Gf1053_3
author: Wanner, ValentinandSpecker, Melchior

N12511851809 021

Iunmurnmvunnnrun

us Tübingen

= 2ð
— — Oõõ

VANNII Sylua Locorum
communium Theologico-
rum, in iuſtum ordinem, cer-

g claſſer digeſta.

7VENN,
Tabula, continens uα.⅜νHIαα
xp, ſacrarum litenerum, totiusq; ſcripturæ ca-
fita: ad quæ omnes reliqui totius Theologiæ
Loci, tanquam ad ſuos fontes reducs

boßunt, Autore M. MEL-

CHIORE SPEC. W
cF&ιo.
Status cauſæ.
Ordine cuncta vigent: ſeruantnr & ordine
cuncta.

Argentineę Chriſtianus Mylius
exprimebat, Anno
2 5 G 3.

D

Vannius Symmy ſtis, &
Fratribus ſuis in Chriſto di-
lectis, Gratiam G& Pacem.

Eraſmus, viri Fra-
ires, qui etiam Mar
tino Luthero teſte,
ad miraculum vſq; pollebat Elo-
uentia, in 2. lib. de copia, præci-

Pit: eum qui deſtinauit per omne

genus autorum, lectione graſſari

(Nam id omnino, inquit, ſemel fa-

ciendum ei, qui velit, inter erudi-
tos haberi) prius ſibi quampluri-

mos locos parare debere, in quos,
velut in certos nidos, quicquid vſ

piam legerit, deponat: e quibus de

inde, velut è receptu, & theſauro
A«a 2 quo-

z 2 NR EFATTI.
quodam, ſi ita res poſtulauerit, di-
cendi ſupellectilem petat. Sunte-
nim qui plurima teneant, ceu in
mundo repoſita, cùm in dicendo,
ſcribendoq́; mirè ſint inopes, & ie
juni, &. Quod quidem præcep-
tum vtinam ipſi luuenes olim ſe-
cuti fuiſſemus. video enim quan-
tum momenti, noſtris literulis fu-
erat acceſſurum. Cæterum cùma-
lia pleraq;, tùm hoc præcipuè ab
hoc ſtudio memoratum eſt, quod

in hunc vſq; diem, nemo bonoru

autorum, in diſponendis eiusmo-
di locis, mihi ſatisfecerit. Neq; da-

tum fuit mihi (vt eſt mihi domi

curta ſupellex) propria induſtria

meliorem catalogum contexere:

id quod ne hodie quidẽ licet, ten-

tabo tamen, ſi non meliorem: cer-

Er

(ui

na
u.
(88
oe
Don
api.
ite
n
ten⸗
lln
tien
ln
(i

tè animo meo conuenientiorem,
diſponere. Qui sq; enim ordinem,
qui ſibi viſus eſt, inſtituit, nõ reruũ
naturam, ſed animum ſuum ſequi-
tur. Operæpretium itaq; viſum
eſt mihi, poſthabitis philoſophi-
cis & ciuilibus, aliarumq́; artium
locis, ſolum noſtræ profeſsionis,
hoc eſt, Theologicos, comparare.
Porrò cùm ſacra ſcriptura tam lo-
cuples ſit, & copioſa, vt hominis
memoria, ſuapte natura labilis, tã-
tis rebus non ſufficiat, ne indige-
ſta rerum turba, pariat confuſio-

nem, placet Rhetores imitari, qui

in tanta negotiorum varietate, di-
uerſas quaſi claſſes locorum Inuen
tionis finxerunt, ſcilicet, Demon-

ſtratiuum, Deliberatiuum, & Iu-
diciale genus. Ne, ſi omnes loci In

A 3 uen-

4 DNRXFATTIO9.
uentionis, in vnum aceruum con-

geſti eſſent, difficilis eſſet electio.

& loci in turba diu quæſiti, difſi-
culter inuenirentur: ita & nos vni

uerſas res heologicas, pro, aut

contra ſacram ſcripturam contro-
uerſas, in quinq; claſſes partiamur.
Et rurſus, ſingulas claſſes in qua-
tuor capitula: quibus deinceps co
gnati, & cohærentes loci ſubijci-
antur. Neq; vero omnes tam mi-
nutim conciſos complectar. Qui

enim hoc in indice, & compendio

fieri poſſet? ſed tantum præcipua
quædam capita rerum, quæ vi-
dentur frequentius in dicendov-
ſu venire, & innumeros alios lo-
cos communes ex ſe gignere, alio-
kudi, ,hoc-

qui quicquid hoc e
ipſum incommodi, nempe confu-

4

ſio-

„ſionem aſerret, ai, augeret, cui
Gq tollendo, aut leniendo, omnium
maximé adhibetur, quo nihil ab-
i ſurdius. Sequar autem vt mihi vi-
zu detur, ordinem maximè natura-
un. lem. Nam primæ claſsis titulus eſt
un. DEVS, cum capitulis quatuor:
r DEVS, PATER, FILIVS.
SPIRITVS SANCTVS.
Secundæ claſsis H O M O, cuius
mu capita ſunt, HO MO, HOMI-
„C NlIS VIRES, PECCATVM.,
un MORS. lIam quia Deus & ho-
au mo, dis dudααοααdꝗ inter ſe diſtant,
e inquirendum eſt medium quod-
g dam, Deum & hominem reconci-·
lians, hoc autem eſt verbum Dei,
½ Proinde Tertia claſsis Verbum ha
bet, Capita ſunt: VERBVM,
4 LEX, EVANGELIVM,
„ A 4 8 A.

4.. PRFEATIO.

S8SACRAMENTA, vbicunqq

autem verbum Dei, cum legiti-

mo vſu Sacramentorum purè do-
cetur, ibi Eccleſiã eſſe neceſſe eſt.

Quare quinta claſsis Eccleſia vo-

catur. Capita erunt: ECCLE-
SIA, MINISTRI Ecdeſiæ,

POTESTAS Eccdleſiaſtica,
ECCLESIA Antichriſti. Ec-

cleſia verò non eſt otioſa, ſed bo-
norum operum fœcunda, vnde
quinta, & poſtrema claſsis de bo-
nis operibus ex decalogo titulum
habebit: quibus è regione contra-
ria vitia opponuntur. Atq; ea claſ-
ſis tot habet capitula, quot ſunt
præcepta decalogi. In has igitur,
vt opinor, claſſes, non ſolum ſa-
cras literas ipſas, verum etiamo-
ptima quæq; commentaria redi-

gere

PRFATIO.
gere poterimus, ſi modò diligen-

ter & velut apis argumentoſa, ſin-

gulos locos, tanquam flores in ſua
domicilia, & cellulas comporta-
uerimus. Porrò quid ſit locus cõ-
munis, & quis genuinus eorum
ſit vſus, non eſt quod in præſen-
tiarum pluribus agam. Philippus

enim abunde ſatis perſpicuè, & lu-

culenter itt Rhetorica ſua ea de re

conſcripſit. Interim hoc charitatẽ
veſtram admonitam velim, ſi om /

nes Chriſtiani ſemper parati eſſe
debent, ad reſpondedum cuilibet

petenti, vt loquatur de ea, quæ in
eis eſt ſpe: certè multò magis an-
geli Domini exercituum, hoc eſt,

hi, quos ſpiritus ſanctus poſuit E-

piſcopos, ad regendam Eccleſiam

Dei, cuſtodire debent ſcientiam,

NWDODU

8.. PKR,Æ FATTG6.
vt ſi, quando requirant legem de

ore ipſorum, hoc eſt, ad omnes

qusęſtiones propoſitas, mox habe-
rent, vt velut ex theſauro produ-
cerent noua, & vetera: proinde no
ſtrum eſt, ſacras literas nocturna
manu, atq; diurna verſare, &vt al-
tius inſideant animo, quæ legeri-
mus, & aſſueſcamus etiam vti le⸗

ctionis opibus, agite ſedulò dige⸗

ramus vniuerſas res theologicas,
ad analogiam eorum, quos para⸗
ui, lIocorum. Sic enim fiet, vt nos

minori negotio, & Eccleſiæ vbe⸗
riori fructu verbum Dei tractare⸗

mus. Et tandem cùm venerit prin

ceps paſtorum, leſus Chriſtus:qui

docti fuerint, quaſi ſplendor fir⸗
mamenti fulgeant: & qui erudie-

rint multos, quaſi ſtellæ in perpe⸗

tuas ęgternitates. Quod nobis prę-

PPNREEATIoOD. „

ſtare dignetur, qui viuit, & regnat

Deus, cum Patre, & Spiritu ſan-
cto, laudandus in ſecula ſeculo-
rum, Amen.

DE ORDINATIO.

NE TO MORVM, AC

ratione ſubannotandi Lo-
cos communes, “D

REGVLXE QVINQVE.

Prima Regula.
Primum omnium comparandi
ſunt tomi ſex, quorum ſinguli de-
cem contineant libros, quos ſic vo
cant, mundę papyri, in quibus om
nium claſsium loci ſcribantur, eo
ordine, quo in ſequenti catalogo
ſunt annotati. Quatuor quidem
claſſes priores, in priores quatuor
* Tſooomos;:

VALENT
VANNII N TINI
communium Theologico-
rum, in iuſtum ordinem, cer-

tasè; claſſes digeſta.

71TVEN.,
Tabula, continens ueαοſ.̊ροναεπäοιταε
, ſacnarum litenerum, totiusé, ſcripture ca-
bita: 24 quæ omnes reliqui totius Theologiæ
Loci, tanqnam ad ſuos fontes reduci

boſtunt, Autore M. MEL-
CHIORKESYPEC.

c F&⁵/.
Status cauſæ.
Ordine cunéta vigent: ſeruantur & ordine
cundta.

Argentineę Chriſtianus Mylius
exprimebat, Anno
4 5 6 3.

5

1

Balance

Focus

N

12

10

1

. Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH uwwW.yymaster. com

VierfarbSelector Standard*“ -Euroskala Offset