ahimoque & corpore concideret, quod Abrahamo ac Danieli eveniſſe,
Gen. XV, 12. Dan. X, 8. legimu De qua Moſis prærogativa confer

Exod. X XXVIII, II. Deuter. XXXIV, IO. & erudite diſſerentem b. Friſchmu-
thum 7αt] tione des. Scripturæ in legem, Prophetas & Hagiographa diviſio-
ne, A. 1665. Jenæ habita, cap. I. S. VlI. ſeqd. Hujus viri baæc fuit prarogativa, gqua Moſes
appoſite ad ſententiam noſtrami inquit clar. Vitringa Tyvo Dodr. Prophet. reliqguis

cap. 2. G. 9. P. 14. ut in dubiis vaßi. bhus Deum conſulturus, oratione converſa ad Proypheris

omnihus

Symbolum divinæ præfentiæ (ignem, nubi inclu Sſum) quod ſuper tentorium aut praſtaba .

liari, communi, guali vir cum viro, amicus cum amico, ſermones cader, ſolet,
& in colloquiis amicæ conſuetudinis uti. Exemplum cabe ex Num. VII. &g.
Cum Moſes ingrederetur tabernaculum ut loqueretur cum Jehbova, audiebat
vocem ſe alloquentem e ſpatio, quod eſt ſupra oberculum arcate imonit, inter
duos Cherubim. Addunt adhuc pro more ſuo nonnulla Rabbini, dum
quinque àπ ραοσ Moſen reliquos antecelluiſſe prophetas cenſent

quod, cum 1) reliqui omnes in ſomnio vel viſione prophetias acceperint,

Moſes ex adverſo vigilans viderit & ſtans: 2) cum ceteri interventum ange-
li prophetarint, hic immediato Dei alloquio gaviſus ſit: 3) cum reliqui
exhorreſcerent & liqueſcerent veluti, Moſi nihil tale evenerit: 4) cum

ceteri non quolibet tempore vaticinarentur, hic omni, quocunque lubue-

cait?. Pars IN,. Z C rit,

De Pro-
phetis in
generée.

18 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

rit, tempore facultate Propherica polluerit; 5) cum ceteri per decem
(juxta Vai'kra Rabha Sect. I. in Thorath Cobanim vero habetur per ſeptem)
Pa- ſpecula viderent, Moſes tantum Perunum, & cum omnes
per ſpeculum maculatum & impurum cernerent, Mofſes viderit per
peculum nitidum; quæ ex Maimonidis de fundament. Legis cap. 7.
S8. 6 ſeqg. fuſius recenſet Hottinger Tbeſ. Phil. Lib. II. cap. 3. Sect. IV. p.
F6G. 41. Jamprorervs e autem hac Moſis excellentia abutantur Jjudæo-
rum Magiſtri, ipfo 0 Meilia ſuperiorem cenſentes Moten, quod Meſſias
Moſi tantum proximus futurus Deut. XVIII, IS8. dicatur, indignabundus
notavit Henr. Hülſius de Iraelis prærogativis acbonis ſub V. T. Dig. III. H.
6. b. 760 & ſolide confutavit G. 70. p. 5z. . Ceterum obſervare adhuc li-
cet, quod nec Abarbenel intactum reliquit, — fœmin. reliquis

Prophetis Num. XII, 7. concedi, Moſi denegari, rurſus vero ——
mafcul. v. 8. Moſi alfignari ſecus autem ceteris Prophetis; unde hanc

vocabulorum differentiam exſculpere nituntur Philologi, priori illo viſio-
nem ſpecularem & ſymboli icam, poſteriori aſpectum clar um & diſtinctum
notari, nec obſcure doceri, omnem repræſentationem, Prophetis reliquis
factam, ſubobſcuram ac ſaltem velut imaginis i in ſpeculo exhibitæ appari-

tionem fuiſie, non ad amuſſim omnia reddentem, cum ex adverſo Moſis

perſpicua admodum & absque Symbolorum involucris, explicata fuerit

viſio, ut eſt ap. Jac. Guſſetium Comment. Lingv. Hebr. h. v. p. 766. y. 2.

Anduam alibi Scripturarum promiſcuus vocum uſus obtineat, &
— . etiam de aliis Prophetis, v. g. de Erechiele c. XI, 25. XLIII, 3.
& Daniele c. X, 1. legatur. Commemoratis vero iſtis revelationum Pro-

quibus ac- pheticarum ſpeciebus, duas adhuc accenſere liceat, minime prætereundas,

. cedit

quarum altera eſt allocutio divina, aſſa voce prolata, nullam tamen lo-

quentis ſpeciem vel viſionem ſibi junctam habens, qualis Samueli obtigit,
I. Sam. III, 20. & Saulo in via Damaſcena, Act. IX, 4. quo celebris illa

Filia vocig e ſilia vocis referenda quoque erit, ſive vox divina cœlitus de-

Seo⸗

reziν *

hapſa, eaque gravis & ſonora, inſtar tonitrui aures percutiens, & veluti ex
tonitru, poſt præcedentem aeêris fragorem, nata; cuius frequentior ſub

templo ſecundo uſus celebratur, quamque licet in dubium vocetr, & par-
tim fabulis Judaicis, partim præſtigiis diabolicis accenſeat, quæ de illa tra-

duntur a Judæis, Lightfoot Hor. Tulm., ad Matth. VIII, 1z. TI. II. Ozp. p.
27. N. non tamen omnino nullam fuiſie, clariſſima Novi Fœderis teſti-

monia Matth. III, 17. XVII, 5. Joh. KII, 28. 29. evincunt; uberiusque

deſeribunt Hottinger. Theſ. c. l. p. 50g9. ſajg. Baxrorif. in Lerx. Talmud. p.

320. ſc. & Bartoloccius Biblioth. M. Rabbin. P. M. fe 110. 4. Altera Zeo⸗ .
ryevz α

— —

nunciatione Perade ſit, quo bacte Damnieli arIg gelus 5 adſtans viſionum in-

rysuslce, ſive interior illa & immediata Spiritus Sancti illuminatio & ſ ſug. De Pro-
ete ermuinate, dect gee⸗ eigs Privi- Phetis in
Seheie.
h deſcribunt *
tum G&a8.
Celica an-
nunciatis,

geſtio eſt, ad exara mdos libros Biblicos ge⸗
legio munita, quam copioſe ſy ſtemata 11 ologorum pal
3 52
Demum adhuc i Dochores Aricluent, at qu Oorum minikerio & an-

6

t
80
—
66

terpretationem indicavit c. VII, 10. ſqq. V IIl, 16. . IX, 16. ſecq. ut &
Zachariæ Sacerdoti Joha anis natalia, ac Mariæ vir rgi ni Meſſiæ ortum, GCGa:-
briel Prædixit Luc. I. conf. Apoc. XXII, 6. I16. Quam tamen annuncia-

tionem poti lus, quam prophetiam dixerim, quæ extraordinaria licet, vix

tamen ampliorem in mente audientium virtutem exeruerit, quam ordina-
um verbi divini præconium ab hominibus, ad id vocatis, Peractum.
Neque tamen inde ſequitur, quod Pſeudo. Dionyſius ille, Ar reopagita di-

us ,de cœleſti Hierarch. cap. IV. T. I Oub. g. 25. ſg. evincere allaborat,

omnem per angelos revelationem divinam hominlbus Obeigilſe, ine dedue
ipfos nomen hauſiſſe, ic 7 T ραονσ&ι grs 63, Naec, 1rh Oeag- 2

ied 2Roe .αα 92 νν 8 11&α αWαiο, 1 ,&ς 1&4 vns

&α *ν ℳανιοοοαο, quia ipfißiimum a Deo iluminantur, & per ipſos nobis
1 Cre revelationes transmittuntur. & 2. Licet enim demus, quod in ar-
gumenti vicem affert, legem angelorum miniſterio ad homnines delatam;

tum quoque Patkiarchas, aliosque ante & poſt latam legem Viros in Scri-

ptura celebres, per angelos monitos, & de rebus divinis, agendisve aur

omittendis edoctos; demum etiam in revelando, de incarnatione Chri-

ſti, myſterio, ſpedatamn angelorum operam fuiſſe ac ſidem; nondum ta-
men hinc conficitur, eos ſemper adhibitos, nec absque lorum! interven-
tu, Deum ſe hominibus patefeciſſe. Iſtud autem plane lubricum & an-
ceps eſt, quod porro ſubſternit, fundamentum §. 3. 7 eovoire

T cοασ S ρεισ Seoο ρτοαας, 7 0 ο0 7605* 7 6οσ 1 eνατραο 7 00α 7 6

Oéο ναιωνNSws5 quaſ, id ordo divinæ legis ſanxerit, ut per ſuperiora, iſta,
quæ inferiora ſant, ad divinum Naumen acdäucantor, cum & inter ipſos an-
gelos, ſuperiores inferiorum duces & præce ptores ſint; quod velim de-

*

monſtr aſſet, cum vel unum Moſis exemplum, a facie 2 Kaciech cum Deo

colloquentis, alia ut taceam, afſertionem iſtam penitus infringat. Quod contra TI
ſupereſt, ex tanta revelationum Propheticarum, quam ediſſeruimus, di- landum.
Verſitate Joh. Tolandi ſatis convellitur temeritas, qua in Origin. Judaic.

S. 19. p. 105. 172., Oomnem Judæorum Prophetlam ad viſiones tantummodo

& fomnia reducere, cumque ſomniis nihil a Deo ſignificari, nec ſomnia
divina putanda eſſe contendat, ipſam Prophetiam aut e medio tollere, aut
fluxam & ancipitem reddere male ſanus ſatagit, quo de ejus commento

in 2* Programmate noſtro Inaugar. copioſe diximus.

C 2 FVIII.

–

:20 INTRODUCT, AD LIBROS BIBLIGOS

VIII.
De Pre- Satis hinc opinor conſtare, ad Deum, ejusque revelationem omnis

phetis in prophetiæ referendum eſſe ortum, nec adeo humanæ illam, vel angelicæz

Senere, eſſe poſſe originis. Quod tamen eo dictum nolim, ut diſpoſtiones
Præpara- omnes, animique ad recipiendum Spiritum faridicum præparationes, pe-
tiones Pro-hitus excludamus: in quibus inſtitutionem Propheticam, Muſicam, &
phetarum ecſtaſin numeramus. Celebres enim inde a Samuelis tempore memo-

ſunt rantur ſcholæ Prophetarum, quas Samuel I. Sam. X, 5. NXIX, 19 Elias
& Elifa 2. Reg. II, 3. 5. VI, 38. aliique, pietate, vaticinandi dono, & au-

toritate præſtantes, divinioris ſapientiæ magiſtri moderabantur. Quæ

Waz⸗ Academiæ veluti erant omnis cœleſtis doctrinæ ac fanctimoniæ, in qui-
X'opdeti“
ge Pbett: pus Deo ſacra juventus in meditatione Scripturæ, in cognitione Dei, ejus-
„

que partim attributorum, partim beneficiorum celebratione, in precum,
hymnorumque cumprimis pangendorum ſtudio, & omni denique Theo-
logiæ parte erudiebatur; tum &, in quibus pii fraelitæ, goοονον αιπτιι
Jerobeamicam deteſtantes, cum Jeroſolymas ad ſacra facienda tendere
Regum tyrannide prohiberentur, Sabbathis & novilunis confluebant, ut
ſincera divini cultus & myſteriorum doctrina a Prophetis imbuerentur.

Quod ex 2 Reg. IV, 22 ſq. haud difficulter colligunt eruditi; hinc &

captivus populus ad Ezechielem conveniebat. Ezech. NX XII ,30 f q.

Jam vero ex ſeminariis iſtis tot Prophetarum agmina prodibant, ut Sauli

recens uncto, ingens illorum obviam fieri turba, I Sam. X, 10. ut Acha-
bi tempore, ſolus Obadias centum Prophetas abſcondere, & ſævienti ſub-
ducere perſecutioni, I Reg. N VIII, 4. ut Hierichuntina ſchola quinqua-
ginta ſubminiſtrare poſſet lectos viros. ad inquirendum Eliam, terris exem-
tum, 2. Reg II, 16. ur Eliſæ ſchola centum conſtare viris, c. IV, 4 3½. Hi
porro diſciplinæ eorum alumni, filii Prophetarum vulgo ſalutabantur,
appellationisque illius veſtigia in Apoſtolica quoque ſi liorum compella-
tione, I Joh. I, I. Gal. IV, 19. &c. deprehendere ſibi i interpretes viden-

tur, quanquam longe prius, in utriusque populi captivitate, iſthæc gymna-
ſia juxta ac exercitia prophetica expirafle, haud abs re credantur. Con-

fer, quæ & de ſcholis, & de filiis Prophetarum, in eundem, quem paucis
complexi ſumus, ſenſum, polixe commentatur Campeg. Vitringa lib. I.
de Synagoga vetere P II. eop. 6 & 7. cui Jacobi Altingii duas adde oratio-
nes, quarum altera Academiarum Hebrkzarum, altera Promotionum Acade-

micarum apud Hebræos hiſtoriam, ad mentem Judæorum erudite exequi-
tur, Tom. V Otp. Heptad EVIII. p. 240. qg. Ceterum, quam inepte Bellar-

minus ex his Prophetarum ſcholis Monachatum demonſtrare ſatagat,
Petr. Molinæus docuitin Vate L.l. e. g bSτᷣ. “ IxX.

–

—

— —

—„b

— — —

—

— —, — —

—

——, ˙. ——

VETER. TESTAMsRk!˖ ˖ A 21

“ Ahlteram diximus præparationem mentis, ad doni Prophetici reci- De Pro-
“è”JD piendum influxum, Muſicam, tam aſia voce, q am inſtrumentis & fidi- phetis in
ð bus modulantem. Ubi quidem notamus, eam partim ad Prophetarum genere.

exercitia & munia partim ad diſpoſitiones pertinere eorum, qui huic ſe Muſica
muneri deſtinabant. Partes enim haud exiguas Prophetiæ conſtituiſſe

. carminum ſacrorum, & compoſitionem, G&Æ mo dulatatn recitationem, in-
ſpirante Dei Spiritu factam, ex iis apparet, quæ ſupra diximus G. I. &
D eeyemplo Mirjam Prophetiſiæ Exod. XV, 20. Deboræ Jud. IV, 4. chori
Prophetici I. Sam. XIX, 30. Davidis cumprimis, & Aſſaphi, Hemanis

. atque Jedithunis I. Chron. XXV, I paſſim confirmatur, adeo, ut genti-
lium quoque vates, verorum Pr ophetarum morem ſecuti, Poêſin & Muſi-
cam manticæ ſuæ partem cenfer ent. Sane, cum Porphyrius: in Epiſtola
74 Anehbonem obt lervaſſet, G 1G Eis 5αιι⅜ο ναο T,1π aur&α A.αρανντο

5 2 46ν⅓ποο 7 ταα7, io⸗ 4s²8 6,8ασ, cerτ— οοαr
. 7,6 eτοoρ,., 6ν r aſi, *A r Xναα 6t,, 0 6 MyroEovreg, eſſe quosdam
æg iis, qui ecſtaſin patiuntur, qui ita afficiuntur, quoties audiunt vel edmhala,
vet ipmbana, vel certunmn uoadam melos; Quales Junt Corybantes & Subazii,
JJM GO matris Cebeles mölſtæ; in inveſtigandis ejus rei caufis, & demonſtranda
W Muſicæ, in qua divini aliquid ponit, ad afflatus divinos convenientia at-
ue virtute, copioſus eſt Jamblichus Sect. II. de myſterüis cap. 9. bP. Gg.
. Ingens tamen hic differentia intercedit, inter eos, qui numine incaleſcen-

tes & agitati, carmina ſacra fundebant, de quorum Prophetica dignitate
nemo facile dubitaverit; & eos, qui hymnos Propheticos, ab aliis compo-
ſitos, ex arte ſaltem decantabant, quæ Muſicorum erat fundtio in taberna-
. ulo & templo, cultui publico vacantium, & ipſo Davide autore, in certas
difinctorum claſſes, quos omnes Prophetas dici, aut prophetaſſe legi,;
Præter ſupra dictos Affaphum, Hemanem, & Jedithunem, redte negat
p. Seb. Schmidius Comm in 1. Sam X, quæſt. g. n. 7. 304. ſJ. Sed vero
P æterea carmina facra, adhibita modulatione Muſica, ſæpe eum in finem
recitabantur, ut concentu iſto excitata mens Prophetæ, & velut reſerata,
inſtinckui divino facilius pateret; aut compoſitis, ſedatisque affectibus
, tfrrrranquillior redderetur animus, & diſponeretur, quo minus obicem Spi-
. ritui vatidico poneret. IIluſtre præbet ejus rei documentum El liſa, qui
2. Keg. III, I5. commotam ira mentem, fidicine accerſito, ſedabat Pprius,
quam propheticum reciperet influxum. Turba illa Prophetarum, in
quam Saulem incidifie I Sam. X legimus, fine haud alio aulædum & ci-
thariſtam ante ſe agebat, quam ut Muſico concentu animis inca leiceret, &
S SDJð ad

De Pro-
Phertis in

Contra
Collinum.

22 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ad ceœleſtes ſanctasque raperetur meditationes. Hinc ſcite b Seb. S chmi.
dius loc. Cit. Coliigo, inquit, Prophetas Doctores ompoſuiſßſe olim Hymno 5
& Pſalmos, illosque præiviſſe canendo diſeipulis ſuis. gni ſilii Prophetarum

divebantur! Juper diſcipulos auten, um audirent Doctorum vantun inet⸗

Pientem, 7 veniſſe Kpiritum Sankctum, ut cum Dodtore vanerent accurate & har-
monice, quæ prius non audtverant & Aidicerant. Ita certe de Saule juxta
verba textus I. Sann. X, 10. dicendum eſt« & manifeſtins etiam vult, quod de
eodem extat infra cap. XIL, 24 Jqg. In conſimil fere ſententia, bartau am
multum de uſu Muſicæ in ſcholis Propherarum diſcey Praſſſet, tander ac,
quieſcit Vir doctiſſ. Eduard. Stillingfle & Origin. Sacrar. Lib. I. s. I
G. 6. 7. . Ubi tamen non tam concentui Muſioo, quam carminibus, quæ

canebant, acris, quibusque vel ſupremum celebrabant Numen, vel ar-

dentif ime invocabant, virtus iſta, animum diſponens, adicribenda vide-
tur. Precum enim uſum plane eximium, ſacrisque vatibus, cum futura
Vel füper erhaturalia ſibi revelari exoptarent, ſolemne em fuiſie, ex Jer. XLII,.
4. Dan. IX, 3. , 18. & paiſſ im eſt maniteſtum. Hinc ipfe Deus ad Je-
remiam c. XXXIII, 3., invoca me, inquit, & reſiondebo tihi, ge indicaba
tibi magna & ab ruſa, guag non noviſti. Impius hic prorſus & profanus eſt
autor lib elli, de libertate cogitandi, quem Rnron. Collin um haud abs re
credi jan alias obiervavimus, cump. 225. Muiicæ potum largiorem addit,
niosque Leophataun a in ſche lis ſuis fidibus ca mnere, & large Otare edo-
Rtos tradit, quod utr amque e hanc præparationem vel maximne conducere
crederent dohtinendunn Spiritum Propheticum: teſtemque ejus rei ci-
tat Henr. Dodwell um, qui diſſert. de jure Laicoracn ſfacerdotali cab. VII.
§. 7. , 55S2. corforeis id genats auxiliis Judaos ufos eſſe ad DAeHiencuin Pi-
ritum Prepheticum, pro certo ſupponit, nec alio id conficit argumento,
quam quod Muſicam adbibuerit Eliſæus, cibum ſilii Eſavi, & vinum ſenior
Maacus. Etſi vero Dodwello longe alia mens eſt & occaſio, qua iſta tra-
dit, cujus quippe ver ba mutilate & extra contextum, mala fide in alienam
prorſus ſententiam rapit Collinus; uterque tamen in eo turpiter halluci-
natur, quod Dibacitatein vinique hauſtum, Spiritui divino vel maximead-
verſum E Eph. V, 18. in Præpare ationibus numerat, ad enthuſiaſmum ſa-
crum & Drophe ticum concipiendum. Nullo iſtud vel promiſſo, vel
exemplo e ſacris demonſtrari poreſt, quin temperantiæ potius & ſobrietati

dediti Prophetæ, in ebrietatem acerbe leguntur invecti Eſ. V, II. ſqq.

Joel. I, 5. Amos VI, 6. ſqq. maxime vero Eſ. XXVIII, 27. ſq. Iſaacus
vero, ſenio & infirmitate fractus, non ad ebrietatem, ſed ad colligendas
vires Gen. XXVII, 25. paululum vini hauſit, quod prandium id poſceret,
non

multiplex depreh nenditur ab eruditis, ut naturalem aliam nuncupent, cauſas

VETER. TESTAM. 23
nonut Spiritum Propheticum impetraret. Sed eo tendunt omnia Colli- De Pro-
ni commenta, ut religionem omnem ludibrio exponat, & evertat phetis in
. X. genhere.
Tandein quoque aliquam, licet non omnibus communem, mentis ecſtaſt,
præparationem, ad recipiendum g gratiæ Pr opheticæ influxum, ecſtaſin ar-
bitramur, talemque mentis emotionem, qua, excluſo ceſſanteque exter-
norum ſenſuum miniſterio, mens tota profundiſſimæ ſublimium & divi-
narum aut futurarum rerum meditationi vacat, eprumque, quæ in corpo-
re aguntur, prorſus ignara, varias intra ſe imagines conſpicit, ſi ſive myſti-
Ccas rerum ſil iguras, a Deo ima ginationi infixas; vel Deum iplum aut ange-
lum, verba ſecum facientem, ac de Præſemibus. aut futuris edocentem,
percipit ac a audit. Auguſtinus ad Simplician. lib. II. quæſt. 1. I. IV. Opp.

Z. Oca2. ita definit. Ecſtaſin nonnulli Latini Kuborem intorpreronrur, mirum

l proprie, 6d; vieine tamen, cum ſit mentis alienatio a ſenſibus corßoris Al
Niritus hominis divino Spiritu aßfumtus, capiendis akque intuendis ima-
ginibus vacet; ſicut Danieli demonſtratum eſt, quod non inte igébat, &
Petro illud vas Jubmiiſſum de eœlo, quatuor linteis. Eaque tam vVaria & gäæ vel
natusralis,
Phyſicas agn oſeentem, qua vel ex morbo, vel nimia meditationum inten-
ſione, homo ab adu ſet ü im externor um abſtrahitur, ut vel Dihi! ornick⸗
no, vel valde tenuiter videat, audiat, ſentiat, imo ambiguum quan
ſit, an vita ſit ſuperſtes; de qua vid. Caſp. Schottum Piyf. cariogſ. is. 1.
Mirab. c. 5j. p. 125 dg. al liam præternaæturalem, ſive diabolitam, qua Spiri vel diabo-
tus nequam Varis impedimentis objectis, & Præſtigiis ſenſus exteriores licea
ligat, ut exanimes appareant ita aflecti, mentique miſere ſic de cept torum
varia inſufurrat & ingerit arcana 3 cujus exempla Peucerus de echt ih. Ae
Divinatione, & Bod linus Damonom. lib. II. c. y. alium den n ſuperna-
turalen atque divinam, Jqua Deus in revelandis mnzſteriis! ſuis, ve el
turis, animo Prophetarum repræſentandis, utitur; quarum ultima tantum
hujus eſt loci, qua Bileam Num. XXIV, 3. 4. Ezech 1c. VIII, 1. ſqd. Pe-
trus Act. X, 10. II. Paulus Ac. XXII, 17. aliique vates divimi le guntur
gaviſi. Neque tamen inde cenſendum, omnem Prophetarum viſionem,
us extra ſomnum ipfſis contigit, non niſi per ecſtaſin eyeniſſe, quod qui-
dem e Judæis Maimonides in viſio ionis, quam dedit, deſcript jone . II. Mo-
ye Nevoch. cap 4l. P. 3o7. & e Chriſtianis celeb. Vitringa i in T'ypo Dodtr.
Prophet. cap. II. G. y. P. II. ſat clare innuere videntur, cum vel Moſis viſio
rubi ardentis Exod. III. aliaque refragentur exempla. Hæc autem ecſta- a raj tu dif
ſis divima ſcholaſticis paſlim & interpretibus Scripturæ diſtinguitur a cernenda.
raptu

ebus fu- vel divina;

G
ie

4 INTRODUVCT. AD LIBROS EIDLICOS

De Pro-
phetis in
genere.

raptu, qualis Pauli verbis perquam emphaticis deſcribitur 2. Cor. XII, 2 2.
3. 4. ipfſum tamen diſcrepanti?z momentum nonidem conſtituunt omnes.
Thomam ſi audiamus, ille II. 2. quæſt. 176. art. 2. ita determinat: ecſta-
Jis ſemper importat exceſſum a ſeipſo, ſecundum quem ſcil. aliquis extra
Juam ordinationem bonitur. Sed rabptut ſaperaddit violentiam quan-
dam, quundo nimirum rapitur in id, quod eſt diverſum ab eo, in quod
jus inclinatio tendit, & ita barit violentiam non quidem e ratione ter-
mini, ſed modi. Rurſum Gisbert. Voëtius P. II. Diſput. ſe lect. p, 1040. H.7.
ex aliorum ſententia ita diſcriminat, ut raptum latius Patere, ecſtaſin vero
ſpeciem quandam, raptus dicat, quæ fiat appropriatus in mente. Sed ſi
dicendum, quod res eſt, plus dicit raptus, quam ecſtaſis, ille cumprimis,
quo Paulus in tertium cœlum ſe memorat translatum; & ecſtaſin quidem
quandam, ſed longe eminentioris rationis, nec omnibus Prophetis com-
munem, involvit. Iſtud demum adhuc addo, quod, cum ecſtaſin ad præ-

parationes animi Pr ophetarum referimus, apræcedentibus Ha longo di-

ſtet intervallo, cum illæ in hominis ſitæ ſint poteſtate, quibus obſtacula re-

moveat, dono pr rophetico obicem poſitura; hæc vero divinum ſit me-

dium, ab ipſo Numine ad præſentandas animo prophetarum ſpecies quas
dam immiſſum, neque tamen prophetiam ipſam conſtituat vel abſolvat,
ſed mentem ſaltem ad recipiendum eam diſponat & aptam red dat.
Subje um E his ſacil lli XI. ſthæc ſit,
Prophetiæ X his itaque acile colligitur, quod hominum æc ſit, non ange-
ſunt orum dignitas, Prophetiæ gratia ornari. Quanquam enim angelorttn
miniſterio, in revelationibus ad homines deferendis, uſus quandoque
bpomines Deus O. M. legatur, ut ſupra vidimus G. 7. porro quoque angeli ex viſio-

ne Dei beatifica Matth. XVIII, 10. nec non ex revelationibus eccleſiæ fa-

ctis, tum etiam ex vaticiniorum eventu, progreſſu temporis multa hauſe-
rint, quæ ipſos antea latebant, adeo ut multiformem illam ſapientiam Dei
per eccleſiam, imperiis ac poteſtatibus, quæ in cœlis ſunt, notam factam
Paulus Eph. III, 10. perhibeat: nuſpiam tamen in Scriptura, Propheti-
cum vel domum, vel munus, vel encomium tributum ipfis deprehendes.
Pertinet huc, quod de angelo, h. e. Propheta &v ao0α νασαιαιιudic. II.
ad Ifraelitas divinitus miſſo Auguſtinus quæſt. XXXI. in Juaic. T. IV.

Obb. p. 307. obſervat. Nomine virorum ſolere abbellari angelos, notum

eſt; quamvis eum, qui eſſet angelus, abpellatum eſſe Prophetam, non facile,
Jſeu evidenter occurrat eum ſane, qui Propheta eſet, didum angelum legi-

mus. Quin potius, prout ad gratiæ regnum, non gloriæ, divinum iſtud

beneficium ſpectat: ſic hominibus quoque, in regno gratiæ agentibus,
ejusdem

lo⸗

.

I-
d
er.

0
11

is,

4 —
ͦͦ —
S

VTrTER. TESTAAMA. „

. „.
———
1 .

ejusdem Deus concredidit facultatem & uſum, ita tamen, ut pro odα
ſux libertate tam viros, quam fœminas, tam rudes, quam literarum peri-

tos, tam pios, quam impios, ccœleſti iſthoc munere mactarit. Ita quippe

De Pro-

Pphetis in
genere-

ſequior quoque ſexus, cui publice in eccleſia docendi facultatem denegat neriusque

Apoſtolus I. Tim. II, 12. Prophetiæ tamen dono in utroque Teſtamento Texut,

ornatus a Deo legitur; quemadmodum Mirjam, Moſis ſororem Exod.
XV, 20. Deboram Jud. IV. Hannam, matrem Samuelis, I. Sam. II. No-

sdjam Neh. VI, 14. Huldam 2. Reg. XKXII, 14. 2. Chron. NXXXIV, 22.

Hannam viduam Luc. II, 36. & quatuor virgines, filias Philippi Diaconi
Ac. XKXI, 9. Prophetiſias ſacra fert pagina, & Paulus mulierum in pu-
blico eccleſiæ Corinthiacæ cotu prophetantium mentionem injicit
I1. Cor. XI, 15. Sane Joêlis promiſſio c. II, 29. filias & ancillas, & ſequio-

rem adeo fexum, in Propheticæ dignitatis faſtigium collocat. Ceterum

Rabbini, dum ſeptem Iraelis Prophetiſias numerant, Mirjam, Deboram,
Annam, Abigailem, Holdam, Eſtheram, circa ſeptimam ancipites hærent,
cum alii quatuor obſtetrices gyptias in ultimum locum reponant, alii
Saram nominent, alii Juditham, quas ipſorum nænias vide ap. Scip. Sgam-

batum Lib. I. Archivor. Vet. Teſt. Tit. EI. p. 269 ſqg. Præterea non tam

eruditione, Proſapia, autoritate humana, vel potentia pollentes, quos ta-
men nec omnino excluſit, quam humiles cumprimis, iliteratos ac Idiotas
Deus ad Propheticum adhibuit munus, eligens quæ ſtulta ſunt mundo, ut

pudefaciat ſapientes, & quæ ſunt infirma mundo, eligens, ut pudefaciat va-

eriam ilit.
terati ac
tenuss,

lida, I. Cor. I, 27, Non ergo Moſen tantum, in omni ägyptiorum ſapien-

tia regiis ſumptibus innutritum, non Jeſaiam ſolum, illuſtri prognatum
ſanguine; ſed Davidem quoque paſtorem, & in paternis ædibus negle-
Rum, Eliſæum agricolam, Amoſum pecuarium & ſycomoros legentem,

Jeremiam admodum juvenem, nec multo rerum uſu ſubactum, Propheti-

co Spiritu implevit. Quod probe perpendens Gregorius M. Hom. XXAJ.

in Evangelia I. I. Opp. b. 17 59. Ecce, inquit, apertis fidei oculis David, Amos,
Danielem, Petrum, Poulum, Matthaum intueor, & ſanctus iſte Spiritus qua-
lis ſit artifex, conſiderare volo, ſed inipſa mea conſideratione deficio. Implet
namque citharædum puerum, & Pſalmiſtam facit. Implet baſtorem armen-
tarium, ſycomoros vellicantem, & Prophetam facit. nplet alſtinentem pue-
rum, & judicem ſenum facit. Implet piſcatorem, & prædicatorem fucit. Im-

Plet perſecutorem, & doctorem gentium facit. Iinplet publicanum, & Evan-
geliſtam facit. O qualis eſt artifex iſte Spiritus! Nalla ad diſcendum mora:

agitur in omne, quod voluerit. Mox, ut tetigerit mentem, docet: ſolumque
terigiſſe, docuiſſe eſt. Nam bumanum animum, Jubito ut illuſtrat, immutat:
D abnegat

Curpz. Pars III.

26

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pro- abnegat hoc repente, gquod erat, & exbibet retente, quon non erat. Porro et-

phetis in
genere.

iam, quemadmodum ſacerdotalis dignitas in eos nonnunquam incidebat,
qui pietate profligata, variis ſeſe ſceleribus inquinabant, ut filiorum Eli &
Caiphæ exemplum, atque tot teſtantur Sacerdotum increpationes, apud
Jeremiam & alios obviæ: ita prophetiæ donum interdum iis quoque con-

ceſſum videmus, qui carnis mundique illecebris priſtina vitæ ſanctimonia

abripi, & in transverſum ſe agi paterentur. Unde Clementinum, ut vulgo,

ſed perperam jactatur, in Conſtitut. Apoſtol. lib. VIII. cap. 2. ſcitum: &re
s τοςνανοοσ α‿ ααςα οα Hιοον*uv “Xααιινταιοσ 4 Yαο
BæX&αhιτN% nv⁸⅛1αα0ο ανs οοορε rει s*, νοσαααςι . Nec omnis, qui
prophetat, pius eſt, nee omnis, qui Dæmones expellit, ſandtus. Etenim & Ba-
laamus ſilius Beoris, vates, Prophetavit, licet impius, &c. edit. Clerici p. 389.
Nam & Saulum hoc chariſmate ſub regni ſui auſpicia inclutum, rebellione
ac inobedientia adverſus Deum, & invidia atque implacabili adverſus Da-
videm odio, paulo poſt conſcientiam conſpurcaſſe; & Bileamum, dono
quidem ac munere omnino Prophetam, impium tamen, mercedis injuſti⸗
tiæ amantem, & maleficum ſacra oracula ferunt 2. Petr. II, 15. Judæ v. II.

Tam excellentia quidem & præclara dona, quale iſtud Prophetiæ eſt, non

facile dixerim in impios conferre Deum, prout & in quantum impii funt:

concredita tamen olim, cum melioris adhuc frugis eſſent, non ſtatim ab

iis, in quantum organa funt eceleſtæ, auflerri, licet ab obſequio Dei fœde
defciſcant, vel Judæ proditoris exemplum demonſtrat, quem haud dubie
miraculorum & evangelizandi dono. æque ac ceteri diſcipuli Chriſti Luc.
X, 17. inſtructum, avaritia tamen & hypocriſi inquinatum circumtuliſſe
mentem, ante quoque, quam proditionis confilium iniret, ex Joh. XII, 6.
apparet. Cum enim hypocritarum quoque ſint vera miracula, Chriſti
nomine ac virtute edita, Matth VII, 22. quidni & reliqua miniſtrantia
dona, in quibus Prophetia locum haud infimum tenet? Nam & impiorum
miniſterium falutari gaudet fructu, quod contra Donatiſtarum veterum
ac recçentiorum furores Aug. Conf. Art. WIII. & Apolog. b. y. Seriptu-
ræ innixa oraculis, folide evincit; hine non ad impietatem ipforum, aut
ad perſonæ qualitatem, ſed ad præclaros minifſterii ipforum fructus, uſum-
que in eccleſia organicum Deus reſpicit, quando impiis & concreditum
olim munus facrum, & collata ipſis dona conſervat; velut heroicam
iſtam, & humana longe auguſtiorem Spiritus virtutem, conſervabat Sim-

oni, ſcelere haud uno graviſſime inquinato, non ut luxuriei & impierati

ejus autoritatem hoc pacto aut privilegium conciliaret, ſed ut ejus ope ac
manu ſalutem populo ferret, ab hoſtibus tantum non oppreſto. Ea enim
S prophe-

—.

1C.

ili

VETER. TESTAM.

prophetiæ, quæ ceterorum eſt donorum anickrantium natura, ut ex ſe & De Pro-
per ſe non ſanclificet vel ſalvet, quos inſtruit ac ornat, ſi fidei & bonæ phetis in
conſcientiæ illi faciant jacturam; nec dignitati ejus divinæ quicquam genere.
decedit vitio miniſtri aut prophetæ, cum Bileami de Meſſia, & felicitate
eccleſiæ Judaicæ, oracula ſibi conſtiterint, omnique excipienda fuerint
veneratione ac fide, Num. XXIII, 9. 10. XXIV, 17. 18. 19. animo licet
ſubdolo, & auri ſacra fame infecto, prolate: que ut hodienum vel di-
gnitati, vel virtuti Evangelii nihil quicquam impietate adimitur Miniſtri,
modo ſincere proponat. Confer Pſ. L, 16. ſqq. Matth. XXIII, 2. 3.
Viderit ergo Gisb. Voëtius, quomodo aſſerto ſuo ſidem faciat, quando
7. II. Di ſp. Jel. y. §. G. p. 1044. nimis audacter pronunciat, quod omnes quod con-
Prophetæ proprie d'Ci faerint ſervi Dei, & conſequenter ſalvati, Luc. MII. tra Gith.
25. & lubrico fandamente iſti ſalutem Salomonis ſuperſtruit. Deiis enim osα
Prophetis omnibus Salvatori loco cit. ſermo eſt, qui fideles in ſervitio Dei c ude⸗
Perſtitere, adeoque ad Paulinum Sanctorum V. T. catalogum Hebr. XI, re
ſpectant; ita tamen, ut alios, qui a Domino deſciverunt, ſuaque ipſi culpa
ſalute exciderunt, a prophetiæ, qua gaviſi ſunt, gratia non excludat, quod
ex allato Bileami exemplo, tum & ex Chriſti verbis Matth. VII, 22. con-
ſtat. Sed in Prophetæ encomio nimis &αριαι½ Vοοius eſt, quando §. 12.
. 1ov1. Prophetas analogice ſaltem dicendos exiſtimat OQeoρταεοIlos, qui
inviti prophetabant ex voluntate Dei, non ſua, nec iĩpſi intelligebant, quid
dicerent, ad quos Bileamum refert, Saulem, Cajapham; contra veros
Prophetas & geonosn eos ſolum, qui volentes & vaticiniorum ſuorum
probe gnari loquebantur. Bileamum enim Prophetam Scriptura non ubi de Bi-
modo ſalutat, ſed vaticinia quoque de Meſſia, florenteque Eccleſiæ ſtatu leamo:
demonſtrant. Nec divina Jehovæ conſultatio & collocutio Num. XXII. .
9. ſqq. nec Spiritus Jehovæ aſliſtentia c. X XV, 2. nec divina verborum
in os ejus poſitio c. X XIII, 5. dubitare ſinunt, veri nominis Prophetam
fuiſſe. Neſciviſſe vero ipſum, quid diceret, univerſa non patitur hiſtoria,
quæ oraculorum ſuorum probe gnarum ac intelligentem haud obſcure
docet. Potior ergo mihi ſententia Hieronymi videtur, vel quisquis autor
fuerit Quhion. Hoebraicar. in Geneſin I. IV. Opp. f. 96. D. cui Bileam ille “ ð
divinls Primum vir Janctus & Prophetés Dei: oſtea per inohedientiam &
deſiderium mumerum, dum Iſrael maledicere cupit, divini (— p Joſ.
XIII, 22. 3) vocabalo nuncupatus creditur. Et Pr ophetam quidcmveni Dei,
ſed avarum & improbum fuiſſe, prolixe demonſtrat b. Gerhardus Com-
ment. in 2. Petr. II. Sανnνσνο οινισν 4. bP. 25. quanquam non neget, lucri cu-
iclitate impulſum, quandoque etiam illicitis divinationibus fuiſſe uſum,
D 2 PPrſer-

Phetis in
genere.

28 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

præſertim cum inter infideles, Demoniorum cultui deditos habitaverit.
Conſentiunt Judæi, quibus Bileam, dum pius & bonus fuit, per Spiritum
Sanctam, ceu ſecundum prophetiæ gradum, locutus, ap. Maimon. More
WNevoch. P-

ita habent: inſiciandum tamen non eſt, eum prophetiæ dono fuiſſe præditum,
eo tembore, quo Dei cognitio in Syria nondum benitus eole verat. Quam vis

enim malrit impgſturis & fallueiis uti conſueverit, a Deo tamen, non a , demo-

niis, conſilium & bprænotionem futuri petiit ac conſecutus eſt: Deusque eum

in viſtone nocturna non minus familiariter compellaz, quam unum e ſervis
ſuis. Sed hæc de Bileamo; ex quibus facili negotio deſtrui poterit pro-
lixus ille verborum juxta ac momentorum apparatus, quem Vir doctiſſi-

mus Joh. Rainoldus in Cenſura libror. Apocrybb. præiect. zot. edit. Oppen-
heimenſ. 1. II. p. 10 90. ſqq. contra Tertullianum, pro vera Bileami pro-
phetia ſententiam ferentem, adornat, ipſe tantum magum & dæmonis
icſe miniſtrum cenſens. Alia vero eorum eſt ratio, qui ad breve ſaltem
temporis ſpatium ea gaudebant facultate, ut vaticinium unum vel alte-
rum, ſæpius quoque ignorantes, ederent, quos utique in Prophetarum
cenſum referendos negamus. De quibus haud dubie intelligi vult b. Dan-

hauer im Scheide⸗und Abſage Brief P. I. uæſt. VI. p. q. p. G. ſq.

ubi perenne Spiritus Sancti lumen Propheticumi impiis negat, eoque no-
mine Prophetarum encomio indignos cenſet, qui, cum ſceleribus eſſent

immerfſi, aliquali velut radio colluſtrati, una vel altera vice Prophetis ſi-
mile quich, Paterentur aut proferrent. lpſe enim alias Hermen. ſac. P. 416.
Na. hominem etiam profanum, imo aliquando etiam impium & fele-
ratum, Prophetiæ compotem fieri poſſe exemplis demonſtrat, & tuetur.

Sic Caiphas, licet Spiritus Sancti inſtinctu talia de morte Chriſti Joh. XI,

50. proferret, quæ materialiter ſaltem prophetiam in ſe continebant,
qu am ipſe tamen ignoraret, Prophetæ fane titulum non meretur. Bene

& fapienter in hanc ſententiam pronunciat Auguſtinus, ad Simplicianum

1. II. Quæſtion. ex libris Regum qu. I. T. IV. Opp. b. O.2. Tantum diſtat inter
Prophetiam PFrophetarum, Kcut HMaias, teur Jeremias. & ceteri bujusmodi

Juerunt, atque iſtam tranſi⸗ Ttoriam, quæ in Sau! (vel in Ca japha potius) appa-

ruit, quantum diſtat inter loquelam bumanam, quam loquntur bomines, & cum

eadem loquela humana propter neceſſarium prodigium aſina locuta eſt, in gaa

Nichbas Balaam Pr lcta: vaccepit enim hoc ad Tembus ad,. TJumentum.

1

XII.

.II cap. ELV. p. 3i. traditur, ſed degeneraſſe poſte. d
in divinatorem Et e Reformatis ſuo in Academia Ultrajectina antecefo-
ri contradicit Witſius, cujus verba Lib. I. Miſcell. Jſacr. c. 10. §. 3. b. 775.

— — — — -——ẽ

— — — —

— ce ☛ ——

VETER. TESTAM. 29

Sed ardua adhuc quæſtio reſtat, an prophetiæ donum in prærogati- De pro-
vis illis eccleſiæ Judaicæ fuerit, adeo, ut extra illam verus jehovæ Prophe- phetis in
ta exortus nullus ſit? quam ut affirmemus, haud una ſuppetit ratio. Suc- lauper ia. “
cincte & graviter b. Hülſemannus in Prolegom. Comment, in lIlerem. cap. I. men in eæ
