turæ tempus accedat. Paria fere ad Paulinum, T. IV. Obb. f. 3. D. ſcribit:
Tertius (qui Ezechiel in Prophetis eſt) principia & finem tautis habet obſeu-
ritatibus involuta, ut apud Hebræos Iſtæ partes, cum exordio Geneſéos ante
annos triginta non legantur. Eandem Hebræorum traditionem Origenes
quoque confirmat in proæmio bomil. IV. in Contic. & ex domeſticis Ju-
dæorum monumentis comprobant Vorſtius ad fundament. Legis Majmon.
y. 24. 25. Schickard. in bechin. Hatveruſchim p. Sg. Cunæus de Repubtl.
Hebr. Lib. I. cop. XVII. Hottinger Theſaur. Philol. lib. I. cab. II. B. 3. &
1b. II cab. I. Sect. 2. p. 175. Grotius dd Ezech. l, g. b. Calovius I. I. -

Nemat. Theol. , 5oy. aliique bene multi. Has Biblici codicis partes, qua-

rum interdicta lectio adoleſcentibus, juvenibusque eſt, Pô vocant Ju-
dæi, ab'iconditas & occultas; ſigillatim autem primam Ezechielis viſio-
nem 22 dicunt, quaarigam, quod ex quatuor animalibus & quatuor
rotis conſtat, cujus poſtquam nominis rationem R. Dav. Kimchi præfat.
in Ezech. copioſe expoſuiſſet, monuiſſe tradit Rabbinos, ne quisquam in
eam commentaria ſcribat, aut explicare ſuſtineat res tam occultas ac ſubli-

mes, quibus ipſe morem ſe geſſiſſe Kimchius addit, & ab ejus explicatione
ſibi temperaſſe, ſola vocabulorum expoſitione contentum. Seorſum ta-

men in HM2)o., ut dicit, ſcripſit poſitionem in hanc quadrigam,
reconditam in thefauris ſuis literariis. Sed ut ad decantatam libri obſcu-

ritatem revertamur, in illis, quas attulimus, querimoniis non acquieſcens

Hieronymus, rurſus præfat. in IV. commentarior. in Ezechielem libr. v.

V. Otp. f. 29. G. impeditam & variis implicatam nexibus prophetiam,

Cretenſis labyrinthi ſcita perquam comparatione, Maroniano carmine ex-
Preſſit: è
Hic

Hie
Ve4
Pari
Me
Me
iea g iſte
ſelmuar, lah
G nubes indn
AAre non ldl
meis vinin
ambogelue re,
Conimat. c.
tyrum explien
Gents ſenfuun
likitate eorum
centior comm
ſimſongit, qu
cum Hieſpent⸗
in Dictionario
tur. Et habet

guyue ſigere do

Chie!, non ti-
Menti, modie

n000, Nl.

Perſpicuo,
Cbiel Io. IV. 0
uuet ingit ,
Gione judicinn
lrethieh, inqu
ſio vintitiy.
NAe rogue
Ai tempo⸗
tiebem pone

innuehe
(luebe Re

eſt, uim d i
ſummo mechi⸗
1. Ubi Moloe
11 60 Bhr,
4 Hriatan

605

II. XIX. nec
ſtas rdlichio⸗
Il. XX. XxII.
Omnesbo-
tdcendus. In.
tuntnrnterpre
Haud wo loco
ad Euſtolliunz,
lifeuliaten He-
6ſaterdotalitii-.
eneſels tet nn.
legere hernitti.
Fuin bufiaftd
,53. 0 ſeibit
itiu haler lſen-
,Geneſeos aite
onem Ongenees
lomelticis iu⸗
..Legis Mejmon.
neus e Aipult.
Aowius I. . ⸗
Gicis partes, qur⸗
n wemt ſ.

Pzechiels VIſ.

libus & guatuoor
.Einchireft.
ne guisquam
ecults eſi .
euns expplicttione
m. Feorfummte.
hanc quacligenn
um lbri ohe-
non acqvielcens
ethielen l.
us prophetilt,
immo camiee

Mi

tyrum explicationem hujus Prophetiæ, maxime vero templi Ezechielis, ob

cum Hieſpenſem præf, ad Commentar. Hect. Pinti in Ezech. Simonem .

tur. Et habet ſane nodos, qui ſubacta quoque ingenia exercere, erucem-
que figere doctiſſimis Scripturæ expoſitoribus poterunt, graviſſimos Eze-

modo. Stylo ſane utitur temperato, & gravi quidem illo, ſed terſo ſatis

dione judicium hauſiſſe videtur Leusdenius Philol. Hebr. Diſ. VI. G. 22.
FPzechiel, inquiens, ſey'o & elegantia ſermonis vincit ZJeremiam, Jod a Je-

Jed ex utroque temperatus & mixtus.

ti ad Syriacam dialectam declinare, vellem exemplis demonſtratum ivis-

4

VETER, TESTAM.

20
Hie labor, illa domus, & inextricabilis error; De Eze-
Ue quondam Creta fertur labyrinthbus in alta chiele.

Parietibus textum ccis iter, ancipitemque J
Mille viis habuiſſe dolum?“ qua fPigna ſequendi
Faleret indeprenſis & irremeabilis error:
ita & ego iſtarum ſeripturarum ingreſſus oceanum & myfteriorum Dei, ut
Se loquar, labyrinthum, de quo ſcriptum eſte poſuit tenebras latibulum ſunm,
& nubes in circuitu ejus: Perfectam quidem ſcientiam veritatis mihi vendi-
care non audeo, ſed noſſe cupientibus aliqua doctrinæ indicia præbuiſſe, non
meis viribus, ſed Cbriſti miſoricordia, qui errantibus nobis ipſè dolos tecti
ambagesque reſolvit, ewa regens Siritu Sanczo veſtigia Oc. Mox alibi
Comment. in c. AL. Ezech. v. y. fF. 245. B. C. cum cryptis & ſepulchris mar-

denſas ſenſuum tenebras confert, quæ quo minus hic apponam verba, pro-
lixitate eorum prohibeor. Tanti itaque interpretis autoritate freta re-
centior commentatorum turba, prolixas de difficultate libri querelas pas-
ſim ſpargit, quales apud Sanctium, Villalpandum, Maldonatum, Roderi-

in Dictionario Biblieo voc. Exechiel. p. 4a9 a. aliosque complures legun-

chiel, non tamen ex ſtyli enatos perplexitate, ſed ex ardui omnino argu-
menti, modique proponendi myſtici & Prophetiæ proprii, habitu ac

& perſpicuo, de quo laudatus ſupra Hieronymus præfat. in verſion. Eze- chara ere
chiel. Zo. IV. Obsp. Ff. M. C. Sermio ejus nec ſotis diſertut, nec admodum ruſti- Medius,
cus éſe, inquit, ſéd ex utroque medie temperatus. Unde ſuum de Pro phetæ di-

ſaia vincitur. Ulius enim ſtylus nec adeo diſertus, nec adeo ruſticus eſt,
. Neque aliud exigebat materia,
& triſtis temporum conditio, quæ lepores aut Veneres ſectari non pa-
tiebatur, ponderoſum autem & gravem ſermonis habitum Prophetis nec ad Sy-
induebat. Res ipſa tamen natura ſua difficilis & implexa, altior longe riaſinum
eſt, quam ut illam aſſequi queat aut ingenium vulgare, aut in ingenio declinans.
ſummo mediocris attentio. Quod autem Grotius not ad Deut. XIIII.
10. ubi Molochi cultum erudite explicat, obſervavit, bujns Propheta mul-

ſet,

chiele.

Auteritas
Canonica
aſterta

vindicata
adverſus
Spino-
–

—
7

208 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGCOS

ſet, cum ultra communem utriusque linguæ harmoniam nihil Syriaſmum

ſapiens, in Ezechiele deprehendere nobis licuerit. Utut enim in Chal-
Aæa ſcriberet noſter, Hebrææ tamen ceu vernaculæ linguæ puritatem, cui a

pnero inter Sacerdotes, linguæ ſuæ vel maxime ſtudioſos, operam dederat,
noendum depoſuerat, aut peregrini idiomatis miſtura corruperat, quin ean-
dem adhuc ſervaret, quam anté captivitatem tenuerat in templo, ilibatam.
Voces quoque illæ difficiliores c. I, 4. Hτ⅞ [ &c. X, 12. 33 Ebrææ
ſunt, non Chaldaicæ, a Chaldæo tamen retentæ, quod ſignificantius ſe illas
tedditurum deſperaret; de quibus conſule comme ntaria doctorum.
Divinam libri originem & autoritatem, auguſtiſſimus revelationis
mo dus adſtruit, tot illuſtres Dei viſiones, Prophetæ oblatæ, loquuntur, tot
fſublimes, hominumque intellectum longe ſupergreſiæ, evincunt patefa-
Giones, univerſa denique uusnoucοο illa libri compages & ſtructura
demonſtrat, ut vix inveniant, quem criminationibus ſuis prætexant, ad-
verſarii colorem. Majeſtaticam enim, Deoque dignam repræſentatio-
nem, accuratam futurerum prædictionem, cui fuus juſto ſignatoque tem-
pPore ex aſſe reſpondit eventus, inefſabilem illam Chriſti paſtoris pro gre-
ge ſuo curam ac fidem, perſpicuam eccleſiæ Novi Teſt. templique Domi-
ni delineationem, quis, niſi Deo plenus, & a Spiritu Dei actus, ſcripto
comprehendere, aut verbis & ue concinnis ac aptis declarare valeat?
Accedit ſummus ille, quem paulo ante laudavimus, noſtri in Chaldæa, eo-
dem tempere cum Jeremia in Judæa, vaticinantis conſenſus, unum utri-
usque vaticinii autorem Deum manifeſto arguens. Porro des ατα
illa apud Danielem c. IV. arboris proceræ repræſentatio, eandem noſtri

vatis delineationem c. XXXI. comprobat. IIIud quoque Zachariæx

c. XIII, 2. de idolorum deſtructione effatum, haud obſcure ex Ezech.
XXX, 13. depromptum comparet. Nec dubium, quin Chriſtus, bonum

ſeſeè paſtorem illum, cujus ſpem Prophetæ fecerant, profeſſus Joh. X, 11.
ſꝗqq. ad Ezechielis quoque oracula c. XXXIV. ejusque Apoſtoli, Petrus

2. Epiſt. III, 4. ad Ezech. XII, 22. ſqq. Paulus Rom. X, 5. & Gall. III, 12.
ad Ezech. XX, II. nec non Rom. II, 27. ad Ezech. XXXVI, 21. provocan-
tes, divinam & canonicam huic libro aſſeruerint fidem. Quæ cum ita ſe
habeant, mirari profecdo ſubit, qui fieri potuerit, ut, quod in Tr. Talmu-
dico de Sablathocap. I fol. g. col. 2. narratur, Rabbini quidam veteres de
rejiciendo Ezechielis libro, & expungendo e Canone cogitarint. Mirifi-

ce ſibi placet, & in hoc argumento tripudiat Spinoza Tract. Theol. Polit.

cap. II. P. 27. ſꝗ. ubi ita habet: Ezechielis ſententias adeo ſententiis Moſis

repu-

ehugrente
ruut, u e
ue uuden.
ipſim exh
iſe; mu⸗
riumn gui
li, (ut)
ſt cabit
nel cuma,
rumfies,
nitatur Vir
liffcit, 1
ſtrum ilud
nnicorum
AUtoritate,
ſum. Quc
iniguitoten
incbleato &
lis inſpiraii
Emerarius
CONNMNitit,
temporales
canmi, Cltki,
Prorſusinſa
lum ipſa ⸗
talſe, Kexi

ſolliitat, &

udaic ut
eümmque fing
licis Hebre
1 Ommibus
elius 24
toriici fuer
volunie 58
illan Cah
ue Mir

quin & lati

iit IW. 1,
Carp.

05§5

enmimin Chal-
uritatemeui
Num delent,
hert, quin enn-
nplollibatam.
Ihrer
ncamtiusk illas
Lockorum.

nus revelation’
loqunntun tot
incunt patett
ges & ſrucuran
prrteximb⸗ l.
nrepre ſentatio-
ſgnaroque tenf-
kers Pro gle⸗
erhler Domi·
ads, Krihto
eclatäre alen!
flin Childenel-
ſus, ununn urtl⸗
10 9roeτ⁰α
0, eanden! noſtri
vogie Zachariz
eute en rech.
(briktus, bonum
roleſis ſoh. Vll.

Aoſnl libenms.

6 . roten
en 11
vodiaTt. IAm
gidamveteneste
— Müit⸗
ud. Nelo
lſ⸗ amii, 8

olit.

.

VETER. TESTAM. 209
repugnantes invenerunt Rabbins, gui inobis Wor libros Pprophetarum relique- De Fre.
runt, ut fere deliberaverint, ezus librum inter Canonicos nonadmittere, at- chiele.
que eundem plane abſcondidiſſent, niſt gquidam Chananias in Je ſuſcepiſſet,
ipſum explicare, quoa tandem magno cunz labore α Kudio ajunt ipſum fe-
iſſe; qua ratione autem, non ſatis conſtat, nempe, an quod commenta-
rium, qui forte periit, ſe ripſorit, vel quod ſa Ezechielis verba, & oratio-
ges, (ut fuit auaacia) mutaverit, & ex ſuo ingenio ornaverit? quicquid
iit, capite ſaltem XVIII. non videtur convenire cum v. 7. cap. 34. Exodi,
nec cum v. S. ap. 32. Jerem. Aſt bene habet, quod Canonicorum Iibro-
rum fides, non unius vel alterius judæi ſtet cadatve arbitrio, ſed interrna
mnitatur virtute, & indubiis ſeſe characteribus prodat, Præter hæc vero
ſufficiat, quod totius eccleſiæ Judaicæ calculo, & repudiatum ſit ſini-
ſtrum illud maleferiatorum quorundam de hoc libro judieium, & in ca-

nonicorum numerum cenſumque relatum volumen, & pari cum ceteris

autoritate, inter r& A6ας Oeg, ad eccleſiam Chriſtianam transmis-
ſum. Quod autem citato loco Ezechielis Deus negat, filium portaturum
iniquitatem patris, id ex aſſe cum Moſaico efſato Deut. XXIV, 16. denuo
inculcato & repetito 2. Chron. N XV, 4. conſpirat, divinamque Ezechie-
lis inſpirationem confirmat potius, quam convellir. Eadem igitur opera
temerarius ille Criticus Moſen cum Moſe, qua cum ipſo vatem noſtrum
committit, quem conciliare utrumque poterat facile, ſi pœnas æternas &
temporales, filios morigeros & immorigeros., judicia Dei revelata & ar-
cana, diſtinguere noviſſet. Infrunitam denique malitiam, & iniquam
pr. orſusi in ſacras tabulas mentem, in apricum ponit, dum Chananiatn il-
lum, ipſa Ezechielis verba & orationes, pro ea, qua fuerit audacia, mu-
taſſe, & ex i ingenio ſuo ornaſſe ſupponens, textum Ezechielis mo dernum
ſollicitat, & in dubium vocat: quaſi vero latura fuiſſet univerſa ecoleſia
Judaica, ut unius hominis audacia violentas textui ſaero manus injiceret,
eumque fingeret pro lubitu & refingeret; aut quaſi mnia omnino Co-
dicis Hebræi exempla in unius Chananiæ poteſtate fuerint ac manu, ut in
iis omnibus verba Ezechielis ad eundem modum ex ingenio ſuo ornarent,
ne ullus ad hunc diem codexi inveniatur, qui aliter legat, quam Coneilia-
tori iſti fuerit viſum. Ne cui tamen illa, de vocato in dubium Ezechielis
volumine, & R. Chananiæ judicio de eodem, narratio fraudi fit, integram
illam dabimus, ut in Gemara Cod. de Sabbatho, in princip., tradita, inde-
quue a Maimonide & Bartenora in Commentarios Mifſnicos translata,
quin & latinis verbis a Viro Clariſſ. Guilielmo Surenhuſi opræfatione Par-
tis IV. Miſchnæ* * ad Q D repetita legitur. Contigit ali-
(atr. Pars II,. Dd quan-

De Fze-

chiele.

210

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

quando, ut multi dubitaverint de auctoritate libri Ezechielis, ita ut de il-
lo ſeponendo cogitarint, quia in ipſo loca quædam legi Moſaicæ contra-

ria occurrere videbantur, v. g cum Ezech. XLV. 31. cadaver, vel diſcer-

ptum quid ex avibus vel pecoribus, ſacerdotibus interdicitur, quod
à Moſe tamen omnibus & ſingulis Ifraelitis vetitum legitur: item eum
cap. eod. v. 20. dicitur: & ira facies in ſoptimo menſie, cui tamen ſimile
quid in lege præceptum nullibi occurrit. Seceſſit itaque R. Chananias,
filius Chiskiæ, fil. Goronis, qui ſua ætate omnium Præclariffimus habeba-
tur, aliquamdiu in muſæum fſuum, atque illic commentarios in librum
Ezechielis compoſuit, quibus difficultates feliciter ſolvit. Utut ita-
que hi Chananiæ commentarii injuria temporum interciderint, falſo ta-
men Spinoſa Chananiam mutaſſe criminatur textum Ezechielis, qui hæc
allegata loca, quæ crucem adeo fixerunt Magiſtris, ad hunc diem inte-
merata exhibet, nec aliter legit, quam ad eum modum, qui dubius adeo,
Moſique adverfus, Rabbinis illis videbatur. Idem Spinoza, ſed alio lo-

co, tricari pergit, & ut fubleſtam libri fidem reddat, fragmentum majoris
operis eſſe contendit, cap. X. Tract. Iheol. Polit. p. 129 ubi ad hunc mo-

dum argutatur. Quod autem Ezechielis liber fragmentum etiam tantum ſit,
in primi ejus verſus clariſſime indicant; quis enim non videt, conjunctionem,

qua liber incipit, ad alia jam didta referri, & cum iis dicenda connedtere? at

non tantum conjunctio, ſed totus etiam orationis contextus alia ſeripta ſub-
ponit: annus enim trigefimus, a c bie liber incipit, oſtendit Pronbetam

in narranqo pergere, non autem incipere, quod etiam ſeriptor ipſe per Paren-

theſin v. 3. fie notat? fuerat ſæpe verbum Dei Ecechieli, ſilio Buzi, ſacerdo-
z; in terra Chaldæorum & . quaſi diceret; verba Exechielis, qua huc usquèé
deſeripſerat, ad alia referri, quæ ipſi ante hunc annum trigeſimum revelala
erant. Tria cumprimis momenta profert, quibus õ
majoris operis eſſe Ezechiels volumen evincat. Primo particulam ] ur-
ger, hunc librum cum præcedente alio connectentem, qui cum nullus ho-
die extet, perüſſe cenſendus ſit. Quod vel tyrones exſibilant, quibus exX

Grammaticis præceptis & uſu linguæ conſtat, eum frequentem particulæ

pleonaſmum in operum auſpiciis dari, qualem in limine librorum Joſuæ,

Ruth, I. Regum & Jonæ animadvertimus, tumn uſum ejus converſivum lo-

com hic habere, ut & futurum in præteritum convertat, & verba exte-
riora cum viſione interiore eonjungat. Quod poſtremum, dudum ante
Gregorius M. Pomtifex huic dubio oppofuit, cum Lib. I. in Ezechielem

Homil. I. To. I. Opp. F. 115. B. ita inquit: Qui igitur nihil dixerat, cur di-

cies Et factum eſt, cum non ſit ſermo, cui hoc, quod incipit, ſubiungat?

G

ð

vvf ᷑

rei
rtuolid 07
ntia vide

xrioribus i

jytus Leru
Air gui ili
Ilio lue ve
uutit. 6
o aler
1ud o!
compertio
Propriikg
tur 4 Clulda
cuit usque:
ſunt ſuo oll
ſupetius dlat
non ſone mu
ſupra llap
hypotheſin i
Om. Dent
Fuena ſeſe,
notare, q. d
le c ufu lin
b. Gralli bhr
demum loco
tamn bzechieli
Antin. cepe
on, ricenet,
tra eup ſcilie
üſtienrur di
ln aſi Edir
Purur, ſed 7
Ch . &E
denepihe,
Tent. (ome
/Nτα,
leinglus ſt:

05

itatt deil.
icæcNtra-
wel diſeer
nr, quol
r: um eum
tatnen ümnie
R.Channias,
imus haben.
Os in Hbmm
t. Utut ita-
riat, falſo tr.
ielis, qui hec
Ue diem inte-
dubius adeo,
n led aliolo⸗
itum majoi
Auncm=-
im tant tun ſt,
Alunclanen,
Gunhere

lie Nie i

Git Prup beth

7 her Ponl-
de ſuerde 4o⸗
u hi uc ushe 1
mnum reutli
Tulgan
Artrulam) ul.
N IS ho⸗
guibis en

ne,
le

. nah ain,

eNe.
gen

ieg r

, ſu iuſe

VETER. TESTAM. 2rr

Qua in re ,intuondum eſt, guia ſicut nos corporalia, ſ P., opbetæ ſenſe Ri
ritualia aſpiciunt, eisgue & illa Runt præſentiag, guæ noſtræ ignorantiz ab.
Jentia videntar. Unde Jit, ut in mente Proseturuan ita conjuncta Nint ex-

De Eze-
C chielc.

terioribus interiora, quatenus ſimul utragte videant, ſi⸗ mulgue in cis ſiat &

intus verbum, quod audiunt, & foras, quod dicunt. Patet igitur cauſa,

cur qui nihil dixerut, incboavit dicens: & factum eſt in triceſimo anno:
quia hoc verbum, quod föoris protulit, illi verbo, gquod int us dudierat, on-

junxit. Continuavit ergo verba quz brotulit, viſioni intimæ &. Pau-

lo aliter Calvinus Comment. in Exzech. I, 3. p. 2. a. hunc ſcrupulum evellit,
1illud pro D- etiam poſitum cenſens, ut ſubſit obliquas antitheſis, vel

comparatio inter prophetias, quæ diu viguerant Hier oſolymæ, ubi erat

propria & genuina illarum ſedes, & inter hanc prophetiam, quæ orieba-

tur a Chaldæa, quaſi diceret: poſtquam Deus fruſtra ſervos ſuos exer-
cuit usque ad fatigationem, cum Prophetæ multi Hieroſolymæ fundti

ſunt ſuo offieio, nunc quoque ipſum loqui in Chaldæa. Verum ſufficiat
ſuperius data reſponſi i0. Porro annum trigeſimum Propheta allegat,
non ſane muneris a ſe ſuſcepti, quon tendit Adverſarius, ſed ætatis ſuæ, ut
ſupra §. II. Rrclike declaravimus; quo pacto hæc ipſa temporis notatio
nbotheſi n illam evertit, ac ſi dudum ante verbum Dei ad ipfſum ſit fa-

dum. Denique illud 506 ͤ quod- inſcite perquam noſterreddidit:
fuerat ſaæpe;, non iterationem & repetitionem, ſed vifionis certitudinem

notare, q. d. ſſendo fuit, h. e. certo & absque dubio factum eſt, ex indo-

le ac uſn linguæ patet, & loco cit. §. II. jam eſt a nobis exploſum. Confer

b. Glaſſii Phnol. Sac, Lib. III. Trad. II. Canon. 3 37. pag, marg. 3y6. Ultimo

demum loco ne quid intentatum relinquat Spinoſa, contradictionis no-
tam Ezechielis volumini adſpergit, ita pergens: Deinde Zeſephus lib. 10
. 8 2 . * *

Antiqu. cap. 9. narrat Exzechielem prædixiſſe, gquod 1ſedechias Babyloniom
non videret, quod in noſtro, quem ejus habemus, libro non legitur, ſed con-
tra caß. Neieee⸗ 17. quod Bahyloniam captus duceretur. Ubi manifeſto ſo-

Phiſticatur diſputator. Neque enim Joſephus C. l. C. 10. P. 336. Ezechie-

lem alia & diverſa prædixiſle perhibet ab iis, quæ hodie in illius libro le-
guntur, ſed Zedekiam teſtatur duobus vatibus diverio loeo, Ezechieli in

Chaldæa, & Jeremiæ Hieroſolymis, prophetantibus, ob id maxime ſidem .

denegaſſe, quod in aliis convenientia, de ipſo rege difſonantia Profer-
rent. Conveniebant α 7 8 JοRι+ M„οε l Tegenlæs Auα X-
& οτο 5οasν uod & urbs vi capienaa, & & cakias ipſé captivits abäiu⸗
Lonahus Rt: differebant autem : e os 9 l's en Ro Sizν Sz

. Der,/ Baſgvnνα“ T0 Zederiay, 73 l'egναρ Oaναπ⁰οα oντι dedes-

D d 2 7 0 %

212 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Eze. voy τοσo Bæ OXνvο αο' Ræg,AXeux. In boc diſerepare videbattr
chiele. Jezekiel, quod negaret Sedekiam viſurum Babylonem, cum Jeremias aſ-
ſeveraret, omnino futurum, ut captivum cum Babylonius rex ſecum abdu-
ceret. Jeremiæ verba cap. XXXII, 4. habes, Ezechielis c. XII, 13. Sed

fingebat Zedekias. Jeremias captivum ducendum Pprænunciat regem,
affirmat & Ezechiel: ille Babylonem traducendum dicit, in quo conſen-
tientem habet Ezechielem, qui præter hæc addit, regem non viſurum
eſſe Babylonem, eo quod execatus, poſtquam cum victore rege collo-

ſed oculorum lumine orbus, urbem non vidit. Idque fraudi fuiſie Ze-
dekiæ, verbis prophetarum non redte attendenti, ſcribit Joſephus. Cum
enim Jeremias prædixiſſet, fore ut captivus Babylonem deferretur, Eze-
chiel vero viſurum eum Babylonem negaret, ratum Zedekiam eſſe, pro-
Phetias illas adverſa fronte pugnare, adeoque i incertas eſſe & lubricas,
atque eas contemſiſſe, α o αντα αιωτ̈ ααατιας τπααςιο ραι αα,ατπ

Tom. II. P. 99 9. J7.

auſpicia & annum ætatis ſuæ trigeſimum referens. Quia enim inter ca-

ne epocham ſuam in libro ſuo deducit, eamque ſignate deportationem
ſuam Cc. XL, I. appellat, ut ex initio & ſine Prophetiarum ejus conſtet,
quam putandi rationem tenuerit. Hinc annum migrationis ſextum cap.
VIII, I. ſeptimum c. XX, I. nonum cap. XXIV, I. decimum c. XXIX, I.
undecimum c. XXXI, I. XXVI. 1. duodecimum c. XXXIII, 21. XXXII, I.
17. vigeſimum quintum c. XL, I. vigeſimum ſeptimum c. XXIX, 17. com-
memorat- unde viginti duo emergunt geſti muneris Prophetici anni, in

voc. Exzechiel, Tv. I. p. 4795. & e noſtris b. Calovius prolegom. in Ezech. To.
II. Bibl. IlIl. b. qgé. & ſumme Rev. D. Buddeus Hiſt. Eccl. V. I. Per. II. Sect.

ſqq. & propter annum 25 ibi notatum, viginti ſaltem geſti muneris ejus

1077.

nulla inter utrumque svovτοτο, niſi quam magno ſuo damno, ſecurus

. quutus eſſet, ante deductionem, captivus quidem in Chaldæam pervenit,

7 moe etiamſi eventus omnia illa (ab utroque prædicta) vera Fuiſſe com-
probaret. Confer Chriſt. Schotanum Bibliothecæ Hiſtoriæ Sac. Ver. .1l.

. VII.
Chronolo- Temporum articulos diſerte ſi ignat Propheta in vaticiniorum initiis,
gia. àad annum migrationis Jechoniæ quintum c. I, 2. & muneris Prophetici

ptivos cum Jechonia Babylonem deportatus eſt, idcirco ab hac migratio-

quem numerum accuratiores conſentiunt interpretes ac C hronologi, Sa-
lianus & Uſſerius in Annal. ſuo loco, Simonius Gallus in Dictionario Bibl.

V. To. II. z. 5y2. Sunt tamen, qui ultimam ejus Prophetiam cenſent c. XL,.

annos numerant, Bonfrerius Pralaguior. in Seript. S. cap. VII. otpend. y.

en. anckius
Lib. l. up. ²
ſtituto vero
lp. 22. ,. /.
cyclum ſobe
ſcilicet unde
Opinerur.
gens uiſe e⸗
hinhne ſü
ret reyeltion
& XM1 L. a.
tamen ſbi il
in coligendin
rum leriem n
Preterez ipſin
Vitatis ſue c,
ſuiſſe, is non
que deprehen
libris ſuis Pro
nexumn & afki
Patipur Prop
Perumiverſun

S curricin

cycli ſobelei
Ulln ejusreiy
chiel, memor
ipium haud i
rio coromatur
Pacto innos
Dateant, ſeqn
10,0. ahes
Aude
Wo
W eho⸗
N

5
340;

98

Gre ticebatte,
Jerenigg G.
ſecumdle
mmd ſecung
Inciat egem,
nquo collen-
Unon viſfunun.
rerege collo
rampewenit,
raudi fuileZe-
ephus, Cum
elerretur, bze-
kiam elle, pro⸗
ſe & lubnicas,
OrrencATN
n fuiſi um.
Ge. Vet. af.

niorum initis,
is Prophetie
enimm interca-
hacmirttio-
dmntationeh
nejus conlet,

sſexmmn cp.

amneNYIX, I.
1,. AIl.
IE, 17. cmn .
hetici annl,in
nronologi r⸗
iihororih bill
,. in Eeell. Il.
L berIl E,
cenlent c⸗
ti muneris eins

Ur aent /

VETER. TESTAM 213
eyy. Sanctius prolegom. III. n. 7. p. y. Heideggerus Euchir. Script. §. De Eze-
Libkb. I. cap. 22. G. 4. p. 172. nulla tamen addita computi ratione. Ex in- chiele.
ſtituto vero illam reddit b. «Ægid. Strauchius Breviar. Chronol. lib. W.
cap. 22. p. 7 55. qui Scaligerum ſecutus, per hunc 27. annum Ezechielis, ad-
cyclum Jobelæum reſpici, & annum excidii ſubſequentem, captivitatis
ſcilicet undecimum, viceſimum octavum in eodem cyclo Jobelæo fuiſſe,
opinatur. Chronotaxin Propheticam cumprimis urget, cujus adeo negli-
gens fuiſſe cenſendus Ezechiel non fſit, ut revelationis, anno decimo ca-
ptivitatis ſibi factas exponeret c. XXIX, I. mox eodem capite ſubjunge⸗
ret revelationes anni viceſimi ſeptimi; capite autem ſequenti XXX, 20.
& XXXI, I. ad revelationem anno undecimo, & contra eundem Regem
tamen ſibi factam, regrederetur &cl. Verum ſi advertamus, Prophetass
in colligendis, ac in unum librum compingendis vaticiniis ſuis, tempo-
rum ſeriem non adeo penſi habuiſſe, quod in Jeremia ſam notavimus;
præterea ipſum quoque Ezechielem, revelationem anni undecimi capti⸗
vitatis ſuæ c. XNVI, I. decimi anni homiliæ c. XXIX, I. diſerte antepo-
ſuiſſe, is non mirabitur, ejusmodi sεροιτιιoτε in capite XKXIX. quo- .
que deprehendi, cum non hiſtoriam texere, ſed vaticinia fua inculcare, in
libris ſuis Prophetæ aggrediantur, nec tam ad annorum, quam argumenti
nexum & affinitatem attendere conſueverint. Hinc perſuaderi nobis non .
patimur, Prophetam initii ſemel computi, a migratione Jechoniæ ducendi,
per univerſum librum tenacem, hoc uno loco, qui terminum ac finem to-
tius curriculi prophetici ejus fubminiſtrat, pertæſum fuiſſe, eumque cum
cycli Jobelæi computo, ſibi alias prorſus inconſueto permutaſſe, absque
ulla ejus rei vel cauſa, vel indicio. Quamdiu poſthæe in vivis fuerit Eze-
chiel, memoriæ proditum non eſt; vero tamen perquam ſimile videtur,
ipfum haud ita multo poſt memoratum vaticinium ultimum, ſive marty-
rio coronatumn, ſive naturali morte abreptum, diem ſuum obiiſſe: quo
Pacto annos circiter LII, vivendo expleverit. Quæ ſingula, ut dilucidius
pateant, ſequenti tabula in ordinem redacta, exhibemus.

A. O. C. A. Regis A. Capti- = Srnchronifſmus rerum
Judæ. vit. Babyl evxterarum.
3380 naſcitur Ezechiel
3398 Jeho- 1 initium captivitatis Baby-
jak. R lonicæ. Vid. fupra P. I.
4. XIV. C. V. b. 26. M
340 /5 1 8 Jechonias, anno regni Hoc anno Cyrus
SðWUMD primo, Nebucadnezari naſeitur. Cſier.
Hieroſolymas obſi- Annal. H. 124.

Dd 3 A. O. C.

Be Eze-
chiele.

A. O-C.

34 %9

3411

. Reg.
Judæ.

A. Capti
vit. Bab.

I2

13

14

migrationis Jechoniæ A.

24 INTROD UCT. AD LIBROS BIBLICOS

–

„

denti ſe tradit, capti-
vum abducendum Ba-
bylonem. Cum quo
una transportatus eſt
Ezechiel, annos na-
tus 25.

migrationis Jechoniæ &
regni Zedekiæ anno
quinto, Ezechiel ad mi-
niſterium ſuum ſingu-
lari ritu vocatur, an-

c. I, 1. Vide, præter ſu-
perius dicta §. II. Sa-
lianum Annal. To. IV.
ad A. M. 3II. P. 306. b.
Viſio quatuor rotarum &
animalium Ez. I.
In eundem annum vati-

VII. incidunt.

6. conciones a c. VIII.
usque ad c. XX. Eze-
chiel habuit, quibus
peccata populi arguit,
ad pœnitentiam horta-
tur, & excidium regni
ac regis prædicit.
migrationis Jechon. anno
7. conciones a. c. XX.
usque ad XXIII. ha-
buit.

no ætatis ſuæ trigeſimo

cinia cap. IV. V. VI. α

Synchronißinus rerune
earersiun,

Aſtyages Medo-
rum octavus im-
perat.

*

Solon, Draconis le-
gibus antiquitatis,
ſua jura conſtituit.

16

Tmigration. A. 9. UxOr

Prophetz moritur c.

Euſebius in Chron.
ap. Scaliger. 712
Iheſ. Temb. p. 1257.

4. 0. C.

14

Alb

u

3430

4. de
Jude

II

105

oniſnus rerin
werarin,

es Mecdo.

n Olavus im-

a,

n, Draconis k⸗
8s antiuitatis
jur conſtituit.
bins in C.
dellige⸗ 1

. Lunp. h. 1.

40.6.

4,0. C.

34 14

3415

3416

3416

3430

VETER. TESTAM.

A. Reg.
Judæ.

—

II

11

A. Capti-
vit. Bab.

17

33

XXIV. & vicinis po-
pulis pœnæ denunci-
antur c. XXV.
migration. 10. Ægypto

vaſtitatem minatur
Propheta c. XXIX
XXNX

wmigrat. 11. ſub anni ini-

tium Tyro excidium
denunciat c. XXVI.
XXVII. XXVIII. &
menſe tertio Pharaoni

Regigypti c. XXXI. †
menſe quarto urbs Jeru- †

ſalem capta, & Judæi
cumZedekia rege ſuo,
in exilium Babyloni-
cum abducti funt.

migrat. 12. Ezechiel in

Babylone nuncium
accipit de capta & va-
ſtata Urbe c. XXKXIII.
Huc quoque refer
capp. NXXII. XXXIV.
XXXVI. XXKXVII.
migrat. 27. viſio Eze-

chielis de templo &
urbe myſtica, inſtau †
rationem eccleſiæ per

Chriſtum, ejusque di-
gnitatem & amplitu-
dinem fignificans c.
XI. usque ad libri
finem—

215

Synehroniſmut veruhßi
exterarunt.

Pittacus Mitylenæ-
us, & Periander
Corinthius, e ſe-

ptem Græcik ſa-
bientts appellati
juxta Euſeb. in
Chron.
Servius, Rex ſextus
Romanorum.

ptem Græciæ ſa-
pientibus, clari.

De Ege-
chiele.

Hoc tempore ſe-

1

1

De Egze-
chiele.

Part itio.

216 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

A. 0.C. A. Capti⸗ 15Synchroniſmus rerun:
vit. Bab. Eeterarum.
1432 35 migration. zy. Aegyptum a Ne- †
bucadnezare captum iri præ-
dicitEzechiel cap. XXIX, 17.
Iſꝗꝗ. quæ ultimaProphetæ præ-
didtio eſt, earum certe quas in
literas redegit. Paulo poſt vi- -
1 vis exemtus creditrr.

Capita liber numerat KLVIII. verſiculos 1273. quorum medius eſt
c. XXVI, I. In partiendo autem illo non uno omnes modo procedunt.
Sunt, quibus ‿ιανρνοτοιοι placet, ita ut P. I. Ezechielis vocationem & con-

frmationem c.I. II. III. P. II. vaticinia Prophetæ complectatur, alia qui-

dem, de calamitatibus judæorum, & captivitate Babylonicac. IV. XXV.
glia de eorundem reſtitutione, cum corporali per Cyrum, tum ſpirituali,
olim eventura, per Chriſtum. Ita Henr. Altingius Theol. Hiſt. Loc. II.
p. g9g6́. eumque ſecutus Hottingerus T beſ. Phil. Lib. II. c. 1. Sect. 2. P. 46.
Tres libri partes conſtituit Dn. D. Aepinus in Tubb. Oeconom. Biblic. ſe-

cundum ejus I. initium e. I-VII. II. progreſſum c. VIII-XXNIX. & III.
ſinem, c. LX. fin. Quinque partes numerat b. D. Pappus Comment. in

Proph. f. 14 g. aliam deinceps diſtributionem, juxta temporum àc anno-

rum ſeriem, a Propheta notatam, prolixe ſubnectens. In ſex partes vo-

lumen ſeindit b. D. Waltherus Offic. Bibl. S. &Gy7. quarum I. Prophetæ
vocationem c. I. II. III. II. conciones viginti novem ad populum Judai-
cum c. IV. XXIV. III. vaticinia contra gentes c. XX V-XXXII. IV. pro-

miſſiones de reſtitutione politiæ Moſaicæ, miſſione Meſſiæ, & inſtaura-

tione novi fœderis c. AXXYIII XXXVII. V. perſecutionem eccleſiæ N. T.
per Gog & Magog, horumque interitum c. XXXVIII. XXXIX. VI.

novam & ſpiritualem Jeroſolymam, novumque templum fſiſtit cap. XL.

ſin. nobis omnium maxime quadripartita ſe probavit diviſio, quæ & totum
libri latifundlum exhaurit, & capitum contenta apte digerit; haud ob-
ſcure inſinuata a b. Calovio prolegom in Exech. Bibl. ill. P. 49 7. & ab Hei-

deggero exhibita in Enchiridio. Habes quippe I. Ezechielis ad munus
Propheticum vocationem: II. comminationes de excidio populi per
Chhaldæos: III. vaticinia de judiciis Dei adverſus gentes; IV. promiſſio- ⸗
nes ſolatifluas in fidelium ſolatium.

IX. Ex-

Phubet.
I. ſolennem
) i ve
) Ulerio
Il, commins
1. appar,
ℳ) bi

—

9 nehor
²) vitis
tir 31
eügt
9) ivi⸗
¹) threna
4, kexelztie
a) ſenio
6 Parat
)idie
c. N
) darab
5. reſatio
Dandboln
II prediäi
I. Cont

Corze, pi

c0s

Vraniſnig perun
Aterarii,.

htüm mecius ei
odo procedun.
eationem & con⸗
echatur, alis gi⸗
nicae. . W.
n, tum ſPirituali,
A. Hiſt. Lor 1.
20.4.
uom. Biblic le-
XXNL. &I.
bus Commelt, t
porum r innd:
ln ler partes .
um l. Pilete
populn ludai-
V . W. pro⸗
Ci, & inſtaura-
n ecclel eNT.
. N.
n ſit Ab.
ln rbtnn
gerit; Iu he ud ob⸗
14,Kiblle⸗

lc AA muGs
cido poplliper

SS

VETER. TESTAM.

Exhibet itaque Ezechielis wolumen

I. ſolennem Prophetæ vocationem, α inweſtituram, i 111 qa not.

ℳα) vocantis Chriſti myſtica rep rælentatio c. I.
2) ipſa vocatio c. II.
7) ulterior, per emblema deglutiti libri, conſir matio c., III.
II. comminationes adverſus populum Judaicum, ubi in
1. apparitione
oσ) urbis obſidio, ty po placente ex fimo Piſtæ e c. IV.
6⁶) Judæorum internecio & diſperſio, ænigmate pilorum & ne-
vaculæ c. V.
P)) idololatrarum & impœnitentium pœna, Prophetæ geſtu C. vr.
⁶) regni Judaici everſio, catenis c. VI. adumbrata.
2, apparitiche
*.) raptus Pr ophetæ, ad ſpectandas abominationes in templo c. VIII.
) pii in frontibus ſignati, reliqui cæſi c. IX.
2 gloria jehovæ templum deſerentis c. X.
3. viſione
) viri 25. Prophetarum contemptores c. XI.
) exilium fuga viri adumbratum c. XII.
„ Pſeudoprophetarum fraudes & excidium c. XIII.
reſponſum Dei ſubdole conſulentibus negatum c. XIV.
*) vitis infrugifera populi typus c. XV.
O☚ ingratitudo & fornicatio ſpiritualis, ſuſceptæ puellæ expoſiti-
tiæ allegoria repræſentata C. XKVI.
„) nigma Taquilarum & vitis plantatæ c. XVII.
9₰) divina, de inſonte filio non puniendo, proteſtatio c. XVIII.
2) threnodia typo leænæ, Vitis, ornata c. XIX.
4. fevelatione
&α) ſeniorum exprobrata malitia, & denunciatæ Ppoœnæ c. XX.
6) parabola gladii præacuti c. X KA1.
²) judicium Hieroſolymæ conflandæ, tanquarm ſcorir in catine
c. XXII.
) parabola Aholx & Aholibæ c. XXIII.
5. revelatione,
Parabola de olla, & ſi gnum uxoris Prophetæ morientis c. XXIV.
III. prædictiones adverſus gentes exteras; nimirum
I. contra Ammonitas, Moabitas, Idumæos, Philiſtæos, c. XXV.
Carpz. Fars UII E-e 2, coh-

*

217

De Eze-⸗
chiele.
Tabula

Synoptica.

De Eze-
chiele,

„

218 iNTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

2. Lontra Tyrum, cujus
&) prædicta everſio c. XXVI.
62) threnodia c. XXVII.
„) contra regem ſententia c. XXVIII.
3. contra Aegyptum, ejusque cumprimis
α Regem c. XXIX.
°“) regnum deſtruendum c. XXX, 1-19.
) confœderatos & brachium confringendum v. 20. fin.
regem Pharaonem c. XXXI.
*) threnodia, ob regni caſum c. XXXII.
IV. ſolatiffuas, pro poœnitentibus ac piis promiſſiones
1. de gratioſa Dei, ad condonandum peccata, voluntate c. XXXIII.
2. de bono paſtore Chriſto c. XXXIV.
3. de gaudio populi Dei, ob poœnam Snixaſgsrernlæs, Idumæis i in-
flickam c. XXXV.
4. de converfione gentium, & beneficiis Novi Teſt. c. XKXXVI.
5. de mortuorum reſuſcitatione, ceu pignore reſtaurationis gentis
& reipublicæ Hebræor. & de unione Iſraelitar. & Iudaorum
fub Chriſto c. XXXVII.
6. de interitu Gogi in montibus Iſraelis ec. X XXNVIII- XXINX.
7. de reſtauratione eccleſiæ, regni & populi per Chriſtum c. XL-
ſin. ubi viſio
*½) de novo templo,
quoad exteriora tria veſtibula cap. XL.
quoad templi interiora c. XLI.
quoad conclavia templo adhærentia, & portam Orientalem
c. XLlt.
) de novo cuitu in hoc templo, ubi
ejusdem leges, & gloria Dei domum implentis c. XLIII.
ordo & officia Sacerdotum c. XLlIV.
*) de nova terra, ubi
terræ diviſio generalis, & jura c. XLv.

leges eccleſiaſticeæ & ceremoniales, maxime circa cultum &

jura principum c. XLVI.
viſio fluminis, e templo redundantis, & finium terræ c. NLVII.

terræ diviſio ſpecialis,

XLVIII.

& obfſignatio Prophetiæ c.

l, inſer tus

X, Com-

Commen
