urgeam. FTot ſane præclara vaticiniorum Zachariæ implementa, quibus
Evangeliſtæ Meſſiæ cum vitam, tum paſſionem ac mortem, evidentiſſi-

me demonſtrant, tantam huic libro autoritatem coneiliant ac fidem, ut

locum in canone haud poſtremum ei concedere, vel ipfi Scripturæ ad-
verfarii cogantur, nec ſollicitatam a quoquam ejus meminerim digni-
Katem.
v.

De ætate noſtri ea redeunt, quæ circa Chronologiam Haggæi ſuo Chronolo-
loco monuimus, quem ſecundo ab ejus auſpiciis menſe Zacharias exçe- ?'.

Pit, ut plura dictis addere fupervacaneum eenſeamus. Capita numerat

XAIV, verſus 212. in quibus medium tenent cap. VIII; verſus & & 9. In Partitio.
partiendo vaticinio multum difcrepant inrerpretes; alii duas confli-

tuentes partes, quarum grior ſit viſionum Propheticarum a c. I. VIII. po-
Nerior concionum, quarum duas numerant, alteram c. IX. XIL. alteram c.
XII-XIV. Ira Dn. D. Pranc. Albert. pinus Zab. Ceconom., Bibt. h. l.

Sed vix video, quo pacto c. VII. & VIII. ad viſiones referri queant, quæ

nihil tale continent. Tripartitam alii diviſionem ineunt, ſed modo haud
uno. b. Balduinus in Idea diſpeſition. Biblicar. cap. XI. G. g. b. 13q. ſecun-
dum ſubjeciam materiam P. I. contineri cenſet ſeriam ad populum du-
cemque, pro inſtauratione templi cultusque divini, adhertatienem c. I.
VI. P. M. reformstionem nonnullarum traditionum præter & contra
mandatum divinum in populo Ifraelitico uſitatarum c. VII. Il. P. III. con-
folationem, feu prophetiam de eccleſia N. T. de regno Chriſti & benefi-
ciis ejus, capp. reliquis ad fin. Paulo aliter b. Calovius in Bibliis Ituſtr.
b. 1. & qui eum ſequitur, Dn. Michaelis cit. præfat, in Zach. & III. habito
ad modum proponendi reſpectu, diſpeſcit in Patreu, I. Opticam, ſen Em-
blematicam, quæ poſt vaticinium proœmiale, novem abfolvitur vifioni-

bus vel emblematis, a c. I. VI. P. Il. didacticam tum de ceremonialibus,

tum de moralibus quibusdam c. VII. P. III Propheticam de Chriſto ipſi-
usque regno & beneficiis c. VIII. fin. Quatuor conſtituit partes b. Tar-
novius protegoi. in Zochar b. Izty. quarum () fit pra fatio c. I, I-6., (11)

viſionum novem explicatio, c. I, 7. VI. (III) inſtitutionum civium regni

Chriſti enarrstio c. VII. VIII. (IV) pradidionum declaratio, contenta

duabus concionibus c X ſin. Eodem fere redit quadripartita b. Vare-

nii diviſio in Hagog, Zachar. P, or, utut in terminis & vocibus variet.

4.

438

INTRODUCT. AD CIBROS BIBLIGOS

De Zacha- Quinque potiſſimum ſermones, ſeu periochas libri hujus, diverſis tempo-

ria.

1 abula

ribus & viſionibus exceptas, alii animadvertunt, ut Coccejus procm. in
h. I. & Heideggerus Euchir. Bibl. Lüb. I. cap. 34. S. 5. ita ut I. ſit pœniten-
tiæ ſuaſoria c. I, 1. 6. II. emblematica novem viſionum c. I, 7, VI. II.
informatoria ſ. reſponſoria c. VII- VIII. LV. prædictoria collectionis ec-
cleſiæ ex variis gentibus, & judiciorum Dei adverſus immorigeros c. IX-

XYI. V. didaclica, de ſalute per Chriſtum, variisque expectandis Dei be-
neficiis XII=fin.

Sex denique numerat partes Salom. van Til, Operis
Analyt. P. II. o do“ ſuperiori cetera inhærens diviſioni, excepto ſaltem
cap XI. quod pro diſtincta concione, es que quinta habet; ſextamque di-
Cit. a. c XII-=XIV. Verum cum præcedentes pericopæ ſuis diſtinguantur
inſcriptionibus & titulis, hoc caput autem nullum ejusmodi diſtinclionis
momentum præ ſe ferat, præſtat id ad præcedentia referre duo capita, &
quinque ſolum prophetiæ diſtinctas agnoſcere partes principales. Vix
emm in alias commodius reſolvitur liber partes, quam ex quot & qui-
bus brino omnium coaluit.
Pro concionum itaque numero, Giſpeſeitur hic⸗ liber in Peiicopamn

ſynoptica. J. adhortatoriam, ad ponitentiam c. I, I. 6.

II. emblematicam, quæ emblemata exhibet novem, quorum
ℳ₰½) eques inter myrtos, cum variis ſubiequentibus equis C. I.
7. 17.
6) duaror cornua & quatuor fabri c. I, I8 - 21.
„) angelus cum funiculo menſorio c. II. 8
3) Joſua ſtans coram tribunali c. III.
*) candelabrum cum duabus oleis c. IV.
62 epiſtola volans c. V, I.„ 4.
„) modius c. V, 5§. fin. W
9) quadrigæ inter montes æneos c. VI, 1 -8.
*) coronæ ex auro & argento conflatæ c. VI, 9 15.
III. retponſoriam & informatoriam
t. de jejunio vero c. VII.
t. de benedictionibus populi, c. VIII. .
IV. prædictoriam
α½) vocationis gentium c. IX.
6) felicis Evangelii progreſſus c. X.
²) deſtruendæ politiæ Judaicæ, & Chriſti futuri paſtoris C., XI.
V. didaclicam & Promiſſoriam

) gra⸗

=ð

“
“

Colanit in u

4) gratir

. 6) fontis
c. N

1) regni

Lucubritionibu
ex Luther

iiiIn comhihelln

A. 146. 10
Propheti cli
UIUS, Aus Ar⸗
Vvero Nöqe 201
cfi prodiit in4.
0. II. Lipfe

DACOMIII

tis Hebrei, Che
Witteberpe in .

(hſos vernachla?

PRlIbbh. )
charianx Qnciczr;

LANChHTON.
l Mittembergen
nf 1562. UR

inm, Heggrum,

Iunt Celle Saxon

VARENIUS

Phumn eclit
1s goqge com
ohetam Zachan
DACTHAS W
Prolitreme in
A Puutiſci
ee

gun H

80RlCs ⸗
8

1005

s, ierſietempo⸗
ccejis ren 1
aut . iüpceniten.
Im ul, 7, VI. II.

tia cOlectionis ec.

nmorigtos c, I-
pedands Dei be-
m. vM Til Operi
ni, excepto iltem
bet; ſexnmquedi-
elvis Ciſtinguamur
emocdli diltinctioni

erre (uo capiin N
principales. Vi

im ex guot & qui

lberin peticopam

luorturn

entibus egis e⸗.
LANCHTON, cujus commentarius in Zachariam, An. 155 3. in ſcho-

la Wittembergenſi dickatus, To. II. Oeb. legitur f. , 1. ſqg. Witteberg.
in f. 1562. URBA N. REGIUS, cujus in Abdiam, Habacuc, Sopho-
niam, Haggæum, Zachar. Malachiam commentarii & ſeorſim prodie-

21,

VARENIUS, in cujus Collegio Canonico quatuor noviſſimorum V. T.

VETER. TESTAM. 439

2) gratiæ Spiritus Sancti in eccleſiæ offlictionibus c. XII. e Zacha-

—869) fontis aperti & colligendæ per percuſſum altorem eccleſiæ e*
c. XIII.

„) regni Chuſti amplificandi & glorificand C. XI.
VII.

Lucubrationibus ſuis ill luſtrare ſategerunt hoc vaticinium
ex Lutheranis FRIDER. BALDUINUS, cujus in Zacha- Commen-

tiam commentarius prodiit Wittebergæ in S. A. 16r0. & Francof. in 4. tarii-
A. 1666. & in Commentariis b. Joh. Schmidii, Lipſiæ A. 1686. in XII.
Prophetas junctim editis, ſuo loco comparet:

Luthera-
norum.

SAMUEL BOH-
LIUS, cujus Analyſis & Exegeſis Zachariæ a cap. I. usque ad Vill. hinc
vero usque ad finem continuata & abſoluta a Zacharia Grapio, Roſto-
chii prodiit in 4. A. 171I: DAVID CHYTREUS, cuſjus Opp.
To. II. Lipſiæ fol. 1599. extat in Zachariam commentarius: ]O H.

DRACONITES, cujus Zacharias Propheta cum translationibus fon-
tis Hebræi, Chald. Gr. Lat. Germ ac explicatione prophetiæ, prodiid
Wittebergæ in fol. A. 1 56 5ß: HARTMANNUS EWALDUS,
cujus vernacula Zachariæ expoſitio prodiit Schmalkaldiæ in 4. A. 16 15:
FRIDER. ERNESI.B

MEISILUS, cujus vernacula prophetiæ Za-
charianæ elucidatio, publicata eſt Lipſis i in 9. A. 1706: P HI L. ME-

runt Cellez Saxonum A. 1537. & inter Opp. leguntur: AUGUST.

Propbetarum, edito Roſtochii in 4 A. 1667. ſuO loco p. g9g. ſqq. Zacha-
rias quoque comparet: O H. HENRIC. URSINUsS, cujus in
Prophetam Zachar. commentar. excudebatur Francofurti in. 8. A. 16 72:
BALTHAS. WILLIUS, cujus Zacharias commentario illuſtratus
modi Bremæ in 8. A. 163 8.
eex Pontiſiciis FRANC. a MESS 4 NA, qui ſunerius ad- Pontikeig-
omnes Prophetas minores p. 2g g. jam recenſitus, hic nobis repetendus Tum.
venit, qued ejus in Zachariam paraphraſis uberior longe ac operofior eſt,

qduam ceterorum Prophetarum, Antwerp. in 4. An. 1597: HIERON.

080RIUS, Algarbienſis Epil. c. cujus in Zachariam commentar. pro-

diit Colonis, i in 8. A.158 441 IOHANNES de REVROLES, cu- D

H us

De Zacha-

rine

Refarma-
z orunt.

Summa-

tis.

Sedes ac
ordo libri.

440 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
ins. in Zachariam quæſtiones literales & morales excud. Pariſiis in fol. A.
631¹: DIDACUS a STUNICGA, cujus in Zachar. commentarius
Drodiit Salmanticæ in fol. 1577:
ex Reformatis RUARDUSANDALA, qui præcipua Zacha-
riæ dicta, diſpurationibus publicis diſcutere & ventilare cœpit, Franec-
queræ in 4. A. 1720: HENRIC. BOEKHOLT cujus Zacharias
Belgice explicatus prodiit Amſteloe dami in 4. A. 1719. LUDOVICUS
CRO CIUS, cujus propheta Zacharias commentario iill uſtratus,
prodiit Bremæ in 8. A. 1638: JOH. JACOB. GRXYN– US, cu-
jus in Zachariam commentarius excud. Genevæ in 8. A. 1 581: GUIL.
PEMBELIUS, qui decem priora capp. Zachariæ explicavit, inter
Opp. Anglice edita in fol. Loandini A. 1635. 165§. Fis adde A BRA-
HAMI GILICHII Vibrorum Propheticorum V. „ N. 1 Kamenti
compendium & analyſin p. 6G6o. ſqg.

CAPUT XVIII.
DE PROPHETILA MALACIIIAE.

Sedes & ordo libri. Malachias ultimus, ac ſigillum Prophetarum eſt. Ma-

rium Capi- lachiæ nomen, non appellativum angeli, ſed proprium hominis, aà Deo

miſſi; nec Symbolicum Eſaraæ, vel Mardochæi, vel Zorobabelis, vel
Nehemiæg: Tortus ac patria: munus propbeticum: mors ac ſepul-
tura: memoria, . I. Libri ſeriptor, ejusque Stylus. Objedum
Perſonale: occaſßio S. I. Argumentum: ſoobus: ulilitas. S. II.
Autoritas Ciuogice . IV. Chbronologia §. V. Partitio S. VI. Tabula
) Dnoprice 3. VII. Commentarii Rabbinorum, Lutheranotum, Pontiſi-
ciorum, Reformatorum, §. VUIII.
Emum ad Canonicorum in amiverſo V. r. prophetarum ulti-
mum devolvimur, Malachiam, qui apud Hebræos æque ac

cum, cum & temporis reſpecdtu, & vaticinii textura Vetus
Inſtrumentum obſignet, idemque cum Novo Fœdere in Jchanne Ba-
ptiſta arctiſſime conjungat, omnesque adeo intermedios libros, ex Apo-
erphcrarn, cenſu a Pontificiis obtrudi ſolitos, omnino excludat, Scite
in hanc ſententiam b. Varenius Mag. ad Malach. b. 15y2. Hic & claa-
dit V. T. Canonem, inquit, & clevim aſffert Novo, Jobanni Baptiſtæ re-

lignans munus, & exwcellentioris miniſterii Prckkettat a gquo N. Ii can on
inee-

Græcos in α7 õ duodecimum jure ſuo tenet lo-

4

,

jurepturus
Caionicd in
ſiice emp
Chritti pra
Geſinat Ma
Novum.
cuſpitant,
Mlalachiam
phetarunn
Aben Ela
Quangm
Novi let
uin ubind
iis ſecimin
pey. Vitrine
Prophetica
ſtrucus, in
tum jam ant
bro et
nLTL
Greci Wen
cuin Schos
i expreſſer
liun, kyat⸗

Potminis Pro

Malachi gor
) ecurtate
atus Dej 3
nomine En
llero in 0
lionis tario
Mekebioe E
Orinnem
CMerun
htiuntn

che 8 1 13

eten tech na
Cor⸗/

iſit in fol. A.
Commentarius

tripua Ziche-
cCej Franec-
cojus lacharins
5D0 MCUS
rio illuſtnus,
INEUS, G-
15: GUIL.
Nplicnnit inter
aGde ABRA-
N. Tekommenti

CMI.

etarum 45. Me.
pomninis,4 D
rudl vel
ors ol ll.
Mlus. hicen
lr: F M.
9 8. V.
runorniy itii⸗

tophetmum uir⸗

ſehreos elle ie
re ſ

i textord lenns

e in ſol ann nne Bl⸗
u at⸗
Uii 19 6 li-
17

Novum. In id itaque Judæi pariter ac Chriftiani interpretes amice
conſpirant, ſcriptorum V. T. Canonicorum omnium agmen claudere
Malachiam, quem eapropter Judæi — N 2 —r Rigillum Pro-

Quanquam enim poſt eum usque ad Johannem Baptiſtam & auroram
Novi Teſt, non omnem omnino adeo defeciſſe prophetiam noverimus,
quin ſubinde quædam extraordinariarum revelationum divinæ volunta-

tum jam ante occupavimus P. III. cap. I. §. 2. H. 77. ſr. Nomen vati &
libro edt , quod Hieronymus & ipſe Malachi reddidit, & exce-
ptis LXX. alios interpretts ita, ut in Hebraæo legitur, kranſtuliſſe monuit, .

10 tenet .

VETYER. TESTAM. I

jurepeurus erat ,26 quis inter urumzue pune Malachi n0 Va admiranda De Mala-

Canonica interbonat. Eo ſpectat cumprimis finalis illa tum legis Mo- chia.
ſaicæ emphatica Perquam commendatio, tum Eliæ, anteambulonis

Chriſti promiſſio, ut proximi & mox ſecuturi Prophetæ, in quo cum

deſinat Malachias, incipit apud Marcum & Lucam Evangeliſtas, fœdus

phetarum, nec non — TN eorum ultimum, & cuam
Aben Ffra Ee Zinem propbetarum nuncupare ſolen.

tis ſpecimina hinc inde emicarent, quod copioſe demonſtratum ivit Cam

peg. Vitringa Obſervation. acer. lib. VI, a cap G. ausgue adig., nemo tamen

prophetica vocatione & autoritate Præditus, donoque εαοιι ν in-

ſtrudus, inde ab exceſſu! Malachiæ nominari poterit; quod argumen- . MUW
nomen:

Græci autem & plerique recentiores Latini MXααναοιοος,,;:/ Malachias, alii
cum Schua, ſed raptim & absque accentu legendo, Maleachi, vel Malea-
ei expreſſerunt. Haud dubie a nomine [NDortum trahit, quod nan-
l iucmn, legatum, angelum notat; Jod autem finale aliis Para gogicum &
nominis proprii formativum, aliis pronomen affixum primæ perſonæ, ut
Malachi notet angelum meum, reclius denique aliis ex nomine 51 vel

r decurtato adjectum cenletur, ut idem ſit ac —82 Hp angelus ſive le-
gatus Dei, ad analogiam aliorucn ejusmodi nominum, quæ Jod finale ex

nomine divino adfeiſcunt, larga manu fabminiſtratorum aàa Vener. D.
Hillero in Onomaſtico ſacro Via VIII. P. 37. Diſpar ergo hujus angel⸗
lationis ratio & ſignificatus eſt ab alio quodam proprio nomine 7
Myelchias Eſdr. X. 25. 31. Neh. III, 11. VIII, F. quod diverſam agnofcit
originem Pͤ, idemque deſignat ac Rex meus Jab, vel Aex Jehovah.
Caterum quando LXX. Interpretes noſtri nomenclationem in ap pel-

lativum transmutarunt vocabulum, c, I, I. ita reddentes; Aiαααα& Xα 7να on appel-

1
„ vois en! 707 Iρνͤει½, Sy ειο οαανσα⅜ρ&ςεαο π+ anſam nonnullis ſuppedi- tirumn.

tarunt, in eam incedendi ſententiam non hominem, ſed Angelum coe-

leſtem hunc noſtrum, æque ac Liaggaum & Johannem Baprtiſtam fuiſſe,
Carpz. Pars III. KkKk humana 5

Chia,

De Mala-

tim quod cœleſtes & aà l. e0 inſpiratos ſermones

— 4

2

442 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

humans forma indutum. Jam veterum nonnulli ita exiſtimarunt, quos
Hieronymus refutat proxmio in Malach. ad Minerium E& Alexa! narnm

Monachos, I. VI. Opp. f'iag. F. Nec putandum eſt, inquiens, jux a quo-

rundam opinionem, angelum venißſe de cæœlo, & aſſumſiſſe corpu huimanum,
ut Iſrarli, guæ a Domino ſunt mandata, oqgueretur. Si enim interbretan-

da ſunt nomina, & ex nominibus non ſpiritualis inteltigentia, Red biſtorik

ordo texendus eſt, ergo & Oſee, gui Salvator dicitur, & Zobel, qiti interpre-
tatur Dominus Deus, ſive Incipiens, G erers vonbete, non erunt homines,
ſoeld vel angeli, vel Dominas at gue Salvator, gliia hoc eorum nomina reſo=
nant. Et paulo poſt primarium hujus Pleudhermenias- Patronum Ori-
genem nominat, qui in hunc librum tria ſeripſit volumina, nullam Eſdra
faciens mentionem, ſod angelum putans furſſe, glti ſoripſit, ſecundum illud,
guod de Jobanne logimus!t boc*‿ 40 mitto angelum menm ante fatiem
zuam. Quod nos omnino non recipimus, ne animarum de cœlo ruinas ſu-
Forpere compellamur. Eandem reçenſet ac r ſententiam C Frillus
Alexandrin. brom. in Malach. F. E. Qirh. . Gib. 8 ααορεντιιοα 7
Tivο⁵ν 7es! gor8 A6ραροo., αται g6αh H dyveNen es 111
Oνιι is Eee o, . T *, &. AHores, ðõ Da, Peraihn Aτναι O GHSi
Des, 0 sv 7oοορ TS 1 g& l & l'gooανο, eνâaäα 6ſi
zutem quorundam de ipſo, nes audiendam’eomn, Rertc gui erediderunt te-
mereque fabulati ſunt, eum natura angelumn Ii, iſſe, ſod voluntate Dei cos po=
vis fonmam babitumque aſſumſ, Ge, & Iſraelitis prophetiz oFieium brſti-
tißſſe. Pergit ulterius dochifimus pater, & angelum dicdtum ab interpre-
tibus fuiſſe docet, partim quod nomen ejus hanc notionem haberet, Par-
Ifraeli nuntiarit, demum

2.,( . „ Sr.
concludens: τατοσ ☚ Sv e ' Jacs 6 obürne MαWπιοις, bo-

⸗“

mo tgitur, noſirun Fn . probbeta lalechis 2 n kuir it. Sed & recentiorum

nonhulli, quamvis non angelicæ, ſed hu naturæ Prophetam fu ſſe

largiantur, & ab Origene in eo diſcedant in in div verſum, Malachiæ tamen

nomen ofheii potius declarativum, quaem! perſonæ proprinum exiſtima-

runt, adeoque in appellativa igifiatione acceperunt. Hæſitat omni-
no dodifſimmu § Vitrioga Obſervat. Sacr. lib. VI. b. 32. ſd & perte ita
de eo pronuntiat b. Brentius Prafat in Numeros, 1. I. Obb. F. gié;. Sicut
& eczim bihellum, gui inter miinores Propbhetas ſeqlitur Zasharian, vo/
— & Malachi, uon quod boc Iuerit nomen Prophetæ, ſod quod, duem-
admodum boe vogahulum ponitur in tertio cabite, & ſigniſicat angelutn

m'énm. quo nosine denotatur Joannes Baptiſta; Ta, de bos angelg Präete-

Ppue in eo libello tadatur. enim vero, hoc ſi lic ceat, etiam Obadiæ &

4

t gar Kta

Holer vomit

beas ſee o
HZ NN
ju omen ,
1 b H Hebt
K, D. Einch.
uoc iple tan
O NN
ture Aeo, Py
Drugas gude
7
1a, ſell ſcriba
pia, Nihilo⸗

lgue titulis
Deaum ,
NN recentior
Anodum r⸗

nennt ga

V. Humds

4

Eldres it igt
habel S e ein
ra, Auenſ

DP
rophetannn

(05

imaets

Alerancann
,ͦ ‚ur 1 gu⸗
un huuanu,
, mergretnn-
“ iorie
lOi in e re
erunt honines,
1 nomiß, peſo⸗
Pattonum Or--

1 nulan Eiches

ſatunlin ilic,

n aute ſatienn

eelo ruinis /l-
ent ien 16 c

7
, :Aoy 4
1„
40 1ra 8-

die gerli uet.

]

haberet lül⸗
tiatit, emilm
. 4

nhetid “ e
1. achie r awen

llinn.

gog,
. Neu 2

jſelt U

9

ll⸗ 6
Gen 91⸗

die &
4 o.

n eb interre

VEIE. TESTAM. 443

Hofſex nomina in appellttira transmutare, omnemq ie demum hiſto-
riam, hac nominum confufione, turbare licebit. Quin potius conſtan-
tem urgemus ſeripturæ propheticæ morem, ex quo vaticiniorum ſcripto-
res propriis, quæ ex circumciſione retulerunt, nominibus ſuis in fronte
operem deſignantur, allegorica vero quadam aut ambigua delineari ap-

pellatione, & ſic in dubie relinqui non conſueverunt. Proprium itaque

divini vatis id nomen fuit, prout Syrus, & Arabs, & occideneales inter-
Pretes fere omnes, recie aeceperupt Alii rurſus errori occaſionem de-
dit Jouathan ben Uziel, nomen hoc in Targum c. I, 1. ita ov6ραρα⁰ b 6α
R 0 Ne POE per manum Maldchiæ, cu-

Jus non en he atan Esira. Teriba. Hinc ſtatim in ſens tentiam itum eſt
tam ab Hebræis, quamm a & hriftianis. lta Magiſtris ſuis paſſim eam tribuit

R. D. Kimchi, cum ad h. l. commentatur: ſ 32 5

I godtores noſtri f. m. hunec Malachiam Esdram eßſe perhibent,

quod ipſe tamen ſtatim refutat: 1 — A DEED

DOr Y PN EA) vera n, tamen non r.e Dor mas in ullo Scri-
pturæ loco, Probhetam eum dici, Rec, ſemper Esdram ſeribam. Præterea
Drufus quoque In Me. I, z. verba Eliæ allegat filii Aſer in libro Ma-
ſors, quæ ita habent: Aſcendit Esadhaf. ITpſe eſt Malschi, Var angelo mi-
Araates 1369, Saveraos, & Doctor, & Soribarum pater, Mater ſirigture
Juxta ac Maſſonæ 3 ipſe tamen animum ab hac opinione alienum faſſus,
quia & e lihris canonicis ea non habet autoritatem, & Eſdras non Prophe-
ta, ſed ſcriba paſſim vocatur; quæ multum ab invicem diſerepant mu-
pia. Nihllominus tamen Plebræorum ſententiæ fubſcribit Hierony-
mus prafat. baulo ante citate pergens: Maè lachi autem Hebrai Esdram

exiſtimant ſacend'teme quia omnia, qua in Lbro illius continentur, etiam

hic propheta commemorat, ditens: labia ſacerdotis cuſtodient ſcientiam,
& legem requirunt ex ore ejus, qui angelas Domini exercituum eſt. Tempus
quogué titulusgue conveniunt. - = Titur & ale⸗le, id oſt, Esdras, Boſt
Ag dltue Zachäriam, Jiui ſub Dario Prophela PEd fPusrnt, uiſſe Er. edendus ſt.
Ex recentioribus Rupertus uitienſis prologo in Malachiam, & operoſe

Tu
admodum Franciſcus Ribera S. J. Comment. in Mal. I, 1. J. 5. . 77. idem

ruentur; quia cum Zachariæ & Aggæi con punda nomina Eidr. V. &
VI. legamus, Malachias tamen iis non additur, quem non Præteriiſſet
Eſdras, niſi ipſe Malachias fuiſſet; tum etiam, quia Syrac. XLIX. Zoro-
habel & Jeſus filius Joſedec, & Nehemias laudantur, omiſſo tamen Eſ-
dra, quem ſilentio non involviſſet Eccleſiaſticus, niſi communi duodecim

Prophetarum complexu jam illum inſinuaſlet. Verum cum adeo ficul-

Kkk 2 nea

C* 33 *

Esäræ. .

De Mala-
chia.

o War-

dochas, vel

ð

444 INTRODUGT. AD LIBROS BIBLICOS

nea huic figmento ſobſternantur argumenta, mirum non eſt, ab aliis, re-

éctiora edoctis, non deſferi modo illud, ſed & cum ſibilo explodi. Di-
verſum ſane fentiunt e Judæis Aben Efra, D. Kimchi, Abarbenet, & Mo-
ſes Maimonides, e Patribus Cyrillus, Iſidorus, Epiphanius: graviter au-

tem hoc commentum profligant Ben. Arias Montanus Comment. ad Mar-

lach p. HGo. Corn. a Lap. Comment. hb. l. p. 3y&. Gaſ par Sanclius prole-
gom. I. in lib. Esdræ S. 3. P. 29. Chriſtoph a Caſtro Comm. ad Malach. .
54g. Confer e noſtris, diverfum pariter ſentientes, b. Glaſſium Lib. Il1.
Philol. Sacr. p. marg Sat. & b. Dorſcheum in ſyltloge ſomeſtri mi eellantor.
Num. IX p. 190. slios ut plures bunc taccamus. Nec oper nos pretium
fadturos cenſemus, ſi in confutando f ſigmento, otio noltro aburamur.
Multo minus audiendi fuot, qui nulla prorſus ratione ſubnixi, Malachiam
dici contendunt, qui Mardochæus in libro Eſtheræ audit, quod ſel louen

Zachariæ. omnino & repudiandum efſle dicit R. Afarias in e . N cap.

ortus ae
Patria.

XVIII. f-S. col. I. & ejusdem commatis cum alio Magiſtrorum ſamen-
to, quo Pinechas idem traditur fuſſſe cum Elia. Iin Talmudieo vero
Tract. Megilla cap. I. ſententiæ hujus vel autor, vel patronus laudatur
Raf, & ratio additur: quare vocatus eſt Malachbiat (qui Mardochæus
alias dicebatur?) quia erat primus poſt Regem (reſoluto nimirum nomi-
ne E in ρπ Rex, & & quod primum deſignat. Sed mox ibi-
dem alia objicitur traditio vetus, quæ Danielem, Mardochæum, Hag-
gæum, Zachariam & Malachiam (diſtinde a Mardochæo recenſitum)
agn teſt tur vixiſſe ſub Dario. Demum vero pari fide, Jjudæo-
rum aliqui apud Côccejum in proc«m., in Malach. hunc vatem noſtrum
Zorobabelem, aliqui Nehemiam etfle volunt, haud dubie in eam induci
fententiam, quod & &ασεσαντοο noſter hic fiſtitur, ſolo nominis in-
dicio deſigaatus, & alibi per univerſam tacetur Scripturam. Rechus au-
tem aln eundem ab his omaibus diſtindum, nec Prophetam ſolum, ſed
& Synagogæ magnæ graviſſimum ſtstuunt affeſſorem, Esdræ & Nehe-

miæ collegam; quibus & nos adſtipulamur. Plura de ejus perfona

ignorare nos voluit Scriptura, ultra quam hic fapere fas non eſt. Unde
incerta & dubia omnia funt, quæ Pſeudo-Epiphanius de vitis Prophet.
cap. XXII. T. II. Obp. P. 249. eumque ſecuti Dorotheus & Iſidorus Hi-
ſpalen ſis memoriæ prodiderunt. Ita vero ille; Mæ Nee lα r -

7 6 v S PvR7α ZasS) 7og Mer& rvy eτι.ασραν A 1 v τασ

Bx S“ρορ, Tinrerο, sy Te De, sv ZaſggXρν, 0 r: éo „, „α„0*να
Plov 8 H 2 . 1 ad, Z ρ Kαοοσ Er No Nονσ dr, ιον αα roc-

oy, Sα„½εας MæNX„αα 9 Sekemvever a A ,Yeet. v Yas 7 6de aA-

1 neni⸗
zuli, Mbe
menuatus e⸗
pu⸗ 1mmun
Puit enim in
pollwiſe eun
9. 1. C, t
erentur, v.
terius prog
700 Offra,
7 ehſtin 1
axra/
iinunch d,
hat: quemaa
litur prine/
lcem Dorotl
50. guoen
ſirmabantur.
ie prophertie
ſua Crinis
ngelicn hen
1d commen
habentur, an
incerta deo!
76 an
noritin arge
Peium ad

Hune⸗
verſu Noen
Vatieinii r
eſt, eur ine
mrum &

105

ielis te.
XPploci. Di.
enel, & Mo.
:gavicer au.
elt Aa Aa-
Anchin D le.
Mainb.
llium . Lil .
i n, den
Toncs pretiummh
ſro abatamur.

i, Malachiam

odfabalofam
N .
torum fgtnen-
lmudico vero⸗
1Ous Hudtür
Mardocheus
mirum pomi-
ded mox ibi⸗
ocheum, Hlg-
o recenſtum)
ri (de, /udro-
Vatemm noltum
jn cath ducti
Dlo r, ominis in-
„ Rechvs ar-
umn ſolum, ſe
sre Nehe-
k eiis pettont
on Dece
viti Puplet.
Alidors,l

ag 2 ,

1

0 uxgenie, Malachias 6 Zabulonis tribu poſt retti 6 Pat ) onia Po. De Mala-

p. 307. quocungue Madicabat, confe, Zim angelo de cœlis adveniente, con-

incerta de obitu noſtri eſt traditio, quæ apud eosdem additur: vecs

moritur, atque in agro proprio ſe pelitur. Memoriam ejus recolit Mar- memoria.

VVrTER TESTAMsͦ!·MͦMAD· 445

7

vali, Sophaæ in Zabuloniis naſcitur, & adbuc javenis vitæ integritate com- chia.

mendatus eſt. - - Er gquoniam velut ſanctas & manſuerus in bonore
abud bopulum babelbatur, Malachia ab eo vocatus eſt, boc eft, Angelus. .

Fuit enim imprimis decora & venuſta orporis ſpecie. Tanta inter ſuos munus
polluiſſe eum autoritate tradit Iſidorus Originum Lib. VII. cap. 'III. Olp. Propheti-
p. Ot. C. ut quicquid Loquebatur, quaſi a Domino eſſent mandata ita ere- cum.
derentur, unde Malachias vel angelus & nuncius Domini ſit didus. Ur
terius progrelſus cit. loc0 Epiphan. de ipſo teſtatur: cα &ετταεα‿τ†+2rs e
8ο τα, A 115 ut e, ρ α 666 ⁶εαοτ 0ααρ ντε rn
οd τοαα οαο ναις¾ véτο ev T α uοοτι **§⁹ Aνορ+αιτις, ν Y-
o&το * Dρ‿ρσdNödeet, 18ré6Sα 6v S.Xαν Kosr. Luiequid iäte va-
tieinando dixerat, eadem die angelus abbarens interpretatzione ſua declora-
bat: quemadmocgum interregni tempore contigit, cum nullus apud Iſrue-
litas princebs eſſet, quod in libro Sebophetim, hoc eſt, Judicum, legimts.
Idem Dorotheus repetit, & Iſidorus de vita & morte Sandor. cap. LI.

firmahbantur. Qux citfa ullam tabularum fidem, & contra morem pla-
ne propheticorum oraculorum, & tantum non inepte aſſeruntur, cum
ſua divinis per Malachiam eloquiis autoritas conſtiterit & fides, nec
angelica Jeoreoοοα & confirmatione opus haberet. Parum ſane hoc MUMU
ad commenda ationem didorum Prop heticorum facit, ſi, ut fides illis

habeatur, angelo apparente opus ſit, qui ea confirmet. Kque demum

mors ae ſe-
pultura .

& v ρ5ρaα. An αον, 10 Feoger 40n 6 † τατιιιοαας αντιι 6*
7 ℳτα* AUrâ§⁸, quod Iſidorus ita reddit: Hic autem admodum juvenis

tyrologium Romanum ad diem 14. Januarii; Gracorum vero Meno-
ogiunn ad diem tertium.
Hunc: itaque libri ſeriptorem prima ejusdem argnunt verba: Libri ſeri
e en ee en nn onns verbi Zebovæ ad bPtor.
verſus Wraelen, ber manum Malachig c. I, I. quorum priora grineipalem
vaticinii autorem, poſteriora vatis miniſteriutn lquidoe docent. Nec
eſt. cur in evolutione phraſeos: per mannm Malachiæ, hic denuo hærea-
mus, quam ſupra jam ad Haggæum expeditam dedimus. Malachiæ ni-
mirum & ore Deus utebatur, cujus miniſterio & Præconio hoc AERAαι
KkKkk 73 onus

De Mala-
chia.
ejusque
ſtylus,

Obje Quin
Perionale.

Oecaſio:

446 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOOS

onus promulgaret, & mann, per quam in literas redigeret, additoque ul-

timo hoc volumine Canonem V. Inſtrumenti obignaret. Stylo utitur,
pro ſeculi ſui genio, ſatis eleganti, terſo, ac nitido, conciſo tamen & ad
aculeos in legentium animis reliaquendos compofto, & argumento ſuo
tam in ſeveris correptionibus, quam in Evangelicis promiſſionibus, ſcite
attemperato; fabulas tamen gentiles, & Theologiam profanorum homi-
num ιεπ non redolente, quod opprobrium præter meritum in ſan-
Gſſimos Dei vates jaciens Coru. a Lapide prolegom. in XII. Propbet. Ca-
none 17. P. 23. documento ex Malachiæ c. IV, 2. petito, quo 3d fabulam
Phœnicis alludi perſuaſum habet, demonſtrare ſatagit. Sancticr omni-
no ac fublimior, noſtri diſciplina fuit, quam ut ex impurorum hominum

fgmentis ac fabulis, vel argumenta depromere, vel lucem mutuari, vel

vocum & expreſſionum idess petere, neceſle haberet; & longe alio ex
fonte. quam ex foœtidis gentilium lscunis, iſta ſolatii pleniſſima Chriſti
Sofſpitatoris deſcriptio declaranda eſt, qua loc. cit. ſol juſtitiæ audit, ſub
cujus alis ſalus nobis oritor. Agit autem Malachias cum Iſraele, nempe
Judæis ex captivitate Babylonica reducibus, qui tamen & patriis ſedi-
bus, & avitis ſacris, poſtliminio fibi reſtitutis minus pie dextreque ute-
bantur. Setendumque, inquit ad h. I. Hieronymus, quod abdufto in ca-⸗
ptivitatem Iſrael, id eſt, decem tribubus, indiherenter priſtino nomine & duæ

zribhus Judas & Benjamin abpellentur Iſrael. Quanquam negari nequeat,
redueibus e Babylone multos ex Ifraelis regno fuiſſe immixtos, & una

cum Judæis in patriam rediiſſe, quod vir doctisſimus Hermannus Wit-
Rus in dααιτι cap. V. toto p. 344. 44. ſolide evicit; indeque com-
muni priſcoque Ifraelis nomine utrosque appellari. Hi ſane tantum jam
defecerant a priſtina pietate, ut ſeveris increpationibus ad meliorem re-
vocari frugem opus baberent. Reduci enim ex captivitate, ad breve
temporis ſpacium quidem Deum ex animo colebant, templum dudum
coptum tandem ab Haggeo & Zacharia excitati, atque à Dario rege ad-
juri, exædificabant, ſacrum cultum rite inſtauratum, ſedulo peragebant,
Deumque oblstis vidtimis ac decimis pie venerabantur: verum, cum
paulo poſt Zorobabelis & Joſuæ obitum, ex negligentia Sacerdotum &
Præfe dorm, in priſtinam prolaberentur impietatem, nec Deum nec ejus
cultum magnifacientes, illum quippe hypocritice colentes, hunc ſubdole
adminiſtrantes, ſub Artaxerze Longimano, primum Esdras, & poſt Ne-
hemias eo mittebantur, qui vitia populi caſtigarent & emendarent, idque
operam darent, ur populus rite luſtratus, legis divinæ ſcientia imbuere-
cur, tum & ordo Leviticus a criminibus, quibus ſe polluerat, purgaretur,

.

& ſictarun
gue Aur⸗
Crerlus
tom von e
bemmia h
gui maxin
otes Pke
proſtituer
bidas &
Tinam 20 11
bR ai
nonnNÜ
cebent ali
CcOmditioni
ſamiehant;
ſat. in Ma
cem poner⸗
Monitos 20
eilieccaret,

Nẽ

M

Hoc ſi
ga Deum
luti cultus
profan
rie Eegiie
ſorcice feci
lemtum, qn
MIcü Vi—
lent; demnn,

i eme

ſekeiintiſ
ſmunn Ea
Tet, Aut vin
Domini
Rophetn,

itocne ul.
lo utitar,
nen & ad
mento ſud
ibus, ſeite
Dunhomi⸗
et Ca-
10 fabhem
dior ommi-
mhominunm
Dutuari, 1
nge dlid er
lima Chricti
2 MMlit, ſub
Gele, nelbpe
Putriis ſei⸗
wee ute⸗

Hdu’o i A

mnine O d
Gri neguent,
tos, & uni
annus Wit
deque conn-
tuntun jamme
melorem te
e, ad bieye

iegeal⸗
petagebant,
erutn, Cuint
gcerdotunn 8
euitn het ejus
hunc ſabdole
,6* Hok Ne.
Aarent,iqe
gin imbuete-
nuten,

VrFTER. TEST AAMAMAM. 447

& ſacrarum literarum ſtudia majore ab eo induſtria excelerentur, deni- De Mala-
que & urhs Hieroſolyma, noværeipublice metropolis, probe muniretur chia.
adverſus hoſtes. Attamen omni illorum diligentia & zeio adeo cau-
tum non eſt in futurum, ut non brevi poſt (mortuo videlicet Esdra, & Ne-
hemia sbiente Nehem. XIII, 6.) eadem vitia in populo recruduerint, &

qui maxime ſacrorum decus illibatum ſervare, & tueri debebant, ſacer-

dotes, profanis illud opinionibus, & impura vita ſua non prodiderint ac
proſtituerint. Nam & pro legitimis ac probis hoſtiis, pollutas, mor-
bidas & rejecdlaneas oflerebant, & legem prave explicantes, nec ad ſe-

riam ac infucatam pietatem populum erndientes, commiſſum ſibi gre-
gem negligebant. Porro etiam plurimi ex plebe, juxta cum princi-
Pibus, amorem in uxores valere jubentes, libellumque repudii illis, &
nonnunquam nihil mali commeritis, pro lubitu objicientes, alias du-
cebant alii cum gentibus conjugia in lege vetita, aut non niſi certis
conditionibus permiſſa, crebro inibant, & in alienigenarum filias in-
faniebant; quæ Omnia copieſe executus eſt Cyrillus Alexandrinus ra-

Jat. in Malsch. Bi 5lz. ſJ. Graſſantibus itaque fceleribus iſtis ut hi-

0

cem poneret Deus, Malachiam miſit reformatorem, qui criminum ad-

monitos ad ponitentiam provocaret, ſtatumque populi mire corruptum

emendaret.
Foc fine Malachias primo in genere omnium ingratitulinem er-

ga Deum benefadorem fuum perſtringit; binc in ſpecie ſacerdotes pol-

juti cultus divini arguit, quod ſacrificia mutila, furto ſeu raptu accepta,
& a profano populo oblata admittentes, remque ſacram vel perfuncta-
rie & negligenter, vel mercede conducki, ut rem ſuam facerent, avare &

fordide facientes, fſacrofandum Dei nomen in omnium adducerent con-

temtum, quin & correptionem peccatorum omittentes, pactumque Le-

viricum violantes, ipfi pravo exemplo & doctrina corrupta vulgo præi-

rent; demum & populum de illicitis, cum exterorum fœminis, connu-
biis & temerario legitimatum uxorum repudio, de blaſphemia in Deum
& præfracta contumacia grsviter reprehendie, pœnasque interminatur,
ſceleribus iſtis provocatas. Cumque ante captivitatem Babylonicim ad

idololatriam & fuperſtitionem proni fuiſent Judæi, nunc ad Epicuræi-
ſmum & Atheiſmum omnis ſpectabant, quafi Deus res humanas nimb cura-

ret, aut vana effet Redemptoris expectatio. Hinc tandem imminentem
Domini & angeh feœderis ad templum ſuum adventum denpunciat, & ſe

prophetam, Malachi vocatum,proterve alpernantibus excellentiorem ob-

licis

Argumen-

De Mala-

chia.

Scopus:

Utilitas.

Autoritas

448 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

jicit Prophetam, pariter a Deo Malachi angel 5 mous compe llatum, Jo.
hannem Baptiſtam, ſpiritu & virtute Eliæ inſtructum, qui in diebus Mes-
ſiæ ſalutarem peracturus ſit reformationem. Eo vero tendunt omnia,
tum ut ætatis ſuæ repurgaret ecceleſiam, & tot gravisſimos corrigeret næ-
vos, atque adeo populum ad agnitionem Teſtamenti Dei, ad ſer am PG⅜
nitentiam, & inquiſitionem veræ julkirin, in ſide Chriſti mox venturi,
excitaret, tum ut inſtz ntem haud ita multo poſt Meſſiæ intimaret in car-
ne adventum, certumque ααοιαοα a præcurſore ejus ſuppeditaret, taum
& omnium temporum fideles & de Chriſti inſtrueret officio & cul-
tum verbumque Dei reverenter habendum doceret, & a cognitionis di-
vinæ negleclu pariter, ac mentis v t que profanitate avocarer. Hinc

longe lateque uſum ſuum ſpargit. Miniſtros verhi & ſacra tractantes

officii ſui admonet, doctrinæque ac cultus ſinceritatem inculcat; leges
matrimoniales graviſſimis confirmat adhortationibus, blasphemas de
Deo, ac ſi minus ex æquo aut juſte res humanas moderaretur, cogita-
tiones vocesque diſcutit & profligat; ſordes & avaritiam, in erogandis

in Deum ejusque cultum ſumptibus, corripit; ad ſtudioſam legis divi-
næ cuſtodiam & obſervantiam hortatur; locum de Chriſto Evangeli-

cum quoque ſuaviſſime colluſtrat, nullumque doctrinæ genus relinquit
intactum, ſed doctrinis, increpationibus, adhortationibus, commi-

nationibus, quin & ſolatiis inſtruendis largiſſunum ſubminiſtrat appa-

Tatum.

.

S. IV. .
Tantæ porro eſt hic liber autoritatis, quantam — ⸗

Canonica. Xαα0α ρ *vis, Nententia vörbi Jebove, apud homines obtinere de-

