aliud factum Deum, & factum Salvatorem eſſe, quod ipfis denegamus.
Geſſit autem Salvatoris nomen Hoſeas, tum quia ſalutis conſequendæ vi-
Caryz. Pars IIIlI. LI am

De Heſes.

feas, quam citra illam eflerunt Oſée, cum Vulgata; cum non Græca no-

genus &
ortus:

266 IN TRODUCT, AD LIBROS BIBLICOS
am & modum eccleſiæ Dei tradidit, tum quia præçonem Salvatoris mun-
di egir, & præclare ac dilucide de ee veticinatus eſt, tum denique, quia
certa ratione Chriſtum Servatorem adumbravit. Tres quippe infignes
viros, hoc nomine inclutos, in Seriptura deprehendimus; Joſuam, fi-
lium Nun, qui fortitudine & magnanimitate ſua, Chriſtum regem & vi-
Gorem repræſentavit; Joſuam, Pontificem maximum, Zach. III, I.
qui Chriſtum ſacerdotem, velut in figura retulit,; & noſtrum demum
Hoſeam, qui eundem, fecundum Propheticum officium, Ppræfiguravit.
Ubi tamen diſſimulandum non eſt, Hoſeam quoque ultimum Ifraeli-
tarum regem, a Salmanaſſare in Aſſyriacam captivitatem abreptum, &
perduellionis poznam exilio luentem 2 Reg. XVII, 4. dictum fuiſie, in
quo bene ominatum nomen ſpem de ipſo conceptam fefellit. Salutare
nomen etiam ab eo, qui ſalutis particeps non eſt, geri poteſt, inquit ad hœæc
Coccejus Comm. in Hoſ. L. t. §. 4. Unde Arabs hauferit, quod Prophetæ
quoque Uziæ nomen fuerit, me fugit. Ita vero ille, in inſcriptione li-
bri: Prophetia Hoſeax, gui eſt Uzia, ſilius Beeri. Et Iin verſione v. I. Ver-

bum Domini, quodfactum eſt ad Uziam, ſilium Beeri: in diebas This &.
Graæcis r LNX. CMone, & perperam Eceleſiaſticis ſcriptoribus nonnul-

Iis Avoa', dicitur: Latini autem rectius cum aſpiratione, Hoſea, vel Ho-

—

Dis, ſed authentica, & Hebræa vocis pronunciatio, quantum quidem lin-
guæ genius patitur, fſit tenenda. Videri tamen poteſt Druſius in Con-

jedctaneis ad edition. Gracam Prophetæ Hoſeæ, ab initio, ubi contra Hie-

ronymi cenſuram, paulo ante allatam, lectionem nominis AUSE tue-
tur, & Hauſe idem cum Hoſe, ſive Hoſea, eſſe pertendit.
Natus dicitur c. I, I. patre Beeri: quem ut fruſtra quærunt alii,
nullo ſcripturæ teſtimonio clarius definitum & memoratum, ſic. Judæi
nonnulli, apud Vatablum h. l. temere confundunt cum principe tribus
Rubenitarum, Beera, t. Chron. V, 5. recenſito, qui captivus in Afſſy-
riam abductus legitur per Tiglathphulaſſarem. Sed enim vero, nec no-
minis conſentit terminatio, nec temporis id admittit ſeries, nec ulla pro-

babilis ſuadet cauſa. Mque incertum, quod Nicol. de Lyra in h. . de

ipſo perhibet: Et fait iſte Beëri Probheta, ſicut, & ſilius, licet ejus pi ophetia
non habeatur, ſicut nec de multis aliis, gui tamen in Seriptura Prophbetæ
nominantur. Habent enim Hebræi pro regula, quod cum in principio ali-
cujus Prophetæ patris nomen exprimitur, Prophetam fuiſſe intelligitur.

Aſt quam inepta, quam a vero aliena hæc Judæorum ſit regula, alibi

1

docui-

oer
uo⸗

Hio!
Phet
miti⸗
ui⸗
Ps)e,
aſe
BexN
de
Rel
ei
forte
Urbes
Druft
Guatm
it, a
rlus,
licis
gdicg
Grwi
upie
Elern
lum ar
Wwocar
public⸗
Um reg
nuImc
Occupe
um, la
liei⸗
n
Prin
ea De
Domi,
lo, te

mun-
quia
innes
III, .
lenum
ultitt

Tſradlr⸗

ophet?
ione li-
I. Ver-
HOnnNl.
el H-

ECa 0O-.
dem lIin-
in C-
tin He-
E te-

Unt dn,
.zabei
penibis
in Aſy-
, necho-
ull pro⸗
7 1l le
, Uehetin
Pylphete
eihin .
telim.
ul, Abi
(ocui:

.

VETLLR. ILESIAM. WD 267
docuimus; nec firmiori nititur tibicine hæc de patria Hoſeæ traditio,
quod Hieroſolymis ſit oriundus, eo quod natale ſolum ipfius in varici-
nio ſilentio involvatur; ex quo ſemper liqueat indicio, ejusmodi Pro-
phetam Hieroſolymis natum eſſe. Aliud Chriſtiana tenuit eccleſia pri-
mitiva, quæ ad tribum Iſaſchar retulit Hoſeam. Ita Epiphanius, vel quis-
quis autor, de vitis Proßhetar. c. XI. L, II. Olb. f. 274. To&S⅞hnn er
BsAeασ, se âs M„πο I oa& οανο. hie natus ſt in Belemoth, de tribu
Iaſehar. Conſentit Dorotheus Tyrius de Prophetis cap. I. niſi quod
BeANezο“à legit: & Iſidorus Hiſpal, de vita & obitu ſanctor. c. XLI. Oſeas
AHo kribli Haſehar, Ortus in Belemoth,. Unde citra hæſitationem Hadrian.
Relandus Falæſtinz Lib. III. p. 622. urbem aliquam comminifeitur in tri-
bu Jiſſaſchar ſitam, Belemoth, patriam Hoſex Prophetæ, quam eandem
forte cum Balamo, Judith VIII, 3. ſuſpicatur; quam tamen, cum inter
urbes tribus illius Joſ. XIX, 22. enumeratas, non legant viri docti joh.
Druſius & Andr. Rivetus in c. I, 1I. Hoſ. confundi cenſent cum Bethſemes,

quam tribus Iſaſchar urbem, Glofſſa Ordin. quoque patriam noſtri tra-

De Hofſea.

patria?

dit, autore cumprimis Hieronymo, qui: Oſee, inquit', de tribu Haſibar

ortus, in Bethſemes. Sic quoque Genevenſes hariolantur, in Bibliis Gal-

licis Præfat. in Hoſ. & Huetius Dem. Evangel. Prop. Il. p. 3gz. Sed in his,
quicquid demum afſſeratur, autoritas Prophetæ ac fides non Periclitatur.
Gravioris momenti quæſtio eſt, de officio ejus Prophetico, quod divinis
auſpiciis, juſſuque Nutninis ſuſceptum, ſumma obiit dexteritate ac fide;
& ſermonibus graviſſimis, & actionibus ſymbolicis, Iraeliticum popu-

lum ab idololatria, & reliquis inde pullulantibus fœdiſſimis ſceleribus
avocare, ac ad pœnitentiam flectere, pro virili anniſus. Poſtquam enim
publica autoritate, ac ſolenni ritu, inveda in IHraeliticum deeem tribu-

um regnum, idololatria I. Reg. XII, 28. longe lateque vagaretur, homi-
numque animos, in errorem ex ſuopte ingenio faciles ac Pronos, adeo
Occuparet, ut omnem fere ſupremi Numinis & metum exploderet & cul-
tum, largiſſima omnis generis flagitiorum ſeges inde prognata, ſevera Dei

judicia, maxime vero vaſtationis ponam, & Aſſyriacam demum captivi-

tatem provocavit Tanto itaque malo ut medieina pararetur, varii ad
raelitas mittebantur a Deo Prophetæ, in quibus g τττ en Dentn
principium ſermonis, ſermo primus Jehovæ fuit per Hoſeam v. 2., quem
ea Deus inſtruxit Qeoopcz & illuminatione, ut non ſua, ſed ſupremi Nu-
ninis verba proferret, totumque ejus vaticinium 3e vorbunm

Domini inſcribi meretur. Hoc itaque munere ſuo, tanta pietate, tanto

7elo, tanta fundlus eſt zagoαuαoe ut hinc pathetice peccata arguendo, &
UM L I 2 bbb

officium
Propketi-
cum:

De Heolea.

2669 INTRODUGCT. AD LIBROS BIBLICOS

ob oculos ponendo, v. g. c. IV, I. ſqq. hinc poœznas atroces denunciando,

hinc vehementer increpando, hinc torpentes excitando atque ad pœni-

tentiam alliciendo, hinc ſolatifluis promiſſionibus, & proſtratos erigen-
do, & feroces demulcendo, nihil reliquum faceret, quo animas Do-
mino lucrari, & imminenti ſubducere poſſet exitio, ſi mens non læva il-
lis fuiſſet. Immerenti ergo Prophetæ convitium faciunt Judæi, cum odii
& malæ erga populum Ifraeliticum fidei eum inſimulant, eoque nomine
acriter ac ſcite a Deo reprehenſum, tanquam cτ—+wν rcinαρντιο tradunt.
In Talmudis enim Cod. Peſachim cap. VIII. p. &. circa ſin. Hoſeam nu-
gantur Deo autorem fuiſſe, ut populum Hebræum miſſum faceret, &
diſpergeret inter gentes: ipſi namque, totius hujus univerſi Domino, in
proclivi eſſe, aliam quamcunque gentem, e nationibus mundi, in popu-
lum peculii ſibi adſeiſcere. At vero ſanctiſmſimum Numen, populi ſui mi-
fertum, juſſiſſe prophetam, ut uxorem duceret fornicariam, & poſt ſu⸗
ſceptam ex illa prolem, dato repudii libello, eandem rurſus dimitteret.
Prophetam autem, ubi ſemel duxerit fornicariam, permoveri nunquam
potuiſſe, ut eam denuo repudiaret. Hinc Deum, ejus in populum ſuum
malevolentiam redarguentem, regeſſiſle: ſicut ergo tu uxorem, quæ me-
retrix fuit & fornicaria, ſic ut filios, quos ex ea ſuſcepiſti adulterinos, ne-
ſcias tuos eſſe, an alterius, repudiare tamen non potes: ſic multo minus
ego Iſraelem, qui ſunt filii mei, filii dilecti mei, filii Abraham, Iſaac &
Jacob, qui eſt unus e quatuor poſſeſſionibus, quas poſſideo in hoc mun-
do &c. Agnito ergo peccato, Hoſeam deprecatum eſſe Dominum pro
ſe; quem denug redarguens Deus, quod ſibi ſaltem miſericordiam expo-
ſceret, pro univerſo populo Iſraelitico preces fundere juſſit, cui quippe
tria decreta gratioſa deſtinarit &c. Piget adſcribere reliqua, nec opus eſſe
arbitror operoſa commenti confutatione, quam ſatis copiofam dedit

miracula., Jul. Bartoloccius Biblioth. Rabb. P. II. p. 7369. ſag. Miraculis quoque

.

inclutum Hoſeam contendit Pſeudo-Epiphanius, loco ante cit. & ex illo
Iſidorus Hiſpal. ex quo forte idem hauſit Gloſſa Ordin. gros νον T
gæ, i&e r ο Kooto“ ss& Soaôε esr ra i, 7 ro T& ‿αναιο ταρ
αονανis αον τ. ταανα , 7 sv TXοαν s α¾ ℳτι aaνννιπ,ς &ε .
A6ορ 1 Yeαιοιατανvͤ hνοααοαàQνο τταο α S7Sνn⅝ο. Hic ut ven-
zurum cœlitus in terram Dominum affirmaret, ejusmodi fore portentum
edixits tum ſeilicet, cum illa quereus, quæ erat in Silo, ſponte ſua duodecim
in partes divideretur, indeque totidem quercus exiſterent. Quod ita, ut Pra-
diktum eſt, contigit. Quæ tamen traditio, autoritate divina deſtituta,
& ex Apocrypho quodam iſtius ætatis documento, ab autore vitarum,
Prophet.

Propl
mout
ſtrum
femni⸗
cet,
im ol
ventui
miſſur
eunde
colle
Uitur⸗
expli
minor
regmi!
gnum
ſcortat
prer
tionen
Joods
Pplicatt
ilhec⸗
Gham,
Baltha
coſſtrar
iC,
ti conar
Vium E
li
Cazar, .
inttem,
tancon
bis e
ſo, D
lus qu
cum br
Kient

ndo,
Eeni.
gen⸗
Do⸗
Zvl.
modi
Omine
AWunt,
and-
eret, &
Uno, in
popr-
ſuimi.
oſt ſu⸗
literet.
nquamm
n Knum
neme
105, e
0 minus
lſaae &
Ocmu-
um pro
nespo⸗
quͤppe
s ele
n dedit
Jwocde
ex ilo
ey Ii-
160 ii⸗
ut vel-
rtentun
uudelinj
,/.
Geltituta,
Ilatumm,

Ptophet.

VETER. TESTAM. 269

Prophet. hauſta, rectius exploditur, quam admittitur. Neque porro de- De Hoſez.
monſtrari ſatis poterit, quod alii contendunt, typum Chriſti exhibuiſſe no- typira
ſtrum. Ita Gloſſa ordinaria ade. L, . Gerit autem ſaguram Chriſti, qui ex HH
Jornicationegentium accερωut in corpore ſuo eceleſiam., Admittamus enim li- ti o:
cet, quod S. præc. declaravimus, idem cum Salvatore noſtro nomen Hoſe- H
am obtinuiſie, ut ex Prophetis quoque eſſet, qui nomine ipfum referret,
venturumque deſignaretProphetam illum inſignem, Deut. XVIII, 18. pro-
miſſum, Jeſu nomine inclutum; in matrimonio tamen cum meretrice in-
eundo, Hoſeam repræſentaſſe Dominum, qui e gentibus eccleſiam ſibi
collegit & deſponſavit, cum citra Scripturæ autoritatem ac ductum afſſe-
ritur, tum vix ſatis commode, iis quidem, quæ attulimus, Gloſſæ verbis,
explicatur. Non tam ad futura, quam ad præſentia ſpectabat tempora ma-
trimonium cum muliere fornicaria Hoſeæ, ad adumbrandam ſpiritualem
regni Iſraelitici fornicationem. Hoſeas igitur Deum; uxor fornicaria re-
gnum Ifraelis Deo deſponſatum, diis vero gentium proſtitutum; & nati
ſcortationem, tam reges, quam ſubditos idololatricos, diverſo ſexu diver-
ia prætendentes tempora, prophetice repræſentant, ſtatumque & condi- matrimo-
tionem iſtius, qua hæc omnia gerebantur, ætatis eccleſiæ, velut in tabula & nium:
figura ſiſtunt delineatum. Plura de Prophetæ matrimonio non addimus,
quod & in textu luculenter deſcriptum, & in commenrariis copioſius eſt ex-
Plicatum, quorum expilare ſcrinia non lubet; certum tamen, non in v' fione
iſthæc geſta, ſed revera conjugem fornicariam ab Hoſea, juſſu Nnminis du-
ctam, & liberos ex illa ſuſceptos fuiſſe, quod præ ceteris ſolide evicit b.
Balthaſar Meiſner. Comm. in Hoſ. I, gP. 7y ſqg. diſcuſſis & profigatis, quœ in
contrarium Polanus urget, rationibus; quocum confer D. Steuberi Diſp.
in I. Cap. Hoſeæ, I. V. Marpurg. Diſp. XIX. p. 25/. utut me non fugiat ingen-
ti conatu oppoſitam noſtræ ſententiam adſtruere allaboraſle b. Joh. Tarno-
vium Exerc. Biblic. Lib. II. Claſſ. I. Loc. VUIII. p. G 9. ſqq.. qui videatur. Sin-
gulari prorſus argumento dignitatem Hoſeæ aſſerere nititut Ludov. de Al- num ſiat
cazar, Hiſpalenſis, qui Commentario in Apocalypfſin Joh. ad c. V. angelum mentio
fortem, qui Ap. V, 2. loquens inducitur, ad literam eſſe Hoſeam Prophe- Ap. V.
tam contendit. Verba namque angeli cit. loco, examufſſim reſpondere ver-
bis Hoſeæ, c. XIV, 10. Verum, ut Hoſeas nihil prorfus habet de libro clau-
ſo, & aperiendo, de quo angelus ille Apocalypticus verba facit; ita ange-
lus quoque ille &εaus, quisquis demum fuerit, nihil plane commercii
cum Propheta noſtro habet, ut mirari ſubeat, qua aſſentatione, quam
affirmare non poterat, explicationem emollire ſaltem & commendare fi-

ſtineat Corn. a Lap. Proæm. in eam b. 50. Hat bbolete, inquiens, dicun-

3 =ðJMMU eaoar,

De Hoſea.
K.tas:

270 INTRODI UX. AD LIBROS BIBLIGOS

—

zar, Vérague ſune in ſonſu, non literali, ſed myſtico. tatem ſatis proli-
Xam tra xiſe Holeam, ex teimmporibus regum, quos c. I, I. ſibi qνοο
memorat, facili negotio æſtimatur, cum v zaticinatum ſe perhibeat ſub ſia,
Jotham, Achaz D Ezechia. Quorum tamen Primus atque noviſſimus
cum inſigne temporis ſpatium regnand expleverint, nec definitum le-
gatur, quo Uſiæ anno munus Proph neticum fuſceperit, quo rurſus Hiskiæ
artic ilo, una cum vita illud boſierit, hinc tot ſententiarum nata ſunr di di-
Vvortia ‚ut Hebræi, eosque ſecutus Hieronym us, hujusdue motus autorita
Corn. a Lap. Hoſeam integris XC. annis Prophetam egiſie; Oecolamn-
Padius „Sanctius, & Lightfootus anhis LXX. Cocceju⸗ & Heideggerus

annis ad minimum LX. . quod idem quoque Vir Celeberr. Jo. Franc. Bud-

deus Hiſt. Eccleſ. V. I. Per. II. Soct. W. E. Io4. tenet) alii apud Druſium
ad Of. loc. cit. LVII. alii demum XLIII. annis, muneri præfuiſſe tradant.
Verum LX. annorum tractum longe exceſſiſſe noſtrum, manifeſta pro-
dunt veſtigia, ex quibus ætatem ejus paulo curatius dignoſcere licet.
Nam & Je eroboamum memorat ex regibus Ifraelis ne prophetiæ ejus au-
ſpicia in ultima conjicias Uſiæ tempora; & floremtiſſimum paſſim re-

gnum Ifraelis deſcribit, unde non omnino ultimam, ſed eam colligas Je-

FolCan ni ætatem, qua Proſt pere agebat ipſe, ſummaque regnum ejus gau-
debat felicitate. Vtut iraque non ſtatim ad initia regis Uæ, & A. M.
3194. auſpicia referas prophetiæ Hoſeæ, cum Summe Rev. Buddeo in
Indice Chronol. h. a. (unde ad initia Ezechiæ & A. M. 3277. anni fluxe-
runt LNXXIII. ut Viri ſummi male ſibi conſtet calculus, modo allegatus)
incidiſle tamen illa credimus in Annum Uſiæ quartum, Jeroboami ſolita-
rie regnantis undevigeſimum, Mundi 3197. Hinc ſi perrexiſie noſtrum
credas a ad finem regni l raelitici, qui ad A. M. 3283. referendus eſt, quod
Hieronymo? autore contendunt interpretes, a adeo ut futuram prænuntia-
verit cladem, & luxerit ingruenten, & ſPrater itam ad emendandum Ju-
dam commemoraverit, quæ Hieronymi verba ſunt. Comm. in Oſ. I. emer-

gent anni LXXXVI. quos in munere ſuo exegit Propl neta. Quod ſi ni-
mium videatur, nec neceſſe ſit, ut ad everfum usque Iir⸗ aelis regnum vi-
tam produxerit, cum regnum Hiskiæ vivendo ſaltem attigiſſe ſufficiat, &

Prime vel ſecundo ejus anneo decedere potuerit, anni tainen muneris zo.
vel 8. brochibunt, duibusi triginta, vel ſaltem 24. juventutis annos ad
jeceris, poſito nimirum, quod b .Joh. Schmis ins Prolege. n. in Ioſ. p. 77. cen-
ſet, Hoſeam adhuc juvenem Frophetico muneri adhibitum fuiſſe; cen-
tenario tamen majorem neceſie eſt deceſſiſſe, Paulo aliter computum
inſti-

Kam ut

inſtitu

cum
nn.
ſpee tal
menon

1 tur

Ph nam

J
1oO⸗

Ue na,
longum
reiſtt gre
Wi gute
venit a
Derioren
, G
Dbete A
Una de
Geretur
ſs in H
ne verſo
Amenin,
k, ihin
1 , e Ntit⸗
Unbur ,
1 1 ſori
i Wori
Tefennn

—

I
D

I

tumk.
Hisleie

ſunt Ol-

Uhritate
ecohakI-
Anc Dud.
Dwfſum
tradant.
eſn pro⸗
eie licet.
ejusau⸗
läm re⸗
eus gau-
&A. M.
nni fuxe-
leoas)
noſtrum
el, oc
Aunttia⸗
dum Ju-
11. emef⸗
o ſini⸗
egnum vi-
uneris 90.
AnuOs 40⸗
cer⸗
lle; cel
onnputumn

ioſti-

Phetæ Hoſoa, & ſepelierunt illum cum honore,

ne verſo fubjunxit, cap. VI. b. 1yo. his verb

ſeam uti vaticiniorum, hoc libro comprehe:

VETER. TESTA M. 271

inſtituit Vir Clariſſ Hermannus von der Hardt in Præmiſſa Hoſeæ Iluſtr. De Hoſea.
Chronologia, ita ut anno Jeroboami 16. Hoſeam natum, anno ejusd. 36.
cum ipſe annum ætatis ageret 21. & matrimonium & munus ſuum iniifle,
anno demum nono Hofeæ regis, urbis & regni ſinem, triſtéque exilium,
ſpectaſſe tradat, ſic ut ultima vaticinia ſua, lacrymis & commiſeratione
Plena nonagenarius ederet, ſeptuageſimo fere offcii anno. Quibus ta-
men omnibus ſubſeribere merito dubitamus. Ita demum ſanctus ſenex, mmors & ſe-
fatur dierum, mundique pertæſus, Placida deceſſit morte, ſi Pſeudo-Epi- Pultura.
Phanio loz. ſupra cit. fides habenda, qui ταρασ inquit, 6s οπα „α :,
5τα e 7 † i Aννρο in paee deceſſit, & in patria ſepfultus eſtz quibus
Dorotheus Tyrius adſtipulatur. Aſt Hehræorum traditio longe aliter
habet. Ita namque in 0 doW ſol. 19. legitur“ eſt traditio in-
ter ſeniores babitantes 1Tbeſſalonicæ, ab antiquis generationihus us ut ad
bac noſtra tempora propagata, guod Propheta Hoſons obierit Babylone; &
a n * ρα noreretur, preceperit, ut ſepelirent oum in terra Iraclis, & quia
longam erat iter, juſſerit, ut ponerent eum in greg Natim poſt mortem, liga-
Tent arcam, ſuper camelum, & Jimitterent ilnm, , quocungque vellet ire 3
ubi autem quieſoeret camelus, iltie ſepelirent ilzam, Et ſic fecerunt. Per-
venit suten amelus, ſine ulla læſtone aut damno, usque ad Galilzam ſu-
Periorem, s as ad urbem DO 1 zabbhbeth, ad locum ſöhulehrorum Iſraelita-
rum, & ex ſcriptura Poſita ſuper arcam cognoverunt Judai, eam eſſe Pro-

.

Quod commentum haud
,ſi refutatione opus habere vi⸗
aditio, quam Abraham Ecchellen-
Wéito, quod Chronico Orientali a ſe Lati-
verbis exponit: Oppidum nomine
Almenia, ad unum aut alterum lapiqem qh urbe noſtra Tripolitanz diſſitum
ſz, ubi marmoreum quodam monumentum Iriginta palmorum longitudi-
nis, latitudinis vero ſox in Jauadam ſpelanca viſitur, in quo Oſee Prophetä
orpuas vonditum Mahometani berhibent, & diverſæ marmores tabulk aby il-
lis in ſeriptæ teſtantur Tque incertum eſt temmpus mortis, quod Mar-
tyrologia Romanum, Bedæ, Adonis & Uſuardi, ad quartum nonas Julii
referunt, quo die memoriam Oſeæ renovari Poſtulant; at Græci in Me-
nologio ad decimum ſextum Calendar, tobris.

una de cauſa falfitatis argui de facili poſſet
deretur. Aliter ſane habet Arabum tr
ſis in Hiſtoriæ Orientalis ſupple

IV.

Iſtud omnino extra controverſiæ aleam Poſitum exiſtimamus, Ho- Idem libri

nſorum, præconem, ſie & ſeriptor.
uubri

4*

1
4

272 iNTRODVUGCT. APD LIBROS BIBLIGOGS

De Hoſea. libri ipſius fuiſſe ſcriptorem. De reliquis enim Prophetis ubi evictum ha-

ctenus dederimus, voluminum ſuorum ipſos fuiſſe conditores, quorum

præſixa nomina leéguntur, idem quo minus hic quoque aſſeramus, nulla

praægnans apparet cauſa; maxime cum in fronte libri, hic ipſe, qui toto

volumine traditur, ſermo Dei ad Hoſeam reſtringitur c. I, I. & vaticinii
hujus ſcriptorem haud obſcure ſe prodit, cum c. ill, I. ſeqq. aτστσ%ραο⅓
gas de ſe diſſerens: & dixit Jebova ad me: inquit: denuo abi, amæ
mulierem amatam ſocio & adulterantem v. 2. & comparavi eam mihi per
guindecim ſiclos argenti &. & dixi ad illame dies multos ſodebis mihi,
von ſoortaberis, & non eris viro alteri; & ſic ego quoque erga te. Ne-
que quenquam memini hanc ipſi laudem dubiam feciſſe adverſarium;
quin & Spinoſam/ipſum, utut maculam libro adſpergere non neglexerit,
Hoſfeam tamen eum exaraſſe, video largiri. Stylo uritur conciſo, adagiis
& ſententiis referto, pluribusque inſtructo z d⅞ι nec adeo per omnia
perſpicuo & plano; ut mirari ſubeat, quo argumento motus Joh. Henr.
cujus ſty- Heideggerus Enchir. Bibl. Lib. I. cab. 24. G. 5. aſſerere non dubitarit, Ho-

lus, ſeæ ſtylum ad Eſaiæ dictionem florentiſſimam accedere; rurſusque J. 6.

Hoſeam Eſaiæ, quoad dicendi genus, eſſe imitatorem. Dudum longe
Adiverſum amimad vertit Hieronymus, qui præfat. in XIII. Prophetas, I.
IV. Opp. Ff. 12. B. Oſee commaticus eſt, inquit, & quaſi per ſententias lo-
quens. Hinc videas quoque, recentiores adagiorum Biblicorum expla-
natores, b. Zehnerum, Druſium, del-Rio, in ſententiis Hoſeæ declaran-
dis multum poſuiſſe operæ, ut lucem illis fœnerarentur; & Druſius cum-
indeque primis in prafat. ad notas Juas in Hoſ haud abs re obſervat, dictionem

reſultans goſeæ obſcuriſſimam eſſe, nec vanum aut abſurdum ſe deprehendiſſe

obſcuritas. . . . . . . . J .
judicium præceptoris ſui, Antonii Rodolphi Cevallerii, qui Hoſeam di-

X

ad Pummachium, T. VI. f. 2. A. ita ſtatim infit: Si in explanationibus

omnium Probbetarum Sanci Spiritus indigemus adventu, ut cujus inſtin-

tu ſeripti ſunt, illius revelatione pandantur - - quanto magis in ex-
planatione Oſee Propbetæ orandus eſt Dominus, & cum Petro dicendum:

ſine teſtetur ibpſé qui ſoripſit: quis ſapiens & intelliget iſta, intelligens, &
cognoſcet ea. Pariter Auguſtinus Lib. X VIII. de Civ. Dei cap. 25. TI. V.
Oop. f 1076. Oſee igitur, inquit, Propheta, quanto profundius quidem lo-

—

R

xerit omnium Prophetarum difficillimum. De eo omnes fere conque-
ſtos legimus interpretes. Hieronymus proœmio Commentarior. in Hoſ.

edißſere nobtii parabolam iſtam: præſertim cum obſeuritateni voluminis in

quitur, tanto operoſius penetratur. Quod in convitium tamen libri, ut
Pontificiis hoc ſolenne eſt, verti nolim, eo quod manifeſta ſatis oraeula
paàflim

Pl
dun

Omn
N
Chri
9
elt,
reyn
eec
tarur
ro⸗
tillin
tium
lem,
gnum
elle, d
Proleg
R. a
Hulm
Tipre,
Non a
gui tu
Gne⸗
Aue i
kelieit⸗
criter
10 i
Tune
Averl
dege
Poii
tuür, e
Precit
demf
ſpiſee
iulicie
6

kumha-

IuOrum

, nulle
ni toto
ticinii
Nù-
di, ie
nihi
Pig ihi⸗
e. Ne-
ſuriun;
glexerit,
, alhigis
er omnia
h. Henr.
arn, Ho⸗
gue 6,
m longe
hhetet; 1.
ontias lo⸗
I explr.
Geclaran
us cumn⸗
ichionerm.
epenciſe
voleun-
conque-
. in Hioj.
zotionibus
4 inſin⸗
li in =
Nicendun:
umiti in
gen, O0
25 l..
ilem h.
en

töonell
Pallun

VvrTER. TESTAAM. 273

Paſſim inſpergat, ea cumprimis, quæ Evangelicas promiſſtones comple- Be Hoſes.
ctuntur, ut ſunt c. II, 19. 20. VI, 4. XI, 8. 9. AlII, 14. X IV, I. ſqq. .
Regno Iraelis miſſus Hoſeas concionabatur, ita tamen, ut non Audorez
omnino regnum Judæ neglexerit. Unde ex Judæis Kimchi Ne
3ES ad Hraelem bariter ac Judam, increpationem ejus refert; ex
Chriſtianis Lightfootus in Chron. tempor. & ordine I. ext. V. T. T. I. Obp.
F. 92. prophetia illius, inquit, ad Iſraelem ſimul & Zudam pertinet. Hinc
eſt, ut utriusque regum temporibus quoque ſignetur. Utrumque ſane
regnum ſororio velut nexu jundum, communibusque ſæpe obſtridum
pPeccatis, vix ſeparari commode ſemper potuit in concionibus Prophe-
tarum; quorum ii quoque, qui Samariæ partes ſuas obibant νuροονος
Prophetis in regno Judæ, frequenter amice concinebant. Attamen Ppo-
tiſſimum ad regnum Iſraelis reſpectum habuiſſe Hoſeam, cui etiam exi-
tium toties prædixit, nullus negaverim. Eapropter Ephraimum, Ifrae-
lem, Samariam, Bethelem ſæpius diſerte compellat, & utrumque re-
ghum invicem contendens, graviora longe Ifraelis peccata, quam Judæ
eſſe, docet. Quo b. Joh. Schmidii quoque obſervatio pertinet, quando
brolegom in Hoſ p. e. ait: Eſt hæc conſuetudo Prophetarum, ut illis popu-
lis ad quos non ſunt miſſi, videantur parcere, adverſus illum veno, ad
quem miſſ ſunt, acriter invehantur. Ita Eſaias & Michzas ocerrime
v o7râbhendunt populum Zuda, quod non ita faciunt contra Iſraelem, quia
non ad bunc, ſed ad illum miſſi fuerant, contra Hoſeas noſter, & Amor,
Yui tamen eodem tempore prophetaßſe creduntur, ſevere arguunt Iſraelem,
& regno Judæ blandiri videntur, quia rurſus non ad hos, ſed ad illum uter-
gue miſſus fuit. Inter Ifraelitas ergo, opibus, potentia, & omnis generis
felicitate florentes, verſabatur noſter, fœdiſſimæque immerſos idololatriæ
acriter increpabat, ita quidem, ut ſtatum pariter ac fata regni Judæ omni-
noO ipſos latere nollet. Hinc argumentum libri obſcurum eſſe non poteſt. Argumen-
Tum enim in ſeveriſſima verſatur reprehenſione ac increpatione ſcelerum tum.
adverſus utramque legis tabulam variorum, maxime vero idololatriæ,
quæ gentili ac diſpari ritu, & fœdiſſima animorum corruptione, tunc tem- .
poris in Ifraelitico regno rerum potiebatur, cui ni mature nuncius mitta
tur, atrocem Numinis animadverſionem, regnique Ifraelitici excidium,
Præciſe denunciat; tum in graviſſima ad pœnitentiam, ſeriosque ejus-
dem frucdtus, cumprimis ad ſincerum Dei cultum exhortatione, ubi & re-
ſipiſcentiæ modum præit, & indolem declarat, & eventum ſaluberrimum,
judiciorum divinorum averſionem, pollicetur; zum in ſuaviſlimis de Mes-
Carpz, Pars II. M Mm fſfſfia

VUtilitas.

7

274 INTRODUCT. AD LIBROS BIRLICOS.

De Hoſea. ſia promiſſiomibus, quibus Chriſti Servatoris oſficium, beneficia, regnum
Iuculenter deſcribuntur, gentium converſio & ſpiritualis illa Novi Teſt.

felicitas ob oculos ponitur, piorumque animi, tot proſtrati comminatio-
nibus, de gratia per Chriſtum obtinenda, de certa per fidem in ipſum falu-
te, de juſtificatione & peccatorum venia, de victoria a morte & inferno,
quin & de temporali fidelium ereptione & conſervatione, in communi

pereuntium impiorum clade, certiores redduntur. Hæc ſumma fere
ſunt capita, ad quæ, quicquid in toto volumine traditur, revocari com-

mode poterit. Eo autem tendunt omnia, ut & populum Iſraeliticum,

adeo acerbe correptum, quin & ſuaviſſimis ſubinde promiſſionibus ille-
dum, denique ad æmulationem florentis in regno Judæ ſinceri cultusin-

ſtigatum, ad ſeriam de amiſſis peccatis ponitentiam flecteret, ut agnito
crimine ad Dominum redirent, & impetrata per Chriſtum venia, genui-
num Deo cultum, & pietatem &ανρνοατιο probarent; & fidem in Mes-
ſiam, cujus egregium egit præconem, inculcaret, ac ſalutarem ραοαο-

oιαν fidelibus traderet; & poœnitentiæ juxta ac doctrinæ Evangelicæ
normam, omnium ætatum eceleſiæ præſcriberet, de corruptelis doctrinæ,

cultus ac morum ſalubriter eam moneret, & aberrantes in regiam ſalutis

viam revocaret. Utilitatem porro fuam hoc vaticinium per univerſam

fere I heologiam profert. Locos quippe doctrinarum præcipuos, ut
ſunt: de Trinitate c. I, 7. N VII, 2. de Deo ejusque attributis, paſſim; de per⸗
ſona Chriſti c. III, 5. I, 7. de paſſione & triumpho ejus c Xl. & XIII. de
lapſu Adami c. VI, 6. de peceato, ejusque tum variis ſpeciebus, tum con-

ſequentibus pœnis, paſſim; de eccleſiæ deſponſatione c. II, 19. ejusque ad-

ulterio ſpirituali c. I. & II. de pœnitentia c. III, 5. XIV. de juſtificatione
hominis peccatoris gratuita c. II, 19. VI, I. N, 5§. & alios quamplures, hoc
libro tradi, poſt b. Meiſnerum proleg. III. . 12. copioſe declaravit b. Joh.
Tarnovius prolegom. in Hoſ. n. 6. p. § Tq. Sed & ad 5%ααροoem con-
ducere, egregio Salvator ipſe exemplo docuit, ex Hoſ. VI, 6. Pharifæos

ceiror αασαςedarguens, Matth. IX, 13. XII, 7. In correptione publico-

rum ſcandalorum, & exprohratione ingratitudinis adverſus Deum, plane
ſingularem præſtat uſum, & Miniſtros verbi edocet, qua &ρlaο in car-
pendis auditorum vitiis debeant uti. Præterea benignitatem & ucsρο.
Oupiæ Dei illuſtri documento commendat, qua tanto temporis ſpatio
apoſtatas & rebelles non modo tulit Ifraelitas, verum etiam hinc benedi-

Gione varia & beneficiis innumeris, kinc Prophetarum ac ſervorum ſuo-⸗

rum miniſterio ad pœnitentiam invitavit, atque tot annis præter alios,
= Ho-

Hofe⸗
pece
irmare
Gegent
ſerias,
ejusden
lurrech
tentiun
Cotwhi

1
mn Di
ſimopi
im, I.
wodun
quam
Aut quo
mnel, 8
steci
Neum
um ten
tancquan-
Cenda:
noſter h
traditiorn
troverſi⸗
Kii vare

(metig

de Meſl
1. Gemor
Wlatur
Abug.
iam,
hoc ſi
6 quoe

H Oſean

VETER. TESTA M.. 29 5

Inian HIofeam illis indulſit, qui populum ingratum, voce & ſeriptis erudiret, & De Hoſez.
leſt. à hpeccatis dehortaretur, pios rurſus erigeret, & inſpe venturi Meſtiæ ron.
atio- rmaret. Habent hinc quoque fideles, in media Peccatorum colluvie
nblu- degentes & ſuſplrantes, efficaciſſimum ſolatium, quo ærumnas ſuas ac mi-
enc. ſerias, per Chriſti Servatoris deſponſationem & unionem myſticam per
mund “?́YMD ejusdem exorcoac morte liberationem, pPer ſpem futuræ per Chriſtum re-
ſee ſurrectionis levent, nec dubitent de divina piorum, in communi imponi-
con. tentium clade ac ruina ereptione. Plura hic addere ſuperſedemus, in
tieun, Ccommentariis interpretum larga manu ſuppeditata.
Ursin. . Divinam- & Canonicam libro autoritatem, Deus ipſe ſtatim in Autoritas
ggnito fronte ejus aſleruit, dum nomine ſuo inſcribi, eumque vor. Canenica,
genu baum Domint ſalutari foluit. Jam i hominum zeſtimonium accipimus, te- MWerta:
Mles- ðDBD Nimonium LDei majus eſt: qui vero Deo nen crediderit, menqacem Fecit il-
r. lum, I. Joh. V, 9. 10. Pontificiis autem, hoc argumentum Profano ad-
õ modum cavillo eludentibus, quaſi pluris hæc inſcriprio facienda non ſit,
Ge, = quam quod Autor Alcorani jactat, ſe e cœlo accepiſſe impietatis volumen,
ſiluts ðͦUðẽ aut quod Pſeudevangeliis nonnullis, Apoſtolorum Thomæ, Bartholo- .
Netunn inci, & aliorum ementita nomina fuerunt ab impoſtoribus attributa,
os, dt ſatisfecit Andr. Rivetus Comment. in Hoſ. I,; 1. Loc. 1. 1. I. Opp. JF. 5o. a.
leen Ne tamen habeant advwerſarii, quod tricentur, Chriſti ſane & Apoſtolo-
l 1 rum teſtificationem de Holſeæ autoritate perpendant, qui ad ejus dicta,
ir. tianquam ad ſupremam fidei morumque regulam provocant, &π ad evin-
w ai cenda ac confirmanda religioni; noſtræ dogmata, illa adhibent. Salvator
le noſter hypocriſin Phariſæorum, & erroneam de externo ſacriſiciorum ritu
ara traditionem arguere aggreſſus, ad Hoſeam c. VI, 6. remittit, totius con.
kel troverſiæ arbitrum, Mtth. IX, 13. & c. XII, 7. tum quoque vaticinia ſua no-
belch⸗ ſtri vatis eloqui verbis non dubitawit Lac. XXIII. 30. ex Hoſ. X, 8. quo
m c cum etiam confer. Apoc. VI, 16. Matthæus Porro irrefragabilem hiſtoriæ
rig de Meſlſia, in jeſu Nazareno exhibito, fidem, Hoſeæ teſtimonio ex c. XI;
ublico⸗ I1. demonſtrat C. II. 15. Sic Paulus Deum non modo per Hoſeam loeutum
mpane teſtatur Rom. IX, 25. ſq. verum ejusdem quoque autoritate ex Hoſ. II, 23.
in . & I, 19. myſterium de vocatione gentium perſpicue declarat. Idem et-
patge⸗ iam, cum fidelium de morte & inferno victoriam celebrat, graviſſimum
ſpini⸗ hoc fidei Chriſtianæ caput cumprimis ex Hoſ. XIII. 14. evincit; præter-
beneli⸗ ea quoque in requifitis ſpiritualibus labiorum ſacrificiis Hebr. XIII, 15.
un ſub. Hoſeana phraſi ex c. XIV, 2. quam ſua, maluit uti. N oſtram apud Deum
er l &9d Petrus Apoſtolus 1. Epiſt II; 10. ex Holſ, II, 33, confirmat. Ut

Ho- R

Mm 2 taceam

276 INTRODUCT. AD LIBROS BILICO S

De Hoſea. taceam amicum Prophetarum poſteriorum, qui ſua ex Hoſea ſepe mutua-
ti videntur, cum noſtro conſenſum, qui ex Hofſ. II, 2r. coll. eum Jer. VII,
34. XVI, 9. XXV, 10. & Ezech. KXVI, 13, ex Hof. II, 8. coll. cum Ezech.
XVI, 16. ſqq. ex c. III, 5. coll. cum Jer. XXX, 8. 9. & Ezech. XXXIV, 23.
ex Hof. XIII, 5. coll. cum Ezech. XIX, 12. manifeſto elucet. His adjici
poſſet vaticiniorum ejus veritas, eventu prædictis ex affe reſpondente
comprobata; maxime cum lamentabile regni Ifraelitici excidium, in flo-
rentiſſimo reipubl. ſtatu prænunciatum, ad eum modum, quo præſignifi-
caverat Hoſeas, ſuo tempore ingruerit, haud vano indicio, Prophetam,
cujus adeo ſibi dicta conſtant, divinitus miſſum & inſtructuin, ac eapro-
pter &kúνaεOÿν eſie, juxta Deut, XVIII. 21. ſq. Sed ſufficere arbitror, quæ
ſunt in medium allata, ad comprobandam libri hujus autoritatem, quam
nec adverfarii quidem aperta fronte convellere & impugnare ſunt auſi.

Fuerunt equidem, maxime su roi sεν, qui ex perverſa capitis I. interpre-

vin Sica a tatione oflendiculum capientes, viro fancto & Numinis internuncio in-
. calu dignum, quin & in Deum ipſum cenſuerunt injurium, quod Propheta, di-
mniis. vino juſſu, cum ſcorto rem habuiſſe, & liberos ſcortationum generaſſe di-
gentilium catur. Gentilium enim Philoſophorum nonnullos hoc factum crimina-
Philoſoph, tos fuiſſe, ex Hieronymo intelligimus, cujus locum, utut paulo prolixio-

rem, integrum tamen dabimus, ut de re ipſa plenius conſtet. Ita autem

ille, Comment. in Hoſ. I. 2. T. VI. Olp f. 3. D. ſi quis autem, inquit, conten-
zioſus, & maximegentilium, noluerit figuraliter didum recipere, &rriſerit
Prophetam fornicariæ copulatum, opponamus ei illud, quod ſolet landare
Gracia, & Philoſophorum ſeholæ coneinunt. Qua ratione prædicent virum

eruditiſſinum Xenotratem, qui Polemonem, luxurioſitſimum juvenem, SS

inter Pſaltrias atque tibicines, & impudicas mulieres ebrium, & bedera o-
ronatum fecit obedire ſatientiæ; & adoleſeentem turpiſſimam mutavit in
Jupientiſſimum Philoſophorum. Car Socratem ad cœlum levent, qui Phæ-
donem, ex cujus nomine Platonis liber eſt, de lupanari ob erudelitatem & ava-

ritiam domini, multorum libidini ſervientem, in Academiam transtulerit.
Et quicquid illi de Philoſophiæ magiſtris reſponderint, nos ad Prophetæ defen-

Kfionem referimus. Haæc adverſum ethnicos, & eos, qui ethnicorum ſunt ſi-
& Mai- miles, dixerimus. Præterea Manichæos quoque hoc loco abuſos fuiſſe,
ebæ orum, ad repudiandum Vet. Teſt. teſtis eſt Auguſtinus lib. AAII, contra FPauſtum
Manich. cab. So. I. VI. Oip. F. g37. Verum, quicquid harum eſt crimina-
tjonum, non tam ad hujus vaticinii ſigillatim, quam ad totius codicis fa-

eri evertendam autoritatem ſpectat, quam ut peſſumdarent, vel ſuſpectam

ſaltem redderent infideles, conquiſitis undique argumentis, tandem & hoc

allegato

leg
Tite,
Dem
2. 4
Partel
eyitat
omne
eande
Spine
tarun
gue/
Inr ſ
ltiam
UIdP
oſtrin
goſin
nentur.
