lonitice

ditone

Matth.
nomine
igitur i
neminen
ulcil
RCmu
region
AMlatth
Gllig,e
te det
loler ,
ter l
jarn in
debat
E
Etum
ſonat.
ni
no ho⸗
Chrig.
er
d ten
tdcole
debul
Vel in
vel
dur
Denp

uoen
fegione,

Gemva-
Nayb-.
Verba:
oul.
ſolide

Naph⸗ .

E erant
Ontine⸗
ummtin
.quocl
ntigua⸗
t ſita
360.
Chri⸗
etiarm
0 -
e Ver⸗
que
iſtumn
Deut.
Ile.
geli⸗
boint
tatis
5.
limo
129.
re⸗
l.

4

coll. Marc. II. r. Quinto obſervandum, in

Galilæa ſitas fuiſſe utriusque tribus & Sebu-

loniticæ & Naphtaliticæ regiones, atque ſub
ditionem Herodis Tetrarchæ pertinuiſſe
Matth. IV. 12-16. Unde Chriſtus communi
nomine appellabatur Galilæus. Arbitramur
igitur in vaticinio hoc Jacobi per Naphtali

neminem alium intelligi, quam Jeſum noſtrum

dulciſſimum, qui relicta poſt inchoatum of-
ficium Nazaretha, habitavit Capernaumi in
regione Naphtalitica, uti patet diſerte ex
Matth. IV. 13. Appellatur cerva dimiſſa;
quia, etſi Nazarethani ipſam vellent ex mon-
te deturbare, ipſe tamen per medios fues
boſtes tranſiit illæſus Luc IV. 30. Verba au-
tem pulehritudinis ex ore Chriſti audiebantur
jam in ſynagoga Nazarethbana Luc. IV. 22. ha-
bebat enim verhba vitæ æternæ Joh. V. 68. &
VII. 46. atque hac ratione poteſt intelligi di-
ctum Eſ. VIII. 23. quod in textu Hebræo ita
ſonat: tempore primo vilipendit terram Sebulo-
nis && terram Naphtali, tempore autem poſtre-
mo honoravit &. Hæc & fſequentia verba de
Chriſto efſe intelligenda patet ex Matthæo
cap. IV. 15. 16. Jam vero notum eſt, quod
ſub temporibus Vet. Teſtamenti Deus habi⸗
taculum ſuum nunquam ſumlſerit vel in tribu
Sebulonis, vel in tribu Naphtalitica, ſed
vel in Slunte in tribu Ephraimi habitaverit,
vel Hieroſolymis in tribu Juda. Igitur olim
duæ iſtæ tribus videbantur à Deo vihpendi.
Temporibus vero poſtremis funt bonoratæ,
F 4 ddqum

88 A e Se

dum Chriſtus primo habitavit Mazarethæ in
tribu Sebulonis, & poſtea Capernaumi in tri-

bu Naphtali, indeque dictus à Jacobo præ-
dicente Waphtali.
2) Secundum locum obtineat vaticinium
patriarchæ Jacobi de Ephraimo nepote, Gen.
XLIII. 19. quod hoc eſt: Et certe frater
Manaſſis minor, videlicet Ephraimus magnus
erit præ illo, & ſeien eus erit plenitudo gen-
tium. Hæc auguſtifſima eſt promiſho, nam
quoad rem eadem eſt cum promiſſo dato
Abrahæ Patriarchæ Gen. NXVII. 5. 6. ubi Deus
ait: Patrem multitudinis gentium dedi te, &
multiplicabo te valde volde, atque dedi te in gen-
Zes, &σ reges ex te egredientur. Parallela etiam
eſt cum promiſſione facta Saræ Gen. XVII.
16. benedicam illi, & erit in entes, reges
populorum ex illa erunt. Härmonica etiam
eſt benedictio collata Jacobo Gen. VIII. 3.
Oeus omnipotens benedicet tili, c fwρu .ä”bhit
te, atque multiplicabit te, & eris in congrega.
tionem populorum- Has autem ſingulas pro-
miſſiones in Meſſia tantum fuiſſe implendas,
pulcherrime oſtendit ipſa res & Paulus
Rom. IV. rI. 18. Gal. III. 14. Hebr. VI. 13.
18. Confervaticinium de plenitudine gentium
Rom. XI. 25. 26. Unde veteres Hebræi ſa-
tis canſæ, etſi fruſtra, ſe habuiſſe putarunt
ad fingendam diſtinctionem inter Meſſiam du-
plicem, alterum ex trilu Juda, ſeu familia
Davidis glorioſum, alterum vero ex Joſepho
ſeu tribu Ephraimi humilem &g vilem. Verum
nauci

nanci h
de un
ſia Gup
titnt,
totum.
dem to
invenie

miſſi co

raimitie
Per de
muni
Eilran
Pellaba
E dece
jeieba
krantq
Gbrnrgs
DPalam:
bus N
Capern
Phrai
Taimi
Gui r
l, ar
Dater ſ
tur e
tiomns
ttipe
Datrian
raie
unum
II Uun

rethæ in
ni in tri.
do præ-

ticinium
e, Gen.
fiater
ngruj
do gen.
0, Nann
ſo dato⸗
biDevs
te, G
ein gen.
laetiom
YVII.
1 febe⸗
4 etla
VIII. 4.
mudalit
prege.
35 pr:
lepdas,
Paulus
Vl.I9.
entium
greiſr⸗
Htarunt
mndu⸗
mni
tl
Venn
nauc!

AO e e 89

nauci heæc eſt diſtinétio; tota enim ſcriptura
de uno loquitur Meſſia, atque in unico Meſ-
ſia duplicem docet ſtatum, alterum bumilia-
tionis, alterum exaltationis. Vide Pſ. XXII.
totum, Pſ. CX. etiam totum, Eſ. LIII. iti:

dem totum. Igitur alia via eſt quærenda ad
inveniendam explicationem eximii hujus pro-
miſſi collati Ephraimo. Nempe tribus Eph-

raimitica ſub Jeroboamo accepit regnum ſu-

per decem tribus, quæ univerſe unico com-

muni nomine audiebant Zacob, Irazl, Joſeph,
Ephraim &. Igitur Ephraimi nomine ap-
pellabatur non tantum Ephraimi tribus, ſed
& decem tribus, quæ regno Jjeroboami ſub-
jiciebantur. vide Eſaj. VII. 2. 8. & IX. 8. 9.
erantque oppoſitæ regno Judæ, cui adhuc
domus Davidica præfuit. 1 Reg. XII. 16.20.
Palam autem eſt, quod tribus Sebulon & tri-
bus Nephtali, ubi ſitæ erant Nazaretha &
Capernaumum, pertinuerint ad regnum
Ephraimiticum, atque adeo ſub nomine Eph-
raimi fuerint incluſi: igitur cum Chriſtus,
qui primo Nazarethæ, & deinde Capernau-
mi, atque adeo in terra Ephraimi habitavit,
pPater ſit multitudinis gentium, ipſe appella-
tur Ephraimi ſemen ob regionem inhabita-
tionis, etſi quoad proſapiam fuerit ortus ex
ſtirpe Iſai ſeu Davidis. Atque ita Jacobus
patriarcha ſub iſto vaticinio primum tacite
Prædicit regnum ſuper decem tribus deven-
turum ad tribum Ephraimi, deinde Chriſtum
in una ex decem tribuum regionibus habita-
F S turum.

8

90 Se

turum. Hoc ſub initia novi Teſtamenti eſt
mpletum, uti patet; illud vero tempore
Jeroboami 1 Reg. XII. 20.
3) Tertium occupet locum prophetia Jacobi,
de Simeone & Levi Gen. XLIX. S. 6. 7. Simeon
& Levi fratres: vaſa violentiæ gladii eorum.
In conſilium eorum non veniat anima mea, 83*
in cœtu illorum non ſit gloria mea, quia in
furore ſuo oeciderunt virum, & in voluntote
Jua enervarunt lbovem: maledictus ſit furor ipſo-
rum, quia pertinax, & indignatio eorum, quia

dura; dividam eos in Jacob, & diſpergam eos

in Iſrazl. His in verbis Jacobus primo re-
ſpicit in factum Simeonis & Levi, quod oc-
currit Gen. XXXIV. 25. 26. dum ob ſtupra-
tam ipſorum ſororem indignati & gladiis ar-
mati ingreſſi ſunt in oppidum Sichemi,
omnesque maſculos interfecerunt, atque bo-
ves, ut ad labores eſſent inidonei, ſuffragi-
nibus inciſis enervarunt more tunc apud ho-
ſtes ſolenni Joſ. XI. 6-9. Unde Jacobus ipſo-

rum iræ maledicit, eosdemque in Ifraële iri

diſperſum vaticinatur, quod tunc evenit,
quando Iſraëélitis in palæſtinam introductis
Levitæ acceperunt ſuburbia in tota Cananitide.
Joſ. XXI. per totum. Num. XXXV. Simeoni-
ο vero ſortem ſuam obtinuerunt in media
zribu Juda Joſ. XIX. 1.9. I1 Chron. V. 24-27.
Indeque cum Juda ad communia bella ſunt
profecti. Jud. I. 3. Simul vero Jacobus præ-
videt ſub futuris temporibus peſſimum conſi-
lium atque abominandum à Simeonitis & Le-
vitis

Vitiche

ideue
Pere.
rum c
bituri
tam e⸗
Gas,
Dis,
eat
hoc
enim
fueran
COnſin
aboren
leprot
attinen
Ephra
Pertin
riacan
diere
in ue
2 Dara
non
1 i
Baby!
Daver;

enti elt
tempore

acobi,
Ineon
Au.
nea, G
lie in
voluntote
Hor ipſr.
lin, c
en o⸗
ind te⸗
00
ſtupra:
diis ar⸗
chemi,
gue .
ſuffral.
puc ho⸗
raele irl
evenit,
nitise.
Dimeon⸗.
nedi

A S 51

vitis habendum, quod armis eſſent executuri,
idque patriarcha ſanctus deteſtatur ſummo-
pere. Et niſi me omnia fallunt, hoc ipſo-
rum cruentum conſilium eſt iſtud, quod ha-
bituri erant contra Meſſiam atque per arma-
tam cohortem hunc eundem captivum duéturi,
& ad mortem condemnaturi Matth. XXVI. 55.
Dicis, quomodo iſtud Levitis & Simeonitis
queat adfcribi? Reſpondeo: Levitis quidem
hoc conſilium merito adſcribitur; ſacerdotes
enim ex tribu Levi oriundi primaria cauſſa
fuerant necis Chriſti. Vide Joh. XI. 49-5 1.
conſilium Caiphæ: unde lapis prædicebatur
ab architectis, id eſt, à Doétoribus eccleſiæ,

reprobandus. Pſ. CXVIII. 22. Quod vero

attinet Simeonitas, hi quidem ad regnum
Ephraimi, ad quod è regno Juda defecerant,
pertinebant, indeque in captivitatem Afſy⸗
riacam tandem abibant, ex qua nunquam re-
diere in fuas terras, hincque tempore Chriſti
in Judæa non habitabant. 1I Reg. XII. 19.
2 Paral. XV. 9. Inde ſub ipſorum nomine
non poſſunt venire ipſi Simeonitæ, ſed venit
tribus Judæ, quæ poſt reditum ex captivitate
Babylonica etiam Simeonitarum urbes occu-
paverat, hœres ſimul crudelitatis Simeoniti-
cæ, maledictionisque Simeoni incumhentis.
Et hæc ſine dubio eſt cauſa, cur Moſes in be-
nedictione Deut. XXXIII. 7. omiſerit tribum
imeonis; hanc enim incluſit tribui Judæ,
quod tribus Judæ ex captivitate redux urbes
Simeoniticas inhabitaverit, atque eo ipſo
etiam

92 1 Se

etiam indolis Simeoniticæ efferæ hæres fue-

rit facta, indeque una cum tribu Levitica
interfecerit Chriſtum. Hinc idem conſilium
quod Jacobus Simeoni & Levi aſſignat Jere-
mias propheta cap. XIX. 7. in textu hebræo
adſcribit Hieroſolymis & tribui Judæ, diſperſæ
ob hanc cauſam inter gentes ſecundum vati-
cinia. Pſ. LIX. 12. Eſ. XXVIII. 13-22. Sed
hic pedem ſiſtimus, veniam precati & à Deo,
ſi quid Majeſtate ipſius indignum ſcripſeri-
mus, & à chriſtianis ſingulis, ſi quid dixeri-
mus, quod obeſſet ipſorum ædificationi:
Errores enim & peccata mea ſunt, omne
vero, quod bonum eſt, ad Deum au-
torem pertinet; Haie ſit gloria
in æternum. Amen.

G

Ne
„. , .
K e
KXK „ *

ℳ.
—

WN

IA

KK. T

M.

7

res fue.
Levitic
Ouſilium
nat jere-
hebræo
enſe
m vatl⸗
Endeo,
Cripler⸗
cixeri⸗
ationi:
„ Oomne
n a.
1

DTSPVTATIOI

VNIONE CHRISTI

FIDELIBVS MVYSTICA,
IOANNE CHRISTOPH. PFAFFIO,

SS. THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ILL. STIPEND.
SVPERATT. ET TEMPL. CATHEDR. ECCLES.

DEFEN D 1 T

AVCTOR ac KESPONDENS
M. IOANNES GEORG. VNKAVFF
Geæœppingenſis, .
SS. THEOL. STVDIOSVS IN ILLVSTR, STIPEND.

2

Anno 1700.

Fen
s
ſtentin
Col.]
rnias ſi
omine
nſugi
jemplu
ter vit
um m
Cap. 1
Il.
ſico .
b in⸗
Plene
Kepin
Carnal
guein
VI. 1
irirx
tura
ſtun
der

95

NHHh⁵HHHHHhFS.. . ae,eHHHhHeNHXHN SHe

IN NOMINE IESU!

I.

Jeribrure S. unionem Chriſti cum fidelibus
myſticam, de qua ſub auxilio DEl fu-
mus acturi, non modo per redemptoris inexi-
ſtentiam, & manſionem in nobis. Rom VIII. 20.
Col. I. 27, Joh. XIV. 23. Sed & per va-
rias ſimilitudines, indeque oriunda diverſa
nomina, e, g. per deſponſationem quandam &
conjugium Hoſ. II. 19, 20. 2 Cor XI. 2. Eph.
V. 29. 20. 31. per babitatTam domum atque
templum Eph. II. 21. Hebr. III. 6. per palmi=
tes viti inſitos Joh. XV. I. &c. ac per caput
cum membris conjunctum Eph- I. 22. 23. &
cap. IV. I5. 16. ſiſtit atque adumbrat.

II. Stylo autem theologico atque eccleſia-
ſtico unio hæc ſæpiſſimè appellatur myſtica,
ob ingens nempe illius myſterium, in quod
plene in hac vita non pofſſumus penetrare.
Sæpius etiam ſpiritualis vocatur, quod non
carnali ſed ſpirituali modo perficiatur, nos-
que in ea unus cum Chriſto fiamus ſpiritus I Cor.
VI. 17. vera tamen eſt unio & realis, etſi
Jpiritualis nuncupetur, non enim nomencla-
tura hæc Calvinianis favet, qui, licet Chri-
ſtum hominem à fidelibus æque ac cœlum à
terra diſtare credant, nihilo ſecius inter eos-
dem

96 N e e

dem unionem ſibi imaginantur, vinculo in-

tercedente ſalvatoris infinito ſpiritu: Neque
hos juvat unionis myſticæ medium, nempe
fides, quæ non præſentiæ Chriſti ſubſtantia-
li, ſed tantum viſioni in cœlis triumphatrici
eſt opponenda. Et ſint ex noſtratibus, qui
Spiritum S. vinculum inter DEUM & fideles
unitos nominarint, horum tamen ſi linguam
imitari velint Reformati, fas eſſet, ut men-

tem etiam ſimul retinerent: Namque ore Lu.

theranorum orthodoxo loqui, corde autem
Zwinglij heterodoxo ſentire velle, ad quid fa-
cit, niſi ut ſub dextris verbis finiſtrum fu-
ſpicemur ſenſum? Dicitur quoque unio hæc

non raro ſubſtantialis ab extremis unitis, quæ

ſubſtantiæ ſunt, non aliter ac propter mo-
dum uniendi à B. D. Huülſenmanno præl. form.
concord. artic. XII. append. accidentalis voca-
tur; non enim ſolæ operationes, nudaque
Chriſti dona nobiſcum junguntur, quod for-
mula concordiæ ad ſcripturæ ductum jam pri-
dem rejecit vid. epit. & declarat. ſol. artic. 3.
Sed ipſa Chriſti ſubſtantia cum noſtra per
jJuncturam ſubſtantiæ ad ſubſtantiam unitur at-
que cohæret. Cæteras a. phraſes, quæ &
recentes ſunt & periculoſæ, ſtudio dimitti-
mus, cum, Orientibus novis vocibus, quæ
nova ſecum trahunt dogmata, tutiſſimum ſit,
tam loquendi modos, quam mentem hære-
ticis relinquere, atque cum eccleſia recte ſen-
tiente balbutire malle, quam cum fanatico inſi-
pienter eloquente ſemetipſumnon intehligane-

II B
rihis,
ir hriſi
recenſet
Iwe per
renats!
hze viee
Pme ſie
juſtiſcar
Dek,
gle ſnn
Gentiynn
fergerimn
eſmnen
Uumitorun

culo in⸗
Neque
Neinpe
pftantia-
phatrici
us, Oul
ſideles
inguamn.
t Wen⸗
e .
Atenn
glicl ſa.
tumn fü⸗
nio hæc
ig guc
er Mo⸗
. orm.
vOe⸗
udague
noc ,⸗
ſn prr.
rtil. 3.
ſtra per
nitura⸗
le⸗
8, Olc
munn ſin
n here-
lteſel
—
eligere⸗

ll⸗

AOe e 97

III. Reciſis vero unionum permultis gene-
ribus, quæ D. Cbemnitius lib. de duab. natur.
in Chriſto cap. 7. exquiſite & magno numero
recenſet, hocque poſito, Deum quidem ubi-
que per divinitatis præſentiam, in ſolis autem
renatis per inhabitationis gratiam eſſe, nobis
hac vice ſermo erit de unione myſtica pro-
prie ſic diéta, quæ fideles, regeneratos, &
juſtificatos jam prærequirit, nihilque aliud
dicit, quam ſalvatoris 7Eo V quoad utram-
que ſuam naturam cum anima & corpore cre-
dentium veram, intimom, atque ex Dei ſcopo

perpetim duraturam in uno aliquo myſtico co-

bæſionem, quæ tamen & perſonas & ſubſtantias
unitorum relinquat diſtincias, etiam in ipſo
arctiſſimæ unionis ſtatu, Ut patet ex dictis Joh.,
VI. §6. cap. XV. I. &c. 1 Cor. VI. I15. 17.
Gal. II. 20. Eph. III. 17. cap. V. 30. 31. 32.
Col. III. 11. Hebr. III. 6. Suos tamen habet
gradus & augmenta hæc unio, licet fiat in-
time, cum ſub capite noſtro in eam ſtaturæ
menfuram adoleſcamus, qua & Chrifti & omni

Dei plenitudine implemur. Eph. III. 19. & cap.
IV. 13. Hic enim, in quibus habitat, non

&qualiter habitat, ſed inæqualiter, qua de
Cauſa & alius alio eſt ſanctior, abundantius
habendo Deum inhabitatorem. Nimis igitur
exiliter de hac unione loquuntur, qui eam
vel metaphoricam dicunt, atque ſola volunta-
tis & affeétuum concordia abſolvi credunt,
Vel tantum operativam ſtatuunt, ac per nu-
dos Chriſti in nobis motus & effectus illam
6G

EX⸗

98 *„ Se

explicant; ſic enim tantum arcanum evaneſ-
ceret, totque emphatica dicta contra vocum
naturam cogenda eſſent atque torquenda.
Quæ vero dum vitia quidam vitare volunt,
in contraria currunt, ijs ſimiles, qui, dum
incurvum tenellæ arboris ſtatum corrigere
ſtudent, nimia attractione in alteram partem
peccant: Namque unionem myſticam vel in
coalitione duarum ſubſtantiarum in unam, vel
in francmutatione alias noſtræ in Chriſti ſub-
ſtantiam, alias hujus in noſtram, vel ſaltem
collocant in unione perſonali, qua quivis di-
cere poſſit: ego ſum Cbriſtus. Non enim vel
coneretioni vel trantformationi ſubſtantiarum
locus fit, ubi ſalvator tantum incola eſt,
habitaculum vero credentes, a ſponſo iterum
ob peccata ſeparabiles: Nec de unione perſo-
nali ibi cogitandum, ubi Chriſtus manet
frater & Dominus, nos fratres, cohæredes,
ſervi: Neque Eva ſe unquam Adamum di-
Xit, tametſi ex carne & offibus ejusdem ex-
tructa. Nomen autem Cbriſti, quo eccleſia
cum capite 1 Cor. XII. I12. nuncupatur, ſo-
lam ſupponit unionem myſticam; non vero hy-
poſtaticam. Noſtris incedere placet media
via, qua tutiſſimi eunt, interioremque hu-
jus unionis modum ſatis inveſtigari poſſe ne-
gant, quod niſi via negativa, quo myſterium
hoc fere tantum cognoſcimus, doceret,
diſpaleſcere poſſet ex loco Eph. V. 32. conf.
B. D. Zhummi impiet. E'igel. errore L-XI.

IV. Unio

IV.
ſtum
lanſe⸗
ſibi
ipleg
*
Tenatus
habet
Dis c
1 ſoh.
ſtatuit
NiN
1l ſen,
Antrib
quam /
tuelem
b. 620.

V.
Veyhun
inſte⸗
ehim ſie
Chygu

Noſtris

Non
27,29.
Uarie ſe
cboc
tbun
d He

nevanel⸗
4 vocu
hravenda.
Volunt,
Ini, Cum
corrigere
nparten
Vel in
nam wel
ricti ⸗
vel ſalten
guivis Gi⸗
enimvel
tanriarum
coli eſt,
iterunn
one heiſo⸗
as Minet
oheredes,

atur, ſ.
ver⸗ .
et media
ane hu
pollene
Joceret 1
12. colll.

.
N lno

O e Se 839

IV. unio hæc principialiter ad ſolum Chri-
ſtum pertinet, nec reciproce in hoc genere
cauſæ noſtrum eſt opus, cum ſponſus nos
ſibi deſponſet Hoſ. II. 19. conf. Eph. V. 3 1.
ipſeque ad pios veniat, & manſionem faciat!,
Joh. XIV. 23. Nil tamen obſtat, quo minus
renatus, qui vires novas cœlitus donatas
habet, dici poſſit cauſa ſecundaria ſuæ unio-
nis cum Chriſto, pari modo ac vi dictorum
1I Joh. III. 3. 2 Lim. II. 21. 2 Cor. VII. r.
ſtatuitur cauſa ſecundaria ſuæ ſanctificationis:
namque uti ſponſo in S. literis activa adhaſio
ad ſponſam, ita eadem viciſſim ſponſæ ad ſpon-
ſimm tribuitur. 1 Cor. VI. W7. hinc etiam 1I Pet.
II. 4. 5. dicimur ipſi accedere ad Chriſtum tan-
quam lapidem vivum, atque in domum ſpiri-
tualem difcari. vid D. Hülſenm. præleck.
P. 626.

V. Media ex parte Chriſti ordinaria ſunt
Verbum Evangelit & ſacramenta per manum
miniſterii S collata: per Evangelium
enim ſicuti Spiruus S. Gal. III. 2. ſic quoque
Chriſtus confertur, qui per fidem in cordibus
noſtris habitat Eph. III 17. de baptiſino autem
& S. cœna loquuntur dicta Gal. III. 27. coll.
Rom. VI. 3. 4. & 1 Cor. X. 16. Coll. cap. XI.
27-·29. Absque tamen his ſalvator extraordi-
narie ſe hominibus fide collata jungere poteſt,
quod ſperamus fieri in Chriſtianorum infan
tibus ante baptiſmum demortuis, Deumque
ad hæc media, quibus nos alligavit, non eſ-
G 2 ſe

100 e Se

ſe adſtrictum, docet Johannes Baptiſta in
utero matris Spiritu §. vepletus. Luc. I. I5. 41.
Non autem videmus, quomodo à recocti
Schwenckfeldianiſmi accuſationibus liberari
queant ii, qui Verbum Dei & ſacramenta,
media alias ſalutis directa, i. e. oblativa,

operativa, & collativa, habent pro mediis

indirectis, id ſolummodo in promovenda

ſalute agentibus, ut ſenſus a divagationibus
revocati ad harmoniam perducantur cum
homine interno, hicque deinceps operatio-
nes Verbi ſubſtantialis & ſpiritus S. inter-
nas eo attentius ſentire, atque iis ſe to-
tum tradere queat transformandum. Ver-
bi vero præconibus Chriſtus utitur in domo
ſua conſtruenda; Cor. III. 9. conf. Eph. IV.
12. miſfis, ut tanquam proxenetæ ſeu pro-
nubi ſponſam ſponſo acciperent, eamque
tanquam paranymphi aqducerent, quin
etiam viro jungerent, imo cuſtodes forent pu-
dicitik, ne caſtitas mentis alieno conſpur-
caretur 2 Cor. XI. 2. conf. Joh. III. 29.

VI. Medium ex parte noſtri & veceptivum
& retentivum eſt fides in Chriſtum, per
quam uti ad JESUM accedimus Joh. VI. 37.
eundemque intra cor recipimus Col. II. 5. 6.
7. ut ſimus in eo, isque in nobis Joh. XVII.
23. ita per eam in ipſo vivimus Gal. II. 20.
& ſtamus Rom. XI. 20. Fides enim tum oculus
intellectus eſt, quo Chriſtum agnoſeimus,
tum manus voluntatis, qua ipſum appre-
hen-

hencdi
GMam
portas
guicen
ac am
Zerus
ſenn
ſunt,
nec
(Awvic

am

amore
ſutat,
ſanco⸗
Chrich
4. hin
Dræex
Arine
nem,
non
elia
homn
requi
gnli i

iobi

W.I

VI
les:
limn
deche

nornn

ptiſta in
. 15, 41.
recocti
ldennri
amenta,
blativa,
) mediis
ovenda
tonibus
tur coln.
peratio.
6. inler⸗
15 ſe t0⸗
m. Ver-
in omi
ſen ro⸗
eamndle
, quin
rent /1.
onſur⸗
29.

eptiouc
ner
VI. 1
N10.
Mule
eimns,

pple⸗
hen⸗

e e Se 101
hendimus ac retinemus, atque in eo tan-
quam inexpugnabili petra contra ipſas inferi
portas inconcuſſi permanemus. Anima
quidem ſponſo etiam per deſideria adheæret,
ac amorem, per fiduciam, quam D. Scher-
zerus beneficam nominat, per gaudium,
ſpem &c. hi vero tantum actus imperfecti
ſunt, indeque media poſitiva eſſe nequeunt,
nec placent, niſi ſub fiducia in Chriſtum
ſalvifica, quæ ob apprehenſam mundi viéti-

mam fſibi cæterisque actibus & virtutibus

amorem & gratiam ſola conciliat. Vid. di-
ſputat. digniſſ. D. Fortſebii de quiete operoſa
ſanctorum. Pia autem & ſancta opera à
Chriſto jam inhabitante proveniunt Joh. XV.
4. hincque ſigna ſunt & media unionem jam
præexiſtentem cognoſcendi. Quod vero
attinet incrementum unionis, & duratio-
nem, quin opera quædam hanc præcurrant,
non eſt dubium, non quidem tanquam
media cauſativa, ſed tanquam conditiones in
homine ex ordine divinitus conſtituto præ-
requiſit?æ, quoniam ad eum ſalvator venit,
qui ipſum diligit Joh. XIV. 23. Deusque in
nobis manet, ſi diligamus nos invicem 1I Joh.
IV. 12.

VII. Extrema unita ſunt Chriſtus & fide-
les: Chriſtus quoad geminam ſuam ſubſtan-
tiam, divinamm & bumanam, qui tanquam
Sαaνdaιςοαοτ non tantum collegio Chriſtia
norum oranti Matth. XVIII. 20. miniſterio-
G 3 que

102 Oe e

que laboranti Matth. XXVIII. 20. præſentiam
ſuam eſt pollicitus: ſed & ſingulis pariter
Edelibus Joh. XIV. 23. quibus adhæret, ut
membris ſuis Eph. IV. I15. 16. ut ſponſc,
quæ caro eſt ex carne & or ex oſſibus ejus.
Eph. V. 30. Ut palmitibus, quia ipfe vitis eſt,
Joh. XV. I. ut lapidibus vivis, quos tanquam
angularis ſuſtinet Eph. II. Y. 20. 21. Quin
imo Chriſtus credentibus carnem ſuam man-
ducandam præbet, & Janguinem bibendum
Joh. VI. 56. Quæ ſingula, utpote homo-
genea, quemadmodum conſubſtantialitatem
redemptoris nobiſcum demonſtrant, ſic non
minus præſentiam ejusdem apud nos etiam
quoad humanam naturom evincunt. Itidem
fideles quoad azranque compoſiti partem Chri-
ſto ſunt uniti, quoad animam quidem 3
quia in ea ſervator per fidem balitat Eph.
III. 17. quoad corpus vero, quia hoc zem-
plum eſt ſpiritus S. & ſimul Chriſti membrum
I Cor. VI. I5. 19. reſuſcitandum hinc olim
tam propter inbabitantein, ſeu ut in aliis co-
dicibus legitur, per inbabitantem Spiruum
S. Rom. VIII. rI. quam propter Chriſtum,
hujusque carnem & ſanguinem Joh. VI. 54.
57. Quare pro more admodum pie: Etiam

hic mecum eris, bone 7ES U! fertur dixiſſe

S. Johannes Apoſtolus, Ephefi ſepulchro
jam inferendus. .

VIII. Finis unionis Chriſti nobiſcum ulti-
mus eſt gratiæ divinæ gloria, quam DEUS
. in

in fal
Prefisit
imo pr.
E con

Do

V. TI.
Iur.
us tam
nendæ
d
VII.
que 3
ut ſi he
beremn
Homninnn
lla C
Col.l.

VIII.

I.
Proſenn
reſpec
vi di
Utpote
daſcuin
Der a
Hymen
te:
Manſi
nem
LIW.

Men

Lſentiam
1 Ppariter

get, Ul.

thonſe,
ur ejus.
itij eſt,
Anan
Quin
AIn man⸗-
iherchun
e homo-
ioltuten
ſie non
s etiam
eidem
mChri-
Videm,
t Eph.
0c ten-
ejnhrum
ne Oim
lüis c0.
inum
Nriſunn,
VI. -.
Ltion
iſte
pulchro

n N..

I

A e See 103

in ſalutis noſtræ œconomia præcipue ſibi
præfixit Eph I. 6. & cap. II. 7. finis ab ul-
timo proximus eſt beatitudo noſtra & inchoata
& conſummata. Inchoata, quia in ſilio ſuo
DEUS vitam æternam jam nobis dedit 1 Joh.
V. TI. & 12. atque eapropter ſalvati voca-
mur. Eph. II. 8. 2 Tim. I. 9. Tit. III. y. Sen-
Jus tamen inchoatæ ſalutis ordinarie à ſuſti-
nendæ crucis ſenſu adhuc prœponderatur,
dum ſponſo debemus fieri conformes Rom.
VIII. 29. conf. I Pet. IV. 13. præſentibus-
que afflictionibus triſtamur. Hebr. XII. II.
ut ſi hac in vita tantum in Chriſto ſpem ha-
beremus, miſerrim futuri eſſemus omnium
bominum. I Cor. XV. 19. conſummata vero,
quia Chriſtus in nobis eſt ſpes gloriæ noſtræ,
Col. I. 27. per patientiam expeltandæ. Rom.
VIII. 25. .
IX. Sequitur unionem hane I) gratiæ &
præſentis & futuræ obſignatio, qua fideles
reſpectu hujus certitudinem habere queunt
vi dicti Rom. VIII. 38. 39. bypotheticam,
utpote à DEO etiamnum moniti de lapfus
poſſililitate Ezech. XVIII. 26. 1I Cor. X. 12.
per actualem recidivatum Davidis, Petri,
Hymenæi, Alexandri atque aliorum comyro-
bata: Tametſi enim Chriſtus ex parte ſui
manſionem immobilem congrue ad intentio-
nem DEI gratiam æternam pollicentis Eſ.
LIV. 10. promiſerit credentibus, eam ta-
men non addixit abſolutam, ſed ordinatam,
G 4 at-

114 MRH„e Se

X .
atque ſub non-opponenda inobedientia no-

ſtra determinatam, ideoque ob peccata de
facto rurſus ſolubilem ex parte hominum 5
qui, etſi Coriſti membra & domus atque Dei
zempla ſint, nihilominus ſcorti fieri membra
& denuo corrumpi poſſunt, ſoli perſidiæ

conjugalis accuſandi ipſi, ſponſo fidem ma-

ritalem conſtanter ſervante. Conf. digniſs.
Dni. Cancell teſſarad. Evolut. VII. & B. Dorſch.
pentadec. pp. 600. 601. Gratiam autem Ppræ-⸗
ſentem ita indubitatam credentes queunt
habere, ut certitudine ſæpius gaudeant ab-
ſoluta, ſiquidem fidem noſtram per experien-
tiæ ſenſum explorare poſſumus atque co-
gnoſcere, an Cbriſtus in nobis ſit, niſi ſicubi
veprobi ſimus; 2 Cor. XIII. 5y. cum & Spiritus
S. interne cum ſpiritu noſtro nos filios Dei
ſſe, affirmet & teſtetur. Rom. VIII. 16. Nec
lic moramur pontificios, qui ι) vel falſa
nobis, quo felieius refutari poſſimus, frau-
dulenter affingunt, atque illa omnia, quæ
de fide vera & viva aſſerimus, de mortua,
temerariæ præſiimptionis, inanisque fiduciæ
ex confeſſo fœcunda matre, intelligunt;
ea vero, quæ de certitudine dicimus, ad
iſtum firmitatis gradum referunt, qui omnem
eontrarii formidinem perpetuo excludat;
cum tamen fidem jam firmam eſſe, mox in-
Rrmam, nonnunquam etiam ſub tentatio-=
num paroxyſmis, donec victrix redeat, in-
Jenſibilem, ſtatuamus hucusque, & multos
trepidare ob imbecillitatem carnis, qui firmi-
ter

ter debe
ingeque
firmamm
tis not
ſuami.
e Von
uia in
ſtione
Quuntv.
Edwive
DLI,
Verſia
Vita el
externe
eſt, r
eradica
hanci⸗
ds de
Qwarm
Videan
Qand
dinem
imno
dari,
dem,
Droban
nerali

ekia,
lin
ad ſ
kaden
oh.

ntia no⸗
ccata de
Oynitum;
tqe Hei
minht
perfidie
lem ma-
oniſi.
Donſe.
tem pre⸗
queunt
eint ℳ.
xperien.
gue .
ſeubi
Wintuf
Mior De
6. Nec
vel kal
ſeu
4, I
mortua;
ligont;
Us; 4
Othnenn
cludat;
vor in.
entatio⸗
t, i
nutos
frm:
tet

AO e e 10 5

ter deberent confidere ob bonitatem DEr,
indeque dubitationes eorundem non eſſe
firmamentum incertitudinis, ſed infirmita-
tis notam, intrepide aſſeveremus. (£&) Vel
ſuam ipfi ſententiam aſtute involvunt, atque
de gratia Dei, remiſſione peccatorum, & ju-
ſtitia inbærente perfeécta in unica agunt quæ-
ſtione, ubi aut æquivoce aut abfurde lo-
quuntur, aut ſcopum plane non feriunt:
*ε uivoce enim diſputant, dum ex gratia
DEI, ut aſſolent, in una eademque contro-
verſia cothurnum faciunt, & illam nunc de
vita cœlitus implantata, mox de favore Dei
externo interpretantur. Sic & abſurdum
eſt, remiſſionem peccatorum ſumere pro
eradicatione vitiorum phyſica, vel ſaltem

hanc iſti communiter ita innectere, ut ma-

gis de habituum malorum extirpatione,
quam peccatorum remiſſione verba facere
videantur. Rem autem neutiquam tangunt,
quando juſtitiæ inhærentis perfectæ certitu-
dinem negant; nam idem & nos ſentimus,
imo talem juſtitiam in nobis prorſus non
dari, nedum de illa nos certos eſſe, ex jis-
dem, quæ ipſi adducunt, dictis & exemplis
probamus. () Vel fruſtra, ubi nobis ge-
neralis DEl vevelatio, hujusque ad nos facta
Srcialt applicatio, atque ſtatus noſtri propria
cum Spiritus S. ſuffragio conjuntta viſio
ad fidem divinam ſufficiunt, ſingula ipfi in
eadem contra ſeripturam Matth. XXII. 29.
Joh. VIII. 17. Act. X. 43. revelata eſſe de-
G §5 ſide-=

706 e Se

ſiderant, aut ſi hoc effugium in præſenti
materia minus ſucceſſerit, animi ſinceritatem

à nemine, cum ipfi ab ipfſismet ſæpiſſim e

fallamur, certo cognoſci voſſe male conten-

dunt, nobisque, qui ſenſum humilis integri-
tatis æque minus ac ſenſum aquæ humectan-
tis, ignisve urentis deceptioni obnoxium
eſſe credimus, falſo contradicunt. ₰) Vel
ſupervacanee inter certitudinem fiduciæ & fi-
dei diſtinguunt, hancque fidelibus, niſi ſpe-
Cialis accedat revelatio, denegant, illam ve-
10 cum lætitia animi interiore, & pace con-
ſcientiæ, excluſis hæſitationibus ac anxieta-
tibus, concedere coguntur. vid. Bellarm.
lib. 3. de juſtißcat. cap. 2. σ1I. Quæ autem,
quomodo cum argumentis, quibus contra
nos pugnant, cohærere poſſint, ipſi vide-
rint: maxima enim ex parte id incaute aſſe-
runt, quod tamen verbis pertinaciſſime ne-
gant, ne ipſi erraſſe hactenus, nos autem
recte docuiſſe videamur. Adeo veritas ſie-
pius hominem docet contra hominem, eum-
que ob concepta præjudicia repugnantem.
Conf. O. Dannbaueri Hodomor. Spir. Papeæi
phantaſm. IX. & D. Quenſted. Syſtem. Theol. de
Juſtificatione ſect. 2. quæſt. LX.

X. Sequitur II.) animi acquieſcentia &*
Uæœta in Cbriſto tranquillitas; namque facti ad
DEVM, qui veluti centrum locusque na-
turalis omnium noſtrorum deſideriorum eſt,
irrequieti ſumus, donec in ipſo requieſca
mus,

preſenti
eritatem
Lbiſime
conten
integtl
mectan⸗
noXiu
) Vel
ie Ef⸗
Pili ſpe.
lan ve-
ce con⸗
anxieta⸗
Hellorur.
autenn,
COntra
wie⸗
te alle.
ime Ie-
autenn
itns ſe⸗
. euiil⸗
lantem,
Pqpui
el&

rrin
ci
e e
I eſt,
nieſen
MS 5

ANe Se. 107

mus, quem cum in Chriſto receperimus re-
conciliatum, pacem habemus Rom. V. I. Joh.
XVI. 33. & heati dicimur Pſ. XXXII. I. 2. ipſe-
que nobis ſufficit, Pſ. LXXIII. 25. Hinc cu-
Piditates, quas quondam ad grandia hujus
mundi extenderamus, noſtra ſorte contenti
retrahimus Phil. IV. II. 12. I Tim. VI. g.
Hebr. XIII. S. Chriſtoque nosmet includi-
mus, præſidio pacis divinæ regendos Col. III.
15. Phil. IV. 7. atque vera ſaturitate omnia
noſtra terminamus, ſatis experti, deſideran-
tis animi æſtum nec addendo nec multipli⸗
cando, ſed inſtar ignis tantum ſubtrabendo
& dividendo extingui. Adde, quod fidelis
anxio iſto labore, quo in ſalute propriis vi-
ribus quærenda diu ſe fruſtra Rom. IX. 16.
fatigaverat, liberatus, nunc ſpiritu tranquil-
lo I Petri III. 4. placide operetur, Deoque
ſponte & hilariter ſerviat, cui intellectu,
voluntate & omnibus facultatibus in fide
vitæque obedientia adhæreſcere, eam de-
mum quietem deputat veram eſſe & germa-
nam. Heæc tamen credentium in animis at-
que operibus ſuavis tranquillitas ſuis ad-
hucdum fubeſt viciſſitudinibus, Chriſto
nonnunquam hoſtilitatem ſimulante, ſpon-
ſamque Satanæ tentandam aliquantiſper con-
cedente, ubi, prioribus gaudiis magnum vale
dicentibus, horrores ingruunt & tenebræ,
de gratia DEI dubitationes, luctæ cum de-
ſperationibus & blaſphemiis, animæ ficca
ſterilitas, acedia, rancor, precum ac divini
B ver-

108 De Se

verbi, virtutumque nauſea, & ad peccata
occultus & ſæpe quaſi violentus tractus. &c.
At talem inquietudinem perpetuam eſſe non
ſinit redemtor noſter, ſed ſerena facie haud
multo poſt reſumpta, afflictos iterum miſe-
ricorditer intuetur, eosque ex inferno redu-
cit„ conſolationibus rurſus, exhilarandos
I Sam. II. 6. Pſ. CXLVII. 3. Eſ. LVII. 15.
qui, quo altius fuere mœſti, eo evaſerunt
aptiores ad alium & opportune & efficaciter
conſolandum. 2 Cor. I. 4. talibus enim nec
dolens anima barbara, nec huic illi ſunt
barbari, cum, quæ mœrens conqueritur,
iſti jam ſenſerint, indeque bene percipiant,
ac quæ proferunt, ſapida ſint & cor feriant,
ut triſtans reviviſcere incipiat, & ad prio-
rem quietem redire Pſ. CXVI. 7. atque de-
nuo gaudere DEO ſuo, proba vita, piis-
que eloquiorum divinorum meditationibus,
& precibus devotis, quas tam pro ſuis,
quam pro aliorum neceſſitatibus non corde
ſolo ex majoris perfectionis errore, ſed &
ore ſimul coram throno DEl effundit; non
enim animam tantum, ſed etiam corpus in
obſequia & gloriam divinam fidelis addixit:
Rom. VI. 13. 1 Cor. VI. 20. certiſſimus, &
ſolius cordis ſuſpiria, & oris etiam ſermo-
nem, ſi devotioni internæ adjungatur, patri
noſtro placere. Pſ. XIX. 15. Quapropter
ſub vita virtutis ſtudioſa non modo certis
& fixis horis, verum & omni oblata, imo
etiam ſæpius ſumpta occaſione ad exemplum
ami

anni
I, in
Urget
tur
laud
diml
us
LXNI
Der
con
frui
dem
ſum
cuI
10
Volu
N)
1
nud
tant
ſed
Virt⸗
Pre
Nem
ſima
ſi
Dut
getr
(àe

peccat:
gus. Ec.
elle non
e haud
mn miſe⸗
o redl.
randos
II. 15.
aeront
kcaciter
nim nec
Ii fünt
jeritur,
vipiant,
keriant,
A prio⸗
ne de⸗
,pis
nibus;
ſüss,
corde
ſed &
non
Pus I
4gixit:
us,
ſermo⸗
. paltl
roptet
certis
,
nplumn
Otnu

. V
MOe Se 109
amici Luc. XI. 8. 9. & viduæ Luc. XVIII.
I. interdiu noctuque DEUM orationibus
urget, atqua juxta S. Pauli monitum preca-
tur indeſinenter 1 Theſ. V. 17. additis tum
laudibus & gratiarum actionibus, labiorum
vitulis, Hoſ. XIV. 3. Hebr. XIII. 15. tum can-
tibus tauro contra ſalvatori acceptioribus. Pſ.
LXIX. 31. 32. neque vero quiete ſola, quæ
per totum vitæ actionumque contextum
conſpicua eſt, in JESU fuo Chriſtianus
fruitur, ſed & dulci mentis gaudio, ſiqui-
dem ſponſum intra cordis penetralia admiſ-
ſum cum ipſo legimus cœnantem, & ipfſum
cum ſponſo Apoc. III. 20. ubi lætitia non ra-
ro in tantam excreſcit delectationem, ut
voluptatibus potetur tanquam torrente, Pſ.
XXXVI. 9. perſentiſcatque, ea, quæ de vi-
tæ æternæ præguſtu experti referunt, nec
nuda ſomniantium verba eſſe, nec ſuavia
tantum phantaſiæ poëtice inſanientis deliria,
ſed libera DElI dona, bonitatem ſuam cum
virtutibus venturi ſeculi guſtandam & viqendam
præbentis, Hebr. VI. 4. 5. Pſ. AXXXIV. 9.
neminemque illuc admittentis, niſi dileétiſ-
ſimam Chriſti ſponſam, quæ ſpiritu S. plena,
ſuique impos, Eph. V. 18. 2 Cor. V. 13. dum
putatur temulenter deſipere, & ab iis deri-
detur, quibus & lingua ſancti amoris exoti-
ca eſt, & quicquid ipſi nondum guſtarunt,
hyperbolicum apparet, ſola cum ſolo ſpon-
ſo ruri optat delectari, atque in ejus baſia

ferri, ne à quoquam ſubſannetur. Cantic.
VIII. I.

110 A e Se

VIII. I. at rara hora, brevisque mora eſt
tantarum hilaritatum, quandoquidem ſabla-
tiſinum noſtrum in hoc tuguriolo nondum
Ppræſentem poſſidere licet, ſed eum tantum

ſperamus futurum Hebr. IV. 9. quippe ſex-

tiduo laboribus deſtinato etiamnum duran-
te, quo currendum nobis eſt & certandum,
1ICor. IX. 24. 25. Hebr. XII. I. regnumque
colorum cum violentia rapiendum, Matth. XI.
12. nec niſi poſt mortem 4 laboribus conquie-
