tantum varietate, ſed eruditis quo que ſermonihbus, &nigmatis karahalis
&& quæ æſtionibus condirent, ex Athenæo probat, eumque in ſinem ad P
ronis cumprimis, Nenophontis & Plutarchi αNαυσοα Provocat, quæ
eamnuen dost orum hominum manibus teruntur. Quin imo ita, in Juit,
vo, Platonvm, qui inter pre Sinor ſerigrore: zr iglut convivium conſeri-
ionis ecxemplari uſit m. Nam cunm Lradue alia XX ſacris li-
xproſſei it, ut tradit Clement Aexandr. lib. 1. ſtromat. veri-
i vâ etiam con eri ihendi formanm , , inde arrip uiſe. Cui

m facit idem Alex. Clemens in pr loco; ubi e et plera-

1„◻½

£
2
7602

que mor't, Pilrre⸗ eae ſat ris libris a Platoné 4 a, 7
lota ſuthe: J. im ms,Xém 6 Haslomonis Pror'erbiit, 6
quo ſi, hac opera 7et latone ſuiſſe relelcta: atque ade libri Protor. biorum
formam in ſu⸗ convivio exprimere & adumbrare potuiſe. Huic itaque

com-

— —

— —

VETER. TESTAM. 179

commento ut fidem canciliet, tum ſermonis indolem & rationem

quod totus Proverbiorum liber ex ejusmodi contextus atque confla
ſententiis videatur, quæ in ſapientum cœnis jactari ac verſari conſueve-
arcmiis, ſtrophis, parabolis & ænigmatibus; tum ſe-

runt, videlieet ex p
Poſtquam enim prieribus novem capitibus ex-

riem ac ordinem libri.
hortationem ad perdiſcendam ſapientiam complexus, theſin libri propo-

ſuit Salomon, appeſite perquam ſapientiam per proſopopœiam quandam
inducit c. IX, I. ſqq. convivium exhibentem & viros ſapientiſtimos ad di-
cendum proferentem. FTres autem collocutores facit, Salomonem e, X.
XXIX. Agurem, c. XXX. & Lamuelem c. XXXI. & ne nimium excreſeat
Salomonis ſermo, poſt cap. XXIV. ſtatim Aguris & Lamuelis ſententias
collocat autor; quibus denique cetera Salemonis dida, a cap. XNXV. ad
XXIX. ſubnectit. Inſeriptionem caulatur capitis XXV. eum ordinem
ſuadere, qua ſequentia Salomonis dicuntur Proverbia, quæ tranſtulerunt,
h. e. loco ſuo moverunt, & alio collocarunt, Viri Ezechiæ. Heæc dicendo-
rum ejus ſumma, cujus membra lingula mirifice ipſe pingit & ornat. Quæ
vero aliis tam facili negotio, ac ſibi ipſi, non perfuadet Jeſuita. Sparſas
enim hic ſententias, nongontinuum colloquiorum nezum deprehendi-
mus, nec mutuus inter Salomonis, Aguris & Lamuelis dicta concentus
comparet, aut relatio ulla, quæ tamen ut intercederet, neceſſe fuerit, ſi
collocutores, ex more talium conviviorun

n, mutuo confabularentur. Con-
torta præterea & longe petita inſeriptionis c. XXV. expoſitio, violentæ
illi capitum trajectioni fruſtra prætenditur, quam nimis audacter ſulſcipit
Commentator. Aliena porro iſta librorum ſacerorum ſtructura eſt ac me-
thodus, nullo in Scriptura exemplo comprobata, utut omnino gentilibus
non infrequens aut inſueta. Capitis IX. autem parabola initialis tantum
abeſt, ut lermones con vivales evincat, utſi iſta valeret colle tio, etiam Je-
ſaias, epulas Novi Teſtamenti my ſticas denuncians c. X X V, 6. & Ma thæ-
us, ob parabolam de Rege, nuptias Filio parante e. XXII, 2. & Lucas ob
parabolam de cœnâ magna c. XIV, 16. ejusmodi ſtruxiſſe ſermones dicen-
di forent. Potuit porro Plato Salomonis libros legiſſe, ſed & potuit ex
ſis libris petitum unum vel alterum ſapientiæ præceptum fan-
do accepiſſe per traditionem; potuit libri Proverbiorum formam (ſi con-
vivalem ſibi cum Jeſuita imaginatus eſt) in ſuo convivio expreſſiſſe & ad-
umbraſſe, actu autem & revera expreſſiſſe, nemo hactenus probatum de-
dit. Potiori ergo jure libri inheremus inſcriptioni, cui ipſam operis
Memν ex afle videmus reſpondere. Kueias nempe JVνιεας ad vi-
Z 2 . tam

nunquam vi

murget, De Pro-
tus erbiis
Salomon-

De Pro-
verbiis
Salomon.
Scopus.

180 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

tam ſan Rte juſteque inſtiruendam, & conſequendam beatitudinem com-
plectitur, de quarum nexu & ſtructura paulo poſt dicemus copioſius. Hine
facilis perquam ſcopi, ad quem univerſus hie liber collimat, inveſtigatio
eſt. Quem enim Paulus generalem conſtituit totius Scripturæ finem 2
Tim. III, . ut integer ſit homo Dei, ad omne opur bonum perſecte inſtructus;
hunc imprimis ob oculos hoc libro habuiſſe Salomon videtur. Sapien-
tem vult reddere, indeque beatum lectorem ſuum, unde fidei juſtitiam in
Chriſto quærendam, recte obſervante poſt Phil. Melanchthonem prafat.
Comment. in hb l. T. II. Opp. p. §i7. b. Calovio, loco ſupra cit. docer, & ex
indole ac more omnis Seripturæ Prophericæ, Chriſto teſtimonium perhi-
bet c. VIII IX. porro omnem in Domino fiduciam vult collocari cap. XXII,
19. III. 5. qq. XVI, I. ſqq. id cumprimis agens, ut affatim demonſtret, quo
pacto abjecta ſui, propriæque vel ſapientiæ vel potentiæ fiducia, a Deo uni-
ce pendeat homo, ab eo duci ſe ſinat, eum ſincero timore colat, & hac de-

mum via ad veram & ſapientiam, & beatitudinem graſſetur. Uno verbo

Utilitas.

Obje Rum
perſona:
le.

ſi ſcopum complectaris, manuductio erit ad vitam in hoc ævo beatam &
tranquillam, & in futuro æternum glorioſam; qui cum communis omni-
um librorum Biblicorum finis queat videri, proprius hujus libri & ſingu-
laris adeo eſt, ut nihil aliud intendiſſe ſapientifſimus ſcriptor hic videatur.
Unde ſeripti utilitas in aprico eſt. Vere &αασαπναροαν iſtud νο dixeris,
quod omnem vitam dirigit, omnium ordinum homines inſtruit, ſingulo-
rum felicitatem procurat. Habent hic parvuli, unde prima inſtiturionis
elementa hauriant; habent juvenes, unde veram virtutis viam digno-
ſcant, & vitiorum præcipitia fugiant; habent privati, unde honeſtæ &
tranquillæ ſubſidia vitæ petant; habentin imperio & dignitate conſtitu-
ti, unde rerumpublicarum proſpicere fata, promovere felicitatem, juvare
commoda, avertere elades, moderari elavum diſeant. Confer, quæ ube-
rius de utilirate libri, dexterrimus ejus interpres, b. Geierus Prolegom. §.
IV. p. 1. deque dignitate ac pretio, Dn,. M. Michaelis in erudita de Proverb.
Salomonis diatriba & 20. p. 20. , tradidere. Quibus unum adhue Spiritus

Sancti elogium addere liceat, quo Coh. XII, uI. ſqq. egregie Seriptorem

noſtrum ornat, & teſtimonium ei perhibet, quod quaſverit verba deſide-
rii, & conſcripſerit ſermones rectiſimos, ac veritate plenos, quibus legenti-
um animi, quaſi clavis & ſtimulis, penitus configantur, idque non in
Coheleth tantum, ſed vel maxime in Prover biorum codice, quo n
D concinnavit parabolas multas v. 9. Ubi ſimul, cum
populum docuiſſe ſcientiam parabolis ſuit, perhibetur Salomon, alide .
. felli-

—

amin

rtſat.
Cer
erhi⸗
AIl,
ga
huni.
ſede.
Verbo⸗
m 8
omni.
Ingu.
eatur.
heris,
gulo⸗
tionis
gigno⸗
Ae&
Kürn⸗
onite
eobe

7

n. .

werb.
pitins

9.

VETER. TESTAM. 181

fellitur, quam ſupra S& præced, tetigimus, Lightfooti conjectura, quaſi filii D

ſolum inſtitutioni & uſibus, hic liber compoſitus ſit atque dicatus.
univerſum enim ſpectat populum Dei, ſalutaribus præceptis imbuendum,
&, quod recte notavit Mercerus ad c. I, 1. totius eccleſiæ inſervit inſtitu-

tioni. Sane filium inſtruit ορνsορ autor, verum non enerationis
2

&] naturæ, ſed informationis & doctrinæz. Quemvis itaque cœleſtis ſa-

jentiæ alumnum, quemvis eccleſiæ, quæ communis ſidelium mater eſt
Gal. IV, 26. filium alloquitur, & communes adeo ſan Rioris diſciplinæ in-
ſtitutiones parat, omnium Gdelium uſibus inſervituras. Unde & ad plu-
res fermonem ſubinde facirc. IV,. 1. V, 7. VII, 24. ut non uni, ſed univer ſis
cenſeatur loqui; & tam ſeni, quam juveni, tam ſapienti, quam fatuo opus
ſuum nuncupar c. I, 4. 5. Quem itaque filium compellat Salomo Prov.
III, 1I. hunc fidelem quem vis dicit Epiſt. ad Hebræos c. XII, 5. Ut taceam,
quod Dn. M. Michaelis cit.. 16. 5. p. :6. contra Salomonis filium ſigillatim
urget, quod, ſi in Rehabeami inſtructione verſaretur Pater, vix ad matris
doctrinam remiſiſſe eum c. I, 8. credendus ſit. Rehabeami enim mater,
Naama, de Ammoniticis erat mulieribus 1 Reg- XIV, 21. quæ Salomonem
ad idololatriam imprimis flexerunt, 1 Reg. XI, I. ſqꝗ. Ecquis vero cre-
dat, Salomonem, dum Spiritu S ageretur, filium ablegare voluiſſe ad do-
Qrinam mulieris Ammoniticæ, probabiliter in Deum Iſraelis non ſatis
fdæ? Fuiſſet hoc, ovem lupo committere, & ſilium immolare Molocho.
Recius itaque, uti totius Scripturæ, ita hujus quoque libri, lector & audi-
tor &ει 1S Oed Aνρροντρ cenſetur ex 2 Fim. III, 17. & ex Hleideg-
geri monito Lib. I. Enchir. Bibl. cap. 35. §. 5. p. 266. tam privatis perſonis,
quam publicis in quolibet ſtatu, Eccleſiaſtico, Politico, Oeconomico,
leChio libri hujus, ad officium rire obeundum, convenit, modum præ-
eunte Ludovico Lavatero, qui pro quolibet ſtatu regulas ex hoc libro

deprompſit.
VI.

e bro-
Ad verbiis
Salomon.

Circa di Cionis in hoc libro formam & ſtructuram, duo obſervatu Stylus

digna occurrunt momenta: alterum, quod metro compactus & ad Poë:
ſeos leges compoſitus ligatusque ſermo eſt, eujus tamen rationem vereor
ne paulo præfidentius ſe eruiſſe exiſtimet Hieronymus, eum ſub initium
præfationis Comment. in Threnos, T. V. Opp. f. 167. pronunciat: Pro-
verhia quoque Salemonis eatremum concludit Alpbabetum: quod tetrame-
iro Jaumbico ſapputatur, ab eo loco, ubi ait : Mulierem ſortem quis inveniet?
alterum, quod aρραααα dicendi genus ſe ctatur, eoneiſum, Laconi-
1I. 3 cum,

«) poëzi-

cus*

Je Pro-

1
verbiis
Sa!
£) parg-
mialis:

7) obſcu⸗
rus

Onon.

—
192 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

eum, nee ſatis ubique obvium ſenſu. De priori nihil habemus, quod ſu-
pra cap. I. dictis adjiciamus; poſterius tantum abeſt, ut in vitio ponatur
ſapientiſſimo autori, ut palmam etiam Græciæ ſapientibus in morum diſei-
plina præripuiſſe celebretur Euſebio, qui acutum & ſublime iſtud docen-
di genus, tanquam inigni refertum utilitate, priſcis ſapientiæ magiſtris,
Hebræis maxime, in more poſitum fuiſſe docet. Brevitatis gratia latina
ſaltem apponimus ex Lib. XI. Prapar. Evang. cap. V. p. 5i; ubi: Hebræi,
inquit, ut eorum quoque animos, quos diſciplinis ſuis inibuendos ſuſ-ipie-
bant, ad illam capeſſendam acuerent, ſacras iis ſententiat, plenasque gravi-

tatis & honeſtatis hiſtorias, cum modulatis alternisque carminibut, certæ

numerorum lege comprehenſir, problemata inſuper atque anigmata, nonnul-
larque eruditas, & allegoriis involutas quaſtioner, cum verborum elegantia,
& ſuavi pro linguæ ratione dictioni lepore conjunctas, a teneris unguiculis
ingerebant. Pariter doctrinæ in Proverbiis ubertatem miratur Gregor.
Nyſſenus Orat. I. in XL. Martyrer, P. II. Opp. p. 499. C. ο„Xνας T⁸
rcadνισιν eiι αναdον ον Qiov ro ραιο ντ οοααοαα τ☛ρα
Tagoikicss Tοσ ivαεατ, multum valet Job in inſtituenda vita ad for-
titudinem ſuis excemplis, multum in anigmatis & verborum involucris ſeri-
ptor Proverbiorum. Multum ſane ponderis, gravitatis & jucunditatis
conciſis ejusmodi ſententiis ineſt; quæ brevitate ſua memoriam juvant,
acumine oblectant, pondere percellunt, adeoque in deliciis ſapientiſſimis
olim mortalium erant. Ad illum modum compoſitus libri hujus ſtylus,
a vulgari & humili ſermone multum abit in diverſum, ac vocabulorum
dele ctu, abrupta periodorum coneiſitate, ſenſus ſublimitate, emblematum
ae hmilitudinum picturis, oαανανιαιτισποιςτ ſapit, ac pro more hujusmodi
dictorum paulo eſt obſeurior. Ex quo manifeſtum eſt, recte infert Hie-
ronymus Comment, ad Coh. XII. T. VII. Opp. 4. F. & Proverbiorum librum,
non ut ſimplices arbitrantur, patentia habere pracepta: ſed quaſi in terra
aurum; in nuce nucleus; in hirſutis caſtaneorum operculis, abſconditus
fructus inquiritur: ita in eis divinum ſenſum altius perſi rutandum. Con-
ſpirat Euſebius, lib. I., contra Marcellum cap. . p. 17. ⅛ OH* ZoNορπο. Jeo-
c
&αστσυs ,⅞X*aαdι, Jeogαniâαασα̈ττο Xο Aunrgis d' zuexc T7
7v“ evÜνανρevανυn deooοοας, αοτσιιHε *νορο οHνπαουα Hιπ Xν
6O 20 Ooνονι à ceiννατIιαα 7 6oνναννoodkzοaäαεD, Salomon ſapientia,
quæ divinitus eſt, impulſur, ſuam ſeripturam univerſam, ad utilitatem &
Jalutem animarum, pietati conſecravit: uſus eſt autem, ad ingenia legenti-
. um

5. VETER, TESTAM. 183

A⸗ um ewercenda, tenebricofi problematibut, ſermonibur lortuoſtr, & vocibut De Pro-
tur per ænigmata procedentibur. Qood ut ut maximam libri partem tanget, verbiis
ul⸗ nolim tamen ad omnia zotius operis membra ſigillatim extendi, ac ſi ni. Salomon.

hil plane apertum, nihil primo obtutui pervium, & absque fimilitudine
aut figura dictum, in eo deprehendatur; quod ſenſiſſe videtur Epiphani-
us, cum Haæareſ. LXIX. cap. XXI. T. I. Opp. p. 745. Arii objectionem ex
Prov. VIII, 22. ita elidere ſatagit: X Oνhοοσ τεοα ιοä. Ta d
7 5„ N . .,. E
„ , „ „ „ „ „ „
7 rαεαοtαοααυοεο 8 T a τ α τα Cνo—t α, ℳα ι„ X ε σρ din-
J, An 7ο dναvdḧ§ρHο εM νWiꝛν . Torar ille liber exproverbiis contex-

lerte tus eſt: quicquid autem per proverbium efertur, aliud verbis pra ſe fert,
mil. Aliud ſenſu ipſo per allegoriam ſignißcat. Repugnat enim νντνν⅞οαι
tie, talesque offer ſententias, quæ breves licet & rotundæ, propria tamen àe
nulir nativa verborum ſignificatione ſenſum inſinuant. Neque etiam iſta,
got. quam paulo ante diximus, obſcuritas vel imperveſtigabilis plane, tædium
60 le Cori affert, vel myſteria divina cognitioni noſtræ ſubducir, velin erro-
„* DU res ac præcipitia viam ſternit; nec adeo in contumeliam & opprobrium

nitidiſſimi operis vergit. Nam & fuperari ab attento & ſagaci le ctore,
Spiritus S. illuminatione colluſtrato poterit, quod luculentiſſimi teſtantur
Commentarii; & jucundius, quin & tenacius, animis morum præcepta
inſtillat; & ad ornatum potius ac decus, ſuo modo facit. Recte Augu- S

ats

vant, . . .
: ſtinus lib. II. de Doctrina Chriſt. cap: Vi. Tom. III. Opp. f. 23. Nemo amtli-
Uunnis S —— .— . . 2 . Ie .
l. Ait, inquit, & per ſimilitudines libentius quæque cogneſci, & cum oliqua
Fn diſicultate quæſita, multogratius inveniri. Quo pertinent, quæ b. Glaſſſius
rum . . 2 . . . 8 .
de certitudine & claritate Sacrarum literarum Lib. I. Philol. Sacr. Tract.
Nod Ill. Ssct. 2. . 156. ſoye. deque earum ſimplicitate, adverſus prætenſam ob-
gie ſcuritatem Sect. W. p. g. ſqq. copioſe & facunde diſputat, ubi inter alia
e . . . . *£ .
gun p. 200. ea, quæœ in Scripturis obſeuro & perplexo ſermonis genere propo-
e nuntur, ſeduli & induſtrii lectoris non refugere obſervat intelligentiam,
1 quam hoc modo exercere voluerit Spiritus S. provocans ad illud Augaſti-
Nitu . 7 . . . . . . c1 .
ti ni cit loc. cap. VII. Magniſice & ſalubriter Spiritus §. ſeripturatſanctas ita
Con⸗ —. . —. . . . .
1 modificavit, ut locir apertioribu: ami occurreret, obſeurioribus autem faſti-
en: 7‧* 7 . „7. . . . . . . 7
de⸗ dia detergeret. Nihil enim fere de obſcurioribus illis eruitur, quod non pla-
niſime dictum alibi neperiatur. Et traét. 45, in Joh. Paſcit, inquit, Deus
is . maniſeſtit, exercet obſeurit &c.
“ 4 223
79 /0)
ih, C.anonicam & intemeratam libro autoritatem aſſeruit omnium Autoritas
110 temporum eccleſia, Judaica æque ac Chriftiana, cujas omni exceptione divina.
inti. Sððð majus Derta⸗

184 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pro- majus teſtimonium, in momento fidei eccleſiæ concredito Rom. III, 2. fus-
verbiis que deque habere, aut ſollicitare, eo minus integrum eſt, quo manifeſtius
Salomon. Apoſtoli, ceterique Scriptoris Oνιιε, Provocatione ſua illi præive-
runt Proverbia autem ita allegant, ut non illuſtrent tantum ex iis ſermo-
nem ſaum, aut zινοροννvb diſputent, quo pacto Arati quoque, &
Epimenidis a Paulo dicta citantur; ſed ut iis divinam aéρανâοο a sι⁶¼.
fidem animis hominum ingenerent, veritatem dogmatum irrefragabili
autoritate evincant, & gratioſiſſimas Numinis promiſſiones confirment,
quod non niſi Canonicæ Scripturæ doν*νναεſt. Hanc in rem confer

Prov. III, 7. cum Rom. XII, 16.

„Prov. X, 12.

in dubium Percuſſus & damnatus fuerit, c

vocata:

„Prov. XI, 3 1.
Prov. XVII, 27.
Prov. XX, 9.
⸗Prov. XXVI, II.
Prov. I, 16.

1 Pet. IV, 8.
I Pet. IV, 18.
Jac. I, 19.
1 Joh. I, 8.
2 Pet. Ii, 22.

&αI2.
Prov. XVII, 13.

Prov. XX, 20.

Prov. XXV, 21.

Rom. III, . 15. Prov. III, 34.

Prov. II, 11. cum Hebr. XII, 5.6.

& Apoc. III, 19.
Rom. XII, 17. &
1 Theſſ. V, I5. &
I Pet. III, 9.
Matth. XV, 4. &
Marc. VII, 10.
Rom. XII. 20.
Jac. IV, 6.

Sed & in Vet. Teſt. Prophetarum luffragio comprobatam libri hujus divi-
nitatem atque &εεανον Prov. I, 16, coll. eum Jeſ. LIX, 7. aliisque locis
demonſtrat Huetius Dem. Evang. Prop. IV. S. 3. p. 402. Hinc adeo unanimi
fidelium conſenſione agnita ejus, & ſarta tecta ſervata eſt autoritas, ut cum
Sec. VI. Theodorus Mopfſveſtenus in dubium eam vocare, publiceque
rofari ſuſtinuiſſet: Salomonem Proverbia ſua & Ecclehaſten, ex ſua ſaltem
erſona, ad aliorum utilitatem, cmpoſuiſſ' mon ex Prophetiæ accepta gratia,

ſed ſaltem prudentia bumana: in Goncilio V. Conſtantinopolitano, col-

lat, IV. centum & ſexaginta quinque Epiſcoporum judicio, anathemate

Binium T'. II. Concilior. General. p. 5Szy. a. & p. 537. a.

fugit, hælitaſſe aliquando Sy

irca Annum 551. vel 553. ut eſt ap. Sever.
Non equidem me
nagogam circa Salomonæa ſcripta, unde in

Pirke Avot f. t. col. I. traditur, Proverbia, Eccleſiaſten & Canticum, a Ca-
none fuiſſe aliquando ſuſpenſa, donec venirent viri Synagogæ magne,

eaque dextre exponerent.
Maſſech Schabbath’ cap. 2. fol. 30. b.
RR e en ed,

Sigillatim autem de Proverbiorum codice in
narratur: W5 E R
5 Etiam librum Prover-

biorum

u

VETER. T ESTAM. 1I9 5
biorum magiſtri voluerunt &αν⁰ e‿νen, eoαοαdνwmÿτv ehus inter ſe pugna De Pro:
rent. Cum enim ſententias õ ut Prov. XXVI, 4. & 5. conci- verbiis
Eive. liare ſtatin m atque eomponere non poſlent, ipſam libri ſubter fugere auto- Salomon.
emo. ritatem, & quem extricare non valebant, ſecare nodum inten idebant. Mox
e, 8 autem probe berſpi icientes, nul liam ibi contr adictionem, ſed acumen eſſe,
Aque ſolertia & αnοτπι debita ernendum, mutarunt conſilium, & utrinque
gebili penlſitatis rat tioruibus libmi tandem unzisrnræ & ſinctita item agnoverunt,
ment, nut ibidem traditur, addita ſimul cauſa quod conciliationir ratio in iir facile .
ke⸗ pr. Wpiciatur. Quin imo, ſuſceepto Judæerum Patrocinio, cautæ ipſorum
prudenti æ in reeih ende Uhri⸗ Canonicis id tribuendum potius, quam
56.6. im pio Scripturam mutiland li ſtudio, cenſet Hottinger. 1e ſ. Phil. Lib. II.
Il,19. cap. I. Sect. 3. p. 496. ſa 4 quoce am b. Pfeifterum conſer. Critic. Sac. cap. XIIV.
17 4J. 4. p. 36. ſaj. Se utore tamen ſecula tam petulantia protulerunt in- impugna-
15. genia, quibus ut nilil ſanctum inviolatumque eſt, quin temere ab ipſis a a Soci⸗
,9. convellatur, ita nec Salomonis ſalva eſt autoritas. Ita ex Photinianorumal.
74 eœtu Chriſtoph. Oſtorodus in l- Ritut. German. cap. NXXX. p. 227, ſatis ab-
li. je e leribit: Man ſol das anmercken, wenn Salomon oder Syrach
1,20. elwas von mo oribus, oder von Sikten ſagen, welches im Geſetz Moſis
6 nicht ausdruͤcklich gebohen, oder auch verbot hen iſt 1, ſo lches nicht mehr
gelee oder binde, denn ſonſten eines andern weiſen Mannes Rath und
sciri⸗ Lehre, welcher ſo iemand geh orſam geiweſen, hat er wohl und recht ge⸗
e loes than, wo aber nicht, hat er darun ub nicht bald wider Moſi is Geſetz ge⸗
numimi ſundiget. Quibus verbis homo profa nus Salomonis ſeripta, Ss neumilens
Ntcum cum Syracide adeeque in Apocryphorum numerum ac cenſum refert; &
ſcegne ultra humanam, cujuscunque ſapientis viri autoritatem afſurgere negat;
iten & violantibus impunitatem promittit, quaſi nihil delin uti in legem di-
gruin vinam, qui Salomonis monita Proterve concule at. Jam quod ad Prover-
5 egl. bia cumprimis attinet t; guis cap. AXX, 4 Filii Creatoris mentionem fa-
heme ciunt, a Franciſeo Davidis in diſp. Albana tt. ij. lIit. a a Miniſtris Tranfſlyl-
Seſet. vatus lib. Gra phanne Somme ro in refutat. Carol. h. 41. diſerte
inter apocryphos libros, quibus fidem tuto conſirmare non poſſimus
ben e fuere reje da. Unde fatetur Enjedinus in explic.! Ex h
glen re ecla . nde fateztur E. nus in explic. 9eor. p. §ö. Ex oc libr
. r. (Proverb iorum) deprompta eſtimonia qu ichein noſtrorum eo minus mia
e dixerunt, qudat non pauteni uen rereri Ce nonicit ſzriptirhabeat audt Fori-
neten tatem. Idque ut quoquo modo pal liet, jam olim deautor ritate libri du-=
todee bitatum tradit, Qbanqua m autem variæ veterum atque diverſæ fuerint

10 R . 13 . .
de . ſententiæ de autore libri, vel collectore, qui in hanc, qua hodie conſpici-
* . Carpz. Pars Il. A a tur;

186 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pro- tur, formam redegerit; divinæ tamen libri &ιριατποα aιντιοτοεäα de: n
verbiis tractum quidquam, nunquam voluerunt antiqui, quotquot religioni J
Salomon. Chriſtianæ addicti, Scripturam unicam credendi regulam fuerunt amplexi. ⸗
Aliam itaque cum blaterones iſti dubitandi cauſam proferre non potue- eo
rint, allegatis ſupra Prophetarum; Apoſtolorum, imo & Chriſti ipſius po- 3 n.
tius ſtamus teſtimoniis, quam ut tenebrionum ejusmodi moveamur com- 1
mentis. Plura tamen, qui adverſus eos cupit, b. Calovium adeat in voͤl⸗ D
liger Entdeckung der Socinianiſchen Secte P. M. cop. 3. T. III. Scriptor. “
Antiſoecin. p. 29 & b. Theod Thummium Impietatis Photinianæ Art. I. de e
Seript. S. Error. II. p. G. ſqq. Noſtra ætate, qui ſacrilegam ad libros ſa- 3
cros attulerunt judicanditemeritatem, quam præter meritum Criticam in
dicunt, violentas huic quoque ſcripto manus inferre nulli dubitarunt. 5 1
a Spinoza: Agmen ducat Spinoza, cujus in Traäct. Theol. Polit. cap. X. p. 125. obſer- 5
vatio ita habet: Proverbia Salomonis eodem etiam tempore collecta fuiſſe
eredo (quo Paralipomenon libri, de quibus præceſſerat, nimirum dudum .
poſt urbis reædificationem) vel ad minimum tempore Joſiæ regir, idque
quia Cap. 24. V. ult. dicitur: Hæc etiam ſunt Salomonis Proverbia, quæ
tranſtulerunt viri Hickiæ, Regir Judæz. At hic tacere nequeo Rabbinorum
audaciam, qui hunc librum cum Eccleftaſte ex canone Sacrorum excluſos vo-
lebant, & cum reliquir, quos jam deſtäeramut, cuſtodire. Quod abſolute
feciſſent, niſi quædam reperiſſent loca, ubi lex Molir commendatur. Dolen-
dum ſane, quod rer ſacræ & optimæ ab horum electione dependerint. Iyßs

. tamen gratulor, quod hos etiam nobis communicare voluerunt, venum non
poſſum non dubitare, num cos bona cum fde tradiderint, quod hicad ſove-
rum examen revocare nolo. Tres cumprimis ignominiæ notas libro inure-
re, hoc commento ſatagit: 1) novitatem, quam inſigni cuοοονοαιοας dοοα
mento, in templi ſecundi, vel ſi liberalis ſit, in Joſiæ Regis tempora ideo
rejicit, quia quædam Salomonis Proverbia ab Ezechiæ viris collecta ferun-
tur; cum tamen Ezechias 80. annis Joſiam, templi autem ſecundi repa-
rationem & inaugurationem ultra duo ſecula anteverterit: unde pro re-
ſponſione bonam mentem Pſeudo Chronologo precatur Huerius cit. loc.
§. 5§. p. 404. 2) Judaicorum Doctorum hæfitationem, quam quidem paulo
ante diſeuſſimus, ut nihil inde periculi divinitati libri immineat; peſſimo
tamen conſilio Spinoza eo torquer, ac ſi non alio authentia libri funda-
mento nitatur, quam hominum vix ſatis ſibi conſtantium arbitrio, qui
eum, rejiciendum alias utique, ideo ſaltem approbarint, quia loca quæ-
dam exhibet, quibus lex Moſis commendatur: 3) corruptionis ſuſpicio-
nem,

„

VETER. TESTAM. 1287

u nem, in quam librum adducit, cum nullus dubitet, fide haud usque qua. De Pro-
fei, que bona traditum eſſe eccleſiæ ac poſteris, quod in procivi ſihi eſſe eredit verbiis
ne⸗ demonſtrare, ſi ad ſeverum illum revocare velit exanen. Quæ meris Salomon.
. conjecturis innixa, nec vel ratione munita, vel colore ſaltem picta, tanti
non ſunt, ut Seripturæ juxta ac eccleſiæ conſenſum ſupra allatum, ever-
D tant. Ita quidem de Salomonæis documentis Pincza. Longe autem
tbt gravius in eorum inſurgit autorem, cum cap. Il Tractat. Theol. Polit. p.
i,, F. eum qui dem ſapientia, ſed non dono Propbeti ceter'or excelluiſſe, tradit,
1c æque uti prudentiſſimos illos, Hemanem, Dardam & Kalcholem Prophe-
alr⸗ tas fuiſſe negat. Porro quoque p. 27. cit. lo nec ullus in V. L. habetur,
cem inquit, qui magis ſecuudum ravionem de Declocutus eſt, quam Salomon, qui
tum, H lumine naturali omner ſui ſeculi ſuperavit; & ideo etiam ſe ſupra legim
ht. (nam ea iit tantum tradita eſt, qui ration, & naturalis intellectus documen-
ſtiſe tie carent) exiſtimavit, legerqu' omnet, quæ Regem ſpectant, & quæ tribus
um potiſſimum conſtabant (vide Teut. XVII, i6. 17.) parvi pependit, imo ea-
dgue plane violavit, (in quo tamen:rravit, nec quod Philoſopho dignum egit, nem-
gus pe, quod voluptatibus indu ſerit) omnia fortunæ hona mortalibus vana &Ge
run docuitvi de Eccleſ- nibilbominer intellelctu praſtantius habere, nec majori
11h. ſupplicio, quam ſtultitia. uniri, Prov. XVI, 2;3. Inſanum iſtud errorum
ſlute ſyrma quo tendat, haudobſeure apparet, omni ut Salomonæa ſcripta au-
olen⸗ toritate exuat ac fide. ſta nimirum nihil divinæ ſapientiæ Salomoni in-
lr ſedit, & quicquid de Deo in libris ſuis diſſeruit, ex lumine naturali tantum.
, non non ex prophetica Nauſit inſpiratione, & ſecundum rationem tantum. D
ſir. non ſecundum Deiſpiritum dixit; quin & faſtu turgens humanæ ſapien-
zure⸗ tiæ, ſupra legem ſe extulit, legesque omnes parvi pependit & violavit, non
oeu⸗ ſine inſigni & mentis errore, & morum vitio. At vero qua fronte homo
ideo impurus effutie calia auder? Quam di ctis ſuis fidem conciliat? quas
eruͤn profert tabules & rerum monumenta? Num ideo ſuperiorem lege ſe Sa-
ehr. lomon credidit, quia lumine naturali omnes ſui ſeculi ſuperavit? anne
e. vero natura lia ejus dona ſanctificavit Deus, accedente ſupernaturali rerum
i. bo. divinarum cognitione 1 Reg. III, 5. ſqꝗq. 2 Chron. I, 12. 13. An imme-
guuſh mor adeo Salomon moniti paterni, quo legis Moſaicæ æſtimium, cuſto-
ino diam, & obſervantiam, moriturus ipſi David commendahat, 1Reg. II,
Aner 3. & quidem ut maximam veræ ſapientiæ partem 1 Chron. XXVIII, 9.
“ Prov. IV, 4. 5. ut lege ſe ſuperiorem exiſtimet? Quo itaque ſpectant egre-
ge Lis iſta, quibus legem mirifice ornavit Salomon, elogia Prov. III, 1. VI, 23.
ib⸗ XXVIII, 7. 9. XXIMX, 18. Numjiis ſupra legem ſe extuliſſe, anne vero po-
“ . Aa 2 tius

De Pro-
verbi is

Salomen.

& Kichardo
Simane:

18 b INTRODUC T. AD LIBROS BIBLICOS

tius inſigni in pretio! legem habuilſe, ipſe prodit? Legem autem iis tan-
tum traditam efſe, qui ratione & naturalis intellectus documentis carent,
adeo abſurdum et⸗ ut ejus contrarium diſerte aſſerat Moſes, præcepto-
rum obſervantiam Araelitarum abpellans ſapientiam atque prudentiam
rnmoruliih, pi pulorun Jui audientes onminia ſte latata h dicturi ſint: tan-
tum geni iſta mnexima., Vepr, Iiss ſapiens eſt & pruden!“ Deut. 1V. 6. Tan-
tum itaque abeſt, ut natirali intelle (tus ſui lumine prohibi tus fuerit Salo-
mon, quo minus legem Lei cognoſceret magni faceret, & obſervaret, ut
vel ipſa mandatorum acteſtimoniorum Dei weditarione ac obſequio, in
tantum ſapientiæ ce ulmen eniteretur; ] juxta effata Pſ. XIX g. 9 &ũ CXIX,
98.99. 100. Inlſe equentium utem annorum peccata ejus, legisque trans-
Breſliones, quas ſubdole ſatis & aſtute, adverſarius cum priorum anno-
rum pietate adverſa fronte committit, priſtinam legis culturam e medio
non tollunt. Potuit ſane angelieus juvenis, ſenibus ſatanizare in annis,
quod tritum proverbium habet. Joas rex jadæ Poſt mortem Jo jadeæ, ſu⸗
premi Pontificis, ſuaſu procerum ac ordinum imperii, ad ſœdam deflexit
idololatriam, & ramen juvenis ea fectabatur ue Domino placebant 2
Chron, XXIV, 17. ſꝗq. coll. eum v. 2. Ut nul plane argumento àa Salo-
monis peccatis, ad infringendam Pr cedentium inorum pietatem, legis-

que æſtimationem, Spinoza concludat. e leno autem Prophetico,

eoneeſſo Salomoni, nee ne? ſupra ex inſtituto egmus §. II. p. 262 ſc. qui⸗

bus quicquam addere, ſupervacaneum exiſtimamts. Sequitur Richardus
Simon, qui Hiſt. Crit. Vet. Taſßt. Lib. I. ap 4 P. 29. frequentes ſe ſententia-
rum repetitiones, phraſiumque Sy nonyrmias in libro Pprobrium vertit.
Vero enim ſimile ipſi videtur, quod Proverbia e diveris con npilata con⸗
geſta fuerint ſel hedis s, in quibus eædem ſubinde recurrerent ſententiæ; quæ
cum de facili remove ri potuiſſe nt actolli, retentæ tamer ſingulæ a colle=

GRoribus fuerint, quia ad uberiorem facere viderentu: expliationem Hine

1:

c
ſaltem connexiones quasdam adjeciſſe notarios, quibus diyerſe pericopz

ac ſchedæ mngiiemumno ergereneun ut Cap KXV, t. Fruſtra ita-
que Cajetanum e e, eum ſua ad Proverb. I, 1. obſervatiane, qun Salomo-
nem notat primum efſe ſriptorun H- braicorum, qui nomen ſuum hbro
in fronte præfixerit, quem Pro ophetæ de hince ſi ntecuti; cenſendum au-
tem potius, isleriptionemilt: m, tum Plura queque in F'rove erbiis alia, his
ſimilia, non ab auto Ptis prima: ledld iu poſt, ab ultimi demum manu colle-
Roris eſfe, qui univerſa Biblia in unum con apegit Syſte mea.,. Verum juxta
hanc R ichardi Criticam non hquido eonſtabit, quid divinum in hoe Pro-
ver-

—

— —

t⸗

— — — —

—

— — —

VETER. TESTAM. 189
verbiorum opere, quidve humanum, quid ab Aurore, quidve arecentio-
ri manu, fuerit profectum; eruntque, quæ ex ipſius mente, in col
ſchedarum, judicii falee amputare præſtitiſſet; tanquam inutilia & ſuper-
vacanea, rurſusque alia, quæ nihil ad rem faciant, niſi quod ſcopas iſtas
diſſolutas qualicunque ratione conglutinent. Quæ in humano ſeripto
reprehenſione non carent, de divino autem dicere, indignum eſt. Enim-
Fero recurrentes iſtæ ſententiæ, ut verbis conveniant, diverſa tamen ite=
rateæ occaſione, connexione & intentione, diverſum quoque, pro re nata,
nanciſeuntur vel ſenſum, vel certe reſpectum, ut otioſa illa & temeraria
cenſenda non ſit repetitio. Sic eandem videmus gnomen diverſis & a
Chriſto pronunciatam, & ab Evangeliſtis confignatam vicibus, v. g.
Matth. XXIII, 12. & Luc. XIV, 11. & c, XVIII, 14: rurſus Matth. XAX, 16.
& c. XXII, I4. quis vero judiéii falce reſecandam unquam exiſtimavit al-
terutram, ob repetitionem, quæ non fit eodem modo, ſcopo, & contex-
tu? Pariter in Proverbiis cum eadem leguntur c. NX VIII, 8 cum c. K KVI,
22., item c. XX, (6. cum c. NX VII, 13. rurſus c. XXII, 3. eum XXVII, 12.
ſed diſpari in contextu, orationisque ſtructura, num ea propter ſupervacua
illa & reſecanda? Demus itaque licet, a viris Ezechiæ denuo adje tas fuiſ-

ſe gnomas nonnullas, quæ jam ante legebantur in codice Salomonæo,
quousque ille tune temporis patebat; potuerunt tamen illæ diverſa non-
nunquam occaſione, diverſo etiam nonnihil confilio ac ſcopo, iterata vi=
ce a Salomone pronunciari, & ſie iterato etiam literis conſignari, eitra vi-
tioſam 7ααοWοαν. Denique, quæ in fronte libri, quæque ſub auſpi⸗
cium colle Kionis virorum Ezechiæ c. XNV. de autore & colle tore præ-
mittuntur, non tam connexionis, quam informationis potius gratia adje-
Qa ſunt, ut inde conſtaret eccleſiæ, quo loco ac cenſu Proverbia ſint ha-
benda, quibusve uſus fuerit amanuenſibus Spiritus S. in condenda iſta Ca-
nonis parte, reliquosque fines præſtant, quos toti videmus præſtirutosscri-
pturæ I Tim III, 16. nec humano conſilio, ſed æque a viris Oaο τσαννomuHς'
To PeρoHςαds à ⁵ppofita ſunt, ut iſta quoque ρα ααιν*ρ, ve-
lut omnis reliqua cenſeatur. Multo adhuc acerbius autoritati Prover-
biorum inſultat Simonii cenſor, Jo. Clericus in Jqudiciis Tkheologor. Bata.
vor. de Hiſtor. Crit. V. T. Epiſt. XII. p. 22l. ſqcq. ubi de Proverbiis, nulto
conſtare pronunciat ergumento, quod divinitus ea Salomoni fint inſpirata
more Prophetico., Huismodi enim ſententias morales qualet etiam in Eccle-
ſtaſtico deprebendantur ſne inſpiratione a quovis homine frugi potuiſſe pro-
ferri- ifinsta ibi reperiri proverbia poepularia, quibus revera boena men: in-

letione verbiis

De Pre-

verbis

Salomon.

I909 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ſit, ſed NIHII, DVINI. Magnum eſ numerum monitorum ad &o-
nomiam ſpectantium, quaæ mulierculæ & ruſtici, ſinz revelatione, probe ha-
beant perſpeéta. Hujurs generis ſſe, quæ c. XXIV, zy. XXVII, 23. legantur,
deſeriptionem item fæminæ virtuoſæ, ſub libri ſinem. Hinc ulterius pro-
greſſus, nonnulla tanquam parum congrua ſapientiæ, & Spiritu Dei indi-

gna, traducit; nominatim ea, quæ extant Cap. XKXX, 18. 19. 20. Fa-

tendum eſt, inquit, ingenue, ſine Spiritu Prophetico etiam meliora dici po-
tuiſſe. Non ſuo pretio Spiritum Prophetiæ æſtimant, qui talia eum diltaſ-
ſe credunt. Nec ipſeſhibi hoc ſumit Autor, ſed pen modeſtiam dicit, ſe e
ſtultiſimum virorum, & deſtitutum bumana ſapientia. Tandem, ne quid
calumniæ deſir, quædam notat inculcata erebrius, quæ cum charitate &
Evangelio pugnent. Wlud enim praceptum œconomicum, toties repeti-
tum c. VI,I. XVIL. 15. XX, 106. XXII, 26. XXVII, 13. de non ſpondendo temere
pro aliis, noſtri ævi mercatores aque bene noſſe ac Iſrazëlitas, qui Salomonis
ætate vixerint Fferi autem poſſe, ut charitas praſerre Ceconomiæ debeat,
hicut ex parabola Samaritani conſtet, qui charitate permotut Poponderit
pro Judaæo in via vulnerato. Nec videri opus eſe, ut Deus Prophetar ad ho-
minet ableget, qui eos doceant, quomodo rebur ſuis intenti ſint; imo contra
fuiſſe perneceſſarium, ut Jeſus Cbriſtus ad liberalitatem eos cohortaretur.
Vix maledicentius aliud in librum Scripturæ ſaerum infrunito ore effutiri
poſſit, quam ſi divini nihil continere, aniles autem nugas & Spiritu Dei in-
digna tradere, imo in charitatem & liberalitatem a Chriſto commenda-
