ſione & effuſione cineris, fidem dictis faciebat, I. Reg. XIII, 3. ſq. & Eliæ
1. Reg. X VIII, 37. exemplis conſtat. Ea vero neceſſfaria non femper fuis-

ſe, vel ipſimet Judæi agnofcunt, teſte Maimonide Fundam. Peg. c. X. Sect.I.

Vide Hottinger. Theſ. Philol. L. II. atp. 3. Tect. g. p. 764. Quin imo, tunc
temporis faltem edita a Prophetis miracula ‚cenſet Eduard. Stillingfleet
Origin. Sacr. Lib. II. eab. VI. G. . 10. quum in dubium vocatæ religio-

nis firmanda eſſet fides; ſed & 7) modeſta illorum, verum conſtans ſibi
zoοε—h; qua tum miſſionis ſuæ divinitatem aſſerebant, tum intrepide &
ſæpe cum vitæ diſcrimine, Reges atque potentes peccati arguebant, ad au-

toritatem ipfis apud auditores conciliandam, haud parum conferebat.
Hac velut ſacra anchora, in ſummo vitæ periculo, nitebatur Jeremias, qui
ad cunctos dixie Principes, & ad totum populum dicendo Jehova miſſit
me, ut prophetarem contra domum iſtam, & contra civitatem banc omnia

verba, quæ audiſtis, veruntamen ſciendo ſciatis, quod ſi occideritis me,
ſanguinem innocentem tradetis ſuper vos, & ſuper civitatem iſtam, ſuper

habitatores ejus, – N guia revera miſit me Jebova ad vos, ut o-
querer in auribus veſtris omnia verba iſta, lerem. XXVII, 13. 15. Confer,

qua e6sα adverſus Achabum utatur Elias, I. Reg. XXI, 20. Tandem
accedebant 8) varia divinitatis documenta, quibus ſupremum Numen

autoritatem ſervis fuis aflerebat, cum vel repentina ac inſolita vindicta in

eos animadverteret, qui pertinaciter illis obnitebantur, Num. XII. XKVI.
2. Reg. I. & II. vel tam proſperos prædicationi ipforum largiretur ſucces-

ſus, ut humanæ facundiæ ſoftem illi ſuperarent, vel quocunque alio modo

fidem ipfis eonciliarer. Addunt alii alia, & in eis explicandis prolixe &
cum cura verſantur, e noſtris b. Hülſemann. Proleg. in lerem. cap. VI. vag.

26 & b. Urſinus Analect. Sacr. Vol. II. Lib. IV., cab. . bag. 176. 4. e Re-
2 forma-

de
l/

7.

Pu⸗

(ue

W⸗

„.

um
s,
am
n⸗
3.
un⸗
Hni⸗
mis
laris
lete
cis⸗
Elie
Unis⸗
ll.
tunc
leet
io⸗

dau-
ehat
qui
ni ſ
mmnis
Mt,
Ger
4 lo⸗
hnler,

Gem

umen
Gain
IVI.
eces⸗
m000

ſeN

M.
e Re-
Ora⸗

7

formatis cumprimis Wirſi us T. I. M. iheelan. Jacr. Lib. I. cap. X. pag. 1yr. De Pro-
Iqq. & Dav. Knibbe Hiſtor. Prophetar. Lib. I. cap. 15. Pag. 172. ag. e Ju- phetis in
dæis tandem, & ex ipſorum mente, collocutor ille Limborchii in amiea genere.,
collatione de veritate religionis Chbriſtiana, Jeripto III. quaæ ſito 3 3. num. 7.
7 . 9. E. 9. n. 1. ad Ganoe l. remittimus.
XXLI

His jraque notis inſi gniti Prophetæ, fidem de ſacili impetrabant quibus fi-

apud Auditores, quibus dictum erat: Credite in Jebovam, Deum ve- dem ſbi

. . . jlia⸗
m, tum onſirmahimini redi 5 getis Conci
ſtrum, 11 ſer, G te Prophetis ejus, & proſpere a9 l bant apud

2. Chron. XX, 20. Quod ut obtinerent facilius, tanta cum αααααοα Audit ores;
ſuum: 3 dνν*ασα *c, verbum Domini, verbum Jehbovaæ, Ita
inquit Dominus &c. toties ingeminabant, hinc ut intelligerent homines,
non humani ingenii commenta, aut nugas canoras proferri, ſed Deum
ipſum per os Prophetarum loqui Gal. I, II. 12. 2. Cor. V. 20. porro, ut
hoc velut claſſico excitati, patulas Prophetarum verbo aures præberent, &
attenta mente haurirent, quæ non fuo, ſed Dei nomine, autoritate ac juſſin,
præcones iſti edicerent: denique ut omnem ſuſpicionem juxta ac invi-
diam procul haberent, nec fraudis ac fallaciæ, ut Jer. V, 12. 13. neque con-

tentionis, ſtudiive partium, ut Jer. XV, 10. ipſos poſtularent. iæ literæ

velut credentiales erant, quibus miſſionem fuum legati iſti Numihis vali-

de confirmabant, ſi demque ac autoritatem adveriiuis quosvis adverſarios

tuebantur: hæ aureæ ve elut, non ementiti cujusdam Herculis, ſed cœleſti-

um oratorum catenæ, quibus fuavi quadam vi ac divina virtute, aures men-
tesque ligatas ducebant auditorum, non præfracta obicem pon nentium, ut
animis convicti, Palan faterentur, Deum revera in ipfis eſfle 1. Cor. XIV,

25. Haud me fugit, eandem quoque formulam Pſeudo-Prophetis ſolen-
nem, ac in uſu fuiſſe, us & ipſi fiandes uns tegere⸗ fidemque ſibi apud
Auditores concline nireban ur: ſed pellucebat ſtatim mendacium, frau-

disque a Deo arguebantur ipſi, cum ſuhta memorati characteres non re-

ſponderent, & vel prscomium ipſorum a ſcripto Dei verbo in diverſum
abiret, vel genuini propheta ipſos refellerent, vel miſhione legitima deſti-
tuti, Deum oraculorum ſuorum autorem nequicquam jactarent; quod
ad oculum patet ex Jer. NXIII, 16. ſqd. Sancti autem Dei Prophetæ, ab ab omni
omni ſuco & fraude e longifſime remoti, id unum operam dabant, ut ſartam quippe
tectam ſervarent in dictis facisque fuis veritatem, læſamque forte aut im- fraude ac
pugnatam, ab aliorum depra avatione, ſummo licet cum vitæ fortunarum- fallacia
que ſuarum diſcrimine, vincdlicafent. Quid ab bis tam longe alienum, alieni,

Aucn ratio 1o fallena, cum ceteros ab omni fraude cohiberent? IMrecirco enim a

=JMU

SeG2s Deo

qu

1

54 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De bPro- Deo mittelantur, ut & præcones eſſent majeſtutis ejus, & correctores

phetis in pravitatis bumank. Praterea voluntas Jingendi ac mentiendi eovum eſt,

genere. Qui opes abhetunt, qui ucra deſiderant: guæ res procul ab'illis ſanctis vi-
ris fuit. . Engo a gquibus abfuit Ztudium lucri, abfait etiam voluntas
peccandi, & cauſa fullendi, Lactantius inquit ib. I. Iuſtit. divin. cap. zg.
p. . Quin veri adeo erant amantes, ut male haberet Jonam, cum eventus
minis ejus non ex aſte reſponderet, veritum, ne fallaciæ notam incurreret
in & ab apud Ninevitas Jon. 1V'. Quin imo fieri non potuit, ut Prophetæ, in offi-
errore ac cio ſuo ſpectati, vel errarent ipfſi, vel in errorem inducerent Auditores.
ſeductione Toti toti enim quanti quanti erant, in vaticinando a Deo pendebant, ejus-
immune, que revelatione, ut quicquid prophetice, & pro ratione muneris ſui, vel

ut Prophe- . .
2 Pe agerent vel profarentur, ad Deum autorem id omne eſſet referendum
.

& fallere, a Dei veracitate Num. XXIII, 19. Rom. III, 4. ſanctitate & ju-
ſtitia Deut. XXXII, 4. fidelitate demum ac probitate Deut. VII, 9. eſt
alienum, ſcripturæ effatis adverſum Ebr. VI, 18. & a revelationis fine &
ſcopo, quem potius everrit ac tollit, longiſſime remotum. Hinc Pro-

phetarum ſermo, voce cœlitus delapſa, GeS/6†—ροoο firmior, certiorque

celebratur, 2. Petr. I, 18. 19. 2r. Quocirca falſus eſt Corn. a Lapide, cum
Can. 26 in Proph. min. & Proœm. in Proph. major. f. 2. Prophetas ali-
quando, dum conſuluntur, ex magno uſu prophetandi, quædam ex ſuo

ſpiritu proferre tradit, & ſe hæc ex prophetiæ ſpiritu dicere ſuſpicari; id-

que exemplo Nathanis 2. Sam. VII, 3. 4. probare ſatagit. Et de Natha-

ne quidem paulo poſt dicemus plenius. Hac autem ratione, dubia redde-

tur omnis prophetia, nec unquam conſtabit, an ex privato Spiritu, an ex
ſuggeſtione prophetica fuerit prolata? Et ſic univerſa fides dictorum Pro-

pheticorum vacillabit. Certos ſane Prophetas fuiſſe de deoνοιdι

ſua, ſupra jam abunde fuit demonſtratum. Piam autem mentem quati-
unt tum dicta quædam, tum exempla, quæ alia omnia perhibere videntur.

Sane Ezech. XIV, 7. ſqq. Deus ipſe ſe conſulenti reſponſa nonnunquam
per os Prophetæ daturum fatetur, non ſecundum rei veritatem, ſed ſecun-

dum pravam conſulentis intentionem ac votum, ita quidem, ut utrique,
tam conſulenti, quam prophetæ, cedat in poenam. Quocum fere con-
gruit Jeremiæ querela, qua c. IV, 10. Deum conqueritur ſeduxiſſe po-
pulum & Hieroſolymas, ut pacem ſibi pollicerentur, cum tamen gladius
ad animam usque penetrarit. Exemplo ſunt Bileamus, quem Deus cum
legatis Moabiticis in viam ſe dare jubet Num. XXII, 20. eunti autem ira-

ſcitur, & angelum opponit adverſarium: & Ifraelitæ Jud, XX, 18. oraculo
bellum

Gonfer. Jeſ. VI, 2. Jer. I, 9. Ezech. II, 9. III, 9. Luc. I, 70. Falli autem

VETER. TEST AM.. f15

Gorees. T bellum ſuadente deluſi cum poſtea i ingenti damno ſuo terga darentho- De Pro-
% ſtibus. Sed ſalva res eſt; modo teneamus ad loc. cit. Ezech. non de ve pheris i.
rti. ris Dei, ſed Pſeudo-Prophetis, idolorum cultoribus, ſermonem eſſe, ques 8
geas æque ac conſulentes ipfos, ſe decepturum Deus minatur, non errorem im-
4. mittendo, ſed non impediendo, permittendo, juſtoque judicioexcœcan-
HKM/ D do, mendacemque mendaciis puniendo 2. Theſſ. II, 10. II. uti locum vin-
kreret dicat b. Hülſemannus Vindic. Sript. Art. X. p. g. Pariter Jeremiæ que-
goff. reela de ſpuriis ac falſis Prophetis loquitur, quam ita roαα+αα⁰e b. Dor-
. ſcheus Tbeol. Zach. P. I. cab. 9. §. 367. p. 312. Domine, utique Neducendo
Jedaxiſti populum hunc &c. h. e. oſtendiſti, populum hunc eſie omnino
ſeductum per Pſeudo-Prophetas; idque ad Deum refertur, quatenus juſtus
guumn ille judex indulſerat Pſeudo- Prophetis, ut ita mentirentur, etiam prætenſo
ſfen nomine ſuo, nec e veſtigio illos punierat. Hanc vero, quam diximus,
“ ab errore immunitatem nonpſeudo-Prophetis, quibus doli ac fraudes pro-
4 prii ſunt, ſed veri nominis ac genuinis Dei Prophetis vendicamus. Bilea-
. D mum porro ire Deus juſſerat, ſed lege non alia, quam ut ea proloquatur,
mne quæ Dominus eſſet edicturus, v. 35. Hic ergo, cum Balaki in gratiam Iſl-
Mo. raeli maledicturus, & a Dei mente longe diverſa prolaturus abiret, ſuo
drace quidem merito Domini iram incurrit. Ifraelitæ demum de bello Benja-
cun minitis inferendo, non vero de belli ſucceſſu quærentes, reſponſum ferunt
il. queſtione dignum; tertia vero vice, humiliati & deprecantes, promifſio-
er ſio nem victoriæ nanciſcuntur, & paulo poſt adimpletam vident. Ut adeo
iizil. nullibi fidem Deus fefel liſſe, j jure deprehendatur. Conf. Witſium Lib. I.
Nthe. Miſcellan. Sacr. cap. XlV. . 12. /44. & Dav. Knibbe Hihtor. Prophet Lib. I.
elle acaap. XII. H. 5. ſqq. p. 100. fuſius iſta pr oſequentes. Prophetas autem on ver
an ex quando erroris expertes pronunciamus, in officio ſuo verſantes, & lega- ut bomi-
mI.. tione Dei fungentes intelligimus; quos tamen, ut homines, conſidera- nes.
Los, labiles omnino, ac deceptioni obnoxios, plus vice ſi im rlici experien-
oatr⸗ ia docuit. Neque enim &αααντιtτουιο quandam inducebat Prophetia,
lentut. “ aut a communi omnium hominum forte, qua quivis mendax eſt Rom. III,
nduamm 4. ſuos eximebat poſſeſſores, quin boni ifſti viri quandoque, cu pabili
ſecun-. quadam oſcitantia dormitarent, nec accurate ſatis mentem Domini Perci-
lrignne, Perent, vel animi æſtu, affectuumque vehementia abrepti, a vero deflecte-
ſeco. rent, vel denique a verbo juſſuque divino paululum declinarent, cui pres-
e o. üus inhærere par erat. Exemplum cape ex Nathane, qui conſultus a Da-
glnchuos vide: num integrum ſibi ſit, templum Domino exſtruere? inconſulto
is Culn Nunnine, nec ex ſuggeſtione Prophetica, ſed ex ſuo ſaltem arbitrio præci-
end Piti reſponſo edixit: vade, & fac quicquid animo consepiſti: Jebova
Orae. Sð OWUUMBW enim

56c INTRODUCGT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pro- enim tecum efte mox autem àa Deo corruptus & meliora edodus, ſigni-
phetis in ficare Davidi jubetur, invito id Numine faurum, quia multum ſanguinis
genere. fadiſlet 2. Sam. VII, I. iqq. Vel fi cum judicioſiſſmo Hülſemanno Pro-
legom, ad Comment. Jerem. cab. V. §. 3 B. 2 3. Nathanem de apparatu
ſaltem, ad ſtructuram templi comparando, locutum dixeris, ab errore plane
abſolvetur Propheta. Utut prierem ſententiam hiſtoriæ magis conveni-

ſus, antequam de perſena ejus certior à Deo redderetur, in deſignando
apud animum ſuum rege errabat, quo dultra, quam patebat divina revela-
tio, progreſſus, ex ſui ſaltem ingemii arbitrio ſententiam ferret, mox tamen
erroris admonitus, & de perſona plenius edoctus I. Sam. X VI, I. ſqq. Sic
bonus ille Propheta, qui regi jerobeam aſpera prædixerat futura, manum-
que regis, quæ obriguerat, inſigni miraculo illico ſanarat, in errorem in-
ductus ab alio Propheta, oſtendente Dei mandatum a ſe conficum, ac
eapropter a leone per viam occiſus legitur t. Reg. XIII, quod nimis ille
crecdulus, ſenioris Prophetæ phaleratis dictis fidem adhibens, a diſerto Dei

Propheta, ex Dei inſtindu aut revelatione; & miſer ille, qui crimen mor-
te luebat, deceptioni locum dabat, ſimulac a verbo Domini deflectens,
Prophetam exueret, & hominem ageret rebellem. Iſtud tamen omne,
quod extra officium, humani patiebantur Prophetæ, mihil prohibet, quo
7 minus ſua, revelationibus ac vaticiniis ipſorum, infallibilitas conſtaret.
Idem Apoſtolis uſu veniſſe videmus, ut in dodcrina ac officio ſuo, a Spiritu
veritatis in omnem dueerentur veritatem Joh. XVI, 13. Spiritu Domini per
ipſos loquente Matth. NX, 20. TI. Cor. II, 16. utut humanam nondum exuiſ-
ſent fragilitatem, adeoque in vita & converſatione inſignis paterentur næ-

. vos, quorum exempla habes Gal. II,14. Ad. NV, 39. Apoc. A IX, 10. X XII ,9.
Autoritas . XXII. D
Propheta- Hinc de autoritate Prophetarum, & quæ edebant, vaticiniorum,

runt. judicium ferre in proclivi eſt. Ipſi ſervi Dei ac internuncii habebantur ad
? homines, quorum veneratio Auditores inceſſit tanta, ut Deum ipfum in
dus Num. XII, 6. ſqq. ſingularis & extraordinaria, eaque ſolennis utplu-
rimum, vocatio Exod. III, 10. ſqj. Jer. XXIII, 21. ſq. evidens ac manife-

g8. 9. mirabilis doctrinæ in animis homimum percellendis, illuminandis,
& commovendis svéoveα, multis paraſangis Pſeudoprophetarum e 8g

Aarewzéiens ρ1ν αο , Mτ⁰οραdͤidι⁰ zvbéuvαττ α εσπsα ſu⸗
SJJ perans

re, nullus disſimulem. Ita Samuel unum ex filiis Iſai in regem ungere jus-

mandato deſciſceret. Mientiebatur ſubdolus ille ſenex, ut homo, non ut

ilis ſibi loqui exiſtimarent. Inſe olitus enim & peculiaris revelationis mo-

ſtus vaticiniorum eventus Deut. XVIII, 22. 1 Reg. XXII, 28. Jer. XXVIIILI, ⸗

exi
Tent
flin
Il!
tarm
tali
4.1
Da
ſue
1. 8
min
co
rent,
lis
tlone
Mini
g. ſ
Dei
ſiye
cord
geban
Kcri⸗
guis!
crede
Ham
Juæe
Mrrer
WII
i

i

Gen
Cici⸗
ſur 1
le Pr.

quane

Ce⸗

.
VETER. 1ES T'AMI. 77
gni⸗ bpbperans Jer. XXIII, 29. (q. & exempla nemeſecs divineæ, in contemptores De Pre-
Cins Prophetarum ſevere animadvertentis, ut 2 Reg 1, 9. (Qc. II, 24 inſignem Phetis ¾
. ipfis apud omnes conciliabant autoritarem, quat præſtanti tuebantur & genere.
NAun eximia morum grawitate, vitæque ſanctitate, ut eorum efatis ſtarent cade-
Nane rentve, quibus Numinis cultus juxta ac favor curæ cordique erat. Hine-
Veni⸗ fliali eos reverentia, vel ipſi reges ac proceres, proſequebantur 2. Reg.
e Xill, 14. VI, 21. ipfos, Deum conſulturi, adibant 2. Reg. III, II. ſq. jactu-
inde rram eorum ægre ferebant & deplorabant 2. Reg. XHI, 14. rebusque mor-
Nela⸗ talium exemptos, ſancta ac venerabili colebant recordatione 2. Reg. VIII,.
Aneh A.fſqq. Luc. XI, 47. 48. & ſi quid in ipſos deliquiſſe deprehenderentur,
„dc Deum ultorem ac vindicem metuebant Gen. XX, 7. I Sam. VIII, 7. adeo-
nun- que veniam admiſſorum humili deprecatione apud ipſos quærebant
min⸗ . I. Sam. X V, 24. fqq. Et quamvis non deeſſlent, qui profligato omnmi Nu-
m c minis metu, Prophetarum oracula inſuper haberent, ipſosque ſannis &
S dNe fſfſcommatibus exceptos, verberibus, carcere, exilio & morte ipſa mulcta-
oDei rent, quod vel Ahabi & Jeſabelis exempla, tum & Jeremiæ atque Ezechie-
onut lis querelæ evidenter demonſtrant: bonorum tamen omnium indigna-
mor⸗ tionem hoc pacto incurrebant I. Reg. N XII, 8. ſpretique in Prophetis Nu. 4᷑ð
de, minis celeres gravesque dabant pœnas I. Reg. XIII, 4. 2. Reg. VII, 17. IX,
omne, 323. ſqq. Porro ipſorum oracula haud inferiorem, aut diverſam ab ipſis vatieinit-
no Dei eloquiis, autoritatem obtinebant ac fidem, & ſive viva voce prolata, Tami,
laret, ſive literis conſignata, inſitam ſibi virtutem in auditorum vel lectorum
piiti cordibus exerebant, qua fidem & obſequium, Deo probandum, non exi- .
ipet gebant modo, ſed & vi cœleſti operabantur. Horum quæ in canonem
MK Scripturæ relata, ad hunc diem ſuperant, pari dignitatis faſtigio cum reli-
*“ quis Dei eloquiĩs gaudent, fundamentum ſalutis noſtræ conſtituunt, ☛R
l. 1 credendorum vitæque normam præſtant adeo irrefragabilem, ut doctri-
nam ſuam Chriſtus & Apoſtoli haud firmiori alia demonſtratione, quam
Gumn, quæ a Prophetarum vaticiniis & conſenſu arceſſeretur, evinci poſſe exiſti-
murad marent, Matth. XIII, 14. II, 23. XXVII, 9. Joh. I, 45. Luc. 1, 70.
ſun in XVIII, 31. XXIV, 27. 44. Act. III, 21. 24. &c. Nec Prophetarum He-
mo⸗ bræi codicis occurrit ullus, ex quo in N. T. pro confirmando fidei articulo
gl. non accerſatur argumentum, ut de ſingulis, in ſqq. capp. ad oculum ſumus
cgi⸗ 4 demonſtraturi; manifeſto indicio, haud aliam, Chriſto & Apoſtolis ju-
N ß dicibus, revelationem ſancdtiorem dari aut eminentiorem, qua fide ac ſpe
ci, ſur mortales niti decet, quam illa, quam literis exaratam ad nos trausmiſe-
. re Prophetæ. Ut plane neſeiam, quæ intemperiæ Anton. Collinum agant, vindicata
. Qquando in diſceurſus de libertate cogitandi p. 224. 14. Prophetas, inde a a calumnis
Guex., Pers il.l. I alo.

S8 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOoS

De Pro- Salomone, omnes in libere cogitantium, qui Collini ſtylo paria cum Athe-
phetis in is faciunt, ordinem cenſumque refert. Quod ut demonſtret, ingenti cu-
gcnere. mulo dicta Prophetica aflert, quibus cultum externum, eo tempore ſtabi-
Ant. Col- litum, ſumma cum libertate reprehendunt, & tantum non ceu meram im-
in, poſturam rejiciunt, etſi a populo pro divinitus inſtituto haberetur; pro-
vocans ad Eſ. I, II. ſqq. Jer. VI, 20. VII, 22. Exech. XKX, 25. Amos V, 21.
ſqq. tum etiam illa allegat oracula, quibus in Sacerdotes & Prophetas
alios, utut inſpirationem pariter jactantes, graviter detonuerunt E.
AxXVIII, 7. Jer. II, 8. V, 31. VI, 13. VIII, 10. XIV, I4. XKXIII, II. ſqq.
XXVII, 15. 16. Thren. IV, 12. 13. Ezech. XIII, 2. KXII, 25. Of. VI, 9.
Mich. III, II. Quam autem perverſe, quam data opera inepte, neminem
fugere poteſt, citata dicta evolventem. Nec enim iis, cultum divinitus
inſtitutum Prophetæ redarguunt & taxant, ſed populi hypocriſin & obfir-
matam ad ſcelera mentem, cui externum ſacrificiorum, feſtorum, oblatio-

cauſta offerrent, & externo ritu ſacra obirent, licet absque fide, absque ulla
vitæ emendatione, impœnitentes, indurati, ſceleribus adhuc immerſi.
Sic nec facerdotes frugi probosque, verum impios, idolorum cultores,
ſcandalisque refertos; tum quoque Pfeudoprophetas, ſeductores, & hi-
flrioniam facientes ſeductores, qui divina muneris auſpicia nequicquam
jactabant, cum Dæmone pleni eſſent, velut illi Achabi paraſiti I. Reg.
XXII, 6. 12. 13. tantis inſectantur dicteriis, ac acerbis adeo excipiunt cen-
ſuris. Quod enim ſupra jam, S. XVI. num. ⁶°) obſervavimus, id vel
maxime partium ſuarum eſſe credebant Prophetæ, collapfum ut ſacrorum
cultum reſtaurarent, ſeverisque increpationibus, ſacerdotes juxta ac popu-
lum, in ordinem redigerent, ſicubi a vero Dei cultu ad idololatriam, aut a

Ptu ete-
rum Simo-
nianorum,

priſcis Simonianis, quos lrenæus ib. I. adverſus hareſ. Valentin. cab. 20.

bendos eſſe, negarent. Quibus tamen ſanéi Patres, præter generalem,

S feeriptorum Propheticorum cum Apoſtolicis nexum oppoſuere, cui Paulus
incumbit, cum Evangelium ſe prædicare teſtatur antea promiſſum per Pro-
pbetas in ſeripturis ſandis de Filio Dei, Rom. I, I. Unde liquido con-

giz⸗;

numque opus prætendebant, præclare d e ſe actum cenſentes, modo holo-

pietate ad hypocriſin, deſciviſſent. Quis ſanæ mentis hinc libere cogi-
tantes, quis Atheos colligat, quos legis divinæ obſervantiſſimos potius, &
* contem violati cultus vindices deprehendimus? Deterior hac parte Collinus eſt

Prophetis perquam iniquos fuiſſe perhibet, nôn ſane quod Atheiſmi ipſis
dicam ſeriberent, ſed quod ulterius eos curandos, aut penſi quicquam ha-

& in omia tempora patentem, Veter. Teſt. uſum, arctiſſimum cumprimis

ſtat, Novi fœderis librorum vel firmitatem, vel claritatem, vix ſatis intelli-

0tn
tti
ſer
nec
ade

lür⸗

eſt
ſ
ir
vat

2 3 „
the. gi, ſi Prophermum oraeula p enſi non habeamus, aut Audioſe um illis con- De Pro-
ian⸗ feramus. Demum vero, p- darum onorifice de Prophetarum æque ac va- Phetis in
ſabi⸗ ticiniorum autoritate Hug. Grotius ſentit, quando annot. ad Matth. l, senere.
ni G 22. Prolixe contendit, Pr ophetar um oracula in a N. T. non in vim argumene S ſeogil.
pro⸗ ti proprie aldthiberi, ſed ad iliuſtrandam atgue onſirmandam! rem jam eredi- atione
. taim, Imäeo, pergit, Pautlus veteris Prderis biſtoriam aptans ad annun- Hug. Gro-
hetes ciati Evangelii embor. addit, &τ*νu“ sπæ αWNWαειν&. Non me fu- tit.
1 E. geit, eo cumprimis confilio hæc talia a Grotio tradi, ut V. T. oracula, ſenſu
Eiierali & proprio, de aliis potius quibusvis perſoni is, quam de Chriſto
VI, 9, agere, in Novo autem fœdere, ubi citantur, ſecundario ſaltem ſenſu, aut
linem bi magis accommodatione, ad C hriſtum fuiſſe translata, eo facilius obti-
nitus:. eat, totus quippe in eo, ut quantum in ſe eſt, e Veteri Teſt. Chriſtum pro.
Obir. ſeribat & excludat. At eadem ſimul opera haud parum autoritati dero-
aeio. gat Prophetarum, qui, ſicubi de M ellia vaticinati, vel ab Evangeliſtis &
Rolo. Apoſtolis perhibentur, vel a pio & attento lectore deprehenduntur, omni
jeulla tamen probandli, evincendi, demonfkrandique virtuté orbi, nec ſidem ora-
nerſi. culis ſuis lectorii ingenerent, nec animum de rei veritate ſolide convincant,
tore, uaua ſecurum reddant, ſed ill luſtrent ſaltem ‚& rem lam ante creditam confir-
Khr⸗ S ment. Quo ſane commento, vaticiniis de Chriſto nihilo ampliorem re-
cddem linquit: autoritatem ac fidem, quam quali humana cujusvis ectleſiæ docto-
Res. riis effata gaudent; ſimul etiam, quantopere Socinianis faveat, haud ob-
tcen. ſcure prodit, e quibus Smalzius de divin tate I. C. cap. II. in eandem
Avel ððð prorſus conſpirat ſententiam, quam & iisdem rationibus fulcit. Quan-
Lorumn ðèðM quam vero- Apoſtolus Cal. IV, 24. ea, quæ ſe cundum literam in V. T. .
popr. Oomhia alia denotabant, & in ſenſu proprio ac nativo Pauli ſeopum non
„mt attingebant, i in allegorica expoſitione ad ſublimiora longe myſteria trans-
cogi ferret illuſtranda; non tamen una omnium allegatorum V. T. eſt ratio,
imE nec idem ad ea uoque trahendum eſt oracula, quibus vel narrationi ſuæ
nus etk fidem, vel dogmati, de Jeſu Nazareno promiſſo Meſſia, aſſenſum conci- M
, B liare Novi ſœderis ſcriptores niruncur. Quid enim fiet de Matth. II, 5. 6.
riigs c. III, 3. Luc. IV, 17. fqq. Matth. XXII, 43. 1q. Luc. XX, 17 18. Joh.
*R XX, 37. Acl. II, 16. ſq. 25. ſqq. 34. 35. C. III, 21. ſq c. VIII, 32. ſqq.
llen, aliisque id genus innumeris, quæ in vim argumenti, & in rei, de qua ſermo-
ins eſt, demonſtrationem, manifeſto afſeruntur? Annhe Chriſtus diſcipulis
fdem reſurrectionis ſuæ, ex Prophetarum de ſe oraculis ingenerans & con-
hann Kimans, in vim argumenti vaticinia allegavit Lnc. XXIV. 25. 27. anhne
e. vaticiniorum Propheticomum: argumento Chriſtum ſe agnoſcere & ample-
bei⸗ ð , apud Nathanaelem Philippus profitetur Joh. I, 455 anne Paulus,
en⸗ H 2 306*

De Pro-
phetis in

Fenere.
S

60 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
S 2 . * . — 2 „ . 1 D=
8& Sατρςς Aειπ, ν”ü(* c ρρντα Mε αXοααν ieXνρνανα]Uee, 4
Mtqs, Chriſtum mortuum & reſuſcitatum infidelibus, ut crederent, ſo-
Ridis firmisque argumentis perſuaſit Act. X XVI, 22. fqq. Romæque Judæos,

ad fe confluentes, in Chriſtiana fide inſtituere geftiens, convincebat de Je-

ſu, ex lege Moſis & Prophetis, a mane usque ad veſperam c. AXAKVIII, 23.

Propheta-

rum dictio

& ſtylus,

Et qualemnam demum, Judæos convincendi convertendique viam, me-
thodum, ac demonſtrationem reliquam faciet Grotius, ſi Prophetaruin de
Chriſto oracula argumenti vim habere negaverit? Fruſtra eſt vir alioquin
magnus, cum, Jeſum eſie promiſſum Meſſiam, ipſius miraculis & reſurre-
Rione valide demonſtrari poſſe adverſus Judæos contendit: nam (ut olin

ille dicebat) aut bæc ſatis erant, aut nibit erat ſatis, addens. Qui enim ſatis

eſſent, quæ de miraculis & reſurrectione Jeſu Nazareni, non niſi ex Novo
foœdere conſtant, pervicaci & incredulæ genti, quæ omnem Novi Teſt. au-
toritatem ac fidem temere convellit & negat? Unde ex Vet. Teſt. oracu-
Es, eorumque in Jeſu Nazareno complemento, convincendi, ad ſilentium
redigendi & ad fidem perducendi ſunt, quod omne fruſtra tentaveris, illis

ſi vis argumenti deſit. Quam longe porro Grotius, ab univerſæ eccleſiæ an-

tiquioris ſententia & conſuetudine, in diverſum diſcedat, copioſe demon-

ſtrat Huetius Demonſtr. Evang. Propoſ. VII G.5. P. 71. parum tamenipſe
a calumnia ſibi temperans, cum in erroris confortium b. Lutherum per-

trahere ſatagens: ſic & Luthero, inquit, viſum narrant quidem: quam tamen
criminationem, b. Viri commentarii valide ſatis diluunt & abſtergunt.

XEII. ⸗
Ad ſtylum Prophetarum, dicendique pergimus characterem, circa

inſpiratio- unquam propbetia, ſed a Spiritu &. Degéααο acti, locuti ſunt ſancti Dei

ni ſubje-
Sus,

pomines 2. Petr. I, 2I. IS itaque non mentem ſolum Prophetarum, inge-

ſtione rerum dicendarum & patefactione colluſtrabat, ut ſupra rationis ca-
ptum divina ſaperent myſteria; non voluntatem ſolum flectebat, pioque

inſtruebat afledtu, ut a Deo ſibi revelata, fideliter tradere niterentur; non

divino ſaltem impetu ac inſtinctu, animum linguamque agebat, ut ad con-
ſilium mentemque Dei, oracula ſua alacriter & prompte funderent: ve-

rum etiam verba ipfſis inſpirabat, quibus res ſpirituales appoſite efferrem,

linguaipſorum inſtrumento utebatur, ac ipſe per illorum os loquebatur.
Hinc Deus Eſ. LIX, 21, verba mea †2 HD poſui in ore tuo; & Je-
remiæ inquit c. I. 7. quzcunque pracepero tibi, loquitor. Ad eundem
omnino modum, quo Apoſtolis locuturis 767non ſolum, ſed & 7 πρ

quem haud una locum habet obſervatio. I. Ejus quidem attemperatio
Spiritui S. in ſolidum eſt tribuenda, cum non voluntote hominis lota ſit

Spiritu

itea
tatio.

oſ
Der
nge⸗
8 A⸗

oque

n100

coN-

Ve⸗

frent,

batur.
-
ndenn
J

VyVyVrTER. TESTAMAM. et

Spiritu S. ſuggerendum, Chriſtus pollicebantur, non enim ves efLis, guti De Pro-
loquimini, &Nàαα τια+vιιüUiUs e rS ατ½οο ι 76AXαι½ρρα OaπD ſed Siritgs Phetis in
patris veſtri eſt, qui loquitur in vobis, Matth. X, 9. 20. II. Neque tamen unus Senere.
omnium & æquabilis ſtylus, ſed longe diverſiſſimus deprehenditur; pere- ſingulis pe-
legans in quibusdam, in aliis ſimplicior. Naturalia enim dona integra cui- euliaris,
que Spiritus S. reliquit, ſanctificavit autem eadem, & ad auguſtiorem coa-
ptavit & adhibuit uſum, ſibique fecit inſervire; ita quidem, ut nativo ſibi

ſtylo quisque in enarrandis vaticiniis uteretur, linguam tamen moderante

Dei Spiritu, & verba ſingula, pro ingenio ac in dole Prophetæ, ſuggerente,
ne quid a mente ipſius deflecteret. Unde tanta Propheta rum enafcitur d i-
verſitas, ut grandi & ſublimi dictione Jeſaias, humili & pedeſtri Amoſus,
incompta & neglecta, ut fere ſolent lugentes ac mœſti, Jeremias uteretur;
prout cujusque ferebat & ingenium, & inſtitutio, & temporum ratio: eodem
tamen omnes Spiritu acti & impulſi. Confer huc omnino, quæ ſummo cum
judicio in hanc ſententiam diſſerit b. Danhauerus in Hermeneut. ſacr. ſoct.

I. Art. XI. §. 2. p. 25. & cumprimis Sect. II. Art. I. §. 3. P. 3; g. ſd. COn-
ciſius autem in Hogoſoph. ſac. . 5S. ubi νααιτ+ααισσιSPiritusS. volunta-
riam, ad ingenia, ſtudia, nationes Qeoνuoοovv aſſerit, ita tamen, ut verborum

inſpirationem, non minus ac ſenſuum, tueatur. Suboluit hoc acutiſſimo
Judæorum doctori Maimonidi, cum in More Nevochim P. II. c. 2. P. 2604.

unumquemque ait Prophetarum ea lingua, eéague loquendi ratione, quaæ iſſi

eft familiaris & conſueta, impelli a Prophetia ad loqguendum; quod in ſubje-
cta annotatione ita interpretatur Buxtorffius: Si Propheta Iſt Hebræus, in-
pellit cum prophetia, ut oquatur Hebraice; ſi Arabs, Arabice & e. ſi Purum
& ornatum ſermonem vel ſiylum babet, eodem modo prophetiam ſuam elo-
quitur, ſin minus ornatum, minus ornate quoque prophetiam ſuam profert
&cc. Eleganti ſimilitudine id ipſum Heideggerus illuſtrat Exeyc. Bibl. II.
G. 22. §. 24. ſecutus hic haud dubie Rivetum inlſigog. ad. ſeript. ſacr, cap.
II. T. II. COpp. f. . utut nomen ejus reticuerit: Sicut ſoeriptor peritus di-

verſis calamis utitur commode, aliquando ſubtilioribus, & magis acutis, ali-

quando crasfioribus & obtuſioribus, Prout ipſi ad litterarum ſigurationeim pla-
cet, & pro calamorum diverſitate easdeni bingit diverſas, ſubtiliores vel craf-
Ffiores, prout penno gracilis vel craſa eſt: ita Spiritus &. diverfis ingeniis &
ſylis Prophetarum aſus eſt, quibus ſe accommodavit: quorum alii eloquentia
pollebant magis, alii minus, omnium tamen ſiylam ſic inſtiratione ſua di:-
zexit & ſanctiſicavit, ut unam eandemque veritatis dodrinam, varianti

bus licet verbis, exponerent. III. Ita vero iſthæc capienda eſt diſparitas, ſublimie,

ut genuinus tamen vaticiniorum character atque genius propheticus in & ad Poé
s H 3 Sð omni- ticum cha

7
De Pro-
Phetis in
genere.

accedens. =

act re&
di

62 INTRODUGT. AD LIBROS BIBLIGCOGS

omnibus conſpiciatur. Habet quippe ſermo propheticus peculiarem
quandam , ſibique propriam ſtructuram, qua ab hiſtorico juxta ac orato-
rio dicendi genere multum abit, ad Poeticum autem quam proxime acce-
it, figuris Grammaticis & Rhetoricis Pictam, cenciſam præterea & ab-
ruptam nonnunquam, qua ſententi 4 magt & argutas gnomas, quam
Aſiaticam ſectaturpompam. Liquido iſtud conſtat ex capitibus apud Je-
ſaiam, Jeremiam, Jonam c. mere, aut magnam partem hiſtoricis, ut Jeſ,
VII. XXXVI. XXXN VII I. XXXVIII. Jer. XN XV. XXNXNVII. XXN V III. ſeq .

collatis cum Dericopis eorum pure propheticis in quibus utrisque mira
ſtyli diſerepantia unius ejusdemque vatis elucet, in quantum ille vel hiſto-

ricum agit & res geſtas exponit, vel oracula fundit & vaticinatur. Com-
mode ergo Franc. Ribera Comment. in Nabum. M. n. 6G. mira, inquit,
ſ dictionie ſimilitudo in Prophbetis & in Poëtis; quod exemplis ex tlo-
mero & Virgilio allatis, ibidem illuſtrat, melius facturus, ſi ex Poëſi Bibli-
ca & ſacra, Eam in rem, exempla protuliflet. Paulo curatius Vitringa
definit, cum rolego⸗ 2 Jeſ. Comment. . S. inquit: certe Prophetz
éjusmodi paſſim uſi ſunt ſaylo, qui medius videri queat conſiftere inter
Oratorum Jive declamatoruin, & Peetarum dictionem; quos inter afſi-
nitateim intercedere obſervavit Tullius de Orat. lib. I. §. 16. A poë:t ta-

en diderre adhuc Propheticum characterem, nec per ommia cum illa Pa-
ria ficere, Propherarum cantica, v. g. Jeſ. V. XII. N XVI. Habac. IV. cum
oraculis eorundem Pr opheticis collata, dubitare non ſinunt. IV. Hinc

proſopopoœiæ, cum res inanimatas, cœlum terramve all odquuntur; ; hy-
perbolæ, cum in magnis cala mitatibus graviſſimas rempellne⸗ ch lumque

nubibus obvelatum, ſolem & lunam deficientem, ac aſtra cadentia indu-
cunt. Hinc ſub redemtione Moſaica, Gideonæa, vel alia temporali, to-
ties ſpiritualem per Chriſtum Partam; “ ubertate terrena, & abundan-
ria olei, vim, pecorum, auri argentique, uberem bonorum prealium

ſub Novo Teſt. Pproventum; ſub ceremoniis Levi iticis, oblationibus,! ur-

ſtrationibus ac victimis, cultum Dei internum & pietatis exercitia in fide-

libus N. T'. delineari videmus. Ob certitudinem f futurorum eventuum,

ſæpe Præſentibus aut præteritis utuntur pro futuris: ſæpe optandi, impe-
randi atque kubtee andi formulis adhibitis, nude Prænunciant futura. Por-
ro quandoque al iqua ſe oſtendit umbra Meſſie, aut quicquam, quod

ejus poſſit memoriam excitare, Prophetæ quaſi extra ſe, & ad illum magno

impetu rapti, in ejusque deprædicationem vel admirationem toto affectu
effuſi, inde autem rurſus ad ſe, & ad rém redire, & inſtitutum ſermonem
Pertexere, animadvertuntur; ; unde frequens ſermonis ipſorum interciſio,

&

2

D“
ſild
rum
liari
gare
uoe
in n
TAtas
Uteh
que
tanr
uel
mnus⸗
ciarn
(liam
moce
Peſte
10. 4
turq,
nr
oph
4
cien
ſam
vand

lenmika
hiſto⸗

Com-

xXo-
hibli⸗-
tkinggd
Ophete
, iyter
a
De⸗

llapa-

V.cukn
,linc

; y-
umcque
aindu⸗
rali, to⸗
mdan-
Galrdd
dus u⸗

fide-

ntau,

impe-
ta. Por.

3 grodl

mignd
. Aechu
vonenn
ttteilo

7

VvETER. TESTAM.. 863

& atypo ad antitypum tranſitus; quæ omnia in certos canones ſcite in- De Pro-

cluſit, ac ad hermenevticas exegit regulas ac leges b. Glaſſius Lib. Philol. Phietis in
S. Tract. IV. Secz. I. P. 221. V. Quo autem füblimior atque concifior S”
eſt Prophetarum ſtylus, eo nonnunquam evadit intelledtu difficilior, ut paula ob.
perſpicaci ingenio, diligentiſſimo ſcrutinio, attenta perſonarum, locorum, ſeurior.
temporum & circumſtantiarum conſideratione, maxime vero cœleſti Spi-

ritus S. lumine, piis precibus impetrando, opus ſit interpreti, ni aherrare

velit a ſcopo. Hinc bene Cyrillus Alexandr. proæœm. libri I. Comment.
in Eſ. Otp. T. II. F. I. auſpicatur ad hunc modum: A&απ οεοντπ ε
dcε rναα %+τπ „αο, 4νε¾ nο αασ 2ι—νοραιιαιαωυ ι n
0 AOsSHhsi.&ν* . Trνανον αν οοοαναμνοννσ„ρt Obſcura ſoemper eſt
Jandtorum Prophetarum oratio, & reconditis ſontentiis referta, ac divino-
rum myſterionum prædicdtionem continet. Quin & Chyſoſtomus pecu-
liari &ρdZHj‿ειι in cauſas obſcuritatis Prophetarum inquifivit, easque inda-
gare conatus eſt, quam vide T. III. Ozp. p. 799. edit. Francofurt. Prolixe
