Prophetæ, & in verbis Gadi H Dâ cernentis; præterea quoque obſervare
liceat, ucd Samuel frequenter N) I. Chron. INX, 22. XN VI, 28. & Gad
RDTr 2. Sam. XXIV, II. I. Chron. XXI, 9. XXIX, 25 uterque porro
Propheta dicatur, neque tamen ordine inverſo Samueli unquam elogium

AN aut Gado titulus & tribuatur, Nathan demum & tantum au-

diat, quod ſane cafu, aut temere factum, nemo facile dixerit: ipſum ta-

men diſcrepantiæz momentum, in quo verſetur cardine, doctiſſimi viro-

rum ſe ignorare fatentur. Incerta enim perquam differentiæ ratio eſt,
quam Scipio Sgambatus lib. II. Archivorum Vet. Ieſz. Tit. XXII. p. 2G.

tradit talem: Propbeta & Videns diſerunt. Viaens enim HiT eſt, qui
res futuras mente aſſequitur- Propheta &S , gui eas ore profert ac pro-

nunciat. Rurſien videntur diſſerre 3ο & quorum utrumque ver-
titur Latine Videns. Sed Roëh dicitur de Samuele, & ſgniſicat clare & in
uperta luce aliquid conſpicari: Cboſb, quod de Gaddo dicitur, aliquid ob-
ſcurius ſi⸗ Enißie cat. Quæ plane fibi non conſtant. Nam nec ore proferre
ac pronunciare quicquam poſſet Propheta, niſi mente prius id per cepiſiet,
adeoque n fuiſſet: nec Videns res futuras in ſui, ſed aliorum potius
A. 3 gra-

6 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

gratiam mente aſſequebat ur, adeoque Proloqui perceptas neceſſe habe-
bat. Rurſus ob’cure perquam videbat Samuel Sam. XVI, 6. ſqq. con-
tra vero ea, longe clarius Gad, 2 Sam. XXIV, II ſqg. Vero itaque paulo
videtur ſimilius, broprie eſſe eο το qui oculos mentis in rem,
contemplationi ſuæ oblatam, alte defigit; ; & vultu immoto in ejus intuitu
heæret, 2. Reg. VI, II. quæ omnis vis non eſtin voce H&α62², quippe quæ
ſimpliciter notat, qualemcunque rei ſpeciem in phantaſia deſeriptam vi-
dere, non in ecſtaſi tantum, ſed & per quietem, Gen. XXXI, 10. X Ll, 22.
vocisque adeo £ latiorem eſſe ſi gnificationem; quæ Vitringæ erudita
eſt hariolatio in typo doctrinæ Propheticæ cap. 1. §. 3. b. 7. quod tamen diſ-
crimen in Scripturaà ubivis ſervari, ipſe Vir clariſſ. Pro certo affirmare non
audet. Vir Hebraice docti imus, Joh. Cocecejus in Lexico Hebr. in voc.
T ita exiſtimat: Samuelem vocari è[) Vidgentem, a voce divina,
quam accepit veluti coram ex ore Dei: Propbhetas dici eos, qui publice
locuti ſunt: dici omnes, qui revelationes haberent, five in ordi-
nario ſtudio ac meditatione, per Scripturam, ſive per extraordinariam in-
ſpirationem. Ilſta vero, quæ aſſignat, diſcrepantiæz momenta, quoniam
paſſim mutuo convertuntur, ita ut Prophetæ quoque vocem divinam ve-
luti coram ex ore Dei perciperent, & —*1 pariter atque —½) di-
vinæ voluntatis interpretes eſſent, qui publice loquerentur, vix videtur,
ſolidam Coccejus aſſertionis ſuæ rationem allegare potniſſe. Ut taceam,
unum nonnunquam de altero, enn de — Prædicari, 2 Reg.
XVII, 13. Unde ſatis, opinor, conſtat, eſſe quidem aliquod imer hæc vo-
cabula æque ac munia diſcrimen, quod tamen, quale ſit, hodie ignoretur.
Præter hos alii quoque honorum ſunt tituli, quibus æque ac Sacerdotes,
cæterique Numini, ejusque cultui dicati, in Scriptura mactantur Prophe-
tæ, ut cum — Pre W R Viri Dei, a Deo toti pendentes, ac in & cum
Deo viventes, I. Sam. IX, 8. I. Reg. XIII, I. I. Tim. VI, II. 2. Petr. I, 21.
W & Viri ſpirituales, à ſacro Spiritu afflati ac moti, Hoſ. IX, 7.
— ſtillatores, Mich. II, 6. I1. Am. VII, 16. quorum ſermo fœ-
cundi roris ad inſtar (Deut. XXXIII, 2.) ſtillat: — aas ſveculatores, Eſ.
LII, 8. Hofſ. IX, 8. qui velut in ſpecula conſtituti excubias agunt:
—W cuſtodes Eſ. LXII, 6. qui, de muro longe proſpicientes, appro-
pinquantis periculi commonefaciunt civitatem Dei: nN DD nuncii
Dei ad homines Hagg. I, 13. & communi nomine NA Wa ſorvi
Dei 2. Reg. XXI. 9. Ezech. XXXVIII, 17. Dan. IX, 10. Jer. VII. 25. ſa-
lutantur, in quibus exponendis, cum Commentarii in citata loca otium
fecerint, nobis nunc prolixioribus eſſe non licet. Unum eſt, quod addo,

Tdo .

z eνατ encomium, Matth X, 41. XI, 9. 13. Act. XI. 28. XXI. 9. I. Cor.
XIV, 3. & alibi paſſim, tum de priſcis illis antiquioris Fœderis vatibus,
tum de Doctoribus eccleſiæ Chriſti primitivæ, tum & uſurpatum legi de
iis, qui Deo afflante futura prædicebant. Cujus originem juxta ac ſigni;
ſicationem Propfiam ediſſerens Euſebius, Demonſtr. Evang. lib. V. J. 2 9.
videri ſibi inquit 20 „α IIgeτα,α τ‿οιααιεν 7aρα 7⁰ 7 o-
Oc/ ve/» 4 α 7 60 Doar G 1 e, Aιο ο Oeéton v&ε¹vHαι, n 6νον 1 Tαοα%ι
7,, &NXαι 1α T 4sRνοσνυ ie en . οkhn οςid, bene recteque
, “ tas vocare a verbo rooορoοιο portendo, ſigniſico: quod divinus in eis

VETE R. TESTAM. 7

De Pro-
phetis in
genere.
TIeoρναν⁰.
7S quis
& unde di-
Rus?

Wiritas ante oſtendere, & lumine ſuo anticipare, non præſontium modo ve-
rum etiam futurorum veram certamque cognitionem conſueverit. Sed re-

Ctius a ι aliis derivatur „ quod Prædicand 0 futura indicant, quo
Iſidori Hiſpalenſis facit explicatio, qui lib. VII. Orig. ſeu Etymologiar.

cap. VIII. f. o. quos gentiles, inquit, 'ates appellant, hos noſtri Prophetas

vocant, quaſi Praſfatores quia porro Jantur. & de futuris vera bPradicunt.

Quæ anguſtior paulo, & etymologica vocis ſigniſicatio, uſu Scripturæ &u
eccleſiæ, ad univerſum illum hnionum ſictrum, quas ſupra allegavi-

mus, ambitum extenditur, ut æque late pateat, quam Hebræorum —α2,
& quosvis Scripturæ interpretes, I. Cor. XIV, 29. 32. 37. eccleſiæque

Docorum ordinem certum Eph. IV, II. complectatur.

III.
Ceterum cum unaquæque fere gens ſuos olim haberet vates, quos
*τ1is Græci a furore, quo perciti oracula fundebant, & αααουε
aut XNHàο⅞nνωs 6v&α, àb or aculorum eloquio Vel cantu aPpellabant, eaque Ci-
cerone teſte lib. I. de divinat. ab init. vetus ſit opinio, jam A45gue ab beroicis

Prophetæ
dicti

ducta temporibus, enque & populi Komani, & omnium gentium ſirmata con-

ſenſi , verſari ndem, inter homines divinationem quam Graci Aavrindy
atbellant, id eſt. praſenſionen, & ſeientiam rerum futurarum: facum hinc 9
eſt, ut Pr. obbers notio vel improprie nonnunquam adhiberetur, ad Pieu-
do-Prophetas juxta ac gentilium deſignandos vates, ut ex I. Reg. X VIII, 22.
fer. XXIII, II. I3. I4. I5. 21. Hoſ. IX, 7. 8. Mich. III, II. Zeph. III, 4
Zach. KIII, 2. apparet, quo ſenſu Paulus etiam Epimenidem Poëtain 1.
I, 12. Prophetam dicit, ex Cretenſium ſane opinione, qui divinationis

veli Alinpro.
rie.

eum peritifmum cenſebant; vel proprie pro iis, qui Oο νρανννα τ—Ü e pror
ciS Peg A&α⅜ο *ε τι*πααιν acli & impulſi a Spiri itu Sancto, locuti ſunt, PrIie.

2. Pet. I, 21. Veri ergo nominis Prophetæ, homines, erant, divina luce
colluſirati, reés Vel ſublimitate jIura abſtrcſäs, vel eventu adhbuc füturas, G
naturali ſagacitati impe rveſtigäbile ntque incognitas ex divina revelatione
berctientes, & vel e Sisgna, vel ber verba cum aliis , ucrum eas ſoire

inter-

8 INTRODUCT. AD LIBROS BI BLICOS

De Pro- intererat, communicantes, nd gloriam Numinis, & eccleſiae aediſicationem,
phetis ia vel ad informationem nonnunguam privatorum. Nec enim quilibet,
genere. (Rrvina gaudens revelatione, Propheta ſtatim dici meretur, ſed requireba-
tur amplius, ut interpretem divinæ voluntatis & revelationis ad homines
ageret, aut agitante in caleſcens Numine, hymnos pangendo vel canendo,
Mö1ios inſtrueret aut excitaret. Abimelechum quippe, Labanem, Pharao-
nem, Nebucadhezarem, alios, divinitus in ſomniis monitos, extraordina-

rum cenſum relatos. Quo reſpiciens Auguſtinus quæſt. 17. in Exod. I. IV.
Opb. P. 0. nibil aliud eſſe Prophetam Dei, inquit, niſi enunciatorem ver-
borum Dei bominibus, qui Deum vel non poßſunt, vel aon merentur audire.
Neque rurſus omnes, qui de rebus divinis populum inſtruebant, Prophe-

diſtingui videamus, quorum tamen haud poſtremæ in eo ſitæ erant partes,
ut legem interpretando, cultus rationem docendo, ac exemplo præeundo,

do, voluntatem Dei populo denunciarent: ſed peculiari præterea opus
erat motu dlivino, & interna luce, qua ſupra vulgarem naturae captum ſa⸗
perent, agerentve. Utrumque complexus Philo lib. de præmiis & pæ-
nis, Olb. p. 717. E. Cconciſe nec incommode Prophetam definit: 56§

pres Dei eſt, diclantis imus oracula.
tropherie WGingilari Prorfus & extraordinario influxu, Prophetam evaſiſſe. Ipſe ſibi
ſolus Deut Deus hoc àνανναα e icat, quod e reconditæ ſapientiæ ſuæ penu inſtruat
Trinunus. ſervos (uos, Jeſ. XLIil, 12, Amos III, 7. ldque, ut Theologi loquun-
tur, opus ad extra, omnes Sanctae Triados perſonæ invicem habent com-
mune, ſic ut Patritribuatur Oſ. I, 2, coll. 7. Ebr. I, I. 2. Apoc. I, 1. Filio
Zach. I, 9. & Spiritui S. 2. Sam. XXIII, 2. Act. I, I1I6. I. Petr. I, II.
2. Petr. I, 21. Ut adeo fruſtra ſint, qutvel diabolo accepta quædam ferunt
vaticinia, vel ad narturalem referunt &7 αιMαοαιανν ſolertiam aut ſagacitatem.
Demone quidem plenos gentilium augures, aruſpices, & Pſeudo-Prophe-
tas facile largior futura prænunciaſſe, quibus eventus ſatis nonnunquam
crxade reſponderit, quod de Saule Pytheniſſam conſulente ex I. Sam.
XXVIII, 19. de Crœſo, Juliano, aliisque ex Theodoreti de Græcar. affecdtion.
curat ſorm. X. de Oræculis, Tom. IV. Obp. p. 6G28. q. conſtat, nec ipte Deus
abnult Deut. XIII, I. ſqq. Idque quo pacto eveniat, ſcite & breviterex-

vunquaim
Diab olaß,

riis accepimus gaviſos fuiſſe revelationibus, nuſpiam tamen in Propheta-

tæ cluebant, cum ab horum ordine Sacerdotes, Jer. II, 8. & paſſim alias,

quin & per Urim & Thummim de dubio futurorum eventu reſponſa dan-

Sαο W—r Jͤ Oir, 3 ο * nαρεετοος τα XäανWsεα rο Oes, Propheta inter-

Porro quidem ſatis conſtat de eo, nullum absque Numine, ejusque

—

— — —

— —

MUM VETER. TESTAM.

Carpz, Pars III.

plicat b. Joh. Meiſnerus de Prophet. Sect. II. G. 7. p. 3o. cujus huc transfer- De Ppro.
re verba e re praeſenti eſt. Ita autem habent: Quod aliguando vera præ- phetis in
Licit diabolus, ea vel conjectando, vel pro ineredibili ſagacitate, quæ ſine du- genere.
bio omnium hominum ingenium excedit, agentia naturalia paſſvis aptando,
aut unam rem pro altera inſenſibiliter ſabſiituendo, aßecutus eſt; vel maxi-
ma celeritate, qua pollet, quæ revera jam in occidente exiſtunt, iſpſe autem vei
audivit, vel aliter comperta habet, ſed propter locorum diſtantiam ab homi-
nibus ſciri non poſzunt, in oriente pronunciat: vel ex Dei revelatione, cum
opera ejus in puniendis hominibus utitur, addidicit; vel denique taie quid eſt,
guod bermißſu Dei ipſofalturns alias erat, ut de morbis, fFame, peſte, ſacile in:.“
velligitur. Certo tamen ſingula prænoſſe futura, ſuisque ea myſtis ſug-
gerere poſſe prædicenda, Deo uni ac vero adeo eſt proprium, ut hoc velut
noi ele a gentilium Deaſtris ſe diſtinguat, Eſ. XLI, 22. ſq. KLIV, 7.
Idoneum enim, inquit Tertullianus Apologet. c. XX. T. I. Opp. p. 20. tbſti-
moniam divinitatis eſt veritas divinationum æ que ut Chryſoſtomus Ho-
mil. LXXLII. in Job. I. II. Olp. in N. I. p. gg7. graviter pronunciat:
Oes rTr— “αααI. οN 7 Ae*νrτται ποοντ, Deo maxime proprium
3N, futura bradictere: & rurſus Homil. XVII. in Job. 13ro vαοιMD
v Jes, 67τ⁹ 8⁰ äl οοαιτι Aν ασιοια, cν ααοασ
/Xà οdρονονσοο boc enim vel maxime Dei oepus eſt, quod negue demones imitari
poſſunt, quamvis majorem in modum nitantur. Hinc eſt, ut non tantum
Plane falſa interdum prædicerent vates a malo genio agitati, ut I. Reg.
XXII, 12. 13. ſed etiam tam perplexa ut plurimum & intricata, tam ad de-
ceptionem & illuſionem ſciſcitantium ſtudioſe compoſita, ut in aſſirman-
tem æquo jure traxeris oraculum, quam negantem partem. Ipſe ex hac
ratione Apollo Aoιον dictus, & Cicero fraudibus vatum ac impoſturis in

eeanm adductus eſt ſententiam, ut omnia potius Ethnicorum oracula ridere

neæniisque ac fabulis accenſere mallet, quam obſcuritatis aut mendacii la-
bem ſupremo Numini adſpergere. Hinc lib. z. de divinat. diſerte fatetur,
oracula Apollinis, guibus Cbryſippus totum volumen impleverat, pantim fal-⸗
a ſſe, partim caſu vera, ut in omni oratione ſit ſæpiſſme, partim flexiloqua
Gohbſcura, ut interpres égeret interprete, & ſors ipſa referenda eſet ad ſor-
tes, bartim ambiguæ, & quæ ad Dialedticum eſſent referenda. Nec impo-
NKuras illas fraudesque oraculorum concoquere potuit Lucianus, irriſor
licet religionis Chriſtiane, quin in Dialogo Junonis & Latonæ Tom. II.
Oep. p. 12. in hanc erumperet confeſſionem: ιε A' τσ½Xαν 7οοντρτα
ev A*νταν Sdee,, & .ονν⅔nnve th’. Y.τιαοννραιις SoρwνdK0ο
Tic Aα †vα,. "6 e* 6“ AeA Poyg, 76 ε 6 KANAâραενQναοο Sa-
Zarc

k4 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICGOS

De bPro- nrd Tr36 νενρο τα Xo& α õ S2rρo)
phetis in 77 sοταεαο απονιιιο α Aαναεπιτο &εαοαο το αααMναι. 4 TXν⅓
genere. rsα GHι οντα. X. Apollo ſimulat quidem omnia ſeire ſeſe, &
vatieinari: & erectis vaticinandi tabernis, hic in Delphis, illic in Claro, &
Didymis, decibit conſulentes ſe, obliqua, & in utramque partem quæſt ionis
praæpoſitæ inclinantia reſpondendo, ne videlicet erroris pPoſſit damnari: atque
ita ex hoc quaſtum ſacit, & diteſcit, idque prudentiores non latere addit.
Eadem quoque ridet in dial., Menitpi, Amphilochi & Troph. cit. Tom. é6.
in Jove Tragado Tom. III. P. 343 in Jove confuiato IT.II. p. 257. ſeq. & Ppas-
ſim alias. Ut jam filentio transmittam, quæ deoctiſſimus Huetius in hanc
. reumm collegit Demonſtr. Evang. Propoſ. IX. cap. 11. J. 70. bP. 1183. Ut adeo
vera ac ſancta prophetia, a turbido iſthoc & impuro dimanaſſe unquam
fonte, credenda non ſit. 2 ðUM

nec homi- Sed nec hominum ſagacitati naturali, ingenio aut labori tribuen-
nunm nhaota dum quicquam eſt in prophetiæ acquirendo dono. Pro ſuo enim bene-
ralizſugt- placito, hoc æque ac cetera Xνρυνοιτασ SPiritus ille Dei, omnium fons
cieas ac autor, diſtribuit unicuique zα π⁰ XHααo ſicuti vult, I. Cor. AII, II,
Sunt equidem, qui corporis compoſitionem vel temperamentum, tum &
induſtriam hominum multum huc facere exiſtimant, quemadmodum uſu
vwenire videmus, viros prudentes multoque rerum uſu ſubactos, ingenii
fui acie, & præſentium cum priſtinis temporibus collatione, multa ſæœæpe
prævidere, haud aliis facile obvia perſpectu. Callidus proſpicit molum,
& occultat ſe; ſimplices autem tranſeunt, & mulctantur, Prov. XXII, 3.
XXVII, 12. Talem ſe vatem jactat Cicero lib. VI. Epiſt. 6. ad Cæcinnam:
. AAe te ratio quædam Etruſeæ diſciplinæ, inquiens, quam a Patre, nobiliſſimo
atque optimo viro, acceperas, non fefellite ne nos quidem noſtra divinatio
fallit: quam cum ſapientiſſimorum virorum monumentis atque præceptis,
plurimoque; ut ſeis, doctrinæ ſtudio, tum magno etiam uſiztractandæ reipubli-
ese, magnaque noſtrorumtemporum varietate conſecuti ſumus. Cui quidem
divinationi hoc plus conſidimus, quod ea nos nihil in tam obſeuris rebus, tam-
Aaue perturbatis, unquam omnino fefellit. Dicerem, qux antea futura dixiſ-
ſem, ni vererer, ne ex eventis ſingere viderer. Sed diſpar longe ratio eſt
gonjecdturarum de futuro rerum civilium naturaliumque eventu, quæ cum
hæſitatione multa, metu erroris, & ignorantia circumſtantiarum, cauſa-
trumque ſunt conjuncłæ; & divinorum vaticiniorum, quarum illæ quidem
in hominis eſſe poſſunt poteſtate, quanquam non absque divino munere,
heæc

VETER. TESTAM. 1

hæc (liſerte denegantur, cutn en Prophet: la libiti voreinis allata divo De De Pra-
1
tro aſſeratur, ſed ados a Spirita S. locates eſſe ſanctos Hhei houmnes, 2 Petr. Paetis in

I, 20, Nec cum hominum eſt, futura indubie prænofie, Coh. VIII, 6. Senere,
VII, 1. X, 4. Prov. NXNXVII, I. quod vel gentiles humana ſorte ſuperius
agnoverunt; unde ſcitum illud Heſi odi:
Marris 9 Stis 5 61* ntevixv α 0% ον
O5,: v 20gen Zmvè vov Aiναοναιοιι .
Vates nullus eſi inter honunes zerræ incolas, gui noverit mentem Jovi, Agin- ð
chi & illud Anacreontis Od. 72.
IIev αοορν ααεαονH YMU .

O Bics gorci ραXοο.

Unde cognoſcimus futurum? Vita hominibus: enota 6ſt. Hinc Joſephu Gen.
XL., 8. XI I, 16. juxta ac Daniel c. II, 28. ſqq. vaticinandi virtutem ſibi
denegantes, Deo ſoli in acceptis referunt; imo & aberraſie a vero depre-
henditur Nathan, quando inconſulto Deo reſponfum dare præſumeret,
2 Sam. VII, 3. Illa vero argumenta, quibus Ammonius apud Plutar- contra
chum lib. de oraculorum defectu, & ampliori apparatu Petrus Petitus de Petr. Pe-
Sybillis lib. i. . g. demonſtrare ſatagunt, non minus animis hominum va- titum.
ticinandi poteſtatem eſſe innatam, quamvis memoriæ, quæ præteritorum
recordantur, fuſe & ſolide Witſius diſcuſſit lib. I. Miſeellan. Jaor. cap. G.
toto p. 72. quæ huc tranſcribere fingula ſuperſedemus. Idem porro cap. 9.
ex inſtituto ſub examen vocat, quæ Petitus ad hanc firmandam ſententi-
am affert, dum c. I. cap. o. præſtantem mentis indolem ac ſublimitatem,
qualis in Platone, Pythagora, Heraclito, Parmenide, Anaxagora, Ariſtotele
conſpicua fuerit; cap. I. temperamentum melancholicum, quod in Mo-
ſe fuiſſe tradit ac Helia: cap. 13 cœlum ipſum, ac ſiderum poſitum:
cap. 17. ſubterranei quoque halitus hauſtum, mentem hominum ad va-
ticinandi facultatem diſponere ac præparare contendit; erudito quidem,
ſed veritati haud usque quaque congruo ſermone. Sane enim, ut vel tri-
us, quod ajunt, verbis vanitatem aſlertorum oſtendam, non tam præſtan-
tiſſima Deus elegiſſe ingenia, quam ſimplicia minusque obluctantia,
I Cor. I, 19. ſeqq. Matth. XI, 25. perhibetur. emperamenti vero, ut
mulla ad Prophetiam proportio eſt & habitudo, ſic nec diſpoſitio, cum MW
illa alibera Spiritus S. pendeat diſpenſatione, quæ nulla naturalium cauſa-
rum ſtructura coaréctanda eſt, I Cor. XII, II. Siderum porro vis in libe-
ras & contingentes hominum actiones pariter ac mentes, exploſa dudum
elſt, quin & Deo ipſo profcupte Eer⸗ N1 N , 13. Quod & defubterranei
halitus

De Pro-
phetis in

& Spino-
fam defen-
ditur.

12 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

halitus hauſtu intelligendum, quod inauditum inter Chriſtiauos com-
mentum, eximpoſturis ſacrificulorufn gentilium, qui ex antris & caver-
nis reſponſa dabant, ortum traxit; quas ipſorum fraudes Antonius van
Dalen diſſertatione gemina de oraculis Ethnicorum, ex domeſticis ipforum
teſtimoniis, in apricum poſuit & detexit. Ulterius progreſſus Spinoſa,
poſtquam Tract. Theologico-Polit cap 2. omnem Prophetiæ perceptio-
nem ex imaginatione ſubjecti, ejus vero certitudinem ex ſignis, oraculo
junctis, ſuſpendiſſet, temper amentuùm tam arcte cum Prophetia connectit,
ut pro diverſitate ejus variafſe quoque credat vaticinandi facultatem.
Ipſa, inquit P. 18. revelatio variabat in unoquoque Propheta pro diſpofi tione
temperamenti corboris imaginationis, & pro ratione opinionum, quas antea
amplexus fuerat. Pro ratione enim temperamenti variabat hoc modo, nem-
bper Si Propheta erat bilaris, ei revelabantur victoriæ bax, E guæ porroh bo-
mines ad lætitian movent. Tuales enim ſimilia Japius imaginari ſolent.

Ii contra triſtis erat, bella, ſubplicia, & omnia mala ei revelabantur; & ſic

brout Propheta erat miſeri icors, Mandus, iracundus, ſoverus Go. eatenus mä-
gis aptus erat ad has, quam ad illas revelationes. Hæc poſt interjecta non-
nulla ita probare ſatagit p. 1’9. Primum conſtat ex illo caſu Eliſæ 2 Reg.
UI, 15 qui, ut Ferobeammo brophetaret, organum petiit, nec Dei mentem per-
cipere potuit, niſi poſtquam Muſica organi delectatus fuit, tum demum Jero-

beamo cum ſociis læta Prædixit, quod antea contingere nequit, quia Regi im-

tus erat,; & qui in aliquem irati ſunt, apti quidem ſunt ad mala, non vero
bona de iisdem imaginandum. QOuod autem alii dicere volunt, Deum iratis

& triſtibus non revelari, ii quidem Jomniant: nam Deus Moſi in Pharao-

nem irato revelavit miſeram illam brimogenitor um ſtragem Exod. XI, &.
idque nullo adbibito organo. Kaino etiam Furenti Deus revelatus eſt.
Ezechieli præ ira impatienti, miſeriæ & contumacia Judaorum revelata fuit,
Ezech. II 13. & Jeremias mæſtiſſimus, & magno vitæ tædio captus calami-
tates Judæorum prophetavite adeo ut Joſias um conſalere noluerit. Jed
Jaminam ei contemporaneam, utpote quæ ex ingenio muliebi i magis abta erat,

ut ei Dei miſericordia revelaretur, 2 Paral. XXXV. Michæas etiam nun-

quam Achabo aliquid boni quod tamen alii veri Prophetæ fecerunt, ut patet
e 1 Reg. XX. ſed tota ejus vita, mala prophetavit, 1 Reg. XXII, 7 & clari-
us in 2 Paral. XVIII, 7 Ex quibus tandem concludit: Prophetæ itaque
pro vario corporis temperamento magis ad has quam ad illar revelationes
erant apti. Verum ut taceam, non tam temperamenti, quam afflecuum,
quos vocant, potius, & animi variam diſpoſitionem, ex diverſa rerum fato-
zumque, quibus fruitur, condione ac facie oriundam, his exemplis ur-
geri; 3

. ⸗
—
.

pl⸗
s

I,.
t0

u⸗

acerbas comminationes, ſuaviſſimas –WR edidit promiſſiones. Jere-

ſæpius quoque videas, eadem vaticinia, triſti exorſa comminatione, mox

vices, quod abſurdum. Quid:? quod omnis veritas vaticiniorum hoc
forte tunc triſtis, non potuerit niſi triſtia reſpondere, adeoque falſa pro-

Propheticam non fuiſſe, niſi moralem, contendit, p. 21. concludit, Pro-

rendum ulterius eſt, quo medio ac modo hominibus eam largiatur? Per

Jis Ac. I 25. regulam vero Prov. XVI, 33. conſpicimus; alia ſacerdota- vel ſacer

VETER. TESTAM. V 13
geri; adeo præterea lubrica ſunt omnia, & ruinoſo ſuperſtrucla fundamen- De Pro-
to, ut Pari exemplorum, qua adſtruuntur, copia convelli queant ac everti phetis in
Triſtis profecto Bileam erat, & valde iratus non aſinæ modo ſuæ, quam Senere.
verberibus cædebat, verum etiam Iraelitico populo, quem devovere cum
nequiret, ampliſſimi ſpe lucri excidebat, neque tamen alia quam læta KE “?
benedictionis Plena profari poterat, utcunque animum ad diras & maledi-:
Ga diſponere anniteretur, Num. XXII. XXIII. XXIV. Sic Jeſaias præter

mias ille mœſtus, non captivitatem modoô, ſed & felicem ex Babylonia
reditum novique Fœderis cecinit c. XXXI. felicitratem. Morti vicinns
Eliſa, quem tunc temporis præ g gaudio exultaſſe nemo facile dixerit, vi-
cGtoriam tamen adverſus Syros Joaſo Regi prædicit 2. Reg. XIII, 17. Et

lætiſſimus ſubnectere rerum vices, rurſusque tandem in calamitatum qua-
rundam denunciatione deſinere; unde juxta Spinoſæ mentem confice-
res, temperamentum Prophetæ, qui talia edebat, tot vel una hora fubiiſſe

commento fubruatur, cum de læto rerum eventu conſultus Pr opheta,
ferre, quæ ipſiſſima tandem Spinoſæ mens eſt, cum p. 16. 17. certitudinem

pbhetiam nunquam Prophetas doctiores reddidiſſe, ſed eos in ſuis præconcebtis
opinionibus reliqu iſſe, ac Propterea nos iis, circa res mere ſpeculativas miaime
teneri credere; & p. 28. pariter aſſerit, nos Prophetis nibil aliud teneri ere-
dere bräter ic quod ſinis & ſabſtantia eſt revelationis, in reliquis prout uni-
cuique libet, liberum eſſe erederee quo ipſo Spiritui Sancto, per os Prophe-
tarum loquenti, fidem habere prohibet, quod quam Prope aà blaſphemia
abſit, nemo non videt. Confer cum his commentis oh. Av, 174
XVI, 13. S
Soli ergo Deo cum prophetica facultas accepta ſi ſit ferenda, ¹ inqui- Renelaeig
IVIII

1

revelationem certe, cujus tamen mira in ſacris literis varietas deprehen-
ditur. Ut enim alia civilis eſt, per ſortes, cujus exempla in Achane Joſ. vel eivilis
VII, 14. in Saule & Jonathane 1 Sam. XIV, 42. i Jona Jon.! 77. 11l Apoſto-
lis, per Urim & † hummim, cujus eruditam & copioſam ſtruxit hiſtoriam datalin,
Buxtorffius F. Exercit. UII. . 267. & recentiſſime Henricus Hülſius Com
B 3 — went.

14 INTRODUVCT. AD LIBROS BIBLIGCOS

De Pro- ment. in Iſraciis priſei prærogativasac bona ſah Ier. T. eſt. Diſſert. V. 216. .
phetis in alia demum Prophetita: ita hanc poſtremam rurſus haud unam obſerva- 1
genere. re licet. Diferte Paulus, Den Im r ααια, non ſmul & ſemel, ſed multis
vicibus & partibus, uo oο„ντννον, diverſimode nunc nude & absque 1
vel pr-o- Symbolorum involucris, nunc veluti veſte adoperta, & ſub vario figura- .
phetica, rum tegmine, Patribus locutum fuiſſe per Prophetas, perhibet Hebr. I, I1.
cujus di. Ptipfe quidem Deus, Num. XlI, 6. 7. 8. præcipuos revelationum ſuarum
ſtributio.
modos recenſens, Prophetis ſeſe appariturum reſtarur per viſio. 1
nem, per ſomnium, —— in enigmete, 22 P per ſigu- 1
ex mente Valn; & -1I 42 — ver allocutionem divinam Mirum in modum ”
Judæo- numerum iſtum augent Rabbini, quorum interpres Maimonides, e gentis
rum, fuæ diſciplina, in More Nevoch. P. II. cap. 47. pP. zi6. Odqg. undecim recen. SM
ſet gradus Prophetiæ, quorum 1) illapfus ſit Spiritus Heroici, quando is 6
induiſſe Judices & Heross legitur, & ad præclara patrandum facinora im- ſe
Puliſſe: 2) illa Spiritus S. facultas, quæ Prophetia adhuc inferior, in
WPTααν &οα dicitur, cujus impulſu vigilantes & integro gaudentes “ n
ſenſuunm miniſterio, Pſalmos cecmerint, aut t ſalutaria morum præcepta, 1
vel alia, ad eccleſiæ vel Politiæ ſpectantia commodum, ediſleruerint; “
quaque cumprimis Hagiographa V. T. ſoripra⸗ — dicta, edita &
exarata ſint: 3) verbum Domini, quando Propheta videt parabolam in äl 3
ſomnio, ejusque declarationem, quales ſint parabolæ Zachariæ: 4) .
ſomnium propheticum, in quo vocem Propherta audit, ſed loquentem non
cermit: 5) cum vir aliquis in ſomnio cum Propheta loquitur, ut Ezech.
XI, 4. 6. 6) cum angelus ipfſi in ſomnio loquitur, ut Gen. XXXI, 1. 7) d
cum Propheta Deum ſe conſpicere in ſomnio ſibi videtur, ut Jeſ. VI, 1. ce
T Reg. XXII, 19. 8) cum interdiu viſio obtingit Prophetica, velut Abra-
hamo Gen. XV. 9, quando audit in ejusmodi viſione vocem ſibi loquen- I
tem, ut ibid. v. 4. 10) quando virum ſecum loquentem in viſione Pro-
phetica conſpicit vigilans, ut Abraham in quercubus Mamre, Gen.
XVIII. & Joſua ad Jerichuntem c. V, I13. II) quando angelum ſecum
loquentem in viſione animadvertit, velut Abraham in ligatione lſaaci. 1
Moſis vero Prophetiæ gradum his omnibus multis paraſangis faciunt ſu- .
periorem, eo quod reliqui omnes Prophetæ mediante angelo ſermonem
QAudierint, Moſes vero ore ad os, ſive coram Deo collocutus feratur, quod- H
que ceteri non niſi per facultatem imginatricem, quam phantaſiam puto, .
Prophetiam perceperint, ſolus vero Moſes ex propitiatorio inter Cheru-
binos, absque facultatis imaginatricis miniſterio, Deum loquentem au- ir
dtierit, quæ ipſa rurſus Maimonidis verba ſunt p. 327. Verum quam incon-
cinna

Joſeph Albo ad quaternarium graduum nmumerum revocat, cujus ien

VETER. TESTAM. 15

cinna & hiulca iſthæc ſit recenſio, quam inſuſſiciens rurfus, & citra neceſſi. De Pro-
tatem tamen copioſa, primo ſtatim intuitu apparet; quam eapropter R. Phetis in
ten- genere-
tiam Hottingerus exponit Theſanr. Phil. Lib. II. cabß. 3. Sect. 4. p. 6éb. &
Henricus Hülſius l. ſupra cit. D'f. II. §. 3. P. 75. ſq. Aliam ingrefli viam
Chriſtiani Doctores, Prophetiæ, ſeu viſionis, ut vocat Auguſtinus, tres ex mente
conſtituunt ſpecies: corporalem, quæ per ſenſibilem aliquam repræſen-Chriſtia-
tationem contingit, & per imagines ſenſibus corporeis objectas, ex qui- D. y.
bpus conceptus mentis naſcitur, ideoque vigilantibus tantum exhibetur:—
imaginarium, cuin ſenſui interno vel phantaſiæ repræſentatur aliquid,

qbuod alioqui homo non erat apprehenſurus, vel novas ſpecies phantaſiæ

imprimendo, vel præexiſtentes immutando, novoque lumine colluſtran-

do: & intelledualem tandem, quæ non e ſenſu aut imaginatione oritur,
ſed immediate a lumine intellectui afluſo proficiſeitur, quatenus ſpecies

intellectuales vel prorfus novæ, vel præexiſtentes quidem, fed elevatæ ta-
men, ac ſupernaturali lumine colluſtratæ intellectui noftro repræſentan-

tur. Hanc Prophetiæ diſtributionem paſſim amplexi Patres atque Scho-

laſtici Dodores, Iſidorus lib. VII. Originum cop. g. P. t. Thomas Part. I.
qu. EEVIII. Art. 4. Alphonſus Toſtatus qu. XI. ſaber lib. 3 Reg. cab. II.
uberrime explicant, quos inter Auguſtinum lege lib. XII. de Geneſi ad li-
zeram cap. XXIV. I. III. Otpp. p. 696. ſg. & e noſtratibus b. Joh. Meiſnerum
de Prophet. Sed. II. S. 17. 27. b 35. ſqg. Aliter rurſus doctifſimus Witſius
revelationem Propheticam aliam dicit immediatam, quæ ita a Deo profi-

ciicitur, nulla ut creata perſona interveniat; eamque iterum vel fimpli-

cem, ſolo interno Spiritus inſtinctu peractam, vel ſymbolicam, acceden-
tibus quibusdam Symbolis inſignitam: alium mediatam, quæ interve-
nientibus angelis ad homines delata ſit; in quibus exponendis Lib. I.

Miſcell. cap. 3-6. P. 16. 4r. prolixe ac erudite verſatur: Demum celeberr.

Vitringa Tybi Doctr. Prophet. &. II. G. 2. P. I0. omnem revelationem divi-
nam Prophetis factam tradit vel interne, absque ſenforiorum externorum

adminiculo, in imaginatione; vel externe, per vocem aut ſiguras, ſenſi-
bus externis vere exhibitas. Sub imaginatione vero intelligi quoque

vult afletum vehementiorem, cum imaginatione conjunctum.
— — Nos uti ſuo quemque ſenſu facile ſinimus abundare, ita miſſis alio- ex auéto-

rum diſtinctionibus, divinæ revelationum Propheticarum recenſioni, Diuna S.
Kurg „.—

Num. XII. traditæ, inhæremus. Primus itaque modus eſt – & P , viſio-
per viſionem, cum vigilantium Prophetarum five oculis corporis, ſive aciei neni,

men-

1r6 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pro- mentis, certæ proponebantur imagines aut figuræ, divinæ voluntatis, rei-
phetis in que maânifeſtandæ indices; ut cum rubum ardentem Moſes Exod. III.
genere. Oculis ſuis, Ezechiel vero idololatriam Hieroſolymitanam c. VIII. men-
tis acie conſpiceret. Nec refert, an interdiu hæ viſiones obtingerent,
qualis Petro circa horam ſextam Act. X, 9. uſu veniebat; an de nocte,
qua Zacharias virum equo rufo vectum, & inter myrteta ſtantem vidit,
c. I, 8. 18. modo ſomnus abeſſet; utut frequentius eſſet tempus noctur-
num, quod quippe habendis viſionibus facris fere ordinarium fuiſſe ob-
ſervant, & exemplis demonſtrant, b. Tarnov. Comment. ad cit. loc. Zachar.
in ſonni- p. 1336. & b. Joh. Schmidius Comment. in eundem loc. b. 1 8o. Secundus
um, T ger ſomnium, quando dormientes oracula ſibi dieta percipie-
. bant mente, vel figuras, rerumque imagines, divinitus phantaſiæ immiſſas,
per inſomnia conſpicabantur: qualia Joſephi Gen. X XXVII, 7. ſeqq. Abra-
hami c. XV, 12. ſeqq. Salomonis in Gibeone I. Reg. IIl, 5. Danielis de
quatuor animantibus aſcendentibus e mari Dan. VII, I. ſeqq, Quæ tamen
infidelibus quoque, & extra eccleſiæ gremium conſtitutis, velut proceri-
bus .gypti in carcere Gen. XL. Pharaoni c. XLl. Nebucadnezari Dan.
II. immiſſa, Prophetas non ſtatim reddebant, cum non tam ſomnians,
quam ſomnii interpretationem callens, vates habeatur. Non enim Pha-
rao, ſed Joſephus, nec Nebucadnezar, ſed Daniel prophetiæ dono gaude-
inænigma. bat. Tertius eſt —— D in ænigmate, quando aliud repræſentatur,
quam quod intelligendum fſit, ut erat, cum librum Ezechiel comederet
c. II, I. cum uni lateri incumbere trecentos nonaginta dies, nec non pa-
nem, cum excrementis bubulis coctum, comedere juberetur c. IV, 5 15.
Quo ſpectat Jeremiæ olla fervens, & virga vigilans c. I, II. 12. Amoſi ca-
niſtrum frudtuum æſtivorum c. VIII, 2. & univerſa fere Apocalypfis Jo-
hannis 13 OsXν Adeoque partim viſiones emblematicæ huc perti-
nent, aliud offerentes, quam quod innuunt; partim locutiones acutæ, &
vel ob rei ſignificatæ inſolentiam, vel ob myſterium, literæ involutum, ab-
ſtruſæ & obſcuræ, Ezech. NVII. partim adtiones ſymbolicæ Prophetis di-
vinitus demandatæ, ut cum nudus incedere Jeſaias c. XX, 2. vel jugum
primo ligneum, poſtea ferreum, de collo ſuſpendere & geſtare Jeremias
juberetur c. XXVII, 2. XXVIII, 13. partim orooα ⅓⁵° οα myſterioſa, ut
in fguram. Jeſ. VII, 3. VIII, I. 3. Hoſ. I, 4. 6. Quartus modus eſt PR Per
ſiguram, qualis alias quidem Deut. IV, I5. de Deo negatur, hic autem as-
ſeritur, nec tam ideam, cum rerum imagines intuemur, ut explicatur ap.
Glaſſium Philol. &. lib. I. Ir. V. Sect. I. can. I. p. 221. qua ſane ratione cum
primo viſionum genere coincideret; quam ſpeciem aliquam ac cρρααν
=èð S Dei,

„ 2*

arcam reſidebat, reſponſum ad interrogata Ferret voce, bumanæ ſimili, fami-:

VETER. TESTPAMsx RM 17
Dei, viſibili corpore ac ſchemate induti, notat, quem oeulis cernebant, De Pro-
loquentemque audiebant; quemadmodum LXX. Seniores in montem Phetis in
Sina una cum Moſe, Aarone, Nadab & Abihu admiſſi, gloriam Domini, genere.
h. e. ſpeciem Domini glorioſam, viderunt, Deo ipſorum oculos manu
non continente, Exod. XXIV, 9-II. Quo referri forte poſſent omnes
iſtæ Domini apparitiones, qua Abrahamus hoſpitem peregre adventantem
Gen. XVIII. Jaco bus colluctatorem ſuum c. XXKII. Joſua ducem exer-

citus Domini c. V. Manoah cum uxore, virum Dei mirabiliter facientem

Jud. XIII. conſpexerunt, niſi quis eas ad primi generis viſionem pertinerc
malit; hic vero ſplendidam admodum & auguſtam, & humana ſorte lon-
ge excellentiorem intelligi cupiat Dei ſpeciem, quæ divinam præſentiam

ſtatim inſinuet, inſolitamque videntibus i inji ciat venerationem ac metum. i alca.

Ultimus demum, isque Moſitantum proprius, eſt ⅝ ore ad os, zionem de
ſive per familiariſſimum colloquium divinum, quod Moſes cum Domino facie ad

de fncie ad faciem, absque alio internuncio & medio, de ore ados, interro-Jucienn
gando & reſpondendo explicando & replicando, diſertis verbis agitabat,

quemadmo dum amicus amicum alloquitur, libera nimirum 7aαHοHςι£, in-
timique commerc familiaritate, ut non attonitus exhorreſceret Moſes,

