CCiChIN.

,(Iuo Oribe
n dc,

QCaror XII.
DE PROPHETIA MICHAE.

Sdes ac ordo libri MICHA nomen: genas &C ortus“ difßtinktio a Micha ſtlio Samma-
Jemlæ I. Reg. XXII. mors & ſepultura reperta X cι αασα G. J. Lihri rium Ca-
YJriptor, ejasgue ſeglus. Auditores §. II. Argumentum: ſcopus: uti- Pitis.

litas G. III. Autoritas libri Canonica aßerta 8. IV. Cbronologia G. V.

Partitio G. M. Tabala Synoptica G. WI. Commentarii Luütherans-

rum, Pontificiorum, Reformatorum G. VIII.
Uod jam ſupra obſervavimus,

mus eam, ceu uſu tritam, annotaverit, cum prologum hujus
vaticinii ad Paulam & Euſtochium, Tom. VUI. Ovb. f. 5â9. E. ad hunc modum
auſpicatur: Micheas, in guem nunc commentarios dictare cupio in ordine
duodetim Fropbhetär. ſecund. LYX. Interpb. tertius eſt“ ſecund. Hebrai-
cam veritatem, ſextas, & ſoequitur Jonam prophetam, gui ſuccedit Abdiæ.-

atque ita ſit, ut tertius ſit Amos, & Joel ſecundus, boſt Oſee, gui apud

umnes Püimus eſt. Eundemque cum Græcis Codd. ordinem reperies
in Eſdræ Apocrypho, 4. Eidr, l, 39. Ludit autem potius, quam ſerie
rem agit Hieronymus, cum in ordine ac loco libri myſterium vena-
tus, addit: engo quaſi in corde volaminis Poſieus, debet profunda conti-
neryé ayſteria. Inſcribitur autem liber ab autoris ſecundarii nomine

Sunt, qui contractum putant ex
—n vel W de maxime oh ſcriptionem Jer. XXVI, 18. ubi

noſter n een dicitur, & quod, qui 2. Chron. NVIII. 14.
vocatur, idem 2. Reg XXII, 8. 12. 7 audit; idque com-
politum ex e vel ex 21 , in eundem exponunt ſen-
ſum, ac nomen 82 Michael, quis ſicut Jebova, quis ſicut Domi-

nus? quæ nominis notatio Mich VII, 18. ita redditur: 12 2N
duis Deus, ſicut ITu: Ita Abarbenel præfat. in Ezech. Fol. 123. col. g.
—2 exponit. Hinc Coccejus ad Mich. I, 7, §. 2. nomen guaſi
Prophbeticum, & Syumbolum Prophetæ eile arbitratur. Alii rurſus ex

Cers., Pars IlD1.. 22 &

VVETER. FESTAM. 361

non eandem in Græcis & Hebrai- Sedes ac
cis codicibus ſedem tener Micha Propheta, eaque collationis ordo libri.
differentia tantam fert ætatem, ut ſuo jam tempore Hierony-

De Micha,

W

D apud LXX. & Hieronymum Mqylag, vel Mewloαo Latinis MHC HE
Micha, vel Michea; cujus apud Hebræos & diſpar origo, & nota- o
tionis expoſitio traditur diverſa.

362 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Micha. & fſuſſiæo ] conſtitutum ajunt, quod ſi pronominalter accipias, ſenſum
relddet: quis ſicut Iu? quis Tibi par? ſin adverbialirer: quis ita? quis
talis? quod oh excellentiam dictum putant. Demum vero alii a verbo
derivant, bumiliatus, depreſſas, tenuis ſuit, ob fortunæ tenuitatem quæ
plerumque pietatis comes, vel ob humilitatem, ut Hieronymus cir. loc.
declarat : Michea interpretatur bhumilitas. = Piulohbre igitur hbumilitas,
quæ inter virtutes velpræcipua eſt, ſpe hæreditatistominica naſcitur. Humi-
litas autem non illa, quæ venit de conſtientia peccatorum, ſed quæ inter virtu-
tes ponitur, juxta quam dicizurs bumiliam'ni ſab potenti manu Dei, ut vos
exaltet in tempore viſitationis. Et, qui ſe humiliat, exaltabitur. Et, ante
contritionem elevatur cor viri, & ante gloriam humiliatur. Unde & Domi-
nus, diſcite, inquit, a me, quia mitis ſum, & bumilis eorde. Quomodo
ergo apud nos votiva, & quaſi ob virtutis auſcicium ponuntur vocabula, v. g.
Vidoris, caſti, pii, probi, & apud Græcos αιHιυ vocatur, & evgs, *
appellativa nomina vertuntur in propria; ſic apud Hebraos, & Micheas &
Zacharias, ceteraque hbis ſimilia, ex virtutum vocabulo, Iiberis a parentibus
imponuntur. Eandemque derivationem Schindlerus probat in Lexico,
FTarnovius in Comment. h.lI. Hillerus in Onomaſtico Sacro, aliique bene mul-
ti: quorum tamen poſtremus contritionem Domini exponit, vel tenuem fa-
cit, aut de pauperavit eum Dominus, via I. p. I2. via XII. P. z6b. via AIII ,.

492 & via MIV. b. 5at. ubi ultimo loco ita habet. Hi e. T'Ne

attenuatio vel depauperatio ejus, qui futurus eſt, PDät. Attennuationis vo-
cabulum accibiendum in adliva ſignificatione. I. Reg. XXII. G. 9. 2. Paral.
XVIII, 7. G. 2)3. vel et NNn attenuationi, vel depanperationi erit.
Synonymon 2 Mica, Attenuatio, depauperatio; ſilium Jimle 2z.
Ebron. XVIII, 4. Non igitur vertendum: quis eſft, ut Dominus? quo-

niam iſtorum verborum ſenſas diſerepat a ſententia Synonymi. Aliter

comparatum eſt cum dictione 7d&'D Michaeh, quo nomine qui adpellantur,
non babent Michæ vel Mahachæ Syonqmon. Itaque exponi omnino debet:
gquis eſt ſicut Deus? Quæ ideo adſcripfi, quod priori in his ſententia confu-

tatur. Sed parum iſta, de nominis notatione, ad rem ipſam faciunt. Eo-

dem nomine veniunt 1) filius jemlæ, de quo mox dictum: 2) Ephratæus

ile Jud. XVII, F. qui idem dictus Micajehu, v. 1. 4. 3) b'ater Habdon,
vel Hachor, 2. Chron. XXXIV, 20. qui & Micaja, 2. Reg. XXII, 12. atque
tandem noſter. Quid vero Dorotheus Tyricus ſibi velit, cum de vitis

genne & Probpbet cap. 3. vocab. Milιοπιας Per sατανρ eXpoäit, latere me fateor.

ortus. Porro r Moraſtbites dum audit noſter, tres de hac voce ſenten-
tias repetio. Quarum, quæ minime omnium meretur aſſenſum, ea eſt,

Ie potron
Morsſthi.

Glammatier
Hius in Anh
e gelte, qu
tior eorum
celto haben
I,Chron,ll
de loc. Mar.
lapige luth
Mordhi a
Huid grandie
interpretes.

Montanus, 9

ſecuti parapl
tius Demon’
Relandus Lil
ere omnes,
lonmam e-
pote Ocihnc⸗
nam in his or
leſam & Mo⸗
Aphio paule.
Giinguit, &
10, Moreſche
Co.bEpipbani
Maorge;
Juocumlüdo

le reent 5

Rce, 9. H
Vverſam faiſſe
Dl

megilen
Epiphunide
Unt ſane
ommmorandh
lungere tur⸗;

15

Pias fepſamn
, 1u! guft
dalii 4 verbo
uimem que

muscit. At.

Ir unilitas,
ſeiur. Mui.
1 Mer vrtl.
Dei, ut
ur. Ltzante
nde & omi.
de, Qando
orabula, d.
e0,, G
GKlicheot
ea forentihis
bat in Lexjt,
gebenemul-
Neiremen fr.
G. is IIl /.
Anuatiulij V0.
5. g.2. burbl
eretinni git.
lum Jule 2.
Mmuitus: gl.
ymi. AWter
i aapelantuf,
omunind ebet:

ntentia conid .

mnbeciunt. 0.

2 Ephratels

ier Hxnon
XIl, 12. ugbe
it, cumm de iii
ere me htet.
e voce lenen.

am. es ell⸗
Hlum, e⸗
ſann en

1

VETER. TEST AM.. 363

quæ patronymicum vocsbulum hoc cenſens, Micham patre ſatum tradit De Micha.

Moraſthi. Recenſet eam Cyrillus Alexandr. in Czmment. b. I. 78 7-
Cir8 vXατ Mαα cui tamen ipſe calculum ſuum non addit, nec
Grammaticæ patiuntur leges; ut mirari ſubeat, qua de canſa Toh. Mar-
PA 7es; el.
kius in analyſi bxeget. Michæ cab. I1. Pag. g. ſcriba t: nihilominns atigue
de genté, quam de patre vatis, in nomine Moraſthitz eogitare liceret. Po-

tior eorum opinio eſt, qui gentile nomen Moraſchti, patriam notare, pro

certo habent. Gemina autem cum detur urbs Judææ, Mareſs Joſ. XV, 44.
I. Chron. II, 44. IV, 2 I. 2 Chron. XI, 8. XIV, 9. 10. Iocus, juxta Euſebium
de loc. Hebr. in tribu Judæ, cujas nuhe tantummodo ſunt ruinæ, in ſe cundo

lahide Eleutheropoleos; & Moreſcheth, quam Hieronymus cit. ſupra loco
Moraſthi appellat, qui usque hodie, juxta eleutheropolim urbem Palæſtinæ,
baud grandis eſt viculus pro alterutra decertantes, in partes ſcinduntur

interpretes. Mareſam patriam Michæ faciunt Müaſterus, Vatablus, Arias

Montanus, Andr. Maſius Comment. in Joſ. Xl, 1a aliique Chalde-um
ſecuti paraphraſten; contra quos, pro Moreſcheth calculum ferunt Hue-

tius Demonſtr. Evang. Prep. W. §. 1. de Prophetia Michaæ pag. on. ſeg.

Relandus Lib. III. Palæſtinæ pag 90z. e noſtris Tarnovius, & recentiores

fere omnes, Euſebii & Hieronymi autoritate nixi, quorum in locorum
ſancdorum explorando ſitu, rationem potiſſimum habendam credunt, ur-
Pote oculatorum teſtium, qui ad præclaramsScripturæ S. peritiam, diutur-

nam in his oris moram traxerunt. Fruſtra autem omnino ſunt, qui Ma-

reſam & Moreſcheth easdem eſſe urbes tradunt, quas Hieronymus in Epi-
taphio Paulæ cap. 6. Tom I. Obp. Fol. §&y. A. & in lib. de locis Hebraicis diſerte

diſtinguit, & alterius, Mareſæ, ſaltem rudera ſuo tempore viſa, alteram ve-

ro, Moreſcheth, integram adhuc extitiſſe, teſtatur. Fruſtra porro Pſeu-
do-Epiphanius eſt, qui Micham Ephraimitam perhibet: Sr G 2„⁵αοναραυο8ρ
ev Mœoο N 6 νσσ⁰ Eoalz, natus erat in Morathi, de tribu Epbraim,
quocum Iſidorus & Dorotheus temere conſentiunt, quia ipſe ad tribum ju-
da ſe refert, & cives Hieroſolymitanos populum ſuum diſerte appellatMi-
Cha c. I, 9. Hinc liquido patere exiſtimo, vatem noſtrum alium atque di-
verſum fuiſie a Micha filio Jemlæ, cujus hiſtoria I. Reg. XXII. texitur.

in Synohß’fi, Euſebius in Chronico, & Chronicon Alexandrinum, Pſeudo-
Epiphanius quoque & Dorothens, & qui hos duces ſequuntur. Diſfle-
runt ſane nomine & cognomine, de quo utroque, pauto ante didum;

cCcopmmorandi loco, quod hicin Judeæ, filius Jemlæ in Iſraelis regno officio

fungeretur; tempore, quod noſter in diebus Jothan, Achas, & Ezechiæ,

.

a Micha,
S . — rßilig Jem-
Plane quidem utrumque confundunt, & pro eodem habent Athanaſius le 1. Reg.

Pultura.

2 mors &/

De Micha.

ſe-

36 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICO0GG

Regum Judæ, alter ille Achabi & Joſaphati ætate vaticinatus ſit, noſtrum-
que integro ſesquiſeculo anteverterit. Reliqua, quæ deipfo tradiditan-

tiquitas, legas anud Epiphanium de vitis Prophet. cap. XII. Tom. I. Olbb.

pag. 244. in hanc ſententiam: ο„αν ονασεα r A ααεεα, Gæ-
G„α I, Onτσ TeoAα r &νε ττπ αναι——- õ
Vev ν1νꝶ Trατι Aασ πινι αντιω αταπ rατεοινραυ, v &Wα⁰
76. *sSra7αn Mνααυϑea ðèð onαταατ cHeeh⸗
J rS Mποαε ε Eα. 20 0α ααα νττπεονπα
7 οοαοd Üρνς. Hie aaverſus Achab Regem Juda multa geſſit, at po-
Ieremo ab Zoram ejus filio, Præcibitio necatus eſt: quod ipfum ob ſuam ma-
Jorumque ſuorunz impietatem ac ſcelero redargueret. Poſt obitum vero Mo-
rathi in patria ſua feorſim, prope monimentum Knacim., notiſſimo ad hodier-
num usque diem ſepulahro, eonditus eſt. Quibus per omnia conſonat Do⸗
roôtheus: tam inepte uterque ac mendoſe, ut ineptias has non ſeutica, ſed
fagello animadvertendas cenſeat Huetius. Nam neque rex Juda Achab
fuit, aut joram ipfſius filius, ſed Iſrael, nec jorami ævo vixit Michæas Mo-
raſthites, ſed poſt ejus ætatem longe ultra ſeculam. Neque quæ de præ-

cipitio Prophetæ feruntur, ullo veritatis veſtigio ſe commendant; quin ex

adverſo, morte eum non punitum, potius diſcas ex Jer. XXVI, 18. Marty-

rem quidem eundem oceubuiſſe perhiber Martyrologium, quod ad diem

I5. Januar. Sancorum catslogo Micham adſcripfit, ejusque æque ac Ha-
bacuci corpus, ſub Theodofio Seniore, ex divina patefactione repertum
teſtatur. Fide Sozomeni haud dubie, qui db. VDII. Hiſt. E leſ. C. XXIA.
ſub Theodoſio M. id contigiſſe refert: ½ιÜτ T qνααατ, ς
Sénv, ατα αανρα² õ CSene 7& τι n=.

— . / „ 1 * 5 e
gαοS†d s τα „εϑMνοNτναυRs⸗ Ss ee.NXοριiανð h n Svcα ν—

„ e 7. . 7 Q c 2 2² —
o sv geα, ρr“ eXM5ανο οςααιπ τααο α v & an e

3o . α no ασα⅜ι νςιιι &ια αα αäα τ rαπε euνασ
7e 2 rSrc uαναςι ταο* v, Avα 7αο „ρσνονRον , 7,
A αα ιτναπννου αια, 1ρααναιερνναι 7α 7αατσο &α αι
GCovrves. Amboraum (Habacuci & Michæ, de quibus dicere exorſus erat)

sorpora ßer divinam in ſomnis viſionem, ſicut accehßi, oſzonſa ſunt Eelenn,

qui tunc Eleutheropolitanæ eceleſiæ Pontiſicatume gerebat. Locus porroin

quo repertus eſt Abaeut, vocabatur Cela; olim vero Ceila civitas dicebatut.

Berathſatia verolocus ſt, decem circiter ſtadiis diſtans ab urbe: juxta quén
locum erat ſepulehrum Michæz: quod quidem ineolc; ignorantes quid dice-

rent, monumentum ſidelium appellabunt, Nephſamecemana patrio ſormone

goininantes, Paria apud Caſſiodorum leges in Hiſt. Wripart. lib. I. c. 549.
H 3 Hnpeo.

Theophaven
.Il. . 4b.
le cit, pd
guoc ſuoten,
Cit. nofhen
ruc, &mue
timn vix vlle
abenda ſit
tis deſcenſi
vaſtationes,
ſeculis tradlt
dem habebi
ludunt⸗

De ſer
inliciis ipſe
TIt aWtoritas
Miche Mort
le, peenag
Praren kyio
Proxinezceee
Pretio habund
iun t ex cay.
t, copjunqin
kiliehttegorn
eig imd pror
es, polait Der
Cnſenlampro
WMinter eds
um repetere
Innpt haben
1un id proß

05

ſit noſtrum.
lo traliditan.
Tom. I1. Mep.
ab, a.
sgin er.

T 8, ,0 Svif⸗

n ney⸗
e 1u
logt 3 6, ⸗
n ob ſonmn, M.
bitun vert Mo-
ſimbod bodief-
conlomat Do⸗
hor aleutica ſech
ex ude Achub

t Michæzs 4o⸗

e gor Ge hre⸗
dant, Ouln
NN. Ma-
, quod ad 6diem
lne egneieh.

du fepetum
Elli ili An. n.

ſe troii⸗ et
1 ele ilh

zvitos nitne .
re: ltsl en

gures hlil 4 Ae-

ulen

el at,

VETER. TESTAM. 6z;

Theophanem in Chronico ad annum arz Chrißione; 357%. ieenhor um De Micha

1. XII. 18. Contra vero Hieronymus in Epitäphio Paulæ loco paulo an-
te cit. apud Moraſthim ſepulchrum quondam Michææ prophetæ locat,

quod ſuo tempore in templum erat verſum. Unde conjicit Huetius oc.

cit. nomen Moraſthis corruptum videri apud Sozomenum & Nicepho-
rum, & mutatum in Berathſatia, tanta ſane literarum permutatione, quan-
tam vix ulla admittit co njedlura? additque, hinc apparere, ecqua fides
habenda ſit iis, qui loca Terra ſanctæ deſcripſerunt, dum in Oliveti mon-

tis deſcenſu ſepulchrum Michaææ collocant. Sane qui & crebriores judææ

vaſtationes, & ſubleſtam apparitionum, in primis quatuor & amplius
ſeculis traditionem paulo curatius penſitaverit, exiguam his omnibus fi-
dem habebit, in quibus conciliandis Pontificii Scriptores operam

Iludunt.

II.

De ſcriptore li bri eo minus dubitare licet, quo clarioribus ſemet TLibri ſerr-
indiciis ipſe prodit cap. I, 8. II, 1I1I. III, 8. cujus quanta ſuo tempore fue- Ptor.

rit autoritas & fides inter ſuos, ex Jeremiæ teſtimonio liquet, quo ad
Michæ Moraſthitz increpationem, univerſum populum poenirenriam

egiſſe, ponasque ſummiſſe deprecatum eſſe, perhibet c. XXVI, I 8. Alto ejusque
pPræterea ſtylo inſurgit hic Dronheta, & ad Jeſaianæ diclionis elegantiam ſtylus.
pPproxime aceedit, Jeiais quippe æ qualis, licet paulo junior, cujus adeo in
pretio habuit oracula, ut tantum non ſua ſæpe ex Jeſaianis mutuatus videa-

tur, ut ex eeh. 1, 3. coll. cum jeſ. XXVI, 21. item cap IV, I. 2. 3. coll. eum

Jeſ. XI, 2. 4. patet. Bene hactenus Calvinus, prafat. in Micham obſer.

vat, ejusclum fuiſte eſaiæ noſtrum, ut dodrinam ejus adjuvaret: quia

fſcilicet negotium erat ſancto viro cum impiis hominibus, & duræ cervi-

cis, imo prorſus deſperatæ malitiæ. Quo igitur certior eſſet doctrinæ fi-
des, voluit Deus Jelaiam & Micham loqui ſmul, quaſi uno Ore, & talem
conſenſum profiteri quo poſſent convinci omnes rebelles. Neque enim
ulla inter eos æmulatio locum habuit, ut alter exprobraret alteri furtum,
quum repeteret, quæ dicia erant: nihil potuit accidere gratius utrique,
quam ut haberet teſtimonium a collega ſuo, & quod divinitus manda-
tum erat, profiterentur non tantum una mente, & uno ſenſu, ſed etiam
iisdem verbis, & duan eodem ore. Tangit autem Michæ noſtri vatici-

nium Samariam & Hieroſolymas, quam uttiusdueregaimetropolin ſedem- Auditores,

que in IIraele & Juda regia m, ad literan n quidem, cum incolis fuis intelli-
git, ſed ita, ut regna integra ſubjecta complectatur, ſecundum tritam in

hiſtoria Regum Synecdochen. Auditores itaque habuit utriusque regni

7

2 3 pro-

366 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Micha. proceres cum ſubditis, quos hromiſene ſubinde compell at, ſæpe etiam di-
ſerte conjungit, ur c. l, F. Itl, 1. 8. 9. Utut enim regno jude,cumpritnis geſti⸗
natus & miſſus ellet, in quo & ipſe agebar, totius timen gentis ſuæ cura
tangebatur, cumque IHraelis peccata atrociora fere peccatis Judæ, propius
accerſſvit Gent judicia Dei, noluir omittere, quin utrumque regnum 3d PGαι.
nitentiam provocaret, & utriusque avertere moliretur cladem. Quin ime
in fronte libri Samariam Jeroſolymis præmittit, non quod major illius vel

pietas ſit, vel dignatio, ſed quod & in transgreſſione & in pœna prior fu-

tura erat Samaria, recte obſervante ad h. I. Hieronymo: quantum ad Hiſto-
riam pertinet, ſecundum ordinem captivitatis, quia primum eſt capta Sama-
ria, metrobpolis Iſrael poſtea Hieruſalem, urlis Judæ, Brophetiæ titulus poni-
tur primum de Samaria, ſecundo de Hieruſalem. Hinc eſt etiam, ut Iraelitas,
in idololatria aliisque peccatis prorl ſus induratos longe increpet acerbius,
quam Judæos, non tam defſperate perverſos nec perditioni adeo vicinos;
illis maximam partem minas tantum, his vero etiam conſolationes propo-
nens⸗ Quod ut evidentius pateat, juvat paucis delineare, quæ his tempo-
ribus, duorum horum regnorum facies fuerit & conditio, ex 2 Reg. XV.
XVI. XVII. XIIX. 2. Chron. XXVI .-XXXI. Joſ. XXXVI. XXXVII, &
XXXVIII. repetenda. In Ifraelis regno rerum potiebatur Pekah, qui ex-
emplo mejorum ſuorum, per ſanguinem ac cædem anteceſſoris ſui, ſo-
lium invaſerat, ipſemer pariter ab Hoſea ſucceſſore ſuo boſtmodum in-
teremptus. In regno Judæ Jotham, pietatis quidem veræque religionis
laude in Scriptura inclytus, excelſa tamen, Deo adeo exoſa, non abolevit
2. Reg. XV,31I. Hujus porro ſilius Ahas, idololatriæ omnisque generis ſce-
leribus adeo immerſus, erat ut vel regni Ifraelis abominatioges ſuperaret
Juda 2. Chron. XXIIX. Fliskias rurſus ſincero quidem ſtudio Dominum
colebat, & pietati operam dabat, ſubditos tamen flectere Oomnino non va-
jebat, ut nuncio idololatriæ miſſo, veri Numinis cultum ſerio amplecte-
rentur. Vere, iſta quidem tempeſtate, corrumpere & cotruinpi ſeculum vo-
cahatur. In tanta igitur temporum juxta ac Auditorum diverlſitate, ni-
hil quidem reliquum fecit Micha, quo graſſantia publice ſcelera ſeveriſſi-
me increparet, & imminentia denunciaret judicia divina, ſimal tamen
ſusviſſimis de Meſſiæ adventu, regno, & beneficiis, promiſſionibus
proſtratos piorum animos erigeret & demulceret.

IUII,
Argumen-

tum
. perquam & pathetice inſectatut r aelis & Judæ fl'gitia, præcipue idolo-

latriam, cultus ſuper ſtitioſos, iniquitatem, crudelitatem & atrociam, rapi-

7

— nas,

Ex his, argumentum libri, obſenrum amplius eſſe nequit. Acerbe

us, inſiins
tneque inte
gor bellt
ls1egno inl
Prommiſſone⸗
Pprums adver
Polre habe
Ceſignat, dt
pubhicis
fusviterzgu
m ſines tri
Ures K fide
Vim. IV. en,
rum Propbeta
untur dedaj
alius novunm
aſ penitentia
in den calan
l reeno Chri
rimniſanir hen
Su Vll 4, un
ſpatreſ.
lertus oſſet /
feſto e
1
Eetatis judeos

h, ſerio dol

küln tertig, irg
term aver nere,
Weneeee ien,
eigniorn in
ih Juihusr
, uſeſune
ur inilihle
eleſig. Aln
“ onmi
nc omnin

05

ſepeetiam di.
nprimis Gelti.
tis ſun cura
ue, proyius
egmnm 3d o.
m. Qin ims
mjor Uas vel
Cenn prin fu.
itunad H/.
upta Gainl.
is titili honi.
m, ut ltaelits,
epet acetdids,
Weo vicins,
ltionespropo-
ur his tempo.
ex Reg. X.
, MVAE
Pekch, quier-
reſſoris ii, ſo⸗

poſtmodlunn irr.
eque tel gioni⸗

6, won sbolerit
gegeneröſee⸗
iones ſuperilet
udioominuan
mnnino nOn a⸗
ſeiio eMmplete⸗
mpiſecnlam 0.
iverſitnte, i.

ſceleri ſeretill

VEIER. TESTAM.
nas, inſidias & hypocriſin, populi, principum, ac ſacerdotum, promeri-
tasque interminatur Poenas, vaſtationem & excidium regnorum ac urbium
& quæ bellum comitari ſolent, calamitates, ab Aſſyriis propediem Iirae-

367
De Miche,

lis regno inferendas. Hie, pro more Prophetarum ſuaviſſimas Evangelii

promiſſiones interferit, de Hieroſolymæ reſtauratione, & Chrifti cum-

primis adventu, regno, bonis; & quidem, quod præ ceteris Prophetis ſin-

gulare habet noſter, primus locum nativitatis Chriſti, Bethlehem, expreſſe

deſignat, ut pii, fanctomque illud, quod ſibi Deus fervaverat, ſemen in

Pprublicis calamitatibus ſolatium haberent, & in Meſſia certo adventuro,

ſuaviter acquieſcerent. Hoc pacto legem & Evangelium, minae & pro-
miſſiones, triſtia & Iæta miſcet, ut & contitionem hinc concipiant audi-
rores, & fidem. Scite b. Lutherus, præſakione Commentarii in Micham,
Tom. IV. Jen. Lat. fol. Pzy. h. de Hoſea, Eſaia, & Micha loquutus: Ho-
rum Prophetarum, inquit, plane eadem ratio in docendo eſt. Nam concio-
nantur de vaſtando populo, & abolendo regno corporali, propter peccata, ut
aliud novum & ſpirituale per Chriſtum inſtituatur. Prior pars dodrink

ad pænitentiam p'rtinet, poſgerior pertinet ad conſolationem piorum qui cum

in eadem calamitate eſſent conſtituti, opus habebant illa ſpirituali conſo atione

de regno Chriſti, ber quod in gratia ſe futuros credebant. Eſt enim regnun

remiſſionis peccatorum, juſticiæ, & vitæ aternæ. Atque bujus ſpiritualit ve-
gi cauſa, cum ambo regna, Juda & Iyrael vaſtata, & popiulus inter gentés
diſſipatus ſſet, reliquia ſervataæ ſunt, ut Promiſſio de Chriſto maneret certa, &

tortus eſſet populus, ex quo nuſeeretur Chriſtus. Quæ ſcopum libri mani-

feſto declarant. Duplex is eſt: Specialis alter & temporarius, ad illius
ætatis Judæos ſpectans, pars horum ut ſequior, & de peccatis ſuis convi-

Qa, ſerio dolere, maturam agere Gnitentiam & comminatione P&œia-

rum tertia, iram Numinis deprecari, & ardentiſſimis precibus imminen-

tem avertere, vel mitigare certe, difceret cladem; pars autem præſtantior,

Deoque ſacra, animos non deſponderet, fed ingruentis captivitatis immu-
tationem & finem ex promiſſo Meſſiæ adventu, certo ſbi polliceretur, &
benigniora impoſterum fata ſperaret, maxime vero in externis calamita:
tibus quibusvis, omnem animæ quietem & falutem in uno quæreret (hri-
ſto, cui ſe ſuaque committeret omnia. A
ut infallibile Chriſti Pvνο αα, ex (definito nativitatis loco haberet ec-
cleſia, quod nec Evangelii hoſtes in dubium vocare aut inficiari poſient;

ducia, omnibus afflictis in uno Salvatore collocanda, quicquam qubitarer.
Hunc omnium temporum finem Coccejus innuit, quando proæm., in Mich.

Scopus.

Alter communis eſt & perpetuus,

porro etiam, ut formam modumque regni Chriſti inde hauriret, nec de fi-

*

368 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Micha,. G. 1. Tvm. III. Obb. pag. Söb. inquit; Sropus prophetiæ eſt; ponere ob oculos
bominibus corruptionem naturæ, & gratiam Dei in Chriſto. IUllius exem-
vplum eſt Ifrael, præ omnitus populis familiari inſtitutione ad pœnitentiam
FVFruſcra (ſi plurimos illorum ſpeces) invitatus; ideoque graviſſimis plagis
Utilitas. affectus. Gratiam in Cbriko promiſſiones dulciſſimæ commendant. Lon-
ge autem amplius ejusdem patet uſus. Didacticus per om nes fere fidei
arti culos ſe diffundit, ita ut hinc dogma de Scripturæ S. autore, majeſtate
& perfectione cap. I, I. V, 8. VI, 1. 2. 8. de Deo, omniſcio cap. VI, 9.
jaſto, cap. II, 2. Vverace cap. VIII, 20. miſericordiſſimo c. VII, I 8. 19. de Chri-
ſti incarnatione & nativitate cap. V, 2. ejusque officio regio & paſtorali
cap. IV, 9. 10. V, 4. VII, I4. de peccato cap. VII, I. ſqq. ejusque reat
& poœnis cap. II, I. I, 5. 6. VI, 13. de peccatorum expiatione & re-
miſſione cap. VI, 6. 7. VII, 19. de fide cap. VII, 8. 9. de Evangelio;:
c. iV, 2. VII, 16. 17. de vere bonis operibus c. VI, 8. de triplici hie-
rarchia, ſigillatim de Miniſtrorum verbi offieio c. III, 5. ſiqq. VII, 14.
de Magiſtratu c. VII, 3. III, I. ſqq. de conjugum perfidia & vitiis c.
II, 9. VII, §F. 6. vVel haurire liceat, vel illuſtrare, Elencticus contra
Enthuſiaſtarum ſomnia, Pontificiorum õ & idololatricum
cultum, Socinianorum impugnationes tum 88. Trin. tum ſatisfactionis
pro peccatis noſtris, tela ſubminiſtrat. Epanorthoticus modum præit,
acerbiſſimis in ſcelera procerum, & peccata populi, invectivis detonan-
di, hinc doctorum verbi ſcandala, hinc Magiſtratus ac tyrannorum vio⸗
lentiam, rapacitatem & injuſtitiam, hinc conjugum & ſervitiorum næ-
vos, ſub cenſuram vocans. Pædeuticus ad poœnitentiam cumprimis,
ſcelerumque fugam, ad pietatis & cultus divini ſinceritatem, ad jus &
æquum, ſaluberrima præbet monita, quin & ſingula hominum genera
de officiis ſuis inſtruit. Conſolatorius contritis peccatoribus certam
ſpem veniæ, afflictis & oppreſſis ereptionem & auxilium, omnibus de-
nique fidelibus Chriſtum pollicetur regem & Paſtorem.
Autoritas De auctoritate libri Canonica vix dubio relinquitur locus. Hane
. Canonica. tenim & ipſe aſſerit ſcriptor ſacer, cum verbum Jehovæ factum ſibi teſta-
tur cap. I, I. & vendicat fibi uberius, cum cap. III, 8. comminationi a ſe
edendæ hoc præmittit exordium: ſed ego plenus ſum virtute, cum Spiritu
Dei, & judicio ac fortitudine ad indicandum Jacobo defectionem ſuam, &
Ifraeli peccatum ſuum. Ubi quæ Prophetæ tribuuntur ιαααατα, pbHHh⅝ee
ejus denegari non poſſe, palam eſt. Maxime vero ex cap. I, 2. validiſſime
pro libri autoritate argumentatur Cyrillus, cujus in cit, loc. Tom, III. Olb.
pag.

592, 74
640. Na A
,
lta vero g!
A
7 R „ „
,3 ,N
JaAg. Mâ

O

4016 Oegi
ſur Mlioru
ſui mente i
rni artiſt
mohiumille
lmetſt ut hea
teſtifratur,
Vaticinio nof
Oraculum in
UFur Knlin
ndhriſtian⸗
CivinsRn
ue hene ri
ne. Maerl
Ppitareintint
Prineipio &
42. fmuolgu⸗
Cohoneſterur

um transmu
bitum fui
Mmenta, er
kemiſlert
3 7. Mcum

Tende
1 herhiben

re )deuve
Iliur exin.
enientiann
mmir glagis
dont, L-
es lere fidii
e, majeſtite
9 ca,. VI,9.
19, eChri.
0& paliorali
ejusque rent
Ntione & re⸗
e Evangelio,
triplci hie-
g. Vll 14.
1 & Witiis c.
Gieus contta
Gololatricumm
ſitisficlionis
odum preit
vis Getonan⸗
nnorum vio-

Vitiorum neOe

m 30 fls &.
IN, 10 Ul
inuin geneld
jbus celtamn
orhnibus e⸗⸗

els. Hne
um übi telt⸗
ination 2 NK
,Auſ, l. 1
en ſuuin,
uart,
2 all ine
n,MR.

ee

2

VEYTER. TESTAN 55
bag. 992. J. licet paulo copioſiora fint verba, merentur tamen adſcribi. De Micha,
Ita vero gloſſatur: &onHααι ατ ε„ρειε ο. ννο, X α Koν%ονꝶο
zτnNα παςmτιεςdrörlo*νW⁶*ανh§t eατ⁹ ας d Beso)⁵NXo-vle jv vνnααι
o 8n Hαuo h,, . DeA 1er oννRα.νοndY Di Y,*, eNα
7αρ οαντ 7* rονMοννοσοτ επεπ7ο Oe⅝ Xnραορρd+ν ‿HRιοοαπd ☛ ονααο
bS ev OAa1 * A &*ρτνον ροο αρ αοαααονNHαι7ναο ααυυa d&
76S Mi αοιτε Xο εααν & He†§bbοοναι ταποα αN—
Oeοο,, &‿ ντα+ να0 T*v ?AXàοαον doααοιοιαισσετ Oeosg, &α deοτ.
uoι OeιHσι ιεlſα0οαονσπ ανα bοαν. Hortatur, uti ſo ad prom-
pte obediendum ombarent, kaltsm non auroulas ad d, vinorim oracutorum,
ſeu eloquiorum virtutem ſubtiliter peréipiendam inelinent. Non auteme
ſJua mente, ſeu volantate aliqua humana, ſedab' omnipotente Deo bæc memo-
rari, certiſſimo conſirmat, aldjiciens: quia erit Dominus in vobis in teſti-
monium, ille ipſe. Propemodum ac ſi diceret“ tametſi ego Micbaas loquor,
tametſi ut homo forte gquidam intercedam, at ipſe unzverſorum Deus vobis
teſtiſicatur, & dominicis oraculis vocem meam aaν‿οaον Hanc porro
vaticinio noſtro largitur vetus eccleſia Judaica, Michæ noſtri æ8bοειαι &
oraculum, in patrocinium cauſæ pro Jeremia, allegans Jer. XXVI, 18. Lar-
gitur & ultimæ ætatis Synagoga, lacri codicis depoſitum, paulo poſt eccle-
ſiæ Chriſtianæ bona fide redditura, cum natale ſolum Meſſie, ex oraculis
divinis & canonicis, Herodi demonſtratura, ad Mich. V, 2. provocat, ſuæ-
que hanc rationem ſententiæ reddit: & ασ Yνν⅜wονονWια dαν rρ 700=-
POirS. Matth. II, 5. 6. Cumque multo poſt, de Meſſiæ patria, controverſia
sgitaretur inter Judæos, ex eodem Michæ oraculo, tanquam genuino fidei
principio & controverſiarum judice, ſententia interponitur Joh. VII,
42. ſimulque hoc vaticinium r7 ροι Seriptutæ canonicæ encomio
cohoneſtarur. Ex diélis vero liquido apparet, Michæ librum inde ab in-
cunabulis ſuis usque ad auſpicium Novi Teſt. divinam ſuprem amque adeo,
in eccleſia Iudaica, obtinuiſſe autoritatem, nec aliter ad eccleſiam Chriſtia-
nam transmiſſum, quin & à Spiritu S. ad demonſtranda fidei dogmata ad-
hibitum fuiſſe & uſurpatum. Ut taceam nunc, quæ minoris ponderis
momenta, ex phraſeos ſimilitudine apud alios Prophertas, petita hanc in
rem affert Huetius, ut ſi cum Michæ III, 10. I I. conferatur Ezech. XXII,
27. 28. cum Mich. IV, 2. conf. Zephan. III, 19. & in Novo Teſt., cum
Matth. K, 35. 3 6. conf. Mich. VII, 6. cum Eph. II, 14. Mich. V, 4. &c.
Temporis rationem ſatis ipſe expedivit Micha, vaticinatum ſec. I, Chronolo-
I. perhibens in diebus Jotham, Achaſi, & Exechiæ, regum Iudæ, qui & Zia.
A à a EPPPPpf

379 INTRODUGT. AD LIBROS BlIBLICOS

De Micha, ipſi tempora Hoſeæ ſignant, c. I, 1. & leſaiæ cap. I, 1. quibus noſterhaud

Fartitio.

dubie, forte etiam loeli &An1ο, ανοα vixit, utut paulo ſerius iſtis,

poſt Uſiæ demum imperium, muneri ſacro admotus. Quantumi itaque con-

jicere licuit, initia noſtri, in tabula Chronologica P rophetarum generali,

Juprap. 76. 2dA. O. C. 3248. retulimus. Porro cumregum horum diutur⸗
na ſstis regna eſſent, & inter lothami initia A. O. C. 3246. & Ezechia fata

3306 ſexaginta intercederent anni, fatis inde liquet, longo aonorum tiactu

ch io ſuo functum fuiſſe Micham, quamvis adeo exacte deſiniri nequeat,

quoto Ezechiæ anno fatis conceſierit. Sane cum circaA. O. 3292. Vaticihi-

um ſuum quod cap. III, 1 2. legitur, tanto quidem cum ſueceſſu & fructu
ediderit, ut pœnitentia ductus rex cum univerſo luda, humillimis ſupplica-
tionibus imminentem anteverterer cladem, teſte leremia, cap. NXVI, 18.
ſeq. manifeſto inde conſtat, 44, annis & amplius in officio Micham exegiſſe.
Ex quo amplius colligitur, tum falſos eſſe quiAchabi Micham temere cum

noſtro confundunt, quos temporum ratio erroris arguit; tum, non una,

vel continua oratione, lihrum noſtrum abſolvi, ſed complurium annerum
conciones complecti, quod vel ex nexu quoque oraculorum patet; tum
denique præter loelem, Amoſum, Hoſeam & leſaiam ſupra laudatos, cow-
vos ſibi, & in opere Domini adjutores, vel ſuffraganeos habuiſſe Nahu-
mum & Obadiam Prophetas, ut jure merito Theodoretus in aorgumento
Michæ divinam deprædicet benignitatem, quæ refractario duræque cervi-

cis populo, tot ſimul miſerit Prophetas, qui ad poœnitentiam eum invira-

7 . X* R „ . 8
rent: ον α 20 ot Xιρℳαι , 7 oHτο.n£ nροααμαι

S XAνονα 1 cts XαWα⁰ρστ 78 IG αα☚ 2τος &‿αρα] SAας+νν o tan-
Zosque vires, prophetico inſtructos dono, diſf cillimis Ijſraelis ulceeribus

Medicos dedit Deus. Sed & Iraelitici regni, quod prædixit excidium,
Oculis ſuis noſter vidit, eidem adhuc ultra novem annos ſuperſtes, mis-
ſionisque ac oraculorum fuorum divinitatermn, ſatis hoc ipſo compro-
bavit.
VI.

Capita liber numerat VII. verſiculos 105. quorum medius c. IV, I12.

legitur. In diſpeſcendo autem vaticinio, non ad eundem modum ister-

pretes Pprocccdlanc, aliis, cum b. Tarnovio prolegom in Mich. p. Sg. & Dpy.

D. Epino in Tabb. Oeconom. Bitl ex repetito concionum gravi per-
quam exordio cap. I, 2. & eap. VI, 2. duas univerſi vaticitii colligenti-
bus pericopas, gugreml. a. C. I-V. ioel & legales minas c. 1. 2. 3. & pro-
misſiones Evangelicas com plectitur, C. 4. §. II. iterum legis comminatio⸗

nemn c. 6, & Evangelii promiſſßonem extiber c, 7. aliis cum Heidegeero
Enchir.

—
—

Pchir.

tepetitn

quurum

nu pop-l
Hierolo
Eidelt
uoc re
enimpl
Ktar arg
tur, ſh
rocrell
geckar
COnci
ſt e

Alingie

fſlva ali
Pis, dir

Poribus
ſyſtemat
rian &
ſperent
dosimm,
regno
Cileente
Poeniten
bi gel
Mrlieqo

l, Obj

+☛ n — .

—
— —

. £

—

Enechir. 1. cap. 29. bag. 2:6. argumentum vaticinii quater in hac prophetia De Miche
l repetitum advertentibus, indeque quatuor lihri conſtituentibus Partes,
“ gquarum I. de judiciis Dei adverſ⸗ us tribus Iudæ & lfraelis c. 1. 2. II. de PG
lutlie na populi & erectione melioris regni c. 3. 4. v. 7. III. de judicio adverſus
e Hieroſolymam c. 4. v. 8. & c. 5. IV. de Dei cum populo diſceptatione agit,
dclnu tatn & fidelium conſolatione c. 6. 7. Sed ſi, pace doctorum virorum, dicendum
nthachr quod res eſt, neutra libri diſtributio ſatis firmo nititur talo. Longe
egleit, enim plures duabus hic contineri conciones, ex §. præced. & ex nexu con-
tgheig ſtat, argumentum vero, cum legale, tum Evangelicum, adeo mire miſce-
Ghech tur, ſtylumque acrem ac mordacem mitigat & temperat, ut unum ab alte-
lupplet. ro divellere vix liceat, niſi univerſum libri ordinem ac feriem luxare ag-
Whig. grediaris. b. Calovius Bibl. IMluſer. præloqu. in Micham tres conſtituit
eregile conciones, quarum I. legalis c. I. 2. II. p. legalis cap. 3. p. evangelica
neleellin ſit c. 4. §. III. pœnitentialis c. 6. 7. Eandem fere diſtributionem, ex
nooung, Altingio ſuo, profert Hottingerus Theſ. Philol. Lib. 2. c.1. . 45o. Nobis.
Norulct falva aliorum autoritate ac exiſtimatione, complures Prophetæ perico-
tet, tu pas, diverſiſſimis recitatas, & uberiori verborum ambitu, declaratas tem-
106, C0l. poribus, in memoriæ ſubſidium, ita contrahere liceat, ut prophetici hujus
le Whu. fyſtematis atque compagis quinque ſtatuamus ſectiones;: I objurgato-
rgumento riam & invectivam, ſubjuncta tamen, ne meliora olim fata prorſus de-
ge celyi⸗ ſperent, Evangelica promiſſione c. I. 2. II. exprobratoriam ſcelerum, qui-
niaritt bus immerſi proceres erant & Sacerdotes c. 3. III Evangelicam, cum de
emtats regno ſpirituali Meſſiæ c. 4. tum de Rege, ejus ortu & beneficiis, c. 5. IV.
ſot t. diſceptatoriam Dei cum ingrato & hypocritico populo, de veræ & feriæ
heribus pPpPpooenitentiæ neceflitate, indole, & defeclu c. 6. V. conſolatoriam piorum,
Lcidium, qui deſperatam populi corruptionem, cum Propheta ſerio dolebant,
les mni variisque eriguntur ſolatiis c. .
comt.o. „ꝗVylII.
Diſpeſcitur prophetia Michæ in ſecdtionem H
Ir, . I, Objurgatoriam & invecivam, quæ conſtar D zbula
igker. 2) graviſſima comminatione cap. I. =ððð Synopties.
ocn E,) ſcelerum accuſatione cap. II, 1-TI.
) fubjuncta conſolatione v. 12. 13.
methe⸗ II. Exprobratoriam ſcelerum, quæ inquinabant
gener *½) proceres cap III, 1-4. H
el. 8SD) prophetas & Clerum, v. 5-8. .
mie

gget

Eucli.

) Judices, v. 9: fin. cap. DMR
Aaa 2 III.

372 INTRODUCGT. AD LIBROS BLITGCOS

De Micha. III. Evangelicam & promilſſoriam.

