Ptorit)
deblat
NWl
jorisle
tor 4
futilis
Des ſug
ſeript
kumm ec
inter in
transm
Velute
ſeito⸗
0 Prer

N ripte

XI. 2
Kompat
ri de⸗
que
D Eels e
imee

utina.
VII,
dech,
dente
inflo-
Anifi⸗
deum,
epre.
ot, ue
t, quam
Unt duſt,
nerpre.
ncio in⸗
herzdl-
raſſe di⸗
firnina-
droliwio⸗

1 duten.

. onten⸗
.

iriſeri
Mudrt
t virumn
nem, 9
elk-
avit in
au ppe.

1.:

mitulerit.
elifen
niſuntſ⸗

ſos fuiſe, .

Kalſtun
ctimmina-
olicur.
ſchec
en Ehoc
Alegato

eætiam omnes contineri ſeal eas tantum

comparatum eſt,
rio dicata, alia vero, eaque numero pauciſſim

vrTR. TESTAAM. 77

allegato loco, convicium facere ſcripturæ ſategerunt; quam autem impe- De Hoſea.
rite, ex dextra & genuina hujus capitis interpretatione, manifeſto liquet, u ᷣ S
Demum vero, quod mireris, Pontificii quoque, præeunte Bellarmiao ib. 4 e Kee.
2. de Verbo Dei cap. i. hoc ipſum Prophetæ factum, in pejorem rapiunt
Partem, & eoο detorquent, ut invidiam ſcripturæ concilient, & ad ſcandali
evitationem Laicos ab ejus lectione arcendos eſle demonſtrent. Hi
omnes, aliud agentes, autoritatem libri obiter convellunt. Sed propius
eandem attingit, quamquam ſaltem per cuniculos ſubvertere molitus,
Spinoſa. Poſtquam enim Tract. Theol. Polit. 6ap. X. p. 125. de Prophe & ab inſi-
tarum libris in genere præmiſiſſet: rum ad hos attendo, vides prophetiar, dAiis Vino-
guæ in iis continentur, ex aliis Vibris collelktas fu, Ge, neque in hiſce eodem or- I⸗
dine ſomper deſcribi, quo ab' ibſis Prophotis Jicta vel ſeriptæ fuerunt, nequé
guas Vinc illinc invenire potuerunt:
Juare hi libri non niſi ſragmenta Propbelarum ſunt: deinde a reliquis ad
noſtrum ſigillatim progreflus, pag. ſeq de Hoſea, inquit, non terte dicere
poſſumus, quod plura ſeripſerit, Zuam quaæ in libro, qui ejus dicitur, conti-
nentur. Attamen miror, nos ejus plura non babere „Jui ex teſtimonio ſori-
ptoris plus quam ocoginta quatuor annos prophetavit. (Quo conſilio talia
deblateret 40d ⁸½⁵2⁵ , facili conjectura aſſequi datur, ut Hoſeæ liber
mutilus hinc & mancus colligatur, & 6ονιια τοαοπαuHJglXrτιον Cma-
joris longe ac ampliſſimi operis cenſeatur, quod plus quam octoginta qua-
tuor annorum viſiones atque ſermones fuerit complexum.
futilis iſthæc ſit ratiocinatio, affatim ex eo patet, quod Prophetæ concio.
nes ſuas non omnes literis mandarint, ſed eas ſaltem canoni inſeruerint
ſcripturæ, quas Deus O. M. pro immenſa ſapientia ſua, omnium tempo.
rum eccleſiæ deſtinabat uſihus, eaque propter non ad perorandum folum
inter ſuos, ſed & ad referendum in commentaria atque ad poſteritatem
transmittendum, ſingulari Spiritus ſui inſtinctu, ſuggerebat & inſpirabat.
Velut enim de Chriſti Servatoris dictis & factis,

ea ſaltem ab Evangeliſtis
ſcripto ſunt comprehenſa, quæ e re eccleſiæ ommi tempore futura non mo-

do prævidit, verum etiam Perpetuis fidelium uſibus dicavit Deus, cum ſ

Sed quam

fſeripta ejus oſſent ſengula, mundus vix caperet, qui emerſuri eſſent, libros, on.

XXI, 25. coll. cap. XX, 30. 31. ita pariter cum vaticiniis Prophetarum
quorum alia orali præconio, & præſenti tantum audito-
a, in perpetuum fidei morum-
que canonem relata fuerunt. Neque enim voluit immenſa librorum copia
Deus eceleſiam obruere ac onerare, ſed Paucis complecti, quæ ad falutem
animæ obtinendam, tum quoque ad fidelium ſuorum informarionem, ne-

Mm 3 ceſlaria

De Hoſea.

Chronolo:. Chronologiam magna jam ex parte confecimus ſupra F. III. ubi de

2

1 D

279 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ceſſaria judicavit. Hinc multi Prophetarum nihil omnino ſeripſerunt.
Sicut nec Apoſtoli omnes ſcripferunt, & Petrus diu Evangeliumprædi-
cans, pauca ſcripſit. Alios enim Spiritus S. ad ſolum eloquium, alios ad
eloquium & ſcriptionem libere agitavit. Potuit itaque Hoſeas per lon-
gum tempus prophetare, & ſcripto tamen prophetias paucas, quas Deus
canoni conſecraverat, conſignare, ita ut exiguæ molis libellum ejus, frag-
mentum ſaltem amplioris voluminis eſſe, hine non conſequatur.

ætate egimus Prophetæ. Nunc vaticiniorum quoque Chronotaxin
ſtruere, e re eſſet, ut in quæ tempora fingulæ quadrent pericopæ, quæ re-
gni ac eccleſiæ facies circa ſingulas fuerat, inde conſtaret, ſi quid certi in re
tam obſcura ſtatuere daretur. Generali quidem temporis notatione æta-
tem ſuam ſignavit ſtatim in fronte libri Hoſeas, ipſa vero vaticinia diverſa
ſignatis temporum intervallis non diſtinxit, ut vix conjecdturæ idoneus ubi-
vis detur locus. Pro ſingulari tamen, qua pollet, ingenii ſagacitate Vir
ſupra laudatus doctiſſimus, Herm. von der Hardt, & diſcrimen vaticinio-
rum hujus libri, & ſingulorum, qua edita credat, ætatem in Chronolog. &
Diſſertatt. ſuis ad Hoſeamindagare & explicare molitus eſt; cujus utut
non per omnia probemus conjecturas, in ſequenti tamen tabula Chrono-
logica, ad calculum noſtrum revoeatas, & charactere diſtinctas adjicie-
mus, ſi cui forte fuerint nonnullæ ad palatum. S

2–

A. Orbis. RG. ZUDAE. A.Reg.] A. Reg. REG. Ig RAEL. Synchroniſ.- re-

OD Judæ. iſrael. rum oxterar.
3197 USIE annus 4 30 IEROBOAMI
regni in conſortium
Pregni adſciti,

ſed ſolitarie re-
guantis, anno
19.H0O SEASLycurgus
munus ſuum Lacedæmo-
auſpicatur c. I,niis circa
I. & conjugi hæc tempo-
um Dei juſſu ra jura com-

. init, anno æta- ponit; juxta
. tis ſuæ ſive 24. Euſeb. lib.
1I aut 30. ſive ſe- 2. Chron.

40

3105

3202

32²⁰

runt,
tedi-
elion-

DeIS

frag.

Ubi de
otagin
guere.
tti inte
ne ta-
Aiverl
wbi-
gte Vir
lcinio⸗
us Utut
hrono⸗
hicie⸗

Mnide⸗
Xterar.

ure
edemo⸗
circ

tenpo⸗
UracofI-
it;juoti
eh i.

A. Or bis,

3199

23200

3202

3220

REG. 7UDAE

S

Joël ad bæc!
tempora re-
ferendus, ut
ut anno in
certo.

A. Reg
Judæ.

27

1

fTIilia Hoſeæ na-
ta. Vaticinium

A. ‚Reg.
IIrael.

31

VETER. TESTAM.

EEO. ISRAEI.

.

tium 21. Huc
brimust! jus Ii-
bollus te,
. I, I. in ſe &
.R tol am gentem,
circa nubtias
compoſitus 5
Dichert. VII. in
Hoſ. p. 6s.

HFHloſfſeæ natus,

PFilius Hoſeæ ſe-
cundus naſei E
Vaticini
um gquart um, &.
1I, F. 11. lit. Lor.
Jerobeam mo-
ritur,
αννρXν ,

tur.

c. 1 7. 4 I. vid.

torlium C. I, 6.
7. V. H //f. b. 73.

hinc

non admiſ-
ſo in thronum
Zacharia filio
ejus. Hoſeas
uxori ſaxea.
men amarz in

dixit dquk, &

regnolſraecliti

cundumflard

Filius primus

Vazicinium
eius ſecundum,

279

Gurbhronif re- De Holſer.
rum eazerar.

AmosbProphe-

ta cirea hæc
tempora in
regno Ifrael
clarus.

280

De Hoſea. 4Oehe

INTRODUGC 2†. AD LIBROS AIBLIGOS
RECG. 1SRAEL. ⸗ ve-

A. Reg.
Iſrael.

KEG, ZUDAE. s 4. kes. 5

1ticinio quintoc.
II, 1-23. Diſert

co exitium, va-

Prima rebudi-
andæ uxoris k

regni extermi-
unandi decre-

Diſ. p. 90.

divortio, & par

ewxilium regno

denunciavit,
vatic ſeptimo

diſſ. cit. bP. 9!.

regnat.
SALLUM
menſe uno re-
gnat.

Sallumo occi-
ſo, regno po-

pra P. I. b. 2)9.
Hoſeas in hor

cilia vatic.
edidit octavum,
c. IV, 1. 2. 2. V.

tum divinum
vaticinio ſex-
to, e. III, i. cit.

Dimiſit uxorem

c. III, 23.4. V.

ZACHARIAS
1 ſex menſibus

4

TuENACHEM,

raih éXzer’n r.

titur. Vide ſu-

renda illa regi-

8

Jententia &π☛

4

IDi. IX.p. oo.

A. Orbis

4,0 r

(e.

roniee.
exlerar.

H

Jadæ. IIfrael.

VETER. TESTAM.
REG JUD. A.Reg. A. Reg.

REG. IsRAEL.

In adverſarium
Juum, Amazi-
am, ſummum
Bethelis ſacer.
dotem, vatic.

renteit eakey.,

. num c. IVU, g-

evalgavit no-

10. Diſſ. eit. p.
102.
Ad Amaziæz &

tarum contu-
melias in Hoſe-
am, reſpondit
vatic., decimo c

Iololatriam pu.

Wje nacbhemi,

WIWſraelitico re-

104%.

blicam acriter
bperſtringit va-
tic. undecimo,
c. IV, 19.
Diſſ. cit. p. oy.
In kyrannidem

Iraelitas a ſa-
ciris Hlieroſo-
Iymitanis ab-
Nrabendi, va
tic. duodeci
mum, c. V, 1. 2.
cit. loc. Diſſ.

guo, ex idolola-
tria & publicis

Curpz. Pars Itl. NNANn)

4

Pſeudoprophe-

IWW., n =Iz. bP.

cum Juda diſ-

281

A. Orbis.

8

.

De Hofea. A. Orbis,

3245

3243

REG. Z UDRE. . Reg.
Judæ.

zeſa ias vati-

cinatur,

52

A. Reg.
Iſrael.

10

2. I.

ſidiis, auguratus

REG. ISRAEL.

exilium vatic.
decimo tertio, c.
V. 3. 7. v. Diſ.
cit. p. 106.
Infauſta utrius-
que regni conſi-
lia, Aſſvrior. re-
gis opem implo
randi, damna-

eimo quarto c.
V, g ſin. VI, 1
2. 3. Diß ÿ 107.
Menachemo
defuncto ſuc-
cedit PEKA-
IAH filins.
Hoſeas idolo-
rum cultum &
regni oonvul.
ſtones notavit
vatiec. decimo
quinto c. VI,
4-7. v. Di.X.
p. 119.

vit vatic. de-

INTRODUGT. APD LIBROS BIBLICOS

Synebroniſ.

rerunt exters

PEKAEHI, inter-

annis 20.
R Hoſeas in no-
vam regicidi-

Diſſ. p. 121.

empto Pekajah
regnum tenuit

um gravi inve-
dAus vatic. XVI,
e. I, S. 9. cit.

4, Orbis.

3W

26

—

ni,

23246

ret.
Ohbadias Pro-
pheta ſub

ACHAS pa-

tri othamo
ſuccedit.

Wahum ſub
Achaſo flo-

rus, incer-
tum quo
anno.

THAM fuc-

Achaſo cla-

enc⸗ A. Orbis. REC. gUD.

efuncto Uſiæ
filius J0-

Sub Jothamo
Micha Pro-
Ppheta clarus

34

A. Reg. A. Reg. REGC. SNAFI.

Judæ. IIrael.
1 2
16 „
I 17
4 1

daici inAſlyri-

VETER. TESTAM.

rex Afſtyrius,
magnam Dar-
tem populi ju-

am transtulit.

ablſiaelein Ju-

ruit Hoſoas va-

IHOSEA filius

per acerbo per-

ingraentes uo.
vos beotli molas

aam, quando
Pekahb & Rezin!
Hieroſolymam
obſeſſieri ebor-

tic. XiII. cap.

Deſinente, vel
te Pekæ.
Elæ, Pekacho

rege in convi-
vio regio per

inſidias con-
foſſo, regnum
invadir.
Hoſeas Prophe-

ta, novum illun
parricidium,
regno fatale,

Nrinxit vatic.
XIIII. c. VII,
7 - 7. Vid. Diſp. .

AI. V. 674*0.

Sub hoc rege,
Tiglathbileſier

VI, 10. II. cit.

1I8A. inchoan-

4

6

283

Synehronijf.
verutz eater.
Heſiodus,
ſecundum
quosdam

De Hoſez.

clarus ha-

betur, ap.
Euſeb. in
Scalig. beſ.

Temp. I, .

175. Roma
condli coe-

Pta.

A, Orbis,

2

2846 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Holes. AOtbis REG, 7UDG. [A Reg. A.Reg. REG ISRAEL.] Guchroni 40.

Judæ. fraal. rerum exter.
3277 HISKIAS (16. I. 133
rex Judæz, a
patre in regni
conſortium ad-
ſcitus,

32,99 „5ͤæ 15 Rex Eaſeoteam
frege Acgybti
“ sabecone egit
er Legatos, ut
ÿMU! ilius auxilio
Jugum exlute-
ret Aſſyrii. M 3290
Quod exitiale
fLadus, exilium
Aſſyriacum
praſagiens diſ-
1 Jſuaſit Hoſeas
Propheta vaea-—
ecc. XX. .
VII. S- W6. cit.
Pi. b. 3q.
Novum impen-
Leons Aſſvyriorum
bbeoezlum nuncia- ðèð zu
vit vatic. XX.
c PIII. 1-I. ”M
IX. 1-6. cit. Dig.
p. 140.
Apologiam ſuo-
rum libror. te-
uit , contra
adverſarios ca-
lumniantes, vat.

XXI. c. IX, 7.

A. Orbis.

ronik 4A, Orbis.
Xter.
3280
3281
bi⸗

EEC. 30OX.

Judæ.

A. Reg.

lſtaci.

dit.
Hoſeas indubi

VET ER. TESTAM.

REG. ISRAEL.

p. 1y.

idolomaniom
repetiit vatiec.

72 cit. oc.
Regno exitium
2
ex orräupta do-

quum indixit,
vatib. XXIII.
6. IA., 3 -17. cit.
Dic. p. Iaé.

Invectivam in

XXII. c. IX, 10-

drina propin

mariam obfje-

tarum adSalma-
naſſare impen-
Adens eitiim,

Ffinem monſtra-
vit vat. X II,
c. X, 16. v. Diſſ.
XIL. v. .
in obſidione con-
tinuata, publi-
cam jactantiam
de rogno invi-
10ο & ver Aſſy-
rium non va-
Nando, refuta-
vit vatic. XXV.
cap. X, 7. F.
cit. l p. 155.

Salmanaſſar Sa-

& mololatri

Huc refertur
n 3

N 2

Buebroniß. e- De Hoſes., “

285

runt, EXEerAS**.

A. Orbis.

De Hoſea, . Orbis.

REG. 70DAE

A. Reg.
Judæ.

A. Reg.
Ifrael.

PFinen

2

quoque vatic.
XXVI, e. Al. 1-
II. Cit. Log. pào.

XXVII. c. Al.

12. AII, 1:14,
cit. loc. p. 166.

prædixit vatic.

1XkXVIII. cab. à.,
XIII . XIV,

1. cit. lep. 171

ſum
Ifraelis.

In quem arbis

& regni finem,

ultimum lacry-

num, cap. XIV.,
21o. poſito ni-

mis & commi-
ſoratione ple:

2 86 INTRODUGT. AD LIBROS BIELICOS
AEO. 8RAEI.

Nec non vatic. I

rogni
proximum, cum †
line idololatriæ

expugnata Sa-†
pug „
maria, & exci-
regnum

triſteque exili-
um, Hoſeas va-
tic., dedit xK IX.

mirum, quod
ad urbis regni-
que excidium
vitam produ-
Xerit.

vitam finiit, in-
certum tamen,

* que anno.

Paulo poſt
1

—

yuehrottiſ. ve-
runs akerar.

7

vVII.

Ceor⸗
noni

1an
Mick
jent,
ſerv
c. V
ſolu
tnn !
Audr
tur,
le tr. 4
/X.
cOnſo
Schumn
repkel
ſteree
N
Cenle
nem
. Xll
broce
texti,
ticinio
tum an
lidello
Croza
Kiorin
MNde
Ane
Poſtd
Wen
Aliia
Atera
eX n0
aſe.

Nniſ be.
Xterar.

FII.

Illuſtr., Phil. Henr, Friedlibius in Obſerv, Bibl, e Reformatis Henr. Altin-

VETER. TESTAMAMAMAM. 28/
VII.

Cum duodecim iſthæc vatieinia in unum redegerint volumen Ju- De Hoſea.
dæorum Magiſtri, factum hinc eſt, ut in Maſora ſingulorum diſtinctam Partitio,

non inierint recenſonem, verſusque computarint, ſed totius ſaltem νsε
rv&Wν°οα rS numerarint capita LXVIII, verſus 1050. in quibus medius ſit

Mich. III, 12. Nos vero, ut hi libelli pari cum præcedentibus paſſu ambu-

lent, ſingulorum numerum inire non gravabimur. Conſtat autem Ho-
ſeæ vatieinium capitibus XIV. verſic. I 97. in quibus medium tenet locum
Cc. VII, 15. Partitionem diverſimode inſtituunt interpretes; alii generatim

ſolum indicantes, qualia do crinarum genera toto libro mixtim tradan-

Andr. Rivetus, ex quorum fententia totus liber duabus partibus abſolvi=
tur, I. inſcriptione ſ. titulo, 2. Prophetia ipſa, quæ (1) Ifraelitarum idolo-
latriam ſevere reprehendit, (2) graviſſimas ob illam comminatur Pnas,
(3) ad reſipiſcentiam ſerio hortatur, (4) pios prædictionibus dulciſſimis
conſolatur; quo enoſtris fere collimant b. Balth. Meiſnerus, & b. Joh.
Schmidius, qui ſolidam libri partitionem dari vix poſſe contendunt, quia
reprehenſiones, minæ, & promiſſiones, in ſingulis fere capitibus permi-
ſtæ recurrunt; alii paulo curatius vaticinium in diſtinckas ſecantes partes.
Quos inter b. Geſnerus, librum Hoſeæ continuo pergere orationis filo
cenſens in quatuor partes diviſit; in propoſitionem, c. I. in explicatio-

tur, in quibus eſt Amandus Polanus, & qui nerXν ααd enm ſequitur,

nem c. II-XI. in objectionum refutationem c XII. XIII. in eoncluſionem

c. XIV. Verum cum diſtincta, variisque temporibus edita oracula, hoc li-
bro comprehendi in propatulo ſit, vix ea ad unius, continua oratione con-
texti, operis ſeriem & leges revocari ſe commode patiuntur. Hinc pro va-
ticiniorum numero partes libri conſtituunt alii, quas tamen nitnium quan-

tum auget ſæpe laudatus nobis Herm. von der Hardt, c. XIX numerat

libellos, tempore & prop onendi occaſione diſtinctos, ut ex præced. &. Tab.
Chronolog. intelligi poterit. Sed quod pace viri doctiſſimi dixerim, ar-

QRior inter plurimos ab ipſo divulſos textus apparet nexus, quàm ut com-

mode ſejungi finguli queant; ut firmiori omnino fundamento niti vide-
antur, qui ad ſeptem diſtincas totum volumen redigerant pericopas. lta
poſt Dav. Pareum, numerat Coccejus Fartem I. cap. 1. 2. II. 6. 3. III. C. 4.
TV. c. 5. 6. V. c.7. F. 9. lo. VI. c. . WI. c. i1. 13. 17. Has ipſas rurſus
alii ad duas revocarunt claſſes, ita ut una conciones exhibeat typo veſtitas,
altera nudas & ſine typo propoſitas; in quam Ppartitionem conſentiunt
ex noſtris b. Joh. Pappus Mich. Waltherus in Ofic. Abr. Calovius in Bibl.

gius

8

286 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Hoſea. gius in Theolog. Hiſtor. Joh. Henr. Hottingerus in Theſ. Philol. oh. Henr.
TIeideggerus in Enchir. Bibl. alüque complures. Nos eidem inhærentes
ita inſtituimus, ut P. I. conciones typicas Comprehendat c. f. II. III.
P. II. conciones apertas ac ſimplices, easque rurſus uel Legales, morbum
in apricum ponentes c. IV. X. vel Evangelias, remedium proponentes
XI-XIV. quæ utraquæ tamen, Synecdochice ſaltem, a præcipua ſui

C.
Parte, tales cenſentur.
Tabula Sy- èDðU ,;—„ .
17 Complectitur itaque Hoſeæ liber conciones

nopftica. . . 1
J. typicas & figuratas, quartum exhibet

æ&) typum matrimonii cum ſcorto ineundi, ejusque evolutionem c. I.

— .* 7 . 4

6) typum reſtaurati cum adultera matrimoni, ejusque explicatio-
nem c. III. “MV
II. apertas & ſimplices, quæ rurſus vel ſunt
) legales, morbum exponentes, quarum
v. increpatoria populi, ob graviſſima ſcelera, maxime idolo-
latriam c. II. .
2., tum comminatoria ejectionis ac devaſtationis c. V. =ð
tum invitatoria ad poœenitentiam c. VI.
dentiæ in fœderibus alienis, c. VII.
3. apologetica, per continuam tractata contêntionem
inter Dei judicia & populi malefacta c. VIII. .
inter hominum nequitiam & Dei juſtitiam c. lIlI5.
inter Iſraelitarum crimina Deique conſilia c. X.
°) Evangelicæ, remedium exhibentes, quarum
I1. teſtificatio amoris divini erga Ifraelem c. XI.

2. promiſſio, beneficiorum veterum continuandorum c. XII.
ſalutis per Meſſiæ redemtionem recuperandæ c. XIII.
— grratiæ & benedictionis, pœnitentiam inſecuturæ
“ = C. XIV. =ð .
X.
Comt Haud exigua ſuppetit manus interpretum, qui toti νενανπιοσι =-
tami in 7 inſudarunt, jundtimque omnes, quos minores dicimus Prophetas;
commentariis illuſtratos, orbi erudito expoſuerunt. Horum itaque no-

Prophetas
Minores, mina, ne in ſingulis capitibus repetenda nobis veniant, communi catalogo
. 4 2 7 3 20

tum deploratoria hypocriticæ eorum converſionis, & confi-

un
103
cij
ex!
He
Cr
me
c
Aet
A.
1ia
Epil
relie
Epite
Pprod
ill fo
Urins
cor.
cap. J
Repi⸗
PHrI
Phetä
ſeriptt
ling
Ane t
retat
N.

910r.
chio,

M

fum ſ

.Henr.
erentes
II. IIl.
örbum
nentes
na fui

lemc, l.

pliczti.

1c M.

ſecuture

AvOf⸗
tophetag
iqieno.
catalogo⸗
40

ntniunm ſcripſiſſe tradit, ſed absque mentione loci vel anni, Bartolocc. Bibl,

VETER. TESTAM. 95

ac eenſu hie exhibebimus, ad quem recurrant, quibus poſthæc ad Prophe-
tas ſingulos citati non ſuffecerint commentatores. Sunt autem
e bPatribus Græcis CYRILLUS Alexandrinus, cujus Sdnnας τια. Batrum:
A ντιiαπ in Prophetas minores Operunz Iomum III. explet, Pariſiis, A.
1638. HESYCHIUS, ſive I8VCHIUS, Hieroſolymitanus Patriarcha,
cujus S̈ÿραοο ſive s απ„οαοαοαιν in XII. Prophetas minores, & in Eſaiam,
ex Iembranis Bibliothecæ Auguſtanæ primus eruit, & Græce edidit LDa HZ
Hœſchelius, Auguſtæ Vindelic. in 4. A. 1602. Hinc repetita leguntur in
CLriticis Anglic. Tradatuum Biblicor, Vol. I. opuſeulum, quod inter Com- “
mentarios locum non tuetur, ſed indicem potius & ſumma contentorum
capita complectitur: THEODORETUS, Cyri Epiſcop. cujus in XII. Pro-
Phetas Min. commentarii To. II. b. 7cz. Gi1. leguntur, edit. Opp. Pariſinz
A. I642.: e Latinis HIERONYMIS, cujus in XII. Prophetas commenta-
ria Opp. ejus 7v. VUI. extant, edit. Baſil. 1526: HAVMO Halberſtadenſis
Epiſcopus, qui in Prophetas Minores, uno excepto Hoſea, commentarium
reliquit, excuſum Coloniæ in 8. An. 1529. REMIGIUS Antiſiodorenſis,
Epiſcop. Rhemenſis, cujus in XII. Proph. commentarius & Antwerpiæz
Prodiit in fol. An. 1545. & in Auctario Biblioth. Patrum legitur, Pariſiis
in fol. A. 1610. RUPERUS Tuitienſis, cujus in Opp. quoque Commen-
tarius extat in Prophetas Minores. His adde CATENAMJ Patrum Græ-
cor. in Prophetas Minores, memoratam Montfaucono, Palæographiæ
Grecæ b. 316. & ex illa renetitam Clariſſ. Fabricio Bibliotb. Grægz Lib. V.
cap. X II. b. 76 . ſqj. ſed quæ &ρ0ροσσ ιπ/n membranis latet Bibliothecæ
RegiæbPariſinæ. Spem facit ibidem doctiſſimus Fabricius, fore, ut THEO-
PHYLACTI, Bulgarorum Archi- Epiſcopi, commentarios in XII. Pro-=
phetas Min. ex Græco codice Bibliothecæ Publicæ Argentoratenſis de-
ſcriptos, Græce & Latine in lucem edat V. C. Joh. Henric. Lederlinus,
Linguar. Orient. Profeſſor Argentoratenſis. Hactenus enim non niſi la-
tine typos ſubierunt Theophylacti Commentar. in Habacucum, Jonam,
Naum, & in Hoſeam, ſed capite primo & parte ſecundi mutila, ex inter-
pretatione Joannis Loniceri, Pariſüs in 8. A. 1542, 1549. & Baſileæ in fol.
An. 1554. 1I570. == SJM
Rabbinis R. ABRAHAM ben R. JEHUDA CHASSAN, cujus Rabbine.
n compoſitiones ollectaneæ, in Prophetas, V. Megilloth & Ha- DNn
giographa, ex aliis interpretibus, Raſchio cumprimis, Aben-Efra, Kim-
chio, Ralbag. compilatæ, prod. Lublini in fol. An. 1612. R. SALOMO
KlMCHIHLevita, quem in Prophetas priores & poſteriores commenta-

De Hoſea.

Carpz. Pars I. 00 H Rabb.

299 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Nolſea. Rabb. T. W. n. z9. P. 367. Quem porro idem in Mamiga P. IV. n. 2575.
memorat R. ELIAM ben ELKANA, & explanationem dictionum diffi-
ciliorum, in Prophetis & Hagiographis obviarum ſcripſiſſe teſtatur, huc
non ſpectare cenſeo, cum & in MSCt. Bibliothecæ Vaticanæ lateat, & di-
dionarium potius exhibeat, quam juſtum commentarium. Ceterum hic
redeunt, quos ſupra P. I. Cap. IN. §. 9. p. F. 744. in totum V. T. com-
mentatos fuiſſe retulimus.
Lat Hera- e Lutheranis, poſt b. Lutherum, PLIII. HIEILBRUNNERUS, cu-
mery jus Loci Communes in Prophetas Minor. Lavingæ exc. in 8. A. 1588. NI-
COL. HEMMINGIUS, in Prophetas Minor. Lipſiæ An. 1568. J0OHI.
Hl MMELIUS, cujus trigæ Propheticæ i in XII. Prophetas Min. 4. diſtin-

Ctis partibus prod. Lipfiæ in 4. A. 1631. 1676: EGID. HUNNIUS, cujus
in Danielem, Obadjam, Jonam, Micham,, Haggæum, Malachiam, con-

ciones vernaculæ junclim prod. Francof. ad Mon. in 4. A. I595. A N DR.

KUNADUS, cujus Commentar. Exegetico-Practicus in XII. Prophetas

Min. prod. Dresdæ in 4. A. 1677. FRANCISC. LAMBERTUS, cujus in
XII. Prophetas Min. commentarius recuſus eſt Francof. in 8. An. 1605:

OII. PAPPUS, cujus in omnes Prophetas, tam majores quam minores,
4

ſcholæ breves & methodicæ, uno volumine prodierunt junctæ, Franco-
furti ad Mon. in fol. A. 1593: JOH. SCHMIDIUS, cujus Commentar.
in Prophetas Min. cum b. D. Frid. Balduini in tres poſteriores Prophetas
commentario, ex MSC. recenfſuit b. Balthaſ. Frider. Salzmannus, Lipſiæ in
4. A. 1687: 10. TARNOVIUS, cujus in Prophetas Minor. commen-
tarios, ſeorfim olim editos Roſtochii ab A. 1623. ſqq. in unum volumen
Collectos edidit b. Carpzoyius, Lipfſiæ in 4. A. 1688. 1706. HENNING.
TEGETMEIERUS, cujus analyſis Pſalmorum Davidis & Prophetarum
Min. edita eſt ab Ezech. Vogelio, Lipſiæ in f. 1626: OH. WIGANDUS,
cujus explicatienes in KII. Prophetas Min. Prod. Pr- ancof. in 8. A. 1566.
JOH. WINCKELMANNUS, cujus commentaria in XII. Proph. Min.
excud. Francof. in 8. A. 1607. 1620: OH. WOLDERUS, cujus diſpo-
ftiones analyticæ in XII. Prophetas Min. cum paraphraſibus, brevibus-
que explicationibus, ed. Wittebergæ in 4. A. 1617.

Pontiftig- e Pontiſiciis ALBERT/US Magnus, Epiſcopus Ratisponenſis 1s, Lho-

iszt, mæ Aquinatis Magiſter, cujus in XII. Prophetas Min. commentarii ed.
Colon. in fol. 1536. & in Opp. Lugduni in fol. 1651: BENED. ARlAS
MONTANIIS, cujus Comm. in Prophetas Min. prodiit Antwerpiæ in fol.
A. 1571. & in 4. A. IS92: PAULUS ALTAVANTIUS Ordin. Servit. b.

Maria, cujus in Prophetas Min, lucubrationes exc, A, 1583. 1588. CHRI-
STOPH.

Ech.
ne

Ec⸗
hie

m-

A.⸗
N
o.

iſtin⸗

Cjns.
ON.

DR.
hetas
jnsin
1605:
ores,
med⸗
entar.
hhetas
ſein
men⸗
omen
MW.
tu
5055

Min.
lio⸗
Vibus⸗

Il.
RIAS

ſ
intol

vit. b.
Hbl-
rl.

8STOPH, a CASTRO S. J. cujus commentariorum in XII. Propheras De H10

—

7

Min. libri KII. cum paraphraf, ſæpius recuſi funt Lugduni & Antwe in f.
1645. Moguntiæ in fol. A. 1I616. &c. PE'I'RUS aF IGUEIRO, Lufſitanus,

cujus in XII. Proph. Minor. commentarium Opera exhibent, in fol. Ant-

werp. 1I615: FRANCISCG. FORERIIUIS Ord. Prædic., in XII. Proph. Min.

Venetiis in 8. A. 1563: PETR. MAUCORSS. J. paraphr. in Baruch &

XII. Prophet. Min. Parifis in 12. A. 1I647: FRANCISCG. a MESSANA,
cujus in Prophetas Minores paraphraſis conciſior, in Zachariam uberior;

Prod. Antw. in 4. A. 1597: MICHAEL de PALATIO, Granatenfis, cu-

jus in Prophet. Min. enarrationes literales & myſticæ prod. Salmanticæ in
fol. A. 1593: PAULUS de PALACIO, Theologus Conimbricenſis, cujus
in Prophetas Min. Commentarius ed. Coloniæ in g. An. 1583. 1588: FA-=

BkRfCIUS PAULUTIUS, cujus in Prophetas Commentar. Prod. Romæ

in fol. An. 1625; THOMAS PANORMITANUS, Capuccinus, cujus
Comm. in Prophetas prod, Panor. A. 1646: JO11. PHELIPPUS, S. J.
cujus in XKII. Prophecas Min. commentarii, IV. tomis Prod. Pariſtis An.

15633: FRANCISCG. RIBERA. S.J. cujus commentarii in libros X II. Pro-

Phetarum, ſenſum hiſtoricum & moralem, perſepe etiam allegoricum
complectentes, ſæpius recuſi ſunt, Romæ in 4. 1559. 1591. Antwerp. &

Lutetiæ in f. A. 1611. && CGASPAR S8ANCTWUS, cujus in XII. Prophetas
Min, Commentar. prod. Lugduni f. A. 1616. I621: JACOB. TIRINUS,

cujus in XII. Prophetas Commentar. extat in II. Tom. Lugduni in fol.

An. 1678. V
e Reſormaris poſt Joh. CALVINLIM, cnjus prælectiones in XII. Pro. Rgforma

phetas, Genevæ in fol. 1610. Prodierunt, JOH. COCCEIUS, cujus in NXII. zorum-
Proph. Min. T. III. Oev. p. 35. ſqj. comparent commentarii: JOII.

CROCIUS, cujus hypotypofes concionum in Prophetas Min. per filium

Joh. Georg. Crocium editæ ſunt Caſſellis, in fol. A. 1673: LA MBERTUS

DANDUS, eujus commentar. in Proph. min. To. II. Genevæ prodief.

in 8. A. 1586; RUDOLPHUS GUALTIHERUS, cujus homiliæ in XII.
Prophet min exc. Tiguri in tol. 1563. 1583. & Heidelbergæ in fol. A. 1609:
GEORG. HUCHESONUS, Scotus, Miniſter Edinburgenſis, cujus in XII.

Min. Prophetas expoſitio, Anglice extat Londini, in fol. 1657; EDUAR-

DUS LIVELEIUS, cujus annotationes Latinæ in quinque Prophetas Mi-
nores pr. exc. Londini in8. A. I687. inſertæ poſtmodum Bibliis Criticis:

JOH, OECOLAMPADIUS, cujus in Prophetas Min. commemarii jun-

dtim prod. Geneveæ, in fol. A. 1558: CONRAD. PELLICANUS, cujus

Comment. in Prophetas majores & minores, exc, Tiguri in fol. A. 1582:
l O 2 VICTO-

VETER. TESTAM. 294

ſez.

292 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Holca. VICTORIN. STRIGELIUS, cujus in XII. Prophetas minor. argumenta

& ſcholia exc. Lipfiæ, in 8. A. I561. I571: CAROL. MARIA VEIL, cujus
expoſitio literalis XII. Prophetar. minor. ex ipfſis ſcripturarum fontibus,
Hebræorum ritibus & idiomatis; veterum & recentiorum monumentis
eruta, exc. Londini in 8. An. 1680. 3
Commen- Hos itaque ſemel nominaſſe ſufficiat, ut in ſequentibus capitibus
tarii inlo- Huc remittentes, dicendorum facere compendium queamus. Nunc, qui

eam ſeor- . . . .H
ſea ſeorſim & data opera, Hoſeæ illuſtrando incubuerunt, recenſendi ve-

niunt. Sunt autem . J
Rabbiuo- e HRabbinis R. IS8AAC ABARBENEL, cujus denuo hic mentionem
rans, ſacere, (cum in omnes Prophetas commentatum fuiſſe, jam alias dixeri-
mus) nova commentarii ejus in Hoſeam editio jubet, cum præmiſſo ejus-
Qgeum in XII. Prophetas proœmio, quam verſione & notis auctam, curavit
Franc. ab Huſen, Groningæ in 4. A. 1676: R. SALOM. IIZCHAK, R.
ABRAHAM ABEN ESRA, & R. DAVID KIMCHI, quorum in Hoſeam
Commentarios, una cum Chaldaica Jonathanis paraphraſi, ſeorſim edi-
dit, tum quoque præmiſſa Tab. Chronologica & Diſſertationibus XII. ad
Raſchii Commentarium cumprimis ſpedlantibus, illuſtravit Hermannus
von der Hardt, Helmſtadii in 4. A. 1703. & 1712: Idem cum annotatio-
nibus Guil Coddæi, dudum prodierant Lugduni Batav. in 4. A. 1623:
nec non per Ludov. de Dieu ibid. 4. 15631. .
Luthera e Lutheranis IOH. BRENTIUS, cujus in Hoſeam commentar.
norum. prod. Hagenoæ, in 4. A. 1560. Tubingæ in fol. 1580: WOLFGANGUS
PABRITIUS CAPITO, cujus in Hoſeam Comm. prod. Argentorati, in 8.
A. 1528: SALOM. GESNERUS, qui Hoſeam duplici latina verſione, una
Hieronymi ex Hebræo, altera Ben. Ar. Montani e Chaldaica paraphraſi
Jonathanis, & Hieronymi Commentario illuſtratum edidit, ipſe præter præ-
fationem & notas marginales, nihil de ſuo adjiciens, Wittebergæ in 8. A.

160 1: JOH. HUS8US, quem integro quidem ſeculo Luthero priorem, ob

veritatis tamen profeſſionem, noſtris accenſere liceat Doctoribus, in Opp.
Norimbergæ in f. A. 1558: BARTKOLDUS KRAHEWIZ, cujus in Ho-

ſeam Comment. Francof. in 4. An. 1619: BALTHAS. MEISNERUS.

ecujus Commentarius in Hoſeam, textus analyſin, ejusdem Exegeſin, du-
biorum reſolutionem, & locor. communium annotationem complexus,

prodiit Wittebergæ in 8. A. 1520: SEBAST. SCHMIDIUS, cujus in Pro-

phetam Hoſeam Commentarius, verſionem literalem, analyſin Logicam,

annotationes locupletiſſimas, & locos commun. complexus, Prancof. pr.

in 4. A. 1687; NICOL. SELNECCERUS, cujus germanicæ in Hoſeam
. Joelem

1

enti
jus
bi
ntis

bus
ui
lv.

Onem
keri
ejns⸗
uravit
, l,

ſeam

dedl⸗
U.A
AnrSs
tatio⸗
,1023:

jenter.
008
hind,
Neulid
phrali
1 . 4.

aOph.
in Ho-
ERC.
in, u.
Plexni,
inro-⸗
icun,
cof. pr.
Joleam
Ppden

prodiüt in 4. Heide lber g& A. I609: & in Oe. I.I. P. 3 6,. legitur: EDUAR-

DDE PROPIIELTIA OEIIS.

VETER. TESTAMli!ůnñꝑ 293
Joelem, & Micham lucubrationes junctim excud. Lipfiæ in 4. An. 1578: De Hoſea.
JOI. HIENRIC. URSINUS, cujus Hofſeas commentario literali enuclea
tus prod. Norimbergæ in 8. A. 1677. panrife i
⸗e Pontifiis, M. LEO de CASTRO, cujus Comment. in Hoſeam Parerig-
prod. Salamanticæ in fol. I570. 1586. HIERONVYMUS Guadal upenſis, 1.
de Guadalupe, cujus in Hoſeam Commentarius prodiit Cæſar. Aug. in f.
An. 1581. Lugduni in 8. A. 1587.1590. & cum Gyraldi additionibus, Vene-
tliis in 4. 1604. HIERONYMUS OSORIUS, Senior, Algarbienſis Epi-
ſcop. cujus in Hoſeam Commentar. extat in Opp. quæ prod. IV. Tomis,
Romæ in fol. An. 1592: JOH. WINQUARBOREUS, cujus Targum in
Hoſeam, Joel, & Amos Hrine verſum, & annotationibus non Bmifendlis
inſtructum, exc. Pariſiis in 4. An. 1556. ?ÿUMWw
e Reformatis, GEORGIVUS DOUNIIAMUS, cujus in Hoſeæ cap. Refotma.
IV. priora expoſitio proſtat, Anglice, Londini in 4. An 1608: STEPHA- K
NUS-FABRICIUS, Miniſter Bernenſis, cujus in Hoſeam conciones prod. HZ
Bernæ in 4. A. 1623: JOH. MARIUS, cujus in Hoſeam Commentarius .
prod. Amſtelodami in 4. A. 1696: ACO. MATTHIAS, cujus in Ho- ðUMUdvÿ
ſeam prælectiones prod. Baſileæ in 8. A. 1590: IOH. MERCERUS, cu-
jus in Hoſeam Commentar. una cum commentariis Kimchii, Aben Ezræ
& Jarchii Latine verſis, prodiit Genevæ A. 1574. 1598: FlENRIC. MOIIDI “—
LERUS, cujus in Hoſeam commentatio prod. Wittebergæ in 8. A. 156:
DAVID PARAEUS, cujus Hoſeas commentario illuſtratus, & ſeorſinm

DUS POCOCKIUS cujus doctifſimi in Hoſeam Gomthentarii, Anglice
glice conſcripti, & editi Oxonii in fol. An. 1685. recenſionem dederunt
Adta Erud. A. 16 5b6. m. Dec. P.6- ſa. A MANLDUS P0LANUS,cujus analy⸗=
ſis libri Hoſeæ exc. Baſileæ in 8. A. 1r601: ANDR. RIVETUS, cujus copio-
ſus in Hoſeam commentarius, Ot. To. II. extat p. 492: HIERON. ZAN-
CHIUS, cujus in Hoſeam Commentar. To. V. Opp. extat. Quihus adde
ABRAH. GULICHII analyſin Hoſeæ, in libror. Trcbetie. . „ N. 1. con-
pendio . Joo. M

CAPUT VIII. ”MB

Joelis nomen, purens, patria, §. 1. Libri ſeriptor: Auditores: gagßos 70 §. 2, smnnur⸗
Argumentam ſeopus: ukilitas, H. 3. Autoritas canonica G. 1. Chbronolo- u apiels.
gia, eirca quam quinque ſententiarum laſſibiis conſirutir, noſtra de-
mam ſahnectitur S § F. Partitio. Tuabhula Waobtica 5 G.7. C. Commentarii
Patrum, Lutheranorum ,Pontiſiciorum, Reſor matarun,. §. KMKZũ 2

00 3 F. .

omehne

St⸗

De jJoele.
Inſeriptio

J0El.I

parens:

INTRODUCT. A D LIROS BIBLICOS
. §. I.
Ro more, in vaticiniis acri is recepto, hæc prophetia nomine au-
toris ſui inſcribitur 1 IonX, Jocl. Unde autem hoc nomen
dicatur, variant interpretes, Hieronymus Commentarior. in
Joel, Procgim. ad Pammartäum, Ore. 7. WI. f. 24. E. H. exponit: Joel,
αοαανια, id T,1 ineibiens: cujus interpretationis ratio me fugit, quia
5171 Hebræis eſt ineipere, autem volendi notione gaudet. Phi-
loni libr. de nominib. Hebræis hoc nomen eſt quaſi ſz Hous,; ſed
nimis Wialenta eſt iſta 78 U in 1 mutatio, quam ut analogia Grammatica
ferat. Secundum b. Dav. Chytræum compoſitum fuerit ex duobus Dei
nomimbus 1& R, ut ſit; Jehova, Dominus eſt Deus: quocum re-
centiſſime faceit Summe Rev. D. Hillerus in Onomaſtico ſacr. Via 1. V. B.

Fé̈. b. Joh. T'arnow ius procme, in Joecl coaluiſſe cenſet ex nomine r roαν.=

yααναττυοι,. ſed contracto, & verbo 59⁸ ma ledixit, quia maledictionem
Dei & pœnam, gaa is terrau aixi t, valde exa erat; quæ alluſio potius
eſt, quam genuina vocis originatio. Demum vero omnium maxime ap-
poſite dixeris, eſſe hoc nomen ad rad. inuſitata “ quæ in Hiph.
voluit, acguievit, & in 3 Fut. Hiphil diſerte 2 legit. Ita ex Hebræis,
Abarbenel præfat. I. in Ezech. fol. 177. col. g. 8, & & 1 5 —
. D ) ideo vocatus eſt gZoect, guod VELII & con-

ituerit gratioſe Dominus, noſtrum iterum miſèreri: ex Chriſtianis poſt

alios, b. Joh Schitridius oro/, legom. in Foel. b. 766: qui Hebraicum nomen
Joct Latinorum Deſiderio, & Græcorum sαωοοαανr ſpondere, ſcite per-

duan obſervat. Plures autem hoc nomine incluti in ſcripturis leguntur:

Joel filius Aſariæ I. Chron. VI. (Germ. VII.) 36. Joel primogenitus Sa-
muelis Prophetæ I. Sam. VIII. 2. Joel frater Nathanis I. Chron. Xl.
(Germ. XII.) 38. A quibus noſter, nomine patris Pethuel adjecto, facile di-
ſcernitur. Sic etenim fert gentis confuetudo, ut nominis proprii, quo
deſtituuntur, vicem patris addito nomine ſuppleant. Satis quidem in-
epte J krn Malidlut vatem noſtrum cum Joele fil. Samuelis confunden-
tes „ ri idem prorſus cum nomine P eſſe, atque adeo Pethue-
lem Samuelemque pro uno eodemque habendum tradidere. Sic Magi-
ſtrorum ſententiæ inhærens R. Salomo Jarchi ad c. I, 1. ad Joelem, ſilium
Pethuelis, notat, ρεο5α Hee n ſilium ſei-
lic. Samuelis Prophetæ, Jui pellexit & induxit Deum brecibus ſuis: unde
nomen N âä cenſet ortum. Iſta vero appellationis ratio, cum non
minus in Abrahamum, Moſen & quemcçcunque virum ſanctum quadret,
quam in Samuclem, recte duidem ab hac ſententia in diverſum abit Abar-
benel

bene
e d
b ſ
iſper
ſoele
quoe
lauce

ab
Teas

uO
i
Peth
ot.⸗
otha
Pethu
perie
Tam
Parurm
Gition
Lpiph
Te,d
Bede⸗
Proph⸗
bace n
COhlen
ltitamn
hancke
be p
atalib
Dechab
e; le
Tum
Abarl
