crificio omnia perfecit. Vide totam epiſto-
lam ad Hebræos, ubi plures typicæ oppoſitio-
nes quoad ſacerdotium Aaronis & Chriſti oc-
currunt obſervatu digniſſimæ. Totum fun-
damentum eſt, quod in veteri ſacerdotio fue⸗
rit

4⁶ e

rit tantum umbra, in novo autem ipfum cor-
pus deprehendatur Col. II. 16. 17. Hebr. X. I.
XII. Dicta occurrunt, ubi ſub re externa
per ſenſum iteralem ſignificata a Spiritu S. in-
tenditur doctrina aliqua ſpiritualis, ſive deinde
bæc ſit in genere fidei ſeu oredendorum, quam
ſiquis quærat, dicitur theologizare, aut allego:
rizare, ſive ſit in genere morum ſeu agendorum,

ubi moralizare dicuntur interpretes, ſive ſit in

genere ſpei, ubi ſenſum myſticum appellant ſen-
ſum anagogicum.
a) Sabbatum hebdomadarium à Deo inſti-

tutum Gen. II. 3. & populo Iſraëlitico poſteaz

injunctum Ex. XX. 8. rI. uti multorum arca-
norum fuit typus, ita iſtud ſabbatum, quod
Deus poſt ſextiduum habuit, ab operibus
quieſcens, anagogice ſignificat inter alia quietem
noſtram, quam habituri ſumus apud Deum in
vita æ&terna. Hebr. IV. 10. quieſecunt enim mor-
tui dà laboribus ſiis. Apoc. XIV: 13.
b) dara atque Hagar, quarum prior Abra-
hami conjux, poſterior vero ancilla atque
concubina fuerat, allegorice ſignificarunt do
ctrinas duplices: Unam V. Teſtamenti ex
onte Sinai ad generandos ſervos ſecundum
typum Iſiaélis. Alteram vero novi teſta-
menti ex monte Sion ad generandos ſilios in
modum ſſaaci, ſecundum promiſſiones nati.
Vide hanc allegoriam pulcherrime explica-
tam à Paulo Gal. IV. 22. 31.
c) Manducatio agni paſchalis in urbe à Deo
celecta mactandi, ſumendique cum pane aahma⸗

& llue
len reſt
torum
Cum ty
gendit
rum. a
tiſimum
do Gign
nempe
Aae
Peccat
que iin
4) D
unt,qr
manfur
Mondun
4Hele
corhutſ
mento,
Lex. X
niee en

nopi fa

)
laſra c
i in
5 alorn
contin
Tint in
Wrelen
Chriſe
torio.
10, i

.XI

lum ent⸗
ebr. N. .
, erterni
ta §. in
ſoe inl
u, Olenl
ut olgo:
ndun,

ſve ſt in

Hont ſer⸗

eo inſti.
0 poſten
Umm aro.
in, gll.
operbis
1guieten
Deum Iu
nin nor-

Dr Abra-
4 atque
unt. do⸗
enti e
undum
telta⸗
ligg in
es Natl.

1 Deo
A) m
N

Md Se 47
& lactucis amaris præter rationem memoria-
lem reſpectu agni paſchalis primi primogeni-

torum mortem averruncantis & præter reſpe-
ctum typicum in Cbriſtum, oſſibus non confrin-

gendis ſub feſto paſchali hieroſolymis paſſu-

rum. Joh. XIX. 36. & 1 Cor. V. 5. 7. elegan-
tiſſimum habet morale ſeu tropologiam de mo-
do digne manducandi Chriſtum in ſ. cœna,
nempe neceſie eſt, ut noſmet prius judicemus
atque examinemus, atque deinde depoſitis
peccatis veteribus novam ducamus vitam at-
que ſinceram. 1 Cor. V. 6-8. & I. 86.
d) Decalogus ſen decem verba tabulis la-
pideis inſcripta per literas quid aliud fignifica-
runt, quam doctrinam legis intra nudas literas
manſuram, cum Judæi lapideum habeant cor,
nondum apertis ipſorum oculis? Deut. XXIX.
4. Heſek. XXXNXVI. 26. Huc refer ea, quæ quoad
corpus ſacerdotum requirebantur in vet. teſta-
mento, ſi officio voluerint coram Deo fungi
Lev. XXI. 17-23. Iſta enim requifita allego-
rice ſigni ſicarunt vitam inculpatam in miniſtris
novi fœderis. 1 Tim. III. 1. Tit. I. 7.
e) Victimæ pro peccatis expiatoriæ extra
cuſtra comburendæ totæ, non tamtum fuere
typi in Chriſtum extra portas Hieroſolymæ
paſlurum, fed & hanc myſticam doctrinam
continuerunt, quod Judæi, quamdin manſe-
rint in cultu levitico, novo teſtamento jam
præſente, nequeant habere conmnionem cum
Chriſto, ſacrificio pro mundi peccatis expia-
torio, ita enim explicat epiſtola ad Hebræos
Cap. XIII. 10-14. XIII.

4⁸ O Se

XIII. Multæ leguntur in ſeriptura actiones

propheticæ, item eventus ſymbolici, ſeu ominoſi,

&σ wuracula divino nutu ad myſterium aliquod

ſigniſicandum facta.
Quod primo attinet actiones propheticas,
ex plurimis aliquas enumerabimus:
1) Velamen Moſis, poſt prolatos ſuos ſer-
mones ad populum, faciei impoſitum, & de-
nuo remotum, quando propheta accederet
ad Deum, mandata accepturus, actio fuit
Prophetica, qua indicatum fuit, quod velum
incubiturum ſit cordibus judæorum, quam-
diu non fuerint ad Chriſtum converſi, receſ-
ſurum, quam primum ad Chriſtum acceſſerint
ExodXXXIV. 28-35. & 2 Cor. III. per totum.
2) Coronæ Lach. VI. 10. 15. debebant con-
fici ex auro & argento, & poſtea capiti Joſuæ
pontificis imponi, & deinde in templo ad
perpetuam memoriam collocari; atque per
hanc actionem propheticam notabatur, quod
Chriſtus talis eſſet futurus pontifex, qui ſimul
foret rex, in ipſo Dei ſolio ſeſfurus. Ita enim
hæc actio ab ipſo propheta exponitur.
3) Propheta Hoſeas & uxor ejusdem fornica-
ria mercede conducta diu à ſe invicem abſti-
nuerunt, atque adumbrarunt judæorum ſta-
tum hodiernum, dum ſunt abique Deo, abes.-
que templo &c. Hoſ. III. per totum. Et hanc
Calamitatem etiam propheta Aſarias prædixe-
rat. 2 Chron. XV. 3.

Quod ſecundo concernit eventus ſymbolicos

ſeu ominoſos, duos tantum adducemus: . .
1) Jo-

1) o⸗

dies in 1
fit Nin
le interi
ſigno dun
tiam Eger
eyventus
Luc.XI.
9) Da
1VMo. )
Chriſti
hog eni
ecch
Uerit u⸗
II. 4
leluſeitar
Plunseeſl
Rruction
enim i
Perent
Gude&
Luc.Il

Quo

ſebant
Certum

ſt, U
Doſite

ra AoEe
ominlſi,

nn alihuol

opheticas,
8: *
ſuos ſet ·
um, Ege⸗
gecederet
Crio fuir
uol Oelum
, guam.

l, recel.

ecellerint.
per totum.
ehant 60-
pii ſolue
eluplo
tgue pel
tur, gud
Ita enimn

tu.

e Se 49
1) Jonas à Balæna abſorptus, & poſt tres

dies in terram iterum vivus ejectus ſignum

fuit Ninivitis, verum eſſe ipſius vaticinium
de interitu Ninives poſt dies quadraginta, cui
ſigno dum crediderunt Ninivitæ, & pœniten-
tiam egerunt, ſervati ſunt, ita enim à Chriſto
eventus Jonæ, tanquam ominoſus explicatur.
Luc. XI. 29. 32.
2) Eadem res erat cum Chriſto Jonæ anti-
typo. Non jam dicam, Jonam fuiſſe typum
Chriſti, tertio die reſurgentis Matth. XII. 40. 41.
hoc enim tantum putamus hic adjungendum,
quodChriſtus ad exemplum Jonæ etiam ſignum
fuerit judæis, uti ipſe Salvator teſtatur Luc.
XI. 30. Chriſtus enim ex mortuis tertio die

relſuſcitatus Judæis fuit ſignum, quod vera

ipſius eſſet prophetia de Hieroſolymorum de-
ſtructione futura poſt annos quadraginta; huic
enim ſigno cum non crederent Judæi, nec
agerent pœnitentiam, cum urbe perierunt.
Unde & Simeon de Chriſto eſt vaticinatus,
Luc. II. 34. 35. quod fuerit poſitus in ſignum.
Quod vero tertio attinet miracula, quæ
fiebant ad arcanum aliquod ſignificandum,
certum eſt, quod miraculorum verorum finis
ſit, ut ſint ſigna atque ſigilla doctrinæ pro-
poſitæ veracitatisque in dicendo.
2) Moſes per miracula ſua teſtabatur, ſe
eſſe à Deo miſſum, qui populum judaicum

ex gypto liberaret, atque in terram bene-

dictam introduceret. Unde Iſraëlitæ dice-
bantur etiam credere voci miraculorum Exod.
IV.

0 Oe Se

IV. 8. 9. Quare cum Moſes ea faceret, ſigna
erant mox futuræ liberationis, inprimis cum
iis Zgobtii haberentur duriter; promiſit enim
Deus Abrahamo, quod Ægyptios prius eſſet
Judicaturus, & tunc populum liberaturus Gen.
XV. 14. Unde charaéter miraculorum Mos
eſſe debebat aſperitas contra ,Ægyptios.
6) Chriſtus per miracula ſua teſtabatur,
ſe eſſe Filium Dei, promiſſumque mundi libe-
ratorem, Joh. XX. 30. 31. Promiſit enim Deus,
quod ſub adventu Meſſiæ cœci atque ſurdi ſa-
nandi eſſent, morlique à populo auferendi, &
in Chriſtum conſiciendi H. X LII. 18. 19. & LIII. 4.
Matth. VIII. 17. unde character miraculorum
Meſſiæ eſſe debebat beneficentia erga Judæos,
atque talia miracula habenda fuerant pro ſi-
gno temporis Meſſiæ Matth. XVI. 2. 3.
XIV. Sæpius etiam deprehenditur Wertas
ſenſuum in plurimis ſacris nominibus tam pro-
priis, quam appellativis. Unde aliquot ta-
lium nominum claſſes poſſunt recenſeri:
1) Interdum typi talia gerunt nomina pro-
pria, quæ etiam nomina propria ſunt antity-
porum. Sic Joſua, dux populi Ifraéëlitici,
gquemadmodum ipſo opere, nimirum intro-
ducendo Iſraëlem in terram Canaan, fuit ty-
pus Chriſti, ita & ejusdem typus fuit quoad
nomen proprium: Zoſua enim & Jeſus ſunt

ſynonyma. vid. Hebr. IV. 8. Pari modo Jo-

Jua pontifex apud prophetam Zachariam C. II.
Chriſti typus fuit tam quoad officium, quam

quoad nomen. Ita Judas, Jacobi Filius, Aui
ra-

frarnbr
G0, no
ldei e
gulapot
2) E.
ſone mne
Prelenti
dethuns
erit
Men ha
lcaboch
tune te
cohno ⸗
Mare I
Piritus
ſentatur.
Lue.I.
ſnd ⸗
gered h⸗
3N.
Doſtta ſu
4 canit,
dn clie
na
lonnn,

8. C
hers⸗

lbamg

143.
Sun
Muttyi

et, ſigna
imis cum
Pit enim
hniun elet
Irus Gen.
m Moßs
tios,
ſtabatur,
undilibe⸗
nimDeus,
eſorhiſr
ſrenli,
ELIII.4.
AclOru
1 odels,
t gro ſi

ur entas
tamn t0⸗
iguot t.
enleti:
mipe 0⸗
nt antity⸗
raslitict,
m intro⸗
foit ⸗
it gtond
n
9“

o;
c.

1

fratribus
. conſili .
en t de Joſe
Judæi enen Pede r er gicnen venden-
2²2) Extant t, emerunt. M ſraélis
ſigna mem ‚„nomma propria atth. XXVII.
Drelentis okieerel lierius Pletene ul iun
Juerit Eæ “H eſt appellatus quoad fidem.
men habet ab belis Gen. IV 25 quod datus
Icabodus ab Zren tolſann aui Rok no.
tunc tempori teſtam Lis. ExoOd. II.
cobus D P ſohr ablata. I Gam Iw. 1 Philiſtæos
Marc. III. 17 nnes vocabantur * 22. Ja-
Spiritus S Aud eſſent filii toni oanerges
ſentatur Aoe ſub nomine tomitrunar eu
Luc. IX. 55. an n 4. Unde ad ee nine.
ſitis? Cainus it Gin, eujumam u dicitur
deret, Deum a vocabatur biritus filii
3) Wouninal muliere naſee , an Eva cre-
poſſta ſunt eguntur Prophetic Gen. IV. r.
arcanis atque eſſent ſimul vari a, quæ im-
mina dicuntu futuris: unde conmun de rebus
na Moæ. Gen Propherica. Palin une no-
Salomonis. 4 Sa 290. Abrahami. 60 unt nomi-
Mehar Schelal 22. Immanuelis “ *hubi. Eſ.
chamæ & Lo- chaz bazi. Jeſ. It. VII. 14.
1.43. Et talia nor Hoſ. I. 6.9 2. Lory-
lia nomina in K rn mnaz
agno

occurrunt numero

4) Sunt nomi
in antitypi ina, quæ in typi
ypis vero fiunt e, in, ſint rowie,
D/2 Ita Mel-
chi-

52 O e Se

chiſedech ſignificat regem juſtitiæ, Salemumque,
quod urbis, ubi regnaverat Melchiſedecus,
nomen fuerat, notat pacem. Unde dum
Paulus Hebr. VII. I. 2. Melchiſedecum, regem
Salemi conſiderat, ut typum Chriſti, non
tantum inſpicit Melchiſedeci actiones, & offi-
cia, ſed & nomen, indeque Chriſtum antity-
pum appellat regem uſtitiæ & vegem pacis. ImOo
in evolvendo typo intra Melchiſedeci hiſto-
riam Gen. XIV. 17-20. deliteſcente tam accu-
rata eſt epiſtola ad Hebræos, ut & in modo
deſcriptionis, atque in ſilentio ſeripturæ circa
parentes, nativitatem atque mortem Melchi-
ſedeci, invenerit typum, atque exinde Chri-
ſtum antitypum dixerit absque patre, absque
matre, absque principio & alsque ſine vitæ, æter-

numque pontiſicem. Hebr. VII. 3. Clavis au-

tem Paulo ad indagationem hujus ſenſus ty-
pici fuerat dictum Dei patris de Meſſia Pſal.
CX. 4. Dominus juravit, nec pœnitebit Eum.
Tu es ſacerdos in æternum ſecundum ordinem
Melchiſedeci. Simili ratione Judæ filius, alter
Serab appellatus fuit, quod nomen Orientem
ſignificat; alter autem Perez à perruptione
Gen. XXXVIII. 29. 30. Chriſtum vero orien-
tem appellative vocari, & perruptorem eſſe,
conſtat ex Luc. I. 78. Eſ. LX. 3. Mich. II. 13.
5) Sunt etiam nomina, quæ in zypis ſunt
appellativa, in antitypis autem evadunt pro-
ria. Sic judices aàa Deo olim ad liberandum
populum Iſraëlem identidem miſſi, communi-
ter dicuntur ſalvaſe Iſraëlem, indeque nuncu-
pan-

pantur
lotur
men à
ehim fu
ſuun,
4d0 erpl
Maxorey,
Matth.!
DusCnr
coronat
enim )

yent

14, Hel
Clrtatri
tl, gwi
utiSim
ol ten
A vino
tonſos,
Nerirn
NumN

rum an

eyaſit
Fetha,
ſtahinc
On. .
Chrikkn
no, 4
ciman⸗
adorat
reus &
leo

nummle,
edecus,
ge dum
, kepeldn
ti, non
antity⸗
ei. Imo
i hiſo⸗
acel⸗
in nvlh
ſe che
Melehi⸗
dechri.
. llgue
, Alel.
lawis au-
nſus t).
Git Aun
orOinenn
ius, Aler.
nemten
uptione
en elle,
“ ſont

90 „
uat/
enngußn

n

nuncu.
ier⸗

b.Il.13.

AD e Se 53

pantur ſalvatores: vide Jud. III. 9. 15. & X. 1.
Igitur Chriſtus antitypus ſalvator mundi, no-
men à ſalvando proprium geſſit; vocatus
enim fuit Jeſus, quia ſalvaturus erat populum

ſuum d peccatis Matth. I. 21. Atque hoc mo-

do explicari poteſt titulus Chriſti, quando
MNazarenus ex oppido Nazaretha nominatur.
Matth. II. 23. nempe Joſephus patriarcha ty-
pus Chriſti dicebatur appellative Nazir, ſeu
coronatus inter fratres. Gen. XLIX. 26. erat
enim Joſephus rex factus juxta habitum in
juventute ſomnium Gen. XXXVII. 8. Sap. X.
14. Hebr. XI. 2I. adoratus à patre, & matre
& fratribus. Adde Nazireos veteris teſtamen-
ti, qui ſingulari voto vel per totos vitæ dies,
uti Simſon, & Johannes Baptiſta, vel per ali-
quod tempus Deo fuerant conſecrati, indeque
à vino plane abſtinebant, & ob capillos in-
tonſos, in capite inſtar coronæ extantes,
Nezirim ſeu coronati appellative dicebantur.
Num. VI. 1-21. Igitur in Joſephi & Nazireo-

rum antitypo, Chriſto, nomen appellativum

evaſit nomen proprium, dum à patria Naza-
retha, quæ in montis jugo inſtar coronæ erat
ſita, indeque Nazaretha ſeu corona dicta fuit;
conf. Luc. IV. 29. dictus fuit Mazarenus:
Chriſtus enim rex fuit, qui pro Deo Domi-
no, à Joſepho patre, Maria matre, unde-
cimque fratribus apoſtolis habitus, atque
adoratus fuit. Idem etiam verus fuit Nazi-
reus & quidem per oppoſitionem typicam,
adeo ut, dum Johannes Baptiſta neque ederet
D 3 cum

14 e Se

cum aliis, neque vinum biberet, ipſemet cum
aliis & manducaverit paunuem, & biberit vinum.
Matth. XI. 18. 19. Unde id nomen, quod
typi ipſius habebant, tanquam appellativum,
ipſe habebat proprium à patria, in qua fuit
educatus.
XV. Multa in ſ. codice videntur dici angu-
ſte & ſtricte, & tamen debent intelligi late &*
augiſte, uti id per aliquot claſſes jam oſten-
detur.
Sit claſſis prima, quando ſpecies aliqua ex-
tzans exprimitur, & tamen totum genus cum
lingulis ſpeciebus ſub genere contentis intelligitur.
1) In oratione dominica Matth. VI. II.
aliisque ſcripturæ dictis pluribus, exprimitur
Panis quotidianus, & per hunc reliqua omnia

ad fuſtentationem vitæ neceſſaria intelligun-

tur; panis enim ſingulari modo ad ſuſtentan-
dum corpus noſtrum requiritur. Sic ſpiritus ſ.
cum docere vellet Petrum, gentiles in novo
teſtamento non amplius habendos eſſe pro
impuris, per viſionem huic apoſtolo eſurienti
oſtendit varia animalia immunda, atque hæc
manducari juſſit. Act. X. 10-17. Et ita per
hanc immundorum ſpeciem, pro mundis
à Deo declaratorum, didicit Petrus, etiam
gentiles non amplius pro impuris eſſe haben-
dos: quæ ſententia judæis credentibus diu
noluit placere Aéct. XI. I. 18. Gal. II. I1. 15.
2) Simili ratione debet explicari præce-
ptum: Deut. XXV. 9. de non obturando ore
bovi trituranti; nam per hoc mandatum ge-
ne-

neralte
raIis &
lecem,
X.ge
laria, l
räntem
guo me
elt labe
cicit bo
ſeligue
odig pi
hon
ſigul
Vult pr
X. 1
de con-
illud o
claven
ta dec⸗
Qare
ria er
ſitas
ſunt
it
Mo tor
)
ler⸗
gitur
6lione
tempe
Perer

et cul
Vinum.
guod
Ntwutn,
a fuir

lanpu-
lte

1olen⸗

ia er.
eunm
Uigitur.
VI. II.
imitur
OmInia
ligon⸗
tentan⸗
itus.
1070
le ho
Drient!
e hæc
n per
undis
etiam
uben⸗
15 diu
lelſ⸗
reck-
,
be⸗
ne⸗

AOH e Se 55

neraliter innuitur, omnibus & ſingulis ope-
rariis & mercenariis ſuam dandam eſſe mer-
cedem, adeo ut S. Paulus inde probet 1 Cor.
IX. 8-10. miniſtris eccleſiæ ſua danda eſſe ſa-
laria, Deus enim magis curat hominem ope-
rantem, quam bovem. Tertium igitur, in
quo mercenarii & bos conveniunt, utrinque
eſt labor. Ita etiam Deus in decalogo inter-
dicit homicidium externum, & ſub hoc etiam
reliquas ſpecies bomicidiorum, ad quæ etiam
odia pertinent; qui enim fratrem odio habet,
eſte homicida 1 Joh. III. 15. Sic & dum Deus
ſingulas ſpecies malarum concupiſcentiarum
vult prohibere, tantum indicat malas concu-
piſcentias, quæ ſunt contra proximum. Exod.
XX. 17. hinc Paulus generatim Rom. VII. 7.
de concupiſcentia absque reſpectu ad hoc vel
illud objectum loquitur, atque hoc modo
clavem præbet generalem ad ſingula præcep-
ta decalogi, eorumque intimiorem ſenſum.
Quare etiam in primo præcepto tam idololæ-
tria craſſa, quam ſubtilis e. g. avaritia, ebrio-
ſitas &c. Eph. V. 5. Phil. III. 19. prohibitæ
ſunt & ſic porro.
Sit claſſis ſecunda, quando pars ponitur
pro toto, quod ſæpiſſime fit in ſacra ſcriptura.
1) Quando Gen. III. 17. dicitur maledicta
ſit terra propterte; tunc cum terra ſubintelli-
gitur totus mundus viſibilis, qui ob maledi-
tionem hanc incumbentem peribit in fine
temporum. 2 Petr. III. 7-II. Eſ. XXIV. 20.
Pereunte enim terra etiam perit cœlum; be-
D 4 ne-

56 De Se
nedicta autem terra, etiam benedictum eſt
oœlum. Hoſ. II. 21. 23. Nominatur vero
hic tantum terra conſulto, quod homo ſu-
per terra habitare, & ex terræ fructibus vi-

vere deberet; & hæc maledictio eſt cauſa,

quod zota creatura congemiſcat. Rom. VIII.,
19.22. V
92) Baptiſmus obannis, in quo conſiſtebat
pars miniſterii Johannitici, ſumitur pro toto
ipſius miniſterio Act. I. 22. & X. 37. nec
non XVIII. 25. Liber Pſulmorum, qui pars eſt
bagiographorum ita dictorum, ſumitur pro
bagiographis omnibus in ſpecie ita dictis Luc.
XXIV. 44. Judæi enim diſpeſcunt biblia (1)
in quinque libros Moſis. (²) in prophetas
priores & poſteriores. (3) In hagiographa.
Myiſopus, humilis alias fruticulus, uti con-
ſtat ex 1I Reg. IV. 33. ubi ex parietibus ſcri-
bitur excreſcere, fumitur Ppro toto aſpergillo
calamum & bpſopum habente. Unde quæ
Johannes de yopo dicit Cap. XIX. 20.
Matthæus explicat de calamo Cap. XXVII. 48.
atque ita hæc enantiophania apte poteſt con-
ciliari.
Sit claſſis tertia, quando ſub afirmatione
intenditur etiam negatio contrarii, & viciſſim
ſub negatione affrmatio contrarii.
1) Sub præcepto de honorandis parentibus
excluditur omnis contemptus & quævis ino-
bedientia adverfus Parentes; vide pulcherri-
mam hujus mandati explicationem apud Si-
racid. III. 1. 18. hinc uti pietati in parentes

pro-

promit
Mpieta
t1 brev
Plicatie
300 Pro

un d

nul at
er piet
IUnpieta
Vero
Gen.
cümen
late in
ehim §
Dtum d
3. item
Drocep
Uhiver
acllre
mgue
dal

urur

indican

tam rr
I. I5.
AI
tondei
1n n
(1)
Uin
9) quo
mne

tum eit
Ur Vero
omo fü⸗

ibos vi⸗

caula,
VII.

ebat
pro toio
37. Dec
ipars eſt
itur pro
is Lue.
blia (.)
Ophetas
grapha.
ati con⸗
bus leri.
ſergll⸗
ge gue
IV. 20.
VII.49.
leſt con⸗

unne
iſin

entibus
is ino⸗
lchen:
p or⸗
aentes
.

ℳ Ge 57

promittitur longævitas vitæ, ita è contrario
impietati adverſus eosdem poena eſt vi⸗
ta brevior; eo vero magis veritas hujus ex-
plicationis patebit, ubi conferatur prima ori-
go promiſſionis, qua Deus Judæis Palæſti-
nam donavit; nam cum, irridente Cbamo, Se-

mus atqjue Japhetus patrem Noachum nudum

ex pietate tegerent, Chami poſteris ob hanc
impietatem eſt ablata terra Canaan, Semi
vero poſteris collata ſolenni promiſſione.
Gen. IX. 21- 27. Haud absque inſigni do-
cumento: pietatem erga parentes longæœvi-
tate in terra habitationis à Deo rependi; ita
enim §. Paulus generaliter explicat præce-
ptum de honorandis parentibus Eph. VI. 2.
3. item: ſub interdicto homicidii continetur
præceptum charitatis erga proximum cum
univerſis charitatis effectibus: ſub probibito
adulterio præcipitur ſervanda ciſtitas, haben-
dumque conjugium caſtum; & ſic porro. Ver-
ba Eſ. XLII. 3. de Chriſto, quod non ſit fra-
&turus arundinem quaſſatam, etiam oppoſitum
indicant, quod Chriſtus arundinem quaſſa-

tam rurſus ſit conſolidaturus, confer Matth.
XII. I5. 21.

2) Hoc modo porro intelligi poteſt decre-
tumDei finito diluvio faéctum Gen. VIII. 21. 22.
in quo quatuor puncta debent conſiderari.
(1) quod nokst ainplius maledicere, aut omne
vivum interficere, uti factum erat in diluvio.
(2) quod nolit porro judicare mundum, cum
bomines ſint cero. (3) quod ſinis mundi ſit
D 5 Jutu-

58 D Se

Juturus. (4) quod usque ad finem mundi
ordo naturæ quoad anni ætates ſit conſervan-
dus; Hæc punéta inter ſe conciliari non poſ-
ſunt, niſi in data negatione ſimul ſtatuatur
ofirmatio contrarü, nempe quod loco Dei Pa-
tris Cbriſtus incarnatus judex ſit futurus, mun-
dumque non amplius per aquam, ſed per ig-
nem judicaturus. Hoc ſenſu poſito tota ſcri-
ptura hic concordat: Chriſtus enim baculo
percuſſus eſt judex ſraëlis Mich. IV. 14. cui
Pater omne judicium tradidit, quia bomo eſt,
eandemque nobiſcum habet naturam, inqua
miſerias noſtras ſenſit; Joh. V. 22 27. Dan.
VII. 13. I4. Eſ. XI. I-S. Act. X. 42. & XVII. 3 1.
atque ita in hoc decreto divino filius Dei in-
carnatus conſtituitur in judicem mundi futu-
rum, & de hac veritate teſtantur prophetæ
& Apoſtoli. Occaſio fuit diluvii judicium,
quod cui univerſali mundi judicio confertur.
2 Petr. III. S. 7. tunc enim Deus pater

per promiſſionem irrevocabilem filio tradidit

mundi judicium ultimum. V
XVI. Continens ſæpiſſime ſumitur cum con-
tento, & vice verſa contentum cum continente,
atque ita duplicia dantur prædicata propter ſub-
jectum compoſitum.
2) Deus in habito intra Paradiſum judicio
Gen. III. 1a. 15. alloquitur ſerpentem; cum
Vero in ſerpente naturali ſeduétionis inſtru-
mento etiam ſerpens enfernalis, primarius ho-
minum ſeductor, latuiſſet, pœna utrique ſer-
penti dictatur: primo enim ſerpenti natura-
li,

H, d
enune
vonare
ſad
E
tur eſt
tem Se
En,
Utebat
invoe
mula
lli
EXp
Pertine
muncis
lum ſ
ue al
lplun
Ee
Conſta
Ioh.
Cüum
vid
fernal
Genun

mundi
Nervan-
on pol⸗
latnatur
Dei Pa.
1s, Mun⸗
ter i.
ta ſerl⸗
paculo⸗
14. i
onmd e,
inqua
. 7. Dan.
FIl.31.
Dei in-
fütu⸗
opheræ
licium,
fertur,
paler
tradidit

on⸗
inente,

CuiI

H, qui ad beſtias campi Gen. III. I. refertur,
denunciatur ſententia, quod nempe debeat
portare malediétionem inter animalia omnia,
vradi ſuper ventre, & terra veſci. Gen. III. 14.
æ&ιc ad ſerpentem naturalem pertinere vide-
tur eſſe poſitum extra dubium. Aderat au-
tem Satanas quoque, inſeſſor ſerpentii terre-
Kris, qui loquebatur cum Eva, ratiociniisque
utebatur, ſeque Angelum lucis, cum Deum
invocaret omniſcium in teſtem dictorum, ſi-
mulabat; hæc enim ad ſerpentem naturalem,

qui ad animantia muta, atque, teſte ſcriptura

& experientia, irrationalia referri debet, non
pertinere, diſpaleſcit: Unde Gen. III I5. de-
nunciatur pœna Satanæ, quod ipfi in bello
cum ſemine mulieris conterendum ſit caput, at-
que abrogandum omne imperium, quod per
lapſum protoplaſtorum obtinuit in mundo.
Heæc vero de Satana Chriſti adverfario dici,
conſtat ex Rom. XVI. 20. Hebr. II. 14.

1I Joh. III 8. Apoc. XII 9. Atque ita eonſpi-

cuum eſt, ſub unico ſerpentis nomine invol-
vi duplicem ſerpentem, & naturalem, & in-
fernalem, indeque utrique poœnam à Deo

denunciari, primo naturali, deinde infernali.

) Deum in prophetis S. habitaſſe, & per
hos eſſe locutum, eſt extra controverſiam:
Unde propter compoſitum ſubjectum diver-
ſa oriuntur prædicata: adeo ut jam Deus di-

catur eſſe locutus, jam prophetæ. Act. III.

24. à Samuele uſque omnes dicuntur dies
Chriſti prænunciaſſe, verſu autem 21. Deus
per

60 e Se

per os omnium prophetarum ſeribitur eſſe lo-
cutus. confer Act. X. 43. & Hebr. I. I. Ita
Rom. IV. 6. Davides dicitur loqui; Act. IV. 25.
vero ipſe Deus per os Davidis. Sic ea, quæ Ada-
mus ex inſtinétu divino de matrimonio ſcribi-
tur eſſe locutus, Gen. II. 23. 24. ipſt Deo à ſal-
vatore noſtro Matth. XIX A. 5. adfcribuntur;
Adamusenim ex inſpiratione divina eſt locu-
tus, quippe qui ante lapſum totus ab ore Dei
pependit.
) Huc pertinent omnes locutiones ſacra-
mentales, ubi ſignatum per ſigna ere enta-
tum actu cum ipſis ſignis eéxhibetur. Hoc mo-
do veteres Iſraëélitæ cum manna viſibili cibum
Wiritualem comederunt, & cum aqua, quæ
ex petra percuſſa profluxerat, biberunt po-
tum ſpiritualem, uti S. Paulus explicat. 1 Cor.
X. 3. 4. manna vero & aqua ex petra, typi
fuerunt corporis Dominici in cruce oblati,
& in S. Cœna nobis ad manducandum exhi-
biti: & deinde ſanguinis Dominici ex vulne-
ribus effuſi, atque in potum nobis dati. Vide
Joh VI. 27. 58. I Cor. X. 3. 4. I Joh. V. 6. 8.
Unde Chriſtus in ſacro hoc convivio ſub pa-
ne viſibili corpus ſuum manducandum, & ſub
vino ſanguinem ſuum præbet bibendum. 1 Cor.
X. 16. & XI. 23. 24. Quamobrem panis
jam appellatur panis, jam ipſum Domini cor-
pus cum pane conjuncétum. 1 Cor. XI. 27. 29.
XVII. Aliquando ſub primo in functione
anteceſſore omnes etiam ordine ſucceſſores intelli-
guntur; atque per hanc obſervationem egre-

gle

—

Be con
T mn
Jonolia
lumn ſt
contin
)!
3d 22.
debet
w.
ſudN
Eſub
Atline⸗
E inn
ui, e.
Domj
quod
lobern
N
Chrit
Pheta-
688
tis ſin
nif m
choan
Quam
dis,
eſt
Verbi
39. 1
Vero
tum 1
mentti

eſſelo⸗
,1. Iti
IV. 25.
uEAd-
o ſerbbi⸗
àſal
untur;
locu⸗
Ore Dei

s ſeri⸗
oc MO⸗
Iiahum
4, que⸗
unt /o⸗
100t,
4, tyl
oblari,
n exhi⸗
wolne⸗
l. Vide
V. 6, .
lub//⸗
Club
1Cor.
panis
ni A.
27,10,
ne
telir.
ehte⸗
gie

N „ Se 61

gie continuatio miniſteriorum poteſt proba-
ri: multa enim in icripturis videntur eſſe per-
ſonalia & temporalia, & tamen deſignant cer-
tum ſtatum duraturum, etiam in ſucceſſoribus
continuandum.
a) Dictum Moſis Devt. XIIX. à 9. usque
ad 22. ita de Moſe & de Chriſto, prophetis,
debet explicari, ut Cbriſtus & Moſes non tan-
tum aſpiciantur ut antitypus, &t)pus, ſed etiam
ſub Moſe intelligatur totum miniſterium literæ,
& ſub Chriſto totum miniſterium ſpiritus. Quod
attinet rationem typicam Moſis ad Chriſtum,
ea innuitur in verbis v. 15. prophetam ex medio
tui, ex fratribus tuis, ſicut me ſuſcitabit tibi
Dominus Deus tuus. De Moſe vero patet,
quod talis fuerit propheta, qui cum Deo in
tahernaculo ab ore ad os eſt locutus, Exod.
XXXIII. II. atque in toto Iſraéle uſque ad
Chriſtum heminem debuit habere ſimilem Pro-
phetam Num. XII. 7 8. Hebr III. 2. 3. Devt.
XXXIV. 10 I3. adeo, ut ab omnibus prophe-
tis ſubſequentibus, tanquam prophetis ordi-
nis minoris, qui à Samuele communiter in-
choantur. Act. II. 24. diſtingueretur, tan-
quam propheta majoris ordinis, clarus & ver-
bis, & egregiis miraculis. Igitur antitypus
eſt Chriſius, ex ſinu patris prodiens, tam
verbis, quam factis clariſſimus. Act. X. 36.
38. Luc. XXIV. 19. Hebr. III. 2. 9. Quod
vero ſecundo etiam ſub Moſe intelligatur to-
tum miniſterium liter?, ſeu vet. Teſta⸗
menti uſque ad tempora Chriſti, patet tum

ex eo, quod populo Judaico à 9. ad 14. Præ-
ſcri⸗

62 e e

ſceribatur diſcendi modus oppoſitus modo
priorum incolarum, augures, hariolos &c.
adeuntium; tum ex eo, quod in genere ad-
dantur criteria de dignoſcendis veris atque
falſis Prophetis Y 2 1. 22. imo & adjungatur
pœna de pſeudoprophetis in veteri fœdere
ſumenda, quæ certe non de ſolo Moſe poſ-
ſunt intelligi, ſed totus ordo miniſterialis per
totam veteris Teſtamenti œconomiam invol-
vitur. Prædicitur autem ſimul finis mini-
ſterii literæ ſub Chriſto venturus, cum ad-
datur vaticinium de alio affuturo propheta
magno, qui Moſi foret ſimilis tam verbis
quam factis, fideque per Judæos eſſet reci-
piendus, niſi certiſſima & maxima pœna vel-
lent affici. v. 18. 19. Quapropter uti ſub Mo-
ſe intelliguntur etiam Moſis ſucceſſores in
docenda lege, ita ſub Chriſto indigitantur
ejusdem legati & miniſtri, quibus auditis ip-
ſe auditur Chriſtus. Luc. X. 16. Matth. X.
40. Et hi ſunt miniſtri ſpiritus ſeu novi Te-
ſtamenti, miniſterium reconciliationis, cla-
veſque cœlorum gerentes, quos S. Paulus
miniſtris literæ oOpponit 2 Cor. III. 6.- 18. Un-
de non opus eſt, ut ſucceſſor eadem habeat
dona, quæ primus anteceſſor, in quo ſem-
per aliquid deprehenditur, quod eſt extraor-
dinarium, quo deficiente non tamen deſinit
id, quod Deus voluit eſſe ordinarium. Ita
etſi olim deſierint dona Moſis, non tamen
deſierunt dona doctoris: quare etſi hodie
deſint dona apoſtolica, non tamen deſunt
1 d0.

Gona
Totur
molaie
Teſta
monte
(lita m.
monte
I13. &
meiat
Kopd
tat L.
incli
Monte
ſendus
ignem
lus co
Tibiliag
Mrece⸗
20.
Precat
Mo
ejns
ta pro
Moles
Piaene
Je m
cum
Declen
Puſus
dirm

modo
los &c.
Eete ad-
s nque
Uungator
ſedere
le poſ.
lisper
ninwol.
6 winn.
cümn 40.
topbeta
Verbis
et keci.
na vel⸗
Nres in
ltammur
Gitisip⸗
ch. X.
oViTe⸗
8, Che.
Paulus
9. Ur.
habest
ſen⸗
traor⸗
Geſinit
m. Ita
enl
locie
gelunt
60.

A. e e 6;3

dona paſtoralia iis, qui ſerio eadem quærunt.
Totum vero fundamentum, cur diétum hoc
moſaicum de ordine miniſteriali utriuſque

Teſtamenti explicetur, hoc eſt: Deus cum

montem Sinai ſepimento cingi juberet, ad-
dita mortis pœna ſuper homines & beſtias
montem ſanétum attingentes Exod. XIX. 12.
I3. & deinde voce terribili decalogum im-
mediate ad populum pronunciaret, pro
ſcopo habuit, ut populus territus immedia-
tas Dei allocutienes deprecaretur, ſeque iſtis
indignum confiteretur, cum indignus, qui
montem Sinai tangeret, etiam indignus cen-
ſendus eſſet, qui Deum loquentem audiret,
ignemque horrendum videret. Unde popu-
lus conſternatus ob vocem horribilem, ter-
ribiliaque alia cuncta, inprimis autem, cum
præceptum, uti S. Paulus loquitur Hebr. XII.
26. de monte non tangendo non poſſet ferre, de-
precatus eſt immediatas Dei allocutiones,
& Moſen elegit, qui adiret Deum, verba
ejus audiret, & ad populum referret, addi-
ta promiſſione, quod ipfi eſſent facturi, quæ
Moſes in nomine Dei dixerit Exod. XX. 16.
Placuerunt Deo hæ populi preces, Moſen-
que miniſtrum legis ad populum eſſe voluit
cum Moſis fucceſſoribus, atque miniſterium
Ecelefiaſticum, quo mediante poſthac popu-
pulus erudiretur, in perpetuum inſtituit:
hinc adhuc temporibus Chriſti ad populum
dicebatur Matth. XXXIII. 3. qucunue vobis

dixerint, ſervate & facite. Igitur etſi miniſte-
. riIW

2

64 AO e e

rium in generali ſumtum deberet manere,
miniſterium tamen legis in ſpecie erat abro-
gandum; unde Moſes alium prædixit affutu-
rum prophetam, nempe Chriſtum, qui per
miniſtros ſuos plebem Chriſtianam eſſet do-
cturus Eph. IV. 7- 12. atque ita patet origo
miniſterii eccleſiaſtici tam ſub veteri, quam
ſub novo teſtamento.
b) Simili via eſt explicandum promiſſum
Matth. XXVIII. 20. ecce, ego vobiſeum ſum
uſque ad conſummationem ſeculi; ibi enim Chri-
ſtus ad Evangelium prædicandum, populoſ-
que baptizandos emittit ſuos Apoſtolos, quos
dudum mortuos eſſe certum eſt, manente
tamen officio docendi, cum finis mundi non-
dum venerit. Igitur hi, qui docendi mune-
re funguntur poſt ipſorum mortem uſque ad
finem mundi ſignificantur ſub apoſtolorum
perſonis: Quamobrem uti cathedra Moſis du-
ravit usque ad tempora Chriſti Matth. XXIII.
2. ita cathedra Chriſti, & conſequenter ca-
thedræ apoſtolice durabunt uſque ad finem
mundi. Unde etiam poteſtas clavium apoſto-
lis a Chriſto conceſſa Joh. XX. 21-23. non
erat perſonalis, ſed perpetuo duratura, utpo-
te pertinens ad novum teſtamentum ſemper
manſurum. Hinc apoſtoli ubivis conſtitue-
runt preibyteros ſeu epiſcopos & Qiaconos. Tit.
I. 5. Act. XX. 28. Imo & præſcripſerunt,
quales ad epiſcopatus, & diaconias eligi poſ-
ſent I Tim. III. I. 13. certo indicio, hæc officia
perpetuo in Eccleſi eſſe manſura.
XVIII.

WV
Abur
anen
Aleogn
ſalen
ler at
Corpori
ſituun
Drin
W. fa
I
ſiluj
ni ter
Deurh
Addatt
1.3. Hl
ua er
Dei el
ly
Adan
Adem
lun
Wovir
Iuirim
ati
hie lo⸗
dien
es
. caye
elent

de de

manere,
at abro⸗
taffutu⸗
i per
eſlet do⸗
et Origo
I, quam

fomiflum
ſumn ſun
nim Chri.
populol.
os, (uOs
manente
ndt No/:
mune⸗
Gqae 14
ſtoloruch
Moht du⸗
. NII.
enter 0.
1d finen.
,apol.
7 3. n0
, ulpo.
ſemper
onſritue⸗
no 1.,Tir.
hſeme
ligi .
alhi⸗

XVIl.

e e 65

KVIII. Extant dicta, ubi, etſi revera de
duobus ad minimum bominibus ſit ſermo, duo
tamen, ac ſi eſſet unicus homo repræſentantur,
adeoque hic unicus homo, qunad ipfſam rem duos
Jaltem involvit hominei, quod ſit, quando al-
ter rationem capitis habet, alter vero rationem
corporis; corpus enim atque caput unicum con-
ſtituunt hbominem.
Primo hic examinetur dictum Gen. I. 26.
27. faciamus hominem in imagine noſtra ſecun-
dum ſimilitudinem noſtram, ut dominentur pi-
ſeibus maris, atque avibus oœli, & jumentis atque
toti terræ, & ommni reptili ſuper terra, & creavit
Deus hominem in imagine: in imagine Mei crea-
vit illum, maſculum & fœminam ereavit illos.
Addatur etiam dictum parallelum Gen. V.
1-3. Hic eſt liber generationis Adam, in die,
qua ereavit Deus bominem, ad ſimilitudinem
Dei fecit illum: Maſculum & fœminam creavit
illos, & benedixit eis; & vocavit nomen eorum
Adam, in die, quo creati ſunt: vixit autem
Adam, centum riginta anunis, & genuit ſi-
lium in imagine ſua ad ſimilitudinem ſuam,
vocavitque nomen ejus Seth. Non hic jam in-
quirimus, quid imago Dei fuerit in proto-
plaſtis, ſed hoc tantum obſervamus, quod
hic loci nomen Homo non virum ſolum
dicat, ſed & includat fœminam, etſi enim
Deus duos homines, maſculum & fœminam
creaverit, ita tamen eosdem creavit, ut
eſſent per æſtimium morale unicus homo: un.
de de protoplaſtis nunc in ſingulari eſt ſer-
E mo;

66 A e Se

mo, ac ſi unicus ſint homo, nunc vero in
plurali, ac ſi duo ſint; idem modus obſer-
vatur in antitypo Chriſto, nempe eccleſiæ ſpon-
Jo, atque eccleſia ad imaginem Chriſti regene-
rata; Chriſtus enim cum tota ſua Eccleſia
unicum conſtituit novum bominem Eph. II. 15.
Inde dicitur Gal. III. 28. Vos omnes eſtis unus
in Cbriſto qſu⸗ quapropter & nomen Chri
Rti, 1 Cor. XII. 12. ſumitur conjunctim pro
capite & eccleſia. Hinc & ſcopus Chriſtiano-
rum eſt, ut ſint unum in Chriſto Eſu. Joh.
XVII. 23.
Secundo par locus extat Gen. II. 21-24.
quando Adamus & Eva dicuntur facti in car-
nem ugam, quæ verba Chriſtus ita vertit
