rint: quod verum eſt de annis libri Joſuæ (non principatus éjus) quo paéto
conciliaripoterit ſententia illa de 27. annis Joſuæ, ait b. Calovius Bibl. III.
Praf. ad Joſ. T. I. p. 651. Hi i itaque ſi cum annis O. C. conferantur,
chronologia libri ita habebit:

A. O C. Anno Exitus.

2553 Joſua in vocatione ſua a Deo confirmatus (cap. I, I. q4.) 41
exploratores Jerichuntem miſit? 11. inci-
die 10. menſis primi anni A1. Hraelitæ ex Jordane aſcende- Tien-
runt in promiſſam terram Cananæame 1V, 19. .
ſie II. circumciditur omnis populus, interrupto hujus Sa-
cramenti per 40. annos uſu c. V, 2-9.
Mer⸗ A0.

„

De libre

—

De libro
loſuæ.

160

A. O. C.

2554

2559

2560

terra Cananæa celebrarunt c. V, 20.
poſtridie Paſchatis comederunt ex annona ipſius terræ, ces-
ſavitque Manna poſtridie, quam comederent de anno-
na terræ: neque fuit deinceps illis Manna, ſed com-
ederunt de proventu terræ anno illo c , Io. ſqq.

ram primum ſerere Iſraelitis contigit, incipit pri mus
Tie& Yeρρραε annus, in quo Sabbathicorum anno-
rum figendam eſſe radicem, Exod. AXIII, 10. II. Lev.
XXV, 2-. Deut. XV, I-9. & KXI, 10. docemur.
ApeSXρα f. terræ diſtributio novem tribubus & dimidiæ
Manaſſis eis lordanem facta c. XIiI, I. ſqq. Huc ſpe-
Gant, quæ a c. X, 20. usque ad finem c. XI. & Iud.
I, 9-15. referuntur. Quo tempore Caleb. annis KLV.
poſtquam ad explorandam terram a Moſe miſſus fue-

petiit e. X1V. 6. 1o. 13.
annus ſeptimus a terra primum ab Iſraelitis coli cœpta,
primum Sabbathicus Ifraelitis contigit, a quo anno-
rum lIubilæorum epocha auſpicanda eſt, qui ſeptem

recurrebant, ita ut lubilæus annus unusquisque quin-
quageſimus hine vocaretur Levit. AXV, 8-13.
Cum eodem anno terra primum a bello quieſceret, taber-
naculum in Siloh erectum eſt c. XVIII, , quod dein-
ceps cum Arca fœderis annis 328. ibidem quievit.

ſcriptione in libro facta, hereditates aſſignatæ eſſent
c. XVIII. XIX. atque ita, poſt deletas VII, gentes in Ca-
nanæa, diſtributioni terræ finis impoſitus eſſet, annis
poſt electionem Patrum eirciter 45⁄. (Act. III, 17. 19.
20.) dante illis Deo requiem circumquaque, copiæ
auxiliares, e Rubenitica, Gaditica & dimidia Manaſſis
tribu accitæ, cum benedictione Ioſuæ, ad poſſeſſiones
trans Iordanem a Moſe aſſignatas, redierunt c, A All, 1.

INTRODVGTIO AD LIBROS BIBLICOS
“ Anno Exitus.
die 14. ejusd menſis, veſpere Iſraelitæ Paſcha primum in

ab autumno hujus anni, quo poſt ceſſationem Mannæ ter-

rat, Hebronem cum montanis Iludææ pro hereditate

hebdomadibus annorum enumeratis, i. e. annis XLIX.

Poſtquam reliquis ſeptem tribubus, terræ, quæ ſupererat, de-

46

4 7

S

A. O. C.:

tatur c.

Prees:
complec
victorin,
naan inte
linm, à
emortun
i dacer
procecr
geltarum
que ad
Partem]
ordamn
eyener
l. tem
WII. pri⸗
i
cpn.)
446.)

3

—

Anmo Exitus.

un in

,ces.
anno.
comm.

41

46

41

VETERIS TESTAMENTI. P. L.
A. O. C. Anno Exitus. Tofux,
256 9 Voſua moritur, annos natus 11o. c. XXIII, 1. XXIV, 29. 30. 56
Decennio poſt Xορνναα..
257 9 moritur, (ut putant, & ut eadem phrafis c. XXIII, 1, & 66
XXIV, 3i. recurrens, innuere videtur) Eleaſar Ponti-
fex, Aaronis filius, in quo finitur liber Joſuæ.
IX.

Capita liber habet XXIV. verſiculosés6. quorum medius nume- Partitis.
ratur c. XIII, 26. In partes autem eum alii tres, alii duas ſecant inter-
pretes: quorum illi cum Heidegger. Comment. in b. l. p. 7. primam
complecti dicunt glorioſiſſimas Joſuæ de populis Cananæis reportatas
viétorias, a cap. I. ad XIII. usque: ſecundam, diſtributionem terræ Ca-
naan inter duodecim tribus Ifraelis, a cap. XIII. ad XXIII. usque; ter-
tiam, ablegationem duarum tribuum & dimidiæ, orationem Joſuæ
emortualem ad populum, nec non ipſa extrema Joſuæ & Eleazari ſum-
mi Sacerdotis, a cap. XXIII. ad finem usque: hi non uno omnes modo
procedunt. b. Calovius enim Bibl. Ill. p. 63. T. I. I. in hiſtoriam rerum

geſtarum Joſuæ, & H. in ροορNνπν de morte ejus ac conſequentibus us-

que ad mortem Eleazari, diſpeſcit. Nic. Serarius Proleg. . . l. p. 215.
partem I. in ipſo promiſſæ terræ acceſſu & primo quaſi limine, ante
Jordanis tranſitum conſtituit; II. in iis, quæ poſt eundem tranſitum
evenerunt. Convenientiſſima nobis illa videtur diviſio, juxta quam P.
I. terræ promiſiæ occupationem, & quæ bello a Joſua geſta ſunt capp.
XII. prioribus comprehendit: I occupatæ gubernationem, & quæ pace
ab ipſo, aliisque poſt ipſius obitum acta commemorantur, reliquis
capp. XII. tradit. Ita Waltherus noſter Offc. §. 75.. & Burmannus
Enarrat itaque liber Ioſuæ hiſtoriam Tabuſa
I. occupationis promiſſæ terræ, circa quam not⸗ Syaoptica
) actus præparatorios, qui ſunt
I. Joſuæ in principatu confirmatio c. I.
2. exploratorum miffio c. II.
3. Jordanis trajectio c. HI. cujus memoriale lapidum eſt erectis
c. IV.
4. Populi per circumciſionem & Paſcha ſanctificatio c, V.
β) adus formales, ſive victorias Joſuæ, in A

X 1. Jeri⸗

Penbro INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

Jo ſuæ, I. Jerichuntis deſtructione c. VI. cujus conſequens, furtum Acha-

nis c. VII.-
z, urbis Ai expugnatione c. VIII. cujus conſequens, Gibeonita-
rum fraudulenta deditio c. IX.

3. quinque regum, ad Solis ſtantis miraculum, devicione & ſus-

pendio c. X. .
4. gentium reliquarum, profligato cum confœderatis Jabino, ex-
ciſione c. XI.
Tandem ſubjicitur, coronidis vice, victoriarum Joſuæ catalogus,

& regionum cis ac trans Jordanem occupatarum aans .

Gakuuoνοοστι C. XII.
II. occupatæ adminiſtrationis, circa quam nota
a) uM“0ρνοανſive terræ diſtributionem

p. generalem, cum repetitione diſtributionis tribui Ruben, Gad

& dimidiæ Manaſſis a Moſe factæ c. XIII.
p. ſpecialem, ubt
1. Calebi portio c. XIV.
2. Sors Judæ c. XV.
3. Sors Ephraim c. XVI.
4. Sors Manaſſe c. XVII.
5. Sors Benjamin c. XVIII.
6. Sors reliquarum ſex tribuum c. XIX.
p. ſpecialiſſimam, qua
I. urbes refugii, ſive aſyla c. XX.
2. urbes Sacerdotum ac Levitarum c. XXE.
) honorificam tribuum Ruben, Gad & dimidiæ Manaſſis, ad hære-
ditates ſuas dimiſſionem: ubi pomum Eridos, altare ad Iordanem
extructum c. XXII.
)) comitia populi, ob legis euſtodiam celebrata c. XXIII.
⁹) comitia in Sichem, & concionem loſuæ, per novum fœdus popu-
lum ad unum Deum colendum obſtringentis c. XXIV, 1-19. cui
tandem ſubnectitur
Appendix de loſuæ morte & ſepultura v. 30. 31.
de oſſium lIoſephi contumulatione v. 32.
de Eleaſaris obitu & ſepultura v. 33.
Commen- XI.
tarii Commentariis hunc librum illuſtrarunt e Patribus Græci- O RI-
Patrum: GENES,

—

elltio/1.
Prologi

. ſen

iplis Oi⸗
c. W.
DORET
.l. loſu
Ge quo ſn
nein, n
NVsS ex
tuntum, 1
Latinir 4
ſervatione
tarii Litul
ſu Nuvde e
Quibus 3
tarius ſe
legt en
eKplican
conciſine
162, 5
CNjus O,
ſ. oco
Ex
mentarin

HML
SAMN
in Lohur
cuſum!
Prophet
WyIl,
Int
Commen

60

fürtumchr.
18, Gibeonig.

fichone iuug.

lis abino, ex⸗

ſur cralo ,
türumn Arate

iRuben, Gld

ſis, adbere-
adlordenenn

ſoedus poh.

W, 1- . (ul

ci,ORI.
σαX

—

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 349

Prologi titulus, operoſe autem negat Huetius Origenian. L. III. Sect.
UIl. H. F. p. 246. qui Magdeburgenſes ſimul Cent. Iil. cap. 10. homilias

ipſas Origeni abjudicantes, refutat. Fragmentum ex homilia XX. in

cap. XV. loſ. Græcum ipſe exhibet Opp. Origen. p. 26. q. THEO-
DORETVS porro, qui in quæſtionibus in Octateuchum T. I. Oep.
P. I. Ioſuam ſuo loco explicavit: & PROCOPIVS GAZÆVS,
de quo ſupra ad Exod. p. 97. Allegoricam hiſtoriæ loſuæ applicatio-
nem, non tamen adinodum prolixam, GREGORIVS NYSSE-
NVS exhibet, Orat, adverſur eos, qui differunt aptiſmum, quæ Latine
tantum, Gentiano Herveto interprete T. I. Oep. p. 124. ſiſtitur. E.
Latinis AVGVSTINVS, queæſtionibus ſuper Ioſuæ T. IV. Opp. p.
254. 1. ISIDORVS HISPALENSIS, cujus in Ioſuam ob-
ſervationes Opp. p. 330. ſqq. Occurrunt, conciſæ perquam & commen-
tarii titulum vix ſuſtinentes: B ED A, cujus quæſtioner ſuper librum ge-
Ju Nave ex dictis Patrum T. VIII. Opp. p. 330. edit. Baſileens. leguntur.
Quibus addi forte poterunt S. PATERIVS, Romanæz eccleſiæ No-
tarius & ſecundicerius, Gregorii M. diſcipulus, cujus hortatu librum col-
legit teſtimoniorum ex operibus Gregorii, textus varios Scripturæ S.
explicantium, in quo, ut Pentateuchum, ita Ioſuam quoque, ſed hunc
conciſius & duobus ſaltem capitibus, illuſtrat Z. III. Cpp. Gregorii M.
p. 62;y. & RVPERTVS Tuitienſis Abbas, circa An. III9. celebris, in
cujus Opp. Moguntiæ An. 1631. excuſis, loſua quoque explicatus T. 1.
p. 355. Occurrit.

Ex Hebræis, Præter ſupra p. 35. ſqq. nominatos, ſuccinctum com- Rablins-
mentarium, ex Raſchi, Aben Efra, Kimchio, Gerſonide & aliis, in Pro- Tum:
Phetas tam priores, quam poſteriores, adeoque ſuo loco in Ioſuam col-

legit, & P5ρ compoſiioner collektaneat inſcripſit R. ABRA-
HAM ben Rabbi lehuda Chaſſan. Lublini in fol. An. 161. Tum &
SAMVEL LANIADO P vas pretioſum ſ. Commentarium
in Ioſuam, Iudices, Samuelis & Regum libros conſcripſit, Venetiis ex-
cuſum in fol. ap. Ioh. de Gara. R. A HARON ben Chajim ſuum in

rophetas priores Commentarium RR 2 cor Abaronis ex Exod.
XXVIII, 30. inſcripſit.

Inter noſtrates IO H. BRENTIVS geminum in Ioſuam Lethera-
commentarium reliquit, quorum unus alterum excipit, ſub init. Tomi vorum:

X 2 UI. O,,

9
.- — — Delibro a⸗
GENES, cujus in Ioſue ſex & viginti homilias Latina tantum exhibet ſu=
editio/ T. I. Opp. fol. 149. b. ſq. Hieronymus verſionis autorem fert

75
De libro Jo- 64

3
uæ,

Pontiftcio-

rum.

INTRODVCGTIO AD LIBROS BIBLICOOS
UI. Opp. DAVIDIS CHYTRAXEI commentarius in Iloſuam &c.
& Prophetas minores Wittebergæ in fol. An. I590. excuſus eſt. PHIL.
LVDOV. HANNEKENII aunotata Philologica in Joſuam Gies-

ſæ in 12. A. 1665. 1668. prodierunt. IOH. CHRISTOPH. I SIN-

GII exercitationes in Joſuam Pentateucho junctæ ſunt Regiomonti-
in 4. An. 1588. MAVRITIVS HELINGIVS in Joſuam, Judices

& Ruth Periocham conſcripfit in 8. Norimbergæ An. 1593. qua ſingu-

lorum capitum argumenta & locos communes breviter delineavit.
IOH. ADAMI OSIANDRpI Commentarius in lofuam, Tubin-
geæ in fol. An. 1681 editus, eandem cum illis in Pentateuchum rationem

ac ſtructuram ſervat. SEBAST. SCH MIDII prælectioner in Vill.

priora capp. Jauſuæ Sleſuici An. 1693. in 4. lucem viderunt. Lic. IO H.
MVLMANNI, Profeſioris quondam & Archi-Diaconi Lipfſienſis in
Hb. Ioſuæ commentarium, dudum poſt b. Viri obitum a ſitu ac tineis
vindicavit, & in lucem protraxit D. Chriſtoph. Martini, Dresdæ in 4.
An. 1701. In vernacula lingua librum explicarunt D. FRIDERIC.
BALD VINVS LXVIII. homilüs, Wittebergæ editis in 4. A. 1621.
ESAIAS HEIDENREICH in LVI. Helden⸗Predigten Joſuaͤ,
Lipfſiæ in 4. An. 1586. & Stettini An. 1654. MICH, HERMA N-
NVS in Joſua enucleato, Wratislaviæ in 4. An. 164 . WOLF-
GANG. SILBER in Joſua typico Lipſiæ in 4. An. 162 4. Huc quo-
que facit VALERII HERBERGERI Magnalium Dei Parr X.
forte etimm MICH DILHERRI QDugend⸗Schatz p. 219⸗-229.

ubi vitam Ioſuæ conciſe enarrat: & HEINRICI BVNT'INGI

itinerarium Sacræ cripturæ p, 94-103. ubi Geographiam libri deſigna-
tam exhibet.
E Pontificiis in hunc librum ſtudia ſua contulit BENEDICT.
ARIAS MONTANVS in de optimo imperie, Antwerp. in 8. An.
1583.A N TONINVS Florentinus Archi-Epiſcopus, ſeculo XV. clarus
in cujus opere Chronicorum, quod 3. tomis in fol. Argenterati An. 1496.
prodiit, ſæpiusque recuſum eſt, de geſtis Ioſuæ & aliorum Iudicum fi-
liorum Iſrael, commentario extat: THOMAS de VIO CAIE-
TANVS, cujus in omner authenticos F. T. biſtorialer libror, Jeht-=
ſuam ſeilicet. Judicer, Ruth, Reget, Paralipomena, Hezram, Nebemiam
& Eſther commentarii perquam ſuccincti, uno volumine in fol. Ro-
mæ An. 1533. prodierunt: IACOB BONFRERIVS, cujus in
Onomaſlicum urbium & locorum S. Scripturæ ab Euſebio Græce ſcri-
ptum

ſcholis

—
run & 1
ſamm functus
cojus eperof
erp. An.
quiden, ſed
STRARIVS,
ias excuſis,
LIVS, S. l.
NV.S, §. l.
MAS MAl
Colomiæ in 9
in Collegio
& morales 2
Antw. 1670.
inh.l. conler

MIVS. §.

61. ALPH
Mel
Micrit, de
bet arig.
guem hyn he
lun ſuum,
d caſut L
contieſe, de
eoachitun en
1564. Kl,.
TINI 50
cuſe ſunt n
Jud. & den
Citicis in
UXII. Tig
580N Angl
(ONR. Pp

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 107 Deibrolo-

—
Lokum Kò. prum & ab Hieronymo Latine redditum, operi commentarius in Io- ſuazZ.
elt. Pll. ſuam junctus eſt, Pariſis in fol. An. 163r. A NDREAS MASIVS;
ſun Cieg. cujus eperoſum & pereruditum in h. l. commenmtarium in fol. Ant-
PHI ISIN. Wwerp. An. 174.: editum, Theologi Angli in Biblia Critica retulerunt
Regiomomi. quidem, ſed præfatione ſua, quod dolendum, truncatum NICOL.

Uum, Jadics SERARIVS, Soc. Ieſ. qui T. IlI. Moguntiæ in fol. An. 1622. & fæpe
, gna fig. alias excuſis, Iofuæ geſta erudite enarravit: HENRIC MARCEL-
delinewtt. LIVS, S. I. Herbipoli in 4. An. 1661. COSMAS MAGALIA-=
um, Tubin- NVS, S. I. Tomis ll, cum appendige, Turnon. in fol. An. I612. THO-
umn Iatonen MAS MALVENDA, Lugduni in fol. An. 1659. IOH. FERVS,
Auet in VIl. Coloniæ in 8. An. uvu.e. EMANVEL de NAXERA, S. I. prius
lie. 10 H. in Collegio Complutenſi Sacr. literar. interpres, poſtea in Madritenſi
Liphenisin pro ſcholis Regiis Politicorum Magiſter, qui commentarios literales
ſitn ae iineis & morales ampliſſimos in h. l. compoſuit, Lugduni in fol. A. 1647. &
Dresdein4, Antw. 16 /0. ALOYSIVS NOVARINVS, qui duo volumina
RIDERIC. in h. I. confcripfit, Lugduni in fol. An. 1646 ADRIAN. CROM-
14. A. 62l. MIVS, S. I. qui theſes theologicas in eundem Lovanii edidit Anno
ten Joſt, 1631. ALPHONSVS TOSTATVS, Venetiis in fol. An. 1597.

ERMAN Inter Reformatos ipſe I0 H. CALVINVS librum hunc ex- Reſoywate⸗
WVOLr. plicavit, de quo Lavateri elogium in præfat. ad bomil. in oſ. ita ha-:
Hncqno⸗ bet: lariſſ. 85 dobtiſimi viri Joannis Calvini brevem commentarium,
Dei uni N. quem pro perpetus ſuo de eccleſia Gene merendi ſtudio, paulo ante obi-
rlg, 219 tum ſuum, in morbo conſeripſit & abſolvit, tum demum accepi, ciim jam
NTIN01 ad caput XXAII. interpretandum perveniſem. Quem ſi ab initio babers

contigiſſet, vel hoc meo labore ſuperſediſſem, vel multos locos dißiciles, ab
co adjutur, enarraſſem diligentiut. Prodiit ſeorſim Genevæ in 8. Anno
VEDYICT. 1I564. & Opp. T. I. edit. Genev. An. I617. indici fubjunctus eſt. D. MAR-
in 8. An. TINI BORRHAI, alias CELLARII, Theologi Baſileenſis, in
W. clirus loſ. Iudie. Ruth. Samuel, Regum commentationes junctim Baſileæz ex-
. 4s. ecuſæ ſunt in fol. An. 1577. I0 H. DRVSII ad loca diſiciliora Joſua
. len “ Jud. & Samuel. commentarius, Arnhemii in 4. An. 1618. exeuſus, Bibliis
A, Criticis inſertus legitur. LVDOV. LAVATERI in h. l. homiliæ

bri deſigna⸗

⸗ . LXXIII. Tiguri in fol. 1576. iterato prodierunt. ARTHVRIIACK-
mun 80N Angli explicatio hujus libri in 4. Londini An. 1646. lucem vidit.
nen Ro. CONR,. PELLICANVsS in libros Hiſtoricos V. T. Ioſuam Iudices &c. Ti-
n⸗ i guri commentatus eſt, in fol. A. 1582. VICTORINI STRIGELII
ne ſei⸗ X 3 in h.l.

ptum

De libioo.

ſuæ,

166 INTRODVCTIO AD LIBROS EIDLIGCOS
in h. I. ſchola Lipfiæ in 8. An. 157̈. prodierunt. J0 H. WOLPHII

in hiſtoriam loſuæ, de occupatione & diviſione terræ ſanctæ liber,

filii ad Senatum Argentinenſem præfatione inſtructus, Tiguri in fol.

Remnn-
ſtrantium:

Summari-
um Capi-
tis,

An. 1592. typis exicriptus eſt. In JOH. HENRICI HEIDEGGERI

laboribus exegeticir, Tiguri in 4. A. 1700. evulgatis, Commentarius in Io-

ſuam analyticus primum locum occupat: quæ vero in I0 H. COC-
CEII Opp. &uρναοντιπ T. I. p. 47. exhibentur notæ breves in Iloſuam,
adeo exiles ſunt & jejunæ, ut vix locum hic inveniant. Copioſior
omnino eſt FRANCISC. BVRMANNVS in die Vitleg ginge en-
de Bretagtinge van de Bæcken Joſua, der Rühteren, ende Rutb, t Utrecht
in 4. An. 1675. quæ poſtea in Germanicum idioma verſa explicatio re-
cuſa eſt. Satis erudite quoque hiſtoriam libri exponit CHRISTIAN.
SCHOTANVS T. II. Biblioth. Sacr. de Ducatu Jeſuæ p. 345 - 417.
Huc quoque refer FRANC. RIDDERI Scbhrifiuyrlick Licht over
ſebynſirydende duyſtere ende misduydende texten der H. Schriffeuyre &c.
Rotterdam in 4. An. 1676. HVGON ROBINSONI Annal. Mun-
di Lib. V. Vi. & EDMVNDI DICKINSONI Delphor Phaœæni-
cizantet, quibus Græcos, quicquid apud Delphos celebre erat, e Ioſuæ
hiſtoria & ſcriptis ſacris hauſiſſe, demonſtrare fatagit Oxonii in 8.
Anno 1685.
E Remonſtrantium cœtu 10 H. CLERICVS, eodem, quo in
Moſaicos ceperat, ordine ac modo, in libros hiſtoricos, Ioſ. Iud. Ruth,
Samuelis, Regum, Paralipomena, Esdræ, Nehemiæ & Eſtheræ com-
mentari perrexit, Amſtelodami in fol. An. es. præmiſſa de ſcriptori-
bus librorum hiſtoricorum V. T. diſſertatione, ſubjectaque gemina, de
72. virorum in Republ. Ebr. Synedrio, & de lepra Moſaica, exercita-
tione, nec non tabulis Chronologicis, quibus zemporum, libris hiſtori-
cis deſcriptorum, calculum ſubducit.

CAP. XA.
De Libro judicum.

Libri ordo ac in ſerie Biblicorum locur: inſeriptio, ejutque autor & ætar
S. 1. Judicer diſtincéti abordinariis Senatoribus & Judicibur: go-
rum munia ac partes: an peracto bello magiſtratu rurſus abierint?
. Puni-

D

.

—

Puni.
Sne
cafii
lalt.
dho
Me
iſe
jüin
dra
len,
lur eſ
Il ig.
Reeth
ud.
lem,
deen
ul,
Ryy
lur h.
gumn
liatu
x/i
beli3
Comm
liorun⸗

lle
in He
Ni G
/
C hune
nehunt, 5
gents ſue
Iudiam,

ii⸗ I

TDHI
nde Iber,
uti in fol.

ODEGCGCEI

arinsin lo⸗
H. C00.
in loſnam,
Copiofior
ghinge In.
t Utrecht
licat re⸗
RISTIAN.,
345 -4l,.
Licbt oer
uyree.
nal. Man-
r Pheni-
eloſne
onüi in 8,

N, quo in
ul, Ruth,
lere com.
leriptoni.
eyxeteitr.
s hiſtori⸗

10 Getil

lut: 11
gbierin

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 167
De libro

Punieum ſuffetes ex Hebræ D OD Aſt. Judicer an ad decreta Jadicum-
Synedrii alligati fſuerint? Regibus erant inferiorer: Dei ſaltem vi-
carii, qui ipſe boc tempore Rex erat Iſraelis; cum Jorma Reipubli-
&t. t. Theocratica eſſet, omniumque feliciſima ſraeli, Eorum or-
do ac recenſio: in quibur an Juda & Simeon locum inveniant? Cur
Moſes & Jaſma iitdem non accenſeantur? Cur in Simſonit Jatir li-
ber ſubſiſtat, nec Hli ac Samuelir, filiorumque ejur præſelctura! ad-
Ziciat? S. 2. Seriptor libri aliis unur eſt; irque vel Exechiar, vel
Krdrar, vel Samuel: aliis plurer, iique Actuarii uel Judicum civi.
ler, vel in tabernacilo æceleſiaſtici. G. 3. Ex noſtra ſententia incer=-
tur eſt: unus tamen, non multiplex, quod ab objectione ex Mattb.
IHh. 2;. petita vindicatur: ante Davidir tempora florent, adeoque nec
Ezechiats, nec Erdras; duod ab objectionibus ex Jud. XVII, 6. ex
Jud. XVill, 36. 31, ex Jud, I. ubi mentio injicitur nominii Jeruſa⸗
lem, depromptiy literatur; tempore Saulis librum component: certe
Sesnννναρνορρε οααο forte Samuel FH. 4. Argumentum libri: Sco-
pus, ubi ſimul inquiritur: an omner Judicet Sancti, adeoque Cöri
Ni iypi fuerint? Uſuikpariur d.y. Autoritaz Canonica libri proba-
tur J. 6. Cébronolcgia librè Judicum, cum calculis diverſie libri Re
gum I. Reg. VI, I. Jepbtæ Jud. XI; 26. Pauli Ack. XIIl, 20. conci-
liatur §. 7. & in tabulam Cbronologicam redacta, cum annis 0.
Ce & exitus evw Agppto confertur S. s. Ad quæ tempora reſferen-
da ſiut capita quinque libri poſteriora, de biſtoriis idoli Micbaæ, 8&&
elli Benjaminititi? S. 9. Partitio J. lo, Tabula Synoptica S. I1.
Commentarii in b. l. Batrum, Jqudæorum, Lutheranorum „Pontiſs.
ciorum, Reformatorum, & Remenſtrantium J. 22. —

oſuæ librum jure merito ludicum excipit commentarius „ordine Libri orao
in Hebræis pariter ac Chriſtianis codicibus recepto, ipſaque divi-s locus:
ni Spiritus autoritate firmato. Namque & prima libri verba:
E factum eſt poſt mortem Joſuæ, interregaverunt flii Iſrael Deum
&c. hunc cum loſuæ libro, hiſtoriæ immediata ſerie, arétiſſime con-
nectunt; & Paulus in Antiochena Iudæorum Synagoga pro concione
gentis ſuæ hiſtoriam paucis complexus, primo Moſis, tum loſuæ, mox
ludicum, & demum Samuelis librorum contenta recenſet Ac. XIII,
16, ſqq. quem ipſum quoque ordinem in enarrandis Vet. Teſtamenti
2 . Heroi-

De libro
ludicum.

inſeriptio.

168 INTRODVCTIO APD LIBROS BIBLICOüS —
Heroibus Ebr. XI. ſervat. Nec eſt, ut Epiphanii moti autoritate, cum

quibusdam ordinem turbemus, quod illi lib. de menluris & ponderiburg

7. 23, T. IlI., Opp. p. 108. Poſt Pentateuchi mentionem z8 l'aos r&
Nav, TS I α ειαιWιnοa liber Jeſu Nave, Jobi, Judicum &c. nu-
meratur, Iobusque adeo inter Ioſuam & Iudices medius inſeritur. Pla-
ne enim iſto in loco librorum ſacrorum ordinem neglexiſſe Epipha-
nium, ex tota recenſine affatim patet, in qua mox libros Samuelis

Chronicis poſtponit, Pſalmos utrisque præmittit, & õ

— =

majoribus quatuor Prophetis anteponit, ac cum Eſtheræ demum libel-

lo colophonem imponit. Hincalias idem lib. l, contra bareſer, bæreſ.
VIII. g. 6. T. l. Opp. p. I9. loſuæ & Iudicum libros ſine intermedio
invicem ſubnectit, hoc ipſo, ordinis rationem in priore illa recenſio-
ne habitam a ſe fuiſſe nullam, aperte docens. Inſcriptio vero libri in

Codice Hebræo E On, in Græco Kotva!, in Latinis liber Judi-

cum, ex cap. II, 16. petita, argumentum deſignat, éτadρανατα1αο

duarvov l'& i& TS NæU, d vαασαοιτ—πι SWα οα *ον XA

9XHεο νποdvᷣwn.0ον εα⅝„ο⁵0πο, 7αα οονR„ανmαεανα νανWυαι
&rs7¹α rοαανααστbαααιιαατα ααιας ο ονρvντN⁰7α
leAσ dorsρα*νοοα. bropterea quod poſt mortem Jeſu Naue popi-
lum ſuum Deus ab alienigenis, relibtir quippe Cananæotum gentibus prei-
ſum, per Judices ſervavit: quorum hoc volumine ſingulorum facta &

vitæ tempus continentur, ut ſcite explicat Synopgſir Script. S. T. II. Opp.

Atbanaſii p. 74. Quando autem Philo lib de confuſione linguar. Opp..
p. 265. Tv TKzανιαaτιασ ααααραα .1 Sβ“oον lsbrum judiciorum
appellat, præter rem facit, cum ludicum vitas & geſta, non vero judi-
ciorum rationem exponat, In autorem vero & ætatem hujus inſcri-
ptionis dum inquirit b. Seb. Schmidius Prolegem in . le qu. 3. p. 10.
ſqq. ad tria cumprimis genera librorum Biblicorum titulos revocat, &
hanc quidem aliasque huic ſimiles inſeriptiones, non tam autoribus

librorum ſecundariis, quam vel collecteribus in codicem canonicum,
2 7 2

vel recentioribus ſcribis editoribusye tribuendas eſle, cenſet, ita tamen,
ut antiquiſſimam ferant ætatem, ipſa totius Codieis Hebræi in fuas
claſſes, Moſen ſcilicet, Prophetas & Pſalmos, diſtributione nihilo re-
centiorem, eo quod in ſcriptis Talmudicis eæz occurrant, & ſub iis

tanquam uſu tritifſimis & antiquiſſimis libri ſacri recenſeantur ac

Citentur.

II. Iudi.

—

Juch
ſtat, longo
nofumm Afſe
tionem Ex
Gam, juſto
edriit t.4.
noſtri dixin
quatm laud
nore & ſun
met extitif
breorum
mine potel
clpatum te
Hhama &
circumiens
VIl. 1
ſuluille inn
Ma vero in
rebant, ve
tamen, ql
Hiicleggen
Hebrer l. 14
lgere inde
deſnn, Imag
Abilne
Profedhn
laribis en
cabulo o-
ata &
Crotins .
& Cariha
Liſtang,
dor

—

ine, eln

Ponlerihu,
Kc. n⸗
itur, D.
s Halnuelis
A ,90
mum libel.
ſel, bereſ.
internnei
4 recenſi.
erolibri in
lber Judi.
FArd G
vey Ad .
Pamuia l,
miurre
rum ſich
T.Il. O.
ut D.
uliorun
jus I.
uihl⸗ ⸗
evocat, A
AWtoriba

anonicI ,
itn nen
i in ſus
e mihilo e. .

nſeantur 1 „

VETERIS TESTAMENTIL P. I. w De hre

II.
Judicum vero iſtorum quæ dignitas, quæ partes fuerine, quæ for-
ma regiminis, fuſe diſceptatur eruditis. Et primo quidem ſatis con-
ſtat, longo dignitatis & officii intervallo eosdem a tribunalium urba-
norum Aſfeſſoribus, vel Senatoribus ſummis diſterminari, quorum men-
tionem Exod. XVIII, 26. Deut. I, 16. XVI, 18. XIX. 17. 18. KXKl, 2. fa-
ctam, juſto pene commentario Vir Clar. Joan. Seldenus leb, II. de Syn-
zdriis c. 4. F. 6. & c. erudite perſequitur: cum & extra ordinem hi
noſtri divinitus excitarentur, & majore multo autoritate pollerent; quan-
quam laudatus modo Seldenus c. l. cap. 16. & 2. 85 3. b. 405. Barte-
noræ & Jarchii autoritate motus, Synedrii magni Principes eos exiſti-
met extitiſſe. Extraordinario potius munere fungebantur, & velut He-
bræorum Dictatores quidam, & vicarii Dei, delegata a ſupremo Nu-
mine poteſtate gaudebant, judiciorum, conſiliorum, & bellorum Prin-
cipatum tenentes. Judicaſſe ſane Debora populum ſub palma inter
Rhama & Bethel in monte Ephraim, Jud. IV, 4. 5. legitur, & Samuel
circumiens quotannis in Gilgal, Bethel & Mizpa, lites dirimebat, I. Sam.
VII, 5. ſqq. Comitia porro populi egiſſe, & quid facto opus ſit, con-
ſuluiſie in medium, Samuelis denuo exemplo conſtat e. 1. v. F. 6. Maxi-
ma vero in bello ipſorum autoritas erat, quod vel exercitu inſtructi ge-
rebant, vel per ſe ſoli absque exercitu, ut Samgar & Simſon. Neque
tamen, quod quibusdam ap Burman. bræloqu. in b. l. F. I. n. E. p. Iy5.
Heideggero Enchir. l. c. 5. G. 2. p. 65. & Laur. Fabricio Partit. Cod.
Hebræi c. I4. in Theſauro Philol. Thomæ Crenij P. 298. viſum fuit, col-
ligere inde licet, peracto bello, vindicataque ex hoſtium manibus gen-
te ſua, magiſtratu ipſos rurſus ſe abdicaſſe, & ad priſtinum rediiſſe vitæ
genus, cum & poſt belli tempora judicaſie populum legantur, v. g. C.
XII, 7. & complures ipſorum, ut Thola & Jair c. N. Abeſan, Ahjalon &
Abdon c. XII. Eli ac Samuel exercitum duxiſſe, aut in expeditionem
profecti nullibi memorentur, quos tamen juri dicundo, & litibus Popu-
laribus componendis præfuiſſe, dubium non eſt. Unde communi vo-

cabulo Joſephus ρ–αρναια duνuνosαοροατιοοροααι οappellat, alias quoque ò-

Maεσι & s6aurrnySς; quos honorum titulos dum ſub examen vocat
Grotius ad Deut. XVII, 9. & in præfat. annot. ad Joſ. Hebræis, Tyriis
& Carthaginenſibus Judicer dicos perhibet, næz s**νανανſummos ma-
giſtratus, quos Latini, Punico ſervato vocabulo, Suffetes vocaverint, h. e.
R DOS immutato paululum vocis ſono, aut ex molliori pronunciatio-

.
45

Judicum.

Judices
qui?

De libro
Judicum.,

— – WNTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGCOS

ne, qualis erat Ephrathæorum, Jud. XII, 6. aut ex corruptione per La-
tinos ſeriptores. Ita namque Livius Lib. XXNX. c. 7. Senatum Sußetes,
wod velut Conſulare imperium apud Cartbaginenſes, vocaverunt: & rur-
jus lib. XXVIII. c. z8. Ad colloquium Sußfetet eorum, qti ſummu: Penis
ℳ Magiſtratut, elicuit. Summum itaque cum penes ipſos imperium
poſt Deum eſſet, merito dubitatur, an in gravioribus cauſis ad decreta
Synedrüi alligati fuerint, quod cum b. Calovio bræloqu. in b. 1. T I.
Bibl. III. p. 694. quibusdam ita videtur; quia agitante incaleſcentes Nu-
mine retineri tam non potuerunt, quem Simſon a parentibus abſterre-
ri, quo minus Philiſtæam puellam duceret; & Ephraimitarum exem-
plum, ingenti ſuo damno, Jud. XII. Jephtam in jus vocantium, luculen-
ter evincit, aντνρπσπρ fuiſſe, regiaque fere poteſtate præditos, quo-
rum integrum non fuerit, ad humanorum judiciorum decreta & nor-
mam, heroica revocare facta. Quanta vero cunque Judicum fuerit
o*νPD%, ad regium tamen faſtigium omnino non accedebat, quum po-
teſtate novas condendi leges, juxta ac tributa imponendi Populo, regiis
porro inſignibus, unctione nimirum & diademate „ac ſatellitii tandem
reliquaque, qua carebant, pompa, Regibus eſſent inferiores. Præter
hæc imperium quoque ipſorum, procul omni violentia & tyrannide,

civile perquam ac manſuetum, a jure Regio I. Sam. VIII. longe diſta

bat, ut Paſtores, Præſides, Conſules liberi populi eſſent, & a cæteris ci-
vibus, quoad externumſplendorem, parum differrent. Prolixe hoc ar-
gumentum excuſſit Don Iſaac Abarbenel in Prafat. Comment. in libr.
Joſuæ, quam Latinitate donatam Buxtorff. Diſertationibu: Péilolegico-
Theol. ſubjunxit p. 450. ſqꝗ. ubi quinque convenientiæ, totidemque dis-
crepantiæ inter Reges & Iudices conſtituit momenta, quæ videantur.
Huc facit, quod Burmannus ?. Jupra citato p. 177. obſervavit, raro per-
quam Iudices toti præfuiſſe Ifraeli, ſed uni duntaxat vel alteri tribui, quæ,
urgente ipſos hoſtium violentia & neceſſitate . hos vindices & ſervato-
res ſuos in caſtra ſecutæ fuerint, quod Baraki exemplo, quem tribus Se-
bulon & Naphtali tantum cap. IV, 10. Gideonis, quem præter dictas
Manaſſe & Aſſer cap. VI, 3. & lephtæ conſtet, quem Gilead & Ma-
naſſe cap. Xl, 29. coll. XII, I. 2. ſint ſecutæ. Sed & omnino, cum in
Dei vicem præſiderent, ipſiusque nomine ac autoritate rerum potiren-
tur, divinis ipſi legibus & impulſui erant adſtricti. Iehova enim ipſe
7ναυο, ſive ſummam poteſtatem ſibi ſervaverat & Rex erat populi,
quem per Iudices ceu Pro-Reges ac Vicarios ſuos in officio continebat,
id quod

id uocd
Aleritur.
liticautebe
quæ A n
Gebet; ut
tico, vel
te operol
4d Monar
cederet 4
bat, jns
Geſtitneban
milis huie
leg ,. i
Gdemlſtaeit
e, Ommminn
aum ljrae
verſum 1.
lv. ..
cum Parze⸗
Wimaec
er tihn!
ex tibu
Zabnlonite
bu Dan e,
OMhes de
8 res gelt
EFiſtimur)
VIle 1
hem pren
Autoritue
tribus ud
ſim ſtatun
Cezterum
1 i0 m irg P
Dremi Nun
16 fub lue
Megucel

erLa-
ſeter,
Amr.
Penit
perlum
Cecteta
1. TL.l.
tes Nu-
bſtene.
exem.
Vculen-
, guo⸗
Knor-
fuerit
um po.
,kegis
tandem
Preter
tannide,
teris
hoc ar-
i, r,
gieo
e Gs⸗
deamtur.
110 pel⸗
i, gue,
ſerwato⸗
pusde⸗
er iclas
1 Me-
Cun in
potren⸗

ninihe

populi,

tinebat

dqwol

—— — —

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 1

id quod clariſſimis verbis Jud. VIII, 23. I. Sam. VIII, 7. X, 19. XII, 12.
aſſeritur. Forma itaque regiminis, quo ſub Judicibus Respublica Irae-
litica utebatur, Theocratica rectiſſime appellarur, & prorſus ſingularis,
quæ ad nullam Ariſtotelicarum formarum reduci commode poteſt aut
debet; ut corruant omnia, quæ de ſtatu vel Monarchico, vel Ariſtocra-
tico, vel Democratico, in Iſraelitarum Republica tunctemporis obtinen-
te, operoſe diſceptant interpretes, diverſas abeuntes in partes. Utut enim
ad Monarchicum regimen Judicum imperium eo nomine proxime ac-
cederet, quod unus præeſſet, non multi; tamen ſuperiorem agnoſce-
bat, cujus juſſu capeſſere ipſis fas erat, & vigore poteſtatis Monarchiæ
deſtituebantur, nec in univerſo, qua peromnia ſecula patuit, orbe ſi-
milis huic Reipublicæ forma nominari poteſt, quod b. Schmidius Pro-
leg. 6. I. qu. 4. p. 10. Iqq. Prolixe ac ſolide demonſtrat. Et iſthæc qui⸗
dem Iſraeliticæ Reipublicæ adminiſtratio, D. Brentie præfat. ad h. l. judi-
ce, omnium feliciſfſima ei & liberrima extitit, ut ilud tempus vere au-
raum Iſraelitarum ſeculum dixerir. Numerantur autem Judices in uni-
verſum 18. Othniel, ex tribu Juda c. III. 9. Ehud, ex tribu Ephraim c.
I. v. I5. Samgar, filius Anath. v. 31. Debora ex eadem tribu c. IV. una
cum Barac, extribu Naphtali c. IV, 6. Gideon, ex tribu Manaſſe c. IV.

Abimelech, filius Gideonis c. X. Thola, ex tribu Iſaſchar c. X, I. Jair,

ex tribu Manaſſe v. 3. Jephta ex tribu Manaſſe, Gileadita c. XI, Ebſan.

ex tribu Juda, Bethlehemites c. XIl, 8. Elon, ſ. ut alii vocant, Ahjalon,
Zabulonites c. XIl, II1. Abdon, de tribu Ephraim v. 13. Simſon, de tri-
bu Dan c. XIII. ſqq. Heli ae Samuel, ut & filu ejus Joel & Abia,
omnes de tribu LeviI. Sam. IV, 18. VII, 15. VIII, 1. 2. Vitas ſingulorum
& res geſtas (Abimeleche excepto, quem nou Judicem, fed tyrannum
exiſtimat,) ſuccincte tradit Melch. Leydekker. de Republ. Hebreor. Lih.
VII. c. 2. S. F. p. 421. ſqq. Sunt, qui his omnibus Judam & Simeo-
nem præmittunt, adeoque ad ze. numerum Judicum extendunt, freci
autoritate c. L, 2. 3. Verum non ſingulas perſonas ibi, ſed univerſas
tribus Judæ & Simeonis, collective iſto loco deſignari, interpretes pas-
ſim ſtatuunt, & b. Schmidius evincit Comment, in c. 1. gJiu. 2. p. 67. ſcqj.
Cæterum judicibus iſtis Moſen & Ioſuam nhon annumerari, haud imme-
rito miraberis, qui tamen æque ante Reges datos, ad præſcriptum ſu-
Premi Numinis, populum gubernarunt, unde & Hieronymus ad Jeſ. I,
26, fub Iudicum nomine ees comprehendit; ſed ampliori longe digni-

tate gaudebant, ille quidem Redemtoris, ut Stephano audit Act, VII, 35.

X 2 & Le-

De libre
Judicum.

De lbro MAINTRODVCTIO APD LIBROS BIBLICOS

Judicum. & Legislatoris; hic autem Imperatoris & exercitus Ducis ſupremi. Cui
accedit, quod hi'duo populo præfecdli fint, cum nondum certas ille fi-
casque haberet ſedes, cæteri vero Judices eidem in terra promiſſa dati
ſint, cum jam tribus Ifraelis fuis poſſeſſionibus gauderent. Heli vero
ac Samuelis filiorumque res geſtæ cum Regum hiſtoria tam arde co-
heærent, ut ab illa iſtarum recenſio divelli commodenon potuerit. Hinc
eſt, quod in Simſone Judicum liber ſubfiſtat, reliquis quatuor judici-
bus ad Samuelis libros, integramque poſtulati Regis hiſtoriam reſervatis.
Pior. ert De autore libri miniſteriali non conſtat inter eruditos. Plurimis
aliis es's Unus creditur idemque totius operis ſeriptor, quia unius totum eſt tex-
eſt, turæ, continuoque & æ uabili filo orationis pergit feries, quod ſecus
ſe haberet, ſi plures operi manum admoviſlent, aut ex collectis vario-
rum ſchedis coaluiſſet. In. definiendo autem hoc uno diffident aut
hærent. Hugoni Cardinali in Proleg. b. l. in Ezechiam propenſior
ſententia eſt, ita quidem, ut quemvis, Judicum ſuoram temporum vei gé-
ſta, in acta retuliſſe, andem autem vel Esdram, vel Jeremiam, vel Eze-

cbiam potiut, in unum volumen iſibhc collegiſe cenſeat; quod b. Gerhar-

7 2

dus Exegeſ. L. I. de Script. S. S. 126. confirmari poſſe putat inde, quod

Ezechiæ Amanuenſes quædam Salomonis proverbia in unum contuliſſe

dicantur volumen, Prov. XXV,I. Quæ tantum abeſt, ut b. Schmidio
noſtro diſpliceat conjectura, ut in eandem potius pedibus incedat ſen-
tentiam Proleg. in h. l 4u 2z. . . p. 9. Quanquam hoc pacto unum
