e Putri

I. l. p. 1.

Daniel, comm
qui comment
I. 1. Oph. f.
Commentarion
Commentmort
in Ezech capit
get OUiienith..
huncprophete
DORETUS
tenis Crecis,

. WCIORS,

li explieztio 1

trum Grecamit

Verterit, & Latti
Iit, Willalpanch

orum incicen

e Rabbint

Merung R. 8

meonemn Had
enimn in Mhliot
ins
nn nun
inifiones ſeiti
nondum ſubje
e nolrit
Gas, v. D in-
X U *

l Capp.

Kaanis n
. PAN

1 V, W, im

ntatec, AaXAIII,
las, Idumeisin⸗

et. c. RVVI.
kuntioni gentis
I. & Judeorum

Chrictum e. NL.

tam Orientein

c. Flll.

ciren culum 8

terte c. A.
proynetir

1 n

WVI.

VETER. TESTAM.

219

X. D Dee Eze.

Commentaries in Ezechielis librum concinnarunt

e Patribus CREGORIIUS M. cujus bomiliarumlibri I. extant Opp. Commen-
J. I. p. 1177. HAYMO Halberſtadenſis, cujus in Ierem. Ezechielem & tarii

Daniel. commentaria exc. Coloniæ in 8. A. 1531. 1533. HIERONYMUS,
qui commentariorum in Ezechielem libros quatuordecim compoſuit,
fI. V. Opp. f. Iy6. ORIGENES, quem complures in Ezechielem tomos

commentariorum ſtruxifle, ex fragmemto colligitur, quod e XX. tomo

commentariorum ſtruxiſſe, ex fragmento colligitur, quod e XX. tomo
in Ezech. capite XI. Philocaliæ aſſervatum, Huetius repetiüit in Opp. Exe-
get. Origenis p. 200. Hieronymusvwero quatuord ecim ejusdem homilias in
hunc prophetam, Latine vertit, quas vide in Opp. edit. Lat. T II. THEO-

DORETUS, cujus Otp. I. II. f. Zoo. interpretatio in Ezechielem, ex Ca-

tenis Græcis, Jac. Sirmondi opera excerpta legitur: RICHARDUS de
S. VICIORE, cujus de viſione Ezechielis, tum & de templo Ezechie-

lis explicatio omo II. Opp. extat, Pariſiis fol. A. 1588. CATENA M Pa-

trrum Græcam in Vaticana Bibliotheca extare, quam in uſus quoque ſuos

in viſiones Jeſaiæ, Ezechielis & Zachariæ, MSCti ſolum extant, prælo

verterit, & Latine ab Hieronymo Brunello redditam ſuis locis inſerue-
rit, Villalpandus præſatione Commentar. ad Exech. teſtatur, ejusque Scri-

ptorum indicem ob oculos poſuit, Dn. D. Fabricius Bibliotb., Greceæz
ol. VII. o. Zc. KLM. l r
e Rabbinis, præter eos, qui in omnes Prophetas poſteriores ſcri- Rabbino.
Pſerunt, R. Salomonem, R. Dav. Kimchium, Abarbenelem, & R. Si. rum:

meonem Had darſchan in gJalkut, nullus, quod ſciam, typis excuſus. Quos
enim in Bibliothecis ſuis allegant Bartoloccius, & Plur. Rever. D. Wol-
fius / OR WR. JOSEPH. GECATILIA, vel Gicäliah, in
NDTTD Op, tum & π◻ ◻ OPα R. ISAACUM filium David

7

nondum ſubjecti. Conf. laudatum D. Wolfium n. Sa. p. 52 4¼.

e noſtris poſt magnum Lutberum, cujus in nonnullas ſolum Peri- Luthera.
copas, V. g. in viſionem de 4. animalibus 7. IV. Witteberg. in cap. I. & norum:

XL. XXXVII. & XXKXVIII. 7. IV. Jenenſi, interpretatio extat, MATTH.
HAFENREFFERUS, cujus templum Ezechielis, ſ. in novem poſtrema
Prophetæ Capp. Commentarius, cum templi architectonica &c. Tubin-

gr fol. A. 1613. PHILIPP. HEILBRUNNERUS, cujus Loci communes

& quæſtiones in Ezechielis vaticinia, Lavingæ prodierunt in 8. A. 1587.
JOHI. PAPPUS, cujus in omnes Prophetas Commentario, ſæpius lau-

Aato, inſertus quoque ſuo loco cernitur Ezechiel; quibus Joh. Mich.

FEFeée zZ Dilher-

De Eze-
Chiele,

Keformid⸗

220 INTRODUGCT. AD LIBROS EIBLICOS

Dilherrum adde in der Propheten⸗Schule, p. 569- 6 15. ubi vitam
Ezechielis & fata recenſet.
e Pontiſiciis, OLIVIER de CUILLY, cujus Gallica in cap. I.
Ezech. interpretatio moralis prodiit Parifiis in 8. A. 161I. OH. M Al-
DONATUS, cujus in Ezech. commentarius, Jeremiæ ſubjundus exc.
Lugduni in 4. An. 1I61I. & Parifiis in fol. An. 1643. FABRIC. PAU-
LUCIUS, cujus in libros Propheticos Comment. Romæ prodiit in fol.
An. 1625. HECTFOR PINTUS, cujus Cômm. in Ezechiel. Salman-
ticæ in fol. An. 1568. & Antwerp. in 4. An. 1615. excuſus eſt: CA-
SPAR SANCTIUS, cujus in Ezechiel. & Danielem Commentarii pro-
dierunt eum Paraphraſi, Lugduni, folI6:9. HIERONYMIUS SAVO-
NAROLA, cujus ſermones in Ezechielem Italici prod. Ferrariæ in 4.

An. I516. PELRUS SERRANUS, Complutenſis eceleſiæ Canonicus,
qui in Ezechielem Commentarium edidit Antwerpiæ in fol. An. 1572

1609. HIERONYM. PRADUS &- JOHANNES BAPTISTA VILLAL-

PANDUS, Socii Jeſ. qui ſplendid 0 opere, amplifſimos in Ezechielem

Commentarios condiderunt, ita ut Pradus priora Cap. XXV. reliqua
vero ad finem libri Villalpandus. vcali filo & communicatis conſiliis,
tribus tomis compoſita enarraret, Romæ fol An. 1596. 1605.
e Reformat/s, TACOBUS BRANDMüLLERUS, cmus in Ezechi iel.
Comment excuſus eſt Bafileæ in 4. A. 1621. JODH. CALVI NUS, cujus
prælechiones in Ezechielis capp. XX. priora, Genevæ in fol. exc. A 1583.
& To. Il. P. II. Opp. habentur: JOH. COCCEUS,m, cujus Oeb. 1I. III.
p. 177. Commentarius in Ezech. legitur: GUILIELMUS GREELN-

EHIEL, cujus in Ezechielem expoſitio, Anglico idiomateicri ta exe Lon-
T 2 8

dini, in 4. A. 1649. LUDOVIC. ELAVAIERUS, cujus in Ezechielem
homiliæ, Tiguri prodierunt in fol. A. 157. OH. OEGOLAMPADIUS.
cujus in Ezechiel. Commentar. prod. Bafleæ in fol. A. 1543. A M/ N-
DUS POLANIS, cujus in Ezechiel. commentaria, Logica analyſi &
Theologica é dρρο tradita, exc. Baſileæ in 4. 1601. in 8. A. 1608. VI-
CTORIN. STRIGELIIS, cujus in Ezech. argumenta & ſcholia prodie-
runt Lipfæ in 9. A. 1564. 1579. SFEPHANUS SZEGEDINUS, cujus
in Ezechielem, uti reliquos Prophetas majores, commentarius & analyſis
proſtat: QOοAANNES TOSSARIUS, cujus in quatuor Prophetas majores
& Threnos Commentarii, ed. Baſdleæ in fol. 1588. ſuo loco Ezechielem il-
luſtrant. Quibus ABRAFIAMI GIILICHII I analyſin librorum Prophetico-
rum Vet. & Nov. Teſt. adde p. 429. ubi orde rerum ex Ezechiele per ſingu-
la capita, cum ſuccincta explicatione, exhibetur. Caput

Sder ordo
ine exe
nielem
demedu
ls gil
Plp et
Aonitas
fuerit?
Craus ſen
ᷣ Poyf
tamen d,
II.
uthenticn
tius refel,
9. V. Aut
Gu Hyne
Mjus de
nonr S
redhpinner
tarii Ret,
torlim.

1XT.lel

Aud en

num ce⸗
Phetar
Vatoninoſti
tz encomio lib
phetarumotdin
les Precedenti
Nate propher

Ubi Pitam

lien in eah.l.
ubiundns exe.
WDRIC tAU.
Prodiit nfol,
chiet, Jalmnmn
culus et: CN
nimentarä pro-
S N.
Perrariæ in 4.
ſæ Canonicus,
hfol. An. I572.
GTA VIILLAL-
n Pzechelem
1XV. 1liqu
icaus COnſli,
10 bo⸗
n Erechiel.
INUS, cujus

Ol. exc-A 15%7

us Cll. I. II.
S GRLEN.
c aipin exe len
8in kehieletn
1 4 IPAD S
3. MMN-
an znalgt 1
A tos.
Pholin u.
NUS ei
tarinsianlis
pher Ma ſores
obreclielmi.
um nlſeien

. ſngn⸗
er hng
glideh Crpat

Sodes & ordolihids,

2

VETER. TE 87 AM.
CAPUT VI.

D E PROPHETIA D

Car Jenar Danielem e P,oheefror
dine excludant? An evidentia oraculorum de Meſſia
nielem odio habeant? J. I. Libri inſeriptio. Danielis nomen, ejaui-

demque cum nomine Belſaver commutatior ortus & natalis: captivi-

tas, & quo ætatis anno ſuerit abaucias? ingeniutn G& mores, una cum

Propheta encomiise honores & munia! tybiea Obriſti rebreſentatios

dignitas Prophetica: matrimonium an libatus, & nam exſectus
Juerit gtase mors & ſepulturas an cabite plexis ſuh Attico, guod
Gracg Ferunt Menga? G. II. Libri ſeriptor. impugnatus a Judzis,
& a Porphyrio, qui ze AFutantur; conttario valide aſſertus; idem
tamen additamentis, & onirocriticis, ſpuriisaue oteris denegatls
§S IIl. Argumentume ſiobuse utilitat libri S. I V. Sermo lihri
anthoéiout, & num totus Chaldaice primum ſit ptgs ubi Hue-
tius refellitur: fasaein obſouritas; abi confutatur Cornel. a Laßs
§. V. Autoritas Ganonica, aſſerta; zageagur mpakaare a Porphyrio,
& a Spinoſa, qui cobioſe & de induſtria profti
rurſaus Jenegata aädditamentis, quz ccleſia Romana ſri Dra inter Ca-

nonicos Seripturæ libros retulit &. VII. Cbronologia quæ in zabulanz

redigitur §. VI. Partitio G. IX. Labula Synoptica §. X. Cammen-
tarii Patrum, Rabbinorum, Eutheranorum, Pontifieigrum, Reſormas
Zorüm.
PXA. bebdomadam Danielis.

Aud eundem Danielis liber, in Chriſtianorum pariter ae Judæo-

rum codicibus, locum tenet. IIIi, citra controverſiam, in Pro-
phetarum cenfum eum referunt, moti cumprimis autoritate Sal-

vatoris noſtri, dui⸗ Matth. XXIV, 15. Danielis oraculum citans, Prophe-
tz encomio Rbriſ ſcriptorem ornat; unde factum eſt, ut in majorum Pro-
Pn tarumn ordine, ultimo & quarto eum loco ponant, cum voluminis mo-
le a præcedentibus tribus ſuperetur, quin & Poſtremus omnium in capti-

vitate Prophetari coeperit.

Hinc in Polyglottis Antwer tpieni bus juxta
Ee2 0

AN IELS.

raiz lihronaizn or- Summarli=

on vidti Da- um capy
tis.

Mantiſſæ loco ſubnedtuntur CGommentarii &. eboſiti es

De Da-
niele,

igatr §. VI. ERadnm

Sedes ac

ordo libri.

De Da-

niele.

222 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ac Londinenſibus Bibliis, poſt Ezechielem, proxime ante Oſeam, Danie-
dJem videas Secus autem Judæi, qui non à per Proßhetiam, ſed
W DO à per Siritum S. conſignatum cenſentes hunc librum, ad

7 Hagiographorum claſſem referunt. Ita diſerte Maimonides
More Nevoch. P II.cap. 41. âh . . n een eden deeeen

BR21 22 & Daee unanimi conſenſu retulit gens noſtra
TRibrum Danielis inter libros Hagiogtabhos, non vero inter Prophetas. Rur-
ſus, cum Judæorum codices, alii quinque Megilloth Pentateucho, appen-
dicis ad inſtar, ſtatim ſubnectant, alii vero, ſuo loco in Hagiographis fe-

ſtuales illos recenſeant; in illis Da niel inter obum & Efram medius in-

cedit, ut in Bombergianis⸗ editionibus Venetis, in his autem inter Eſtheræ
& Esdræ libros interſefitur ut in Bibliis magnis Baſileenſibus videre licet.
Qua de cauſa, & quo conſilio judæi Danielem e Propheticorum librorum

ordine excludant, & ad tertium demum referant, ſcire ſe negat b. D. Hel-
vwicus cap. 2. dé baraophrafi ibus Chaldaiciss pariter & Petr. Cunæus de ropubt.

Hebr. lIlib. IlI. cap. 7. ratio, inquit, aut cauſa nunguai a Judzis expoſita eſt,
aut Reſt, logißſje me non memini. At enim vero cauſas allegant & Hebræo-

rum magiſtri, & Chriſtiani doctores. In illis Maimonides cit. loc, ideo

10 fachum contendit, quod Daniel æque ac Salomon nonniſi improprie &

per catachreſin Prophetæ dicantur, eo quod uterque viſiones ſuas ſomnia

confutat Comment. in Daniel. p. 16. col. g. ſqq. & Danielem interdiu quo-
quewigilantemque, viſiones excepiſſe, recte obſervat, unde nulli Prophe-

tarum fuerit ſecundus. Sed de pr ophetica ejus dignitate hic non præripie-
mus, quæ paulo poſt ex inſtituto, in hoc argumentum ſumus allaturi. Alii
ſequiorem Danieli locum ſedemque obtigiſſe exiſtimant, quod in capti-
vitate volumen ejus ſeriptum, extantioribus illis teſtimoniis divinis deſti-

tueretur, quibus ſcripti ante captivitatem canonici libri gaudebant. Ita
nimirum vir doctiſſimus Franc. lunius in prolegom. in Daniel. p. 2. Ce-

tubhim eos dici tradit αννοαας, qui Poſt illud tempus fuerunt exara-
ti, quo gens Judæa i in captivitatem eſt abrepta, nimirum, ut diſcerneren-

tur abiis Jibris, qui antea fuerant 8ια⁰οι, i. e. qui coram arca fœderis

fuerant aſſervati, confſirmatique a Domino, non ſolum interna Spiritus
teſtificatione, verum etiam externa ſignificatione & approbatione, cum
ſignorum reſponſorumque in eccleſia Dei per Ephod, Urim & Thumim,

tum eccleſiæ conſenſione, ſi igna Dei ſpeclantis, probantis & accipientis.
Nam qui libri a captivitate ſeripti ſunt, ii ſi ngularibus illis & aſpectabili-

bus ſignis caruerunt. Verum iſta, ut ſine autoritate, ac aſſenſu tum Ju-
daicæ, tum Chriſtianæ eccleii læ dicuntur, ita minus frmo nituntur tibicine.
Nam

Sʒ

— — ——

Nim & H

cclia &er

eaproptere
mus, Un.
ſcmulare no
& Kalomor
ciuntur, J
idioma can
P ſunt in
poſtos il
Pyophetas
uo quide
bin. T. I.
pheticorun
tur. Hinc
Chitatemor
ſo, nimis li
1rbitrantur.

iItt Daniel,

Pociderit,
Manhkera
veritatis vi
nant, e0 4
Autoritate,
tentiim co
e noſtris ve
rafat. in
ne leckione
Geo quoda
5.201, reker
nitio quice
keollalle, te
Cal eree

Nenmn promin

Dan. H.ſ
cohornug
uem gut
d rantei

05

ſem Danie.
hennnin, ſedl
librum, al
ſaimonides
NLEEI

bne noſtre

Npbetes, Rur-

cho, pen.

iograplüfe⸗
n medius in.
inter Eſthere
Videreicet,

umlibrorumn.

1t b. . Hel-
es de republ.
exrfoſtetſ,
& Hebreo-
t . ideo
imptopried

Sfuasſoinnia

nterdlin quo⸗
ulliprophe-

onprrlipie⸗

Alaturi. A
od in tl-

Ginimisdeſti-

debant, lt
1..2 Ce-
erunt exard-
lcerneren
1ca ſoeleri⸗
ena Spiritis
atione, Clln
ulnui,

ſnhl⸗
enln tun ,u⸗
Na

VETER. TESTAM. 2²3

Nam & Haggæi, Zacharix, & Malachiæ vaticinia poſt captivitatem De Da-
elbQdita, & jeremiæ ac Ezechielis volumina, captivitatis tempore compoſi ta; niele. 4
eapropter ex Propheticorum librorum eomplexu non exterminata vide-

mus. Unde doctifſimus Rivetus hanc in Franc. Junio ceſpitationem diſ-

ſimulare noluit Præfat. in Hoſeam, T II. Obp. p. 497. eo quod Jobus, Pſalmi

& Salomonæi libri in Hagiographorum ordinem a Judæis rejecti conſpi-
ciuntur, qui tamen omnes captivitatem anteceſferunt. -== Sunt, qui
idioma cauſantur, librosque illos, qui alia & diverſa ab Hebraica ſeri-
pti ſunt lingua, abiis, qui integri pureque Hebraice exarati legumtur, ſe-
poſitos fuiſſe; . indeque Danielem, magna ex parte Chaldaicum, inter
Prophetas Hebraice prophetantes, non connumeratum, eenſent. In.
quo quidem argumento ventilando multus eſt Bartoloccius Biblioth. Rab-
bin. T. II. f. 296. tandemque iſtud eo non valere deprehendit, ut e Pro-
pheticorum librorum ordine & gradu Danielis vaticinium jure derurbe-
tur. Hinc aliam ſubeſſe cauſam ſubodorati Chriſtiani doctores, perſpi-
cuitatem oraculorumde Meſſia, quibus de adventu ejus dudum prætergreſ-
ſo, nimis liquido convinci poſſunt Judæi, in hanc eos induxiſſe mentem
arbitrantur. Cum enim non modo Meſſiæ geſta & mortem prænuncia-

rit Daniel, verum etiam tempus curate ſignaverit, numerumque annorum

prodiderit, qui inde usque ad adventum Chriſti interceſſerunt, quin & ulti-
mam ac feralem Urbis ac totius reipublicæ eladem perſpicue delineaverit,
veritatis vi conſtricti, cum nihil habeant, quod valide his omnibus oppo-
nant, eo demum dementiæ progrediuntur, ut Prophetica ipfum exuant
autoritate, dictisque ejus pondus ſuum adimant & robur. In hanc ſen-

tentiam copioſe Theodoretus diſſerit in præfat. ad h. l. I. II. Ofpp. p. z3.

e noſtris vero b. Joh. Müllerus prolegom. Judaiſmi p. . Polanus certe
præfat. in Daniel. a Judæis nonnullis in Moravia ſe accepiſſe teſtatur, quod
ne lectione quidem dignum habeant Danielem. Et facit huc, quæ de Ju-

dæo quodam doctiſſimo b. Frantzius diſp. X. Scholz dacriſi. cior. Ih. z. ſj.

P. 251. refert eum a b. Troſtio in Frantzii ædes ad prandium adductum,
initio quidem invitatum humaniſſime, ad colloquium deſcendere, plane
recuſaſſe, regerendo, ſe non diſputationum cum Chriſtianis faciundarum
cauſa peregrinari: Perſuaſum tandem, ſententiarum placidam collatio-
nem promiſiſſe, cui eum Frantzius pro adventu Meſſiæ argumentum ex
Dan. IX. ſolvendum propoſuiſſet, illum ad Danielis mentionem totum
cohorruiſſe, ſignifieantem, ex Daniele non eſſe diſputandum, alioquin ali-
quem aut Pbreneticum, aut bæreticum futurum. Ubi adjecta ernοροααια
b. Frantzius obſervat: nimirum coii ientia convincuntur Judaihodierni,

fni

22 4 INTRODIGT. AD LIBROSBIBLICOS

Mehhu jamdadum peractam. Ne vero arcanum iſtud prodant, ſtudioſe
cavent, ordinique ſuo præpoſtero aliunde quærunt colorem. Hinc
Abarbenel „quantiscunque demum laudibus extuliſſet Danielem, ratio-
nem tandem, cur inter Hagiographos relatus ſit, redditurus cit. oc. fol.
17. Col. 3. factum id eſſe contendit ) Q2 150 92 ſécundum modum
ſeriptiouis eus, eo quod Prophetæ, Dei mandato & inſtinctu ſcripferint,
Daniel non item, quippe qui, ſuopte motu, ſcriptioni ſe accinxerit:
DO e Dn eee eeen PzEPPD ON 3è2
W Dn eeen eeen ee eeenen nen
10 & O n ee ee ren e ennn 19222
ñä N APNPDA W eee Denne e
:N1 Ecce Daniel ſeibſumexcitavit, ut ſeriberet per Spiritum S. nem-
pe biſtoriam Nebucadnezaris, ejusgue ſomnia, Belſazaris iten: & Darii &
miracula, ſibi & ſociis ſais Babylone Jacza. Atque iccirco liber bic eſt
numero Hagiographvorum, non Prophetarum, gui ſeripti ſunt & facti man-
dato Dei, ſecundunz peropheticz cognitionem. Quso ſane pacto ſcriptum
mere humanum evadet Daniel, non divinum. Ut neſeiam omnino, quo
jure Judæorum cauſam perorare potuerit Sixtinus Amama præfat. ad
Lect. in Eccleſiaſten Salom. To. alt. Critic. Sactor. b. Iy2b́”. ubi ad hunc mo-

fortiſimum iliud eſſe angeli orgumentum, ud probandum, exbibitionetn

dum hæc omnia eludit: Maxime in hoc ordine ( libhrorum Biblicorum lu-

daico) mirantur nonnulli, cur Daniel inter bagiegraphos ſit relatus. Sunt,
qui boc Juctum dicant ex odio & malevolentia Judæorum erga Danielem,
propter inſignia &jus de Chriſto teſtimonia. Seg bi digni non ſunt, guibus
reſpondeatur. Iniquum certe Judæorum in Danielem animum ea, quæ
in medium allata funt, luculentius produnt, quam ut vel emolliri ſatis,
vel plane iſtud negari poſſit. Confer huc etiam b. Friſchmuthi diſp. de
Seripturæ in legem, Prophetas, & Hagiograbba diſtinctione, Jenæ A. 1665.
habitam cap. II. §. 5. ſdd.
Inſcriptio. Inſcribitur pro more Propheticorum librorum, nomine autoris
DANIE fui )N oνααπ, Daniel, ut conſtanter in prophetia ejus legitur, ſed

LIS no0. Ezech. XIV. I4. 20. absque Jod dageſſato, N habetur. Id nominis

Me — . .
E; parum abeſſe cenſet magnus Geierus noſter prolegom. in Dan, p. 2. àa n0-

mine Dan, cujus interpretationem redditura Rahel mater OrON en

inquit, cauſam meam egit, vel pro me ſententiam tulit Deus Gen. XXX, 6.
Sic itaque Daniel idem fuerit, ac: Judicavit pbro me, vel, Judex, vindéX-

que meus eſt Deus. Traxit hoc nomen ſtatim a circumciſione noſter; per-

mutatum
ſammiliam à.
minatione
lſeunditu
compoſitu
feddit: 0
eſinat.
Genus e)
inexhauſe
cap. / al
Neqce tar
ethnice 0
jule collig
concllubet.

MXVI4.

ritu Druus

tuck 3. obſe
Meiſnertis
A. 1020. hL2
lbt ſi er
Bibliothere
it in vile
Mrum gatt,
ſent. (ke

.
Horum Der

VIII, 2. N
ditis Pju
ege ray

re duxit 9

2. Cle .
,. le

7 ren Gbaan
InCertum
UnduN No
lonio mem

ulener gu⸗

Ciroꝛ

eniitioenn
nt, diofe
em. Ninc
elem, rito-
atit, Lol. l.
dun rOA
ln ſüg inſe ſrint,
ſ ccinierit:
NN

PO .
dn 9

õ
itum S. rn-
Darüi6
iir iegler
fali Mal-
d ſcriptam
OmninO, 90

ma hrafat. al

bi ad huncmo⸗

Piblicorum Iu⸗
alutus. ,
jgu Denitlenz,
uu ſant, til
üimum ei ile
emolin i ſaris,
murki iſ.
leur A 6.

votnine zutotis
u
l nomiii
“ .2 1nd
97 )
i ,

DWW

mutatum poſtea, cum e captivitatis ſqualore in Babylonii regis aulam & De Da.
familiam accerſeretur, ab eunuchorum Præfecto, cum Chaldaica deno- niele.
minatione EEE Beltaſſar, quod ex nomine Belus, verbo SUU
abſeonditus eſt, adſervavit, & a recondidit, in theſaurum repoſuut,
compoſitum, arcanorum Beli ind'cem & cuſtodem, vel, ut Franc. Junius
reddit: condum promum, aut AsSv, ſeu ſacet dotem myſteriorum Beli

deſi ignat.

denus e Megaſthene, apud Euſebium prodidit, fuſiusque expoſuerunt,
inexhauſtæ lectionis duumviri, Gerh. Joh. Voſſius Lib. I. de Theol. Gent.
cap. 24. & Lib. VII. cap. 2. & Joh. Seldenus Synutagm. II. de DIs Dris abp.t.
Neque tamen iſta nominis mutatio, ſuperſtitioſæ cujusdam imitationis
ethnicæ documentum præbet, ut pueros iſtos Hebræos idolis dedicatos
inde colligamus; ſed civilem potius iſte ritus dignitatem denominatis
conciliabat, ut ex Joſephi Gen. XLI, 45. Eſtheræ c. II. 7. Eliakimi 2 Chron.
XXXVI, 4. exemplis conſtat, & copioſius ex iis intelligitur, quæ de hoc
ritu Druſius Lib. XII. Osſervation. cap. 3. Glaſſius Lib. IV. Pbilol. ſacr.
tract. 3. obſerv. I1 P. Sgo. (9855.) Geierus Comm. in Dan hg. p. 5o. Balth.
Meiſnerus Scholæ Bab'yglonicæ ſ. Diſputat. j in cap. I. Danielis, Wittebergeæ
A. 1620. habiteæ F. 49. & b. Parens im Gränenden Gebeinen T. I. B. ðè
IOö4 ſq. erudite monuerunt.
Bibliothecæ Hiſt. Sac. V. T. p. 1006. Daniel & ſocii gati potuerunt, inquit,
ut in oivilem uſum, ab hominibus exteris ita appellarentur; non erat il-
lorum pati, ut diis illis conſecrarentur a quibus nova ſortiti nomina es-
ſent. Ceterum Danielis nomen commune noſtro fuit, cum quodam fi-
Nornm Davidis I. Chron. III, I. nec non uno poſterorum Ithamaris Esdr.
Natales hujus Prophetæ ſatis Præfidenter Epiphanius - prodidit oreus:
de vitis Prophetar. c. A. Zv. II. Opb. b. 242. Srog A6) v 6X s 1 80α
yS: 8 T SSo.ν 7775 αονM dWια, -
Be OeSo6α* ri νοτdoα ,7)RXiραιαοα½ LeosgeAN.
unere duxit originem, quod in Palatinis officiis principem locum obtinebat.
Natus ſt in Bethabora ſuperiore, haud procul Hiero Nolymis: quin & libe
2. adverſ. bareſ. bar. PlV. cabp. 3. 1. I. Orb. p. 4706. Patris nomen addit:
οροννινανςπαν 1 8 AWνασ&α 10* 7ατHροα ααν 7 vα αοο½ι 84** Danielis Pa-
trem Sabaam (Hebræi Zibcham diçerent) fuiſſe quendam aucebimus: ſed SJÿMB
incertum, quo autore hæc aſſerat, & qua fide.
undum noſtrum facile crediderit, qui Dan. I, 3. mandatum a rege Baby-
lonio meminerit, ue de ſiliis Mael, & de ſomine regio, & de magnatibus,
juenes guidam Feligantun; ; quod prædictioni eſaiæ 2. Reg. XX, 18. &
Cerpz. Pars III. FPFf Jeſ.

VIII, 2.

VETER. TESTAM.. 22

Belum autem & Beltin, Numina Chaldæis culta fuiſie, Aby-

Hinc recte Chriſtian. Schotanus Y. II.

3 ysvvSO ev
Is de tribu Juda ex eo ge-

E tribu juda quidem ori-

dliele.

viſſimis implicaretur turbis. In aſperrima enim tempora Danielis inci-

.

226 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Jeſ. XXXIX, 7. reſpondet, fore ut de Hiskiæ filiis ſumantur, qui ſint eu-

nuchi in palatio regis Babelis: unde Hieronymus Comment, in Dan. I.
27. Tb. V. Opp. f. 269. D. recte conchudit: nota, quod de ſiltis Juda ſit Da-
niel, non ſacerdos: Micut in ſine Belis fabula continet. Fidem itaque nul-
lam prorfus meretur Dionyfius Carthuſianus, cum Danielem, ex pater-
no genere de tribu Levi, ex materno de tribu Jjuda, ortum traxiſſe jactat.
Longe accuratius Judæi, e quibus R. Saadia Gaon citatum locum Dan.
I, 3. ita exponit: D. den een eeeeen ene nn,
ee e e e r ut introduceret de ſiliis Iſrael,

& non de filiis Levie de ſemine regio, de domo David, & non de regibus

Irael. Sed ut Apocryphi fragmenti ſidem liberent Pontiſicii Doctores,
Bellarminus cumprimis, duos olim Danieles ſomniarunt, unum de tribu
Juda, alterum de tribu Levi; refutati a Cornelio a Lap. in prafat. & ad
c. Il, zo. qui unum tantum alſlerit, ex ſtirpe regum Juda oriundum. Eun-
dem ex regio Davidis ſanguine prognatum, poſt Joſephum lib. X. Antiqd.
Jud. c. XI. (1) Sancius h. l. fF. 2. Anton. Fernandius viſ. V. T.
Bartoloecius Biblioth. Rabb. T. II. F. 295. b. & e noſtris b. Balth. Meiſne-
rus cit. loc. S. gé6. n. 2, cenſent; fide tamen incerta, cum cit. Danielis loco,
quo uno iſta ſententia nititur, diſerte adjiciatur: — PDe &
de magnatibus, quos cum Judæi Euphrataos reddant, colligit inde Barto-
loceius: potuit autem Daniel eſſe ſilius alicujus magni principis, oujus biin-
cipatus juxta Euphbratis Ruenta forſan extendebatur. Summo itaque lo-
co natum Danielem, facile largimur; an vero ex Hiskiæ familia, regio-

que genere, in medio relinquimus; nec vel cum Joſepho, Danielem cum

ſociis ſuis, 736 Ledene r8 Baνιπριας ασεςνο, Zedekice regis eognatos
dicere fuſtinemus, quos in ultionem rehellionis occiſos potius, hiſtoria
ſacra perhibet; vel Pzechiæ regis filios pueros iſtos Hebræos, & in his
Danielem, fuiſie cenſemus, quod ex perperam intelleclis Patrum, Hiero-
nymi, Gregorii Nazianzeni, & Origenis dictis, nonnulli collegerunt,

12 2. §. 35. . Eiusdem autoritatis & fi dei ſunt, quæ ſupra Epiphanius,

de patria prophetæ, Bethabora ſuperiore, & de patre Sabaa, referebat;

tum & quæ Autor biſtoric ſebolaſticæ in lib. g. Regum cub. XAAIX. adcdit,
reſtitutum eſſe in regnum Joachimum, datis tamen obſidibus de ſervando

fœdere adoleſcentibus de ſtirpe regia, in quibus fuerit Daniel, utut ab

hac fabula non admodum ſe alienum teſtetur Salianus c. l. ad A. M.3g*.
§. 12. Iſta tamen ortus nobilitas prohibere non potuit, quo minus gra-

J29.

ex temporum ratione recte confutati a Jac. Saliano Annu’. Eccleſ. ad A. M.

dit

.Y
21—
oarte, iu

inſa i
le, IPle qu
Ilperetut .

, 1
Um 1olum H

trractu, qu

adaleſce

(dedit, n
Qua lar
25. Ruth IV
Ut GenAXI
tis vinum de⸗
s audit, n
iorum patre
ſephus Gen.
ſerwus; equ⸗
V. 1I8. jamn vin
tandis Danien
Weronpmus.
Multam dece
40, Oh. .
Phanius hen
Portatus: S

Borouss nilmo⸗

Deſtangt, T
aerze duocd
Aiene forme
dulannr per
orcecim v
lun taceam,

Hiniptimum

1 AMnls exit
Terpretun
forteſihent
eg⸗ , ci
certis conje
in liſtoria!

VETER. TESTAM. 227

güfnt en⸗ H dit ætas, a deo ut⸗ anno ei ae⸗ imi Jud & regis, tertio ſinito, ſeu ineunte De Da.-
Dur Il. quarto, in prima illa Jjudæorum in captivitatem B Abylonicam deportatio:- niele.
uda ſtde ne, ipſe quoque cum ſociis Chanania, Miſaele & Azaria, Babylonem ab- cabptivitac.
Meque m. riperetur c. I, I. Non admodum adultæ ipfum ætatis fuille, cum patri-
m,Ad pate uunm ſolum migraret, tam ex inſigni annorum, quos in Chaldæa exegit,
rRackat. 1 tradlu, quam ex juſſu regio v. 4. intelligitur, quo R9) Lubros;
locunen. vel adoleſcentes, ad miniſteri la regia inſtruere Aſchpenaſo in mandatis
N dedit, in quibus Daniel erat v. 6. Iſtud aurem vocabulum cum per-
Eflirſooo t, quam late pateat, nec modo puerum, aut recens natum, ut I. Reg. III,
Nrdege 25. Ruth. IV, 16. Exod. II, 3, ſq. 2. Sam. XIl, I5. aut jamjatn ablactatum, .
ci Dodores, uIt Gen. XXI, 8. Efr. X, I. verum etiam adoleſcentem, imo & maturæ æta-
mum dettibu tis virum deſignet; veélut Benjamin Gen. XLIV, 20. uer par-
prefat, & 4d vus audit, non tam ſtatura & ætate, quam collatus cum fratribus ſuis, e
Indutn EBun. quibus natu erat minimus quenn tamen pau lo poſt, C. XLVI, 2I. decem fi-
.E. Antigg. Horum patrem jam legimms fuiſſe, cum in Ægyptum deſcenderet; & Jo-⸗
.V. T fu. ſephus Gen. XXXVII, 30. puer dicitur, cum fratrum perfidia vender etur
BelthMeine. fſfervus; Eque ac David I. Sam. XVI, II. POρ appellarur, qui tamen
Doniels ue, v. 18. jam vir bellator erat, & loguio botens-“ hinc tanta reſultavit in pu-
e tandis Danielis annis, cum captivus duceretur, ſententiarum diverſitas.
eind Hieronymus lib. I. adverſ. Jovinian. 1. MI. Ovp. f. . C. pro pueritia ejus
inniuthiin. multum decertat, quem ſequutus Iſidorus lib. de vita & morte Sauctor cap.
noingie ⸗ A44. Orb. B. 363. C. aamoc, anm Piter, inquit, in Bab'lonem tranilatus; Epf-
milnlegib⸗ PpPrhanius loco ſupra cit. Sr: iirics ν air, adbuc infans Babylonem trans-
B Elemn aun Vortatls: Sulpicius Severus lib. 2. Hiſt. Sacr. deducus Bab'yloniam, dicit,
it unn parvus admodum buer. Sigillatim vero & diſerte Ignatio in eit. ad Ma-

Riſtoria DWDWD gneſianos, To. II. Patr. Apoſtolic. Cotelerii, ex edit. Clerici g. F6. dade-
di, voνS duodecim fuiſſe annorum traditur, cum Babylone ſeniores illos,

1, in li; lienm .
l u. alienæ formæ appetentes, coargueret, cui Sulpicius Sever. ubi fabulam
lerun, Suſannæ pertexit, citra hæſitationem ſubſcribit. Rurſus vero alii qua-
col ... tuordecim, vel quindecim, Pererius decem ei annos tribuit; ut Torniel-
4 lum taceam, & Salianum cit. loc. ad A. M. 3426. §. 22. qui in annum Joja-
Phiphun “ kimi primum nativitatem Danielis conjicientes, tres circiter eum habuis-

, refetehit;
I. Adin
sGeſen mindo
Zniel, utut dh

ſe annos exiſtimane, cum ſolum verteret captivus. Potior denique in-
terpretum pars, cum Sanctio & Maldonato, implevifle Danielem, im
forte ſuperaſſe ꝗ quoque, cenſet annum vigeſimum, ut maturam miniſterſi
regio, cui admovendus exacto triennio erat tribuant ætatem. Sed in-
4M4l. certis conjecturis fluctuant, qui numerum definire audent, cujus nullum
donins e in hiſtoria ſacra veſtigium extat; modo intra illius ætatis limites ſubſiſta-

. 1 l⸗ 1.

6

De Da-
niele.
ingenin m
& viores,

228 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLI GO0S

tur, quæ, ut cerea, fingi reſingique ad heri nutum, tum quoque novis mo-
ribus facile adſueſcere, & addiſcenda feliciter imbibere ſolet. Præclaræ
certe indolis, & exporrecti ingenii adoleſcens erat, qui in præfedti ſui,
quin & paulo poſt, in regis gratiam, facile ſe inſinuabar. Nam & formæ
præſtantia, & morum, ad modeſtiam & honeſtatem compoſitorum, fua-
vitate, & inſigni cumprimis &αριοι ac late patente divinarum, huma-
narumque rerum ſcientia, adeo eminebat, ut vel Spiritu S. judice ac arbi-
tro, inter prudentiſſimos ſeculi ſui principatum teneret, Ezech. XXVIII.
3. Unde Hieronymo eviſt. ad Paulinum, To. V. Otb. f. 3. D. temporum
conſeius, & totius mundi pbiloſtoros, vel quod alii legunt in ſeboliis ad h. 1.
polyhiſtoros ſalutatur; & Judæorum magiſtri, utut noſtro non fatis ſem-
per æqui, in Cod. Zoma fatentur: 22 RRS 12 „„ P N
„— 0 Seee een eee ee eenne D D ſi eſſent
omnes ſabientes gentium in una lance libræ, & Daniel in altera, ſolus pra-
ponderaret omnibus. Vide Scip. Sgambat. Lib. II. Archivor. Vet. Teſt. Tit.
LV. p. q3yg. multumque paſſim in ejus laudes interpretes excurrunt, ex
quibus vide Sanctium prolegom. II. in Dan. p. g. Corn. a Lap. Prolegom.
quæſt. 2. p. 126. & e noſtris b. Balth. Meiſnerum Diſp. in cap. I. Daniel.
Part, III G. 77. ſqg. E veteribus unius fuſficiat Joſephi teſtimonium, qui
lib. NX. Antiqv. Jud. c. XIII. p. 353 ℳααντα inquit, ντα nρααddbιοασα
esvi ri rν εοον τανσνοντιανnρανn⅜., τινο αο râ in 4-
vov T1a rS, α dο, ααναοτιπ ςαασυο νοÜ τπ π, Tςο
Tαας απιν οατιαινοονοε. omnis eximia felicitas ut Prophetæ excel-
lentiſſimo ei contigit, & viventi tam apud reges, quam apud pepulum gra-
tioſo, & poſt obitum ſempiternam memoriam conſecuto. Singulari certe
encomio juſtitiam viri, morumque integritatem, Deus ipſe proſequitur
Ezech. XIV, 1I4. ſqq. ubi Noacho ac Joho junctus, inter ſanctifſimos ex
quavis ætate homines refertur, qui ſua apud Deum interceſſione plu-
rimum pollerent. Quanta porro noſtri, adhuc juvenis, ſobrie-
tas, & in aulica Perſici luxus affluentia verſantis, temperantia fuerit,
ex c. l. liquet; quantus in precando ardor, quanta contentio, ex c. VI, 10.
IX, 3. ſqq. NX, 12. quam ingenua oris libertas & vοαοαστιιαια prorſus Pro-
phetica, ex c. IV. 21. ſq. V, 12. quanta in viſionibus Propheticis perſpica-
cia, ex c. X, ſqq. quanta in profeſſione veritatis divinæ, & ſincero Nu-
minis cultu, ad martyrium usque, conſtantia, ex c. VI, 10 ſqq. quæ apud
Deum pariter, ac apud homines gratia, ex c. X, 19. & paſſim, unde dignus
habitus eſt, qui vel angelico teſtimonio, R W' vir deſialeriorum
c. X, II. 19. & absque addito, Q. deſiderabilis, deliciæ generis huma-
ni,

ðʒ

, ot, .

ni, audiret;
Rio Algial.
1.1. 5. V. ub
ſieere Oſte
Pubitus muni.
onzmo telte
eAIuIIs ſeree
(ono ac ſrel
remn talend

. eſ

ciis qur po
l, Lidd 4
Palliomibus,!
je ſiegit.
iia dubitatior
(xrunt ſudei
ROn niſ impr
bet, Enn tam
ogendue,
Haggens, 27
Mi krophete
His gemella!
Commn. , Denr
cum reßecki⸗
Juimunereyt
unfiugen.
luel falig;
Rllemn Propl
Wo ud
10 Cigniri e

„ 7
viſum fliſe
o Dei ſtet
quodin dec
faeiunt Danl

S
Ienovismo.
præfedli i,
o forme
Tumn, ula-
Aanhmc.
Udicenarbi⸗
ech. XNIIII.
D. tenpporin,
ſcheliig aghel,
1n ſatig ſemm⸗
P NRN
N ſen
era, ſolurhre⸗
et. Toſf.Iit.
excurrunt, ex
p. Prolegnin.
ub. 1. Daniel.
ämoniumdui
nuguhi loe⸗ 65
7 * liſ⸗ V.
62, 1 Thet.
HZ luel-
lur Allm g16-
Sngulani cente
e w ſegcitur
nctifins ex
iſin Olr.
emis, ſobrie
enmti fuelit,
e Xc. Vhlo.
., prorſul⸗
etiesspeſpier⸗
ſnedd
n mncee lenns
Cerio,uis

Huma-
“ ,
5 Pl,

VET ER. TESTAM. 229
ni, audiret; de quo encomio poſt b. Geierum dd Ioc. cit. vid. Mart. del De Da-
Rio Adagial. V. T. Adag. 9706. B. II. & Hoôttinger. Hiſt. Oriental. Eib. I. I. nicle.

c. 1. p. 13. ubi Arabicum DD Mahammed, jdeme prorſus cum hoc titu-

lo facere oſtendit. Hinc non mirum, ut ad miniſteria regia, & publica ad- henores &
hibitus munia, ſummo elſet in aula loco, & in Parte imperii verſatus, Hie- munta:
ronymo teſte, Prorex ali lquando conſtitueretur c. II, 48. VI, 2. Hie enim

unus feree Prophetis, civile aulicumque ſectatus vitæ inſtitutum, reipu-

blicæ adminiſtrationem cum rerum divinarum tractatione, & vaticinandi
dono ac facultate, mirabili & auſpicatiſſimo fœdere copulavit. Majo-
rem tamen dignitatem hoc ipfi conciliat &νααναu, quod typum & figu- typica Meſ-
ram Chriſti Servatoris noſtri geſſiſſe, haud obſcuris deprehenditur indi- ſiæ repræ-
ciis, quæ poſt Corn. a Lap. guaſt. 4. Prolegom. p. 12 7. & Salianum Annal. lentatio: .

T. 1. ad A. M. 3c;̈. G. l. T. V. p. yz,lIonge accuratius & operoſius expe-

divit e Reformatis joh. Biermannus in Moſe & Cbriſio Lib. I cap. XIII.

edit. Belgicæ p. 206. ſq. ubi Danielem nomine ſuo, dono Prophetico,
Paſſionibus, liheratione & exaltatione ſua, Meſſliam retuliſſie, demonſtra-

re ſategit. Prophetico autem axiomate gaviſum eundem fuiſie, cum ex- donum
tra dubitationis aleam poſitum eſſe videatur, in controverſiamitamen vo- Pr. aPheri.
carunt judæi. Maimonidis ſententiam, qua cum Salomone Danielem, a:
non niſi improprie & per catachreſin, Prophetæ encomio ornari perhi-
bet, data tamen opera ab Abarbenele confutatam, ſupra vidimus G. J.
Eodemque ſpectat Talmud. teſtimonium. Cod. Sanbedrin cap. XI. ubi
Haggæus, Zacharias & Malachias en M. dicuntur Danieli in eo, quocd
hi Prophetæ fuerint, S & ibſe autem Prophetam non egerit.
His gemella leguntur in Cod. Megilta de. J. Quod tamen R. Abarbenel
Lomm. in Daniel. p. I7. col. g. ſimpliciter & abfolute intelligendum negat,
cum reſpective potius & ad eum capiendum ſi ſit modum, quo li cenſentur,
qui munere prophetandi ordinarie functi, populum ad meliorem revoca-
