ſe, ſin. n. Capitis II. & doctiſſin mum Cellarium Geo⸗ gratbis Antiqu. Lib. III. De Eze-
cap. VI. p. 744. Non citra myſterium ad aquas vaticinatum credunt chiele,

De Fze-
chiele.

dignitas

& ento

Mia:

196 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

notatis temporum articulis ſignans, nuſpiam tamen vel reperti ſub Joſia
voluminis legis, vel reſtaurati fœderis religioſi, ſed regnorum potius Jo-
ſiæ, Joachimi &c. mentionem faciat; tertia graviſſimis laborat incom-

modis Chronologicis, & a b. Calovio & Jeſuita Sanctio expoſitis; quarta
nulla prorſus, ne probabili, nititur ratione: ut ultima demum reſtet, in
qua, tanquam ſimpliciſſima omnium, acquieſcimus, egregie defenſa a

Wilh. Langio lib. II. de annis Chriſti c. XIII. P. 3i4. Triginta nimirum
annos natus erat Ezechiel, & ſacerdotali muneri, ex lege, par ac matu-
rus eſſet, & Prophetico clariſſimis auſpiciis, ſolennique perquam voca-
tione, admoveretur. Addit ex Origene ſenſum myſticum Maldonatus,
quod Ezechiel figuram geſſerit Chriſti, cui cum annos triginta haberet,
baptizato cœli ſunt aperti. Multum equidem ab hac ſententia recedunt
Judæi, qui dudum ante in terra ſancta jam vaticinatum credunt Ezechie-

jem, idque ut demonſtrent, in iterata voce exiſtendo extitit ver-

bum Domini ad Exechielem v. 3. tricantur, quaſi hoc ſibi velit: 0 fa⸗
Qum eſt verbum &c. quod jam ante ad ipfum factum fuerat dudum: quo
Jonathan in Thargum reſpicit, qui ita reddit: factum eſt verbum prophe-
tiæ a facie Domini ad Ezechielem, filium Buzi ſacerdotem, in terra Iſraelis.
PPe HPNN) O5)20) Iterum ſecundo locutus eſt cum eo, in provin-
cia terræ Chaldæorum juxta ſu vium Chobar, & reſedit ſuper eum ibi Spi-
ritus propbetiæ a facie Domini. Hinc R. Salomon Jarchi ad c. I, 2. illud

Prophetæ vaticinium: Fili hominis, propone ænigma c. XVII, 2. recitatum

ante exiſtimat quam Judæi in captivitatem abducerentur; urgensque Rab-
binorum ſcitum: Uν NN V Neee e ene .
VR Ppop Majeſtas divina Schechina, non requieſeit ſuper ali-
quo extra terram, niſi prius requierit ſuper illo in terra, Jonathanis verſio-
ni ſubſeribit. Pariter Abarbenel prafat. in Ezech. Ff. 153. ol. 3. ſꝗ. in ean-
dem non modo ſententiam pedibu;s incedit, verum ulterius quoque pro-
greſſus, hinc colligit, per triginta iſtos, quos inde ab invento legis libro
numerat Propheta, annos receſſiſſe ab eo ſpiritum prophetiæ, nunc de-
mum,, cum iſtam in Chaldæo viſionem perciperet, ad ipſum reverſum. Iſta
autem omnia, quam contorta, quam lubrieo ſuperſtructa fundamento,
quam ab omni ſpecie veri aliena, quis non videt? Nimisque perſpicua &
evidens iſta vatis noſtri vocatio eſt & inauguratio c. III. quam quæ obtu-
ſa ejusmodi ſophiſticatione poſſit eludi. Quamvis itaque extorris & exul,

difficillimis temporibus, & inter deſperatos fere auditores, & ſacerdotale,
& propheticum capeſſeret munus, Prophetarum tamen nemini, vel officii

dignitate, vel viſionum excellentia ſecundus, ſuo quodam jure meruit, ut
a Gre-

1repori⸗
Saruacin
robilis G
royris 1
num & ſe
ſtipturanu
intemperia
uam vidli
lem vero
Land 0100
dare ubi an
eliie debe
4 Ciſtinckis
Jeremmia com
Mon inſcite
rumn gravita
ni demum
haberi mere
ſiiritu prelen
up. Ejus
4. D. Wdn
laudat, M.
ſcripturz ce
s Chriſi
156, 6 ve
Chriſtum ret,
nis ſuü viliſſin
et, ex Hieron
lI. 1. ſKtud
TInquoque;,

Eum angera

Duktarum, bra
Olet igenzn⸗
et Meniun
ed nec iae
ſta
iis, bomtifci⸗

keinpkeion
umreſer, 0

VVETER. TESTAM. 197

tiſboma a Gregorio Nazianzeno Orat. XXIII. T. I. Opp. p. 12 . A. ⅛ ροDer& DeEze-
votins . Sanuguwuταααοο+ ααοα WMτναισHτàρο, Prophetarum omnium maxime admi chiele-:
tincon vaghilis & excelſus, rurſusque Orat. I. Apologet. p. 25“. B. 6Tοναααποαα
, aia zrerrs “] S&rνανα νHHhορονονne, eαονααανινιι magnerum myſterio:
n Nte, in um & ſpectaculorum conſpeltor & interpres, ab Hieronymo, Oceanus
e deieſa Aa Jeripturarum, myſieriorumque Dei labyrinthus, ſalutaretur. Neſcio quæ
ta fürrm ¹intemperiæ Rabbinos agunt, cum in diverbio ajunt. Jeſaiam in viſione,
r ce mm. yuam vidit in anno mortis regis Uſiæ c. VI. ſimilem urbano vel civili, Ezechie-
nam Orr lem vero in viſfione, quam vidit ad fluvium Chebar c. I, 1. ſimilem fuiſſe pa-
Naldonatus, gano. quod Abarbenel perhibet in præfat, ad Jeſaiam, ſupra ſuo loco lau-
ta haberet, Jgata, ubi argumento 2 a dignitate proſapiæ probat, primas in Prophetis
tin recedunt Jelaiæ deberi. Rectius multo Abarbenel in præfat. ad Ezech. f. 113. Col.
ntEzechie. 4. diſtinctis quatuor momentis, Ezechielem, primo cum Jeſaia, mox & cum
hextitit ver⸗ Jeremia contendit, pariaque ipſum cum Prophetarum principibus facere,
eh. non inſcite demonſtrat. Tanta ſane & viſionum ſublimitate, & oraculo-
udum: dro rum gravitate, & vitæ ad auſteriorem diſciplinam compoſiro, ſanctimo-
um mrlhlt. nia, demum inter ſuos auctoritate eminuit, ut ſummo in vatibus Dei loco
naliulli. haberi mereatur. Fuit & ipſe 76 Oeio vs ατuτ 7ονοα0οπ⁄ααπωοα½ν divino

in frwii. Wpiritupræoccupatus, ex Euſebii encomio lib. VI. demonſtr. Evang. e. XVIII.
aun ibi R· J. 25S. ejusque verba allegans Cyrillus Hieroſolymitanus Catecheſ. II. f.

1e ind 6. „. tanquam 78 7 e οονιςιια 7 cyrs Prophetæ a Spiritu S. aci
2 teeitnn laudat. Majori adhuc honori eſſet, ſi typum Chriſti Præbnuiſſe eum, ex
emdlehib. ſcriptura certo conſtaret. Ita quidem cenſet Iſidorus, cui Ezechiel in
e 2)6 Chriſti, Hilius hominis nuncupatur . de vita & obitu Sand. 6. 39. Cpb.
ab F. 36;. b. Verum hac compellatione Daniel quoque inſignitus c. VIII, 17.
4 4 eſe. Chriſtum referret. Potius hoc nomine admonitum Ezechielem conditio-

inean. nis ſuæ viliſſimæ, ne deinde ad propheticum munus aſſumptus inſoleſce-
361. ret, ex Hieronymo & Theodoreto, Hieron Pradus obſervat Comment. ad

guoqe c. II, 1. Iſtud vero Grotii iu proæmio ad Ezech. elogium, quod Heidegge-
1o legolibt rum quoque in Encbiridio adoptaſſe, ſuumque feciſſe miror, quo Homero
ir, nund i eum comparat, ob pulchras &vνvιαοον,,; comparationes illaſtres, magnam rerum
eerſum. III. Wiuttarum, praſertim Architecturæ, cognitionem, profanum autoris ſui re-
undamem, dolet ingenium, cui nihil pulchrum, niſi ex gentilium lacunis hauſtum.
eperſien Sed nec miraculorum expers fuiſſe creditur, quæ ex Pſeudo-Epiphanio iracula.
m que R Yevita & morte Prophetar. & Dorothei Synopſi, ſubleſtæ fidei monumen-
gomnsAeN ties, Pontificii do dores ſtudioſe conquiſita, pro veris obtrudunt, ſi qua for- *
erdot, te ſimplicioribus imponere queant. Utar Joh. Bapt. Villalpandi verbis,
i,dn DUU qui præfat. Comment. in Ezech. p. A. in hunc modum rhetoricatur: Fuit
urenini,d èDBU äl B b 3 idem

re⸗

De Eze-
chiele

mors.

Jepnk
chrum:

—

1929 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

idem patrator miraculorum eximius: qui non ſecus, ac Elias aut Eliſæus

Jordanis aquas, aut Moyſes maris undas, ſicco veſtigio Cobaris, fluminis va-
Niſſimi, trajiciendi auctor fuiſſe traditur Iſraelitis, quem plurimis ex Chaldæzo-

rum inſecutoribus in illo demerſis. Idem fertur uberrima piſeium multitu-

dine, a Deo precibus impetrata pobulam Iſraeliticum, fame pene enectunm, re-
creaſſe. Idem vindice juſtitia permotus, venenatorum ſorpentum morſibus
Deum ſuum a Danitarum, Gaditarumque ſceleribus vindicaſſe & . Neve

ampullarum quicquam deſiderari patiatur, mortuos quoque ſuſcitaſſe eum

addit, quod tamen in viſione ac in Spiritu ſaltem contigiſſe, Propheta di-
ſerte docet c. XXXVII, I. Paria Sanctius jactat prolegom. IV. n. &. p.
Nec paulo plus fidei merentur ea, quæ de morte ac ſepulchro ejus tradunt
jidem. &τπντVmwος αε οντ αρρενù 7† Aαι + &v r αανονu αοτ
3o Bæ0Xν, SXνoνριsοα α τI ετν τα⁰ο½οαρεαοτ occiſus eſt
Babylone a Duce pobuli, in ea ſtatione, cui Præerat cum ipſum Propheta
de idolorum cultu redargueret, inquit Epiphanius de vitis Prophet. c. IX.
T. II. Opp. 2z. Ex quo idem repetit & Dorotheus in Synopfi, & Iſidorus
Hiſpalenſis de vita & morte Sanct. c. 39. . 367. B. ITdemque forte Athana-
ſius innuit, cum lib. de incarnat. Verbi, T. I. Obp. f. 6 F. ira habet: l'⸗Cni-
3Snααιν ε„* £X τ⅜ r Xe.. αα„α αεςενσυ ατιπ ANα

ασιτνν. Ezhiel gquidem paſſus eſt, at aon pro populo, ſed quia eventura

populo prædicabat. Hinc in Martyrologium Romanum translata fabula
add. g. Idaum Aprilis his verbis legitur: Exechielis Prophetæ, qui a judice
populi Iſrael, quod eum de cultu idolorum argueret, apud Babyloniam in-
terfectus, in ſepulchro Sem & Arphaxad, Abrabæ progenitorem, ſebultus
eſt &. Neque tamen ſic perſuaderi potuit Sanctio, quin de illa dubius
hæreret Proleg. IV. S. g. maxime cum tantum autoritatis captivos duces

in aliena regione habuiſſe in cives ſuos, vero non fit ſimile. Addit ibidem

Jeſuita modum necis, ex Chryſoſtomo, qui ad illud Matth. XXIII. quæ
occidis Prophetas, homil. 46. ita commentetur: miſi ad te Jeſaiam, & ſer-
raſti eume miſi ad te Jeremiam, & lapidaſti eum: miſi Exechielem, G
erallum ſuper lapides excerebraſti eum. Quæ quidem verba, mihi tam

oculato eſſe non licuit, ut deprehenderim in Chryſoſtomo: nam nec

numerus homiliæ reſpondet, nec in hom. 75. quæ mihi eſt in hanc Mat-
thæi pericopam, quicquam tale legitur. Pergit ad ſepulchrum ejus, pari
fide prodendum Epiphanius cit. 1oc. 4 αναντοα ε τποανοανoτ.
. 2 — 1 „ A: . . —„ „» 2, 7
3. s* 76 rαεπ Xαα οαA'g εαροσ, ααταειοοιν A'Becαν... 1 6s,n 6
T&ειε bο ααπαεhο νfααινν . Tr. A. ſepultus eſt deinde in agro
Maur, in monumento Sem & Arphaxad, majorum Abrabami; & hodie

ſebull

ſitulen
Arab.
II. p⸗.
gneſtrt
0. ſi.
lini 1E
zbie f.
lius
Buxzi
pendet
ln
Euphra
ſaulti
chut ⸗
precana
nagnug
ſiges BB
Giſpon
ue mi
SFAU
P87
olfegt
Reyus
ilen
oy tun
lihnos ſ

conveni

(ogam

Alprerea
lt e⸗
Arabet
be 9 r. 4
inte,
lepeti
dico
Circum
Llum e

! iſeus
minit ⸗
Chaldo-
mmoltitu-
echin, re-
moribs
Ge. Neve
ltaſſeeum
Ophetadi-
,n. h. b'l.
iustradunt
e dor;
lljſar eſt
1 Drophete
et. E. I.
& lüdorus
te Athana-
et: etr.
2 1 M*&
ia eventur
lara fabulu
guid jdiee
Nlnon in.

1, ſehut u

Ula dubius
vos Cuces
Uditibilemm
(XIII. 40
n, Oſe-
AChielem, 6
. mihi tam
,natn nec
hune M..

mejus, Pn.

1i M⸗

ſopulehrum ejus viſitur ſpelunca duplici Gc. Coneinit Elmacini Hiſtoria De Eze-

quem nundinarum voce denotare ſolent. Iliproductum M AG N UM LI-
BRUM,l QVUEM EZECHIEL PROPHEA SUA SCRkI

conveniunt, pro ſe regionum iſtarum incolis, vota ad Ezeobhbielis Prophetæ ſyn-

daico quippe ingenio digna: iisque gemella tradit, nonnullisque adhuc

VETER. TESTA M. 1929

Arab. ex cujus MSCto codice locum dedit Hottinger. T beſ. Philol. Lib. Chiele.
II. cap. I. Sect. 2. H. 1†. Quæ autem hodie ſepulchri ejus facies ſit at-
que ſtructura, prolixe exponit R. Benjamin Tudelenſis in itinerario ſuo p.
76. ſq. ex quo hæc transferre non pigebit, ſecundum verſionem Conſtan-
tini l'Empereur: b. Exechielis Prophetæ Synagoga eſt in ripa Euphratis:
uhie regione Synagogæ bo. turres ſunt, & inter ſingulas eſe Gnuagoga. In
illius atrio librorum ſacrorum theca eſt; & poſt ſynagogam, Exechielis ſilii
Buzi ſacerdotis ſepulchrum cui magna pulcherrimique operis teſtudo im-
pendet, quam conſtruxit Jechonias Judaorum rex, cum triginta quingue
Jadzorum millibus, qui eum ſequebantur, cum ab Evil- Merodacho e careere
dimiſſus eſſet. Hie locus una ſui parte flumen Chobar reſpicit; altera vero
Euphratem. Ceterum Jechonias, omnesque qui eum comitati ſunt, in pariete
ſculpti viſuntur“ Jechonias primo loco, Ezechiel ultimo. Is locus ad bunc
usque diem quadantenus ſandtuarium eſt-. huc enim e locis remotiſſimis
precandi cauſa conftuunt, inde ab onni initio ad ſeſtum exbiationis usquez
magnagque gaudia agitant. Quin etiom exulum caput, & ynedriorum pra-
TEides Bugdado huc profedti, per agros ad XMI. utque milliaria tentoria
diſponunt“ & eodem mercatores Arabes veniunt, magnusque eſt confluxus,

PSIT MAN U, legunt expiationis die. Super Ezechielis ſepulebro die
nocteque ardet lampas, inde ab eo tempore, quo eam ipſe acecendit & ba-
Genus ellychnia identidem mutant, oleumque addant, qui oeum ſecuti ſunt.
Iidem ſancta quzdam magnaque domus libris plena, ubi etiam cum e Pri-
ma, tum e ſecunda Aedelibhri ſervantur: & quicunque liberis carent, illic
libros ſuos conſecrant. Judai etiam, qui eo ad preces e Perſia & Media

agogam deferunt. Quin etiam magnatum inter Mubammedanos lilis 60
ad precandum veniunt, ob ardentem b. Etechielis Prophbetz amorem: locum.
que vocant HABIIACULUM ELEGANIIAE, vel pulchrum, Eo omnes
Arabes ad preces congregantur. - — Belli autem tempore nemo in toto or-
be, præ reverentia b. Ezechielis, loca iſta ad lædendum tangere audet, tam
inter Muhammedanos, quam inter Judæos. Quæ bona fide ex Benjamine
repetit Abarbenel præfat. ad Ezech. f. /3. ſuoque calculo approbat, Ju-
circumſtantüs auget Autor &balſcheleth Hakkabbala p 20. a, cujus inte-
grum exhibet teſtimonium b. Præceptor noſter, ſummus Wa genſeilius in
l Sota

5 D .

200 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Eze. Sota p.778. ſJ. Quam autem parum nugivendulo Benjamini tribuendum
chiele. ſit, ipſe diſſimulare non potuit ejus interpres l' Empereur prafat. ad iti-
uerar. & uberius docuerunt Spizelius de Iſraelitis Americanis p. 2027. ſq4.
Seldenus in præ fat. ad Marmora Arundelliana, Leusdenius Diſſert. XI.
Philol. Hebræi F. 14. P. 171. Tho. Crenius Theſaur. Philol. I. p. 41S. ſq.
Mitius tamen de hac Benjaminis narratione judicat Hebraicæ literaturæ
facile princeps, doctiſſimus Wagenſeilius, qui oc. cit. p. 217. ita cenſet:
ſupereſt in hunc usque diem, Nobiliſimo Petro de la Valle tom. I. lItiner.
ebiſt. 17. teſte, haud procul a ruderibus veteris Babylonia, ſepulchrum Exe-
chielis Prophetæ, quod Judaæi magna colunt cærimonia, & ubi preces fun-
dere, in ſolenni habent more poſitum. Proinde, ſi non omnia, ſaltem ali-

qua eorum quæ de hoc ſepulchro nobis refert Benjaminus in Itinerario, ve-

ra ſint oportet. Quod ſupereſt, priſeam tritamque ſua ætate traditionem
Clemens Alexandrinus refert, Pythagoram Samium Ezechiele uſum fuiſſe
præceptore. Ita ſane lib. I. Stromat. p. 30%. B. edit. Sylburg. perhibet:
Idem anZa- ANäk&εοαιαα 4 e* 70 7ρ IIαναααιν ναπιον Nacaαρατιισιπαπ
ratus: P5 Acονoι αα πονοοαοaι εεαιW r& Iαωροαα⁰: IegenX TrSTασ SYT
Pracc. Tive. 84 6S⁰* ε, εσε rειτοα XXNααοαα. Alexander autem, in libro de
ptor? ſymbolis Pythagoricis, refert Pythagoram fuiſſe diſcipulum Nazarati Aſy-
rii. Quidam eum ex'ſtimant Ezechielem, ſed non eſt, ut oflendetar poſtea.

Quod autem hic in dubium vocat Clemens, id a vero perquam alienum

non eſſe cenſet docfiſſimus Seldenus Synt. I. de DIs Syris cap. I . 2il. ubi
poſt laudatum Clementis locum ſubdit: certe accuratiſſima Chronologia

Ezechielem & Pythagoram inter L. & LII. Olympiades ſimul floruiſſe docet.

eo & Nazaratus ille, quin Eecbiel fuerit, non adverſatar temporis ra-
tio; - — & is ipſe eſt Zz Goæroe, qui Malcho, in Pythagoræ vita, appel-
latur ejus præcebptor. Eodem inclinat Hermann. Witſius in Aegyptiacis
addend. p. g6zs. nec abnuit omnino, ſed in medio relinquit Joh. Meyerus

annot. in Seder Olam p. 952. ſq. Aſt hanc cumprimis ornandam, & pro

virili tuendam ſibi ſumſit ſententiam Huetius demonſtr. Evang. P. I. Pro-
poſ. IV. p. SS§. §. 2, lectionem Clementis primo ſollicitans, & pro Næ gæ=-
τ legens Zaecdre, hinc Zaratum eundem perhibens cum Zoroaſtre,
Zoroaſtrem demum ipfiſſimum eſſe Ezechielem noſtrum, inſtituta inter

utrumque collatione, demonſtrare ſatagens; utut ſuperius jam, Zoroa-

ſtris nomine Moſen venire, tradidiſſet. Per tot itaque ſinuoſos anfractus
Ezechiel inſtitutioni præficitur Pythagoræ; ſi nimirum evictum prius fue-
rit, & Clementis locum in mendo cubare, & Zaratum non alium a Zoro-

aſtre eſſe, & eundem Zoroaſtrem, tum Moſen ethnicis deſignaſſe, tum Eze-
Cchielem,

tumm ilum6
Locum A
Pyolegom.
Guiin ea n
thagotas,

Hi
lum zcrc
eſis ad
runt parti
cum Jecho
lpidem, un
Plebi, nont
guiſub non
oi cum ſo⸗
Vülgus tem
cceperi
brlontiin
patulas N
Pprocditorib
nis humeri⸗
V porto t
tereg, uibn
konos
ſind permann
u turbule
heren, ti
.21. ſcg.
Lirta teg
Deu beecl
calcdld ſuo
ſeriptoe

eſt Hieror

enm tem,

Cor,

3
95 VETER. TESTAM. aoao
tribdendum chielem, tanto licet temporis Biatu invicem diſtantes. Ut taceam, Nazara- De Exe
eſat ad itii. tum illum Clementinum Aſſyrium ortu Gici, Ezechielem Hebræum fuiſie. chiele
11.2027. ll. Locum autem Clementis non inſpexifle integrum, necefſſe eſt Sanctium
8 Dſer. I. . Prolegom. I. in Exechiet. & Maldonatum Jeſuitas, procm. in Ekech. p. 332
I,. 0. A. 1. qui in ea nonnullos tradunt fuiſle ſententia, ac ſi Ezechiel ipſe fuerit Py-
cr liture tchagoras, quod tamen neque Clementi, neque iis, quos memorat, in men-
„ in ealet: ¶temm unquam venit, ut verba paulo ante allata, ad oculum demonſtrant.
nulebrunbu. Hic itaque tantus oraculorum divinorum præco, nonoeratione ſo- Libri ſeri.
bi Preres ,n. lfllum ac voce, ſed calamo etiam af ſeripto, captivum populum docere ag- Ptor. Eze-
il, ſalten al⸗ DW greſſus, ad ſcribendum quoque animumapplicuit. Cujus quidem con- chier.
ltiterorio, t. ilii cauſam & oegaſionem, partim Pſeudoprophetæ in Judæa ſubminiſtra-
tetraditionem runt, partim populus, cum in Judæa ſuperſtes, tum in priori invaſione.
eleuſum fuiſt cum Jechonia rege, Babylonem deportatus. IHli certe omnein movebant
urg Pertibe 2 lapidem, ut Jeremiæ vaticinlis ſidem derogarent, & relictæ Perſuaderent
irn r5 Pleb i, non folum non ab ducen. dos in captiyitatem eſſe udæorum reliquos,
1gro ſone, qui ſub nOVO regeZedekia Hieroſolymis adhuc degebant, ſed eos quoque,
m, ir Ad qui cum Joachin Babylone captivi tenebantur, brevi redituros; qualia in
Nararchdd. vulgus temere ſpargebat Hananias Jer. XXVIII. adeo ut poœnitere capti-
enttur ’l. VOS perit, quod morem Jeremiæ verbis geſſerint, ſeque Monarchæ Ba-
gum Renuam bylonici in Poteſtatem tradiderint. Populus autem, in Judæa reſiduus, .
1Nt di Patulas his nugis aures Præbens, eos qui a. Chaldæos tranſierant „ Pro
emage Proditoribus habebat, aut timidis & ignavis, ut qui jugum ſervitutis Pro-
niſelne nis humeris ſuſcipere, quam lHibertatem fortiter maluerint tueri. Capti-
ſtrui n va porro turba, paulo poſt ſe redituram ſperans, ægre ferebat Jeremiæ li-
4 taae teras, quibus autor ipſis ſuaſorque extabat, ut domus ædificent, plantent
e M 4 hortos, uxores ducant, filias elocent, cum ſeptuaginta annis in captivitate —
in 40 ſfſint permanſuri Jer. XXIX. Hinc in captivis erant, qui contra Jeremiam,
tot Neſen teru turbulentum ac ſeditioſum hominem, ad Hieroſolymitanos perſcri-
vundnmn, A D erent, ut in eum animadverterent, qualis Semaja Nehelamites, cit. cap.
Nange. 4 he . 24. ſqq. Ut ergo maleferiatorum hominum retunderentur calumniæ,
K hoſg & ſarta tecta ſervaretur oraculorum Jeremiæ autoritas ac fides, idcirco
cum Deus Ezechielem excitavit penes captivos in Judæa, qui & Jeremiæ dicta S=ð
,inſitn ne calculo ſuo firmaret, & majorem adhuc captivitatem reſiduæ turbæ, imo
us jann Loroe r excidium Judææ interminaretur; nec ſuis tantum hæc nunciaret, ſed
nuoſos nitids ſcripto quoque comprehenſa, in judæam transmitteret. Ut enim autor
ictum Prine. t Hieronymus, Comment. in Ezech. XI, 7. To V. Opp. f. i92. F. uno atque
6 iunile⸗ cocdem tempore geremias prophetabat in Jeruſalem, & Ezechielin Babylone,
nſe iaen Larpz. Pars I. Cc 61

202 INTRODUCT. AD LILROS BIBLICOoOOS r

De Fze- & illius propbetia inittebatur ad captivos, & hujus adeos, gui bolæabaut, Lem ſme je
chiele. in Jeruſalem; ut unius in diverſis regionibus Dei providentia probaretur, vaerſ. Apinn
Cintelligerent audientes guæcunque accidebant populo, nequaquam idolo.. u ununn
rum poteſtate, ſed domini jusſioné conſiſszere. Plures autem ipium confi- boſephus Ch
an daos gnaſſe libros, priſci nonn äalli tradunt ſcriptores. Duos diſerte comme- rnis 1ocu
viderit morat Joſephus Lib. X. Antiqu. ZJucd. abh. VI. ubi ita habet: 6 α Iege Cotelerius
libros: 7 Ro: 1 7 7 7„οτ ραοαν 7 „ορWα ſor Ee Ey Peakac: l ſtolic. T. I.
Tv v 60²* ⅜ Jevoααιπι õ 7 78 Balov? ai* Sραασ². 8 ö- 7 4 7 7
roy ε 3roα zgoe ioze 78 τρ Tτισ 52*ν½οα τιαα α 7 coiri l's- “” woloect
Eut⸗? 7Xos ορατ.ο ττερα 7απτοονà νο α°εια oαναα zaαι‿ ι. Jere- Nlleemer;
mias Propheta inſtantem urbi captivitatem Babylonicam, & noſtri etiam foölrechi
Jeculi clades pradictas mandavit literis. Wec ſolus ille hæc vaticinatus e/fes uln tuiſſe
multitudini, ſed & Propheta Ezechiel, qui primus duos libros hoc argumen Girp. 38.
zo ſeriptos reliquit. Cui concinit Joh. Zonaras T. I. Annalium p. 79. ubi enate Gſ
duos æque libros Ezechieli tribuit. Accedit. quod Tertullianus lib. de b, er Dan
carne Chriſti cap. 23. dictum de vacca pariente & non pariente; Clemens troditimne,
Roman. epiſt. I. ad Corinthios cap. VIII. & magis adhuc diſerte Clemens Latruld. E

Alexandrin. lIib. I. Padgg: 6. 10, aliud ex Ezechiele oraculum citet, quæ
tamen fruſtra i in noſtro Ezechielis libro reqh uiras. Sic iſtud: sy αR
ge, Sy ντ ουd de Ge&. &ετSâ Osαοο, in quo ſtatu te invenero, in ipſo

torum, Juc t
run, mmilta f

judicobo te, incquit Bominus, r8 E E. „X ov Ezechielis diltum dici- n da⸗
Waten
tur Johanni Climaco in ſcala Paradiſi, gradu VII. B. 159. & in vita B. Au.
tonii c. 15. Prophetæ idem tribuit Athanaſius junior qu. 36. ad Antio- 4,0
chum. Plura vide apud D. Jo. Albert. Fabricium cod. Pſeudepigr. Vet Ni RWZ
in apocry- Teſt. num. 221. P. 1117. ſq. Unde conjectura nonnullis enata, deprom- Wulin
Pho cui- Pta hæc & ſimilia fuiſſe ex ſecundo libro Ezechielis, apocrypho quidem e res kl
dam no- . Der Nebucae
men dede- llo, ſed qui temporum tractu, hominumque incuria perierit; quam ſen- Sir nate
rit 2 tentiam tuetur mox citandus D. Buddeus, & ante ipfſum Sanctius Prolegom. H s udlco⸗
II. & 3. E. 2. cum Sixto Senenſi, & Mal donatoproam. i in Ezech. P. 323. Sed i, Anr ge
cum nemo diligentius hanc quæſtionem diſcuſſerit Stephano le Moyne, e etian,
notis in Varia Sacra T. II ꝑ. 332. ſc4. Omnibus rite expenſis, calculum tan d bide
dem ita ponit, ut longiſſimum Ezechielis librum in duos olim diviſum O heumhe
. fuiſſe cenſeat, quorum prior usque ad cap. XL. poſterior inde ad finen ſerd in
usque pertigerit. Idemque probatur Huetio Demonſtr. Evang. P. I. FPro- D
poſ. IV. de prothetia Exech. G. g. P. g6. & e noſtris ſumme Rever. D. Bud- Onle Ere
deo Hiſt. Eccl. Vet. Iſt. Per. II. Sect. V. p. ree qui & grande illud Eze- ed velnmit

chielis volumen in duas partes diviſum, & aliud præterea ſub Ezechielis rünu
nomine confictum extitiſſe arbitratur, e quo Patrum allegata ſint petita. N hoc ad
Eam e peceat

. 7 .
be obalt,
liſrobaretn,

AAnn i, h..

ipun
PiuIm doN-
elte conme⸗
88 le
60 1e08,
8 as 18)
0)X dre 3
70HG“

oOfrps le-
el. eje⸗
ilßri etinn
oticinatus e

boc argumen:

lum,. 79. bbi
Ulianus 9. &
te; Clemens
ſette Cemens
umciten ge
ad. e o⸗
enero, in 6
6 ali di ei⸗
4e tih
ſeudehigr. ,.
niͤts, ie⸗

pho Iu lein

1, gonm ſen-
ius Prolgon-
Ab 7) el
nole Moyne,
cälenlumtm.
Olim Giriſum
indeal fnen
ng.P. l. r.
eret. hul-
meilud ie
ſub bluecleis

ti ſint e
Eam

tita.

3

W

VETER. TESTAAM. 23

Eam ſone Joſephi mentem fuiſſe, Stis ex eo apparet, quod dum ib. I. ad- De Eæs.
vorſ. Apionem p. 1036. libros ſacros viginti duos ſolum commemorat, non chiele,
niſi unum Ezechiclis librum in illo cenſu computavit. Usde alter ille
Joſephus Chriſtianus in y ore/Hird cap. 158. (ex cujus MSCtis mem-
branis, locum integrum de Scripturæ Sac. libris, excerptum ſuppeditat
Cotelerius not. ad ,N, Apoſtolic. Lib. VIII. ecdit. Clerici Patrum Apo-
ſtolic. T. I. b. 725. ſq.) ita habet l'oοσπττοορ 9 1S. α7 Nο 1ιXαν 7 95ρ
ιν 7 ταορ0ρρoατ l'egen,X Yev7†ροαρνρWοe. 2) A*αραο +â τινπαυινιιι
οοτι τιπm0 Joſepbus duos pProphetik libros Exochielem Prophetam Jeri-
vſiſſe narrat ; ſcimus autem unum duntaxat reperiri. Quod autem ad cita-
ta ſub Ezechielis nomine loca Patrum attinet, ea ex judæorum QN E
hauſta fuiſſe cenſet laudatus ſupra le Moyne. Verum guidem , in-
quit p. 338. quod reduces Judæi ex captivitate, multa jactabant Apophthe-
gmata & ſententias, & quaſi proverbia probata a Prophetis in captivitate =
ipſa, at Danielis: Jeremiæ, Ezethielis, Esdræ, Nebemiæ & aliorum, quæ
traditione, imo & ſoriptis Vervabo⸗ ntur, ſüb titulo Oρ*π ρ Capitula
patrum. Et facilis ſum, ut credam, ex iſtis cabitulis Darrum& Prophe-
tarum., quæ erant, veluti præclara dicta & flores, ad uſum omnium Judæo-
rum, multa fuißſe hauſta a primis Chriſtianis, quæ adbuc extant abud Ju-
Ninum Martyrem, Clementem Alexandrinum, Tertullianum, Laclantiuimn,
In dua ſeutentia, erudita ſane & vero proxima, merito acquieſcimus.
IV.
Argumentum operis, cum ad confirmationem tendat libri Jere- Argumen⸗
miæ, ad lius mentem & contenta quam proxime accedit. Agit quippe tum.,

de regis Zedekiæ. & populi Higolelni⸗ adhuc ſuperſtitis, captivitate

per) Nebucadnezarem futura, de totali urbis excidio, & gloria Dei, juſto
ejus judicioa templo, „quo temere nitebantur, auflerenda, deque graviſſi-
mis, qiæ genti, urbi, omnique Judææ imminebant, calamitatibus: pro-
lixe etiam, de poenarum harum cauſis, quod contaminati eſſent Judæi
multis Aper ſiconibus, quod inter ſe eſſent perfidi, avari, erudeles & ra-
pinarum plemi, luxuriæ quoque dediti, & projecti ad libidines. Præter
hæc vero ſuaviſſimas quoque idoneis interſerit locis promiſſiones, non
modo de captivorum in barrum reditu, & liberatione e ſervitute Baby-
lonica, de reſtauratione templi & urbis, novoque gentis decore & flore,
ſed vel maxime de Chriſto, per quem reſtituendi erant in regnum Dei &
patriam cœleſtem, de gratia Evangelii ac felicitate eccleſiæ Novi Teſtam.
ut hoc pacto & ad pœnitentiam populus excitetur, & de divina gratia, at-
que Peccatoruimn condonatione confirmetur, & in ſpem meliorum tem-
Cc 2 porum

De Eze-
chiele.

Scopus.

rem Iſraelitis ac Proſelytis eommunem. Quocirca Villalpandus Proæxm.

*

17

.

zomqg INTRODUCT. AD LIBROSBIBLILCoSs

porum erigatur. Vaticinatur etiam contra exteras gentes, ſicuti Jere-
mias, præſertim Ammonitis, Moabitis, Tyriis, Egypto, Edomo, ſua fata
canit. .
plum ſpirituale a Chriſto exſtruendum, & civitatem ſanctam, & hæredita-

in Exech. p. IN. cum Jeſaia Ezechielem contendit, eo quod uterque tam
præclara de Chriſto vaticinia ediderit. Hic etenim ſcopus eſt totius li-
bri, Chriſtus, ejusque regnum. Ideo ſub initium exhibetur Chriſtus, cur-

rum Evangelii & regni ſui per orbem provecturus, ejusdemque gloria in

progreſſu itidem ſiſtitur, C. X. XI, 23. & ſub finem capp. tribus integris, tem-

pli & urbis, ac civitatis ſpiritualis eſfigies adumbrata: ideo & in ipſo exi-

tio urbis Chriſtus introducitur, ſuos ſigno notans, ne ſimul pereant, c. lIX.

& promittitur liberatio'e captivitate, ac reductio populi propter regnum

Chriſti in judæa conſervandum, donec Chriſtus adventu ſuo, id per totum

orbem inde propaget. Ideo conjunctio Iſraelis & Judæ myſtica promiſſa

cap. XI. XX. XXIX. & XXXVII. & peccatorum remiſſio c. XVI. regni

Chriſti propagatio c. XVII. & gratioſa Dei voluntas, jurejurando firmata
c. XVIII. & XXXIII. ideo & Chriſtus paſtor ille bonus c. XXXIV. promit-
titur, ac converſio gentium ad eundem c. XXKNXVI. ut & reſuſcitatio fide-
lium ad æternam vitam c. NXXVII. hoſtiumque eceleſiæ deletio, c.

XXXVIII. & ſq. quo pacto ſcopus libri generalis & perpetuus, Evangeli⸗

cus eſt; ut dextre & accurate docet b. Calovius proæm. ad Ezech. T. Il.
Bibi. Illußr. p. 4o7. ſq. Sed & ante ipſum laudatus ſupra Villalpandus ꝑ.
XI. a. inquit“ Prophetæ conſilium eo ſpectare videtur, ut ad veri Dei cultum,
& Jeſu Chriſti Servatoris nyſtri obſequium alliciat non Hebræos tantum,
illum ſperantes, verum etiam gentes omnes, IWius cognitionis expertes: atqlé

ut illorum exemplo nos quoque excitemur, qui Cbriſtum adventaſſe, jamque in
eruce pendentem, mundo ſalutem ſine ulla dubitatione credimus attuliſſe. Spe-
cialis autem & temporarius ſcopus, hinc elencticus eſt, Pſeudo- propheta-

rum calumnias retundens, quibus & captivis illi inſultabant, & ſuperſtites in
patria, in ſecuritate ſua obfirmabant, & Jeremiæ vaticiniis derogabant fi-
dem; id quod ſtrenue egiſle legitur Achabus filius Cholajæ, & Zedekias filius
Maaſiæ Jer. XXIX, 20. 21. hinc v8 ernεαεο & didacticus, ut fidem conci-
liaret Jeremiæ oraculis, ſcirentque Judæi, Babyloniorum Regem eſſe fla-
gellum Dei, quod infidelitate aut contumacia ſua nemo efſugere, aut amo-

Hri poſſit, eaque propter ſuperſtites in judæa ſibi metuerent, in Babylonia

autem detenti intelligerent, ſe rebus ſuis recte confuluiſſe, quod prophe-

tiæ Jeremiæ paruiſſent, Cum enim, qui Hieroſolymæ erant Judæi, audi-
⸗ L rent

Porro bella eceleſi? cum Gogo prænunciat, tum novum tem-

jent gni Vatic
cinis fubſerib
rmarentur.
us Comment.
ué, alter er0
0 cuntoes,

ſlemti mel

Dei Hinc
Prophetamm
telligitar; A
ſuo Gammno, in
cii compenlet
ne eodenm cll
nora, clam lie
noſtre autorer
tur; & Pleudo
Qumn ipſorum
Deum ad mile
Conwertantur
Pehorem, qui!
fœders ddes,
GCemum futur
tum Chriflian
ſtmii, qunntaq
ſaluberrimis 2
Imeliorem reye
nibus prelenin
Geſpondeant &
D.1, de induſt

Qurqtie
geme pro⸗
exeinn vil
cOPia, Mi
terdum emm

nOX perfin

05

ſieuti jere-
0mO, IWuafata.
Noyum tem-
Nheredhita-
Andnbroe,
Guterhhetamm
1s eſttoimli-
Chriſtus,eur⸗
que glorin in
Zintegris ten.
Kin igſo exi⸗
eremnt, c. N,
opter tegnum
id per totum
ſicapromiſi
c. XVl.regni
rando ſrmata
EIV. promit-
owobe⸗
2 (deletio, C.
us, Lvangel⸗
Evich. I. Il.
lalpandus .
eri Deicluc
reos tantum,
erperten ult

Aſe umdue, n

auiſsr

do. prophet,⸗
Kloperfti itezin

lengihenf⸗
Zedekiss flin
t fidem conc⸗
egem elle ſla.
igereau mo⸗
nt, n brlon nil
uodpr tohte.

Ten

“ Uull⸗
n

VETER. TFESTAAM. 2205

rent quid vaticinatus eſſet Ezechiel aPud Clialdaos, eumque Jeremĩæ vati⸗ De Eze-
ciniis ſubſeribere viderent, fieri non potuit, quin egregie in fide ſua con- chiele.
firmarentur. Nequè enim naturaliter contigit, ut ex vero judicat Calvi- S
nius Comment. ad Ez eth. I. 2. o. IV. Opp. P. III. f. 1.’ b. ut unus Hieroſoly- HH
mæ, alter vero in Chaldæa ſic quaſi ex uno ore proferrent ſua vaticinia, oc Si
duo cauteres, alter ad alterius vocbimn ſe ſe gomponerent. Non potuit enim
deſi derari melior, nec concinnior melodia, quam apparet in Mis duobus ſeruiz
Dei. Hinc late patentem metiri licet libri uſum. Hinc etenim divina
Prophetarum ac Miniſtrorum verbi miſſio, functio, & in officio fides i it-
telligitur; & vindidam ſceleribus hominum debitam a ſecuris, magnoe.
ſuo Qatnno; infuper h naberi, qnippe quæ tarditatem ſuam gravitate ſuppli- è
eii compenſet; & in epidemicis pœnis Pios Deum ſignare ac præamunire,
ne eodem cum ſcelerata turba cenſu veniant; & nulla Deum latere faci-
nora, clam licet hominibus Patrata; ipum. eſſe converſionis ac ſalutis
nol ræ autorem ac priacipem, qui cor novum, ſpiritumque rectum gargia⸗
; & Pſeudodoctores ſeducere atque ſeduci, ac una ſecum eos, qui du-
humm ipſorum ſequuntur, in exitium præcipites dare; & pronum eſſe ðDðD
Deum ad miſerandum, nihilque cupere ac deſiderare avidius, quam ut
convertantur peccatores & vivant; & Chriſtum verum eſſe animarum
paſtorem, qui ſaluberrimam gregis ſui curam gerat; & inſigni nos, Novi
fœderis cives, felicitate gaudere; &geſurrectionem mortuorum certo-
demum futuram eſſe; & reliqua. Hinc ſiquidem univerſa fere dogma-
tum Chriſtianorum depromi poteſt catena, & falſis Doctoribus os ob-
ſtrui, quantaque ipfos maneat feductionis PGna, exponi; hine peccarores,
Ialuberrimis admonitionibus ac invitationibus a peccatis abfterriti, ad
meliorem revocantur frugem, & ſuaviſſimis denique ſolatiis, in commu-
nibus Præſertim Calamitatibus, pii ſuffulciuntur S eriguntur, ne animim
deſpondeant &c. quæ? ad fingula capita, in commentariis & homiliis i in.
h. I. de induſttin erui ſolent ac declarari.

Quæ quidem omnia tam fublimi, vario, ac myſteriorum pleno dicen- StylusPro-
di genere proponit, ut quamvis verborum ſtructura & ratio fatis fit plana Phctikus.
& expedita, viſionum tamen, parosmiarum ac parabolarum varietate &
copia, reliquos Prophetas omnes longo poſt ſe intervallo relinquat. In-
terdum enim per viſiones, ut cap. I. ſqq. VIII. IX. X. AI. X X K VII. XL. fqꝗ.
mox per ſiguras, ut c. IV. V. nunc per fimilitudines, ut c. N II. X V. XXXIII.
XRNIV. deinde per Enigmata, ut c. XKVII. hine per paromias, ut c. XII,
Cc 3 —21. . al. M

De Eze-

chiele.

obſeurus,

206

INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

21. ſqq. XVIII. item per carmina, & fictiones poëticas, ut c. XIX. nec
non per allegorias, ut c. XKXKIII. XXIV. demum per manifeſtas prædictio-

nes, exprobrationes & minas, ut c. VI. VII. XI. XIV. XVI. XX. XXII.

agit, tantaque ubertate, & figurarum variatione floret, ut unus omnes Pro-

phetici ſermonis numeros ac modos expleviſſe, jure ſuo ſit dicendus. In-
de vero libri exſurgit obſcuritas, de qua omnes conqueruntur interpre-
tes, quotquot in ipſum paulo diligentius incubuerunt. Haud uno loco
illam inculcat Hieronymus, maxime præfat. in Ezechiel ad Euſtochium,

J. V. Obpp. f. Iyb. F. aggrediar Exechiel Prophetam, cujus dificultatem He-

bræorum probat traditio. Nam niſi quis apud eos ætatem ſacerdotalismi-
niſterii, id eſt, triceſimum annum expleverit, nec princibia Geneſoos, nec Can-
ticum Canticorum, nec hujus voluminii exordium & ſinem legere permitti-
tur: ut ud perfectam ſcientiam, & myjſticos intellectus plenam bnmanæ na-
