viam monſtrabant, & ad obſervantiam divinæ legis hortabantur. Hinc
porto &β) monitores erant & reformatores, ubi vel diſciplina eccleſiæ la-
xior graſſantibus vitiis locum dediſſet, vel cultus publicus ex idololatria,
aut zwαοιâοι conterminarum gentium vitium traxiflet, in omnium r⸗

dinum vitia acerbis ſalſisque invehentes increpationibus, ſevera Dei vin-

dicis judicia denunciantes, & ad pœnitentiam hinc fuaſionibus, hinc com-
minationibus, invitantes; quod Ezechielis vocatio atque inſtructio divi-
na, Ezech. III, 17. ſqq. generalis illa muneris prophetici deſcriptio, 2.

Reg. XVII, 13. ſqq & exemplorum Jud. II, I. ſqq. & alibi paſſim, copia

docet. Hinc commode Hebræus ille in libri Coſri P. I. §. 711. edit. Bux-

tor f.

Ge
n
N

§e
X

VETER. TESTAM. 4444444

torff. p. I. Prophetas deſeripturus, eos dicit: eD — r De Pro-

d trD DwL vrn b n ne en r Ren⸗
10d OYJMBM P velut con’ larios, all obferanrtien gis adhortamtes, GO pramin us-
de AYeomaobſervanlibus promittentes, pœnas vero gravesinobedientibus denuncian-
he. tes: quocum R. Salomo Jarchi conſpirat, in Exod. PFII, 1. ita commentatus:
wa. LN — nn en n n Prophete
ſen⸗ vocabuhum ubique ſigniſicat bominem bpraconiantem, & populo verba objurga-
Ar. torio proponentem. E Chriſtianis Patribus paria tradit Lactantius Lib. I.

div. inſtit. cap. IV. Olb. p. 11. inquiens: UMcirco a Deo mittebantur Prophetæ,
nt & bræcones eſſent majeſtatis ejus, & correctores pravitatis humanz. Sed

nntii &S& P) in denunciandis futuris partim os Dei erant ad populum, qui ſi ve
one, Conlſulti & ſententiam rogati, ſive ultro a Domino miſſi, de venturis aut
Ittes rebus dubiis reſponſa dabant, atque tum in præſentiſſimo reipublicæ di-
SII, ferimine jefſ. VII, I. ſqq. XXXVII, 21. tum in ancipiti conſiliorum eventu
Feio 1. Reg. XXII, 5. ſqq. tum in levioribus quoque, nec magni momenti nego-
o⸗ tiis, (ne ſcilicet gentilium auguria & divinationes captarent homines,
non quam Origenes lib. 2. contra Celſum rationem reddit) velut I. Sam. IX, 6,
Othi quid facto opus, aut quid eventurum ſit, prænunciabant. Hane autem
te, 1 fuiſſe conſuetudinem populi Iſraeh ut quicquid ſcire cupiebant a Domino,quœ-
dum rerent per Prophetas, multa exempla teſtantur, inquit Hieronymus Comment.
nce⸗ in Ezech. XX, 1. T. V. Opp. f. 205 & variis dein exemplis demonſtrat. Con-
Ebe⸗ fer. huc Jeſ. XXX, 2. Habac. II, 1. Zach. VII, 3. Partim os populi erant
Feut ad Deum, nomine populi Deum de futuris, vel agendis aut omittendis ſci-
M ſcitantes, velut Jerobeam per Ahiam Siluntinum, I. Reg. XIV, 2. 3. Jo-
. ſaphat per Eliſam. c. XXII, 5. 8. Hiskias per Jeſaiam, 2. Reg. XIX, 2. 3
nl. ſeniores populi per Ezechielem, Exech. XIV, I. XX, 1. ſqq. Dominum in-
is terrogabant. Tandem quoque ) interceſſores pro Populo, vel pro pri-
nine vatis, Dei vel gratiam vel opem ambientibus, erant, qui, fuſis ad Deum
K. Prrecibus, graſſantia Dei judicia ſi ſterent, vel 1 imminentia arcerent, ut ex
i, — GBen. XX, 7. 2. Reg. XIX, 2. ſqq. Jer. XXNVII, 18. Joel. II, 17. ad ocu-
“ ʒ lum patet. Nonnunquam etiam e) partem reipublicæ attingebant, &æ
ne ðð vel a Regibus conſiliis erant, quales Jeſaias, Jeremias, Daniel; vel extra-
i ordinarii tam eccleſia ſtici, quam politici regiminis vindices, velut cuunm
“ Samuel Agagum trucidaret, I. Sam. XV, 33. & Elias in Baalitas, I. Reg. =
. SDðM XvulIII, 40. & Eliſa in religionis transfugas animadverteret, c. XIX, 17.
o2 Demum ) horum aliqui non annalium modo, ſed & librorum ſacro-
i rum, & canonis Vet. Teſtamenti conditores, divino- ſuggere ente Spiritu,

V cehr. Pars III. F L erant,

42 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

„

phetis in atque faciendorum norma exarata, & ad poſteritatem Dei beneficio trans-
zenere. miſſa eſt, I. Chron. XXIX, 29. 2. Chron. IX, 29. XII, I5. Luc. XXIV, 27.
XVI, 29. lidem vero an in proprio ac genuino officio ſuo —
non idem Seribæ fuerint, diſceptatur hodie inter eruditos. Et dudum quidem Nic.
eum ſeri- Serarius, ut nil definiat, obſervavit tamen, quia prophetia divinorum
barum vel quandogue oraculorum interpretationem ſigniſicat 1. Cor. XMV. binc ſieri,
AAuario. ut Chaldæus Thargum pro Prophetis vertot interdum Scribas, ut 4. Re-

Ei0.

ſenſum illam Chaldæi Paraphraſte vocum permutationem rapuit Ri-
chard. Simon, qui Scribarum & Prophetarum voces pro Synonymis in
Targum ideo haberi contendit, quia Prophetæ proprie Scribæ & Actuarii
publici fuerint. Hoc enim éνviανατ omnem Scripturæ Oeoνves ν,
velut per cuniculum fubvertere, in ſpecioſo illo Hiſtoriæ Criticæ V. I.

munus fuiſſe doceat, præcipuas imperii res ſcribere, & arehivis conſigna-
re. Non enim, Joſepho Lib. II. contra Apionem, & Euſebio in Præparat.

blica ad poſterorum memoriam deſcribebant, & archivis conſignabant;

modum talia elicit conſectaria, quibus omnem Scripturæ V. T. autorita-
tem ac fidem in diſcrimen adducit. Demus vero licet, Prophetarum ali-

—

& in eo potiſſimam prophetici muneris rationem fuiſſe ſitam? nec aliud
conſtitutum, ut acta publica conderet, & archivis conſignaret? Cum-
que peculiarem hunc Notariorum iſtorum, ſeu Scribarum publicorum
(nec enim alios, aut diverſos ab his Prophetas novit,) ordinem in republ.

monumentis demonſtrabit? In rebus enim facti, tot cumprimis ſeculo-

teſtas, ſed tabulæ ſunt producendæ, ac idonea documenta, quorum teſti-

De Pro- erant, quorum calamo & manu hiſtoria ſacra, & divina illa credendorum

rum of. „„m YXIII, 2. 2. Paralip. XXXV, S. Jer. EXVhn. & c. XXIX, 2. in 6
Tribareſ. L. II. cap. 7. G. 3. P. 107. Poſtmodum vero in alium longe

opere ſatagens, Lib. I. cap. 2. P. 16. ſq. ita aggreditur, ut Prophetarum

Evangel. teſtibus, cuivis inter Judæos fas fuiſſe annales condere, ſed ſo-
lis Prophetis; unde Se proprie notent oratores ejusmodi &
AGuarios publicos, qui inſtar interpretum Dei, ejus voluntatem populo
quidem annunciabant, ſimul vero præcipua ſui temporis geſta, & acta pu-

unde poſt libri ſacri dicti prophetici fuerint. Ex quibus præmiſſis poſt-

quos annales compoſuiſſe, omnes tamen idem feciſſe, unde probaverit?

quid notare —2, quam Aduarium ejusmodi, publica ad id autoritate

Hebræa ſtatuat, a Moſe ipſo primitus inſtitutum, quibus eum antiquitatis
rum intervallis a nobis diſſitis, non quidlibet audendi æqua cuilibet eſt po-
Kcatione fides dictis concilietur. Er od quidem, ſive Scribarum

eccleſiaſticorum ante Davidem expreſſa mentio in Scripturis nulla eſt, ne-

——— „ —

i

tatis
nlo⸗

eſti⸗

tun
ne⸗

lom

V

=G XyIlI.

VETER. TES TAAM. 4

dumu ut a Moſis Is jam ætate in populo Dei, tanta cum autoritate floruerint. Be Pbro-
Cunque Moles univerſam reipubl. Judaicæ confſtitutionem, ac faciem phetis in
veluti, in Pentateucho quam accuratiſſime delineet, qui fit, malum! ut genere.
illuſtrem hunc ordinem flentio plane transmittat, aſe tamen, quod vul
Simonius, inſtitutum, nec veſtigio ullo quicquam de eo prodat? Cum
quidem 73 –◻ D mentionem plus vice ſimplici injiciat, nuſpiam tamen
in eo ſigniſicatu, qui Actuarios reipublicæ inſinuet. Et unde tandem Si-
monio myſterium iſtud, tot ante ipſiun ſeculis incognitum, innotuit? Jo⸗
ſephi enim, vel Euſebii autoritate in rebus, tanto temporum hiatu ab ipſo-
tum ætate remotis, ſtare nec poterat, nec debebat. Et plus omnino infert
Simonius, quam vel Joſephus aliquis, vel Euſebius teſtati uudnam fue-
runt. Sed ne juſto ſimus Prolixiores, vela contrahimus, cupidumque
ctalium lectorem ad Heideggeri remittimus Exercit. Bibl. VIII. P. 215. N72.
qua, de induſtria, profligando huic Simonii commento inludat. .
Ex ſupra dicis; jam facile liquet, quæ Prophetarumm ſub conomia Prophetiz
V. T. neceſſitas, quis ſinis, quæ fuerit utilitas? Abſoluta ſane nulla Deum eceſſitas.
agigebat neceſſitas, ut per extraordinarios ejusmodi voluntatis ſuæ inter-
Pretes, donumque prophetandii in homines collatum, myſteria & benefi-
cia Meſſiæ, viamque ſalutis mortalibus patefaceret; cum quicquid reve-
lationis eſt, ex libera voluntatis divinæ penderet diſpenſatione, ipſique
omnino integrum eſſet, vel &εαεοαοοσ, nullaque adhibita creaturæ opera, ut
protevangelium primis poſt lapſum paremibus, & decalogum Iſraelitis
àd montem Sinai Exod. XIX, 18. ſq. XX, I. vel per angelorum miniſte-
rium, quod alias quoque ad juſſa ſua hominibils denuncianda Gen. XVIII,.
2. 2. Reg. I, 3. Luc. 1, 26. adhibuiſſe legitur, vel per homines demum.,
donis ſuis ad iſtud officium inſtructos ac vocatos, univerſam doctrinæ re-
Velatæ catenam cum eccleſia communicare. Siquidem in cœlis Deus no-
NRer babitat, omniaque pro lubitu agit Pſ. CXV, 3. cujus in eudonlo, me-
roque ſi ſi tum erat beneplacito, quo pacto, quibusve rationibus & modis,
7αεσοοροo1,nſ8 Sehxipτ— ασ S, Yvwνοιιιραεν conſtitueret Eph. I, 9.
Duplici autem præmiſſa hypotheſi, 1) ut ſalus per Meſſiam obtinenda, &
in protevangelio ſuccinde propoſita, clarius ſubinde manifeſtaretur,
2) hominumque converſio & fides non immediato Dei influxu, ſed inter-
veniente hominum præconio & miniſterio procuraretur, neceſſaria de-
mum evadebat Prophetia, ad (æ) clarius detegendam ſanctorum viane
Ebr. IX, 8. (⁸) ad reſtaurationem cultus, doctrinæ ac diſciplinæ in eccle-
fa, ſiquidem ex lacerdotum negligemtie, Populique Protervia, aut eG
, F 2 Ales

De Pro-
phetis in
genere-

Enis Gα
Iſcop 5 *£

44 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Xα finitimarum gentium, vitium traxiſſet, () ad commercium, quod
Ifraelitis cum Deo intercedebat, non absque mediatoribus Gal. III, 19. 20.)
continuandum & conſervandum, () ad oracula divina in cauſis gravio-
ribus petenda, ſicubi per ſacerdotes Deum conſulendi locus non eſſet;

juxta illa, quæ de officio Prophetarum paulo ante diximus. Quæ, quo ex

divino conſilio tendant, obſcurum eſſe non poteſt. Poſt gloriam enim im-
menſæ bonitatis & aν[v*zè§(4X ρ οας τπ e*, (Eph. III, 10.) ad eccleſiæ
eum illorum maxime, tum omnium temporum, ædificationem, hominum-
que alias periturorum, converſionem & ſalutem, Prophetarum miſſio, mu-

pnus, atque præconium ſpectat. Cujus rei teſtis ipſe Deus eſt, Ezechielem de

officii ſui partibus inſtruens Ezech. III, 17. ſqq. teſtes Prophetæ, ſuis de
Meſſia teſtimoniis ac oraculis, tum & populi increpationibus, acpoœniten-
tiam hortationibus, pœnarum imminentium interminationibus &c. teſtis
Salvator Matth. XXIII, 34. 37. teſtis Apoſtolus Eph. II, 19. ſqq. Rom. XV,

4. 2. Tim. III, 15. Potiſſimum autem Meſſiæ præcones erant, quorum teſti-

ficatione doctrina de Chriſto, ejusque beneficiis clarius ſubinde innoteſce-

zneilitat;

ret Acdct. X, 43. I. Petr. I, 10. II eaque ſignificarentur & præanunciarentur, quæ

propter æternam vitam fidelium in Cbriſfto, & impleta credimus, & impleri

cernimus, & implenda conſidimus, ut Auguſtinus loquitur lib. VII. de Civ.
Dei, c. 32. I. V. Olp. p. zar. Id quod ſupra, cum de Objecto Prophetia dit-
ſereremus, F. XIII. prolixius dedimus demonſtratum. Quis autem Prophe-

tis ſingulis præſixus fuerit ſpecialis ſcopus, ſigillatim in ſqq- capitibus oſten-
demus. Hinc utilitas ſcripturæ Propheticæ colligitur, quæ non ad illa mo-
do pertinebat tempora, quibus in vivis erant, ſuoque defungebantur offi-
cio vates, ſed ad noſtra quoque patet, imo ad omnis ævi eccleſiam proten-
ditur. Varia quidem illa eſt, ac multiplex, ſed a b. D. Joh. Pappo Præfat. in
Prophet. minor. g. 2 ½7. ad tria præcipue capita commode revocatur, eo
quod utiles ſint Prophetiæ 1) propter teſtimonia doctrinæ, ut, quod caput

eſt religionis Chriſtianæ, Jeſum Nazarenum inde diſcamus Meſſiam, in quo

quippe uno & ſolo omnes Prophetarum de Meſſia prædictiones conveni-
unt, & impletæ reperiuntur; 2) propter conſolationem in adverſis, cujus duo
cumprimis argumenta, alterum a continuatis eccleſiæ liberationibus, qua-
rum ſemper poſtrema novam ſperare jubet, alterum ab interitu hoſtium ec-

cleſiæ, ex Prophetarum concionibus petuntur, riteque ad noſtrorum tem-

porum pericula accommodari poſſunt; 3) propter temporum noſtrorum
& Propheticorum fimilitudinem, quæ & circa diſſidia in religione, & cir-

ca ſtatum reipubl. & pericula eidem imminentia, & circa vitiorum de-
mum atque pecçatorum paritatem, eluceſcit. Unde confequitur, can-

get
a
tio

mi
ma

reli
Phe
die
a!

dior

d
i
tatea

Lar
tur.
ea

War

VETER. TESTAM. 45

dem Scripturæ Propheticæ, quæ reliquæ omnis Canonicæ eſt, utilitatem
ad fidem & vitam ſpectare, juxtaà 2. Tim. III, 16. 2. Petr. I, 19 ut inſtitu-

tionem in ſalutari doctrina, errorum eonfutationem, excitationem ad vi-
tæ ſan ctimoniam, vitiorum correptionem, & ſolatia tandem præſtet in

quibusvis adverſis. Quibus ſpecialis hæc, ac Prophetarum ſcriptis pro-
pria, accedit utilitas, qua partim Judæorum, Novi Teſt. autoritatem inſu-
per habentium, & errores ſolide convellit, & converſionem juvat ac ope-

ratur, partim Novi ſœderis originem ac fidem mirifice confirmat, piasque

De Pra-
phetis in
genere.

mentes de divinitate Apoſtolicorum monumentorum convincit, cum in

his impletum viderint, quod illic legunt prædictum. Ex quibus omni-

bus neceſſitas ſtudii Prophetici emergit: quam Vir Clar. Campeg. Vi-

tringa typi dodrinæ Prophet. cap. V. toto p. 46. exequitur, & α) ex
mandato divino Jeſ. X XXIV, 16. Joh. V, 36. I. Theſi. V, 19. Apoc. I, 3.

) ex ſcopo & conſilio Dei, in dandis Prophetiis, Jeſ. V, II. 12. ) ex ipſa

religionis Chriſtianæ natura, cujus demonſtratio præcipue petitur ex Pro-
phetiis, hujus rei gratia inveſtigandis, ) exinde, quia Deus loquens au-
diendus eſt Eſ. I, 2. &&£) ex utilitate varia, inde reſultante ſolide demonſtrat;
ad hæc etiam Henr. Hülſius, Theolog. Duisburgenſis, peculiari diſſerta-
tione, quæ in iis, quæ Commentario in Iraelis prærogativas ac bona ſub
V. T. ſubnexæ ſunt, ordine XVII. & ultima eſt, p. &αα6 argumentum 4
damno copioſe declaravit, præjudicia & errores docens, ex neglectu &

ignorantia prophetiarum profectos: quibus, cum nulla laborent diſficul-
tate, non eſt ut prolixe immoremur.

Propheticum porro munus pro lubitu ſuo invadere, ſibique arro-
gare, integrum nemini fuit, quin divinis hoc ipi auſpiciis demandare-
tur. Quo fine, vocatione ſive miſſione divina opus fuit, adeo quidem, ut
ea deſtituti, pſeudoprophetæ ac impoſtores cenſerentur Jer. N XIII, 21. 25.

ſq. 30. ſqq. NXVII, I4. 15. Legatione enim Numinis defungi, Deique
nomine oracula fundere qui potuerint, niſi a Deo inſtruci miſſique, de-
mandatam Dominmi ſui juſſu provinciam obirent? Unde verba facturi ad

populum, ad miſſionem ſuam, verbumque Dei ad ſe factum, utplurimum
provocant, quo ampliorem dicfis ſuis apud auditores autoritatem conci-

liarent; ut paulo poſt copioſius obſervabimus S. XIA. quin & univerſam,
ſi paulo ſolennior iſta fuiſſet, inaugurationem ſuam, ordine deſeribunt &

Oraculis ſuis præmittunt, exemplo Jeſaiæ c. VI. Jeremiæ c. I. & Ezechielis
c. II. III. Iſtud tamen diſcriminis interceſſit, ut immediate alii vocaren-
tur a Deo, velut Moſes, Eſaias, Jeremias &c. alii mediate, velut Eliſe, di-
PF 3 vinis

Studium
atque feru-
tinium.

Propheta
ruin in-
auguratio
per voca-
tionem,

De Pro-
phetis in
genere.
uncionen,

44 INTRODVUVCT. AD HBROS BIBLICOS

7

Vnis æ&que auſpiciis, ſed per Eliæ miniſterium, prophetandi munus injun-
Gtum legiturx I. Reg. XIX, 15. 16. Aecedebat uncdio, ritus maxime illu-

ſtris, quò ad ſaeerdotalem atque regiam proxime accedebant dignitatem.
Tantum equidem ſententiarum divortium hic occurrit, ut difficile ſit, in

ranta rei obſeuritate, atque docdtorum fluctuatione, certi quid definire.

Sane Fortunatus Seacchus in erudito opere, quod ſacrorunm Eleochriſina-
ton myrothecia inſeripfit, poſtquam Myrothec. I. cap. 35. affirmantis ſen-

tentiæ momenta in aciem produxiſſet, mox tamen cap. 39. eadem diluit.

& adſtruit negantem, ita tamen, ut inter utramque hæreat anceps. Sed

& e noſtris rem in medio relinquit b. Joh. Henr. Urſinus ſacror. Ana-

leck. P. II. lib. IV. cap. . q4v. 1. P. 169. & Arboreti Biblici cap. XXMIII.

n. §. p. 494. & ue ac ο αοαςαραντι Thom. Crenius Animadverſion.
Philolog. & Hiſtoric. y. W. S. VI. Obſerv. 2. pP. 56. citatis in utramque
ſententiam autoribus, neutram pro certo affirmat. Sunt autem, qui ex-
plicatius mentem ſuam ediſſerentes, unctionem Propheticam, oleo per-

actam, ſive ſacro, ſive communi, e medio plane tollunt ac negant, eo quod

AQum unctionis ritum tradant, Prophetas tamen aliquos, &qquidem maxi-

in ſeriptura Prophetarum nullus legatur unctus. Unum quidem Eliſæ-

um ungere à Deo juſſum videri I. Reg. XIX, 16. quem tatnen, cum Elias

v. 19. ſq. non olei infuſione ſive unctione, ſed vocatione ſolum & ſaguli

injectione Prophetam ordinaret, nihil omnino eorum, quæ juſſus a Deo

ſuerat, reliquum facturus, ſatis inde conſtare contendunt, unctionis voce
per metonymiam, quamcunque principis, Regis aut Prophetæ, etiam citra
unctionem, deſignari conſtitutionem & inaugurationem, aut in præclaro
munere confirmationem; eam in rem ad Judic. IX, 8. 2. Sam. II, 4. 7.

V, 3. XIXK, IO. provocantes. Ita e Judæis Abarbenel & R. Dav. Kim-
Chi adcit. loc. 1. Reg. & R. Salomoh Aben Melech adz. Chron. XVI, 22. £

Chriſtianis, & Patribus quidem Theodoretus ad cit. loc. quæſt. Go. e Pon-

tificiis Joh. de Pineda lib. V. de rebus Salom. c. IV. n. S§. ſect. F. P. 259.
aliique paſſim multi, e Reformatis, poſt Piſcatorem in annot. ad c. loc. &

in Exegeſi Aphoriſiu. Loc. X. Aph. 6. cumprimis Joh. Cocçejus explicat.
Catecheſeos Heydelberg. ad quæſt. XXXI. §. 96. T. VI. Oeo. p. 22. & in
Zudaicar. reſponfionum & quaſtion. conſideratione cab. W. K. 202. 7.
VII. Ogp. p. 3. & Jac. Altingius Hebtade IX. Orat. II. Tom. V. Opp. p.
292, ſq1. e noſtris denique b. Seb. Schmidius annot. ad 7. Reg. cit. loc. & b.

Salom. Glaſſius F. IV. Exegeſ. Evangel. & Epiſtel. P. I8g, edit. in 4. Rur-

ſus vero non deſunt, qui ſententiæ affirmanti patrocinantur, ita nimirum,
. .⸗ 3 „„ — „„ 27 .* .
ut non equidem neceſſarium, ſemperque inaugurationi Prophetarum jun-

me

ſüe

me
kt

be

in!

y
E.
tio⸗

un
tiv⸗

n
1,

linr

Fh.

niſ

Lu

iſe⸗
ls
Heo
voce
itt
lar
4.7
im⸗
e

.
.E
st.
K iᷣ
11.
P..
Eb.
Nu
u,

jun⸗

nui⸗

Me

VETER. TESTAM. ðYJðJUMB 47

me ſpectabiles, qualis Eliſa erat, delibutos fuiſſe perhibeant, utut non ſa- De Pro-
cro illo chriſmate, quod in ſanctuario aſſervabatur, ſed oleo communi, phetis in
nunc vero ad uſus ſacros adhibito & deſtinato. Id etenim divinum de inun- generxe.
gendo Eliſa mandatum manifeſto poſcit, i in quo cur a proprietate vocis

nu diſcedamus, nulla urget ratio; certe non illa, quod peracda ab Elia
ſucceſſoris unctio nulla, ſede deſignatio ſolum tradatur, cum brevitatis ſtu-
dio rem unam bis attingere ſacer ſcriptor ſuperſederit, Deique ſuſſecerit
mandatum, ad firmandam apud poſteros Eliſæ autoritatem. Ut taceam,

unctorum & Pr eharar um vocabula, paria nonnunquam facere ‚unumque

Per alterum explicari Pſ. CV, I5. Maxime vero typica Chriſti repræſen-
tatio idem non tam ſuadet, quam neceſſario flagitat, quem non modo re-
gum in regem, & ſacerdotum in ſacerdotem, ſed & Prophetarum unctio
in Prophetam, immenſis ac infinitis Spiritus S. donis perfuſum ac unctum

typice deſignat, argumento oraculi Jeſ. LXI, I. ſqꝗq. coll. Luc. IV. 21. quod

frigide perquam expoſueris, ſi unctionem, unde diſerte Tο Meſſias h.
e. unctus dicitur ſoh, I, 41. de nuda intellexeris deſtinatione aut conſtitu-

tione. Unde b. D. Mich. Waltherus in tract. de unctione Cbriſti, ſub⸗

juncto Exercitat. ejus Biblicis, cap. I. J. 9. P. 95. utut propenſi or in nega-

tivam videatur ſententiam, aliquam tamen, propter typicam Chriſti praß⸗

gurationein, admittit unctionem Propheticam: Propheticuk, inquiens,
vncktionis unum ſaltem & extraordinarium habetur exemblum in Eliſæo,

1. Reg. XIX, I6. ut nimirum Prophetici Zeedue Chbriſti muneris 1pus e-e

zaret, non minus quam reliquorum duorum. Eamque ſententiam pecu-
liari diſſertatione Ppropugnat Johann Marckius Excrcitat. Textual. XI. P.
5S. tota, qua ex Patrum ordine Euſebii, Clementis Alexandr. & Auguſti-

niſüfſiagi aà pro ſe citat; e noſtris vero eandem amplectuntur b. Gerhar-

dus in Exegeßi Loci W. de perf. & oficio Cbriſti G. I7. p. 1122. & Joh.
Lundius Antiqq. Judaic. Lib. I. cap. 2g. n. yb. b. VV. His inauguratio-

nis Propheticæ ſolennibus, αονο +σι quoque accenſet Vir eruditus,
Dav. Knibbe Hiſtor. Prophet. lib. I. 6ap. 45. §. 7. edit. German. p. ub. num etiam
ſed vereor, quod ſuffragantem ſibi habeat antiquitatem. Haud infre- ber Xsρο.
quens illa in populo Dei erat, in ordinationibus & conſecrationibus ad ea

munus, ſive Eccleſiaſticum, five Politicum; quomodo a Moſe conſecra-
tus Joſua Num. XXVII, 18. Deut. XxXxXIV, 9. & conſecrandi Levitæ
Num. VIII, 16. Prophetarum vero Veteris Feſt. nullum, fatente Knibbio,
manu impofſita legimus conſecratum. Nec qui ex inſtituto de Xεορσ-
oiæ tum Judæorum tum Chriſtianorum veterum commentati ſunt, duum-

viri ſummi, Frider. Spanhemius de ritu imss ition, mannum, I. II. ere

„

48 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pro- f. SFr. & Campeg. Vitringa de Synagoga Vetere Lib. III. Part. I. cap. b
phetis in 7). p. 36. ſqd. Propheticæ Xeιορροααον uIla faciunt mentionem. Ge- P
genere. minum equidem, ad conciliandam hypotheſi fidem, teſtimonium citatur 11
eg£ N. T. I. Tim. IV, 14. Act. XIX, 6. 7. Sed enim vero de Propherarum MUã
inauguratione, non de Miniſtrorum eccleſiæ N. T. ordinatione quæſtio g9
agitatur, cum in confeſſo ſit, poſteriori rite peragendæ manuum impoſi- . 6
tionem inde ab Apoſtolorum ætate adhibitam, eandemque ex Judaica in
Chriſtianam eccleſiam fuiſſe translatam, quin & in primis ſeculis extraor- “
dinaria & miraculoſa Spiritus S dona ſibi habuiiſe conjuncda. Accep⸗e- JMD
rit ergo Timotheus Per 8+¹ eαααα+ Tον εια 8 7οροτειο 10 XXAνι.οα “ .
r& ρντττH,hon tamen eapropter ſtatim in Prophetam evaſit, cum
ordinario Epiſcopi, non extraordinario vatis divini munere fungeretur, 2
donumque brophetiæ, hoc tempore cumprimis, ad oracula Prophetarum 4242
dextre explicanda utplurimum ſpectaret, nec ullibi Timotheus futurorunn P
eventuum vaticinia edidiſſe legatur. Nec fideles vaticinati per Spiritum &
S. Prophetas egerunt, ſed hymnos in honorem Numinis concinerunt, ma- cn
gnalia Dei ediſſeruerunt, verbumque Dei in ſolatium & inſtructionem ẽ
cotus ſacri expoſuerunt, juxta communem illam vaticinandi ſignifica-
tionem, §. I. traditam. Nobis vero de ejusmodi ſermo eſt Prophetis, 4
quorum officium & partes §. Præc. dedimus defcriptas. l
Propheta-⸗ Iuic itaque muneri præfecti, utut inſigni dignatione haberentur 1
rum ſe⸗ Apud Judæos, graviſſimis tamen expoſiti erant moleſtiis, opprobriis &
rumne, perſecutionibus ‚victuque præterea ac amictu utebantur pertenui, & aſpe- Hß”UVUV
iis adeo fatis exercebantur, ut plurimi hoc humeris ſuis onus imponi, hu- . 4
millime deprecarentur. In aſperrima quippe incidebant utplurimum n
teumpora, & ad præfractos mittebantur peccatores Ezech. II, 3. ſqq. qui-
bus graviſſimam Dei vindictam denunciantes, odia non modo & conten. à
tiones principum juxta ac ſacerdotum in ſe concitabant, ut Elias I1 Reg. “ .
XVIII, 17. N XI, 20. Jeremias c. NV, 10. aliique, verum etiam ludibrio & ſ
ſannis ſæpius excipiebantur, 2. Reg. IX, II. Ezech. XXXIII. 31. fq. in noo 1
mine Domini loqui prohibebantur Amos II, 12. VI. 12. ſq. Eſ. XXX, 10. “k
1. Jer. XI, 12. in carcerem conjecli, maleque habiti cædebantur, mortis- R 8
que ſubinde ſupplicio afficiebantur. 2. Chron. XVI, 10. I. Reg. XXII, 24. 1
ſqq. c. XIX, I. ſqq. 10. XVIII, 13. Jer. XX, 2. X XXVI, 6. XXVI, II. Neh. “ 1
1X, 26. Act. VII, 52. 2. Chron. XXIV, 20. ſq. Præter hæc vero, per
ſymbola, ac ænigmata nonnunquam, divina populo rebelli ſupplicia de- 4
nunciantes, talia perferre ac ſuſcipere, ſibique ipſis inferre divinitus jube- 1

bantur,

8 1 7

VEIER. TESTAMAMA. ,

Ap. Lantur, quæ perquam erant moleſta. Sic Jeſaias ſeminudus incedere, De Pre-
e- Zechiel Panem cum ſtercore coctum comedere, tum é ſat longo tempo- Phetis ia
gtar Iis tractu uni ſolum lateri incumbere, tan demque conjugis ſuaviflimære- Eeneier
rum Pentinam, nec deflendam tamen aà ſe, mortem Prænhuncçiare, Jeremias li-
ſtio gneum primo, Poſt ferreum de collo geſtare jugum juſſi, non Poterant iſta
l. omnia non graviter ferre ac moleſte. Hinc eſt, uta Deo vocati, quicquid
Nin iſtius muneris erat, ſfummo ſtudio detrectarent, & Moſes usque adeo oblu-
or⸗ H Garetur, ut Dei tandem indignationem incurrerer Exod. IUll, II. ſqq. IV. M
ee. LL.. ſqq. Jonas Niniven miſſus, fuga elabi conaretur c. I. Jeremias i in-
DM fantiam oris, & æ&tatis Prætexeret teneritatem, ſuamque deinceps vicem
can adeo lamentaretur, ut nativitati fuæ malecdiccrct, & cuin matre expoſtula-
ewu, ret, quod in lucem eum edidiſlet, denique usque adeo pertæſi us muneris
kum Prophetici, ut de eg deſerendo ſerio cogitaret c. XV, 10. XN. Neque FPaupertat.
un orro in re lauta erant Prophetæ, opum quippe contemtores. 2. Reg V, V, 16.
un & in ſolo Dee divitias, mercedemque ſuam ponentes, quin & ab idolorum
d. cultoribus Paſſim neglecti; unde videas, obæratam Prophetæ vidnham,

genn tantum non ammam debuiſie 2. Reg. IV, 1. ſq. Ctusque Prophetarum ex
ſci. eleemoſynis fere, & cibariis dono ſibi oblatis, vitam toleraſte. Jeroboa-
mi uxor, ſuper morbo filii Ahijam conſultura, decem Panes, placentam, &
lagenam mellis afferebat I. Reg. XIV, 3. & ad Eliſæum vir quidam Probus
ex Baal-Salisha munus tulit, viginti panes hordeaceos, & mergites ſpica-
rum, unde diſcipulis ejus epulum parabatur 2. Reg. IV, 42. Ipf ſibi tugu-

neis,

entur

5K ria extruunt ad Jordanem Prophetarum filii, rudi & caudicario opere, me-
lius omnino tempus & otium locaturi, ſi ad ædes comparandas facultates .
ſuppetiiſſent; quin & horum uni eliſa ſecuris, & in fluenta prolapſa, mu-
. ⸗ tuo aliunde erat petita, 2. Reg. VI, 1. ſqd. Et quanquam Jeremiæ Parat?ꝰ?
gum Paecuniæ tantum eſſet ad manus, ut ante urbis excidium, agrum in Ana-
gat thoth, ditionis Benjamin, a Chanameele, filio patrui ſui emere, & ſeptem
nen ſiclos atque decem argenteos appendere illico boſſet Jer. XXXII, 9. idem
hes tamen rurſus, poſt expugnatam urbem, ad incitas adeo redactus egebat,
io ut a Chaldæorum præfecto prætorio Neburſaddan commeatum & mune.
Uno- ra, benevole ſibi oblata, nullus recuſaret. c. XNL, 5. Hinc victu quoque viduste-⸗
lo. tenui, facileque parabili utebantur, & oleribus in agro collectis veſceban- nuid.
odũ. . tur 2. Reg. IV, 38. ſq. Amoſus ſycomoros in cibum fibi legebat c. VII, 14. .
„Mℳ. Daaniel una cum ſociis, legumina ſibi expetebat, aquam bibens c. I, 12. &
Ner. ðð qui i ab Obadia, furori Jeſahelis ſubducti, clam habebantur centumbpr ophe-
„hbA rræ, pane ac aqua ſuſtentabantur, I. Reg. X VIII. 13. ſqq. Ipfi nimirum lu-
1 le⸗ W Xuriæ ac gulæ accerrimi inſectatores, Eſ. V, II. ſqg. Am. VI, 4. ſqq. non
nube ððM CatX. Pars III. G modo

De Pro-
phetis in
genere.

Sse INTRODUCT. AD LIBROS BI BLICOS

modo in exemplum, parce ac frugaliter vivebant, ſed etiam Deo ac medi-
tationibus ſacris vacantes, ea omnia procul habebant, quæ mentis aciem

hebetare & obtundere, aut pietati & devotioni remoram ponere poſſent:
à‿οναςο νWσ ρασ 6Sντιοαια ο νπ, οατ£ι αιειονvνhhναο. Xρν.

uadrov, magiſtra enim frugalitas ſapientum, optimorumque conſiliorum,

veſtitus
Engularis.

ut eſt apud Sophoclem. Habitu demum induti incedebant ſingulari, &

avulgi more haud parum recedente; ſi minus omni tempore, ſaltem illo
quo vatum munere fungebantur. Unde, quod de Saule I. Sam. XIX, 24.

dicitur, exuiſſe veſtes ſuas, & vatieinatum fuiſſe coram Samuele, Judæo-

rum interpretes, R. Jeſaias & R. Salomo, Comment. in h. . aliique paſſim
ita exponunt, quod veſtes regias depoſuerit dNN n nn ee
indueret veſtes illorum divinæ ſapientiæ ſtudioſorum. Sed clarius adhue
alibi ſcriptura iſtud docet, quando Samuelis pallium 1I. Sam. XXVII 14.
veſtem piloſam ac hirtam, cum cingulo, Eliæ 2. Reg. I, 8. pallium pro-
pheticum I. Reg. XIX, 18. 2. Reg. II, 13. & ementitum Pfeudoprophe-
tarum habitum Zach. XIII, 4. memorat. Quo Paulus digitum haud
dubie intendit, quando de ſanctis V. T. quibusdam inquit: zeραο*
3y unNαι τ, ev νρa εοναανν. σοναναριανοο, Xnπιινοι αααειοε
vo Ebr. NXI, 37. ſqq: ubi ad Prophetas reſpexiſſe, haud abs re Eſtio ad h. l.
traditur. Pariter & Johannes Baptiſta, Prophetas omnino, maxime ve-
ro, quem referebat, Eliam cultu corporis externo imitatus, 19 ÿοοα
nνα rοααν ααπ αανναν bρααιαπαν 7τιρο τ⅓17 οοααοτε geſta-

dat Matth. III, 4. ad quem locum lege, quæ in rem præſentem Hugo

Grotius, & Henr. Hammondus erudite notarunt. Accedebat præterea,
ut ſymbolico nonnunquam habitu uterentur, quando præfigurabant in
corpore ſuo, quod eventurum aliis eſſet, quibus judicia Numinis de-
nunciabant; quo cilicium Jeſaiæ c. XX, 2. jugum de collo Jeremiæ pen-

qulum c. XNVII, 2. calvities Ezechielis c. V, I. & indumenta viatoris

c. XII, 3. aliaque id genus emblemata ſpectant. Hic erat habitus Pro-
phetarum, ut quando populum ad pœnitentiam provocabant, induerentur

cilicio, ait Hieronymus in Zach. XIII, 4. Opp. I. VI. f. 124. H. Inde

vero, non intelligo, quibus fidiculis extorquere Cornel. a Lapide Com-
ment. ad Eſ. XX, 2. Poſſit, Prophetas cilicio veſtitos fuiſſe ſuper nuda car-

ne, ut Capuccini, ut auſteritatis & pæœnitentiæ exemplum darent populo,
eumque ad pœnitentiam commonerent, & ſimul pro populi peccatis apud

Deum ſatisfacerent, eigue veniam & gratiam à Deo impetrarent. Gravis

enim ille, & in luctu Hebræorum ſolennis ac frequens, quo Jeſaias con-

fſpiciebatur, cilicii erat uſus, ab aflectata illa Capuccinorum hiſtrionia,
. gua

1e

I.

t:

PW

Ner.
nde
.
ur-
uln⸗
4jud
ravts
co⸗
Dnie,

qua

VETER. TESTAM. **

qua ſ agula arem ſanctitatis ſpeciem mentiuntur, longiſſime remotus;
meritum autem, ac expiandi virtutem veſtibus P. roPhetarum adferibi,
nullo i in ſcripturis veſtigio deprehendes. Iram Domini nonnunquam
populo indicabat habitus iſte auſterior; neque tamen vel peccamino-
ſum expiabat populum, vel iratum Placa ahat Deum, qui corda ſcindere,
non veſtimenta jubet Joel. II, 13. nec in gratiam redibat cum Achabo

hvpocrita, quantumvis cilicio ſuper cute veſtiretur. I. Reg. XXI, 27.
XX.

Reliquum eſt, ut paucis: adhuc characteres iſtos ſee criteria ofſten-

damus, ex quibus veri Prophetæ a falſis, oracula genuina a ſpuriis, diſcri-
minabantur. Pfeudoprophetarum enim, qui rudis popelli ſimplicitati
Proterve illudebant, cum tanta eſſet copia, ut ipſi de eo conquererentur

Judæi, Jer. XXIII, 1I5. 16. e re cumprimis erat, certa noſſe argumenta &

indicia, ex quibus divina verorum Prophetarum miſſio, & immota ora-

culorum, quæ edebant, veritas indubie conſtaret. In his vero 1) erat

exacta prophetiæ cum canone doctrinæ Patriarchalis atque Moſaicæ con-

ſenſio, Jeſ. VIII. 19. 20. Ab hac qui in transverſum diſcederet norma, aut

alterius, præter Jehovam, Dei cultum commendaret, Pſeudoprophetaĩ in-

de habendus erat, Deut. XIII, I. 2. maxime cum eo fine mitterentur Pr 0.
Phetæ, ut cor ruptelas docrinæ vel morum emendarent, ma gnaque mune-

ris prophetici pars in depravati cultus reſtauratione verſaretur: 2) imple-

mentum prophetiæ, ſi de eventibus eſſet brevi extituris, Deut. XVIII, 21.

ſq. Jer. XXVIII, 9. Hinc Samuel verus Propheta, & fidelis Dei ſervus

agnoſcebatur, quod eventus ſemper Predictionibus reſponderet, I Sam.
III, 19. 20. Sic plane Origenes ib. IV. reg &ορανονοαρ. I. probaturus

Vet. Teſt. libros divinitus eſſe inſpiratos, non alio id confecit argumento,
quam eventu prædickionum. Anteguam inquit, complerentur ea, quæ a

Prophetis fuerunt pradicta, quamvis vera eſſent, tamen vera ſſe aſtend,
non poterant, Pro eo quod nondum probarentur impleta. Ubi tamen ex-

ceptio poœnitentiæ in prædictione pœnarum, & defectionis, vel etiam cru-

cis, in prædictione beneficiorum, nec non conditionum omnium, quibus
circumſcripta & limitata erat prophetia, locum omnino habet, juxta Je-

rem. XVIII, 8. 9. 10. ut eapropter Jonas, Ninevitis ruinam minatus, &

De Pre-
Phetis in
genere.

Chara cte-
res Pro-
phetarum.

Jeſaias, imminentem Hiskiæ mortem denuncians, Pſeudoprophetæ tamen

notam neuter mereatur, licet alia omnia evenirent; 3) conſenſus & teſti-

monium aliorum Prophetarum, notæ probatæque autoritatis. Omnes
enim uno agebantur 8 Spiritu veritatis, nec adeo alter alterius emedio tolle-

6 2 re

De Pro-
phetis in
genere.

⸗2 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

re vaticinia, vel improbare poterat, uterque ſi Numine eſſet plenus, Jef.
VIII, 2. Jer. NXXVI, 16-20. 4) vitæ quoque integritas, & gravitas morum
huc refertur, ea tamen cautela adhibita, quam ſupra §. XI. inſinusvimus,
ut licet impii cujus dam uteretur Deus miniſterio, miniſtri tamen perſonam
arque vitia abominaretur, Jerem. XXIII, 14. 5.) mirum oraculorum pon-
dus, e6oes & “ Tοασ Xαα esοτπισ&, qua, ſi minus obluctantes in as-
ſenſum pertraherent, percellerent tamen & in ſtuporem agerent nonnun-
quam, juxta illud Jerem. XXIII, 28. 29. Certe loquente Deo, ſilet omnis

caro, Zach. 13. interdum etiam 6) miraculis confirmabat eorum mis-

ſionem Deus, maxime cum vel in dubium ea vocaretur, vel nondum ſatis
perſpecta populo & cognita eſſet, ut Moſis Exod. IV, I. ſqq. Prophetæ
illius, qui dira adverſus Jerobeamum prolocutus, miraculoſa altaris ſcis-
