quoque in obſcuritatis Prophetarum cauſas inquirit Rodericus Hieſpenſis,
in præfat. ad Hedtor, Pinti Commentar. in Exechiel easque, præter figu-
ratas locutiones, geſta etiam Prophetarum externa, quibus verborum loco

utehantur frequenter, tres cumprimis deprehendit &) quod populi vitia

atque pravos mores carpant Prophetæ brevi ſermonis ambitu, & ſumma
tantum rerum capira tangant, utpote tanquam notiſſima illis, ad quos lo-
quebantur, nobis tamen non ita, ut Laconiſſino illo impediti ſepe hærea-

mus; £) quod admiſceant nonnunquam nomina barbara illarum provin-

ciarum, ubi res agebantur, ut docet Hieronymus in Comment. ſuper Ab.
diam; ) quod phraſes apud Hebræos quidem tritas, vulgatos dicendi
modos & proverbia adhibeant, quæ a communi uſu hominum hujus tem-
peſtatis longe ſunt poſita &c. ut Ezech. XII, 22. XVIII, 2. Jeſ. XXVIII,
10. Addi poſſet ε) quod ænigmatice ſæpius & abſtruſe proponant fu-
tura, ut ne ipfi, ad quos verba faciebant, mentem ipſorum ſatis aſſequeren-
tur, unde querela Ezech. XNX, 49. Quod tamen non eo trahendnm, ac ſi
Prophetarum lectio adeo ſit impedita, ut vel ubivis Oedipo quodam ege-
at, qui ſenſum hariolando conjectet, vel interprete quodam viſibili, aut

eccleſiæ certe expoſitione, absque qua de eorum mente nihil conſtet. Spe-

ctant huc, quæ alias adverſus Pontificorum criminationem, qua univer-
ſam ſcripturam obſcuritatis arguere niruntur; diſputant noſtri; & obſer-

vandum præterea, quod ea loca, quæ de Chriſto agunt, aut ad fidei noſtræ
fundamenta ſpectant, adeo clare & perſpicue Proponantur; accedente

cumprimis Novi Teſt. lumine, ut quaſi in rem prælentem auditores lecto-
M M resve

4 INTRODUVCT. AD LIEROS BIBLICOS

De Pro. resve ſuos deducere videantur, v. g. Jeſ. VII, 14. X 1, I. ſqq. LIII. . Xl. 4
Tenere in LXlll. Jer. XKlll, 5S. 6. XXXI, 31. ſqq. Mich. V, 2. Zach. XK, 9. ſqꝗ. ł 35
XllI. 7. Mal. All, I. ſqd. IV. 5. 6. &c. Cauſam autem obſcuriorum lo- 0
V corum ſcite ediflerit Auguſtinus libro ſentent. LXVII. Tom. II. Ott. g.
1051. Bonæ fant in ſäripturis Janttis myſteriorum profunditates, quæ ob hoc “ 4
zeguntur, ne vileſcant; ob boc quæruntur, ut exerceant; ob boc averiuntur, d
ur paſcant. Quæ colleétor harum ſententiarum, Proſper Aquitanicus ni- 1
ridiſſimo epigrammate ita reddit Opp. f. 171. b.
Quamvis in ſabris libris, 4405 nobſe laborass 5525
L plurima ſint, Lector, cauſa & opuca tibi: . 6
Invigilare tamen ſtudio ne deſine ſancto, 8
. Pvergent animum nona merata tuum.
Gratior eſt fructus, quem Ses productior edit, 1.
““ Ulero obijellorum vilius eſt preecium. ””
Oblectant aaoperta etiam möyſteria mentem, . 4
Qui dedit, ut gquaæras: addet ut invenias. òèGMG ð?ͦ?ð
XxIV. ꝗ
propheta- Reſtat, ut cenſum Prophetarum ineamus, & ex monimentis ſacris Ee
rum ſeries ordine producamus, qui eo nomine ac dignatione veniunt. Sed adimo- fun
& 7οοοanio. dum variant, in iis recenſendis, Patres eccleſiæ priſcæ, atque judæorum Ma- ð”M
giſtri. Clemens Alexandr. Seromat. lib. I. edit. Sylburg. p. 3237. KXXV. En
humerat in univerſum V. T. Prophetas, I. Adamum, 2. Noam, 3. Abraha- n
mum. 4. Haacum, 5. Jacobum, 6. Moſen, 7. Aaronem, 8. Joſuam, 9. Sa- VI.
muelem, 10. Gadum, II. Nathanein, 12. Achiam, 13. Samæam, 14. Jehu, ,
15. Heliam, 146. Michæam, 17. Abdiam, 18. Eliſæum, 19. Abdadonæum, Gi
20. Amoſum, 21. Eſaiam, 22. Oſeam, 23. Jonam, 24. Joëlem, 25. Jeremiam, ” ind
26. Sophomiam, 27 Ezechielem, 28. Uriam, 29. Ambacumum, 30. Nahu- H Id
mum, 31. Danielem, 32. Miſaelem, 33. Aggæum, 34. Zachariam, 35. Ma⸗ Jem
lachiam, é &v *α ιραοαο Aα“οο erat e* dJaodecim (Prophetis mi- 2
noribus) Angelus (dictus.) Ex mulieribus autem Saram & Rebeccam, “ Nee
Mirjam, Deboram, & Oldam huc refert. Iſtum autem vatum ſacrorum
catalogum immane quantum auget Epiphanius, ut in alterum tantum, & dub
ad LXXII. numerum excreſcat. Verba Patris ex MSCto Regio excerpteaz,
in annotat. ad Conſtit. Apoſtol. ib. IV. cop. VI. edit. Clerici p. 20“.
exhibet doctiſſimus Cotelerius, ubi ita numerantur: I. Adam, 2. Enoch,
MMl 3. Noe, 4. Abraham, 5. Iſaac, 6. Iacob, 7. Moſes, 8. Aaron, 9. Joſua, 10 El- “ 7,
YUM dam 11. Modam, 12. Job, 13 Samuel, 14. Nathan, 15. David, 16. Gad, 17. Oih
Adithun, 18. Aſlaph, 19. Zman, 20. Etham, 21. Salomon, 22. Achias, 22. Dar
3⸗ AALLaincas, d

*

Al.

I.

nlo.
. h.
bor
ttur,
sni⸗

cis
Awo⸗
Ma-
XXV.

Naa⸗

9,K⸗
jebu,
eIG,
miam,
Wahu⸗
Ma-
Mi⸗
ccun
oru
In,
erpte,
. M.

noch,

ofr.

10,17.
lis, ,
nes,

DUrias, 55. Ezechiel,

VEER. TESTAM. 5

X

Sameas, 24. homo Dei Hodeth. 25. Heli qui e Silon, 26. Joad, 27. Addo, De Pro-

28. Azarias, 29. Anani, n de Aumniae⸗ 30. Jeüi, 31. Michæas, 32. Elias, 39. Phetis ini
Oziel, 34. Eliad, 35. ſeſus, fi lius Ananiæ, 36. Elilæus, 37 Jonadam, 38. Za. genere.
charias, qui & Azarias, 39. alius Zacharias, 40. Oſee, 41. Joël, 42. Amos,
43. Abdias, 44. Jonas, 45. Eſaias, 46. Michæas, 47. Nahum, 48. Amba-
cum, 49. Obed, 50. Abdadon, 5r. Jeremias, 52. Baruch, 53. Sophonias, 54
B 56. Daniel, 57. Esdras, 58. Aggæus, 59. Zacharias, 60.
Malachias; quibus ex N. T. accenſentur, 61. Zach arias, pater Johannis,
62. Simeon, 63. Tohannes Baptiſta; iisque adhuc annumerat Epiphanius

64. Enoshum, 65. Methuſalah, 66. Lamechum, 67. Balaamum, 68. Sau-
lem, 69. Abimelechum, quĩ & Achimelech, 70. Amaſeum, 7I. Sadocum,
72. Senem, qui Bethele vaticinatus eſt contra altare Jeroboami. I. Reg. XIII.
qui Joſepho Iια Hieronymo Addo, aliis 607 Hoded, vocatur, ut eſt
apud laudatum Coteleriuun, qui cit. loco in &νοννuρρ iſtins nomen ope-

roſe inquirit. Idem porro Epiphanius, ſuo de Prophetit, eorumque obt-
tu ac ſepultura libro, I.lI. Obp. p. 257. XXII. ſaltem Prophetarum vitas
ac obitum proſequitur, quibus Zachariam, Simeonem, & Job. Baptiſtam

jungit, adeoque ad XXV. numerum aſcendit. Iſidorus Hiſpalenſis lib. VII.

Origin. c. g. Opv. p. 6o. ubi Prophetarum nomina interpretatur, ab Elia

demum exorſus, XXXI. numerat vates, Prophetiſlas tres. Rurſus judæi

in Seder Olam cap. XXI. edit. Meyeri p. 77. ſq. NXLVIII. Prophetas, &
VII. numerant Prophetiſſas, qui inter Ifraelitas vaticinati, in ſcriptura me-

morantur. Abarbenel in præfatione lib. Regum, Diſſert. X. poſt regni
diviſionem, XXVI. refert Prophetas, qui in regno Jude & Hieroſolymis,

inde a Rehabeamo usque ad Zedekiam propfetarunt, qui ſunt Schemaja,

Iddo, Aſaria filius Oded, Chanani, Jehu, Obadjah, Jechaſiel, Micha ben

Jemlkæ, Elieſer filius Dodiæ, Zacharias filius Jehojadæ, Amoz, frater Ama-

. Ziæ, pater Jeſaiæ, Hoſeas, Amos, Jeſaias, Micha Moraſchtites, Oded, Joël,
Nachum, Habakuk, Jeremias, Zephania, Hulda Prophetis, Urias, Seraja

& Ezechiel. Rurſus: autem X. recenſet, qui in regno Iſraelis, ſive X. tri-

pubus prophetarunt, qui ſunt Achijasilonita, Iddo, Jehu, Elias, Micha ſi-
lius Jemblæ, Obadja, Eliſa, Jonas, Hoſeas, & Amos. Ubiobſervationem

addit: in regno Iſraelis multi eraànt impii, & pauci Prophetæ contra in
regno Judæ non erant tot prævaricatores, & multi Prophetæ, juxta Jeſ.

II, 3. Non grave fuit, paulo copioſius iſta allegaſſe, ut quos accenſeant
Chriſtiani, quos adimant Judæi, numero Prophetarum, inde cognoſcatur.
Davidem ſne ‚Aſſaphum, Salomonem, Danielem, reliquosque- qui

EH ſolum cenſentur ſcripſiſſe, omittunt plerumque Judæi; quos lo-
Carpz. Pars III. I Ccum

6s INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

. 4 . ⸗ .
Dee Pro- cum tamen inter Prophetas tueri, dubium non eſt. Paulo curatius mo-
pPhetis in qerni doctores Chriſtiani procedunt, in quibus poſt Herm. Witſium Mi-

genere.

ſeellau. Sacr. T. I. Lib. I. cab. 16. Gd. Nicolaus Gürtlerus Syſtem. Theo-
logiæ Prophet. cap. IV. V. IX. A. 1. Dav. Knibbe biſtor. Prophetar. lib.
II. & I. ſqq. aliique, omnem Prophetarum ætatem in tres diſpeſcunt pe-
riodos, quibus diverſimode Deus prophetiam diſpenſavit, ita ut I. ſit pro-
miſſionis, ante legem Moſaicam, quam illuſtrarunt 1) Adamus, 2) Heno-

Chus, 3) Lamechus Gen. V, 29. 4) Noachus, 5) Abra namus, 6) Iſaacus,

7) Hcobus 8) Joſephus, 9) Jobus, cum amicis ſuis, 10) Bileamus; quibus
Prophetiſſiæ accedunt, Sarah, Hagar, Rebecca: II. Teſtamenti Veteris,

fſfub lege, cujus quatuor rurſus ſunt ætates, æ) Indeſerto ubi floruit 1) Mo-

ſes, 2) Aaron, 3) Mirjam, Prophetiſſa, 4) LXX. ſeniores Num. XI, 16. fqq.
S&) In Canaan, ubi 1) Joſua, 2) Propheta anonymus Jud. VI, 7. ſqq. 3) alius
anonymus, Vir Dei appellatus, qui ad Eli ſacerdotem venit I. Sam. II,
27. ſeqq. 4) Debora, & 5) Hanna I. Sam, II. Prophetiſſæ, 6) Samuel, 7)
Nathan, 8) Gad, 9. Aſſaph, 10. Hemam, II) Jeduthun, 12) Davich, 13) Salo-
moh, 14) Ahias Silonites I. Reg. XI, 29. & XIV. 15) Sema jas 2. Chron. XI,
2. XII, 5§. 16) Iddo, 2. Chron. XII. 15. XIII, 22. 17) vir ille Dei, qui ex Juda
prodiens adverſus altare Betheliticum prophetavit, & 18) alter ille ſenex

Propheta, qui Bethele habitabat 2. Reg. XIII. 19) Azarias, ſ. Aſſariah, filius

Oded. 2. Chron. XV, t. 20) Oded, 2. Chron. XV, 8. qui forte idem cum
ſuperiore Iddone: 21) Hananias videns, 2. Chron. XVI, 7. 22) Jehu, Ha-

Hnaniæ filius 2. Reg. XVI. I. 2. Chron. XIX, 1. 23) Elias, 24) Michas filius

limlæ 2 Reg. XXII. 25) Anonymus, qui Achabum ob manumiſſum Ben-

hadadem, Syriæz regem inérepuit I. Reg. XX, 25. 26) Jahaziel, filius Za-
chariæ 2. Chron. NX, 14. 27) Eliezer, filius Dodavæ 2. Chron. XX, 37.

28) Eliſa, 29) Zacharias, filius Jojadæ 2. Chron. XXIV, 20. fq. 30) Ano-

nymus, Amaziæ filio Joaſi expeditionem diſſuadens 2. Chron. XXV, 7.
31) Oded 2 Chron. XXVIII, 9. 32) Urias, filius Semajæ ex Kitjath Jearim

ſer. XXVI, 20. 33) Jonas, 34) Hoſeas, 35) Amos, 36) Joel, 37) Jeſaias,

38) Michæas, 39) Nahum, 40) Habacuc, 41) Obadias, 42) Zephanias,
43) Jeremias, 44) Hulda prophetiſta 2. Reg. XXII, II. ſqq ) In captivi-
zate Babylonica, ubi 1) Ezechiel, 2) Daniel, ) poſt ſolutam captivitatem,
1) Haggæus, 2) Zacharias, 3) Malachias, qui Prophetarum V. T. ultimus,

ſi munus ſpectes, non ſi gratiam Prophetiæ, ſi audias, quæ de Jaddo Ponti-
ſice, & Menahemo Joſephus, tum & de Juda Maccabæo autor 2. Macc-

XV. refert: III. novi Teſtamenti, ſub Evangelio, ubi Zacharias, Simeon,
tractum,

Johannes Baptiſta, usque ad Chriſtum, poſt ipſum oculis hominum ſub-

,

VETER. TESTAM. 7ο7

2

. tir adum, Agabus Ad. XI, 2 5. XKI, 1I. Johannes Apocalypſeos autor, alii- De z in
. que paſſim 1. Cor. XII, 28. XI V, 29. ſqq. Eph. II, 20. IIl, 5. IV, I. me- benere,
⸗ morantur, qui hirs loci non ſunt, ubi de V. T. agitur.
l- Habes ita ſexaginta tres es V. E Prophetas, in ſacro codice nomi- obſer va-
nec inclutos, um Prophetiſſis aliquot; quorum ut ſatis bene habet recen- tionibus
0 fo, ita obſervationibus nonnullis illa nunc venit illuſtranda. I. nota- nonaullis
, mus, diſparem longe ac diverſam eſſe rationem Prophetarum ante conſi- a) 3
85 gnatum canonem, & inſtitutum ſacerdotium Leviticam, & poſt utrius- reJ
i, que auſpicia. Cum ſola traditione verbum Dei adhuc Confſerwaretur, Pa- inior Pra
“ triarchæ cumprimis, ſacrorum æque ac familiarum antiſtites, crebriori phetag an-
. gaudebant alloquio & revelatione divina, quai in veritate coœleſti confirma- te & poſße
Rs ti, inſtruebantur ulterius, in illa rite proponenda, ut ex Noachi, Abraha- Malen.
A ᷑mi, Jacobi, aliorumque exemplis patet; ut adeo Prophetæ illius tatis,
Yrginarii eſſent ecclefiæ doctores, ſive ad minimum Antiſtites, quibus pro
⸗ canone ac norma ordinarii præconii publici, erat prophetia: poſtquam
l AQAutem conſignari canon Pper Moſen copit, conſtitutoque ad montem Sinai
in H ſacerdhetio Pevitico „ejusque Principi, ſacerdoti ſummo, ordinarium do-
en SðB cendi munus, & cuſtodia puritatis doctrinæ eſſet injuncta Mal. II, 7. Pro-
i phetr extraordinari ſaltem eccleſiæ doctores, & utplurimum reformato-
* res erant, omnem prophetiam ſuam, omne quoque publicum præconium,
“ ad Moſen, ſcriptumque canonem reducentes &exigentes Jeſ. VIII, 19. 20.
iu Deut. XIII. I. 2. Hanc differentiam ex inſtituto perſequitur Maimonides

F. II. More. Nevoch. cap. 39. edit. Buxtorff. . 301. ſqj. demumque Rabbi-

hene. norum effato concludit: ſic dieunt ſapientes noſtri de Prophetis, qui Mo-
slr. ſen anteceſſerunt; domus judicii Eber, domus judaicii Methuſalem, ſöoholae
,5. Wethuſalemi, omnes fuerunt Prophete, docebant homines inſtar co.
ino. ”RłUƷM Ccionatorum, Doctorum, Præceptorum, non vero guod dixerint? & dixit
N 1. B Dominus ad mé, Loguere ad N. Quod. autem attinet prophetas boſt Mo-
ꝗ”M ſen, noſti, quæ concionum ipſorum ratio Ffuerit, qubd videlicet corripue-
ſiicz, 1 rint, vel admonuerint bomines, eosque ad cuſtodiendam legem Moſis vo-
anic, caverint, mala quavis comminando eam derelinquentibus, & bona omnia
ptiu- Zollicendo Juxta eam incedentibus. II. In claſie Prophetarum poſteriori, R
atent, ſive eorum, qui ipoſt Moſen, ſcriptamque legem vixerunt, Samuel primus
ſimns, 4 “ recenſetur a Petro Act. III, 24. non quod alius inter Moſen & Samuelem 3) de Sg⸗.
Pont- vullus extiterit, ſed quod oltuz expreſſo nomine in S. literis commemora- muele Pro-
Mceüzus „Jfab boc elogio vel titulo non legatur, quam rationem reddit b. Calo- mat.
enn vius pr lagon,. in Prophbet. n. IIIl. T. I. Bibl. IWuſer. p. Go. b. ubi ſimul T .
mn 1u.

D I 2 E6bje-
ACuln, —- ⸗

ec8 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pro- objectiones occupat, quæ ex Jud VI, 9. & I. Sam. II. 21. ſqꝗ. inferri forte

phetis in poterant. Primus nimirum, poſt Moſen, Prophetarum Samuel eſt, non
genere. modo excellentiæ & dignitatis gradu, quo reliquos ſui temporis vates
anteibat, adeo, ut ex Judæorum ſententia, quam Abarbenel Comment. ad.
Sam. IlI, i fol. Gg. col. 3. tradit, & ad I. Reg. II. Reſponſione ad qu. r. fol. 268.
col. 3. repetit, non modo ipſeper ſe multiplicaret Prophetiam, ſed & multi
maelitæ ipſo mediante propbetarent per I. Sam. III, 21. dum nimirum pro-

pter copiam inftuxus prophetici, qui venit ſuper Samuelem Schilunte, ad

alios viros idem quoque pervenit, qui ad prophetiam erant diſpeſiti, eoque

mediante ibi prophetarunt; quibuscum ea confer, quæ ſupra F. I. cap. A II.
§. I. p. 272. in hanc ſententiam attulimus; ſed & temporis reſpectu ac ra-
tione ordinis, quod ab exceſſu Moſis, prophetandi domm rarum perquam

.— 5 . . . .
& infrequens eſſet, cum Samuele autem rurſus inciperet, & adeo copioſe
diffunderetur, ut ipſius tempore, & procul dubio, ipſo auſpice, ſcholæbPro-

phetarum inſtituerentur, qui manu facta, totisque agminibus incedebant

prophetantes I. Sam. III, I. coll. 19. ſqq. X, 10. XIX, 20. Unde iſthæc, a
Samuele & poſthac, periodus tempus Prophetarum dicitur, de quo Augu-
ſtinus lib. XVII de Civ. Dei cap. I. I. V. Opp. p. G. Hoc itaque tem-
pus, ex quo ſanctus Saimuel Proßhetare cæpit, & deinceps, donec bpopulus
Hrael captivus in Babylontam duceretur, atque inde, ſecundum S. Hiere-
miæ prophetiam, poſt LXX. annos reverſis Iſraelitis, Dei domus inſtaurare-
zur, totum tempus eſt Prophetarum. Quamvis enim & ibſum Noe pa-
triarehum, in cujus diebus univerſa terra diluvio deleta eſt, & alios ſubpra
& infra utque ad boc tempus, quo reges in Dei populv eſſe cæœberunt, pro-
pter quaxædam per ees futura, ſive quoquo modo ſigniſicata, ſive pradidta,

æ peortinerent ad ecivitatem Dei, regnumque oœlorum, non immerito vos-
4. . . 8

Jſumus abppellare prophetas: præſertim quia nonnullos eorum id exprelſtus
legimus nuncupatos, ſicut Abrabam, ſicut Moyſen; tamen dies Propheta-
rum præcipue maximeque bi didti ſunt, ex quo capit prophetare Samuel.
) de di- II. Horum autem, quorum miniſterio ac manu Vet. Teſt. monimenta
lſiribntione ſunt conſignata, alli O WW Priores ſ. anteriores, alii D IN poſte-

.

in Prophe- riores Judæis cenſentur, ut jam ſupra obſervavimus, ſub Joſuæ auipicia P. I.

tas priores Gap. 9. §. k. P. 146. Illi, qui ante Uziæ, vel Azariæ Regis tempora; hi, qui

&α poſte-

Uziæ temporibus, & deinceps vixerunt; illi, qui poſt Moſen, hiſtorias ſa-
riores. 3

cras conſeripſerunt, velut doctiſſimus Huetius definit: quo libris Ioſuæ,
Iudiecum, Samuelis & Regum ejusmodi narrantur Piſtoriæ, guæ faturo-
rum ſignificationes & ſiguras continent, propteren Prophetæ priores abbel-
lantur, Demonſir. Evang. Prop. VII. K. MI. B. Y7e. hi, qui vaticiniis po-

tiſſi

Uin
proli
cluße
gnari
100
fede
Frid
1.I.
Hebe
ment
UnuI

ſeofot

toribr
ſus pe
Chic
(ui,
lur m
i mn
Augn
Guods
Obley⸗
/
Mielem
Daniel
Dame
Damiel
nol
lum P
libros
giogre

forte
hon
Vates
001.
269.
muhi
npro
e, 40
ogle
.All.
acr-
quam

ioſe

ePro⸗
ebant
hec,
Angu⸗
teln-
pylus
Hiere-
urorl-
e ⸗
ſuhre
,.
de,
toho⸗
reſu
pbeta
mmuel.
menta
le⸗
ciab. I.
li, gui
rias 14 ſu
liſue,
mur.
tel.
is 50

ſ⸗

Hibrorum Biblicorum, diſtinctionem ſupra jam expedivimus P. I. cap. II.

VETER. TESTA M. 69
tiſſimum futura Praſig gniſicarunt. Quamquam diffiteri non liceat propter De pro-
prolixum librorum Regum ambitum, & injuſtam libb. Chronicorum ex- phetis in
cluſionem, nullam fatis Pade quatam diſtinclionis hujus rationem poſſe aſſ- Senere.
ghari, ita ut magno Calovio judice loco ſupra cit. p. &Gt. b. fi dicendum,
quod res eſt, valdé ανραιονποοος ſeſe habeat iſta vulgo recepta, a Judæis Pro-
Jedta, in priores & Loſteriores Prophetas diſtributio. Singularis hic eſt
Frid. Spanhemius, qui in Hiſt. Eccteſ. V. T. Epocha VI. n. V. 8. 2. Ofp.
1. I. p. 356. Regum & Samuelis libros Prophetarum priorum titulo
Hebræis ideo infcribi cenſet, quod ex Prophetarum adverfariis & com-
mentariis, ſcribente unoquoque eorum, quæ tempore ſuo acciderant, in
unum volumen collechi, & contexti eſſent, excerptis inde, quæ ere eccle-
ſiæ forent, ſive a Jeremia, ſive janrante ab aliquo alio Propheta. Sed de au-
toribus & tempore horum librorum diximus ſuis locis. Poſteriores rur
ſus vel 0 majores dicuntur, Jeſaias, Jeremias, Ezechiel, quibus a l orumgue
Chriſtianis Daniel annumeratur; vel 512. minoi es, duodecim reli- 12 majores
qui, quorum libri ad molem Priorum non a llirgunt: hi probterea dieun- mingrez,
rur minores, quia ſermones eorum ſunt breves, in eorum comparatione,

qui majores ideo vocantur, quia prolixa volumina condiderunt, ut habet
Auguſtin. lib. AVIII. de C. D. cap. XXX. Obp. T. V. P. od. um Eſaids

guortscim Prophetis juxta numerum verſattim, aul aqualis, aut major ſit,
obſervante Hieronymo proæmio Comment. ad Eſaiam, Jſub ſinem: T. V.
6 J. 2. E. Quamvis autem Hoſeas & Zacharias numero capitum, Da-
nielem excedant, tamen quia capita Ofſeæ & Zachariæ ſunt breviufcul 2,
Danielis autem prolixiora, ipſum etiam Oſeæ & Zachariæ volumen libro
Danielis minus eſt. IV. Inſigni fane injuria Davidem, Salomonem & ) Je Da-
Danielem afficiunt judæi, ex Pr ophetar um eos ordine eliminantes, eo quod veckis, Sr-
non "N. 2 per prophetiæ influxum & donum, ſed & PG ſo- Lomonis,
lum, per Spiritus Sancti ſugg eſtionem, monimenta ſua exararint. Hinc Danlelis,
libros ipſorum, quanquam æque vaticinia complectantur, in H') ha- Jobi & e.

Pryopheta-
giographorum claſſem re . 11 16
grap retulerunt. Quam quidem & influxus divini, & ,„ , cenßt

excluſione:
§. Z. P. 27. ſg. boftliminio hic non revocandam: iſtud tamen in preæſen-
tiarum non abs re addimus, b. Carpzovium Diſput. Academ IX. Proæm. p.

32. & NXXVII. & 27 g. 5?. Judæorum mentem ita interprétari, ut Ha-

giographorum autores non ex Prophetarum numero ac cenſu excludere,

ſed diſtinctos faltem prophetiæ gradus conſtituere videantur, quorum vel-

ut ſupremus Moſi, ſie infimus r0α ρν⁹οριοαι Eaihtori us competat; rur-

ſus vero alios ſic sexplica are, ut non prophetiæ, ſed revelationis faltem diſtin-
I 3 H Ctos

PBropheta:

⸗

70 INTRODUCT. AP LIBROS BIBLICOS

De Pro- Gos cenſere gradus Judæos dicant, ita ut kagiographorum autoresProphe-

Phetis in ras fuiſſe, diſerte negent. Ita citra ambages Abarbenel, præfat. Comm. in Jo-
benere. Jſuam, ubi ex inſtituto de memorata librorum Biblicorum diviſione agit,
FfF. g. Col. 3. omnes eos vocant HN Prophetas, non üt a lége diſtinguant,
quippe a qua eo ißſo, guod ila Lex eſt. ſatis ſunt diftincti, ſed ita voca-

runt ad diſtinguendum eos ab hagiographis, & ad aſtendendum, autores
ilorum fuißſe Prophetas: DND N. eneen ee nn en
W oe n Dne , illi enim, qui bagiogratſha Joripferunt,
non fuerunt Prophetæ, ſed duntaxat per Siritum &. loquuti ſunt. Ecce
eim, non venerunt, vomine cNN.â propbetioarum. Elem porro negat,
ſpeciem quandam prophetiæ eſſe Spiritum S. quippe quæ non gradu, ſed
omnino ſpecie differant, quando Comment. in Daniel f. 17. col. 3. ait:
Raf negat, Spiritum S. proßhetiam eſſe, quiphe guæ ſit influxus in facul-
tatem rationalem & imaginativam ſimul. Quanquam ergo Maimoni-

des P. II. More Nevocb. cap. A). b. 319. de hagiographorum ſeriptoribus

prodat: 992 D N N 12 D3 N) ſi vero illi etiam generatim
Prophetæ vocanture αιαρν tamen, & in generaliori ac inadæ quato vo-
cis ſenſu ita dici largitur, cum alias in Prophetarum cenſum non veniant.
Eaque eommunis Judæorum ſententia eſt, qui ſupra laudatos, Davidem,
Salomonem, Danielem, Jobum &c. non muneris ſolum & dignitatis, fed
revelationis quoque divinæ ratione, v N in gualitate influxus,
mi R. Abarbenel loquitur, e Prophetarum numero excludunt. Sane præ-
ter jus fasque. Jobum namque ſuperius P. II. caß. II. §. 6. Prophetam
probavimus, Deoque collocutum c. XAI, 4. 5. legimus; Davidem Pe-
trus Act. II, 30. Danielem Chriſtus Matth. XXIV, 15. diſerte Prophetæ
2) de dus encomio ac titulo mactant; idemque de Salomone evicimus E. II. caß.

decim mi-. II. §. 2. V. Ex minoribus duodecim Prophetis 7 5 ene ee

noru ee. dn N'e volumen magnum confecerunt Rabbini, ne illi
ecn in (ſeorſimn extantes) ob Juaom parvitatem perirent, uti Palmudici in Mas-
unnim volu- Jöchet Bava Bathra cap. I. fol. 14. col. 2, loquuntur: eosque Vvulgo a
men con- numero ρ* ), quod idem ac Græcis uoαονHννισο το eſt, appellant; de
tractione quo vide Laurent. Fabricii partitiones Codic. Hebræi cap. I. init. b. 336.
edit. Creniane. VI. Hos quoque Canonicos Prophetas obſervamus
partim diverſo plane ordine recenſeri in editionibus antiquis LXX. In-

S) gear terpp. ab eo, que in codice Hebræo comparent; quippe illi minores præ-
Se or-
um Pro- tur, diſpari ordine diſponunt: partim in neutro codiee, Hebræo & Græ-

phetar. pe- Co, ea recenſeri ratione ac ſerie, quæ temporum eſt, quibus vixerunt, & of-
11 . 4 „ — . .

mittunt majoribus, & inter minores, quinque illos, qui Hoſeam ſequun-

feio ſ
tur ut
9Nal
el, 1
Mtiqu
locum
Maſlor
mix n
infra!
elt, in
Tekin
Ternr.
luptiſte

gui ige

ec. G.
N
zlete
ſtee
ch. H.
Geſone
pir
Clon,
in oma
ura ſ
templi⸗
2dhne
Phiht
Iy, 40.
ora, ſi
ones,
..
Ii xy
Menk
guelti
Lentist
0. Vl,

cLcenſa
More

ople.
ir Jo-
e agit,
guunt,
1 :
Outores
WN
nn,
Ecre
hegat,
u, ſel
3. Rt:
fuul.
imoni⸗
toribus
ſerotinn
t o-
egiant.
widem,
tb,tell
ſuxuß,
ne plx-⸗
pbetam
leim Pe⸗
tophett
,Il. uß.
7 .
le lli
iy Mr
Aulgo 4
lant;e
erwams
W.l

ſeguun.

Gre⸗
nntj -
c

eſt, in quo vaticinandi domum extinctum deſüt, donec ſub auroram Novi

.

4 VVETER. TEST AMNM. 71I

ſicio ſuo perfuncti ſunt. Ætatis enim ratione habita, ſic digerendi viden- De Pro-

tur, ut I. Jonas, 2. Joel. 3. Amos, 4. Hoſeas, 5. Eſaias, 6. Micha 7. Obadia, Phetis in

genere,

Nerior. in
Codice ſa-
C1 ,

8. Nahum, 9. Habakuk, 10. Zephanias, II. Jeremias, 12 Ezechiel, 13. Da-
niel, 14. Haggai, I5. Zacharias, 16. Malachias, collocetur. Quin & in
antiquis codicibus Hebræis, teſte Talmude, Jeremiam primum omnium
locum inter poſteriores Prophetas obtinuiſie, contra quam in codicibus
Maſſorethicis, hodieque fieri ſolet, quos Jeſaias auſpicatur, indeque Jere-
miæ nomine totum Prophetarum volumen priſcis nonnunquam venire,

infra ſuo loco audiemus. VII. Ultimus Prophetarum V. T. Malachias ) de jey.

mino &
Teſt. in Zacharia, Johanne baptiſta, Simeone &c. eccleſiæ rurſus indulge- Fee .
retur. Hinc eſt, ut ultima prophetiarum V. T. in prædictione Johannis pbel arum
baptiſtæ, tanquam proximi a Malachia Prophetæ, ſubſiſtat, Mal. IV, s5. 6. . 17
qui idem Novum Teſt. auſpicatur Marc. I, I. 2. Hinc T'almudici in
exc. Gemar. Sanhedrin. cap. z. ſect. 3. r D PN enn De

: W P bdd n ſ ex gquo mortui ſunt Pro-

Ppbetæ poſteriores, Haggaus, Lactharias, Malachias, ablatus eſt Spiritus Q.

ab Iraele. Hoc ipfſum ad quinque iſta referunt, quæ in Maſſechet Ioma

cab. g. in templo ſecundo defuiſſe autumant, per & deficiens Hagg. I, 8.

deſignata, nempe arcam, Urim & Thummim, ignem de cœlo, Schechina,
& Spiritum S. ſ. Spiritum prophetiæ; de quibus vide Meyer in Seder.

Olam cap. XX. p. 1079 ſq. O N h N non fuit Propheta

in domo ſecunda, ut eſt in Nizzachon p. 9. poſtquam nempe ejus ſtru- .

Qura fuit abſoluta; per 40. enim annos duraſie prophetiam inter viros
templi ſecundi, quod nimirum Haggæus, Zacharias & Malachias in vivis
adhuc eſſent, autor Coſii P. V. num. 39. largitur. Confer Hottinger. 1 beſ.
Philol. Lib. Il cap. 3. Ject. 4. G. 3. b. 'özg. Idem haud obſcure ex I. Macc.

IV, 46. IX, 27. XIV, 41. colligitur. Utut itaque, poſt hæc etiam tem-
Ppora, ſingularibus quibusdam perſonis quædam obtigiſſe legantur revela-
tiones, quales de Hircano ethnarcha, Simonis Maccabæi filio ap. Joſephum

lib. EIII. Antiqq. cap. Iy. de Jaddo Pontifice, de Menahemo ap. eundem
Lib. XlV. cap. 13. de Juda Maccabæo 2. Macc. XV. reperimus; dono ta-
men & Spiritu Prophetico eapropter non ſtatim gaudebam, nec tuta quo-
que ſatis fides eſt judæorum in ejusmodi narrationibus, quæ ad gloriam
gentis utcunque conducunt. Qui vero a Nehemia allegantur Prophetæz
c. VI, 14. digni non ſunt, qui bonis, verique nominis Prophetis Domini

accenſeantur. Fruſtra autem ſunt Judæi, quando ap. Maimonidem P. II.
More Nevochim cap. 3é6. ſub ſin, cauſam ablatæ Prophetia, ejusdemqaue

hodie-

*

72 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De bPro- hodienum ceſſantis, & pigritiam dicunt, & triſtitiam, imprimis cum Iſrae
phetis in litæ ſervi ac mancipia eſſe coguntur gentium profanarum ac impiarum,
genere. inter quas ſui juris eile nequeant; hoc ipfum nimirum eſſe, quod commi-
iratus ipſis ſit Dominus, Amos VIII, 12. Thren II, 9. Hoc enim ſi valeret,
nec Moſes tempore diriſſimæ ſervitutis in egypto, nec Ezechiel ac Da-
niel, in Babylonica captivitate, medii inter idololatricas gentes vaticinan-
di dono polluiſſent. Potior in eo ratio quærenda eſt, quod ipſe jam Mes-
ſias expectaretur, ceſſantibusque per aliquot ſecula Prophetis aliis, animi
fidelium in eam erigendi ſpem eſſent, quæ magnum illum Prophetam, per
= Moſen dudum promiſſum Deut. XVIII, 15. Ppræſtolaretur. Conf. Dav.
9) ge re. Kmibbe biſt. Propbet. lib. II. cab. IV. §. 7. b. 349. VIII. Ablatum iſtud e
ſtitut ione gente ſua prophetiæ donum, tempore Meſſiæ reſtituendum ſibi, non abs re
Propheta- crediderunt Judæi, ap. Maimonidem cit. loco in ſine cap. p. 206. cum
“ 11 die- mnino Novum Teſt. novos eccleſiæ tulerit Prophetas I. Cor. XII, 10.
bus Melſie. Ad. XV, 32. Eph. IV, II. dum autem ex mortuis reſuſcitandos tradunt,
ſub adventum Meſſiæ, Prophetas veteres, ut ex CGodice Sanhedrin & Suc-
cah, eam in rem teſtimonia citantur a Joh. Henr. Othone Lex. Rabbin.

opera agere, cum ab inſtituto noſtro & præſente loco ſit alienum, evolvat

Diſp. XII. & XII. Parte I. Exercit. Academ. p. 7187. e noſtris vero Tob.
Pfannerum de Chariſmatibus antiquæ eccleſiæ, cap. VI. quod eſt de dono

phetiam in N. T. certam cceleſiæ notam eſſe contendentes, diſputant
e noſtris b. Hülſemann. prolegom. Comment. in Jerem. cap. IW.. G. 6. p. 1&.
. b. Urſinus Sacr. Analector. Vol. II. Lib. IV. Bibl. Quaſt. cap. S. pag.

XXVI.

Tabula De Prophetarum autem, quorum in Canonem ſacrum relata mo-

tabula, quæ ſupra legitur P. I. cap. AI V. §. J. . 250. 24.

An.

„p 49o pro more ſuo delirant. Ceterum de Prophetis Novi Teſtam. data

qui legere cupit Molinæum in Vatelib. II. toto, Witſium lib. I. Miſcellan.
Jacr. cap. XXI ſJ. Dav. Knibbe Lib. II. Hiſt. Prophet. cap. VI. & copio-
ſiſime omnium Franciſc. Burmannum de Miniſtris Extrabrdinariis N. T.

Prophetiarum & viſionum p. 290. 7. Contra Pontificios autem, Pro-

174. & b. D. Alberti Vindiciar. Exegetic. in IobëleII, 25. 29. §. S7. ſd4.

Chronolo- numenta, noſtris hodienum manibus verſantur, ætate ut paulo plenius
gica. conſtet, eam tabulæ Chronologicæ incluſam ob oculos ponemus, juxta
characteres in ſcriptura ſubminiſtratos; collata Regum Judæ & Ifraelis

4n0

31

31

316

31

320

lſtie.
Uarun,
omII⸗
faleret,
ac Da⸗
lcinan-
1 Mes-
Müimi
am, per
1. Dwr.
liſtud e
n absre
, cuc

XII, 10.

tradunt,
K Suc⸗
Nubbin.
nn. Aati

eNON

lſillan. J

Lcopio⸗

N. .

10 Tob,

/ 0

em, Pro-
liſpurant
Mlh.
g. kas.
16,

lata mo⸗
Penius
us, junta,
8 luaeliss

3163
3165
3166

3168

3194

3197

3200

nECESJVUD.

8 2

Amavias, Joaſi filius, in-
terfecto patri ſucce-

coehit⸗

JOEL, circa tempora
Uziæ, ſed ætate incer-

Amoſo creditur b. Lu-

thero in præfat. hujſ.
Proph. Frid. Spanhe-

mio Hiſt. Eccleſ. V. T.

Crpz. Paro III.

dit, 2. Reg. XIV, I. 2.
Uſia ſ. Azaria anno Je-

robeami 27. Tcgnare

ta, vaticinatus, con-
temporaneus Hoſeæ &

Epocba Vl cap. V. 8. J.

VETER. TESTAM.

A. Reg
Judæ,

22. 23 .

30

A. Reg. f
Iſrael.

REURS ISRAI.

Joas, ſilius Joahaſt,
regnare cœpit, 2.

Reg. Alll, 10.

..J ONAS filius Ami-

thai prophetavit,
2. Reg. XIV, 25. 26.

I. Jeroboum, II. a pa-

tre Joaſo in regni
conſortium adici-
ſeitur.

imperii cum patre

junctim, poſt ex-

ceſſum autem pa-
tris, imperii ſeor-

ſim adminiſtrati
almno 60606.
(regni ſolitarii jero-
boami anno 19.

HOSEAS filius

Beeri, in regno

me florente, rui-
nam ejus prædixit

Hoſi. I, 1.
AMOs floruit, Uſiæz
S&& Jeroboami tem-

pore Am. VII, 10.
ſqq. biennio ante
terræ motum Am.
I, 1, Zach. XI, 5.

Iſraelis, tum maxi-

De PrO“
phetis in
genere.

De Pro-
phetis in
genere.

794

A.0. C.
4

3246
324.6

3248

3262

PEGES JUDAE.

7. 1. Otp. p. 357. &

cumprimis doctiſſimo

Camp. Vitringæ, qui
variis argumentis hunc
computum demon-
ſtrare ſatagit in cο
doctr. Pr. opb. c. 7. F. 12.
p. 3y. maxime, quod
eadem plane impro-
peret crimina Tyriis,
Sydonüs, Idumæis,
quæ Amoſus, & ſimile
iis denunciet judicium
cap. III, 2. 7. coll. cum
Am. 1, 9. ſqq.
anno quo mortuus eſt
Uſia, ESAIAS gloriam
Domini vidit Ef. VI.
Jotham regnum capeſ-
ſit, anno 2. Pekæ 2 Reg.
XV, 7. 32.
MICHA Moraſthites
Prophetic. munus obi-

vog Eſaiæ & Hoſeæ.
Achaz regnare cœpit,
exeuntePekæ anno 17.

NAHUM ſub Achazo

vaticinatus videtur,
ſubverſionem Afſſyrio-
rum & Ninives prædi-

annos completam fuiſ-
ſe perhibet Joſeph lib.

it Mich. I, I. σ⁰;-

cans, quam poſt CXV. †

A. Reg.

52

Judæ.

A. Reg,.
Iſrael.

18

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Peka regnare in-

4.0,

3²

48 ,

e in⸗

A. O. C.

3262. †

REOES AE.

ipſum complemen-
ti tempus Joſephum
redarguit, qui ad Jo-
thami ætatem Nahumi

prophetiam fruſtra re-

tulerat.

RezinRex Syriæ, & Peka

Rex Irael, regno Judæ

bellum inferentes, il-
luſtri oraculo Eſaiæ c.
VII. & UIII. de Meſſia

ex virgine naſcendo,

A. Reg.
Judæ.

futuro lmmanuele, cu-

jus ſpeciali quodam

privilegio terra eſſet
ludæa. c. VIII, 8. an-
ſam præbuerunt.

In AchaziregnumoBA- S

DIä incidere videtur

ætas, quod argumen-
tum prophetiæ ejus, ex

hiſtoria 2. Chron.

XXVIII, 6. 17. deſum.

ptum eſt. Quo enim

tempore Rezin & Peka
conſilium iniverant de

exſcindendo regno ‚&

partienda inter ſe terra
Judeææ Eſ. VII, 6. pro-
jecta in Hieroſolymam

ſorte Obadj. v. II. & fu⸗
ſus erat Achaſi exerci-

tus, junxerant ſe Idu-
myaæi hoſtibus Judæo-

rum, eandemque quo-

VETER. TESTAM.

à. Reg.
Iſrael.

KEGES 15RAET. De Pro-

Phetis in
genere.

De Pro-
Phetis in
genere.

7

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

76
A. O. C.
32 83
A. O. 1A. Reg.
A. O. C. er
3291 14
32921 15
. 4
3294 77
3328 23
3357 52
3375 13

que ipfi captarant oc-
caſionemludææ, a me-
ridionali parte inva-
dendæ, & ſpoliandæ;
unde graviter adeo ad-
verſus Idumæos deto-
nat Obadja. 4
regni Exechiæ anno - 6 9 anno Hoſea, finitumn

NREGES JUPDAE. [A.Reg. A. Reg. REGESISRAEL.

Judæ. IIrael.

regnum Ifraelis.

anno Ezecbiæ, Ieſaias c. NXX. cilicium a lumbis ſuis & cal-
ceamenta de Pedibus ſuis deponere, & ita nudus ae

diſcalceatus, toto triennio incedere, jubetur, in ſi-

gnum & oſtentum contra £Ægyptios & Ethiopas.
ad eundem annum Senacheribi ad Hieroſolymas ſtrages
Eſ. XXXVI. & Ezechiæ ex lethali ulcere morbus, Efſ.
XXXVIII. pertinet.

Micha Moraſthites populo prophetabat, onem ut

agrum arandum, & Hieroſolyma in acervos abitura, &

montem domus Domini in excelſa ylvoſa; ſed poni-
tentiam agente Ezechia, cum umverſo populo ludæy,
pœnituit quoque Deum illius mali, quod locutus fue-

rat Mich. III, 12. Ier. XXVI, 18. fq.

in univerſa .gypto impletum eſt, quod ſigno ante

triennium datoEſaiæ XX, 4. denunciatum fuerat.

annoManalſie, Samnaritana religionum confuſio procuſa
eſt 2. Reg. XVII quæ perpetuarum inter ludæos & Sa-

maritanos litium origo fuit ac mater.

HIA BACUC Propheta, ad extrema Manaſſis tempora
refertur inSeder Olam: ab aliis tamen ſub Joſia collo-
cotur, quod Vitringa tuetur tybo dodr. broph. cap. 4g.

§. . g. 78.

anno regis Joſiæ, EREMIAS ad propheticum munus 3

Deo vocatus, de calamitate a Rege Babylonico Judæis
ſuperventura, habitatores terræ præmnere jubetur.
Ier. . ,2 17. coll., cum XKv, 3. Cui adujn us
. SOPHO-

4

.0.

3381

—◻
—
—

3408

Po⸗

6gr

Dl.

nltitn
elis.

Ccal.
lus 1e
in ſ⸗
.
lages
6, .

e Nt

,6

peeni⸗
lude,

1 fue⸗

Ate

roclla

&e⸗

mpott
