riis denique & hoſtibus, cumprimis Anti-Chriſto. Velut enim Mes-

ſiæ matrem virginem, paſſiones & gloriam Jeſaias; gratioſum novum-
que fœdus Jeremias, natale ſolum Michæas, ſic tempora & momenta

accurate prædefinivit Daniel, ne vel errori priſcis fidelibus, in agno-
ſcenda Chriſti perſona, vel dubitationi nobis, de Jeſu Nazareno, ve-

ro illo, dudumque prædicto Meſſia, locus relinquatur; unde b. Lu-
therus, circa finem doctiſſime & copioſæ, in Danielem germanice
verſum, præfationis, Petrum Apoſtolum 1I. Ep. I, II. Prophetarum in
tempora Meſſiæ inquirentium induſtriam atque ſcrutinium celebran-
tem, haud inani conjectura Danielem præ ceteris deſignaſie cenſet, qui
tantaà perſpicuitate, tanta accuratione, quanta ante ipſum nemo, hanc
quæſtionem expedivit. Is tam inſigni Spiritu præditus ſuit, ut non ſo-

um viderit venturum regnum Chriſti, & manſurum pberpetuo, atgue alia

regna deſiruckturum, ſod etiam numeravit hebdomadas annorum, quibus
Chriſtus venturus eſſet. Nam in boc totus incumbit, ut Chriſti giorioſum
& aternum regnum magnifice efferat de prædicet, & præ illo omnis regna
mundi vana & caduca oſtendat, ut nervoſe, & ex vero ſeopum libri pro-
dit b. Petrus Palladius in Iſag. ad Libb. Prophet. & Apoſtol. h. l. Salu-
berrima kinc documenta in omne ccœleſtis doctrinz genus redundant,
quibus tunz ardua iſta, de S. Trinitate, de incarnatione, paſſione &
morte, tum etiam exaltatione & gloria Jeſu Chriſti, de regno ejus-
dem, tot inter rerum fatorumque viciſſitudines & converſiones ineon-
cuſſo, de provida Dei pro ſuis cura, de angelorum miniſteric, & offi-
ciis, de conſummatione ſeculi & judicio extremo, capita lueulenter
firmari, tum præcipuorum orbis imperiorum fata & ſueceſſiones, in
prophetiæ velut ſpeculo repræſentate dignoſci, & ex accurata prædi-
Gionis cum eventu harmonia, ſupremi Numinis in verbis operibus-
que veritas celebrari, zum hominum mentes ad fidem, pietatem, tem-
perantiam, fortitudinem, immotam divinæ veritatis profeſſionem, pre-
eum arderem, curam pro communi eccleſiæ ſalute, &c. accendi & ex-
timulari, tum denique piorum levari curæ, adverſus malorum, quæ
hodienum eceleſiæ incumbit, Iliadem, ac diras iſtas ultimorum tempo-
rum tempeſtates, obfirmari corda, ſtabilique & ſolido erigi ſolatio
queant. Cernere hie eſt commißſam ſapientiam bijus mundi cum ſapien-
ia Dei, potentiam ſummam hujus ſeculi cum infirmitate Dei, Daniele &
ſociis paucis confelſſionem veri Dei, quem poputus captivus ado Abat, Monar-
cbis maximis virtute Dei extorquente; religionem veram cum ſaperſtitione,
ut ſcite obſervat Heidegger. Enchir. Bibl. L. I. cap. 23. J. F. . 107.

/

*

—

n

Nranr-
gui
hane
7
n ſ⸗
As
ihs

ſAm

ola
pro⸗
Salu-
dant,
ne &
ejns.
neon-
1okh.
lenter
, in
trdi⸗
uibus⸗
tern⸗
nbre-
Se
que
empo⸗
ſoltio
ſtien-
ele 9
Monc-
Mune,

V.

QAd v. 20. capitis VI. & c. VII, II=28. Septuaginta enim annorum mo-

vaſtata) librarii cum ad recomponedum obus avcederent, quæ in Ebraico

fFatus exortus eſt. Orationi vero Asaria, hymno trium puerorum, Suſäannæ,

VET ER. TESTA M. 441
1ð . V. D De Da-
Idioma ſandum, ſcripturis V. T. dicatum, Deique ore, cντισa. niele.
7οονιστιω Ooracula edente conſecratum, ad hunc quoque librum con- Sermo au-
ſignandum Daniel adhibuit, ita tamen, ut a cap. II, 4. usque ad capitis theuticus.
VII. finem, pura utatur Chaldaicæ linguæ dialecto, atque adeo dimi-
dia fui parte Chaldaicum, dimidia Hebræum hoc varicinium in fon-
tibus legatur. Paria fere in libro Esdræ deprehendes, a c. IV, 8. usque

ra, in captivitate adſueti Chaldæorum linguæ Judæi, pari illam cum 2⸗
Hebrææ, promptitudine loquebantur & callebant, utraque fere ut ipſis
vernacula videri poſſet; unde conſultum divinæ viſum eſt ſapientiæ, ut
ſex Chaldaicis capitibus exponerentur ea, quæ regibus Chaldæerum eve-
niſſent, atque ad res, cum populo caprivo in Chaldæa geſtas, ſpectarent,
viſiones autem Prophetæ, & quæ proxime ad Eccleſiam attinebant, He-
braicis literis conſignarentur. Nervoſe Frider. Spanhemius fil. Hiſt. S
Eccl. Vet. Ieſt. T.l. Opp. f. 1oz1. uſus Daniel lingua Chaldaica, quia de rebus
Chaldzorum, ut teſtes eſſent veritatis, ac de rebus ſuis Con vincerentur. Sin-
galaris tamen hic eſſe, & a communi ſententia diſcedere voluit Huerius,.
qui Dem. Evang. Prop. IV. de Prophetia Daniel. F. 7. P. 772. librum totum
Chaldaice primum in Chaldæa fuiſſe exaratum conjectat: deinde He-
braice verſum a judæis reducibus, in gratiam & utilitatem ſuæ gentis, ic-.
que publica auctoritate: demum etiam Græce, ab Auctore priſcæ inter-
Pretationibus, ab Aquila, Theodotione, Symmacho;, aliis. Inde contigit,
inquit, ut male multatis & detruncatis exemplaribus (gabod labentibus annis
uſa veniſſe nimis ver um eſt, in ea præſertim gente, tot exiliis, ruinis incendiis

exemplari deerant, ex Chaldaico ſupplere cogerentur; unde ambiguus ille

ac Beli ac Draconis hiſtoriis, quod lelctu jucundæ, & ad vulgi captun, eſſent
accommodatæ, contigiſſe puto, ut valde celebrarentur inter Helleniſtas &
Alexandrinos præſertim, reliquosque Aeg)htios, quorum ingenium hijus⸗
modi deliciis & auditionibus miriſice capiebatur. Inde ergo prodeunte ma-
rxima Græcorum exemplarium copia primigenia ipfa archetyba, ut ſieri as-
ſJolet, neglecia jacuerunt, ac. ſenſim denique interciderunt; veiut acutecon-
Jicit Origenes, a Judæis ipſis dedita opera ſuppreſſa ſunt, eum majerum ſuo-
rum infamiam, ſeelerumque veſtigia alio ſeelere abolere Nuderent. Quo
quidem commento Huetius, eadem Opera & Hebraico Danielis textui
antiquitatem fuam ac authentiam derogat, & additamentis illis ſpuriis di-
Carpz, Pars III. Ih vinam,

24; INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOs
De Da. vinam, f Däs placet, originem aſſerit, & omnem denique libri autorita
niele. tem elevat ac fidem. Nullas autem prorſus tabulas, nullam veri ſpeciem,
. mulla proferre poteſt documenta, unde fabulæ vix ſatis ingenioſe excogi-
tatæ colorem inducat. Unde enim probaverit, totum opus Chaldaice,
& non Hebraice potius, ab homine Hebræo, lingua in Judæorum ſacris
recepta, conſignatum fuiſſe? Et, ſi ex Chaldæo authentico exemplari ſup-
Plendus erat mutilus & detruncatus codex Hebræus, cur non potius libra-
rii, quos fingit, & a quorum dexteritate totius codicis ſuſpendit fidem, to-
tum authenticum volumen, utut Chaldæo ſermone conſcriptum, canoni
Vet. Teſt. inſeruerunt, ne ambiguus ille, hinc ex verſione, hinc ex authen-
tico codice, enaſceretur fœtus? Iſta porro additamenta, cum non minus
Hebræis, quam Helleniſtis arridere potuerint, cur non *ι que Hebraice
verſa, lecta & aſſervata, ſed Græce? quin imo, cum majorum ſuorum in-
famiam, ſcelerumque veſtigia abolere ſtuderent Judæi, cur Patriarcharum
opprobria, Davidis & Salomonis, ceterorumque regum flagitia, totiusque
gentis crimina, intacta & illibata transmiſerunt ad poſteros? Tam male
profecto hæc Critice Huetio ceſſit, ut vix abjectius vel ſanctam hujus volu-
minis proſtituere fidem, vel ſummi ingenii ſui deterere famam potuiſſet;
nec mirari ſatis poſſum, qui factum ſit, ut magnæ induſtriæ, nec obtuſi
omnino acuminis vir, Joh. Henric. Heideggerus, titubante quidem pe-
de, in eandem fere incederet ſententiam, dum Exercit. Biblic. Diſſert. XI.
§S. 97. b. 357. förte etiam liber totus, inquit, primo Chaldaice ſoriptus eſt,
autore ipſo Daniele, & capita nonnulla potiora, in vaticiniis conſiſtentia,
Hebraice a Judæis in patriam reducibus, converſa ſunt: de quo tamen
nit temere affirmandum. Sed nec authenticus textus, ſive Hebraicus, ſive
Chaldæus, temere in diſcrimen adducendus erat ejusmodi conjecturis,
quas multo rectius exploſit ac ejecit Herm. Witſius Miſcellan. Sacror. Lib.
obſeuritas. I. cap. XIX. G. 77. . 256. Utut vero hiſtorico, ſatisque plano dicendi ge-
nere in utraque lingua Daniel utatur, nec pro more Prophetarum, tropo-
rum, ſchematum aut figurarum involucris implicet ſenſum, ſunt tamen
in eo non pauca, quæ perſpicacem & attentum requirunt interpretem,
quæque fua non cearent difficultate. Argumentum enim tale exequitur,
quod ex hiſtoria Perſarum, Medorum, Judæorum ac Romanorum, colla-
tisque ſummorum imperiorum annalibus lucem foœneratur. In prænun-
ciandis quippe præcipuorum Orbis regnorum vicibus & fatis verſatur;
tum quoque eccleſiæ & Anti-Chriſti delineat habitum, diverſis tempori-
bus diverſum: quorum oraculorum veritas, magnam ſui partem eventu
jam comprobata, non aliunde demonſtrari poteſt evidentius, quam ex
omnium

prei
rem/

Aug
Tun
Fra.
Uteri
gu
Pptor,
hamn
Jhe
ſim d
IWe
Prop
Uie N
frene
tum 4
Phaſin
Cultas
ta tot
Lap. 6
om D.
nonet⸗
tut

Nde

intche
cit
forme
inter
Dredi
Cemuu

rita.
em,
aice⸗
geri
up⸗
Hra-
nt⸗
Anoni
then.
minus
raice
m in-
aruN
gue
male
O⸗
iſet;
Obtal
pe
rt. AI.
tis ,
Lentie,
omen
1, e
ekunis,
I, ib.
i ge⸗

ropo.

tamen
retem,
gbitor,

,Col.
rEnu-

elitur .
evenill

Uu eX

mniui

SS

—
7

omnium temporum, quæ deſignavit noſter, memoria & monimentis. De Da-
Unde erudite Hieronymus præfat, in Daniel. T. V. Obpb. f. 2 60 E. Obſervat: niele.
Ad intelligendas extremas Partes Danielie, multiplex Græcorum hiſtoria ne-
ceſſaria . Sudorii videlicet Callinici, Diodori Hieronymi, Polybii, Poſ-
Raonii, Claudii, Theoni, & Andronici cognomento Alipii gu0s & Porphy-
rius eſſe ſecutam ſe dicit. Joſephi quoque, & eorum, quos bBonit Joſephus HS
Pracipuegue noßri Livii, & Pompeji Trogi atque Juſtini; gqui omnem ex-
tremæ viſionis narrant biſtoriam“ & poſt Alexandrum usgue ad Caſaren
Auguſtum, Syriæ & Aegybti, id eſt, Seleuci & Antiochi, & Ptolemæorum
bella deſeribunt. Hinc porro colligit, ſi quæ poſthæc ſeoularium litera-
rum teſtimonia ſit prolaturus, non noſtræ eſt voluntatis, ſed ut ita dicam,
gravihimæ neceſſttatis, ut probemus ea, gqucæ a ſankfis Prophetis ante ſecula
malta prædicta ſünt, tam Græcorum, quam Latinorum, & aliarum Lentium
Uiteris contineri. Præterea Turcarum & Muhammedis tangit imperium,
&& quanßtam orbi Chriſtiano illaturum iſtud ſit cladem, unde Arabs Scri-
ptor, Ahmed Ibn-Idris, multa ex eo citaſſe teſtimonia, pro aſlerenda Mu-
hammedis prophetia, perhibetur ab Hottingero Lib. ſ. Hiſtor. Orient c.
J3.P. 92. qi0 tamen opere ipſe, ex eodem Daniele longe accuratius pas
ſim demonſtrat, Muhammedem eſſe Anti-Chriſtum Orientalem: cum-
que in finem in Tbeſaur. Philol. Lib. II. cap. I. p. ob6. ad complementum
Prophetiæ Danielis demonſtrandum. Turcicæ quoque & Arabicæ hiſto-
riæ haud proletariam requirit cognitionem. Accedit præterea nova, ex
frequenti ssεoo οXονν, ex noſtri cum Hiſtoricis prophanis diſſonantia,
tum quoque ex vocum inuſitatarum „quarum ex collatis locis aliis. em-
pPrfhaſin & genuinum ſignificatum haurire non datur, uſurpatione difſi-
cultas haud exigua, non niſi ſingulari &,ρanhρανι. magna ſolertia & atten- MV
ta totius contextus collatione, ſuperanda. Quod autem Cornelius a
Lap. prolegom. in Dan. f. 1257. a. addit, quod Deus ſtudio voluerit ſcriptDta
ram Danielis eſſe obſeuram, cum c. 12, 4. dicat: tu autem Daniel claude ſoer-
mones, & ſigna librum: in eo ſolenne Pontificiis Scripturæ convicium fa-
cit, ut traditionibus & interpretationi eccleſiæ Romanæ feneſtram a periat.
Neque enim vel Deus ſtudio voluit Scripturam eſſe obſcuram, quam, ur 2
intelligeretur ab hominibus, conſignari curavit; vel citatum iſtud evin-
Cit teſtimonium, quo diſerte adſtruitur fore, ut ſalutaris multorum in⸗
formatio, ex obſignato hoc libro, ſuo tempore redundet, quantumvis
inter hæec ex imbecillitate ingenii humani eveniat, ut iſtæ futurorum
pPrædictiones, quantumcunque perſpicuæ & claræ, non niſi ex eventu
demum intelligantur optime & explicentur. IIla ſane capita doctrinæ,
H “ Hhz2z2z quæ

De Da.
hiele.

Autoritas

QLanonica,

Herta 5.

AD LIBROS BIBLICOS

244 INTRODUCT.

quæ ad fidei noſtræ confirmationem pertinent, v. g. de regno Chriſti
æternum duraturo c. II, 44. ſqq. de gloria & majeſtate, Filio Hominis
communicata C. VII, 13. I4. de Meſſiæ facrificio, redemtione ac morte
c. IX, 24. fqq. de fine ſeculi c. VII, 22. de eccleſiæ circa finem mundi
perſecutionibus c. XII, 10. de reſurrectione mortuorum & felicitate
beatorum cœlitum c. XII, 2. 3. adeo elare & perſpicue leguntur Propo-

ſita, ut Oedipo opus non ſt ad illa explicanda.

VI. 5
Auctoritatem bri Canonicam & divinam caute diſtinguendam
cenſemus a dignitate Danielis Prophetica, eamque cum paulo ante §. II.
ex inſtituto demonſiratam dederimus, ſup ereſt, ut illam quoque extra con-
troverſiam ac dubium ponamus. Locupletiſſimus autem ejus, & ommi
exceptione major, teſtis Chriſtus eſt, cum de excidio Urbis gentisque Ro-
mano, vaticinatum Danielem citans, non zρoροbrε modo encomio ma-
ctat, verum etiam legendum ejus volumen, ſummaque animi attentione
penſitandium commendat, 6AνααWιαοονιονον οατÜl Matth. XXIV, 15. 16.

Marec. XIII, 14. æque uti alias graviſſimum de reſurrectione mortuorum

articulum, Danielis cumprimis verbis, e cap. XII, 2. evincit, eaque ſua fa-
cit Joh. V, 28. 29. ut inter Chriſtianos nullus dubitancdli locus ſuperſit. Ju-
dæi tamen, quia fidem ac autoritatem Jeſu Nazareni defugiunt, quanquam
e cenſu canonicorum librorum noſtrum nullo modo excludant, ad ea re-
mittenda ſunt argumenta divinitatis, quæ ex ipfis libri viſceribus deprom-
pta, divinam ejus originem manifeſto ſpirant. Univerſum ſane vati leinio⸗
rum horum argumentum ita comparatum eſt, ut non ſagacitate aut indu-
ſtria humana comparari, non ab alterius hauriri initirutione, non ab in-
genio mortalium Proficitci ſed a ſolo Deo fuggerente & inſtillante, co-

Enoſci⸗ potuerit. Bene hactenus Chaldæorum ſapientes regi dixerunt, non
oſſo in Dnjus, guam mortaliunm Jacultate ſitum, ut bæc talia indicet, a ſolis 6

Diis cognoſei, quorum babitatio in carne non eſt, Dan. II, 10. II. quod &
ipſe confeſſus eſt Nebucadnezar v. 47. e vero, inquiens, Deus veſter It
Deus Devrum, & Deminus Regum, & revelans arcana, ocum potueris revela-

re arcanum hoc. Adeo profecto vel gentihium oculos mentesque divina

Danielis Po Perſtringe bat, ut locutilli concedere, victasque dare ma-
nus, vel inviti cogerentur. Poſtmodum vero, cum incredibili exaditu-

dine eventus comprobaret prædicta, manifeſta illa oraculorum veritas,
novO rurſus documento divinitatem oper is hujus adeo evicit, ut ſolem in

meridie potius, quam libri hujus originem, in dubium vocare poſſis. Ca-
nonem autem ac normam credendorum iſtum complecti, eoque conſilio

. àaàa Dee

De.

All,
ſigne
ud
dum
tes
Chri
ſioni
tor
ſon⸗
poſ
hi⸗
guibe
Pref
u N
With
Gint,
dican
. H.
ipfus
Cut,

ſei,

tantun
at noj
intoſi
.
lunua
S.
,
nielit
ſe
gi
tanden
Napyar
14 ſe⸗
Mſr.
uinm⸗
J 1cl

1Con-

OIIII

leho⸗
0 MI-
Nione
1. 1.
1orümn
Dale-
t. lu-
nquam
leare-
leinio⸗
tindu⸗

air.

te (o⸗
1t, non

gvo
4
lert⸗
rewlle.
e Givind
jare mi-⸗
Aitu⸗

ſolemin
ſe Ca.

onſlio

1 De

VETER. TESTAM. l 24 495

a Deo eccleſiæ traditam & conceſſium fuiſſe, ſatis inde apparet, quod cap. De Da-
XII, 4. Daniel in librum redigere, divinoque & authentico confirmare niele.
ſignaculo jubetur vatieinia ſnd) in omnes eccleſiæ ætates perennaturum,
unde labentibus feculis divina ac ſalutaris hauriretur fcientia, ad eum mo-
dum, quem Chrifkus & Abololt, dogmata cœleſtia ex hoc libro eruen-
tes & demon ſtrantes, exetipl 0 ſuo Præiverunt. QuO fine Patilina Anti⸗
Chriſti delineatio 2. Thed. II. totaque fere Apocal Iypfſis cum Danielis v
ſionibus conferatur; nec non, quæ de gloria beatorum cœlitum, Salwa⸗
tor optimus Matth. XII, 43. ejisque Apoſtolus I. Cor. XV, 40. ſag. con-
ſona exacte iis tradit, „Jcræ& Da anielis c. XII, 3. leguntaur. Quibus in aprico
bolri adverſariortim cavilla facili negotio eliduntur. Et de Porphyrio „ Porlby-.
quidem non attinet repetere, quæ ſupraiam dicta ſunt §. I. & diſeufla; rio:
quibus addi poſſunt, quæ Hieronymus, Ppreter citatum ibidem locum,
præfat. in Daniel verſt tonem ſauam, T. I. CObp. f. iz. A. & in Apolog. adver-
ſus Rchtnen. 1I. III. Olbp. f. 1og. A. e vecentioribes vero, poſt Huetium,
Witſium, alios, Petr. Allix habet reſtexions ſur les livres de l Ecriture
Sainte To. Il. P. I. cape 7. P. 241. Noſtra ætate Spinozahaud una de cauſa.“ Sinoza:
dicam ei ſcripſit. Ita vero adverſus Danielem Tract. Theol. Polit. cap. X.

Pp. 130. ſq. inſurgit: Iranſeoud Danielis librum, hie ſine dubio ex Cab. G.

1pſius Danielis ſeripta continet. Undenam autem priora ſeptem capita de-

Jcripta fuerint, neſcio. Poßſumus ſuſpicari, quandoquidem prater primum

Chaldaice ſeripta ſünt, ex Chbaldzorum Chronologiis. Quod ſi care conſta-
ret Uuculentiſſimum eſſet teſtimonium, unde evinceretur, r, Seripturam ratenus

rtantum eſſe ſacram, quatenus per ipſam intelligimusres in eadem Ss ni, ſisatas,

at non quatenus verba, ſive linguam & orationes, quibis res ſigniſicontur,
intelligimus ⸗ & praterea ibros gui res optimas docent & enarrant, qua-
cunque demum lingun, & a quacunque narione ſeripti fuerint, zqae ſacros
eſſe. Hoc tamen notare ſaltem poſſumus, bet capita Chaldaice ſrige⸗ s-
ſe, & nihilominus ægue ſacra eſſe, ac reliqua Bibliorum Huic natom Da-
nielis libro primus Hevræz ita annectitur, ut facile dignoſeatur, eundem
ſoriptorem eſſe, qui res Judaæorum a prima captivitate ſucceſſive narrare per-

git; atque buic non dubito annecti librum Eſter; - - Quare non dubi-

tandum eſt, quin hic liber ab eodem Hiſtorico, qui res Danielis & Hevræ
narravit, etiam ſeriptus fuerit; & inſuperetiam liber Nebemiæ, quia Hez-
r& ſecundus dicitiure Luatuor ig tur hos libros nempe Daniolis, Hezra,
E Roris &WSNebemiæg, ab uno codemque Hiſtorico ſeriptos eſſe affrmamus:
quisnam autem is fuerit nec ſeſicari uidem poßſſumus. &c. Demum p.
13 2. concludit- quare non dubito, quin hi libri dudam poſtquam Judas Mac-
Hh 3 chabalus

impignata

De Da-

niele.

2 46 INTROD UCT. AD LIEROS BILIGCOS

chabaus templi cultum reſtauravit, ſeripti fueriut, idzue quia tum tempo-
ris falſt Danielie, Hezræ & Eſteris libri edebantur a malevolis quibusdam,

ZYui ſine dubio ſoctæ Saducæorum erant: nam Pharizæi nunquamillos libros,

guoôd ſeium, receperunt. - - Vel forte ea de cauſa tum temporis deſeri-
Zti atque editi ſunt, ut populo oſtenderent, Danielis prophetias adimpletas
ſſe, atgue eéum hac ratione in religione confirmareut, zé de melioribus & Ju-
tura ſalute in tantis calamitatibus deſperaret. In his diſcutiendis, ut or-
dine procedamus, æ) bene habet, quod evidencia libri convictus, nil ha-
beat, quod in poſtremis quinque capitibus criminetur, eaque a Daniele
Profecta, divinæque eſle auctoritatis admittat; utut longe ſerius in lucem
e ſcriniis ſuis eruta, & in vulgus propalata, ſine ratione cenſeat: quo præ-
miſſo, omnis controverſia ſaltem ad priora ſeptem capita redit: β) iſta
igitur, ex Chronologicis Chaldæorum monimentis & annalibus, compi-
lata eſſe ſuſpicatur. Undenam autem Chaldaicorum annalium & Chro-
nologicorum monimenrorum copia ſuppeteret Judæis, demum poſt ju-
dæ Maccabæi ætatemw? num reduces ex captivitate, a victoribus dome-
ſtica ipſorum imperarunt documenta, ſecumque in patriam retulerunt?
ſique retulerunt, quinam horum librorum, per tantum temporis hiatum,
a reditu ad Judam Maccabæum usque, cuſtodes, qui vindices fuerunt?
ea cumpripis tempeſtate, qua rerum peregrinarum prorſus incuriofi, ſuis
quisque commodis, ſuis reſtaurandis laribus, ibus, rebus unice incum-

beret, adeo quidem, ut vel ſacra fua, demque Dei, & cultum publicum
neglectim haberent, Hagg. I, 2 ſqq? adeo profecto temere finguntur

omnia, ut frontem omnem poſuiſie homo videatur. Sed forte „) ideo

non à Daniele, ſed ex libris Chronologicis Chaldæorum deprompta ſunt
iſta capita, quia non Hebraico idiomate, ſed Chaldæo ſunt conſeripta?
Quid autem fiet de cap. I. toto, & tribus prioribus capitis Il commatibus,
quæ æque Hebraice ſunt coneepta: numne iſta, pariter ac ultima capita
Hebræa, a Danielis manu credit profecta? & ſi hæc, cur non reliqua, quæ
arctiſſimo cum præcedentibus nexu cohærent? maxime cum Chaldaici
fermonis cçallentiſſimus eſſet Daniel. Quid porro de Jeremiæ v. II. capi-
tis X. ſiet, qui Chaldæo idiomate conſcriptus medio in contextu Hebræo,

pari argumento non a jeremia conſignatus, ſed ex Chaldæorum moni-

mentis erit inſertus? ε) Attamen liber Danielis libro Hezræ & Eſteris co-
heæret per particulam Vaz, eandemque narrationis ſeriem, eundem cum

illis arguit ſcriptorem. Iſtud quidem sααXιπααν α υας. Nec enim

vel tempore, vel rerum geſtarum ſerie, vel ſermonis denique ſtructura,
Daniel iſtis cohæret. Nontempore; cum Danielis liber deſinat in anno
V J J tertio

„

tert
rern
jniti
cula
tur,
1. E
fuit.
volu
us
tius
Citat
Oan.
cn
pori
dam,
fuiſſe
ſo &
commn
bant
,&
iyſite
II IV.
hon
poter
comple
Mum e
inlucen
Inte ey
Rpopt
(ens c
libris
un ind
indetef
Pturam
Juacun
ſecri ſn
ſemnon

fo.
lom,
is,
er.
ltas
n.
niele
Ucenm
iſt
Ulnpi⸗
Cho-
Rlu⸗
lome.
erunt?
tum,
1, luis
GcuI-
Nlicum
guntüt
ideo
ta funt
pta!
Nribus,
tcahiti
liiy e
aldaici
I. cihi⸗
lebreo,
ori⸗
erisc0-
n Cun
eninn
uckurd,
anno
tertio

poris falſi ſub tantis nominibus obtri
dam, haud dubie Sadducæis. Ita Profecto egr

ſis & fictis, aut recens ſaltem ex Chaldæorum Chronol

II. IV. V. & IX. digitum intendens, tunc temporis

poterat, Danielis Prophetias adimpletas efle, multo licet tem

ſacri ſint ac Danielis liber, ex Chronol

initium, reditum ex Babylone exponat: non ſermonis nexu; cum Parti-
cula Van, ex indole linguæ ſanclæ, orationem vel librum ſæpius auſpice-
tur, citra ullum copulandi officium, velut Joſ. I, I. Jud. I, I. I Sam. I,

I. Ezech. I, I. Ruth. I, I. videre licet, & jam alia5 a nobis ſupra obſervatum

fuit. Quod autem in ordine codicis Hebræi tertio Danielis liber Esdræ
volumen proxime antecedit, id ex arbitrio e
jus fasque, cum in Prophetarum numerumm ac ordinem redigendum po-
tius Danielis vaticinium ſit, ut ſupra copioſe docuimus, G Chriſtus ipſe,
citato ſæpius, elogio ſuo conſirmat. ⁶E) Nihilominus tamen veri per-
quam ſimile eſt, quod poſt reſtauratum a Juda Maccabæo templi cultum
conſeripti ſint Danielis, Esdræ, Nehemiæ & Eſtheris libri, quia tum tem-
. idebantur libri, a malevolis quibus-
regium illi malo paratum
fuiſſet remedium, ut fraus fraude, libri falſi Danielis, Esdræ &c
ogiis, compilatis
commentariis retunderentur, quorum tamen autor ab eo, cujus præfere-
bant nomen, longe eſlet diverſiſſimus. Sed de iſtis Parte l. jam, ſuis l10-
cis, egimus abunde. De Daniele hoc addo, dudum ante Maccabæum,
jam ab Ezechiele, & ſapientiæ, & ardentiflimæ interceſſionis perhibitum
ipfſi teſtimonium fuiſie, quod utrumque ad Danielis librum, ejusque cap.
jam illum exaratum,
O●Ü Denique conſtare pPopule

Pore ante
complementum illarum eſſent conſignate. Nec enim veritas piædiclio-

num ex eventu pateſcit, cum poſt eventum illæ demum primo eduntur
in lucem; ſic enim vatem agere, cuivis in proclivi eſſet: ſed cum longe
ante eventum prolatæ, temporum denique lapſu comprobantur. Hine,
ut populus in religione confirmaretur, nec animum deſ Ponderet, non re-
cens compilatis, & ſub venerando antiquitatis nomine obtrufis eccleſfiæ
libris, verum authenticis opus erat monimentis, de quorum ætate ac fide
jam inde ab antiquo conſtaret, rerumque prædictarum eventus novum ſub-
inde teſtimonium perhiberet. 7) Reſtat elumbis admodum illa in Scri-
Pturam calumnia, quod omnes libri, qui res optimas docent & harrant,
quacunque demum lingua, & a quacunque n

& hominum manibus tritum ſupponit.

atione ſcripti fuerint, E*ue
ogicis Chaldæorum monimentis,

ſfſermone Chaldaico conſareinatus, Uti enim falſum eſt, quod empæcta
“ temere

.

tertio Cyri, Esdræ, a primo ejusdem anno initium ducat: non hiſtoriæ, De Da-
rerumque geſtarum ferie: cum Danielis finis mundi noviſſima, Esdræ niele.

ſt Magiſtrorum, & præter

que fal-

De Da-
niele.

denegata

acddita-
mentis.

238 INTRODUCT AD LIBROS BIBLICOS

temere ſupponit, ex Chaldæorum ſchedis hune compilatum codicem fuis-

ſe; ſic non lingua Hebræa, verum Oeozvεbs , librum aliquem reddit
divinum. Poſtquam ergo divinæ vifum ſit ſapientiæ, hujus æque ac
Esdræ libri partem, Chaldaico idiomate inſpirare, eo nimirum tempo-

re, quo eceleſia vel in Chaldæa latebat oppreſſa, vel ex captivitatis mi-

ſeris emerſa quidem, idiomati tamen iſti perquam erat adſueta; nihil

vel librorum horum autoritati eapropter decedit, vel aliis, humano ſal-

tem ingenio ac ſtudio exaratis, accedit; cum omnis lingua celebrandis
Dei myſteriis ſit apta, eoque conſilio, ſub auſpicium N. T. AGor. II. omnes
linguæ divinis oraculis, & cœleſtis ſapientiæ præconio dedicatæ ſint.
Longe autem diſpar eſt ratio additamentorum iſtorum, orationis
Azariæ, hymni trium puerorum, hiſtoriæ Suſannæ, hiſtoriæ Belis & Dra-
conis, quæ ſupra §. III. a Danielis manu profecta, Prophetamque agno-
ſceere autorem negavimus, nunc quoque de prætenſa Canonicæ autorita-
tis dignitate dejiciendos cenſemus. Omnem iſtam contra Pontificios

cauſam pridem perorarunt, ex Reformatis, Polanus in Comment. in Dan.

p. 7. ſq. & Spanhemius P. P. I. Guragm. B. 135. ſ44. ex noſtris b. Ger-
hardus Exegeſ. Loci J. J. 224. 44. & Conſeſſ. Cathol. To II. p. 42. ſ4.
b. Geierus Comm. in h. I. b. 10. d. & magna cum cura b. Kortholtus
de Canone cap. IX. p. 103. ubi in profligandis Bellarmini & Gretferi argu-

mentis palmam tulit, & quem his fabulis prætendunt, antiquitatis con-

ſenfum atque ſuffragium expendit & diſcuſſit; nobis nunc ut eo brevio-
. — . . . . 7 — —
tibus eſſe liceat. &α) Judæis omuino credita α N α † 9es eorum-
R . 5 D . 1 4 PE I 14 .
ue 1cασ ιεαο⅝ Oαιααος οα rαας ταονσ „ννς Cfuifle, idoneus eſt teſtis Pau-
lus Rom. III, 2. & c. IX, 4. adeo ut qui a Judaica ad Chriſtianam eccle-
ſiam transmiſſi libri non funt, ii luculento teftimonio, extra Canonem ha-
biti ab antiquo fuifle, inde cognoſcantur. Fragmenta autem iſta Judai-
cam repudiaſſe ſemper eccleſiam Hieronymus liquido perhibet, cum
in Apolog. adv. Ruffin. I. III. Oeb. f-tog A. Luod autenm reſero, inquit,
quid adverſum Suſanna hiſteriam, & bymnum trium puero: um, & Belis

dracanis fabulas, gquæ in volumine Hebraico non habentur, Hebrai ſole§ant

dicere, qui me criminatur Nultum, ſe ſycophantam probat. Idemque Ju-
daicæ eccçleſiæ judicium ſecutus, pariter ea rejicit in prafat. verſionis
Dan. T. IV. Obp. f. 1I. D. Daniel, inquiens, abud Hebraæos nec Suſanna hba-
bet hbiſtoriam, nec hymnum trium puerorum, nec Belis draconis fabulas,
quas nos, qutia in toto orbe diſperſa ſunt, veru ant epoſito easque jugulaute,
ſub;jecimus, ne videremur abua imperitos magnam bpartein voluiniais detrun-

⸗
ex
eyl.

uum,
pugi
quar
Tit h
cum
Iu 1 4
con
Nußen
lem.
Dame
Eus e
verun
lkem fi
W,
e V
MAIy,
ubG
be, qi
10, ſee
1at, ſecl
1io ma
Gores,
bulas

1

ciis no
funcki
s, n
VINNN 3
Danß,
1Ckns,
conſpe

C

1kuis⸗
kedit
lue ae
empo-
mi-
miluil
nd ſal⸗
brundis
Ommnes
nt,

ratiotis
X Dra-
e agno⸗
utoritr-
tifcios
in Don.
b, ber-
4 ſl
Itholtus
eriaigu⸗
Itis con
brevio.
ecce⸗
Oaem hi-
1 ‚udai.

0, iucult,
„6 Pelis
J

1 fallo
juuuite .
lrut-

bpulas copioſe leguntur

ei ſoleant

WVETER. TESTAM 249
caſſea. Urget quidem Sancius prolegom., in Daniel. VI. G. 2z. p. 1g. non De Da
ex Græco Græce transtuliſſe Septuaginta Interpp. & Theodotionem, ſed niele.
ex Hebraico Chaldæove idiomate; & ex libro Juchaſin p. 136, teſtimoni-
um, pro hiſtoriæ Suſannæ fide, producit Joſ. de Voiſin ob ſervat, in proagm.
Pugionis ſidei p. 10g½ unde conſtet, Hebræos illam non latuiſſe. Verum
quamvis Hebræis innotuerit, forte etiam Hebraice lecta aliquando fue-
rit hiſtoria Suſannæ, fruſtra tamen inde colligas, in Canone illam fuiſſe,
cum R. Dav. Gans in Zemach. David Part. II. p. 10. diſerte Perhibeat:
Suſannæ hiſtoria recepta apud Chriſtianos, non abud nos. Sed & verſiones
Græcæ non ad fragmenta illa, quæ Græco ſermone haud dubie Pprimum

concepta fuerunt, ſed ad Canonicum Hebræo-Chaldaicum Danielis vo-

Iumen pertinent, de quo uno Hieronymo ſermo eſt, cum citi loc. adverſ.
Ruſſin. ait: In promptu Junt quatuor eitiones, Aquilæ, Tymmachi, Se-
btuaginta, & Theodotionis. Eccleſiæ juxta Theodotionem legunt Danie-
lem. Accedit præterea 12) evidens, nec una contradicho, quæ genuinunt

Danielis librum cum his laciniis committit. Verus ille Daniel conje-

us eſt in lacum leonum, propterea, quod apertis acœnaculi ſui feneſtris
verum Deum Ifraelis invocaverat c. VI, II. ſed ficlitius ille Propter Be-

lem ſublatum, & occiſum draconem in lacum leonum detruſus legitur c.

XIV, 30. Verus Daniel una ſolum nocdte in lacu leonum commoratus eſt
c. VI, 19. fictitius ille per integros ſex dies detentus ibidem, traditur c.
XIV, 30. Verus ſub rege Dario ſupplieium iſtud ſubiit c. VI, 1. fictitius
ſub Cyro cap. XIII, 65. ſed & ſictitius ille, cρ ααιοö* ve&ονq ſub Aſtya-
ge, quem Cyrus in regno excepit, vocatur Cc. XIII, 65. at verus Daniel Cy-
roO, ſceptra & regnum capeſſente, non nuper demum ex ephebis exceſſe-

rat, ſed totos ſeptuaginta annosjam in captivitate exegerat, & octogena-

rio major erat. In quibus conciliandis fruſtra deiudant Pontificii do-
cores. Cetera mitto, quæ apud allegatos ſupra autores, contra has fa-
Temporum ratio implicata adeo non eſt, quam ſatis liquidis indi- Chronolo-
ciis notavit in vaticinio Daniel; modo ab ipfius, ſive abducti, ſive de gia.
functi, definienda ætate, in quam utramque ſapra &. II. jam inquiſivi-
mus, manum abſtrahamus. Abductio Prophetæ in ipſa congruit capti-
vitatis auſpicia, quæ ſub initium quarti Jojlakimi anni collocanda ſunt
Dan. I, I. 2. Exacto hinc triennio, quo inſtitutione aulica probe ſub-
actus, & ad voluntatem Monarchæ formatus Daniel cum ſociis fuerat, in
conſpectum regis pro ducitur, & miniſteriis aulicis adhibetur c, I, 18. ſqq.
LCarpz. Pars Il. IliI Haud

.

2/6 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Da- Haud ita multo poſt, anno ſecundo Monarchiæ Babylonicæ, a Nebucad-
niele. nezare poſt mortem patris Nabopolaſſari inceptæ, Daniel regi ſomnium
interpretatur, ampliſſimis eo nomine muneribus auctus c. II, I. ſqq.
Poſthæc celebre adeptus nomen Daniel, ab ipſo Numine Ezech. XIV,
ob pietatem & juſtitiam commendatur, & cum Noa ac Jobo comparatur.
Sequitur jam ſtatua Nebucadnezaris aurea, quæ quando erecta fuerit, in-
certum eſt, veriſimile tamen, poſt captam Hieroſolymam id demum eve-
niſſe. Socii ergo Danielis cultum idolo deferre renuentes, in fornacem
ignis ardentis conjiciuntur; ſed inter medias flammas ſervati divinitus
illæſi, in admirationem rapiunt regem c. III. Demum Nebucadnezar;,
finitis expeditionibus bellicis, domum reverſus, dum, quietus & florens
ageret domi ſuæ, ſomnium illud de arbore mirabili excindenda habuit, cu-

tam, exactis XNII. menſibus eventus comprobavit, ut mente alienatus, & a
fuis depulſus, per ſeptennium ferinam cum beſtiis ageret vitam c. W.
Poſt integrum ſeptennium Nebucadnezar, agnita Dei potentia, ſanitati &
regno reſtitutus, ſed paulo poſt diem ſuum claudens, filium ſucceſſorem
relinquit Evilmerodachum, qui jechoniam ſive Jehojachimum regem Ju-
deæ, trigeſimo ſeptimo a deportatione anno e carcere & ſqualore eruit, &
in amicorum ſuorum principumque numerum ſenſumque refert Jer. LII,
31. 2 Reg. NXV, 27. ſqq. Ipſe vero Evilmerodachus, Propter iniquitates
& libidines a marito ſororis ſuæ Nerigloſſoro, per inſidias oppreſſus &
interemptus eſt, cum paulo plus, quam duobus regnaſſet annis; Neri-
gloſſoro autem, poſt quatuor imperii annos, filius ejus Nebucadnezaris
ex filia nepos, Laboroſcarchodus ad 9 menſes ſuccedit; quem ab amicis
interemptum, Nebucadnezaris ex filio Evilmerodacho nepos excepit, Be-

tio ejusdem imperii anno, viſio de ariete & hirco Danieli facta, cladis
imperio perſico ab Alexandro, & populo Dei ab Antiocho inferendæ
prænuncia, memoratur c. VIII. Demum vero, quatuordecim ab hinc an-
nis, Belſazer ebrius profanat vaſa templi, & in pariete deſcriptum contra
ſe videt judicium Domini, cujus verba ſolus explicare Daniel poterat;
eademque nocte Belſazare interfecto, & Babylone capta, imperium ad Me-

xares Aſtyagis filius Chaldæorum imperium, a victore Cyro Perſa fibi
traditum accepit c. V, 31. IX, I. primo ſtatim imperii anno ab angelo
. con-

jus interpretationem, a Chaldæis fruſtra quæſitam, a Daniele autem reddi-

roſo Nabonidus, Danieli Belſazer dictus, cujus anno primo Danieli ſo-
munium, de quatuor beſtiis, totidem regna ſignificantibus, & Deo impe-
rium omne Filio hominis tradente, oblatum legitur c. VII. Porro, ter-

dos & Perſas transfertur, cap. V. Hinc Darius Medus Aflueri, ſive Cya-

gr⸗
Un
ſun
de
(tt

40

339

cad
nwm

ſH

UIV,
tur.
ill⸗
e⸗
cenn
nniu
lezar
Dens
hcu⸗
ecd⸗
5 a
,W.
tatidk
Oten
-
ir, &
.ll.
itates
ſus &
Neri⸗
eraris
micis
. Be⸗
N ſo⸗
impe⸗
,tel⸗
cadis

tendr.

nc an-

rerat;
ſbi

1
0
agel
col⸗

confirmatus c. XI, I. Hic ſuper ſatrapas ſuos, tres conſtituen

& in his ſummo loco ponens Danielem, tantam ei
flavit invidiam, ut per calumniam ac fraud
foveam leonum conjiceretur, e qua tamen,
columis emerfſit c. VI. Sub finem primi anni,
everſa ſcilicet Babylonica Monarchia deduci,

mus ſervitutis Babylonicæ, quo Daniel, divina excitatus promiſſione Jer.

XXIX, 10. Peccatorum veniam, & Promiſſam captivitatis ſol

dentiſſimis a Deo precibus flagitat, lætiſlim
lum fert reſponſum cap. IX. Anno d
in Media, & Cambyſe patre in Perſi

de Danieli trium ſeptimanarum ludtus obortus,
