cuc ejusdem fuerit auctor, ſeptem integris, quæ a Joſua ad Habacuci
ætatem lapſa numerantur, ſeculis liber auctorem, fœtus parentem ſuum

anteverterit, neceſſe eſt. Unde potius colligendum fuerit, non Joſuam

ex Habacuco teſtimonium illud deſumſifle, ſed hunc verius ad miracu-
loſam illam, quam Deus, ad preces Joſuæ, populo Iiraelitico indulſe-
rat, ſolis ſtationem reſpexiſſe & provocaſſe. .
III.
Haud dubie in gratiam gentis ſuæ, regnique ludaici hanc prophe-
tiam, & revelatam accepit vates noſter, & ſcripto conſignavit, auditores-
que præconii ſui habuit Iudæos, quibus graviſſimæ, ex Chaldæorum ſub-
actione, & in captivitatem Babylonicam abductione, calamitates pro-
xime imminebant; ita tamen, ut Chaldæorum præcipue caneret interi-
tum, divinamque oppreſſi populi ſui vindicm. Unde cit. loco Hiero-
nymus: Illud quoque d'ſce, inquit, prophetiom eſſe eontra Bab'plonem &
Nabu! hodonoſor, regem Chaldzcriim. Quod ita capiendum exiſtimo, ut
onus hoc protuliſſe cenſeatur Habacuc contra regnum Babylonicum, re-
gemque Nebucadnezarem, ob vim & ludibria, Dei populo illata, male
mulctandum, verum ſic, ut ſimul gravis innuatur judæorum juxta alios

populos afflictio, per Babylonios, quæ ipſorum punitionem erat præces-

ſura; quin & ut iisdem comprehendantur minis alii quicunque, qui
tunc temporis aut iniquis conſiliis corruptisque judiciis aut aperta vi &
injuria, innocentum opes rapuerunt, & falutem ipſorum oppugnarunt.
Occaſionem prophetiæ b. Lutherus in præfat. Commentarii in Habac.
TiIII, Jen. Germ. f. zay. & TilIl. Alt, f. ais. /d. & poſthæc e Reformatis,
9 “OB Seal,

T1
l vwon Til
ex illorumte
Pxulcerata!
& calamitat
Animmos, met
Miſtum plar
froſtrarerun
jegno ſrae
ſaia aliisgve
Di cunhii
reſtimcionis
ine, quod
Othnmia, Omn
lem yudetas
cümm reipubl
gentesus pe

gerzt Il⸗
atras Colli

Ummationes
Gdenuncime
obrigm iret
tatar, ſi urb
tradatur mar
Promiſlionene
audaus dal
ſom reetre
Piorum velo
l, & etron
ſuns prolere
Hine eum
tinis 4 Der
tentationibn
credere f
ſponſum te

Px
Aerm ſie ſ⸗

00⁵

r
7, & allate e
s Cü iuſe
Habxüci

is vel mrime
e Redorumli-
,. I f.
tentia ſthec l-
teunque putz.
ppe Jolmn, vel
Pportet librum
to en, ſi Haba-
1 20 Habacuci
arentemn fuum
it non /oaAN
s 20 miracu-
litico indulle.

hme prophe-
MVit, auditores
ldzoruth ib⸗
lamitates pfo-
caneretinteri
7., loc0 Hiefo-
Bobymen
m exiktimno, ut
Mlonenn, le-
lo WMatn tnlle
tuin juxta al ios
m eratpfeces⸗
Micunqe, Ou
uk epelta
oppugmult⸗
rii i1 Halut.

tis
eReforme
te⸗ 64l.

Sal. van Til, introduct, ad Habac. cap. 6. in Phoſph. Proßhet. p. 279. q. De Haba-
ex illorum temporum ac reipubl. facie & conditione, diligenter expoſuit. cuco.

VETER. TESTAM.

39 5

Exulcerata ſane, in quæ Propheta incidit, tempora, corruptiſſimi mores,
& calamitates hinc publicæ, hinc privatæ, piorum in populo quatiebant
animos, metuentium, ne Deus populum ſuum, dato velut repudii libello,
miſſum plane faceret, diuque expectats, de adventu Meſſiæ, promiſſio
fruſtrarerur. Jam enim Rex Aflyriæ decem tribus captivas abduxerat,

regno Iſraelis miſere extindo;

nec ita multo poſt inſtabat, prædicta a Je-

ſaia aliisque vatibus, regni Judæ, ſedis regiæ, urbis Hieroſolymæ, ac tem-
pli cumprimis, per Nebucadnezarem everſio qua ſpes fere omnis, cum
reſtitutionis reipublicæ Judaicæ, tum adventuri Meſſiæ decollabat; ma-
xime, quod ex inveterato errore, circa regni Chriſti initia, proſpera ſibi
omnia, omnimodam hoſtilis jugi excuſ Bonem, & male ſentientium tota-
lem pudefadionem hactenus ſpopondiſſent.
quique, ſi comminatio prædicta eveniret, ſi Chaldæus ſanctuarium una
cum reipublicæ fundamentis in ſolidum fubverterer, atque inter alias
gentes has populi rel Auie diſpergeret, facile fore, ut omnes inter idolo-
latras col lliqueſcant, & iplum Dei teſtamentum obliteraretur. Quapro-
pter Dei ſpiritu excitatur Habacuc, qui priſtinas quidem anteceſſorum va-
ticinationes ſuo confirmaret ſuffragio, promeritasque ſcelerum poenas
denunciaret, ita tamen, ut fidei afflictæ fulcra ſupponeret, & deſperationi

Hinc metuebant optimi

DODhwviam iret, certas faciens pias mentes, ſi maxime politia Judaica ever-

. . .
tatur, ſi urbs, ſi templum, populus demum univerſus in Nebucadnezaris
tradatur manus, firmas tamen ratasque fore divinas de Meſſia redemtore

promiſſiones, ſuo tempore examuſſim adimplendas. Obſervat præterea ſehema:

laudatus Sal. van Till prophetiæ ſchema, viſionem nimirum congres-
ſum referre Prophetæz cum Deo, & quaſi mutuum colloquium, in quo
piorum velut perſonam ſuſtinet Hahacuc, cogitationes eorum, quere-
las, & erroneas opiniones reſponſione divina corrigendas, tanquam
ſuas proferens, & Deo judici, quaſi cum expoſtul stione proponens.
Hlinc eum videas concitatius loqui in initio, rationes divinæ guberna-
tionis àa Deo = re, & eur tantum impiis permittat, quodammodo
conqueri; qualia Prophet am non ex ſua, ſed ex infirmiorum & cum
tentationibus carnis luctantium ſententia hic in foro Dei ventilare,
credere fas eſt, ut ad eas cogitationes, & velut ignea Satanæ tela, re-
ſponſum referret, antidoti loco ad lugentes Sionis referendum.

Ex dictis itaque liquet, quodnam vaticinii argumentum, quæ di- Argumen-
Graviſſima, quæ eccleſiam vaſtabant, ſcandala ſe- tum:

orum ſit ſumma.

IV.

Ddd 2Z

veram

De Haba- veram Numims provocare tradit vindictam, conſiliumque Dei de repur-
ganda exponit eccleſia, per imminens a Chaldæis exitium, eo tamen

euco.

Scopus?

Dtilitas.

396 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ſucceſſu ac eventu, ut & ipſum caſtigationis divinæ inſtrumentum, ju-
ſto demum judicio, confringatur, & exploratæ populi reliquiæ, liberta-
ti ac patriæ reſtituantur, rebusque in melius converſis berdqurenr, doncde

Meſſias veniat, cujus adventum intenſis precibus exoptat. Quæ fingula

hoc ordine perſequitur Propheta, ut primo juſtorum nomine querelam ad
Deum deferat, de extrema ſeculi fui cortuptione, quæ jus & fas omne
everterat, hinc fententiam Dei judicis, de Chaldæorum adverſus Judæos
expeditione, ad expurgationem eccleſiæ, exponat, porro precibus inſter.
& dubia moveat, quo pacto rigidum adeo juchcium, per ſeeleratos ho-
ſtes exequendum, cum ſapientia, ſanctitate & juſtitia Dei componmi pos-
ſit? demum reſponſum a Deo ferat, quo adventus Chriſti, quem anhela-
verant fideles, pariter confirmetur, & ad fidem non dubiam, ſpemque
immotam iidem excitentur, ultimo vero Dei judicis juſtam adverſus ec-
cleſia oppreſſores. Chaldæos, ſententiam promat. Quæ tandem omnia
Propheta inſigni carmine compleclitur, precibusque Deo commendat,
capite III. Athanaſiana cumprimis ſynopſis Seripturæ T. II. Obpp. fF. 95.
ſtudioſe inculcat, hunc quoque vatem & ερτ ταριαι τπ—τιο

de adtventu Servatoris prænunciaſſe, & in ſubjuncia Ode Præclare cecinis-
ſe ρ 7 τανοανιαυις 1- ατιοςτ⁰ uοτ π rι ⅝ Sarzr oe, dead-

ventu Servatoris, & victoria mortis. Sed nec de ſcopo laborandum no-
bis amplius eſt, poſt ea quæ paulo ante de occaſione vaticinii diximus.
In eo cumprimis verſatur Propheta, ut & ſoletur eos, qui imminentis exi-
tii metu perculſi, tam meliora eccleſiæ fata, quam vel maxime promiſſum
Meſſiæ adventum fere deſperabant, aut in dubium vocabant, & animos
fidelium confirmet, ne ſacram illam anchoram, fiduciam in immotis Dei
promiſſionibus collocatam, ſpemque in graviſſimis illis tentationibus ab-

iiciant, ſed ut optatum malorum exitum, & promiſſorum indubiam edo-

Qi veritatem, mala illa intrepide expectent. Præterea vero, vel maxime
Chriſto teſtimonium perhibere, fidemque piorum verbo Evangelii tam
valide corroborare intendit, ut in quibusvis adverſorum tempeſtatibus
inconcuſſa perſiſtat. Ampliſſimum porro præſtat liber uſum, ad omne vi-
tæ & doctrinæ genus. Verbi etenim miniſtris modum præit, quo diras
judiciorum minas ſuaviſſimis temperare debeant ſolatiis, revelationis di-
vinæ & Scripturæ S. autoritarem ac indolem exponit, tentatos de ſalu-

berrimo caſiigetionum divinarum exitu inſtruit, oppreſſis & miſeris ve-

I ita-

Iiaten, bonit
jevocit, ſtupre
origines caulie⸗
temptoribus n
juſtarum opun
lie, ic0oltri⸗
is riptura
vIlio collocan
Tamn Dei 0,
decantonde
Velut muu du

De autor
Aubium, quo
Monia mutuatt
& ut accepta
Pheta e. l, l. Il
nom biſi Deo
Clnldeorum, e
Demn & juciciu
grum, dodri
longe poſtere
Ut accuratam i
ePhrafumcum
Wwll 3. Hob.
Moniam nune t
te Ceclinnci
cnci oraculo de
l,tn. ebr
eonomi ſalut
Nonieo libri uin
de & irektogn

lugi ne, ude

odrinam Chrit
Fſſms condel
Gicum tm
4l. U Mirär
nͤeeleſts ud

005

e Deidetepur.
lum, eo tamen
tunentum, ju.
lique, liberta⸗
erduren, donec
1, Quæ Mguli
ine quetelamad

jus & fasomnne

adverſus Judeos
precibusinſter.
erſeelenntos ho⸗
i compom pos-
ſi quemanhelr⸗
lbiamn ſpemque
ſamadvetlusec⸗
t tanden ommi
eo vommendt,
.l.Opb.f.9:
ias vorides
lrechte ceciies⸗
Irs Ma, Nead-

laborundumn no⸗
„ticinii iNimus.
jimminents exi⸗
wine grotniſum
eabant, amitnos
min imchott hei
eenhtanibczd⸗
m indobi⸗ lam en
e velm. muiI
bo Pvan ginn
n tenhelitbl tibus
in lame ei⸗

i , auo in Giris

level iunſe
ſeris ve⸗

iite⸗

tentit

Nan⸗

—

Z

VETER. TESTAM 397

ritatem, bonitatem, miſericordiam & providentiam Dei in memoriam
revocat, ſtupratores juſtitiæ corripit, genuinas malorum epidemicorum
origines cauſasque evolvit, bellorum calamitates graphice de Pingit, CO-
temptoribus verbi contemptum & riſionem denunciat, avaritiæ & im.
juſtarum opum, ſuperbiæ ac libidinis dominandi, ebrietatis ac vinolen-

tiæ, idololatriæ & hæreſeon abominationem in apricum ponit, ad legen-

De Haba-
ECucO.

das Scripturas luculenter invitat, ſpem ac fiduciam in Dei promiſſis & au

xilio collocandam egregie docer, ſidem juſtificantem commendat, ſum-
mam Dei O. M. majeſtatem, gloriam & juſtitiam mirifice illuſtrat, & ad
decantandas Dei laudes, riteque inſtuendes preces publicas, exemplo
velut manu ducit &c.
De autoritate libri Canonica eo minus fuboriri poterit cuiquam
dubium, quo clariora ejus & ipſe complectitur indicia, & aliunde tefti-
monia mutuatur. A Deo enim, & per viſionem accepiſie ſua omnia,
&, ut accepta literis traderet, mandatum hal puiſſe, manifeſte teſtatur Pro-
pheta C. I, I. II; r. 2. Præterea even tus adeo exacte conſtitit prædictis, ut
non, niſi a Deo revelante, patefacta fuiſſe oporteat. Expeditionern ſane
Chaldæorum, ejusque modum & ſucceſſum, horumque rurſus coercitio-=
nem & judicium, Judæerum porro reſtitutionem, Mesſiæ adventum, re-
gnum, & doctrinam, ad eum plane modum in anteceſſum expoſuie, quo
longe poſt eveniſie fingula, teſtis eſt hiſtoria cum ſacra, tum profana. Et
ut accuratam illam, contentorum libri cum Moſe „Prædicti onum autem
& phraſium cum Propheris ceteris, v. g. Hab. I, G. curm er. V. 6. & Ezech.
XVII, 3. Hab. I, ;. cum Jer. XII, I. Hab. Il, 6. cum Jer. XXV, 27. har-
moniam nunc taceam; Palmarium ſane argumentum, pro fide juſtiſican-
te dechranda & evincench, plus vice ſimplici Paulus Apoſtolus ex Haba-

III, II. Hebr. X, 38. ejusque tanti facit autoritatem, ut vel principis in
cconomia ſalutis theſeos robur & præfidium in hoc uno quærat; quo Ca-
nonico libri uſu, in credendorum normam diſerte eum adhibet, divinam-
que & irrefragabilem ad credendum, & obligationem & virtutem, eidem
largitur. Judæos quoque Antiochenos cum acd Evangehii ſuſcipiendam

doctrinam, Chriſtumque fide apprehendendum, & invitare valide, & gra-

viſſimis compellere momentis, idem niteretur Apoſtolus, ad Habacuc

dicdtum, tanquam ρaαρανον ει rαοι ανο brαι Cprovocat Ac. XIII, 40.

41. Ut mirari non ſubeat, librum hunc magno fidelium conſenſu, &

Autoritas
Canonica.

cuci oraculo, de juſto ex fide ſua vi duro c. II, 4. deducit Rom. I, 17. Gal.

in eccleha Judaica receptum, parique cum ceteris Prophetis cenſu ac loco

Dd d 3 kabi-

398 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
lti ſane faeie
De Haba- habitum, & ad eccleſiam Novi Teſt. Chriſtianam transmiſſum fuiſle, a t
euco. divinum & canonicum eſſe nemo ambigebat indcii hro
quem div c e ambigebat.
. VI. Ne hecenn
Chronolo- Etatem ſuam quando diſertis verbis prodere Propheta, e re non der HD bler
bis. cenſuit, variis eandem expoſuit interpretum conjecturis. Et ut eorum in meem,
nunc nullam habeamus rationem. qui Judæorum fabulis, magna licet Pa- ntom Mana
. trum autoritate ſuffultus, verum ſupra jam a nobis profligatis, indulgent, Chundete
& vel Sunamitidis ſihum, coque ſu upparem Eliæ noſtrum cenſent, vel Da- 175. Eb
nieli eoævum ſtatuunt, atque ſic Chaldaica urbis gentisque vaſtatione umuy in
poſteriorem faciunt; nec iis ſatis inter ſe convenit, qui veriora ſe ſecta- n, cihriin 6
ri arbitrantur. in his ſunt, quit ad Hiskiæ tempora, ſaltem poſtrema eum Zit, intiun,
reierunt, cum Ribera, ob exaclam noſtri cum Jeſaia collati harmoniam,
quod tamen vel ex eo refellitur, quod illa Prophetæ querimonia, de col- Chpita
lapſa pietate & juſtitia, minus commocde ad ea quadrat tempora, quibus (iunb. Luth
reſtaursta per laudabilem Regis operam, religio & pietas vigebat. Alii feulos 57, in
Joſiæ àſſignant eum ætati, quod Viro celeberr. Campegio Vitringæ in tg- Giſpefeitur ab
vo doltrinæ Prophet. cap. Im. §. 15. H. 36. quam maxime fit probabile. Quo Mlungius l
enim tempore Propheta hic adverſus Chaldæos declamavit, regnum Ba- k. l. cap. l.
byloniorum jam ſatis confirmatum fuiſſe, ex c. I, 14 15. 16. patere exiſti- i eccit,
mart, ita tamen, ut Nabopolaſſar, Nebucadnezaris pater, hactenus Syriam uuumminetur
Occeidentalem aut Phœniciam, vel Judæam, nondum tentarit, v. 6. 7. ne nonſput
brevi illud exequuturus v. F. ſed eadem, quæ adverſus ſuperiorem allata decidinm Ch
fuit, ratio pari robore contra hanc militat ſententiam, neque Joſiæ pietas ceoxinplectatür.
querelæ iſti locum concedit. Sub Jebojakimo Joſiæ filio, ponit eum Us- henefiei in er
ſerius ad A. M. 3395. ſuumdus ei calculum addit Joh. Henr. Heidegge- Peulo chratius
rus Enchir. Bibl Lib. I. cap. 3j. S. 4, ex c. I, F. 6. colligens uterque, iis ipfis nio habylonice
diebus, quibus ſuperſtites erant illi, de quorum improbitate & contuma- c. I. o
cia quiritabatur Propheta, imo mox poſt querêèlam immiſſos eſſe Chal- ay malunde
deos. Id quod tamen aliis ſecus videtur, quibus aliquod inter prophe- (otnminetoric,
tiam ejusque eventum, temporis interceffſiſle intervallum vero ſit ſimile. Mo mitigrion
. Amplius progreſſi Clemens Alexandrinus, Pſeudo Epiphanius, a aliique, A. 69²⁵ h
L Zedekiæ, & Jeremiæ νünο faciunt Habacucum. Longe autem po- enilincic
tior interpretum pars, circa ultima Manaſſis tempora floruiſſe vatem au- um ii
tumant, ut eſt in ſeder Olam, ex quo Abarbenel, R. Dav. Ganz in Zemach Santiüun⸗
David p. 2t. allique Judæorum magiſtri ſententiam hauſerunt, quaem ma-– de
gna quoque Pontificiorum dodorum turba, & in his, poſt Jac. Bonfreri- 4 C
um Appendice ad Cap. VII. Præloquior. Sripturæ §. ſect. XI. p. ö1. copio- R l Proli .
ſe tuetur Huetius Demonſir. Evangol, Prop. IWW.ae Probber. ases, F 2. &2. H

Ita

mitlam fuiſe,

hetn ere non
Etutecrumm
ngna licet da-
Atis indulgent,
enlent, vel a⸗
goe vaſtarione
verioraſe ſeca-
pohremg eum
ti harmomiam,
monin, Ee col
empota, uibis
Vigebz, Ali,
Vitringrint)-
robabile, Auo
in tegnum ba-
. prteteexiſi-
acenus Syriam
hrarit, V. . 7.
periorem 4lata
gle ſol Irpiens
pomiteucn Us.
enr. Beidegge⸗
Nterque, isipſs
Re &contutha⸗
iſſos ele Chll
d inter grophe⸗
eoſtönie.
Hunius, Aiique,
onge zutem po-
ruiſe Vakeln al⸗

Gmmnlamd

4⸗
uut, Ouam i II

.“M Poott teti⸗

,. lhe gl. 6 io⸗

lulc,5.

7

VETER. TESTAM. 399

Iea ſane ſiciem imperii Judaici delinent, ut M anaſhis ætatem haud obſcuris De Hlaba-
indiciis prodat, cum lex eſſet neglecta, jus & fas omne everi um, publica- cuco.

que peccandi licentia impune graſſaretur, quin & authenticus legis co-
dex pro deperdito plane haberetur, non niſi ſub Joſia iterum repertus
& in lucem protractus. Unde Prophetæ querela c. I, 2. ſeqq. in exulce-
ratum Manaſſis imperium 2. Reg. XXI, 9. ſqq. tam exacte quadrat, ut de
charactere temporis vix dubitare amplius liceat. Quare & nos ſupra
p. 76. Habacucum ad extremam Mansſſis ætatem, & A. O. 6:. 33 57 re-
tulimus, ita tamen ut ad Ammonis forte imperium vitam adhuc produxe-
rit. captivitatis Babylonicæ, quam haud ita multo poſt inſtantem prædi-
Xit, initium, XL. circiter annis antevertens.
VII.

Capita liber apud Hebræos tria numerat, (quorum tamen me-
dium b. Lutherus in duo ſecat, quatuor habens in Bibliis Germanicis) ver-

ſiculos 57. in quibus C. II, II. 12. medium renent. In partes prophetia

diſpefcitur ab allis tres, ab aliis duas, diverſimode tamen ab utrisque Henr.
Altingius & Hottingerus, Ppro numero capitum Partiünnrur eam, ita ut
P. I. cap. I. Judæis i impiis denunciet judicium, id emque Chaldæis, ob
varia Peccata, inprimis Propter tyrannidem adverſus populum Dei, exi-
tium minetur: P. II. cap. II. hinc prædicat Chriſtum, regnumque ipfſius,
nec non ſpiritualia beneficia, quæ ab eo in fidelæs eſſent redundatura, hinc
excidium Chaldæis ſive Babyloniis interminetur: P. III. cap III. carmen
complectatur euchariſticum, quo tam judicia Dei adverſus hoſtes, quam
beneſicia in eccleſiam celebrer. Heideggerus Enchir. cit. loco p. 224.
paulo curatius eandem aggreditur, cum P. I. denuncistionem captivita-
tis Bubylonicæ c. I, I. 1I. F. Il. conſolationem ſidelium, c. I, 12. fin. &

c. II. P. III. orationem Prophetæ c. III. comprehendi tradit. Qui deoro-

ia malunt, cum Domino D. E.pinio in Tubb. Oeconom. Bibl P. I. dicunt

comminatoriam c. I, I. I I. P. II. conſolatoriam, quæ conſtet &) fidelium

pro mitigatione pœnarum ſupplicatione v. I2-fin. G reſponſione divina

c. II. & „) oratione Prophetæ c. III. Nobis omnino videtur, dupli-

cem illum dictionis & ſtyli habitum, duas conſtituere vaticinii partes, qua-
um prior proſaica eſt, pedeſtri conſtans oratione, Paberior mettica, ele-
gantiffimum exhibens hymuum c. III.
VIII. 4

Conſtat ergo vaticinium parte Tabula
I⸗ proſaica, quæ dialogum inter Deum ac prophetam, ſidelium no- ſynoptiea.

mine, ſiſtit; ubi
„ „σ) fide-

Partitio⸗

400 IN TRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Haba- &) ſidelium querela, de ſui temporis corruptione c. I, zg.
cuco. 66) ſententia Dei judicis, de Chaldæorumi in Judæos expeditione
v. F-11.
.) fidelium inſtantia, quomodo hac componi poſſint cum Dei
juſtitia v. 12-17. 4
) Divina replicati o, ſolatii piorum & inſtructionis plena æc. II.

II. metrica, quæ canticum Prophetæ exhibet, in cœtibus publicis

decantatum, c. III.

Commen- Explicando Tabacuci vaticinio ſeorſim operam dedir
tatores e Lutheranis, 10O H. C .£SAR, qui XXX. homiliis Habacu-

e uthera- cum expoſuit, Lipſiæ ac Wittebergæ in 8. A. I598. W OLFGANG.
unz FABRICIUSCAPITO, cujus in Plabacuc enarrationes prod. Ar-
gentorati in 8. A. 1526. DAVIDC HYTRUS, cujus in Mi-
cham, Nahum, Habacuc, commentarii extant T. II. Opp. Lipfſiæ in fol.
A. 1592. HELVICUSGARTHIUS, cujus in Hab. commen-

tarius exc. Wittebergæ in 8. A. 1605. MATTH. HAFENREFFE-

RUS, cujus in Nahum & Habac. commentarius exc. Stutgardiæ in 4.
A. 1663. JOH. HI MMELIUS, cujus triga prophetica ſecunda,
Amos, Micham & Habac. compleclitur, Lipſiæ i in 4. A. 1653: AN-
DREAS MAURIT 1U8, cujus NXVI. homiliæ vernaculæ proſtant in
Habacucum, Witebergæ in 4. An. 1620. 1649: NICOL. PE-
TREIS, cujus-in Nachum & Chabachuc prodromi, excud. Hafniæ
in 8. A. 1629. URBANUSREGIUS, in cujus Opp. explicatio in

Habac. proſtat: JOH. WIGANDUS in Michatmm & Habacuc, cujus ex-

planatio ſuccinta prod. Francofurti, in 8. 1566: JOH. WINCKEL-
MANNUS, cujus in uirimos Prophetas Comment. prodiit Fran-

cof. in 8. A. 1603. 1621: MELCHIOR ZEIDLER, cujus ver-
nacula esedcezicckolucen adſpexit Regiomonti in 4. A. 1676.
* Pontifi- e Pontificiis, ANTONIUS AGELLIUS, Neapolitan. Epi-⸗
i ſcopus Acernenfis, cujus in Habac. Prophetam commentarius prodiit

Antwerpiæ in 8. A. 1597: PETRUS de ARISTIZAVAL, cujus

diſcurſus morales & Politiei in canticum Habacuci excud. Madriti in

fol. A. 1649: THOMAS BEAUXA MIS, Carmelita Gallus, cu-
jus homiliæ N XVIII. in Habacuc Prophetam, exc. Pariſiis in 8. A. 15782.
ANTON. de GUEVARA, Minorita PFranciſcanus, cujus in Ha-
bacuc commentaria, Echhraſes, & exegemata prod. Auguſtæ in 4. A.
4603. Amwerpis 4. A. 1607: 1609: ACOBUSJANONIGG,
cujus

R Edem lil
e Cre
Dr Probe

cvjus in Nul
EVANGE
cione; Drod
e kete
mnematd in
MARBUR.
A. 1650:
Poraphraſis
Pheſpboro
tus. (uibn

ticorm let,

De

aa G d

Offciumn
ſeni iptor
tum: .
ologta.

tir t.

therona

Roch. 7
mus eorum
let, qui fedlu

ts one
Gele Dochor

otis cenſet
lan 1

e HZ
Cordse

1C05

me c.l,r4.
s eXpelitione

polin cum! bei
onis ena ..l.
Cenbis publis

L
omilis Hibaen-
VOLFGAN6.
tiones prod. At-
18, cujus in Mi⸗
Pp. Lipfe in lol.

1 Hab. commen-

HAEENREFFE.

Kutpordir in 4
Nheükci ſeenndd-
4. 1673: AN-
ucule proſtantin
NICOL. P-
i, excu. Hafrie
pp. exp lieatio in
bacuc, cojus ex⸗
J, W. Ncitl⸗
elt. prollit Pran-
LEh, cu s vel⸗
in 4, A⸗ 16076.
Nerpol itan, li⸗
mentarius golit
enl ludiniin

VETER TESTAM. LLor

cujus in Nahum & Tlabacue Comm. prod. Heidel hergr, in 8. A. 1599: De Haba-

EVANGELIST A MARCELLINUS, cujus! in Habacuc con- cuco.
ciones prodierunt Venetiis, A. 1588.
e Reformatis 10 H. JACOB. GRYNXUS, cujus hypo e Rgforma.

munemata in librum Flabacuc prod. Baſileæ in 8. A. 1 82: EDUARD. 5

MARBURV, cujus Anglica Habacuci expoſitio exc. Londini in 4.

A. 1650: DANIEL. TOSSANUS, cujus in orationem Habacuci

paraphraſis exc. Francof. in 8. A. 1699: SALOM. van TIL, cujus
Pheſphoro Prophetico Lugduni Batav. edito in 4. A. 1700. inſertus eſt g.
209,. ſqq. Habakuk analyſi, expoſitionibus & demonſtrationihus illuſtra-
tus. Quibus ABRAH. GULICHII adde analyſin libror. Aher
ticorum Vet. & N. Teſt. . G2. ſjd.

CAP. XV.
De Prophetia Zephaniæ.

„

Sedes & ordo libri. ZäPHANIA nomen: genus & ortus: patria: Summari-

oficium & dignitas: obitus & ſepulchrum memoria §. I. Libri um Capitis.
fſoriptor; Apocryphis denegatur G. II. Vaticinii objectum. argumen-
tunm: ſebpus; utilitas: H. III. Autoritas & divinitas §. IV. Chro-
nologia, & num ante, an vero poſt reformationem Joſiæ, vaticina-
tus ſit? §. V. Fartitio, & Tabula Gynoptica S. VI. Commentarii Lu-
theranor um & Reſormatorum g. VII.

K. I.

ac Græcos Sopbonias nonus bſt in ordine duodecim Prophetarum, ordo libri.
probe obſervante Hieronymo in grologo ad b. l. ad Paulam & Eu-
Ntoch. T. VI. Oyp. f. 92. B D. Loco perquam congruo, ut qui ulti 1 EPHA-
mus eorum fuit, qui ante captivitatem Babylonicam oracula ediderunt, N I £
ſic & in Prophetarum minorum faſciculo Higgæum proxime antecede nomen:
ret, qui reducum ex captivitate in reſtaurata republ. eſt primus. Nomen

Se libro dubiam codex nullus fecit, ſed apud Hebræos pariter Sedes &

vstis 15g, cum apud LXX. Interpp. & Græcæ pariter ac Latinæ ec?

cleſiæ Doctores oραιν Sophonia effertur, hanc lectionem Druſius in

notis cenſet antiquam, nunc inquit, legunt Spbanja rgν ρ vel
ſi platet, UWelbanja. Verum heæc ipſs, quam recentiorem credit, lectio

FHiebræa eſt, prima utique, & omni vel translatione, velexplicatione, lon-

ge antiquior. Hieronymo in prologoad Joel. cit. To. f. 2 ½. F. idem eſt ac

Carpzov Fars UII. Eee vengf-

402 INTRODUG 3T. AD LIBROS 8IBLIGCOS

De Zepha- õ ple ho eſt, arlanus Domini, Commentario ad g. I, 1.

Nia.

9*

Zetius
Ortus:

&

bomen Sophonic, inquit, alii ſpeculam, alii artauum Lomini Eranſtulerunt.
Sive igitur Jecule, ne ab¹cο*ναε Domini interpretatur, utr umque Pro-

pbeta onvenit, &c rurſus in Pbpiſt. ad Paulin. ſpeculatorem & arcanoruns

Domini cogbitorem exponit, ſed in Nom. Hebr. Sophonia ĩpſi eſt abſion
dens eum. Vel enim ex ſpeculatus eſt, exploravit, unde ſpecu-
lator, quod Prophetæ encomium eſt, Ezech. III, 17. vel ex & abſcon-
didit, dtlituit, & nomine divino 7 componitur; unde gemina illa expli-
catio, qus vel ſieculatorem Domini, vel abſeonditum Domini, vel quod
al'is Placet, abſeonditorum, arcanorum Domini vevelatorem notat, quo
pacto paria faceret cum DeO DDD qui titulus honoris .gyptiacus Jo-
ſephi Gen. XLlI 4 5. Hoc ! ſenſu b. Farnovius Comment. adc. L. 1. elegan-
ter reddidit Dei Secretarium. Quo cum facit Abarbenel, qui præfat. ad
Ezech. f. 1g. a ZLephaniam appellarum tradit ) e
OO) ☛2 & quia res abſeonditas & ſecretas revelavit., quod ex
c. III, 9. probare nititur, rurſusque id nominis indeptum dicit Prophe-
tam, O — een ſiquidem occulta & ſecreta Dei
declaravit. Contra vero fumme Rev. Hillerus Onomaſt. ſacr. V. a

XII. p. 47e. juxta Grammaticas compoſitionis regulas, interpretatur ab-

ſcondit ſe Dominus, quo velut fſymbolo temporis, in quod noſter incidit,
Characterem delineari haud abfurde dixeris. Commune autem hoc no-
men habuit noſter cum Levita quodam I. Chron. VI, 36. cum ſacerdote
plus quam uno, circa tempus Babylonicæ captivitatis 2. Reg. XXV, 18.
Jer. XXI,. I. XXIX, 25. 29. XXKXVII, 3. LiI, 24. etiam cum viro poſt
reditum ex captivitate Zach. VI, 10. 14. Unde fa dum, ut ad dignoſcen-
dum curatius vatem noſtrum, ſatis copioſa generis ortusque nomini ad-

datur deſcriptio, qua Zephania Pe 2 & 3 ſ W —

Jilius Cuſchi, Rilii Gedaliab, ſilii Amarjah, ſilti Criehijabh ſalutatur, & a pa-
tre, avo, prOavo ac abavo, celebribus haud dubie & elaris inter udeos cunc
temporis, viris denominatur.
7ν ροοονα αενς non ignobilem genere ſecundaum carnen: prophetam dicit,
eumque Coccejus gente ſine dubio nobili ortum fuiſſe conjicit, ideireo pa-
er, avus, proavus, & abavus memorantur. Quin imo, & Hiskiæ no-
men, adeo magnifice de eo, cum reliquis Judæis, Aben Ezra ſentit, ut Eze-
chieæ regis judæ abnepotem cenfeat; quod in medio relinquit R. Dav.
Kimchi, facilius autem fibi per fundet Vir fſummus, Petr. Dan. Huetius

Demonſtr. Evang. Proph. Il. dJeh. l. G. 7. quod & tem pora apte conveniant,
& alia vix allegari queat cauſa, cur non pater ſolum Sophoniæ ſit appoſi-

AkIs

Quare Cyrillus Su dααανοαν'νWα rς α=.

1us, lel expli
ſeriptorumn
Juamn ut clat
ppaleret, ſel
Ged minus co
Nam velipſa
Euetius,
HWH 90

Rnin r
Fifſer noſter.
deun, 1.

2 45

N Pte 5 arbat

ue ob direrſi
Wöntem illum
3pud Demdo.
ceps COnjedtar
mehnhn ue
am! an Bara
Cen. Nyy ,
exemetit Coti
eiſi mmhe, inee
gnitis noltro ey
nter uoz funcl
n 4 Alexandrin
dink, T8 4g
angn zelge
7 4 a Nate N
Domini ſemn,
omne rii e
I ſlicnis usle 8CE

reni 1, Sahi “Rũ

(05

ntorig ade, t.
initrenſuerint,
Ir, utrumnge Pio-
emn & ortanorten
i Pek )ſeat.
undeſasteu..
el ex Ps alſcr:
geming il expli.
homin’, vel quod
vorem notdt, quo
s Doyptigens ſo⸗
,dt, hlelegan-
el, gui/refet. 4
eitlavit. quoc en
tum dici Prophe-
G ſerreta Mei
mal. ſaef. I 6
interpretiturl-
noc nolter incilit,
ne autem hoc no-
6 cun heliole
um cun ii doſ
8 ,At gignoſeen
gden notmini ad⸗
7
16 utat ur, Ea.
Isl inter ud
tue, Ara! n ur.
epleun niie i,
conſicit, biliſi ii.
imd, Uiſtel
Einleeti lt, ulx.

Jzos tune

Jonte cordis ſuibonis ſoaluriens.

VETER. TESTAM.

43

tus, ſed expl icata Praæterca ſtemmotis ſerie, genus ab hoc capite, contra De Zephza-
Eeri toruſn lacrorum, endnbge nle omnium morem ſit repetitum, nia.

quam ut clariſſimo & ſandliſſimo parente prognatum fuiſſe Prophetam
appareret, neque nobilitatis tam Disciars & illuſtris honore fraudaretur,
Sed minus commode hrc admittuntur quam ſplendide proferuntur.
Nam vel ipſa temporis obſtat ratio, quam Pro ſe facere fruſtra opinatur
Huetius. Ab Ezechia enim ad Joſiam, cujus tempore vaticinatus eſt
Zephanis, non niſi tres ſunt generationes, ab abavo autem ſuo Hiskia,

quarta jam generatione diſtat noſter; nec alius, Præter Manaſlen, fili lius

legitur Hiskiæ regis 2. Reg. XVII, 2. Paral. X XIX. quod idem etiam ex
Joſephi Antiqu. TLib. X. c. III. haud obſcure colligitur; & eum Hiskiæ
nomen pluribus in populo Dei hominibus eſſet commune, ſimile veri non

eſt, in dubio reli linquere voluiſſe ſeripturam lectores, quin diſerte regis Ju-

dæ axioma, pro more ſocrorum ſcriptorum, adjeciſſet ſi ex illo genus tra-
Xiſſet noſter. Unde potius a ad tribum Simeon Prophetam refert Pſeudo-

Epipghanius de vitis P ohh. ab. XIX. Oeb, I. II. p. 246. SRo ,eτ ,, patria?

Togsaν ‿απWασ Soρ Loροαοαπ πdο (Gap cé) natus hbie e tribu Simeonis,

monte Sarabatha: quocum Dorotheus Tyrius conſpirat, notatus uter-
que ob diverſitatem & Sorrüptionem nominis ab Huetio, qui cit. loco
montem illum in nonaullis Codicibus Sarabatham, in aliis Baratham,
apud Pſeudo-Dorotheum Sabartharam appellari obſervans, ſuam dein-
ceps con Jecturam! inrer Ponit: an Sarathaſar legenäum, quem locum mon-
tanum futſſe intra terminos Rubeniticaz trihis, diſeimus e libro Joſaæ? an
Sare datha, guen, commemorant Poralipomena, & Sarthan eſſe volant qui-
däam? an Barad, inter gquem locum & Cades ſtatuit Moſes put eum Agaris?
CGen. XVyl, is. Quibus tantum abeſt, ut in ancipiti hærenti ſcrupulum
exemerit doctiſſimus præſul, ut cum Comico potius regerere liceat: fe-
ociſti probe, incertibr multo Jum, quaim dudam

inter ſuos functus eſt agonelz.

Dirye, 785 &&* SMαατ 78 ui8 n oodανον 0ρ ℳ. GOie e,
4 W.ιι eνατσ y Sανα Jε οστ0α rα⅜ Aαα i
Ts zoο⁵Sα αιατdt α ναανϑ. Verus erat acgermanus Propheta, ex ore
Domini ſermones abbortans, & Jancto ſpiritu repletus, & velut ex bono
Quin & Judæi, Sophoniam e tribus cla⸗-
riſſimis ejusdem ætatis vatibus fuiſſe contendunt, ſimul vaticinantibus Je-
retnia, Sophlonia, & Holda; quorum primusin compiti , medius in Aca-
Ee e 2 demia

1

Maxima haud dubie di- offieiunz
gnitas noſtro ex dono pariter ac munere acceſſit prophetico, quo inſigni & digni
Hinc ex vero de ipſo Cyril lus pronun- tsS
cCciat Alexandrinus bpr. efat. in Sobphon. 7. III. Ohpp. f. Syg. v 4, IIgo-

404 INTRODUCT. AD LIBROS B8IBLIGOS

De Zepha- deinia & ſcholis, ultima in Gynæcæo concionari conſveverit, ut ex Pſik-

nia. ta majore traditur in Jalkut in Jeremiam num. z62 Plura de ipfo antiqui-
obitus tas non prodidit, niſi quod de obitu Prophetæ Epiphanius cit. Log., ſubne-

Qit: &ε ιαοιν ε* ατοιππα αιν, Srτ.α . A.ο α—π νιρο
vorττοο, moritur deinde ſoecundum Domini revelationem, ac ſeorſim in
& ſepul- agro ſuo ſepelitur. Coptra vero ea, Autor Hebræus de cippis Hebraorum
chrum: quem edidit Hottingerus. ſepulëbrum ejus inveniri teſtstur in Geba, in
monte Libanon, in medio ſpeluncæ clauſa, ubi adhuc ejus ſohola ſubſiſtit,

unde nubes nunquam recedunk. Uode fagaciſſimus Salom. van Til, Oper.

Analyt. I. II. b. 3758. concludit, hunc noſtrum æque, ac Nahum, Gali⸗
læum fuiſſe, ex reliquiis abductorum etiam ibi fuperſtitem vidert. Quod
ſupereſt, in Romana eccleſia ſanetorum catalogo adſcriptus legitur pro-
memoria. pheta in Martyrologio Romano, die 3. Decemhris.
II.
Ipfum porro ſuam literis conſignaſſe prophetiam, eo minus du-
bium eſt, quo clarius, quæ hoc libello comprehenduntur, oracula verbum

Libri ſeri⸗
ptor

Domini ad Zebhaniam faltum, ut ſcripto æque ac oratione ad Bopulum

illud referret, in fronte operis ſalutantur. Quem autem antiquitas ja-
non agno- Gavit, ſive &ατσM„ιιLoοoHε⅝nτνο br Aſſumtionem Sophoniæ Probhe-
ſcens Apo- tæ, ut legit Lambecius in prodromo Hiſtoriæ literaiæ p. 7o. ſive prophetiam
eryba. ejus evd⸗iρρα0ον ut legere mavult Vir eleberr. Joh. Albert. Pabri-

cius in Codice Pſeudepigrapho V'et. Teſt. num. CXVIII. b. 40e. æque ut

in canone Nicephori CPolitam, quem in Stichometria, Cbronico compendio
4. — . „ . „ —7
ſubjecla exhibet num. 9. memoratur Zoαο†&⁹ nοροτοι, ρ⅜α Y JSo-
phoniæ prophetiæ, verſüum 6oο. eam nec ad Zeghaniam noſtrum referen-

dam eſſe autorem, nec multa olim polluiſſe autoritate & fide, ſatis hinc

intelligitur, quod & Pſeudo-Athanaſio in Synoſſi Seript. I. II. Opp. b. 13.
& laudato Nicephoro, inter 7τ&â τα που bα²ρ „ιMτtαρν ρτν Ve-
teris Inſtrumenti Apocrypba numeratur. Ex hoc ipſo tamen fonte proma-
narunt forte oracula illa, quæ & Clementi Alexandrino lib. V. & romatum
p. 5§v. de aſſumpto per Spiritum, & fublato in quiatum cœlum, Angelos-
que Domianus intuente Propheta; & Pſeudo-Epiphanio cit. oco de Hie-
roſolymorum urbe, melius longe ac præſtantius, in longitudinem & lari-
tudinem inſtauranda, laudantur, & Zephaniæ noſtro perperam tribuuntur.
Vatie nii Auditores habuit regni Judæ cives, w ορρd rνα sv r/ Ieogg-
objectum. X2 vr 189 & probhetavit in Hieruſäalem & ani verſa Judæa, ut eſt
in Athanaſiana Synopſib, gb. & quidem, poſt ex irpatum jam, integro fere

abhinc

Abhiac ſecul
bylonica Oee
ex 2. Reg.
legis dor
os gietatis ac
gbem eccleft
cultus veram
citatam Num-
ſubcitis inſti

(08 in laudhin

bus quin ex
Valde Ptobant
ler n Urbe
ls exetcit,
Ned lar ihdu
Tetornmntionen
noſtri cenſura
al pan Til, al
grellom cent
r mnos. N
imis ſetedie
ex equenti
um Ingemum
Obltante regis
tanen regnt Pe
Iölata ed brer
Vocalle bomin
Uum. bott er
Peri cuim ipſo
Geb. ſoh. Schen
hrerigtor. Ne
Kerba veheme
nentis Urdi t

ione verſit

u Mromiſſto
neclän n rnb

El perpeſſte

etacq uieſcere

005

rin ut ex Pſle
ke ipdantigui⸗
l. ibne
, min
pin Helhreoram
tur in Gebe, in
ſebola ſulſttt,
h. van Til, Cer.
c Nahum, Cali-
n WCert. Quoll
tus egitur hro⸗

, eo minus Ca.

*Rr erhum
e 30 OPulum
n mMri nins i⸗
ohlonis Pihſe.
ſreprophetium
N. Albert. Pabti⸗
b. 4. ele
ol olunherai
4,; 51, Y* K.
volrumteketen⸗
ſde, Pins finc
I. H. Oit b. I-
Arege -
e m⸗
, Grolnutu
n, aagene⸗
imten lati⸗
Pamtibuugtu.
/6 i lef
ſiilenes

Ofen
N, iegt
7 no

VETER. T ESTAM.

*

