Gf1212_qt_9

P

7

i

-

F.

«üm

w

46

VE s

9*5

Sr

es

9

üä

d

w

?s

21

£s

od

L

r

UT P. Cl

a d

:

e

ïäl

S

Ms

us

I

ä*äï&!

od

:

N

$.T.

$

k

El

W

11

ss

d

a od

»»

&t

iv

a

s

8

E

A

Y

?öä KI

m*

x

a. T

Q*'*ä

ï

A

g

E

)äf

39

ER

P

M

&

Cud

?b

i

Y

3

r

]

d

at m

i

- n

ws&

w

äv

*2

E ol

I

P

N

4

[

2«5117473573

L

r

)2

j

Pa

Il

I

II

il

D

lii

HUR

K

UB Tübingen

:

m

Digitalisat

Buehbinderei voy

AMUAIUT

vorbanden

LAU, HH PMERE

O. Hartter,

l

I -

Af

THESES TPEOLOGICzE

IMAGiNE DWBNA

IN HOMINE

IN STATU INTEGRITATIS

quas

Supremz Numinit auxtilto,

PRESIDE

VIRO CMaxime Revereugo, ExcelentilIsno atd, Ampliffumo,

N. JOHANNE JOACHIMO

ZENTGRAVIO,

SS. Theol. D. P.P. Capit. Thom. C'mon

& Ecclefiaffe, .

!

«Domino Patrono, Promotore, ac Pmceptor:

Jummuapere devenerando

in SOLENNI Eruditorum congreffü

Hefendet

]OHANNES HENRICUS SEUFERTUS,

Spirenfis, A. & R,

D/e

Febr. M DCC l. b, L. confüct.

900 GHHUNEHIHIS EEE GHOHOEOHIPHEHOEHUSCRMUMIHESEH I Ut d g.

L

UARGENTORATE,

Typis Jonaxwis FRiDERICI'SPOOR,

[

s. Rsl

"

$

LIBERAE CIVITATIS

HEILBRONNZE

ä

ILLUSTRI-.OR DENI

SSENATORIO: -

ET

?

PLURIMUM REVERENDO

MINISTERIO ECCLE-

SIASTICO:

Nec non

I;ä

PARENTI OPTIMO,

R e&ori Gymnaüi ibidem meritifsimo

pagellis hifce -

grati animi indicinam

Aur. ET RESPONDENS,

P

eeeee ]uit

-55 (1, )f-,cz..

efa efo

b

&f5 dis d?a dfo dfa 1 do ao 1 s as cTo iT5 df qfa dfo df d5

t

v

of

hss dfa

$

S

*

*

D

Ed

310 916 *

N

x

3305 699 6* ejomie o^ 696

RJULJ

VATSAT

&106556» $

X OE

UXX X X

X* xX x*

dhet xe

* k k k k * * o*

zoLznRpame f

*

:

Se»

[OOLOEEIO OL OIS

i

v

CT M

s

;

G

s

G- GV ss GXv GYo Go GXo ais Qí:G/

.

&

s.

o

i

D

íste

G« 6a

Cj* 35 a? cQ? Ca^ Cb

Se

DI UP OBD:

4

T

a

4 d

$

[

Tnauzsis L

ya

J s

z

d

À

-

$4 Mago qvibufdam dicitur,

CM

Íecundum Thomam Aqvinatem, Imitago,

X:-

:

s.

Cr Pf

N«

qvod fuum fcil. miterur prototypum.

11

:

*

(1 NAS

$)

35

Imago divina in homine non eft ef-

23

z

A

fentialis rei expreffe cum exemplari

"Á

6209

A

;

convenientia , qvz ftylo Biblico foli

Chrifto tribuitur , qvi eft Imago Patris effentialis, Hebr.1,5.

fed accidentalem - qvalitatum qvarundam convenientiam &

conformitatem notat,

I1L

Imago ts & Similitudo r—551 Gen.1,26. non ita fibi

contratiantur, ut qve Pontificiorum (atteftante Bellermino de

de Grat. primi hominis c.2 ) Patrum etiam qvorundam (qvo-

tum verba apud D. Gerbardum de Im. div.$.26. videri poífunt)

eft fententia, Imago fit natura, feu naturalia dona Rationem,

Intelle&tum & Voluntatem complectatur ; Similitudo autem

dona mere füpernaturalia denotet: Sed fi qv« differentia fit,

B. D. seb. Schinidio in Tract. de Im. div. p.84.. videtur effe inrer

Ideam [eu Exemplar, & id, qvod ad Idesmm factum est: Ita, ut. Simili-

gudo fit Mdea fzu Exemplar, Imago vero id, qvod ad iffam Ideam factum

eff, Subjun&um itaqve 771 eft. £ylixé: prioris vocabuli

C^, imaginemque Pro€otypo.qvam fimilimam innuit, qvod

p** y.29. & r—ib1 Gen. . 1. fola pofita innuunt.. Con£,

B. clafj Philol. Sacra l.5. p.m. 20.

IV

d

Veftigium dicitir qvidem Imago, fed in hócab Imagine

proprié fic di&tà differt, qvod convenientiam tantum imperfe-

&am involvat, uti vult B. Caloy. M. D. p.m. 5 25.

V.Image

-95 (2)889«

^

N.

Imaco DEIitaqve eft perfectio naturalisin excellenti con-

formitate cum DEI fapientiä, juftiuà & immortalitate confi-

pui

ftens, concreata homini primó divinitus ad DEUM Creatorem

tori

perfeate agnofcendum, dilizendum & glorificandum, & ad vi-

(11X'0

tam eternam mediante Legis impletione confeqvendum.

*

VI.

Fuiffe talem Imaginem divinam in homïne, conftat ex

Àl

Gen. 1,26. Sap. 2,13. qu&, cum per lapfum Adami amifla fit,

ira utin locumejus peccatum fücceflerit, Gen. , 1. Rom.7,23.

Qp

$,7. in hàc vicà znchoativée xe

*

paranda, Eph.4,24. Col.3,10. in

pei

alterà autem vitàtonfümmanda r.Joh.5,2.

DA

VT.

'TotaSS.Trinitas hominem ad Imaginem fuam condidit;

Imago autemfive

jj

tion folus Filius, nec Angeli, Gen. 1,26.27.

Similitudo,ad qvam homo conditus eft, non est Imago DEI, ut i

qi

Ti

gluribus per(onis [ubfflit, adeog, nec SS. Yrinitatis juxta per[onarum

[1177;

numerum fbetbate, (ed est 1mago DEI Trimumnius juxta Effentia (ua per-

fetlionem confidevati, utà accuraté obfervavit B. Schunid. l.c. p.68.

lc

& 69.

VL

DEUS homines ad Imagïnem fuam condidit ex merá bo-

Gtr

nitate, Gen.1,31. neutiqvam hàc mente, utin hominibus non

&l

fuffi-ientibus ad refiftendum viribus inftructis; qvz falía eft

f

Calvinianorum, qvi Supralap[arj vocantur, hypothefts; indeqve

lapfuris, iisqvidem, qvos decrevillet damnare, füam exerceret

iram; qvos decreviffet falvare, fuam declararet mifericordiam,

ftin

prout falfo ab adverfaris applicantur verba Pauli Rom. ,

22245

('€P€

IX.

tht

Chr

Angeli funt fubjectum Imaginis divinz, 2.Sam. 1 4, 20.

liA

3. Cor. 11, 14. in fenfü latiore, ftri&tiore ver homo. Conf.

hi

B.Caloy. Syft. T. 4. p.;'94.

X.Crea-

-£32 (3.) &&2

X.

At Coft«

Creature ceterz funt fubjectum Imaginïä divinz 4r-

? conf-

eXCOTEITI

guitivé & fignificativé, Rom. 1, 20. ita ut iniis veftigium Crea-

&advi-

toris appareat, Pf 19,2. 33,5. 104 24. non autem inhefivé,

qvomodo folus homo fuit fubjectum Imaginis divinz.

1.

AL

nfat ex

Chriftus homo natus eft ad Imaginem divinam, ficuti

nill fit

Ádamuscreatus: qvam tamen non à Matre feu Majoribus ac-

..

cepit, fed fibiipfiformavit, qveqve jam eft confummatiffuna

j10 1

perfectione nulli creature atüngendà, 1. Cor. 15,47. Conf.

B. schmil.l.c. p.5 5 .

XII.

Mulier eft etiam adImaginem divinam condita. Gen.r»7.

yudidits

temlive

3,3. non obffanre loco 1. Cor. 11,7. € qvo tantum evincitur,

JEL UEf

qvod Vir fit ad protorypum Imaginis divine conditus, Mulier vero ad

*)fo;z.zrum

Imaginem divinam, qve. in Viro est. expre[Ja, d uon rantum DEI, fed

etiamViritmago & gloria fit, u prolixé probat B. Scbmid.p.22 1.

fugt-

Lc. quó qul Imperium virileinvolvitur.

dP-GS:

XIIT.

Nontantum inanimá,fed & in corpore Imago divina eft,

eribo

Gen.1,27. 9,6. 1.Cor.x 5,49. uon obflaute loco Eph.4,24. ubi

jus noit

explicante Meifuero Anthr. d.1. q.6. $.4. de principali DEI con-

formitate fexmo eft.

&f elt

XIV.

ndeqye

xerceret

Mofes Luc.9,0. illiqve, qvitempore Refurrectionis Do-

ordiäüb

minice Matth.27,$2. cum Chrifto refurgebant, reftitutam ac-

X0m s

cepere Imaginem divinam, nonautem Bi-morrai, qui ad hanc

tantum vitam in V.T. ab Elià, 1.Reg.17,22. in N. T. cum à

Chrifto, Matth.9,2 .. Luc.7,15. Joh.11,44. tum ab Apofto-

lis Act.9,40. 20,9. excitabanturrurfus morituri. Conf, B.Ger-

!471'7,'

Cont

bard. 'T.VIH. LL. dg Morte $. 68.

A

3

XV.

( Crete

B

Y

as

5944 |

X

hdonem

Imago diviha non tantum in carentià labis omnis, u

pcrficiend

Socinianorum de primi homipis Statu fententiam refert B. Scbiiid

duderet,

p.179. Lc vel phrafz Scholáfticà in puris naturalibus, de quo Bel-

larminus de Gradià primi hominis c. z.qu. contendens Imagi-

nem pertinere ad naturam ; fed & in excellenticreaturz ratio-

Prac

vebantur

nalis cum DEO archetypo conformitate ratione fapientiæ,xjuu

Ifagoge j

ftitiz, fan&titatifque ejufdem, Eph.4.24. non tamen omnimo-

dà, (-d ordinis confiftit. Illa autem Imago non fuit füuperna-

Vatu erat

turalis, fed naturalis, quod patet ex Gen.1, 26.27. inhzíione

Íc, & propagatione nàáturali, non qvod ipfa Imago hominis,

Ad;

qvà calis, natura elfet. Con£. B. Schinid. de h. div. p.70.

Statulnre

XVI.

eqw'potu

Juftitia Orig'malis' eft habicualis omnium virium & Fäcul-

tatum animz tuminter fe, cum in ordine ad a&us fuos perfectie

Ài

& rectitudo, Ecd. 7;5 o.

fievelat

XVII.

A Yuftitià Originali non differt Gratia gratum hominem

Àd:

DEO fadens, fed eft prorfus eadem, qvia, frcut numc juftitia

ita olim fuflitia Originalis eandem

Gen.i a

chriffi imputata nos gratos facit,

fionibus,

gratiam praftitit, ficuti loquitur B. Mez;[fzems Anthr. d.1. q.2.$.5.

taturale.

Conf. B. Calov, T.4. LL. p.418.

X VIIE

ptimi lor

Ti u f

Juftitiz Ori

ginalis fmpliciter confideratz formale eft nati-

iltignagy

Na potentiaru

m integritas : Sin autem re[pedtus habeatur ad

Oqritur

erfonam,inq

1

.

ià fuit Juftidia Originalis, tunc nativa illa poten-

6;

tiarum integritas eft materiale,

Perfonæ autem acceptatio, &

;ratiofa DEI inhabitatio formale, qua acceptatio & gratiofa

Til

inhabitatio, donorum filpernatutalium nomine apud nos ve-

f COd&x

niunt.

Con£ Chemnitius Part. 1. LL. Theol. de Peccato Origi—

Oi upa

nalicap.4. qv.3. B. Gerhardus deIm. $.40.

XIX.

(]Wdtm

: Protoplaftorum intelle&us Syrac. 17»5. in refpedtu ad

ln

noftrum intelle&tum fummà erat FaPiexzciä praditus, Gen.2,

I9.23.

het refþ;

EEE

-$35(5.) 85«

19,23. Abfoluté autem confideratus ulterius tum per rev&»

frinis utri

ationem divinam c. c. Y.1 6. cum experientiam propriam y.1i9.

D. Schnid

perficiendus erat, ita ut ignorantiam pure negationisnon ex-

Pof. deIm. DEL. $. 22.

quo d-

cluderec.y Conf. Kenig. T h.

nsïmagi»

XX.

üre rado-

Pr&cepm Catechefeos Paradifiacz paucis tantum abfol-

at -

vebantur capitibus, qvz B. Calov. exhibet T.4. LL. p.414. &in

Omnimo-

Ifagoe

o

e p.pfo. . Lex autem refpectu.conceffarum virium fer-

fuperma-

vatu erat facilima, qvod colligitur ex Chrifti exemplo Joh.4, 4

nhelione

:

XXI

hominis,

Adamus excellentiorem SS. Trinitats cognitiohem in

^

Statu Integritatis habuit, qvam nos unquam in hóc Statu con-

Iäqvi potuerimus, 1.Cor.1 3,12.

drficul-

XXIL

yev;'fc&iö

Adamus potait credere, qvoad cognitionem & affenfum,

fi revelata fuiffetfides, non qvoad fiduciam.

XXIIL

hominem

Adami nàturà non fuit condita cüm rebellione virium;

7 jl! ;ifi:f

Gen. i. Y.ult. Ecclef7, 3 o.Eph.4,24. ortà ex contrariis propen-

TTOUD

fionibus, qvzut coercerentur, Deus freni inftar aurei füper-

Lq2M

$

naturale donum addidiffet, uti loqvitur Bellarminus de Gratia

primi hominis c. $.. qvia licer in tantá libertate bomo conditus fue-

vit, ut fanpliciter loqvendo poruerit velle peccatum, tantá tamen luce

j i mti-

alluminatus fuit,ur potuerit aon, Àmo nunquam, velle peccatum; uti

yeatur à

loqvitur B.Gerbardus de Peccat. Orig. $. 16. & probari poteft

]; pott-

ex Gen.5,22.

XXIV.

-,faiiO: $

; gm»:iol'ü

Tales Adamus appetitus hábuit, qvales Chriftum habuit-

d nosvee

fe CodexBiblicus refert Matth.8,24. Joh.4,7. Amor autem

«o Og

Conjugalis ad liberorum procreationem tendebar, ne ullà

qvidem membrorum tumexiftente turpitudine, Gen.5,6.7.10.

XXV.

fþc&u aa

Impeccabilitas Protoplaftotum certum mediorum ordi-

j Gen.»

nem refpicit, & eft intelligenda per potentiam non peccandi.

192*

XXVI.

-ä—ä(a)äæw

gcserctete:

3

satuta

XXVI

tatis ii

tas I14CU

Agricultüm aliaqve corporis exercitia nullà cum mole-

magifeg

ftià in Statu Integritatis erant conjunda,, ?ed erant liberalia;

incole

Gen. , 19.

XXVIL

$T

: Venenum in StatuIntegritatis infigne, & maximis viri-

Á

bus przditum pharmacum fuille, difqviri probabiliter permit«

timus.

étus|

XXVIIL

mine]

DEOg

Immortalit;æs Protoplaftorum naturalis ad . certa media

cenítnt

Gen.2,17. erat divinitus adftr

i&a, ut non effet abfoluta, udi

mo int

fed ad caufas reftri-

DEI r.Tim.6,16. nec nudé àd eventum,

Altil

üd

tiffet, Sap. 2, 25,

&a,ut potuiiïet non mori,fi ir

nagine Perfcï

ipua

qvod probatur ex origine mo:

tis, Rom.y,12. 1Conf. Gerbardus

de Im. div. $.105.

|

XXIX.

fispe

Imago divina non confi(tit in dominio increaturas, Eph,

gand:

4,24. fedfuit do

minium iftud faltem apgendix Imaginis divi-

nofar

1,26. SyfaG17,4-

nz homini ufüfru&uarié conceffum , Gen.

pl

Conf£ B. scbmid de Im. div. p.94- & 399.

quita

XXX.

DEO

giris

Imago divina non eft ipfa hominiseffentia, nec anima;

nec divería effentia ab effentià hominis, fed accidens in homi-

paru

Gen.

neamiffibile, ut & ipsó fadtó amiffa eft, Gen.5,5. Rom.3,25.

additum donum, ac fi homoin puris natura-

a

nontamen füper

& ii

Jibus conditus fuiffe&, Gen.1,26. Ecc.7.30.

2

feat,

XXXI,

Bellarminus c.

r, de Gratià primi hominis male nos Peí2-

giani[ii accufat, q

uafi nulla. fupernaturalia dona in primo bomi-

Licet enim Juftitiam Originalem negemus

M

ae contendamus.

tem

fuiffe, minus tamen redté in-

aliqvod donum fupernaturaäe

&I

ferri id, qvod vult Bellarminus,

E

Probat B.Gerbardus de Ia. div.

Statu Integritads dona fuper-

&i

natura-

$.79. Habuit c:1?1n homo in

r

"a

.

m

-

.

—— *5(7-)5:,

Favi)rgm,graC1oiäm .SS. T rini-

nai.wtui"xv"aïia, [uþdj;iat/urgleha DEI

;

i

í

tatis inhabitatione

1n

-

, gratiamqve fan

Gificationis, qvà (andti-

m()[v

am veré fanctus eílet, magis

tas naturalis in homine, licet eàj

[uéNn

dum ad éxplu perductà eà,

magiíqve augeri poterat ,uíqve

in celeftem vitam homo transferen

dus fuiiï"?t. Conf, B. Calor.

Syft. T.4. p.415.

fxxxin.

j n«

Xt«

Adamus cum ad imaginem divinam condebatur, totuim

;enus humanum reprzfencabat,

totiuf]ve generis humani no-

mine Juftitiam Crigin

alem accipiebat;

fdemqve obedientiz

icet enim voluntas Adami non noftra

media

DEO promittebat. L

ceníeatur formaliter, cenfetur tamen volun

tas noftra in Áda-

jta uti

de voluntate mofirà im lapfu

DO interpretacivc.

Vide qvomodo

rellti-

de Fundamento $uru divini cirea

Adami loqvatur B.Qvenfled, in differt.

3223

bumano faitam.$.23.24

Ti

imputationem Pris Percari toti Generi

XXXIIL

uftitia Originalis, ut erat in primo homine naturaln, 6ic

fiis pcr&itüïct, natu

raliter ad po&eros eadem qvoqve propa-

5 Elvïi.-

ga

nda fuiffet, pari ratione u

ti poft lapfum imaginém peccami-

isdivi*

no

(am Adamus in Sethum tranfinifit , Gen. 5, 5.

Et, ü.cqt

.C-'l - ;4

poft lapíu

m filii irz nafcimur, Eph.2,3. operantes omnem 1ni-

vitatem,

fic in ftatu integritatis filii gratiz, accepti; dile&iqve

DEO naícendi fuiffemus.

Cum autem principalior hzc ima-

ineat, eodern modó cumanimà

g'mis divina parsa

danimam pert

animy

ata fuiffet, vi divinz benedictionis,

homi-

er traducem in nos propag,

Gen.4,298. quä to

tus homo, animà fimul

ac corpore, multipli-

0-5)15'

candus erat: Que

madmodum & dotes corporis Immortalitat,

qaar

fteros eàdem Præ['cantia devenif-

& Impaffibilitas , etam in po

fent.

XXXIV.

ex defcriptione

i F?/.f'

Paradifi locum. in. Mefopotamià fuiffe

g ho

Mofaicà, Gen.2,14. qvidam probabiliter colligunt. Cum au-

ggcmui

temibi qvatuor fluminum, in qvz ce

u capita dividatur fluvius

faciatSacet

den-

ex Edene provinciä exiens, Gen.2,10. mentionem

j dir

as inenodandis horum flu-

Scriptor, potiffima verfatur difficult

minum

| fllpff'

B

paq

z

"532 (8 )Sife

.

CLLCR A

minum nominibus. Magisv

ulg;twa-fentcn;ia

perPifon Gangem,

oti

per Gicboz Nilum, perc

ideckel Tigrim,

per Phrath Euphratem

intelligir. Prater

int

& fluxus horum 8

autem magnam loc

orüm intercapedinem,

uviorum plane contr

arlos,

?

munem fententia

4

1Y9 minus com-

r

m éqvamur,

obflat Sacer. Cod

cg:; qui faci-

liorem deftriptionem P.

iHfons & Gicbon,

i

is fuppeditare videtur,

€0!

jim peroratà de Chidec,

kel & Phrarb lite.

Licet enim commmu-

nioris (ententiz aífeclz

MT

per Hevileam terra.

mindiam intelligant,

videntur tamen füffra

gantibus fàcris pagi

nes Ifioaélitarum &

nis Hevile terrà regio-

Amalekitaru

m (ipfo huic fententiz affure

gente Viro Claiiffimo szmuele

lid

Bochartoin Phaleg.]4; c.n. par)

deügnari, qva Gen.25,8. & x.

Sam.15,7. Hevile niomine veniunt,

mu

ita ut B. Zeemanno 'Tract. de

Imag.divin. p.2or. -Mofes ob bane

lu

€aufam dJencixae videatur

[un

feipfije HANC HEVILAM, ut offenderet

€ TOgionem vicinam c j

udas bene n

otanm intelligere.

Terram

pot

*

CAfch, qvàm Gichon circumfluit,

lidem communioris fententiz

[

fautores Zrbiopiam Meridionalem

fuiffe exiftimant.

erifimilius

llor

autem evincente C].

Bocharto in Phaleg. l.4. c.2. p.238. regio

Midianitarum

vicina Melopotamiz intelligitur, quf'ragante

Codice Sacro,

qvi Mofis uxorem, gente Midianitam Exod.2.

Cuíchitam Nu

Ylo:

m. 12 1. appellat, ita ut hifce rationibus

Pifonis

per Gangem,

& Gichons per

prol

iNilum defcrip::io corruat. Cum

interim ex mente Dodtf

- Spanbemg introd. ad Geogr. Sact,

p-m. 8. aibil mirum fir, fi p

Hfehonis & Gichanis alvei obfcuriores eva-

ferint, novis totiens alve

Is enatiyantiqvis obffructis, nomimibus mutatis,

bol

ehterventu diluvg,

lapfa feumporum; &

duclione crebra foffarum, qvas in

"

[

Ies |

Orientis ilis partibus fecit fac £, ind.

ies ituduffria, é majoribus fltviis,

fed

Tigri, Euphrate, Ettleo,

Araxe (; cumprimis, ut. (avaleri Agrorum a,

ficcitati fuecurvant.

Iep

Siqvàautem probabili ratione ulterius eun-

' fnid

dum, fuo loco relin

quim

fervavit Vir Do&tiffimus

us Bauerg Epife. Abrine. hypothefin. Ob-

4lià

in Tract. de Situ Paradifi terreftris

lo

€.f. f.5. p.m.

29. Wiagnum lum fluvium cum qvatuor brachiüs, non

[

ve[pecu curfus

aqvartin fuarum, [ed varione alyei féi; qvalem álle cur-

fun babuerit,

tafl

tonfider andum effe,

ita ut qvaruor fluvg, magnum Para-

difi flupsium dividenres 4 parte

f'tperiove Euphrates C Tigris extiterit ;

€ à parte inferiore duo beach

ja, qva communem alveum Tigridis at.

Pto

Euphratis dividunt, anteqvam ia Sinum Perfíctum illabitur, qvorum

Orien-

D

n d /9) m

j

s y

n

o'ri&ntaliof.Gicbaþ, occidentalior Pifor aþþeli&türr; inter

qVæ

n

intermedia jaceret infula

qvadam; olim Meffese, hodie Chader

[l«

appellata.

Probabilior certe eft hzc fententia, licet non libe-

i"

raab omnibus difficultatibus, illà opinione

J- Berbing de Cata-

lf

raét.L.5. differc.g. fedem Parad.

fl in Paleflina, at vicina Dama[cená

lo

conftituentis, qvem examinavit Spanbemn.

introd. ad Geograph.

Sacr. p.m. j.

l

Qa

XXXV.I

Aucto hominum

[«

genere Paradifiacam dienitatem & fe-

licitatem, integer

mundus fuftinuiffet, cum nec eam hominum

]

b

mulütudinem (zqvalem hodierna! fine du

bio futuram) fpa-

tum illud circa Arbores Vitz,

[

& Scientie boni & mali (qvan-

^j

tumcumqve demum fuiffet,

qvod jam non definio) hofpitari

potuiffet; nec verifimile fit,

Ípeciali terrz fertilitate foli ifti

confinio relictà homines , q

vi ex

;]

tra Paradifum habitaffent,

j

v

non iifdem bonis fruituros fuitfe,

XXXVI

Paradifum feu hortum, in qvó Ádam conditus fuit, difu-

vio ita vaftatum effe, ut hodie nobis nil certi de eo conítet;

J

probabiliter evinci poteft.

XXXVIU

?

Arbw vitein Paradifo non fuit nudum memoriäle, acífym-

bolum inípiratz divinitus vitz, qvod aliz etiam Paradifi aro-

res preíftare Loterant, fed nomen fortita eft ab uíu, efu, & ef-

fectu, ut homosontam exindigentiä, qvam liberrimá DEI be-

neplacentià egregis hóc pharmacó uteretur advires, qvz, hu-

* miido radicali ob caloem naturaliter ac nece!

RA

Y

ario exinanito,

aliàs deficerent, redintegandas,

uíque dum DEO vifum fuilfet,

hominem à potentá non nariendi ad impotentiam moriendi

evehere,ita ut mundo latius hisicari coepto;

fi Adam perfeve-

raffet, illa alioríum qvoqve trantlantanda

fuiflet,

XXXVILX

Arlor fGientie boni &* malinon ab Vfectu, qvem Diabolus

promiferai Gen.3.5. neqve ab eventupi.

A.

x

imé futuró, (qvem

: DEUS íc. non decrevit) & experienti

àiuCtussácc, y.2. fed à

P

diving

E ii IQ')æi

e

s

—

—

qvà DEUS bonmt-

divihæ( onm,;æn';g intentione denominabatur,

siem,an in bono perfliturus effet,

exploraturus,arborem

banc avam qvafi

f.

eta, remplion j

u benignitatis effe voluit;

qvà bomo intelligerer, qvam

bonum effet DEO obedire,

qvam malum , pr-ecepm-ipjïm tran(g

r?-eauü,

qve menseft B. Calovij Syft. T.4. p.-703«-

XXXIX.

Meffias in ftatu integritatis non

»

venturus iniiïät, qvia in—r

deo ab aterno decrevit,

carnationem Filii DEI SS. Trinitas 1

iderat.

Unde fi Adam non pec-

vodhominem lanurum prev

caffet, iec iors in bomines tranfiüfet,

Chriflus utig, nn veni[fet, ut u-

laré inqvit B. Calov. inIfag.

ficiam

C vitam nobis donaret, uti praec

.66.. C

on£, eundem in Syft. T. 4. p.724. &

B. Gerbardum de

Perf & Officlo Chiiiti s.142. & feqq.

XL.

E.

Homo in vità naturali Paradifiac

à corporeis oculis non

cum pofï: peractam

vifurus fuiffet DEUM, fed:tum demum,

.

o vitam,

Syrac.17,3. non qvi-

peraliqvod empus in hóc imund

dem violentà anima à corpore di

ffolutione, fed falvó manente

immutatione cor-

vinculo.qvo

danimam & corpus intercedit,

le (diversàtamen abimmutatione tum

poris ani

malis in fpiritua.

eorum, q

vi viviin ccelum tranflau Ge

n.f24. 2.Reg. 2111*

dies extremus vivos o

ffendet. 1. T beff.as17.

cumillorum, qvos

orifcató ad im-

) placidà gl

vi aliqvid. dvaAcyoy morti patiuntur

vitzmn. translatus

otentiam moriendi corpore ; ad alteram

Aumano factum

[o)

genere

fuiffe. Qvod an com leto demum

DEAM, ut merito

fuiffet, noslatet.. Precamur interim

danti in àlteà vità

Chriftiabun

olim redeat

,iIMago D;c'[ ConCreata,

N

ET

EV

*

3

z (

N

-

2;

m

!

M

"f

t

7

[f

m

j

Hil-

l.

ide

:

m

"

"

non

ii

du

qu

cnte

Cor-

tum

L

BI

jim-

|atus

rur

]

À

E:

4*

M

m odv

.

La

p

»n

i

x

:

d

A dR

*

L

d

*

hasg

a

A*

J

FA

i

5 d

É

?s

d

;

m

& f

w

aX

L

*

i d

x

P

w

d

j

* o*

ao

E

$

X od

; m

d

ET

A o

d

w

E

i

5,

**

a $*

*

"

-

34

x

——

A i

A

m

*

m

VS

Z

Y

X

V

J oW

W

THESES THEOLOGIC.«E

o

en

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

"WEAGFQ?, DIVINA

us

i

IN HOMINE

Zä

ä

IN STAIU EQTEGRITATKS

quas

Supremi Numinit auxilto

PRA&SIDE

ä

o

.VIRO CMaxine &Revtrendo, Exæi/m*;f' 9e 4t6. Ami)!z/j 1685

o

DN. IOHANNE JOACHIMO

"

Ü

ZENTGRAVIO,

SS. Theol. D. P.P. Capit. Thom. Canon,

a

X

& Ecclefiafte,

«Domino Patrono, Promotore, ac Pmceptarc

8

fammuper? devenerando

in SOLENNI Eruditorum congreffu

7

defendet

-

6

JOHANNES

HENRICUS SEUFERTUS,

)

Spirenfis, A. & R,

5

D:e

Fehbr. «AM DCC U. b F. eonfet

4

ecittt HHH OROR

ZH

[/12 öxcdl

THEIHIHIMIOHIH M Go

UARGENTORATI

3

ä

Typis JonaxuNis FRiDERIOI'SPOOR

2

ææ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

SuL m