ. C HRIST. 153
r damnum fuerit vel occulrt? vel ma-
D nifeſtè illarum. Quartèò qui non
almn reſtituit id quod debet, etiam in
nmn ie hoc præceptum peccat: & tanrun-
m dem eſt, ac ſi furtum committerer,
Dun quia rem alienam detinet invito
at Domino. Quintò peccat in hoc
Dua Præ ceprum & furtum committit,
aln 4 qui rem ab aliquo perditam inveni-
het, ens, ſibi ſervar. Dico, ab aliquo
,n perdiram: quia peccatum non eſt
Glnom ea ſibi ſervare quæ nullius fuerunt,
NE ut ſunt gemmæ, quæ ſubinde in
Nimlnie littore maris reperiuntur. Sextò ;
Bn el ad furtum etiam ac rapinam redu-
en Citur , Ii quis quidpiam communi-
tinn bus uſibus inſerviens vindicet pro-
e Priis : quia talis ſocios ſuos illius
i uſu deſtituic , quod etiam erat il-
Iulhm lorum. .
Grumire „ D. Scire deſidero „ num furrum
Aim e it grande peccarum. .
n d. Omnia peccata mortalia
grandia vocari poſſunt, cùm pri⸗=
nhl venhf

.

164 ENXPLICATIO EG

vent hominem vità ætern4. Sed Hdumd
ſfurtum hoc habet proprium: quèd mmat
in maxima mala furem inducat. Wülnunt
Sic videmus proditorem illum Ju=GWanmem
dam ex conſuetudine furandi ea WMumm
quæ in communem uſum Chriſti& Mic,g
Apoſtolorum collara erant, eò tan=- ünidhi
dem deveniſſe, ut ſanctiflſimum Hen.
ſuum Magiſtrum venderet. Vide- 5Mnh
mus etiam in dies homines à latro= ny,le
mibus madtari, rametſi nunquam kmyiin
cos viderint, nullum in eos odium Heod
aut inimicitiam conceperint: ex Nan
ſolo deſiderio obtinendi exiguum iem-
illud quod penes ſe habent. Deus eihne
autem non permitrit, ut is qui al⸗ en i⸗
teri ſua abſtulerir, eorum uſu diu zui,
Fruatur: quod in Juda videre eſt , Gapt
qui laqueo ſe ſuſpendit , & in ple- Ahtin
riſque latronibus, qui tandem in iili/
juſtitiæ ac carnifioum manus ca: iih
dunt. ”
Explicatio octavi Præcepti. Mig i
D. Quid octavo præcepto conti
netur? M. Poſt

DocTR. CHRIST. 16
M. Poſtquam de imjuriis ipfo fa-
Proximo illatis tractatum eſt »„

en,

egtn g
InAafequuntur nunc illæ, quæ prozimo

farnkeſe verbis inferuntur Ideoque octa-
rA vum præceptum falfſum teſtimoni-=
UAnci um prohibet , quæ una ex piæci-
neU Puis injuriis eſt „ quæ proximoir-
nldmm rogari queunr.
e. MD. Dic amabo, an præcepto huic
wineden tepugner, fi quis abſque alterius
I detrimento falſum loquarur.
Unadian M. Tribus medis foler falſum
uEdici, Primèò ſic, ut damnum proxi=
dunlen mo inferatur: ut ſi quis coram Ju=
Aen ) dice de aliquo teſtetur, quod furtum
n, ö. fecerit, vel occiderit aliquem, fei=
uA ens nihilominus falſum eſſe: & hoe
Nrd mendacium pernicioſum vocatur.
e Secundè, ſic ur in commodum pfo-⸗
/Glu Ximi hoc faciat: v. g. ideo ut pro=-
Umm Ximum à periculo alique liberet:
hoc voôcari ſoler mendacium
H officioſum. Tertiò, Gc ut neque
Uoferti RGeat PrOXIMmO& „ neqae comma-
H ⸗ . der:

166 Ex?ZYLIcCATIOZ CNC

det: & hoc mendacium otioſum Monm
eſt. Primus modus propriiſſimè iunn iu
prohibitus eſt in hoc præcepto : ena l
uia teſtimonium illud non modò ohn
alſum efſt, ſed etiam injuſtum, & mmn
peccarum graviſſimum. Reliqui
duo modi licet injuſtitiam non con- in cdl
tineant, nec adeo gravia peccata
ſinr, ſunt tamen ad minimum pec- Il
cata venialia; quapropter menda- M
cium dicere, ne quidem pro re
ſfummi momenti licet. () ng
D. Anne præceptum hoc alteri- nie
us rei, quàm mendacii prohibitio⸗
nem continet ? N
M. Hoc præceptum tria inſuper I
peccata prohibet, quæ linguâ com-
mittuntur, & ad falſum teſtimo- M
nium aliquo modo reduci poſſunt, Nn
ſcilicer, contumeliam, detractio⸗ Glg
nem, & maledictionem.
D. Quid eſt contumelia? ee
M. Contumelia eſt verbum in- Mien

(2) Aug. h centta Minds

G/ DocTN. CHIST. 167

iraiſjurioſum in contemptum ppoxi-
in mi prolatum: ur cum quis alteri
eno exprobrat, quòd indoctus ſit, con-
Wnni- tracti cerebri, vilis, infamis &c.
im Quod grave peccatum eſſe, præ-=
Nlqi ſertim quando ſit animo injuriandi
nnnt ProXimum oſtendit Chriſtus in
Vuenn Evangelio dicens: (2) Qui dixerit
imumgze fratri ſuo, fatue, reus erit gehen-
Gernec. Mæ ignis. Dixi , quando fit ani⸗
nE InO injuriandi proximum: ſi enim
Njoci gratia, aut ut proximus ad-
NuH, moncathr vel corrigatur fiant, qué-
Airii admodum pater cum filijs agere
et, & præceptor cum diſcipulis;
niiiig non verò ut contemnatur, vel in-
lglmm Juria noretur, certè non vocabitux
Wum ontumelia, neque pecsatum erir,
Gmnd . 8
Ptni ſie niſi fortè veniale.
in d D. Quid eſt detractio?
e M. Detractio eſt famæ proximi
ncic denigratio . loquendo malè de il=-
hſch : quod fit, aut mala digendo de

. PIcg
mu (4) Matth, p, 22
N/N 7

168 EXPLICANIO en d

proximo quæ falſa ſint 3 aut vera Iounun
quidem, ſed occulta & ignota: ſic MWln
enim famæ ſuæ jacturam facit, VIn
quam apud culpæ ſuæ inſcios ob- mamnt
tinebat. Quæ detractio uti malum lui iand-
eſt admodum frequens inter ho- mili
mines, ita quoque periculoſum eſt mmen
ac grave: mam fama majoris eſt pre-
tij quàm divitiæ: imò à quibuſdam
ipſi vitæ anteponitur: quare grave ſis
malum eſt famam alterius denigra-
re. Præterquam quòd aliis malis
facile remedium adhiberi poſſit, ſed
ſamæ deperditæ admodum diffi- A.
culter: & tamen is qui eam alteti ii
abſtulit ad illius reſtitutionem ob-
ligatuf. Confilium igitur opri-
mum eſt bene ſemper de omnibus
loqui, quando id cum veritate fig-
ti poteſt; ſin minus, ſilere. us
D Quid eſt maledictio? (eWn
maledieir proximo ſuo; dic ns:
Eſto maledictus, aut aliis modis:
HMalée⸗

DoerR CHRIST. 1695
aledicendi utitur v. g imprecan-

lſl⸗
le do ut hoc vel illud malum ei eve-
“ niat. Et hæc maledictio graviſſi-

u A. mum peccatum eſt, quando ex o=
Ndio fir, & cum deſiderio ac inten-
tkui NHtione, ut ejuſmòdi malum revera
piglgin e

. . r, r
INA Proximum comprehendat. At verò,
tnlniti

n ſine odio, & ſine ejuſmodi mala
. intentione, ſed ex joco tantum .
iten levitate, aut præcipiti ira inconfi-
uhi derate propciſcatur, minus pecca-
n tum eſt. Semper tamen eſt ma-
it Inm, quia ex ore Chriſtiani, qui
Arnin G per adoptionem eſt filius Dei, non
Mienk alia quam benedicétionis verba de-
umen bent prodire.
1 Gr en Explicatio noni Præcepti.
Dm D Quid nono præcepto conti-
encen netiurr?
n,Rer. M. Prohibitio concupiſcentiæ
GW uxoris proximi. Tamerſienim in
A ſexto præcepto adulrerium Piohi-
nd u bitum ſit, voluir nihilominus Deus
Mubi etiam deſiderium ſeu concupiſcen-
H riamm

INNN
ipamd
nchlellen
Wöen tün
edheiun

170 EXxPLICATI 4

tiam adulterij peculiariter prohi-
bere, ut oſtenderet hæc duo diver-
ſa eſſe peccata.
D.ß. Videtur in hoc præcepto pro-
hibitum non eſſe deſiderium adul-
terij, quod uxor cum alterius mari-
to commirttit; ſed ſolum defide-
rium adulterij quod vir committit
cum alrerius uxore: quia dicit: Kic
Non concupiſces uxorem proximi
xui.
M. Non eſt ita, nam deſideriũ adul-
terij perinde mulieri ac viro pro-
hibetur. Licet enim dicatur, Non ri
concupiſces uxorem proximi tui: mblün
tamen qued viro dicitur, eriam , en
fœminæ dictum intelligirur; quia
ſub viro tanquam nobiliore com- ſelhm
prehenditur & fœmina. Adhæc inie
omnibus nouum eſt adulterium fœ- N
minæ ſaltem apud mundum, in-
famius eſſe quàm viri: ſicut etiam lni
honeſtas ac verecundia in fœmina i
magis, quàm in viro laudatur. Its. i
que Ghrig

nctairn
r,1 1

6

Ntee Decrk. CHRIST. 171
ine que ſi prohibitum eſt viro alterius
hghi uxorem concupiſcere, haud dubiè
4 prohibitum etiam eſt fœminæ ap-
lnnn, Petere alterius maritum.
.D. Memini te ſuprà dixiſſe, quòd
ubi prokibitum eſt adulterium, ibi-
dem & alia peccata carnalia Pro-
hibita ſint: velim ſcire, an hoc ip-
ſum etiam de deſiderio accipien-
dum ſit.
M. Non eſt dubium quin ubi pro-
hibetur deſiderium adulterij, intel-
ligirur etiam prohiberi deſiderium
fornicationis, & aliarum omnis
generis libidinum ; quia horum
omnium peccatorum eadem eſt
ratio, .
D. Dic amabo, num omnia de-
ſideria uxoris alienæ peccata ſint ,
etſi conſenſus voluntatis non ac-
cedat.
M. D. Gregorius Papa docuit,
(A) in ejuſmodi deſiderio malo tres
nmlii H 2 gra-

nug (2) D. Greg. in Beſpe ad q. Aug. . ult:

Mnlieinn,
(Gln e
Iitumrin
glu c
en nn

Aünol.
N NW.
Indcmn
npormin

va.
Wel

172 EXxPLICATIO

gradus eſſe. Primus vocatur, Su . r.
geſtio, 2. Delectatio. 3 Conſen. (minen
ſus Suggeſtio eſt quando diabolus lgjn
animo immittit cogirationem tur-Olumn
Pen „cui ſe initium quoddam ſu-mnhlm
iti deſiderij adjungir: huic ſugge-
ſtioni ſi illico reſiſtatur, adeo ut nul.
Ia accedat delectatio, non peccat Guhnt
homo, ſed meritum augert apud Nhin
Deum. Si verò ad ſuggeſtionem Mnin
carnalis delectatio accedat, nec Uin/
tamen in eam ratio vel voluntas
conſentiat, non eſt homo ſine pec-
cato veniali. Si denique cum co- I
gitatione ac delectatione conſenſus
rationis ac voluntatis ſe conjungat, I
adeo ut homo advertar quid cogitet l
ac deſideret: & tamen voluntariè! KD
ejuſmodi deſiderio inhæreat, com- kni
mirtit peccatum mortale. Et hoc ilg
eſt quod præcipuè in iſto præcepto in

.

iee
, 4

Pprohibetur. . i
Explitatio decimi Prætepti. K“
DP. Quid continerur decimo præ- ſenn nn
cepto? L Grn

len

fnne, DocrTR. CHRIST. 193

ue M. Continetur prohibitie con-
ol cupiſcentiæ bonorum alterius, tam

Nn

cha
1

eimmobilium, ut ſunt domus, agri,
e quàm mobilium, ut ſunt pecuniæ,
Ai, animalia, fructus & ſimilia. Er
aenn hoc modo perfecta ſervatur juſti-
NImtia, quando nec opere, nee verbo,
nec cogitatione aut deſiderio ulla
injuria proximo irrogatur
ir, D. Miror cur poſtquam Deus
IIuI homicidium, adulterium, & fur-
um tum prohibuir, non prohibeat quo=
inea que defiderium homicidij, ſicut
Mratd adulterij&furti deſideria prohibuir
ilbenig 2 FHujus Iei Iatio eſt, quia ho-
uglane mo id tantum præcipuè deſiderat,
um unde comimnodum aliquod ſaltem
W apparens illi proveniat, Idee e-
unm M nim adulrterari deiderat, quia dele-
riin (tationem affert ; & furtum quia
militatem parit: homicidium verè
Geu nullum bonum habet conjunctum 5
udhia ideoque propter ſe non expetitur ,
ſed tantummodè ut per illud ad
H 32 adul-

„

NC1NR
174 ExPLICATIO 6encmmnte
adulterium, furtum, vel quid ſi- Wmeue
mile perveniri poſſit. Quamobrem e zIn
tametſi deſiderium occidendi pec- e df
catum ſit graviſſimum, Deus ta- plhen
men illud peculiariter prohiben-
dum non cenſuit, quia cùm ipſum
homicidium prohibitum ſit, ſatis
colligere eſt, etiam deſiderium he- 1
micidii prohibirum efſe. Deinde ,
cùm Deus inordinatis deſideriis de-
lectationum venerearum, ac furti
aditum occluſerit, conſequenter
eriam deſiderium homicidii exclu- Hinne
ſit, utpote qued ordinariè non ap-
petitur niſi ad delectationem ali⸗ 4 t
quam vel utilitarem aſſequendam. Nifua
D. Scire velim, quare non eo- ſyglan
dem modo in humanis legibus at. A i⸗
que in divinis deſideria Prohibe- „each
antur. n Ne⸗
M. Ratio manifeſta eſt, quia ho- 7 age
mines, etiamſi Pontifices aut Cæ-uſ
ſares ſint, corda tamen inſpicere M igeg
non poſſunt, ſed exteriorem tan- Sann
S tůüm ,

7

DO&Oοτ1â? 2. CHNIST. 17 5
n itt tùm ſpeciem contueri: quare cum
l en cogitationes ac. deſideria dijudicare
donte nequeant, non poſſunt ea etiam
n,N. Punire: adeoque æquum non eſt, ut
“ * ea prohibere artentent. At verò
e Deus, qui omnium hominum cor-
Gcnin da diſcernit, poteſt utique malas
cogitationes ac deſideria punire,

& proprerea etiam ea voluit in De-

llelt

Ccalogo bere.
ilni. alogo prohibere
n Afun CA p. VII.
Whe
hon Explicatio Præceptorum Elcleſig.
Nlnnene
ttarn D. A Nue præter Decalogum alis
u⸗ 1 1
,llene ræcepta obſe .
lhena Præcep rvanda ſunt

D M. Imò verò: nimirum præcepta
Eccleſiæ: & funt hæc.
e 1. Diebus Dominicis & Feſtis de
E præcepto, Miſſæ intereſſe.
5äs
dd temporibus ac Vigiliis præceptis
Unihenn jejunare: ac diebus Veneris & Sab-⸗
un bati ab eſu carnium abſtinere.
lr⸗ “ H 4 3. A

176 EXPLIcCATIO he

3 Ad minimum ſemel in anne (dn il
confiteri. in.
4. Semel in anno, idque citea (NMlun
tempus Paſchæ S. Euchariſtlam mKuik

ſumere. wionnt
5. Decimas Ecclefiæ ſolvere. e hee

6. A nuptiis celebrandis abſti- runai
nere temporibus veritis: videllcet h
à prima Deminiea Adventus uſque z
ad Epiphaniam ; & à primo die
Quadecgeſime uſque ad Domini- (an
cam in Albis.
Porro de his præceptis nihil pe-
culiare dicturus ſum, tum quia fa- dt,,
eilia ſunt, tum etiam quia de Miſſa, nai,

Confeſſio ne & Communione, ac eei
,, l

jejunio in explicatione Sacramen- N
torum acturi ſumus. Alee
CA F. VIII,

Expli at io Conſiliorum Erangelicorum te
D. V Elim ediſſeras, utrum præ-
ter præcepta Domini, fint

etiam Canlilia aliqua Evangelica
ad

eH DocrXx. CRRIISTr. 177
namnte,

Eld A. Multa extant conſilia ſanctiſ-
Iſima & uriliſſima „ quorum hbene-
„„ ficio præcepta perfectiùs obſerva-
ilin ri queant; Sed tria ſunt præcipua:
FPaupertas voluntaria, caſtitas &
obedientia.
e D, In quo conſiſtit Conſilium
AA Paupertatis?
frdn A. In eo quod quis nullam rem
propriam habeat, poſtquam jam
) ante aur omnia bona ſua in paupe-
res diſtribuit, aut certè in commu⸗
ne contulit, quod tantundem eſt
ae ſi ea pauperibus diſtribuiſſet. Et
inkum hoc conſilium Chriſtus non modò
w. verbis docuir, (a) ſed etiam ex-
UII emplo præivit. Idipſum Apoſto-
iuein Ii imitati ſant »(5) uti etiam primi
„oupmnes Chriſtiani Hieroſolymis
nunp rempore primitivæ Eccleſiæ habi-
dun tantes. Denique omnes Religio-
lnabrn 5 ſi
(a) Matth. 19. 21, (5) Alt. g, 32,

ccherhr .

S

178 ExericATIO Ne
ſi ad hujus conſilij obſervationem Mann

Voto ſe aſtringunt. InNen,
D. In quo ſitum eſt Conſilium endd
Caſtitatis UN;

M, In eo quèd quis perpetuò ca- t⸗
ſtus eſſe velit, non ſolùm ab omni dna
genere peccati earnalis, ſed & à (tile
matrimonio abſtinendo. Quod ieſen
conſilium etiam Chriſtus verbo in alin
docuit (a) & exemplo, quem D. mmmlli
Virgo, S Joannes Baptiſta, om- auna
neſque Apoſtoli, poſtquam ad A- ſſaning
poſtolarum ab illo vocari fuere, ſe- MId
cuti ſunt: uti etiam omnes Reli- R
gioſi & ſacris Ordinibus in itiari Mui
Particulare votum caſtitatis edunt. nlinla
D. In quo conſiſtir Conflium n
Obedientiæ? Niſc⸗
M. In eo quod quis proprio judi- mujn
cio renuntiet, ac propriæ volun- enln,
tati (quod in S. Evangelio, ſeip- in i
ſum abnegare vocatur) & in om- DHRKRZ
nibus quæ Deo non repugnant, Su- ſar
periori ſubjectus ſir. Hoc conſili⸗ e

um—
(a) Matth. 27. 19. Ulatg

Undemi
uuln ANI

Ciln en
n M.

Ludrſend
eurcnsie

naliuretk.
ACMn

Afüppul
nn ei
“
u A
Umre 4
I

H

DocrT CHRIST. 17 5

um Salvator mundi docuir, non
ſolum verbo, ſed etiam exemplo,
cùm æterno Patri in omnibus obe-

divit 3; (a) item matri ſuæ adhue

puer, & Joſepho patri ſuo, non

vero, cùm ex Virgine natus ſit
Chriſtus; ſed puratitio, quia ma-
tris ejus ſponſus erat. Et hoc eſt ter-
tium conſilium ad quod Religioſi
omnes voto ſe aſtringunt.
D. Quare tria dumtaxat conſilia

principalia ſunt, & nec plura nec

pauciora?
M. Quia conſilia illa principalia
ad hoc ſerviunt, ut perfectionis, quæ

in charitare fita eſt, impedimenta

tellant: hæc autem impedimenta

ſunt tria, videlicet amor bonorum

temporalium, qui per pauperta-
tem tollitur; amor voluptatum
carnalium, qui per caſtitatem, &

amor honoris ac poreſtatis, qui tol-
litur per obedientiam, Præterea

H 6 cum
(²⁴) Luc. 2. Fl.

196 EXPLIECATI6
cum homo tria tantùm bonorum
genera habeat, ſcilicet bona ani⸗-
mi, bona corperis, & bona exter-
na, tradendo Deo bona externa
per paupertatem, bona corporis

per caſtitatem, & bona animi per

obedientiam, quicquid habet Deo
ſacrificar, & meliore modo qui in
hac vita poſſibilis eſt, ad perfectio-
nem charitatis aſſequendam ſe di-
ſponit.
C A P. IX.

Explicatio Sacramentorum Ecsleſiæ.

D. Osnitis jam ſatis, aſpirante

Dei gratia tribus principa-

libus doctrinæ Chriſtianæ partibus,
reſtat, ut quartum explices, quæ;

ſi bene memini, de ſeptem Eccle-

ſiæ Sacramentis eſt⸗
M. Quarta hæc pars doctrinæ
Chriſtianæ utiliſſima eſt, ideoque
neceſſarium ut candem diligenter

ediſ-

riet D
1 e
Fumirim
penkle
a ümd
a
lummit
ulteen
temmut
Uenun i
Iummn,
Annen
lr
al. .

Ail

len,
Uütan
llte
Uh llen,
Mrine
1, ,
1

Atuant

eſitede
S

A
Gufuhe

lis M

Ch ene

—

nie
Aihuin
4
4 zuhe

CHRIST. DocTR. 181

ediſcas. Itaque ſcire te oportet

magnum theſaurum in Eccleſia ef-
ſe, ſeptem ſcilicet Sacramenta, per
quæ gratiam Dei impetramus, con-
ſervamus, augemus; & ſi eam no-
ſtrà culpà perdiderimus, recupera=
mus. () Quare declarare propo-
ſui, quid Sacramentum ſit; quot
ſint numero; à quo inſtituta, & id
genus alia: denique quodliber Sa-

cramentum in particulari explica-

bo.
B. Incipe explicare quid Sacra-
mentum ſit: id enim ſcire vehe-

menter opto.

M. Sacramentum eſt ſacrum
quoddam myſterium, quo Deus
nobis gratiam confert; & fimul ef-
fectum inviſibilem, quem gratia in
anima noſtra operatur, exterius

repræſentat. (y Si enim incor-

porei ſpiritus eſſemus, ur ſunt An-
geli,

H Z
(1) mid. præf. ſef. z. (?) Chryſ-

tvinA

bomil, 35, in Matth.

„

182 ExPILICATIO

geli, ſpirituali modo gratiam ſuam

nobis conferret Deus: nunc verè
cùm ex anima & corpore compoſi-
ti ſimus, naturæ noſtræ ſe attem-
perans, gratiam per actiones qual-

dam corporales nobis confert, quæ

unà per exteriorem quandam ſimi-
litudinem ur dictum eſt, interio-
rem effectum gratiæ nobis declar-

ant. Verbi gratia, in Baptiimmo,

qui unum eſt ex ſeptem Sacramen-
tis, corpus aqua abluitur, ſimul-

que S S. Trinitas invocatur, & per

cæremoniam illam ablutionis con-

fert Deus gratiam, & animæ bap-

rizati infundit; ſignificatque quèd
quemadmodum aqua lavat corpus,

ſic etiam gratia lavet animam, &

ab omni peccato expurger.
D. Si rectè intellexi, ut res ali-
qua Sacramentum ſit, triplex con-

ditio requirirur: primèò cæremonia

aliqua ſive actio externa. 2. ur per
illam Deus conſerat gratiam. 3. ut

—
32

—

Ne

cemonirk
nMeudn
zewmerin
NW,
lei,ieder
Curnn vn
(bnon

Mrinunn
Deran
nu

S .
temnnt
reunt
elunt
lee

SS
nn Dõ
,
Mia,

nlkepe
dnſet
uine,
len

leſllete

tn

irge
Nmel. d.

S

DocTR. CHRLST. 183

illa cæremonia ſeu actio ſimilitudi-
nem habeat cum effectu gratiæ, &
ſic eum exterius repræſenret atque
ſigniſicet.
M. Optimè hoc intellexiſti; ſed

ulrterius ſcire debes, quod hæc Sa-

cramenta univerſim ſint ſeptem
numero, videlicet: (4) Baptilmus,
Confirmatio vel Chriſmma, Eucha-
riſtia, Pœnitentia, Extrema Une-
tio, Ordo, Matrimonium. Ratio
verò quare ſeptem ſint, eſt hæec:

Quia Deus eo modo procedere vo-

luit in danda vita ſpirituali, quo

ſoler in corporali: quantum autem

ad corporalem vitam ſpeat primo
neceſſarium eſt naſci. 2. crelcere.
3. nutriri. 4. Si quo morbo vitie-

tur homo, medicinam accipere. 5.

Si fortè pugnandum eſt, armari.
6 Neceſſarium eſt eſſe aliquem qui

natos & augmentatos regat ac gu-
berner. 7. Ut ſint qui ad mulrti-

plicationem humani generis in-
(“) Irid. ſeſſ. 7. aR., 22 cum⸗

184 ExPIIcCATIO

cumbant: niſi enim demortuis alij

naſcendo ſuccederent, humanum
genus brevi interirer.
Sic quoque quod ad ſpiritualem
vitam attinet, primè neceſſe eſt
naſci in nobis gratiam Dei, quod
per Baptiſmum fit. 2. Utr illa
gratia creſcat & roboretur, quod
fit per Confirmationem. 3 Ut nu-
triatur ac ſuſtentetur quod S S. Eu-
chariſtia præſtat. 4. Ut ſi quando
perdita fuerit recuperetur, quod
medicina Pœnitentiæ efficit. 5. Ur
in articulo mortis contra hoſtem
infernalem armemur, qui magis
illo rempore, quàm quovis alio nos

infeſtat, quod Per Extremam- unc-

tionem fit. 6. It quis ſit in Eccle-
ſia qui nos in vira illa ſpirituali re-

gat ac Euderner „quod Ordinis eſt.
int in Eccleſia qui mulripli-
cationi humani generis ſanctè in-

7. Ut

tendant, què ſic fidelium numerus
augeatur, quod fit per Sacramen-
rum Matrimonij. D. Quis

i,

Nen
cn
nenid n
lTartentnt
NAA

N

5

DocTR CHRISIT. I185
D. Quis quæſo res adeo miran-
u das invenit ac inſtituit?
net, M. Sacramenta hæc adeo admi-
randa à ſola divina Sapientia adin-
ſuat veniri & à ſolo Deo, qui etiam ſo-
ali, lus gratiam dare poreſt, inſtitui
potuerunt. (a) Ideoque Chriſtus
