quod Jeſaiæ cum Hiskia rege colloquium paucis delibat. Aukor operis im-
perfecti in Matth. inter Chryſofſt. Opb. Hom. I. b. II. & copioſius Tal-=

mudiſtæ proſequuntur in Gemara Berachot. cap. 1. p. 106. q. edit. G.

E. Edzardi, ad gerras Siculas remittimus. Sunt apinæ, tricæque, & ſi
quid vilius iſtis. Conferat, cui iſta ſunt ad palatum, Clar. D. Fabricii
Cod. Pſeudepigr. Vet. Teſt. n. CCXIV. CCXV. p. tobsb. .
Argumentum libri b. Brentius præfat. Comm., in Jeſ. g. 2. ſq. uno
poœnitentiæ vocabulo ſcite complexus, ita proſequitur: Si paucis verbis
ſummam & argumentum doctrinæ ecjus explicare volueris, uno pænitentiæ
vocabulo, omnia dices. Docuit enim, quod fuit omninm Propheturunes
oficium, pœnitentiam. Exhortatus eſt eccleſiam Dei ad pœnitentiam, ut
veram & perpetuam ſalutem conſequerentur. Quare Eſaias graviſſime
ſolet concionari de peccatis populi, & exigit ſeverißtme vera ac tberfelta
bona opera legis, bec videlicet agens, ut bobulus agnoſcat gravitatem bec-
cati, & quærat ſalutem. Deinde concionatur de Chriſto & regno eius tam
perſpicue, ut veteres tribuerent ei magis Evangeliſtæ, quam Propbeta no-
men. Vix enim tam clare exponitur Chriſtus in ſcriptis Apoſtolicis, quam
in hoc Propheta deſeribitur. Poſtremo ad pœnitentiam exigitur, non ſo-
ium ut bona opera ex ſide facias, ſed etiam adverſa pPatienter Zoleres. Eſt

& Eſaias in hac parte docenda, valde mirus. Fuerunt enim tum, cum ipſe

concionatus eſt, difficillima tembora, præſertim in incurſione duorum re-
gum Iſraelis & Syriæ, & poſtea regis Aſſyriorumin. Hic magnus fuit la-
bor, detinere homines in offcio pietatis, & conſolari eos, ne de ſalute vel
regni terreſtris, donec Meſſias veniret, vel regni cæleſtis, per Meſſiam con-
ferendi, deſperarent. Commode omnia, & ex vero. Graviſſimum enim
iſthoc vaticiniorum, loco ac tempore haud uno editorum, ſyſtema & velut
corpus Propheticum, legem complectitur & Evangelium, adeoque argu-
menti partim elenctici eſt & increpatorü, partim paracletici, ſive conſola-
torii. Cum enim rebus ſub Uſia rege florentibus uterentur Juda & Jeru-
ſalem, ad quos potiſſimum omnisProphetæ oratio ſe vertit, luxuriabantur
animi, laxabatur diſciplina, evaneſcebat pietas, adeo ut religio in npo⸗
Crifin,

cu.
nes
gtal
viq
Pop

imp

inec

meli
ec
Bab
olee
Um
Perle
hene
Gican
imO
ny
t/,
RN
nen
pati
Rilui
Orate
vel 1
ite,
lius,
e⸗
locte
WP
fin
Ter
legt
Kim
ſiqu
poſet.
Denmn,

wa

cod.

Cle.
Pol-
irclo:
itati
Verd,
it in-
Tale

lt. G.

6

hiti

1 n

verbis

tentie
fal,
n Ee
viſime
erfeche
mel-
iustaſi
t ⸗-
ion ſe
H
m e
. 11.
fit .
ltt vel
m l⸗
epim
Xvelut
e agl⸗
onloli⸗
Eeru-
bantui
o;

VETER. TESTLAMM.. IO TI

criſin, honeſtasin in efhi enem vivendi lcentiam, juſtitia in vim ac oppreſſio- De Jeſaia.
nes abiret, iſtaque morum corruptio & Dre ligar impietas latius indies
graſſar etur. Hinc partium ſuarum id eſſe intellexit Jefalas, ut aſpero gra-
vique ſermonis genere, hæc principum non minus ac ſacerdotum, quam
populi vitia reprehenderet, ac horribilia Dei vindicis judicia præfractis &
imponitentibusi interminaretur. Rurſus vero, ſemen illud ſanctum, quod

in corruptiſſin mo licet populo integrum ſibi Deus ſervaverat, ut in ſpem

meliorem erigeret & confirmaret, tum punitionem ac exitium hoſtium
eceleſiæ edocet, quo varia ejus contra gentes vicinas ac æmulas, Aſſyrios,
Balzlonl os, Egyptios, Arabes, Tyrios, Philiſtæos, Idumæos, Moabitas,
oracula pertinent, tum futura Judæorum ex Babylonica ſervitute per Cy-
rum liheratione ſolatur, tum & vel maxime ad Chriſtum remittit, cujus
perſonam ſtatus, officia, meritum, victorias, ac parta morte & ſanguine
beneficia, graphice delineat, regnum ejusque felicitatem magnifice depræ-
dicat, & univerſam N. T. gloriam adeo perſpicue obh oculos ponit, quin
imo tam late per omnem theologiæ campum excurrit, ut jure ſuo Hiero-
nymus præfat, I. Comment. in Eſaium, pronunciet: quicquid ſancar An
eſt ſoripturarum, quiequid poteſt bumana lingua proferre, & mortelium
Jenſus accipere, iſto volumine continetur. Adheæc notabilem hiſtoriæ par-
tem attingit, rerumque ſub Hiskia geſtarum accuratam init recenſio-
nem c. XXXVI, ſqq. nec in poeſeos ſacræ elegantia diſiderari quicquam
Patitur, cap. V. XII. XX VI. &c. hymnos exhibens, Davidicis carminibus
nihilo inferiores; ut adeo, ubi Hiſtoricum agit, omnis ævi Hiſtoricis, ubi
Oratorem, Tulliis quibusvis ac Oratoribus, ubi Poëtam, Poëtis, quibus
vel Latium ſe jactat, vel univerſa Græcia, palmam non tam dubiam reddi-
diſie, quam præripuiſie omnino cenſendus ſit. Quod ut intelligatur ple-
nius, haud abs re ſupra adjecimus, DHow EE D ad Judam &ö Hie- Objectum,
ròſolymas omnem Prophetæ ſe convertere orationem, c. I, I. Cum enim & au dit-
doctor eſſet Hieroſolymitanus, & regno Judæ peculiariter a Deo deſtina- rium.
tus Propheta, non Samariæ aut regno X. tribuum Iſraelis miſſus Jeſaias;
hinc Hieroſolymitanorum cumprimis arguere peccata, ſpem ac fiduciam
firmare, vitam componere ac mores, informare eccleſiam, dum in vivis
ageret ipſe, & voce ſua eſt anniſus. Quicquid autem vel Ephraimitico
regno denunciat, vel contra gentes declamat, id, haud inepte obſervante
Kimnchio, n rn e omne brobpter Judam profert: prophetiæ
ſiquidem gentilibu! inſcriptæ, inter Prophetias in ſeripturis ſanctis ſunt
poſitæ, propter rationem vindictæ & pœnæ, ad docendum eccleſiam Jebuda,
Dean ro tot malefactis & lagin, guas eccleſiæ Judaicæ intulerunt, ul-
N 3 tionen

Z

Scopus.

1o; INTRODUCT. AD LIBROS BIELICOS

De Jeſaia: tionem a gentibus ſumturum, & in Iſraelem vindicandum. Hinc e re
fuerit vel maxime, regni Judæ illis temporibus hiſtoriam, fata, viciſſitudi-
nes, ac ſtatum ex 2. Reg. XIV-XXI. & 2. Par. XͤK VI-XKXII. in conſpe-

ctu quaſi habere, & cum vaticiniis Prophetæ noſtri diligenter conferre, ut
quo quæque loco, ordine, quibus auditoribus, quæ rerum ſtatu, dicta fue-
rint ab Jefaia, eo clarius pateat; quo fine b. Varenius in Prodromo Jeſaia-
no cap. VII. g. G. ſqq. faciem regni ſub vate noſtro delineat, eamque hi-

ſtoriæ ſacræ periodum in compendium mittit, ab accurato inferprete
haud ſine fructu conſulendus. Caute tamen hic diſtinguimus inter au-

ditorium concionantis & viva voce docentis Prophetæ, & inter objectum
perſonale, aut lectores vaticinii Jeſaiani, in codicem ſacrum relati. Hoc

etenim poſterĩori reſpectu a b. Varenio cit. loc. c. VI. p. 10. recte quidem

Doctlor & olim, & nunc Catholicus audit, qui tamen I80 7S 7ραο7ν .
5απR ſcripſit. Quemadmodum univerſa ſeriptura totius eccleſiæ,
omniumque temporum uſibus dicata eſt, & ad omnes homines, gentes,
eccleſiæque vices pertinent, Rom. XV, 4. ita pariter Jeſaiæ vaticinium to-

2 „7
tius eccleſiæ zesαανπνονſt, ad peccatorum quorumcunque converſionem,

rudiorum inſtitutionem, fidei in Chriſtum ingenerationem & confirma-
tionem, ſpei denique in fidelibus corroborationem deſtinatum. Hinc
toties videas, a Chriſto & Apoſtolis deprompta ex Jeſaiæ libro oracula
ſidelibus Novi Teſt. proponi & applicari, & a vate noſtro Hieroſolymita-
nis dicta, in communes ſidelium uſus trahi. Inde ſcopum quoque gemi-

num libri animadvertimus, non tam a ſe mutuo ex intentione Spiritus S.
quam auditorum lectorumque reſpectu diſtinctum: temporarium alium,

reſpectu præſentis, cui concionabatur Propheta, auditorii; alium perpe-
tuum, reſpectu totius eccleſiæ, hoc vaticinio informandæ. Circa popu-

lum ſui temporis Judæum, id potiſſimum intendit Jeſaias, vel per ipſum

loquens Spiritus S. ut 1) a cultus morumque corruptelis populum avocer,
& ad veram ſeriamque pœnitentiam invitet, 2) collapſam variis abuſibus

religionem reſtauret, & ad primævam illam atque Moſaicam reducat for-

mam, verique Dei Ifraelis reverentiam ac amorem inculcet, 3) magnum
illud gratiæ promiſſum de Meſſia, Servatore mundi, inter homines olim
manifeſtando, certisque characteribus & notis dignoſcendo, declaret ube-
rius, ſolide confirmet, & novis ſubinde radiis colluſtret, 4) eceleſiam,

tam proximi quam futuri temporis ſuavi ſolatio erigat, ex magnorum be-

neficiorum, in eam conferendorum, temporalium & ſpiritualium, pro-

miſſis; in quibus fuſe deducendis ſingulis, operoſus eſt Vitringa Pro-
lagom. Comm. in Jeſ. P. . g1. Perpetuus autem ac univerſalis hujus libri
ſcopus

Kopus
1e Chri
Obtinet
ſoDei
buis, im.
hunc d
profunn
glicana
eo que
tuleri,
Sueen
Opb. At
Te⸗
7200,
carnem
ſertus &
rnf
. col.
Huuniend
dention
Velutin
60, cun
o ece
Onam las
1) leen
lum que
enn exhib
rum, i⸗
Prniten
de, N
Kiptur

nc ete
itudt.
conſpe⸗
erre, ut
Cafie⸗
uehi-
erptete
hterau⸗
bjellum
Hoc
Auigen
0 9
eleſie,
gentes,
lium to⸗
thonem,
lemma-
. W
Oracula
olymitr⸗
je gelul⸗

Alium,
mperpe-
A pop.
ilm
MOCet
zbuſibus
Ucet ſor⸗
nagnumn
nes bin
get ube⸗
ccleſtaun
orum be⸗
Un, P .
ngd .
uinihn
ſolyus

obtinendam. Hinc tam facundus, copioſus & varius eſt in delineando ju⸗

pro fundamento ſubſternat Luc. IV, 18. ſqq. quæ cauſa eſt, cur eccleſia An- .
glicana in prælectionibus publicis ſacrorum ſuorum, Jeſaiam Prophetam, .

Schulen⸗Staat p. 102. Ex vero itaque Autor ſynopſeos Scripturæ inter
carnem, de paſſtonibus, quas noſtri gratia ſuſcepit. Tam porro idem di-
ut ρσnoιαορ juſtificæ modum formamque Præeat fidelibus c. X LV, 23.

vocationem, & Novi Teſt. indolem ac naturam ad lineam deſcribere, &

em exhihet, & Miniſtri verbi promptuarium, unde increpationes pecca-

Pcenitentiam petant, zeloque Prophetæ ac exemplo inflammati, paria fa-

–

vyrETER. TESTAM. roz

ſeopus eſt, qui Prophetarum omnium, Act. N, 43. I. Petr. I. 10 II. doce- De Jeſaia.
re Chriſtum, & in hoc ſolo juſtitiam, remiſſionem peccatorum & ſalutem

ſto Dei ſervo, ejusque ſecundum carnem ortu, vita, 7αWâρνσισ. Paſſioni-
bus, morte, victoria, doctrina, regno & ſolio Davidis, ut vel ipſe Salvator
hunc de ſe Articulum in ſchola Nazarethana explicaturus, textum Jeſaiæ

eo quod εωαοοασRιnnατνντ—tο omnium eſt, ad tempus Adventus Chriſti re-
tulerit, teſte, ex Liturgia Anglicana, Benthemio im Engl. Kirchen⸗ und

Otv. Athanqaſ. I. II. . 99. 7 τραεοο τι τιοντοαιαας νανυττ. L657 SρHE-
„„ „ ☚ — SN 5 „ 1 „ (.
Aiæ eρ T7, Svναw¹oονaοεςHτοινοονστdA vρττ⅞d Oe3, . „ιιεSειͤ £ . 5Haναν
7ο να plurima ars probbetiæ ejus Evangelium eſi de adventu verhi Dei in

ſertus & perſpicuus eſt in declaranda juſtificationis per Chriſtum doctrina,

ſq. coll. XLIII, 24. ſq. XLIV, 22. nihilque faciat reliquum, quod ad exx.
hauriendum totum articuli hujus latifundium ſpectat. Præterea gentium

velut in tabula accurate depingere voluit Propheta, ne vel in dignoſcen-
do, cum adventurus in carnem eſſet, Meſſia, vel in dijudicando tempore
illo accepto, ullus fidelibus obreperet, ac fucum faceret error. Inde,
quam late pateat hujus libri uſus, intelligere in proclivi eſt. Habent hic
1) & ſecuri peccatores atque hypocritæ limpidiſſimum nequitiæ ſuæ ſpecu-
lum, quod genuinam ipſorum, veramque coram Dei vindicis oculis faci-

Utilitas.

torum, interminationes judiciorum divinorum, exhortationes ad ſeriam

cere, & ſui temporis vitia profligare diſcant: habent 2) interpretes &
ſeripturarum amantes ampliſſimum, in quem ipſorum induſtria excurrat,
campum, ut illuſtria illa de Chriſt: Perſona, officio, ſtatu ac regno oracu-
la, cum Novi Teſt. hiſtoria diligenter conferant, & quam ex aſle Pprædictis
omnibus ſuus reſponderit eventus, animadvertant, indeque quantum lu-
cis Novi foderis ſcripta Veteri affundant, quam mirifice rurſus ex Vete-
ri Novum confirmetur, clariſſimis documentis experiantur: habent 3)
doctores, quibus Judæorum converſio curæ cordique eſt, armamentari-

um inſtructiſſimum, unde ad debellandum illorum de Meſſia errorem, &

De Jeſaia.

Styli.

X

ICA INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

P ropulſandes difficiles illas nugas, quibus eorum Magiſtri veritati obſtre-

punt, arma petant, Meſſiam in carne exhibitum ſole clarius ipſis demon-

ſtrent, & librorum Novi fœderis autoritatem ac ſidem, irrefragabili Jeſaiæ
teſtimonio ac harmonia evincant, ipſosque adeo ad dandum Chriſto no-
men permoveant: quod quam felici ſucceſſu tantatum ſæpius fuerit, con-
feſſiones teſtantur & exempla Jqudæorum, vel uno cap. LlII. Jeſaiæ ad ſi⸗

dem Chriſti converſorum, quorum largam ſegetem ſuppeditat Dn. Serpi-
lius in vita Jeſaiæ, cap. VIII. b. 36. qq. habent 4) pii ac fideles invictum

ſidei ſuæ munimentum, in quo de doctrina Evangelica & religionis Chri-
ſtianæ veritate ſolide econvicti, tuto acquieſcant, animumque validiſſimis
argumentis, in præcipuis doctrinæ capitibus confirment, ac immota ſideĩ

õ hoſtium veritatis inſultus excipiant ac ſpernant: habent 5)

afflicti demum ac proſtrati myrothecium refertiſſimum, unde fomenta

vulneribus ſuis, ac medelam animæ ægræ adhibendam, hauriant, & ſua-

viſſimas petant conſolationes, quibus de divina aſſiſtentia, tutela, cura,
certiores redditi, pericula quævis intrepide ſubeant, eccleſiam mediis
in perſecutionibus bene ſperare jubeant, divinaque virtute adverſa quæ-
vis vincant.
Stylo porro utitur Jeſaias tam fœcundo, ſi uavi, nitido, ſimul vero pon-
derum ac majeſtatis pleno, ut humano ingenio ſublimior longe ac excel-
lentior deprehendatur. Hinc quotquot ejus oracula paulo altius riman-
tur interpretes, in dictionis admirationem rapiuntur omnes, certatim-
que in ejus laudes efluſi, Græcorum Latinorumque reperiunt neminem,
cujus non decus longe ſupergrediatur noſter, Grotio ad IV. Regum c. XIX,
2. judice, Græcorum Demoſtheni; Phil. Mornæo in ih. de veritat. relig-
Chriſt. cap. XXVI. exiſtimante, Romanorum Tullio; Heideggero in Eu-
chir. Bibl. Lib. I. cap. X. F. 3. cenſente, tonanti & fulguranti Pericli,

multum anteponendus. Sive enim ſermonis copiam & ubertatem; ſive

ſuavitatem & elegantiam;, Gve ſublimitatem demum ac gravitatem re-
quiras: omnes eloquentiæ numeros modosque adimpleviſſe, & humana
quorumcunque ſapientum ſcripta, longe poſt ſe intervallo reliquiſſe
amimadvertitur. Ur deeo non tam audacer, quam vere dicere posſimus, qlui

inter oratores, bominum juadicio, æſtimantur ſummi, aut inter eos, qui in

ſeribenda hiſtoria, biſtoricas leges aecuratius expleverunt, addemus etiam
inter Poëtas, qui in numeris ſuaviores, in a eckibus cum voluptate moven-
dis, & in eleganti vocum uſu jundturadue mirabili, eximii ſant, ſacrum
illum ſeriptorem, & divinum voten, non his aut illis ſeorſim, ſed omnibus

„

7

vnge

jerumn
ſlat
mnen
admin
ſertatt
preten
ingen
2. ue
Ktione
ſthene
Cilgen
ſilet,
nem;
G ver
cumul
bero,
latius

untia,
Mannlar
ingut,
dir ſob:
tatit qh
agnocei
cum
1 ſen
Alaumti
Latind

. Cetisz

Myen

(bulde.

VETER. TESTAM. ctz

jobttre. longe eſſe graviorem, ornatiorem, magis pro rerum varietate varium, pro De Jeſais.
Gemon- rerum magnitudine maiorem, talem denique in omni dicendi genere, ut
liſeſir Latine ſeripſiſſet, Latinorum, ſi Græce, Græcorum gloriam obſeuraßſer
iRono⸗ omnem, ex maturo graviſſimi Theologi, b. Waltheri judicio, in orat. de
tit, con- aadmiranda ſacrar. literarum V. T. eloquentia, quæ ſubjuncta legitur dis-
jed f- ſertationibus ejusdem Theologicis, de immortalitate animæ rationalis, &
Serpi. prætenſa Ethnicorum ſalute, quoad infantes & adaltos p. 107. ſqq. Hinc
iwickum ingenue fatetur Joh. Franciſc. Picus lib. II. examinis doctrinæ gentium cap.
sClrir. 2. quod, poſtquam legiſſet forte per Tuſculanam ipſam Ciceronis Quæ-
liciſlinis fſtionem, ubi maximo effert præconio verba Æſchinis, adverſus Demo-
notäſildei ſcbhenem invehentis, tanquam magnam vim & artem continerent, eaque
abent 5) diligenter examinaſſet, nec multo poſt tempore Elaiam in manus deſum-
fomerta ſiſſet, Ebræo populo minantem, nullam prorſus deprehenderit ſimilitudi-
ar l. nem; adeo bie vebemens, ſublimis, cobioſus, reſonans, rerrorem incutiens,
e, cun, & veram artem undique Nirans. . Sed a congerendis, quæ ingentem in
1 mediis cumulum coacervari poterant, dictionis Jeſaianæ encomiis hic mihi tem-
Al ee pero, quid illa ſingulare habear, & quo gaudeat charactere, paulo penſicu-
latius examinaturus. Ubi prima quidem Jeſaiæ gloria, terſiſſima eſt ſer-
monis puritas, omnem Chaldaiſmi vel Arabiſmi tincduram, omnem ple- puritas,
eto pon⸗ hejx ruſticitatis contaminationem procul habens 3 unde Grotius aunnot.
c eicel⸗ aæægd Jeſ. Lig. teſtatur: cujus dictio puriſſima eſt inter eos, qui poſe Moſen
Tünn- Jfuere, 2 vvoοον Pulcherrimæ. Atque hæc, ni fallor, urbana illa eſt ele-
ettrin- gantia, Hieronymo laudata, cum in præfat. ad Paulamn & Buſtochium, in
gem, translationem Efſaiæ er Hebraica veritate, I. IV. Opp f. n. A. Ac primumm, .
neminell; .= . 2 —: 7 . .
uo. H inquit, de HMaia ſciendum, 710a in ſermone No diſertus ſit Yguippe ut
k. vir nobilis, urbane elegantiæ, nec babens quicquam in eloquio ruſtici-
ic. . tatis admikxtum. Eandem Abarbenel Comm. in Proph, Poſter. fol. I. Col. 2.
ron cl agnoſcit, & in argumentum, pro evincenda regia Prophetæ proſapia, vertit,
sð
eon ON D ND DE HN D n didionis ejus puritas & elegan-
firaten z4 tia, ſermonem imitetur regum & conſiliariorum terræ, qui purius longe atque
Khu Aegantius loquuntur, quam ceteri de grege homines. Non me fugit,
htelig 4 Chaldaiſmi mixturam Jeſaiæ imputari ab iis, qui verba cap. XXIV. 16.
im “ ih e cum Jonathane Chaldæo, Theodotione Græco, Münſtero
ab i 6 Latino interprete, & R. Salomone ita reddunt: ſecretum meum mihi, ſo-
nns e cretum meum mihi, voc. ) ex Chaldaiſmo arceſſentes, ut eſt ap. b. Barth.
tott at Mayerum P. I. Philol. Sacr. cap. S. p. 220. q. ſed ut taceam, unam vocem
nt uti Chaldæam, civitate Ebræa donatam, & in conſtructione ac forma Ebræa

Carpx. Pars Iill. 0 poſ-

De Jeſaia.

majeſtas,

7α 7,

106 INTRODUCI. AD LIBROS BIBLICOS

/

poſitam, impuritatis labem ſtylo nicido ac terſo non ſtatim adſpergere;

firmiori quoque nituntur talo ii, qui a rad. N emaciavit, nomen (ad

formam 0) cum Tremellio & b. Luthero, per maciem inter Ppretantur;
qualem loci V'explicationem ſolidam & accuratam reddit Santes Pagninus
in Theſ. Linguæ S. voc. π P. 2340. ut Chaldææ linguæ ſubſidio nihil hic
ſit opus. Proxima Jeſaiæ laus, ſublimitas eſt, indeque reſultans majeſtas,
verborum pondera rerum ſublimitati exæquans, & adeo magnifice, g gravi-
ter, ac pro autoritate, divina imperia proponens, ut autorem fuum, Do-

minum Dominantium, Regemque Regum dictio ipſa granditate ſua Pro-⸗

dat, & humana ſorte majorem indicet loquentem. Singularis omnino
vis, & ſpiritus acer ineſt tum verbis, tum rebus, & indicibili fere verborum
pondere, maxime in increpationibus, Poœnarumque comminationibus,
lectorum auditorumque animos percellit, premit, urget, ut velut ad mon-
tem Sinai non tam verba, quam tonitrua edentem perciperent Ifraelitæ
Deum, ſic apud Jeſaiam, velut fulgura emittentem ſuſpiciant omnes ac re-
vereantur. Exemplo ſint caput I. .V. X. XIV. NXXXIII. &c. Non humano
quidem artificio quæſita, ſed divina, quæ verbis inſita eſt, virtute, com-
parata vaticiniis hæc autoritas eſt & majeſtas: ipſa tamen ſtyli moderatio
decus quoddam iis conciliat & gravitatem, tum comparatis variis, & me-

taphoricis phraſibus; tum figuris, quas Rhetores vocant, exclamationi-

bus, interrogationibus, proſopopœiis &c. ſuo loco ac tempore, per⸗
quam emphatice adhibitis; tum conciſo & Yvopeg” dicendi genere,
quod Prophetis alias in more poſitum, ac ſolenne eſſe ſupra obfſervavimus
cat. præced. §. 23. P. Oρ. Numeris adſtrictam Jeſaiæ orationem cenſet do-

Giſſimus Vitringa Prolegom in Jeſ. P. S§. Gravitas enim & Jublimitas dictio-

nis, pergit, absque numeris non magis conſe⸗ Mit, quam illius concinnitas at-
qué legantiæ. Quod tamen non exiſtimaverim Virum docdtum de nu-
mero poêtico intellexiſſe, quem metrum vocant, cum aliter ver ba ſtruat

Jeſaias in canticis, metro ligatis, c. V. XXVI. XXXVIII. ac in vaticiniis,

proſaico ſermone prolatis; ſed de numero ſententioſo, qui electa, non
trita uſu verba, in ſententiarumn modos digerit, brevique & ingenioſo: am-
bitu periodos finir. Tertium denique Prophetæ decus Pathologia eſt,
miraque ex eo elucens affectuum vehementia, varietas ac vis, qua in cien-

dis ſedandisque animorum apud lectores motibus, immane quantum pol-

let. Sive enim odio adverſus vitia, in populo graſſantia, inflammare ani-

mos aggrediatur, ut c. I. V. LIX, ſive minis & judiciorum divinorum de-

nunciatione terrere, ut c. XXIV. XXIX. XXXIV. ſive ad miſericordiam
Hlectere, & in lacrymas ſolvere, ut c. LIIl. ſive proſtratos a0 lugentes ſua⸗

17

viter

Viter den
XI. XII.
c, VlII.!
Qocun
tenet, ſun
Gentur.
em por
tilirn in
ſium nl
uippe e
inm Grat
1ointrade
Qum dule
tuc, ed

Exe
det radiis,
imefmagebi
Phete rene
IMwituri
Vino ⸗
Lelii doch
ſeſaie 0Or.
ili, in ſn

VETER. TESTAM. 107

Petgere; viter demulcere, & in ſpem meliorum temporum erigere, ut c. X XXV. De Jeſaia.
1d XL. XLI. XLIX. ſive animos addere timentibus, metumque diſcutere, ut
retäntut, c. VIII. XLIII. LlIV. inimitabilis per omnia, & ſine pari deprehenditur.
Pagninns Quocunque lubuerit,l ectores flectit, & præter ineffabilem iſtam, qua eos
nitilie tenet, ſuavitatem, in partes ſuas haud dubie Pertrahit, ni præfracte oblu-
Mujeſtas, dentur. Ut adeo, conſultus ab Auguſtino recens converſo Ambroſius,
te,nii quem potiſſimum e ſacris libris legendum ſuaderet? maturo ac pruden-
m, Di. tiſſimo judicio Eſaiam Prophetam legere juberet, teſte ipſo Hipponen-
un⸗ ſium præſule Lib. IX. Confeſſion. cap. V. T. I. Opp. F- i2. Hunc unum
omdo quippe exiſtimabat ejus eſſe ſuavitatis ac elegantiæ, quem omnibus genti-
verborum H lium Gratiis ac Veneribus tuto opponeret & multum anteferret; ejus por-
tionibus, ro in tradenda religionis diſciplina perſpicuitatis atque ponderis, ut ille-
tad mon- Gum dulcedine Evangelii animum, in obſequium fidei non flecteret tan
elſcaelire? tum, ſed traheret omnino ac raperet, Chriſtoque Penitus devinciret. 2
Dnessce. VI.
humano H Ex dictis i itaque autoritas libri divina & canonica clariſſimis] jam elu- Autoritas
ee com. 4 eLet radiis, ut nullus fere circa illam dubitationi relinquatur locus. Tam divina.
oerati P«S’Z irrefragabilis jam olim & extra controverſiam illa erat poſita, ut vel Pro-
‚ERNe phetæ rehqui ſuam adverſus rebelles & contumaces homines vocationem
lamationi⸗ munituri & fidem, ſatis haberent, ſi ad Jeſaiam provocantes ſuum cum di-
pore, be k— vino iſthoc vate conſenſum docerent; vel Chriſtus atque Apoſtoli, Evan-
li genere, gelii doctrinam confirmaturi, haud frequentius alterius ullius Vatis, quam
Eragvimis feſaiæ oracula & dicta, t tanquam veri Pr ophetæ, aàa Deo vero inſpirati
cenſet 00⸗ miſſi, in ſubſidium vocarent. Prioris generis exempla habemus:
iut in. . MWMich. IV, r. . collat., cum Jeſ. II, 2. ſqq.
bim ut. Nahum h . —R——“ E. XXXlII, 9
ehaent ð Jer. XLVIIi, 44. * Jeſ. XKXlIV, 18.
ricnis, Jer. L, 2. - - Jeſ. XLVI, I.
detti,san Prpoſterioris autem longe plurima proſtant, eorumque non pauca,
enioloen quibus nominetenus laudatur & exprimitur Jefains, tanquam fide dignus,
ologe . . & omni exceptione major, cœleſtis veritatis teſtis; e quibus videri poſ-
in der. . ſunt Matth. I, 23. III, 3. XIII, 14. IV, 14. VIII, 17. Luc. IV, 17. Act.
lua 0l. XXVIII, 25. Rom. IX, 27. 29. 33. N, 16. 20. I. Cor., I, 20. 2. Petr. III, 13.
nrunl Matth. XXI, 13. Act. XIII, 34. &c. &c. Ut taceam, hujus prophetiæ Par-
mmn e⸗ tes quasdam luculentis ac prolixis, in Regum & Chronicorum libris, niti
von teſtimoniis, ut eadem opera, qua hujus libri autoritas reſpuitur, illorum
kran quoque ſides convellatur: Hinc eſt, ut nemo, quod ſciam, hanc ſcriptu-
gent ter 0 2 . ræ

De Jeſaia,

Chrono-
ogia.

IO9 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ræ canonicæ partem in dubium vocare ſit auſus. De integritate quidem
libri, ejusque ut hodie in ſacro Codice habetur, autore, criminationes

quasdam ſparſitSpinoſa, ſupra jam G. III. profligatas, nec dignas, quæ cum
tædio Lectoris in ſcenam hic revocentur, quibus velut cuniculis autorita-
tem libri ſubruere & infringere conatus eſt; ipſam tamen aperto Marte
aggredi, vel non ſuſtinuit, vel ſpeciem ac ιαρ ορ πα non invenit, Nec
porro de ſtylo Prophetæ, quo cladem Babylonis cap. XIII. delineat, ma-

gnifice ſatis & ſentit, & loquitur Autor Judiciorum de R. Simonis Hiſt.

Crit. V. T. Epiſt. IX. p. 194. ubi nunquam tale quid eveniſſe tradit, quale
ibi ſecundum literam a Propheta prænunciatur. Attamen iſta omnia non
in Jeſaiæ contumeliam dixiſſe vult videri, ſed generalem, ſaltem de ſtylo
Prophetarum plus quam hyperbolico, obſervationem hoc Jeſeiæ exem-
plo demonſtrare fatagit, cujus de cetero autoritatem ac fidem ſalvam re-
linquit ac intactam, id ſolummodo monens, ne ſecundum literam iſta ca-
piatur prædictio, ſed in mitiorem trahatur ſenſum. Ut adeo majeſtatem
ſuam vaticinium hoc noſtrum per ſe tueatur, agnitamque & comproba-
tam a Chriſto, ſummo Propheta, publice in diebus carnis docente, tum
quoque ab ejus in viris Oeozο*οoοαοſpiritu, ac denique ab angelis, miſſio-
ni ſuæ fidem divinam ex Jeſaiæ oraculis conciliantibus, omnium tempo-
rum eccleſia pie veneretur. M W
VII..

In definiendo annorum ambitu, quibus Prophetam egit Jeſaias, tan-

tum rurfſus ſententiarum divortium deprehenditur, ut quam prs ceteris
eligas, vel tuto ſequaris, haud adeo facile ſit dictu. Satis quidem mani-

feſtos temporis characteres infcriptio prodit, quæ vaticinatum perhibet

in diebus Uſiæ, Jotbam, Achuzi & Hitkiæ c. I, I. Datis itaque illi, quod
fieri omnino oportet, Jothami & Achazi annis imperii integris, qui ab
A. O. 3246. usque ad A. 3277. triginta ſunt & unus; in deſignando mu-

neris auſpicio atque fine aqua omnibus hæret. Qui totum Uſiæ juxta ac

Hiskiæ imperium vaticinando expleviſſe credunt noſtrum, cujus ſenten-
tiæ Abarbenel eſt. Comm. in Propbet poſter. fol. 1. col. 2. Kimchi, atqug
recentiſſime Dn. Prof. Michaelis in Diſput. de Jeſaia, eiusque vaticinio 9.4.

p. I0. duodecim vel tredecim ſupra centum annos, muneri ejus largiri ne-

ceſſe habent, quod omnem fere fidem exſuperat. Sunt tamen, qui cen-

tum annos in officio publico exegiſſe tradunt, cum b. Varenio Prodr. I. V.

p. 9. qui centum & novem annos, cum doctiſſimo Uſſerio, qui in Annalib.
Vet. Teſt. auſpicia muneris Jeſaiani in Jubilæum XIII. annumque mundi
3197. exitum autem tragicum in annum 3306. p. 77. coll, cum b. 196. con-

jicit: qu
254. 5
cum Lig-
A. 3310,
doginte
qui octos

V.IL. I

1. 224. 4
roſohym⸗
e

ginaquat

dbunum,

. . ſj
ge tamen
nem Kinal
Piſcator 0
hliei ſeſii⸗
Cum in E
nno ſe.
t annis
le e. I
ceſſe eſt
um, gui
ommia 1)4
nature ſer
Gienumne
Currat tatn
ente omm
in cenlte
Fipturam
wenn, A

Oine .

Unncente

exordü

Aliguot
Nm & P
Auadrare

quidem
nationes
qur cum
autorita⸗
t0 Marte
it, Nec
neihytna⸗
Mis Hiß.
Git, qudle

mmianhn.

de ſtylo
ie exem⸗
ſalvamre⸗
n Maca-
eſtatem
mprobe⸗
ente, t
vlnilio
AVpo⸗

ſaias, tan⸗
ra ceterls
dem Wanl⸗

pethibet

od
5, gvi b
Nd .
juxta 40
usſenten⸗
chi, qle⸗
i ii,
lugitine.
6 gii cen.

olr. .

7 Anulh.

pe nundi

16 .
jen

VETER. TESTAM. 109

jicit: qui nonaginta & amplius, cum Setho Calviſio in Op. Chronslog. p. De

26 4. & Sanctio Comment. aa Jeſ. I, 1. p. 13. n. II. qui octoginta ſeptem
cum Lightfooto in Chron. Vet. Teſt. p. 97. & Iio. collato A. M. 3223. cum
A. 3310. & D. Henr. Mollero in Hypomnem. Exeget. in Jeſ. c. I. . 3. qui
octoginta quinque cum Abul-Pharagio in Hiſt. Dyn. Arab. p. G. Lat. p. 43.

qui octoginta & amplius annos, cum Phil. Melanchthone angumento in

Eſ. T. Il. Ottb. p. 399; & Büntingio in Itinerario Script. edit. A. 1718.

p. 22 4. qui ultra ſeptuaginta, tum Chriſt. Adrichomio in deſcriptione Hie-

roſolymæ n. 227. P. 17 . Franc. Bac. de Verulamio in biſt. vit. & mort.
p. ni9. & qui eum ſequitur, Serpilio in Jeſais c. 3. . Iy. qui amplius ſexa-

ginta quatuor, cum Rod. Gualthero bomil. I. in Jeſ. p. 1. . qui ſexaginta

& unum, cum Joh. Rainoldo in Cenſur. libror. Apocryph. pralect. CXIX.

p. Vov. ſꝗ. qui ſexaginta demum, cum Vitringa Prolegom. in Jeſ. p. 3. Lon-
ge tamen arctius ſpacium iſtud contrahitur ab iis, qui Prophetæ vocatio-
nem & inaugurationem in emortualem Uſiæ annum rejiciunt; unde joh.
Piſcator Comment. in Jeſ. I, . V. IV. in V. T. b. 10. B. 48. vel 46. Officii pu-

blici Jeſaiæ annos aſſignat; quocum Franc. Burmannus facere videtur,
cum in Enchir. Proph. §. 1. Exercit. Acad. P. I p. 177. ab ultimo, inquit,
anno Uſiæ, Eſ. VI, i. usque ad XV. Ezechiæ, Eſ. XXXIX, non potuit mi-
nus annis XLEV. prophetaſſes imo & amplius ipfum probhetaſſe, veriſimi-
le eſt. In hac itaque computi diverſitate, ne cœco feramur impetu, ne-

Ceſſe eſt, ut certas quasdam regulas ac notas conſtituamus, ad quarum du-

Gum, quid amplectendum, quidve ſit repudiandum, dignoſcamus. Ante
omnia 1) cavendum, ne citra præviam Scripturæ fidem, ætatem viri ulrra
naturæ leges, & fere ad miraculum usque, producamus. Utut enim ho-
dienum nonnunquam, ad ſeculum & paulo amplius ætas quorundam ex-
currat, tamen cum exempla ſint oppido rara, talia præter neceſſitatem, ta-
cente omnino ſcriptura, in hiſtoria ſacra fingenda pro lubitu non ſunt.

Quin cenſendum potius, quod fupra jam G. 2. de morte Jeſaiæ, monuimus,

ſeripturam filentio præterituram non fuiſſe grandævam adeo Prophetæ
ætatem, ſi vigeſimum, quod Abul-Pharagius, & teſte Herbelotio in Biblioth.
Orient. p. 5ori. Chriſtiani ipſi tribuunt Ori entales, vel trigeſimum plane
ſupra centeſimum ætatis annum, quod b. Varenius vult, vivendo attigiſlet.

Hinc 2) porro probabile non fit, cum Uſia natum eſſe noſtrum, aut ſaltem
exordia regni Uſiæz & prophetiæ Jeſaiæ coincidere, quod poſt Rabbinos

aliquot, Abarbenelem & Dav. Kimchium, b. Varenius iterum contendirt.
Nam & perpauca ſunt ejus vaticinia, quæ in prolixum regni Uſiæ tractum
quadrare demonſtrari poſſunt, ut vero non videatur ſimile, 52., annorum
S 0 3 ffffpacio

Jeſaia.

De Jeſaia.

110 INTRODUCT, AD LIBROSBIBLICOS

ſpacio vix unam aut alteram ab ipſo editam fuiſſe Prophetiam; & ipſa hi-

ſtoria ſacra haud obſcure indicat, Jeſaiam primis Uſiæ Regis annis docto-

ris publici partes nondum obiiſſe. Diſerte enim 2. Par. XXVI, 5. teſta-
tur, floruiſſe iſthoc tempore alium quendam Prophetam ſive doctorem,

Zachariam, qui magna apud Uſiam regem autoritate polluerit, nulla pror-
ſus Jeſaiæ facta mentione, ideo procul dubio Prætermiſſi, quod poſt hæc
tempora demum officium ſuum adminiſtrare cœpit. Urgent quidem,
qui contrarium tenent, commentarios jeſaiæ hiſtoricos, de rebus Uſiæ ge-

ſtis prioribus &G poſterioribus, 2. Par. XXVI, 22. memoratos, ac eo, ut vi-

detur, tempore compoſitos, quo quæque contigerunt. Sed enim vero
ita ſupponunt, quod eſt in quæſtione. Quid enim prohibet, quo minus
poſt illa tempora, ex monumentis publicis juxta ac privatis, tum quoque

ex traditione, a teſtibus &rιναταοι ac fide dignis accepta, conſignarit Je-

ſaias ea, quæ ante ipſum contigerunt? Quicai Propheta, cum in eo eſſet,
ut res ab Uſia Jua ætate geſtas literis conſignaret, ſimul traaere potuit bi-
RNoriam temporis proximi, 720 i/, ſe luſit puer, aut adoleſcentiæ & Juventu-

tis curſum perégit? Cum enim recens erat ecarum rerum memoria“ tum

vero ibſe ex illis, ſuæ atatis bominum ſuæque propriæ recordationis ſubſi-
diis, narrationem illam facile potuit inſtruere, etiaviſi forte eo tempore
nondum perſonam geſſiſſet publicam, ex vero inquit Vitringa proleg. in Jeſ.
p. 1. Neque tamen eapropter 3) adſtipulamur iis, qui Pacl annum Uſiæ

emortualem Primordia officii Jeſaiæ, per cap. VI. Jeſ. referunt, memora-
tam ibi inaugurationem prophetæ, primam muneris ſacri fuiſſe cenſentes;
quod commentum paulo ante profligavimus, §. 2. ubi de munere Prophe-

tico vatis noſtri ſermo eſſet. Demus autem ipſi ex Uſiæ annis, circiter de-
cem, quibus tantam jam apud Populum rebellem conciliare ſibi potuit

autoritatem ac fidem, ut anno regis emortuali c. VI, 1, 9. ſqq. multa ipſos
increparet α auſpicia muneris in A. M. 3236. incident. Rurſus

ad Hiskiæ annum quintum, imo & ſextum decimum ac paulo amplius
ætatem produxiſſe Prophetam, ex 2. Reg. NX. & Jefſ. XXXVIII. XXXIX.

ſatis manifeſte colligitur. Lethalis enim ille Hiskiæ mor bus, quo per Je-
ſaiæ interceſſionem & miraculum depulſo, 15. annorum uſuram divino be-

neficio lucratus eſt rex pius, in annum regni 14. & legatorum Babylonio-
rum gratulatio, in 15. incidit. Poſt hæc vero Prophetam, jam tum ætate
gravem, vix uno vel altero anno inter mortales ſuperſtitem egiſſe, & A. M.
3294. circiter, mortalitatem exuiſſe, admodum probabile eſt. Additis
itaque ad 31. Jothami & Achaſi annos, N. ex Uſiæ, & ſeptendecim ex His-
kiæ imperio, in univerſurn 58. emerg gund, quorurm ambitu totum iſtud mu-
⸗ neris

/.

peris jet
entes,

cum trer
Ztatis an
iſt brop
Vites H
Iaelis
macon
tabula

400 1AR1
7736 a
5

3245 ℳ,
4
32 4 H

Cipſa hi⸗
nis Cocto⸗
l,5. telta⸗
ockorenn,
ulapror-
Ghoſthec
t quidem,
1Ubege⸗

e0, t I K

enimm vero
o minus
mn quoque
ſgnatit e-
in eo het,
Ppruit li⸗
uventt.
ghu ul
vnir ſil⸗
ed tempore
lgein ,.
anum Uſi
tmemot-

cepſentes

re Prop he.
virciter e⸗
Obi ponit
nultnipſos

t. Nuris

o nblu
uo per)e-
iöboe
ibylonio⸗
tum olate
. ANlts
imerhls.
nerls

VETER. TESTAM. IIII

neris Jeſaiæ curriculum continetur. His 58. annis, ſi 30. accedant præce- De Jeſaia

dentes, quos natus fuiſſe communi fere interpretum conſenſu creditur,
