Ge690_qt_6
author: Hofmann, Carl Gottlob

^

i

:

s

T

N

t

)d

h

I

*

£

d

"

ii

1x,

i

a

g

)

;

;

*

t

E

n

E

"

DA

2

d

*b

*

df

E

u6

X

p

E

H

P

" 4

T

3

x

s

pE

E

m

L

x

x

*

tT

EX

LR

P.

".

s

?

E

x

d

x

k

£

d-

a

P

E.

EM

"w

v

Y

"

x

:2

d

T

d

4

gt

P

YS

d

b

E

v

*

3

L

i

1

g

EE

E

g*

j

j/

"

,

M

*

n

:

"

s

A*

3

s

"

p

7«

é

b

*

E

&

E

3

-

WE

xï

d

i

E

"

5

"

*

2

?

n

.

$u

ET

E

&

".

»

3

3

D.

o

[j

ia

:

i

"

hia

"

:

h

*

D

?(

$:

34

o

P

a

.

i

B

t

p d

-

»

!

m

"

É

E

*

Lo

Ts

^

l

E

^

»

u

s

X

d

isd

L.

-

3

*

-

n

*

od

n

35

5

r

ia

x

Y

E

^

e

"

»

"

p

»

m

-

".

*

T

$

E

"

U

E

*

F.

ia

ET

j

E.

DT

*

n

5

i

E

.

"

j

*

*

*j

3

i

Es

""

E

5

"

L

^

-

:

-

La

2

^

^*

VA.

"d

j

1

E

*

h.

n

s

*

*

Ü

7

E

n

Y

E.

w

5

»

F

"

ä

L.

ü

d

H

H

E

n

w

^

*

*

X

n

P

*

"

E

M

8

i

2

-

T

".

"

d

d

"T

E

F.

F

u

"n

"

"

r

-

*

"8

g d

M

T^

"-

Ü

E

Ua

U

h.

5

:

Hl

L.

v

s.

x

t

r

2

É

&

P.

T

E

T

j

P

x

u

»

d

dv

ls;

"d

E

s

D

HU

as

/4

P^

»

g

:

.

2

*

*

3

äï

[2

E.

d

h

PU

j

L

»

23

b4

E'

$u

Nj

8

"

d

25

3

(s

^

v

H

5

2

p

Pi

m

*

k

i

23

A.

b

^m

v

E

52

a

2

feru:

"3

y

^

ol

E

u

d

ho

N

2

»

& d

E

u

dN

..

E.

É

$

-

A

LP

»

;i

m

3

d

"

:-

22

a

J

$

"

P

I

*

N

"n

TD

"n

:e:

E

ET

E

É

i^

]

"m

T

d

E

j

».

Ms

n

INWE

E

"s

9

E

E.

Ü

E

"M

"

*

v

.-,J:

n

W

i

P

2

ss

(5

E

[

A

L

H

5

Vr

d

.

ts

i

z

:

jb

e»

*

U

"

E

,.

z

»

MX

H

i

d

"

d

"

8

á

^

m

(

E

5

d.

M

|4

h

H

a

E

iBl

E

æ?*.l

^

3

A

2

5

ä

it

-- .

o

:

3

gt

,

i

st

Á

"

4

A u

D

k

£

4

»

L

X

T

M

L^

E

;

9

o

É

"

P

LA

^H

?

E

It

3

L^.

"

i

Á

At

j

$

*

L

PU

Dms

l:

i

"

2

:

*,

*

z

;

i

?

s

i

2

d

J2

r

-

E

Es

hi

v

^W

:

"

dn

d-

d

"

E

E

o

E

".

iy

:

d

E

Ls

:

MC

a

*

"

H

As

H

A

P

£2 dl

"

»»

»

[:

$

M

Hl

n

^

N

T

"1

;

a.

*

n

P

M

A

*«

2

*

i

('gf

101

^

p

3

»

j

X

D

-fq "t

*

Mi

z

e

í-

T

D.

:

i

?

3

*

i

ib

*

F.

*

^

56

j

d

d

d

.

EC

II

j

E.

4

"

RI

-

5

E.

*

P

$

i

".

p

s

Ü

K

E.

N-

5

)

d

D.

m

"Á

X

P

d

"n

g. !

:

Es

5

:

T

AA

"d

d

T

!

7v

d

*

Lj

5

4

9)

d d

x

.

-

n

ä

5

u

ku

1

"

;

3

C

(

Wi

T

ag

p

^

j

ä

VE

m

;

E

d

T

4*

;

5

u

"

Y

*

".

2

IH

:

3

w

a

n

:

m

2

21

*

UY

2 d

?

d

z

L

$N

P

IS

-

i

E

É

-

T

"

i

,

D

i

:

lo

X

p

s.

ia

"

h

u

d

"n

L

»»

n

[ .

zl

hoj

LÉ

E

i

j

Poun

j*

i

"1

h

E

s

!

*

"

»

ia

5

i

s;

M

j

v

3-3

N

i

,-.

M

5

E

EC

m

"

D

J

i

b

"t

;*

t

2

g.

43

E

OR

D5

í.

1

R

*

^*

*

,

G.

E

u

iis

:

uU

A

?

Ro

d

K

:ï

n

;

d

"4

E

p

*

P^

E

L

A.

2

u

*

E.

Ts

"

&

(2

r

l

H

;

us

u

TA

h

* d

T

"

"

d

&j

H

E

H

*

F

-

Ü

I

s

a

T«

".

m

i

3

has

N

E.

»

"

3

d

53

A

iE

$4

M

*

».

3

j

;

*

P

»

"8

H

AEm

Ed

E.

g

j!

n

J

E

*

v

E

f

)

"

Es

d

M

ii

p^

.

l

7

5

E

E

T

Kä»

a p

m

P

TU

fb

E

j

U5

u

ET

X

f

v

j*

*

d

7s

W

H

E

;;;5

L

d

E

s

H

N

E. ä

E

i

jà

j

1

h

"

k

J

N

^

H

,

"d

p

^j

*

zi

D

E

zW

E

as

al

E

»

p

i«

[

"

z

$

1

-

^

E

d

*

E

P

i

k

Paj

"

2

k

(s

$

L d

"

E

*

p

n

T

d

a

"

$

j

L

-

i

17

T

P

"d

á

.

4

"

:

m

*

2

iE

i

4

F

E.

"!

P

*

hk

x

t

T

*

A.

rf

m

E

?

ï»??:

E

f:

^

sj

"

Á

"A

b

P d

N

AR

d-

m

s

3j

3

21

z

d

E

k

us

b

C

ä&

5

:

b

Q

Es

"

?

p

"

3*

».

f

(

E

P

&

u

«

"

L

k

s

n

W.

É

K

3

p

t

1.

j

d

j

^

p

2

"

.

3

Ó

j

hi

d

"

Ü

*

2

r

ia

p

OC

g.

;

4

m

:

H

j

ror

i

P

P

T

P

z.

"

A:

i

x

*

E

;

AT

por

"

n

"

-

4

m

TT

^

5

ix

Hs

x

j

".

3

»idi

^

v

d

3

A

s.

jd

"t

[j

T

V

2

i*

^

N

7

4

»-

u

1

L

p

2

i

j*

*

4

)C

:

L*

a

E

d

)

OT

T

(*

z

*

Üj

D

5

?

j

z

r

5

?

d

EAU

us

E.

j

3

".

n

A

T

"

i

Ü

a

s

44

d

.:ï

(

*

b

B.

*

e

a

&

n

t

t

:l

"

.ä

1

k:

ts

E.

:

"Y

"

Qu

.A

p

il

[5

MT

j

»

"

Y

3

ss

Vr

A

z

J

^

v

g'ä

2

"

u

*

ï*?

z

^

B

u

1

-

Z

4

x*

á

n

L

;

PT

:

-

a dl

F

m

U

*

p

L

J

Z

Y

ER

"

m

v

À

*

1

n

H

*

M

p

E

Es

E

"d

i

J

H

h

$

*

M

Y

P

d

3

u

i

j)

d

AR

M

(

s

2

i

$

$

D5

D

s

2

h

A

j

b

E o

Á

E

r

r

j

.

*

m

D

g

Xï/

P

T

TC !

"s

2

«

»

14

N

H

n

x

T

Àj

N

ï'

P

u

j

d

"

2

Es

i.

"

ï:

u

.

d

tj

1

J

Y

789

y

&t

"j

u

^

d

Te

d.

ais

|

A

|

E

nj

ii

*d

NIEKATTITTOESZ UWe

s

UER ULUA

UB Tübingen

Typls

"s

Buehbindei*ei von

ïx

——

Oalartter a

T

CONNVBIO TyPïCO

SALOMONIS

CVM

FILIA PHARAONIS

IN VIGILIIS FI:.ST PENThCOSTES

AN.

IV DCC LXII

DlS(LVIRIT

D CARL GOTTLOB HOFMANNVS

M

5 RH

PROFESSOR R

PR!MARI»S SVPLRIN'IEND

GF'*JERAL

ETC

P SWS

E.

AU

4

N

UR

h—

Ws

Z /y

M d

—

( —

r

R d

—

i

TRU

U

"x—-'

TWlndo hu

D Ef

m

m

|

-

il

W i

lia

"1

ä

|

'

|

l-

g

Wx) d

|

i

j

li

ï

i

1

hESS

^

TMN

qu

E

Bo

)

V r s

E

5 g

ï

L

b

ER

ao

w £

VVITTEBERGAE

PRELO EPHRAIM GOTTLOB

EICHSFELDI

ACADEMIAE A TYPIS,

h:

ás

"

N

YiX

P

———KÜ

^ La

"?

N

32

A

*»

NS

x

A Y

ARA

,//

ax

7

ZSS

W

RE

E

M

ä

/;//

NN

N

/

"E

rÁ

j

jl

N

141,

*cg?ä

/271/ æ

S

J*X

M v

jl

2

Al

SSSSN

NXX

E.

N

j

-

:I

t

'f'N.

PTR

E

M

D

i ,"/

us

;—-—-—.—

SEN

3-

—

SSSSSSS

NV

S

ER

ID

ERN

——-—

**Xx a

u M

N

D ,

Z

R

1

^TYPICO

i

SALO

ONIS

11)62

H

&

i

ECSETNEOPS

z

m V

AW

7-

9

É

*

N

/o^

E

/ nimum .,hqminis;»cjlix;i-&iani mi'rifïlce dele:

A3

DN

&at vaticiniorum genus illud in vete-

i

.ri inftrumento faepe obuium, quod res

et perfonas noui foederis quafi in um-

bra exhibet, et ideo ab Apoftolo Z««

Col. II , z.

TY pehovrov Vocatur.

Quo enim occultior, quo ab-

ftrufior effe videtur diuina lex de.cultus leuitici caere-

moniis per Mofen promulgata, hoc maiorem volupta-

rem capit pius harüm aeítimator .ex inílitutione de

fignificatione earundem, qua intelligit, quantus fplen-

dor. fapientiae fumrni legislatoris ex. his vmbris eluce-

at, er quam mira fint confilia, quibus Deus.fideles V.

T. de Chrito huiusque ecclefi inflituar... . Similem

fentit oble&tationem, dum animaduertit

re-

-

, etiam in

bus

A 2

IV..

bus geftis, fatis et faGis in vegcenijfte(Eaiüpiit'o;, merno-

riae proditis, latuiffe adum brationes. rerum futurarum

N.'I.. iisdemque diu

3

1

iuam fapientietn praedixiffz, quae

in ecclefia.noui foederis euenire. de

tempore : euenerunt.

-Res geftaé ad aeneüm . ferpen-

tem-in folitadine a M

i

ofe propofitum, fatum lIonae in

in. ventre. pifcis, Ab

rahami.coniugium «um Sara et

Hagare , et aliae in V

. l.literarum monumentis con-

fignatae hiftoriae, ex diuina intentione delineabant res

gerendas ac euentus N. T. erant enim vaticinia, qui-

bus Deus futura contingentia fimilia manifeftabat, tán-

quam per fymbola, per. imagines atque figuras.

Qua-

crem

rum notitia adhuc. véhementer reCreat iaterpr

mentis diuinae ; eumique ad pandenda aiy(teria volun-

tatis Dei arcana reddit aptiorem, et. vul

go exegeta-

rum fapientiórem atque doCtiorem.

Vulgus -hoc fa-

tis habet, (i verborum facrorum qu

alicunque . intel-

ligentia gaudet ,

nec raro in hac fuperbit, res au-

tem verbis fignatas negligit , de cortice admodum fol-

licitutn, fed' de nucleo nifnis fecürum.

Ipfa vero de-

finitio fenfüs S. Scripturae eos abunde

docere poteft,

5

verborum et rerum intelligentiam

fundere id, quod

$. Spiritus reu

;

elare intendjc, nec effe res a. verbis fe-

parandas.

Laudanda f,c;itui- g(f 'iiutanini, ind&&i*ia , qui hi&oi

rias V. 'T. confiderant accuratius, et in fenfum earum

arcanum , quem vulgo typicum dicimus , inquirunt,

cum viros 2emwsse N. D. habeant. praeeuntes . via

digito Dei fignata, Hs fequi duces et magiítros

quid amoenius, quid gratius, quid tutius. — "T'ramite ,

cui fqa veítigia irn.prgfï*;re APQ&»QH ipfi, pergere, quid

audas-

48

v

C E EE —— N

laudabilius, quid füauius. 'Sed, quod faepef !contïigit

j

in fcientiis et artibus, ad extrema quaeuis ruit etiam

in his facris affiduitas exegerarum quorundam cum-

primis recentiorum ; qui nimio typorum amore ca-

pti tantum non omnia V. 'T'. dicta et faCta in typoset

rerum N.'T. imagines commutant , minimamque fi-

ä

militadinem iaCtant indicium typicae fignificationis ,

lu

et allegorias quascunque, interdum a folo ingenio et

arbitrio hominum excogitatas , typorum : V. ^T..appel-

latione veftiunt.:. Cui vitio ; quod typomaniam: di-

cunt, occurrendum effe in tempore, boni omnes et in-

tellieunt et monent, iure quidem, ne humana figmen-

ta'cam diuinis vericatibus, nec ingenii humani fomnia

confundautur: cum his,:quae in verbo fuo Deus reue-

lare voluit. " Sed, quam magna opus fit cura et pru-

dentia in difcernendis humanis a. diuinis, et quam fit

difficilis ars. iudicandi, quae res geítae V. 'T'. praedi-

ï

cere ólim debuerint res geftas. .N. T..feu ; quod idem

eft , quibus fa&tis V. 'T. certe infit;ratio et : fignificatio

'ty-p'iää?,'.QUibus non infit variantes interpretum . fen-

tentiae confirmant. * Sit nobis exeinplo. connubium

regis Salomonis cum filia principe Pharaonis Aegy-

Jo.

ptii, cuius hiftoria facra meminit 1. Reg. IIT, 1. Xl 1.

et quod , quia fingulariffimum eft, nonnullos permo-

uit, 2) vt.in hoc relationem typicam quaerereft, et

de fignificatu arcano matrimonii ad aeternam mémo-

)v

&

(limi; et

riam ianqis difpicerent. A

3

gif:-:a ; IVES lecti

)

j

H

; 4) E. gr. .mv'*'x'-:T"vM in comhiehtari& in* Pfä-fdiog prbphefïööä

!]

p.303. 10. van den n owzRT in Pracf, ad Tom; V

1 ;.',Bif)*lid'f.'

]

cum Anglican, Interpret.

—

—

vI

JHb et d a.

z

quid de hoc typico connubio vel a'fotnandum fit

p

negandum , vel ambigvc;nd.um.—, iudigg;e-.-v

E QiSingul'äre ; -irlxnïmo-;väöro etiam fïngulanfümum dx

ximus connubium fapienti(Timi regis Salomonis cum

filia Pharaonis regis,nec immerito. :.Deus omni matri-

monio cum profanis interdixerat:.populo fuo , fed

Salomo diuinam prohibitionem fpernit, et . Aegypti-

ám vxorem ducit::Aegyptiam ,-snquam;,.quae . non

modo pro/anis annumeranda, fed et inimicis populi

Ifraélitici-hoftibusque iuratis veri Dei.cultus. . Non

deerant in ipfo populo Ifraelitico, quas Salomo illacfa

diuina lege , falua religione et fanctitate, in matrimoni-

um ducere potuiflet:.praeterea aliorum. regum vicino-

rum filiae aderant, vt Hirami "T'yrii ;:cuius àmicitia

maxime víus eft, aliorumque principum virorum in

gentibus exteris. Quid mouir Salomonem, vt .Pha-

raonis filiam 'anteferret caeteris - omnibus ?. Caüfas in-

terferunt politicas nonnulli cum Por0, et wELLsrIO;

ä

Salomonemque potentis: Acgy ptii regis ac regni atmni-

citiam fibi conciliare voluifle, vc regnum haeredita-

y

te a patre acceptum fortius tüeri, hoítium

D

uac &t fraudx reüftcrc fa-cli;lïius poffer. —

Qxam fiSaiomo refpexxfï'et rquonem, nondum

intelligeremus , quomodo cum fanGtitate. eius conci-

liari poffet.neglectus prohibitionis diuinae , fiquidem

;g

mala facienda non funt, vt inde eueniant bona. Deus

prohibet matrimonium cum peregrina atque exter-

na,.Salomo autem, vt regnum fibi confirmet, fperni-

interdictum. Dei, et ducit filiam regis. Aegyptiorum ,

cuius ex terris Deum duxiflc quondam fubditos fuos ,

;

VII

g

eta tyrannide Aegypti liberaffe , op-ti'nr;c nouit : quis

haec putet veri fimilia. — Alii etiam tunc temporis ex-

tabant reges vicini,a quibus id non erat metuendum,

l

quod ab Aegyptio. .Cum his contrahere poterat ami-

citiam minus- nocentem et fecuriorem, quam cum eo,

1

qui fibi ius in fubditos Salomonis vindicare, et id

j

hoc nouo connubio ftabilitum — credere - poterat.

u

Ne quid dicam de fiducia in Deo , non in hominibus

n

habendaab hoc, qui pietatis eximiae et reuerentiae

t

in numen diuinum laude gaudet vt Salomo. . Pro-

j

miílione diuina et (ibi et patri faepe facta, de regno

f

confirmando atque conferuando , tutior niti poterat,

M

quam omni hominum potentia et amicitia.

Fac

o

etiam , Salomonem connubio hoc potentem Pharaonis

d

amicitiam et focietatem fibi conciliare voluiffe, nec re-

n

pugnaffe talem prudentiam fiduciae in Deum, tamen

(

reítabit quaeftio, num legi diuinae de non ducendis

j

vxoribus peregrinis aduerfum fuerit cpnnubium cum

O.

Acgypcia filia principe.

[j

— Sunt, qui Salomonem in contrahendo hoc com-

(

!

nubio peccaffe quidem putant. ac ideo ad peccata ty-

pica referendum illàd . cenfent, ad Bvppzr diflerta-

tionem.prouocantes de peccatis typicis. /) RIVETVS

citat auCtoritatem Hieronymi-et Auguftini, quos iam

If

o

dudum obferuaffe contendit, in re etiam non bona ty-

s latere,

?

pos fan&iflimarum r'e-ru-m et iplï.us Dei typo.

:us

. exeimn-

2

c&) MAn T; GerERYS Comment, in Pfalm. XL V, r; ;Nupti'aïe il-

n

lae , inquit, Salomonis cum; Aegyptiaca, tanquam alienigena ,

n,

hautquaquam adeo extiterunt laudabiles, vt illarum gratiam

9,

&

Spiritus San&ius dictitaret oden . didafcalicam.

VIH

N

go

2V

*ey

Gal. IP,24.

exemplo líiaélis-. vetus *t&&amentum -'äduml.)rantis.

i

Sed vniuerfe multa cautione opus efít in expofitione

peccatorum typicorumi;, quae íi- dantür , accuratius

quam- vulgo. fit,. d

efcribenda fünt per-res- geftas im-

piorum V. 'T. ad. pracfigurandas res. geftas impio-

rum N. T. Qua defcriptione admiffa fponte fua cor-

ruit opinio de typico. connubio Salomonis, quippe

quod putant typum rei San&iffimae: N. T. Durum

nimis eft et a- fan&titate religionis alienum;, rem im-

piam in. V. T. a Deo.abominatam:debüiffe «ex incen:

tione et mente S. Spiritus delineare rem: in INo:^E;

Deo acceptiffimam gratiffimanique, et ipfasfan&i(fimas:

Chrifti ecclefiaeque-a&tiones atque. res geítas. Bo«

ni ili patres, ad quos RivgTvs recurrit , confui

Ifmaelis typo, hominis-maxiine impii, diftinguere. in-

ter typos vniuerfales et particulares in hiftoriis V.'E.

neglexerunt, indeque peccata typica confinxerunt.

Mofen egifle. Chrifti typam. nemo megar, fed. in

peccato ad petram commiffo typum. non egit, dedit.

autem hurmanae infirmitatis exemplum magno cum

Itraélitarüm fcandalo coniunttum; eftque ideo terrae

promiffae occuparione exelufus.... Aaron fummus pone

tifex V. 'T. typus Chriíti. fuit, nequaquam: vero. in:

lapfu grauiori circa vitulum ex auro conflatum.. Iderm

de I(maile erit ftatuendum, nec omittendum, quod im

ortu et natiuirate quidem eius ex Hagare:ferua ; nori

in

perfona nec in vita eius, t

Gal. IV, 24. 25.

'

ypum AP-OROILES ,'qu"a]erat;

"Negánt alii, Salomonem: in contrahendo cum

filia. Pharaonis :matrimonio "peccaffe, fed. diuerfis

um Ae-

raxt-io.nibusj innixi. .Deum matrimonium c

: gypti;s

ES

b

IX

gyptiis mulieribus " non prohibuiffe verimile iu-

dicat HONERTVvsS, licec id cum Moabitarum, Am-

qmonitarum , Idumaeorum, Sidoniorum et Hethitarum

filiabus prohibuerit. Nec negari poteít, nomen Ae-

gyptiarum mulierum in diuino interdi&o Exod.

XXXIV, 16. Deuc. VII, 7. non legi, fed illorum

populorum tantum, quorum regionem et terram oc-

cupare debebant Ifraélitae, et.a quorum illecebris. et

fedu&tione cauere populo fuo Deus volebat. Obii-

f

'ciunt aütem alii paritatem rationis, nempe periculum

indu&tionis, quod ab Aegyptiis aeque quam a caete-

Crimnine omni

ris'profanis gentibus metuendum.

abfoluunt

Salomonem ,

qui. eius matrimonium

g

cum filia Pharaonis a Dauide patre pientiffimo com-

probatum, et Pfalmo XXL V. collaudatum efle exifti-

:

mant. Etenim fibi perfuafum habent, Dauidem occa-

fione matrimonii filii fui cum filia:-Pharaonis carmen

illud fan&iflfimum ceciniffe, inque hoc epithalamio

y

myíticam fignificationem connubii.fingularis expo-

fuiffe. CALvINVS, SOCINVS, GROTIVS, et horum

affeclae hanc opinionem: a ludaeis dudum prolátam

faciunt fuam, et totum pfalmum de nuptiis Salomo-

nis cum filia Pharaonis ad literam exponunt, typice

ms*

vero et fenfü, quem vocant füblimiorem, ad Meífiam

n

transferunt. |Quo fitj vt, Salomonem in hoc matri-

monio non peccaffe, cum GRo r10 cenfeant. Aeger:

t

rime fert Riv ET v s, id Lutheranos quosdam do&tores

vitio vertifle cALvINO,ipfe tamen veritatis vi coa-

&us fatetur , carmen hoc nuptiale de fpirituali connu-

1

bio Chrifti-et ecclefiae effeé ad literam accipiendum.

[f

fter. c)

S?Fi?fedï huic opinioni Iudjaiycae CALOVIVS nO

Daur-

e-

i

€ ) In Bibl. Illuflfat. Tom. L. p. 1002. et p. IO13. ubi etiam Ri-

X

æä w MOA

Dauidem hunc Pfalmum occafione nuptiarum Salo-

monis compofuiffe dicitur quidem, at non probatur:

multo autem. veriíimilius effe ; poít obitum Dauidis

Salomonem iniiffe matrimonium cum filia Pharaonis,

docet filum .hitoriae in primordiis Libri de Regibus

ID co ?0 3361

prioris. Hinc RivETvs ipfe negat, admonitionem

v.x1. obuiam, /udi, filia , et vide et inclina aurem tu-

zm ,ad Dauidem referri poffe, qu/z IDauid. obizrat,

cum initum efl a Salomonue illud matrimonium - cum

Pharaouis filia. . Quod i. etiam viuus adhuc fuiflet

Dauides, cum Salomo vxorem Aegyptiam duceret,

nondum inde concladeretur iure,in nuptiis Salomonis

hoc carmen ícriptum effe, potuit enim alio quouis

tempore fpiritüalem Meffiae defponfationem curm ec-

clefia cogitare et carmine facro celebrare, atque fimul

connubii filii füi recordari, quemadmodum — Efaias,

Hofeas, Apoftoli, et nos ipfi Chrifti myfíticas nuptias

faepius cogitamus .et lauda

E

mgs, etíi nullo nuptiarum

a*ppgracu ä.exc;itati. *

- Maiori fpecie veri affi!t.'matu.r ; : Salomonem in

contrahendo hoc matrimonio non peccaffe, ex eo;

quod S. Spiritus, pofteaquam huius coniugii mentio-

nem fecerat 1. Reg. III, 1.. proxime Íequentibus

commatibus 3. 5. 6. fqq. fummis laudibus effert pie-

tatem fanttitatemque . Salomonis, eumque a pietate

parentis fui non deflexiffe, diuina immediata appari-

tione, imo vero etiam amico colloquio cum Deo di-

gnatum effe, commemorat.

In primis nos monuet af-

em,

fgr-cuin cl'ari(iïmum Y.3. Deum dilexiffe Salomon

etfi

ueto r-e,fponälit , qui fuam cum Caluini hyþotheiï combi

nare

fruítra. laboravit.

XI

"N

0

eti in hoc matrimonio viuehtem-,.ideö quödin prae-

"

ceptis Dauidis ambulauit, illo vno excepto, quod in

excelfis immolauit.. Certe, fi quis locus eft, vbi S. Spiri-

hs

$

tus le&ores de peccato Salomonis in matrimormio mone-

U

re et potuiflet et debuiffet, hic ipfe effet.. "T'acet non

modo, fed. et Salomonem laudat, poftquam de eius

[

coniugio v. 1.2. meminerat, a fingulari pietatis ftudio

l,

etab imitatione patris Dauidis v. 3. nec aliud quid in

eo defiderat; quam quod: in excelfis hoftias Deo obtulit

j

M

templo nondum exítrüCto: quae fingula fieri non po-

tuiflent, (i illicitis nuptiis tunc fe Salomo commaculaf-

E

b. Engellaend,

M

fet. Celebr. prET EL M A1ERVS in annot. ad 1. Reg. IH

*

* Bibelw. Tom.

excipit quidem, ex his laudibus Salomoni a S. Sp

l- IF.

lI5

g. 52«

ritu tributis confequi nihil, nifi quod Salomo, inito

licet hoc matrimonio incauto et periculofo, gratiae

al

m

ftatü non exciderit. Quafi nuptiae a Deo feuere pro-

hibitae ex ítatu gratiae non ,excluderent.

Salomo

idó

dininum interdictum non ignorauit: qui fciens vo-

lensque Dei interdictum fpernit et in illud proaere-

tice peccat, immo vero etiam peccatum hoc quoad

viuit continuat, num hunc gratia apud Deum valere

i

dixeris et in ftatu gratiae manere.

Nihil certius , ni-

0

hil verius eft, quam quod homo in peccato volün-

)

Jus

rario contra clariffimum 'Dei effatum. commiffo | per-

feuerans , Deo difpliceat. Sed Salomo cum: filia Pha-

j

raonis copula iunt&tus plàcet Deo , adeo: placet Deo;

T

vt etiam diligatur a Deo' multisque laudibus' exorne-

"

tur, igitur matrimonium illnd. Deo non

(

difplicuir,

)f

nec vitiä nota erit ipfi inqrenda.

ff

eul

. .Qui Vefo. placere: potmcDeamammommncum

Aegyptia coptrattum ? I

udaei fere'omnes' perhibent,

Id

B 2

filiam

XII

filiam Pharaonis patriam fdper-&icionem 4dinii(iü'6 et

veram religionem Salomonis effe amplexam. Licita

enim fuiffe matrimonia cum vxoribus a gentilifimo

ad verum Deum líraélis conuer(is, dubio caret, et a

SELDENO pluribus affrmatur de iur. nat. et gent. L.

V. c, XV. 'Teftimonio fit matrimonium Iofe

phi cum

Afenatha Potipherae filia, pontificis Heliopolitani, Gen,

XLVL 20. et Mofis cum Zipora, filia Midianitici

facerdotis, Exod. IHI, t. . Etiam plerique interpretes

chriftiani, ac recentiflime theologi Anglicani in fuis

ad 1. Reg. II annotationibus,et HoN ER T vs in praef.

ad ''om. V1I. harum annotationum , hanc tuentur re-

ligionis commutationem.. Magnus GR o r1v s Pharao-

nis filiam fa&tarn effe legi fübiectam aflirmat, habetque

CALOVIVM confentientem quidem, fed aliis argu-

mentis, quam a cROo'TIO allatis, commoturm.

Nec

de hac conuerfione dubitari liceret, fi epiftolae in-

ter regem Salomonem et Pharaonem de hac Pharao-

nis filiae conuerfione olim fuiflent miífae, vt refert

EVSEBIVS Libr. IX. praepar. euangel. Sed omnia,

quae de hoc filiae Pharaonis tranfitu ad facra Ifraé-

litarum narrantur , figmentis Rabbinicis accenfentur

4 BEZA, quem RIVETVS confutare ftuduit.

Nu-

&c p.302.

perrime Celebr. prgTELMAIERVS in animaduerfio-

nibus ad füpra citatos Anglicanos interpretes quoque

negauit, Pharaonis filiam ad cultum Dei veri effe

conuerfam argumentis fat firmis confirmari poffe,

ad 1. Reg. HIT.

Tom.IV.Bibl.

iisque, quae A PAT RICKIO allata fuerant , fatisfacere

allaborauit.

Ingenue profitemur, PAT RICK I1ratio-

"inglic, p. $

et PDom.yF

ILnes pondere fuo gaudere tam diu, quam vera fünt,

PQP 66!0

salomonem - poft- confummatum hoc matrimonium

tum,

Deo fuifïe grati(Timum , dipinis colloquiis digna

tem-

"-

» T

e

templum aedificaffe, in viis Domini ambulaffe, nihil-

que praeter id, quod in excelíis immolauerit, in eo a

gita

fnü

S. Spiriti. notatum effe : Fit inde verifimile , Salo-

d

monem prius cum filia Pharaonis non cohabitaffe;

L

donec eam a patriis erroribus liberauerat, et ad. ve-

U

rum Dei cultum adduxerat, atque fic, quod matrimo-

[l

nium iuxta.legem Dei impediebat, remouerat. Nec

obfítat, quod vulgo opponi folet, Salomonis vxorem

i

163

1. Reg. X, 1. annumerari mulieribus gentilibus a Sa-

Qs

lomone duGtis;a quibus rex fapiens in feneCtute in

«f

deuia dedu&tus eft. Etenim haec ipfa Salomonis

I

vxor illo, quem citamus loco , a. pellicibus diftingui-

20

tur fatis clare, et additur, Salomonem fraezer r

liam Pbaraonis amaffe etiam-alias peregrinas tmulie-

u

res, et ab his in fene&tute - ad idololatriam fedu&tum

effe, vt vertit IvVNIVS et TREMELLIVS, nec non

«

If

auCtor Geneueníis et nouae veríionis Anglicanae.

Confrmare videtur hanc verfionem , quod in fe-

Ü

uentibus; commemorentur ac recenfeantur ido-

e

la mulierum gentilium, quibus Salomo fenex lita-

"

H

uit, nempe Moabiticarum, Ammoniticarum , Edomi-

ticarum, Sidoniarum , et Hethiticarum , cum primis

r

(

idoli A(thorethi et Milcomi, Molechi, fed Aegyptii

cuiusdam idoli nomen in his/non legatur. . Z4eceZit,

; I-Vcþo IP- 30-2&

10

b

uod [i forie ipfa, inquit RIV ET-V , vf varitm et tnu-

u

;abile [emper - femiua, priftinam in. fuperfHtionem ve-

f

cidit , et ideo in atrum 1fHus. loci catalogum eodeim fen-

fe,

fu , quo alias, relatam ipfam videremus , non tamen fe-

(2

ueretur inde,eam initio mon fuiffe amplexam religio-

u

nem ludaicam , ac proiude Salomonem im ea ducenda

"m

P

ecca[fe , qui certe fi. um muliere idololatra et. polluta

rl

iifjet , idoneus uon fuiffet , qui templum Dei

fuïs 0r d-

ffl,

vi

3

LioniUus

i

XIV-

Í

tionibus et facrificiis con

fecr)zret", quod tamen fecit poft

nuptias. illas.

.Sit igitur, Salomonem etiam a filia

Pharaonis ad Aegyptiam füperftitionem effe perda-

Gtum, tamen non prius, quam in feneGute accidif-

fet turpis ifte lapfus, cum ad auitam idololatriam re-

laberetur regina : nihil vero impediuit, quo minus an-

tea.et Salomo et vxor eius Deum verum colerent, et

:

! ,»lf:gem Mofaicam obferuaþent.

Nequaquam igitur peccauit SaïIOmo' in matrimo-

niocum filia Pharaonis veram religionem amplexa con-

traCto.

Num autem typicam fignificationem hoc

connubium habuerit, vlteriorem meretur. veri: inqui-

fitionem. . Quotquot Salomonem typum Chri(ti olim

egiffe negant, vehementer etiam. negabunt typicam

uiüs matrimonii relationem ad tempora noui foede-

Entwurf der. ris. Recenti(Ilime Celebr.

MICHAELiIS Goertringenfis

typifchen Got-

tesgelahjheit.

firmiora- defiderauit argumenta, quibus affirmaretur,

P. 175

alomonem typum Chrifti egiffe, hocque fuo defide-

rio declarauit, certis id et idoneis rationibus afferi

non poffe Arenim vero indicia fatis manifefta ex-

tare, quibus typica Salomonis relatio ad lefum Mef-

O«conomia V. fiàtn docetur, non folum a

pparet ex iis, quae MoM-

Tb Lib,.- III

c.16. . HI.p

MA curm. aliis attulit, fed etiam clariffime ex eo, quod

309.

Meffias nomine Salomonis Sponfi falutatur, ipfiusque

dies nuptialis: eximie' celebratur.

Prodite et [be-

&ate Sioniae: filiae Salomonem corouam geflantem, qua

eum (ua mater. eis. [ponfaliorum et animi voluptatis

die coromnauit.

Cantic. IH, 11. His verbis füb Salo-

monis figura et: nomine exhiberi Chriftum pacis

Feftum etiam- nuptiale

principem, quis non videt.

Salo-

XV

ASPA Md REO

Salomonis per metaphoram exhibere defponfationem

/

i

Chrifti fponfi cum eccleíia fponfa, haec ipfa Cantici

u

Nonne ergo manife-

verba declarant aperti(fime.

if

ftum. erit, Salomonem eiusque nuptias, quas cum

filia Pharaonis celebrauit, repraefentaffe et in typo ex-

hibuiffe matrimonium fpirituale, quod Chriftus cum

&

profanis gentibus in conuerfione vniuerfali ad fe pa-

tremque fuum contraxit, et in defponfatione myftica;

cuius iterum iterumque in facris paginis mentio fit,

Eph. V, 32. Hof. II, 19. 20. 2. Cor. XI, 2. Apoc.

XIX, 7. Matth. XX V, 10. confirmauit, Qui mag?:s

X

firmum et indubium pofítulat indicium typi, nae i$

nodum in fcirpo quaerit. .Cezzuz eff , inquit 0 STAN-

ll

DER ad h. l. Salomonem n fua maieflate fuiffe. typum

Chriff;.

Abfit, vc cum GRo' T 10 verba Cantici allega-

ta ad literam: de nuptiis Salomonis cum filia Phara-

[5

onis accipiamus,, et fenfu fublimiori ad Chriftum hu-

jusque ecclefiam accommodemus , tamen metaphoram

ab his Salomonis nuptiis defumtam effe, in aprico ia-

Irl

cet, indiciumque typi negari nequit.

Hymnus

Dauidis feptuagefimus fecundus canit corus Meffiam et

nomine et perfona et regno Salomonis condecora-

tum. Ín initio fignat Meffiam nomine Salomonis, v. 1.

nec eft, vt titulum Píalmi trahas eo, ac fi Salomo

d

Pfalmi au&tor cenfendus eflet, etenim finis eiusdem de-

"

monítrat, Dauidem . effe auctorem, non Salomo-

r

nem. ) Poítea hunc Salomonem regis filium ita de-

fcribit hieropfaltes, vt facile intelligatur, multo fübli-

lf

miocem illo filio regis Dauidis infigniri , cum talià

0 fuo

l5

'e'f rde propriegatibu; Virtucibusqug,. et de regn

k

prae-

lo.

d) Vid. MART, Gnrlnk;fsþin Coxhrxientär. ad h, Pf

Xvl

"T

.prae;dice't,' quae in hominem nudum cadere non poffunt.

*

Placuit ergo S. Spiritui, fub Salomonis

p

erfona faepius

exhibere menti noítrae Meffiam, et ipfo hoc docere,

vt, quoties gloriam Salomonis cogitemus, fimul etiam

coeleftem Salomonem refpiciamüs, au&orem aeternae

pacis Dei cum hominibus, et verum ideo Salomonem

principem pacis, Efa. IX, 6. Quid autem eft cypus

niíi res et perfona V. 'T. quae ex intentione S. Spiritus

perfonam quandam et rem N. T. fimul exhibere de-

bet, Intendit S; Spiritus per Salomonem aetate V. T.

repraefentare eum, qui Salomone maior. Matth. XII,

42. Salomonem itaque annurmserare licet typis, et qui-

dem particularibus, non vniuerfalibus, excepto nem-

pe lapfu grauiori aecgcis, vt Iþpra mqngïmus.

Nec aermar& dübitïamus—'ï; nuþtiäsPïruclc*nnïubiumque

Salomonis cum filia Pharaonis debere typis V. T. ac-

cenferi. Singulare et plane inexpe&tatum omnibus, qui

fummam Salomonis pietatem fümmamque gratiam;,

qua apud Deum valuit, penfitant, eft hoc connubium

cum Aegyptia: fed fingularia et infperata heroum fidei

fatta omnium in fe conuertunt admirationem , etaccu-

ratiorem fatti infueti confiderationem requirunt: in

primis (i fa&tum legi diuinae aduerfari videtur, cui ta-

men pii femper füere audientes. Quanquam autem

exinde concludere non liceat, omni infolito piorum

V. T. fa&o typum ineffe, tamen certi(limum eft, (ingu.

larem rationem et grauem cauffam adeffe vbique, qua

5. Spiritus motüs eiufmodi faGta literarum monumen-

tis prodidit.

Connubii Salomonis cum filia Pharao-

nis meminit facer codex:, profe&o non (ine cauía.

Ecquae vero caufa? Nifi nos omkg(i;a' fallunt, haec caufa

CX

AA OR

&NS

$05

55

g

It

ex Cantico Canticorum äperte conítat;^- Ti hoe rex

t

nofter:Salomo coeleftis fiftitut- ve fponfus ; ''qui. fe

5

deíponfat amicae ,:quam cum eguit;o -2uiclo curri-

$us "Pharaonis.comparat; c. 1,9. vel' curn. equitatu

ia

1

in curribus Pharaonis, vt hábet Vulgata verfio: quam

fufcam vel nigram; attamen 'formofam dicit, C..1, 5. 6.

]s

Jj

quam porro: 2*137023 //Iiem principis et vegis appel-

lat,c..VII, 1. vt vertünt SY MMACHVS, AQYILA,

LVTHERVS. Quae fingula fimilitudinem a filia Pha-

raonis, vxore'Salomonis, defümcáari referunt, et fatis

;

prodünt, in connübio

l

Salgnxvnis cumf*Aegyptia al-

^

n-

;iora 'lazere.,-

Exifimamus ipitur, eo praefguratem effe con-

uerfionem 'gentilium ad verum Itraelis Deum. Sicuti

"

salomo peregrinam duxit in matrimonium, quae 2

filiabus Sioniis ante quidem diftincta, poft hàc cum

|

his coniuntta Deum coluit, fic etiam 1E$v5 gentes

iuré Ifraéliticae ciuitatis exclufas fécum ^ matrimo-

nio fpirituali copulauit, populumque fibi defponfauit

1

aliquando .peregrinum, fuperftitioni deditum; idolis

addictüm, nunc autemi ad facóra Dei veri adduCtum et

!

verae:relipionis fcientia eaudentem. Refert Salomo

l-

fponfus perfonam noftri Sofpitatoris, zoffrae pacis,

qui ex ambobus vuum fetit ) feptique iutevflitiuim abru-

pitet iuimicitias legembpraeceptórum 1n placitis pofitam,

"r fua carne abolemt, vt in féfe ex - duobus conderet

"n aoutim bomimem . faciendo pacem, et ambos vió

in corpore reconciliaret: Deo per crucem. Eph. IL, 14.

15.16; F'ilia Pharaonis refért iniapinem ecclefiae e gen-

tibus :peregrinis Clirito' defponfatdé, atque matrimo-

"

i

? Vtrümque-probatur abun-

riio 3iþi?iætualil :ConiunCtae, :

de

XVIII

AG2A Mibà MOA

de ex contentis Cantici Canticorum, in quo orátione

figurata, fenfu tamen literali (non myftico, vt vult

GROTi1VYS) Chriftus fponfus habitu regis Salomonis,

ecclefia fponfa habitu et imagine filiae Pharaonis, ap-

paret, id quod mox oftendimus, omnesque fere Pa-

tres ecclefiae primitiuae docuerunt. Addimus, ac-

clamationem illam folemnem c. III, 11. difcernere

ecclefiam fponfam a filiabus Sionis et a matre Salo-

monis.

Adíftat fponfus Salomo die nuptiarum co-

rona ornatus, fed a qua ?. a matre: a quibus vero

afpiciendus et admirandus ? a filiabus Sionis, quibus

fponfa amicum fuum confpiciendum oftendit. . Pro-

dite et fpeclate, Siouiae filiae, Salomonem coronam ge-

Jlantem , qua eum [ua mater, eius. [pon[aliorum et volu-

piatis die.coronauit...:Si per. matrem cum | plerisque

interpretibus intelligis fynagogam Iudaicam, vel gen-

tem ludaicam, ex qua Salomo coeleftis o xer« cwgxa

natus, Rom. IX, s. et a cuius fede, Zionis puta mon-

te, exiit gloria et fplendor euangelii Chrifti ad omnem

vsque orbem, Efa.IlI, 3. coll. Luc. X XIV, 47. intelli-

ges facile, diem nuptiarum Salomonis coeleftis effe fe-

liciffimam gaudiique pleniffimam periodum conuer-

fionis gentilium. : Sponfa enim huius Salomonis non

pertinet ad filias Zionis,fed ab his diítinCta alloqui-

tur filias Sionias: nec habet fponfa eandem quam Salo-

mo matrem: igitur peregrina et alia ex gente in ma-

Bibi. Hüvffra. trimonium a Salomone coelefti dutcta, CaArovivs

l. p. 1272.

nofter coronàm, qua mater filium coronauit, accipit

vel de corona paflionis fpinea, vel de corona exalta-

tionis et gloriae , cuius Paulus Ebr. II, 9. meminit, qua

ipfe À« vo y4912 a matre fecundum carnem, nimirum a

Synagoga Iudaica, quia ex ludaeis oriundus eft, etfi in-

teritum

XIX

BG9k Mb4 de0A

i

teritum eius et excifionem vnice intendente, coronatus

plt

eft. Quo pa&o coronam gloriae a Patre accepit quidem,

B,

fed interuentu matris et coronae fpineae, quia per

