de de autori
Naade de 1
20) Nie ts
51 ,, 4
9 a . ,
4 „ 8

oer s ⸗

„ V
1
rE r/515
78 70 % N1

06), 57 Tcif
Ml mir ſoeen
ni,jans flin
teres ſob Cy
An, S“
on & mini/⸗
Pra, 1 e
Dotoii eus T
lent d i. nitate

ter
unür non
. 66. Pf P
n 78, Mortiut
n ſeßul us

005

, Comtment Acd

Imne qasntum

cum non amnhi-
Aldo, i miſi
n et, G manu
Amn & chronlo.

chabemi atle

Nlete, Qbin er.
is Pyophate on,
l. ex ſein ennen-
noſtn dV0, (A:
exploratuin: ita

imn initia, & Za-

ellir, gu Uod atium
pol er iorein,
cvi toſs loi
orun, gui poſt
i in .

* len en
n, gekinn Oktna-
t nalcenci lor⸗
er inmedlatidl
madthodl um IG.
ſon ſacetdota-

cceè ellore, col.

Biht. Mebt. I.

8 ejias mune-
engo noſtun,
en n notnen ſoucn
fubit imiti tene.
n kele cumn o
ſer atol, qu

0E:
3, N rilen 10n

ele , adyel⸗
u,

3

VETER. TESTAM. JMU 427

du, paſſione & morte, magao numero accumuht. Hinc h Euſebio lib. VI. De Zacha-

Demonſtr. Evang. f. 25. 71ρονu¹1νοαισι0οdι+ρος odυ‧5 ns propheta a TPiritu S. ria.
impulſais lalutatur. Obſervat Ppræterca Hieronymus comment. in Zach.
J. 105. G. müg a!: onfidentiæ fuiſſe, imo ſpei ſideique in Dominum, ut, quod
tanto tempore prætermiſſum eſt, vel regt prohibente, veél gentibus, ad om-
mionitionem duorutm hominum (H- aggæi & Zaschariæ) face r6 ineeberint. Un-
de de autoritate, qua polluit inter ſuos, judicium Hcere licet. Teſte Epi-
Phanio de vitis Proshelar. ab. XXI. r* 7)en ε ιN§ Xα²⁵ Jeeſen 707
7 beBGenee, *αα α 2 ρα 1 Tocs ePiſreoe, ( 75τ+α
2 N doze & Eig Aπ⁰ οιd“ĩ7. Srτος &εα⁸εα 766 l'oαο% r Yer o&r ,
ry, 0 y TeosocXασ zar†αο Kuoiv. Sroe T Xαρ
G7 S, G-ev Srr! vich, Asvα ri Yen ir, α n «Xäο 7
οοαα. AorS⁸ ZebeSAPe), en, Kyes S Sραεαα Tlegaéy 1T 5oαρ
2 gen is en T KodoS 7 3 oiοναν e , s, re As— 8*,
8 D NM Iiden oσα ½αοα, 7T7 S“ 7 A&r 3e irs Aντπ Jeeee: eU-.
ge, y oii re Küoog 2n! sSS&α⅛ h e6vnαοHh Trο „De. ,
bic zætate jam provoctt * Chaldaorai reégivne Proft us eſt., Cumque
illie eßſet, obpalo multa prædixit, & ad Si⸗ ii Faciendain prodgigia mul-
za edidit. Q’, in etiam Zozedeto Ngn ſiav ſilium ei naſciturum, G& Hie-
roſolymis ſacxerdotio fundturum. Inem &. leel e ob ſilium benedixit, Pra-
nuncians ſilium ab eo ſuſoebptum iri, quem Zorobabelem tpellaret. Præa-
terea ſub Cyro Perſar. um roge Prodigium dedit 970 victoriam de Cræſo Ly-
dorum rogée eportane Jam ARe nderet: tum de Aſiyage Medorum rege., Nec
on miniſte erium illud of eiumgue Praædixit, quod Cyrus Hieroſolymis
præſtiturus erat, ac vebementer ei benedixit. IIs gemella tradit Pfeudo-
Dorotheus Tyrius de Probhetis cap. Al. eaquer nuirifice I Prophetæ illuſtra-
rent dignitatem & officium, ſi alia, & digniore, Juam ſuppoſititiorum ſcri-
ptorum, niterentur fi fide. PHaud multo certiora ſunt, quæ de Zachariæ fe
runtur morte. De qua Epiphanius & & Dorotheus addunt: „α ραονε
J2 e& 7 I ggl, 6y vnα A CE. , Sraοα ρορορ A'ze 700-
Our8, mortuus eſt in Judaa, g grand: Jam natu, & probpe Aggaum Propbe-
tam ſepultus eſt. Afſt in Augutt tono Epiphahii Codice hac præterea le-
Auntur adje Ga: àrειαττπνι ντο να, Pao,Xe l'S0α, sr*αρν 18
ℳ 29 *2 9uct**Qsbͤ, a=ααπHυυ.υd οτι+ 78, 100 ο, An„*de, 77
⸗Geice, D n.: S6 Eey 7²* Oeo, aGres τ%να2W lsgerg, =-
Poραν Rer 78 Z7. e⸗ A τ3. 4 το rοτ‿ νSνοσ 70 S ℳτ y T 0 οσαα
αM avr ‿ρνοαιι S 1, 6 sgéis 9ez 07 7o iααν A'VS“ν
Oes, 8r sren Xααπ 6 78 AAA9,, 8 3eε dic 70 /àα“R² õ
Ihh 2 vO/

2

obitus

4

428 INTRODUCT. AD LIBROS BILIGOS

ria. templum & altare, dum bortaretur ipſum zaque ac vopulum, ut deſiſteret a

impietate, & converteretur ad Deum. Sacxerdotes vero ſumentes utm ſe-
peliverunt eum patre ipſi. 1115. Atqque ex hoc tempore multa contigerunt in
templo viſa & prodigia, nez ferre potenant ſacerdotes abparationem ange-
lorum Dei, neque oracula edere, aut reſponſa amplius populo dare, ut anten.
Sed nimium quantum hæc a vero aberrare, temporum ratio liquido evin-

chariæ noſtri ætatem, trecentorum ac viginti annorum interponit hia-
tunm, ut Zacharias ille, filius ojadæ Pontificis, a Joaſo rege trucidatus 2.

ratus Chri- G
0 Mareß. rendi controverſiam: annon Prophetam noſtrum Sen rVatorMatth. XXIII,

XXiIL ¹ 3 5. violenta peremptum enorte in templo perhibeat, cum vindidam ju-
dæis interminatur repoſcendam, de ſanguine Abelis juſti usque ad ſan-
guinem 7Zwνvi αα Soeis, 6 6v S5oοοοτr ks re&r vc 4, 78
Soowesnol ois Lachariæ, ſilii Barachiæ, quem oecidiſtis inter ktemplum & al-
tare? Affirmant quæſitum, & Zachariam noſtrum, ſive ferro fublatum,
ſive lapidibus, martyrem occubuiſſe, euademque a Chriſto hic comme-
morari, tuentur e noſtris Brentius lib. de offe. Princip. T. Oph. f 15.

e Reformatis Gualtherus in Matth, XXIII, ut e Patribus Chrytoſtemum
taceam in Luc I. de nativ. Jobannis Bapt. Hoc ut credant, ecum nominis
conſenſione permoventur, quod uterque Zachatias Barachiæ filus dici-
Dð tur, tum ordinis ac temporis ratione, quod noſter eſt Prophetar um pene
ultimus; ſi vero de Jojadæ filio id dictem acciperetur, cruputus luboriri
polſet, cur intermedii, poſtquam plures Prophetæ interempti funt, Sal-

plementum eſt? Contra vero alii facti potius, quam nominis, a Chriſto
memorati, rationem habendam efſe cenfent. In eo enim verfarur Ser-

Judæos, ſanguinis injuſte effuſ reos graviſſimas daturos eſle poenas. Ta-
lia ergo producit injuſtæ cædis exempla, quæ &τρονας in Scriptura recen-
. ſentur. Aſt Zachariæ Prophetæ in templo internecionem, & Scriptura,

e rainis furgentis, martyrem gentem Judaicam omnino latuifie, quis
quæfo credat? Unde Hieronymus in c. l. Matth, 1. 1X. Olb. feg1. E.
ali

Chron. XXIV, 20. idem cum vate noſtro nulla ratione fuiſſe potuerit.
an memo- Anſam tamen iſta ſubminiſtrant, in dubiam ac multum agitatam inqui-

vator meminiſſer potius, quam poſtremi, in quo ceterorum quaſi com-

& un iverſa i ignorat antiquitas Judaica. Tantum auteim templi ſecundi,
1e nel;

De Zacha- co, v 760 X2* ., T0 xgly. Occidit autém ipſam Yhus rex Judz, intra

D . cit, quæ inter Joaſi regis Judæ occaſum, & inter Darii E yſtaſpidis ac La-

5

Balduiaus & Ægid. Hunnius in L Zach. & recentiſſime, laudatus Dn.
Michaelis, cit oc. §. 5§: e Pontificiis Arias Montanus, anctius, Ribera:

vator noſter, ut ex Scriptura Veteris Teſtamenticonvincat fui tenm poris

li Zucbtriunm
mureſt hat / triel
& alkore, ſeri⸗
tenpli fuerir.
Thren. II, 21.
num olcidre
ſilium Monis
G bbet am
guit Vohn
Urverbaiſtnonn
lt Qiſerte otis
a Magilis in
Ibren. Il, 2
nes fuiſſe in V.
Alibi anobis ne
nicis ſojnda die⸗
ſtremum in Co
Moris memorat
de Lachurie n
Ner ilentir
probati dtenn
Barradios Cone⸗
letoſ gef reii
Gin Deum pie
Zoch. l. ih. X.
nus Annol, het,
Dorlus partibus
Lachatiam,
Weitl Opinantu
1l Hlatth. 4. T. I

iir in he.

Dip. M liſtelan.
Luthernsi⸗ e
en oerohs
ſels (Conme
ne K

IC0s

x ude, inne
,ut Seſſterot 4
meutes imn ſe.
eutigenunt in
afatinnin anke-
, lore, i ntag,
tioliguicdevin-
Eyſtsloicis a4.
hinterponit hu.
ge trucidilns 2.
e fuiſle potberit,
apitatam inghi-
torcManh XNlIl,
m vindicam ju-
Ki usqne ad lan⸗
T8 M, , T

= =

tentlum & dl.

ferto ſublatumn,
ſto nic comme-
l O f us.
e, hudotus De.
ChrtoKemun
Nt, eumn nonmiftis

4 21 us Gici⸗

phetär, um ente
fuoul aboriti
empti uin, al
mm uaſi con
minis 5) 4 (hriſo
n verlarht der⸗
dit ſi lemporis
le peeis. Ta-
cripturt leceli⸗
aeihſut,
templi ſeeunilh
ſe, guis

0 INtun

4 1A .

VETER. TESTAM. 429

alii Zacbariam N liem Barat ie dicunt, gJui in duodecim Prapberis undeci De Zacha-
mus ſt, hatrisque in eo nomen conſentiat: ſed ubi oeciſas ſit znter temple m ri.

& altare, Töribture non loquitur, maxime cum temporibus ejus vix ruina
templi fuerint. Fruſtra hie provocant ſententiæ patroni ad Targum in
Tbren. Il, zo. ubi juſtitia divina in hunc modum loquens inducitur:
num occidgere conveniebat ſacerdotem prophetam, ut orcidiſtis Zac bariam
Iilium Idaonis (qui ex Esdr. V, I. noſter omnino ſit) Jacerdotem eximium
& probßbhetam ſidelem, in ſandtuario Domini, die expiationum, eo 4u0a re-
darguit vos, ut ne malum faceretis coram Domr, no? Tantum enim abeſt,
ut verba iſta conſenſum Judæorum in cædem Prophetæ noſtri declarent,
ut diſerte Potius ad occeifum Zachariam Jojadæ filium applicari ea videas
a Magiſtris in Echa Rabbathi f. 74. c. in glofla R. Salomenis ad Sanbe-
drin f. 7. à & Joma f. 36. b. & inſpicilegio Abendanæ ad Micblal Jophi
aad bren. II, 20. Nec allegatæ id evincunt rationes. Nam & binomi-
nes fuiſſe in V. F. plurimos, ex exemplis & Genealogiis paſſim conſtat, &
alibi a nobis monitum fuit, ut qui Chriſto Barachias audit, idem in Chre-
nicis Jojada dicatur; ; nec Prophetarum ultimus eſt Zacharias, nec po-
ſtremum in Codice V. T. locum volumen ejus tenet, ut ſi a; prima in ſeri-

pturis memorata cæde ad ultimam pergat Chriſtus, de alia onge e, quam

de Zachariæ noſtri interemptione, ſcripturis ignota, cogitandum ſit.
Nec videntur Judzi, eo tempore, quo captivitats Bab'yylonica, velut igne
probati redierunt, ita ſüiſſe ſcelerati, ut Prophetam interimer ent. alt Sel aſt.
Barradius Concord. Evang. Zo. III. lib. . cap. 26. num. 5o. Nec fuit ulta
occaßt. o peſt reditum a Babylone illum occidenti, cum omnes ſamma latitia
& in Deum pietas oocubabat, judice Chrifſtophoro a Caſtro Comment. in
Zach. I. lih. XI. p. 4062. Hinc eandem imhrobar ſententiam Jac. Salia-

nus Annal, Vet. Teſt. ad A. M, z19. nium., k : Quamobrem ab eorum
N. 3 9gH

poôtius partibus cenſemus eſſe ſtandum, qui ad laudatum. Chron XXIV.
35. Zachariam, in templo occiſum & lapidibus obrutum, a Chriſto pro-
vocsti opinantur, patremque ejus Pontificem oοναναο fuiſſe ſtatuunt,
& Jojadam & Barachiam dictum; quod e Patribus Hieronymus lib. Il.
in Matth. T. IA. f. 3 . & Beda tenent, e Reformatis Joh. Lightfoot Ho-
ris Hobr. in loc. cit. Matth T. II. Ctb. p 361. & Joh. Marckius faſcic.
Diſp. erdo I. Jeleltarum, Diſp VII. Textu XI. p. 20. ſq e noſtris

P. utherus in gloſſa margin b. Glaſſius, qui in hac aſſerenda ſententia per-
quam operofus eſt, Philol, ſacr. lib I. Ir. II loco Il bp. 172. ſqqg & b. Dor-

ſcheus Comment. in Matth. cit loc. p. 377. 3 lique bene multi. Hanc

fane cxplicatioem 1) ſcopus pottit verborum Chriſti, qui in eo veria-

Hh h 3 Sðð tur,

1.

De Zacha-

ria.

4 3 0 INTRO DUCT. AD LIBROS B816LICOS

7

tur, ut ingratitudinem Judæorum erga Erangel ii præcones a ſe mitten-
dos exprobret, eoque fine ad ejusmodi marerrum ne farie occiſorum pro-

vocat exempla, qui ſanguinis ſui effuſi ultionem a Deo in dertprutis di-

ſerte leguntur efflagitaſte. Hinc a prima Abelis cæde exorſus, de qua
Gen. IV. 10. dicitur: vox ſanguinum fratris tui clamat ad me de terra.
ad ultimam Salvator pergit in ſacro codice memoratam, Zachariæ, qui 2.
Chron. NXIV, 22. moriens exclamaſie fertur: videat Dominus & requi-
rat. Cum itaque ex vetuſtiſſima apud Judæos librorum Veteris Teſt. di-

ſtributione, varalipomena ultimum teneant in codice ſacro locum, non

potuit accuratius Salvator primam & ultimam in feri 11 turis memoratam

memoria:

Sepul-
chrum.

occiſionem nefariam recenſere, quam ex Geneſeos principio, & ex Pa-

ralipomenis, non multum adeo à fine petitam. Fruſtra ergo fingitur ali-

ud occiſi Zachariæ exemplum, cujus nullum vel ſacræ literæ, vel hiſtoria-
rum monumenta Judaica indicium produnt ; cum manifeſtum hic habea-
mus verborum Chriſti in Chronicis commentarium. Pofcit eandem 2)
accuratiſſima, inter Chronicorum & Chriſti verba, circa locum & genus
mortis conſenſio, quam adeo expedivit, & ab omnibus liberavit dubiis

cit. 10co b. Glaſſius, ut vix ſpicilegio reliquiſſe videatur locum. Ex

quibus apparer, li quido non conſtare, quo mortis genere, aut qua ætate
occubuerit noſter. Sanctorum catalogo adſeriptus legitur in Martyro-
logio Romano, apud Bedam Uſuarduw, Adonem Viennenſem, & La-

tinorum ceteros, ad diem VI Septemnbris, apud Græcos autem in Meno-

logio pridie hujus diei. Circa ſepulchrum Prophetæ fibi non conſtat ve-
terum traditio. Epiphanius prope Haggæum, Hieroſolymus condi-
tum refert; Dorotheus ab Eleutheropoli ſtadiis quadraginta, in agro
Noœman, cui nomen Betharia, centum ac quinquaginta! ſtadiis klierolo-

lyma disſito; quæ quidem in Latino, non item in Græco, Dorothei tex-

tu leguntur. Cum Epiphanio facit auctor de Ciptis Hebraæorum apud
Hlottingerum p. 46, ubi cum de Haggæi ſepulchro verba feciſſet, mox ad-
dit: infra, ad montem olivarum, eſt ſtatua magna; eam manum Ab-
ſchalomis appellant, quam, dum viveret ille, orexit. *Tpſi vicinum eſt
Jepulchr. m Zachariæ, Prophetæ p. m. in ſpelunca lauſa, cui ſuperſtracta

teſtudo imminet elegans, e lapide unico. Ad quæ verba El ottingerus pro-

lixe exponit in annotat. quanta in veneratione apud Judæos Palæſtinos
hoc Zachariæ fuerit ſepulchrum, ut calamitatibus etiam presſi, devotio-

nis ergo, certa exauditionis ſpe freti, eo concefſerint. Hinc, cum A. M.

5399. magna Hieroſolymis oborta ſiccitas, Judæorum impietati impin-
geretur, tr iduique ſaltem ſpacium a Turcis, illis indulgererun quo pre-

cibus

cihusplor
Vtl; coln
ſupplicati
eolem die
ccedunt,
Bermiss 5
ſie baron
Tomo V.
nieus eſt
Calemen
morhie, 6
hhetd ſ
Ge quiohn
a Muet
ſeriet aute
exteyioren
Medivcri mn
alum Lpe
uern eußſ⸗
e hun
tro arcum
enimn auren
cilſam. (
ligerent,
eſer, Gjunt,
quenqain I
Ptum erqt i,
erfeliſet,
epting en
morte inter
le ecere
ſatiſliens
Proy eig 4,
lmimi
ire ljeni
ſequitor N
norig nn,

34 ſe mhitten.
itorum pro.
Wiprunris di⸗
Ol Ge qun
me lterre,
harir, gi2.

ins rai-

teris Teſt, ⸗
0 locum non
memorata
ofingitural.
vel hiſtoria-
nin hichabea-
etenndem²)
cUin & genus

etavit dubiis

locum. EX
Aut qua atite
rin Martyto⸗
nlem, A Li-

temm in Meno-

oo coultar ye:
imus colli⸗
tn, i1 4010
Gis ieroſo.

Dorotheitex.

ArPUMI 1p
let noz 1l
nanuc Ab-
vititin 6
zogeros Pro⸗
05 Puleſinos
eſß geyotio⸗
6 eumM.
jetatii inpin⸗
tu,oo pre⸗

0

(lPs

cioſam. Cumque Wientes α Skerorale ordinis viri de boc puero am-

gue quodam bhbortos hic, inquit, Jodito, menſura duorum cubitorum, da-

ILeitur Calemerus, eéx Prophetæ mandato, ad locum monſiratum Pro fectus,

ſacra caſſa aperta faiſßſet, apparuit divinus Propheta, alba veſte indutus,

morte interiit. Cumque eam calamitatem Dei indignatione ſihi invectam

lominus appharuit, ad cutem tonſus, nſo recto, barba modice promiſßja, ca-

VETER. TESTAM.. 4

cibus pluviam obtinerent, internecioni, niſi pluvias elicerent, omnes de- De Zacha-
voti; confluxiſſe omnes ad ſepulchrum Zachariæ memorat, & inſtitutis ria.
ſupplicationmibus, circuitionibus, jejuniis, varlisque litaniis, pluviam
eodem die obtinuiſſe. Contra vero propius ad Dorothei traditionem corporis
accedunt, quæ de Zachariæ & ſepulchro, & glorioſe invento corpore inenti fa-
Hermias Sozomenus lib. IX. Hiſi. Etcl. cap. N VUII. tradit, ejusdemque bula.
ſide Baronius in notat. ad Martyrolog. b. Oy;g. repetit, & uberius deducit
Tomo V. Annal A. 31 num. 76. Caphar Zacharik, Sozomenus inquit,
vicus eſt in finibus Eleutherobpolis, urbis Palaſtinæ. Hujus procurator erat
Calemerus quidam, adädictus glebæ, Domino quidem ſuo ſidus, ſed gravis ac
moroſus, & erga ſinitimos ruſticos injuſtus. Hujusmodi cum eſſet, tamen
Propbeta (Zacharias) vigilanti abparens, ſeipſum manifeſtavit. Oſtenſo-

da a maceria in horto, ſecus viam, quæ dueit ad urbem Bittherebin. Re-
peries autem arcam duplicem, interioremn quidem ligneam, plumbeam vero
exteriorem; & cirea arcam vas vitreum, aqua p'enum: : duos item angues
nediocri magnitudine, mites atque innoxios, ita ut manſaeti eſſe videuntur.

manum deer admovere cabit. Cumque juxta ſigna, qua ſubra retulimus,

quiphe qui ſacerdos etiam, ut opinor, fi. e Porro ſub pedibus illius, ex-
Zra arcänt tamen, infans aäcebat, re ia ſopultura hongrutus.,. Habebat
315 G, *
enim aurzam coronam in apite: gurea itemn oaleeamenta, & veſten pre-

bigerent, quinam & unde AWet, & quam ob cauſam éjusmodi veſte amictus
eſſet, ajunt, Zachariam qui tum monaſterio in Geraris praerat, vetuſtum
quendam Hebræorum librum, non tamen Canonicum, forte nacdtum eſſe. Sceri-
vium erat in 690 libro, Joas regeém Judzorum, ecum Zachariam prophetäm in-
terfeciſſet, non multo poſt dom acerbiſſima calamitate pereulſum fuiſſe.
eptimo enim die, bpoſt necem Prophetäk, ſilius ipfſi Jucundibimus. repentina

eſſe crederet, puerum ſub pedibus Prophetæ bumari Srceres: boc modo
ſatisfaciens bro bhbis, Aua adverſus Prophetam ommiſerat. Coterum
Proſbeta, licet muttis, ante atatibus ſub'terra contitus fuiſſet, inieger ulhi-

pite breviore, oculos habens patilulum cavos, & ſuberciliis obtectos. Hunc
ſequitur icephorus Xantopulus lib. XIV. H. E. e. S. & Cedrenus in Ho-
norio ann, II. Ad Theodofi autem aut Honorii imperium hane cor-
Poris

432 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Zacha. poris Zachariæ revelationem referunt laudati ſeriptores. Quorum tra-
ria. ditionem ex inſtituto ſub cenſuram vocans b. Dorſcheus Zheolog. Za-
charianæ P. I. Proæmii S. 7. b. 4. iq. falſitatis liquido convincit. Quin
& Corn. a Lapide, atque poſt eum Huetius Demonſtr Evang. Prop. IV.
Je hb. l. G. 1I. p. 5ê19. Zachariam a Joaſo interemptum, cum vate noſtro te-
mere confundi in hac narratione, veritatis vi ada cti fatentur. Sed nec
hujus Zachariæ, de quo 2. Chron. XXIV. id eſſe corpus potuiſſe, idem
laudatus demonſtrat Dorſcheus. Et quantum omninoa conſuetudine
Judaicæ gentis, & aſtimatione hominis, ſupplicio capitis interempti,
hoc rececdlit, quocd ejus corpus in duplicata arca, lignea interiori & plum-
bes exteriori, ſepultum, & ſtola candida amiclum dicitur conditum? Et
quorſum vas vitreum aquis plenum quoque illi ſerpentes ſpedant? Ut
taceam, nôn adeo ſpeclatæ fidei Sozomenum, cujus errorum catalogum
videas apud Anton. Poflevinum zu Avwbaratu ſacrolit. S. p. 427. ſa.

F. II.

Libri ſeri· Tanto itaque ſ ſeriptori ſuos hunc librum debere natales, ipſa ſer-
ptor. monis ſtructura affatim docet, ex qua eidem, qui heæc literis mandavit,

viſiones & alloquia divina eveniſſe, menifeſto conſtat, ut c. I, 7. 8. ſqq.

ejus ſty- C. II, I. ſqq. c. III, t. c. IV, 1. ſqq. & alias paſſim videre licet. Stylo uti-
lus. tur viſionibus abſtruſis congruo, ſublimi & gravi, ſed non æque ac Je-
ſaias, nitido ac puro, verum tali, qui inclinatam & decrepitam fere linguæ
Hebrææ arguit ætatem. Elegans didtionis majcſtas laudatur in eo a Mar-
kio procgm. onuen.. p. 1“20.. quæ tamen temgorum ac linguæ genio re-
ſponder. Magnam enim ætstis partem in Chaldæa triverat, vel ibi ſal-
tem linguæ hauſit præcepta & uſum, unde Paria cum Haggao Esdra &
Nehemia, veſtigis ſubinde reliquit ανoννραι eloquii ſacri de qua con-
ſulendus eſt b. Barthol. Mayer Philolog. Sacræ P. I. cap. UVI. p. 210. ſj.
Px wſionum autem pariter ac ſtyli ſublimitate, adhibitisque apologia,
ſchematibus, ſiguris ac rhetorum ornamentis, cum orationis Zachariæ na-

ſcitur elegantia, tum inſignis Oboritur ſequioris ævi interpretibus obfſcu-

ejus obſcu ritas, de qua uno velut ore omnes copqueruntur. Ex Patribus Hiero-

ritas. ny mus prologo ad Commentar. Lib. I. ad Exuperium Tboleſan. TL. VI. Obpp.

J voy. D. ohſeurisſimum & inter duodecim longiſſimum dicit; & prologo
adlib. II. f. uz. E. ab obſeuris, inquit, ad obſeuriore tranſimus: & ocum
Moyſé ingredimur in nubem & caliginem. Abyhus abyum invocat, in
voce cataractarum Dei; & gyrans gyrando vadit spiritus, & in circulos
Juos revertitur: Labprinthios patimur errores, & Cbriſti cæca regimus

„

b e lhie

namm ejus in

dremturo
ciniuin 0
iles /n
ritoti ter
64 Zach.
N
P

“ ber ſdie

Pönane te⸗
1i0 annot, 7
brei nurant
nielig: in
(orn ſon al.

“ An,

drxis obſ
hete polſen
Prophet?
n m Gepr e
Nentari *.
mmus INtione
UI Propl he
mjus 1 Rtici
TItünn d e
aenoleimn
bollummg,

Coy⸗.

7
14

1005

Quorumtti.
l Yhrnlog. Za.
nvinet, Qvin
Eung. Pyp.Il.
n vannoſtro te⸗
entur, ded nec
1s pothnile idem
0 Conſueudine
Pitis ineremt,
interion” plum-
tur condtum? Et
ntes ſpechnt? Vt
worum catalogum

1. kn ſl.

teles, ipla ſer
litenis manczvit,
t lL. 7. ldd
le lcet. Aylo vti⸗
nOh Edue ge je⸗
epinmfee ingu
Gaturin eos Nar-
lingue 6 genio ke⸗
jverat, el bi ſil.
Hagere Ora &
ſocri e qva coN⸗
,. I. b. All. j.
birisoe Ppologin
onisLachitient-
nerr tpretibuso ſeu⸗

n ntus hie

ln. ll 1. 0X6.

, Cicit; 8 olge
ſ nuu: un

1
bſum in nnlet
j,48, in lituli

mus
,j rls 11l

Dogdor juſeitic, qui ex ſoel. II, 2

25 “

tio annot. in

brai vocaunt — quæ haud aitſimiles ſunt viſionibus Da-
nielis; in quibus plicandis zam Hebrai, quam Ohriſtiani Judant. Ita

riam.

VETER. TESTAM.

—

S, veſigie. E Judcis R. Sal omo jJarchi, præmitſſa Ppræfstiuncula, genui-

433

D Zacha-

nam ejus interpretationem ſe daturum deſperat, eamque a Meſſia demum ria.

adventuro ex pedat: vati-
einium hoc Zacharicg valde al;, Arisſam eſt, gquoniatn in illo ſunt viſiones ſe⸗

miles ſomnio, Tan bproponitur ac explicandum, nez nos loſſamas önaiki ve-
ritati interprotatiogt: jus, PN Ee n . 1 Aué dum venerit
.„Mesfias eſt. Pariter R. Dav. Kimchi

1

sd Zach. I, H. 1 N r NO Pee eee

„5 . en e e 9)
DR 2 —
W E e een Piſiones Zacharic ſvr vart ſ obtcuræ, ſimiles
viſzonibus Danielis. Non adeo abſtruſæ ceterorum prophetarum ſunt vi-
ſiones, quia virtus Prophetica decreſebbat inäates boſt oabtivitaten, ageo ut
pec perſbiene proponerent verba ſaa, net ſ viſion'és inteUigerene, Ficuti
priorum engor e 8 sphe ti. Px fecentiogribus Seb. Munſterus ab ini-

. l. inquit: Aℳ.enſæ ſünt ei viſiones valde obſcuræ, quas He-

krree

C ornel. aàa Lapide proæm. in Zachar. f. S5 Zachart. en inquit, abundat

vift onibus & ſymbholis -. uocirca præ ceteris pariter obſeurus eſt, profun-
Dinbolicus ergoelt, æqqueé ac Daniel

qus, varius, prolixus & ænigmaticus.
& Ezechiel gquos Jocutus eſt S§. Jobannes in Apocapf, 46 bPraſerrim Eacha-
De his ſi noſtram interponere licet ſententiam, 1) non miramur,
Judæis obſcura videri vaticinia, quæ in Meſſia clariſſime jam impleta cer-
nere poſſent, niſi ad ſolis radios cœccutirent, & fulgidiſſimum Novi Te-
ſtamenti jubar infuper haberent ac ſpernerent, unde tanta lux accenditur
Prophetæ noſtro, ut in iis, quæ 2d ſalutis ſpectant εconomiam admo-

dum deprehendatur perſpicuus, quod ꝑlani & ſolidi affatim decent Com-

mentarii: 2) Rimnchi autein abionam omdnino & lucongruam cenſe-

rura prophetiæ ſaere cah. I. Negar 38 Pr. ofiigavimun, cum & ſublitmitas

hujus vaticinii non decreſcentem arguat vaticinandi facultatem, ſed in-

fignem potius ejus virtutem demonſtret & gradum, & idem Spiritus,
quo agitante oracula fuderunt priores prophetæ, impulerit & egerit
qua ali influxu poſteriores, nec adeo ad vatem, quam ad agitantem spi-
ritum id omne fit referendum, qnod eſt in vaticinio: 3) fublimitatem
agnoſcimus. Auam noſtro aflequi donorum modulo per omnia nonm
poſſumus, ſed obfeuritatem in ipſa Prophetia negamus, cum Zachariæ
Carz. Pars UIl. li i quoque

P 2

7

ria. „.

Oecaſio.

Auditores.

434 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICGOS

De Zacha- quoque X6Vvα zbonrinss Taborio lumine illuſtrior & clarior celebre-

tur 2. Pet. I, 19. Neque vero ab hebetudine intellectus noſtri, vel a

ſequioris ævi interpretum hæſitatione in declarando ſenſu, valida pro-

cedit collectio ad inſitam libro ipſi obſcuritatem. Detur interpres ejus-
modi viſionum compos & expertus, & facile ſolvet nodos, in quibus
imperiti dudum fruſtra laborarunt: 4) demum vero non per omnia
iſta interpretationis deprehenditur difficultas, verum in evolutione ſo-
lum viſionum aqua hæret interpreribus, at in oraculis de Meſſia bene
multis admodum perfſpicuus eſt & evidens; id quod b. Varenius quo-
que obſervavit: in Iagoge ad Proph. Zachar. p. 100. ſcribens “ Clari ubi-
que Haggaus & Malachi. Noſter, principio & ſine obſeurior: medio
ſorenus incedit, inbrimis ubi aceclamat ſiliæ Sionise exulta valde, Rex tuus
venit! Ceterum quæ de Pſalmorum quorundam autoribus, ad Zacha-
riam noſtrum pertinentia cab. Prac. §. II. diximus, hic repetenda non
cenſemus; quæ vero &ααντιινριπ ejus oracula prodidit Pleudo- Epipha-
nius, päulo ante audivimus, §. pPræced.
III.
Occaſio vaticinii magnam partem ex iis elucert, quæ cap. præc.

§, 7. de anſa vaticinii diximus Haggæani. Cum enim Fiaggæi præco-
nio, ex torpore ſuo excitati, contra hoſtium, illorum inprimis qui Sa-

mariæ erant, formidinem ſatis confirmati, cum proeeres, Dux Zorobabel
& Jeſus Pontifex, tum populus, reſtaurando ex ruinis templo. vigeſimo
quarto die menſis ſexti, animos manumque denuo admoviſſent, & ad in-
termiſſum diu opus reverſi eſſent, neque vero deſiſterent obloquentes, &
de felici operis ſucceſſa deſperare jubentes; placuir Domino, odlavo
ejusdem anni menſe ſuhmittere Zachariam, qui Haggæo, ſuſcepti labo-

ris maturationem urgenti, ſtrenue ſuccenturiaretur, eumque non ad con-

tinuationem modo operis cohortaretur, ſed etiam beneficiorum Meſſiæ
propediem adventuri commonefaceret, ut ex duorum teſtium ore, juxta
Deut. XIX, 15. redux & pavidus populus, de promiſſo Dei favore & auxi-
lio certior redderetur, & ad deſiderium ac expectstionem tantorum
bonorum accenderetur. Eosdem itaque cum Baggzo, auditores na-
ctus, cum iis agit, qui verbo Domini per Haggæum promulgato morem
gerentes, reſtaurationem templi alscriter ſuſceperant, operique tam ſan-
cto inſtabant; quorum hinc univerſam turbam alloquitur, ut c, II, 10.
VII, 5. & per totum vaticinium pasſim, hinc ad ſingulos orarionem con-

vertit c. III, c. IV, 6. ſqq. c. VI, 10. ſqꝗ. nihilque relid um facit, quo me-

tum ipſis excutere, ſidemque Mesſiæ & meliorum tem orum ſpem inge-
nerare

3

4

‚ .

perure gue⸗
Judris jnm
eyiſet:
tis, us ab
is tennia
tencdis 5De
poplored
vel maxi
tu & curn.
do Hierol
dies ac let
tone tengl
eriganrur;
ipſos adhus

recipiencdhu
Mestie adve

Umque per
culcat & 9
IV. ſecl. I.
Wum, à5
nen 5 oh⸗
la myhenia
Kum ad Ch
ſaglll 7.
chor. naſiu
e G hie
git guamn
Gichon hus
umn hyeciß
emynſrov⸗
Hluſtria ſan

rnenn c.

Ee cenſo

ünd intt

Pheii, R

kernpctise

riot celebre.

noflri, vel

,Wlid ro.

Nterpnes ejus-

0e in guibus

n per Ommtia
volutione 10.
Melſiz bene

Varenits u..

ens. Clariabi-
trior: Neti
Olde, Rextuus
1, 4a0 Zaclu-
epetendä non

eudo-Epiph-

e Auß. Prac:
agge precl⸗
himis gui d⸗
hux Zorobabel
pplo. igelt n0
lent, Kal in⸗
bloquentes, 4
miao, Oa
ſaleepti labo⸗
je non acoh⸗
orum Meſie
gumore, luntd
wore Aar.
em tantorum
Zucditores Id⸗
lg vromoren
igoe tamm ſan⸗
ul , lb 10.
catione
ſcit, god mne⸗

mn ſpem inge.
gerale

4

mn col.

VETEn. TEST M. 435

nerare queat. Iinc argumentum Ubri i in propatulo eſt. Partim enim De Zacha.

Judzis in memoriam revocat, cur tam ſevere Deus cum ipſorum patribus ria.

egiſſet: Zartim eos ad bonam ſpem hortatur, ut excuſſo torpore, ſupera- ergumeir.
um:

tis, quæ ab adverlariis oblcichaurdle 1 Ihcul tatibus, & depoſito, ob ni-
mis tenuia templi principia Esdr. III, 12. 1 3. metu, in ſpem de interver-
tendis a Deo hoſtium moliminibus, de vi dicando ab illis, tutandoque
populo reduce c. I, I4. I5. II, 3. ſqq, de removendis obſtaculis quibusque,
ſi vel maxime inſuperabilia videantur, c. IV, 6. 7. 9. de mittendo exerci-
tu & curribus angelicis contra eceleſiæ hoſtes c VI, I.-8. de benefacien-
do Hieroſolymæ c. VIII, 4. de jejuniis, ob deſolatum templum, in feſtos
dies ac lætitiam conwertendis c. VII. VIII. de ampliatione & glorifica-
tione templi per adventum Mesſiæ, c. IV, IO. VI, 12. fqq. VIII, b. 20. ſqq.
erige antur; partim duras miſcer & rigidas objurgationes ſcelerum inter
ipfos adhuc obviorum, ut a ſordibus fuis msgis magisque purgati ad
recipiendum Mesſiam idonei reddantur. Grebe errime enim, & & ſubinde
Mesſix adventum, regni inſtaurationem, gentium converſionem, omni-
umque per Chriſtum! liberationem, redemptionem, pacem ac ſalutem i in-
culcat, & quod alias Prophetis in uſu eſſe b. Qlasſius Philol. S. lib. I. Ir.
IV. ſect. I. Can. J. & 6. H. 227. 774. erudite obſervavit, a typo ad anti-
typum, a figura ad rem ipſam figuris adumbratam tranſit, indidemque
verba & phraſeologias mutuaturex ſuorum temporum facie ad pingen-
da myſteria N. T. ut cultum Leviticum vel ſic doceat populo pædago-
gum ad C hriſtum eſfe. Confer hac fini c III, 9. IV, 7. VI. I12. 13. IV, 2.
ſqq. III, 7. ſqq. II, 14. I 6. & quæ Dn. Michael is in laudata ſuperius in Za-
char. præſfatione . 10. Commode in hanc ſententiam congesſit. Ita ſa-
ne & hbic Propheta, forme non minus guam Eſaias, non tam bProßhetam
agit, quam Evangeliftam, ſui que bpartim viſionibus, bpartim luculentis bræa-
dictionthus, verum Mesſiam (qui ſäobus omnis Seripturæ divinitus inſpiratæ)
cum pracipuis offitiorum & beneſiciorum partibus ad oculum propemodum
äs ut ex vero pronunciat b. Balduinus proam in Zach. b. 867.
IIluſtria ſane hic habes vaticinia de Mesſiæ nativitate c. III. adventu in
carnem c . IX. captivitate & di iſcipulorum kuge C. XI. XIII. de triginta
argenteis, venditi Servatoris pretio c. XI. de lateris perfosſione c. XII.
de aſcenſione in cclos c. XII. de Spiritus S.effuſione cap. eod. de ba-
ptifmo inſtituendo c. XIII. &c. Eo itaque tendit univerſa hæc pro-

phetia, ut non modo templi ædificationem urgeat & promoveat, ſuique ſeopus: .

rem poris eccleſinm ad pœnitentiam & fidem in Chriſtum perducat, ad-
vertuz tentationes imminentes præmuniat, atque in fſide & expectatione
liii 2 Meſſiæ

De Zacha- Mesſiæ conſiemet; 7 verum etiam ut omnium temporum deles 5 Validiſli-

ria.

436 INTRODUCT. AD EIBROS BIBLICOS

mis inſtruat argumentis, quibus Chriſtum agnoſeant, cultuque veneren-
tur ſpirituali, ut veritatem fidei de juſtitia, quæ in ipſo ſolo obtinetur,

conſervent, in communihus eccleſiæz afllictienibus & turbis patientiam

Vtilitas.

Autoritas
CQCanoniea-

p. Gib. ſqq. Locum de Deo Trinuno ex c. III,

menta hic liber cum ipfe ſibi Præhet,

exhibeant, & mundum furentem contra Chriſtum, ipſum virtute, glorio-
ſe ſuperent & vincant. Hine porro libri uſus per univerſam pater Theo-
logiam Hoc, ε s ντνιπ;, docuit b. Tarnovius Rros gom. in Lachar.
& XI, 4. ejusque
adverſus peccata ira & maledictione c.l, 2. 6. 1 3. ta rurſusque amore

erga ſuos, eorumque benediclione c. I, 14. ſqq. II, 4. 8. VIII, 3. 8. 12. 2.

despiritu S. c. XII, 10. de crcatione. XII, I. de providentia e. IX, 1. X, I

de angelis c. I, 4 5. 10. c. VI. I. ſqq. malorumque ſtudio, piis adverſo c.

III, 1. ſq. de peceato c. VIII, I7. H, F. 6. & peccatoribus non audiendis
c. VII, II. de electione fidelium in Chriſto c. I, 17. II, 12. III, 2. de Chriſto
ejusque manifeſtatione c. IX. 9. lecisque paulo ante citatis, de lege c.
VII, 8. 10. VIII, 16. 17. de pœoitentia c. I, 3. de ecclefia, & miniſirorum
eccleſiæ partibus paſſim per totum opus, de Baprifmoe . XIII, 1. de juſtifi-
catione c. III, 3. 4. de cruce c. XIII, 9. de precibus c. VIII, 21. 22. M. I. 2.
de Magiſtratu c. XI, 16. X, J. XI, 5. 8S. 12. de morte c. i, F. de extremo
judicio c. XIh 10. deducens. Ut uſus practicos paræ
conſolatorios ſicco pede præteream, larga manu ab interpretibus ad ſin-
gula themata ſubminiſtratos,
Divinæ prorſus originis, ſummaque in decidendis fidei articulis,
aut componendis ad acceptam Deo pietstem mor hl⸗ aureoritatis docu-
tüm ex allis Scripturæ teftimoniis
nanciſcitur. Non Deus modo aur en eee: lequens ſubinde induci-
tur, c. V, 4. VII, 9. VIII, 2. ſqq. & verbum Jehovæ hic detcribitur, to-
ties factum ad Zachariam c. I, I. 3. 7. V, 8, VH 9 VII, 4. & alias paſſim:

ipfaque viſionum, ſermonis & ſtrucluræ ratio ac modus divinamn per

omal pirat majeſtatem. Communi etiam cum Haggæo elogie lauda-
tur Esdræ c. V, I. VI, 1 4. & verba ejus ex c. I, 3. mutuo ſumere, & ſua fa-
cere ere duxit Malachias c. IEI, 7. Toties præterea adhiberi videas in
Novo foœdere teſtimonmia Zachariæ ad gravisſimos ickei iarticulos confir-
mandos, maxime vero ad evincendam ac demonſtraadam Mesſiæ perſo-
nam ac officium, quod Jeſus Nazarfenus fit Ch

₰f —

242

eticos pariter ac

M 5sy promiſfas Mundi
Servator, uti ex collatis Zach. INX, 9 cum Matth. XXI, 5. Joh. XII. 17.
Lach, Xl, 12. enm Matth. KXVIE 9. c, I0, Vach. AlIxio. cum Joh. XIX,

viſionumn Uorem

37 Apoc.,
ſatim patet.
ex Lath. VI.
ungeam. To.
Pvangeliſte N
me demnonſtra
locum in cane
Verhari cogan
iatem.

De eute
loco monvimu
Pit ut plori d
IV, veris 2
Partiendo vati
twenkes pattes,

ſeoxior conciont

II. XIV. kax
dell vix video,
Dihi tale Contit

UnO. b. Nalduin

dum ſubjedhm!

kemnque, gro
VI. . I. ret
Mancdatum Givin
ltionem. ken
cisejus capp. .
qri eum
¹1 nodum Prop
emeticzm que
usvel embleme
tum de Moraliben

D Usque legno Lb

noſiid gier

om,

riſti enntnti,

100

ſideles veliciſſ.

uque Neneren.

o ohrigetur,

Urbi tientam

nvirtun glorio.
impatäl heo-
om. in Zubur,
Nl 4. ejne
turlusque zmON
ntianc. X, 1. 5,1.

0, piis acerſo .
s non dudiencis

l, 2. Ce Chriſto
itutis, Ge lege e.
„& miniſtrorum
lll 1. Ee lif⸗
1.22, M. 1.2.
1,6. de eylrem
eticos ariſer

Apretibusal ſun.

1,2

s hcei aticblis,
tura tekimnonii⸗
fabinde uci.
us Girinemn pet
e.

eo elogis Eil

ſumere,
Ihibeti vi
rtieulos cobtil⸗
n Mesla peli⸗
ulit

ſn
ctmilſas Muin
1 itnr

ſob. I. I.
„ cam oh.Ald,

94

eas in

3

H VETER. TESTAM— 437

37. & Apoc. I. „. Zach EnI 7. cum Matth. NNV l.3 I. Marc. XIV, 27. af-

fatim pater. Ut allegata Apoſtolica ex Zact. III, 2. in Epiſt. Judæ v. 9.
ex Zach. VIII. 16. Eph. IV, 25. ex Zach. II. 9. I. Petr. I, 6. 7. nunc non
