adverſus populum Dei Poœnam, denunciat; alterum Evangelicum atque Mrrg
cCconſolatorium, quo gratiam in Zionem & populum electum, cum reſtitu- Arit
. tione hæreditatis priſtinæ, & amplificatione reipublicæ, præcipue vero re- mmninu⸗
gni Chriſti inter Jjudæos inſtaurationem, & inter omnes orbis gentes Pro- cum alin
Scopus pagationem, promittit. Quæ quo tendant ſingula, obſcurum eiſle nequit. ndere
ScopSö. Afflictos proſtratosque ſui temporis fideles confirmat Propheta, & ne ani (open
mum, hinc hoſtium tyrannide illatisque cladibus, hinc Idumæorum Tenimn
r as νοννοι,,. & inſultatione perculſum, deſpondeant plane, lætam ſpe legint
rare rerum cataſtrophen, maxime vero Meſſiam, e gente ſua certo ali Ummvini
quando oriturum, intueri jubet, non pignus modo ac arrhabonem, ſed uumen
etiam ſtatorem ac vindicem, ſervationis ipſorum temporalis pariter ac mnunultO
æternæ. Quorum exemplo omnium temporum eccleſia, rebus licet con- uepo

clamatis (LC.

temula.
Gehcerent
hicclten-
Auia Deo
mne con-
Amen nOn
runda ve-
F. Deyus
,ut in tfie.

1e, tumtn

Pheteli di.
,II. Cep.

Bdies N.

re & taf
num in ilir
proenilr.
Propheta
nibus cun
Ilt, Com,

e dirimus,
ninum do-⸗
DmmEOS,VU¹⸗
Ulenrer in-
itam odi
utn etque
u reſtitu⸗

e ver 1e

entes hro.
elſe pequit,
, Eneani-
dumeofun
,letim pe.
n cetto Al.
obonenn, ſ
3 etire 40
nslcet con-
claunatis

—

verſorum, ſapientia liquet; rurſus, Deum bella immittere & componere,

4

VETER,. TEG TA M. 29

4

clamatis, & hoſtibus undique cinda, ſpem tamen omnem in Chriſto, ejus-DeObadia,
que præſidio, collocare difcat, regni ejus amplitudinem, conſervationem
& victoriam, mediis in turbis ac afflictionibus, certo ſibi polliceatur, fir-
maque fide promiſſis inhæreat divinis. Longe demumvamplius ejusdem Utilitas.
proferri poſſunt uſus. Hinc mirabiles cognoſcere datur providentiæ di.“
vinæ vias, quæ, cum impii ex rebus, quibus fruuntur, ſecundis ferociores
evadunt, pii vero in adverſis tantum non ſuccumbunt, verſa mox rerum
facie, benignior ac lætior erga pœnitentes, gravior autem & aſperior eſt
erga ſecuros, quos poœnis urget ac perſequitur temporalibus & æternis.
Hinc, quæ ſtupenda ſit ſuperborum cœcitas, quæ ſuis nitentium viribus,

opibus, conſiliis, protervia & audacia, quam inſana hominum, Deo ad-

–

frangere ſuperbos & tueri humiles, manu ſua calicem tenere, ex quo cum
Pii bibunt, tum impii, ſed modo ac menſura diverſa, elucet; demum,
eccleſiam hæredes cœli & cohæredes Chriſti complecti ac in ſinu fovere,
in maximam excreviſſe amplitudinem & per univerſum patere orbem, ne-
que tamen ex externa amplitudine ac felicitate æſtimandam elſle conſtat.
Taceo plura, interpretum ſtudio ac ſagacitati relinquenda.
Fidem haud vanam ipſe ſibi coneiliat & aſſerit Propheta cum nihil Autoritas
humani ſe afferre præfatur, ſed †viſionem exponit, divinitus ſibi obla- divina.
tam, in cujus enarratione ne quis hominis ſuſpicetur ſomnia, ſed quilibet
Numinis veneretur oracula, graviter addit: e en
ſc ait Dominus Deus: quæ verba commode zρο %5αιι heodoretus in
hanc ſententiam: gn αNbN%νNWvν“Xαο44“âει Aνυσυυναùνιστρ οονNDdö
786 Aé†, ℳα* Oeos TανMaεν ο αοι fT, “ ri S; srα
PXTIlw‚ ,, 1r/ Iop õäl uſus on-
duris bos eloquor ſermones, ſeèd Deus lingua meg, velut inſtrumento, per

ommnia uſus, Idumaza futura denunciat. Quæ ne temere jadlaſle eenſeatur,
cum alias quoque, Pſeudoprophetas Dei nomen & autoritatem ſuis prœ-

tendere næniis conſueviſie, conſtet, manifeſta prohibent divinitatis veſti-
gia, operi ipſi impreſſa. Univerſa enim fere prophetia Obadiæ apud Je-
remiam cap. XLIX. Ezechielem c. XX V. & N N X V. & Jeſaiam c. N XXIV.
legitur, eundemque Dei Spiritum, quo agitante incaluerunt laudati tri-
umviri noſtrum quoque inſtruxiſſe & repleviſſe arguit vatem. Neque
tamen rhapſodum egiſle Obadiam, & aliorum ſaltem verba compilaſſe,
multo minus aliorum oracula ſufſuratum eſſe, ex Jer. XXI II, 30. colligi
inde poteſt, cum & aliis ſcriptoribus Biblicis fraudi non ſit, paria cum cæte-

Loarpz. Pars IIlI. 11 r 2 xis

330 INTRODIUCGT. AD LIBROS BIBLICOS

DeObadia. ris tradidiſſe. Multa leguntur in libris Chronicorum, tum & in ea Jeſaiæ
parte, quæ hiſtoriam Hiskiæ regis perſequitur, quæ in libris Regum ſunt

expoſita, & complures easdem Evangeliſtæ deſcribunt hiſtorias, verbis
hinc iisdem, hinc mutatis & aliis, non quod unus alterum exſcriberet, ſed
ut fidem unius teſtimonio alterius confirmaret Spiritus S. & vel ipſa har-

monia atque conſenſu librorum, eandem eos agnoſcere originem, doce-

ret. Ut adeo, quod ioρπο in convicium librorum ſacrorum vertere
mallent, divinitatis potius eorum evidentiſſimum Ppræbeat documentum.
Ut taceam, ſua ſibi habere Obadiam peculiaria, quæ in parallelis Prophe-
tarum locis fruſtra requiras, quæque diverſum liquido arguunt ab iis Scri-
ptorem, juxta regulam a Magiſtris in Maſſechet Sanbedrin F. 5g9. ol. I. tradi-
tam HeSHnn de en eeenn en ee re ee

: TIN 123 Od argumentum unum obvenit pluribus Prophetis, neque tamen
duo Prophetæz ßProphbetant tenore uno. Locus denique ex Jeremia citatus,

de ſuffurantibus verba aliorum, Pſeudoprophetarum ſaltem detegit & re-
prehendit fraudes, in quorum numero cum habitus Obadias nunquam

ſit, eandem quoque cum illis cenſuram incurrere nequit. Gravius autem

vi detur contra libri autoritatem argumentum inde depromi, quod nullum
ejus teſtimonium ad corroboranda fidei dogmata in Nov. Teſt. ſcriptis
adhibetur, quo tamen ſuffragio reliqui veteris canonis libri non deſtituun-

tur. Hoc ipſum vero dubium, quod contra Eſtheræ libri autoritatem urgeri

pariter meminimus, jam ſupra removimus B. I. cap. XX. S. VI. pag. 36. 9, 7.
Velut enim citatio libri alicujus in ſcriptis ſacris, ex profano mereque hu-

mano ſcripto, divinum non facit, ita nec ex adverſo, a Canone Scripturæ

excludendus eſt, qui documentis reliquis canonicum ſe probat, ſola au-

tem Novi Fœderis deſtituitur allegatione. Suffſicit rem ipſain, de regni
Chriſti amplificatione, & de ſalute in illo conſequenda, ab Obadia prædi-
Gtam v. 17. fqq. in N. T., aflatim celebrari impletam, ſuamque adeo dictis
Prophetæ conſtitiſſe fidem. Accedit præterea, quod ſupra evicimus
P. III. cap. UII. G. I. p. 2zo. dwdznτρ ν pro uno volumine in ec-
Qeſia Judaica jam ab antiquo habitum fuiſſe, eaque de cauſa communi
BiXεωιτ+☛ 7τα⁵ορονHtι tο& encomio, in Nov. Teſt. mactari Act. VII, 42.
Unde allegato uno vel altero e Prophetis minoribus, univerſum approbari
cenſetur volumen. Et quid multis? Fert utique & Obadias ſuum in
Nov. Teſt. ſuffragium, quando Paulus 1 Cor. I, 19. in genere ad Scriptu-
ram Propheticam provocans, non ad Jeſaiæ modo cap. NXXIX, 14, ſed vel
maxime ad Obadiæ v. 8. digitum intendit; uti tempeſtive monuit Petr. a
Figneiro, Luſitanus, Comment. ad Obad. v. S. & e noſtris b. Pfeiflerus

Tbeſ. Hermen, p. 56. ſsddi. V. Vix

7

r

E

fium r
ilcip
tiorib
l.¹
Chriſto
Sanckin
guod
negotin
nominie
aliano
10. ab
KN
ſo, eſa
Hier
ſicuimn
no.
tem trib.

(Wp. lſ.

daa inn
tins eit.
Cmonis
Imatisde
NY
dire,
Dlmnn
ſentene
tici var
Iüdonn
de Ob⸗

Kebinmn

en eſaiir

umn funt
„ Netbis
ret ſed
Pfa hat-
n oce.
nyertere
menuum.
Erophe.
biis Seti.
1,1. tradt⸗
N
lus tannen
n citatus,
git re⸗
nunquam
us Autemm
Ouurllum
Kicis
Geſtituun-
emurgeni

oſß

requeh-
ripture⸗
ſola d.
le kani
lupreci⸗
eo diclis
ewiCiNIS
me in er⸗
Commmuni
4. VII2.
tcbni
Sfuum In
Geriptu.
“ ſec vel
niben.
Pleifenus
F. Vi

VETER. TESTA M.
Yv..

Vinn implicatior alia, magisque obſeura circa Obadiam quæſtio ven- DeObadia.
tilatur, quam quæ de ejus eſt ætate, ſententiarum diverſitate & copia non Chrono-

Iminus, quam rei incertitudine & lubricitate laborans. In qua, ut paucis
multa complectamur, ad certas prius claſſes interpretum revo cabimus cal-

culum, hinc vero noſtram ſubjiciemus conjecturam. Sunt autem 1) qui
Ad Joſaphati in regno Judæ, & Achabi in regno Ifrael, coincidens impe-

. - : ,
rium referunt noſtrum, & Eliæ prophetæ non οο modo, ſed &

diſcipulum faciunt Judæi ſupra memorati G. I. n. 3. & 6. quibus ex recen-
tioribus adſtipulantur Georg. Ederus Oeconomiæ Biblior. cop. de Abaia,
Genebrardus in Chronico, ad A. M. 3272. Sixtus Senenſis Biblioth. Sanct.

lib. I. in Abdia p. 1. Arias Montanus in bpræfat ad librum XII. Prophetar.

Chriſtoph à Caſtro Comment, in Abdiam initio & libro 2. de Prophetisc. 3.

Sanétius prolegom. in Abdiam II. qui inde cumprimis argumentum ducit,
quod a Chron. XVII, 7. Joſaphat rex Jjuda docendi populum munus, quod
negotium Prophetarum erat, Abdiæ commiſie legitur. Verum hi omnes
nominis ſimilitudine decipi ſe paſſi ſunt, qua nihil eſt infirmius; refutati à

Saliano Annal. Eccleſiaſt. Vet. Teſt. Tom. IV. p. Iyy. ad A. M. 2 7. num.

)

10. & ab Huetio Demonſtr. Evang. Prop. IV. de Abaia 8. 1. pag 49o. Rur-

ſus 2) ſub Uſia ſeu Azaria, rege Judæ, tempora noſtri vatis cum oele, Amo-
ſo, Jeſaia & Micha conjungunte Patribus Cyrillus Alexandr. Theodoretus,

& Hieronymus, qui Comment. in Hoſ. I, 1. T. VI. Opp. F. 3. B. Ex quo per-

ſpicuum eſt, inquit, prophetante Oſee, Eſaia& Joel, & Amos, & Abdia, & Jo-

na. & Micha, qui GνσσσXνανο.οονw 7. e, contemporanei ejus fuerunt, regnum de-
cem tribuum eſſe ſinitum: e Pontificiis, Toſtatus Abulenſis in lib. g. Regum

cap. 1. queſt. 37. Ribera præludio. in EII. Prophetas, Salianus cit. loc, Eman.
Saa in notis ad Abd. Torniellus ætatis quintæ anno 216. & cum primis Hue-

tius cit. loc. G. I1. ubi ex inſtituto hanc ſententiam confirmat, & autoritati
Canonis, qui hunc locandi ordinem ſervat, id dandum exiſtimat: e Refor-

matis demum, Burmannus in Enchir. Prophet. &. 177. Exercitat. Acädem.

PF. I. P. 160. & alii. Verum, quod ex ſerie Prophetarum in οατο²

Oüre, argumentum petitur, maniteſto fallit, cum Prophetarum tempora
Plane non ſervet libellorum ordo; nec prægnans ulla ſuadet ratio, ut huic
ſententiæ ſubſeribamus. Hinc alii porro 3) poſt excidium regni Ifraeli-

tici vatem noſtrum rejiciunt, verum non adeo multos nacti ſectatores
Iſidorus certe Hiſpalenſis libro proœmior. T. CObp. p. 25o. H. prophetavit,
de Obadia inquit, ſub Joſia rege Juda, guando Michaas. Huc etiam Eu-

ſebium in Canone Chronico trahunt, qui Michææ Abdiam ad latus jungit,

Mv ſed

gra.

4

332 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGcOS

DeOôbadia. ſed de il llo dudum nota avit Auguſtinus ib XVIII. de .D. cap 31. in Chro-

5.

nicis Euſebii & Hieronymi non inveniri, quando Abdias Prophetaverit.
Abdiam poſtum quidemteſſe ab eis cun: Michæa, ſed non eo loco, ubi no-
tantur tempora, quando Michæam prophetaſſe ex ejus literis conſtat,
quod errore negligenter deſcribentium labores alienos exiſtimat conti-
giſſe. Demum 4) plurima interpretum pars vixiſſe eum & prophetaſſe
tradit circa Babylonicam captivitatem, & deſolationem regni judæ, æqua-
lem Jeremiæ & Ezechieli Prophetis. Suadet hunc calculum vel ipfum
Obadiæ argumentum, qui v. I0. ſqq. Idumæis exprobrat injurias, inſi-
dias & Sααιρρεννιαν in deportatione Judæorum Babylonica, & illa
omnia deſenibit, ceu ſuo tempore jam geſta, idque verbis propemodum
lisdem cum Jeremia cap. XLIX. & Erzechiele, qui omnes uno quaſi ore
amice conipiraſſei in eandem ſententiam videntur. Ita e noſtris b. Wal-
therus Offe. Biblie. S. 100. b. Lucas Oſiander, qui in præfatione Paraphra-
ſi ſuæ in Abdiam Præmiſſa, Judæis nuper in Babylonem abductis concio-
natum Obadiam opinatur, b. Calovius Bibl. illuſtr. in initio Obad. b. Tar-
novius, & b. Joh. Schmidius in Commentar. in Obad. prolegomenis h.
Pfeifferus 1 beſ. Hermen. pag. 762. e Reformatis Druſius præfat. ad Obad.

Henr. Altingius, qui Thevl. Hiſtor. Loco II. pag. 92. qui poſt deportatio-
nem Jehjachini, atque etiam poſt ipſam captivitatem Babylonicam, no-
ſtrum rejicit; & qui per omnia hunc ſequitur Hottinger. in Tleſ. Philol.

aliique complures. Sed enim vero, ne illa quidem ſatis ſtringit ratio,
ut computum hunc pro certo omnique exceptione majore amplectamur.
Nec enim in Babylonica demum captivitate Idumæi inimicos ſe gerere

cœperunt Judæis, verum data quavis occaſione, dudum ante, ipſis inful-

tarunt; nec infrequens Prophetis eſt, olim eventura ad eum deſcribere
modum, ac ſi jam geſta eſſent; nec improbabile, Jeremiam potius ex Oba-
diæ vaticinio ſuam corroboraſſe pericopam, quamvis dudum Poſt illum
vaticinaretur. Cum itaque dubia hanc diſquiſitionem ubique circum-

ſtent, multi 5) ingenue ſunt faſſi, nihil certi hac in cauſa & explo-

rati, determinari poſſe. Ita R. Dav. Kimchi Nub init. Obad. Node
NN DN . dn bune Prophetam ignoramus, Zua ætate lit
vaticinatus., Pariter Aben Efra: — 10 &n iguoramus ejus ältatem.

E Chriſtianis Sanctius, quamvis ad primam, ſi quæ definienda ſit, ſenten-

tiam inclinet, potius tamen cenſet, nihil poſſe certum neque divinando

definiri; in quam éοο ναν Luiſium Legionenſem quoque, Hiſpanum

Cumment, in Obad. laudat. Quos recte ſenſiſſe nullus abnuerim, cum

nalla detur, quæ omni careat dubio, conjedura, Interim ſi ad Chrono-
logiæ

f . .

logie e
maxithe
Proplet
10, cunm
Gelump
Zin, Iy
regn,
m ſo
hoſtäbr
amerid
qvoc i
UPINHO.
lupra ol
umn, led

Capite
tione en
in Eychij
us wes

Müumv.

Populun
iorun

Judeos
I. Lec
*
tr⸗
Il. br
) te
6) a

„

Ahen E
09, & int
4 1001,

in Chro.
etyerit,
Ubino.⸗
conſtat,
contl⸗

Phetaſſe

equa-
el m
lias, .
c1, E il
emodum
uaſi ore
b. Wal⸗
paraphre-
8 concio⸗
..b. Tar⸗
omenis h,
0 Obad.
eportatio.
lcam, no⸗
. 5 iol
ngit ratio,
Nectamur.
ſe gerere
s int.
Geleribere
exObe-

ſe circumm⸗
& explo⸗
Nr NR
1 ktal
S Ataten.
ſt ſenten ⸗
Eiimnch
Hiſpanum
erim, cum
1d Chrono-
gie

logiæ complemet ntum quicquam hic affirmandum ſit, ea 6) ſe mihi ratio De Obadia.

maxime probavit, quam Vir Doctiſf. Campeg. Vitringa in typo doltrine 6.
Pruphet. cap. Il. §. V bag 57. iniit, qui vixifie illum opinatur ſub Acha-
7zo, cum argumentum prophetiæ ejus ex hiſtoria 2. Chron. XXVIII, 6-17.
deſumptum eſſe, haud obſcuris pateat indiciis. Quo enim tempore Re-
zin, Syriæ, & Peka, Ephraimi, reges conſilium iniverant de exſcindendo
regno, & partienda inter ſe terra Judææ, Jeſ. VII, 6 Projecta in Hierofoly-
mam ſorte, Obad. v. II. & fuſus erat Achazi exercitus;, junxerant Idumæi
hoſtibus Jjudæorum, eandemque quoque ipſ i captarant occaſionem Judææ
a meridionali parte invadendæ, ſpoliandæ, &urbiumm ejus occupandarum,
quod ſane in ultima Chaldæorum invaſione facinus non deiis gnarunt, hinc
divino impulſum Spiritu Obadiam, adverſus Ildumæos graviter detonuiſe,
ſupra obſervavimus /. 77. ſqj. Quo pacto non judaici modo duarum tribu-
um, ſed etiam Iſraelitici regni excidium, dudum ille e antevertit.
VI.
Capite uno, verſibus 2I. totum abſolvitur vaticinium nec in parti- Pantitio.
tione ejus multum diſconvenit inter interpretes. Heideggerus quidem
in Enchir. Bibl. in I. prœfationem diſpeſcit V. I. & II. prophetiam, quæ rur-
ſus tres complectatur pericopas, i in quarum &) judicia Dei adverſus Edo-

mum v. 2-14. G₰) adverſus omnes gentes v. 15. 16. ) gratiam Dei erga

populum ſuum v. 17-fin- conſpicias. Sed multis no Beu ‚pervulgara
aliorum complurium ιρρτ—οανα,. præſtat, partem prophetlæ I. conſtitu-
ens legalem, ad Idumæos directam v. 1-16. II. Evangelicam, directam ad Tabula

Judæos v. I7-fin. Conſtat ergo vaticinium Obadiæ Parte SSSynoptica.

I. Legali, ad Idumæos directa, cujus
α) exordium v. I.
&) tractatio bimem bris, hinc exprobratoria, hinc comminator. v. 2 16.
II. Evangelica, de regno Meſſiæ
.) reſtauranclo: inter Judæos v. 17-18.
E) ampliando per addudtionem gentium v. 19. 20.
)) ſtabiliendo miniſterio Servatorum v. 21.
VII.
Cotnmentarios in Obadiæ vaticinium condiderunt

e Rabbinis ſeorſim, quod ſciam, nullus; Salomonis Jarchii autem, Comment,

Aben Efræ, & Dav. Kimchii, in Obadiam labores, cum paraphraſi Chaldai-
ca, & interpretatione Latina, jumtim edidit Gabriel Bedvellus, Londini,
. A., 1601, idemdue inſtitutum tenuit Ludov. Mich. Crocius i in ſpecimine
Sð W Tt 3 1brols

DeObadia.

Luehera-
orinn.

Pontifcio-

7 an

334 INTRODUGCT. AD LIBBOS BIBLICGOS

Tbeologico in Proph Obacja, Hebr. Chald. 8yr. & Arab. cum Commentar.
Rabbinorum quorundam, Francof. in 4. A. 1674. demumque b. Matth.

Waſmuthus in Propheta Obadia Rabbinico, Jenæ in 12. An. 1678.

ex Lutheranis, GODFRIDUS CUNDISIUS, cujus homiliæ Ger-
manicæ in Obad. prod Lipſiæ in 4. An. 1640. 1667. JOH. DRACO-
NITES, cujus in Obadiam commentar. exc. Roſtochii, in 8. An. 1548.
JOH. ElDENER, cujus Prophetia Obadiæ contra Edom, IV. homi liis
expoſita, prodiit Lipſiæ in 4. An. 1628. SALOM. GESNERUS, cujus
in Obad. commentarius, Wittebergæ prælectus, per Paulum Gefnerum
editus eſt Hamburgi, 8. A. 1618. ONAS HEUELERUS, cujus Idaumæa,

XVI. in Obadiam homilias complectitur, Lipſiæ in 4. A. 1615. ESAIAS

HEIDENREICH, cujus X. ſunt: in Abdiam homiliæ, Lipſiæ in 8. An.
1584. £ GID. HUNNIUS, cujus in Danielem, Obadiam, &c. ho-
miliæ, Wittebergæ exc. in 4. A. 16 1I. GEORG. KOENIGIUS, vel ſub

ejus pr Fæſidio Reſpondens M. Sebaſt Schnell, qui diſſertationibus Theo-

logicis ſat copioſis ea, quæ Iſaac Abarbenel ad Obadiæ prophetiam,
contra fidem Chriſtianam ſcripfit, accurate expendit, Altorffi An. 1647.
in 4. MICHAEL LEIGH, Redtor Scholæ Stavangrienfis in Norwegia,
cujus Comm. ad Obadiam prodiit Hafn. in 4. An. 1697. HENRIC.

LEUCHIIUS, cujus explicatio Obadiæ Germanica exc. Darmſtadii in

4. An. 1606. AUG PFEIFFERUS, cujus Traclatus Anti-Rabbinicus,
in Abarbenelis verſfionem & examen ad Obadliam, cum collatione in-
terpretum fere Ommnium, prodiit Witteherg. in 4. A. 1666. & recogni-
tus A. 1670. URB ANUS REGIUS, cujus in Abdiam, Habacuc, So-

Phoniam &c. explicatio prodiit Cellæ A. 1537. ANDR. RICHIFER,

eujus V. in Obadiam homiliæ deploratum Germaniæ ſtatum exponunt,
Wittenb. in 4. An. 1623. NICOL. SELNECCERUS, cujus explicatio

Abdiæ, Amos, Sophoniæ exc. Lipf. A. 1567. JOH. HENRIC. URSIL.

NUS, cujus in prophetam Obadiam commentar. exc. Francof. in 8.
An- 1580. GEORG. ZVRLINUS, cujus ſuccincta Obadiæ expoſitio,
Germanice prod. Rotenburgi in 4. An. 1620. “M
e Pontificiis, MARTIN. del CASTILLO, cajus in Abdiam
Prophet. commentarius exc. in 4. An. 1556. LUDOVIC. de LEON,

cujus in Abdiam & Epiſt. ad Galatas comment. prodiit Salamanticæ in 4.

An. 1589. HUGO VICTORINUS, fſ. de S. Victore, cujus in Thre-
nos, Joel & Obadiam annotationes, inter Opp. extant, quæ prodierunt
III. tomis in fol. Pariſis 1526. Venetiis a388. &c.

el!
Obadiam
cujus e0
1584. Ph
ſtico & .
libri Oba
LEUD.
An. 1657
Phetas e
qvoque⸗
BURI, e
A. M.
4. JA
explicatio
Abldiam c
RIN. RE
quorundan
Francof
ni in Euc
U./,
8 bb d
expl icatio⸗

DI

ue omen
oeltus
Wy,
mg
Chriſi ,
reſuneg
b faig
Ckleh
1. ieinie
Nrigt „,.
ur in

5

b, Match,
DMCO.-
An. s.
. homus
U8, cujus
Gelnerum
us Mumaa,
5 FAlAs
L in 8. An.
,Ke. ho-
o, vel ſub
bus Theo.
tophetiumn.
An. I047,
Norwegimn
WNIC.
rnſtidiin
abbiniclg,
llatione in.
eogii.
bacuc, J0-
ICII.
exponunt,
explicitio
1C. URl.
acok. m 8.
enpoſtio .

in Abdiam
le 150 N.
antict n 4.
R in Ilre-
prolletult

ticinia?2 §. II. Auditores Winivitæ,

„

VETER. TESTAAMAMAM. z5

e Reformatie, JOII. ELLISIUS Anglus, cujus commentar. in De Obadia.

Obadiam prod. Londini, in 8. A. 164 . JOH. JAC. GRYNEUS,
cujus commentar. in Oba
1584. PETRUS HAMER, cujus Korken Wereldsſtaet, ſtatui eccleſia-

diam, & in Pſal. LXXIII. Baſil, prod. in 4. An.

ſtico & Politico, ex Jeſ. XXI, II. 12. declarato, ſubjuncta legitur brevis
libri Obadiæ Paraphrafis Belgica, Lugduni Batav. in 8. An. 1707. JOH.
LEUSDEN, cujus explicati Joel & Obadias, prodierunt Ultrajecti in 8.

KAeforma

Zorim,

V

An. 1657. EDUARD. LIVELETUS „ Cujus annotationes in V. Pro-

Phetas e minoribus priores, Londini ſeorſim exc. in 8. An. 1587. hinc
quoque ſuo loco inter Criticos Sacros leguntur: EDUARD. MAR-

BURY, cujus in Obadiam Commentar. exc. Londini in 4. An. 1639.
JOH. MERCERUS, cujus expoſitio in Obadiam exc. Genevæ An.

1574. JAMES PILKINTON, qui Anglicam dedit Haggæi & Abdiæ

explicationem, Londini 8. An. 1562. JOH. RAYNOLDUS, cujus in
Abdiam commentarius Anglice exc. in 4. Londini, An. 1613. (WI-

RlIN. REVTERUS, cujus in Abdiam commentar. una cum illuſtrium
dquorundam de Meſliæ perſona & officio vaticiniorum explicatione exc.

Francof. in 4. An. 1617, quibus adde FRANCISC. BURMANNUM,
qui in Enchiridio Prophetico G. 142. ſeqq. Exercitation. Academic. E. I.

pag. 1 9. qqg.. & ABRAH. GULICHIUM, qui in Compendio & Ana-
W Libh, Propheticor. p. SSg. ſqq. curatam libri analyſin, ſuccinctam

explicationem & ad eventum vaticinii applicationem ſubminiſtrant.

CALOU T XI. K*V
DE PROPHETIA JONAE.

Jonaæ nomen: genus & ortur, & an viquz Sareptanæ, e morte in vitam re- Summari-

vocatus ab Eliſa, ſit ſilius? an vero idem cum ilto, cujus mentio 2. Reg. unCapitis.

MV, 3).. injicitur? offcium Propheticum: ad NWNinevitas ablegatio, an

ſecundum literam intelligenda, an vero Sombolice & ſigurate?“ typica
Chbriſti repræſentatio: veſcigia in Mythologia gentilium: ſopulehrum:
reſurrectio, tempore re urgentis Chriſti: apparitio moribundo Mona-
cho facta §. I. Idem vaticinii ſeriptor, fruſtra in dubium vocotus a Viro
Cæleb. Num & alia conſignarit monimenta? aut apocrybbu ediderit va
duorum, quiptbe gentiliam, cur
SNribturzg inſerta Auverſio? G. III. Argamentum, iaque biſtoricum,
cur in libros Propheticos relatum? Scopus: utilitas §. IV. Autoritas
= H CLuno-

De Jona.

70NAE

nomen:

genus &&

336 INTRODUCT. AD HIBROS BIBLICO G

Canonica aſſerta & vindicata S. V. Chronelogia; ubi Saliger notatur,
S. VI. Parritio & Tabula Synobtica . VII. Commentarii Patrum, Ju-
duorum, Luthberanorum, Pontificiorum, & Reformatorum.

”
à Urſus, ex autoris nomine, inſcribitur libellus an quod voca-
bulum a Da opprelſit. damnum dedit, deſcendens, vel active
am notabit, quæ opbrimit, quo ſenſu u civitas obbri-
mens Zeph. III, I. & H2 1 gladius opbrimens Jer. A LVI,
16. memoratur, vel paſſive, columbam, oppreſſioni & prædæ expoſitam,
quo ſenſu vox Lev. XII, 8. Hoſ. VII, II. Pſal LVI, 1. &c. legitur. Quam
poſteriorem vocis notionem Hieronymus appro bat proœm. in Comment.
Jonæ, Iom. VI. Obb. fol. 73. E. & diligentiſſimus Marckius Comment. in
Jon. I, 1I. Pag. G6a. ita declarat, ut columbæ appellationem in vatem no-
ſtrum quadrare cenſeat, non utique reſpectu fatuitatis in ea damnabilis, de
ua Hoſ. VII, 10. quæ tamen in noſtro non deprehenditur, ſed potins reſpe-
Qu pulchritudinis, innocentiæ, manſuetudinis, fidelitatis, quin & decentis
metus, quæ in columba laudantur; aut etiam reſpectu oppreſſionis co-
lumbinæ, quam ipſe ſubierit, & nunciaverit. Pariter Coccejus proœm. in
Jon. parentes filio hoc nomen impoſuiſſe cenſet, utraque de cauſa, & ut v
&αανα. borτ—. rα †τ⅓* 7eροε*ροονος, Matth. X, 16. Cant. VI, 18. ſinceramque pie-
tatem filio commendarent, & ut moleſtiam ac oppreſſionem Ifraelis, hoc

memoriali deplorarent, ac tanquam incentivum pœnitentiæ proponerent.

Aliam præterea etymologiam addit ſumme Rever. Hillerus Onomaſt. Sa-
cro p. 329. qua ab 08 pulcher fuit, emergit 7 )/ in Fœtin. H N. / &
ſolita "S & poſt Chateph quieſcens eliſione, 5 7 quod pulehram, de-
coram, ſignificat. Quæ omnija rectius dicuntur, quam cum H. Grotius
annot. ad cap. I. I. poſſe nomen Jonas ſignificationem babere tradit, bominis

& Græcia orti, cum etiam avud Græcos fuerint vates Amithaonidæ. Reſpe-
Xit vir doctus ad nomen quod Græciam, notat, unde 2 Graci;

ſed nec Grammaticæ leges etymologiæ ſatis reſpondent, nec cum diſerta
Jonæ profeſſione eadem conſpirat, qui e. I, 9. hominem Hebræum ſe dicit,
nec eruditorum meruit calculum, in quibus Coccejus proæœm. in Jon. S. I.
Quid hac, inquit, niſi deliria? quomulta legiſſe & obſervaſſe, ſi, ut in ſomniii,
apud animum noſtrum omnia confunduntur? Porro Jonas ſiliumn Amit-

interpretum conjecturis locum reliquerit. Ludit in vocibus Abarbenel,
cum filium Amitthai dictum fuiſſe opinatur, α TRe 59

TrN

thai ſe dicens, ortum quidem ac natales prodidit, ſed ita, ut diverſiſſimis

f fhfhf f f f ” õ . 4 . .
. . 11 GJ mü m
.rrrr . . — ⸗

1

15er

wen mat
ne Matti
Inaele
Fefutat.
ſa, ex M
fabolam
hunc eſt
matre
in orna
Athi e⸗
loeutun e
gvam me
Senium,
emblema
tilemmce
gripre
lo prolixi

M, ſl

Urbem e
Achabre
terram,
kſariensin
ſi Jur o
quocd apre
ipiioleum
cumciſsm

Hliimexci

ihtemn
us Deomn
2lornn
icavit P
orlian
Non fem 4
ſeten D
mortubs

piphanit

C

er Mtatl,
atrunn, 1.

gvocd voer
vel active
itor pri
jer. MI,
expoſttan,
itur. Quatn
in Commuent⸗
Cumment, in
in vatemno-
mmabilis, de
potins eſpe.
in Cecentis
relionis c⸗
srrenh in
llin & trf
cetamquepie-
raelis, hoc
proponerent.
Otomgl. &.
nin W
hulehronn 6
um H. rorins
tradit, pomninit

nide. Reſpe.

8 5 Gruii
le iln
eliet
n n ,

i in ſymnii

un Amit⸗
ſuei,
ugatenl
,

V

, ex Maſſ. Meed. vab. j. laudatus Abarbenel docet.

nitatem, reſtituit.

mortuus eſt, in ſpecu Cenezæi judicis ſepultus &c.

7 0

V—ETER. TESTAM.. 331

men matris ejus Mathai fuiſſe credunt, neque ullum Prophetam ex nomi-

ne Matris celebrari, niſi IHonam & Chriſtum; quam ipſorum ſententiam ex

IImaele Ebn-Aly P. I. cap. de Jona, prolixe recenſet Ludov. Maraccius
utat. in Suram A Alcorani pag. 2. Rurſus matrem prophetæ viduam

Ilam fuiſſe, quæ fuſtentavit Eliam, cujusque filium de morte ſuſcitavit Eli-
Plenius eandem
fabulam repetit Hieronymus in Proæm. in Jon. Tradunt Hebrai, inquiens,

punc eſſe ſilium vidua Sareptanæ, gubm Helius Propbeta mortuum ſaſeitavit,
matre boſtea dicente adeum: nunc cog novi, quia vir Dei es tin & verbum Dei
Et ob hanc cauſam etiam ipſum puerum ſic vocatum.
Amathi enim in noſtra! lingua veritatem ſonat; & ex eo, Zuoa verum Helias
locutus eſt, ille qui ſuſcitatus eſt, filius eſſe dicitur veritatis.
quam male cohæreant, ad oculum patet; ac futile Magiſtrorum ſapit in-
genium, poſt nomen proprium Prophetæ, ſymbolicum ejusmodi ac mere

in ore tuo ſt veritas.

Quæ omnia

emblematicum, i in patris locum, ſubſtituinomen. Paulo aliter hanc can-

tilenam canit Epiphanius de vitis Prophetar. c. XVI. Tom. Il. Oeb. bp. 246.

& qui preſſe eidem inhæret, Dorotheus in Synopſi cap. VI. cujus, cum pau-
lo prolixior ſit, verſionem ſaltem apponemus, quæ ita habet: Jonas Pro-

pheta, fil lius Amathi, e regione Cariathamaum, prope Azotum, Græcam
urbem maritimam, ortum habuit.
Achab regem Samariæ reprehendi ſſet, & ingentem famem devocaſſet in
terram, a corvis alebatur, & aquam ex torrente potabat.
eſuriens in Sareptam, Sidoniorum urbem, ad viduam pauperculam acces-

Per id tempus Elias Propheta, cum
Quo ſi ſiccato,

ſit, quæ Jonæ mater fuit. Hujus iraqque domum ingreſſus eſt, & cum illa,
quod a Propheta juſſa erat feciſſet, comedit ille, ac benedicens frumentum

ipſi, oleumque praſtitit, atque apud eam remanſit. Neque enim cum incir-
cumciſis manere poterat.

Ejusdem Porro viduæ filium, Jonam, Deus per
Eliam excitavit a mortuis, ac vivum matri, propter ejus in hofpites huma-

ſus, Deum effugere conatus eſt; & cum in Tharſis proficiſci vellet, a ceto
abſorptus eſt. Unde poſiea digreſſus, divinum mandatum Ninive præ-
dicavit, quo factum eſt, ut Ninivitæ ad Deum converſi, ejus in ſe miſeri-
cordiam provocarint. Quod ægre ferens Jonas, ac reverſus, in Patria
non remanſie. Sed/matre ſecum abducta, in Sur alienigenarum regione,
fedem conſtituir. - - Itaque in agro Saar, ubi domicilium elegerat,
Hadenus Pſeudo-
Epiphanius cujus transſcribere verba grave non fuit, ut quam αα=
CLoarzz. Pars III. OLOu *

4

Poſt, ubi adultus eſt jonas, Nioivem ad Aſſyrios mis-

P e guod raitiozer jusveritii ſemper ſBongenent. Arabes vero no- De Jona.

.

De Jona.

33 8 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
Ja: 16 ed ſit, exemplo conſtet. Firmiori ſane talo nituntur, qui vati-
cinio noſtro lucem foœnerantur ex 2. Reg. XIV, 25. i idemque laudatum
ſervum Jebovæ Jonam, ſilium Amitthai Proſhetam qui de Gath Chepher, eun-
dem cum noſtro fuiſſe contendunt. Sunt qui id negant, apud Scipion.
Sgambatum, in Archivis V. I. Lib. I. Tit. 30. b. 322. quandoquidem hie
Jonas, qui miſſus eſt Ninivem, nihit tale ſeriſſit, quale illic citatur. Sed
dudum iſti dubio ſatisfecit R. Dav. Kimchi, qui eundem quidem eſſe ait,
verum illud vaticinium ore fuiſſe prolatum, non in literas redacdum: ut
Henochi prophertiæ, in Ep. judæ citatæ, aliisque contigit oraculis Prophe-
tarum, qui longe plura ediſſerue runt, quam literis mandarunt. Idem pror-

ſus cum patris tum filii nomen, tum quoque prop hetæ c ſervi Dei elogium, .

adeo exacte in vatem noſtrum conſpirant, ut quid ſatis valide queat obver-
ti, non videam. Ex hoc itaque loco, & de tempore, quod vatcinando illu-
ſtravit. & de patria Prophetæ judicare licet. Hanc fane perperam Judæo-
rum aliqui, ap. laudatum Abarbenelem in tribuAſſer locant, alii vero redlius
cum R. Joachanan, in tribu Zabulon, quod Abarbenel ex Joſ. XIX. 13. pro-
bat, ubi de tractu tribus Zabulon diterte afleritur: 5D 03 —
R. Levi conciliationem utriusque ſententiæ molitus, ex vetbis R Jochanan
conſtare inquit, matrem ejus fuiſſe ex tribuAſſer & patrem ex Zabulon, ſed
futili argumentandi ratione ex Gen. XLIX, 13. ufus, quas ejus nugas repe-
tere tædet. Reclius de patria noſtrr Hieronymus loc. cit. Porro Geth,

inquit, in ſecundo Sephorim miliario, quæ bodie appellatur Dioceſaria: eun-

tibus Lyberiadem baud grandis eſt vieulus, ubi & ſopulebrum ejus Aℳendi-
tur. Quanquam alii juxta Dioſpolim id'eſt, Eyaädam, eum &C natum, &

gçonditum velint; non intelligentes boc, quod additur, Obber, ad diſtinclio-

nem aliarum Geth urbium pertinere, guxg juxta Eleutheropolim, ſive Dio-

ſpolim, bodie quoque monſtrantur. Pariter Cyrillus Alexandr. proxm.
Comment. in Jonam, ſub init. Ié9 9 dicit oνπ νιοντπι IS0αοινν
Jijs, jroi ρααα *ρα r.νρν 1ον &αο⁊ Xννν obuρdzlaum Juda ſou vicum,
ut fertur, & credibile eſt. Plura de hac urbe qui cupit, Druſium adeat ad Jon.

FL I. & Hadrian. Relandum Palæſt. lib. III. P. 7bρ. ſegj. Cum autem Gath-
Hachepher in tribu Zabulon, ex I. c. Joſuæ, tribus porro Zabulon in Gali-
læa, & quidem inferiori, ſita fuerit, recte inde erroris convincuntur Phari-
ſæi, Joh. VII, 72. perperam dicentes: õl zoοdws en
7s P'æXiXααιςαι ν 8εαοοαο Cujus dicterii vanitatem peculiari ſche-
diaſmate, A. 1719. d. 15. Jul. publice propoſito, Vir Celeb. Herman. von der
Hardt exagitans, Eliam, Eliſam, Jonam, Amoſum, Hoſeam, Nahumum Ga-
lilæos fuiſſe, ſigillatim & de induſtria evincit, de Ionæ patria, p. I I. ſeq.

S agens.

igens U
diurius
Potior le
Ie lollcn
XIV. 2
N
ELate et
ſel Mign
Ur eX hre
IUin regt,
quorum
i)
raj ger.
T ey
rip uent
8) S T
, 7
gerichir 5
ſepteutninn
cum. k
inſeratri
ur lem⸗
Qin imo
Peregiſle
a lap. Xy
llne Abart
4 1 .
mem, nee
ſio ſe

recenſita

blegatng

divati⸗
audnaum
pben,eun-
lKipion,
hgilenn hie
tur. Jed

en de it,

Giqum. U
lisrophe
Idem pror-

eielogim .
vent obvel.

naodoilu⸗
tuin udeo-
vero regins
X 13,0r0.
0
R ochunan
1 Ponſed
Sngaslepe-
pume Cetß,
Neſario:eul-
lju Nenl.
G utun, G
AAaiſti lintlio-
lin, ſr. Nir

gor. rem.
1 elun

ee ſet iumn

aeat Nn. “

4 unten Gath⸗

pulon
cumur un lui⸗

1rge
700 1s

eeliani le ſche⸗

rmAnV0N

Vahumum1.
tnel

I. ſelh.

nCAl.

VETER. TESTAM. M r5

agens Unde quoque ſuperior illa, de Sareptanabrophetæ matre, fabula va-
lide PrO fligatur ‚cum Sarepta in confinio Tyri ac Sidonis ſita, g7ρντατα⁰σ
Zideoes Luc. VI, 26 dicatur, & ad tribum Afſſer propius ſpeclarit. Verum
diutius forte his immorati fumus, quam pro argumeoti dignitate & uſu;

potior de officio ac autoritate Prophetiæ, quæſtio eſt, quam nemote teme-

re ſollicieaverit, qui diving Jonæ noſtri elogia perpenderit, quando 2. Reg

S*
XIV, 2 . NO en r ſervu! Domini, Propheta, per quem

De Juna. .

officium
propheti
cum:

N ee eee te quium Domini, Dei Iſraelis, illa quidem

ætate edehatur: „ &a Chriſto Matth. XVI, 4. Luc. XI, 29. Iovεαα 7 οd -
g, ſalutotur. Neque unis tantum Ninevitis pœsitentiæ præco miſſus,
ſed migna cum celebritate, inter populares ſuos, Dei legatione funcus eſt,
ut ex libro Regum patet, ubrvicoriam & proſperos Jeroboamo, Ifraelita-

quo Joſephus ita perhibet Lib IX. Amniig. Judaic. cabh. XI. 78 r (70 lege-

rum regi, ſucceſlus auguratus, auctor forte ſuaſorque fuit recuperandorum,
dquorum jacturam priores reges fecerant, priſtinorum ſinium regni. De

SGoske rοοd evae T1 Iœoαι, α 36 7oN*αααα‿ꝛꝰͦͤ Toι+ Egot X nb⸗

70 4grαστα S ανιαωα dorakeus, 7Xαντ dvo, ri; ι— τ OGασÜ„ρααν

7 e&αειiαα 600ρ 7 doæ)rir:dS
7ijs XMαHDι1àH)ααρ Srei, α ν oοτπντιε Ino& reiορ§, Sατεοαααρ
Sy sn] 89 T0oSα⁹ eοHααρι ντ⅓τů*αε+οονρντd — αανοαινι 1iv Xαι²
ον, α 7 c Direρα vαν. Jeroboamo Propheta Jonas braædixit, 71 a
devidis Syris, ditionem ſuam eſſet ampliaturus, prolatis ejus terminis ad
ſeptentriones u gue Amathen urbem, ad meridiem vero usque Aſopbaltitem
lacum. His enim olim terminis Chananza terra ſiniebatur, juxta Zoſuæ
imperatoris deſinitionem; quo oraculo excitatus Jerobvamus, totos éos tra-
ctus, ademptos Syris, ad ſiium regnum addidit, nibil fallente Jonæ vaticinio.

. Quin i imo Judæi esm Jonæ largiuntur autoritatem, ut regis jehu eum
peregiſle unctionem, ex 2 Reg. INX 1 1. ſqq. colligant, in Seder Olam Rab-
ba cap. XVIII. bag. 607. Sic & R. Salomo Jarchi, R. David Kimchi, & Don

Iſaac Abarbenel in cit. loc. 2. Reg. & R. Dav. Gans in Zemach David ad

