NW?G tam frequeptesg confibehitium

H

nt

gndjquggud;mrum Coetus habffmrus fuiffet, quam fàcri Hiftorici

71"3['-

n) Illud 'ad' Paulli orationem fïfeii-

quod ea, E;uäe Iägel-egatül- nullo: modo

tüum, cognito hebraeo idiomate au-

Qu

capere et intelbgere potüerint. . Syro-

fiem

.Smm, pioparvs indicio effe, ait,Iu-

chaldaica enim lingua, ex

n'.

al

iqua .He-

deeis hebrseam linguam eo tempore

Yu

breae corruptione natà, à puraHebraea

X01

fuiffe peregrinam. Qui ut efficiatGrae-

non tanr longe sberat, hàec ut. nullo

cam linguam tum udaeoruni fuiíle

$d

modo'a'ludaeis intelligi potuerit,

wernaculam, Apoftolum putat ad fü-

praecipue fi ex lege Mofis aliisque (a-

Quà

- erandos Pharifaeos Hebreice doctos et

tüt,

cris libris , Iudaeis adeo frequentatis

Graecainreligionis negotio faftidientes,

percipenda quaedam . erant.

Ita ;

derr

Hebraica quaedam protuliffe; maxime

Inte

quum Chiiftus ingreffus Synagogoam

5e fe Gentilem efle putarent, - Sed ad-

Lvc.1V. 16. fumto in manus uolu-

fup:

uertamus modo narrationi . vc4r ani-

qui

mine Prophetarum, pericopenex r saía

mum.

Adeft- adtenta Iudaeorum con-

praelegiflet, eaque praelecta ftatim fic

Tux

—€io, et ad Paulli, Hebraice dicentis

UT

affatur oudientes: Oi ezyzeeo» remAgga-

uerba, &ures, tanquám flabellpm ad-

TM « ygaQu &U2 D Tüls wlv v&s* Iani-

E

—ducit deducitque, laeta; quem Graece

Bs

feftum eft, intellexiffe Iudaeos, quae

- di&turüm putabat; fertnones de relicio-

Chrittus praelegerat uerba, alioquin

yuí

ne Hebraice facere, quibus profe&to

&0 t

abfonum fuiffet, eos fic compellare nifi

"fruftra faturus fuiffet Apoftolus;- nifi

praemiffa. interpretatione , de qua ta-

ïqu

compertum habuiffet inteligi eos ab

menHiftoricus facer ne yzv quidem ha-

at

x

Iudaeis et libenter audiri.

Hebraea au-

bet. Praemiffam autem eílfe interpre-

[

tem , uel ut tum erat Syriaca, clariffi-

Tnam

tationem a Chrifto temerarium efleét fin-

mis uerbis adpellatur a tvca lIudaeo-

gere aut

comminifci.

Sane apud

Yut

dia

rum lingua, quae temporibus Apofto-

Graecos, etíi Dores, Aeoles, lones

lorum £oruerit Ac'. AYOSTOL. l. 19.

non pura communi lingua in promif.

ticin

i

euo fermone uterentur, eos tamen, qui

lp

Lingua enim Hebraica a temporibus

Attice loquebantur capere et iptellige-

lntn

Esdrae, uel aliquanto poft, ad Chri-

re potuerunt.

In Germania nofirate

GPAEW

A

ftum ufque, non fuit qüidem ITudaeis

habes eandem diale&ti diuerfitatem , et

Jj

tam familieris, ea ut expedite loqui et

Hamburgi.quum eflem , ipfe rem ex-

Uolu

mentis fuae fenfa facile et promte ex-

pertus. fum.

Nam jde plebe homines

egi (

'prïnkxere pot.rv.zerint.. At falfiffimum -e&,

lingua Saxonjae inferioris ufi, me lo-

qui

quen-

Hgm:

»

:

"

XV

DE CHRISTO LATINE *L/o'Q;E(NXTE.F

j

Vnalrmnt, nifi domeftica Idaeorum lingua ütenda; eorum ofiinium*

tie

TEESE

et beneuolentiam fibi peperiffet et intelligentiae confaluiffer. -

qui

Hanc rationem Chrifti utinam poftea imitati effent Bonifa-

F

cius, et qui alii a Pontificibus Romanis ad conuertendos Maiores

CU

Ài

n

noftros Gentiles mifli erant; qui Latino, ataue àdeo peregrino fer-

]

Ü

Y

nione ad ignaros ufi ,-religi

odl

-

onem Ch;i&-ianam'; ui.— armaï; Germa-

nis obtruferunt. ^)

:

Et

E

2000

quentem intelhigebant, ego uero eorutn

runt, non ömxxes autem , fed pauïci« ( oj

MUD

neminem.

[Cuius rei ratio haec. eft.

S

lis promte alacriter

que loqui Hebraea

t

Vulgus. Hamburgi fermone utitur Sa-

0n2ed

xoniae inferioris comrauni ; Platteutfcb.

lingua potuerünt.

Q

Sed in facris publicis regnat ea lingüa,

0) Bonifacium nixum armis . Caroli

JetE ,

quae in uerfione Lutheri biblica habe-

Martelli, quem ei riiffis litteris Ponti-

i

fs

tur, qua fiunt le&iones , conciones: ea-

fex Rom. conciliauerat , iuffiffe Germa-

i us

dem inftituitur in fcholis iuuentus ;

nos Laria Linguafacra peragere, quae

Ir

(0,

Intelligunt igitur ferui , ancillae lingua

lli tefte wartarRiDO STRABONE

Qgent

fuperioris Saxoniae loquentes, fed-lo-

-

antea ífermone Tcorifio facere fo-

Ugi

qui non poftunt iilla dialecto.

Eadem

liti erant, ofteridit saGivTAniVs in

fuit ratio. ludaeorum

; $AA

Cllrifti tempo-

"Inrquitt, Geutilifini et. Chriff, Thburviug.

m itt

ribus.

Atque etiam ego idem pluribus docui,

MM

Non.tam cito Iudaeos ex captiuitate

tum in Difquifit. illa in. follemni con-

n

Babylonica reduces fa&tos, cepitlinguae

uentu Societ. litter.. Lipf. praeledta :

prifeae obliuio, ut ni0DATvs pütat

qmc

Ob Bouifacius das. Chriffentbum in Leip. ;

]

quitl

eog tamdiu hebraice fcripfiffe, quamdiu

£ies Gegenden gepllanzer babe , qui libel-

&

loqui hebraice potuerint , modo uteuin-

cat Graecam linguam factam eílfe Iu-

lus Tomo 2. der aussefucbren . Stücke

jd (

dei: Gefellfcb.. der . fv. Künffe zu Leipzig

m ld

daeorum uernaculam.

Esdras maxi-

mam libri fui partem Hebraice fcripfit,

infertus legitur p* 278: 3um in difput-

mte

inaug. Hifforiau Lar. Liug: in Sacris pu« -

étn

Vates illi Haggaeus, Zacharias, Mala-

blicis tradentep.25. — :Nec diffentit, qiii

chias, ludaeos hebraice adloquuti, ua-

api

nouiffimede Bonfacio expofuit G £: DANe

Jü

n

ticinia lingua pura hebraica fcripferunt,

HANISCH difp. de propagaza per Boni-

o

ipfe lefus ille Syrachidis auus, librum

Ífuum hebraice fcripfit, a rnepote eius

Jacium iner Gersianos veligione. cbriffia-

l, qux

52i, praefide S. R. sE w LrERo Ha-

]ige

Graece redditum , ut ille in libri Prae-

lis praeteritó auno P. P. et' ea ad-.

. fatioue, Cur autem illi Hebraice ? Quia

fert, ex quibus.planum et euideris fit, .

m«

, uoluerunt fcriptafüa a popularibus fuis

Bonifacium cum. hierarchiae romanae

Jegi et intelligi Itaque omnes ludaei;

)

ac monachatus iugo, multos indnes et.

300

qui -ederant Paullo. Apoftolo dicenti,.

fuperflitiófos. ritü$ Ih' Germaniatà inüe--

yc l

Ifieþïizaicum fermonem . eius. intellexe-

aie, atque antiquata ibi mujtó: purio-

q*.jelï'

ie

XVYVi

DEÉ vc'fHRXf*s'r'ö L ATT*INE!I;OQV-E;NTXE. :

E q»uïdäïi-,ChriRus ad Hebraeos.ï'lgbfai*'»;e loquutus erit, quum.

dem

LvcAS A. Apofl. XXVI. difertis uerbis dicat, lingüam eam, qua

nem

ille Saulum adloquutus gfï'et, ut hominem a fanguinolentis con-

*

filis ad Euangelii manfuüetudinem reuocaret, Hebraicam fuiffe.

us

Neque uero illud .credibile eft, Indaeos Graecorum primo,

ul

|

deinde Romanorum imperio fübiectos, adeo franpi atimis po-

À

"

dit

tate qui-

Wl

tuiffe, ut linguam fuam negligerent, quae gg in capt'ixji

2

-. dem

"

1e rölii*ï&ïäïia ;dd&ïna, et peregrinae

qui in alterius imperium 'n*anüh'et, nifi

Futn

linguae in facris ufu praecepto, igno-

idem'etiam in eiufdem linguae focieta-

tem tronfiret,

iil

rantiam apud Germanos egregie pro-

Flu&uare fuba&tae geu-

Pont

mouiffe. Quamuis haud negarim Ca-

tis fidem, nifi abolitis patriis inftitatis,

rolum M. imperatorem, offenfum dif-

ad ui&toris leges moresque traduceren-

CXäUg'

M

crepantia rituum ecclefiafticorum in

tur. Et putst MAcHIAVELLVS l.2.C. d-

Cletie

prouinciis imperio fuo. fübiectis, uolu-

difcorfi -de Princ, id effe beneficium lin-

guae dominantis, quae populorum in-

laudil

iffe ipfum quoque , illes fieri. et obfer-

bus d

vari fecundum Ordinem et morem ec-

Ífinuata animis emolliat feruitutem , et

lu

clefiae Romanae.

Atque adeo etiem

quod mirere, ipfam priftinae libertatis

memoriam adimat. Hinc iliud arca-

ficise

iftum Latinae linguae in facris ufurpan-

iïäf €

dae apud Germaiíos suctorem. dicen-

num dominationis, in propaganda /in-

dum efle.

s

/

&d ci

Nihil autem ab ill

o cultu 'rat'io.*mi

gua latina. pofitum , follerter illi cuíto-.

diuere.

D

purib

& ;

€onfentaneo, quem . commendat. Paul-

. Atque has -

artes Pontifex Romanus

lus ad Rom. Xli. 2. magis cogitari

fua in re publica non minori peruica-

Aliti

Quie.

teft alienum, quein fermone haud

cia, quam olim Romani, exercendas

ef k

intelle&o uti in diuinis officiis , in pre-

putauit. Effecit, ut lingua latina cultui

cibus, in uerbi diuini adminiftrauone,

Dei publico facrate, per clericos et Mo-

tJJc' D

Nfim

in hymnis canendis reliquisque cultus

nachos, legum tabularumque publica.

partibus peragendis,

Nihil ineptius

rum confcribendarum officio adhibitos,

oQon

in Principum aulis. ualeret, et facri li-

ï:arl;g,

fingi excogitarique poteft, quam eum,

pïieï(';

qui peccatorem , edita eius confeffione,

bri nulla alia lingua, quam latina fcri-

abfoluet, linguam . ignotam adhibere.

pti denique crederentur. Ita, et dum

Qul

2 tU

y

Cuius moris in. ecclefia pontificia teftes

prouidit fimul, ut effet eadem facri.fui

funt-libelli formularum. abfolutionis,

smperii lingua, effecit, ut corruptis per

Ám y

Jatinis uerbis 'conceptarum. u. C. M.

barbarorum irruptiones aliis linguis,

pubii

Tur

prArFrIIU0B der Róm.und Proteft. Kir-

uelut Hifpanica , Anglica, Italica, Gal-

-

lica, tamen illa perennaret, atque, ut

2! (

c(be P. 379

monachi propter eius linguae notitiam,

Brlla

inS li

; þ) l:itelïigebant 'Rtmianï, dubïo'ngc

quam fere foli habebant, idonei iudica-

filio»

RUT

'dura—tu-i'ok contineri obíequio populum,

rentur , qui in Puncipum auli-s con

rum

-

Wn HIJ

4

DETG—HRIST/;—O LATINE LOQENTE D AVR

dem ipforom B*äbjflozïi&a mu

.

qui

ä

4

ta;iOnem* aliää'ä ;).. rjiüdiaïe&i uariatio-

nem (übierat.

«

C0

Quae Romanorum ia&*antuf'arteä, quibus—ïingum—x fuüam omni-

bus gentibus deuictis imponere confüeuerant, eas multutn fane

1ff0,

ualuiffe , uek ex ecclefiae hodiernae pontificiae ufu intelligimus.

pG

Nam, ex quo Romani Pontifices iftas ueterum Romanorum artes

b qull

dem

imitati; ?) g—ernti!bus'v-a fe"ad religionem Chriftianam genuerüs lin-

k

À

guae

t nid

yieti

fm omnium participes ferent: qui

) 4Qgiä igitur hoc fitu tanquam fulcris

nihil fane reliqni fecerunt. ad. imperii

nititur imperium facrum, nilil un-

] gen-

Pontificii ines proferendos atque opes

quam de iure fno Pontifices Rom. re-

itultisy

exaugendas. *

mititere uoluerunt, aut exceptioni locum

qerétt-

Mox facttum eft, ut lingua haec.a

relinquere,

Vt. Gregorius' VIT. P. R.

ob

clericis et monacbis'ad coelum ufque

Bohemis Morauisque linguae uernacu-

] ln

laudibus elara, in ciuilibus quoque re-

laein faeris ufum petentibus, feuero uul-

m if

bus .dominaretur.

tu negauit.

Poft facrorum emén-

m,

Laiinae igitur linguae ufü rei ponti-

dationem a Luthero in Germania fa-

ertatid

ficiae uires creuerunt.

Eius heneficio

a

&am, qua fimul refciffis ignorantiae

ftat et conferaatur Monárchia popalis,

culis pstrii fermonis- henos facris

da liti

ad ciuilis imperii formam effi&ta. Quod

"OCermanorum - publicis. uindicabatur,

cutto:

pluribus docuerunt HENR. VAGEDES

mature prouidit Pontifex . Rom. .ut

di(. de Ling. Romanae propagatione do-

per nouam illam et famofiffimam for-

as

eninationis profanae facraeque arcano ,

mulam. 1N TER1M làtina lingua

emtt

qude in eius Opp. 24cod. Rimielii editis

in ,ecclefiam redu&ia,

Miífa- et ho-

endas

eft altera.

GE. WILH.OVERKAMPTE:

rae canonicae uernaculo fermone ne

in

«quliul

de vatioue flatus curiae Romanae circa

celebrentur.

. Gallis

Concilio

a Mo

ufin L. L. in facris publicis ienae 1732

Tridentino petentibus. aliquem vuerna-

o&Gonis. rETR.DV MOVLIN 7 Ahti-

yice

culae fuae linguae in facris ufüm, fri-

jbitoh

bavbare ou de Langage incognem, tant es

uolis adlatis rationibus idem Romanus

seri u*

prieres des particulieres, " euau firvice

Praefül negauit, quuraque Miffale Re-

y fCïi'

puklic Geneve 1631. 8. Habentur item in

manum inlinguam Francogallicam ef-

p du

Synragm. Difputt. T beclogicar. a Capello,

fet translatum , an. 1661. uehementer

r 40l

Amyraldo Placaeo in 44cad. Salimurienfi

Alexandri VII. büllarum tempe(tas de-

xispu

publice ,propofitarum et

Voll. . Sal-

tonuit.

(Habentur Bullae et alia in

murii 1654 1n.4. .editar., 'Tomo 3. p.

hac cauffa publicata ad calcem. CoZ/ecfío-

ngyts

8268

627 duaea t vp. carE LLO- oppofitae

"is Zucorum qui ex profeffo Scr, S. .er

Bellarmino de Liturgia et linguae ignotae

diuiti. offtc. in utulgarem. linguam 1ransla-

J u

ais

in Saciis ufa , quae praeclare haec edif-

P

tiones dammarunt: Pavifiis editae et fupra

udlCü

ferunt.

idem a/me quoque traditum

cit. libro fapientioribus inter Gallos

)nflm'

in -Hi[i. L. LJ. in facris publ. iam citata.

inuifo, de quo Langl. du FaEsxov:

pum

V

,wilg

|

»

L!

3

XVHI — DE /CHi(vr'S—T'O LAT;N'Q -LO—QV-I;-EN'ITE;

guae.Lätirwi"e:in Miffa ufum ïmp'ofue1'e5 fadum eft, ut eius lii*

if

guae beneficio Tiberinüs ille praefes abfolutum iam imperium in

diuerfarum linguarum ac nationum ecclefias teneat confirmatum.

N

Regnat Latita lingua in eius litteris publicis, in decretis, in man-

€15

pe

datis. . Regnat apud fbos in facrorum publicorum praecipua par-

M

te, precum , cantionum, fa;riüciö denique mifï"at,ico ; Vacfubdc')lfc

facra adpellatur. 2):

Gt

Sed uideamus, quomodo Romani

-aomitis 4 fe- g'entibus' lin-

guam fuam impofuerint, *)- ut clare pateat, quid ea re per uariam

-

Ti

rationem tum gentis 9uiusQue, tum e,iuvshng.gae;, m etiam tem-

X

ben

'poris effici potuerit. '

Omniä

voila un liure qui fait peu. bouneur ämc

nem, licket noni(-)rïg*ïnalem, authefnicam

Pis

Taf,

Francois.) Etquamquam hodie Galli in-

tamen,.b. e. ex Conc. Trideut. decreto

dignante licetPontifice Rom.inBulla F'ri-

in . ecclefiae: rebus -confulendam effe

£m

credunt, et Latinam linguam in facris

OT

fioty

genit.: Prop. 7Q. facros libros uernacula

legant, apud illos tamen rem fuam ita

publicis adhibent, hac nomenclatura

lra

cuftodit Praeful-Rom. utin Miffá. con-

utuntur.

NU

Gloriatus eft adeo nuper 10. Da-

Vs

ficienda Zugua latina santum , ob (ipfis

MIANI

-adhibeatur.

S* quid etiam huic ponti-

quidam, qui libellum - edi-

(s

ficio in(tituto aduerfum quandoque po-

derat, quem ut feditiofum et in Luthe-

ET

ftulatum eft a Principibus terrarumque

ranorum facra maxime iniarium , fci-

&«

.dominis, peracutus -ad intelligendum

inus, regio iuffu in Hungaria. fuppref-

At

Pontifex, eam iníit rationem, quam

fum efle, quod is Jgua /acra fit fcri-

hodie feruare- cernimus;; Clementem

ptus. . Vid. Leipz. Gel. Zeitungen h. &.

XIIIL in cauffa abrogandae Societa-

N

Qui liber, quum in £pheneri-

Di

tis, quae a lefu fibi nomen fumfit, ut

dibus litrerarus Lipfiufioucnon fine cen-

dlül

fura, ut. par erat,- fuiffet commemora-

cun&tando,.et quafi aliud agendo, fibi

L

et rei fuae confulat, mec praefidiariis

tus, imifit homo ad conuincendos hae-

«militibus tantum ,.fed etiam 'in. excu-

reticos, ipfo Domivico Gutzman in-

ilfgz:

li t

-biis pofitis,quos in fraudem Principum

eprior lítteras, in quibus ait: . Codex

V

fine (tipendio alit; carear.

weus efd fplendida epiphania. - os una

lr

cum Lucifero inferuali totogue. cius -exer-

q) iwcHorrRVS non tantum in

t |

rubro libri fui, fed. fere in. omnibus

citu , etft f& eis adiungerer: adbuc . Lucifir

t

.eius peginis linguam latinam facrate

Vitebergenfis cum feptem libris fuis , mon

eflis in. flatu ^refitandi librum. meum.

Que

»appe!iai, fequutus Monaehorum et Cle-

vicorum fuüae ecclefiae: confuetudinem,

Re&Ge. Nam talis foetus parentern Vite-

LR]

bergenfes'Theologi, Medicis relinquunt.

qu-ik-latinam facrorum . librorum. uerfio-

linï

"

Pw.r,; cipue

T

E

( m CTIHRIS/T(J)*I'.»ATIN?LO(LVENTFA;.T« xþ.xnl

ius ht

. mnia Praetomäi! decreta linguä latina ferebantu**-r; M A' 'Ne:

ium in

mini licebat. alia; nifi. Latina lingua cauffas in foro -öifc&ptare,

T CU

ANusquam in prouinciis ius/alirer, nifi Latine dicebatur. . Ne Grae-

f man.

cis quidera Romani unquam-nifi Latine refponfa dabant, eosque

N

)

. Atque huius moris tam tena-

ud par-

per interpretem loqui cogebant. *

"

l

ubdole

ces illi fuerunt, ut Verri pro crimine obiiceretur, quod in Sesatu

Giraeco ,. Graece quuu.tus' fuiffet. »)

us ln

airiam

iNeque faris dici poteft, quantum is mos potuerit ad latinae

m w

linguae fines proferendos. INam rrvrARcHr füb Traiano fcri-

^

bpntis teüim'onig conftat, eius a

etate fere omnes homines latino fer-

N

mone

Omni

: Praecipue jindiginatur Epbemerides litte-

$) Decreta a Praeforibu"s latine in.

m;ricam

decieto

-rar. Lipfienfés non. eadem facra lingua

terponi debere ait r&v?Howivs l,

Igm EHE

componi , quia forre, inquit, apud wos

XXX Ds Tit. D. de re iud,

non erat domi , qui linguam. facrem — cal-

in fücris

nclatura

leret.... Sed intelligitur, huic tanto ui-

r) Multa in hanc 1'-evm peti poflunt

ro , qui eft Archidiaconus et Canonicus

€X VALER.-MAXIMO l.-11. c.2. Scri-

Vefprimienfis, facram linguam datam

bit./ Magiffratus populi Romanimaie[fas

o D

m /6di-

efíe maxime barbaram, qua ille utitur

tem rverinentes , illud smagua. cum perfeuee

ad conuicia eructanda in homines pios

rantia- cuftodiebant , «? Graecis tuquam

l Lm.e..

et.do&tos , quorum lo

nift' Latine vefponfa-darent.

Quin etiam

. Á

:

nge-fe dimmill;-

muim - prodit.

ipfa linguae uolubiditate excuffa , per inter-

(uyier

preteu loqui cogebant : mom iu nrhe tan-

fic at

r) Habet &vav$rimvs de Ciuir.

ju h&

um , fed etiam in- Graecia et ZAfra, quo

Dl XIX, C 7. eam in rem uerba

JKülices Latiuae uotis bonos per omnes gen-

':"Igben;eri-

digna; quae adícribamus: Opera daza

zes nenevabilior. diffunderetur.

Confer

ime cel

teftisnonia alia ad eum locum «umula--

memm"d'

eft , inquit, ut imperiofa cititas, nonfolum

iugum , uerum ctiam lnguam fuem dosmi-

tain edit. 4brab. Torrem'i pag. 132.

j ht

1is gentibus per. fpeciem focietatis. impone-

mx,m in'

| Qu

Y£ , per quata non deeffet , immo ez abun-

X) cicEnO I v Verriua 66 ait 12-

daret ititcfpreruta copia. Profitetur impe-

diguwm . facinus effe, quod ego n Senoru

V(;j tl

rii rigidi et immodici efle Romam cona-

Graeco uerba . feciffem.

Quod quidem

iw 6,!?"

Luitt

-

tamque fuiffe latinam linguam in quos-

apud Graecos. Graece loquutus effeim fervi

u

que fibi fubditos populos transfundere,

ttillo 21odo po[fe. . "Yiberius huius moris

;H'I 1

Et fecerat Hifpanias,. Gallias proifus

ita fuit obferuans', ut tefte Tacito, in

gt

"Latinas, ueteribus. illarumi gentium

fenatu , nefcio quid Graece di&turus, ue-

fl V;nïc'

hnguis abolitis.

niam petierit,' Simile de Claudio ner-

nq U.Untl

rat

j

XX

DE CHRISTO LATINE LOQVENTE.

MP

Verba eius haec funt:

mone uf'os effe. -

G dox& MOl 71'.9;5 Pæ[»mmv

P

Myem, &» 2 Ao'yw yuy ojA8 T TTOWTES oaJS"gcm'c; Xgævz*'eq x )

«$

,

qud erpo ex his omnibus conf'eqmrur'* Primum, neceHitas

1113 ufurpaqdl latini fermonis, qua gentes deuictas Romani ob-

bu

ftrinxerunt, magis in fcribendo, quam ià loquendo pofita fuit.

Y

Praeerant foro mquïhatus Romani: Scribae, a& iudiciorum lati-

üt

nalingua fcribebant: eadem urebantur cauffidici, quique de pu-

at

blicis rebus legati ad Senatum de ciuitatibus mifli erant: denique

Ch

Prouincíales

ciuiratum iura et peüulam edebantur latine fcripta.

fen

homines epiüo as latino fermone fcriptas mittebant, eaque lingua

üd

tàbulas accepti et expenfi, uenditionum et contractuum conficie-

«d

bant

NNon igitur ideo cenfendum eft, homines linouam füam

D

i

p9pa

"

Y

yat SVETONIVS C. 42.

'Sed apud

dulis adeo non potuiffe Venedam Lin-

bo;

Graecos fruflra fuerunt his ftudiis Ro-

guatr, utut barbaram, a Germanica op-

mani, quia ]ingua barbará, ut Celtica,

b

primi et exftirpari, ut' neceíle fuerit

Ga]

PL.mca, his confiliis deleri qutdem pot-

hominibus illis. concedere facerdotes,

Punr

erat, non Graeca tam polita, tam am-

qui utramque linguam, et Germanicam,

pla et copiofa, cui litteras etomnem cul-

et Venedam , callerent, quibus ia cul-

pu

LOT

tuüm.Romani debebant. Dominantes po-

tu Dei publico peragendo alternatim

tius ad eam fe adcommoadare coadti funt.

uterentur.

Et floret in hac noftraté

-

prec

ngd intelle&tum eft, quum diuifis in

gcademia Societas Theologiae Studio-

NY

fice

duás partes imperir tomani fuüb Theo-

forum e Lufatis, qui'üifeiufmodi facer-

dofio M. plou.ncns,ALcadlo filio Oriens

dotia eo f'eucws olim óbeunda : fingu-

ere

adtribueretur.

lis dtebus'Sabbathi a-meridie in tem-

plo academico conciories lingua Vene-

:r) &zaeþon Platamc. f'e1e in extre-

da habent, fat bonis legibus, quibus

Q

mo Opp. edit Frf, an. ïözo Tom. 11.

nouiffimus P/. Reo.

SCHIRACHII li«

Vg

Qu

"Qä/g IO; O.

-

bellus locupletari poffet.

epi

|9) Nam,; ut alid omxttafnus ; mf'det

Galh non minori pxopagandae Iin-

) A

eiusmodi hominum animis altius etiami

dic:

guae fuae ftudio, quam olim Romani,

quam caeterorufi ,- amór quidam. lin-

flagrantes , iu prouinciis, quas Belgio

j

gwae cum lacte materno acceptae. |

Ita

et Germaniae abfiradtas, imperio fuo

t

!Of'l

videmus in Lufanae pagls atque oppx

ádiecerunt, non puus id, quod uole-

"

bam à

Qu

N

i)

E

L

.ng- CHR

r:s,fro'*" Li&TINE«'LOQyE&TE;; -XXI

a

poþuïarem plane äeþofuifïe, aut etiam- rufticanos, ancillas, -bpi&

ces totamque plébem Latþinc diícere ag» loqui coepiffe. »)

P

?

vefftas

'»l.)e quo hominum g?enere te

nui erant Chrifti parentes, a qui-

bus in Domini praefentatione uiliffimi generis facrificium eft ob-

ni o

2 fuit.

latum... Quippe gente Dauidis tum fere neglecta , confilio diuino,

9 ht«

ut INatiuiras Dominica effet occultior, et- hoftium uis tanto melius

auerteretur. Nihilominus tamen INCHOFERVS, haud contentus

je pU-

Chrito adtribuere os latinum , uult etiam eius Parentes eodem

fiqde

ncnles

fermone ufos füiffe; Ac de B. MaviaVirgine id eum adfrmantem,

uehementer miratus fum, non in auxilium uocare illius. Epiffolam

lingut

nfide-

4d MefJauenfes, quam Latiuo fermone fcriptam ipíe fatis magno nu-

! ;üüm

dem enim iure id facere potuiffet,

garum uolumine edidit. *) Eo

:

C:3

quo

QOPUï

L'blant, ech&re'p*ofu*ämnt, quam fcholis

;63A1. itidem in fol. Data eft Epi&o!rä,)

m L

ya p

ibi conditis, in quibus iuuentus lingua

inquit haec Maria, quae fiugitur , anno

Gallica inftitueretur.

Atque in.

""xo-

filii noftri XXXXXII. . Ergo non Dio-

; fyerit

miae inferioris locis; Holfatiae praeei-

E.

nyfius Exiguus, qui Saec. V I. Romae

1'd01'55 1

TOU

'pue, etfi illic puriori theotifcofermone

abbatem egit, primus docuit annos a

fcripturae facrae le&iones, conciones,

natiuitate Dominica computate: fed

m

reces publicae fiunt, et pueri eum in

ante illum iam pridem id fecerat Maria.

rnattd

o

fcholis addifcunt, tamen ancillae, opi-

Quod uel unum fufficere poteft-ad Epi-

fices, lingaam, quam lacte materno ae-

ftolae fübiectae frandem cognofcen-

cradio

dam. Habetur etiam edita cum uiro-

y fac-

cepergnt, non dimittunt. |

fingt*

rum do&orum iudiciis et cenfuris apud

ä) M'g/ünae þrimum an. 1629 in fal.

10. ALB. FARRICIVM in Cod. Zpo:

p tent

Qva epiftola fignificat Maria Siculis,

erypbo N. T. -pag. 847. T. 2.

Lon-

| Vent

eft in adíirmanda

quibus

eos a fe in tutelam fuam receptos effe.

gius

progreffus

Quum autem ille nimis auda&ter jftam

Latinitate Mariae famofifBmus ille in

111 k'

epiftolam genuinam effe contenderat,

Lufitania nuper Malagridà , de quo nar-

Itinerd-

hanc gratiam retulit, ut et liber in In-

ratur in Noris ad Epift. 51.

dicem expurgatorium referretur, et

virum, Ej lolarum

10585.

BARETTI

i lite

iþfe Rotam ad dicendam cauff2m evo-

Parr. l, e& anplico haud ita pridem

pmani

translatarum, contendiffe eum, P. Ma-

Bglg'ig

£atus, librum eogeretur baud paucis

locis mutatum ,

et álio titulo inferi-

riatn iatn in Ánnae imatris utero latine

K0 fUU

j vl

pum, de 'int-egro edere Viterþizi án,

Jequutam fuifie,

--

W)

X EEE

25

D

x

xXIÍ

DE CHRISTO LATINE LOQVENTE.

quo pnropaTvs, ut demonflraret Chriftum: Graece'loquuturi

fuiffe, - Nicodemi I;ungelzuv" de. iufastia . .Chrifli -laudat, ubi Za-

c.haeus quldam refertur, fatis piagofus Chmft um , f, y docuzfï'e "

Pa v r r

Demus autem adítitam eH'e Dommanuum hugunm à popuïc: TIu-

daicototo. |Nempe id fieri non potuit, nifi. paullatim et lente,

[

ut fatis longum temporis fpatium interceffiffe oporteat.

Sed Ià-

daet Romanorum. imperio cedentes, initio regibus utcbantur Ro-

tüanis inferuientibus:

I

.[quo tempore leges : illas Romanas de lin-

cua latina credibile non eft cuftoditas effe.

Non mtur citius il-

f

ïae udaeos turbare potuerunt quam Tudaea in Ploumaam Roma-

nam redacta, et Syriae procuratoribus fubiecta.

Hoc autem Chri-

l

f

fti demum temporibus conftat fa&tum effe, punito ab. Imper&torc

Archelao

Ó

Intelligimus igitur,non potuifie linguam latinam apud

Iudaeos tàm cito tam altas radices agere ut iam Chnïh elusque

[9.

z

matris uernacuxa eH'et.

-

Q

Praecepit fane Chriflus 'obedientiam " Caefári praeftandam.

t

Sed etiam fi Chriftus hoc fuo praecepto illas quoque Romanorum

li

leges de lingua Lanna comprehcndx[ï'et fruftra tamen eius lin-

u

-

guae

a) Hoca pn10DaTN citatum & & .

pli loco illud recitat de a, &, y. - Sed in

hod:e non eft in ifto E)y(mqel:o de lu-

llo

uangelio apud rFA2RICIYM Ced.

4

üi

faniia lefuü Chrifli, ubi contra iam. pro

Apocryphi N. T. T. L pag. 166. le-

lingua Hebraea teftimonium babetur.

guntur clare haec uelba de pmecepto:e

Adfeit pioDaTVs

in fuum ufum,

Chu(h

'nggaa'ro 1'0 X'ZWTOV -,.*wze*av 1'0

eum tantumlocum, quem ex hoc Evan-

AMO 6 0i |xqc85 AEvei TO 3eu-rseov s"olxc»:u

H

r

gelio Nicodemi, citat r&ENAEvS L.I.

,ewre?r -ym,ueh

Idem et iu ;4rabico ex-

V

aduerf. Haeref. cap. v7. grauiter mul-

emplari legitüt, quod. uENmn.

SIKE.

tumque cohqueftus de multitudine fpu-

-vai, od Rhen. 1697 edidit pag. 144..

Qu

Obferuat autem sixivs in- JNotis li-

D

riornm fcripterum, quae in fraudem

uerae de

(,hui*to doCGrinse meras. et

bello adie&tis p. 65. lepideinterpolatam

lj

Rultas nugas protrudefent, ubi exem-

effe hanc fabellam ab illo Keílaeo , qui

A'ra&:ce

i

XXIII

DE CHRISTO LATINE LOQVENTE,

fufá

guae ufum|uel: commendaturus, uel exemplo praeiturus fuiffet

li

:

hominibus; qui eam adfpernati, adeo conítanter linguam patriam

H

retinebabt, ut ea ne. cum 1püus quxdem urbis Pherofolymorum

excidio deleri potuerlt.

olt

. Qui enim, captis iam et euerfis Hierofolymis Rerum Iudalca-

rum libros, opus hiftoricum aeternum fcripfit 10sEPHvs magna

dlü

elepantia fermonis Giraeci , quem fibi peregrinum efle confitetur,

ho

*

is opus illud in popularium füorum ufüm primo Hebralce a Íe con-

xl

If

fcrxptum effe teftatur. ^)

js

w

"

.Tam ut obtinuerit apud proceres aulae Herodis M. et Atche-

L)M

Ia1, "Tetracharum item, aliosque in ampliore dignitate conftitu-

4tOTe

tos bomines, aliquis Graecae et Latinae linguae ufus: non tanien

Nec enim

.3s per totam Iudaeam gentem potuit effe peruagatus.

apud

- exigua res, aut unius fáeculi opus erat, fi rotius gentis lmgua in

Isque

quonchano fermone regnans et fpirans, tnutari aut aboléri debuit.

In Africa quidem ; ubi iam a tempore euerfàe et deletae Car-

du

thaginis , atque adeo diu ante Chriftum natum , Romani linguam

orum

füam propagare ftuduerant, faeculi tamen poft. Chuüum natum -

Íin

I V. extremo, Punica lingua, adhuc audiebatur

Namexaávgov-.

STINO

guae

A abzce Chuf'tum loquutam fuiffe tra-

ne Greeca, et ideo negst hanc illius

Gdl

.dat.

profeffionem opinioni fuae contrariam

M C('l!

efle:

Do-

male uerbs interpretatur,

(

b) Si enim, ut 1pfe ait in Proem. Zin-

Cuerunt enim uiri do&h, SmAeu-m £

r (UU

2161&11*

Iudaic.

Graeca lingua illi' fuit

opponi uernaculae.

æov "'

£in 9ia?awros , nulla alia lingua ei patria

eté dl

et domeftica efle potuit, mh heb:aea ,

Accedit, quod idem rO0sEPEvVS re-

[('0 [*

qualis tunc erat.

ltaque - fruftra eft

fert in. Proemio libri

de Billo Tud. fe /

$158

pioDpATVS, Graecam lmguam pro

opus boc fuum pitria lingua confcri-

lam

.Hb

ludaeorum et Chrifti-Gomeftica habens.

ptllm TOi$ ævw ,Gueäagat; mififfe :

.W) li

NsmQuod ait, r0sgpPHvw id modo

uero in gratiam eorum, qui fub Ro-

olatm

indicare uelle , fe-non uti- purs dictio-

mano imperio decfc.exm illud Graece

uertiffe,

07qu

Am

XXIV ;Q'.;EX'*'C/!-I'Rïsþ'rok'?.'ATïNE Loxc;v'mjü'z'. :

sTixo'Hipponenfis ecclefiae Epifcopo, difcere licet , eius ted;adi'

q

ribus ibinondum illam obmutuiffe, fed cum Graeca et Latina fimul

üit

&

auditam effe: *) ut adeo tot'in Africa floruerint linguae, quot 'iax

Palaeftina in-u(ü fuiffe crucis Dominicae titulus a

€

*

rguit. 4)

D.

| s Quum igitur antiqua ecclefia non. eam rationem teneret,

»

quam

uerfïfï'e. Sunt autem 'eP ev ,Goäääa;gol,

maxime ob cauffam eft, ut,,quïa Va-

Pal

Iudaei non taptum Transeupbrateufes ,

lerius Graece tantum ualebat, Augufti-

«l

uerum etiam fuperiocis continentis in-

*E

pai

colae ex ludaeis , inter Parthos, Afly-

Qus Laiiue concionaretur.

lits

rios-difperfi, et qui denique adhuc in

d) Jftarum Hnguarum ufus ob&ïhuï*.*,

inte

Palaeftina haerebant: quorum lingua

quod in Syria et Palae&ina erant inde

tU

cognationem quandam cum Hebraica

a Macedonum imperio tria hominum

Á

habebat, ut obferuatum in Noris T. [.

genera , Graeci, Syri et Iudaei: poft

BU

ea Romanis late ijam uictoribus Palae-

edit. Hauercamp. p« 47.

Igitur 10sz-

&l

?uvs libros de Bello [udaico , deleta iam

ftina, maximeque Hierofolyma. etiam

Ailh

urbe- Hierofolymitana, in ludaeorum

& Latinis, Chrifto ibi agenre habitaba-

" uis

Orientalium ufutm. Hebraice. feripfit; : et

tur.

Caefarea quidem , Antiochia, Da-

bitg

poft ea ^ Occideusalium caufla , 1Mos in

mafcus Latini generis habuit incolas,

C]Jfle

ünguam Graecam, fibi pe

^

re grinamyr,

Proftant hódie zruaEMi svni Ho-

tianftulit

sniliae ex Paraenefés Graece, edidit uero

T

Sermones et. Paraereclica Aífemanus

d€ [

c) Expof. Epift. ad Rorh. —Opp- edit.

Syriace ita, ut eundem utraque lingua

ïme'

Benedig. 'T. 3. p. 678. - Pater V alerius,

in ufum. audientium Awy2Aezca popula-

büs

inquit , auimaduertit in quorundani collo-

riter- dixifle et fcripfiffe necefle dit.

d |

quutione , quum alrer altevi. diziffez falusz

Procopium inàrtyra in ecclefia Scytho-

Y

quaefiuit ab eos qui et Latine moffet, et

politana ad Syri fermonis interpreta-

Punice, quid effer faluss . refponfum trvia

tionem adhibitum fuiffe conftat.

lta

€tc

Porro: inuterrogató ruffici. moffri,

]

l

Palmyrae utranique linguam et Grae-

m'ls 1

quid fiut , Pumice-refpondentes. Canaui ,

caim et Palmyrenam in ufü fuiffe, te.

Y

corr àpte fGilieet , ficut i& alibus folet, wma

ftantur infcriptiones, quarum nonnullas

liàm

ftmj]

lietera , quid aliud wefpoudeut , quam. Ca-

exhibui in di(l. mea de Seprimia Zeuobia

sasaei?. ]u quantam autem Latinae

Palmyr. ugufla Lipf. 1742. - P. P.

t'itie

uN

linguae confuetudinem regiones iftae

Non potu ego tum fatis, intelligere

fltu;

venerint, ex- alio AvGvsriNÍ loco

iftas . infcriptiones, licet adhibito Rhen-

tiri

Serm. 24. intelligiturz — Punicum pro-

ferdio et Smitfio: uerum. ante aliquot

Qui t

uerbium efl aniiquum , quod quidem La-

annos, dete&o poít erudiri uiri opera

sine uobis dicam , quia Punica. nteu omnes

ïüïiml

et publicato Alphabero Palmyreno, in-

fïtixm

moftis.

Adícitus etiam in -focietatem

tellexi maximam Palniyrenae linguae

jem.-

In

üit, «

,;ïrgcfglatus a .ya(lerie Auguftinus . eam

com Hvebraica efle cognatior

Dotef

A

Palaeftina

N

XXVv

VpROHRISTÓ LATINÉ T. ooyaw TÉ.

0

cjuäm'Boäie pontificia, ut de plebe fiominibus Dei ét Chrifti ho

v

titia peregrino atqueiucognito fermone tradita praecluderétur: fa.

In

&um eít ifta linguarum uartetate, ut in. quibusdam ecclefíis Afri-

canis, quem, ad modum in caeteris Chrifti fidelium prepibus, qui

ft

equiiqe,rfä;ï linguae horpinibüs- colïä&i effent, exemplo a Synagg-

ld

fi

^

-

-

gis

Yi

baïaehilia vero D. Hieronyti P;'es'ï;)yrteri !

quarä has zres þli,ngua:,— cmce. Chrifti

v

adbuc remporibus linguas Syriacam

facratas dicamus, aut Latinae ullam

pariter ae Graécam in ufu fuiffe , ex il-

eminentiam,. et fanclitatem adfcriba-

lius uerbis intelligitur, quibus narra

"

*

mus: quam.rem fingulari capite li-

fU

interrogatum a fe fuiffe obfz/fum. bomi

belii- fui ftüudet euincere 1NcC&OrE-

inde

nem primo Syriace deinde Graece.

In

RVS$,

/

nuam

Aegypto urbs Alexandrina et Syros, et

Tudaeos, et Aegyptios, et Graecos in-

Sunt hae nugae Mdnacbörum x quae

poft

colas habuit. . n eius uicinia fcripfit

illis mirifice placent.. Quid eft magis

'aldte

-sf

"dntonius Eremita Epi(tolas Aegvptiace,

ridiculum, quam proptez ea, quod ex

quas hodie Graece habemüs, et ex ara«

tribus linguis Tituli Cracis Larínam

bt

bico latini iuris. fattas edidit J4br. Px-

4Die

IOANNES Cap.XXIX:u. 20. ultimo'oco

COl

memorat, et ex. ea re fequitur, illam

clye(ergþk Par. 1541. octonis.

in infima Tituli parte propiorem capiti

IHG

Titi—ilu—s cruc'iAs Dorninicae- nulnlz; alia

t gerü

