Commen-
tarii.

Luthera-
sorunn.

Jontifcio-

rum,

2) de regno Meſſiæ, ſpirituali cap. IVv.
32) de rege Meſſig, ejusque beneficiis cap. V.
IV. Diſceptatoriam Dei cum hypocritico populo, in qua eſt
) beneficiorum exprobratio cap. VI, I-5.
8) ſinceræ Pœnitentiæ, rejecta hypocritica, poſtulatio? V. 6. 7. 8.
Y) judiciorum divinorum, & injuſtitia, & idololatria provocato-
rum, denunciatio v. 9. ſqq.
V. Conſolatoriam piorum, quorum
&) afflidio & querela cap. VII, 1-6. G
6 ſolatium medela v. 7. ſin.

Intenpferes Michæ, ſi eos exceperis, qui communi Prophetarum
Minorum complexu ſuo loco noſtrum explicarunt, paucos admodum
deprehendes, qui ſeorſim illuſtrando ejus vaticinio, operam dederunt.
Sunt autem eoruin præcipui
ecxX. noſtris eceleſiæ dodoribus TIHIOM. BANGIUS, cnjzus ſomti⸗
am WMiaelis zrias Jonam, Michedm & Ruth complectitur, Hafniæ in 8.
A. 1631. THEOD. GERLACI Billicanus, Eccleſiaſtes Nordlingenſ.
cujus Scholia in Micheam excud. Auguſt. Vind, in 8. A 1524. JOH.

BRENTI IUS, cujus in Micheam Commentar. T. IV. Opp. extat, Lubing.

f. 1 580. JOII. CARSAR cujus X XXIX. in Michæ vaticinia homiliæ exc. Wit-
tebergei in S. An. I 608. DAVID CHYTREUS, eujus Commentarius pro-

diit Roſtochii in 8. An. 156 5, NICOL. EISENIIUIS, cujus tuba Pro-

Phetica Jonæ & Michæ, lucem adipexit Argentor, in 4. 162 5. 1640.
ALBERT. GR AUERUS, cujus Prop chetæ Micheæ explicatio plana &
perſpicua prod. Jenæ in 4, 1619. 1663. E SAIAS HEIDENREICII,
Cujus in Micham XNXXIX. homiliæ Germanicæ exc. Lipf. in 4. An.
1586. Æ GILD. HUNND, cujus homiliæ vernaculæ in Danielem,
Obadiam & Micham, junctim prodierunt Wittebergæ in, 4. 161 I⸗

PAULUS CONSTANI. PHRVYGIO, cujus in Micheam

Commentar. prodiit Argentor. An. 159§. NICOL. SELNECCE-
RUS, cujus vernacula Hoſex, Joelis ac Michæ explicatio Prod, Lio-
ſiæ in 4. Anno I568. 1578

e Pontificiis CASLAR GRAYERUS, Theol. Licent. .
Profeſſor Salmaticenſis, cujus in Micheam Prophetam Commenta-

rius Salmanticæ brodiit in 8. An. 1570. 15 80. HIERON. SAVO-

4

NARO.

NAROl
homilie 9
e!
jem. Ame
ANTO
dini in 8.

theſtbus

Kolr Gor⸗
polu
Jbli
66 1
Nr
ſertu,
menta

Unde
hrai
Cundu
0rat Argume
27. G. u
nem receſe
l. 6 Ubi i⸗
llinn, oſ

torocato⸗

pheturum
Admodum
Gederunt,

jus Futi.
ſoie n 8.
lingenl.
14.)01I.
exc. Wit⸗
arius pro⸗
tuba Mo⸗
1. 1640.
0 Pland 6
NEICH,
4. An.
Danjelen,
4. I6 1l.
ſicheanm
1od, Lip-

lcent. 4
Gunmen⸗
(AVO-

24. E. C. uhi Mino⸗ um Prophetarum omnium, ſecundum Græcos ordi-

NA KO⸗

VETER. TESTA M. 23273

NAROLA, Ord. Prædic, Dominicanus, cujus in Ruth & Micheam De Nahu-
homiliz excud. Salmanticæ An. 1576. mo.
e Reformatis LAMBER 108 DAN Us, cujus in Joe- Reforma-
lein, Amdos, Micheam Commentarii prod. Genevæ in 8. An. 1578. o e.
ANTONIVS. GILBY, cujus in Micham Commentar. exc. Lon-
dini in 8. Au. I 551. A BRAH. GULICHIIUS iu libror. Propheti-
cor. analyſi B. Gez. ſc. THEODORUS van TOLL, V. D. M.
Woudenbergenſis, qui Commentario Belgico, ſed Chiliaſticis hypo..
theſibus infedo, Micham explicavit, Trajecti ad Rhen. in 4. An. 1709.

H “ CAPVUT XIII.
DE PROPIIETIA NAHCUM.

Sdes & orage libri. Nabumi nomen! ar ia, & an a baren tihus, an a ba- Summa-
tria, Elkoſchita Jala! etur temere adſer iptan, miraculume mors, ſé- TIum.
pulluna & memoria §. I. Libri ſeriptor, jusque Ngtas elegans G
Jublimis: ocaſto: ot/ jectum, Ninevitæ: complementum, ubt de Nini-
ves exeidio, G. II. Argumentum, ubt, gug Dis Zit & ſigniſicatio voc.
NP Scoραd utilitas &. III. Autoritas canonica aſſerta 9§. IV. CGbro.
nologid, juXta guam aliis ad Joaſam & Jehu, alii ad Jothamam, aliis
ad HisXiam, altis ad Manaſſen, allis ad Joſtam, nobis ad Achaſi re-
Jortur mperium §. V. Bantitio S. VI. Tabula Synoptica §. VII. Con.
mentarti Patrum, Eutheranorum, Pontiſicior Am, Reformatorum.
§. 1UI. Z

§. I.
Undem quidem locum, ſed diſpari in vicinia, in Græcis & He- Sedes &
bræis Ccodicibus tenet Nahuti vaticin um, ſeptima collocatum ordo.
ſede in utrisque, ita tamen, ut ſecundum Hebræos Micham, ſe-
cundum Græcos proxime excipiat Jonam, quorum idem fere per-
orat argumentum, adverſus Niniven Aflyrioram. Utrumque notavit
Hieronymus; prius proœm. in. Zobtenn, ad Pammachium, I. VI. Obp. fol.

nem recenſet, poſterius proxm’i Nabuag de ZPaulam & Euſtachium.f. 77.
F. G ubi ita infit: Zuxta LXXA. interpreters, in ordine Probhbetaraum duo-
s caim, boſt Jonaim Nahbam ponitur, guia uiadentur de eadem urbe probhetare.

A a a 3 Ueergus

3

374 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Nahu- Teerque de Ninive, Aſyriorum metroboli, gquæ nunc vocatur Ninus, texunt

InO.

vaticinium. Nomen Prophetæ eſt Tio apud LXX. Nagg, apud

.
NAHUMI Hieronymum & Latinos NWabuim, cuius interpret ationem ſubnectens in

RiAa:

patria!

laudato in Nah. procœmio Hieron. addit: qui interpretatur conſolator.
Jam enim decem tribus ab yriis deductæ fuerunt in captivitatem, ſuh

Etechia rege Juda: ſub 740 etiam nunc in conſolationem populi transmi-

grati, adverſium Winiven viſio cernitur. Nec erat parva conſolatio, tam hbis,
qui jam Aſyri iis ſerviebant, quam reliquis, qui ſub Exechia de tribu Judæ .
Benj amin ab iisdem hoſtibus oblidebantur, ut audirent, Aſſyrios quoque a
Chaldzis éſſe capiendos, ſicut in conſequentibus bijus libri demonſtrabitar.
Aeque uti Abarbenel, præfat. in Kzecchiel, fol. 5. col. 1. Nahumum ita ap-
pellatum tradit, quia de Sanheribi interitu vaticinatus cap I, 25 ſq. Ifrae-
lem in ſua anguſtia o conſolatus eſt. Hinc nomen illud conferri con-
ſuevit cum D Noachi nomine, cujus rationem reddens Lamech pater
DPTEN inquit, Mſe ſolabitur nos Gen. V, 29. idque perApocopen ſic fa-
Rum ſcribit Corn. a Lapide. Sed ſi dicendum, quod res eſt, ſignificatio-
nem præteriti paſſivi potius ſuſtiner hoc nomen, eumque notat, qui ſola-
tio afectus vel adjutus fuit. Utramque vel mediam notationem ei tribuit
Santes Pagninus, quin & pœnitendi ſignificatum in partes vocans, Na-
bum ait, idem eſt quod conſolator, aut pœnitens, aut conſolationem
veél bœnitentiam enneer aut conſolatio, vel pœnitentia; quæ omnia in
vatem ejusque libellum quadrare, ſatis quidem evidens eſt. Ma-
jori laborat obſcuritate, quod diſtinctionis cauſa additur, nomen
BPN T S“8ε ε, vel AXnetsς, ut LXX. habent, PElkoſchita vel
juxta V ulgat. Elceſat; quod ab gramen ſorotinunn, pluvia ſe-
rotina, formatum, tam ad genus & ortum quam ad patriam & natsle re-
ferri poteſt ſolum. Pro patria, citra hæſitationem, ſententiam dicit in
proæm. Hieronymus: Quidam putant, Helkeſéum patrem eſſe Nahum, &

ſecundum Hebrzam traditionem etiane ipſum Prophetam fuiſſe; z cum Hel-
Leſei 145476 hodie in Galilea viculus ſit, barvus guidem. & vix ruinis veté-
um zdiſiciorum indicans veſtigia, ſed tamen notlts Judais, G mihi Juogue

a circuamducente monſtratus, Hadem quoque alii tradiderunt Patres.
Ita Cyrillus Alexandr. ad Nab. 1, 1. Tom IIl. Obb. p. a76. B. αα
No z, 1 8 cαα 7 & EAaeαα 1c 92 Sντσ g.ντ⁰αα 8 r⸗ I20*v; XN.½
bees: 62½ ) maε dα o, 8 * S rτνν, „ 5 ey 76ν8ρ Ea& Noy
78 EN αοα T7 340 SccS* 66 õ 40vτ ππ *νσα 7v cοροο⁵=-
os. Viſio Nabumi, ab Elceſé. Elceſa ſine dubio Judaæ vicus Juit. Nam
ilad ner, ſaæi Potius aà loco, ſive Patt io, guam a kaite. geductam nomen in-

M kelli-

lelgenut.
obealnuf.
un Il. 0
D 10
Begabur (
trans Jordi
Dwertum
or ita he
Heſychuus
Peug Abi r
ui 7t0ar
larchi:
trs verded,
ne Paleſtine
Accuratiterrte
lro, Chnſt
nathani ergo
B din
peſian tradtit
ambarns .
fone achve⸗
than, famlie
6ppellatione
ſuſdenſo tenn
ferencs ill
erte inquit:
wen hoelocih

le deriguti⸗

Alezoriamm d Gel
Git Noce

ſen nergo

de

n

1

Niug tevunt
Nale, pud
Uhnedens in
Ir Mͤgtor.
iitotem,
pulltegnsni⸗
llatig tniz hin,
ibe le
Nrds uoglt
enonſrabitir.
humumitaap⸗
2) l. Uae-
lconferri con⸗
Lamech pater
pocopen ſefi⸗
ſt ſgniffcatio⸗
notat, l
mem ei tribit
VOeiNs, M-
.onſolariunen
que omnis in
ens elt. M.
ditur, nomnen
Eo lhite yel
um, ,ltix ſ.
nmautdle re⸗
Antiam Gicit 11
eſſe Nohun, 6
ſiſtzcun He.
ix tlinis ett-
Gnilii ioly
liderunt bintes
qy’. 1 69uG
Tſ⸗ llife X.
, roNe N
res T1 744.
iusfii. M

chon nonen,
e

=—
*

= =

⸗ .

„

VETER, TESTAM. 375

telligemus. Et hoc dicimus, quod eam ex iis, qui legerunt, traditionem De Nahu-
habeamus. Ita pariter Pſeudo-Epiphanius de vitis Prophetar, cap. XVII. mo.

Tum. II. COlp. ſol. 247â. r v A&τα+ EA,eορο, ραν r Tood=& e
Bm'ya Aο, en GνWυσâ. Loſseο oriundus bic Elceſi, trans Jordanem verſits
Begabar (vel ut ex Dorotheo conjicit Huetius, verſus Bethaberem, ubi
trans Jordanem Johannes baptizaſſe legitur Joh. I, 28.) ex tribu Simeonis.,
Diwverſum tamen tenere alios Codices MSCcos, lectio marginalis docer,
quæ ita habet: io EAeρα, ο Ies Sei ſilius Elceſæi, a Jesbi. Ita
Heſychius Presbyter, de vitis Prophetarum, editus ab Hœſchelio, ex co-
dice uguſtano, /v ℳτσ E)enen, zéοαν r rmεοναιν é OXσ v-
4e ubi rurſus ad marginem ex Theophylacéo hæc ſubſtituuntur, Exge-

. „„ Q„ „ . D = „ . * .
a: rsoa* rS Iessns e Beye el. Conſentit ex Hebræis R. Salomo

Jarchi: * — e ee ELoſeh nomen patriæ ejus eſt. Con-
tra vero ea, qui ſecus ſentiunt, Elkofam ſive Elceſam urbem, in recenſio-
ne Palæſtinæ apud Joſuam, fruſtra quæri urgent, unde Viri celeberrimi, &
accurati terræ ſanctæ inveſtigatores, Frider Spanhemius in Geograth. Sa-
cra, & Chriſtoph. Cellarius in notitia Orbis antigqii illam ignorant. Jo-
nathani ergo, Paraphraſtæ Chaldæo, calculum adjiciunt, qui —2
Wi Di Wahumum de familia Koſebi oriundum, Elkoſchitam ap-
pellari tradit a patre vel majorum aliquo, Koſchi dicto; quibus Scipio
Sgambatus Lib. II. Archivor. Vet. Teſt. Tit. 3g. p. 346. conjecturam addit,

forte adhuc aliquam ſuperfuiſſe Hierofolymis, dum hæc ſcriberet Jona-

than, familiam Koſchiorum; nam & Coſli olim Romeæ fuerunt fimili
appellatione Sane Aben-Efram & Kimchium Elkoſchitæ appellatio in
fuſpenſo tenuit, ut an ad patriam, an vero ad familiam aut parentem re-
ferenda illa ſit, dubii hærerent, nihil definire auſi; Abarbenel autem di-
ſerte inquit: ex Scriptura nullum nobis teſtimonium ſuppetit, quod no-

men hoc loci fit, nec etiam de familia aut patria Pronhetæ, quicquam cer⸗

ti e Scripturis, vel majorum noſtrorum monumentis habemus. Hinc ad
allegoriam delapfus, denominationis hujus ſenfum arceſſendum efſie tra-
dit ex voce , quæ tardare notat, unde o Ppluvia ſerotina. Elko-

ſchæum ergo, id eſt, cundtator m appellatum fuiſſe vatem contendit, eo

quod Nahum in prophetia hac proferenda poſterior eſſet, cum Jonas an-
teceſſiffſet. Verum ut has Abarbenelis nugas cum ſibilo explodimus, ita
Jonathanis explicationem nec forma vocis WPN/ nec regulæ Gram-
maticæ ferunt, inanique innititur ills conjecturæ. FPheronymi vero,

teſtis oculati, cur elevare fidem, & viculum Ikofa in Palæſtina, quicquid
. 4.

ſit de tribu, cur negare temere velimus, caulam nullam video. Silenutio

licet

De Nahu-

mO.

miracl⸗-
lum.

376 INTRODUCT. ADLIBROS BIBLIGOS

licet præterierit hoc oppidum Joſua, nec ejus alias meninerit Scriptura,

multas tamen dubium non eſt Palæſtinam continuiſſe urbes, ignobiliores

maxime & tenuiores, quas nullibi memorat Scriptura: nec iſtud Joſaæ
inſtitutum fuic, omnium ut totius terræ ſandæ oppidorum & vicorum ini-
reêt cenſum, ſed delinearet ſaltem ſingularum tribuum ſedes, terminos,
urbesque celebriores. Ut taee eam, Kieri potuiſie, ut dudum poſt Joſus
ætatem hoc oppidulum, invaleſcente populi multitudine, conderetur.
Velut itaque Micha " ve 1 Moraſtbires, a patria Moreſcheth, non
a parentibus aut familia dicebatur eup. Prat. & 1. ſic &, eadem forma
Grammatica vocis, noſter 5W) 5 Elkoſehita, a patria Elkoſa vel Elceſe
denominari recte creditur. Unde Druſius annot. ad coupt L I. Jona-
thanem in eandem pertrahit ſententiam, & non modo mendoſe )
in editis a Rob. Stephano codicibus legi docet, pro quo lege endum ſit
Uπ✕w Oab, ſed & de urbe Elkoſch intelligi voluiſſe paraphraſten con-
telche; quem Flugo Grotjus pariter tradit, locum vocare Bethkeſſ, ita

ut „8 hic ſit articulus, ut apud Arabes; quibus tamen accedere, merito

dubitamus. Reliqua de ſe omnia latere nos voluit Propheta, neque de
familia, perſona, fatis & morte ejus, vel ex oraculis ſacris, vel ex profanis
ſcriptoribus quicquam conſtat. Nullam enim merentur fidem, quæ
Pſeudo- Epiphanius Porro de ipſo refert: 321 Se ero 70 Iovνταααα

2 ννρα r! Nived or, ve vατιιπα Puné 9 7 vgα Sνν‿ρς o‿το.

X&r. 3 vονIEv c αιαα oνττα Ni g ορτετννειν

1o ey ges h eh dg en iſe õl

ντ⁷7’łLBkssvναασρ α Hic alterum poſt Jonam de Ninive portentum edi-
Xit, fore, ut aquis dulcibus, atque erumpente ab bhumo ineendio periret.
Quod ita contigit. Nam lacus ille, qui ambiebat urbem, repentino terræ
motu illam obruit“ tum ignis e ſolitudine prorumpens, editiores urbit par-
tes ineendit. Qus r ut a vero longe ſunt aliena, cum Ninive vaſtaverit ex
Parte Cyaxares Medorum rex, Joſiæ temporihus, aliquot autem poſt an-
nis Nabuchodonofor funditus deleverit, ita vanitatem univerſæ produnt

1

narrationis, licet iisdem fere verbis tranſcripſerit Dorotheus Torius⸗ Ex

male intellectis Prophetæ oraculis, cap. I, 5. 6. 8. II. 6. 8. 1 3. III, 13. 14.
2. 3. hoc quicquid eſt commenti, hramunalte docertluetius Dem. Rangk.
Prop. IV.de srophetia Nabumi S. . Hinc nec in ſequentibus fidl em impetrat

mers & ſe- uterque, ubi de morte vatis noſtri ſubjicit: æπαναNers s es t,

bpulehrum.

–

Src n 6v Tij s νvτ*⁷Sν Bv Hαοι Poſtremo Naum in pace mortuus, in
larr ja ſua Begabare ſepultuseſt: cui tamen adſtipulatur Martyrologium

RKoma- .

Romanum,

is verbis:

Nah
ſiit inſcri
ſtias cumele
ri, In tam
copioſam
& modum
des in Mhr
g ueltie,
4 “ in
Tumue Ma⸗
Oeciſionen
Dei infaltu
Gignos haut
revocarunt
lndeextin
mſticn.
ne, in apni
Tum vindic⸗
impuneipte
minere po
Chia erum
tent! iinen

comprobayi

Sjrinei atie

nuncigt, A,

edIur paul
Metamurcle
Peſtate Deun
Marlen, 10
tamenexnn
Sraviſſinns
Perditiſin
6, teſtata
Cer,

08

eit deripeut⸗,
ignobiliores
ec iſtad ſoſae
bwicorumini-
Ges tertminge,
lum ott ſoſus
e) Conteretur.
olelchein, non
eidem forma
onn vel Elceſe
91 I. lona-
len
o legendum ſit
aphriſten con-
re Hetleſt, itd
cedere, metito
hetiy neque de
Neler prtofinis
Wr Kdem, que
rͦ LwayTidas
Errgete Ao-

7
AreEKe*

H 65 3%½
Te NNTe5

tortentumli-
ncenditeriret.
mwſennino tere
rer urbit pul-
WVe vaſtaveritex
1 auten Polten.
nivetls produnt
heus TMrius. S
13lll, 13. 14.
1s Dem. Huuſy
ſceminpettat
1 ee⸗ 1n 1
21 G, 6
4 ortuuf, 1
.
.
eManptologi
Koma⸗

98

2

Romanum, in Calendas Decembr. memoria m Prophetæ conjicien

Qo, teſtataque publice anteactæ vitæ poœnitentia, feralem illam, quam

VIETER. TESTAM. 377

mi Elceſai. Stylo utitur conciſo, gravi, & adeo ſublimi ejus ut maje-

ſtas cum elegantia eſaiæ, ſummorumque oratorum fſacrorum ſoleat canfer-
1 S 9 2 4 1
ri. In tantam ſane admirationem rapuit Franeiſcum Riberam, ſollertem &α&
copioſum Propherarum minorum interpretem, ut poſtquam ille in laudem

& modum ſacræ eloquentiæ prolixe excurriſſet, omnes tandem ejus virtu-
tes in Nahumo confertim deprehendi concludat. Nam tantum in eo vim
loaaρςνναιο to lämina orationis, tam miram ſententiarum gravitatem inve-
niemus, nihit ut poſſit diei ornatius, aut eloquentius. Lur igitur, Rhetoram
pracehtis inſtra! us ad eum acceet, inveniet gqua miretur, & rerum verbo-
rumgque majeéſtote magnopere delectabitur. Proæm. in Nab. DPag. g.

8P. V. De Nahu-

his verbis: Nabum Prophetæ, in Begabar 11 teſentis. mo.
Nahumum agnoſcere hoc vatieinium ſcriptorem; dubitare nos non Libri ſeri-

ſinit inſcriptio v. I. W ? e. Dr) iber viſßtonis Nahu- btor.

Occaſionem vaticinio præbuerunt graviflimi Aſlyriorum in populum Occaſio.

Dei infultus. Poſt Jonæ quippe præconium, fructus poenitentia

dignos haud ita diu tulerunt Aſlyrii, ſed ad ingenium redeuntes priſtina

raelitici extinctione, & ſuſcepta a Sennacheribo Hieroſ. olymarum obſeſſio-
ne, in apricum lucemque proditura, tamtam provocarunt Dei, juſti ſcele-

rum vindicis & aſſertoris eccleſiæ ſuæ iram, ut Nahumum excitaret, qui non

impune ipſos Numini ejusque populo inſultare deelararet, ſed juſtas eos
manere ponas, taleque ipſis denunciarer judicium, quo ſedes & monar-

chia eorum prorſus ac adeo deleretur, ut eriam ampliſſimæ omnium & po-
tentiſſimæ urbis ſitus poſteris ignotus ſit futurus; ut poſtmodum eventus objectum,
comprobavit. Itaque adverſas Niniven, caput ac metropolin regni Aſ- Ninivitæ.
ſyriaci, vaticinatur Nahum, eique, ut & univerſæ monarchiæ interitum de-

nunciat. A. de Nino quidem, ſive Ninive, nihil nunc attinet dicere, præter

ea, quæ paulo ante hanc in rem ſunt allata æ. XI. &. III. Inſigne autem inter-

pretamur clementiæ & longanimitatis divinæ documentum, quod ea tem-
peſtate Deus, qua Jacobum quidem docebat verba ſaa, ſlatuta & judicia ſua

revocarunt ſcelera, crudelitatem, rapinas & idololatriam, quin & conſi-
lha de extinguendo Dei populo jam agitabant poſt pauca luſtra, regni Iſ-

Iſraelem, non autem ita faciebat ulligentiy Pſal. CXLVI 1, 19. 20. Niniven

tamen, extra licet pomœ ia eceleſiæ ſitam ſceleribusque omnium generum

graviſſimis immerſam, iteratis vicibus ad pœnitentiam invitaret, cumque

perditiſſimæ urbis cives, ad prius Jonæ præconium juſtitio & jejunio indi-

Carpz. Pars III. Bb b nun-

I0.

comple-

Mmentum.

37 8 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

—

De Nahu- nunceius ille Dei interminatus fuerat, eladem avertiſſent, mox vero, trans-
lato ad Arbacem imperio, in graviora prioribus flagitia proruiſſent, nihi 1

tamen reliquum faceret Donnnus, quo ad meliorem eos revocaret fru-
gem, eaque fini Nahumi vaticinio graviter ipſos denuo increparet, & ni

mature reſpiſcant, απνιοπεNνινιν fis minaretur. Quanquam enim haud
temere affirmaverim, æque ac Jonam, noſtrum pariter ad Ninevitas fuiſſe

miſſum, ut coram concitatam N uaminis iram eis denunciaret, cujus quidem
rei nullum comparet veſtigium; quin potius veri perquam fſit ſimile, ſuo
Nahumum ofſicio functum eſſe in populo Dei, ita tamen, ut hoc adverſus
Niniven vaticinium ſcripto conſignaret, illuc perferendum: non tamen
latuiſſe hæc oracula Ninevitas, pro certo habeo, quin ad ipfos delata, de
imminente graviſſima poœna certiores redderent. Quo facit quod Abar-
benel rationem redditurus, cur hic liber —) RV inſcribatur?
non adeo abfurde ohſervavit, nomen libri bratgi, quod, cum reli-
qui Prophetæ ſua vaticinia mox ad eum modum enarraverint, quo ea per
viſiones acceperant, adeoque Jonas quoque contra Niniven vaticinatu-
rus eo profectus fuerit, atque viva voce exclamaverit, quæcunque ipſi De-

us denuncianda injunxerat? Nahum ex adverſo nunquam fſe ad Ninevitas

contulerit, nec ibidem vaticinia ſua per vicos & plateas proclamave-

rit, ſed libro inſcripta ad Ninevitas miſerit, ibique publicare curarit.

Quod vero cum inſuper haberent, & in nequitiæ obſtinatione præfra-
Ge ergerent, ſtetit juſt: ſſmum Numen prædictis, atque A. O. 33 78.
Periodi Julianæ 4088 ſub Joſiæ in judam imperio, exciſioni urbem de-
dit. Nabopolaſſarus Babylonius, a Saraco (ñve Chynaladano) Aſſyriorum
& Chaldæorum rege præfectus exercitui, & Aſtyages, a patre Cyaxare Me-
diæ Satrapa conſtitutus, ffinitatem ineuntes, junctis viribus Niniven, &
in ea Saracum regem expugnant, urbemque ſolo fere adæquant; fuperſti-
te adhuc Tobia juniore, qui capta Samaria, -Salmanaſſare in Aflyriam cum
pPatre deportatus, annis 12 7. dicitur, & Tob. XIV, 1 5. audiviſt ſe perhihe-
tur, antequam e vivis excederet, Ninives interitum, ,„α. αMXͤτε N&ο;-
Poο%ονοροαα Aouàοαα. quam aptivam abdaxit Nabuchodonoſor (qui
idem cum Nabopolaſſare) Gα AWuerus, quem eundem eſle cum yaxare,
demonſtrare ſatagit J. Druſius not, maj ad Nab. I. I. Ut non adeo adver-
ſentur ſibi Scriptores Veteres, cum Niniven exciſam ſcribunt a Cyaxare,
Eulebius & Herodotus, a Nabuchodonoſore autem Hi eronymus & He-

bræi ad unum omnes, cum ſtudiis armisque junctie, uterque eam ſimul

oblederint & expugnatam delerint. Confer doctiſſimi Jac. Uſſerii An-
nales Sen. 1Teſt. ed Aun. dictum Tom. I. 1a. 114. Sr Hanc denique, cum
alii

W f f f

ilſinnare ellipr

i itn elete
lii vero, 1
lertiſimus
ae. ige lan
jexiſſe unde⸗
Prioni neque
UOReNN
lelleleta ſue
norumn tem
que circz ilin
mum, G he

ſe lean invet

Atgum
l. I. enax
Onere intermni
Coinmilis ut
I.XV., I. 6. 8
Nr. NI,, 1.
Virei riea
é cohiol en
leinionn,
Wo. Jen, e n.
.
ſeutentig verbi
nemplu ſgn
neuiuermnt⸗
uog alatu
ncßrui intit,
iden, Utace
niten he inſer
Gmnegendugse
Sus laliei a
ribut ſeehl eprn
S
lei um, e in
ec piſio Veln

05

9X veto, tranz.
Druiflent, nihil
eicdcaret frl⸗
crepret, & ni

am emm haud

nevitasfuiſſe
tenjas quidem
nſt mile, ſuo
1t hocaverlus
N, bon tamen

Pos gelatn, de

it guoc 4ber⸗
O inleribator?
uod, cumm eli⸗
int, uo es per
ven vaticinatu⸗
ungue ipſ De⸗
ſea/Ninevits
3S pkoclamae:
hlicare cutatit.

nmtione prafk.

e 4. 0. 3775.
Gom orbem de⸗
10) AGriotun
Cnnn re Me⸗
brsN ininen, 8
mutt, ſperſti.
ACrfum eum
dwill leperhi ibe⸗
SAa, Ann. N.
chogoncſor (ai
E cum Male,
onradeo zlrer⸗
bunte Cre⸗,
wonymn nas lle⸗
fue eum uil n l

ne. Ulerikr.
de, cum
edench lüi

peccatis ſuis.

4

VETER. TESTAM. 379 M

alii ita deletam tradunt, ut vel ſitus veteris urbis poſthæc i ignoraretur, De Nahu

alii vero, I aciti & Ammiani ætate extitifle contendunt, utrosque vir S0.
lertiſſimus Chriſtoph. Cellarius Notit. Orbis Antiqui Lib. II. cap. VII.
pag. ég. Tom. II. ita cors ponit ut poſt everſionem à Medis fadam reſur-
rexiſſe tandem cenſeat ex ruinis oppidum, quod priſcum nomen ferret,
priori neque magnitudine, neque ſplendore comparandum; ſicut llium
novum ex veteri TWja in vicino loco natum fuit: ut ita Ninus magna ve-
re deleta fuerit, atque etiam alia hujus nominis ad Tigridis ripam Roma-
norum temporibus extaret, Plura qui de Ninives ſubverſione, veterum-
que circa illam Scriptorum conciliatione, cupit, evolvat Nicolaum Abra-
mum, qui Phari Vet. Teſt. Lib. VI. cap. XV. XX. p. Sâo. erudite & copio-
ſe illam inveſtigavit. S

Argumentum libri prodit ejus inſeriptio è Ne onus Ninivæ Argumen-

vV. I. Hoc nomine veniehant olim oracula ponderoſa, minacia & moleſta, tum,
Onere interminatorio illos gravantia, ad quos bropheris dirigitur, unde
commugis utplurimum triſlium prophetiarum titulus is eſt, v. g. Jeſ. XIII,
1. XV, I. 6. XVII, I. XIX, I. XXI, I. Jer. NXXIII, 33. a. Hab. I, I. Zach.
IX, I. XII, I. Mal. I, I. Quanquam enim &αρ ÜτνυNοαοανα ĩ ſummi, Campegii
Vitringæ hic aſpernari non liceat, qua Comment in Jeſ. YII, 1. T. I. ſol.
3 gé. copioſe & erudite demonſtrat, latius patere vocem in Sτ⁵οοα va-
ticiniorum, & in genere ſententiam notare, quæ Dei nomine profertur, a
WVo ferre, egroferre, efferre Pſal. XV, 3. Jeſ. XIV, 4. quin & ſermonem
inſinuare ellipticum, qui plenus legitur Zach. IX,I. & cap XII, I. Mal. I, I.
Nententia verbi Jebovæ; ipſe tamen vir doctisſimus negare noluit, &R .
in emphaſi ſigniſicare ſamtentiam 9 gravem bondere rerum quas continet, cu-
juscunque tandom ſent generis. Sic namque Hieronymus interpretatur;
ogo ad Habacuc, ad Chromatiumkbi ſc Tom. VI. Obp. fol g Maßſa nunquaur
præfertur in titulo, niſi cum grave, & vonderis laborisque blenum eſt, quod
videtur. Ut adeo hic loci, ſententia gravis bondere minarum adverſus Ni-
niven, hac inſeriptione deſignerur. Quod paulo uberius ad hunc mo-
dum elocutus eſt JonathanChaldæus: 2 den Hoed ee
onus calicis maledictionis, ad potandum Ninen itas, contra quos prio-
ribus ſeculis prophetavit Zona propheta de Gath-Hapbar, & converſi ſunt a
Et cum denuo peccare adjeciſſent, prophetavit contra eos
Wahum, de domo Koſi, quemadmodum ſeriptum ſti in hoclibro. Eſt itaque
c Viſio velut fecialis epiſtola, qua Nahum nomine ſupremi imperatoris.
Pb b 2 Dei

*

De Nahu-
mo.

2

Vtilitas,

380 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Dei præporentis & juſtiſſimi, bellum Afſfyriis indicit, conſiliumque ejus

de urbis & regni ſubverſione, & cauſas iræ, crudelitatem ac idololatriam,
commemorat, bellique modum ac progreſſum delineans, omaibus, ſum-
mis & imis, animi ab ectionem, infamem fugam, incendia, cædesque pro-
micuas minatur; quibus ſubinde promiſſiones interſerit, populum Dei
denuncisto hoſtium interitu demulcentes. Ceterum viſio cum ſit, quam
recluſit Propheta his concionibus, ſcenam viſionis, ſive ſchema, ſub quo
illa repræſentatur, judice Salomone van Til Ober. Analyt. ad Nabum. Art.

g. pag. 3yy. dicemus, Deum videre in throno ſedentem, qui judicium Pro-

nunciet per modum ſententiæ, i in genere adverſus omnes hoſtes veritatis,
ac in ſpecie in Niniven & regnum Afſſyriorum. Scopus Prophetæ cum
temporarius eſt, tum in ſecula duraturus & perpetuus. Cum enim Ga-
lilæus eſſet Nahum, & decem tribus prævideret in Aſſyriam deportandas,
calamitatum ipfe fortaſſis par ticeps futurus ſuarum eſſe Partium intellexit,

ſolatio ad hæc tanta ipſis imminentia mala præmunite pios ac gemebun-

dos in Iſraele, denunciatione judicii divini, exacliſime ab regno Aſſyrio-
rum repetendi, ita tamen, ut erudiantur ſimul de juſta Numinis vindicla.
Sed & omnium temporum eccleſiam in meliorem ſpem erigere, rebusque
conclamatis ad fiduciam in Deum Soſpitatorem excitare voluit; quo fine
ſuaviſſima præconii Evangelici in Nov. Teſt. delineatio interferitur c. I,

15. tum vero & hoſtes atque oppreſſores eccleſiæ, de ſeveriſſima Dei vin-
dicis ira commonefacere, eosque ut a pari ſibi interitu ſedulo caveant, &

alienis damnis ſapere diſcant, inſtituit cohortari. Quæ ſingula inſignem

in pias lectorum mentes utilitatem transfundunt. Nam & 1) juſtum

ac terribile Dei judicium adverſus ſecuros becgarores, eccleſæque per-
ſecutores, tam vivis depingit coloribus, & ob oculos pohit, ut præfra-
Qis etiam & induratis mentibus incutiat terrorem; & 2) certiores red-

dit oppreſſos ac miſeros, ſi ad meliorem ſeſe receperint frugem, non in-

ultas ſe laturos tantas, quibus obruuntur, calamitates, ſed fore tempus,
quo judex juſtifimus Xονιυα Pa repoſcat ab oppreſſoribus, piOs
autem ſub jugo gementes liberet, quippe non omnino delendos; & 3)
indolem ac ingemum tyrannorum, hoſtium eccleſiæ & perſecutorum
graphice depingit; præterea 4) idololatriam, rapinas ac violentiam,
ſanguinem & cædes, fraudes ac mendacia, ſerio deteſtatur; 5) a fidu⸗
cia in munimentis, opibus, copiis, præſidiisque humanis collocanda,
emphatice dehortaur; ⁶) bellorum & auſpicia a Deo capienda, W
ſfucceſſus proſperos Deo in acceptis ferendos docet; 7) merca-

turæ abuſus, nævosque gravifſimos, tum etiam magiſtratuuin vitia,
atrO

ztto cutbon
Gecharat,

Dedi
ſuit, nec dul
Kiſfimigue
aciciznon-
(unt & nO
tempore, 5
nomcoruE
AIK125
illn nolii er
Cirat m
loc iptum
Apoſtolus d
quicqumm, 4
hoe loco, &
Irgumenta i
dam ibri an
teridd, faciu

Gravio
eit nakr
noliu D
Phetispriore
lluelitarum
1 Medos tr
cunt; gotati
W0 d Naß
Humum k
0 u

ae⸗

Nenen

Ertit ii iis

apß,
ce o1 datie

ee

znr Nreu

0

iumcue eins
Golclniam,
lgibus, ſum⸗
Aesque pro⸗
ohum Dei
umd, quaim
ma, qu0
Nebum. Art.
dicium t.
ſtes veriunts,
1ophetæ chin
utn enim Ga-
deportindis,
luan iatellexit,
ac gemebun⸗
tegno Alrio⸗
minis vindicht.
ere, 1ebisgde
Ron; quo⸗ line
tetſeritur c.
lima Dei Vin⸗
lo cwveant
Ogulninfenem
enrque er⸗
bin ir grefti⸗

certiores Ie.

6; 7) mene,
.

ltr e

4

haoc loco, & profligari mereatur. Quæ enim Huetius ad hb. I. G. F. & 6.

2

VETER. TESTAMAM. M

1

800

atro carbone notat; & diſpares demum piorum ac impiorum fines De Nahu-
declarat. èl
De divina libri autoritate nemini, quod ſciam, dubitatum unquam Autoritas
fuit, nec dubitare ſinunt inſita di vinitatis uperoee, quæ Dei vindicis ju- Canonica.
ſtiſfimique judicis majeſtatem, irrefragabilibus produnt radiis, ejusque ”JMUD
judicia non ex humano deprompta ingenio, cujus omnino captum exce- MU
dunt & modum, ſed e cœlo delata, luculenter demonſtrant. THlinc omnt
tempore, & absque hæ ſitatione, eum judaica ante Chriſtum eccleſia in ca-
nonicorum voluminum numero & complexu cenſuit, Syracide teſte G.
XILIX, 12. & codice quem LXX viralem dicunt, Græco. Sed & inſignis
illa noſtri cum Jeſaia harmonia, qua Nah. I, Iy. cum Jeſ. LII, 7. exade
conſpirat, manifeſtum autoritatis præbet argumentum; maxime cum per
hoc ipfum oraculum, ejusdem cum Jeſaia originis & fidet noſtrum eſte,
Apoſtolus diſerte perhibeat Rom. X, 1 5. Nec me legifie memini allatum
quicquam, quod ad vindicandum & afferendum libro decus fuum, dilui

IIO.

argumenta in aciem producit, nec adverſariorum funt, neque canoeni-
cam libri autoritatem tangunt, ſed ad hiſtoriæ ſaltem, de Ninives in-
teritu, faciunt fidem.
Gravior omnino diſſenſus, de ætate Nahumi, interpretum exer- Chronolo-
cuit induſtriam, nec omnino ad liquidum fuit perd uus. Nos juxta re- gia
gum, temporumque ſeriem, ſententiarum inibimus cenſam, hinc, queæz
noſtra ſit opinio, exponemus. Antiquiſſimum omnium, ceterisque Pro-
phetis priorem faciunt vatem noſtrum, qui, ſub Jonſo Judæorum, & Zehit
Ifraelitarum rege, illatam ab Arbace Ninevitis cladem, cum ab Nifyriis
ad Medos transferretur imperium, hoc vaticinio præſignificari conten-
dunt; notati, verum non nmoôminati, ab Huetio citato loco §. 2. & Mar-
ckio ad Nab. I, I. Lag. 43y. Rurfus ad Jothamum, Uſiæ filium, Na- M
humum refert Joſephus Antiqu. Lib. IX. cap. XI. ubi poſt deſcriptionem
Jothami & regni ejus, ita pergit: jv ε α ατα τ τ—ϑd 2 oοα 7 ορ-
Oirs, Nagſos 7 Sroαα, Sg S T7* Acvoiν zαταενοοο, α☚. ,
Nhs ooανρνον ρανσρ Sτ, g. T. R, Hoc regnante, Propbeta guidam
eXι/iât, Nahbumus nomine, qui de Acyriorum & Ninivesſabverſione in hac
verba vaticinatus eſt & c. Et paulo poſt de vaticiniorum eventu conclu-
dit: Gqvvéy ε αναιτι Zooρροαιεον τιρ Nereραρ, u &rαα τοον

.

1. . . * U +*° . . 4 5.
Zerrencidben, vene†nnt dutem omnia, quæ de Ninive pradilta ſant, Poſt

Pbb 3 D aunain

282 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Nahu- aunum CXV. Porro maxima interpretum turba, Hiskia, qui & Ezechias

mo.

audit, rerum ſummam tenente, Nahumum floruiſſe cenſer, cujus ætate

inſignis illa, exercitui Afſyriorum inflicta, pro mœnibus Hieroſolymi-

tanis contigit clades. De hac enim capite primo Nahumum verba face-

re, magno conſenſu affirmant, in eo ſaltem in diverſa iterum abeuntes,

num poſt deletas Sennacheribi copias, an ante eas, vaticiniorum ab es
editorum ætas ſit figenda? Prius Camp. Vitringa tuetur in oιο dodrinæ

Propheticæ cap. VI. G. 1cs, Päg.gy. ex Sennacheribi clade captatam autu-
mans occaſionem, prædicendi integrum interitum Nini, & regni Aſſyriaci.

Eandem vero, cum futuram adhuc, prædici potius cenſent Hieronymus;
Theodoretus, & Theophylactus, quos e recentioribus ſecuti ſunt Corn.
a Lapide, Petr Dan. Huetius, aliique, qui editum ſtatuunt vaticinium

inter duas Afſyriorum expeditiones, Salmanafſſaris adverſus tribus decem,
& Sennacheribi adverſus reliquas duss, quarum illa octo circiter vel no-

vem annis hanc anteceſſit. Ad hunc quoque modum Sal. van Til, Oper.
Analyt. h. lI. Art. 5. p. 377. ad Hiskiæ tempora refert vatem noſtrum,
ita ut tempus deportationis ultimæ decem tribuum concipiatur, ut præ-
terlapſum, & Sennacheribi expeditio atque exitus prædicantur, ut res fu-

turæ, adeoque ναπvv ſtatuatur noſter Jelaiæ. Demum alii, intsclam

hanc reliaquentes controverſiam, ſimpliciter in Ezechiæ imperium Nahu-

mi tempora conjiciunz, in quibus præcipue nominandus eſt e recentiſſi-
mis Vir doctiſſimus, Joan. Franciſe Buddeus Hiſt. Eccleſ. Vet. Teſt. Period.

II. Sect. g. Tom. I. pag, 6oy Amplius progreſſi judæi, ad Manaſſen, im-
pium Hiskiæ lium, Nahumi referunt etatem. Ita Seder Olanz Rabba
edit. Meyeri p. 55§. & Sauta p. 10 5. ad quæ confer Meyeri notato . 1027.
ita R. Dzvid Ganz in Zemach David, qui Hilchoth Gedoloth, & Jachaſin
in eandem ſententiam laudat: ita Abarbenel comment. in Nah. I, 1. qui
propter impietatem Manaſſis, nomen ejus dignum habitum fuiſſe negant,

quo præmiſſo, ut moris eſt apud reliquos Prophetas, vaticinii ſignaretur

ætas. E Chriſtianis esndem ſententiam tenent Hugo Grotius, tum ob ordi-

uem, quo antiquitus poſiti ſunt bi Propbetæ, poſt eos, qui Ezecbic vixere

zemporibus, tum ob res ipſas, quæ in ipſorum ſoribtis continentur & . & Jac.
ppellus in obſervationibus ad Nabumidl, 1g. p. Go. cui hae ſeripta viden-
aP-
tur paulo poſt Mnaſßis captivitatem, ut ſimul ejus liberationem, & Ninives

everſionerm Eredicet Nabumm; non quod bac eoaem tomſor contigerint, ſed

Aqubd voluerit Deus bac duplici conſolatione permulcere mentem Hieroſolymi-
danorum, promittens illis liberationem, & everſionem Ninives, a qua toties

gexati fuerant. Hujus autem Frater Ludovicus Cappellus comment. in Na-

lasttt.

acg. N. G.
um fuorum
prrllci cent
Longius adhi
Junius; 64
entes, ANnſa
ſe eoder
gularis bücet
eit, & dab Ze
329 Kita hat
Liuo gutan
u; Aindh
lererſitite eſſe
Cin. Diica⸗

uiut, Alllint,

lis iſchi &
um per conjecl
Ua Imperii Ah
6ſ. „ X
hl. . 7.

mur Rlephi

mi reſpondiſk
ſto. Qoem ſan
Vem & fieg,.
a fie cen
umentis certo

kione qur in

egri, ilenclun
adate, int
Gtnem Nlumi
Ild Clices cen
Ger Ahum hade
Ahirum Porte
Ainoſniore keft
Iyr 16.2, Ch

1,7. 10. 3r

1 Cimti 1

9, Abliͦ Re

xE yrTER. TESTAM. 3

dis brechis aam. ſ,. 97. capite I, 9. qq. Sennacheribi fugam, & in templo idolo- De Nahu-

Cljs Atte rum fſuorum necem, a filiis ejus patratam, tanquam imminentem adhuc 1¹0.
