tas pertulit Propheta, deploratio patriæ lacrymis capite III. Threnor. per-
miſta, qua ſe a populo deriſum, contumeliis affectum, maledictis proſcis-
ſum, ab inimicis in carcerem conjectum, & in lacum demerſum conque-
ritur; iidem denique ſpei & ſolatiorum fontes, in utroque libro monſtra-
1Ii & adaperti v. g. Thren. III, 22. ſqq. coll. cum Jer. XVII, 5. ſqq. XVI, 19.
XVII, 5. ſqq. XIV, 22. &c. luculenter evincunt. Quam autem conſtat
inter interpretes de ſcriptore, tam diſconvenit cum de in fluxus, ſpiritusque
. genere ac modo, tum de loco ac tempore, quo liber eſt exaratus. Non
an per per Prophetiæ donum, ſed & Hνπ per Siritun §. compoſitos nu-
Se⸗ zol, gantur Threnos Judeæi 5 adeoque inter —RN bagiograpba referunt.
Pr. p/ 1 Ut autem diſtinctionem iſtam judaicam, inter 802) & ρ ſu-
ziam, eum Ppra explicatam P. I. cap. II. §. g..2. prolixe hic repetere, præter rem fo-
compaſue- re exiſtimamus ‚nullo ſatis idoneo ſuffultam fundamento, & a noſtratibus
rit Theologis paſſim exploſam; ita, quid diſcriminis intercedat inter jere-
miæ vaticinia & Threnos, quo minus eodem prophetiæ gradu ſeriptus
uterque cenſeatur liber, doceri prorſus nequit. Non allegabo, quod qui-
dam contendunt, non rei præteritæ hiſtoriam, ſed futuræ calamitatis la-
mentabilem Threnis contineri prophetiam, de quo paulo poſt diſpicie-
mus: at eadem ſane, quin & amplior, hic dictionis deprehenditur maje-
ſtas atque dνuwâs, quæ in vaticiniis Jeremiæ viget; eandem Threni cum
vaticiniis virtutem ſpirant & efficaciam; eodem gaudent ſcriptore Pro-

pphaeta; eundem redolent Spiritum dictantem & moderantem: & nihil
impedit, quo minus totum ſoriptum ſit Propheticum, judice Coccejo, in
prafamine ad Threnos S.I. I. III. COtb, P.is. Nec eſt, ut vel metrum

Oobver-

obrert
cantica
dunt;
Joſur,
tiamm ta
lam Jua
Phetie
tur. Q
Proph
Turba
Menun
ſomas
ſeadi
0 d. n
Eeclic.
224. Tl.
0 anim
zus eſta
Attipt
ele ſent
liare pr
eormum.
repta je⸗
natusa
1,0. G0
tuendur

(cinnatos

Mlo pr⸗
Km.
Mrum
Chldun

6 Umprn
Quisne
Hebræ
Nem 2
ignen

Eecutus:
llg ma-
itur; &

ο..

luci eam

CIati.

.

lbiumro⸗
renisqu.
Threnh
Jer Ay.
im Tluen.
s ſiilla.
nor. per
Proſes⸗
eonque⸗
monra-
Wh.
n conſtat
pirituoqe
Us. Non
oſtosnu⸗
jtekerunt.
Wr.
ertemfo⸗
Alratibus

nter ere-

ſenpptus
gnod ui.
miraris la⸗
t Ciſpicie
liturmaſe-
hreni cunn
dtore Pyo⸗
1 Glil
ecebin
el etturm
obver-

obvertant, qui Moſis, Jeſaiæ, Deboræ, Habacuci, aliaque ejus generis
cantica, e Propheticorum ſcriptorum cenſu, propter metrum, non exclu-
dunt; vel cladis jam antegreſſæ deplorationem, qui res geſtas in Moſis,
Joſuæ, Samuelis, reliquisque vatum divinorum monumentis, per prophe-
tiam tamen ſcriptas admittunt. Nec prægnantem demum rationemul-
lam Judæorum afferunt magiſtri, ob quam hie liber, quem ipfi alias Pro-
phetiæ Jeremiæ accenſent, per propheticum ſcriptus Spiritum recte nege-
tur. Quam donec allegent & tueantur, de priſtina & auguſta, quam inter

VETER. TESTAM. „5

De Thre-
nis Jere-:
mie.

Prophetica ſcripta, in PurioriChrifi eccleſia, usque tenuerunt ſede ſua de- an in ſpe-

turbari Threnos non patiemur. Haud Paulo plus fidei iſtud meretur com-
mentum, quo ſcripti feruntur a Jeremia, in ſpelunca quadam prope Hiero-
ſolymas, quam vocant foveam Jeremiæ; cui inædificatum poſtea fuerit illu-

ſtre ædificium, non a Conſtantino, ut vult Baronius in notis Martyrologii
ocd d. 1. Maji, ſed ab ejus matre Helena, juxta Nicephorum, lib. VIII. Hiſt.

Eccl. c. 3v. Ita Chriſtianus Adrichomius in deſcribpt. Hieroſolym. num.
224. Theatri Terræ ſandta p. g.ꝑ Fovea Jer emiæ Prophetæ, in qua ama-
ro animo ſedens, quadruplici Alphabeto metrico dolens & ſtens, lamenta-
zus eſt ac deſeripſit deſtructionem Jer, uſalem per Chaldæos jamiam facdtan.
Adſtipulatur del-Rio prolegom. in Ihren. p.iy'. eamque communem ait
eſſe ſententiam Neoterieorum. Nullum fane vel colorem fabulæ conci-
liare poſſunt ex Scriptura. Non enim perſtitiſſe intra Urhis rudera, vel in

eorum hæſiſſe confinio Propheta memoratur, ſed eatenis vinctus, cum dr-
repta jam urbs eſſet, Ramam ad Nebuſaradanem deductus, & libertate de-
natus a vicdore, Mizpæ apud gentis ſuæ reliquias permanſiſie legitur Cc. XI.,

I. 6. donec in Tgyptum pertraheretur invitus. Hinc ſi in re incerta ſta-

tuendum tamen certi quid fuerit, Ramæ potius, aut omnino Mizpæ con-

cinnatos Threnos dicerem, quibus & modum lamentationis publicæ po-

pulo weirer⸗ & proſtr atos ſuperſtitum animos in ſpem erigeret melio-

rem. Quæ denique de ſcriptionis tempore anceps agitatur controvertia,

locum ſuum rectius infra ſortietur ubi de Chronologi ia fuerit diſpi-

ciendum. .
Uur.

unca pro-

pe urbems

Ante vero, quam ad libri procedamus argumentum, expedienda Hie liber,
cumprimis uaſtio eſt, ad ſenſum Threnorum eruendum apprime faciens., num idein

Quisnam enim hic liber ſit, varie diſputatur inter eruditos. Sunt inter qui Jer.

XXXVI.
Hebræos nonnulli, qui eundem hunc noſtrum eſſe cenſent librum cum eo, in ignem

quem à Barucho publi ice prælectum ‚Jojakimus rex ſcal pello conſcidit, & con je luts

in ignem projecit Jer. XXXVI, 23. Ita. omnino R. Salomo Jarchi Com-
ment.

176 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Thre: ment. in Thren. I, 1. boc ipſum fuit volumen, quod combuſſit Jebojakim
nis Jere ſuper foco, ignem complexo: ac fuerunt (ab initio) in illo tria Alphabe-
mic. ta: 32 guomodo ſeget c. l, i. & &N& quomodo obnubilavit, c. II, 1. &
D N& quomodo obſcuratum eſt, c. III, ſed amplius (Jeremias) addidit
ei && ego ſum vir ilie c. II. 1. quod caput tria Alphabetha complectitur;

2 .

dicitur enim: & adbuc addita ſunt eis verba ejusmodi multa, terna ſcil.
contra terna. Eadem paulo aliter, in eundem tamen ſenſum, expoſuit
Comment., ad Jer. XXXVI, 2z. Sed quam imperite ita ſtatuatur, attenta
loci inſpectio in apricum ponit. Nam in concremato volumine illo,
(1) omnia Jeremiæ oracula, quæ inde ab exordio muneris fui, agitante
Numine effuderat, continebantur, (2) cumprimis illa verba: Feſtinus
veniet Rex Babylonis, & vaſtabit terram hanc, & ceſſare faciet ex illa ho-
minem & jumentum: v. 29. diſerte legebantur, quæ utraque in noſtro
fruſtra quæres: tum ille quoque (3) urbis gentisque cladem prænunciabat
imminentem, noſter deplorat jam illatam; ille (4) multo auctior reddi-
tus in iterata conſignatione legitur, ita ut multo plures adderentur ſermo-
nes, quam antea fuerant v. 32. hic autem uno tantum capite auctus fuiſ-
ſet, ex R. Salomonis mente. Hinc vero nobis videtur ſimilius, ipſum va-
ticiniorum volumen exemplari iſto tum exuſto, tum iterata ſcriptione re-
petito comprehenſum fuiſſe, in quam ſententiam vide, quæ capite præ-
ced. §. III. diſſeruimus. Majorem utique aſſenſum alia meruit ſententia
num idem, quæ poſt Joſephum & Hieronymum, non Junium modo & Tremellium,

mentatio- mentationes, quas ſuper Joſiæ necem jeremias compoſuiſſe fertur 2. Chr.
nez i e⸗ XXXV, 25. quotannis hinc publice in eccleſia recitatas, ut lugubri iſthoc
Jolſe ſeri Carmine ad poœenitentiam populus flecteretur, & fati regii occaſione, præ-
ta, 2. Chr. ſentes juxta ac inſtantes defleret calamitates. Ad tuendam hanc, ornan-
XXXV25* damque ſententiam multum eruditionis ac judicii attulerunt cumprimis
b. Joh. Tarnovius prolegom. Comm. in Threnos p. g. ſ. & poſt hunc ma-
xime b. Calovius in prolegom. ad Thren. Biu Illuſtr. T. I. p. 12 6. ſd.

ror; eandem tamen perſuadere mihi ſententiam, quod pace tantorum
Nominum dixero, nondum illa potuit. Noſtra, quæ circa laudatum Je-
remiæ epicedion, ultimis Joſiæ honoribus ſcriptum, mens ſit, ſupra expo-
ſuimus cap. præced. S. V. iſtudque &αανιισ nec hodie ſuperſtes am-
plius, cenſemus. A quo canonicus hic Threnorum liber longe eſt diverſis-
ſimus, N) hinc enim non unius regis, ſéd urbis, ſed gentis, ſed totius Ju-
deæz

cum La. ſed & e noſtris magnos nacta eſt Patronos, has nimirum easdem eſſe la-

Quamvis autem magna ſummorum virorum apud me ſit auctoritas, quo-
rum memoriæ aſſurgo, immortaliaque in eccleſiam merita demiſſe vene-

4

.

— õ
WWWWWW

4

ä(celen

ð

Ger clid̃
Ge in pat
re videb⸗
neminjie
git 0. IV,
Qrab utvx
OSIA)
prias c
gitanive
teryallo d
porto q
non in de
mitaten,
nit publi
dine rece
imminere
cteor,
tes (dan⸗
um ven
modo g

(an. 4.

locum in
nitur,
periorum
r.ſh
mum lep
Ne prem
ckurn,
Drsil
Venmig
Tuntur
Threnn
lriter
lha ja,
ſtaudant

hojitin

7 Ahahe-
,6. II. &
8) oddidt
llplecitur,
ung ſoil.
n eMoſuit
Arur, Wenta

lumine io,

Ul, agitanne
bi: alinn
itex ihe lo⸗
e in noltro⸗
renuncitbat
Nliorteddi.
ntur ſernd-
zuckus fuiſ
ipſum va-
riprionere-
capitepre-
fultſententin
Tremellium,
lem elſſe la⸗
ftar 2, Chr.
gobri ithoc
one, Pre⸗
lanc, Onan-
ccunptinis
K huncmne-
,. up. I.
toritas, guo⸗
emiſſe vene⸗
ce tantorun
audatume-
ſupneyo-
“ amm⸗
el werſ⸗

iwin

VVETEN. TESTAAM. n

dreæræx cladem, vaſtitatemm ac ruinas deplorat, quæ rebus adhuc ſaris commo- Be Thre-

de in patria compoſitis, cum Joſias fatis concederet, Sa“ αρρ face- nis Jere.
re videbantur, longe demum poſt eventuræ. Et, ſi quam Regis mentio- mieæ:

nem injicit, non vulneratum aut occiſum, ſed captivum & abductum Plan-

git c. IV, 20. quod adeo in Zedel Kiam, nullo modo autem in Joſiam, qua-
drat, ut vel ex ipſorummet graviſſimorum interpretum, Calovii ac Tarno-
vii, judicio, de priori illo verba ſint capienda. At vero, in epicedio illo

JOSIAMI planxiſſe, non Zedekiam, non judææ deſolationem, non pro-

Prias calamitates, Jeremias loco Chronic. cit. memoratur. Nec vel co-
gitari poteſt epicedion, in quo tamen nulla fiat, ne minima quidem defun-

di, aut factæ ipſius morte jacturæ mentio, ſed rerum, longo temporis in-

tervallo diſſitarum, ſaltem caſus plangantur „ aut eventus. 2) Quicquid

porro querelarum hic funditur, id omne in deploranda j jam illata clade,

non in denuncianda futura verſatur, tum quoque proprias Jeremiæ cala-
mitates, quibuscum ſub Zedekia potiflimum jam conſlictatus fuerat, expo-

nit, publicaque, quæ deſolationem jam ſubſecuta fuerant, incommoda or-

dine recenſet, nec vel leviſſimo declarat indicio, has tantas procul demum
imminere turbas, ſed jam deprehenſum a vindicta divina populum, debi-

tas ſceleribus ſuis pœnas dare, c. I, 12. 14. 18. 22. Jc. III, 42 ſq. Non

diffiteor, quem Viri ſummi ur gent, Prophetarum morem, quo imminen-

tes calamitates vροο bννααντιu—r¶ Tοοπαν. & de futuris eventibus ad eum mo-

dum verba facere conſueverunt, ac ſi narrarent res transactas, aut tales, quæ
modo geruntur; confer b. Glaſſii Philol. Sacr. Lib. I. Tract. IV. Sect. I.
can. qJ. P. 225. 74. iſta tamen de ſtylo Prophetico obſervatio, vereor ut hic
locum inveniat, ubi præſens tempus manifeſto, & digito velut indice in-

nuitur, & cum antegreſſa ætate confertur Thr. I, 7. 9. & urgens jam ſu-

periorum comminationum complementum recenſetur v. g. c. II, 17. IV,

II. ſqq. 18. 22. evidentiſſimo certe argumento, non olim expectandas de-

mum repræſentari calamitates, ſed plangi jam incumbentes, graviſſime-

que prementes. Perlegatur queæſo attente totus libellus/& ar gumento,

ſtructura, dictione ſua, lectorem liquido convincet, de acceptis dadum
Plagis illum Londquen; non vero imminentes demum, ac de longinquo ad-
venturas minari. Denique 3) quæ pro adverſa ſententia rationes affe-

runtur, facili negotio diluuntur. Urgetur (1) majorem ita uſum fuiſſe

12 prenorum „ I ρο0° nrααι illa mala tam grophice bradilta, tam lugu-
briter deplorata, & uotannis velut ob oculos poſita fuerint, quam ſi per-

HW Jam devaſtatione coneinnati dicantur. Verum neque ſic uſu ſuo de-

fraudantur Threni, ſi poſt deſolationem ſeripti abducto afflicoquep popu-
Lrpx. Pars ItI. WB 7 l0

1

De Thre- lo tum modum formamque precum præiviſſe dicantur, quibus ealamitates
nis Jere- ſuas humili ac demiſſa voce Deo exponere, iræque ac pœnarum mitigatio-
nem calidiſſimis expoſcere ſuſpiriis, edoctus fuerit; tum animos addere
cenſeantur, ne ſpem omnem decollaſſe, aut promiſſi. ionum divinarum va-

Mix,

1

I7 8 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

cillare fidem, deſperabundus exiſtiimet, ſed ad Dominum converſus,
omnem in ejus bonitate fiduciam collocaret; quo cumprimis caput III.
facit. Sane nullo modo exponif poterit, quo ſenſu cap. V. ante obſidio-
nem & excidium urbis quotannis ab Iſraelitis recitari, conceptisque verbis
illa ad Deum fundi potuerit oratio, qua ærumnas ſuas, quas de præſenti
perſentiſcant, copioſe exponunt, reditumque in patriam, exules nunc ac

extorres v. 21. ſibi exorant. Inſtant (2) quod, ecum liber ille Lamentatio-

num tum extiterit, cum Paralipomena conſeriberentur, aut dicendum ſit,
quod Esdras librum lamentationum, quem ibſe indigitavit in ſecundo
Chronicorum, noluerit Canonicis ceteris adjungere, ac interire paſſus ſit,
quod veriſimile non eſt; aut fateri oporteat, quod hbi Ibreni, quos nune
ub manibus habemus, iidem ſint, qui mortis Joſiæ occaſione ſeripti ſunt.
At ĩſta ſi valeret ratio, urgeri quoque pro libro bellorum Domini, libro ju-
ſtorum, aliisque ejus commatiĩs poſſet codicibus, qui tum in eccleſia mani-

bus fidelium paſſim terebantur, cum a viris Oeταιιοασο1ſ. X, 13. 2. Sam.

I, 18. &c. citarentur, neque tamen ea propter vel in Canonem translati,
vel ad poſteritatem transmiſſi, eandem cum Canonicis vel obtinuerunt
autoritatem, vel ætatem tulerunt. Fuerint itaque licet Lamentationes
iſtæ in obitum Joſiæ, eceleſiaſtici uſus ad tempus aliquod, ita ut quotannis

in memoriam piiſſimi regis publice prælegerentur; quia tamen nec omnium

temporum eccleſiæ deſtinatæ erant, nec ad Canonem pertinebant, i
collectione librorum canonicorum ab Esdra recte prætermiſſæ, nec ndlian-
tæ ceteris interierunt. Communem hac in parte, cum aliis ſacris & ec-
cleſiaſticis, verum non-Canonicis ſubierunt ſortem. Addunt (3) ita
opus non eſſe, ut eitra neceſſitatem & fundamentum certum aſſeramus, fu-
iſſe duas lamentationes a Jeremia conſeriptas; priorem ſuüper mortem Jo-

Jiæ, quæ perierit, poſteriorem ſuper excidio Hieroſolymæ & Judæa, guæ ſit

bac, quæ extat. Iſtud vero ut aſſeramus, argumentum Threnorum co-
git, nihil minus quam Joſiæ mortem referens, in exciſam autem urbem,
vaſtatamque Judæam, apprime quadrans, ut paulo ante fuit oſtenſum. Un-

de colligi poreſt, aliam omnino & diverſam hanc, a nænia in Joſiæ obitum

compofſita, Threnodiam efle, illa longe poſteriorem, acerbiſſima gentis
ac provinciarum fata, graphice depingentem. Qua de cauſa Calvi-
mUS modo Proæm, Praledionan! in Lament. Jerem, hunc nimis craſſum
= vocat

vocat e⸗
Cjnit Yel
mannmus
UII. in
dlios nln

†
ptam
Watum
te Ar
peties

(cllium

arent,
Numinis
Cata ſua
iram con
ſponden
ſericorch
ore; pe
Tnn, r
dum t0
nia pal
um jue
(uction
21,Gem
ſeopus
Qun aſt
Hul niſ⸗
potuit an
ſiinc⸗
ir com
unte⸗
Aeni
debuie
eque
Dei ſa
Dei

P

iſ⸗
mo

Atmitates
mitintio.
05 4ddete

NAruIT.
omrerſus,

apurlII.
tecidio⸗
queretbis
lepraleni
lesmunce.

Onentti.

enlum t;
in ſauundo

Iuſu ſhH

uor tuſte
rißti ſunt.
i, libro ju⸗
ela mani-

3.2. Wl.

n tramlati,

btinnerunt

entationes
quotim
comnium
ehent, int
ec adjun-
ctis &ec-⸗
nt !; 6 9) ſa
unlh fi u⸗
Ntem Y.
4, 46 45 .
Orumn co-
mn urben,
nlum. Un-

ſe obitum

alios nunc ut Prætereamus.

e ,

VETER. TESTAM 772

vocat errorem Hieronypmi, qui exißtimat, hoce, Jecarmenlugubre ,guod ce- De Thre-

cinit Jeremias ſuher morte Joſic regis, Verum etiam 6 noikris b. Hülſe- nis Jete-

mannus in proftiganda ſententia iſta adnodum eſt copioſus, Prolegom. mic,

WI. in Tbrenos, Commentarii p. Gt. c01 mplures, ui nobifcum faciunt,

Hinc: itaque apparet, non longe petitum, ſed e re præſenti d eprom- Argumen-
ptum eſſe libri argumentum. Cum de: regno Judæ actum jam & concla- tum libri:
matum eſſet, atque exciſa urbe, everſo templo, vaſtatis provinciis, liberta-
te oppreſſa, tot Judæorum millia miſeram varie oppetiiſſent mortem, ſu⸗
perſtites autem victorum arbitrio obnoxium traherent ſpiritum, & hinc in
exilium pulſi, hinc intra patriæ ruinas hærentes, clades ſuas altum deplo-

rarent, Propheta hoc libro eos a ſenſu miſeriarum ſuarum cum ad juſtam

Numinis vindictam, a qua ofnnis iſta ortum ducat calamitas, tum ad pec-
cCata fua revocat, paulo altins repetenda, quibus tantam in ſe ſeveri Judicis
iram concitarint: ſed ne, in rebus licet deploratiſſimis, animos plane de-
ſpondeant, partim ad pœnitentiam hortatur, immenſamque Numinis mi-
ſericordiam celebrans, Deum ſpondet contritis & humilibus Propitium
fore; partim patientiam inculcat, eamque hoc tempore inprimis neceſſa-
riam, pro merito commen dat; partim ad preces excitat, quarum ipſe mo-
dum formamque, conceptis verbis præſcribit. Quibus omnibus vatici-
nia paſſim inſpergit, de imminentibus & hoſtium cladibus, & Edomæo-
rum judiciis c. I, 21. 22. IV, 21. ſq. maxime vero de exulum in Patriam re-
ductione, quo velut bonæ ſpei ſignaculo, colophonem libre imponit. c. V.
21. Gemina his ſunt, quæ de argumento Threnorum Petr Palladius, Epi-
ſcopus Roſchildenſis,: in Hag. ad libnos Propheticos & Apoſt. ad hunc mo-
dum affert; deſtet Propheta vaſtationem Jeroſolymæ & regni Judæ, & po-
puli miſeram captivitatem, quam nec comminationibus, nec promiſſionibus
potuit avertere, propter populi incredulitatenn & verbi Dei contemtum:

fſubinde vero bromiſſionibis Dei ſeſe conſolatur & bopulum, atque precibus

Juis committit hanc cauſam Deo. Scopus libri qui geminus, eo tendit, .

tum ut ex illo, graviter afflictus Populus, judiciis Dei recte diſcat uti, iisque Scopus.

ad poœnitentiam & meliorem revocetur frugem, cum ante captivitatem,
rebus licet jam ſatis attritis, minas omnes ac remedia ſusque deque haberet
neque vel Prophetarum increpationibus & verbis, vel caſtigationibus
Dei ſatis acerbis, locum daret: tum ut in fide promiſſionum ac fœderis

Dei, pii ac pœnitentes confirmentur, nec ſpem omnem abjiciant, ſed in

ipfa morte ad vitam adſpirent, imo inter hoſtium quoque manus tremen-
Z 2 tes,

„

De Thre-
nis Jere-
miæ,.

Utilitas.

1

180 INTRODUCT. AD LIEROS BIBLICOS

tes, Deum promiſſorum memorem, ſibique fore propitium confidant.“

Poſterius hoc membrum egregie declarat Calvinus proæm. prælection. in
Threnos, cujus nonnulla huc transferre non pigebit: ſi dirigamus, inquit,
mentes noſtras in illam vaſtitatem, quæ tunc potuit non vulgares tantum
e populo exanimes reddere, ſed dejicere ipſum Prophetam, ut prorſus a fi-
de excideret, certe hbine colligemus ſingularem frultum. Facile eſt, mü-

gniſice extollere Dei gratiam in rebus proſperis, deinde hortari ad ſiduciam,
qui adbuc bene ſperant, & proferre in medium Dei promiſſiones, ut in ipſas

recumbant piorum animis ſed ubi omnia ſunt deſperata, & Deus vide-
tur eceleſiam ſuam deſeruiſſe, ſi adbue viget Prophetia, & Deus apparet,
qui manum porrigat miſeris, & fere deploratis, biné multum proſiciemus.
Reliqua ibidem vide. Atque iſta viam nobis ſternunt, ad ampliſſimam
libri utilitatem celebrandam. Non enim Judaicæ ſaltem illorum tem-
porum eccleſiæ, ſed omnium ætatum Chriſtianæ quoque, hæc cantile-
na dicta eſt. Paria ſubinde hominum peccata parem hodienum Dei
provocant vindictam, cui medela hoc libro ſaluberrima eſt parata. Idem
punientis Dei, qui olim, animus hodie eſt, iisdemque placatur modis.
Unde exulceratiſſimis temporibus ſuis, haud appoſitum magis aut con-
venientiorem alium ſcripturæ librum, limatifſimi judicii Theologi, b.

Tarnovius & b. Hülſemannus cenſuerunt Threnis, publicisque patriæ

calamitatibus ſuo uterque in hunc librum commentario medicam adhi-
bere manum, e re duxerune, quam uterque lucubrationis ſuæ cauſam in
præfatione ad lectorem eſt profeſſus. Hinc itaque 1) i, qui bello, fa-
me, tyrannide, aliisque epidemicis oppreſſi cladibus, ſub judiciorum di-
vinorum onere laborant, hunc librum ſi in confilium adhibeant, ad me-
liorem revocantur frugem, & manu velut injecta ad pœnitentiam du-
cuntur, ſolatio quoque refocillantur, ſuasque tum calamitates, tum cala-
mitatum cauſas & medelas, ob oculos poſitas cernunt, ut quo ſe reci-
pere, quid agere, quomodo ſe componere, rebus undique conclamatis,
debeant, ex hoc libro condifcant: 2) qui autem genio ſuo indulgent,

& ſpretis ſanioribus monitis, ſecure in diem vivunt, e veterno ſuo hac

lamentatione excitantur, ut alieno periculo ſapere, & mature ſaluti ſuæ
proſpicere aggrediantur, ni magno ſuo damno eadem cum ſecuris Ju-
dzis experiri cupian fata: Alphbabetorum triſtiſſimorum leltio admo-
neat noes, ut a corruptelis docfrinæ cæleftis, divinitus nobis traditæ, &M a ſee-
loribus caveamus, ne ſimile aliquando Alphabetum quadruplex non AO
audire, ſod erperientia diſcere cogamur, inquit D. Lucas Ofiander inpræ-
famine Threnis bPræfixo. 3) ſi qua forte pii etiam iisdem cum impiis im-

plicen-

Plcentur
unde fuan
peccantin
Ceplorare
& hoftium
Ceſignar.
tate rutin

Qocet onn

„„ .
(o, in Bi

Ulum copi
pado hie

1

ibiden le

dern
ym, 6
erucdite
tentie vi

nihus hil

Heronpm

bande
Derſeun,
AMMn
4 teryis
ſimile e
lum de;
tamen e

tatim int

nenfidint

. Alellin in
nus ind

ret tantun

ir ſur a ſi
le eſ, ma-.
, faltiann,

ut inihſ

Deus vide
s ptoren
Nrißciemus,
pliſämam
orum tem-
Ee cintile-

lienum Dei

ta. IGem
tur mocdis,
aut eon⸗
eoogi, d.
Ge Patrit
icam adhi-
e cäuſamin
bello, fa-
ciorum-
nt, ad me-
enriamn du-
tumncala-
10 ſe recl⸗
nelamatis,
ndulgent,
o ſuo ha
e ſalatiſur
ſecuris .-
io Aadino-
, Gu ſer.

non Iο⅓⅝

ger iußt 4.
inpiis in.

ðWBB

VETER. TESTA M. 11

plicentur malis habent & in Jeremiæ exemplo, & in libri hujus typo, De Thre-

unde ſuam ſirmare ſi dem, deprecari Deum, in irruptione ſtare, nec ſe nis Jere-
peccantium eximere numerô, ſed ipſi primi ſua quoque fateri diſcant & mix.

deplorare peccata: 4) ſummatim demum, de eccleſiæ perſecutionibus

& hoſtium victoriis dextre judicare, genuinas interitus regnorum cauſas

deſignare, & a ſpuriis diſcernere, fiduciæ in brachio car nali collocçatæ exi-
tum n præfagire, quin imo univerſam de Dei juſtitia & pœnis, longanimi-

tate rurſus ac Patientia, miſericordia demum, & ad recipiendos in ſinum
peccatores pœnitentes promptitudine, doctrinam rite exponere, hic liber
docet, omnemque de judiciis epidemicis, noſtroque circa illa officio, am-
bitum complectitur. Plura vide apud commentatores: & in compen-
dio, in Bibliis Oſiandrinis, in proxmio Threnis præmiſſo: nec non apud
D. Pappum in broæmio libri, ubi quadruplicem lamentationum harum
uſum copioſe non minus, quam pie docet: & paulo ante oſtendit, quo

pacto hic liber diſcrimen nobis monſtret inter lamentationes pioarum,

& Jon α gentilium, qui ibus Tragœdias ſuas ſolent implere quæ
ibidem legas. Commentarios enim ſeribere, hujus non eſft inſtituti.
Sermone ligato Threnos ad eum modum contineri, quo Plalmi, Genus lo-
hymni, & & Threnodiz in ſcripturis aliæ conſtringuntur, magna inter „guench .⸗
eruditos conſenſione affirmatur neque racile oc currit quod recey oteæ ſen⸗ beticum.
1—

tentiæ valide queat obverti. Idem nimirum hic, 4 qui in ceteris carmni

nibus l Biblicis, verborum habetur delectus, eadem ſententiarum, cum
gravitate conjuncta, conciſitas, paria 1y, eædem figurarum ac tro-

Porum Picturæ, Qu: antum quidem & argumenti conditio, illorum

temnporu um diritas Dei mitteba „ e 0* rotun 110 da etiam verliculorum con-

cinhitas, quæ haud obfcure metrum prodit, quanquam genuinum illius

modum nhemo haclenus prodere potuérit. Qatis quidem Prœfide nter
Hieronymus in oroam. Comm. ald Lamentätlion., ad Euſea obilmn 1. V. J. 1S.

metrum ita definit: babes in lumentationibus Hieremiæz quatuor alpha-

beta e guibits duo prima quaſi Safbhico metro ſeripta Jant * gauida Ires
verſi⸗ culos, gqui ſibi connexi ſunt, & ab ana tansum litercintiß junt, beroici
comma conoludit. Tertium vero alphabetum trimetro ſer/ ptum oſt,; &

a ternis literis, ſod isdem, trini verſus Tneibiunt. Quartum alphabetum

ſimile oſt primo & ſecundo. Eadem legimus in Ppiſt. ad Paulam Urbi-

cam de interbpretatione Alphabett Hebraiei, To. Il. Otp. F. 90. B. verum
tamen ex iis, quæ Partis II. capite I. prolixe in hanc rem diſleruimus, af-
tar⸗ atim intelligirur, ad Græci aut Latini carminis leges, priſcam illam He-
2 3 braicam

De Thre-

nis Jere-
miæ.

192 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLI GOS

Braicam revocari non poſſe Poëſm. Longe illa generoſior eſt & ſub-
limior, quam quæ ad £Æſchyli, Pindari, aut Sophochs modulos ſe ſinat
alligari. Ut adeo hic liber Poëticis revera ſit accenſendus, utut inter
Propheticos relatus, æque ac hymniilli, qui in Pentateucho, Hiſtoricis ac
Propheticis libris, medii in eratione proſa, metro incedunt. Neque ob-
ſtat, quod hic liber non Metrica, ſed proſaica diſtinctus eomparet Ac-
centuatiene; cum illa tantum librorum , qui fſunt Pſalmi, Prover-
bia, & Jobus; nec metri aliquod vel requifitum, vel indieium ſit, ſed
longe alii inſerviat fini, qui in Grammaticis traditur. Magnus equidem
Calovius in prolegom. h. lI. p. 12 7. a. metro ſcriptam hanc Threnodiam

negat; velut autem metri rationem, ad Græcorum aut Latii Poëſin præ-

ciſe exacam, ab Hebraico verſu excludit, ita aliquid mietro analogum in

Threnis hiſee admittit, maxime quoad Syllabarum numerum, in verſibus
obſervatum. In ſervato ſyllabarum numero, carminis hujus rationem
quærit etiam Joann. Maldonatus, Jeſuita, in præfat. Commentarii ad La-

mentat. Jer. p. 246. ita definiens: artiſicium majus bic, quam in ceteris
prophetiis« çarmine enim ſerilit, non certis guidem numeris tenbporum
ac pedam, ut Latini & Græci ſolent; ſed ut hebræi, certo fere numero
Sllabarum, &⁊ initio carminis Hebraicorum elementorum ordine ſervato;
quod idem videmus Davidem in CXVIIIvo Pſalmo föeciſſe. Suunt autem
quatuor Alphabeta. In primo ſub ſingulis literis terni dodecaſyllabi ver-
ſus concludantur: in ſecundo Alppabeto terni quoque verſus ſub una ga-

demque litera continentur, quorum primus ſoxdecim, reliqui duo duode-

cim ſyllabarum ſunte in tertio terni verſus non ſolum ſub una litera po-

nuntur, ſed ab eadem etiam inchoantur, guorum unus non ſorvato or-

dine quatuordecim, alii duodecim ſyllabarum eßſe ſolent: quartum ſimile
eſt primo. Verumtamen, ſive ſuopte Marte numerum iſtum indagave-

rit, ſive aliunde hauſerit, vehementer falſus eſt Jeſuita: nec reſpondent

ſemper, ſive verſus, ſive numeri, ut cuilibet, periculum facienti, palam
eſt; hinc quatuordecim, hinc pauciores prodeunt ſyllabæ; hinc con-
numerandum, hinc e cenſu ac numero excludendum fuerit Schvamo-

ile aut compoſitum, neque ſic tamen ſua ſingulis verſiculis æquabilitas

conſtat; ut omnino ignorantiam hic ingenue fateri præſtet, quam te-

mere incerta eflutire. Veritati autem magis conſentaneum eſt, quod

P. D. Pappus in præfat. ad Tbrenos obſervat, dooννααναιτντνααις eſſe hoc genus
dicendi, propter inſignes αο οσττι τιαας & conſimiles dramatum figu-

ras, quæ toto hoc libello creberrimæ ſunt, ut etiamſi rationem carminis

explicare non poſſimus, res ipſa tamen doceat, figuratum & mutuatum
hoc

1

hoc totun
inpolſum
Dei non
Ecere, ⸗
Heideggen
1 *
ſolum cor
ultimo ſa
XXXIV.0
tes, con
Cium terne
Tenatur H
Ne: Kict
elite, /s
Oranmnenta;
nem, appla
menti Hien
ſigigſe ref
Allenuz.
& Eilünd
ſus multun
in ſecunge
Plum & fe
Uum ordini
otiorem !
bonjecturg
r vel ut
tur. A
INlo carm
tur, Ceter
legen oſſt
Ilren. .
Preterenh
Dapine
rei Canſin
ſout &
luitur

1 & ſub.
los keſit
utut iner
Uhoricis ie
Neob-⸗
npare de-
Ni, Prove-
tum ſit, ſel
usequidem

hrenacdiam

Poèſnpre-
nallgunn in
ie erſu
1s rationemn
torii dla-
n in leteris
is tenporum
, unert
ine ſervat,
CWut alten
Alebiver⸗
ſib un ee
Ouo Ouock-
la ltera o⸗
ſcuun I.
rt u Nmile
n indygore⸗
relpongent
jenti, Polam
hinc col-
tochramo-

eqbibilt?
uum fe-
uarm

1 eſt, gvol
ehoc genls
nirum fel⸗

tutn
utun
hoc

XXXV, g.. annotavit. Ceterum ex jam dictis conſtat, non Poëtica
Jam

cramenta; quo fine integram Alphabeti Hebraici adjecit interpretatio-

in ſecundo totam regionem Judææ, in tertio Chriſtum, in quarto tem-
plum & ſanctuarium &c. Verumtamen cum ſolida ſervati elemento-

conjectura, ideo id obſervari, ut facilius diſcantur, & memoria tencan-

& 7 inverſus occurrat, ac O præcedat, Grotius in præfat. ad Thren.

VETER. TESTAM. 183

hoc totum genus dicendi eſſe. Nolim tamen Jeremiam, a Spiritu S. De Thre-
impulſum & actum, propter a Oyriev iſtud loequendi genus, pepuli nis Jere-
Dei Simonidem quendam, cum Heideggero Enchir. Bibl. LP. I. gap. 21. G.. 11 4.
dicere, de quo Catullus: Triſtius lacrymis Simonideis; quem floſculum
Heideggerus ex profano Grotii ingenio hauſit, qui eadem ad 2. Cbron.

ſolum commenſuratione, ſed etiam &ννοπιιπνν ſervato ordine Threnos, &ανο+
ultimo ſaltem eorum capite exeepto, ornari; pari artificio, quo Pſ. X XKV. Xαα
XXXIV. CXI. CXII, CXXIX. CXLV. & Prov. XXXI. a verſu 10. ſequen- diſtin-
tes, compoſiti elucent: hoc tamen cum diſcrimine, quod primum, ſe-Un.
cundum & quartum caput, ſingulis literis fſingulos dant verfus, caput ter-
tium ternos. Myſteria in eo, & reconditam, neſcio quam, fapientiam
venatur Hieronymus, in citata ad Commentarium in Threnos præfatio-
ne: Niat Eedtor, non fruſtra juxta ſeriem literarum a Propheta bæc eſſe
edita, ſed univerſa, quæ ſeripta ſunt, ad Chrißti & eccleſiæ pertinere ſir

nem, applauſorem nactus Maldonatum, qui ooο ccit., poſt injectam com-
menti Hieronymiani mentionem, addit: quod, quamvis a nonnullis fü⸗
Nidioſe refutitur, fortaße verum eſß, certe al Hebræorum ingenio non
alienum. Pontificiorum interpretum alii, ſingulis alphabetis fingulas
& diſtindas defleri contendunt clades, ſed in deſignandis fingulis rur-
ſus multum a ſe invicem difleruut, v. g. in primo plangi urbem ipſam,

rum ordinis explicatio hinc nondum eluceſcat, nec reddi alia queat ulla;
Potiorem forte aſſenſum meretur Münſteri & Clarii in proæxm. Lament.

tur, vel ut Huetius declarat, ne quid in iis modulundis cantores kurla-
ventun. Accedit fortaſſe elegantiæ ratio, quam hoc pacto, in concin-
nando carmine, pro Poëſeos & tempeoris iſtius more, haberi credeba-
tur. Ceterum plures de artificii hujus ſignificatione ac uſu hariolationes
legere poſſunt, qui in deliciis hoc habent, apud del-Rio gloſſe literalis in
Thren. I. b. 20. ſqq. nobis otio noſtro ita hon licet abuti. Hoc tamen
Prætereundum non eſt, quod cum capite II. III. & IV. ordo literarum

rei cauſam allegat eam, quod Chaldæi alio ordine ſunt uſi quam Hebræi,
Eeut & Arabes aliter digerant literarum ordinem. Maque primo capite
Ooguitur Zeremias, ut Hebraæus; ſequentibus, ut Chaldæorum ſubäitus.
HW Quæ

2=

De Thre-
nis Jere-
miæ.

4

Autoritas
libri Ca-
nonicez;

2

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

184
Quæ ſcite excogitata conjectura, ingenium magis, quam veritatem redo-
let. Easdem enim Chaldæi cum Febræis literas tenent, nec diverſo ab

his ordine recenſent; quod longe ſecus eſt apud Arabes, qui maxime

diverſoe clementorum utuntur ductu, ordine, numero & nomenclatura;

quaprepter hoc etiam nomine Calovio noſtro vapulat Criticus, genio
ſuo nimium quantum indulgens. Neque tamen hinc ſeriem turbatam,
locove ſuo motos colligere licet verſus, cum alia fubeſſe ratio potuerit,
quæ nos latet.
Divinam operi auctoritatem, quam coleſt's conciliat origo,

omniaque Seονοραονοσι νιαονινωαα cutmulate comprob bant, nemo, quod

ſciam, denegavit, verum cum ad jeremiam autorem haud gravatim iſtud
referant omnes, pari quoque honoris & dignitatis paſſu, cum ipſius Pro-
phertia, incedere largiuntur. Ipſe nimirum in prophetia ſua c. XIV, 17.
& XXXI, I5. ſqq. XIII, 17. ſuarum juxta ac populi lacrymarum, quibus
deſolatam rigarunt Urbem ac provinciam, meminit, iisque haud exi-
guam huic libello fidem conciliat ac dignitatem. Nec obſcure, cum

Deus ipſe Zach. I, 6. verba ſua ex boc fonte Thren. II, 17. derivaſſe, tum

ejusque
Capitis
poſtremi;

Jacobus Apoſtolus effatum c. I, 12. ex Thren. III, 26. ſqq hauſiſſe, depre-
henditur.
ſtans & grave eceleſiæ Judaicæ teſtimonium, quo in Canonicorum cen-

ſum hic liber inde usque a primordiis ſuis relatus, atque pari cum ceteris

dignitate ad eccleſiam Chriſtianam transmiſſus, ab antiqua illa divinæ

autoritatis poſſeſſione deturbari ac dejici non potelt, niſi luculentiſſimis,

graviſſimisque rationibus, quales hactenus proferri potuerunt nullæ.
De poſtremo equidem Capite moneri videmus apud Huetium cit. loco.
§.5. 74ag. iſtud nec alphabetico, quo ceteri, ordine concinnatum; nec
lamentationem complexum; & a Vulgato nova quadam & peculiariin-
Eerprlone⸗ quæ eſte oratio Jeremiæ, inſignitum; ſtructura, argumento
& &ρρνααd a reliqua Threnorum compage avelli ‚novumque inde &
adventitium agnoſci; quæ tanti viſa ſumt Theodoreto cum hunc librum

explanandum ſuſcepiſſet, capurt iſtud ut prætermitteret. Sed leviora illa

ſunt, quam quæ originem ac fidem Capitis labefactent ant infringant. Al-
phabeticus enim ordo nec autoritatem libro conciliat, nec ejus autorem
evincit, cum & in Pſalmis Davidicis alii hoc ordine diſpoſiti, alii eodem
orbati, recte tamen utrique ejusdem tum autoris cenſentur, tum dignitatis,
Quamvis porro cœptam Lamentationum telam non Pertexat hoc caput,

miſeriarum tamen finem voce ſatis lugubri a Deo expetit, nec omnino
quere⸗

Urget præterea b. Tarnovius prolegom., in Ibren. p. . con-

—

Obereleum
cummulo vert
opem 4Der
ileniptio, e⸗
cit algumer
tituli earum
feti demmn
lie Noſin lir
