Nos miſeri peccatores per peccatum Deum, Patrem noſtrum
benignum, imo optimum, amiſimus, & hoſtem nobis reddi-
dimus, Chriſtus viciſſim Pater factus omnibus in ipſum creden-
tibus atque confugientibus: E contrario mundus pios atque fide-
les inſtar orphanorum vexat, affligit, premit, vix eſt, qui par-
tes eorum ſuſcipiat; Chriſtus ſe Patrem eorum oſtendit & pater-
no affe tu eos cuſtodit, ne ſedueantur aut ſupprimantur;, vin-
di tamque ab exactoribus illorum ſumit juſtiſſimam, conf. Hoſ. 14.
VI. 4. Egregius plane præterea occurrit & &gννννuνις de Chriſto
agens Iocus Jel. 9. vſ. 6. ubi inſignitur ν ‧(mCpater æternitatis; tum
quia in ſe vitam &τr οανπι atque AHιααιοs habet; tum quia Author
eſt vitæ æternæ, utpote qui omnibus eredentibus vitæ & ſpi-
ritualis & æternæ cauſa eſt, eamque ipſis confert. Non mino-
ris pretii eſt, quod extat Jeſ. 64. vſ. 8. Sed nunc Domine, tu Pater

noſter e, nos autem lutum, tu Plaſmator noſter, nos opus manuum tuarum.

Eccleſia continuato ſermone à vſ. 15. Cap. 63. usque ad fin. c. 64. ad
Deum orans introducitur, & illum Deum, quem vſ.i6. nominave-
rat Patrem, Redemtoremi ſuum, nune LDominum, Patrem, & plaſmatorem
car Lalt eme K ſisin

ſuum
ſatet
d

d
jeren
chrn
lee:
unis
Ael
nomi
Maeli
iſei⸗
21. (
opor⸗
RN
eſep⸗
ſenpe
Etdio
lis,
hant
li,
N
dor.
eſt
orare
verbo
nen
ornlie
Aum
Wu.
hune
do
I. De
lium 4

btique
Um in
.VII.
6. vbi
um de⸗
evin⸗
eſtati⸗
Domi
. Id.
ndum
remil.
Dhriſti
Gcr
10 hoc
jorun;
ne 4
etor:
ſtrum
reddi⸗
fegen⸗
lide⸗
i par⸗
piter.
Vin-
ſol. 14.
riſto
; tunt
luthor
E ſpi.
mino⸗
Patef
farunmt.
. ad
linave⸗
,utorens
ſun

6 (1*) 63
ſuum agnoſcit, ſeque in ſe nihil niſi lutum & opas manuum ejus eſſe
fatetur, ſicque creationem ſecundam à Chriſto per Spiritum
Sanctum præſtitam indicare vult. ber Rpiritum
Non oblivioni quoque tradenda ſunt, quæ paſſimin Pro hetia
Jeremiæ leguntur. Ipſe Dei Filius in ea Cap. 3. VI. 4. 10 che oc.
currit; Nonne a nunc clamabis ad me, Pater mi, Dottor. leſ⸗ tie
meæ: Verba hæc cohærent cum Cap. 2. vſ. I. ubi (/ Jehova e
Ktionis ex Ext à ſe præſtitæ mentionem facit vſ. 2. 3 nod 4
Angelo, Chriſto factum eſſe, §. ſequenti probabimus )r. 1
nominat ſcaturiginem aquarum perennium: hoc encomio rurlus t 3
Irałlis ſeq. Cap. 17. vI. . inſignitur. At ſpes Iſraelis, ſecund .
diſcipulos Emmauntem proficiſcentes, Chriſtus eſt. Luc 2 E
2r. Chriſtus ergo quoque ſcaturigo aquarum perennium farelligata
opolter; &* ſic idem ille, qui elocutus eſt hæc verba: ege Sn
PNP clamabis 2 vel clamare faciam te (quodquidam anteferend
eſſe putant.) Pater mi, dux adoleſcentiæ meæ. Quomodocun Werca⸗
ſemper reſultat, Chriſtum eſſe Patrem dilettum; Adie fis vr ig.
Et dico, PAT ER Mh'invocabis me, quod de eodem Domino, ſj el 16.
lis, ſcaturigine aquarum, ſumendum eſſe clariſſime Wompro-
bant hujus commatis verba antecedentia: Quomodo en ke e
Fliis, & dabo tibi terram deſiderii, hæreditatem decoris hei e wutte
um ? Hic merito alleganda veniunt ea verba . uc cgun-
tur Cap. 31. Vſ. 9. quia ſum Hraëli Pater; Qui 10 Faur
e Jehova „ & quidem Filius Dei, hoc patet (1) ex “HKH bi
orare jubet: ? MW ſerva ſehova populum tuum, reſiduum in l⸗ e .
verbum autem Hebr. νν primario Chriſto convenire roba 17
one non indiget. (2) Vſ. 9. 10. Jehovæ tribuitur ductio & t . e.
Koralis,; quemadmodum Paſtor ducit gregem in agros d e “D
dum:; eumque tuetur & obſervat: Chriſtus, ſe ipſo teſte Feh. ia.
VI. II. eſt ννια, cum emphaſi, Paſtor ille bonus 199 ſin
hunc locum tendens) qui oves ſuas paſcit in prato verdi Aivin i,
& potenter cuſtodit, ut nemo e manu ipſius eas eripere poſſit ⸗
II. Dominus ſacobum redemturus & vindicaturus dicitur 17. (3) Vi.
lium é manu fortioris præ eo. Filius, ſecundum ordinem Rerſa-

narum deconomicum opus KRedemtionis in ſe ſuſcepit & 83

lſaelis

66 (16) 93

Iſraëlis utique eſt, Chriſtus quoque ſolus ele RQos è manu fortis
Mius, Sathanæ ‚zomniumque inimicorum ſpiritualium eripere po-
tuit ,„ qui ſe Patrem Iraëlis vocat- Quid ſupereſt, niſi ut
ex hiſce concludamus, Chriſtum in ſacris creberrime audire Pa-
trem?
Ubi Pater genitor, ibi Eli geniti, & ſic utrinq; in mutua relati-
one ſunt, quæ divelli nequit. Chriſtus eſt Pater ſuorum, ergo eos
habet filios. Fideles omnes, conjunctim ut corpus unum, conſide-
rati, ſunt ſponſa & Axor, ob quam comparationem Chriſtus
ſponſus, Conjux & Vir toties vocatur: At ſeparatim ac divi-
ſim quodlibet Eccleſie membrum filius & filia, hocque reſpectu
non minus Chriſtus Pater nominatur. Liheros Chriſto eſſe bene
multos, ex ſacris æque perclarum eſt Literis; habet enim ſe-
men, filiorum multitudinem, ſtellarum numero haud inæqualem.

Gen. ij.vſ.5. Diſtinctio tamen quædam inter Chriſti filios, tempo-

ris reſpectu, animadvertere licet. Populus videlicet Iſraêliticus,
durante œconomia legali, relatus ad gentes, primogenitus nuncu-
patur. Exod. 4. vl. 22. 23. Jic ait Jebova: Filius meus, primogenitus
meus eſt Iſrach Dimitte filium meum, ut ſerviat mihi. Jehova hic idem
eſt, qui cum Moſe verba fecerat in deſerto Micdian, uti vſ. 19. an-
tecedens oſtendit; quis a. ille fuerit, ex nomine & ſigno, ſub quo
apparuit, patet. Nomen eſt Angelus Jehovah Ex. 3. VI. 2. Chriſtus,
non raro ſic appellatur, uti alias Gen. 48. vſ. 16. Angelus ORNa.
Exod. 23. Vſ. 21. Augelus, in cujus medio eſt nomen jehovah. Job. 33. Vl. 23.
Angelus D Orator, Interpres, Legatus, Advocatus, unus ille
ex millibus Eſai. 63. VI. 9. Angelus faciei Dei. Mal. 3. vſ. 3. Angelus
fœderis: quia à Patre ſuo mittitur, ad electos peccatores redi-
mendum, & per fœdus gratiæ, in vera fide, velut %αααιHπàο
bαανοοναςιςαπν ſecum uniendum. Vide ſis Hebr. 3. vſ. 1. Signum
externum, ſub quo apparuit, erat ſlamma in medio rubi. Ignis &
Aamma adumbravit Moſi Deitatem Angeli hujus, utpote
quæ tota lux eſt, imo & α αNταοαποανπον Hebr. 12. VIl. 29. Rubus;
fructus terræ, ex terra progerminans, carnem ipſius, naturam
bumanam, quæ expreſſe dicitur fructus terræ Eſ. 4. vſ. 2. &
tanquam germex exterra pullulans, Ignis, inrubo haud conſumto.
conjun-

conjur
non ee
ciſitna
Dei in
Dei fo
qui⸗
geritun
Diinnas
1 qus

4
Marth.

Deus
man;
Eigumn
Adde
ſühoe
Chuit
10 un
oper
guoce
tui R
ris in

22. VI1.

.4

demp⸗

Binis,
Mre !
Fnns

ſertor
Ungua

I fortis
dere po.
nit t
ldire Pa⸗

1a feluti.

1g0 e05
cOnſide.
Chriſtus
c divi⸗
reſpectn
ſe belie
enimn ſe⸗
gualem,
tempo⸗
litieus,
nuneu⸗
nogenitus
ie idemm
l.19,am
ſubquo
hriſtos,

lus N.

. VI. 13,
nus ile
Aelu
es tedi⸗
AnRi
run
lnis E
utpote
Ruls:
turam
12, &
ſumto,
vonjun⸗

Gonjunctionem & inhabitationem Dei in carne; rubus igne
non conſumtus conjunctionem divinæ & humanæ naturæ ami-
ciſſimam & indiſſolubilem. Cùm vero hoc ſigno maniſeſtatio
Dei in carne innuebatur, cur alium intelligeremus, quam Filium
Dei fuiſſe, qui Moſi apparuit? Hic Iſraëlem vocat ſuum filium

& quidem primogenitum. Paria occurrunt jer. 31. vl. 9. Aphraim primo-

genitus meis eſt. Ubi oratorem egiſſe Filium Dei, jam ſupra deteximus.
Primas autem tenuit Abrahami carnalis proſapia, tum reſpectu V.
T. quando miſſas fecit Deus omnes reliquas gentes, tum N. quo
primi quoque præ gentibus vocari debebant. Pſal. 147. VI. 19.20.

Matth. Ij. VI. 24. Adct. . vi. 26. 46. Rom., I. vſ. 16. C. I5. VI. 8.

“ § XVII.
Libheri Chriſto tribuuntur, tum ab aliis, tun à ſemetipſo.
Deus Pater ipſi filios adſcribit Jeſ. 53. vI. 10. ubi, poſt poſitam ani-

mam, Mefſiæ promittit ſemen: & Pſal. 89. vI. 31. &i ſilii ipfius, ſemi-

nis Davidis in æternum regnaturi, peccahunt, viſitaho eos virgd bo-
minum, hoc eſt, eos paterne, non ut ſeverus judex, caſtigabe.
Adde Plal. 4. vi. 7 Loco parcntum tuorum filii tibi eruntz; ſponlæ Chri-
ſti hoc promittitur, quod eſſe non poſſet, ni flii e ſponſo, V.ro,
Chriſto eſſent. Eodem tenore Pſal. 10. vl. 3. Ex urero Auroræ tibi
ros juventæ tu« oe rree n M. Cocc. in Lex.
ſuo pag & 8a. vertit; præ rore uteri auroræ tibi erit ròs genituræ tuæ;
quod explicat; copioſior erit partus tuus, quam ros, quem parit au-
rora Gurtl. in vocibus typ.proph, pag 239. Ex utero ab Aurora, ros
tui partus. A natione Judaica in Oriente gignuntur tui liberi ro-
ris inſtar matutini. Certum eſt de Meſſia ſermonem eſſe ex Matt.
22. VI 42. adfin. usque, huieque promitti filios admodum multos,
tempore N. T. generandos, roris inſtar, qui forent eœleſtis ori-
ginis, Arν ſine humano apparatu, innumerabiles. Moſen pari
jure Deut. 32. VI. 19. Flios & iligs rupi ſalutis adiſcribere audi-

vimus. B
Sibimet ipſe Chriſtus filios tribuit Eſai. 42. vI. 6. ubi 3 Aſ-

ſertor, & Sanctus IIraelis Melſias eſt, qui loquens introducitur;

Edicam Aquiloni redde, && Meridiei, ne cohibito, reduc filios méos a lon-
ginquo, & filias meas à fine lerrarum. & Cap. 45. vſ. I. Idem Sandtus

Iſra-

X

Iſralis: rogate ſuper filiis meic. Imo, ne quid dubitemus, hic Evan
liſta V. T. Cap 63. VI. 8. Meſſiam redemtorem Ir
ſentat ſic ovantem; Iltique Populus meus ſunt,

ge-
aelis, repræ-
filii non mendaciter

adturi. Idem Jer. 3. Vſ. 14. inquit: Revertimini aq me adverſantes filii,

nam ego conjugio jundtus ſum vobis, vid. vI. 19. Qujus autem ,niſi
Chrifti Filii Bei, ibi laudata eſt hæreditaria poſſeſſio? conf Plal.
2. Vſ. 8. qui propterea eandem hæreditatem, ſuis legare teſtamen-

to poteſt. Luc. 22. vI. 29. Sic Idem Jer. 31. Vſ. 20. rogat ; an filius

charus mihi eſt Ephraim, an filinzs oblectationum? vide §. XKV. Et cum

in terris Meſſias ambularet, in exinanitionis adhuc ſtatu, Paralyti-
cum vocabat ſilium; ac Mulierem ſanguinis fluxu laborantem Fili-
am Matth. 9. vl. 2. Luc. S. vſ. 48. Sapientia quoque juſtificata dicitur
à filiis ſuis. Matth. II. vſ. 19. Chriſtus glorificatus eandem veritatem con-
firmat, publice teſtatus: Quicunque vincit; omnia bereditabit, Eo ipſi
ero in Deum, & IUle mihi erit in filium. A POC. 21. VI. 7. Non ſolum
autem ad tempus quoddam hoſce habet filios „ ſed in æternum,
uti David de ſemine ſuo ſancio Chriſto, promiſſionem tulit à
Deo Patre Plal. 89. vſ. 30. Ego " in æternitatem dabo ipſi ſemen.
Ut adeo Pater æternus ſit, & futurus ſit.
f XIXXX.
Modus generationis ſpiritualis hujus, g. XIII. Iuſtratus,
nos informare poteſt, quodnam ſit Med
evadimus, hoc unicum eſt FIDES in Ch

riſtum ſincera, per amo-
rem operoſa. Ohriſtus nos hoc docet Joh. 12. vI. 36. (Fedite in
Lucem, quo filii Lucis fatis; quemadmodum impoſſihile eſt, abs.
que ſide Deo placere, Hæbr. II. vſ. 6., ita non minus impolſibile eſt
absque fide recipi in Filiorum Dei cenſum hinc Chriſtus fi-
dem tam aperte ut organon fili tionis allegat, credere n. in Lucem idem
eſtac in Cbriſtum. Chriſtus ipſe vſ. 46. ſequenti dicit, Ego &σια Iux,
quæ venit in mundum, & Joh. S. Vſ. 12. go ſum lux Mundi, alibi-
que ſæpius; In Chriſtum autem credere non eſt tantùm nuda no.-
titia Dei omniſufficientis, quò habeat Filium, in quo miſero pec-
catori propitius eſſe poſſit & velit, qui Filius, ut mecdliator uni-
cus fieret, naturam humanam aſſumlſerit, PrO peccatoribus ſa-
tisfecerit, & vitam omnibus ad ipfum confugientibus aecquiſive-
rit; nec ablolvitur myſterium fidei accedente aſſenſu frigido, nec
1 è theo-

dium, per quod flii Chriſli

——́————

theore
ritatibe
le2.
de Chn
dere a
& illie
ſtom
Omnes
Entia h
ſantret
guefil
diante
eſt
Chrik

fünt 4

Chrich
exerci
eXerit,

potelt
Arou

lta im
iplius
Jui nar
exercein
Vitam
Chiiſti
Enos e
eret

Drvange-
epra.

engaciter
Manter fli,
em, nili
onk Paal.
eſtamen.
Flins

Et cum

Patalyti-
ntemm /l⸗
4 Cicitur
tem con.
in ſolum
Liernum,

n tulit d

gli ſenen.

Uſtratus,
Chtitti
er amd⸗
Nregie in
, ls.
ſbile ett
ſtus ſi⸗
ent idemm
, lox:
allbi⸗
nuda no⸗
10 pec⸗

theoretica ſpeculatione penitus exhauritur, obiter adſtipulante ve-

ritatibus in Dei verbo contentis, qualis cadit quoque in Diabolos

Jac. 2. Vſ. 5. ſed ſides, quæ nos filios Chr'ſti conſtituit, promiſſiones

de Chriſto toto, qualis eſt, infucato amore coningali apprehen-

dere atque ſe ipſum abnegare debet, adeo ut homo ad Chriſtum
& illius Juſtitiam confugiat, poſthabitis omnibus creaturis, Chri-
ſtum ſuum ſuſcipiat unicum Dominum, ſe ipl unice & ſupra
omnes alias res in eœlo & terra prædilecto, ſubmittat in obedi-
entia humillima. Qui ita credunt, à Chriſto ſunt redemti, qui

ſunt redemti, Chriſti ſunt peculium, qui ſunt peculium ipſius, quo-

que fllii ſunt, illuminati in intellectufſanctificati in voluntate & ra-
diantes bonis in omni vita operibus Matth. 5. vſ. i6. Hoc demum
eſt, in Lucem credere, que ſilii Lucis famis. Hæc eſt nota filiorum
Chriſti. Atque omnes, quicunque credunt, ſive Jud æi ſint,
ſive Gentes, absque dilcrimine fiii Ejus & coram Deo accepti
ſunt Act. 10. vI. 35.
Per eam fidem &νnder ſili redduntur Chriſto conformes,
Chriſtusque formam in ipfis accipit, quæ viva eſt, quando in
exercitio bonorum operum & requie à malis Operibus ſeſe
ecxerit, Gal. 4. vſ. 8. 9. Quemadmodum enim fructus malos non ferre
poteſt bona arbor, aut mala arbor bonos fructus Matth. 7. vl. 1.
& prout generans ſibi ſimile generat, juxta vuùlgatum Horat.
FTortes creantur fortibus & bonis,
— – Nec imbellem feroces
progenerant Aquilæ columbam.

6

Ita impoſſibile eſt, eos Chriſti filios eſſe, qui in mundo &

ipſius voluptatibus ſevolutantes opera Diaboli exequuúntur, ſed
qui naturæ ipfius participes, ſandti ſunt, ut ipſe ſanttus eſt, juſtitam

exercent & juſti ſunt, ſicut ilie juſtus eſt 1. Joh. 3. Vſ. 7. 1. Pet. 1. vſ. 17.

Vitam agunt piam, ambulantes in viis Domini & inhærentes
Chriſti veſtigiis Matth II. vſ. 28. oſtendunt ſe filios tanto Patre di-
Enos eſſe. c. y. fin. adde I. Joh. 3. vſ. 10. In boc manifeſtati ſunt fllii
Dei & filii diaboli, quisquis non dat operam Juſtitiæ, non eſi eæ Deo. Di-
ceret Poëta Mantuanus lib. I. Sylv.

820 (20) 03
Qui viret in foliis venit ab radicibus humor,
Et patris in natos abeunt cum ſemine mores.
§. XXI.

—

Chriſtum inter & Eleftos, tanquam inter parentem & filios mu*

tua ſunt Offcia. Chriſtus officium ſuum, an beneficium dicam, præ-
ſtat, quando (1) ſuos enixe, ſine exemplo, & in ſummo amoris
gradu diligit; ipſe ait. Amore æterno amavi te Jer. 31. VI. 3. quen-
asdmodum Parer me amavit, ira g ego dilexi vos. Joh. 15. vl. 9. in hoc
autem noſe poſſumus amorem ejus erga nos, quod vitam ſuam
pro nobis poſiit. I. Joh. 3. VI. 16. nemo enim, Chriſto ipſo teſte, amo-
rem majorem habet. Joh. 15. vl. 13. (2) dum ut bater filios caſtigat
in ſalutem eorum, amorem exhibet ſuum, Audiamus Chriſtum:
quoſcunque amo, caſtigo & arguo. Apoc. 3. Vſ. 19. G) Charitatem
hanc Apoſtolus Paulus vocat Eph. 3. vl. 19. πςοαWιπνn ανα
αρς αινανrς Xοεναπ (4) Ab hac Chriſti charitate nos nihil ſe-
parare poteſt. Kom. & vl. 3/. (5) Servator tanquam Pater beni-
gnus Filhis ſuis alimenta vitæ ſpiritualis ſpiritualia ſuppeditat;
maxime in S. Cœna;, in qua carnem ſunm α πον vere cibum, & ſan-
guinem ſuum vere potum Joh. 6. vſ. 5. comedendum & bibendum
porrigit Matth. 26. vi. 27. Imo Chriſtus ipſe eſt Panis ille eœleſtis verus.
Joh. . vſ. 32. Panis vitæ. vI. 35. 48. qui mundo vitam dat vſ. 33. qui-

cunque de eo comedit, non moritur, ſed vivet in æternum, hie Panis au-

tem eſt caro, quam dedit pro mundi vita. vſ. 5Fl. (6) Eos tuetur &
ſartos tectos cupit, dum in & per ſe nudos, induit veſtilus ſalutis,
& amicit eos paliio ſuſtitiæ Jel. 6t. VI. 10. tanquam byſſò alba & munda.
Apoc. 19. Vſ. 14. omniaque ipſis neceſſaria largitur ſecum. Rom.
g. VI. 32. (7) Eos ut ſuos, ut pupillam oculi ſui Zac. 2. VI. 5.
ut ſigillum, poſitum in corde & dextera ſua. Cant. 8. vſ. 6. pro-
tegit contra omnes hoſtes. Ego cuſtodiebam eos, inquit, per no-
men tuum, quos mihi dediſti cuſtodivi, && nemo ex iis perüt. Joh. 17. vſ.
12. & Angelo Eccleſiæ Philadelphienſis Apoc. 3. vſ. 10. quia tu ob-
ſervaſti Verbum tolerantiæ meæ, &ego te ſervabo ex tempore tentationis.
Sic Job. 1O. vI. 28. non peribunt oves meæx, O nemo eas rapiet è manu
mea conf. Pfſal. 31. VI. 24. 14 5. Vſ. 20. Prov. 30. VI. 5. 2. Theſſ. 3.
vI. 3. hinc ſæpe propter tutelam ypens audit Gen. I. v. I. Deutr.
33. Vl. 29. Plal. uj. VvI. 9. 10. II. Prov. 2. VI, 7. & David. Plal. 18. vI. 2.
auxi-

zWN
ffmmi
ns
npes
lee
glor

eler
ercij
1. 4
Ame
mtan
1,00
ſtonn

fllialit

ednim

Vak,n
Moner
lta m

Ceo

vi⸗ 1

ei
ati ſiun
Ceptun
. N
natur
legis
rerem
dis in
febe
,
ti be
Animal
Mnin,

fios na⸗
mpre.
dalnis

9. 1 oe⸗
an
e, ℳ0ρ².
Caſüigat
Niſtum:
ritaterm
d 8SN 79
nikille⸗
er benl⸗
eGitat,
vendum
ie veſh⸗
. B. li.
imis A.
etur. E

munli.
.Kom.
2 l.ſ
16. f0.
4 0⸗
. 17. VIl.
lia tuob⸗
tationis⸗
1e Mul
Thell.
. Deott.
1. d2.
AXI.

gloria cœleſti. I. Joh. 3. vI. 2.

auxilium ejus verbis non ſatis exprimere poteſt, dicendo: Jebova
firmitas mea, Jehova petra mes & propugnaculum meum & liberator
meus, Deus fortis, rupes mea, ad quem me recipiam, clypeus meus CG
rupes ſalutis meæ, editus locus meus. En Chriſti erga nos pasernum
affetum! cujus tamen conſummatio demum exſpectanda eſt in
Ffilii igitur viciſſim obligati ſunt Patrem hunc ſuum adeo fi-
delem & ſuavem omni reciproco amore, obſequio & honore
excipere & venerari. (N) Quum vos prius amaiverit i. Joh. 4. Vſ.
19. quidni & nos ipſum iterum diligeremus? Ad hunc amorem
admonemurà Davide Plal. 31. vI. 24. Diligite Dominum omnes ipſem
amantes; & Paulus anathamate omnes ferit hoc non præſtantes,
1. Cor. 16. vſ. 22. & quis Dominum Ieſum Chriſtum non iXamäat, oſculo quaſi,
ſit &ντιας . Mααοανα. (2) Hunc amorem oſtendere debemus in
filiali Obſequio, ſi ſcil. tenemus prœcepta ejus. Quemadmodum
enim is, qui ſe Heum cum amore cogne cere fatetur, & præcepta ejus non obſer-
vat, mendax eꝶ, juxta Joh. I. Ep. c. 2. Vſ. 4. ita quoque in eo, qui ſer-
monem ejus obſervat, vere adimpleta eſt charitas Dei vl. 5y. Chriſtus ipſe
ita nos docet, ſi me diligitis, præcepta mea ſervatis, Joh. 14. vIl. 15.
& converſo modo, qui præcepta mea tenet && obſervat, is eſt qui di-
ligit me. vſ. 21. imo hoc mandat. Prov. 8. vſ. 32. nunc igitur, filii,
auſcultate mibi: qua in re? oſtendit in promiſſione annexa; be-
ati ſunt, qui Hias meas hervaut. Hæ Viæ Iunt ipſius præcepta, Præ-
ceptum ejus est, ut diligamus nos invicem, prout ille dilexit nos Joh.
I5. VI. I12. () Patris inſtar à nobis bonorandus eſt; Patrem noſtrum
naturalem omni honore proſequi tenemur, ſecundum canonem

legis Exodi 20. vf. 12. quidni Chriſtum Patrem ſpiritualem reve-

reremur? Mal. I. vſ. 6. Pater Domini noſtri Jeſu Chriſti hoc no-
bis inculcare voluit;, dum ipfſi Filio ſuo nomen, in quo omne genu-
ſe ſecteret, dedit Phil. 2. vſ. 9. 10. Sic glorid & honore coronatus eſt
Pfſal. 8. vſ. 6. imo omne udicium filio tradidit, quo eum omnes honorent,
uti Patrem honorant. Joh. 5. vſ. 22. 23. Recte itaque cum quatuor
animalibus Ser vatori Optinio Maximo throno inſidenti tribuimm, honorem &

gloriam & gratiarum attionem. Apoc. 4. vſ. 9. Dignus enim eſt agnus ma-

Ratus

GRtatus qui accipiat poteſtatem & divitias & ſapientiam E&& vires & hono-
rem & gloriam & benedictionem. Cap. 5. VI. 12.
Fili, cum pars quaſi Patris ſint, jure naturæ participant de
Patris hæreditate, atque poſt mortem teſtatoris Parentis, bonorum
hæredes & poſſeſſores fiunt. Chriſtus filios ſuos non inanes di-
mittit, ſed bonis ſuis, morte ſua & vi ſanguinis æterni teſtamen-
ti partis, ſatiat; hine ipſis Regnum teſtamento legavit, eum in
modum, quéô Pater ipfſi legaverat Luc. 22. vſ. 29. Ea eſt tum in
hac vita hæreditas illa decora Jer. 3. vſ.19. & gentium Pfal II. vl.6.
tum in futura, quando in regno Chriſti glerioſo omnes erunt
Reges & ſacerdotes Deo Patri & Agno. Apoc. I. v. 6. ceu victo-
res ſeſſuri in ſuo throno, uti vicit ipie & ſedit cum Patre in thro-
no ſuo c. 3. Vſ. 21.
Patet colophonis loco, ex dictis. (1) Perſonarum in divi-
nis nullum oriri confuſionem ex denominatione paterna, quæ, ex
varia quanquam τν, & primæ & ſeeundæ in ſacris tribuitur.
(2) Nos generationi in divinis naturali & propriæ, de qua Joh. 5. vſ.
26. & Rom. S8. VI. 32. nil quicquam derogare, quod tanto magis reli-
gioni ducimus, quoniam in toto ſacro codice, extra quem in

hoc Myſterio ſapere velle nefas eſt, nullus adduci poterit locus,

in quo vel ſemel Prima Deitatis perſona, Deus Pater, nomine
Filii, inveniatur, neque Spiritus S. (3) Potius manifeſta ex di-

Gtis eſt Filii Dei vera & ſumma Deitas, quicquid miſeri Jjudæo.

rum verpi, Mauhammedani, & eorum, cireumciſionem forte ſi ex-
ceperis, ααεναιοι Soeiniani, Valentini enim Weigelii, & eorum,
qui ex illo hodie ſapere geſtiunt, futiles gerras & abſurdas næ-
nias non curamus, plenis & impuris buccis ogganniant. T6 8
Suvæ ενινπMMα αας πωτεε Soaα nατναιπο αρ ns r§ 06
4S & Aαπ Hworh, 4öves /
rir, νααναρ*νzsοια. 5 vor eig nνα r⁸α D
Gια νn. ₰ͥ Au*.

I.

76.

horo⸗

zntde
orum
es di⸗
men⸗
um in
tlinn in
Vl..
erunt
Victo⸗
thro⸗

Ciri.
cb⸗ EX
witor.
dal.
6 rel⸗
enm In
locus;
omine
ex di⸗
udeo⸗
el ex⸗
otum,
45 U⸗
76 4
15 u
1,

.

26 D 623
Annexa Euchariſtica.

1. Sigui & ſPtl, Ffa deris g Sraie nomen meliuseſt, gquam VoN 1e.
eoramieutt.
2. Duo ſunt tantum N. 2. Sacramenta vera, Slaptismss §. Cg.
sdt juvia Iſcriptursm.

. Das, que reliqua Pont if. uia ſum £— 1eieienda,

3
4. Bapkienetts ſt neceſſarits aa Talatem.
J. Nozs Zames, ah; olitko. .

. Drgge e n ds teſſera.

. Bedobstüdele oms eſt contre, inſßtituttonone Chr. iſti.
5. ,, . Las ariſte e, zorpits Chriſti merito dicitur.
on tamen ob t. etbh 6 Zqité
2. aunzen ob r aſſebſtantiationen ne dlee conſzelſtantiationem.
9. Dé oden nſonſie, Poe elam, Aiciteer õ *‿ſt amenrene.
11. Mutilatur 5 o‿α, bhipoculzum ſacrum Papulo denegatur.
12. Wvocatio hoſtiæ vel e ih Comcilii Via- Prineipdi 2ll⸗ wit in
horrendamidololatrizm.

173. Iſns Eucher ſtie zqt ac Baptiſmas nozs Ar vel ſanktßf.
at eX obere operato.
14. Cäna ſus non boteſtatis noſtræ, nt ſine peccato omitti poſſit,
vel bropter ſecufiiagcot ,Vel. Propter comtemptum, vel propter
averſationen, diſciplinæ, vel vimiam an vietatem.
7. Fractio Pauats om eſt in S. Cæ‿ne uſisomittenda.
76. Solifdeles accipiunt cænaæ remſt ſegnatam ad ſalatem.
17. Iäq ze Pt mente &- e pore, ber haem, α Cnad malsite.
17.. Srandalaß arcendiſint a S. Ceynd.

79. Diſciplimaergo Krr’g Saſtica Wteat Chriſti & ARolornm
opus eſt.

20. Quc rder iia graniden noia Seder, ſod in fraternazm
emendationem.

27. Dandalnzn, publicnm gui eadir, 7 eſnntitionem bablicam quoque

bpraſtet opertet enr cenſutan, Eccleſec.

22. Sacriſicinne Ti e⸗ * uico ſacrifecioin, Furiam facit.

26 (24) 68
Alloquium Præſidis.
y OLLICOFERE, Tuo ſacro conamine monſtras
Qua ratione queat Filus eſſe Pater?
Nil vulgare probas. Tibi Natus it Pater, Opto.
Chriſtus Te ditet, famine, corde, grege!

—

N Unc arcana probat Noſter, revelata retexit:,
Ommnia conlultò mente ſubacta gerit
Zollicoferus, init pelagus;, felicior exit;
Gratulor ex animo fauſtaque cuncta precor.

Hac pauca Conterraneo ſuo optimo adponere voluit.
JOH. HE NRICUS SCHERERUS
Helv. Tigur. V. D. M.
N Atalis Terræ ſpes maxima, Zollicofere,
Scripturæ cultor duleis amate mihi,
In roſtro dum te lſiſtis ſpecimenque probatum,
Præſtas ingenii judicique tui.
Quis non applaudat? quis non ſucclamitet? Euge!
4 Quis non, vota dabit? Iliçet! absque Momo.

Ita ex intimo cordis afettu Nobiliffmo S Dect ſimo
Du. Reſp. & Autori, Contubernali ſuo Integer-

n

rimo applaudere voluit.
CHRISTOPHORUS Im Turn
S. S. Th. St. Helv. Scaph.

—

E' SS. Sons zuvòn HETPA camäRαα
Aexαι„ατονιαπ I ATHP. Heog. Ovras
Avρααπι οα XPIZTOZ &αuοςα
Tæœviæs XεααM„τ ιι* HETPA GeBAN.

Haslineas in amicitiæ, nunquam intermo
rituræ, zxuvαααaαρυοlt.

JOHANNES GEORGIUSKELLERUS
Naſſoa-Dillenberg. SS. Th. Stud.

Pro

ð

15
alance

2222222222222 ◻
SSSssääääälg
2

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

₰ Cooyriant 4/1999 i GmbH

nem ſacram⸗
AIIODN E

PATIER
audiat 5

S. Euchariſtiam,
quentandam, ,

entibus,
–—2

ſile
Magnifico

0 .
Ejusd. Prof. Ord. &
gar. Myſteriorum
m Interprete.

„. . E. L. Q. §.
ilationi ſubmittet

4Ss A COBUS
OOEFERUS.

etius, SS. 1 heol. Stud.
.& R.

KCEERI IIIuſtris Gymn. Typographi.