771
guo kle,
Droſtan

ne n.
othen
r. in
Noel,
quia
ted
matci

Ns Del

1 N. h.
Terg⸗
Gionen
Potius
ime a⸗
NN
nispolt
nofmenn
te per-
guotun.
lins A⸗
on. Al.
che di-
i gud
jem In⸗
unden⸗
Pethue⸗

c Mig.

,fi M
iun ſei⸗
: unde
umm N
Gaclet,
tAba-

VETER. TESTAM. 205

benel Comment. in Joel I, z fol. 229. col g. cum quia Pethuel lon e alius De ele.

ac diverſus eſt a Samuele, tum quia Samuelis filii male audiunt in ſcriptura
ob fordes & avaritiam 1. Sam. VIII, 3. quæ ſanctiſſimo tamen vati noſtro
aſpergenda macula non eſt. Adde Præterea & temporum rationem, quæ
Joelem dudum poſt Samuelis ætatem collocare jubet, & vitæ inſtitutum,
quod Joel Samuelis judicem ageret, vatem noſter. Commode autem-
laudatus Abatbenel ſubjicir, patris mentionem ideo fieri in fronte Hibri,
220 N PWͤ, quod inelutus ea tempeſtate & celebris vir eſſet, tum
quoque, ut Cyrillus Alexandr. Comment in Joel Ii t. Obſervat, α αι
Xαανων Aiſtinktionis cauſa, quod plures iſta ætas Joêles ferret, verum non
Pethuele ſatos. Sane enim in Sedor Olam Sauta b. 10s. & in Meyeri an-
not. p. 626. Joëlem quendam legimus Pontificem maximum ſub Uſia &

. / . . „ .
Jothamo, Prophetæ noſtro νρσοο aut certe Proximum. Iſtum porro

Pethuelem, vi nominis, ſive cum Hieronymo datitudinem Dei, itemque
aperientem Deum, ſive cum Chytreo Dei Eimplicem, qui in ſimplicitate co-
ram Deo ambulat, ſive cum b. Tarnovio Peltectam a Deo interpreteris,
Parum inde lucis hiſtoriæ Vatis noſtri aflulgebit. Quicquid ecclefia tra-
Epiphanius de vit. Prophet. cap. WV. 7. II. Obp. P. 24). IoA τρο-
7%, is BeSX. &r S 6 A„ρQ¹⅞E Byoνν, 6“ 1 ie Pal. Ev
7 . „ ⸗ . 5 èMD „„ . V
Be dopov 4 õõ Eonv⸗ erAdν S 17 Aur 3α⁵σ, Joel
Propheta ſilius Bathuel, ex agro Bethoris in Eribu Ruben, In bethoron in

ditionis de Prophetæ patria, vita & obitu ſervavit, paucis complexus eſt Patria:

Pace mortuus, & in patria ſua magniſice ſèbultus eſt. Paria Dorotheus

Vnopſi c. IV. prodidit, nifi quod ég &‿ou˙ Be 9 oα⁰ενισ% loco Be αlegit:
conſentit his quoque Iſidorus Hiſpalenfis de vita & obitu Sand. eap. EILII.

Ita tamen nominum urbis lectio diſpar amſam ſubminiſtravit Huetio, tur-

bandi ommia, & miſcendi quadrata rotundis Bethoron, ait, locus eſt in tri-
bu Kuphraimitica. Ick ſi ſequamur, Rubenita oriundo Juerit, Bethoronenſis
natalibus. Quid ſil gamus, Betharan? guo nomine diltus fuit locus tribus
Gaditicæ, Rubenitiez propior- vel Bethnemra, Gaditicæ item tribus: vel
Bethabara, vet Beelmeon quæ trans Jordanem in Raubenitica tribu ſita fue-
7e; Leltoris arbitrium eſto. Dem. Evang. Prop. IV. gde Joele Q. 1. Ho-

rum autem omnium cum non ſatis tuta ſit fides, potiorem meretur laudem

Abarbenelis candor, qui cit. loc. ingenue fatetur: N) Y N eP
77177 ee een De 3DP /Nâ "] de qua tribu IJusrit, aut
guo tempore vixerit Joel Prapheta, compertum nobis non eſt. Plura vix
Proſtant amtiquitatis de ipſo documenta, Præterquam quod Cornel. a
Lapide

1

De Joele.

Libri ſeri-
Ptor.

Auditores.

l

„

2956 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS
Lapide proæm. in Zoel. p. 270. ſubnedtit, relatum quoque inter Sanctos, ac
Martyrologio Romano die 13. Julii inſcriptum, legi Joelem.
Idem nunc, quin vaticinio huic noſtro obtigerit ſcriptor, juſta du-

bitandi nulla ſuppetit cauſa. Eodem quippe jure, quod reliquis Prophe-

tis ſui tribuuntur libelli, hunc non modo ſibi vindicat noſter, ſed & locu-
pletem ejus rei teſtem nactus eſt Petrum Apoſtolum Actor. II, 16. In cu-
jus ingenium ac ο τααddeαας quam inquirit b. Lutherus in præfat.
Germ. Joel. placidi obſervat ac moderati fuiſſe Spiritus, qui non tam
acerbis ejusmodi, ac cæteri Prophetæ, increpationibus & invectivis, quam

querelis potius & precibus cauſam agat, & ſuaviſſimis promiſſionibus

blandisque verbis auditores ſuos ad penitentiam vitæque integritatem
invitare fuerit anniſus. Quæ ut de potiori libri parte, ex vero aſſeruntur,
ſic Seoτvvsοαoν non evertunt, ſed ſupponunt. Schematico præterea &
figurato delectatur dicendi genere, unde iſta de eruca, locuſtis, brucho &

rubigine allegoria c. I. graphica diei Domini delineatio c. II. judicium in

valle Joſaphat c. III. & id genus alia manarunt, quæ attentum poſcuntin-
terpretem, rô* ειαταπ E r αα ι οιααι ναονρανανααναααιοντH,. Quos
autem habuerit Auditores, cui regno aut genti, Ifraelisne an Judæ, miſſus

& deſtinatus fuerit præco, anceps & vexata quæſtio eſt. Sunt enim, qui

ad totam Judæorum gentem, & utrumque ejus regnum ſpectare vatici-
nium contendunt, cui utrique interitus, alteri per Aſſyrios, per Babylonios
alteri prædicetur; in quam ſententiam Hieronymus inclinaſſe videtur,
cum Epiſt. OLIII. ad Paulinum, T. IV. fol. 3. B. Joel, inquit, ſilius Phatuel,
deſeribit terram duodecim tribuum, eruca, brucho, locitſta, rubigine vaſtan-
te conſumtam. Quodetiam Theodoreto viſum eſt, in præfat. Joel. Hay-
moni, Remigio, Lyræ, Burgenſi, & cumprimis b. Luthero, qui prafat.
Comment. Lat. in Joel. . UI. Zenenſ. f. 1S. caput I. Joêlis ad Aſſyriacam
Ifraelis, caput II. ad Babylonicam Judææ cladem refert. Pro ſolo Iſraêle

calculum fert Cyrillus Alexandr. præfat. in Joel. uoααοραD , σε⅓
αι Oerzvειτο, T S& Ioρααα α ττιειανοοπι οροντιd 7oεε οταπιν

u. T. A. Conqueritur, ut mea eſt opinio, ſuper Iſraelitis, eosque gravisſime

inſectatur & c. Et paulo poſt deuo: Some rcαουιιππ, ασNτ —M οατdωαρ

õä o/ σ * rv
snzXeob. Videtur ergo Joel Iſiaelitas, tanquam qui complauribus aſfecti

vulneribus, admonitioni locum nez dum reliquerint, ſapienter objungare.

Demum vero pro Juda pronunciat potior interpretum pars, maxime re-
centiorum. lpſe Hieronymus, ubi ad accuratam Prophetæ explicatio-

nem

en
en
ſub⸗
ril,
al
i9
dp
Conn
do,
cor
ine,

hea

Sch
guun
tibn
lispe
I, 21,
conti
turar
imm
Prio
llußi
inere
6.7.4
(ivin
num
Cribe
bun
none
dem,
Malr
Nl r

ſi tat⸗
60, te
Arorr

dos, de

ſta du.
Llocu⸗
on tum
,quanm
konibus

kititem —

eruntur,
teren &
tucho &
ciumin
cuntin⸗
(uos
, Miſlus
imn, gui
e Vatici-

bylonios

Videtur,
Phutue,
Uutlun-
. Hay-
prefu .
Gracan
boltraele
1o,
rabett
miſnt
TMeSA
d n
gfed

Siart:

imele⸗
Plicano⸗
nenm

nem venit, mutata priore ſententia, in hanc poſtremam concedit, & Com-

fJub nosmine Ephbraim, ag decen: Erihus cos ortur vativinin

quanmwis Iſraelis nomen quoque c. II.

Rooſtium invaſio & imminentia- belli mala æſtimari &

turorum malorum metum e

VBETER. TESTAM. 29,

De Jocle;
ment. in gZool. I, 1. T. VI. Olp. J. zj. B. Quomodoin Oſee Propheta, inquit;,
m, gquæ vel Sama-

.

riqa, vel Iſrael ſæpe memorantur Ridin Joet oinne, quod dicitur, ageribugz

Judæ & ad Hieritſalem pertinere credendam eſt, & nullai omnino WMraolis

ic eſt, decem tribuum in hoc fieri mentionez., Nec immerito. Quæ enim

ad pœnitentiam ſacerdotum adhortatio c. I, I 2. II,
domus Dei & montis Zion, quæ Judæ & Jeroſoly
tio, diſerte ad regnum Jude ſpecdant, & un

15. 1ſqg. legitur, quæ
mæ frequentiſſima fit men-
iverſus id loquitur Prophetæ

Ccontextus. Quin & hinc, Hieroſolymis ipſum vVaticinatum fuiſſe, haud

inepte collegeris. Undee Pontificiis Corn. a Lap. & Gaſp. Sanctius, e
Reformatis Calvinus, & Franc. Burmanaus, e noſtris b. Calovius, Joh.
Schmidius, Joh. Tarnovius, aliique bene multi, in eo conſentiunt. Et
HI. occurrat, non tamen decem
tribus, & diverſum a Juda regnum, ſed Quoscunque intelligit fideles Iirae-
lis poſteros, trita alias Juoque vocis ſignificatione I. Reg. XII, 17. I. Marc.
I, 21. 22. In hac itaque antiqua, cum veræ religionis, tum aviti regni, ſede
conſtitutus noſter, nihil Prius habuit vel antiquius, quam ut ad ſeriam ma-
turamque populum revocaret pœnitentiam. Occaſionem ei præbebant Oceaſio
immiſſa quatuor ſpecierum inſecta, germina, flores, fructusque depaſcen- Propketiæ.
tia diræque adeo fatmis, & graviſſimæ Numinis iræ brænuncia. In pro-
Prio enim ſenſu illa accipienda, prolixe docuit & evicit b. Calovius Bibl.

luſtr. ad Zoel. I, A-6. quibus tamen cladem ab hoſtibus truculentiſſimis

inferendam ſignificari, & hoc velut Pœharum præludio indicari, ex c. D,,

6.7. & cap. II. manifeſto liquet. Nulla enim calamitas ſola; & judicia

divina, ubi graſſari ſemel cœperunt, nec per interveni

entem caſtigato-

rum pœnitentiam avertuntur, gradatim pergunt, & atrociora ſubinde Ppri-
Hribus poſt ſe trahunt mala. Pr

abſumptæ per noxia iſta inſecta, tum etiam

æſentem itaque calamitatem corruptæ &
per accedentem ſiccitatem, an-
nonæ, ita in rem ſuam vertit Propheta, ut hanc animdlculorum incurſio-
nem, datumque per illa damnum, typum velut conſtituat & ſiguram, unde
cognoſci debeant,
ni precibus & lacrymis iratum flectatur Numen, K UMV
Totus itaque in eo Joel eſt, ut & præſentem terræ naſcentium va- Argumen
ſtitatem, & imminentem belli calamitatem, luculenter ob oculos ponen- tum?
do, torpentem hactenus Populum ad ſenſum prementium pariter, ac fu-
Xcitet, atque hinc ad publicam ſolennem-

Larpz, Pers III., P p gque

„D

De Joel:.

Seopus:
1

.

3

Vtilitas.

Autoritas
Canonica,

Probata.
J.⸗

1298 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

que poenitentiam compellat. Inde mox graphicæ vaſtationis utriusque
delineationes, mox ponderoſæ & graviſſimæ ad reſipiſcentiam adhorta-
tiones, mox ſuaviſſimæ cum temporalium, tum ſpiritualium beneficio .R
rum, promiſſiones fluxerunt, quæ utramque in hoc libello paginam fa-
ciunt. Univerſum ergo vaticinii argumentum in triplici verſatur mo-
mento, ut poenas exaggeret, pœnitemtiam pofſcat, & reſipiſcentibus varia

polhceatur bona. Ex quibus de Prophetæ ſcopo judicare licet. Ju-

dæos quippe, tunc temporis viventes, gravioribus eripere ærumnis, &
excitare nititur, ut miſeriæ ſuæ ſenſu tacti, per ſeriam tandem, eamque
publicam, pœnitentiam ad iratum converſi Deum, miſericordiam ejus
ardentiſſimis votis implorent, & mature conſequantur. Ad hæc quo-

que fidem ipſorum in Meſſiam firmare, ſpemque iis facere allaborat

uberrimæ olim ſpiritualium donorum meſſis, qua fua levare damna,
& adventum regni Chriſti avide præſtolari diſcant; quo luculentiſſima

illa, de effuſione Spiritus Sancti in Novo Jeſt. c. H, 28. 32. & de feli-
citate ac ubertate eceleſiæ per Chriſtum reſtauratæ c. III, 16-fin. teſti-

monia ſpectant. Demum etiam omnium temporum fidelibus, accura-
tam regni Chrifſti delineationem ſubminiſtrare, modumque præire

voluit, tam effugiendæ præteritorum vindidæ, quam conſequendæ per

ſolum Chriſtum peccatorum veniæ, & æternæ ſalutis; teſtibus Apoſto⸗
Hs, Petro A. II, 16. ſqq. & Paulo Rom. X, 13. Uſus porro libri am-

plifſimus, quomodo per præcipuos dodrinæ Chriſtianæ locos ſeſe dif-

fundat, b. Tarnovius ad oculum demonſtravit proleg. in Joel. p. 403. ſz.
Hinc nimirum dif
horrenda ſint juſti ſcelerum vindicis judicia, quam immenſa rurſus ejus-
dem placati bonitas, quanta in tuendis, ornandisque fidelibus fides, quæ

veræ pœnitentiæ ſit indoles, quis Deum iratum placandi modus, quæ

fervandæ animæ ratio ac via, quæ piorum Deique reverentium felicitas?
& ſexcenta id genus alia, locis practicis a Commentatoribus, maxime
a laudato Tarnovio & Schmidio, ſuppeditata.
Canonica libri autoritas & fides adeo firmis nititur fundamentis, ut
adverſariorum, quem ſciam, nemo ſigillatim illam ſubruere fuerit auſus.
Et quidem certe dogmata cœleſtis ſapientiæ tradit Joel, quæ cum reliquis
Prophetarum oraculis ex aſſe conſpirant,
loquentem, ſcribentemque liquido arguunt. Quæ enim ipſe de vero

Dei cultu, de operibus Deo placentibus, de trocitate peccati, de ira Dei
de vera pœnitentia,

adverſus peccata, de ponis temporalibus & æternis,
L item

cas, quanta fit Dei ira. peccatoribus incumbens, quam

& Spiritum S, per hunc vatem

S””s

ſeen

1.
die,
Gam
hum
ſang
ſoel
Paul
in
,
tun
Gubi
Iler.
nein
cunt⸗
Titati

ten,

qut
tes ſe
guine
lurcla
hem,
Gi,in⸗
sque
fere
VII,
dlom
nln⸗
gua
X P
latun
ſticis
Marke
Perten

le
1orta⸗
Acio.
n fa.
mo-⸗
Varia
ni &
nge
mn eje.
quO.
Pborat
lamna;
tiſſima
e feli.
teſti.
ccunt-
Preite
e per
poſto⸗
hi an⸗
ſe di-
6.ſ
Ou
Feſus⸗
5, G
8) que
licins!
naxime

ntis,
4 Aulus⸗
teligus
e vatenn
ge vero

ein Dei

itemn

VETER. TESTAM. 29

tem de adwentu Chriſti in carnem, de effuſi ione Spiritus S§. in eccleſi & N. De ag.

T. primitias, de collectione eccleſis iæ ex omnibus gentibus, de noviſſimo
dlie, judicio extremo, & æterna cum piorum beatitudine, tum impiorum

damnatione, tam curate adhibito verborum delectu ac Pondere Proponit,

humanæ omnis ſapientiæ ambitum longiſſime excedunt, nec a carne &
ſanguine profecta, ſed a Deo revelata, facile cognofcuntur. Præterea
Joelis vaticinla exacte comprobavit eventus, ut juxta Jeſaiæ c. XLI, 23. &
Pauli ſcitum 1. Cor. II, II. non niſi divino agitante Numine, e ea prodidiſſe
& in literas redegiſſe, recte hinc concludatur. Siquidem quæ ille prædi-
Xit, tum de calamitate gentis judaicæ, & devaſtatione regni ac teinpli,
tum de exhibitione Meſſiæ, & viſibili Spiritus S. effuſione, ita prorfus
evenerunt, ſicut multis ſeculis ante fuerant prænunciata. Tandem, ne

dubitationi ullus relinquatur locus, Spiritus S. largitionem Petrus Act.

II, 17. ex Zoel. II, 255. & gentium ad eccleſiam vocationem & aggregatio-
nein Paulus Rom. X, 13. ex Zoel. Il, 22. tam ſolide graviterque evin-
cunt, ut hoc ipſo idoneum, omnique exceptione majorem cœleſtis ve-
ritatis teſtem, ac normalem totius omnnium Femporu eccleſi iæ docto-
rem, abunde doceant Joelem.

Haud obfſcurior alia, magisque vexata circa Joelem diſceptatur Cronolo-
quæſtio, quam quæ de viri eſt ætate ac tempore, circa quam adeo in par- gia, juxta
tes ſcinduntur inrerpretes, ut quem tute ſequaris, VIX ſatis liqueat. Ad ſententiain.

quinque tamen velut familias & claſſes revocari poſſunt ſententiæ, ſi ab-

ſurdam illam prius, quam paulo ante profligavimus, repudiaveris opinio-

nem, qua Samuelis filius noſter, adeoque contemporaneus Sauli & Davi-
di, inepte cenſebatur. Psima ergo eorum eſt, qui ad tempora Jorami utri-
usque, poſt Joſaphatum proxime & Achabum, referunt Joelem, & Eliſæ

fere &αρρoo faciunt, propter repertam illic ſeptennii famem 2. Reg.

VIII, I. Recenſent hanc ſententiam, eandemque in medio relinqunt, R.
Salomo Jarchi, & R. Dav. Kimchi ad c. I, z. turmatim autem contra eam

inſurgunt Chriſtiani doctores, ex noſtris b. Tarnovius urgens, famem de

qua ſoel agit, non ſeptem, ſed quatuor tantum annorum, ex c. I, 4. videri;
ex Pontificiis Huetius, famem illam, quæ mortales Jorami ætate aſfhlixit,

naturæ vitio exortam eſſe, quam vero penuriam anmnonæ prædixitoel, ho-
ſticis incurſionibus contractam fuiſſe pronuncians; ex Reformatis Joh.
Markius, geminam hanc famem diſtincliſſimis obtinuiſie temporibus

bertendens. Secunda eſt, quæ Joelis tempora Hoſeæ, Amoſi, atque Jeſaiæz
Pp: 2 LCitiati

–

3.

300 INTRODVUCT. AD LIBROS EIBLICOS

De Joele. ætati reſpondere tradit. Verum cum ampliſſimo ambitu Hoſeæ tempora

ra pateant, non uno omnes modo Pelis pericopam definiunt. Latiſſime
illam extendit Hieronymus Comment. in Joel. I,1. T. VI. Otpp. F. 25. B. in-

quiens Z empora, in ouibus Prophetavit, eadem ilbemas accipere, quæ & in

Qee loegimus: in diebus Oziæ, Jotham, & Achaz, & Exechiæ, regum Judæ,
& in diehus Ierobeam, ſilii Loas, regis Irael. Rationem computi reddit
in Prologo XII. Propbetar. I. IV. Oto. f. 12. B. hanc Paulæ & Euſtochio

regulam generalem præſcribens: in quibus Prophetarum ſcriptis tempus
non præſertur in titulo, ſub illis eos regibus prophetaſſe, ſub' quibus & hi,

qui ante eoshabent titilos, gProphetaverunt 3 quam etiam Ruffinus inculcat.
Paulo arctius Joelis ſpacium contrahit, & ad ſolius Uſiæ regnum reſtringit,
cum Codomanno, quem hic ſequitur, Jac. Uſſerius Annal. Ver. 1T ſt. f. 7y..
d A. M. 3 . Joelem ante Amoſum docuiſſe colligens, ex eo, quod in fi=
ne primi capitis prædicat ſiccitatem, quam in IV. capite Amos. fruſtra eve-
niſſe conqueritur. Amoſus autem, qui in judæa inter pecuarios Thekoanos
fuit, ad Propheticum munus in regno fraelitico obeundum miſſus eſt,
biennio ante terræ motum, qui horum ipſorum regum, Uſiæ & Jeroboa-

mi, diebus contigit, Amos l, 1. Zach. XI, 5. Utſia rurfus poſteriorem,

quantumvis Hofeæ coætaneum, facit b. Geſnerus Comment. in loel. Pro-
leg. p. G=ſq. aàd Ezechiæ regnum Joelem referens, poſtqꝗuam Salmanaſſar
decem tribus regni Ifraelitici Babylonem abduxiſiet, anno Ezechiæ ſexto
2. Reg. X VIII, 10. Idque magni Lutheri broba argumento, quia omne,
quod dicit, ad tribum Juda & jeruſalem pertinent, & nulla omnino fraelis,
id eſt, decem tribuum fir mentio. Ad enim veri fmile non videri, loc-
lem peccata regni Ifraelitici prorſus ſilentio tranſiturum fuiſſe, niſi regnum
illud Ephraimiticum, ipfius ætate jamdudum in exilium adactum fuiſſet.
Rurſus medium inter duos hos reges ſtatuit Auguſtinus Lib. XVIII. de Civ.

Dei c. 2. Iohel ponens, cum jam regnaret Toatban, qut Inereſſit Ozig. In-

definite Theodor etus ex Joelis Prædictionibus colligit 6aοαοα ν αροατον
n' dy davpectορ Cons 1 r&ν&αοααν τασσ ραονραναν εντο illud
tempus, irca quod divinus Hoſeas ſunm futurorum nactus eſt præviſtonem,

T. II. Obp. p. 749. Et Cyrillus Alexandrinus braf. Comment. 1. III. Oßb.

J. M97. 9αεν.α én Deo rορ lo⸗z² Xραοsοα oire, 8 8

2/
voιüττο ci 700 Aτ õ 7 6ν Tons 2 DPnc, 0 s* 70.

e Anoss. Divinum loelem eadem tempeſtate vaticinatum apparet,
asr s; ante ipfum collorati, Ofeas inquam, & Amos, prophetaſſe intelligi

poſſant. Eam vero opinionem ad hunc modum interpolat doctiſſimus
Huetius, Demonſt. Pane. Prop. IV, de Prophetia Joclis H. 2. . 45. KA.
Ut

t
Hebe
Gelt
narra
Cuit
Tiſ.

müſſu

magn
cap.
ſtarl
Udrun
Teni
Adei
N
v!
ſun.
rugt.
—
regna
zen,
Regun
parite
Niel/
fuille
. ,2.
len ale
elita,.
alit,
ciniumn
Hohee
olatn
Dedor
ſüb he

Miſſion

Calo.
Videtn

magna

npota

iſime
B. ie.
n
Nade,
ell dit
chio
lenßus
46 li,
Nculen.
kringt,
K.z.
odinſi⸗
ſtraere-⸗
koznS
ſſus elt,
eiobol⸗
orem,
el. pro⸗
manallar
ir lexto
4 omne,
ſaels⸗,
i, hoe⸗
reymmu
G Civ.
ig. I.

ro 1Mid

niſonenm
Ul. .

„,719

N e
taet,
1 iuteli
ockiliimns

6 N. 1
M

4

VETER. TBSTAMR. zor

ut Joëlem quidem coætaneum fui ſſe credat Hoſeæ „atque idcirco apud De Joele

Hebræos proxime ei jungi, ſed prophetiam ejus poſteriorem, quia altum
de Iſraelitico regno heic eſt ſilentium, e jusque vaſtatio tanquam præterita,
narratur Jel. III, 2. 3. atque hinc, poſt Amos & Micham, a Græcis poni.

Cui tamen commode reponit Summe Rever. D. Buddeus Hiſt. Eccloſ. Vet.

1 ſt. Per. II. Sedt. IV. To. II. p. 795. ſe non videre, cur Propheta ad Judæos

miſſus, neceſſario etiam regni Iſraelitici mentionem facere debuerit., Non

magni itaque momenti hanc eſſe rationem; quemadmodum nec ex 900

cap. III, 2. 3. quicquam præſidii capiat, cum ipfemet fateatur, in more po-=-

ſitum Prophetis eſie, rem futuram ſubinde, ut Præteritam enuneiare. Quod

utrumque ante ipſum, etiam monuerat Marckius Comment. in Joel. li I. p. 5.
Tercia porro, Manaſſis regno ſupparem facit aut æqualem Joelem, quod
Judæi opinantur in Seder Olam Rahbha P. Ef. ita tradentes: Qi. N
N n ee en dee en dn * R DLPTI
W RNR Joel, Nathum, & Chabakhuk tempore Manaſſis vatieinati
Jſunt. Cum autem improbus eſet Manaſſes, de ezus nomine ſe non appella-
runt. His gemella legis in Seder Olam Suta p. Wj. Ppoſt Ezechiam: Hwe
— ) PDn Den enn en e rene e,
regnavit Manaſſes LV. annis. EPuitqué Jacerdos magnus Hoſeja: Zoel aur
Pom, & Nahum, & Chabacuc, prophetæ. Abarbenel Joelem in Caralogs
Regum. qui in Mayeri annot. ad Seder Olam cap. MLV. p. 627. ſqg. legitur,
pariter ad tempora Manaſſis refert, ſed in praſfat. ad AII. Prophetas, & ad
JNoel. I. E eum in vatieiniis Hoſeæ contemporaneum, Amoſo priorem
fuilſe ſtatuit, cum ab eadem bPeriodo auſpicatus ſir Amos Prophetiam,
c. I, 2. quam Joel ſuam coneluſerat: Dominus e Zione rugiet, & ex Jeruſa-
lem edet uocem ſuam & Amos ab iis vaticiniis abſtini erit, quæ a Joele jam
edita. In longius tamen tempus Joelem Prophetiam ſuam continuaſle,
addit, cum & ſub Manaſſis regne, Pro Phetico munere fandus ſit, & vati⸗
cinium, quod in oraculorum ſuorum extremo annotavit c. II, 28. & erit

voſi hæc, ehungam Wiritam meunz ſuper omnem carnem, tempore Manaſſis
prolatum eſſe cenſet. Sequuntur hunc computum multie Chriſtianis
Dodoribus, tum ob negl

ectam decem tribuum mentionem omnem, quæ
ſub Ezechia deportatæ, tum ob memoratam hoc tempore Prophetarum
miſſionem, 2. Reg. XXI, 10. Confer Joh. Funccii Chronologiam, & b.
Calov. Bibl. IMluſtr. TF. I. p. 46. Quarto b. Farnovio maxime probabile
videtur, vaticinatum fuiſte oelem ſub Joſia rege Judæ, cum ſub eo fames

magna terram occuparet, quæ Jer. XIV, I. 2. fere eodem modo deſcribi-
iur, coll. 2. Reg. XXIII, 26. In quo Lambert, Danæum ſequitur Tarno-

PH 3 vius,

2.

De Joele.
4.

Fe

—

noſtram.

3o;: INTRODUCT. AD IIBROS BWLIGOS

yius. Ultima denique eorum eſt, qui in hac opinionum diverſitate igno-
rantiam fateri, & Snρρραι malunt, quam incerta pro certis obtrudere:

quos inter Aben Efra ſtatim ſub init. Commentarii in Joel. inquit: &ι

D 10 nulla nobis ratio ſuppetit, unde ztatem ejus certo

cognoſcamus: & R. David Ganz, tempus Prophetæ Joel ignorari profitetur;
nec adeo multum hinc abſcedit Auguſtinus, cum loco ſupra cit. de Jona &
Joele ſubnectit: ſed iſtorum Fropbetarum duorun tempora in Chronicis,
non in eorum libris, potuimus invenire, quoniam de ſuis diebus tacent. Quo
haud dubie collimat Joh. Quinquarboreus, cum in ſeholiis ad Targum Joelis
p. y7. Judæorum cirea hana quæſtionem ſententias ordine recenſet, ſuam
autem non interponit. Et manifeſto Dav. Paræus proæm. in loel. Opp. I.I.
F. y6S. fatetur: meræ ſunt conjecturæ: proinde praſtiterit, meo judicio, in me-

dio rem relinquere. Satis eſt, de eo nobis conſtare, Prophetam hunc divinitus

fuiſſe miſſum, etiamſi tempus ignoremus. Quanquam vero inter tot, &
tam diverſa ſentientes viros doctiſſimos arbitrari perquam ſit difficile, cer-

ta tamen nobis definienda ætas eſt, ſi non omnihbus exceptionibus potior,.
»

ad veritatem tamen proxime accedens. Redit autem in memoriam,
quod ſupra ſeripſimus in tabula Chronolog. Prophetarum generali cap.1.

p yg. qua calculum noſtrum memoratæ ex iſtis ſententiæ ſecundæ adjeci-
P . 4 JecI-

mus, & Amoſo ac Hoſeæ contemporaneum tradidimus. Non ſane re-
gula illa moti, panlo ante ex Hieronymo allata, in qua parum eſſe robo-
ris, vel unius Jonæ exemplum demonſtrat; ſed rationibus convicti, quas
Vir Celeberr. Campeg. Vitringa in typo doctrinæ Prophet. cap. V. H. 12.
p. 3. magno cum judicio pro hac ſententia in aciem produxit, æ) quod
inter hoſtes judæorum .gyptii & Idumæi tantum occurrant c. III, 19.
Affyriorum autem aut Babyloniorum nulla in hac prophetia hactenus
memoria. Locus enim c. II, 20. æque ac ſuperiore ad plagam locuſta-
rum pertinet: G) quod eadem plane improperet crimina Tyriis, Sido-
niis, Ildumæis, qui captivos ex Judæa omnis ſexus & ætatis multos abdu-

xXerant, inclementer habuerant, & vendiderant exteris, & agros illorum

invaſerant, atque occupaverant, quæ Amoſus, & ſimile iis denuncier ju-
dicium c. III, 2 - 7. coll. cum Amoſ. I, 9. 10. II. *) quo tempore ille
concionatus eſt, ſacra adhuc apud Judæos ſuo ſtabant ordine c. II. 13. ſqq.
) ltiora tempora etiam in Judæa, cum omnium rerum ubertate pol-
licetur c. II, 18. ſq. «) quam ipſe Judæis prædixit inſtantem calamita-
tem famis & ſterilitatis, Amos demonſtrat Ifraelitas modo preſſiſſe, &
adhuc dum premere c. IV, 6. 7. 6) Amos incipit ſuam prophetiam ea

ſententia c. I, 2. qua ſuam fere claudit Joel, c. III, 16. Jeſaiam autem

vidifſ-

Vilile
Nec ol

extare

eadem
Zich.)
Uſie,
endam
clir. bi
Iecent

6
Pamse
cio cei
18. .
unciati
c.lll, 6.
.a.
Celcribit
Porales,
Hnen c.
nés, Vr
dlio ſud
Viſio,
tentiam,
19. fn.

ve⸗
legali
I. Dran
4)
6)

Int

nores on
Vnu nc

teigno.
tnudere:
nit: R

EeH

Aitetun,
kfona &
Penieis,
t. oo
un li
hlet fumm
. TI.
0, in M.
Avinitus
er tot,
lelle, cer
potiot,
emoriatn,
tali apil.
2 Gect⸗
n ſane re⸗
eſlerobo⸗
ricti, quas
N. J. 1.
.'M v.
Madtenus
locar-
., Sido⸗

tos bn.

95 orum
unciet l⸗

lrz,ſgg⸗
ertate pol.
hcilanniti-

relile, &

phetinne
Vid

II. Evangelica, ubi promiſſiones

VETER. TESTA M. 303¾

vidiſſe hanc prophetiam, ex collatione utriusque prudentibus liquebit. De Jels.
Nec obſtat, plagæ a Joele denunciatæ, in hiſtoria illius temporis nullam
extare memoriam, magis quam quod ingens terræ motus ſub Unia in
eadem ſit prætermiſſus, cujus tamen liquidiſſima mentio Amos. I, I.
Zach. XIV, 5. Hinc itaque conſtabit, Joelis prophetiam in tempora
Uſiæ, ab Hoſea & Amoſo illuſtrata, & ad A. M. 3200. circiter conjici-
endam eſſle. In qua ſententia ex Reformatis Franciſc. Burmannus En-
tlir. Prophet. Diſp. II. H. 39. P. I. Exercitat. Academic, p, Bt. & e noſtris
recentiſſime D., Buddeus, loc. cit. acquieſcunt,
Capita liber complectitur III. verſus 73. quorum medius eſt c. II, 17. Partitio.
Partes ejus quatuor conſtituit Coccejus, I. de ficcitate & fame, ut præmin-
cio diei Domini, II. promiſſionem benedictionum temporalium, a c. II.
18. III. promiſſionem benediétionis ſpiritualis in. N. T. c. II, 23. IV. De-
nunciationem judicii in gentes, ad reſtitutionem eccleſiæ in integrum
c. III, 6. ad fin. Tres autem facit Heidegger. Enchir. Bibl, B. I. cap. 28
J. Z. P. 202., quarum I. famem & ſiccitatem, ut prænuntiam diei Domini
deſcribit, & ad pœnitentiam hortatur c. I. II, I- 18. II. promiſſiones cor-

porales & ſpirituales proſequitur c. II, 19 — fin. III. jundieium gentium de-

lineat c. III. Cum vero duæ animadvertantur in hac Prophetia concio-
nes, hinc in ,Xοντ*οtoασ longe potior interpretum pars conſpirat, lice?
alio ſubinde ſchemate ac habitu veſtita. Nobis illa ſe probat di-
viſio, qua in partem I. Legalem diſpeſcitur, quæ hortatoria eſt ad pœni-
tentiam, c. I. II, .17. II. Evangelicam, quæ promiſſiones exhibet c. II,
oelis ergo prophetia, poſt nρνwνͤdbO generalem, conſtat parte Tabula
Synoptica.

I. Legali, ad pœnitentiam excitatoria c. I. II, I1 -I7.

a) exauditionis c. II, 18.
6) ) collationis bonorum t. temporalium v. 19— fin.
OYGGMGl t. ſpiritualium c. III, 1-5. L
) depulſionis hoſtium eccleſiæ, inſtituto contra eos judicio
c. III, 6- fin.
Interpretum lihri, præter illos, quos cap. præced. in Prophetas mi- Commen-

nores omnes, citavimus, haud adeo magna ſuppetit turba. E Patribus tarii.
unu nOMihare liceat RUFFINUM Aquilejenſem, cujus in Hoſeam, uarrum:

Joel,

—

304 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Joele. Joel, Amoſum, commentar. inter Opera extat To. II. in fol. Lugd. den
1570. & Pariſiis, 1580. . chian
Luthera- E Lutheranis, BENJAMIN BONERUS, cujus in Joelem paraphra- cuju
norum. ſis, belli Turcici importunitatem, poli gravitatem, ſoli pravitatem propo- DEN
nens, exc. Francof. ad Oderam, 4. A, 1597: MELCHIOR CRAMERUS, ac
homiliis XIX. vernaculis explicavit, Lubecæ, in 4. A. 1639: 1O H. DRA 90
CONITES, cujus comment. in Joelem exc. Wittebergæ fol. 1565. SA- Cnn
LOM. GESNERUS, cujus comment. in Joel. ec. Witteb. 8. A. 1614: iin
ESAIAS HEIDENREICH, cujus in Joelem ſunt XXVI. homiliæ ver- “
naculæ, Lipſiæ 8. An. 1590. 1610: MATTEH. HOE, cujus vernacula gi
prophetæ explicatio prodiit Lipſiæ in 4. An. 1605. MART. MUT-
TPREICH, cujus vernacula Joelis expoſitio, una cum Hoſea, prodiit
CLuſtrini in 4. A. 1663: MOSES PELACHERUS in Joelem & Jonam, 1
Tubingæ 4. An. 1604; GEORG. PHILIPP. RIST, cujus Joel rediv-· “
Vus, vivificus, prod. Norimbergæ in 4. An. 1665: CASP. S AUTERUS,

cujus prôſtant in Joelem hemiliæ XVIII. Francof. 4. A. 1593: Lipſiæ
4. An. 1603: ELlIAS SCHADEÆUS, cujus ſynopſis Joelis, præcipuo- Mentar
rum locorum & rerum, ex ipſius ſcholiis Theologicis excerpta, & ad“
diſputandum propoſita, Argentorati 4. An. 1588: CHRIST. SCHNEI-
DERIIS, cujus in Joelem XKXIX. homiliæ exc. Lipſiæ 4. An. 1624
NICOL. SELNECCERUS, in Joelem, Hoſeam & Michæam, Lipſiæ4. .
A. 1578: JOH. HRERNRIC. URsINUS, commentar. in Joelem, Fran- ð
cof. 8. A. 1641: J0 H. WOLDERUS, cujus &tεαοα½ Prophetaram H
Toelis & Jonæ, excud. Witteherg. in 4. A. 1605.

Pontiſcio- E Rontiſiciis GILBERTUS GENEBRARDUS, qui Jjoelem cum an- ijn
rum. notationibus, & verſione trium Rabbinorum expoſuit, Pariſis, in 4. An. 4 he
1563: MAURITIUS HYLARETUS, cujus in Joelem commentar, extat pbeia
in ſacris Enneadibus Adventualibus, Pariſüs, in 8. A. 1589. Lugduni, 8. 46
A. 1592: MATHURINUS QUADRATUS, Minorita Franciſcanus, cu- u:
ius in Joelem, Amos, & Malachiam homiliæ prod. Pariſiis in 8. A. 1576⸗- Kln⸗
1587: JOH. QUINQUARBOREUS, cujus Targum in Hoſeam, Joel & Parti
Ames, latine verſum, & annotationibus non poœnitendis inſtructum exc. erey⸗

Pariſiis in 4. A. 1687: SIMON SIMONIDES, in Joelem, Cracoviæ, 4.
An. 1598: SEBASTIAN. TOSCANUS, Eremita Auguſtiniam, cujus inr

(oel commentar. exc. Coloniæ A. 1556.
Reforma- E Reformatis, EDMUNDUS BUNNV, Anglus, in Joelem, Londi-
zorum: ni in 8. A. 1588: LAMBERVUS DAN.EUS, cujus in oelem, Amos, Mi-
”MB JVd cChæam,

do 10

4,

MU VETER. TESTAM. oo f
ugd chæam, Nahum, Habacuc, Sophoniam, Haggæum, Zachariam, Mala- De Joele.
chiam Commentarii exc. Genevæ 8. 1594: STEPHAN. FABRICIUS,
Araphrr cujus in joelem conciones ſacræ prod. Baſileæ in 4.1648: JOH LEUSW8
Iprobo. DENIUS, cujus Joel & Obadias explicati prod. Urajecti in 8. A. 1657:
ERU, JAC. MATTHIAS, cujus in Joelem prælectiones exc. Baſileæ in 8. An.
NDRA. U 1590. JOH. MARKIUS, cujus in Joel. Amoſum, Hobadjam & Jonam
SA commentar. prodiit Amſtelædami 4. A. 1698: JOH. MERCERUS, cu-
A. DMtA: jius in quinque Prophetas Minores Priores Comment. exc. Genevæ fol.
wilir Eer⸗ ſ 1565: JOH. MULLERUS, cujus Zuba Joelie, LXXVIII. homiliis Ger-
Nemachnh nanice expoſita prod. Tiguri in z. A. 1667: DAV. PARTLLS, cujus in
I. MWI. Joelem notæ breviores extant Opp RI p. yéy. Genevæ fol. 1628: EDU-
4, ockit ARD. POCOCKIIUS, eujus in prophetiam Joelis commentarius, ex Angli-
& ſonam, Co in Latinum ſermonem verſus, prodiit Lipſiæ in 4. A. 1695: JOH. JA-
del edivi⸗ OCOB. SCHIURMAN, cujus in Joelem Commentarius, Belgico idio-
UTENNAD¶ 1 mate prod. Veſaliæ, in 4. An. 1703. EDWARD TOPSEL., cujus com-
: Lipſir mentar. in Joelem prod. Londini in 4. An. 1556.
Prechpug. G
I DE PROPHETIA AMOSI.
Ppatte Hujus in libris Bibl cis ſodes ac ordo. Amoſi nomen: bater: pbatria: vi- Summart-
cumar. iiiiires genus vaſtoritiume manus Propheticum, & quo ſenſu ipſe ſe Pro- um Capitis.
en An, . phetam néget: martyrium & obitus S. I. Ipſe libri ſeriptor: DMjus ey-
ierm llus dicendi genus, non adoo agreſte G. II. Auditores: vaticinii occa-
eones. Lo: argumentum . ſcopus = itilitas d. 1M. Autoritas anonica aßſerta
– 8. 1 V. Chronologia, &D qguanto temporis Nacio ſit vatieinatus? §. V.
84. 5F6. Partitio §. VI. Tabula Vmobßtica G. UII. Commentarii Patrum, Lu-
8 ſoela theranorum, Pontiſiciorum, Ko formatorum §. VUIII.
.
n, i a. P ordine libri in Prophetis minoribus, in quibus apud Græcos ſe- Sedeg ae
. cundum, apud Hebræos & Latinos tertium tenet locum nunc ordo libri.
len, Londi. non attinet dicere, Poſt ea quæ ſupra jam in hanc ſententiam mo-:
rAmos N⸗ “J nuimus cap. VII. §. I. p. 271. Inſerihitur OPE Apoς, Amos; A MOSI
eng. . . quod nomen cum temere confundant nonnulli cum &ν vatemque naen:

Carpz. Pars IlIl. QAq noſtrum

306 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Amolſo. noſtrum eundem faciant cum Jeſaiæ patre, copioſe in hunc errorem in- clait
quiſivimus, eumque diſcuſſimus paulo ante cap. II. §. 2 P. 97. q. De origi-
ne autem & fignificatione nominis non una interpretum ſententia eſt. imol
Satis inepte Corn. a Lap. Comment. ad c. L. 1. P. 254. D. Amos, inquit, idem lſtael
eſt, quod populus uvulſas; ut guoties Iſraelitæ eum nominarent, meminiſſent Propl
ſe eſjz Amos, id eſt, pobulum a Deo & , Davidis domo avulſum. Sic in eo- Lom.
rum concedit opinionem qui compoſitum cenſent vocabulum ex — ſenn
populus, & verbo Wιh 1 , quod neutraliter acceptum notst: receſit;, Atque
& adive, amovit, avulſit, quod quam ſit coa dum, nemo non videt. Pro- eX
nior vocis derivatio eſt ab Oey oneravit, onus impoſuit; ubi tamen in vNV
exphicatione & ſenſu rurſus variant doctores. Hieronymus active reddit, prunn
66as a Cor; alii paſſive onuſtus, quia vehemens eſt Propheta, qui commi- nen
nationibus ac reprehenſionibus onuſtus incedit, acerbisque increpationi- ren.
bus oneri erat populo, ex b. Lutheri in præf. German. hujus Proph. ob- nie,
ſervatione. Hebræis ſecus videtur, ac ſi dictus ſir Amos FPe Ynn
. Hr O) 3 quia balbus fuit & gravis lahiis, interprete Abarbenele latatur.
præfat. in Exechiel fol. 13. col. Z. Sic in Vajikra Rabba Sect. 12. ex ſen. uandh,)
tentia R. Phineæ legitur; quare vocatur odien jus Amos? ideo, quia erat uuitlcyne
5Wn D gravis lingua ſua, ſ. impediti ſermonis; unde & 0 Thekua
. blæſus vocatus. Aliud præterea ex Deraſeh teſtimonium adducit Druſius ſee
in notis ad Amos, I, I. Vide omnino Buxtorfl. Lexic. Talmud. p. 1770. coll. guoc
v. 16 20. Nec multum abnuit Heideggerus, cum in Enchir. P. I. cap. 20. G. X. Olivari
. p. 203. ſcribit“ ſive nomen Amos notat eD eRe, blæſum, un- Wunckan
de Prophetam bunc impeditioris linguæ fuiſſe Jqudæi fabulantur; ſive vuero- Notninn
um. Idemque citra dubitationem amplectitur & aſſerit Leusdenius Philol. quum ſ⸗
Hebr. Diſſert. VI. S. 25. B. G. Sed ſimplicior verique ſimilior eſt explica- ietgn
tio, per: oneratus, quam Hillerus quoque ſuffragio ſuo approbat Ouo- eo
