bet, ſupremam nimirum & &α ονο πνσυ qua in cauſa religionis unice
ſtandum eſt, c. I, I. Unde & Chriſtus ipſe, & Evangeliſtæœ, & Apo-
ſtolus ad Malachiæ provocant teſtimonia, quibus irrefragabilem dido-
rum fuorum muniant & confirmem ſidem. Johannis Bapciſtæ miſſio-

nem, officium, dignitatem, & prædicdurus angelus Luc. 1, 17. & de-

claratus Salvator Matth. XI, 10. 14. c. XVIII, u I. 12. Marc. IX, 11. 12. 13.
& hiſtorice recenſentes Kvangeliſtæ, Marcus cumprimis c. I, 2. haud
graviore alia, quam Mslachiæ noſtri, eſftis comprobant & auroritate;
& vexatiiſimn im de Jacobo dilecto, & odio habito Eſavo, quæſtionem
noſtri oraculo ex c. I, 2. 3. de ſinit gentium doctor Rom. IX, 13. Nec
a quaquam temere impetitam ejus autoritatem memini. Qui enim e
Rabbinorum cenſu Prophetam ipſum eſſe negarunt, nihiil Prorſus di-

gaitate

.

gritii
Allellores
ei ſund
Gitionem
hominem

lo
Otmnes,
Diendo
porisſimi
Zqulen:

Obm Ra

αα.
tharids &
Ac,
icem tene
quoque,

chiam Z

olim ad
Mum, no
ſet. N
mox Ma
po men
H ,
Perdn
ore, aut
Chias iri
Pryophetat
e
us Mala
ſanchavit,
s doſ⸗

Aauint. N

0 Neler
Malachier
caheorun
Med 34 er⸗
np.
an

8

laum, Jo.
ebus Mles-
Int omnia,
igeret nn.
Meam P-
OXVenturi,
et 1 car-
itaret, tunn
lo & (l⸗
ntionis di.
et. Hinc
taCiantes
len) leges
phemas de
etur cogite-
n cogandis
legis Eini
9 Euangeli-
us relinquit
8) Colnihi⸗
iſtrut 2ppa-

NVN
Chrinere de-

lonis Vpice
e, & A.
bilem dido-

elir wiſſio⸗
1/. le.
1I. 12,13,
l,2. hlud
autoritate;
goeltionen
l 13 Ne
i ebim e
rorſts
ghitate

. 4 — O&α . „ „— —
ννNhun’HB—vP6rςι rα& να Jeon oαντ νασρρHνονυſ cρααι0ειοε divi-
nus Malachias poſt omnes vaticiniorum ſeriptores oracula divina literis

7 .

VETER. TESTAM. 445

.

gnitati ejus cupierunt derogatum, ſed vel eo niſi ſunt argumento, quo De Mala.

aſſeſſores Synagogæ magnæ a Prophetis diſcriminantur, cui opponenda chia.

ea ſunt, quæ in eandem ſententiam ſupra de Haggæo diximus; vel tra-
ditionem fuerunt ſecuti, paulo ante proſcriptam, quæ Malachiam non
hominem, ſed angelum, viſibiliter inter homines verſatum jactat.

V

W ” . . Chronola.
Iu putandis Malachiæ temporibus ſatis de eo convenit inter

gia.

omnes, poſt reditum ex captivitate Babylonica eum floruiſie; in defi-

niendo tamen annorum articulo & numero, itum eſt in partes. In duas
potisſimum familias ſcinduntur interpretes, aliis Haggæo & Zachariæ
æqualem, aliis poſteriorem cenſentibus. Prius diſerte aſſerit Seder

Olam Rabba cap. XX. p. J. N eeen ee enee eeeeee M

2 — n Ndeeen e Mordochai Judæus, Haggai, Za-
cbharias & Malachias. omnes prophetico munere funcii ſunt anno Darii ſe-
cundo. Adſtipulatur R. David. Gans in Zemach David. E. Patribus
idem tenet Hieronymus, qui Malachiam cum Esdra confundit, Euſebius
quoque, Theodoretus, & Auguſtinus. Quanquam ex eo, quod Mala-
chiam Zachariæ & Haggæo plerumque ad latus jungunt, argumentari

nolim ad P'atrum de Malachiæ ætate ſententiam, ordinis enim utpluri-
mun, non annorum reſpedtu jungunt, ac ſi exacte σαvνoοο illis vixis-

ſet. Hinc videas, mox laudatos Prophetas æqualiter ab iis recenſeri,
mox Malachiæ tempora prioribus demum ſubjungi; velut Cyrillus,
poſt memoratos Haggæum & Zachariam, Esdram ac Nehemiam, per-
git: qρρvνoν εταοο Au. eνdρυρραρ ας οορπτον, νρν

2? k76777 2 9 X .
ſgαααοιο s Sααερνα, . õ Jéeyveÿ MæœXαροο, Eodem tem-
vore, aut Pauto poſt memoratos Prophetas ſancktos, dJivinus quoqut Mala-

chias vixit; Præfat. in Mal. Ita quoque Lheodoretus proæm. in XII.
Prophetas: αε Oeαααιο MæXαανατι ετ νταις α 7 ροd ττιαπαν

*

mandavit. Pariter Clemens Alexandr. Lib. I. Srromat. Aggæo & Za-
chariæ, ſub Dario conſtirutis ſubjicit; ge 9' * e* Tros ααοσνα να=
Aos, poſt hunc vero ille vixit, qui inter duodecim Prophetas angeli nomen

gerit. Nimis rurſus ætatem ejus procraſtinant ii, quos Joh. Meyer nor.

ad Seder Olam g. 106S7†. ſtatuiſſe refert haud diu ante Chriſtum floruiſle
Malachiam, quod ipſi tamen veriſimile non videtur, quia tempore Mac-

cabæorum Judæi jam deſtituti erant Prophetis 1. Macc. IV. 46. XIV, 41.

Med ia ergo via incedunt recentiores fere omnes, cum Huetio Dem. Evang.

Prop. Il. in h. l. S. I. Coccejo, aliisque recentiorem noſtrum undecim

Carpz, Bars IIl. LIII Pprg.

pe Mala-

chia. .

Partitio.

7

4 559 INTRODUGCGT. AD EIBROS B81BLIGOS

Prophetis omnibus exiſtimantes. IIi enim, Haggæus & Zacharias, Ju-

dæos ad templum inſtaurandum impellunt, hic ut in templo pie ac reve-

renter ſe gerant, ſacerdotes adhortatur. Illa ergo vaticinia ante reſtitu-

tionem templi edita ſunt, hoc poſt templum reparatum. Nos ulterius

longe progresſi, ejus miniſterium ſubra p. Sl. ad A. O. C. 3589. & Ju-
bilæum XXI. conjecimus, ut ſub Nehemia vixerit, cujus ætate vitia il-
la, quæ noſter perſtringit, eccleſiam vaſtahant. Unde miram videas

inter Nekemiæ librum, atque hunc noſtrum, harmoniam, v. g. quod

Levitæ & ſacerdotes fœdu? Dei perfregiſſe arguuntur, uxores ducendo
õ & Hehræas, quibus jJuncti erant, ſive negligendo, ſive re-
pudiando, coll. Mal. II, 8. I I. cum Esdr. 1X, 1. & Neh. XIII, 23. ſqꝗq.

item quod decimas Judxi non perſolverint Levitis, qui proinde quisque

ad agros ſuos profu erant, quo ſibi de neceflariis vitæ fubſidiis profpi-

cerent, coll. Mal. III, S. 10. & Neh. XIII, 5. 12 X, 38. ſq. cum. Neh.

XIII, 6. ſqq. quod neglecta adeo ſacrorum eſlet cura, indeque cultus
divini oriretur depravatio, Mal. I, 8. 11, 13. Ii, §. coll Neh. XIII, I5.
ſqq. Facit nobiſcum Vir acerrimi judicii, & harum rerum peritisii-
mus interpres, Campeg. Vitringa, qui Obſervat. Sacr. lib. VI. p. 5y1. ſqg.

& in tybo docdtrinæ Proph. b. 1a. hanc prophetiam editam fuiſfe col-

ligit poſt reditum alterum Nehemiæ ex berſia in Judæam, poſt annum

nimirum XXXIII. Artaxerxis Longimani Neh. XIII, . cum Pontifex
Judæorum eſſet Eliaſchib Neh. II, 10. aut filius ejus ſojaan c. KIII, 2 8.

Idem dudum ante ipſum tenuit b. Tarnovius noſter prolegom. in Mal.

p. Ugl. conferens in hanc ſententiam Esdr. X. Neh. X, 13. & Mal. I.
& II. Quo padlo, integro ſeculo Malachias Poſterior fuerit Haggæo

ac Zacharia, quatuor circiter ſeculis Chriſtum in carnem adventamem
ipſe antegreſſus.
Diverſmode capita numerat liber. In Hebræo Codice tribus
conſtat; quutuor autem in Septuagintavirali Græco & Vulgato Latino,
quos Germanica b. Lutheri ſequitur verſio, tertium Hebræis inde a ver-

ſu ejus 19. in duo diſtincts diſpertienttbus capits. Verſiculis abſolvitur

55. in quibus medium tenet c. II, I4. In partiendo quoque vaticinio
non una omnes via incedunt. Sunt qui duss ejus conſtituunt partes,
ſed ne ſic quidem modo eodem. Horttingerus Tbeſ. Phil, Lib. IlI. Cap.
I. Selt. II. p. 753. eumque haud dubie ſecutus b. Calovius in Bibtiis Il-

luſtr. prolegom. in h. l. §. g. partem priorem complecti dicunt facerdo-
tum ac populi reprehenſionem c. I. & II. Zotßerkoren, de reformando tem-

Plo &attOducendo. T. prædictionem c. III. IV. Rurſus vero Heideg-

gerus

Gerod in
tudii hon-
3i, & a0
Git. 07
HMaloch./
pheuir en
ſtones nun
tur dleg
NoVi
Pladit
Dei erg
Urielees
aninzdver
Ss vel ma
Oeconom,
tem c. l. I
preeipu
IV. cuinos

Conl
l, Lepaſz
De
.

6 (
ll. lrue

Luen
eX

Aberbenelt

Vertit, & en

Dohlibs er

Dar K
Ex
Leun, 74 40
herge ing
3 b 83 len
ſertztione;

CHYTS

8

Cherias, I.
ie e reye.
nteleſtitu.
s ulkerius
M. & k.
tateritia il.
iram Wdens
. g. Jod
e Gucende
do Uve te.
Ull,13. ſo.
incde quisque
ligis Stol⸗
.cum. Nen.

ceqoe cultus

eh. Alll, 15.
um Periisf⸗
1. 1. 8l.
n foi e col-
„poſt aununn
cum Pontifek

le, c. XIlI!, 29.

gum in l

13. & Wal. L.

nerit Hage
1 Cventantem

(Cocice trihus
Igat LarIno,
eisinden der⸗
Ulis zblo ſolvitur
he vetieinio
gitvunt pten
1Lib. I. CWh.
s in bihli .

reunt ſceſlo.

rlig

gans

VETER. TESTAM. ́ÿM

— 7

gerus in Enehir. „. 1. partem (1) in accuſatione popuh eb defectionem De Mala-

Kudi honoris divini c. I. HI. fin. (II.) in denuncistione adventus Domi- chin. —
1, & admonitione de obſervanda Lege Moſis c. IV. verſari libellum tra-

die re†+.hαα alii amplectantur, in quibus b. Tarnovius proleg. 1a
Malach. p. I 96. conſtare tradit ibrum (D) inſcriptione c. I, I. (II.) pro-

phetiæ enarratione, quæ & Exordium complectiturI, 2. 4. & reprehen-
ſiones, numero quinque c. II, 6-III, Zr. (HII.) concluſione, quæ horta-
tur ad legem Moſis obſervandam in Veter v. 22. & præcurſorem C hriſti
in Novi T'eſt. initio expectandum v. 23. 24. Non adeo multum inde
abludit Coccejus Comment. ad c. I, 1. cui P. I. eſt demonſtratio amoris

Dei erga Ifraelem l. 1-f. P. II. elenchus defe dus honoris Dei apud

Ifraelitis c. I, 6. 3. P. III. admonitio de ſervanda lege Moſis. &
animadvertenda Ptrntuſtiatione Chriſti adventantis, c. IV. 4. 6. No-
bis vel maxime ſe probavit analyſis Viri Clariſſ. Dn. D. Ppini in Tabb.

Oeconom. Bibl. qui P. I. dicit legalem, expoſtulatione divina conſtan-
tem c. I. II. P. II. Evangelicam, qua potiorem fcilicet ſui pericopam,
& preæeipuum argumentum, in qua promisſio de adventu Mesſiæ c. Iir.
1IV. cui nos hac vice inhæremus.

Con ſtat i itaque Malachix vaticinium n purie ð Tabula
I. Legali, quæ præmiſſo introitu Præparatorio c. I, I. 5. expoſtulatio. Synoptfez-
nem complectitur
e) cum Sacerdotibus c. I. 6. II, 10.
°) cum populo, c. II, 1I. fin.

II. Evangelica, Mesſiam cum euttere fe licĩtatem priinam, & con-

ſol lationem promittens c. II, IV.
VIII.
Lucubratione s in Malachiam reliquit.
ex Judæis ſeorſim, qui memoriæ nunc ſuccurrat, nemo. Iſaaci Commen-

Abarbenelis autem in h. I. Commentarium maximam ſui partem Latine tarii

vertit, & exhibuit Meyerus in not. ad Seder Olam p. 10. d.. Samuel Rabbino-
Bohlius etiam Malachiam cum commentariis Aben Eſræ, R. Siachi, & vn:

R. Dav. Kimchi, excudi curavit Roſtochii in . 1637.

ex Lutheranis Pll DER. BALDUINUS, cujus in 1lag Luthera-
gæum, Zachariam & Malachiam Commentsrius ſeorſim prodiit Witte. nornm:

berge in 8. A. 16 10. Joh. Schmidii Commentariis ſuo loco junctus fuit

a b. Salzmanno, Lipfiæ in 4. A. 1682: SA M. B OHLIUS, cujus dit-
ſertationes in Mal achiam prod. Roſtochii in 4. A. 1637: DAVID

C HTY T RA. US cujus explicatio Prophetæ Malachiæ, cum Chrono- “

LII 2 Pogia

452 HNTRODUGT. AD LIBROS BIBLICOS

De Mala- logia hiſtoriæ Macchabæorum usque ad Chriſtum natum deductæ, Tom.

ehia, II. Opp. legitur Roſtoch. in 4. A. 1569: JOH. DRACONITES,
cujus in Malachiam Commentarius excud, Lipſiæ A. 1564: £ GID.
HUNNIUS, cujus in vernacula homiliæ in Danielem, Obadiam, &
Malachiam, Witteb. excud. in 4. 1511I: NICOLAUS KOEPPEN,
cujus obſervationes Philologicæ LXXIX. in prophetam Malachiæ, in

uibus ſecundum ducdtum R. Salamoh ben Melech in Michlal Jophi, in

verum difficiliorum quorundem locorum ſenſum inquiritur, iidemque
a Pſeudhermenia Judæorum inprimis vindicantur, prodierunt Gryphis-
wald. in 4. A. 1708: PEH ILIPP. MELA NCHTHON, cujus ex-
plicationes in initium Malachiæ, traditæ Wittebergæ A. 155 3. 10. II. Oub.
extant p. 771. URBAN US REG US, cujus in Abdiam, Sophon.
Zachariam & Malachiam commentarius Cellæ Saxonum prodiit A. 1537:
AUGUST. VARENI US, in cujus Collegio Canonico quatuor no-
viſſimorum V. T. Prophetarum, ſæpius hactenus laudato, Malachias ex-
plicatus p. 771. /74. occurrit: 10 f. HENR. URSINUS, cu-

jus in Malachiam commentarius excudebatur Francof. in 8. A. 1652:
BALTH. WILLIUS, cujus Malachiæ explicatio Bremæ prodiit in

„ 8. A. 1638. =
Pontifcio. e Pontificis G ABRIEL ACOSTA, Hiſpanus, cujus in
Tun: Ruth, Threnos, jeremiam, Jonam, Malachiam commentaria prodierunt

Lugduni, in fol. 164 1: MATHURIN. QUAA DRATUS, Mino-

rita Franciſcan. cujus in Joelem, Amos, & Malachiam expoſitio, ſ. homi-

læ excud. Pariſ. in 8. 1676. 1587: AUGUSTIN. de QUIROS,

Hiſpanus, S. J. cujus in Nahum & Malachiam commentarii, aliis juncti,

excud. Lugduni in 4. 1623. 162 8. & Hiſpali in fol. 1622.

Refrma- e Reformatis, A COBUS BROCARDUS, cujus expli-

torum: catio myſtica & Prophetica in Malachiam Lugduni prodiit in 8. A. 15 80:
JOHANNES5 C OSTERUS, cujus prophbetia Malachia triginta
ſeptem homiliis explicata, prodiit Delphis in 4. A. 172 1: 1O H. J A-
COB GRVYN Æ US, cujus in Malachiam οααιααια ſHGenevæ ex-

cudebantur in 4. A. 1582. & Baſileæ 158 3.1612: JOHANNES MAR-

TINIUS, cujus in Malachiam annalyſis popularis, & obſervationes

evidentiores exc. Groningæ in 4. A. 1647: HENRICUS MOL-

LE RUS, cujus in Malachiam commentarius prodiit in 8. Wittebergæ
A. 1569: AMANDUSPOLANUS, cujus in Hoſeam & Mala-

chiam partitiones, theſes & analyſes excud. Baſileæ, in 4. A. 1599. & in 8.

A. 601: GUILIELM. SCLATERUS. Anglus, cujus Anglica-
na Malachiæ cxpoſitio prod. Londini in 4. A, 1629:; SALOMON
”M van

rin III. er
A. 1707. B
nins Anglicu
10RS HE.
1640: 4A
tic. Met. )
wccincl exp

4A Pyxſaine

ETRU
llenſis,
teberg

ti & p
Poſorem aute
CHNSTO

(uſam in 1.4,

Ptionis ſacre
rgumento, m

s odlicis, t

Uthoritre, ſu
eireiter foliis n
mnbitum incle
kein ſoeinte⸗

.Laudatur
ulnper, in0

ecare
4 tmi Ne/.
dbi deereſ
bnon Umn inlinu
gicas ſaliete
mm, el ini

05

uce, Tom.

0NITES5,

4. T 6ID.

Obadum, &
UOEPN
Malhix, n
hlal ſopni, in
tur, üdemmde
runt Gryphid.
N, cujus ex-
33. ull.0h.
lum, Sophon.
Mit A., 1537:
ſo uatuor ie⸗
Mlelachias ex⸗
SINUS, cA.
n 8. A. 1652:

iie grocit ia⸗

enus, cUjus In

ris Mtocterunt
41U, Mio⸗
ſi i Ltoni⸗
tarinelis juntli
1, .
6s oig eihl
1 in8. A,1580.
nlahie ngind te
g Geneſe
ANl! Müh-⸗
Obleryotiones
IS Ul.

ius codicis, tum in ſpecie de ſi ingulorum librorum ſcriptore, tempore,

VETER. TESTAM. PARALIP. 453

TII. cujus Malachias laſtraotus Lugduni Batavor. prodiit in 4.

1707. RICHARD. STOCK, cujus in Malachiam commenta-

rius Anglicus, inter Opp. proſtat, excuſa in fol. Londini A. 164 1. SAM.
TORS. HELL, cujus explicatio Malachiæ Londini prodiit in fol. A.
I640: ABRAHA M. GULICHIUS cujus in librorum Prophe-
tic. Vet. & Novi 7 NR. compendio & Analyß 1. G.) Malachiæ s. analyſis &E
ſuccincla explicatio legitur.

PARALIPOMENA

ſuis locis inſerenda.

4Ad præfationem Partis I. a. 7. p. . poſi ere ſon onem d., Verrotionum D.

Maji de Scriptura S. adale-

1TRUS PALLADIUS, Theologus & Epiſcopus Roſchil.
*genſis, agogen ad Libros Propheticos & Apoſtolicos edidit Wit-
tebergæ in S. A. I56 8. in qua tamen ultra enarrationem argumen-
ti & partitionem ſingulorum librorum, non progreditur. Co-
pioſi orem autem haud ita pridem adornavit Hiſtoriam ereee §. M.

CHRISTOPH. ZELLERUS, Paſtor Maulbronnenſis, Ulmæ ex-
cuſam in 4. A, 1701. qua tum in genere de ortu, progreſſu & fine Seri-
ptionis ſacræ, de ſc: iptoribus ſacris, eorundemque impulſu & afflatu, de

argumento, methodo, ſtylo, ſcopo, conſervatione & interpretatione hu-

—

authoritate, ſumma, diviſione &c. diſſeritur, verum adeo conciſe, ut 35.
circiter foliis univerſum librorum Veteris Teſt. ſpeciatim i ita luſtratorum

Aambitum, includat, copioſiſſimos autem appendices, ad analyſin & exe-

Beſin ſpectantes, adjiciat.
Ad pag. ſequent. Nicol. Serariae;
Laudatur etiam paſſim GEORGIUS ELDERUS, JCtus & Confilia-
rius Imper. in Oeconomiaibliorum quam tamen videre nondum contigit.

Ad præfat. b. 1. p. S. ſab ſinem.
Spedare huc quoque videtur NICOLAI A BRA MI Pharus

Veteris Teſt. ſ. ſacrarum quæzſtionum Libri XV. Parifüs in fol. A. 1648.
ubi de opere ſex dierum Libro I. de fluviis & loco Paradiſi L.II. de be-
nediclionibus Nosë, L. III. de diviſione Linguarum L. IV. de prima re-
gunorum inſtitutione L. V. &c. agit, omnesque fere difficultates Chrono-
logicas ſollicite excutit, ipſam vero librorum ſacrorum Criticam, hiſto-
riam, vel vindicias inſuper habet.

uII5 YM èM

454 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
. Aa. Plig. ſeqg. h. 2. unte Figer. Sbanbemium: ð 44
Laudari hic meretur Viri judicio & eruditione præſtantiſſimi,4 AN- rel gui
DREE RIVETI Magoge, ſeu Iutrodactio generalis, ad ſeripturam Sa s unumn
cram Vet. & Novi Teſt. quæ & ſeorſim A. 1627. Prodiit, & Opp. 1v. II. “ä A le
f. 1G1. ſqc. inſerta legitur, in qua de Sacræ Scripturæ exiſtentia, autori- Hue
tate & certitudine, origine & neceſlitate, de cauſis ſcripturæ, de Canone ALe VI0 Coj
ſcripturarum, de linguis Originalibus, de verſi ſionibus cum veterihus, tum 8. erceptis
recentioribus & vernaculis, de interpretatione Scripturæ, varioque ejſus V. in fol. L
ſenſu, de ejusdem perſpicuitate, perfectione & ſufficientia, eloquentia 400
quoque & partitionibus, copioſe & cum cura, maxime contra Pontifi-· Seche
cios diſputatur, aſt neque in ſingulos inquiritur libros, nec Pſeudo-Criti Phün gelh
corum abſterguntur criminationes, ſed generalia ſaltem diſcutiontur, quæ ui Iranslati
in Syſtematicis, aut polemicis adyerſus Pontificios, Doctorum ſeriptis ven- cenn clidit,
tilari ſolent., e. Longe
„ADOPA RT. IJI.v.„ DRIl vari
Ad Cap. I. §. V. p. 5. ad verba- transmiſſus eſt ætatem. oribus Ins
(niſi EUCHERIUW Lugdunenſem huc referre velis, cujus de iis Tomis ſot
gquæſtionibus dificilioribus Vet. & Novi Teſt. commentarius extat in Bi- 4, C0.
biiceb. Max. PP, 1. VI. P. S9. 7) rM
Ad S. VI. p. 7. R
His adde J0A1 NNEM MARIANAM Hiſpanum, S. J. qui Accunt
7polia edidit brevia inutrumque Teſtamentum, Parifiis, A. 1620. 1625. R Momtyucon;
ſed ſubacto fatis cum judicio exarata, Porro etiam ISIDORUMAM exhidet D, Pi⸗
CLARIUM, Brixianum, Benedidinum, ex Monacho Caſſinate Epi- .R
4 S ſcopum Fulginatum, cujus in Vet. & Nov. Teſt. ebolia, item in Canticuum Pinlo zl
Canticor ex Hehbræorum arcanis eruta, Venetiis A. 1544. excuſa, poſt jone gcbrzeu
modum Bibhis Criticis inſerta ſuis locis conſpiciuntur, in quibus tamen ed celni,
Münſterum plerumque, quoad verba & ſententias, impudentiſſimo pla- i.

. gio deſcripſit. Ejusdem orationes extraordinariz, in guibus inſigniores in H
guigue loci utriusque Teſtamenti illuſtrantur, V enetiis in 4 prodierunt A. m
1567. Adde quoque J10 HANNEMALBAM Carthufi ianum, cu- Plnn
jus ſelectas annot tationes in varia utriuzgue Teſt. diffcillima loe a, ſub ru- er Nin
bro Moguntiæ, Francofurti recudit Balth. Chriſt. Wuſt in 8 A. 1 676. dve t
Daemum & recentiſſime AUGUSTINUS CALME T, Monachus tamdi e
Benedictinus, commentarios literales, Gallico idiomate conſignatos, in 4 n
. . omnes tam V. quam Novi Teſt. libros, primo ſeorſim edid it 17 10. qqq.
. Pariſiis'in 4. deinceps in unum ſyſtema collectos in fol. imprimi curavir, hinee
& compluribus Tomis A, 1720. luci publie 1c& expolſuit. 22 en
4 len Cnn

05

ntifſini,4N.
Vihturan da.
0,0. o. I.
Rentio, utori⸗
re, e Canone
weteihus,tunn
,Friogde eiS
ta, cloquentin
contra Ponti-
Pleudo-Oiti⸗
cutiontur gar
umſcriptis ren⸗

etoten.
7els, erjs
tis extit iubi

numm, J. gli
. 1020. 1562 5.
l15ID0RU
1o Calinate lyr.
teln in C
44. exclla, pol.
inuibus tammen
,udentiſſimd l.
uihus i rinie
44 grocerunt ,
vrthuſunuch, ⸗
ma lulh,
ſt in 5 A. 16 .
UET., Momchis
te conſignat, in
eCidit710, 1d
. inptimit
in.
40

ſub Iu-.

Grwc,

1
3 2 –

H Ad pag. eand. lin. 25. boſt verba : Appar. §. b. 107. D
vel qui ex ſententia Martini Ant. del Rio prolegom. in Ibrenos b. §.

guod unum agehbat, eonſecutus eſt, ut nemo brevior aut conciſior habeatur.

.

Ad Cap. I. 9. UII. p. S. ante verbas Vindicias potius G&c.
Huc quoque pertinet, qui paulo poſt citatur Z. Z. THOMAS

de VIO Cajatanus, qui commentaria ſcripfſit in univerſam Scripturam
S. exceptis Cantico Cantic. Prophetis minoribus, & Apocalypfi, Tomis
YV. in fol. Lugduni, A. 1693. juncdtim edita.

dd Cab. ejnsd §. VIII. p. ni. ante Biblia Herbornenſia:

Specdlat huc etiam SEBASTIAN. CASTALIO, vel ut ſe-

ipſum vocat, C ASTELLIO, in Acad. Baſileenſi Theol. Profeſſor,
qui Translationi ſuæ Bibliorum, notas in univerſam ſcripturam ad cal-
cem addidit, multa ſubinde amoœnitate ex humaniori literatura adſper-

ſas. Longe tamen majorem Lecter capiet fructum ex JOANNiS
DRUSII variis ac eruditis in ſcripturam S. maxime in Vet. Teſtam la-
boribus, quos tantum non omnes Criticis ſacris inſertos, vel in acceſſo-

riis Tomis ſubjunctos, evolvere licet.

An Cap. II. §. I. b. 2 14. Loſt allegatum ex Dorſohei Theol. Zachar.

S in ſyll. ſemeſtri u. IX. p. ob. ſqg.
tTbid. ſub ſinem . I.

Accuratam codicis hujus deſcriptionem ex wuvoaνα dedit Bernh.
Montfaucon in Diario Iialico g. 3gg. ſq., quam cum aliis hue ſpectantibus

exhibet D. Fabricius Cod. Pſeudep. V. T. n. 220. b. IgSr.
Ad P. 2. lin 6. poſt: Hiſt. Eceleſ. c. 10.

Paulo aliter quidem ſentit Nicol. de Lyra in quæſtione, de proba-
tione adventus Chriſti, quæ Hieronymi a Sancta fide Hebræomaſigoi ſub-
juncta cernitur 6 1 11. übi XXII. ſecundum antiquam computationem,

in re ipſa tamen omnino nobiſcum conſentit.
Ad bag. & G. ejusdem ſinem: M
PIura qui de numero & ordine librorum V. T. Biblicorum cupit,

ſecundum modernam vero XXIV. Codicis V. T. libros numerari tradit;

adeat Humphredi Hody de Bibliorum textibus originalibus & verſionibus

&c. Lib. IV. cap. IV. totum p. 61ct. ſqc. ubi compluribus tabulis diſpoſi-
tam diverſam librorum collocationem & ſupputationem mutuo confert.
Ad pag. 20. circa fin, poſt aljeg. Calov. T. I. Sſem Theol. p. 4oS. ſc.
Confer, qui data opera hanc diſtindionem excuſierunt Virum in
Rabbinica literatura verfatiſſimum, b. Friſchmuth pec. diſp ge ſeribturæ

in Legem, Prophetas ρ Hagiographa diſtinctione, Jenæ A. 166 5½ & b.
Joh. Ben. Carpzovium fil. Diſip, Academic. XXVII. d. 2 ¼. 144. P. 5 ſqdgg.
MDD AA

—R

4 5/o INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Aa S. V. p. 27. poſt verba: Haphtarar. originem deſcribit:
Utrarumque autem uſum modernum, aliaque adjuncta prolixe ex-
ponit Bartolocc. Biblioth. Rabb. P. II. f. 5o;. (d4. cui Rivetum jungas Iag.
ad Scriptur. S, cap. XXIX. To. II. P. 1031.
Agd §. V. finem p. 25.
Confer præterea, quæ Huetius erudite, circa Bibliorum in Paraſchas
& Haphtaras, in verſus & capita, diſtinctionem obſervat, licet poſterio-
rem illam nimis faciat recentem, in obſervat. & not. ad Origenis Com-
moent, p. m. 1Ic. ſq. B
Ad §. IX. p. 35. R.—è
Ex Chriſtianis huc forte referri poſiet FRANCISCUS VA=
TABLUS, Hebr. Linguæ Prof. Pariſ. cujus notationes in Vet. Teſt. ab
Auditoribus ex prælegentis ore excerptæ, ſæpius fuere recuſæ, Pariſiis in
fol. A. 154 5. poſt Salmanticæ perpurgatæ, 2. Tom. in fol. 1584. Vide Po-
lum præfat. ad Synopſ. vol. I. S
Ad pag. qz. ſub ſinem S.
Iſtud adhuc monendum duximus in genere, caveant ſibi, quibus
Moſaicorum voluminum religio animum tangit, a peſtilentiſſimis Joh.
Tolandi ooρτιαααο0 quibus fidem Moſis in tradenda gentis Judaicæ hiſto-
ria proterve ac varie ſollicitat, Moſenque Pantheiſtam ſtatuit, iniquum-
que imperii uſurpatorem. Cujus calumnias & OXννοαο eX inſtituto
olim diſcuſſimus, cum Programma Orationi Profeſſionis S. Theologiæ
Extr. auſpicali præmiſſum contra ipſum ſcriberemus, quod hujus eſſe loci

ac inſtituti omnino cenſentes, hic quidem apponere ad aſſerendam Mo-

ſis dignitatem ac fidem, nulli dubitamus. Ita vero habet:

Quæ deploranda ſeculi noſtri eſt infelicitas, ut ſanctum nihil di-

vinumque a profanis & maleferiatis hominibus relinquatur intactum,

eo cumprimis valuit, ut impietatem ſuam veritatis ſtudio pallient, nec

in aliud majori contentione negotium incumbere ſe ſimulent, quam ut
vel labaſcentem ſuffulciant, vel obſcuratam ſuperſtitionum aut præjudi-
ciorum caligine religionem, nativo ſuo reſtituant nitori: quam tamen,

ſi ex vero æſtimaveris, funditus eunt everſum. Quod ut impune exe-
quantur, & fucum faciant imperitis, partim divins ſacræ paginæ oracula

in nequitiæ ſuæ vocant præſidium, eaque dum ſibi ſumunt ornanda aut

illuſtranda, ducto inde colore opinionum, quæ clam inſinuant, monſtra

ſcite perquam pingunt; partim graviſſimorum quorumcunque & Pa-

cita

17

trum primitivæ, & Doctorum atque interpretum recentioris eceleſiæ pla-

cita zque
ſogerſtition
tumm ſi fimi
toſa eorum
ſeries proli
quitie pum
fuerint Vir
profligaren
diemn prog
nancdus et
Spiwolta v⸗
Hio degens,
nem, quaru
tione dindtt
ſior Nrabonj
Utraque id
tat Pantheit
ter hoe uni-

Molaicam ſ

l Mlinut/
noOnN 1n Ment
ritocaſtigan
8. Th. D. &
terpres deſe
lins diſſerta
que im Pt eſe
liz, nec tat
CAS compl
curatius
Knin guide
ſaperſtitione
gentiſzne

Puonare 1

Dgregium ve
lpiden,
Deum elle,
dutem inſtit
bet. Dan H
Citandis zute

(ore,

ſerilit:
proligeex.
unſunges lſie.

Umin aralchae
licet oſterio⸗
Origeni (-

ISCUS V
in Nit. Iſ d
ecule, Parilisin
1584, Vieko⸗

ant (di, Iuhes
leptiſimis johr.
s Judice hito⸗
Katuit, miquam⸗

a ex jnſtituto⸗

1 § Ibeologit
od hufus eleloci
,Gerendem Mo-

bet :·

ſnCtarn nitil di

ur inticunn,

War
1 nec

Umulent gbaln u

4

cCitandis autorum ſuffragiis ufum fuiſſe criminatur.

VETER. TESTAM. PARALIP. 457

cita æque ac ſcripta ſuperciliole faſtidiunt, contemptui exponunt, & in

ſunerſtitionis, ignorantiæ & arrogantiæ ſuſpicionem adducunt. Ho-

rum ſi familiam deſcribere, nec incaſſum iſtas ſundi querimonias, ope-

roſa eorum recenſione, amimus eſſet demonſtrare, longus foret numerus,
ſeries prolixa; verum unus ſufficere bolk Bened. Spinoza, qui omnes ne-
quitiæ numeros ex aſſe implevit. Et Ert quanquam probi doctique non de-
fuerint Viri, qui bonæ cauſæ patrocinio ſuſcepto, deliria hominis ſolide
profligarent, prohibere tamen non potuerunt, quo minus ad hunc usque
diem progeniem daret ſe vitioſiorem. Cujus haud poſtrema pars nomi-
nandus eſt IOANNES TOLANDUS, gente Anglus, religione =
Spinoſiſta vel Latitudinarius certe, ne quid dicam atrocius, nuper in Bel-
gio degens, qui An. 1708. Hagæ Comitis geminam cxcluſit diſſertatio-
nem, quarum altera Adeiſidæmon inſcribitur, ſive Titus Livius a ſuperſti-
tione vindicatus: altera, quæ priori juncta prodiit, Origines Judaicæ,
nwe Strabonis de Moyſe & erfive Juaaica hiſtoria, breviter illuſtrata.
Utraque id agit, ut genuina religionis fundamenta per cuniculos ſubver-
tat, Pantheiſmum Spinoſæ incautis denuo propinet, & Deum alium præ-
ter hoc univerſum neget, ipſamque adeo in partes ſuas trahere allaboret
Moſaicam ſcripturam. Verum & Vir Clariſſ. Jac. Gronovius in prafat.
ad Minutii PFelicis Octavium hominis in Græca literatura imperitiam, nec
non in ſtrenuis veritatis propugnatoribus criminandis proterviam, ex me-
rito caſtigavit; nec partibus ſuis defuerunt Theologi, quos inter Jac. Fayus,
S. Th. D. & in eccleſia VItr⸗ jeclino Britannica ſacrorum myſteriorumii in-
terpres defenſii onem religionis, nec non Moſis & gentis Judaica geminæ U-
lius diſſertationi Ultrajedi Anno 1709. oppoſuit. Harum vero utram-
que impræſentiarum ſub examen vocare, nec pagellarum patitur angu-
ftia, nec ratio inſtituti: poſteriorem vero, quæ ORIGINES JUDAlI-
CAS complectitur, & Viro Clar. P. Auguſto Samſonio inſcribitur, pau-
lo curatius perluſtrantes, quid portenti ferat, in apricum ponemus Et
ſtatin quidem in limine, ut ſecuros reddat lectores, ex Ciceronis verbo,
ſaperſtitione tollenda religionem tolli negat. Hoc & de me, imquit, di- H. 1. p. 103.
nigentißſ mé intelligi volo, um impugnando Miperhurionem. religionem pro-
vugnare ſit unicum mihi, ut ipſa res indicat, propoſitum & animi ſonſus.
Egregium vero propugnatorem, qui, ut ipla res indicat, omnem movet
lapidem, ut fidem Moſaicæ hiſtoriæ ſubleſtam reddat, & hoc univerſum
Deum eſſe, quod vel maxime videri vult impugnaſſe ſtrenue evincat. Sic
autem inſtituit, ut aliud longe agere credatur, dum illuſtrem Præſulem
Pet. Dan. Huetium, in Demonſtratione Evangelica, mala perquam fide in
Provocat cum in A-
nem

Carſ. Pars Ill, Mmm

F. 6. p.
117.

45 38 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

nem ad allegatum iuetio Strabonis ex GeograpbiæLib. XVI.teſtimonium,
quo de Moſe & Judæis ſummo candore diſſeruiſſe Geographum Huetius
commemorat cum tamen Maſin fuiſſe Panthetſtam, ſive, ut cum recentio-

ribus loquar, Spinoſiſtam, incunctanter affirmet in iſto loco Strabos eum
. . 6 .* .
namque exhibert docentem, nullum dari Numen a materia compage
mundi bujus diſtinctum, ipſamque Natureæm ſive rerum univerſitatem, uni-

cum ſe & ſupremum Deum, eujus bpartes Engulas creaturas ditas, & to-
tum, ſi velis, Creatorem. Quæ dum repudiare vult videri p. 119. & p. 197.

Tolandus, ipſo tamen opere ſingula omni niſu adſtruit, & unumquodque
Strabonicæ narrationis momentum ſeorſim expendens, exacte cum veri-
tate conſentire, contra vero Pentateuchi deſcriptionem exotico huic teſti
longe poſthabendam, nec niſi figurate accipiendam eſſe, per univerſam
143, B⸗ 3 » 2*
hanc epiſtolam ſtudioſe inculcat. Primo etenim Strabonis l'alæſtinæ de-
ſcriptionem, qua ſterilem & aridam definit regionem, & per LX. ſtadia
lapidibus ſubſtratam, cum hodierno ſitu & ſoli ſtatu, ab omnibus juxta
P 1, .
peregrinantibus obſervato, optime concordare contendit: at immentum
fecedere Pentateuchi ſcriptorem, qui eam ut frugum feraciſſimam, lacte

& melle fluentem exhibeat: quæ ſi non ſigurate cum plerisque, addit, ac-

eipienda, ut animus tamen & calcar adderetur occupaturis, per avia jam
ngo tempore & devia errantibus (quorum reſpecta Paradiſus certe dici bo-

tuit Judæa) ſie repræſentari omnino neceſſe fuit, quod prudentiſſime pariter
factum. bPrudentiſſimum itaque Moſen facit Veteratorem, qui ſimpli-

citate & ignorantia populi ſui abuſus, fertilem promiſerit terram, quæ in⸗
culta tamen eſiet & horrida, ut pia ſcilicet hac fraude animum adderet oc=-
cupaturis. Sed enimvero non in Moſen tam hæc contumelia, quam in
ipſum redundat Deum, qui plus vice fimplici Exod. III, 8. 17. XIII, 5.
XXXII, 3. Lev. XNX, 24 &c. iſthoc Judæam encomio ornat, eamque in-
figei beneficio Ifraelitis in hæreditatem ſe daturum toties pollicetur, Sed
& res ipſa comprobat, dum fruges terræ, nuces, amygdala, balſamum,
myrrha, mel & aromata recenſentur a Jjacobo Pro-Regi .gypti dono
transmiſſe Gen. XN LIII, I. Unde exploratores Iſfraelitici e Cananæa in

deſertum reduces, illud fertilitatis elogium non modo calculo ſuo confir-

mant, verum etiam in rei fidem portentoſæ magnitudinis racemum, ma-
la granata & ficus afferunt Num. XIII, 24. ſeqq. XIV, 7. 8. Adde, quod
opima ejus paſcua Num. XXXII, I. 6. Chron. V. 40. 4 I. & tauri Ba-
ſan paſſim in Scriptura celebrentur. Hinc & ab Ezechiele Judæa gloria
omnium terrarum cap. XX, 6. & a Davide Pſal. CVI, 24. terra deſiderabilis
ſalutatur: cumque Davidis ætate regio iſta myriadem & triginta millia
hominum armatorum, præter innumeram fere Sacerdotum, Levitarum

foœmi-

fœminarum
inde procli
Cusris exn
ſtrnergo eſt
licitatem pr
impugnate:
1 noſer,
pto egreſo
Uum habet
us eus Ail
Utriueile g
Egyptio ag
Zoyptnin
tis eg eile o
XNIV,t4. 19
Oue induiit.
rut & fere⸗
tim habitalle
Klum cönſi
Vlen in liben
Abreham l
lud inter Ph
lbbros ſedulo
Aegyptiorum
omnibus cire⸗

Eho Gab o

ENISr
erores, quot
I Leriptur⸗
llilta res
nin endem
ſit Lontes pen
Bant, Unius eſ
er egnin Pr
tim ſipe D
r As diein
Nia CONMen
13 oram, l

05

eltimoniun,
num Huetius
lumn rolentig-
Enlbo tn
unage
eritaten uti-
1s Altos, i-
119,8. 197.
aumnquodgue
de cum verr⸗
tico huie telli
er unirerhum
Paleſtine de⸗
PerlX. kudia
mnibus jukte
t immenlumm
eillicham, batle
gut, 100it, d⸗
per Nwja jam
,cene ARti.
tiſieherter
gbi 1 npli⸗
eram, qun in⸗
hmnadetetc⸗
gelis, gamn K
8.1,, l 5.
It, eamalue in⸗
Holicetut de
n, ballamum,
Haypri 000
ie nnkiil
lolvenlr
acemuld, l⸗
8. Adce, guo
11.6 uutibe
le Judeng gotin
titri
nzinm milin
Uen Levikun
ſeu

7*

VETEBB. TESTAM. PARALID. 459

ſminarum & infantum turhaln, copioſe aluerit 2. Sam. XXW. 2. cogitare

inde procl ive eſt, uberrima ſegetum frugumque abundantia regioônes
quasvis exæquaſſe alias, vel longo etiam poſt ſe intervallo reliquiſſe. Fru-
ſtra ergo eſt argutator noſter, qui ex moderna deſolatæ regionis facie fe-
licitatem priſtinorum & tot ſeculis antegreſſorum temporum metiri vel
impugnare aggreditur. Poſthæc in originem gentis Judaicæ inquiſitu- §. 1I. P.
rus noſter, contra omnem Vet. ac Novi Teſt. fidem, Ifraelitas ex .gy- 140.
Pto egreſſos pro genuinis Aag yptiis, vel mixta certe turba variarum gen-.
tium habet. Ae nec merito, inquit, culpandi ſunt, qui pro veris Aegy- . 12. p.
Priis ecos accever unt, inter guos inprimis Strabo. Probare iſtud ſatagit ex 142.
utriusque gentis vicinia, unde & Moſes in Midian profugus ſtatim pro
Egyptio aghitus fuerit: tum & ex privilegiis, quibus præ aliis gentibus
Tgyptii in judæorum republica gaudebant; demum ex antiquiſſimo gen-

tis egreſſæ cultu, quem idololatricum, non autem divinum fuiſſe, ex Joſ.

XXIV, I4. I5. demonſtrat. Quibus tandem ſubdit: His igitur ſimilibus- p. 145.
gut indicxiis ceteræ nationes incducke, Juäzos pro Aeg)btiis ſemper habue-
runt & ſere dixeram, ſic habere debuerunt. Quanquam paulo poſt, mix-§. 13. P.
tim habitaſſe in Aegypto judæos cenſeat. & ex Exod. XII, 37. 38. promi- 147.
ſcuam conliciat ex Egyptiis, Judeæis & vario ſervitiorum genere collu-
viem in libertatem prorupiſle, cæcutire, qui Zudæos omnes indabitato eſe
Abrahami vel Jacobi poſteros, pertinaciter aſſerunt. Certamen enim il-
lud inter Pharaonem & Ifraelitas, bellum fuiſſe ſervile, cuivis Pentateuchi

libros ſedulo legenti facile patere cenſet: jam vero inter omnes conſtare,

Aegyptiorum ſervitia non unius duntaxat fuiſſe gentis, ſed promiſcuam ex?

emnnchu⸗ circa finitimis colluviem. Ex quibus tandem conficit: Judægs §. 13. P.

go & ab Aeggbtiis fuißſe brognatos & mixte nibilominus fuiſſe originis, 14 8.
