de Anti Chriſto lib. I. cap. I. aliique fatentur. Ipſam autem, de vivente ad-
huc Jeremia fabulam, poſt Hilarium Comment. in Matth. XX. T. I. Opp. f.

20. e noſtris b. Gerhardus Loc. Theol. XXIX. &. 78. 1. VIII. f. 92. ſq. &Andr.

Prücknerus Vindic. Seript. Jaer. in Jer. I. y. n. VI. p. I14. & Pontificiis Sixtus
Senenſ. cit. loco, Auguſtin. Torniellus Annal, acr. A, M. 377. T. II. g.
1752 & Corn. a Lapide confutarunt. III, Ta-

De Jere-
mia.
Libri autor
Jereinias.

136 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

3
Talem itaque tantumque vatem, a Spiritu Dei impulſum & actum,
hoc vaticiniorum volumen agnoſcit autorem. Omnia namque criteria,

quæ librum quemvis autori ſuo vendicare ſolent, Jeremiam hic evincunt;

inſceriptio nimirum, α% c. I, I. & epilogus, ſive vaticiniorum
clauſula: ν ρα oe Huc usque verba Jeremiæ c. Ll, 64. facta
toties ſermonum ad Prophetam noſtrum appropriatio, indeque reſultans
verborum in prima perſona, tanquam loquentis & ſcribentis Jeremiæ,
ſtructura, v. g. c. I, A. ſqq. III, 6. VII, 1. VIII, I. ſqq. IX, I. ſqq. &c. Et
ne dubitationi ullus relinquatur locus, divinum prohibet mandatum, quo
Jer. XXXVI, I. ſqq. omnia vaticinia ſua in librum conſignare jubebatur,
publice poſtea in templo Judæis univerſis prælegendum; & poſtquam
diſciſſum volumen Rex Jehojakiminignem conjeciſiet v. 23. ſqq. novum
Jeremias codicem adornare, eademque oracula denuo inſcribere, novis-
que ea augere v. 17. ſqq. juſſus, morem e veſtigio geſſit v. 32. Habes hic
diſerte divina volumnis hujus auſpicia, Numinis juſſum v. I. conſignatio-
nis tempus, annum quartum Jehojakimi v. eod. libri autorem ſecunda-
rium, Jeremiam v. I. 2. ejusdem contenta, non unam aut alteram duntaxat
pericopen, ſed quicquid ab initio vaticinatus fuerat, inde a 13 anno Joſiæ,
adeoque ſub ejus regno, annis totis 19. tum ſub Schallumo, ſeu Joachazo,
per trimeſtre, & per quadriennium ſub Jehojakimo, hoc eſt, ſpacio 23. an-
norum v. 2: ſcriptionis miniſtrum, Baruchum, filium Nerijæ v. 4. & ſeri⸗
pturæ demum hujus finem & ſcopum, publicam nimirum lectionem &

ædificationem, v. 3. quibus vix video, quid in hanc rem locupletius dici

potuiſſet. Quæ cum adeo ſint perſpicua, ut nulla eludi ſophiſticatio-
ne queant, Richardus Simon tamen, ut hypotheſin ſuam (ſub ſin. cap. 4.
lib. I. Hiſt. Crit. V. I. propoſitam) tueatur, Prophetica ſcilicet volumina
ad eum modum, quo hodie extant, ab ipſis Prophetis non compoſita, ſed
ex tabulis publicis a compilatore quodam, vel asynedrio congeſta, multa-
que illis addita & inſerta fuiſſe, quæ lucem afſundere vaticiniis poſle vide-

bpantur; idemut de Jeremiæ libro obtineat cap. VIII. cit. loci p. 97. hiſtori-

am deſolatæ per Afyrios Urbis ac provinciæ, c. LII. deſcriptam, non a Pro-
pheta profectam, ſed acompilarore libri ex2. Reg. XXV. achectam, cum

R. Dav. Kimchio contendit, cujus quidem ſententiæ manifeſtum indicium

clauſula cap. præced. LI, 64. buc usque verba Jeremiæ prœbeat; unde

colligi detur, hæc verba, ut & totuin ſequens caput, ab aliena manu eſſe.
Verum 1) ſi daremus, adventitium hoc caput eſſe, totius tamen libri adhuc

neque

autor fuerit Jeremias ob ipſam, quam Simon urget, clauſulæ aſſertionem,

mi⸗

un,
tltetit,
cunt,
lotum
1. kMa
ſoltans
tenie,
Ec. N
n, quo
ebator,
ſtquam
novu᷑R
noVis⸗
bes bic
nati⸗
ecunda-
untaxat
ſolie,
achazo,
0,,an⸗
onemn &
us Ri
eatio⸗
cap. 4.
OMumina
ota, ſed
, multa-
lie vide⸗
n Pfo⸗
amn, cuc

rüuts

e

neque

VETER. TESTAM. 137

neque propter ultimmm caput recens adjectum, tota voluminis compoſi 1- De Jere-
tio ad alium quendam erit transferenda. Neque tamen 2) epilogus iſte mia.
peregrinam ſtatim manum neceſſario evincit, non minus ac ille capitis

XLVIII, v. ult. bucusque judicium Moabie vel Pſalmi LXXII. deſinunt

orationes Davidis, ſilii Wai. vel Jobi XXXI, 40. deſinunt verba Jobi. Quid
enim Prohibet, quo minus ab ĩpſo Jeremia hæc formula addi, eaque vati-

ciniis ejus finis imponi potuerit, quem ſequenti capiĩte non nova prophe-
tia, ſed hiſtorica narratio excipiat, tanquam epitome complementi eo-
rum, quæ de Hieroſolymæ excidio toties fuerat vaticinatus? 3) Magiſtro
autem ſuo, Kimchio, recutitum alium Abarbenelem addere potuiſſet, qui
in eandem cum Simonio ſententiam, de cap. LII. ita ſcribit: Hinc & de-
inceps, usque ad finem libri, non habentur verba Jeremiæ, ſed'eſt enarratio

rerum, de vaſtatione (Hieroſolymæ) quemadmodum narrata eſt in ſine
libri Regum quia enim ſupra narravitz Zeremia biſtoriam vaſtationis

compendioſe, uemadmodam ibi expoſui, ideo venerunt viri Synagogæz ma-
gnæ, ſcripſeruntque in ſine libri hujus veritatem vaſtationis, quemadmo-
dum ſumpta eſt ex ſine libri Regum, ne forte erremus in eo, quod ſupra
ſcriptum eſt. Sed & e Chriſtianis Huetius Demonſtr. Evang. Prop. IV. de

probhetia Jerem. G. 2. P. 4366. ſplend lide hallucinari credit eum, qui caput

illud Jeremiani partem eſſe operis cenſuerit; minime enim ſibi dubium
eſſe addit, quin voluminum ſacrorum concinnator Esdras, hoc caput a ſe

compoſitum, & e libris Regum, a ſe elaboratis, magna ex parte decerptum,

illuc adtexuerit, ut eſſet argumentum ſequentium Jeremiæ Threnorum.
Hanc conjecturam alia, æque omnino incerta, ſuffulcit conjectura, jecho-
niam fato functum eſſe dudum Poſt Jeremiĩæ obitum, resque obitu jJere-
miæ recentiores poſtremo hoc capite narrari, velut ipſam Jechoniæ mor-
tem. Verum hæc, quam ſplendide dicuntur, tam facili negotio rejici-
untur. Jechoniam enim poſt Jeremiæ demum tempora expiraſſe, gratis

aſſumitur: contra vero ea, ab inſtituto libri hujus alienum non erat, ut

hiſtorica iſthac excidii narratione Jeremias ipſe doceret, quam exacte va-

ticiniis ſuis reſponderit eventus, quamque & in oracula ſua, & in Deum,

eorundem autorem, & in ſuammet ipſorum ſalutem injurii fuerint Judæi,
qui prophetiæ ſuæ fidem derogarent, quam tamen mox comprobaret
Prædicorum complementum. Quis Porro melius ſcripſerit hiſtoriam
excidii Hieroſolymitani, quam Jeremias, qui interfuit & ſupervixit: Qui

vero etiam viri Synagogæ magnæ, aut Esdras, tam multa hoc capite addi-

diſſent, quæ in libro Regum non habentur? Unde tandem cum b. Seb.

Schmidio Comment. in c. LII, i, contrarium ſtatuimus, ſeripta bac eſſe a

Carpx. Pars In. M 8 Jeremia

2

De Jere⸗
mia,

Seriptor
Barushb.

I38 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Jeremia Propheta, & tranſumpta in librum Regum; ſicut in eum biſto-

ria Hiskiæ ex Jeſaia translata eſt“ eum aliqua tamen variatione, ut appa-

reat, utrumque ſeriptorem habere quid ſibi proprium, & a Spiritu Sancto

inſpiratum. Ubi porro b. Schmidius erudite obſervat, non tam ex inſti-
tuto excidu, quam captivitatis Babylonicæ hiſtoriam hic deſcribi, cui præ-
miſſum ſit excidium, ut ad iſtam perveniretur; unde diverfum fit inſtitu-
tum hujus capitis, & ſuperioris XXKXIX. Quo ipſo altera Huetii objectio
diluitur, de inani rerum jam ſupra dictarum, hoc c. LII. facta iteratione.
Ceterum inm exarando libro ſuo, Jeremias opera & mamu uſus eſt Baru-

chi, filii Nerijæ, qui ipſi a ſervitiis erat c. XXXII. ut Eliſa Eliæ 2 Reg.

II. III. üsque e ore Jeremiæ ſeripfit omnia verba Jehovæ, gquæ eloqueba-
tur ipſi Jeremia, in volumine libri e. XXXh 4.32. Cur non ipſe ſeri-

pferit Jeremias, ut a Domino erat juſſus, ſed per amanuenſem? quæ-

runt interpretes. Equidem nil attinet hoc excutere, cum Jeremiæ fue-

rit ſcriptura, quam ipſe moderabatur, & dictabat, accommodante tantum
Barucho manum miniſtram; unde Abarbenel in hb. l. v. 18. fol. 137. col. 2.

Baruchum inducit teſtificantem, tum Jeremias proferret verbum unum, ſe
coram ipſo ſeripſiſſe illud ſtatim, qua ratione näbit addiderit Baruchus
in volumine illo, niſi atramentum & characeres zantum, omne autem
reliquum fuerit a Jeremia. Quod cum ita ſit, verba illa omniu fuerunt
ex ore ejus, & ne unum quidem illorum a Baruebo. Quod ſi tamen ratio

aliqua fuerit danda, dixerim ideo manum & operam Baruchi adhibuiſſe

Jeremiam, ut expeditior ipſi eſſet lectio ſcripturæ, ſua manu exaratæ,
cum librum iſtum legere deberetaruchus coram univerſo populo in tem-

plo v. 6. 8. 10. Idem ſenſiſſe videtur Athanaſius, ſ. Autor Synoh.

Seripturæ S. T. II. Opp. Athan. p. 100. ubi ita habet: Begs) Sr.=-
v&α Der r0 GBANio, &οαοετοο νοααα α ο εααιτισο I eρει 7 s*
7 6ι X σ. αααυdeh T is 6 r/ BaSNα cεDnℳαατνριN w.ß0σα Tα=.
gc ν—ι αοτ. α ισαααυNéαεεοοο τπτο ς̈. 7gαενα⁵ας Oed Xτα,
Baruch hunc librum ſeripfit, qui poſtea ſermones iſtos ex ore Jeremiæ ſeri-
ptos, Zis, qui in Babylone captivi erant, legit, & conſolandi gretia ſpem, quod

liberandi eſſent a Deo, annunciavit. Niſi forte potius librum Baruchi

intelligat autor. Neque tamen quicquam ideo derogari canonicæ li-

bri autoritati, ſatis inde conſtat, quod & Deus ratam habuit ſeriptu:

ram illam, æque ac ſi jeremiæ manu fuiſſet conſignata v. 27. ſqq. & Jere-

mias pro ſuo agnovit volumen iſthoc, æque ac Paulus Epiſtolam ad Ro-
manos, quam Pertii amanuenſis ſui manu exaratam Rom. XVI, 22. pro
ſua tamen habuit c. XV, 15. Juſſus nempe a Deo Jeremias ſcribere, man-
. dato

———

Gatod

eque
ipſe
c15,
geme
else
ſs aut
38 did
conſ⸗
mend
Ureigue
Emer
14.
Nigeo,
ui jen
(uo ſ
AWunue
mendis
ſeripta
Iln et
quod
rum c
lament
la, quæ
Admod
ſeriptu
Prophe
Thenc
ilkerior
kmon
Ubus
Wend
Ohnhuun

Qunt

chusl
dekie
tem us
nis huj

ra. dato divino ex aſſe ſatisfeciſſe credebat, cum per Baruchum ſcriberet, De Iere-
Sundh æque ac deinceps, cum ſua manu libellum aserajaBabylonem deferendum, mia.
Gindi. ipſe conſignaret c. Ll, 60. Hæc autem Baruchus ſcribens, viris Oeoτνα.
digre. Sis, τε τοννναHτvο ασι s‿ρα—ααοα ,àcenſendus eapropter non eſt, utut
Lilin. . Deon vevs os ſcriberet, adſtante & dirigente ſcriptorum Jeremia Qeo-
* reso. Immediato quippe Oeoνοανσιααα influxu Propheta; amanuen-
a Iis autem mediata Dei in ſcribendo directione, interveniente vir i BeoreU-
l en. 5S dictamine & inſpectione, gaudebat. le, dum hæc vaticinia in librum
e2 Beg. conſignarentur, Deo ore ſuo, dictando, moderando, ſphalmata quævis &
uche menda præcavendo; hic manu & atramento, ſcribendo miniſtrabat: 5
ee uterque infallibiliter, Propheta quidem ετιειιοC exiſlens, amanuenſis
dſeſi. Soeorveysos ſcribens. Ut falſus proinde ſt Voetius Bart.I. Diſp. ſoleckt.
ne ue. „. 40. de Prophetarum & Apoſtolorum amanuenfibus pronuncians: non
wirſl e. vigeo, illos magis debuißſe eſſe infallibiles, gquum librarios & typagraphos,
etantun W gui jam inde ab Apoſtolis usquet in hunz diem Biblia ecleſtis procurant.
, .. Quo ſane pacto ipſa librorum Biblicorum στ†cvTοσ⁵α, illa certe, quæz per =
unum ſi amanuenſium operam ac miniſterium viri deτoSovs Confignarunt,
ult miengdis ac corruptelis eque obnoxia fuiſſent, ac &nναροαα α aut typis ex-
e altel MWDw ſcripta exemplaria quævis. Conf. b. Carpzev. Diſp. Academ. XXVII.
fienun quæ eſt de Oeocορο*uανα Scripturæ S. cap. II. §. 10. 71!. P. 57 J.ℳ4.. Fallit
nen Iatio quoque & fallitur Abarbenel, qui ad cit. Jerem. locum ex autoritate vete-
dhibuiſſe fum cenſet, librum illum per Baruchum exaratum, non prophetiam, ſed
erre , luamentationes, ſive Threnos complexum fuiſſe, quibus Ccontineantur ma-
loinatem. la, quæ Deus minatus ſit judæ & Ifraeli v. 2. atque etiam gentibus, quem-
1 gell MVBU admodumn Edomi mentio fit cap. 4. I hren. fin. Rationem affert ex indole
Ar ſcripturæ Propheticæ, quæ nunquam per amanuenſem, ſed ſemper per
rSe è& Prophetas ipfſos, ſpirituali inſtincu ad hoc excitatos, conſignari ſoleat;
in, J. Threnos autem ſcriptos non per prophetiam, ſed per Spiritum §. gradu
Shrd, inferiori, qui excitet ad ſapientia dicta, atque ad inſtitutionem facientia,
mieſitſi. 1 ſermone eleganti, qualis in Threnis adhibitus fuerit. Verum ut fubtili-
hen ,,Eud tatibus iſtis Judaĩcis, quibus Prophetiam & Spiritum S. diſterminant, nos
, Berumi munce non immergamus, contenta libri diſerte v. 2 & 3. memorantur, ubi
gotice. . omnium quæ ab initio muneris ſui vaticinatus fuerat, ſcriptio mandatur.
t ſern. e Quia tamen & Jeremiæ vaticinia longe ultra hæc tempora, quibus Baru- tempora &
er⸗ chus librum conſignaſſe ex ore Jeremiæ c. XXXVI, I. perhibetur, & ad Ze- vices ſeri-
umadl- dekiæ quoque ætatem Ppertingunt, juxta c. I, 3. & hiſtoria cap. LII. ad mor- ptionis.
h,ro tem usque Jojalcimi captivi texitur, neceſſe eſt, non ſimul ac ſemel volumi,
bere,än- nis hujus ſcripturam fuiſſe peractam, nec laudata iſthac Baruchi opera ad
daro D . 5 2 umbi-

De Jere-
mia.

Turbatus,
vatieinio-
rum ordo.

140 INTRODUCT. AD LIBROS BIDLICOS

umbilicum perductam, ſed nova ſubinde incrementa cepiſſe, accedentibus
paſſim recentioribus Prophetæ oraculis, partim ab ipſo Jeremia, partim
per Baruchi manum, eodem tamen, cum ſuperioribus, ſcribendi modo
libro adjectis. Enim vero aliam Jeremiæ ſcriptionem legis c. XXIX, I.

aliam c. XXX, 2. novamque vaticiniorum adverſus Babylonios c. LI, 60.

ſqq. Unde apparet, primam, eamque haud minimam libri partem per Ba-
ruchum fuiſſe exaratam, anno Jojakimi quarto; auctam deinde novis
prædictionibus & comminationibus, hinc in Judæa, hinc in Eegypto, Je-
remiæ revelatis; donec tandem paulo ante obitum ſuum Propheta, cap.
LII. captivitatis hiſtoria adjecta, operi colophonem imponeret.
Inſignis adhuc ſcrupulus reſtat, animo eximendus: cum de indu-
ſtria in libro deſcripta ſint ſingula vaticinia ex ore Jeremiæ, manuque vel
ipſius Prophetæ, vel certe amanuenſis ejus Baruchi digeſta, aliisque novis
ſucceſſu temporis aucta, qui fiat, ut hodie mire turbatus eorum conſpicia-
tur ordo, nec capitum ſeries regum ſucceſſioni, temporumque ordini re-
ſpondeat? Argumento ſunt omnia fere, quæ revelationis ortusque ſui in-
dicium, præfixa annorum nota, faciunt oracula, quod quæ anteceſſerant,
in ultimum pæne locum, aut dudum poſt medium fint rejecta, rurſus que
poſtremo dicta, & quæ ſub Zedekia, regum ultimo contingerunt, priori lo-
co poſita compareant. Sic c XXI. ad Zedekiam, & ea tempora ſpectat,
quibus obſideri urbs a Chaldæis cœpiſſet; c. XXV. ad annum Jojakimi quar-
tum; rurſus c. XXVI. ad initia regni Jojakimi; c. XXVIII. ad initium re-
gni Zedekiæ; c. XNNXII. ad decimum Zedekiæ annum; c. XXXV. de-
nuo ad Jojakimi regnum; & ſic porro. Hinc facile colligas, vel ſparſa

permiſtaque Jeremiæ folia, multo poſt a compilatore quodam, infuper

curia ad hunc modum eſſe confuſa. Prius s*Ld Aα Spinoſfa, Rich. Si-

habita temporum ratione, miſcella ac tumultuaria opera, fuiſſe collecta;
vel cum rite inter ſe diſpoſita prius eſſent, caſu deinde, vel librariorum in-

monius, & Pſeudo-Critici alii vel ideo urgent ac premunt, ut corruptio-
nis inde ſeripturam propheticam inſimulent, ejusque ſollicitent integrita-
tem. Sed & aliis, qui ab iſta quidem calumnia longe ſunt remoti, ſparſim
editas, ſchedisque ſingulis inſcriptas Jeremiæ prophetias, poſt ejus demum

exceſſum a Barucho collectas, turbatoque annorumordine compoſitas, in

unum volumen coaluiſſe cenſent; in quibus poſt Cornel. a Lapide Prole-
gom. in Jerem. qu. 3. e 6. & alios, recentiſſime eſt Celeberrimus Vitrin-

ga Prolegom. Comment. in Jeſ. p. 12. b. G. d. Quin etiam doctiſſimus Hue-

tius in allatis, quas inter fluctuat, conjecturis, hanc quoque aflert, quod
boc

oerad
funch
oong.
cenlet,
inem
tentur
m V.
prio n
Vero?
Oeeni
mig ab
oque
leobſe
oon eitf
deſchna
Nenpe

rerumce

ero,

tegt he
Velutote
bon, in!
misin
ſchecar
Cüriann,
tempon
lic eſt,
niqn
Mon ad⸗
Ceditun,
Conn eq
e⸗
tlanmhi
ſitionen;
Poque;
nicorunk
nium ec
rum hiſ
1 nt; pl

7

VyyyrETER. TESTAM. 141

etnibis Looc ordine diſpoſita forte vaticinia Jeremiæ, in Baruchi adverſuriis, eo de- De Jere
ueum fJunkto reperta ſint, cum morte fortaſſe oppreſſus en nondum digeſſiſſet. Dem. mia.
i ancdo EFyvang. Prop. IV. de brophetia Jerem. J. 3. b. 4;. Poſterius Hieronymus
XX1. cenſet, cum Præfat. in Commentar. Ierem. T0. V. Opp. f 1az. Hieremiæ or-
Ul 60 dinem librariorum errore confuſum tradit. Demum alii ſuam hic profi-
nherba⸗ tentur ignorantiam, in quibus Lightfootus in Chron. temy & ord. Textu-
le novis um V. I. T. I. Opp. 1I14. Prophetiæ, inquit, Jeremiæ omnes fere loco pro-
Npto/e⸗ prreio mota Jſant, & cur id factum ſit, diſfcile eſt rationem reddere. Etſi
letaeih vero abs re non eſt, quod conqueruntur viri docti, turbatæ chronotaxeos

OOoecaſionem vel cauſas ediſſerere ubivis non licere; nulli tamen dubita-
mus, ab ipſo Jeremia, uti libri ſtructuramm & compoſiti itionem, ſic ordinem

Geindu- quoque hunc ipfum eſſe, quem hodie tenet. Modo obſervetur, quod re-
ugue vel Ge obſervavit Hieronymus Comment. in ler. XNXV, 1. I. V. Obt f. ye. a
guenoris von curæ eſſe Prophetis, prophetiæ tempora conſorvare, quæ biſtoriæ leges
nſpicat deſiderant, ſed ſeribere, utcunqus audientibus atque lelturis utile noverant.
rdini er. Nempe ſic decuit viros, non rationis humanæ dictata ſequentes, & ſeriem H
eſuiin⸗ D rerum cogitare texentes, ſed divino impulſos motu, ac de cœlo afflatos,
eeratt;, dS&& ſacro, ſi ita loqui fas eſt, furore correptos; addere liceat ex Huetii men-
NRAs de te cit. loc. p. 439. 10 quod nec Judæorum latuit Magiſtros, qui toties, Runo
Priorilo⸗ velut ore inculcant, N ='D quod Græci dicunt boooνο 7 τ⁰-
echt, bEoH, in Prophetarum ſcriptis perquam frequens eſſe & ſolenne; cumpri-
ömi gneot. mis in Jeremia, quod Abarbenel in Præfat. aäd h. lib. repetit. Hinc nec
nitiumtke. 1. ſchedarum ſingularum confuſionem ac permiſtionem, nec librariorum in-
XV. de-. 1 curiam, nec Criticorum intempeſtivam diligentiam, colligere ex turbata
Hel uni temporum ſerie licet; ſed Prophetarum indoli & conſuetudini, hoc quic-

quid eſt, acceptum eſt ferendum. Maxime vero Spiritui S. quo impulſi

infaper
kileis afflatique, ut locuti ſunt, ita ſcripferunt divini vates, graviſſir Imas. ordinis,
onuiI. non ad annorum ſeriem, ſed diverſo modo compoſiti, cauſas fuiſſe, pie
ich. creditur, utut humana induſtria illas non ubivis æque aſfequatur. Non-
cmhti⸗. dum equidem eorum dememini, quæ ſupra ſeripfi, P. III. cap. I. G. 15. p.
inegtit. 70. quæque fuo relinquimus loco: de Jeremia tamen affirmare inpræſen-
ſacin tiarum liceat, & ab ipſo Propheta hanc vaticiniorum profectam eſte diſpo-
na⸗ n ſitionem, nec temere digeſtam, ſed impellente & dictante Dei Spiritu, ſco-
wen poque ac fine ſingulari. Cum enim emporum ſeriem Regum & Chro-
oſt nicorum libb. ſervent, & ad quam ætatem quodque referendum ſit vatici-

ei⸗ nium edoceant, lucemque interpretationi oraculorum, per rerum geſta-
gus Win- D rum hiſtoriam, delineatamque reipubl. juxta ac eccleſiæ faciem, Præfe-
mm Elue. ð rant; placuit, in diſponendo prophetico volumine, argumenti potius &
ler, le 8 3 conten-

De Jere-
mia.

ſpectat, vel ad extraneas gentes.

in LXX.

verſione
ab He-
prao Cod
multum
diſce-
dens.

142 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

contenterum rationem habere, & ita conſtruere ſingula, ut ædificationi
gentis, omniumque temporum eccleſiæ conducere videbatur. Quic-
quid enim oraculorum hic comprehenditur, vel ad eccleſiam Judaicam

tinetur; hoc ſex poſteriorum, quibus cap. ult. hiſtoria captivitatis ſub-
nectitur. Partis prioris trajectiones nonnullæ, ex argumenti affinitate,
vel vaticiniorum complemento, rationem ſatis aperte produnt, aliæ vero
tegunt adeo, ut nulla hactenus induſtria inveſtigari, aut perſpicue potue-

rit reddi; ut luculenter infra patebit ex tabula ſynoptica libri. Præter
hanc vero temporum ac vaticiniorum, in fontibus transpoſitionem, alia

datur capitum metatheſis ac perturbatio in verſionibus LXXrali Græca,
& veteri Latina, ad quam Hieronymus digitum intendit, cum in præfat.
granslaii a ſe Jeremiæ, T. IU. Opp. f. it. B. in verſione ſua Hebraici codi-

cis ordini ſe adhæſiſie teſtatur: præterea ordinem viſionum, qui abua Græ-

cos a Latinos omnino confuſus eſt, ad priſtinam fidem correximus. In
Sixtina ſane LXX. editione capp. XXIV. priora Hebræi codicis ordini
reſpondent, reliqua autem ad hunc fere modum ſunt diſpoſita:
Capita ſecundum Hebræum Codic. Capita ſecundum LXX. Interbbe
KXV, ad verſiculum 14. XXV, 13. priores Verſiculi⸗

XXV, a verſiculo 15. ad finem, XXXII.
XXV. XXXIII.
XXVII, ad verſiculum 19. XXXIV.
XxXX. XXXVI.
XXX. XXXVII.
XXXII. XXXIX.
XXXIII, ad verſiculum 14. XL.
XXXIV. XLI.
XXXV. XLII.
XXXVI. XLII.
XXXVII. XLIV.
XXXVIII. XLV.
XXXIX. XLVI.
XLI. XIVIII.
XLI. XLX.
XIII. L.

7

IIIud XLV. capp. priorum ambitu con-

Capita

Copite
XIIV
XLV.
XLVI.
XLVI
AVI
III.
IIIX.

Ul
UI.

UIIX,

— ——
— F

—
—
—

Emen
que n
rumf.
verſio⸗
b ocr
Hebre
explic⸗
Gicha,
luo 1
um na

Ut, &

nundi

ls E
tum
4 Caſt
Ommner
rari P
Lliel
ſio ten

leationi
Quic-
1dicat
tu cr.
is füb.
initate
r vero

atue-
Der

lem, dun

Grecn,
praße.
leicocl⸗
ℳGre-

.. a

Sordini

be

Capit

ſuo tempus produnt, in medio relinqamus.

Capita Reugdem Hebreum cuaie. Capita ſeundum 1X. Iutertb.

XLIVYY.. AMAAI, ad verſiculum 31.
XLV. I, quinque poſtremi verſi culi,
XLVI. H KXKXxVI.
XEVII. . XXIX, 7. priores verſiculi.
XLVIII, ad verſicuſum 4 5. XXXI.
XLIX, quinque priores verſus XXX, quinque priores verſus.
XLIX, a verſu 7. ad v. 23. XXIX, a verſi culo 7. ad finem capi-
tis.
XIIN,D verſic. 23. ad 23. XXX. quinque poſtremi verſi culi.
XLIX, a verſic. 28 ad 34. XXX, a verſiculo S. ſex ſequentes
UM . verſ.
XLIX, a verſic, 34, ad finem cap. XXV, a verſiculo 13. ad fnem ca.
Pitis.
LI. XXVII.
LI. AAXArxvVIII.
LII. PII.

Quami ingentem ordinis in utroque Codic iſerépantiam non equi-
dem exemplari Hebræo, quo LXX. Interpretes uſi ſint in vertendo, ejus-
que turbationi, ſed ſcribarum vitio atque negligentiæ, aut intempeſtivo-

rum forte Criticorum i ingenio tribuimus, utpote non in fontibus, ſed in

verſione tantum hærentem; hoc tamen diagrammate delineatam ideo
ob oculos poſuimus, ut eo Promptior ſ ſit Codicis Græci evolutio, & cum
Hebræo collatio. De cetero, cum haud parum referat ad intelligenda &
explicanda oracula ſacra, noſſe, quo quæque tempore, qua etiam ſerie ſint
dicta quæ priora, quæ poſleriora, ut collata temporum ratione, ſingula

ſuo aptari auditorio, prædictiones cum eventu committi queant; ope-

ram navarunt viri docti haud ſterilem aut vanam, ut chronotaxin ſtrue-
Tent, & ad annorum ſeriem capita ſingula revocarent; in quibus nomi-
nandi ſunt, tum amnalium Vet. teſtam. conditores, Auguſtin. Torniel-
Ius, Jac. Salianus, Joh. Lightfootus, Jacob. Uerius, ſai lovis & annii,
tum Commentatores, Toſtatus Abulenſis in ſin. lib. 4g. Regg. Chriſtoph.
a Caſtro, Cornel. a Lapide in Prolegom, ad Comment. ſuos, via licet non
omnes eadem incedentes. Nos, ne & hic induſtriam noſtram deſide-

rari patiamur, idem aggrediemur „veſtigia cumprimis legentes Uſſerii

VETER. TESTAM. 4443

De Jere:
mia.

ad chro-
notaxin
revocatns.

& Lightfooti, ita tamen, ut ea capp. quæ nullo indicio, nec cargumento

40,.0.

144

De Jere- A. O. C.
mia.

3375
3381¹.

3395

0&S1 £

ſqd.

INTRODUGCT. AD LIBROS BIBLIGOS

A. Regis
Judæ.

13.
19. ſq q.

31

J6ERHOZA.
KIMI.

SHI LN

J erem. cap.

C. I.

II -XI.

XII.

XIV.

XxxXII.

1-9

XXVI.

ORDO CGaAPI TUM ET GESTO-
L RUM IERENMIAE.

auſpicia muneris Prophetici Jeremiæ.
florentibus ſub Joſia regni populique re-
bus, luxuriari populus, a Deo deflecte-
re, juſſa ejus minasque inſuper habere,
ſecuritate carnali, templo urbeque ſan-

crepatus eapropter a Jeremia, priori-
bus XII. capitibus, quæ immota ſuo re-
linquenda ordine locoque, & ad Joſiæ
poſtremos annos referenda cenſet
Lightfoot. Cbron temp. ad A. Joſiæ lo.

tem, eumque ſecutus Corn. a Lap. ca-
put X. ad Zedekiæ regnum revocant,
nullo tamen evidenti ſatis veſtigio, 1 niſi

tuium invaſionem deploratur.
(Cap. XIV, I. ſqq ariditatem deplorans,
argumenti affinitate cum c. III. 3. 4.
5. C. V, 24. C. VIII, 13-20. IX, 10. ſqq.
XII. 4. conſpirans, ad eandem Joſiæ

tur pertinere: cui c. Xv. arctiſſime
cohæret.
poſt Joſiæ cædem, in domum novi Regis
Shallumi ſive Jehoachazi deſcendere
juſſus, tum ipſum, tum ſervos & popu-
lum ejus ad reſipiſcentiam hortatur.
Mox deportato in FÆgyptumRege, re-
ditum ejus ſperandum novo vatici-
nio negat v. 10. ſqq.
amoto Shallumo, Rege trimeſtri, in prin-
cipio regni Jehojakimi, prophetans in
atrio templi, urbisque & templi exci-
dium

Ga niti cœpit, aut perrexit; acerbe in-

T.I. Opp. f.niy. Chriſtoph. a Caſtro au-

quod v. ejus 25. vaſtatio Jacobi per gen-

tempora, c. III, 6. notata, recte cenſe-

.

,000,

1

395

308

340

— —

Corp

5

16970.

E.

emie,
lique re.
odellecke-
ethubere,
beqbeſen.
erbei⸗
ni prioti.
Ota ſuo re.
Kad ſolr
da cenlet
4. ey.
Caſtro au-
2LA .

IevOCA/t,

Gigio, diſt
hipergen⸗
t.
deplorans,

, 10, .
lem ſoſr
ecke celler
aArbiiſlime

noniegis
gelcengere
05 Kpopl⸗
n hortatur,
umkege,te⸗
9V0 aticl⸗

tri, inprin⸗
ia in

ke

VETER. TESTAM.

XXVII.

A.0O. C. A.Reis jud.
DXDEIIOYIA.
Alut
3308 4.
3398 z.
oOS5 ECH 0.
3405 Ne

Carpz. Pars IIl.

XxV.

XLVI.

XLVIII.
XLIX.

L. LI.

XXXVI.

XLV.

XXXVI,
9. ſqq.

S=

[XXlII, 24.

ſqq.

Jerem. cap.

dium denuncians, capitur Jeremias &
capitis reus agitur, mox ab Ahikame-
liberatus.

145

De Jere-
mia.

ad initia regni, ſ. primos annosjehojali-

mi pariter ſpectat.

quarto Jehojakimi anno editum; qui

quartus Regis Judæ primus eſt Nebu-
cadnezaris, regis Babyloniæ, quo in
ſolium evecto, prophetiæ rerum ab illo
gerendarum, Jeremiæ ſtatim revelatæ
ſunt. Hinc pleraque vaticinia contra
gentes, charactere temporis alio deſti-
tuta huc pertinent. Etenim v. 13. di-
ſerte provocatur ad prophetias contra
Babylonem aliasque gentes. Huc er-
go c. XLVI. contra 5Ægyptios: cap.
XLVIII. contra Moabitas: c. XLIX.
contra Ammonitas, lTdumæos acSyros,
tandemque c. L. & LI, 1- 59. Contra
Babylonios.

Baruch conſignat prophetiam Jeremiæ in

libro, c. XXXVI. 1-8.

Conſternatum autem iſtis minis, quas ſcri-

pſerat Baruchus, & fruſtra vvτνο r=-

νh₰⁄0αειο ſolatio Deus erigit & con-

firmat c. XLV.

menſe nono prælegit Baruch Ubrum ex
ore Jeremĩæ exceptum in domo Domi-

ni, in jejunio feſti ſolennis &c.
poſtquam jam Nebucadnezar in judæam
irrupiſſet, illaRechabitarum geſta con-
tigerunt.

Jechoniæ, qui & Jehojachin, & Chania vo-

catur, poſtquam ſolium conſcendiſſet,
menſibus 3. tantum ſeſſuro, captivita-
1 tem

146

De ere 4,0,C.

MMi3.

A. Regis jud.
3E6O.

NWNWIM.

3414

1

ZEDEKIXE
XXXVII.

XXIV.
xLIX.

34. ſqq.

XXVIII.

LI, 59.

XXX.

XXXIX.

11. ſqg.

Jerem, cap.

XXXI.

XXI.

XXXIV,
IL -7.
XXXII,

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

tem denunciat Jeremias & ftirbis Salo-=
monis in ipſo extinttionem.
poſtquam ceſſationem domusSalomonis,
& ruinam regni terreni domus Davidis
minatus eſſet cap XXII. nunc ſeq cap.
XXIII. verba facit de æterno rege & re-
gnoDavidis v. 5.6. & væ denunciat iſtis
paſtoribus, qui ruinam domusSalomo-
nis promoverant.

V., I. Zedekia in abducéti Jechoniæ locum
rex conſtituitur.
viſio duorum calathorum ficuum.
prophetia de Elamitis tum ſubigendis,
tum reſtaurandis.

phetam declamatio.
Zedekias vel ipfe profectus, vel ſuo loco
Serajam filium Nerijæ in Babyloniam
miſit, eui Jeremias epiſtolam, ad filios
captivitatis perferendam tradit cap.
XXIX. coll. c LI. 59. ſqq. Prophetiæ
autem de reditu captivitatis c. XXIX,
10. II. fuaviſſimas illas conſolationes

dos territos ac proſtratos.
I. 2. obſidione eingit Nebucadnezar Hie-
roſolymas.
cum obſideri urbs a Chaldæis cœpiſſet, fa-
Ga eſt prior Zedekiæ ad Jeremiam le-
gatio c. XXI.
Jeremias Zedekiæ captivitatem, urbi de-
ſolationem Prædicit.
Propheta ob hoc vaticinium, a Zedelia

gia:

Jeremiæ adverſus Hananiam Pſeudopro-

c. XXX. & N XXI. fubnectit, ad erigen-

includitur atrio cuſtodiæ in domo re-

EEE

᷑ꝝ Yz .ä ü

40.0

31)

zun

lomonis

Daidis

leg ey.

ege re⸗
neiatiſtis
Galomo-

e locum

im.
igendis,

Woro.

ſuo loeo
yloniamn
4d flios
Ndit c.
topherie
olationes
lerigen

ezarklie⸗

iſetfr.
miann e⸗

urbice⸗

ZYebeli
lomo 1e⸗

6

3 15

A.0. C. f

A. Regis Jud.

ZEDEkLIE

10

xxXVII.

6. ſqq.

EXXIII.

5

10

XXXVII.

fXxXxXXVIII.

XXXIV,
II. 1q .

II. ſqꝗ.

17. ſqq.

XXXIX,
15. ſq.
XXXIX,

VETER. TE STAM.

Jerem, cap.

I1 - 14.

147
De Jere

mia.

gia: ubi anno Zedekiæ 10. promiſſio-

ne reſtitutionis a Deo accepta, Hana-
meelis agrum ſibi redimit c. N N XII, 6.
ſqꝗq. quo etiam c. N XXIII. referendum.

Pharaonis obpi; ex Ægypto egreſſæ, ut

Zedekiæ ſuppetias ferrent, obſidione
Hierofolymam ſolvunt, obviam eis ab
urbe diſcedentibus Chaldæis; ubi ſe-
cunda Zedekiæ ad Jeremiam legatio,
qui futurum annuntiat, ut revertantur
Chaldæi & urbem expugnent,
XXXVII, 3- 10.

Hier ofolymitani, pPuæſentiobi dionis me-

tu liberati, ſervos & ancillas, quas ex le-
ge manumiſerant, contra fœdus ſuum
fervire denuo cogunt, reprehenſi a je-
rem. c. XXXIV, II-22.

dum abeſlent copiæ Chaldæorum Hiero-

ſolymis, Jeremias fugam meditans, a
Principibus in foveam carceris, in do-
mo Jonathanis, conjicitur. c.XXXVII
II - 1606.

redintegr ata obſidione, conſultus Zede-

kia Jeremias, ex fovea carceris ad atri-
um cuſtodiæ transfertur.
dum animam Urbs agit, in foveam conje-
Clus eſt leremias, indeque rurſus Ebed-
melechi opera & cura liberatus. Hinc
repetito Ccontra Judæam judicio, in
atrio carceris usque ad urbem captam
ſervatur. Hinc
Ebedmelecho, Dei nomine, liberationem
ab omnibus periculis, nunciat.
urbis expugnatio deſcripta.

T 2

mia.

1r48 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLI COS

De Jere. A. O. C. A. Regis Jud. Jerem. cap.

ZEDEkIX.
XL.

4

34T1 XrI.

XLII.
XLIII.

XLDIV,
XLVI,
1 13.

Jeremias cum captivis Ramam deducus,
a catenis ſolvitur, & a Nebuſaradane

liber dimittitur.
cæ&G des Gedaliæ & Chaldæorum in Judæa.

Judæi poſt cædem Chaldæorum, ſibi male

conſcii & timentes, fugam in Egyptum
meditantur c. XLlI, 16. ſqq. conſulto-
que Propheta, fugam diſſuadente, in
gyptum tamen pergunt, ipſumque

cum Barucho jeremiam comitem ſe-

cum trahunt c. XLIII, I. 7. ubi vatici-
nia Prophetæ adverſus judæos & Ægy-
ptios v. 8. ſqq. c. XLIV. & XLVI.
13 ſq q.

1

cap. LII. denique a Propheta, paulo ante obitum ſuum, cum ultimamro-

phetiarum ſuarum canonico volumini manum apponeret, adjectum anno

incerto, quia de morte ejus certi nihil conſtat; quamquam fieri quoque

potuerit, ut ultimam capitis pericopam a. v. 31. ſqq. vel Baruchus addide-

rit, poſt fata Prophetæ ſuperſtes, vel vir alius Oeoταιοοο, ſi ad nonageſi-

mum circiter annum Prophetæ ætatem protrahere dubitemus.

Procul itaque dubio, & hujus voluminis conditor eſt jeremias, &

*

Seripta le Threnorum, de quibus cap. ſequenti ex inſtituto dicendi dabitur locus;
remiæ alia. præter hæc vero, quæ alia tum in Codice ſacro, tum in Apoeryphis, Pa-
trumque eecleſiæ monumentis, ei tribuuntur ſeripta, vel inter deperdita,

2.

adeoque &ταανινοοα cenſenda ſunt, vel manifeſto τοGHιοαας, quæ fi-

dem non merentur. Ut enim miſſa jam faciamus ea, quæ in Canonis par-
tem veniunt, qualia libri Regum feruntur, de quibus ſuo loco dictum;
Pſalmi quoque LV. juxta Vulgati, & CXXXVII. juxta LXX. Vulgati,

Ethiopici & Arabis interpretum inſeriptiones, de quibus Commentarios
conſulas; tum etiam epiſtolæ ad ceaptivos Babylonem datæ, quarum altera

c. XXIX. altera c. L. & LI. integræ exhibentur epicedion cumprimis, in
funere regum optim Joſiæ, fuſum & decantatum memoratur 2. Chronic.
XXXV, 25. De quo quidem Joſephus ib. X. Antiqu. Judaic. cap. VI.
teſtatur, quod ſuis adhuc temporibus extiterit; ² . ρ vνααα

quod etiam hucusque ſuperſtes eſt, in medio autem, relinquit, num ſeorſim

ucu,

race

udæa.

dimale

YDtum

nſulto⸗

nte, in
ümque
emn ſe⸗
Vatici-
Ag-
XLVI.

mpro⸗
ann0
voce
(dide⸗

nigeſ.

las, &

loeus;
, P 4⸗

tit ,

ef⸗
spar-
Aum;
lget,
tarios
Altera
is, in
ronic⸗
5,.
eye,
orlin
8

VETER. TESTAM. 149

& extra Canonem extet, an vero ex Magiſtrorum ſententia in Canone, De Jere-

& Threnor. c. IV. iſtud ſe legere cenſeat. Ita namque R. Salomoh in Ibren. mia.

IV, i. 8 — nn ee n nen d een e
N N N O D n Deeen ee e e enen

S Lamentatio iſta dicta fuit ſuper Joſia, veluti 2. Par. XXXL, F. di-

citure nonne iſta ſeripta eſt in libro lamentationum? ac ſimul cum illo in
lamentatione conjunxit ceteros filios Zionis. Cum quo faciunt quoque e
Chriſtianis Liranus, Sanctius, Münſterus, & recentifſime Natalis Alexan-

der Hiſtor. Eccleſ. Vet. Teſt. V. mundi ætat. diſſert. X. Artic. XI. edition. in
fol. To. II. p. 221. G. 3. & p. 22 ½. G. . undtum Domini Thren. IV, 20. Jo-

ſiam interpretati: qui tamen cum captus nunquam in poteſtatem hoſtium
redierit, bene autem regum ultimus Zedekias 2. Reg. XXV, 5. Jer. LII, 8.

hinc rectius illum hoc looo plangi exiſtimant e Pontificiis, Eſtius, Maldo-

natus, Menochius, Sixtus Senenſis; e Reformatis, Calvinus, Piſcator, Ju-
nius; e noſtris, Oſiander, Vinarienſes, Tarnovius, Calovius, plurimique
alii. Unde laudatum iſtud in Joſiæ obitum epicedion, una cum codice il-

lo Lamentationum &αααπααναι* in quem translatum fuerat, periiſſe omnino

exiſtimamus. Porro litteras contractuum, ſive libellum emtionis & venditio-

nis, ſive geminum juxta quosdam interpretes, ſive juxta alios triplicem,

unum quippe emtionis, alterum clauſum, vel obſignatum tertium apertum
nec ſigillo obſignatum, ſcripſiſſe jeremiam & obſignaſſe legimus c. XKXII,

10. ſqq. qui tamen omnes cum civiles eſſent, non ſaeri, quanquam ſine &

ſeopo prophetico exararentur, ad canonem nunquam pertinuerunt, neque
adeo, tulerunt ætatem. Gravior his quæſtio ventilatur de libro Baruch, quem
