HierokaymMim. pradici cenſet, eoque dudum ante Manaſten floruiſſe Nahumum indicat.
verbatice. Longius adhuc ad Manaſſis nepotem, Zoſtam, deſcendunt Tremellius &
ründbeuntet, Juunius; e ad argumentum hbiujus prophetig & biſtorias attendamus, inqui-
nionm ab eo 1 entes, conſzabit, prophbetiam hanc ubſfinem regni Joſchiiæ conſeriptam e
tyo Alrine . d0 odem tempore Zirmeja Probhetabat in Judæa. Demum vero ſin-
Ptetam td. . gularis hic eſt Clemens Alexandr. qui Nahumum Ezechiele ſequiorem far-
giAiuci. cit, & ſah Ledokia officio ſuntum cenſet, Lih. I. Serom. edit. Sylburg. J.
ronzmd, DM 329. B. ita habens: ev 7 r=S75 rei r ijs Saαιαςοπ 8 BaGvNâ²h
iſne Cün, 1 vepréSi» legen,). 4e ½ Næg g ρα⁰ντ. S, τ Qαντααι.
Dt Tahthiünn Luinto autem anno jus regni Probphetavit Edechiel DPoſtqub Nahbud Pro-
tribosecen; Ebeta; deincde Daniel. Hinc non mirum, in hac tanta ſententiarum
tetterd r. T dever ſitate eſſe, qui nihil definire audent, in quibus Auguſtinus Lib. Xl IUII.
un Ii,0e. de Civ. Dei cabß. 91. id ſolum annotaf ſa tis habet: Tres Propheta do Minor
“ “ ribus, Abädias, NWaumm & Abhacuc, nez ſua t empora dicunt ipſi, noë in Chroni-

iunn, ur Fe⸗ cis Euſebii & Hieronymi, guando Prophetaverint, invenitur. Si tamen, quan-
nn drtes l. tum per conjeclurss licet, certa quædam ſit Prophetæ figenda ætas, ſub ini. noſtrgz
dt. n a itnperii Acha me in ei aſſ upra videre icet ſententig
nali indedn 1 Perii Achaſi haud temere locum ei aſſignamus, ut ſupra videre licet ententia,.

eium t. cdb. I. E. 77. Non dubüs flu Quamus hariolationibus, ſed autoritate ni-
Cterinii⸗ timur Joſephi, qui, verbis paulo ante allegatis, eventum prophetiæ Nahu-
ei en “ mi reſpondiſſe perhiber poſt I 5§. annum, ex quo edita Mierat a vate no-
1. Iiken AAiro. Quem ſane calculum non ex ingenio ſuo ſuppoſuiſſe ſcriptorem gra⸗
AMmnſen m⸗ yvenm & fide dignum, ſed ex vetuſtiſſimis & germanis hauſiſſe tatulis ac mo- Z
yOlun Mlli numentis, certo ſum perſuaſus. A Ninives itaque expugnatione & de- S
finondAAe erione, quæ in A. O. C. 3 379. congruit, ſi retro numerentur anni CXxV.
mj ehiſif integri, ſiſtendum demum erit Nahumi vaticinium in A. O. 3 262. Pae

,Nabe Iyl. vero ætate, & integrum adhuc ſtabat Ifraelitarum reghum, cujus deſtru-
koide negant, hionem Nahumi vaticinium XXI. annis antevertit, & terribilis Sennache-

cinii ſenaetut ribi clades, ceu olim futura, Pprædicebatur; υαρν autem & Colle-
stonn blc. gaas Nahum habebat Jeſaiam, Micham, Hoſeam & Obadiam Prophetas.
Paeclit livit Alfſiyriorum porro regnum, monarchia in Sardanapalo jam extincta, ſub
enrurG7.& ⸗ Niino juniore refloreſeebat quem Scriptura Thilgath-Pilneeſer I. Chron.
Alreni V, 6. 26. 2. Chron. XXVIII, 20. & Tiglath-bPileler 2. Reg. XV, 29.
ien, S XvVI, 7. 10. appellat. ððGU VMM
genſhn. CLoapitibus liber conſtat tribus, verſiculis 47. quorum medius cap. Partitio-.
iten l tuns II2. Abaliis, ſecundum ca pitum numerum, in tres, ab ali is, usque plu=
cmment in Nu. rimis,

De Nahu-
mo.

Tabula

3941 INTRODUCGT. AD LIBROS BIBLICOS

rimis, in duas divellitur partes. Hottingerus, cum Henr. Altingio, par-
tem I. dicit, denunciationem generalem gravisſimorum malorum, quæ
Deus in Aſſyrios, juſto ſuo judicio immiſſurus ſit; II. prædictionem ex-
cidii urbis Ninive, non prout àa Jona factum fuit, ſub tacita reſipiſcentiæ
conditione, ſed abſelute, quod conſtitutum eſſet Deo in peccata animad-
vertere, absque ulla mora vel gratia-; III. commemorationem cauſarum,
quibus grave judicium Dei eraot commeriti. Paulo aliter Sal. wvan Til
c. I. Art. VI. zag 7379. cui I. concio exhibet viſionem generalem, de judi-
ciqomnibus regni Chriſti hoſtibus immittendo, obſignatam judicio ſpe-
ciali adverfus Sennacheribum: II. ulteriorem deductionem, de ſubver-
tenda Monarchia Aſſyriaca, in ipſo Ninives excidio: III. concionem ex:
phcatoriam & inſtitutoriam viarum Dei, circa pertinaces & credentes.
Concinmior tamenimagisque argumento congrua eſt ααποαια duass &
objecto perſonali, & inſtituto diſtincias exhibens partes, quarum I. con-
ſolatoria eſt, ad Judæos c. I. II. comminatoria, ad Niniven c. II. & III.
VII.

Sic vaticiſium Nahumi complectitur

Synoptica. † judzorum & Iiraelis conſolationem; hauſtam

VIII.
Commen- In explicando Nahumi vaticinio laborarunt
tarii e Patribas IULIANUS, Toletanus Epiſcopus, ſub ſinem Seculi
pPatrum: VII. clarus, cujus in Nahum Prophetam commentaria Tom. XI. Biblioth.
PP. Max. p. 630. Jepqj. inſerta leguntur: & THEOPHYLACTUS,
de quo hue refer, quæ ſupr dicta ſunt an Hoſeam F. 297.
Lathera- e Lutheranis, DAVIDCHYTR US, cujus in Nahum Com-
norum: mentar. & ſeorſim excuſus eſt Lipſ. in 8. An. 156 5†, & Opp. Tomo II.

p. ex Dei vindicis eccleſiæ deſcriptione c. I, I. 8.
p. ex prædic Aſſyriis perditione v. 9. II.
p. ex promilſa Ifraelis liberatione, & cultus divini reſtitutione
v. I2. ſedq.
II. Adverſus Niniven comminationem, quæ conſtat
p. onſidionis & excidii deſcriptione c. II.
r. petitam a cauſis, & occupatione exceptionum, confirmatio-
ne cap. III.

exhibetur: GODOEREDUS CUNDISIUS, cujus meletemata Nabu-

mica, homilias Germanicas in h. I. continent, Lipfſ. 4. An. 1636. CO N-

RAD. DIETRICUS, cujus LXIII. in Nahumum homiliæ exc.
Ulmæ

.*

cujasit Nahr
o CU
Mhumi tra
hum & IThb.
1621. Ket
ommemgata
in & Anno!
in Nahum & N
Lepinsgge L
Lovanienßis, er
lem & Nahum
junchmn editis!)
cienl. Mands
Anno 7 561.
Mhetn Nahun,
1 qua verttonie
e, Tiguri &l
Clhos comment
TRUS an H
Analytier Propl
Nodit Lugdon
le i libror,

R

decee l rd

unamiti⸗

Corſe, 5

wio, al.
um, que
Wemn ex⸗
Pilcemir
animad-
uſzrung
,n Til
Gejadi-
ſ ib ſe.
Rbn.
onemn ex
regentes,
a, Cuns &
m I. con-
,Klll.

ſtitatione
nfiematio⸗

emn beculi

14CS,

lum Com-
ta Naohl⸗
(0.
nilie exc.
Ulme

pheta Nahuin, juxta veritatem Hebraicam Latine redditus, ac ljecta exege-

„

VETER. TESTAA.. 355

Ulmaæ in 4. An. 1647. r678. SALOM. GESNERLIS, cujus in Na- De Nahu-
hum paraphraſis & Lexplicatio prodiitt Wittebergæ in 8vo. An. I604. mm.

MMAT I' H. HAEFENREEFFERUS, cujus commentarius in Nahum

& Habacuc exc. Stutgardiæ in 4. An. 1663. NICOL PETREUS,
cujus in Nahum & Hlabacuc pr rodromi prodierunt Hafniæ in . An. 1629.
JOH. QUISTORPIUS, cujus XLlII. Kriegs- Predigten explicationem
Nahum tradunt, Rofſtochii, in 4. An. 162 8. NICOL. SELNEC-
CGHERUS, cujus vernacula proſtat explicatio Prophetarum, Jonæ, Na-
hum & Habacuc, Ligfiæ, in 4. An. 1567. GEO RG. STBRIGENI-
CIUS, cujus XKLI. proſtant in Nahumum homiliæ, Lipfie in 4. An.
1621. & Stetini, 166 4. JOH. H ENRIOCUS URSINUS, cujus hy-
pomnemata concionunz in. Obadiaum & Nabum, Francof urti prodierunt
in 8. Anno 1652.
e Pontiſiciis, A U G USTI NOU §S de QVIR 98, Hiſpant 1s, cujus Ponzifcio
in Nahum & Malachiam commentariexcuſi ſunt Hiſpali in fol An. 162 2. ums
ſæpiusque Lugduni recuſi: JAGOB. JANSONIIIS, Theologus

Lovanienfis, cujus in Nahum & Tlabacc comment. rodiit in Heidel-
11S, 6U)

bergæ, An. 1 599. HECTORPINTUS, Lufitanus, cujus in Danie-
lem & Nahum commentarius exc, in 8. Coloniæ 1583. tum Sin Opp.
junetim editis legitur: CYPRIAN., de la HUERGA, Ord. Ciſter-
dient Hiſpanus, cujus commentar. in Nahum brodiie Lugduni i in 8.

Anno I1561.
e Weformatis THEODORUS BIBLIAN DE K, cujus Pro- Reforma

Zorunt:

ſi, Jua verſionis ratio redditur, & autoris divini ſententia explicatur,
exc. Tiguri & Baſileæ in 8. An. 1534. LUDOVICUSCROCIUS,

cujus commentar. in Nahum exc. Bremæ in 12. An. 1620. 1627. P E-

TRUS van HOCKE V. D. M. Lugduno-Batavus, cujus explicatio

Analytica Prophetar. Nahumi, Habacuci & Zephaniæ, Belgico idiomate
prodiit, Lugduni Batav. in 4. An. 1709. quibus ABR. GUOLIEHIHILCM
adde in libror. Proph eticor. analyſi p. 620.

CAPUT XIVy.
DE PROPHETIA HABACUCI

Sedes ac or orao ri HAB ACUCT nomen: ortus & patria; an filius Ssummari.
Sunamitidis! offcium Prophbeticum: an Gus deſeriptio & funclio um Capi
Grt. 7. Pars II. H Ccc- legatur tis.

HDe Haba-
cuco.

Sedes ac
ordo.

HABA.
cuUcCI
nomen 4

396 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGOS

legatur Jeſ. 1XXI, 6. 5? Ejusminiſterio an Danieli in leonum cavea
Prandium oblatum? an Habacuc ille Danielis diverſus a noſtro?
obitus & ſepulchrum, §. I. Libri ſceriptor ejasque ſtylus e idom num
&W aliorum librorum, vel vaticiniorum auctor? maxime Wevost-
JoA αν AA α ap. Athanaſiumd an lihri juſtorum? G. II.
Vaticinii obj Aam, occaſio, ſeèbema, §. I. Argumentum, ſeopus,
utilitas §. IV. Autoritas Canonica S. V. Chronologia §. VI. Parti-
tio S§. VII. Tabula Synoptica &. VIII. Commentarii Patrum, Euthe-
ranorum, Pontificiorum, Reformatorum §. IX.

§. I.

Græcis codicibus octavum numero legitur duodecim Propheta-
rum, nonum poſt ſe habens Sophoniam, & ante ſe ſeptimum Na-
humum, probe id obſervante Hieronymo proæm. in Joelem T.
VI. fol 2 g. F. qui nexum hunc cum præcedente Propheta, ex argumenti
ſimilitudine declarat, ut quomodo prior Propheta Nahum, vatieinium ba-

buit contra Niniven & Aſſvrios, qui vaſtaverunt decem tribus, quæ vocxaban-

tur Irael, ita Habacuc prophetiam habeat adverſus Bab'lonem &J Nabucho-

donoſor, aquibus Juda & Jeruſalem, templumque ſubverſa ſunt, ut verba
ejus habent prologo ad Habac. ad Cbromazium Epiſo. fol. gl. Inſcribitur

ex nomine autoris DH5* cujus geminam norstionem ſuppediat loco
proxime citato Hieronymus: vel e eo, quod amabilis Domini eſt., vocatur
amplexatiozʒ vel quod in certamen & luctam, & ut ita dieam, amplexiun cum
Deo congreditur, amplectantis, id eſt, luctantit ſortitus eſt nomen. Naullus
enim tam audaci voce auſus eſt Deum ad diſcebptationem juſtitiæ provocare,
&π dicere ei: cur in rebus humanis & in mundi iſtiuns ρXú tanta rerum
verſatur iniquitas? O&c. Deſcendit quippe nomen a Pa/ quod in Pihel
eſt amplelti. Geminus ergo cum detur amplexus hoſtilis alter luctato-
rum, alter amicus & ſvavis, qualis parentum eſt, tenero liberos ſuos affectu
proſequentium, hinc duplex illa Hieronymo enata eſt vocis explicatio.
Et priorem quidem tuetur etiam Abarbenel, qui in græfat. in Ezechiel. fol.
W. col. g. id nominis obtigiſſe tradit Prophetæ, quia rationibus validis
ſuam cauſam adſtruxit, & eum Domino vontendit de proſperitate Nebucad-
nezaris, Py 2 —n ee nn eee guaſt eſſet

conſuncdus cum Domino ad contentionem populi ſui. Sed præſtat haud du-

bie poſterior, quæ & magis congrua verbo eſt, & bono omini conveni-
entior, eo quod hujus prophetæ conſolationes amplexuum ad inſtar ſe
habent,

Odem ordine ae una ſede, hoc vaticinium, in Hebræis juxta ac

labent
ſrudur
Melhia
lubens
Minis
Autem
Conmea⸗
ſuus
vam
tio ta⸗

ſaltiar

NyW
rqphe
muühip
Hebr⸗
ot)9
KK
an
iij
Vetaſt
Gum
noſtri
347. 1
Dusn
Vero!
Hbeti
tioni
ſephea
lum
in
quos

58070

Aba
hami
ſonan

. — 4
VETER. TESTAM. 38387
m emen habent, dum pro paterno ſuo in pios affectu hoc agebat Habacuc, ut fere De Haba-
6 nor? frudum ſperantium animum erigeret, atque novis de futura populi per cuco.
Aen um Meſſiam redemtione promiflionibus (quas charitas erga fidei conſortes
Velley. lubens cum lugentibus communicabat) emolliret; ut complementum
K H owminis commode explicat Sal. van Til Phoſpbhoro Prophet. p. 212. Prorſus
Juhut, Qautem alienum & regulis Grammaticis adverſum eſt, quod Joh. Marckius
. Padit. Comment, in Habac. J, 1. bag. 5 profert, derivari hoc nomen poſſe a
in Luthe. rad. O& & Hρπ˙/ quatenus luctatus eſt cum Deo per preces, cum homi-
L nibus per celerum graſſantium redargutiones. Cererum obſervat Dru-
ſius ad h. l. in antiquis editionibus non tam penultimum D dageflari,
quam & Habbacuc legi, b geminata. Quæ quidem vocis immuta-
juptadc tio tanta non eſt, quam qualem a Græcis, interpretibus juxta ac Patribus,
Proghee. fſuſtinuit, qui in Asανàαι, vel AAB*&*νtransmutarunt, vel ut Hiero-
müm Ns. 1 nymus legit, Azνεν ut Epiphanius, quive ſub ejus nomine de vitis
Ncen . Prophetarum autor latet, A6αναε.. Vitio haud dubie librariorum: nec
gomenti mihi poſſum perſuadere, hoc a primis hujus vaticinii interpretibus Græcis,
ſainig k⸗ Hebraicæ lectionis atique peritis, proveniſſe. Seribſerant omnino illi
Aà o, Jodtam barbarum nomen, forte nec ſine litura ſoriptumin Ar-
Nabucho- chetgbo, aut non ſatis eleganter, non ddſeqgultus Lübrarius lagit AuBE,
it derhe fſceite inquit Clericus Artis Criticæ Lib. III. Sect. I. c. 3. Q. 71. Z. 56. Quan-
nſenbirar quam & Druſius in Exemplari Complutenſi AſaSρνa, legiſſe ſe teſtetur
bot loeo don, edtaneis in edition. Græacam Prophetæ Habac. quod tamen non ex
uncti S vetuſtis exemplaribus hauſtum, ſed ad Hebraicum textum recens corre-
*“ dum videtur; Græci enim omnes mendoſe, ut ſupra, legunt. De ortu ortus &
Muli 2ð noſtri Pfeudo Epiphan. ae vitis Propbhetar. ceab. X II. Tom. 11. Obb. Lag, Patria,
uiuan, 2 /7. ita habet: Sr Se nvy S& &ανρua¹ Bicort (alias Bααραρ S h
Dogecv, hic ex agro Bethſother, tribu Simeonis originenm daxit, hujus
akil D vero ſimia Dorotheus Tyrius fuiſie tradit ? &νρ Bi, r8 XAo; ubi
n. D Huetius Dem. Evang. Prop. WI. 46 . l. F. 1. bPag. Sey. ulteriori diſquiſi-
tioni relinquit, an Bethzachara intelligenda veniat 1. Maccab. VI, 32. Jo-
tflelt ſepho non ſemel memorata, an Bethzecha, quæ I. Maccab. VII, 19. appel-
hlen, latum fuiſſe volunt, & in urbe Ceila ſepultuin. Euſebius quidem narrat
cbill l. in Topicis, ſua ætate ſepulchrum Habacuci Ceilæ monſtrari ſolitum fuiſſe .
Hirvalidis quod mutuo ab ille ſumſerunt Nicephorus lib. XII. Hiſt. Eccl. cap. 15. &
Mmat. M Sozomenus lib. VII. ca 29. Rurſus ex magiſtrorum ſuorum diſciplina
ſet Abarbenel Comment. ad Habac. I, 1. Habacucum cenſeri tradit filium Su-
thoudd. namitidis, quem e mortuis in vitam revocavit Eliſæus propheta, æque ac
coleni⸗ Jonam Sareptanæ filium ab Elia reſuſcitatum fuiſſe fabulantur, & ambos
i⸗ f —R HMUDWB Ccc z vati-
obent,

De Flaba-
cuco

oflieium
Propheti-
Eum?

388 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

vaticinatos eſſe vi inflaxus magiſtrorum (Eliæ quippe & Ehſæ) indeque

nomen indeptum fuiffe PH a quia Eliſa mulieri dixsa. Reg.

bac ipfſa tempeſiate &c. ODPeF ONR tu ſilium amplecteris. Paria
leges in libro: 2 D& & Part. II. hign. ſ. cap. 32. fol. 1I). 6C0. k.
&, teſte Sanctio prolegom. I. in Hahac. fol. IIII, in exemplaribus Chaldai:
cis, quæ manuſcripta ſervantnr in Bibliotheca Complutenſi, verum fub-
lata & omitfla ſunt in Bibliis Regii Antwerpienſibus. Verum quic-
quid hujus eſt commenti, temporum rasio explodite. Non eniniita diu
ante populi deportationem in captivitated Babylonicam vixiſfe vatem
noſtrum, ex eo colligi darur, quod illam Chaldæorum expeditionem, tan-
quam inſtantem depingat; cujus tamen ætas ꝗb Eliſæi temporibus quam
longiſſime fuit remota. Ut adeo de ortu, pa ria & parentibus Prophe-

tæ ignorantiam cum Abarbenele fateri præſiet: Ney)) N

PDWD atatem ae ortum ejus ignoramus. De eo autem dubitari ne-

quit, publico ipfam vaticinandi munere in pophlo Dei Hndum fuiſſe,

cum diſerte in inſcriptione libri & Propheta dicatur, ſuumque præ-

conium, mediante viſione prophetica, à Deo accepiſfe perhibeatur.

Quod encomium nomini vatis noſtri a
cui ſuſpicio oboriretur, ac ſi dignitatis,
noſter eſſec, quia trita in aliis vaticiniis veſtigia eονοu.αι Cfruſtra in eo
requiras, neque in hoc libro legatur: verbum Domini, quod factum ad Ha-
bacucum; vel: &ö fadum fuit verbum Domini ad Habac. vel: ſic loquut us
eæſt Deus; vel DNN dictum Domini, item, quod relh qui Prophetæ in no-
mine Domini ſua verba pronuncient, Habacuc autem ſuo nomine omnia
protulerit cap l, 2. 3. 12 quaſi res ſuas narraret, ad in
mentatur & conqueritur de proſperitate Nebucadnezaris, & excidio IIrae-
lis. Quæ ut non inepte monentur ab Abarbenele, ſic ad neceſſariam fa-
ciunt commendationem verborum ejus, tanquam vere divinor
ſenſu viſorum, oᷣ & r α &τνο ⁰⅜ αduα τ Xα „νανμρbh, ο.
rog 9ueνσι ε α½½0 & aαρ 7*
Oo, οα° bτν οαονντ 6ν„vksασα 1 io 1Sro AgρπαNνο⁹ον
2α⅓ρειαο, qu ppe qui, cum nollet ex ſuopte ingenio loqui, ſed apportaré ad
nos Dei verba, prius dilucide nobis perſuadet, & Prophetam ſeipſam abpel-

lat, atque gratia ad iſtud plenum ſe oſtendit, ut Cyrillus Alexandtinus ob⸗

ſer vat Comim. ad Hab, I, 1. T. III. Olbb. P. 5Ig. His adde, eelebrem interPro-

phetas ſui temporibus nactum fuiſſe locum, ita ut vix alirer, quam cum hac

7 ρο öαα, Habacuc probßbeta, nominaretur, eaque nota in vulgus ipſius ef-

ſet dignitas, nec adeo vitio ĩpſi verti, aut in arrogantiæ ſuſpicionem trahi

dditum ideo cenſer Abarbenel, ne
quam reliqui Prophetæ, inferioris

ſtar hominis, qui la-

rum, &- hoc

„ 2 7 .
S& ααοοι ε 6ανανοοαα õ

poſſet,

foſet

norem
Parise
pulu
poetid
Dei,
foen
ſtiorm
dulan

wer-n

Giy H
lois
in
evince
ſelia
Kum.
bav
guod
ice
Dtrum
Aben.
Cluum
poſten
exhibe
get, 4
merun
ſi eur⸗
Am,
gäcie
ſponh
uere
tutmv
xos,
quela
ge in

N VETER. TESTAM. 3299
indlee pollet, ſi feipfum ita appellarer. Sed nec de nihilo eſt, quod in ho- De Hiaba
.IV. 16. norem vatis noſtri Sal. van Til affert Phoſb. Proph. P. 214. non vul- cuco.
Pitin “ garis educationis hominem fuiſſe, ſed Iudi prophetici digniſſimum difci-
ell. pulum, idque ſatis inde conſtare, quod prater artem graphicam, etiaam
Cnldai, poëticam & MuGcam tenuerit, quippe qui juflus eſt, non folum oraculum
tum ad. Dei, quod verbotenus acceperat, in tabula conſcribere, & lGeo publico
m quie⸗ auauaffigere, ut prætereuntes legant; verum etiam ſub fſinem ſuæ compo-
im in diu intionis hymnum exhibet, Archimufico traditum, ejusque arbitrio ad mo-
ſſe memn dulamen Sig jonoth in templo decantandum, quo ſacrarum odarum nu-
nem, tan⸗ merus audlior evaſit. Idein porro Fillius laudes vatis noſtri decantatu-
bus quem rus, fuißſe eumz ait, populi Judaici haud ignobile memhrum, caſtum, religio-
Prophe- nis Moſaicæ non folum ſtudieſum, verum etiam ſtrenuum eiusdem hy)era-
„ fſpiſeen; quippe qui hoc ipſo opere,ſe non ſolune Mei patrum conſortem, ſod &
bitarine⸗ begis divinæ magnanimum atque imperterritum exhibuit vindicem, cauſam
miiſe Sẽ logis, contra eins violatares, abusd Deut! IJodicom calidis ſupblicattonibus M
uepre⸗ agentem. Infigne accederet aliud- dignitafis abacuci documentum, ſr an decyi.
Hiberut. evincere poſſent, quod contendunt Rabbini, leonem vigilem, Dei juſſu ab rtio e.
denel,e Jeſaia cap. KXlI. 6. 8. in ſpecula conſtitutum, hunc ipſum eſſe vatem no- aanr Jeſ.
kerioris ſtrum. Idque gemino probere nituntur argumento, eam quod Jeſaiæ ver- XXIié. §.
ain en ba v. 8. citati oci, ſua fere faciat, ae ad ſe applicet Habacuc cap. II, 1. tam
mas e. quod vocabulum *πKe leonis, quo ſpeculator iſte apud Jeſaiam empha-
,llut tice deſcribitur, in Gematria totidem valeat, ac nomen PP-1
riath⸗ uttumque reddens numerum 216. Confer. R. Salomonem Jarchium &
ge ocbin Aben-Efram in cit. loe. Jeſ. nec multum abnuit e noſtris b. D. Varenius ”M
ai. Comment. in Jeſaiam Part. I. Orat. VItI. concluſ. 7. P. 167. Velut autem
WD poſterius illud, luſum potius ingenii, quam ponderis alicujus momentum
on— . R exhibet, imo nec exacte lectioni Maſorethicæ nominis Habacuc reſpon-
* 4 der, quæ geminari vult in enunciatione mediam literam eoque nu-
n *“ maerum defignatum centenario ſuperat; ita nec prius quicquam probat,
S 6F curate examinetur. Conſpirat uterque locus phraſeos parallelia qua-
60g da.am, verum diſpari ſenſu, cum Jeſaianus ſpeculator jufla exequatur, &
n daſen quid in ſpecula conſtitutus obſervet ac videat, referat, Habacucç autem re-
Gtarts DU ſponſum potius a Deo ſe præſtolari, in cuſtodia & ſtatione ſua teſtetur, ad
N A . querelam & expoſtulationem, capite præcedente a ſe propoſitam. Quan-
inuscb⸗ † tumvis itaquePlabacnc de pona & vindicta, qua Deus proſequeretu rChal-
intetkro⸗ AQAQAzos, vaticinatus ſit, nullam tamen ille mentionem facit Babylonis, ejus⸗=
cumm hic que lapſus, & quæ de rectoribus imperii Aſſyriaci vel Babylonici, eorum-
Ple. que interitu prædicit, myſtice admodum & obſcure enunciat, ut proinde
em uihi CCC 3 VIK
polet,

cuco.

ſterio an

leonum

latum?

De Haba-

Fjus mini-

D nieli in

390 INTRODUCT. APD LIBROS BIBLIGOS

vix reſpiciil le queat a Jeſais, ut interpres aliquis & expoſitor atque decla-
rator illius viſionis, licet illam ipſe confirmaverit ſua prophetia. Hinc eru-
ditiflimus Vitringa Comment. gado cit. Jeſ. Toc. I. p. & . ſpeculatorem
hunc & excubitorem, qui eventa erga Babylonem obiervare, & viſum hoc
Jeſaiæ interpretari debebat, mavult dicere Jeremiam, qui c. L. & LI. hoc
Jefaie viſum magna & prolixa expoſuit vaticinatione. Manifeſtam

porro fahulam ſapiunt, quæ Pſeudo- E biß hanius ac Dorotheus de ipſo

amplius tradunt: orτ 7 X NæSsX* νααοσ 6 eeSoνα 78 7 co“

cavea pran- ο wταοντ 7, Sros Ve y eie OrsonivSv, 0. v &ει 7T Aαοοσ i Yi

— 2

dium ob- Toexn), S gνοααιR 61 X Aj oℳ ℳτο rτ Iss&αααπα. Tiv v

νττυ Aezch α ατνττατοις, 1, αταMMirο Pyres ey Isosα—
AX1, 7 1Sn 7αν ei A να vrrr0⁵ τρσ* MανNMÜ. εα rm Jyvy ντ⅞12 4
&Xe 8 P 1 ci Oegis α 7 78 ρρ 3 (so ecige α⁹ õ 0 -
Pnzer εονοσ érre T οoε τερ 7οα— egie, &ο⅞⅜ 7 oHαoo
5 7 gis Jnv Aαο*ν αα r ναα⅜ αεεααοααοα 39 8 Geα9o, Ane-
vevEoοαττι½ P&Vνανν 1T ι Beeshr. 0 Terαοα 6v SuAe, 924 70 &-
isov 11ο Aανναππ &τ 70 Mnνα⁰οαα 10 Nοσ ¹οsραQauνdDCHF[es rοον+σοα
Debis Diev. Se 7ε Geενναοεοe.. Cum Nabuchodonoſor
Hieroſolymam venißſet, ut eam everteret, nofter in Oſtracinem profugit.
ubi in Iſmaelitarum regione peregrinatus eſt. Chaldæis vero, poſt capta ac
direpta Hieroſolyma, in patriam reverſis, cum ii, qui in urbe reſidui erant,
in Aegybtum fagiſſent, Habacucin patriam regreſſus eſte abi & agri ſui
meſſoribus, (nam ibi bordea ſeverat) neceſſaria miniſtravit, ac cibaria co-
cit. Tum domeſticis ita vatieinatus eſt“ vado, inquit, in longinquam re-
gionem, unde celeriter revertar. Verum tamen ſi moram illic fecero, vos
ad meſſores 6ibaria portate. Secundum baæc Babylonem translatus, cum
Danieli in leonum eavea brandium obtuliſſet, extemplo reverſus, veſcentibus
me. Wor, bus interfuit; neque uiguam, quod acciderat, ſigniſicavit. Quæ,
utut pluſcula, tranſcribere non piguit, ut quæ traditionum Romanæ ec-
cleſiæ autoritas & fides ſit, luculentius inde pateat. Nam & potiorem
ſui partem hauſta eſt fabula iſta ex Apoerypha Danielis appendice IV,
quæ in Vulgatæ editionis Daniele, ex Theodotione, legitur c. XlV, 32.
ſqq. cujus voOcειααν ſuprs, in capite de Daniele, §. II. b. 244. & O. VII.
p. 25. dedimus evictam; & ipſos egregie committit Pontificios Docto-
res, ut unumne, an geminum? ſtatuere debeant Habacucum, incerti
fluctuent & ambigue diſceptent. Eundem faciunt Habacucum, & va-
ticinii noſtri ausorem, & Danielis in fovea nutricium, cum Epiphanio,
Dorotheo, lſidoro, Marcyrologium Germanicum, Antonius Agellius,
Epiſco-

Epiſcopu
cumn tem
quod vute
cinig, &
tein Darie
teretur in
tueri Har
lgen. 5.
tas Mina
chie !
& male
Mr Fand
ſuſpenſo,
1o robabi
non r, tine
ton kyi⸗ iph
Ar
ur, bienn
in vero ſu⸗

quo dacho

rint, luprn
Mumente
Pen Fme
brelrumn ti
Dhet, ubi
Ulus, qui
dephet F
bitiſſe &ſ⸗
mmen dicit
Pr Ophe te,
Crum ke

Eeni
E imdre
uud Rede
Phetieim

Uis, ui 4m

e gehi⸗

05

Aidue gechr.
i. Haceru.
Reblatoren
E ihum hoc
. & Dh hoc
Mamiteſtam
theus d i/0
&T
7) ahelcſd
. A0ren, Are-
Ad.
T9:5) 105
ISurlodſor

nemn prougtt:

,, t

reſduieront,
iagii, ſii
At lilanit 0-
ginamn t-
it felerh
Yieotut, U
, eeſeentilis
ſecnit. e,
m Romenæ ec-
1 doienn
enlie ,
r . V, 1
i hen

uie

. Agellius
. Hie

14

phet, ubi Judæorum Academia; quocum fere conſfentit Sanderſon An-

Prophetæ, quam Latina Eccleſia die XV. Januarii celebrat, Menæa Gra-
corum referunt ad d. 2. Decembris.

quum fecerint locum. IIIe quidem, dum in fronte libri viſionem pro-

ρ dehince propria Perſona ſermonis filum pertexit, tum quoque

VETER̃. TESTAM. 321
Epiſcopus Acernenſis, Comment, it Habac. procm. p. y. & alii. Id vero e Iaba
cum temporum rationi parum congruere depreher dant ſagaciores alli, cuco.
quod vates noſter ante duarum tribuum captivitatem ſua detonaret vati-
cinia, & vulgo ad Manaſſis vel Fzechiæ referatur ætatem, Daniel au-
tem Dario demum imperante, diuque poſt ſolutam captivitatem, mit-
teretur in lacum leonum; maluerunt duos, multumque a ſe divertos,
tueri Habacucos, Corn. a Lapide proœm. in Habac., Gaſp. Sancétius ro-
legom. s. in Hab. Franciſc. Ribera Praludiv II. Commentarii in Prophe-
tas Minor. p. II. Jac. Salianus Annal. Vet. Teſt. ad A. M. 3727. Eze-
chiæ ig. Petr. Dan. Huetius Dem. Evang. prop. IV. de b. l. G. 37 P. 609.
& complures ali. Joann. Bollandus & Godefrid. Heaichenins i
Adis Sandorum ad d. Xl. Januar. §. y. To. I. p. 99y. adeo hærent in
ſuſpenſo, nihil ut definire auſint; nobis quidem videtur, i inquiunt, mul- obitus &
to probabilius, Ae ſ fulſſe, tamen quia non omnino eſt certum, eosbic ſepul-
non diſtingvemus. De obitu demum & ſepultura noſtri, ita rui ſus au- hrum.
ror, Ppiphanii mentitus nomen: 779 e 6rn 77 τ.ρ bo ie 73 Ac³à
vi Aε αι BæE6Xααορ αWεαιν α Srαον s*r äο ααωι .vαυν
Sor, biennio denique, anteguam er Babylonta, populus rediret, moritar, O
in agro ſuo magno cum honore ſopelitur. Cujus ut & Michæ eε ααα,
quo pacto & die, ſub Theodoſio M. junctim reperta & Prodita fue-
rint, fupra udivimus cap. XI. G. 1. ſab ſinem. Judæi vero ejus mo-
numentum juxta vicum o“d⁴ Jakuk, ad viam collocatum viſitant, ut
Ben Simeon c itaubri Februoras, apud Hottingerum de Cippis He-
braæorum tradit, qui locus eſt in Galilæa, haud longe a Saphetta feu Se-

74=

glus, qui iter ſuum a Damaſco usque ad Hieroſolymas deſcribens, inter
Sephet & Caphar Chittin ſe pagum aut vicum inveniſſe notat, ubi ha-
bitaſſe & ſenultum fuiſie Habacucum prophetam ferant judæi, cui no-
men dicit jeskoke: obſervante Sal. van. Til l. cit. p 21% Memoria

Scriptorem vaticinii adeo manifeſto declarat, & Habacuc ſe ipſe Libri ſcri-
& autor ejus primus ac ſupremus, Deus O. M. ut nullum dubig reli- Ptor.

Phe ticam ſibi tribuit. N 125 Pe S RWDr ſententis g grld⸗
vis, Juanm viſi one actebit ä Habacue Prophetas ε 1 oD0οοα☚ .

c. Il,

4 8 2.

392 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Faba- C. II, I. ſuam in obeundis muneris prophetici partibus dexteritatem a.
cuco. induſtriam ſancte teſtatur, eundem ſane arguit libri hujus ſcriptorem, qui
conklii divini in eodem revelsti miniſter fuit ac præco. Sed & ſandis⸗
ſimum Numen, ſi minus univeriam, certe præcipuam hujus prophetiæ
partem, vatem noſtrum in tabulas referre, omniumque oculis legendam
objicere faſlit c. II, 2. unde de reſidua libri parte, jisdem auſpiciis conſi-
ghata literis, judicare in proclivi eſt. Unde Hobbeſium mirari ſubit, qui
Leviathun c. XXMIII. incertum eſſe dicit, utrum prophetiam ſuam ipſe
Habacuc ſcriptam ediderit. Quienim incertum eſſet, quod & divinum
imperium Prophetæ diſerte injunxit, & pio promptoque obſequio effe-
. Qum ſe dediſſe vates teſtatur? Stylo utitur pro rerum ac inſtituti diverſi-
ſrldse tate vario, gravi tamen, puro, terſo, & qui Prophetis in delicis eſt, con-
s io, atque argumenti, quod tractat, indoli ſic attem perato, ut verba ſen-
ſui reiponde int, & hinc humillimæ ſupplicationmi, hinc graviſſimæ de-
hunciationi, hinc dοιοσσνααα piis exade congruant. In arte porro
poetica nulli vel Davidi, vel Jeſaiæ iecundus, omnes peritiſſimi vatis &
nam & a- poetæ numeros ex aſſe adimplet. Hunc porro, præter illa, quæ in Ca-
liorum li- none ſervata, ad noſtram pervenerunt ætatem, alia quoque edidiſſe ora-
bri cula, Epiphanius & Dorotheus perhibent, ri rA&Xνιαιäα⅜ρNοovbd s Nοα
nintum 8Z, B ORNνο* Ss l'sge brevi populam e Bab ylonia in Judæam es-
auRor? ſe rediturum. soρα & rεαοτ sν* '80 r ροovνvůs*ντ⅞⁸α vaνDö
sααααν ros Oρνντπ ρααιτ e⁸ς. αsρNαρ τ
XSαν r vτες τι%υ 7ο. ori τâοJ8ε GTrνα evyρν NHι‿Rcααà 7 8
v3 I&6απα. †τ Tο AαννHun οειεααd0α son αναςιτ
en eταιααο νυ “ονα ℳι 1ροσροτs, 1α õ
, ℳεαυr so oaàααιαοαιαρννααWουοσ ανααο Nαcονον. εNνροs—
r&ι &h S.nυoi r αιιοτι ο, gy &ι το νhEοειταν ε 1αππ¹ -
iog, er, Oow*†τ⅞οSα r36 ει ναε 1τà5 0 αο, ασοιο αασ 4
èõ aονν+ Oavτι, o *τνs * SN 2 iG⸗
Quin & ſegni laco portent une iis, qui Judæasn incolebant, denuntiavite
viſuros illos aliquando acenn ingentem, quu in templo colluceret“ atqué
poe pacto Dei gloriam conſpecturos eſſe. Ad bac de templi exitu & ſine va-
zieinatus eſt; nempe ab occidentali pobulo Hieroſolymitanum tzemblum
exciſum iri. Tune, inquit, interioris adyti velum duas inpartes ſcindetur,
& ambo calumnarutn capitella detrabentur; nec abi ſint, gquisquai 60-
gnoſeet. Ea vero per ongelos deſertum in locuns deportabuntur; ubi ta⸗

bernaculum teſtimonii non ita pridem extructum eſt. Atqt in iisdem po-

ſeremo cognoſcetur Dominust guandoquidetn os, Zuos ſerpens inſeguetur,

Losg

non ſelut el⸗
Aripiet, ut
euriuſe
2belue ullsan
Ultro tamen
runt, Proph
Diſteriiſan de
temm ad pen
nare noluit,
Qa, ſed conan
dimme ſechur⸗
Gve alla ſaer
aiugtca n
1 Prodt que
titam, nullius
ſan; muam t⸗
qurpam hoc
Anmus, pet.
Denielis cm
Mellt. in ani,
fuiſſe hane n
elellerenn, te
Prophetiæ H
Terpretationen
lti repucli⸗
Tla Habacuco
hoe iploſitis
iun priſeant
ohere ezutd
Ommnind gullan
locet, Jue he⸗

Xtetitatemn ’
riptoren gui
de & ſanclis⸗
Un prophetie
Culislegendam
uſpicisconſ·
hiraii ſubn qui

timm fuamiſe.

nod & Givinonn
obleeniefe.
inkkirati birerſi-
elicißs elt, con-.
to, it verba ſen

gkariſine

In atte port0
itiſini ti &
ila, Gorinr.
beecicile ort.
in uleon e1-
4,14 at hos
eel 7 ure⸗
16 nidies
ba ere, A

Gera, 78 11).

minyls ,
r! TeNet .

jrununn eniplun

179 3 . ,.
t, giiho 4
tur; uli .

gle

, iden,.
4 ur,
ens MeAR
ten in ſ

VETER. TESTAM. 393

non ſecus atque olim eolluſtrabunt: & eos ipſos Dominus ex umbra mortis De Haba-
eripiet, ut ad ſanctum tabernaculum receptum habeant. Etſi vero vzo- uco.
oXiιπ ſcriptorum teſtimoniis parum movemur, hisque adeo fabulis,
absque ulla auctoris vel ætatis mentione aſſertis, nihil omnino tribuimus:
ultro tamen largimur, longe plura his, quæ in tabulas relata ætatem tule-
runt, Prophetam oracula edlidiſſe, & copioſiores omnino, peromne mi-
niſterii ſui tempus, ad populum ſermones habuiſſe. Quandoquidem au-
tem ad perennem eccleſiæ informationem plura iis, quæ tenemus, deſti-
nare noluit ſapientiſſimum Numen, hinc reliqua vel in literas non reda-
cta, ſed coram ſaltem pronunciata, vel iis ſolum temporibus, ad quæ pro⸗
xime ſpectarunt iſtæ prophetiæ, reſervata inſerviiſſe, poſthac vero, abe:
que ulla ſacri codicis ja dura, intercidiſſe cenſemus. Cum vero Atha- Maxine
naſiana Synopſis Scripturæ eirean ſinem T. II. Opp. Athan. p 1zg. ubi Peudenr-
ναοαοιν αρ αποναπι αασιααρ recenſentur, etiam evdenGαιωνι *ρυNih8e/
A AScρα ſatſo inſoeriptum Habacuci librum citat, hoc ipſo quidem titu⸗ “;=
Io prodit, quodcunque demum fuerit ſcriptum Habacuci nomen men e
titum, nullius ſane autoritatis ac ponderis habitum fuiſſe in eccleſia pri- näame
ſca; anſam tamen ſubminiſtrat viris doctis, paulo curativs inveſtigandi,
quæbam hoc nomiane apud veteres venerit ſcriptura? Ubi quidem vir
ſummus, Pet. Dan. Huetius cit. loc. S. 2,. P. yo. nihil dubitat, quin apo-
cryphus iſte Habacuci liber ipſa ſit Beli & draconis hiſtoria, in qua liber
Danielis clauditur. Probat ſententiam ex Hieronymi proæmio Com-
ment. in Daniel, ubi in Græca LXX. interpretatione Habacuco adſcriptam
fuiſſe hanc hiſtoriam, & Euſebium ac Apollinarium, cum Porphyrium
refellerent, reſpondiſſe, Suſannæ, Beli & Draconis hiſtorias partem eſſe
Prophetiæ Habacuci de tribu Levi. At iſtsm Græcam libri Danielis in-
rerpretationem Hieronymo merito ſuſpectam fuiſſe, & ab eccleſiæ magi-
ſtris repudistam. Perperam ergo factum eſſe, ut Beli & draconis hiſto-
ria Habacuco tribuatur. Quibus bene habemtibus, merito addimus,
hoc ipſo ſatis conſtare teſtimonio, nihil prorſus fidei ac autoritatis eccle-
ſiam priſcam univerſis iſtis Danielis additamentis fuiſſe largitam, nec tan-
topere de autore ſcripti laboraſ:e, quam de canonica ejus autoritate, quam
omnino nullam agnovit, quod ſcopus, nexus au ſtructura Synopſeos
docet, quæ hæc additamenta in eundem cum prophetia Henochi, ora-
tione Joſephi, Teſtamento & Aſſumptione Moſis &c. numerum ac cen- idem an
ſum refert, quod in gratiam eccleſiæ ſuæ Epiſcopum Abrincenſem diſſi- auctor lIi-
mulaſſe non decebat, ſi ingenue & candide agere voluiſſet. Quod ſu- bri jnſto.
pereſt, obiter & σα 2 ραιασαρ nonnullorum tangere liceat ſententiam, rume
Cerpz, Pars III. Ddd ”U qua

394 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Haba-
euco.

Obje ſum

vaticinii.

à

deeaſio?:

qua Habacueum libri juſtorum faciunt auctorem. Citatur
SidAloy 18 6Og&ò ut reddunt LXX. Senes, liber Rectorum, & allatæ ex
eodem ſententiæ laudantur Joſ. X, 13. & 2. Sam. I, I9. quas cum fruſtra
requiras in toto codice ſacro, præterquam quod in prophetia Habacuci
c. III, II. gemella legantur iis, quæ de miraculoſa ſolis ſtatione apud Jo-
ſuam extant, hinc Hebræorum doctorum aliqui ιαιανπο ä1, ſ.
duodecim Prophetarum Minorum complexum, & in his vel maxime
Habacuci prophetiam deſignari, eamque hunc ipſum eſſe Rectorum li-
brum tradiderunt; contra quos diſputat b. Jac. Martini aiſp. II. de li-

bris ſcripturæz perditis S. 7gö. Tanta ſane abſurditate ſententia iſthæc la-

borat ut qui ſanæ mentis homo temporum rationem utcunque puta-
verit, calculum eidem adjicere nequeat. Priorem quippe Joſua, vel

certe eadem, qua hæc gerebantur, ætate editum fuifſfie oportet librum

rectorum, ex quo Joſua carmen ſuum citat. Contra vero ea, ſi Haba-
