cem õ exiſtimen, quod magno viſum fuit Glaſſio Philot
Sac. Vibr III. Nehe con. J5.6 bag. marg. 1456. ut propriam potius vocabuli

notionem

7

De Hag-
gæo.

que, detulit ad populum.

non item
Pſalmo-

rum non-
nullorum.

416 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

vaicinia ejus populo promulganda erant, inſinuatur.

notionem vel maxime includi in miniſterio iſto cenſeam, quo pacto &
oralis præconii, & ſcriptionis Haggæi miniſterium, quo utroque junctim
Plane ad eum
modum, quo Gal. III, 19. decalogus αττνα σνν§HsRαο N.Eε s-
oirs diſpoſitus dicitur, angelorum miniſterio in manu mediatoris; Moſis
nimirum, qui ſuis ipſe manibus tabulas legis in monte accipiens tenens-
popul Utut itaque in reliquis, quibus legitur, locis
omnibus, phraſis iſta eandem forte emphaſin non ſuſtineat, hic tamen
extra dubitationis pono aleam, vocum proprietati preſſius inhærendum
eſſe, ſic ut per manus quoque Haggæi conſignata, & ad populum per-
lata intelligantur oracula divina. Idemque tenuiſſe LXX. Interpretes
Græcos nullus dubito, qui Paulinam adhibentes phraſin, evvνaρ rSς τεο=-
urs reddiderunt. Idem tamen de aliis Scripturæ S. partibus, Haggæo
vulgo tributis, æque affirmare adeo proclive non eſt. Varios enim
Pſalmos, in Latinis Græcisque codicibus, Haggæi præferre nomen legi-
mus, velut in Vulgata Pſalmus CXI. inſcribitur: Alleluja, reverſionis
Aggæi & Zachariæ; Pſ. LXIV. (LXV.) Canticum Aggæai, Hieremiæ &
Ezechielis, de verbo peregrinationis, & de populo transmigrationis, cum
inciperent proſiciſei, (ita quippe plenius hunc Titulum exhibet b. Sonta-
gius de Titulis Pſalmor. p. 546.) Rurſus LXX. Interpretes in Græca verſio-

ne ejusmodi titulum præſixerunt Pſalmo CXXXVII. VæaXνα TS&Aανα .

A'ασι α Zeναοος. Pſalmis autem CXLV. CXLVI. CXLVII.
CXLVIII. A'AαXà νiαν, A—νσαRα ZXνιανπε. Syrus interpres pa-
riter ap. Sontagium cit. loc. p. 5z. Pſalmo CXXVI. præmittit; Ex Pſal-
mis aſcenſionis. Dicitur de Aggæo & Zacharia, gqui aſcenderunt e Ba-
bel una cum captivitate. Pſalmo CXXVII. Dicitur quoque de Aggæo &
Zacharia, qui urngebant ſtructuram templi. Licet vero Johann. Lori-
nus, eruditus & copioſus Pſalmorum interpres, Comment. in Pſ. CXI. To.
III, p. zez. Romanæ eccleſiæ decreto Vulgatæ mancipatus, inſcriptiones
iſtas tanquam Scripturæ Canonicæ partes non rejiciendas veneretur, nec
pro adjectitiis habendas velit, quod Janſenius dixerat, ipſe tamen Davi-
dem hymnorum iſtorum credit autorem, nomenque Aggæi & Zachariæ
ideo ſaltem cenſet præmitti, ut prophetice de iis præviſa David cecinifſe,

. — 2 e 1 . „ ,
ita doceatur. Rectius adhuc laudatus, & vv ev ℳαι Sontagius annot.

ad Titul. Pſalm. ſuppoſititios p. Ss Quod Jeremias, Aggaus & Zacharias
autores fuerint horum Pſalmorum, cum autoritate textui Hebrai deſtitua-

mur, & res in meris conjecturis poſita ſit, credere non tenemur; quod cau-
zatores vero, nullam omnino dubium eſt. Ita nimirum tenendum eſt, ne-

que

gue Phlmne
captivitate
tulos mem
3b hrmnont
1ios, atqbe
tutn iplum
Oeciſioner
ſus, finus
ratjone,)
Verint 4
Pibric vit
ert:
Po quippe
Neſaunus
Fot, Paul
ymnus &
Ceum Propl
terit Aene
in cote!
innexgm
ſcere ſedl
cum relige
Phalmos iſt
euchariſt
Publieis det

Oecafion
l ex hiſt
Ibos eruit,
Ded adi

mo imperi,

M & ud
Rum reß
Ude, benj⸗
bus Nitl

lcos

Im, uo pado &
Utroqle jupchin
blane ad eum
nedidnix, NMolis
eipieß tenens-
tbus leginn, 0cis
kinen hic umen
ius inerendum
ad pophlum per⸗
LXX. Iaerpretes
„ Yve& Ee
partibus, Higne
k. Varios enim
fene nomen legi⸗
leluje, everſiuni⸗
Gei Hunme
migrationit, 4
eWbetb. JOrn-
s in Greca verſo-
AMuie 1idail,
LVI. CELVII.
rus interpfes ha⸗
remittiti Ex .
. eencerunt ,Bo-

ogte & )

ero ſohand. Lori⸗
u in .CNl. Ii
ars ilcriptone⸗
,ius venetetul N⸗
zle kamen Dij.
gei Heintie
ila Denid ceiniſe
ls, Sontigius nilt,

eus Zichoid

t Merei Geſtitue:

jtenemir; 4

n ek,H
mtetenln, e

S-.

que Pſalmos iſtos ab ultimæ ætatis vatibus eompoſitos, fed dudum ante De Hag-
captivitatem, in eecleſia Judaica receptos fuiſſe & decantatos, neque ti 8æo.

tulos memoratos, quos Hebræustextus ignorat, vel OQeosαορο¹1RS ÿKle, vel
ab hymnorum autoribus primis, aut ab Esdra quoque adjectos, ſed ſpu-
rios, atque privato expoſitoris cujusdam arbitrio allitos, indeque in tex-
tum ipfum adſcitos: ita vero Plalmos infcribendi, inde forte natam efle
oecaſionem, quod reduces e captivitate Haggæus, Zacharias; Esdras, Je-
ſus, filius Jozedek, aliique e populo proceres, in cultus divini reſtau-
ratione, hos præcipue hymnos publice decantaverint, Bopuloque præi-
verint. Acque huc, ni fallor, ſpectat, quod Epiphanius, qui perperam
libri ge vitis Prophetorum autor fertur, loco ſupra citato, de Plaggæo
refert: & osνs ναο *ρ νnρ rραατοτMαι α l

αωον * 0 r, Dei. NAr, e es,, Y6 vo†+, Y6 vosrο, primus ¹ 7 (in tem-

plo quippe Hieroſolymis reſtsurato) Allelnja cebtinit, quod interpretart
poſſamus lauaemus Deum vivum; item, Amen, quod idem eſt at, fiat,
Riat. Paulo poſt addit: 9 Aé*ρaναιν. α„να, &αα ααο A'8
ZeYαοροägν,,; unde nos ſarpare hodie ſolemus Alleluja: qui eſt Aggai
bymnus & Lacharic. Quod nolim cum Cornelio a Lap. proxm. ia Ag-
geoum Propbh. p. o. eo referre, quod Haggaus piimus poſt Pſalmos adje-
cerit Alleluja, ob latum e Bab'lone nedizam; iſtud enim Alleluja, quod
in codice Hebræo Pfalmis quibusdam fubjicitur, textui authentico ita
inneQxum intextumque eſt, ut primævam non poſſit originem non agno-

ſcere; ſed id liquido fibi vult Pſeudo-Epiphanius, Haggæum ſaltem,
cum reliquis cultus divini apud reducem populum inſtauratoribus,
Pſalmos iſtes, qui in Halleluja incipiunt vel finiunt, feſtivos nimirum

& euchariſticos, populo in ſacris publicis preiviſſe, uſibusque eccleſiæ
publicis deſtinaſle.
III.

Occaſionem vaticinii haud inſeite Hugo Grotius annot. ad Hagg. Occalio:

I, 1. ex hiſtoria pariter, tam ſacra, quam profana, ac ex ipfis libelli viſce-
ribus eruit, cujus nunc legere liceat veſtigia. Conceſlerat Cyrus, (a
Deo, quid per Jeſaiam prædixerat, c. XLIV, 2 8. NLV, I. ſqq. motus) pri-
mo imperii ſui anno, Judæis reditum in patriam, cum jure reſtituendi tem-
pli & urbis. Ita enim e 2. Chron. XXXVI, 23. & Esdr. I, I. ſqq. Cyri
edictum refert Joſephus Antiqq. lib. AXI. cap. JI. Redierant ergoe tribu
Judæ, Benjaminis, & Levi, plurimni, nonnulli etiam tribubus aliis, qui-
bus Dei cultus erat cordi Esdr. II, I. ſqq. & funda menta jecerant templi,
Esdr. III, 10. Cyro autem per bella occupato, & Artaxerxe ſeun Cam-
Carſz. Pars Ill, g g byſe

VTYTER. TESTAM. r.

*0.

1

418 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Hag- byſe circumvento Esdr. IV, 5. 7. ſꝗq. vieini Satrapæ, invidentes Judæis-
impedierant ædiſicationem templi longo ſatis tempore. At Dario Hy-

ſtaſpis regnum adepto Perſicum, aperuit Deus hiſce Prophetis velle ſe,

ut pergerent in cœpto opere: quia ſcilicet conſtituiſſet, regis Darii ani-

mo indere cogitata ludezis faventia, & hoc opus promorfura. Erant et-
jam, qui Haggæo crederent, inter quos eminebant Zorobabel Ethnarcha,
e Davidis ſtirpe, & Jeſus filius Jozedek, ſacerdos maximus. Multi ta-
men ex plebe, laboris & impenſarum fugientes, quidvis malebant cre-
dere, quam id, quod ipſis moleſtum eſſet; ſatis enim habebant, in domi-
bus, quas ſibi ſubito fecerant bene adverſus omnem ccœli injuriam tecis,

habitare, & agri proventibus frui: quæ tamen ſpes eos, Deo ita volente,

fefellerat. Hac itaque occaſione ignaviam populi caſtigat, quia omnes
tunc nimium intenti privatis commadis, templi exſtruendi procul ab-
jicerent curas, cauſasque aperit maledicti quo premebantur, meritasque
ingratitudinis ſuæ dabant pœenas; porro & iis, qui ſaluberrimis moni-

tis aurem præbuerant, animos addit, ut ſtrenue pergant, certique de gra-
tioſa Dei afſſiſtentia, ipem plenæ alant reſtitutionis, nullaque frangan-
obje dum tur difficultate. Præ omnibus autem aliis res ipſi eſt cum Zorobabele, filio
perionale: Schealtiel, & cum Jeſu, ſive Jehoſchua, filio ozadak; quorum alter

imperii clavum tenebat, nen Rex equidem, velregia ſi minus appellatio-
ne, dignitate tamen conſpicuus, quod temere contendit Grotius, verum
Praſes Judæ, Ye u õl l'adινν, ut Joſe-
phus inquit, qui poteſtate delegata aut permiſſa a rege Perſarum Cyro,
univeriam moderabatur rempublicam, alter ex Aaronis familia & flirpe
prognatus, aà Synedrio autem ad ſummum ſacerdotium eledtus, uterque

principatum spud reducem populum, ille in republica, hic in lacrorum

cultusque diredione tenens, pietatis uterque & virtutis amans, nec minus

dexteritate ac fide, quam autoritate sc faſtigio eminens inter ſuos. Hos
apud licet culpa non omnino reſideret, negleciæ hadtenus templi ſtru⸗
Quræ, ea tamen erat in populo poteſtes, ut ſi Primi manum operi ad-
moverent, & Haggeæi præconium ſuo comprobarent calculo atque ſuf-
fragio, univeris multitudo facile induceretur, ad locum Prophetæ mo-
nitis dandum, & obſequium Dei juſtis praſtandum. (Quamvis itaque
ad univerſam reducis populi turbam hoc vaticinium fpedlet, quæ ad ædifi-
cationem templi torpens excitanda, & egregiis promiflis in laudabili con-
Frmanda erat inſtituto, verba tamen ejus ad principes populi & duces di-
rigit vates, quos & reverenter excepfturos divina oracula noverat, & po-
pulum hortatu pariter ac exemplo ſuo egregie ad idem ſecum obſequium
SWDð exci-

ecitatoros. 1
Inco templo d
vel domum DDo
bricas unice me
Calamitatum pu-
ſam ee originen
tum aggreſſis,
promittat, quin
per incarnati Ke
ſub s inſtaurat
ſonem, gueis i
ſtionum ſacerdo
Gais aperiat, 1u.
cauſe, conwincat
ſubnectat, Qur
quippe proximu
1Ttio, guem kelie
tuus vero & oltin
ACventum haud
ſwtorum tegnig
Gichionen ac ſeſe

L len

Nucdiclam, Neq⸗

1 ri Jan n
Hine exidens hur⸗

Abominat

Mus mOX eund
ſterorum

ODnee
Dles,

poblica
Ugtunt, qur Dei
Eecleſiſlici pol
Pnn futilis in en
um zmol hen
hnongrifici Ming

1 4
nin docet, en

De Wtoritzn
cblentior, ejns
lentinntii.

.

I005

nvidentes juceis
At Datio Hy-
rophetis vele ſe
4, kegis Dariiani-
hotura. Eranter
dbabel Ethnarchi,
limus. Mulri ta.
lvis malebant cre⸗
abebant, in Comi-
eli injoriamtebis,
„Deoiti volente,
ſtigar quin omnes
wendi procul ib.
aptur, eritasque
Auberrimis moni-
certique legte⸗
nolaque frangon-

nlomhde le ſli

K, JooruN lter
8 inusappelanio.
Git Orotius, vermn
laNalen, ut lole
ge Perſorum Cyr 6,
nis kumili dll Airpe

n netche Merlle
ei biein lacrorum

6amans nec Imn inus

6s inter lot Hos
Cenns temhl iftr.

inm opeti k4.
or Ue tque⸗ ſul.

i l ophert n⸗
aumwis ilaque
edeb gneuheli⸗

eale

inhachbi 1 ee⸗ .Y

ujgaus

inorenbe⸗
egoiuin

excr

culin
nbemmoll

ſacrorum

V TBR. TESTA M.

rando templo dicatum dudum adveniſſe doceat, idque vel negantes,

vel domum LDomini plane negligentes, & ad ſuorum palatiorum fa Argumen

bricas unice mentem intendentes, vehementer redarguat, hanc unam
calamitatum publicarum, quivuscum hactenus conflictati fuerant, cau-
ſam ac originem demonſtrans; porro, ut obedientibus, opusque tan-

tum aggreſtis, gratioſa m Numi inis præaſentiam, tutelam & adjutorium

promittat, quin & illuſtrem templi ſecundi præ primo glorificationem,
per incarnati Meſſiæ in illo manifeſtstionem, regni & eccleſiæ N. T.
ſub illa inſtzurationem, gentium petentidſimam ad Chriſtum conver-
ſionem, pacis ſpiritualis donationem &c. prænunciet; hinc per quæ-
ſtionum ſacerdotalium bigam, fontes peccatoum & ſuppliciorum Ju-
dæis aperiat, ſuæque ipfos inquinationis, ceu untarum calamitatum
cauſæ, convincat, & ſpecialem demum promiſſionem Serubabeli factam
ſubnectat. Quæ quo tendant, ol ſcurum amplius non eſt. Scopus
quippe proximus S immediatus eſt, maturata templi cultusque reſtau-
ratio, quem feliciſſimo etiam ſucceſſu aſſecutus eſt Propheta; perpe-
tuus vero & ultimus, cum novum Meſſiæ dignoſcendi c *ταρaoοον cujus
adventum haud adeo longe amplius abefſſe lig nificat, tum ſedul curæ

ſacrorum, regnique Dei (Matth, VI, 3 3.) inculcatio, quæ ſuſcepta bene-

419

excitaturos. Totum ¹ itaque vaticinium in eo Verſtur, ut tempus reſtau. De Hag-

8*00.

tum.

Scopus:

diclionem ac felicitatem negleda graviſſimam Numinis poſt ſe trahat
vindidam. Neque demum amplisſimo hic libellus deſtituitur fucu Utilitas⸗

hinc evidens humanæ cortuptionis exhibens exemplum, cui nullæ vel
abominationes, vel correptiones ſufficiunt, ſiquidem Judæi propter
neglectum Dei cultum LX. annorum captivitatem perpesſi, nihilomi-
nus mox ad eundem offendunt lapidem; hinc Dei pro conſervatione
publicorum zelum aperiens, irritosque eorum demonſtrans
conatus, qui hoisatis nimium addicti commodis, Deo reddere ſubter-
fugiunt, quæ Dei ſunt. Præterea, quam ſuavis, quam ſalutaris, ſtatus
eccleſiaſtici & politici concordia, in cultu ac honore Dei promovendo;
quam utilis in cauſas benedictionis, vel maledicti divini inquifitio ſit,
quam ampla Deum honorantes atque colentes maneat merces; quam
honorifica Miniſtri verbi legatione fungantur:, aliadue 1i id genus Bari⸗
ſmnata docet, exX Commentamiis “ Petend.

De autoritäte libri Canonica 60 minus nobis Pborandam eſt, quo Autoritne
Quid enim evidentius in hanc Canonica.

luculentiora ejus proſtant documenta.
ſenten tiam dici Poter it, quam cum c. verbum Jehova fuiſſe in manu ag-

H Ggg 2 Tat

„

aAze INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGCOS

De Hag- gai Pnophetæ legitur; quic magniſicentius, quam cum c. I, 12. 13. an. Pe cileulum
gæ0. gelus utque legatus Dei in legatione Jebovu ad obutum, audit; gquem mn0b. IIle
Yebova Deus eorum miſit ad eos, adeo ut ipſum audientes revererentur is Miſeel.
Deum fuum. Unde haud ſecus, ac ſi Deus ipſe τατι+Dοονννι verhbd ziſ.ſ1l. in
faceret, ſermonem inſtruit noſter: ego vobiseum, aictum Jebovæ &c. Lib. VI. 9
Sed & inſigne eidem teſtimonium perhibet Esdras c. IV, 24. V, 1. 2. luuheſ. l.be
Vi, 14. ubi in nomine Dei Iſrael, quod idem eſt, ac jaſſin & autoritate que (uCutn 20
divina, quin & ex Qeoοαορυοα cum viva voce, tum ſcripto vaticina- Phi & domwerſ⸗
tum noſtrum cum Zacharia trædit, Prophetæque encomio ſubinde or- iNCa tahu
nat. Porro & Paulus Apoſtolus in graviſſima paræneſi Hebr. XII, 26. mus, tiümdle
haud aliud firmius, quam eX Haggeæi c. II, 7. S. 12. hauſtum, Perefe ueimus. i
ſe poſſe creclidit argumentum, quo & immotum adhortationi ſuæ ro- Mſpich lis ſec
bur conciliaret, & fidem lectoribus ingeneraret divinam. Ut momen- imum.

tum iſtud hiſtoricum nunc taceam, quando waticinia Haggæi eventu
exacte comprobaza dediſſe, atque hoc ipſo ſibi eadem aſſeruiſſe Deus,

citatis locis ab Esdra demonſtratur. Unde non ſuccurrit ex veritatis Capinta be
cœleſtis hoſlibus, qui noſtri ſi igillatim autoritatem ac fidem fuggillarit. . 6. Pxrtitio g⸗
V. fegtlis reprenten
Chronolo-⸗ Tempora licet ſua curate ſatis ſi ignarit Propheta c. I, I. teeudamtempli
Lia. Pr — b een pn LP —W in anno eentu Chriſti, 5
ſecundo Durii regis, in menſe ſexto, in dieé primo menfis, variis tamen circa Uriiſtum regem
eadem concertationibus ac fententiis Chronologorum atque interpretum Hriink. Tiei
locum reliquit. Judæi adeo extra orbitas vagantur, ut ubi pedem figant, nus in Lale, de
plane ignorent. In Seder Olam Suta, edit. Meyeri p. iog. Jehofſchua Girom interval
ſilius Jozedek, Haggæus, Zacharias & Esdras, ad Cyri referuntur impe- r. b h. Vaten
rium. Textus autem cum non 2 Cyrum, verum U * Darium Vtrndue concin
memorat, alii judæorum Magiſtri ita componunt, ut r. Darius ille Hag- eetüs ſicti, ci
gri & Zachariæ, Ahasveri & Eſtheræ filius, ac immediatus ſucceſſor ſit,
2. Cyro Ahasverus, ſ. Artaxerxes, huic Darius fucceſſerit, & ocodecim
ſaltem annorum intervallum inter primum Cyri monarchiæ, & ſecun⸗ “ Diſnibuitn
dum Darii annum, fuerit; quod pacto ipſorum calculus ad veritatem AAarO
fatis probe accedit. Inter Chriſtianos duæz cumprimis obtinent ſenten 1 innd 2. Dui,
tiæ altera pro Dario Norho definiens, quam Vir IIluſtris, Joſ. Scaliger lem unl .
lib. VI. de emendat. temborunm ſtudioſe inculcavit, in eandemque autori- ll nenſs , die
tate ſua viros complures doctos atque g graves pertraxit, A Alſtedium in rum pron
Tubb. Cbron. p. g. Heideggerum in Enchir. & Coc cejum in Comm. ad UIl. Enſs 9, ⸗
b. l. e noſtris b. Varenium Comm. in Hagg. p. 6.. & b. Strauchium Bre- Ainſhur
dier, Cbron. lib. IV. cap. 29, 12 9. b. ui. alios: altera pro Dario Hyſta- 2M I
12)

ſpide

1005

. l I2. 1g. .
„ Wdit, gen,
es reyererentur
rycruirag verbe
en Telove Ge.
V, 24. V I. 1
ſin & awdoritue
ſceripto vaticina.
io lubinde o⸗
Hebr. AII, 10.
hauſtum, peieie
Urtationi ſur 1o-
m. Utmomen-
Heggei eventu
Alleruiſſe Deus,
Urrit ex veritatis
lem ſuggillatit.

e.l1. -
— in nn0
variis tamen cire
tgve interpetach
nbi pelemkigend
. ug. Jehoſchns
jekerunur imße
n UENNDEAE1
Darmws ie Deg⸗
Atns ſoccellor ſt
, Ctodecimn
grehie, leeulr
lus 1d vetittten
obtinent lenten.
his, Jo. ulger
udemquenutott⸗
vit, Alledium /
um i, Commn. 00
Otruuchium Hyt.

10 H
o Dind Hite

7

quarum

VETER. TEST4 M.

4²2

pide calculum ferens, quam Dionyſ. Petavius ornavit de docrinæ tempo- De Hag-
rum lib. XII. cap. ANV. & recentiores longe plurimi amplectuntur, Wit- gæo.

ſius Miſcelj. Saocr. P. I. lib. cap. 20. §. 1G. ſcq. p. 209. Vitrings in Chronol.
p. 105. ſqg. in tybo dodtrinæ Proph. cap. IV. §, 20. p. 4t. & in Obſerv. Sacr.
Lib. VI. p. 337. e noſtris recentiſſime Sumnie Rever. D. Buddeus Hiſt.
BEecleſ. V. I. Per. I. ſect. VI. J. 7. b. II. p. Sob. ſqq. cuique noſtrum quo-
que dudum adjecimus calculum P. I. Introd. cap. XVIII. F. g. p. 326. ſqc.
ubi & univerſam iſtam, qua licuit brevitate, litem peroravimus, & in fub-

jundta tabula Chronologica Haggæi atque Zachariæ tempora definivi-

mus, otiumque nobis fecimus, ut repetendis hic iſtis ſuperſedere nune-
quesmus. Incidit ergo Haggæi veticinium in annum O. C. 349 5. Darii
Hyſtaſpidis ſecundum, a ſoluta per Cyrum captivitate decimum ſe-
Ptimum.

R

Capita libellus numerat duo, verſ. 3 9. quorum medii ſunt c. II. Partitio.

5. 6. Partitio gemina inſtituitur, vel pro ratione argumenti, ut P. I. ſit
legalis, reprehenſis peccatis populi, eundem ad continuandam & abſol-
vendam templi ſtruéturam exhortans c. I. II, I. F. II. Evangelica, de ad-

ventu Chriſti, & gloria templi ſecundi, tum & Serubbabelis dignitate,

Chriſtum regem adumbrante c. II, 2- fin. quam ſequuntur e Reformatis
Hottinger. 1 heſ. Phil. Lib. II. cap. I. ſect. 2. p. goS2. & noſtris Dn. D. Mpi-
nus in Labb. Oeconom. Bibl. vel pro concionum temporibus, ſuis diſtin-
Garum intervallis, quam longe plurimi tenent, b. Calovius in Bibl. Ii-
luſir. h. I. Varenius cit. loc. p. &6. Sal van Til Oper. Anal. T. II. p. 384.
Utraque concinna ſatis & evidens, ita tamen, ut poſterior, ob autoritatem
textus ſacri, cui evidentiſſime innititur, priori jure præferatur.

.

VII.

Diſtribuitur itaque hic libellus in quatuor ſ. viſiones, ſ. conciones: Tabula
ſynoptieca.

I. anno 2. Darii, menſe 6. die I. exprobratoria ob neglectam ac intermis-
ſam templi ſtructuram, c. I. è
II. menſis 7. die 21. promiſſoria, quæ Meſſiam in iſtud templum ventu-
rum promirttit, c. II, I.9.
III. menſis 9. die 24. hinc epanorthotica ob hypocriſin, hinc excitatoria
ad inſtaurationem templi urgendam, cum promiſſione gratiæ in fu-
türum, II, 10. 19.

6gg 3

De Hag-
geæo.

422 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

IV. eod. die conſolatoria, Zorobabeli hoſtium deſtructionem, & Mes-

ſiæ ex Zorobabele oriundi, ejusque regni perpetuam conſervatio-

nein n pollicita c. H, 20. An.
VIII.

Commen- Commentaria in Haggæum habes

tar ia.
Judæ
TPli MW :

Luthera-
norum:

e Rabbhinis R. I8AACI A BARBEN PLIS, Latinitate do-
natum a b. Joh. Adamo Scherzero, flatim ab initio Tr; Kolii Orientalis,
editi Lipfiæz in 4. 1663. qui idem etiam Latine co nverſus a Dn. D. Joh.
eorg Abicht ,ſelectis ejus Rabbinic o- Philologicis

latine comparet. Eundem Aben-Efræ commentarium in Latinum con-

vertit, & notis breviſſimis illuſtratum edidit Upfaliæ in 8. 1706. Dan.

Lundii ſub præſidio, Reſp. Andr. Olaus Chytræus.
e Lutheranis FRIDERICI BALDUINI, cujus in Hag-
gæum, Zachariam, & Malachiam Commentarii junctim prodierunt
Witreberge in §. 1610. deinceps ad fupplendum in õ

Joh. Schmidi hiatum, commentariorum Schmidianorum volumini in-

ſerti ſunt: 0O H. ULRIC. BAULERI, Germanicis homiliis,
Heilbrunn. ecdlitis in g. A. 1628: CHRISTOPH. CORNERI,
cujus diſpoſitio Rhetorica & enarratio Theologica Haggæi Prophetæ
prodit Francof. ad Viadrum in g. A. 1585: 60 T TFRIEDI CUN-
DloeII, cujus homiliæ XVI. in Haggæum proſtant, 4. A. 164§: 10 H.

MICHAEL DILHERRI, in cujus ſchola Prophetics Haggæum

enucleatum legas p. 779 - 794: JO0 H. D K4G CONITIS, cujus in
He gg eum commentarius prodiit Lubecæ in g. 1549; MATTHIE
HOE, cujus 8 homiliæ in Haggæum exc. Lipfr in 4. A. 16II: HEN-
RIC. LEUCHTERlI,
in 4. A. 1611: POLYCARPILEYSERI, qui commentarium in
Higgæum, inter prælectiones proavi ſui b. Polyc. Lyſeri in Prophetas

Minores. ſuo loco inſeruit, & e MSCtis edidit Lipf & Goslariæ in 4,.

1709: PHIL MELANCHTONIS, cujus in Daniel. Hag-

gæum, Zachariam & Malachiam commentaria extant 70. 11. Ohbb. P. 1274
17. edit. Wittebergenſis A.1562: URBANI REGII, cujus in Ab-
diam, Habacuc &Hlaggæum commentar. prodiit Cellæ A. I1537: HEN-

RICISCHILTERILipſiæ in S. 1614. AUGUSTI VARENII,

cujus Collegium Canonicum quatuor noviſſinorum V. I. Prophetarum poſt-
Babylonicorum p. G. ſqq. Haggæum quoque explicatum ſiſtit, Roſtochii

in 4. A. 1667. 30 bOCclWILPICHIE cujus in Abqdiam, Jonam,

inſertus eſt p. 7 9. 10o t.
ubi potro etiam p. 275. 294. commentarius R. Aben-Efræ in Haggkum

cujus in Haggæum 9 ſunt homiliæ. Francof

Haba-

- ä ä 5

Pabacue A E

84RIS WII

ſtrati exc. Pren
cujus aunotatio
ſie in 4 An.

e pontiſ
entarius, pro
(olon. in fol /
nüones eie ll
Lrum aumment

e Nefirna
Canticorum, in
tica Prodiir Log
in laais ke
ERl, eujus ſch
ſis 1531: D
10. l. Otn h, ſ
ico idiomate ce
JOH, MATFNoOI.
lis compriten,
GULICGHII 4nah

DE D

dder & ord libri

unmn hater,
ſut gnlpleta
Probbeticnz,
Negamug. 1
ngitores: ,
GeMterii Ly,

005

lionem, & Mes.
n conleryato-

Latinikite do-
9 2.. . .
7il Orieutalit,

ns a0n. D. ſoh.

tus ell /79 N,
ſre in higgeum
in Latinum con-
1 9. 1706., Dn.

cujus in Hyg-
dim podenit
õ

Un Pobmmin: in⸗

amicis homniliii
CORNERI,
aggei Prophete
FFRIEUI CUN.
4,1645: )0l.
hetics Haggkumn
ITIS cuis in
9; MIATTDI
A. 611:¹ HEN-

ommilie, Fruucot

ommentitiumn in
ſeti in Prophetis
Goslarir in 4
Drmiel. Uig-
.I. Chl.) . M.
Il, cvjus in Ab-
4,1597 : EN-.
PIVaNeNn
rotheth unn 1
1 ſi Roltoch ii

m,
Abli Ar

VEBTER. TESTAM.. 423

HIabacuc & Haggæum Commentarii prod. Baſilez 1546: BALTHA- De IHag-
SARIS WILLII, cujus Haggæus & Malachias commentario illu- geo.
ſtrati exc. Bremæ & Caſſellis in 8. 163 8. F RANCISCIWOKKENII,
cujus annotationes Exegeticæ in prophetiam Haggæi, prodierunt Lip-
ſiæ in 4. An. 1719.

e Pontiſiciis 10 II. ECKII, cujus Drevis in Hoggzuth com⸗ pyni ie;
mehtarius, prodiit Salingiaci in 8. A. 1538. inter Opera legittur excuſa zum. ſeie
Colon. in fol. 15 50. GEORGIIVALLII, cujus in Haggæum enar-
rationes exc. Moguntiæ A. 1541. GEORGII WICELII, cujus in Hag-
gæum commentar. exc. Moguntiæ 1541. .
e Reformatis, JACOBI BROCARDI, cujus in Cantic. Reforia-
Canticorum, in Haggæum & Zachariam explicatio myſtica & prophe- ad.
tica prodiit Lugdum in 8. (580: 10 H. IACOBI GKYN Ml, cu-
jus Haggæus Prophera explicatus exc. Genevæ in 8. I 8I: IOH. MER-
CLRI, cujus ſcholia & verſio ad Prophetiam Haggai Hebr, exc. Pari-
ſiis 1I551: DVID. PARZ I, cujus notæ breviores in Haggaum
79. 1. Obt. p. So. leguntur: ACOBI PILKINTONI, cujus An-
glico idiomate conſignata explicatio Haggæi prodiit Londini in g. 1560:

J0OH. RAYNOLDI, cujus pariter Anglica rlaggri expoſitio XV. homi-
liis comprehenſ , prodiit l.ondi ini in 4. 1649; quibus adde ABRAHAM.
GUEICEII anatſin librorum Propheticorum V. & N. 1. b. 6 2./42.

CAbP. XVII.

DE PROPIIEIIA ZACHARI.

Sedes G rde libri. Z4GCHARIA E nomens pareutes & ortus Iao Summari-
num pbatör, a avas? & an idoem Iddo, qui ad Zeroboamaum I. mis. UIn Capi⸗
ſus, prophelavit contra altare? oſſieium, ſaverdotale fortaſſis, certe ig
prophetienm; obitus, an Chriſto memoratus Matth. XXIII. : 5 quod
negamus: menmbrida: Sobulehrum: corporis ſub I beodoſeo iuventi i fa-
bula F. I. Lübri ſeriptor, ejusqus ſiglus: libri obſeuritas §. II. Occaſio:
auditores: argamentitum: ſoobßus ukilitas G. I1. Autoritas Canonica
§. W. Cbronolpgia Rartitig: §. V. Tabula Gnaobtita G. I. Com-
mentarii Eutheranorum, Pontiſicioruimm, Reſormatorum S. VIl.

J.

De Zacha-
ria.
Sedes &
ordo libri

Z ACHA-
RIE.
nomen⸗

*

424 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

5 edte omnino & appoſite, locum ab Haggæo proximum, & in
dden e nο d brαν, apud Græcos 7896 LXX. æ que ac apud He-
bræos undecimum tenet Zachariss, qui eodem, cum Hiaggæo,
anno, duobus ſaltem menſibus poſterior, Oed ooρααρν Oracula
edere cœpit c. I. I. Nomen ei 71 2 / Grace & Latine Za ααρπιας, ZLa-
charias, quod pro diverſa componendi ratione varie explicatur. Ex
nominibus memoria, & †—–6 , quod õ contractum

5 . .R , . — .
eſt, conflatum Hieronymus, proæm. in Joël. ad Pammachium I. V. Obb.
F. 27. ſ. & commentar, ad Zach. I, 1. f. 107. H. Av.π½ „ volS memoriam

Domini notare cenſet, ſeiteque in hoc, atque additis majorum nominibus
ludens: quia judæi reduces, inquit, babebant memoriam Domini, & pro-
pter mémoriam benedictionem, & ob benedidionem teſtimoniumn, idcirco

ad populum Zacharias, ſilias Barachicæ, ſilius Addo mittitur. Aſt verbum

potius hanc appellationem formare ratus Abarbenel præfat. in; zech.
fol. a. col. I. ſic dictum tradit Prophetam yP) NWE NN 2
quod in probhetia ſua Domini & operum ejus memoriam cele-
braverit. Paulo aliter Summe Rever. Hillerus Onomaſt. ſacr. p. 97.
reddit: recbrdatur Dominus noſtri ſcil. vel fœderis fui. b. Tarnovius pro-
legom. in Zach. J. I. illum deſignare hoc nomen obſervat, quem Græce
diceres απαυι ν, ſen rταα oο, quod huic Prophetæ bene quadrat,

cum non tamtum ipſe fſemper Dei, ejusque dictorum ac factorum recolit

memoriam, verum etiam ex captivitate reduéctos, idem ut faciant, ſedu-
10 hortatur. Quæ omnia rectius dici exiſtimo, quam cum Marckius
Comm. in Zach. I, 1. G. 2. p. 1o“ρ: hanc fuam interponit conjeduram,
quaſi reſpiciendo ad vertendum ſit Jebovæ maſoulus, vel vir, quod
alienum omnino & cosctum eſt. Ceterum, perquam famihare hoc no-
men in populo Dei fuiſſe, ſatis liquido inde colligitur, quod plures eodem
inſgniti in V. T. leguntur, five tempora ſpectes captivitatem Babyloni-
cam antegreſſa, ſive ſubſecuta. Zacharias, filius jeroboami II. rex Ifrae-
lis, memorarur 2. Reg. XIV, 29. Zacharias, avus maternus Hiskiæ regis
Judæ 2. Reg. XVIII, 2. Zacharias, Jojadæ filius, actus & ipſe divino Spiri-
tu, ſed, quod arguiſſet Jjudæorum transgreſſiones, & quæ imminerent Dei
judicia, præmonuiſſet, lapidibus a populo, jubente Joaſo Rege, in tem-
pli atrio obrutus 2. Chron. XXIV, 20 fſqq. Zacharias porro, Uſiæ, tem-
pore clarus, & peritus in viſionibus Dei 2. Chron XXVI, 5§. Zacharias,
filius jeberechiæ, ſeu prout LXX. & Vulg. reddiderunt, Barachiæ Jeſ. II X, 2.
quem propter ſynchroniſſimum nonnulli pro Achaſi ſocero habent 2.
Chron.

CRron. XMII
mox Vvidlebin
T. homines,
Adjicere nonm
rechid, Atol.
ſinpulomor
an vero ipſe
ſint ſtruen

Vi, cim int
tur. Unde
jerdit: ſihin,
do Qucheric
Ouure Gicatu⸗
hunc nodum
Cumment, in.
tione & ſpir
ey 1e vzoie
ra e,
lu lenz diar,
dum ſprrity,
eda Gtus, 4 .
tkenm credunt
Vela linine
nerationez ſe
iumn gboc,
entibus ſunn
lies brophe
Conem Bara
Podn, guifl
Chte, tur
M nn
Phett, non
Tremel!
(CWι

Oximun, & in
Rac mud He.
1, um Baggeo,
Cureg Orücula
1. Yulag, Za⸗
Hilein⸗ ExX
701 contndum
ium l. V. Opb.
4uos nemorilt
orum nolninibis
1 Domini, O/ro-
linoniuin idlire
1V. Altrerbum
refit ibietb.
N
menurian lel-
nlß ſur , .
b. Tatnorius re-
at quem Crtce
ete bene guilrit,

ſdorun lecolit.

t hrhnt, ſel⸗
m cum Maicchins
Hnit cuſelluinn
el vn guo
ſammlare hoc no⸗
uo pl WS
wiraten Pibylont.
oomill. lex ſire-
etnus Hilie re, gis
Ligſe dinin obpil⸗
zimmierethei
Beee⸗ inte.
potro,U ſee, tem⸗
eh51 Vrchmnis
jel. (lIX,2.
bent2

be lchie.
ſoceto

Chron.

rr
26*
Tre rvedu, 0 92 Ae 72 . de
90 8
*

Aume ſ
um Pritan, & un, Ado probbhetzæ.

7

VETER. TESTAM. “

CGhron. XNIV, 20
„20. ſqq alii e
mox videbimns. Aun undem cum noſtro propheta fa
mo viginti numerantur ab ali keimnt, de quo De Zacha
iquibus in ſol Beng.
lo V. ria.

T. ho
mines, ho-
„hoc nomine jncluti. Hinc noſter,
genus & ma
Jores, ſuo

adjicere nomi
ni, e re eſle rat
rechi atus, N . —1
bia, avo Idalo propbeta pr Fognatum 2 522 ſe hatre De
gtur.

ſimpule
0movent, i
nt, qui
an vero ipfe hic hærent, an Barachi
ſit rucad Miun 8 ilius dicatur Idqonis? porro Pater Zachariæ, *
er 4
lhieæ, a Kebgie⸗ an o⸗ lrt textus ita
21 m Berechi
bia.

1
nea-

tur.
2 10 c .
4 O
vertit: . 69 i, vo r8 Beg⸗ 1s, 6 Bæzevie, &
um enai W 69, X.8, 10 A . 3. & fJi
7 144 70, tarimque i in annot: t d nus
0 lit:

de Z 1. 2 6 2 2 9
6. ?

quare Sicatter f.
Dius Addo? lice
hunc nodum ita alt⸗ 1 eer⸗ t in ulgats koſſen rhi, S
Comment. in Zachar. T 0 D Cyrillue Alexandr. o. Pruſtra
tione p V. O. m in præ
ſpiritu, patrem Zacl 3. alterum natura, alte fat.
bier & nriog, Sra . larieæ fuiſſe perhibet, celebr⸗ rum educa-
4
α Je ποe ρ H Ka S aecrtes 169 2, rSrez „ rans 709 rE-
g &*
9 c*&ρε 7 8 d1, αr Te ae,
:/ nris 6. Zacharian orien HS 15 v de ver önbie o,
ſecundum ournem, oracula altt Renehe er eii.
, 6
edatatas 1Salt Cujas 2 2 odentem, ſicun-
I duou virt je, noribis, “
trem credunt, ita ue & Aits imitats oſt. Alii bi at redihile eſt,
Vel a limine Genenlos Barachia, & Iddo idem ocareiur ue fuiſſe pa-
alogi⸗
nerationes ſæpe med las Hebræorurn ſalutaverit, tohe Verum, qui
jam quod s r. õ intermedio gragn, 1 e meminerit, ge-
. ◻ EC 3
dentibus ſunt, Elehræis HZ ſervat Grotius, omnes qui in enſeri; tum et-
ries à Propheta noſtro os vocari. Integra ergo hi gradibus deſcen-
donem Barachiæ par em a ex qua Barachiam ic benerztionum ſe-
enteé
Esdra, qui filium pro oper dicie Zacharix inrelligis; me Partern, d⸗
& clario 6 dicit, eo diata vero ab
r, tumn X „eo quod avus, c 3
Nae3 propher d ac nepos propheta eſſet; “ de Esdr. e excellentior
phetæ, non ad nepotem ſ „quin & Zach. I, I. enebmin r. V, I. uterque
Tremel!. & b. akerus . gieturtann ut volunt Vulgaen Ineſus mane
„ed ad avum unius at
=UMU Pars II. Aü accentu ita jubeute, eſt
e
refe-

Fn
uctus equidem in Nerenbe⸗

De Zacha-

ria.

426

afficium:

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGCOS

referehdum. Ut fruſtra ſit doctiſſimus Marckius, cum in Comment, ad
b. I. p. 1g&“*. iſtud P'rophetæ elogium, Iddoni detraciu um, Zachariæ vindi-
care ſatagit. Circa hunc Iddonem autem, noſtri avum, immane qusntum
a vero deflectit Hieronymus: in Comment. ad Zach. , 1. cum: non ambi-
gitur, inquit, juxta Paralipomenon librum, qutin ipſe ſit Addo, qui miſßſäts
eſt ad Hieroboam, ſilium Nabath, ſub quo altare diſruptam eſt, 6& manus
regis arlttit. Fraudi fuiſſe Hieronymo videtur temporum & chronolo-
giæ neglectus: hinc, ubi 2. Par. XII, 1 5. XIII, 22. circa Rehabeami atque
Abiæ hiſtoriam, laudatos legit commentarios Iddonis Prophetæ, quin et-
ijam 2. Par. IX, 29. diſerte citatam vidit prophetiam Iädonis Prophetæ con-
tra Jeroboamum, & eundem ad Jeroboamum 1. Reg. XIII, I. ex ſenten-
tia Hebræorum credit miſſum, & non aliam ab Ide done, nofſtri avo, cen-

ſuit fuiſſe. Velut autem prius iſtud dubium adhuc, nec exploratum ita

poſterius prorfus eſt &αατ ν. Inter Jeroboami I. enim initia, & Za-
chariæ ætatem plus quam quatuor ſeculorum ſpaci ii interceflit »Quod altum
longe priorem Iddonem, Jeroboamo Gινναρ„ο, alium poſteriorem,
Zacharic avum, liquido evincit. Poſterior autem ille, qui hujus loci
eſt, procul dubio Iddo ille eſt, unus de primeribus ſacerdotum, Jui poſt
ſolutam captivitatem, cum Zorobabele & Jehoſchus ex Babylonia: in u-

dæam redierunt Neh. XII, I. 4. 7. coll. v. 16. celebre inter Judéos, ea

tempeſtate, nomen. Quæ, ni fallit, con letara eorüim confirmat ſenten-
tiam, qui Zachariam noſtrum ſacerdotali ſanguine ortum, gerina orna-

tum eminuiſſe credunt dignitate; ſacerdotali, quam per naſcendi tor-

tem divino beneficio nacus eſt, ac Prophetica, quam per immediatam a
Deo obtinuit vocationem. Unde porto colligunt, quemadmedum Id-
do ſub Joſuæ pontificatu, ipſo illo tempore, quo acharias forte adhne
juvenis prophetavit, inter primores cerdotum, fſeu claſſium ſacerdota-
lium præfecdios fuit, ita nepotem pariter, cum & tatebroveclus etlet, eun-
dem tenuiſie locum, pontifice Jojakimo, Joſuæ filioae lucceſiore, coll.
Neh. XKIt, 1 G. 4. I. Vid. Vir. Clarifl. eh Heinr. Michaelisen Bibl. Hebraic.
Hallenſ. Prafat. in Zachar. S. 4. At enim vero de ſacerdotali ejus mune-
re dubitare adhuc liceat, cum ſacris operatum fuiſſe in tempglo noſtrum,
nullo ex Scripturis indicio conſtet; inter Progheras tamen nomen ſuum
magna cum laude tuetur, dignitate, donis, ac vaticiniorum ſublimitate ne-

mini ſecundus. Haggæo i in officio ad larus junctus, idem fere cum illo

inſtiutum urſit; hoc tamen Pra ill 0 peculiare habus ſi 2obfe varur, quod

partim adhortationes ſuas quam plurims ekornat viflonibus, partim non-

mulla Judæorum evαnπααατιπ taxst, Dastim vaticinia de Meſſiæ a adven-

------

nepaliene
Demonſ 1.. E
na N ſii
taue mher.
monitiotemn 4
