Ge853
author: Unkauff, Johann Georg

OPVSCVLVM EXEGETICVM

FOECVNDITATE
SENSVS INS. SCRIPTVRA

PER MODVM PRAELIBANTIS.

AD PROMOVENDVM STVDIVM
BIBLICVM IN VSVS COMMVNES
EDITVM,
EB T
EXAMINI EXEGETARVM PLACIDO DEBITA
CVM VENERATIONE SVBMISSVM.

A 8
CHRISTIANO BIBLIOPHILO.

AC CESSITN
ALTERI HVIC EDITIONI
EIVSDEMAVCTO RIS

D ISSE RTATIO
D E

VNIONE CHRISTI CvA FIDELIBVS MYSTICA.
G6 a SSNHναππρ0r οdʒe
TVBINGAE,

TYPIS LVDOV. FRIEDR. FVESII
ANNO MDCCLXVI. E

PRAMONITVM EDITORIS.

(um prima hujus libelli plane exi-

müſeditio examini Exegetarum pla-

cido debita cum veneratione ſit ſubmiga:

eodem fine & altera hæc in lucem prodit

editio, ut, ex mente b. Auctoris, non

tantum præguſtus eximiæ bujus materiæ

accipiutur, ſed & animi ad pleniora pocula,

id eſ . eempla diſyciliora praparentur,
Jeu ad limatiorem eorum, quæ ſiniſtre for-
ſitan hie fuerint dicta, correctionem, ad-
ditis iis, quæ exattiorem ſapiant Scri-
bturæ indaginem, provocentur. Cete-
rum, ut opuſculum hoc exegeticum,
& iteratæ ejusdem editioni adhibitam

opellam Supremum in cœlis Numen in

cationem vergere jubeat, toto animo

optat
Editor.

nominis Sui gloriam & Eccleſiæ ædifi-

i.
e-
I⸗
Ain
in
ſ.

mo

A AE NN A e A r
5s

PBrevis ad Benevolum Lectorem 1
P RXAEFATIO.

Bbliophile jam à multis abhinc annis mate-

riam de Fecunditate ſenſuum in S. Scriptu-
ra ad ſcrutinium S. Literarum accuratius utilem
æque, ac neceſſariam eſſe ſemper cenſuit, id
tantum ſubinde dolens, quod ab eccleſia primi-
tiva usque, ex parte una inſignis hæc doctrina,
quo tutiſſime incederetur, duntaxat per mo-
dum theſeos generalis & paucis quidem exemplis
illuſtratæ fuerit tractata, ex altera vero parte
multi, repagulis confractis, devenerint vel ad
opiniones inſolitas, jam muſteas, jam recoctas,
vel ad nimium allegorizandi ſtudium, per
quod, ſi hiſtoriæ veritas non rejecta fuerit pla-
ne, certe tamen ſicco pede, quaſi minoris eſſet
momenti, tranſibatur, uti conſtabit iis, qui tam
veteres, quam recentiores eccleſiæ chriſtianæ
hiſtorias penitius legerint. Hæc tamen non
obſtitere, quin ulterius, etſi modeſtè & ſobrie,
in fundamenta ſenſus prægnantis arbitraretur ſibi
inquirendum eſſe, præprimis, ubi acceſſerant
ſtimuli continuò animam lancinantes, quibue
quaſi invitus ad hoc ſtudium retrahebatur, quo-
ties ab ulteriori inveſtigatione ex profeſſo wole-
bat deſiſtere. Nec ſibi ſoli, cum putaret, ſe
aliquid in Bibliis, non quod pueri in faba, in-
veniſſe, potuit mellificare, tametſi ſæpiſſime
vellet ſuis frui, ſeu abundare ſenſibus: Identi-
A 32 dem

EHSrEENe
dem enim animus ſuggeſſerat, dona à Deo dari
in communes uſus, latitandique amorem im-
becilliorum & timidiorum mentium ſigna eſſe,
atque ad vanitatem pejorum pertinere, ubi quis

ex ſola vanitatis fuga, ſaltem metu, talentum ſi-

bi concreditum defodere cupiat: Unde hoc,
quod vides, Benevole Lector, ille conſcripſit
opuſculum de Fæcunditate ſenſus in S. Scriptura,
complexurum talia potiſſimam partem ſpeci-
mina, quæ videbantur ferè ſingula extra dubium,
dummodo attentius conſiderentur, ab omnibus
ponenda: Ita enim credidit, non tantum prægu-
ſeum eximiæ hujus materiæ accipiendum, ſed &
animos ad pleniora pocula, id eſt, exempla dif-
ficiliora præparandos, ſeu, quod Bibliophilus
mavult, provocandos eſſe ad limatiorem eo-
rum, quæ ſiniſtre forſitan hic fuerint dicta,
correctionem, additis iis, quæ exactiorem ſa-
piant Scripturæ indaginem. CQæterum Biblio-
philus libellulum hunc examini Exegetarum
ſubmiſſe ſubjicit, promtiſſimus ad revocanda
ſeu corrigenda ea, quæ male fuerint prolata:
Illi namque hie ſemper ſedet animus: Etiam
spiritus Prophetarum Prophetis eſſe ſubjetctos
1 Cor. XIV. 32. Atque ita vale, Lector Bene-
vole & Bibliophilo DEVM roga propitium.
Mihi JESVS Gloriatio Unica! Dabam in Al-

taflamma ad aquas Pfedeli. Die 2. Septembr.
Anno 1709.

In

Rr

Tam!
bis,
lit
re.
ibi 0
cem
Allten
Doſte
tqe
depte
bacio

* NN *
“D *mE᷑ * N X ₰△„
eſe, KNW X NWX X r EE K A
igis
t In Nomine Sacroſanétæ Trinitatis.
OPVSCVLVM EXECETICVM.,
ſun FOECVNDITATE SENSVS.
nibus IN S. SCRIPTVRA.
-
e EY
a. *. A cturi de ſenſu Seripturæ fœcundo per
HIu fſenſum nihil aliud intelligimus, quam
e. Sne id, quod DEVS primarius S. Codi-
d, cis Auctor in Scriptura & per Scriptu-
n lr⸗ ram ipſemet non tantum intellexit, ſed & no-
blo. bies, quo ad æternam ſalutem erudiremur, vo-
Arumm luit ſignificare, atque cognoſcendum præbe-
cande re. Hunc enim totius Scripturæ, omniumque
Olaa: ibi occurrentium dictorum ſcopum eſſe, do-
N cemur à S. Paulo 2 Tim. III. 15. 16. Senſum
lfer autem in Scriptura jam ſimplicem, jam com-
gene⸗ poſitum eſſe, ex accurata S. Codicis lectione,
dum. attque dictorum frequenti collatione dudum
4. deprehenderunt Theologi, & quivis alii ſa-
embt.⸗ gaciores Bibliorum ſcrutatores: Sunt enim
multa in Veteribus, præcipue vero in Novis
Tabulis effata, quorum ſimpliciſſimur eſt ſen-
ſus, ita ut vel unicam tantum rem, ſæœpiusque
unicum tantum unius rei ſtatum ſignificent, vel
j, A 4

Ss e Se
in ſtricétiori atque anguſtiori ſenſu, ac prima fa-
cie videntur, explicanda ſunt. Unde iſte, qui
ſenſus divites in talibus dictis vellet quære-
re, fruſtra ac contra Spiritus S. ſcopum la-
boraret. Non loquor hic de applicationibus,
quæ etiam in dictis ſimpliciſſimis variæ & S.
Codici quidem, mentique divinæ conformes
eſſe poſſunt, & magni haberi debent, tan quam
Virtualiter intentæ, indeque etiam diſtinguen-
dæ ab iis dictorum applicationibus, quæ com-
muni nomine, quia à Deo prorſus non in-
tenduntur, accommodationes &o& alluſiones ap-
pellantur, ſolisque hominum jucundis inven-
tionibus, etſi ſalva fidei analogia, nituntur.
Aliud eſt ſenſus formalis dictorum, aliud ſen-
ſuum ad noſtram ædificationem applicatio, ſeis
uſus, qui, dum Scriptura eſt data in regulam
rredendorum, agendorum, atque ſperando-
rum, eſſe poteſt ad docendum, ad refutan-
dum, ad reprehendendum, ad exhortandum,
& conſolandum. Videatur Rom. XV. 5. 1Cor.
X. II. 2 Tim. III. 16. quæ quidem applicatio-
nes ſingulæ à Deo intenduntur, indeque, ſi
debitè fiant ad Corda noſtra, ipſum D El ver-
bum ſunt, atque pro tali debent æſtimari; in-
terim, cum non intendantur formaliter, ad
ipfum dictorum ſacrorum explicitum ſenſum
non pertinent, atque adeo applicationum di-
verſitas cum unitate atque fimplicitate ſen-
ſus omnino non pugnat. Dantur autem etiam
dicta haud pauca, quæ ſenſum habent compo-
ſitum ſeu divitem, non quidem ea ratione, ac
ſi

ſi ven
iltra
Eq
adler
tudo⸗
un
tione
umien
Fei 4
inple
runl
hp,
nicuin
enimn
prima
his fa
adldir
que
Volus
1.§.
tatem
4)
1. n 0n
D
ili lin
3 hoe
Drabe
tantun
dratie
in ipſ⸗
1 16. 17
d He

nifr-
e, gui
licre⸗
n l.
ihut,
& §.
TWes
uam
uen⸗
Co⸗
n in⸗
4p⸗
en
nrur.
n.
9, ens
gulun
nd⸗
utan⸗
dum,
1Cot.
catio⸗
le, I
cer-
i; in⸗

MOD Se 9
.
ſi verba talium dictorum tales ac tot ſenſus
intra conſtructionem contineant, cuales
& quot iis extra conſtructionem à lexicis
adſcribuntur, ita enim tota Scripturæ certi-
tudo ſubverteretur, ſed, quod ſint dicta, quo-
zum verba ex divina intentione in hac conſtru-
ctione ſua ob ipſam ſuam iateriam plus, quam
unicam vem, certe plus, quam unicum unius
vei ſtatum ſigniſicant, indeque plus ſimplici vice
implentur, adeo, ut plenum atque completum eo-
rundem ſenſum non habeamus, quamdiu univam
zantum rem, aut unius rei ſtatum tantummodo
unicum per iſta ſignificatum credimus, ſaltem
enim verba in latiori atque anguſtiori ſenſu, ac
prima fronte apparent, ſumi debent. Et de
his fœcundis ſenſibus jam agere eſt animus,
adſpirante divina gratia, ubi, cum firmis at-
que luculentis opus ſit argumentis, Bene-
volus Lector habeat ſequentia.
I. Sunt dicta Scripturæ generalia, quæ uber-
tatem ſenſuum in & Codice manifeſto demonſtraut.
A) S. Paulus expreſſis affirmat verbis, ce-
rimonias Leviticas fuiſſe umbram futurorum,
doctoresque legis opponit Cbriſto, & docet, ab
illis umbras tantum rerum fuiſſe præſcriptas,
ab hoc vero ipſum corpus, ſeu rem ſigniſicatam
præberi. Col. II. 17. Unde lex à Chriſto non
tantum dicitur impleta, ſed & veritas atque
gratia exhibite, omnesque DEl promiſſiones
in ipſo næ c amen evaſiſſe Matth. V. 17. Joh.
I. 16.17. 2 Cor. IJ. 20. Idem docetur in ep.

àA43 Hebr. K. I. ubi Spiritus S. aſſerit, in lege

A 5 fuiſſte

10 dD e Se

fuiſſe umbram bonorum futurorum, non vero
ipſam rerum imaginem. Et hæc cauſa eſt, cur
totus cultus Leviticus Hebr. IX. 9. 10. appel-
letur parabola, atque ſacerdotes Aaronitici
Hebr. VIII. 5§. ſcribantur, ſerviiſſe exemplari
atque umbræ rerum cœleſtium. Certum vero
eſt, aliud eſſe umbram, aliud ipſum corpus,
ſeu ipſam rem: Quare dum verba legis ce-
rimonialis proxime & immediate ſignificarunt
umbram, etiam per umbram mediate & re-
mote ipſum corpus præmonſtraſſe ſunt cenſen-
da, cum umbra ad ſuum corpus neceſſariam
habeat relationem.
B) Propheta Davides præcepto Dei Pſ. CXIX.
96. in textu Hebræo immenſam adſcribit latitu-
dinem, quando ait: Omnis confummationis vidi
finem; latum mandatum tuum valde. Diſerte igi-
tur legi divinæ hic ingens conceditur latitudo,
X qua fit, ut verba Decalogi in ſenſu lato at-
que auguſto queant explicari, uti videmus fa-
étum à Chriſto, & Apoſtolis Matth. V. 20-48.
Rom. VII. 7-14. I Joh. III. 15. Nec vero latitu-
dinem tantum legi divinæ attribuit Davides,
ſed & magnalia admiranda, adeo ut apertos
ſibi precetur oculos ad mirabilia Dei in lege in-
telligenda Pſ. CXIX. 18. Credidit nimirum
ſantus Propheta ſub rebus per ſenſum litera-
lem ſignificatis, ingentia latere myſteria,
quæ à Deo recluſa lectorem in ſummam ra-
piant admirationem, tanquam prius incogni-
ta: Voluit enim Deus ſub Veteri Teſtamento
ſua myſteria, tanquam ænigmata, ſpientit
ime

ſime
ſiindi
obrem
DProv.
rer ſe
Chrit

Milfe
Chniſt
35.
ipcde
Parab
eyolu
Enigrn
d
N en
Teſta
habne
iſtud⸗
an,
Videt⸗
Rraſa
1 21.
kopl
Phet
ſigilo

dus
u
etian
Citllr.
opu

N, Ver
eſt, eur

Ppel.
ronitici

nden

m vero
on us,
gls cke⸗
Gcarunt
. G ye;
cenſen.
ſſariam

CXIN.
tlatitu⸗
Mirvici
erteig⸗⸗
timd,
lato at.
Mmus ſt⸗
20. 49.
awides,
n
le n-
imirun

litez .

ſtenit,
1 ⸗

oog⸗
mnn,
ſime

patefacta

Me ee III

ſime involvere, ſub Movo demum fœdere di-
ſtinctius reſeranda 1 Petr. I. II. 12. u Quam-
obrem non tantum Rex Salomo de DEO dixit
Prov. XXV. 2. Gloria D El eſt rem abſconde-
ve ſed & Aſſaphus Pſ. LXXVIII. 2. hoc de
Chriſto edidit vaticinium: Enarrabo ænig-
mata à mundo abbine, quæ verba quod de
Chriſto ſint explicanda, patet ex Matth. XIII,
35. ubi Chriſtus iſtam prophetiam de ſemet-
ipſo explicat, atque fuis temporibus aſſignat
parabolarum uſum, ænigmatumque veterum
evolutionem. Igitur ſub Veteri Teſtamento
enigmata fuiſſe, quæ tectum atque profun-
dum ſenſum continerent, ſponte ſequitur:
Nempe in hoc diſtinguitur Vetus à Novo
Teſtamento, quod iſtud diem habeat, illud
habuerit noctem Rom. XIII. I1. 12. 1 Joh. II. g.

iſtud contineat concionem ſimpliciſſi mam &g ſtul-

tam, in quà omnem Deus ſapientiam ſuam
videtur quaſi abnegaſſe, illud continuerit ab-
ſtruſa & ſapientiſſima ænigmata. Vide 1 Cor.
I. 21-25. Quapropter myſteria in ſcripturis
Propheticis olim latentia, &, ut Daniel Pro-
pheta loquitur Cap. XII. 9. obſignata, remoto
ſigillo ſub Novi demum Teſtamenti tempori-
bus per an Seripturas Propheticas leguntur
Rom. XVI. 25. 26. Unde Chriſtus
etiam Luc. XXIV. 2. diſcipulis Soeripturam di-
citur aperuiſe: Deus enim ſub Veteri Fœdere
populo Iſraëlis nec dum dederat vel cor ad in-
telligendum, vel okulos ad videndum, vel aures
ad audiendum Deut. XXIX. 4.

) Si-

12 MWH e

C) Siracides Panareti Auctor de ubertate
ſenſuum in libro legis occurrentium per to-
tum Cap. XXIV. eximia habet, ex qui-
bus ad vitandam prolixitatem ea tantum, quæ
Occurrunt verſibus 38. & 39. hic adſeribemus:
Wemo fuit, qui totam complexus eſſet, neque
quisquam erit, qui eam plane complectature
3A mari enim abundabit ſenſus ejus, & conſilium
illius in abyſſo magna. Egregium vero hoc
eſt teſtimonium de eo, quid Eccleſia Judaica
Proxime ante tempora Chriſti adhuc ſenſerit
de libris Scripturæ, eorundemque in ſenſi-
bus ubertate. Et hæc cauſa eſt, quod Ju-
dæi ſub principiis Novi Teſtamenti explica-
tionibus typicis per Chriſtum & Apoſtolos
factis non contradixerint, ſed easdem gene-
raliter agnoverint, certo indicio, hanc per
divites ſenſus explicandæ Scripturæ rationem
in Eccleſia Hebræorum eteri ſemper fuiſſe in-
dubitatæ atque conteſtatæ veritatis.
II. Dantur dicta, quæ ſenſum quidem lite-
ralem habent unicum, primaque ſpecie ſemel tan-
zum videntur implenda, bis tamen, imo aliquo-
ties implentur, ita ut eorundem ſenſus primuts ſit
inchoatus & incompletus, ultimus vero conſum-
matus && completus: ſolet enim Deus primo dare
primitias, deinde tzotam meſſem Rom. VIII. 23.
primo arrham & tandem plenam bæreditatem
Eph. I. 4. primo præguſtum, & ultimo plenor
vitæ amnes Hebr. VI. 4. S. Apoc. VII. 17. Un-
de quemadmodum Deus in operibus naturæ
à minimis per gradus atque incrementa Pergit
2

ac ne
inpetl
pen
)I
tam e
vocab
22.1
Poſt
dis gen
Dopol
ecipi
179, U.
Cona
lahini⸗
fer, je
bertas
dodDer
bi mor
berug,
.5
flate
Vinas
in ſii⸗
mims

gertate
er to⸗
1 qui.
n, gue
emus:
lgue
Totur:
ſlium
0 hoc
uleiee
enlerit
ſenſi
od ſu⸗
pliea⸗
ſtolos
gene⸗
per
vonem
ſe in⸗

n ite⸗
Oiolk-
cuo-
6
un⸗
dare
Il.29.
toten
ml
Un-
ture
eyyit

eſt impletum in Chriſto, qui per reſurrecti-

ad magna, ita etiam in operibus gratiæ ab
imperfectione ſucceſſive & gradatim tendit
ad perfeétionem.
2) Ifraéliticus populus jam ante promulga-
tam legem, cum adhuc in E.gypto habitaret,
vocabatur ſilius DEl primogenitus Exod. IV.
22. Deinde etiam Eilius DE nuncupabatur
poſt datam legem, tametſi ſub jugo ſervitu-
tis gemiſceret Gal. IV. I. 7. Jeſ. I. 2. Eidem
Populo vero plenior promittebatur adoptio,

aeccipienda demum ſub Novo Foœdere Jer. III.

19. ubi in fonte Hebraico hæc leguntur:
Quomodo te ponam inter filios? Pater mi, vo-
cabitis me, Kron amplius à me vecedetisi. Con-
fer. Jer. XXXI. r. 9. Tandem vero plena li-
bertas Iſraéli obtinget ad finem mundi, quan-
do Deus in reſurrectione ex mortuis abſorbe-
bit mortem, atque or ore erren 4 corruptione
liberabit. Jeſ. XXV. 8. Hoſ. XIII. 14. 1 Cor.
XV. S§A. 55. Ecce quatuor diverfos gradus
filiationis divinæ ſecundum œconomias di-
vinas diverſas! Ita quoque ſinguli Chriſtiani
in ſua converſione per ſidem quidem evadunt
in filios Dei Joh. I. 12. 13. Gal. III. 26. nihilo-
minus tamen in inchoata regeneratione per

ſanctificationem quotidie debent creſcere

2 Cor. VI. 17. T8. Hebr. XII. 5. 7. donec /-
liatio conſummetur in futura gloria 1 Joh. IIl.
I. 2. Apoc. XXI. 7.
9) Dictum Jeſ-XLIII. 18. 19. Antiguorim
nolite meminiſſe; ecce ego facio novum: prinio

DeW

14 O e e

nem tranſiit in ſtatum ſpiritualem, cognoſcen-
dus non amplius ſecundum carnem 2 Cor. V. 16.
ICor XV. 45. Deinde impletur adhuc hodie,
quando depoſito veteri, novum induimus ho-
minem, ita enim à S. Paulo vaticinium hoc
explicatur. 2 Cor. V. r7. Tandem vero per-
Jecte implebitur, quando in fine mundi non
tantum homines quoad corpus ex ſtatu ani-
mali in ſpiritualem transferentur, ſed & aboli-
to hoc veteri novus mundus aderit, Deus-
que dicet: Eoce ego facio omnia nova, Apoc.
XXI. I. 5. 2 Petr. III. 13. Jeſ. LXVI. 22.

ο Votum Jacobi Patriarchæ factum Gen.
XXVIII. 20-22. de babendo Deo pro Deo, de
condendo templo & de dundis decimis, jam cœœ-
pit impleri per jacobum ipſum, dum ex Me-
ſopotamia redux Bethele abjectis prius omni-
bus idolis debuit extruere altare Gen. XNXXV.
1-7. Impletio vero cœpit augeri, quando
Deus Iſraélitas ex EÆgvypto egreſſos in deſerto
recepit in perpetuum populum, tabernaculum-
que ædificari, atque Levitis portione in diſtri
butione Palæſtinæ carituris, decimas curavit
dari. Exod. XX. 2. XXV. 8. Num. XVIII. 21.
Plena autem & perfecta impletio eſt facta,
quindo, Iſraëlitis ex manu hoſtium omnium
liberatis per Davidem, Hieroſolyma in ſedem
tenpli electa, atque per Salomonem ſplen-
didſſimæ ædes in monte Moria juſſu divino
ſum conditæ, atque cultus Leviticus ultimum
ſuun accepit decorem. I Reg. VI. VII. VIII.

4) Lo-

9
Unuan
noriot
Vice
debel

num
Crin
ſum
ſeun
uane
epi
Hep⸗
9).
lenit
impe
ſtus
ingree
lunda
ſecun
tieina
UIII.
viee

noſeen.
V.10.
hodje,
uso.
n hoc
ſer.
inon
eni.
apoll⸗
Deus⸗
Apoc⸗

Gen.
, d
mn cl⸗
Me.
Otuni-
XV.
ando
ſerto
lum⸗
Giltri
ravit
l.21.
1ca,
nium
eden
Plen⸗
vino⸗
mum
VIII.

⸗

O Se 15

4) Locus Hagg. II. 7-22. Prædicit quidem,
unicam adbuc futuram cæli atque terræ com-
motionem: Verum ſi eventus ſpectetur, binâ
vice fuerat implenda: Prima enim commotio
debebat fieri, cum templum Hieroſolymita-
num eſſet implendum gloria majori, ac prior
gloria templi Salomonei fuerat: Hunc ſen-
ſum necefſſario fundit ipſa textus connexio.
Secunda vero commotio erit in fine mundi,
quando cœlum atque terra peribunt, ſic enim
epiſtola ad Hebræos exponit dictum Haggai
Hebr. XII. 26-28.
e) Locus Pſ. CXVIII. 26. Benedictus ſit, qui
venit, in nomine Domini: itidem binam habet
impletionem: prima fiebat tunc, cum Chri-
ſtus aſino vectus, omni populo acclamante,
ingrederetur Hieroſolymas Matth. XXI. 9. Se-
cunda erit ſub finem mundi in adventu Chriſti
ſecundo & ultimo, ita enim ipſe Chriſtus va-
ticinatur Matth. XXIII. 39. Sic effatum Jeſ.
LIII. 13. Reputatus eſt inter malefcos: prima
vice fuit impletum in horto oliveti, cum
Apoſtoli duos haberent emptos gladios, Chri⸗
ſtusque ab armata cohorte, per modum ma-
leſici caperetur. Luc. XXII. 37. ſecunda autem
vice, quando in cruce inter latrones Salvator
medius pependit Marc. XV. 28. Pariter locus
Zach. XIII. 7. de gladio paſtorem percuſſuro;
&τ de diſcipulis diſpergendis primo fuit imple-
tus, quando hoſtibus advenientibus Chriſtus
captivus in horto oliveti ab aufugientibus di-
ſcipulis eſt derelictus. Matth. XXVI. 31. 56.
e⸗=

16 M cGE—

Secundo vero, quando Chriſto in cruce

mortuo diſcipuli abiere in ſua. Joh. XVI. 32.
XIX. 27. 3
) In hunc cenſum referenda ſunt omnia

gratiæ reparatricis opera, quæ ſingula à par-

Vis initiis ad perfectionem ſuam tendunt, &
tandem poſt longas moras in futura vita con-
ſummantur. Ex. cauſa: Movus homo ih re-
generatione inchoatur, creſcit per quotidianam
renovationem, perficitur vero in futura glo-
ria I Pet. I. 23. II. 2. Matth. XIX. 28. Vetus
bomo deponitur in converſione, en.

epinicion: Mors, ubi eſt aculeus tuus?“ Iuferne,
uhi zua eſt victoria I Cor. XV. 5§5. 56. Amago
DEl in nobis inchoatur, & quotidie creſeit,
donec in æternitate perficiatur Eph. IV. 24.
Pf. KVII. 15. /1I Joh. III. 2. Deus apud pœni-
tentes incipit habitare per fidem, creſcimus
deinde in plenitudine DEl, tandem Deus omnia

erit in omnibus Eph. I. 19. I Cor. XV. 28.

Ita ex poteſtate Satanæ, legis, peccati,
mortis & inferni plena non erit liberatio, niſi
ſub die extremo. Col. I. 12. 1 3. I Cor. XV.
50-57. Ecce gradualem & ſucceſſivam im-
pletionem operum gratiæ reparatricis.

III. Leguntur dica, quorum linpletio prima

duidem facie vigetur ſupponere cixeulum tempo-
ris admodum brevem, ingentem tamen quoand
actuales eventus, vequirit latitudinem, atque
aliquor periodorum complexum, ita ut dicti
partes

vomo Wervornr
Porro in ſanctificatione quotidiana; plenarie
vero abſorbebitur in fine mundi, cum canetur

in 7,
eeumß
termina
Omhia
nipuj d.
At e
ec 1
l,
SVend
tempea
1n glor
dveni

(uartu
Doteſt
tempon
Atquel
nologi⸗
Ventas
lun,
60 45 1
Apoe
lohy.
Ullo

n cruc
VI. 32.

t omnia
1a àpar-
unt, &
ta con-
dianam
Na go⸗
. Valiß

rvuntf

lenarie
Canedut
uſerne
6. Meo
crelelt,
IV. 24.
pen-.
eleimus
Atonmnte
V. 29.
eccati,
.XV.
6,
9 prine
ten,

Md „ Se 17

partes jam ad bane, jam ad aliam periodum

ſint referendæ, atque hoc modo ubertas non
vecumhat in inſa re, ſed in aſignato temporit

termino. Fundamentum ett, quod DEO

omnia ſint præſentia, annique mille, tanquam
unus dies habeantur. 2 Petr. III. 8. Pſ. XC. 4.
Atque hujus regulæ ignoratio Judæis fuit oc-
caic ſcandali in Chriſto ſalvatore noſtro,

qui, dum ad manus haberent talia dicta, quæ

eventus primi & ſecundi adventus in unum
temporis terminum conglomerant, Meſſiam
in gloria venientem quæſiverunt tune, cum
advenire deberet in carne humili.
4½) Locus Jeſ. XI. à verſu primo usque ad
quartum, imo usque ad finem capitis non
poteſt explicari ſecundum rei veritatem, niſi
tempori impletionis ingens aſſignetur latitudo,

atque in hac diverſæ collocentur periodi chro-

nologicæ: verſus enim primus diſerte de ad-
ventu Chriſti in carnem agit, hie enim eſt fi-
lius, germen & radix Davwidiz, Spirituque ſan-
cto abique menſura unctus vitam in ſumma duxit
Pietate, nec ſecundum aſpeétum voluit judicare.
Apoc XKXII 16. Rom. XV. 12. Actor. XIII. 23.
Joh. VIII. r5ö. Verſus autem quartus absque
ullo dubio loquitur de adventu Chriſti ad
oppugnandum & abolendum Antichriſtum ſub
temporibus ultimis. Vide explicationem
S. Pauli 2 Thefl. II. 3-8.
Sπ Vaticinium Jer. XXIV. 4. 7. de liberan-

da tribu Juda ſub Jechonia Rege in captivita-

tem abducta verſu quinto indubitato reſpicit
B Libe⸗

18 A e Se

Liberationem ex captivitate modo dictas verſu

autem ſeptimo addita promiſſio de donando
novo corde non poterat, nec debebat comple-
ri, niſi poſt aliqua demum ſecula, nempe ſub
temporibus Novi Teſtamenti: promiſſio enim
de dando novo corge pertinebat ad NWovum Te-
Ramentum: vide Deuteron. XXX. 6. Heſek.
XXXVI. 26. 27.
) Concio Johannis Baptiſtæ Matth. III. r1.
12. deſcripta, in ſe comprehendit actus Chri-
ſti non tantum diſtinctos, ſed & diſtinétis
temporum periodis futuros, qui vero ita pro-
ponuntur, ac ſi unico & continuo temporis
tractu eſſent implendi: Nam primo occurrit
adventus Chriſti ad oficium publicum, qui tunc
mox fiebat: ſecundo prædicitur effuſio spiri-
zus §. facta demum poſt aſcenſionem Meſſiæ

in cœlos, paſtionibus exantlatis. Tertio me-

moratur adventus Cbriſti ad judicium, ad quod
hucusque nondum venit. Conferatur vatici-
nium Malachiæ de adventu Eliæ ſeu Johannis

Baptiſtæ, ubi annexus eſt dies extremus. Ma-

lach. IV. S. 6. Item prophetia Joëlis de efu-
ſione Spirituss. ubi etiam appoſita ſunt ſigna diei
extremi proxima Joël. II. 28. 3 I. Act. II. 16.2 r.
) Effatum Chriſti ad Synedrium Judæo-
rum Matth. XXVI. 64. A modo videbitis Pilium
bomimis ſedentem ex derxtra potentiæ & venien-
tem ſuper nubibus cœli: paris eſt conditionis;
patet enim, quod Chriſtus poſt ſuperatas de-
mum bpaſliones conſederit à derxtra Patris: Et
quod attinet adventum ipfius ſecundum .
nubi-

naliheg
gradus
dus Chn
ehimn ta
Vide Pe
27. 29.
adpent
MMamn
Ciſderg
dorn
lun ſu
re
Matth-
lun ni
inten
Uelimn n
N. 21
eſt inp
adra
adrent
Lentese
enimn
2het
Tanden
ſolennt
randen
Im iot
.V IV.
imoni
Lan ,

duleber

verſu
Povancho
omple⸗
npe db
1oeni
um Il-

Helſek.

III.r1.
sChri
ſtinctis
ta pro-
nporis
Ccorrit
gi tunce
Giri⸗
Meſſie
tiome
guod
Vatlcl-
nannis
g. Mr-
c.
iudi
16,.21.
udeo⸗
HEiliun
venun.
fonis
ns e⸗
1: E
un 11
uhi

O e Si 19

nubihbus cœli, aliquot in eodem poni debent

gradus & periodi, donec in ſenſu pleno ſecun-
dus Chriſti adventus queat dici; quoad rem
enim tantum unicus adhuc reſtabat adventus:

vigde Paulum diſerte hoc dicentem Hebr. IX.
27. 28. Primo igitur loco debet collocari

adventus Chriſti exaltati adverſus Hieroſoly-
mam && Judæos, hos in toto terrarum orbe
diſpergendos, illam vero devaſtandam ſecun-
dum dicta ſequentia: judicabit Oominus popu-
lum ſuum. Deut. NXXII. 35. 36. Won perſictetis
uerbes Hraëlis, donee venerit Eilius bominis
Matth. X. 2g. Sunt, qui hic ſtant, nec guſta-
bunt mortem, donec viderint Filium hominis ve-
nientem in Regno ſuo Matth. XVI. 28. Si eum
velim manere, donec veniam, quid ad teé“ Joh.

XX. 22. Hoc vero judicium contra Judæos,

eſt impletum anno poſt aſcenſionem Chriſti
quadrageſimo. Secundum locum aſſignamus,
adventui Chriſti ad abolendum Antichriſtum,
gentesque cum antichriſto apoſtaticas; hoc
enim judicium fuit prædictum Jeſ. XI. 4.
2 Thefl. II. 8. Joël. III. 1I. Apoc. XIX. rI.
Tandem autem futurus eſt adventus Chriſti
ſolennis, magnus, ſecundus && viſibilis ad libe-
randos electos, mundumque conſummandum 87
impios condemnandos Matth. XXV. 31. Apoc.
XX. II. I2. 2 COr. V. 10.
IV. Leguntur multæ biſtoriæ, pluresque ce-
rimonicæ à Deo inſtitutæ, quæ, ſi quoad exter-
nam faciem, eventusque externos aſpiciantur,

pulcherrimi ſunt 1ypi cun giorunm autityporum

unpli-

22 Mo eee
implicite ſuh ipſis rebus ſignificatorum, & quoad

ſimiles eventus correſpondentium, adeo, ut ibi
præter ſenfum literalem, qui per verba proxime
& immediate intenditur, atque in hiſtorus biſto-
ricus, in vaticinnis propheticus, aleas vero com-
mun ſſime literalis & grammaticus ſenſus appel-
latup, etiam reperiatur ſenſus ſpiritualis, qui
non ſignificatur proxime per ipſa verba, ſed per
rem verbis ſignificatam, vocaturque etiane ſen-
Jſus thpicus, inyſticus, arcanus, internuf, biero-
glypbicus, Srnbolieus, emblematicus, allegoricus
. Deus enim non tantum veteres ceri-
monias ita inſtituit, ur ſimul ſigna eſſent hie-
roglyphica rerum ſub novo fœdere futura-
rum, ſed & olim veterum Patriarcharum vi-
tam atque geſta ita diſpoſuit, ut forent typi
exactiſſimi eventuum, poſt multa demum ſe-
cula futurorum. Unde ſenſus typici ſunt
germani characteres divinitatis in ſeriptura
loquentis. Hominibus enim, qui futura non
rævident, hic loquendi modus omnino eſt
impoſſibilis, adeo, ut nec in ſapientiſſimorum
philoſophorum, etſi arcana ſua hierog yphicis
ſignis quondam involventium, ſcriptis nil
tale quicquam deprehendatur.
a) In ſententia contra Evam, atque in hac
contra mulieres conjuges lata, poſt lapſum
Gen. III. 16. typice intelligitur eceleſia cbri-
ſtiana ab apoſtolorum temporibus usque, uti
d diſcimu à & Paulo, Eph. V. 22 32. ubi con-
jugium Adami cum Eva myſtice explicatur
dje conjugio Chriſti ſpirituali cum eccleſia
chri-

chriſti⸗

genera
ſmine
led
Mepta
Uolunt,
ilur
lefe M
2 Cor.
eechef
tabuli
Heler
Cantie
Preſen
MOd
ſe Chr
etiam
ſponſa
ellum
200r.
Vjos
Nun
b
ſalam
tidus

Al

it ili
hrorimme
i, bſo⸗
rol,.
el
1, gu
her
Inl ſen⸗
,buro⸗
oritui
5 eri⸗
nt hie-
kutura⸗
um V⸗
nr ty
nutn le⸗
ci funt.
riptura
anon
ino ett
morum
Nphieß
ts nil

in huc
laplum
4 n.
gue, un
bicon-
li catur
ecleli
chl⸗

Oe Se 21
chriſtiana. Unde eccleſia non ſolum in re-
generatione filiorum ſpirituali dolores habet
Jeminæ parturientis Gal. IV. 19. Apoc. XII. 2.

ſed & ſingulorum chriſtianorum regula funda-
mentalis hæc eſt, abnegare ſemetipſas, tradere

voluntatem Chriſto, animarum ſponſo, ſeſeque

ipſius imperio liberrimo ad omnes eventus ſubji-
cere Matth. X. 38. XVI. 24. Epheſ. V. 24.
2 Cor. XII. g. 9. Atque hec eſt cauſa, cur
eccleſia toties ſub titulo ſponſæ in veteribus
tabulis occurrat: Vide Pſ. XLV. per totum-
Heſek. N VI. 20. Hoſ. II. 10. 20. Adde totum
Canticum Canticorum. Nec Eva tantum re-
præſentat eccleſiam univerſalem, ſed & certo
modo eccleſias particuleves, quæ pariter ſpon-
ſæ Chriſti nominantur 2 Cor. XI. 2. 2. imo
etiam ſingulas animas per fidem Chriſto de-
ſponſatas. Rom. VII. 3. Sic & vetus talerna-
culum Leviticum repræſentavit eccleſiam Chriſti
2 Cor. VI. 16. conferatur Levit. XXVI. 12.
Ejusdemque typum quoque agnoſcimus tem-
blum salomoneum ij Tim. III. 15. Hebr. III. 76.
b) Typos in Chriſtum ſ. ſcriptura continet
fere innumeros. Jacobus Patriarcha videns
ſealam cœlos & terras attingentem aſcenden-
tibus & deſcendentibus angelis Gen. NXVIII.
12. figuram præbuit ſalvatoris noſtri, gloriam
ſuam coœleſtem oſtendentis diſcipulis ſecun-
dum ipfſius Chriſti explicationem. Joh. I. 52.

II. 1I. Joſephus à fratribus venditus, deinde

in carcerem conjectus, & tandem à Pharaone
liberatus & exaltatus, cum ſe undecim fratri-
B 3 prus

22 WOe Se
bus coram ipſo jacentibus præberet noſcen-
dum, quod ipſe eſſet oſephus ipforum frater
Gen. XLV. quid aliud fecit, quam ut egre-
gium exhiberet typum Chriſti à filiis Iſrasl,
ut S. Matthæus loquitur cap. XXVII. 9. pri-
mo venditi, deinde poſt mortem collocati
in ſepulchro, poſtea virtute Patris ex monu-
mento reſurgentis, & tandem undecim apo-
ſtolis ipſum adorantibus ſemet oſtendentis?
Matth. XXVIII. 16. 17. Joh. XX. XXI. Ita
& populus Iſraël, qui Exod. IV. 22. appella-
tur Eilius DEl primogenitus, pſalmo autem
LXXX. 9. vitis ex &ρα in Palæſtinam trans-
lata, cum primo quadraginta dies per Moſis
duétoris abſentiam Exod. XXIV. I18. deinde
vero annos quadraginta in deſerto diverſimo-

de tentaretur Deut. VIII. 2. figura fuit Filii

DEt, qui veram vitem ſe vocat Joh. XV. I. 8.
atque ex Egipto in Palæſtinam vocatus Holſ-
XI I. Matth. II. ry. & per quadraginta dies
poſt baptiſmum in deſerto eſt tentatus Matth.
IV. I. 2. Marc. I rg. Eodem modo Simſon,
qui crinibus abſciffis priſtinum robur amiſit,
atque inſtar aliorum hominum factus, in ſer-
vitutem atque captivitatem Philiſtæorum per-
venit Judic. XVI. hieroglyphice nobis ob
oculos poſuit Cbriſtum, qui à Juda in ſervum
atque viétimam piacularem venditus, ſenſit
divinitatem quaſi quieſcentem, atque inſtar
Aliorum hominum factus, à Deo fuit dereli-
ctus, & pauliſper præ angelis minoratus atque
ex inſirmtate crucifxus & in cruce mortuus
Phil.

PhiII.
lſereul
labeba
Cribcia
Pulchen
ſonent
ſomn: 1
Pronneg
c)
ſe rub⸗
n
th
offi
1,30.
ſequit
enim:
Hebr.
duode
Poſita
ſentid
Wand
(ud er
R 4

Gen.

noſcen⸗
1ftater
t egre⸗
il,
19, pri-
locati
monu-
m apo⸗
lentis?
l. Ita
ppell.
autenn
trans⸗
Moßs
geinde
erlimo⸗
i Hii
V. 1.9.
4 Hol.
der
ſardh.
nſon,
militt,
in ſer⸗
pel-
5 ob
rwuNNI
ſenſit
inſtar
ereli⸗
tque
rtuus

Phil.

„e Se 23

Phil. II. 6. 8. 2 Cor. XIII. 4. Pſ. VIII. . 7. Sic
operculum in arca teſtamenti, quod ſuper ſe
habebat habitantem Deum, ſanguineque ſa-
crificiali debebat aſpergi Lev. XVI. 13. 14.
pulcherrime adumbravit Chriſtum, vovi te-
Rtamenti propitintorium, ſanguine ſuo aſper-
ſum; unde diſerte dicitur propitiatorium &α
thronus gratic Rom. III. 25. Hebr. IV. 16.
c) Tranſitus Ifraëlitarum ſub Moſe per ma-
ve rubrum teſte Paulo r Cor. X. r. 2. typus fuit
baptiſmi in novo Teſtamento. Sic etiam lo-
tio AHaronis pontificis, antequam oleo ſacro
ad officium ſacerdotale ungeretur Lev. VIII.
1-36. ſignificat hapiiſimum noſtrum, quem in-
ſequitur unctio Spiritus S. Tit. III. 5. 6. u9
enim munda loti accedere debemus ad Deum
Hebr. NX. 22. 23. Similiter menſa aurea cum
duodecim panibus propoſitionis in ſanctuario
poſita, repræſentavit menſam dominicam præ-
ſentibus duodecim apoſtolis & prima vice
manducantibus 1 Cor. X. 16. 21. Melchiſede-
cus enim noſter myſticus, panem vinum no-
bis apponit in convivio ſuo evchariſtico
Gen. XIV. 18. Matth. XXVI. 26. 29.
d) Paradiſus terreſtris typus erat pdra-
diſi cæleſtis arborem vitæ habentis Apoc. XXII.
I. 2. 1I4. Hieroſolyma externa & terrena,
hieroſolymæ inviſibilis Gal. IV. 26. Apoc XXI.
2. Mons Sionis Davidicus, Sionis ſuiperæ Hebr.
XII. 22. Terra Canaan patriæ cœleſtis Hebr.
IV. 1-10. Et vallig Tophet ſeu filiorum Hin-
nom, ſtagni infernalis Jeſ. XXX. 33. Ita &
B 4 urbs

urb’ Jericho, poſt ſeptimam tubam & celeuſ- Apiine
ma à toto exercitu conclamatum vaſtata por- relt, v.
tendebat interitum mundi, futurum poſt au- Mitch.
ditam ſeptimam tubam, & angelicum celeuſ- neitaw
ma in cœlis conclamandum. 1 Theſl. IV. 16. onbnle
1I Cor. XV. 52. Apoc. X. 6. 7. XI. 15-19. Clli 4
V. Occurrunt exempla orum in perſonis, ſirtul
populis, urbibus cg. ubi ratig 1ybica recidit in Cenn n
Zimilem ſpiritum, eundemque genqi modum, omine
alqgue exinde antitypi gerunt nomina Syborum, ele,
eadem habent Jata, imo pleuam tandem dicto-. hoc el
rum divinorum omnium, Zuc otedum legemus inhinn
in typis impleta eſa, niſi in ſenſu valde dininuto, liich,
impletionem in ipſhiimet xberiuntur. Hinc ta- bine
les typos ſæpius ſolemus appellare antitypo- Pertihe
rum præludia aut preæcurſores; aguntur enim lberta
tum typus tum antitypus, eodem ſpiritu uni- ſcengi
formiter agente, imo in antitypis per gradus Ahoe⸗
ad majora incrementa ſurgente, quæ etiam riain
cauſa eſt, quod antitypi cum præcurſoribus 119
non tantum eandem accipiant vel pæœnam vel Kicnm
Præamium, ſed & in ipis tandem appareat Contn
clauſula atque complementum omnium de retri- Sin 9
butionibus divinis vaticiniorum. . Nun
L) Cainus cum Judæis Chriſticidis, & cum l
hæreticis veteris eccleſiæ Cchriſtianæ nullo D
plane cohæſit vinculo, niſi quoad unitatem n
ſpiritus. Caini enim hypocriticus atque invi- enin!
dus ſpiritus ſub initiis N. Teſtamenti, quaſi fecit
per circulum, uti mos eſt Satanæ, in orbem “
rediit, Judæosue impulit, ut Chriſtum cru- II 6
cifigerent, indeque etiam ſanguinem Abelis

à pri- Llar

celenf⸗
Ata por⸗
holt au⸗
celeuſ-
IV. 10.
19,
erſonit,
licit in
nodumn,
orn
7 Aicho⸗
leimu
mouto,
linc ta-
titypo⸗
ennn
tu uni-

Gradus

etiam
loribus
OI vel
Marer
e retl

E cun
nullo
itatem
in⸗
qual
Orben
Cl⸗
Abelis
pri⸗

à primordio mundi effuſum ſimul luere debe-
rent, uti ipſemet ſalvator noſter teſtatur.
Matth. XXIII. 3. Idem etiam Caini ſpiritus
incitavit veteres hæreticos, ut in via Caini
ainbularent. Jud II. Imo impii ſinguli, qui
odio æſtuant adverſus pietatem, reguntur
Wpiritu Caini I Joh III. 11. oſtenduntque, eun-
dem malum ſpiritum, eundemque veterem
hominem, qui in Caino fuit, etiam in ipfis
eſſe, & ad ſimilia ſcelera impellere. tque
