Cbnt, IDominus, qui ſimul Deus & homo
Wine eſt, illorum inventor eſt & inſtitu-
uli. tor. Præterea omnia Sacramenta
ſ ſunt veluti quidam canales per
ed quos derivatur in nos virtus Paſſio-
nis Chriſti: certum autem eſt ne-
minem poſſe theſaurum Paſſionis
Chriſti alio modo vel per alia me-
mdG dia diſpenſare, quàm Per ea quæ
Mn hriſtus inſtituit.
„D. Scire deſidero, an tempore
legis vereris aliqua Sacramenta
hend ul fuerint „ & an adeo Præſtantia ac
ind, nolſlra.

fiti MM, In veteri Teſtamento Sacra-
in menta multa fuerunt 3 z ſed in qua-
AreH tuor

„(æ) Mid. ſeſ. 7. can. 1

I8 ExPLICATIOo
tuor à noſtris diſcrepabant. (a) Pri-
mèò erant plura numero, ideoque
lex vetus difficilior erat lege nova.

z. Erant illa noſtris obſervatu dif-
ficiliora. 3. Eranr obſcuriora;

ideoque pauci, quid ſignificarent,

intelligebant: at noſtra adeo clara
ſunt, ut quilibet ea capere poſſit.
4. IIla non conferebant gratiam,
uti noſtra conferunt, ſed ſolùm il-
lam præfigurabant & promirte-
bant. Quare Sacramenta noſtra
multò excellentiora ſunt utpote
pauciora, faciliora, clariora & efe
ficaciora.
D. Dic ulterius quodnam inter
hæc ſeptem Sacramenta ſit præ-
ſęantiſſimum.

M. Omnia præſtantia ſunt &
magna, & quodlibet excellentiam

aliquam habet ſibi propriam. Om-
nium maximum eſt S S. Euchari-

ſtia, quia continet authorem gratiæz
a G

(2) Wid. ſeſſ. z. can. 1, Aug. Ep. Ilé.

Ne
isden
rnChelet
uehiie
Ecuſenen
ſcdcenonan,

Wond
Uutntn
nn ſi⸗
Andbnen

eſlnngn
(likeniie

Din
) Mr 4
Muinm
ide

4 kn

un 11 l

4

— —

uce
, DOCTR, CHRIST. 187
nie ac omnis boni „ qui Chriſtus Do-
lrugn minus noſter eſt, di ramen neceſ-
nee ſitatem ſpectes, Pœnitentia & Bap-
s tilmus ſunt omnium maximè ne-

htin ceſſaria. Si dignitatem eerum qui
inn Sacramentorum minſſtri ſunt, con=
ſideres, digniora ſunt reliquis Con-
ein in ſirmatio & Ordo, quia hæc erdi-
nld, 1 . zt . „.
narié non niſi ab Epiſcopis conferri

poſſunt. Si ſpectes facilitatem =
facillima eſt Extrema. unctio, quip-
pe in qua peccata ſine labore pœni-
tentiæ remittuntur. Si denique
ſigniſicationem urgeas, maximum

tiuii Chriſti cum Eccleſia ſignificee.
de .
De Baptiſme.
D. Nunc ergo ſi ita placet ad
explicationem primi Sacramenti

Nele
Akenlainf
Ninftin N
in lud vocetur Baptiſmus.
S M. Vox Baptiſmus CGræca eſt, &
tantum valet ac Latinè, ablurtio.
Vo-

eſt Matrimonium, quèòd unionem

Progredere: & primèò dic quare il-

ot

188 EXPILICATIO

Voluit autem Eccleſia hoc nomen W
Græcum retinere, quia verbum, nin t
ablutio nimis commune eſt, ejus.- niweng
que uſus, eriam in rebus viliſſimis. den

Quare ur hoc Sacramentum pro-
prium ſuum nomen haberer, & per
illud melius cognoſceretur, & ma-
gis honoraretur, vocatum eſt Bap-
riſmus.
D. Quænam requiruntur ad con=
ferendum Baptiſmum.
M. Requiruntur ad minimum
tria, Bene tibi ediſcenda : quia uti
poſtea dicemus, in certis caſibus
quilibet baptizare poteſt: unde ne-
ceſſarium eſt quemlibet ſcire quo-
modo id faciendum ſit. Primè re-
quiritur aqua vera & naturalis, quâ
baptizandus perfundatur 2. requi-
ritur ut eo tempore quo is aqua tin-
gitur, hæc verba pronuntientur:
Ego te baptizo, in nomine Patris;
& Filij, & Spiritus ſancti. 3. ut
baptizans intentionem habeat ve-
1Ie

4

nn,

unmn N
S
Ulleeef
l thi

el,n
Ael

6

rlenis

NNLHEE

DocrTk. CHRIST. 189
re baptizandi, id eſt, conferendi
hoc Sacramentum quod Chriſtus
inſtituit, & quod S. Eccleſia, quan-
do baptizat, conferre ſolet. Unde
ſi quis intentionem jocandi rantum
habeat, aut aliquas dumtaxat cor-
poris ſordes abluendi, graviſſimum
peccatum admitteret, & infelix
illa perſona revera Sacramentum
Baptiſmi non acciperet.
D. Quos effectus operatur Baptiſ-
mus?
M. Tres ſequentes: primus eſt,
quod perfectè renovet hominem,
conferendo illi gratiam Dei, Per
quam ex filio diaboli in filium
Dei, & ex peccarore in juſtum
tranſit. Neque ſolùm animam ab
omni macula culpæ expurgat, ſed

n] eandem etiam à Pœna inferni ac
eſun purgatorij liberat: adeo ut ſi quis
mmI ſatim à ſuſcepro Bapriſmo moria-
ummmbu rur, illico ad cœlos aſcendat non
imh ſecus ac ſi nunquam peccato obno-
ene Xius

490 EXPLICATIO
xius fuiſſer. Secundus eſt, quòͤd
certum quoddam ſpirituale ſignum
ſeu characterem in anima relin-
quat, qui nunquam deleri poteſt,
& per quem ſemper cognoſcitur
fuiſſe baptizatus: & de numero o-
vium Chriſti, etiam is qui ad infer-
ni pœnas damnatus eſt: ſicut in
hoc mundo ex ſtigmate ſeu caute-
rio noſéunt homines, cujuſnam
ſint quælibet mancipia; vel anima-

lia. Quæ etiam cauſa eſt , quare

Baptiſmus iterari non poſſir: quia
nunquam deperdirur, cuùm effectus
ipſius ſemper animæ impreſſus re-
maneat. Tertius eſt, quod homo
per Baptiſmmum Eccleſiam ingre-

diatur, omniumque ejus bonorum
ranquam verus illius filius parti-

ceps fiat, faciatque profeſſionem
quod Chriſtianus eſſe velit, iiſque
omnibus obedire, qui Chriſti vice
Eccleſiam gubernant.

p. Ad quem propriè ſpectat Bap-
r iſmum conferre? M.

W

Nen.
o n
fid A
ONaahnen
etnee

ſ,
Alanm
nigiccct.

4

um.
NN
l

DocTR. CHHRIST. 191

. Hoc ſpeſtat ad Sacerdotem
ex officio, & præſertim ad illum
cui cura animarum incumbir. At
ſi Sacerdos præſens non ſit, ad Dia-
conum pertinet: & in caſu neceſſi⸗
tatis, quando ſubeſt periculum ne
infans ſine Baptiſmo decedat, cui-
liber incumbit, ut Sacerdoti ſic lai-
co: ut viro, ſic feminæ. In quo
tamen ſemper hic ordo ſervandus
eſt, ut non baptizet fœmina, ſi vir
adſit; nec laicus, ſi adſit Eccleſiaſti-
cus: & ex Eccleſiaſticis, ille bap-
tizet qui gradu ſuperior eſt.
D. Miror Baptiſmum infantibus
primum natis conferri, utpote qui
neſciunt quid accipiant.
M. Tanta eſt Baptiſmi neceſſi=
tas, ut ſi quis ſine illo, aut ſaltem
ejus voto vel deſiderio moriatur;,
cœlum intrare nullo modo poſſit.

HHW Quia ergo infantes facillimè mori

poſſunr, & ſolent, neque capaces
ſunt ur Baptiſmum deſiderent, ideo
ne⸗

192 EXxPLIICATIO NeIn. Em

neceſſe eſt illos quantocius bapti- llul
zari. Et quamvis non cognoſcant Ium Miin
id quod recipiunt, hoc tamen ſup- Wqe mnl
pler Eecleſia, quæ mediantibus ünntai
compatre & commatre reſpondet, uinym
ſponderque pro illis, quod ſufficit. ainn
Quemadmedum enim per Ada-
mum in peccatum prolapſi ſumus,
Deique gratia excidimus, tametſi

id neſciremus: ſic quoque Deo pla- iilanmg

cuit ut mediante Baptitmo & Eccle- un,
ſia à peccato liberemur, & in ejus k
gratiam, etiam minime id intel-
Iigentes, reſtituamur. unnt,
D. Quid per compatrem &com- unkz
matrem intelligis, quorum jam- enen
liam feciſti mentionem, & quod eſt & 4
eorum officium ? Mohn
M. In collatione Baptiſmi, ex)
veteri laudataꝗue Eccleſiæ conſue- unnnie,
tudine ſemper aſſiſtit vir, qui Com- lale

1

pater vocatur, id eſt, alter pater K
& mulier, quæ vocatur Comma⸗ Me d
ter, hot eſt, altera mater: & illi n
3 duo D

At⸗

D

DocTR. CHRIST. 193
duo, ſive alter illorum tenent in-
m fantulum baptizandum, reſpon-
dentque pro illo, dum Sacerdos
ſciſcitatur ex infantulo, num bap-
tizari velit, num credat articulos
fidei, & ſimilia. Poſtmodum ve-
. r ubi jam infans adoleverit, com-
pater & commater tenentur curam
illius gerere, fideique præcipua ca-
pita, & benos mores docere, ſi in
eo parentes ejus fuerint negligen-
tes. Præterea obſervandum etiam
eſt, quod in Baptiſmo compater &
n. commater, uti & ille qui baptizat,
mune cum baptizato ejuſque patre ac ma-
Gum tre ſpiritualem cognationem con-
nſn trahant. .

De Conſßirmatione.
H D. Satis de Baptiſmo egimus:

Qdic nunc quid ſit Confirmario, quod
iab eſt ſeeundum Sacramenrum.
Ard .4. Secundum SacramentumCon-
atenii firmatio vocatur, quia effectus illi-
lruwur us eſt hominem confirmare in f le,
I ut

794 EXxPLICATIO Met
ut paulo poſt dicemus. Vocatur) Whbe
etiam Chrifma, quod Græcum no-umnnl
men eſt, & unctionem ſignificat: an n
quia in hoc Sacramento frons in-
ungitur Nam ficut in Bapriſmo, i
baptizandus aqua abluitur, ad ſi- ſlakei
ghificandum quod in eo Dei gratia irmn g
animam à peccati maculis abluat: wen
ſic in Confirmarione frons inungi- q
tur, ut ſignificetur Dei gratiam in
hoc Sacramento animam quoque
inungere, hujuſque vnctionis vir- iul
tute illam confirmare, ut bellum
cùm dæmone gerere, fidemque
Chriſtianam audacter, citra ullum ,
tormentorum aut mortis metum
profiteri poſſit.

Aſet

D. Quo tempore recipiendum eſt i
hoc Sacramentum? H
M Quando ad uſum rationis ho-
mo pervenit: tunc enim fidem pro-
fireri incipit, & ut conſirmetur ae
abiltatter in gratia Dei, opus ha if
Ste

4 1
hnniſin

tn
1 Nl.

p. Aliud-Aln n

DocTR. CHNIS. 195

D. Aliudne aliquid hoc Sacra-
mentum in anima operatur, Præ-
terquam quod ſuſcipientem robo-
xet 7
M. Relinquit etiam fixum im-
preſffumque in anima ſignum ſeu
charactetem, qui in æternum eradi
nequit: ideoque non niſi ſemel re-
cipi hoc Sacramentum poreſt.
D. Quid opus eſt alio ſigno im-
preſſo in anima ? an non ſufficit
character Bapriſmi?
M. Non fſine cauſa imprimitur
ſecundum hoc ſignum: quia per
primum ſolum cognoſcitur homo
Chriſtianus eſſe, & de Chriſti fa-
milia : at verò per ſecundum hoc
ſignum railes Chriſti eſſe cognoſ-
citur: quodque ideo ſignum Impe-
ratoris ſui in anima porter, quem-
admodum milites in veſtibus ſo-
lent. Et hi qui ſuſcepro hoe Sa-
cramento, ad inferos deſcendunt,
maximè confundentur; cò quèd
1 2 qui⸗

196 EXPLICANYIO R.
quilibet viſurus ſit, tales profeſſio- Mianin
ne ac Sacramento milites Chriſti Qanmcl
fuiſſe, & poſtea perduelles factos üm
tam fœdè rebellaſſe. n
rdn

De ſanctiſſima Euchariſtia.
D. Explica nunc tertium Sacra-
mentum. Et primùm dic mihi,
quid ſignificet Euchariſtia.
M. Euchariſtia vox Græca eſt,
& ſignificat gratum memoriam,
aut gratiarum actionem: quia in
illo myſterio memoria fir, & gra-
ciarum actio de excellentiſſimo be- aulnin
neficio ſanctiſſimæ Paſſionis Salva- Jumulin
roris noſtri, & ſimul verum Cor- nng,
pus& Sanguis Domini nobis datur,
pro quo perpetuas Deo gratias age-
re obligamur.
D. Explica mihi plenius, quid
in hoc ſanctiſſimo Sacramento con-
tineatur: ut cognita ejus excellen-
gia tanto magis id venerari poſſim. (
A. Hoſtia quam in Altari vides,
Ante

ud, quàm medica panis particula;,
ex ſubtili marteria in rotunditatem
formata, Sed quamprimùm Sa-
cerdos conſecrationis verba protu-
lit, in hoſtia verum Corpus Chri-
ſti invenitur. Er quia Corpus
Chriſti vivum eſt, & Divinirati in
Perſona Filij Dei unitum; ideo ſi-
mul in corpore languis, anima, &
ipſa Divinitas invenirur; adeoque
totus Chriſtus Deus & homo in ea
exiſtit. Pari modo in calice ante
conſecrationem nihil aliud eſt;
quam paululum vini, modicâà aquâ
permixtum : at verè factà conſe-
cratione, invenitur in calice verus
Sanguis Chriſti. Et quia hic San-
guis extra corpus non eſt, ideo ſi-
mul in calice cum ſangu'ne eſt cor
pus, & anima, ipſaque Chriſti Di-
vinitas, & ſic totus Chriſtus Deus
leif S& homo ſimiliter in eâ reperitur.
nn D. Video tamen hoſtiam poſt

198 EXPLICATIO
cenſecrationem ſpeciem panis re-
tinere, uti prius, & quod in cali-
& eſt, ſpeciem vini.
M. Ita eſt: remanet enim in ho-
ſtia figura, color, & ſapor panis „
ut prius: ſed nequaquam ibi eſt ip-
ſius panis ſubſtantia quæ erat pri-
us: ideoque ſub ſpecie panis, pa-
nis non eſt; ſed verum Corpus
Chriſti. Illuſtrabo rem ſimilitu-
dine, ur eam intelligas. Audiſti
haud dubiè uxorem Lorh in ſtatu-
am ſalis converſam eſſe: quiſquis
hanc ſtatuam intuebatur, ſpeciem,
figuramque uxoris Lorh videbat;,
quæ tamen uxor Loth amplius
non erat, ſed ſal ſub ſpecie mulie-
ris. Quemadmodum ergo in hac
converſione, ſubſtantia intrinſe-
eus mutata fuir, & ſpecies mulie-
ris extrinſecus ſervata; ſic quoque
in hoc myſterio aceidit. Mutatur
enim interier ſubſtantia panis in
corpus Chriſti; & ſimul exterior
panis

ler.
iesenk
I. un
.
ut
en, Cen
wer ni
Mlangu
Gheln
N
S
lern
enen
,
Mlm
Alt h

n,

Lkul.
ni

unintenni,

vu P.
Cn

utnte,

1lat H
Uſeen
ual

DocTR. CHRIST. 199
panis ſpecies eadem permanet quæ

ante fuit. Idem de calice intelli-
gendum eſt, ſcilicet ſiguram , ſa-

porem, odorem vini adeſſe, non
tamen vini ſubſtanriam, ſed ſub
vini ſpecie, ſanguinem Chriſti.
D. Res magna videtur & admi-
randa, quod magnum corpus, qua-
le eſt corpus Chriſti, ſub exigy
ſpecie hoſtiæ conſecratæ pedhir
conſiſtere.
M. Res magna eſt, fateor: ſed

major eſt Dei potentia, quæ uti=-

que majora poteſt præſtare, quam
Ros Pollmus intelligere. Andz
Cariſtus quando in E vangelie af-

firmat Deum efficere poſſe, ut ca-

melus, qssd eſt animal majus e-
quo, per foramen acus tranſeat ;

adjinngit: Apud homines hoc im-

poſſibile eſt: apud Deum autem
omnia voſſibilia ſunt. (2)
D. Explica precor aliquo exem-
1 4 plo;
(a) Malth. 19. 26,

200 EXPILIC ATI O
plo, quo modo poſſibile ſit Chriſti

corpus in tot hoſtijs eſſe, quot in
adeo diverſis per totum mundum
Altaribus reperiuntur.
M. Non eſt neceſſarium ut mira
Dei opera intelligamus, ſed ſufficit
illa credere: quandoquidem certi
ſimus quod Deus nos decipere non

er
zacnciont
Aaget
Ugnatdan
. 8 yl
N Aun

/ F./
4 ululal 1

poſſit. Nihilominus exemplum
4

ad tuam conſolationem producam.
Anima noſtra indubie unica eſt;»

quæ tamen tora eſt in omnibus

membris corporis; tota in capite,
tota in pedibus, & tota etiam in
quavis minima corporis parte.

Quid ergo mirum eſt Deum facere ina

Pale ,ut corpus Filij ſui in multis
oſtijs exiſtat, quando per eandem

ejus potentiam una eademque ani-
ma, tota & indiviſa, in tam diver-
ſis longeque diſſitis à ſe mutuo cor-
poris membris eſſe poteſt. Legitur
in vita S. Antonij de Padua, illum

cùm aliquando in quadam civitate
Ita-

DocrR. CHRIST, 26 ½

Italiæ concionarerur, ſimul in Por-
rugallia per Dei potentiam fuiſſe ,
ut aliquod bonum opus ibi perage-
freit. di ergo Deus potuit efficere
dn ur S. Antonius in propria ſua for-
ma ſimul eſſet in tam diſſitis locis .
quare non poſſet efficere, ut Chri-
ſtus ſimul ſit in multis hoſtiis
D. Dic mihi ſi placer, an Chri-
ſtus deſcendat de cœlo quando ve-
nit in hoſtiam, an vero nihilomi-
nus etiam in cœlo remaneat
M. Quando Chriſtus in S Hoſtia
eſſe incipit, non deſcendi de cœlo⸗
ſed per divinam potentiam ſimul
in cœlo & in hoſtia exiſtit. Sume
exemplum ab anima humana. In-
fans paucorum dierum minimus
eſt, ut ſcis, & vix unius palmi men-
ſuram excedens: poſtea excreſcit,
& duos palmos excedit. Nune pe-
to, utrum anima quæ prius in une
palmo reſidebat, illum deſeruerit .
ut ad ſecundum palmum pervene-

I1 5 rit

Nlue,
.

„
9

202 ExPLICATIOZ
rit, an non ? Certum éſt quèd il-
lum non deſeruerit, neque ad ſe-
cundum ſe extenderit, cum fit in-
diviſibilis. Igitur retinendo pri-
mum palmum acquiſivit ſecuu-
dum. Sic etiam Chriſtus non re-
linquit eœlum, ut ad hoſtiam ve-
niat; nec unam hoſtiam deſerit, ut
in alia eſſe poſſit, ſed ſimul inveni-
tur in cœlo & in omnibus illis ho-
D. Jam ſaris intellexi quid in
SS. hoc Sacramento contineatur:
nunc ſcire deſidero, quid ad dignam
ejus ſumptionem requiratur.
M. Requiruntur tria. Primum
eſt, ut ſuſcipiens confeſſus ſit, & in
gratia Dei eſſe ſtudeat, quando ad
hujus Sacramenti ſuſceptienem ſe
parat. Qia inter cæteras cauſas,
quare hoc Sacramentum detur ſub
ſpecie panis, una eſt, ut inrelliga-
mus illud non mortuis dari, ſed vi-

Ventibus, ad gratiam Dei in homi-

en

Müendrm
MhNik,
6. Win⸗
Onuͤcden
NMreiͤtin
Snnee

I, Kan

gten
ili⸗

Fn

DocDR. ChRAIST. 283

ne nutriendam, augendamque.
Secundum eſt, ut omnino ſobrij
ſimus : videlicet ut à mediò voctis
ab omni cibo & potu, etiam aquæ
modicæ abſtinuerimus. Tertium
eſt, ut inteligamus id quod agi-
mus, & de otionem erga tantum
Sacramentum habeamus. Propte-
rea enim illud non dartur pueris,
nec uſu rationis deſtiturtis.
D. Quoties ad hujus Sacramenti
perceprionem obligamur?
M. Eccleſia ad minimum ſemel
in anno, idque circa feſtum Paſchæ
ad hujus SS. Sacramenti ſuſceptio-
nem nos obligat: (2) expedit ta-
men illud ſæpius, iuxta conſilium
Confeſſarij ſumere.
D. Explica mihi fructum, qui ex
hoc Sacramonto capitur: & finem
propter quem eſt inftirntum.
M. Propter tres cauſas inſtituit
I 6 Chri-

(4) Cap. Omnis utriuſqae ‚de pœ=

mitent. & emiſ.

204 ExXxYPLICATILIO Metn

Chriſtus hoc Sacramentum. Prima i Im
eſt ut ſit cibus animæ. Altera ur Miaſeil
ſit Sacrificeium novæ legis Tertia munlwnn
ut ſit perpetuum memoriale, & ſui iNucl
erga nos amoris pignus chariſſimũ.
D. Quem effectum operatur;, in
quantum eſt cibus animæ 2
M, Illum operatur effectum,
quem cibus corporalis in corpore:
quare etiam ſub ſpecie panis datur.
Nam ſicut panis conſervat calorem
naturalem, in quo vita corporis eſt
ſita, ſie quoque S8. hoc Sacramen-
tum, quando dignè recipitur, con-
ſervat augerque charitatem, 'n qua
conſiſtit ſanitas, vita animæ.
D. Quem effectum operatur in
quantum eſt Sacrificiumm?
M. Mundum Deo reconciliat;,
multaque beneßcia, non pro vivis
tantùm, ſed etiam pro defunctis in
Purgatorio degentib' obtiner (⸗)ln aen
vete-
(a) Chryſ. in Pſ. 25. Aug. l. 9. . ld
verſ. leg. . 20.
1

1d/

I veteri Teſtamento offerebantur

Docrk. CHRIST. 205

Deo varia ſacrificia animalium, in
quorum locum in novo Teſtamen-
to ſucceſſit Sacriſicium Miſſæ, in
quo, per manus Sacerdotum offer-
tur Deo Sacrificium acceptiſſimum
Corporis & Sanguinis Filij ſui, qui
per omnia illa veteris legis Sacrifi-
cia præfigurabatur. ,
D. Quem effectume opratur,
quatenus memoriale eſt ac pignus
divini erga nos amoris?
M. Reddit nos memores tanti
beneficii, & ad redamandum tan-
topere nos amantem accendit. Et
ideo quemadmodum in veteri Te-
ſtamento voluit Deus, ut Hebræi
non ſolum manduùcarent manna;,
quod eis de cœlo pluerat, ſed etiam
ur illud in vaſe aliquo conſervarent
àad perpetuam omnium beneficio-
rum memorian, quæ ab eo in e-.
ductione ex .gypto acceperant. .
1 7 Sic

() Exod. 16, 33.

206 EXLYLICATIGE

Sic etiam voluit Chriſtus, ut Sacra=
mentum hoc ſanctiſſimum non ſo-
lum à nobis ſumatur;, ſed etiam ut
aſſervetur in Altari, & inrerdum in
Proceſſionibus circumferartur; ut
quoties illud aſpexerimus, infiniti
ejus erga nos amoris recordemur.
At verò in parriculari loquendo,
Miſſa eſt univerſale quoddam com-
pendium totius vitæ Chriſti, ne
illa nobis unquam è memoria ela-
batur.
D. Scire aveo, quomodo Miſſa
compendium ſit totius vitæ Chri-
ſti, ſic enim majori cum devotione
& artentione illi afſi tam.
M. Dicam brevifmè. Introitus
Miſſæ ſignificat deſiderium S S. Pa-

Nern
1. Or
Imel
ütdhen
nſho kl
NN Nunde
tra

trum de adventu Chriſd. Kyrie e- alnn

ley ſon ſignificat voces eorundem
Patriarcharum & Prophetarum;

adventum Meſſiæ tamdiu deſide-
ratum à Deopetentium. Gloria in
Excelſis, Sgnificat Nativirarem
hri-

Ilum

WI
1

.

Docck, CHRIST. 207

Chriſti. Oratio verò ſeu collecta
roximè ſubſequens, ſigniſicat præ-

fentationem & oblationem ejus in

templo. Epiſtola ad ſinitrum cor-
nu Altaris dici ſojira;, prædicatio-
nem S. Joannis Baptiſtæ, invitan-
tis homines ad Chriſtum. Gradua-
le, converſionem ſignificat quo-
rundam per prædicationem D. Jo-

annis. Kvangelium in dextro corhu

Altaris legi ſolitum, prædicatio-
nem Chriſti denotat, qua nos à
ſiniſtris ad Gextram, hoc eſt, à
temporalibus ad æterna, & à pec-
cato ad gratiam traduxit. Ad illud
etiam adferuntur luminaria, &
thus, ut ſigniſicetur S. Evangelium
mundum illuminaſſe univerſum;
illumque bano odore gloriæ Dei
repleviſſe. Credo, converſionem
Apoſtolorum, aliorumque Chriſti
Diſcipulorum ſignificat. Seeretæ

erationes, quæ immediatè poſt
Oredo ſequuntur, occultas machi-

natio⸗

20⁸ EXPLICATIO erd.

nationes Judæorum contra Chri- Geitut
ſtum ſignificant Præfatio quæ i
ſoler alia voce cantari, & finiri per
Slſanna in excelſis, ſignificat lo-
lemnem ingreflum Chriſti in Jeru-
ſalein ipio die Palmarum. Secreta
illa quæ proximè excipiunt Præfa-
tionem, Paſſionem Domini repræ-
ſentant. Elevatio hoſtiæ docet,
quomodo Chriſtus in Crucem ſub-
latus ſit Parer noſter, orationem
ipſius n Cruce pendentis. Hoſtiæ
fractio, vulnerationem Chriſti per
lanceam factam. Agnus Dei ſi- Naunt
gnificat planctum ſanctarum Mu- Wl
lierum in depoſitione Chriſti de tinge
Cruce. Communio Sacerdotis;, erir,
Chriſti ſepulturam denotat. Can- ull
tus ille qui communionem magno
cum gaudio ſequirur, Reſurrectio-
nem Domini deſignar. Ite Miſſa
eſt, Aſcenſionem. Benedictio Sa⸗
cerdotis adyventum Spiritus ſancti
refert. Evangelium quod in fine
Miſſlæ

iobndo

DOCTR, CHRIST. 209
Miſſæ legitur, ſigniſcat prædicatĩo-
nem Apoſtolorum, quando repleti
Spiritu ſancto cœperunt prædicare
Evangelium per rorum mundum,
atque ita converſioni Gentium ini-
tium dederunt.

De Pœntentia.

D. Sequitur quartum Sacramen-
tum, quod vocatur Pœnitentia. Dic
mihi quid Sacramentum hoc ſit?
M. Pœnitentia rria ſignificat:
primèò certam quandam virtutem,
per quam homo dolet de peccatis
fuis: & contrarium vitium, impœ-
IILnitentia dicirur, cùm de peccato
ulni, dolere non vult. Pœnitentia ſigni=
ficat penam & afflictionem illam,
quam homo in ſe ſuſcipit, ut Deo
pro peccatis ſuis faciat ſatis. Er ſic
dicimus illum magnam pœniten-
id riam facere, qui multis jejunijs &
NGime afſperitatibus ſe exercer. 3. Pœni-
Ee tentia fſiguificat Sactcamentum à

ll

210⁰ ExLPLICATIO

Chriſto inſtitutum, per quod eorum
peccata remittuntur, qui poſt Bap-
tiſmum gratiam Dei perdiderunt,
de iis tamen dolent, & ad gratiam
redire deſiderant
D. In quonam hoc Sacramen-
tum principaliter conſiſtit?
M. In duobus, videlicet Confeſ-
ſione peccatoris, & abſolutione
Sacerdotis. Chriſtus enim fuper
peceata à ſuſcepro Baptiſmo com-
miſſa judices conſtituir Sacerdotes,
(«) vultque eos ſuo loco authorita-
cem ea remittendi habere, hac ta-
men conditione, ut peccater rire
diſpoſitus illa confiteatur. Hoc er-
go Sacramentum in eo conſiſtit ⸗
quòd quemadmodum homo pec-
cata ſua exteri us confitetur, & Sa-
terdos exterius abſolutionem pro-

Merd
(ANa, i
M !
döenuc
(enm
uuumunnt
AM, Mi
S
Cli
Ui renelu
NR
Wn Y

X

A P
llalvn
mnnn

nuntiat; ſic quoque Deus median- ,
tibus verbis Sacer dotis, animam à —
. . . — 4 d
nodo peccati quo erar ligata, inte-
rius „ Ntnn

(4) Ioan, 20. 23.

Docrk. CHARISTr. 211
im rius ſolvat, eique gratiam ſuam
infundat, & à reatu pœnæ infer-
nalis, cui erat obnoxia, liberert.
D. Quænam requiruntur, ut bee
Sacramentum debitè recipiatur?
M. Tria, nimirum Contritio -
Confeſſio, & Satisfactio, quæ ſunt
e tres partes pœnitentiæ.
D.ß Quid ſignifieat Contritio?
H M. Signihcat quèd durum pec-
kihts catoris cor emolliatur, & veluti
n rumpatur præ dolore offenſæ in
unnii Deum facteæ. Verum contritio
E ſpecialiter duo complectitur, quo-
Wui rum neutrum ſine altero ſufficit:
H primum eſt, ut peccator de peccatis
GGA omnibus poſt Baptiſmum admiſſis
u revera doleat. Quare neceſſe eſt
conſcientiam ſuam, omneſque ac-
Unm tiones ſuas diligenter examinare,
eMun!, & dolere quod illas ad regulam di-
mm vine legis non conformaverit. Al-
ulgue terum, ut firmum propeſitum fa-
ciat non peccandi de e&&τtero.

9 D. Quid

212 ExXxPLICATIO

D. Quid ſibi vult Confeſſio?
M. Quod peccatori ſatis eſſe non
debeat contritionem habere, ſed
inſuper ſe debe at ad Sacerdoris pe-
des abjicere, ſicut Magdalena ſe ad
pedes Chriſti abjecit; (X½) & con-
fiteri peecata ſua veraciter, nihil
addendo nec minuendo, nec men-
dacium aliquod immiſcendo. Dein-
de cum ſimplicitate, neque ſe ex-

cuſando neque culpam in alium re- un

jiciendo, nec verba ſuperfluè mul-
tiplicando. Tertiò cum integrita-
te, omnia ſcilicet dicendo, nec præ
pudore ullum omittendo: item nu-
merum cujuſque peccati, & graves
circumſtantias, quantum quidem
recordari poterit esplicando. Deni-

que cum verecundia ac humilitate:

non perinde ac ſi hiſtoriam aliquam
narraret peccata ſua narrando, ſed
ea velut abominanda quædam , &
homine Chriſtiano indigna facta re-
cen-

() Luc. 7. 35.

Inn 1

ld n
nmecbunze
0.Cdd
.Wn
Ven an n
enk, mnn
unin,
ANned en
Pimaun

n

lee
inuliz,

ktuntemn,

.

DoCTR. CHKIST. 213

cenſendo, humiliterque indulgen-
tiam eorum poſtulando.

nmnd D. Quid ſibi vult Satisfactio?

Ss
lln
, Can.
ri,

aAen
we

nen

M. Quod peccator accedere de-
beat cum animo pœnitentiam fa-
ciendi, voluntarieque acceptandi
pœnam illam, quam Confefſarius
impoſuerit, eamque quantocius
adimplendi conſiderans magnam
ſibi gratiam à Deo fieri, quod æ-
ternam Inferni pœnam indulgeat;,
pœnàque temporali contentus ſit,

multo utique quam peccata mere-

antur minore. .
D. Dic quæſo, quem fructum
afferat hoc Sacramentum.
M. Quatuor fructus maximos ex
hoc Sacramento percipimus. Pri-
mus eſt ille de quo jam diximus,
quèdDeus peccata poſt Baptimmum
commiſſa nobis remittat, mutet-
que ponam æternam in Inferno

tolerandam, cum temporali in hac

„ vita vel Purgatorio luenda. Alter

eſt,

214. EXPLICATIO RerN

eſt, quod bona opera à nobis in wer Nh
gratiæ ſtatu facta, & per peccatum Imm.
deperdita, mediante hoc Sacramen- ) Qidh
re nobis reſtituantur. Tertius „ AI
quod abſolvamur ab Excommuni- al,
catione ſi forte in eam inciderimus. 4 4
Nam ſcire debes, Excommunica- I nl
tionem pœnam eſſe graviſſimã, ut- inun
Pote quæ nos orationibus Eccle- herhei
iæ priver, & Sacramentorum u- i
fu, & converſatione fidelium, as
denique Eccleſiaſtica ſepultura. Ab
hac adeo formidabili pona, per
Sacramencum Pœnitentiæ libera- 1i
Mmur;, vigore authoritatis, quam Plliten,
Confeflarij ab Epiſcopo aur Sum- lontie,
mo Pontifice accepere. Quamvis i ,
abſolurionem illam ab Excommu- an
nicatione, etiam extra Sacramen- n d
tum, & à Prælato etiam non Sa- ⸗
& erdote habere poſſimus. Quar⸗ Ien D
t us & ultimus fruſus eſt, quod per l
hoc Saeramentum capaces ſiamusſan
theſauri Jndulgentiarum, Wl
re-

10

lle,⸗
lllto DocTR-⸗ CHKIST. 215

icreſi, frequenter Pontifices Summi di-
enn ſpenſanr.
nitan Quid eſt Indulgentia?
u N, M Indulgentia eſt liberalitas
Nn quzædasn, qua Deus, mediante
nnmm Vicario ſuo, erga Fideles utitur,
bum, dum temporalem illis penam re-
prib mittit;, aut toram; aur ex parte;
G ad quam ſive in hoc mundo, five
Ame in Purgaterio tolerandam erant
A u obligar.

olnd D. Quid requiritur ut quis In-
Nmn dulgentiis gaudere podit?
lettel M. Ur homo ſir in ſtatu gratiæ 3

. quòd ſi ſe peceato novit obnoxium,
muk. ut confiteatur. Iem ut adimplear
Is omnia quæ Summus Pontifex in
Nmm conceffione Indulgentiarum re-
rm quirit.
D. Quoties ad Sacramenti Pœni-
tentiæ receptionem obligamur?
M Eccleſia euilibet ad minimum
u“ ſemel in anno Cenfeſſionem præ-

Nhrinnte . E1-⸗

216 EXxPLICATIO
cipit (4) Sed & præterea toties
neceſlarium eſt confiteri, quoties
quis S. Euchariſtiam ſumere pro-
ponit, qui conſcientiam llaber pec-
cati mortalis. Similiter in mor-
tis articulo , aut quando quis ali-
quid aggreditur cui periculum
mortis ſubeſt. Præter iſtas obli-
gationes, bonum eſt frequenti Con-
feſſione conſcientiam expurgare,
præſertim quum illi qui rarò con-

fitentur, maxima cum difficultate

id bene facere poſſint.
D. Unum ſupereſt quod rogem,

quæ nimirum illa bona, Deoque
grata opera ſint, quibus ſatisfacia- .

mus pro peccatis.

M. Omnia illa ad tria præcipua

reducuntur, quæ ſunt Oratio, je-

junium, & eleëmoſyna: ſic enim 3
Angelus Raphaël Tobiam docuit.

() Et ratio eſt, quia cum homo
habe-

C(C(a) Cap. Omnis utr. de pœn. & re-
miſſ. (b) Tob. 12. 50. = 1

DcrN
Mmüum,
Uenn; Gie
ime fei
Emhl
Dinu unn
IIalellln
lnseinti
Menanad
m, ei
leuſtii
1 ihle⸗

lnon
e

1

M DocrI. CHRIST, 207
habeat animam, corpus, bonaque
W externa; oratione Deo offert bona
animæ, jejunio bona corporis „
eleémoſynà verò bona externa.
Orationis nomine etiam intelligi-
tur, audire Miſſam, dicere ſeprom
Pſalmos pœnitentiales, Officium
Defunctorum & ſimilia. Per jeju-
nium, accipiuntur etiam omnes
aliæ aſperitates corporales, urt ci⸗=
licia, diſciplinæ, humi-cubatio-
nes, peregrinationes & his ſimilia.
Per eleëmoſynam denique, quod-
libet charitatis officium intelligi-
tur, quod quis proximo proptex
amorem Dei exhiber.
D. Quid ad jejunium benè inſti-
tuendum requiritur ?
M. Tria 5 nimirum ſemel in die
cibum ſumere, idque circa meridi-
em, & quidem quo tardiuùs eo me-
lius: denique ab ſtinere à carnibus:
8 ac item ovis &: lacticiniis in Qua⸗
VNNEM“ drageſima.
1 K D. Eſt-

7

7

209g ExPLICATIG
D. Eſtne melius his operibus
pro ſeipſo ſatisfacere, an verèò in-
dulgentiarum ſe participem red-
dere ?*
M. Melius eſt operibus iſtis pro
ſe ſatisfacere, quia per Indulgenti-
am ſatisfacit quis ſolum pro obli-
gatione pœnæ æternæ ; at verò
iſtis operibus & Deo ſatisfacit, &
æternam ſimul viram meretur. Sed

omnium optimum eſt utrumque

adhibere: hoc eſt, & quoad poſſi-
bile fuerit pro ſeipſo ſatisfacere, &
nihilominus de Indulgentiis Iuc-
randis ſtudere

De Extrema-unctione.
D. Quid eſt Extrema- unctio?

1. Extrema-unctio eſt Sacra- I.)

mentum, qued ad infrmorum u-

ſum Chriſtus inſtituit. Dicitur odh
unctio, quia in eo conſſtit, ut oleo n
ſancto ungatur infifmus, & certæ .
preces ſuper eo dicantur. Quod e-
tem

DeN

id ennen
Nimnne
dawenk d
ad. Nn

alhin un

Mnink. N

3
N

, guiner

n

hlttip DocTR. CHRIST. 209

tlulenfn tem unctio extrema dicatur, inde

ee,

U. eſt, quèòd inter omnes unctiones in
Sacramentis adhiberi ſolitas ulti-
ma ſit. Nam prima in Baptiſmo
fit, altera in Confirmatione, tertia
in Sacerdotio, ultima denique in
infirmitate. Poteſt etiam dici ex-
trema, quia in extremo vitæ con-
fertur.
D. Qui ſunt hujus Sacramenti
Effectus?
M. Tres: Primus eſt, peccata
remittere, quæ à ſuſceptione alio-
Tum Sacramentorum quandoque
remanent: hoc eſt, ea quæ igno-
ravit, aut quorum memoriam non
ℳ habuit: quæ ſi ſciret ac meminiſler;
ex animo deteſtaretur ac confitere-
tur. Secundus eſt recreare infir-
mum illoque tempore confortare
quo ab infirmitate opprimitur, &
dæmonum tenrationibus infeſta-

koan do
*MR tur. Tertius eſt lanitarem corpo-
ne gn ris reſtituere, ſi ira ad æternam in-
dlan K 2 firmi

21 EXPIICATIO ed
firmi ſalutem expediar Et hi tres icn
effectus in oleo denotantur cujus in nmdumn
hoc Sacramento uſus eſt: oleum hlmegn
enim confortar, refrigerat & ſanat. mmimnhi
D Quo tempore ſuſcipiendum
eſt hoc Sacramentum?
M. Multi hic graviter errant, dGlg
dum nolunt hoc Sacramentum ſu- ni
ſcipere priuſquàm jam cùm morte Auem
luctentur: cùm ramen verum tem- aumiman
pus illud ſuſcipiendi ſit, quando ln Gal
medici judicant infirmitatem peri- Maluill
culoſam eſſe, nec humana reme- M
dia, quæ ad manum ſunt, ſuffici-
ant: tunc enim ad divina recurren-
dum eſt. Unde frequenter accidit Maſi,
ut infirmus Olei ſancti beneficio
conſaneſcat. Quare etiam non unn
debet hoc Sacramentum peri „ſi Mnlinn
mortis periculum non appareat: Iig in
multèò autem minus tam diu debet Aſlie⸗
expectari, quoad omnis ſpes con- Iunn
valeſeentiæ evaneſcat. Et hæc eſt S
ratio quare Oleum ſanctum non ,en
deturx I
R— 1

/

M

Ulein, DocrTR CHRIST. erI
ndhekim derur iis qui per ſententiam Judi-
Gnn/ cis ad mortem damnati ſunt: tum
Hlam quia non ægrotant, rum qnia nul-
Iflt lam Jongioris vitæ ſpem habent.

De Sacramento Ordinis.

D. Quid eſt Sacramentum Or-
dinis ?
M. Eſt Sacramentum, quo pote
ſtas confertur conſecrandi S S. Eu-
chariſtiam, & reliqua Sacramen-
ta populo adminiſtrandi; aut ſal-
e tem ex officio iis miniſtrandi, qui
ejulmodi poreſtarem receperunt.
Vocatur Ordo, quia in hoc Sacra-
earut mento multi ſunt gradus’, alter al-
sh teri ſubordinatus, ur Ordo Sacer-
Enn dotum, Diaconorum Subdiaco=
umf) Rorum & aliorum, qui his ſunt in-
“ feriores Sed nihil opus eſt nos
mol hæc fuſius explicare, quia hoc Sa-
ler ee cramentum non eſt omnium, ſed
4 Millorum tantùm, qui maturæ æta-
uln tis ſint, tantædque eruditionis, ur

4 K 3 in

Mer
Uomdo
Pulam gun
Griumb⸗
rethenln
De Sacramento Matrimonij. dnututl
D. Quid eſt Sacramentum Ma. a iin
trimonij? emkonl
M. Sacramentum Matrimonij.; 5Ami
eſt conjunctio maris & fœminæ;, eNmlinin
conjunctienem Chriſti cum Eccle- lIi n
ſia in Incarnatione, & Dei eum luhin
anima per gratiam repræſentans & ud⸗
ſignificans. en
D. Qui ſunt effe cus hujus Sacra-
menti? etn
M Primò confert gratiam, ut eellrn
vir & mulier bene ſibi convivant, ennelni
& murtud ſe ac ſpirirualiten ament, lleſi
ſicut Chriſtus amat Eccleſiam, & ud⸗
Deus animam fidelem ac juſtam. 2. ün
Confert gratiam, ut filies in timo- nltune
te Domini educare poſſint & ve- Prſlltt
lint 3. Adee firmum vinculum

212 EXPLICATIO

in Chriſtiana doctrina ulrerius in-
ſtrui non debeant, ſed ad illos po-
tius ſpectet alios in his ipſis erudire.

e l

1

5

4

. —
ſtatuit inter virum ac mulierem, ux lam
nullo

DocCTR, CHRIST. 213

nullo modo ſolvi poſſit: ſicut nec
vinculum quod intercedit inter
Chriſtum & Eccleſiam. Unde ſe-
quitur neminem diſpenſare poſſe:
ut maritus, relictà priore conjuge;,
aliam ſibi ſociet: neque ut uxor
priore marito relicto alteri nubat.
D. Quid requiritur ad conſtitu=
endum Matrimonium?
M. Tria. Primum eſt, ut utra-
que perſona ſit habilis ad conjunc-
tionem, ejuſꝗque capax : videlicer
ut ætatem legitimam habeant, nee
ſe mutuèò ad quartum uſque con-
ſanguinitatis gradum attingant,
nec ſolemne votum caſtitatis edi-=
derint, & ſimilia. Secundum, ut
in contractu Matrimonij teſtes ad-
hibeant, & præſertim proprium
Parochum;, ſeu Paſtorem curam
animarum gerentem. Tertium,
ut conſenſus utriuſque partis liber
ſit, nec gravi metu eoaéctus, ſitque
verbis certis, aut ſimili ſigne æ-

K 4 guli⸗

214 EXxPLICATIO
quivalente expreſſus. Quod ſi vel
