bylonica Occaſionem prophetiæ edendæ temporum conditio declsrar,
ex 2. Reg. XXII. & 2. Chron. XXXIV. repetenda. Quanquam enim
legis Aνστ 5ven Don ab Hilkia forte inventum, pioque Joſiæ prælectum tan-
tos pietatis ac zeli ſtimulos regis animo ſubdidiſſet, ur Præclaro auſu inſi-
gnem eccleſiæ ordiretur reformationcmm falſos ac ſ purios exterminaret
cultus, veram inſtauraret religionemn, nihilque faceret reliquum, quo con-
citatam Numinis iram averteret, ſinceram autem cum doctrina pietatem
ſubditis inſtillaret, paucôs tamen ſancti adeo inſtituti approbatores, Pau-
cos in laudabili propoſito adjutores invenit & ſequaces, tam ex principi-
bus quam ex populo, ac ne es ipſis quidem filiis, paterna conſilia non
valde probantibus.
lera in Urbe & regno graſſantia, quin & in privatarum ædium penetrali-
bus exercita, in apricum ponit, graviſſimaque denunciata Dei ira, vo =
Xe 91α indurate Populo interminatuf. Nec eſt ut verearis, ſi poſt Joſiæ
reformationem vaticinii hujus tem pora referas, ne cum rigida Prophetæ
noſtri cenſura temporum facies parum conveniat; quæ cauſa fuit, cur
Sal van Til, aliiqut interpretes, fœderis divini renovationem paulo an⸗

40 5

abhinc ſeculo, Iſraelis regnum, & imminente proxime . Captivitatc Ba- De Zepha-

nia.
Oecaſio.

Hinc ergo Zephanias ad pœenitentiam hortatur, ſce-

t greſſum cenſeant Zephaniæ præconium, illudque ad primos referant o-

fiæ annos.
ſimis Jeremiæ increpationibus, reformatione Jofiæ utique poſterioribus,
& ex ſequentium temporum eventu, cum mox ad impietatem, & priſti-
num ingenium corruptiſſimus rediret populus, ſole clarius elucet, non
obſtante regis zelo, egregioque & admirabili prorſus inſtituto, maximam
tamen regni partem immerſam ſceſeribus ac idololatriæ perduraſſe, vel ſi-
mulata ad breve temporis ſpacium pietare, priores poſtliminio velut re-
vocsſſe abominationes, quibus peccatorum ſuorum menſuram impleve-
runt. bPoſt Jeremiæ enim aufpicia occœniſſe noſtrum, illique junctum
paria cum ipſo feciſſe, fatis conſat, & communi creditur conſenſu; un-
de b. Joh. Schmidio prolegom. in Sapbon. p. 116g. Zephania uigam quoſ⸗
abbreviator Jeremiæ dicendus videtur. Operis ergo argumentum in
acerba vehementique ſcelerum exprobratione, tum & in graphica immi-=
nentis Urbi, totique regno, horrendæ vaſtationis dehineatione & commi-
natione verfatur, ita tamen, ut pro more prophetarum, dulciſfſimas ite-
rum promiſſiones Evangelicas de regne Chriſti egregie inſtaurando ſub-
nectat, in quibus ſidelium & piorum reliquiæ, fanctum illud ſemen, ſe-
culi perverſitatem ſerio deplorans, ac divina exterritum vindiéa, ſuavi-

Nam & ex Haldeæ reſponſo 2. Reg. XXII, 1 5. & ex ſeveris-

argumen-⸗

tum.

ter Yaccluielceten certo perſuaſum, licet futurum ſit, ut regnum udæ, „que

Eec 3 S?TYUBMẽWã

7

De Zepha-

Nia.

Scopus:

Utilitas.

1

406 INTRODUCT. AD LIBROS BIRLICOS

asc Iſraelis, excindstur, Deum tamen eccle eſiam ſuach conſervaturum, mis
ſurumque ſtato tempoôre eſle Meſſiam, ut ad ejus regnum omnes totius
orbis gentes voearentur, & pratefitorum veniam in ipfo conſecutæ, æter-
næ felcitatis Participes ev aderent. Hoc autem ore line procedit, ut pri-
mo feralem illam ac ultimam denunciet cladem populo, ideo jam con-
tumaci, ut nullum amplius reſipilcentiæ daret locum. Dein ade temperat
minas illas, quum hoſltibus quoque, tam Aſſyriis, quam reliquis divinam
minatur vindictam, quod adeo crudeliter habuiſſent eccleſiam Dei.
Hinc objurgationes repetit, & itricim ſcelera percenſet, quæ in electo
Der populo tunc regnabant. Demum vero verlſa ad fideles oratione, ad

patientiam eos hortarur, ſpem proponens gratiæ, modo graruito innixi

fœderi, quod cum Abrahamo Deus olim pepigerat, nuperque inſtaura-
verat Joſias, non dubitent de paterno ejus favore, animisque compoſitis
redemtionem ſibi promiſſam expectent. Scopus itaque prophetiæ im-
mediatus & temporarius, ad cecleſiam illius temporis judaicam proxime
ſpectans, non eſt præparatio ad inſtantem reformationem, quaſi per hnnc
legatum Deus voluerit populum & regem vocare ad opus reformationis,
quæ valomonis van Til c. 1. p. 37 9. ſententia eſt: ſed partim fœdifragos
ac rehelles qui a reſtaurato perJoſiam fœdere tam cito defecerant, c. l, 6.
& acerrimis increpationibus, & horrendis comminationibus, ad ſeriam ac

maturatam compellere pœnitentiam, partim paucos illos, qui cum Joſia

peratis exulceratorum temporum moribus graviter ingemiſcebant,
ſidique in fœdere perſtabant, e efficaciſſime ſolari, & in ſpem erigere regni
Mefliæ, in reſtaursta reducis e captivitate Babylonica gentis eccleſia pri-
Wfuſcitandi, atque hinc in omnem Propagandi terram. Perpetuus

mDI

ero ac mediatus ſcopus eſt, 777 Xbissrnτα μτο αανOes beni-

gnitatem ac juſtitiam Dei Rom. XI, 22. Ob oculos ponere. Flanc in cru-
deli rebellium ac ſecurorum hominum exciſione, urbisque ac provincia-
zum vaſtatione, nullis amphius precibus avertonda; illam in ſuaviſſimis
promiſſionibus, quibus pii ac fideles, cum de divina in hoſtes eccleſiæ
animadverſione, tum de fpiritualis regni Chriſti adventu ac felicitate,
certiores redduntur. Ut adeo & hic libell us, quantumliber exiguus &
perbrevis, communem omnibus Prophetis ſcopum, juxta Act. X, 43. in
eo etiam feliciter aſſequatur, ut teſtimonium Chriſto perhibeat: gratiam-
que ac remiſſionem peccatorum in ejus nomine, polliceatur. Multo
autem longius ſuum protendit uſum, divitias bonitatis ac patientiæ Dei,
qua peccatores ad ponitentiam invitat, pandens; 5 ſeveritatem judiciorum
Dei, gue non in peccatores modo, ſed etiam in eorum bona, ktin
IU⸗

Pruta animat
tionis & 20e
mmagnatibs
bienli vindid
dii munduni,
Dornitentum
demuncians i
nis la mecd
ie aſerens,
Neans; fej,
tutle piis ne
Pprelicuis e.

Dirinam
ſertum illud,
ninm,
Iuod ſuit ad,
Curn, que non
Per totum libe
10.20, Prete
tee. IM 9. ſin.
xalſe eſpond
ciala Arceur⸗
bolſe. Licet
exprelſis verbis
comprobetun,
ceſeit ſie. 1.
XWV. l4. I. 19
Rom A 16r
Vz. 1. 5). cum
VrVlIh N 1
UII7. Joh
efamn. Ace
loracnh vel
aProbaſſe
R WV. Ul
g. r u

s 5 ropeeen

1005

ryatufum mis.
n omnes totins
ollecutr, etet⸗
Procdit, pri-
dled an con⸗
Deindeempent
leliquis Axinam
ecclelam Dei.
et, qor in eldlo
eles otatone, d
ogratuito innini
perque intaurd.
Pqe compoſitis
e Prophetiz iin⸗
ndnicam pronime
n, guul perinnc
e retormationis,
ortim ſodifngos
Gefecetand,.1,6.
ibus, 4d ſerium ac
los, gui cum ola
ingemiſcebunt,
pemerigete egin
gentisecclein pri⸗
un, Perpetuus
oroua, es hein-
ere, . mmeincu.
sque Xrovinei,⸗
mnin ſumillmis
in hoſteserclele
entn ar felciine,
Umhbet exiguns
joxte 46,X4).
erbihett:glnin
Mlulto
licentut⸗
nele⸗
rleieleenn
rienen un,
tumbonen

Dei;
quis Prophetarum minorum ſcriptis veneratione exce pit, ſide ſervavit,

.

VETER. TESTAM. 27

bruta animantia, defeviunt, proponens: omnem idololatriæ, ſuperſti- De Zepha-
tionis & SehοNνσαοιια Miâiεaαaπ, e eultu elhiminans; proceribus & nia-

magnatibus, ſi peccare præfracte pergant, rimam obſtruens, divinam eflu-
giendi vindictam, opum injuſte partarum, voluptatum quoque ac gau-
dii mundani, vanitatem docens; pios in impiorum caterva medios, ad
peœenitentiam zelumque in pietate, excitans; hoſtibus eccleſiæ gravem
denuncians iram; éροιανοαον àa hbninans; providentiam Numi-
nis, qua mediis in eccleſiæ ruinis, eidem proſpicit, ne plane extirpetur va-
lide aflerens; ejusdem conſervationem & propsgationem jucunde deli-
neans; ſfidei juſtificantis fructus, bona Opera, exigens; gaudium ſpiri-
tuale piis, mediis in calamitatibus, injungens, eccleſiæ felicitatem de-
prædicans &c. =

Divinam porro & canonicam operi autoritatem aſſerit, partim di- Autoritas
ſertum illud, & majeſtaticum, quod ſtatim in limine occutrit, teſtimo- & divat-

nium, 5H N Sen verbum Domini,
quod fait ad Zephaniam c. I, I. partim univerſa ſtyli compoftio ac ſtru-
Aura, quæ non Prophetæ verba, fed Deum &ανH‿αονσονονuνυουντνινο Ioquentem,
per totum libellum, exhibet. Confer omnino. c. l, 10. 1I, 9. III, 7.9.
10. 20. Præterea regni Chriſti felicitas & facies tam dilucide & appoſi-
te c. III, 9. fin. delineatur, ut eventus, Meſſis in carne exhibito, prædickis
ex aſle reſpondens manifeſto evincat, tam ſancta, tam evidentia, tam ſpe-
cialia & aceurata vaticinia, alium præter Deum, autorem agnoſcere non
poſſe. Licet itaque in Novi L'œderis monumentis hic liber forte non
expreſſis verbis citetur, res ipſa tamen, in eo explicata, ole clarius in illis
comprobatur, exactaque noſtri cum N. T. harmonia evidentiſſime elu-

ceſcit, ſi . III. 9. cum I. Pert. II, 3. Matth. XXVIII, 19. Rom. NXV 6 AG,
XV, I4. 17. 19. Eph. IV, 3. ſq q. v. o.77. cum Act. VIII. 27. Joh. IV, 2 .

Rom, XV, 16. v. 12. cum Matth. V. 3. 6. XI, 29. I. Cor. I, 2 G. feqq. Rom.
V, 5. v. 13. cum Rom. Xl, 5. I. Cor. V, 8. v. I7. Iy. cum Phil. IV 7. Rom.

V. I. VII r. Matth. XXI, 9. XXVIII. 20. v 16 1 cum Matth. X, 28. Rom.

VIII. 37. I, Joh. V, A. v 15. cum Gal. IV „3.9. COl. II, 14. 20. mutuo con-
ferantur. Accedit & harmonia cum jeremis & Ezechiele, qui varia no-
ſtri oraculs vel in ſua tranſtulifle ſeripta, vel certe calculo fuo videntur
approbaſſe; quo fine c. l. 5. confer cum Ezech. VII, 19. e. II, & g. cum

Jer. X LVIII, 2 fq. & Ezech. XXV, I. ſq q. c. II. J. Z. cum Pzech X XII. 26.

4q. Jure itaque merito eccleſia Judaica hunc librum eadem cum reli-

De Zepha-
nia.

Chronolo- .

logia.

INTRODUC

408 T. AD LIBROS BIBLICOS
Se autoritate eccleſiæ Chriſtianæ tradidit ac commendavit, neque quod
ſciam, inventus unquam eſt, qui ſigillatim ei ſcriberet dicam.

V.

ſe perhibet — n De n neen en gtate Joſic, Filii
Amon, regis Judæ C. I, I. Quo indicio ſupinæ merito damnatur Ofcitan-
tiæ Thomas Hobbeſius, cum Leviath. cap. 33. Prophetarum omnium
antiquiſſimum Zephaniam, & Amaſiæ ac Uſiæ æqualem facit. Cete-

rum Joſias, cum XXXI. annis regno præfuerit, diſceptatum ambigue fuit

inter interpretes, num circa regni primordia, & ante ſuſceptam a Joſia re-
formationem, quam duodecimo imperii anno auſpicatus eſt, & ad deci-
mum odavum usque annum continuavit, officio functus inclaruerit;ro-
pheta, an vero poſt peractam fœderis cum Deo reſtaurationem, de qua

2. Reg. XXII. XXIII. 2. Chron. NXNIV, 8. ſqq.? Prius Judæis pro-

batur, R. Dav. Kimchio & Abarbeneli, e Chriſtianis quoque Huetio
cit. loc. G. 1I. Joh. Meyero annotat. ad Seder Olam p. 1056. Salomoni van
Til Oper. Analyt. To. IIl p. 3765. ſq. & poſt multos alios, ſumme Rever.
Buddeo Hiſt. Eccleſ. V. T. Per. I. ſect. V. To. II p. 6vv. ea cumprimis ra-
tione motis, quod acerrimæ noſtri increpationes & graphicæ idololatriæ

ac profanorum rituum deſcriptiones in ea tempora quadrent, quibus ſa-

crilegos idolorum cultus, a Manaſſe inductos, nondum ſuſtuliſſet Joſias,
reſpuantur autem ab ætate, per reformationem jam repurgata. Verum,
quid ad hoc momentum regerendum veniat, ſupra monuimus, cum de
vaticinii ageremus objecto. Hinc poſterius potius tuentur Corn. a La-
pide, Tremellius & Junius, Heideggerus in Enchirid. alii. Et ratio ſup-
petit non una, quæ poſt reformatam eccleſiam a Joſia, adeoque ad A. O.

323 81. regni Joſiæ XIX. Zephaniæ auſpicia referri poſtulat. Unde & apud

Euſebium in Chronico ad A. XIN. Joſiæ, & XV. Anci Martii, Sophonias
& Jeremias prophetantes junguntur, Nam 1) fi ante jam inclaruiſſet

noſter, eum omnino, non Huldam prophetiſſam, conſuluiſſent Regis

nuncii, poſt adinventum legis volumen 2. Reg. XXII, I 3. ſqq. nec 2) per-

verſam legis interpretationem cap. III, 4. taxare potuiſſet noſter, niſi
jam inventa, ſacerdotumque manibus & ufu trita, lex fuiſſet. At iſtud

vel maxime in vitio ponit quod cum idololatricorum cultuum fœditatem
legis ignorantia excuſare & tegere non poſſent contorta tamen & per-
verſa ejus interpretatione patrocininm abominationibus quærerent, Do-
minique juſta & ſancta docentis verba in alienum pertraherent ſenſum.

Temporum rationes ſatis ipſe expedit noſter, cum vaticinatum

Sed

22-————

del3) .
tatur c. ly 6
gentium &1
citar eſle die
no ſehojtlin
Urget prete
rum &Ord.
Proponat 40
veſtium, go
tumvis non
ſignari celen
redle eeo ce
Tibuejas no

Conltat
edium tene
Sal, van Til
uali modo, d

M. Iy.

Whietgtem
berektciont
ſionez ee deſe
cinnior ech
Palis centegtt
jucicin dirin⸗
chmn erckle
Partem
l. len lem
1) Jud-
2) gen
3) uck
1 Dengele
Uum ber

Comme
. ELlthe
I Sophon, D
Carn

1C05
it; neguendd

licam,

cum voicinaum
Atate Aie, li

amnmatur Nitan-

jetarum omuutn.
en facit. Cek-
tumambigue fli

eptam ofin te-

us eſt, A ad deri⸗
8 inclatueritro⸗
rmienem Ge qun
Nins Judeis ro.
quoque Hlerio
BG. Nlommonn vill
ommme Reyer,
er cumnpkimiste.
bice iololtttie
norent, guibusſi⸗
ſuſtulilet ſonin⸗
burgat⸗ Verunn,
vonwimus, en de
gentur Corn. 4l.

li. Et rnri⸗ ſap.

adeolead 4.0.
ll, Uade &npul

Ilartn, Sophonis
um inclarvile
Oulolaiſent hezs
. ner 2) ber.
otuiſet noſten⸗ .
xlviſſet. gi ̃
coltuum ſeeditate
orta talnen per⸗

in Sophon. Moguntiæ in §. A. 1I603: HERMANNUS EWAL. tarii.

VETER. TESTAMAI. 403

Sed & 3) proterva gentis a fœdere nuper reſtaurato defectio diſerte no De Zepha-
tatur c. I, 6. & 4) reſidaum Baalis c. I, 4. quod reformantis Joſiæ dili. nia.

gentiam & zelum eluterat ac effugerat, arguitur; & 5) propinqua di-

citur eſſe dies vindiclæ divinæ c. I, 7. quæ paulo poſt obitum joſiæ, an-

no Jehojakimi quarto, cum initio captivitatis Babylonicæ, ingruebar.

Urget præterea novum argumentum 6) Lightfootus in Chronic. Tempo-

rum & Ord. Textuum V. T. T. I. Opp. p. 1Iij. ſq. quod c. I, 8. prophetiam
proponat adverſus Joſiæ ſilios, Joaſum, Jojakimum & Zedekiam, propter
veſtium, quibus utebantur, novas formas atque apparatum: qui, quan-
tumvis nominatim non exprimantur, ſenſu tamen literali & proprio de-
ſignari cenſendi ſunt. Intra Joſiæ tamen regnum deceſſiſſe Zephanias
recte ex eo colligitur, quod alterius, præter eum, regis imperium tempo-
ribus ejus non additur; quo tamen annoô, incertum.
Conſtat libellus capitibus III. verſiculis 54. quorum c. II. 9. & 10. Partitio.
medium tenent. Secundum tria capp. in tres eum conciones partitur
Sal. van Til Oy. Analyt. P. II. p. 379. Pariter in tres pericopas, ſed inæ-

quali modo, diſpeſcit Abrah. Gulichius in Analyſi libror, Propheticor. Vet.
t, W Nov. Ieſt. p. Vaz. ita ut P. I. intimationem judicii exhibeat, quo Deus

impietatem omnem extirpabit c. I, I. 3: P. II. hypotypoſin judiciorum

& beneficiorum antecedentium v. 4. usque ad c. III, 8. P. III. promis-

ſiones eceleſiæ datas de regno Chriſti v. 9. ſin. Haud dubie vero con-
cinnior eſt, quam plerique amplectuntur, oοντ*οιÜ—, ita ut pars prior le-
galis cenſeatur & epanorthotica, p. Judæis, p. gentibus eccleſiæ adverſis,

judicia divina denuncians; poſterior Evangelica & conſolatoria, præ-

clara eccleſiæ beneficia ſpondens.
I. legalem & epanorthoticam, adverſus
1) Judæos, quibus p. excidium denunciatur, c. J.
= pe. poœnitentia ſuadetur, c. II, I- 3.
2) gentes, populo Dei adverſas, v. 4. fin. ðð
3) Judæos denuo, quibus finale indicatur judicium c. III, 9.

Habes ergo vaticinii Zephaniz
Tabula S1.
noptica.

II. Evangelicam & conſolatoriam, variorum in eccleſiam conferendo-

rum beneficiorum obſidem v. 9. fin.
= VII.
Commentariis Zephaniam illuſtrarunt

e Lutheranis IO H. C.ÆS A R, cujus proſtant XXI. homiliæ Commen-

Carpz. Pors III. Pff DUS,

De Zepha-
nia.
Luhera-

orunmi:

zorutn;

FSumma⸗
rium Capi=-
tis.,

Feces ℳD
erdo.

41 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGOS

DUS, cujus Germanica Zephaniæ: expoſitio excud. Schmalcaldiæ i in 4.
A. 1615: BRANDANUS HENRICUS GEBHARD, qui
in Academia Gryphiswaldenſi A. 170 1. 1702. per diſputationes bubli-
cas, ſeorim habitas, poſt vero in unum fyſtema collecias, egregium com-
poſuit commentarium Philologicum & Elenclicum, f. Zepbaniæ, a
Pſeuabermenia Abarhenelis aliorumque vindicati, & ad oppugnandam par-
tem priorem Muniminis ſidei R Iſaac ben Abrabam adbibiti, P. I. H. III.
NICOL. S LNECCERUS, cujus Germanica Jeremiæ pariter ac
Zephaniæ explicatio junctim prodiit Lipſiæz in 4. A. 15 66: URBA-
NUS REGIUS8, cujus in Sophoniam Prophetam commentarius Cel-
læ Saxonum excud. A. 1537.
e Reformatis MARTINUS BUCERUS, cujus in n Sopho-
niam enarrationes in fol. excud. per Robert Stephanum A. 1554: J0-
DOCUS LARENUS, cujus in Tzephaniam comment. prodiit Med.
in 8. A. 155S: quibus ABRAHAM. GULICHIUM adde in
Analyſi libror, Propheticor. Vet. & Nov. Teſt. . 6g3. ſadg.

. CAPUT XVI.
DE PROPHETIA HAGGAEI.

Sodes & ordo libhri. H AGG4EI nomen:⸗ natura bumana: genus &

batria. dignitas & offcium, eum Pripheiiecum de 710 quzritur?:

an a Judæxis in dubium vocetur, nec ne? tum Aſe uræ in Synedrio
magno: dona irnus: mors, & memoria. d. I Libri Ncriptor.
Haggaus, non item Pſalmorum, qui nomen ejus praæſixum habent in
titulis Latinis, vel Græcis & 2. Vaticinii occaſio s objectum perſona-
le: argumentum: ſcopus: utilitas: & 7. Autoritas Canonica §. 4.
Chronologia . F. Partitio G. 6. Tabula ſynoptica §. 7. Commen-
zarii Rabbinorum, Lutheranorum, PFontiſiciorum, Rey formato-

rum G. &.

J

Ecimum in ordine minorum Prophetarumn juxta Hebræos pariter
ac Græcos codices, locum tenet Haggæus, primum autem inter
eos, qui reduci e Babylonia, & exolutæ captivitate genti oracula
divina in Judæa ediſſeruerunt. Sua ergo fede, locoque appoſito,

ter Prophetas comparet, Sophoniam excipiens, qui agmen eorum claude-
“ bat

bat vatum, 9
ſug elliderun
us Latini
Haggeus,e
ltus, uod
enuo oilis
ſue ſalenne
far in Euet
nradiuit
ni, gug eus
lurur ſe
—
Sbrautis,
eſt nominis
minationem
eumm arcellen
y fi⸗ un
in Comment.
“ 10
uero, lineut
M W
gi Nun, X
Adomie 30,
Leum merit
Nn fuiſſe e
ltur. lta
damn hutent,
elus Domi,
6 iſpen
homzinoe e
lus tamen
Angeinomni
Gtes, Monnu
Mul. ll⸗
eenti, B
cCleſhien

„

Acharixce

0

näeildie in 4.
IAND gli
Kiones publl⸗
nginmcom-
Aabomie, a
enaninnn, or.
ti L.l. I. /1..
mis harie ic
66: URM-
mentäarius C4.

jus in Sophio⸗
4. 154. 10.
t procliit edk,
UM ade i

1

ana: gell 116.
In Ouuriuj.
re i 1 Gneltin
libn ſmnimr.

ſae d in

Mem erſi .
Canenilt d 4.
D . Commen-
, efatnutt.

ſedeeos uritet
um mtenn intet
genti ornell
arhd,
umelnce
1e0 bit

Haggus, vel quod propius ad formam Hebraicam accedit, Haggai appel.
latus, quod Hieronymo Comm. adc l, 1. feſtivum notat, qui idem in pro-

VETER. TESTAM. r
bat vatum, qui ante captivitatem, & ſtante adhuc templo priore, vaticini⸗ De Hag.
ſua ediderunt. Bene autem ominatum ſortitus eſt nomen, GræcisA'- So.

yccios Latinis apud Hieronymum & in Vulgata, Aggécus vel Aggaus, alias ent

&mio Joblis ſæpius laudato, Aggeus dicit, éoo—ρειπ☛ο, gJuem nos feſtivum
ſive Jolennem poſſumus dicere. Paulo operoſius Abarbenel expliuat Præ

Jar. in Ezechiel. f. g. col. a. quia prophetavit deexcidiotempli ſecun.si &
Pradixit bopul. um rever Nur um Hieroſölymasm ad aædiſicandum domum Domi-

ni, quod eis gaudium excitavit & lætitiam, ut lætitiam noctis, qua ſanctifi- .

catur 3 feſtum, inde ita vocatum eſſe Haggaumm rw 39 RE
—& W ex ſignificatione tripudiantis vel 1amce.
lebrantis, guod ilte regquirat domum Domini. Et ſatis quidem Pperſpicua
eſt nominis origo a 33 1 ſeriatus eſt, vel 3 1 eſtum, feſtivitas, circa ter-

minationem autem hærent adhuc i interpretes, aliis ex nomine divino
eam arceſſentibus cum Hillero, qui Onomaftici ſacri Via VI. p. 262. & g.
779. Feſtum Exiſtentis Feſtum Dominiexponit, aliis vero, cum Coccejo

in Commentar. h. l. ſuffixum plurale cenſentibus, ut ] idem ſit, ac fe-
Nſta mea, additque boni ominis vocabulum videri inairumn ehe à barentihus

puero, circa tempus reverſionis in terram, e Nah. II, I. celebra o Jebuda ſeſta
za bParia cum hoc nomine faciunt, vel certe cognata ſunt, Hag-
gi Num. XXVI, I 5. Haggijahb I. Chron. VI, 30. Haggith, quod matris
Adoniæ nomen erat 2 Sam III, 4. 1. Reg. I, 5. II. Noſtrum autem Hag- natura
gæum merito miramur ab antiquis nonnullis, non hominem, ſed ange- humanz,
lum fuiſſe creditum, humana ſpecie indutum, eo quod cap. I, 13. 8e
—, —– angellis Domini in legatione Domini appel-
latur. Ita ſane ad hæc verba Hieronymus, 1o. VW. Ohbp. J. 102. D. Qui-
dan bputant, & Joannem Baptiſtam, & Malachiam, qui interpretatur an-
gelus Domini, & Aggeum, quom nunc habemus in manibus, fuißſe angelos,
& ob diſpenſationem & juſſtonem Dei aſſumſiſſe bümanl conpora, & inter
bomines converſatos; quam ipſe ſententiam deſerit quidem ſuo merito,
ſatis tamen: fſpecioſe in ſequentibus proponit & ornat. Verum, quod
angeli nomine, Dei quoque ex hominibus internuncii, Prophetæ & ſacer-
dotes, nonnunquam veniant, nec adeo cœleſtes ſemper genii de ſignentur,
ex Mal. II, 7. Jud. II, I. fatis liquet: & Haggeum hominem, cum ejus
deſcriptio, tum officium evincit, quo Propheta fundius eſt, quod non
ccleſtium Spirituum, ſed hominum elogium eſt. Unde Esuræ VI, I4.

WZ Zachariæ collegeæ jundus, Gusdem cum eo naturæ ac ordinis herhinenur,

H

412 INTRODUCT. AD LIBROS 31BLIGOS

De Hag. Quamobrem Cyrillus Alexandrinus jam iſtud delirium exploſit, ad i„. AIun dgi⸗
SB“0. Hacgai locum 7.III. Opp. f S. ita commentatus:: ε α Sol νr , ir buu⸗
Tedunr 76 ieοα 2*7eAh⁵οαα „U iς r0 AWνπτιν 16 ο ende *veh uNVing V
ν³n 2τ1„ Pονιασ aUτο g Oeirer, 2 7 9˙ A&αα 0οτοον e vovec. origo, gualn
zo ανοντοαν 7ρα☚ρ 7 Mad, 16 οα⁰ vo&αε Saimno εa 92 &αα αα AAo Qahr
õ 7Xα Pgevο 0 8 S2οντ &ει 1 &ιαρν⁰ρ αιο rρ n Cum Hude pe
éXπαι αα ααûνο.. α vν⅛ον&αςααο . r. . Jam quod ſacra õ
ſcriztura Aggæum angelum Domini nominat, nemo illum natura angelica bobet
«oſtare, gquod perdelirum foret: ſed more noſtro, bominem ex muliere Pro- cii, Jud
gnatum, Putet. Potius, ſi a mente valeæmus & animo verum intuemur, ab teinuis trihit
τ„ν⅜âhNhοονNunciare 5”sXο, boc eſt,:nuncium dictum nominatumque af- caulamn ele e
Kente & ſirmabimus. Nec obſtat, „quod &ααπαεα ο νο comparet, genusque ac PDhetir Munt
Patr: atriam ſusm, tum quoque vitæ conditionem & fata rehqua, latere nos Ffrlemtih ie
Vvoluit Prophet, quippe quæ ad fidem ac pietatem noſtram parum referre n repeter
judicavit ſanétus Dei Spiritus, cujus inſ ſtindu conſignata monimenta ſacra iſſtinckucn eir
ad nos pervenerunt. Conjectura tamen locum inveniſſe videtur Sal. Riurm cap. h,1
van Til Oper. Anal. P. II. p. 357ß. Hieroſolymitanum fuiſſe noſtrum rophetico i
cenſens, eo quidem argumento mot us quod judæus apud Hottingerum m teml,
qui deſeripſit ſepulchra Prophetarum, aſſerit Haggai monumentum in- erant dignin
veniri infra montem Oliveti, ad declivitatem ejus in ſpelunea valde ma- — gde Danieh
gna, in cujus medio adhuc ſunt ſpeluncæ aliæ; Ut videatur ibi invenis- ſanchim & ve
ſe ſesulchrum famili?. Ut autem infirmo admodum tibicine iſta col- PrOs homine
lechio nititur, quæ a ſepulturæ loco patriam evincit, cum vix centeſimo geumer bro
mortalium natale ſolum exuviarum præheat conditorium, ita corruit pe- eele; in I
mitus, ſi fidem merentur quæ cun Dorotheo & Iſidoro, Pſeudo- Epipha- eum Kopere
nius de vitis Prophetar. caß. XXI. II. Olp. b 2 b. prodidit quod er: eume temen
16 Gy 6 nαπWπe ev. Baſuvοο E= Ieνοοαν. — -= &*α 3 ε ναNαμν “ Omnia Prolech
r†α Dy XWνοινται g06α 3 α Sos, etiamnum juvenis e Babylone Hie- l Abarbene Cn
roſol ymam reverſus igitur & in eodems loco mortuus ſit, & prope ſacer. rorihft: an

dotes glorioſe conditus. Unde potius concludas, Babylone noſtrum, ſed

Cefünte in gar
incertum, quibus parentibus, aut ex qua trihu. in lucem editum, rurſus-

ipte
que Hieroſolymis non in familiæ, ſed communi facerdotum ſepulchro, RD
conditum fuiſſe. Quanquam iſtud ſatis fit exploratum & ex libri argu- ne nodun
mento pateat, reducem eum Hierofolymis vitam exegiſſe, ſemperque rin Mal ai
præſto fuiſſe iis, quorum erat, templum exſtruere, & in Urbe cultum re- Kuracti
nite ſtaurare. Potior autem de digninte & fciollaagzi duxſtio eſt, ſatisequi- nunt NQN
Propheti- dem & apud Esdram c. V, I. VI. 4. & in hoc ipfo vaticinio c. l, I. 3. 642. — da
cutm. Cap. II, 2. definita, ubi toties traybera, tum in etam inſian: per- p „

dquam

605

Xploſtaddi.
/, altt, 79
ſtee peho
ie U.
Ay Se
, 147018 7.

n Jud ſara

natura gele
rmuliete /70.
m, intuemur, 49
inotumgltaf
en genuslene
qua, atere no
mperumrelette
onimenta ſocti
ſe vigetur l.

ſcige noſtrum

Hotringerum
utmenturnin-
Enei Valdema-
tur ibi invenmis⸗
bjcineiſts col⸗
ir centehmo
,itncorruitpe⸗
eudo. Ppiph-.
Gicit uod er

õ

,babylune --
,Grlpe ul.
ne nokkrumn le
ehrucn Ulus.
tum ſepulehrl,
Lenlbti nn⸗
ſ, enperle
lbe cultum le⸗

voehſtsene

aminigniber
quuc

2

*

.

VETER. TESTAM. Aeerz

quam elogio c. l,. 13.— — n — n NoNangelus Do- De Hag-
mini in legatione Donini, ſalutatur. Enimvero manifeſto ex his elucet So.

tam divina vatis miſſio atque vocatio, & coœleſtis prorſus oraculorum ejus
origo, quam publica & cum autoritate, in vulgus nota, conjunéta fun-
Ctio, qua Prophetæ & divinorum eloquiorum interpretis partes, ſumma
cum laude periter ac fide, apud reducem populum ohierit, & os Dei ac in-
ternuncius ad Ifrselem fuerit. Obfſervat præterea Abarbenel in prologo
XII. Prolbetarum fol. 227. col. g. ſqq. Haggæum quinquies Prophetam
vocari, quod nomen tribus tantum minoribus Prophetis, in ipſorum va.
ticinus tributum legitur, Habacuco, Haggæo & Zachariæ. Ejus rei
cauſam eſie exiſtimat, quod inſignis miraculi loco haberi potuerit, pro-
phetiæ munere fundum eſſe aliquem abſente arca & Majeſtatis divinæ
pra fentia, ideo ſcripturam neceſſe habuiſſe, tam frequenter hoc teſtimo-
nium repetere, quo Haggæus prophera agnoſceretur, qui per Spiritus S.
inſtinctum cuncia fua eloqueretur. (uo & illuſtre hac de re teſtimo-
nium cap. I, 11. pertinest, ut omni modo confirmaretur, vere Haggæum
prophetico inſtructum fuiſſe dono, quum incredibile videretur, vaſtato
jam templo, de novo ad eum mitti prophetiam. Queæ utut Prophetæ
aflerant dignitatem, nugaces tamen redolent Magiſtrorum traditiones,
atque Danielis & Ezechielis confutantur exemplo, qui plane extra terram
ſanctam, & vel medii in captivitatis ſqualore, velinter idololatras ac im-

puros homines, prophetiæ dono polluerunt. Fruſtra autem ſunt, qui Hag- an à qudæ
gæum ex Prophetarum albo expungi cenſent a judæis, maxime ab Abarbe- ês in dubi-
nele; in qua ſententia Huertius eſt, qui in confutando commento illo um voca-

oleum & operam perdidit Demonſtr. Evang. Prop. I. de hi l. §. J7. H. VIY. 1
eumque temere ſecutus Joh. Markius Comment. in Hag. I, 1. P. g. A lia

omnia profecto, ex ſua pariter ac aliorum Jjudæorum fententia, docet

Abarbenel Comm. ad Hagg. I, I. ſqq. föol. 277. col. 3. cumque ſibi dubium
moviſſet: quomodo intelligendum ſit Vett. Rabbinorum dictum, de
ceffante in domo ſecunda, dono prophetiæ? cum tamen Haggeæus, hac
ipfa domus ſecundæ ætare florens, diſerte dicatur Propheta, eodemque

tempore Zacharias in nomine Dei Ifraelis propheraſie perhibeatur? ita
hunc nodum ſolvit, ut ſartum tectum prophetiæ decus Haggæo, Zacha-

riæ & Malachiæ aſſerat ac tueatur allegatum autem iſtud Wagiſtrorum
ſcitum, adſtipulante, ad quem provocat, Raſchio, adeum modum expo=
nar — i ee een denn en nen eeeeeen.

— WNB. Deen een r e e een ee re

— * WMi — n e u .e prophetia oeſſar
è Fff 3 l rir

De Hag-

ner „ non

Aſeſſuræ ceſſit ad hanc Propheticam, alia præterea dignitas, noſter quod Aſſeſſor

un Sy 71122⸗
2082 WMia-
Sn .

414 HNTRO DUCT. AD LIBROS BIBLICOS
rie in templo ſecundo paſkguam abſoluta Wſer templ Rructura, vel juxta

autorem libri Cosri, quod durarit pr obhetia inter veros templi ſecundi qua-
draginta annos, poſtquam aſeenderunt ex Babel; ut adeo donum prophe-

tiæ adhuc vigeret in demus ſecundæ inſtauratione, cefſaret autem cum do-

mus ejusdem conſummatione atque cum exceſſu trium virorum iſtorum
Prophetarum, quo ſenſu dextre capiendum ſit illud placitum doctorum.
Adſtipulatur Seder Olam Suta edit. Meyeri p. 1og9. ubi poſt obitum de-
mum Haggeæi, Zachariæ, & Malschiæ memoratum, ſubneclit: N
eeee enne e eenn e ee n
— % —– een en ee e 1e
zempore (anno ſeil. EVIII. Medoruzsz) ) cehavit prophetia de Iſraele; anno
videlicet ter milleſemo duadringenteſino octavo ab orbe condito. Hinc
& deinceps Sapientes Prophetarum in locum ſucceſliſſe addit. Porro
quando in — n —W in ſerie & ordine traditæ & ad poſte-

ros propagatæ legis oralis, Piaggaæus, Zacharias & Malachias a Pro-

phetis diſtinguuntur, & vel Synagogæ magnæ accenſentur, vel medii
uad⸗ neque Prophetis adnumerantur, neque viris Synagogæ magnæ,
hoc quoque dubium ita componit Abarbenel præfatione in —
&&/ ut ad utrosque potius referendos eſſe doceat, ☚PN
W —ee e 9 = eee n enne
3 — O Ziquidem illi revera juxta dignitatem ſuam inter Prophé-
zas, ſécundatn tempus vitæ autem inter virossynagoga magnaæ referendi ſint.

Quando vero iidem non connumerantur Praphetis, id inde eſſe, quod

Sapientes dixerint, ubi Seniores feruntur tradidiſſe legem oralem Pro-

phetis, per hos intelligendos eſſe — U nnn propbetas prio-

rés, alio nimirum ſenſu, quam vulgo ita didtos, anteriores quippe capti-
vitate Babylonica, a quibus Eiaggæus, Zacharias & Malachias, tanquam
HN DR prophetæ poſteriores, captivitatem, exactosque 70.
ejus annos demum inſecuti, diſtinguendi veniant & excludendi. Ac-

eſſet Synagogæ magnæ, & quidem ex ordine principum illius Concilii
Virorum, qui cum Sorobabele ex Babylonia Hieroſolymas creduntur
profecti. lta rurſus Abarbenel citata proxime Pprafat. in Nachalath
Abhoth teſtatur: Catalogas virorum conciliimagni ſunt, Haggaus bprophe-
ta, Zacharias Propheta, Mnlachias propheta, Sorobabel filius Schealtielis,
Mordechai Biéſiban, Ksara ſacerdos & ſoriba, Zeſebua ſilius Jebozedel ſas

cerdotis, Seraſa, Reaulja, Miſpar Bigyaæus, Rachum, Baans Nechemja ſi-

Uinin Chachitjæz, Hi ſant duodecim primores, nominibus ſais epreſſt, gui ex

Bab lo-

Halyhniaflit
ferea juutt
inpleretur nu
vini juaglha
cleſtam udai
cenſuit. culto
Lverab corru
he juſto Ghcr

l. Cap. A

Patrem. ir
Soder. On ca
39,5 hirits
Ma lefert
ta& Obſetvat,
tengue Aunitar

temiplum extri

1. VI. Opbe .
2camus iis, 4
no; miſi cum
bracum hurr
gaum, du0
in uclofn A.
ki temporg,
giolt krehe
Ktiptus kgin

Tanto itn

fagnttionemin

Mentis Keripton

i 8 RM

l, 3.l 1. I. afa
winiſteniam in
hncommmticne
benn ⸗
Feliqoorumn Pro
All, 11. Ke. ti
Lem Meeſid

Ke. lie, I

005

Aunh Nel uttt
Pli ſeuunch ua.
bnum prophe-

tmmem cu do-

Firomm iſtotum
rumictorun,
Poſt obinm de.
lbnellie: de
2)
“ 16
elſyode; ann
coniito. Hinc
le addit, Lorro
dite & ad polte⸗
Malachias a bro-
entot, vel medii
nagoge migne,
ye i/
„TDN
D .
ſuum intey Pripße:
gue teferelu, ſut.
d ine ele, Jnod
gemn oalem o.
Kropleut bid.
ores uippe it⸗
guchias, ten laln
n, endeque 70,
excladeni. At-
ſer quol Alellor
umn illius Concili
Hys crinen⸗
ot, in Murlaliß
lukentiii
cliug Klealtiel,
tei,
e e

X

VETER. TESTAM.

4

Babylonia Hieroſo ymamaſcenderunt, in principio templi ſecunai quibus Præ. De Hag-
terea adjankti fnerunt Jatientes alii, e printibulioribus pobuli Ifrael, doneé 8*%.
impleretar numerus CQAXX. viroram, qui vocati ſant REN

viri ſnagogaæ magnaæ. IIuſtris hic erat conſeflus, qui Esdra præ ſide, ec-
eleſiam Judaicam, reducem ex captivitate, reſtauravit, codices ſaeros re-
cenfuit. cultumque a variis quas fuperiorum temporum calamitas attra-
Xerat, corruptelis ac erroribus purgavit & emendavit; quique in Simeo-
ne juſto dicitur expiraſſe. Confer, quæ ſupra in hanc rem attulimus,
P. I. cap. X III. G. 2. 6“ 309. & doctisſimum cumprimis Buxtorffium
Patrem, Tiberiad. cap. X, p. 22. cui Meyerum jungere licet annotat. an
Seder Olam cap. X. p. IoG. ſq. Merito autem Hieronymus inter do-
na, à Spiritu S. in Haggæum confertim collita, Aeααο νννυιιπνnπNις. dona Spi
Snlas refert ac magni Spiritus & dogaum fuiſſe, & Zachariam pr. ophe- uitus.
Zas, obſervat, ut adverſum Artaxerxis regis edictant, & Samaritanos, gen-
tesque 6unctas per eircuitum, zäatſicationem templi impectentes, Juberent
templum extrui, in prologo Comment., in Aggaum, ad Paulam, & Euſtoch.

ZY.. VI. Olb. p. Wo. E. De obitu & ſepulchro Viri nihil habemus, quod

in Juchaſin R. Duſæ familiarem fuiſle perhibent, quem conſtat ad Chri-

addamus iis, quæ paulo ante diximus, ubi de patria Prophetæ eſſet ſer-
mo; niſi cum Sgambato Archivor. Vet. Teſt. Lib. II. Tit. 12. H. 377. Her-
bræorum huc teferre velis fabulas, qui eo anno deceſſiſſe tradunt Plag-
gaum, quo Hieroſolymam venit Alexander Macedo; quin imo eum

ſti tempora, & aliquanto etiam ulterius, perveniſſe; quo ſane pacéto Premli .
gioſa fere Haggæo tribuenda foret ætas. Catalogo Sanclorum autem ad- memoria.

Eibe legirur Aggæus cum Olee i in Martyrologio Romano die 4 Juhi.

Tanto itaque ſcriptori. Hibelli, quem præ manibus habemus, con- Libri ſeri⸗

ſgnationem in aecceptis ferendam effe, cum cetera, quæ cum aliis monu- Ptor.

mentis Scripturz communia habet, argumenta evincunt, tum frequens
in hoc noſtzo loquendi ratio: Seer n en een een c. I,

3. II, I. aflatim docet. Facile quidem, & ultro largior, phraſin iſtam

miniſterium inſinuare, quod Deo, oracula ſua cum principibus & popu-

lo communicare volenti, præſtitit vates, quo ſentu Deus prædixiſfe per-
hibetur ν non tam per manum, quam per miniſterium Moſis &
reliquorum Prophetarum Ex. IX, 35: 1. Reg. VIII, 53. Jeſ. X X, 2. Hoſ.

XII, I I. &c. tantum tamen abeſt, ut in ejusmocdi locutionibus manus VO.
