ſeriptorem eſe Mardochai patet ex Eſtber. 1X, 20. 27. Sanctius Comm. in I.
Erdeyæ , 31. D. Bonfrerius Append. ad Cap. VII. Præloqu in Ser. Sac. p. l070.
5. alique complures. Nobis eorum placet modeſtia, qui cum b. Bren-
tio, b. Calovio, aliisque in tanta conjectandi licentia nihil certi quidem, qua
perſonam, definiunt, reſpectu temporis tamen ante collectum ab Esdra ca-
nonem exaratum librum cenſent, nec reſpectu originis ſupremæ, αοτιι
gαο ullo reliquorum librorum Canonis eſie inferiorem, ut ſarta tecta ejus
conſtet autoritas: quæ ſalva ac integra manebit, quamcunque ex præce-
dentibus eligas ſententiam; e quibus tamen illa, quæ Mardochæum con-
ſtituit autorem, reliquis palmam præripere videtur. Periculoſæ autem &
non ſeribæ veritati adverſæ ſunt opiniones recens eonfictæ, tum a Spinoſa cap.X. Tract.
brizeese Theol. Pol.p. 137. . quod hic æque ac Esdræ, Nehemiæ & Danielis, liber
Saa*. poſt reparatum demum a Iuda Macchabæotempli cultum e chronologia
ſve annalibus ſit excerptus, quos Scribæ ſive hiſtoriographi principum
Iudæorum in ſecundo templo ſucceſſive concinnarunt, quique injuria
temporum perierit. Et ſine dubioe bie ille eſt liber, (vide Eſtb. 1X, 31.)
de quo modo locuti ſumut. ubi edibtum Efſtberis & ilia Mardochai ſeripta
erant, quemque cum Aben Hezra periiſſe diximut. Ex boc igitur libro
omnia, quæ in bifce (quatuor fupra dictis) continentur, deſumta vel de-
ſeripta videntur; nullur enim aliut ab eorum Scriptore citatur, neque ullum
alium publicæ autoritatir novimui. Quæ ut eo faciunt, ut omnis hujus
libri OQzomvsvsic eludatur, nec fides ei humana & hiſtorica, utpote apogra=
pho, ſatis conſtet, ſic meris nituntur eonjecturis, eadem, qua adſtruuntur;
non Hehe. facilitate reſpuendis. Tum & conficta ab Autore Bibliothecæ Univerſa-
viſta Judæi: öir (quem Joh. Clericum & Acta Erud. Lipfſ. An. 1657. p. 33. & publiei
omnium rumores ferunt) Tom. Itl. A. 1656, p 47. quod per Helleniſtas
Judæos collecta fragmenta complectatur hic liber, quo pacto rurſus &
veritas ejus & Qsorusvsa periclitabitur. Quanquam deinceps in Deſer⸗
zatione de Seriptor. Libror. Hiſtoric. V. I. Commentario præmiſſa S. 10. ni-
hil definiat Clericus, ſed Libri Eſtberæ auétorem indicare velle perinde eſe
. pro⸗

—
—
Pronuncie
nſeriptu⸗
ſum. 00
Salegit: 6
ovai
tius Comn.
&ſthero
ſeinſcniben
fone nomi
Purimferis
libello hwi
Ofunino ta

Theatr, 4

Ar
3.5. adhun
culo, i⸗
diemteleh
Nerxemd.
interneciet
MWernerde
Utus Hlam
Perſolvene
Dan. Huen
ornite fa
lul e h
liherint
rummen-
chorepei

veſania i,

ſnlur,

Tum do
hor Um 1

05 TERIsS TESTAMENTL P. lJ. 563

ineis N Ad. pronunciet, ac bariolum ſe profiteri: certum tamen, ſtante imperio Perſico Pe br
e. D conſeriptum eſſe, ſemperqueé ab Hebrais inter libror ſacros Babitum & admif. non Ehber.
Rteriinſene H ſum. Conficta demum ex verfionis Græcæ vitio, quæ quoniam c. IX, 29.
h.ng. udi, Ra legit . cα Den ScHnen Gaæiσα⁰α νρXνα Aααοαι⁰ααι MaE-
,Cict, Ooxa 189a De, & &†—inga, inde Nicol- Serarius & Oliver. Bonar-
Mauerctk. tius Comm. in b. le præloqu 4. b §. perperam colligunt, Mardochæum
inglien, & Eſther operas ſuas ſimul ad libelli hujus ſcriptionem contuliſſe, & fuis⸗
lenmint, ſe in ſcribendo Eſtheræ quoque partes, quam tamen fontes fubſcriptione
dr. 10,,, forte nominis, 6N omnem corroborationem literis, quibus
nb. Been- Purim feriatio inſtituebatur, addidiſſe perhibent tantum, univerſo autem
iemn ln libello huic operam ſuam impendiſſe, vel omnia geſta ſua deſeripſiſſe,
Escrack- omnino tacent. Conf. præter allegatos, de libri ſcriptore Vinc. Placcium
Danih⸗ Tbeatr. Anonym. cap. I. n. V. p. F. ſq.
tltelejus “ V. . .
re⸗ Argumentum libri Hieronymus Epiſt. ad Paulinum T. IV. Opp. p. Argumen-
Rrum eon- 3.5. ad hunc modum tradit: Heſter in eccleſiæ typo populum liberat de geri- tum.
eauten culo, & interfebto Aman, qui interpretatur iniquitas, partet convivii &
TIud, diem celebrem mittit in boſterot. Hiſtoriam enim liber, Ahasvero, quem
nieli,lber Xerxem diximus, rerum potiente geſtam tradit, liberati a Præſentiſſimo
Rronwiopil internecionis periculo Ppopuli Dei, ejus quidem, qui reditum in patriam
Pinchin aſpernatus, in Perſarum ditione ac imperio perſtiterat ; cui exitium mo-
H litus Haman, Eſtheræ reginæ & Mardochæi confiliis atque prudentia,
ſue nun ignominioſa morte multatur, verſaque rerum facie, Judæis hoſtes inva-
4. 11 1) dendi tollendique e medio poteſtas datur, condito in rei memoriam ac ad
chai perſolvendas Deo grates, feſto anniverſario Purim. Merito ergo Pet.
Gen Dan. Huetio vapularent Anabaptiſtæ ac b. Lutherus neſter, ſi quod de
nu vd origine fabularum Romanenfium p. 2 6. edit. Lipf. ipfis impingit crimen,
uilun quaſi de Eſtheræ biſtoria eandem quam de libro Jobi, animo ſententiam im-
onnihuu biberint, meram eſſe parabolam ab Hebræis excogitatam, ex fide dignis ipſo-
oteigeett rum monumentis demonſtratum iviſſet. Idem àvZ. uαnon ſine ſtoma-
Ciruunde e. (ho repetit in Dewioenſt. Evangel. Propoſ. IV. de libro Eſtber §. 2. b. 371. ſc4.
Uninenſ⸗ ubi: Mirari ergo ſubit, unde tanta Anabaptiſtas ac Lutberanos nonnullot
Kbli veſania inceſſerit, at cemmentitium biſtoriam hanc ac confiétam eſſe arbitra-
Helerilis vrentur. Sed prodidiſſet vellem loca, ex quibus tantæ criminationis hau-
O munis A ſiſſe ſibi videtur fundamenta. Et Anabaptiſtæ quidem ipſi viderint, quo-
in ,A rum ego cauſam hic non peroro, quanquam necin ipſorum, neque qui
Seu horum recenſent & diſcutiunt errores, antagoniſtarum libellis ſimile
ſilli 4 ð 72 2 quid

De libro
Eſtheræ,

Scopus.

Atilitas.
I.

4

2*

264 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
quid me legiſie unquam meminerim: b. Luthero vero, quem invidioſe
perquam illis ad latus jungit, manifeſte injuriam facit Abrincenſis.
Quoties enim cunque ad res hoc libro narratas data occaſione provocat
Megalander, v. g. T. 1. Altenb. f.io. a. de porrecto Eſtheræ ſceptro au-
reo, & f. 4,7. a. de annalibus Regum Perſarum: Y. VI. f. 929. b. & 946. J.
de indicto Eſtheræ autoritate jejunio publico: T. IX. f. 327. 4, de certo
ſtatoque tempore, cujus tracétu ornabantur virgines, ad torum regium
deducendæ, & f. 1240. a. de veſtibus albis, Satrapis & Regum amicis Olim
uſitatis & ſolennibus, &c. hiſtoriæ veritatem ſemper agnoſcit, nec obſeu⸗
re fatetur, nullibi vero ſuſpicioni quidem, de ſiniſtra eirca libri argumen-
tum ſententia, locum relinquit. Haud dubie itaque eadem Lutheri cir-
ca hanc hiſtoriam mens erat cum b. Brentio, qui præfat. in Comm .l., I. II.
Opp. p. 1114. diſerte fatetur: certe majorer noſtri, quia commenarunt no-
bir hoc ſeriptum ſua autoritate, teftimonium etiam ſerunt, quod quaæ in eo
continentur, non ſint fabula Lomica aut Fragica, qualir fortaſſi videntur
eſſe Tobia: & Juditb, ſed res vere geſta. Sed vero calumniæ inde vide-
tur eſſe nata occaſio, quod ſuppoſititia libri ſupplementa repudiaverit
Lutherus, & in germanica Bibliorum vwerſione e Canone excluferit, quod
ad univerſum Eſtheræ libellum perperam traxit & applicavit Huetius,
frequenti omnino Pontificiis in noſtrates criminatione, de qua S. ſeq. ex
inſtituto diſpiciemus. Eo autem magis mirari ſubit, qua fide vel dexte-
ritate Autor der Lebens⸗Beſchreibung der Bib! Seribenten . IV.
cap. I7. p. 3-0. Huetium jure merito abſurdam hanc notaſſe & profligaſſe
ſententiam laudet. Scopus libri non tantum in demonſtranda Dei erga
eccleſiam ſuam providentia prorſus ſingulari verſatur, qua interire illam,
rebus licet jam conclamatis, non ſinit; ſed memorabili quoque hiſtoria
denuo ſignat & illuſtrat populum, e quo oriundus olim erat Meſſias, ut
cognitione ac fide ejus, quem multo jam ante tot vaticiniis in Perſide ce-
cinerat Daniel, imbuerentur quoque gentiles, quos inter hæc gerebantur;
tum & animos addit reverſis in patriam Judæis, ut promiſſionibus deina-
ſcituro e gente ſua Meſſia nixi, eo conſidentius in reipublicæ æque ac ec-
cleſiæ pergerent reſtauratione. Sed ulterius longe libri patet utilitas,
quam ſcite paucis complectitur I. c. Brentius noſter: contines illuſtre
exemplum ecleſiæ Dei, in ſummo ac diſicillimo tempore conſervatæ: & com-
memorat, quanta ſeveritate Deus cecieſiam ſuam ab boſtibur & adverſariis
Juis vindicet. Docet præterea, Deum elementer erigere abielbtos & affibtor, po-
tenter autem dejicere arregantes & inſolenten. Luare bic libellus ulilie 2

—

—́
Adurendan
cAule/ nome
lieno ſußt
Pena cecin
len id ilu
onet b.
Viſbi ſeil
chai. Doe
um ſt ind
leſtidos u
nütentis 10
aunbitio mma
ſnguinenn
Prrcipites
untur in
fütnmum

mortaliun
gioſe cole

Rem, inv
Vanclis,
l quiden
chriinktit

Phüns, Bun

1 bitan
erand
Venetue
mbuern
lurt, 11,
düin fui
legerent
quea.

n imidioſe
brincenis.
eprovoct
Ceptt a⸗
g a.
, de certo
um regiumn
Ammicisolim
nec Oblſei
fiargumen-
Luthericr-
m11.I. n
Ullarunt no⸗
Sgue in el
erilenuf
P inde vide⸗
eyucimert
lalenid quod
vie Huetius,
ng leg⸗e
de vel dexte-
glen .
& profigile
nlla Dei eigi
terire ilam,
de Dori
1 Mlelig, ut
Perſide ce-
. gerehntut
Onibus dend-
eqe ir er⸗
Prtet utlitß,
tiuet laſn
até: 9 ol⸗
ahieſſnij
elutuii .

ETERIS TESTAMENTE P. S

De libro

ad docendam ſidem &o timorem Dei, ut pii non fragantur adverfir, ſed invo- Eſtheræ,

canter nomen Domini ex fide, concipiant certam ſpem Jalutis, impii autem
alieno ſapplicio terreantur, & ad pietalem convertantur. Quod enim Deo
lena cecinit Maria Luc. I, 5a. depoſuit potentet de ſede, & exaltavit bumi-
ler, id illuftri hæc hiſtoria documento comprobat, in qua, ut commode
monet b. Calovius T. I. Bibl. Ill. p. &76. eminet husn, ilatio ſuperborum,
Vaſibi ſeil. & Haman: eo ealtatio Humilium, utpote Eſtberie & Mardo-

chei. Docemur inſuper, quanta Dei in pœnitentes ac deprecantes exi-

tium ſit indulgentia, & quod ſper conka D0 nunqtam confuſa recodut,
teſtibus Judæis, cladem cervicibus ſuis jam imminentem, jejunio ac po=-
nitentia ſolenni avertentibus: tum &, quam impôtens ſui, quatn ſævum
ambitio malum ſit, quæ animos, quibus paulo altius inſedit, in cædes ac
ſanguinem, in technas atque rapinam, inque propriam tandem perniciem
Præcipites agit: quam lubrica & anceps ſit aulæ fortuna, qua incauti tol-
luntur in altum, ut caſu graviore ruant, & abjeéti ruùrſus atque humiles ad
ſummum derepente honoris faſtigium emergunt, manifeſto Vanitatis
mortalium documente: tandem quæ Feſtorum inſtituendorum & reli-
gioſe colendorum ratio ſit, quis modus. Speciatim & Reges omnesque,
qui in imperio verfantur, habent in Ahaſvero, quam imitentur in fidis fa-
mulis remunerandis uſtitiam, quamque fugiant credulitatem nimiam ac
levitatem: & fœmihe prineipes in Vaſthi, a qua ſibi caveant, arrogantiam,
& in Eſthera rurſus, quam ſectentur prudentiam, humilitatem, religio-
nem, in veſtitu modeſtiam, pro populi ſalute curam & zelum, ac in ſuble-
vandis oppreſſorum ærumnis, ſtudium: & purpurati denique atque auli-
ci, quid ex Flamanis exemplo vVitandum, quid amplectendum ex Mardo-
chæi inſtitutis ac vita diſcant. Plura interpretes dabunt, Bonartius, Wol-
phius, Burmannus, ali. èMc
QLiauinonicam divinamque libri dignitatem aſſerere atque tueri nul-
H dubitamus, cum eceleſia Judaica, cujus fideli cuſtodiæ concredita
erant a Aαι d s* Pariter ac prima illa Chriſtiang in canone eum
venerata usque fuerit, parique cum reliquis canonicis ſcriptis cenſu
habuerit & loco. Quod enim Rich Baxterus de ætern. Sanct. quiet.
Part. IV. p. 369. refert, adeo indigne Judæis Eſtheræ volumen habitum
olim fuiſie, ut in terram illud ante projicere in more habuerint, quam id
legerent; neſcio id unde hauſerit, & an fide dignis evincere teſtimoniis
queat. Quanquamenim Opr r per bpiritum Sanctam duntaxat
Zz 3 ſeri⸗

6.
7⸗

Autoritas
anonicz,

agnita He-
br aAis,

De libro

S& Patribus
Eccleſ.

«ſirta,

366 —INTRODVGCTIO AD LIBROS BIBLIGOS

ſeriptum apud Maimonidem More Nev. Mib. II c. 45. P. 277. aſſerant, &

inter Hagiographa referant Hebræorum magiſtri; tanta tamen illud,
àb antiquiſſimis inde temporibus, veneratione proſequuntur, ut Pro-
phetarum anteponentes ſcriptis, pari cum lege Moſaica religione iſtud
venerentur. Hinc tanta in hunc librum encomia congerunt, quæ infi-
gnem ejus præ reliquis prærogativam docent. Teſtis rurſus Maimo-
nides, qui e gentis ſuæ Docdorum ſententia in Jad Cbaſ. Hileh. Megilla
cap. 2. ſect. 15. omner libri, inquit, Prophetici & Hagiegrapbi abelebuntur
diebus Meſſiæ, excepto librs Ebſier. qui æque ſtabilit, 1 atque Pentaleuchit,
&σ Lex oralit, quæ nun quam ceſſabunt. Licet itaque ſerupulofiſſimi ſemper
eſſent Hebræi, ne præceptis Moſis 365. hegativis, & 248. affirmarivis

quicquam adderent, lectionem tamen Megillæ, ob dignitatem libri, ad⸗

jiciendum non dubitarunt. Sic in Megillst Taanith cap. I2. R. Joſua
ßlius Korcbæ inquit: a tempore quo mortuus ſt Moſes non ſurrexit Prophe-
ta, qui innovaverit præceptum iſraeli, præter praceptum l'arim. Et Raf
Alfes apud Schickardum de Feſto Purim in not. S. 3. (Tom. VI. Bibl. Cri-
tic. edit Francofurt:p 4996) Lradunt Magiſtri neſtri, 45. Propketæ ac.t1o⸗
phetißæ vaticinati ſunt ſraeli; neg minuerunt quicquam aut addiderunt.:
adid, quod ſeriptum eſt in lege, ne unicam quidem liter ulam, præter lectio=
nem hujur Megillæ. Quæ utut putidam gentis grrogantiam & fuper-
ſtitionem quodammodo ſapiant, ſummam tamen, Qua Eſtheræ librum
proſequuntur, religionem demonſtrant ac docent; quam ex infſtituto &

erudite pluribus docet b. D. Pfeifferus peculiari Prggrammate, quod ap=-

pendicis loco Theſeuro ſus Hermenevtico ſubjecit p. 697. ſq. que au-
tem primitivæ Eccleſiæ Doctores canonicam hujus libri agnoſeunt & fa⸗
tentur autoritatem, Qoncilium Laodicenum gan. c9 Grigenes in Ph. I.
ubi referens Vet. Teſtamenti libros, vigeſimum numerat lob, vigeſimum
primum Heſther; Cyrillus Hieroſolymitanus Catecheſit. de libris V. T.
ubi duodecimum dicit Heſter; Epiphanius lib, de ponderibus & menſur.

Damaſcenus lib. IV. de orthodox. ſid. zg.1I5. Hilarius præfat. in Pſ. I. Hie-

ronymus epift. ad Paulin. Ruffinus in Symb. Apeſt. Auguſtinus lib. 2, de
Doctrin. Chriſt. cap. 5§. multique alii, quorum prolixam texunt ſeriem Jo-
doc. Coccius Theſ. Cathol. Controv. T. L. lib. 6. art. Io p. 640. ſq4 & Com-
mentatores, paulo curatius hanc controverſiam expendentes. Nec de-
prehenditur in eo quicquam vel ſibi ipſi, vel libris ad Canonem perti-
nentibus adverſum, aut ita comparatum, ut ideo a divinæ dignitatis fa-
ſtigio deturbari mereatur. Sang apocryphi humanam fallacemque
DW Origi-

.

—

riginem ſo

mothentorun
Gitant, de

Kyipt. 5

b. Foreilen
Hoisque,
tbis. At
feritati auen
Dhane ommnis
In Cicam ei
quæ ſenipti
Prophetica,
Cinone com
& 1 fideiti
20 akticonn
debn ſon p
Miratmhur tat
Et Patrum
trem quam
ſcopiß Aftie
Ziantemus in
ne librorum
coque e Can
Eſ. l⸗ 7 cujus
rudn Ebromn
Ibro Shient
Teorausa

gilen Lani
primim arten
4Apocndho
ſinnlet E
11 Flteri cer
Werm XYII.
non improb⸗
& Nauamen
, uos de⸗

—
05⁵
Allerant, &
Amen illud,
r, ut Pro-
gione iſtuc
que inli⸗

Maimo-

Maila
abllebuntur
nateuchuf,
limiſemper

m, eißle-
. Er al
l. ibl Cn.

n ſuper⸗
nerr lbrum

inſtituto &
te, quocd ap⸗
ade A⸗
lcnnt & t⸗
ed in 3 l.
vigeſimum
. 9 nenſir.
otletiem lo⸗
Com-
ua
Nee ge⸗

39

ogennpert
Egnitni ſr
ilaemqne
oligr

TESTAMEN TI. F. I. 367

VETERIS

momentorum farraginem, cur à Canone excludendi merito fint, fuppe-
ditant, de fingulis copioſe collectam a b. Gerhardo Exegeſ. Loc. 1. de
Seript. S. cap. 5. H. 174. ſqq. b. Schrodero deprineipion I. beolog p. 122. ſcq4.
b. Frœreiſenio in Serutinio Panepl. Bekarmin. Vol. I. Diſp. II. pb. 12,ſq. re-
liquisque, qui in hoc argumento data opera verſantur, Theologis noſtra-
tibus. At nihil tale, quod vel mendoſum, vel non divinum fatis, vel
veritati aut morum honeſtati adverſum fit, in hoc libro amimadvertes:
plana omnia, ſcriptis Propheticis conſona, dvinæque majeſtatis plena;,
ut dicam ei nemo ſanus ſcribere unquam potuerit. Aceedunt reliqua,
quæ fſcripti canonici & divini funt, zei’ote externa, quod & lingua
Prophetica, & a viro Prophetico exaratus, & in Hebraico judæorum
Canone comprehenſus, primæque antiquitatis caleule camprobatus ſit;
& ad fidei tandem, fpeique confirmationem, ad emendationem morum,

ad afflicorum conſolationem egregie faciat, & LOcum, de Dei pro ec' ab objeltio-
. . . .—R⸗2⸗- . . S . 5
cleſia ſua providentia & cura, mirifice illuſtret. Quæ cum ita fint, "tbus vindi-

mirathur tamen, in dubium aliquando vocari potuiſſe libri divinitatem. “: 1.
5 42„0

Et Patrum certe aliqui, Melito Sardenſis in epiſtola ad Oneſimum fra-
trem, quam Euſebius fervavit lic, 1V. Biſt. Locleſ. cap. 26. lIunilius, Epi-
ſcopus Africanus Sec. VI. de partibus divinæ legir gap. J. Gregorius Na-
zZianzenus in carmine de genuinis Scripturis T. I1. Oop p 95. in recenſio-
ne librorum Canonicorum Eftheræ hiftoriam filentio prætermittunt,
eoque e Canonis cenfu excludunt. Athanaſius vero az epiſt. XXXIX.
Feſtali, cujus fragnentum, recenſionem Canomicorum & Apocrypho-
rum librorum tradens T. II. Opp. p. 44. ſqq. legitur, Eſtheram una cum
libro Sapientiæ, Syracide, Tobia &c. refert ad OQieAia, & kUHW„εâι½πιαιαε
roWταοααμs ος οιατ—Mz ααHταραο ααιαιασναhεοτιd—Sι der. renseo
voig, O“½ραοοαιναννιαπτεο τα 7αρ νοιαοαι⅞υ, libro, qui non
guidem Canonem conſtituunt, ſed propofiti ſunt a Patribur legendi eis, qui
bprimum ateedunt, & ſimpliciter edoceri volunt ſermonem bietatis, id eſt, ad
Apocryphos. Paria in Synopfi tradit p. 6;. & I33. quanquam p. 6z. non diſ-
ſimulet, Eſtheram cαναι ⁊ατοαÜ ÿ—οαςαaͤaρ Hebræor in canone babe-
ri, & alteri cuidam libro, velut Ruth libro Judicum, connumerari, ut nu-
merus XXII. librorum Vet. Teſt. illibatus permaneat. Hoc ipſo autem

non improbabilem nobis ſubminiſtrat conjecturam, a Melitone, Junilio

& Nazianzeno ideo diſerte eum non nominari. quod ſub alio aliquo ex
iis, quos recenſent, hunc librum comprehendant. Bene Rivetus Ca-
thol.

originem ſuam haud obfcuris indicis facile produnt, uberrimamque H

De libro
Eſtheræ.

num., 20

36s IN TRODVCGTIO AD LIBROS BIBLICOS
1hol. Orthod. qv. I3. S. 14. T. III. Opp. P. 92. Melitonem ſub Erdrænomine
intellexiſſe cenſet Nebemiam & Eſtheram per Synecdocben, quos Hierony-

mu: jungit in petitione Demmiani & Kegatiani, qui ab es interpretatienem

corum peſcebant. Tertius,; siqtit, annus eſt, quod ſemper ſeribitis & re-
ſcribitis, ut Esdræ librum & Eſther, vobis ex Hebræo transferam. Nen-
nullir accipientibus librum Eſtheræ pro appendice Eidræ & Nebemiæ; quia
teſte Iſidoro, Eſtberirlibrum E dras ereditur conſeripfiſe. Nec adeo abſurda
illa eſt aut improbanda hariolatio, quia Canonem Hebræorum dicti Patres
receperunt, in quo locum ille haber. Quanquam etiam affinitas nominum
Esdræ & Eſther facere potuit, ut librarius, qui Melitonis catalogum de-
ſcripſit, dum prius poſuiſſer, omiſerit poſterius; ſive quod feſtinaret, ſive
quod utrumque pro eodem haberet, & alterutrum redundare exiſtimaret:
qualia æ ροoατια nonnunquamin priſcos libros a primis aut Pproximis
exſeriptoribus invecta, poſterioribus multis impoſuiſſe negari non poteſt.
Quod ſi autem Melitonis textus vitio deſcriptoris fuit corruptus,
facile item fieri potuit, ut etiam Nazianzenus; antiquum ejus-
modi Melitomis exemplar præ oculis habens, Eſtheræ librum omit-
teret, quæ b. Kortholti de Canone Scripturæ S. C. 7. J. 2. pag. 67. T44.

conjectura eſt. Quod ſi quis tamnen pertinacius pertendat, ſientium

dictorum Patrum in Apocryphorum numerum Eſtheram omnino reji-
cere, mihil tandem inde adverſus tantum reliquorum Patrum ſecus ſta-
tuentium nubem confcere poterit amplius, quam Melitonem, & qui
eum ipſo faciunt, humani quid in hac ſententia fuiſſe paſſum, ſua vero-
Eſteræ libro ſarta tecta adhuc conſtabit autoritas. Nel moramur, com-
mode inquit b. 5Ægid. Hunnius Exam. controverſiæ primæ generalis Bel-
larmini L. I. cap. 7. T. II. Opp. P. 61. a. quid asstes dllne alter ex patribus
contra ſenſerit. Nam quia liber Eſtber in Hebræo Canone comprebenditur,
non habuit vel Athanaſiut, vel Melito, vel Nazianzenus sauſam ex Canone
illum ſecludendi. Sed & iſtud præterea contra libri autoritatem urge-
tur, quod in univerſo illo Dei nomen nullibi compareat, quale quid in
alio Scripturæ libro haud facile animadvertes. Quanquam enim no-
men eſſentiale πς nec in Coheleth, nec in Cantico occurrat, in illo
tamen DN, in hoc , nomen utrumque divinum legitur. Ve-

rum uti exerta formalisque Dei appellatio librum nullum reddit Cano-

mcum aut etiam divinum, ita nec appellationis hujus defectus divini-

tati Biblica alicujus libri derogat quicquam. Sileatur nomen, dum-

modo DEl in illo opera, miracula, beneficia celebrentur, agnoſci lane
mde

—

—
inde DE
vat, ſec
bris luce
ergo cet
Pro a0
laborabit
qus elkd
do cumgt
ll lib. 1.
tein ſidel
hee in 9
Aepatb.
te etiam,
tlium ven
den in,
id fachun
tras prol
commmuta
Deinome
leddres
in hiftori
KNa. nor
le fert di
len aphr,
ne libr
Kein r
illmn ale
N. Nn
dh Priniß
b. Hunn
yphis,
Honicz an
Aum;
ficind in
Deindeh
wins

—

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 369
dre onite Inct r. ime j s . De libroe
17 inde DEus poterit; maxime cum hic noſter Canonem ſolus non abiol- gaheræz,
n He. . vat, ſed partem ſaltem ejus conſtituat integrantem, & ex reliquis ſibi li-
Metctien bris lucem mutuetur, ſi qua in re tam evidentem ipſe non habet. Vbi
eiiisre. . ergo cætera divinæ originis & canonicæ autoritatis indicia Eſtheræ li-
etan. Mn Dro adſunt, de diſerta Dei appellatione, in illo deſiderata, non multum
emie; quit laborabimus. Conf. Guil. Saldenum Otior. 1 boal. Lib. III. Exercit. V.
leoablurce quæ eſt de libri Eſtheræ divinitate, p. 47. ſqq. ubi in hoc ſolvendo no-
nüidhiire do cumprimis laborat. Id autem inde eſſe cenfet Hottinger. I beſ. Pbi-
önoniun 01. 1I15. ?l. Cap. I. Sect. 3. p. 455. quia hæc hiſtoria in uſum populi ma-
ogunde gnam partem translata eſt ex Chronicis Regum Perſidis. Intereat au-
fäinareyſine tem fidelitatis narrationis, ne quid temere immutaretur. Si cui tamen
exiſtimaet: heæc in Ogovvosςä libri paulo videantur iniquius dicta, cauſam aliam
Aurproinii allegat b. Waltherus Ofc. S. 556. Perſarum quippe idlar aοbbοωοοαοefor-
finan otel te etiam, quia in eo deſcribuntur res mere auliceæ. In aulis autem gen-
cofruptug, tilium veri Dei, quem illi penitus ignorant, nulla habetur ratio. R. A-
iquum ens ben Efra, cujus veſtigia legit R. Iſaac Arama in praf. comm. in b. I. ſtudio
librum ommit- id factum a Mardochæo exiſtimat, ne nomen Dei apud Perſas idolola-
ug 5 kl. tras profanaretur, & cum alio quodam Deaſtrorum ſuorum nomine
entiumm commutaretur. Græci tamen interpretes, nec non utrumque Targum,
ind e.i. Deinomen interpoſuerunt, ubi argumentum videbatur poſtulare, ut ne
un ſecus ſti lectores offenderentur, ſi Deum ne nominari quidem animadverterent,
tonem, & ;ii in hiſtoria rerum divino conſilio geſtarum. Addit b. Pfeifer. loc. cit. p. 2.
lum, ſun vero 614. novum, quodque majorem forte, quam præmiſſa, veri ſpeciem præ
umur, CON- ſe fert, dubium, quod liber Eftheræ ex omnibus Scripturæ libris ſolus ca-
geuerch/ . reat approbatione Chriſti & Apoſtolorum in N. Teſt. qui tamen allega-
r r)utriut tlone librorum V. T. eos ceu canonicos eccleſiæ commendare ſolent.
mnehenllunß Sane in rationibus, ob quas a Canone rejiciuntur Apocryphi, cumprimis
ſner n äüllam allegant Theologi, quia libri iſti a Chriſto & Apoſtolis ejus in
ritatenurge⸗ N. T. nuspiam in canonem ſunt aſſerti, ut videre licet ap. Schrœder.
Gvlleqnidin ds Princip. I'beol. c. I. b. 35. Sed ſolide reſpondet Pfeifferus primo cum
Gnam eninm no- b. Hunnio, recte quidem ilbud argumentum in notandis ſcriptis Apo-
ccurrat, in ni⸗ cryphis, quæ jam aliunde conſtat, in canonem nunquam cooptata eſſe,
legitut. Ve⸗ 1 reliqua in cumulum adjungi, ſeorſim vero contra librum, de cujus ca-
m telditno- nonica autoritate ex aliis aéiripiois abunde conſtet, non eſſe adhiben-
eſelus Cvin. dum; & uti ſola allegatio libri in N. T. eum canonicum non protinus
nonen, dumn 1 faciat, ita ſolum Novi Teſt. ſilentium apocryphum librum non reddere.
gleilane⸗ Deinde Eſtheræ quoque librum in N. T. plane taceri negat, cum relatio
m de de transportato Babylonem Jechonia c. II, 6. verbis fere iisdem apud

A aà à . Mat-

De libro
Eſtheræ.

4.

370 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
Matthæum c. I, II. repetatur; & Paulus, quando Ebr. XI, 34. ſanctos
per fidem effugiſſe acies gladii & corroboratos eſſe ex infirmitate com-
memorat, digitum haud dubie ad Eſtheram, Mardochæum, gentemque
Hebræorum univerſam intendat, Dei fiducia ex præſentiſſimo gladii &
internecionis periculo ereptam, quin & hoſtibus mox fuperiorem fa-
am. Demum, nullum ut reliquum faciamus ſerupulum, iſtud cum-
primis contra canonicam Eſtheræ autoritatem urgeri meminimus, quod
nullum de exhibendo Meſſia oraculum, imo ne veſtigium quidem pro-
dat, cujus defectus Apocryphorum a Theologis conſtituitur character.
Certe b, Schroœderus cit. loe p 131 ſq. hanc regulam fundamenti loco ſub-
ſternit: Quicunque liber Veterie Teſt. Spiritu Prophetsco conſeriptur., id-
coque proprie canonicut eſt, idem Prophetico teſtimonio Chriſtum, in Novo
Teſt in carne exhibendum, docet & praſigniſicat: juxta Luae. XXIV, 27.
Act III, 21. 24. X, 42. Sed iterum hic valet, quod ex b. Hunnio antea
obſervabatur, characteres iſtos divinitatis librorum ſacrorum conjun-
Gäim ſumendos, nec ex unius defectu contra reliquos, qui adſunt, argu-
mentandum eſſe. Porro quoque necelle non eſt, ut clara & diſerta de
Moeſſia oracula liber contineat, qui canonicis annumeratur; quid enim
fieret de Ruthæ lihro, in quo nihil de Meſſia prædicum legis: ſed ſuffi-
cere cenſetur, ſi ſcopo ſuo ad Meſſiam tendat, quod ſane circa hune quo-
que librum locum habet zgrigiov, ut ſupra §. F. p. 3/4. ex ſcopo ejus
conſtitit. Vnde b. Calovius cum T. 1. Loc. Theol. p. 49;3 docere vellet,
omnes V. T. libros ad Meſſiam reſpicere, probe obſervat: ne ecepto qui-
d'm libro Ruth & Eſtber, quorum ille obgenealogiam Chriſti, bic ob conſerva-
tionem popieli, é quo Meſſiat oriri debuit. mirabilem, uterque o5 promiſſio-
num de Obriſte veritatem ſtatuminandam neceſſarius ſuit. Hinc ſi non
de Ghriſto, ſane propter Chriſtum ſeriptus hic liber, ex Auguſtini obſer-
vatione, qui lib. XII. zontra Fauſtum c. I7 accurate: omnia inquit, quæ
Prophetarum libriz contineniur, vel de Cbriſto, vel propter Cbriſtum dicta

«b5 Luthers funt. Quod ſupereſt, non absque inſigni injuria b. Lutherum in impu-
in dubinm, gnantium libri Eſtheræ autoritatem trahere partes ſatagunt Pontificii,

8

von veckate; od. Coccius loc. ſupra cit. Serarius Comment. in Eſtb. pradic. 4. p. 254 &

ex his Bonartius præloq. 2. p. I. Comm in b.! aliique paſſim, & utconvicio
veritatis ſpeciem concilient, ad verba Lutheri de ſervo arbitrio (edit. Se-
baſt. Schnudii Argenter. A. 1664. in 8.) Pp. 445 Provocant, quæ ita habent:
Liber Eſtber, quamvis hunc habeant in Canene, dignior omniburt, me judice,
qui exira Canonem haberetur. Sed recte ibi obſervat b. Schmidius, com-

parate, nan abſolute beatum Virum loquutum fuiſſe, & libris Salomonie-

S

—
ns glane /
Vlle addo
ciis una c
A bona m
Rullam Ii
tetmmiſta li
relponſi⸗
verba uppe
ſumleprok
üirent, S
cvatnerit
Litum, m
ſemperpr
caluthen
1. ſpvriis
Mios imer
Umins qu

fagſund,

Dd, a
tant: ner
ſtremis 21
lt, apud
HuntIr.
vioribus,
Hehrer.
Conf. Can
gl./
Cündde en
deytia
ſane, vel
gui e C.
lm
Vg ivn
761 e.

—
05
—
31. ſinctos
hnitäte com⸗
Bentemgue-
no gladi &
eriorem fr⸗
iſtud cum.
imnus, uod
icem pro⸗
charadter.
htilocofub⸗
gihtun ic⸗
mn. in Movo
IIV,27.
Innio antes
Enon⸗
Clunt Agu⸗
Ailerta de
gnid enim
ſel füſf⸗
ahmneqvo-
ſcopo eſs
ere vellet,
leſto ui⸗
Abonſeri
yeniſr
o non
liniobler-
inguit, lls
. dicts
uminimpn-
t Pontfici,
Autconv0
, letln de⸗
itababen:
nrjulite,
hicios, .
, Solonuni
0

xiſſe addo, non prout in Hebræorum canone legitur, ſed qualis a Pontifi-
ciis una cum peregrinis iſtis e Græca verſione laciniis canoni intruditur,

vioribus, quo copioſius pertractarunt illam Theologi, præter citatos

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 7
non plane exæquandum cenſuiſſe; tum quoque ad Eſtheræ librum reſpe- Eänere.

& bona malis, genuina ſpurüs miſta exhibet in Vulgata; quo ſane ſenſu
nullam libro Canonico Eſtheræ injuriam intulit Lutherus, ſed ſpuria ſal-
tem iſta libri additamenta rejecit. Quæ alterum quoque nodum ſolvit
reſponſio, cum ex Colloqu. Conviv. Lutheri c. I. ſol. zo. 5. ea eumprimis
verba urgent, quibus huic & poſteriori Maccabæorum libro adeo infen-
ſum ſe profitetur, ut optaret, neutrum eorum extare, cum nimium ju-
daizent, & multa habeant, quæ gentilium ſapiant ſuperſtitionem. Quan-
quam enim ſimpliciter repudiare poſſemus hoc argumentum e libro pe-
titum, multo poſt obitum Lutheri edito, & de quo incertum, an vera
ſemper prodat, & ad eum modum fideliter verba recitet, quo protulit
ea Lutherus: adoculum tamen præterea patet, ipfi de fragmentis Eſthe-
ræ ſpuriis tantum ſermonem eſſe, quæ & in his verbis, & in Bibliis Germa-
nicis inter Apocrypha, quibus corrigendis operam tunc dabat, conjunxit,
unius quippe ponderis, Spiritus & autoritatis, vid. b. Joh. Müller. de-
fenſion, defenfi Lutherip. bzl. ſaj.

Quæ enim hactenus de autoritate libri Eſther prolixe diſputavi- non tamen
mus, ad ea tantum pertinent X. libri capita, quæ in Hebræo codice ex- referenda
tant: neutiquam vero ad Partes Eiſther vel ſupplementa illa, quæ VII. po- adGebbls
ſtremis abſolvuntur capitibus, & e Græcis codicibus in Vulgatam trans- partes in
lata, apud Pontificios, autoritate Concilii Tridentini ad Canonem refe- Eſther.

runtur. In qua quidem diſcutienda contraverſia eo nobis licet eſſe bre-

9. præc. Hunnium, Froœreiſenium & Kortholtum, magnus Gerhardus
Conf. Cathol. Lib. II. P. I. Art. I. p. 36. & Exeg. Loc. I. de oriptura S.
H. 195. ſqq. & b. Scherzerus in Anti-Bellarmino Diſp. II. pe 57 ſq. Quæ-
cunque enim pro evincenda ſupplementorum horum autoritate & cν=
Serria urgent Pontificii Patrum & antiquioris eccleſiæ ſuffragia, tanti
ſane, vel tam evidentia non ſunt, ut eorum anteponi poſſintteſtimoniis,
qui e Canone illa eliminarunt. Unum audiamus Origenem in epiſt. ad
Julium Africanum ita pronuntiantem: re PBco, Srs 7S Magéo-
Xaſ& vv*‿, 3re , riς Ec9, oiwodoαασσα νοααν — νιννυNυaο
7αε EEρασαOιονv**u τ Sν ις.sND8Aà αα ααι ρα
es 7 7*ρ'&ℳαοαεodbIsIÜνοα. 8ρdιdhß, rà Mοοιw α(⸗w .(w,S

Aaa z2 As-

De libro
Eſtheræ.

Chronolo“,

Lis.

32 INTRODVCTIO AD HIBROS BIBLICOS

Aeraækto‿ςo iααατεd ααατα7τασενα. x Mberaæ biſtoria, neque
Mardochæi precer, neque ipſius Eſtberæ, quæ ædificare tepentem poſſunt a-
pud Hebræos (in Canone) feruntur: ſed neque epiſtolæ vel Hamanir, de

gentis Judæorum interitu conſcripta, vel Mardochai, nomine Artaxerxit, a
morte gentem abſolvenr. Cum itaque canonici V. T. libri Judaicæ eccle-

ſiæ traditi ſint Rom. III, 2. adeo ut judæos Auguſtinus cont. Fauſtum Mani-

chæum lib. Xll. c. 1I3. librarios noſtror & capſarios vocare ſoleat, qui ſtuden-

tibur Chriſtianis codicer portent, ut illi portando deſiciant, bi legendo pro-

ficiant; Chriſtiana certe eccleſia canonicum cenſere nullum poteſt, quem

ex Hebræorum canone excluſum, per manus velut traditum ab illis non
accepit. Hinc porro certum eſt, fupplementa illa non Hebræo, ſed
Græco exarata fuiſſe ſermone; nec a Propheta vel viro Prophetico, cum
poſt Prophetarum demum tempora, conſtirutumque & clauſum ab Es-
dra & Synagoga magna canonem, procuſa demum ſint; multo minus
ab eodem qui librum Hebraicum Eſther concinnavit, autore profecta,
ob inſignes illas A⅜οναιαι uibus adverſa fronte invicem pugnant, a b.
Gerhardo annotatas c. I. Exegeſ. H. 201. Unde, vel ipſo fatente Bellar-
mino, cordatiores Papiſtæ, ante Goncilium Trient. quidem, Dionyſ.
Carthuſianus, Hugo Cardinalis, Thomas de Vio Cajetanus, & poſt Con-
cilii definitionem, Sixtus Senenſis, a Canone illa ſecludunt. Obiter
tandem hic obſervo, quod Græca Hebraici libri Eſther verſio multum &
aà fontibus, & a ſe ipſa, in diverſis editionibus, abeat. Geminum totius
libri græce verſi, una cum ſuis laciniis hinc inde inſertis, exemplum do-
&iſſimus Jacob Uſſerius Syntagmati de EXX. Iaterpretum verhione in calce
ſubnexuit, ex Arundellianæ Bibliothecæ codice MS. mutuo ſumptum:
quorum alterum, Origenicum, aſteriſcis ea ſignat, quæ in Hebræo reper-
ta, a LXX. omiſſa fuerunt, obelis vero ea, quæ Hebraicæ veritati ſunt
adjecta; alterum longe contraclius, verus tamen & illud; unde docu-
mentum capere licet, quam fluxo & incerto nitamur fundamento, ſi a
fontibus Hebræis diſcedentes, in dignoſcendo textu Bibliorum authenti-
co, Græca ſtare velimus verſione.
* VIII.
Circa chronologiam, quæ dubium movere poterant, maximam
jam partem ſunt diſcuſſa & expedita h. græc. 3. quo Kerxem Eſtheræ mari-
tum, eundem cum Ahaſvero, demonſtravimue, cujus anni diſerte in
Eſtheræ libro ſignantur. Hujus igitur anno regiminis tertio ſplendi-
dum iſtud celebratur convivium c. I, 3. ſeptimo Eſthera in regium ad-
ſeiſcitur thorum c. II, 16. duodecimo de, Hamane contra Judæos conſpi-
rante

—

—
nante fupp
nnis 21. P
fuille erech
um elſet;
us ſt libe
incidit ann
ocavum,
nio quicen
polen Ad
Cligantur an
4,0.0
zzig a
3522 (
3526 tt
35)1 fki

ze

Cete
eſt e. Vl. i.
titaminſr
marum vel
tem (l.) E.
buunt, qu⸗
1it Hottin
lionem tre
Cumn .1.2,
totr udei
ſind exitie
mann Mard
