Protomartyr Act, VII, 1/-45. & Paulus Ebr. XI, 23-30. Scopus vero
primarius denuo ad Chriſtum collimat, quem non modo typica reſpicit
adumbratio myſticæ ex .Ægypto ſpirituali liberationis, Col. LI3. Luc. I,73. ſ.
immolati pro nobis agni paſchalis, I, Cor. V, 7. cui os non erat infrin-
gendum, Joh. XIX, 36. panis de colo dati, Oh. VI, 33. petræ aquas funden-
tis, I. Cor. NX, 4. unctionum variarum, Ebr. I, 6. & Sacramentorum N. T.

per mare rubrum & manna cœlitus deplutum delineatio, I. Cor. X, 2. ſ.
ſed

—

—
ſed uni
ſacriſicin
brrospe
quo pal
docetin
rum dot
qaintp
Utprom

me
rumet
ſuſtentat
Utabre
tia agno
lelio &
prerele
nes g
potius t
iſtanom
Enem
Dus
Parera

—
Eindte fq ui.

ecuds, ſ aam

eprehenditar
tſeruntur v..
8Curante fur⸗
idunt. Nul.
An, tann exi-
Arabantur, ur

necelſe elt aiH.

ſcitun, admit.
ber eſt, tario
legem exſtu.
kerumgue ge⸗
a Exodus ex-
ne ad comple⸗
mo, fore, Ui
Vero in Agy⸗
ö. Hicli⸗
ſerendoselle,
gtio & Ceho⸗
minatur pro⸗
hec quoque
us oriunds

Boyhtie⸗
n Kn, litt
e vetlarur,
telſas Aunuin
en Fephums
Scopus Vere
ghicn reſpicit
luelin
n etar iofin-
Anufihlen
norum
Cr ef

—

VETERIS TESTAMENTIL P. I 37

ſed & univerſus cuitus Leviticus, propitiatorium, vaſaque tabernaculi &

ſacriſicia exhibent, Paulo teſte Rom. III, 24. Eph. V, 2. & in Epiſt. ad He-

bræos paſſim. Moſes ipſe populum ex Pharaonica ſervitute educendo,
quo pacto typum geſſerit Meſſiæ, inſtituta collatione Joh. Biermannus

docet in Moſer en Cbriſtus lib. I. c. 5. . 7t. Rerum porro geſtarum, qua-

rum commemoratio hoc libro inſtituitur, finis a Theologis noſtratibus
quintuplex potiſſimum obſervatur: 1) divinæ veritatis confirmatio;
ut promiſſis veritas conſtaret, & Vaticiniis reſponderet eventus, ſiquidem
fieri non poteſt, Deus ut mentiatur, Hebr. VI, 13. ſꝗq. 2) divinæ gloriæ
manifeſtatio; quam illuſtri Moſis ad Pharaonem legatione, potenti ſuo-
rum e tyrannide gyptiaca liberatione, miraculoſa populi in deſerto
ſuſtentatione, ac ſolenni legis promulgatione in apricum ponere voluit,
ut ab Hraele non modo, ſed & ab infidelibus divina ipfius virtus ac glo-
ria agnoſceretur, Exod. VII, A4. 5. & IX, 16. Rom. IX, 17. 3) eccleſiæ col-
lectio & propagatio. Adverſus illam enim cum nec inferorum portæ
prevalere queant, Matth. XVI, 18. multo minus hominum machinatio-
nes .gyptiorumque violentia victoriam obtinere debebat; imo vero
potius tot prodigiis illam per varias totius fere orbis gentes glorificatam,

iſta nominis ac populi ſui fama alios quoque accerſere, ſedemque ubi

ignem & focum fuum Deus adornaret, ſuamque manifeſtaret homini-
bus voluntatem, minime fallacibus univerſo orbi demonſtrare indiciis
Par erat, Deut. IV, 6. ſqd. 4) fidei ſuorum corroboratio; quæ ne in
graviſſimis ſuccumberet tentationibus, illuſtribus teſtimoniis illis atque
exemplis, quæ hoc libro exhibentur, erigenda in adverſis & confirman-
da erat, ut certo perſuaſum habeat, Deum pios ex tentationibus eripere
noviſſe, 2. Pet. Ih, 9. nec ut plane opprimantur permittere &c. Confer
Syrac. II, I. 12. §*) typica ſtatus eccleſiæ adumbratio; cujus quis in his
terris ſtatus ſit, quæ fata, hoc libro edocemur, cum liberati a ſervitute
infernalis Pharaonis per deſertum hujus mundi deducimur, legibus di-
vinis dirigendi, ut ad cœleſtem hereditatem adſpiremus. Hoc enim
reſpecétu typos noſtros Iſraelitas in deſerto fuiſie, Paulus affirmat I. Cor.
X, 3. & Patres paſſim declarant. Ita Auguſtinus bomil. 20. Tom. X.

pag. 4,9. Suffcit, inquit, præteritum tempus luteis operibus peccatorum, tan-

quam Agpptiorum dominationi ſerviviſſe. Jam mare rubrum, baptiſma
eilicet briſti ſanguine conſecratum, vos trajecit, TEe pptios interemit, nibil
de peccatir præteritti, tanquam de inſequentibur a tergo boſtibur formide-
tit. De catero cegitate vitæ bujus eremum permeare, & ad terram pro-
miſſioni⸗

De Exode,

De Exodo.

Autoritas.

88 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

miſionis ſupernam Hieruſalem, terram viventium pervenire: ne verbi Dai
contemptu tanquam mannæ faſtidio, corda veſtra velut era interiora deſfi-
piant, ne cibos concupiſcenter Dgyptios de alimentis cœleſtibus murmure-
tis: ne fornicemini, ſicut quidam illorum fornicati ſunt: & ne tentetit
Cbriſtum, ſicut quidam illorum tentaveruut. Idem S. Pater in enarratio-
ne Pſalmi LXXII. T. VilI. Opp. p. 759. poſtquam eundem ſatis prolixe
enarraſſet & applicaſſet typum, tandem concludit: Ibi jam, fratrer, in
eremo quicquid paſſus eſt populur ille, & quicquid eir Deus largitur eſt, quæ-
cunqus illa flapella ſuerunt, & quaæcunque dona, ſignificationer ſunt rerum,
quas in bac ſolitudine vitæ bujus ambulanter, in Chriſto quærentet pa-
triam, &o accipimus ad conſolationem, & patimur adprobationem.
IX.
Divina libri & canonica dignitas tet irrefragabilibus nititur teſti-
moniis, quot in utroque Teſtamento allegationibus comprobatur, qua-
rum XXV. citatis per Chriſtum & Apoſtolos integris ſententiis vel hi-
ſtoriis, in novo Inſtrumento numerantur. Vide quoque Pſalmos LXVIII.
& CV. qui absque Moſaica hujus libri hidoria intelligi vix commode
poterunt. Nullus tamen dubitat Spinoſa, divinam legibus hoc libro
comprehenſis autoritatem atque originem denegare. Poſtquam enim
Tract. Theol. Polit. cap. 4. p. 45. quæſtionem illam; an lumine naturali
concipere poſimus Deum velut Legirlatorem aut principem, leges homini.
bur præſeribentem? negaſſet, ſoli Adami ignorantiæ tribuens, quod Pa-
radiſiacum illam de arbore vetita vevelationem non ut æternam & neceſſa
riam veritalem perceperit, ſed ut legem, boc eſt, ut inſtitutum, quod lue
grum aut dumnum ſequitur, non &X neceſitate & natura actionis patratæ,
ſed ex ſolo libitu & abſoluto imperio alicujus Principis. Quare illa reve-
latio reſpectu ſolius Adami & propter ſolum deſectum ejur cognitioni: lex
uit, Deurque quaſilegirlator aut princeps: in eandem porro ſententiam
de Moſalcis legibus pronunciat, hunc in modum pergens: Et hac et-
jam de cauſa, negmye ob defedtum cognitionit, Decalogus reſpeltu Hebræo-
rum tantusn lex ſuit: nam quoniam Dei exiſtentiam & æternam verita-
tem non noverant, idso id, quod ipfit in Decaloge revelatum fait, nempe
Deum exiſtere, Deumque ſolum adorandum eſſe, tanquam legem percipere
debuerunt: quod ſi Deus nullis mediis corporeis adbibitir, ſed immediate
zir locutus fuiſſet, hoc ipfum non tanquam legem, ſed tanquam æternam
veritatem percepiſſent. Idem cum paulo poſt p. o. ad omnes applicet

Prophetas, qui Dei nomine leges ſcripſerunt, videlicet, quod Dei decreta
non

—

—
ſon ade⸗
rmat,6
nuta herin
Deum ter
tuß, duN
lura divt
nollo erk
kerum p
& Deo
quiin
ca
legume
tunmn natn
titates
Terney
3bhommi
Conk. D⸗
Licori
tem in
F⁰
tur. L.
inpiet
Coanturn
Potiu,

I
Junii &
Cyihn
ſis änne
nec Ser
illius t
nmn eſſ
Ewd.
Ae,pn⸗
ubele

—

u verbi Mi
nterinn ef-
iu mufnite .
S ne lelelit
in enarratio
ſais pkolixe
,Fratrer, in
gturiſiue.
ſunt ſerum,
Oiefenter .
em,

nititur teſti.
Obarur, qgun⸗
entis vel ki. .
nosLXNVII.
ix ommode
s hoc Ibo
Kquam enin

nine naturali
lger omini:
3s, gllo r⸗
m & nuleſ
n, ull I⸗
nit Halrute⸗
ore ila reve⸗
pninm lex
.oſententlam
8: E hac et⸗

ht Mehrer-

,mmum geril.
it; np’

em eſhel?

4 immellute

mnes applce
ideeni
non

VE TE RIS8 TESTAMEN TI. P. J. 89

non adæquate, ut æternas veritates perceperint, de Moſe ſpeciatim af-
firmat, eum leget ſuas non ut æternas veritatzr, ſed ut praæcepta & inſti-

De Egode.

tuta percepiſſe, & tanquam Dei leget præſcripfiſe; & binc ſaſſum eſſe, tit
Deum rettorem, legiilatorem, regem, miſericordem, jisſtum & : imaginare-
tur, cum tamen hac omnia ſolius bumanæ naturæ ſint attributa, & a na-
tura divina prerſus removenda. Quæ quo tendant omnia conjicere,
nullo arbitror Oedipo opus eſſe. Hoc enim pacto & Moſen mendacii
rerum peragit, qui Dei nomine leges rogarit, quæ tamen nullæ fuerint;
& Deo ſupremo legislatori humanæ ignorantiæ illuſionem impingit,
qui inſcitiam hominum, æternam veritatem, & rerum omnium per con-
catenatas cauſas decurſum non percipientium, vectigalem habuerit; &
legum denique ipfarum autoritatem enervat, quippe quæ humanæ tan-

tum naturæ attributa, i. e. hominum figmenta, non Dei deereta vel ve-
ritates appellari mereantur. Contra vero ea Moſaicæ ſanctiones non

Eæternæ veritates, ſed n Nlex Jehova, Exod XIII, 9. N

NN) Qatuta Dei & leger ejur, c. XVIII, 16. .N 5
=A HR lex & praceptum, quod ſcripſi ad docendum eos, non
ab homine æternæ veritatis neſcio, ſed Deo ipſo c. XXIV, r12. vocantur.
Conf. Deut. IV, 5. 8. 14. 40. Sic & a Jjacobo Apoſtolo, non ſane ex co-

ghitionis defectu, ſed exilluminatione divini Spiritus, in omnem verita-

tem ipfum ducentis, Deus e& vosονταα, oνανροοςWιοαα d-
ο“οααυ. uνν leirlator, qui poteſt ſalvare & perdere, c. IV, 12. appella-
tur. Ut adeo illa Spinoſæ figmenta, nullo plane argumento roborata, &

impiæ tantum vο οιι ſuæ, quaſi mundus Deus ſit, Omniaque fatali re-

gantur neceſſitate, innixa digna ſint, quæ una cum autere ſuo exeeratione
potius, quam operoſa refutatione excipiantur.
In ponendo Exodi caleulo non una omnibus ratio conſtat, cum ex
Junii & Tremellii ſententia annos completatur CXLII. juxta Sethum
Calviſium autem CXLV. illi inter mortein Joſephi & nativitatem Mo-
ſis annos interceſſiſſe LXI. hic additis adhuc tribus, LXIV. exiſtimat;
nec Scriptura ullibi litem dirimit, miſ quod ſupputationem intermedii
illius temporis, ex tempore, quo in 5.gypto habitarunt Hebræi, peten-
dam eſſe doceat. Iſtud vero ſpacium 430. annis circumſcribi videtur
Exod. XII, 40. Habitatio filiorum Iſrael quadringenti, XXX. annis in
Agypto ſuit. Verum, quæ in Moſaica hiſtoria & I. Chronicorum ſuperſunt.
tabulæ Genealogicæ id non permittunt. Cahath enim, filius Levi, cum
Patre

Chrone-
logia.

—

3S– INTRODVYCTIO AD LIBROS BIBLICOS

De Exode. — — — —
patre ſuo atque avo Jacobo in Ægyptum deſcendit, Gen. XLVI, u. Amn- ly. co
ram autem, filius Cahath, pater fuit Moſis, Exod. VI, 20. Imo & Joche- kExriit. 1
Ped, mater Moſis, filia erat ipſius Levi, ipfi in Ægypto nata, Exod. l. c. gimtio
& Num. XXVI, 59. Unam vere vel duas generationes per CCCCXXX. Aruin Ki
annos, ea quidem ætate, extendere, abſurditate laborat; maxime eum edeomm

iſtud temporis ſpacium diſerte quatuor generationibus Gen. XV, 16. de-
fniatur. Imo ponamus, unum ſaltem annum natum fuiſſe, cum in
Æagyptum deſcenderet Jacobus, Cahathum, & ultimo demum ætatis,
annos produxit, generaſſe Amramum, qui rurſus 137. an-

quam ad 133.

nos vivendo exegit, ut habetur Exod. VI, 20. porro etiam Amramum nell
ultimo ætatis anno Moſen genuiſſe; elapf erunt, juxta hune compu- Neckinn.
tum, incertiſſimis tamen conjeéturis nixum, ab anno ingreſſus in Ægy- ſedooet.
Pptum ad natum usque Moſen, nonniſi 270. anni: quibus ſi addantur Gen De
80. Moſis anni, qui ad Exodum ab ejus nativitate fluxere, Exod. VII, 7. Cet Gen,
plures non habebis Juam 350. annos habitationis in .gypto, & fie ad tuan
minimum 8e. anni, ad ſupplendum illum Exod. XII. definitum nume Bigenti
rum, deficient. Neceſſe itaque eſt, ut totum ſpacium temporis pere- glkee
grinationis Patriarchalis, quæ complementum ſuum in peregrinatione
gyptiaca conſecuta eſt, ab Abrahami exitu ex Ur five Charane, usque lur le
ad exitum ex a‚gypte. 43e. annis iſtis definiatur. Rede itaque Au- Eeim
guſtinus in cap. II. Ep. ad Galat. Computandi, ait, iſti anni CCCCXXX. dele e⸗
ab eo tempore ſunt, quo Deus ad Abrabam locutus eſt, dicens: in ſemine “
zuo benedicentur omner gentet. Quam ſane expoſitionem putandique (dogten
temporis rationem Paulus confirmat Gal. III, I17. ubi a promiſſione Abra- “ ſen
hamo facta, usque ad latam menſe tertio pofſt exitum Iſraelitarum ex lrulob
gypto legem, quadringentos & triginta annos numerat. Neque ta- Piim
men ea propter cum Morino in Exercitat. Beblicir, & Iſaaco Voſſio in kinn
Cbronol. Sacr. cap. 2. p. III. Corruptus l. c. Exodi ſacer textus & ad Sama- s ich
ritanum Codicem reftituendus dici debet. Ita quippe hi legendum exi- Bonch
ſtimant: Habitatio ſfliorum Iſrael & patrum eorundem, qua babitave- H
yunt in terra Canaan, & in terra gybti, annorum fuit 430. Sic enim atcſt
præter Samaritanum Græcus quoque 7αα LXX. codex legit; in eujus ecti
gratiam cumprimis corruptionis vitium Hebræo textui Veſſius impin- 10 1
git. Sed fruſtra omnino. Peregrinatio enim filiorum Iſrael in Mo- Pe ,
Raicis Exodi verbis incluſive accipienda eſt, ut nempe anni peregrina- 1 4 4
ionis Patriarcharum ineludantur, quia Deus ipſe Abrahamum & poſte- “ s⸗
z0s ejus in promiſſione illa: ubi dabo terram hbant & ſemini tuo, Gen. imee
XIII, 15. St

605

—

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 91
. =De Exodo.

7 P . — 4 . . .
1 Am. Alll, 15. conjungit, etſi non Abrahamo, ſed ſemini ejus tantum data terra
moche. fuerit. Ut ergo poſterorum poſſeſſio Patribus; ita & patrum pere-

, xocle⸗ grinatio poſteris tribuitur: quo pacto etiam tranſitum per mare ru-
CXW. prum fſibi cum patribus communem faciunt Iraelitæ Pl. LXVI, 6. Unde
ſmune n recde omnine Hebraicam loci lectionem Chaldaica, Latina Vulgata, Ara-
n NMiß le pica, aliæque retinuerunt paraphraſes. Hinc Apoſtolus haud dubie ad
iſe, cun in h. l., digitum intendens Ebr. XI, 9. Abrabamum per fidem peregrinatum
lemmm etnis eſſe in terra promiſſionis, ut aliena, affirmat, babitantem in tabernaculie
ius . ANr. cum Iſaaz & Jacob cobaæredibus ejuidem promiſionis; ubi & Abrahami
n Auen atque Iſaaci in terra Canaan, & Jacobi in 5.gypto peregrinationem com-
hunc compu. plectitur, & in una illa æig τwwννεα Epocha junctim ſumendam eſ-
elus in Agy⸗ ſe docet. Sed nova oritur difficultas ex diverſo annorum numero,
1s ſiaddamtur quem Deus ipſe peregrinationi huic in promiſſione Abrahæ data affi-
Pw . nat, Gen. NV,I3. fqq. Scito prænoſcens, quod peregrinum futurum ſit ſe-
10, & ſie ll men tinm in terra non ſua, & ſubjicient cor ſervituti & afſtigent qua-
itum nune. Aringentis annir. Veruntämen gentem., cui ſervituri ſunt, ego judicabo:
enporis pee. poſthæc egredientur cum magna ſubſtantia; zu autem ibiy ad patres
eregringtione uos, ſepultus in ſeneétute bona. Generatione autem quarta revertentur
harane, usque buc. Idem quoque numerus, demtis ſcilicet triginta annis, a Stephano
ge itnue Au- repetitur in oraculi divini allegatione Act. VII, 6. SAMα bτ—
CCCGG/sIT Beg, Ss T ασεαααια aιαταπσ αοαουoον εν M„οτ—rt α ν-
r: in in &‿SHDIℳw Adνο,., αα nαιαιαυνιυιαντHσ rsραντοονο Ubi quidem bene habet,
1 Putañiqne quod terminus a quo annorum horum, initium conſtituitur peregrina-
Mtone Abta- tionis ſeminis Abrahæ; ut &, quod ex Hebræorum ap. R. Menaſſeh ben
ehrudmn e Irael obſervatione ad . I. tres ſtatus ſeminis ejus diſtinécte deſcribuntur:
. Negve tr Primus peregrinationis, peregrinum erit ſemen tuum; alter ſervitii, &
o Vollio in Jacient eoi ſervire; tertius afflictionis, && afftigent eors: prior a Patriar-
1s 20 Sum- chis ineipit, qui ſemper in terris alienis peregrinati ſunt; ſervitium in
legendumeni- Æaägypto poſt mortem XII. Patriarcharum, cum ſurgeret Rex novus, qui
us tbit non noverat Joſephum; afflictio ab eo tempore, quo Pharao recens
4 Gc enimn natos Hebræorum infantes flumine mergi juſlit. Crucem tamen figit

eruditis numeri triginta annis imminuti diverſitas, quam Auguſtinus
lib. XVI. de Civ. Dei cap. 24. ita elidit: quadringenti ſane anni dicuntur,
propter numeri plenitudinem, quamvis aliquanto amplius eſet. Unde
perettin⸗ Theologi nonnulli hoc oraculo numerum plenum & rotundum anno-
nmh ole⸗ rum, non dτοτςσιον Perfectum adhiberi cenſent, quia ſecula & genera-
man 1 Gen tiones tantum Deus numerare voluerit. Citatus vero R. Menaſſeh ben

95

egit; in eſns
ollus inpin⸗
Ezel in N.

De Exodo 92 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS .
*ExNOHI αα. 1 ſupputationem hanc ab Iſaaco demum, triginta annis poſt promif-. und ir
fionem vel exitum Abrahæ ex Ur Chaldæorum nato, ordiendam cenſet, be
quia in Iaac demum vocatum Abrahæ ſemen ſit. Sic in utroque dico lra
numerus præciſe ſumtus congruet, cum verba Exodi ſtatim ab illo, quo Sent
ex Ur exiit Abraham, tempore; Geneſeos vero, a nato demum Iſaaco Nei
annos numerant. At enim vero hoc pacto, ſi ab egreſſu Abrahæ ex Ur kuna
vel Charan (eodem enim anno uterque contigiſſe creditur) ad natum 4MI
Abrahæ centenario Iſaacum XXX. anni numerentur, egreſſus ille in Patris ſunte
fdelium annum LXX. conjiciendus erit, quem Scriptura tamen Gen. mi
XII, 4. ad annum ætatis ejus LXXV. refert. Quod ut effugiat obſtacu- Amorteſ
lum Menaſſeh ben Hrael;, ex Seder Olam reſpondet, Patriarebam jam in Amit
Canaan degentem ilerato Cbaranem petiiſſe 3 ibique annis quinque mora- Ailtir
tum; adeo ut bic de ſecund Xitu Agatur. Sed vereor, ut tam facili ne- auanni
gotio probetuniſtud, quam fingatur a Judæis. Rectius omnino Uſſerius auide
cum Hieronymo in tradit. Helraice in Geneſ. & Beda in c. VII. Act. Abra- ran
hamum 75. anno patria egreſſum, indeque numerum 430. annorum ineun- lum ⸗
dum cenſet; alterum vero 406. annorum computum ab Iſaaci ætatis an- “ Mah.
no quinto, quo ſcilicet Iſmael irriſor, ancillæ filius, domo ejectus, & Iſaac Moles lo
flius liberæ divino oraculo: in Haac vocabitur tili ſemen, Gen. XXI, 12. Anne
Promiſſionis ſemen ſolenniter deelaratus fuerit, inchoandum exiſtimat.
Sic in utroque loco calculus Gbi recte conſtabit. Cæterum CCCCXXX.
illi peregrinationis Patriarchalis ac Hraelitarum anni ita partiendi ſunt, ut wſt⸗
Sars dimidia prior peregrinationi Patriarcharum in terra Canaan, poſte- rium
rior peregrinationi Ifraelitarum in terra 5.gypti æqualiter detur, adhune neca
fere modum: 5 ifcis N
. R Hiſer. le
Abraham centenarius Iſaacum generat, anno poſt Gen. XII, 4. y. HMer
25 coll. XXI, 5. Lrodl hla

egreſſum ex Ur
Gen. XXV, 26. Ull. pht⸗

Jacobus naſcitur, Iſaaco annos habente 60 Gen. XLVII, 9. UIIN
A nato Jacobo ad deſcenſum ejus in gvptum 3320 . quiind
* .— 8 I .
Habes ita 215 annOs. Pleditar
236
. 24 3)1

1z

—

05

—i—

poſk promit.
Gam cerſet,
troque io
db lo, c

emum Iſaaco

rähr ex Uͤr
1) ad mtum

illein Patris
tamen Gen.

gigt obſttca .
Aun ium in

ingue mora-
tam faclline⸗
ino Ullerius
j.4. Abra-

orum ineun-

ci tatis an-
us, & uac
Ben⸗ WI. In
m exiſtimat.
(CCCMY.
jendifunt,ut
Anaan, poſe.
tur,ad hune

. Xl, 4.
en. XXV, 26,
en. UVI, .

—

nnOs:

17

VETERIS TESTAMENTL P. 3
Porro ab adventu Jacobi in EÆgyptum ad mortem
usque Joſephi anni ſunt . 7
Erat enim 39. annorum Joſeph, cum Fater ejus
deſcenderet; (nam 3o. annor hbabebat, cum Pro-
Rex conſtitueretur. Gen XLI, 46. quibui adde ſe-
ptem annor opulentiæ v. 47. & duos annos ſami:
c. XL. F, 6. prodeunt 39. anni:) & vixit in univer-
ſum 116. aunos, Gen. L, 22. 26, Prodeunt ergo 7l.
anni peſt Patrir deſcenſum. ”MB
A morte Jofephi ad nativitatem usque Moſis 64
Annii enim jl. modo dictis ſi addideris annos So.
æztatir Moſis tempore exitus e Eg ypto, prodeunt
anni I5I. Ad complendum ergo numerum vel
univerſum 430. vel dimidium 2r5. annorum, deſi
derantur præciſe adhuc öa anni, qui ipſi interval
lum conſlituunt a morte Joſepbi ad nativitatem
Moſes loquebatur Pharaoni, & populum educebat
anno ætatis M S0 Exod. VII, 7.
Habes iterum] 21 jannos.
Confer omnino de hoc computo, qui legi merentur, ex noſtratibus b. Ca-
lovium Chronici Bibl. Sect. IV. qu. I. 2. & Comment. in Geneſ. XV, I4 b. 561.
nec non b. Strauchium Breviar. Cbronol. lib. IV. cap. 6. tot, p. 46;. e Pon-
tificiis Natalem Alexandrum in tertiam mundi ætatem diſſert. I. tota,
Hier. Eccl. V. T. T. I. p. t97. e Reformatis Campeg. Vitringam ypo-
typ. Hiſter. Sac. Period. 3. S. 7. ſqq. p. 23. Andr. Rivetum Comment. in
Exod. I, I4. qu. 3. T. I. Opp. pe 734. 14/4. & Franc. Burmaſinum ad Exod.
XII. p. 364. ex Judæis R. Menaſſeh ben Iſrael Conciliat. in Geneſ. quaæſt.
XLI. p. 57. Hinc amplius difficile non eſt, annorum Exodi calculum,
ui a morte Joſephi usque ad erectionem tabernaculi annos 145. com-
plectitur, ſubducere hoc modo:

236 9'Joſeph moritur, in quo deſinit Geneſis.
2 4 3 3 Moſes naſcitur, anno poſt mortem Joſephi 64
25 13Moſes populum ex Ægypto educit, annos natus 80

M 3 Epoeba

De Exodo,

De Exodo.

Partitio.

94 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
A. O. C.] Epocha WARTA exitus urque ad templum ba-
lomonir fundatum.
514 Lex traditur Moſi in monte Sinai, menſe tertio ab exi-
tu, Exod. XIX, 1.

◻

. – Tapernaculum erigitur, exacto poſt exitum anno,
juxta Exod. L, 2. 17. 34. .
Annorum Summa eſt 145

QVART .“ igitur mundi £ TATIS nova incipit epocha ab exitau
populi, qui cum in 1s5. diem menſis Niſan Num. XXXIII, 3. incideret,
quo ipſo die illi 430. anni a prima majorum peregrinatione abſoluti ſunt:
factum hinc eſt, ut menſis Abib ſ. Niſan, qui ſeptimus hactenus fuerat,
primus totius anni conſtitueretur, a cujus initio exitus epocha putatur,
ipſe licet exitus in medium incideret mnenſem.
In partitione Exodi non adeo multum docorum diſcrepant ſen-
tentiæ, niſi quod alii duas, tres alii ejusdem conſtituant partes. D. Mar-
bachius, D. Dorſcheus & alii Xνοvαα Præferentes, partem I. hiſtori-
cam faciunt rerum memorabilium, quæ circa Ifraeliticum populum in
AKgypto & exitu ex .agypto contigerunt: II. Marbachius Reipubl. in
eadem gente conſtitutionem; Dorſcheus in inſtituta Iſraelis Republica
legum lationem compledi, ſcopo tamen ac ſenſu uterque eodem cenſet.
Nobis rgXνοτ—tlα magis arridet, quam e noſtris b. Calovius Bibl. Illuſt.
T. I. p. 315. & e Reformatis Rivetus T. I. Oppe p. 722. convenientiſſimam
libro judicarunt; ita ut P. f. bhiſtorica ſit, de eductione populi usque ad
montem. Sinai a c. I-NXVIII. UI. dogmatica, de voue gâα vel legum tra-
ditione a c. XIX -XXIV. II. rothrian ſ. Operativa & Mechanica, de
ouονανſeu tabernaculi conſtructiene aà c. XXV. ad fin. Alia qui-
dem ſed minus congrua ratione tres libri partes Heideggerus deſignat
Enchir. lib. Iec. 3 p. 29. ut parte I. hiſtoriam perſecutionis gyptiacæ &

Ppræparationis ad liberationem a c. I-XII, 37. II. hiſtoriam liberationis

& exitus ex .Ægypto, nec non profectionis ejusdem in deſertum usque
Ginai a c. XII, 37-XVIII. III. hiſtoriam legislationis Moſaicæ in deſer-
to Sinai a c. XIX. ad finem usque libri complectatur. Demum b Wal-
cherus noſter Offc. S. 722. p. S00. ſex libri integrales partes exhibet: I. de

Vita Mofis, ejusdemque ad Pharaonem legatione à c. I. ad VI. 11. de pla-

gis .gyptiacis a c. VII XI. III. de exitu Iſraelitarum usque ad mon-
tem

—

—

enn dina

legom prt

gue cum

tabernarul

Specili
EK ENO
I. HlsT
ten

VETERIS TESTAMENTIL P. I. 95
— De Exo do,

tem Sina c. Xll--XVIII. W. de conſtitutione eccleſiæ & reipublicæ per
legum promulgationem c. XI-XXXII. V. de peccato Populi, ejus-
que eum Deo reconciliatione usque ad eap. KKXNV. Vi. de exſtructione
tabernaculi retumque ſaerarum apparatu, usque ad fin.
VII.
1 Speciohs ſecundum r capi ſua libri diſtributio ita habet:
ig Eſt EXODI par
in erig I. HIS T ORIA, de eductione populi ex Egypto usque ad mon-
“ er tem Sinai: cujus
. dbeieen a) Antecedentia ſunt
boͤalur. (1) res geſtæ Poſt mortem Joſephi ante natum Moſen c. 1.
um terit, (2) Moſis N. nativitas & geſta ante vocationem c. 2.
chaputarut, 2. divina ad educendum populum vocatio
a. e rubo ardente facta c. 3.
b., miraculis firmata & obfequioſe ſuſeepta

Tabula
Synoptica,

Crepant ſe. 1. 4
15-D. Mr- c. irrito effectu executioni data c. 5.
n, biſtori⸗ d. denuo divinitus repetita c. 6.
opclum n „ 6) decem Egypti plagæ: ſeilicet
teni in a. aquæ in ſanguinem converſio c. 7.
leReprhlen b. ranarum foœda abundantia c. 8, 1-76,
dben cerſel. t. Pediculorum ex pulvere terræ procrea-

MB tio v. 1-/9.
iantiimmn 1 A. inſectorum varii generis immiſſio v.20 72,
lisgne il g, graviſſima pecorum per peſtilentiam
ſtrages c. 9, 1-7.

dlegom ti⸗
8 J. ulcera hominibus & jumentis illata v. -Iʒ⸗

Kunnt, de

An. . g. grando graviſſima v. 14-35.
s deigat . locuſtæ omnem herbam epaſcentes.
“ C. IO. 1-20.
Voypticx? . crid
1ermons i. triduanæ gypto obductæ tenebræ
ertumn slle 21.29. .
neet K. primogenitorum EÆagyptiorumi internecio
le M P. denunciata c. II.
nund d

p.poſt inſtitutum agni paſchalisSacramen-
11l ler. tum c. 12, 1-20. au ipſo illata v. 29- 36.
nor. ) faétum ipfum cum concomitantibus; fſcil. populi egreſſio
nen ten⸗ 1 (1) poſt paſchatis celebrationem, ex Rameſſes in Succoth
Peracta c. 12, 37 fin. 2) no

—

pe Exodos

56 INTRODVCGTIO AD LIBROS BIBLIGOS

() ſigno memoriæ mandata, conſecrata ſcil. primogenitu-
ra c. 13, 1-16.
(3) ex Succoth in Ethan peracta v. 17 - fin.
(4) per maris rubri tranſitum & Ægyptiorum per mare
ſtragem conſummata c. 144.
„) conſequentia, ſunt
(1) victoriæ per hymnum ſolennem celebratio c. 15.
(2) divina populi per Manna ccelo deplutum]

C. 16⸗ I .
8ſuſtentatio.
per aquam de petra percuſſa .
C. 17 3

(3) clades Amalekitica c. 17, 5-ſn.
. (4) Jethronis adventus & prima Judicum ordinatio c. 18.
II. DOGMATICA, de vouo eoiα ſeu legum traditione, ubi nota
&α%) divinam legislationis per voces & tonitrua præparationem
66) legis moralis p. contenta c. 20, 1217.
. p. promulgationem v. Is ſin.
P)) leges forenſes: ⸗
(1) de ſervitute, poœna homicidi, jure talionis, bove cor-
nupera c. 2.
(2) de furto, damno dato, depoſito cuſtodiendo, pœna ſtu-

pratoris, maleficæ, beſtiarii, idololatræ; curandis

advenis, viduis &c. C. 22.
(3) de mendaciis, æquitate judiciorum, Sabbatho terræ c. 23.
9) leges varias, de Sabbatho, diebus feſtis, ſanguine, primitiis,
angelo LDDomini itineris duce colendo &c. c. 23, a ſn.
⁸) legislationis per ſolenne fodus ſanctionem c. 24.
O) leges ceremoniales de
(1) ſtructura tabernaculi & apparatu ſacro cC. 26. 27.
(2) ſacerdotii inſtitutione & conſecratione c. 28. 29.
(3) ſuffitu & thymiamate ſacro c. 30.
(4) ſanctuarii ſtrudoribus & tabulis legis c. 31.
„) legum per peccatum populi violationem, ubi

(1) populi oονοαπι⅓αο C. 32.

(2) Moſis interceſſio, Domini revelatione nobilitata c. 33

3) tabulæ legis novæ C. 34.
HI. ME-

14

H

ME.
4)
9
„

0
P

ſa
etr
Nom
dem manu
Usqueqad

16

12 53. 4. 7.

extant; &
e. legitur:
mentaria i,
1b Huetio
Neantur; 69
nl ,
Perſund ne
Supplexit
Datribus (
is ediwanr
Preikter
rez copie
tem hie ve
Tam, PRG
Commente
nimurum)

tantum C.

damernch

Originele

OIt, dod

non Aen
lIuten
inſeribitn
A. C, 2
Rchm
I
Chum lau

—

05⁵
— . VETERIS TEST'AMENT'I. P. I. 22 De Exodo-
dünogenitt. III. MECHANICA, de tabernaculi erectione; ubi tabernaculi .
æa) præparatio per populi contributionem c. 35,
.) fabricatio per artifieum operam c. 36. 37. 38. 39⸗
n per mmt ) erectio, (iſpoſitio & glorificatio c. 40.
VIIIL.
Nomina Patrum, qui in Exodum commentati fuerint, larga qui- Commen-
o. dem manu ſuppeditat Heideggerus Enebir. ad . l. p. 34. ſed fide haud ores:
usque quaque tutꝛa. AVGVSTINI in hunc librum quaſtioner T. IV. etet
RHH Opp. p. 126, q4. tum & ſermones quidam ad loca nonnulla Exodi c. r.
Eeiuſtemnio. 2. 3. 4. 7. 12. I4. 1. I7. 20. & 32. facientes, paſſim in Operum tomis
erxtant; & BED Æ explanatio in Exodi priora capp. 34. T. IV. Opp. p.
96. legitur: in reliquorum vero, quæ hodie ſuperſunt, operibus com-
mDentaria in Exodum fruſtra quæres. ORIGENIS enim fragmenta,
ab Huetio collecta, tanti non ſunt, ut in commentariis nominari me-
reantur; bomiliæ vero XIII. in Exodum, quæ Latina Opp. editione T. I.
fol. 29. ſqq. conſpiciuntur, ex Latina tantum verſione Rufini hodie ſu-
perſunt, nec librum integrum, ſed ſelectas ſaltem ejus pericopas illuſtrant.
Supplevit autem hunc defectum Aloyſius Lipomannus, qui ex Græcis
Patribus CATENAM in Exodum magno ſtudio conſarcinavit, Pari-
ſiis editam A. I55o. Quid in utraque, ad hunc & præcedentem librum,
Ppræſtiterit, quem ſervarit ordinem, quos adhibuerit & excerpſerit auto-
. res, copioſe tradit Sixtus Senenſ. Bibliotb. S. Lib. IV. p. 237. q. In men-
dopoen teum hic venit recordari, eujus ad Pentateuchum vel Geneſin oblitus fue-
e (Urndls ram, PRO COPII GAYZ Æ Sophiſtæ, circa ann. Chr. 50o. clari, qui
Commentaria in Olétateuthum, verius Heptateuchum dixeris, quinque
nimirum Moſaicos, ut & Joſuæ atque Judicum libros, compoſuit, Latine
. tantum, Conrado Clauſero interprete, Tiguri A. 155s. typis exſcripta. Quæ
, qum erudite recenſet Mr. de Sainjore in Bibliotbecæ Criticæ E. Il. p 143.
14. riginale Græcum in MSCto in Bibliotheca Auguſtana deliteſcere indi-
cCat, quod typis exſcribi optat, cum Latinus interpres mentem Procopii
129, 7. non aſlecutus ubique videatur.
Inter Judæos celebris in Exodum commentarius Rree Mecbilta uadei.
inſcribitur, incerti autoris, magnæ tamen autoritatis, cujus originem ad
A. C. 210. referunt Rabbini. In Sipbte Yeſeben. f. 32. n. I5S. b. autor
R. Jiſchmael dicitur. Impreſſus Conſtantinopol.
R E noſtratibus præter JO H. BRENTIV M, fupra ad Pentateu- Lutherani:
Nnn⸗=SHS. chum laudatum, cujus geminus in Exodum commentarius T. I. Opp p.
N 349.

Cinatio c. 1.
Ubi noti
eparationetr

, bore cor⸗

DO Err . 2, .
ine,priniti

De Exode

FPontificii.

R

——

1
PHRVYGIO, Theologus pariter Tubingenſis,

tus:

. fINTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS8S —
349. & p. 69 5. ſiſtitur, quorum priorem in ſchola Tubingenſi An. 1533.
Ppublicis prælectiombus, poſteriorem pro concione in eccleſia Stutgar-

diana An. 1557. enarravit; nominandus venit PAV L. CONST'ANTIN.
882
qui An. 1543. pie defun-
Commentarium in Exod. reliquit, Tubingæ in 4to anno ipſius

emortusli evulgatum. DAV. RVNGII prælectiones in h. lI. Wit-

tebergæ in 3.
TR.

1 1

An. 1614. luci publicæ expoſitæ ſunt. DAV. CHY-
enarratio quoque Wittebergæ in S. An. 1576, excuſa eſt. GE-

ORG. CALIXNTI in Exodi XX. capp. priora expoſitionem litera-
lem perquam ſuccinctam, Prid. Ulricus filius Helmeſtadii in 4. An. 1665.
editis Parentis ad quorundam F. T. librorum intelligentiam facientibus

lueubrationsbus inſeruit.

Præterea vernaculo ſermone 1OH. FO ER-
6TERVS Diexodum Exodi Wittebergæ edidit in fol. A. 1614. & in

4.

An. 1625. in qua CXIV. homilüs librum explicavit. VINCENT.
SCHMVCCIVS homiliis XCVIII. Lipfiæ in 4. An 1614. excuſis,

viginti priora

LAI ERBENII Hiſtoria des

libri capita illuſtravit. Spectat huc etiam M. NICO-
Volcks Iſ ael, von Meſe an, biß

auf Saul den erſten Koͤnig Iſrael, Erfurt. in 4. An. 1594. nec non

—

VALERIIL HERBERGERI magnalium Dei Pars V. & VI.

J0OH. LVNDIVM Im Juͤdiſchen Heiligthuͤme

ren

Ut

paſſim, aliosque

jam taceamus, qui ſelecta ſaltem libri capita vel argumenta commenta-

riis elucidarunt.

E Pontificis SEBAST. BARRADIVS Soc Jeſ. Theol. & in

Eborenſi Academia Sacrar-literarum Profeſſor, itnerarium falio

rum Iſrael

ex MRrpeto in terram 1e- omiſſionis decem libris concinnavit, Antwer-

piæ An. 1621. editutmn, Coloniæque & Moguntiæ recuſum, quo maxi-

mam Exodi partem explicavit.

IOHANN. LORINVS 8. J. Ro-

mæ & Mediolani Theologiæ Profeſſor, in Exodum commentarium edi-
dit Lugduni in fol. 169. LVDOV. VSTELLA Ord. Prædic. &
Theol. Profeſſor duos tomos commentariorum in Geneſin & Exodum,
Romæ in fol. An. I601. excudi curavit, quibus hunc ſervat ordinem,

ut omnem operam parengrapho, expoſitione & ſch

oliis abſolvat.

B E-

NED. PERERII quoque citantur diſputationes ſelectæ in XV. prio-
Laudatur quoque

ra Exodi capp. Ingolſtadi Tomo L. An. 60l. excuſæ.
Poſſevino in pparatu S p. 6(69. FIRMIN
Galli expoſitio in Exodi priora capp-
rum ägyti, in aliquot homilias diſtincta,
ventus Domini accommodata, Parifiis An. 1580.

ICAPITIS, Theologi
usque ad necem primogenito-
& concionibus tempore Ad-

E Re-

—

—

E
Uech T
A.16 .
tarium i
Cdr
exore F
Cothpo
Sym
An. 144
Prodlit
Exrydut
ALBE
imprelſia
TERVS
Prancofn
Angli M
tit. AH
1645. exe
DREA
ſa inh
Oramon
ſeorſim
ue/re
Aulyu,
ntrove
ſ⸗Garn
1 lu.
dum har
Joque⸗
JON
run der
leggen
late p
Mſaic⸗
ni ant
Mument

—
0⁵
ſ An g.
ſa Kntger.
STTANTIN.
Pie efun.
AnnO ipſins
1 . l Wir.

AV. CHI.

elt. GE.
emn litera-
4. An. 166 .
ſieientihui
H. POER-
614, in 4.
INCENL.
64. exculs,

M NICO.

Hoſe an, biß
94. nec non
X V. U
im, dliosue⸗
4 Cottenta-

Tbeol. in

Summ ſiull

D
wit, Antcwer-
n, uo maxXI-

5 5& Ro-
entariumn eci⸗
d. Perdic 8
1 Exodum-
ryit oreinen,
blolrat. DE.
e in M. prio-
derur guoue
IS, Ineo
imogeni
Pammek

LRe-

— VETERIS TESTAMENTI. P. I.
E Reformatis CHRISTOPH. CARTWRIGTHI Angli

electa Targumico-Rabbinica in Exodum, Londini in 8. impreſſa ſunt

A. 1653. NICOLAVS GALLASIVS Paſtor Genevenſis commen- Reſormati,

tarium in h. l, edidit Genevæ in 4. recuſum deinceps in fol. An. 1560,
Caſpar Megander & Leo Judæ farraginem annotationum in Exodum,
ex ore HVLDRICI ZWINGLII & aliorum, ad caput usque 24.
comportarunt, Tiguri editam An, 1527. Sed & ejusdem Z WINGLII
Stοροαα in Exodum inter Opp. ejus proſtat, Tiguri in fol. exſcripta,
An. I544. & 1595, JO8, SIMLERI Commentarius Tiguri in fol,
prodiit An. 1584. & 1605, ANDR. WILLETI Angli Hexapla upon
Exodus in It. L'arts Londini in fol. An. 1608. & 1622. typis evulgata ſunt.
ALBERTI HANDFELD Exodur, Heidelbergæ in Ato An. 16 79.
impreſſus, LNNXVI. homiliis librum explanat. QVIRIN. REV-
TERVS Profeſſor Theol. Heidelbergenſis Commentarium in Exodum
Francofurti ad Oderam edidit in 4, A. 1616, 10O H. LI GHTFOOTI
Angli Manipulur ſpicilegiorum e libro Exodi, in Lingua Anglica olim ſub
tit. A Handſull of Gleaninge out of tbe Booke of Exodur Londini in 4.A.
16433³. excuſus, Latine exhibetur inter Opera ejus T. I. p. 161. ſq. AN-
