unum ex his tribus deſit, Marri-
monium erit invalidum.
D. Utrum melius eſt, Matrimo-
nium inire, an ſervare Virginita⸗
tem * .
. D. Paulus hoc dubium expli=
cavit, dicens: («) Qui Matrimo-
nio jungit virginem ſuam, bene fa-
cit: & qui non jungit melius facit:
ſcilicer virginitatem conſervando.
Et ratio eſt: quia Matrimonium eſt
res humana: (5) Virginitas verò
Angelica: Matrimonium ſecun-
dùm naturam, & virginitas ſupra
naturam. () Nec ſolum virgini-
tas, ſed viduitas Matrimonium
præcellit. Unde quod Salvator
noſter in quadam parabola dixit ;„
Semen in terram bonam jactum 2
attuliſſe in uno agro fructum trige-

ſimum, in alio lexageſimum, in d
textio

(4) I. Cor. 7. 35. (5) Amb. l. 2. de

4

Net
eldcrnn

1 (ORn
gümumn
NaAHNI
Woclnn
611
Mund
9, V
ec
filie
Uarulherl
anlaneſi
ſanfu
,

tien

llten NA

i
i

7 —
lel, Docrk. CHRIS. 21 ½
l fn tertio verò centeſimum, S S. Doc-
utel, rores (⸗) ſic explicant, ut fructum
Vn. rrigeſimum tribuant Matrimonio,
ull ſexagefimum viduitati, virginitati
neh verò centeſimum.
C A P. X.
De Virtutibus in genere.

D. EXblicatis jam quatuor præ-
cipuis doctrinæ Chriſtianæ
DPartibus ſcire cupio; num aliud
præterea diſcendum reſtet?
M. Quatuor partes à me hactenus
explicatæ ſcitu neceſſariæ ſunt :
Præter quas &alia ſunt ſcitu admo-
dum utilia, & ad finem quo tendi-
mus adipiſcendum, ſcilicet ad bea-
Wu titudinem, maximè conducentia.
eEUlr ſunt virtutes & vitia: JItem bo-
Hunen, na opera & peccata. Tamertſi enim
hik inter Symbolum Apoſtolorum ac
M Decalogum plicandum etiam de
5

5 his 2
(A) Cypr. de hab. Virg. Hieron. 1, in
lLoyin. Aug. ſer. de Virg. ce 22.

40

216 EXPLIECAIG

his, ſaltem in confuſo, egerimus:
valde tamen conducet de iis diſtin=
Gtè & in particulari diſſerere.
D. Dic ergo quid ſit Virtus.
M. Virtus eſt qualitas quæ in ani-
mam recipitur, & habentem bo-
num facit. Et ſicut ſcientia Philo-
ſophica bonum Philoſophum effi-
cit, & ars bonum artificem: ita
quoque virtus facit ut quis bonus
homo evadat: & faciliter, promprè
ae perfectè bene operetur. Contrà,
qui virtute caret, tametſi interdum
bonum operetur, non tamen niſi
cum difficultate magna & imper-
fectione operabitur. Sume exem-
plum. Virtus ſimilis eſt arti, ejuſ-
que uſui: vides aliquem pulſandæ
cytharæ aut teſtudinis peritum? is
elegantiſſim?, magnaque cum fa-

E. 1
cilitate ludet, tametſi chordas non

videat: quod ſi quis alius artis ig-
narus id attenter, poterit quidem

fides pulſare & ludere, non tamen
ex-

RN
teet
RV
NaN

Mohu⸗

Veniel
gle li
Ulekmeln
I: Ac
Uhen mee
l, eunnn
Wen

UAnmllin

,,
1 icen,

1 En er

1Mi

CHRIST. DOcTN 277
expeditè nec benè. Sic quoque qui
habet virtutem, v. g. temperantiæ,
magna cum facilitate ac gaudio »
ubi opus fuerit horam convenien-
tem expectans perfecte jejunabit :
neque aliis quàm conceſſis cibis a2
idqꝗue ſemel dumraxat in die veſce-
tur: ſed qui hanc virtutem non
habet, aut contrario guloſus eſt ,
illj jejunium duriſſimum videbi-
tur : & licet jejunet, non poterit
tamen debitam prandendi horam
expectare: veſperi autem cum tan-
tùm ſemel ei bibendum eſſet, tan-
ram collationem faciet, ut parum
diſtet à cœnàâ.
D. Quot ſunt Virtutes?
M. Multæ: principaliores ta-
men, & ad quas reliquæ omnes re-
ducuntur, ſunt ſeprem: nimirum
tres Theologicæ, Fides, Spes;,
Charitas: (A) & quatuor Cardi⸗=
nales, (?) Prudentia, Juſtitia, Bor-
titu⸗
(2) ie Cor. 13, 13. (?) Sap. 6. 7.

21 9 ExrPIICATIO
titudo, & Temperantia: Totidem
ſunt Dona Spiritus ſancti , (4) at⸗
que Evangelicæ beatitudines, ()
quæ omnem Chriſtianæ vitæ bea-
titudinem complectuntur. Sunt
etiam ſeptem opera miſericerdiæ
corporalia, (2) & totidem ſpiri-

tualia, quæ omnia te breviter edo-

cebo.
C A P. X I,
De Virtutibus Theolegicis.
H. Uid eſt Fides?
M. Fides prima eſt vir-
tutum Theologicarum, hoc eſt;
earum quæ Deum reſpiciunt. Hu-
jus proprium officium eſt illuſtrare
intelletum, eumque erigere ad
credendum quidq uid Deus per Ec-
cleſiam nobis revelar, quantum-
vis difficile ſir, & omni ratione na-
turali ſublimius.
D. Quæ

() Malthe 27. 35.

Derk.

E
n
U.Ren⸗
Weten
Anniguun

INnleteun

li ns
eui Co
in Cren
nt, t
r

Elen
Dannlle

9n

Vennſtin
nului ſ.

1. ſ.
Wree

tim

Unhrrce

nhian ,
mallu

er/

*

oſt e

Doerk. CHRIST, 2195
D. Quæ eſt ratio, quèòd res fi-
dei adeo firmiter credere tenea-
mur ?
M. Ratie eſt, quòd fides infalli-
bili veritate nitatur; quandoqui-

dem quidquid nobis proponit fides,

à Deo revelatum eſt: Deus autem
eſt ipſa veritas: unde impoſſibile
eſt ut id, quod Deus dixit ſit fal-
ſum. Quare cùm fides aliquid pro-
ponit, quod rationi videtur con-
trarium, ur v. g. Virginem pepe-
riſſe, cogitandum eſt, rationem
humanam imbecillem eſſe: at verò
Deum nec fallere nec falli poſſe.
D. Quidnam hac fide credendum

M. Inprimis neceſſarium eſt cre-

dere ac diſtinctè omnes articulos

Symboli, quos ſuprà explicavi-
mus : præſertim illos, de quibus
Ecoleſia per anni circulum feſta
inſtituit, ut ſunt. Incarnatio Do-
mini, Nativitas, Paſſio, Reſurrec-
K 7 ti0,

22⁰° EXPLICATIO Noe
tio, ſKſcenſio, Miſſio spiritus ſan- slne

cti, & S S. Trinitas. Deinde para- isrid
tum eſſe oportet, credere qu'quid Aenn
— G WIUIN—
S. Mater Eccleſia credendum eſſe kn
Eh⸗

declarabit. Denique exterius ſibi

cavere ab iis, quæ ſigna ſunt Infide- lii
. . . RMe 1
lium, ut v. g. Turcicas, aut Judai- in
Renn

cas veſtes geſtare, velci carnibus
in die Veneris, ut hæretici faciunt,
& ſimilia. Quia neceſſe eſt, non
ore tantùm & corde, ſed etiam o-
pere exteriore fidem ingenuè pre-
fiteri, ſeque ab omni ſeéta Eccleſiæ
contraria alienum oſtendere.
D. Quid eſt Spes?
M. Spes eſt ſecunda virtus Theo-
logica; ſic dicta quod in Deum fe-
ratur. Sicut enim fide in Deum
credimus, ita Spe in Deum ſpera-
mus.
D. Quod eſt officium Spei? 1
M. Erigere voluntatem noſtram,
& excitare ad æternam feliciratem n

. . Nin
ſperandam. Quia enim hos bonum DR
adeo UMhm

Nie
Lhuntue
Uktinte
hrenn e

Gnglec
lkan, ſ

R

bl

ller 19
dMhine,
unu DMln
Vdſrlleigi

1.

Gont
grſcn—
Crnn

6

DoOcCTR, CHRIST,. 241

adeo ſublime eſt, ut eò aſpirare
humanis viribus ſit impoſſibile, i-
deo ſupernaturalem illam virtutem
largitur Deus, cujus ope confida-
mus fore ut aliquando bonum il-
lud conſequamur.
D. Cuinam fundamento inniti-
tur hæc Spes?
M. Innititur infinitæ bonitati &
miſericordiæ Dei : Cujus hoc eſt
argumentum certiſſimum, quèd

nobis proprium dederit filium, noſ-
que per illum in filios adoprarit, re-

gnique cœleſtis hærediratem pro-
miſerit, ſi opera dignitati receptæ
conformia faciamus, ad quæ ille
nobis gratiam auxiliumque ſuffi-
ciens ſubminiſtrat.
D. Quid eſt Charitas?
M. Eſt tertia virtus Theologica;
hoc eſt, quæ in Deum fertur: quo-
niam per illam animus noſter ad
amandum Deum ſuper omnia im-
pellitur, non ſelum ur creatorem,
aucto⸗

222 EHEXPLICATTG

auctoremque bonerum natura-
lIium, ſed etiam ut datorem gratiæ
ac gloriæ, quæ ſunt bona ſuperna-
turalia.
D. Velim ſcire, an in creaturas
quoque Charitas feratur.
M. Charitas fertur primarièò in
Deum, & deinde in omnia illa quæ
à Deo facta ſunt: cum hoc tamen
diſcrimine, ut Deus diligatur pro-
pter ſeipſum, quia bonum quod-
dam infinitum eſt: alia verò omnia
diligantur propter Deum. Et pro-
ximus quidem debet amari, eò
quod ad imaginem Dei factus ſit,
uti & nos. Ubi per proximum
non ſolùm conſanguineos & ami-
cos, ſed quoſ liber homines accipi-
mus, etlamſi inimici noſtri ſint:
quia quilibet jmago Dei eſt, & hoe
ritulo amandus.
D. Eſtne Charitas magna virtus?
M. Eſt omnium maxima, tan-
tumque bonum , ur ſi quis illam
habeat

Ann

Re

ebſonen
ointee,
eguͤrede
Moblii
Vugame

64

Ulnnſr

cAdet

IuunCtn

N

4

N
un

Momumg

7

eni ine

4
/

DocrTR. CHRIST 22 ½

W habeat, ſalurem æternam non poſ-
ſit amittere, niſi prius illam amir-
tat: qui verò eam non habet, nullo
medo ſalvari poteſt, etfi cæteras
virtutez omnes poſſideat.

C a p. xlII.
De Virtut ibus Cardinalibuse

D. Qrid eſt prudentia?
M. Eſt prima quatuorz
Virtutum Cardinalium: quæ ideo
ſic vocantur, quod fint quatuer
virtutes principales, & omnium
aliarum virtutum moralium & hu-
manarum veluti fontes Pruden-
tia enim intellectum, Juſtitia vo⸗
luntatem, Temperantia appeti-
tum concupiſcibilem, Fortirude
verò iraſcibilem gubernat.
D. Quod eſt ofncium Prudentiæ?
M. Eſt monſtrare in omni actio-
Arnin ne debitum finem „ & convenien-
TuNI. tia media „ omneſque circumſtan-
el tias, videlicet tempus, locum:,
Io⸗

224. EXPLICATIO
modum & ſimiles, ut in omnibus

& per omnia bene fiat: unde reli-

quarum virtutum magiſtra voca-
tur: & ſe habet inſtar oculi in cor-
pore, inſtar ſalis in cibo, & ſolis
in mundo.
D. Quæz ſunt vitia Prudentiæ
contraria?
. Virtus ſemper in medio con-
ſiſtit, ideoque due vitia contraria
habet, quæ ſunt ejus extrema. Pru-
dentiæ primò contraria eſt impru-
dentia, id eſt, inconſideratio &
temeritas, eſtque illorum qui res
agendas non perpendunt; quapro-
pter neque verum finem reſpici-
unt, neque vera media capeſtunt.
Secundè Prudentiæ contraria eſt
aſtutia, ſive prudentia carnis, eſt-
que illorum qui ſumma cum indu-
ſtria expendunt finem ac media“,
ſed in omnibus utilitatem propri-
am ſpectant, ut bonum aliquod

temporale obtineant. Wahrofe⸗
altu⸗

Rc
Mdwuin
1 Nadſun
ella Welt
Aee
IMnr,
er Aane
Aurunfcenn

Utrcoin
untadin
,ununten
40lbee,
nrenn

6.
Malen

indt e
Ne
WWardi
llee

1E
ui

umnt
rn eh. .
kinenh

nngr,

Dochrk. CRIST. 22 5

aſtutè proximum decipere conan-
tur: ut ad ſuum beneplacitum uni-
verſa ſuccedant. In fine tamen
videbitur tales homines impruden-
tiſſimos fuifle: quòd propter amo-
rem boni tam exilis ſummi boni
jacturam fecerint.
D. Quid eſt Juſtitia, & quod
ejus offieium?
M. Juſtitia eſt virtus, dans uni-
cuique quod ſuum eſt. Itaque of-
ficium ejus eſt, in omnibus quod æ-
quum ac juſtum eſt facere, & in
humanis contractibus æqualiratem
adhibere: quod eſt pacis ac quietis

fundamentum. Nam ſi quiſque

ſue contentus viveret, nec quod
alterius'eſt, appeteret, nullum
unquam bellum, neque diſcordia
exiſteret.
D. Quæ ſunt vitia Juſtitiæ con-
traria ?*
M. Duo ſequentia; videlicet,
Injuſtitia, quande quis qued alte-
IIUIS

22²⁶ ExPIICATIO
rius eſt, accipit, aut in contracti-
bus minus dare vult quàm debet,
aut plus recipere quam ei debetur.
Et nimia Juſtitia: quando quis ni=
mis rigoroſus eſt, & nimis ſubri=
liter omnia, contra dictamen ra-
tionis ad regulam juſtitiæ, vult
exigere. Nam in multis caſibus

juſtitia cum miſericordia miſcenda

eſt: ut v. g. ſi quis pauper non poſ-
ſit abſque gravi damno, tam eito
ſolvere, rationabile ac juſtum exit,
aliquid illi temporis indulgere:
quod qui non facit, peccat per ni-=
mium rigorem.
D. Quid eſt Fortitudo, & quod
ejus officeium?
M. Fortitudo eſt virtus, quæ
promptum hominem facit, ad om-
nes difficultates ſuperandas quæ
bonum opus impediunt: etiam ad
ipſam mortem ſubeundam, quando
vel ad gloriam Dei, vel ad offici-
um noſtrum præſtandum ſic fuerif
Reg

NXrer
e. H
icio N⸗
ortois
wnt

UNNe

len nn
1En
onm!
A0,
inuen
lii,
Idaurt
NI
lent⸗
glenmni
Wheptßi
, Uen
lalulbr 1
Mnt n

dini

fjeng
elgike 4

al
1 ni
1e e

eplaſet
N 4 r
rdeen
dt 8

DocCTIR. CHRIST. 227

neceſſe. Hujus enim virtutis be-
neficio, Martyres omnes de perſe-

cutoribus triumpharunt, omneſque

ſimiliter generoſi milites, qui in
juſtis bellis ſe ſtrenuè geſſere, perx
eandem virturtẽ facti ſunt glorioſi.
D. Quæ ſont vitia Fortitudini
contraria ?² =
M. Duo, Timor & Audacia. Ti-
mor facit ut quis facillimè animum
abjiciat, quod urique ex defectu
fortitudinis naſcitur Audacia ve-
rò facit, ut præſentiſſimis pericu-
lis ſe quis objiciat ſine neceſſitate:
quæ, ut ſic dicam, nimia fortitudo
eſt, nec laude digna, ſed vituperio,
adeoque non virtus, ſed vitium eſt.
D. Quid eſt Temperantia, &
quod ejus officium?
M. Temperantia eſt virtus quæ
ſenſualibus delectationibus fræ-
num iniicit ; facitque ut quis hu-
juſmodi voluptatibus ex præſcrip-
to rationis utatur.
D. Quæ

22 8 EXYLICATIO
D Quæ ſunt vitia Temperantiæ
contraria?
M. Hæc duo, Intemperantia, &
Inſenſibilitas. Intemperanria eſt,
quando quis niminm delectationi-
bus ſe dedit; ide que in cibo, potu,
& ſimilibus excedit; quod tam
animæ quam corpori eſt nocivum.
Inſenfſibilitas eſt, quande quis ad

alterum extremum progreditur ;

& adeo voluptates omnes fugit, ut
etiam neceſſariis cibis ad ſanita-
tem conſervandam uti nolit, ne
modicam illam delectationem, ſen-
tiat, quam cibus conveniens natu-
raliter afferr. Communius ramen
inter homines eſt vitium Intempe-
rantiæ, quàm Infenſibilitatis: qua-
re etiam omnes Sancti, & verbis&
operibus nos maximè ad jejunia
carniſque mortificationem
ſunt exhortan,

IN.
C 1
ſeten)
(Well
i
l
erer,
leleam, C
Geni ens
,int
iſenn?

AEi

WSer drd⸗

Man i

na Rln

Docrx. CHRIST. 229
lene C A pP. XIII.
De ſeptem Ponis Spiritus ſancti.
ne D. (II ſunt Dona Spiritus ſan-
r Ri ?
TedgH M. Sunt illa quæ Jſaias Prophets.
recenſet : (a) nempe, Sapientia ,
Un Intellectus, Conſilium, Fortitudo,
Scientia, Pietas, ac Timor Domini.
D. Quid utilitatis hæe Dona no=
bis afferunt *
M. Per illa perfectionem vitæ
Chriſtianæ conſequimur; habent
enim ſe inſtar ſcalæ, per quam à
ſtatu peccati, per diverſos gradus
ad ſummam ſanctitatem progredi-
mur. Advertendum tamen eſt,
Prophetam in horum graduum
enumeratione deorſum tendere,
quia ſcalam illam è& cœlo deſcen-
dentem aſpexit: at nos eam inver-
temus, & ab inferioribus gradibus
ſurſum feremur, ac de terra quod-
ammodo in cœlum conſcendemus.

Quare
() Iſa. II. 2.

230 ExPLIcCATIOO Der.

Quare primus gradus eſt, Timor (Wen
Domini, terrens peccatorem „ (lsn
quando Deum inimicum ſuum eſſe M diln
conſiderar. Secundus eſt Pietas : Humtlhnl
quia qui pœnas peccatoribus à Deo im,
intentatas timet, pius fieri incipit, mizcha
& Deo ſervire deſiderat, ac in om- ui Nebe

RK
mibus rebus voluntati ejus parere. Müudl hi
Tertius eſt Scientia: qui enim de- imol
ſiderat facere Dei voluntatem, petit
ut ſe de præceptis ac legibus ſuis 1
erudiat. Deus verò partim per
Prædicatores, partim per libros-
partim per inſpirationem internam
docet ea omnia, quæ ſcitu ſunt ne-
ceſſaria. Quartus gradus eſt For-
titudo: quia qui ſcir voluntatem m
Dei, illique in omnibus ſervire
Proponit, multas offendit difficul- han
tates à mundo, carne & diabolo: Mmk ſeine
ideo dat illi Deus hoc donum For- N
titudinis, quo omnes difficultates Uaiten, 3
perfringat. Quintus gradus eſt

5 . 7 3 , e
Conſilium. Diabolus enim, duac
do u

dr
Ae

„

leln, DocTR. CHRIST 241
ln do homiem vi vincere non poteſt,
n ern àd fraudes convertitur, & ſub præ-
unne rextu alicujus boni, homini juſto
lgh: caſum adornat. Deus verèò ill non
munt,h deſerens, conhlii donum com-
liis municar, quo adverſus fraudes ini-
Nim mici prævalere poſſir. Sextus
in gradus eſt Intellectus. Qnuia ubi
am homo ſatis exercitatus eſt in
vIra activa, multaſque à dæmone
retulit victorias, trahit eum impel-
litque ad viram contemplativam,
& per donum Intellectus facit, ut
divina myſteria intelligat ac pene-
tret. Septimus gradus eſt Sapien-
ults tia, eſtque perfectionis comple-
Dln Wentum: Ille enim qui ſapiens eſt,
e primam cauſam cognofcit, & actio-
nes ſuas omnes ad illam ordinat,
quod ille ſolus facere poteſt, qui
huic dono Intellectus perfectam
Charitatem adjungit. Nam inrtel-
lectu primam cauſam cognoſcit, &
Phincr Charitate omnia ad cam velur ad
4 D ulti⸗

242 EXTPYLICATI O

ultimum finem ordinat ac diſponit. Im
Et quia Sapientia affectum intelle- Wenn
ctui jungit, ideo ſapientia vocatur, anndh
id eſt ſapida ſcientia, ur decet D. cdhe
Bernardus. (ml,

C A P. X I V. Mmenni

De olto Beatitudinibus.

D. Uid ſunt octo illæ beati-
Qugdines; quas Chriſtus nos
deduit in Evangelio?
M. Sunt altera fcala per quam
ad perfechienis apicem aſcenda-
mus, ſimilis illi quam de donjs
Spiritus ſancti conſtruximus. Nam
in ſeptem ſententiis illis continen-
tur ſeptem gradus, quibus beati-
tudinem adipiſcimur: Octava verò ilimt
ſignum indicat ex quo ſciamus an Ohlnmn
quis ſcala illam aſcenderit nec ne. N
D. Hanc ſcalam mihi breviter ifſiix,
explica. laltete
MM. In tribus prioribus gradibus Aum,
docet ihe

9,

DocTR. CHRIST. 243

n docet, nos Chrifſtus removere im-
pedimenta perfectionis, per quam
beatitudinem conſequimur. Ge-
neralia & ordinaria impedimenta
tria ſunt, nempe deſiderium bono-
rum temporalium, honorum, &
volupratum. Quaproprer in pri-
mo gradu dicit Chriſtus beatos eſſe
pauperes ſpiritu, id eſt, illos qui
voluntariè bona ſua contemnunv.
In ſecundo dicit beatos eſſe mites
qui cedunt omnibus, neque reſi-
ſtunt iis qui ſe illis volunt præpo-
nere. In tertio dicit beatos eſſe
illos qui lugent, id eft, qui mundi
lætitiam, & voluptates non quæ-
runt, ſed attendunt quomodo poæ-
nitentiam faciant, & peccata ſua
deplorent,
Porro in duobus gradibus ſe-
quentibus vitæ activæ perfectio-
nem docet, quæ in eo ſita eſt, ur
quis ea omnia explear, ad quæ ex
juſtitia & charitate tenetur. Id-
L 2 circo

2 ½4 EXPLICATIO
circo in quarto gradu dicit beatos
qui famem ſitimque habent juſti.
tiæ : & in quinto, beatos eſſe mi=
ſericordes.
In duobus poſtremis ad perfec-
tionem vitæ contemplativæ nos
trahit: & propterea in ſexto dicit
beatos illes qui corde mundo ſunt,
quia Deum videbunt, videlicet in
altera vita per gloriam, & in hao
per gratiam comtemplationis. In
ſeptimo beatos dicit pacificos, eò
quèd filij Dei vocabuntur: id eſt
beati ſunt qui contemplationi per-
fectam charitatem agjungentes,
omnia in Deum direxerint, ac uni-
verſum animæ regnum pacatum
reddiderint: hi enim filij Dei eva-
dent, ſimiles Patri, ſancti ac per-
fecti. Sctava ſententia novum
gradum perfectioniis non continet,
ut rectè D. Auguſtinus obſervat;,

ſed manifeſtum ſignum prodit ex

quo cognoſcere poſſimus, num
duis

MerN
ed
n
MMNerN
NN
m
,allln
Nrn
ℳN

n ann

DocCTR. CHRIST 24 5

quis perfectionem adeptus ſit. Hoc
autem ſignum eſt, perſecutiones
libenter tolerare Quemadmodum
enim aurum in fornace probatur:
ſic quoque homo juſtus & perfec⸗
tus, tribulationibus.

C A bD. XV.

De ſeptem operibus Miſericordiæ cor-
poralibus, & ſeptem ſpiri-
tualibus.

D. Upereſt ut explices mihi ope-
ra miſericordiæ tam corpora-
lia, quàm ſpiritualia.
M. Opera miſericordiæ ſeptem
ſunt, quorum ſex in Evangelio re-
cenſentur; (a) videlicet. Eſurien-
tes paſcere, dare porum ſitientibus,
operire nudos, hofpitio peregrinos
ſuſcipere, ægres inviſere, redime-
re captivos Septimum quod eſt,
mortuos ſepelire, S. Tobias & An-
gelus Raphaél nos docuere. (⁵)
L 3 Ope-⸗
(*) Matth. 25. (?5) Tob. 12.

246 EXPLICATIOG
Opera miſericordiæ ſpiritualia
ſunt totidem, ſcilicet, Ignorantes
docere, dubitantibus rectè conſu-
lere, ſolari mœſtos, errantes corri-
gere, offenſam remittere, ferre
patienter injurias, pro vivis & de=
functis Deum rogare.
D Datùrne aliqua cauſa, pér
quam ab horum operum exercitio
excuſemur?
M. Tres cauſæ excuſare nos poſ-
ſunt. Prima eſt, ſi quis debitis
mediis careat Unde Lazarus men-
dicus ille, de quo legimus in Evan-
gelio, nullum exercuir opus miſe-
ricordiæ corporalis, quoniam ipſe

pænè omnibus miſericordiæ cor-

poralis operibus indigebar ; & ſic

prepter patientiam coronatus eſt.

Talis enim eſt Dei diſpoſitio, ut
divites per opera miſericordiæ,
pauperes verò per patientiam ſalvi
fiant. Pari modo nec ille docere
alios, aut conſilio juvare tenerur:
. qui

rd
4
WN
ſa;
Nandd
Gre,
Glen
lann
iflget
A alis
menptn

h

eny⸗
eligem.

N

hel
1.

KN
N Ulnan
Uunmnen

7
6
h⸗

DocCTR- CHRIST. 247
Jui ne pro ſe quidem ſat habet ſci-
entiæ vel prudentiæ. Secunda
cauſa eſt, quando quis Deo ſervit
in ſtatu altiore, quam ſit ſtatus vi-
tæ activæ, ac propterea non haber
W«“ occaſionem, corporalia miſericor=
dNie opera exercendi: ut in Eremi-
tis videre eft, qui ſolitudinibus ⸗
aut cellis ſuis concluſi, cœleſtis
contemplantur. IIIi enim non te-
nentur ſancta ſua exercitia deſere-
re, ut quærant quibus miſericordiæ
opera impendant. Tertia eſt;
quando quis neminem invenit, qui
ejus ope notabiliter indigeat: quia
illis ſolis ſuccutrere tenemur, qui
neque ſeipſos juvare poſſunt, neque
alios habent, qui illis opem ferre
& pofſſint & velint. bPerfecta ta-
mé miſericordia obligationis tem=
pus non expectat, ſed parara eſt
promptè ſuccurrere omnibus qui=
onrb bus poteſt. 2
1 D. Videtur mihi, ultimum opuz
4 L⸗ 4 mile⸗

248 EXxPLICATIO
miſericordiæ quod eſt, precari De-
um pro proximo, ab omnibus præ-
ſtari poſſe.
M. Sie eſt: & ob id etiam Eremi-
tæ miſericordiæ opera præſtant,
Deum enim rogant pro omnibus
qui ejus gratiã habent opus.
CA P. XVI.
De Vitüs & Peceatis.

D. IAm tempus eſt, ut quemad-
modum me docuiſti virtutes
& bona opera, ut iis acquirendis
incumbam, ſic etiam doceas quid
ſit vitium &α peccatum ut ea fugiam.
M. Peccatum nihil eſt aliud,
quàm commiſſio vel omiſſio vo-
luntaria, contra legem Dei. Ubi
nota tria ad peceatum requiri. Pri-
mum eſt ut ſit commiſſio aliqua
vel omiſſio, id eſt, ur quis faciat
aliquid quod prohibitum eſt, aut
omittat aliquid quod eſt præcep-
tum. Sic blaſphemare eſt pecca-
tum

RR

1
Um

LrV

N

N 4

Rkkn
elbe
omner
kir
n

l 7 .

nſliue

DocbDR. CEIST. 24

tum commiſſionis: non audire
Miſſam, omiſſionis. Secundum
eſt, ut commiſſio illa ſive omiſſio
ſit contra legem Dei: lex enim
Dei eſt generalis regula benè ope-
randi; ſicut ars fabrilis eſt regula
rectè fabricandi. Et ideo ſicut ille
non eſt bonus Architectus, nec re-
tè fabricat, qui ex artis præſcrip-
to non operatur, ſic etiam ille non
ſequitur legem Dei. Ubi per le-
gem Dei non illam tantùm intel-
ligimus, quam per ſemetipſum tu-
lir, videlicer decem Præcepra; ſed
etiam illam, quam per Summos
Pontifices, alioſque Superiores ,
tam ſpirituales, quàm temporales
proponit: quia hi omnes Miniſtri
Dei ſunt, ſuamque ab eo authori-
tatem acceperunt. Tertium eſt;,
ut commiſſio illa vel omiſſio ſit vo-
luntaria; quod enim quis ſine aſ-
ſenſu voluntatis facit, peccatum
non eſt: ut ſi quis blaſphemer dor-
L S miens

25° EXxPLIcCATIO
miens, aut nondum rationis uſum

adeptus: non peccat, quia abeſt

conſenſus voluntatis.
D. Intellexi quid ſit peccatum:
Dic mihi jam quid ſit vitium?
M. Vitium eſt malus habitus, vel

conſuetudo peccandi, frequentius

peccando acquiſita : per quam fit
ut quis facilius, magis temeré, &
majore cum gaudio peccer. Sic
exempli gratia dicimus quempiam
blaſphemum eſſe, aut nugacem, ſi
blaſphemare ſolet, aut nugari ex
conſuetudine: adeo ut blaſphema-
re, ſit peccarum; & blaſphemum
eſſe ſit vitium. Idem de cæœteris
omnibus vitiis dici debet.
D. Eſtne peccatum ingens ma-
lum ?
M. Eſt utique tale, quo nullum
majus invenitur: imè illud ſolum
eſt abſolutè malum Deoque magis,
quam ulla res alia inviſum. Quod

inde colligitur, quia Deus mavult
etiam

1

oe

1N
K
N W
de
un,
Alre
Eedenen

Pehen len

Ull,urre
Cinmi
luer i
N 8

uth
hi
ſile,
Mh ſ⸗ „,
ftei
Ann
Nmne
1 gbne
nchnn
hn

lel⸗

in

DoCTR. CRHRIST. 2 5

etiam nobiliſſimas creaturas ſuas
perdere, quàm peccatum impuni-
tum relinquere. Si quis Princeps
haberet vas aliquod pulcherri-
mum, ex argento vel auro mun-

diſſime fabrefactum, in eoque gra-

veolentem aliquem liquorem de-
Prehendens, tanropere indignare-
tur, ut vas illud confringi juberet,
& in profundum maris demergi ;
diceres indubié Prjincipem illum
graviſſimè diétum liquorem abo-
minari. Sic Deus duo pretioſifli⸗
ma fabricavit vaſa, unum ex ar-
gento, qui eſt homo, alterum ex
auro, ſcilicer Angelum: & quia in
utroque putidiſſimum illum liquo-
rem, nempe peccatum invenit,
ideo omnes quidem Angelos pec-
cato obnoxios in profundum in-
ferni, perpetuamque miſeriam
præcipitavit ac demerſit: & quori-
die in eundem perditionis locum
Præcipitat homines illos qui in
L. pec-

252 EXPLICATIO

peccatis decedunt. Denique pros
pter peccata, mundum univerſum
[ſolo Noẽ cum familia ſua excep-
to, eo quod juſtitiam coluiſſer]
quondam ſuffocavit.
D. Queor ſunt peccatorum ge-
nera?
M. Duo;, Originale, & Actuale.
Actuale etiam bifariam dividitur;
in mortale & veniale.

C A PD, XVII.

De Peccato originalt.
D. Illid eſt peccatum originale;
C M. Peccatum originale
eſt illud cum quo naſcimur, quod-
que à primo parente in nos deſcen-
dit. Quod ut melius intelligas,
ſcito, Deum ubi primum virum
primamꝗe mulierem qui Adam &
Eva dicebantur) condiderat, ſep-
tem illis dona largitum eſſe: Pri-
mo gratiam qua juſti erant, & ami-
ci Dei, filiique eius adoptivi z.
. Scie-

e

ac
ſudd
W),
Wn
nen

4
Uen

agt
Noihrn,
NNr
e mun
inlee
Mangee
n
Ule 11

.- *£
RocTR. CHKISTr, 2 53
Scientiam magnam, ut noſſent
bonum facere, & à malo declinare.
3 Obedientiam ralem illis artri-
buit, qua caro ſpiritui obſequere-
tur, ne illicitis deſideriis adverſus
rationem inſurgeret. 4. Prompri-
tGuudinem maximam ac facilitatem
gegdit ad bonum faciendum, & dec-
L linandum malum: & unicum,
idque facillimum præceptum iGllis
Prreſcripſit. 5. Illos omnis mole-
ſtiæ ae timoris ſecuros fecit: quo-
l niam terra ſponte ſuà, fructus ſuf-
Ecientes ad humanæ Vitæ ſuſten-
tationem proferebat; nec erat quod
homini nocere poſſer 6⁶. Immor-
tales condidir, hoc eſt nunquam
morituros, ſi non peccarent. 7.
Volebat poſt aliquam temporalis
vitæ moram, illos ad cœlum ;,
vitamque ærernam & glorioſam,
quâà Angeli fruuntur, transferre.
Verùm primus vir & prima
mulier, à diabolo decepti, non
L 7 Ob-

254 ExrPLICTIe
obſervarunt præceptum illud, at-
que adeo in Deum peccarunt, &
ſeptem iam commemorata dona

Perdiderunt. Dum autem Deus

illis hæc dona, non pro ſe tantum,
ſed etiam pro omnibus ab illis de-
ſeendentibus contulerit, ideo non
ſolùm ſibi, ſed etiam poſteris ſuis
ea amiſerunt: eoſque non ſolum
Peccati ſui, ſed etiam miſeriarum
omnium fecere participes, quem-
admodum gratiæ, cæterorum-
que bonorum participes fuiſſent,
ſi non peccallent. Hoc ergo eft
pPeccatum originale: inimicitia
quædam cum Deo, divinæque
gratiæ privatio, quacum naſcimur,
Et ab hoc procedit ignoranria, &
prava inclinatio; difficultas faci-
endi bonum, & faciendi mali fa-
cilitas: pœna ac labor in provi-
dendis vitæ neceſſariis: timor ac
pericula quibus circumdamur: mors
corporis certiſſima. & mors in-
. ferni

etd

mer
RA N
ſm
Armo
a
m
Cin dle
Crli .

.

uchi⸗

ſulen
Uniiſin
ntan
uindn
Enür
uſen
Uner 1

DocrR. CHRIST. 255
ferni æterna, ſi ante articulum
mortis noſtræ à peecato non libe-
remur, & ad ſtatum gratiæ non
redeamus.
D. Quodnam adverſus pecca=
tum originale remedium eſt?
M. Supra diximus ejus reme-
dium eſſe Paſſionem & mortem
Chriſti. Voluit enim Deus, ur qui
pro peccato Adami ſatisfaceret ,
expers eſſet peccati, eique infinitè
acceptus, ac proinde Deus & ho=
mo forer: illique obediret non in
re adeo facili, qualis Adamo præ-
cepra fuerat; ſed in re longè diffi-
cillima, hoc eſt in morte crucis ig-
nominioſiſſima. Hoc remedium
per Baptiſmum nobis applicatur,
ut ſupra diximus. Et quamvis non
ſit viſum Deo, omnia illa ſeptem
dona ſtatim nobis reſtituere; vo=
luit tamen nobis reddere præci-
puum, quod eſt gratia, per quam
juſti, & amici ac filii Dei, hære-
def=

256 EXNXTPLICATIO

deſque regni cœleſtis conſtituimur.
Porro reliqua dona magno cum fœ-
nore in altera vita reſtituentur, ſi
in præſentinos rectè geſſerimus.

CA P. XVIII.
De FPeccato mertali & venialr.
D. EXvlica nunc, quid ſi pecca-

tum actuale, & quomodo

unum ſit mortale, aliud veniale.

M.- Peccatum actuale eſt, quod

jam ratione utentes, propria vo-
luntate committimus: ur ſunt fu-
rari, occidere, pejerare, & ſimilia
quæ legi divinæ contraria ſunt. Et
hoc peccatum mortale eſt, quando
nos gratià Dei privat quæ vita eſt
animæ, æternâque inferni morte
dignos facit. Tunc autem eſt ve-
niale, quando quidem diſplicet
Deo, non tamen adeo, ut illius
Priver gratia: & pœnam quidem
temporalem, non tamen æternam
meretur. D. C

R

Qon
G
NVW
W
(nen
en d
Doe
isdne

midtric
Wiſttan

mmunnen

DocrR. CHRIST. 257

D. Quomo do peccatum venia⸗
le à morrali dignoſcam?
M Urt ſcias quandonam pecca-
tum ſit mortale, duas regulas ob-
ſerves neceſſe eſt. Prima, Pecca-
tum morrale debet eſſe contra cha-
ritatem, Dei aut proximi. Secun-
da. Debet etiam ex pleno volun-
tatis conſenſu proficiſci, quarum
altera ſi deſit, non erit peccatumn
mortale, ſed veniale. Tunc au-
tem dicitur peccatum eſſe contra
Charitatem, quando in materia
gravi, legi divinæ adverſatur: adeo
ut offenſa ad tollendam amicitiam
ſufficiat At ſi in levi materia com-
mittatur, nec ad diſſolvendam
amicitiam ſufficiat, tunc quidem
non eſt contra charitatem, ſed di-
citur non eſſe ſecundùm charita-
tem Et ſic de priere peccato di-
citur quòèd ſit eontra legem, quia
eſt contra charitatem, quæ eſt fi-
nis legis: de poſteriore verò dicitur

quod

4
25 8 ¾ExPLICATIO
quèòd non ſit contra legem, ſed non
ſecundum legem, quia non eſt con-
tra charitatem: ſed dicitur non eſ-
ſe ſecundum charitatem,: verbi
gratia, magnam pecuniæ ſummam

furari, eſt peccatum mortale, quia

eſt contra legem Dei, & in mate-
ria gravi verſatur, omniumque ju-
dicio fufficit ad diſſolvendam ami-

citiam: atque ita eſt contra chari-

tatem. Abverò furari obolum aut
aciculam, ſimilèmve rem levem
non eſt peccatum merrale, ſed ve-
nials 5 quia in materia levi verſa-
tur, & licet non ſit ſecundùm cha-
ritatem, non tamen eſt contra cha-
ritatem: quia non eſt res talis, quæ
rationabiliter amicitiam poſſit diſ-
ſolvere.
Eodenm raodo de alrera conditio-
ne dicemus, quæ eſt ut ſit volun-
tarium. Si enim peccatum eſt
contra legem, & in materia gravi
verſatur, & eſt perfeéte volunta-
rin

Ed

1,
dd
N N

eN
n
Cunſe
luurtl
il 0
Uenclne

Doerk. CHRIST. 259
rium, eſt peccatum mortale. Si
verò non fuerit perfectè voluntari=
um, ur ſi quis habeat cogitatio=
nem aut deſiderium repentinum
furandi, occidendi, aut blaſphe-
mandi, illudque retracter: priuf-
quam plenarius voluntatis conſen-
ſus acceſſerit, exit ſolummodòè ve-
niale. Quapropter vigilanter a⸗
gendum eſt, ur quamprimum quis
malam cegitationem aur deſideri=
um intus adverterit, illud excutiat
priuſquam voluntas conſentiat.

C A p. X IX.

De ſeptem Peccatis tapitalibas
DB. N Unc ſcire deſidero, quæ ſint
peccata præcipua, ut ea ma-
jore cum diligentia poſſim evitare.
M. Quædam ideo præcipua ſunt,
quia ſunt veluti fontes ac radices
multorum aliorum, & hæc vo-
cantur capitalia: & ſunt ſeptem.
Alia

260 EXTLICATIO

Alia verò ideo ſunt præcipua, quia
difficulter remittuntur, vocantur-
que poccata in Spiritum ſanctum,
& hæc ſunt ſex Denique aljia funt
præcipua, quia ſunt manifeſtius
enormia, & contra omnem ratio-
nem: ideoque vindictam in cœlum
clamare dicuntur: & ſunt quatuor.

D Quænam ſunt peccata capi=

talia?
M. Sunt hæc: Superbia, Avari=
tia ,„ Luxuria ,» Invidia Gula, Ira,
Acedia. (a)
D. Quamobrem capitalia dicun-
tur?
M. Non vocantur Capitalia, eò
quod mortalia ſint, multa enim
ſunt mortalia, quæ tamen non
ſunt capitalia, ut blaſpemia, &
homicidium : & mulrta capitalia
uon ſunt ſemper mortalia, ut eſt
gula, ira , acedia. Vocantur ergo
capitalia, quia capita ſunt multo-

rum.

(oro
N WW
NRN

0
4 Prn,
Nhon

—

Docrk. CHRIST. 261

rum aliorum, quæ ab illis, tan-
quam ramià radice, aut rjvuli à
fonte procedunt.
D. Quid eſtsuperbia, & quænam
peccata progignit; & quod eſt il-
lius remedium;
M Supebia eſt peccatum, per
quod homo ſe majorem putat eile,
quàm ſit, ideocue vult aliis ante-
poni; & nec ſuperiorem, æqua-
lem ferre poreſt. Peccata quæ
producit ſunt, jactare ſe, vaneque
gloriari, cum aliis contendere,
diſcordia, inobedientia, aliaque
ſimilia. Ejus remedium eſt, cum
omni diligentia ſanctæ humilitati
incumbere, ideſt, agnoſcere ſe
nihil eſſe ex ſeipſo, & quidquid
habet eſſe donum Dei, conſidera-
re etiam alios eſſe meliores ſe, ac
proinde minorem ſe omnibus æ-
ſt mare. Interius omnibus ſe ſub-
jicere', exterius verò quemliber
pro gradu ſuo honorare. Juvat
StIam

262 EXxTLICATIG

etiam inprimis conſiderare, quèd
ſuperbia hominem diabolo ſimilem
reddat, maximeque Deo diſpli-
ceat. Unde ſcriptum eſt, Quod
Deus ſuperbis reſiſtat, humilibus
verò det (4) gratiam: illos con-
fundat, hos exaltet.
D. Quid eſt Avaritia, & quæ-
nam peccata ex ea naſcuntur, &
quodnam eſt illius remedium;
M Avaritia, eſt appetitus inor-
dinatus divitiarum, & conſiſtit in
tribus: primum eſt quod quis alte-
rius bona appetat, nec ſuis con-
tentus ſit. Secundum, quod plus
deſiderer quàm ſit neceſſarium;
nec ſuperflua velin pauperibus elar-
giri Tertium eſt, quèd ea quæ
poſſidert, nimium amer, licet non
ſint ſuperflua. Quod tunc facile
cognoſcitur, quando quis paratus
non eſt bonorum ſuorum jacturam
facere in caſu quo id ad Dei hono-
em

(a) 1. Reg. . Iac. 2.

DocTR. CHRIST. 263

rem fuerit neceſſarium. Unde Pau-
lus dicit, (a) Avaritiam eſſe Idolo=
latriam: quia avarus anteponit
bona ſua Deo, mavultque perdere
Deum;, quaàm bona fua.
Mulra peccata ab avaritia haſ-
cuntur, ut eſt furtum, rapina;,
fraus in emptione & venditione,
crudelitas in pauperes, aliaque ſi-
milia. Remedium ejus eſt, in vir-
tute liberalitatis ſe exercere, con-
ſiderando nos in hao vita viatores
& peregrinos eſſe, ac propterea
utilifſimum non onerari bonis i-
ſtis, ſed in viæ ſocios dividere, ut
ſecum illa in cœleſtem patriam de-
ferant: noſque deonerati, tanto
expeditius viam noſtram conficia-
mus.
D. Quid eſt Luxuria, & quæ
peccata gignit, & quod ejus reme-
dium?
.M. Luxuria eſt appetitus inor-

