nmnmnaſt. Sucr. P. II. bP. 747. nec iſtud, quo laboraſſe traditur, linguæ vitium N
ullo probari poteſt colore. Cur vero patris nomen ſuo non jungat Amo- duriim
zater: ſus, ſunt qui paulo curioſius rimantur. More ſiquidem receptum erat Eenu
— 1 apud Hebræos, ut locum cognominum, quibus carebant, nomine quis- 1n2,
que patris ſui ſupplerent, iſtoque non modo indicio docerent, quod recta Ndeng
linea ex Abrahami lumbis oriundi ad ſemen ſandum pertineant, id quod XV
pro ſelytis aſſerere integrum non erat, quamobrem & hi parentum nomine guin
abſtinebant, verum etiam ut patris nomine ac meritis, lucem ſuo nomini . ertan.
W ac ſplendorem affunderent. Verum quorum tenuis admodum origo, & .hus, g
ignobilis erat genitorum memoria, patris nomen ſilentio bpremebant. nd 4
Amos itaque paſtoritæ de ſtirpe prognatus, tanta non gaudebat natalium tidu u
Clari- ne

7

. VETER. TESTAM. 307

Cemn in⸗ “ claritate, eadem ut ab aliis, qui eodem cluebant nomine, ipfum diſcernere, De Amoſo.
Deoigi. H aut celebritatem ei quandam conciliare potuerit. Unde cum ſilentio ejus
ntia ec. involvitur pater, id non tam inde eſt, quod nullus eo tempore Amoſus in
liraele alius eſſet, aut ſi quis alius, ita tamen lateret in tenebris, ut ejus à
PFPropheta noſtro ſeparatione non eſſet opus, quod Sanctius cenſet bprole: .

guu. I. §. 3. P. ö&. ſed quod uſu receptum non eſſet in populo Dei, ab ob-
ſcuris parentibus genus trahentes, ut ab iisdem cognomen ſortirentur.

mreſt, H Atque hinc eſt, ut gemus origo Prophetæ nos lateat, nec certo conſtet,
ice, pro. ex qua oriundus fuerit tribu. Niſi hanc ex patria colligas „quam ſibi batria:
Tamen i PDD Tekoam obtigiſſe c. I, I. prodidit Propheta. Hanc Hieronymus
eteldt, vroam. in Amoſ. I. VI. Obp. f. 32. Aobtidum fuiſſe dicit, uod, JRex milibus
D commi ad meridianam bplagam abeſt a ſankta Bethlehem, dua mandi genuit Salva
eepetii. torem- & altra nullus ſt vieulus, ne agreſtes quidem Aſæ G Furnoram ſi-
ent oh. miles, guas Afri appellant mappalia. Tunta eſt eremi vaſtitas, giuæ usue
o daäd marg rubram, Perſarumgue S Aethiopaum, 1 gue Inaorum erminos Ai-
berbeheſe latatur. Et quia bumi arido at gue arenoſo nihil omnino FKrugum Signilur,
anie cunca Jaunt blena Paſtoribas, ut Kerilitatem terræ compenſent pecorum mul- R
gnec . adine. 1 dem Paulo aliter Comment. in Jer. Ul, t. 1. V. Oep. f. 12 9. b. = —
6r 77 becuam „inquit, viculam ſſe in monte ſetum, &mGuodecim milibus ab Hie-
at roſolymis ſéparatum quotidie oculis cernimus. Fabulam autem redolet,
han⸗ quod ex Rabbinis C. a Lap. proœm. p. 23. tradit, terram Thecue, utpote
igt olivarum fertilem, progenuiſie viros ſapientes; regiones quippe oleis HZ
lf. Nl⸗

abundantes gignere viros ſapientes, ideoque Amoſum locum originis
Mn, nominare Thecue, ut inde liqueat ejus ſapientia. Dubium tamen, ad
,we quam ſpecétaverit Tecoa tribum. Epiphanius quidem certe de vitis Pro-

i hie lbetar. L. I. Obb. p. zyy. Zabulonitam tradit Amoſum, natum &* Oese,
ſtexDC. ey yi Zælg33 wv, in Thekoa, in terra Zabulon Rurſus R. Dav. Kimchi ad h. I.
dan . UN ¹ Rb 55 . N Pv ) 1 ehkou urbs eſt magna, in
Lur ium Portzione tribus Aſſer. Sed rectius arecentioribus, Frider-. Spanhemio in
ngtt Amo- Geograph. Sacra, 1. I. Obp. H. 29. & Hadr. Relando Palæſtine Lib. III.
epromm elt pP. I2p. ad urbes Judeæ refertur, ob 2. Chron. XI, 6. unde vicina ſolitudo
bmine gub⸗ YM nomen accepit, 2. Chron. XX, 20. I. Macc. IX ,33. Inter urbes Judæ Joſ.
,uodtech XV, 60. non memoratur in codicibus Hebræis, bene autem in Grzcis,
nt id o qui v. 60. Oexz memorant, cum Bethlehem & aliis, quæ in Hebræo noH
tumnonnniat. extant; loco haud duhie ex 2. Chron. XI, 6, mutuato. Conſentit joſe-
ſononin phus, qui urbem Judæ eſſe dicit VIII. Antiqq. cap. 3ʒ. Inde ergo ſi ori-
umm origo, undus quoque fuerit noſter, quod a vero non adeo alienum videtur, de
nan tribu Juda ortum fuiſſe, recte concluditur. Perperam vero, ſœminam
Pat uetäluu

308 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Amoſo. illam Thecoitidem, de qua 2. Sam. XIV. quæ in parentis gratiam Abſo e
lomum reduxit, aviam fuiſſe Prophetæ exiſtimatur, quod ex aliorum ſen-. o e
. tentia Hieronymus refert, in lib. de locis Hebraicis, in lib. 2. Regum, cum ex guſta
vitæ gen, oci communione non admodum ſtringens ducatur argumentum. Vitx ð Auns
genus & inſtitutum ipſe tradit Propheta, cum ſtatim ab initio ſe H'pn l
inter petuarios, egiſſe proſitetur, rurſusque c. VII, 14. ait: 22 & n mininnnquit
DppP O) ſed armentarius ego ſum, velliecans ſycomoros. Verum quia capiti
duo genera ſunt paſtorum, unum eorum, qui pecora ipſi paſcunt, quos e) re
αααρνς vocant, qualem Jacob in ædibus Labanis, & David egit in do- 6 79
mo paterna; alterum eorum, qui non paſcunt ipſi quidem, utuntur vero =ð 7.
opera ſervorum, & exercent rem pecuariam, quos Græci cοαινοτοα+ puiten
vel z moroo νρ dicunt, qualis Nabal fuit, vir præpotens & dives, & Abra- ” 1o
ham aut reliqui patriarchæ, aut quo ſenſu Cicero Deiotarum regem paſto- uuunnnec,
rem vocat & agricolam, quia re pecuaria & ruſtica dives erat, ut non ſſo. hriſe
lum tetrarches nobilis, ſeal diligentiſſinus agricola & pecuarius baberetur! iyſtitu
hinc eſt, ut nonnulli Amoſum in poſteriorum ponant numero, virumque notaſſe
potentem fuiſſe tradant, nec tam cuſtodem, quam dominum numeroſi S chus &
gregis, Ita Joh. Quinquarboreus in verſione Paraphraſ. Chaldaicæ in Amos. Gge le⸗
& in ſeholiis p. 72. 7. Favet huic ſententiæ I. appellatio †/ quæ po- mendo
Kteriori ſenſu uſurpata legitur 2. Reg. III, 4. de Meſa rege Moab, pecua- age.
riam exercente, magnumque inde quæfſtum trahente, 2. Pargum Jona- Plerng
thanis, qui eum 1 Magiſtrum pecorum ſalutat, quem R. Dav. Hehne
Kimchi 7PP PO;Dν eum, gui pecuariam exercet, interpretatur, Diegei⸗
& R. Salom. Jarchi calculo ſuo probat ad Am. I, t. & repetit ad eap. VII. Ia. D
3. ipfa phraſis, quæ non ſimplicitet ρoſed velut per modum excellen- (Cconkt
tiæ, Do eum fuiſie perhibet, H.e „ guia magnas rind ſi
erat inter pecuarios Theccæ, eodem Kimchio interprete. Verum tanti loien
hæc omnia non ſunt, ut in re affluente ac lauta vixiſſe noſtrum evincant. Kitution
Nam & 1) vocem o)) paria facere cum , quæ paſtorem notat, ſive is un 3
gregis dominus fuerit, ſfive ui Qor, ipfe laudatus ſæpe Kimchius largitur, Mn 4 .
& erudite atque copioſe demonſtrat doctiſſimus Bochartus in Hieroz. Lib. Diaten
II. cap. q3a. To. I. p. 442. ſqq. & 2) Jonathanis autoritas Amoſi ipfius præ- l
ferenda teſtimonio non eſt c. VII, 14 & 3) ſtruétura vocis HPe non grn⸗
tam eminentem præ cæteris ac præſtantem, quam inter reliquos agen- 1ui 4
tem, ejusdem cum cæteris paſteribus ſortis hominem notat. Si ergo ex- Tin 8
plicationem c. I, I. ex cap. VII, I4. I5. petamus, liquido inde conſtahit, Pt⸗ 1
bubulcum ſive armentarinm egiſſe noſtrum, gregisque cuſtodem, ſive “ .
fGuum paverit, five ſuam alieno paſcendo operam locarit. Pauperem quo- on i
. que

n Abſo⸗
rumſen-
cumex
ite
W
12
rumcGia
nt, os
diin .
igtur verd
9 lbs;
Abra⸗
em paſto⸗
t on /
oberetir!
Viruchqe
numerof
,in Annos,
Po⸗
b,pecur⸗
gum ſonr.
m R. Dav.
erpretatn,
Ip MWl.
excellen⸗
4 MaHN
exvm ton i
neritcantt.
orr ie
uslargitut,
lieroz.lil⸗
iplis De-
ignos gen.

ergo e

e conſtihit/
todem, ſre
perendud-
que

2

115 21 ILtU 5 .

VETERB. TESTAM. zo

T * . . T . . 1 „.. . . . 2
os vellicaſſe ſe perhibet, qui cibus illorum eſt, quorum 'eſt ruſtica & an-

guſta conditio. 1 jam j et;
Sulta .„In quo etlam interprettbu 0 lurimi
A'0αις S Y&σαν eirr. S 5 . etthus KOuye mit quamplurimis.
J . G. XiR O e y, 1ε rXö̈ — /ͥρ 2 0ρτ 00, voειαοσι Ey S-
imuir D Amos Jait opiliot paſtoritiis moribus & inſtitutis ucatus,
iquit Cyrillus ub init. præfat. in Amos 1. III. Orb. . 246. Et ad cit. loc
4PitIis VII. p. 329. ita introducit noſtrum: &XW½ sραν&αντοα ο
„° 10 . eα . ,10 . . „„ atαι,
5, „ 0 &‿αααααανοαα Otoα*ανοννà οαν, Xαπdo ατειις ταπ
s 79oρα αρρνν à Troi s& ℳισαHÜ AρνNα e 9 ande roe, r„ H
1 &αναι ε νναναιοα O eegerk E K06 n Zi.τνο KTee&,
hren 6 , cEHic. dDed erat quidem caprarius, vitam ruſtiecam, ſim-
e⸗ 7 mnis maleſtcii expertem dogens, victi auten pertenui ſe ſuſten-
, 2 . . 6*
vero , entus tis, gquæ ruri naſeuntur, quaæ nec venderet quisquam. Ec
ſeni, 2, Scomori. Ita e recentioribus Livelejus ad/ cit. loc. . VII. Eo
6. „ . 7. . . „. . —
Ssiai ait, ſor. Ricun, & agreſtem hominem conditione fuiſſe, Prophetich
notaſſe D 6Xρaoρο. & rudem omnis literaturz. Ceterum hie obiter an-
1 I . „ . .
chus & V ech eren 000), quam Aquila ev οαναιντσοσ ι οι Symma- 2
„edit. é“ 7†uρ 7νοαααuνcommode, Theodoti ſe 6vν
nienclofe ner t, Græco; LXX. cum vitioſe legiſſent hD/ cum
e . eeniicenres. nomen loci inde con flaſſe, atque ſeripſiſſe è&v vozsα=
. 6 * . —„ * . . — 1
Plerague ea e duohus 1 poſterius eliſum eſt, ut moderna exemplaria .
TIebræoc e d e Annage-u. Ita quoque Cyrillus legit, idque ab
*ε Codice abeſſe obſervat; ſed Theodoretus multo ali 2, S
roelu, & C e 5 heodoretus multo aliter, é* Kαρν⅓⅝=⁰
vici⸗ , “ utenſes, é“ Avæorl. Mendoſe, ut dixi, omnes, ex
vitio per on; . ( §, e
con e 8 l Ceterum abjectam hanc vitæ ſuæ conditionem
Vinæ ſapie i Amos adjeciſſe, ut ſeipſum deprimeret, & gloriam di-
& lapientiæ, bonitatis, potentiæ, & libertatis, exemplo ſuo prædicar
Exemplo ſuo prædicaret.

que fuiſſe, qui tenui victu famem ſolaretur, ex
aretur, ex eo conſtat, quod ſycomo- De Amoſo.

ſtitutionis egiſſet vi
D i eiſer vitam, dono tamen prophetico abunde a Deo inſtru-
4 α 1 7 . . . 7
tum, & inngni ornatum vocatione, cum ſemetipſum perhibet c. VII, I munus Ero-
tum infenſiſſimus ejus hoſtis, Amazi 1 nerlbiutn c. VII, I5. peticum::
bitatem viri! in enn⸗ mazia Pontifex, agnoſcebat v. 12. Ob pro-
H. S ITI hanc in Ipium . Tr. — . e K⸗ .
gen-ds jy 95 collatam fuiſſe dignitatem Cyrillus exiſtimat:
Onreias s õä
. 8 ◻ . „ — „ „ . . 4
karis gegag, * eber S * §7H†Hvué, quoniam erat vir bonus, & omnis qui-
rim De S tαν biritn inde cumulatus éſt. Sed vero potius dixe
Pte nobiiteg denilialigin & quæ vilia ſunt in mundo atque contem-
1 ce re volmiiſe o e Cor. I, 26. ſqq. Amoſi quoque exemplo teſtatum
non Rummand dugli Senr ſplendore aut dignitate, non literarum peritia
lon humano confilio vel induſtria ce . S ia,
duſtria comparari, ſed divino munere ac gratia,

“”YMM 3 prophe-

. 4 4

SJ g3ro INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

*
De Amoſo. prophetiæ donum pariter ac officium obtingere, quo tam rudes ac ſimpli: ſed
Ces inſtruere, quam nobiles ac doctos, pro lubitu ſuo Spiritus S. ſoleat. liatis
Hinc non Jeſaiam modo, illuſtri proſapia ortum, non Jeremiam tantum. ſumn
e ſacerdotali prognatum ſtemmate, & bonis literis a teneris unguiculis phett
imbutum, ſed etiam ignobilem rudemque Amoſum prophetico colluſtrar Perhi
vit axiomate; æque ac in N. T. illi teratos piſcatores & idiotas tam ad mi- com
niſterium ſuum adhibuit, quam dodtum bonisque artibus probe imbu- ſpirt
tum Paulum. Ilud vero ſcrupulum movet, quo ſenſu Prophetam eſie ſe ſuumn
neget, c. VII, 14. non ſum Propheta, noc ſilius Prophetæ, Jed armentarius &, D
Verum ipſe ſatis edocet contextus, ex hypotheſi & certa ſaltem ratione, 7N
non omnimodo, ſe negare Prophetam. Seditionis ac impietatis ipſum 17 2½
inſimulaverat Amazias, quin & in conſpirationis ſuſpicionem adduxerat yu.
apud regem, eoque nomine autor ei ſuaſorque extiterat, ut fuga ſaluti ſuæx
conſuleret. Cauſam itaque ſuam perorans Amazias, negat ſe propheticom aj,
munus ſuopte Marte aut ingenio ambüſſe, ſed divinis auſpiciis ac juſſu ſliuzi
ſortitum eſie, cum alia omnia ipſe ageret & eogitaret. Hinc in præterito ehrun⸗
negationem iſtam capiendam eſſe, ex v. I5. manifeſto liquet, hoc ſenſu: triam
non Propheta ego, qualem nunc divino beneficio ago, olim eram a primis Dda,
annis, neque ſilius Propbetæ, in Prophetarum ſcholis & conſuetudine for- i.
matus, & magiſtroſum præceptis ac inſtitutione ad hoc munus præparatus AA
aut compoſitus, ſed miſer eram bubulcus, victus aut quæſtus cauſa vatici- relini
nandi dono non intentus, velut tu exiſtimas, quippe qui vitam didici ſy- iin Ra
comoris, fructibusque paſſim obviis, ac cibis agreſtibus tolerare, Nyco- ſinth
mora perquirere & diſtinguene adſuetus. Poſt hæc vero tulie me Deus d lurcjn
grege, æque ac Davidem de caulis in miniſterium fbi adfcivit 2 Sam. endn
VII. 8. Pfſ. LYXVIII, 70. ſq. aut velut Hliſam de bobus 1 Reg. XIX, 19. teren
coœleſtique & immediata me inſtruxit vocatione, dicens: vade & vatieina- “ “l
re populo meo Iſrael. Confer ad h. I. Interpretes, & in his e noſtris b. Tarno- t i
vium & Joh. Schmidium, e Reformatis Joh. Markium. Rectius omnino Linte⸗
Thæc & ſimplicius aſferuntur, quam ſi de præſenti Amoſi conditione & –
ſtatu verba exponens, vel cum Gregorio M. Vib. II. Moral. cap. 41. eo tra- 1 .
Xeris, ac ſi vere negaſſet, ſe jam Prophetam eſſe, quia cadem hora, qua re. ę
quiſitus eſt, Prophetiæ ſibi ſoiritum deeſſe ſenſerit; vel cum R. Salomone, ſre
& qui eodem collimat, Sanctio prolegom. II. §. 6. b. 520. negationem de .
prophetis mendacibus intellexeris, qui ex Prophetico miniſterio lucrum SPpertn
captabant, quæſtusque cauſa ealoquebantur quæ vulgo accepta erant; 4?
vel, ut eſt ap. eundem Sandtium, de negato Prophetico habitu explicave- WM
10,

ris, eo quod non Prophetico indutus veſtitu, vatem ipſo habitu præferret, R her
H ſed

ſimpli.
. eat,
tantunn,
tuiculi
enhu⸗
grins e,
Iratiom,
ts ihfum
Gdunerat
ſalutifur
heticum
1c julur
Pretertto
e ſenli .
4 Ptimis.
Ane ſor⸗
eperatis
Uta Vvattel-
Gidiciſf⸗
ne, o⸗
Deus &α

vatietna⸗
b. Larno-
asompin
Gitione 8

41, eo tq.

h, u fe-
Salomone,
tionenn de
io ucrum
Ptl etaut;
explicene⸗

.
Neire

–—

VETER. TESEAM. 3rI
M ðDð
ſed agreſti uteretur & ruſtico amictu, qualis eſſet Thecuano paſtori fami- De Amoſo.
liaris; quod poſtremum neſcio unde queat prohari. Munere ergo ſuo
ſumma dexteritate ac fide, zeloque vere divino perfungens, demum Pro-
Phetarum quoque mercedem a mundo retuliſſe, & martyrio vitam finiiſſe

obitus:

perhibetur. Nihil quidem de Propheræ obitu ex ſacris literis habemus

compertum; communis tamen doctorum eceleſie conſenſio in eo con-
ſpirat, vecte per tempora transfixum, ex vulnere & dolore in patria diem
ſuum claufiſſe. Ita Pſeudo-Epiphanius cit. loco teſtatur: A'aαοαπα
αehe Be) GννEN Aνντιπ õ 6vsS τZ+Ü éXοαςd0 8. e

„ 1 — „ „ . „ .
76XàOπ ιοο ανιν οα A Eagic, Sy oτιπÿ rXααιισ ατσοαννt

.

. — . */ „2 . S=ð X „ — S . “? „
78 „ονν Ds, ori RXeρ&ε a ντιοσ T& 71 79 36hoα 7 ν ⁰ ναιι T *

„ 2 3 2* 5 „ 2 — „ . . 2
XρDhοουNm. Er, Hτιο 7½ιαταανv &ντâ⁷., ααWε νισ, αατ d
» —„ 3 — . . . .⸗
ee &τ r ντ 6*αντ Amaſias Bethelis ſacerdos fuſzuario ſæbius
am eum aßiciens, ac per inſidias ei conviciatus eſt. Ac tandem Amaſia

Jilius inſticta in tempora clava ipſum interfecit; qvodillaum de amborum au-

reorin, vitulorum fraude rebrebendiſſet. Amos vero ſpirans adhuc in pa-
triam delatus, ibidemque mortuus, atque in majorum ſuorum ſepulchro coon-—
ditus éſt. Conſentit exacte Dorotheus Tyrius in Synopſi cap. 2 & Iſidorus
lib. de vita & obizu Sandtor. cap. 43. qui in eo ſaltem a Græcis abit, ut
Amaſiam illum regem dicat, ſane per errorem, quem Sacerdotem Bethelis
reliqui omnes perhibent, & ſcriptura haud obſcure innuit. Martyrologi-
um Romanum pridie Calend. Aprilis ita habet: Theche in Palcſtina mors
ſanci Amos Prophetæ, quem Amaſias ſacerdos frequentur blagis affixit & ſi-
lius ejas Ozis vecte per tempora transfixit, Qui poſtea ſemivivus in patri-
am devectut, ibidem expiravit, ſepultusque eſt cum patribus ſuis. Addit præ-
terea Cyrillus in groæxmio Ameſi, quod Amaſias SSραααιταπιτασο O»bûâατντͤHς⅝
6αρ Propbetæ dentes centriverit, qui licet edentulus, non tamen fue-
rit elinguis, neque minus in loquendo liber, quam ſi os habuiſiet illæſum
& integrum. Ex his fontibus, non ſatis utique limpidis, Pontificii ſeri-
Ptores hauſerunt, quicquid de Amoſi tradunt martyrio, Sanctius & C. a
Lap. in procxm Torniellus in Annal. A. M. 3206%6 Salianus Annal, Eccleſ.
V. T. ad A. M 32)1. nu. 7. ſqg. V
Hoc igitur vaticiniorum, quod præ manibus habemus, volumen ex Libri ſeri⸗
Spiritus S. ſuggeſtione compoſuiſſe ac edidiſſe, & univerſa omnium æta- Ptor.
tum tenuit eccleſia, & ſatis evidentibus ipſe prodidit indiciis. Quæ enim
ſibi viſa, toto cap. VII. item c. VIII. I. 2. c. IX, I. ediſſerit, ita de ſe in pri-
ma perionha & auronναοονινος deſcribit, ut eundem & vatieiniorum mi-
niſtrum

De Amolſo.

ſtylus &
dicendi ge
auss

3r;: INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

niſtrum atque præconem, & libri hujus ſcriptorem manifeſto doceat. Nec
ſuppetit omnino, quod in contrarium aflerri & urgeri queat. Ut neſei-
am, qui in mentem venerit Hobheſio, Jquando in Leviatibane cab. 33. rem
manifeſtam in dubium vocare Hſus, ſatis habet ſcripfiſſe: Liber Amoi,
prophetia ipſius eſt. An tamen ab eo ſeriptas ſit, non apharet. Utique li-
quido apparet, quando idem vates, qui genus ac ætatem ſuam c. I, I. divi-
namque ad officium ſacrum vocationem & inſtructionem c. VII, 14 15.
exponit, hæc ipſa quæ c. VII, 1. ſqq. vidit, ſemetipſum literis conſignaſſe
indicat, interceſſionis ſuæ verba refert v. 2. 5J. & nomine compellatus a Deo,
ne diverſum ab Amoſo, aut alium credas, quid mente perceperit, quid re-
ſponſi dederit, quam viſorum explicationem edodus fuerit, v. 7. 8. con-
Gignavit. Idem judicium de allegatis c. VIII, I. 2. & c. IX, 1. eſto. Sunt
etiam, qui ex ſtylo & ſermonis habitu Amoſum ipſum arguere nituntur
libri ſceripterem, eo quod inter Thecuanos paſtores ruſticam agens vitam,

nec habens, unde politioris ſermonis facultatem fibi compararet, dictione

utatur agreſti, & tenui moduletur avena. Ita Hieronymus proæm. in
Commentr. Amoſ. ſubra cit. Ex boc numero paſtorum, inquit, & Amos
Propheta fuit; imperitus ſermone, ſod non ſeientia. Ildem enim, qui ger
omnes Prophetas, in & Spiritus & loguebatur. Idque ſub initium Commen:
tar. inc. I, 2. copioſius declarat, cujus verba utut pluſcula, hic tamen le-
genda cenſeo: naturale ſz, ut vmnes artifices ſuæ art is loquantur exemplis,
& unusuisque in quo ſtudio trivit ætatem, illius ſimilitudinem proferat. Ver-
bi gratia, qui natura oſt & gabernator, triſtitiam ſuam comparat tempeſtati,
damnuin naufragium vocat, inimicos ſuos ventos contrarios abbhellat: rur-
ſum proſperitatem & ætitiam, auran placidicſimam & ſecundos nominat
wentos, ranquilla maria & quora, campi ſimillima. E regione miles gquic-
quid dixerit, ſoutum, gladium, loricam, galeam, lanceam, arcum, ſagittam,
mortem, vulnus & vidoriam ſoat. In ore Phü oſophorum ſomper socrates
G&' Plato, Nenophon & Theophbraſtus, Zeno & Ariſtoteles, Stoici verſantur
& peripatetici. Oratores Lyſiam & Hyteridem, Perictem & Demoſthenem,
Gracchos, Catones, Lullios & Hortenſios, in cœlam laudibus forunt. FPoetæ,
Ii Epici ſunt, Homerum atque Virgilium, Lyrici, Pindarum & Flaccum,
crebro ſermone concelebrant. Cur bec dida ſunt? at ſeilicet ℳ'endamus,
egtiam Amos Prophetam, gui Paſtor de paſtoribus fuit, & paſtor non in locis

caltis, & arboribus ac vineis conſitis, aut certe inter oylvas & prata virentia

ſed in lata eremi vaſtitate, in qua verſatur leonum feritas & interfediope-
corum, artis ſuæ uſum eſſe ſermonibus, ut vovene Domini terribilem atgque

wmetuendam, rugitum leonum & fremitum nominaret; everſionem Iſraeli-
. ticarum

—

tuurun,
(ue ſ.
Verti
ſt gent
talito 4
compot
Omues
ehim il
Deocqu
homim
Gionen
Cilſe, P
ieram
conſuetul
tamente
ſacetepe
nemc, V
en licipe
onis iſti
in,.
c cuign
,
iri. H
Aom a
Mi Mn
ntenta in
Duo nimi
Verti, cum
lteraturag
Olls coN
Pneiucr
kIdl Wttalt
Mmiumr
uſus ſtd
20 ſernor
igiotes
facunch
Ce,

dt. Nec

It helei-

V. rein
Amndi,
ique l.
l. iyi -
l, I I5.
nſignile
tus ale,
did
7.6. CO.
ſto. Sunt
e nituntur
ens vitinmn
t,Gictione
Prboem. in
. & Ms
i, Ali her
Commen
ctamenle-
yerinplit
ſerer. u.
anheſtati,
elMlat: M.
oj uumint
Mile gii⸗
ſagittan,
per Elrit⸗
jverſantur
lſtbetenn
unt. Pleti,
Hacrunß,
AVeudauli,

.

, uN oels

gta direiih
aterſehioßt.
,hilem otii
men Muel.-
carimn

EK. TESTAM. 3 13

zicarum urbium, baſtorum ſollicitadini & ariditati montium comparanc. De Amolſo.

Quæx ſcite obſervarta, nolim tamen in Prophetici ſermonis contumeliam
verti, aut eo trahi, ac ſi ruſtico minusque compto ac urbano Amos uſus
ſit genere dicendi. Eam utique labem ab ipſo, tanto verborum ambitu,
tanto argumentorum apparatu, tam evidenti, & ad Rhetorum præcepta
compoſita demonſtratione abſterſit Auguſtinus, ut ex ejus ſententia
omnes eloquentiæ numeros exoleviſie Amos dicendus ſit. Poſtquanm
enim ille lib. IV. de doctrina Chriſt. cab. VI. T. III. Obbp. p. 6.. ſgc. ſobriam

Decoque autore dignam ſaeris literis eloquentiam, contra maleferiatorum
hominum calumnias aſſeruiſiet, pergit cap. VII. ad exemplorum indu-
Gtionem, cumque Paulinam oratoriamn, exemplis in medium allatis evi-
ciſſet, Prophetici eloquii vindicias adornans, vel ea de cauſa Amoſum ſi-

bi examinandum elegit, quod is nec literis tinctus, nec educatione, aut
conſuetudine, ad ſublimius & elegantius dicendi genus formatus, nihil

tamen reliquum fecerit eorum, quæ ad conſummatam eloquentiæ laudem

facere poſſe cenſemur. Quod ut demonſtret, PatheticampProphetæ oratio-

neim c. VI, I. ſqꝗq. ſub cenſuram vocat, & ad rhetorum exigit leges, nihilque

ea dici potuiſſe gravius, nihil magnificentius, deprehendit. Verba Augu-
ſtini apponere, eorum prolixitate prohibemur, concluſio tamen tracta-
tionis iſtius, quæ hic legatur, meretur. Quam ſit pulcher Amoſus, in-
quit p. 73. & quemadmodum affciat legentes atque intelligentes, non opus
eſt cuiquam dici, ſi ipſe non ſentie. Et plura quidem, quæ pertinent ad præ-
copta eloquentiæ, in hoc ipſo loco, quem proexemplo poſuimus poſſant repe-
riri. Sed bonum auditorem non tam, ſi diligenter diſeutiutur, inſernit,
guam ſi ardenter pronuncietur, accendit. Neque enim hac humana inda-

Miria compoſita, ſed divina mente ſunt fuſa & ſapienter, & loquenter, non

intenta in eloquentiam ſapientia, ſed a ſopientia non recedente loquentia,
Duo nimirum ſunt, quæ contra ſermonis in Amoſo elegantiam ſolent ob-
verti, cum vitæ inſtitutum ac ratio, qua ab omni humanitate ac politiori
literatura remotus „non habuit, unde verborum delectum & ad artis re-
gulas compoſitam ſtructuram hauriret; tum ſimilitudines ac figuræ, in lIi-
bro ejus creberrime ex agro ſylvaque petitæ. Sed neutrum horum impe-
riti aut ruſtici ſermonis arguit Prophetam. Non prius, cum non ex ho-
minum præceptis ac inſtitutione loquendi artem acceperit, ſed Spiritu S.
uſus ſit magiſtro 2. Petr. I, 21. Qui enim os aperit mutorum, & elingues
ad ſermonem informat, qui linguas infantum facit diſertas, qui Apoſtolos
& idiotas ea dicendi facultate ad miraculum usque inſtruxit, ut luculenta
& facunda oratione, magnalia Dei ediſſereret Act. II, 6, ſqq. idem Amoſo
Carpz, Pars UI. Ikr H quoque

*

—

Audito-
res,

34q INTRODUCT. AD HIBROS BIBLICOS

S * . / . „. 3
De Amofſo. quoque sαα α οHαν largitus eſt, ut n ey res o AρνNνD,s οα

7

Olæg Xαναρ.ααρ π eydνορναρι ρ oracula ſua funderet. Commode Gre-
georius Nazianzenus Orat. XM. 7. I. Oph. p. 437. ubi illos reprehendit,
qui hominum ingenium aut dotes, ex vitæ inſtituto aut natali Tolo pen-
ſanda putant cum Deus plurimos ex humili tam ſorte, quam loco & inſti-
tuto ad ampliſſimum ordinem, humanoque majorem extulerit, poſt Sa-
muelis, Saulis & Davidis exempla, ad Amoſum cumprimis provocat, qui
εοαε S . GuvcHααα,, Trod†ταοτιαν ιρ̈I öρ, caprarius
cun, eſſet & moros vellicaret, Probhetico tamen dono ac munere ornatus a

Deo eſt. Neque poſterius id evincit, cujus gratia afferebatur. Non enim

ex figurarum aut comparatorum fontibus, ſtyli pendet vel dignitas &
majeſtas vel puritas & nitor, ſed ex univerſa ſermonis conformatione
venit æſtimanda. Velut ergo Jeſaiæ dictionem, cujus elegantiam & ma-
jeſtatem mirantur omnes & concelebrant, verba ex rure & caulis petita
c. XL, 6. ſqq. II. ruſticitatis non arguunt, nec ruſticus cenſetur Salomon,
cum in Cantico Canticor. paſtorum inducit nuptias, & ex ſylvis ac hortis
ſimilitudinem ducit; velut in ſcriptoribus profanis, nec Theocritus agre-
ſtis cenſetur, cujus Muſa inter pecora & ſylvas plurimum verſatur, nec
Maro in Eclogis, ac Georgicis: ita nec fraudi eſſe poterit Amoſi ſtyl
comparationem ſæpius inſtituiſſe cum iis rebus, quæ a gregibus & ſylvis aut
eremis petitæ, fublimiora longe myſteria colluſtrant. Confer omnino
Sanctium prolegom VI. in Amos P. 72 1. ſqg. Ut itaque dicamus quod res
eſt, ad Jeſaianæ quidem diclionis faſtigium ac decus Amoſus non aflur-
git, ſed quod jam ſupra P. III. pP. G. obſervavimus, humili & pedeſtri uti-
tur ſermone, terſo tamen, plano, puro, variisque & creberrimis figurarum
picturis ornato, acri præterea & aflectuum pleno, ut nec ſermone impe-
ritus ab Hieronymo dici mereatur, nec ex ſuopte ingenio, ſed ex ſupremi
loquendi Magiſtri, divini Spiritus inſtitutione ſua depromſifſe, facile in-
telligatur.
III.

Cui autem regno divinitus miſſus operam ſuam locaverit Propheta,

& inter quos vatis officio ſit perfunctus, diſerte indicat, cum in vaticinii

Srrvααν , Cc. I, I. verba Amoſi, quæ vidit ſuper Hraele, tum repetita
goαοαοιοσαισοα C. III, I. audite verbum hoc, quod locutis eſt gehova ſuper

vos, o ſilii Iſrael, & adhuc ſignificantius c. IV, I. audite verbum hoc, 0
vaceæ Baſanis, quæ in monte Samariæ eſtis, & c. V, I. 2. audite verbum bos:
duo egρ extollo ſuper vos plandtum, o domus Iſrael. Cecidit, nec ampliuis
teſurget virgo Iſraclis &c. Sed & cumprimis evidenter id patet ex dela-
. . tio ne

tione
rum6
1.V.
coptin
(lius
4d n
e0 pr
Iſre
,14
guſtur⸗
ne c,l.

glidem.
Paucis
r Jut
cju ini⸗

(ommen

ipiümv.
7
Suro/
e füge⸗
Nelpen
Kn
ma poo
Ktume
Arripui

ſumma

hendit,
0 pen-
E inſti⸗

Nt da⸗

ent gui
prarius
hrugtie
on enin.
gnitis
rmatione
n .
lis petitl
alomon,
ac horti’
riuusagre⸗
tun, nec
no lo
AGlrisaut
r OtmIRO

qod tes⸗

non alilt-
leltri R⸗
figuratu
one inpe.
erihtemm
Kicle in⸗

thophet,

inratcini

m kepetit

tons iie
rbum kol, 5
gerlun le
er ouiplißß
geter elt⸗

tio n e

ſtrum ediſſeruiſie. Inde nimirum, Deo ſic moderante,
arripuiſle videtur, quod ea tempeſtate, ſub Jer .
Z rebus maxime ſecundis uteretur regnum Ifraelis,
ſumma tranquillitate & alta pace gauderet, ſed

VETER. TESTAMAM.. ir
tione Amaziæ ad Jerobeamum regem Iſraelis, qua Amoſum conjuraſſe cri- De Amoſy.
minabatur contra regem in ziedio domus Iſraelis c. VII, I0. ſqq Hinc in de- orde
cem tribuum reguo Ifraelis, Prophetæ partes obiitn oſter; imo ex Hebræoe-
rum ſententia, perhibente Hieronymo lib. III. Commentar. in Yeſ- c. Vr
1. V. Opp. f. J. G. primus omnium contra Iſraelem prophetavit: Iſrael
captivus ducetur de terra ſua c. VII, I7. Probe tamen hic obſervat San-

Ctius prolegom. V. b. †zy. velut Prophetæ alii, licet contra unam aliquam
4

nationem vaticinium intorqueant, interdum tamen, quaſi ex tranſcurſu
. ₰ * 7 1 ½. , . 1 5 . e S * . .Y . 3 . 4
ad nationes alias digrediuntur; ſic pariter Amoſo uſu veniſſe, qui cum

eo præſertim minas intenderit, ut admoneat concutiatque decem tribus
Iir el, aliquando tamen & regnum Juda c. II, 4. tangic, & nationes alias
c. l. 3. 5. 9 I1I. 13. e. Il. 1. minaci vaticinio compungit. Quæ tamen
omnia Iraelitarum cauſa affert, ut inde ſibi imminentis vindichæ divinæ
guſtum capiant, velut ex eodem prorſus exordio, verſo ad Iſraelem ſermo-
ne Cc. II, 0. liquido apparet. Ceterum, quod obiter notamus dudum
Hieronymus Comment. in- Am l, 1 I. VI. Obb. f. 32. B. Græcam ν
verſionem caſtigavit, quod verba, v. I. „. n e, Perperam reddide-
TIt enr tens α„ο pro Hieruſalem, qua inducti & Græci interpretes,

Theodoretus atque Cyrillus, & Latinus translator vetus, idem tenuerunt.

Soptuaginta, inquit, neſeio quid volentes, interpretati ſunt ſermones

Amos & c. quol vidit pro Hieruſalem. Sciendumque, hune Prophetam non

pro Hieriſalem, quo in Hebræo Lenitus non habetur, ſed ſuper Iſrael, i. e.
detem kribus, quæ abpellantur Itrael, & erant in Samaria, prophetaſſe. Luod

guidem G. Aquila, α Dyimmachus, & 1heoädotig ſimiliter transtulerunt Et
Paucis interjectis: Amos neqguacguam ad Hieruſalem, qua regebatur a tri-

bu Juda, ſed ad Iſiael, & in Samaria praæadica-s Quod & de toto volumind
ejus probari peteſt &c. Unde vero hauſerit Cyrillus. quod & in proœmig

Commentar. in Amos Opb. T. III. , 246. & in Cap. I, 1. . 2 ½. tradit, ſĩiua

. K. „ „ „ 1* . 2
IDIum vatieint T 1 2r , — „ ☚
. ginnn edidiſſe ey rν*τε⅓ s1Xαιιιπιαν, n, u νιυι 7τατο⅓=
S aιο. 910 paſtorem agebat ktempore, & in ipſis ovium ſlabulis,
me fugit. Aliud ſane textus ſacer c. VII, 13. perhibet,

e fugit. Aliud ſi . & ſupra memoratæz
T o“ρρMouιντεαο ρας, maxitne C. VI, I. ſqq. edocent, tum Bet

hele, tum Samariæ

& in à 11 1 . ,.⸗„„ . . . * * . 1.
ampliffimis regni civitatibus, quin & nonnunquam in ſplendidiſſi-

ina procerum corona, non vero in paſtorum cœtu, Dei verbum vatem no-

anſam vaticinii oceaſio.
obeami ſecundi imperio,
cum non populus modo
rex quoque recuperatis
Rr 2 W aliquot

1 .
316 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Amofo. aliquot urbibus, olim a regno avulſis, imperii fines latius proferret. Sed ſumm
ut fieri conſuevit, ſatietas illa, rerumque omnium affluentia feroces recd ir
debat animos, ut proſperitate iſta inflati, & miſeros ac afflictos alto ſuper- f(Wini
cilio deſpicerent ac opprimerent, & luxu fœdisque voluptatibus fere dif- rim;
fluerent, & in ſua ſibi placerent ac plauderent impietate, omnesque divi- s ae
næ vindictæ inſuper haberent minas. Hæc ita ſe habuiſſe, ex c. Il, 6. ſqq. commd
c. III, I0. V, 10. ſqq. 2t. ſq. VI, I. ſqq. VIII, 4. ſqq. ad oculum patet. cum. conttit
. primis idololatriæ adeo immerſi erant & mancipati, ut omnis ipforunrn epoe
cultus abominationi eſſet Domino, juxta c. IV, 4. 5. V, 5. 21. ſqq. lan oppte
tam itaque ſecuritatem ipfis ut excuteret, & ad ſeriam maturatamque pœ- I. eci
nitentiam ſtimulos adderet Deus longanimis, graviſſimas iſtas per Amo- bberr
ſum denunciat pœnas, ut torpore digecto, vel paucas, ex pereunte turba, ““”
Argumen. ſervaret reliquias. Totus itaque in eo verſatur Amoſus, ut hinc proffi- 5
tum: gatam Iraelitarum incuſet & exprobret ſecuritatem, idololatriam, inhu- uo cl⸗
manitatem & luxuriam; binc graviſſima Dei denunciet judicia, compa- iit no
ratis etiam in vicinas gentes ſententiis, ex Domini juſto ſupplicio, & ho- in tanto
. minum peccato compactis, maxime vero regni utriusque everſionem, & 22 dot
verbi divini ſubtractionem interminatus; binc denique ad pœnitentiam Peobert
& meliorem eos revocans frugem, ſuaviſſimas de Meſſiæ beneficiis, & Ges port
Nuhoovi Teſt. felicitate promiſſiones ſubnectat, proſtratosque & perculſos ierdien
Scopus. minis animos, jucunda regni Chriſti delineatione ſoletur, Eo ſane conſilio, D Khem
ut ſin minus omnes, certe aliquos, ex imminente exitio, velut ex igne ti- iiifehie
tionem, eripiat, & a priſtinis deterritos ac evocatos ſceleribus, ad ample- “” Ginrzn
Gendam Dei gratiam in Chriſto invitet ac perducat, (c. V, 4. 6. 14. 15.) tum Amuime
quoque, ut luculentum Chriſto Servatori teſtimonium perhibeat, ad quem uike,
non illius modo temporis poœnitentes confugiant, ſed omnium quoque 30 en
ætatum ſeſe recipiant fideles ac ex ejus ubertate & benedictione ſolatin fa- (onli·iß
lutemque petant, c. INX,; II. ſqq. Unde de vario, quem liber præſtat, uſu con-. 4 Kebaunr
VUtilitas, ſtare poterit. Multum rurſus, in eo delineando, operæ poſuit b. Tarnovius, . tarun r
prolegom. . in Am. p. 7Z. ſJ. & ſigillatim oſtendit, quo pacto loci doctri- in ſindn
nales de Deo, ejusque attributis, de creatione, de providentia, de ſcri- WWDõlR
ptura Sacra, & traditionum humanarum ſubleſta fide, de libero arbitrio, Tdleri
de peccato, de prædeſtinatione, de Chriſto, de fide &c. erui & confirmari, 4 ez
porro quoque confutari errores, demum ſolatiis erigi ex hoc libro queant ee E
contriti. Sane quam curate Deus, juſtiſſimus ſcelerum vindex, ad male- ſeann
feriatorum hominum flagitia attendat, quam ferio illa deteſtetur, quam Hiroh
aſperas gravesque illis conſtituerit pœnas, ex hoc velut limpidiſſimo ſpe- c. IXY
culo elucet. Ob oculos hic ponitur, Miniſtris verbi & perſecutionum ze on

flfuarum,

VETER. TESTA M. MU 317

t. dell ſuarum, & immotæ , nullis ue mundi odiis vel minis perterritæ, conſtan- de Amolo.
se. tiæ ac ασρααα exemplum; ; auditoribus, contemptus ac nauſeæ verbi
ſuper. Giyvini eventus; nyboer ritis, cultus ſui, feriarum ac precum repudiatio di-
rei. vina; luxui ac gulæ deditis, tum & opibus ſuis ac potentlæ confſiſis, flebi-
e giyi⸗ lies ac certa felicitatis priſtinæ cataſtrophe; ſecuris & contemptoribus,
,ſddld. 14 Ccomminationum divinarum, per immiiſſas Poenas; comprobata Veritas;
„Cm.. contritis rurſus, refugium in Dei gratia, & ſpes veniæ; ſenſu mileriæ
igorumm ac poœnarum taclis, judiciorum mitigatio, & eecleſiæ, utcunque afflictæ
en. oppreſlæ, ad finem mundi perennans conſervatio; univerſæ demum N
gue go. 4TT. eccleſiæ, benedictionis, qua per Chriſtum fruitur ſpiritualis copia
er Amo- DM ubertas: ut reliqua taceamus, quæ copioſiu ius expedita dabunti niterpietee
teturbe, O IV.
e Proffi⸗ H Eo minus en, ut de Canonica libri & divina dubites autoritate, Autoritas
n, in. quo clariora ejus indicia & documenta ipfſe Præbet. Argumentum! pero- divina.
