con. frat, non niſi Deo, ejusque Spiritui pervium, cum ea prædicit futura, quæ
,‚Alo. 1 in tanto utriusque regni flore, humano non poterant perſpici ſenſu, imo .
Onem ” quæ poterant videri prorſus abſurda. Eo quidem tempore, quo rebus S
tettiimm Prroſperis elati, eam ſibi perpetuam: augurabantur felicitatem Iſraelitæ, cla-
Gcis, S des portendere cruentas, vaſtationem ac ruinam utr iusque regni adeo
herculſos Perſpicue Præſagire, & captivitatem tam Iraeli quam Judæ interminari;
conkki, K hominis intrepidi erat, non auram captantis popularem, non ſuæ litan-
Ninek. A tis felicitati, & ejus omnino, qui non ex humano, led ex Deopcgie: imme-
Van dte diataque S Piritus S. ſuggeſtione, iſta Pr. oloqueretur & in literas redigeret.
3)iun Maxime ſi i cogites, & literarum omnino rudem illum antea ac inexpertum
1 den fuiſſe, armentarium ac de infima plebis fece; & prænunciata ejus omnia,
ne ad eum, quem prædixerat, modum eveni! ſe, ſuamque præſagiis exacte
“ conſtitiſſe veritatem. Hine non modo inter ſuos à Deo miſſus agno-
S ſcebatur Propheta ‚ejusque divina cenſebantur oracula, reliquis Prophe-
wlncen tarum voluminibus, publica autoritate ac cura, jungenda, Prælegenda W
nnolcͤ, in ſanctuario aſſervanda; verum idem quoque Spiritus, quo agitante ipſe
icoctt. incaluerat, indubia vaticiniis ejus reddidit divinita tis teſtimonia in Novi
1 leſci⸗ fœderis monumentis, quando Amoſum, communi nomine .Xg& 6α*
Darbin, . ορτο compr ehenlinm, Stephanus protomartyr Act. VII, 42. ſq. citat,
Onfirimat “ ejusque ex c. V, 25.26. vVerbis, Judæos inveteratæ rebellionis & a Deo de-
ronenat fectionis, ſolide convincit; rurſusque, cum Act. X V, 16. ſch i in Concilio
1 nik⸗ Hieroſolymitano Jacobus Apoſtolus Petri ſuſſiagium: autoritate Amoſi ex ðU
tun, In c. IX, 11. ſq. munit ‚ejusque teſtimonium encomio rριH9ανρο1 rν T νnr.
ſino e 4 76» ornat, quos Petrus 2, Ep. I, 21. negat humano arbitrio fuiſſe allatos,
ution 1

Rr. 3 = cum

eruln,

—

Srs INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Amoſo. cum νρ οννα οι&α Cegαανv ſancti Dei homines ſint locuti.

Chronolo-
gia.

Unde, dubitatum de Amoſi autoritate unquam fuiſſe, non ſuccurrit.
Tempora ſua ſatis diſtincte ſignat Amoſus, & regum ſynchroni-

ſmo, & illuſtri ac omnibus perſpecto atque cognito eventu, cum c. I, I.

prophetiam ſuam ſe vidiſſe tradit in diebus Uſiæ regis Judæ, & in diebus Je-
robzam, ſilii Joas, regis in Grael, duobis annis ante terræ motum. Uſias er-

go, qui & Azaria, patri defuncto A. M. 3194. ſuccedens, regnare cœpit an-
no 27. Jero beami II. qui A. M. 3220. moôrtalium rebus exemptus, 26. &

amplius annis ερ%°σαι Ufi, hic in Juda, ille in Ifrael vel Samaria, te-

nuit regnum. Confer tabulam regum Judæ & fraelis Chronologicam

P. I. p. 25. Intra hunc 26. annorum tractum coarctanda eſt Amoſi pro-

phetia, de qua tamen ne ſic quidem ſatis conſtat, in quem præciſe annum

ſit conjicienda. Proximis quidem ab Amoſo temporibus ſatis id con-

ſtabat ex terræ motu, cujus annus omnibus patebat. Neque enim Coc-

cejo hic, & qui eum ſequitur, Heideggero Euchir. lib. I. cabß. 26. §. 3. ſub⸗

ſcribo, qui terræ motu hic memorato, non tam temporis circumſtantiam

volunt notari, quam ſignum potius evidens, quod Deus ſermonibus Amoſi
addere voluerit, quo ad attentionem Ifraelitæ excitarentur. Multo mmus
eorum probanda eſt explicatio, qui apud Marckium Comm. in h. l. p.2.
concuſſionem hanc de motibus bellicis, civilibus & externis, mortem Je-
robeami proxime ſecutis in Ifraele 2 Reg. AV, 8. 13. 14. 19. 20. accipiunt,
inſolita prorſus vocis terræ motus ſignificatione. Nam & terræ concus-

ſionem illam, in chronotaxi regni Ifrael, notabilem temporis characte-

rem exhibuiſſe, dubium non eſt; & propria potius, ac uſitata tenenda vo-

cis notio, quæ clare patet ex Zach. XIV, 5. ubi poſt montem olivarum in

partes duas ſciſſum, & loco ſuo motum, fugituri dicuntur Judæi, ſicut fu-

gerant a facie V concuſſtonis, in diebus Uſiæ regis Jude. Hebræorum

circa ætatem Amoſi ſententiam exponit Hieronymus Comm. in c. VII.

Jeſaiæ T. V. Obb. Ff. I. G. Amoſus, inquiens, propbetare cœpit in diebus

Uhix, regis Juda, ante duos annos terræ motus: quem volunt Hebræi eo em-

pore accidiſſe, quo ingreſſus Uſias in templum Dei, ſibi ſacerdotium vendicabat,
& terra percuſſa eſt, & cineres altaris effuſi ſunt. & ipſè rex percuſſus eſt le-

pra. Volunt autem annum fuiſſe vigeſinum quintum Uſiæ, quandohac ac-

cigerunt; cujus reliqui anni ſunt viginti ſeptem. His gemella tradit ad

cit. loc. Zachariæ & Comm. in locum noſtrum. Nec temere hæc de

Judæis ipſum prodidiſſe, teſtis eſt Joſephus, qui hanc ſententiam propu-

gnat Lib. IX. Antiqu. Jud. cap. XI. ſuoque illam calculo comprobat San-

Aius hn
tlus He⸗
Probe.
uluf. 1
I. Atoltea
Vel. Leſ⸗
tentiam
regnare
jamm me
benten
fuiſſel⸗
2ene
Deus ce
Gum po
ſub Uſia
lut lgit

in Vivis

nare non
hanc rett
ſeli cen
fundns,
Pprorſus
Ius puta
Tat aute,
ſtimat:
tam, u
NN
Sanckius.
fuit Lude
metathefſi

y

u.

funt tey
lus ile 4
tem tras
ceo voe

locuti.
Urrit.

chroni-
nc.l, I.
ehus Je-
Ghas er-
Cehitan.
8, 2,
marin,te⸗
Clogicam
moſpro.
le annum
s id con-
nim Coc-⸗
6 3.ſub.
ſtantiem
O Wis
ortein Je⸗
ceiplund⸗
Collels-
charade-
nendi w-
Iivarun in

1, . Aut ſu.

breorunm

in . VI.

in Giebul

Nreieot.

enlicohit,
ſiu Gl
l lel l⸗·
tradit 40
je Hec le

lam Propl.

tobn diln
(ius

Qius prongon. IW. in Am. p. 723. & Vero perquam ſi ſimilem judicat Hue-
tius Demonſir Evang. Propoſ, IV. de probhbetia dimaſi G. 1. b. 4S. Sed
Probe obſervarunt alii, e Pontificiis Bonfrerius append. ad c. IX. prælo-
quior. in &ript. F. Sod. 1I 1077. & Natalis Alexan ler Hiſt. Eccleſ. V.
. ætate mundi V. diſſert. A. artic. II. P. 199. e Reformatis Uſlerius Annal.
et. Teſt. ad A. M. 3221. E. &l. & Heideggerus cit. loc. parum hanc ſen-
tentiam congruere cum ratione temporum. Ufſias quippe cum annos 52.

regnaret, & lepra percuſſus, filium haberet otham, regno adminiſtrando

2–

jam maturum, adeoque adultum, & vel viginti ad minimum annos ha-
bentem, qui in defuncti parentis locum A. . 3246. ſuccedens ‚annorum

fuiſſe legitur XXV. 2. Reg. XV, 32. 33. 2. Chron. XKXVI, 23. XXVII, I. 8.

aperte hinc colligitur, ifium terræ motum, quo ſacrilegum Uſiæ facinus

Deus compeſcuit, haud ita multis ante Uſiæ obitum annis, adeoque du-
dum poſt Jerobeami fata accidiſſe Ut ergo plures ejusmodi concuſliones

VETER. TESTAM W 319

De Amols.

ſub Uſia contigiſſe, extra dubium eſt poſituin, ſic illam, quam exerto ve-

lut digito deſignat Amofus, necefſle eſt ut ad eam referamus ætatem, qua
in vivis adhuc erat Jerobeam. Qua moti cauſa, annum quidem determi-

nare non auſi, ad initia tamen tertii in tertio orbis conditi millenario Keeul

hanc retulimus ſubpra p. 76. prophetiam, ι ο noſter ut Hoſeæ

Joeli cenſeatur. Quanto demum temporis ſpacio Prophetæ ofſicĩo ſi de

functus, aut iſtas ſaltem recitationes, quæ hoc libro continentur, habuerit,

prorſus obſcurum eſt. Biennium tantum vaticinatum eſſe Arias Monta-

nus putat, & ex eo nititur probare, quia verba prophetiæ ſe vidiſſe memo-
rat ante duos annos terræ motus quorum verborum hunc eſſe ſenſum exi-

ſtimat: qui vidit ſuper Wraeli in diebus Ozia hiennium, idque aute terra mo-

tam uo etiam Tonathan Chale læus inclinat, vertens: 2 N
„ 9 4

Ny'd OD, duobus annis, antequam veniret motus. Idem tuetur

Sanctius. Sed vereor, ne fraudi fuerit utrique verſio Vulgata, quæ tanti

fuit Ludov. Cappello, ut Crit. Sacr. Lib. V. cap. X. §. 4. p. 365. vocum

metatheſin pPaſſum cenſeat textum Hebræum, in quo legerit Vulgatus:

.Wy NA DDe 09 æque ac LXX. qui reddiderunt; οα ν &τον 7 8
Geανοραν. Verum quam abſurde agant, qui e Verſionibus fontes corrigere
præſumunt, alias oſtenditur; & hanc adſperſam Amofi textui maculam

abſterſit dudum Buxtorffius Anti- Criticæ Fart. Il. cap. Al. P. 795. Clara

funt textus verba; 5% D. duobis annis, antequam terrk m-

tus ille ſie eret; quæ terminum prophetiæ ſignant, quando cœperit, non au-

tem tractum ejusdem, quoad duraverit. Sed & Abarbenelem in hb. lI. vi-
deo vocem Or accepiſſe, ut durationem prophetizwille la determinet

286

3 2 0 INTRODUCT. AD LIBROS BIBPICOS
De Amoſs. ac deſignet Niᷣ/ν OP Nn n 8 dret D
= „22 quod per duos iſtos annos prophetaverit Amoſus ante terræ, mo. B
tum, nec ultra, omnibus diebus vitæ ſug; quod verba tamen textus non 1es
evincunt. Quin ulterius longe, & ad Achazi usque regnum, propheti- “”
cam Amoſi functionem extendit Eduard. Livelejus Comm. in Amos. IlX, 7. Miiſe⸗
cujus tamen ſententia, cum lubricis nitatur conjecuris, repudiata rem Lug.
omnem in medio telinquere Ppræſtat, quam incertis inſudando operam N
Perdere. yI. ?YUMG. 99oo
Partitio. Capita liber complectitur IX, verſus 145. quorurn nedii ſunt c. V, e
14. 15. In partiendo libro alii ad materiam & objectum vaticinii perſona- B
le, alii ad proponendi reſpexerunt modum. Illi vel cum b. Larnovio &ͦͤꝭ “
Joh. Schmidio, boſt generalem libri inſcriptionem, prophetiam diſpeſcaant li
I. in comminationes legales, II. in promiſſiones Evangelicas, a c. IA, II.
fin. vel cum Heideggero in Enchirid. h. l. in tres Partes, quarum I. judicia ert
Dei adverſus gentes, c, I. II. 3. II. excidium populi taclitici C. II, 4-I X. 10. UA
III. evangelicas promiſſiones de Chriſto tradit c. IX, II. fin. ve cum Henr. Lenkor
Altingio, & Hottingero Theſ. Phil. Lib. II. cap. I. Sect. 2. p. 375. partem “” Abdie
I. faciunt concionem graviſſimam adverſus gentes vicinas populi Iſraeli- N.
tici, & ejus hoſtes c. I. II, 37. II. denunciationem variarum pœnarum, milis
propter varia peccata, tum regno Iraelitico, tum Judæ infligendarum
4 Cc. II, 4 C. VI. Ii. denunciationis hujus confirmationem per viſiones ciſean
divinas c. VII. ſqq. Hi cum b. Calovio, & Dn. D. 5Æpino in Tab. OCOeco-:. ſiio,
nomic. Bibi. totum partiuntur vaticinium in conciones I. nudas, quarum WUN
Prima communis, reliquæ Iſraelitarum propriæ ſunt, capp. I-VI. II. ty- in Am
pis vel viſionibus veſtitas c. VII. ſqq. quam ceu æquabilem & ſi mpliciff lL, 0
Mmam diſtributionem, nos quoque duptanans. lei, ex
Tabula ſy- Combplectitur prophetia Amoſi ĩ conciones
Boptica, j, ſi mplices ſeu puras, easque invectivas vel II. r
«) in eccleſiæ hoſtes, gentesque vicinas c. I. I, 3. M Einiin
8) in eccleſiæ cives, Judam v. 4. 5 & Iraelem, adverſus quem oratiti WVS!
1) cap. II, 6-”fin. 2) cap. III. 3) cap. IV. 4 cap. V. & VI. uiuss
II. ſiguratas, easque denuo vel “R zme
2) comminatorias, quarum “
1) c. VII. 2) cap. VIII, 3) cap. IN, 1-10, CKl
6) conſolatoriam v. II. fin. O ee .

VETER. resraA. 321

5 VIII. =WS De Amoſo,
D ðDMD In Amoſum commentati ſunt Præter eos, qui Prophetas Mino- Commen-
onſen⸗ tes omnes illuſtrarunt, tarii.
Noke ek Patribus RUFINUS Toranus, Presbyter Aquilejenſis, is, cujus in Patrum.
Hoſeam, Joel & Amoſum commentarii leguntur in Opp. T. II. fol.
. n Lugd. 1570. & Pariſis 1580.
letaa e Lutheranis JOH. BRENTIUS, cujus in Prophetiam Amoes Turbera-
expoſitio, præmiſſa b. Lutheri præfatione, recudebatur Francofurti in fol. noram.
1551, JOH. GERHARDUS, cujus in Amos & Jonam annotationes
ſunt c5, H Prodierunt Jenæ in 4. An. 1663. ESAIAS HEIDENREICHI, cujus
iperſon⸗ XXIII. homiliæ in Amoſum vernaculæ excud. Lipſiæ in 4. An. 1584.
Umoch PAULUS LAURENTIUS, cujus vernacula Amoſi explanatio exc.
Eheſon Lipfiæ, in 4. An. 1604. PETRUS LOSSIUS, cujus tuba Prophetica
ac. Hr. ex Thekoa, LXXIV. homiliis expoſi ta, Lipſiæ prodiit i in 4. An. 1675.
l iuliin ELIAS SCHADEUS, cujus in Amos & Jonam ſynopfis prod. Ar-
gentorati in 4. An. 1588. NICOL. SELNECCERUS, cujus Amoſi,
umn Hent.

. Ahruvbbqdiæ & Sophoniæ explicatio Lipſiæ exc. in 4. A. 1567. JOH. HEN-
e. RBRBICUS URSINUS, cujus tuba comminatoria ex Thekoa, XLIII. ho-
Wilſtuel⸗ miliis vernaculis cxhofi ta exc. Francofurti in 4. An. 1644.

SS ex Pontifciis, MATHURINUS QUADRATUS, Minorita Fran- Ponzifeis
genamum ciſcanus „Theolog. Pariſ. cujus in Joelem, Amos, & Malachiam expo- um.,
er iſone⸗ ſitio, homiliis comprehenſa, Parifiis prod. in 8. A. 1587. JOHANNES
Iul u. QUINQQARBOREUS, eujus Latina Targumi interpretatio cum notis ð
5 quaruch in Amoſum exc. Pariſüs in 4. An. 1556. HIERONYM. SAVONAROD.
Vl.lleth⸗ LA, Ordin. Prædic. Dominicanus, cujus in Amoſum ſermones Ita-
imhleil⸗ lici, ex Schotto citantur a Crowæo, qui num typis exſeripti lucem pu-
blicam viderint, non conſtat.
ex Refamarit, SEBAST. BENRFIEILD, Theol. Angl. cujus in Reforma.
III. priora Amoſi capita conciones Anglico idiomate prodierunt Lon- Sorag:
dini in 4. An. 1629. & verſeæ Oppenheimii in g. An. 1615. LAMBER-
ß”M TUS DANE.US, in Joelem, Amos, Michæam &c. Genevæ in 8.
Eem orini An. 1586. PDUARD LIVELEIUS, cujus in quinque Prophetas Mi-
2VI. . nor. priores, annotationes, & ſeorſim excudebantur Londini in 8. An.
ꝗ”M 1587. & in Criticis ſacris, ſuo loco leguntur inſertæ: JOII. MAR-
CklUS, cujus in oelem, Hamoſum, Hobhadjam, & Jonam commenta-
rius ſ. Analyſis Exegetica Amſtelædami prod. in 4. An. 1698. JOH. MER-
CERUS, cujus in Amoſum commentar. exc. Genevæ fol. An. 1505,
l Jol. OECOLAMPADIUS, cujus in Hoſeam, Joel, Amos, Abdiam,
4

cemx. Pars IIlI. 85 „Jonam,

7 —

32ᷓ2 INTRODUCT. AD LIBROS BLIGOSs

Dr Amoſo. Jonam, & c. II. Michæ annotationes exc. Baſileæ f. 1535. DavID PA-

R“US, cujus notæ breviores in Capp. 4. priora prophetiæ Amoſi le-
guntur 7. I. Obp. f. ygy. THEODORUS van TOLL, cujus Belgica ex-
poſitio Amoſi prod. Trajecli ad Rhenum An. 1705. in 4. Quibus adde
FRANCISCI BURMANNI Enchiridion Propheticum, quod Exerci-

tationum Academic. T. I. p. 1370. ſq. luculentam Amoſi ſecundum ſin-

gula Capp. analyſin exhibert, & ABRAH. GULICHII bror. Rrophetic.
Vet. & M. 7. compend. & analyſ. bag. 66. ſeg4.

CraAPUT X, SS
DE PROPHETIA OBADIAE.

Summari. Libri Inſeriptio. O B; ADIAE nomen: perſona & ortuse mors & ſepuhu-

wm Capiti. „g. denique ab Abdia Babylonico aiſerimen, §. I. Libri ſeriptor: Au-

ditores, vel potius objectaum: cauſa & occaſio: brevitas, vitio prophe- .
tiæ non vertenda §. II. Argumentum ſcopus: utilitas §. III. Auto-
ritas vaticinii divina Aſſa erta, & ab objedtione vindicata. §. IV. Cbrono-

logia, ſex ſontentiis invicem giſerepans §. V. Partitio, & Tabula Syn-
optica S. VI. Commentarii Judæorum, Lutheranorum, Pontificiorum,
Reformatorum, §. VII.
. §. J.
Inſeriptio. H vaticinium, quod'i in ordine Prophetarum minorum apud He-

bræos quartum, apud Græcos autem, ob interpoſitum Micham,

locum tenet quintum, intra contextum n αοι
0608, viſio Obadjia, inſcribitur; extra textum vero ſimpliciter

nomine vatis tantum, ρ , pro more in reliquis Prophetarum libris

recepto, ſignatur. Græcis LXX. Interpp. in Romana, & quæ hanc ſequun-

tur, editiombus O&α α, in Synopſi, quæ Athanaſii fertur, apud Cyrillum
Alexandrin. Patresque alios AEdιααας; in Bibliis Antwerpienſibus Plan-
tini A Sια ειαανι; apud Dorotheum in Gneopfi 7& alios nonnullos A93, vel

O'S0ls, Latinis, cum Hieronymo & Vulgata Abdias, vulgo Obadjah, vel
Obadias, Johanni Marckio in Commentar. ſemper Habhadjah audit; quia
etiam Drufius Comm in Obad. I, t. aliquam in diverſa vocis pronunciatio-

ne ſigni ficatus diſcrepantiam obſervat, ita ut Obadja, ex vi Participii, ma-

gis notet cultorem Domini, contra vero Abdia ſervum Domini deſignet;
quod ex Hieronymo hauſiſſe puto, qui nomen Abdia conſtanter exponit
Servum Homini, ſed Obedia i in libro Regum ſervientem Pomiuo. Ita qui-
dem

1äͤ1ͤßH +W

em i
Prophe.
Rurlus
Aofeͦ
tut eſ⸗
& non
Ut exp
Parte
comp
mode
en.
uiss
hatliſ⸗
Hebræ.
Muahe
Cluiſti,
Hormen
ſteriorY
hecnon
draleg
ſeryi in
Picx re
tunt an
dctam V
Nampl
flinm 5
Neh. X
1. Chron
Obadian
Gemum
Wun Pi
.
4
Perſon
Tos 7
5901
dorg 7
erze,

D PA-
noſi le.
ie ex⸗
38 ade
Exeri-
Un ſin..
lhlezit,

E.

ſehuhe.

tor: Au-⸗

rese

II. Auto=
Cron-

Ala r

Hiniom,

ud He⸗
Micham,
gms

7„7

nplciter

ſegoun⸗
CYllum

bus Plan-
s,vel

ljch, vel
it; gunn
unclatio⸗
ipii⸗ md⸗

Geſgnet;

erenponnt
6, ln car.
dem

VVrxTER TESTAM. 3:3

2

dem ille Comment. in Epiſt. ad Tit. l, I. Tom. Y. Oute fol. ng. R. Abdia: I
Propheta, qui interpretatur ſervus Domini, ex famulatu Dei nomen accepit. d

Rurſusque Comment, in Abd. I,; ti. Tom. VI. Obb. f. yo. E. Sicut in Adlis

Aepoßolorum, inquit, Sepbanus martyrio coronatus, ita hbic ſervus afpella-

tus eſt Domini. Coaluit hoc nomen ex Participio conſtrudo ☚

& nomine divino ſerviens Domino, colens Jebovam, ε*οανν ανυοαa

ut exponit Dorotheus Tyrius; nec eſt, quod de poſteriori compoſitionis

parte dubitet Druſius, quia puncto Mappik, quo en ordinarie ſignatur, in

compoſitione orbari, citra vocis vel ſignificationis immutationem, eom-

mode potuit. Conſentit Abarbenel, qui Præfat. in Ezech. Jol. 15;. col. 4.

7 ee en e Deen n e ree de
Zuia erat proſelytus Idumæus, & venit ad colendum Dominum, hine nuncu-
patus ſervus, aut cultor Domini. Eodem ſenſu hoc nomen obtinuiſſe apud
Hebræos tradit Hillerus in Onomaſt. Sacr. p. S8S36. quo Arabes ſe vocant

Abaalla: Æthiopes Abesſini Zaſtaße, Servum Trinitatis, Zachriſzos,

Chriſti, Zavvalda Mariam ‚filii Mariæ famulum &c. b. Pfeifferus 1 beſ.

De Oba

ia.
OBADI.
nomen:

Hermeneve. p. 5o7. æquipollere cenſet noſtro Gottſchalck, cujus pars po-

ſterior componens, antehac Germanis ſervum notavit. Neque tamen ex
hac nominis notatione conſequitur, quod Hieronymum ſecutusC. a Lapide

proleg. qui in Abd. p. 371t. colligit, eum typum geſſiſſe Chriſti, qui formnam

ſervi induit, Deique ſervus vocatur apud Jeſaiam. Sed ſi deſint alia ty-

picæ repræſentationis momenta aut indicia, quæ ſane ex Seriptura ſuppe-

tunt nulla, fruſtra id ex nomine coneludas. Ita nimirum tot haberemus

ac tam varios Chriſti typos, quot ita appellati leguntur ante Chriſtum.

Nam plurimos hoc nomine uſos fuiſſe, ſacræ literæ teſtantur, quæ Obadiam
filium Semajæ, Levitam I. Chron. INX, 16. qui idem etiam Abda dicitur
Neh. XI, 17. Obadiam filium Arnan, ex Davidis proſapia oriundum,
1. Chron. III, 21. Obadiam principem ſub Joſaphato 2. Chron. XVII, 7.
Obadiam Levitam, ex familia Merari 2. Chron. NXXIV, 12. & Obadiam

triam Prophetæ, incerta fide, prodidit Pſeudo Epiphanius de vitis Fro-

pPbert. cap. XV. Opp. Epiph. Tom. Il. pag. 247. 6Br G v en 1s Ds, S

α⅜3 By Xαααοααις, ortus hic Sichemo eſt, ex agro Bethachamar. Porro
perſonam, vitæ genus, & mortem deſignaturus, addit: &= S slvy τ1σ.

demum, aulæ Achabi regiæ præfectum I. Reg. N VIII, 3. memorant. Pa- Derion; ℳM

rtus:

1.

To 7εαντονοο, & &%⁵ιιοντο HAXiX« Oeors“ e r.*&NÜες, .

3A e. 0ρ rν GοαοσιW⅛..Z Meræ rα υdàâ Aοντισα½ν τ α⁵Mαα
A†ε *ιο, oοoρνοW οοa Iοd . HNAA, αναοοö αντε α.
Ourhs, οαπα τστοαορινονι ειν0rττι αοιασοιτο. Se ονυ sαα*
88ͦZͦ8ͦÜ8 2 ery

227 1

dia.

De Oba-

324 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOGG

Zv Hσι s Bi ανααναοααιματ—ο rαν τεου εανd Ile ipſe quinquagena-
rius tertius eſt, cui parcens Thesbites Elias, deſcendit & ad regem pervenit.
(2. Reg. 1, 13.) Poſt hæc Palatinæ militiæ renuncians, ad Prop bet. Eliam adhæ-

lit, ejusque ſe diſcipulum fecit. VUbi multa perbeſſus, ejus benevolentia ſervatus

eſt. Qui cum obiiſſet, in agro Bethachomaris, apud majores ſuos ſepultus
eſt. Concinunt per omnia Dorotheus in Syn. de vita & morte Proph.c. V. &
Iſidorus Hiſpalenſis de vita & morte Sanct. cap. 314. Tom. Otp. fF-363. E.
niſi quod ille, pro Bethachamar legit B/ ℳ αοννιν Bithacharam, hic Be-
thaccaron; mendoſe autem omnes, ex Huetii judicio, qui Dem. Evang.
Prop. IV. de prophetia Abdiæ G. I. Bethacad vult legi, qui vicus fuit Sama-

riæ, ut ab Euſebio & Hieronymo notatum eſt. Nec multum fabulæ huic
derogans Druſius ad h. I. poteſt ia eſſe. inquit, de veritate tamen traditio-

nis ipſe poſtea dubitans; quam nihilo ſecius ratam habuit Sanctius proleg.
V. p. 749. & C. a Lap. h. I. Porro judæorum traditio noſtrum, proſely-
tum perhibet ldumæum, ut R. Salomo Jarchi ud cap. I, 1. teſtatur:
PR 3 groſelytus Idumæus fuit; dixiſſe quippe Deum Sanctum

Bened. ” A N — e illis (Idumæis) & in illis

abducam adverſus eos: veniat Obadias, qui inter duos improbos, Achabum
ſeil. & geſabelem egit, nibil tamen ex eorum factis didicit, & ultionem ſumat
de Eſavo improbo, qui inter duos jaſtos, Iſaacum ſcil. & Rebeccam habitavit,

nec tamen quicquam de eorum operibus didicit. Confer huc omnino Breit-

hauptum ad R. Salom. h. l. not. 3. p. &z. ubi plura in hanc ſe ententiam ada-
gia, in noſtrum detorta videas a Magiſtris. Ceterum adſtipulatur iisdem
Sgambatus Lib. II. Archivor. Vet. Teſt. Lit. XLI. P. 324. o eredibilius eſt,
inquiens, eum genere Idumæum fuiſſe, quia ſi quis genere Iſraelita contra
WUWumæos vaticinaretur, ſirſpicione æmulationis atque odii non careret, aoc bo-
tius ex pravo affectu, quam inſtinttu Numinis loqui videretur. Indigenam ergo
illis vatem Deus ſubmiſit. Addunt adhuc alii, eundem fuiſſe, cujus I. Reg.

XvlIII, 3. fada mentio eſt : 2 &N ν e ne eee en denn
inquit R. D. Kimchi: Sententia Rabbinorum p. m. eſt, hunc ipſum eſſe Oba-

diam, qui in aula Achabi verſatus eſt. Fuſius eam percenſet ſub init. Com-
mentarii in h. I. Hieronymus: bunc ajunt eſſe Hebræi, gqui ſüb rege Samariæ
Achab, & impiiſſima Jeſabel pavit centum Prophetas in ſpecubus, qui non

curvaverunt genu Baal, & de ſeptem millibus erant, quos Helias arguitur

ignoraſſe: ſepulchrumque ejus asgue bodie, cum Mauſoleo Heliſæi Prophe-

tæ, & baptiſtæ Zobannis, in Sebaſte venerationi babetur, gqug olim Samaria

dicebatur. - - Hic igitur, quia centum Prophetas aluerat, accebit gratiam

prophetalem, & de duce exercitus ſit dux eccleſiæ, Tunc in Samarie parvum

Gegen
comim
bi don
je cum
ſet a
benel,
dumin
guippe
Phüinan
ſus, nl
comer
er po
memon
opiniot
Phetarn
crecitot
Getunde
ueod ſer
Obadian
guoc he⸗
unded
Hebræ
cipem i
Xl.
hunc eſd
bus Gom
no, Cuj
Predixitl
certotan
Velut an
Duum
uanlit

ſona
II ex ſi
Ouade 60
her Nlg
un exn.

gena.
erwenit.
Modh-
ervois
ſhaltt
H. V. &
ſh. E.
ebe⸗
. Euongr
nit Samnk⸗
ule huie
traditio⸗
us proleg.
prolel⸗
teltatur:
Ganctum
I
Aehabucm
en ſumat
hobitovit,
no Dreit⸗
tiam alh⸗
turisdem
ziliut eſt,
litu one
t d-
Min erg
us1. Rep.
nehe le.
Hiuit. C.
le na 1
1,, i n
4 Irglit
ſeibiigil.
in heman
iun
uzmun
9rl⸗

commentum perſuaderi ſibi non patitur R. Aben Efra, eo quod ille Acha-
bi domus diſpenſator, ſaltem timeny Zehovam celebratur, cum tamen ſi il-
le cum noſtro ſit idem, prophetæ potias encomio cohoneſtandus fuis-
ſet, quia prophetia longe præſtantior dignitas eſt. Sed regerit ad hocAbar-

benel, tunc temporis, cum in aula ageret Achabi, prophetiæ dono non-

dum inſtructum, Prophetæ quoque titulum & nomen tueri non potuiſſe,

quippe quod poſtea demum ſit conſecutus, poſtquam in Eliæ ſe diſci-

Plinam & clientelam dediſſet. Ipſe vero Abarbenel, ingenue primo faſ-

ſus, nihil certi de prophetæ perſona ſcripturam prodidiſſe, ad majorum ſe

convertit traditiones, & ex Tunchuma affert, non ldumæum modo, ſed &
ex poſteris Eliphazi Obadiam fuiſſe, qui inter amicos & collocutores Jobi
memoratur; quod in dubio relinquens, propius ad eam videtur accedere

opinionem, quæ Prophetam noſtrum conjugem facit viduæ illius filii Pro-
pPhetarum, quam 2. Reg. IV, I. Eliſa Propheta, olei ſtillantis miraculo, e

creditorum tyrannide ac poteſtate liberaſſe legitur, idque propter elogium

defundo 3 b uxore datum „& tu noſti N r2

guod ſervus tuus valde timuerit Dominum, quod apprime quadrare dicit in

Obadiam noſtrum, P DN DLrD — e eeen eee

quod perſpecta omnibus & incluta ejut eſſet ſancétimonia, timorque Numinis,
unde Scriptura tribus eum vicibus hoc encomio ornet. Sunt Præterea ex
Hebræis pariter ac Chriſtianis doctoribus, qui Prophetam noſtrum prin-

cipem illum ſtatuunt, cui Joſaphat munus docendi populum, 2. Chron.

XVII, 7. commiſiſſe perhibetur. Demum etiam nonnulli conjiciunt,
hunc eſſe Obadiam, qui 2. Chren. XXXIV, I12. commemoratur, opifici-

bus domum Dei inſtaurantibus præpoſitus, decimo octavo regis Joſiæ an-

no, cujus tempore Jeremias quoque vaticinatus eſt, quocum fere eadem

Prædixiſſe noſter deprehenditur. Quo inclinat Livelejus in Comm. c. Lt.

certo tamen iſtud vel affirmare, vel prudentioribus obtrudere, non auſus.
Velut autem ex nuda nominis ſimilitudine, qua nihil infirmias, eadem per-

peram arguitur perſona, cum, quod ante occupavimus, id nominis per-

quam olim familiare in gente Hebræa, pluribusque fuerit commune; ita

4

vel ipſum docet ſententiarum divortium, explorati nihil de Prophetæ per-
ſona proferri poſſe, ac temere incertis agitari conjecturis, qui uni vel alte-
ri ex ſuperioribus animum ſerio adjiciunt. Omnium rectiſſime Druſius:

Vnde colligimus, inquit, aut patria obſeurum, generegue ignobilem Ffaiſſe, aut

bac ſtudio pratermißſa, ut illi , ad quos iſta prophetia ſpectabat, non ab homi-

num externo ſilendore penderent, ſed ab ſolo Deo, qui ipſius eſt autor verita-

85 3 . tis;

VETER. TESTAM 25

gregem paverat, nünc in toto orbe Chriſti paſcit eccleſias &. Quod tamen De Obadia.

4

4.

5⸗

7.

32r6 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

He Obadia. tis, autoritaten & eventus certitudinem peterent. Pari obſcuritate involu-
mors & ſe- talatent, quæ ad reliqua vatis noſtri vel geſta pertinent vel fata, nec de ejus
pulehrum. obitu proditum quicquam amplius legimus præter ea, quæ modo ex Epi-
phanio & Hieronymo attulimus. In catalogum Sanctorum, & Menæa Græ-
corum, & eceleſia Romana referunt Abdiam die XIX. Novembr. quem ei
emortualem contigiſſe perhibet traditio. De ſepulchro ejus paulo ante
Hieronymum audivimus, qui præter illa, in eitabbio Paulæ adl fliam Euſto-
chium virginem ſuo adhuc tempore, multis illud inclutum fuiſſe miraculis,
teſtatur. Paulam enim loca ſacra luſtrantem, atque Sebaſten, id eſt, Sama-
Mam delatam, jundta Heliſei, & Abdiæ Prophetæ, & Johannis baptiſtæ mo-
numenta oculis uſurpaſſe memorans, ſtatim addit: ubi multis intremuit con-
ſternata nürabilibus. Namque cernebat variis dæmones rugire cruciatibus,
SGaute ſepulchra ſanctorum ululare bomines more luporum, vocibus latrare ca-
num, fromere leonuin, ſibilare ſerpentum, mugire taurorum. Alios rotarè ca-
put, & poſt tergum terram verticetangere.: ſuſpenſisque pede fœminis, veſtes
defluere in faciem. Miſerebatur omnium, & per ſingulos eſfuſis lacrymis,
Chriſti clementiam deprecabatur. Et ſicut erat invalida, aſcendit pedibus mon-
tem, in cujus duabus ſbeluncis, perſecutionis & famis tempore, Abdias Prophe-
ab Abdia ta cemum prophetas aluit pane & aqua. T.I. COpp. f Sz.a. Alius præterea, Ab-
Babyloni- qias, Babylonius Epiſcopus, in Hiſtoria N. T. Eccleſiaſtica memoratur, vir
dd icei⸗ Apoſtolicus, circa medium Seculi I. inclutus, & LucæEvangeliſtæ (ſi modo
ſidei ejus ſit ſtandum) coævus, quem ortu Judæum, & e LXX. diſcipulis
unum, Dominum noſtrum in carne vidiſte, multis Apoſtolorum geſtis &
paſſionibus interfuiſſe, ac Simonem & judam inperſidem abeuntes comita-
tum, ibique ab iis primum Babyloniæ Epiſcopum conſtitutum, traduntseri-
ptores. Cujus tamen libros A. de biſioria certaminis Apoſtolici, Hebraice
primum conſcriptos, ab Eutropio diſcipulo Græce converſos, demum a
Julio Africano in Latinum ſermonem translatos primus Wolfg. Lazius edi-
dit Baſileæ, in fol. A. 1551. hinc Papebrochius Tom. II. Actorum SS. Junii p.
4575. inſeruit, tandemque Clariſſ. Dn. D. Fabricius, cum teſtimoniis & cen-
furis aliorum, ſuisque annotationibus recudi curavit in codice Apocrybbo
Nov. Teſt. pag. 35S&. rejecit denique ac exploſit Guilielm. Cave Hiſtor. lite-
rar. ſeript. Eccleſ. Sec. l. aTd ann. 'g. & e noſtris b. D. Ittigius Hiſtoria Eccieſ.
Select. capit. Seculi I. ap. I. S. 20 . 44. quod obiter notaſſle ſufficiat.

Libri ſeri⸗ Hujus itaque Prophetæ opera, in conſignando literis vaticinio no-
ptor. ſtro, uſum fuiſſe Numen ſupremum, convenit inter omnes, nec dubitare
ſinit libri inſcriptio, a i viſio Obadiæ, quam non modo Prophe-

tam,

rP he N
4

katn,9
liqno
Aucit
Idum
qguem
inſult
Aque
0Ra
quoe
In na
tesn
lei
licum
lichio,
in ſud.
ſimiles
nint;
Alos h
Cne
,
1 g.h
),idex
4. eur
tionem
Prolege
Alac,
EDdomit
cleſtel
deſie)
Pens,
rni,
Hebre
ſteros
ſibiaf
runt,
baudin
ſyverun
CXxx
lnknin

invol.
Eeejus
exli.
ea Gle⸗
emei
lo ante
nliſo⸗
inallis,
t, Saomm⸗
tiſta mo⸗
mmuit ot⸗
Niotilt,
ltrare A-
otarell⸗
i,, deſts
lerymit,
bur mor⸗
Nhrußhe
eten,Ab-
hratur, vir
(ſimodo
Glleipuli
1 gelis &
5 coMd⸗
untsen-
Hehrice
lemmum 4
Mins edh-
8. unüß .
nisacel⸗
Hoer)tn
likor ie.
niu lalh.
t.

ticinio to⸗
Qubirute
ohoyhe

tamm, .

VETER. TESTAM. 227

tam, cui obtigit viſio, verum etiam libelli ſcriptorem arguere, ex ſimili re- DeObacha.
9 8

laucrum broh hererumm inſcrip tione palam eſt. Qui quidem, ſi minus Auditeres,
Idumæos . SS . actus eſt objectum, de quo vaticinaretur, vel potius
Idumæos, gentem ab Eiavo oriundam, ad meridiem Iſtaeli vicinam, eidem- obledum
que maxime inimicam, & in calamitatibus publicis, magno cum tripudio,
inſultantem. Unde v. 1. hæc Dominum dicere tradit —Nen uod
e de vel ſuper vel contra Edomum reddere poſſis, ac cutn IHieromo
0, '. 4 .
In nativo nt in ſuo per pro popœiam, in ſecunda perſona compell at.
te & proxima viventihus intel nſu vocabulum de Idumæis, ea tempeſta-
Judæi quidem jnterp egel ligendum cenſemus, quod figurate alii, &
ticum transferunt. F bretes 2 Chriſtianos, regnumque Romanum Edomi-
lichio Joh Piem. Reformati nonnulli cum Mercero, Coccejo, Abrah. Gu-
in fudoos! en. eicleggero Enchir. Bibl. lib. I. cap. 27. G. 2. pag. 209.
ſimiles, Wl eretorduenpduilchumeis non modo permixti, verum etiam
Fiat; rectius tamen oro ingstiumn tyrannide atque crudelitate expreſſe-
alios b. Pfeifſerus R Pri N sque tropo hic accipiendum cenſent, poſt
Comment. in h.! w. Araite liir b. 64. & e Reformatis Joh. Markius
adagia, quib J. Q. 60. Atque huc ſpectant illa Judæorum in Obadiam
gia, quibus Idumæum ipſum in ITdumæos graviter invect
v. g. &oαw ipſa eſt, & in ipſam ſy. e ſoc, Erariter inectum eaagttan,
ipſamſylvam redit ſecuris, Buxtorfl. Lex. Chaldaic. f.

. idem: eochleari gNX
3 D eundl Sn, 1 E exſculpſit artifex, eodem aduret ipſe (os ſuum) ſinabi,
nem H *“D 522. & Breithaupt loco ſupra cit. Utut accommoda-
nen nomnino improbemus, quam e noſtris b. Joh. Schmidius

rolegom. 1. SS
1 , Ge b. G9ů. & e Reformatis Franc. Burmannus Exercit.
Edomitis . 15 . ſuppeditant, ut ſenſus hiſtoricus vaticinii, de
cleſiæ Ecdcengen 1 Giclis capiatur, ita tamen, ut ſub hoc typo hoſtes ec-
-Edomo gemelli adumbrari, & applicationes variæ ad quoscunque ec-

cleſiæ N. T. r. . . . .
perſecutores inſtitui poſſe cenſeantur. Inter Judæos itaque cauſa & oe-

agens, & concionem .
cchgi, in gentis Heb un citaus noſſer, ad Idumzos tamen candem caſio Pro-
Hiebræa tontatio Mi0 atium. Gravis enim hæc ae dura erat gentis Phetiæ.
Reros Eiaui diitrimn ilii Jicob eſſent electus populus, videre tamen po-
105 Fldlit, Aui ivinitus rejecti e . 2 SL
ſibi afflictis inſultare. N cti erant, opibus & potentia florere, quin &
runt, quin imo e- III em ſane unquam iis opem contra hoſtes tule-
„ . —
gaudium illulſe EX ieroſolymorum deſtructione fingulare hauſerunt
runt miſeris captivis, & qui ſibi fuga ſalutem quæ

ſiverunt, eos perfide interceperunt, ut ex v. II. ſqq. & coll. Pſalm

XXVII, 7. patet. Quum ergo filii Ifrael miſeri eſſent præ ſuis con-

Iſraeli-

14

328 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
1 4
DeObadia. Iſraelitæ præſerrent ſortem aliorum ſu, atque ĩta invidia & prava æmula- cmgt
tio inficeret eorum animos; unde metuendum erat, ne vel deficerent cehe⸗
prorſus a fide, vel ſaltem debilitarentur. Quamobrem Propheta hic oſten- eh
dit, etiamſi Idumæi nunc agant feliciter, tamen brevi perituros, quia Deo ncne.
ejusdem ſint inviſi; idque in gratiam futuram populi electi. Atque id omne con- lroter
brevitas. cCiſe ſatis, & una ſaltem pericopa complectitur Obadia, quæ tamen non aſn
verborum prolixitate & numero, ſed momento ac pondere libranda ve- caclu
mit. Scite Hieronymus Comment. in Obad. I, 1. T. VI., Oev. f. o. F. Parvus ſacie, b
Propheta, inquit, verſuum ſuphutatione, non ſenſuum; alioquin, ut in tri etd .
bus voluminibus Salomonis, canticum canticorum quanto brevius eſt, taute Hinc,
diffcilius - = ita bic quoque Propbeta ea videt, en sudit, quæ prophetali di- opihy
gna ſunt ſervitute. Rurſusque proæœm. in Epiſt. ad Philemon. I. IX. Otp. Mour
Jf. 722. B. Si brevitas babetur contembtui, ait, contemnantur Abdias, Na- ſanger
hbum, Sophonias, & ali duodecim PBrophetæ, in quibus tam mira & tan Pu bibr
grandia ſunt, guck feruntur, ut neſcias, utrum brevitatem ſermonumi in illis Leckeſet
2 demirari debeas, an magnitudinem Jſenſuum. Sic Iſi dorus libro proæmior. Inmah
V. T. Obp. f. 2z6. H. Abdias, i., é. ſervus Domini, inter omnes Prophetas uetan
brevior numero verborum, ſed gratia myſteriorum zqualis. Quibus cum Ticeo!
confer, quas contra objectam libro brevitatem vindicias adornavit. Com.
a Lab. broæm. Abdiz p. 3yl. Col, 2. . Fi⸗
= III. lucmni
en⸗ Jam ex his, quæ modo de oecaſione & cauſa prophetiæ diximus, lar in
liquido cognoſcitur, quodnam ea peroret argumentum. Geminum do- . Numini
Grinæ caput exequitur, legale alterum ac elencicum, quo Idumæos, Ju- Lait d.
dæorum rebus ſecundis ſemper invidentes, adverſis autem virulenter in- unc ſe
ſultantes, ſeveris compeſcit minis, iisque excidium, tanquam juſtam odii 1e )
