Quare jubet Matrem Dei ſalutari

manè, in memoriaà Reſurrectionis;

meridie; in Paffionis, veſperi in me=
moriam Incarnationis. Nam ſicut
certi ſumus Chriſtũ circa meridiem
cruti affixum, & mane reſurrexiſſle,
ſic credimus illum nocdu humanam
naturam aſſumpſiſſe.

ECATPYVT. VI.
Explicatio Deaalogi, ſeu decem Praz
ceptorum Bei.
, D. J Ntellecto jam Symbolo A-
poſtolico, Oratione Domini-
ca & Salutatione Angelica, Deca⸗

112 ExFPIICATTYTG
lIogum mihi explicari cuperem, qui,
ut initio dixiſti tertia pars princi-
palis eſt doctrinæ Chriſtianæ.
M. Prudenter agis, quòd decem
Præcepta divinæ legis ediſcere ac
intelligere deſideras; nam fides &
ſpes ſine charitate & obſervantis
divinæ legis, non ſufficiunt ad ſa=
Iutem.
D. Cùm in mundo & Eccleſia tot
ſint leges ac Præcepta, quid cauſie
eſt cur hæc lex decem Præcepta cõ-

tinens cœteris omnibus antepona-

M. Multæ rationes adduci poſſ-
unt ad legis hujus excellentiam de-

monſtrandam. Primò, quia hæe

lex à Deo inſtituta eſt, & ab ipſo-
met initie quidem in cordibus ho-

abus tabulis marmoreis inciſa, Se-
cundòè quia amtiquiſſima eſt legũ 6-
nium & reliquarum quaſi origo ac

fons (a) Ter-

(A) Exod. 31.15., & 37., 70

oe
in
ncner
Wwar
Kancuchl
(Oenll,
iele
ikrKree
Mberm
uit

ri
mnirctil

Iidahun
n nun
UINne
utlaer
(hannni
M

. u d Wen
minum deſcripta, deinde verò du-

enmnn
n iegti
*

9,

uiti,

lut
SS
H
gn li
cclie

unt

Cainant
ffamil,
Z
lale
eich.
ee
7
ſilr
Aanunde
l het
h
nichen
neket
,/,A1

.*

DocTR. CHRIST. 113
Tertièò quia hæc lex eſt omnium
legum quæ inveniri poſſunt gene-
raliſſima: ut quæ non ſoluùm Chri-
ſtianos obliget, ſed judæos etiam ac
Gentiles, ur viros ſic & mulieres:
ut divites ſic & pauperes: ut doc-
tos ſic & indoctos. Quartò, quia
haec lex immutabilis eſt, nec ho-
minis cujuſquam diſpenſationem
admirtit (a) Quintò, quĩa hæc lex
omnibus ad ſalutem neceſſaria eſt,
uti Dominus noſter ſæpius in E-
vangelio proteſtatur. Sextò,
quia maxima cum ſolemnitate
in monte Sinai promulgara fuit:
tubis ſcilicer Angelicis perſonanti-
bus, cum tonitru ac fulgure, & in
populi Dei præſentia. (6)
D. Antequam ad explicationem
Præceptorum in particulari venia-
mas, Icire deſidero horum Præcep-
torum ſummam & ordinem.
M. Finis omnium Præceptorum
Z eſt
(a) S§. Tho. 1. z. 4. IOO, a. §.
(?*) Matthe 19 17 Exod. 29. 16.

—

114 HXPLIICATIO
eſt charitas Dei & proximi: (a)
omnia enim docent nec Deum of-
fendendũ eſſe nec poximum: qua-
re etiam in duas partes ſunt diſtri-
buta, duabuſque tabulis, ut ſuprà
dixi, marmoreis ineiſa. In priori
tabula tria præcepta, obligatio-
nem noſtram erga Deum declaran-
tia, continentur. In poſteriore ve-
18 ſeptem præcepta proponuntur;,
obligationem noſtram erga proxi-
mum inculeantia. Sed ſcias velim,
quod tametſi in una tabula tria tan-
tummodèò, in altera ſeprem conti-

neantur, nihilominus ambæ tabu-

læ æquales & Scriprurâ plenæ fue-
rint: quia priora illa pluribus ver-
bis, poſteriora paucioribus deſcri-
pta ſunt. Atque ita ſeptem illa
præcepta, brevia quoad verba, æ-
qualia ſunt illis tribus latius ex-
preſſis. (a)
D. Quare præcepta primæ tabu-
lIæ tria dumtaxat ſunt ? M.

N

Ind

e lodeſe

W

RoNNen

Anlcin
Eenpkmn

WV,N
hni
1
Utlu⸗
Mnllr
ſan.
Wn
Mynmn
Ukmn
III

1AN e,

, utſ
(4) 1 Tsm. 1. Fe (5) Cleni. A. lex. n
IlI. b. Aug. 4· 1s in Exed. G Ep. I19 4

4 lie 4 4

n deln
ſteroen Ve
ponunnr,
unn
uaſelini
Uun.
Mmond,
nte
lpkiefi
ibeene⸗
balecei⸗
Ahenilt
ukn
Uei,

apinen
I
enhf “
r

DocrR- CHRIST. 115
M. Qhia docent nos Deum a-
mare debere corde, ore, & opere.
D. Quare ſunt ſeptem præcepta

ſecundæ tabulæ?

M. Quia unum nos docet proxi-

mo benefacere: reliqua ſex ne ei-
dem faciamus malè, primèò qui-

dem perſonæ, deinde honori ejus,
tertiò fortunis: & hoc nec opere;

nec ore, nec corde.
D. Progrediamur nunc ad præcé-

pta ipſa. Ec primò quidem doce

me verba illa, quibus à Deo in ta-
bulis deſcripta fuere.
M. Verba fſunt hæc. (2) Ego
ſum Dominus Deus tuus, qui edu-

xXi te de terra Egypti „ de domo
ſervitutis. .

I. Non habebis Deos alienos co-
ram me.
2. Non aſſumes nomen D omini

Dei tui in vanum.

3 Memento ut diem Sabbati

ſanctifices.

4. Honora patrem tuum & mas-
.1ſa) Exod. 20 1IeZ

X

116 ExXxPLICATIO
trem tuam.
5. Non occides,
6. Non mœchaberis.
7. Non furtum facies.
8. Non loqueris contra proximũ
tuum falſum teſtimonium.
9. Non concupiſees uxorem pro-
Ximi tui.
ro, Non concupiſces bona pro-
Ximi tuuu.
D. Quid fignifcant illa verba :
quæ decem Præceptis præmittun-
tur? L
M. In Verbis illis quatuor ratio-
nes comprehenduntur, quibus de=
monſtratur Deum nobis legem dare
poſſe, neſque ad illius oblervanti-
am obligari. Prima ratio illisverbis
continetur: Ego ſum Dominus.
Cùm enim Deus principalis ac ſu=
premus Dominus noſter ſit, qui nos

creavit ex nihilo, abſque dubio po-
teſt nobis, ranquam ſervis ſuis

legẽ præſcribere. Altera in verbo
Deus, cemprehendirur: que non
ſolum

/

li

N R
I ge

sn

lreg
e
CElng
un n
4.

eirn

eii
ce,
nn
Min

nen.

n,
genign.

Enuruin
giduit

lgendan

Olenani
tolieta
mnn.,
ehlax)⸗
trl,in
Grednn
eS
Wenb
t SN

DocTRZ CHRIST. 11 7
ſolum Dominum illum eſſe oſten-
ditur; ſed etiam supremum Jjudicem
ac Gubernatorem : adeòque poſſe
leges condere, & prævaricatores
punire. Tertia in voce, tuus, conri-
netur: nam præterquam quèd Deo
obligati ſimus obedire velut ſervi
Domino⸗ & ſubditi Judici, adhuc
ulteriorem habemus obligationem
ratione pacti quod nos cum illo, &
ille nobiſlcum inijt in Baptiſmo-
Nã in eo nos De adopravit in filios,

S& nos illũ viciſſim in Patrem delegi-

mus: quemadmodum eriam Deus

Fideles omnes in peculiarem ſibi

populum elegit; & Fideles Deum

pro Dee ac Domino ſuo aflump-

ſerunr. Quarta eſt in his verbis
Qui eduxi te de rerra Egypri, de

domo ſervitutis. Quia ad adeo

multiplices obligationes, etiam
obligatio gratitudinis accedit. Deus
enim nos a ſervitute diabolt & pec-
cati vindicayit, quæ in Epyptiaca

De.

119 EXPILICATIO

Pharaonicaque ſervitute, ex qua hoden
Populus judæorum à Deo liberatus Aalcnl
eſt, adumbrabatur. l
Rarnden

Fxrplicatio primi Præcepti inlemnt

D. Explica mihi nunc primum
Præceptum.
A. Primum præceptum tria com- Eyüm
Pplectitur: Primum eſt, quèd Deum liaeßen
Propeo teneamur agnofcere. Secun- yardi,
dum, quèòd non liceat ullam aliam uuun
fem pro Deo habere. Tertium, quòd ſilsz
neque liceat idola, id eſt „ ſtatuas ditti
velimagines fabricari, quæ pro dijs
habeamus: neque ea adorare.
D. Explica partem primam.
M. Deus pre eo haberi vult qui
eſt,nimirum pro vero Deo: quod
tunc ſit, quando ſe homo in quatuor
virtutibus ad Majeſtatem divinam
pertinentibus exercet, hoc eſt, in
de, (pe, charitate & religione. Qui
ehim credit ij Deum , agnoſcir
Deum

Ile
ine DocrN. CHRISTY) II9
dbeninn

N de Deum proDeo, id eſt, pro ſumma
R veritate; in quo delinquunt hære-
. tici, qui i iHum nen credunt Qui
ſperat in Deum, ille ſimiliter Veum
„ pro Deo agnoſcir, utpote quem pro
“ ndeliſſimo, miſericordiſſimo, ac
MIII porentifſimo haber, &confidit quòd
N. in omnibus neceſſitatibus ei poſſit
untn Sc velit auxiliari. In quo peccant
i, illi, qui deſperant de miſericordiz
enken. Dei, aut qui in hominem magis
llim i ſperant quàm in Deum aut certè
Imumeh, perinde homini ut Deo confidunt.
I, A Qui⸗ diligir veum ſuper omnia, Peũ
ec, Pro peo haber, id eſt, pro ſumme
are, bono. In quo peccant graviter, qui
Wnon, quamlibet creaturam aut præ Deo,
NKE aut æqualiter cum beo diligunt:
gravius vero qui peũ odio habent.
Ghmpn Penique qui peum ſumma cum
undn reverentia adorar (quod virtus
GA, Religionis docer) ille beum pro
Ni, Ppeo habet; quia peum principium
NNH aluctorem; rerum omnium agnof-
*M AIr,

12⁰⁶ ExPLIECAYIG6 tN
cit. In quo peccant qui veum & res eade
illi conſecratas parvi æſtimant, Aufuni
rempla ſcilieet, vaſa ſacra Sacerde- A Wann
tes & ſimilia: ac illi eriam qui homi- I, Eun
nes aut plus, aut æquè ac Deum pmni

Honorant. Naf
D. Peclara mihi alteram hujus ündn
præ cepti Pateme. Wn

M. In alt era parte vetat Peus, ne Ahmn
ullam rem creatam pei loco habea- m
mus: in quo olim Gemiles delique-
runt, qui non cognoſcentes verum u
Deum, varias creaturas, ut ſolem,
lunam alt defunctos homines pro ceru
verispiis habuerunr adoraverunt. ne .
In eodem peccant venefici & vene- aul l
ficæ: Item præſtigiatores, necroma- wal 1
ntici & divinatores, qui diabolo cũ ein
honorem deferunt, quem uni peo ge
deferre debuiſlent. Imo plerique hee
illorum habent &adorant il lum pro ½2 in
Deo ſuc, illiuſq: ope de futuris
certo divinare, aut abſconditos the-
ſauros invenire „ aut inconceſſas
vol-

U
hlu⸗ 4 4

DoôE k. CHAISY. 121
voluptates aſſequi ſperant. Et quia
uI diabolus hominum eſt hoſtis capi-
„ talis, ideo hos omnes miſerè deci-
i pit ,„ & inani ſpe lactatos in varia
peccata impellit: ac denique ani-
ð mam eorum perdit: & multoties
etiam corpus:
D. Declara mihi tertiam partem.
nuN AM. In tertia parte præcipit Deus,
lkis ut non modo non habeamus rem
lecee aliquam ereatam pro Deo, ur dic-
Manm tum eſt: ſed neque formemus ali-
HN, quid, quod pro Deo habeamus &
omieg adoremus, In quo Gentiles pecca-
braenn runt, qui adeo fuere cæœci, ut fabri-
i& vn carent ſibi Idola ex auro, argento,
Nn ligno, aut lapide, ſibique perſua-
AOMod derent illa Deos ſuos eſſe: maxi-
NWun mé quia infernales illi ſpirirus in-
Ahi terdum ea ſubintrabant, & ex iiſ.
Mudm dem loqui, eadue movere vide-
ieEin bantur: iraque eis ſerviebant homi-
Itemdrt; nes, & ſacrificia illis offerebanr.
WA Quod quia S S. Martyres facere de-
N . F trecta -

132 ¾ KzPLICATLO etk
zrectabant graviſſimis ſuppliciis ab madcond
ipfis excarnifcati morte etiam ünde
mulctabantur.
. . „ KRdurnn
D. Eſtne aliud quippiam reſidu- de
um in hoc præcepto? dhe
2 . nnprtt
M. Eſt plané: Deus enim præva- es⸗
ricatori eſus, graviſſmam poœnam adteni
intentat, obſervatori verò præmi- ur
um promittit. Poſtquam enim umn
. . . N
præceptum hor dediſſet, adjunxit. i,
Ego ſum Deus fortis, zelotes, vi=- ,
Krans iniquitatem patrum in filios
in terriam & quartam generatio- Curchu
nem, eorum qui odesunt me: &nnn
faciens miſericordiam in millia his N e
qui diliguur me „ & euſtodiunt entek
Præcepta mea- Ubi advertendum
eſt Dominum dicere, ſe zeloſum cieln,
Deum eſſe, qui ſeveriſſimè punire wuupin
poſſit, quia Deus eſt, & velit, quia rhag
maximo honoris ſui, juſtitiæ, ac ening
æquitatis zelo ducitur: ac propte⸗ n lain
zea ferre nequeat impietatem & in- sainii
juſtieiam. Quod contra illos eſt-
Jui Aulii
Y

☛W

nesn,, DocCTR. CHNIST, 123
qui tametſi continnò peccent, ra⸗
men ſecuri ac læti vivunt, ac ſi ni-
D hil ees euraret Deus: verùm jam
Wvides illa Deo curæ eſſe, qued &
eiine ſuo tempore demonſtrabit.
Dl D. Quid fibi vult, quod præva-
inine ricatores dicatur Deus punire uſque
lnn in quartam generationem; obſer-
ain Vantes verô mandatorum ſuorum r er
hc, 11 mille? . e
müfſa M. In quartam generationem
lerti. uſque punit Deus, quia licer homo
Pnecd diu vivat, non tamen niſi fili orum
niliek ſuorum nepores aut nepotum ne-
lole Potes videre ſolet: non vult autem
5 Deus niſi in illos poſteros vindictam
ect ſiam deſcendere, ad ques pecca-
ror vita ſua pertingere poteſt. Con-
an trà verò benè operantibus non mo-
e dè in tertiam & quartam genera-=
e/ rionem, bonitatem ſuam extendirt;
IA ſed etiam in milleſmam, ſi tam
n multæ darentur, ſe eam extenfu-
N ru promittit: Quia Dominus no=
S F 2 ſter

ortum trahit & propterea invitus,
lam facir.
divina primo dumtaxat Præcepto

appenduntur?²

nia : & quod de illo dicitur, id de

124 EXPLICATIO— utn,

. . . 1 * —.
ſter pronior eſt in præmium, quàm elerch

in pœænam: quia præmium & re- Nolir
tributio ab illius bonitate fluit ; ungin
adeeque in ea plurimuùm ſibi com- unl
placet: at punitio à peceatis noſtris , es

& quaſi peccatis noſtris coactus il-

D. Quare minæ illæ ac promiſſa

M. Quia hoc principale manda-
tum eſt, & graviſſimum inter om-

ls

cæteris etiam eſtintelligendum. DDl
1

D. Scire velim, an huic divino en
præcçépto adverſetur honer ille,
quem Sanctis, eorumque Reliquiis Ad
ac imaginibus exhibemus: quia t
apparer nos omnia illa aderare; n mte
Jandoqiidem genua coram illis “
ectimus, orationique;, uti coram en
Deo, infiſtimus. nicn
M Eccleſagponſa Dei et, l ejuſ- , 1
Id.] Eph. j. 33. G c. que n

DocCTR. CHRIST, 125

R Magiſter eſt Spiritus ſanctus =
i aunde periculum non eſt ne decipia-
* ſtur „ aut quippiam faciat, aur fa-
ſran ciendum doceat, quod Dei præ-
Ptuini ceptis adverſatur. (4) Ceterum,
ticdu ut in particulari tibi reſpondeam,
honoramus invocamuſque Sanctos
ut amicos Dei, qui ſuis meritis &
orationibus nobis achumento eſſe
poſiint: non tamen eos pro Diis
Enud. habemus, nec ut Deos adoramus.
il Neque obſtat quod coram illis ge-
nua flectimus, quia cultus ille non
ſolus Dei proprius eſt, ſed creatu-⸗
eulum ris etiam „Præſertim fublitmiotibus
hiehi defertur, ur ſummo Pontifſici ac
w Regibus. Quin & multis locis uſi-
Algi tatum eſt ut Relhigioſ coram Supe-
Hmnd rioribus ſuis genua flectant: quare
in mirum non eſt, ſi Sanctis in cœlo
Mand cum Chriſto regnantibus talem
ed cultum exhibeamus, qualis qui-
F 3 buſ⸗
ne (a) Aug. 20. contru Fauſtum c. 122

lenni

lug,

126 EXPILICALILIO D

buſdam etiam hominibus in terra gled
degentibus exhibetur. 1.0
D. Quid ergo de Reliquiis San= ). Meil
Gorum dicemus, quæ etſi nullo Nek
ſenſu polleant, ad eas tamen genua ic,
Hiectimus & oramus? 1uinti
M. Nequaquam preces ad Reli- in mud
quias dirigimus, quas probè ſcimus Mumr
ſenſus eſſe expertes; ſed ideo illas inem
honoramus, quia ſanctarum illa- AMung,
rum animarum inſtrumenta fuere, umm m
quibus tam præclara virtutum ope- gitte
ra, vitæque æternie meritoria edi- Wulueng
derunt: & ſuo tempore viva ac Endin.
glorioſa corpora exiſtent: nunc ve- ſeilit
r1 pretioſa quædam pignora ſunt imize
amoris quem erga nos geſſerunt ac ai
eriamnum gerunt Sancti. Er ideo iumn
ante Reliquias Sanctorum preces imnui
fundimus, orantes ipſoſmer Sanc- le lan
tos ut per dulciſſima illa pignora ultt
quæ tenemus, nobis opitulari me-
minerint, uti nes honoris illis 9 “

. Im- , Me,

on,,
e,

—

“ DOcTNI. CHRIST. 127
e Nſimpendendi meminiſſe oſtendi=
Eis, mus. (4)

, E D. Anne idem de imaginibus di-
leian c1 poteſt? l
un M. Sic eſt: quia imagines Do-
mini noſtri D. Virginis & Sancte-

W
N rum neguaquam 4 nobis pro Diis

Münek habentur: quare neque idola voca-
ri queunt, ut illæ Gentilium: ſed
ſolummodo imagines ſunt, quæ
enee memores nos reddant Chriſti, B.-
EmIe. Wirginis & Sanctorum: (b) adee-
ann que librorum loco ſunt iis qui lege-
unMem re neſciunt: quia ex iis multa my-
ennm ſteria Catholicæ Fidei addiſcunt »
Ind vitam etiam ac morrem multorum
gEuI. Sanctorum. Neque illas propterea
Mle honoramus quod imagines ſint ex
Uume charra aut quovis metallo forma-
npldk raæ, vel quod affabrè factæ ſint: («)
In ſed quia Chriſtum, B. Virginem „
Rkapr F alioſ-⸗
NNH () Ambr. de vid. Hieton. cont. Vigil.
1(b) Conc. Nicæn. 11. Damaſc. Orat. de
imæg D. Greg. Ep ad Ser. c) ideſ.21.

12 EXPLICATIO

alioſve Sanctos repræſentant. Et
quia ſcimus imagines vitæ ac ſen-
us expertes eſſe, ut quæ hominum
manibus fabricatæ ſunt, nihil ab
eis petimus: ſed ante eas orantes,
auxilium imploramus eorum ques
referunt, hoc eſt, Chriſti, B. Vir-
ginis aliorumque Sanctorum.
D. Si Reliquiæ & imagines San-
Rtorum ſenſus expertes ſunt, quo-
modo ergo tot ac tanta miracula
fiunt in gratiam illorum qui ſe illis
vommendant?

M. Omnia miracula à Deo ſiunt:

led ſæpe per interceſſionem Sancto-
rum, & præfertim 8S. Matris ſuæ:
idque iis frequenter, qui coram
hujuſmodi imaginibus aut Reli-
quiis Sanctos invocant. Imèò verò
ſæpe Deus ejuſmodi Reliquiis at-

que imaginibus velur tantorum

miraculorum inſtrumentis uritur,
urt oſtendat placere ſibi devotionem
illam Fidelium erga Sanctos, eo-
um⸗

nnch

MerNe
eanc

Mpor
dumugnn
Ginn

en)den
Ulnonntn

lidk,
c
Deuhig,
hunuln

/,
ß

nben
mnke
Aun

Cutl
I oen
r,
1 4
1 i

et
Un 8

ſhr
t . G

=-
,

er
dung
elid.
Monn
nine

inal
giil

Doohun
Uendndn.
relie
iaann
AM.
I. We
elging
imnonn
Eisin.
Dbin
uhe.
1n

bæ: Ang

DoCTRA CHRIST. 115
rumque Reliquias & imagines.
D. Igitur quando dicitur aliquis
ſe tali imagini commendaſſe & gra-

tiam optatam obtinuiſſe, intelli-

gendus eſt illi Sancto ſe commen-
daſſe cujus ſunt Reliquiæ vel ima-
go: & quod Deus per interceſſio-
nem illius, & mediantibus ejuſ-
dem Reliquiis vel imagine gratiam
illam contulerit ?
M. Ita eſt: & gaudeo te adeo
bene quæ dicta ſunt percepiſſe.
D Cuperem tandem ſcire, quare
Deus Pater in ſpecie ſenis pingatur,
& Spiritus ſanctus in ſpecie colum-
geli verò in forma juvenis
alati: cùm Deus & Angeli ſpiritus
ſint, nec figuram corpoream habe-
ant, quam pictores, ad inſtar ho-
minum, depingere poſſint.
M. Quando Deus Pater inſtar ſe-
nis depingitur, Spiritus fanctus in-
ſtar columbæ, & Angeli inſtar ju-
veluis alati: non ideo hoc ſit, quèd
“ F 5 eve⸗

6 EXPIIcCATI6

revera tales ſint, nam, ut rectè di-
xiſti, ſpiritus ſunt incorporei: ſed
ideo ſic pinguntur, quia in tali ſpe-
cie ſæpius hominibus apparuerunt.
Et quidem Deus Pater inſtar ſenis;
quia Danieli (4) Prophetæ in viſio-
ne talis apparuir : & Spiritus ſan-
us in ſpecie columbæ ſuper Chri-
Ktum baptizatum (5) à S. Jeanne
Bapt. requieſcere viſus eſt: Angeli
(e) denique multoties in forma ju-
venis apparuerunt. Sed & hoe
advertendum eſt, multa depingi
certa aliqua forma, non quod in ſe
dalia ſint, ſed ut intelligamus qua-
les proprietates habeant, vel qua-
les effectus ſoleant cauſare. Sic pin-
gitur Fides ſpecie mulieris, calicem

manu geſtantis : Charitas ſpecie
mulieris aliquer puerulis circum-

datæ : cùm tamen te non lateat,
eas non mulieres eſſe, ſed virtutes.
Ad
(«) Dau'z. 9. (5) Ioan. 1. 32.
() Gen. 15. Teb, y, f7.

Men

AeNN
Natemin
Ueriet
Mche
Wupeni
Adn
Sbicain
RW
kturt
tenli
Ddur
Mo u
ſolſelen
ugſ
Uifi
lſee
N
nken
. ſain

N

e /
DocrTHN. CHRIST. 131
in Ad eundem modum dici poteſt De-
c um Patrem in forma ſenis depingi,
DRKRZ ut doceamur illum antiquiſfimum
A id eſſe, id eſt æternum, omnibuſꝗue
* rebus Creatis priorem. Spiritum au-
v*A tem ſanctum in ſpecie columbæ, ut
Uhtun, dona quæ in nobis operari ſolet ;
videlicer innocentia, puritas &
ſanctitas indicentur. Angeli deni-
e que in ſpecie juvenis pinguntur,
iine quia ſemper formofit vegetique
AEtu hnc, item alari, quia quantocius
ed ſe conferunt, quo à Deo deſti-
olié nantur: ac item in veſtibus albis ,
Wmsu ſtoliſque ſacris, quia puri ac inno-
iu centes ſunt, divinædque Majeſtatis
eſen. miniſtri.
beleen

en . licatio ſecundi Præcepti.
Anaſe rxplieatio ſ. 5

Uensmn D. Progrediamur nunc ad alte-
ein, rum Praceptum. Quid ſignificar,
Elfmme Noen aflumes nomen Domini Dei
tii in vanum?
Nna, M., In hoc Præcepto agitur de
F 6 hone-

12 ExPLICATIO hen

honore & inhonoratione Dei, quæ hcun
verbis fit: præcipitur enim honor, cmicnek
& inhonoratio prohibetur. Unde falss
hoc Præceptum quadrifariàm divi- (mni
di poteſt: quia quatuor modis ho-
noratur Deus verbis, & totidem
modis inhonoratur. Primò hono- (Eimm
rarur Deus verbis, cùm ex affectu (dunmne
charitatis nomen ejus eloquimur: ulunſm.
inhonorarur verò, cùm illud ipſum imins
nomen in vanum aſſumitur. Secun- m e
dò honoratur juramento, & inho- mis
noratur perjurio. Tertiò honora-
tur votorum nuncupatione, & eo- umi
rundem violatione inhonoratur. lig u
Quartèò denique honoratur invoca- 3

EIxrnn
tione ac laude, blaſphemia verò & R
maledictione inhonorartur, . und
D. Explica mihi primam partem.
M. Nomen Dei, B Virginis & inn
Sanctorum, ſimpliciter loquendo, *
poteſt & benè & malè uſurpari. Illi eanu
enim qui impenſius Deum diligunt. Nai

Dei frequentiſſimè recordantur, &

1
,

DocTR. CHRIST, 13 3

A de Deo lequuntur: quod ex magna
, devotione & affectu faciunt, uti ex
ii Epiſtolis S. Pauli conſtar, in qui-
RZ bus identidem legitur nomen D. N.
c Jsu Chriſti; quia illud eo modo in
N corde geſtavit S. Paulus „ quo ore
nim. ac ſcriptis circumtulit. Sed ſunt alii
iti qui ex prava conſuetudine, quando
“ vel irati ſunt, vel jocantur, nomen
n Dei, aut Sancti alicujus temerè pro-
ann ferunt, eò quod nihil aliud eis in
Kim, mentem veniat. (a) Hi admodum
tom malè agunt, quia ſanctiſſimum Dei
da nomen quodammodè pedibus con=-
nanlt culcant. Quod ut exemplo, tamer-
Iinen fi non per omnia ſimili declarem,
ene erinde tales agant, ac ſi quis ve-
“ Rem valde pretioſam habens, eA
numm omni tempofe & loco, incuriose
Hien! admodum urteretur. SDèWUMW
D. Nunc ad alteram partem, quæ
Indl de juramento agit, gradum fac.
ng M. Jurare nihil eſt aliud, quàm
ndoQa. F 7 in⸗

4 () Theod, 4. 1I its Brod, . .

134 HXPLICATIO en

inyecare Deum in teſtimonium vo- n
ritatis , quod ut bene fiat, tria deo- A aum
bent adeſſe, veritas ſcilicet, juſti⸗ N
tia;, & judicium: quemadmodum wyfun
Deus ipſe per os Jeremiæ Prophe ( ant
tæ nos decuit. (4) Et ſicut jura: n,
mento cum debitis circumſtantiis
præſtito honoratur Deus, dum
proteſtamur illum omnia videre

ur
KMo e

ſummè veracem, & acerrimum ve- C⸗
ritatis defenſorem eſſe: ſic & con: I

rrario valde inhonoratur, ſi quis ſis inae
ne veritare, juſtitia, aut judicio ju- (Angt
ret. Qui enim hoc facit, ſignifi- ani
cat Deum vel non eſſe conſcium ſui litzi
negotii, vel certè mendacii aut ini- uih
. quitatis eſſe parronum. 1

D. Declara magis in particulari, angd
quid ſit cum veritate jurare. üd
M. Qui volet jurare cum verita- I/

te, opus eſt, ur nihil aliud ſub ju- tori
ramento aſſeverer, quàm quod cer- liut
tè ſeiat verum eſſe: nec quippiam „
1 — „E
urxran- N
(⸗)erem. 6224 lan

DocTR. CHRIST. 13 ½
ent e jurando promittat, niſi quod ſeriè
le. cupit adimplere. Unde perjuri

lllag . .
ſunt , peccantque graviſſimè, qui
ENcum juramento affirmant id verum
enle ho .
eſſe, quod ſciunt eſſe falſum: aut

certè neſciunt num verum ſit. Si-
militer & illi, qui cum juramento
Nrin promittunt, quod tamen adimple-

iie
on re non cogitant.
e D. Quid eſt cum juſtitia jurare
en M. Tantundem eſt ac promitte-

ſain re ſub juramento ſe facturum quod
en jaſtum eſt ac licitam. Et idee pec-
, gi cant gaviſſimè qui jurant ſe illatas
umſi ſibi injurias vindicaturos, aut fae-
N ruros aliquid quod Deo diſplicer:
neque talibus promiſſis ſtandum
ruli, eſt, aut cogitandum, ſe illis alique
I modo obligari: nemo enim obliga-
un rur ad faciendum malum : cum
Wtles: contrà potius divinæ leges nos ad
ngin id non faciendum obſtringan.
wi D. Quid eſt jurare cum judicio?
4 M. Tantumdem eſt ac jurare
tEuN

136 EXPILICATIO

cum prudentia ac maturitate, con-
ſiderando inconveniens eſſe, in te-
ſtimonium advocare Deum, niſi ad
neceſſaria, magnique momenti, id-
que magno cum timore ac rever-
entia. Unde hie pececant qui in re
qualibet parva, item inter jocos ac
facetias juramenta effutiunt: Qui
etiam ex mala conſuerudine fre-
quentius jurandi, facile perjurium
incurrunt, quod unum eſt ex pec-
catis maximis, quæ committi poſ-
ſunt. Unde tam Chriſtus in Evan-

gelio, (a) quàm S. Jacobus in Epi-

ſtola ſua (?*) prohibent ne omnino

juremus, ſcilicet, ſine neceſſitate.

[] Cujus rationem hanc aſſignant
Sancti, quèòd juramentum ſit reme-
dium quoddam infirmitatis huma-
næ fidei, eò quod homines difficil-
limè ſibi mutuo credant: quaprop-
ter ooοtanquam medicinà urendum
eſt
(a) Matth y. (b) Iac. 5. (6) Aug. l. de
ſer. Dom, in monte c. 30.

Ner
da
niih
N
Wdle
Nun
cleten
Inn
nd
M

len

CGelgt
.
M
(, 0 ni
am n

. 4 Ulre
Weß

N

ng
h) 1

,
6 lie
. *“

DeocR. CHRIST. 137
ine eſt „ quæ ſumi ſolet quàm fieri
N Peteſt rariſlimè. [2)
lenn D. Declara mihi tertlam partem
WKäl hujus Præcepti quæ agit de Voris.
—RWü M. Votum eſt promiſſio Deo fa-
„IE Gta de ze bona & divinæ Majeſtati

Nelſgete .:
inn grata. [b] Ubi tria conſideranda
R e ſunt, primum eſt , quod votum ſit

ieti romiflio : unde ad edendum vo-
AWHI rum non ſufficit ſolum propoſitum,
s. S multè minus deſiderinm, ſed
nnde expreſſla promiſſio neceſſaria eſt,
thrl 4 vel ore, vel ad minimum corde fa-
R ca. Alterum eſt, ut votum hoc
EMe Deo nuncupetur, ad quem propriiſ-
eniin fſimè vota ſpectant. Quande erge
dicitur D. Virgini, aut alxeri Sancto
votum factum eſſe, intelligendum
eſt, illud votum principaliter fac-
tum eſſe Deo, ad honorem tamen
4 B. Virginis, aut Sanctorum, in
Gimk quibus Deus modo peculiari, &
= longè
,O (a) Cpryſ. hom. 36. 37.35,. ad pop. An.
„tiochen. (ä“) D. Thom. 2. 2. 4. d, A., I.

38 EXZLICATIO
longè excellentiori quàm in reli-
Qquis creaturis habitat, Quare vo-
tum factum alicui Sancto, nihil eſt
aliud, quàm promiſſio Deo facéta ad
memoriam illius Sancti, aliquàâ ob-
latione honorandam, quod eſt ip-
Aum Deum in Sancto ſuo honorare.
Tertium eſt, quòd vorum non
poſſit fleri, niſi de re aliqua bona ac
grata Deo, ut eſt virginitas, volun-
taria pauperras, & id genus alia,
Quare qui vover peccarum, vel
opus aliqued ad cultum Dei non
pertinens, vel etiam bonum ali-
quod, quod majoris boni eſſet im-
pedimentum, utique divinæ Maje-
ſtati rem gratam non faceret: ideo-
ꝗue Deum inhonoraret, & in hoc
ſecundum præceptum delinqueret.

poteſt citiſſimè. Quia præcipit in

Scriptura Deus, ur vori nuncupa-
701 9„

ocnn
Monn
Acund
. M
Ne El
NI.

,

M Een

4 mi

lhe
ſi⸗ ecnie
itig
nte
e

Quemadmodum etiam graviter in ii
hoc præceptum impingit, qui vo-

tum à ſe facdtum non implet quàm

4 .

) M

hr, 1,

ihenrii
duIn e
nNI
nnnt
oitlrin
neſi⸗
enn i.⸗
inpolet
pigr di
imneig
Wute
Uikt

DocTR. CHRIST. 139
toer, non meodè illud adimplear;
ſed etiam ut id faciat ſine mora. (a)
D. Declara partem ultimam;,
quæ de laude Dei & blaſphemia
agit.
M. In hac ultima præcçepti parte
mandat Deus, ne Sanctum ejus no-
men blaſphemetur, ſed contra,
laudetur & benedicatur. Et primò
quantùm ad laudem attiner, nulla
difficultas eſt, quandoquidem e-
nim, uti manifeſtum eſt, omne bo-
num à Deo proficiſcirur, omniaque
ejus opera plena ſunt ſapientiæ, ju-
ſtitiæ & miſericordiæ, rationab'le
inprimis eſt, ut in rebus omnibus
laudetur ac benedicatur. Quantum
verò ad blaſphemiam ſpectat, ſcias
eam nihil efle aliud, quàm injuriam
verbis irrogatam Dee, vel ſecun-
dùm ſe, vel in Sanctis „ (⁵) cujus
ſex ſunt genera. Primum eſt, quan-
do
(Qa) Deut. 23. 21. Eccl.,Fe 20
[l S. Thom. 22, 4. 13. DðU

140 EXPLICATIO

do id Deo tribuitur, quod illi non
convenit: ut verbi gratia, quod
cornua habeat , aut ſimilis aliqua
ineptia. Secundum, quando de
Deo negatur id quod illi convenit;,
ut potentia, ſapientia, juſtitia, aut
alia ejus attribura : ut ſi quis dice-
ret , Deum hoc vel illud non poſſe
facere, aut non videre, aut juſtum
non eſſe. Tertium, quando erea-
turæ tribuitur id quod proprium
Dei eſt, ut illi faciunt, qui dicunt
diabolum præſcium eſſe futurorum,
aut vera miracula edere poſle.
Qartum eſt, quando quis male-
dicit Deo, Matri ejus, aut aliis
Sanctis. Quintum, quando quis

aliqua membra Chriſti vel Sanécto-

rum nominat ad irrogandam illis
injuriam, quaſi illis ignominioſa
eſſent, ut nobis ſunt. Sextum eſt,

quande ad Chriſto, aunt Sanctis il-

Iudendum, aliquid ad ipſos attinens
nemiaatur : ut illi faciunt qui jur-
oorͤt

loe
Eidutn
1) Mi
emchäin
enuein
M⸗
Cunduee

(N
Nhnd
lnhnre
uuen

. Eian

.

un,

Docrk CHRIST. TI4 I

ant per barbam Chriſti, aut S. Pe-
tri, aut quid ſimile, quæ omnia
dæmonis invidia & hominum per-
Verſitate invecta ſunt,
D. Dic quæſo, quam grave pec-
catum blaſphemia ſit.
M. Tam grave eſt, ut fere om-
nium ſit gravidlimum: quod ex pœ-
na blaſphemis conſtituta deſumi
Muhee poteſt. In vVeteri namque teſta-
Aunin mento præcepir illos Deus ab uni-
verſe populo illico lapidari 5 Lal &
emm jura civilia Ié] blaſphemos morte
N, blectunt. D. Gregorius lib. 4. Dial-
gund. c. 18. refert quinquennem puerum,
ud eô quod blaſphemare didhciſſet;,
ni nec ideo à patre redargurus fuiſſet,
. in ſinu patris expiraſſe, ejuſque ani-
nuni mam 4 dæmonibus viſibiliter appa-
rentibus in infernum deportatam

Pptunnlte 1 n de
n fuiſſe: quod de nullo alio peccato
dnd legitur. Quare diligentiflimè ca-
lhm vendum eſt;, ne divinam Majeſta-
Rins. tem
n

4 ILa.] Levit,. 24.74. El Iuſt. Novel. 77.

142 EXxFPILICATIO

tem aeo dieritet offendamus. Ne-
que verò
to abſtinere, cùm ex eo neque uti-
litas aliqua, neque delectatio ſe-
quatur, ut ex aliis quibuſdam pec-
catis; ſed ſolum damnum quod ſe-
cum trahit. Quamvis nunquam
peceandum ſit, quamcumque de-
mum utilitatem vel delectationem
ex eo quis poſſer nanciſci.

Explicatio tertii Præcepti.

D. Priora duo præcepta intelle-

xi, nunc tertium mihi explica.
M. Tertium præceprum quod
eſt de ſanctificando Sabbato eſt ali-
quante ab aliis præceptis diver-
fum, Cærera enim omnia, hoc
eſt, duo præcedentia, & ſeptem ſe-
quentia, ſunt omnino naturalia;
nee tantum Chriſtianos, ſed Ju-
dæos etiam & Genriles obligant:
At hoc tertium ex parte naturale
eſt, & omnes ebligat, ex parte na-
turale

ifficile eſt ab hoc pecca-

rum 10

N.

emnehe
desieho⸗
en Naen
Amagenb.

nos
,.
Eamun
ur
Eear
Ueinec
Donntae

umn
ſucnl
nſ

iren

„Aſt,gn

. nungg

P

CHNIST. Di/& T 7 . 143¾
turale non eſt, nec obligat omnes-
Nam dies feſtos ſanctificare, id eſt,
diem aliquem pro ſanéto habere;
eumque in bonis eperibus, & præ⸗=
Aiandn ſertim in divino cultu tranſigere;,
eſt præceptum naturale; quia ratio
naturalis id dictat, ideoque etiam
in omnibus mundi partibus dies
aliquis feſtus celebratur. At verò
determinatio talis diei, ut hic peti-
us quàm alius deligaraur, naturale
non eſt. Quare apud Judæos princi-
pale feſtum erat Sabbatum, ſed
nunc inter Chriſtianos talis eſt dies
chmn al Dominicus
Amed D. Qua de cauſa præcepit Deus
s de, Judæis obſervationem Sabbati, pe-
N tius quam cujusliber alterius diei?
er M. Duæ ſunt caufæ principales
Prior eſt, quia Deus in Sabbato to-
tius mundi hrica tomplevir jn
W memoriam ergo tanti beneficii,
mnm videlicet creationis mundi diem
e illum ſanctihcari voluit, Quod in-
M fuper

n n 1
Eeli.

144. EXxPLICATIO Rd

ſuper ad errorem illum quorundam dmum
Philoſophorum confurandum fa- Nir Wi
tiebat, dicentium mundum fuiſſe cgendu
ab æterno. Nam diem creationis Qummin
mundi celebrantes, manifeſtè pro-⸗ Dimitn
ſitebantur illum aliquando habuiſ- jamn
ſe principium. Altera cauſa eſt mhin 4
quia voluir Deus, ut peſtquam he
quis per ſex hebdemadæ dies ſer- ane
vos ſuos, ancillas ac jumenta ad
laborem impulit ac delaſſavit, ſep-
timo die, id eſt, Sabbato omnibus
quietem tribueret: dominique erga
ſervos ſuos, imè & erga jumenta
miſericordes efſe diſcerent, non
crudes.
D. Quare nos Chriftiani non eri⸗
am Sabbatum colimus ur Judæi,
cùm adeo rationabiles obſervatio- *
nis ejus cauſæ ſuppetant?
M. Graviſſimis ſanè de cauſis Sab- r
batum nobis in Dominicam muta- g
vit Deus, uti & Circumciſionem 6 AW
in Baptimmum, Agnum paſchalem
in

AAlngen
Uelltui

en,

c.
n

n lenne
leyanlkte,
Aaurhtin
Auetand,
Wruan
Ging
li.
nbue

☛

Kener

Hlaen, .

Kultona
S
Anöwin
Nend
danhl
Mnhicem
ACtanche

DocTER. CHRIST. 14 5

in ſanctiſſimum Sacramentum

omneſque veteris Teſtamenti bo-
nas cæœremonias in meliores ritus
Teſtamenti novi Si enim Judei
Sabbatum coluerunt in memoriam
creati mundi, quèd eo die ejus
creatis complera ſit: potiori certè
jure à nobis Dominica in memori-
am ejuſdem creationis celebratur;
quæ die Dominicâà inchoata eſt. Et
ſi Judæi diem ultimum ſeptimanæ
Deo obtulerunt, quantò melius
faciunt Chriſtiani, offerentes pri⸗
mum ε Præterea, in die Domini-
ca trium principalium redemptio-
nis noſtræ beneficiorum memoria
recolitur. Nam in Dominica
Chriſtus natus eſt, in Dominica
reſurrexit, & in Dominica Spiri⸗

tum Sanctum in Apoſtolos demiſit.

Denique Sabbatum quietem illam
deſignat, quam 8S. Patres habebant
in Limbo: at verò Dominica ſigni-
fcar gloriam, quam ani næ beastæ

. G am

146 ExPLICATIO
jam poſſident , & olim etiam ea-
rum corpora in cœlo poſſeſſura
ſunt. Colebant ergo Sabbatum
Audei , quia poſt mortem in Lim-
um tanquam in locum quietis deſ-
cendebant. Ar Chriſtianis dies
Dominicus colendus eſt, quia poſt
mortem ad beatam paradifi gleri-
am aſcendunt: Intellige ſi bona o-
pera fecerint, & legi ipſis à Deo da-
tæ conformiter vixerint.
D. Eſtne neceſſarium etiam alia
feſta præter diem Dominicam ob-
ſervare?
M. Sunt utique multa alia obſer-
vanda, non modè Chriſti Domini
ſed etiam B. Virginis, & aliorum
Sanctorum feſta, quæ à S. Eccleſia
obſervari juſſa ſunt. Sed nos præ⸗=
cipuè de Dominica egimus, quia
feſtus ille dies antiquiſſimus eſt, &
praæ ceteris ſæpifſimé celebratur:

quemadmodum & apud Judæes

plura fuerunt feſts ; ſed antiquiſſi-
mumz;

1, ,, N

Nct.

NGrmn
ſstucyendn
Domn
Gbiſ
El
Nen

un en⸗
la

Nctn

i

Nunlinic.
linz
ud ut

nd

lehn .
il:

u4
eimd
Illraheltz
Chiblpnin
1 Adunm
Baire⸗
1 Noe

dekun
N
S

DocrkR, CHRIST. 147

mum, maximum, & quod præ re-
liquis frequentius recurrebat, fuit
Sabbarum. Quare etiam in Deca-
logo ſolius Sabbati expreſſla mentio
ſir, cui, ut diximus dies Dominica
ſucceſſit.

D. Quænam ad debitam Feſti
obſervationem requiruntur? .
M. Duo: prius eſt, ur ab omni-
bus ſervilibus operibus adſtinea-

mus, illis videlicet, quæ ab opera-

riis & ſervis fieri ſolent, corpore
ſolo ſe defatigantibus. Nam ope-
ra illa, in quibus principaliter la.
borat intellectus, ſervilia vocari
nequeunt, tamerſi ad ſubſidium in-
tellectus, etiam lingua, manus ,
aut aliud corporis membrum con-
