niſi,
AMtni,

ern
(ren

N

Mutinn
IIm n
e, 1
Mue

en i⸗
Nunm
unk
Nleyn

Ganen

Ai

— = =–

e

A menen
ſnening.
Hnminan
elemelet
dunele l
nhtnto⸗
We
4
Arlligl
l,nant

I Nen

DocTR. CHERIST. y5
M. Vita propriè in illis rebus eſt-
quæ à ſemetipſis movétur: que pa-
cto etiam aquæ fonranæ quadãtenꝰ
vivæ vocantur, quia moventur: a⸗

quæ verò paludoſæ, quia ſtagnant,
dicütur mortuæ Simili modo Bea-

ti in cœlo degentes dicuntur vitam

æternam habere, quia omnibus po-
tfentiis ſuis, tam interioribus quàm

exterioribus, ſine ullo impedimẽto
agere poſſunt quidquid voluerint?z

Adeoque ſemper ſe exercẽt, agunt43

pro ſuo beneplacito. Verùm dam-
nati in inferno tametſi vivant, quia
nunquã morte conſumuntur, ni-
hilominus dicũtur in perpetua mor-
re verſari, quia ſunt in perpetuum
igni ac tormentis alligati ſemperq3
id reluctãte voluntate paſſuri quo
nollent, neque umquã quod vel-
ſent, facturi. Adeo ut Beati in cœ-
lo fruatur omni bono, fine ulla ad-
mixtione mali. Dänari verò in in-
ferno tolerent omne malum, neq;
D2 ull⸗

76 EXxTPLICANIO
ulla unquam in re voluntaté ſuam
explere valeant.
D. Quid ſignificat, Amen, quo
Symbolum claudirur?
M. Tantundem eſt ac ſi dicas:
Hæc veritas eſt: ſive, id omne quod
dictum eſt, verũ eſt ac certum.

CAPVT IV.

Explicatio Orationis Do-
minicc.

D. C Ognito jam ſatis eo, quod
credendum eſt, deſidero ſci=
re quid ſperadum, petendumq; mi-
hi lixr, & quo medio id obtinen-
dum.
M. Totum quod à me quæris in
Oratione Dominica continetur;
quam nos, Pater noſter vocamus:
illa enim demöſtrat quid, & à quo
petere debeamus ; &limul ipſamet
Orationem medium eſſe quo peti-
gaà impetkemus.

D. Quæxs

. .
DocCrTR. CHRIST. 77

a,, 4 .
DpD. Quænam eſt Oratio Domi-
r, nica? .
iu Ne.⸗ M. Eſt hæc: Pater noſter qui es

nirſ in cœlis » ſanctificetur nomen tu-
ilne um. Adveniaf regnum tuum. Fiat
— voluntas tua, ſicut in cœ lo & in ter-
n ra. Panem noſtrum quotidianũ da
nobis hodie. Et dimitte nobis de-
I rita noſtra ,ſicut & nos dimittimus
debitoribus noſtris. Et ne nos indu-
cas in tentationem. Sed libera nos
à malo. Amen .
*“ D. Quare Oratio Dominica cæ-
n teris Omrribus orationibus præpo-=
v. unn nie. Primè qui
4. præponitur reliquis
onmnibus, eò quòd ab ipſomet Chri-=
nann ſto, qui ſuma Sapientia eſt, ſit com-
uII, poſita. Secundò quia breviſſima eſt,
EHum S& ad diſcendum, memoriàque reti-
iα nendum facillima: itemque omniaæ
niſin complectens, quæ à Deo peti poſſ-
Gong unt. Terriè quia utiliſſima & effica-
ctiſſima Oratio eſt, (a) utpote ab eo
(æ) Aug. Ep. 121.6,s77. D 3 fas

7 EXPLICATIG

Dt

facta, qui ſimul & Judicis & Advo- ase

cati partes ſuſtinet, ideoque omni- miunen

um optimè novit, quo pacto perẽ-
.

dum ſit, quod voluerimus imperra-
re. Quartò, quia omnium maximè
eſt neceſſaria, (a) quippe ad quam

tenendam memoriâ, & quotidie re-

citandam Chriſtiani omnes obliga-

tur: unde & Oratio quoridiana, hoc
eſt, in dies recitanda vocatur.
D. Ordire ergo. aliquando hæc
prima verba explicare, Pater noſter
qui es in cœlis.
M. Hæc verba, brevis quædam
præfatio ſive præparatio ad oratio-
nem ſunt. Nam dicendo Deum pa-
trem noſtrum eſſe, animum nobis
addimus, & fiduciam ad orandum.
Item dieendo, qui es in cœlis, nos

na
Wamas
D

e
EN
gün
nnge
NInnd
tI
AN
Ginne
UMun
lFe
Mun

.„₰ „*
ipſos monemus, quèͤd magna cum ſumn

reverentia & humilitate illũ adire
debeamus: ut qui non terrenus, ſed
ccl-
(a) Toletan. a. gan. 9. Concil. Rom.
can. 2. Cypr. ſer. 6. Auguſt. Enche te

uirhu

DoOCTR. CHRIST. 79
Eœleſtis pater ſit. Deinde vocando
eum patrem, conſideramus fore,
ut nobis gratificerur in iis quæ poſ-
tulamus: Dicendo verò quòd ſit in
ir coœlis ut mundi totius Dominus,
4 R intelligimus eum quidquid vult fa-
Agie cere, poſſe. Denique dicẽédo Pater:
WD meminimus nos eſſe Dei filios &
Fregni cœleſtis hæredes: cumq: ad-
* dimus, qui es in cœlis, conſidera-
l * mus nos adhuc in terra degere, & re.
ette cordamur nos hæreditatem noſtra
ei necdum adiiſſe, ſed ut peregrinos
ede S& viatores in hoſtili terra verſari;
Mn/hς ejuſque auxilio inprimis egere.

. .0⸗
e D. Unumquodque verbum mihi
unn ſigillatim explana.
*W M. Vocula illa, Pater, tamerſi

gnalet Deo ut rerum omnium creatori rite
ngie conveniat, nihilominus in hac ora-
Mlielh tione Deo tribuitur quatenus bono-
enm rum Chriſtianoru pater eſt per ad-
optionem. Præter quos tamen, e-
SC xiam illi qui converti ſtudét, & filii
r D 4 Dei

–

S0 EXPLTCATIO
Dei fieri deſiderant, Deo dicere
poſſunt, Pater noſter: non autem
illi, qui neque jam filii Dei ſunt;
neque eſſe volunt, neque ullam de
converſione ſua cogitationem ad
mittunr. (a)

D. Quare dicimus, Pater noſt-

er, & non Patefr mi?
M. Dicim-*, Pater noſter, ut ſig-
nificemus nes omnes frarres eſſe, &
ut fratres invicem amare debere, u-
numque eſſe tamquam unius patris
filios. Dicitur etiam Pater noſter, ut
oſtendatur communem orationem
meliorem eſſe privatà, ipſique orãti
fructuoſiorem. Cùm enim omnes di-
cunt, Parer noſter, ſinguli orant
Ppro omnibus, & omnes pro fin-
Zulis.
D. Quare dicimus, Qui es in cc-
lis, nonne Deus in omni loco eſt?
M. Di-

(a) Opr. ſer.6 Aug. l. 2. ſer, in mon-

te c. ,. Nyſen. Or 2. de orat. Dem. Hie⸗=
remep. 0 Dame de filio prod.

ſwrync

V

luuhi

in ſ.

n iten

..
ilineg
n Nene
1 W

enſe

lelieet.
nuine
MuaKhe
lemortonen
lfroi
momezc,
Wliene

,Cente
men
ifrte ,
EndMet

DOoOcCTR. CHRIE T. 22
M. Dicimus, Deum in cœlis des-
gere non quaſi in orani loco non ſit,
ſed quia cœli nobilior pars mund'
ſunt, in quibus divina majeſtas po=
rentia ac ſapientia magis reſpleder:
denique in quibus ſe ab Angelis &
Beatis à facie ad faciem videri per-
mitrat. Dici præterea poreſt in cœ-
lis Deum eſſe, quia modo quodam
peculiari in Angelis ſanctisque ho-
minibus, qui ſpirituales quidã coæli
ſunt, habitat (⁴)
D. Veniamus nunc ad primã pe⸗
titioné: Quid fignificat, Sanctifice-
tur nomen tuum?
M. Nomen hoc loco famam no⸗
titiamque ſignificat: ut cùm dici-
mus: hic magnum nomen habet;
quia multis notus eſt, aut certè, bo=
nũ vel malũ nomen habet, quia fa-
mæ bonæ vel malæ eſt, & multis
notus, à quibus vel ut vir bonus
D 5 lau=⸗
(2) Aug. I. 2. de ſerm. in monte Ca ſ.
gell. 6. Bern. ſer.6. de Quadrag.

EXPLICATIO

laudatur, vel ut mal“, paſſim prò⸗
ſcinditur. Itaque nomen Dei ſancti=
ficare, nihil eſt aliud, quàm Dei no-
titiam per totum mundũ ſpargere,
eamque in ore & corde hominum
ſanctam, illibatamque ſervare, ut
in ſeipſa eſt. Quia verò in mundo
multi inveniuntur infideles Deum
non cognoſcentes & multi mali
Chriſtiani in Deum blaſphemi &
maledici: ideo qui filii Dei ſunt, &
zZelo paterni honoris ducuntur, ma-
gno cum deſiderio precantur, ut
nomen ejus ſanctificetur, hoc eſt,
ut ipſe per orbem univerſum ut par
eſt agnoſcatur, adoretur, laudetur
ac benedicatur. .
D. Si deſideramus Deum agnoſci
& laudari ab hominibus, none ap-

tius hoc ab hominibus peteremus,

quàm à Deo?
M. Homo ex ſeipſo Deum neq;

cognoſcere poteſt, neque laudare:

ideirco Deum rogamus ut per gra-
tiam

“ Chi
ee
In N

Mlet.
nlu echti
cucrent

Podumn

Carduene
1Cus
orenince

uINI

Nn
Nuran
iginn
nicigten

Rni

Ppe
toneneli

lllutn
tunn hen

(euilne
1 We

Anmnen
Nn

n

e DeocrN. CHRIST. K„
tiam ſuã efficiat, ut infideles aliiq;
, peccatores convertantur, & cõver⸗=
nni ſanétum ipſius nomen cognoſcere
Lant & laudare incipiant.
„D.Quare ab ea petitione hanc o-
ntin rationem inchoamus, ſanctificetux
5õl nomen tuum?
K 2 M. Quandoquidem teneamur a⸗
ien, WMare Deum ſuper omnia & quidem
ne magis quàm noſmetipſos, ideo pri-
Gnm, mü ac frequentiſſimum deſiderium
un1 noſtrum eſſe debet de gloria Dei:
enN Juia propterea quoque creati, & *a-
intnn tione præditi ſumus, ut cognoſca-
nltn Wus &laudemus Deum: in quo etiaâ
ſummum bonum noſtrum ſitum
eſt, ut infra dicerur.
D. Declara mihi nunc alterã pe-

aane

*K titionem, ſcilicet: Adveniat reg-
num tuum.
. Dw A. In hac petirione Propriam ſa-
“ lutem petimus idꝗue oprimo ordi-
ne, quando Dei gloriam petivimus
ne in prima. =

W D 6 D. Quid

7

Ex-sIICATIO

D. Quid per Regnum Dei intel-
ligere debemus?
M. Trifariam accipi poteſt regnũ
Dei: Deus enim triplex habet reg-
num, naturæ, gratiæ, & gloriæ.
Regnum naturæ eſt illud per quod
creaturas omnes regit ac gubernat;
ut abſolutus rerum omnium Do-
minus. Tametſi enim mali ad pec-
candum incumbant; nec legé Dei
obſervent, nihilominus etiam illes
regit Deus: nam cùm illi videtur:
conatus eorum impedit, & ſi ſubin-
de quod volunt permittit, poſtmo-
dum tamen ſeverè punit: neq; ullus
eſt qui ejus voluntati queat reſiſte-
re, aut aliter facere, quàm ipſe vel
ordinet vel permittat.
Regnum gratiæ illud eſt, quo De
animas & corda bonorum Chriſtia-
norum moderatur ac regit, gratiam
& ſpiritum dando, ut illi promptè
ſerviant, illiuſque honorem præ õ-
nibus quærant.

Reg⸗

den
in Uu⸗
ermen
DenCumon
Veromner

Wen

4
RMt

leng

Kin

titſigt

nnere

.
3

13

.„

DocrK. CHRIST. 85
Regnü gloriæ in altera vita erit;
poſt extremi judicii dié: quia tune
Deus cum omnibus ſanctis ſuis, ſu⸗
per omnes res creatas ſine ulla reſi-
ſtentia regnabit: tunc enim deæmo-
nibus, flagitioſiſꝗ; hominibus po-

igtent,
Wmian N

unnlig

iti
An
ninhln
in egoln
iclenrelie

Enigeſel

thigtin
ulinom
UNeNH

teſtas omnis eripietur, & in perpe-
tuos inferni carceres detrudentur.
Tunc etiam mors, omniſque cor-
ruptio cum univerſis müdi carniſ;
tentationibus, quibus fſervi Dei
nunc impetuntur, exterminabirur:
adeo ut regnum illud prorſus quie-
tum pacificumque futurum ſit, in
ſecura poſſeſſione perfectæ æternæ-
que felicitatis conſiſtens.
D De quo trium horum regno-
rum agit hæc peritioe?
M. Non agit de primo, quia

illud venturum non eſt, ſed jam

venit. (a) Nec loquitur de ſecun-
do, quia de illo in petitione prima
(«) Cyril. cate. . M/. Chryſ, in
c. 6. Matthæi.

1

86 EXPDLIcCATIG6

actum eſt, & majore ex parte jam
venit. Loquitur ergo de tertio quod
adhuc venturum eſt, magnoq; cum
deſiderio ab illis omnibus expecta⸗
tur, qui præſemtis vitæ miſeriam
agnoſcunt. Arque ita in hac petiti=
one ſumum bonum noſtrũ, & glo-
ria tum corporis, tum animæ per-
fecta poſtularur. (2)
D Si regnum Dei quod hic peti-
mus ut cito adveniat, poſt extre-
mum tantum judicii diem initium
ſumat: ergo petimus etiam, ut hic
mundus cito finiatur, urque ilico
extlemus judicii dies adveniat
M. Sic eſt. Tamerſi enim amato-
res mundi hujus triſtiora nova audi-
re non poſſint, quàm ſi extremus
ille dies frequenter eorum auribus
inſonet: nihilominus cives cœli;
qui tanquam peregrini & exules
hie degunt, quoad in terris fuerint
ni⸗

(4) Aug. I. 2. er in monte Hier. =5
,

6. 6. Mats Caſſ. coll. 6.

en
Ulnhement
1d
Uemudmot
Nundumat
Wunnmi
Nunt,
Inmmiig
Wemmtl
Mikaniu
Tulen
enn
Beſidan
ch elnin

rtuuka
NMInR,N

Uenn D
ndn e
Un
l 1

rl

Nite,,
N

u

Doerk CaHRIS. 97
nihil vehementius deſiderant. Un-
de, quod S. Auguſtinus docet, (a)
d quemadmodum ante Chriſti in hũc
mnhue, mundum adventum, omnia SS. Pa-
Wnei trum veteris legis deſideria ad pri-=
intey, mum Chriſti adeentum tendebant;
nntfie ita nunc omnia Sanctorum novæ le-
unn gis deſideria ad ſecundum ejuſdem

☛

aꝛadrventum tendunt, qui perfectam
Henen nobis beatitudinem eſt allaturus,
enlene. D. Tranſeamus ad petitionem

Gnmün fertiam: Quid fignificant illa verba
nII Fiat voluntas tua, ſicut in cœlo & in
Upel Lerra?
lahenir .MM. His verbis gratiam petimus
linmm divinis mandatis perfectè obſequen-
Wuud. di. Cuùm enim in ſecunda peritione
zleninl vita beata petatur, qui eſt finis ho⸗-
Nmm HMinis; nunc conveniebat, ut prin-
uss Ecipale medium ad illum finem ob-
güikand tinendum peteretur, quod eſt ob-
lume ſervatio mandartorum Dei: quia ſie
Salvator noſter ait (Matth. 19.) Si
eneH . ð
4(Q) Conc. 20, in Pſ115.

88⁸ EXPLICATIC
vis ad vitam ingredi, ſerva manda:
ta. Et quia ex nobiſmetipſis ſuſſi-
cientes non ſumus, ad omnia man-
data ſicut oportet obſervanda, ideo
petimus à Deo, utillius voluntas à

nobis fiat: hoc eſt, ut gratiam do-

Derd
Uencglode
L.luhuie
dedencn
LCuNunn

net, ſuã voluntaté adimplendi, id
eſt, ſanctiſſimis ejus mandatis per-

fectè obediendi.
D. Cuperé ſcire, an, præterqua

quèd obligamur Dei voluntaté im-

plere, obſervando ejus mandata;
etiam teneamur, dum nobis imit-
tit tribulationes, voluntatem ne⸗
ſtram cum divina conformare?
M. Ad minimum obligati ſumus

non murmurare, nec contra divinâà

Providentiã querelas movere Quid-
quid enim nobis vel immirtit, vel
ſinit evenire, bono fine facit: hoe
eſt, vel ad materiam majoris meri-
ti, ſi boni ſimus; vel purgatio=
nis; ſi mali («)

D. Quare verba illa adduntur: ag

(a) Cypr. ſer. 4s mortalit. Si⸗

DoCTR. CHRIST̃ 99
Sicut in ceelo & in terra?
M. Ut ſignificetur adeo nos debe-
re ad obediendũ Deo parates eſle,
niliein & cum tanta alacritare & brompti-
* tudine ad perfecte obſervanda illius
nali Ppræcepta ferri, cum quanta In coœlig
RK ad id feruntur Angeli qui ne mini-
i mum quidem defectum in univerſis
, Dei præceptis obſervandis admit-
tunt (a) Poteſt etiam dici, nos hic
I. petere, ut peccatores per terram
eee Iignificati, ſic obediant Deo, qué-
nAm zdmodum Sancti eidem obediunt;
mmnt qui fignificatur per cœlum. (⁵) Aut
ne certè ut tota Eccleſia, terre nomine
uifm intellecta, perfecte obediat Deo,
nuini ſicuri Chriſtus illi obedivit, qui per
ccelum intelligitur.
D Veniamus nunc ad quartam
petitionem. Quid ſignificat, Panem
noſt-
(a) Aug. ſerm. 109. de temp. Cyril.
att. F. Myſt.
i () Chryl in 6. Matth. Cypr. ſer. 6.
6 1 Aug. /.2. ſerm. in monte 6. 11.

90 ExPLICATIO
noſtrum quotidianum da nobis ho-
die?
M Valde rationabiliter hic peri-
mus panem, quo vita noſtra ſuſtẽ-
tatur, poſteaquam petivimus gra-
riã quæ ipſamet vita eſt. Nam qui
incipit vivere, ante omnia cibum
deſiderat quo vitam ſuſtentet. Ve-
rum adverte quòd in hac petitione
Primariò panis ſpiritualis petatur,

qui cibus animæ eſt, ſecundariòè

verò cibus corporalis, qui cibus eſt
corporis. Per ſpiritualẽ cibum ſan-
ctiſſimũ Sacramentum Altaris in-

telligamus, quèòd cœleſtis ac divi-

n' quidã panis eſt, mirabiliter virã
animæ nutriens. Item verbum Dei,
quod per Prædicateres propoſitũ,
aut librorum ſpiritualium lectione

mæ vitam nutrit. Denique inſpira-

tiones divinas, orationem, & ea
omnia, intelligimus, quæ vel ad
ſuſtentandam gratiam, quam ani-
m

,

Ren

mum ele
Perlam c
ordenn,
PMndelt
Wnlienn
untynn
n.
1Wu
WMe
1 ule
iihemntrn
mblugt
hletzn

in nyhe

men

Cee
unlt Nel

Nennca
R 1
hauſtum, non Parum eandem ani-⸗

onmet,
l.
ici, A,
ice
Kl

tlſen,
n
uninhle ,
Doninkr
8 e,
un utin
cl Ar

ncniee de

bitehin
Mnulim, .

6, lt
glchten
lchent

in Aiee

llitar
Nihlierni

mden
un a
I

dnudtmn

DocThR. CHRIST. 97
mæ vitam eſſe diximus, vel eam
augendam conducunt. Per panem
corporalem, intelligimus id omne
quod neceſſarium eſt ad ſuſtentati-
onem Vitæ corporis, quo vel ut bo-

norum operum inſtrumento anima
utitur.

D. Quare panis iſte, panis noſter
vocatur?
M. Non ſine magno myſterio pa⸗
nis ille, noſter vocatur. Nam ſi lo-
quamur de ſanctiſſimo Sacramento,
illud certè panis noſter eſt, quia pro⸗
pter ſalutem noſtrã à Spiritu ſancto
in utero beatiflimæ Virginis for-
matum eſt, &in fornace ſanctiſſimæ
Crucis excoctum, ac in Altari per

i manus Sacerdotum apparatum.

Item noſter, quia panis proprius fi-

liorum eſt; nec canibus, id eſt in-
fidelibus, aut mortali peccato ob-

noxiis, dari deber. (ay
Si loquamur de doctrina petimus

panem
) να ſer6.

92 EXPLICATIO en.

panem noſtrum, id eſt illum qui 4 Cd
veris Prædicatoribus, S. Eccleſiæ (IIinil
filiis diſpenſatur: & non panem, hineiüh
alienum, quem hæretici ſuis aſſeclis edunen
obtrudunt;, qui panis corruptus & ummnmn
venenatus eſt. Syerò loquamur de ule
pane corporali, petimus ut noſtrtum
panem nobis largiri dignetut, non
verèò aliorum: id eſt ut in juſto ac Mun
licito quæſtu nobis aſſiſtere, & poſ⸗ Anr, an
ſeſſionibus, omnibuſque laboribus nldimn
noſtris benedicere dignetur; quò re- nu
motis furto ac fraudibus, vitæ noſ-
IIæ neceſſaria provideamus. linnn
D Quare vocatur panis quotidia: Qduninin
nus? ſut
M, Panis quotidianus idem eſt;
ac panis diebus ſingulis necefflarius: 1
quia neque ſuperfluum quid, neque
curioſum petimus, ſed quod ad ſim- .
plicem ſive corporis ſive animæ ſu-
ſtẽtationẽ uno die ſufficiat, maximè iea
tüm nos in hac vita peregrines &
hoſpites eſſe ſciamꝰ. (4) D/
() O;pr. ſer.6. Chryſ. in c.5 Matth.

DocTR. CHRIST. 93
D. Quare dicimus, Da nobis?
M. Ut intelligamus, Eo licer
d obtinédũ ſiye ſpirituale ſive cor-
poralé panem plurimũ laboremus,
ramen omnem laborem noſtr ina-
nem fore, niſi Deus per gratia ſuam
nobiſcum concurrat: quemadmodũ
ſæpe videm*, quantumvis homines
n conferendis, ac demetendis agris
aborent, tamen propter mundi
Helta peccata caritarem annonæ proveni-
Ce. re. Perimus inſuper ut Deus panem
NhNen noſtrum nobis det ,id eſt, ur non
* ſolũ in eo procurando ſuccurrat, ſed
Pulironl etiam dum illum percipimus, eum
ſanctificer ac benedicat, ut nobis ad
animæ & corporis utilitarem pro-
e ficiat. (a)
D. Quare vox illa, hodie, adjun-
itur?
. IIla vox hodie, totum tempus
Wpitæ noſtræ temporalie ſignificat.
Quare petimus à Deo, ut nos in tota

4 nrr⸗

i Ner hac
8 (4⁴) Aug. ſerm. 135.

94 EXxPIICATIO

hac peregrinatione noſtra donec cœ-
leſte patriã obtinuerimꝰ, pane ſpiri-
tuali juxta ac corpofali enutriat;
ubi non erit ampli opus vel Sacra-
mentis, vel concionibus, nedum

cibo corporali. (a) Poteſt etiam

dici, nos à Deo perere, ut hodie
illum panem nobis tribuar, quia
nolumus de craſtino eſſe ſoliciti,
cùm neſciamus an die craſtino ſimꝰ
victuri. Ita enim Chriſtus nos do-
cuit non niſi de præſenti eſſe ſolici-
tos ()) Quamobrem panem qui ho-
die ſufficiat petimus hodie, panem
cras neceſſarium cras petituri.
D. Ex jam dictis dubium mihi
ſubnaſcitur, Si enim non niſi de
præſenti ſoliciti eſſe debeamus,
utiq; malè faciunt illi qui à frumen-
to, vino, aliiſque neceſſariis in torũ
annum ſibi proſpiciunt?

M. Dominus noſter quando nos n

doc-

e
ncnün

(Audnon

hechus
aidii
Jönnln,
Einmnm
UUmin
lllj iun
mmuname
Elen
erpelinn
meceliue
,ann

undnd
VYh 1

() Cyrill.cate. My ſt. s Aug. epelzle 1

teli. (b) Mattb. 6

(6 DocrR. CuEIST. 9

docet non niſi de præſenti ſolicitos
teſſe, aliud non intendit, quàm ut nos
ſuperfluis curis abſolvat, quibus
oratio aliaque ad vitam beatam ac-
quirendam neceſſaria plurimùm
mimpediuntur. Quapropter ſi cura illa
de futuro non ſit ſuperflua ſed neceſ-
ſaria, uti eſt ea quæ in dictas pro-
viſiones faciendas impenditur, tunc
cas, circa futurorum precurationem
u, occupari non eſt malum, Imèò talis
ideis cura de hodierno die eſt, non de
mundi eraſtino: ſi enim ſemper in craſtinũ
Gde, expectare vellemus, nunquã nobis
Ai neceſſaria tempeſtivè provenirent.
dlümm D Sequitur jam quinta petitio.
IIM Quid ſignificat: Et dimitte nobis
em, debita noſtra, ſicut & nos dimirtim
Uhm debitoribus noſtris?
M. In quatuor præcedentibus
petitionibus omne bonum à Deo
petivimus, ſive æternum ſive tem-
porale: nunc verè in tribus ſequen-
e ee gibus oramus , ut ab omni malo
6 ⸗ . Pæρ*

W ban e
lin Il

96 EXPLICATIO en

præterito, præſenti & futuro libe- Ldxna
remur. Ubi facile adwertis verum (Gndal
eſſe id quod ſuprà dixi, qu'dquid fann Cdi
peti poteſt hac oratione continexi. iduemn
Petimus ergo in hac, petitione, ur Pogiam
Deus nos à malo præterito eripiat, Migdin
id eſt è peccatis quæ commiſimus. m dun
Dominus enim noſter Apoſtolos Qnde
hanc orationem docens, declaravir uinn
per debita, peccata intelligenda wp
eſſe. ar
D. Quare peccata, debita vocan- Anglen
tur? Elenc
M. Triplici de cauſa. Prima eſt, 1r Mal
quia quilibet homo peccãs offendin bn
Deum, atque ideo debitor illius eſt, r gr,
ut ei pro Iirrogata injuria fatisfaciat: ſAirlun
Secunda: quia qui peccat legem Dei Ihhfnſe
prævaricatur, quæ lex cum ſui obe baiſi-
lervatofibus præmium promirtat, K pimn
poœnamque prævaricatoribus inten- ny,iin
tet, hinc prævaricater debitor eſt,
ut memoratam pœnam exolvar.
Tertia eſt, quia quiliber noſtrum
4

=

operum obligatur: quare qui bonis
operibus non inſiſtir, & multò ma-
gis, qui eorum loco mala commirttit,
Dei, qui omnium harum vinearum
Wverus eſt Dominus, debitor eſt.
Quandoquidem igitur omnes ſæpe
delinquimus, tum faciendo quod
w non deberemus, tum omittendo
guod facere deberemus; ideo æquũ
Gima eft nos in-dies magna cum animi
demiſſione Deum precari, ut dimit-
Mim gat nobis debita noſtra.
eiNe D. Quare hæc etiam verba ad-
Umtius duntur: Sicut & nos dimittimus
uhines debitoribus noſtris.
H M. Hic ſimiliter per debira offen-
ſæ ac injuriæ à proximo nobis illa-
tæ accipiuntur: dicimuſque Deo,
ut nobis injurias in ſe commiſſas:
uCmd dimittat, ficuti nos offenſas à proxi-
un mo acceptas illi remittimus. Queé-⸗
hn admodum enim qui offenſas proxi-
14 . E 3 H10)

N
en))
halh dtn

998 EXPLICATIO MeN

mo dimirtit, ad veniam offenſarũ, num n
uas ipſe in Deum commiſit, magis in rie
eſt diſpoſitus: ſic diverſo qui offẽé- uncddrn
ſam proximo dimittere non vult, angun
indignum ſe reddit , cui offenſam nmlt
remittat Deus. () ... . nnen
Denique dicendo nos etiã inimi- Demäin
cis noſtris injurias remirtere, miſe- ſein G
ricordiam nobis placere oſtendimus ſniin
& condonationé illam pro genero- gn
ſi ac nobilis animi argumento àno- Aa,
bis haberi: ut ſi quando nos à Deo aArn
miſericordiam petimus, ille non re- Dnk d
ſpondeat: Quomodo ru miſericordiã
à me petis, qui hoſtis es mifericor-
diæ? & quomodo vis ut ego tibi con- ,
donem, qui condonationem S
j ecti animi ſignum eſſe exiſtimas Ken
D. Declara mihi ſextam petitio- D
nem. enen
M. In hac petitione adverſus fu- aar
tura mala auxilium peritur, videli findam
cet adverſus tentationes per quas (
in

(a) &reger. Nyſ. or. pomortat. Dom

Docrk, CHRIST. 99

Peccatum impellimur. (4) Scias
gitux, nos hic præcipuè Deum ora-
Arnee. ee nos àtentatione ſuperari ſinar.
“ Verùm quia tentationes admodum
1 ſunt Periculoſæ, & incerta earum
Runcte victoria, ideo petituretiam ne nos
ind Deus tentari permittat, tunc præ-
õ „ quando videt diabelum
re 10e Victorem. Unde colligimus in-
g ſigne documentum, quod nimirùm
uudiln. diabolus non ſolũ nos vincere non
Gnm de⸗ poſſit, ſed ne tentare quidem niſi
ullem Deus permittat. (⁶)
unſent D. Non ſatis intelligo has voces
Huntit & ne nos inducas in tentationem,
gnttin Videtur enim iis ſignificari quòd
unen Deus nos ſoleat in tentationem
Cimt inducere, noſque ne id faciat rogare.
Hinmn . Inducere in tentationem, vel
tentationem ad malum immittere,
ti aut ad peccatum impellere, pro-
Fnà prium diaboli eſt, noquaquam verò
Noreſe 2 Dei
¹(⸗) Oyr.catech. . Myſt, () Hp & Hig
n z &Matt, Aug. Ep 12oa. Eis

7

r6 6 1XYPLZOCATNMO Detr
Dei, qui peceatũ ſumo odio perle-⸗ Nddhn
quitur. (⁴) Nihilominus juxta S. hen
Scripturæ phraſim loquendo, ubi iumdk)
ſubinde id Deo tribuitur, inducere onnbu
in tenrarionem nihil aliud eſt, quàm, un
quod Deus aliquem renrari, aut Eilhet
tentatione ſuperari permittat. Qua- ulhen
re ſenſus petitionis hujus, is eſt npnz
quem diximus: nimirum, quèòd unlin
tùm hinc naturæ noſtræ fragilitaté nyng,
agnoſcâ“, inde verò diaboli fraudus hummeln
lentiâ & poteſtaté, Deum precemurx ummn
ur non modè non permittat nos à ſegai
rentatione ſuperari, ſed neq; tenta- eun bin
tione pulſari, runc, quando videt gunnu
nos victoriam non relaturos. r
D Reſtat ultima peritio; Sed mitn
libera nos à malo- De quo malo, gian
in hae petitione eſt ſermo? kfantie
M. Ultima hæc peritio partim 1⸗
confirmat petitionem ſuperiorem: ( ſad

partim verè novi quippiam aP- Nnal
Ponit: ideoque ait, Sed libera nos à
D malo/

e) Gregor NMyN.or. 5. Cypr. ſereé.

7

n DocTk. CHRISTY. 101

lehorg i
bermalo: id eſt, non ſoluin petimus ut
an peccata præterita nobis condener,
AR à fururis præſerver; ſed etiam ut

thun ab omnibus præſentibus malis nos

liite liberet. (4) Adverte etiã quàm appo=⸗
tums, aſitè ac ſapienter pñs noſter nos do-
Enn ceat, ut liberationé ab omni malo
uI in genere petamus, non verò ad
IIm,particularia deſcendat, verbi gratia
Wetge paupertatem, ægritudinem, per-
tuh ſecutiones & ſimilia: quia frequen-
umend rer puramus rem aliquam bonam
nnIW eſſe, quam nobis noxiam fore videt
Anes peus; & contrà, putamus noxiam,
unn quam Deus videt nobis urilem fu-
u, turam. Quare ſecundum doctrinam
Eo,& Domini petimus, ut nos liberet ab
Bunmd omni ea re, quam noxiam judicat;
U fſive ea proſpera ſit, ſive adverſa.
i⅓ D Quid ſignificat, 4men è
en M. Vocula hæc Hebræa eſt, &
G ſic ut ante jam dixi, tantundem eſt
DNen E 3 2
4 (2) Cypr. ſer. ö6. Ang.lib. 2. de ſer. in
ſa mentes Bepa & Raperte in c, 6, Matthe

102 EXPLICATIO
ac ſi diceretur, hoc fiat: aut, ſie eſt.
Et quemadmodum Amen in fine
Symboli Apoſtolorum idem eſt at-
que, Sic eſt; ita in fine Oration's
Dominico, Amen sntundem eſt;
ac Ita fiat: ſic deſidero, ſic rogo ut
ſat.

CAPATV.

Explicatio Salutatte nis
Ange licæ.

D Uandoquidem Orationem i
Dominicam explicaſti, pe-

zo nunc ut Salutationé Angelicam
deineeps mihi explices.
M. Libentiſſimè id faciam, quia

deſidero, ut beatiſſimæ Virginis

ſummus cultor evadas. Salutatio
autẽ illa his verbis conrinetur.

ſoen
ulads
Iotn Non
Cnd
idd
i
8.

lag

AAmn:

AvVe Maria, gratia plena: vomi⸗ 1G
G

nus tecum: Benedicta tu in muli-
eribus, & benedictus fruct“ ventris
tni asus. Sancta Maria Materbei,
oora

tnn,
AN.
n W
uunng,

DocTN. CHNIST. 10

eif ora pro nobis peccatoribus nunc, &
in hora mortis noſtie: Amen.
D. Quare Orationi Dominicæ Sa-
HlIuratioAngelica ordinariè ſubnecti-
tur, potius quàm alia quæ vis ora-
tI0O:
. Ideo quia apud Chriſtum ne-
minem habemus potentiorem Ad-
vocatum & Megatorem ſanctiſſimà
ejus Matre: quare oratione quam
Chriſtus nos docuit ei oblatã, ad
Matrem illius convertimur, ut ſua
HGamn nobis interceſſione aſſiſtat, què eax
Mhlle omnia quæ in oratione petivimus
de conſequamur. Quemadmodum in
3 munde fit; ubi poſtquam ſupplica-
nu tionem aliquä in ſcriptis Principi
e ſiu obrulimus, negotii ſucceſſum ei qui
i apud principé majori pollet autho-
TItate, commendare ſolemus
o D. Quis Salutationem Angelicã
Annd compoſuit?
N .M. Compoſuit eam Deus ipſe:
Ni“ quamvis non per os ſuum, ſed per
E4 O

11),

10† EXSLISATIO
os Gabrielis Archangeli, S. Eliſa-
bethæ, & S. Matris Eccleſiæ nos
eã docuerit (a): Nam verba illa, Ave
gratia plena, Dominus tecum: bene-
dicta tu in mulieribus, Gabriel
Archangelus elocutus eſt, ſed veluti
legarus Dei, adeoque De ipſe per os

legati ſui ea protulit. Porro hæc,

Benedictus fructus ventris tui: S. E-
liſabetha adjecit, cùm plena eſſet
Spiritu ſancto, uti Lucas Evangeli-
ſta teſtatur; unde dicimus Spiritum
ſanctum per os Eliſabethæ ea pro-

locutum eſſe. Reliqua verba omnia

S. Mater Eccleſia adjecit; quæ ab
eodem Spiritu ſancto regitur atque
inſtruitur. Quare meritò dici poteſt
poſt Orationem Dominicam, quam
ore ſuo Chriſtus Dominus docuir,
nullä prorſus Salutatione Angelicà
præſtantiorem eſſe, urpote ab ipſo
Deo compoficâ, nobiſque per ora
ſervorum ejus promulgatà.
D. Veniamus ad ipſam explica-

oe

W
.Hecdh
amhls u
CewhCnin
Nenmu
Sauſin
nnlanr

uuſthrh
ahene,

wn
imaytn
Pen
finnaun
ernn
Eninng
Ahri

ſn e
lltk l, e

ligen

I her,n
& lucee tion- A

.
han DeerR, CHRIST. NeE
elni tionem. Quare dieimus, Ave Maria
Ne 1. Hæc eſt formula qua illam ſa⸗
Iuramus, ut nos amicos, illique no=
i, tos monſtremus, ideoque eam adire
i, Gh audeamus. Utimur verò verbisAng-
ahhetr eli, quia ſcimus quantopere gaudeat
Wn bonumillud nunciü frequenter au-
hE dire, quod illi per Angelum, cum
IUA hæc verba diceret, afferebatur Gan-
DMuh der præterea, quòd divini benefici 7
memores nos vider, & erga bene-
in factorem gratos. =ð
heul D. Quid ſignificat. Gratia plena?
ſttten M. Gratia Dei tres potiſlimum ef-
el feétus in anima operatur: prim eſt,
n e quod peccata deleat, quæ velut ma-
int Eenlæ animam defœdant. Secundus
enuun quòd donis virtutibuſque eam ex-
nn ornet, Tertius, quèòd robur ſuppe-
ueiel diter ut meritoriis operibus, Deo-
e que gratis inſiſtat. Beatiſſima Virgo
eI Domina noſtra graria plena erata
ůü quia quantum ad primum effectum
i“ attiner, nullius peccati macula, nec

T ExPLIEAYIO
originalis, nee actualis, mortalis
aut venialis unquam fuit infecta.
Quantum ad ſecundũ, habuit om-
nes virtutes, donaꝙ; Spiritũs ſancti
in perfectiſſimo gradu. Denique
quantüů ad tertium exercuit opera
adeo Deo grata ac meritoria, ur dig-
na fuerit omnes choros Angelorũ,
cum corpore ſimul ac anima tranſ-
cendere.
D. Non apparet Dominam no-
ſtram, maiorem gratiã aliis Sanctis
habuiſſe, quia ſæpe andivi dici S.
Stephanũ alioſque Sanctos plenos
Spiritu ſancto fuiſſe.
M. Tamerſi alii Sanéti eriam di-
cantur pleni gratià fuiſſe, nihilemin“

illis omnibus majorem gratiam ha-

buit ſanctilima Virgo, quia Deus il=
lam majoris gratie quàm ullũ San-
Rtum, capacem fecit. Exemplo hoc
declarabo. Sint plura vaſa quorum
unum altero majus & capacius ſit;
hæc ſi impleantur balſamo, omnia
plena

Der
Uurucn,
Eddlamn
zdeh
nagik
Mu
alutdie
iuokti
Amar
ele
Aci
nleu
1

D
lune⸗
la
ſſlinen
W
N

nliu

DocrR. CaHRISY. re;y
plena erunt, & tamen in une plus
erit balſami, in altero minus. Er
ratio eſt, quia Deus reddit homines
majoris vel minoris gratiæ capaces,
pro qualitare officiorum ad queę illos
deſtinat. Cũ ergo nullum ſit unquam
kinhuit majus officium in puram creaturam
N Ppln collatum, quàm eſſe Matrem Deiz
Naiut ĩideo hæc capacior facta eſt &majore
gratia, quàm ulla alia pura creatura
nunt. impleta. .
ldads D. Quid ſigniſicat, Dominus tesz

dn di M. Hæc altera ſingularis laus eſt

n en B. Virginis, qua ſignificatur Dominũ
noſtrum ab initio conceptionis ejus,
eumd illi affuiſſe, gubernaſſe, inſtruxiſſe ac

llmy Kutatume e Unde factum eſt, ut neco
Ah . 1

mfint cogitatione, nec verbo, nec opere ul⸗
pfne lum unquam Peccatum admiſerit.
lrit ( Quare Deus non ſolũ eã ornavit
Knmtte omnibus gratiis, ſed etiam cum ea⸗
e tanquam tanti cheſauæi cuſtos, de⸗-
Kan, gere volut, .
Ainai E ⁶ D. Quid

. (a) Aug. le nat. & gtat. c50.

7

1* ExPLIcCATYTIOG

D. Quid ſibi vult, Benedicta tu in

mulieribus?
M. Hæc tertia laus eſt, quæ Dei-
paræ tribuitur: eâque oſtenditur
non ſolum illam fuiſſe plenam gra-
tiis Virgini convenientibus, ſed illas
inſuper habuiſſe, quæ maritatas ex-
ornat, ut abſolutè mulieres omnes,
ſive quæ nunc ſint, ſive quæ futuræ
ſint, tranſcendir. Benedictio muli-
eris maritatæ eſt , Ecunditas, quæ
D, Virgini non defuir, quia filium
peperit centum millibus filiorum
pretioſiorem. Poteſt etiam dici
Mater infinitorum pænè ſiliorum
eſſe: quia omnes boni Chriſtiani
fratres Chriſti ſunt, & conſequenter
hujus Matris filii, non quidem per
generationem & naturam, quo
modo ſolus Chriſtus filius ejus eſt,
ſed per amorem maternumque
affe dum, quem erga omnes induit.
Unde. meritiſſi mè dicitur in mul-
jeribus omnibus benedicta, quia
= caE

N
eN
ee
Aane
Pnn
len,
AVhnn
unayn
Mlune
1 e
fimtin
inalig
A
Conmit,
untt
Uien n
Etiennen
Duhrld
ankrl
lifien
nneen
tnten

On

ee
* CHNISY. Docrk. 10e9
Wui ceteræ vel Virginitatis honorem
tiud habuere, ſine fæcunditate: vel be-
A nedictionem foœcunditatis ,ſine vir-
n ginirate; hæc ſola ex Peculiari Dei
ſet, Privilegio „» honorem virginitatis
ruig cum ſumma feliciſſimaque fœcun-
Eündner ditate conjunxit
linn D. Quid ſignificat, Et benedictus
Heglefime fructus ventris tui Jnsvs Chriſtus?
rldenl. M. Heæc quarta laus eſt, quæ B. Vir-
isu gini attribuitur: quod ſcilicer non
Güün Iolum cx ſeipſa omni honore digna
hufimn ſir, ſed etiam proprer fructum ureri
Humnk fui. Ut enim fruétus arborem ipſam
nI commendat, ſ quoque gloria filij
Ghätin in martré redundar. Et quia Dfñs In-
uIn, sus non ſolum eſt verus homo, atq;
nd inter homines benedictus, ſed etiam
uIN b Deus benedictus ſuper omnia, D.
ues, Paulo teſte; ideo& Mater ejus non
uumr ſolü eſt inter mulieres, ſed etiam in-
man ter omnes tam cœleſtes quam ter-
GuN reſtres creaturas benedicta.
NANA DP. Declara mihi reliqua hujes
6 Ey Sal⸗

IIO ExPIIcCATIO
Salutationis verba.
M. In ſequentibus verbis præci-
puam laudem Dominæ noſtræ tri-
buir Eccleſia, quæ eſt, eſſe Matrem
Dei, eâàq; demonftrat illa quidquid
voluerit ab eodẽ Deo impetrare poſ-
ſe: quare precatur ut intercedat pro
nobis, quandoquidem nos; utpote
peccatores, ejus interceſſione in-
digemus: ac irem ut quoad vixerimꝰ
ac præſertim in articulo mortis,
quando in maiore periculo verſa-
bimur, ſemper nos adjuvet.
B Quare quotidie trino campa-
narum pulſu, ad Ave Maria dicen-
dum monemur, mane, weridie,
& veſperi?
M. Ut erudiamur opus nobis in-
primis eſſe ſæpe ad auxilium Dei ac

Sanctorum recurrere, cùm in medio

hoſtium noſtrorum tam viſibilium,
uäàm inviſibilium degamus: nee
Atis eſſe nos ad orationis arma in
Principio operis recurere; ſed etiã
111

en

eln⸗
Genmdune
un
rae
7 mim n
chinii
(menant
Mn
n
i
ukein
uiaben
Küman
unſin
ſintimnu
uucraln

ðM
lalge
4
Ml
1

el.

4 ie at
Utrilei
irun
lnenl
nln,hne

lerelene

Muii
Aonni,
nlntl⸗
.
nd ange
Nuide
1e, eid,
rhiei
1tüondir
Egcurm
unn
Emn.
mn
⸗
4

.

DoecYR. CHRISTY. YrTI

in progreſſu ac fine operis idipſum
faciendum eſſe. Aliud inſuper myſt-
eriũ in trino hoc pulſu latet Vult
nimirũ Eccleſia Mater noſtra, nos
trium principalium myſteriorum
redéptionis noſtre continuâ habe-
re memoriã, nempe Incarnationis,
Paſſionis, & Reſurrectionis Chriſti.
