tos ut ſupremus judex percellendo:
animas verò Purgatorii, ut earum
advoeatus & liberator conſolando.
Sic enim deſcendit Chriſtus ad in-
feros, quemadmodum ſubinde Rex
carcerem ingreditur, ur miſeros in-
viſat, gratiamque quibus viſum

fuerit præſtet.

D. Si Chriſtus jam obierat, & cor-
pus ejus in ſepulchro jacebat, ergo

non integer Chriſtus deſcendir ad

inferos, ſed ſola ejus anima: quo-
modo ergo dicitur Chriſtus ad infe=
ros deſcendiſſe?
M. Tamerſi mors animam Chriſti

à corpore ſeparare potuerit, non

potuit tamen Perſonam divinam
ab ejuſdem Chriſti ſive corpore,
ſive anima ſeparare. Hinc credim“
divinam Perſonam Chrifti unà cum
colp-

—

2–

40 ExPLIICATIO.
corpore in ſepulchro decubuiſſe;
eandemque unà cum anima ad in-
feros deſcendiſſe.
D. Quomodo verificari poteéſt

Chriſtü tertiâ die à mortuis reſur-

rexiſſe, cùm à veſpere diei Veneris,
quando ſepultus fuir, uſque ad no-
ctem, quæ præceſſit diem Domini⸗-
cam, quando reſurrexit, non ſint
duo dies integri;
M. Non dicimus Chriſtũ poſt tres
dies integros à mortuis reſurre xiſſe,
ſed tertio die, qued eſt veriſſimum:
nam in ſepulchro die Veneris fuit,
qui eſt primus dies etk non integer;
deinde die Sabbati ſolido, qui alter
dies cẽſetur; & denique aliqua parte
diei Dominicæ, qui rertius nume-

ratur. Nam dies naturales initium

ducunt à veſpere præcedente, quo
dies à nocte dirimitur:
D. Quare Chriſtus non fuit reſuſ-
citatus ſtatim poſt mortem, ſed tri-
duum expectare voluit?

M. UIs

—— 78

Me

Uen
lert!
Mero
metdyn
Wikhe⸗
Cenin.
tum
Ar
runn
Ali
unn
Uro
nlne
uin
AIn

Wrn
lan⸗
Ruitr

3

10. Docrk. CHRISTrN. 41

n ale M. Ut ſe reverà mortnum eſſe o-⸗
Dun ſtenderet: ideo quippe tamdiu in
. ſepulchro morari voluit, ut ſuffici=
fiai k enter hujus rei veritas prebarerur.
nam Ubi & hoe conſiderandum eſt, quod
deifenn quemadmodum Chriſtus triginta
lmäan rribus aut quatuor annis in mortali
endeni hac vita vixit; ſic quoque mortis
MIIN, dominio triginta tribus, aut quatu-
„rr horis voluerit ſubeſſe: tot enim
litm horæ numerantur, ſi unam horam
imeiſe, diei Veneris, cujus vigeſima terria
WWiümm hora ſepultus fuit, & viginri qua-
Mnnfi, ruor horas Sabbari, & ocο aut no-
mine vem horas diei Dominicæ compu-
Gie remus: fuit enim reſuſcitatus poſt
iltunm mediam noctem ;illuceſcente au⸗-
miumm. rora.
rlain D. Quare de Chriſto dicitur quòd
elnehdh reſurrexerit, de aliis verô defunctis,
ut Lazaro & filio viduæ, quod re-
nit l ſuſcitari ſint;
enNio n. 2. Hujus ratio eſt, quèd Chriſtus
8 exiſtens Filius Dei, ſeipſum reſuſci-

tav.

42 ExFFIICATIO
taverit, id eſt, virtute Divinitatis
ſuæ animam corperi univerit, & ſic
de nove vivere cœperit. Alii verò
mortui, cum ad viram propria vir
ture redire nequiverint, ideo dieitur
quòd ab alio reſuſcitati ſint: uri/in
extremo judicii die omnes nos à
Chriſto reſuſcirabimur.

D. Eſtne aliud inſuper diſerimen N “

inter reſurrectionem Chriſti & ali
orum qui ad vitam redierunt;
M. Hoc diſcrimen eſt, quèòd alii
reſuſcitati ſinr mortales, ideoque

immortalis reſurrexerit, nec amp-
lius mori poſſit.

Seæti Articuli declaratio.

D. Nunc ad ſextũ articulum pro-
Frediamms qui de Chriſti aſcen-
ione agir: ubi primùm ſcire deſide-
10, quàm diu Chriſtus poſt reſurre-
ctionem in terris manierir, & qua
de cauſa?

M. Qua-

loern
Cudr

faligen
im ,
Agn d
Kamn
n undn
ſichu
MWmada

jlini
bet

AAW

en
denuo morituri: Chriſtus autem P

Wernum
mmm/
pug
Emmmi
Gcn
N. I
Uhrnen
(aet,
D

0 Ilo.
undin
lee
eti⸗ U
nan mi
e, e
ilit.
e Ommnesng
nut
Prdlina

enn,
rcl

er de

Onftu m.

nimen

ndie⸗

öllun
CMiti Ae
nlieit⸗
olnd
beil,

du

DocrTR. CHRIST. 43

M. Quadraginta diebus manſit,
uti colligere poſſumus ex numero
dierum, qui à feſto Reſurreétionis
uſque ab feſtum Alcenſionis ejus

decurrunt. Cauſa vero, prepter
70 „ Prop
quam tamdiu in rerris cõmoratus

fuit, eſt, ut multis diverſiſque ap-
paritionibus infallibilis reſurrect-

ionis ſuæ myſterium ſtabilirer:
myſterium illud eſtreliquis diffici-
lius, quod qui credit, in aliis cre-
dedis nullam habet difficultatem.

Siquidem qui reſurrexit, hunc antea
mortuum fuiſſe necefſe eſt: item

mortuum, jam ante naſci oportuit.
— 2 . . . . —
Atque ita qui Chriſti reſurrectioni

aſſentitur, haud ſe difficilem in cre-
denda ejus morte ac nativitate præ-
bebit. Inſuper cum corpori glori-
oſe manſioterreſtris non conveniat,
ſed cœleſtis, ideo qui credit reſur-
rectionem Salvatoris, ejus etiam in
cœlos aſcenſionem nullo negotio
credet.

= D. Qus

44 EXPLIICATIO
D. Qua de cauſa tribuitur Chriſto,
quòd aſcenderit ad cœlos, & de e-
jus ſanctiſſima Matre dicitur quèòd
aſſumpta ſit, non verò quòd aſcen-
derit? ,Y
M. Hujus facilis eſt cauſa, quia
Chriſtus, ut Deus & homo, virtu-
te proprià cœlos penetravit, uri e-
ziam virtute proprià reſurrexit:
Marer autem ejus, quia creatura e-
rat (etſi omnium digniſſima) non
proprià, ſed Spirirs ſancti virtute
reſuſcitata fuit, & ad coœlum aſſũ⸗
pra. L
D. Quid ſignificant illa verba: ſe-
der ab dexteram DeiPatris omnipo-
tentis ?
M. Cave imagineris tibi, Patrem

à ſiniſtris Filii conſidere: aut Patrẽ
in medio conſiſtere, à ſiniſtris verò

Spiritum ſanctum, corporearum
rerum mere, conſtirurum eſſe;
Quoniam uti Pater, ſic & Filius,
quantu ad Divinitaté ſuam, & Spi-
ritus

Aknann
Vttenrun
Eitis e
Uunen
ummn
achlug
R
ſule
mchni
luumn
tüßfn
entite
. Son ſen
Wn
mn gr
N en

a
(r

.

mn l
(nd

1

ale e

unn den

Vend N8

lte

no,N,
Neturit i
I Eellnen
gennle
llin N
i in

Un cd

lertee
Monnn

dibenen
n unn,
Alnlrurt
Mnunun
lun e
XT
lunpt.

S

DoCTR. CHRIST. 45

ritus ſanctus ubique ſunt: nec dici
poteſt eorum unus à dextris, alrer à
ſiniſtris propriè loquendo exiſtere.
Stare ergo à dextris in hoc articulo

tantundem eſt atque in æquali

celſitudine, gloria ac majeſtate ver-
ſari: nam qui alreri à latere ſedet,
non ſedet altiore nec humiliore loco

quaàm ille. l«] Quò verò hic loquendi
modus meliùs intelligatur, aut

Seriprura in Pſalmotog. qui incipit,
Dixit Dominus, nũc Filiũ à dextris
Patris ſedere, nũe verèò Patrẽ à dex-
tris Filii: utique ſigniſicans eos pa-
ris eminetiæ eſſe, ut jam diximus:
adeo ut quemadmodum Chriſtus
cœlos aſcendes, ante omnes Choros
Angelorum, & ſanctarum animarũ

cœtum, quem eò ſecum traduxit;,
locum occupavjt, thronumque

gloriæ Altiſumi attigit; ſic erian
ibid-
(«) Greger Naz. or 35 quæ eſt de
Nativ. Dominie Amor. ep. . aa Es⸗
cleſ. Verceckd.

—

46 EgPLICATIC
ibidem ſubſtitit, neque ſupra
Patrem conſcendit, nec infra Patrẽ
conſedit: ſed ad Patris latus ut ſic
dicam, Sedet, ut qui parem cum
eo gloriã maieſtaremque poſſideat.
D. Quandoquidem Chriſtus Deus

& homo eſt, velim ſcire num ad

dexteram Patris, ſolum in quant-
um Deus eſt, an veròetiam in quant-
um hemo.
M. Chriſtus in quantum Deus, eſt
æqualis ſuo Patri; & quantum ho-

mo eſt minor patre: nihjlominus

quia Deus & homo non ſunt duo
Chriſti, nec duæ perſonæ, ſed tantũ
unus Chriſtus, unaque perſona,

Propterta dicimus Chriſtum, Deum
& hominem ‚ſedere ad dexteram
Dei Patris: & ſic humanitas Domi-

ni noſtri, id eſt, corpus ejus &
anima, ſedet in throno divino, ad
dexteram Dei Patris, non ex dig-
nirate propria, ſed quia cum perſena
veri & naturalis Filii Dei unira eſt.

D.

Meyn
eihn
Mulmün
(aahen
Anode
rſih/
ulnie
alee
mi
A
lpt,
aunte
imr
lhn,
ulinn
nn
Uene
nlud

gin
1

int

l

t, Nergne,
laüke

nelan

iin
fle ll
Chrikue
ſit nn 4
dtnin Nun
kinnnnn

nnelg

cuunlinho.
Whomm

0 N d

lna lin
e oelnn
lumbDeun
Enn
mmmmadoni
Gu eu
Ci 4
IAH
onngene
Dau

DocrR. CHRIST. 47

p. Hoc ipſum quæſo ut mihi in
aliqua ſimilitudine proponas.
M. Accipe ſimilitudinem à purpura.
Quando Rex eiâ indur“ in regali ſo-
lio reſider, & omnes Imperi Prin-
cipes humiliori loco ſedent, Pur-
pura Regis excelſiore in loeo eſt D
quam iſti Principes; ſcilicet in ip-
ſomer ſolio regali: quod ita fit, non
quaſi purpura æqualis dignitatis
cum Rege ſix, ſed quia cum Rege,
tanquam veſtis ejus unita eſt. Sic
quoque ſedet quidem corpus & an-
ima Chriſti ſupra omnes Cherubi-
nos& Seraphinos in ipſiuſmer divi-
nitatis threno, verum non proprez
dignirarem narturæ, ſed propter
unionem eum Divinitate, eamque
multo ardiorem, quàm purpuræ cũ
Rege, nimirum per unjonem per-
ſonalem, ut dictum eſt.

Articuli ſeptimi declaratio

D.Inde venturus eſt iudicare vivos
&

48⁸ ExXxBLICATLO Den

mortuos. Quandenam Adventus ynnem
ille Domini noſtri fier, ſe genel
M. Erit in fine mundi adventus ulnnen
. ille. (½) Quare ſcias velim, mundůũ umllin
hunc aliquando fniendum, & unm
omnino deſtruendum eſſe quodam cu
ignis diluvio, quo omnia quæ in DAKnm
terris ſunt conflagrabunt: neque mumir
deinceps dies aut nox erit, neque an
matrimonia, mercatura;, aut ullæ
res aliæ quas modo videmus. Er a
tunc in ultimo mundi die (qui quãà ind
vicinus aut remotus ſit nemo no- Rp
vit) deſcender Chriſtus de cœlo ur m
generale iudiciũ inſtituar. Er verba 7
illa, Inde venturus eſt,; monent
ne credamus cuiquã, qui ſe Chriſtũ 1
eſſe iactiter, & nos decipere conten- Ili ur
dat, uti ſub fſinem mundi Antichri a
ſtus facturus eſt: nam verus Chri- ne
ſtus ex deſerto non venier, nec à mn
loco in ognito ſed à ſummo cœlo
deſcẽdet cum tanta gloria & maje- iiner
ſtate

C.) Matt. 24. i2,. Pet. 3. 12

4

den Doocr CHNIST 429
de ſtate, ut nemo dubitare poſſit an ſit
nmi ipſe: quemadmodum fol cum tan-
unind to lumine in ortu ſuo prorumpit, ut
Indi nemo dubitare queat num ſol ille ſit
etn Aan non.
1en D. Quare dicitur judicaturus vi-
nein vos mortuos „ nonne tunc om-
mn nes mortui erunt, & à morte reſuſ-
eit, e cirabuntur ²
,I M. Per vives & mortuos accipi
lm h poſſunt boni, qui ſpiritualiter per
eiq gratiam Dei vivunt, & mali, qui
Mad per peceatum ſpiritualiter funt
huhrechn mortui. Ceterùm etiam verum eſt
fnu hrnt deſcenſurum Chriſtum, ad judican-
AInmn dum vivos & mortuos corperaliter.
Nlechnfi Nanrin illo die multi erunt mortui;
emmn. & multi quoque vivi invenientur;
ANi Se quidam eorum adoleſcentuli &
nI minores pueri, qui tamen uno mo⸗
nine mento omnes morientur, ur debitũ
nmu naturæ perſolvant, & ſtatim reſuſ-
Wnn citabuntur, (4)

4
ℳ7

£

(a) Aug. Ciy. l. 20, 6, 22

50 EXFPLICATIO

D. Frequenter audivi, eum qui
moritur in peccato mortali ſtatim

ad infernum deſeendere; eum

qui in gratia Dei „vel ad Purgato-

zium tendere vel ad Cælum
modo ergo judicandi ſunt: ſi
tia jam eſt lara?

verè,

„quo-
ſentẽ⸗

M. In cujuſque hominis morte,

particulare judicium ſuper

anima

ex corpore tum decedente inſtitui-
tur: ſed poſt exrremum mundi di-
erynm generale judicium inſtiruetur
fuper toto mundo, idꝗue multis de
cauſis. Primò propter honorem Dei:

multi enim videntes felic

itatem

impiorum, & tribulationem malo-

&Srum, judicant mundum non

rectè 3

Deo acdhminiſtrari, ſed tune elariſſi-

mè patebir Deum vidiſſe om
annotaſſe, juſtoque judicio

nia &

impiis

temporariam felicitatem indulſiſſe,
ut levia quædam corum bona opera
remunseraretur, aternam poſtmodũ
ponam ob peccata mortali

a illis, D

inflie⸗ 3

l .

Kdrs
nnühe

uNril

Rpneun
unnenu

ſe ptrve

W.
kaln

7 4 6
e DoCTR. CHRIST. Fr

ineg inflidurus E diverſo verò bonos

ni temporalibus pœnis exercuiſſe,
Mntn tum ut illos ob venialia peccata ca-
a ſtigaret; tum verè ut illis ſuppedi-
ln taret materiam patientiæ ac meriti,
lun lan quos poſtmodum propter bona o-
. pera infiniro gloriæ theſauro ſit
n I donaturus.
Im Secundè propter honorem Chri-
Aneifn ſti, qui cum injuſté damnatus ſit,
Inmnnc S& aà pancis ut par erat agnirus &
NENw honoratus; rationi conſentaneum
Nemu eſt diem conſtitui, in quo totus
hu mundus, ſive coactèé ſive ſpontaneè,
inmo eum ur Regem ac Dominum uni-
en verſorum agnolceret ac honorarer.
nu A Tertiò propter gloriam Sancto-
Imim rum, ur omnes videant quantope-
hemt re Deus illes honorer, qui mundi
itcbin tyrannidem perſecutioneſque ſu-
ind ſtinuerunt.
naoe Quartè ad confuſionem ſuperbo=
andn rum hoſtium Dei
UÿI Onintô, ut corpus & anima ſimul
4 C 32 ſen⸗

52 ExPLICATIO

ſententiam ſuam, ſive beatitudinis
ſve damnationis accipiant.

Articuli octavi declaratio.

D. Articulus octavus eſt, Crede
in Spiritum ſanctum. Quid ſibi
vult, Spiritus ſanctus ²

M. Hic declaratur tertia perſona
ſanctifſimæ Trinitatis, uti in primo.

articulo prima, & in ſecundo ſe-
cunda perſona eſt declarata. Nam
Spiritus ſanctus nec Pater eſt, nec
Filius, ſed tertia perſona à Patre
Filioque procedens; verus Deus

cum Patre & Filio; imo idem Deus,

quippe qui eandem quæ in Patre &
Filio eſt, Divinitatem haber.
D. Idipſum aliquàâ mihi ſimilitu-
dine oſtende. H
M. Res divinæ per exempla re-
rum creatarum, & præſertim ma-

terialinm perfectè oſtendi non poſ-
ſunt: nihilominus ſimilitudinem
lacus accipe. Nam lacus à flumine
pro⸗

r
,wa
Eler
lel
Podnn

wit
Ist
lini
unin
1,
1 d
i

e

1 2
lueß ,(
1 C4

mtiunſn
inuinhnn
Lnhanctt
uu. N.
uene r
NenX
6; Nenu De
mlner
leit el
hlle
Wnlin

unt
aknnn.
NNNH
hnnhnke
erlan

DocTR. CHRIST. 53

Sedit, uti flumen à fonte: quæ tria
licet diverſa ſint, una tamen ſunt
aqua: ſic & Pater æternus ut fons,
producit Filium tanquam flumen;
denique Pater & Filius ut fons ac
flumen Spiritum ſanctum produ-
cunt, ut lacum aliquem: & nihil-
ominus Pater & Filius & Spiritus
ſanctus non tres Dei ſunt, ſed unus
Deus.
D. Quare tertia perſona in ſanctiſ⸗
ſima Trinitate Spiritus ſanctus vo-
catur? nonne etiam omnes Angeli,

& animæ beatæ ſancti ſpiritus funte

M. Deus per excellentiam vocaturx
Spiritus ſanctus, ides quia ſummus
ſpiritus eſt, ſummeque ſanctus, &
omnis creati ſpiritus, omniſque
ſanctitatis origo. Quemadmodum

licet multi inter homines ſint, qui

patres ſunt, & ſancti, ſive ex vi
officii, ſive ob vitæ integritatem
ut multi boni Epiſcopi, Presbyteris
& Religioſi; nihilominus neme

*

5 4 7 EXeELICATIO
Pater ſa nctus vocatur, niſi Summus
Pontifex: quia i d ei per excellentia
convenit, tanquam omnium ſupre-

mo, & qui ſicurt officii dignitate,

ſic & vitæ ſanctitate omnes antecel-
lere debet, tamquam qui perſonam
Chriſti nobis repræſenter.
D. Quod ſi nomen Spiritus ſandti
convenit Deo per excellentiam,
quare tertiæ dumtaxat perſonæ tri-

buitur ? nênne etiam Pater & Filius

Spirirus ſuht, & ſancti per excel-

lentiam?
M. Omnino ſunt: Verùm cùm
prima perſona proprium nomen
habeat, nempe Patris, & ſecunda
perſona proprium, nempe Filii,
ideo hoc nomen commune, tertiæ
perſonæ ceſſit, quo ab aliis duabus
diſcernererur, Inſuper ſcire debes,

cùm tertia perſona Spiritus-ſanctus

vocatur, duas illas voculas unum

nomen efficere, ſicut unus idemque

homo Ioannes-Petrus dicitur: quæ
⸗ con-⸗

eun

ocr
Vrdavnn
aen en
ulunke⸗
W
Meße
nine

4
M
.
ir,

4

P
F

unhn
kenlc,
lin
ſw

Pumlng

leiH

NOTI
Miide
slen
ipeum
Prraklre
delleninn
etnen
eielir
Re

Nan al
ſun Wn
KKang,
efli,
nm,vene
Palitluhe
ſie ,
An
dlun wr
nrre
N

tonjuncta unum nomen deſignant,
tametſi diviſim duo nomina pro-
pria ſint loannes & Petrus.
D. Quare Spiritus ſanctus in co-
lumbæ Specie depingitur, præſer-
tim ſupra Chriſti ejuſque Matris

effigiem?

M. Nequaquam hic cogitandum
eſt „ Spiritum ſanctum corpus
habere, aut corporalibus oculis
videri poſſe ſed ideo ſic depingitur,
ut illius effectus explicentur, quos
in hominibus operatur. Er quia co-

lumba ſimplex, pura, zeloſa &

fœcunda eſt, ideo ſupra Chriſtum
ac Divam Virginem pingirur,
ut Chriſtum ac D Virginem om-
nibus donis ac gratiis Spiritus ſancti
repletos fuiſſe intelligamus; & præ⸗
ſertim ſanctà ſimplicitate, puritate,
animarum zelo, ac ſpiriruali fecun-
ditate, quibus infinitos filios, nimi-
rum ſideles omnes acquiſivere
D. Quare ſuper Apoſtolos Spiritus
C4. ſanct=

DocrkE CHRIST. 75

56 ExXPLICATIOG

ſanctus in ſpecie ignearum lingua-
rum pictus collocatur?
M. Quia Spiritus ſanctus, decimo
poſt Aſcenſionem Chriſti die in A-
poſtolos deſcendit, eoſque omni
ſcientia charitate ac eloquentia ad-
implevit, eoſque qualibet lingua
loqui poſſe dedit, ur fidem prædi-
cando in univerſo mundo diſſemi-
narent. Et in ſignum horum admi-
randorum effectuum, hæ illis lin-
guæ apparuere. Nam lumen ignis
hujus ſcientiam ſignificat, ardor
charitatem, & Ilinguæ figura, elo-
quentiam. Quod quidẽ cum unum
ex maximis beneficiis ſit, quæ Deus
Eceleſiæ præſtitit, idcirco magnũ
illud feſtum, quod Pentecoſtes vel

Spirits ſancti dicitur, quotannis -⸗

git Eccleſia.

Declaratis Articuli veni.

D. Quid nono articulo deſigna-⸗ i

tur: Sanctam Eccleſiam Catholica,
Sanct⸗

i
(n .

Alnt
Mia
en del
“ D
übnn
W
zen
umme,
inh⸗

luchie
Miter
lſe⸗ G
Pgenini
lde
ithn inl

th elir.

haunaan

leleli.
lmnmeg

Uken
deſn,4
Vamrunnn
lehen
in nnd

1.

Medese

gnand,

.

l

DoerR. CärsrYT. 52

Sanéctorum communionem?

M. Incipit hic altera pars Symbo-

li Apoſtolici: nam prima de Deo

agit;, altera verò de Eccleſia tam-
quam Dei Sponſa. Et quemadmodũ
in Deo Divinitatem & tres perſonas
credimus: ita quoque de Eccleſia;
eam unam eſſe credimus, quod que
tria præcipua bona habeat, quorum
primum ad animam perrinet, nem-
pe remiſtio peccatorum; alterum
ad corpus, ſcilicet Reſurrectio carnis:
tertium ad animam & corpus ſimul
nempe vita æterna, ut in ſequen-
tibus articulis videbimus.
D. Hunc quæſo articulum verbo-
tenus mihi explica: & primèò quid
ſit Eccleſia.
M. Eceleſia eſt quædam convoca-
tio & congregatio hominum bap-
tizatorum, qui eandem fidem &

legem Chriſti, ſub Romani Ponti-

ſicis obedientia profitentur. Vocatur

autem convocatio, quiaznon naſci-

C 5 mur

leen

5* EXPLIICATIC
mur Chriſtiani, quemadmodũ naſci- uk
mur Belgæ, Itali vel Franci, aut al- di
terius cujuſ liber nationis; ſed à Deo lät
vocamur, & in hanc con gregationẽ ktan
n Ct

per Baptiſmü, qui tamquà janua
Eccleſiæ eſt, ingredimur. Neque iN

verò ſolus Baptiſmus ſufficit ut Alnin
. endeccn
ſimus in Eccleſia, ſed opus eſt cre- hil
dere, & fidem Chriſti ac legem e- Ne
uti,

jus profiteri, ſicut illam Paſtores ac
Prædicatores Eccleſiæ proponunt.
Sed ne hoc adhuc ſatis eſt, iſi eti MW
am obedientiæ Romani Pontificis
tanquam Chriſti Vicarii, nos ſub
jiciamus, hoc eſt, illum pro ſupre⸗-
mo capite, Chriſti locum tenente „CGu
agnoſcamus & habeamus. 41 ne
D. Quemadmoduũ Eccleſia con- En r
gregationem hominum ſignifioat, bſ
quare fabricas illas in quibus divi- A
na Officia peraguntur Eccleſias vo- raln
camus? unn
M. Quia fideles, qui vera Eccle- eui
ſia ſunt in illis fabricis congregatur halt
S ut

6

Aum

lene

Uelbes
ini “

ru

nlii,
. N
ſlien
ine NN
llar leen
nninet
eponn.
ule.
Nn Nunte

lil N H
nmmi

NN enent
ui
n
nn gn
Le une

dl enb
Pingetl

l

nlhi .

.

DecrX. CRRIST. §S

ut exercitia Chriſtiana ibidem trae-
rent, ideo etiam fabricæ illæ Eccle-
ſiæ dicürur; præſertim quando di-
vino cultui dedicaraæ & conlecratæ
ſunt Cæterùm nos in iſte Symboli
articulo non loquimur de eccleſiis
ex ſaxo lignoque fabricatis, ſed de
viva Eccleſia hoc eſt, fidelibus bap-
tizatis, & ſub obedienria Romani

Pontificis, ut dictum eſt, viventi-

us.
D. Quare dicitur, Eccleſia,
non Eccleſiæ, cum multæ a e
in diverſis mundi partibus inveni-
antur.?
M. Quia nõ niſi una Eccleſia eſt,
deles omnes totius mundi com-
plectens; non eos tantùm qui jam 3
vivunt, ſed omnes quotquot à mũ-
di principio fuerunt&uſque ad ejuſ-
em conſummationem futuri ſunt.
Et ideo non ſolum una, ſed etia Ca-
tholica, hoc eſt, univerſalis voca-
tur, ad quamliber mundi plagam,
. C⁶ 8&

66 EXPLICATIO.
& ad omne tempus ſe extendit

D. Quare Eccleſia hæc una dici-

zur, cum tantam hominum multitu⸗
dinem complectarur?
M. Ina vocatur, quia unum ha-
bet caput, ſcilicet Chriſtum', & il-
Iius loco hic in terris Romanũ Pon-
tificem: & quia uno ſpiritu vegeta-
tur, & unam eandemque legé ha-
ber, quemadmodũ Regnum ali-
quod dicitur unum, quod Regem
duntaxat unum unamque legẽ ha-
beat, tamerſi in eo multæ provin-
ciæ, oppida, ac pagi inveniatur.
D. Quamebré hæc Eccleſia ſan-
Ga vocatur, cùm tamen perplures
in ea ſcelerati exiſtant ?
M. Tribus potiſſimùm de cauſis
Sancta vocatur. Primò, quia Caput

ejus, Chriſtus, eſt ſanctiſſimum:

quemadmodum qui formoſâ eſt fa⸗
cie ſormoſus dicitur, licet diſtor-
tum digitum, aut maculam ſive in
pectore, ſive in humero habeat.
Secun⸗

Mn
Eendd,

Uülun
Ppnemrhd
Immmug
UAtuden.
Hemt
Uench
Geirſnel
rtuinnn
nneßann
ne
ANINNN
Klnln

unenſe

1El
len

W

kaone

ller
l

A
gH
1
ulnn
iin i
nkidh.
d Een
Nenn.
liern
ekge.
e n
nrtzunn.
lallk.
Npplt⸗

cls
Kindmn
Ddiümm.
Gae4
te W.
Aun N
olche

dit .

DoeErTR. CHRIST. 61

Secundò, quia Fideles omnes
ſancti ſunt per fidem ejuſque proſeſ-
ſionem: habent enim fidem veriſ-
ſimam atque divinam, profitentur

Sacramenta ſanctiſſima, legemque

juſtiſſimam, quæ non niſi bona præ-
cipiat, & prohibeat mala.
Tertiò, quia quidam in Eccleſia
reverà ſancti ſunt, non ſolùm reſpe
Gtu fidei ac profeſſionis ſuæ, ſed eti-
am reſpectu virtutis ac integritatis
merum: ſicut è contrario nullus Ju-
dæorum, Turcarum, Hæreticorum
& ſimilium ſectariorũ extra Eccle-
ſiam exiſtentium reverà Sactus eſſe

poteſt.

D. Quid ſignificat, Communio
Sanctorum?
M. Hoc ſignificat corpus Eccle-
ſiæ eo modo unitum eſſe, ut ſi quid

bonihabeat unum membrorum, id

omnibus reliquis comunicetur. ()
Hinc quantumvis in femotiſſimis
C 7 qui⸗
(2) Pſal. S, 63. Rom. 12. f.

7

62 ExPIICATIO
quidam regionibus degant, nobisq;

igneri fint, nihilominus Miſſæ ſa-

crificiis, precibus, divinis Officiis,
aliiſque id genus bonis eorum ope-
ribus communicamus iiſque juva-
mur. Ert hæc communio non ſo-
lum in terris eſt, ſed etiam eadem
jam dicta pia opera animabus in
Purgatorio exiſtentibus in primis
proſunt: uti quoque orationes in
cælo degentium tam nobis, quàm
ani mabus jam dictis utiles ſunt, at-
que proficuæ. L

D. Si hoc ita eſt, ſupervacaneum

erit pro aliquo in particulari orare,
aut pro hac aut illa anima in Pur-

gatorio exiſtente ſacrificium Miſſæ

offerre, quando bona opera omnia
communia ſunt.
M. Non eſt ita: rametſi enim ſa-
criſicia Miſſæ, orationes, aliaque
bona opera ſuo modo communia
ſint, tamen illis magis preſunt,
pro quibus particulariter offerun-
tur, & applicantur. D. Quid

en
Cce
IIs Mne
id e
Il Mee

g

ncbo,
utens

IK,

Drinen

DIn!

Uuni ene

(WN
Uhhe
An
enkael
elut
N
hne
(Uanur
ue

KN,

Gninz⸗
Mannn

nymt.

nn
d .

in N

nronei,

Ge, ir

elma.

Dhunen
nuie

IAl.
Hun l

Eünu

lenn.
1,A
Cnmnit
gaſe
n

DocrTR. CHRIST. 63
D. Quid de excommunicatis dice-
mus ?* anne &illi bonorum operũ à
fidelibꝰ præſtirorũ Participes fiunt?
M, Ideo excommunicati dicun-
tur, quia Sanctorum communione

ſunt deſtituti, ramiſque ab arbore,
aut membris à corpore reſectis ſi-
miles, quæ humore per alios ra-

mos vel membra unita ſe ſpargente

privantur. Et hinc colligas licer

quanti facienda ſit Excommunica-
tio. Non enim poteſt Deum ha-
bere patrem, qui Eccleſiam nolue-
rit habere matrem. (a)
D. Suntne ergo excomunicati
extra Eccleſiam, perinde ac Judæi,

aliique Infideles *

M. Sunt omnino: cum hoc tamẽ
diſerimine quèd Judæi & Turcæ
ſint extra Eccleſiam, eò quèd nun-
uam eam per Baptiſmum ingreſſi

ſint. (?) Hæretici, qui Baptiſmum

pere-
(a) Cypr. de unit. Eccl. (5) Hier. in
c. 3. Ag Tit.

64 ExPLICATIG

perceperunr, extra eam ſunt, eò
quèd fidem deſeruerint & ſponte ab
ea egreſſi, facti ſint fugitivi: quam-
obrem variis eos poenis Eccleſia co-
git, ut ad verã fidem redeant; ſicut
paſtor ovem profugam, ut ad ovile
redear, pedo compellit. Verùm
excommunicati qui baptiſmum
& fidẽ habent, in eam ſunt ingreſſi,
& non ſua ſponte, ſed per vim ab
ea proſcribuntur: quemadmodum
paſtor ovem ſcabioſam ab ovili ar-

cet, & lupis in prædam dimittit.
Non tamen Eccleſia ea mente ejicit

excommunicatos, ut perpetuèò fo-
ris maneant, ſed ut ſuper inobedi-
entia ſua conterantur, eoque modo

humiliati, ad Eccleſiam perant ad-

mitti, ſinui materno Sanctorumqꝗ;
communion'i reſtitui.

Articuli decimi declaratio,
D. Quid eſt, Remiſſio peccato-

tum, quæ decimo Symboli articn.
10

Der
ondordn
1 Hef
radin
lrimenin
onmeAn
i0nine⸗
Paraki
Uundac
an
ſulclun

ł Ml

inr

guneen
Ueſhen
ecrin
Dka⸗
Murunn
anmn
ren
Uh

ſhn

eß .
a DoErTR. CuISsT, 6)y„
enie lo continetur.?
D M. Hoc primum eſt trium illorũ
HZ principalium bonorũ, quæ in Eccle-
nakin, ſia inveniunrur. Unde ſciendum eſt,
, omnes homines naſci peccatores;
en Dei inimicos ‚ſemper de malo in
in Peius prolabi, quoaduſque per gra-
ninis riam Dei aboleantur corum peccats
Ahr & in Dei amicos ac filios denuo aſ-

nin ciſcantur. Quæ gratia nuſquam, ni-
Gonl . ſi in Eceleſia reperitur, in qua vera
Aämmt ſunt Sàcramẽta, & Præſertim Bap-
HWMZ tiſmus ac Pœnitentia;, quibus tan-
Rnt. duam eœleſtibus medicinis homi-
irhe, es ab omnibus animæ morbis, id
Penh eſt, peccatis liberantur, (a)
Räd . D. Paulèò dilucidius mihi expla-
e na, quantum bonũ at remiſſio pec-
cCcatorum.
M. Non eſt in mundo majus ma-
lum peccato non ſolùm quia ex ip-
Nn ſo univerſa ram hujus vitræ, quàm
le. alterius mala naſcuntur, ſed etiam
quia

(“) 40 Tit. 3. .

66 ExrLICATIO
quia facit hominem inimicum Dei:
quid enim pejus dici queat, quam
illius inimieum eſſe; qui quidquid
vult facit, & cui nemo poreſt reſi-
ſterxe. Quis illum, cui Deus infen-
ſus eſt, poteſt defendere? Contra

autem non poreſt in hac vita majus
bonũ dari, quàm eſſe in gratia Dei;

quis enim nocere poteſt illi, quem
Deus defendit, in cujus peteſtate
ſunt omnia? Breviter, noſti in rebꝰ
corposalibus maximè vitam æſti-
mari, quia ipſa omnium aliorũ bo-
norum eſt fundamentum: ſcis etiã
omniu maximè timeri mortẽ, quia
vitæ è diametro pponitur. Cùm i-
gitur peccatũ ſit ſpiritualis animæ

mors, remiſſis autem peccati ejus-

dem ſpiritualis vita; facillimè col.
ligere poteris quantum bonum in
Eccleſia percipiatur, in qua ſola re-
miſſio peccatorũ invenitur.

Articuli undecimi declara io.

D. Quid

7

Dder
5—
UInd R
Iu
Ie
Alehnm

Hp

emmnna

Rpaat
i

le,

nint/

Anna

Mden
ſudmul
An ni⸗
uni ne
W
,N

D ,0

Ns,H .
n . Quid articulo undecimo, per
GA Carnis reſurrectionem ſigniſica-
l tur? l
eri M Hoc eſt alterũ prineipale Ec-
u “ cleſiæ bonum, quòd nimirum in ex-
Ainne tremi judicii die, omnes illi quibus
inae remiſſio peccatorum collata fuerit,
en evwilcent . .
e. D An non & alii reviviſcent, qui
W extra Eccleſiam ſunt aut remiſlio-
d nem peccatorum non fuerunt aſſe-
na cuti?
MKR M. Quantum ad vitam naturale
a attinet, certum eſt omnes ad eam
en redturos, ſive boni ſint, ſive ma-
Qni Ii, (A) nihilominus cùm reſurrectie
ng malorum eo fine inſtituta ſit, ut pœ-
s, nis plectantur æternis, non aurem
Und ut bono aliquo fruantur, ideo hæe
mi, eorü vita jugis mors potius, quam
in vera vita vocatur. Eé ideo vera re-
ſurrectio, ſcilicer ad vitam bea-
u tam, non erit niſi bonorum, qui à
ec⸗
U (s) 1. Cor. I. 71. 4

Decrk, CHRIST, 87

68 ExOYLICATIO

pecceato invenientur immunes.
D. Dic mihi quæſo, num eadem
illa corpora quæ nunc habemus re-
ſurgent, an verò alia his ſimilia?
M. Non eſt dubium, quin eade
ipſa, quæ nüc habemus reſurgent.
Nam vera reſurrectio non eſſer, ſi
nõ reſurgeret idipſum quod cecidit,
nec ad vitam rediret idipſum quod
mortuũ fuit. Adhec reſurrectio cor-
poris ideo fiet, ut corpus noſtrũ ſive
præmii, ſive pœnæ particeps red-
datur, quemadmodum ſiyve boni o-
peris, ſive peccati particeps fuit: i-

raque necefſarium eſt idem corpus
eſſe: quoniam aliud nec pœnã nec

præmium mereretur.

D. Quomodo poſſibile eſt exu-

ſtum corpus, & cujus cineres aur

vento abrepti, aut in flumen pro-

jecti ſunt, reviviſcere?
M. Propterea in principio Sym-
boli dictum fuit, Deum omnipotẽ-
tem eſſe, quia ea efficere poteſt;,
quæ

ME
cs in

cadcd

minchen
lchocheren
deenkim
ummue
Es
Arddie
Undnein

/.
ae

Wßh
Lerne n
Noride
Peonn
ienn

(

tinp DocrR. CHRIST. 69
eH quæ hobis impoſſibilia vidétur ()
nno Verùm ſi conſideres Deum cœlum;
AA terram; ex nihilo condidiſſe, haud
lllti difficulter credes, illum hoc ad pri-
n ge, orem ſtarum poſſe reducere, quod
iee, etiam in favillas redactum eſt.
Ie D. Quæſo dic mihi, num viri ad
ngulgi eſſe viri, & fœminæ ad eſſe fœminæ
iine redituræ ſint: an verò omnes idem
nyn, eſſe, eandemque formam ſint habi-
Snſihe turi ? =
eAI M. Neceſſarfium eſt credere, vi-
ſedong. Tos ad eſſe viri, & fœminas ad eſſe
efis fæminzæ redituras: (5) quia alias
non eſſent eadem corpora quæ eräat
Nenie. Prius; jam verò dixi eadem corpora
reſurrectura. Et quamvis in altera
NN vita neque generatio filiorum, ne-
que conjuges futuri ſint, nihilomi-

inp Dus diſtinctio ſexuum erit, ut qui-
Nelergegee . . . .
1 Uiber prepriarum virtutum præmio
kruatur; quas in ſexu fuo exercuit.

n

(a) Aug. de Civit. l. 22. 6, 3s0.
(*) Aug. ibid. 6. 17.

70 ExPIICATIO9

Et quemadmodum in cælo elegans
ſpctaculum erit intueri gloriã Mar-
tyrum ac Confeſſorum, ſic quoque
nen minus erit elegans glor iã Vir-
ginum, elegantiſſimum verò glori-
am ſanctiſſimæ Dei Matris videre.
D. Perge porrò mihi dicere, in

qua ætate & ſtatura reſurgemus,

cùm alii in pueritia, alii in juventu-
te, alii in ſenectute decedant?
M. Ounnes reſurgemus in illa æ-

tate ac ſtatura, qua habueram, aut

habituri eramus in trigeſimo tertio
aut quarto ætatis noſtræ anno, in
quo Chriſtus reſurrexit. (a) Quare
pueri reſurgent in ea magnitudine,
quam fſi ad trigeſimum terrium æta-

tis ſuæ annum pertigiſſent, habitu-

ri fuiſſent: & ſenes in flore ætatis
ſuæ reſurgent, quo fruebantur, cùm
rriginta trium eſſent annorum, Si
quis verò in hac vita cæcus, claud“,
nanus, aut alio modo deformis fu-

erit, is ſanus, omnique perfectione

(a) Aug. thid. c. 1, præ⸗

Rer

AKrntein
ilmnoen
1Nelrech
Nopnmh
iednen
alin
Ue
m
MWn.
Drn
unn
elauti⸗
rle Ne
un An
fluß
ire
N ,
mn

ate

2
n
uianden

nn

l.
7

Docrk. CHRIST. 71
præditus reſurger, quia Dei perfe-
cCta ſunt opera (Deut. 32.) Ideoque
H in Reſurrectione (quod opus eſt illi
line, proprium) vitia ac defectus omnes
R— naturæ emendaoit.
i 4 Articuli duodecimi declaratio.
i p. Quid ultimus articulus deſig-
ii⸗ nar: Vitam æternam Amen. ,
1 M. Hic perfectam, plenamq; a-
. uln nimæ & corporis felicitatem ſig-
Wunia. nifcat: id eſt, ſumum bonum ac fi-
unmhe nem ultimum, quem ex co, quòd
mmen in Ecclefia ſimus, aquirimus.
ee D. Dic mihi in particulari, quæ-
// nam bona ſint in vita æterna.
knncr, M. Myſterium hoc ex ſimilitudi-
Nina. ne à rebus hujus vite petita, tibi de-
Nu clarabo. Noſti in hac vita corpus ſa-
i num, elegans, agile ac robuſtũ de-
Sd ſiderari: irem animam ſapientem;
WO prudenté ac doctã, quad intellectũ
Gd artiner: & quantum ad voluntaté,
ANm, omni virtute ornatã. Inſuper deſi-
epee. derantut bons extertiora, ut ſunt di-
7 k VI⸗

4
4

72 ExPLICATIO en

vitiæ, honores, porentia, volup⸗ Humnn
nates. Porro in vita aterna, hoc cor- (jdlnb
pus quoad ſanitatem erit immorta- mmunmneßl
le & impaſſibile: (a? id eſt, nihil ei Miingli
noxium eſſe poteſt. Quoad pulchri- Yllyie
tudinem, erit clarum & ſplendidũ ſiiufin
inſtar ſolis: quoad agilitatem, ran- NMam
ta celerirate erit præditum, ut in Wünc
momento ab una mũdi extremitate llfin

ad altera movere ſe poſſit, & à ter- Eemuun,

Mnn

ra in cœlum uſque citra ullam defa- u
rigationem confcdere. Quoad ro-
bur tale erit ut ſine cibo, poru, ac n
ſomno aut quiere ſpiritui vacare ilnnemn
poſſit in omnibus quæ ei neceſſaria chniche
erunt, neque ulſla res illi timorem bun
incuciet Qioad animam autem, ua
intellectus pien“ erit ſapietia: cau-
ſam cùm rerum omnium intuebun- M
tur, hoc eſt, ipſfum Deum, volun-
tas adeo plena eris charitate & bo- Mchn
nitate, ur non poſſit vel unum pec- Mie⸗
catum veniale committere, Divi-.
tiæ

Co) I. Cœ. 17. 32.

el

ne
Man

BoEcrTR. CHRISTY. 75
Nhyceriæ beatorum erunt, nllius rei in-
digere; quandoquidem in Deo bo-
.num omne poſſidebunt. Honor eo-

icge rum erit, quòd ſmt filii Dei, Angelis

Gugni'æquales, Reges irem ac Sacerdotes
unchle ſpirituales in æternü futuri (a) Po-
Aun a teſtas autem, quèd unà cum Deo
Mmu futuri ſint totius orbis præſides ac

üm conrectores ,& quidquid voluerint
ſul, facere poſſint, quandoquidem vo-
llede, Iuntarti Dei uniti erunt, cui res nul-
Cule Ia poreſt reſiſtere. Denique gaudiũ
dndi eorum ineffabile erit, quia omnes
DümI eorum porentiæ, tam animæ quàm
letielt corporis objectis ſibi convenienti-
m bus unientur, unde perfecta naſce-
un en tur delectatio, Pax inenarrabilis;
üra & gaudium ac jubilus nunquam fi-
nWN niendus.
nluom D. Si omnibus hæc comunia fu-
A tura fiür, amnesque eodem modo
Aneny Ma felicirate contenti, ergo in ccœ-
inde,⸗ rD lo
.(a) Luc. 20. 36. Apoc. F. 16. & 6.20,6.
Au/à& e Ciyin l. 22. t,e ulis

74 ExrIICATIO

lo non erit unus altero beatior.
M. Planè is cujus in hac vita me-
xirum majus fuerit, is etiam majus
præmium habebit, eritque beatior:
ſine nlla tamen invidia aut diſplicẽ-
tia: nam ſinguli pro capacitate ſua
zeplebuntur: (a) & qui majora me-
rita acquiſierint capaciores erant;
ade que majorem gloriam obrine-
bunt. Exempli gratia, ſi quis pater
plures haberert filios, alios aliis æ-
tate & ſtaturà majores & veſtem u-
nicuique ex aurea tela contextam
cujuſque ſtaturæ conformem daret:
non eſt dubium, quin majores ma-
jorem & pretioſiorem yeſtem eſſent
habituri, & tamen omnes veſte ſua
contenti forent, nec minores majo⸗-
rum veſtes affectarent, urpote ſibi
minimè convenientes. .
D. Quamobr hæc cœleſtis glo-
ia vita æterna vocatur, an non et-
lam damnati æternùm vivent in
inferno?
() Aug. Uli ſupra 249

NerN

Nun
Pel enen
eumi
ſGeroem
reni
ün wume
iache
WW
