
collo⸗

h.

unus 4
ludris
betu,

1

A. 0. C.

3381

3398

3401 †

3408

349

A. Reg.
Judæ.

19

VETER. TESTAM, 77

SOPHONIAS ſ. ZEPHANIAS, & alirophe- genere. W

tæ, qui populum rebellem ad poœnitentiam revoca-
re fruſtra conantur Zeph. I, I. Jer. XKXV, 3. 4. 5.
Jehojakimi anno, initium captivitatis Babylonicæy,

A. Capti-
vit. Bab.

II

13

anno ſecundo Nebucadnezaris, a quo ſcil.
poſt obitum patris ſolus ille regnum
adininiſtraverat Dan. II, I. aſt quarto
Iusdem anno, a quo pater cum ipſo
imperium communicaverat, Dan. I, 5.

R Prophetandi munus DANIEL ab in-

terpretatione ſomniorum Regis au-
ſpicatur.

annusSedekiæ quartus, ler. XX VIII, rregni

ejus Principium dicitur, quo is novi-

firmatus Babylone eſt, quo profecdtus

4 erat, Jer. LI, 59.

Hanania ſeudopropheta, menſe ſeptimo,
mortem obiür, a Jeremia prædictam
c. XXVIII, 16. 171.

EZECHIIELI, ad fluvium Chebar, pri-

ma viſio a Deo oblata Ez. I, I. II. & III.
Ezechiel tabulæ lateritiæ ſiguram obſidio-
nis Hieroſolymorum inſculpere, &
diebus 390. lateri uno incumbere ju⸗
betur c. IV.
anno deportati Jechoniæ 6. Deus Eze-
chieli, per Spiritum Hieroſolymas ab-
ducto, viſione indicat confertiſſimam
Judæorum idololatriam, & ſupplicia
propter illam eventura c. VIII. II.
x. XI.
hic contigerunt, quæ er. XXXII. XXKXIII.

XXXIV. exponuntur.
K 3 . excidium

ter in regno ſuo a Nebucadnezare con

78

De Pro- A. O. C.
phetis in

genete. 4 3416 P
3 430

3434
3442

346 5

3 466

3 467

7 2

INTRODUGT. AD LIBROS BIBLICOS

A. O. C.
3485

A. Capti-
vit. Bap.

19
33

37
45

68

69

Z

2. anno Darii, menſe 6. die I. HAGGEUS Propheta negligen-
tiam Judæorum in exſtruendo templo reprehendit: unde
excitati Zorobabel & Joſua, cum populo intermifſum opus

2

lexcidium Hieroſolymitanum, juxta Jerem. LII.
Nanno captivitatis jechoniæ 25. menſe 1. die 10. de

templi, urbis, & regni Iſfraelitarum reſtitutione vi-
ſio Ezechieli exhibita eſt, inſtaurationem eccle-

cans Ez. XL, usque ad libri ſinem.

ſomnium Nebucadnezaris de arbore mirabili excin-

denda, cujus interpretationem, a Chaldæis fruſtra
quæſitam, Daniel aperuit Dan. IV.

[Nebucadnezar poſt 7. annos, agnita Dei potentia,

ſanitati & regno ſuo reſtitutus, beneficium Dei
celebraturus, edictum in gloriam Dei promulgat,

que nocte interfecdtus v. 30. ac imperium Babylo-
nicum ad Medos ac Perſas translatum eſt, Dan.
V, 21. conf. C. VI,; B. 12. I5.

Darius Medus, Aſſueri, ſive Cyaxares Aſtyagis fi-

lius, Chaldæorum imperium a victore Cyro ſibi
traditum accepit Dan. V, 31. IX, I.

fub finem primi anni imperii ejus, Danieli ad preces

ejus ardentiſſimas, oraculum datum de LXX. heb-
domadibus Dan. IX, I. ſqq. Quo ipſo tempore,
annus 70. ſervitutis Babylonicæ, ſub Jehojalimo,

liberationi judæorum a Jer. XXIX, 10.

cap. XVIII. §. 9. L. 329. tradita exhibentur.
AETAS MUVNDI SFXTA.

repetunt m. 6. die 24. Hagg. I, I-15. Menſe 7. die 21. a Deo

confirmantur in opere Hagg. II, 1-9.
. men-

ſiæ per Chriſtum, ejusque amplitudinem ſignif-

& paulo poſt obit Dan. IV. ſucceſſit Evilmerodach.
Babylon obſeſſa a Cyro, Jer. Ll, 27. ſl.
Belſazer manum Dei de pariete vidit Dan. V. eadem-

anno I. Nebucadnezaris cœptæ, iniit, prædictus

ſoluta a Cyro captivitas Babylonica, juxta ea, quæP. I.

40.

Habe
conye
ſtris h⸗
toren
Dreyal
Anoſe
ſb
Altem
Juem:
lemon
leben
Dch,
temor
Ludor
Pro an
annn
tenpli
Prophe

VETER. TESTAM. 79
menſe 8. anni ejusd. 2. Darii, 7ZACHARIAS Propheta, po- De Pro.
M pulum ad Pœnitentiam hortatur Zach. I. 1-6. phetis in
„ddd menſe 9. d. 24. conciones reliquæ Haggæi habitæ, c. II. Senere.
Gi⸗ “ menſe I. Sebat d. 24. viſio Zachariæ equitis inter myrteta c. 1, 7.
cle. 1 3487 menſe 9. d. 4. anno 4. Darii Hyſtaſpidæ, concio Zachariæ
dit. VII, 1-14. habita, & promiſſio divina c. VIII.
23589 Jubilæo XXI. quem poſtremum Veteris Teſtamenti Prophetæ
n- L wvigderunt, MALACHIAS floruit, quem Nehemiæ ααοναοα
tg fuuiſſe, ex eo colligit Doctiſſimus Oerius Annal. I. I. P.207. ad
. u. quod non hortetur populum ad ædificationem tem-
enta; Prrlili, ut Haggæus & Zacharias, ſed extructo jam templo, eas
Di reprehendat corruptelas, quas tempore ſecundæ ſuæ præa-
ler, feduræ apud Judæos ſe deprehendiſſe, cap. ultimo libri ſui
gach. Nehemias indicat: conjugia nimirum, cum alienigenis inita
c. II, II. decimarum detentionem c. III, 8. & divini cul- HM
en. tus depravationem c. I, 13. II, 8. Hinc, quod ex Mal, IV,
No. 4. Patet.
Den, FINIS FROFHEITARUd/ VETERIS 1ESTA.
. IIIabes hic ſignata Prophetarum tempora, quanquam de ſingulis non æque
ſkhi conveniat inter eruditos. Joëlem quippe multi judæorum, ſed & e no-
ſtris b. Calovius in Cbronico Biblico ad A. M. 33o;, multo faciunt recen-
neee⸗ tiorem, & ad extrema Ezechiæ, aut ad Manaſſis referunt auſpicia; ſed
heb. D prævalere nobis omnino videntur momenta, quæ ſynchroniſmum cum
ore “ Amoſo evincunt. Nahumum porro, longe Poſt ſublatum Iſraelis regnum,
lino, & ſub Joſia demum collocat Spanhiemius loco ſupra cit. in tab. Vitringa
Gors autem, proxime a Jeſaia & Micha, adeoque ſub Hiskia ſ. Ezechia ponit;
quem tamen captivitate X. tribuum anteriorem, citatus Joſephi character
debl. OUYUMG demonſtrat. Sed & Obadjam recentiorem longe, ac Jeremiæ & Ezechie-
H li coævum ſtatuit Spanhemius, & ex vaticiniis ejus, cum Jer. XLIX, 5.
Erzech. NXV, XXXV. collatis demonſtrare ſatagit: eundem vero ad Eſaiæ
teumpora potius ſpectare, fupra oſtendimus. In alia omnia rurſus abit
Ludov. Capellus, in Chronologia Jacra, quam tabulis comprehenſam,
er probationibus adjectis illuſtravit, qui v. g. initium prophetiæ Jeremiæ in
gig ge Annum Mundi 3473. Ezechielis initium in A. M. 3509. ejusdem viſionem H
no fteupmpli Jeroſolymitani in A. M 3529. Danielis de LXX. hebdomadibus R
“ DUM pProphetiamin4. M. 3548. ſi ic poro, conjicit, toto ſeculo a ceteris di·.
N ſians.
e.

80 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLILCOS

De Pro. ſtans. Sed nodes illos expedire hujus nec loci eſt, nec inſtituti; dice-
phetis in mus de fingulis ſeorſim, ubi ad eos fuerit ventum. P

Pſeudo- fIactenus de veris Dei prophetis; reſtat, ut de ſpuriis ac Pſeudo-
Propheta- prophetis nomulla quoque adjiciamus; eo tamen pareius, quo copio-
. rum, fius hoc argumentum occuparunt e veteribus Petrus de Alliaco, duplici

de falſis Prophetis tractatu, in appendice Obbp. Joh. Gerſonis, 1. I. ß. 459.
edit. Antwerp. A. 1706. E recentioribus autem Petr. Molinæus in Vate lile.
I. voto, & Dav. Kuibbe lib. II. Hift. Prophet. toto. Duplicis ii ſunt ge-
dAitinktio: neris; alii, quos proæreticos & malitioſos dixerim, qui omni poſito pu-
dore & reverentia Numinis, honoris aut lucri cauſa, ſimulabant hoc do-
num, quod ipſi ſuum non eſſe, probe ſciebant, Mich. II, II. Jer. XXIII, 26.
Iique rurſus vel Jehovæ, verique Numinis autoritatem ac nomen, fraudi-

nec miſii, nec inſpirati, nec loqui eſſent juſſi, ut jer. XIV, 14. ve populum,
. ad idololatriam prochivem, idoli ac Deaſtri cujusdam nomine compella-
bant, eoque efficacius a veri Numinis cultu avocabant, Jer. II, 8. Utros-
que Moſes una ſententia complectitur Deut. XVIII, 20. alii vero, quos
faſcinatos & deceptos dixerim, qui ſubinde, ſive corruptæ imaginationis
vwi victi, ſive a ſpiritu quodam malo acti ſibi omnino perſuadebant ipſi, &
perſuaſum ibant aliis, eſſe ſe veros Prop hetas, cum falſi eſſent, exemploil-
lorum, qui I. Reg. XXII. 10. fq. deſcribuntur. Hinc genuinis quoque
vatibus accurato ſcrutinio, & indubia mentis convictione opus erat, ut
certi redderentur, ſe a bono Deo agi, n on autem vel Spiritus nequam, vel
vitiatæ imaginationis ludibria pati. Quod etſi ex variis ipſis conſtabat
criteriis & ſignis, Vitringe in typo doctrin. Prophet. cap. III. J. 5. ſa4.
p. 17. ſatis curate, Prolixius autem lJaudato Knibbio lib. 1. cap. 9. P. 7l.
. memoratis; cumprimis tamen ipfis ex divina quadam ac interna vi, ani-
mum ipfſorum impellente & convincente, adeo clare patebat, ut non mo-
do, Dei ſpiritum per os ſuum loqui, nihil dubitarent, exemplo Davidis
2. Sam. XXIII, 2. ſqq. ſed etiam vel inviti cogerentur vera proloqui. utut

niti licebat, qui, quantumvis prædictioni ſatis nonnunquam appoſite re-
ſponderet, vævriSντοι tamenindicium non præbebat, unde vel vates ipſe
peri præ- à Deo ſe actum colligeret, vel alii pro vero ipſum agnoſcerent propheta.
Aikzio: Ptenim falſos quoque Prophetas vera nonnunquam prænunciare, & expe-

rientia compertum eſt, & ex divino oraculo liquet, Deut. XIII, I. 2. Si-
M quidem

pus ſuis prætexebant, quo felicius imponerent incautis, cum tamen a Deo

. vel maxime diſſimulare aut tacere cuperent; ut in Bilemamo Num. XXIV,
13. & Jeremia c. XX, 7. ſqq. videre licet. Neque enim eventu ſemper

glile
Deme
fli⸗
clam
(o ve
teban
quoge
veror
num
ſent,
Varis
Ceillis
lolatei
ſum
trario
Prophe
C.AXV
bantun
lari&n
minatie
i
Veris
bie/
Latione
C que
betet⸗
immmne
ſtriones
Aumnqne
unfſee
Womn
Tenk
tur, KR
ban 3
bopul.
Atoru

Car,

8

varias velut notas diacriticas & characteres monſtrat, ex quibus judicium

lolatriam avocabant, aut in ſermonibus ſuis a lege Moſis abibant in diver-

4
*

VETEKR. TESTAM. 81

quidem vel Satana autore ac indice, futura denunciabant talia, quæ noſſe De Pro-

Daemon ex caufis naturalibus, vel hariolari de facili Poterat, velut Saulis phetis in
& filiorum cladem, I. Sam. AXVIII, 19. vel a veris Prophetis prædicta, genere.
clam veluti ſurripiehant, & mutuo ſumta ſibi vendicabant, furati hoc Pa-

Go verbum Domini Jer XXIII, 30. vel denique probabili atque ſagaci ni-

tebantur eonjectura, ubi ſubinde forte fortuna eveniebant præœdicta, ſæpe

quoque fallebant. Ceterum cum cααα a habitum, moresque & phraſin
verorum Prophetarum ſtudioſe imitarentur impoſtores, haud adeo pro-
num ſemper erat, ſatis perſpicue ipſos dignoſcere, & cujus commatis es-
ſent, aut quo Spiritu agitante incaleſcerent, dijudicare. Unde Deus ipſe
notæ dig

de illis facere liceret. Plani quippe erant, qui æ) a veri Dei cultu ad ido- griticæ;

ſum Deut. XIII, 1 ſqq. G) qui falſa præſigniſicabant, eventu prorſus con-

trario mendacii ipſos reos agente, Deut. XVIII, 21. 22. ) qui verorum
Prophetarum oraculis planetradebant adverſa, v. g. Jer. XI V, 13. coll. cum

C. XXVI, 17.18,.20. ) qui mendacii & falſitatis a veris Dei Prophetis argue-

bantur, ut ſeductores Achabi, à Micha reprehenſi I. Reg. XKXKII. 2) qui ſingu-
lari & manifeſta Dei vindicta correpti, juxta veri cujusdam Prophetæ com-

minationem, proterviæ ſuæ poenas dabant, ut Hanania ap. Jer. X XVIII,
15. ſqq. Hinc manifeſto liquet, quanto impoſtores ejusmodi intervallo a 2.

Derentia

veris Dei Prophetis diſtarent; quod b. Urſinus Lib. II Analed. in quaſt. a veris Prg-

dis litantes, omnem movebant lapidem, ut fucum facerent incautis, tan-
tamque ſubinde in partes ſuas protrahebant turbam, ut, quod nobile quon-
dam ſcortum, Lais jaclabat, plures ſe nactos fuiſſe ſectatores, quam Socra-

Bibl. Iib. Il. cap. g. G. 10. p. 1yb. ſecundum cauſas delineavit, utrosque Pbeti:

ratione mittentis ac inſpirantis; ratione argumenti & contentorum, cir-
ca quæ tamen non tam ad præmiſias, quam ad concluſionem attendere ju-
bet; ratione formæ & circumſtantiarum; ac tandem ratione fniumi,
immane quantum diſcrepaſſe demonſtrans. Quod ut diſſimularent hi-

7 7 1 111x7 „ ie r. T — :
ſtriones iſti, non honori aut cultui divino ſed ſuis tantummodo commo- jnſigni ap.
plauſugs,

tes omni ſua, quam Præ ſe ferebat, ſapientia, æque falſi Prophetæ atmpliori
ſæpius exciperentur applauſu, quam qui veri Numinis internuncios age-
rent. Hoc ut eflectum darent, proterve in nomine Domini loqueban-
tur, ac impudentiſſimo ore, miſſionem divinam ac inſtructionem jacla-

bant, Jer. XIV, 14. ſqq, XXVII, 14. ſq. talia quoque prænunciabant, quæz
Populo ad palatum erant Jer. V, 31. VI, 14. XIV, 13. XNVII, 9. a pec-
catorum autem increpatione & correptione, tum quoque àa Commina-

Carpz. Pars IIlIllIlI. L tione

—–

mocllerni.

82 INTRODVUGCT. AD LIEROS BIBLICOS

De Pro- tione pœnarum, ſtudioſe fibi cavebant Ef. LVI, 10. & eorum complu-
phetis in res, manu velut facta, uno ore nonnunquam, in mendacium conſpirabant
Beuere, 1, Reg. XXII. Ezech. XIII, 10. ac in externo tandem habitu, geſtu, ſer-
mone, totoque ſchemate, pro veris Jjehovæ prophetis ſe gerebant, nec

Vwn, quicquam faciebant reliquum, quo ſpeciem veri præ ſe ferrent, ut Jer.

XXXIII, 25. N XVII, 10. II. Zach. XIII, 4. indicatur. Neque vero impune
ferebant technas ſuas, nominisque divini abuſum, ſed morte luebant, &
juxta Magiſtros quidem T'r. Sanhedrin. cab. X. G. 5. 6. ſtrangulatione peri-

mebantur, ſi in orthodoxum inciderent magiſtratum, Deut. X III, J. A VIII,

20. ubi vero ſuperiorum negligentia, applauſus, aut idololatria, veniam
ipfis daret, divina eos vindidta manebat, eo gravius ſubinde ipſis incum-
bens, quo evidemtius iræ ſuæ exemplum in poſteros quoque celebre, ſan-
Qiſſimum ſtatuiſſet Numen. Vide Ezech. NIII, 2. 3. Jer. XI V, I5. 16. XKIII,
33. ſq. XXIX, 30. 32. Mich. III, 5. 6. & exempla ler., XXVIII, 15. 1q.
propago, XXIX. 21. fqq. Confer etiam Ed. Stillingfleet Lib. 2. Orig n. ſacr. c. V.
noveli G.2. Eusdem denique furfuris novelli ſunt Prophetæ, qui hodiernum inter
Prophetæ Paracelſſtas, Weigelianos, Anabaptiſtas, aliosque fanaticos, caput efferre
a binis & amplius ſeculis cœperunt, de quibus, cum hic agendi locus
non ſit, confer e noſtris b. Ioh. Meiſnerum tract. Theolog. de Propbetiis,
ſect. 1. de origine novor. Brophetar. ſect. II. de prophetis novis circa fidei
articulos, ſecz. IV. de prophetiis novis, circa eccleſiæ at politiæ ſtatum exter-
num. b. Urſinum quæſtion. Bibl. Lib. IV. cap. VUII. H. 3. P. W4. ſd. b.
Val. Alberti in diſp. de munißicentia divina in N. I. ex Joel. II. 25. 29. 4.
71668. cap. II. §. 6o. ſq4. ex Reformatis autem Witſium Miſcellan. Sacr.
Lib. I. cap. 2 ½. & cumprimis Gisb. Voetium, qui copioſiſſimam rerum
& autorum farraginem, ad falſos, & novellos Prophetas examinandos
ac dijudicandos, attulit P. II. Diſp. ſeled, LXxVIII b. G&α11à. ſ1..

Autores XXVIII.
de Prophe: Quod ſupereſt, Catalogum nunc ſubnectemus Autorum, qui de
dneti Prophetia & Prophetis in genere, ſ. incidenter ac obiter, ſive data opera
& ex inſtituto, egerunt: commentariis autem in fingula Ptophetarum V.
T. ſcripta Canonica, ſuus in Capp. ſqq. erit locus. Qui ergo generalia
illa de Prophetiæ & Prophetarum natura, cauſis, diflerentia, & affe-
„ Gionibus tradiderunt, ſunt
Patribut: e Patribus EPI PHANIUS, Cypri Epiſcop. cujus æeρ) 7Sv IIee=r

Onrh, νοναιααοαν. ν αεnοαννDde Prophetis, soruue obitu
ac ſepultura liber, T. M. Obb. p. 257. ſqq. una cum Dion. Petavii verſione

Latina, legitur: I 81DORUS Hiſpaleufis Lib. VII. Origin. ſ. Etymo-

l. e⸗
Tyri,,
poſolo
Il..
Conte

A. 6,.
gutam
guſt. d
ſcheli⸗
incent
ifuria
toſul

tilihun

helg

into
Tuuh

mmpla.
rabant
U ler-
nt, nec

lor
Ull el⸗

an, 8
Aylll,
eniatn
mncum-

re,ian⸗

XAIIIH,

15. 1.
. 6 .
minter
ene
locus
phetin 5

y exter⸗
19,4.
1. cr.
fetum
mandos

guj le
13 Opeld

rum V.
ener Ale

E Ae⸗

Dor

ellin

.

. VHETER. TESTAM. 83

. ka. cap. VIII Obp. p. 6o. J. D OROTHEUS Martyr, && Epiſcopus De Pro-

TVri, ſub init. ſec. IV. clarus, cujus Snopſis de vita & morteProphetarum, A- phetis ins

poſioloruin & diſeibaltorum Homini, latine habetur in Biblioth. PP. max., Tom. Seuere.

II. E. gat. ſed fabulis adeo referta, ut velipſi bilem moverit Bellarminc.
Confer tamen conjecturam doctiſlimi Cavei Hiſtor. Liter ſoriptor Eccleſ. ad

A. 30). . S2. .;ANONYMIduo, quos ex membranis Bibliotheca Au--

guſtanæ in licem protraxit, & Adriani Iagogæ ſacrar. litterar. junctos, Au-

guſt. Vindelic. in 4. A. 1602.,. publici juris fecit Vir Doctiſtimus David Hœ-

— . . c A — S 4 .
ſchelius, ubi p. 28. εασσιστια τρ π τοοα§, ſ. Tynohſis Prophetiarum,

incerto autore: promiſia autem in contentorum ſyllabo a. II. ſynoptica

biſtoria de vita & obitu Probbetarum 20 AS nuſpiam comparet, ut quo

fato ſubtracta typis illa fuerit, hariolando aſſequi non potuerim.
E Judæis, præter ea, quæ Abarbenel, aliique Prophetarum interpre- Rabbinis:
tes paſſim commentariis intexuerunt, huc facientia, MOSES MAIMO-
NIEDES in More Nevochim P. II. cop. XL.I. Iqq. usqut ad XL. VII.
FE noſtris b. D. VALENT. ALBERYI Diſp. pro Licent. de muni- Luthera-
Jicentia divina in N. I. e JZoel. II, 25. 29. A. 1668. Lipſiæ hab. Cap. II. S§. nis:
36 . GEORG. CALIXTVS proœmio in Pronbetas, quod lucubra-
tionibus Parentis, ad quorundam V. I. librorum intelligentiam facientibus,
& Helmſtadii in 4. A. 1665, excuſis, editor filius Frider. Ulric. Calixtus
Tyinto loco inſeruit: AB Rε HAM CALOVIUS in Iſagog. ad ſucr.
Tbeologiam P. I. v. 125. & Biblior. Illuſtr. Tom. I. P. II. D. OA7. ſqg. &
Tom. I. Süſtem. Theol. g. 273. ſq. JOH. CONRAD DANHAUE-

RUS Hermenevt. Sacræ Sett. II. Art. 2. v. 410. ſg. IOH. MICH. DIL-
HERR in der Pronbeten Scbule, oaer geiſtlichen Anveiſung zur gottſeligen

Betrachtung, dos I'ebhens uind Lebhre derer Heit. Propheten A. I. Norimber-
gæ in 4. A. 1082. OH. HULSEMANNUS i/ prolegomenis Commen.
tzarii in Ieremiam; JOH. MEISNLRLS Tract. Theolog. de Pronhetiis
Witteberge in 4. A. 1670. JOH. SCEIMIDIUS Argentorat. in prole-

gömenis Comment, in Propheta! Minores; SEBAST. SC H MI
. 7

Comment. in z. Sam. X. D. 3t. ſac. 1OH. HENRIG. URSINUS

Analectorunz P. II. Ab. Il. cap. 1. 10. p. 15S. A?

E Pontificiis PEI RUS de ALLIAGCO, vergente lec. XIV. Aca- Toni fris:
demiæ Pariſienſis Cancellarius, & Epiſcopus Cameracenſis, tandemque

Cardinalis, Tractatu ſecundo ae falſis Pr'ophetis, in appendice Opp. Joan-

nis Gerion, edit. Antwerp. 1706. YI. I. p. y25. de Prophetia diſſerens, ubi
1) quæ ſit Prophetia: 2) quæ fit rophetiæ cauſa: 3) de multiplici Pro-

Phetiæ diflerentia, ex inſtituto pertrackat: GEORG. EDERIS JCtus,

De Pro-
phetis in
genere.

Reforna-

tis

˖ga INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

lib. II. Oeconomiæ Bibliorum, ß. 205 2 97. ubi de Prophetia in genere, & de
Prophetis Biblicis in ſpecie: ANTON. PERNANDUS Conimbri-
cenſis, qui in præludiis, tractatui de viſionibus Vet. Teſt. A. 16 7. in fol.

præmiſſis, de Prophetia egit: OANN. LORINUS, in Prolegomenis

Commentaril in Jeſaiam: CORNEL. ALAPIDE in proœmio Com-
mentar. in Prophetas PETRVS IOH. OLIVARIVS. Hiſpanus
de Prophetia & Spiritu Propbetico, Baſileæ ap. Oporinum in 4. A. 1543.
CAROL. SIGONIUS de Republ. Hebraorum LEib. V. cab. 9. oto:
FRANCISC. RIBERA in prolegom. Commentar. ad Prophetas XII.
Minor- ELIASLUDOVIC. du PIN Prolegom. Bibl. lib. I. capb. 2.
§. 3. p. 3. SCI P1O SGAMBATUS Archivorum Vet. Teſt. Lib. Il.

toto p. 1K3. ſqg. J08EP HUS de VOISIN obſeèrvation. in proain.

pugionis fidei Raymundi Martinifel. gy. edit. Lipfieni. vero . 117. ſcj4.

E Reformatis BONAVENTURA CORNELIUS BER-

TRAM US derepubl. Hebræor. cap. XVI. & XrII. J0 H HENRIC.
ALSTEDIUS lib. II. præcognit. Theol. cap. 122. BENEDIC T.
ARETIUS in Problemat. Part. I. PETR. CUNAEUS lib. II. de

Republ Hebraor. ab. VI. CONSTANTINUS PEM?E EREUR
in notis ad Jachiadem p. 4 6. 279. ubi errores quosdam Rabbinorum

perſtringit: THEODOR. BIB LIANDER orat de ſermone Pro-
pbhetieo, quæ enarrationi ejus ad jeſaiam juncta Tiguri prodiit, A. 1552.
JACOB. GAILLARDVUS genatura Fidei Diſſert. I. & II. N 1CO-
LAUS GURTLERUS in Syſtem. Theologiæ PFrobbeticæ, Amſtelod. in 4.
An 17oz. OH HENR. HElIDEGGERUS 7.V. Diſſert. Sel. Orat. II. p. H.
JOHI. HENR. HOTTINGERUS Theſauri Philol. Lib. I. cap. I. ſoct. 2.
ubi de Prophetis Biblicis, & cap. 3 ſect. 4. b. 6b. ubi de Prophetiis: &
in biſtoria Orientali, ubi de vitis Prophetarum ex mente Arabum: HEN-
RI C. HULSIUS Comment de Prærogativls Iſraelis priſci, Diſſert.
II. P. 7. ſqr. DAN. HEINSILUS iz Exercitat. ad Nonni Parapbr.
Joh. cap. 16. & 23. DAVID K NI B BE, in biftoria Prophetarum, cxX
Belgico in germanicum idioma verſa, & edita Bernæ in 4. QA. 1709. JOH.
LEUSDENIUS in Philologo Hebraæo p. 37. ſq4. SA M. MA RE-

8SIUS de Prophetla & Prophetis, Groningæ in 4. A. 1659. PET-RUS

MOLINAEVS, in Vate, ſ. de præcognitione futurorum, & bonis malis-
que Prophetis, Libris V. Gorinchemi in S8. A. 1572. E DUARDUS
KELLETUS Anglus, in Miſcellan. Theol. Lib. M. capß. 9. DAVID
PARUS de Prophetis, & Propheticar. ſcripturarum autoritate, in pro-
legomenis Commentarii in Hoſeam agit, 1,1I. Opb. Exeget. p. 765. 0-

7

ſilchi

tis, Eig
tem pan
in thyo⸗
&uus, FPr.
P. II.
Lib. I.
diumen
Pati, ul

Propher

deges ge

noninhch

illa Vol
eodeme
ions
1 .

K Ge
imbri.
inkol.
menis
Com-
ſpanus
. 14.
, tt0:
I.
Aup. 2. .
i. M.
grvann.

BER-

tia, digna quæ legatur, maxime ſi judæorum de hoc argumento men-
tem paulo penitius inſpicere cupias: CAMPEGIUS V ITRINGA

dium exhaurire ſatagit: & ſiqui forte ſunt alii, a Voetio c. l. P. 1055. alle-
gati, ubi indicem materiarum, & caralogum aliquot Prophetiarum &

Sedes ac ordo libri. Unde lit, guod geremia in nonnullis codicibus poſt- Summari-

non in Chriſtianis omnibus, maxime in LXX. verſione Græca, niſi quod

„

yrETEh. TESTAM. H M

.

HANN. SMI THI. Socius: in Coll egio Reginæ Cantabrigenft, cujus in De Pro-
Dect, Diſſentationibus Anglice ſcriptis, VI. eſt of Propheſie, de Prophe- Pheris in .

Sehere.

in ypo doctrinæ Propheticæ, qui hypotypoſi hiſtoriæ & Chronol. ſacræ jun-
Gus, Franequeræ prodiit in 8. A. 1708. GISBERTUS VOETIUS.
P. II. ſelect. Diſpp. p. 1oz6. os- J. HERMANNUS WITSIUS
Lib. I. toto Miſcellaneor. Saerorum, quo totum hujus argumenti latifun-

Prophetatum, erudite adornavit. H
CAFUT. III.
DE JESAIA PROPHETA.

ponatur? §. 1. Inſeriptio. Jeſaiæ nomen: ortus, non regius, hone- um Capitis.
ſtus tamen munus Prophetieum, non cap. VI. primo ipſi, nec minus
tamen ſolenni vocatione, demandatume Evangeliſtæ encomium- an
Medicinæ quoque beritia ipſi fuerit? matrimoniume mors non tyran-
nica diſſectione cruenta, ſed placida: ſepultura. §. Il. Libri ſeri-
ptor Jeſaiaos, non alius, & ab eo diverſuse falſo tamen autor alſgna-
tus apoeryphis illis, qui perperam ipſi aſſgnantur §. III. Argumen-
tum libri. objectum berſonale & auditorium; ſcopus: varia utilitas
8. I. ſeyli encomia, a puritate, majeſtate, X eρ. G. V. Autoritas di-
vina aſſerta S§. VI. Chronologia & atas Prophetæs tabula Chronolo-
gica, ynchroniſmum ſacrum exhbibens & profanum G. VII. Partitio
§. UII. Tabula ſnoptica §. IX. Commentarii Patrum; Judæorum, .
Lutheranorum, Pontificiorum, Reformatorum S. IM4A4Yæ4.

F. I.

Pinun locum in Prophetis, quos Poſteriores, Judæi appellant, i jis. Sedes
que Majoribus, Jeſaias tenet, in Codicibus Hebræis modernis, nec ordo.

illa volumen Prophetarum Minorum, Prophetis Majoribus, Præmittat;
eodemque ordine Melito Sardenſis in Eclogis ſuis, & Origenes in expoſi-
tione Pſalmi I. uterque apud Euſebium Hiſt. Eccl. Lib. IV. cap. 26. & Lib.
VI. cab. 25. recenſent. Sequiorem autem ei ſedem aſſignant Talmudici
L 3 docdo-

De Jeſaia,

S8se INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

doctores in Cod. Bava Bathbra fol. I4. col. 2. peſt med. ——
„PTN) DD2) APρ .HHb eenn e ne
: We H T“ Traditio Exctica- ordo Prophetarum ita ſe habet: Jo-
ſua, Judices, imuelis, & Regum libris gJeremias, & Etechiel, Jeſaias & dug-

Jecim Prephetarum volumen: hinc poſt pauca interjecta, ordinis ratio-

nem reddituri, ita pergunt: quia cauſæ éſt, cur Jeſaiæ, qui ordine tem-
poris præceßſit Jeremiam atque Ezechielem, primus non detur locus? ni-
mirum eum libri Regum finiantur in hiſtoria de deſolatione templi & Ur-
bis: Jeremiæ autem prophetia tota in eodem verſetur argumento; Eze-
chielis vero libri prima quoque agant de deſolatione, ultima vero termi-
nentur in conſolatoriis eximiorum bonorim promisſis; quod idem eſt ar-
gumentum totius Prophetiæ Jeſaic, recte ſe facere opinati ſunt, ſi aſfinis
argumenti libros. ſ. deſolationem cum deſolatione, & conſolationem cum
conſolatione copularent. Tanti quidem iſthæc ratio non eſt, ut in aſſen-
ſum facile quenquam trahere queat: ipfa tamen traditio, poſt Lightfoo-
tum Hor. Hebr in Matth. XXVIlI. 9. & in Chron. Lempor. & Ord. Text. N.
T. Oepp. L'II. . zg. a viris doctis inter Chriſtianos avide ſuſcepta, magnam

inde lucem foœneraturis, implicatæ illi, quæ apud Matthæum cit. Ioco eſt,

Jeremiæ pro Zacharia allegationi. Sed e Jjudæis quoque eundem, cum
Talmudiſtis, ordinem ſervat Maimonides in Hilchoth Thepvhillin. cay. VII.
S. 15. p. 32. & Vibro Legis cap. VII. S. I5. ubi induſtria, in ſacrorum li-
brorum deſcribendo Canone, verſatur: & fidem faciunt Codices non-

nulli V. T. MSCti, qui hoc ipſo ordine proceduut, teſtaturque Buxtorffius

Comment. Maſor. Cap. XI. p. 26. b. in Maſora Manuſcripta Bibliothecæ
Palatinæ, tres illos Prophetas majores eadem ſerie digeſtos reperiri. Un-
7 1 5

de vero inſignis iſta diverſitas priſcos inter & modernos Codices ortum

trahat, dubium videre poſſet, niſi nodum ſolviſiet Elias Levita præf. III.
libri Maſoreth Hammaſorethf. 19. ubi diſerte aſfirmat, ſuæ gentis docto-

res Hiſpanos olim ſecutos eſſe Maſorethas, qui Jeſaiam, Jeremia & Eze-

chiele priorem faciunt in librorum ſacrorum cenſu, utpote qui tempore
illos præceſſerit; Germanos tamen & Gallos illi adheærere ordini, qui in
Cod Bava Bathra commendatur. Quicquid ergo fit de codice illo Pa-

latino, a Buxtorffio laudato, qui utut Maſorethicus, ad T'almudicum ta-

men ordinem ac modum fuit conſeriptus; ſatis inde liquet, aliam vatici-
niorum fuile recenſonem in Talmudicis, aliam in Maſorethicis codicibus
Biblicis; quos utrosque circa alios quoque libros diſcrepare conſtat. Cu-

zus quidem diverſitatis cauſas diſcutere hujus loci non eſt, erudite ſatis &
Jus 9

Copioſe diſcuſſas, a diligentiſſimo antiquitatum ſacrarum ſcrutatore, Cam-

pPegio

pegio
gare
tis ven
40 e/
& Exe
Tat: 3.
Proph
ſit, re
inlante
e Me⸗
mo hal
bus de
Piolede
Preſidi
Jeſair

Vhp
e
1)dwer
excelle
Ilatus e
ſüperat.
Ponit fi
gantiam
nius Po⸗
eſaie
Ui lbell
nde in
Deramn
tmneolt
4 Cnh;
Jam n
enim la
a ve
Crcho: p

W
te Jo⸗
Ndh.
ratio⸗
e tent
69) i.
G& Ur.

Cun
naſſen⸗
Ihttoo⸗
zt, N.
nagnarn
00 el⸗
, Cu
4. V I.
um l
s non-.
torfſius
othece
r. Un-
OltuN
cI.
1 Lee-
temmpore

qui l

ocicibis
ſtat. Cr.
D ſatis D
pepio

pegio Vitringa Prolegom. Comm. in Jeſaiam p. 19. qg. eas tamen alle-
gare ab inſtituto noſtro alienum non eſt, quæ Jeſaiæ principem in Prophe-
tis vendicant locum. Prolixe quidem illas perſequitur Abarbenel præfat.
ad Jeſaiam fol. 1. col. I. ſqq. urgens I. ordinem temporis, quo Jerenuam

&S&& Ezechielem noſter antevertit: 2. Pproſapiam & ortum, quod ex regio

pPrognatus ſanguine Propheta, generis dignitate reliquos Prophetas ſupe-
rat: 3. gradum prophetiæ, quo excellentiore gaviſus ſit Jeſaias, reliquis

Prophetis, nunquam in ſomnio, ſed in viſione ſemper, quæ purior longe

ſit, revelationem nactus: 4. materiam libri, qui ſuaviſſimus abundet pro-
miſſionibus divinis, quas tamen frigide aimis Abarbenel ad temporalem
inſtantemque Judæorum liberationem reſtringit, ad clariſſima Prophetæ
de Meſſia oracula cœcutiens: 5. finem libri, qui ſit, ut finem mundi ho-
mo habeat perſpectum, ubi negari nequeat, plus reliquis Prophetis omni-
bus, de reſurrectione mortuorum vidiſſe jeſaiam; ſed non omnia, quæ co-
pioſe deducit eo loco Abarbenel, album calculum merentur. Satis tamen
Præſidii in iis reperiſſe ſe credit, ut diverſæ a Talmudiſtis, circa ordinem
Jeſaiæ & Jeremiæ, ſententiæ ſubſcribat, quam majorum quoque ſuorum
fuiſſe teſtatur: DP-, DN . 12 1; een n ee e.
omnino antiqui noſtri DD. poſt - Babylonici non ita ordinarunt

Iſed Jeſaiam antepoſuerunt. Rectius autem dixeris, primas deberi Jeſaiæ
1) ob temporis rationem, quæ extra dubium eſt poſita: 2) ob contentorum

excellentiam, quod omnium copioſiſſime & clariſſime de Chriſto vatici-
natus eſt: 3) ob libri molem, qua cetera Prophetarum ſcripta Canonica
ſuperat: 4) ob perſpicuitatis gratiam, qua in vaticiniis velut ob oculos
Ponit futura, nec adeo umbris ac tropis involvit: 5) ob eloquii & ſtyli ele-
gantiam, de qua inferius dicendi erit locus. Ceterum obſervat b. Vare-
nius Prodromi Iſaiani c. 3. p. g. in diebus carnis Chriſti Judæos poſitum

Jeſaiæ Biblicum adeo neglexiſſe, ut vel in publicis codicibus, uſuque ſolen-

ni, libellum ejus ceteris Prophetis non jungerent, ſed ſeorſim haberent;

unde in Synagoga Nazarethana Chriſto prælecturo oρσd ONicv

joæi rS r ρονρτ ehibebatur Jeſaiæ O/β2n 10ο* diſcretum, non codex Pro-
pPhetarum, vel Biblicus integer Luc. IV, 17. ex quo tamen vereor, ut ſatis
tuto colligat: licet ita pluribus libris, in membranas longas & latas, at
convolvi poſſent, ſeriptis diſeretus eſſet codex ſanctas, omnino tamen fuit
Jam tum is, qui nunc eſt, primus inter Prophetas, lſaiæ poſitus. Potuit
enim pari facilitate, nunc hæc, nunc illa membrana, prout uſus tulerit, pri-
ma vel extrema eſſe, ita ut ſtabilis & conſtans inter illas nullus ſervaretur

ordo: potuit præterea lectionis ſeries tunc temporis Jeſaiam poſcere, cum

VETER. TESTAM. 87

De Jeſaia

Inſeriptio.

JESAIE
nomen:

1

8g3 INTRODUCT. AD LIBROS BIELICOS

Haphtara ejus diei forte ex hoc Propheta prælegenda eſſet, ut neceſſe fue-

rit, miniſtrum ſynagogæ Jeſaiam porius, quam alium quemcunque pro-

pheticum porrigere libellum. Interim hinc colligas, quæ ſupra diximus,

quod cum eo tempore, ſeorſim & diſcretum Jeſaiæ volumen ſervaretur,

mirandum adeo non fit, poſteros in compingendis Prophetarum ſcriptis,

nunc præmiſiſſe Jeſaiam, nunc poſtpoſuiſſe, prout collectori fuit viſum,
nec eundem in omnibus codicibus librorum ordinem ſervaſſe
Autoris ſecundarii nomine, quod in vaticiniorum titulis conſuevit,
inſcribitur liber âναιπ , quod in ipſo tamen textu non niſi U ef-

fertur, eodem quidem ſignificatu, ortu ac valore; H'ατν;α Jeſaias, vel
ſecundum Græcos Eſaias, vel ut alii, cum Hieronymo & Vulgata expri-

munt, aias, ob celerrimam pronunciationem 7 Schva initiale plane eli-

dentes, vel abſorbentes. Quod autem commode obſervat Abarbenel

præfat. in Ezechiel. fol. 153. col. 4. Prophetis non ab arbitrio & volunta-

te parentum nomina temere eſſe impoſita, ſed divina providentia talia fuis-

ſe in cœlis injuncta, quæ exacte dictis factisque illorum reſponderent; i4
locum habere in noſtro vate, nemo facile inficiabitur. Sive enim nomen

ejus reddideris, ex fut. Hiphil. radicis ſaluti fuit Dominus, aut ſal-

vahit Dominus, cum Celeb. Hillero Onomaſt. Sac. Via VII. cap. 20 b.

315. & p. 357. ſive cum Hieronymo proœæm. Comment. in Joëlem I. VI.

Obp. b. 9g5. De αππ 2veie, Jalus Domini quam explicationem,
utut ab Hillero refutatam, e Rabbinis Abarbenel, e Chriſtianis, poſt alios,

b. Varenius in Prodr. Iſ. c. q. p. y. & recentiſſime Vitringa proleg. in Jeſ.

p. 6. amplectuntur: prona utrobique ac facilis ad Prophetæ vaticinia no-
minis ejus dabitur applicatio. Ita appellatus eſt, ait c. I. Abarbenel, quiæ
proclamaturus & pralicaturus erat ſalutem Domini, multaque oracula &α

promiſſiones edidit defutura ſalute. Quam omnem tamen cum temporalem

tantum intelligat, rectius Chriſtiani interpretes, ideo dictum volunt hoc
nomine, quia futurus erat confeſſor illuſtriſſimus illius nominis, in quo
ſolo eſt 7 * ſalus; cum Jeſum ex Maria naſciturum virgine, verum Mes-

ſiam Patribus promiſſum, in omni ſuo ſtatu, cum omnibus fuis characte-
riſmis, in omni forma ejus, tam graphice, tam vivis coloribus, certisque

lineis pinxit non modo ac figuravit, ſed & nomine ipſo, ut Joſua, Hoſeas,
aliique expreſſit. Luſum autem potius Cabbaliſticum, quam genuinam

nominis rationem prodere voluit Abarbenel, cum poſt priorem Hlam in-

terpretationem, aliam ſubdit h. m. aut literæ Jod, He, quæ occurrunt in

fine nominis, indigitabunt quindecim, & u νſalus, gnafi diceret, guinde-

cim

im 6
titusa
terene
Amo:
Proph
tuenttu
tradit.
cixit
Cujus
Pritte
lure.
igue
erot Py
Aben
protert
Vr
Anote.
er
Ciſtin
ceam,
ſübjici⸗
Prlphet
Mirari
culum
Hebrie
uaſt Ar
Eenſu b⸗
3,.
he
Nm 8
Lir ,
bu⸗ Gde
ſupre
Mete,

Iunt ali
Duimis

er

lefue⸗
epro.
Xindas,
Netur,
U
Vifum,

ſuerit,
E ef⸗

ii, d

expti-
ane eli⸗

Arbenel

olunta-
liafuis⸗
gr, 14
nomen
ſol⸗
.20 .
„L. VI.
tionem,
ſtalios,
gein j.
inia no.
el, lis
u
ortlein
lunt hoc
3 in quo
um Mes-
harade-
vertisqle
Hol ſeas,
eminint
ilam in 1
!

.

ðèð H VETER. TESTAM. 89

cim enarravit prophetias, Tue agunt de ſalute. Tot enim numerat recu- De Jeſaia.
titus auſpicatas lætasque vatis noſtri Prædicliones. Natales Porro ſuos la- ortus.

tere nos quidem noluit Propheta, ſtatim ſub initium ſe Y DN 7 ſ Flium
Amoi, profeſſus; hoc ipſo tamen ſatis reliquit incertos. Hinc enim alii
Propheta patre ſatum, alii regio ortum ſanguine tradiderunt. Qui prius

tuentur e judæis, Abarbenel cumprimis Coument. in Jeſ. I, 1. gentis ſuæ

traditione nituntur, quæ in Tract. Talmud. Megbilla cap. I. ita habet:
dixit R. Jochanan: quicunque Bropheta, cujus Pater nominatur (h. e.

cujus parentes in nominibus adſcribuntur) indicium eſt, eum eſſe ſilium

Propheta: cum vero pater non additur, ſignum eſt, non eſſe ſilium Pro-
phetæ. Sed vero ſtatim ibid. additur: Rabbanim vero dixerunt, id non
ubigue ſervari. Quod præfenti exemplo illuſtratur: Alicubi ſeripium eſ,,

Jeſaiam ſilium AGe. Amoz Probhetærs alibi vero, eum ſilium Amoz, gui

erat Propbeta, filius Prophetæ. Sed rejicit hanc obſervationem merito
Aben Efra, eamque refellit. Nihilo firmius alterum, quod Abarbenel
