ſcendum Apoc. XIV. 13. Quamobrem deli-
cias haſce nondum in ſtatum vitæ continuum
capimus vertere, ſed easdem credimus vel
breve divinæ requiei inchoamentum eſſe,
Cœlique arrhas, vel refocillationes ſub one-
re crucis, ne ſuccumbamus, vel animi lan-
guentis nutrimenta, quibus roborati viam
mandatorum divinorum ſtrenue percurramus.
Pſ. CXIX. 32. Itaque quietiſte cum ſuo Moli-
noſio ſæpius ſibi male conſtante (A) quietem
confingunt Chriſtianiſmi regulis diſſentaneam,
utpote qua relictis meditationibus, ideisque,
quas vel ex aliorum informatione, vel pro-
Priis mentis diſcurſibus hauſerant, ejectis
ſuimet ipſorum in animæ Sabbato obliti,
Deoque plene reſignati, eundem in tene-
bris contemplatione indiſtincta & obſeura
fixe aſpiciunt, ipſaque Chriſti humana natu-
ra & viſu remota deitatem ſimpliciſſimam ſub
obſcuræ fidei velo irretortis oculis ſtupidi &
amantes jugiter intuentur, perfundendi po-
ſtea pro libera DEl voluntate tantis ſuavi-
ta

tatibi
tonan
guorn
rume
dorm
ſcient
l.
14. I.
noſtr
d
gene
lem
Nitu
kuper
iterun
DE
Per!
eeh
lien
tranl
cONV
Colge
OInn
in
dbinn
Conc
Ar.
Perk
ceps
Jua
Nucd.
fälſ

Dra eſt
1ſilla-
hondum
tantunn
pe ſey⸗
Quran-
ndum,
umngue
ch.l.
rnu ;
n Geli
tinnum
ls vel
n eſle,
b oe-
ni lan-
vienm
rammuß.
uuten
Mean,
sque,
pro⸗
jeetis
pbliti,
lene.
ſeura
Vall⸗
nn lub
bidi 6
li bo.
ta⸗

MO Se 111

tatibus, quibus occupati, quaſi ſomno obruan-
tur, animæque potentiis ligatis gaudeant, neſcii,
quomodo gaudeant, ad inſtar infantis, ſub ube-
rum quidem maternorum dulciſſimo ſuctu ob-
dormiſcentis, in ſugendo tamen lacte ſæpius in-
ſcienter pergentis. vid. Mich. Molinoſii manu-
ducét. ſpiritual. Monit. I. 2. 3. lib. 3. cap. XIII.
14. IS. Quanquam enim in meditationibus
noſtris circa DEUM ejusque adoranda at-
tributa eo interdum deveniamus, ut intelli-
gendo deficientes numinis fateamur ineffabi-
lem incomprehenſibilitatem, ipſique in infi-
nitudine iſta incogitabili quaſi amiſſi tantum
ſtupeamus, cum S. Paulo: O altitudinem!
iterumque ingeminantes, ipſa etiam via
DEUM cognoſcendi afirmativa in negativam
per hujuscemodi aſcenſus, qui tandem in
exæſtuantem amorem deſinunt, commutata,
quietiſtæ tamen imprudenter (I.) actus hoſce
tranſitorios in conditionem vitæ perpetuam
convertere volunt, iisdemque fere ſolis in-
dulgere, cætera Chriſtianorum officia fere
omnia ob eminentiorem perfectionis ſtatum,
in quo omnes minores virtutes tanquam in
quinta Chriſtianiſmi, ut ita loquar, eſſentia
concentrentur, vel plane ex libertate ſfibi
arrogata ſeponentes, vel obiter tantum &
perfunétorie peragentes. Male (2.) dein-

ceps meditatione imperfectis reliéta, tan-

quam craſſo, ut arbitrantur, exercitio, ipſi
nudeæ ſolummodo contemplationi inherent,
falſoque nil ſucculenti amplius meditando in
ani⸗

1I12 Se

animæ ſuæ profectus ſe diſcere poſſe opi-
nantur, cum tamen beatum eum Spiritus
prædicet, qui legem DEl nocte dieque me-
ditetur. Pfſ. I. 2, Pejus vero 3) DEVM, qui
7 rααoν eſt, Syrach. XLIII. 29. ſeſeque ſub
tot poſitivis nominibus in literis cognoſcen-
dum ſiſtit, tanquam abſolutum nihil inter me-
ras tenebras contuentur, eundemque cum
perfectionibus toties diſtincte revelatis & ip-
ſis tribus deitatis perſonis, in quarum nomina
reverentiſſime ſemper recolenda baptizati
ſumus, Matth. XXVIII, 19. contemplatione
duntaxat negativa & indiſtincta attingunt,
diſtinétamque notitiam, tanquam minus de-
fæcatam, dimittentes, ad ſolam confuſam &
obſcuram cognitionem abſurde delabuntur.
Tandem 4) peſſime à Salvatoris noſtri hu-
manitate, ex cujus facie gloria DEl elucens
ex gloria fideles trangformat in gloriam, ocu-
los avertunt, tanquam objecto adhuc imper-
fecto & ſenſibili, atque in ipſam glorioſæ di-
vinitatis abyffum ſine mediatore temerarie
irrumpunt. Vah! Sponlſa ruſtice, imo in-
ſipientiſſime ſuperba! quæ ex dulciſſimo
ſponſi in ſalutem noſtram incarnati aſpectu
imperfectionem ſe contrahere poſſe credit,
ipſa imperfectiſſima, nec amplius niſi in ſpon-
ſo benevole aſpicienda, cui Chriſtus eſſe de-
beret propitiatorium, ubi ſalutem quæreret,
lapis angularis, cui inædificaretur, caput cui

adhæreret, per aliorum humilitatem, vitam-
que rigidiorem non amplius depellenda, Col.

.

iif

Atq

e
niſi
dum
De⸗ ſin
fundn

KLoi

Mamg
ſa
cori)
Intere

e opi
piritus
le me⸗
, di
le ſod⸗
olcen.
erme⸗
e cum
Kip⸗
Nomnint
ptiroti
jatione
ngunt,
ins de⸗
lam &
untur⸗
ii .
lucens
1, 0c⸗
imper-
ole d⸗
nerarie
o i⸗
leiſimo
credit,
inſpor⸗
elle de⸗
Erelel,
t Cul

2
y

e Se 113

II. 18. 23. Via, per quam ad patrem ita
accederet, ut tamen cum JESV ſuo, qui
ſimul & vita eſt, perpetuo vellet eſe & manere;
Joh. XIV. 6. Phil. I. 23. 2 Cor. V. 8. 1 Thefſ.
IV. 17. ejusdemque gloriam æternum intueriz
Joh. XVII. 24. atque pro ſummo LEl bene-
ficio haberet, ſi inter brachia ſalvatoris &&α
inter vulnera redemtoris & vivere poſſet & mori.
Sic & B) miras ſibi proponunt in ſua quiete
diſcendas preces, quæ tantum mentales eſſe,
atque per reſignationis plenariæ ad ſanctam
indifferentiam tandem eluctantis unicum, at.
que per totam vitam continuandum, nee
niſi gravi interveniente lapfu iterandum
actum ſub obſcuræ contemplationis velami-
ne ſine ore & verbis, ſed ſolo corde in pro-
fundum actuum ſilentium, ipfiusque refle-

xXionis pauſam redacto fieri debeant & poſſint:
namque tametſi vocalis oratio absque mente

facta DEO, qui Spiritu & veritate vult invo-

B

cari, Joh. IV. 24. plane diſpliceat, precesque

interdum ſine ore per tacita cordis cum DEO

colloquia, atque per expectabundam mentis

ad eundem elevationem Pfſal. CXXIII. 2. 3.

fundi queant, ac ad Chriſti exemplum vo-
luntati patris noſtri nos totos debeamus com-
mittere: inde tamen, qui orationem oralem,
tanquam exercitium perfectis inutile & ſterile
à ſe ad ſolos imperfectiores relegare, imo
nil quicquam amplius vel pro aliis vel pro
ſe, re omni optimæ & ſapientiſſimæ Patris
l pro-

114 e e
/ providentiæ per mentis indifferentiam reſt- Pimn
gnata, petere vellet, næ ille valde fallere- Ni .
tur, & ut breviter dicam, DEO inobedien- “
ter, ſibique & aliis inutiliter pius eſſet. De- *
nique c) cum myſticis inepte vitam contem- ye
plativam ab abtwa, ſive Mariam a Martha ſe- g
parant, otioſoque aſpectu contenti lucra ex S“
laboribus alias proventura deperdunt, ac 66
ſementem commutant in meſſem, nexu con- n
tinuo copulaturi ea gaudia, quæ DEVS ann
vitæ huic actuoſæ concedit, ut fidelibus in
tempus ſuppetat & laborandi & quieſcendi, elü
ſive labori ſeſe denuo præparandi: neque 1ad
enim ipſa Maria ad pedes Chriſti ita conſedit, 6
ut poſtea eundem ungere noluerit; Joh.XII. 3. 83
Nec apoſtolis, etſi Chriſtum in monte glori- Kerun
ficatum conſpexerint, licuit ibi tentoria fi- on e
gere & commorari, ſed miniſterio ſuo ut in- eiehe
ter mille ſolicitudines & inquietudines 2 Cor. 6
XI. 27. 28. defungerentur, neceſſe habue- ͤ⸗
runt. Theologiam quidem myſticam in Zau- a
lero & germanica 1beologia deprehenſam, ob Dlidio
negata merita noſtra, & naturæ vires in ſpi- holte
ritualibus rejectas, aliasque doctrinas utiliter Perled
explicatas à Q. Luthero ſcimus eſſe laudatam, berfeck
hincque quoad certa puncta puriori noſtræ unnic⸗
theologiæ non opponendam Moſtrates recte Aus
cenſent: eam tamen Platoniſino originem de- Abetr
bere, ſi à ſordibus fapientiæz ex DEO infa- iaͤle
tuatæ nondum repurgata conſideretur, omnes VI.
confitebuntur, quibus rem placuerit altius ane
ri- imet

n reſ.
fallere-
becdien-
t. De⸗
ontenn.
tlu ſe-
jera ex
nt, 30
ueol⸗
DENS
delibus
ſcenci,
pegue
onledit,
WI.8.
glori⸗
Orl f⸗
0 Ut in⸗
820r.
habue⸗
in Tul:
m, 0
in ſp.
utiliter

D

S e e 115

rimari. Platonicus enim animarum ex ipſa

Dei eſſentia egreſſus, earundemque per purifi-

cationem, illuminationem, & unitionem ſivé
deificationem abſorptiwus in unitatem divinam
rvegreſſus ultima ſunt primorum myſticorum
Principia, ad quæ quo propius ipfi accedunt,
eo cautius legi deſiderant, ne tantis promiſ-

ſis plurimi ineſcentur, facili certe opera ſæ-

piſſime capiendi, quod animus humanus ex
hæreditario Deiformitatis deſiderio ad ſumma
quævis aſpiret, & labores ad finem ſtatim
perductos libenter cupiat, receptisque gau-

diis ſolis optet inhærere, otioſe illa ſpectan-

do, & deguſtando, eorumque imagines in
memoriam revocando. Sed quid multis my-
Nicos cum Quietiſtis perſtringimus, cum ad
refellendas, quas proprias habent ſententias,
vel ſolum ſcripturæ filentium abunde nobis
ſufficiat? Nec in ſalvo eorum res eſt, ſi ad
diſciplinam arcani velint recurrere, ubi cibus
ſolidior, altioraque occurrant myſteria, quæ
Apoſtoli omnibus noluerint divulgare, ſed
perfeétis ſolis traditione orali, ad ſolos etiam
perfectos tantummodo propaganda, com-

municaverint: Quis enim nefſcit, inter ea,

quæ Paulus ſcripſit, eſſe ννnra Tivααν
2 Petr. III. 16. cibumque ſolidum in epiſtola
ad Hebræos contineri, Hebr. V. 14. & cap.
VI. I. & arcana profundiſſima Prophetis &
Apocalypſi &c. ineſſe, nec lac ſolum ibi, ut

ipfimet fatebuntur, exhiberi? Zoco igitur

116 , * G

A &εααναονο hoc eſt, ad quod dum confugiunt,
& tamen fundamenta ſententiæ ſuæ in Diony-
ſio Areopagita, vel, ſi ulterior fiat reſolu-
tio, in Platone quærunt, animum oſtendunt

ſervientem cauſæ ſuæ, ad quam firmandam

omnes Iruſtra quercus excutiunt. Vid. Dn.
D. Joh. Eriedr. WMayeri diſſ. de perſecut. Quie-
tiſt. & Jac. Iomaſi orig. Liſt. pbiloſ. & eccleſ.

XI. Sequitur III.) exoptata ac mutua
communio noſiri cum Chriſto, & bujus vice ver-
ſa nobiſeum; Salvator enim noſter a) ſibi ar-
bitratur Jabtum, ſi quid memkbris ſuis aut bene

aut male ſiat; Matth. X. 40. 4I. & XXV. 40.45.

Act. IX. 4. 5. atque exin, quod templo &
ſponſæ ſuæ videt fieri, vel liberaliſſime re-
ſarcit, vel graviſſime vindicat. 4Cor. III. 17.
Gal. VI. 8. 9. 10. Quare fidelis, ne ullum

ex fratribus Chriſti, qui OEl pupillæ ſunt,

Zach. II. 8. affligat, ſibi diligenter cavet,
mavultque cum B. Luthero imperatorem
Turcicum ſuum hoſtem, quam ex iis mini-
mum: inde etiam ſtudet, ut communem non
modo, ſed & fraternum amorem, qui præœci-
pue eſt exercendus, Gal. VI. 10. iis ſingulis
exhibeat, cum certus ſit, ea, quæ credenti-
bus benefecerimus, retributum iri omnia,

ita tamen, ut ratione membri vel nobilioris

vel ignobilioris, quod juverimus, aut ma-
jor aut minor fiat remuneratio. Matth. X. 40.
41.42. Neque vero tantum Redemtor ſibi
ea

ere
bris
bus
done

lum

larg
Citig
um,
tamme
verd
ſpren
Viden
reſer
Quar
iſſuch
mitti
ſpieit
teſtin
Moni
ſeni
ticl
Tu
cone⸗
confi
Urund
ſeip
citio
que
corr⸗
Dtura

ngiunt
Diony-
eſolu.
tendunt
mandam
d. Du.
1. Que-

elche .

Mutu
iee ver
RRo.
ut kene
74045*
nplo 6
we 1e.
III. 17.
uIlw
e ſund
cavet,
rAtotemn
6 Nini.
nemnon
igiali
ingols
redentl
Olhbin,
obilioris
ut Ma-
h. N.

1101. ſbi
eii

9 SVe. 117

ea per oin twοοοανι νινανπν adſcribit, quæ mem-
bris ſuis obveniunt, ſed etiam ;) credenti-

bus ſua non aliter, ac vitis palmiti ſuccum,

donat ac impertitur: nam ipſe, qui lux eſt il-
luminans, Eſ. XLIX. 6. Luc. II. 31. &c. ſuis
largitur 1) lucem, ut Pilii lucis dicantur, præ-
ditique oculis illuminatis, prudentia ſto-
rum, lux ſint in Domino. Eph. V. 8. Lumen
tamen hoc non immediate, ſed mediate per
verbum communicatur, cum duntaxat per
ſpeculum in ænigmate jam nobis concedatur

videre, oculari aſpeétu in futuram vitam

reſervato. 1 Cor. XIII. r2. conf. 2 Cor. V. 7.
Quamobrem fidelis, ne à Dei verbo ad alia
illuſtrationis media, quibus transmarina pro-
mittitur ſapientia, abducatur, ſibi caute pro-
ſpicit, ſuaque credenda cum lege confert &
teſtimonio, Eſ. VIII. 20. ac cum ſidei ex ſ. lite-
ris legitime extructæ analogia, quæ nobis har-
monicum dicit, ſymphonicumque dictorum
ſeripturæ concentum, ac exinde oriundam ar-
ticulorum perpetuam conſenſionem, quo-
rum nullus alterum tollat, ſed ſinguli ſub
concordia ſuavi conſiſtant, ſeque invicem
confirment & roborent. Hinc perverſa ii
utuntur fidei analogia, qui vel ex contorta
ſcripturæ interpretatione vel ex humanis tra-
ditionibus centonem aliquem, opinionum-
que ſibi invicem congruentium farraginem
corraſerunt, ad quam poſtea non minus ſcri-
pturam interpretantur, quam dogmata reli-

I 3 “ qua

118 OHe Se
qua dijudicant, peſſimi certe controverſia-
rum judices, utpote qui falſam regulam ha-
bent; pejores autem ſcripturæ interpretes,
qui dictorum intelligentiam non referunt,
ſed afferunt, coguntque in ſ. tabulis id con-
tineri, quod ante lectionem præſumſerunt
intelligendum. Quod vitium dum candida
mens, cujus unicus diſcendi (copus cum Deo
& cœlo veritas eſt, enixe evitare cupit,
ſcripturæ integrum corpus plene intuetur,
atque veritates religionis chriſtianæ magnas
diligenter inquirit, quas dum videt eluceſce-
re, per easdem, tanquam οατι G„α½77
Varia in ſpeciem diſcrepantia loca aperit ae
conciliat, difficultatesque reliquas, quot-
quot eæ ſuperfuerint, absque indignabundo
murmure dimittit, & ſine ſciturienti curioſi=
tate patienter expectat, donec annuente Deo
majores in notitia queat facere progreſſus:
interea præſentibus donis bene & humiliter
utitur, majoribus mox à Patre cœleſti ma-
ctanda, Matth. XIII. T2, atque ad voluntatem

divinam, quæ bona & accepta & perfecta eſt, ,
Rom. XII. 2. agnoſcendam ſtudet renovationi

mentis, tantum videntis, quantum mundo eſt
tortua, ſeque hoc modo in ſapientia ſpiri-
tuali ſentit proficere, ac ea loca, quæ vide-
bantur tanquam membra à corpore ſcrip-
turæ avulſa, ſenſim eidem cernit redonari,
ibique cum cæœæteris partibus amice coaleſ-
cere. Ita dum ſcienda pie diſcit, neſeien-
da-

Gagve
ienar
ohn
ſerer
1.7.
XVI.
priori
Muni
1.6.
Vori
enim
Mituf
ris /e
cce⸗
el
(dio (
ri
V. 4.
c in
die P
illins
ſepel
Doten
Ud o
noſtr
UWpt
ln
IN.
XXI

dverſia.
lum ha-
Utetes,
ferunt,
jd con
Nlerunt
andid
Deo
copit,
tuetur,
ugtar
lueeſce⸗
9
jerit 20
quol⸗
bundo⸗
Pbrioi⸗
te Deo
nellus
militer
ſi mr.

tatemn

61,
Vation!
elt
Wde⸗
ſerſ⸗
opari,
Coiler⸗
eſeien⸗
.

daque lubenter ignorat, neque damnabiliter
ignava eſt, neque illicite curioſa: uti enim
nohnulla debemus noſle, Matth. XIII. 1I.
Jerem INX. 24. ita quædam vel plane non, Act.
I. 7. vel ſaltem nondum poſſumus ſcire. Joh.
XVI. 12. I, Cor. III. 2. Hebr. V. 12. Accedit
priori illuminationis benefcio 2) etiam com-
munio dignitatis regiæ & ſacerdotalis, Apoc.
I. 6. u Petr. II. 5. 9. ut & paſſionum, atque
gloriæ, mortisque & vitæ: Cum ſalvatore
enim, qui caput eſt & frater noſter primoge-
nitus, Col. I. I8. Rom. VIII. 29. in his ter-
ris patimur, poſt exantlatam crucem gloriam
accepturi: Rom. VIII. 17. 2 Lim. II. 12.
1I Pet. IV. 13. & quemadmodum in primor-
dio Chriſtianiſmi cum Chriſto ſumus cruci-
Fixi, Gal. II. 19. mortui, Rom. VI. 8. ſepulti,

X. 4. convivificatique, Col. II. 13. reſurreximus

ac in cœlos aſcendimus: Eph. II. 6. ſic quoti-
die pergimus in veteri homine per mortem
illius efficacem crucifigendo, occidendo &
ſepeliendo, in novo autem per vitam JESV
potentiſſmam inſtaurando & promovendo,
ut converſatio noſtra in &jlis ſit, Phil. III. 20.
& ſuperna gquæramus, Col. III. 2. atque per
noſtri abnegationem, & mundanarum vo-
luptatum contemptum Chriſti ezemplar imi-
temur, quæ demum genuina eit aſceticu theo-

logia, ab Apoſtole Paulo mandata, Tim.

IV. 7. 8. ſuoque exemplo confirmata. Act.

XXIV. 16. vid. D. Job. Olearii Vniv. theol.

H 4 aſre-

120 AO e Se

aſcetica. Dualitercunque tamen Chriſtia-
nus laboret, ad abſolutam cum Chriſto
conformitatem in hac vita non perveniet,
cum in multis offendamus omnes, Jac. III. 2.
I Reg. VIII. 46. Iucta inter ſpiritum & car-

nem durante. Gal. V. 16. 17. Rom. VII. 14.

15. Ec. indeque peccatorum coram DEO
confeſſione, ac pro eorundem remiſſione precibus
adhuc neceſſariis. 1 Joh. I. 9. Pſ. XXXII. 6.
Matth. VI. 12. Neque vero ex defectu po-
tentiæ divinæ hæc Ooritur imperfectio; poſſe-
mus enim uno oculi ictu nunc toti „ *que
ac in extremo die, immutari; I Cor. XV. 51.
52. ſed eadem in nobis manet ex ordine ſa-
pienter conſtituto, quo DEVS noſter non
agit, quantum ablolute poteſt, ſed quantum
ordinate vilt ac ſucceſſive: namque ſua fi-
deles habent inerementa & ætates, à quarum
una ad aliam aſcendunt, & tandem quidem
perfecti appellantur, Phil. III. 15. non vero-
abſolute, ſed comparate ad eos, qui aut
infantes ſunt, aut adoleſcentes. Quin &
ſingulæ ætοtς quoad virium gradus rurſus
ſunt inter ſe diverſæ, unicuique enim ſua
Eidei eſt menſura, quam DEVS, prout col-
libitum fuerit, diverſe partitur: Rom. XII. 3.
quo fit, ut terra bona, alia Ffructum centu-
blum, alia ſexagecuplum, alia trigecuplum
proferat; Matth. XIII. 8. 23. atque ex ſervis
fidelibus, alter quinque, alter duo talenta
pro pecuniæ concreditæ modulo lucretur.
Matth.

Mitth
etianm
OrO

Vv. gr.

Alten
adolet
conk,
re cre
nutrin
requi
ſürge
uam
Nec
metin
illis P
ſime
gue p.
oritt
Gneg
toto
Ante
Poſte⸗
run
Ceun
lechin,
Vero
eſſe P
ant
D terr
tantun
Obliy

riſtia-
Chriſto
jeniet,
.II.2.
& er.
0II. 14.
D50
recihis
XII. 6.
6tu po⸗
polle.
XA0e
V. fl.
ine ſa⸗
er non
aptum
ſia fi⸗
arom
nidenm
n Vero
Ui aut
in &
rurtfus
m ſua
t col⸗
XII.3.
nil⸗
gun
ſer
lnd
retur.
ſatth.

OOe Se 121

Matth. XXV. 20. 22. Hinc legimus, varia
etiam in Chriſti corpore dari membra, quæ
corporis humani partibus correſpondeant;
v. gr. auribus, oculis, pedibus &gc. Singula
autem membra in ſuam ſibi convenientem
adoleſcere magnitudinem, quis negabit?
conf. 1I Cor. XII. 12. 14. I15. 16. 17. &c. Qua-
re credentes id maxime ſtudent, ut tantum
nutrimenti à capite ſuo attrahant, quantum
requiritur, ut in ſtaturam ſibi congruam aſ-
ſurgant, creſcantque in partem ſtationi illi,

quam in corpore ſuſtinent, proportionatam.
Nec audent viribus majora, ſed ſuo ſe pede

metiuntur, ne conſuetum Solæciſmum cum
illis peccent, qui ultra vires cantaturi peſ-
ſime canunt, cum optime voluerint: nam-
que Petrum, absque viribus temere cum Chriſto
moriturum, ad unius ancillæ vocem videmus
abnegatorem, & eundem cum viribus coram
toto ſenatu Hieroſolymitano confeſſorem:
ante enim non potuerat ſequi, poterat autem
poſtea. Joh. XIII. 36. Atque hancce diver-
ſorum graduum, rvoboris varü, ætatumque,
& cum iisdem adhuc compoſſibilium imper-
Ffectionum notitiam cum ſingulis fidelibus, tum
vero præcipue Dei eccleſiæque miniſtris utilem
eſſe putamus, ne de perfectione tales ſibi fin-
gant ideas, quibus permoti chriſtianiſmun
& terris plane diſceſſiſſe arbitrentur, indeque
tantum gemant, triſtentur, & querantur,
obliviſcentes non modo laudis divinæ & gra-
H 5 tia⸗

122 e Se

tiarum pro beneficiis adhucdum concéèſſis
hilaritus agendarum, ſed & officii ſui, quod
ſpe, ut putant, tantum non decollante,
negligenter exequuntur. Non enim occur-
rentia negotia ſemper debemus conſiderare,
qualia eſſe deberent, ſed qualia in hac
miſeriarum valle ſunt, aut eſſe poſſunt,
ne, dum de ebriſtianiſino diſſerimus, ac ſi
cum Paulo in Paradiſo, vel ſaltem cum
Antonio Agptiaco in Eremo ab omni
mundi tumultu remotiſſimi effemus, ad res
in eccleſia bene gerendas æque ſimus inepti,
ac iſti Catones in politia, qui de republica diſ-
putant, ac ſi eſſent in academia Platonis.
Cæterum animæ DEO ſinceriter devotæ maxi-
mopere vitant deteſtandos, eosque inter ſe
invicem oppoſitos iſtorum errores, qui hine,
ut pii appareant, publici morum cenſores fiunt,

aliosque libenter reprehendunt, ac opinione

ſui ſuffarcinati præ ſe pharviſaico ſtylo fere
omnes ſuperbe contemnunt; illinc autem,
ne in probitate perfectiſinum affectare, nec
mercenarü monachi, qui operibus cœlum ve-
lint emere, eſſe videantur, ab omni pietate
ſolicite abſtinent, licitum credunt & hone
ſtum, quod libitum eſt & publicum, eunt,
qua itur, non qua eundum Spiritus S. dicti-
tat, vitaque ſua teſtantur, ſe animam tan-
tum pro ſale habere, ne putreſcant. Ita dum
hic utrobique in extremis, quæ vitioſa ſunt,
curritur, fideles modum ſervant ac certos
fines, quos ultra citraque reétum nequit
con-

conli
Adee
Gunt.
re a
ſcian
elin
ne o
o
Mone
mur.
Pper
oh.
Ioh
liente
rum
nem
ſebta
100 0 0!
u
crec
Virtu
do
.
1. 6.
Rom
lorrn
leſch
3.4
ue⸗
Ceri
ſve
Gta .

onceſſi
,quod
Olante,
occur-
derare,
in hac
oſlunt,
i ſi
n cuN
ommni
ad res
inepti,
er Cil.
emir.
,Maxi-
ter ſe
i hinc,
funt,
inione
, kere
utem,
e, pec
uim ve-
pielale
hone.
eundt,
dicti⸗
tan.
41 Quln
1ſund,
cert
geguit⸗
col-

AO e Se 123

conſiſtere, atque ſuæ falutis cupidi, aliis non
judicatis, humiliter ad cœlorum regna conten-
dunt, operique divinitus commiſſo cum timo-
re ac tremore inſtant; I Cor. XV. 58. cum
ſciant, DEVM in nobis id efficere; ut &
velimus & poſſimus bene operari, quinimo be-
ne operemur. Phil. II. 1’3. Namque talem c)
quoque cum Deo & Chriſto habemus comma-
mionem, qua hic in nobis, nosque in ipſo opera-
mur, ſiquidem in eodem munmdum vineimus
per fidem, I Joh. V. 4. atque Fructum ferimus,
Joh. XV. 4. Ipſoque opera diaboli deſtruente
1 Joh. III. 8. ac patri ſuo grata in nobis eſſi-
ciente. Hebr. XIII. 21. Curdmales chriſtiano-
rum in hac peregrinatione virtutes, Edem
nempe, ſpem, & charitatem omni cura con-
ſectamur, 1I Cor. XIII. 13. & iſtos, qui præci-
ſo omni vel ad præmia vel ad pœnas reſpe
ctu ex ſolo amovis motivo velint operari,
credimus ingreſſuros eſſe viam cum plurimis
virtutibus, ex. gr. cum fide, ſpe, timore &c.
doαραατον kdes enim eredendorum eſt onvαa
ιιρ Deumque credit remuneratorem. Hebr. XI.
1. 6. pes expectat corporis liberationem
Rom. VIII. 23. 24. 25. bæreditatemque in-
corruptibilem, & incontaminatam, & immar-
ceſſibilem, nobis reſervatam in &uͤis. I Petr. I.
3. 4. Zimor vero Cbriſtum reſpicit juſtum
udicem, coram quo omnes apparere debemus;
accepturi, quicquid perpetraverimus in corpore;
ſive bonum, ſive malum. 2 Cor. V. IO. 11. Di⸗
cta autem Luc. I. 74. Rom. VIII. 15. tantum
de

124 * GN.ο
de timore ſervorum anxio loquuntur. Et
certe neque ſervile eſt, etiam minarum metu
à peccatis abſterreri, neque mercenarium,
ad obedientiam præmiis quoque à Deo pro-
poſitis adduci. Alioquin enim partim Lau-
lurs, aliigue plures inter ipſa amoris oſeula

Deum judicem timentes, inter ſervos eſſent

numerandi, partim eccleſia ad patriam per
tot ſuſpiria anhelans, Moſesque ac Martyres
quamplurimi inter ipſa mortis pericula cœlum
expectantes ad mercenarios ablegari deberent-

XII. Sequitur denique IV.) unio at-
que communio fidelium inter ſe invicem ſub
capite Chriſto Joh. XVII. 2r. 23. 1 Joh. I. 3.
In quo unum ſunt corpus, I Cor. XII. r2. Rom.
XII. 5§. Eph. IV. 12. Cum gaudentibus gaudent,
cum triſtantibus triſtantur, Rom. XII. 15. ſibi
invicem per charitatem ſerviunt, Gal. V. 13. per-
ſuaſi, omnia à DEO donata Xaotoοαναιοα in
communes uſus data eſſe. I Cor. XII. 7. Sic &
unius Spiritus, ſpei, Domini, fidei, Baptiſmi
& DOei participes Eph. IV. 4, 5. 6. idem omnes
quidem debent ſentire & loqui: I Cor. I. 10.
Rom. XV. S5. Phil. II. 2. Fratrem tamen diſ-
ſentientem non ſtatim condemnant, ſed tole-
rant. Rom. XIV. I. 3. 4. Phil. III. 1y. Ita
enim invaderent divinæ majeſtatis jura, ipſum-
que DElI tribunal conſcenderent. Student
potius per pacis vinculum unitatem ſpiritus
Jervare, Eph. IV. 3. indeque cotgretertone
ebr.

Hebr.
guort
lor vi

ex em.

rum
mn,
nobis
ſeer
non
man
retr⸗
tame
ipli.
re al
gui 3
cigni
ſiam,
ſtrare
vel
Tund
Kope
pue!
cjene
nec
inſtit
exche
eiue
funt
ii5
ten,
o

tur. Et
un metal
Marium,
heo Dro⸗
im Van-

6 ſalue

y eſſent
lamn per
Montyrer
4CEluI
berent.

i at⸗
emn ſub
Oh. l. 3.
„Rom.
aldenn
15.
1geber⸗
ro
. Oes
,I. 10,
en dl
dtl.
. I
pn⸗
tudent
irtuj
Hebr.

Mo S 125

Hebr. X. 25. frequentant, nec ſe ab iis,

quorum ſocietati eccleſiaſticæ plures adhuc ma-

los vident admixtos, volunt ſejungere, ſed
exemplis Prophetarum, Chriſti, Apoſtolo-
rum, primorumque Hieroſolymis chriſtiano-
rum, inprimis vero etiam amore divinitus
nobis commendato, qui unitivus eſt, non
ſeparativus, inducti, cum iisdem in unione
non interna modo, verum & externa per-
manent, nec à ſacræ cœnæ publico uſu ſeſe
retrahunt, etiamſi quosdam indigne, nulla
tamen proborum culpa, illuc eſſe acceſſuros,
ipſi conſpiciant; nam certi ſunt, non obſta-
re aliorum indignitatem, quo minus fideles,
qui à Domino & edere & bibere ſunt juſſi,
digni queant eſſe hoſpites. Quin imo eccle-
ſiam, cujus doctrina publica vera, & admini-
ſratio ſacramentorum recta eſt, ob abuſum
vel defectum aliquem, diſſolutosque quo-

rundam mores infami Babelis nomine contra

ſeopum Spiritus S. non proſtituunt, præci-
pue ſi viderint, id nominis ſeparationibus fa-

ciendis omni conatu prætexi. Hinc ſolo,

nec alio, quam accommodativo ſenſu, circa
inſtituendum Sschiſina omnes conſequentias
excludente, eccleſiam noſtratem à nonnullis
ejusdem Doctoribus Babelem appellatam fuiſſe,
ſunt perſuaſiſſimi. Conf. beat. Du. D. Häber-
lini Schriftmàſßsige W'iderlegung des ſo genann-
ten Ambroſii Sebmann von Caminiez cap. .
Quod vero attinet æreticos, ſive ii domi ſint
. nati

nati five foris, eos cum Paulo execrantur,

& iisdem ex Johannis juſſu neque 4VE vo-
lunt dicere, 2 Joh. V. 10O. neque iis ex medio-
ritatis ſtudio, quod ſæpe erroris patrocinium

eſt, nec raro mollilus ſententüs LI POS alit,

cedendum judicant, ſed ſummis viribus re-
ſiſtendum, cum audiant angeli Epheſini ze-
lum veritatis amantem laudari, Zbyatirenſis
autem negligentiam reprehendi, quod gea-

beli, quæ ſeſe Prophetiſſam jactitabat, per- .D
miſerit docere, ſervosque DEl ſeducere. Apoe.

II. 2. & 20. Optant tamen, utraque manu
adverſariis occurri, ut ſcilicet fidei veritas
tam optimis verhis aſtruatur, quam veris ope-
Vibus conſtruatur, & tam laudabili vita, quam
charta probabili hoſtibus ſimus ſuperiores.

AXIII. CHIEISTI igitur VNIO NO.
FISCVAUM eſt beatus iſte ſiatus, in quo &AL.-
A 1UR quoad geminam ſuam ſubſtantiam
mecdiante verbo Evangelii & Sacramentorum uſu
cum ſulſtantia noſtra per fidem in VNVM
ML STIIOI‿M eſt junctus, in divinæ gratic
gloriam, noſtramque & inchoatam & conſum-
mandam ſalutem.

XIV. Malo vero ſentire dulcem cum
REDEMTORE unionem, quam ſolam ſcire
eéjus deſinitionem: ad quid enim ſine priori
juvat poſterius? Impie tamen eſſet negligens,
qui ex ſeripturis ea nollet diſcere, quæ ad
noſtros

noſttea
Ut ne
pjude
Tet in

gocet
vice
cocer
Ie
dem
deben
ſeriu
dorm
Caud
it
Ver
409
t.

ſt

ctintur, 18
E vo-

X nelto-
emmium
95 adt,
bus re⸗
ni Ze:
lern.

t, per-

. Apoe.
e Wan
veritas
Nit fe:
ualu
Ie5.

MW.
Al-
ntion
n iſt
WVA.
rotis
Mn.

(u
prion 1
lgens,
e 4
oſtros

noſtros profectus DEVS nos ſcire voluit,

ut neque ſine regula unionis ſenſus eſſet imn-

prudens, neque ſine Fructu ſterilis ſcientia fo-

ret inutilis. ẽ

XV. Qui CHRISTVM IN NOBIS
docet ſine CHRISTO PRO NOBIS, &
vice verſa, qui CHRISTVM//PRO NOBIS
docet ſine CHRISTO IN NOBlIS, uter-
que periculoſiſſime errant, & ea, quæ qui-

dem diſtingui, ſemper autem re ipſa conjungi

debuerant, peſſime diqungunt, aufu in my-
ſterium crucis prorſus pudendo: Alter enim
dum fontem ſalutis phyſicum aperit, moralem
claudit, alter dum recludit moralem, ocelu-
dit phyſicum, cum neuter occludi, uterque
vero aperiri deberet, ut ſalutem acquiſitam
ac oblatam pie & bedienter acciperemus,
collataque in Nominis Divini Gloriam
grate & debite uteremur.

T 4 N T V A.
C HRIS T O

ſit Gloria & nunc & ſemper & in Secula
Seculorum, Amen!

eKS
L
RW

C ORRIGEYND A.

Pag. 20. lin. 30.
8 ibid. 32.
33 26.
64. ult. .
33. 29.
90⁰. 2.
29. I.

„.

lege id
g de

Evangeliſti⸗
Eccleſia
ſemine
effetis
impletum
principaliter
atque

OPVSCVLVM EXECGETICVM.

FOECVNDITTATE
SENSVS IN S. SCRIPTVRA

PER MODVM PRAELIBANTIS.

AD PROMOVENDVM STVDIVM
BIBLICVM IN VSVS COMMVNES
EDITVM,
E T
EXAMINI EXxEGETARVM PLACIDO DEBITA
CVM VENERATIONE SVBMISSVM.

A
CHRISTIANO BIBLIOPHILO.

AC CESSIT

ALTERI HVIC EDITIONI
EIVSDEMAVCTORIS

D ISSE RTYATIO
D E

VNIONE CHRISTI GCwFIDELIBVS MYSTICA.
GραS S. E OOe
TVBINGAE,

TYPIS LVDOV. FRIEDR. FVESII
ANNO MDCGCLXVI =

1 1 1 1 1 1
EE
t

E

Balance Q

N Focus O

H 1 J K 1.

G

F

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

△ Copyright 4/71999 VXyMaster Gmbhi wwWw.yXymaster. com