§. 7. E. . . ſententiam fert: Uii cetera Spiritus Sanci chariſinata bpomœria terno ec-

eccleſiæ non egrediuntur, Iob. XIV, 17. ita prophetiæ donum catui vocato. cleſiæ eœtu

rum proprium eſt, 1. Cor. II. Io. lobël. II, 25. Apoc. XIX, 10. Ea nimi- conſtituti,

rum, divino beneficio, dignitas erat gentis Judaicæ, ut omnes terræ natio-

nes, multis, i iisque illuſtribus, maxime vero ſpiritualibus antecelleret præ-

rogativis. In iis vero agnitio & patefactio divinæ voluntatis, rectæque
Deum colendi rationis familiam veluti ducit, Ifraeli ſoli propria. pſ.

LXXVI, 2.3. CNXLVII, 19. 20. Rom. III, I. 2. quæ adeo latebat gentiles,
ut eXEIG n XWνWhͤ, õ 76 ο σαςι Ob hanc revelationis di-
vinæ ignorantiam Apoſtolo audiant Eph. II, 12. Hos enim omnes tunc

temporis ſinebat Deus ire in viis ſuis, Act. XIV, 16. Revelationis autem
hujus medium & modus cum haud unus erat, tum Præcipue prophetia,
qua & cultus Deo placens præſcribebatur, & ſalutaris Meſſiæ cognitio, in

verbo ſcripto jam fuppeditata, declarabatur uberius, & corruptelæ, quæ
vel doctrinæ publice ſonanti, vel cultui etiam vitium intulerant, corrige-

bantur; ſic ut hac nota velut characteriſtica verus a falſo diſcerneretur.
Pr opheta, fi voluntatem Numinis, veramque ejus agnitionem, juxta præ-

ſcriptum verbi divini, exponeret, Deut. XIII, 1. 2. 3. XVIII, 20. quos ſi
Deus gentibus quoque indulſiſiet, hoc ſane æXτναιτ— Judaica gloriari ec-

cleſia ſola non potuiſſet. Hinc in cenſum beneficiorum, quibus Iſrae-
lem præ reliquis terræ nationibus mactaverat Deus, iſtud vel maxime ve-

nit, quod ex filiis ipſorum Prophetas excitaſſet, & Naſiræos ex juvenibũs

ipſorum, Amof II, II. Sed & Deus ipſe i infallibilem vaticinandi faculta-
tem, de rebus longe diſſitis atque futuris, eccleſiæ Judaicæ adeo cenſet pro-
priam, ut hoc noir noio a cœtibus & cultu vario, omnium terræ gentium,
illam diſcriminet, ethnicosque provocet hariolos atque aruſpices, ut paria
cum Prophetis fraelis oracula fundant, Jeſ. XLI, 21. ſqq. Prolixe hanc

Ifraelitis prærogativam aſſeruit, & erudite explicavit Henr. Hülſius de
Wraelis priſei prærogativis ac bonis ſub V. T. Diſſert. III. tota b. a. Hinc non ob-

non abs re gentilium vates, ſupra S. 3 improprie Prophetas diximus, qui- ſtantibut
bus id nominis in quadam latitudine, & velut mutuo accom modetur, vere gentitium
autem & proprie non conveniat. Nulli equidem negamus, extra eccle- Propbetn,
ſiam Juodde, & ad Bemtiles miſſos nonnunquam fuiſſe veros Jehovæ Pro-
D 3 phe-

30 INTRODUCT. AD LIEROS BIBLICOS

De Pro- phetas, quo pacto Jonam Ninivitas ad pœnitentiam fuiſſe adhortatum,
phetis in Eliam ad Syros miſſum, ut Haſaëlem regem ungeret, & Jeſaiam, Jeremiam
genere. atque ceteros paſſim, contra infidelium nationes atque provincias vati-
cinia edidiſſe, quin & nonnunquam medios inter idololatras officio fuiſ-

repti, non civibus modo ſuis, ſed & infidelibus loquebantur: neque ta-
men eapropter & ipſi gentiles, aut extra eccleſiæ ſinum oriundi, & a Deo
excitati fuerunt. Quod enim ad gentes loquerentur interdum, divinæ
benignitatis documentum præbet, quæ hac Xeιοαννοει es quoque, qui

datiam volebat, dum tantas interminaretur hoſtibus pœnas: ipſos veroPro-
phetas ex eccleſiæ gremio non eliminat, aut gentilibus adjungit. Non
equidem me fugit, ex Rabbinorum ſententia ſeptem in Scriptura recen-
ſeri NAρ& Nn) Pr ophetas gentium, Jobum, Eliphaz, Bildad, So-
phar, Elihu, Bileamum & Peor. Verum, quod de Bileamo jam diximus .
primo ipſum veri Numinis ſervum, ejusque cultui addictum fuiſſe, id de

tuſtatis documentum docet, quadam veri ſimilitudine affirmandum vide-
tur. De Jobo autem, & quatuor ipfſius amicis, ſatis probabiliter conſtat,
ab Abrahamo & Nachore oriundos, avitæque adhuc tenaces fuiſſe reli-

2. tem, quantum inſtituto noſtro ſatis eſt, paulo ante F. II. cap. Il. §. W.
&næ UIII. Unde diſcrepantiæ iſta corruunt momenta, quæ ſatis pueriliter
excogitata, Judæorum Magiſtri in v. djikra Rabba, ſeu Commentario
Rabba bar Nachmoemi i in Levitic traclunt, Deum Prophetis g gentium non

lingua ſancta, lingna angelorum miniſterii, qui eum laudant: nec cum

terra longinqua veniunt ad me: ſed cum Prophetis Iſraelis loqui ſtatim

=IJMU tiis fuſius diſſerit Scip. Sgambatus Lé'. II. Archiv. Vet. 7 eſt. Tit. XI. p. 250.
velsyl ſqq. conciſius Hottinger. Tbeſ. Phil. Lib. II. cap. 3. Sect. IV. b. 777. Tan-

7Xine Oracnt

lis.

runt, aut ſub ipſarum nomine carmina venditantur, Quanquam enim

ſe funcdtos legimus, eos cumprimis, qui Babylonem in captivitatern ab-

in tenebris & umbra mortis verſabantur, ad illuſtrem eccleſiæz Goſen de-

ducere, tum & afflicto a gentilibus populo Dei efficaciſſimum parare ſo-

Patre eius Peor, quem prebherico munere vel dono iltuſtrem nullum ve-

gionis, de quibus ex inſtituto agere locus hic non permittit, egimus au-

loqui niſi ſermone dimidiato, ſed cum Prophetis Iſraelis ſermone integro,

Prophetis g gentium loqui, niſi tempore, quo homines rem a re diſcernunt,
per ſomnium in viſione nocturna; vel certe a longe, ſicut dictum eſt: de

&c. quæ ipſorum commenta repetit, & de ſeptem iſtis gentium Prophe-

dem & huc Sibyllæ peant, quarum tot vetuſtiſſimorum gentilium pari-
ter, ac Chriſtianorum Dodorum teſtimoniis ac autoritate celebrata me-
moria fuit, ſi fildem mererentur, quæ varie de ipſis tradita ad nos pervene-

cum

at

um,
lan
4ti⸗
it⸗

ab.

heo
ne
I
(e-
eſo⸗
Pro⸗
Non
cell⸗
60.
mus,

Ode

Ve.

ſeli⸗
au⸗
N.
liter
tario
non
gr0,
CANR
nunh,

de

atimn
phe⸗
20.
Tan-

Poni⸗

e⸗

vene⸗
enin
curn

nſtat, .

VETER. TESTAM. èè

cum Socino in Ami Wicko, reſpon ſo⸗ one ad 9. caput, univerſam hiſtoriæ
ſidem in dubium vocare, aut extitiſſe unquam vatidicas illas fœminas infi-

cCiari, non ſuſtineamus: adeo tamen confufſa ſunt, quæ de iis Produntur,

adeo diſſona, nec ſibi coheærentia, ut in tamta rerum caligine verum a falſo
haud facile diſcernere detur. Uberius qui de ipfis, ipfarumque Hbris,

cognoſcere cupit, e Patribus Lactantium adeat, Lib I. Inſtit. Divin. c. 6.

& quotquot in eum commentati ſunt recentiores Doctores, e Reformatis

Caſaubonum Exercit. I. ad Apparatum Annal. Baron. Num. XVIII. p. .
Blondellum 2. libris de Sibyllis ex inſtituto agentem, & Spanhemium Dub.

Evang. XIXIV. §. G. I. I. P37. ſqg. e Pontificiis Scip. Sgambatum Lib.
J. Archtv. Vet. Teſt. Tit. 19. p. 177. e noſtratibus b. Eraſm. Schmid. in Si-
byllinis, b. Calov. Iſagoges lib. I. c. F. G. 3. p. 135.. ſqg. b. Joh. Henr. Urfi-
num de Zoroaſtre p. 225. ſq. & Theol, Symbol. n. 24. p. 3. ſꝗj. & Analect.

Sacr. Vol. II. Iib. W. cap. F. p. 173. b. Hülſemann. Pr. olegom. Comm. in Ie-

rem. cap I. & 6. p. ⁶ b. Danhauerum 7. I. Theol. Contcient. Procm. §. 7.

p. 9. ſeq. & Chreſteid Ad. I. Phænom I. p. 20 q. b. Pfeiflerum Anti- Chi-

liaſini c. 9 .bpaß. 534. ſqg. b. Colbergium in Chriſtian. Platonico Hermet.

P. I. . * 1. P. 20 %. Uti vero de eo ſaris convenit inter eruditos, carmi-
na illa Sibyllina, quæ ad noſtram transmiſia ſunt ætatem, 6Soiteeri,

non iναeſſe, & ita comparata, ut longe, quam feruntur, recentioris

De Pro-
phetis in
gener e.

originis indicia prodant: : ita Prophetiſſias illas dicere, aut de vatidica il-

larum Virtute certi quid affirmare vix licet, nedum ut lubricis ejusmodi in-
ducti commentis, brophetiæ donum hominibus ethnicis quoque indul-

tum cenſeamus. Jam vero ex iis, quæ allata ſunt in medium, judicium fa-

quod con-
1 a Snino-

cili negotio fieri porerit de Spinoſæ, quas hic nectit, tricis. Is enim Irad. ſim defen.
7 beol. Polit. cap. 3. bP. 0. ſqq. quæſtionem illam, an donum propheticum Aien r.

Hebræis peculiare fuerit? de induſtria diſcutiens, & in negativam conce-
dens ſenrentiam, ita inſtituit, ut Deum omnibus hominibus * que propi-
tium ſemper fuiſſe, nec Hebræos alia in re præſtitiſſe ceteris gentibus affir⸗

met, quam ſola imperii temporanea felicitate & commodis terrenis; vo-

catis in fſubfidium teflimoniis Scripturæ Mal. I, I0. II. Pf. CXLV, 18. 19.

XXXIII, i5. Jobi XXVIII, 28. Jonæ IV, 2. Inde ulterius Progreſſus:
concludimus ergo, inquit P. 35. (quandoquidem Deus omnihbus zque propitius

AN, & Hebraæi, non niſi ratione ſocietatis & imperii a Deo electi fuerint,)
unumquemue Iudzum extra ſocietatem & imperium Golum conſideratum,
nallum Dei donum ſupra alios habere, nec ullum diſorimen inter ipſiun &
gentilem eſſe. Cum itaque verum ſi⸗ it, quod Deus omnibus que benignus,
niſe icors &c. 1 it, 6 Prophetæ oſſicDium non tam fuerie, Ages, batriæ peculia-
res,

De Pro-
Phetis in
genere.

Obje dum

Prophet iæ

32 INTRODUCT. AD LIBROSBIBLIGOS

res, quam veram virtutem docere, hominesque de ea monere; non duhium
.ℳ., quin omnes nationes Prophetas babuerint, & guod donum propbeticum
Judaæis peculiare non fuerit. Sed sSςιπ⸗âe hec tegunt haud unum. Præ-
terquam enim, quod ex Spinoſæ promanant ιατ νο, ſecundum
quod univerſa natura Deus eſt, quæ cum omnibus gentibus ſit communis,
hinc eſſe, ut nulla præ ceteris natio jure quodam peculhiari, aut præroga-

tiva gaudere queat; aperte quoque Mofnicis atque Paulinis refragantur
teſtimoniis, ſub initium hujus §. citatis, quæ in promulgata lege, cultus

divini ratione, cœleſti revelatione, aliisque ſpiritualibus cumprimis be-
neficiis, Iſfraelitas omnes terræ nationes anteiviſſe, diſerte teſtantur. Re-

liqua autem ejus argumenta, quod Veri Jehovæ Prophetæ non ſolis ju-
dæis, ſed gentibus quoque vaticinati ſint; & quod Bileam Syrus, adeo-
que extra Iſraelis civitatem poſitus, verus Propheta fuerit, in Præcedenti-

bus jam occupavimus, iis Profligandis ut jam neceſſe non ſit immorari.

Vide, qui hunc Spinoſæ errorem data opera Profligavit, Dav. Knibbe

lib, I. Hiſtor. Proph. capß. I. 70t. H. 190. 34.

Eavero, in quibus revelandis verſatur prophetia, non furura modo

ſunt, ſed quævis res abſtruſæ & arcanæ, ac vel Prophetæ ipfſi, vel ſenten-

tiam ejus ſciſcitantibus incognit?. Harum nonnullæ ita ſunt compa-

ratæ, ut ob ſublimitatem ſuatn naturali rationi prorſus ſint imperveſtiga-
biles, & absque divini luminis interventu intelligi nequeant, qualia ſunt

pleraque fidei myſteria, in ſcriptis propheticis patefacta: alia ex eventus
incertitudine certo prædici humanitus nequeunt, niſi à Deo, rerum futu-

rarum omnium conſcio, revelentur ‚ut futura cContingentia, Prophetis

cum &ασααια prædicenda; aà Numine ſupremo inſpirata: alia demum
ſunt certo ſaltem modo incognitæ & abſtrutæ, licet alias, adhibitis rite me-

diis, cognoſci facile potuerint, velut cum Eliſa ex prophetica ſciret reve-

latione, quæ cum Naamane Syro Pactus fuerat Gehaſi, 2. Reg. V, 26. &
Petrus, quod inter Ananiam & aphliram- Convenerat, Act. V, I. aut quæ
Moſes de creatione mundi, de diluvio & Patriarcharum rebus geſtis, quæ
diu ante peracta, longo temporum tractu obliterata ferme fuerant, literis

conſignabat. Hinc itaque manifeſtum evadit, quod præter futura, de
quibus dubium non eſt, tam circa Præterita verſetur prophetia, ut Danie-

lis revelatio ſomnii, cujus oblivio Nebucadnezarem ceperat, Dan. II. &

3 tri accur ineati uam amaritanæz matrimonio
Salvatoris noſtri a ata delineatio, ꝗ de Samaritanæ mat on 0

dabat, Joh. IV, 17. ſqq. quam circa Prælentia, velut Eliſa Regis Syriæ con-

Blia „ in interiori agitata conclavi, in numerato habebat, 2. Reg. VI, 8. ſqq.
unde

u
tn

Ite
0,
Guu
Za

i

10
El⸗
npa⸗

ige⸗

ſunnt
tus
tl⸗
netis
numn
me⸗
e⸗
6.
ur
Gue
teris
1. e
mie-
I. &

Oni0.

con⸗

ude

Act. III, 24. I. Petr. I, 10. II. ut adeo Auguſtinus operæ pretium exiſti-

Aperte repudiaret, negabat tamen, unduam ipſos de Chriſto opropheraſſe,

7

VETER TESTAM. è

unde de rebus abſconcditis, v. g. de amiſſis aſinabus, conſulebant Prophe- De Pro-
tas, I. Sam. IX. Siquidem & hic locum habet illud Maronis Lib. IV. Phetis in
Georgie. v. r. . Senete,
novit namque omnia vates, =ðð
Qua nt, quæ fuerint, quæ mox ventura trabantur.
Sive Cetero res iſtæ ſacræ eſlent, ut beneficia N. T. & myſteria de Chri-
ſto exhibendo, patiente &e. aut bona futuræ vitæ, Jeſ. VII, 14. Ver. VII.
11. Zach IX, 9. Jeſ. LlII. ſive Prophanæ, de mutationibus i imperiorum,
ut eſt apud Danielem, vel de Cyro, ejusque geſtis, Jeſ. XVII, I. ſq. XLIV,
25. de ſeptuaginta captivitatis Babylonicæ annis, Jer. XXV, II. ſq. Cum- maxime
primis autem de Chriſto oracula fundebant Prophetæ, Petro Apoſtolo Chriſtus,
teſte Act. X, 43. imo Chriſto ipſo aſſerente Luc. XXIV, 25. 44. Confer bchegte
eneficia.
maverit, Libro XMVIII. de Civit. Dei cap. XXVIII XXXVI. prolixe de-
monſtrare, quæ quilibet Prophetarum ſigillatim de Chriſto teſtimonia
perhibuerit. Poſt hunc idem quidem inſtitutum, ſed ampliori omnino
eruditionis ac vindiciarum apparatu, executus eſt Huetius in eruditiſſima
Demonſtratione Evangel Propoſ. VII. & IX. p. 7' G6g. ſq. qua ad oculum
demonſtrat, hunc unum omnes Prophetas præfixum habuiſſe ſcopum, ut
Jeſum Nazarenum, ejusque myſteria, delinearent. Conſentiunt Judæi,
quorum aphoriſmus in Maſſ. San bedrin fol. 99. 1I. ex R. Jochanan eflato,
ita habet: DP NN Nnneen e ee en.een
Omnes in univerſum Prophetæ non vaticinati ſunt niſi de diebus Meſſiæs
quem paulo aliter, ſenſu tamen eodem, ſic eflert R. Salomo Comment. od
Zach. IX, I. Nn-ee een ee enenenen eee ie .
I —e en en eeeeen ee r
„ —e Dixit Mar: omnes Prophetaz univerſi non prophetarunt,

niſi ſuper annis redemtionis, & diebus Meſſiæ: ſic oſt iſtud traditum &

riptum i in libro Siphre. Merito ergo Auguſtino vapulant Manichæi, quod con-
qui, Fauſto interprete, vel ideo rejiciebant Prophetarum ſcripta, quod e laur.
nullam Salvatoris injiciant mentionem: Fauſtus dixit: Cur non accipi- cα5⁵⁰

tis Prophetas?! Imo, tu die potius, ſi quid habes, cur debeamus Prophe-

tas aceipere. Propter teſtimonia, inquit, guæ de Chriſto præfati ſunt.
Ego quidem nutla inveni, quamvis attentius eos, & curioſiſſime legerim,
ib. XVTI. contra Fauſtum Manich. cap. I. I. VI. Otp. p. 2y4. quod puti-
dum ipſorum argumentum Aνντρς νναπ retundit. Paria fere delirabat Theo. Theodo-
dorus Mopfſueſtenus, qui licet Prophetarum monumenta non equidem ſasß Mop-
eſtenun,

Cariz. Pars III. l P ut

5

—

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

8 .

De Pro- ut ex fragmentis commentariorum ejus, quæ im quinta Synodo collat. 4.

VI

phetis in recitantur, intelligi poteſt. Conf. Bellarmin. Eb. 1. de Verbo Dei cap. F.

genere. . 1 .: . . . V
genere Verum hac ratione fidem Chriſti verbis detraxerit, qui, perlecto loco Ef.

LXI, I. ſq. ſtatim ſubjunxit: hodie impleta eſt hæc Sriptura audientibus

* . 5 .. .— 3 4
& Hagon. gyhis & . Luc. IV, 21. Subleſtam vero Hug. Grotii ſententiam, quod pro-

Grot iunmt . . — . .— . . . . . . .
pheticæ de Chriſto prædictiones univerſæ, primarium fuum ac proximum

derendi ſenfum, ad ejus, quo proferebantur, temporis hiſtoriam referant, ſecun-
darium vero, myſticum & allegoricum demum ad Chriſtum; hinc etiam
vaticinia illa non in vim argumenti proprie adhibeantur, ſed ad illuſtran-
dam atque confirmandam rem jam creditam: ex merito profligavit Hue-
tius cit. loc. Propoſ. VI. & z. 5. p. 559. Jc. & accuratius adhuc e noſtris
b. Calovius obſorvat. ad præfat. Grotian. 9. 15. ſqq. T. I. Bibl. Illuſtr. pP.
20g. ſg. & in ipio opere paſſim, ubi præcipua de Chriſto vaticinia peſſi-
mis Grotii detorfionibus vindicat, & quo immediate proprieque ſenſie
explicanda veniant, ſolide demonſtrat.
Forma Jam ut ad genuinam prophetiæ indolem ‚quam formalem ejus ra-
Pr. ophe- tionem dixegrint Philoſophi, & ad id devolvamur, in quo proprie fita illa
rin⸗ n fit, ad duo cumprimis attendendum eſt: rerum nempe revelatarum per-
perceptio- ceptionem, earumque cum aliis factam communicationem. Prior illa

ne rerum ex inſpiratione pendet, quam haud une modo factam fupra jam memo-
revelata- ravimus. Nunc addo, perceptionem iſtam non per modum habitus ſe

Fume. habuiſſe, qui diſciplina & aſſuefactione paratur, nec per ſcientiæ modum,

qua quovis loco ac tempore homo pro lubitu uti poteſt; ſed per motum
tranſeuntem Prophetis comtigifle, ut magnus probe obſervavit Hülſeman-

nnus cit. log. cap. 2.S. 4 p. 12. Lutherum haud dubie ſecutus, qui Commen-

tar. in Geneſ. c. XLIV. f. Gon. a. aliud quidem agens, eandem ſententiam
inculcat: Uſitato proverbio apud Theologos dici ſolet: Spiritus Sanltus
non ſemper tangit corda Probbetarum. Illuminationes propheticæ non

fſunt continuæ & perpetuc. Situt Iſaios non habuit continuas S& aſſi-
dquaf revelationes de rebus maximis, ſed per vices temporum. Mem teſta-

tur exemplum Eliſai, cum ait de Sunamitider Dimitte illam, anima enim
ejus in amaritudine eſt, & Dominus celavit a me, & uon indicavit mihi.
Ibi fatetur, Deum non ſemper tangere corda Prophetarum. Interdum
etiam venit Spiritus, ecum aut ethara, aut Pſalterio luderent, & Pſal-

mos quosdm, & cantica ſpiritualia decantarent. Manifeſtum ſatis hoc

eſt ex allatis exemplis: & pari ratione LXX illi Seniores a Mofe in con-

Nlii & regiminis ſocietatem acciti, quoties requieſceret ſuper eos Spiritus

*

“

7

1

Domini, prophetabant, a , de cetero tacebant, Num. XI. 25. Paria Sauli eve- De Pro-
niſſe, ex I. Dam. X, I0. XIX, 223. ſq. conſtat. Hinc non in numerato Pphetis in
ſemper habebant Prophetias ſ ſacri vates, nec quandocunque aut qua men- gener e.

fura ipſi cuperent, Spiritum Propheticum recipiebant, ſed nova ſemper
revelatione eaque nonnunquam precibus efſflagitanda, opus erat; & hæ-

rebant aliquando, cum divinai ipſis inſpiratio non adeſſet. Ex quo ſatis

apparet, non per habitum perpetuum, ſtabil emque quandam ſcientiam,

ſed motu divino & extraordinario excitatos, vaticinia edidiſſe. Omnium

autem optime Petrus Apoſtolus divinum hunc delineat motum, quando

ſanctos Dei homines 8 SeAXipar, 4oαα non propria autoritate, aut

ex ſuopte ingenio vaticinatos eſſe, &XXαντνις τιιααατος ν Deρ⅞εI
ſed a 8piritu Sancto impulſos & agitatos, oracula fudiſſe perhibet 2. EPp. I,
21. Iſta vero õ Vatia complectitur, & primo quidem, dis-
cuſſis tenebris naturalibus, mentem eorum colluſtrabat, ut velut ar Per

radios ſolares, aut obſcurum conclave accenſa lampade, ſic ipſa cœleſti ju-
pbare illuminata, arcana iſta vel ſublimia, divinitus ſibi oblata & impreſſa,
percipere & aſſequi valeret; bine de divina revelationis ſibi facte origi-

ne & autoritate certos faciebat, ne inflaxum illum pro Satanæ ludibrio vel
fallacia phantaſiæ haberent, ſed Numine ſe plenos intelligerent; porro
Vel invitos rapiebat i in aſſenſum, ut benedicere Ifraelitis renuens Bileam,
non tamen poſlet, niſi bene ominata verba proferre, iisque adſtipulari,
Num. XXIII, 8. 20. XAIV, 13. ſq. demum ſanco quodam, & tam valido

agebat Prophetas impulſus, ut ei reſtinguendo i inbares ſe deprehenderent, “ noz
reſte jeremia Cc. X X, 7. 8. XXIII, 9. & Micha c. III, 8. Atque ex his fa- abreptitiis
Cclle judicium fleri poterit de veteri illo Montaniſtarum errore, qui ita Amnilez.
Prophetaſſe Viros ſancios ferebant, ut more abreptitiorum ipſi non intelli-

gerent, quæ loquerentur. Quo cum fere convenit recutitorum ſcitum

in Elle Haddebearim Rabbaz —Nee — —

zrD r VN N —e e enn

Omibu Prophetis reliquis vaticinantibus obſo ura erant, quæ vaticinaban-

zur exceptis Ieſaia & Ieremia. Sane iſtud nec Præſentiæ, nec illuminatio-
ni divinæ ſatis reſpondet, ut amentes reddat „quos celeſti ſapientia reple-
vit, quin cum Paulo potius ℳτι„α ορνα cecdgourns éᷣnuαανα profer ant,
Acd. NXVI, 25. Quis enim mentis emotæ, non mogo Jutura bpracinere, ſed
etiam cohærentia loqui poſſit? quærit merito Lactantius lib. I. Inſtitut. di-
vin. c. g. p. II. Hinc Epiphanius bæreſi XLVIII. cap. z. T. I. Ott. p. 40 4.

ſa. ſolide & de induſtria contra Montaniſtas evincit, quod 7r οDire .
Ker& œ ααα ασ⁵ . ℳ TegrzAe Dgs 6M„α“², 0 6 *²
E 2 Tere

/VETER. TESTAM. 3;

36 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pro- YeroénνρνοννιναHτοονεσαα rν οαναsdSεHjναρουυ Nανισο verus Propheta eum
Decs ſui compos, tum ea, quæz dicebat, intelligens, futura nunciare, broque eo,
6 „oo Siritus J. impulerat, praæcipuo quodam animi robone vaticinari ſole-
ret; idque Moſis, Jeſaiæ, Ezechielis, & Danielis exemplis demonſtrat,
ntut ſioni inſanam autem Montani prophetiam aliquam ex merito ſalſe ridet. Alia
Fankienem vero quæſtio eſt, de genuina viſorum ſignificatione, an ſemper gaviſi fue-
ve ſe, , rint ea Prophetæ ‚Deusque explicationem viſionibus, ſive externam, quod
per . ſæpe contigiſſe memoratur, ſive per internam illuminationem junxei, ut
querentur, & noſſent, quæ videbant & loquebantur, & ſignificationem omnium cal-
lerent, Juid portenderent & futurum præſiguificarent? Quam quidem
Controverſiam, in utramque partem a Patribus ventilatam, ex noſtris b.
D. Joh. Schmidius Prolegom. Comm. in Proph. minor. pP. 49. N 74.
Pontificüs Corn. a Lap. Proemio in Prophetas p. S. ſq. copiole pero-
rant. Eam vero nec affirmare de omnibus, nec negare de ſingulis licet,

aliis, aliis anguſtiorem, gratiæ & luminis cœleſtis indulſerit menfuram.
Nonnunquam enim viſionum ſenſum ſtatim perſpiciebant, omnesdue fu-
turorum eventuum circumſtantias adeo perfſpicue ob oculos ponebant
auditoribus, quaſi jam coram agerentur. Quo Jeiaiæ de Chriſti ex vir-
gine nativitate c. VII. Paſſione & morte c. LIII, victoria de hoſ tibus ſpiri-
tualibus c. LXIII. ejusque & Jeremiæ, de urbis excidio & captivitate Ba-
bylonica, aliaque id genus, clariſſima oracula ſpectant. Hinc Daniel in-
telligentiam ſibi eſſe per viſionem, c. X, I. teſtatur. Rurſus vero viſi ones

diu ignari, donec explicatio uberior- accederet, ut Danieli contigit c. VII,

catio, qua ſubſtantiam eorum, tamen qua circumſtantias adhuc hæſita-
bant nonnunquam Prophetæ, velut Daniel aà Gabriele quidem ſatis edo-
ctus, ſtupuit tamen ſuper viſione, nec fatis ſi bi declaratam conqueritur,
2 P&) uec erat intelligere faciens, cap. VIII, 27. Tandem alicubi vi-
ſionum ſuarum nec ſenſum aſſequebantur, nec explicationem, precibus
licet flagitatam, impetrabant, ex eventu demum olim petendam, velut ex
Dan. XII, 8. ſqq. apparet. Ut adeo divinæ αοαανιοιααο libertate, ſapien-
tique ejus diſpoſitione ĩ id omne ſtaret, num & in quantum viſorum cum
ion ‚tin. do & illud ad Sονορετνο retulimus Prophetarum infpirationem, quod
G g Je ſua Certos illa redderet de impulſüsill ius, & illapſus, quem patiebantur, divi-
Deoe⸗ nitate,; notamus inſuper, indubia omnino Prophetis fuiſſe re ονzατ &
eæ, ſigna

1

cum & hic pro ſapientiæ ſuæ beneplacito libere egerit Deus, & ampliorem

quidem oblatas ſibi noverant interdum, ſignificationis tamen earum tam-

15. 16. & Zachariæ c. IV, II. ſqq. Quin & ubi data eſſet viſorum expli-

ipſis communicare vellet, nec ne, ſigniſicationem. Demum vero, quan-

Alinn

e/
Zet:
Jere
dace
ſion
tem

IItde

l⸗
nt
ir⸗
i⸗
Ba⸗
in⸗
es

ll

hli⸗

od

i⸗
&

w ſigna a Samuele prædicta, ſtatim in via eveniebant, fidemque prophetiæ

VETER. TESTAM.. 77

ſigna, quibus certo perſuaſi non modo, ſed & convicti reddebantur, non De Pro-
Aius, niſi divinæ & originis & autoritatis, eſie revelationem ſuam, adeo phetis in
ut adverſus oinnes vel renitentium auditorum, vel Pſeudoprophetarum Senerée.
contradictiones, validiſſime eam aſſerere atque tueri nulli dubitarent.
Idem namque Spiritus, qui irrefragabile iοReααοαο teſtimonium perhi-
bet Spiritui noſtro, Rom. VIII, 16. eam quoque Prophetarum animo, di-
vinitus colluſtrato, zaa6ιιαο inſinuabat, ut, absque ullo eroris aut falſæ
=JMM perſuaſionis metu, certiſſime ſtatuerent atque ſentirent, Spiritum Jebova
in ſe loqui, & ſermonem ejus ſuper lingua ſua eſſe, ſibi loqui Deum lrae-
lis, ſibi loqui petram Iſraelis & . 2. Sam. XKXXIII, 2. 3. Unde Jacobus
de ſiomnii lui divinitate adeo certus erat, ut vel jurato eam aſſerere ſuſtine- L
ret: profecto Jebova eſt hic loci, ego vero neſeiebam, Gen. XXVIII, 16.
Jeremias omnino, ob oraculum de excindendis Hieroſolymis a Pashure
Sacerdote percuſſus, & in vincula conjectus, de revelationis tamen ac mis
fſionis ſuæ divinitate non ambigebat, ſed intrepido vultu a nimoque verita-
tem vaticinii adverſus Pashurem aſſerebat c. NX, 3. ſqq. Nec de præviſa
Iiraelitarum clade, tanquam divinitus fibi oſtenſa, quicquam dubitabat.
Micha, quicquid etiam obgannirentpſeudoprophetæ, Reg. XAlI, 12. ſqꝗq.
Oαε ι ιmẽü εταεο ααντvsαα οαναπορνιεννο ε ſNτd
7 εννοαια+ Sανονοα vνrα̈r.α iααοαι αιαραοιιν. α ατι
vDονο 7*1 Tτααι 7αναρ3 οοαιτι NαD+ασαι r1 ε ααινατ ανα
Curos vνονανρ⅝ον.. aSankti namque viri inter iliuſiones atque revelatio-
nes, ipſas viſionum voces aut- imagines Juodam intimo ſapore diſcernunt,
ut ſeiant, vel quid a bono spiritu pereipiant, vel quid ab iltaſore patian- ⸗
tur, ait S. Gregorius Dialogor. lib. IV. cap. AEIII. I. II. Ob. b. 307.
Accedebat ſæpius divinæ Majeſtatis ſymbolum aliquod externum, inuſi-
tato fulgore oculos, vel mentis etiam aciem perſtringens, aut fragore quo-
dam infueto aures percutiens, & animum ſimul in admirationem rapiens,
ſingularemque divinæ præſentiæ manifeſtationem, haud dubiis indiciis,
B demonſtrans; velut Mofen ex rubo ardente vocans Dominus Exod. III,
2. ſqq. & Eliam, poſt varias procellæ, ignis, auræque ſuavis viciſſitudines, .
compellaus I. Reg. XIX, I4. ſatis evidentibus patefactionis ſuæ teſtimo-
niis, divinam viſionem iſtarum originem edocebat. Ut taceain, even-
tum revelationi ex aſſe reſpondentem, Proximeque illam interdum inſe-
quentem, animum Prophetarum ita confirmaſie, ut fallacie metum ac
ddubitationem omnem procul haberent. Sic Sauli domum tendenti

cCconciliabant, ISam. X, 7, 10. ſqq. nec Ananiam, Pauli converſionem in vi-
P 32 ſione

De Pro-
Phetis in
genere.

gua in
Prop'etic
tacta cum
aliis com-
munica-
tione.

*

maxime
per publi⸗
cam pro-
mulgatio-
nem.

— . . 2

38 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ſione perſpicientem Act. IX. 17. aut Petrum, Cornelium Cæſareenſem cum
familia AX εοιινπ juſſum c. X, & Xl. de divinitate revelationis dubitare
ſinebat eventus. Sed de inſpirationis perceptione iſta quidem ſufficiant;
nunc ad ejusdem cum aliis factam communicationem pergendum.
Ea vero, ad divinum equidem nutum & impulſum, modo tamen
vario, inſtitebatur. Mox enim ſimplici & aperta utebantur oratione,

Gve coram populum viſa edocerent; ſive literis conſignata conſpectui
omnium exponerent, cujus exempla Jeſ XXX, 8. Jer. XXXVI, 2. Daun.

XII. 4. Hab. II, 2., habes; ſive per epiſtolam abſentes de voluntate Dei
inſtruerent & monerent, ut Jer. XAXIX. & 2. Chron. XXI, 12. Mox ſub

ſymbolorum involucris, quid ſcitu, facto, creditu opus eſſet, ſuis ob ocu-
los ponebant, idque rurſus vel per parabolicam verborum ſtructuram, vel-

ut Jeſaias c. V. ſub ſymbolo vineæ prius diligenter cultæ, poſtmodum ve-
ro, ubi ſpem falleret coloni, neglectæ, ingratitudinem., ſterilitatem & ab-
jeckionem populi adumbrabat; & Ezechiel ſub figura lignorum vitis,

combuſtioni deſtinatorum, deſolationem urbis deſignabat, cui quippe

perquam frequens erat hæc docendi ratio c. XX, 49. AVII. XXIII. XXIV.
XXXIII. vel per actiones myſticas & adumbrativas, quo Jeremiæ jugum,
imminentis ſervitutis indicium c. X XVII, 2. ſqq. ejusdemque rurſus em-
tio, auri, & literarum contractus aſlervatio, reditus e Babylone teſſera
c. XXXII, 9. ſqq. Jeſaiæ quoque nudipeda inceſſio c. XX, 2. Ezechielis
cubatio in uno latere per certos ſtatosque dies Ezech. IV, 46. & aliæ id
genus Prophetarum actiones pertinent: vel per voνοναι εια figuratam,
qualis in Jeſaiæ filiis, quorum alteri Schear Jeſub, alteri Mahar-Schalal-

Chas-bas nomen dabatur c. VII. & VIII. & in Oſeæ liberis, cujus filia Lo-

Rüchamo, filius autem Lo-Ammi c. I. dicebatur, obſervanda venit. Sym-
Polari autem iſtiusmodi prophetiæ ſœæpius adjiciebatur explicatio, exem-
plo vineæ, Jeſ. V. ollæ ferventis & virgæ vigilantis, Jer. I, 13. ſqq.
quoque deerat, cum nuda proponeretur vißo, velut plurimæ Ezechielis
iſiones ſymbolicæ, nec non Apocalypticæ Johannis, adjecta declaratione
deſtituuntur. Ommem enim lapidem movebant Prophetæ, ut quacun-
que ratione oſcitantem & duræ cervicis populum ad attentionem excita-

rent, tædiumque abſtergerent facile oriturum, ſi eandem omnes metho-

dum viamque inſiſterent, aut chorda oberrarent eadem. Ceterum de pu-
blica vaticiniorum promulgatione notandum inſuper eſt, quod conſtans
fert & pervulgata inter eruditos opinio, concionibus primo ad populum
habitis, revelata ſibi ediſſeruiſle Prophetas, forte etiam uberius declarata,
ad

Sæpe

40
Xxen
tul
teſt
ret,
Piin
N
Ha

Val
C1

I
InI
r
ilim,
in re

tte
nt;

VETER. TESTAAMAM.. 3

ad rem Præ Nſentem, ſatumque Populi, applicuiſſe: horum poſtmodum

ſummam, in brevem coactam epitomen, valvis templi affixiſſe, ne præte-
Nendæ ignorantiæ ſupereſſet locus. Quæ cum per aliquot dies ſatis pa-
tuiſſet, ablata rurſus a miniſtris templi, & in theſaurum eccleſiæ, vel arcam
teſtamentariam repoſita fuerit, ut perpetuum ejus rei monumentum exta-

De Pre.
Phertis i 1E
gensre.

ret, unde demum Canonici noſtri Prophetarum libri enati & confecti ſint.

Primum ſententiæ hujus autorem ſe jactar Calvinus ſub ſin. præfutionis in

Jeſaiam TI. IV. Otv. p. 4. a qua non multum abit Coccejus Comm. in
Habac. Il. 2. T. III. Oep. Z. Soo. niſi quod domi ſuæ tabulas iſtas afler-

vaſſe, omnibusque legendas propofuiſle cenſeat Prophetas. In eandem
Calvini ſententiam pedibus eunt e Pontificiis Corn. a Lapide proœm. in

Proph. Maj. fol. 21. D. e Reformatis Heideggerus Exercit. Bibl. XI,

§. 39. p. 25%. nec non in Enchir. Lib. I. cap. ig. 5. 6. p. 1336, nec omni-
no eam improbat e noſtratibus b. Hülſemannus proleg. Comm. in Jerem.
cap. III. 8§. 2. P. 13. Et ſatis quidem præſidii habet in Jeſfaia pariter, qui ta-

bulam ſumer e, & ſuper eam ſtylo hominis ſcribere juhetur c. VIII. I. ac in
Habacuco, cui C. Il, 2. viſionein literis mandare. & explanare ſuper tabu-

lis, a Domino injungitur, ut percurrat legens in ea. Quin du Plici ratio-
ne, & fine diverſo, icripta Prophetarum vaticinia, ſacer Codex teſtatur:

primo Patentibus tabulis, Ioco conſpicuo affigendis, ut in omnium perve-

nirent notitiam, quo ſpectant, quæ modo allegavimus, loca: dein libro,
ut perennarent, quod manifeſto liquet ex Jet. XXX, 8. XXXIV, 16. Jer.
KXKXK, 2. Quanquarmn inficias non i lverim, grandiora Prophetarum non-
nullorum volumina, ut Jeſaiæ, & Jeremiæ, non continua fſerie exarata a

Prophetis fuiſſe, ſed ex publice propoſitis, ac diverſo tempore conſigna-

tis ipſorum vaticiniis, & in unum denique faſciculum collectis, co- aluiſſe:
cum nec nexus perpetuus in iis deprehendatur, nec temporum ratio in ea-
dem ſerie ſibi per omnia conſtet, ut ex jeremiæ libro ad oculum patet. Id.
quod tamen quam abſurde, 2 infringendam librorum, Propheticorum

dde†ααπ & integritatem, detorqueatur aàa Spinoia, erudite demonſtravit

Vitringa Prolagom. Comm in Jeſaiam p. 12. ſq-. Iſta vero colleclio, an ipſi⸗
vaticiniorum auctoribus attribuenda, an vindicanda Viris Qsorνονα⅜Svρ

aliis, i in medio relineuo- modo de univerſo Prophetarum V. T. faciculo

immote teneatur, eile illum 20 lihbrum Iebovæ, non modo, quia
Demini illum edixit, verum etiam quia P P Siritus ejus
illum collegit Jeſ. XXXIV, 16. Sed quod de templi valvis paulo ante
adici ebatur, id Paucis perquam datum fuiſſet, cum Prophetarum plurimi
in regno Iiraelis, cui templum non erat, nec Hieroſolymita num colebatur
”MV amplius;

De Pro-
Phetis in
genere.

Propheta-
rum offi-
ecium,

410 INTRODUCT. AD LIBROS BIELICOS

amplius; nonnulli etiam in captivitate Babylonica, ut Ezechiel Daniel,
Zacharias; pauci tandem poſt captivitatem, cum reſtauraretur demum ex

ruinis templum, ut Haggæus & Malachias, vixerint. Si itaque inſtar pro-

grammatum ac intimationum publicarum affigebantur vaticinia, quod
vero perquam ſimile, & ſi non ſemper, ſæpius tamen factum videtur: de
valvis auditorii cujuscunque publici, ſive ſy nagogæ, ſive ædium Prophe-
tæ ad quas conventum nonnunquam publice fuiſſe, ſupra §. 8. obſerva-
vimus, ſuſpenſa & promulgata tutius dicemus. Vide, quæ in hanc ſen-
tentiam aflert b. Avus noſter, Jo. Ben. Carpzovius Sen. Diſout. Iagogicar.
in Cbemnit, prolegom. c. I. S. . P. y. =G
Quod itaque ad officium attinet Prophetarum, &) extraordinarii
erant eccleſiæ Doctores, in ſincera N uminis & voluntatis ejus agnitione,
auditores ſuos inſtruentes. Ordinarie quidem hæ Sacerdotum partes
erant, ut Jacobum ſtatuta Dei, & Iſraelem legem docerent Deut. XXXiIII,
10. hinc ab ipſorum ore lex requirebatur, Mal. II, 7. verum, ubi illi officio

minus ſatisfacerent, vel humanis ingenii ſui commentis ſinceritatem do-

Grinæ corrumperent, vel tanta apud populum rebellem autoritate non
pollerent, ut in officio ſatis poſſent continere, Prophetas excitabat Domi-
nus, qui ampliori autoritate, tum & eloquiorum inſtrudti infallibilitate,
vel oneri ſuccumbentes juvarent Sacerdotes, veltorpentes ad faciendum
officium excitarent, vel a ſemita Domini, & forma ſanorum verborum de-
flectentes, in ordinem redigerent, & increparent. Ita quippe diſtingue-
bantur a Sacerdotibus, & Levitis, ut his miniſterium altaris, tabernaculi
& templi, Prophetis autem extraordinarium docendi munus injunctum
eſſet, de quo utrorumque diſcrimine vide Förſterum in Lexico. vot. &,
& Jac. Altingium Comment in Epiſt. ad Rom. X, Ij. 1. III. Otp. Z. 775.
a. & 179. a. Tam ergo credenda inculcabant, quam facienda, virtutis
