A. M. 30;. Quæ tamen mera ipforum conjectura, nullo nititur funda-
mento, nec ſatis commede chronologiæ reſpondet, cum Jehu regis un-

ctio 70. fere annis JerobeamilII. antevertat re num, ſi Jonæ ætatem in

iſtud eongruere cenſeamus. Vix alia quæcunque ejus expeditio copioſius
recenſita & ad poſteros transmiſſa legitur, quam qua ad Ninevitas a Deo

ablegatus, obſequium, quod recuſaverat prius, Periculo ſuo adaclus, praſti-
tiſie memoratur. Non jam immorabimur næniis, quibus hanc ejus hi⸗
UDu 2?2 ſtoriam,

Toi Asv ZαDτ 15 däοντ%οο Aéροροροααιν α α 7εα Ttα 7 c&ατα
ρA. 7⁰ õ cer

ad Ninevi⸗

tas ablega-
tio.

*

De Jona.
1

SZ
7

34 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ſtoriam, totumque Jonæ libellum, Arabes conſpurcant, quas ex ipforum
monumentis erutas, Hottingerus ſubminiſtrat Hiſftoriaz Orientalis Lib. R.

eap. III. pag. I14. ſq. & Ludovic. Maraccius laudato ſupra loco, & not.
ad Suram XNXNVII. Alcorani p-sgo. b. Neque Judæorum allegabinus ex-
cuſationes, quibus inobedientiæ ipfius cauſam perorant, commune iſtud
diderium ingeminantes: 2 81 P )/ 17 v 52
Zona quæſivit gloriam ſilii, non quæſivit gloriam patris, quod in hanc ſen-

tentiam Kimchi interpretitur, ideo auffugiſſe extra terram ſanctam, extfa

quam propheticus inflaxus locum non habebat, ut Iiraelis famæ conſuleret,
in cujus opprobrium juxta ac pœnam, Ninevitas ad ejus præconium pœni-

tentiam acturos prævidebat. Deum quippe Ninevitis parcere conſtituiſſe,
ut eſſent inſtrumentum iræ divipæ, quo caſtigarentur Ifraelitæ, ideoque

*

fugam apud animum ſuum propoſauiſſe Jonam, ne ad urbem Nineven pro-

an vere ge- ficiſei cogeretur. Iſtud tamen ſilentio involvere non licet, virum Celeb.
E 33 lieg⸗ Hermann. von der Hardt. An. 1718. menſe Novembri, gemino Schedia-
mbolicas fmate querum alterum Jonam in Curcharia, akerum Jonam ſub' ſillieyprie

ſiſtit, quicquid eſt hiſtoriæ de fuga Jonæ, projectique in mare, & à ceto
abſorpti, poſt triduum reſtitutione, & reliqua, in merss transformaſſe pa-

rabolas ac allegorias; eoque nomine à Viro Plur. Rever. Sigismundo Beer-

manno, bPaſtore ad SS. Trinit. ædem Wolffenbütt. edita ad Amicum ebi-
Rola, Wolfſenbütt. in 8. An. 1719. confutatum, mox programmate ſatis
prolixo, d. I 5. Aptil. A. 17 19. de Jona, quo integritas hiſtoriæ Jonæ, necé
non miraculi rohur, contru cujusdam ſerupulos ſolide defenduntur, vind icias

7

adornaſſe, atque hinc alio ſchediaſmate d. S§. Jul. 1719. æniogmata Jong

denuo recenfuiſſe. Ita veéro inſtituit Vir doctiſſ. ut, cum vetitum eſſet a

rege Jeroboamo, ſeribere in regnum nec adeo integrum eſſet Jonæ aper-
ta fronte Hraelitis cladem ominari, ab Aſſyriis imminentem, fub ſymbolo-

rum involucris id egiſſe Prophetatn fingat, ita quidem, ut Samariam ſub

Nineves ſchemate ſiſtervet. Hinc quæ de fuga, Tarſum parata memora-
tur, idem velle ac, Prophetam ſeribendi officium declinantem, ad Sardes,

1. 8 . . .
h. e. non ad urbem Sardium, ſed ad injuncdtum filentium (alludendo ad

voc. T AsStπ.Hentinm) ſe recepiſſe, officioque divinitus ſibi de-

mandato ſubducere voluiſſe, pro regis interdictis. Fugere, ait, eſt in civi-
libus negotiis, ſe ſubducere, ſe ſubtrabere operi, agre. ſauſzipere, detrectare aut

declinare. Hinc onam, dum fugam meditâtus fertura Deo, ſilere maluiffe,
& ab officio divinitus injundto, dicendi & ſcribendi in Samariam & re-
gnum lfraeliticum, deſiſtere, quam Dei nomine dicere, corrigere, & emen-

dationem urgere. Navem, quam conſcendit Jonas, rempubli camsamari-

tanam

lanzmelle
tem bella
otibus in
Giti regni,
int ocatlitls
uvild xp
em, Ja
pe dena
huit, ſom
in regnoa⸗
Jonam, cun
Veraytopen
rennt zgne
integno eſſe
jacerenturt
rei damnumm
Prophetam,
togatus euj
Gdenunciat
Oan erob
Ge, imndrer⸗
porro dum
ſeregnima
publicx non
tibus dedi be
ſorbetur
Mariuum fun
bolo hinc ho-
Preces ad De
Ninerefger
Eennkoturam
PememlIrae
jecintegni
Que videret
Urgeri, in
citur hane
dien & ng

l irtiter,

r iſorium “ tanam eſſa ait, que ma ri lvchatul, ſ utlihus eNpofitn m. Per maris tempelta. De onr.
lr Liek ternm bella acerba & turbas, regno Iſraelitico à Sardanapalo, & inteſtinis =
, & o=tt. motibus i impen dentes, inte ligit, Nautæ, regni Iiraelitici membra, ſub-
tbinds x dhiti regni, cives quicunque Gne diſcrimine. Hos HWraelitas Jſua Numina
mmuniil inooataros, in iſtis tempeſtat, bus dicit, i. e. idolis ſuis immolaturos, Pro
Anoaour lio exbetendo, & ſic tacite Iſigelitis idololatriam exprobraſſe Prophe-
in haoc ken- ram. Se üpellex e navi projecta in mare, ingentia trihuta notat, hoſtibus
Rckam, eka „2 pe den a victoribus & dominis. Jonas ad ima navis deſcendens, decu-
conſaſerc hbuitt, ſomno obrutus, malens quieſcere in illa tempeſtate, & velut dormire
niumpen. . in regno orruptiſſimo, velut in angulo latitans. Acceſſit nauclerus ad
conſtiruile “ Jonam, cum regni Ifraelitici antiſtites, ubi fruſtra ab idolis ſuis expecta-
ite, igeoqne verant opem, tandem ad prophetas conſultum venerunt, quos antea ſpre-
ineren Po. 1 verant, agio[Centes non vi, ledcußlioagendume ſle, ſanæ docrinæ vim
firum Ceeb. 7. in regno eſſe inexplicab ilem, 2a qua populi & regni pendeat ſal us. Jam cum
o Kheeff.. — ncerentur ſortes, deprehenſum fuiſſe, Prophetarum filentium ede publicæz
letrte rei damnum W malorum impendentium cutim, iucecue coactum fuiſſe DZ
e, n cxo Prophetam, rumpere ſilentium stque ics ſortem cecidiſſe in onam. Qui
Crmele pe⸗ rogatus, cujas eſſet? edita confeſſione ſua, Symbolice fraelitis lectoribus
Nundobeet⸗ denunciat regulam ſidei & doctrinæ, qualem profiterentur Prophetæ, &
miun eti. quam Jeroboamus idololatriæ præ eferre deberet; inſimulque ſuadet obli-
Ammmatelits que, mittere idola, & colere verum ſummum Numen a quòô'omnis. Ilpſe
u Ime, li⸗ Porro dum capitis ſententiam in ſe dicit, ſubindicat, neminem mederi bol⸗
ur ziniieis ſe regni malis, niſi primum Prophetæ, qui nimium ſi uerant, corruptioni
ſynte Tte Pubſicx non medentes, dent p Ghas, quæ funt, fluctibus Obiici, tempeſta-
ee tibus dedi bellicis, & periculis vitæ exponi. Ita ejedus in mare Jonas, ab-
tem d ſorbetur a piſce magno. Hanc Carcharum ſ. Carchariam, i. e. canem
le h⸗ marinum fuiſſe putat, in mari mediterraneo frequentem, ſub cujus Sym-
bgan bolo hinc hoſpitium Jonæ intelligit, i in quo abditus Propheta, per triduum
mnriun l preces ad Deum pro Ifraele fuderit; hinc Carkathiokertam, quæ vetus
unen Nineve fuerit, Aſſyriacam adumbrans regionem, ceu exilii Ifraelirici ſe-
n, Ade⸗ dem futuram. Jonas in ventre piſcis tribus diebus & nodibus heærens,
Alutenee 1 gentem Ifraeliticam adumbrat exulem, ita quidem, ut liberationem illi ac
nins hilee⸗ redintegrationem polliceatur, ubi in exXilio pœnitentiam egerint. Cum-
it Nin i⸗ “ que videret vir doctiſſ. ſe cumprimis vVerbis Chriſti Matth. XII, 40. 41.
lunchru r urgeri, in quibus ad Jonzæz hiſtoriam, tanquam revera geſtam, provo-
eremiliſi, caatur hanc ad ea paravit reſponſionem: § cut Jonas in ventre ceti tres

inte Aies & tres noltes extitit, ita & Chriſtum tres dies & nodtes, tresve an-
“ 9249 44 circi ter, abll Judaæos commor. ur,.. LDe tr. iduo Jua mortis & ſe
́YUDẽ èMD uture

*

2*

De Jona.

34 INTRODUCT. APD LIBROS BIBLICs

pulturæ Chriſtum poc loco immediate & proxime non agere, ipſa fatorum
comparatio. quoad omnes partes indicat. Neque enim Jonas triduo illo
mortuus, ut Chriſtus, ſed vivus oravit pro populo Iraclitico. Cbriſtus igi-
tur triduum ſuæ funcdtionis, ſive trium annorum ambitum, vix multe lon-.
giorem fore denunciavit Judæis, qui Cbriſtum diutius non eſſent toleraturi,
ſed maturrime e medio ſublaturi. Neque Chriſtus triduo integro, tribus-
ve diebus & noctibus integris in ſebpulehbro fuit, ſed in tertium ſolum diem, nec
niſi duabus, iisque non integris noctibus. Tribus vero annis integris &G
paulo altra, tribus cum dimidio, vitam docendo abua Judaos tranſegit.
Signum igitur Jonæ, Judæis a Chriſto datum, eſt par propinqui exilii denun
ciatio, ob parem utriusqué Populi improbitatem &. Mitto cetera, ne ni-
mis ſim prolixus. Admonitus vero Vir Celeb. ut inauditæ hujus inter-
pretationis ediſſereret fundamenta, non aliud habuit, ad quod provocaret,
quam vetuſtiſſimum gentis Hebrææ ſtylum, non fimplicem & planum,
qualis nobis eſt in uſu, ſed continuo parabolarum uſu pictum, ita ut rerum
geſtarum hiſtorias non tam eloquendo exponeret quam effigiando deli-
nearet, & per Symbola commemoraret. Quod cum in laudatis ſupra vin-
diciis, ex Abimelechi apologo Jud. INX. ex viſione Abrahami Gen. XV. ex
Jacobi ſcala cœli Gen. XVIII, nec non ex Propheticis Amoſi c. VII.
& Jeſaiæ cap. VI. viſionibus demonſtrare ſategiſſet, ulterius pergit,
ac omnia illa in apparitionibus, viſionibus & ſomniis fadta, comme:
morari poſtmodum tradit, laudari atque allegari a Scriptoribus ſacris,
tanquam externa facta, ſine mentione modi, quo primitus contigerant,
viſionis aut ſomni medio; quod variis pariter exemplis evincere alla-
borat. Hac ad Jonam transferens, ex norma dictionis Propheticæ, a Mo-

ſe N um. XII. dilucide definita, per viſiones aut ſomnia divina; ex conſtan-

ti Prophetarum uſu; ex paritate ſymbolorum Prophbeticorum, parabolarum,
& ænigmatum concludit, Jonæ libellos (quos duos conſtituit ) viſionibus
conſtare divinis, ſymbola vehere, parabolas continere, & ænigmata ſiſtere.
Quanquam paulo poſt ingenue fatestur, ſe conatum ſaltem pertentare

profunda Jonæ ænigmata & abſtruſiſſima ſymbola, neque ſe plane ſplene.

que aſſecutum eſſe. Quem viri doctifſ. candorem laudantes, lubenter
ipfi largimur, ſi ſerio hunc libri Jonæ ſenſum eſſe credat, mentem Pro-
phere prorſus eum aſſecutum non fuiſſe. Eodem ſane argumento con-
ſiceres, hiſtorica illa, quæ apud Jeſaiam c. XXXVI. XXXVII. XXXHX de
Hiskiæ rebus, & apud Jeremiam, de clsde regni jJudaici cap. XXXVII.
XXXIIX. NXXXIX. LII. de rebus in Judæa poſt urbis deſolationem geſtis
cap. XL. XLi. ſq. de Prophetæ afflidionibus c. X K VI. XXXII. XXXIII.
V . ejus-

.
4
äs
.

—
. gB

ejusſen
non ſee
elle ſec
cuiomot
expolti
tarum 1
ſehemat
leckores
& paral
Allepari
iug n0
lom pat
V. I5-2
tum
mnium 1
ne ſibi ot
ſtrucurz.
libello, nt
eneris v
non
Mltur, elt
nibus libn
ſeguntur,
Jomm no
dres des
is GUa
Tie
luns) um
iconge
TumChrig
opozeſ
ehlicztio
em ul
td eoen
Venta ge⸗
Medium

fatorun
duo i.
Wusigi⸗
lllto n.
lletaturi,
10 lribus
ndien, uec
inmegii G
tranſgit,
ilii denug-
tera, heni-
Ujus inter-
roocaret-
E planum,
1 Dt terum
lando deli
ſopnn vin⸗
en. M. ex
no 0 VII.
ius pergid
t, comme-:
ibus ſacris,
ntigeraat,

jocere I4.

Pettc AMe.
/ Conſtan.
rabolarun,
viſouibii ibus
uti, ert.
, hert enturt

plane Mnd.
es⸗ ſobenet

Dment cor⸗
a de
. XANI.
uer en

i⸗

VETER. TESTAM. 343

ejusdemque ex vinculis per hoſtes liberatione cap. NL. geſta memorantur,

non ſecundum literam, ur exponuntur, reapfe even ſſe aut ihte lligenda

eſſe, ſed viſtonibus con, tare di vinis, OSymbola vehe re, Parabolas continere, ℛ
ænigiata ſiſtere, nee quicquam demum hiſtoricum verbisque propriis
expofitum, niſi in allegoricum & ænigmaticum rapiatur ſenſum, Prophe-
tarum ulli-eſſe relinquendum. Ubi viſiones, ænigmata; parabolcæ &
ſehemata exponuntur, Spiritus S. de figurato didionis genere ut plurimum
lecdtor es admonuit, vel per diſertam denominationem, vel per nναοισιν
parabolæ applicationemn, vel per totius contextus ſt ucduram, vel per
allegationem alibi factam, vel denique per alias e textu elucentes αανρ

ews notas; ut ex ipfis, quæ Vir Celeb. in cauſæ ſubſidium ciravit, ad ocu-

lum patet exemplis. Abimelechi apologus Jud. IX. applicatione facta
v. 16-20. ſchema manifeſto prodit; ad Abrahamum, Dei verbum perla-

tum àâà in viſione Gen. XV, I. diſerte declgratur; Jacobi feala ad ſo-

mnium refertur Gen. XXVIII, 12. quæ Amoſus cap. VI. exponit, in viſio-
ne ſibi oblata v. I. teſtatur, & Jeſaiana cap. VI. Oeνℳwυοα totι— contextu,

ſtrudura & indole ſua viſionem Propheticam ſpirat. At nihil tale in Jonæ

libello, nullum viſionis out parabolæ indicium, nullum fymbolici dicendi

genetis veſtigium comparet aut vola, ſed plana omnia & aperta, hiſtoriam

nen tam produnt quam evincunt ita ſecundum literam geſtam, uti expo-
nitur, citra Symbolorum aut ænigmatum involucra. Hinc & in allegario-

nibus libri, non in umbras ae Sym bols ea transformantur, quæ enarrara ibi

leguntur, ſed ut vere geſta ſecundum literam, intelliguntur & repetuntur.
Jonam non in muſæo S8 Samaritano abditum, ſed é 77 αραπα⅝ τ—Tꝓ unr 8,
tres dies & tres noctes delituiſſe tam vere absque ſgurarum pigmen-
tis, quam vere Pilius Hominis tribus diebus & noclibus éy 757 2 0α

7 & Ine ſit condendus; & Ninevitas (non vero Samariæ incolas, Iſrae-

litas) tam vere kornitentiam egiſſe ad Præconium ] Jonæ, quam vere hi
ipſi condemnaturi olim ſint in judicio extremo imp Gnirentem audito-
rum Chriſti turbam, Salvator Optimus diſerte, verbis propriis, & absque

tropo ac ſchemate teſtatur Matth. XII, 40. 41. Gojus literalem hiſtoriæ Jonæ

explicationem qui deſerit, camque in ſchemata & ænigmata transformat,
eum nullus dubiraverim ιαν—rdrααο oN τÜ⁵ ουσ proferre, a Pe-

tro proſcriptam & exploſam 2. Ep. I, 20. Ut ασιεαιτταα multa, in allego-

rica iſta Jonæ i interpretatione, alia coacta, & invita Minerva, non tam in-
venta quam contorta, & ſigmenta demum taceam hiſtorica, de rege regno-
que fraelitico, citra ullam tabularum ſidem aue Scripturæ ſuragium, imn

medium Prolata, quibus iſtud allegorie commentum invicen commis-

344 INTRODUCT. ADLIBROS BIBLICOS
De Jona, ſum ægre perquam cohæret. Piforibus atque Poetis, Quilibet audendi
ſeomyer fuit æqua voteſtas, quam tamen in interprete Scripturæ ferendam,
aut admittendam, nemo temere dixerit. Sed cum inſtituti & loci hujus .
non ſit, cum Viro Celeb. in arenam deſcendere, & ſingula ex inſtituto
perſequi, vela contrahimus, & ad ea Lectores remittimus eruditorum ho-
mioaum ſcripta, quæ hanc ejus ſententiam data opera ſub examen voca-
typiea runt. Nos ad cam properamus Jonæ dignitatem., qua vita geſtisque
Chriſti re- Chriſtum repræſentavit, ſuumque inter eos locum obtinuit, qui Salvato-
rrſenia ris noſtri geſſerunt typum. Hane ipfi prærogativam doctores eccleſiz
tio: ex Matth. XII, 39 -42. coll. Luc. XI, 32. paſſim aſſeruerunt, ex Græcis
Cyrillus Alexandrin. proxm. Comment. in Jonam Tom. III. Obp. fol. 36.
& Theophylactus in præfat. Comment., in Jonam, exlLatinis Hieronymus
in praſat. & Comment. in Jon. Auguſtinus lib. Il. de Symbolo ad Catechu-
menos, cap. 6. Petrus Chryſologus bom. 37. de Jonæ prophetæ ſigno, & alii;
fuſius autem, & per partes declararunt, ex noſtris Feſſelus in Cbriſto my-
Nico p. Rg. ſegg. & b. Pfeifferus Magnal. Cbriſti Lib. I. F. II. p. 297. 4572.
e Reformatis Pranciſc. junius Parallel. Sacror. Lib. I. Loc. 24. P. 79. Franciſc.
Gomarus Tom. I. Opp. fol. ga. ſj7. & cumprimis Joh. Biermannus Mo-
ſos en Cbriſtus Lib. I. cop. AXII pag. 276. ſeq4. Ubi tamen haud abs re, co-
piioſe perquam & ſollicite monuerunt laudati patres, Cyrillus, Theophy-
lactus, & Hieronymus, typum Chriſti Jonam præbuiſſe, verum non in
omaibus vitæ & officii ſui momentis ac factis, ſed in quibusdam tantum, ad
queæ Scriptura digitum intendit, & quæ pronam ac facilem admittunt ap-
plicationem. Uti enim ſimile, ita & typum, ultra compararionis tertium.
extendere non licet, niſi adverſariorum ludibrio ſanctiſſima religionis my-
ſteris exponere velimus; recteque ac ex vero Auguſtinus lib. XVI. de Civ.
Dei cap. 2. Non omnia, inquit, quæ geſta narrantur, aliquid ſigniſicare Pu-
tanda ſunt; bropter illa, quæ aliquid ſigniſicant, etium ea, quæ nibil ſignifi-
cant, attexuntur. Solo enim vomere terra proſeinditur, ſed ut hoc ſieri
. voßit, etiam cetera aratri membra ſunt neceſaria. Unde Cyrillus: τρ
dewροαι ννοναοααντäνι ‿νοοιι αονο, Fορ„οναερααιαι õ
οαραα 9αε &α οτι τιυνουD ρρ, dos ααιι αιαινπροντπαον ρα⅞⁰.

êõä de o νιαοτινι 7ος 0α νααναα, α OeNXαα
öri u is εααονροντιαι τπ νοονονιοιι. F UQwando aa ſpiritualem conſi-
derationem ſermo informatur, Chriſti perſona qua repræſentetur pr opoſita S
aahumpta, prudentem ac peritum neceſſe Et circum ſpicere, quænam conſequen-
eeer tanquain ag ſcopum propoſitum inutilia, & quæ rurſus utilia, & resſte

5

— A2 . . . e » „π „ — =
év veς & Sns SnHραοιαι T Ga“ αοοNαρQabâ ο ιααυνowν νvæebs , 70 o-⸗

–

G mij
olim fo
login f⸗
Heſion
Vilcerit
lorum
ris eme
bus Ge
Saw.k
us/
tia nu
nder
Aleme⸗
ſi & aDS
eſſe, eſn
ſi Du.7
ellito,
Cundit,
in dor.
Wa bel
In qün
menten
hibente
cenſum,
ſepulche

delenſs,
igarian
montec
Namnu
quod N
trallt
Cum eo
Matth
Araba,
Nam, 15
(

8

Uet Aden

ferendom,
locinujus
ex inſtinnto
itorum h-.
nmen voca.
ta geſtigue
qul Salyno⸗

tes ecclel?·

hes Graci

K1 ,.

Hierooymnmis
ol Cltetll⸗
ſent ali
1Crilong-
1,467, 4ℳ2,

„ylnneſc. .

maunus M-
c abs re, eo⸗
9 Theoph)
erum non in
mtantun, ¹
Gmittunt ap⸗
onis teitiomn.
ligionis m)-
NL&ſ
niil H-
in ir fin
o 1de⸗

Dejr0 10e
eNAN
6 1ee
tuelenn 40
rrofte
mon ſellie

nuceſor
,hu 8

8. Ars
4

7

VVyVyrTER. TEST AM. 345

SM majorem in modum conducibilia ſint. Tanta præterea hiſtoriæ Jonæ jam De J ona.
olim fuit celebritas, ut ad gentiles quoque emanaret, va riisque in Mytho in Mytho-
logia fabulis anſam præberet. Herculem certe, quem ad liberandam logia gen-

Hleſionem, in os & alvum canis Carchariæ infilüſſe, triduumque in ejus

viſceribus latuiſſe, nec quicquam inde detrimenti percepille, quam capil- gin
lorum aliquot defluvium, Lycophron memorat, ex prophetica Jonæ hiſto-.
ria emerſiſſe, poſt Cyrillum & Theophylsctum, pertendunt ex recentiori-
bus Ger. Jo. Voſſius de Orig. & Progr. Idoiolatriæ Lib.II cap. XV. p. 194.
Sam. Bochartus Hierezoici Part. II. Lib. V. cap. 12. föl.. Prid, Spannhe-
mius fil. Otb. L.I. p. 37. Pet. Dan. Huer. Dem. Evang. Propoſ.IV. de prophe-
tia Jonæ §.g. P. 3gé. caſtigat eo nomine & refutati a laudato ſæpius Herm.
von der Hardt, prolixo ſchediaſmate, menſe Julio A. I 719. edito, quod Her-
culem ex Carcharia inſcripſit Arionis porro hiſtoriam a nautis in mare mis-
ſi, & a Delphine excepti atque Corinthum delati, ex Jonæ hiſtoria derortam
eſſe, ejusdem Huetii conjectura eſt quam pariter proffligandatmn ſihi ſum-
ſit Dn. von der Hardt peculiari ſchediaſmate, menſe Odobri An. 1719.
edito, & Arion citharædus, pro rebus ZJonæ luculentius illuſtrandis & vindi.
candis, inſcripto. Addit Sanchez eumque ſecutus Corn. a Lap. Comment.
in Jon. I. 3. p. 333. ſeg. fabulam Andromedæ, quæ in Joppe alligata ſaxo,
ut a bellua marina voraretur; a Perſeo fingitur liberata, belluam occidente.
In quibus ita detorquendis & depravandis, patris mendacii eo tendere
mentem, ut hiſtoriam Jonæ, inſignem myſteriorum Chriſti figuram ex-
hibentem, fidei redderet ſubleſtæ, ac in neniarum numerum referret ac
cenſum, Theologi alias monent, & a vero non eſt alienum. De morte ac ſepul-
ſepulchro Prophetæ, cum ex Scriptura certi non reddamur, pauca ferun- chrum.
tur & incerta, ex ſupra citatis Epiphanii & Hieronymi verbis repetenda;
& ad Hieronymum, de Jonæ ſepulchro, proxime accedit R. Benjamin Tu-
delenſis, qui Itinerarii p. 2. (edit. l Empereur) ad DE N e eee
Sipariam, quæ olim Wipori dicebatur, Jonæ filii Amitthai, Prophetæ, in
monte collocat buſtum. Idem quoque paulo poſt pag. 62. Aſſchure tres
etiamnum Synagogas conſpici memorat, Obadiæ, Jonæ filii Amitthai, &
Nahumi Elkoſchæi. Iſto autem cum ſepulturæ loco minus bene congruit,
quod bPinedam ſuum ſecutus Corn. a La p. Comm. ad Jon. II, II. p. 3. C. reſurrectio
tradit, Jonam fuiſſe unum e ſanctis, qui reſurrexerunt cum Chriſto, ac nenpor &
cum eo, tam in corpore quam in anima glorioſi, aſcenderunt in cœlum reſurre-
Match. XXVII, 52. Quod ita demonſtrare ſatagit: i enim Adam, Noe, Gionis
Abrabam, Iſaae, Jacob, Moſes, Daviq, Job reſurrexerunt. ergo & Jonas. Chriſti.
Nam ipſe præ ceteris ſolus reſurredtionem Chriſti tertio die futuram prophe-

Carſz, Pars Il, H Xx tavit,

346 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Jona., tavit, & reibfa repraſentavit, dum tertio die e ventre ceti, quaſi e ſepukchri “?ð le
redivivus, ſurrexit. Ipſe ergo abptilſimus erat teſtis reſurrectionis Cbri. nher in
Ali, G&. Verum nominatos illos ex ſepulehris prodiiſſie Patriarchas, ta- eiti ei
cente Scriptura, quis certo affirmaverit? redtius omnino Anton. Bynæus e u
de morte Jeſu Chriſti Lib. III. cap. g. & 27. pag. 267. Quinam fuerint bi Tuadens
ſanci, inquit, nemo mortalium novit, in ſilentio Matthæi. Quin, ſi con- leti not
jedcuræ hic ſit locus, in b. Henr. Mülleri Jeſa batientis e. LXXXAII. p. 21. B
potius incederem ſententiam, ex qua ſanéli illii refurgentes, non antiqui inns .
Patres, Abraham, lſaac, lacob, David &c. ſed recentiores longe fuerint, kec e⸗
nimirum illi, qui e numero diſcipulorum Chriſti, vel piorum etiam Ju- Ma
dæorum, ſpem Ifraelis expectantium, non ita dudum mortui ac ſepulti g ſen
erant. Certe, niſi fuiſſent ſatis recenter mortui, non fuiſſent agniti ab il. kenübert
Uis, quibus apparuerunt, nec cognitum fuiſſet, eos a morte redlivivos. ntsC
Hinc porro crediderim, ea ſanctorum ſepulchra fuiſſe operta, ſuosque red- 1 ſblimi
digdiſſe conditos, quæ Hieroſolymis erant vicina, nec ita procul ab Urbe, mecnhen
qquin & a monte calvariæ, diſtabant, unde in urbe ſancta apparuiſſe dicun- ne hbe⸗
tur reſuſcitati, in qua cumprimis hoc percrebeſcere miraculum debebat. reckctete⸗
Art vero Tüpori, quæ poſtea Diocæſarea dicta, in Galileæ meditullio fita, Aeinclutos
longius ab Hieroſolymis erat remota, quam ut huc trahi commode queat. len Iu re
VUt adeo non incertum modo, ſed a veri quoque ſimilitudine videatur alie- Pelbeklt
apparitio num, quod de reſurrectione Jonæ tradidit Jeſuits. Nec multo certius, ilennn
MorPure⸗ quod de Jonæ apparitione, moribundo religioſo facta, Gregorius M. AYAopo obnd
W Elb Papa memorat Dialogor. lib. IV. cap. 37. Opp. Tom. II. fol. 276. facdtum 14. 1 5J
eſſe, ut vir quidsm religioſus, vitæ admodum laudabilis, ev 117 cραντſ heicdemen
õä αρα0αι IeG&να 10 õ niſ exiſent
Gæτι, αS1 αασ νννυυοbαννvοι ααια o&οτ— 7 S⁵ρ 9e Ecum omnia
Tv r uid AWονυN“ν.; τοατI Fανροαααου υeee, or, Sroτ†ςken in Mee
e Sνππαεασ1 T τα ο αι r ρS, Gτε⁰ αεν , en 1 Unde pore
ανοναεdειορο. in hora exitus ſui Jonam Prophetam., Ezechielem quoque. 0, tbhoc
& Danielem aſpiceret, eosque dominos ſuos N nomine elamaret. Qucs . Riterit, na
dJum ad ſe venißſe diceret, & depreſſis luminibus, eis reverentia obſequium Bun adſe
praæberet, ex carne educdtus ſt. Sed quam ſubleſta Gregorii, in reen“ itndop
ſendis ejusmodi miraculis & viſionibus, maxime in Dialogis, fides ſit, DSan. 1 Ult
ipſe diſſimulare noluit Pontificius ſcriptor, Melchior Canus lib. XI. Lo- bie ſdn

cor. Theol. cap. VI. p. 740. Denique apud Pontificios Jonas catalog (conqhkten
. tem libri
Reditionen

/

eſopuhre
tini, Chi.
jarchas, tl-
On. Byneus
n ſerint i
bin, deon⸗
IIN.nr.
Von antigui
nge fueiin,
n etiam N-
Ni 1e ſepylti
tagnitiabi
te tellivivos,
ſuosve /el.
eul ab Urbe,
fuige Gicun:
Um Cebebat.
Girullio ra
nmode gueat,
Videitur ale⸗

zulto certil,
egorins MI.

2 7 ficun
T ſhan⸗

Mihit.

Rras e

, Nrone

47 ;
bie in uuft .
Naret. Qus
ie ehuit
tii in kecen.
ogis, ſoes in
1 46. M. l.

* carlObO

Penbi⸗

I. Be

rvertI TESTAM.

II. ?VMc Jons.

Hie ergo vaticinii „quod præ mmanibus habemus, autor creditus Idem vati-

ſemper fuit, nec eſt, cur duhitemus. In toto equidem libello de Jona in einii ſeri-

teitia perſona, tanquam de alio & a ſe diverſo, ſcriptorem loqui deprehen- btor⸗
des, niſi quando in oratione ſua cap. II, 3. ſeqq. gνττοσασιττο preces
fundens inducitur. Sed quam familiare iſtud ac ſolenne ſit Scriptoribus
ſacris, notum i in vulgus, clariusque eſt, quam ut prolixa opus habeat aſſer-

tione. Cum enim non principes eſlent operum ſuorum autores, ſed Spi-

ritus Sancti ſolum amanuenſes, manum & operam ſuam Deo mutuati, hinc
res ad ſe ſpectantes quoque, non ex ſuopte i ingenio conſi ignarunt aut arbi-
trio, verum ad eum duntaxat modum, quo Dei Spiritus ſuggerebat. Quiin
tertia perſona de ipſis verba faciens, hoc ipſo ſermonis moderamine admo.
nitos voluit lectores, ne hominibus tribuerent, quæ ad auguſtiorem longe
ac ſublimiorem referenda ſint autorem. Nec adverſariorum quenquam
memini, ex hoc quidem capite Jonæ vaticinio dicam ſcr ipſiſſe. Quod tamen
ne absque cenſura dimitteret Vir Celeb. H. von der Hardt, in ſchediaſma-

te de zætate'Jonæ A. 1 719. E Helmſtadii publicato, vel duos fingit, Jonæ nomi-

ne inclutos, Prophetas, vel ad alium, ac a Jona diverſum, refert iſtud auto-

rem. Ita vero c. VI. p. 25. inſtituit: brevi ante Nachumi vaticinia præiviſſe

Jonæ libellum, quando decem annis, ante Ninum per Cyaxarem deletam,
idem Cyaxares, poſt Phraortem occumbentem, Ninum obſederat. Hanc

ergo obſidionem Cyaxaris primam, a Phraorte inchoatam, circa annum
14. I5 Joſiæ, mox ſolutam, excepiſſe videri Jonæ librum, minas compre-

hendentem, de Nino per Cyaxarem, obſidentem aut obſeſſurum ‚delendo.
niſi i egiſſent Ponitentiam, & pœnitentia acta ſolutionem. Haci itaque
cum omnino ſolveretur obſidio, Nino non deleta, cum Seythe adventa-

rent in Mediam „ſcriptum fuiſie libellum hiſtoricum poſt ſolutionem.
Unde porro conjicit, diverſum eſle Jonam illum antiquum ſub Jeroboa-

mo, ab hoc altero Jona ſub Joſia. Quin imo, ſi unus ſolum ille antiquus
extiterit, non alienum eſſe a praxi, apud omnes gentes, nomen quoddam
avitum adſciſcere, & illo charactere, ob multas rationes, librum edere; quz
ſit proſopopoœæia ſolennis omnibus gentibus, elegans ac penetrans. Hine
bpag. 26. ulterius Progreſſus, illum Prophetam, qui tempore Manaſſis aut
Joſiæ librum concinnaverit, ſuum diſſimulaſle perhibet nomen „propter
conquerentium, ut apparet, ſuſurros, vaticinia Prophetarum de Nini inte-

ritu non impleri. Quem tamen ut in lucem protrahat Vir doctiſſ. auto-
rem libri videri poſſe ait Nachum, qui ante aut circa primam Cyaxaris ex-
Heditionein in Ninum ſeripferit ſuum, quod illius nomine tenemus, vati-

Xx 2 HZ cinium.

—

348 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Jone. cioium. Quod autem effectus oraculorum Nachumi, in prima Nini per
Cyaxarem obſidione ſoluta, non videretur ſecutus, apologia quadam im-
patientiam Jjudæorum mitigandam viſum, libro hoc Jonæ nomine exara-
t0. Quo pacto Nachumi liber præiverit, ſcriptus ſub Joſia ‚antequam
Cyaxares Ninum obſideret prima vice: poſt obſidionem Niani ſolutam,
. . ſucceſſerit libellus onæ, inſtar apologetici. Quæ bene haberent, ſi tam
11 graviter probarentur, quam argute excogitata, jucunde leguntur. Cete-
⸗ H rum ſcriptorem vaticinii Spinoſa intactum reliquit, ea ſolum criminatione
rit n. contentus, mutilum eſſe libellum, majorisque operis fragmentum. Nam
menta? Jonæ non niſi prophetiæ de Ninivitis deſcribuntur, inquit, Tract. Theol.
polit. cap. X. pag. 1o. cum tamen etiam Iſraelitis prophetaverit, 2. Reg.
MV, 25. Ubi bene habet, quod Jonam Ninevitarum præconem eundem
cenſet, cum Iſraelitico Propheta, leroboamo II. νναιαιWιν: inſignem au-
tem mentis prodit sSRπHοτταα, dum periiſſe calumniatur, quæ literis pro-
dita, & ſcripto comprehenſa unquam fuiſſe, demonſtrare nequit. Quid
enim prohibet, quo minus in re inſtanti ac imminenti prædictionem illam
a Jona editam fuiſſe dicamus, iisque denuo inhæreamus, quæ ſupra . Pra-
ced. in hanc ſententiam diximus? Sic opus non erat, in libros referre præ-
dida, quorum recens recordatio futura tum erat, cum eventu ipſo com-
plebantur. Unde literarum monuments- conſignatam, iſtam de
Jeroboamo prophetiam, negat cum aliis Abarbenel. Et ad eundem mo-
dum, iſtum ſolvit nodum Cyrillus, præfat. in Jonam, haud longe ab initio
Tom. III. Opp.. pag. 367. Xεος ε οασι IS0 .†v OiiAo uoαο
&α duτερυαν ααααουανιατà, ατ. εανσορα ταααιπα õ
Govr& A6νε, αTrα αενν ααια ν 0οονανπιπατu α⁰ S
2v 3y ro& a αντ οοοατ—ιταςααασ *ιρορ 8 αοα ττrο
òð
ve ρεσσ εναναορτοναιιν eοννοοπναανο.. Et ſcire licet, pluri-
ma ſane oracula eum eaidiſſe Iudæorum tribubus, cœleſtesque ac Dei voces
ſapius apportaſſe, & futura ſane præanunciaſſe, quanquam ſeriptus ejus Pro-
phetiæ ſermo, prater bunc, nullus extat. Perrexiſſe avtem populis Iudæis
aliquando eventura prædicere, divina ſoriptura teſtatur. Hinc provocat
ad allegatum ſæpius ex 2. Reg. XIV. locum, & interjedis nonnullis con-

—

, “ 7α IToy, εανοναN⁴huρνονυνTοο ειTαα 7*ο αντιrn Yoiνhασ ναιοα°„νι.
Quamobrem quodam tempore & alios lonæ propheticos fuiſſe ſermones
conſtat. Quæ autem illi contigerunt, commode &nW Kprovida ratione conſcripta
Jſunt. Solidis itaque rationum momentis evincendum prius eſſet, longe

cludit: aSv evoιει αματοοο το dοοαςασσοα το 2cejoα

plura

Pluna ſon-
nemn fuiſſe
eripture
Gile plori
hona ſe
10 CiveriuB
commeme
So
Guere
reſohmi⸗
dam fuul
Ave;
re o,
re r,3
lem de lota
fuit oppret
guod tune
ges dubia,
iius prorſu
Ging, cum
pericopin
Out luhe
ens. We,

Lieet
Phets, ad
ANemploſu⸗

ignitionemn
l. hartit

enderejube
en, pud
Oticalios
bylonen 13
Pendt inol
denigde n
quidem term
Fune Diodea
U ern

.

a Nini pet
Uademim-
ine exire.
Mequam
iſglatam,
rendſtam
tur. (ee⸗
riminatone
tum. Nen
Tract, Teol
rit, 2. .

etn eunden—

inigneman⸗
r literispfo-
vit, uil
onemilam
luprah e-
fekerre pre⸗
d con⸗
1, iſtam de

eundern mmO⸗

n geeb! bi jnitio
zr o 71
durcgutr
ror Ki,
,uent Ngo⸗
liet. dM.
at Hei V
vns eill /
hul le luhtis
Hinc groreer
wnnulis con ñ-
ara 1 4ei

een .

60 gete 1

longe
nselet⸗

ro diverſum & aliud Jonæ vaticinium, præter ſacrarum literarum fidem, cryphz “
commemorat Epiphanius loco ſupra cit. 7gce*†ρορρ 4, τ†—— ediderit

400 νορ⅜ 16ρα τ JIeggo) , 10 X riv Phv. 6τ 1αοο ε 0ρ2R

Rnis appropinquet. Et quando ab omnibus gentibus Hieruſalem calcetur,
guod tunc civitas illa abolenda eſſet. Cujus quidem traditionis velut fi-

Qius, cum prolegom. III. in lonam pag. 75g. illam de lapide ejulante
pericopam ad hunc modum exponit: hic lapis exiſtimatur eſſe Cbriſtus, L
gqui tunc clamavit flebili voce, cum videns eivitatem, NRevit ſuper illarn di- —
ens. guia ſt ognoviſſes & tu? Luc. XIX. .

agnitionem veritatis Pervenire I. Tim. II, 4. Huc ea confer, quæ ſupra

H Aeic, apud s Strabonem Nov οπα, apud Ammianum Marcellinum, & exx
prphylonem a Nimrodo Gen. X, 9. ſqg extructa, loci amplitudine fere ſtaua

denique omnibus, quibus præclare ornari & commendari urbes folent, ea

XVI. ex recentioribus Sam, Bochartus in PEbaleg, Lib. IW. cap. . zoto,

4

VETER. TESTAM,. „„=

plura Jonæ vaticinia, literis fuiſſe condita, probandum porro, eum in fi- De Jona.
nem fuiſſe ſcripta, ut in perpetuum, normantemque eccleſiæ uſum, canoni
Scripturæ jungerentur, & ad poſteritatem eransmitterentur; quam exci-
diſſe plurima ex amplioribus jonæ commentariis, & quæ hodie tenemus,
Soeir veluti longe auguſtioris eſſe codicis, inde concludas Adhuc ve- aut apo-

dοοσα⁵ ey Iesogπ õä 3% A vatieinia ?

O„αεταàι, hos autem Propheta iſte Prædixit, tum cum gentes plurimas Hie-
reſolymis conſpexiſſent, ab occiduis nationibus funditus urbem eſſe delen —
dam. Paulo aliter hanc prædictionem recenſet Dorotheus in Synofſie. 6.

Rocr o n, vCe⸗ õ οσι IesαRαα 7aνια.
7 Oyn 757* bXια νιNιsτνο s Dedit prodigium ſuper Hieruſa-
lem at totam terram. Lapidem videlicet miſerabiliter clamantem, quod

des dubia, ſic ad docendam prophetici hujus libelli mutilationem, auto-
ritas prorſus eſt nulla. Nec aſſequi datur, quon nitatur fundamento San-

III.
Licet Vero Jonas Iſraeli cumprimis dicatus. deſtinatusque eſſet pro- Auitores

pheta, ad gentiles tamen, eosque Aſſyrios, notabili legatione miſlus8d,
exemplo ſuo ac reipſa teſtatus eſt, velle Deum omnes homines ſalvari, & ad

c. 1. bpartis III. G. XII. . 30. ſq. in hanc rem diximus. Eo fine ad urbem con-
tendere jubebatur, quæ in Scriptura Nineve, apud Jofephum Nivs So .

oticos alios, Ninus paſſim appellatur. Regia Aſſyriorum fedes erat, poſt Ba-
penda, incolarum copia, commerciorum flore, opum abundantia, rebus

quidem tempeſtate, nobiliſſima; cujus deſcriptionem ex veteribus dede-
runt Diodorus Siculus lib. II. Bibliotheeæ Hiſtor. & Strabo Geograph. lib.

R Xx 3 6

De Jona.

quorum
conver ſio
cur Seri-
Pturæ Sac.
inſerta?

2

S50 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIC0oüD8 =

& Nicol. Fullerus Miſtellan. Sacr. Lib. I. cab. VI. Eaque Ammiani Mar-
cellini ævo integra adhuc, ex ruinis quippe prioribus extructa ſtabat, ho-

die vero, teſte R. Benjamin in Itiner. pag. G. D exciſa beenitus eſt, niſi

quod pagi & caſtella quædam ſint intra antiqui ambitus ſpacium, & pons

quidam inter hanc urbem interſit, & eam, quæ nunc Almutſal, quondam

Afſfur, audit. Concinit, dudum ante Benjaminem, Lucianus in Dialogo,
cui titulus: éiaaναwεd——, NerS— ev &‿WταρoXhανüπο zon, 40 802 7.*
Er, Neoτ& &νατ 8 &αν&τα, ene οτ v, Ninus ita nunc periit, ut
nullum illius ſuperſit veſtigium, nec ejus locus poſſit indicari. De loco Nine-
ves contra Fullerum erudite diſpurat Bochartus, & aabuc ſub judice lis eſt.

Ad Hiddekel tamen, ſive ripam Tigridis locat potior interpretum pars,

cum Benjamine, & Plinio, qui Vib. VI. Hiſt. Nat. gap. . Tigri impoſitam
refert, ad ſolis occaſum ſpectantem; contra quam Diodorus Sic. tradit, eam
3 ro S τ τινττρααον conditam fuiſſe ad fluvium Euphratem. Mit-
to reliqua urbis memorabilia, ex laudatis Scriptoribus petenda; hoc

unum allegaſſe contentus, haud longe a miraculo abeſie, ut quanta fuiſſet
