runt frugem. Quo ſenfu Scholiaſtes quoque ad cit. loc. Megilla, in En-.
Irael foe. 172. col 3. Magiſtrorum verba declarat, & eam ob cauſam Da-
nielem Prophetam dicendum, negat, ARW Nod
Rn guod ad Iiaelem prophetandi cauſa non ſit miſſus; cum de cete-

r0 dignitati ejus Propheticæ nihil velit detradum. Hinc & Abarbenel

cit. loc. F. I. col. 2. Danielem ſupre no tantum non gradu brophetie ga-
viſum fuiſſe docet, utpote qui P 8& ν„ονâh R in ar-
cano Dei ſtetit, & verba ipſius audivit; laudatque eo nomine Magiſtros,
quod in Seder Olam, ubi Prophetas recenſent. in illorum ſerxie mentionem
faciunt t Danielis èððõ
F f. 3 RRP-

gerint.
di publico, a Daniele non adminiſtrato, ſunt allata; Prophetica tamen

—

2 3z0 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGCOS

Ne DNNr P e r n 2 nequeid improprie, & n! legati ali-

cujfus, veluti Raf cenſet, ſed accurate loquendo & vere. Joſephus certe
Antiqu. Jud. Lib. X. cab. ult. non ſolum appellat àvτ⅓—1ι ανανοIIρ²—
Oyr&, maximorum Prophetarum unum, ſed & aliis ipfum anteponit.
Jacchiades queque Commen?. in Dan. cap. 1I, 17. teſtatur Du 2 31*
N ſuwmum terminum prophetiæ aſſecutus eft. Ut jure merito Ray-
mundus Martini in pugione ſidei F. II. cab. III. O. 3. affirmet, Danielem a
Judæis lieet non dicatur Propheta, majorem tamen paſſim reputari, quam
Prophetarum plurimi; quod ibidem ulterius ipſe, & adhuc copioſius
Joſephus de Voiſin probat, in annotat, ad h. l. LH. 294 ſq. Iſtud autem
diſcrimen, inter prophetam publico docendi muneri præfectum, & eum,
qui vaticinandi ſaem dono polluit ac facultate, e Chriſtianis Doctoribus,
utut exploſerit Leusdenius Philol. Hebr. Diſſert. AlII. Re 29. h. gt. multi

tamen ſuo comprobarunt ſuſtragio; e quibus Joh. Druſius P. I. annotat.

in N. L. p. &. Peccaut, inquit, qui Danielem bonunt in ordine Probhetarum.
Nam & David Prophbeta fait, & tamen ab ipſo Chriſto excluditur ex hoc
Aliud eſt, eſſe Prophbetam, aliud eſſe in Prophetorum ordine. Pa-

ordiue.
4y. q. inter illos

riter b. Carpzovius Diſop. Academ. XXVII. J. 27. B.

diſtinguit, quibus Deus prophetandi munus certa vocatione impoſuit,

quod de Samuelé, Jeſaia, Jeremia, Amoſo, aliisque manifeſtum; & eos,
qui prophetandi quidem ofſicio publice non defuncti, ad ſcribendi tamen
miniſterium adhibebantur a Deo, eoque fine peculiarispiritus Sanci affla-
tu inſtruebantur, in quibus poſt Davidem & Salomonem, Danielem quo-
que numerat, Esdram, Nehemiam & Mardochæum.
Diſput. IX. b. 227. Colligit, Judæos Danieli Propheticam non denegare di-

gnitatem, quantumvis librum ejus in tertium ſaltem librorum Canonicorum

ordinem retulerint. His fimilia vide apud Campeg. Vitringam in tgbο
doctrinc Prophet. ap. IV. S. 2. ſq4: P. go. ſꝗ ubi cauſas relati Danielis libri
inter Pagiographa allegat, quod libri ejus pars magna hiſtoria ſit, & qui-
dem Chaldæa lingua conſcripta: & ipſe genere atque inſtituto vitæ, Pro-
phetam non ſit profeſſus, ſed potius in dignitate Politica ad finem Vitæ

verſatus; viſa autem ipfſi plane extra ordinem, & rarius per vitam obti-

Etſi vero recte habent, quæ de munere docendi ac prophetan-

is exuendus dignitate non eſt, nec poſtremo inter illos loco collocandus.
Nam & Chriſtus ipſe Prophetæ elogio eum ornat, Matth. XXIV, 15. &
nullo prorſus deſtitutus revelationis divinæ genere, Prophetarum reliquis
paria per omnia fecit. Siquidem tum ſomnia vidit dormiens c. II, 19.

Unde in proæm.

4 f f fhfhfufhfhfhf f

VII, 1. tun

angelorum
ſtaſin raptus,
rum prætert
pellinit e. I
17.ſg. Cun
t Melliam
1 43. in e
Preripuiſe⸗
Meſſiæ obnin
viſſimasgnoe
genntinum àm
e Oliſlitos ex
cepit, & llin
ad ſeram pol

,; que ſole e

Iare, &a Mait
D. Geietush⸗
contra udeht
1. I. K. S
R2 BG.
feii eriptot
Um. bolen
ti tenent; P
udxorum ve
Notliſſe teſte
küne hattes
iel Hierom,
tundemque 1
nonr. Epoe
Uumenn, 5. 1
ſeitentiam
erat, Weatur
Mümheranur)
exploſd⸗ oo⸗
licit, qui Dn
Iudeis Aben

6

r aet Otidtt.
Pphi Cette
EelSavlI.
m meponit.
35 enne
merito Ny-
DDanielem a
epurni, quan
huc coioſius
ud autem
Qum, & eum
Dodoribus,
. he Hl, ll ti
P. I. annotot.
Prlcpbetorun.
Muditurex hor
m ordiue. Pa-
ſ, inter ilvos
one impofuit,
eNam; & eos,
ibendi tamnen
us Sanchi afle
“ uo⸗
e in orben.
8 neyne Ii-
eCmmienmm
Hingatnn 11 tho
Darie lis lis libti
tlaſt 8 D
umſitr e⸗
10 finem Vite
er Vtann Ohti⸗
10 propber pheten-
Opheticat tamen

Penlenin

. YVIV. 1 &
rumlel gui⸗
Vll.

miens 6,

VETER. TESTAM. l 231

VII, I. tum vigilans oblatas excepit viſiones c. VIII, I. X, 4. F. tum & per
angelorum collo Oquia de rebus futuris edoctus c. N. tum denique in ec-
ſtann raptus, mentis paſſus eſt emotionem c. VII. 27. 28. X, 7. 8. Alio-
rum præterea ſomnia omni kumanæ ſagacitati ˙ Fepeneræ, prompte ex-
pedivit c. II, I7. divinamque dextre interpretatus eſt Scripturam c. V»
17. ſqq. Cumque Pr ophetarum V. T’. partes cumprimis in eo eſſent ſitæ,

ut Meſſiam Prænunciarent, & Parta ipſit lus merito beneſicia celebrarent, Act.

X, 43. in eo ceteris omnibus, unum forte ſi excipias Jefaiam, palmam
præripuiſſe noſter c. VII & IX, videtur, adeo ut quo Propius a diebus
Meſſiæ abfuit, eo illos conſpedius cognoverit ioſe & prædicarit. Gra-

viſſimas quoque regnorum & rerum publicarum viciſſitudines & Perlodos,

De Da-
niele.

gentium & maxime eccleſiæ fata, al iosque longe temporum intercapedi-

ne diſſitos eventus, variis ſub iymbolis ac emblematibus ſibi revelatos per-
cepit, & divino ſuggerente Spiritu, literarum monumentis conſignatos
ad fſeram poſteritatem transmiſit c. XI. XII. Hæc & alia rerum momen-
ta, quæ ſole clarius Prophetæ 2glwzce Danieli vendicant, copioſius decla-
rare, & a Maimonidis exceptione liberare, operam dederunt e noſtris b.
D. Geierus prolegom., in Dan. & 7. p. y. qa. e Reformatis Joh. Hornbeck
contra Judæos prolegom. p. 4 I. ſq. Herm. Witſius Lib. I. Miſoellan. Sacr.

c. XIX. F. 18. /4. P. 2 4. & Dav. Knibbe Hiſt. Prophet. Lib. II. eab. G.

JG. 2. p. 336., ſqq. Poſt hæc iſtud quoque Danielis in laude ponunt Pon ti⸗

ficii Scriptores, quod Eunuchus fuerit, aut certe cœlibem transegerit vi-

tam. Poſterius Corn, a La Ppide, Sanctius, Maldonatus, aliigue bene n ul⸗

ti tenent; prius, poſt Joſephum Lib. X. Aartgu. Jad. cap. XI. P. 34). &
Judæorum veteris quosdam, e quorum traditione iſtud ſibi hauſtum in-

ſtianæ patres, Origenem bomil. IV. in Etech. Metxaphraſten in vita Da-
niel. Hieronymaum libr. I adverſ. Zovinian. & Comme ent. in c. 3. ſäuic,

tandemque: in Vap. I. Daniel. e recentioribus tuetur P. D. Huetius De-

niat vintar
nilm?

notuiſſe teſtatur Hiero⸗ nymus, poſt antiquos quosdam eccleſiæ Chri-

monſtr. Evang. Prop. IV. de Prophetia Daniel. G. 2. Julius Bartoloccius

tamen, P. II. Biblioth. Rabbin. p. 29g. utut Primo inclinare videatur in

ſententiam affirmantem, quia Aſch penazus, cui cura Dan ielis commiſſa

erat, vocatur Magiſter, præpoſitus & rector Funuchorum, inter quos con-
numeratur Daniel, ſub finem certe hujus diſiquiſitionis p. J701. difcuſto ac

exploſo, quod ex Jeſ. X XXIX, 7. peti ſolet, dubio, calculum fuum iis ad-
jicit, qui Danielem, cum ſociis ſuis, caſtratum fuiſſe negant. Ita ſane ex

Judæis Abenfra comm. ad c. I. Dan. v. Z. E DN NEPN N
drdn 2 D PS Nen ep 2

De Da-
niele.

α

2 3 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

32) ſednon invenies in Daniele, quod ipſe fuerit caſtratus: quin potius de

eo, & ſociis ejus ſeriptum eſt (v. 4.) pueros, in quibus non lit macula ulla:
& verba excludunt omnem caſtrationem, &c. Unde Magiſtri in Cod.
Talm. Sanbedrin cap. II. p. 92. col. 2. circa med. verba iſta verſus guar-
ti ita exponunt: & N O Wnde ne gui-
dem macula, quanta eſt incifio ſcalpelli Chirurgict, in illis Fuit. T'am
autem atrocem corpori maculam inurere caſtrationem, ut illam paſſi a

ccœtu Judaicæ eccleſiæ arcerentur, ex lege divina Deut. XXIII, 1. conſtat.

Hinc veroſimile non eſt, illam v. 4. deſcriptionem in hominem quadrare
exſedum. Cum autem omne affirmantium præfidium in voce O*
Ef. XXNXXNXIX, 17. & Dan. I, 3. fit ſitum, dudum obſervarunt viri docdti eam
non ſpadonem ſemper denotare, aut exſectæ virilitatis, ſed primariæ po-
tius in aula dignitatis ac officii denominationem fuiſſe, qua cubicularii, &

qui regibus a ſecretis erant, deſignabantur, qualis Potiphar in .gypto, qui

Gen. XXXNVII, v. ult. O dicitur, quem tamen uxori, eique ſatis petu-
lanti junctum, hiſtoria Joſephi teſtatur. Vide omnino b. Geierum pro-
legom. in Dan. u. . p. 4 q. & Comm. in c. I. 7. B. 29. Ut taceam, quod
Dn. D. Buddeus Hiſt. Eccl. V. T. Per. II. Sect. V. G. I, P. 765. obſervavit,
Danielem ipſum cum ſociis, nuspiam vocari utut præfecto eunu-
chorum commiſſus perhibeatur, cui alii quoque concredi potuerunt, qui
non eſient eunuchi. Quin & magnus Geierus uxoratum Danielem, li-
berisque auctum fuiſſe valide colligit ex Ezech. XIV, 14. ubi invicem

conferuntur Noah, Daniel & Jobus, tum ratione devotæ pro aliis inter-

ceſſionis, tum ratione privatæ ſ. particularis, quoad ſolam orantium per-

ſonam, exauditionis, tum ratione ſobolis, malo communi involutæ ac
intereuntis. Quod ſi itaque Daniel liberis caruiſſet, ineongrue equidem
comparatus eſſet cum Noacho atque Jobo, quibus liberorum ex tam infe-
to loco liberatio denegata. Unde S. Ignatius Epiſt. ad Philadelbhenos 6.
IV. PP. Apoſtol. Cotelerii T. II. edit. Cleriei ÿ. G. citra exceptionem Da-
niel's ullam. Jeſaiam & reliquos Prophetas omnes uxoratos cenſet. Ita
quidem cum ſumma autôritate, quamvis per varias vices, in republica
verſatus, magnam ætatis partem exegit; incertum tamen, quoto vitæ
ſuæ anno, mortem cum vita commutarit.
tum fluctuatio, & ſententiarum enata eſt diverſitas, quam poſt Sanctium
Prolegom. III. G. 12. ſtudioſe perſequitur b. Gelerus proleg. K. 9 p. §.
nec ad rem facit, incerta iſta & diſiona huc transferre. Hoc ſaris liquet,
totos Danielem ſeptuaginta annos captivitatis, Babyloniæ expleviſſe, primo
ſtatim captivitatis anno abducétum, indeque quinque potentiſſimis regi-

bus

Hine magna rurſus interpre-

M

bos cherum:
1. Beluni
1. cuiperou⸗
ſeliie de ſe
ſolvetet,o
conuumeren
bit; K illor,
(ultam, 400
eſnstiali, ſ
numerum, ab⸗
triamcum ex
jnitiain Daäl
ræi tradunt,
Pscdras enim
in patriam ren
füiſſet; neque
kegibus fuerat
cOmentum
Pewiel, a doc
Syvelim. in Bib.
celit, gnod
Mebrlone, an
ſententia ſud
nins ejt. . /
calculum kert
ran
durs zag Ti
remum ſanchi

tlndige ſehul

mnnibun ihie,

cumn ili evit
ſeriü cenſean
Mhunergo⸗
UIm exſnwiſe
- 1
Agla
Ruum, tanto
egra, nec ull

Crpe

005

luin potius
Ntmocula ula:
agihäin Cod,
erſu guar-
NNn ui.
lis fut. Tin
ut ilm paſſi 4
ElII, conttat.
ninem quadrre
in voce N
ntviri dodi eam
primarie po-
ua cubiculatii,&

rin Agypto, u.

eique ſutispetu⸗
b. Geierump
t uceam, Juod
fo. oblerſanih
Preei eunu⸗
lipotuerunt, gui
mn Danielem, i⸗
11. ubi innicem
2 Pro Ais inter⸗
n Orantium/rl-
uin iuvollte ac
olgE euie
MeX tn n iſfe
philageln .
ceptiofem
os enlet.
s in tepnblea
jen, quot Vite
auſpinel erpre⸗
m pott Canckium
oleg. 5. 4 ..
lleſnil iguet,
exp! leviſlepr Driind⸗

6 1 egi-

„

renlindn 5
0 bus

bus charum: Nebucadnezari Dan. II, 46. E vilmerodachoe

Babylone, aun Ecbatanis Mediæ, an Suſane ad Tigridem.

“ VETER. TESTAM. 233
Reg. XXV.
27. Belſazari Dan. V, 29. Dario Medo c. V, 31. VI, I. & Cyro Perſæ c. X,
I. cui percguam familiarem vixiſie noſtrum, autoremque! fuiſſe, ut vaticinia
Jeſaiæ de ie dudum ante edita, legeret, iisque permotus, Captivitatem
ſolveret, Joſephi fide, prolixe perhibet Salianus Annal. V. I. ad A. M.
5y17. §. F. /(d. 1. V. p. 2. His fi per ea, quæ paulo ante diſputata ſunt, viginti
connumeremus annos, quos, cum captivus patrium verteret ſolum, habe-
bat; & illos præterea addamus incertos, quos poſt libertate m Judæis i in-
daltam, ad obitum usque exegit, ad ſeculum & amplius annorum vitæ
ejus tractus, facili negotio aſcendet. Quis autem certum definire auſit
numerum, absque tabulis & teſtibus? Neque tamen crediderim, in Pa-
triam cum exulibus reli iquis reverſum, quin & Synagogæ magnæ, cujus
initia in Darii Longimanni imperium referri ſolent, præfuifle, quod Ae-
bræi tradunt, Elias Levita bræſat. 3. in Maſoreth Hammaſoreth, cum aliis-
Esdras enim & Nehemias, qui prolixum texuerunt catalogum eorum, qui
in patriam remigrarunt, Da anielem non tacuiſſe cenſendi ſunt, ſi in iis
fuiſſet; neque, quod Sanctius addit, gravis provincia, quæ illi a Perſarum
regibus fuerat commiſſa, liberum reliquiſſet reditum ad ſuos. Unde
commentum iſtud, quod in ρ WN princibibus caprtivitatis fuerit
Daniel, a doctiſſimis Gallis, Huetio c.I. H. g.. & Lud. Elia du Pin diſſert.
pralim. in Biblia L. I. cab. 3. b. 117. exploditur. Vero itaque propius ac-

De D⸗
niele.

cedit, quod patriæ extorris diem ſuum clauſerit, ſed incertum rurſus, an

Quævis harum

moyr, E&y

ſententia ſuos habet autores, quorum traditione nititur & fide. Epipha- ſepulzara?

nius eit. log. p. 243. quorum Dorotheus ex aſle conſpirat, prO Babylone
calculum fert: Su& y SoiNi ο Aεανναν+α BaSvNRαυ, y eigiſvm,
0 aron 2 76 νσα 760 Gacidtnαι+ deba 2 7 & o

νντι ι ag 7s Wπο ραααενα 7ragt &ττι 8Bo . Xα+. Ad ex-

tremum ſanctus Daniel Babylone pacifice mortuus eſt, & in regia ſpelunca

ſplendide ſe, ſe pultus, atque ad hunc usque diem ſe, pulchrum illius notiſſimum
omnibus, ibidem conſpicitur. Nec diſſentit ab eo laudatus du-Pin. Sed

Malunt ergo alii Joſephi ſtare traditione „qui? apud Echatana Mediæ, t tur-

rim exſtruxiſſe Danielem tradit, svrgezéαι τανατι ραατιαοπριοναα, 10

Dovαααορτι Texor⸗us ev, opus Pulcherrimum, & ſiugulari admiratione di-
gnum, tanto artificio, tantaque operis firmitate, ut ad ſuam ætatem in-

tegra, nec ulla omnino parte labefacta, aut vetuſtate deformata ſpecta-

Cagt. Fars I. M Gg retur?

cum illi de vitis Prophetarum libri, ſuppoſip ititii ſane, ſuisque temere ad-
ſeripti cenſeantur autoribus, hinc Perexigua gaudent autoritate ac fide.

De Da-
. niele.

234 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

retur: quibus cum addat Joſephus: Q7nτ1π6 &*r Hege, rös& re Mn-
νον aαυας, α IIe6ν 0.α IIρ ο⁵α α0 α7 ⁸ 9edoo. 400 1 dτ—
gis sPvesvo, I'33oαο &α ege, α rSr.ο Rer . sXρ Ti ααοια
uοος mos autem durat usque in præſens tempus, ut in ea turri ſeve-
liantur Medorum reges, & Perſarum, atque Parthorum;, ejusque cuſtodia
ſacerdoti Judaici generis hodieque eonereditur: colligunt inde nonnulli,

cineres Danielis eodem aſſervari & concludi monumento. Hæc ipſa duam
ex Joſepho repetit Hieronymus Comm. in Daniel. VUIII, 2. To. V. Olbv.

Ff. 227. A. hoc uno in diverſum diſcedit ab autore ſuo, quod quæ Echba-
tinis oſephus, Suſis ipſe locat. Nec dubium eſt, quin Suſis ad Tigridem,
quæ Plinio teſte, lib. VI. cap. 27. vetus regia Ferſarum erat, commoratus
aliquantum fuerit Daniel, anno Cyri tertio, juxta Dan. X, 14. cum decre-
pitæ jam ipſe eſſet ætatis: inde vero Babylonem regreſſus, cum nemini
veterum memoretur, a doctiſſimo Huetio cit. loc. &, qui Huetium hic
ſequitur, Herm. Witſio, Lib. I. Miſcell. Sacr. cap. XIX. §. 26. p. 2)2. ibi
diem ſuum obiiſſe creditur, ubi ſenectutem egit. Favet huic ſententiæ
Benjamin Tudelenſis Itinerarii p. S6. ſqq. qui Danielis ſepulchrum Suſane
ad Tigridem locat, & pro more ſuo fabulis pingit. Tigridem quippe,
civitatem mediam ſecare in duas partes, quas pons interjacet. Eam autem
partem, quæ Danielis oſſa condita ſervat, opibus, commerciis, hortis quo-
que & pomnceriis florere; adverſam, extremam pati pauperiem. Hinc
natam inter accolas invidiam, ortasque lites, donec tandem inter defes-
ſos hac conditione transactum fuit, ut Danielis loculus alternatim locum
mutaret, & hoc anno ab hac fluminis parte, altero ab altera eſſet. Poſt
autem, cum eo veniſſer Senigar Saas, magnus Perſarum imperator, qui in-

dignum ratus loculum Prophetæ ita de loco in locum volutari, lege cau-

tum eſſe, ut ſpatio utrinque æqualiter dimenſo, Danielis loculus vitreo

conditorio incluſus, catenis ferreis e medio ponte ſuſpenderetur; tum

etiam eodem loco ingens exſtrueretur Synagoga, quæ quibusvis e toto
orbe accedentibus, ſive Judæis, ſive peregrinis, ad preces fundendas pa-

teret. Ad hunc usque diem ait, Danielis loculus e ponte dependet. Inter-

dixit etiam rex, ne quis ullibi in flumine piſeationem intra milliare, ſive
ſaperiori ſive inferiori ſpacio, exerceret, idque in Danielis honorem. Pau-
lo aliter penſilem hanc Danielis urnam R. Pecachias in Itinerarii capb. 9. de-
lineat, non tamen multum adeo a Benjaminis fabula alienũs, cujus com-
mentum vide apud Schickardum in notis ad Diſſertationem de feſto Purim,
& ex Schickardo ap. Witſium c. 7. & b. Geierum proleg. in Dan. p. 9. ſqj.

Quamcunque ex his ſententiam fueris amplexus, ſaniorem tenebis illa,
quam

ſaxrd eenal

Guam Corn
Cam in .
Phyrogenit
tribus ſoci
b Attalo,
Vel loco.
ritate in ee
ſCto, ju
modo men
dinandor
ſi.ad W.
Azatix, &
jicemque
Haud Gabie
em, hane
paucisque:
10 augent h
udu .
M Eucſun
poſt P erell
tinacfthera
Korliſit, rer
pott Reinet
cuſſit & ex
menti dc 9,
catalogum
Nihil de ill
itum elle .
Ourid cui 4

Reet
(ſoris eonen
Gicatum d
um Magig

605

riene .
ranm 8.
i iehen
it lri ſine.
A uſodt
Nde nonulli,
la ANNm
2 In L. 0
od gurkeba⸗
840 Tigeitem,
t commoretus
1l cum gecte⸗
Scumn nelnini
Huetium hie
26,5, 272 ihi
Huic ententie
lchrum Suline
Nilem gwippe,
et. Eam alltenn
is horts quo-
dei jem. “
m inter detes⸗
ernatim locum
1a el ſeet. l
erator, 4i in⸗
ter, le ge C⸗
Poculus Vitreo
deretut, tülht
dibunis e 1010
fancdendase⸗
gendet. Iuttt-
u niliorl, ve
honofe. eiur.
erurüilii. ge⸗
is, cujus conn⸗
Ge ft, fifel. Purinn
, Don. , .

enebi l⸗
gvam

VETER TES FAM. 235

quam Cotnelinsa Lap. in fronte Commentarii ſui, iconi Danielis ſubje- De Da-
Gam, & in prolegom. n. S. P. 1256. repetitam, ex Vetuſto Codice Baſilii Por- niete.,

phyrogeniti Imper. nec ſi ſibi perſuadere potuit, nec aliis, quod Daniel eum
tribus ſociis capite tandem ſint plexi ab Attico, vel ut in prolegom. ait,
ab Attalo, adeoque martyres occubuerint, incertum autem quo tempore
vel loco. Sua quidem hoc commentum non omnino deſtituitur auto-
ritate in eccleſia Græca, hauſtum Cornelio ex Menologio Græcorum
MSCto, juſſu Baſilii Imperatoris, Seculo X. concinnato, quod ſex tantum-
modo menſes Græce complexum, & a Petro Archudio latine verſum, Fer-
dinandus Ughellus Jv. VI. Italiæ Sacræ p. Iocg. inſeruit; cujus p. 1162.
N. ad XVI. Calendar. Januarii memoria ſanctôrum puerorum, Ananiæ,
Azariæ, & Miſael, j juxta cum ſancti Danielis Prophetæ celebritate refertur,
iidemque omnes ab Attico rege, capite damnati & cæſi memorantur.

Tiaud dubie ex eodem Menologio, Menæa Græca verhis tantum non iis-

paucisque achectis verſi bus temere confirmant, quin etiam novO ſigmen-

to augent ls verbis: σα„½6 4 1vhis ρα° õ væ Ye Aτ 6*
7 60 Ser Ye aα. s* & Te syre“ OW⁰ρ Er a rn rs*†⁹nαοα, *n.! 15
ααασ ℳ.α r ⁸ Kogis jον* l'oS& XoS, r νναοιανν. 40 7α.

ARv ke νανντοοο.,. . Ml Angelus autem Domini ſubtlata eorum corpora (quibus
poſt perpeſſam cædem, amputata capita divino miraculo juncta & agglu-
tinataſfuerant) detulit in montem Gebal, ubi per quadringentos annos ſab
Jfaxo recondita, in reſurrectione Domini noſtri Jeſu Chriſti, & ipſa reſurre-
xerunt, rurſumque obdormierant. Sed enim portentum iſtud fabulæ,

poſt Reineſium Lib. II. Var. Lect. cap 13. P. 232. b. Geierus quoque diſ-

cuſſit & exploſit. Sane etiam Bailletus in vitis Sandtorum Vet. Teſta-
menti ad d. XXI. Julii, ad quem in Martyrologio Romano Danielis, in

catalogum Sanctorum relati, memoria in eccleſta Romana celebratur,
nihil. de illa fabula habet, ac forte plane ignoravit, tale quidpiam tra-
ditum eſſe; neque in hiſtoriam regum Perſa⸗ arum & Aſiaticorum ullus oc-

currit, cui Attico fuerit nomen.
III.

Hrc tanta igitur Scriptoris purpurati dignitas, haud parum ſplen- Libri ſeri
doris conciliat vaticiniorum ejus volumini, in Codice Hebraico ſuper- Ptor.

ſtiti; cujus tamen Præcipua hæc laus eſt, quod a Spiritu S. in calamum

dictatum, divinæ eſt originis. Utrumque quo minus admittant Judæo- mwipugna
rum n Magiltri, commune ipſorum prohibit ſcitum, quod extra terram zus,

HD Gg 2 ⸗ ſanctam

236 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
me potius

ſanctam nulli Prophetarum comtingat Qeorvevslæ, quæ quippe in præro-
AIgument

gativis terræ Ifraelis haud infimum tenet locum. Inde eſt, ut in Cod.
Bava Bathra cap. I. fol. S. col. J. pronuncient: n 8Oee Wn ſ ſtato term
NN I viri Synagogaæ magnæ ſcripſerunt Danielem; cujus eflati eau- leſains ep
ſam reddit R. Salomon: 3a 2, enn een e een enmis del
VR quia permiſſum non eſt. Probbetiam extra terram ſanctam literis äone, hle
(9=νατνονwvK„w)G confignari. Relinquitur igitur ſeribenda ab aliis, qui ingresſe (Kuntun, I
Innt terram (reduees ex captivitate, quales viri Synagogæ magnæ) nam foNFNUS:
Daniel manfit in captivitate. Sed quam id frivolum ſit ac nauci, jam alias un ſider 1
docuimus, & copioſe demonſtratur aàa Bartolocecio Biblioth. Rabbin. 1. SLvviſe, ſilu
II. F. 3202. ſʒ. & a doctiſſimo l'Empereur ad Jachiad p. 6. Sane enim & Aliquis toti
Moſes extra terram promiſſam Pentateuchum conſignavit, & Ezechielin- Phetumton
ter captivées ad fluvium Chebar, ſcribere a Deo juſſus legitur c. XXIVyONYY, eHehrzon
2. XXXVII, 16. nec Jeremiam Spiritus Domini deſtituit quantumvis in iigu. euh. /
Aegyptum translatum c. XLIV, I. Domino enim univerſa terra eſt, & W. M. mon
plenitudo ejus, omnisque terra plena eſt gloria ejus Pſ. XXIV, I. XXNII, udolſie n
5. nec influxus Propheticus terræ ſanctæ ullibi ita legitur adſtrictus, ut ex- Chifpiphani
tra illam viris ſanctis eſſet denegatus. Sunt hæc deliria ingenii Judaici, ler Phipptt
gloriæx gentis ſuæ nimium quantum dediti, & nihil non fingentis in gra- e, Nt T
tiam ſuorum. Easdem fere tibias cum Judæis inflat Porphyrius, qui e Tun eſus vol
quindecim, quos contra religionem Chriſtianam ſtruxerat, libris integro tumns, di
duodecimo in oppugnando Danielis codice operam perdidit, nolens 25. M, 2 X.
eum ab ipſo, cujus inſeriptus eſt nomine, eſſe compoſitum, ſed a quodam, hophet lo
qui temporibus Antiochi Epibhbanis, fuerit in Judæa: & non tam Da- A(cudere E
nielem ventura dixiſſe, quam illum narraßſe praæterita. Denique quicquid iglüte iuben
uszque ad Antiochum dixerit, veram biſtoriam continere, ſi quid autem ultrs (cce Dianielt
opinatus ſit, quia futura neſcierit, eſſe mentitum. Cui ſolertisſime reſpo- erts 1
derunt Euſebius Cæſorienfis Epiſeobus, tribus voluminibus, id eſt, oltavode- i drue;
zimo, nonodecimo, & viceſimo: Apollinarius quoque ano grandi libro hod l .⸗
eſt, vicefimo ſexto: α ante bo⸗ xbParté Methodius; teſte Hieronymo pro- lnne cAlll
&mio in Commentar. lib. I. in Daniel. T. V. Otp. f. 207. Temporum qui- Axe Cene
dem diuturnitas monimenta iſta dudum conſumſit, ut quæ empæctæ fue- Dri ſein
rint ftrophæ, quæ ſanctiſſimi operis criminationes, dicere non habeamus, nn *
d

niſ quantum ex Hieronymi commentariis colligere licet; iſtud tamen Drro u
cumprimis offendiſſe hominem conſtat, quod eventu comprobata Da tius r
. 8 . . . . * . . .
nielis vaticinia cerneret, adeo ut non tam in prænunciandis futuris, quam Pjihljoth z

in geſtarum rerum enarratione verſari viderentur. Quod tantum abeſt, rritatem
ut fuam prophetiæ cuidam authentiam deroget aut fidem, quam maxi. dſis i
me

Ppeinprero-
b ut in Cod.
beflati eN .
ſauchan lteri⸗
lin duiingrecſ⸗
2 magne) unn
nauci, ſam aliss
th. Rablhin. 1.
Cane ennin
,& Ezechielin-
gitur c. MAl,
Juantumvis in
ſa tem et,

CV,1. ANNII,

Arias tex⸗
inpenii udaici,
ngendis in gra⸗
Apyri, gene
libtis integro
eridit, Mi
,ſal s uolanß
G ron tan Di-
Denige uihtis
itmtn ultrs
migſnereſat.
igeſt Alnite.
runc,Ao: e
Hienymo /19.
Temporumqut.
e empecdhe ſue⸗
enon kubeiinds,

cet; iſtuc tamen

coimprobitd Da.
gclsfutntisunn

voch ontum obelt,
len, quum n

l⸗
e

⸗=

R

fer Philippi Caroli in Curtii Ruſi libh. animadverſ. V. p. 77. Danielis ita-

Biblioth. Rabb. P.II. p. 3og. Sed vix aliud, præter eccleſiæ Romanæ au-

. .-
„— 2„

7

VETER. TESTAM.

me potius illam ſtabiliat atque confirmet. Neque enim alio quoquam pe Da-
argumento Prophetæ dictis ſuis fidem coneiliare poſſunt efficacius, quam niele.

Z . . 1 . . „⸗ .. .
ſi ſtato tempore eventus prædictioni ex aſfe reſpondeat; indeque, quæ

Jeſaias de partn Meſſiæ virgineo, paſſione, morte ac exaltatione, quæ Je-
» S S * . .* * 5 . . . 4 1 3
remias de LXNX. captivitatis Babylonicæ annis, ejusque inſecutura ſolu-

tione, quæ alii alia ediderunt oracula, divinis edita fuiſſe auſpiciis cogno-

ſcuntur, quia veritatem ſuam eventu comprobarunt. Unde recte Hie-
ronymus: cujus impugnatio teſtimonium veritatis eſt. Tanta enim dido-
rum ſidés Ffuit, ut Propheta incredulis bominibus non videatur futura di-

rxice, ſed narraſſe praterita. Fadu denique qui eſſet poſſibile, ut ſcriptor

aliquis toti judæorum genti imponeret, & mentiretur feſe Danielem Pro-
phetam, totis tribus & ultra ſeculis anteriorem, ac perfeco dudum Cano-

ne Hebræorum? Quin imo ſi fidem meretur, quod Joſephus Lib. XI. An-

tiqu. Cab. XVIII. perhibet, Danielis prophetias a jaddo Pontifice Alexan-
dro M. monſtrataz fuiſſe, & lætatum hoc nomine Macedonem, Judæis
indulſiſſe varia privilegia, ultra ſpem & votum, dudum illas ante Antio-
Chi Epiphanis ætatem in manibus hominum verfſatas fuiſſe oportet. Con-
e — . 7 „ . — ⸗
que, ο τνupv+ lo αανα Osονιιπ Opera & ſtudio exaratum vaticinio- Rertus.
rum ejus volumen, quoad iſtud in Codice Hebræo patet, eo minus dubi-
tamus, quo clariora ejus rei veſtigia liber ipſe prodit, c. VII, 2. 15. VIII, I.
26. IX, 2. X, 2 ſqq. XI. XII. ubi in prima perſona loquens, eundem cum

Propheta libri ſcriptorem indicat; maxime vero c. XII, 4. ubi librum hunc

⸗ . ar 8 DJ . . .
claudere & obſignare, hoc eſt, manu ſua ſubſcribere, nomineque fuo in- aita:
1 AI AiLtde

ſignire jubetur. Quæ quidem intelligenda de iis in Cc.
gnire j Qux q genda de iis ſaltem ſunt, quæ in Co- neentis ge-

dice Danielis Hebræo habentur: minime vero trahenda ad lacinias iſtas negatus.
. . ——6‚Ʒ— 2: . . , . SES
& gerras, quæ in Vulgata Bibliorum verſione ſubnectuntur, vel operi

ipfi, præter jus fasque, inſerta leguntur. Sunt illæ: 1) oratio Azariæ c.

III. 24. 50. 2) canticum trium puerorum, c. III, 51-90. 3) hiſtoria Su-

ſannæ c. XIII. 4) Belis & Daaconis fabula c. XIV. quas, in gratiam Vul-
gatæ, & ex reverentia erga Concilium Tridentinum, Pontificii Doctores a

Daniele ſcriptas, a Theodotione in Græcum ſermonem translatas, & hinc

in Vulgata aſſer vatas tradunt, cum ab Hebræis neglectim habitæ, in He-
bræo aut Chaldaico codice, temporum injuria, interciderint. Ita Hue-
tius in Demonſtratione ſua, Lud. El. du Pin, & ex inſtituto Bartoloccius
toritatem, argumentum ipſis ſuppetit, merisque cum nitantur conjecturis,
ne ſuis quidem omnibus has nænias perſuadent. Et de canonica quidem
= Csg 3 earum

4

237

X

De L)a-
niele.

238 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

15

earum autoritate paulo poſt diſpieiemus; nunc de ſcriptore monuiſſe ſuf-

ſiciat, Græculum quendam haud dubie easdem procudiſſe, quod in Suſan-
næ hiſtoria, nota illa verborum v, èð

v7o&α& ducta paronomaſia, in Hebræum vel Chaldaicum idioma plane

ut & oni-
eriticis.

Argumen-
tum.

non quadrans, ad oculum demonſtrat. Quod dum diluere Huetius ſa-
tagit, tam frigide ac jejune cauſam perorat, ut à doctiſſimo Witſio tan-
tum non cum ſibllo explodatur Miſeell. Sacr. Lib. I. cap. 19. §. g0. ſdj4.
Quæ demum Onirocritica Danielis, vel Conjedtorius Danielis, aliaque ad
ſomniorum interpretationem ſpectantia, ſub ejus nomine feruntur, com-
muni doctorum hominum ſuffragio, apud Huetium cit. loc. G. X. Scipion.
Sgambat. cit. Ioc. àH 375. & D. Fabricium Cod. Pſeudepigr. Vet. T. num.
224. p. 1130. g4. repudiantur, nec vel minimo gaudent, quo fidem ſibi
concilient, documento. Ita quoque de altero vaticiniorum Danielis libro
tenendum, quem inter Apocryphos refert Synopſis Athanaſii I. II. Obt.
p. 137. atque 7 Aαοι Vevden 7ααιοι vocaat, ex quo credi poteſt, forte
nonnulla ex iis, quæ Danieli tribuit, vaticinia deſumſiſſe Pſeudo- Epipha-
nius, qui in prophetæ noſtri vita, varia ejus oracula refert, quæ in ejus
volumine fruſtra requiras. Oͦ́”ò”MV
Argumentum libri partim res geſtas exponit, cum ad vitam, fata, &
utramque Prophetæ ac ſociorum ejus fortunam ſpectantes, c. I. III. VI.
tum ad imperii Babylonici & Perſici vices ac mutationes, regumque hino
flagitia, hinc coêrcitionem & ponas, pertinentes c. II. IV. V. partim & po-
tiſſimum quidem, in graviſſimis & arduis perquam vaticiniis verſatur, quæ
quatuor viſionibus prorſus admirandis comprehenduntur. Quarum pri-
ma de quatuor beſtüs, totidem adumbrantibus regna c. VII. ſecunda de
hirco & ariete, quibus fata regni Per ſici, Græci & Seleuéidarum delinean-
tur c. VIII. tertia de myſterio LNN. ſeptimanarum, atque de Meſſiæ ad-
ventu, ſorte, & politiæ Judaicæ excidio c. IX ultima de fatis regni Perſi-

ci, Græci, Seleucidarum, tum quoque eccleſiæ N T. & de Anti-Chriſto

c, X. ſqq agit. De priori parte, quam hiſtoricam diximus, prudenter ob-
ſervat Witſius Miſcell. Sacr. Lib. I. cap. XIX. & 365. P. 277. non eo ſolum

eam pertinere, ut narret mirabilia Dei opera, ber maximos reges, vel cir-

ca eos patrata, quorum cognitio & meditatio eccleſiæ omnis ævi utilis-
ſima eſt; ſed præcipue eo eſie deſtinatam, ut prophetiis Danielis fidem

adſiruat. Nihil enim hic fere contigit, ubi non Daniel aut ſocii ipſius

interſint, ſemper uti exempla virtutum & intemeratæ pietatis. Imo vix

uidquam eſt, ubi non vis Prophetica Danielis, & familiaritas ipſius cum
Autd 5
G eo;,

Deo, ſiupen
nencdla, ſye
concilinda
elt, ampliſi,
morurn tuntt
lum, oboc
cE icillirud
ulti ex ho
Daraturi, n
gumentoca,
& excifone,
taminibus ac
rum tamn afe⸗
Mru, ud
ſit, uet, 6
5 Pralun
vi res N
NNS Ta 8.²
2is a
Sey Norm
hatorir
lm ea, gne 4
nifconit, nn
u inte . ſ 7
iſum hurtci
Theodoreto
Pellar frile
umnis, &
Mdi e ihl
Lerertur meli
1 leemn
cenan n,
ſ iu
A

. hoſtre explet

&K Conditione

60s

e monuiſſe ſaf.
quodinduſin-
1 oA 18
nidioma phane
Hetekluetiusſa⸗
mO W tſio tall⸗
in der .
ieli, dindte ad
feruntur, cum⸗
N.K . Sipion.
r. Vet. I. Mun.
quo ſiem übi
, Denielis itH
anaſi 7.11. Ci.
rediporelt,torte
Pſendo- Epiphi-
fer, gur inejus

10 Vitum tirn, &
1es e.l. Il. Nl.
regumque ine
.V. Tortin &o:
isverſarub air
r. narmn gri-
.Vl ſaund, da de
rum Gelinemm-
ge de Mell Be al-
ſaris leyl IPerk-
& Cedn eAnti. Chriſto
whulene ob⸗
. non eoſolumn
s teges, clar⸗
Onhnis l zutilis
is iDnieſs d ien
l aut ſocii! ſus
“ lmon
liatitis pas e

Deo,

VETER. TESTAM.

2˖9

Deo, ſtupendis ſe Prodant indiciis; ſive inſomnia memoranda & expo- De Da-
nenda, five arcana revelanda ſint; ſive denique prodigiis ſine exemplo, Diele.
concilianda Prophetæ auctoritas. Poſlerior autem, quæ Prophetica Pars
eſt, ampliſlimum velut orbis theatrum pandit, & luculentum, non proxi-
morum tantummodo temporum, ſed omnium fere ſeculorum ſpectacu-
lum, ob oculos ponit, atque utriusque tam facræ quam profanæ reipubli-
cæ viciſſitudines ordine & perſpicue exponit, adeo ut haud immerito,.
multi ex hoc libro incomparabilem rerum futurarum cogniticnem com-
Paraturi, memorentur c. XII, 4. Præcipuum tamen in univerfſo libri ar-
gumento caput de Chriſto eſt, Redemtore orbis, ejusque tum redemtione
& exciſione, tum glorioſa exaltatione, tum regno ejusque progreſiu, cer-
taminibus ac anguſtiis; ut jure ei tribuat Hieronymus, nullam probhbeta-
rum tasm abherte ixiſſe e Chriſto. Non enim STolum ſorihit, eum eſſe ven-
turum, quod eſt commune cum ceteris; ſod etiam, quo tempore venturus
ſit, docet, & reges per ordinem digerit, & annos enumerat, as manifeſtiſſima
Nig ena Pranunciat, proc»m., Comment. ad Daniel. T. V. Oop. F. 267. D. &v
cN cnαν‿ τοd ù- S νρονdb* rijv 78 evαι Oe Loorjos
ν l'no Xe/sS 7 ορNα α 7αρνaαανν (6 QAαν⅞α⅞, ) 85 ν ℳι oi-
g &ι οοoα%— oας, &εια T x„ρα 7 αραα 7 v ρρρι+ 7 75
.ι τ 7 c8⁸⁹ραα TSv Sr*τν*οαNρoρ ⁰ο7 αττπατα α ο ααπι
7ια 7 73 78⁰ (78 I'gdæ gs ). g +†8 εαετι * „Wοπααν &ατο.
ryæ AWn ςũh. Multo abertius, quam alii (Prophetæ) omnes, magni Dei
2 Sawatoris noſtri Jeſu Chriſti pradixit (Daniel) adventum, neque ſo-
lum ea, quæ lBalturus eſſet, ante commemoravit, Jid étiam tempus præſi-
guißcavit, numerutmnque adſeripſit t annorum, gqut usque ad illins adven-
tum int erceſſerunt aberte pereenſitis omnil'us calamiratihus, quæ poſt ad-
miſſum perſidid ſcelus in éos (Judæos) eſſent invaſuræ, teſte graviſſimo, Scopus:

Theodoreto præfat. Comm. in Daniel. To. II. Opp. B. Sayz. Quæ eo
ſpectare facile intelliguntur, ut non Jud æorum modo animi, exilii

ærumnis, & victricis tyrannidis jugo oppreſſi & proſtrati, in fide de
Meſſia, ex ipſorum gente oriundo, confirmarentur atque in ſpem eri-
gerentur meliorem; qui ſcopus libri ſpecialis eſt, iis præcipue, qui-
bus in lucem edebatur, temporibus, & genti Judaicæ accommodatus.
verum etiam, ut omnium ſeculorum eccleſiam certiorem redderent,
de ſtato, definitoque temporis articulo, quo humani generis Soſpita-
tor carne amidus, inter mortales verſaturus, omnesque redemtionis
noſtræ expleturus ſit partes, porro etiam de regni ejus myfſtici facie
ac conditione, ſede quoque & commorandi in orbe loco, adverſa-
riis

niele.

Vtilitas.

„

2 40 INTRODUCT. AD LIBROSBIBLICOS

