4,6S it. retulit Strabo. Haud injuria mirari hic fubit, tot fere
errores, quot verba, uno obtutu ob oculos poni, omnemque Geneſeos,
imo Scripturæ univerſæ veritatem Strabonis autoritate everti poruiſſe.
Sed ſalva res eſt, modo diſpiciamus de ſingulis. Nec enim regionis vici-
nia eandem gentibus conterminis originem vendicat, cum alias neceſle
ſit, gentes per orbem univerſum pl urmmas, cum finibus ſe mutuo attin-

gant, unius efſe proximæ originis; nec, quia Moſen in Aegypto natum &

ex Aegypto profugum, in Midian Pro Acg yptio agnoverunt, ſequitur ſta-
tim, ſtirpe Aegyptiaca oriundum fuiſſe, qui diſerte ab Aegyptiis ipſis puer
Ebræus dicitur Exod. II, 6. Quæ autem Aegyptiorum in Judæa privile-

gia commemorat Tolandus, longe alia ex ratione Deut. XXIII. z. 8. con-
ceſia ipſis leguntur, quod Hebræi advenæ olim & peregrini fuerint in ter-
ra eorum. Idololatriam denique, non gegyptiacamn Præciſe, ſed quam-

Mmm 2 cunque,

460 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
cunque, Cananæam etiam ac Syriacam, qua trans Euphratem mæjores ipſo- Vu pne,
rum Gen XXNXNV, 2. a vero Deo deiciverant, exprobrat ipfis Joſua imfſe. Pcentoule
rator. Promiſcue vero cum Aegypuis ifraclitas habitaſſe, gratis ommnino ⸗ gvoc pote
aſſeritur, cum alia omnia ex Exod. X, 23. conſtent, ubi tenebræ Aegyptumn umcd iſtu
omaem obruiſſe dicuntur, cum ex adverſo in omnibus Ifraelitarum habi- R, Ahibitaßt
tationibus lux eſſer Ipſi quoque Aegyptii piaculare ducebant, cibum ca- luunt krop
pere cum Hebræis Gen. XLII. 32. aut ullum cum genere paſtoritio com. lentend
mercium habere c. XLVI, 34. Quid, quod Hebræos cum Aegyptiis elcit ea l
connubia nulla, vel conſanguinitatem contraxiſſe unquam, ſatis appareat Auram on
ex Exod. I, 19. ubi Hebrææ ab Aegyptiis mulieres diſerte diſtinguuntur? Pbertari
Neque vero mancipis fuiſſe Ifraelitas, aut fervile ipſorum contrapharao- luu conci
nem hellum, legenti Pentateuchum manifeſtum eſt, cum antea, vivente Cicil
adhuc Joſepho, lautis perquam conditionibus in Aegypto uſi, ſuccedente Ees ver ſl.
tempore vi ac fraude oppreſſi, & ad dura ſatis ſervitia coacti fuerint, ut hac utunm ven
ratione gens convena & peregrina, a qua invaleſcente Aegyptii ſibi time- Bocelhyn.
bant, paulatim opprimeretur. Contra vero ea libertatem avitam, inde Aum tetii
ab Abrahamo ducendam, vel Chriſti, adhue in terris verfantis, ætate Ju- ”M gaudere pe
dæi jackabant Joh VIII, 3. 3. & belli rationes fatis clare Exod. XII. & X V. mmOpr
allegantur, nulla ſervilis rebellionis facta mentione. Abrahamum deni- “ Eu ſuo nus
que gentis Judaicæ ſlatorem & originem, univerſa loquitur utriusque Fœ- ddids Ph
deris Scriptura, cui Strabonis, hominis muleorum ſeculorum intervallo cuie quide
ab illis temporibus fejuncti, autoritatem opponere aut anteferre, non mllle kert
J. 14. p. impium modo eſt, ſed & abſurdum & rectæ rationi adverſum. Fodeem (Coeenidis
149. 1eqq- cenſu veniunt, quæ de Moſe Sacerdote Aegyptio, & Monarcha ſeu pro- WLeretir nt
vinciæ præſide, ex Strabone ſuo nugatur: quod ad Meſen nominatim alt. yusn, ſe,
tinet, ſacerdos ſimul Aegybtius & Womorcha fu/ſye perhbibetur: quæ non iiur: En
ſolum optime ſibi congruunt, ſed nec iis, quæ in Pentateucho leguntur, tantil- “ fi: lut,
lum repugnant. Esm in rem Diodorum Siculum Biblioth. lib. l. citat, ninut, mane
apud quem tamen, quod loci inſpectio docet, altum de Moſe flentium: nmt ru
provocat ad principatum ejus, quem in republica a fe nuper inſtituta ob- nde orro
tinuerit, facerdotio, quod repudiaverit, in ſua familia ſtabilito, cum ta.,. feſndaaſ
ei evictum nondum ſit, ſacerdotem egiſſe in Aegypto Moſen, & impie lalgri i
tate ſumma præſupponatur, ſacerdotium Aaronicum vel idem eſſe cum denl
idololatrico Aegyptiorum, vel ex illo ſaltem originem ducere: ad Atk. lnſlnm
VII, 22. ſe recipit, ubi Moſes omni eruditus legitur ſapientis Aegyptiorum, Gten A
& potens dictis fuiſſe ac factis, quæ ipſius ſacerdotium ſimul & prafectu- RKr
rùm, non magiam (ut plures volunt) aut miracula innuere Joh. Tolando ie d
videntur. Ubi ſcelerate prorfus divinis Mons miraculis magiam ad latus 18. E e
jungit, ut inviſa illa & ſuſpecta bonis omnibus reddat: dein &αςHοα. ule kag

05

nrjores ipſo.

Joſin impe.

Natis ommnin
e Neyptum
litarumhabi⸗
nt cibumea.
lioritio con⸗
im Aegypris
latis appireat
fſtinguunmur,
vontrabherao
Antes, vivente
i, fuecedente
fuerint, ut dac
ptiiſhitime⸗
1 switym, inde
Utis, Etgke /l⸗
0. à XV.
Ramum Geni-
utriusquefde⸗
rum intetvallo
nkekerre, on
fum. Lodem
atcha ſev ro⸗
ominutm at-
Etyr, Ouc! o
Auntur tont 1.
h. lib. l. Cltat,
ſoleflentium:
er inſtiutb⸗

bilito, coin tle.

ſoſen⸗ 8 inpte⸗
iem eſſecucn
Gcete: 14 40.

Aegyptiofuſ,

116 nugtd

ntn 14
ein innii⸗
zus

VETER. TESTAM. PARALIPDY.„„ 461

α plane, ex liberali ejus in omni ſapientia PTagyptiorum educatione &
facerdotalem colligit & prætoriam dignitatem. Iſtud quippe elogium,
quod potens fuerit dictis & factis ad ſi ingularem ejus docrinam, tum et-
iam ad ſtupenda herois miracula omnino pertinere, ex eadem de Chriſto
adhibita phraſi apparet, quem Luc. XXIV, 19. Emauntici pariter cele-
brant Prophetam facto & dicto potentem, quod idem eſt, ac eloquio pol-
lentem & miraculis clarum. Peſſima demum, quam ex falſis præmiſlis
ekcit, ea olandi conſequentia eſt, Goſenitidem Moſi nomum aut præfe-
Rturam ohtigiſſe, unde ſervitia gyptiorum collegerit, illectamque ſpe
libertatis dubia, colluviem miſcellam in ſervile adverſus Pharaonem bel-
lIum concitsrit. Dudum enim ante Moſen natum illa £Ægypti provincia
in domicilium Iraelitis ceſſit, rerum potiente Joſepho Gen. XLVII. Mo-
ſes vero procul hinc in aula educatus, poſtea eum annos habens XL. ſalu-
tatum veniret fratres ſuos, male ab iis exceptus & in ſugam actus legitur
Exod. II, II. fſqq. Demum elapfis integris àL. annis dvoſtli iminio in Egy-
ptum rediiſſe, ſed maluiſſe aſpera pati cum popul lo Dei, quam temporali
gaudere peccati jucunditate, ampliores theſauris .Ægypti divitias exiſti-
mans opprobrium Chriſti, Paulo memoratur Ebr. N1, 2 5§. ſq. Hinc a re-
ditu ſuo nusquam provinciæ præfuiſſe, verum afflido populo animes ad-

didiſie, Pharaoni vero mandatum Domini denunciaſſe, edendisque mnira-

culis, quibus induratum Regis frangeret ac expugnaret animum, operam
navaſſe fertur. Unde manifeſtum eſt, nec fuiſſe ipſum, nec eſſe potuiſſe
Gotſenitidis præfecdtum vel Nomarchum. Cumprimis autem cenſuram

meretur noſter, cum de religione a Moſe inſtituta agens, õ 15. P.

loquendi formulas dicit, quibus fupremum Numen in ſacris literis deſcri-
bitur: BEre ramne perfeltum: Alpha & Omega: quod printipio caret &

Kine: quod fuit, quod eſt, quod erit: omne in omnibus * illud, in quo vi-

vimus, movemuir & ſumaus: gque Atheiſino aque ac Tbeiſino, inquit, appri-

me congruunt, cum de praſitppofita Univerſi aternitate, ſint veriſſimæ omnts:.
Inde porro, quanquam ex aliorum ſententia, nomen JEHOVAH Pan-
theiſmo adſtipulari tradit, cum neceſſariam ſolummude exiſtentiam, vel il-
lud (Zuie quid ſit) quod per ſe exiſtit, empbatice ſi⸗ gnificet, eogdlem plane ſenſat,
quore‘ Q Græeorum Mundum imorruptibilem, æzternum & interminabi-
lem plerumque denotat. lta tandem, citra ambages, ungues ſuos explicat
Satan, dum venerandas Dei deſcriptiones Matth. V, 48. Apoc. l, 8. Pſ.
XC,m 3. Exod. III, 14. 1. Cor. XV. 28. Act XVIL2 8. obvias, tum etiam no-
mina ejus eſſentialia, quæ vocant, & vel maxime propria Pſ. LXXXIII,
18. EI. XLII, 8. Ap. I. & fugillat, & d mundum transfert, in quem tamen

nulla prorſus ratione quadrant. Et quanquam poſteriora illa ex alio-

Mmm 3 rum,

462a IN TRODUCT. AD LIEROS BIBLICOS

rum, non ſua loqui videatur mente p. 156. & 193. ut invidiam mimirum,

atheiſan notam, & Publicam forte animadverſionem hoc artiſicio elude-
ret ac declinaret; ita tamen omnibus applaudit, tam mirifice in his ſibi
placet deliciis, ſuumque haud obſcure calculum adjicit, ut ſuam alienis

verbis prodidiſſe ſententiam ſatis appareat. Quo autem jure hæc de
Mundo incorruptibili, æterno & interminabili intelligi queant, tam per-
vium ac planum profecto noneſt, quam quidem Critico noſtro videtur.
Ipſum enim, quod fundamenti loco ſubſternit, de mundi æternitate ac in-
terminabilitate axioma, quam ſit abſurdum, quam ex Philoſophorum, ne
dicam ex Theologorum ſcholis dudum exploſum, quis ignorat? Confer,
ſi placet, Balth. Meiſnerum P. I. Pluloſ. ſobr. ſect. III. cap. II. qu. 1. .

76. Joh. Schröderum de Principio Theyl. cab. II. P. 186. & Pauli Slevogti

Diſp. XlII. J. 4. 674. P. gll. Mundo quippe, quôtidianis vicibus ac

ſingularum fere partium ſusrum mutationi obnoxio æternitatem aut in-

terminabilitatem tribuere, ipſo vocabulo implicat: quod & de æternita-
tis eſt ratione, non eſſe ſucceſſivum, nec prius aut poſterius admittere; &
de interminabilis aut infiniti natura non habere partes extra partes, utr

Philoſophi loquuntur. Num ergo mundum Ens Jumme berfedam dica-

mus, cum & a compofſitione pendeat, & in creaturis, quas complectitur.
quasque partes mundi Pantheiſtæ noſtro appellare placet, incrementa jux-
taà ac decrementa indies capiat * num Alpha & Omega, cum omnino
principium rerum omnium non fſit, videlicet, intelligentiarum aut Spiri-

1

cuum? 2 num, quod fuit, Zuod ℳ, quod erit, cum nec ante creationem fue-
is Pſ. XC, 3. Prov. VIII, 24. ſqq. Eph. I, 4. Joh. XVII, 5. nec extiturus
olim ſit poſt ſeculi conſumationem 2. Pet. III, 3. ſqq num omne in omni-
bus, quod Deus poſt ſublatam penitus mortem in altera demum ac beata

illa, ad quam per Chriſtum reſuſcitandi ſumus, vita 1. Cor. XV. 18. coll

22. 23. 24. 26. futurus aſſeritur, ubi tamen locus non amplius dabitut
Rundo, per Apoc. XXI, I. Eſ. LXV, 17. Apoc. XX, II. num is, in quo vi-

vimus, movemur, & ſumus, qui ab Apoſtolo diſerte Dominus cœli & ter-

r& Act. XVII, 2 8. coll. 2 4. a mundo omnino diſtinctus, ſalutatur? Deno-
mine vero Judæis ineffabili ZEHOVAH prolixum nimis eſſet dicere.

cujus ſigniſicationem, in mundum prorſus non quadrantem, erutam &
6 faſe declaratam lege a Mich. Walthero in ſpicilegio controverſiar. de nomi-
nihus DEl, controv. A. p. 112. Joh Conr. Dannhauero E. I. Luct. Catech.
bom. 2. pP. 7g. ſq4. Abrah. Calovio Theol. Natural. & Rev. Art. .
§. 16. p. J. 92. B. 2)37. ſaqqg. Buxtorffio Diſſert. V. §. 6. ſjg. p. 24c. ſqg. &
159. Joh. Henr. Hertingero Faſciculi Diſſert. IV. J. 7. P. 27/1. Nec ianio-

ra Frodit de cultu Levitico, quem ideo ſaltem introductum cum Spen-

Cere

„

lero creli⸗
jncieiis pro
25 Celliſe
goruro ſu)
torum ceren
ne Oblatiyu
Verſa ad He
Hon potwer
terptetum!
de explian
RBeformtisa
Dekophetie
Prorfus e n
Vin’s ſermor
jumiſa oru
lel ſiguit ſe,
Mutupaſibte
rie tracitum,
nenene, nr
unen ſouun
It & dd
Unmmer DR 4
haſer agſa,
erit Abraha,
l Ai torutn
ler l2. de N

iiſut lidir⸗

ucdem reker
nürrgiren ſtio
e ia Juntg .
lin & Thunm,
Dor lota
eſinai ium
mi Connum ,G
confoliun
be⸗ Nbuufäin
Profige con
pul atür, N

0
n nimirunz,
ficio elnde.
d in his ſhi
t um alienis
jurenec de
eund tamper-
Clro viderar.
ternitateic in⸗
ſophorum, ne
orat? Confet,
.III. G.l .
Pauli Sevogii
Amis vicibus ae
nititemaut irr-
& Ge etelniti-
Sadmittere,
Vita partes,
lyfacn ict

8complettitut .

nerementajux⸗
, cum Otnmino
grumaut Slti
reitionen fue

gec extitutas

mommne in oi.
echuln e begi

mnplios Ctbitut

Gcn ,11 0 e.

inus cceli tel⸗
lurnror? Dend.
iis elet icer⸗
tem),
erſer. Ge uofut⸗
1. 00, Cuteth.
7 Pev. At. 1
9. 24,. Al

DW eum Spen⸗

lſomnia duntaxet aut ecſtaſes (exceptis gquaæ ſoli febant Moßi, &oe

erutimn 6

Nec Pno. D

eIlô

VETER. TESTAM. PARALIPD. 4363

cero credit, quod animum in idololatriam ſumme propenſum multis

indiciis prodidiffent Ifraelitæ, hinc Deum ipſis, juxta Ezech. NX, 24.

25 dediſſe ſtatuta non bona (nec fſine ſeilicet, ut inter pretatur Tolandus, nec
vatura ſua) & jura, per quæ vivere non poſſent: cum tamen finis ſiatu-
torum ceremonialium, que noſter hic intelligit, Evangelicus, gratiæ divi-

mæ oblativus, collativus & obſignativus, omnino angeleus, graren

verſa ad Hebræos epiſtola; & natura ipforum voluntati divinæz congrua,

non potuerit non eſſe bona. Quo fenſu autem, variantibus perquam in-

terpretum fententiis, ſtatuta non bona Ezechieli memorentur, copioſe vi-
de explicatum a Theod. Hackſpanio Notar. Philol. II. inh. l. p. 37. & E
Reformatis a Joh Braunto lib. IV. Select. Sacr. cap. XI. S. 106. ſ. P. ylg.

Prorſus e medio tollat. Primo enim varium & ancipitem de ſomniis di-

vinis ſermonem inſtituit. Plurima quidem ſomnia, OQ VASI divinitus ”. 18. P.
t“ 63.

De Prophetia porro ad hunc moduc ratiocinatur Tolandus, ut omnem

immißſa eorumque interpretationes ſimul additas, in Pentateucho legimus. 163.

Sed ſi quis ſeire velit, unde ſomnia divina & extraordinaria ab ordinariis

& naturalbus Aiſtingvi polſint, fFritra lalorabit. Nullibiprorſus memo-
riæ traditum quibus indigiis veteres illi Judæi Numen, ipſos in ſomniis ad-
monens, agnoverint. Incertum, quæ ſpecies animo dormientium obverſare-
tur, cuns ſecum loqui Deum intelligerent. Paulo poſt magis adhuc invol-

vit & dubia reddit ſomnia divina. Sant inter doctorum doffores, qui pP. 167. ſeq.

omnes DEl apparitiones, in Pentateucho & alibi relatas, , tmen, ei

Liaſes conſtanter reſerunts unde non nemo ajirbat éßſe convertibi Sie, ſe dt.
xeris Abrabamo locutum eſſe Deum in ſomnio, ſive, Abrabamum ſomnias-
Je ſabi tocutum eſſe Deum, ſicuti de quodam Alexandri ſomnioſeribens Ci-

cero le2. de Divin. Non audivit (inquit) ile Draconem loquentem, ſedeft
viſus audire. Et ne dubites, hanc ipſam eſſe Tolandi mentem, ex aliorum
quidem referri viſam ſententia, ſtatim in ſeq. paragrapho absque ulterio-

7 .

ri tergiverſatione & ambage, omnes revelationes in ſacris ſeriptis fuiſſe Ver .

1,7

UVrim & Tbummim) pronunciat, & ex Num. I1, 6. 7. 8. probare nititur:

Porro, zota Judaæorum Prophetia ad VISIONES& & ſomnia neducta, Vag: 172.

teitimonium Joelis c. II, 28. 29. in ſubſidium vocat, & poſiquam Abraha-
mi ſomnum, datumque ei reſponſum Gen. X V. ceum more gentilium, qui

19. P.

ea, Pér 168.

conſultum euntes Numen in templis, antris, Iueis, aliisque locis ſacris, 26. p.

pellibus victimarum incubantes, reſponſum ex ſomniis captabant, impie ¹?
& profane contuliſſet; tandem Ciceronis verbis, quibus omnino adſti-
pulatur, NIHIE ADEO SOANIIS SIGNIFIGARI FA- §S. 21. p.
TIEND UAM contendit, & SOAHNIA DIVINA PUTYANDAIBSZ

NON

2

„

4624 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
NON ESSE ediſſerit. Quo pacto ſublatis ſomniis divinis, ad quæ Mmnide

tantum & ecſtaſes omnem prophetiæ ambitum reſtrinxerat, omnem ſimu m. V
Scripturæ Prophetiam deſtruit, ac e medio tollit: pluris Ciceronis ali- ieditu
cujus autoritatem faciens, quam Scripturæ Sacræ, cujus omnem proſcri- EkEegzh illl,
bere ac diluere fidem pro virili ſua allaborat. At vero fruſtra ad mera DDropvon
ſfſomnia & viſiônes omnem ab ipſo reduci prophetiam, abunde conſtat ex mis auten
iis, quæ Theologi paſſim. Sal. Glaſſius Phil. S. lib. I. Tr. IV. Sect. I. Can. .m, IS
I. p. 221. . Jo. Meiſnerus de Prophetit Sect II §. 16. ſq P. 37. & Her- 1. Ir.
mann Witſius Miſcell. ſacr. L. I. cap. III. f4. P. 16. de vario ac multi-
plici prophetiarum genere ac modo tradiderunt. HoNννρερρσισenim αe el,
7ohu†Hτνας multis vicibus multisque modis, Deum olim locutum Patri- initig un
bus in Prophetis, teſtatur Paulus Ebr. I, I. & annon multoties Deum ſe-⸗ Ilsitäh
cum loqui audiverunt vigilantes, nec extra ſe rapti Prophete? quod vel nnpre
ex I. Sam. III, 10. ſqq. ſatis apparet, ubi de ſomno excitatus Samuel Deum gti lepri
ſibi loquentem, & oracula de fatis domus eli edentem absque ſomnio Ns Huſel
ecſtaſi audit. Nec in contrarium quicquam faciunt allegata ex Num. Diei uninr
XII. & Joel H. dicdia, quorum priore Moſis, præ reliquis Prophetis, ex lun gunte
cellentia & prærogativa, poſteriore vero donum Spiritus S. in fideles N. Parriehl,
T. effundendum prænunciatur, ut ex impletione & eventu oraculi Actor. dongrit
II, 16. ſqq. ad oculum patert. Licet vero, quæ ſpecies ſomniantibus ob- Auetllen
verſata fuerit, cum Deum ſecum loquentem deprehenderent, in ſacris li- ſrclgri
teris non definiatur, cum rerum in tanta librorum brevitate ubertas & co- demdg
pia, ſingulas revelationum circumſtantias prolixe perſequi non permitte- i rerboe
ret, nec talium ignorantia cuiquam poſſit eſſe fraudi; fuiſſe tamen ſooo hniimn
mnia utique divina, quæ Abraharzo, Jacobo, aliisque in Vet. ut & jJoſe- “
pho in N. T. obtigerunt, diſerte teſtatur Scriptura, ur de illis ſi dubite enenn H
mus, hujus ſimul periclitetur fides. Prorſus autem diabolicum ſcomma o e,
iſtud eſt, quo ſomnium Abrahæ ita eludit, ut non reapſe iſtud Abraham niſi un
obtigiſſe, ſed obtingere ſibi ſaltem ſomniaſſe convicietur, hoc eſt, falſa Nunnd
. ipſum perſuaſione credidiſſe, ſibique fruſtra viſum eſſe Deum colloquen- 6 en
§. 28. P. tem audire. Unde, quo ipſi loco veniat Scriptura, & quam proterve Spi- Pro4
¹88 Fritui S. in Scriptura loquenti inſultet, haud obſcure apparet. Quo et D
jam pertinet, quando circumciſionem, exciſiones ciborum diſerimina, a encnii
ejusmodi reliquos ritus Leviticos apud Judæos invexiſßſ. temperis progreſſis enrän
U aut omiſiſſe ſuperſtitionem calumniatur, quos tamen omnes divinæ origi- “ memor
P· I90 ſeg. nis ac inſtituti effe, Moſaici libri affatim demonſtrant; item, quando e ninthonen
principatus & ſacerdotii in uno bomine (ſive Moſe, ſive ſumme Pontifice) nomum.
conjunctione Lyrannidem enatam tradit, quin & templum Hieroſolymi- Oraculon
tanum, non ædem ſacram, cujus quidem ſpeciem præſe tulerit, ut eo m⸗a- menium,
jori a populo reverentia coleretur, ſed arcem & Ppropugnaculum, quo Præteren

108

ini, 40 qur
omnein fimul
Riceronis all-
nmn proſen
frultrad mera
Unde coſſtat eX
V. delh. N an.
1 5.77& Her-
ario ac multi⸗

Aueghg enin O

locutom Patti-
toties Deum le⸗
ete? quod vel
usAumdel Deunn
aboque ſolpnio
legata ex Nunn.
8 Pfophens, en-
5in celes N
WoOracul Aor,
ommmiantibis ob⸗

ent in ſici .

te ubettts eo⸗
vi non pennitte⸗
foiſe tumen 10
Vet. & o⸗

e lis i Jabire ·

,bolemſcofuntt
e ſud Ahrahumo
ar, hoe el d
heunekocben⸗
vum hrolenſe
9 get. Cuo el⸗

17

rirrl⸗

4

ſſenminc e .

Lib. IV. Cap. 6. ſub Vin. tradit.

VETER. TESTAM. PARALIPPDY.„. 46

tyrannidem ſi m T ffi
tuerentur ſacerdotes, ex Strabone & Tacito fuiſſe
2 ito fuiſſe affir-

mat. Verum. an
delkt „ 3 1 91
m vi occupaturis præberet, nunqua oli conditio,
ret, nunquam tamen inde

legas imperia d-
mperia data quin Davider
„ 3* .
quin Davidem potius arcem Sionis imperii ſedem ac

propugnacul
Opugnhaculum con ie.
mis autem tembopilin areet ex 2. Sam. V, 7. 9. manifeſtum eſt
tam, his uſibus inſe zigeen en ⸗ nb Herode ma l noviſſi-
PVII 34 . 11 .
„ex iis apparet, quæ Joſephus 1, Bal, S
21 6 Jaaat
Quemadmodum 44
. um ita⸗ 5 W
rius eſt homo profanus nque hoc paclo in Scripturam 8 maxime infu.
. atrum pro . SS 145 oco ſum
quos ita deba proculcat autorit ſumus ab
aturx; talia mille, detorta mimirum nnlinn Euſebii, in
imirum & in alium plane ſen-

ſum ra
Ppta autorum gentili
, entilium loca, 7
bptis deprehendi, p, 5 loca, in Patru-
hendi, precipue a, rum (quos vocant cen-
Ppræcipue vero in Præparatione && Dem 2) eter um ſeri- K. 3. P.
emonſtratione Evange- I08.

ca Euſohzi
2 141 . ,8r
D . Gebii, Ti Ph'Loſophorum &O .
i unius &‿ſ†la aut 6 Postarum lova de mundo Pa 5
cum dunt berfectione allegare ubivis ſolet autheiſtico,
Hõ axat, ſed vereor, ne vafre & Lare ubivis ſolet; quod non aæquivo
Patricolanum ve , *& nequiter . it
ore dixoer 5 Iit excogitatum, gqu
im. Quanquam vero in parri⸗ olis 5 quocd ace
10 Pd is nomen meum

–

ſiæ do Rori
docoribus a calumni
4 emS. Paulodicamiernin ani lubidine inuri, eadem ver
ti verba citat, lon i, qui Ad. XVII, 28. pro Dei unius opera a-
Ita nimirum garnen alio ſenſu & ſcopo ab Ar to bo enrnda-
Gocvv. . — Arato Poë
οπ%οdiſputabant, citatisque gentiliu ntennmnonitt
lue. m teſtimoniis

non tam veri
ritatem Numinis adi
negantes, corunkere, ne in adſtruere, quam adverſarios, D
„ac ipſorummer jugulare gladio vol b ac dn⸗
volebant, hoc pa-

7 7 8

ero tam ingr
ata s
bio pro doctiſſima & . * unmetnor beneficii poſteritas eri .
tias ex merito agat hah ræpparatione & Demonſtratione t, quin Euſe-
————— at habeatque max: e Evangeli
teſtimoniis, at habeatque maxzmas, gelica gra-
is, largiſſima nobis & , qua utraque., tot citatis *
voluit & ad Polteros t nobis & luculenta egtegioruen orkui geneum
5 . 8 7. . – R 14
vel memoria dudum rahsinktere fragmenta, quorum, Ahs D aſſervare
niathonem, dc amti ſuns intercidiſſet. Ejus inprimis osque his eſſet,
3 5 10 UIIͦ . 18 Laneoeb
nomaum, draculotum H Phœnicum Theologia ciiz geone anehe⸗
. 4 . 2 EMm3 4
oraculorum ſi nitati inſultantem; P — Ue
Inu nove . . ; Por Phyr
menium, Batanics Atademin ſeet Philoſophiæ genmus eruentem; Nu-
Academiæ ſect. . nus eruentem; Nu
præterea alios ad hu ectas atque divortia 2
d hunc usque di rtia explicantem, & t
arez, Pars II. Na n ut copioſas Origenis, Dio-

466 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

nyſii Alexandrini, aliorumque Eccleſiæ vetuſtioris Patrum lacinias filen-

tio nunc involvam. Unde magno ſemper in pretio utrumque opus ab

eruditis jure quodam ſuo habitum fuit. Sed nec ſoli Euſebio iniquus

noſter, Juſtinum quoque Martyrem & Cyrillum ſuggillat, quod in Dio-
dori Siculi ſub fin. libri I. de Moſe teſtimonio., Mneven cum Moſe con-
fundant. Faſſarii idcirco, inquit, Juſtinus & Cyrillas, cum a Mneve Dio-
dorus nominatim diſtinguat Moyſen, quem exemplitantum gratia addacit,

& inter alios legum latores ordine recenſet. Demus vero licet, aliquid hu-

mani ſanctiſſimos Patres in hoc fuiſſe paſlos, ſeu quod caſtigato minus ute-
rentur Diodori codice, qui forte ita legebat, ſeu quod non bene locum
caperent, ut non diſſimulat Huetius: .
Parcius iſta Viris tamen objicienda wemento, .

cum Marone dicerem, niſi eonſtaret, ſolenne olando eſſe, viris optime

meritis convicium facere, & ex aliorum contumelia gloriolam aucupa-
ri. Quanquam enim Patrum nobis ſacro ſancts & irrefragabilis autoritas
non ſit, cum & erroribus obnoxios eos palam profiteantur; grata tamen
eſt ac venerabilis recordatio tantorum, quibus ſuam olim eccleſiam orna-
vit Deus, luminum, nec nullus plane ponderis orthodoxa eorum in
præcipuis fidei articulis conſenſio, Scripturæ autoritate ſubhnixa &c.
Ad Cap. III. §. V. circa ſin. p. 45. bPoſt: teſtamentum Moſis S.
Spedtat huc quoque —☚ b —ν —enn eenn Cbronicon
d vita & morte Moſis, Gilb. Gaulmini cura, cum Latina verſione ex
MsSCtis exemplaribus editum; Pariſüs in 8. A. 1629. tum etiam '*†
won fons ſapientiæ, ſ. ibellus Cabbaliſticus de Nomine tetragramma-

to, ejusque myſterus: nec non liber Moſaicarum quæſtionum, Ebraice ſcri-

ptus, nec dum editus: recenſiti omnes a Viro Celeberr. Wolfio Biblioth.
Hebr. I. p. 577. Confer huc quoque Cote lerii notas ad Conſtitut. Apoſtol.
Lib. VI. P. 346. n. 36. edit. Clerici in PP. Apoſtol. nec non Dn. Job. Alb.

4

Fabricium Cod Pſeudepigr. V. I. n. OTTV. p. &. rurfusque n. CLIX. b.

Gb. ubi de &αανuρι Moſis ex inſtituto.
Ad Cab. jusd. & XI. b. 1. ante ORIEFENEM!:
His adde S. PATERILI expoſitionem Pentateuchi, ex diverſis
Hibris S. Gregorii Papæ concinnatam, quæ 1I. II. Opp. Gregorii M.
p. I1. ſqq. ccurrit
lyid. p. 72. circa med. poſt. eit. Buxtorffi Abbreviat.
De libri Z0OHAR vero autore & indole vide Cappellum in
Diatr. de veris Hebræor, literis, append. p. 255. ubi pariter de RA B.
BOTHIerudite agit. “
Tbid. p. 53. ſub ſinem Commentarior. Judaicor. .

ben

Mlerito ac jure ſuo locum hic cum laude tuetur MENASSEH

ben I5I
Ammſteloe
Rabbinor

dere con

e
Ii. Oed.
s in P
reliquos

Rothonn

RC
Pentateuc
1659: )
terci

ebe
Tit. Xy,
mom, pot
tiio, Ni
Ptura con
Hau con

Que
Profina,

Vari
imus De.

t

inias ſlen.
le Opus
io iniquus
uod in Dio-
Mocon-
Mueve Dio-
tin Aclual,
Aliquid hu⸗
9winus me-
benelocunn

Viris optine

lam azucupe-
llis autoritas
gratl tumen
eliatm orna-
19 eotumn in
nixa c.
M Ge.
1Croniton
verſione er
etiam v
emegeommg.
Mhgietld⸗
NfoMluth.
ut. Aptol.

. (IIX. H.

ex iverſis
nguri 4

jat. ,
nppelumn
er de RAb,

86
1N ben

VETLER. TESTAM. PARALIPD.. 467

ben 18 RAEL, qui Couciliotor em in Pentateuobum ſeripfit, excuſum
Amſtelodami in 4. A, 1633: in quo Dulgnantis & difficilia Moſis loca, ad
Rabbinorum quidem ſententiam, expediit, lucemdue Pentateucho affun-
dere conatus eſt.
Ad eand. pag plane ſe . inem: .
e recentioribus CLAUDIUM FRASSE NIIIM, Dod. Pa-
riſ. Ord. S. Franciſci Ex-Definitor. Generalem, qui difzuißiti 1tiones Bibli-

cas in Feutateuobum compoſuit, quibus potiſſimum Geneſin ſatis copioſe,

reliquos autem Moſaicos libros parcius & conciſius illuſtravit, exculas
Rothomagi in 4. A. 1705.
Ilid, poſt Franc. Burmannum.
ROBERTUM GELLUM, Anglum, cujus in loca plurima
Pentateuchi Commentarius, Anglice confſeriptus exc. Londini in fol. A.
1659: 10O HANN. MARCKIUM, cujus in pracipuas pbartes Pen-
tateuchi Commentarius prodiit Lugduni in 4. A. 1713.
Ad Cap. IIl. H. I. b. Yo. lin. 3y. Poſt: H. 72. Fr.
e Pontificiis vero Scipion. Sgambatum, Lib. II. Archivor. Vet. Teſt.
Tit. XlV. p. 265 ſq. ubi de edito apud Hebræos A. 5388. & Neapoli pri-
mum, poſt Venetiis, tum & Cracoviæ impreſſo Libro Rectorum ſuppoſi-
titio, qui hiſtoriam a mundi creatione ad Judicum tempora, ex Scri-

ptura conſarcinatam, & Judaicis traditionibus interpolatam complectitur,

haud contemnenda profert.
da p. J5. lin. 25. ad verba: „ορσ Aicatur. .
Quem regem utique fuiſſe, & poteſtatem tam circa ſacra, quam
profana, ſupremam tenuiſſe & exercuiſſe Seldenus evincit lib., 11. de Wa-
edriii Ebræor. caop. II. F. 2. G 7.
Ad &à UII. p. Oy. lin. 19.
Varia de parva Geneſi teſtimonia & fragmenta collegit ſolertis-

ſimus Dn. D. Fabricius Cod. ſesdooier. V. T. n. CLXII. 5849. ſ44.

Aad p. 6G&. lin. g. poſt alleg. Dav. Parei:
ut & Hugo Robinſonus Annalium Manai Lib. V. 8& 77. b. 372 ſdd.
dignus, qui videstur.
Ad G. V. g. g. circa ſin. adverba: quis non videt?
Quod quidem argumentum, c contra hanc per annos menſtruos,
1. Lundes putandi rationem, graviter urger Abarbenel Comm, in Gen.
V. fol. 39. a cujus Latinam dedit verſionem Buxtorff Diſſertat p g1. ſJ.
Univerſam autem, de anno Patriarcharum, controverſiam de induſtria

ſub incudem vocavit Heideggerus Hiſtorie Patriarch. 1I, I. Exerc, III. to-

a P. 3.

)

Nn n 2 Aa

–

–

4663 INTRODUGCT. AD LIBROS BIELICGOS

Ad p. zo. lin. 21. poſt: vide:

Heideggerum 7. I. Hiſtor. Patriarch. Exerc. XIII. quæ eſt de æta-

te Patriarcharum ante diluvium: e noſtris vero “
Ad p. 7r. ſub ſin. à VI.
Certerum prolixiorem & accuratam Patriarcharum, adeoque Ge-
neſeos Chronologiam dedit Heideggerus ſub ſinem Hiſtor. Patriarch. I.
H. p. Sey. ſq. & in Exere ult. p. 79 4% de annis Patriarcharum poſt dilu-
vium computand’s, ex inſtiruto & cum cura diſquirit, quicquid circa
illos dubiorum occurrit, diluit ac ſolvit.
Ad §. XI. b 6 lin alt.
Voci: Græcorum adde: Latinorumque; & p. ſq. 77. loco A.
1637. lege 16 57. & confer. laudati Joh. Chriſtoph Wolfii Diſſ. de Catenis
PH. Græcor. §. . H. I.
Ad p. 79. Luther anis Cunmentatoribus adde
b. SEBAST. SCH MIDEI annotationes ſuper Geneſin, poſt
obitum Autoris a M. Joh. Ullmanno A. 1697. editas in 4 conciſas ta-
men perquam, & maximam partem in vocum explicatione hærentes.
. Ad p. So. poſt Dominicum Gartiam:
JOANNES MARTIAN EÆUS dans la Merchode ſacrée Pour ap-
prendre d expliquer l Ecriture par l! Ecriture möme, Pariſiis in S. A. 1716:
MARIUS MERSENNUS, qui in Commentario, ſeu quæſtionibus cele-
berrimis in Geneſin omnes in id ingeni nervos iatendit, ut Atheos convin-
ceret ac refuratet quorum ſuo tempore copiam in Galliis deplorat.
Ad pb. Sl. poſt. Franciſe. Junium:
JOHANNES BOMPARTIUS, eccleſiæ Campenſis Gal-
Io-Belgicæ Paſtor, Parallela Sacra & Profana, ſeu notas in Geneſin Amn-
ſtelodami edidit, in 4 A. 1689. quibus Gene ſeos ſiugulos verſus paralle-
Hs teſtimoniis autorum profanorum, & Poêtarum cumprimis il luſtrat,
vel phraſin ſaltem Môfaicam ex gentilium (criptorum dich Sdeclarare, te⸗
merario ſatis aufu, ſatagit.
Ad Cap. V. J. II. H. &. lin. F. Dofſt: Moſen ſeriptorem:

Spectat huc exquiſits Auguſtini obiervatio 6. MWIII ae Civ. Dei

cap. 35. col. 1099 Ego exiſtimo, etiam ipfos, guibus ea, quæ in autoritate re-
ligionis eſſe deberent, Sanctus utique Sptritus revelabat alia ſieut homines,
hiſtorita diligentia, alia ſicut Prophetas inſpiratione divina ſeribere potu-
iger atque hac ita fuiſſe diſtincta, ut illa, tanguam ipfis, iſta vero., tan-

guam Heo, per ipſos oquenti, Juaicarentur eſſo tribuenda: ac ſie illa berti-
nerent äad ubertatem cognitionis, bä ad religionis autor itatem, in qua au-

toritate uſtoditur Canon: Prater gqubm, 11 Ju6 Jam ciam ub nomt! vi⸗

rorum

oruni fll
uoniamn al/
hibetur ſilen
um ualan
4
Conke
& Dm- . Fs
lb⸗
on
ſ7. h.ſſ
Lunde
Ouralias Ne
Rabhir. Pui,
40
At ver
Hebreorum
VInas, eviciu
Nint ſr g
.n. L.
ue Ne Do
(arpzovii
Vation. ſoh.
Dubolumdu

kodem
Mnum huned
4
Conf. b
Sehnmn, N

Joc ceor
inqin ue 3
kenta n tree
initio Nuer
at: ll. here
ddillem locd
imerſam, 1
ule Utrin

eſt le etg.

eogde Ge.
Itriaſth. 1.
npottola.
degict cen

77. loco A.
elCueni

nefßn, poſt
coneiſas ta⸗
herentes,

le Pour .
9.A. IIIb:
nihus lele⸗
heos cohyil-
glort.

wenſs 01.
Gengfn Am-
rlusparalle⸗
gis WMoſtran
geclarare,te⸗

e. .

nurmnitltet⸗
u homileh
r bere 1.
o N “D

k M.

r Ouu l l-

Gum v.

2

tfation. Joh. Mich. Dilherri p. 162. 774. legitur, Cacozeliam gentilium,

Schmid. Pſalm Eingangs⸗Pred. hom, VI. Exord. p. 120. ſd.

orum Proploetarun ſeri pta Praferarar. nec adit C copiam ſcientie valent, H

quoniam, utrum eorum line, quorum eſye dieuntur, incertum eſt, & ob hoc eis non

hibetur ſides, maxime his, in quibus etiam contra ſidem librorum canonico-

rum quædam leguntur, probter quod ea prorſus illorum non eſſe afbaret.
Ad S. UIII. p. S. ſab ſinem recenſionis FPatrum:

Confer Cave Hiſt. Literar. Seriptor. Eecleſ. P. II. ad A. 20. b. 105.

8ρ Dn. D. Fabricium Cod. Pſeudepigr. V'et. Teſt. pP. 110. B
lbid. paulo anté, lin. 22. pPoſt. allegatum Sixt. Senenſ.

VETER. TESTAM. PARALILP. 2

& omnino b. Ittigius noſter 4 Cotenis & Biblioth. PI. cap. V.

§K. 7. L. SI. ſd.
dAsd Caß. VI. O. 1. H. I01. oß. verhas bic liber audit.
Euadem etiam Maimonidi in Tamid. cap. g. — ſO WPPT
quæ alias Numerorum appell tio, lutari obiervwat loh. Heiut. Otto Lex.
Ralbin. Philol. C. p. 12.
Ag p. nz. & V. ante verba: quanquam iſtud jam &.
At vero Græcos fuiſſe Hebræorum difcipulos, eosque é PTheologis
Hebræorum haufſiſie, quicquid habent Philofophi aut Poëtæ circa res di-
vinas, evictum dabunt Autores citati in Tho. Cremii Faſcic. I. Opuſeulor.
P. 297. ſq. quibus adde Jac. Capelli Vindiciar. pro Haaco Caſaubono lib.
IW. toto. Data opera vero Joh Fabricius erudita perquam diſſertatione,
quæ vel Bocharti Hieroz. P I. Lib. Il. cap. 33. col 324. & poſt hunc b. D.
Carpzovii ad Schikargi Dp. 20. meruit elogium, quæque Ze II. diſſer-

Diabolumque Dei ſiniam, innumeris fere exemplis demonſtratam decit.
AAAa p. 12n. ſüb ſinem G. I. Cap. VII.
Eodem quoque ſenſu EH DT in Joma g. 7. & ſota c. .. li-⸗

brum hunc dici, Joh. Henr. Otto obſervat, Lex Rabbin, Philol, C.p. 124.

Ad S. IW. p. 126. lin. 72. bpeſte apud Chriſtianos.
Conf. b. Balth. Meifner. Comment, in Hoſeam p. 6. & b. loh.

Ad & VII. p. 130. ſuby init. ſtatim. 8T.
Judæorum Magiſtri in Bereſebith. Rabba fol. i. D. alii in ſeptem,
in quinque alii, plurimi tamen, magno conſenfu, ex 78 Ben Kaphra ſen-
tentia, in tres diſtinctos partiuntur codicem hou libros, quorum I ab
initi0 Numerorum ad verba O cap. X, 35. excluſive pertin-
gat: II. periocha iſta c. X, 3 5. 36 ſolum definiatur, quippe quæ nec ſuo

ibidem loco compareat, & ab initie quoque in voce ?Oo Nun habeart

inverſum, æque ac poſt ejus finem fimiliin voce e&N occurrit,
At ſic utrinque limites libell hujus peculiaris, & a reliquo libre diſtincti
Nun 3 con-

47 % INTRO DUCT. AD LIBROS BIBLICOS
conſtituantur. Hinc usque ad finem, tertium librum æſtimant. Vide
Lightfoot Hor. H. ebr -ad Luc. XAIV, 4ga. n. I. .Opp. T' II. p. 5 . E Chriſtia-
nis vero interpretibus
Ad Cap. IX. §& I. lin. 19. P. 146. poſte Zacharias, Malachias.
Vel, ut paulo aliter ad cit. Tolmudis loc. Maimonides notat. Prs-
pbetæ priores fuerunt Propbetæ templi primi; probbetæ dutem domas poſte-
rioris vel ſecundæ, vocantur. poſteriores.
Ad §. II. p. 147. lin. 26. fin.

Mittimus hic nugas Judæorum, qui in Gemara Hieroſolym. Co-

dice Sanbedrin. fol. 20. col. 3. literam Jod e nomine Sarai, cum immuta-
retur in Sara, ablatam & nomini Joſuæ præfixam tradunt. Idem con-
ciſius repetitur in Gemara Babylonica Vr. Sanhedrin fol. 107. col. 1.
Ibid., ad lin. 3o. poſt verba: quem Græci Nave dicunt:
haud dubie per librariorum mendum, juxta Clerici conjecturam
Art., Crit. P. III. S. I. cap. 3. §. 20. Vol. II. b. 75.) .
Ad. pag. 146. lin. 2l Poſte argumentum.
Quanmta porro fuerit Joſuæ literarum peritis, Judæorum Magiſtri
inde declarant, quod cum c. XV, 16. urbem 0 occupaſla tra-
ditur, hoc ipſo innuetur, quod ipſe legis ſtudium, tempore luctus Moſis
intermiſſum, aut oblivioni traditum, acumine ingenii ſui & ſubtilitate di-
