Matth. XIX. 6. non amplius ſunt duo, ſedunica
caro; igitur hic per ſententiam divinam
Adamus & Eva non duos, ſed unicum tan-
tum dicunt hominem in ſtatu animali adhue
viventem. Atque hoc etiam in antitypo no-
tandum occurrit; uti enim Adamus & Eva
conſtituebant unam carnem, ſeu unicum ho-
minem in ſtatu animali viventem, ita Chri-
ſtus & cccleſia unicum conſtituunt ſpiritum, ſeu
unicum hominem in ſtatu ſpirituali 1 Cor. VI.
17. & hæc genuina eſt ratio, cur Paulus
toties Chriſtum Eccleſiæ caput, eccleſiam
autem corpus Chriſti dicat, itidem cur virum
mulieris caput, mulierem vero carnem viri apf
pellet, ſicuti enim caput & corpus unum
componunt hominem, ita & Chriſtus cum ec-
geſia unicum hominem ſpiritualem, vir au-
tem

ten 8
Unicun
em.
X
d y.
tomen:
put
d⸗
Cuin
ſu
100r,
Ur, a
fünt fa
tin on
fherint
Plane .
RN6

n

lee en
WIru
ginemn
ebec,
23. Uh.
lie,
Unde!
ra V
nlat vi

En

vero in
obler⸗
ſeſpon.
rahene.
Lecleſia
Il. I5.
Hirunus
n Ci.
din pro
tiſtiano⸗
ſn. Joh.

21.24,
idt.
Veltit
duni
iwinamm
Uin tan⸗
i adhuc
pono⸗
4 Eva
cumho.
ta Mi.
ſel
or. VI.
Paulus
cleſiau
r VirN
Viniab⸗
8 UNl
unel⸗
Vir au-
tem

tem & mulier morali 67
unicum homi orali Eſtimatione conſti
nem. nem animale conſtituunt
XiX m, ſeu unam car
de cor, 4, quæ& Je Capite di
ge orbor. . apite di .
tam mi 8 Run al ſunt r an. etiam
eſt; quod capu viee verſa. Car ater
ut & . auſa h
cum homin P . Corpus conſtit ι G
ſno mod em, hincque qu uant uni-
GiIl ta20. Ae vorpus, & viciſiin
ir) umbo cnim 8 eſt ad imaginem Dei, uti
ſunt facti. Gen. lecundum ſimilitudin ei, uti
tim omnibus hor 26. 27. Indeque em Dei
fuerint orm. hominibus adſcribitu genera-
plane H 20 imaginem Dei ich quod
IX. 6, Jac. n ndi ſed honorandi nt. hinc
hæc enim ex vir autem ta e
I i ntum .
Virum creata H eſt deſumta arneclate⸗
ginem viri 6 formata ad faciem propter
2 7 ubi dicit nincit. Conter Ef Naiv.
3. Ubi dicitur: facies ſeni Eſ. XXIV.
142, tſit . ſeniorum . AIV.
Tir S 2, ut. ehrillus mnquit M o.
Unde à S§. Pako, an lucebunt Grur e 1.
uxXxO . Ir a el 4 ol.
E orie vini. De N Dei gloria,
. 1 . .„.
ſtianis vmma ſi, dum eſt caput er leſi
ſuas vVirtutes n communicat: ela c hri.
& in 2 as enim deb 4 nicat
42 enim debemu
Raturam plenitudinis Cbriſti c . enler .

.

68 ..1 Se

IV. 13 16. Col. III. 13. & II. 19. 20. com-
municat etiam Spiritum . quo nos ungit Tit.
III. y. 6. verum modus eſt inæqualis, Chri-
ſtus enim Spiritums. habet abtque menſura, nos
autem cum menſura. Joh. III. 34. Pſ. XLV. 8.
Imo & Chriſtianorum unus præ altero ma-
jorem accipit menſuram pro beneplacito Chriſti
effundentis dona fua. Rom. XII. 3. Eph. IV.
16.
. III) Chriſtus ſecundum ordinem Melchiſedeci
ſacerdos & vex eſt, & primi quidem ordinis
Hebr. VII. 2. unde Chriſtus piorum & pon-
tifex & rex ſæpius vocatur. Hoc vero utrum-
que officium, tam regium, quam ſacerdo-
tale Chriſtianis etiam communicatur, ita
tamen, ut à Chriſto dependeant, eidemque
ſubordinentur. Duæ enim illæ dignitates
jam promiſſæ ſunt ſſraëli veteri Exod. XIX.
§. 6. ſi mihi obediveritis &c. mihi eſtis futuri
regnum ſucerdotale: impletio autem hujus pro-
miſſionis cepit fieri in Iſraële novo; conſti-
tuti enim à Deo ſumus in reges && ſacerdotes
Apoc. I. 6. I Petr. II. 9. tandem plenum im-
plementum erit in futura gloria. Apoc. XX.
4. & XXII. 3-5.
IV) Chriſto Gen. III. 15. Hebr. II. 14.
adſcribitur contritio capitis ſerpentini, ſeu ab-
rogatio poteſtatis ſatanicæ. Nihilominue
dependemer à Chriſto etiam ſinguli Chriſtiani
Satanam vincunt. vide 1I Joh. II. 3. Apoc. XII.
I1. Unde Pſalmo VIII. 3. dicitur: ex ore
lactentium præparaſti tibi robur, propter hoſtes
. tuos,

1lot,
dn,
Conker
V
nl
o in
logui.
rituali
gua b
8. 6.
qui
ſunel
ſirit
citat;
tum
Kd
XJ.
gle
Aa
ſent i
Ex
ttius
Mülta
transe

d. C0-⸗
git Tit.
Chri⸗
no nos
LV. .
210 Ml.
Crti
Ph. IV.

hiſcri
ordinis
E pon⸗
utrum-
ſcen⸗
Ur, Ita
Hemque
ninates
4. W.
1ſuut
uspro⸗
orli⸗
Eerdie
um M.
de⸗ M.

Il. 14:.
ſen ab.
omiou
iſtian,

oe.Il.
r

7MMl
uos;

Se 69
tuos, ut deleres adverſarium & vindittæ cupi-
dum, qui nemo eſt alius, quam Satanas.
Confer. 1I Cor. VI. 3.
V) Hoſ. VI. I. 2. hæc dicuntur: vivificat
nos poſt duos dies, tertio die nos reſuſcitabit,
quo vivamus coram ipſo. Hoc dictum videtur
loqui de ſolis Chriſtianis, eorundemque ſpi-
rituali reſurrectione ad novam vitam, de
qua Paulus agit Rom. VI. 3-1I. Eph. II.
5§. 6. verum ſimul involvitur Chriſtus caput,
qui die tertio reſurrexit, atque per ſuam re-
ſurrectionem tertio die factam etiam nos tam
ſpiritualiter, quam olim corporaliter reſuſ-
citat; Atque hic locus Paulo fundamen-
tum præbuit ad egregias in hac materia do-
trinas.
XX. Plurima, quæ pertinent ad parentes,
atque de bis primo dicuntur, etiam ad omnes
ipſorum poſteros transeunt, atque ita continuæ
ſerie implentur.
Exemplum primum ſit Adamur, parens
totius humani generis primus, in quo, etſi
multa occurrant, quæ in ipfius poſteros
transeant, ex. gr. Beneditctio de multiplicatio-
ne, Gen. I. 28. ſtatus animalis, dum factus
eſt in animam viventem, Gen. II. 7. 1 Cor.
XV. 45. mors ſpiritualis && corporalis &&ρ. de
duobus tantum hic dicamus punctis, nempe
de ſapientia mundana & de maledictione.
Nam quod attinet ſapientiam mundanam, hanc
quidem initio non habuit, erat enim conditus
vectus atque in ſimplicitate Deo placente Eccl.
E 3 VII.

7 0 e e Se

VII. 30. 2 Cor. XI. 3. unde totus ab ore Dei
pendebat in omnibus & actionibus & Verbis;
nec judicabat vel ſecundum viſum vel ſecun-
dum auditum, ſed omne judicium à Deo expe-
ctabat, quæ ſumma tunc erat ſapienria, in ſolo
Dei timore ſiliali conſiſtens Hiob. X X VIII. 28.
Et hæc eſt cauſa, cur Adamus dicatur neſeiviſſe,

ſe eſſe nuduim Gen. III. 7. & cur, quæ de matri-

monio dixit, Deus dixiſſe, ſcribatur; Gen.
II. 23. 24. Matth. XIX. 4. §. nempe totus
ab ore Dei dependit, & quaſi clauſis oculis

auribusque externis, internos & oculos &

aures erga Deum habuit apertos. Diſſuaſit
vero hunc vivendi agendique modum bPro-
toplaſtis Satanas, tanquam imperfectum &
abjectum, atque ob oculos propoſuit Deum,
qui à nemine dependeret, atque ex ſe ſciret
bona atque mala, affirmavitque, ad hanc
perfectionem per comeſtionem arboris ve-
titæ, quæ arbor ſcientiæ boni & mali eſſet,
perveniri poſſe. Protoplaſti igitur creduli
& incauti, Deo inconſulto, ex arbore vetita
comederunt, clauſisque interioribus & ocu-
lis & auribus atceperunt externos ſenſus
Apertos, ac viderunt ſe nudos, adeptique
ſunt ſpiritum mundi, ex quo omnis ſapientia
eſt humana 1 Cor. II. 6. 12. quæ inflat, at-
que independenter a Deo vult agere, ac ſi ipſa,
Deo inconſulto, omnia ſciat. Atque in hoc
ſtatu naſcuntur omnes homines, ita, ut in
Wiritualibus ſint cæci, in rebus autem terrenis
oculatiſſimi. Eph. V. 8. Luc. XVI. 8. Quod
. vero

vero
tiunen
um p
Pauli
deccan
ver
Acdam
cuoce
ilog
i e
in Ae
bitra
Ron.
Tali a1
bente
lus 0
ſunt
joh.
dede
elt e
eled
itide
Sos
te
Crnei
de.
ſarne
Ron
4 5.4
Mate
bene

re Dei
verbis;
ſecun⸗
deype⸗
i, /l
III. 29.
wiſe,
Matri⸗
CGen.
ſ0ts
Oculis
os &
ſluaſit
Pro-
umn E
heum,
ſciret
banc
15 Ve⸗
ellet,
redulli
Vetita
0cl⸗
lenlis
tigue
jentia
. At⸗
ſipſ,
in hoe⸗
ut 1
rrni
voc
Fer⸗

M„e Se 71

vero concernit maledictionem ſeu condemna-
tionem, hanc Adamus ſuper ſe ob commiſ-
ſum peccatum traxit, ſecundum teſtimonium
Pauli Rom. V. 16. judicium enim ex uno
peccato factum eſt ad condemnationem. Non
vero manſit hæc maledictio in ſola perſona
Adami, ſed cum Adamo ſunt condemnati
quoque omnes ipſius poſteri, naturaliter ex
ipſo generandi, etiam antequàm fuerint nati;
qui enim in Adamo moriuntur, cos quoque
in Adamo ad mortem condemnatos fuiſſe, ar-
bitrandum eſt; I Cor. XV. 21. 22. Conf. 4.
Rom. V. 18. Quamobrem ii, qui via natu-
rali ab Adamo gignuntur, ſibi habent incum-
bentem maledictionem divinam, ſeu, ut Pau-
lus loquitur condemnationem Rom. V. 12-21.
ſuut ſilii iræ, atque à Deo judicati Eph. II. 3.
Joh. III. 36. Unde & omnes per Chriſtum
debebant reconciliarxi Eph. II. 16. ubi autem
eſt reconciliatio, ibi inimicitia præſupponitur.
Secundum exemplum ſit Cbriſtus, prima
electorum ſtirps, parens atque radix, in quo
itidem cum plurima ſint, quæ etiam in ele-
tos tranſeunt, nempe Spiritus §. cum ſancti-
zate interna, ſeu vita ſpirituali. Col. III. 11-13.
Crucifixio carnis, variæque paſſtones exantlan-
dæ, deinde etiam reſurrectio ſpiritualis, re-
ſurrectio corporis ſpiritualis & glorificati &%.
Rom. VI. 3-1I. Phil. III. 10. 11. 1 Cor. XV.
45. 49. duas tantum breviter conſiderabimus
materias, nempe ſapientiam cœleſtem, &
benedictionem, ſeu juſtificationem, hæc enim
E 4 due

7² O Se
duo beneficia præter alia multa à Chriſto ac-
cipimus. Quoad ſapientiam cæleſtem conſtat,
quod Chriſtus per totam vitam pependerit ab
ore patris in ſumma humilitate & ſimplicitate,
bonumque id æſtimaverit, quod Pater juſ.
ſiſſet, malum, quod Pater prohibuiſſet. Un-
de literas non novit Joh. VII. 15. quoad ſapien-
tiam humanam dicitur ſurdus & ewcus.Eſai.
XLII. 19. imo bominum ſtultiſimus Prov.
XXX. 2. judicavitque nec ſecundum aures, nec
ſecundum viſum. Eſ. XI. 3. Igitur in Chriſto
ſenſus externi erant quaſi occluſi. E contra-
rio autem omnia Chriſti interiora Deo Patri
ad ſimpliciſſimam obedientiam patebant: un-
de dicitur Joh. V. 19., non poteſt facere filius
uicquam d ſemetipſo, niſi viderit patrem id fa-
cientem; quicquid enim iſte fecerit, hoc & filius
Eaciz ſimiliter Pſ. X L. 7. Aures aperuiſii mihi.
Eſ. L. 4. S. dedit mihi linguam diſcipulorum cc.
Deus mihi aperuit aurei. Atque hæc erat RKi-
des Cbriſti erga Deum Patrem, per quam ſum-
mam præſtitit obedientiam agendo & patien-
do, & ab impoſitis peccatis juſtificatus in ju-
Rificatorem credentium eſt à patre conſtitu-
tus: per ſemen enim Abrahæ benedikionem
ſeu remiſſionem peccatorum accipere debent
omnes gentes. Gen. XXII. 18. cum ex mortuis
reſurrexerit in noſtram juſtificationem, id eſt:
ut remiſſionem peccatorum nobis in nomine
Patris conferret Rom. IV. 25. Act. XIII. 38.39.
Unde noſtra fides non tantum in Patrem, ſed
& in Chriſtum debet tendere, cum Chriſtus

tam

tam ſt
(tun,
Atque i
neget ſe
gat ſub
Aures &
Pppellen
Hec en
Dei ver
humiln
que in
duciamn
bis jamn
Keatione
ſllutis „
Fnonyn
Mifenn
ſcut
Tratum
tti Cni
Patre
hoc Prc
tur, Ir
k⸗
guſ
Nchee
Juoc ch
gui tan
mortun
om.
i

iſto ae⸗
onſtat,
erit ab
licitate,
ter jul⸗
t. Un-
ſapien⸗
. Eſai.
Prov.
es, nee
Chritto
contra⸗
o Patri
it: un⸗
fliu
is fe⸗
flus
ſimdhi.
n e⸗
eral f-
n füm⸗
datien⸗
in /⸗
ttr
oen
ebent
Ortwis
ett:
otnine

O e 73

tam ſit juſtificator noſter, quam iſtud obje-
ctum, in quo ſolo patri placere poſſumus.
Atque ita patet, cur fides chriſtianorum ab-
neget ſenſus externos, ratiocinia mentis co-
gat ſub obedientiam Chriſti, interioresque &
aures & oculos Chriſto aperiat, atque fideles
appellentur docti à Deo. Joh. VI. 45. Eſ. LIV. 13.
Hæc enim ſapientia eſt cœleſtis, quæ à ſolo
Dei verbo in Chriſto benedictionis capite per
humillimam ſimplicitatem vult dependere, at-
que in ſolius Chriſti veraciſſimis promiſſis fi=
duciam collocare. Transeundum autem nèͤ-
bis jam eſt ad ipſam benedictionem ſeu juſti-
ficationem: uti enim ſtylo ſcripturæ in opere
ſalutis malediétio & condemnatio ſunt nomina
ſynonyma, ita & ſynonyma ſunt benedittio &o
Juſtificatio. Vide Gal. III. 6-14. Unde primo
ſicut Adamum naturalem ob peccatum perpe-
tratum dicimus condemnatum & maledictum,
ita Cbriſtum ob præſtitam obedientiam docemus
à Patre juſtificatum ſeu benedictum, atque
hoc probamus tam ex oppoſitione Adami pri-
mi & ſecundi, quæ à Paulo Rom. V. evolvi-
tur, quam ex diſertis ſcripturæ dictis, nam
apud Eſaiam dicitur de Meſſia cap. L. 8. prope
eſt uſtiſficans me: item de Chriſto hæc extant
Rom. VI. 10. mortuns eſt juſtificatus d peccato;

quod dictum optime explicatur de Chriſto,

qui tanquam caput ibi ſiſtitur; nam quod eſt
mortuus, peccato eſt mortuus noſtri cauſa.
Rom. VI. 10. quare ab hoc rurſus debuit ab-
ſolvi, portavit enim tanquam vas & ſponſor

E S pecca-

724 MOe Se

peccata totius mundi. Inde Paulus de Chri-
ſto dicit 1 Tim III. 16. juſtificatus eſt in Spiritu,
nempe cum ex ſtatu animali reſurgendo tran-
ſiviſſet in ſtatum ſpiritualem. Conferatur
I Petr. III. 18. ſecundo ſicut in & cum Adamo
ob primam transgreſſionem condemnati ſunt
omnes homines, via naturali generandi, etiam
antequam naſcerentur, ita quoque in Chriſto
totus mundus, etiam antequam per fidem actu
regeneratus eſſet, eſt reconciliatus & juſtifica-
tus, ita enim intelligi debent dicta 2 Cor. V.
19. Col. I. 20. 22. Eph. II. 16. Hæc poteſt
dici juſtificatio hominum vicaria in perſona
Chriſti, quæ univerſalis eſt; Tertio uti omnes
homines ex nativitate naturali iram Dei, ju-
dicium & maledictionem ſeu condemnationem
ſibi habent incumbentem, à qua ſi ſalvi eſſe
velint, aétu in propriis perſonis debent libe-
rari, ita iſti, qui ex fide in Chriſtum rege-
nerantur, ex Chriſto habent juſtificationem,
benedictionem, amorem Dei, atque pacem
actualiter, atque actu quoad proprias perſo-
unas dicuntur cum Deo reconciliati per ſangui-
nem Jeſu Chriſti. Rom. V. r. Hebr. IX. 14.
1 Petr. I. 2. I Joh. I. 7. atque hæc ſunt funda-
menta juſtificationis noſtræ coram Deo in
ſenſu forenſi tam clara, quam quæ clariſſima.
Tertium exemplum ſint Gibeonitæ, quibus
Joſua & Seniores jurarunt, ipſos non iri inter-
Jectum. Joſ. IX. 14-26. hoc vero juramentum
pertinebat etiam ad ipſorum poſteros. Unde

cum Saul poſt aliquot ſecula Gibeonitarum

poſte-

poſteros
miſt, g
Ptem es
16,i
Addatu
n
umn in
acerdo
Nit etia
unde e
dut, lu
ini r,
raeides
Lane,
ſicerdot
etiam a0
VII. de
XNI
ziurdr .
iun in
lronen
96
At ad
lluen
Vero v.
kratridn
guayt
Tn
Phetik
1 et, at
Wypt
tandenm

de Chri-
1iriti
do tran⸗
oleratur.
Adam
Ati ſunt
i, etiam
Chriſto
ern actu
lſite⸗
Cor. V.
potelt
perſona
tiomnes
Dei, I⸗
tionem
wi ele
nt libe⸗
m rege⸗
tionem,
Paceln
1 ſetſr
ſangul⸗
NM. I.
funda⸗
Heo in
ma.
. uiluj
Fi intet⸗
wentum
Uod
itarum
lole.

e ee 75⁵
poſteros cœpiſſet occidere, Deus famem im-

mifit, quæ averruncari non poterat, niſi ſe-
ptem ex rege Saule nepotibus in ligno ſuſpen-

ſis, qui quaſi anathemata forent 28am. NXI. I-9.

Addatur etiam exemplum Aaronis cum qua-
zuor ipſius filüs, quibus Deus donavit ſacerdo-
tium in Iſrazële. Exod. XXVIII. I. Lev. VIII. 2.
Sacerdotium enim, mortuis parentibus, perve-
nit etiam hæreditario ad ipſorum poſteros:
unde Jeremias dicit cap. XXXIII. 21. Dei fœ-
dus, duos pactum fuerat cum ſacerdotibus, non
iri abrogatum, ſed manſurum; paria habet Si-
racides cap. XLV. 19. Huc referri debent
Levitæ, qui loco primogenitorum electi, &
ſacerdotibus in miniſtros ſunt dati officio
etiam ad ipſorum poſteros perventuro Num.
VIII. per totum Jer. XXXIII. 18.22.
XXI Interdum dicuntur quædam de paren-
tibus && majoribus, quæ demum in filis, imo ſe-
Pius in remotis poſteris ſuam accipiunt im-
pletionem.
A) Gen. L. 24. 25. Joſephus Patriarcha di-
Xit ad fratres: Deus viſitando viſitalit vos, &α
adducetis mea oſſa vobiſeum ex Agpto. Hoc
vero vaticinium plane non eſt impletum in
fratribus Joſephi, ſed in ipſorum poſteris poſt
gerten generationem, uti Deus prædixit Gen.
V. 16. Igitur complementum iſtius pro-
phetiæ factum eſt, cum Deus Moſen mitte-
ret, atque per hunc Iſraëélitas educeret ex
Egypto, ſecum ſumentes oſaà Joſephi, quæ
tandem in ſepulebro Sichemitico pie recondide-
runt.

runt. Exod. III. 7- 10. & IV. 31. item XIII. 19.
Joſ. XXIV. 29. Act. VII. 15. 16. Promiſſum

Dei de Iſraelitis tunc in Rig ypto degentibus in
Canaanis terram introducendis datum Exod.

VI. 8. non eſt impletum in illis ipſis Iſraëlitis,

hi enim ob murmurationes contra Deum ex-
cepto Joſua & Calebo in deſerto ſunt mortui
Num. XIV. 22 -24. Deut. I. 35-39. ipſorum
autem filii in terram benedictam introiverunt
Num. XIV. 31. & 26. per totum. Huc perti-
net exemplum Jacobi & Eſavi, quorum hic
Trun erat, iſte dominaturus Gen. XXV. 23.
oc enim non eſt factum in his ipſis fratribus,
ſed fieri debebat in ipſorum poſteris.
3) Decretum Dei factum contra Amaleki-
rzas, qui interfecerant ægrotos, poſt agmen
euntes, atque Iſraëlem ex via laſſum & feſ-
ſum adorti fuerant, inde prorſus delendi Exod.
XVII. 14. 15. Num. XXIV. 20. Deut. XXV.
17. 18. implementum ſuum primum accepit
poſt aliquot demum ſecula in poſteris tempore
Regis Saulis. I Sam. XV. 2-7. Nondum ta-
men omnes tunc excidebantur Amalekitæ,
ſupererant enim adhuc multi, tempore Davi-
dis, qui etiam paucis effugientibus plures occi-
dit I Sam. XXX. I. 17. unde vix conſtat,
quando totalis eorundem internecio fuerit
facta: vide Pſ. LXXXIII. 8. hanc vero futu-
ram fuiſſe, eſt extra dubium.
c) Deus de Iſraëlitarum in deſerto pereun-
tium filiis, adhucdum in eodem deſerto de-
gentibus, cum ad exemplum parentum as.
ola-

lolatri
tulit,
errat,
paralte
10 ſen
ma Gen
tärum
diverſi
ua
Dens
negue
XNNI
19, H
Deis
ii
Legat-
80 era
tuscu
Doſtal
adic
fürart
lgitur
Dens
llttaili
Nelot

XIII. 19.
omiflum
ſtilut in
Zyod.
ſraelitis,
61-
mortui
inrum
werunt
eherti⸗
rumn hic
XV.23.
Atribus,

maleli⸗
zothen
el⸗
Enod.
M.
crepit
empore
Umm ta⸗
Davr.
oeci⸗
nſtar,
fuerit
ſutu⸗

creun⸗
0 ge⸗
n ii.
ſola

ODe Se 77

lolatria ſe contaminarent, ſtatim ſententiam
tulit, quod ipſos vellet diſpergere in omnes
terras, videatur Pſ. CVI. 26. 27. locus plane
parallelus extat Heſek. XX. 14-23. Hæc ve-
ro ſententia non eſt impleta, niſi poſt pluri-
ma demum ſecula in remotis iſtorum Ifraéëli-
tarum poſteris. Unde populus Ifraéliticus
diverſimode tentabatur à Deo, donec men-
Jura peccatorum fieret plena. Primo enim
Deus ipfis injunxit, ut nullum neque fœdus,
neque conmubium inirent cum Cananitis, ſed ut
bos plane tollerent. Exod. XXIII. 31.33. &
XXXIV. 11.16. Deut. VII. I-S5. Joſ. XIII. 12.
13. Huic mandato cum non obtemperarent,
Deus decrevit, quod Cananitæ eſſent perman-
Juri, ipſisque futuri in retia cum diis eorundem.
Legatur ſententia Jud. II. 1-3. atque hæc ori-
go erat horrendarum idololatriarum, interi-
tusque Judaici. Secundo Deus ad populi
poſtulationem regem quidem dedit, ſed minas
addidit de excidendis && populo & rege, ſi utrique
futuri eſſent inobedientes. I Sam. XII. 15-25.
Igitur cum Salomon idololatriæ ſe dederet,
Deus diviſit regnum in duo regna, regnum
Iſraélis, & regnum Judæ, huicque præfecit
Rehabeamum, iſti Jeroboamum ( Reg. XI. 9. 39.
in utroque vero hoc regno reges Deum non
timebant, unde veteres minæ repetitæ ſunt
de diſpergendo populo Jjudaico: Nam cum
Jeroboamus duos vitulos aureos proponeret
adorandos, Deus ſtatuit decem tribus ex ter-
ra benedicta ejicere. I Reg. XIV. 15. idem-
que

78 e Se

que etiam per prophetam Hoſeam prædixit
Cap. I. per totum. Impletio autem eſt facta
ſub rege Hoſea. 2 Reg. XVII. per totum.
Igitur veteres minæ de diſpergendis Judæis
quoad decem tribus ſunt completæ ante de-

ſtructionem regni Judæ, hoc enim diuturnius

fuit: interim etiam Manaſſe, gudæ rege, hor-
rendum in modum peccante, de Judæis ſub
regno Juda degentibus Deus fixit decretum,
quod ipſos vellet diſpergere 2 Reg. XXII. II 16.
Repetitum fuit hoc decretum ſub Zoſia, etſi
piiſſimo. 2 Reg. XXIII. 26. 27. Initium exe-
cutionis fiebat ſub rege Jechonia && Zedekia.
2 Reg. XXIV. & XXV. Verum heæc captivi-
tas tantum per ſeptuaginta annos durabat; un-
de tribus Judæ & Genjaminis in terram redie-
runt finitis his annis. Efr. I. S”. Igitur tertia
vice Deus udaos tentavit & quidem mitten-
do Chriſtum in carne bumana bumili, quem
cum crucifigerent, interitum ſibi accerſive-
runt juxta dicta: Deut. XVIII. 19. SNe quis
non auqiverit verba Prophetæ magni, requiram,
ſeu, ut Petrus loquitur: Act. III. 23. anima
illius excidetur é populo ſuo. conf. Pſ. LXIX.
23. 27. it. CIX. 28. 29. Joh. VIII. 24. Huc
acceſſit concio apoſtolica de Chriſto ex mor-
tuis reſuſcitato & in cœlos elevato, tunc enim
Chriſtus ipſis eſt factus in caput anguli, c
petram ofenſionis, verbumque de Chriſto Ju-
deæis ceſſit in rete & laqueum. Pſ. CXVIII. 22.
Eſ. VIII. 14. & XXVIII. 13. In concione
alutem apoſtolica Judæos plance infatuavit
pun-

Punctn
Me:
ſis ine
de dun
Deo
Herol.
autem
Viciſſit
dwa 0
CAE.
E.L)
koner
Hol
ljue
Deut.
XII
luntin,
Iber
Den 5
ſignii
ſten,
Phatie
gue hi
Oyto
Deo. 6
Vit ten
vem in
Gen.
23 20.
laude
bopul

Predixt
elt facta
1 otum.
5 Jodeis

Ante de⸗

nturnius
e, hor-
N ⸗
ctetum,
II.tIs.
Ne,
um exe⸗
Nichlil.
Captivt⸗
at; ul⸗
1 redie⸗
r tertia
Nicten-
(quen
erſiye:
hit
rann
ima
.
Huc
X Wor⸗
c enum
4,
lto.
UI.22.
ncione
cuawie
pun⸗

o e Se 79

punctum de vocatione gentium in unitatem ec-
cleſiæ: hæc enim doctrina ipſis videbatur pror-
ſus incredibilis Act. XXII. 21. Habac. I. 5. un-

de dum non crediderunt evangelio Judæi,

à Deo ſunt rejecti, &, per Romanos deleta
Hieroſolyma, in omnes gentes diſperſi, gentes
autem in populum Dei aſſumtæ, atque mira
viciſſitudine in unitatem fidei ex diſperſione ſua,
qua ob conditam Babelem puniebantur, vo-
catæ. Vide Deut. XXXII. 20. 2 1. Mal. I. 10. 11.
Eſ. LXV. I. atque ita Judæi hodie in diſper-
ſione vivunt absque Deo, absque T eraphim &ρ.
Hoſ. III. 1-4. 2 Chron. XV. 3. Wraque Dei
usque ad ſinem ſuper ipſos venit. I Theſſ. II. 160.
Deut. XXVIII. 46. 47.
XXII. Aliquando alizua apud parentes di-
cuntur, quæ in certis tantum poſteris complentur.
a) Per Noachum de Semo fllio ſequentia Gen.
IX. 26. prædicuntur: Benedictus ſit Dominus
Deus Semi, & ſit Canaan ſervus illis: per Semum
ſignificantur certi Semi poſteri, nempe po-
ſteri, ex Hebere: Semus enim vocatur em-
phatice pater filiorum Heberis. Gen. X. 2 I. at-
que hi ſunt populus Judaicus, quibus ex E-
gypto liberatis ſe Deus non tantum dedit pro
Leo. Gen. XVII. 7. Exod. VI. 7. ſed & dona-
vit terram Cunaan ipſis in æternam hæredita-
tem incolis prioribus redactis in ſervitutem,
Gen. XIII. 15. 2 Sam. VII. 24. Jer. XXXIII.
23 26. Impletio igitur hujus vaticinii quoad
laudes Dei, eſt facta ad mare rubrum, cum
poôpulus ex manu Pharaonis ereptus, laues
ei

80 e Se

Dei caneret ſolemni Cantico Exod. XV. per
totum. Pſ. CVI. 12. JServitus vero Cananæo-
rum incepit ſub Joſua Jud. I. per totum. Ad
plenariam autem ſervitutem iidem ſunt reda-
cti ſub Davide, expugnata Hieroſolyma ſeu
Jebuſo. 2 Sam. V. 6 9. & VII. I.
b) Deus ad Abrahamum hæc dicit. Gen.
XV. 7. Ego ſum Dominus, qui te eduxi ex Ure
Chaldæorum, ut darem tibi terram hanc in hæ-
reditatemn. Hic ſub Abrahami nomine intel-
liguntur Abrahami poſteri: nam etfi patriar-
chæ Abrahamo data fuerit hæc promiſſio,
præter ſpeluncam tamen, ubi Saram ſepelie-
bat, ne volam quidem pedis in Palæſtina poſ-
ſedit, uti teſtatur Stephanus Act. VII. 4. 5.
Non tamen omnes Abrahami poſteri intelli-
guntur, etſi enim ſancto patriarchæ plures
fuerint ex concubinatu filii, ſoli tamen ii cen-
ſebantur poſteri Abrabæ, qui naſcebantur ex
Iaaco Gen. XXI. 22, Rom. IX. 7. Igitur hoc
promiſſum implendum fuerat in ſolis Iſraeli-
tis, in terram Canaan introduéctis, Deut. I. 8.
& VII. 7. 8. Unde idem promiſſum etiam
ſub aliis, ſed ſynonymis phraſibus à Deo ita
fuit propoſitum: Gen. XIII. 15. 17. omnem
terram, quam conſpicis, tibi dabo atque ſemini
tuo in ſempiternum & Gen. XV. 18. ſemini tuo
dedi terram banc. Per hunc vero duplicem
proponendi modum patet, promiſſionem
iſtam tantum in poſteris, & quidem in certis,
nempe Ifraëlitis fuiſſe implendam. Hue per-

tinet promiſſio divina collata ſaaco Patriar-

chaæ

cha ben
filos,
Promich
Poſtero
9
telligtun
ſepolta
enim ep
Hhemo.
nnie
Benjen
tempor
Imi, ne
0ppidis
ti eſt!
Uitieo .
Nubel h
18 uos
ler mſ
ſi, 1
S
eſt. 3
fan,
ler ao

la inim

I.XV. per
CRanb-
Otum. Ad
ſunt reda⸗
olymd ſen

eit. Gen,
tier Ue
ne in be⸗
bine inel⸗
ti patriar-
dronnilio,
n ſepelie⸗
ſtina pol.
0Il.4. 5.
i intelli

2 Dhures

en i etn⸗
mtur e
gitur loe
6 Iüteli
Deutl.
etiam
Deo ita
mllenn
e ſenuni
muint tl
len
ioren
7 certls,

Hue per.
Poid

O e Si 81

chæ Gen. XXVI. 3. 4. qui etſi duos habuerit
filios, Eſavum & Jacobum, omnes tamen
promiſſiones in ſolum Jacobum, Jacobique
poſteros transmiſit.
Cc) Jer. XXXI. I1S§. 16. per KRachelem non in-
telligitur urbs Bethlehem, prope quam in via
ſepulta erat Rahel Gen. XXXV. 19. Rachelis
enim ſepulchrum etfſi eſſet propinquum Beth-
lehemo, ſitum tamen erat in ſinibus Benjami-
niticis 1 Sam. X. 2. ſed intelliguntur matres
Benjaminitice deploraturæ necem filiorum
tempore Herodis etiam in confiniis Bethlehe-
mi, nempe Ramæ, aliisque Benjaminiticis
Oppidis occiſorum: unde explicatio iſtius di-
cti eſt hæc: vox Ramæ, Oppidulo Benjami-
nitico, eſt audita, ejJulatus 8 fletus amarus;
Rahel h. e. matres Benjaminiticæ, quæ filio-
los ſuos perdiderunt, deplorant occiſos infan-
tes maſculos, renuuntque conſolationem ſuper
Eliis, quoniam ille non eſt amplius, nempe Meſ-
ſias, qui fugit in Egyptum nec amplius ad-
eſt. Sic dicit Dominus: probibe vocem tuam
à fletu, & oculos d lacrumis, quoniam erit mer-
ces labori tuo, dicit Dominus & redibunt ex ter-
ra inimici: Meſſias enim ipſe atque Joſephus
cum matre ex gypto redibunt. Vide
Matth. II. 16.2 3. & videbis, omnia correſpon-
dere, cum præter filiolos Bethlehemi in tribu
Juda occiſos etiam multi fuerint interfeéti
in finibus Benjaminiticis.
XXIII. Alicubi quædam dicuntur de pa-
rentibus, quæ tamen Mozem ſuam prorſus
on

82 e

non habent, niſi in certo quodam individuo in.

ter poſteros, vel, ſi in parente aliqua detur im-
Pletio, bæc tantum aliqualis eſt & typica, nec
apparet plene impletio, niſi ex poſteris adſit cer-
tum iſtud individuum, quod tune una rationem
babet antitypi. Exempla ſint ſequentia.
2) Quando Abrahamo hoc fit promiſſum
Gen. XII. 3. Benedwcetur in te ommibus genera-
tionibus in terra: in Abrahamo non fuüit im-
pletum, ſed implendum demum fuit in ſemi
mine Abrahami emphatice ſic dicto nempe
Cbriſto, uti Paulus affrmat Gal. III. 8. 19.
conf. Act. III. 25. 26. Unde alia vice pro-
miſſum idem ſub his proponitur terminis:
Benedicent tibi in ſemine tuo omnes gentes terræ.
Gen. XXII. 18. ubi de ſemine dicitur ſolo,
quod antea Abrahamo patri adſcribebatur.
Rurſus alia vice eadem promiſſio parenti 8*
ſemini ſimul adſcribitur, nempe Gen. XXVIII.
I4. ubi hæc ad Jacobum patriarcham dicun-
tur verba: benedicetur in te omnibus generatio-
nibus & in ſemine tuo: parallela promiſſio ex-
tat: Gen. XV. 5. ſic erit ſemen tuum; & Gen.

XVII. S. poſui te in patrem multitudinis gen-

tium. Nam etiam hic per Abrahamum intel-
ligitur Chriſtus, qui eſt pater æternitatis ſeu
ſeminis ſpiritualis Eſ. IX. S. debebat enim ha-

bere innumerabile ſemen ex Judæis & gentibus

poſt ſuperatas paſſiones Eſ. LIII. 10. 11. Conf.
egregiam Pauli commentationem in ſupra di-
Gtas promiſſiones Rom. IV. 1I. 18. ubi utrum-

que effatum pro parallelo habet; hinc Chri-

ſtus Eſ. XXIX. 22. dicitur Abrabamus.
*R) Va-

)
Cen.
o, 7
iu ma
Noacl
demn
tus He
fuerat
pe ſo
Cno
Spirit
habez
oh.x
3)
horer,
Hoep
tra dun
Tns
cluditn
Us V.
6Mdeur

venio n
EIX
denehi
ſcenin
Mnnme
cedity

ti

darem
Geque .
lnt

Pico in
leur im.
Nel, Ner
lſit cer⸗
rationemn
tia.
Dmiftum
lere:
ſoir i⸗
in ſemi.
Denpe
l. . 19.
jce pro-:
eminis:
tert.
r ſlo,
vebatur.
wenni G.
WWI.
cicun⸗
Meratio⸗
lio er⸗
Cen.
i A.
mintel
ti ſen
im .
gehihis
1,Con.
pre di⸗
zutrun.
10 Chri-

4 V 4.

D e Se 83

*½) Vaticinium Lamechi de Noacho filio
Gen. V. 29. Hic conſolabitur nos in labore no-
Rtro, &* in dolore manuum noſtrarum in terra,

cui maledixerat Deuse non implebatur in filio

Noacho; nam hic per fidem mundum con-
demnavit, ſolusque cum ſua domo eſt ſalva-
tus Hebr. XI. 7. I Petr. III. 20. ſed implendum
fuerat in Cbriſto Noachi filio, qui non tantum
ipſe ſub œconomia crucis eſt Paracletus, ſeu
Conſolator noſter, ſed & credentibus mittit
Spiritum S. pro Conſolatore, ut in animabus
habeamus pacem & quietem Matth. XI. 28-30.
Joh. XVI. 33.
c) Ad Abrahamum dicitur Gen. XV. 4. iſte
bæres tuus erit, qui egredietur ex lumbis tuis.
Hoc promiſſum de lſaaco filio agere eſt ex-
tra dubium; Inſpiciatur ſcopus promiſſi & to-
tius capitis nexus: ſub Iſaaco vero etiam in-
cluditur Cbriſtus, Iſaaci filius, qui promiſſio-
nis v. I. datæ: Moli timere Abrabam, ego ſum
clypeus tuus & merces tua magna valde: ele-
tus fuit heres. Unde ſæpius dicitur: Ecce
venio mox, & merces mea eſt mecum Eſ. XL. 10.
& LXII. 1I. 12. Apoc. XXII. 12. Adde, quod
benedictio Abrahami in Chriſto ſuper nos de-
ſcendat, Gal. III. 16- 18. hicque ſemen habeat
innumerabile ex gentibus Rom. IV. 18. Inter-
cedit vero hic inter Iſaacum & Chriſtum etiam
ratio typi & antitypi: Iſaacus natus eſt ex
parentibus effætis contra viam naturalem, in-
deque Iſaacus à riſu dictus, quia nativitas ta-
lis rationi, quæ viis natura idu⸗ aſſueta eſt,
2 VI⸗

84 Se
videtur ridicula: Chriſtus vero natus eſt ex

matre virgine, quod rationi prorſus eſt ab-
ſurdum. Iſaacus debuiſſet eſſe victima, niſi

fuiſſet ſubſtitutus aries; unde & Abrahamo

data eximia benedictio Gen. XXII. 16-18.
Chriſtus autem ſacrificium fuit pro peccatis
totius mundi, etſi fuerit unicus atque dile-
us Dei filius; unde benedictionem affert
omnibus hominibus.

4) Sic prophetia Jacobi de Benjamine Gen.
XLIX. 27. Benjamin, ut lupus, prædabitur:
mane comeder ſpolium, && veſperi dividet præ-
dam: explicari debet de ſoloApoſtolo Paulo,
qui ex tribu Benjaminitica oriundus Rom. XI. 1.
Phil. III. y. annis ſuis primis, lupi inſtar,
chriſtianos vexavit, privavitque bonis, quin
& vita Act. VIII. 3. & XXII. 4. nec non
XXVI. I0. II. annis vero adultioribus ad
Chriſtum converſus, atque in Apoſtolum ele-
ctus, undiquaque ex gentilibus converſis ad
pauperes in Judæa fideles apportavit copioſiſ-

ſimas Eleemoſynas Act. XI. 29. & XXIV. 17.
Gal. II. 10. Rom. XV. 25. pari modo Benja-

min in benedictione Moſis Deut. XXIII. 12.
explicari debet de Paulo; Chriſtus enim Dei
ſilius habitavit ſuper Paulo, qui vas fuit ele-
ctum ad portandum nomen JESV ad genti-
les Act. IX. 15. Unde & parvulus Benjamin
in cœtu chriſtianorum dominans Pſ. LXVIII.
27. 28. eſt iſte Apoſtolus; qui nomine pro-
prio dicitur Paulus, id eſt: parvulus.

e) Poſt

9) be
telam
o regi
ſidi in

ſecung

untate
Agago⸗

PAer.

AG. N
W en
ſu del
le, u
Peperc⸗
u er 1¹
Vides f
eſt exe
dum V
I1baral
totus
lumbra
VIS;
Dawid
ajn
inChr
tiem

ls eſt ex
Reſt ab⸗
inn, niſi

brahacho.

l 16.19.
pecciis
ne ile⸗
n aert

nine Gen.
gCalitur:

iet pre.

oPaulo,
Dn.NI.1.
inſtar
is ,quin
nec non
fibus a
Yum ele⸗
rerſis 4
tnilſ⸗
NIV. 1I7.
o Nee
I.12.
nin Hi
fuit ele⸗
d ler⸗
vonni
iine pro⸗
.

Oe Se z

2e) Poſt Saulis duplicem inobedientiam, al-
teram faciendo ſacrificium, alteram parcen-
do regi Agago perpetratam, Deus quæſivit
ſibi in regem Ifraélis talem virum, qui eſſet
Jecunqum cor Dei, omnemque faceret Dei vo-
luntatem, & melior foret Saule parcente
Agago regi, atque ita Meſſiæ typus eſſet &

peater. I Sam. XIII. 13. InTd. & XV. 26 - 28.
Act. XIII. 22. Hic vir fuit Davides; imple-

vit enim omnem Dei voluntatem, excepto ca-
ſu de Uria & Bathſeba: Fuit etiam melior Sau-
le, utpote qui vitæ Saulis inimici aliquoties
pepercit, ita ut ipſe Saul fuerit confeſſus:
tu es juſtior me. I Sam. XXIV. 18. Sic & Da-
vides factus eſt Meſſiæ typus; conſtitutus enim
eſt excelſis, Deusque ipſum aſpexit ad mo-
dum viri, qui in altis erat Deus. 2 Sam. VII. 19.
I Paral. XVIII. 17. 2 Sam XXIII. 1. Unde
totus hiſtoriæ Davidicæ ſcopus fuit, ut ad-
umbraretur & manifeſtaretur Chriſtus Dei ſer-
vus; vide 2 Sam. VII. 2r1. Quare ſingula in
Davide habuerunt tantum impletionem typi-
cam & diminutam, plenaque impletio eſt facta

in Chriſto Davidis filio, qui omnem Dei juſti-

tiam inplevit, Marth. III. 15. optimusque
omnium fuit, ſeſeque pro hoſtibus dedit in
victimam piacularem. Rom. V. 6-10. Hinc
Chriſtus optimo jure in ſcriptura vocatur
David Hoſ. III. S. Heſek. XXXIV. 23.

XXIV. Sunt loca, ubi ea, gquæ de parente
certæ tribus Iſraëliticeæ dicuntur, non de ipſo
F 3 paren-

86 Td e See

parvente explicanda ſunt, ſed de certo quodam
individuo, bhabitaturo in iſta tribus regione,
etſi nato ex aliæ tribu.
1) Exemi loco primam occupet ſedem va-
ticinium iſtud Jacobi patriarchæ de filio Naph-
tali. Gen. XLIX. 21. ubi hæc dicuntur verba:
Maphtali eſt cerva dimiſſa, & dans eloquia pul-
chritudinis. Hæc igitur prophétia, ut ſolide

explicetur, obſervandum primo, tribui Naph-

taliticæ ſorte obtigiſſe iſtas partes, quæ erant
ad mare Gennezareth Joſ. XIX. 32 39. contine-
bantque inter alias etiam urbes Capernaumum
Matth. IV. 13. Secundo obſervandum, quod
tribui Naphtaliticæ à meridie fuerit contigua
regio Zabulonitica Joſ. XIX. 34. in qua erat ſita
urbs Wazaretha, uti docent accuratiores geo-
raphiæ ſacræ Tertio obſervandum, Chri-
Kum dici cervum Pſ. XLII. 2. cui loco etiam
plurimi addunt Pſ. XXII. I. atque hoc eo ma-
nifeſtius eſt, dum additur vaticinium de ver-
bis pulchris atque amcœnis hujus cervæ, quæ

in neminem competunt, niſi in Chriſftum

dulciſſimum in N. Teſtamento doctorem. Deut.
XVIII. 15. 16. Eſ. LXIII. r. Zephan. III. O.
Quarto obſervandum, Chriſto ab Evangeli-
ſtis Juplicem aſſignari patriam 1) Wazaretbam
in tribu Sebulon, ubi usque ad annum ætatis
triceſimum fuit educatus; Matth. XIII. 54.
Luc. II. §5t. & IV. 16. unde vulgatiſſimo
nomine dicebatur Mazarenus Matth. II. 23.
2) Capernaumum, ubi ſervator noſter re-
licta Nazaretha habitavit, vide Matth. IX. 1.
coll.

COI. M.
Calilæa
