hoc eſt ultimum fundamentum communionis
impiorum inter ſe tam quoac peccata, ma-

lefacta, quam quoad pœnas ab exordio mundi

abhinc usque ad finem. Unde ad Fileamum
pertinent, qui mercedis cauſa docent falſa,
libertatemque profitentur fornicandi & ve-
ſcendi idolothytis 2 Petr. II. 15. Jud. II.
Apoc. II 14. ad gJannem & Jambrem, qui ve-
ritati reſiſtunt, & tandem pudefiunt 2 Tim.
III 8. 9. ad Corachum, qui ordinem eccleſia-
ſticum oppugnant, indeque perduntur in
contradictione Coræ Jud. Tr. & ad antiehrt-
Qum omnes hæretici, veritatisque de Jeſu
Nazareno adverfſarii I Joh. II. 19.
IL) Vetus Iſraël iub antiquo fœdere, &
novus ſub novo ex gentilibus collectus per
ſolam ſpiritus unitatem connectuntur. Idem
enim ſpiritus, repudiato Ifraële veteri, nés
fecit Ifraëlem ſpiritualem, omnium promiſ-
fionum divinarum hæredem; EphII. 12. 16.
III. 6. quod inter principia N. Teſtamenti,
S. Paulo teſte, maximum fuit myſterium.
B 9„ Unde

Unde chriſtiani hodie populus D E ſunt, ar-
que regale ſacerdotium, quod olim ſoli veteri
Iſfraëli erat promiſſum; Exod. XIX. F. 6. ſunt
vami oleæ frugiferæ infiti Rom. XI. 17. ha-

bentque vineam DEl ex manibus Judæorum
ablatam Matth. XXI. 41-43. quare iſtæ pro-

miſſiones, quæ ad ſolum Iſfraëlem veterem vi-
debantur pertinere, aptiſſime de chriſtianis

per apoſtolos explicantur. 2 Cor. VI. 16-18.
Hebr. XIII. §. Simili modo Johannes baptiſta
in S. Codice dicitur Eliar, quod in ſpiritu &
virtute Eliæ debuerit ante Chriſtum præce-

dere Mal. IV. 5. Matth. XVII. II. 12. Luc. I. r7.

IID Urbs Roma, quæ Apoc. XVII. 9. 18.
per ſeptem momtes & imperium in reges terræ
ita deſcribitur, ut iſta prædicata de nulla alia
urbe tunc temporis extante explicari queant,
quam de ſola Roma, elegantiſſime nomen
fronti inſcriptum habuit: myſterium Babylon
magna, mater ſeortationum, abominationum in
tzerra Apoc. X VII. 5. vocatur etiam Apoc. XI. g.
myſtice ſeu ſpiritualiter Sodoma atque AEgybtus.
Certe Roma ex nulla alia cauſa hæc nomina
gerit myſtica, niſi quod eodem regatur ſpi-
ritu, quo olim agebantur Sodoma adverſus
Lothum & pietatem & EÆgyptus atque Babylon
contra Iſraélitas & verum Deum. Unde mul-
tæ prophetiꝰ, quæ olim dabantur contra
Babelem literalier talem, ex. gr. Jeſ. XLVII.
per totum & Jer. L. & LI. in pleno demum
ſenſu in Babele myſtica implebuntur. Confer

Apoc. XVIII. 4. & Jeſ. X LVIII. 20. LII. 6. 11.

fer.

Jer l.
J.21.
VI.
lantun
ob han
1)
exprent
ligna
ſi qus
dunn
typue
tium
tem e
Pulcht
Alumn
tium:
ible,
clecti
ſus, .
Atque
tityp
Clre
dugn:
na
mann
K
Rom
ciren
ſurre

V

dis de

nt, ℳ.
Al veteri
606. funt
I 17. ha-
1deorum᷑
iſte pro-
erem vi⸗
Mriſtianis
I.16. 18.
daptiſta
Hintu &
prece:
uc.1. 7.
II.9. 19.
Ger teré
nulla alia
Gueunt,
nomen
Palyor
iotumn t1
oc Nl.
Dpyttu.
nO ina
tur ſpi⸗
drerſus
gabylon
de wul⸗
cont!?
I.
Gemum
Couter

6.Il.
Ner

Ae Se 27
Jer. L. I5. Pariter V. 7. & Jeſ. XLVII. itidem
V. 21. & Jer. V. 64.
VI. Leguntur typi, ubi ratio zApire non
tantum in pſam rem, ſed & in numeros . ecidit, qui

ob hanc cauſam etiam in antit bis ſunt quærendi.

1) Sacramento circumciſionis dies octavus
expreſſis verbis poſt nativitatem pueruli eſt
aſſignatus ab ipſo DEO Gen. XVII. 12. Jam
ſi quæratur circumciſionis antitypus, dicen-
dum eſt, quod circumeiſio Abrahamitica
typus primo fuerit Chriſti, octavo die præpu-
tium mortalitatis, poſtquam ĩ id jam per mor-
tem corporis in cruce cepiſſet exuere, in ſe-
pulchro plene deponentis, & corpus ſpirituale
aſſumentis, ut foret pater multitudinis gen-

tium: Hæc enim eſt cirecumciſio Cbriſti, qua

ipſe, tanquam radix, & pater ſpiritualis &
electi ſeminis à patre cœleſti fuit circumci-
ſus, uti egregie docet S. Paulus Col. II. 11. 13.
atque ibidem carnem animalem in genere an-
titypum facit præputii recidendi. Deinde
circumciſio adumbravit veterem bominem à no-
bis deponendum, & novum é contra induen-
dum: Hæc enim eſt reſurrectio ſpiritualis ad

novam vitam, vocaturque cireumeiſi. 70 702

manufacta Col. II. rr. Deut. XXX.6. Rom II. 29.
& fundatur reſurrectione Chriſti ex mortuis
Rom. VI. 2. II. Eph. II. S. 6. Tertio autem
circumciſio eſt typus etiam futuræ noſiræ re-
ſurrectionis ex ſepulchris, transformartioniyaqjue
vivorum in momento, tunc enim etiam àano-
bis velum mortalitatis, braputiumaque carnis
quo⸗

quod regnum Dei non poteſt ingredi, aufe-

retur, ac induemur vita & incorruptibilitate,

morsque in æternum abſorbebitur Jeſ. XXV.
7. 8. 1 Cor. XV. 50. 54. 2 Cor. V. I-4.
2) Dies poſt ſabbatum paſebale à Deo præ-
ſcriptus, ut iſto prima merges ex meſſe col-
ligenda in templo offerretur Lev. XXIII. 10- 14.
quid aliud ſignificavit, quam Chriſtum die
Jeptimanæ primo poſt ſahbbatum paſebale in vt-
tam ex mortuis revocandum, ut eſſet primo-
genitus ex mortuis, & primitiæ reſurgentium?
1 Cor. XV. 20. Col. I. 19. Apoc. I. 5.
3) Arcam Noæ per aquas quadraginta die-

bus decidentes elevatam fuiſſe ita, ut altior

eſſet montibus totius terræ Gen. VII. 17. do-
cemur. Hæc arca ſignificavit Chriſtum, qui
quadrageſimo poſt reſurrectionem die in cœlos
ſublatus, excelſiorque omnibus cœlis factus
Actor. I. 3. Eph. IV. 10. Hebr. VII. 26. Un-
de Noa, qui cum ſua domo intra arcam per
aquas ſublatam ſalvatus fuit, coneinne re-
Præſentavit chriſtianorum baptiſmum, qui
fit in Chriſtum ex mortuis reſuſeitatum, at-
que in cœlos ſublatum, nosque ab interitu
ſpirituali atque æterno ſalvat. Atque ita lu-
cem accipiunt verba Petr. repiſt. cap. III.
21I. 22. quæ ita ſonant: cujus antitypus etiam
nos ſalvot, nempe baptiſmus, non depoſitio ſor-
dium carnis, ſed ſtipulatie honæ conſcientiæ erga
Deum per reſurrettionem geſu Chriſti, qui eſt
in dextra Dei, abiens in cœlos, ſubjectis ipfi
angelis, & poteſtatilus & virtutibus.
. 4) Dies

—

li, aufe⸗

ibilitate,
lXNV.
4.
eo pre⸗
eſſe col⸗
Il. 10.14,
ſtum de
le in W⸗
et prino⸗
entium?

5.
unte A.
t Atior
LI. Go.
um, 91
in celos
ſs faltus
6. Uo-⸗
Ccamn pet
lone ke⸗
U, gut
tum, 4
interiel
e ita⸗ lu⸗
cap. IIl.
lis etion
ſtn ſy.

O e e 29
4) Dies à die poſt ſabbatum paſchale primo
quinquageſimus, qui erat primitiarum feſtum

ex meſſe jam collecta, dictum græce Penteco-
ſte, ubi duo panes novi erant offerendi Lev.

XXIII. 1 5-18 portendebat primitias Spiritus S.

in feſto pentecoſtali effundendas in donum
evangelicum Judæis atque gentilibus. Actor.
II. 4. X. 44. 47. Hinc & ſabbatum hebdoma-
darum, Jeſtum paſchatos, Jeſtum tubarum, Je-
Rum propitiationis magnæ, Jeſtum tabernaculo-
rum, annum ſabbaticum, annum jubilæum 2*ρ.
ut alia levitica omnia, fuiſſe typica, quis
negabit? Igitur huc tandem redit quæſtio,;
quis verus & à Deo intentus ſit iſtorum ty-
porum antitypus? Hic enim non debet abs⸗

que ratione valida ſumi, ſed ſufficienter pro-

bari, atque antitypi cum typo harmonia
tam inſignis oſtendi, ut ipſa res nos cogat
fateri, hunc verum eſſe antitypum.
VII. Inveniuntur dicta, ubi ratio iypica
fundatur in figura rei externa, in ſitu, in ma-
teria, in dimenſionihus & ſtructura.
Primum exemplum ſit ſerpens æneus in de=-
ſerto perticæ vexillari affixus, & cum aſpice-
retur, Iſraëlitas ob ſerpentum ictus letaliter
decumbentes denuo fſanans, nihil fuit aliud,
quam typus ezactifſimus Chriſti, hominum
ſanctiſſimi, in crucis ligno pendentis, & per
dem ſuam homines in peccatis natos, pecca-
tisque infectos ab æterno exitio falvantis
Num. XXI. 9. Joh. III. 14. 15. Ita enim hic
typus ab ipſo Chriſto explicatur )h. XII. 32.
Se-⸗

30 „e e

Secundum exemplum ſit mor ſuſpenſorum
in ligno ſub veteri fœdere, de his enim tale
extat mandatum Deut. XXI. 22. 23. Quando
beccaverit bomo, quod morte plettendum ſt, α
adjudicatus morti condemnatus fuerit, ad ſu pen-
ſionem in ligno, non pernoctalit cadaver ejus in
igno, ſed eodem die ſepelietur, quia pendet in
ligno, & nequaquam contaminabis terram tuam,

guam Dominus Deus tuus dederit tibi in poſſeſſio-

nem. In hoc loco enarrari typum Cbriſti in
eruce morientis, docet S. Paulus Gal. III. 12.
hiſce verbis: Chriſtus nos redemit ex maledictio-
ne legis, dum pro nobis factus eſt maledittio,
Nerepium enim eſt: malediätus ſit omnis, qui pe-
penderit in ligno: explicationem de hoc typo
damus ſequentem: maledictio DEl eſt hujus-
modi homo, qui pro communibus peccatis
penam luit, iramque Dei incumbentem ab
aliis avertit, ſive deinceps propter propria
etiam peccata poœnam luat, quales erant ſe-
niores Iſraélis negligentiores Num. XXV. 14.
ſive ſit innocens, quales fuerant nepotes Sau-
lis, affixi ligno ob peccatum avi ad averrun-
candam famem 2 Sam. XXI. 5. 14. Igitur mors
iſtorum, qui in ligno moriebantur, erat ex-
Piatoria ex ſtatuto- Dei levitico ſeu cerimo-
niali, quo ſignificabatur, iſzum qui iram di-

vinam mundo incumbentem eſſet ablaturus,

ligno eſſe afigendum & die eodem ſepeliendum.
Hoc autem in Chriſto impletum fuiſſe, evan-
gelica teſtatur hiſtoria.

Ter-

Ter
bernad
Krudn
Per iſt
tum,
guntun
Uuge
Chrit
Acclan
Aade
Matr
Neran
Gte,
CXVI
lyitur
guam
Dore
lute h
fuid a
(atis
10.
Derfi
trema,
in enn
watici⸗
W.
Gali
N
e,
chrren
ACE*
Salon

Iut in
t in
uunm,
Pn in
Il. 12.
io⸗
dio,
i e.
1PO
eatis
n ab
ri
1 4
Gl⸗
TU⸗
1015
ex
mo⸗
di⸗

15,
lnn.
all⸗

e See 31
Tertium exemplum ſit akare, quod in ta-
bernaculo olim levitico conſpiciebatur, in-
ſtruétum quawuor cornibus Exod. XXVII. I. 2.
per iſtud enim crucem Chriſti fuiſſe adumbra-
tum, patet ex Pſal. CXVIII. 27. ubi hæc le-
guntur verba: ligate’ ſacriſicium feſti funilus

urque ad cornua altaris. Hunc pſalmum de

Chriſto agere, nemo dubitat, qui legerit
acclamationes populi ſalvatori noſtro factas
atque ex hoc pſfalmo deſumtas Pſ. CXVIII. 25.
Matth. XXI. 9. Adde prophetiam de lapide
per arebitectos reprobato &in caput anguli eva-
dJente, qui absque ullo dubio eſt Meſſias Pſ.
CXVIII. 22. 23. Act. IV. 1I. Matth. XXI. 42.

Iglitur ſacrificium feſti hic nullum aliud eſt,

quam Chriſtus agnus paſekhalis antitypicus, tem-
pore paſchali in crucem ſuſpenſus & pro ſa-
lute hominum in cruce mortuùs, crux enim
fuit altare, in quo ſacrificium pro noſtris pec-
catis debeat offerri I Petr. II. 2 r. Hebr. XIII.
10. Quapropter cornua, quibus Chriſtus
per funes fuit alligatus, dici debent duo iſta ex-
trema trabis in cruce transverſæ: Funes vero
in crucifixionibus fuiſſe uſurpatos, oſtendit
vaticinium Chriſti de Petro crucifigendo Joh.
XXI. 18. ſenueris, cum extendes manus tuai,
alius te einget, 8* portabit te, quo non veliz.
uarto huc referri debent aliæ etiam ſigu-
ræ&, ſtructuræ, & dimenſiones in S. Codice oc-
currentes. Si quis enim intueatur ſtructuram
arcæ Noachicæ, tabernaculi Moſaici, templi
Salomonei, templique Heſekielitici &c. ſta-
LI

3² H e e

tim deprehendet, Deum altius quid per hæc
ſingula ſignificaſſe. Verum in ſoriptura vix
ſufficientia invenimus fundamenta, quibus
in ſpecialiorem talium typorum indagationem
tuto poſſimus penetrare, cum & apoſtoli par-
ticulavius in hujuscemodi materiis etiam apud
Perfectiores loqui noluerint Hebr. IX. 5S. Hoc
autem in genere certiſſimum eſt, quod domus
Dei ſeu templum ſit eccleſia Cbriſti, quæ domus
ſpiritualis vocatur 1I Tim. III. 15. Hebr. IV. 6.
in templo lapis angularis primarius Chriſtus
Eph. II. 20. 21. Pf. CXVIII. 22. fundamenta
Apoſtoli Eph. II. 20. ₰1. Apoc. XXI. 14. &
lapides ſuper ædificati ſinguli ebriſtiani 1 Petr.
II. 4.6. Imo & ſub alio reſpectu non tantum
hriſti corpus, ſed & corpora chriſtianorum
ſunt & audiunt templa DkEI Joh. II. 19-2 1.
Col. II. 9. 1 Cor. III. 16. VI. 19. Huc acce-
dit, quod in opere ſalutis noſtræ reperiatur
atque laudetur à S. Paulo altizudo, latitudo,
longitudo & profunditas Eph. III. 18.
VIII. Sunt dicta, ubi primus atque imme-
diutus ſtatim fit de antitpo, de typo autem tan-
tum mediatus & implicitus: atque hic typorum
Proponendorum modus eſt plane inverſus.
Primo conſideretur effatum Evæ, cum
peperiſſet Cainum filium Pprimogenitum Gen.
IV. I. ita dicens: ego accepi virum deminum.
Hoc in loco Evam circa perſonam erraſſe,

mihi nunquam potui perſuadere, cum in

ejusmodi effatis, indeque impoſitis nomini-
bus tota theologia Patriarchalis contineatur,
atque

Ahne p
Phetien
oco fa
dubitan
Genel
Eſe
exegeti
ſe, qni
da adir
Rum:
ſet i⸗
tum pr
c eſ
tum,
ut fre
1n perl
Vru
Kicinii
10, ſihe
inii
GNd
Dromi
lius Pr
nitj. 1
hdbit,
Lenitus
Manh.
iſte vir
hm
certq V.
E.
ler eni⸗

Iper hec
pkura vir
, guibuls
Agoronenn
ſtoli hor.
jam Gd
5. Hoc
onnns
e domus
r. NW.5.
CNrihus
Mamente
g. &
Petr⸗
tantum
anorum
4 19,21.
ue acce.
periatin.
tiud,

t imm:
an tul.
voruI
erſus.
e, Culn
mGen.
9alnM.
Oun I
nomin.
enlll,
aue

W e Se 33

atque pro fundamento habeat ſpiritum pro-

pheticum, quem ſi velimus Evæ in præſenti
loco facere controverſum, etiam nobis erit
dubitandum de ſpiritu Prophetico Lamechi
Geneſ. V. 29. Noachi Geneſ. XIX. 25 27.
& ſic porrd. Hoc verdò primis Theologiæ
exegeticæ ſolidioris fundamentis adverſum eſ-
ſe, quivis cernet. Igitur alia via eſt inſiſten-
da ad inveniendum egregii hujus oraculi ſen-
ſum: Nempe Eva prima mater, cum peperiſ-.
ſet ſilium ſuum primogenitum, aſpicit per ſpiri-
tum propheticum Mariam, filiam virginem,
quæ eſſet enixura Chriſtum, filium primoge-
nitum, unde per Præteritum propheticum,

uti frequentiſſimè fit in S. Codice, exultans

in perſonâ Mariæ deiparæ ait: Ego accepi
virum dominum, indeque in perpetuam va-
ticinii hujus memoriam filio ſuo primogeni-
to, fidem ſuam de Chriſto confeſſura, nomen
Caini indit ab accipiendo, ſimulque teſtatur
quod Meſſias, ſub nomine ſeminis muliebris
Ppromiſſus, non tantum ſit futurus Mariæ fi-
lius primogenitus ad modum Caini primoge-
niti: abhinc enim primogenitura magni fuit
habita, Chriſtusque ut Mariæ filius primo-
genitus ab evangeliſticis accurate recenſetur
Matth. I. 25. Luc. II. 7. ſed etiam futurtus
iſte vir Deus, qui in V. Teſtamento ſub viri.
li forma toties apparuit, & vir nuncupatus
certavit cum Jacobo, Joſuæ eſt viſus, Ma-
noæque prædixit nativitatem Simſonis: mu-
lier enim debebat eirtiandere virurg ſeu eom-
ple-

plecti in utero Jerem. XXKI. 22. ita ut via

viri in virgine foret mirabilis Proverb. XXX,

19. Igitür in effato Evæ explicato prima-
rio & immediate intelligitur Maria deipara &
Chriſtus ſancéctæ virginis filius primogenitus,
mediate vero & implicite Eva primum pa-
riens, & Cainus Evæ primogenitus, ita ut
de antitypis primus ſit ſermo, deinde vero
de typis. Deinde parem cum priori dicto
explicationem habet locus Deuter. XXXIII.
8. I1. ubi ſub nomine viri ſancti immediate in-
telligitur Chriſtus una cum officio Novi Te-
ſtamenti eccleſiaſtico, Chriſtus enim non
tantum per populum murmurantem in deſer-
to Maſſæ & Meribæ eſt tentatus, permittente,
Deo Patre, I Cor. X. 9. 10. ſed & per ipſum
Moſen & Aaronem, qui duplice vice petram
ex incredulitate percuſſerant: Hoc vero non
obſtante Chriſtus verax voluit permanere,
& aquas ex petra dare, atque ita per aquas
ſanctificari Num. XX. per totum Pſal. CVI.
32. 33. Huc accedit, quod Chriſtus Pfal.
XVI. 10. dicatur per emphaſin ſanctus DEl.
quare per urim && thumim, ſeu per lumina
& perfectiones viro ſanéto datas intelligun-
tur gratia atque veritas, quarum Chriſtus fue-
rat plenus Joh. I. 14. 17. Adjungitur au-
tem Chriſto miniſterium eccleſiaſticum N. Te-
ſtamenti: nam locus Deut. XXXIII. 9. 10. qui
agit de abnegatione conſanguineorum, tan-
quam neceſſario ad miniſterium ſacrum re-
quiſito, conferatur cum præceptis iis, uer
* rI-

„.

.
4

Cri
UImm
mme
menti⸗
XIV.
1e ad/
Renn
le epi
Ni
Chriſ
Fon r
K.
Teſtan
fibus/,
lenifidq
Milael
od)
tur tyil
ellter
Tan
oh.X
Auum
iur F
contin⸗
do Der
Cumben
20. V
6)̈⁵
4. ſuh
hoteſta

1 Ut it

9 prima-
eiparn &
gemitus,
um pa-
ita ut
ge vero
i dicdo
WII.

diatein.

ri Te-
im non
geler⸗
ittente,
petrann
ero non
nanere 9
r alds
tus Pfal.
40,
Iumina

MH S 35
Chriſtus diſcipulis ad prædicandum evange-
lium miſſis injunxerat, & patebit, utrinque
ſummam adeſſe harmoniam, atque conve-
nientiam vide Matth. X. 37. Luc. IX. 59 62.
XIV. 24. quo pertinet, quod ſub novo ftede-
re ad analogiam ſacerdotum 8 levitarum electi
fuerint jam ab apoſtolis ad miniſterium eccle-
ſiæ epiſcopi & diaconi 1 Tim. III. 2 Phil. I. 11.
Nihilominus tamen mediate & remote ſub
Chriſto viro ſancto etiam intelligitur ℳa-
von primus pontifex leviticus cum ſucceſſoribus,
Jub grotia & veritate urim & thumim Veteris
Teſtamenti, & ſub miniſtris omnia abnegan-
tibus ſacerdotes & levitæ ſeu tota tribus reliqua
levitica à Deo ad docendum Iſraëlem electa.
Malach. II. S§. 7. Ratio generalis eſt hæc,
quod Moſes in benedictione ſua hic alloqua-
tur tribum leviticam, vide titulum præfixum
Deuter. XXXIII. Z.
Tuandem perpendi poteſt dictum Chriſti
Joh. XII. 31. ſub hisce verbis: Munc Judi-
cium eſt hujus mundi: NWunc princeps mundi eji-
citur forat. In hoc enim dicto manifeſto

continetur tum futurus mundi interitus, quan-

do Deus veniet, cœlumque & terram ob in-
cumbentia peccata deſtruet Jeſaj. XXIV. 18.
26. XXXIV. 3. §. tum futura Satanæ eje-
ctio ex boc mundo, cujus princeps, imo
DEUS hucusque fuerat Eph. II. 2. 2 Cor. IV.
4. ſub mundi enim finem omnis auferetur
poteſtas a Diabolo, conjiciendo tandem in
ſtagnum ignis nunquam morituri 2 Petr. II. 4.
C 2 Apoc.

Apoc. NXX. 10. Igitur hoc Chriſti dictum pro-
poſitum eſt per Præſens propheticum, inde-
que ſignificationem habet in futura tempora
prominentem inſtar Præſentium prophetico-
rum. Interim hæc materia debebat propo-
ni in præſenti tempore, ob tunc præſentem
jam typum, qui mediate & tacite ſimul innue-
batur: tunc enim in eo erat, ut Chriftus in

cruce pateretur ſanétiſſimus in tpum & ſpe-⸗

culum majoris iræ, tandem ſuper impios &

incredulos venturæ, & totum viſibilem

mundum abolituræ: Hunc namque ordinem
Deus ab exordio mundi conſtituit, ut primo
Chriſtus, vitæ ſalutisque noſtræ princeps &
anteſignanus, atque electi quivis, durante
crucis economia, per impios paterentur,
atque a Satana affligerentur, in ſignum ma-
joris ſuper improbos affuturæ tandem iræ:
deinde vero, ſcena omnino inverſa, impii ſub
adventum Chriſti atque electorum glorio-
ſum, oſtio ad gratiam occluſo, judicarentur,
atque ad infernalem rogum condemnarentur.
Unde a Chriſto hæc dicuntur in paſſione
Luc. XXIII. 31. Si hoc fit in ligno viridi, quid
igitur futurum eſt in ligno arido? Et Petrus
ſcribit I epiſt. cap. IV. 17. Zempus jam eſt,
ut incipiat judicium a domo Dei, ſi vero judi-
cium incipit in nobis, quis tandem futurus eſt
ſinis incredulorum“ Ecce in dicto Chriſti ſer-
mo eſt, de condemnando Satana, & judi-
cando hoc viſibili mundo tanquam antitypis

per ſenſum primum & immediatum, mediate

vVero

Ver
mine,
IX.
ſeridit
ſeribi
i ler
4)
Pheta
kelo
corur
9,9.
Vellet

10 gel

cho, 4
Uteral
talia V
velis
enim
lane
tur De
Nriſti
deler
3)
Mare
Chri
mult
lion⸗
cerner
ecii
Mnn
Coyne

mpro⸗
inde⸗
ennpora
pheco⸗
propo-
ſenten
innue-
ftus in
6ſhe⸗
ios
ziſibilem
DrCinem
t primd
cep E
durante⸗
rentur,
unn Ma-
ein jre:
npii ſub
gono⸗
Arentur,
mentor.
, Mul
Petyus
jum ,

uful
riſti ſel⸗
juci⸗
Vtitypis

ediane

Ve10

151 „ S 37
vero de Chriſto patiente, iræ divinæ ſpeci-
mine, typo & ſpeculo.
IX. Multa ſunt loca, ubi typus quidem de-

ſeribitur primo, cum typo tamen ſæpius ita de-

ſeribitur ſimul antitypus, ut bic etiam in mul-
tis verbis per literalem ſenſum innuatar.
A) KRex ſeptentrionalis, de quo Daniel pro-
pheta agit cap. VIII. 1I. & 12. eſt ex con-
feſſo Rex ſyriæ, Antiochus ſub monarchia græ-
corum, ita enim diſerte deſcribitur cap. VIII.
8. 9. 10. cap. XI. 24. 30. ſi quis enim aliter
vellet explicare iſta vaticinia, dictis neceſſa-

rio deberet vim inferre. Interim cum Antio-

cho, Antichriſti magni typo, etiam antitypus
literaliter ſæpe ita extat deſcriptus, ut, ſi
talia verba in ſenſu pleno etiam de Antiocho
velis intelligere, fruſtra laborares: expreſſe
enim Dan. VIII. 17. 26. dicitur: viſionem

bhanc ad finem temporum pertinere: Idem dici-

tur Daniel. XII. 49. 54. Hinc multa Anti-
chriſti peccata Daniel. XII. 36. 39. literaliter
deſcribuntur. Confer 2 Theſſal. II. 4.
B) UlItima Hieroſolymorum Matth. XXIV.
Marc. XIII. & Luc XXI. per tota capita ita
a Chriſto prædicuntur, ut de vaſtatione Hie-
roſolymorum per Romanos deinde mox facta
multa ſit vaticinatus literaliter, cum prædi-
ctionis eventum generatio iſta jam debuerit
cernere, & quæſtio apoſtolorum fuerit de
excidio Hieroſolymæ tunc adhuc ſtantis
Matth. XXIV. 3. 34. Interea ſub ſignis Hiero-
ſolymæ vaſtandæ, tanquam typis, etiam ſig-
C 3 nn4

38 O e SWe

na interitum mundi portendentia ita proponun-
tur, ut manifeſto appareat, etiam aliquando
literali ſenſu tantum interitum mundi & ſigna
antecçedentia intimari. Vide Matth. XXIV.

29. 31. Luc. XXI. 25. 27. Igitur memorata

iſta capita de ultimis Hieroſolymæ nec de ſolo
adventu Chriſti adyverſus Hieroſolymam nec
de ſolo ejusdem adventu ad conſummationem
mundi, ſed de utroque explicari oportet.
C) Jeremias propheta cap. XIX. prædixit
quidem vaſtationem Hieroſolymorum factam
ſub Nabuchodonoſore, uti nemo negare po-
terit, qui iſtud leget caput, ſub iſta tamen
vaſtatione prima tanquam to, propheta
etiam illam intellexit, quæ tanquam antit)-
pPus fieri debebat ſub Zito Veſpaſiano, imperan-
tibus Romanis: de hac enim etiam aliqua di-
cuntur literaliter? nam (1) ſermo eſt de tali
vaſtatione, quæ excludit urbisreparationem,
& fit inſtar vaſis figulini cunfracti I1. (2)
Circa tempus vaſtationis vallis Tophet ſeu ſilio-
vum Hinnom dici debebat vallis occiſionis V. 6.
quod nomen huic valli non eſt datum ante,
quam ager figuli in valle Tophet pretio ſangui-
nis dominici fuerit emptus, indeque akelda-
ma dictus, ſeu prædium ſanguinis Act. I. 19.
Matth. XXVII. v. 8. 9. (3) Tunc etiam tri-
bus Judæ & Hieroſolymorum confilium (hæc
enim vox legitur in textu hebræo) erat à Deo
abrogandum & annullandum V. 7. Hoc au-
tem conſilium nullum eſt aliud, quam iſtud,
quod habitum eſt in ſynedrio contra hri.
. itum

Ohrit
Ment
flium
ſtum
ie re
ation
3. l0.
0)
de e
Fohad
aliqn
zbe
Sune
enic⸗
ſepten
ellei⸗
ginci
agno
elor
Dei
X.
imme
tanne,
cum
ge an
3
rormn
VII.
ur
litoy.
diſen
af

ponun⸗
Guando
IAſigna
NNIW.

einOrtA

geſolo
nec
tionem
portet.
DrEdixit
nfactam
eo.
tamen
opheta
ntit)·
nperan.
nn di
de tali
lionen,
I1. 61
ſ flio⸗
i V. .
Ante,
.
ſale.
l. 19.
ln trr.
1 (hec
t4.
loc all⸗
lttud,
4 Chri.
ſtum

e Se 39
Chriſtum, & prædicitur Pſ. XL. 9. Quando cu-
buerit, non amplius reſurget: Hoc enim con-
filium factum eſt vanum, cum Deus Chri⸗
ſtum a Judæis occiſum tertio poſt mortem
die revocavit in vitam. Et perlhanc expli-
cationem lux fœneratur dictis Matth. NXVII.
3. 10. Act. I. 18. 19. Zachar. XII. 12.
D) Zacharias IV. 8. 10. literaliter loquitur

de ædificatione templi ſecundi promota per Zo-

robabelem. Statim vero etiam adduntur
aliqua, quæ literaliter pertinent ad tem-
pli hujus antitypum, nempe eccleſtam & ad Chri-

ſtum eccleſiæ undatorem & architeéctum: videt

enim Zacharias lapidem ſtanneum, atque in hoc
ſeptem oculos, lapidem autem hunc ſtanneum
eſſe ipſum Chriſtum, non tantum Zacharias III.
9 indicat, ſed & Johannes Apoc. V. 6. qui in
agno ad thronum Dei ſtante ſeptem obſervavit
oeulos, hosque ſeptem oculos dixit ſeptem
Dei ſpiritas, miſſos in unwerſam terram.
X. Inveniuntur ſententiæ, ubi primus σ
immediatus ſermo ſtatim eſt de antitypo, Rimul
tamen ſub antitypo involvitur typus, indeque
cum antitypo ita miſcetur, ut literalis ſenſus jam
de antitybo agat, jam de 1)po.
a) Conſiderabimus decantatiſſimam illam

promiſſionem factam regi Davicdi 2 Samuel.

VII. 12. 15. hiſce verbis: Quando implebun-
zur dies tui, && cubabis cum patribus tuis, ſuſ-
citavo ſemen tuum poſt te, quod egredietur e
viſceribus tuis, 89 confirmabo regnum ejus. Hic
dificabit domum nomini meo, &α confermabo
C 4 0-

40 Oe Se

ſolium regni ejus in æternum, ego ero ipſi in pa-
trem, & ipſe mihi erit in filium, –W male
Jecerit, tune puniam ipfum virga bominum, C*
plagis filliorum hominis, & gratia mea non ve-
cedet ab ipſo, ſicut recedere Ieci a Saule, quem
amovi coram te: In hoc dicto primo & imme-
diate agitur de Cbriſto, Salomonis antitypo,
atque de eccleßa Chriſti, antuypo templi Salo-
monei, quia Chriſtus debebat ſibi poſt exant-
latam mortem condere domum ſpiritualem,
nempe eccleſiam, de qua tot in novo teſtamen-
to occurrunt dicta Matth. XVI. 18. Eph. II.
20. 22. 1 Tim. III. 15. Hebr. III. 6. De
Chriſto autem immediatum eſſe ſermonem,
pPatet, quia (1) hic filius debebat naſci, Da-
vide jam mortuo, ut ſonat textus; imo ex
Riliis Davidis, uti habet locus parallelus 1I Pa-
ralip. X VIII. I1. Salomon vero natus eſt ex
Davide immediate, & quidem hoc adhuc in
vivis exiſtente. (2) Davides reſpectu harum
promiſſionum aſpiciebatur a Deo ut homo,
qui in &xcelſis eſt Deus 2 Samuel. VII. 19.
I Paralip. XIIX. 17. (3) Prophetæ ſuper hac
promiſſione fundarunt vaticinia ſua de na-
tivitate Meſſiæ ex ſtirpe Davidica Jeſaj. XI.
I. Jer. XXIII. §. (4) Paulus hoc promiſſum
de Chriſto explicate exponit Hebr. I. 9. Adde
Acta Apoſtolorum, quæ etiam promiſſum Da-
vidi donatum explicant de Chriſto Act. II. 30.
cap. XIII. 23 Cæterum in eodem dicéto ſimul
etiam mediate, imo aliquoties literaliter agi-
tur de Salomone & de templo per ulmonen
ædi-

adlfimn
Prophe
lum Se
ſegg. 8
lomop
Plumgt

exg. ſ-
1. Imn

Fefert,
hac v
tempn
eptis
lomon
2 amd
i
Miencdi
guoch d
eſt int
LXXXY
Plurali
b) 8
Mum

enimn d

Zins 5

ine⸗
o male
Num, &*
pon fe⸗
, glen
imme-
Soho-
exant⸗
zuclemn,
lamen-
De
onem,
li, Me.
imo ex
151 Pa-
eſt el
huc in
harum
omo,
Il. 19.
per hac
Ge na-
XI.
niſſum
Adde
mDe.
Il.30.
ofnnu
tet e
nen,
A

Me SWe 41

aædifcando, nam hoc modo (1) ipfe David
Propheta iſtud promiſſum explicat, & ad fi-
lium Salomonem refert I Paralip. XXII. 9.
ſeqq. & cap. XXVIII. 2. ſeqq. deinde ipſe Sa-
lomo promiſſum iſtud de ſe explicat, tem-
plumque ſecundum juſſum Dei ædificat I.
Reg. V. y. cap. VIII. 17. ſeqq. 2 Paralip. VI.
7. imo ipſe Deus ſua verba ad Salomonem
refert. I Reg. IX. 2. Paral. cap. VII. 18. (2)
hac ratione ſatisfit intentioni Davidis, qui
templum Deo volebat ædificare, & tamen a
cœptis jubebatur deſiſtere cum ſpe, quod Sa-
lomon ipſius Filius hoc opus eſſet moliturus
2 Samuel. VII. 2. 4. 5. 1 Paralip. XXII. g.
(3) ita explicari poteſt ſententia Dei de pu-
niendi modo, quando hic Rex peccaverit,
quod de Chriſto ſanctiſſimo prorſus non pot-
eſt intelligi, inprimis ſi adjungatur pſalmus
LXXXIX. 31-33. ubi hæc verba in numero
Plurali de filiis Davidis proferuntur.
b) Simili ratione exponi debet pulcherri-
mum iſtud vaticinium, quod Jeſaj. VII. 14.

16. legitur de virgine filium paritura: In iſto

enim dicto per virginem S. Maria & per vir-
ginis filium JEſus Chriſtus proxime indigita-
tur, quia id diferte (r) teſtatur S. Matthæus
Abpoſtolus I. 23. (2) Id evincit nomen: Imma-

muel: nobiſcum Deus, quod absque dubio

propheticum hic eſt, indeque & Omen ha-
bet. Hoc vero in nemine impletur, niſi in
Chriſto, qui ſimul eſt Deus & homo, atque
inter nos habitavit Joh. IL. r14. (3) Immanueli
C GH huic

4² M„e S
huic adſcribitur terra Judaica, tanquam pro-
pria Jeſaj. VIII. 8. Imo etiam ei attribuitur
deſtructio conſiliorum bhoſtilium Jeſaj. VIII. 10.
quod opus eſt divinum. Atque ita nativitas
Chriſti ex virgine ſignum Achazo regi fuit
remotum liberationis ex manu hoſtium mox
futuræ: Deus enim aliquoties per ſigna lon-
ge poſt futura in S. codice confirmare ſolet
vel rem præſentem, uti fit Joh. II. 19. Matth.
XII. 40. vel ret moxr futuras, uti Exod. III.
12. Jeſ. XXXVII. 30. Interim in eodem di-
Ccto mediate, imo in plurimis verbis etiam im-
wiediute & literaliter eſt ſermo de filio Jeſajæ
ex prophetiſſ generando & vocando: Maber-
Schelal, chatz -batz: Raube bald, eile beuthe,
tanquam de ſigno liberationis proximo: nam
(1) verſibus 16. & 17. de tali filio eſt ſermo,
qui tunc temporis debebat naſci, ratio enim,
cur infans cum incolis butyrum & mel ſit man-
dJucaturus, ſtatim Jeſ. VII. 18-22. adjungi-
tur, nempe bellum proxime eſſe adventurum,
hincque propter deſolationem copioſa futura
paſeua, atq; ex omnibus mundi partibus apes
advolaturas ad mel faciendum. Hoc erat bel-
lum Aſſyriacum, cum TZiglath. Phileſer Acha-
zum regem obſideret, & in Judæa vaſtaret
omnia 2 Chronic. XXVIII. 19 -‧21. (2²) Libe-
ratio ex manu duorum hoſtium, unius regis
Syriæ, alterius regis in Iſraële promittitur, an-
tequam naſcendus puer ſciat diſerimen inter bo-
num & malum, quod Jeſ. VIII. 4 ita profer-
tur: Antequam ſciat puer clamare: mi Pater,
mea

mio MMan

imn S

Eſt fact
Malcur
bihinigt
Vatjeini
ſcengi i
Aaue it
nem ad
gor ſe
0)P
Cccbrr
ſonific⸗
Geſtruc
tet ex t
ſübince
mundan
vandi,
Menhun
gue ge
Ge nov
22. 24.
gueeno
, etſi
doſt oo
Uuro,
Me.
.
ur an
len, „,
ſue her
amngu⸗

lam hio⸗
tribuitur
VIII. 10.
nativitas
regi fuir
um mox
na lon-
re ſolet
.Marth.
00, II.
odenn di⸗
etiamin-
e
Maber⸗
le heuthe,
o: Naln
ſt ſerwo,
tio enin,
ſe nal.
Acjungl⸗
nturum,
4 ſutine
ibusiel
erat bel⸗
y Acha-
vaſtarer
) Dibe.
ius tel
eitur, l.
murlo
proler⸗

. Poten
ied

ADe Se 42

.
27. Y. ort. tur eb 79 4* 0⸗

eſt factum, eu
maſcum. 2 ke Vriæ occuparet
Vibi, ut, XVI. 9. (3) ſeſajas ſatimn .
vaticinium ib eum gropeta poſt Gienn n
Kendi inſertoht ir, nomenque mhoc
atque cr. inli volumini magno JelV. na-
nem ad atgnen. debuit hanc “ I1. 4.
pheticas actiones eſſe ten enn.
1 am;

quæ ſcilicet aliqui
cet aliquid arcani ſignificaret

c) Promiſſum
14 um de no
occurrit va hieroſol,
Aen n äaternam in novo mu idem
tet ex toto ent veterem agendam ndo poſt
ſubinde aligus. grextn⸗⸗ Immiſcentur ka R
mundum adl ſecundaria, quæ ad amen
angc ve hue pertinent, nempe præſentem
menſium e gentium divitias e⸗Senriler ſal-
que debe ernationes, &c. Quo refe 2atatin
de nova zait Promiſſiones de novo rol ri quo-
22. 24 rrs ſe. LXV. 17. & ca 4VT
qgu non ſunt Sera eum latoruneur ina
H etſi Principallicr gaie dagei deſituri mun-
conſummationem huj e novo mund
turo, vie onem hujus veteri ndo
Mare vide 2 Pet. III 1 eteris appari-
XI. 4 ½ dQ, Apoc. XXI. 1
Reperiuntur dict
pus antit icta S. codicis, ubi
tem, 20 eme eun fignificat m leis, ubi 1y-
Ane gormoginng S, vri,. aut mutuam uᷣ har⸗
dtamque oppo Jed per diſconvenientia rn-
dudad ſpecialia ob-

44 „ GN§²⅜

ſervanda ſit mutua oppoſitio, etſi quoad genera-
lia aliqua adſit cenvenientia.
20) Adamus primus fuit typus Chriſti, Adami
ſecundi, uti diſerte teſtatur Paulus Rom. V. 14.
verum ſi quis perlegat iſtud caput, conſpi-
ciet, Adamum Chriſti fuiſſe typum non per
convenientiam, ſed potiſſimum per oppoſitionem:
ab Adamo enim eſt mors ſpiritualis ſeu pecca-
tum atque regnum ſpiritus mali, a Chriſto eſt

vita ſpiritualis, & ſpiritus ſanctus: ab Adamo

eſt malediéctio ſeu condemnatio, a Chriſto eſt
Vuſtificatio Rom. V. 12 21. ab Adamo eſt
mors corporis, a Chriſto autem eſt reſurre-

ctio 1 Cor. XV. 21. 22. Quare ſi ſententia,

contra Adamum in paradiſo lata, ſit explican-
da Geneſ. III. 17.19. oppoſitio eſt quærenda
inter Adamum & Chriſtum, non vero con-
venientia.
ι½ Pari modo Chriſti typus per oppoſitio-
nem fuerat Moſes, etfi enim hic habuiſſet ali-
qua, quæ cum Chriſto convenirent ex. gr.
Moſes repudiatus eſt primo ab Iſraëlitis Act.
VII. 27. Moſes in tota Dei domo fidelis fuit
Propheta, cui non alius, excepto Chriſto,
in Iſraæle fuerat ſimilis, Num. XII. 6. 8. Hebr.
III. 2. plurima tamen, quæ in ipſo erant, Chri-
ſtum per modum oppoſitionis repræſentabant:
Moſes legem dedit, quæ litera erat occidens,
hincque Miniſterium geſſit condemnationis,
Chriſtus vero attulit veritatem atque gratiam,
Juſtitiæque eſt Miniſter Joh. I. 17. 2 Cor. III.
per torum. Moſes fuit mediator veteris Teſta-
men-

1

menß r
tantum
lliator
Validum
15.24.
& Chritt
Pe teſta
Pecorum
mons I
abe jud
ſionum
mula er
llt. jſli
Lu ſue
PT
reſpechn
crant ey
Cündum
cul ma
Tamento
8 kerun
Chriſ
mhu N
tiam pit
Vino,
Itravit
ſoumn
crificio
lam ad
des qu
crrun

Igeuent.

Adami
n.V. 14.
conſpi⸗
non per
tionem.
1 Hereu⸗
rito elt.
Adamo⸗
riſto eſt
m. eſt
tſurte-
grentia,
zplican.
erenda
r0 Cl⸗

oſitio⸗
et ali⸗
ex. bt⸗
ts Act.
, fuit
priſto,
Hebr.
Chri-
tabant:
Ccicnh⸗
tiem,

Ir.

* G 45

menti rurſus abrogati, inde etiam ſanguine
tantum pecuino confirmati: Chriſtus autem
mediator eſt teſtamenti novi atque æterni, quod
validum reddidit propria ſua morte Hebr. IX.
15-24. Unde ſingula ferè, quæ apud Moſen
& Chriſtum occurrunt, ſunt oppoſita, nem-
pe teſtamentum vetus atque novum, mors
pecorum & mors Chriſti, lex & evangelium,
mons Sinai, & mons Sion, condemnatio at-
que juſtificatio, opera legis & fides promiſ-
ſionum. Hic primum fundamentum eſt for-
mula evangelii Habac. II. 4. juſtus ex fide vi-
vet: illic vero formula legis Lev. XVIII. y.
Qui fecerit bæc, vivet in illis.
J) Talis etiam typus Aaron Pontifex fuit
reſpectu Chriſti: Pontifices enim Aaronitici
erant ex ſola tribu Levi, facti ſacerdotes ſe-
cundum legem præcepti carnalis in taberna-
culo manufacto, & quidem absque addito ju-
ramento, offerebantque ſanguinem pecorum,
& rerum cœleſtium umbris ſerviebant. In
Chriſto vero omnia ſunt alia: natus eſt ex
tribu Juda, factus ſacerdos ſecundum poten-
tiam vitæ indiſſolubilis, addito juramento di-
vino, indeque in æternum conſummatus:
intravit in cœleſte ſanctuarium per proprium
ſuum ſanguinem: unico enim nec iterando ſa-
