Chrifti fuiffe, Ideo. Larinam linguam

de cauífa Graecis , Latinis et Hebraicis

prae ceteris omnibus fancam clamare ,

nanu

litteris fcriptus eft, quam ut ab omni-

et Hebraeae Graccaeque praeferre? Di-

nl

bus Palaeflinae incolis , inter quos tres

cunt, Larinam loco extremo . eollocari,

Dpuïü'

hae linguae uigebant, lepi et intelligi

quod is apud Romanos honeftiffimus

d

pofiet.

fuerit, quippe oceupantibus in theatro

;x;i&xi)'

locam infimum Senatoribus, in tricli-

g

Et Gra;*ca quidem permultis ludaeis,

nio nouifimum Confule.

lNon me-

- ]u

Gne

ilis maxime, qui per Aegyptum , Sy-

minerunt, LvCaM cap. XXI114.

riam et Afiam difperfi erant, paullatim

alio has linguas ordine.collecare: pri-

TE

familiaris fieri debuit, ex. quo in his

muïlüs

mo loco Graecam, fecundo Latinam,

terris Macedo primum, dein Seleucidae

tertio Hebraicam.

Interifx feruat Io-

Zenabfä

ac Ptolomaei imperium tenuerunt.. $y-

P LI

hanneum ordinem srpvrivs u.10g.

riacum «utem idioma, quod ftilo N, T.

l 5. Carm. Paích. quum canit:

;i!igeïa

Hebraeum dicitur, quia ualebat.spud eos,

Ro

qui tum Hebraei dicebantur, longe ufi-

Hoc Hebraea refert ; boc Graeca. Lati- :

naque Lingua.

aüquO[

tatiffimum erat, et uulgo ufurpabatur.

Látinus denique fermo, in Tudaea inua-

Vide ANT..BYNAEVM de Morte 1

:nö; jr

luit, ex quo. illa in Romsnorum uenit

eji;

poteftatem.

Nulla igitur- cauffa eft,

Chrifíi T. 3. pag.,g(x;,

fh

D

£) Coe,

jaehifd

V.Tm

XXV!

DE CHRISTO LATINE LOQVENTE.

TA

vis Iudaicis et apoüohca cccleiia Corinthiaca ') dato, con[htuerc-

tür Hermeueula, qui do&orum uel epifcoporum, lingua. perecrrma

f

loquentium orationes, ut eae omnium mtellwennae paterent, in

q

"ernaculam translatas proponeret: cuius perfona inter eccleiia.fh-

i

cas locum haud extremum tenebat./)

Sed uidetur ipfs iNcHorzRvs ultro denique agnouiffe, quáe

*

[^i

de Chriíti ét omnium ludaeorum confuüetudine ufgrpandi latini

M

fermonis dixiffet, ea omnia- ccnm&a et inania eífe.

Itaque uult

hoc faltem fibi concedi, Chriftum ream in iudicio praefidi Romano-

ftt

Latine interroganti, Latine refpondiffe.

Nam Pilatuní pro tribu-

Ái

nali fedentem citra omnem controóuerfiam Latiu loquutum effe

«

exx(hmat.

Praeter ea illad putat aequum fuiffz, ut Chritus Pi-

f

lato, alte omnia ex pr aefmpto fifcitauti, uérum di&turus, patua exus

hngua refþonderet quum praeferrim diu illum in partes innoceri-

fa

tiae. propenfüm cognouiffet, üt qui. fero-demum iuftitia deferta,

9t

ex patrono in iudicem impium et legum hoftem degeneraffet.

[

^ Sed ut concedamus Pilatum folita Romanor um confüetudine .

ol

Lanms uerbis in Chriftum mortis fententiam pronuntiaffe , id quod

n

ipfum nondum fàtis certum eft, propter ea quod Iudaea minus,

e

k

quam aliae à Romanis fubactae prouinciae, talis iudicii uidetur

Qu

capax fuiffe: id tamen proDari nullo modo poterit, Lazime interro-

gasti Pilato Chriftum Latiue refpoudiffe.

Nam, fi quis uerba illa .

-

tib

Chufh quum interroganti Pilato, an effer rex Iudacorum, ita re;

D

fpondet

X Aéyers , Interpretatur Latme hic, Verum dicír, aut Ita

-

£f/: quid tandem inde conficitur ?

EM

qü

Sunt .

e) Coetum Chuüo colie&um in ute

ha fuiffet, aählberenr Hexmeneutam,

be Corinthiacágrauiter adhortatur Paul-

qui, quae didta effent, motiori lingua

Vg

lus Apoft, 1 Corintb. XX111;,28. ut

repeteret:

he quis fxu&u ex pxec:bus

qui

fi quis in conuentü facto ihterpretatus

publieis et concionibus hauriendo pri-

Uulg

aliquid aut concienatus lingua peregri-

uaretur, Jdemin Judacorum Synago-

im

gis

itn

-

[

DE CHRISTO LATINE LOQYENTE.

XXVII

3.

e

:Sunt quidem in paffione Dominica haud pauca ritu Romano

d

fa&a :.ut quod Chriftas ante mortem eít uerberatus, quod tan-

I

quam feditiofüs in crucem actus: quod crucem in füpplicii locum

n

ipfe ferre iu(fus.

At illum pauca illa , quae rogatus refpondit,

Latine refpondiffe, id nusquam ullo ueftigio apud Scriptores fa-

TA

cros inuenias, quibus ex ingenio quldquam adfingere ius fasque

(

non eft.

lÜ

Sed perglt Latinitatis Chm(h patronus, et ait, qui] titulum cauf

f0

fae. Latinis litteris adfcripfifet ,

eum Latime quoque im rem iuquifiuiffe.

LI

D

Adfixau cruci uominis rationem , argumentum fuiffe iudicii ex. formula dif-

([e

ceptati, neque in tabulis publicis, quae Romam ad T/erium fuitlent

p

mittendae, aliter illud nifi Lazize ab exceptore defcrlptum fuiffe.

QUs

At, ex eo, quod crucis Dominicae titulus etiam Latine fuit in-

en

fcriptus, colligi nullo modo poteft, iudicium ipfüm. eadem lin-

fti

gua fattum. efTe.

Nam primo nulla neceffitate fequitur, ut, quae

Demde non

linguae in alterutro, eadem in altero- adhibita fir.

fola nempe in titulo crucis adhibita eft latina lingua, uerum etiam

jl

tum graeca tum hebralca

Ergo et ex pr0D4 TI fentenua grae-

T

ce in iudicio, et. ex nof*cra hcbraxcc inquifitum e(t quod fiem non

115

A

potuit.

"1ü

At nos hebralco fermone rem a&am effe, IonO'e aliis et uerio»

i

ribus arcumentis probauimus.

Denique ut larommm ; Pilatum

YU]

píam Latine loquutum etfe

illad tàmen perfuaderi nobis haud

: [tó

poterit, nec interpretem effe adhibitum.

Qucmodo enim alio-

qui fententia lean latinis uerbis conæpta uulgo ab Tudaeig intel-

.

R

Da3

Sun

hgx

cis mos mterptetls adhibendi fu,zt, ut

TRINGA deSynagoga Vet. 1.13. P. 2,

(pofft

€. I2i

ng

quae Hebraice leéta . effent, ea etiam a

.abus

uulgo linguae huius maximam partem

f) Prseelare de Hermenéura Ver.

ignaro, mtelhg1 poffent.

Quam ratio-

Ezcl. evpoimeReuer Vibbas zR&H. ANDR,

pfl

nem. luculentex defcupf t CAMP. VI*

j

ng

FROMMANNYS difp. «lrorf. 1747?

!

d

r

-

XXVIII

DE CHRISTO LATINE LOQVENTE.

hoa potwffet? Atqui Iudaeos omnes Pilati orationem et pronun-

U

tiatam fententiam intellexiffe ; " nemini dublum effe pantup facw

In

rum Scriptorum nartatio.

&

Denmrue in eo "anus cPc INCHOI*ERVS

quod. litterarum,

:

quas ea de re Pnatus ad leermm fine dubxo latine fcriptas, mi-

fiffet, au&*orïtatem commemomt

Dolet autem quod Actà illa

ROmam a Pilato miffa, quae ab 1vsTINO MARTYRE atque a

TERTVLLIAN 9 laudentur;. hodie non integra füperfint. s)

DI

Quae:quum ex inore ludtcwrum paribus et demwzfr ütrimque dicía

ft

"uerbis conflare: debueriut , putat, ea füblatura fuiffe omnem dubitatio-

Ms

nem, an Chriftus in 1ud1c1o illo c.fïl,t LaUne loquutus.

- Edi enim facile conceda imus, quoma*n prouinciarum praefidi-

pu

bus id ófficium incumbebat, Pilatüm de fupphcxo in Chriftam

Qu

ufürpato ad Tiberium et priuatas. lm*mzr df*dlfre ; quas utique Latine

Or

fcripras oportuir, et A&f publica mifi

,quae 1p('1 quoque Larine

fàne confignata effe poruerunt, ucT ct,am debuerünt: minime ta-

N

men ex ea re illud efficitür, Chriftum. 1pfum in 1ud1c1o ad Pilati

Qu

"

quaeltio-

P. P. quam emendatiorem faS8am in-

Damtani: ut adeo hbeilos 1&05 quum

feruit Opufcalis l)/Jllul g g Hiflor. T. M.

Latina lingua i iam fa&ta ccdefa&ua ef-

Litiy

W i

PB

4/

Této confcuplos eff? adpareat.

Deinde

g) Potat enim htteias 1!195 inter Ada

ibi hodie non. Aeguntur illa, quae Ve-

Paty

ifta publica adfernatas, easque notas

teres ex iis adlegant:

NEQ

fuitle 1v$TINO M. et TERTVLLIA-

qude relata funt

Ly

in fpurium illud et prope blafphemum

Thax

No0, qui mentionem Actorum iniiciant.

EVANGELIVXM, Cui.

NICODFMI

no-

Sed credibile non eft,

^os fibellos in

men praefixum "efl.

It5

Habentur apud

Wt

znanus Chufhanowm uenifíe;, aut ab

FABRICIYM (904, Ahccr;puo*»l J BHE

IbE

eorum quoquam infpectos eífe.

-iNec

p.-214 et p. 208-item Part. 2

: p 455.

illi ufquam fe dicunt illos- uidiffe.

Illad nero, quod narrat unus TÉRTYL-

fet

d n

Deh

Quae hodie Pilati exftant A&la et Epi-

LIANVS,

'liberium ad Senatüm

ree

j?olae, funt feripta fuppofititia, ut res

tuliffe

de Chrifto in. Deorum nume-

helh

ipfa. declarat.

Nám primum oratio

l0mj

rum adíeribendo, quum id narret in

proxime acceditad fimilitudinem facrae

"dpologet.-c. V. libro quem paganis ma-

'àqy.

'mguae eius, qua-ütitur hodie Jobaunes

mmeque Romanis oppofuit, non eníen-

lAOn (

utium

lr

2

N

XIX

DE CHRISTO LATINE LOQ»VENTE.

TU TTANS

Un.

quaefhones refþondenïem Latine loquutum fulfTe. Hoc tantum-

Vio

. modo fequitur, aut Pilatum aur Scribam iudicialem, ipíos hebrai-

. quoque fciffe, aut omnia per interpretem adta effe. -

Quam-

ä

quam-nulla eft ratio, cur Pilatum credi oporteat, Hebraeae linguae

i,

planerudem et ignarum fuiffe,nec aliam ni(i Latinam uocem ad

ff

: Judaeos emififfe.

lh

E

Inepta igitur eft INcHorERI haec ratio, qua fïmühma ufus

-g'x

pIODATVS, ex Giraeca Scriptorum facrorum narratione deChri-

h

fti rebus ga!hs falfo collegit, linguam. Graecam ipfi ChmPco et

W

genti Iudaicae uernaculam fux(fe :

Quum Latinae linguae ufüs apud gentes domitas, et praeci-

pue in quas nulli coloni Romani d(.dü&l effent, magis in fcribendo

J

quam in loquendo ualuerit; non eft uerifimile iudicia et cauiï'qs in

tam

Orxente füb Romanis latino fermone habitas fuiffe.

u

In Ediétis quxde—m et Legibus in Iudaea publice propoüns et

tne

adfims Romani fimul et Latino et Graeco fermone utebantur.

Qua in re Ahaxucrus,multawm gentium linguis. dxuerfu*um rex,

At

D 3

multo

(tió

titiurg dixerim,

Quam ob rem.

etiam

zit, fed quod eius ufüs longe ommbm

kaum

in fe rTER TVLLIANI hac in

- eauffa

latiffime patebat..

It g

MOY-

et üde

patrocinium ü,fceplt STEPH. LE

Imperite foane niopaTvs Tadaeam

WE ad V'ar. Sacr. p. 145.

totam ore Graeco loquutam effe, ar-

e W

b) Graeca. enim lmam toti Onenu

guere uult

ex eo, quod in libris N. T.

4

ui

m[

maxime communis tUHL erat, xder)quo

occurrunt nomina propria Graeca inter

um

res a Chiifto geftae illa perfcribi de-

Iudaeos fxequem ta, ut ZInriparer, u-

j iO

buerunt; ut-ad omnes Oricntis incolas

Herodes , et nom:m urbium in

mud

t;ganm

p: i

harüm notitia eo felicius peraenire pof-

Graeca mutata, ut Se/afZe pro Samaria,

Iru

fet

Non enim hiftoriae conditores lu-

et- Neapolis pro Sichemo.

Sed et illud

2

daeorum tantum

fed etiam totius O

linguae naturam exi-

perfpieuum eft,

TYL

ienüs,omninoque caererorum omniun

gere, ut nowb;'a Peuzecoffe , Scenopegia

p Y

bominum rationem

iabere uoluerünt.

Pintateuchus / adhibeantur:

ita etiam

um*

dlraque Graecum fermoonem adhibuerunt,

hoc patet, nomina propris, pariter ac

non quod is, Ut DiODpATVS arbitra-

prouerbia tranfire ad. alias nationes et

if "nd

tur, xudaexs patuus aut uemaculus fue

in earum linguas.

epien

Quis

rmm

m

L

'XXX

pE cuafswo tA'r'mE LOQVENTE.

ï

muïto &tiam prudentius, qux legem 11115 omnibus daturus, eati

cuiufque illaram patrio fermone perfcribi iuffit. *)

t

Igitur falua eft uetus opinio, Chriftom ad Hebraeos , hebrai-

Qu

ce loquutum effe, hoc eft, ea lingua , quae ortü hebraea "uariis

Q

3nodis tempore nonn1h11 mutata , et Sylochaidaxca dl&a ommum

gentis Iudaicae ore tum frequentabatur.

fat

ht

Fuit, Chrifto in his terris agente religionis et reipublicae Tu-

daicae ftatus is, ut neque Graewm , neque Latinam linguam Tudaei

u

tanquam uemaculam adícifcere, aut uoluiffe, aut debmH'e uidean-

Inc

tur. Qxare Chriftus, nec ut DIODATVS uult, Graece nec üt IN-

T

cnormvs putàát; Latzize ad Iudaeos loqui necciïc habwt.

ol

Nituntur hae duae opiniones coniecturis inanibus et fal(is.

W

propATvs ludacos Graecorum imperio diuturno parentes, an-

tü

tiquae füae linguae paullatim oblitos, Dominantium liaguam ad-

G

f'cuufTe cxedlt

INCHOFERVS tántum ualuxffe Romanorum lin-

guae fuae propaoqndae ftüdium iudicat , ut Iudaeis cito pamam

tu

lingudm excufferit Latine loquendi nece(ïïtas

Vl

Praeter ea autem fuübeft his illorum fententiis etiam hoc, ut

bri

Tudaeorum exemplo Hebraeam linguam non mtelhgentmm de-

^l

Qu

fendatur mos Pontificius, Dei cultum pubhcum hno*ua peregrina

ind

&t uulgo 1 mcogmta pemgendx E

i

P 4

Quamms

Quis erit qui ob nomina inter Ger-

Alberto Vrfo ad nos e Beleio dedu&e,

smanos creberrima, Abraham,

Ifaac ,

Similiter ctlam in terra Palaeüma ur-

EC

Ui

Daniel, Dauid, Rahel putet illos He-

bes nomina peregrina funt adeptae.

braea gente ortos efle, aut.lingua He-

Sed eae fünt perpaucae :

quo minus ex

um

,bxaxca uti?'

Aut quis ob illa praeto-

earum antiquis nominibus, in Graeca

In)

riorum nomina Sans Souci , Beluedeve , in

mutatis , iudicium ferendum erit.

bu;

pauia noftra ce ebemma, Gelmanos

Ceterum fieri potuiffe, ut a plebe

omnes Francogallice aut ltalice loqui

Iudaemum, quamquam alienis Domi-

:)

.exiftimabit ?

nis parentium, antiqua lingua, ficuti

6]

DT

.Sunt hic uiciniae oppidula et uici;

fupra didum eít, neque depouexegm

Gandauum , Bruga, Neomagus, Came-

neque immutaretur, probat Flaudrorum

pry

.xacum, Haga comitum, colomae ab

n uicinía no&xa exemplum, qui etfi

It

[

ante

Vinc

k

t

DE CHRISTO LATINE LGQ'VENTE.

xxxi

z

Quamuis ergo DIODATVS et INCHOFPERVS inter fe diffen-

tiant,in eo tamen uterque conueniupt, ut Pcatuant Tudaeos, anti-

)2

quae àc rehglofae linguae fuae, quam in facms adhxbebant, ufü

AtlIS

quotidiano deferto, gentilem adoptaffe.

10f

INCHOFERVM autem eo. proceffiffe audaciae , ut confidentel:'

fatis et Chriftum , et Mariam Virginem, et Apoüolos adfirmaret

Ti

latine loquutos efï'e mndbuur facile nemo, qu1 haud ignoret, quan-

diel

tam uim habeat in animis hominum eius rei confüetudo, in qua

«

inde a primis adolefcentiae annis uerfàti fünt

lam- Lingua Lati-

s

na, ex quo eft Romanorum Pontificum ftudiis fa&ta ecclefiaftica,

folet apud Pontificiosin omais generis Officiis Diuinis quotidie ad-

h1ber1

Tlla preces publicae fiunt: illa horáe canonicae abfoluun-

At

tur, decantandis nonnullis, Dauidicis mnaxime,; carminibus:. illa

A

Canon Miffae, iam cantu recitatur, iam leni fufürro demurmuratur.

rää

Quid igitur mirum eft, hominem, qui. quondxe pelmultos ri-

.]in

tus Latina lingua perficeret, qui fexcenties Miffae canonem latinis

rJafm

uérbis deblateraffet , qui fortaffe ne uerbulum quidem ex facris li-

)

bris unquam nifi Latine protuliffet, qui a Pontifice Romano lin-

d

guam Latinam fuis ecclefiis diligenti(fime imperatam uideret: eam

Tij

indea rei chriftianae principio facms propriam credidiffe, omni-

bus laudibus celebrare uoluiffe, atque ab ipfo noftro Seruatore

opt

fs

LÀ

ante fexcentos fere annos in hanc pro-

que populi uernacula fcriberentur:

ut

quh

uinciam. dedu&i fupnt, atque adeo mul-

Ícilicet quiuis absque interprete intelli-

a, Ut

tüum ex UlCH]lS traxerunt , facile. tamen

gere poílet, et fua lingua enuntiare,

in hunc usque diem, et lingua et mori-

quid a rege in ediclo couüxtutum eiTet,

us e

bus dignofcuntur.

Jlüecz

k) Quem tamen morem a ludaeis

i) Nam quutn narrdtür ESTHERAE

1eccnt10ubus et Muhamedams praua

plebc

c. l.u

ult

Ahafuerus edi&to fauxiffe,

imitatione- Ponrificii .zautuati/ effe ui-

Dom!

ut uiri uxoribus imperarent, additur,

dentur Lvp. cAPELLO, contra Be//ar-

ficutl

prouidiffe regem , ur litterae ob eam

)ninum chf'putann, fupxa cit. diff. de lus

Le:etuï

rem in- omnes amplifimi regni pro-

guae lguotae in, facris nf pag 634-

rortm

uincias mittendae; lingua uniuscuius-

ül &t

D an

a

L

XXXII

DE CHRISTO LA'TINE LO(LVENTE.

s

opt. tnax. f*v*ratam et in- fermonibus adhib: itam , demquc ab an-

gelis etfan&tis in. .caelo ufu:pata'n exiftimaffe ?

. Audiemus nos quoque his follemmibur Chriflo tiato facm CARIS-

k

SIMI CIVES in templis noftris quaedam Laziza, quae diebus- ma-

Xime féftis innoxio certe, nec unquam contemnendo inftituto ec-

clefia noftra ufarpat.

Excitabunt gaudia noftra hi duo hy mni ec.

clefiaftici JIn dulci iubilo , et.Puer uatus in Bethlehem fententiis nonnul

lis germamce intermiftis. INam uolumus,neque teftimonio eccle-

fiae ante miagaum caítae do&trinae üindicem Lutherum qmdqudm

detrahi, et omnium tamen confuli intelli 0'ennae

(luod autem fingulare quiddam et magnis ecclefiae fd*is apud

nos proprium e(t, audiemus eriam iacerdoxem €x Praefatione Ca-

nonis Miífae Greaomm partem quandam Latina Lingua ad altare

A

cantillantem. )

dítam enim antiquam Praefationem , a recentio-

tis aetatis fuperítitiofis et Sanétorum cultum uxmanmbus additio-

nibus purgatam, Diuus Lutlierusin ecclefiiis ; mágnarum ciuitatum,

ubi aüt academiae , aut faltem latinae fcholaé florerent, ub antiqui-

tatis reuerentiam, adhiberi praecepit.

Hisigitur-precibus publicis, et Latinis et Germmmrs, quas

per hos dies feltos , quibus ingentis beneficii hominibus praeftiti

memoriam recolimus , partim " qudietis , partim ipfi concinetis, fa-

cite.quaefo, cARISSIMI CIVES, ut animum ca(h.m et pium, 0"

Cn [tudio fuds.ntem adiungatis.

Poft illa, ex more, noblscum ad aitare accedne ut pro iis, qui

P«P.in Acad

animas ueftras pafcunt , oblationes grati faciamus.

Vlteb Vigiliis Natiuit: Dommlcae An. MDCCLXXI

l) Qua rationé fa&um fit, uthf*'ae

15253. et latina et vpermanica lingus,

latinae quaedqm fpecies haec, diebus

uoluitque ut Latina diebus feftis adhi-

in-ecclefia maxime follemnibus,. in

beatur, demunfham in Progr. de: " Sacer-

noftro. coetu obtineat, docui, et ex pri-

dote Preces diebus: feffis latmas ad altare

ma forma Miflae, quam Lutherus pro

centillaute on. 1761. P. P. ubi quantura

ecclefia Vitebergenfi compofuit an.

fieri potuit, hune ritum excufatum iui,

E

—— À MX

EE ES

—

SERRUTUNS

—

M,

a

E

"

"

—

-2

T

"S

T

a^

Es

ass Iee ia

"

.,.;æ.t L i i

bv

-

ET

E

a

E.

T

v

x*

t

ii

ERa

CM

z

-

.

X

ts

m

n MimEd

—

À

——

—

"

zi

N

m

BM

H

E

z

Il

123

II

ii

"

E SIcI

a

E

E

sss

EE

3.

i

3

251

a

r

EE

E

at

t

L

r

ib

z

E

r

iE

u

5

i

i

T

t

i

ciit

ia r

-

ET

Io2int

I

A Ea

.

m

x

z

RD

u

g

-

A

EO

u

x

iT

E

;

:

;

TA

:

X

5

É

Ü

x

5

E

M

UL

2

E

rb

i5

r

E.

sl

fsl

x

u

j

AE

MLA

|:

Vi

Is

Em

I

-

üwm

PA

p

L

z

z

s

EU

a

um

u

iv

sE*

z.

;e.n

Y

s

Prres

i

u

u

ts

T

s

m

n

-

T

E IT

-

ii

E

t

$s

t

UI

T

s

:

n

RE

z5

a

Der

ETES

T

]

PO

W

I

r

$:

G

z

T

$

E

d

a

3

-

ial

deaione,

rl

DT

-

-

A

EEE

.BL)&M

N

"— s

E

iv

du

Bo

E

Ka

T

-

p*

a

z

ii

R

M

$

a

E

E

T

3

N

3

h.

L

E

,

L.

E

E

"3

E3

E*

bsie

$

P

3

^

d

*

T

P

a

n«

-

R

t

d

E

E

A

*

T

-

f

*

L.

T

i

U

:

UM

s

N

-

tol

z

b

-

&

E

w

:

2

,

P

*

MW

*

Qd

D

P

EC

3

a

»»

21

E

Y

i

-

s

2

^T

"s o

E.

l:

-

f

k.

-

p

*

E

i

"

r

il

*

3

-

"T

Es

1

3

E

E

£

E

i

.

E

És

T

"9^

s

&

s

"

"i

k

y

Es

*

*

e

J

*

-

de

*

-

-

b

w

T

?

^

z

E

s

:

*

E

*

x

*s

-

É

*

m

3

ES

*

E

P

z

*

s

Ü

z

W.WH

i

x

E.

P*

^

À

P

N

X

E

E

&

3

E

4

*

»

E

2

*

97

^

s

at

&j

m

-

innd

*

"

uH

»

"

7

*

d

Hs

x

E

*

EE

^

p

A.

"

7-

d

E

mwhv

-

"-

J

"

Eu

d

Es

x

gt

E.5

E

TM

*

E-

SS

u

(

i d

Lu

L.

La

*

-

*

É

E.

Pa

":

-

-

-

i

iinesy

.

d

p

d

s

.

s

PA

.

£

P

H

EC

3

z

T*

:

"

*

J

a

*

r

*

P

Ed

"a

*s

*

i

"

E

"

M

E

E

*

-

tad

E.

3

pact

Wa

E

P

M

à

s

"

3

EE

Á

s

E

^

PT

-

X

E

"xb

"1

-

"

2

W

x

a

"A

:

^g

E

2

a

boa

E

U

»

e

u

h.

EE

P.

d

v

T

r

N

«

É

xS

"

"

*

x

--

E.

D n

T

D

d

E

xj

9

" d

M.

um

s

78

f

M

*

N

w

E

U

"3

P

:

k

L

d

:

,

i

T

E

-

TE

g

i.

E

E

I

H

-

E 3

A

i

i

E

228

E

i

D

z

-

;

:

5

d

-t

M

x

-

l-

-

?x

MÉ

Fa

d

2

E.

h

r

r

F.

f

BK

*

Mz

.w

zX

x

4

"

á

P

E

AUE

E.

s

L

p

-

E

"-2

d

*X

:

»

b

X

G

v

-

3.

E

EC

$

E.

F

h

i

s

Y

*

*

E

-

E

"

35

n

A

N

k.

»

-

d

nl

A

x

&5

R

^s

ER

i

L)

?

A

"

-

"

D.

3

*

ES

E

K

C

E

p

*

il

d

z

F

B

"

E

*

-T

*

:

—

p

m

Es

ieisie

$

TT

s

"

-

*

l3

i

:

E.

*

as

w

-

7

E

ia

M

"

$À

E

j

d-

*

:

$

R

b d

a

E

E

OX

t

-

i

-

s

k

s

E.

h

^

EE

*4

L

Á

L

x

E

ET

"a

s«

5

j

U

ES

n

*

N

k

E

ls

i

3és

rA

v

ve

DA

L3

E

m

ad

ii

^

*

s

E

vt

fs

*

-

*

:

?MW.W(

54

É:

2

Phes.

s

E.

E

M

s

nx

»É

3

4

d

1

72

E.

be

j

ET

*

s

m

"

as

«

x

-

*

E

"

2

i

Pa

-

".

s

à

A

E

*

E

s

v

:

E

M.

n

F

f

5

z

2

E

E,S

.

E

TM

$

E

Bd

.

*

w

E

E

*

m

d

"

Di*

x .

r

W

E

-

*

at

i

TE

"

L

E

L

-*

$

U:

od

ii

x

d

p

i

d

*

ET

TC

E

p

4

-

NT

as

ES

E

: d

-

TM

M

s

s

x

*

ia

L

.ws

hs

u

*

x

Ea

"

-

*

i

s

3

T

t

-

À

--

t

TOEN

e

s

i

N

-

x

:

E

NT

*

-

M

sl

*

p

z

:l

22

5

E

T

u

E.

*

i

E

»

s

il

*»—

r

-

E

E.

m

3

s

.

*

E.

4

^.

RE

L

-a

—

^s

Iu

K

n

i

u

£

H

L]

3

;d

b

ve

x

8

E.

x

*

E

-

i eit

u-

E

E.

s

m

UM

p

"

d

m

M

il

:

R

$s

"

Fa

i

i

x,um.

E

d

a

E

3

D

o

P

:

*

r

j

i

Z«

d

*

Rs

"

:

E

a

.

i

Fs

d

o

T*

AE

»

H

b

t

e

a

ï..n...,

P

M

*

2

ul

E/

E

— -X M -

ia

"u

--

df

E

^. Ef

d

Es

g

:

-

"

*

A

4

m

s

La

"G-

m

t2

m

TM

d

"ii

——

u a lil

il

É

;

TENTIAE

»

DE

o

|ATINE LOQVENTE

e

XA

MEN

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ä

s

e

IBVS CHRISTO NATO SACRIS

ä

ä

MDCCLXXL

Ls

P.

. AB

«2

DE RICO -WERNSD ORFIO

e

N

HB.P. VP 0 ALVMNOR ELECTORAL

-

ä

EGII

THEOL.

H, T.

DECANO

p

2

(

A

$*

b 7

E

NY

äk&

W

p

/'X

—

x

W

PP-]

A...,ä

S

o

z

5

,

5

N

[rni

A

)

E

L^ 3

»-

—

fh

z

NU

:

-

E w

$

-

i

u?kük il

;

— d

Ul

AE

Dd

uD

L

Wi

—

B-

lTEFMBERGAE

OLi

CHRISTIANI

DURRII

CADEMIAE A TYP1$,

& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

T

Pa