cum tremendum illud graviſſimumque imponi ſibi pateretur munus, 88.

ætatis anno fatum ſuum expleſſe dicendus erit. 4. Memorabilis autem

iſta Prophetæ ætas fuit, ex ſynchroniſmo partim ſacro, quem tum divini

Vates, Hoſea, Amos, Michas, Nahum atque“ Obadja, tum excidium regni
Iſraelis atque clades Sennacheribi illuſtrarunt, partim profano, quem Ro-

ma condita & æra Nabonaſſaræa celebrem reddiderunt. Quæ ſingula ex
tabula Chronologica liquidius patent, quam damus ſequentem:

4.0.0. REGNUMJYUDAX. 4A. Reg. 4A. Reg. REGNUMISRAEI. Synchroniſmus bhi-

IJadz, Iſrael. i⸗
3236 auſpicia muneris tee ee Amoſus Proph. Tteme läe-
Prophetici EI ê clarus. fiodo, ut vult,
SAIR. ſecundum
iic Regis udæ. 43 4 Menachemi, Regis Porphyrium,
Joel forte, certe Ifrael. Euſfebius in
SW t. t. cla- . (LCLhbronic. Lib.
ras. “ II. edit. Sca-
3246 Jeſaias gloriam 2 1 Peka Rex Iſrael. liger, p. Iiz
Domini videt c. 5 .
VI. 4
3248 Micha prophe-
tare incipit.
3254 Jothami ano 9 10 † Sardanapalus
W obſidetur,
3256 n n ROMA con-
411 M di cœpta.
32 12 13 Sardanapal.
anno obſidio-
1 nis tertio, G
R ſfſe & regiam,
. QLcum concu-
binis, eunu-
chis & opi
V bus omni-
D Bus, incen-
44 “””õ ] 1 dio abfumit,

Rinem-

112

3262

3265

3277

Nabumus &

REGNUMUDA,

Achaz regnare
cœpit.
Invaſio Reꝛzini
Regis Syriæ,
& Peka Regis
Ifrael, in ter-

illuſtria vati-
cinia Jeſaiæ c.
VII. ſq.

Obadja ſub
Achazo inclu-
ti & Jeſaiæ
ι*ρ⅜ονονον.a.

Ezecbhias ſive
Hiskias in re-
gni conſorti-
um a patre
adſciſcitur.
huc Jeſaiæ ſpe-

dGant adver-†

A. Reg.

Judæ.

ram Judæ, &K

ſus Pliliſtæos)

16. I,

A. Reg.
Iſrael.

REGNUMISRAEL.

88.

14.

poſt novenni-
um demum eo

Hoſea regnum in.

vadit, ſeditio-
nibus
prohibitus

eſt potitus, A.
O. C. 3 274.
Achazi 13.

tamen

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Synchroni ſuias hi⸗=

tEtoriæ profanc.
unemque Aſ-
Priacæ mo-
narchiæ im-
ponit.

Hinc æræ Na-
bonaſſeræzæg
auſpicium.

7

c, XIV.

3293

40,6.

lyoniſint hi⸗
e hroſnc.

ngeA.
als Mo-
lebie in⸗
git,

ncreNe-

uderat
Npiciun,

„W.

aoc.

N—

VETER. TESTAM. n3

De Jeſais.

EEGNU JuD, 4A. Reg. A. Reg. REGNUAM 1sSRAr. Synehroniſinus zi.
Sac. Irael. Kariæ Profanc.
c. XIV, 28' -ſin.1
&Gadverſus Moa-
peitas c. XV.
XVI. vaticinia.
— repurgata auſpbic
ciis Hiskiæ do. 17
mus Domini, 2. l
f Chr. X XVIII. H
ſq menſeque ſe
quenti Paſcha
celebratum 1
XXXNXx. 4
3283 regni Ezechiæ 6. 9. anno Hoſeæ, ſini-.
1 anno. tum regnum Iſ-
=?èGUl raclis.
A. 0, C. A. Reg. In hec tempora hiſtoria T'obiæ, in regionem Aſſyriorum
FdeA. um contrihulibus ſuis Naphthalitis abducti, & hinc in
Mediam profedli, inciiliſſe creditur Uſſerio Annal. Vet.
è Taſl. p. g.
3291 14. anno Ezechiæ, Jeſaias c. xXX. cilicium a lumbis ſuis, & cal-
ceamenta de pPedibus ſuis deponere, & ita nudus ac diſ-
calceatus toto triennio incedere jubetur, in ſ- äignum con-
rrra †gyptios & Æthiopas.
— — LSennacheribi ad Hieroſolymas ſtrages Eſ. XXXVI. ſq.
— — Ezechiæ ex lethali ulcere morbus, & reſtitutio c. X X X VIII.
— 15. ineunte anno Fzechiæ, gratulatio legatorum Babylonior.
3294 17. in univerſa Egypto impletum eſt. quod ſi igno ante trien-
EEmium aqato Jeſ. XX, 4. denunciatum fuerat.
—- — Rabſakes Jeroſolymas obſidens, & probra in Hisliiam, tum
quocque blaſphemias in Deum jaciens, precibus Regis &
2? Jeſaiæ ad Deum fuſis arcetur, ut re infecta, ſolutaque ob-
fſidione, ad Sennacheribum revertatur Eſ. XKXVI ſg.
— 1 — olacida morte diem ſuum obit Jeſaias.
Carpz. Pars TIIMYMJ. = P* ðDBðÿ VIII.

De Jeſaia.
Partitio.

1IIAI INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

VIII.
Capita codex Jeſaianus habet LXVI. verſus 1295. in quibus medius
numeratur capitis XXXIII, 2r. nec in ſectione capitum inter Hebræa ex-
emplaria & LXX. ulla intercedit diſcrepantia, qualem tamen in veteribus
MsSCGtis Latinis obſervavit b. Dorſcheus prolegom. in Eſaiam p. 12. In par-
tiendo autem hoc voluminéè tot iterum fere ſententiæ ſunt, quot expoſito-
res. Hieronymi ſi ſtandum ſit autoritate, tota vaticinii ſtructura ſecun-
dum regum tempora, qui in lib fronte nominantur, ſervato capitum or-
dine, diſpeſcenda fuerit, ita ut a c. I. ad V. ſub Azaria ſive Uſia; cap. VI. ſub
Jothamo; a c. VII-XIV. ſub Achaſo; & tandem c. XIV, 28. ad finem us-
que libri ſub Hiskia, dicta credantur & conſignata. Confer Hieron. lib.
V. in Jeſ. cap. XIV. ſub ſin. To. V. Opb. f. 26. ſd. & ſub init. Comment. in
Jeſ. Etſi vero tutiſſimam hanc diviſionem totius libri dicat Dn. Prof. Mi-
chaelis Diſp. de Jeſaia ejusque vaticin. S. 3. p. io. eundemque, utut non
partitionis, ſaltem temporis ac ſcriptionis, ordinem calculo ſuo approbet
b. Varenius Prodromi Iſaiani c. V. p. 10. vereor tamen, ut per omnia ſibi
capitum ſeries conſtet, ordinique temporum exace ſatis reſpondeat. Sta-
tim enim I. caput florenti ſub Uſia reipublicæ Judææ ſtatui nullo modo
convenit, ſed in Achazi potius, vel Hiskiæ demum tempora quadrare, in
eamque conjiciendum eſſe ætatem, qua vel tanta Judææ devaſtatio per
Sennacheribum inferretur, ut expugnatis omnibus Judææ civitatibus mu-

nitis, unica Hieroſolyma reſtaret, eaque neglecta fere, & contempta; quam

interpretationem non omnino repudiat b. Calovius Bibl. Uluſtr. ad Eſ. l.1.
utut ipſe ad noviſſimam per Romanos Judææ devaſtationem, gentisque

eladem, textum referat: vel qua inclinatum, aut dejectum jam Ephraimi-
ticum regnum erat de ſtatu proſperitatis, cum ex v. 7. ſqq. ſatis probabi-

liter colliĩgitur, tum a doctiſſimo Vitringa Comment. ad c. loc. H. 32. ſq. eru-

dite adſtruitur; alia plura nunc ut taceamus. Hinc laudatus modo Va-

renius cit. loc. 6. 9. p. 10. aliam diſpertiendi viam ingreſſus, tres ſectiones
præcipuas conſtituit, primam a cap. I-XII. de Meſſiæ incarnatione, na-
turis, perſona, regno, ceterisque Toiα— αορνααοοmyſteriis, non niſi gene-
xaliſſime, agat; ſecundam a cap. XIII-XXXIX. quæ de regnorum corpo-

ralium duratione, illorum imprimis, quæ eccleſiæ Davidicæ magnas ſæpe

ſpecialem de regno Chriſti Evangelico, ejusque formatione, jam inde a
Johanne Baptiſta, tractationem complectatur. Ingenioſe ſatis, nec mi-
nus pie; verum ſcopo & nexui vaticiniorum haud usque quaque conve-
mienter. Reformatorum interpretum plurimi, Junius, Piſcator, Belgæ in

calamitates intulerunt, diſſerat; tertiam a. c. XL. ad finem prophetiæ, quæ

Bibli-

“

Biblii
I.AI
genti
Jude
tis;
benet
loe. p
mult
Lib,
nil
gue in
Vitrin
priort
buatu
tis alia
ſtibus
ſanis
II i⸗
ungvil
Geudd
Colyi
bat,
b. Gri
amm co.
1. pole
fin.
batum
Vvolum
ir e
ime
giie 7
onn
Cor
Inen
ſeries
ls,

n ord

mecdius
Dragex-
eteribus
In par-
poſto⸗
taſecun-
bitumor-
VI. ſub⸗
finemus⸗
eron. uih.
nment. in
Prok. Mi-
Utut non
Ppprobet
Dmbin4 Ni
leat. Sta-
0 modo
dte,
Eatio per
tibus mu⸗
pras quam

AllelA.

geniue
Ephin⸗
1 robebr

ifi.

n600 Vr.
6 ſehinne
gtione, nt
niü gene⸗
um cotpo⸗
nagnas ſepe
eit u
jam inde⸗ .
b, hec i⸗
e cone.

l
01,

Negei 5

bli⸗

ETER. TESTAM. 1II5

Bibliis ſuis, in nin n
ue pPartes pri 3 PUI
. 7 7 976% l pri⸗ cipa les diſkril uunt; qua m fI. cap.

1:XII. Judæorum Peceata & pœnas; II. c. Xill- XXVII. 4 liverſarum

gentium onera, in gratiam populi Dei denunciata; III c. XXIX. XXXI.
Judæorum excidium, per Babylonios eventurum, intermixtis tamen ſo
tiis, IV. c. XL- XLVIII. liberationem Judæorum e ca ptivitat a-
ſymbolum redemtionis ſpiritualis; V. c. XLI X-LXVI. M velut
beneficia Chriſti exhibeat. Non ſat accurate, inquit b. Darſeheus &
loc. p. 17. Nam in capp. 12. plurima vaticinia de Chriſto: ſic a cap 29. 30.

multa de Aſiyris &c. Eidem tamen Hortingerus quoque Theſ. Phil.
Lib. MI. c. I. ſect. 2. p. gé&“. inhæret, niſi quod, conflatis parte tertia & quar-

ta in unam, quatuor tantum ſediones numeret; quam Heiddegg erus quo
ue: in Enchirid. viam Premit. Rurſus paulo aliter toties nobis landlatns
V itringa, qui Prot- gom. in Jeſ. p. 2 4. duas libri Partes, quarum poſteri
priori eſt intexta, ponit, I. propheticam, quæ in quinque minares di lüri⸗
buatur, &α) c. I-XII. ad Judæos & Ephraimitas, β£) c. XIII. XXIII. de ſ
tis aliarum gentium, ) c. XXIV - XXXV. de pœnis Judæorum, a do⸗

ſtibus eccleſiæ, ⁶) c. XL- XLVIII. de manifeſtatione Meſſiæ in carne, &

ſignis eum anteceſſuris, e) c. A LIX-LXVI. de perſona & regno Chriſti.
II. biſtoricam, quæ notabiles quosdam temporum illorum exp onit aſi .
in quibus Deus Jeſaiæ miniſterio voluerit uti c. XXXVI- XXXIN. Sed e.
deunt hic quoque, paulo ante allatæ, b. Dorſchei obſervationes, quas t i
Calvinianorum diſtributioni, ad quam Vitringa proxime accedit. obj ici
bat. Recentiſſime Dn. D. Franc. Alb. pinus in Tabb. Oeconom. Bitiir.
b. Grünenbergii veſtigia legens, habita argumenti potioris ratione, Jeſai .
am continere tradlit orationes I. politicas, ſ. civiles c. I-XIX. II. mihitarer
f. polemicas, c. N X= XXXIX: III. ſpirituales ſ. pnevmaticas, c. XL- nd
fin. Alii demum continuum orationis filum in Jeſaia deſi derantes, tur⸗

batumque vaticiniorum ordinem animadvertentes, commodam totius
voluminis dari Poſſe analyſin negant. Huc fere b. Lutherus tendit, ſub

Eni Præfat. Germ. in Jeſ. ubi de ſerie ac ordine Prophetæ loquitur; & cla-
riſſime b. Dorſcheus c. I. p. I4. Accurata generalis diviſio inſtitui noquit
o⸗ eſt prophetiarum tantum colſectio. Unde Coccejus quoque “
mnern libri generalem procul habuit, ipſam textus explicationem ſtatim
ggreſſus, cui ſingulorum capitum, vel vaticiniorum analyſin ſuis locis
bie Et ſi dicendum quod res eſt, nec temporum, nec argumenti
ſr au ique apparet, nec ſuppeditari facile poterit idea quædam genera-
MB . in mred Permiſtasque iſtas pericopas, ſervata tamen capitum ſerie,
em redigat; . utut negari nequeat, a cap. XL. ad finem libri com-
PH 2 modum

De Jeſaia.

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De lJeſaia, modum deprehendi nexum. Memoriæ tamen ut conſulatur, partes quæ-
dam generales conſtituendæ, & a potiori vel copioſiori eorum argumen-
te denominandæ fuerint. Univerſum itaque volumen, ſalvis aliorum
Doctorum judiciis, in tres cumprimis partes diſpeſcimus, quarum I. mix-
ta ex legalibus & Evangelicis pericopis, c. I-XNXNV. II. hiſtorica, de ge-
ſtis quibusdam ſub Hiskia c. XX XVI- XXXIX. III. evangelica, ſolatifluuas
complexa promiſſiones redemtionis, cum typicæ, nimirum Judæorum
e captivitate Babylonica, tum ſpiritualis per Chriſtum præſtandæ.

IX.
Conſtat J ES AIAE volumen parte

Sy noptica. I, Mixta, Evangelico- Legali, quæ eſt partim

a) od pænitentiam invitatoria, ad populum Judaicum ſpectans, ubi
I. ad pœnitentiam exhortatio c. I.
2. ad regnum Chriſti invitatio c. II.
3. pœnarum, ni reſipiſcant, infligendarum denunciatio c. III.
4. reſipiſcentium per Meſſiam purgatio & illuſtratio c. IV.
z. Dei cum eccleſia Judæorum parabolica diſceptatio c. V.
6. Prophetæ ad paræneticum officium inauguratio c. VI.
7. promiſſa Achafi, ex præſentiſſimo periculo, liberatio c. VII.
8. adverſus Sennacheribi invaſionem conſolatio,
t. ex ſigno præſenti c. VIII.
t. ex beneficio futuro Meſſiæ c. VIII, 9. fin. IX, 1-9.
9. excidii Iſraelitici comminatio c. IX, 8. ſqq.
10., piorum adverſus metum Aſſyrü confirmatio

p. per providentiæ divinæ opem & moderamen c. X.
P. per Meſſiæ promiſſam incarnationem, & inter gentes

manifeſtationem c. NAl. 3
p. per ſubminiſtratam eccleſiæ in hymno exultationemc. XII.

8) paænarum comminatoria, Judæorum hoſtibus clades denuncians;

N. adverſus hoſtes detonans,
1. contra Babylonem c. XIII -XIV, I- 28.
2. contra Palæſtinos profligandos c. XIV, 28-fin.
3, contra Moabitas, quorum ”ͦJ”MẽM
p. concatenatæ miſeriæ c. K V.
p. officium, poœnæque ingeminatio c. XVI.

4. contrasyros expugnandos, & decem tribus deportandas c. XVII.

5. contra terram, alis 5thiopum obumbratam c. XVIII.
6. contra Ægyptum, multis modis conturbandam c. XIX.

.MNRE—E————G

„

, que.

unen-

Aliorum
Il, nis-
, dege.

Nlatiſas

Croruun
le.

ng ub

io c III.
,W.
.V.
l
doe.

1 leg

l. I.

ðð

——

VETER. TESTAM. 117

„ contra Egyptios & Ethiopes, ab Aſſyriis diſcalceandos c. XX. De lehi.

8. contra Babylonem, Dumah, & Arabes c. XXI.
. 9. contra vallem vifionis, & in ea Sebnam, de gradu deturban-
duum c. XXII. Z
10. contra Tyrum vaſtandam c. XXIII. XxXIV.
2. ecclefiæ victricis doxologiam exhibens,
t. gratiarum actione, Deo exſolvenda c. XXV.
t. hymno, poſt eventum Præcedentium; decantando c. XXVI.
3. mantiſlam fubnectens
t. conſolatoriam eccleſiæ, de divina tutela, cultura, calligatio-
ne &c. c. XXVII.
t. comminatoriam contra X. tribus c. XXVIII.
) excidii lieroſolymitani intimatoria, ubi
1, contra Arielem.
de urbis excidio c. XXIxX.
de vana Judæorum inm Eugyptios fiducia c. K ,= w.
de fiducia in Deo, non in Pgyptiis collocçanda. e. XxXI.
2. pronain 0 Meſſiæ, regis juſti, ejus regni ac bonorum c. XXXII.
3. denunciatio judicii Dei adverſus Perſecutores c. XXKXlII.
XXXIVNV.
4. conſolatio, excidio oppoſita, ab adventu Chriſti & voca-
tione gentium c. XXXV.

, mihorae, de geſtis quibusdam Hiskiæx, & miniſterio Jeſaic, ubi

*½) Sennacheribi oppugnatio, & Rabſaces faſtus c. X RXVI.
6) Hiskiæ preces, Sennacheribi clades c. XX RVII.
) Hiskiæ ex morbo reſtitutio, & ode Evchariſtia c. XXXVIII.
⁰) ejusdem oſtentatio, & facta per Jeſaiam objurgatio C. XXXIX.

III. Evangelica, de redemptione tum typica Judæorum, tum ſpirituali,

per conciones 8:
1) de adventu Chriſti, ejusque eminentia,
a præcurſore prædicti c. XL.
iddeola deſtruduri c. XcII
2) de Chriſti ad munus inauguratione,
prolixe prædicta c. XLII.
ad fidelium ſolatium applicata c. XLIII.
3) de Chriſto Soſpitatore, præſigurato per Cyrum liberatorem, ubi
æ. ſolutio captivitatis Babylonicæ! prænunciata c. XLIV.
68, Syrus, & vocatio gentium prommiſi e. XLV.
P 3 “ v. ido-

—

118 INTRODUGT. AD LIBROS BIBLIGOS

De Jeſaia.

Commen-
tarii P. ℳ-

Zr din,

v. idololatria deſtruenda; Chriſti juſtitia commendata c. X LVI.
à. Babylonis excidium & cauſæ. c. XI, VII.
z. Judæorum objurgatio,
XLVIII. ⸗
C ſermo Chriſti ad inſulas, & eccleſiæ conſolatio c. XLIX.
4) de rejedhone Synagogæ, & gratia Dei erga reliquias, ubi
. repudium Synagogæ miſſum, & Chriſtus doctor c. L.
. eccleſiæ conſolatio, preces, patientia c. LI.
5) de liberatione ex captivitate, ceu typo, & redemptione per
Chriſtum, ceu antitypo,
a) liberatio ex Babylone, Chriſtusque liberator c. LII.
8) redemtio Chriſti, per paſſionem & gloriam c. LIII.
6) conſolationes, & adhontationes variæ: ubi
. eccleſiæ deſertæ ad jubilum excitatio c.
G. ad Chriſtum invitatio, fœdusque æternum c. LV.
. ad opportunum tempus obſervandum adhortatio c. LVI.
3. impiorum reprehenfio, & pœnitentium conſolatio c. LVII.
ez. jejuniorum diſtincho, & Sabbathi feriatio c. LVIII.

*

G cauſa deſertionis divinæ: eccleſiæ in Chriſto fiducia c. LIX.

y. eccleſiæ N. T. ſplendor, & amplificatio c. LX.
7) de operationibus, & donis Chriſti in eccleſia, ubi
2. Chriſtus ſpiritu unctus evangelizat, & eccleſia exultat c. LXI.
8. Sionis ſplendor & zelus c. LXII.
8) dialogus Meſſiæ atque eccleſiæ;
aXæ. de cauſis cruentæ mortis Chriſti; & hymnus eccleſiæ c.
Z. eccleſia exoptat liberationem c. LXIV.

Chriſtus denunciat Judæorum rejedtionem, & gentium

vocationem, c. LXV.

— = indicat hypocritar. pornam & eccleſiæ felicitatem
c. LXVI.

X

Commentariis Jeſaiam illuſtrarunt, e Patribus CHRYSOSTO-
MUS, qui integros quidem in Jeſaiam compoſuiſſe fertur commentarios,

ex quibus tamen nunc ſaltem tenemus a cap. I. ad dimidium cap. VIII.
Sνôρααρ 1. enarrationis continuæ fragmentum, a Godefrido Tilmanno,

Carthuſiæ Pariſienſis Monacho, in lucem protractum, & latinitate dona-

tum, Ozgp. I. II. f. 554. ſed & in cap. VI. Jeſ. homilias quingacza Del.
”MU M Eraſme

2–

& exitus e Babylone demandatus c.

Etaſnol
e verbi⸗
719. Uti
Qriſus
Qonion
3206. (
Cujus Co.
inſcripti.
in totam
faucon/
ſüis Ane
minibus,
ilüis non
3 Hieron
demonſtr

474 5˖l

tolymenta,
ſol 4. s
Tomum!

i ſuch

tribdende
leniqne 7
.zr. i
ehiam 4
Antter b
Vole
Mrodit l
Plteriore
mexpl
htia
ARN
eliak!

5
LcXLVI.
natus c.

UIX.
ubi
l.

btione Per

I.
l.

c. LVI.
bWM.

——-

ecelelle .

gentiu

ſelicitaten

nioool⸗
mmentmnis, .
n c. Ul.
Tüminno,
ngirne dond.

el

ini
uge,

riſne

VvETER. TESFTAM. 119

Eraſmo latine verſas, quibus ſexta in Seraphum accedit, aliamque præterea

de verbis Jeſ. XLV. Ege Dominus feci lucem ſtruxit Oppv cit. o. f. 7g23-

759. Utillas nunc homilias, in Jef. I. ſi volueritis, & audieritis“ in jeſ. IX.

De Jeſaia.

1

Cbriſtus unam cum Patre: in Jeſ XLII. Vita innovata: in Jeſ. LXII.
OQuoniam tempus venit: taceam, a Sixto Sen. Bibhlioth. ſanétæ Lib. IV. p.
326. Chryſoſtomo abjudicatas: CYRILLUS ALEXANDRINUS,

cujus Commentarionum in Jeſaiam libri V. *αοροα oνοανααuιe
inſcripti, Oep. Tomam IIl. conficiunt : EUSEBIUS Cæfarienfis, cujus
in totam Jeſaiæ prophetiam commentaria integra, Bernardus de Mont-
faucon in collellione nova Patrum & Sriptorum Graæcorum T. II. Pari-
ſiis A. 1707. primus publici juris fecit: ORIGENES, qui XXNXX. volu-

minibus, & XKXV. homiliis Eſaiam explicaſſe traditur, cujus tamen ex ho-

miliis non ſuperſunt, præter novem, in editione latina To. I. Oyp. JF. JS3.

ab Hieronymo in latinum ſermonem translatas, ut poſt Eraſmum, erudite

demonſtrat Huetius Origenian. lib. II. ſect. 3. §. J. PROCOPIUGOj

GAZAEUS, ſophiſta Chriſtianus, cujus variorum in Eſaiam Prophetam

commentariorum epitomen, Joannes Curterius græce & latine Pariſiis in
fol. A. 1580. edidit: THEODORETUS, Cyri Epiſcopus, cujus Opp.

Tomum II. auſpicatur interpretatio in Jeſaiam, exeerpta ex catenis Græ-

cis, ſtaudio Jac. Sirmondi, cujus tamen plurima Theodoro Mopfſueſteno
tribuenda cenſet doctiſſimus Cave: HIERONVMUS, qui libris XVIII.

ampliſſimos in Jeſisiam commentarios ſtruxit, T. V. Opp. init: HAVMO
„ H. 2

denique Halberſtadenſis, cujus commentarior. in Jeſ. libros tres, Coloniæ

A. 1531. in 8. excudit Pet. Quentell, ex Anglia fbi allatos. Catenas in

Jeſaiam, aliam Georgii Marmorii, aliam Johannis Drungarii, denique

Andreæ Presbyteri aliam, recenſet ac laudat D. Fabricius Biblioth. Gracæ
Vol. UI. cat. XWII. g. 2,4. manu exaratas, quarum tamen typis exſcripta

prodiit adhuc nulla.
E Judzis porro R. ISAAC ABARBENEI., qui in Prophetas
poſteriores omnes Wν commentarium reliquit, in quo primo loco Je-
ſaiam explanavit, latine deinceps redditum a Joh. Henr. Majo Fil. & Fran-

cofurti ad Moœnum editum in 4. A, 171I. R. MEIR, ben R. ISAAG

ARAMA, cujus —2 —& commentarium complectitur in
Jeſaiam & Jeremiam, Venetiis impreſſum in 4. A. 1608. R. SA LOMON

ben ISAAC de MAMRINO, qui explanationem ſuam in jJeſaiam
per omnia commata, — 15) ordinatid mundi inſcripſit, excuſam

Veronæ A. 1652. R. JACOB ben Iſaaci ZAHALON, cujus tamen d5

2P OW liber ſaælutum Jaceb, ſive comment. in Jeſaiam, in MSCto

1 UIm:

De jJeſaia.

Luthera-
norunm-

tarius Biblico- Rabbinicus ſuper orationem tertiam Eſaianam, cab. 7 - I2.

120 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLIGCGOOS

ab auctore ſervari, nec lucem adhue vidiſſe traditur a Bartoloccio B. III.
Bibl. Rabb. p. g72. & CL. Wolſio in Bibl. Hebr. p. olt.

F Lutheranis, DAN. ARCULARIUS, eujus commentarium
in Jeſ. ex ore dictantis exeeptum D. Balth. Menzerus, peſt autoris obitum

PFrancofurti edidit in 8. A. 1607. SAM. BOHLIUS, cujus commen-

prodiit Stetini in 4. A. 1636. JOH. BRENTIUS, cujus Eſaias com-
mentariis explicatus, primo Francof. excuſus eſt in fol. A. 1550. deinde ve-

To Tom. IU. Opp. p. 124. ſqq. inſertus: DAV. CHVTRAEUS, cujus

Opp. Eipſiæ in fol. 1599. commentarium quoque in Jeſ. exhibent: VI-

TUS DIETRICUS, cujus germanica Eſaiæ enarratio Norimbergæ

exc. in 4. A. 1548. JO. GEORG. DORSCHEUS ‚ cujus analyſin

& explieationem ſuccinctam Jeſaiæ, Hamburgi in 4. A. 1703. publici juris

fecit b. D. Fechtius: IOH. DRACONITES, qui Jeſaiam edidit cum

translationibus fontis Ebraici, Chaldaica, Græca, Latina Germanica, ac

explicatione Grammatica linguæ & Prophetiæ, ac indice regni Chriſti,

Lipſiæ in fol. A. 1563. IOH. FORSTERUS, eujus Commentar. in

Eſaiam ſuccinctus & perſpicuus, recuſus eſt Wittebergæ in 4. A. 1664.

SALOM. GESNERUS., cujus prælectiones in Jeſaiæ capp. priora

XIV. & c. LIII. ab hæredibus, poſt obitum autoris, editæ ſunt Witteber-
gæ in S. A. 1609. ANDR. DAN. HABICHHORSTIUS, cujus diſ-
ſertationes in illuſtriora Iſaiæ loca exegeticas, b. D. Fechtius collegit ac
præfatione ſua ornavit, excuſas Roſtochii in 4. A. 1705. PHILIPP.
HEILBRUNNERUS, cujus vatieinia Eſaiæ per locos Communes
Theol. digeſta, prodierunt Laving. in 8. A. 1584. TILEMANNUS

HESHUSIUS, cujus commentarius in Jjeſaiam, cum variis lection. D.

Joh. Olearii. prod. Halæ in fol. A. 16 7. ANDR. HYPERIUS, cu-
jus annotationes in Jeſaiam, Baſileæ prod. in 8. A. 1574. REN. ANLDR.

KORTUM, qui verſionem Germanicam Jeſaiæ novam adornavit,

quam paraphraſi continua & notis illuſtratam, atque Lexico quodam no-
minum appellativorum, in Jeſaia obviorum, auctam Lipſiæ edidit in 4. A.
1709. qua tamen tantum abeſt, ut ealeulum cordatiorum Theologorum
meruerit, ut publice potius eo nomine ſit reprehenſus in Unſchuld. Nachr.
A. 1709. P. 152. ſq. SEBAST. SCHMIDIUS, qui integrum Eſaiam
juſto commentario explicavit, excuſo una cum prælectionibus in VIII.
Priora capp. libri Joſuæ, Hamburgi & Francof. in 4. A. 1695. VIN-

CENT. SCHMUCK, cujus prælectiones Academ. in Eſaiam, a M.
Joh. Elia Ulichio publicatæ prodierunt A. 1708, Lipfſ. in 4. NICODLLDY.

ELNEC-

–

Elx
in 4.¹
prophe
VARE

Arecul
Elaiam
ſere po
qui no
at ſejen
Cura ho⸗
Norimt
in 4 A
E
1. 199.
To. All.
DRLAS
lierals,
Nolc
ſermone⸗
COhthen
feche 40

(6600S
z
Ment. lu
DPataphrag
179. Ml.
Wonum 4

odienn

Uum ee

RWT

Moh
entn
DALE

Peruſi e

E

(vhe, .

OͦLUMWG VETER. TESTAM. O TrI

cio b.I. 1 SELNECCERUS, cujus germanica & brevis Jeſaix explicatio prod. De Ieſii.
DG in 4. A. 1569. THEODORICUS SCHNEPFIUS, cujus in Eſaiz
Bentatim prophetæ vaticinia ſchola prod. in fol. Tubingæ A. 157 5. AUGUSTUS
is ebitum VVYVYVYVARENIUS, cujus in liaiam Pr ophetam commentarius, editus A. 1673.
6 conte & recuſus Roſtochii A. 1708. in 4. JoI. WIGANDUS, cujus in
ah.7/-le. Eilaiam explicationes breves Erfſordiæ prod. in 8. A. I581. quibus accen-
Mies o. fere poflis SALOM. CGLASSIUM & JOH. BEN. CARPZOVIUM.,
dende e. qui non continuo quidem commentario Prophetam explanarunt,
S, as ar ſelectiora ejusdem dicta, cum Evangeliis Dominical. collata, cum
miübent: I. cura homiletice diſcuſſerunt, ille in der Prophetiſchen Spruch⸗Poſtille,
ſrnden ę Norimbeige in 4. A. 1655. hic in dem Evangeliſten A. T. Jeſaia, Lipſiæ
uS alyHn in 4 A. I703.
Prbicijari =ðèð . Pontifciis „ DIDACUS ALVAREZ, cujus Commentaria in: P ont ifirip-.
edidit cunm Jeſaiam kropi juxta ſenſum litera m & moralem, II tomis Romæ in 4.
rmanic1, N. 32. 1599. & 1602. Lugdunique i in fol. THOMAS AWUINAS, cujus
Gti Cili⸗ TeobKOo. XIII. Opp. commentarium in Jeſaiam exhibet. Venetiis a. I1594. AN-
mmertr. in. DREAS LUCAS de ARCONES, cujus Iſaiæ Prophetæ elucidatie
4,4, 1604. literalis, myſtica, moralis, II. tomis Lugduni prod. in fol. a. 1642. B;BE-
R. Nu NEOICT. ARIAS MONTAN US, cujus commentaria in Eſaiæ Proph.
tWitteber. — ſermones Antwerpiæ exc. in 4. a. 1599. LEO de CASTRO, cujus
, cuſs i⸗ . commentaria in Eſaiam Prophetam ex ſacris ſeriptoribus Græcis con-
colegra Dl fecta, adverſus aliquot commentaria & interpretationes quasdam ex
Plllh. Rabbinorum ſcriniis compilatas, Prod. Salmanticæ i in fol. a. I570. FRAN-=
(ommunes CCLlCUS FORERIUS, cujus comment. in Jeiaiam prod. Venetiis in fol.
ONMANNNGS àa. 1563. HIERONYMUS ab OLEASTRO, cujus eſt in Efaiam Com-
leckon. D. ment. Lutet. Pariſior. in fol. a. 1622. 1654. HIERON. OSORIUS, cujus
Enos,. C. Paraphraſis in Eſaiam V. libris abſolvitur, Colon. Agrippinæ in 8. a.
EN. .KMD. 1579. MICHAEL de PALACIOS, cujus Qilucidatiomum & declama-
dornadt;, tionum tropologicarum in Eſaiam Prophetam libri XV. tribus tomis
auodin ul prodierunt Salmanticæ in fol. a. 1572. HECTOR PINTUS, cujus in
Cicrin ,4. Eſaiam comment. excud. Coloniæ Agripp. in 4. a. 1615. GASPAR
fkeoleclin SANCTIUS, cujus in Eſ. commentarii cum par- aphraſi & indicibus exc.

Moguntiæ in fol. a. 1616. ADAM SASBOUTIHI, cujus in Jeſ. com-

Nacht.
ſid Nn mentar. inter Opp. extat, Coloniæ Agripp. in fol. a. 1568. THA
. V. DAEUS GUIDELLUS, cujus explanatio in Iſaiam Proph. Tom. II.
N Preruſü excud. a. 1598. & 1600. in 4.
E Reformatis, JAC. ALTINGIUS, qui 7T. II. Opp. P. w. non Reforma-
continuo quidem commentario totum Jeſaiam, doctiſſima tamen expli- torum:
Carpz, Pars IIl. CcCoatione

„

Be Jeiaia:

112 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

catione inſignes ejus pericopas, ſcil. c. IV, 2-6. VII, 10 -25. VIII, 5- 14.

XI, 1.2. XXII, 12. 13. 14. XXIV, 4. 5. 6. XXVIII, 1- 6. XKXII, 15.

XXXIII, I-5. LII, 13. 14. 15. LIII, I. 14. LIX, 19. 20. 21. rurfusque cit.
loco p. 213. poſt interjecta alia, c. LV, I-5 enarravit, dignus omnino,
qui in hæc loca evolvatur; MARTIN. BORRHAUS, cujus comment.
in oracula Jeſaiæ prod. Baſileæ in fol. a. 1561. HENRIC. BULEINGE-
RUS, cujus proſtant CXC. in Jeſaiam homiliæ, quibus non tam ſonſus

Prophetæ redditur, quam ufus & fructus in eccleſia oſtenditur, ut titulus
habet, Tiguri in fol. a. 1565. FRANEISCUS BURMANNUS, cujus
in XXXI. priora capp. Eſaiæ Analyſis & ſuccincta explicatio in Enchiridio
ejusd. Prophetico legitur, T. I. Exercitat. Academ. p. t17y. ſd4. OAN-
NES CALVINUS, cujus Comment. in Eſaiam, Ozp. T. IV. fiſtitur:
JOH. COCCEIUS. cujus Opp. T. II. tum fynopfis, tum curæ majores
leguntur in Jeſaiam, præterea in Avezds†τος T. I. meditationes primæ
in prophetiam Jeſaiæ: RODOLI HUS GUALTHERUS, cujus in

Iaiam homiliæ 327. recuſe Tiguri in fol. a. 1594. ABRAHAM HEL

LENBROFRK, eujus in Jeſaiam comment, Belgico fermone exaratus, inl-

teger nune prodiit, IV. partibus Roterodami in 4. a. 1718. AUGUSTI-
NUS MARLORATUS, eujus in Eſaiæ prophetiam catholica expoſitio
eeeleſiaſtica, catenam velut exhibet Lutheri & præſtantiorum e Refor-
matis interpretum, a. 1564. in fol. HENR. MOLLERUS, eujus in Je-
ſaiam Prophetam hypomnemata exegetica, ex prælectionibus ejus a. 1572.
fq. excepta, & Tiguri in fol. a. 1588. excuſa in cap. XXVII. finiunt.
WOLFGANG. MUSCULUS, cujus in Eſaiam comment. excud. Ba-
fileæ in fol. a. 1570. JOH. OECOLAMPADIUS, cujus in Efaiam hy-
pomnematon Libri VI. Bafilee prod. in 4. a. 1525. ABRAHAM

SCULTETUS, cujus concionum in Jeſaiam ad populum Haidelbergen-

ſem habitarum idea confecta eſt & edita ſtudio Balth. Tileſi, Hanoviæ
in 4. a. 1609. VICTORIN. STRIGELIUS, cujus conciones Eſaiæ Pro-

phetæ, ad Ebraicam veritatem recognitæ, & argumentis atque ſecholiis
—. S

illuſtrate prod. Lipfiæ in 8. a. 7565˙. CAMPEGIUS VITRINGA, cujus

commentarii Pars I. in Jeſ. capita XXIII. priora, prodiit Leovardiæ in
4ol. a. 1714; mox recuſa Herbornæ Naſſovior. a. 1715. ZACHARIAS

URSINUS, cujus tractationum Theologiearum volumine II. eommen-
tarius in Jeſaiam extat, Neuſtadii Palatinor. in fol. a. 1589. HULDRlI-
CUS ZWINGLIUS, cujus Opp. T. IIIl. poſt Geneſ. & Exodum, com-
mentarium in Eſaiam exhibet. èl

CA-

Dl

Sedet de0
trio, o
utes;
dhrum,
miar,
riter;
Aur n
Chrorota
Oue Ae
Jeremis
Autorit.
iſeret
turil Pa
run 9

U

R

e hrimno,

Ncupavimm
ere, Brey
tiniam in
ti ſi Uprate
Un Aliqui h
id uos
enſhechos,
trum,
Phetunnyo
n
Pppellatione
ulle, uan

IIII, 5. 1u.
XXXII, 15.
que eit,
W omnino,
cotmhment.
ILINCE.
ton ſonſin
, Ut tiwls
S, cujus
Enchuiridio

Di.

V. fiſtitur:
re majores
ones prime
,cujus in
AM DEL.
unn il-
0GUSTI.
epol
mn e Retor⸗
eujds in he⸗
ejs . 61.
Il. finiunt⸗
exeud, Pr.
Phiam hy-
idelbergen⸗
i, DeONE
Pſir 10.

NC euin
Leovetie in
ll eommen.
HoLNr.
odum,c.

VEIER. TESTAMnͦl, 123
Cs⁊sAPUT. III.
DE JEREMI OPHETA.
JEREMIA PROPHETA.
Sedes ac ordo libri, ejusque inſeribtio §. t1. Jeremiæ nomen, natales pa- Summa-
tria, oficium: dignitas & praſtantia tbica ad Chriſtum relatio, vir- ium Ca-
tutes, arcez fæderis brætenſa aſſervatio, matrimonium, obitus, ſepul. Plis.
chrum, vivi adbuc reditus ſub ſinem mundi S§. II. Libri autor Jere-
mias, etiam cabitis LII ,; ſeriptor Baruch, de cujus eoονανααNα diſqui-
ritur; tembora & vices ſeribendi, §. III. Turbatus vaticiniorum ordo,
cur & unde? in LXAA. verſione ab Hebraæo codice multum recedene, ad
Cckhronotaxin revocatur & IV. ſeripta Jeremiæ alia num ſuppetant? jus-
que Abocrybba §. V. Libri argumentum, ſeopus, wiſus, §. VI. Stylus
Neremic non Jubruſticus aut Solæcus; gravis tamen & ſimplex, VII.
Autoritzas libri Canonica afſerta, &L ab objectionibus Spinoſz vindica-
ta. G. IX. Chronologia in tabulas redatlta, & ſonchroniſimo proſano
illuſtrata & IX. Partitio, §. X. Tuabula Cynobtica, G. XI. Commen-
tarit Patram, Rabbinorum, Lutheranorum, Pontiſiciorum, Calvinia-
norum G. AII.
N Uam, de ordine ac ſede Jeremiæ, in Prophetarum volumine, De Jere-
quæſtionem conciſe peroravit R. Dav. Kimchi in Præfat. Com. tia.
meent. in Jerem. copioſe autem & data opera diſeuſſit doctiſſ. Joh. gecd iibei
Henr. Opitius peculiari diatr. de Jeremia, inter Prophetas majo- ot00 idrch
res Erimo, eam & nos paulo ante, ſed Pro inſtituti ac loci ratione, paucis
occupavimus cap. praæc. §. I. nec, quæ ibi ſunt dicta, animus eſt hie repe-
tere. Brevibus itaque poſitionibus rem omnem complectemur. I. Je-
remiam in codice Prophetarum Talmudico primum olim inceſſiſſe, ex ci-
tatis ſupra teſtimoniis juxta, ac e codicibus Hebræis MSCtis conſtat, quo-
rum aliqui hodieque reperiuntur, qui Jeremiam primo loco ponunt; qua-
les ad duos Codd. Erffurtenſes, unumque Regium Berolinenſem, abs ſe
conſpectos, provocat laudatus Dn. Opitius: II. hine recte concludit eru-
ditiſſimus Lightfootus Hor. Hebr. ad Matth. EXxVII, 9. 1. II. Opb. p. 754.
Matthæum, quando Zachariæ verhba ſub Jeremiæ nomine eitat, totum Pro.
pfhetarum volumen, cui denominatio a primo ejus libro hæſit, Jeremiæ no-
mine deſignare voluiſſe; æque ac Chriſtus Luc. XXIV, 44. Pſalmorum
appellatione totum Hagiographorum codicem complectitur, haud alia de
cauſa, quam quod in eo primus compareret Pſalmorum liber III. nec ab-
Q2 ſfurde

*

4

De Jere-
mia.

*„

1343 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

furde ibidem Vir dodiſſimus cenſet, Jeremiam præ omnibus aliis nomi-

nari conſueviſſe, cum ex promiſcua Prophetarum turba, exempli vice, ce-
lebris eorum aliquis eſſet citandus, Matth XVI, 14. primus quippe in Pro-

phetico codice, indeque notiſſimus; IV. negandum tamen non eſt, codi-

ces Bibliorum Hebraicorum non modernôs tantum fere omnes, ſed &

antiquorum bene multos, Jeſaiam antepoſuiſſe Jeremiæ, quod Kimchius
cit. loc. diſerte teſtatur: OD e eeen
PGτ D D THiEον heP n De e nen

:5 10i In omnibus exemplaribus probæ notæ, quæ multis retro annis

dimus, osdo librorum ſecundum tempus eſt confectus, Efaiz Je-

oripta
Tde præmiſſo, uti illius tempora hujus antecedunt atatem. V. eam ve-
ro collocationis diverſitatem, Maſoretharum codicibus ab ordine codi-
cum Talmudicorum in diverſum abeuntibus, acceptam eſſe ferendam, ſu-
pra nos docuit cap. præc. §. 1. Hlias Levita, nec multum abnuit Richardus

Simon. Hiſt. Crit. V. T. Lib. I. cap. IX. p. G. ubi eandem Eliæ obſervatio-

nem allegat, indeque Judæorum traditionem inconſtantiæ arguit & flu-

Quationis: VI. Cum ergo impreſſi codices Maſorethicum ordinem ſe-
quantur, mirum non eſt, eos poſthabita Talmudicorum ratione, Jeſaiæ
primum aſſignare locum, antiquiſſimorum MSCtorum autoritate non mi-
nus, quam Talmudici codices, ſuffultos. Ne temere, vel ſine cauſa. Ita
namque temporum jubet ſeries, ut Jeſaiam ſequatur, Ezechielem autem

inſeriptio. proxime antecedt Jeremias. Ceterum, pro more in Prophetaruu ſcri⸗

.

ptis recepto, ab autore ſecundario hoc volumen in fontibus æque ae in

verfionibus inſcribitur petita ex Dan. IX, 2. nominis elocutione,
. . . X : „. 4

quæ paulo plenius in textu hujus vaticinii audit, eραâιοιο, Hiere-
mias Hieronymo, Vulgatæ ac Pontificiis, vulgo autem abjecta aſpiratio-
ne, Jeremias: cujus nominis natales & ſignificatum mox evolvemus. Iſtud

adhuc ſcrupulum movit interpretibus: cur in textu authentico inſeriba-

tuer liber ρ verba Jeremiæ? non vero viſio Jeremiæ, ut in-
ſcriptio habet Jeſ. I. neque Mτ verbum Jebovæ, quod factum eſt ad
Jeremiam, ut eſt apud Ofſ. 1, 1. Joel. I, I. Jon. I, I. Mich. I, I. Zeph. I, I. Mal.
I, I. Quæ, cum ſupervacanea videri poſſet quæſtio, multum tamen torſit

„. .

Rabbinos,teſte in h.l. Kimchio. Sed quicquid nugivenduli tricentur udæi,
res eodem tandem redit, ſive verbum Jehovæ, facum ad Jeremiam inſ. cri-
batur; fſive verba jeremiæ, per inſpirationem a Domino ſuggeſta; ſive
demum viſio jeremiæ, a Domino oblata. IIIa inſcriptio, autorem libri
primarium; iſta ſecundarium, qui manum ac operam commodavit; hæc
percipiendi modum, potiſſimum indicat: neutra tamen quicquam ho-
H frum

— —

num exe
prophet
juxta ac
vaticinii
c deon

cum eve
ſ verbꝛ
mie hoe
fadtumt
Vulgan⸗
iay ſye
Gechicht
Chaldaie
tionem B
hoe lihr
Vite, u
Altingii
recitatpr
ſperſtite
Um con⸗
b. Se.
omtidnii
num, nn
in menten
le ad fĩ
lut librun
iins; E
Verba ſen
enddus

0
nnr doe
Cerſet ne
Dn
XIt c.
men i
COaCu
noltrum

VETER. TESTAM. 121235

is vomi- frrum excludir. Velut itaque ad eundem, cum Jeremmia, modum Amoſus De Jere
viee, ce⸗ Hr pProphetiam ſuam, & Salomon librum Coheleth auſpicantur, revelationis mia.
