dina-
(a) Eph. 1. 7.

264 EXxPLICATIO
dinatus voluptatum & delectatio-
num carnalium. Peccata ab ea
prodeuntia ſunt, Cæcitas mentis,
temeritas, inconſtantia: itema-
dulterium, fornicario, obſcœna
verba, & omnis alia immunditia.
Remedium eſt, exercere ſe jejuniis
& orationibus, malamque ſocie-
tatem declinare; illa enim media
ſunt ad caſtitatem ſervandam ne-

ceſſaria, & præcipuè ſibimertipſi

non fidere, nec virtuti aut ſancti-
rati ſuæ: ſed à periculis procul ab-
ſiſtere, ſenſuſque ſuos cuſtodire:
conſiderando Samſonem forrtiſſi-
mum „ Davidem ſanctiſſimum;
& Salomonem fſapientiſſimum

ab hoc vitio deceptos eſſe, gran-

demque mentis cæcitatem incur-
riſſe, præſertim Salomonem, quem
concubinæ ad omnium Idolorum
ſuorum cultum pertraxere.
D. Quid eſt Invidia, & quæ ab
illa peccara proveniunt, quodque
ejus remedium? .

4 N
wed
(W
ſe D
N
Wungg
Lairitn
ucbr
Wlwon
Nann
enhr,
eurnin
Rinſn
e
,Ain

D

6

. Aunan

nten
alenll
e Eeni
Phiheii,

b

1

DocrTK, CHRIST, 26 ½

M. Invidia eſt peccatum per
quod homini bonum alterius di-
ſplicer, quia apprehendit propriam
excellentiam per illud diminui.
Ubi nora, quòd quando tibi bonum
alterius ideo tantum diſplicet, quia

non eſt dignus, aut quia eo aburti=

tur, id non eſſe peccatum. Simi-=
liter quando ribi diſplicet, non ha-
bere te bona, que alii habent:
præcipuè virtutem, devotionem,
bonaque ſimilia, non eſt peceatum:
ſed potius ſancta & laudabilis In-
vidia. At verò quando ribi diſpli-
cet, alium aliquem bona quædam
habere, quæ tibi videntur obfuſca-
re gloriam tuam, velleſque eum
talibus carere, ne ſic vel æqualis
tibi, vel ſuperior evaderer, tunc
Invidiæ peccatum committis. Ex
quo alia mulra procedunt, ut judi-
cium temerarium, gaudium de
malo alterius, murmuratio, de-
tractio,. Invidus enim bonam fa-
M mam

in
(eem

266 ExPLICATIO
mam proximi minuere quærit. Ino
ad homicidium ſubinde excitatur, i
quemadmodum Cain fecit, qui ex (Klin
invida frarrem occidit &: Judæi, qui
ex invidia Chriſto Domino mor- W
tem procuravere. S,
Remedium illius eſt exercere ſe
in charitate fratrena, & ſeriò per-
pendere, invidiam magis inviden-
ti quàm invidendo nocere, Affligit
enim ſe invidus, ſeque intus exe-
dit: & ſæpe Deus eadem via invi- Hian
dendum exalrat, per quam illum
dejicere ac humiliare invidus mo-
liebatur. Sic videmus diabolum
quidem per invidiam primum ho-
minem de paradiſo terreſtri depu-
liſſe; Deum verò illa occaſione ar-
repta, Chriſtum in mundum mi- mm
ſiſſe, eujus meritis cœleſtem illi pa- In
radiſum donavit. Joſeph Patriar- M, in
cha à fratribus per Invidiam eſt Win
venditus; at Deus illà occaſione emngh

effecir, ut Dominus ſuerum fra- Me amn
trum

DocrTR. CRIST. 267

trum evaſerit. Saül rex Davidem
ex Invidia eſt perſecutus; at Deus
ideo Saüli regnum ademir, & in
Davidem tranſtulit. . V
D. Quid eſt Gula, & quæ pec-
cata gignit, & quod ejus remedi-
um ? .
.A. Gula eſt appetitus inordina-
tus cibi & potůs. Quæ inordina-
tio conſiſtit in ſumptione cibi
affluentioris quàm conveniat »
aut in eo quèòd quis nimis pre-
tiotos cibos requirat, aut pro-
mibitos , verbi gratia carnes in
die Veneris vel Sabbati: aur quan-
do quis ſtaram veſcendi horam non
obſervat, præſertim in die jeju-
nii: aut denique dum quis nimiaâ
cum aviditate & ingluvie comedit.
Peccata quæ ex Gula naſcuntur
ſunt, obſcuritas mentis, vanum
gaudium, multiloquium. Sæpe
etiam ex Cula luxuria procedit 5
quæ omnes quoqus fllias ſuas ſe-
M z cufA

268⁸ EXPIICATI6
cum affert. Rsmedium ejus eſt
temperantiam & abſtinentiam co-
lere, animæ juxta ac corpori ap-

Primè fructuoſam. In quem finem

Præcipuè proderit bene expendere,
quod delectatio Gulæ breviſſima

ſit, & ſæpe diutinum ſtomachi ca-

pitiſque dolorem poſt ſe relinquat.
D. Quid eſt Ira, & quæ peccata
pParturit: & quod ejus remediumè?
M. Ira eſt inordinatus apperitus
vindictæ. Sed ſceindum eſt Iram
moderatam recteꝗque ordinatam
bonam eſſe. Quare in Pſalmo di-
citur: () Iraſcimini & nolite pec-
care. Et & Baſilius ait: ()Iram in-
ſtar canis eſſe, qui bonus eſt cùm
inimicos aggreditur, malus quan-
do amicos. Deordinatio illa Iræ
in tribus ſira eſt: primum, quèd
quis vindictam velit ſumere de eo
qui caſtigari non meruit, nec of-
fendit. Secandum, quèd quis ve-
lit vindictam ſumere authoritate
a] Pſale 4 . Cb] Baſil, Or, deira. Pro-

i
n
anne
madd
KN
(an
ſtine
ahe
liin,
hiin
le /6
MW
4
Aun
nehe
llen X.
näſ

W

eleen
ad
igenhe
ucti
nlmni
inle
al

un
n CHRIST. Docrk. 269
, propria: quia de malefactore vin-
uis dictam ſumere, eumque punire,
le, ſolùm ad Superiores ſpectat: qua-
lem les ſunt Principes & Magiſtratus.
e, Et quia ſupremus Princeps eſt Deus
ideo dicitur quèd ad ipſum princi-
paliter ſpectet vindictam ſumere.
Tertium, quèd quis vindictam ex
odio inſtituar, non autem ex zelo
juſtitiæ, & in modo aliiſque cir-
cumſtantijs excedat.
Peccata quæ ex Ira inordinata
naſcuntur ſunt; Contentio, inju-
rioſa verba, verbera, actus incon-
venientes, as ſi quis mentis inops
foret; quoniam ira inordinata a-
mentiæ eſt ſimillima. Remedium
ejus eſt in Manſuetudinis virtute
ſe exercere, & in pœnirentia: con-
ſiderando exempla Sanctorum, &
ipſius Chriſti, qui per patientiam
ac tolerantiam multèò glorioſius
triumpharunt, quàm ulli munda-

ni quande ge inimicis ſuis ſe vindi-
gaveké⸗ M 3 D.Quig

1

270 EXPLICATIO
D. Quid eſt Acedia, quæ pecca-
ta producit, & quod ejus remedi-
um ? ,
M. Acedia vox Græca eſt, & ſi-
gniſicat tædium, faſtidium, ac ne-
gligentiam. Er tunc peccatum ca-
pitale eſt, quando quempiam tæder
leni Operis, ac difplieet quòd ad
obſervantiam divinorum Præcep-
rorum, tenendamque virtutum
ſemitam obligerur. Peccata ex
Acedia pullulantia ſunt: Contemp-
zus præceptorum, & quòd quis
ſe vitiis in prædam objiciat: &
bene agere poſſe deſperet: Odium
denique & rancor in illos ſuſcep-
tus, qui hominem ad declinan-
dum à malo, & ad viam virtutis
capeſſendam compellunt. Reme-
dium ejus eſt, nunquam eſſe otio-
ſum, libros pios legere, cogitare
quantum præmium Deus dihigen-
ribus præceptorum ſuorum ebſer-
vatoribus promiſerir, & pœnam
gter-

Met)
mn
rehr
3)

M.
Gin
Er,
lelcrey!
luun
le ſelal
ienitn⸗
uuune
lieni,
En
inginnn
UNIN
W
Paenomn
Gunlan
ulen
. u n
WINn

DeocrR, CHRIST, 271
æternam ac intolerabilem, quam
negligentibus præparavit.
C A P. XX.
De Peceatis in Spiritum s.
D. Uor & quæ ſunt peecata in
Spirimm ſanctum?
M. Sex, videlicet, Deſperatio
de ſalute, Præſumprio citra meri-

rum ſaluratem conſequendi, Ag-

nitæ veritatis impugnatio, Gra-
tiæ alteri datæ invidentia;, Obſti⸗
natio in peccatis, & Finalis impe-
nitentia.
D. Quare iſta vocantur peccata
in Spiritum ſanctum?
M. Quia ex mera malitia com-
mittuntur; & maximè tertium „.
quod præ cæteris magis propriè
peccatum in Spiritum ſanctum eſt,
quando nimirum quis veritatem
cognoſcens, nihilominus vult ob-
ſtinarè manutenere ac probare id
verum non eſſe. Peccatum porrò

. A cx

2 72 ExPLIeEATIO
ex malitia, in Spirirum ſanéctum

committi dicitur, quia Spiritui
ſancto bonitas tribuitur, cui contra-

riatur malitia: quemadmodum
peccatum ex ignorantia dicitur eſſe
contra Filium, cui tribuitur Sapi-
entia: & peccatum ex fragilitates
diditur eſſe contra Patrem, cui po-
tentia defertur.
D. Quidnam habent proprij hæc
peceata?

M. Hoc nimirum, quòd neque

in hos ſæculo, neque in altero re-
mirtantur, ſicut Chriſtus in Evan-
gelio docuit. (a) Quod tamen ſic
intelligendum eſt, quèd earum re-
miſſio difficulter obrineatur: eò
ꝗquòd rarum ſit & difficilẽ, ut hiſcs
Peccatis obnoxij ad veram poœni-
tentiam pervenianx: quemadma-
dum cùm dicimus morbum ali-
quem incurabilem eſſe, non inten-
Qimus dicere eum nullo modo cu-
rari
(*) Muth. 22. .

den
led

i
E

MℳN
N

1

En

Nn
ndn
Enatni
N
Dete
Err
(e

1
E

(Mar
e

„1

Docr. CHRISY. 273

uin rari poſſe, ſed quèd rarò curetur,
ent ordinariè verò omnia remedia ſu-
ad peret.
Neiie CA F. (XXI.

nir De FPeccatis in œlum elæmantibut.

he D. Uot & quæ ſunt peccata in
ad, cœlum clamanria?
M. Sunt quatuor, videlicet:
Homicidium voluntarium (a), Pec-
catum carnis contra naturam (?),
quod Sodomiticum vocari ſolet:
Oppreſſio pauperum (c), & præ-
ſertim orphanerum & viduarum:
& Marces operariorum deſrauda-
sa. (4)
D. Qare iſta in cœlum elamare
dicuntur?

6; illorum peccatorum injuſtitia, ur
n“ nullo mede cooperixi aut abſcondi
eon Aucant.
ur M † σr.

(24) Gen. 4. 10., (⁵) Sen. 15. 20,
((?) Exode 22, 35, (4) Ia, 5. 4

1

271 ErrIICATIO
C A P. XXII.
De quatuor Noriſsimis.

D. VrEüm generale quoddam do-
cumentum ad fugiendum
pPeccata.
M. Sapiens ait, «] Recordare ne-
viſſima tua, & in æternum non
peccabis. Hæc noviſſima ſunt
quartuor: Mors, Generale judi-
cium, Infernus, ac Cœleſtis gloria.
D. Quare illa quatuor Noviſſi-
ma vocantur *
M. Qnia mors eſt finis vitæ, ex=
tremumque omnium;, quæ nobis
in hoc mundo oceurere poſſunt Iu-
dicium illud generale, ultimum
judiciorum omnium eſt, quæ in-
ſtituentur, à quo ad aliud tribunal
nulla dabitur appellatio. Infer-
nus ultimum malum eſt quod pec-
catoribus irrogabitur; in quo ſine
ulla relaxatione in æternum per-
mane-

(⁴) Eccl. gZ

i

.
Wpen
encun
Wn.
1
runt
1 utl
ſee
genire
C
1 M,ler
1C!
MIe
ne A
uunnito
Nenn
Enmn
(E
D
oden
liſlti
gult

.

Docvk. CHRIST. 27 5
manebunt. Ccœleſtis gloria deni-
3 que ultimum bonum eft, bonis con-
ferendum, quod nunquam ſunt
amiſſuri.
D. Age dic, quid circa hæc qua-
ruor conſideratione dignum occur-
rat : ut ea ſæpe memoria fepetens
non peccem, quemadmodum Sa-
piens à te allegatus dicit. .
M. Circa mortem hæc quatuor
puncta conſideranda occurrunt⸗
Primum eſt, quèòd mors ſit certiſ ſi-
ma, nec ullus eam effugere queat.
2. Quèd hora morrtis illcerta ſir,
multique moriantur quando id mi-
nimè expectant. 3. Quèôd per
mortem in hoc munde abrumpan-
tur & terminentur omnia: & tunc
demum mundi vanitas agnoſcatur.
4. Quèòd tempore mortis quiliber
hominum ſuper commiſſo malo ;
& bono omiſſo doleat: quare ma-
Ena ſtultitia eſt, hoc facere de quo
certus ſis fore ut te pœniteat.

Cixes

276 ExrLICATIO

uncta perpende, 1. Quèd hoe Ju-
Riciam ia tiruerus ſit de rebus
kravillimis „ videlicet de ſummo
ono, & ſummo malo. 2. Quèd
hoc fier per ſupremum Judicem,
qui ſcit omnia, & cui nemo poreſt

reſiſtere. 3. Quèd in præſentia to-

ius orbis, à qua mortalium nemo
ſe poterit ſubducere. 4. Quèd ne
minima quidem ſpes ſit affutura ,
extremam illam ſententiam, aut
executionem divinæ Juſtitiæ effu-
giendi.
Circa Infernum conſiderandum
crit quèòd fit latus, longus, al-
tus & profundus. Larus, eò quòd
omnes pœnas eriam imaginabiles
complectarur. Longus, eò quèd

poœna illæ omnes ſint æternæ. Al

tus, quòd ſint acerbiſſimæ in ſum-
mo gradu. Profundus, quòd ſint
meræ poenæ, & nullo penitus con-
ſolationis genere pecmixxæ,

Circa extremum Judicium hæc

Circs

Moen

u
eunhte
nal
D
N
,⸗
u.
ri lu
ſe
anne

(
.
.

ker
en

.

e,,

DocrTk CHRIST. 277

Circa cœleſtem gloriam ſimili-
ter conſiderandum eſt, illam am-
plam ac latam eſſe , eò quèòd omne
bonum imaginabile contineat»
imò plus quàm nos imaginari
aut deſiderare poſſimus. Lon-
ga, quia omnia illa bona æter-
na ſunt. Alta „ quia bona
omnia ſumma ſunt ac nobiliſſi⸗
ma. Profunda, quia vera pu-
raque ſunt bona;, nullius mali
admixtione violara. Ubi inſu
per & hoc advertendum bona
hujus mundi nullam ex quatuor
hiſce conditienibus habere quan-
doquidem brevia exiguaque &
ſemper doloribus anguſtuſque ſunt
temperata : uti & contrario mala
hujus mundi, pauca, brevia, &
exigua ſunt, ſemperque aliquali
conſolatione perfuſa. Unde con-
cludes, omnes illos revera deſipe-
kIe „

273 Docr. CHRISY.
re, qui præ amore hujus vitæ, vel
præ timore tribularionum præſen-
tium aut futura bona perdunt, aut
in futura mala labuntur.
ͦ”ñ
e

Impreſſio iſta Caſparis Roll, de-
ſumpta eſt abs Exemplari AN-
TVERPIAE TVPiSENGELPERTI GYM-
MCI. An0. M. DC. LxIII. impreſſo.

n

lc

IN D E X
CAPITUM.

CAbP. I. Qua ſie doctrina Chriftiana
& quaæ illius partes principales. pag. 3.
M. Explicatio ſigni &S. Crucis. 5
III. Declaratio XII. Articul orum zm-
boli. 1
IV. Explicatio Orationis Dominicæ. 76
V. Explicatio Salutationi Angelicæ, 102
VI. Explicatio Dectalogi. ſeu decen Pra-

eeptornm Dei. 111
Explicatio primi Pratepté, 118
Secunde., 131
Tortii. 142
Quarti. 149
LQu inti. 153
Seæti. 157
Sepiinmei, 160
Ocaανâ. 264
Noni, 4 169
Decimi. . 172
CAP. VII. Explicatio Praceptorum Ec-
eleſiæ. 17
VIII. Explicatie Conſiliorun Evangeli-
corum. 176
IX. Explicatio Sacrawentorum Ecc'e-
ſiæ. 180
De Bapti ſmo. 187
De Conkrmatione. 193

De

1 K DExr.

De SS. Euehariſtiag. 196
De bPanitentis. 209
De Eaxtrema undzione. 218
De Saramento Ordinis. 22

De dSaeramento Matrimonii 222
CAP. X. De Virtnisbus in genere, 22 5
XI. De Vireutibus Zbeologicis. 228
XII. De Virtutibus Cardinalibus. 233

XIII. De ſeptem Donis Spiritu, ſan-
. .

ti. 42439
XIV. De Odzo Beatitudinibus. 242
XV. De ſeptem Operibus miſericordiæ
origs⸗ „ & ſeptem ſpirituali-
us.

245
XVI. De Vitiis & Peccatis. 24*
XVII. De Peec-to or:ginali. 252
XVIII. De Pecczto mortali & ve-
niali. 256
XIX. De ſeptem Pectatis capitali-
bas. 259
XX. De Pecrazis in Spiritum ſan
bum. 22¾
XXI. De Peccatis in cælum clamantss
bus 273

XXII. D quatnor Neviltmis. 274

IINIS.-

—

Nednn a
Nd 7

IIII

—WW

19 20 2

18

17

₰
●
E
S
GS.
Er
½
ſ
S
—
E
=
=
5
OO
2
X
E.
2
3
8
E

—

12

ROBERTI
BELLARMINI

11

II

Politiani ex Soc.] Esu

S. R. E. Cardinalis E-S
CHRISTIANZX
DOCTRIN £
TATIOR
EXPLICATLIO. E
. =
n

In Ducali Monaſterio Campidone —
TRüEGNTNATNNNNINNI

2 3 4 5 6

eSO ele'soin-„PaepueiS 10oelese1el1