Gf1296
author: Bellarmino, Roberto

RpOBERTI —
BELLARMINI

Politiani ex Soc.) Esu
S§. R. E. Cardinalis

CHISTIAN E
1DOCTRIN,£
rLATIO R
ENXPLICATIO.

In Ducali Monaſterio Campidonenſi
4ad Calbatun Roll Anno 7711,

8. (3) £
E XDPTI. I C A T 1 O
DOCTRINAE CHRI-⸗
STIANAE.

CAeVr I.

Quaæ ſit Dodtiina Chriſtiana, & quas
illius partes principales.

Diſci- E VM intelligam
. rSin
u lus. cognitione do-
*£ . 6

ctrinæ Chri-
ſtianæad ſalute
neceſſariã eſſe,
inprimis mihi declarari deſidero,
quænã Doctrina Chriſtiana ſit
Magiſten. Doctrina Chriſtiana
breve quoddam compendium ſive
ſummarium eſt, eorũ omnium .
quæ Chriſtus Dominus noſter „
cùm viam nobis ſalutis monſtraret,
edocuit.
D Quænam ſunt principales &
magis neceſſariæ partes huius Doc-
trinæ?
A2 M.,

4 EXPLICATIO
MW. Hæ quataor, videlicet: Sym-
bolum Apoſtolorum, Oratio Do-
minica, decem prætepta , & ſep-
tem Sacramenta.
D. Quare quatuor tantùm partes
ſunt, & neque plures neque pauci-
Dres?
M Quia tres etiam principales
Virtutes ſunt, videlicer Fides, Spes;
& Charitas. Symbolum enim Apo-

Dos

uln

ſtolorum ad Fidem eſt neceſſarium: Hi

docet namque quæ credere debea-
mus. Oratio Dominica neceſſaris
eſt ad Spem, quippe quæ ſperanda
mobis proponat. Decem præcepta
ad Charitatem neceſſaria ſunt, cum

ea doceãt, quæ nobis, ut Deo pla-

ceamus, ſunt facienda. Denique
ſeptẽ Sacramenta etià ſunt neceſſa-
via, quia ſunt inſtrumenta, per quæ
obtinemus, & cenſervamus virtu=-
ges, quas jam diximus ad ſalutem
eſſe neceſſarias.
D. Da quæſo ſimilitudinem, per
guam

1¹

l

lre

R
e
Ar
ele ſ
Eeine

4

.

6 Nt

10

leck
. *

MaEt,

mun e
hnene en

edere 1

en Netelin

e hetnne

npreteſe
lunt, dn

beophe
Denigue
lun wel

sergu

Amnnsvinn

e
Wnn,N

u

DocrR. CHRISYT, F

quam harum quatuor partium ne-
ceſſiratem melius intelligam .
4.4. S8 AuguſtinCa) deſumit ſimili=
tudinem à domo. Quemadmodum
enim ad ſtructuram doms primè
neceſſaria eſt fundamenti colloca-
tio, dein murorum inædificatio
u ſubſequitur, ac denique tecti impe-
ſitio: ad quæ omnia varia requi-

rütur inſtrumenta: ſic ad ſtructuram

Iſalutis in anima noſtra faciendam
opus eſt fundamento Fidei, muris
Spei, ac tecto Charitatis: quæ ſunt
ipſa ſanctiſſima Sacramenta.

CAPVT II.

Explicatio ſigni ſanitiſſime
Crucis.

D. b. Piusqu primam huius
doctrinæ partem inchoes;,
optarem, ut mihi ſpecimen aliquod
credendorũ proponeres, cum rudi
ſuccinctaque myſteriorum, quæ
(a) Serm. 22 de verbis Dem.

6 EXPLICATIO

magis neceſſaria ſunt, explicatio-
ne.
M. Rectè mones, & ſic faciam.
Itaque noſſe debes duo eſſe princi-
Palia Fidei noſtræ myſteria, quæ
utraque in ſigno S. Crucis conti-
nentur. Primum eſtInitas ac Trini-
tas Dei: alterum Incarnatio ac Paſ-
ſio Salvatoris
D. Quid ſibi vult Unitas ac Tri-
nitas Dei?
M Hæc ſunt admodum ſublimia

& qua deinceps in progreſſu doctri-

næ hujus paulatim explicabimus.
Nunc ſatis fuerit, ſi inſa nomina
eneas & quoad fieri poteſt intelli-
gas. Unitas Dei ſignificat, dari ens
aliquod omnes res creatas longèé
rranscendens, qued nullum ha-
beat principium, ſed ſemper fuerit,
ſemperque futurum fit. IIlud ip-
ſum omnes res alias creavit eaſque
conſervat, & gubernat: eſtꝗue præ
omnibus altiſſimus potentiſſimuſ-
que

Doe
unme
ensy
Pn
Uin
wK
le
npn

I 0
enhlat

El ein
eſein
na
1css con
tasTEI
atiozeh⸗

n üni
Uehdoen
lebinn
Anomn
elinreli.
1,ariens
nis lge
llun e.
Perllen
lllin.
teahe
etllene
Alnlenl⸗

1

e

DoCTR. CHRIST. 7„

que rerum omnium Dominus. Et
hic Deus vocatur: qui unicus eſt;
ſiquidem non niſi una vera Deitas
eſſe poteſt, hoc eſt unica natura &
eſſentia, infinitè potens, ſapiens,
bonus &c. Quo non obſtante inve-
nitur hæc Deitas in tribus Perſonis,
nempe in Patre, Filio, ac Spiritu

§. erſonæ unus Deus
ianer i. quæ tres Perſonæ unus D

ſunt, quia eandem Deitatem atque
eſſentiam habent. Exempli gratia:
Si darentur hic in terris tres per-
ſonæ Petrus, Paulus, Ioanes, qui
emnes eandem animam, idemque

corpus haberent, dicerentur qui-

dem tres Perionæ, quia una foret
Petri;, altera Pauli, tertia Ioannis;
ſed tamen unus homo eſſent, non

rres homines urpote qui neque tres

animas, nec tria corpora haberent,
ſed unum corpus & unam animam.
Hoc quidem in humanis fieri non
poteſt, quòd eſſentia hominis, ut-
pote exilis atque finita, in pluribuæ
A 4 per-

2 EXPLICATIO

perfonis eſſe nequear Verùm Dei
eſſentia ac Divinitas cùm infinita
fit, ideo illa eadem quæ eſt in Pa-
tre, eſt etiam in Filio, ac Spiritu
ſancto. Iraque tres Perſonæ ſunt:
nam una Parris eſt, alrera Filii »
tertia Spiritůs ſanéti: unus tamen
Deus ſunt: cùm unam eandemque
Deitatem, eandẽe eſſentiam, po-
tentiam, ſapientiam, bonitatéque
habeant.
P. Quid eſt Incarnatio, & Paſſio
Chriſti Salvatoris noſtri?
M. Scire debes, ſecundã in Trini-
gate Perſonam, quam Filium no-
minamus, præter eſſe ſuum divi-
num, quod ante mundi creationem,
imèò ab omni ærernirate habuit,
humanam naturam integram &
perfectam in utero puriſſimæ Vir-
ginis aſſumpfiſſe, & hoc pacto ille
ui antè ſolumodo Deus erat, exin-
e Deus & Homo eſſe cœpir. Qui
poſtquam triginta tribus Armis enm

do
ithe
lns
aumn
eenſerl
jinh
ſnült
ſuplun
Nal: a
.
e
E
MN
r
nn
I M
Eun
eln,

10
Teind
Cn n
r nb,
„ Nh
öne n
lers gli
unbs tane
enden, .
Nam,

751

liuteg

d,ENA—
n
NiinTenni
Flium o
uumci.
teatooten
e labuie,
Megtn
Uinr
NGell
elan eni
or C
Gnpan

DocrR. CHRIST. ⁹
hominibus converſatus fuiſſet, vi-
am ſalutis demonſtrans, multaque
patrans miracula, tandem in Cru-
cem ſe tolli permiſit, in eaque ex-
piravit, ut Patri pro totius mundi
peccatis ſatisfaceret. Verùm ter-
tio poſt mortem die ad vitam rediit,
& quadragelimo die poſt reſurrec-
tionẽ cœlos aſcendit, ut in explica-
tione Symboli deinceps dicemus.
Et hæc eſt Incarnatio ac Paſſio
Salvatoris
D. Quamobrem hæc præcipu
ſunt fidei noſtræ myſteria?
M. Quia prius hominis principi-
um finemque ultimum complecti-
tur: poſterius verò unicum ac effi-
caciſſimum medium continet ad
primum hoc principium cognof
cendum, finemque ultimum con-
ſequendum. Deinde quia per fidem
confeſſionemꝗque horum duorum
myſteriorum à falſis Gentiliũ,
Turcarum, Iudæorum & Hæreti-
A 5 coxum

.

IfSH ExrIICATTO

corum ſectis diſcernimur. Denique
quia ſine fide & confeſſione horum
duorum myſteriorum ſalvari nemo
poteſt. .
D. Quo pacto hæe my ſteria in ſi-
gno Crucis cõprehenduntur ?
M. Crucem formantes dicimus:
In nomine Patris, & Filii, & Spiri-
rüs ſancti: ſignamuſque nos inte-
rxim per modum Crucis. Dexter4
enim frontem tangimus dicendo:
In nomine Patris, dein pectus, di-
cendo, & Filii: denique attollimus
dexteram, & à ſiniſtro humero ad
dexterum progredimur, dicendo,
& Spiritús ſancti. Vox, in nomine,
ſignificat unitatem Dei: dicimus e-
nim: in nomine, non, in nomini-
bus. Item per illud, in nomine, di-
vina potentia & authoritas deſigna-
tur, quæ in tribus perſonis una ea-
demque eſt. Porrò verba, Patris;,
& Fili, & Spiritůs ſancti, Trini-
Natem perionarum demonſträr.
Cõ⸗

Doer
pun⸗
nun
guge
Nen
men

den
hoeken
Auined

eririt
Nur!
Cimu
Hos ine.
Derten
Ccenco.

Rle G. 4

anolimn
uneron
Ecenco,
Inonine,
imse.
Hmohnnt.
Mnine, .
ſckloni⸗
ungen
Lurt,

N, Inn

hohir
6

DocrR. CHRLEST. I1
Côſignatio verèò ipſa, quia per mo-
dum Crucis fit, Paſſionem, & con-
ſequẽter etiam Incarnationem Filij
Dei repræſentat, progreſſio autem

manus dexteræ à ſiniſtro humero
ad dexterum, non contrà à dextero

ad ſiniſtrum, ſignificat nos per Paſ-
ſionem Domini noſtri à trãſitorijs
ad æterna, & à morte ad vitam

rranslaros eſſe.

D. Quibus de cauſis ſignum Cru-
cis formamus?
M. Primèò quidé, ut teſtemur nos
Chriſtianos eſſe, id eſt, milites Chri-
ſti Imperatoris noſtri, quodsymbo-
lum quodda, & tanquam vexillum
ſit, quo milites Chriſti ab hoſtibus
Eccleſiæ diſtinguantur; quales ſunt
Pagani, Judæi, Turcæ, & Hæ-
retici. Secũdò, formamus hoc ſig-
numCrucis etiam ideo, ut divinum
auxilium in omnibus actionibus
noſtris invocemus. Nam hoe ſigno
SS. Trinitas invocatur per merita
4 6 Paſ

„2 E S11EATIG6
Paſſionis Chriſti. Et propterea eon-
ſueverunt boni Chriſtiani hoc ſibi

ſignü imprimere, quado aut lecte

conſurgunt, aut domo exeunt, aut
menſæ accumbunt, aut cubitum
zoncedunt, aut aliquod negotium
adoriuntur (2) Deniq; utimur hoo
figno, ut adverſus diabolicas ten-
kationes armemur. Nam quemad-
modum malefactores viſis faſcibus,
ſic diabolus ſigno hoc viſo per-
timeſcit & fugit ) Et per hoc ſig-
num Crucis ſepiſſimè liberatur ho-
mo à multis tam ſpiritualibus,
uàm tporalibus periculis, ſi cum
de ac fiducià divinæ miſericordiæ
meritorũque Chriſti, qui in eà mor-
zuus eſt, eà utatur.

X X * .
X X
X*

CAP=
(a) Trtal. de coron. milit. ., 3,

(b) Aug. 53. 44. 4.793Z

ſin⸗

uu
u

eet

Dle

Cen
um

in

Uton

ſannb

mgr
We
Cen
Men

lnin
N

4
Retetegn
enloeſ
han e

eu H

1 nbitn
ngnin
imur o

dolieuten

npemal.
ltlibet,
ſo der.
hlaefe.
derun do⸗

ſnuſbi,

ls, Loun
lercorle

linad,

(
le
4

DocrN CHRIST. 13
CAPVT III.

Declaratio XII. Articulorum
Symboli.
D. V Eniamus nunc ad primam
doctrinæ Chriſtianæ partem.
Doce me quæſo Symbolum Ape-
ſtolorum
M Symbolum Apoſtolorum duo-
decim partib cõſtat, quos articulos
vocamus, ſuntque duodecim, pro
numero Apoſtolorum, à quibus
eompoſiti ſunt (4) videlicet:
1. Credo in Deum Patrem om-
nipotentem, Creatoré cœli & ter-
ræ.
2. Et in Ixsuu Chriſtum Filium
eius unicum, Dominum noſtrum.
3‧ Qui conceprus eſt de Spiritu
ſancto, narus ex Maria Virgine.
4. Paſſus ſub Pontio Pilato, cru-
cifixus, mortuns, & ſepultus eſt.

y Deſcẽdit ad inferos: tertiâ die

A 7 refe
(a) Leo ep. 17. 4s Palcberiam.

8

ExXPLICATIO 14

reſurrexit à mortuis.
6, Aſcendit ad cœlos, ſedet ad
dexteram Dei Patris omnipoten-
tIsS. S
7. Inde venturus eſt judicare vi-
vos & mortuos.
8. Credo in Spiritum ſanctum.
9. Sanctam Eceleſiam Catholi-
cam: Sanctorum Communionem.
10 Remiſſionem peccatorum.
II Carnis Reſurrectionem.
12 Vitam æternam. Amen.
D. Explica mihi verbotenùs pri-⸗
mum Articulum. Quid ſibi vult ,
Credo?
M. Tantũdem, atque ſi diceret,
firmiter, & indubitanter aſſentior
omnibus illis, quæ his 12. Arti-
culis comprehenduntur, idque i-
deo, quòd ipſemet Deus Apoſtolos
ſuôs eos docuerit, Apoſtoli verò
Eccleſiam, & Eccleſia illos tradide-
rit nobis. Et quia impoſſibile eſt

mentiri Deum, ideo credo res illas

muh⸗

hoer
Ubfrmn
nien

We

N

Cchuwnl
a
ube
Gmnt
Uui)or.
Mnlan

8
Aecn

Sunan

14

N
mnn

rar di

hn.
1Cahel
Moonen,
onum,
enl
fen.
Onnr

Ainlt,

deene,
1alenror
1n. M⸗
iigrei
lalr
ſol ve
Nurd⸗
lbi
yplr

N.

DocrTR. CHRIST. 15
multèò firmiùs, quàm quas vel o-
culis videe, vel manibus contreco.
D. Quid eſt, in Deum.
M. Idem eſt ac ſi diceret: Firmiter
credo unum Deum eſſe, tametſi il-

lum corporalibus oculis non vi-

deam: Et quod ille Deus unus ſie;
quapropter dicit, in Deum, &
non in Deos. Nec imaginari opor-
tet Deum alicui rei corporeæ ſimi-
lem eſſe, quantumvis magna ac
ſpecioſa illa ſir: ſed contrà, ima-
ginandum Deum eſſe rem ſpiritua-
lem, quæ ſemper fuerit ac futura
ſit, quæ omnia creaverit, omnia
repleat, omnia guberner, ſciatque
ac videat univerſa. Denique quid-
quid vel oculis vel imaginationi
tuæ ſeſe offert, de eo dicere debes:
Quod modèò mihi repræſentatur,
Deus non eſt, Deus enim eſt res
quædam illo infinitè melior.
D. Quare Deus, Pater vocatur ?
24, Quia reyera Pater eſt ſui uni-
geni⸗=

16 EXPLLCATICO.
geniti Filij, de quo in ſecundo
articulo agemus. Deinde quia Pater
eſt omnium proborum, non per
naturam, ſed per adoptionem. De-
nique quia Pater eſt omnium crea-
turarum, non per naturam, nec
per adoptionem, ſed per creatio-
nem, quemadmodum infra hoe
eodem articulo dicemus.
D. Quare dicitur, Omnipotens.
M. Quia hoc unum eſt ex nomini-
bus Deo propriis: qui, licer multa
ejuſmodi habear, ur eſſe æternum,
mmenſum, infinitum, & ſimilia;
milominus hoc loco convenien-
limè Omnipotens vocatur;, ne
ifficulter inducamur ad creden-
dum, quod ipſe cœlos rerramque
ex nihilo condiderit, quemadmo-
dum ſtatim ſubjungitur. Illi enim,
qui omnia facit quæ vult, ideoque
Omnipotens eſt, nihil poreſt eſſe
difficile. Quod ſi contra dixeris,
Deum mori, aut peccaxe non pol.-
j E

oen
Ae

oc

we

4lEnd
,Nrn
lluf⸗
Mnzen
Mehſetn

6C

0

inſtan

6 lu Du

1 Don

fonem d
ninm de

nam „N

der cleztin
n inkn he
ls,
nſporen,
nomini⸗
en Nn
Rtlenmn
Alii
Cuüvenien
Nart, Ne
decen⸗
Emumete
nmnlne
Weuin,
eotne
Muchel⸗
aren
Nee

„DocCTR. CHRIST 17

ſe, & ideo non poſſe omnia: re-
ſpondeo quòd poſſie mori & pecca-
re non potentia, ſed imporentia ſit:
ac ſi de milite quopiam fortiſſimo
diceretur, quèd poſſit omnes vin-
cere, nec vinci quidem ab uno;
nihil ſanè ipfius fortirudini detra-
heretur 3 quia vinci poſſe fortitudo
non eſt, ſed infirmiras.
D. Quid nomenillud, Creator,
ſignificat?
M. Significat Deum omnia ex
nihilo creaſſe, & illum ſolum om-

nia denuo in nihilum poſſe redige-

re. Poſſunt quidem Angeli & ho-
mines facere rem aliquam & ite-

rum deſtruere; quod etiam poſf-

ſunt dæmones: veruùm non poſſunt
eam facere, niſi ex præexiſtente
materia; neque illam in nihilum
redigere, ſed ſolum in rem aliam
commurare. Sic Architectus do=
mum ex nihilo cenſtruere non po-
reſt, ſed ex lapidibus, ealce, lig-
s

18 ExXPLIICATIO-
nis aliiſque id genus; neque jam
conſtructam poteſt in nihilum re-
digere, ſed in lapides, rudera, lig-
na &c. Itaque ſolus Deus Crearor
vocatur, eò quèd ſolus ille
ad rem aliquam creandam præexi-
ſtente mareriaâ non indigeat.
D Quare Creator cœli & terræ di-
citur ?à Numquid Deus etiam aëré
aquam, lapides, animantia, homi-
nes, aliaque omnia creavit?
M. Nomine coœli & terræ, illa
quoq; omnia intelligenda ſunt, quæ
cœle terraque continentur: ſicuti
dicimus hominem conſtare corpo=
Te & animâ: ubi certè etiam illa
omnia cõprehendi volumus, quæ
in hominis corpore inveniuntur,
videlicet venas, ſanguinem, oſſa,
nerves & ſimilia, Item omnia quæ
ſunt in animàâ, ſcilicet intellectũ „»
voluntatem, memoriam, ſenſus
interiores & exteriores &c. Sic
quoque cœli nomine, aërem u⸗
2 UE=

Doct

cel,
Aaumd.
plaun

Ulaet

ſe n
ktindun
u iu

Eis elen
ſmehel.
ncelke
Ch
Mignleh
un⸗

men
Ankit,l
unneng

D

N

10
Ne⸗
lies
Uden 1
eu
en el
lber,
Kerene,.
clamtef

i, lom.

i
Em ;M

ln.

Hur: ſcni
hrelod.
etiamn ir
Ils, ge
eniunnn,
nen, o
mmi e
elec,
NEn
3
n n.

DoCTR. CHRIST. 19

lIucres cœli, item nubes ac ſtellas
cælorum complectere, & denique
Angelos: nomine verèò terræ, om-

nia, quæ aëre ambiuntur, ut aquas

maris ac fluminum, quæ ſunt in
inferioribus terræ partibus conſti-
tutæ; infuper omnia animalia,
herbas, lapides, meralla, & uni-
verſa vel terræ, vel maris gremio
compræhenſa. Icaque Deus Crea-
tor cœli& terræ dicitur, quia hæ
duæ ſunt partes mundi principales,
una quidem ſuperior, quam Angeli
inhabitant, altera inferior, in qua
homines degunt: quia & hæ duæ
principales creaturæ ſunt, quibus
reliquæ omnes inſerviunt: quéad-
modum utraque, eo quòd ex nihi-
lo creata, & ad tam ſublimem dig-
nitatem evecéta ſit, ad ſerviendum
Deo eſt obligata.

Secundi Artieuli explicatio.

D. Explica mihi nunc alterum

2

7 7

20 ExPIIcCATIoOoO Nen
articulum, videlicet. Et in IsSuhe lnl
Chriſtum Filium ejus unicum Do- M
minum noſtrum. Inne
M. Smnipotens ille Deus, de que MA.
in primo articulo egimus, Filium uim
habet verum & naruralem, quem lucht
JEsukChriſtum dicimus: & ut ru- mn
diter intelligas, quomodo Deus
hunc Filium ſuum generaverit, ac-
cipe ſimilirudinem à ſpeculo Quã-
do quis ſeipſum in ſpeculo intue-
tur, illico producit imaginé ſibiipſi l
adeo ſimile, ut nullum poſſit diſcri. Daſi
men inveniri, utpore quæ non nn 6
ſolum vultũ ejus referat, ſed etiam ſi
ſingulos motus ; nam uti homo rin
movetur, ſic movetur & imago. Et al
hæc imago tam perfectè ſimilis ho dig
mini, ſine ullo labore, momento ri
temporis, ſine ullo inſtrumento Z
derepente formatur. Eodem pacéto

4. ⸗
conſidera Deum, cùm oculo intel-
lectůs ſpeculum Deitatis ſuæ in- nſi
rueretur, ſtatim imaginem fſibi⸗ liſn

. . „. a
Aasla aaRνο HMet- n

1

A

uuman)

Den en
mut, Hit
Aem 3 r
ls: Kn,
Onodo De

lntyent K,

tal .
.ulo inme⸗

Enelrigd

helei⸗
e genn
lad eiun
uni horo
inigo
Unluko
9Monen-
umene
Eenpeed
Cloimr
hei;
funh

N⸗

DocTR. CHRIST. 21

meripſi ſimillimam formaſſe. Er
quia Deus huic imagini totum eſſe
ſuum, toramque naruram contulir
I[Lquod nos intuendo facere non
poſſumus] ideo hæc imago verus
Dei Filius eſt, tametſi noſtræ ima-
gines, quas in ſpeculo formamus-

fliii noſtri non ſint Et hine col-

liges, quomodo Filius Dei, Deus
ſit, perinde ac Pater Deus eſt, &
idem Deus cum Patre, quia ean-
dem cum Patre ſubſtantiam habet.
Deinde Filium Patre non eſſe ju-
niorem, ſed ſemper fuiſſe, uti Pater
ſemper fuit: quandoquidem eò ip-
ſo ſit genitus quo Pater ſeipſum
intuebatur quod fecit ab æterno.
Denique intelliges Filiam non
cooperatione fœminæ generatum,
neque paulatim, nec ex vitioſa li-
bidine, neque alijs imperfectioni-
bus concomitantibus: ied ex ſolo
Patre, ſolâ, ut dictum eſt, intuitio-
ne ſuiipſius, puriſſimoq; divini in-
gellectùs oculo genitü eſſe. H.

22 EXTLICATIO.
D. Quare hic Filius Dei, Jksus
Chriſtus vocatur?
M. Hoc nomen Ißsus Salvatorem

ſignificat: Chriſtus verò quod cog-

nomen ejus eſt, ſignificat ſummum
Sacerdorem & Regem regum.
Nam, ut ſuprà in explicatione ſig-
ni Crucis attigi, ideo Filius Dei
factus eſt homo, ut ſanguine ſuo nos
redimeret, & ad ſalutem æternã
pPerducerer. Atque ita, poſtquam

factus eſt homo, hoc Salvatoris

nomen aſſumpſit, ut ad ſalvan-
dos homines ſe veniſſe oſtenderer.
A Patre etiam honorifico ſummi
Sacerdotis titulo donatus eſt, ac

ſupremi Regis, quæ omnia hoc no-.

nomine nos Chriſtiani dicimur.
D. Quare dum nominatur Insus,
aut caput aperimus, aut genuflecti-

men, Chriſtus, deſignat : à quo

mus, quod alio Dei nomine audi-

to non facimus.
M. Ratio eſt, quia hoc eſt pro-
prium

Rttt
munenk
omnln
“
ſnnmhee!
Nenln, K
en e⸗
Uuneene
WtKmm
nao,
w.a
UWlAn
Tholo,
W
E
Uniem

uahl

10.

1.
Rhene

ldel ,

ar Imn
gen l⸗ eenn
leationg
Aine ſo D
Men en
Hokgun
haroris
A Ahn.
(enteie
ſw Unni
leeſ 40
litkoeno.

1 5

nn.
,
gellh,
ieealdi⸗

DocYTR. CHRIST. 22
prium nomen Filij Dei, cum reli-
qua omnia ſiat communia, Item
quia per hoc nomen docemur,
quantopere Deus hominem aſſu-
mendo, ſeſe propter nos humilia-
verit: atque ideo in gratiarum ac-
tionem genua curvamus audito hoc
nomine: qued non modè nos he-
mines facimus, ſed etiam Angeli
Dei in cœælo, & dæmones in infer-
no: illi quidem ex amore, ſuaque
ſponte, hi verò timore coacti: vo-
luit namque Deus, ut omnes rati-
Onales creaturæ curvarentur coram
Filio ſuo, quandoquidem ipſe ad
mortem uſque crucis ſeſe noſtrâ
causà humiliaverit.
D Quare Jssus Chriſtus, Domi-
nus noſter vocatur ?
M. Quia unà cum Patre nos erea-
vir: ideo enim Dominus noſter
eſt: magis verò quia per acerbos
dolores ſuos ac labores, uti paulò
Poſt dicemus, à poteſtate diaboli
nos in libextaté aſſeruit. Ex-

24 EXPLICATIc.

Explicatio Articuli tertü.

D. Sequitur jam rertius articulus

explicandus: Quid ſibi vult, Qui

conceptus eſt de Spiritu ſancto, na-
tus ex Maria Virgine?

M. Explicatur hoc articulo mo-

dus novus & admirandus Incarna-
t onis Filij Pei. Noſti omnes ho-
mines naſci ex patre ac matre, ma-
tremque, poſtquam concepit & pe-
perit, virginem non manere. Ar

flius Dei cupiens homo fieri, no-
luit habere hominem parrem, ſed

ſolam matrem, cognomento Ma-
riam, quæ ſemper virgo intemera-
ra permanſit. Nam Spiritus ſan.
ctus, qui eſt tertia in Deitare Per-

ſona, & unus idemque cum Patre

ac Filio Deus, pro infinita ſua om-
nipotentia, ex puriſſimo ſanguine

hujus Virginis corpus perfettiſſimi

infantis, ac ſimul eodem momen-

te nobiliſſimam animam creavit,
. & cor-

en.
pbn
gormabe
un Munp
Crlm ,
Deenr,
eududin
rlillun
Nnt
lr

Wa n

Ntz
fefnen
Ulnd

inhlun
mrin,

unt

A4 Doocrä. CIRIST. 25
I. S corpori hujus infantis univir: &
hæc omnia Dei Filius in ſuam Per-
tinl Chriſtus, qui antea ſolummodo
dk Deus erat, homo eſſe cœpit: Et
uemadmodum quà Deus, Pa-
miton trem habuit ſine matre, ſic quà ho-
lum mo ,matrem habuit ſine parre.
umdh. D Libenter exemplo aliquo aut
ume,m ſimilitudine propoſità intelliger?;
AX quo pacto virgo concipere poruerit.
, A4. M Arcana Dei myſteria tamerſi
WN,no, non intelligantur, credenda tam
n, d ſunt: plura enim Deus facere poteſt,
EndMr quàm nos intelligere: ideoque ini-
memen tio Symboli dictum eſt, Deum om-
ingin nipotentem eſſe Habemus ramen
uehk. hujus rei perpulchrum exemplum
uNNe in mundi creatione. Scis terram or-
Uulum, dinariè non producere triricum, ni-
lenit ſi prius arara ſit & conſita, made-
lkilin facta pluvià, & ſole calefacta; &
nmm nihilominus in principio, quando
mmm, Prim granum produxit, neq; arata
al⸗ B fuir,

ede 7—
n mnigl ſonam aſſumpſit : atque ita IESus

X

26 ExbLIcCATIO Nen

fuit, neque conſita, nec complu- Mam
ta, nec calefacta; adeoque ſuo mo- xahnk
do quaſi penitus virgo fuir, & ex abiut
ſolius Dei omnipotentis mandaro (ccdene
& virtute illicò framenta produxit. ulme
Sic quoque virginalis uterus Ma- ſlgſi
riæ, abſque ullo humane commer- )
cio, ex ſolo Dei præcepto, per ope- mi ti
rationem Spiritus Sancti pretioſiſſi- Din
munm illud frumentum, ſcilicet a- mni,
nimatum corpus Filij Dei produ- len
XI. 1 N 6
D. Quandoquidem Jssus Chri- in
ſtus de Spiriru Sancte conceptus a
eſt, viderur non inconvenienter ne
dici poſſe Spiritum ſanctum quoad l.
humanitatem Patrem ejus eſſe. (ul
M. Non eſt ita: ur enim quis Wede
alicujus rei pater ſit, non ſatis eſt ie
quod illam efficiat; ſed requiritur
ur hoc faciat de propria ſubſtantia: ,
ideoque non dicimus architectum
patrem eſſe domus à ſe factæ, quis i
Alam ex lapidibus, non verò ex
PrO=

*

e Docrk, CHRIST. 27

n propria carne conſtruxir. Sio Spi-
itin ritus ſanctus fecit corpus Filij Dei
linl non de fua propria ſubſtantia, ſed
AUthu de ſubſtantia Virginis, ideoque Fi-
nennd lius Dei non eſt Filius Spiritůs ſan-
luirn cti: ſed eſt Filius Dei Patris in quã-
unem rum De, quia ab illo habet divi-
ne, niraré, & eſt fiius Virginis in quã-
udeid rum homo ,quia ab illa carnẽ hu-
n,la manam ſuſcepit.
lio Mℳ D. Quare opus Incarnationis Filii
Dei adicribitur Spiritui ſancto? nũ-
n quid etiam Pater & Filius ad illud
un ung * cooperati?
ntln Quod operatur una Perſona
ann divina, id operanrur ſimul reliquæ
nih duæ: quoniam eandem habent po-
nennſ rentiam, ſapientiam ac bonitatem,
nki ſed nihilominus opera potenti& at-
lift tribuuntur Parri, ſ pientiæ verò Fi-
ltu io, amoris denique Spiritui ſancto.
Lautn Cüm igitur hoc opus maximè prop-
iet riam amoris foerit, quo Deus erga
W humanum genus exarlerat, ideo
B 2 Spr-

2 38 ExrLICATIO ler⸗
Spiritui ſancto tamquam prop- Mt
rium defertur. D nn
D. Velim exemplo aliquo do- Mun
ceri, quo pacto tres Perſonæ ad Kin 6
Incarnationem concurrerinn, & mii,ie
ſolus tamen Filius ſit incarna- mnd
tus Aihad
M. Si unus aliquis veſtem in- ume
duat, & duo alij illum in induendo uld
adjuvent, tunc omnes in illo opere
eccupantur, & tamen unus ſolus
induitur: Sic in Incarnatione Filij En
Dei facienda, tres Perſonæ coope- Ymnct
ratæ ſunt, ſed ſolus Filius carnem l,

induir, & homo factus eſt. hun⸗
D. Quare in hoc articulo addi- Iin
tur: Natus ex Maria Virgine ? A

M. Quia & hic magnum miracu- ele
lum later: ſiquidem poſt novem ine
menſes Filius Dei ex utero Virgi- hn
nis, ſine dolore, & ſine detrimen- ln,
80 Virginitatis e reſſus eſt, nullum an
egreſſionis ſuæ fignum relinquens:
tj fecit cliam, cum in Reſurre- N

R
“

u;
Rio⸗

IN

ngun

nt

ſn beitn

utennm

lt ine

ireſen
minindten

1niloe

1 Mbs ſol
imuicne Ei
nd
Ellrane
lek,
Atcllo N
fgimt
Gm ni

n NNR.

Yues
necemme
ſet,wlr
Aln
mi Nn

.

—

DocrR CHRIST. 29

dione ſua & clauſo ſepulchro pro-
diit, & quum poſtmodum clauſis
foribus in cænaculum eſt ig reſſus,
ubi ipſi diſcipuli ejus erant con-

gregati, iterumque diſparuit. Er

propterea dicitur mater Domini
noſtri IEsu Chriſti, virgo ante par-

tum, in partu & poſt partum per-

manſiſſe.
Explicatio Articuli q uarti.

D. Quomodo intelligendus eſi
quartus articulus „ Paſſus ſub Pon-
zio Pilato;, crucifixus , mortuus »„
& ſepultus eſt?
A. Articulus iſte myſterium uti-
liſimum continet redemprionis;,
cujus hæc eſt ſumma. Poſteaquam
Chriſtus converſatus eſſer in hoc
mundo rriginta tribus annis, noſ-
que ſuàâ vitâà ſanctiſſima, & doctri-
nàâ ac miraculis viam ſalutis docu-
iſſet, à Pontio Pilato innocenter fla-
gellatus eſt, lignoque crucis af⸗
B 3 füius

X

30 ExPIICATIO

hxus in eo morruus, & à quibuſ-
dam viris ſanctis ſepulrus.
D Super hoc myſterio aliquot
mihi dubia occurrunt, quæ ut mihi
explices deſidero, quo tanto me
Deo gratiorem exhibeã ob tantum
beneficium, quanto illud meliùs in-
tellexero. Dic mihi igitur, Chri-
ſtus eſt Filius Dei omnipotentis;
cur manibus Pilari à Patre ſuo non
fuit ereptus à imè ſi ipſe filius Deus
eſt, cur ſemetipſum non eripuit?
M, Poruiſſet Chriſtus mille modis
ſe manibus Pilati ſubducere, ſi vo-
luiſſet: imò mundus univerſus nul-
Lo illum malo afficere potuiſſer, ſi
noluiſſet permirtere. Pater hoc ex
cgo, quod præſciverit, diſcipuliſque
prædixerir ſe à Judæisad mortem
quærendum, irridendum, flagel-

landum ac denique occidendum:

neque tamen ſeſe abſcondit, ſed
potius obviam inimicis ſuis proceſ-

ſit, quibus ſe apprehendere volen-

tibus „

ocr

nen
unb e
iin edlen
UUncllre
4 U
unah,
nlng
USGe,
Mehrin
An
kin
eltu
kant
eh
M n

1 & 4
“ E
nſtmn in
ent
(Jlotantot
beiobunt

ud eltti⸗
onnipoten

Rer ſo
. i Denn
non entit
Grenot

Dlete,,a

metdun
dhguiſer, l
Dut boen

Aenlſig

eepene
Ccln, Nxr
Neſkndun
ondt, K.
lün

Nnnh⸗

ſtan

DoCTR. CHRIST. 21

tibus, nen tamen agnoſcentibus
dixir ſe eſſe quem quærebant. Et
cum eodem momento illi rerror-
ſum caderent ut mortui, non fugit
ut potuit, ſed expectavit donec re-
dirent ad ſe, & furgerent. Atque
ita ſeſe ut agnum manſueriſſimum,
quocumque vellent abduci permi⸗
r⸗
D. Quà de cauſa Chriſtus, cum
adee eſſet innocens, ſe paſſus eſt
injuſtè crucifigi & occidi?
M Multis de cauſis „ quarum
Præcipua eſt, ut Deo Patri pro
peccatis noſtris ſatisfaceret. Scien-
dum enim eſt offenſam ex dignitate
ejus qui offenſus eſt ponderandam;,
contrà verò ſatisfactionem ex dig-
nitate ſatisfacientis æſtimandam.
Pater hoc in exemplo: ſi ſervus
Principi colaphum infringat, is
propter dignirarem Principis, gra-
viſſime deliquiſſe cenſetur, at con-
tra ſi Princeps id ſervo faciat, id

3 4 prop.

32 EXPLIcATIO
ter vilitatem ſervi, admodum par-
vi æſtimabirur. Item ſi ſervus prin-
cipi caput aperiat, parvi penditur,
contra ſi princeps ſervo idem faci-

at, notabilis gratia eſſe dicitur ſe-

cundùm regulam jam dictam, Quia
igitur primus homo, & nos omnes
cum illo, Deum qui infinitæ digni-

tatis eſt, offendimus, offenſa facta

infinitam ſatisfactionem exigebat:
quâ dignirate cùm nec homo nec
Angelus pelleret, Filius Dei ipſe-
mer venit, qui ut Deus, infiniræ
dignitatis eſt: & aſſumptàâà carne
morrali, in ea ſe merti Crucis ad ho-
norem Dei ſubjecit, & hoc pacto,
paſſione ſua pro noſtra culpa ſaris-
fecit.

vVoluerit?
M. Ur exemplo ſuo virtutem pa-

qua=

D. Quæ eſt altera cauſa cur Chri-
ſtus tam acerbam mortem ſubire

Mer

Aenin
idu
üeum n
Pnmn
mene,
heh
ſbumn,

U,,
Un 4
Urln
1 Mi
net
aa
li

. A

kin

al

tientiæ, humilitatis, obedientiæzz,;
& charitatis nos doceret, quz

n

,
riim
Puſhedn
o ſten D

l Ge
dm E

s Cn
niniri
denl lir

enertehe.

loro e
Dei .
Whni
lunpen een
Cuuaste
Uhoe lo⸗
alli⸗

henc⸗
Ahen it

imnn
Neleme,

Pelg,c
4

DocrR. CHRIST. 22
quatuor virrutes, quatuor extremi-
tatibus Crucis defſignantur. Patie-
tia enim major inveniri nequit,
quàm mortem adeo ignominioſam
innocenter pati: nec major humi-
liras, quàm quòd Dominus omnium
dominorum, in medio latronum
crucifigatur: nec major obedientia,
quàm quòd mortem potiuùs appete-
re voluerit, quàm præceprum Pa-
tris non adimplere; nec denique
major charitas, quàm vitam in ho-
ſtium ſuorum ſalutem expendere.
Ubi nota, charitatem factis porius
quàm verbis, & patiendo magis
quàm agendo demonſtrari: quare
Chriſtus non ſolùm infiniris pene
in nos collatis beneſiciis, ſed etiam
paſſione ac morte ipſa, quèͤd nos
ardentiſſimè diligeret, oſtendir.
D. Cùm Chriſtus Deus & homo
ſit, ut ſuprà dictum eſt, & Deus, ur
viderur, neque mori neque pati
poſſit , quo pacto hic dicimus eum
B. „ pgl⸗

34 ExPLICATIG

paſſum & mortuum eſſe?
M. Quia Chriſtus ſimul Deus &
homo eſt, poreſt ſimul pati & non
pati; mori & non mori. In quan-
tum Deus, non poteſt pati nec mo-
ti; in quantum homo, poteſt u-
trumque. Unde dixi, quèòd cùm
Dens eſſer, homo factus ſit, ut pro
peccatis noſtris ſatisfaceret, tor-
mentum mortis in ſanctiſſima car-
ne ſua ſuſcipiendo: quam utique ſi
homo factus non fuiſſet, ſuſtinere
nequiviſſet.

D. Si ergo Chriſtus patri pro pec-

catis omnium hominum ſarisfecit,
unde fit quòd tot homines damnẽ-
tur: & quare opus eſt nos pro pec-
catis noſtris pœnitentiam facere?
M. Chriſtus quidem pro peccatis
omnium hominum abundéè ſatisfe-
cit, ſed neceſſarium eſt illam ſatis-
factionem à quolibet ſibi in particu-

lari applicari: quod fit per filem „

Sactamenta & bona opera: & hræ-
. ex-

Rer
üürſen
npen
erlhen
uhnn
Wn
An
A
nn
MA
AP
Cechmn
X
N
mln
n
MI

ld

e
eel
mlDe

on hid
Epuiinen

n, en
, A

ult,,
lneer
llin (4
uunigel
dlhee

Cpunone
nlalskect,
nirscnne.
ntihe⸗

amnten
1oe

ne eice
llmnitte
hinpuün
erdn,
ulie⸗

1

Docrk. CHRIST. 25

fertim per pœnitentiam: & ob hanc

tauſam pœnitentiæ ac bonis operi-
bus inſiſtendum eſt, tamerſi Chri-
ſtus pro nobis ſit paſſus ac ſatis fece-
rit. Quapropter & multi damnan-
rur, & inimci Dei manent, ſive
quia fidem recipere recuſarunt, vr
ſudæi, Tureæ, hærerici: ſive quia

Sacramenta ſuſcipere noluerunt, ut

ſunt ij qui baptiſmmum admittere

renuunt, aut confiteri: ſive eriam

qui peccara ſua per pœniteniæ
opera diluere non contendunt, ne-
que divinis præceptis congruenter
vivere proponunt.
D. Velim id mihi aliquo exemplo
declarari.
M. Sume exemplum ab eo, qui
multo labore ac ſudore tantam pe-
cuniæ ſummam lIucratus eſſet, q æ
ad univerſa hujus urbis debita diſ-

ſolvenda ſufficeret, eamque ad niẽ-

ſam darer, diſtribuendam iis om-
nibus &ſolis, qui eius chirographu

36 EzrIIcCATIS

adfertent,. Is certe quantum ex parte
ſua eſſet, pro omnibus ſatisfeciſſer:
quantumvis multi adhuc obærati
remanerent, qui nempe aut ſuper-
bia aut deſidia ſua, aut alio affectu
dutti, dictum chirographum petere,
illud ad menſam afferre, & pecu-
nias accipere noluiſſent.

Explieatis Articali quinti.

D. Supradicta rectè intellexi; ut
autem eriam quintum Articulum
intelligam, qui ſic habet, Deſcen-
dit ad inferos, tertia die reſurrexiv
à mortuis: peto quid ſit Infernus.
M. Infernus eſt infimus & profun-
diſſimus locus totius mundi, id eſt
centrum terræ: ideoque S. Scrip-
tura mulrtis locis Inferno opponit
cœlum, velut locum altiflimum
loco infimo. Ceterùm in illa rerræ
abyſſo quatuor diſtinctæ cavernæ
ſunt, ſeu magna receptacula, unum
damnatorum, quod omnium pro-
fun-

Me
Aln
ie
munſen
Iro
ſipet
hgnk⸗
Eun
pen
an
Ulten
Auen
nn
N,.
Enin

te

hunnere
iſtifeke
Arde
npe uſ
reli
hun Petg
n, & N

lgin,
nteleni,u
Miollmn
R, Nn⸗
de riunni
TMlenn,
Etnn
Nl, Ged
bi
moopt
Aihmum
e
ene
uwdun
in
E

d.

DocTRE CHRIST. 27
fundiſſimum eſt. Sic enim conve-

nit, ut ſuperbi diaboli, & homines

eorum ſequaces ſint in loco profun-
diſſimo, & à paradiſo quàm maximè
fieri poteſt, remoto. In altero recep-
taculo quod paulò altius eſt, ani-
mæ quæ pœnas Purgatorii ſuſtinẽt

detinentur. In tertio verò quod ut-

roque prædiqorum adhuc altius eſt,
ſunt ea r⸗ baptil-

mo decedentium, quæ ignis pœnâ
non torquentur, ſed ſolam pænam
damni, id eſt, viſionis beatificæ pri-
vationem ſuſtinent. In quarta au-
tem, quod tribus præcedentibus
multò ſuperius eſt, degebant olim
animæ Patriarcharum, aliorumque

Sanctorum, qui ante Chriſti adven-

tum obierunt: tametſi enim hæ
ſancæ animæ nullà indiguerint
purgatione, non ante tamen cœle-
ſtem gloriam intrare potuerunt;
quäm Chriſtus morte ſuàâ æternę vi-
t& portas reſeraſſet. Quare in illo
B 7 lo⸗

38 EXxPILIICATIO
loco altiore degebant: qui etiam
limbus Patrum ſive ſinus Abrahæ
vocatur: in quo tãtum abeſt ut pœ-

nam ſuſtinuerint, ut etiam jucunda

quiere perfruétes magno cum gau-

dio adventum Domini expectarint.

Hinc in Evangelio legimus animã
Lazari mendici in ſinum Abrahæ
velut ad quieſcendum delatam eſſe,
ubi à divite Epulone viſa fuit; cum
enim ille in infernalibus flammis
arderer, oculos ſurſum levavir, &
Lazarum in longè altiore loco de-
faen »magnoque gaudio & con-
olatione perfuſum & fructum pa-
tientiæ ſuæ percipientem, con-
ſpexit.
D. Ad quem ergo horum quatuor

locorum Inferni deſcendit Chriſtus

poſt mortem ſuam ?
M. Non eſt dubium, quin deſcen-
derit ad limbum Patrum, eoſque
repente beatos reddiderirt, & ad
cœlorum regnum poſtmodum ſe-
cum

.

ecn

Md
ni e
D
Voron
(luntpr
Minnſet
(rn
Rand
lue
auun⸗
e

NW
me

Wgirin
mine,
ea
ben
3

a
e
eanſte
1

4

artie
e on
bun hirn

Kinitn

gwwan .

lltpeget
lgimn 4
Umun Eek

nldinn

un funm

nlen D

Ainnelod

gucnctan

Audhinn

Men, ℳ

Iunide

hdctitn

ndelen
In, A
leir N
☛
N

Docfk CHRIST. 39

cum deduxerit. In aliis etiam In-
ferni locis ſeiplum ſpectandum
præbuit, territando demones, ue
victorioſus triumphator ; damna-
