Ge66_qt-2_1
author: Carpzov, Johann Gottlob

N12511957945 021

UIIIIEIuIIIIIIIII †

0 Tübingen

INT R 0 0 DveT 0

IROS PROTHETCOÜ
BIBLIORVMA

VETERIS TESTAMENTIIII
Z PRAECOGNITACRITICAETHISTORICA,
AVTORITATIS VINDICIAS

EXPON E N Ss,

4DOτRhNATASTDTO

D. JOH G0 TTLOB CARPZOVII.

S. THEOL. EXxTLR, ET LINGVAE S. ORD. P. P. ET ECCLE-
l SIASTAE THOMANI.

EDITIO QrANTA.

ðÿ § 1 4E S
Sumpt. HAERED. LANKI SIANORVM.
AN. MDCCLVII.

Gratiam & pacem a fonte ſalutis

cHRIisie!

Ea ſane, & fortaſſis aliorhm etiam, expecta-

tione lerius, fidem in Præfatione Partis I. da-

nnenn
. S

tam exſolvo, qua edendarum Introductionis
hujus poſteriorum partium ſpem feceram pro-
ximam, poſt integrum demum ſexennium, &
quod excurrit, impletam. Graves autem & ſonticæ interceſ-
ſerunt moræ hujus cauſæ, quas dum perorare geſtio, aliud ſe
offert præfationi meæ, & longe majoris momenti argumentum,
in quo paulo exactius verſari, e re eſſe credo pii doctique Le-
toris. Dicam fſcripſerunt Introductioni noſtræ Diarii Trivol-
tienſis Autores Celeberrimi, qui A. 1719. menſe FYebruario Artic.
VIII. p. 197. prolixa opellæ noſtræ recenſione defuncti, perquam
honorificis quidem, librum juxta ac ejus autorem, encomiis orna-
runt, iĩta tamen, ut varia in controverſiam ſimul vocarent & obelo
transſigerent, a me aſſerta, quæ vel minus commode dicta, vel

veritati non n usqueduaduc congrua, ipſis videbantur. Quo
a 2 ipſo

P-RAEFATIO.

ihple id mihi negotii datum intelligo, ut libri mei rationem
reddam, & vel tuear ſententiam, ſi minus ex quo illa fue-
rit impugnata, vel ingenue profitear, ſi quem evictum dede-
rint a me admiſſum errorem, vel denique ambigue dicta cla-
riori perfundam luce. In quo ita verſabor, ut & zrτια
ductum ſequar Clariſſimorum Adverſariorum, & qua reipu-
blicæ cum literariæ, tum Chriſtianæ cives decet, modeſtia i in-
ſultus in me factos propulſem.
Primum accuſationis caput ex eo arceſſunt, complura
. 200. duod a me prolata Lutheranam Japiant profeſſonem; cui fidem
conciliare ſatagunt inde, quod Apocryphos ſcripturæ Rbros,
ab eccleſia in Canonicorum cenſum usque relatos, e Cano-
ne tamen excludam, Patrum elogia, quibus ceu ſacros & di-
vinos eos commendant, ita interpretatus, ut in eandem me-
cum ſententiam pertrahere cosdem annitar. Numne vero
Mnrrod P1. pari jure Papilmum redolere dixerim hanc Clariſſ. adverla-
P. 2. .2 riorum cenſuram, qui absque tabulis & teſtibus, & velut
Pro autoritate, tam Apocryphos V. T. libros in Canonem
intrudunt, quam ſuæ Communionis Placita priſcæ atque Ca-
tholicæ eccleſiæ conſenſum interpretantur, communi Ponti-
ficiis ſcriptoribus errore, toties a Proteſtantibus detecto ac
profligato? Sed non eſt, ut ſtudia Partium exprobremus mu-
tuo, ubi rationum ponderibus invicem collatis datur locus.
Largiuntur quippe Clarifl. Cenſores, Ebros iſtos controverſot
non quidem in Hebraico Judæor um canone haberi, bene autem in

8

Canone cenſeri eccleßi Aſtico, ex legitimo nimirum eccleßi Aick conſenſit,
divinæ ſemper originir ac autoritatis ſtimator. Unde autem vel
Vet. inſtrumenti Canohen, vel Canonis hiſtoriam, accepit
primi-

.

13

primitiva Chriſti Ccclelia, niſi a Iudris, quibus concredita
oracula divina Rom. III, 2. quorumque fuiſſe foedus, & te-
ſtamentum, & promiſſiones c. IX, 4. Apoſtolus perhibet?
Hinc acutiſſimo Patrum, Auguſtino gens gudæa ſcite perquam
quœdam ſeriniaria Chriſtianorum audit, bajulans legem & Prophe-
tas, ad teſtimonium ahſertionis lelt ℳOα lib. XII. contra Lauſtum
dap. XXIII. Non itaque alium eccleſia Chriſtiana Scriptu-
ræ Vet. Teſt. canonem tenere, aut ad nos transmittere potuit,
quam quem a priſca Judæorum gente accepit, cum non Chri⸗
ſtianis, ſed Judæis per Prophetas Deus olim lo cutus ſit Heb. I, I.
atque ſic perperam iſtud inter Canonem Judæorum Hebrai-
cum, & eccleſiaſticam Chriſtianorum, qui utr iusque potius eſt
idem, ſtatuitur diſerimen. Quæ adverſus hanc argumentandi
rationem Melchior Canus, Cochlæus, & Genebrardus objecta-
runt, ſolide dudum pr otrivit Joannes Rainoldus Cenſuræ Apo-
eoryphr. Pralelkt. VIII. p. 97. . cujus expilare ſcrinia animus
nunc non eſt. Quam etiam temere ad eceleſiæ primitivæ con-
ſenſum hic provocari ſoleat, b. Gerhardus noſter, vel ipſius
Cajetani Cardinalis ſuffragio, graviter docuit, Conf. Cathol.
Lib. II. Wr P. I. Art. I. ſeltt. I. p. 27. & in Exegeß Art. I. de
Seriptura §. H. 75. . TLot enim noſtratium pariter ac Re-
formatorum doctorum lucubrationibus, hæc de Apocryphis
c Canone proſcribendis libris tam copioſe ac ſolide perorata
eſt controverſia, ut oleum & operam perdere videar, ſi altius
illam hic repetere ſuſcipiam. Cui non dictus Hylas? Pro

pius ad me ſpectare exiſtimo, cum vocis Apocrupli notionem, ,, oh, 2.
a me ſuppeditatam, reſpuunt doctiſſimi Cenſores, non admis- d 11. §. 4.

ſuri, ut Canonici libri Eccleſiaſticis ſcriptoribus de Oeros ſa-
b Ilutentur,

PRAEF A T IO.

lutentur, eo quod in armarium illi & arcam Teſtamentarhn

reponebartur, contra vero Apocryphi, qui arcebantur &αα

7 ‿ρρ EνωMτMn,, a ciſta & capſula facra, qua Canonici al
ſervabantar. Prwter, Juam enim, quod non conſtet, vocem „oun⁰ρ
Pro armario aut caß a Ungun uſurpatam Fuiſſe ut acceptam, Atr
ceſſe quoque eſſe, ut ſecundum hanc etymologiam NRgn N catio volis
*εαρ„N„νρdNhLös Plane immutetur, idemque notet at: ſſe in conſt velku,
etum & opertum non eſe. Ubi de vocis etymologia, quæ in

aprico eſt, non multum laborabimus, de re potius ſolliciti,

quæ Hbrorum αοαaροναu51vPY nomine Theologis venit. Atque

iſtud quidem citata a me Epiphanii & Damaſceni teſtimonia

extra omnem dubitationis aleam ponunt, hoc velut agwrnole

diſtincta olim fuiſſe Canonica ſcripta ab Apocryphis, quod il-

la in arcam Teſtamentariam repoſita, fide publica aſſervaren-

tur, hæc ab arca illa excluderentur, nec adeo æquali cum

Canonicis loco ac dignitate haberentur. Quæ ſententia do-
iſſimo Abrincenſi Epiſcopo ſe adeo probavit, ut Demonſtr.

Fwvang. Prov. IW. de canone libror. ſacror. DN. VIII. lirca ſin.

ſuo illam calculo muniret & comprobaret; cujus eo luben-

tius mentionem facio, quo conſidentius Adverſarii ad eundem

Lectores ſuos remittunt. Ceterum zouzri, locum quemvis

abditum, receptaculum quodvwis, recondendis iis, quæ occulta-

re & aſſervare volumus, aptum, ſpeciatim vero teſtudinem ſub-

terraneam notare, Lexica paſſim & Gloſſaria teſtantur. Ciſta

ergo Teſtamentaria, cum & ipfa in Sanctuario ab hominum

occultaretur aſeclin & originalia librorum ſacrorum monu-
menta, intra ſe abſcondita tegeret & aſſervaret, quid prohi-
bet, quo minus aepzry appellari queat? Ita omnino vocem

acci⸗

accipit Vir Græce doctitimu, Joh. Caſp. Suicerus, cum
hcſ. Eockeſ. P. I. F. 455. in explicatione vocis αοαοπο d, li-
bros ita dictos cenſeri quibusdam tradit, quod in Crypta illaſa-
wra non reconderentur. Quicquid demum ſit, iſta ſaltem, quam in-
de eliciunt, ſequela nullo jure procedit: quia ydic dere: libri in
arca aſſervabantur, Apocryphi autem tantæ di gnationis non erant,
ut communi cum illis receptaculo clauderentur, hinc colligi,
vocabulum &αοιουdπ,, idem notare, ac: eſſe in conſpectu, non
eſſe tectum & opertum. Quin iſtud potius inde concluſeris,
librorum, qui a crypta ſive capſa ſacra arcebantur, obſcuram
fuiſſe autoritatem, & eccleſiæ Judaicæ incognitam, nec pari
adeo cum Canonicis fide; ad probanda religionis dogmata,
adhibendam. Iſta enim libri cujusdam in arcam repoſitio &
publica cuſtodia, ſignum erat & indicium ſupremæ ejusdem
ac divinæ in dogmatibus & controverſũs religionis autoritatis,
a qua longo diſtabant intervallo alii, quibus iſte non habebatur

honos. Porro ex arctiſſimo inter accentus atque vocales, & in- p. 202.

ter verſuum diſtinctionem nexu, me parum firmiter conclude-
re arguunt authenticam & originalem Textus Hebræi i in verſi-
culos diſſectionem, adverſus Simonium, cui ivocalium & accen-
tuum puncta admodum recens videantur inventum. Verum,
ut omnem iſtam de punctorum antiquitate litem, a viris in hac
literatura principibus, Buxtorffio, Leusdenio, Wasmutho, du-
dum diremptam, ſtudioſe declinavi, utpote ab inſtituto alienam;
ita ex hypotheſi ſaltem concludo, ſi verſuum diſtinctio ſit re-
cens, neceſſe eſſe, ut vocales antiquiorem pariter ætatem non
ferant, quod poſterius tamen, cum doctorum hominum in-
duſtria valide exploſerit, prius quoque locum habere non poſ-

ſe. Dabitur alias occaſio in Critica, quam molior, ſe, decan-.
tatam iſtam punctorum antiquitatem: ut aſſeram uberius.

Introd. I. Male habet Cenſores meos, quodi in Chronologia primæ-
Ii. 7 va ſacra Scaligerum ſecutus, 30. dierum menſes, menſium au-
i- tem 12- annum conſtituam, adjectis ultimo menſi diebus quin-
que, ita ut annus integer 36 5. abſolveretur diebus. Hanc etenim
P. 203. ſententiam incommodo premi haud exiguo contendunt, cum
Moſes de tempore Paſchatis præcipiens, nil profert de phaſibus
lunæ, ſed ſolum ſub veſperam diei 14. menſis Abib, h. e. no.
væ meſſis, aut novarum terræ frugum, hoc feſtum celebran-
dum indicit. jam cum 365. dies annum ſolis decurſum non
exacte exhauriant vel adæquent, conſequens eſſe, ut ejusmodi
anni 120. vicibus recurrentes, triginta circiter dies poſt ſe
relinquant, atque ſic paſcha extra novarum frugum tempus de-
volvatur. Ex ipſorum itaque judicio præſtare, ut inter annum
Hebræorum civilem, & eccleſiaſticum diſtinguatur. Quic-
quid autem hic movetur dubii, hoc ipſo Introductionis meæ
loco dilucide diſſolvi, P. 71. ex Scaligero demonſtrans, inter-
calatum anno 120. fuiſſe menſem integrum, qui πN alter
Aldar dictus effecit, ne longo ſeculorum lapſu Paſchatis ac tem-
Pun anni mutatio ſubſequeretur. De iſta quoque anni,
Politicum & eccleſiaſticum diſtinctione, quid ſit habendum,
quantum ſatis eſt, ibidem aperuimus.

In vitio etiam ponunt, quando ab O. C. ad Chriſtum

natum 4000. numero annos, quod non diſerte declaraverim,

num ad primum usque æræ Chriſtianæ auſpicium, liquido com-
putum

PRAE F A TIO.

putum ducam 2 Sed cum p. 33. dlſerte affirmaverim, non ad
æræ artificialis normam primorum ſeculorum adſtrictum fuiſſe
computum, ſed annos ſolum numeratos, qui primum per Pa-
triarcharum ætates, hinc ab Abrahami e patria exitu, porro ab
egreſlu Ilraelitarum ex 5Ægypto, demum a condito Salomonis
templo cenſebantur, liquido inde patet, me usque ad nativi-
tatem Chriſti rotundo iſto numero calculum duxiſſe, quem
curatius definiverunt ii, qui de induſtria & data opera in Chro-
nologia V. ac Novi Teſt. verſantar. Neque ego de accurata
annorum computatione ſollicitus ultra fui, quam ſcripta pertin-
gunt veteris Inſtrumenti. Hinc nec definiendum mihi erat, in
quem Præciſe annum æræ noſtræ Chriſtianæ quadraret auſpicium.

Dum a Spinoſe acverſis antiquitatem Moſaicorum mo- Iurrod. 1.

numentorum ſophiſticationem, ex Geneſ. XXXVI, 31. detor- .2
tam, ipſe regeſſi, Moſen ſpiritu prophetico colluſtratum, &
Idumæorum prævidiſſe reges, & Iſraelitarum prædixiſſe; ſatius

longe dici potuiſſe exiſtimant, phraſin Moſaicam in verbis iſtis: p. 207.

hi ſunt reget, qui regnaverunt in Edom, antequam dominaretur rex in
Ffilios Irael, ellipticam eſſet atque emphaticam, quæ plus in receſſu
habeat, quam verba prima fronte produnt; ac ſi diceret Mo-
ſes, fore ut Idumæi, qui ſub octo regum imperio ſe floruiſſe
jactabant, dum Iſraelitæ, dura preſſi ſervitute, gemerent in
Fgypto, ſub jugum tamen & ipli mittantur, eorum, quibus
olim inſultaverant; quod poſt hæc regnante Davide accidit, 2.
Reg. VIII, 14. Sed iſta tam longe petita interpretatio, utut
verum dicat, quibus tamen fidiculis ex allegatis ſacri Scriptoris
verbis extorqueri poterit? Eamque ſi admittamus, ſtandum
”ͦłM b z tamen

p. 153. ſ/.

p. 209. ſd.

7

p. 185.

Intr. ihr.

PRAEFATIO.

tamen erit hy potheſi a me ſubminiſtrata, de præviſione Moſis

prophetica, quam Celeb. Diarii Autores lubentes, & ultro ad-
oprant p. 206. 8

In Chronologia Judicum cum exſtr ucti templi Era I. Reg.
VI, I. & computo Jephtæ Jud. XI, 26. componenda, cum Tho-
lam & Jairum una, alterum trans Jordanem, cis fluvium al-
terum, rerum potitos aſſero, & e ſacro textu demonſtro, Ce-
leberr. Cenſorum non impetravi conſenſum, qui Philiſtææ
ſer vitutis annos 40. & Simſonis 10. me intuliſſe obſervantes, in
õ Jephtæ, Ebſanis, Elonis & Abdonis, Judicum tem-
pora, in aliud me incidiſſe credunt incommodum, ut 19. anni
redundent, quod evitari potuiſſet, ſi paulo ad textum attendiſ-
ſem curatius. Jephtam enim cum Ammonitis manum non
conſeruiſſe, quam exactis demum 18. annis ſervitutis, neque
neceſſe elle, ut calculi jephtæi anni 300. præciſe numerentur
impleti, cum ita mos ferat Scripturæ, ut numerus rotundus &
completus pro incompleto ponatur. Verum cum 18. annos
ſervitutis Ammooiticæ, & a præcedentibus 300. annis Jephtæ
memoratis, & a judicatu Jephtæ, Ebſanis, Elonis atque Abdo-
nis diſerte diſtinxerim, & numeri a me poſiti Scripturæ indi
ciis exacte reſpondeant, tam oculato mihi hactenus eſſe non li-
cuit, ut ubi redundent 19. anni, quos exprobrant, aut ubi hi-
ulca, vel male cohærens mea deprchendatur computatio, aſſe-
cnerer. Errorem itaque, quem hactenus ipſe deprehendere
non potvi, ſi placide ac benigne oſtenderint Cenſores, gratum
me habebunt ac docilem, non ſententiæ præfracte tenacem ob-

ſervationum ſuarum lectorem. Ceterum perquam mihi fuit
jucun-

PRAEFATIO.

jucundum intelligere, poſt editam in lucem Introductionis: meæ
P. I. non defuiſſe, quibus iſta graviſſimas Chronologiæ Sacræ

ATXGG Conciliandi ratio valde probaretur. Ita ſane Vir in

hac palxæſtra exercitatiſſimus, Theodorus van Thuynen, in
Computo temporum in Scriptura V. 1. deſeriptorum, Belgice edito
Leowardiæ in 4. Anno 1719. in eandem mecum ſententiam
delſcendit, & quantum vis in minoribus quibusdam a me defle-
ctat numeris, ſervitutum tamen atque judicatuum annos diſtin-
cte numerandos, a Tholæ autem & Jairi temporibus ανρσοο α
Cis- & trans- Jordanenſium Judicum admittendum eſſe, mecum
affirmat, & p. 109. & 122. qg. ad oculum demonſtrat, & ſolide
evincit, refutatis paulo ante p. r. ſqq. Petavii ac aliorum ra-
tionibus. Quem ſi evolvere Clariſſ. Adverſarii, & cum iis con-
ferre velint, quæ ante luſtrum & amplius, conciſius a me ſcri-
pta lucem adſpexerant, non dubito, quin de veritate rationum
noſtrarum convicti, ſuum iisdem calcuhuun ſint addituri.

Porro ex eo, quod Introd p. 25. & p. 295. obſervavi, M
Genealogiam Zorobabelis I. Chron. III. ultra Maccabæorum
proferri tempora, & haud ita longe ab ætate Chriſti abeſſe, p. 213.
Clariſſ. Cenſores colligunt, iſtl hoc admiſſo theoremate, gratis D
aſſeruiſſe Joſephum, quod quæ poſt Artaxerxem ſunt exarata
ſcripta, ejusdem cum libris Propheticis autoritatis non haberi,
fruſtraque Proteſtantes ejus niti teſtimonio in excludendis a C a-
none Scripturæ Maccabæorum libris. Ita autem habet Joſe-
phus ib. I. conkra Anpion. Opp. f. 1036. dτ α Agr dννιι*νςοιτα
. iu Xeés Nvoτ s⁵ sα*ρ,. iοoο ‿αν9!oiæ* τ
Tα τα davrα„”α vete Teré dor 7iv vα τσαντια .ορπι ααονον⁰.

At, Aytaxerxe vero ad noſtrum tempus ſingula quidem conſeripta
(Apocrypha) non tamen priori Fimili fide ſunt habita, to guod non
fuerit certa ſucceſſio Prophetarum. Cujus autoritate ac fide non
Proteſtantes modo, adverſus Maccabæorum, ceterosque, qui
pro divinis obtruduntur, libros utuntur, vVerum ipſe quoque ni-
titur Bellarminus lib. I. de venbo Vei t. 17. Neque tamen indge
collectio procedit, quam Adverſarii nectunt. Aliud eſt, ſi de
Ubris integris, aliud ſi de uno vel altero libri commate, ſermo
inſtituatur. Nullus poſt Esdram, Nehemiam & Malachiam,
lber canoni Veteris Inſtrumenti acceſſit, quod Intr. P. I. cap. Il.
F. 1I. p. 22. docuimus: at potuit tamen, diu poſt Esdram & .
Malachiam, manus Oeαρσ & neſcia erroris, ſubſequentium
temporum generationes Zorobabelis genealogiæ adjicere, di-
vino ſane conſilio & impulſu, ut Davidicæ proſapiæ ſeries ſuo
loco exhiberetur integra; æque uti Deuteronomio, haud du-
peie a manu Moſis cxarato, Joſua tamen ultimum, de morte
Molis, caput addidit, citra ullam vel autoritatis libri jacturam,
vel novitatis ſuſpicionem. Non enim, ſtatim ab exceſſu ultimo-
rum Prophetarum, extraordinaria illa omnimodo ceſſabant Xρο=.

2

uar, quin pii Deique reverentes viri ſubinde ſingularibus gra-
tiæ donis inſtruerentur, & Judaicæ eccleſiæ, paulo licet rarius,
indulgerentur; quod P. II. cap. 1. F. 25. P. 72. ſ. & ap. ult.
§. I. ſtudioſe obſervavimus. Quis autem valide hinc colligat
quia per ſanctum quendam poſterioris xXvi virum, ulterior ge-
nerationum ſeries, genealogiæ Zorobabelis Deνuwvνa5vubs fuit ad-
⸗ jecta , in libro dudum ab eccleſia recepto, & citra controver-
ſiam in canonem relato, ideo non conſtat ſibi Joſephi teſtimo-
nium, quo libros integros poſt Artaxerxem conſcriptos, neque
tamen

–

S TRAEFATIO.

tamen unquam a Judaica eccleſia Pro Canonicis agnitos & ha-
bitos, ejusdem cum Prophetarum monumentis autoritatis eſſe
negat? ideo etiam Proteſtantes fruſtra hoc argumentum, adver-
ſus divinam Maccabaicorum librorum dignitatem, in aciem pro-
ducunt & urgent? Si Maccabæorum libri jam præſto fuiſſent
Esdræ, & ab ipſo, cum reliqua ultimorum Prophetarum corona,
pro divinis agniti, atque canonicorum ſcriptorum ſyſtemati in-
ſerti, poſthæc lacinia quadam, ad integritatem hiſtoriæ ſpectan-
te, manu 9e⸗vsα fuiſſent aucti, tum paria facerent cum no-
ſtris Chronicorum libris; aſt, cum nunquam Canoni Hebræo-
rum illati üdem, integri etiam dudum poſt concluſum V. Teſt.
Canonem conſcripti fuerunt, hodie vero, præter jus fasque, ab
eccleſia Romana in Canonem intruduntur, refragantibus qui-
dem graviſſimis argumentis, a Proteſtantibus in hac controver-
ſia urgeri ſolitis, diſpar omnino ratio eſt, nec ſimilitudinem =
veri iſtud argutandi g genus refert.

Ultitno demum loco temere calumniam appellare me Inerod. I.

.„20.
tradunt Cenſores, qua a Pontificiis oneratur Lutherus, quod i in- §. n. 360.

digna locutus ſit de libro Eſtheræ. Hæc enim imputatio cum P: 21 15.

diſertis nitatur Lutheri verbis in libro de ſervo arhitrio, meum

potlus fuiſſe, Lutheri agnoſcere proterviam, quam de injuria

ſpargere querelas. At enimvero, uti inſignem haèé accuſatione
injuriam inferri Luthero, profeſſus ſum, a calumniæ autem vo-
cabulo omnino mihi temperavi, quod duore dl docet; ita ver-
ba Lutheri non liſſimulavi, non mala fide reticui non negavi aut
expunxi, ſed diſerte allegata recte explicavi, inſimul demon-
ſtrans, quam ſiniſtre prorſus, & præter b. Viri mentem, in alie-

TRAEFATIO. =

num ea ſenſum a Pontificiis rapiantur. Quodſi fuarum candi-

P. 212

de ſatagere partium voluiſſent Cenſores, ipſis omnino incubuis-

ſet, ſi mea verborum Lutheri interpretatio, quam ſubdole difſi-
mularunt, nec pro eo, ac par erat, addiderunt, minus ipſis fuerit

ad palatum, qua ſui parte laboret, quid in illa deliderent, quæ
cauſa ſit, quo minus Lutherum a contemptus libri hujas Cano-

nici liberare poſſint inſimulatione, ingenue indicaſſe, & quam

Megalandro noſtro affricant ſuſpicionem, ex verborum ejus
contextu; ſolidisque rationibus aliis cemonſtraſle; ita demum

candidæ laudem tulifſent vel recenſionis, vel cenſuræ, neuti-
quam vero, dum nude & extra contextum allegatis Lutheri ver-

bis, hoc me ſibilo explodunt: apres cela W. Carpzovius a bonne

grace de crier à la calomnie.

Et hæc fere ſunt, quæ vel mordaci ſtylo pungere in In-

troductione mea, vel ſeveriori repudiare cenſura, Clar. Adver-

ſariis, fuit viſum. In reliquis, v. g. dum geminum Esdram, ge-

minumque ſtatuo Nehemiam, vel in eandem mecum ſenten-
tiam deſcendere, vel, dum nude referunt, nihil certe iniquiori

gravare voluiſſe cenſura videntur. Iſtud tamen vehementer
cuperem, ut in ſingulis locis mentem meam, verbis licet con-

tractioribus, integram reddidiſſent. Ita v. g. quando meam

de I. Sam. X, 25. memorato alio, & diverſo a Canonicis, Samue-

lis libro, qui perüt, ſententiam laudant, adeo truncatam eam &

mutilam referunt, ut vix dimidia ſui parte compareat. Sic

ubi in refellendis Pſeudo - Criticorum objectionibus contra

Moſen, Pentateuchi autorem, ad Introduéctionem meam, five,

quod addunt, adhuc melius ad Huetii Demonſtrat. Evangel.
remit-

—

PFRAE F A TI O.

remittunt, ac ſi nihil plane: in hac quæſtione Introductio profe-
rat, quod non luculentius & melius in Huetiana legatur De- P: 2p-

monſtratione, illa omnino non addiderunt momenta, in qui-
bus Huetium deſerendum, imo confutandum cenſui, ſicco ab
ipſis pede non prætereunda. Quæ & ſuſpectam reddunt Cele-
berr. Cenſorum fidem, & ſtudio partium recenſiones ipſorum
adeo laborare docent, ut quicquid Romanæ religioni & placi-

tis eccleſiæ ſuxæ adverſum eſt, id omne repudient ac nauſeent,
nondum licet ſatis allatis aut diſcuſſis rationibus. Lectori
autem erudito & candido, omne de cenſura in Intro-
ductionem meam lata, judicium
committo. H

N ) (

CONSPECTVS CAPIVM PARTIS I.

ð C A bp. I. .
De Secriptura S. in genere Pag. I
C A p. II.
De Veteri Teſtamento in genere 220
“ CAP. IIK òèG
De bentateucho five Lege Moſica l 38
CA p. IV.
De Geneſi 55
C A P. V.
De libro Exodi S 82
CL A b. VI.
De Levitico 100
CA pD. VII.
De Numerorum libro = 120
S . C[ſHä A bP. VIII.
De Deuteronomio 134
De Libro Joſuæ . 14 5
“ C A FL, X— 3 . B
De Libro Judicum J 166
C A P, XK I.
De Libro Ruth 195
.R C A p. XII.
De Libro priore Samuelis 211
CAp. XIII. H
De Libro poſteriore Samuelis UMUUĩ 233
C A P. XIV. GDB =
De Libro priore Regum èð 239
CQQ - A P. XKV.
De Libro poſteriore Regum 2374
C, A pP. XVI.
De Libro priore Chronicorum . 279
“ CAPp. XVII.
De Libro poſteriore Chronicorum = 300
CAP. XVIII.
De Libro Esdræ 304
C A P. XIX.
De Libro Nehemiæ 335
”UM CLCX b. XX.
De Libro Eſtherez H 3500

ððMð

Coonſpedhus Capitum Partis II.

CA P. VI.

De Cantico Canticorum Salomonis.

de libris V. T. Poekic;, & Posſ Biblicz p. 1
CA P. 1 I.
De ibro ſi Kl p. 30
C A P. III.
De Hbro Pfälnorum. p. 86
CA P. IV.
De Ibro Proverbiorum Salomonis. p. 153
CAP. V.
De Eccleſiaſte Salomonis. p. 199

C AP.

Conſpedus Capitum Partis III.

I.

De Ptopheis Vet. Teſtamenti in genere

De Prophetia Zachariz

De Prophietia Malachiæ

CA P. II.
De Jeſaia Propheta
M CA P. III
De Jeremia Propheta
CA P. IV.
De Threnis Jeremiæ =
C A PD, v.
De Prophetia Ezechielis
* CA P. VI.
De Prophetia Danielis
De Prophetia Hoſeæ
CCCCA P. VIII.
De Prophetia Joelis =
C A P, IĩXA.
De Prophetia Amoſi
C A P., xX.
De bProphetia Obadiæ .
CA P. XI.
De P'rophetia Jonæ M
C A P. XII.
De Prophetia Michæ èè’MM
l C A P. XIII.
De Prophetia Nahumi ”
C⁊HKv.ᷣvCe⅔᷑̊ P. XIV.
De Prophetia Habacuei
QCCQCQCQ A P. XV.
De Prophetia Zephaniæ
De Prophetia Haggeii
Q,A P. XVII.

CA P. XVIII.

P. 221
p. 262
p. 293

P. 305

p. 335

p. 361
p. 373
P. 385

p. 401

p. 4:40

p. 423

p. 440
INTRO-

INTHODUCTIONIS

LIBROS BIBLICOS VE TER. TESTAMENTI.

P AR S III.
sNN N E A MeN õ

De prophetis Vet. .Telt in genere.

Evolutio voc. N/ quæ Tveologum priſei gvi notat, H. 1. Sinif, atio & Summa-
aYi oriven vocabulorum NR‚ . Gnvnyma reliqua, ubi rium capi-
de origine & ſigniſicatione vocis IIgoirie, H. 2. Prophetæ didti vel tis.
improprie, vel proprie; quorum definitio & ratio formalis G. 3. Pro-
phetliæ autor ſapremus, ſolus Deus ſes non diabolus, licet fjutura
nonnunquam praſignificans “ G. g. nec bpominum nararalis ſagacitas,
nol inguſtria aut cauſi naturales? ubi Pet. Petitus conciſe, & fuſius
Sinoſa confutantur, §. y. Divina revelatio vel civilis eſte vel ſa-
cerdotalis; vel Prophetica: guarum poſtrema rurſus p. a Judæis,
p. 4 Chriſtianis Doltoribus varie diſpeſcitur, §.6. riptura §. autem
in viſionem, ſomnium, ænigma, ſiguram, & iam ,quæ ore ad os ap-
vellatur, d' Weſeit; ubi de Moſis, præ religuis Propberit eX cllentia.
Accedit Filia vocis, & Jeonisvsx ut & , revelatio per angelos fa-
diua. Refellitur Tolandus J. 7. Præparationes ad recipiendum do-
. num Propheticum, ſunt 1) ſcholæ Propbetice , ubi de liliis Probheia-
rum, §. S. 2) uſus Maſi. WoA Jacræ, ubi Antonii Collini proftigatur im
bietas, J. 9. 3₰) & ecſtaſis, quæ ver/ naturalis, vel diabolica, rvel divi-
na; a raptu probe diſcernenda, J. 10. NHal’jectum Probhetia Junt ho-
mines, (non angeli) & guidem (7) utriusque Fexus, (2) etidm illi-
verati ac tenues, (3) immo nonnungquam & imbü; quod contra Cisb.
Car?. Pars I”‚h. A Voe-

„

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

men (4) in externo eccleſiæ tatt conſtituti non 7 NRantibus Pro-
pbetis quos Zudæi m'morant, gentium, vel Sibyllarum oraculis; quod
contra S inoſam defenditur, §. 12. Obieltum Pr. opl etiæ ſunt quæ-

vis res arcanæ & abſtrula, ſive risſentes, , Eive prateritæ, ſive ſuta-
ras maxime omnium Chriſtus, ejusque beneficia; quod contra Ma-
nichaæos, Tbeodorum Monhueſtenn, &C Hugon. Grotium defenditur

§. 3. Forma Pre Phetia tan in percebtione rerum revelatarum
verſatur quæ non per modum hubitus permanentis, ſed actus trans-
euntis ſe habebat, variaque compledtitur: ita tamen, ut non abre-
ptitiorum more neſcientes, quid dicerent, vatieinarentur; quanquam
ſignificationem viſionum non ſe mper, ver Natim in numerato bahe-
rent; & ut porro certi AWſent, ſe a ſancto Numine agi, non illuſiones
Satanæ pati, §. 14. quam in prophetiæ facta cam aliis communica-

tione, quæ vel ſimplex & aperta, vel ſymbolica erat & cumprimist
per publicam promulgationem ſiebat; ubi de Prophetarum ſeriptione,

& libris §. 17. Oßicium Prophetarum ſitum eraz in t2) docendo 2)
reformando. 3) futura denunciando, 4) intercedendo, 7) neglectam
diſciplinam vindicando, &σ) libros ſacros conſignando; cujus tamen

reſpeltu Prophetæ non lidem erant cum ſeribis, vel Altuariis Reipbu-

blicæ, quod Rich. Simonius G. 16. Prophetiæ neceſſitass ſinis &
ſeopus uatilitgs: ſtudium atque ſerutinium, G. 17. Prophetarum

inauguratio Ler vocationem, unctionein 3 12 312 Eiam Pér Xeρορϑι½σο-

ℳαν H. 19. Propbetarum miſ. riæ & grumnæ; baupertas; veſtitus
lingularis „ cui zamen cum Capuceinorum Hiſtrionia nihil commercii
erat, S. 19. Characteres Prophetarum ſunt (17) prophetiæ cum cano-
ne doctrinæ conſenſios (2) ejusdem implementum: (5) conſenſus &
teſtimonium aliorum Prophetarum- (4) vitæ integritas ( J) oracu-
lorum vis ac pondus: (6⁶) miracula: (7) intrevida ααρονο: ()
varia d'vinitatis indicia & documenta, & 20. His ſidem ſibi conci-
liabant abud Auditores z3 ab omni quipbpe fraude ac fallacia alieni;
quin & ab errore ac ſoductione immunes, ut Propbetæ, non vero ut
bomines, §. 2. Autoritas & Propbetarum, & vatieiniorum, vin-
dicata a calumnia Ant. Collini, a contemptu veterum Simoniano-
rum, & a Juggillatione Hug. Grotii, §. 22. Propkhetarum didio
& Kylus, inſpirationi in Jolidum tribuendus; ſingulis tamen peculia-

ris; ſublimts & ad Povticum charatterem accedens; indeque pvpau-

lo obſcurior, §. 23. Propbetarum ſeries & recenfio H. 24. ol ſerva-
. DWUMW tio-

Phetian, defenditar; ubi inhiruto, de Bilamo, 5 . 11. ſemper ta-

—eer

-=

———

gWR aĩuaaà

VETER. TEST AM. ðèLM

tionibus nonnullis ilhuſßrata, ) . diferentio inter pr noheras ante, .
& poſt Moſen: 6) de Samuele Prophetarum primo, Aac. II, 24.
) de diſßeributione in Prophetas briores & poſteriores 9) de Da-
vidis, Salomonis, Danielis & 6. 6 Prophetarum cenſis ahe, one: £)
de XII. Minor. Prophetarum in unum volumen contractione: O de
ordine librorum Prophetarum poſterior. in codice ſacrv: n) de termi-
no & ſine Prophetarum V. L. 8) de reſtitutione Prophetarum in

diebus Meſſiæ: §. 25˙. Tabula Chronologica §. 26. Pſeudoprophe-

tarltm diſtinctio: veri ᷣ edicdtio: notæ diacriticæs diferentia a
veris Prophetis; inſignis abplauſus * panæg: propago, novelli Pro-

phetæ moderni, §. 27. Autores de Prophetis, e Patribus, Rabbinis,

G Tatheranis, Pontiſiciis, Reſormatis, §. 25.

N ſi iſi atio 2
voce N, cujus nativa ſignificatio a Prima ejus en
„ origine eſt arceſſenda. Haic vero minus com-
modo alii, cum R. Salom. Jarchio ad Exod. VI,

. ad verbum 0, quod progerminare, tum & elo-
qui eſt; alii, cum Aben Efra, ad radicem N, venire, referunt, in-
genio, & conjecturis plus æquo indulgentes; cum proxime a voc.
dN ortum trahat: quod generatim quidem vatem ac PFrophetam
agere, in ſpecialiori autem ſenſu & futura pradicere notat Deut.
XIII, I. 2. Num. XII, 6. Jer. XXVIII, 8. 9. & orare, vel ſacræ

carmina inſtrumento Muſico vel cantu modulari, I. Reg. XVIII, 29.

I. Sam. X, 5. 6. XIX, 24. I. Chron XXV, 1I. 2. 3. & interbretis ora-
culorum divinorum partes obire, vel Scripturam explicare Exod. VII,
1. coll. cum c. IV, 14. Of. XII, 10. I. Cor. XIII, 9. Sive ergo 70v
Q) vatem appelles, futurorum, vel certe arcanorum nuncium; ſive
Deo plenum Muſicum, hymnos Numini ac pæana canentem; ſive
cœleſtium myſteriorum interpretem; nihil a Prophetæ muniis H in-
dole dixeris alienum. Eodem, ni fallor, tendunt, quæ pererudite de vo-
cĩs ſignificatu & ortu tradit Heidegg. Exerc. Bibl. III. J. 27. p. 2 . N
oroprie eſt omnis verborum alkenorum, ex alieno, non Proprio nutu & vo-
A 2 lan-

Naud alia magis Proprie Hebræi roddunt, quam rum appel- D

De bPro-
phetis in
genere.

„ INTRODUCT. AD LIBROS BIDLICOS

Iuntate pronuneiator, orator, qui, ut R. D. Kimebi loquitur, Echo ad in-
ſtar, nibil profert aut Profatur. niſi quod prius accepit. Radicem vocis,
niſi fallor, cuſtodivere Arabes, aqud quos 2 vicem ſubeundt, vicariam
operam praſtandi notionem pabet. Nam orator illius vicem loquendo é-
plet, eijus orator eſt: atque ita optime &n dicitur. Eſt igitur &
ροd brne, Propheta, Dei videlicet, proprie is, qui voluntatem Dei recte

perceptam, non ſuam, ceu os Dei loquitur, vel, ceu calamus Dei, ſeribto

cenſignat. NWeque refert, qualis illa voluntas Dei ſit, praterita, præſen-
tia, an futura concernat, dummodo loco & vice Dei loquatur ig, guvd To-

qui Deus, Spiritus Dei juſſit. Haud multum abſimiliter b. Brentius noſter
Coimment. in Jeſ. c. I, I. 6 4 vim vocis exponit, cuius digna ſunt verba,
quæ hic legantur: Vocantur Prophetæ, non tantum a pradicendo, (ιοο.

Onui enim ſigniſicat prædicere. Hinc rooονbrns pradidor) ſed ab expe-
nendo & interpretando, ut Propheta ſit, quem nos vocare ſolemus procu-
ratorem ſeu interpretem, qui alterius nomine verba facit, & mentem ac
ſententiam animi ejus exponit. Quod poſtquam ex Gen. XX, 7. & Exod.
VII, I. demonſtratum iviſſet, ita pergit: Itaqué Prophetæ Dei dicuntur
procuratores ſeu interpretes Dei, qui exponant populo Jententiam Dei, vel

quid Deus exigat, ut in præſentia fiat, vel quid beneſicii aut ſupplicii füc-

turum ſit. Paulo aliter, ſenſu tamen non multum diſpari, apud celeb.

Campeg. Vitringam de Synagog lib. I. Part. Il. c. 7. J. 3. 4. Propheta

7 OseX †*ε apud Græcos encomio ac titulo reſpondet, in quantum uter-
que in divinæ voluntatis ad homines denunciatione ac explicatione verſa-
tur. Et huc forte reſpexerunt Patres Eccleſiæ priſcæ, cum Prophetas
αaνο rerum divinarum conſultas dixere.

tarum quidam, nomine Zacharias: & p. 96. FEroοτι+ OεαοRM7, IsGen)
glius Propheta, Ezechiel. In quem locum ita commentatur Pachymeres
p. 104. 736 575 7 οaνταας Oαο“aοσν ανσν αςXαε Oeρ αα Sα²
Ro νN+ας Sankzos Prophetas Theologos vocat, ut qui ſermones Dei nobis
annunciant: idemque in c. XIII. p. 6. Igoρναν eαοτποà Oασσ⁵α
us Tα⁵αι νοσ, αSe3 AρAXsρρνσ, Prophetam Theologumab-

pellat, vel ut Doctorem rerum occultarum, vel ut Dei ſermones proferen-

tem. Demum adhuc aliter doctiſſ. Witſius Miſcellan. ſacr. I. I. Lib. I.
Cap. 1. F. 3. p. 2. ſeqq. Numinis amicum ac familiarem interpretatur,
ad quem Deus veniat, & qui familiariter cum Deo in precibus converſe-
tur; autoritate cumprimis verborum, quibus Abrahamum Deus ornat

j Ita Pſeudo-Dionyſius
Cap. g. de Cæl. Hierarchia p. g9.. T Oαοονσαεεναοοναο. Prophe-

Gen, XX, 7. quibuscum Pfaltis oraculum confert Pf. CV, 14. 15. Du-
3 —òM dum

.

1

VVLETER. TESTAM.

dum quidem ante Witſium in eadem fuit ſententia El. Joh. Terſerus, qui De Pro-
annutat. in Gen. X X, 7. p. Gt. Prophetam notare aſſerit, qui Deo ſingulari- Phetis in

ter ſit dilectus, ſenſumque loci reddit: Mibiadeo charus eſt Abrahbam, ut ſi ſ: 8
eum offendas, Mme NRimul obhendas. Verum nihil obſtat, quo minus in alle-

gatis locis trita Pr ophetæ ſignificatio locum obtineat, cum & Abraha-

mum, & reliquum Patriar Charum chorum in Prophetarum ordine ac cen-
iu habendos eſſe, ex paulo poſt dicendis manifeſtum ſit futurum.
II.

Præterea ver 0, qui &7 erat, idem R quoque & Wigens,
nonnunquam audiebat, perinde ut è1& & Rir viaere, idem ſæpe valet ac
Prophetare Jeſ. XLII, 20. Thren. II, 1I4. Ezech. XIII, 9. 16. XXII, 28. & edens,
DTPIDac R viſio Prophetica eſt Ezech. VII, 25. Jeſ. I, I. XXII, I.
Dan. VIII, 16. 7. non eam tantum ob cauſam, quia Prophetx Dominum

liquid prænunciantem, aut etiam imagines rerum futurarum videbant,
Num. XXIV, 4. ſi non corporis oculo, certe illo mentis, multo quam hie
eſt, acutiore, quæ Ludov. Vivis eſt explicatio Comm. ad Lib. ri de Civ.
Dei cap. 1. Obb Augiuſtini T. V. f. Pb. ſed quia viſio quoque de quovis
cognoſcendi modo paſſim in Scripturis uſurpatur Exod. X, 10. Jer. V, 12
Quanquam: autem nonnihil diſcriminis inter hæc tria vocabula incefcede
re, ex I. Chron. XXIX. 29. ſatis appareat, ubi res geſtæ Davidis ſcriptæ di-
cuntur in verbis Samuelis NN&N1 Videntis, G& 6 verbis Nathanis N 3
