e in Pfo- ””M juxta ac ſcriptionis miniſtrum hoc ipſo indicantes; ſic jeremias quoque
co vvaticinii hujus autorem ſecundarium ſeſe hoc Pacto teſlari, divinam autem
s ſel &k aac Oeonvsso' tollere, aut dubiam redder originem nullo modo voluit,
Himchius cum e veſtigio v. 2. adjiciat: Rꝛ W☚¾eh nn eee ad Gd. quem fulctum
de Dd ℳ verbum Jebovg: : qua nεανρει ad oculum demonſtrat, verba Zere-
miæ hoc libro comprehenſa, non alia eſſe, aut diverſa a verbo Jehovæ, quod
ro onii factum eſt ad ipſutn. Sive autem . hoc loco verba reddas, cum
Hiee. Vuulgata & LNXX virali, quæ habet; 76 Sια 7 3 Deg, ν%α1ον† 37 l'eoe-
. eam e-. Alov ſive rer geſtas, & biſtoriam, ut b. Lutherus vertit: Di iß ſind die
Enecodat. Geſchichte Jeremiaͤ, perinde fuerit, cum Hebræorum æque ac
ndam, iü⸗ Chhaldaicum eo utrumque notet. Poſteriorem tamen interpreta-
Richardus òð tionem Kimchius & Abarbenel urgent, quia non tantum vaticinia ſua in
blervetio- hoc libro recenſet Propheta, verum etiam magnam partem hiſtoriæ ſuæ
gitc vitæ, quæque in obeundo munere ſuo fecerit ac paſſus ſit. Unde ex Jac.
lnen ſe⸗ Altingi judicio T. I. Olt. f. Gov. recte reddetur hiſtoria Ieremiæ. Nam
ne, elnir recitat præter prophetias ſuas, earum quoque complementum . ſe adhuc
enoron. fperſtite, quidque propter eas perpeſſus ſit: adeoque exhibet hiſtoriam
calla. lun tum concionum ſuarum, tum etiam vitæ ac miniſterii. Contra vero ea
lemn auten V b. Seb. Schmidius Comm. in h. l. n. 2, melius dici exiſtimat, quod verba
tmunſei⸗ contionum Propheticar um intelligantur ipfa. Prorſus denique eſt al le-
elbetein num, cum Grotius librum i interpretatur; magisque adhuc mirandum, qui
4 fone, in mentem venerit doctiſſimo viro, ut hanc libri infcription em faltem us-
ehen je que ad finem capitis XXXIX. eſſe contendat; inde nimirum alterum ve-
*R lut librum ſequi, pcrizilclirum. Quod Poſtremum gratis aſſumit Gro-
ic tius; && ſi daretur ipſi, alter tamen, quem a priori diſtinguit, liber æque
nms. a. verba Jeremiæ complecteretur, eodemque cum priori titulo eſſet inſi-
iſ̃ n. . gniendus. Reclamat ſane Grotio clauſula c. Ll, 64.
mit, l II.

nbuum 1. Originem nominis & figniſicationem haud omnes eandem tra- Jeremiæ

li. M t dunt doctores. Abarbenel eræfat. I. in Eechiel. föl. I d. ita vocatum nomen;
e 4— (Ccenſet noſtrum, quia intermiſit & excuſavit legationem propheticam,
h „ — N & pre timore Domini abiit ad pr ophetandum, qni ei edi-
Y Xit c. I, 8. 17. ne timeto tibi ab illis, ne re proſternam coram eis- hinc no-
men ipfſi hæſiſſe Ieremiæ, q. d. h timens a Domino. Sed
coactum hoc eſt, ac longe petitum, in Moſen potius, vel Jonam, quam in

noſtrum quadrans ; tum quoque Grammaticæ adverſum, quæ ex tali

. C 3 coohm-

126 INTRODUCT. AD LIBROS EIBLICOS

combinatione 1% produceret, non ut noſter audit, Alii, ii-
que complures, ex H exaltabit, & HMern Dominus componunt atque
evtollet, vel éxaltabitur Dominus, cum Hillero Onomaſt. ſacr. b 326. ob.
SS3. aut exaltaus Deum, cum b. Hülſemanno & Jac. Altingio explicant,
aut denique excelſum Domini reddunt, quem exaltavit Dominus ſupra re-
ceun columnam inſuperabilem, c. I, 1
Zr. præloqu. ad Jerem. Sic Laur. Fabricius. Partition, Cod. He-
in Tbeſ. Ppilol. I. P. 3yz. a celſitudine vel al-
d magnalia Dei animo magno, forti
ofſicio ſuo, animo æ quis-

3 ut b. Calovius interpretatur
in Bibl. illu;
bræi cap. XVII. edit. Cremii
titudine jehevæ dictum putat, quo
atque obfirmato docuit, ſaasque perſecutiones in
ſimo ſuſtinuit. Verum nec hoc Grammaticæ patiuntur leges, ut Tfere in
rtualiter compledtitur, ejusmo di com-
poſitione abeatin Schva: potius dicendum foret ν% / quod viri nomen,
ejusdem ſignificationis eſt, a Esdr. X, 32. non difſimulstum a Clariſſ.
Hilleroc. I. v. 3 26. Calculum itaque præ ceteris meretur vocis derivatio
a P projecit, ut coierit ex Proficiet Jebova, ad eundem mo-
quod viri nomen eſt t. Chron. IX, 8. aut
hron, VIII, 25. Cujus geminam expo-
ſictonem etymologicam tradit b. Seb. Schmidius: vel, projiciet Jebovacil.
boſtes meos, ꝗquia Jchova Jeremiæ hoſtes male perdidit, juxta V. I8. 19. vel,
etur Dominus me afſligi, quaſi a facie ſua
jJeremias Prophetarum fuit afflictiſſimus. Tertiam
ſt. Ben. Michaelis in diſp. de Jeremia, & vaticinio
ophetiæ argumento depromptam, quod projectionem po-
acie Domim, cum prænunciatam, tum peractam ediſſerit,
ereſt, nomen iſtud commune habuit
ſſe, I. Chron. V.

5* quod mediam radicis ₰◻α⁰ vr

dum ac extruet Dom inus,
' redimet Dominus, ex 1. C

projiciet me Jebova, h. e. ita Pati
me projeciſſet ,quia:
addit Glarifl. Dnu. Chri
gjus, §. 2. à Pf.
uli Judaici a fa
c. VII, 15. XII. LIl, 3. Quod ſup
pPropheta cum aliis. Puit 4
VI.) 24. duo item Gaditæ,
non avus maternus Zedel

uis ex principibus tribus Mana
duces militares cap. XII. (XIII.) 10. 13. nec
kiæ regis, qui civis Libnenſis, 2. Re
XXIV, 19. Jer. LII, I. Rechabitarum quoque non nemo. Jer. XXXV, 3.
poſt captivitatem Babylonicam, Neh. X, 3.
Claro ſatis, eoque ſacerdotali, ſanguine
Jacerdotibus, qui in Ana-

tandemque ſacerdos quidam,
XII, I. Jeremiæ omnes dicti.
genitus noſter, patrem nadus eſt Cbillkiam, de
thoth habitabant c. I. 1. Eadem itaque tempeſtate, cum muneris gravi-
um gloria conſpicuus eſſet Chilkia Pontifex
Ooſiæ anno Nuo—τσνραραoleges Moſaicæ in tem-
Reg. XXII. & ſq. & 2. Chron. XXXIV. ma-

tate, fide in Deum, & meritor
maximus, qui XVIII. regmi J
niſſe memoratur 2.

enſu in eam itum eſt ſententiam, quod idem Jeremiæ pater,

nataliumm.
Ita Clem
tradhjtion⸗

iisque bo
de Galar
cit, b, Hi
chi, apr
üqwe,
remiam⸗
Ment i
ter ſere
ſententig⸗
Unns ge .
cenſu cOn
quod Anan
Ulrimnus de
Teditrios
Abjathat⸗
ting mh
Vel inde
Niem, Re
1n coll.
Jurreſen
que ex bin
unt (Chil
Mricumpe
Entes Ri
mntrad
hr Par
Minerye
eſ⸗ 4, lli
Coum⸗
.
uiſß ven⸗
berer ,
lun Ojo

(Alii.

unt ANgue

euhlicant,
lupra re⸗
erpretatur
5,(l. He-
linerelal-
guo, ſorti
mEquis⸗
tTlere in
nodi co⸗
Iri nomen,
mn 4Caril.
5 erivatio
mdem mo-

UEe

A, Alt

am expo-
fehana ſil.
19. 19. ſel
afacie ſus
Tertiam
6 ruteini⸗
konenpo.
n edlilletit⸗
une⸗ ubuit
„CNron.V.
1. . nee
in Auu
geris glcl⸗

ceinten-

XXIV. Wa⸗
4. /
pren unt
Dadtd-⸗

VETER. TESTAM. 127

natalium celebritate inſignem Prophetæ noſtro affuderit ſplendorem. De Jere-
Ita Clemens Alexandr. lib. 1. ſromat. p. 32. & Hieronymus, quaſt. ſeu mia,
tradition. Hebraie. in Paralibom. T. IV. Opp. f. 16. D. e recentioribus,

iisque Pontificiis, Paulus Burgenſis, Maldonatus, Sixtus Senenfis, Garcia
de Galarca lib. IV. Inſiitition, c. 4. e noſtris Laurent. Fabricius lozo ante
cit. b. Hülſemannus & b. Calovius adb. I. e Judæis denique Joſeph. Kim-
. . T7⸗ . . &α
chi, apud filium Dav. Kimchium in h. IL. Abarbenel Comment. fol. 97. 6.
aliique., Rurfus vero negant, & inferioris ordinis familiæ ſacerdotum Je-
remiam accenſent Sanctius prolegom. I in Jerem. del-Rio prolegom. Com-

ment. in Ihrenos p. 12. Juhius, Belgæ, & laudatus Du. M. Michaelis cit.

Diſp. p. G. plures tunc Chilkias in ſacerdotibus fuiſſe cenſentes, in quibus
Pater Jeremiæ gregarius ſacerdos, & a Pontifice longe fuerit diverſus; cui
ſententiæ nos quoque ſubſcribimus. Pater enim jeremiæ I) non ut ille e

Pontifex ſummus 2. Reg. XXII. 4. ſed fimpliciter 82—

unus de ſacerdotum ordine a grege vocatur, adeoque communi eorum
cenſu comprehenditur: 2) quando ex Anathoth ſacerdos Chilkia, Jere-
miæ pater dicitur, ex Ithamaris Pproſapia ac gente oriundus colligitur, eo
quod Anathotk Ithamaris familiæ domicilium præbebat, unde Abjathar,
ultimus de Ithamaris familia Pontifex, a Salomone officio motus, ad heæ-
reditarios fundos, Anathothum ire jubeatur I. Reg. II, 26, ſq. Hujus
Abjatharis poſteris accenſendum Chilkiam noſtrum exiſtimat Jac. Al-

ting. ad b. l. Chilkiam autem Pontiſicem, ex Pinehaſi gente ortum traxiſte,

vel inde conſtat, quod ab Ajatharis ætate usque ad captivitatem Babylo-
nicam, non niſi Pinehaſi familia Pontificatum tenuit, ut ex 1. Chron. V 398.
ſqq. coll. Num. NXV, 13. intelligitur, & a doctiſſimo Seldeno lib.1, de
Jucceſſtion. in Pontificat. cap. IIV. & V. ad oculum demonſtratur. EHic ita-
que ex Pinehaſi, ille ex Ithamaris poſteris, multum a ſe invicem diverſi

ſunt Chilkiæx. Mitto alia minoris ponderis argumenta, re ſatis jam in

apricum poſita. Maternum genus quod ſcriptura tacet, inveſtigare ſata-

gentes Rabbini, a Jerichuntica meretrice Rahab familiam ducere Jere-

miam tradunt. Celebre enim iſtud dictum in Bereſchit Ralba ſect. o. & in
Jalkut Part. II. fol. g. c. dixit R. Abba, filius Cahanæ; veniat filius fæ-
minæ berverſæ, qui emendavit opera Jua, & redarguat fitium fwminæ ho-
neſtæ, qui perverſa fecit operas apud R. Salomonem Jarchium in init.
Comment. in Jerem. ad jeremiam hoc ſenſu applicatur, ut deſignet; de⸗
buiſſe venire leremiam, qui originem ducebat a RNabab meretrice ut or-
"iperet Wraelem, qui oriundi ex ſemine juſto, ſed qui corruperant opera
Jua. Octo quippe Prophetas, eosdemque ſimul ſacerdotes, prodiſie di-

cunt

1289 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Jere- cunt de Rahab meretrice: Baruchum nempe, filium Nerijæ, Serajam,

mia.

patria:

1

Machſejam, Jeremia m Chilkiam patrem Jeremiæ, Chanameelem, Schal-
lum, & Huldam prophetiſſam; in Talm. Babyl. Maſſechet Megilla caß.
I. föl. 14. b. ſed qua autoritate ac fide iſtud prodant, ipſi viderint, niſi in
re biſtor æ aliquid traditioni concedete velimus, Auod abſurdum non eſt,
ex judicio b. Seb. Shmidii h.?! . zg. Patriam Anathoth ipſe prodit. C. I, I.
quam in tribu Benjamin, ejusque media regione ſitam, tertio ab Hieroſo-
lymis lapide Hieronymus Comment. in h. l. Joſephus autem lib. X. An-
tiqu. Iud. cap. X. b. 339. S αιαεεοον εεαοααιοα νοο vigin-
ti ſtadiis diſtare tradit; de qua confer Ha dr. Relandi Palæſtinæ lib. II. I.II.
p. 5ſ. g. Sacerdotalis autem urbs erat cum ſuburbio ſuo Joſ. X XI, 18.
Iſtic patruus Jeremiæ Sallum prædium habebat, cujus filius Lla nameel ſui
agri redemtionem Jeremiæ obtulit c. XXXII. unde conſtat, ſedem ibi fa-
miliæ fuille. Bene ſiquidem monet Abarbenel in b. I. patriæ Jeremiæ
mentionem, præter morem hic injici, eo fine, ut accuratius intelligantur,
quæ infra memorantur contigiſſe Jeremiæ cum civibus Anachothæis c. XI,
21. 23. XII, 5.6. Scilicet, nullus in patria acceptus ſt Propheta, juxta ſci-
tum Salvatoris Luc. IV, 24. Hinc lucem quoque mutuantur ea, quæ c.
XXXVII. 12. leguntur, commigraturum fuiſie Prophetam Hieroſolymis
ad terram Benjamin, ut portionem inde, jure hæreditario in ſe derivatam,
acciperet in meaio populi. Oppidum exiguum fuiſſe ac tenue Jac. Al-
tingius cit. loc. p. Gb‿. a. autoritate loci Jjeſ. X. 31. tradit, ubi hâν pau-
percula, vel miſera Anathoth appellatur; niſi ſiat per paronomaſiai,
addit, ut Mich. I, 10. Notaut alii, inquit del- Rio prolegom. in Ihren. cap.
II. p. n. oppidum parvum fuiſſer hboc verum eſt, inde colligunt, pauperum
yabitationem faiſſe; boc prorſus incertum, & forte falſum. Nam quod
Iſaias c. X, 71. vocavit pauperculam Anathoth, me non movet. Sic enim
vocavit, non propter incolarum mendicitatem, ſed propter imminentem
ipſis per Aſyrios devaſtationem, quam tunc prædicebat. Certe Hierony-
mus quoque vicum minus arbanum g& cultum dicit, indeque ſimplicita-
tem eloquii Jjeremiæ accidiſſe putat, in prologo in lIer. T. IV. f. u. B. II-

eßfcium:; luſtria porro muneris ſui auſpicia nactus eſt, immediata non modo ac ſo-

lenni vocatione c. I, 4. ſqq. ſed etiam divina iade ab utero ad hoc munus

deſtinatione & ſanctificatione, qua cum Johanne Baptiſta Luc. I, 15. ſq. &

Paulo Gal. I, I5. pari ambulat paſſu. Quam inepte vero ac perperam
Pontificii Doctores ſanctificationem iſtam ad impec cabilitatem Prophetæ,
ejusque ab originali labe ſtatim in utero factam emundationem ac immu-

nitatem, cum Franc. Suareſio P. III. 4u. 27. diſp. 3. Maldonato & Corne-

lio

7

6 4

ſio ale

lp. l.
Eperl
cretion
junctag
r inſ
antur
mantu
dat. .
Phetion
1
litzut
ſtrari
Perquar,
one, v.
ſio prrt
ronymu
1. hi. 7.
Nolim te
len traln
Vulr Ne
voce: .
s OtnI
modams
Cencann
Num VII
24 uen
Puerlen .
aur
kroche
Ratum
taautp⸗
VCeen
arir 7
Pechuh
onceſſit
c Lorr

VETER. TESTAM. 2292

Seraßan, lio a Lap Comm. in h. lI. Bellarmino Lib. IV. deamiſſ. grat. & ſtatu pect De ſere.
em, Ahal ap. 15. §. 29. del- Rio prolegom. in Ibren. p. 12. ſc. transferunt, tam ſolide mia.
il dbòù. & perſpicue noſtrates vindicato detorſionibus Pontiſiciis textu, de diſ-
fint, niGn cretione a vulgari hominum ſorte, & ad certum munus ſeparatione, con:
un in =, junctaque illi aptitudinis & donorum largirione, ex conſtanti linguæ ſan-
Nir.c, l, I. ctæ in ſcripturis uſu, illam interpretantur, ut videre licet apud b. Hülſe-
bHerolo. mannum, Calovium, Seb. Schmidium, Andr. Prücknerum h. l. Aflel-
6.. A. mannum Gintagm. P. I. Diſp. 25. G. 16. P. Hyl. & S. Ben. Carpzovium Lanc.
41 Ligi⸗ SJ Sat. p. 21. Gemino autem functus cenſetur officio . ſacerdotali & Pro-
6.M.L.’I. Phetico, æque ac Samuel & ſacerdotium obivit & prophetiam 1.Sam. Ill,
D.XNIN. 15. ſq. Alterum ex nativitate, ac a ſtirpe ſua, alterum à vocatione obri⸗
mameel ſii muit; utut ſacrificiis in templo operam dediſſe, Vix evidenter ſatis dem on⸗
em ibikk. fKftrrari queat. Potiores ſane partes ipfi erant in Prophetico munere, cui
. e pPerquam adhuc Juvenis admovebatur, quod cum ex Prophetæ depreca-
ir er . tione, v. 7. qua puerum ſe profitetur, tum ex temporis, quo offieio
e ſuo Præfuit, diuturno ſatis tractu, haud difficulter colligitur. Unde Hie-
a e ronymus cit. ſupra loco: hie vatieinari exorſus eſt puers & Comment. in
M. 4 c. I, I. T. V. Otp. f.t22., Hieremias, cum ſſet aabuépuer Prophetare cavit.
ken 3 Nolim tamen eapropter Prophetiæ ejus auſpicia ad ætatem prorſus pueri-
liure iynn lem trahere, &, cum vocaretur a Deo, annos natum tradere 12. vel I5. queod
enea vult Abarbenel; vel 14. cum R. Simonio in Dictionario Biblico Callic.
ue ⸗ A voce: Jeremie, T-I. p. 6&9. cum graviſſimum legationis ſuæ munus puerili-
ey hau. bus omnino humeris impoſuiſſe Deum, vero non ſit ſimile; ſed quemad-
utomn in, modum Samuel u diciturz. Sam. III. 1. qui jam miniſteriis primis, clau-
Iren. . dendarum valvarum adhibebatur, quæ in annum ætatis 25. incidebant
t, hulerun Num. VIII, 24. & a Davide in vi geſimum transferebantur I. Chron. N XIV.
Ne 440 e 24. quemadmodum Salomon, regni gubernacula capeſſens,
WAu vuerum exiguum ſe dicit 1. Reg. III, 7. & a Davide adhuc ſuperſtite E
–W ) puer ac tener I. Chron. XXII, 5. ſalutatur, quem tamen annos circi-
te Hieron)

ter octodecim habuiſſe illo tempore, ſupra P. M. cat. IV. §. 2,. 16. demon-
ſtratum dedimus: ita, probabili ſane conjectura, Jeremias viginti circi-
ter, aut paulo minus, annos habuiſie colligitur, cum u ad Propheticum

. 1,. I.

nodo ac 00˙ vocaretur munus. Et priores quidem annos aliquot Anathothi, popu-
Qhocmum laribus ſuis concionando conſumſit, donec juventutemn vatis cives ſui de-
l, 1,ſg8 ſpectui habentes, vitæ ipſius imminerent c. XI, 21. ſq. Hinc Hieroſolymas
e petpelnnl conceſſit, prædicen te ipſi Domino aſperiora lon ge fata, quæ in Urbe ipſum
mn Prophet, muanerent, c. XII, 5. Iqq. Id doctiſſimus Lightfootus in Chron. temp. &
emec inndd. orq,. Tert V. 1. Opp. 1. I. P.iI7g. ſcite colligit inde, quod Joſias ſuper inven-

b ð CLarpz. Pars II. Hẽ R— 100

De Jere-
mia.

Qignitas:

130 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

to legis Moſaico exemplari, XVIII. regni ſui anno, Huldam potius pro-

phetiflam conſuluerit, quam Jeremiam 2. Reg. XXII, 14. haud alia de cau-
ſa, quam quod Hierofolymis præſto erat illa, hic Anathoti commoraba-
„Jquam duod. 7
tur, ubi tertio jam decimo Joſiæ anno vaticinari occœperat. At ubi ſe-

mel coram univerſo populo, primoribus cumprimis ac Rege ipſo, oracula

.,+ . . 4 3 „.
fundere cœpiſſet, dubium non eſt, quin poſthac maximam temporis par-

tem Hieroſolymis exegerit, & graviſſimi vatis impleverit partes. Idque
tanta in Deum fide, inter pios Numinisque reverentes auctoritate, in uni-
verſam demum eccleſiam meritorum gloria, ut Prophetarum nemini fue-
rit ſecundus. Neque tamen cum Abarbenele affirmaverim, Jeremiam
pari cum Moſe, aut proximo ſaltem, dignitatis ac prophetiæ gradu ince-

dere, propter inſignem Moſis præ reliquis vatibus prærogativam, ab ipſo

Numine Num. XII, 6.7. coll. Deut. XXXIV, 10. celebratam. Ita vero

Iinſtituit laudatus Don Iſaac in præf. ad lerem. fol. 9é6. a. b. ut propheti-

cam rerum impreſſionem, ſeu conceptum tripliciter fieri contendat:

Wao. per mentem, per ſermonem, & D) per ſeripturam.

2 priea ad
briſt lum
relatio:

Duo poſteriora defuiſſe largitur Jeremiæ, ſed ratione prioris ſummorum

Prophetarum cedere nulli, adeo ut unus ex omnibus judicatus fuerit pro-

xime acceſſiſſe ad Moſen, omnium principem & magiſtrum. Hinc qua-
tuordecim enumerat capita, in quibus hunc ille retulerit, ut ſimillimo in-

genio, ſimillimaque conditione vixiſſe probet; quæ ibidem vide, & ex-
cerpta inde, ac latine reddita lege ap. Jac. Altingium prolegom. in lerem.
T. I. Otb. f. 6s g. Quæ eo tendunt omnia, ut tandem, ex ſententia majo-

rum ſuorum, inde concludat, Prophetam illum Moſi parem, Deut. XVIII,

15. 18. promiſſum, eſſe Jeremiam. Quamvis autem vero perquam ſit ſi⸗
mile, Chriſti jam tempore Judæos idem vulgo tenuiſſe, cum Matth. XVI.
14. interrogati, quid de Jeſu paſſim judicaretur? diſcipuli unum, præ
omnibus reliquis Prophetis, Jeremiam in ſuſpicionem venire affirment,
fore eum promiſſum Prophetam alterum: de Meſſia tamen vaticinium
capiendum, Petrus Act. III, 22. & Stephanus docent c. VII, 37. vOX cœle-
ſtis inſinuat Matth. XVII, §. coll. cum Deut. XVIII, 18. 19. & Judæorum
turba, miraculo convicta, publica voce profitetur Joh. VI, 24. Sed miſſa
Judæorum iſthac oraculi graviſſimi parhermenia, multum ſane dignitatis
Jeremiæ accederet, ſi evinci poſſet, quod complures contendunt interpre-

tes, Chriſti typum atque imaginem geſſiſſe jeremiam. Ita Corn. a Lap.

prolegom. in h. lI. p. 76g.. D. Jeremiam a Judæis rebellibus, quibus exci-
dium minabatur, male habitum, Chriſti a Judæis afflicti & cruciſixi ex-

Pro-⸗

1

preſſiſſimum fuiſie typum teſtatur; & mox p. 6, ſq. in ſubjecta tabula

VETER. TESTAM. 131
pro. prolixe monſtrat. or &. uibeti in robe YZerbmias Fuerit nbits, aut Pro. De Jere
C.⸗ pheta Chriſti: :longe autem coôpiofius del- Rio in Proleg. in Ibren. III ia.
kaba⸗ DWUDũ rap. II. Q. 1. P. 10. in hoc ar rgumento Verſatus, Jeremiam nomine,
biſe⸗ miſſione, ſanctifcatione, docendi provincia jam in Pueritia ſuſcepta,
geula moribus, virginitate, paſſione, morte, ſepulchro, & poſt mortem apud
Spor. Daeum adwocatione, Chriſtum retuliſſe tradit. Plurimi ſane interpre-
que H trum, veterum ac recentiorum, verba illa Jer. XI, 18. 19. vel ad literam de
nuni. CLBLhriſto accipiunt, vel de Propheta quidem, ſed in quantum ille Chriſti
fue 6guram exhibuerit, ita ut Jub perſona Jeremiæz bac de Chriſto dici, &
niam vvrabter Chriſtum iſia Jeremiæ eveniſſe, & ſeripta eſſe exiſtiment, ut Gorm.
mnee⸗ aa Lap. ad iſtum loc, habet. Multum hic pollet Hieronymi autoritas, qui U
ipo Comment. ad h. l. omnium, inquit, eccleſiarum Me eſe conſenſus, ut ſub
veto perſona Jeremiæ a Cbriſto bac dici intelligant &c. Ilta namque ante Hie-
Hä ronymum hoc oraculum a cceperunt Juſtinus Martyr in Dial. cum Irytbbo-
cate ne p. 252., ubi monet, hunc Locum quibusdam exemplaribus a Judzis rer

ſectum fuiſſe, ne eoden efcaciter convincerentur“ Tertullianus lib. ad-

Nh verſ. Judzos cap. X. & Iib. III. adverſ. Marcion. cap. g. tum quoque lib.
Pro. IV. cap. g. Cyprianus ib. M. adv. Judæos cab. XlV. & XAX. aliique, citati à H
u. bp. Gerhardo in Harm. Evang. cap. CLAVUII. g. 3aéb. & in Harmon. Paſſion.
gin. cap. XIII. P. 217. ubi vindiciasloci, qui ſecundum literam, Jeremiæ de pe-
e. tulantia & crudelitate ſympatriotarum ſuorum Anathotenſium querelam
D exhibet, ſolide ac erudite adornat. Idem tamen Theologorum noſtra-
e tium ſno merito Coryphæus, loc. cit, priori, prolixam inter Jeremiam &
Tll. Chriſtum, velut inter typum & antity pum, collationem inſtituit, ſum-
ſi. mamque I. in utriusque innocentia, 2. in utriusque patientia, 3. in hoſtium
truculentia, 4. in truculentiæ illius pœna, convenientiam demonſtrat. Ve-
. rum, cum ſcriptura nullibi locorum utrumque mutuo conferat, ſed quic-
zPte quid iſtius eſt, ingenii ſaltem humani pia ſit accommodatio; Jeremiam
“M rectius e genuinis Chriſti typis, a Spiritu S. intentis & monſtratis, elimi-
uumn namus. In virtutibus Prophetæ noſtri, incorrupta erga Jehovam fideli- vireuter,
e⸗ Oð tas, nullis cedens adverſi tatibus ac periculis c. XVII, I5. 16. emerſa multo-
grun . R SDW ties e graviſſimis tentationibus conſtantia c. XII. XV. XX, 7. infractus in-
ile ter mille afflictiones & turbas, hinc publicas, Minc briraens animus, reve-
tas rentia erga ſuperiores c. XXVI, 14. 15. XXXVII, 20. tenerrimus in po-
re. pulum ſuum, quantumlibet ingratum & rebellem, aſſeetus c. VIII, 21. ſqq .
I9 ingeque reſultans PrO populo apud Deum interceſſio creberrima c. VII.
k. Xl. XIV. elucent; vitæ autem integrirfas tanta, ut Athanaſius Orat. W.
ex⸗ Kontra Arionot⸗ 1.17. Te.t. 275, edit. Comelin. eum inter teyiss „. -
puli R2 M Jage

. 4

—

De Jere

mia.

areæ fœde gitur. Inter præclara ejus opera cumprimis refertur, quod in priori je-
ris conſer: roſolymæ vaſtatione, arcam fœderis, una cum igne ſacro, altari ſuffitus, &

vatio,

132 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

das⁸ nαρναaιι ναοιοτα, ſandtos, omnisque criminis puros referat; Hie-
ronymus autem Comm, in Jer. XAXIII. 9. To. V. Opp. f. 1 4g. ſ. adeo præ-
clare de eo ſentiat, ut in hec demum verba erumpat: certe nullum puto
Jandiorem eſſe Hieremia, qui virgo Propheta, ſanctificatusque in utero,
ipſò nomine præfigurat Dominum Salvatorem. Hieremias enim interpre-
tatur, Domini excelſus. In quibus quidem multa ſunt, quæ deſideres, &
de quibus, ex jam dictis atque mox dicendis, rectius conſtare poterit; in-

ſigni tamen ſanctimoniæ laude inclutum fuiſſe Jeremiam, quanquam acer-

biſſimis hoſtes eum criminationibus inſectarentur, luculenter inde colli-

tentorio, in profunda quadam montis Horeb ſpelunca abdiderit, non prius
inveſtigandam, usque dum rediturus ipſe cum Elia, eam intra ſanctum

ſanctorum olim ſit repoſiturus. Autores fabula agnoſcit bνροονι ibri

matrinia⸗
nium.

II. Maccabaie. c. I, 4. ſgg. Epiphanium de vitis Prophetar. in vita I-

rem. To. II. COpp. f. 240. Dorotheum Synopſi de vita & morte Propbet. in
Ierem. To. I. Bibliotb. M. PP. f. I16. col. t. & Theophylactum in c. V.
Epiſt. ad Hebraos, quibus Joſephus ben Gorion concinit lib. I. cap. XVII.

edit. Münſterianæ; adſtipulatores vero e Pontificiis Doctoribus omnes,
quibus ſancta & irrefragabilis librorum Maccabaicorum eſt autoritas ac

ſides; exploſa tamen, poſt joh. Rainoldum cenſur. Ubr. Apocrybb. prælect.

136. p. 119. ſq. & alios, a b. D. Carpzovio in diſputationum Academ. vo-

lumine, Diſp. 2. quonam arcapervenerit? cap. II. p. 65. ſq. ubi profligata
fubleſtorum, quibus nititur, teſtimoniorum autoritate, ex hiſtoria ſacra,
ipſisque vaſtationis circumſtantiis, fole clarius evincit, arcama Jeremia ab-
ſcondi nec ante potuiſſe, nec poſt deſolationem, ut quicquid de ejus cum

occultatione, tum reſtitutione traditur, Judaicis næniis ſit accenſendum,

Adde b. Hülſemannum Comment. in c. hI p. 34q. ſq. Dubia quoque fide
nititur, quod Patrum quorundam traditione inducti, Pontificii doctores,
Maldonatus in proæm. Comm. in Fer. p. I. Cornelius a Lap. Comm. in
Jer. XlI., z. nec non proæm. in Jer, p. 5Gy. ſq. Sanctius prolegom V. in
Jerem. & Comment. in -e. XVI,z. aliique tuentur, virginem manfiſſe Jere-
miam, cœlibemque transegiſſe vitam. Ita Hieronymus loco paulo ante cit.
& copioſius adhuc lib. I. averſus Jovinian. I. III. Obpp. f. 1G. B. ubi ex in-

ſtituto in virginitatis laudes, pro more ſuo, excuriens: Hieremias, inquit,

qui in utero ſanctificatus eſt, & cognitus in vulva matris, ideo hoc privile-
gio fruitur, quia virginitatis erat beatitudini deſtinatus. Et cum omnes
cepti ſiut, vaſa quoque templi Babylonio Rege vaſtante direpta, iſte ſo-

luas

Ur ite
pit ſi⸗
ſir un
N. G
ur.
Slelglen
Elia &
S
ſidor
juſſu⸗
0atl
1 que
10 con
poſſeſt
Sanctiu
2. gi!
uxoren
Katr
renſea
mitm
Ginns /
um à
Otmnen
Patrum
remian
p.⸗
Thamn
linchor
Perexi
gale
Citatn
Hiero
P. H,
Predi
em ey
Pins ,

VETER. ITESTAM. 133
He. s liber ab hoſtibus eſt & cabtivus neſcit injiurias, & a viltoribus arce: De Jere-
eA. vigt ſtipendia“ & Nabuſaradan, cui de ſanctis ſandtorum Nabuchodono- mia.
MU ſor non præceberat, pracebit de Hieremia. Hoc enim verum templum Dei
ner, ſtr & haæc ſanda ſandtorum, quæ virginitatis puritate Domino conſecran- .
enre⸗ tur. Dudum quoque ante Hieronymum, S. Ignatius in Epiſt. ad Phila-
fes S delphenos, n. 4. I. II. PP. Apeſtolic. Cotelerii g. go. Jeremiam, una cum
tzr. Elia & Eliſa, atque utroque, Johanne, in cœlibum ordinem redigit, 7
er e à veic SXNRüwνονυr * ioy, qui in caſtitate e vita exceſſerunt. Pariter
col iidorus Hiſpalenſis de vita & morte ſandtor. c. 35. Opp. p. 367 A. divino
ſe. juſſu admonitum, virginem permanſfiſſe tradit jeremiam. Rurſus autem
tus, A = Antiochus homilia 22. de Jeremia (virgine) videzur dubitaſſe, obſervante
prius ad cit. loc. Ignatii Cotelerio. Nec deſunt inter Judæos, qui ex Jjer. AX XVII,
ndum 12. quem locum de peculio dividundo intelligunt, Chaldæum ſecuti, por-
Gri roO conjectant, quod uxorem & filios habuerit, & ad dividendas inter filios
te N. Poſſeſſiones ſuas exierit; quam quidem ſententiam refert ac refutat ad b. l.
lt, , Sanctius. In dubio ſane res omnis eſt poſita. Quanquam enim c. XVI,
c. V. 2. qui Pontificiorum in hac cauſa Achilles eſt, prohibeatur a Deo in judæa
WII. uxorem accipere Jeremias, temporarium tamen hoc mandatum fuit, loco
mnes, a ſtatui præſenti accommodatum, neque abſurdum eſt, habuiſſe brius uxo-
tas a rem, ſed mortuam eſſe, quin & ſilios & ſilios, qui denati: ut Jam Jere-
Dd. 1 miaæ mandetur, ne de ſecundis nuptiis cogitet, ut bene monet b. Seb. Schmi-
n. vö. dius h. I. Neque bPatrum autoritas in facto, tanto temporis hiatu, ab ipſo-
figre rum ætate ſejuncto, ſat ponderis traditioni dubiæ largitur, ut adeo rem .
ſacra, omnem in medio relinquere præſtet. Et parum abeſt, quin idem fere de obitut:
aah. Patrum pronunciemus traditione, qua fatum ſatis miſerum expleviſſe Je-
cüch remiam, fibi aliisque perſuadent. E'v Teœ Pvcæs A'rvönr8& Ne Nοαι+οοιäπ
um, r& r Aαασ ra Aévrε, inquit Ppiphanius de vita & obitu Propbhet. T. II.
eſe M COlp. p. 239. Tapbnis, Agybti urbe, a populo lapidibus oppreſſus interiit.
dores, 1 Thamnas vocat Iſidorus Hiſpalenſis, non Taphnas, Vib. de vita & morte
n, in Sandtor. c. 3S Obp. p. 36y. A. ubi eandem cum Epiphanio narrationem
, 4 pertexit. Conſentit Tertullianus in Worpiaco c. VUIII. I. I. Opp. edit. Ri-
ſet. ðUð galt. p. c. C. ubi calamitates prophetarum tangens: David, inquit, exa-
retk. Litatur, Helias fugatur, Hieremias lUabidatlr, Haias ſecatur Oc. Pariter
X . Hieronymus lib. II. adverſ. Jovinian. Paulo ante ſinem, Zo. II. Oop. Jf. 47.
D B. Hieremias captivitat em nuncidns, lapßidatur a populo. Nimirum ob
4. Prædictam ,Ægypti deſolationem, quæ Paulo Poſt ber Nabuchodonoſo-
yles reum evenit, occubuiſſe creditur. Id quod ingenioſa conjectura Epiſco- H
leß O”́ͦMẽ Pius Lib. II. Inſtit, Theol. cap. 2. I. I. Opp. f. 220. inde confirmare aggre- JMl
2 R 3 ditur,
7

De Jere-

mia.

ex ſepul-
5 chrum.

illuſtre monumentum Jeremiæ cii

134 INTRODUCT. AD LIBROSEIBLICGOS

ditur, quod Baruch, qui cum Jeremia in Egyptum deſcenderat, anno

quinto ab everſa urbe Babylone verſaretur, uti ex libri ejus initio appa-

ret, Baruch I, 2. Credibile enim eſſe, eum cæde Jeremiæ perculſum, aut
ſubduxiſſe ſe clam ex £ g pto, aut conſultum non dixiſſe/diutius in .te-
gypto hærere, certum perſuaſumque, verum eſle, quod de Aegypfo, per
regem Ba bel vaſtanda, eremias vaticinatus fuerat. Sepultum memorat Epi-
phanius ér r6ναρ⁷⅞Nορ νͤαιινι αασαια, ë in loco, ubi Pharao quondam bu
pitaverat, idque honoris quidem cauſa, ob beneſicium Prophetæ in Ae-
Eyptios collatum. Aſpides enim & ceocodilos, mire ſævientes, Preci-
Pus ſuis jeremiam ex illa regione profligaſſe ʒ8 unde ad hunc diem, agentes

pi Chriſtiani omnes in eodem illo loco ſoleant orare; ſumptoque ſle loco

ſepulturæ ejus pulvere, morſibus aſpidum mederi, & crocodilos fugare.
Idem fere reperitur in Martyrologio Romano ad diem I. Maji: & commu-
ni recentiorum, maximePontificiorum, interpretum recipitur conſenſu.
Addit ohannes Moſchus in prato ſpirituali cap. LXXLVII. ofſa leremiæ in-
de ab Alexandto M. translata eſſe Alexandriam, urbem ab eo conditam,
ibique coli in Tetrapylo. Quocum facere videtur Chronicum Alexandri-
num vetuſtum, a Cornelio a Lap. in hanc rem citatum, quod Alexandrum
neribus excitaſſe teſtatur; ſicut Nicepho-
rus lib. III. H. E. c. 30. narrat ſimile illi poſitum ab Helena, matre Conſtan-
tini. Conf. Corn. a Lap. Argum. in Jerem. p. 5édS;. B. Simonius in dictionario
Biblico magno, voc. Jeremie, 1. 1. p. Gai. h. univerſæ huic traditioni inhæ-
rens, laudatum ſanationis miraculum ita pingit, ut ſepulchri terram aquæ,
aut vino permiſtam ac hauſtam, aut emplaſtri vice, vulneri ſuperimpoſitam,
canum rabidorum morſus, & viperarum ac ſerpentum icdus ſanaſſe, perhi-
Pea⸗ unde iſtius loci Chriſtiani terræ hujus particulam ſecum ſemper ha-
Puerint, ut in promptu eſſet, ſ uſus iĩta ferret. lam ſi dicendum, quod res eſt,
in Aegyptum equidem, poſt Chaldaicam urbis & provinciæ vaſtationem
occiſumque Gedaliam, deportatum fuiſſe Jeremiam & Baruchum, ſacra pa-
gina teſtatur 2 Reg. XXV, 25 ſq. Jer. XLl, I ſqq. XLIII, 6. diem autem ſu-
um ibidem obiille, quin & lapi

lo0 vel teſtimonioscripturæ, vel fide digno evinci poteſt documento. Quam

ex Judæorum potius ſententia, Nebucadnezar cum anno regni 27. Aegy-
ptiacam terram devictam, mitteret ſub jugum Rn EENI
Jeremiam cum Barucho captivo abduxit Babylonem, ut habet Seder Olam
Rabba caß. 26. b. 77. edit.
farchi concinit, quando ad Je

credunt

dibus obrutum, occubuiſie martyrem, nul-

Amſtelodam. Joh Meyeri. Cui R. Salomo
r. XEIV, 14. annotavit: N

nwD Jeremias & Bearuch inde (ex Aegypto) reverſi Junt: hos enim eſſe

ckecku
cit. lot
derOl
Aultenm
Nitatun
in Aet
Uttace
Zitate
elle f
5.
Ocul
Won
/Apo
9.710.
ſeculi⸗
icuee
Uunde
cit. loe
kuerit,
in gent
() 1
Oereli
cenlſeet⸗
Pheriai
Prophe
um fac
Corias
Tande
omme
I
m ee
Ppa Cle
tatemd
de Aut,
lue jer

AAA6.

Senenl.

76,0

inno

Ppe.

1n zut
10, N
r Ep-.
ſam Mu.
ein Ae-
Preci
gentes
lleloco
fugue,
Oemmmu-
nlentu.
miria⸗
litam,
Cendri⸗
drun
tepho⸗
Onſtan-
ionorio
Minhe⸗
n aue,
oſitam,
perhi⸗
per ha⸗
tes el,
tionemn
erape⸗
tem ſu⸗

n, nul.

‚Quam
Aegj.
3
3f OHR
Grlom
7107
elunt

„

unde omnes veteris noſtri tradiderunt, illum teſtem ſcil. alterum, Apocal.

VETER. TESTAM. 135

credunt dn evaſores iſtos, qui ad habitandum in terra Jucke, reverſuri De Jere-
cit. loco memorantur. Quæ utut nec fibi conſtet traditio, cum juxta Se- mia.
der Olam in Babyloniam ex Aegypto transportatum, juxta R. Salomonem
autem in Judæam rediiſſe jeremiam perhibeat, nec idoneo ſatis aut firmo

nitatur fundamento; hoc certe demonſtrat, ſuperiorem illam de lapidato

in Aegypto Propheta, ſententiam Judæorum magiſtris fere fuiſte ignotam.
Ut taceam, illum de vita & obitu Prophetarum lidrum, cujus unius aucto-
ritate univerſum iſtud figmentum nititur, ſuppoſititium, nec Epiphanii

eſſe fœtum; quod Joh. Rainoldus genſuræ kor. Apocrypbor. pralect. 136.

13%. Andr. Rivetus CriticisS., lib. 3. cap. 30. T. II. Op. p. 1126. aliique ad
oculum demonſtrarunt. Majori adhuc cum ſibilo explodi meretur iluuuld
Victorini Martyris, ut ferunt, figmentum, quod ex ejusdem Commentar. Tide arde
in Apoc. XlI, . Sixtus Senenſis profert Biblioth. ſanct. Lib. Vl. annot. 346. N .
p. Zig. Jeremiam nondum mortuum, in Paradiſo vivere, ut inde in fine non: wat-
ſeculi veniat, prædicaturus Penitentiam, & ab Anti-Chriſto occidendus, di

idque duplici ex ratione, 1) quia mors ejus nuſpiam reperiatur memorata,

–

cit. Io cO laudatum, ſſe Jeremiam e 2) quia in gentibus Propheta nunquam
fuerit, verbum autem Domini neceſſario implendum eſſe, ut juxta Jer. I F
in gentibus Propheta ſit. Sed neutra quicquam evincit ratio. Nec enim
() a ſilentio ſcripturæ ad negandam omnino Prophetæ mortem conclu-
dere licet, cum nec Jeſaiæ & aliorum Prophetarum mors in ſcripturis re-
cenſeatur, de qua tamen nemo dubitat: nec (&) prædicta in gentibus Pro-
Phetia ita eſt accipienda, quaſi Deus cum miſſurus eſſet extra Judæam ad
pProphetandum & prædicandum in regiones ge- rinme ſe ſed quod de genti-

um factis & fatis prophetare deberet, quemadmodum ipſe Aflyriorum vi-

Gorias adverſus Judæos, & ipforum quoque regni excidium prædixit,
Tandem, ne () laudatiſſimo martyri abſurda iſthæc traditio fraudi ſit,

ceommentarios iſtos Victorino falſo tribui, non modo Rivetus Cri zie, §.

Gib. I. cap. 20. T. II. Opp. p. 1099. & J0 he Hoornbeck gb. I. de T heol. Pa-

tr um, cabp. I. n. X. in Veter. & Nov. I. I. p. 12 9. docuerunt, verum eétiam Pa-

pa Gelaſius in Canon. ſanldta Romana, diſtinct. . declaravit, ejusque autori-
tate moti Pontificii ſcriptor es, Bellarminus de ſcript. Eecleſiaſt. Malvenda
