pos, & pater Reſæ Luc. III, 27. ex ducali Davidis per Nathanem familia
oriundus; ab hoc Zorobabele, qui I. Par. III. 19. Phadajæ filius, & jecho-
niæ traditur nepos, ex regali Davidis per Salomonem proſapia ortum tra-
hens, im cujus fliis nullus legitur Reſa., Plura eam in rem Grotius in Luc.
. III 23. & cumprimis Rev. Dn. Joh. Mich. Langius diſſert. II. de Genea-
logia Chriſti S. XXI. a9. P. 6g. ſqg. habet, qui duos vere diverſos Selathie-
les, & tres diſtinctos Zorobabeles clariſſime demonſtrat, quorum confuſio
fraudi fuit Spinoſæ. Levius adhuc eſt, quod (2) de Zedekiæ objicit mor-
te, quam tranquillam & naturalem cum prædixit eijeremias, tum ipſe quo-
que, licet oculis orbatus & captivus, oppetiit. Filii ejus in gladio morie-

diſſent hoſtes, in vivis reliquerunt, violenta morte non ſublatum, donec
in pace diem ſuum obiret. Denique, cum (3) permutanda cenſet nomi-
na Pſeudo Criticus, & Jer. NXXII, 28. pro Jechoniæ nomine Zedekiam,
& cap. XNXIV. 5. pro Zedekia nomen Jechoniæ ſupponendum exiſtimat,
in eo haud proletarie hallucinatur. Nam & caput XXII. in neminem
alium, quam Jechoniam quadrare, ex collatione v. 24. & 26 cum 2. Reg.

S eſſe, ex v. 2. 3. & deſolatæ Urbis hiſtoria luculenter conſtat, ut profanas
textui ſacro manus inferre, homini temerario integrum non fit. Vide,
qui prolixius contra Spinoſam cauſam perorarunt, Huetium cit. loco, &
Heideggerum Exerc. Bibl. XI. §. 41. 744. P. 35”1.

Libri juxta ac muneris prophetici auſpicia ſatis quidem perſpicue annis
Regum ſignantur, qui ultra quadraginta annos ad finem regni Zedekiæ,
urbisque deſolationem, vaticinatum Jeremiam evincunt hoc modo:
ſub Joſia, ab anno ejus 13. ad 31. — annis 19. Jer. XXV, 3.—
2 ſub joachaſo — — ⸗ ⸗ menſib. 3.

ſub Jojakimo — —— andnis I.
ſub

pantur, occiſ in conſpecu patris; patrem vero, poſtquam oculos ei effo-

XXIV, 15. liquido apparet; & caput XXXIV. ad Zedekiam referendum

Chronolo- De Chronologia eo nobis liceteſſe brevioribus, quo copioſius pau-
gia. lo ante §. IV. in chronotaxi capitum, ea occupavimus, quæ huc ſpectant.

iß ſi ahee

L.1
pono, ab
hinc ad en
indequeat
ie Ani

lubebis to
uos wtiu
ſumantur,.
cteſtere Pre
maejus verk
ſtet, & cita.
le, ſalva lib
ſachroniſan

4,0,0 A
Juo

37 1

le ſoper ſo.
, (vocem
Cicut je-
kegede n,
elng. Cbriſti
ehduxilte
lins Neüne-
tanemfinilia
ius & ſecno⸗
ia Ortum trt.
rOtius in but.
II.Ge Genea-
Ios Selathie-
rum confuſio
objicitmor-
umiple gao⸗
gludin morie
culos ei efo-
aram, dodec
cenletnomi-
ne Zedekiam,
lum exiſtimet,
. in neminent
0 cum. Reg.
metetendumm
tinproluns
n E. Wee,
urnin. ll, &

copioftuspan.
e huc peckim.
erſpicne nns
tegni Zedelie,
denol ⸗—
menb. 4

—

ſab

VETER. TEST

ſah Jechonia — — 2 ⸗2

ſub Zedekia —

— allnis II. —

AM. ⸗ 161

menſib, 3. De Jere-
mia. .

his ſi adjeceris, per ea, quæ ſupra diximus,

§. II. p. 133. quos hahucrit, cum munus capeſſeret, — annos 20 —

porro, ab urbis excidio, ad fugam in gy

hinc ad exaltatum ab Evilmerodacho Jechoniam —
indeque ad mortem Jechoniæ, in qua liber Jere-

miæ finit c. Lir. 33. 34. —

annis 41. menſib. G.

Pprtum, — ⸗= ⸗ menſes 8.
annos 253 —

— annos 2 —

habebis totius vitæ Jeremiæ curriculum

quos utique vivendo attingere ,& colophonem operi ſuo imponere, po-

tuit; quantumvis anni omnes integri, & à

ſumantur, quod tamen neceſſe non eſt; ſaltim ut pateat, non nimium ex-
creſcere Prophetæ ætatem, ſi univerſum quoque librum fuum, imo & ulti-

ma ejus verba ſcripſiſſe dicatur. Verum cum

ſtet, & citatos verſus ultimos Esdras, vel alius quis Vir Oeo ενν*ορ adjice-
re, ſalva libri autoritate potuit, nihil hic temere definiemus.

ſynchroniſmum ſequenti tabula delineemus:

A.O. C. . Regis EFGNVM 70DX.
,Judæ.
3375 ‧ 13 (Joſia regnante, ad munus

propheticum vocatur Je-
remias c. I, 2. 17.

invento ab Hilchia Pontifi-
ce, exemplari legis au-
thentico, Joſias Huldam
prophet ſſum conſulit, ſo-
lennique reformatione
templum, cultumque re-
Carpz. Pars IN. .

3380 18

Gnecbroniſmus hiſtoriæ prtfunk,

X ſtau-

annorum: 89. menſium 2.

menſibus interjectis diſtincti

de Prophetæ obitu non con-

Reſtat, ut

„

Circa hæc tempora MWinive
(quam Joſia regnante
everſam teſtatur quoque
Hieronymus procmio in
Jonam) expugnata & de-
ſtructa a Nabopolaſſaro
Baylonio & Aſtyaga
Medo. vide Uſſerii An-
nal. V. T. p. 114. ſq.
Thales Mileſius, e ſeptem
Græciæ Sapientibus, hoc
tempore clarus habetur
Euſebio Chronic, lib. II.
ap. Scaligerum in Theſ.
tempor. p. 722,

–

mia.

3433405..

3398

4A,O. C.

J udæ.

31

II

A. Capti-A. Regum
vit. Babyl. Judæ.
1 Nebucadnezari Hieroſo-
lIlymas obſidenti tradit
ſe Jechonias, cum ma-
tre, uxoribus & auli-

8

A. Regis

162 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Jere· A. O. C.

AEGNVUM JVDE.

ſtaurat, 2. Reg. XXII, 3 ſqq.

2. Chron. XXXIV, 8. ſqq. !

Sopbonias ſ. Zebhanias vati-
cinatur Zeph, Il, I. Jer.
XXV, 3. 4. 5.

poſt Joſiæ cædem, Jeboa-
chaz ſive Shallum tribus
ſaltem menſibus regno
potitur.
Circa menſis 6. diem 10 re-
gnare cœpit Eliakim, qui
& Jehojakim dictus, 2.
Reg. XXIII, 30. ſqq. 2.
Chron. XXXVI, 1. ſqꝗ.
initium CAPIIVIIATIIS
BABLEONICAE, capto
Rege Jehojakimo, anno
Nebucadnezaris primo,
cum in Syriam & Jjudæam
cum exercitu ſuo ir-
ruit.
Jechonias regnare coœpit,

circa menſis duodecimi
diem 25. regnavitque
menſibus 3. 2 Reg. NXIV,
8. & diebus 10. 2. Chron.

XXXVI, 9.
REGNVUM VDE Synchron. hiſt profanæ

cis captivus abductus,

Synehroniſnus biſt. profanaæ

Tarquinius Priſcus imperat
Romanis, ap. Euſebium
cit. loco. .

Suppho & Alcæus Poëtæ cla-

ri habentur, ap. Euſeb.
cit. loc. p. 124. .

4

4.0.0.

309

31)

A. 0.C.

imeret
Ulebium

VETER. TESTAM.

A. Capti-A. Regum
vit. Babyl. Judæ.

3409

Srecla-

EWeb.

pcfale

1II

12

firmatur
quo profectus erat

A EGNV A 30D

uUuna cum decem milli-
bus vir. ex urbe, &
7000. ex reliqua re.
gione, ut & 1000. fa-

bris lignariis ac ferra-
riis Jer. XXIV, I.
XXIX, I. coll. cum 2.
Reg. XXIV, 8. 2.

Chron. XXXVI, 10.

Inter captivos Mardo-

chai quoque fuit Eſth.

II. 5. 6. & Ezechiel, Ez.
I, 2. 3. XL, I.

Yedekias, in abducéti Je-

choniæz locum rex
conſtituitur.

Sedekias in regno ſuo a

Nebucadnezare con-
Babylone,

Jer. LI, 59. unde hic
annus regni ejus prin-
cipium dieitur cap.

XXVIII, 1.

X 2

1 6

9

Aſtyages, poſt pa-
trem Cyaparem,

dit, annis 35. Me-
dis imperaturus:
Danielis IX, I. &
Tob. XIV, 17.
Ahaſverus, vel

juxta Uſlerium
Annal. T. I. p. 120.

ra ſua conſtituit,

Suchron. bift. prafonæ.

mia.

Aſſuerus dictus,

Solon circa hæc tem-
pora claret, & ju-

De Jere-

17

ſolium conſcen-

De Jere- A. O. C. A. Capti⸗

Mia.

. Babyl.
3416 199
3419 22
3435 38
3442 45
3444 47
344 5 48

IS4 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLI GOS

a Kegum’ REGNVUMZVDX.

II Hieroſolymæ expugnatæ
& deſtructæ: Zedekias
excœcatus & capti-
vus abductus. Unde
captivitatem Babylo-
nicam auſbicatur Eu-
ſebius cit. loc. b. 125.
usque in ſecundum Da-
rii annum illam pro-
trabens, quo conſum-
mata eſt templi ſtru-
dura.
Nebuſaradan Judæorum &lſraeli-
tarum cum eis mixtorum reli-
quias, e terra Hfraelitica abdu-
xit, ad capita hominum 745.

inculta relicta eſt.
Ezechiel & Daniel in Babylonia
prophetant.

Evilmerodach captivi Jechoniæ
caput exaltat Jer. LII, 32.

marito ſororis ſuæ Nerigloſſo-
ro, interempto, Jechonia quo-

nos natus 57.
Finis Libri Jeremiæ,

Jer. LII, 30. Hinc terra penitus

Evilmerodacho rege Babyloniæ, a

que vita functus cenſetur, an-.

Gnebron. hiſt. profanæ, .

ap. Euſeb. eit. loc.
P. I2

Apries, qui & Pha-
rao- Hophra, fu-
gatus, captus, &
ſtrangulatus eſt
fJer. XLlV. 30.
Cræſus rex Lydiæz
opulentiſſimus.

Solon in Cypro octo-

genarius obit.

Cireeaz

Lirca
ſecutus An
ſatum, ſun
de doliri,
Eyiſenmm
gemim, t
lun fuiſe
Git, quod

ſet docer

Ptum ufe
fortein his
Vumm Ph
Cementi
uocum c⸗
ua Piatone
Mia ucent
non potuit.
Ge retradat
temporin/
littanei fu⸗

In partiend
ium hoc 0
Dorumque
Oblereaio
Ouin &anon
lem plane or
ſe lidripan
lconciones
ceplemen
tmigenesc.
Qantn, 44
b. ℳ, Woc⸗
quaruml, 4
Verſis tenpo
nmet, D. in

ehrofete,

eb eit he,

gui 18 Pha⸗
Pophra, f⸗
ciprs, à⸗
Nlime et
1IV. 0.

1eX Ldie
ntiſlimus.

Crot
us ohi

VETER. TES TAM. 165

Circa ſynchroniſmum profanum impegit olim Ambrofius, eumque De Jere
ſecutus Auguſtinus, quando Platonem tempore Jeremiæ in Aegypto ver- mia.
fatum, ſua hauſiſſe opinati fuerunt e 'ropheta. Ita ſane Auguſtinus lib.

2. de doctrina Cbriſt. e 2 5. T. III. Obb. f. 37. Nonne, inquit memoratus

Eyiſcotus (quem paulo ante laudaverat, Ambroſius) conſiderata biſtoria

gentium, cum Platonem reperiſſet Hieremiæ prophbetæ temporibus proſe-
dum ſuiſſe in Kguybtum, ubi tum ille Probpbeta erat, probalilius eſſe oſten-

dir, quod Plato potius noſtris literis per leremiam imbutas ſit, ut illa poſ-

ſert docere vel ſeribere, quæ Jure laudantur? Equidem Platonem in Aegy-

Ptum profectum, Hebraicæ ſapientiæ operam dediſie, & ſacra volumina,

torte in his etiam Jeremiæ oracula, evolviſſe, alibi docuimnus, Diſput. I. de
Veterum Philoſophorum circa naturam Dei Rententiis G. AII. Jub init. unde
Clementi quoque Alex. L. III. Fædagogi s S Sgojo* Nαοd dds audit;

quocum confer geminam Diſputationem Viri Clarifl. Jo. Guilielm. Jani,

qua Platonem Judaizantem Wittebergæ A. 1705. demonſtravit: at Jere-
mia ducentis annis poſterior, ipſum audire vel videre i in Aegypto omnino

non potuit. Quoôcirca, Auguſtinus, agnito errore, dictum fuum candi-
de retractat. lib. 2. Retradtat, cap. 4. T. I. Otp. f. g2. In eo, quod dixi

de temporum bhiſtorig ſecundum Ambrofium ſoloiſſe Tuaſti Nionem, kanduis
coætanei fuerint Plazo & Hieremias, me fefellit memoria.
(Capita liber habet LII. verſus 1365. quorum medius eſt XNXVIII. 11.

In partiendo autem Ur⸗ non eodem incedunt tramite eruditi, quod Va-
rium hoc opus eſt & amplum ſparſim exhibens hiſtorias ac vaticinia, tem-

Porumque ſeriem inſuper hahens, ut in ejus diſtributione ordo certus vix
obſervari poſſit. FHline tot fere diviſiones ejus reperias, quod interpretes;
quin & a nonnullis, velut a Joh. Coccejo, generalem operis diſtributio-
nem plane omiſſam. quam accurate iniri poſſe forte dubitabant. Luin-
que libri partes conſtituit Heideggerus in Enchirid. Bibl. p. v3. quarum

I. conciones, Propheriæ, & hiſtoriæ Judæos concernentes, c. I- 30. II.

complementum prophetiarum quarundam in captivitatis Babylonicæ hi-
ſtoria cap. 37-44. III. ſermo Dei ad Baruchum, c c. 45. IV. prophetiæ con-
tra gentes c. 46 - 5I. V. denique repetita hiſtoria excidii Populi c. 52. tra-

dantur. Ad quatuor partes, cum Henr, Altingio Tbeol. H Mor. Loc. II.

P. 92. revocat Hottingerus Theſ. Philol. Lib. II. cap. I. Sect. II. p. g.
quarum I. commemorat varias conciones Ponitentiales, ad populum di-

verſis temporibus habitas, quibus p. graviſſima ejus Peccata accuſat & da-
mnat, p. imponitemtil bus juſtiſſimas denunciat Pcnas, ſi iccuatenn excidi-

X 3 S um

De Jere-
mia.

conſolatur promiſſione liberationis, a. c. 1-39. II. complementum hujus

4

1r66 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
um urbis, & templi, captivitatem Babylonicam, p. denique reſipiſcentes

prophetiæ, in excidio urbis & captivitate populi, ad c. 46. III. futura Dei

judicia adverſus vicinas gentes, Judæorum hoſtes, quibus redditurus eſſet

pro merito injurias, populo fuo injuſte illatas, ad c. 5I. IV. excidium ur-
bis & deportationis in captivitatem Babylonicam, ut iteratione hac, velu-
ti divino ſignaculo, tota ipſius prophetia obſignaretur c. 52. Tres libri par-
tes generales ſtatuit magnus Hüllemannus Cornm. in h. . p. 29. ita, ut I.
contineat conciones pcnitentiales, excidium præcedentes, primis 38.
capitibus: II. deſcriptionem excidiĩ & deportationis ipſius cum annexis
per regem Babyloniæ in judæa factis ordinationibus a c. 39. ad 43. III. va-
ticinia adverſus gentes exoticas a c. 44. usque ad c. 5òl. Caput autem ulti-
mum 52. quod methodicam complectitur deportationis narrationem, ad
ſecundum, quæ hiſtorica erat, operis partem refert. In tres itidem partes,
ſed methodo plane diverſa, lihrum ſecat Vir Clariſſ. D. Franc Alb. £Æpi-

nus in Tabulis æconom. Bibl. b. l. ubi ad modum integræ hiſtoriæ, pro-

phetiam agere demonſtrat, de deſolatione Hieroſolymorum & captivitate

Babylonica, quoad ejus I. Antecedentia per conciones Pœnitentiales c.
1I-20. I. concomitantia, ubi p. prophetiæ ſint, p hiſtoriæ c. 21-39 III.

conſequentia, ubi hiſtoriæ, orationes, & clauſula hiſtorica de comple-
mento prophettæ, a C. 40. fin. Rurſus in tres partes, ſed perquam inæqua-

les, dividit Jacob. Altingius Comm. in Jer. I, g. T. I. Opp. p. 6. b. ſic ut
I. prophetæ vocationem c. I. II. ejusdem functionem c. 2- -5FI. III. hiſtoriam
excidii, & deportationis Hieroſolymitanæ c. 52. exponat. Denique in
duas diſpertiuntur librum partes longe plurimi, ſed diſpari rurſus modo.

b. Walthero Officinæ Bibl. S. &̈ꝛ, P. I. eſt prophetica, eaque tum legalis,

tum Evangelica, usque ad c. 20. II. hiſtorica, ubi de Judæis & Aegyptiis,
apud quos munere ſuo Propheta eſt perfunctus. Clariſſ. Du. M. Michaelis
in laudata ſæpius diſſertatione de Jeremia, ejusque vatieinio §. 22. . 21.
parte h contineri docet vaticinia ad populum Dei, p. ea, quæ ab Joſiæ XIII.
annoad urbis usque excidium publicata c. 1-39. item c. 45. coll. frontiſpi-
cio libri c I, v. I. 2. 3. p. ea, quæ poſt urbis excidium, ad judæorum reliqui-
as, partim in judæa, partim in Aegypto habita ſunt, adſperſis hujus tempo-

ris hiſtoriis c. 40-44. II. vaticinia contra gentes c. 46-5I. Caput 52. velut

hiſtoricam libri appendicem; quæ vero c. 25, 9. ſqq. & c. 27. I. ſqq. con-
tra gentes ſcripta reperiuntur, tantum Pr. odromi & compendii inſtar ha-

bet. Noſtrum nunc non eſt, arbitrum inter tantos viros agere, & ex in-

genio noſtro, quæ diviſio alteram præſtet definire. Habet unaquæque
fuas

ſuns matie
Ommnibus
Aieres
Ultime in
minittrare
duobut pa
geſtumnmm
I. 31. Ré
ticinia .
Tyrumd
porztion
Vinr eorn
quam pro
uam non
cundeæ i
CONTRA

Ciales exc
IIn Moa

To.
ſequenti
H, vuicini,
. I, UÜber
2) p
c
X

eſiſcentes
ntumhuu
fütura Dei
lnnm ellet

cidiumut-
ehac, veln-
etlbbri par.
N. il Ut l.
Primis 39.
un anneni
14,.lIl. w.
Autemulti-
tionem, ad
Gem partes,
Alb. Api.
lorir pro-
Capriritate
tentiales c.
-39. W.
le comple-
Im inequn-
GS.b. ſcut
I. hiſtoriam
Denigne in
tſus modo.

tum gylis⸗

Aeg Jbti,
Mi ehuels
22, , 21,
Jobellll.
fromiſpi
umreliqui-
jus enc⸗

Utsn Velat

,ſ. 0(00⸗
1 jnllar ha-

eX in⸗

naquelle.

ſalas

VETER. TESTAM. 167 S
ðð ſüas rationes, habet etiam, quibus premitur, incommoda; nec partibus De Jere-
omnibus abioluta, quod ſub initium Oecupavimus, dari poteſt ulla. mia.
Aiνοτοαανtameh, ſimplicifſimam omnium, amplectemur, diſtributioni
ultimæ inſiſtentes, ita tamen, ut ſubdiviſione adhibita, ab Altingio ſub-
miniſtrata ad C. II ,. 6a.. memoriæ ſuccurramus. Conſtat quippe liber
duabus partibus, quarum I. vaticiniag ad Judæos ſpectantia, una cum rerum
geſtarum immiſta narratione, complectitur, eaque Prophetæ p. liberi c.
ILIL. 31I. item 35-36. p. captivi c. 322- 34. 37-39. P. liberati c. 40-45. II. va-
iicinia ad gentes exteras pertinentia, nimirum ad Aegyptum, Philiſthæos,
Tyrum & Zidonem, Moab, Ammon. Edom. Damaſcum, Kedar & Hazar,
Elam, B Babelem, c. 46-5I. Toti autem operi epil ogus hiſtoricus, de de-
portatione Babylonica, ceu complementum vaticiniorum Jeremiæ, & di-
vinæ eorundem originis demonſtratio, ſubnectitur c. 52. Ita nimirum
quam proxime ad mentem Spiritus ſancti nos accedere nulli dubitamus,
quam non modo accurato materiæ delectu, verum etiam diſerta partis ſe-
cundæ inſcriptione teſtatam fecit, ſub init. capitis XLVI, 1I. 5 — 1
—3 ee N verbum Jehbovaæ ad Jeremiam Prophetam,
CONTRA CENTES. Hinc velut titulum general em, ſi ſinguli nunc ſpe-
ciales excipiunt; de Aegyptiis v. 2. contra Pbiliſehæos c. XLVII, I1. on-
tra Moab c. XLVUII I. & C.
Totius itaque libri, per ſi fngulee capp. ordinem atque ſtruduram, ex Tabula Sy-
ſequenti tabula ſynoptica cognoſcere licet. Complectitur jeremiæ liber noptica.
I. vaticinia ad Judaos ſpolcfantia, hiſtoriis illuſtrata; & quidem Prophetæ
I. liberi, cujus
&) vocatio, gemina viſione confirmata c. I.
O conciones tum ſimplices, quarum
N& exprobratio beneficiorum Dei, populique convictio c. II.
III, TIöͤD5.
ad Pœnitentiam invitatio c. II, 6. VI, 29. ubi
Pœnitentiæ indoles, ejusque motivum, excidium repræſen-
tatum c. III. I N.
corruptio populi c. V. ð
pconarum & calamitatum denunciatio c. VI.
3 pœnitentialis, in porta templi ad intrantes habita c. VII. VIII.
IX. ubi
2 vana gentis in templo & cultu externo ſiducia c. VII.
ſcelerum & pœnarum repræſentatio c, VIII. IX.
. ido-

1r66 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

e deprecatio c. X.
idololatriæ accuſatio, Poœnarumque de
wae . etohretio transgreſſorum fœderis c. IX. XII. ubi
4
ris transgreſſio- c. XI.
krere de jadiciis divinis ilcebar⸗ le un
ſmis C
atæ typis & dialogiſmis,
elen ſinentn, & utres vino repletos c. XIII. ſi v.
diabpgum: inter Prophetam, famem deprecantem c.
5 & Deum reſpondentem c. XV. nem c. XVI. &
m rejectionis Judæorum repræſentationem c. .
Z ueie in unum Deum collocandæ neulesrionen C.
„ tybum figuli, vas diſſipatum refingentis, C. XVI
typum lagenæ fictilis c. XIX.

tientia
) perſecutio a Paſſure ſaverdore illata, nataque indei impa
J

C. XX. iſi
ones aliæ miſtæ, ſtradet
3) EbRemdie quæ conſultus a Zedekia, deditionem
. II.
a . de Shallumi, Jehojakitni, & Jechoniæ bene. AXr.
5 de præſtantioni p- paſtore, qui Jehova juſtitia no gra c. S
3 typica luobus Calathis ficuum utramque eccleſiam fudicne n⸗
3 Dham cum Jechonia exulantem in Babel, alteram
ſolymis, ſiſtens c. XXIV. .
hereg, de exilii Babylonici cauſis & duratione, c. XX

renditur
pœnitentialis, poſt quam accuſatur, purgatur & de

c. KXVI.
nis c. XXVII.
. pirn une un ere birnde⸗ Prophetæ c. XXVIII.
pioe ad exules in Babylonia, c x .
5 evangel ica, de promiſſa liberatione
de bonis Novi Teſtam. c. X
2 hiſtorica, de Rechabitarum obſequio c. KXXV.

ignem proje-
2 conſignatio prophetiarum in librum, a Rege i in ignem proje-

c. XXXVI. „a-
( weler etiam c. XLV. ceu proximmum conſequens c
ſcripti libri.)
II.
eer en, empto agro durante obſi dione ig XEN
6) ejusdem nova confirmatio, ſolatifluis promiſſio
6⁸) ej

c. XXNII.

P) in-

Abnedtite

Urbenn ex

Ine
ex/
Perennan.
XLV. in!
Hieronyn
falent Bi
it nome
Mit Huen
Oögenis
Philocalie
Fit Jerem
ONYN
1n. 0,
tiſereſe
M. umr
4 169
wis Pr 0
Cun, 2,

) incarceratio, & in atrio cuſtod'æ aſſervatio c. X XVII. De Jete-
. ) carceris aggravatio, rurſusque mitigatio c. NXNXXVIII. mia.
⁶) e carcere, urbe expugnata, per Nebuſaradanem facta liberatio;
l c. XXXIX. DDD
(it 3. liberati, caſſiuss .
ne Ap. ðUM 7) commoratio in Judæa, ubi . .
N reliquiarum aggregatio ad Jeremiam in Mizpa, c. XL.
Nc. Wl 2 Gedaliæ cædes, & Iſmaelis conatus irriti, c. XLII.
N 3 Jeremieæ conſilium contra deſcenſum in Aegyptum, c. XLII.
i II. ” 68) deportatio in Aegyptum c. XLIII. habitaque ibi concio c. XLIV.
6 II. vaticinia contra gentes, nimirum contra ð
I. Aegyptlios c. XLVI.
einpakkel 2. Palæſtinos, Tyrios, Sidonios &c. e. XLVII.
32. Moabitas c. XLVIII.
. 4. Ammonitas, Edomitas, Syros, Arabes, Elamitas, c. X Ll XYX.
nen Iulet 5. Babylonios, quorum
, interitus per Perſo-Medos c. L.
ic. All. caſus ſubitus, & liberatio populi Dei c. L.
Nnc.I. Subnedtitur c. LlII. in vicem epilogi, hiſtoria captivitatis Babylonicæ, poſt
n udtican, urbem expugnatam: qua veritas univerſi libri eventu ipſo comprobatur.
m manentenn XII.
D In explicando & illuſtrando Jeremia operam poſuerunt Commen-
de cNIV.. . ex Patribus pauei admodum eorum, quorum ad hanc ætatem ſcripta tarii
Jgeiendiim perennarunt. In Greæcis eccleſiæ pritcæ Doctoribus, ORIGENES Fasrum:

XLV. in hunc Prophetam homilias elimavit, quarum XIV. Latine refudit
Hieronymus, novendecim autem græce edidit Balthaſar Corderius e Sco-
A. rieꝛlenſi Bibliotheca, ſuamque interpretationem adjunxit; ſed Cyrilli præ-
fixit nomen, deceptus ab antiquo codice, quas genuino autori ſuo vendi-
cavit Huetius Lib. II. Origenianor. ſect. III. J. 9. & ſuæ Commentariorum
Origenis editioni inſeruit ſuo loco, adjecto ex Homil. 39. fragmento, ex
Philocaliæ cap. N. petito; THEODORETUS porro ſcholiis illuſtra-

gten ptoje. vit Jeremiam, quæ Tomo II. Opp. p. 13. ſqq. leguntur. Ex Latinis, HIE-
RONVYMUS non niſi priora XXXII, Capp. interpretatus eſt, cujus vide
legnens el⸗ T. V. Opp. edit. Eraſmi f. 722. RABANUS MAURUS, qui occupa-

tus fere ſolum fuit in expilandis ſcriniis Origenis, Hieronymi, & Gregorii
M. Commentarium in Jeremiam exhibet 70. IV. Opp. edit. Colon. in fol.
I. A. 1627. HAYMONIS quoque Halberſtadenſis extat Comment. reli-
Cbis telen Qquis Prophetis majoribus junctus, impr. Coloniæ in 8. A. 1532. Laudari

ia. Carpz, Pars Ill. . Y autem

– 7 .

470 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Jere-⸗

mjia.

autem hic meretur induſtria Michaelis Ghislerii, qui non modo ĩpſe para-

Phraf & commentariis copioſis literalibus, myſticis, Allegoricis, Anago-

gicis ac moralibus, & ſubjecta his verſione paraphraſeos Chaldaicæ, tum
quoque Catena ex Græcis Latinisque Patribus a ſe adornata, Jeremiam il⸗

luſtravit; ſed etiam per fingulas fectiones ſubjunxit Græce CATENAM
veterum Patrum, cum Latinra verſione Leonis Allatii recognita a Jo. Mat-

thæo Caryophilo Cretenſi, quam ex codice antiquo Vaticanæ Bibliothe-
cæ deſeribendam ipſi conceſſit PaulusV. Pontifex, ipſeque Ghislerius eon-
tulit ac ſupplevit ex altero codice Bibliothecæ Sfortianæ, aliisque item

Vaticanæ duobus, & uno Altaëmpſianæ, tertioque Vaticano, continente

RKRabbino-
rram:

Luthera⸗
sor A:

TPontißcio-

ri :

Origenis in jeremiam homilias. Prodiit Lugdunii III. Vol in fol. A. 1623.
E Judaæäis, præter Abarbenelem, eosque qui in Prophetas poſteriores

omnes commentati ſunt, vix unus R. MEIR ben ISAAC ARAMA,
ſupra laudatus ad Jeſaiam.

E Lutheranis, OH. BRENTIUS qui fuccinctis notis Prophetamn

Uluſtravit, Tubingæ in fol. A. 1580. JOH. BUGENHAGEN Pome-

ranus, Wittebergæ in 4. An. 1546. JOH. FORSTERUS, cujus in Je-
rem. & Threnos Commentarius prodiit Wittebergæ in 4. A. 1672. PHI-

LIP. HEILBRUNNERUS, qui locos communes & quæſtiones in Je-
remiam congeſſit, Lavingæ in 8. An. 1586. J0OH. HülL SEMANNUS,
cujus in jeremiam & Threnos Commentarius, i in Academia Witteber-

genſi publice prælectus, a 78 anοitε genero, b. Calovio in lucem
Protractus & editus eſt, Rudolphſtadii in 4. A. 1663. JOH. PAPPUS,
cujus ſcholia in hunc Prophetam, reliquis junctum, prodierunt Franco-
furti in fol. An. 1593. NICOLAUS SELNECCERUS, cujus verna-
cula Jeremiæ expoſitio exc. Lipſiæ in 4. An. 1566. SEBAST. SCHMI-
DIUS, cujus luculentus & copioſus in Jeremiam Commentarius A. 1685.
editus, duobus tomis in 4. F rancofurti ad Mœn., recuſus eſt An. 1706.
PHILPPHS MELANCHTHON autem, qui paſſim hue citatur, COyp.

T. II. f. go. Prophetæ non tam textum enplicmvi, quam argumemum,

ſuccincte recenſuit.
E Pontiſiciis, THOMAS AQINA“8, Angelicus Vulgo didus,
eujus poſtilla, breviſſima quidem, in Jeremiam & Threnos extat 7. XIII.

Oib. Venetiis in fol. 1594. THOMAS de BEIRA, cujus conſidera-
tiones literales & morales ſuper Jeremiam exc. Ulyſſiponæ A. 1633. AN-
DREAS CAPELLA, Hiſpanus, Carthuſiani Ord. Prior, poſt Epiſco-

pus quoque Urgelenſis, cujus in Jeremiam & Threnos Comment. in 4.

exc. Tarraconæ aAn. 1586. CHRISTOPH. a ASTRO, ſive Caſtrius,

in

in ſetem
VEUIRO,
Ferpie
GHIISL
THEO.
men, do
ſer bab
Guil. .
. b
8. A 1
Giace
0ACl
yupheta
jom even
Venetiis
Cujs in
IbII, Tl
ment, e
NA,
W. F
in ſeren
CUjus in
PINT
Comme,
lonie A
an com
ANCI
Clsel
ls in
E
nſtelo
ciß je
o.
AAlpien
in ſer
CUS
An. z
&

e Dara .

5 Ango.

ice
emiatn i.
INNAAM
lo Mat⸗
Biblioche⸗
lerius eon-
ge iten
rontinente
l. A. 1oeg.
oſtetiores
ARAMaA,

rophetam
N bome⸗
Ins in ſe⸗
. Plll.
des in e⸗
14 NNUS,
W itteber⸗
in lucem
PAPPU,
nt Funco-
ius veru-

SCHI.

5 4. 1685.

An. Ijob.
Atur, Oyy
umentol

g0 iclus,
11 WI.
conſicere⸗
. 4N.
ſ Hjiln
ent, 11 4.
.

VETER. TESTAM. Hiir

in ſerem. Threnos & Baruch, Pariſiis in fol. 1689. PETRUS a FIG. De Jere:
VEIRO, Luſitanus, cujus in Jeremiam paraphraſi s, Obp. 1. I. extat Ant- mia,
werpiæ in fol. 1615. ſeorſim autem prodiit Lugduni in 8. A. 1596. MICEHI.
GHISLERIUS, de quo paulo ante, cum de Patribus eſſet ſermo:
THEODORUS GRAMINAEUS, cujus non tam in univerſum volu-
mmD.en, quam unam ſaltem pericopam: ab Aquilone pandetur malum ſu-
per bhabitatores terræ & c. extat declaratio, adjunctas habens epiſtolas
Guil. Damaſi, Lindani Epiſeopi, in eundem textum, Coloniæ in 8. An.
1577, GUILLEBERTUS in Gallica paraphraſi Jeremiæ, Pariſiis in
8. An. 1644. JIOANNE S a JESUMARIA, Hiſpanus, Carmelita
diſcalceatus, cujus in Jjeremiam inter pretatio exc. Coloniæ in. An. 1611.
JOACHI MUS, Abbas Florenſis, Benedictinus, cujus in ZJeremiamum
Prophbetam interpretatio, plurimis referta vaticiniis, quorum nonnulla
jam eventu comprobata, certam de reliquis in boſterum ſi ſidem ſaciunt, exc.
Venetiis, in 8. An. 1519. 1525. JO ANNESMALDONATUS.
cujus in jeremiam, Baruch &c. Commentarii exc. Moguntiæ, in 4. An-
I6II. THOM. MALVEND A, cujus Opp. 1. V. in Jeremiam Com-
ment. extat, Lugduni in fol. An. 1650. BENEDICT US MANDI-
NA, ſive Mandinus, cujus in Jeremiam expoſitiones exc. Neapoli in fol.
1620. FRANCISCUS PANICAROLA, cujus Commentarius
in Jerem. exc. Veronæ An. 1586. FABRICIUSPAULUTIUS,m
cujus in libros Prophet. Comment. exc. Romæ in fol. 1625. HECTOR
PINT UsS, Theologus Conimbricenſis, cujus in Jerem. & Threnos
Comment. exc. in fol. Lugduni 1561. & Salmanticæ An. 1581. in 4. Co-
loniæ An. 1I616. MARTIN. ANTON. del RIO cujus in Jeremi-
am commentar. excuſus fertur Lugdnni in 4. An. 1608. GASPAR
SANCTIIUS fſive Sanchez, Antwerpiæ in fol. 161I. 1618. FRAN-
CISCUSZICHEMIUS Minorita Franciſcanus, cujus enarratio-
neés in Jeremiam exc. Coloniæ in 8. An. 1559.
Ex Reformatis denique JACOB. ALTINGIVUS. 7. I. Orr. Refhrae
Amſtelodami, in fol. An. 1678. HENRICUS BULLINGERUS, évsα
cujus Jeremias CLXX. concionibus expoſitus, exc. Tiguri, in fol. 1575.
JOH. CALVINUS, cujus in Jerem. prælectiones Tomi IV. partem II.
auſpicantur: JOH. COCCEUS, cujus Otp. T. MI. extat commentarius
in Jerem. ſatis tamen conciſus, & alicubi Perquam ſ ſterilis: LUDOVI-
CUS LAVATERUS, cujus homiliæ in jerem. Genevæ exc. in 8.
An. 1581. JOH. OECOLAMPADIUS, cujus commentarii in Jeremi-
Am & Threnos exc. Argentina A. 1530. in bb. 0H. PISCATOR 2
V 2 cujus

4

4 . . . 4

I2 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGOS

De Thre- cujus commentarius ſeorſim prodiit Herbornæ in 8. A. 16 14. & in Opp. munt, 4
ir dere- ibidem in fol. An. 1643. AMANDUS POLANUS, Baſileæ An. 1608. nent Th
. VICTORIN STRIGELIUS, cujus in partem Jeremiæ, item ora- iie don
tiones duæ, una de curriculo vitæ Jeremiæ, altera de Patriarcha Joſeph, non eo
exc. Lipſiæ in 8. An. 1564. DAN. TOSSANUS, cujus paraphrafis & gui Sn
methodica explicatio Jeremiæ exc. Francofurti in 8. A. I581. HULDE- in Bomb
RICUS ZWINGLIVS, cujus in h. I, commentarius Oep. T. II. ex Videre
tat, Tiguri in fol. 1581. . nielem
. . =ð l(,H,Hℳöhhrene
LCLCLCLAPUT. II. Kottin
DE THRENIS JEREMIAE ſedilir
Summa- Sedes & ordo libri, alius in Codicibus Judæzorum, alius in Chriſtianis. In- aufhi
t. Capi- ſeriptio, §. 1. Libri ſoribtor Jeremias, an per Spiritum &. non dono Ki nn
E. Prophetico, illum compoſuerit? an in ſpelunca prope urbem? §. II. hic 2ð mht
liber, num idem, qui Iler. XXMXVI. crematus? vel num idem cum Lamen- Kap.
tatione, in obitum loſiæ ſeripta 2. Chron. XXXLV, 252 §. III. Argumen- Gnochco
tum libri: ſcopus: utilitas, §. IV. Genus loquendi Poëticum, σαοοαNοnꝛ e m
diſtinctum S. V. Autoritas libri Canonica, capitisque cumprimis ultimi Ghert,
aſſerta“ præfationi autem Græcæ ac Latinæ denegata §. VI. Cbrono- Ane
logias num ante, num poſt deſolatam Urbem liber ſeniptus? §. VII. Par cun
titio S. VIII. Tabula Synoptica §&. IX. Commentarii Patrum, Rabbinorum, genüſi
Lautheranorum, Pontificiorum, Reformatorum, §. X. L 4 .
—IlJ. Crdin
Sedes ae Ertius hic liber eſt inter quinque illos feſtivales, & a Jjudæis pu- bellum
ordo libri. blicæ prælectioni, in ſtato ſupplicationum & jejunii die, 9. men- ſirpro
ſis N qui in lulium noſtrum incidit, dicatus, quo inauſpicatam ligarit b⸗
deſolatæ urbis & exciſi temph memoriam refricant. Hinc in n Hbri
Hebræis codicibus paſſim inter O poſitus cernitur: nonnun- ſihitur,
quam etiam, quando ad XXII. librorum Vet. Teſt. numerum revocant, menmriis
ſub unius Jeremiæ nomine, & vaticinia ejus, & Threnos, comprehendunt, 78 s
tamque arcte conjungunt utrosque, ut vatieiniorum eos velut partem aut Aor⸗
appendicem cenſeant, quod Hilarius præfatione in Pſalmos, & Hierony- de Hien
B mus in Prologo galeato, ex Judæorum mente ſcripturæ canonem uterque interpre
recenſens, teſtantur; unde in Bibliis Polyglottis tam Antwerpienſibus, Latini
uam Londinenſibus, Threni prophetiæ Jeremiæ e veſtigio ſubnectuntur. noleg a

In aliis Codicibus, maxime iis, qui Judæis obſtetricantibns lucemvide- mnn gua
* runt,

*

Kin Opp.
An. 1600,
Item ola⸗

olen

hraſis &
MLDE-

J.I ex.

Nionis, I-

nn do.

16. L. hi
um Lamen⸗
Aunn.

e.

mir ultimi
1. Chrono-
. VII. Por

AbbiporAhn

Fules Pu⸗
e,9. Men⸗
ONpicatan
Hinc in
: nonnun-
revocand,
ehendunt,
pärten Au
Hierony⸗
Utetque
hienbi,
geckuntur,
cemwide⸗
Nunt,

runt, a Propheticis libris ſemoti, tertium in feſtualibus libellis locum te- De Thre-

1

VETER. TESTAM. 773

nent Threni, quos quippe diverſi omnino generis cenſent, non per Prophe- nis Jere-

tiæ donum, ſed per Spiritum Sanctum ſcriptor. Ipfſi vero feſtivales libelli.

non eodem in omnibus codicibus Hebræis loco incedunt; in iis quidem,
qui Synagogæ uſibus accommodati ſunt, Pentateucho ſtatim fubjuncti, ut
in Bombergianis editionibus poſterioribus, ab A. 1521. & deinceps, in 4.

ml&.,

videre licet, in aliis rurſus inter Hagiographa rejecti, in Jobum & Da-

nielem medii conſpiciuntur, ut in Bibliis Baſileenſibus Buxtorffii: unde

Threnos mox ante Prophetas omnes, tam priores quam poſteriores, mox
poſt illorum ordinem, haud procul a Bibliorum limine requiras quam
ſedis diverſitatem ſupra deelaravimus P. I. cap. XI. F. 1. P. Igj. Jq. Contra
vero ea Chriſtiani omnes Jeremiæ in medio Prophetarum majorum Thre-
nos ſubjiciunt, quod & eorundem idem, qui vaticiniorum, autor, & ar-

gumentum conſimile, & magna rerum atque dictionis in utroque libro
affinitas eſt. Quin imo Sixtus Senenſis, & poſt hunc Huetius Demonftr.

Evang. Prop. IV. de lamentation. Ierem. §. 1. b. gab. in ea eſt ſententia,

quod continuo filo cohæſerit olim hæc Lamentatio cum vaticiniis, & uni-

cum cum eis librum effecerit, cui Esdras cap. LII. Jer. ex libris Regum in-
ſeruerit, ut ſequentium Threnorum cauſam aperiret: poſt autem conti-
giſſe, ut cum ſejungerentur libri, memoratum caput vaticiniis adhæſerit,
cum exordii potius Threnorum vices gerat. Quo quidem fœcundi in-
genii figmentum nullo evinei poteſt argumento; iſtud vero caput alio
fine „nec ab Esdra adjectum, ſed a Jeremia ſcriptum, ſupra docuimus, cap.
Præc. S. II. Ceterum præpoſteram Hug. Grotii Criticam, cujus auſpiciis
ab ordine, quem univerfa Chriſti eccleſia tenet, feceſſionem faciens, hunc
libellum in annotatis ſuis Cantico Canticorum e veſtigio ſabjunxit & Je-

ſaiæ proxime præmiſit, eo quod Poëticus ſit, & metris ſcriptus, merito ca-

ſtigavit b; Calovius noſter T. I. Bibl. Iillluſtr. P 1292. b. Hebræis hinc a Pri-

ma libri voce 9 & quomodo! hinc ab argumento ) p'ſe lamenta, in- Inſcriptio.
ſeribitur, ita tamen, ut illa in codicibus Biblicis, hæc in Rabbinorum com-

mentariis, potior ſit & frequentior appellatio: O Græcis, eeοOαται
786 Xνα sOQonνααοπ I s”nhνιςnτιο τε ερρορανααυαπ, Tᷣ ννS᷑οι H-
Xσι£ Xασ, propterea quod iſtis ſermonibus lamentatur eſt Jeremias
de Hieruſalem, quando occupata eſt, & populus in captivitatem abductus,
interprete autore Synopſeos Athanaſ. n. EXx. T. II. Opp. Athanaſii p. too.
Latini & Lamenta dicunt, apud Iſidorum Hiſpal. Lib. VI. Origin. y. Ety-

molog. Cap. 2. p. 4). eo quod in triſtioribus rebus, uneribusque adhibean-

ſur, quam Iſidori vel Scholiaſtæ potius, interpretationem del-Rio prole-

O X 3 Lotm,

R

I74 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Thre- gom. in Thren. p. 16. refutat, Hiſpalenſem tamen forte non ſatis aſſecutus:
nis Jere & Lamentationem, ut eſt in Breviario Romano feria §&. Hebdomadis ma-
miæk. ſoris; & in plurali Lamentationes, ut in Vulgata paſſim inſcribitur; &
Tbrenos, voce Græca in Latium translata, circa quam del-Rio cit. loco cras-
ſam nonnullorum e ſuis ignorantiam ex merito caſtigat, qui deduci eam
putant a ternis, quia ſingulis literis attributi ſunt tres verſus ſ. commata.
Nobis in vernacula commode audiunt die Klagelieder Jeremiaͤ.

be d Autorem Threnorum Jeremiam nemo, quod ſciam, in dubium vo-
0Or * . . . . . ⸗ ⸗ „ÿ . 4 .
ec. SHit; quem ſtyli cognatio, ſimiles in vatieiniorum libro & Threnis que-
darius: 7 L 4

relæ ac planctus, v. g. Jer. IX, I. 18. XIII, 17. XIV, 17. coll. cum Thren. I,
16. III, 748. 49. rurſus Jer. XIV, 13. ſqq. coll. cum Thren. II, 14. Jer. AIV.
7. 20. coll. cum Thren. III, 40. ſqq. Jer. X, 19. XLV, 3. coll. cum Thren.
1,5. 12. &c. maxime vero calamitatum, quas ipfe ab ingratis civibus fibi illa-
