„0 E H in quibus esponendis prolixe operam poſuit, an
perdidit? Bartoloccius c. l. p. 205. ſed vereor, ne modulationem in non-

tnrmus nullis cum carminum juxta ac inſtrumentorum nominibus confude-
Muſier rit. Paulo exquiſitius concentus rationem rimatus eſt Sal. van Tilc. l. cap. 7.
mn boeſt p. 454. ita tamen, ut diſeuſſis & vocum originibus, & variorum ſententiis,
uobl. explorata ſe proditurum deſperet, Deique providentia cantilenarum me-
ne. lodias cum cultu Levitico interiſſe cenſeat, eo conſilio, ut om nis ſuperſti-
inami. tione præſcinderetur anſa. Iſtud tamen dubio omni caret, alternatim &

m aahn per vices cantandi acreſpondendi obtinuiſſe conſuetudinem, tum in aliis
canticis, ut ex 1 Sam. XVIII, 6. 7. XXI, II. XXIX, 5. Exod. XXXII, 18.

. Num. XXI, 17. Jeſ. XXVII, 2. ſatis apparet; tum in Pſalmorum modu-
meni latione, quod inſeriptio Pf. LXXXVIII. & praxis eccleſiæ in patriam redu-
n vli cis Elr. III, 11. docet. Singulis denique temporibus &* diebus, ſingulos applicatio
deiar deſtinatos fuiſſe Pſalmos, publice decantandos, & eultui ae ſacrificiis, quo- ger r⸗koe
M rum haud una per totum annum ratio & modus erat, jungendos, eo minus Kara ten-
aper dubium eſt, quo clariora ejus rei teſtimonia in ſeripturis proſtant. Conſti-vora.
RDar. tuiſſe enim David legitur 1 Chron. XVII, 37. coram arca fœderis Aſa-
“ phum fratres ejus, ad miniſtrandum jugiter P' „ in ne-
onn9 gotio diei in die ſuo, h. e. ut dicatos ſingulis diebus hymnos in die quem-
b que ſuo præeinerent. Porro Pſalmum LXXXI. initiationi anni Judaici
1 Ach. dicatum fuiſſe, ex v. 3. manifeſtum eſt: clangite inmenſe buccina, in ſtata
D feria ad diem ſeſti neſkri. Sic Pſalmum XXX. encæniis templi accommo- —
2EI datum fuiſſe, ex inſeriptione comparet. Et ſic de ceteris quoque Pſalmis
thrn, habendum, Davidem & chori Muſici directores, divini Spiritus inſtinctu
Vnbelt⸗ fingulos ſuis aptaſſe & defſtinaſſe temporibus, feſtis, ſaerifieiis, locis, quan-
Hhres tumvis evidentia hodie in iis veſtigia non deprehendantur. Poſtquam
giis tub. P 3 dein-

gun.

Pſalmo-
rum.

Canonica
libri au⸗

lerta:

/

118 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro deinceps ex captivitate Babylonica ſaerorum omnium, & cantionum quo-

que ingens per cultum publicum graſſaretur confuſio, priſtinum canendi
ordinem modumque Eſdras di vinis auſpieiis reſtituiſſe legitur Efr. III, 10.

Neh. XII, 45. ut in ſecundo templo idem Pfalmorum uſus, eadem ad certa

tempora deſtinatio locam haberet. Quæ Judæorum in Talmude &
Maimonide traditio de ſingulis eſt, ita habet: ) in quotidiano cultu ob-
ſervatum fuiſſe, ut ſub incenſum ſacrificii jugis, feria prima hebdomadis
Pſalmum XXIV. feria ſecunda Pſ. XLVIII. feria tertia Pſalmum LXXXII.
feria quarta Pſalmum XCIV. feria quinta Pl. LXXXI, feria ſexta Pſalmos
XCIII. & KCi. Sabbatho Pſalmum XCII. modularentur; £) Hallel Ju-
dæorum a Plalmo CXIII. usque ad CXVIII. tribus ſolennioribus dicatum
fuiſſe feſtis, ita ut in Paſchate a Levitis inter duas veſperas, dum mactaren-
tur agni, & viciſſim a populo inter eœnandum, dum comederent paſſah;
in Pentecoſtes ſolennitate a Levitis in atrio; & in feſto tabernaculorum
per oco feſti dies coneineretur: ) Pſalmos graduum, a CXX. usque ad
CXXXIV. non in choro, ſed in XV. gradibus ſcalæ, ad portam orientalem,
inter virorum ac mulierum atrium intermediam, ſingulis feſti tabernacu-

lorum diebus decantari conſueviſſe: (quos tamen Herm. von der Hardt

a cathedra potius denominatos, & eo cantatos contendit tempore, quo e
cathedra lignea reduci populo lex prælegeretur ab Efra Neh. VIII. Hinc
Pſalmum CXX. inſeribi dicit canticum Gathedrarum, ein Lied, weleches
von den Leviten abgeſungen, nicht auf der Treppe der F. Tritte des Frau-
en. Chors, wie es mit den Juden gemeine Commentatores achten, ſondern
als Eſra ſamt den Leviten das Geſetz dem Volck von der Catbheder, welche
aurdrücklich Mypr beißet Eſr. IX, 4. öffentlich, vorgeleſen. Vide lo-
eum ſaupra citatum F. III.) ) ad ſacrificia ſingulis feſti tabernaculorum
diebus diverſos pertinuiſſe Pſalmos, die ſcil. primo Pſalmum CV. die ſe-
cundo Pſalmum XCII, die tertio Pſ. L. die quarto & quinto Pl. XCIV. die
ſexto Pſalmum LXXXI, I.6, die ſeptimo Plalmum LXXXII, I-5. Conf.
tract. Thamid. Cap. VII. S. 4., & Middoth cap. II. §. F*. Demum 2) Pfal.
mum XXX. ad oblationem primitiarum, Pſalmum C. ſuper paeifico con-
feſſionis, alios ad alia ſacrificia decantari ſolitos traditio refert; quæ ſtu-
dioſe perſequitur laudatus Sal. van Til cit. loc, cap. V. S. 5&. p. 423. ſcg.
IX.
Jam de divina Pſalmorum autoritate eo minus dubitare licet, quo
ſignificantius 1) Spiritui Sancto, tanquam autori primario, hymnorum

toritas, compoſitio in Scripturis fertur accepta. Ipſe ſiquidem David, ne quid

ſibi

ſbiprs
ſuapita
minip
ſuamk
ſtusipt
leeno
heluſſe
gui gen
Predib
inquit
de ud
Pretene
natural
ſan os
d
er Ppir
Keripr
Pyyle
4 g
eonliat
guoch d
gmatd
autorit
lench
ndee
temèe
Pfalm
tum.
trus 4
Belul.
UWdem
bleir
Miner
cumd

—
VETER. TESTAM., 119
and ſibi præter jus fasque tribuatur, ne admirabilis illa divina hymnorum de libro
Uio. ſuavitas pro humani ingenii habeatur inventis, ſedulo cavit, Spiritum Do- no.
Ncertt mini per os ſuum locutum fuiſſe teſtatus, Qusque ſermonem per linguam um.
de ſuam factum 2 Sam. XXIII, 2. Quod ut præfilcini dixiſſe cenſeatur, Chri-
RK ſtus ipſe confirmat, eitato Pl. CX, I. Davidem eTν⅜ουν⅜⅞Nα, h. e. interpre-
. te Petro, Oeρρεινw⅓ν ννο τ+ö*ρρνnuQmͤga νυυ Meſſiam Dominum ſuum ap-
nrdaid pellaſſe docens Matth. XXII, 43. Quid vero diſertius teſtimonio Petri,
n qui deteſtandam Judæ perfidiam juxta ac pœnam, dudum a Spiritu Dei
Auinos Prædictam, demonſtrans & ad Pſalmorum provocans oracula: oportuit,
lu⸗ inquir, impieri Seripturam hanc, quam prædixit Spiritus . per os Davidis
tcduum de Juda, qui factus eſt dux iir, qui comprehenderunt Jeſum &c. Conſtat
Dren. præterea 2) Scripturam omnem Propheticam, non hominum ſtudiis &
haſih; naturali auſu elaboratam fuiſſe, ſed a Spiritu S. impulſos oracula fudiſſe
Arum ſantos Dei homines, h. e. Prophetas, qui ſolenni titulo olim Wè&
neal DOS νεραιπο Oe; cluebant, 2 Pet. L. 2I. Pſalmos vero (quicquid ſir
ntalem, de Judæorum diſtinctione, qui Propheticorum numero eximunt, & in Ha-
ernech. giographorum ordinem referunt) Prophetarum opera & ſtylo, eoque ipſo
Hliurdt ex Spiritus Dei inſtinctu & eoνwονονuαιâ Concinnatos, clariſſime teſtantur
qu e Secripturæ. Ita nimirum Matthæus: ut impleretur, quod dictum erat per
Hline Prophetam, dicentem: aperiam in parabolis os meum, erudtabo abſcondita
welelen a conſtitutione mundi: c. XIII, 3 5. quæ ex Pſ. LXXVII, 2. deprompta eſſe
1Fau- . conſtat. Pariter in hiſtoria paſtionis Matth. XXVII, 35. ut impleretur.
ndern quod didctum eſt per Prophetam, dicentem: diviſerunt ſibi veſtimenta mea
uilte &c. quæ habentur Pſalmo XXI, 19. Tandem quoque 3) crebrius, ad do-
de lo⸗ gmata fidei demonſtranda ſummaque declaranda myſteria, Pſalmorum
Hhorum autoritas, &αι τιωäνιινσ & irrefragabilis illa adhibetur, ultra quam amplius
diele. Alcendere non licet; ita ut vel in ſolo N. T. ſexagies fere Plalmorum ci-
V. die tata ocenrrant. Chriſti divinitarem, adorationis gloriam, & æternita-
Conk. tem demonſtraturus Apoſtolus Hebr. I. haud firmiora aliunde, quam ex B
ll. Pfſalmorum codice, petere ſe poſſe cenſuit teſtimonia & argumenta. To-
o eon⸗ tum ſalutis noſtræ cardinem in Chriſto crueifixo & reſuſcitato verti, Pe-
ne Ku. trus Apoſtolus coram Synedrio ex Pſalmis valide evincit A. IV, II. ſqq.
Reſuſcitationis propriæ in Chriſto miraculum, ex Pſalmorum oraculis
idem Apoſtolus Act. II, 25. ſqq. adeo ſolide, adeo perſpicue demonſtrat,
e, gi0 multi ut his argumentis compuncti corde, priftinæ ſuperſtitioni nuncium
vorun mitterent, Chriſtoque nomen darent v. 37. Divus gentium doctor lo-
equid cum doctrinæ ccleſtis principem, de hominis peccatoris coram Deo juſti⸗
Cbi . ficatio-

De libro fieatione, non potiori alia quam Pſalmorum autoritate confirmandum

Pſalmo-
rum.

120 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

exiſtimat Rom. IV, 6. ſqq. Idem rurſus c. III, 9. ſqq. Pſalmorum teſtimo-
nio peccati originis totum genus humanum coarguit & convincit. Nec
alio ſupremus Pontifex noſter Jeſus, quam ex Pſalmis XXII. & XXXI. pe-
tito ſuſpirio uti voluit, in a ctu ſacerdotali, ipſoque redemtionis opere
conſtitutus Matth XXVII, 46. Luc. XXIII, 46. Ut infinita id genus alia
ſilentio præteream exempla, quibus divina myſteria, non niſi ex ſinu Pa-
tris (Joh. I, 18. Matth. XVI, 17.) nobis revelanda, Pſalmorum vel luce

colluſtrantur, vel pondere corroborantur; quod fieri plane non poſſet,

ſi non Qeòveoρoορρ2 li non canonicæ originis, virtutis, autoritatis, hymno-
rum liber eſſet. Et quidni 4) divinum cenſeatur opus, cujus divina ſem-
per deprehenſa fuit efficacia ac virtus 7 Veſtram, piæ mentes, fidem te-
ſtor, quoties Pſalmorum prorſus eœleſtem expertæ virtutem, hine ſuaviſ-
ſimo refocillatæ ſolatio, hine in ſpem vivam, e mortis velut faucibus, ere-
QRe, hinc divino adverſus quævis diſcrimina indutæ robore, hinc de deli-
Rorum && atrocitate &ũ merito perculſæ, hinc ſaluberrimis monitis, a vitio-
rum deviis, in regism virtutis ac pietatis viam deductæ, hinc ſublimiſſimo-
rum myſteriorum diſtincta & ſolida imbutæ cognitione, quin & in aſſen-
ſum dogmatum, humano intellectui prorſus inperceptibilium, raptæ fui⸗
ſtis! Annon idem vobis uſu venit ſæpius, quod Emaunticis illis, cor ve-
ſtrum ut eœleſtibus flammis correptum arſerit, in Davidicorum hymno-
rum vel meditatione, vel auſcultatione, vel recitatione & uſu? Luc. XXIV,
32. Teſtes nune in partes cito b. Lutherum To. V. Jen. Germ. p. uö. b. Sel-
neceerum præfat. in'ſalter. ac univerſum tum veterum, tum recentiorum
interpretum chorum, quotquot in hoc argumentum inciderunt. Hic
ille malleus eſt, conterens petras, ut lacrymarum de peccatis ſuĩs rivulos
fundant, teſte Auguſtino, qui Prolego iu Pſalm. T. VIII. Opp. col. g. Pſal-
mus inquit, etiam ex corde lapideo lachrymas movet. Hæc illa rurſus in
Gilead reſina, illud eſt opobalſamum, fracta & contrita corda ſuaviſſimo
ſolatio refocillans, & dolores omnes leniens. Et ſcubi quis, quamvis ſero
ac rapidiſſimo ſurore raptetur, ſt forte fuerit Pſalmi, ut ita dixerim, car-

minibur incantaturt, continuo omnis rabies ferocitatis ejus abſcedit. Pſal-

mus tranquillitas animarum eſt, ſegnifer pacit, perturbationes vel Kubtur
cogitationum cohibent, iracundiam repriment, luxum repellens, ſobrieta-
tem ſuggerent, amicitiam congregans, adducens in concordiam diſcre-
panter, reconcilians inimicot, obſervante Auguſtino c. l. ubi plura de

Pſalmorum virtute divina cumulat encomia.
X. Hine

Pulcnor
gantm
10 Phile
Muniehe
Doridai
lanment
ſeularit
ſem, .
decittel
Poſise
tünqumm
Pronunn
Gicarum
riam re
D.,Gct
htit ent
mddi
ſtultok

Paria ge

ietürbl

Ii, Eer
Prole.
kerum P
lih. II.
dei N
Chem
Coller
Ment,
ſancto
rum N
Ationi
Hedre,
290gi

.
VETER. LESTAM. 121
undun . .
8 PS X. *
zinr Hinc itaque apparet, quam prorerve Spiritui §. inſultent, quotquot De libro
D=èð Pſalmorum detrahunt autoritati, nec ſine blasphemia omnem ipſis dero- Pſalmo-
le⸗ gant divinæ originis dignitatem. Jam ſeculo poſt Chriſtum natum quin- um.
S DWB 10 Philaſtrius, Epiſeopus Brixienſis, de hærehibus libro bær. CEXV. p. 77. Ee.
inud, 1 Mllanichæos hoc nomine, Gnoſticos, & Nicolaitas notat, quod de beato
mukr. David audeant dicene, quod non Chriſti propheta fuerit, neqjue Dobkor &
ellue commentator divinarum omnium ſeripturarum, ſed humanaæ cantionis ac
hbaſeh † ſecularir rei conſcriptor extiterit. Quibus ſecundam argumentorum elaſ-
hymm. ſem, G. præc, in aciem productam, opponimus, quæ diſertis comprobatum
ingkem. dedit teſtimoniis, Prophetico Spiritu, non humaniingenii ſolertia, com-
emte. poſitos eſſe hymnos ſacros. De Paulo Samoſateno, Pſalmos de Chriſto,
eluui⸗ tanquam recens excogitatos, ex eccleſia eliminante, non adeo auda cter
ere⸗ pronunciamus, Davidicos cum intellexiſſe; cum verba literarum Syno-
deiel dicarum ap. Euſebium, diſerte de Chriſtianorum hymnis, in Chriſti glo=
lis. riam recens compoſitis, agant, interprete Valeſio annot. ad Euſeb. lib. VII.
niſimo⸗ Hiſt. Eccl. C. 24. P. 53. 4. Quibuscum tamen confer, quæ ſumme Rev. D.
in alen. D. Goœtzius allegat in ecloga :num Lutherus librum Jobi cum Terentiiſeri- ⸗
apte lu⸗ . ptis contulerit? g. 10. ubicontrarium tuetur: Sed & ſequiora ſecula ejus-
cor ve. modi protulerunt Pſalmorum contemptores. Lazarum Bonamicum
hymno. ſtulto faſtu dixiſſe ferunt: ſe Odas Pindaricas praferre Pſalmi: Davidicit.
XNIyN, 1 Paria de Angelo Politiano referunt, qui, quanquam magnitfacere ſe teſta-
Sb. er. retur Pſalmorum ſapientiam, in Pindaro tamen res easdem dulcius narra-
totum ri, & exemplis ſplendidius illuſtrari cenſuit ap. Dietricum Autiqj. Biblic.
. Hie Proleg. p. 15. a. Cauſam equidem Politiani præter Gerh. Jo. Voſtium Ade ve-
Srirulos terum Posëtarum temporibus lib. Il. cap. 7. graviter perorat Caſp. Barthius
9. Pſal. Lib. XI VII. Adverſariorum cap. 5. p. 23z. Melanchthonis tamen, Peu-
turſusin ceri & Mornæi teſtimoniis atque autoritate ita urgetur Politianus, ut a
Mariſimo contemptus Scripturæ ſuſpicione ægre, ac ne vix quidem, liberari queat.
mwir fer Confer de ipſo Gisb. Voetium T. I. Diſſert. Seleäét. p.2o6. & T. II. in adden-
rin,or. dis p. 1223. ſq. Anabaptiſtas præterea arguit b. Balduinus in dedicat. Com-
t. Mh. ment. in Pſalmos Pænitent. quod Pſalmos neque a Davide, neque ab aliquo
Huckui ſan Ro viro conditos criminentur, ſed arecentioribus quibusdam Judæo-
drine. rum Magiſtris poſt Chriſti adventum compoſitos, & diris multis & impre-
n Aere. cationibus in Chriſtum & Chriſtianorum gentem repletos, ut haberent
igunde Hebræi ad captivitatis ſolatia cantilenas nonnullas, quibus publice insyn-
agogis ſuis convenientes, orando & canendo, eorum hoſtibus calami-
HuNe Larpz. Pari Il H Q tates

122 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro tates & exitium imprecarentur. Egregiur hic eſt Diaboli ſarcaſmur, addit vath.
Pſalmo- beatus Theologus, que eximium hoc animæ pharmacum ſub odioſo Judai- n
aum. caæ blatphemiæprætextupiis, mentibut e manibus extorquere conatur: Quæ ri.
. non dubito e fide dignis Balduinum hauſiſſe autoribus, vel ex ipſis Anaba- lia ei⸗
ptiſtarum eruiſſe commentariis, quos tamen doleo non allegaſſe, cum mo. commoe
derni Anabaptiſtæ ab hac mente videri velint alieni. Noſtra denique oblerne⸗
ætate Joh. Clericus, nomine Theologorum Batavorum, in Judiciis de hbi- enin ver
ſtoria Crit. V. T. Rich. Simonii p. 226. prophetias ſaltem fortuitas in Pſal- nen
mis Davidis agnoſcit, qui multa de ſe, ſuisque beſtibus dixerit, nihil ogitans . extemge
de Prophetia, continentia tamen prædibtiones rerum, Meſſa ejurque ininii- tur: ſa
cis eventurarum, ut Pſ. Xlil, lo. LXIX, 26. & CIX, S§. quæ in Novo Teſt. de cuntart
proditore Juda explicentur, nequaquam tamen Chriſto, vel Davidi, tan- jurunl
quam figuræ Chriſti tribui queant, utpote imprecationibus horrendis plena, rilt ie
legi Moſis pariter ac FKangelio adverſa. Alia profecto omnia ſacra pa- oput:
gina docet, ſecundum quam, ex Petri teſtimonio Act. II, 3r. David 7 6oi- inet.

v SMο ι, bene conſeius & gnarus myſteriorum, vaticeinia de Chriſto Fipiti
protulit in Pſalmis; æque ac omnes Prophetæ de ſalute æaterna exquiſive- Phoene

runt & ſerutati ſunt, degratia nobis conferenda vaticinanter; sρvbvvIS Imunu l⸗
eig rivo 7ο τ̈ινQöιρα% &σς r &νAνττοα rrεααυdeα ραοε, perſorutantes dumho
quodnam aut quale tampus declararerspiritus Cbriſti,qui in ipſir erat, pra- Gitun
nuncians & Cbriſti perpeſſiones, & deinde ſecuturam gloriam. Quibu“ NB. cimſin
revelatum eſt, non ipſos ſibi, ſea nobir ea adminiſtrare, I Petr. I, 10. ſqq. mien.
Quod vero de imprecationibus horrendis, legi Moſis pariter ac Evange- ne
lio adverſis, affertur, plane nihil adver ſus divinitatem Pſalmorum conclu- Aod
dit: cum propheticæ prædictiones iſtæ, non impotentis animi diræ ſint
& imprecationes. Locum hic habet regula hermenevtica, quam Hiero- ülrun
nymus ſuppeditat Comment. in Ibren. I. I. V. Opp. p. 165. A. Quandoſan- kibee
&ti viri deprecatorio more, contra boſter ſuor rogant, non voto malitiæ, ſed Nlnen
ſpirituprophetiæ, hoc, quod præſciunt, futurum predieunt: veletiam con- Rdi
. tra ſpirituales nequitias orant, quas incorrigibiies ſe ſciunt, ui juſtam a Rn
Domino recipiant ſententiam. Velut itaque fraudi nunquam fuit reliquis “B
Prophetarum vaticiniis, quantum vis dira, ſeveramque Numinis vindi- dc.
Kam peccatoribus interminentur; ita nec 'ſalmorum dubiam reddent
autoritatem comminationes & prædictiones pœnarum, imprecatorio em
modo conceptæ. Occurrit porro duplex in cripturis imprecatio quæ cau- iin
ſa impulſiva & ſinali potiſimum diſerepant. Una enim oritur ex pio & ju- iunn
ſto zelo, adverſus Chriſti & eccleſiæ oſter: altera vero ex concepto odiopri- V 3en
. 7

Vato.

VETER. TESTAM. 123
taliit vato. Illa reſpicit gloriam Dei, & eccleſiæ emolumentum: hac privatum De libro
udai. ſolum commodum attendit. Ideoque illa licita, hac divinæ voluntati contra- B ſalmo.
e ria. Et illius exemplum in Pſalmis occurrit, omni! expert erroris. Simi- um.
Anade. lia enim extant 2 Reg. I, 10. II, 24. Matth. II, 1. XIX,I. 1 Cor. XVI, 22.
umnmo. commode, pro explicatione poſterioris membri regulæ Hieronymianæ.
benige obſervavit b. Balth. Meiſnerus Colleg. de &S. Scriptura Diſp. III. §. 20. At
irde hi. enim vero nondum in his acquieſcit Clerici in Pſalmo, iniquitas, ſed ur
inblil. Oeoνve‿ννρSvoιοο eis deroget, cit, loc. p. 25;0. ad dit: bonam bartem Pſalmorum
Gitant extsmporali compoſitione enatam, ad quam nibhil niſi pietas & zelus requira-
einini⸗ tur: facile enim bominem pium & zelo præditum, quotidie Dei laudes de-
Teſ.de cantare poſſe, abique ullapræparatione. Interim tamen dici poſſe, talium
, un. pvigrum bymnorum aubtorer Spiritu S. plenos fuiſſe tum, eum eos concinna-
1lena, rent, i. e. pium fuiſſe Spiritum, qui eos excitavit ad ſuſ. Wiendum ejusmodi
nenape⸗ opur: & boc ſenſu eſe illos a Deo inſpiratot, licet non immediate, ut prædi-
ddor &tioner. Spiritum Dei ſape accipi pro Spiritu ſanctitatir, i. e. diſpoſßitione
Chriſto wwwieritut, praceptis Dei conformi, ut multi docti viri obſervaverint. Verum
huiſir. ſi hoc non ludere eſt in re ſeria, neſcio, quid demum ſit. Quod enim una
eg manu largitur cavillator, e illos a Deo inſpiratos, id altera mox eripit,
rutantet dum bocſenſu tantum id vult acceptum, quo quivis homo bius & zelo præ-
othre⸗ ditus, quotidie Dei laudes decantare queat: dona ſan tificationis ordinaria,
ihuN. cum ſingulari iſthoc & extraordinario Oeoονοaιραιο dono, temere per-
10 ſ. miſcens. Plus ſane innuit aſſertio Davidis: Spiritur Domini locutur eſt B
Penge⸗ in me , & ſermo ejur ſuper lingua mea fuit 2 Sam. XXIII, 2, quam
concll⸗ quod omnibus fidelibus ſit commune: cumque bſ. XLV, 2. gloriatur:
Keßot⸗ Pr nde e een lingua mea ſtylur eſt ſeribæ velocis ſ. expediti,
,liero⸗ inſtrumentalem ſaltem operam linguæ ſuæ, qualis ſtyli vel calami in manu
ndoſin. ſcribæ eſt, tribuit, nec pietati aut zelo ſuo hymnos in acceptis vult ferri,
tie, ſel ſed perſpicue docet, oris tantum ſe miniſterium Præbuiſſe Spiritui, nec
a. proprie pietatis verba, ſed quæ immediate ſuggereret Spiritus Sanctus,
jilmma protuliſſe. Copioſius impietati iſti ſatisfeeit Summe Rev. Dn. D. Majus
elgis Seleét. diſſertat. de Seriptura S. I. §. I. & Vill. p. 12. ſcq.
i OBYUn Abſit vero eandem, quam Pſalmorum CL. codici aſſeruimus, digni- deuegate
egki tatem & ει ωwοιιäν iis quoque tribuamus, qui apoeryphi & ſubleſtæ
eesl D fidei, ab antiquitate tamen nobis obtruduntur. Principem in his locum
ſee tenet Pſalmus CLI. in codice v0ο LXX. Senum Græco ad calcem Pfalterii Pſalmo
hien⸗ adjectus; hinc Arabice, Syriace, Ethiopice, Anglo-Saxonice, Gallice CLI.
di. 2 verſus;
Natt . u

I24 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro verſus; Patribus quoque nonnullis, mazime Athanaſio, ſermone ad Mar-
Pſlmo- cellinum, de interpretatione Plalmorum T. I. p. 975. tum & in Synopſi

rum.

Scripturæ 1I. I. Opn. p. 57. Chryſoſtomo hom. XVII. ad Populum Antio-

chen. Vigilio Tapfenſi in conflictu Arnobii ac Serapionis, qui ad calcem
Irenæi, a Fevardentio editi, legitur, , &S5. & Euthymio Zygabeno, Pro-
logo in Pſalmos, ap. Steph. le Moyne Var. Sacr. T-. I. p. S2. laudatus;
quin & ab Apollinari Laodiceno carminice redditus. In inſeriptione
dicitur iροαM0 eα Qaανú (vel, ut alii legunt, æ3 Aαοναπε) οα SEναdowv

TS dραρα τ—ονοoοoωmℳνοαιεταπω oνποd⁹, proprie ſeripturs a Davide extra

numerum, cum pugnaſſet cum Goliatho: neque dubitat Sixtus Sen. Bibélioth.
S§. Lib. Lp. 35. a. hunc unum ex illis tribus millibus bſalmorum Davidis
fuiſſe, quos Athanaſius, ut vulgo habetur, ſub finem Synopſeos Script. Z.
II. Opp. p. 136., memorat, e quibus tamen CL. tantum ab amicis Evechiæ

Regis ſelecti & canoni inſerti, reliqui vero abſconditi fuerint. At vero

de Canonicæ autoritatis faſtigio deturbat hune Pſalmum codex Hebrai-
cus, qui æque ac univerſa Synagoga, eum ignorat; teſtimonium porro
eccleſiæ primitivæ Chriſtiane, quæ omnem Pſalmorum ambitum, CL.
numero & in Patrum monumentis paſſim, & communi ſuffragio in Con-
cilii Laodiceni canone LX. circumſcribit; & ſilentium tandem plurimo-

rum Patrum, quin & Adverſariorum confeſſio, quam Jac. Bonfrerius, ſtre-

nuus alias Apocryphorum defenſor, præloqu. in S&riptur. S. cap. 5. Sect. 6.
. a. in hunc modum edidit: Pſalmus ille, neſcio quid, adulterium re-
dolet, & ecleſia hactenus tantummodo approbavit Pſalteriup iyo. Pſalmo-
rum. Placet itaque conje Rura Viri Plur. Rev. nobisque amiciſſimi, Dn.
Paul. Chriſt. Hilſcheri, qui erudita diatriba hune Pſalmum annotationibus
illuſtratum, vitaque Goliathi & epiſtola de Oge, gigantusn maximo, auctum,
omnium copioſiſſime explanavit, ſuamque cap. II. p. 13. ſententiam his
verbis de autore ac autoritate tulit: Pſalmum hunc a Græculo adornatum
fuiſſe ad illuſtrandum memorabilem iſtam Davidis cum Goliaiho pugnam,
viétoriamque ab eo divinitus reportatam., quam poſtmodum propter argu-
mentum non inutile, & commune nomen reliquis Pſalmis appinxerunt vete:

rer, atque ſie paulatim familiarem reddiderunt legentibur. Conſuetudo

enim in Orientali eceleſta ſuit jungere Pſalmir partieulas ſimilis tenoris, ea-
qute ratione, ati cantico trium puerorum, cateraque bujus farinæ ρaα
inter ſacros bymnos iſte etiam Pſalmus cenſeri cœpit, non pari tamen autori-

& Pſalie- tate. Quibus varia junge D. D. Fabricii es cerpra, in Codice Pſeudepigr.

MI5 *

rioSalomo- Vet, Tiſt. num. CllXXLV.p. goej- ſa4. Sequitur Pſalterium Salomonic, quod

3

ad cip⸗
oberg
modi
hece.
rioris
ob⸗ lo
Itsn
lbbrum
jllaſr⸗
Logn
tamen,
fronte⸗
Quntu
hr
anie
Eſeuu
las ter
rem e
ne de
ef. 1

zſſo
alngn

Reen

Pumn

ſerur

1d Aar.
Snopl
Autih⸗
calcem
lo, bro.
udatus;
liptione
Ceextra
Pillioth.
Dmwidis
Ltechie
Kvero
Hebri
n porro
im, Cl.
in Coß.
larimo⸗

ins ſtre.

rium Ii⸗
Pſalyn.
mi, Dn.
ioribu
Auckum,
tam lis
ruutunn
ugun,
er arg.
aut vet⸗:
ßutudh
orinkl⸗
Aly. itat
autiri
udipihr.
in, guo
47

VETER. T ESTAM 12

ad caput ſequens, ubi dealomonis ſeriptis agendum erit, referri potuiſſet,
ob argumenti tamen affinitatem, Kructuræ indolem, & prætenlam Pfſal-
modiam, hic loci oecupare e re videbatur. In antiquiſſimis iſtud Biblio-
thecæ Auguſtanæ membranis, græcis literis exaratuin, ſub initium lupe-
rioris ſeculi reperit Andreas Schottus 8. J. deſcriptumque codicem ad
Joh. Ludovicum de la Cerda, ejusdem Soc celebrem Galliæ Philologum
transmilit, qui tanti nominis, quod præ ſe ferebat, admiratione allectus,
librum latino donatum idiomate, doctisque fubinde animadverſionibus
illuſtratum, primus publici juris fecit, ad calcem Adverſariorum ſacrorum
Lugduni in fol. A. 1626. Conſtat Pſalmis octodecim Græce ſcriptis, ita
tamen, ut Ebraiſmos & LXE. Senum dictionem ſectentur. Salomonis in
fronte nomen omnes præ ſe ferunt, farraginemque ſententiarum comple-
QRuntur, ex Davidis Pfalmis & Prophetarum oraculis conſareinatam, quin
& præclara de Chriſto jactant vaticinia, unde Pſalmi N VIII. inſcriptio &!
r eis α de Chriſto Domino prophetiam pollicetur. Præter Cer-

dani editionem, legantur integri Græce & latine, in D. Fabricii Codicé

PEſeudepigr. Vrt, Tiſt. n. 177. p. 977. /44. ubi caſtigationes ſubinde & no-
tas textui adiperſit do ctiſſimus autor. In autoritatem vero operis, auto-
rem ac ætatem, nemo inquiſivit copioſius b. D. Neumanno in diſſertatio-
ne de Pſalterio Salomonit, Wittebergæ edita A. 16987. poſtquam erudite
jam de eo ſententiam tuliſſet Per. Dan. Huetius in Demonſtr. FBang. Pro-
poſ. IV. cap. de libro Pſalmorum, 9. N. P. 397. Et Cerdanus quidem ipſe, in
aſſignanda libro autoritate, mire fluctuat, neque iple ſatis ſibi conſtans,
eo demum inelinat, ut Salomoni hunc ſupponat fœtum, vel viri dicat, ſacra-
rum literarum peritiffimi, exsalomonis perſona diſſerentis. Quod ſane pri-
us pernegat Huetius: nec enim tam auguſtum lacræ antiquitatis monumen-
tum, tamdiu tantisque in tenebris jacuiſſe poſſe judicat, ut aut Judæorum
recentiorum ac veterum diligentiam effugerer, aut priſcorum eccleſiæ
Patrum, aut piorum hominum, aur Doctorum denique, tam ſedula cura
ſerutantium, quæcumq. ad ſacra ſtudia promovenda pertinerent, Hinc tu-
tius credi poſſe exiſtimat, Helleniſtæ alicujus opus eſſe, hominis in libro-
rum ſacrorum le ione detriti,plurimaque ex Davidis Pſalmis, tum ex Iſaia
& Evechiele, & aliunde etiam ad id opus mutuati. Salomonis autem per-
ſonam induiſle aucdtorem, non ut Lectoribus ſucum faceret. & ab incau-
tis pro genuina Salomonis lucubratione haberi vellet, ſed ut ſe ad imita-
tionem Salomonis componeret, & ea ex illius perſona proferret, quæ ipſe
proferre potuiſſet. B. Neumanno, curatius rem penſitanti, dubium non

Q 3 eſt,

De libro

1
1

Pſal

laleno-

um.

126 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOSD

De libro eſt, illos Salomonis Pſalmos, circa Synodi Laodicenæ tempora, lucem de-
Pſalmo· mum vidiſſe, eosque ipſos eſſe iντααι ναομNN dꝭg, canone LINX. ex eccle-
um. ſia proſeriptos, quod Scholiaſtarum concilii, Zonaræ & Balſamonis con-
firmat ſuffragio, qui ad dictum canon. diſerte teſtantur: quod præter Cl..
Pſalmos Davidis, vιρυνqοντα. τα ναã 5Sr† o, AeGιαι r Taαπονιν
Tog &Hα, alii nonnulli reperiantur, qui Salomonit eſſe perhbibentur: quibus

erudite diſeuſſis, ex ipſis Pſalterii viſceribus argumenta contra Cerdani te-

merariam, de Salomone autore, opinionem in aciem producit, tandem-
que §. to. Aiſſertationi, caleulum Huetio adjicit, hominis ex Judaiſmo ad
Chriſtum converſi opus eſſe, circa medium eireciter ſeculi a Chriſto nato
quarti conſareinatum. Nobis hinc cognoviſſe ſuſſteiat, apocryphum
eſſe libellum, ab autoritate & origine divina atque Canonica longiſſime
remotum, neque eccleſiaſtica ſaltem approbatione inſtructum, exiguo-
que omnino cenſu habendum.
XII.

*Chrono- Chronologia libri magnam partem ex iis æſtimanda venit, quæ ſu-

logiaPſal- pra S. III. ſqq. de autore atque colleétore operis monuimus. Singulis

morum: porro iis hymais, qui vel inſcriptione ac titulo, vel contentis, luculenta

ſuppeditant veſtigia occaſionis, qua conditi primum & exarati fuerunt,
ortus ſui principium atque ætatem aſſignare ſatis in proclivi eſt ex iis, quæ

de annis regiminis Davidis notavit Scriptura. Et ſatis quidem ſollicite

hanc quæſtionem diſcuſſit Lightfootus in Chron. tempor. V. I. T. I. Opp.
y. G. ſqq. ubi Pſalinum IX. ad Davidis de Goliatho victoriam, annumque
O. C. 2945: Pſalm. LIX. ad inſidias Davidi a Saule ſtructas, & cuſtoditam,
ut illic caperetur, domum Sam. XIX, annumque 2947: Pſ. LVI. ad fu-
gam Davidis Gathum ſuſceptam, ſimulatamque amentiam anno eodem:
Pſ. XXXIV. eodem, Pſ. CXLII. autem ad receptionem & absconſionem in
ſpelunca Adullam: F/ EI ad 1 Sam. NXII. nunciatamque Davidi 85. ſa-⸗
cerdotum cædem: PBſ. EI. & ELEXIII. ad Siphæorum proditionem & Da-
vidis in propugnaculis En-Geddi commorationem 2 Sam. XXIII: Pſ.
EVII. ad Davidis & Saulis in eadem ſpelunca concurſum 1 Sam. XXIV:
Pſ. VIII. ad Nabalem non perditum, I Sam. XXIV, 35: Pſal. LXVIII.
ad occaſionem transferendæ arcæ 2 Sam. VI, 3., annumque 2958: Pſ.
CXXXII. ad translationem arcæ ex domo Obed Edom 2 Sam. VI, 12. &
1I Chron. XV, Iſqꝗq: Pſ. CV. XOVI. & CVI. ad inaugurationem ſanctua-
rii, cum primum inferretur arcea 2 Sam. VI, 12. ſqq: Pſ. XL., ad vi Coriam
de expugnata Aram Zobæ 2 Sam. VIII, 12: Pſ. CVIII ad vi toriam adr.
aji

ſii de
thanis
2d fog
P 1. VI
2 Jam
cire
lum4
ololy
d reb
liberan
certun
Janch
doctig
rerurn

locata
IIV.
textun
nonel
tiniu⸗
nyrr.
Dheti
inde⸗
r,it
am
iſtadh
neq
s
ſenlt
Chr
verl

ol
Oed

Gr

enn de.

ecele⸗

8,con⸗

ter Cl.

guibus
danite.
indem.
noad
lonato
phutm
giſſime
liguo⸗

ur l⸗
ingulis
ulenta
letunt,
, gue
ollieite

1Cr.

tur, ita ut ſinguli Pſalmorum certam completantur annorum periodum?

VETER. TEST AM. 127

ſaji de 18000 Edomæis 2 Sam. VIII, 13. annumque 2959: Pſ. Ll. ad Na- De libro
thanis concionem pœnitentialem 2 Sam. XII, 15, annumque 2975: Pf II. Pſalmo-
ad fugam Davidis, metu Abfalomi filii 2 Sam. XV, 32. annumque 2984: um.
Pſ. II. ad maledi ctiones terrarumque glebas, in Davidem a Simei ja Rtas
2 Sam. NVI, 13: Pſ. XIl-II. XL.ill. ad commorationem Daxvidis in fuga
circa ripas Jordanis 2 Sam. XVII, 14: Pſ. LV. ad relatum Davidi conſi-
lium Ahitophelis 2 Sam. XVII, 21: Pſ. XXX. ad reverſionem Davidis Je-
roſolymas a fuga, & domus ipſius ſanctificationem 2 Sam. XX, 3: Pſ. 1.
ad rebellionem Sebæ 2 Sam XNX: PEſ. XVIII. ad 2 Sam. IV. & c. XXII. &
liberationem Davidis ab omnibus turbis: reliquos CNXX. Pſalmos ad in-
certum vel autorem, vel certe tempus p. 7. refert. In quibus plus ali-
quando conjecturis indulſiſſe, quam ſolidis uſum eſſe demonſtrationibus
doctiſſimum Anglum, facile apparet: modum tamen præivit harum
rerum ſtudioſis, quo Pſalmorum indagare ætatem utcunque queant.
Quanquam non adeo multum referat, momenta noſſe, quo ſinguli com-
poſiti fuerint hymni; modo divina eorum autoritas extra dubium ſit col-
locata. Improbat omnino hoc inſtirtutum Hieronymus Comm. in Jer.
XXV. 1. Opp. L. IV. f. 5z. A. ubi: in Pſalterio, inquit, male quidam juxta
textum hiſtoriæ Pſalmorum requirunt ordinem: quod in Lyrico carmine
non obſervatur. Quod ſupereſt, quæſtio huc ſpectat inter Conradum Po- an ſeries
tinium & b. D. Waltherum ſeniorem agitata, & Centuriæ ejus Miſcella- fatorum
neor. Theologicorum n. XVIII. qu. g. p. 257. inſerta: an ejusmodi pro- eeccleſiæ,
hetica in Pſalmorum libro Chronologia contexta ſit, qua eceleſiæ fata, vsSdus ad
inde a Davidis ætate ad ſeculi usque finem, non interrupta ſerie revelen- aren ſe.
quam ille affirmarat, Waltherus vero negat. Neque enim demonſtrari
iſtud commentum exemplis poterit, niſi manifeſta textui vis inferatur;
neque vel occaſio, qua compofſiti ac in lucem ſunt editi, vel ſeopus aut
uſus quoque Pſalmorum permittunt; neque proprium hune hymnorum
ſenſum, ac inſignem plane uſum, ficeo præteriiflent pede in Nav. Teſt.
Chriſtus aut Apoſtoli, toties ad Pſalmorum oracula, ſed ſenſu ſemper di-
verſo ac uiu dilpari, & ipfi provocantes, & auditores ſuos remittentes.
. XIII.
Implicata porro ac obſcura reſtat de titulis Pſalmorum quæſtio, Titulo-
prolixo nebis apparatu peroranda, niſi dudum hane operam doctiffimi rum Pſal-
occupallent interpretes, nobisque ferias feciſſent, ex Patribus quidem mis pra fi-
Gregorius Nyſſenus, qui duobus libris, maxime vero poſteriori, ve6ατυ,
eS Y6H⅛

128 INTRODUVCT. AD LIBROS BIBLICOS
De libro 3r 6σα⁵ 73o aXνππ. T. I. Opp. p. 25. ſqq. Copioſe egit, & paulo con- . i
S ciſius Hilarius Explanat. in Pſalm. Prologo, Opp. I. II. p. 9. ex Pontificiis eamg
m. Athan. Kircherus Mufurgiæ lib. M. can. V. S. 2 p 57. ſq. & Lorinus Pro- ann
legom. in Pſalm. cap. XIII. p. 9. ex Reformatis Thom. Gatakerus Adverſa-
rior. Miſcell. Lib. cap. à & XI. Opp. p. 233. ſ44. & PHottingerus 1Theſaur. han
Phil. Lib. II. cap. I. Sect. 3. n. 7. p. 492. ex noſtratibus demum, Vir Vene- cud
randus & de eceleſia Chriſti præclare meritus, D. Chriſtoph. Sontagius, zrnd⸗
peculiari eommentario de Titulit Pſalmorum, Siluſiæ in 4. A. 1687. ty pis Knp⸗
exſeripto. Ne tamen ασHππο & ſicco rem prætereamus pede, pau- adi
cis, quæ huc faciunt, in medium afferemus. Sunt nimirum Pſalmorum Verod
par:icula. alii Aven vg Ooi, titulo deſtituti, numero viginti quinque l. II. X. XXIV. yme
ritas: XXXIII. XLIII. LXXI. NCI. XCIII. XCIV. XCV. XCVI. XCVII. XCIX. Whr.
CIV. CV. CVII. CXIV. CXV. CXVI CXVII. CXVIII. CXIX. CXxXXVI. dein
CXXXVII. quorum quemque Judæi SPp) e Pſalmum orpha- nateli
num in Talmud. Babyl. Cod. Avodah Sarab fol. 24. col. 2. dicunt, quod ſilten
nullum parentis vel autoris nomen, neque compingendi oceaſionem in tumd
fronte prodit; graviterque eo nomine perfidiæ poſtulat Judæos Nyſſe- peme
nus cit. loc. lib. 2. c. 5. p. 357. quod eas Pſalmorum inſcriptiones, quæ in tumin
Græco codice nonnullis adje ctæ leguntur, in Hebræo autem abſunt, ſuſtu- (ſieid
lerint & obliterarint, Græcæ verſionis plus tribuens autoritati, quam inte- temn
gritati textus Hebræi. Alii rurſus v·*“¹₰⅞ραονο comparent, inſeriptione dienn
muniti, quæ autorem, vel argumentum, vel aliud quoddam enarra: mo- alis
