ab antiquis eccleſiæ Patribus jeremiæ ſub nomine paſſim allegatum, Pon-
tifieii magna fiducia ad Jeremiam autorem, Baruchum vero ſcriptorem.

ſive Notarium referunt, maxime cum difertis verbis c. VI. ſeripta ad eos,

quibus captivitas imminebat, Jeremiæ epiſtola legatur; unde ulterius
progreſſi, nulli quoque dubitant Pontificii, in Canonieæ autoritatis faſti-
gium librum Baruch evehere, quem Proteſtantes ad unum omnes, in Apo-

eryphis cenſent, & nullius pretii habent. Vide, quæ b. Lutherus inpræfa-

tione verſion. German. hbujus libri de eo ſentit. Et Patrum quidem, Cle-
mentis Alexandr. Baſilii, Chryſoſtomi, Epiphanii, Cypriani, Ambroſii,
Auguſtini, teſtimonia, tum & Pontificum Romanor. Sixti I. Pelagii I. Feli-
cis III. decreta, quibus librum Baruch Jeremiæ tribuunt, præter Bellarmi-
num & ceteros, qui pro Canonica hujus libri autoritate depugnant, Ja-

cob. Pamelius annotat. ad Cyprian. lib. II. eſtimon, cap. 6. num. 34. &

Caſpar Sanctius congeſſit, Comment: in Baruch prolegom. 3. P.g. quæ huc
I 3 . trans-

7

2⸗

3.

De Jere-

mia.

150 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

transſerre operæ pretium non exiſtimo. Recte autem & ex vero obſer-
vat b. Kortholtus de Canone Seripturæ §. cap. VIII. G. 7. P. 1402. quod,
quemadmodum Hilarius & Hieronymus, Eccleſiaſticum & ſapientiæ li-
brum nomine Salomonis citant, tantum quia illis temporibus conſaetudo
obtinuerat, ut propter kioquii nonnullam ſimilitudinem Salomonis diceren-

tur, licet non eſſe ipſius, non dubitarent dodieres; eeu docet Auguſtinus

lib. AVII. de Civ. Dei c. X. item in Speculo, & lih. II. de doltrina Chri-

Niana cap. y. nec non de cura pro mortais cab. XV. quique eum hic imi-

tatus eſt & exſeripſi t Iſidorus lib. VI. Origin. cap. II. proæœmio de libris V. &
N. Teſt. &c. ita quoque Patres librum Baruch nomine Jeremiæ allegent,
non quod ideo eum, ut prophetiam Jeremiæ, canonicum, aut à Jeremia
profectum ſtatuant, ſed quoniam abs Jeremiæ diſcipulo & notario liber il-
le feriptus credebatur. Quin, ipſe Sanchius totum hunc librum ad Jere-

miam referre dubitans, perquam trepide ſuam de illo fert ſententiam; Drie-

do vero lib. I. de ſeripturis & dogmatibus eccleſ. cap. ultimo etiam, Cano-
nicum eſie, negat. Citantur Præterea Hb. 2. Macchabæor. II, I. ℳα
oσ οναιτοοτamäentarii ſive deſeriptiones Jeremiæ Propbetæ, quibus ipſe econ-
ſignaverit ea, quæ ſtatim poſt everſam Urbem, ante evenerunt, quam Po-
pul us captivus Babylonem adduceretur, & in quibus de legibus egerit,
quas Jeremias populo, in Babylone commoraturo, Præſcripit, de igne

perpetuo, quem ſacerdotes de altari ſublatum, in ignotum puteum ab-
ſconderunt, de tabernaculo, arca fœderis & altari incenfi, in ſpecu mon-

tis Nebo, juſſu Dei abditis, aliisque ejusmodi fabulis, quas ex parte jam

paulo ante exploſimus, fideque cenſemus indignas. Denique vidiſſe ſe
teſtatur Cornelius a Lap. brolegom. in Jerem. PGr. in Bibliotheca Vatica-

na, Paralipomena Jeremiæ Græco ſermone ſcripta, in quibus fuerint literæ
Baruchi & Abedmelechi Æthiopis ad Jeremiam ‚hujusque ad iſtas reſpon-
ſiones. Verum cum codex iſte Vaticanus omni antiquitatis ſuſſragio de-
ſtituatur, diffiſus ipſe Cornelius miſſum eum facit. Nazarenos quoque
codicem quendam Jeremiæ Apoerybbum Hebræum ſecum habuiſſe, in quo
verba a Matthæo cap. X XVII, 9. eitata: & acceperunt triginta argenteos &.

legebantur, teſtis eſt &τ+ααας Hieronymus, Comment. ad cit. loc. Matth.

Tum etiam in Codice MSCto ſeculi IX. qui extat Romæ in Bibl. Monacho-
rum Ordinis S. Baſilii, notari, locum illum Pauli Ep. V, 14. ex Apocrypho
Jeremiæ petitum eſſe, Celeberr. D. Fabricius in Cod. Pſeudebigrapho Vet.
Tzſt. n. 217. p. 10v. ex Montfauconi Diario Italico p. 212. docet; tum quo-
que p. 1707. ſqq. loca illa ſub examen vocat, quæ Juſtinus Martyr dialogo
cunm Ivylbone ex Jeremiæ dictis judæos reſcidiſſe uguit; quæ tamen, ſi de-

monh-

ronttrar
nptelas
A
cum. (
prini ce
zum tem
Geliraren
ſtaqueh⸗
cidio in
flicklina
tione ſpo
lilinisn
nob certe
le vatie
g10, n0 V
ſitempo
interſerit
dam, N.
ſercht .
cioniden
legentinn
genda, I
edehantin
crepation
num obje
nte fupp
laria ſe
Want:D
Worum
Dponie
ceſinem
deliedin
(belinii
ſtudiole
do. ſi
ſurum et
Culis libe

10 obler.
101. quoc,
Piente li⸗-
tſattlc
dicexet.
Anruſtinue
rinn Cbri-
m hieimi
ibrie .G
ieallegern
t 4 Jeremi
rio liberil.

m ad ſere-.
Ttiam,Drie.

tiam, Cano-⸗
Il, 1. 41-
Wsipſecon⸗
quampo-
os egerit,
t be igne
puteum ab⸗
pecn mon⸗
. parte ſarm
ue iciſe ſe
neca Vartier.
erint ſtere
ſts teſpon⸗
llragio de-
nosquOe
ile, in uo
geutelt.
.or, Mortb.
LMonacho-
Apociypho
igraphe e.
t;tuln quo⸗
Utrr Nà
timenide

nO-

ruptelas prophetiæ ejus evincerent illatas,
Argumentum hujus Prophetiæ partim legale eſt, partim Evangeli-

cum. Gentem quippe ſuam ad imminentes clades, & Babylonicam cum-

primis captivitatem præparaturus, in malorum iſtorum cauſas, ſui nimi-

rum temporis peccata inquirit, & idololatriam, perfidiam, avaritiam, cru-

delitatem, luxum, verbique divini contemtum, graviſſime perſtringit, ju-

ſtaque Dei judicia, fame, peſte, gladio, & totali urbis ac provinciarum ex-
cidio, ingratæ patriæ inferenda, denunciat. Sed nec ſolatio deſtituit af-

flictiſſimam eccleſiam, tum ſaluberrimis eam conſiliis inſtruens, de dedi-

tione ſpontanea, ſi urbis ac provinciæ averſam cupiant ruinam; tum am-

VETER. TESTAM. 1IzI

monſftrari poſſent, non tam novum aliquem Jeremiæ codicem, quam cor- De Jere-
mia.

Libri
gumen⸗
tum:

pliſſimis reficiens promiſſionibus, de reditu ex captivitate, poſt LXX. an-

nos, certe futuro, pœnisque ab hoſtibus eccleſiæ repetendis? tum deni-

que vaticiniis clariſſimis erigens de Meſſiæ adventu, perſona, ofcio, re-
gno, novique fœderis felicitate. His autem omnibus ſubinde hiſtoricamn

ſui temporis delineationem, eventuumque prædictorum deſcriptionem

interſerit & adſpergit, ad prophetiarum ſuarum evidentiam comproban-

dam. Neque tamen hoc ipſo, quem texuimus, ordine procedit, ſed ut
ferebat occaſio, increpationibus ſolatia, promiſſionibus hiſtoriam, con-
cionibus ſuis ſua ipfius fata miſcet, prout e re eccleſiæ ſuæ, & ex utilitate
legentium eſſe videbat. Ad quæ digerenda aptius, & expeditius intelli-

genda, multum conducit, ſi cum vaticiniis ſingulis hiſtoriam illius, quo

edebantur, temporis ex libris Regum & Chronicorum conferat, & quæ in-
crepationum occaſio & cauſa, quæ conſolationum rurſus & promiſiio-

mum objecha, quæ reipublicæ regnique vices fuerint, ex ea quam paulo

ante ſuppeditavimus chronotaxi diſcas. Ceterum haud abs re, duo lin-
gularia Jeremiæ, quæ in comminatione Poœnarum habeat, interpretes ob-
ſervant: alterum, quod non modo certum captivitatis tempus, definito
annorum numero deſcribat cap. X XV, II. ſq. XXIX, 10. fed etiam regum
Babylonicorum, ſub quibus captivi futuri erant Jjudæi, numerum & iuc-
ceſſionem recenſeat, c. X XVII, 7. ſervient, inquit ei (Nebucadnezari VE-

delicet) omnes gentes: & ſilio ejas (Evilmerodacho) & ſilio ſilii eius
(Belſazari) donec adveniat tempus terræ eius. alterum, quod præ ceteris
ſtudioſe inculcat Melanchthon in argumento prothet. Jerem. I. II. Opp. f.

4Aoy. ſq. quod, cum alii ante ipſum Prophetæ docuiſſent; Deum defen-

ſurum eſſe hune populum contra hoſtes, inſignibusque victoriis & mira-
culis liberaſſent patriam ab hoſtium incurſione, velut v, g. Moſes, Samuel,

Eli-

1

X .
172 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGOS
De Jere- Eliſæus & Eſaias; noſter ex adverſo deditionem hoſti faciendam fuadeat;:. epeben
mia. & reditum ex captivitate polliceatur, cujusmodi liberationis, aut redi- = conclanm
tus in patriam, inde ab exitu ex Aegypto, nullam in omni hujus populi tentation
mBeumoria, proſtabat exemplum; quin & ipſum hoc conſilium pugnare vi- oi U
Scopus. debatur cum promiſſienibus, de perpetuitate hujus regni, & exhibitione ſolatio
Meſſiæ. Confer. D. Joh. Pappi præfat. Comm. in Jerem. f. 6&7. b. Unde ſco- nes ece
pum libri eruere, in proclivi eſt. Is vel proprius Prophetæ eſt, ad ſuæ tan- ſmulqu.
tum ætatis Judæos ſpectans, ut p. ultimam populo ſuo eladem prædiceret, e po
ipſforumque contumacia, ſecuritate, & longanimitatis divinæ abuſu, rem . ecn 1
eo deveniſſe denunciaret, ut, ſi conſilium voluntariæ deditionis inſuper velun aur
habeant, actum de regno ſit ac templo, nec Prophetæ aliorumve piorum a
interceſſio, feralem Ulam intercipere ac avertere valeat cladem; p. ut ea- de
ptivis liberationem ac reditum non modo polliceretur, ſed certo etiam an- dmp
norum ambitu deſiniret, tum pios quoque in ſpem ſpiritualis redemtio- ſſtten
nis erigerét, ac ad Meſſiam, ejusque plenariam remitteret liberationem. i nn!
Vel Jeremiæ cum ceteris Prophetis eſt communis, pœnitentiam inculcare wcac,
peccatoribus, perditis ac deploratæ pervicaciæ hominibus judicia divina Kni
interminari, pœnitentibus vero, Deique reverentibus, clementiam ejus & S
fœdus gratiæ declarare, & cumprimis Chriſto teſtimonium perhibere, thuen
quod præclare præſtitit c. XXIII. XXX. XXXI. XXXIII. In quibus ita en ſin
erſatur, ut non modo auditorum ſuorum uſibus omnia accommodet, ſed nieſten
etiam poſteritati conſulat, omniumque temporum eccleſiam inſtruat, at nrusſchl
que adeo fidei morumque canonem utriusque Teſtamenti fidelibus præ- oßtmn in⸗
ſeribat. Hinc libri uſus latiſſime patet, quem brevitatis ſtudio ad gene- itz dene
ralia quædam capita revocamus. Et (1) quidem indolem ac modum di- gle dit,
vinæ in ferendis peccatoribus lon gammitatis, tum etiam cœnomiam judi- te lini.
ciorum divinorum perſpicue docet; (2) Dei erga poœnitentes bonitatem Alchnin
& clementiam deprædicat, quamque miſereatur afflictorum, ad frugem onn nute
redeuntium, declarat, & quem is ærumnis ac miſeriis reſipiſcentium finem nohy groe
ſtatuere norit, oſtendit; (3) legem, legis verum uſum, futuramque abro- nlic gi
gationem demonſtrat, & quæ ſeveriſſimis comminationibus per ſolati· nce thhl
fluas promiſſiones moderatio ſit adhibenda, in praxi declarat; (4) pii rn. g.
quantopere ſint Deo curæ, & quam eximiam ſuorum is rationem habeeat Peikn, l
in epidernicis quoque judiciis ac pœnis, eosque medio in periculorum ad fuit ti
turbarum æſtu foveat ac tueatur, exemplis egregie illuſtrat; (5) articu- genenm
lum de Chriſto ejusque beneficiis, tum etiam de novi fœderis indole ac enallagen
Prærogativa, mirifice confirmat; (6) exemplum ſervatæ in extremis ca. ſonirun
lamitätibus ac turbis eccleſiæ, & promiſſionem mirabili modo & fidd graphiæ
expe- Juorum
Cr

nſuadent,
Mredi⸗
us populi
enare u-
bitione
Uide ſco⸗
1d iutan-
preckiceret,
abuſu, ten
Dnisinſuper
nve piorum
m;. ut er-
40 etiam an-
5redemtio⸗
berationem.,
minculcaré
cia Gwins
tiam ejls
Peihidere,
Inqibas ita
mmodehſel
inſtruat, ⸗
idelibuspræ-
dio ad gene⸗
. nollm i⸗
Ommiam judi-
s botutaten
, 2 frugemm
entium fnenn
ramdque 4hro⸗
per ſol At⸗

lurat; 6 4 Pi

VETEä. TESTAM. 153

expeandarum, Præbet, ne animum deſpondeant pi cum etiamn, cum De Iere-
conclamatum eſt; (7) in ipſa Prophetæ perſona graviſſimæ ſanclorum mia.

tentationes, fideique certamina comparent, cum mox ſuccumberet do-
lori, ut videatur defecturus, mox rurſus erigeretur, Dei verbo, virtute

& ſolatio confirmatus, c. XIII. XVII. XX. &c. (8) quæ tandem vaſtatio-

nes eccleſiæ ultimis temporibus immineant, baud obſcure inſinuat,
ſimulque monet, ut Jeremiæ ad inſtar, precibus mala mitigemus, feria-
que Poœnitentia coram juſto judice nos humiliemus, ſperantes fore, ut
medio in furore, Deus miſericordiæ ſuæx memor, reliquias nobis ſer vet,
veluti tunc ſervavit, Vaſtata Jjudæa &c. ðZ
VYIfl.

De dicendi genere, quod adhibuit Jeremias, convenit inter erudi- Stylus Pro-

tos, ſimplici uſum eum fuiſie, minusque polito, quodque ad lepores & ma-
jeſtatem Jeſalæ non aſſurgit; ruſticitatis tamen aut ſolœciſmni, quod qui-

mus proleg. in Jerem. a ſe verſum, T. IV. Opp. f. UI. b. de eo loquitur:
Jeremias Propheta, ſermone quidem apud Hebræos, Eſaiæ & Oſexæ, & aliis
quibusdam Brophetis videtur ruſticior, ſed ſenſibus par eſte Yuiphe gui eo⸗
aem ſpiritu probhbetaverit. Porro ſimplicitas eloquii a loco ei, in quo na-
tus eſt, accidit &e. Hinc parum magnifice de ſtylo ejus ſentiens Pet. Cu-
æs lib. III. de Republ. Hebræor, cap. VII. Jeremiæ omnis majeſtas, inquit,

“ ta in verborum neglectu eſt, adeo illum decet ruſtica dictio. Sic Six-
tus Senenſ. Lib. I. Biblioth. ſanctæ p. ö. Jeremiam vaticinia literis man-

daſie ait ſermone quidem ineulto, & pene Nubruſtivo, ſed ſenſuum majeſta-
ts ſublimi. Eadem ſententia eſt Joh. Huarti in ſorutinio i ingeniorum. per
ſchatium Majorem, e Caſtellana lingua in Latinam translato, ubi Jere-
miam natum educatumque tradit in pago, eraſſiorem rudioremque Fuiſſe in
modo procedendi Jub, prout Jolent homines ruſtici; ejusque proinde ſtylo

ruſtico Spiritum S. in prophetia uſem oſſe. Omnium denique abjectiſſi-
me de ſtylo Prophetæ ſentit Abarbenel, qui i præfat. in Commentar. ad Je-

rem. f. 96. col. 2. dictionem ejus ſimplicem eſſe Perhibet, & humi quaſi re-
pentem, longe ſubſidentem infra majeſtatem orationis, qua Eſaias uſus
fuit: ſcripturam vero ne quidem ſatis Grammaticam, ob non obſervatam
generum numerique convenientiam. Quam in rem frequentes ellipſes,
enallagen particularum N & *ν generis item, numeri, temporis ac per-
ſonarum, crebrasque trajectiones, allegat & cauſatur. Quin & ortho-
graphiæ haud ſatis eum peritum fuiſſe, arguit ex Karjan & Cethibhan,
quorum in hoc libro numerus reliquorum librorum copiam ſuperet. Nec
Coroz. Pars l. ⏑ id

non ſuhru

oUs AE
busdam viſum fuit, eapropter non inſimulandum. Ita hridem Hierony- Wunn g
5

De Jere

Mia.

154 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

id ſibi adeo mirum videri, quod adoleſcens admodum ad munus prophe-

ticum acceſlerit, cum accurati & ordinatioris ſermonis nondum eſſet pe-

ritus, per c. I, 6. Sed enim vero 1) cogitent intempeſtivi illi Critici, in
Deumipſum ejusque Spiritum redundare, quicquid ruſticitatis aut vitii
dictioni vel ſcripturæ tribuunt jeremiæ. Ita nimirum Dominus ad ipſum:
. poſui VERBAMEAin os tuum: ut ergo
non Prophetæ eſſent, ſed DOMINI verba, a Domino ſuggeſta, ac ori
ejus indita. Confer 2., Pet. I, 21. Quantumvis itaque Spiritum Dei accom-

modaſſe ſe dixerint antiquo & uſitato dicendi generi ſcriptorum ſacro-

Zimplex
auniem &
gravis.

rum, juxta ea, quæ paulo ante dicta ſuntc. 1. F. 23. P. 62. ſq. ruſticitati tamen

& vitiis ipſorum ita ſe attemperaſſe eundem, ut ipſe ſermonem ruſticitatis
& ſolœcifinorum vitio laborantem eis in os poſuerit Dominus, vix abs-
que blasphemiæ dicetur nota. Si itaque 2) dicendum, quod res eſt, ſim-
lex & neglectus ejus ſtylus eſt, magisque ad vulgarem captum inclinans,
quia afperrima, in quæ Jeremias incidebat, tempora nontam egebant ora-
tione compti & mulcente, aut phaleratis dictis, quam ſtimulis pungenti-
bus. Et ſpiritu ardenti raptus, divino in ipſorum ſalutem zelo ferebatur,
qui non tam artem inſtruit, quam animum afflat & inflammat. Hinc di-
Qionis illa humilitas non tam vinculoAnathoth, quem Hieronymus cauſa-
tur, quam temporum aſperitati, concionum argumento & ſingulari Spi-
ritus Sancti conſilio tribuenda eſt. Sed nec adeo humi repit ſermo Jere-
miæ, ut ab ommi prorſus elegantia ſit remotus. Eο namque, inquit,
linguæ Hebraicæ callentiſſimus interpres b. Seb. Schmidius epiſt. dedi-
cat. Comm. in gJerem. )( M 2. quando cum ſcribtoribus Vet. Teſt. Hebrais

comparo, videtur mibi Propbeta noſter aliquis potius inter Hebræos Cicero,

quam Ennius dicendus. Et ante ipſum graviſſimus ejusdem Academiæ
Theologus, D. Joh. Pappus præfat, in Threnos p. 125. V. non minus erudi-
to, quam ſolido Jereniam encomio ornans: Etſi de tota, inquit, Jere-
miæ propheta Elias Cretenſis, Nazianzeni interpres, redte pronunciat, in
ciendis affectibus maximam ejus vim eſſe; ſingularis tamen & iadmirandæ
devoτα eft Threnorum, ut Naxianzenus ipſe alyrmet, eos nunquam a ſe
ſiccis oculis lectos eſſe. Unde laudatus D. Schmidius 3) Hieronymum,
ſi in ſcriptis Prophetæ noſtri aliquid ruſtici & inculti ſermonis obſervavit,
forte ſtylum ejus cum Græcis potius & Latinis ſcriptoribus contuliſſe cen-

ſet, quam cum Hebræis. Vel dicendum potius, ex mente Hebræorum
magis, quam ſua, Hieronymum loqui, velut diferte avud Hebræos ruſticio-

rem videri tradit: ipſe namque quid de Jeremia cenſeat, ſub ſinem proœ-
mii in librum VI. Commentarior, in Jerem. I. V. Opp. f. &. E. ad hunc
2 =ðð modum

mogut
lilinjtea
zm illa
ycfu
ad rem
Nen

enm ca
in uſi
que in
iur
e ſine
Mus ol
Aguenn
nus lert
i
dere;
tiorun
uvd ſe
granden
iut vati
Eaadius
4 nitina
Gatum„
derate m
Pungener,
cohitihu⸗
leor ſloeut
ller inſit
er. ir e
ne;
iſ
Pher om
Grannet
tammiui
Lib. VV.
bla, Exte
borro .
u u

Nrophe.
ſet pe⸗
jticdt in
dut viii
ipfum:
t ergo
„ ri
lsccom-
imſacte.
titamen
Micitatis
vix abo⸗
Seſt, ſm⸗
nclinans,
hant ora⸗
ungenti⸗
eredarur,
Einedr-
WEſr⸗
nlari Spi⸗

tmno jere·

e, inqvit
, Hebten
ArCen
cidemie
us erud-
it, Jere⸗
uneiet, 1.
Acmiratl
u
ronfmun,
obſervavih,

culiſſe cel.

lebrzonud

Askitid.

VETER TESTAM. 15

modum exponit: yic Prophera, quantum in vorhar ſ. mplex videtur & fa- De Jere
cilis, tautum in mejeſtate Jenſuum profundilſimus eſt. Hinc nec temerari- mia.

am illam 4) Sixti Senenſ. criſin ferre in ipſo potuit Mich. Ghislerius, qui

prafat. in comment. in Jer. I. I. c. III. paulo quidem prolixius, ſed appoſite

ad rem præſentem ſeribit: Nulla in illius elocutione revera eſt ruſticitas.
Nam & Hebraicæ, guibus ipſé Aſas eſt, voces, prout iis conſpicuum eſt, Jui
eam callent linguam, & phraſos non minus puræ ſünt, quam quæ ceteris
in uſu ſunt Prophetisz neque Aſurpatæ ab illo Metapboræ, ſimilitudines-
que ita e ruſticis ſemper deſumptæ ſunt rebus, ut ibſius referre dicendæz
Iint ruſticitatem, qualem in Amos obſervare eſt Propheta vere ri Ric o, prout
e ſemet ille fatetur. Nec eæx, quibus rebelles convincere ſuis in ſerms-
nibus obnititur, ruſtici hominis ſunt rationes. Quid de inſignibus dicam
eloquentiæ tropis? quid de multiplici figurarum va varietate, guibus non mi-
nus certe, quam Eſaias, guando opportunum cenſiuät, ſua is aſperſit vatici-
nias Quæ ubi plenius exequutus eſt Ghislerius, non dubitat ſic conclu-
dere; His ita ſe habentibus, audeo dicere ,Jeremiaz étiam in iſto prophe-
tiarum libro, loquentiſſi, mum in omni ſermonum genere ſeſé exhibu ſſe, id

guod ſpeciatim in eorum ſingulis facile eſſet probare. Legat, guisquis

gr andem de ré magna expoſcat ab eo Jermonem, legat, inquam, primum il-
lius vaticinium, quod in ſecundo eſt ejus libri capite, & intelliget, ſi cuncta
exactius Sberpendat, vix ſieri poſſe, ut graudiori eloquentia Judaicus populus
a vitio avertatur idololatriæ. Si Jubmißſe ab eodem docente id ipſum bertra-
Äatum vigere velit, expendat vaticinium ſecundum in capite tertiot ſi mo-
derate magna Pprædicantem, legat in capite IV. vaticinium illius tertium,

vonderetque in eo, quomodo in illo moderetur Rylus. Quamvis autém in iis

cavitibus, in quibus biſtoricum botius uam prophetam agit, Eimplici, fa-
teor locutus ille eſt ſermoner in vaticiniis tamen enarrandis neutiquam ſim-
blex ipſius eſt ſermo, Jed G& oquentiſſimus, & qui, ſi bene exbendatur,
verbis conſtet aptiſſymis, & ſignificationis ponderisque maximi. Quæ de-

nique 5⁵) ſermonis vitia criminatur Abarbenel, nihil prorſus evincunt.

Ellipſes enim, enallagas ac metatheſes non Jeremias ſolus, ſed ceteri Pro-
phetæ omnes, imo & ali ſcriptores ſacri adhibent, nec ob iſtiusmodi figuras
Grammaticas, quæ in loco ſermoni ornatum conciliant, ſolœci aut con-
taminati ſtyli notam unquam incurrerunt. Confer b. Glaſſium Philol. ſacr.
Lib. IV. Tract II. olſerv. 1. ſqq. XVI. ſqq. ubi figurarum ejusmodi exem-
pla, ex toto codice ſacro congeſta, ſub certas leges ac regulas redigit. Illa

Porro 7 Cethibhan & Karjan multitudo, non ex authentico Jeremiæ,

in n quo una tantum, & emendata nan Spiritus ſanci lectio, locum ha-

De Jere-

Antoritas
Hihri Ca-
nonica,
herς

156 INTRODUCT. AD LIEROS BIBLICOS

bebat, ſed ex apographorum plurium, diverſimode habentium, collatio-
ne ortum trahit, nec ullo modo in Jeremiam recumbit. Neque adeo
puer vaticinari cœpit, ut emendati ſermonis nondum compos fuerit, quod

ex iis patet, quæ de ætate Prophetæ, cum munus ſacrum ſuſciperet, ſupra

fuerunt allata. Ut taceam, inter ſacerdotes a pueris verſatum fuiſſe no-
Krum, quibus vel maxime linguæ cultura incumbebat. Vide, qui vindicias
eloquii Jeremiani prolixe adornarunt b. Calovium in epiſt. dedicatoria
Commentarii Hülſemanniani in Jerem. A. z. ſq. nec non To. I. Dlftematis .
p. 57 7. ſq. b. Parentem noſtrum, S. B. Carpzovium Lancis Satur. p. Sy ſd.
in aunotat. b. Seb. Schmidium paulo ante eit, & Dn. Michaelis Diſſert.
de Jeremia eiusque vaticinio g. 3). ſq4. P. 25. ſqc. e Pontificiis demum, præ-
ter citatum Ghislerium, Gaſpar. Sanctium prolegom. z. Comm. in Jerem.
VIII.
Divinam libri originem ac autoritatem nemo temere inficias iverit,
niſi qui Sνναα videri velit. Primo namque divina Prophetæ voca-
tio, & verborum Dei in os ejus inſitio c. I, 4. ſqq. 9. non ſuo ipſum arbi-

trio, ſed ex inſtinctu Numinis locutum eſſe, pariterque ſcripfiſle c. XXXVI,

2. procul dubio evincit; æque ut toties repetita auſpiciorum divinorum,
verbique Jehovæ ad Jeremiam facti indicia, fidem vaticiniis ejus, totique
Bbro de facili conciliant. Accedit 2) exacta prædictorum impletio, ma-
xXime in definito annorum captivitatis numero, c, XXV, II. 12. XXIX, 10.
qui non humana fagacitate, ſed per Dei Spiritum prænunciatus, agnoſce-
batur a Daniele c. IX, 2. & comprobatur 2 Chron. XXXVI, 20. 21. illu-
ſtri autem perquam teſtimonio, evidentiſſimoque cœleſtis veritatis indi-
cio ornatur Esdr. I, I. Manifeſtum autem divinitatis argumentum, ora-
culis gentilium omnibusque Deaſtris valide opponendum, ex futurorum
Prædictione, eventu ſuo comprobata peti, Deus ipſe edocet Jeſ. X LlI, 22.

23. XLVI, 9. 10. Quanta quoque, ad evincendam ſcripturæ autoritatem

canonicam, vis hujus argumenti fit, prolixe declararunt b. †gid. Hunnius
lib. de majeſt. & certitud. Sript. ſacræ, arg. XIX. 1. 1. Opb. f. Rt. & riααιοα
ejusdem diſcipuhus b. Joh. Schrœderus de principio Theol. cap. I. 4u. V. 1 .
„.. 2. Porro3) ad Jeremiæ oracula, tanquam immotum credendi princi-
pium, in graviſſimis doctrinæ Chriſtianæ capitibus, & a viris Jeorveνο⅝οοος
in Scriptura provocatur, & fides noſtra adſtringitur, quod vel princeps
Canonicæ ſcripturæ uger ioο ad tuendam Jeremiani codicis autoritatem
fufficere poterat unum. Confer autem Paulum, qui 1 Cor. I, 2l1. gloria-
Ronem fidelium in ſolo Chriſto, ejusque fiduciali apprehenſione, ex Jer

„

—

KX, 24. Ro
inprobis li
Pulum Nor
monttrat,
mie Iibrun
1ed 75
ſtus ipſe d
Calculo con
29. 20 el.
Deniqe 5)
Lyechiele &
Garium ſalten
tus eſt Hueti
Gue otium!
oritis di⸗
Operoſe caln
K eim Tya
tuetur, prepe
Elitfiiſe,
denirè potu
Fremix lib
accumulatio
ne Gierepan
fantir, er te
logerturla
WVorie ver
Umie exhoni⸗
lit: Ghe
li nte Lege
ininmm „
Vcergumd
ius ii
je Bergite
Went) adig
ud aput in.

1

VETER. TESTAM. 13

8

h,Kollato. IX, 24. Ronm. . 21. Dei ſümmam & irreprehenſi bilem in repudiandis De Jere.
k :eo 4 uprohi libertatem, ex Jer. XVIII, 6. 2. Cor. VI, I6. Hebr. VII, w. Po- mia.
ſerhd pulum Novi Teſt. Dei peculium, ex jer, XXXI. .Hobr. VIII, §. ſqg. X,
tet, ſuptt g. qq. univerſam fſœderum doctrinam ex jer. XXXI, 31. ſqq. ſolide de-
riiſe no. monſtrat, cumprimis autem ultimo ex allegatis loco (Hebr. X, 15.) Bre-
Uiwmdicias miæ librum vaticinia, illuſtri iſthac citatione: αοτ t αανα uCr
ecdieltric vebAα Trο * ο diſerte ad Spiritum S. refert autorem. Quin & 4) Chrk-
Oemui ſtus ipſe dictis ſuis lucem ex hoc libro fœneratur, fuoque autoritatem ejus
tun , SAH aalculo comprobat, i in ſuaviſſima refocillationis promiſſi one Matth. Xh.
elis Diſen. 29. ad Jer. VI, 16. in exprobranda domus ſuæ profanatione Matth. XXI,
emum, pre. BZB. Marc. XI, 17. Luc. XIA, g6. Joß. Il, 10. ad Jer. VII, II. in demon-
in Jeren. ſtranda rg z7 oαο ſua Ap. II, 27. ad Jer. XVII, 10. ſemet recipiens. .
Denique 5) jungendus his eſt Jeremiæ cum aliis Prophetis, maxime cum
— Ezechiele & Zacharia, concentus, quod unicum argunzentum, urut ſecun-
ſeiss eni, Qdarium ſaltem, nec æqualis cum præcedentibus ponderis prolixe execu-
hhetr voer. R tus eſt Huetius Dem. Evang. Prop. MW. de Prophet. Zerem. S. F. Pe 4g. nOi Dis-
iplum Nbi⸗ que otium fecit. Quam vero dilucide ex iis, quæ dicta ſunt, Jeremiæ vindicata:
c. MN, autoritas õ tam proterve eidem inſultat Spinoſa, conquiſitis
Gininorumn, Obperoſe calumniis librum proſeindere, ejusque convellere ſidem ſatagens. H
s Wüge Is enim Tract. Theol. Politici cab. X. P. 125. At &) r oH evdos ſuum
Npletio, uu. 1. tuetur, prophetias, quas hodie in ſacro codice tenemus, ex aliis libris col )
N... octas fuiſſe, neque ordine, neque omnes, ſed eas tantum, quas hint illine in.
1s gnoſtcte. venire potuerunt, adeoque nonniſi fragmentum Prophetarumeſſes idem de
20.21. U- Jeremiæ libro affirmat, cumque in finem hinc perturbatam vaticiniorum
eritts ndld. ccumulationem, hinc inſi gnem in ſterata earundem hiſtoriarum recenſio-
gentum, Ol. ne diſerepantiam cauſatur. Jeremiæ, inquit prophetiæ, quæ hbiſtorice nar-
,faturorum rantur, ex variis Chr onologis decerptæ & collecta Junt. Nam praterquam
jel Nl,n, Aquodperturhbate accumulentur, nulla tempborum ratione babita ademinſuber . .
eimorititen hiſtoria d'verſis modis repetitur. Nam Cap. zl. cor ſan anrchon ho onis Ze-
gis. Hunnin remid exponit, quod Neoilie et urbis vaſtationem Z. edechiäki ſ. um onlulentt prä-
ſ. E fnn⸗ dixerit; & hae hiſtoria interrubta tranſit Cap. 22. ad ejus in Jehofuchimim,;
9,14. ll. gui anté Zedakinmr regnavit, declamationem narrandam, & quod Regis ca-
lencl hriner. ptivitatem pradixerit & deinde Cap. g.. eadeſeribit, qJuat aänté hat, dan ſei-
Jee en el licet quarto Jehojakimi, Prophetæ revelata ſunt. Deinde, quaz anno primo
el prinetn buſus Regis, & ſic ponro, nullo temporimm ordine ſervato, prophetiasaccumu-
roritten . lare pergit, donec tandem ecap. 36 (guaſi bac 1y. capita per parentheſin dicta =
sn gori⸗ æ⁊chent) ad id, Tuod Cap. 2 narrare incebit, revertitur Nam conjunctio, qua il-
1. D ua aaſut. incihit ad v. S. 9: .bujus reſertur, atque tum longe aliter ultimam
ſonger
ls, U3 Jere-

r58 INTRODUCT. AD LIEROS BIBLICOS

De Jere- Jeremiæ apprehenſionem aeſcribit, & cauſam diuturnæ ejus detentionis in aun
mis atrio cuſtodiæ longe aliam tradit, quam quæ in cap. 37. narratur: ut in 8
clare videas, haæc omnia ex diverſis biſtoricis eſſe collecta, nec ulla alia ratione Om hel
excuſari poſſe. Quæ eo tendunt êmnia, ut mutilam & hiulcam ejusmodi Mopheti
rapſodiam, nec a Jeremia profectam, & Spiritu S. indignam, quin imo, ne ur eucmd
veritati quidem ſatis per omnia conſonam eſſe, utpote ſibi parum exacte bibus ſis
conſtantem, lecteri perſuadeant. In quibus diſcutiendis, ut ordine pro- nit. 3
cedamus, (1) temporis rationem in digerendis prophetiis habitam non ſn cju
fuiſſe, ultro largimur, ejusque rei cauſas & modum ſupra S. IV. copioſe hocz.
ediſſeruimus; neque tamen inde conſequitur, nil niſi fragmenta eſie, ab „ 1 1 e
alio quodam compilatore temere congeſta. Nam & integræ prophetiæ nulu iin
vel hiſtoriæ, variata pauliſper temporum ſerie narrari, & ipſi volumen eil
componenti Jeremiæ, ſuæ, neglectæ chronotaxeos, cauſæ conſtare potue- Mgac
runt, quantumvis nos eæ fugiant. Spiritum S. ſane, cujus iſtam eſſe pro- 1 inn
phetiam Paulus nos Hebr. X, 15. paulo ante docuit, in tanti momenti ne- henegtit
gotio, tumultuaria opera egiſie, dictu blaſphemum foret. (2) Iſtam ve- rinn, 1
ro, quam Pſeudo-Criticus criminatur, narrationis repugnantiam non- Aeget;
dum demonſtravit. Falſum enim eſt, quod caput XXI. cauſam appre- Wnce e⸗
henſionis Jeremiæ exponat; nemo enim manus illi injeciſie legitur, nec Iullnero
ulla comprehenſionis ejus ibidem fit mentio. Falſum porro, tam arcte il- üuiiado,
jIud cum c. XXXVII, coheærere, ut hoc illius continuatio cenſeri queat. regumn
Gemina enim legatione Zedekias ohfidionis eventum, urbisque obſeſſ? Mottem
fata a Jeremia exploravit, quarum prior c. KKl. poſterior c. X XXKVII. de- wnen Ium
ſcripta, illa anno obſeſſionis primo, hæc ſecundo contigit; ac c. XXXVIII, Oppetüit.
I. non reſponſum Jeremiæ, legatis ad ſe miſſis regis datum, verum ſermo- lin quo ,
nes ejus ad univerſum populum habitos exponit, utut argumento ex parte ſt iſe
. conveniant. Hinc etiam c. XXI. Paſſurem & Zephaniam alloquitur, at mn ſuerit
ec. XXXVIII, ISephatiam, Gedaliam, Juchalem & Paſſurem auditores nan- n haber⸗
eiſcitur ſeremias ſermonum ad populum ſpectantium. Falſum denique & erxent
iſtud eſt, cap. XXXVII. & XXXVIII diverſas afferri cauſas, quamobrem in in libe
vincula coênjectus ſit jeremias. Non enim eadem hiſtoria diverſis modis re-. in ieno
petitur, ſed diverſa plane narratur, convenientibus licet circumſtantiis 6ger,
nonnullis, quod inſtituta capitum collatio ad oculum demonſtrat. Ca- XM
pite quippe XXXVII. Jeremias, cum rus ſuum peteret, ſic tanquam profu- circite,
gus & perduellionis reus, a Jeria cuſtode comprehenditur, & in carcerem tiori de
Jonathanis compingitur: capite vero XXXVIII. quod in hujus carceris ſtinam te
veſtibulo ad populum verba faceret, ad relinquendam urbem ſollicita- kul. I
ſerorbus

ret, Sephatias, Gedalias, Iuchal & Paſſur, annuente Sedekia, inde extra-
è ctum

VETER. TESTAM. 11’9
tentienir . Qum in lacum Melchix detruſerunt. Verum his non acquieſcit petulan- De Jere-
ra t tiea Theologo-Politici, ſed interjectis aliis compluribus, quæ huc non ſpe- mia.
Iis iee QGant, poſtquam mendas ſcripturæ S. in genealogiis, in hiſtoriis, quin & in ,
dejusmoclld! prophetiis aflricare anniſus eſſet, p. 134. ejusd. caß. ad Jeremiam reverti-
inino,vne tur, eumque tantum non mendacii aut falſitatis arguit, qui alia omnia Re-
m ex ̈te ibus fſuis, Jechoniæ & Zedekiæ prædixerit, quam rreapſe deinceps evene-
orimehrro. runt. Nam ſane pPropbetia Jeremiæ cap. 22. de Jechonia nullo moko
labitamnon cum 6jus biſtoria (vide ſinem libri 2. Reguimm & Jerem. & lib. 1I. Parali-
V. codetſe pom. cap. 3. v. 17. 1. 19. conr. enire videtur, & pracipue verba verſus ulti- „
entzelſe, dB . mii illius lapitis; nec etiam video, qua ratione de 111. dehia, cuius oculi, ſi- =
1prophetir. mulac ſilios necare vidit, eſ Hoſſi ſun, dicere potuit“ paciſice morieris &c.
bü vetunnn (vid, Jeremiæ c. 3. v. .) Si ex eventu prophetiæ interpretandæ ſunt, bäc
kue pone nomina mutanda eſſent, & pro WMachia, Jechonias; & contra pro boc,
hmneſepro. i0dle ſumendus videretur: ſed boc minus varadoxum, adeoque rem ut im-
nomenti ne⸗ perceltibilem relinquere malo, pracipue quia ſi hic aliquis eſt error, is Hi-
) Mümre. Rorico, non vitio exemplarium tribuendus eſt. Duo, quæ putat, falſa hic
uriam nor⸗ allegat; alterum quod c. XXII, 28. ſqq. Jechoniæ ſterilitatem hono-
Uimzphre⸗ rumque omnium jacturam Prædicit, quem tamen 2. Reg. XXV, 27. ſqꝗq. ab
esdir, dee Evilmerodacho ſummis honoribus affectum efſe, nec non I. Paral, III, 16.
tanarcell filios octο, & inter hos Salathielem, & Phadajam, patrem Zorobabelis, jus
ſei ger, regium inter ſuos exercentis, habuiſſe legimus; alterum, quod Zedekiæ
odee mortem tranquillam & in pace c. XXXIV, 5. portendi t Jeremias, qui ta-
LlI. de- men lum ninibus ſuis orbatus, & captivus abductus miſerabilem mortem
XNVN oppetüt. Nunc ad ſin gula ſeorſi m. Et (1) quidem vaticinio de Jecho-
„A nin, quo va⸗ Eictile & contritum, vas ſine voluptate dicitur, quod abjedtus
etunetho⸗ ſit ipſe & ſemen jus, Projectas in terram, quam ignorabat, & quod
werbante non fuerit de Temine ejus vir, qui ſederet ſuher ſolium David, & poteſta-
ogaut, 1 tem haberet ultra in Juda, Jer. XXII, 28. ſqq. ſatis reſpondiſſe credide-
roresnun⸗ rim eventum, quando tertio, ex quo ſolium conſcenderat, menſe, regno,
h enigue Patria, libertate, & fortunis exutus, atque in ſervitutem cum ſuis redactus,
umobremnn in alieno ſolo, vitam ad alterius arbitrium, triginta ſeptem annis, miſere
ismolis ke⸗ agebat; quod vaticinii complementum Jeremias paulo poſt, c. XXIV, 1.
rcunſtntin XXIX, 1 I. velut digito indiee monſtrat. Quantumvis autem ille, biennio
Onſkrat. Cr. circiter, & quod excurrit, ante Obitum ſuum, ab Evilmerodacho honora-
D tftfteori paulum habitus ſit loco; in patriam tamen nunquam reverſus, pri-
in nceken ſtiinam recuperaſſe legitur dignitatem, ſed i in terra captivitatis diem obiit
Ujus encetis eeyzul. Idem etiam vir ſterilis dicitur, non quod liberis omnino eſ-
en ſlierr tet orbus, cum vel maxime ſemen ei v. 28. tribuatur, ſed quia ſemen ejus
Hindeerner =ðèð D = abje-

160 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Jere abjectum, & in terram, quam ignorabat, projectum eſt neque ſuper ſo-
mia. Lium Davidis ſedit. Pro dignitate exuto, eoue abjecto & vili, (vocem

ry) clare acceperunt LAR. jum redduunt enksgvercy, quaſi dicas præ-
conis voce efjectum, bot eſt, exulem ſive extorrem, ac propterea deſpeltum,
interpretatur vir ſummus, Gerh. Jo. Voſſius diſſert. de Genealog. Cbriſti
cap. III. num. X. P 27. Longe autem alius ac diſpar Zorobabel eſt, dux ille
Judæorum celebris, e captivitate redux, Selathielis quippe filius, Neri ne-
