Profert, eſt argumentum ex 2. Chron. XKXII, 32. ubi legitur: in viſione
Jeſaiæ ſilii Amotz QRD, quod ita ſtruit Don Iſaac: Neoe .
VN , & voX N reſpondet proxime præcedenti vocab.

Amotz. Vim autem hoc pacto textui inferri, Accentuatio manifeſto do-

cet, quæ per Accentum Paſcbta filium Amotz a voc Propheta ſeparat, ac
diſtinguit, illudque ad remotius nomen Jeſaiæ referendum monſtat; ut ta-
ceam, quod alibi, v. g. 2. Reg. XIX, 2. vox N& *; Jeſaiæ nomine proxime
ſubjiciatur, h. m. miſit Hiskias YN Nee i H Jeſaiam
Prophetam filium Amotz; unde conſtructio prioris loci Hquido apparet.
Mirari tamen ſubit, hanc ipſam de patre jeſaiæ Pr opheta ſententiam, cal-

culum non modo tuliſſe Patrum quorundam primitivæ eccleſiæ, ſed &, ex
Hebraicæ linguæ ignorantia, novo portento cumulatam fuiſſe ac auctam,

quaſi Amotz Jeſaiæ parens, idem ſit cum Amoſo, ex duodecim minorum
cenſu Propheta. Ita ex Græcis Clemens Alex. Strom. Vib. I. edit. Sylburg.

p. 37. Autor incertus de vitis Prophetarum, inter Opp. Epiphanii Tom.

II. p. 2 oT. in Amoſo: Georgius Cedrenus iv Synopſi ſ. compendio H ſz.
P. 107. & ex Latinis haud dubie aliqui, quos Auguſtinus indigitat, cum
Lib. XVIII. de Cw. D. cap. 27. ſaniora iĩpſe ſentiens, ait: Amos quoque in die-
bus Oziæ regis prophetaſſe ſe ſeribit - = nec non Eſaias, filius Amos, ve
ſupra dici Proppetæ, ſi ſive, quod magis perhibetur, alterius, qui non Pro-

beta, eodem nomine vocabatur. Recte itaque hunc errorem perſtrinxe-

runt alii, Cyrillus, præfat. expoſet. in Amos. Procopius in Jeſ. I, 1. & cum-
primis Hieronymus, qui bProœmio in Amos Prophet. ad Pammachium“
ca. Pars II. M Amos,

De Jeſaia.

—

90 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

5
17

Amos, inquit, Propheta, qui ſequitur Joelem, & Iſt tertius duodecim Pro-

phetarum, non eſt ipſe, quem patrem Eſaiæ Prophetæ legimus. Ille enim
DS ſeribitur, per primam & ultimam nominis ſui literam & & V, &

interpretatur, fortis atque robuſtus; hic vero Dy per à & O., & inter-

pretatur, populus avulſus. Mediæ literæ D & utrique communes ſunt.
Aehpudnos autem, qui tantum vocalium literarum, & S. literæ, qua abud
Hebræos triplex eſt, differentiam non habemus, bæc & alia nomina viden-

tur eſſe communia, quæ apud Hebræos elementorum diveiſitate, & ſuis
proprietatibus diſtinguuntur. Paria fere in Comment. ad Jeſ. h 1. tradit.
Sed hæc de priori ſententia; poſterior æque lubrica eſt, & incerta, regia
ſtirpe noſtrum fuiſſe ortum. Magnum quidem illa interpretum conſen-
ſum meruit. Tritum apud Judæos ſcitum eſt: H R
P'N D 'EDN VDN A N R. Levi ait“ traaitio apud nos eſt
accepta a majoribus: Amoz (Jeſaiæ pater) & gAmazia (Rex Judæ) fratres
fuerunt, in Gemara Codicis Meghilla fol. 10. col. 2. quod in Seder Olam
Zuta in Juchaſin fol. 12. col. 1. in Schalſcheleth Hakkabbala ſol. 15. col. 2.

repetitur, & a Rabbinis paſſim inculcatur. Addunt alii: ſocerum Ma-

naſſis regis Jeſaiam fuiſſe, teſte Hieronymo in Comment. ad ſinem capitis

Eſ. XX. & Autore epiſtola de ſtientia legis, inter Opp. Hieronymi I. IV.
p. 76. Accedunt e recentioribus, Calvinus præfat. Comm. in Jeſ. Cunæus
de republ. Hebr. Lib. III. cap. VII. Grotius Annot. ad Lib. V. de verit,

Chbriſt. Religion. p. ug. Simon Dictionar. magni Bibl. I. I. b. 702. voc lſaias,
aliique bene multi. Sed reckius calculum ſuum illi negarunt Toſtatus

Comm. inz. Reg. XXI. 17. Buxtorffius in Catalectis p. 27. & recentiſſime

Vitringa prolegom. Comm. in Jeſ. p. 2. Nullo enim vel Scripturæ ſacræ,
vel fide digno vetuſtatis documento fidem commento faciunt, ut eadem,
qua a nugivendulis iſtud Magiſtris traditur, facilitate a prudentioribus
reſpuatur. Unde placuit ingenua R. D. Kimchii confeſſio ad Jeſ. I, I. &

* Da N ren e neſcimus genus ſ. familiam ejus, ex qua
tribu fuerit. In rebus geſtis, adeo in obſcuro ſitis, ignorantiam fateri pra-
ſtat, quam vel temere fingere vel majorum figmenta ſuperſtitioſe tueri.
Gaudeat Jeſaias natalium honeſtate, gaudeat forte nobilitate eorum; ex

Davidis tamen familia eum prodüſſe, & ſanguinis propinquitate Reges
Judæ attigiſſe, vehementer cuperem, ut ſolidius demonſtretur. Ita ſane
eo firmius conſtaret ſibi trita illa, & noſtris quoque interpretibus rece-

pta explicatio, qua Jeſ. V: I. Meſſiam vatis noſtri patruelem dici exiſtimant

ea de cauſa, quia Amaziam regem, qui in majoribus Chriſti numeratur, tam
propinque contingat; quem tamen hoc nomine compellare potuit ob na-
S= uuuuire

uro ſin
loco n.
gue bo
ptobe!
ſceptun
geſſit.
Vocati.

ftriora

Kudp
Dri le
0
oc term
bia, ſien
tiſimmis,
taminat
Cracula.
Drincige
Guam 41
non abs
N
V
ovcinn
a mi
et ſeſa
Mat, tun
tebusre
ſiamſo
dis Vir

. Novaa

ls 40
Ebauli
huin
voetio
nien
Te ſuoß
Magne

tenren

ein yo
Me eninmn

Giner-
ner ſunt.
us Cpud
Io vicel
6G ſiit
1. tralit.
ertitegin

nconNſen-

WX

19 nor S

) ſutres
Aer Olom
16. ell. 20
um Mr.
cohitit
Vmn J. V.

4. Cunzlus

de verit,

ue id

Toſtatus
cenriſume
ure ſacre,
Ut eadem,
entionibiss
l.

us 44

tneri prs.
tiole tuerl.
eorum; e
ate Reges

. lta ſine

abus kece⸗
eziſtinant

VETER. TESTAM. »r

urs ſimilitudinem, ſ minus ob proſapix cognationem. Honeſto ĩtaque De Jeſaia.

loco natus noſter, & liberaliter quòque atque cum cura educatus, ſtudiis Propheti-
que bonarum literarum, quod ex ſtyli elegantia haud obſcure enitefcit, cum.
probe imbutus, Propheticum munus non niſi divinis auſpiciis juſſuque ſu-
ſceptum, inſigni pariter dexteritate, ac ſingulari apud omnes autoritate,
geſſit. Equidem ſunt, qui ſplendidam omnino Prophetæ ad hoc munus
vocationem & inſtructionem capite VI. delineari cenſent, qua vix illu-
ſtrior alia in toto Codice ſacro occurrit: unde porro concludunt, caput
iſtud præcedentibus quinque, temporis reſpectu anteponendum, & in li-
bri ſtatim limine collocandum. Ita Sanctius Comment. in Iaiæ c. V. F§.
2za. ſq. duo cumprimis urgens: œ) quod credihile non ſit, Jeſaiam, ſi ante
hoc tempus ſpiritum habuiſſet Propheticum, habiturum fuiſſe polluta la-
bia, ſicut habuerunt reliqui de populo, quos, ut moribus fuerunt inquina-
tiſſimis, ſic etiam linguam, quæ moribus plerumque aſſonat, habuiſſe con-
taminatam & ſacrilegam, veriſimile eſt; O quod præcedentium capitum
oracula, acris illa reprehenſio, qua regni proceres appellat Sodomorum
principes, & alia propheticæ libertatis atque acerbitatis plena, ab aliis,
quam ab inflammatis labiis proficiſci potuiſſe non videantur. Verum
non abs re eſt, quod dudum obſervarunt Rabbini: N &Rr rr
Dne N e NNenne e d misßtonem illem (Jeſ.
VI, 8). non eſſe univerſalem ad totam Prophetiam, ſed Particularem ad
concionem illam (de excœcatione Judæorum pœnali) elencticam. Nam &
ipſa miſſio Prophetam jam ſupponit, quam ultro ac ſponte ſane non ſubi-
iſſet Jeſaias, niſi dudum ante ad hoc munus rite vocatus; & titulus recla-
mat, tum c. I, I. univerſalis, tum c. VI, I. particularis; & commentarius de
rebus geſtis Uziæ, ab Jeſaia conditus 2. Chron. XX VI, 22, fidem facit. Je-
ſhaiam longius omnino tempus ſub Uzia Prophetam egiſſe. Sanctii obje-
Qis Vitringa Comment. ad c. VI. v. 1. p. Iao. coll. p. iyb6. ex aſſe ſatisfecit.
Nova autem & vocatione, & inauguratione, Deum nonnunquam ſervos
ſuos ad ſpecialem quandam muneris ſui functionem inſtruere, ex Barnabæ
ac Pauli ſeparatione Act. XIII, 2. ſatis eſt manifeſtum. Sed nec dubium
eſt, quin æque divina ac illuſtria muneris ſui auſpicia Propheta nactus, &
vocatione gaviſus ſit immediata, & donis ſpirituque Prophetico, largiori
quidem menſura, fuerit inſtructus. Qua autem fide & dexteritate mune-
re ſuo functus fuerit, vaticinia ejus literis mandata, in apricum ponunt.
Magnam in iis æœοο. candorem infucatum, incomparabilem perſpi-
cuitatem, inimitabile verborum pPondus, ſermonisque devoryræ, eam au-
tem rerum copiam deprehendes, varietatem ac ubertatem, ut interpretum
M”MV M z mnullus

1

De Jeſaia.

Evangeli-
Rtæ enco-
mium.

92 INTRODUCT. AD LIBROS BIELICOS

nullus ſatis illum unquam exhauſerit oceanum. Hinc Syracidæ 7ρ=

Oürns us‿νueρ, *ρ οροο αοντι Probbeta magnus, & ſidelis
in viſione ſua, audit, qui εννατ εαπα α αααντα. αο ααονι

Agτα. εανvræs é6“ ih Sog& αs αραz& rα ααει αστα

* 2 7 . » ,—ℳ„„ .— D „
oron ωας Wτπσ õõ „ , Spirita magn bprævidit extrema,

& conſolatus eſt lugentes in Zion, usque ad ſoculum demonſtravit futura
& occulta, autequam illa adeſſent c. XLVIII, 23. ſqq. Joſepho pariter
Lib. X. Antiqu. Jud. cap. 3. b. 331. οορ0r αονιπνι Jéiο, α
αααÜαιοςτN4 α οροαανpropbeta omnium confesſione divinus, & usqut
ad miraculum veridicus: Athanaſio, AevαποαινWνàαοτς magniloquentis-

ſimus, bomil. de Patr. Tom. II. Opp. p. Ggé6. Euſebio, sς α e.

εοαα+ 7ο bdör“, magnus & admirabilis Propheta, Lib. III. Demonſtr.
Evangel. cap. IV. p. 6Gz. & in inſcriptione capitis g. lib. V. Dem. Ev. p. 22).

E 9 . . . .
goiς ον0ονπττον νρSον Prophetarum maximus vocatur; fere, ut e

recentioribus Brentius præfæt. I. Comm. in Jeſ. Eſaiam principem inter
cœleſtis & vere ſalutaris doctrinæ interpretes locum tenere, & paulo poſt,

Praf. 2. p. 2., eum non ſolum nomen & autoritatem mereri Prophetæ,
ſed etiam patriæ ſuæ, cenſet. Sed ab elogiis Prophetæ coacervan-

dis hic mihi tempero, cum largam eorum meſſem fecerit Serpilius in Je-

ſaia cap. A. toto, p. 69. Iſtud tamen ſilentio involvendum non eſt, quo

Patribus nonnullis, aliisque eccleſiæ doctoribus Evangeliſta ſalutatur,
quod adeo perſpicue & copioſe Chriſti nativitatem, officium, hoſtes, pas-
ſiones, gloriam & exaltationem, beneficia denique & opera delineavit &

—

eb oculos poſuit, ut non tam futura prædicere, quam luculentam rerum

præſentium hiſtoriam texere videatur. Ita Cyrillus Alexandr. ſub finem
proæœm. Comment, in Ej. ib. I. Olbb. T. II. b. *** Te& Ao Goné 5 Dee-
139 6 Hααο τ— α+νιοαισιον οορατ Hoαααα èð XA-
erri uααRnαι Jvaæg 9) rτα ArονοννMοαιαναοανιυ. rντσνα„”

7ο äburne reε ‿ααα,, Aροροο õ

õ iuoανσαιτντιd T7⁹bνοτσεποουαπαα zouger X
uare mihbi videtur beatus Eſaias non ſola prophetiæ gratia plurimuimn
exornatus, ſed & decoribus Apoſtoli. Eſt enim hie Propheta ſimul & Apo-

Krolus, & in bac ſcriptione ſua babetis ſermones, Evangelicæ prædicationis
ſolendore non carentes. F requentius autem ita Hieron. in praæfat. ad trans-

lat. Jeſaiæ, ad Paulam & Euſtochium, T. IV. Opp. f. u. A. Non tam Pro-
pheta dicendus éſt, quam Evangeliſta. Ita enim univerſa Chriſti eccleſiæ-

que myſteria ad liquidam proſequutus éſt, ut non putées eum de futuro

vaticinari, ſed de præteritis biſtoriam texere. Et in præfat. Eſaiæ 1. V.

6o.

c.

In eand
lg. o,
Lib. XI
Lerpilin
noſter?
Mi a
Patur.
ſueceſſ
At eri
ſils, .
ſepiſe,
Prefiden
ſtite, z0
VI.2.
Vitone .
muanuelis
Venio
Tem jam
R uxo
T, N
iſe⸗ D
VIus ,,

ri. De
Ml,
Iliens, 4
Pretatigye
n fui⸗
lgllita,
Mimarin,
nupt
Rm ine
e n
centinibr
Lonn
neth n
it (Rex
irij

ere-
fdcli
fapetn.
2½
,1A&
trema,
ſuure
Hiriter
396, G
utgie
guentit⸗
Oab⸗
monkr.
2 1.
te, ut e
ein inter
lo poſt,

ropbeté,

ceräll“

id je⸗
elt, uo
luratur,
ſtes, pas⸗
pemwit &
mnrerumn
ſil fnen
.
U.
ℳ*
in
4 N*
ArimA
1 to⸗
licstiolis
Adtront
un .
auclhſe.

fun

..
.

Gis

—

VETER. TESTAM.. 233

Oeb. f. 2. vocat non ſolum Prophetam, ſed Evangeliſtam & Apoſtolum. De Jeſaia:
In eandem ſententiam alia ejus teſtimonia legas 1. MI. Oe. f. 103. in apo- H
log. adv. Rufſin. rurſusque od Paulin, T. eod. f. g. Sic Auguſtinus quoque
Lib. XVIII. de Civ. Dei cap. 29. I. V. Otpp. g. iorg. & quos citavit laudatus
Serpilius cag. VII. p. 3t. An vero medendi artem calluerit ac exercuerit An Medi.
noſter? quod Joh. Molanus in Medicorum Eceleſiaſtico diario ad d. 6. Cinæ quo-
Julii a nonnullis aſſeri tradit, nec ipſe multum abnuit, rectius omnino ne Ga? bett⸗
gatur. Quam enim 2. Reg. XN. medicam opem ulceri Hiskiæ, feliciſſimo
fiicceſſu adhihuit, divino ſane imperio & miraculo, non Prophetæ ingenio
aut peritiæ tribuendam, ſacra pagina docet. Confer Voet. P. III. Diſp.
fſlect. bp. 416. Ceterum connubio ſibi junxiſſe uxorem, & filium ex ea ſu- conja-
ſcepiſſe, Schear Jaſchubum, ex cap. VII, 3. manifeſto liquet, nimis tamen gium:
Præfidenter H. Grotius, poſt fata prioris conjugis, aut eadem forte ſuper
ſtite, ad ſecunda vota cum virgine Prophetiſſa proceſſiſſe jefaiam ad e.
UVIII. 2z. contendit, ea cum omnia, quæ c. VIII, I. ſqq. exponuntur, vel in
viſione Prophetica tantum, non adu præſenti contigiſſe, & partum Im-
manuelis ex virgine, paulo ante prædictum, delineaſſe cum b. Brentio &
Varenio cenſenda ſint; vel ad eandem Prophetæ conjugem, ex qua prio
rem jam filium ſuſceperat, referenda, ita ut per H N Probbetiſſam cit.
loc. uxor Jeſaiæ deſignetur, tunc temporis gravida, & prolem mox enixu-
ra, in quo demonſtrando prolixus eſt Vitringa. Verum in commentariis
iſta copioſe & varie diſcuſia legas, quorum compendium exhibet b. Calo-
vius in Bibl. Vlluſtr. ad cit. loc, noſtrum hic ut non fit, diutius iisdem immo-
rari. Recte autem Huetius errorem geminum Judæorum hic notat, De-
. monſtr Bvang. Prop. I. de prophet. Iaiz §. 2. p. 41. Duos ſuſcepiſſe in-
quiens, ſilios, Jaſub, & Emmanuelem, ex perverſa ſoptimi capitis inter-
HM Pr. tat,one Priſéi Judäi zradiderunt: ſed & ſiliam quoque, ut gusmn ſoce-
rum fuiſſe aicant Manaſſis Iudæoruüm regis, a quo demum per ſummanm
crudgelitatem, ferra lignea diſſectum eum ferunt, quod ipſius impiet,tem,
obptimatiumgque eorruptos mores, libero ore carberet. Nam de filia Ma-
naſſi nuptum collocata, nulli fide digni teſtes, tabulæ nullæ proſtant & mors;
altum in Scriptura S. ſilentium eſt, Nec minus illa de diſſecto ſerra cedri-
na vate noſtro fabula, magno lieet conſenſu veterum recepta, nec re-
centioribus omnibus improbata, paginæ ſacræ ſuffragio deſtituitur. ju-

. dæorum traditio, ut paulo plenius conſtet, in Cod. Talmudico Jebham-
moth Fol. go. col. 2. circa med. ita habet: Dixit Rabba: judicando judica-
vit (Rex Manaſſe) illum, interſecit illum. Dixit illi⸗ Moſes Magiſter

us dixit (Exod. XXXIII, 20,) non videbit me bomo, & vivet: tu vero
S M'3

De Jeſaia.

94 INTRODUCGT. AbP LIBROS BIBLIGOS

dixiſti (cap. VI, 1.) & vidi Iehovam ſedentem in ſolio alto & excelſo.
Moſe Magiſter tuus dixit : (Deut. IV, 7.) quis eſt ſicut Iehovahb Deus noſter
(vropinquus) omnibus invotantibus ipſum? tzu vero dixiſti (cap. LV, 6.)
quærite Dominum, dum inpenitur, vocate illum, dum prope eſt. Moſes
Magiſter tuns dixit (Ex. XXIII, 26.) numerum dierum tuorum implebo:
zu vero dixiſti (2 Reg. XX, 6.) & addam ſuper dies tuos quindecim an-
nos. Dixit leſaias, talem eum eſſe novi, ut recebpturus non IRit, quodcun-
que dixero, & ſ &qua reſponderim, ſuperbe ſeſet geſturus. Invocavit igi-

zur nomen Dei, & glutitus eſt cidro. Adduxerunt cedrum, & ſerraverunt

illum. Quando ſerra pervenit ad eos ejus, quievit anima ejus ; pProbterea

quod ipſe dixiſſet! cap. VI, 5.) & in medio populi, polluti labiis, habito

ego. Paria leges in Cod. Sanhedrin fol. 103. b. in pera Rabbinica, Ialkut
p. II. fol. 35. c. d. in Schalſcheleth FHakhabbala fol. 19. a. tum & ap. Ra-

ſchium & Abarbenelem in fronte commentarior. ſuorum, quamquam longe

concifius. In eam quoque ſententiam pedibus iverunt magno conſenſu
Patres, Juſtinus Martyr in dialogo cum ITryphbone p. 349. T'ertullianus in

Seorpiaco cap. VIII. & anverſus Marc. Lib. III. Origenes bomil. i. in PFſ.

XXXVII. & in Comm. ad Rom. X, 20. Auguſtinus de C. D. Lib. XVIII. c.

24. Ambroſius in c. XX Lucæ: Eſaic, inquit, facilius compagem corporis

ſerra diviſit, quam ſidem inclinavit, conſtantiamque detrivit, aut vigorem
mentis exſecuit Hieronymus lib. XV. in leſai. LVII. Unde, inquit, no-
ſrornum plurimi illud, quod de paſſione ſanctorum in Epiſt. ad Hebræos
(c. XI, 37.) ponitur“ ſerrati ſunt, ad Ieſaiæ referunt paſſionem: Proco-
pius, Dorotheus in Synopſi, Iſidorus, Epiphanius, ſ. incertus & futilis
omnino autor, de vitis Prophetarum, aliique plures. Quin & ad Arabes hæc
traditio emanavit, e quibus Elmacini teſtimonium Hiſtor. Arab. p. 121. ha-
bes apud Hottingerum Tbeſ. Philol. lib. M. caß. I. ſect. II. p. 770. porro ad
Muhammedanos, apud Herbelot in Biblioth. Orient p. voo. NJ. voc. Iſchaia.
E recentioribus Corn. a Lapide ad Hebr. XI, 37. Chriſtian. Adrichomius
in geſeriptione Hieroſolymæ n. 22). P. 774. H. Grotius annot. ad Lib. V. de
verit. Chriſt. religion. p. iIö. aliique complures, eandem, utut non extra

omne dubium ponant, in medio certe relinquunt. E noſtris b. Brentius

præfat. Comment. in lIeſ. p.5. erudita obſervatione hanc ipſam, cui adſti-
pulatur, traditionem illuſtrat, inquiens: Ad extremum autem tantam in⸗
gratitudinem reportavit Eſaias, ut conſectus ſit ſerra in duas partes a rege

Manaſſe, quemadmodum Hebræi teſtantur, & noſtri ſeriptores aſſentiuntur.

Exiſtimo autem hoc genere ſupplicii aſfoctos fuiſſe eos, qui proditionis no=⸗
mine puniebantur, ſicuti in Germania proditores ſolent in quatuor Partes

um

Perluel
ua fil
Drentiun
tis com
nunciute
Phera:
Quod
Pud
res coli
liene
Nitnos,
cunde
er ſolin
Dris liben
Ine ſatis
Uni nom
epoleri
um piyen
D(Mntiſia
Matis on
lyulpon
leror er,
fumpre⸗
Chu n
Porn vti
5 Unt, Ut
in his u
Wmn dd

EI

a, om
Mndis .
Phoß r,
Minig Ne
Dhetis en
innem
b intern

exleſſ⸗.
ur ſter
LV6.)
1. Moſes
inplelo:
ltim an-
uodcun.
lavitigt-
paverunt
propteret
1, Hahito
4, laleut
,. Ri-
lam longe
P (onſenl
HManus in
in Fj.
XIIL/.
1 corperit
t vigoren

oqit, 1.
9 Hebretd

n: Proco-⸗
1 kutis
Arabes hec
. ul hr.
, o 10 .
c. haie.
ichomins
1lih s⸗
t non extta
b. BPrentius
n, ciaeli.
ortom 11.
orter/1

VETER. TESTAAM. 25

diſſecani. Scilicet non inſolens hæc Prophetarum erat criminatio, qua De jeſaia.

perduellionis rei agebantur. Confer Amos VII, 10. Jer. XXXVII, 13. ſqꝗ.
Qua falſo jeſaiam quoque oneratum, tam crudeli ſupplicio ſuccubuiſſe
Brentius cenſet. Sed nec circa martyrii hujus vel cauſas, vel modum, ſa-
tis convenit inter ſententiæ patronos. Ex Talmudiſtarum mente, pro-
nunciato Dei nomine, abſe orptus in cedro, diſſecata arbore, ſerratus eſt Pro-
pheta: at, juxta Juſtinam Martyr. zοSανιποιſerra lignea diſſecatus:
quod Hieronymus quoque ad Ieſ. LVII. I. tenet: rurſus vero Arabes,
apud Abul-Pharagium Hiſt. Dynaæſt. Lat. p. 43. Arab. p. Go. inter binos aſſe-
res colligatum, ſerraque diſſectum tradunt. Duas quoque cauſas inflictæ
illius necis Hieronymus in Ieſ. c. I. 1o. affert: primam, quod Hieroſoly-
mitanos, principes Sodomorum, & populum Gomorrhæ appellaverit;
ſecundam, quod contra Moſis aſſertum, Dominum ſe vidiſſe, ſedentem ſu-
per ſolium excelſum & elevatum, perhibuerit. Ceteri Patres ſummam
oris libertatem cauſantur, qua malos arguebat noſter. Plures adhuc, eas-
que ſatis futiles, necis cauſas Hebræi aflerunt. Hinc facdtum, ut alii ma-
gni nominis pariter ac judicii autores, quicquid iſtius fabulæ eſt, penitus
exploſerint, neque diſſerratum cenſentes jeſaiam, neque Manaſſis imperi-
um vivendo attigiſſe. Hos intere Judæis Aben Efram præfat. in Ieſ. col.I.a.
e Pontificiis Toſtatum Abulenſem Comm. in 2. Reg. XXI. Iz. ex Refor-
matis Buxtorffium nepot. in Catalectis cap. XXVII. & Camp. Vitringam
prolegom. I. Cmment. in leſ- p. 2. ſqj. e noſtris denique Hackſpanium in in-
rkerpr. errabundo J. 21. in Th. Crenii Theſ. Philol. I. p. 160. ſqq. & b. Calo-
vium præloquio in Eſaiam. p. i0o. nominamus; quibus noſtrum addere cal-
culum nulli dubitamus. Haud dubie enim 1) eorum ſaltem regum tem-
pora vaticinando illuſtravit, qui in fronte vaticinii eo conſilio notati le-
guntur, ut Prophetæ ætas, & ſynchroniſmus temporum colligi inde queat;
in his autem ultimus Hiskias eſt, unde recte infert Aben-Eſra: ſimpliciſſi-
mum dictu videtur, obiiſſe illum tempore lebiskiæ. P DWDDen
22 n ie n Si enim ſuperfuiſſet usque ad atatem Ma-
uaſſis, Fuiſſet adſeriptum. Nec ſufficit, quam ſententiæ patroni allegant,
ratio, omiſſam in frontiſpicio libri Manaſſis mentionem ideo, quia primus
Manaſſis annus vati fuerit ſupremus & emortualis, quandoquidem Joſe-
pho lib. J. Antiqu. e. g. teſte, tyrannus ille a crudelitate & contemptu Nu-
minis regnum ſuum auſpicatus, in optimos quosque deſævierit, nec a Pro-
Phetis cruentas manus abſtinuerit, ex quorum numero per ſingulos dies
aliquem ſupplicio affecerit, mactaveritque. Rerum enim tanto tempo-
ris intervallo ante ſe geſtarum, Joſephus ſolus vix ſatis idoneus teſtis, nul-

De Jeſaig.

ſepul-
chrum.

96 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

lum vel ſcripturæ, vel antiquitatisJudaicæ ſuffragium, ad corroboran da af-

ferre potuit ea, quæ ex ingenio ſuo, ut multa alias quoque, hic tradit. Nec
poterat in Regum ν⅜⅞ρRραιν mentione omitti Manaſies ſub libri initium,
ſi ejus tempora attigerit noſter, quia fine illa deſignata ibidem Prophetæ
ætas ſibi non conſtitiſſet. Sed nec 2) vel tam horrendum crudelitatis doe-⸗
cumentum inter ſcelera Manaſſis, vel ſpecioſum adeo martyrii gemus, ſcri-
ptura nos latere voluiſſet, quippe ſt caſus, inquit Vitringa ſi guis alius,
valde memorabilis, & ad patientiæ exemplum conſignatione: dignus: nec
3) ætas Prophetæ patitur, quar ultra 130. annos proôducere neceſſe fuerit,
quod iis temporibus inſolens; unde cum Jojada ad iſtud ætatis culmen
perveniſſet, ſcriptura diſerte iſtud, & velut miraculi ad inſtar 2. Chron-

XXIV. I5. memorat. Citra vero ſcripturæ fidem, in gratiam figmenti al⸗

terius, talia fingere, integrum nobis non efſt. Denique 4) tot fabulis ipſa
hæc ſlipata eſt traditio, ut Rabbinicum ingenium manifeſtis indiciis pro-
dat, fidemque ſui dubiam apud quemvis ledorem relinquat. Unde b.
Varenius, quanquam alias Prodr. Iaiam. c. y. b. g: repucdiata licet ſerra ce-
drina, ſub Manaſſe tamen mortem Propheticam ac violentam obiiſſe je-
ſaiam contendat, iſtam nihilominus Magiſtrorum traditionem fictam ſal-
tem fatetur eum in finem, ut apparentem contradictionem inter Exod.

XXXIII, 20. & ult. & Jeſ. VI, I. repræſentarent, & tollere docerent. Comm.

Part. I. ad cap. VI. S. 15, P. 170. Qui demum obvertitur, ex Ebr. XI, 37.
locus, nec ad Jeſaiam præciſe ſpectat; nec diſſertationem evincit, cum
2grglo dnoαν illud, a να b. Er. Schmidio in h. l. interprete, diſſectio-
nem noret, quod b. Lutherus commode exprefit: ſie ſind zuhackt; & ad
deſcribenda potius tormenta videtur & ſupplicia ea, quibus affecti crucia-
tique ſunt martyres circa tempora perſecutionis Epi phanicæ, ut commode
conjicit Vitringa. Placide itaque obdormierit, ſüb pio Hiskia, vates no-
ſter, in cujus ætatem infra inquiremus, ubi de Chronologia. Pari au-
toritate mtuntur ac fide, quæ de Jeſaiæ ſepulchro autor de vitis Prophe-
tar. cap. VII. T. . Opp. Epiphan. p. 239. ſj. copioſe tradit, tumulatum
extra urbem, ſub quercu Ro gel, non ita longe a fonte & piſcina Silo&. Sed
nec hic ſatis fibi conſtat. Mox enim fontem Siloam in gratiam Prophetæ
miraculoſe prorupiſie tradit, quod is ſub mortem, deficiente jam anima,
precibus aquam ad bibendum poſtulaſſet, quam ab hoſtihus denegatam,
Deus de ſublimi, ſuſcitato fonte, in os ejus immiſerit, unde Siloæ-nomen.
fontem ‿οοανπαεινο, à Deo miraculoſe miſſum deſignet; quam fabulam

Petrus Comeſtor in Hiſtoria Scholaſt. quoque ſectatur: mox eo loci ſum-

mo cum honore & magnificentia ſepultum Jeſaiam contendit, in beneficmaᷣ

memo-

nemor
ne pol
Syros
ue ob
AAuas
cahin ce
ſpanius
ap. X.

1
Ppir ma
prehent
eatum,
quol ſe
lutratu⸗
tum ſe⸗
Vumil
volumen
tur.
Wo
C00. Ne
Mifin
Trac 7
kemn ſtat
das hine
ſeitaten
ti⸗ 0
4. Ccitn
Giſene t
P. 0
Pm li
1N (un
41. m.
eſi
verſek
tus vati
ilemſi)
Wh,

Andaaf-
lit. Nec
mitium,
rophete
tatis (0-
gus, ſeli⸗
bir lius,
nb: nec
ſe fuerit,
8 Culmen
2. Chron.
tmenti 4l⸗
brliss
licls plo⸗
Vndeb.
tſernace⸗
obiile e⸗
damn il-
VN.
t, CoMe
br. XI, 31.
ncit, ud
t &d
ccuucin⸗
commmode
Vites 10.
Lan W⸗
tomblatum
nbtopherr
. Im animmi,
genepatalt,
or nolnen.
mfebllum
einin.
mnbenelch

in

memoriam, quia precibus hunc fontem obſidionis tempore impetraverit, De Jeſaia-
ne populus ſiti periret; in quo præeuntem ſequitur Irenæum. Sane apud
Syros hodienum eum locum ſepulchro Prophetæ inclutum cenſeri, eam-
que ob cauſam ſtatis temporibus angelum in piſcinam Siloe deſcendiſſte,
aquasque moviſſe, ex adſcripta ad Joh. V, 2. marginem annotationesyria- B
Cca, in codice antiqu. Bibliothecæ Academicæ Altorffinæ, obſervavit Hak-
ſpanius Loco ſubra citato. Plura qui cupit, Dn. Serpilü adeat vitam Ieſaiæ
cap. XII. b. 105. ſ3i. ”ðÝòðMUẽ MUU
Talis itaque ac tantus veri Numinis vates, an libri quoque, quem Libri ſeri⸗
Præ manibus habemus, autor ſit dicendus, varie diſceptatur. Et de com- P'or.
prehenſis quidem libro prophetüs, dubitare nos non ſinunt inſcriptiones
earum, cum generalis illa, toti operi in fronte præmiſſa, in qua icomne,
quod Jeſaias in diebus omnium ibi nominatorum regum, prophetico col-
luſtratus lumine, vidit, communi nomine P viſio, c. I, 1. appellatur;
tum ſpeciales aliæ complures, c. II, I. XIII, I. XX, 2. &c. maxime vero di-
viimm illud juſſum c. XXX, g. De ſingulorum vero vaticiniorum in unum
volumen collectione & digeſtione, anceps magis & incerta quæſtio vide-
tur. Judæorum magiſtri viris docis, quorum opera in colligendo or-
nandoque codice ſacro uſus eſt Hiskias, acceptam eam referunt, cum in
Cod. Bava Bathra fol. 15. col. 1. ita definiunt: τνταο e e E—
Hiskia, eiusque ſocii ſoripſerunt leſaiam. Ulterius progreſſus Spinoſa
Tralt. Teol. Polit, caup. X. G. 126. incertum quendam alium libri deſcri pto-
rem ſtatuit, qui hoc libro nec omnes Jeſaiæ prophetias, ſed illas tantum.
quas hinc illinc invenire potuerit, nec ſuo quoque ordine & loco, ad po-
fſteritatem transmiſerit. Sed ſine tabulis, aut rerum teſtimoniis, imo gra-
tis illa omnia. Etf enim apud Lucam, ü:ο 7νονXυπν Hαυν«. III,
4. dicatur, eoque alius & diverſus voluminis collector inſinuari videatur,
diſerte tamen alibi Luc. IV, 17. OGπιοο H'ααι1 ⅓ ρα0rοε, & Act. VIII,
28. absque ullo adjecto Propheta Ieſaias ſalutatur; nec tam a Jeſaia dicta,
quam literis conſignata Dei effata ad ipſum referuntur Matth. XIII, 14.
coll. cum Eſ. VI, 9. Matth. XV, 7. coll cum Eſ. XXIX, 13. Joh. XII, 39.
41. Rom. à, 20. 2r. Urtaceam, quod capitis VI. narratio & ſtrudura,
Jeſaiam, nec alium, libri ſcriptorem liquido innuat. Nec tanti ſunt ad-
verſæ ſententiæ argumenta, ut contrarium evincant. Urgetur 1) turba-
tus veticiniorum ordo, quem illibatum ſalvumque retinuiſſet Propheta,
idem ſi lbrum compoſuiſſet. Sane enim, quæ de Damaſco & Ephraimo
c. XVII, I. ſqq. legitur prophetia, absque omni dubio edita fuit in initiis
LQLarpz, Pars Ill. NQN Achaziz

98 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Jeſaia. Achazi regis, de cujus tamen obitu mentio paulo ante jam cap. XIV, 28.

erat injecta. Sed eadem, quæ collectori, qui ab adverſa ſententia ſuppo-
nitur, transpoſitionis hujus eſſe cauſa potuiſſet, revera quoque ipſi Pro-
Phetæ fuit in colligendis in unum volumen vaticiniis ſuis, videlicet, quod
prophetias ejusdem generis & argumenti, quales illæ, quæ ad gentes exte-
ras ſpectabant, inter ſe voluerit eonjungere, inſuper habita temporis ſerie,
quæ nunc quidem ad rem nil faciebat. Porro 2) de Propheta, tanquam de
diverſo & alio a ſe, libri ſeriptor c. XXXVIII. loquitur. Sed quis ignorat
morem ſcriptorum ſacrorum, qui ipſi de ſe in tertia perſona, tanquam de
aliis loquuntur, cum geſta ſua referunt, cujus exempla Joh. XXI, 10. &
paſſim alias proſtant. Denique 3) Spinoſa monet, quod temporibus Ma-
naſſis, ex Jjudæorum ſententia, Prophetam egerit noſter, cum tamen pro-
Phetiæ illius temporis non extent; id vero præter verum aſſumi, cum ſub
Hiskia diem obiiſſe rectius cenſeatur Propheta, S. præced. jam docuimus,
nec valida hinc procedit collectio, cum prophetare ſub Manaſſe Jefaias po-
tuerit, ita tamen, ut non præciſe iis quoque temporibus partem ſcripturæ
propheticæ abſolveret, aut oracula in literas referret. Sartum itaque te-
dumque maneat, Jeſaiam & vaticiniorum autorem eſſe, qui Spiritu S. fug-
gerente, his ea verbis protulerit; & ſcriptorem, qui ſingulas ſchedis ſingu-
lis inſcriptas, pro more publici juris fecerit, atque ad poſterorum quoque
memoriam literis conſignarit; & collectorem, qui hoc ordine, hac ſerie,
ea connexione & ſtructura, qua hodie conſpicitur, totum volumen com-

pegerit, & ſacro codici, divinis auſpiciis ac autoritate, in perpetuum eccle-

num alio- ſiæ canonem adjecerit. Idem vero, num alia ingenii monumenta reli-
rum quo qgerit, temporum injuria deperdita, ſive humana illa fuerint, ſive omnino
e ro- divina? porro in quæſtionem venit. Juſtum enim de rebus ab Uſia rege
tor? geſtis commentarium compoſuiſſe eum, ex 2. Chron. XXVI, 22. liquet,

ſed qui nunc non amplius ſupereſt, quod fatum ſimilia ſubierunt Prophe-

I. tarum aliorum ſcripta. Liber ille, Vitringa judice vrolegom. in Ieſ. P. 13.

b. in uſum reipublicæ conſeriptus, Publicæ mandatus éſt cuſtodiæ & curæ,
& appoſitus fuit vel inſertus ceteris commentariis & Annalibus regum Ju-
dæ & Iſraelis prolixioribus, quorum excerpta, in combendium redalta, ex-
tant in iisdem Regum & Chronicorum libris, quos Ezras & ſocii ejus in
opere divino judicarunt eccleſiæ in perbetuum uſiun ſufficene. Nec enim e
re ejus erat, magnis & prolixis libris onerari; & meretur bæc prudentia

laudim. Sed conferantur hæc cum illis, quæ P. I. hujus Introduction. de

librorum Regum & Chronicorum ſcriptoribus diximus, & iſtud cumpri-
mis teneatur, vel humanam tantum, non divinæ originis, hiſtoriam illam

iſſe,
Yyeyyo;
lio, tot
tem hic
22. laud.
ipſi eſa
uccind.
undepe
nomen,
Chron
Coras.
lbro ſel⸗
mone le
SNzs.
re id ſiin
Notandun
temporis
men, cun

Durticular

r i
fuerum
ſedaduß
Obliterqr
in eecle
Henun &
Patesor
VI. Cußi
Ajunt Or
litio r,
Uella iden
Wz,.
alirim
Cam Nii
13.
onpymm
enho,
obten

l29,
luppo.
hſipro-
quod
esexte⸗
slerie,

am de

ignorat
luamde
h10. &
bus la⸗
nen pro⸗
cum fub⸗
climns,
liiaspo⸗
Cripture
mguet-
15..
Psſingu-
guocee

hac ſerie,

nen cOI.
meccle
entta jeli⸗
e ommnino
Uln repe
1 Hih

Drophe.
lit.

4GAs
egun N.
dadte 5.
lii ju
er hin
Pruleitiu

ndion ſe

cunhrt

hriam Illann

fuiſſe, adeoque ab interitus periculo non immunem; vel
7†αvs σ fuerit, non tamen ſcripturæ canonicæ partem, aut ex divino conſi-
lio, totius omnium temporum eccleſiæ uſibus deſtinatam. Omnino au-

tem hic diſcedimus a Tremellio, qui in not. maorginal. ad z. Cbron, XXVI.

22. laudatum commentarium, tam de libro 2. Reg. XV, I. ſqq. quam de
ipſa Jeſaiæ prophetia exponit. Cui ærοο reclamat, cum ibi admodum
ſuccincte ejus geſta enarrentur, & uberiorem eorundem cognitionem ali-

unde petere autor ejus nos jubeat; hic vero, vel bis ſaltem, quoad nudum
nomen, non vero quoad res geſtas, ejus mentio fiat. Præterea quoque 2.

Chron. XXXII, 32. viſio quædam Jeſaiæ, continens ſermones & milſeri-
cordias Ezechiæ, Regis Jjudæ, commemoratur; quam tamen procul dubio
libro Jeſaiæ inſertam, a cap. X XXVI. usque ad c. XXXNXIX. incluſ. longo ſer-
mone legimus deſcriptam; recte ita cenſente Sixto Senen. Lib. II. Biblioth.
S. p. 76. Quod autem Spinoſa criminatur, omnes ejus prophetias non exta-

re, id ſi in contumeliam & imperfectionem dicatur ſcripturæ, atro carbone

notandum. Plures forte prophetias, quam quæ hodie proſtant, tanto
temporis intervallo, quo munere ſuo functus eſt, Jeſaias ediderit; eæ ta-
men, cum non ad eccleſiæ univerſalis inſtructionem ac normam, ſed ad
particularem uſum, vel ſingularium ſaltem perſonarum, vel eccleſiæ Ju-
daicæ illius duntaxat temporis, pertinerent, canoni ſcripturæ nunquam

fuerunt infertæ, cuſtodiæ ſacræ in capſa teſtamentaria nunquam traditæz,

ſed ad uſus privatos ſaltem adhibitæ, nec adeo, cum injuria temporum
obliterarentur, canone excidiſſe cenſendæ ſunt. Adhæc in primitiva ſta-
tim eccleſia ov6“*οαανα quæedam, Eſaiæ nomine inſignita, circumfere-
Bantur, & ab heæreticis in rem ſuam vertebantur, quorum tamen voον
Patres orthodoxi uno ore profeſſi, repudiarunt. Generatim quidem libro
VI. Conſtitut. Apoſtolicar. cap. 10. OSXi &‿οραοννι H'ιες rejiciuntur,
& juxta Origenem Epiſtol ad Julium African. g.2yr. illa de diſſecto Eſaia tra-
ditio, svvα ανοναει ροραραα in gquodam apocryphohabetur, quibus ge-
mella idem tradit hom. I. in Eſaiam, nec non in Matth. 1II, 57à & in c.
XXIII. 32. ſpecialiter autem ναποατιαπαεινH'o Aſcenſionem Jeſaiæ me-
mrat Epiphanius bæreſi .L. Archonticorum c. 2. & hareſi I EII. Hie-
racitarum c. 3. locum quendam ex iſto Anabatico allegat, ex quo Hiera-
cam, Filii & Spiritus S. deitatem, tum quoque teſtimonium illud Hebr.
VII, 3. citatum, eruere ac demonſtrare anniſum, perhibet Pariter & Hie-
ronymus in Eſaiæ c. LIV. g. tum quoque præfat. in Pentateuchum, ex

Aſcenſione Eſaiæ locum Pauli I. Cor. II, 9. petitum eſſe, fruſtra ab hæreti-
ci obtendi, eoque nomine Apocrypha ejusmodi temere eceleſiæ obtrudi,
3 ” N 44 gocet.

*

ſi divina & 90 De Jeſaia.

De Jelſaia.

Argumen-
Lum.

100 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

docet. Tum quoque alium librum apocryphum, ſub titulo: H'ooit
ρνιοοιααοο onis Jeſaiæ, ex Catalogo Bibliothecæ Regiæ Pariſienſis, cod.
17789. citat doctifſimus Cotelerius aunot. ad Conſtit. Apoſt. c. I. edit. Cle-

rici TILp 3a6. quem Sixtus Senenſ. loco ſupra memorato, & ex Sixto Poſ-

ſevinus Tom. I. Apparatus ſac. p. q76. Venetiis excuſum refert, hoc titulo:

Viſio admirabilis Iaiæ Propbhetaæ in raptu mentis, quæ divinæ Trinitatis

arcana, & lapſi generis humani redemtionem continet. Demum vero,
