VIII. & HX. deſeriptæ, concinnatos contendit: Alr dicſes ſo gar feyerlichſt
vorgieng, wurden auch mit hobertimme von Prieſtern, Leviten und andern,
Lieder geſungen. Dieſe ſind die . Pſalme, welche deßwegen Cantica gra-
duum heiſſen, Cantzel-oder Catheder-Lieder, die damabli auf dem großen
PFeſt- Tage bey Vorleſung der Geſetzer eine nach den andern geſungen, ale das
Geſetze von der Cantzel durch Hfram vorgeleſen: hinc primum eorum,
Pſalmum CXX. inſcribit: ein Klage Lied Nehemiæ, über Schechanjam und
Meſchüllam, der Republicque Feinde. Quartus eſt Hermanni von der Hardt
Groy Hallel. Bey Erklærung des CXXXVI. Pſalme, im Collegio zu Helm-
ſtædt A. Iyiz, deng. Martii, Feſto Fontium: in quo de allegato Pſalmo ita
diſſerit: Nach Efræ Anzeige Cap. III, o. n. iſt er gemacht zu Zeiten Seru-
babels, ali die Juden im andern Jabr Cyri, nach ihrer Wiederkunfft auy Ba-
bel, im andern Mond anfiengen den Tempel zu bauen, und den Grund legten,
wie von Eijra ſolbſt der Pſalm circumſeribiret, und der Anfang davon hbinge-
ſetzet. Er haben ibn aber damahli entweder Serubabel, nach dem Exempel
Davids, oder Joſua der Hoheprieſter verfertiget, alr ſie dar Heiligtbum auf-
zZurichien angefangen. Denique latino rurſus ſermone Palmam Seruba-
belis edidit, Geographiam lumen Pſalmi primi A. ziz. ubi non modo e-
tra controverſiam eollocat, quod magna Pſalmorum pars a reditu Judæo-
rum ex captivitate Babylonica, pro ſacrie reſtauratit, compeſita fuerit, ſed &
in ſpecie de Pſalmo primo, non absque inſectatione clafiſſimorum inter-
pretum, pronunciat, in Serubabelem ejusque familiam eſſe conſeriptum,
ita ut comparatio At Serubabelis cum arbore plantata adrivos Auatgerze
. rultus

ftuldkut
ma; ne
conditi
Seruͤbab
prinein
Qoilu
moralie,
nort
Pſalniy
goibir
ac Etaten
1XX.Le
ptionibe
2d Davie
CXIVI.
Jonadab
bendiſir
nmpr
luntaut
guonian
tes ejſuse
Honem
habent,
1. 1.0

do z
1

ger,lis
Autors
Molen
Nrraek
umtr
eo.

VETER. TEST A Kf. 95

N frubktus ſuor ferat ſus tempore, cujur folia non marceſcant, quæ tota ſt opti- De libro
14. ma; nec intelligi aut exponi Pſalmum poſſe contendit, niſi ex hiſtoria Pſalmo-
, conditio ſupremarum inter Judæos illius temporis familiarum, Principis kum⸗

Serubabelis & Toſuæ ſummi ſacerdotis, ſuppetias ferat; in quibus familia

t principalis legum fuerit obſervantiſſima, ait ſacerdotalis, legum temtrix.
il Quo illa juſtorum & injuſtorum in Pſalmo oppoſitio referenda. Tam me-
x“ 4 morabile, ait, tam arduum, tam amplum Pſalmi primi argumentum, quod
brl. reipublica Judaicæ animam & pectus angit tanti eſt hiſtoriæ cura, quæ
. aliud cœlum pandit, novam lucem praſßat, & uſus commonſtrat novos, ma-
“ gnoi & prægrander. Quæ fufius proſequutus jam ante fuerat in Hiſtoria
795 Pſalmi primi, denunciata Auditoribur in diem i. Decembr. An. Wiz. Ex
4 quibus velut ſpeciminibus, quæ Viro Clariſſimo circa Plalmorum autores
ter ac ætatem mens ſit, facile colligere datur. Sed pergendum ulterius eſt,
. LXX. Senes, quos vulgo jactant, alios adhuc in additis Pſalmorum inſeri-
Nn ptionibus conditores ſuppeditant, ac præter eos, qui citra controverſiam
liht ad Davidem ſpectant, Plalmum CXXXVII. Jeremiæ, Pfalmos CXLV,.
n„ CXEVI. CXLVII. CXLVIII, Haggæo& Zachariæ, Pfialmum LXXI. fliis
Na. Jonadabi, & prioris captivitatis populo aſignant, diverſasque tradunt ſeri-
ſen bendi ſingulos Pfalmos occaſiones, ſed absque ullo Hebraicæ veritatis præ-
Idu ſidio vel fundamento. Alii rurſus in iis ſubſiſtunt autoribus, quorum no-
rum, mina præfixa leguntur, ſequentes vero ναπια eorundem eſſe vo-
und lunt autorum, quorum in proximo præcedenti facta mentio erat. Hinc,
lardt quoniam Pſal. XC. Moſi adicribitur, Hieronymus colligit, decem ſequen-
n. tes ejusdem eſſe, cum alia auroris alterius inſcriptione deſtituantur. Hanc
0 ita babet Seriptura & conſuetudinem, ait in Epiſt. ad Cyprianum, quæ explana-
deru: tionem Pfalmi 9 9 continet, ut omnes Pſalmi, qui, eujus ſint, titulum non
. babent, hit deputentur, quorum in prioribus Pſalmis nomina continentur:
Iten, . 1. W. Opp. f. 43. b. Idem vuit Hilarius Pictavienſis Prolego in Pſalmor,
iue. P II. Opp. D. 129. ſq. Verſus duos ultimos Pſalmi LI. Hebræorum aliqui
enpel 22— Sanbtit in captivitate Babylonica tribuunt ap. Hottin-
zanf⸗ ger. Lib. I. Theſ. Phil. & I. Sect, 3. p. 490. Pauciores vero his agnofſcit
zuba. autores Heideggerus Enchir. L. I. c. 37. F. 2. p. 27. & præter Davidem,
.%. Molen ſaltem nominat, Salomonem, Hemanem Ezrachitam, Ethanem
hen. . Erzrachitam, & Aſſaphum Prophetam. Nomina vero Jeduthun, & filio-
ſi =ð rum trium Koreh, quibusdam præmiſſa credit Pſalmis, non quod ab iis
irer. compoſiti ſint, ſed quia illis, ut eanerentur, commiſſi ſunt. Gontra vero
n, ea filiis Core, non ut cantoribus ſolum, ſed & ſcriptoribus Pſalmos non-
cu⸗ S nullos
=

96 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro nullos adſcribi cenſet Spanhemius Hiſt. Eccl. V. T. Opp. T. I. p. 307.

Pſalmo-
rum.

quis ex
noſtra
ſenten⸗
tia?

ubi præterea poſt captivitatem unum aut alterum acceſſiſſe exiſtimat, qua-
les CXXVI. & CXXXVII. niſi hi Prophetici habeantur. Rurſus Jac. Bon-
frerius, qui Præloqu. in totam Script. S. cap. VII. Sect. 4. p. 24. ſqq. co-
pioſe hoc argumentum excutit, ad quinarium ſaltem numerum Pſalmo-
graphos contrahit, Davidem, Moſen, Aſſaph, Eman, Erahitam, & Ethan
Ezrahitam: reliquos cantores ſaltem cenſet, non conditores Pſalmorum.

E noſtris b. Waltherus offc. Bibl. §. 9oz. p. 95o. ſeptem in ſcenam produ-

cit Pſalmorum autores miniſteriales, Davidem, cui quoque νιννροορ
Oæg aſſignandos exiſtimat, filios Core, Aſſaphum, Salomonem, Hema-
nem, Ethanem, Moſen. b. Calovius vero ad præfat. Grot. in Pf. L. I. Bibl.
UIl. p. 936. utut reliquos admittat, de filiis tamen Core dubitat, & proxime

ad Bonfrerii ſententiam accedit. b. Joh., Schmidius in homiliis Proæmial.

Pſalmor. Conc. 2. p. 41. ſq. numerum non definit, iis tamen quemque tri-
buendum autoribus affirmat, quorum præ ſe nomina in titulo ferunt. Plu-
ra Doctorum ſuffragia referre piget, ne ſententiarum copia & mole ob-
ruere videamur Lectorem. Noſtra ſie fert ratio, & ſie animum induxi-
mus noſtrum, I. plurimos omnium Davidis eſſe Pſalmos, qui & ſingulare
ex iis encomium, ut egregius Pſalter Iſrael 2 Sam. XXIII, I. retulit, & fide
digno a Syracide teſtimonio, c. XL-VII, 9. 10. 1I. ex ſcita hymnorum com-
poſitione ornatur, & communi omnium ſeculorum conlenſu, Pſalmorum
ſi minus omnium, plurimorum certe, parens habetur: II. nec differre, an
Davidis, an Davidi, inſeriptus legatur Pſalmus, quod quidem Athanaſiana
contendit Synopfir, ex cujus effato 1³ eS*tιουν ανττ7ρ Aααπd, 5o1 .
Tv τ⁰ανριαιτ ς εναενο S A R“i τι à rαιααι 7οα οεαρνυ
rSéτSdο, Avsere Oévre e ντιαπ 1αA.ααπ eiσ α, ο ν .-
ανμοτιυτιαν, 1α Acρραα proprie Davidis ſunt, quotquot iſtam
bahent inſcriptionem, Pſalmur Davidit: qui vero ab aliis compohfti, Davi-
di inſceribuntur, ſunt, quotquot inſeriptionem hanc, Davidi, ſimiliter ha-

bent: cum ille titulus ſeriptorem proxime inſinuet, hic vero ad autorem

prineipalem reſpiciat, ita ut ubi TD Pſalmus Davidi legitur,
Iemper za σιw ſubintelligendum ſit: a Siritu Dei inſpiratus &
in calamum dictatus, per 2 Sam. XXIII, 2, & Pſ. XLV, 2. Confer huc, qui
hoc quæſitum ex inſtituto diſcutit, b. Walther. Centur. Miſcell. n. LXXI.
p 527. & Vener. D. D. Sontagium de Titulis Pſalmor. Reg. Hermen. XMIV.

y. 21. III. quoniam &νρασντνρορο in utroque Teſtamento Davidi exſerte

aſignantur, velut e 1I Chron. XVII, 8. 23. coll. cum Pſal. XCVI, I. &

CV.

CVI
XCV,8.
carent,
nonuve
meawite
ferni: 1

conep
Ponen

munee

Muſ

lote
mde
Hor
6

,4
guu.
Bon.
c0.
mo.
than
rüm,
odu⸗
Nr.
ema.
Bibl.
wine
mial.
eri⸗
blu.
e ob⸗
uni⸗
Rlare
Efide
com.
orum
re in
ſiana
.
em.
iſam
Davi-
r ha.
torem
gitur,
n .
ni
l.
WI.
glerte
l.
CV.

VETER. TESTAM. 97

CV., I ſqq ex Act. IV, 25. coll. cum bſ. II, I. e Hebr. IV, 7. coll. cum Pſ. De libre

XCV, 8. videre licet, recte inde concludi, eos, qui titulo alterius nominis Pſalmo-
carent, tantum non omnes, paucis exceptis, eſſe Davidis. Hujus vero ruc.
nomine notati numerantur LXXXII. & &νααανιαιπο XXV. unde ſatis
manifeſtum evadit, non abs re maximam Pſalterii partem ad Davidem re-
ferri: IV. negandum tamen non eſſe, Moſen, Aſlaphum, Hemanem &
Ethanem, quin & Salomonem (quod ad ?ſ. CXXVII, attinet; Pſalmi
enim LXXII. diſparem eſle rationem, ſubjuncta clauſula docet:) es ſtru-
XIſſe cantica, quæ nomine quisque ſuo ſignant, maxime cum 2 Chron.
XXIX, 30. Aſſaph æque ac David, citra ullam differentiæ notam, Pſalmo-
rum conſtituatur autor. Eadem porro de filiis Core adhibita in inſeri-
ptionibus phraſis, non cantores modo illos hymnorum, ſed & conditores
innuere videtur; cum nulla pethit ſufficiens aut prægnans reddi ratio,
cur 0 O Davidem quidem arguat autorem, HP 95
autem cantores modo, non item ſcriptores indicer. Quicquid ſane in
contrarium hic urſeris, pari certe ſure in Davidem ipſum & Aſlaphum re-
torqueri poterit, quos tamen nemo temere in contreverſiam vocaverit.
Hinc magnus Lutherus noſter idem affirmare non veretur, in explicatione
Pſ. GCXXII.,I. T. VII. Altenb. f. 5iz. Er ſind ſont, auch andre Pſalm-Schrei-
ber, unter denen die Kinder Korab nicht das kleineſte Lob haben. Negat
equidem Sal. van Til !. infra citando S. 5. p. 200. unius carminis plures
concipi poſſe autores, & vero vix videri ſimile, tres ſimul fratres in com-
ponendis ſingulis, qui ipſorum nomine veniunt, hymnis operam in com-
mune contuliſſe. Sed vero, ſi unus e triumviris iſtis, vel e filiorum Core
numero huſus, alter alterius extiterit hymni autor, non video, cur non
communi filiorum Core nomine tales omnes inſigniri, & unus tamen ſin-
gulis aſſignari aut extitifſe ſeriptor queat; maxime ſi forte ceommuni no-
mine deinceps fili Core Pſalmos fuos in ſanctuarium intulerint, jun tis-
que vocibus eos fuerint modulati. Ceterum, qui ad unum Davidem uni-
verſum Pialterium reſtringunt, mire in expoſitione inſcriptionum, ut
earum vim effugiant, ſe torquent, neque tamen ſatis eam elidunt: quod
exemplo ſuo comprobat Jul. Bartolocec. cit. lec. p. 25. Viros autem eo-
TrveσοαοCtanto numero Davidis ætate floruiſſe, & vel inter Cantores ac
Muſicos Reg's eminuiſſe, parcius forte mirabitur, qui ſecum perpenderirt,
illo tempore tota Prophetarum agmina, Spiritu Dei afflata, ſub Samuelis
moderamine hymnis ac Muſicæ operam dediſſe 1 Sam. X, 5. XIX, 20.
Horum præſtantiſſimos, & tum Muſicæ artis peritia, tum vitæ morumque
Carpz. PariII. N ſan-

De libro ſanctimonia, tum vero imprimis prophetieorum Spiritus Sancti donorum

Pſalmo- copia & excellentia, reliquos antecellentes, Davidem in ſanctuarium ae-
Xum,

99 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

cerſiviſſe, & cultui publico, ſuo quemque ordine & modo, adhibuiſſe,
extra omne dubium eſt: V. iſtud porro extra controverſiam eſſe, ubi
duo in inſcriptione nomina occurrunt v. g. Fſ. X N NIX, I. LXII, I. Præ-
fecto Mulicaæ, pro Jeduthun, Pſalmurs Davidic, Pl. LXXVII, I1. Praæſecto
Muſica, pro Jeduthun, Pſalmus Acſaphi, Pl. LXXXVIII, 1. Pſalmus, flliis
Korachi, Prafecto Muſßicæ ſuper Machalath, ad mutuo reſpondendum: di-
dacticum Hemanis Ezrachitæ Oc. alterum ſaltem, eujus i ſive
Du dicitur, autoris indicem eſſe, alterum vero Muſicæ præfectum
vel claſſem Muſicorum atque ordinem notare, eui decantandus in ſacris
publicis traditus ille hymnus fuerit: VI. neque tamen multum omnino
nos intercedere, quo minus aliqui, ſaltem CNXVI. & CXXXVII. Pialmi,
in captivitate Babylonica compoſiti credantur. Nimis enim lueulenta
ærumnarum iſtarum deſcriptio, triſtesque adeo, quas fundunt, querimo-
niæ præſentem jam, graviſſimeque populo incumbentem, non a longe de-
mum imminentem, & Prophetice prædi Ram captivitatem, ut ex ναστα-
Wiaæ clarius apparet, ob oculos ponit. Sed vero, illa quoque tempeſtate
viros αοαορεαενναςρ 1 captivo juxta ac ſuperſtite populo claruiſſe, eosque
cantica levandis miſeriis iſtis, & in communem eccleſiæ uſum, Oαοπσν
s0οÿoρ compoſuiſſe, quod vel Jeremiæ Threni teſtantur, imo quoque poſt
reditum, ac in templo ſecundo divinos in populo Judaico verſatos fuiſſe
Prophetas, clarius eſt, quam ut probationem deſiderer: VII. nihil tamen
obſtare, quo minus univerſum Pſalmorum volumen, in allegationibus
eumprimis, Davidis vulgo nomine veniat: non equidem, quod Auror
Synopſeos Script. in Opp. Athanaſti T. II. lib. 13. p. &A. Opinatur, oοd%
è
ν**ναασο n οανς αου8, propterea, quod ille primus Spiritumpfal-
lendi a Deo accepit, primuique Bſalmos compoſuit & ſeripſit, cum tamen
Moſes, Pſalmi XC. tum quoque euchariſtici hymni Ex. XV. autor, multo
ipſum tempore anteverterit, ut Deboræ Jud. V. Hannæ 1I Sam. I. aliorum-
que, ante Davidem, Pſalmos taceamus: led a parte voluminis potiori, quæ
ad Davidem referenda haud dubie eſt, tum quoque, quia 86 Noαααπ ραπ
ναd dννττ υNο ααςτπιſ½ eραονRαςειος NRεαMτοραοσιις. α Ti* ςe ασν
duν†τοες rασ vοταο, ναTαι Tπασ eXαοαας αυ r 6“ c,ραο 7ονοαα

ivν α 7 νειναα αυ0ι*½ 1 dis †ις*, z. T. X. reliquos Pſalmiſtas iſe
gza Sacerdotibus ſelegit & conttituit, Eationemque quoque locorum illit, &

ar di-

gdina⸗
vinam!
Contra
eſt, i
tituire
Tulumne⸗
illegate
Vead
Qarunt
rete
Geluer
i⸗
tis cum
brerr,
ang

„☚R

—

fuerit
Moſea
diluci⸗
vod
men
Desal⸗
apite
cninn
Rexin
der Bi
bie
Veit,
licn
peritl
ſtori⸗
cithar
mulee
Aene
dem

VETER. TESTAM 99

ordinem melodiæ, ac tempus pfallendi matutinum & veſpentinum determi. De librè
navit & ordinavit &, ut in S&;nopfi eſt c. , adeoque quia pſalmodiam di- Pſalmo-
vinam primus cultui publico aptavit, & ordinarie obeundam introduxit, 'um.
Contradicit quidem Hilarius Prolog. in Pſ. T. II. Opp. p. 439. Abſurdum
eſt, Pſalmor David cognominare, cum tot autores eorum ipfir inſeriptionum
titulis edantur. Et liber Pſalmorum rectius eſe dicetur, diverſis in unum
volumen Prophetis, diverſorum & autorum & temporum congregatis. Sed
allegata ratio facile ab abſurditate appeliationem liberat, eum non excluſi-
ve ad alios ſeriptores, ſed 2ο*νιαν Davidi tribuantur. Quod ſupereſt, tra-
Rarunt hanc de ſcriptoribus hymnorum quæſtionem plurimi, e quibus
præter eos, quos ſigillatim jam citavimus, e noſtris evolvatur b. Salom.
Geſnerus meditat. Pfalterii cap. X. ſub finem Commentarii in Pſalm.
p. S. & b. Dorſcheus Pentadec. Diſp. XII. §. 36. ſ. p. 407. ſq. e Reforma-
tis cumprimis Sal. van Til in der Dicht Sing-und Spiel- Kunſt der alten He-
bræer, B. II. cap. 3. p. 15o. ſqq. e Pontificiis Petr. Dan. Huetius Demonkr.
Evang. Prop. IV. de libro Pſalmor. p. 386. ſ34.
Nunc, ubi de autoribus Pſalmorum ſic ſatis conſtat, haud abs re
fuerit, qui, & unde ſinguli fuerint, paucis expedire. Enimvero de Davide,
Moſe ac Salomone nil attinet, nunc dicere, quorum vita resque geſtæ tam
dilueide & copioſe in ſacris literis traduntur, nihil ut aliunde poſſit addi,
quod vel dignitate ſua, vel veritate narrationis ſe tueatur. De Moſe ta-
men, ſi quis ſcire aveat, adeat P. I. Introductionis huſus cap. III. S. 5. p. 45.
De Salomone copioſe Pineda egit Libris octo de rebus Salomonis, nobisque
capite ſeqv. dicendi dabitur locus: de Davide autem prolixe & per multa
capita tra ctavit Jeſuita Drexelius Opp. To. II. Opuſculo XII. quod David
Rex inſcribitur, p. 131. recentiſſime vero Autor der Lebene-Beſehreibungen
der Bibliſehen Scribenten, P. X. quam Perſonalia Davidis inſeripſit, in qua,
quicquid ſive verum, ſive fictum, ab interpretibus memoriæ proditum in-
venit, ſtudioſe congeſſit. Nobis iſtud ſaltem impræſentiarum obſervare David,
licet, quod ad rem præſentem potiſſimum facit, Muſicæ æque ac Poëſeos Muſieæ &
peritiffimum fuiſſe Davidem, & utramque jam inde, cum adoleſcens pa. Poéſeos

1. ſtoritiam in paternis laribus vitam adhucq ageret, adeo excoluiſſe, ut cum ailentil⸗
r citharœdus Sauli quæreretur, qui fidium pulſu ferocientem animum de-
sr. mulceret, & atram bilem ſedaret, præſtantior haud alius in omni populo
4 deprehenderetur, quam David I Sam. XVI, 16. ſqq. Nec eſt, ut multum
2 de magiſtro lahoremus, ex cujus inſtitutione artem hauſerit, aut ad mi-

N 2 racula

100 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro racula ac Oρο quandam, citra neceſſitatem dilabamur. Utrum enim Ki

Plſalmo- doctiſſimo Bocharto, P. I. Hierozoic. lib. II. & XI.W. p. 464, ubi de Muſi-
rum.

ca paſtorum, cithara Davidis, & loco ex I Sam, jamjam allegato, data
opera agit, facile demus, Davidemraliquid habuiſſe ſupra communem ho-
minum ſortem, & extraordinariam Muſica beritiam buic puſtori Deum in-
dulſidſe, ut ic illi viam ad majora paulatim praſtrueret; cum in Propheticis
donis Poëſeos ac Muſicæ peritia vel maxime locum haberet, ut adeo col-
lato in Davidem donorum Spiritus tum heroicorum, tum Propheticorum
cumulo, non potuerit ipſe non inſignis evadere & Muſicus & Poëta: ta-
men cum dudum ante ipſum, inde a vetuſtiſſimis temporibus Gen. IV.
21. Ex. XV, L. 20. Jud. XI, 34. homines Dei præconia, vi ctorias ſuas, & ſi
quæ ſibi proſpera eveniſſent, hymnis, pfalmis, choris ac tripudiis, tum
quoque tympanis, tubis, citharis, alioque Muſico choragio celebrare con-
ſueverint, maxime vero Davidis ætate, Muſica in uſu, & ſaero eſſet, & pro-
fano 1 Sam. X, 5§. XVIII, 6. 7. dubium non eſt, quin peritum utriusque

artis, vel Muſicæ ſaltem, na ctus in adoleſcentia fuerit magiſtrum, cujus pernr
inſtitutione uſus prima jecit fundamenta cumque exeitatæ mentis indole Muß⸗

ad hæc ferretur, creberrima & indefeſſa exercitatione ampliſſimos faceret
progreſſus, donec artem ipſe perficere, inſtrumenta Muſica excogitare
nova & fabricare Amos VI, 5. & inter excellentiſſimos artis magiſtros
haberi ipſe cœpit. Acceſſit deinceps, cum unctione, Spiritus divini col-
latio I Sam. XVI, I3. qui naturalia iſta dono, arte ac exercitatione prius
parta, gratia ſua ſanctificaret, cultui divino aptaret atque dicaret, ampliſ-

ſimo donorum ſpiritualium fœnore augerer, & benedctione ſua per fice- XVI
ret. Hinc ille demum prodiit excellentiflimus utriusque artis Magiſter, Pkim
qui omnes, non ſuæ modo ætatis, ſed omnium ſeculorum Poëtas atque W

Mulſicos longo poſt ſe intervallo reliquit; David enim ex perfedtiſzmis
fuit in illa arte, ait Ephodeus in præfat. Gramm. ſuæ ap. Buxtorff. not. ad ſe
Coſri Lib. II. d. 6G. p. 3t. unde in Schilte hagibborim cap. 4. Oobſervante Kir-

chero Muſurgiæ Lib. II. cap. WV. F. 1. p. 45. diverſa ſanctuarii inſtrumenta kun
Muſica, numero 36 recenſentur, quorum pulſandorum omnium ad mira- ſei
eulum usque peritum Judæi tradunt Davidem; doctisque conje Kandi din⸗
ſubminiſtravir oceaſionem, ut quem gentiles Orpheum dixerunt, & pro- ern
lixa fabularum farragine pinxerunt hunc Davidem noſtrum reapfe fuiſſe ane
ſuſpicarentur. O zααρ νααο Ooρρνος oſter Orpheus Euthymio audit, n
Ppoſt princip. praſationis in Pſalm. p. So nec frequentius aliud apud eos, ie
qui in laudes ejus digrediuntur, encomium eſt, quod ex inſtituto deduxit n

& vin-

Pro.
gue
dole
eret
itare
ſtros

l
01

–

7

VETE R. TESTAM. t1or

& vindicavit b. Urſinus Sacr. Analect. P. I. Lib. IV. cap. S. p. 219 ſq, Ve- De libre
lut autem Muſicæ, ſic & Pcticæ artis princeps merito celebratur, quem Pfalme-
non ob vaticinia ſolum, ſed vel cumprimis propter pfallendi ac carminum um.
condendorum facultatem Prophetz nomen conſecutum arbitratur

Huetius Dem. Evang. Prop. V. de Prophetia Jona §. 4. p. 497. Quid dice-

mus de ejus poëmalibus? maxime ſi ceteris antiquiora eſſe meminerimur 5
non ex imitatione, ſed ex mero affeétu profecta. Quzris tu triumphales cur-
rur? babet, ſed Deo exercituum conſecratot. Vis nuptialer?s non de-
Junt, ſed qui Dei & piorum caſtos amplexus celebrent. Vi & Bucolica?
Eclogæ innumeræ occurrunt, ſed Deo paſtore, Iſraelegrege. Ars in illis adeo
eximia, ut qui verteret, magnum decur conſecutut videature alffeltus vivi
adeo, ut ceteror exſtinguant & ſuſzocent, ex vero pronunciat b. Joh. Conr.
Dietrieus Antiqv. Bibl. Vet. Teſt. Prolegom. p. 7. ubi Henrici / Stephani,
Petri Martinii, Marci Marini, aliorum que paria exhibet in Davidem, poëſi
ſua Pindarum, Horatium & gentilium vatum præſtantiſſimos longe ſu-
perantem, encomia. Hicitaque vetum omnium longe princeps, ut &α
Muſicæ erat amantiſſimus, & cultus ſimul divini ſtudioſiſſimus, primus
omnium choros Symphoniacorum in ſanctuario inſtruxit, carmina in ho-
norem Numinis decantanda compoſuit, melodias ac concentuum ratio-
nem ſuis præivit, cantores ipfe delegit & cultui publico confecravit,
omr emque apparatum muſicum uberrime comparavit „nihilque eorum
omiſit, quæ in laudem & honorem Numinis a Muſica vel Poeſi proficiſci
unquam potuerunt. Prolixe iſtud feriptor Chronicorum teſtarur t Chron.
XVI, 16. ſqq. VII. 31. ſqq. XXVI, I. ſqq. Neh. Xil, 46. Tres cum- & mode-
primis excellentiffimos artis Magiſtros, donoque Prophetico illuſtres, cho- on
ris præfecit, Hemanem, qui medium tenens cum ſuis locum, Kahathitis Symnpho-
Præerat I Chron. VII, 33. Aſlaphum, qui ad ejus dextram cum ſuis conſi- iacj.
ſtens, Gerſonitas moderabatur v. 39. & Ethanem, qui & Juduthun, fſini-
ſtrum Hemanis latus cingens, Meraritarum chorum dirigebar v. 44. Ho-
rum porro filii XXIV. (Aſlapho ſiquidem quatuor, Plemani 14. & Ethani
ſex erant nati) in totidem cantorum diviſi, cum familia quisque ſua, or-
dines & claſſes, totum conficiebant Symphoniacorum cherum, its ut qui
ex reliquis Gerſonitarum, Cahathitarum & Meraritarum familiis Mutſicæ
operam dabant, his ſeſe ordinibus adjungere deberent, adeoque univerſus
cantorum numerus ad M M M M. aſcenderet I Chron. XXIV, 5. Hi per
vices ſingulis ſeptimanis ſacra publica Muſieo concentu ornabant. Salo-
monis ætate in templo, Davidis autem tempore, hinc Hieroſolymis apud
N 3 arcam

102 INTRODUCT. AD LIZROS BIBLICOS

De libro arcam fœderis, hine Gibeone in tabernaculo; PSvY D PE NN
Pſalmo- RPO0 r neque ulla alia cura & cegitatione diſricti erant,
4umm, quam Muſicæ, ut Autor Coſri tradit P. II. §. 64 p. 3o. Cumprimis au-
tem Pſalmos Davidis tam aſſa voce, quam ad fidium tibiarumque concen-
tum modulabantur, ita ut Pſalterium Davidis rectiſſime librum cantionum
ſive Pſalmodiam publicam eccleſiæ Judaicæ appellare liceat, juxta 2 Chron.
VII, 6. XXXIII, 18. XXIX, 30. Eſdr. III, 10. Syr. XLVII, 9. ſqq. Si-
gillatim autem Spiritus S. magiſtros illos Symphoniæ muniis quemque

cinaretur, h. e. interprete Hafenreffero Comment. in templum Exechiel p.
232. ut filii Aſſaphi præfecti fuerint hymnis Propheticis & eruditivis ſeu
didaſcalicis, quos David vaticinando præſcripſit; filii Jeduthun propheta-
rent ſuper conſitendo & laudando Jebovah v. 3. adeoque præfecti eſſent
carminibus 7νναιςν᷑αοω h. e. Pſalmis in celebrationem & laudes Do-
minicas compoſitis; Hemanitæ demum occupati eſſent in verbis Dei, ad

moderationem regni compoſiti eſſent; vel juxta Vatablum & Grotium
ut Aſſaph prophetias caneret & canenda præſcriberet ex Regis imperio;
juxta Burmannum autem & b. Calovium Bibl. Illuſtr. ad h. I. ut filii He-
man non tam Davidis potentiam & regnum, quam Meſſiæ potius cornu
exaltarent, magnaque virtute & peculiari coneentu regnum & majeſtatem
Chriſti eelebrarent; quem imprimis exaltari per Pſaimos, hymnos & Mu-
ſicos ſuos volebat David, cujus honori illa ordinata erant omnia, Ita cornu
Davidis exoriturum Pſtze, . dicitur, & Pſ.i5, 3. cornu ſalutir intelligitur
Aſlaphus, de Melſſia. Confer. Luc. I, 69. Et utad Pſalmos jam redeamus, proxi-
mum a Davide in pangendis hymnis locum tenebat Aſſaph, 2 Chron.
XXIX, 30. Neh. NXII, 46. qui Berechia patre natus, ex Gerſonitarum familia,
decimo quinto nativitatis gradu, a Levi communi tribus ſuæ parente diſta-
bat, juxta genealogiam IChron. XXXI, 43. donisque ac officio S

dis rebus ſuis, os Domini Rex conſulebat. Hic itaque Spiritu donisque
prophetiæ inſtructus, & vaticinabatur, & Ogrν⁄ροροαναιμ carmina, in per-
petuum eccleſiæ uſum ſeribebat, ſie ut hodienum Pſalmorum duodecim,
L. nempe, tum & LXXIII. usquead LXXXIII. incluſ. inſeriprione ſua Aſ-
ſaphum prodant autorem. Quod uteo minus in dubium vocari queat, ad-
luculentiſſimum jam ſupra provocavimus teſtimonium 2 Chron. XXIXN,
30. Au-

ſuis diſtinguit I Chron. NXXVI, 2. ſqq. ita ut Aſlaph ad manurs regis vati-

extollendum cornu v. . præfecti quippe Pſalmis, qui in deſcriptionem &

Videne Davidis erat, 2 Chron. XXIX, 30, per quem, inauſpicato geren·/

30. M
Synago⸗
/⸗

hutex

Aſopl
gvore
Aritur.
ignoran
poleiſe
lopil
conlend
6
hm b.
Pit ihi
Heman
geneale
ls pro
totem 6
Phetie
elt, ina
ſed
in amie
Givinis

gendks
Iet10
nonett
gueme

Vimm
ace

Hner

nataln

VETER. TESTA M. 107

1W 320. Auguftinus equidem Aſſaphi in titulis nomen appellative explicat de De libro
cfat, Synagoga: hinc in enarrat. Pſal. LXXII. (qui nobis eſt LXXIII.) T. Vill. Plalmo-
dis au. Opp. p. z5S. Quid eſt Aſaph? inquit: Reut inveniemus in im erpretationi- rum⸗
Oncen⸗ bus ex lingua Hebraica in Græcam, & ex Græca nobit in latinam tranclatis,
iinun Aſaph'synagoga interpretatur. Vox eſt ergo (hic Pſalmus) Synagoga:
Chron, . quod repetit ad Pſ. ſeqv. p. 5oo. Aſaph Latine congregatio, Grace Synagoga
. di. dicitur. Videamur quid intellekxerit iſta Snagega: ſed Hebræi ſermonis
einque ignorantiam, tum quoque nimium allegoriæ ſtudium, optimo Patri im-
1eti. poſuiſſe, in aprico eſt. Quam longe autem a vero diſcedant, qui ſub
bill,. ſopi Phrygis, celebris fabularum eonditoris perſona, Aſſaphum latere
is ſen contendunt, ſolide demonſtravit Clar. Schudt in Compend. Hiſt. Jud.
Phete. p. 5S. & Clar. Wolfius in Bibliotb. Hebræa n. 207. p. 35ÿ. Eandem fabu-
eſſent lam b. Carpzovius Introduct. in Tbeol. Judaic. Cap. V III. §. 2. p. 34. tan-
Do. git, nihil tamen diſſimulans, quam parum eidem ſit tribuendum. Sequitur
ei, Heman, Kahathitarum princeps, vigeſimo tertio generationis gradu, in Heman:
nem genealogia I Chron. VI, 33. 38. tradita, ab Iſraele ſemotus. Hie Samue-
Ctüum lis prophetæ ex Joéle nepos, impia patris veſtigia linquens, ad avi ſui pie-
herio; tatem & pro Numinis gloria zelum contendebat, Deique Spiritu ac pro-

iHe- Pphetiæ gloria illuſtris, magnum a ſapientia & pietate nomen conſecutus
. eſt, ita ut diſerte non inter eantorum principes modo & chori direckores,

cornu , Ità ne duerte ne tort
ſatemm ſed & inter ſapientiſſimos ſeculi ſui proceres referretur 1 Reg. IV, 31, Hince
, in. in amicos Regis adſcitus, id ſibi datum negotii animadvertit, ut oraculis
Me . . 5 . 17.
“ divinis Davidem, de rebus tam in eccleſia, quam in republica proſpere
. . . . . . . E —
agendis, inſtrueret, maxime vero ut vaticinia de Meſſia, cornu ſaluris, ede-
Zitur 2 . D .
6 ret I Chron. XXVI, 5. Hinc adeo Plalmos & ipſum compoſuiſſe, mirum
Nrodr . . 2 . .
. non eſt, cujus quippe nomine Pl. LXXXVIII, notatum deprehendimus,
hron. ”l . — 27
“ quem eum ſequenti ſupra quidem F. 3. p. 97. a Lightfooto ad calamitatis
ilr⸗ gytiacæ tempora, fliosque Serachi, de tribu Juda, referri audivimus;
en ſed perperam omnino, cum eo quidem temporis tratu neque cantica illa
n filiis Korachi Muſicæ modulationi aptanda & decantanda deſtinari & tra-
* di potuiſſent, longe quippe poſt natis, & Davidis demum ætate choro
en⸗ Mulſico adhibitis; neque ad dudum poſt fa am Davidi promiſſionem di-
pek⸗ . . . . . . .
nbe vinam Pſ. LXNXXIX, 4. reſpici; ut diverſiſſima Serachi & Ezrachi nomi-
i na taceam. Conf Vener. D. 1). Sontag. de Titulis Pſalm. p. 135. F. 7. ſc4.
11 Hinc rectius omnino iſte quidem hymnus noſtro vindicatur Hemani qui
1t 40 GDN*τεο Davidi, Ezrachitæ cognomen a provincia forte aliqua, vel a
U li ſolo hauſit, haud ſecus ac jores ejus Zuph Ephrathita, ab
natali ſolo hauſit, haud ſecus ac inter majores ejus Zuph Ephrathita, ab
NA Ephrata

104 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libreo Ephrata appellatur 1 Sam. I, I. quæ haud inſcita Salomonis van Til eſt

Pſalmo-
rum.

Ethan,

qui & Je

duthun.

conjectura in der Dicht -und Sing - Kunſt der Hebræer Lib. I cap. 2. G. 6.
P.Sy. Succedit Echan, æque Ezrachita, Meraritharum præfe cus, cho-

rique ad Hemanis ſiniſtram conſiſtentis moderator, qui p-

Patre Kuſi ortus,
decimus quartus numeratur a Levi 1 Chr. VII, 44. ſqꝗq. Hic ſapientiæ laude

Femane non inferior Reg. IV, 31. Pſalmum condidiſſe fertur LXXXIX.

7b

3

qui Davidis ætate virum floruiſſe v. 4. manifeſto docet. Additur his Je-

duthun, qui exſerte inter Hèe viros prophetico dono illuſtres,
& inter AAD cohortis cultui Numinis ſacratæ Pprin-
cipes 1 Chron. NXVI, I. refertur, & Ambroſio enarrat. Pſ. XXXIIX, T.

IW. Opp. p. yar. vir Arſciplinir Leviticis & ſacerdotalibur eruditus cele-
bratur, qui ante arcam Domini Pſalmorum ſoriem bangendi ſolertiſemus
pracinebat., Verum qui paulo profundius textum ſacrum rimantur inter-
pretes, in eam facile indueuntur ſententiam, ut eundem eum Ethane hunc
Jeduthunem credant. Sic Hillerus Onomaſt. Sacr. Via XII. p. 5lʒ. ubi

tria viri nomina, Jedithun, Jeduthun, & Jeduthun recenſuiſſet, reperitur

&MWaqguartum, addit, 1d Eihan, quod ſonat ſortem, amorit epitheton

Cant. S. & rurſus P. II p. Soy. ſub nomine Ethan addit: Synonymum Je-
duthun, amor ſeu dilectiot. Par. XV'I, at. Idem tuetur prolixe Sal. van
Til cit. loc. d. 12. p. 157. ſq. qui ante arcæ translationem Ethani nomen
fuiſſe, poſt translatam vero Hieroſolymas arcam, cum Jeduthunis nomine
permutatum illud ſuſpicatur. Præiverunt utrique mman. Tremellius
not. ad 1 Chron. VOl, 44. & Coccejus Comm in Pſ. XXXIX. Titul. T. II.
Opp. p. 10t. & in Pſ. LXXXIX.p. 341. e Pontificiis vero Lorinus Comment.
in tit. PEſ. NXXNXIX. T. Lp. 73J. Et obſervatu omnino dignum eſt, nullibi
locorum utrumque eonjungi nomen, ſed ubi Ethanis omittitur, Jeduthu-
nis ſemper appellationem in ejus locum fubſtitui, ut qui a Davide una
cum Aſſlapho ac Hemane choro præfectus legitur Ethan 1 Chron. VII, 31.
32.44. XVI, 17. 19. idem ſane cap. XVII, 41,42 XXVI, I. 6. Jeduthun
appelletur. Idem utrique munus, eadem ubique dignitas, iidem ſemper
laborum ſocii aſſeruntur, nec plures tribus chori moderatores a Davide
conſtituti leguntur, ut vel in præmature defuncti Ethanis locum Jedu-
thunem ſucceſſiſſe ceredendum ſit, cujus tamen conjecturæ nullum in
Scripturis veſtigium occurrit vel occaſio; vel binominem fuiſſe eundem,
& qui ante arcam translatam Ethan audiebat, novo deinceps nomine, ho-
noris gratia jeduthunem fuiſſe appellatum. Mentionem Jeduthunis in-
ſeriptiones faciunt Pſ. XXXIX. LXiI. LXXVII. ita tamen, ut cantorem

ſaltem

ſaltem
den, vel
guo,
ſorptus
lülcente
4Pud D
Puentis
Uublimer
ciniſle,
muluge
gnoco
dem qua
Eimehi
Tudt, ſe
muelen
rumin!
ue ad!
m ne
ſolphe
rund de
XLVI.
guos .
Mose
ſec re
Lonise
Chriſti
innorus
Dei il
XI
morum
commi
tentie
& Coe
Comm.
de itu
te eos
prekel
(ar.

VETER. TESTAM. 105

ſaltem, non autorem horum Pſalmdrum inſinuent. Ad filios Core tan- De libre
dem, vel Korachi quod attinet, ex Num. XXVI, I11. ſatis liquido conſtat, Pſalme-
quod, cum pater cum complicibus rebellionis pœnas, a terra hiante ab- Sli C
ſorptus daret, filis tamen Deus pepercerit, ne & ipſi vel ab igne, vel a lde. t⁵ο.
hiſcente perirent terra. UÜbi quidem fabulas mittimus Judæorum, qui
apud R. Salomonem Jarchi Comm. in Eſ. XEII. 1. filios ab initio conſilii
parentis ſui participes, deinceps vero ad meliorem redeuntes mentem,
ſublimes in medio hiatu una cum loco ſuo remanſiſſe, inibique carmen ce-
ciniſſe, quin ime tum Pſalmos iſtos compoſuiſſe inſcriptos,
multaque alia de exiliis ac vaſtatione templi Hierololymitani, ut & de re-
gno domus Davidis poſtea vaticinatos eſſe, comminiſcuntur. Quæ qui-
dem quam ſubleſtæ ſint fidei, ad oculum patet, adeo ut vel ipſum R. David

inter. Kimchi pudeat nugarum. Ortus tamen ſui ac tribus dignitate non excide-
hune runt, ſed ſacris admoti & Levitarum propriis in tabernaculo officiis, Sa.
. Vbi muelem tandem, & ez eo Hemanem, iſtos donorum excellentia & merito-
ritur rum in univerſam gentem gloria inclutos dederunt Heroës, ampliſſimam-
thatoan que ad Davidis tempora transmiſerunt proſapiam, janitorum munere fun-
. Ram, nec ſine elogio commemoratam 1 Chron, X, 19. XXVII, 1. quin &
Eyen Joſaphati ætate ſingulare pietatis ſpeeimen edentem 2 Chron XX, 19 Ho-
Oimen rum nominibus Plalmi leguntur inſigniti undecim, XLII. XLIV. XLV.
mine XLVI. XLVII. XLVIII. XLIX. LXXXIV. LXXXV. LXXXVIIL LXXXIIX.
elins quos Judæi quidem ab Aſſir, Elkana & Abjaſapho compoſitos tradunt
11 Moſis ætate, palante per deſerta liberato ab Ægyptiis populo Iſraelitico;
nent. ſed & recentior repugnat phraſis, nee Pſalmorum patitur argumentum;
Adi Zionis enim typus, quo Pl. XLVIII, 2. 3. 12. eccleſiam deſcribit, & regnum
tho Chriſti adumbrat, Moſis ætate, una eum nomine ſuo fidelibus nondum
e una innotuerat, nec ante Davidem, deductamque Hieroſolymas arcam, Urbs
lnr. Dei illa dici, aut ejus felicitas a ſincero Numinis cultu celebrari, juxta Pfſ.
UhunB LXXXViI, 2. ſqq. poterat. Contra vero ea, recentiorum plurimi Pſal-
nher morum horum com poſitionem filiis Core prorſus denegant, iisque ſakem
“ commiſſos fuiſſe, certo tempore, locoque decantandos tradunt, cui ſen-
bi tentiæ præter Bonfrerium præloqv. in Seriptur. S. cæp. VII. Sect. 4. p. 27. a.
3 1 & Coccejum Comm. in tit. Pſ. XLII. e noſtris adſtipulatur b. Geierus
den, Comm. in Bſ. XLIL., 1. p. 5ob. eumque ſecutus Venerand. D. D. Sontagius
“ de Titulir ſalm. p. 476. . 7. Hinc Kimchius Comm. ad Pf. XLII, 1. diſer-
