Ge694_qt_10
author: Wernsdorf, Ernst Friedrich

n

—

—

V MA AR EO A 903 9 sv Go r m m

—

-

b

j

m

i

RU

M

Ü

r

m

t

:

i5

:

j

u

b

AA

5

L:

ts

"

3.

E

p

&

m

"

p

d

* d

«t

j

3

d

!

h

"

1

2

2!

P

"

4

*

4

N

s

É!

w

$

[

h

^

i

-^

3

$

d

h

"T

v

LE

ï*

^

"

-^

T

"d

X

Ü

*

.O

d

o

L

r

E

BR

"

P

d

*

10

d

L

ï*

hEO

.3!/;

LR

^s

H

GH

:;

:ä'

H

]

1

s

4a

EU

sir

E.

T

EV

H

i

h

.

d

j

w

1

u

b

P.

B

E

Ht

:

:

t

n

Go

À

dit

N

:

Ws

P

$

5

i

1

Th

"

"

3

E

Bo m

-

fU

"s

VANGUE

i

H

Itf

T

;

3

H

P

D

n

"

4

i

D

»

B

:

U

:de

A

AP

;

*

Ht

P.

m

p

B

L

"as

TA

n

r

"

(

A

E

H

*

P

r

1

n

IAOR

n

j

b

"N

i

iis

.je

d

X

"

:

"

À

si

*

J

us

f

H

»2t

ïï

E

Fibira

d

-

i

iu

FE

"

E

in

LAX

.':

2

H

5

Ü

Ht

|

1

;

N

m

(4]

,

F

i.

i

H

d

p

4

p

i

j

2

g:u

5

"

z

t

"

p*

^

Hr

[

P

4

E

-

a

"

E

A

M

m

*

*

j

A

iE

i

u

j

j

|

a

E

A

f

T2

j

»

A

H

P

H

*

n

M

d

.il;

i

E5

5

I;

$

»

N^

A

i

d

AT

FH

*

»

d

i

p

f

*

*

u

J

La

D

H

i

$u

n

if

u

x

:

i

Yi

3

:

1

1

.

A

2

* !Sy

n

Ó

H

$

-

a

E

m

i

Hi

h

QUE

5

d

Y

d

T

A

^

n

Rä'l

ir

L.

$s

]

;

:

od

2

-

m

n

*

*

Hi

$

-

3

D

A

d

r

7M

"

P

o

-

"h

-k.

D

N

d

[

v

r

q^

Y

A

v

E.

A

-

L

—

Pa

P

—

I

-

—

n3

n

Ul

—

n

—

—

—À

1

NSIHI

—

À

U

E

n3

.Iï.l.

COR

N el

UN

-

C

n2

,n.:.

—À

s

N.

O. Hartter. |

juchbinderei vor

—

——

n

EC

*

D u

x

m

ShNTENTIAE

DE

FORIETTUSONTITPENIS ET

CHRISTO LATINE LOQVENTE

EXAMEN

- IPSIS SOLLEMNIB VS CHRISTO NA TO SACRIS

À

N

MQCCLXXL

P

P

ca—

. AB

ERNESTO FRIDE RICO .WERNSD ORFIO

TIHEOL. D HVIVSQVE P. P. O ALVMNOR. ELECTORAL

;;

EPHORO COLLEGII

THEOL. H, T.

DECANO

l

d

cE

o 7

a

b

f

UA

l

»

us ,,

P

x—x);))

N

a

A x

a

NS

(

?)V *5' à /*— 5

u

&ä

av

P.

--

x

[ —

I

lu

ia*

G

,&, 2

s

ïr*ä

!

ä&» /x (&.

'h

L

n

IIJIWWHMM?

j

ll

VITFMBERGAE

6

LITERIS CAROLI CHRISTIANI

DURRII

a

ACADEMIAE A TYP1$f,

L

TEU

C

tisp

qj!

Sump

3'0?.'(01

fltoy;

Tom:

Vs

E.

fidas B

Tlàrtat

ellum

A

T

ü

t eleg

iQum

lll

Cuit

D t

fneo

Pïimn .

nulj

d,|

Eï(e m(

lttum

ER

£ m

d

ER

DE

] CHRISTO LATINE XLOQ&VENTE

-

z

SENTENTIA

E xeur E N $.A

4-

ce logueute uu!gäuit nuper apud Ttalos rqt/ian':

e Clrzrifie'ï Grae

- dam exercitationem poMiNICVS DIOoDaTVs. ÍCtus

Neapolitanus. ^) - Eo in libello, qui plus quam ducen-

oluit,' Grgecam feu Helleni&i-

ts pageïlas implet,. oftendere is u

Á5

cam

4

;

-

&) Prodiit Nea-pol

x an. 1767. oCtonis.

lata, es recte

: notar;t, an mipus req&e

Summa totius difpütationis exhibetur

acceperit.

E

ffraucogallice in- diario litterario Biblio-

Scripferam praeteri

to anhö ; quum

eflent Re&oris acad. nomine iudicanda

thbeque . des fciences er des beaux 'arts,

'T'ome XXXIV. p. 147.. Ex-quo diario

follemnia Pafchalia, inftaretque proxi-

SCRIPTORES DANTISCANTI der tbeologi-

me templi noftri academici dedicatio,

—

fiben Berichie Pattic. 89. fol. 657. fuam

breuem Hifforiam Templi a Conflautiue

narrationem rJeorifce confecerunt.

Li-

M. propter locutm smorientis et. vefurgens -

tis Chrifli conditi, adferens «VSgB1ANA

bellum ipfum oculis ufurpaffe uidetur

S.R. e&NssTI, qui pro fua do&rina

loca nonnulla, haud negletis iis, quae

et elegantia uerum et graue de illo 1u-

recentiore$. QVARESMIVS éet TVT-*

TAEVS expofuerunt.

Dein menfe Au-

dicium tulit i2 der Neweffen. 1beol. B-

Lliorb. Partic l1. p. 269.

guíto in ipfa TempliAcad. confecratione

Cuius Bibliotbecae Tbe

ologicae mentio-

propofueram alteram difTertationem de

nem dum facio, non poílum quin pro

huius Con/2eminiani Templi Dedicatione.

meo quodam opusculo in eius Parte

Vtramque recenfens . Celeberr.- Vir

rima commemorato, afferam hic non-

pag. 02 feqq. pofteriorem ait fat boni$

nulla, etfi alieno loco , :quae fcire opus

paffim obferuationibus hiftoricotheo-

eíle uideatur. ad iudicium : ferendum,

logicis diftin&am effe.

Ad priorem

utrum quae cELER. iftius . BilMiotbecae

baud pauca monet, atque inter alia di-

cit, me Graecorum templorum .Con-

FUR Hbos putat;a me ibi Femere pro-

ftantini

x v

DE CHRIsTo'L"x;Afo E LO QVENT 1:

cam linguam, qüüm ïudaeis omnibüs, tum

:

Chrifto et A'pïo&'oxgs'

ei

patriam et ,uvernaþulamr fuifle. -

Ac

ftantini M, aetate recentiorum formam

enitas effe 01;1äes tempïi partes, üïderi

g.

. fequutum, plura illi templo adfcripfif-.

poffet peccaffe, quod illud itá deferi-

celel

; fe, quam in eo fuiffent, atque ob ipfo

pfit, quafi altari, fu

d

MEVSEBIO memorarentuür.

Er femt

rio cartui(let.

ggeftu , et bapti(ïe'f

Qu

aucb alles binein, as in audern Gricchi-

ltaque non in Templum ego aliäxaä

Jéhen. Kircben vogr , uartbeta , nauem, be-

S/VH[Q

intuli, fed , quae ii bac eius defcriptio-

IGCQP'

ma,altare, obue Eufibii Zeugnis, aucb

ne ab zvsgBro praeétermiffa effe

Valiun.-

us a

ambotem, die Cunzel. IVir zseifeln aber,

de conftabat, ea reítitui.

deret

doff die Zfnalogie- bier. frchee. ift.

Es if

, Atque id fimgulariter ex eo uidere li-

- Qittl 7

- kaum swabrftbeinlicb, da(t die evfeu chrift-

cet, quod de Baprifferio tacet in V'ita

.

Ni

lichen Kivchen das alles gebabs: baben; svas

Conf?, M. Sed non tacui(Te debuit in illo

Er

Yomi

in den folgenden gewefeu if — —

altero libello;propter ea quod sc 1 Pr0 &

tribue

"meynr aucb, dafs Eufbius .Bibliorbecam,

ANONYMVS liüserariü Hiercfolymitani

: 10 àu!

Bapuflevium , zu nennen vergeffeu. — E-

(ex Colle&ione Weffelingiana citatus a

De

go. uideor minus recte fecile, quod,

me in differr. pàg. 23.) peregrinatus in

Tàtig |

quae ab Eufebio erant omiffa, ea fup-

Palaeftina eo ipfo tcmpore, quo adhuc

- plerim.

"

dlVs

operae feruebant, necdum templum

' pio.«

. Sed suiuevfe tenendum hoc. eft, z v-

perfe&ctum et dedicatum erat, Bapriflerii

—

SEBIVAM Cuius narrationi quaedam ezo

* Omar

mentionem fecit, eiusque formam de-

Tatum

, putaui addenda effe, peculiari libello

Ícribit, licet non conuenientem ei, qua

AR

Jieis

TTemplum iftud Conftanüini Hierofoly-

deihiceps fuit

tPitri

mitanum defcripfiffe ut ipfe ait Lib.1V.

Ícopi aetate.

Cyrilli Hieqrqfolymit.' epi-

—

&i

de Vira Confl. c. 45.46 — Quem Eufebii

Re&te igitur uideor Scriptoris aequa-

- de hoc templo librum fingularem, etfi

lis fide Baprifferius; templo adtribuifle,

Uero p

"

libiis

hodie amifíum inter eius opera. defide-

quum praefertim E&vs 81 vs-Hi/2, Fccl,

xamus, illo tamen tempore, quo ipfe

pl

l.X. p. 474 edit. Rcading. pluribus uer-

Conimentarios de Vita Conflanini M.

bis defcribat Baptifterium templiPaul-

Cibug .

feribebat, plores no

um

;'ani et manibus te-

lini Tyrii, aliquot Iuflra. Hierofolymi-

Puta

rebant.

tano anriquioris , etiadém a Conftan-

Hine zvseg1vs laudans Imperato-

€itatio

tino condid ; quod magno argumento

rem ob e&aedificatum hoc templum Ze

eít, nihil a me adlatum efle, quod.ad

fetmplo

n&um l

, Fia Conflumini. M. 1. M. c: 36. nec

templa Conftantini aeuo recentiora per-

ignorans ea de re pl:nius a fe alio li-

tineret.

$d

Wi j

bel!o. expofitum éffe, pleradue. omnia

De Anboue quamquam nihil eft apud

breniter modo ftrictimque perfequitur:

EVSEBIVM;, Darrat is tàmen L. Ill. 4e

Rfs Qt

de porticibus et propylaeis plura, de

V'ita Conf] c. 45. in templi confecratio-

altari obfcure, de ambone et baptifte-

ffays;

rio nihil na:tat.

ne ab epifcopis non. tantum plurimas

Qnad nifi eredidiffet

orationes panegyricas habita$, uerum

el'bg;

Aiic)

X g

Ve»x illo peculiari opere fuo-iam fatis co.

etiam pericopas quasdam ex facris libris

P.

jre

Micir jï[

v

EN

E

7N

')-

d s

v

ä

DE ' CH R-f STO | þA

INE LO Qy EN TE "

toli

ï'A»c'þerfx&q—üitur magna erüditionisr'copiä hoc argun"ieätd]m,

nfirmat , ling

! *cï,ftïwin fþecigmpyroþäbiliter co

i2

uam Gr—äcþcam inde a

X

N

.*g/A 3

195 Macca;

uderi

| d

; pro cohcþne'ïe&as ; explicatas ,"cf äd —

þbaerio. u z')þerffelämr ./äy;, Gm . spenig-

deere

celebritatem illam adcommodatas fuif-

füeti. ein. fülcher , »ie ibu der H. D. be-

Íe. Quas pericopas de pulpito praele-

Jibreibt , der, voie dev in der teuen Schloff.

xp;i&g-

-gere atque interpretari. quum ex more

kirche 2u PVitteuberge bis an die Deske

alieb&

. Synagogae tum in ecclefia Chiiftiana

gereicbt bat.

Von folchen Altaeren wau-

"

nichrs.

:rïpz'w-

receptum fuerit, nec idomne de gradi-

fle mou. damals $ob

al

— bus altaris mihi quidem peractum ui-

Poffem ego commemorare templi S.

deretur: awbonem templo-adtribui, et

Sophiae in urbe Cpolitana eltare, quod ,

ïer? l.

,€um rvrTAEO in medio nauis pofui.

ut ex Procopio conflat; hemicycli feu

Vi

- ANauem autem et Besia et Nartbecem

hemicylindri figuram . referebat.

Sed,

1

inilo

qTominans, gzvSEBIVvM fum fequutus,

quia fequioris aetatis'elt, praetermit-

1H05

tribuentem easdem tres partes alii mul-

-tam.

At fateor me uidere haud poffe,

yiitti

to antiquiori templo, Tyrio fcilicet.

cur do&iffimi uiri, qui

ad EVSEBII

jatus d.

De Tabulario et Bibliotheca , - fimilis

locum ingenia adtulere,

Vi

alefius, Tut-

ytus i

d

Tatio eft. Nam quum, ut idem r v sz-

*aeus, alii, una et confentienté uoce in

31vs refert, Conftantinus M. iufferit

sdhuc

Hemifpbaerii uocabulo Alzareagnofcant.

( pro-ecclefiis Conftantinopolitanis ad-

EVSEBIVS Hemifpbaerium 8 mevrbs won-

ppum.

p[]þ c'ïü

-ernari quinquaginta facrarum fcriptu-

,æ.aa'/ïxæmv uocans, eadem nomenclatura

.rarum uolumina (uide quae de Codd.

utitür, qua Sepülerum Dorninicum in

um ce

Jacris iuffu Conffontini M. ab Eufebio ad-

aede ii füperftructa, paullo anute infi«

a, (

ornatis , Rcuer. Adbbas. FRkOMMANNVYS

j r

gniuerat.

Quid ut indicarét? . Hunc

egregie difputat Opufeul. 'T. I. p. 263.)

effe principem Templi locum, eundem-

qequte

uero propius eft, noluiffe imperatorem

que ipfum a fe in defcriptione Templi

libiis ecclefiafticis carere templum tam

duif

TyriH E. LX p.474. ex ZIAETH-

. [«

amplum et magnificum, totque porti-

PION adpellatum: quem.Senélum fan-

ciþns s

yus ue

um.

propyïaeis et exedris inflru-

U

£

Qowrum, TA ATIA TPAHEZIA, uo-

i Pl

cari moris erat. -

-

()ym

Putome fatis offendiffe , nihil in dif-

lbi puto epifcopos in ipfa templi de-

feitatione. mea. traditum . effe, quod a

dicatione Suelaig vl ueie 0. MUg AX Ri

onftat

omento

/templorum- fequior

:

is aetatäs fomma pe-

isezeylais Deum placaffe, ut EV sEBIVS

titum uideretur.:

IUO(X a

babet l; HL. de Firá Confd. c. 45.. Quam

^ Sed pergit litteratiffimus et polifim-

Ewfibiaxam phvafin,admodum obfturam

mi iudicii "Theologus, nüllam Arma-

et/plurimis obítridam difficultatibus:

- Ris ab Eufi;o mentionem fieri, ne-

[l BP",dk

nec raro tamen ab antiq. ecclefiae do-

t a

"

J

-que certo adfürmari poffe per fJemi-

Goribus adhibitam, in altera differtatio-

p^aerii nomencelaturam. illud indicari.

þcmtiü'

ne mea pag. 17. de precibus follemnio-

Verba eius haec funt : Eufibius gedenkt

ribus, quae ad'altare officio eucliarifti-

iynma

perum

nicht eimnal des Ahtare, vud ég' ife uns

co praemitti folebant ;- inteliigendam

, p

"»izi;üz ficber ,. dafi er anter, dein Hmi-

D

effe'ce?i'ui., De qua coniectura mea fen-

/

M

vtentiam

-

Vi

DE CHRISTO A TINE : L o QYEN'TE.

ïi;ïacäa*baeoruïmï temv-pöribää ità inter Iudaeos inualuiffe, ut. Chri-

loj

Íto in his terris sgente; illorum-uernacula effet : -quä, Seruatorem

fern

eptimum in fermone quotidiano atq

«

ue in concionibus ad.p?pu.*

lum neceffario uti debuiffe.

.

hel

Librorum (íacrorum. Verfionem -

Gräecem Aïexanvdriz;läm,?

Tuit

quam «conftat primis adhuc poft Chriftum natum faeculis Iudaeos

fetm

in Siyn'agog;is.ädmiztereïö&tre&äfïe, putat iam Chrifti temporibus

-;

in Synagogis adhibitam, et ab ipfo Chrifto probatam fuiffe, quod

fent

Scr'i ptores facri nonnulla inde loca, et ea partim ut a Chrifto ufur- —

tht

pata referunt, ut MA TTH. IHIL 4. 10. Lvca& Ilil. 16.4) —

Ti out

. Deinde ait Iefum Apoca/. 1ohox. cap. ul fo profiteri «. et , -

w il

effi

e

ufum prouerbio Ciraeco MA T T-H. V. 18.

4

&on Aleph et Thau,

Te

ü

uoluiffe zo9 Xeisov , non Meffiae uocabulo. adpellari : uocaffe xc-lifcï-.

19.

pulos esrosóAcus; et Cephae nomen Graeco Petri commutaffe.

Ores ifà -

pnig

Quainre id ponit, q—uod— jprobandu»z;g erat, ,Ræcæg Scriptt

fs a

-

flo'quu»

tentiam eius, qui *praeöïm*ek äfz'tim?quu

iumnas in '*tem.piix noftri nbuo altari

zorium fcripfit, multo mihi iucundius

confpici; nulla plane utriusque facta

tempx

fuiffet cognofcere , quam totam rem de

comparatione, Hanc enim fi inftituif-

Confi

eltari ab eoin dubivm uocari.

Jam et-

fem,, iure potuiflern in fuüfpicionem ad-

fi'non puto conftitiffe Zlrare 3nipfa co-

duci, quafíi nefcirem antiquam altari-

lumnarum in femicyli formam difpofi-

um rationém: quam quidem ego, et

liam $

tarum ferie: quia tamen fieri poteft, ut

docendo., et fcribendo, faepiffime (um

Yrusu

illud Eufebii iz' &«pev idem [fit, quod.

profetfus, et in ipfo illo libello, ea pa-

CX

im dxpov; cOniicio Menfam encbarifficaui

oina, quae antecedit banc de qua te-

05 4l

in bemate, hoc eft in fummo templi lo-

prehendor, ita trado, ut altaria uete-

tibus ?

co, ubi Hemifphaerium protenfum erat,

rum Chriftianorum fimilia Men/is eucba-

llag(

pofitam , etab eo fitu Hemifpbaerinm di-

riflicis fuifle adfirmem, nihil a tergo

Nm,

&am e

a

altius furgens impofitum: habentibus,

EUY

Neque uero id

H emifpbaerium ega

quales hodie in Keformarornm : ecclcfüis .

confpiciuntur.

À

3C Qd

coptüli , ut feciffe dicor, cum nouo ZAl-

Rre

tari Templi/ academici Vitebergenfis.

Non igitur diífentio a .S. R. Viro.

Nusquam hocin tota mea differtatione.

Nihil enim ad Eufebianam "T'empli Hie--

fcripm |

Verum übi illiezvsezsiruüerba deduo-

rofolymitani defcriptionem. illuftran- -

0 pty

aDety

decim «columimis recito, fignifico tau-

dam ex fequioris aetatis ritibus adtuli.

quam

ebm(

tum. in-fubiecta obfewatione, o&o co-

Neque fillgd nego , eam formam,

teim-

.lmej'pl.l

-

t

m

VII |

: DE C im;x sTo LATINE 10 QVENTE.

Chi

-

ioqüuftdsïeffe,'non 'qüöd;i ipfi Graece fcriberent, fed quod eodem

Vtem

fermone atque adeo iisdemi uerbis Chriftus loquutus effet.

pope

Porro fcribere R. toCBANAN, fuiffe Chrifti't*empxore in Pa-

[

(D41f,

Taeffina ufitatas linguas tres, hebraeam, latinfm et graecam: qua-

daeos

rum primam in preci

bus,"alte;ram in milvixtia, tertiam in CGmQU'Eïi

fermone regnaffe. -

ia

a

yibus

Denique ftudet occurrere aduerfáriis, quorum omnium haec

qui

fententia eft, Chriftum Syrochaldaice loquutum fuüiffe. — Atque fen-

uür-

tentia Tiaec iis teftimoniis confirmatur, quae duécia fünt ex ipfis

noui foederis tabulis, ut ex « ATTH.XXVIIL 47. MARC. V, 41. VIE

8 .

34. luddeos aütem Chriti temporibus eadem lingua ufos effe,

VE

Qilct

arguit etiam illud, quod warrH, XXVIE. g. et Ácv. arosm. L

19. legitur, eos agrum quendam uoce Syriaca hacheldemach. infi-

yafe.

gniuiffe. ) Quumque res certa fit librorum fücrorum Paraphra-

e5 ità

oqlm-

fäs ab Oripkglofo :et Ionathane ad intelligentiam uulei eadem ifta

Hngüæ

T.

templi nbfif?a&ademïcï af*täre habet

] fg?('?ü

'v') Primus linguam Syrogvïäa!d"aïc-am

Wmmï

Conftantini aeuo iguoratam ftfifïe-.

Chrifto adtribuit Job. Alb. FVidmanfla-

dius, qui hanc re&e nocari Chriffianam

m 0

b) Adipoiïtä ad hanc Didd&ti. fenten-

putat, quod lefu Chrifto eiusque matri

altire

tiam $. R. z&NzsTtl.l. lCtum non

fuiffet domeftica, et ea aetate. in con-

ye fünt

ignarum eíle debere rei ex' Noael/.

füetadine ludaeae totius uulgari, a Scii-

CXLV L cogritae.

Nimirum Indae-

pteribus facris di&ta Hebraica. Ex no-

epe

os Palaeftinae Iuftiniani adhuc-tempo-

ftro coetu poft J/ol/s. Frauz:um de In-

qu w

ribus religioni fibi duxi(fe adhibere in

q uete

rerprete Scr. $. p. 40. fere omnes idem

Synagogis Graecam Bibliorum Verfia-

adfirmauere, quorum permultos memio-

T

nem, eamque tum litem Imperatoris

rat, remque pluribus argumentis cor»

, tergo

auctoritate fuiffe diremtam. Et planim

roborat t0A CH. KLASDEN in di(f, Ze

gribus,

ea'fr',/fïï

ac euidens eft ab Hiftoricis facris quae-

Livoua D. N. Iefn Chrifli ueruacula Ex-

danr ex Graeca V. T. Verfione trans-

fordiae 1671. P. P. et recufa Wittels,

Ícripta haberi, non uero ab ipfo Chri-

1739 qui tamen cum 4. Pfziffero Aro«

r Vu*ü

fto prolata effe. — It, quae Marrb. IV.

maeam linguam intelli

hHue

git, hoc ;ft Sy-

UHT at

habetur uox ser» non legitur in textü

riacam late acceptam.

Hebraeo. Deut. Vl. 3. fed apud LXX;

Praeter illas uoces ab ipfo Chrifto

j adwh

Interpr. u, quaead L ].

:

lingua Syrochaldaica prolatas, ut EJj

"

quam

i cumurliaui,t v. " L; ;

r

mv s in.Cur, Pbhikl.-

Eli lama azabibaui , f Heloi Heloi lama-

quach«-

o

-

VIII

DE CHRISTO LATINE LO

MVENTE

lingua confcriptas, ad ea tempora quibus. Chriftus inter Iudaeos

egit, referendas effe: 4) . ille fatis indoéte fcribit, ea,y uix Actatem

fii0

VII poft Chr. natum Saeculi excedere.

-

Ind

4

Ita omnia in pátrociniam fententiae fuae tánta confident;a

»

pat

conuertit, ut interdum etiam ab eius, quam fequitur; ecclefiae pla-

de

citis abeat. *)

Quae res facit, ut non multum gratiae unquam

füx

apud fuos hoc libello initurus uideatur. "

Non eít mihi propofirum; quae a Viro do&o fuae opmwms

f

defendendae cauífa perperam di&ta. funr,. omnia recen(ere atque

lon:

coarouere

Quem laborem qui füfcipere uelit, haud fane diffici-

Rioi

lem experiatur, quum tantam praefidiorum .copiam habeamus.

Illud in difputationem uocare libet, quo uno, fi quid video, niti-

tur maxime, quod àit, neceffitatem pierumque imponi a uictoze

exil

popuhs deuictis, ut imperii füi tolerandi , Gc etiam lmguae qua

It

1pfe ütatur, adfclfc.endqe.

D10

z

-

Itaque

zabachthani, talitba kumi, bepbata , ha-

THANIS laboxes fab idem tempus et

t)

bemus etiam alias, et conítat lefum

eundem in finem uahufie,

oftendit

appeüafïe Simonem JBar. lona.

Cuius

BRIAN.WALTONVSin Prolegom. P:bl

mg«

D

generis alia in N. T. uocabula occur-

Polyglott. pag. 83.

Tieb

runt, quae Hebraeo ferm;one multo ali-

Sunt quoque qm uoïunt Chriftum

Mà

ter. e&"exuntm

.dta Mm c. X. Iob..XX.

1Hud 4AL qA) Ampub caupayxSar in cruce

Oetus

Maria Magdalena Chriftum compellat

exclamantem ex hac Paraphrafi chal-

lia

Rabboni.

Quis autera hebraicum Rabbi

daica recitaffe. Quae uerba quum mi-

Tum

ignorat ?

- €Matib.

VI.

pupuaye — Tob,

nus recte ab audientium' coetu fuerint

tem t

XIX. ryæ,B,GuS'a yoMya3z , hebr. Gulgo-

percepta, uidentur prop ao raultum

Ts (

leth.

facere.ad probandum; eo tempore unam

linguam -Graecam ludaeis fuifle fami-

NU

liarem.

Giae;

d) Procedit enim haec argumentan-

At, repetebat Chriftus uerba

Yotqe

di ratio:

qua lingua.Chrifti tempori-

ex carmine Dauidico XXIl. quae iis ob-

fu: ïe

bus confcupta; funt facrorum. libro-

fcura effe nullo modoporerant, qui haud

malitiofe refiftere et facri auCtoris uer-

Tem

rum in ufum uulgi Paraphrafes , ea

lidem

fum !

neceífe eft, ut eo tempore fuerit lingua

ba. intelligere modo uolebant.

judaeorum patria.

Iam. uero idiomate

quoque Schickardus ;et. Leusdenius. uo-

hOdle

lunt.Chriftum, uerba Efaide. r.vc. IV.

t T.

Syrochald. hae Paraphra(es funt cone

Tdsc

fcuptaeE ONCKELOSIAUtCm eL 10 NA-

17 ex Paraphrafi chaldaica legx(ïe.

e) Que

IX

DE CdRISTO LATINE LOQVENTE.

L]

1603

Imque Iudaeos, qui pcr annos LXX. capum apud Babylo-

N]

nios detenti, chaldaicatn inde linguam in patriam retuliffent, multo

C

magis uideri a Graecir, quibus ducentorum fere annorum fpatio

d

paxmü"ent adfumfffe paullatim ipforum Jisguem, ita ut excuffa

.Pl

denique uernacula priftina, Giraece tantum loquerentur; et Chri-

um

Íftus ipfe quoque neceffe lhaberet, eodem fermone uti.

Iam in hoc amumentandl genere quanta cum cautione uer-

lOR

fandum fit, ex eo mteïhg: potz&, quod MELCH. INCHOFERVS

(que

longe ünïllhma ratione ductus, in aliam longe diffimillimam opi-

ffia

nionem abiit, ut putaret, Chriflum eiusque matrem iatiue loquuto.r efc.

ffius.

fitt

Mouit haec opinio aliis pamm rifüm, partim üomachum,

Clore

éxiftimantibus, hominem ex nimio quodam linguae latinae amo-

,qu

re ita ftatuere. f ) Verum ille in hunc errorem eadem via, quam

DIODATVS iuit, delatus e&.

Nam

rgql

€) ng pemnct quod prOoDATYS

bulis qdnumexat denique uoces Syuac

Dus £ e

cas in N: T. occurrentes, ád naturam

lendit

negare uidetur fcriptum efle Mattbaei

'n B[Il

Euangelium et D. Paulli Epiftolam. ad

linguae Helleniítae pertineré ait, qua ta-

Hebraeos, hebraica lmgua, pariter ac

men re pontificiae ecclefiae doctores

Marca euanz,chcum hiftoriam . Latina.

lum

uti folent pro peregtinae linguae in fa-

Q

Secus profecto ac uoiuut plurimi in ec-

eris ufu defendendo, (uide 14c. r&-

clefia Pontificia homines, ut nonuullo-

p ESIMAE lib. ae Scr.prum diuinis. qua-

T

rum uet. écclefiae doctorum auctorita-

j m*

uis liugua pa[fim uon legcndis atque Mif-

fgerint

tem tueantut.

Quae tamen nihilo mi-

fag Officio caeterisque officiis Hebraea

nus falua manet, fi conrenderis, utra

Graeca aut Latitia lingua tantum cele-

pultutm

que lingua fcripfifle Manhaeum

et

brandis cap. 4. in Colleclione Auctor,

? unaftt

] fami

Graece in ufuimn Gentilium, et Hebxaxce

Qui Scr. S. aut dinincr. officior. 1ransla-

ludaeorum cauffa opus fuum compo-

sioues damnarunt Parifiis 1661. in 4.ed.

TEU

fuiffe,eum fere in-modum ac l«fephus

p»g. 99.) et, quae huius generis funt

g 0b

I

"n

hat

memorat, fe in ufüm popularium fuo-

pluxa alia.

rum libros illes hebraice fcriptifle, quos

hodie eleganter Graece habemus.. Por-

X Hanc cauffam opinioni tribuit z.

(idem

ro huc facexe uidetur, quod Arifteae de

G. WALCHIVS Hi/?. Crit. L.L. p. 212.

j VO

Graeca V. T. 'Vexhoncnmmrmnem con-

et narrata Inchoferi fententia pariter

C

ftanter a Poncficiis olim. defenfam, fa-

aC IOACH, FORTII RINGDLBERGZ[

jf

B

putan-

) (

p

E

: DE CHRISTO I'.AT/ILI;! EL O'cwlyENfI—'E.

. INani ut D»IODATVS Iudaeos credit füb diuturno Gräe&*oruü

imperio fic paullatim Graecae liszuae adfüefattos effe, ut ea deni.

E

Tutn

que tanqt

i&m uernacula uterentur: ità IN CHOFERY S cOntrà fibi

Qu

i

perfaafit; ludaeos, éx quo à Romauis fü

CM

&i fuiffent, nece(litate

qui

compulfos, Letigae linguae ufüm Chrifli aetate adfcitum habuiffe.

uj

5

Ac minus improbabilem hanc INCHOTERI opinionem, quam

Qui

illam n10pa TI effz dicas. . Nam conttat,- Romanos propagandae

Pu

atque aliis imperandae linguae fuae multo ftudiofiores fuille, quam

Graàecos, omnibusque in prouinciis ius femper latins dixiffe; ne-

ltud

que ipfis G

T ^C

£/Yx

ie

Laä;

cis aliter unquam refpon(à nifi latine dedií

A. 9

ati

- Igitur quia haec Inchoferi fenrentia mágis contemta et rifü

f

explofa eft a uiris doctis, quam ad examen reuocata et iudicio ex-

Lin

penfa: utar hac occafione, qua PRAESTANTISSIMOS CIVES NO-

vide

STROS 4d Jolemue Chriflà nati facrum pie celebrandum inuitamus,

Cdhil

oftendamque quid uani haec opinio habeat p CHRISTO LÀTINE

LOQVENTE.

Qua eadem opera fimul conuelletur et euertetur

z

C

11

aïitevrda ila, de Chriffo Graece logz;änl*e.

f&r

in

iNe-

putantis, Bloriam Latiue þz'ibeilcli futer

quod fatis prodit. praepofterum homi-

bis n

bumauos conatus ommues fuümmum teuere

nis erga L. L. affeclum, qualesque de

locutm, Ácribit : 'quis uon uidit bomines bos

hac lingua' fibi formeuerit conceptus.

9. 1

mediótri izgenio fuiffe praeditos,

Qyii

lgt

Monnuorivs in Polyhif£. libellum

tQu;

non miretur ilorum efflata , quae ff

valde laudat in quo eruitif/ma mulza ez

caut quód mnümnius letwtotis amor intelle-

Jütu maxine digma proponautur, nec

Clefrea

um eorum itreiusmodi téuelvas cotiecerit,

feno

plane negligendurm putat 14c. pv a cx-

ut Quid in bac cauffa fit uerim ac rectuim

UAR D de L. L. iz Gerimatia- fatis 'Y. L.

sonm potuerint intelligere.

Et antece-

1« .507. ^ Sed haud pauca contra. habet,

h)

dente pag.20. INCHOFERYM exifli-

quibus

minus

.(L i

placet 'cordatioribus.

M.4

met, per umium L. L. fludium (enten-

Omnibus fere in . paginis fefuiticum

tias amplexum eíle

homints ingenium, in gloriám laudes-

lr

rationan fint. -

quae couira wmeæ

Til

que Rom. Poutificis effufum deprehen-

des. "Friplicem coronam Rom. Ponti-

fitis f

£) Prodiit primum- Monaclii 1638

ficis cum trium linguarum titulo cru-

VOrur

fufo

in 8. ea autem, euius paginas fequor

cis dominicae confert p. 333. et lati--

editio libri Pragae 1742: itideni in g,

nam linguam, blafpheme fere, /abiusm il-

&hel

Tum f

typis z'epg;ita eft — Saeram infcripfit,

Iud elecum credit; cundis terrarum or-

-bis

w

*

E ;: tuni s'r o LATIN E L och ENTE .

XlI

VOLutm

ANeque hoé ahanam erit 4 religione ac; feftiuitate horum die-

t derii

rum; qüibus infantulum lefüm in cunis uagientem ueneramür.

12 Qb

Qui uerus et nobi$ per- omnia, excepto peccato, fimilis homo

j

E

!

H

l

E

iL

quum efíet, idem ut caeteri homines, aetate et corporis animique

Lhiï ]

j

uiribns profecit, et dimidiata uerba tenrans, ufu loquelam didicit.

quim

Qui quam linguam uulgo inter Iudaeos ufitatam et acceperit, et

yndze

populum docens ufürpauerit, nemo inuitus, puto; cognofcet. -

QUAm

MELCH. INCHOFEERVS Jguatiauus |fodalit e Bauaris; multum

C, Ti«

laudis meritus conícripta Mosarchia Solipforum in qua lefüitarum

artes' et fraudes ingenue fàtis aperuit, lüculenterque . mon-

et tifü

ftrauit, inj Sacrae Latinitati;*) Hifloria libro. quinto , qui agit de

C0 CX

Linguae Latimae maieftate, non folum uult cap. 1I. probabile

$.N

uideri, caelites Latine loquuturos effe, . uerum etiam infequenti

m

u$

capite, quod inferiptum eft: de Liugua Latiua adueuta Chrifli facra , fi-

TINE

N

dem habens illi egregio TERTVLLIAN! ^) commento. nomen

ttetut

Chrifti recens pati. relataum in tabulas cenfuales, latinis litteris

i fernioném faeratum

Ícriptum fuiffe, putat ea re Latiun

; (-er a Chrifto

Ne

- B23

ad

bis nationibus promiffum Soþlmn. HI.

i hcmi-

guítei. comprehenfum fuerit, ipfis, ta-

sque de

9. Romanum- imperium, ob latinam

bulis haud feruatis, nec a quoquam in-

ceptu$r

linguam hodie facrzo dici eontendit,

fpectis.

Nam, quod ait 1NcHOrE-

et quauis data occaflone in noftrae ec-

b";lxxxlüm

RYS: dpfe recemtilljmus bominum flos,

7/;'/;4'5 tí

clefiae uiros, quorum rnagnum et cele-

quum edicto Gaefüris uuiuerfum. genus bu-

bre nomen eft, debacchatur.

eanum defcribendum effet , nomen dedit,

f n«

WRCE

quod Latine relatum in tabulas Remanas,

—bh) Nec TEIi/T;fI.i.—-IANVS täntuni

deftinatam antea linguam monis initiis cois-

c. Márciou. 1. IV. c: 19. fedet 1v srimvs

Jécrauit , nen alias unquom . fehcius ufim-

| h'öbeïa

oribus.

M. Zpolog. 1.-$. 44. p. 70. ad hoc tábu-

petam, quam quum noten indelebilibus in

qtucum

larum:cenforiarum prouocant. teftimo-

albutn'apicibus infiripfjfes , eius , qui tto-

nium..Etífunt, qui hanc probationem

iiua iuflorum figtiaturgs erat. in libroui-

|udere

yehe

fatis firmam credant, quum hae tabulae

getitium , fünt rhetoricationes , in-re hi-

Pomi'

horum tempore Patrum adbue fupet-

ftorica nihil probantes.

Nec grauius;

fuiflent.

Sed diu monuerunt: uiri- do-

quod Chriftum ciniraris Romaszae ius, cen-

o (

i mi'

&i , er ipfe aliquoties, quid hac in reue-

Jus. profe[frone accepiffe fabuiatur, me u-

rum fit, profeftus fum , uix fieri potuif-

quam peregrinus uideretur, qui tamen it

jum i

j r

fe , ut eiüsmodi quid tabulis cenfus Au-

3

Kbumana cartie Jibi quodammod

0 peregri-

pis

) nfzba:xr., |

r

XII

DE CHRISTO LATINE LOQ-VENTE.

4d. pmeclam nuntmnda apemw efe defgnatum, 9) - Longlus demde

[

progreffus cap: IV. uerifimile fieri fibi sit, Chriftum latine lo-

f

quutum, et quia ei per Palaeftinam docenti;. benefauenu, et mi:

ftr

racula patranti agendum füiffet cum uariae lmguae hominibus,

0

ipfum omuibus omuia factum, in fimilitudine järmom: finilitudiuem animo-

]

ram uenatum) effe. )

hu

- ]am non ille negat, in concxombus ad populum Hebraeum,

tiq

cui praeter Imguam uernaculam alia nulla aut cognita aut grata

erat Chriftum Syrochaldaica lingua ufum fuilfe.

ld tamen uult,

ou

0e

quoties extra concionem, tum alibi, tum Hierofolymis maxime, in

Urbe tàm ampla et omnium nationem

frequentia. celebri, Serua-

W

tor cum gentilibus aduenis ex Occidente dperct, eos aufculraret,

$T

&

lisque refponderet, Latine utrimque copfertum fuiffe, .

Adfert au-

G

tem fuae iftius opinionis banc, principem cauffam Inchoferus;:

til

,,Obürmato Principum Romanorum decreto Latinam ubxque in

E

» prouinciis tenuiffe linguam , fiue in foro, fiue in iudiciis :

idque

g

,WVomanae maieftatis et tuendi imperii gratia Praefides locorum

h

» deo ex religione feruaffe, ut ni(i Latine et audire et decernere,

»tam etfi alieni fermonxs caïknniïmr, nunquam . uellent.

Itaque

Y

» Chriftum uel maximo in minimis exemplo obfequentem, cen,

asb

»fendum effe huic decreto animum adtemppmiï"e, et qui liber,

ib)

, naulum perfolux(ï'et qui, quae Cae(àris funt, reddenda docuif.

p

3,fer, qui obedlennam malombus pragüandam ubxque artte prae

"

cepif-

nabatur

Ncmen Tefu uix edm his ta-

k) pog. 324 Hinc mirum effe ait

bulis inlatum fuiffe haud eft probabile,

Y L. MosürMivs uirum hunc eo pro-

IY

ln

licet nomina parentum Iefu, legi in hs

ceffiffe -temeritatis, ut ipfom. ïumm

qu

poruerint, ut alia tsceam a. me . adlata

rem Larine loquutum effe -adfeuerare

i eam rem, tum in progr. d» zattuit.

non dubitet, hac máxime de cauffa,

Us

quod uerifimile fit eum legibus roma-

Ieg

doum. parefz& et octult. my[Térie. 1763.

«

P.P.p t4. tump:ogl 4. Q ig. foft. na-

nis, quae fermonis latini ufcm impe-

h

riu. Chrifa v737.P

96730.

rdbant paruiffe in Nari;

n) 1/11 qES/P 1!0

d) pag. 320.

liezam de ufü L. E. p. X17.

.Et eftf. pro-

ej

fe& 9

p

X

a

DE CHRISTO LATINE LOQ-VENTE.

XIH

m

einde

ceplfï'et,x excepnonem ab hac lege et ufü mmxmelübl 1mperafï'e,

n lo-

ne in re tam graul et ad füpremi magiftratus exiffimationem fpe-

mb

&ame, in contemtus füfpicionem uocaretur ab iis, qui Romani

Haec

nibus,

nominis adulatione eum interemtum non femel cupiebant.

At

ille.") . Sed nihil conficiur ifto argumento, quod ex Romano-

rum, quibns Chriíto in terris agente Iudaei füberant, 1mpem ra-

4eum,

tione ac linguae fuae praef'crxbendae confilio du&tum ePc

glä[ä

Nam ludaei, qui et fuae religionis tenaciffimi eH'enr, et ei lin-

utilt

guam fuam uelut innexam crederent, uehementer a peregrino et -

mll

gennh fermone abhorrebánt, metu, ne religio denique ipfa in,

Yerua

|

periculam ueniret; illo admiffo.

Itaque 'Trogi Epitomator 1v-

STINVS ") quamquam falfa eius rei cauffa reddita, quippe ueram -

Iaret

^

7t ab

Genilibus ignorantibus, hoc apud illos ait fuiffe n dzfczplmam

erus

legzonemque 60721/[67:/;!07, ut Cdllöïäüt "e cum vmegmm commzmzcaient.

u m

Ergo fieri non potuit, ut non pariter et Graecam, et Latinam lin-

rdque

guam propter Gentilifmum inuifam. haberent, et, quod utraque

orum

hoftium dominorum effzt, eo rnaiori odio aduerfarentur. .

f1£f6,

Quid igitur Chriftus, qui tum corrupti(fimis er Gentilium et

Judaeorum fàcris füumme neceffariüs doétor erat, ludaeis, et per eos

-

aQue

Genrilibus meliorer religionem traditurus, quid illeomnibus tum

ceti

faluberrimae doctrinae, tum fan&tiffimorum exemplorum copiis.

jb

apud ludaeos profeciffer, ad quos diuinus legatus miffus uenerat,

yil

ü linguam illis et mmfää, er incognitam adhibere uoluiffer? Ci-

Pme

B 3

cerone

Neplf

fe&o temerarium eiusrei cauffa latinam

fimum aetatis annum, laboris et affidni-

(fe D)

linguam: figillatim" Chrifto aifcubele,

tatis. eiemplum praebens, fabrilia tra-

o n

E w

&rauerit.

Nec dubitare finunt' opus

ruató

qui po tius omniím lmg;um um pP:'tus,

imanuanum

»are

eas in facri muneris rationibus, quoties

et paupertas paremum,

res pofïulabat , adhibuifle . cenfendus

quibus erat morigerus L vc. ll. 42.

h

eft. Quainre hoe erar ingulare, quod,

j )mü

ne fapientiam fuam ab ïmmxmbm ac-

UJWQ

1) Pag. 326. 1. L.

Ceprïe uideretür ,

nullo ufüs fueut

l

iU

, praeceptore , fed à iuuentute ad. trsce-

m) Hift. Philipp. L. XXXV. c.2.

uO

(';CW

,

XIV

»: cus

*;! : fc ii;a 'P.,ïing Lo QT-ENT"'E;

| cerone teüä, uerba:netminem motent; nii?qai- eiusdem I

inguaö

f

Áocietate coniunétus eft. . Paullo quidem 2?3;:::0,&030 f

mulatque He-

et

r

M

braice 77 EÉZeeddi didAewreo Yoqueretur, lu

*

aeos auribus animisque

x7Xx7

-

fauiffe merniorat LvcAS . Acf, dgo,

1. .(ïïgn

]

7

éd QO. XXH.(: )

cu

Ac uolebat profecto Chziftus docen

s ludaeos

3

-«t audiri cum

ho

gratia er perfpicue intelligi

$

