wuam!. igiceret
cadane aucd
e ſeneratur.
e in Codi⸗
lule gitur.
Loar), 4
anmn ge 70r
poſtguam in
Att Jeremiae
len. & amar
imperio, ſente
harten ſicre
icle: onbo.
ite legit, ei⸗
in biblitt ſuit
ciderunt a
G leo, ab ij⸗
ehreſa myo⸗
Pomtificum fin
b inpechten
Ebraico exe
Nriacz interp
Drici ſeche
Cetis quibucl
7 deem.⸗ de
Helyen &
ſe gujnjem
unl verjini
IhnIu AUter

,575. d 4,

„α

H

titatem tedo.
gec Adiverſo
nmnchnm
Critien genio
lem tinun,
ratio ponerit,

oncilit orin,
,Demo, qudl
gramatin iſtl

cumn ipſiu br.

ſua c. AlV, i.
narum, guibu⸗
que hauud ex-
Obſcure, cuun
7, Cerivaſſe,tumm
kanlie, epre⸗
hren, .. coll⸗
lonicorum cen-

vari cum cetens

iqus il Girini

ueuent entiſirrns,

htuerunt nule,
netium A).
eimmatum,ec
Kecuhriin.
Ora, argument
wume inde
um bunc librum
. dell jerioraile
. mfingent. 4A
necejusautten
ſi, i enin
tun Cigt iutis,
Perhaohit

90
õ
Atet⸗

VETER. TESTAM. ⸗ 185
querelarum eſt expers, ſed magnam partem in deplorando Calaiitatum
cumulo Verſarur; tempusque jam erat, poſt ſparſas copioſe querelas,
opem a Deo poſcere, & meliora ſperare. Hinc iſta Latini interpretis

inſeriptio, caput hoc non areliquo corpore ſegregat, ſed ejus folum indi-

cat argumentum, & diſtinguit ſtructuram; que ut in vaticiniis Jeremiæ
tituli earum pericoparum, quæ ad pecuhiares pertinent gentes. Theodo-

reti demum Eadhiciunm cum liquido non couſtat, quod prætermiſſi capitis

aliæ poſſint cauſæ, aliæ fuiſie remoræ, quæ in medio laborum curſu ma-
num injicerent; tum tanti non eſt t ponderis, eo ut librorum ſacrorum ſtet

cadatve auctoritas, quam univerſa omnium temporum eccleſia agnoſcit

ac veneratur. Alia lange & diverſa ratio eſt exiguæ illius præfationis,
quæ in Codice Græco, Vulgato Latino, tum & in Arabico, Threnis Præ-
fixa legitur. Ita autem habet: z) *aατοeα—ι ο² sH h. irer, 1c;
Pogad), 7. l'eooeXα Sonuρ⁹' e, õ egelalxs 2XQ ν,,. ,αυ
õ Seve 7 rov Sn! T'eosαOπMα n οα ν,. Er factum eſt,

De Thre-
nis jere-
miz,

—

ſed præfa-
tionis Græ-
ce ac Lati-
næ nulla.

poſiquam in captivitatem redactus eſt Iſrael, & Joruſalem deſerta eſt, ſe-

dit Jeremias Propheta, flens, & planxit lamentatione hac Juper Jeruſa-
lem & amaro animo ſuſpirans & Julans, dixit.

Vartem ſacra ſeriptura eſſe, inquiens, & hodie contrarium eſſe temerarium
dicdtae probos quia Je⸗ mper, quando eccleſia utebatur textu LXA. Interpp.

ita legit, deinde, quia hodie Jummi Pontiſices Sixtus V. & Clemens VIII.

in Bibliis Juis, duæ volunt Vulgatæ verſiones authenticum eemplar eſſe,
addiderunt eam canonicæ ſeripturæ partibus, & ſepararunt charaktere,
& loco, ab iis quæ Apocrytbha Jant, gc in N nen, Bibliorum minutiore
expreſſa typo rejecerunt.
Pontificum ſunt decreta; nec tamen approbat omnibus.
ab impacta temeritatis nota ſi atis ſibi cavit Huetius, qui cit. loc. G. 2. nec
in Ebraico exemplari, neque in Chaldaica Jonathanis paraphraſi, nec in
Syriaca interpretatione eam haberi obſervat, neque in Hieronymo, qui
Ebraica ſectatus eſt; adeoque tacite illam rejicit, ut recentiorem, ab in-
certis quibusdam Græcæ verſi onis ſive autoribus, ſive interpolatoribus
adjectam. Sed & Maldonatus: iſzh inquit, neque nunc leguntur apud
Hehbræos, S& ſi aliquando lecta fuiſſent, nunquam liber N appellatus
eſſet, quia jam ea prima dictio non fuiſſet. Ttaque aut a ſoptuaginta, aut,
quod veriſe, milius eſt, ab aliquo poſtea, argumenti loco addita cereduntur.
Omnium autem clariſſime Jac. Salianus Annalium Eccleſiaſt. Tom. IV.
p. 1576 ad A. M. 3447. pronunciat, quod illa verba Seripture autorita-
LCarpz, Pars III. A a : tven
5 .

De qua, ſatis pro
imperio, ſententiam fert del-Rio, ſub initium Commentarii p. 17. cenſes

Probat nimirum ſuis, quibus ſuprema lex
Neque enim

De Thre-
nis Jere-
mic.

Chronolo-
gia.

7

2

186 IRTRODUCT AD LIBROS BIBLICOS

tem non habent; in eoque ad Bonaventuræ, Lyrani, & Chriſtophori a Ca-
ſtro, provocat conſenſum. Unde ſatis intelligitur, apocrypham eſie

inſfcriptionem iſtam, nec dignam quæ recipiatur, a Proteſtantibus uno

ore omnibus publice repudiatam atque proſcriptam.
VII.
Reſtat de tempore quæſtio, quo Threni a Propheta ſcripti, Cano-
nique adjecti funt, circa quam Doctorum ſententiæ ſcinduntur in partes.
Graviſſimi e Proteſtantibus interpretes, e noſtris b. Tarnovius, Calovius,
Fried libius obſervat. Bibl. in Thren. claſſe VII. qu. 3. P. 733. e Reforma-
tis Uſſerius Annal. V. T. ad A. M. 32 9a2. p. 177. ſ. Coccejus, Junius, alii-
que bene multi, quin & e Pontificiis Maldonatus, Hieronymum & He-
bræos quosdam ſecuti, proxime a cæde loſiæ Regis compoſitos cenſent,
quæ ut futurarum omnium calamitatum primordium, malorum Iliadem
poſt ſe traxerit, locumque dederit Jeremiæ, ut lamentationibus ſuis im-
minentes eccleſiæ regnique ſui miſerias ſpiritu prophetico præviſas, tan-
quam præſentes caneret, & adeo pathetice deploraret. Nibil certe ob-
ſtare videtnr Heideggero in Enchiridio Bibl. Lib. I. cap. 21. S. 2. . 107. 440
minus totum ſeriptum Propheticum dicatur, cum pars cabitum illarum loqua-
tur de futuris, & æque patheticæ lamentationes Propheticæ, & nνοτντονσ⅓.⅓
εα+ futurarum calamitatum in Scripturis, ipſo etiam Jeremia, legantur.
At enim vero bene multa obſtare, ipſamque libri ſtruduram, ſtyli attem-
perationem & argumentum, alia omnia ſuadere, ſupra prolixe docuimus
§. III. quæ ibi allata hanc quoque ſententiam evertunt. Quare alii, e
noſtris cumprimis b. Waltherus Offeina Bibl. &. 972. & D. Joh. Pappus
prafaut, in Thren. p. 125. e Pontificiis del Rio, Salianus loco ante citato,

Bonfrerius præloqu. in S&ripturam §. ad cap. VII. Sect. X. p. 1076. aliique

Bonge plurimi, poſt everſam demum a Babyloniis urbem, & crematum
templum threnos hos conſcriptos arbitrantur, ſive in Mizpa hoc factum
ſit, ut b. D. Pappus addit, ſuperſtite adhue Gedalia, cui reliquiæ populi
eommendatæ fuerunt, ſive poſteaquam ab ingratis & contumacibus Ju-

dæis in «gyptum pertradus eſt Jeremias. Hoc faltem inter noſtros ac

Pontiſicios doctores, circa hanc ſententiam, diſcriminis intercedit, quod
hi- utplurimum præfationis Græcæ ac Latinæ autoritate & fide, noſtri
vero rerum ac verborum evidentia nixi, ita ſtatuunt; quibus citra hæ-
fitationem noſtrum quoque adjicimus calculum, propter ea, quæ ſupe-
rius in hanc rem ſunt allata. Nolim tamen poſt ⁵Ægyptiacam demum
fugam hanc lamentationem rejicere, fed recenti vulneri, antequam do-

loſam obduceret cicatricem, parandum remedium erat, quin & abdu-

cendæ

õ

— Eor
GrRtionis for
Hinc veo in
ſwe Rame, c.
terteliquias
tiones has e
catixitati

Cltat
dlius ekc. Il,
ſtrar krudture,
bet guetimon
is: Porte Il.
Peecitorum re
Uuidem partiti
nplechuntur,
len prioruml)
Ium ac verfuut
1n ſecundum d
Tibas ſoſir Reg
(O Auſebi
Higo, & ketm
tationum Jidri⸗
ſon. Nu
Heidegge 10, (
DCucusett ecl

2² keg. XMIV,

Jubus phraeol
Geolationem &.
uhre & Hiero
1t1 artiumur,
Drlorem Propher
. Gielogiſtican
Eeinon. Bibl in
ra re ſit Gihe
n quotrd per
uiti vix Poe,

1 ſed afſeche

605 VETER. TESTAM 3

ſtophoria Ca.
erpphun elſe
Mntibus no

cendæ Babylonem miſeræ & captivæ turbæ ſubminiſtranda threnodiæ & De Thre-
orationis formula, qua captivitatis ſuæ tædia abſtergeret ac ſolaretur. nis Jere-
Hinc vero mihi propius videtur, proxime a ferali Urbis expugnatione, miæ.
ſive Ramæ, cum inter captivos detineretur, ſive Mizpæ potius, cum in-
ter reliquias gentis ſuæ ageret Propheta, divino actum Spiritu, lamenta-

=

ſihimo. tiones has eum ſtruxiſſe ſuisque commendaſſe, Anno ab O. C. 341 6.
utur n Antes. captivitatis Babylonicæ 19.
ins, Calbins, èÿMẽß VIII.
. eReiom. Conſtat Threnorum liber capitibus V. verſiculis 154. quorum me- Partitti.
s, uning d dius eſt c. III, 34. Generalem porro ejus diſtributionem ipſa ſubmini-
jmum e. . ſtrat ſtructura, quæ P. I. capitibus Il. graviſſimam & peracerbam exhi-
doltos eſſen bet querimoniam, de populi peccatis, Dei judiciis, captivitatis miſe-
lorum llaten riis: Parte II. cap. ultimo ſupplicem complectitur precationem, pro
nibus ſuiin. peccatorum remiſſione, & gratioſa gentis ae patriæ reſtitutione: quam
oPreriſi,tir. quidem partitionem magno conſenſu interpretes ad unum fere omnes —
NMibil ene . amplectuntur. Eo autem minus inter ipſos convenit, tam circa ſpecia-
§2 4 ,eO lem priorum IV. capitum diſtinctionem, quam circa mutuum pericopa-
nilmunh e, rum ac verſuum nexum. Sunt, qui capitum Threnodicorum argumen-
, τπιααςnhr ta, ſecundum diverſa temporum diſtribuunt, ut primum agat de tempo-
emis, Mgett. ribus Joſiæ Regis, reliqua vero de ſubſequentium regum calamitatibus?
amm, Kfliattem. quod Euſebius Cæſareenſis cenſuit, eumque, diverſimode licet, ſeeuti
liredocuimm Hugo, & Petrus Aureolus, Cardinales, quorum triplicem harum ame.
. Qurre d e tationum diſtributionem del-Rio in cap. 1. Thren. p. 21. recenſet ac pro-
D. oh. Paps fligat. A qua ſententia non adeo longe recedunt, qui cum Coccejo &
ur ante citng HIeideggero, caput I. captivitati accommodant Judæorum primæ, qua
p.1O,6, Milue abductus eſt Jechonias cum Principibus, & omnium ordinum Præcipuis
n, Ecelnatun 2. Reg. XXIV, 14. reliqua autem tria, captivitati ultimæ ſub Zedekia;
Ze hocfadum 2 quibus phraſeologia capitis I. manifeſto reclamat, non niſi in ultimam
eligeie vopſi. deſolationem & calamitatem quadrans. Hinc rectius alii, ad ſupremam
hurumacibus N. † Judææ & Hieroſolymæ cladem, omnium capitum querelas referentes,
ter noſtros A 1ita partiuntur, ut lamentationem exhiberi cenſeant p. propriam tum
utetcetit id Priorem Prophetæ ac terræ c. I. 7um poſteriorem c. II. p. figuratam c. III.
e fde, no Dp. dialogiſticam C. IV. quæ Rever. Dn. D. .pini eſt Partitio, in Z. abulis
uibus cita . —Goeconom. Bibl. in minores ibidem ſectiones, cum cura, diſtributa. No-
ne ſpe. ſtra quæ ſit diſpeſcendi ratio, paulo poſt patebit ex Tabula Synoptica.
reyd Jenun Jam quod ad pericoparum ac verſuum connexionem attinet, illam re-
i eain N quiri vix poſſe, communis omnium interpretum querela eſt, eum non
ſ, net NA. ars, ſed affectus primas teneat, dolorque & mœror omnia miſceat, ni-

lde

„*

188 INTRODUCT. AD LIBROS EIBLICOSZ

nis Jere inquit, non biſtoriam texat, ſed lamenta pangat, & ſententios itore
miæ. loqualur, ut ſolent lugentés, 7ui Ppræ multitudine dolorum, nulto ſervato
ordine, omnia miſcent, neſeiü, qua doloris cauſa ſe primum exonerare ve-
lint, ideo ex Logicorum aut Rhbetorum præcebtis Threnos hbos reſolvere viX
unicebit. Indeque eſt, ut immane quantum a ſe diſcrepent in minoribus
iſtis ſectionibus, & ſpecialifſima analyſi interpretes, multi quoque pror-
fus etiam prætermittant, quaſi accuratam & numeris omnibus Perfectam
ſe edituros deſperent.

7

IX.

noptica. ſum templum.
I. Lamentis deplorat: ubi L 4
æ) leſſus Jjudææ, ſub habitu viduæ in ſqualore fedentis, c. I.
β) leſſus ob Iraelis gloriam dejectam, urbe, templo⸗ domo Davi-
dica, exciſis, c. II.
) leſſus Prophetæ, ob proprias calamitates, quas immiſtis mitigat
—folatiis, Cc. III.
) leſſus ob incolas omnium ordinum male habitos c. IV.
II. Humili ſupplicatione Deo commendat, c. V.

Nimirum ex
Patribus, THEODORETUS, cujus Oyp. T. II. p. 256. in IV. priora
UÜbri capita brevis extat commentarius, litteræ tenax, acutus, ſed qui lecto-
rem non attentum fugiat, ex judicĩo del-Rio pr ug. p. J6. HIERONVY-
MUS, cujus Opp. I. V. p. 167. qui libris tribus diſtinctus legitur in La-
mentationes, & in orationem Jeremiæ Commentarius, ipſi ademptus, Ra-
bano adjudicatur a Sixto Senenſi Biblioth. S. lib. IV. vindicatur autem &
vero Parenti afleritur, poſt Marium Victor. Reatinum in cenſum dicti com-
2 ment. a del-Rio proleg. in Thren. p. 7. eo cumprimis argumento, quod Pa-
ſchaſius & Richardus vel æquales, vel priores Rabano, eadem habeant, ut
veriſimile fit, ex antiquiore Autore illa excerpfiſſe, & quidem Hierony-
mo, cujus vitula tres iſti ararint: PASCHASIUS RAT BE RT US,
Abbas Corbejæ majoris in Weſtphalia, Seculo VIII. clarus, cujus in
Threnos commentarius quadruplex, Bafilex in 4. A. 1502. & alias ſæ-

pius excuſus proſtat: RCeERIOS Abbas Tuitienſis, qui dum indulget
inge-

Fatrum.

De Thre- hil certi moderatique habens. Hine b. Hülſemannus: cum Propbeta,

Tabulasyy- Threnorum lHiber deſolatam urbem, ſubjugatam gentem, exci-

Commen- In Threnos commentati funt cum plurimi illorum, quos cap. præ-
tarii. ced. ad Prophetiam Jeremiæ laudavimus, tum nonnulli etiam ſeorſim.

immnio,
0s eomme
leſuͤt in capi
auten Parn
liug Clericn
M. 1509 ſe⸗
ſue auchtio,
Xit, Lugduni
ca Lil V. 6
Rabbinn
M. 4 . . 21

— le
„— I⸗

Threnos R, .
Detiß in 4. 4A
5. EG. Emun
D D de
ſo, Rtolor
MSCtus: 5 77
in Lamentatie
inſckptus, un
A. 1000. vecl
N ben ſo0
40 Z0 har zant
ſunt, emde
cura Salomor
Horeslibriedi

Prodiit Theſl.
loſarium ma
ſun, tum teli
flochmi 9.

Lutheren
Mentar, exc,
renos Aund.
in4. A. 546.
Eer InTh

1. hhee,

ias “

nlo ſervatt
ulnrere ve-
reſihent zix
in mimtibus
uoque nor
dus etfeclm

entem, exci.

,c,l.
domo Dayi-

mitts mitigat

W.

goos cap. pre-
etian ſeoriun,

6 ial. pien
u ui lelko⸗
Ilror,
legitur in e
2dempts, Rr-
icatur Atem
ſundli .
ento, grocl er.
eln habeand⸗ u
dem Hi Hieron
arus, aen
1, & 1
ceruli let
jnge⸗

ingenio, a N biſtorico longius receſſit, ex cenſura del-Rio, cujus in Thre- De Thre-
nos eommer

netiis in 4. A. C. 1589. Vid. Clariſi., Wolfii Biblioth Hebræx num oo,

fio, Baoloccio, Wolfio n. 917. p. 72. & n. 902. . Gé. laudatur, ſed

A. 1600. recuſus Amſtelodami An. IO: Nπ — PP R. SI ME-

Pprodiit Theſſalonicæ in 8. A. C. 1596. Tandem huc pertinet 9 2

Dm, tum reliquis 3junctum, cujus recentiſſima editio prodiit Am-

mentar. exc. Roſtochii in 8. A. 1603. JOH. BUGENHAGIUS, cujus in norum.
Fhrenos annotationes, iis in Prophetiam jerem. junguntur, Wittebergæ
in 4. A. 1546. HARTPMANNUS CREIDIUS, cujus vernaculæ LXXXNII.

“ MELIUS, cujus Caſtrum doloris, XVI. homilias in Threnos complectitur,

VETFER. TESFrAMAMxMxhlꝛh 189

rius videatur in Operibus: HUGO de S. VICTORE, qui nis Jere-
deſiit in capite libri ſecundo, Oép. I. III. fol. Pariſus A. 1526. Catenam micx.
autem PFPatrum in Threnos, latine ex verſi ione ſua dedit Antonius Agel-
lius, Clericus Regularis, & poſtea Epiſcopus Acernenfis, Romæ in 4.
An. 1589. ſed Michael Gbislerius Græce eam edidit ex Vaticano, non
ſine auctario, ex Sfortiano codice, & novam Allatii verſionem adjun-
xit, Lugduni in fol. A. 1623. Confer Celeberr. F abricii Bibliorhece Gra-
ca Lib. V. cap. 17. p. 760.
Rapbbinis, præter eos quos in V. libellos ſupia citavimus P. 7. ap. Rabbino:⸗
XI. §. 8. p. 2006. τα⁵ν nN N.â R. 10 EL ABEN SCHOEB, quĩ vum.
— —— EE vocem flentium, ex Joh. XXX, 31. ſ. Commentarium in
Threnos R. Abrahamt Galante, cum additionibus ſuis recudi curavit Ve-

b. 165. & num. Gi. p. 36. 202 . R. JOSEPH ben CASbPI, cujſus
O cochlearia argentea, ſ. Commentarius in Threnos a Buxtorrk:.“

MSCtus: TN NPDW R. SAMUEL OZEIDA, cujus Commentar.
in Lamentationes Jer. ☚ DD panis lacrymarum ex Pſ. LXXX, 6.
inſcriptus, una cum textu & commentario Raſchi prodiit Venetiis in 4.

ON ben JOCHAl, in V DI Zobar nove, quo continentur, ea qu?z
ad Zohar antiquum ex MSCto quodam terræ ſanctæ hauſta, addi poſ-
ſunt, nempe — —Dſaper Ruth, Canticum, & Threnos; zedito
cura Salomonis ben lſaac, Theflalonicæ A. C. 1597. Ih 4. Alias, & recen-
tiores libri editiones v. ap. Celeb. Wolfium Biblioth. Hebr. n. 217. P. I1 cf.
UNTP ONPO R. SAMUEL de VDAS, cujus 32 ¾

Gloſarium magnum allegoricum in Lbrenos, tum ſeorſim pluries excu-
ſtelodami ap. Immanuelem ben Banalt in fol. A. C. 1641. D

3

Luthere anis, LUCAS BACKMEISTERUS, cujus in Threnos 6 om- Luthera-

homiliæ in Threnos, Prodierunt Francofurti in 4. A. 1647. JOH. HIM.

A a 3 fJenæ

De Thre-
nis jJere-
miæ.

190 INTRODDCI. AD LIBROS BIBLICOS

Jenæ in8. A. 1618, & 163). JOH. HüLSEMANNUS, ejsCormen:d
in Proph. Jerem. ſubnectuntur annotationes perquam coneiſæ in Thre-

nos, Rudolphſtadii in 4. A. 1663. Æ GIDIUS HUNNIUS, cujus in Thre-

nos XVI, homiliæ exc. Francofurti in 4. A. 1591. PETR. KIRCHBACHI,
cujus etiam in Threnos homiliæ exc. Francofurti in 4. A. 1657.PEI RUS
PALLADIUS, cujus enarratio in Threnos exc. Wittebergæ A. 1560.
JOH. CQUISTORPIUS, cujus explicatio prodiit Roſtochii in 4. A. 1633.
GEORG. ROSTIUS, cnjus Threni jeremiæ, Threni Germaniæ, verna-
culam Threnorum explicationem exhibent, Roſtochii in 4. An. 1626.

NICOL. SELNECCERUS, Läpſiæ in 4. An. 156¾. JOH. TARNO-
VIUS, qui luculentum in Threnos commentarium fſcripfit, Roſtochii

Pontifcis-

Tunt.

in 4. An. 1627. 1642.
Pontificiis, GABRIEL ACOSTA,
bucent §, cujus in Geneſi in, Ruth Threnos, onam & Malachiam, commen-
ria junckim Pprodierunt, Lugduni in fol. A. 1641. THOMAS A WI-
Nas, cujus commentarium vide in Opp. BONAVENI'URA, cujus in
Libr. Sapientiæ & Threnos commentarius Venetiis prodiit in 8. A. 1559.
ANDREASCAPELLA Hiſpanus, cujus in erem & Threnos commen-

trar. extat in 4. Tarraconæ A. 1586. CHRIS TOPH. de CASTRO, Pari-

fßis in fol. 1609. NICOLAUSCLENARDUS, Epiſcopus Mechlinienſis,

cujus meditationes Hebraicæ in Threnos citantur: SEBASTIANUS a
COSTA de Andrada, cujus in Threnos Comment. exc. Lugduni A. 1609.
in 8. JOII. FERUS, cujus in Eccleſiaſten & Threnos ſarmones exc. Lug-
duni in 8. A. 1609, PETRUS a FIGUEIRO, Lugduni in 8. A. 1569.

MICH. GHISLERIUS de quo ante dictum, cum de Catena, Lugd. in fol.

1623. JOANNES a JESU MARIA, Neapoli i in 8. A. 1608 JOANNES
LATEBURIUS, Minorita Franciſc. cujus commentarius quintuplex, cum
quatuor ſenſibus quintum addiderit, de planctu & ſolitudine Deiparæ,
exc. in majori forma 4. A. 1I482. JOH. MALDONATUS, poſt Jere-
miam, Pariſiis in f. 1643. THOMAS MALVENDA, ext in Opp. Lugdu-
ni in f. A. 1650. JOH. BAPTISTA de NAVARRETE, Cordubæ in 4.
I602. RICHARDUS PAMPOLITANUS Anglus, Eremita, cujus in

Threnos expoſitio eſt in Opp. Coloniæ fol. 1536. FRANCGlI ISC. PANI-
CAROLA, Epiſcopus Aſtenſis, cujus in Threnos commentaria Italice

prodierunt Veronæ in 4. 1586. FABRIC. PAULUTIUS, Romæ in fol.
1625. CONST'ANTIUS PEREGRINUS, cujus Threni triplici ſenſu ex-
poſiti exc. Antwerp. 163t. HECTOR PINTUS, Theologus Conimbri-
cenſis, cujus in Eſaiam, Jeremiam & Threnos Commentarii exc. Salman-

Theologus Profeſſor Conim-

„

in Then

tieA. Ir
Cius nott &
4. A. Iys. X.
„nos exe. Lug
in Thenos
640TIUS,
e. Lugduni
ent. exc, Pa
4. 1555
lformar
BRLCOTHON
0s qu
ciones Tiguri
OHANN. C
n tye Lamenta
A. IoI9 PRaA)
LAVATERUS
ol. 5S1. PETR
PADIUS, Arge
MbI. AAI4)
ler iedg. VIC
PHANUS NT
Nl, cvjus in Th
MWen karal ati
Londini in 4,
Ment. in Threne
I4. 1077. TH

NWINCLUS

DE

Seler g rdo
ſig wret)
Vele . 6
leug iſteyti,

S jaty,

0 5§

*

ſe in Thre.
Ius in Thre-

MCHDAA, ſn

NNETRUS
in 4. Alb33.
nanie, na-
14. An. Inb.
H. TARNO.

feſtor Conim. 1.

tam, commmen-
MIAS 4001.
RA, cujus in
t in. A. ⸗
nos commmel⸗
SINO, bai-
Mechlinienſ,
ASTIANUSA

gloni beh

Ohes exc,LUg-
in g. A. vo
3, Luge; tol.
Uimuplex, Cuun
line Deipe,

I8, l ſerte. —

10 0. Lugdr.
Cordube I .
ta, Cujis i
CISC. AN-
gentärin ſtalice
„Rom- 9l.
pliciſenlner⸗
gu⸗ Covimbti.
tie⸗ Sllnmnn.
lice

VETER. TESTAM 191

ticæ A. 1581. in fol. Coloniæ 1616. in 4. JOII. OUINOLARBOREUS, be Thre.

cujus notæ & Latina verſio Chald. Paraphraſ. in Threnos. exc. Pariſis in nis Jere
4. A. 1556. MART. ANTONIUS del-RlIO, cujus gloſſa literalis in Thre- miæ. H

nos exc. Lugduni in 4. A. 1608. 1630. JOHANN. RHIUMELIUS, cujus
in Threnos paraphraſis Poëtica exc. Cadomi in 4. A. 1568. GASPAR.
SANCTIUS, cujus explicatio in Pſ. CXXNXVI. & paraphrafis in Threnos

exc. Lugduni in fol. A. 1618. NATHAN TAILLEPIED, cujus com-
ment. exc. Pariſiis in 8., A. 1582. GEORG. WICELIUS, Coloniæ in 8.
Reformatis, ACOB BRANDMüLLERUS, Baſileæ 1621. HIIGO Reformar
BRUGTEIONUS, cujus in Opp. fol Londini A. 1662. commentarium Tum.

in Threnos quære; HENRIC. BULLINGERUS, cujus in Threnos con-
ciones Tiguri exc. in fol. 1575. JOH. CALVINUS, Opv. T. Il. P. I
JOHANN. COCCEUS, Ozp. I. III. OHN HULL, cujus ebſition
on the Lamentations of Jeremie by Way of Lectures, exc. Londini in 4.

A. 1618 PRANCISC. UNIUS, Genevæ in S8. A. 1594. LUDOVICUS
LAVATERUS, cujus in jeremiam & Threnos homiliæ exc. Genevæ in
fol. 1581. PETPRUS MARTYR. Tiguri in 4. 1629. JOH. OECOLAM-

PADIUS, Argentorati, 1530. 1558. JOH. PISCATOR, Herbornæ in g.

A. 1614. AMANDUS-POLANUS, cujus exegeſis in Threnos exc. Baſi-
leæ 1603. VICTORINUS STRIGELIUS, Bremæ in g. A. 1564. S'I'E-

PHANUS SZEGEDINUS, Scaphufſii in fol. A. 1595. FRANCG. TAVLE-

RlI, cujus in Threnos Paraphraſis Chaldaica cum Commentariis Raſchii &
Aben Ezræ Latine verſis, exc. Londini in 4, 1651I. EDUARDUS TOPSEL,

Londini in 4. A. 1613. DAN. TOSSANUS, cujus Paraphraſis & Com-

ment. in Threnos exc. Francof. 8. 1551. JOH. UDALL, Angl. Londini

in 4. 1637. THOMAS WIILHELMUS Angl. in 8. 1667. HULDRICG.

ZWINGLIUS in Opp. Tiguri in f. 1544.

CaevrI Yv.
DE PROPIHIETIA EZECIHIELIS.

Sedes ac ordo libri; ejusdem inſeriptio. Nomen Ezechielis unde 2 & Summa-

quid notet? diverſas Ezechbiel Propheta , ab Exechielo, Judaico Tra- rium Ca-

gado §. J. Ezechielis genus, ortus & patria: ſtatus & vaticiniorum Pitis.

locus: ſaſcepti muneris tempus, ubi Ezech. I. v. 1. expenditur: dignitas &
*ααιοοαι£a*α aʃα briſti? miracula mors. ſepulchrum. Idem an Laratus,
Pythba-

De Fze-
chiele.

Sedes ac
ordo libri.

Inſeriptio.

192 INTRODUCGT. AD LIBROS BIBLIGOGGS

Pythagoræ praæceptor, vel ipſe quoque Pythagoræs? §. II. Libri ſeriptor,
ſeribendique occaſio & caug aà: an duos ediderit Propheta libros? an apo-
eryphus ejus olim extiterit 2² G. III. Argumentum, ſcopus, uſas lihri
§. 1V. Stylus ejusdem Probpheticlis obſcurus, unde junioribus apud
Judæzos, liber legi probibitus; characere medius; blus ceteris tamen
ad Syriq mum non inclinans 8. V. Auctoritas libri Chnonica aſſerta, GW
adverſus tres Sinoſæ oljectiones vindicata §. VI. Chronologia, & ſe-
ries temporum in tabulam redacta §. VII. PFartitio S§. VUIII. Tabula ſy⸗
noptica §. IX. Commentarii Patrum, Rablinorum, LEutheranorum,
Pontiſiciorum & Reformatorum §F. X. “

recte ſic jubente temporis ratione, quæ auſpicia muneris Prophetici,
ab Ezechiele ſuſcepti, ad captivi demum Jehojakimi tempora; a
Jeremia vero initi, ad annum a decimo tertium Joſiæ patris, refert. Vir
equidem Hebraice doctiſſimus, Joh. Frideric. Breithauptus in annotatione
præliminari ad verſum a ſe R. Salomonem Jarchium in Ezechielem, P. 510.

vetuſtiſwſimum, & optimæ notæ codicem memorat membranaceum
MSCtum, a ſe collatum, qui ordine inverſo, Ezechielem Jeremiæ vati-

cinis præmittat. Etſi vero Talmudici doctores in Cod. Bava Batra c. I.
Jeſaiam Ezechieli demum ſubjungunt, ut ſupra ſuo loco prolixe monitum

& diſcuſſum, Jeremiam tamen Ezechiele priorem ſemper faciunt, nec di-

verſum monet Maſora; ut mirari ſubeat, quæ turbati ordinis, in Ms Cto

illo codice, fuerit ratio. Abarbenel ſane in præfatione ad Prophetas po-

Neriores, ubi in iſto, de Prophetarum ordine, argumento copioſe ac de

induſtria verſatur, de codicibus in poſteriore hac captivitate exaratis, di-

ſerte teſtatur, quod Ieſaiam oræmittere conſueverint, / EN
EE ArN/NX5ÖâT TN) & poſt bunc Jeremiam, deinde Exe-
cbielem, poſtea νοdανοννιο το7. Inſcribitur autem liber pro more in

Prophetis recepto, a nomine ſcriptoris 7So) Enααπι., Exechiel, quod

interprete Abarbenele præfat. in Ezechiel. Fol. 3. narratorem & propbe-
tam roboris & fortitudinis Dei, futuro tempore exhibendæ, notat, atque
DWrobar Dei innuit, vel quia fortitudini, robori & potentiæ Dei
tempore futuro exercendæ teſtimonium præbuit; vel quia confortavit
& confirmavit Ifraelitarum animos vaticinüs ſuis. Paulo curatius autem
ſumme Reverend. D. Matth. Hillerus in Onomaſtico Sacr. Via V. p. 224.
& Via VII. P. 320. eX dr P Pravalebit Deus componit, & cum

PPPn

Eremiam, in codici bus modernis omnibus, Ezechiel excipit Propheta,

ce
Domimut)
tur ſoh. B
vocis noti
u domis
tiem MWam
fymatam
b eorun⸗
EZECi,.
tammen ind
ab erentu
ationem e
Fina ſtatim
tinuiſle, cn
Ia lepatur,
dem nom
niſterium!1
ſcriptor ſu
Hburg. h.
dara,
eucog
Nobiccunz
Altu, gui
bios üb. I

lius Drole⸗

Krum cont

lui gyonite
u. Nam
. C., bert
u feturan

nbei hen

num ſefui
novücu

Imajori W

Arguitoſ
Narianze

(ar,

05

iii ſeribty,,
og n Ar.
ſu lbri
orhus A
leteri tamen
ie ert, G
login, G ſe-
II. Tuhuleſ⸗
Lutheranorun

ipitrophet;
tislrophetici
ni tempord;
ttis,tekert Vir

in annotatilꝑe

bielem, P. 510.

vembranaceumm

leremie Vt.
Hove Batral, ,

olixe monitumn

iciund nec Ci⸗
linis n 1SCt
lropbetoy/.
copiol de
teexuratis, l.
! W
n, Giilct lu
er pro nolen
Exetith l
yem Opile-
gotat, ie

*)
D otenneei
nin cotlortavit

curnisauten
V. D.

nponit Glul
n

õ

.M

.

VETER TESTAMAM. „3

ITD confert, quod pariter ex 5 PI1 prævalehit. vel roboraßit Re Nre

Dominus, compoſttum ejusdem ſit notionis. Nec inconcinne hariola⸗
tur Joh. Bapt. Villalpandus præfat. commentar. in Ezechiel. p. A. ad hanc
vocis notionem reſpexiſſe Dominum c. III, 8. 9. ubi Prophetæ dicit; to-
ta domus Iſrael T obſirmati fronte, & duri corde ſunt. Ecce dedi fa-
tiem tuam sfrmatan contra facies illorum, & frontem kuam ob-
fermatam contra frontem illorum & c. ac ſi diceret: :ͤ nibhil tibi timendum

ab eorum fronte, obdurata videlicet ſeelere atque malitis. Tu enim es

FZECHIELE, nempe virtute roboratus & confortatus a Deo. Neque
tamen inde colligerem, id nominis in adulta demum ætate, Prophetam
ab eventu ſortitum fuiſſe, quod non improbabile videtur Sanctio, nominis
rationem conſideranti, prolegom. I. in Exech. n. 2. p. 2. ſed providentia di-
vina ſtatim ab utero, vel a circumciſione potius, a Parentibus inditum ob-
tinuiſſe, cum Abarbenele loc cit. credimus, cum aliud nullum in Scriptu-
ra legatur, quo ante ſuſceptum munus füerit appellatus. Ceterum, eo-
dem nomine & in Scripturis Levita quidam venit, cui ſors prodiit ad mi-
niſterium ſuum vigeſima 1. Chron. NXIV, (XXxV.) 16. & Tragodiarum
ſcriptor Judaicus Clementi Alexandri ino memoratur libro I. Sromat edit.
ibarg. b. 344. ubi ita habet: 7 e * Avτνρρ 78 Mœαρον υù„«=-
gerc, iv α E'GenXoσ, T I 80,παι αοραMdοα οaνατπ, sv Tr
ροααι ú νααενα αννατ E'ayν² u. 7. A. De Moſis autem educatione
nobiscun Tuoque conſentit Ezechielus, Judaicarum Iragæœdiarum Poëta, in
Adtu, qui inſeribitur: õ Ecgudio Gc. Eundem quoque Euſe-
bius lib. IX. Præparat. Evangel. cap. 25. 29. prolixe allegat. & EcCνπ⅛ο
dieit. Quem, cum eundem eum Propheta noſtro, perperam credat San-

Qius Prolegom. II. n. 4. Moſisque vitam tragico incluſiſſe carmine no-

ſtrum contendat eo confilio, ut Judæorum conſolaretur mœrentes animos,
gui graviter ferebant dominatum barbarum, & exilii Babylonici incommo-
da. Nam cum ſimilia paterentur patres in Ag)pto, & per Moſen excuſſo
jugo, libertatem eſſent conſecuti, accommodatum videbatur exemplum, 7u0d .

ad fäaturam jusdem gentis non diſſimilem adbiberetur, quodque idem omni-

no Dei benignitate, ioties explorata, expectare juberet3 ſplendide halluci-
natur Jeſuita, prophanum vatem cum ſanctiſſimo Dei ſervo, hominem
novum cum priſcæ gentis ornamento, temere confundens, quem, ut alia
majoris ponderis momenta taceam, “ nominis diverſa flexio haud levis
arguit oſcitantiæ, cum Propheta noſter Clementi ubique l'ecenmXà cit. loc.
b. 304. b. 329. b. & lib. II. Strom. p. zogo. c. æque ac Epiphanio, Gregorio
Nazianzeno, aliisque Patribus Græcis audiat, contra vero E Gn M, Tra-
Curtz, Pars Ill. B b goedus:

De Kze-

chiele,

Ezeehielis

1929 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

8 4
cap. XIX. Vol. I. p. 679. r.
Genus ſuum Propheta ex ſacerdotali ſanguine ducit, 7527

geœdus: de quo confer D. Joh. Albert. Fabricii Bibliotb. Grecæ Lib. II.

Lenus & ſilius Buzi Sacerdos c. I, 3. incertum tamen, quod aliqui contendunt, an

oxtus:

ex Pontificium familia ſit oriundus. Præcipuo autem loco cum apud po-
pulum Dei ſacerdotes haberentur, multum omnino autoritatis ac fidei ſa-
cerdotalis dignitas ac ortus conciliavit noſtro, ut facilius eum admitte-
rent, quem repudiaturi fuiſſent, ſi ex obſcura prodiiſſet plebe. Buzum
vero iſtum ſacra pagina non memorat amplius, nec de eo certi quicquam
conſtat. Judæi tamen ſatis præſidenter, hunc eundem cum ſeremia Pro-

pheta faciunt, teſte R. Dav. Kimchio, qui ad loc. cit. tradit: — 2

d„ n en N.n eeen n e. NXα H
MN PID DT in Thargum Hieroſolymituno Ezechiel Propbeta ſilius
Jeremiæ Prophetæ appellatur. Diecitur autem Jeremias Buzus, con-
temptus & abjectus, eo quod vilivenderent eum auditores. Regulæ quip-
pe ſuæ, quod patres Prophetarum in ſeribturis nominati, ipſi quoque binc
Propbetas egiſſe intelligantur, recutiti tenaces, cum in Prophetis nullum
reperiant Buzum, Jeremiam furrogarunt, ne vel Magiſtris ſidem derogare,
el ignorantiam fateri habeant neceſſum. Sed pari fide iſta, cum alia
ejus generis traditione, nititur, quam Gregorius Nazianz. Orat. XLEVII.

ſub ſin. To. I. Oup. p. 72 44. Promit: Aρτ, 'sνααιπ εεR*⁰% ε

æj zοτο 'e⁵αααι. εοcbρläel Jeremiæ ſervus prins extitiſſe fertur; cui,
æque ac fuperiori, nullus ex hiſtoria ſacra color conciliari poteſt. Pa-
triam Scriptura tacet, urbem haud dubie ſacerdotalem. Sareriten autem,
e vτ s Zοναροε,. a]Jgro Sarerano, cum Ezechielem dicunt Iſidorus lib. de
vita & obitu ſancor. c. 39. Epiphanius de vita & morte Prophet. 6. IX.

Chronicon Alexandrinum, ſive Siculum, & Dorotheus in Synopſi e. XI.

dubiæ fidei ſequuntur traditionem. Zuvœ απüMνHττο ſe ipſe perhibet,

S in captivis iis, qui cum jechonia rege ſuo Babylonem translati memo-

rantur 2. Reg XXIV, 15. ſqq. ad fluvium Chebar vel Chobar abductum,
quem Menochius, T'irinus, Maldonatus, Sanctius, Euphratem eſſe volunt;

Pradus autem, Villalpandus, Hector Pintus, Corn. a Lapide, Grotius, alii-

que rivum, opera Chobaris præfecti, ex Euphrate deductum, de quo Pli-
nius lib. VI. cap. 26. Junius demum & Tremellius, Piſcator, Polanus, eum
quidem fluvium, qui btolemæo lib. V. Geograpbh. c. iy;. & Straboni lib. V.
c. 16. cuρσ vel à *aαοoσ dictus, per Meſopotamiam in Euphratem
redundat. Confer omnino Franc. Junium Comment. ad Ezech. l, 5

i⸗ ſe.
4h. 1
& Judxi
rum can
rn
promiſſa
empe
ro eccl
chieli,
tur ſiter
llur,
Pe flume
mperio
ennimn exe
pore n0
Babplon
tionem .
celdere e
Mominun
trons. T
Jquam vi
legitur⸗
Circa hun
Hierong
MWIl .
vel Juod
Junius ⸗
ſaree, t
i cum!
e. Ree

(mmni

10 &.0
Sſr il
ma ſent
fundam
1e Chre

05

alitell.

ES
encmt, an
mapudho-
Sacfieik⸗
n admitte⸗
be, Burum
iqnioquamn
eremia Pro-
—
w
pbete flins
4, con.
egule gip⸗
Auole bine
etis nulumm
Cerogare,
3, cunm din
yat, XIVII.
henf.
ferur, cli,
bo telt, P.
riten autenn,
donshede
,ttt, e
opſie. I
ſe
nlati melno⸗
1 abduckucn,
eſſe Volont .
Grotius, Al Ni⸗
, Eeqol 1
tunge en

VETER. TESTAM. 4o5

& Judæi, & Hieronymus, diſpari tamen modo. IIli quidem Mag giſtro⸗

rum canonem prementes: Da)n O enee e eee d

DDA NN DiPY ) & VN S Dee en Vnn
—r e Sebechina non quieſcit ſuper Propbetis extra terram
Promiſſam ſin vero extra terram ad ipſos oganruy., non niſi in loco Puro,
nempe ad fluenta, iſtud contingit: ut eſt ap. Dav. Kimchium ad b. I. hic ve-
ro eccleſiæ Chriſtianæ diſciplinæ inhærens, Et Danieli, inquit, & Ezge-
chieli, qui in Babylone erant juxta Rumina, futur orlim ſacramenta bpandun-
Zur ſabper dghuds, imo in aquis puriſßſi, mis ul baptismat is botentia monſer 4-

retur. Comment. ad b. I. T. V. Obp. f. 177. A. Rectius autem dixeris, pro-

pe flumen oracula edidiſſe, & viſiones habuiſſe Ezechielem, eo quod ex

imperio victorum, cum captivo populo exulibidem hæreret. Gentem

enim exoſam & graviter olentem ſecum intra mœnia habitare, omni tem-

pore noluerunt victores; unde Pſ. CXXXVIII I. captivi Prope flumina
Babylonis conſediſie dicuntur, apud Chaldæos, ærumnoſam vitæ condi-

tionem lamentati; & paulo ante Aſſyrii ad ripas fluviorum Gozam con-
ced lere eos juſſerunt2. Reg. XVII, 6. diuque poſt, Romani ſordidum illud

hominum genus trans Tiberim ablegarunt, unde e Martialis lib. I. Epiſt. go.
trans- Tiberinan appellat Judæum. Hic itaque locorum, illuſtri per-
quam viſione & ſingulari ritu, ad munus Propheticum vOcatus Ezechiel ſuſcepti
legitur anno triceſe mo, menſe quarto, die menſis quinto. Mire diſcrepant muneri
Circa hunc c omputum Chronologi, annorum horum initium trahentes, eaνιι

alii a Jubilæo proximo, ut R. Joſephus & LDav. Kimchi, R. Salomo, &
Hieronymus; alii a reperto ſub Joſia legis libro per Chil kiam 2. Reg.
XXII, 10. ſag⸗ ut Chaldæus, Grotius, Piſcator, Polanus, e noſtris Oſi lander;

vel quod eodem recidit, a fœderis Publici ſacta per oſiam inſtauratione, ut
Iunius, & b. Calovius; alii ab imperio Chaldæorum & ab æra Nabopalaſ-

ſaræa, ut Scaliger, Calviſius, Behmius, e Pontificiis cumprimis Pradus;
alii cum Theodoreto, ab oraculo divino, de captivitate 70. annis duratu-

ra, 2. Reg. XXII, 17. denique alü a nativitate Prophetæ, cum Origene,

Gregorio M. Victorino, Lyrano, Hugone, Torniello, Sanchio, Maldona-
to &c. Confer. b. Calov. Chronici Bilzt. Sect. V. qu. 22. p. 1o2. & Bibl. Il-
luſtr. ad Ezech. I, 1. Verum, ut dicendorum compendium faciamus, pri-

ma ſententia inſolitam prorſus annos putandi rationem, citra ullum textus

fundamentum, obtrudit; ſecunda pariter a conſueta tritaque in Scriptu-

118 Chronologia diſce dir, maxime cum ſeremigs, totiĩes oracul ſua Præ-

