hactenus, in idololatrica & gentili urbe, libidinum, ſcelerumque colluvies,

tanta rurſus verbi divini, nunquam antehac cogniti vel auditi, religio &
reverentia, tamque ſeria omnium, ad unum Jonæ præconium, ſequere-
tur ad frugem converſio. Quo enim jure Joh. Lightfootus in Hor.

Hebr. in Matth. XIl. Tom. II. Obp. fol. 3iG. hanc Ninevitarum pœni-

tentiam ſalutarem fuiſſe neget, conſervativam ſaltem aſſerens, quæ ci-

vitatem ab impendente ira & flagello liberaverit, me plane fugit, cum

& verba Chriſti in cit. loco, & pœnitentiæ in hoc libello deſcriptio, vel
maxime ſeriam illam, adeoque citra dubium ſalutarem quoque evin-
cant. Qua ſane in ruborem dabant Iſraelem, ſanctifſima veræ religionis
diſciplina a multis inde ſeculis formatum, nunc autem refractarium,

pertinacem, in ſceleribus adeo obfirmatum, ut tot Numinis internun-
cu, omnibus licet adhibitis concionibus, miraculis, ac mediis, eo per-
movere non poſſent, ut idolis ac flagitiis ſuis nuncium mitteret, & ma-
ture ad Deum rediret. Unde parem poſterorum pervicaciam, hoc ipſo

Ninevitarum exemplo, Salvator redarguit Matth. XII, 4r. Nec omnino

iſtud judæorum fugit magiſtros, in quibus R. Dav. Kimchi ad lon. I, i.
ad quæſtionem a ſe motam: quid cauſæ ſit, quod hæc prophetia reli-

quæ ſacræ Scripturæ inſeratur, quæ tamen, citra ullam populi Dei men-
tionem, tota eſt de Nineve, cujus cives Aſſyrii de gentibus ſeculi erant,
quale quid in Prophetarum reliquis apud neminem deprehendes? non

imepte reſpondet: Hy i en ee eenn eeen

9

0NN
Wo
2
B
u0c ſailie⸗
lul eſet a

Duitentia a

one & in
deinde &
tentibi et
vis nuiti.
qurli cmn

Argun
conium con-
Vitarum cor⸗
maturandam
litumaverten
Uugere tentan
ſho in mare
&ochbwin
Wierr. d, rI
nio per pir⸗
leyerſis, cun
corclium Dei
Domino rel
nitentes miſen
ur, gen⸗
Muone decur
e Cztign
eis balen
Tenche iuſli⸗
Neylrarumn pee

indignnri be

ſeque hie ſar

mmiani Mar-

a ſtabet, ho.

nitur eſt, niſi
inmn, & pons
li oncim
in ialggo,
S e
ue herlt, ut

e loco Nae.

judite li .
threrumhetd
inſoſetent
ic. tradt, Eaſh
braten. Mit⸗
eiend, hoc
rgbantt fuillet
qvecolbries⸗
iti teligio
om, ſegaete⸗
Ootus in Hr.
jinrum pern.

erens, gur cl.

me fogid cum
leſeiiptio del
cnoc eyin⸗
ere lelpionis
retraclatium,

inis Meernul.

necdiis ed per⸗
gitteret, & int.
. umn hoer plo

. 4 Iun. h. .

nrophetin lel⸗
hpuli Dei men⸗
s ſecli erad

** non.

. 7

æquali cum Kimchio candore.

Ponitentes, inſtructio.

äl VETER. TESTAM. 22ððð
ZN Dpd 5in 2 — D: de —9 De Jons,

RX doere eee N N —e
= DN —e ne e re

B—Uhanc brophetiam Reriptam eſſe ad redargutionem Iſr aelis,

quod ſcilicet populus eres tue Zui non eſt ex Iſraele oriundus, baud pro-
cul eſſet a reſipiſcentia, & prima vice Propheta reprehenſus, perfelta bæ-

nitentia a malitia ſua ſe converteret, Iſrael autem ſape licet a Prophetis

mane & veſpera reprehenſus, ad Deum non converſus ſit a malitia ſua;
deinde & hanc ſubnectit cauſam, ut inde conſtet, Deum parcere pœni⸗-
tentibus, e quocunque tandem ſint populo, ipfſisque parcere, quantum-
vis multis. Eandem quoque quæſtionem Abarbenel iſeuſhie, ſed non

Argumentutm libri fere hiſtoricum eſt, Ninevitarum ad Jons præ- Argumen-

conium converſionem, luculenter exponens. Cum enim civium Nine-
vitarum coram Domino aſcenderet malitia, mittitur ad eos Jonas, qui ad
maturandam pœnitentiam invitaret, qua una imminentem proxime inte-

ritum avertere poſſent. At iſte vocationem muneris contumaciter ſubter-

fugere tentans, jactis ſortibus reus in navi deprehenditur, & ſuopte con-
ſilio in mare projectus abſorbetur a ceto, in quo poſtquam tribus diebus

& nocibus, inter ardentiſſi mas delituiſſet preces, tertia die vivus evomitur
in terram, rurſumque juſſus a Domino, ad Nineven pergit, ſuoque præco-

nio, per Spiritus S. gratiam, pœnitentiam impetrar. Quibus ad frugem

reverſis, cum parceret placatum precibus Numen, ipfe iudignis miſeri-
cordiam Dei indultam ratus, inique perquam tulit, eoque noniine

a Domino reprehenſus, ac de iniquitate ſtudii ſui pariter, ac Dei erga pœ-

nitentes miſericordia, hinc apertis verbis, hinc externo hederæ, ſabito &

natæ, & denatæ ſymbolo- informatur. Ubi, quæ in plena hiſtoriæ nar-

ratione occurrere ſolent momenta, ordine recenſentur: antecedentia, Jo-
næ vocatio, vocationem eludentis fuga, deprehenſi per ſortem, & in mare
ejecti a balæna abſorptio, precibus ſervati ac ejecti iterata vocatio, mo-

remque juſſui divino gerentis Prædieatio; factum, publica & ſolennis Ni-
nevitarum pœnitentia; & conſequentig, peenz a Ninevitis averſio, jonz
indignatio obortumque murmur, & paterna Dei, de ſun indulgentia erga

5

Quæ cum ita ſe hahbeant, dubium nonnullis vi- cur. „ iſtori.
fſum fuit, eur in Prophetarum ordinem relatus ſit liber, qui argumento ta- eum, in li-
mDaen, ſtylo & ſtrucdura, ſuum potius in Hiſtoricis tueri potuiſſet locum? r Pre

Neque hie ſatisfacit Ediuard. Livelejus Anglus, qui annot. e: ec Ton. I. 1. hanc PTeriehs

retatm?

De Jona-

17

3 22 INTRODUCT. AD LIBROS BIEBLICOS

urget rationem, quia Propheta erat, & hic ejus in Niniven propbheratio ſten-
ditur. Quæ ſi valeret cauſa, ex eadem librorum Samuelis prior, qui Pro-
phetæ ortum, officium, vaticinia & geſta, ac mortem denique ex inſtituto
exponit, in Prophetarum quoque ordinem cogendus eſſet; idemque fere

de utroque Regum libro judiciam foret, in quo inſignium Prophetarum,

Eliæ ac Eliſæ, oracula, facta, hiſtoriæ copioſe referuntur. Hlnc potior
illa mihi videtur ratio, quia in ipſa hiſtoria præcipui vaticinii myſterium

latet, & fatis ſuis Jonas non minus, quam effaris, verum ſe Numinis Pro-

Seopus.

vtilitas.

phetam comprobavit. Ex more enim omnium Prophetarum, utut non

diſerto præconio, facdis tamen, teſtimonium Chriſto perhibuit, ejusque

mortem ac reſurrectionem hoc volumine delineavit; qui haud poſtremus

hbri ſezpus eſt. Hunc etenim geminum dixeris, biſtoricum alterum, alte-
rum typicum; utrumque & primarium, a Deo intentum, & à Chriſto
Matth. XII, 40. ſeq. monſtratum. Ille eſt, oραααα Judæos, ut cum
gentes, ad primam vatis concionem, miſſa ſtatim facerent priſtina ſce-

lera, & ad pœnitentiam, tanquam ad ſacram anchoram, ſeſe recipientes,
iram Dei & ττο πbροιν effugerent, ipſi potius filii regni, Aſſyriorum

excitati exemplo, matura & ſeria converſione, imminentem ſibi, eamque

feralem, averterent cladem, quin & æterno ſe ſubducerent exitio, quem

libri finem Chriſtus indicat & urget v. 41. Hic vero ad Chriſtum referendus

eſt, qui ad tertium diem eνr ρ⁵ T& v"s conditus, inde que glorio-

ſa reſurrectione prodiens ſalvus, a Jona zy Tij cας 1τ A τ †οοαο⅝αα
eτοι—ws vsταα deliteſcente, indeque velut ex præſentiſſima morte in
vitam edito, præfiguratus fuit v. 40. De quo poſteriori Coccejus in argu-

moento cap. I. Ion. pag. 727. Scopus præcipuus eſt, inquit, typum explicare

mortis & reſurredtionis Cbriſti Domini, pradicaturi & daturi gentibus pœni-
zentiam-. & proponere argumentum ac pignus liberationis ſiliorum Dei ex
morte propter Chriſtum, & clementiæ exercendæ in gentibus. Et in cap. Io-

næ II. & 19. ita declarat: evomitio hæc typus & pignus eſt reſurreclionis Cbri-

ſti. Nam quum Deut. XXX, 12. deſiniatur ſidei eſſe, non dicere, quis nobis

ihit alera mare, & afferet nobis hoc praceptum? atque ita credere Chriſti

reſarrectiounem e mortuis; accedente boc miraculo, tum per analogiam pro⸗

miſſio fuit declarata, tum per Opus potentiæ Dei confirmata. Longe late-

que aurem libri patet utilitas. Nam & naturam Dei docet, quam potens
ille, inventi excitatione cap. I, 4. & miraculoſa Jonæ in ventre piſcis con-
ſervatione cap. II, I. III, I. quam immenſe bonus, cujus manifeſta proſtant
documenta in nautas cap. I, I 5. 16, Jonam, cap. II, 10. IV, 6. & Ninevitas
c, III, 4. 5. quam juſtus & redti tenax, & aà Jona & a Ninevitis juſtas dedo⸗
G cens

ſcens peen
III. 5.6,7.
2d comm
& guam t
vam cupi⸗
Gejullifen
decharetio⸗
ſovos fier
dis homit
emplo ce
Culh /rius
tie, ut u
Nt, Ga.
ſum puhlic

Ded
et, Juo gr
Chriſtus, ſ
udris, ſg
Paſcentibis
Türuc deg
veliptz Me
rellrgue
Meſſie on
bet, u0
AAtmnittit ſie
Droinde op-
cris ex Toh
nnſaccurti

1 Peolam

eins ſe e
us Dgciliar

8 n,
epanter
enpiat derde

Daulo e

05

Pkerariylean.

Prior, quibto⸗
ne ex inſtituto
icemqbekere
Prophetarun,
Hine potiot
inii myſteriumn
e Numinis Fro-
arum, vtutnon
ibuit, ejusqne
haud poſtremus
, alterum, alte-
n, & Chriſto
Jodeos, ut cum
ent priſtinn ſee⸗
ſele recipientes,
Eni Alyniorun.
n ſbi, eannque
N eNWd, Joenn
Kum reletendus
inceqvegloro⸗

irgg reis ie

gtillima mottein
oecejas inn⸗
t)pun xpliut
ni gemiten-
flmum Deiés
1s. Etin Ah. Ij.
ſarrilhmi⸗ hri.
Gicere, luit nli
za nellt Cißi
r aralgiun /
nato. Longelne.
cet, quum poten
enttehile
mutnieſts bo
V,. Ninenitis

„Agie depo-
s uſtesdeß
jeyiris ſcens

VETER. TESTAM., 3353

III. 5. 6. 7, & de vocatione miniſtrorum verbi cap. I, I. III, 2 de gentium
àad communionem eccleſiæ vocatione c. I, 2. III, 2. de lapſibus ſanctorum,

ſcens pœnas: & efficaciam verbi divini luculento exemplo illuſtrat cap. De Jena.

S&& quam tumida caro etiam in ſanctis hominibus exiſtimationem ſuam ſal-

vam cupist, cet id cum multorum detrimento ſit conjunctum, c. IV. 2. 8.
de juſtificatione cap. III, 4. 10. de pœnitentia, ejusque publica & ſolenni

declaratione cap. III, 5. 6.7. de gratioſa Dei voluntate, qua omnes vult

ſalvos fieri cap. IV, II. informat. Quin & quam ſalutarem in converten-

dis hominibus uſum præſtet hic liber, vel ex illuſtri Cypriani martyris ex-
emplo cognoſcitur, de quo Hieronymus Comment. in Jon. III, 6 teſtatur,

cum prius idololatriæ aſſertor eſſet, & in tantam glorianz veniſſet eloquen-

tiæg, ut oratorian quoque doceret Cartagine, audiſſe zandem ſermonem
Jonæ, & ad pœnitentiam converſum, in zantam veniſſe virtutem, ut Chri-

ſtum publice pradicaret, & pro illo cervicem gladio flelcteret.

De divina & duronIso libri autoritate laborandum nobis eo minus Autoritas
eſt, quo gravius & omni exceptione majus ipfi teſtimonium perhibuit Canonica
Chriſtus, ſupremus verbi divini aſſertor, Matth. XII, 40. & XVI, 4. ubi agerta.
Judæis, ſignum aàa Meſſia, quo de veritate ejus certiores redderentur, ex-

pPoſcentibus ſe aliud, quam quod jam ante a Jona præfiguratum erat, alla-
turum negat, täntam hoc ipſo Jonæ largitus autoritatem, qua auguſtiorem
vel ipfa Meſhiæ& prodigia & oracula non habeant. Idem porro Salvator,

ad redarguendam Judæorum ſui temporis pervicaciam & &ααεαν, qua

Meſſiæ monitis aurem præbere recuſabant, Jonæ rurſus vaticinium adhi-
bet, quo graviflimi olim judicii metum ipfis incutiat cap. XII, 41.

Quin denique ſemet ipſum adeo cum Jona confert Luc. XI, 30. 2% 0α0

6vνι Iν⅜vwouúwαhàανQ‿⅜hρ‿οà âτοâ NvepIras, Sr sce, 6 sss wy-
Oguinτα vevec raν†ν, ut qui Novi Foœderis & oraculorum Chriſti
admittit fidem, de Jonæ autoritate in ſuſpenſo hærere nequeat; nec
Proinde opus illa habeat, ut ficulneis Apocryphorum teſtimoniorum ful-
cris, ex Tob. XIV, 5. 6. & lib 3. Maccab. ſuperſtruatur. Unde quoque
non ſuccurrir qui fidem ejus ſollicitare, aut in dubium vocare ſit auſus, ni-
ſi Spinoſam audias, cujus ſtrophas, quibus integritatem potius libri, quam

ejus ſuggillare ſuſtinuit divinitatem, ſupra diſcuſſimus G. II. Necui tamen vindicata,

fraudi ſit, quod aliis fuit viſum, prophetiam jonæ avulſam grandioris hi-
ſtoriæ particulam ex eo deprehendi, quod a particula connexiva ]) initium
capiat, revocanda huc ſunt, quæ de ſimili librorum ſacrorum primordio,
paulo aute Ezechielem diximus pag. 216. Llanc quippe particulam in
Curz, Pars III. 1Y fronte

De Jona.

Chronolo-
logia.
5

354 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

fronte librorum requnchare, vel ornatus quoque ac elegantiæ cauſa poni,

Grammatici docent, Argute præteres Calvinus, non tam ad ſcripta Prophetæ

vaticinia alia, quam ad ore prolata inter populares ſuos oracula, hanc copu-
lam refert, qua inſinuetur, non modo in populo ſuo munus ſacrum Jonam
obiiſſe, ſed præterea quoque Nineven ablegatum, factumque eſſe verbum

Domini ad Jonam, dicendo: ſurge, vade Niniven &c. Perinde enim loqui-
tur, ae ſi contexeret hanc hiſtoriam cum ordinaria ſus funclione, ac indi-

earet, ſermonem Dei non tum demum cœpifſle fieri ad Jonam, quum Ni⸗-
neven mitteretur, ſed cum eſſet ordinarius Propheta Ifraelis, voluiſſe etiam

Deum transferre ejus operam ad alias gentes, quo fine a conſueto munere

nunc revocatus, & injunda ipſi fuerit nova prophetia. Vide Joh. Calvini ar=
gumentum in Prophet. Jonam, & ad c. I. I. Obt. Iom., III. Part. II. P316.
Tempora Jonæ adeo diverſe putantur, ut quam in tanta ſententia-
rum varietate ceteris præferas, aut tuto ſequaris, vix ſatis liqueat. Tace-

mus nunc eos, qui cum Judæis, Sareptanæ filium cenſentes noſtrum, ad

tempora Euſe referunt, natumque ſub Achabo Ifraelitarum rege, ſub

Achaſia & Joramo adultum, porro mortuum & ab Eliſa ſuſcitatum, hine

ab eodem miflum ad regem Jehu ungendum, poſtmodum Prophetam
egiſſe, & autoritate floruiſſe ſub Joachaſo, Joaſo, Jeroboamo II. & Za-
charia, ætatemque longe ultra ſeculum br otraxiſie tradunt. Hi enim in-
certa nituntur traditione, qua ſuperius & I. ſubruta, totum corruit, quod
ſuperſtructum erat, commentum. Niud⸗ generaliter ætatem Jonæ defi-
nit Abarbenel Comment. in Jon. IB, 1 extitiſſe antequam Sanherib Sama-
riam devaſtavit, & Poſtquam Al yri tribum Ruben, Gad, & dimidiam tri-
bum Manaſie devaſtarunt t. hron. V, 26. item ex quo deportarunt? ebu-
lIon & Naphthali 2. Reg. XV, 20. Zunc, inqui:: ſine dubio oennes reliqua tri-
bus ſibi metuehbant a tege Aſſyriæ, ne veniret ad urbem Sameriam, eamque
devaſtaret, ſicut friatres ipſorum depertaverat; & quia hie metus animos

. Jabientum ex Iſrazle invaſit, inde eſt, Zu0d in hac biſtoria Jona deéclä-

ratur, nimirum Deum Jonæz in mandatis dediſſeé, ut proſici Keretsr. alt
magnam urbem Ninive, quia illie ſedebant throni regum Aſſyriæ, & Nini-
we erat caput regni Aſſyriaci. Quæ ipſa libel li Jong occaſio ſit & cauſa.
In quibus cum corrigere Abarbenelem ſatagit Coccejus proæmii in Jon.
G. 2. eo quod non Afſtyrii, ſed Syri cum Chaſaele, quum in Itrael reguaret
Jehu, eripuerunt terras ultra Jordanem ſitas 2. Reg. X. 32. 33, has autein
terras recuperavit Jeroheam, ſecundus nepos Jehu; idque ſecundum ver-

bum Dei per Tonan 2, Reg. XIV, 25. Poſtca- ſub ckacho Tiglath Pileſe-

TIenmn

ipleincuttit
genells men
merhir appl
Coclorum ſu
vit, ſub Ufe
ltn bulebius
tum ettam
roce mio l
nis Augvlin
Hoſme nomit
ſententis
Oandkius /ro/
lum, I. ſun/
Reformatis
uamplures,
Prophetarum
ANun cenle
Atein ainte
Cecharari,
Amem nor.
Dehmek
tll gubern
31 ienlee
cenlemus
ceſftgire Aan
eummentumn
in ae eegn
iiar ce contra h
Pibos Priore
int iſe eyine
itl Uder y.
Annotari 4
ſiom, oge , O
Ali,

105

2 cauſ poni,
abrophete
1,unc copi-
Ktum ſonam
ele verhum
eenim loq i.
One, 11 indli⸗
VOloiſle eiam
lneto munete
Oh. Calvini al⸗
1.II. K.

Uta ſententig-
goent. Tece-
nolirum, 44
m tege, ſub
itntuim Hiuc
N Ropdetand

mo II. Cd-

Ei eiim in-
Corrbit uodl
en ſom bef⸗
nherib Jama-
Cimidiarm ii⸗
onkultleli⸗
ernliguett!.
niomn, eunniie
uetus nins

19 J

,:ſrvpf. 4

) e⸗ — 4
*, NIr
. 4,

5,

aroft
guaret

é

*

M VETER. TESTAM. 3355

rem Aſſyrium abduxiſſe Sebulon & Naphthali 2 Reg, NV. 29: cenſuram De Jenz.

ipſe incurrit oh. Meyeri annozat. in Seder Olam Cap. 20. p 1012. qui Abar-
benelis mentem aliter explicat & contra Coccejum tuetur. botiorem
meruit applauſum caleulus, qui magno Patrum conſenſu, & recentiorum
doctorum fuffragiis munitus, autoritatem velut quandam ſibi concilia-
vit, ſub Uſia rege, una cum Amoſo, Jeſaia & Hoſea, Jonam prophetaſſe.
Ita Euſebius tum in Cbronicor. Lib. I. ad An. 1ar3. edit. S-aliger. bag. 1I12.
tum etiam, in Præporat Evang. Iib. X. Cap. 1q. Cyrillus Alexandrinus in
fproæmio Jonc, & contra Julian. Lib. I pag. 12. A. Theodoretus, & ex Lati-
nis Auguſtinus b. Xl III. de Civ. Dei cap. 27. & Hieronymus, in principio

Hoſeæ nominans COſe, Mſaiatn & Joel, & Amos, & Abädia, & Jona, & Mi⸗
— „5„ . . . .
haam, qui oσσαροwο . e domemporanei ejus fuerunt, idemque fere, ex

ſententia Hebræorum, repetens in proœæmio Jong. Sic & e recentioribus
Sanéctius prolegom. in Jon. II. pag. 75. Bonfrerius abvendice ad eap. VII.
Praloquior. Seripturæ, Sect. XI. p. 707g˙g Jac. Salianus Annatinm Vet. Teſt.

Tom. IV. fol. 1iS. ad A. M. 3272. e noſtris b. ). Pappus in prine. Jonæ, e
Reformatis Jac. Uſſerius Annal. Vet. Teſt. ad A. M. 32g7. Päag. 77. aliique

quamplures. Nec ſuo hæc ſententia deſtituitur fundamento; ſed cum
Prophetarum iſtorum ambitus prolixe nimis patest, paulo curatius defini-

endum cenſeo, quam praciſe temporis periodum illuſtraverit Jonas.

Atqui ea intelligi ex iis poteſt, quæ ſupra G. I. p. 347. ex2 Reg. XIV. 2 5.
declaravi. Ea enim ſi redle ſe habeant, uti habere certo ſum perſuaſus,
ætatem noſtri in jeroboami II. initia, & patris ejus Joaſi extrema incidere
Palam eſt. Jam cum Jerobeam a patre in regni conſortium adſcitus ſitA. M.
3168. & αροαpoſthae Uſiæ vixerit, in univerſum annis L.ll. impe-
rii gubernacula moderatus, biennio ante ibitis Jonæ conjecimus in A. M.
3 166. vel certe oraculum iſtud 2. Reg NXIV, 2 5. citca illa tempora editum
cenſemus; qui num, ultra Jeroboami regnum, æztatem produxerit certo
definire non auſim, cum de grandævi adeo ſenecta ejus nullum proſtet do-
cumentum. Hinc utique liquet, eum in regno Iſraelis Hoſea & Amoſo,
in Judæ regno Joele & forte Jeſaia *“αXνρÜνον%ος, antiquiorem fuiſſe. Ni-
titur contra hanc ſententiam Joſeph. Scaliger, Jonam longe ratus his tem-
poribus priorem, ut Jonæ ætatem in Sardanapali regnum, & initia Arbacis,
incidifſe evincat. Hinc ad locum Chronici Euſebiani, ſupra citatum, qui
ita habet: prophetabant apud Hebraæos Oſee, Amos, Iſaias, Jonas e hæc
annotavit: de Jona poſfumus dubitare. Legimus 2. Reg. XIV, 25. Ama-
Riam regem Judæ ſines regni ſui adoram usque maritimam protulißſe, quem-
sdmoltam, anten Predixerat Jonus, flius Amathi, Iude colligant, Jonamr

3 ½

De Juna:

4

N

INTRODUGT. AD LIBROS BIBLIGOS

356

tempore evenerit id, quod ipſe prædixerit: imo prophetiz hæc ſumma gloria
eſt, multis annis, ut aliquot ſeculis, rem prædicere anute eventum rei. Ego

. . . „ . 7 ;]— R—⸗ TZ
non dubito, eum vixiſſe ſub rege Joas, cujus anno XIII. capbit regnare infa-
mis vitæ maculis Sardanapalus, quo in obſeænum moduam ſoluto, quis du-

bitet & omnem Aſſyrian, & MWinivem, Aſſyriæ metropolin, nunquamn
majore infamia turbitudinum Kagraſſe, üt Deus propterea probpbetam ſu-
um, Jonam, éo deſtinaverit, qui illos imminentis ruinæ admoneret, niſi re-
ſipiſcerent ?à Atqui, inquies, pwœnitentiæ præclarum ediderunt zeſtimonium,
jejunio publice indikto. Hoc verum eſt. Ideo Deus Ninivem non abolevit,

ſed Ninivitis dominum mutavit, imperio ad Achacem translato. Omnino

zempora conveniunt. At tempus, quod bic alſienatur ab Euſebio, congruis

decimo anno Oziæ; qui eſt vigeſimus ſecundus ejusdem regis, juxta ara-
logiſmum Euſebii. Omnino Jonas vixit ſub Sardanapalo, & circiter int-

zium Arbacis. Animadverſion. in Euſeb. bag. 6. A. Heæc vir ſummus,
quorum tamen non pauca laborant. Nec enim (a) in cit. loco Regum,
Amaſia, rex Judæ, verum Jeroheam, rex Iſraelis, priſtinos recuperaſſe legi-
tur fines, juxta verbum Domini de Jerobeamo, minime vero de Amaſia,

prolato: neque (G) tempora Jonæ, Prophetæ Ifraelis, ad regnum Ama-

fiæ, regis Judæ; ſed ad Jerobeami componi debent imperium, cujus ta-
men utriusque regnum XXVI. circiter congruit annis: neque () de
propheriæ vel gloria deteritur quicquam, vel veritate, quamvis illa even-
tum ſuum haud adeo longe antecedat; & potuit utique ſub Joaſo Iſraeli-
tico, antequam filium in imperii conſortium adſciſceret, hæc prædixiſſe
Jonas, annis triginta, quadraginta & amplius, donec prædictis reſponde-
ret eventus: ut taceam () v. 26. 27. loci iſtius, haud obſcuris Prodere
indiciis, vel ipſis jerobeami temporibus, quin forte coram ipſo, proditam

illam fuiſſe prophetiam, qua excitatus rex, ad recuperandos fines bellum-

que inferendum injuſtis oppreſſoribus, animum applicuit. (2£) Infirmo
autem perquam tibicine nititur Scaligeri calculus, eo ſaltem tendens, Jo-
nas ut αναεσαS evadat Sardanapalo. Quod tamen a vero videtur
alienum. Nam & ſervata urbs memoratur Jon. III, 10. IV, 5. ſqq. quam
tamen ab Arbace expugnatam, haud parum detrimenti cepiſſe conſtat; &
Rex ipſe in cinere ac cilicio poœnitentiam egiſſe, autorque univerſæ urbi

publicarum ſupplicationum fuiſſe legitur cap. Iil, p. 6. 7. q. quale quid a

Sardanapalo fruſtra expectaveris, qui potius in mollitie & diſtolutis mo-
ribus ad rogum usque perrexit, cui vivum ſe tradidit exurendum. Sed-

& (O) qui paulo curatius computum inierunt, cum doctiſſimo Uſſerio

Arma-

ſub Amaſia prophetaſſe. Atqui non ſequitur, eum vixiſſe ſuly eo rege, enjaus

... . .

Armachano,
roboamo po
mum imperi
fobeam U
provocarit
XV, 19. I. 0
ſebius Oera?
Kidas 4.
Hic etenim,
pora imeiſſſe
regi helis
Conſrmavih-
lbello jone!
Ctltt olt
1719. ellit,
id unum egit⸗

Potheſin tuean

Capit
eell, 9,9. l
Mamn Plopheta
ſin Cuas bel
Hhabes itz ue
Partes libri

. vCcitio ſont

1 divi⸗
2. Jone

l. Vocati lon
I. lſterat
2. Jonæ
1 efech
) fe

,In

Inter
e0
1

Kamen ex 1

08

, 4. 2, 4
coreke, cjis
ſumma glerin
itun ei. Hoo
t erore iyſe

luthx uis A.

lin, Alnguan
propbeten /⸗
noneret, iiiine⸗
t teſtimoiun,
u non oMlevit,
loto, Omnino
ſlin nruit
in ju S
GGlireiter ini.
Ec wir lummus,
t. loco Regum,
emhenleltf⸗
ero Ce Amnaſin-
egnum Am-
tium, Cujus 1a.
negle )e
ammvis illn eren.
ub ſolelluel⸗
bue rrclſſe le
6s telpone.

bleuis locete
iolo, procen

8 ſues belun.

1, (e) luüme

(ens, N.

tein teh
1 Vel0 ik

VETER. TESTAM.

357
Armachano, Annalium Vet. Teſe, Tom. I. hag. 5? ſeg. a4 4. . 3232. Je De lom.
roboamo poſteriorem inveniunt Sardanapal um, quem A. M. 3237, de-
mum imperium obtinuifle credunt, cum jam An. 3 220. fatis conceſſerit je-
robeam Unde liquet, regem illum, cujus Pœnitentiam præconio ſuo
provocavit Jonas, Sardanapali parentem fuiſſe, quem ſacræ literæ 2. Reg.
XV, 19. I. Chron. V, 26. Pulem, Julius Africanus Acracarnem, Eu-
ſebius Ocrazabem, Stephanus Byzantinus Cyndaraxen, Strabo, Arrianus
& Suidas Anazyndaraxen, alii apud Athenæum Anabaxarem dappell ant.
Hic etenim 41. annos ante Sardanapalum regnans, in erobeami II. tem-
pora incidiſſe putatur; qui idem tamen, dudum poſt illa, Menachemo
regi Iſraelis bellum jaterens, mille pendentem talenta argenti, in regno
confirmavit, Quæ paulo copiofus diſcuſſiſſe juvat, cum hiſtoriæ ac
libello Jonæ haud parum affundant lucis. Ceterum, cum eandem de
zgtate Jonæ quæſtionem, peculiari ſchediaſmate, menſe Octobri An.
1I719. edito, côpioſe explanavit vir Celeberr. Hermannus von der Hardt,
id unum egit, ut novam ſuam de ſymbolico & ſigurato Jonæ ſtylo, hy-
potheſin tueatur, & veritatem hiſtoria evertat, ut prolixe fupra dictum.
Ilk.
Capitibus IV. abſolvitur liber, verſiculis 48. in quibus medii ſunt bartitio.
cap. II, 9, 9. In partiendo eo inter omnes fere convenit interpretes, gemi-
nam Prophetæ vocationem, quarum. alteri obluciatus, alteri morem ges-
ſit, duas libelli conſtituere Partes (] cap. I. & II. (11) cah. III. IV.
Habes itaque
bartes libri duas, pro duplici Prophetæ vocatione; ita ut exponatur Tabula
I. vocatio Jonæ prior, ejusque ſucceſſus infelix; ubi Synopties.
I. divinum juſſum cap. I. I. 2.
2. Jonæ inobedientia, demonſtrata per fugam v. 3.
punita per cetum v. 4. fin.
retractata per pœnitentiam cap. II.

II. vocatio Jonæ poſterior, ejusque ſucceſſus diſpar: ubi rurſus

I. iterata Dei juſſio cap. III, I. 2.
2. Jonæ habita concio v. 3. 4.
3, effectus diſpar
) felix, reſpedu Ninevitarum v. 5- fin.
65) infelix, reſpeciu murmurantis & correpti Jonæ cap. IV.
— VYIII.
Inter eos, qui ni commentationibus ſuis jonam, ſi minus integrum, Commen-
attamen ex barte illuſtrarunt, eminent ex tarii.
Xy 3 Patri-

358 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Pĩe!! O—☚

De Jon. pratrihus AMBROSIUS, cujus in unum ſaltem Jonæ textum, de ntics ioeen

Wattun, jejuniis Ninivitarum ſermo unicus, ordine XL. Tom. III. Oiv. pag. 267. cuiulinl
legirur: S. EPHIREM Syrus, cujus in ps. Lat. extat in onam oratio, Ehlehrh.
Romæ fol. 1589. 1593. Antwerp. ex ed t. Ger. Jo. Voſſii 1619. MAXNIL- rentlesin
MUS, Taurinenſis Epifcop. cujus in Iir amnji, ac Ninivitarum Jejuniis le- MATTI.
gitur homilia Opp. bPag. 227. ex edit. Lheoph. Raynaudi, Lugduni in fol. MTG
An. 15 52. THEOPHYLACTIIS, cujus in Jonam commentatio ſeor- 139,
ſim excuſa eſt Francofurti in 8. An. 1549. “ Lipl. 4. A
Judæruüum ZJudeis ſeorſim, quem ſciam, nemo, præter ſupra memora atos in Pro: iicavit, h
phetas omnes: uno tamen comp lex tu Jonæ Hebraico & Chaldaico, Maſo- WIll. honii,
ram utramque, larchium, Aben Efram, D. Kimchium & Abarbenelem FPEIEFEN.
junxit, & edidit Lipſie in g. An. 1683. Prider. Alberr. Chriſtiani, Bhnhaſſtontt
Luthberano- Noſtris PETRUS ANGERMA NNNUIS, cujus in Jonam homi- rocen a
rum: liæz Wittebergæ prod. in 8. An. 1626. PETRUS ARTOPAEUS, cu- funt: Ejus
jus in Jonam commentarius exc. Stettini, 8. 1545. THOM. BAN- eberge in 4
GIUS, eujus fontium Iſraelis trias, Jona, Michaza, Ruth, prod. Hafniæ 8. onum hotnil
1631. IACOB. B RCHEROI IUS, Theologus Hafnienſis, cujus li- Cujs Germain
ber Fone Propheticus, expoſitione iroral, & eogetiea ilußratus, prod. Cebatar Lipſi
Hafniæ in 4. An. 1686. JOH. BRENTIUS, cujus Commentarius in A. in ſonamn h
Jonam exc. Francof. in 8. 1566. JOH. BUGENHAGEN, cujus Com. eißsgaugſe
mentar. in Jonam prodiit Wittebergæ in 8. An. 155 C. JOH. CAESAR, oicis Cſe
cujus homiliæ XXII. German. in Jonam prodierunt Witteb. in 8. An. 1889. Bal
1600. DAV. CHYTRAEUS, cujus comment. in Jonam Lipſiæ prod. S- Hiſerie
in 8. An. 1 599. MICH. DILHERRUS, qui in ochola Prophetica bag. THEO DO
277 –—27§. Jonam illuſtravit: GEORG. EDELMANN, cujus XXKXYNA. — M Kebeſt 0
in Jonsm homiliæ exc. Wittebergæ 8. An. 1583. 1597. NICOL. Ncc 5RUS.
ElISELNIUS, cujus tuba monito††Zö. Jona G& Miche Germanice prod. . mn4. An 1
Argentorati in 4. An. 102 . I1640. PHIL. GALLUS, cujus XXX. in ę lie Prod H
Jonam homiliæ exc. Magdeburgi in 8. An. 1606. JOH. GERHAN Eui CxyII. T
Ds, cujus annotationes in Jonam, Pſalmis prioribus junctæ leguntur, I. HEN
Jenz in 4. An. 1663. PDii. ANDR. GLEICH, cujus homiliz XVI, II. WA 8
in Jonam Dresdæ prodierunt in 4. SAI 0,0 GESNERUS, „ 1do. i

cujus XII. Proſt ut in Jonam homiliæx: NICOL. GREYFEN, cu- Reeiarum de Re

jus XX. ſunt in hunc Prophetam homiliæ, Roſtoch. S. 15 88. JeSAIAS 4 (8 W h
HEIDENREICH, cujus XXI. in Jonam homiliæ prodierunt Lipf. krt Atumne
in 8. An. 1583. AEGID. HUNNIUS, cujus INX. in Jonam homili liex, eln,
reliquis in Dani elem & Obadiam junctæ exc. Witteberge i in 4. A. 1611. Dðð ſis cunin
BARLHOL. KRACKEWIZ, cujus luculentus in Jonam commen. bugnai tl

tarius

005

nntextum,
Mh⸗ G. 27.
lonam eratio,
un ſjanijt le.
Lugcdnni in fol.
mmentato ſeor-

moratosindto-
haldnico, Mio-
Abar hentlen
Chriſtiani,
1 Pomem hommi-
TOPAEUS, cu-
THONM. 5AN.
rod, Hifie 9.
enſis, Cujus .
Mrati, Prod,
OWRendaris in
EN, cujus Com-

o CAESA.

itteb, inl 9. An.
zm Lipſe prod,
ulei Hay.
k cuſn XIV.
ammice Pot.
cbjs XS. in

. CEEHA.

fnce leguntr,
ns homilie AVl,
GENERUS,
6REEEEN, cu.
188. JKAl
ociann li Uy.

One homil pllie,

ei nhu.

ſonn conntnen.
(mgis

T ngduni fol. 1641. JOHI, CATARDUS, cujus in Jonam expotiti

VETELR. TESTAAM. 2339

tnarius lucem adſpcxit Hamburgi, 8. An. 1610. JOSTA 10 aErd De Jona.

cujus L. in onam homiliæ, excudeb. Schmalcaldiæ in 8. An. 15 %2. JOFI.
FRIEDLER. MAYERUS, cujus Hambhurgiſches Ninive homilias poni-
tentiales in priora HI. Capp. Jonæ exhibet, Hamburgi 3. A. 1693. 011.
MATT H. MEVYFARTUS, in Jonam, Erffurti in 4. HECTOR
MITEHIOBIUS, cujus CNXXII. homiliæ in Jon. exc. Halberſtadii in 4.
1639. & Lipf. 16/4. GEORG. MOEBIUS, cujus Jonas Typicus exc.
Lipf. 4. An. 1678. NICOL. MORINGIUS, qui typice jonam ex-
plicavit, Brunfvigæ in 8. An. I607. CASP. PAMLERUS, cujus
VIII. homiliæ in Jon. prod. Lipſ. in 4. An. 1600. A U GUST US
PFEIFFERUS, cujus Magnalia Cbriſti FP. I. pag. 294. 42 item Specu-
lum pahſionis & 7 eaſurrenton, Chriſii pag. 177 - 209. Jonæ cum explica-
tionem paraphraſticam, tum applicstionem typieam, in lingua vernacula,
ſiſtunt: E jusdem quoque proſtant grælectiones in Prophetam Jonam, Wit-
tebergæ in 4. A. 1671. MOSES PFLACHERUS, cujus IN. ſunt in
Jonam homiliæ Germanicæ, Tubingæ, 4. A. 1604. JO. PO MARILUS,

cujus Germanica Jonæ explicatio edita Magdeburgi in 4. An. 579. recu-

debatur Lipſiæ in 4. 1599. & Stetini 1664. GEORG RHOSTIUS, cujus
XI. in onam homiliæ exc Roſtoch. in 4. A. 162 4 ELIAS SCHADAEUS,
cujus Suvpſis praçipuorum losorum Prophetzæ ZJonæ, ex ipſius ſcholis Theo-

logicis conſcripta & ad diſputandum propoſita ſunt Argentorati, in 8.
15898. BALTHAS. SCHEIDIUS, cujus Jonas Propheta, Philolo-

gieo- Hiſtorico -Commentario evpoſitus, prod. Argentorati in 4. An. 1659.
THEOLDOR. SCHNEPFFIUS, cujus Commentarius in Jonam a

M. Sebaſt. Cygnæo editus eſt Rektorhir! in g. A. 1699, NICOL. SEL.-

NECCERUS, cujus vernacula Jonæ Nahumi &c. e Xpoſitio exc. Lipfſ.
in 4. An. 1567. D NIEL. PaLCHIAVERUS, cujus XXI. homi-
liæz prod. Roſtochii in 4. A. 1643. GREGOR. STRIGENITIUS.

qui CXXII. homiliis vernaculis Jonam ill Iuſtravit, Lipf. fol. 1595. 16 19

JOH. HENRIC. URsINUS in Jonam, Francof. 8. 1641. PHI-
LIPP. WAGNER, cujus extant XXNXV. hemiliæ in Jonam Budiſlæ
An. 15 80. Lipf in 8. I15 I. JOH. WOLLERUS, cujus 9/&α0 α pro-
phetiarum Jonæ & Joelis prodiit Witteberge i in 4. An. 160 5. JODO-
CUS WILLICHIUS, cujus in A Ahchin am, Jonam, Habacuc & Hag-

gzum commentarii ed. Bafil. 1 5

e Pontiſeciis, G A. BRIEL A ACOSTA, Theologus Conimbri- Pontiffri

cenſis, cujus in Jonam, Malgchiam & alios libb. commentaria prodierunt rum.

EXG

BDe Jona.

Refarma-

10r– τι.a

hnenlſis, cujus in Jonam prælecliones prod. Anglice Oxonii in 4. 1599. &
Londini 1600. JOH. LEUSDENIUS, cujus Jonas illuſtratus prod. UI.
trajecti in 8 An. 1650. EDUARD. LIVELEIUS, cujus in Jonam an-

360 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

₰

exc. Pariſ. An. 160 1. JOH. FERUS, cujus in opuſculis varüis Germani-
Cis Lugduni in 8. A. 1967. impreſſis, in Jonam expoſitio legitur p. 169-
341. FRANCGISC. FEVARDENTIUS, cujus in Jonam & epi⸗
ſtolam Judæ commentarius exc. Coloniæ in 8. 159 5. ROCHUS MA-
MEROLLIUS, cujus X X. in onam conciones ed. Verduni-in 8. 1575.

1579. GEORG. MAVYR, S. j. Gallus, cujus exercitatio Grammati-

ca in Prophetam Zonam, inſtitutionibus linguæ Hebrææ adjecla, prodiit

Lugduni in 8. 1649. ANGELUS PACIUCHELLUS, cujus Leckiones
Morales in Prophetam Jonam, 2. Volum. prod. Monachii fol. 16727 &

Antwerp. fol. 1680. FRANCISC. de SALINAS, cujus in Jonam
commentarii, II. tomis prod. Lugduni in fol. 16 52. 16 5 5. JOH. TRE-
MINIUS, cujus in jlonam commentarius prod. Oriolæ in 4. 1624. 8E-
BAST. TUSCANUS, Eremita Auguſtin. cujus in Jonam commenta-

rius prod. Venetiis in 8. 1573. JOH BAPTIST. UWENUS, Antwer-

pienſis, S. J. cujus in Jonam commentarius literalis & moralis ed. Ant-

werpiæ fol. 1640.
e Reformatis, GEORG. ABBOTIUS, Archi- Epiſc. Can-

tuar. cujus in Jonam prælectiones Anglice proſtant, Oxonii 4A. An. 1609.

PETRUS BARO, Theologus Cantabrigienfis, cujus in Jonam præle-
Qiones prod. fol. Londini, 1579. JOH. CROCIUS, cujus in Jonam
Commentarius prod. Caſſellis in 8. An. 1656. JOH. JAC. GRYNÆιS,
cujus explicatio Prophetæ Jonæ prod. Baſil. in 8. 1581. RUDOLPHI.
GUALTHERUS, cujus in Jonam expoſitio exc. Liguri in fol. 1593.

JOH. HOOPERUS, Epiſcop. Gloceſtrienſis, qui in Jonam Anglice

ſcripſit, Londini in 8. An. 1550. JOANNES KlING, Epiſc. Londi-

notationhes inter Criticos Sacros relatæ leguntur: JOHI. MERCERUS,
qui Chaldaicam Amoſi, Abdiæ & Jonæ interpretationem notis illu-
ſtravit, Pariſ. in 4. An. 1557. JOH. PIIL. MILEUS, cujus Ger-
manica prophetiæ lonæ explicatio prodiir Heidelbergæ in 4. A. 16 14.

JOH. MONGENAT, cujus Jonas fluduans exc. Franecqueræ in 4.

1662. AMANDUS POLANUS, in cujus exegeſi analytica vaticiniorum
V. Teſt. edita Baſil. in g. A. 161 5. in Jonam quoque commentarius legitur:

quibus adde FRANCISC. BURMANNUIM, Exercitat. Academiar. F. I.

p. 165. Enchiridii Prophet. F. 15. ſq. & AbRAH. GULICHIUM,
cujus in Analyfi libror. Propbeticor. Vet. & Nov. Teſt. p. g6., ſuo ordine
Jonas incedit.

7

CAP.

D

Ghirac orch
Nule
ſeript⸗
litar g
Poxrti⸗
1M

Vod
cis
dif
.. un
Vaticigii ag.
auſpicatur:
Godetin Pyg
tam eritnten
Aiue ni ſe
mmner ſrimt
in Eiire Ap.
tem zgit Hier
1us zullie: er⸗
vere in) erig,

Hdo ah

tionis expoßit
RS vel
Noſter
Politun ex
ſu
Um, N Mome
au Que non
r Deng ſeer
) ve
Eirp

lericnn,

a

1005

Ariüis Germani.
ſegitut P.169.
onam &epi⸗
ROEHUS MA.
ni⸗in. 157 .
tio Gjommati-
ACjecla, roliit
cljus Lellones
hii fol. 1672 8

hjus in JonAm

fS.o. hb.
n 4. 1044. l
nam cotnmmenta:
5NUS, Antwer-
noralis ed, Ant-

bi.⸗ Eyile Cin-
ii4. An. 1600,
a pomm prele-
cbjus in ſopam
C. GRMNz06,
I. RODOYK.
ei in fol. 1693.
onamn Anglie
, Ppile. Londi⸗
nin in4. 1599,8
Eraus prol! U⸗
8s in ſonam an-
nlcends
onemn notis ilu.
5, cjis Ger⸗
2 10 4. 4., 1614.
necquele n 4.
tic vricinicfun
mematiuslegtut⸗

Nualemidr,:
