usque ad Abrahamum c. 9.II. III. eccleſiæ per foœdus gratiæ cum Patri-
archis initum confirmationem, & vitas Patriarcharum ab Abrahamo ad
Joſephum c. I2. ad finem, exhibeat.
K VIII.

Partitie.

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
VIII.

De Geneſi. —

Tabul⸗ Geneſis hiſtoriam orbis & eeclefiæ cumprimis exponens, utri-

Synoptica, usque tradit
IL. originem: ad quam cpedat daſeriptio
ℳ) univerfalis creationis C. 1.
8) ſtatus innocentiæ c. 2.
) lapfſus c. 3.
³) hominum propagationis p. per Protoplaſtos c. 4.

p. per Sethum & Patriarchas c. 5.

5) diluvii, delineati qua antecedentia c. 6.
qua factum ipſum & modum c. 7.
qua conſequentia c. 8.
II. reſtaurationem, fe Ctam per
ℳa) divinam benedictionem c. 9, 1- I7.
) Noæ & familiæ conſervationem c. 9. 15- ſn.
7) generis humani per filios Noachi propagationem c. 19. & I1.
ubi ſimul turris Babelicæ exſtructio c. II, 1-
HI. confirmationem & gubernationem ſub Patriarchis: & quidem ſub
a) Abrahamo: ubi
1. in terram Canaan c. I2, I - 9. & gyptum profectio v-lo-fn.
2., Abrahæ ac Lothi feparatio c. 13.
3. bellum Pentapolitanum & Melchiſedeki benedictio c. 14.
4. ſeminis benedicti ſacrificio firmata promiſſio c. 15.
5. conjunctio cum Hagare ancilla, ejusque fuga c. 16.
6. nominis Abrahæ immutatio & circumeciſionis inſtitu-
tio c. 17.
7. Sodomæ excidium p. Abrahamo revelatum c. 18.
Pp. reapſe Peractum c. 19.
8. Saræ raptus. Abimelechicus c. 20.
9. Iſaaci nativitas c. 21, I. F.
10. Hagaris cum Iſmaële ejectio c. 21, 9. 21⸗
mI. Abrahami cum Abimelecho fœdus c. 21, 22 34⸗
12 Abrahami ad mactandum filium tentatio c. 22.
13. mors ac ſepultura Saræ c. 23.
14. Iſaaci matrimonium, pronubo Eleaſare contractum c., *4.
S. Abrahami mors c. 25, I-I1.
416. Abrahami ex Iſmaéle poſteritas c. 25, 12 -15.

E&) Iaaee

7

4.
Archus e. .

(. 7.

neIe. KE.

gnicen fu
Niod lorſn.
dichio e.14.
c..

1016.
iis ltite⸗

um c.IG⸗
9.

22

22=

racum ,24.

4

9 Naee

VETERIS TESTAMEN TI. P. I.

62) Iſaaco: ubi

I. filii, ſeu Eſavi & Jacobi nativitas c. 25, 19 - 25.
2, prima inter filios diſſenſionum ſemina, primogenituræz
venditione excitata c. 25, 29 -34.
3. Iſaaci peregrinatio & geſta in terra Gerar, c. 26, 1 -23.
4. Eſavi conjugium c. 26, 34 -fin.
ſ.: Iſaaci benedictio filiis impertita c. 27.

.) Jacobo: ubi ejus

1. in Meſopotamiam fuga c. 28.
2. geminum matrimonium c. 29, 1-300
3. familia c. 29, 31 -ſin. C. 30, I-24.
4. reditus in Canaanem

QR. qua antecedentem mercedis conſequutionem
c. 30. 25. /44.
. qua concomitantia: fcilicet
inſtitutum iter c. 31, I-21.
Labanis hoſtilem inſecutionem c. 37, 22. ln.
Inctam divinam c. 32.
Eſavi occurſum & reconciliationem c. 33.
Dinæ ſtuprum & Sichemitarum cædem, c. 32.
I7. fin. & c. 34. kot.
J. qua conſequentia, ſcilicet
in Bethel habitationem c. 35, 1-1I5.
Rahelis mortem & ſepulturam c. 35, 16 ‧26,
Rubenis inceſtum v. z1- 26.
Jacobi ad patrem reditum v. 27-29.
5. fratris Eſavi familia & poſteritas c. 36.
⁹) Joſepho: ubi
I. res adverſæ Joſephi & Jacobi: nimirum
N. Joſephi venditio c. 37.
. Judæ infauſta ſoboles & inceſtus c. 38.
. Joſephi caprivitas c. 39.
2. res orundem ſecundæ: nimirum
N. Joſephi in interpretandis ſomniis donum prophe-
ticum, c. 40. & c. 41, I - 36,
. Joſephi exaltatio c. 41. 37-ſin.
K 2 fra-

7
De Geneſi.

Commen-
tatores:
FPatres,

76 INTRODVGTIO AD LIBROS BIBLICOS

J. fratrum Joſephi tentationes:
prima c. 42. fecunda c. 43. tertia c. 44.
. Jacobi in Ægyptum deſcenſus .
qua apparatum & antecedentia c. 4.
qua actum & concomitantia c. 46.
qua conſequentia c. 47.
D. Jacobi beata &αιανοι deſcripta
qua antecedentem benedictionem
partim filiorum Joſephi c. 48.
partim ſingularum tribuum c. 49, 1⸗-27.
qua factum ipſum c. 49, 28 in.
qua conſequentia c. 50.
a. Jacobi ſepulturam c. 5o, 2-14.
b. fratrum Joſephi deprecationem v. Ij.-21.
c. Joſephi mortem v. 22: fin.
In Commentariorum recenſione ſiceo præteribimus pede, quos cap.
praced. G. 9. in Pentateuchum allegavimus. E ſanctorum Patrum ordine
ORIGENEM XIII. commentariorum libris Geneſin explicaſſe;
præterea quoque myſticarum homiliarum adjeciſſe libros duos, autor eſt
Hieronymus apud Rufinum Invectivar. lib. II. Dolendum vero, hunc
utrumque temporum injuria intercidiſſe laborem, nec ſupereſſe hodie
niſi XVII. homilias, ex Latina Rufini verſione, quæ Opp. Origenis Latina
editione, Pariſiis An. 1512. exſcripta T. I. exhibentur. Has vero etiam-
num ſuperſtites e myſticarum numero ac cenſu eſſe, contra Sixtum Se-
nenſem negat Huetius Origenian. lib. III. sap. 2. Sect. 3. H. I. p. 244. ex
tempore recitatas eas, exiſtimans, & ab a Ruariis in literas relatas, cum
myſtice ex adverſe meditatæ ac per otium elaboratæ fuerint. E com-
mentariorum vero libris fragmenta nonnulla, ab Euſebio lib. VI. & VII.
de Præparat. Euang. & Philocaliæ c. I4. aſſervata, Huetius exhibet Com-

mentar. Origen. P. I. ſub init. non tam ut famem ſedaret, quam ut ex un-

gue cognoſcendum ſiſteret leonem. Meliore antiquitas fide IOAN-
NIS CHRYSOSTOMI in Genefin lucubrationes ad poeſteros
transmiſit, in cujus T. ?I. Opp. homiliæ LXVII. in hunc librum, tum &
ſermones varii in quædam Geneſeos loca, integre extant. Gregorium
utrumque, Baſilium & alios taceo, quod in exiguas ſaltem Geneſeos pe-
ricopas, & in hexaëmeron cumprimis commentati funt, librum inte-
grum intactum relinquentes. Catenam vero Græcorum Patrum in
Gene⸗

—

—

Cenelin

Quni A
cup. al
T. I.0
unus 7.
chaun
Deum

51VS!

Abreban
oEpho⸗
(S 24r)
Angh,4
ronenles
tionis en
logiſtic⸗
1567 im
E
ſinom
dergen
fnerun
Form. 6
Dgue,
Lxlat in
ſue tit
onnnihue
ten,
liſinu

orationt
rum en
rißeun
latem,
in om,
igtitan.
ℳ hire
milia

iti⸗

0⁵

1 .

. 2l

ele, guoseh.
atrumordine
1 explicale;
uos, audoret
mvero, hune
pereſte hodie
ligenis Litina
vero etialn-

aSitann de.

19, 44,
relatas, cum
nt. P con-
b.V..
exlubet Conn⸗

amn ut ex .

ſde 104 N.
20 polteros
ibrmm uun 8
Cregorium
Geneleospe-
Ubrum ine-

m Dum n
Cene⸗

VETERIS TESTAME NTI. P. I. „

Geneſin Aloyſius Lippomannus edidit, recuſam II. Tomis in quarto Lug-
duni Anno 1637. E Latinis AVGVS. TINVS præter queæſtiones,

cap. præced. F. 9 citatas, libros XII. de Geneſi ad literam compoſuit, qui

T. IIl. Opp. . 499. conſpiciuntur: ejusdem porro operis imperfecti liber

unus T. cit. p. 477. extat. Quin & XXXIII. ejus adverſus Fauſt. Mani=

cbaum libri huc ſpectant, quibus blaſphemias & convicia hominis in
Deum ac Patriarchas retundens, Ceneſin egregie illuſtrat. AMBRO-

SIVS hexaëmer libros VI. (T. IV. Opp. F. 3.) de Paradiſo librum I. (c.l.

p. 92.) de Cain & Abel libb. II. (v. 144.) de Noë & Arca lib. I. (p. 142.) de
Abraham Patriarcha libb. II. (p. 172.) de Iſaac & anima lib. I. (p. 213.) de
Joſepho Patriarcha I. I. (p. 24 .) de benediétionibus Patriarcharum lib. I.
(p. 267.) Poſt ſe reliquit. FHuc etiam refertur ALBINI five ALCVINI
Angli, qui circa annum Chr. 780. Abbas Monaſterii S. Martini apud Tu-
ronenſes fuit, Bedæ Auditor & Caroli M. Præceptor, interpelatæ expoſi-
tionis ex Patrum ſententiis in Geneſin brevis Commentarius, forma dia-
logiſtica conſcriptus, qui To. VII. Bibliothecæ PP. Bignæi Coloniæ An.
1565. impreſſæ exhibetur.
Enoſtris primas tenet b. LVTHERVS, abſolutiſſimo in Gene-
ſin Commentario, qui T. IV. & IX. Altenburgenſi, & T. VI. Lat. Witten-
bergenſi ſiſtitur, & communi Theologorum, quotquot pii cordatique
fuerunt, calculo & conſenſu approbatur. Praclarus Commentarius in

Form. Concordiæ audit p. 665. B. Chytræus, judicioſiſſimus ſane Theo-

logus, in dedicatione enarrationis ſita in Geneſ. hoc cum elogio maétat:
Extat in Geneſin enarratio Rev. Viri D. Mart. Lutheri, quam boſtremo
ſuæ vitæ decennio in Academia Vitebergenſi, velut Cgnaam cantionem,
omnibur numeris abſolutiſimam edidit. In qua divinus ille interpret, no-
ſtro tempore ad inſtaurationem veræ de Deo doctrinæ excitatut, prater am-
pli ſimum ſanctæ eruditionir & ſapientiæ ſpiritualis tbeſaurum, uberrimam
orationis copiam, & exactam omnium locorum & quaſtienum intricata-
rum explicationem: adbibuit etiam & penitus orationi ſuæ inſeruit mi-

. . 7 . . . .
rificam εwνuν⅛. vim permovendi animos lelctorum, & ad veram pie-

tatem, timorem Dei, fidem & cæteras virtutes inflammandi. - - Quod ſi
in omni genere doctrinarum optima quaæque ſeripta ſibi ad diſcendum &
imitandum ſinguli proponere debent: adbortandi certe ſunt omnes pié,
ut hanc Lutheri cantionem C;gnæam attente & diligenter legant, & ſibi fa-
miliarem reddant præ tæterit aliorum quorundam auctorum ſeriptit, eru-
ditir quidem ac copioſir: ſed tamen, quod ad ſapientiæ cæleſtis & rerum
Kk 3 gra-⸗

De Oeneſ

Lutherani,

De Genelt. —

72 INTRODVCTIO AD LMBROS BIBLICOS

graviſinarum majeſtatem & vim permovendi ad pior & ſpiritualet motui
incendendi animot lectorum attinet, tantum cedentibus Lutheri ſeripte,
quantum cæleræ ſtellæ Gao Ogs ſeu ſolis potius lumine & ſplendore ſupe-
antur. Timoth. Kirchnerus præfat. in theſaurum Lutberi Germanicum
A. 3 b. de hog Lutheri commentario ita ſentit: das Buch mag man wol
heiſſen das Conſummatum eſt D. Lutheri. Denn zu dem Buch muͤſ⸗
ſen alle Theologi in die Schule gehen, und wirds keiner ausſtudiren,
deß bin ich ſicher und gewiß. In dem Buch hat der Mann GOttes
faſt die fuͤrnehmſten und groͤſten Artickel unſers Chriſtlichen Glau⸗
bens ſo deutlich und reichlich gehandelt, daß ſeines gleichen, ausge⸗
nommen die Heil. Bibel, nicht auf die Welt kommen iſt, auch frey⸗
lich nicht kommen wird. ⸗⸗ Es wird wol Theſaurus Theſaurorum,
und ein unerſchoͤpfflicher Brunn alles Troſtes neben der Bibel ſeyn
und bleiben. Sic & b. Dan. Cramerus in Magege Pet. Palladii ad li-
bros Prophet. & Apoſt. p. 26. commentatorem in Geneſin Luthero præ-
ſtantiorem extare negat, qui totum decennium tractavit explicationem
bujus libri publice, & illi libro tanquam ultimæ ſuæ & Cygnaaæ cantioni
pie immortuur eſt. Quem librum qui non legit, Lheolegi nomine indi=
gnus eſt. Suecedit HIERONYMVS WELLERVS, in cujus To-
mo Opp. Germanico ſuccinéla quidem & perbrevis, pia tamen Geneſeos
enarratio exhibetur a p. 332. Amplior utique NICOL. SELNEC-
CERI Commentarius eſt, cum Chronologia ab initio mundi usque
ad exitum populi Hraelitici ex Ægypto, Lipſiæ in fol. editus An. 1579.
DAVIDIS CHYTRÆ1I annotationes Wittebergæ in 8. recuſæ
ſunt A. I590. GEOGII FABRICII commentarius Lipfiæ A. 1584.
& 1596. in 4. typis exſcriptus eſt. SALOM. GESNERVS diſpu-
tationibus publicis 38. Wittenbergæ I604. Geneſin explicavit. Paulo
poſt DAVID. RVNGII prælestiones in Geneſin Wittebergæ in 8,
A. 1608. prodierunt. HERMANNI HAMMELMANNI an-
notationes in Geneſin, quibus in cæteros Moſaicos libros junda eſt Iſa-
goge, Lipfiæ in fol. excuſæ ſunt A. 1600. Hos tamen doctrinæ rerum-
que copia longe fuperat b. ?OYCARPVS LYSERVS Senior,
qui duobus voluminibus in 4. Lipſiæ A. 1604. ſqq. editis, vitas Patriar-
charum perſequens, juſto commentario Geneſin ordine & perſpicue il-
luſtravit. B. £GIDIVS HVNNIVS capp. XXl. ſaltem priora
hujus libri quæſtionibus elucidavit, quæ lucubratio, lectionibus publi=⸗
cis deſtinata, Marpurgi ſeorſim prodiit in 8. A. 1592. Operum vero To. I.
. ters

—

—

eſub!

HARD
it flius
CHEM

A. 1665.

VII Co

ilis,&

9ENII
codice,
Controre
Qui hom

MunNt, fun

ittiarch
iesiſri
quins.

An. i⸗
Plicarit
Mgen
ſum, 1
Cin
ie en
Pnalia
en det
ftlina.
In⸗
meneſt,
len lom
A bn.
N. jec
ſune al
edit:
Venn. I.
Phiam D
DEL
Geneßt
Fillatim

ETERIS TESTAMENTIL P. lJ. „„

naler motu⸗ fere ſub finem exhibetur p. 1424. Poſthumum opus b. J10 H. GER-
ben ſetiſte, HARDI in Geneſin, e ſcriniis paternis produxit & ab interitu vindica-
endire ſiht. vVit filius Johannes Erneſtus, Jenæ An. I654. Porro CHRISTIAN.
manoan CHEM NITIVS queæſtiones in Geneſin decem diſputationibus Jenæ
g nan roal An. 1665. expedivit. Quo paulo uberior eſt ABRA HAMI CALO-
Buch miet WVII Commentar. in Geneſin, e prælectionibus ipſius publicis concin-
sſtuciten, natus, & Wittebergæ in 4. A. 1671. excuſus. IS8 AACVS FROEREIL
n GOttes SENIVS Theol. Argentoratenſ. vindicias ſynopticas pro S. Geneſeos
Hen Gle- Ccodice, contra Rob. Bellarmini iniquiſſimum ejus abuſum in IV. tomis
en, ausge⸗ Controverſiarum proditum, Argentorati evulgavitin 4. An. 1634. 1638.
(uch ften⸗ Qui homiliis ad populum de ſuggeſtu „vel in hos uſus librum explica-
geſaurorum, runt, ſunt D. VINCENTIVS SCHMVCCIVS, qui hiſtoriam
Bbbcl ſeyn Patriarchalem 379. concionibus abfolvit, Lipſiæ editis in 4. An. 1604.
adii ad . I609. D. SI MON GEDICCVS qui 24e. concionibus in V. Par-
cheto hrr. tes diſtributis enarravit, Lipſiæ in fol. 2611. D. SIMON MVSÆVS,
liainen qui 16. concionibus totam Geneſin complexus eſt, Magdeburgi in fol.
ee amus An. 1595. JOHANNES COGELERVS Catechiſmo Genefin ap-
Gine ni plicavit in Erklaͤrung des I. Buchs Moſis, durch alle Stuͤcke des
n cins . heiligen Catechiſmi, Roſtochii in 4. An. 1604. Ut Johannem Matthe-
en Genels KBum, Lucam Oſiandrum, Johannem Cronerum, Gregorium Strigeni-
SELNEC. cium & alios taceam, qui diluvii hiſtoriam feorſim multis homilis pro-
lixe enarrarunt. Spectant huc VALERII HERBER GERI Ma-
gnalia Dei Part. I-IV. C ASPAR. Goldwurms fuͤrnehmſte Allegori-
en oder geiſtliche Bedeutungen des erſten Buchs Moſis. Franck⸗
furt in 4. An. I5/1. & ſi quæ ſunt alia.
Inter Pontificios THOMEÆ AQVINATIS celeberrimum no- Pontifßcii;
men eſt, cujus expofitio aurea Geneſeos, literalem ſenſum atque ſpiritua-
lem complectens, edita eſt opera Antonii Senenſis Luſitani, Lugduni in 8.
An. 1573. & in fol. 16;8. MARTINVS ANTONIVS DELRIO
Soc. Jeſu Sacerdos & Scripturæ S. Profeſior P. Salmanticenſis, barunm
ſacræ ſapientiæ ſ. Commentarium in Geneſin Lugduni in 4. An. 1608.
edidit: perrecturus in cæteros Moſaicos, niſi mors intercepiſſet, teſte
Jerem. Drexelio Aurifodinæ P. I. cap. y. quo integram Delrionis biogra-
aen phiam exhibet T. II. Opp. p. Io56 q. BENEDICGT. FERDINAN-
peir P ine DEZ Borbenſis Commentariorum atque obſervationum moralium in
hlten ni⸗ Geneſin Tomos III. in fol. evulgavit, Lugduni An. 1618. 1621. 1627. fi⸗
e ſe . gillatim excuſos, ANDREÆ FRVSII, Carnutenſis Galli, qui

E

De Genes,

undi wque
tus An. o⸗
n . recule
RVS Cipu⸗
it. Piul
delge in 5,
4ANNI ar
uncta elt r
trinee rerud⸗
§ Fenion
Gius itill-

—

6 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

De Geneſi. 8 .
A. 1556. diem fuum obiit, Aſſertione, ex interpretatione Geneſeos colle-
Gæ, Romæ lucem adſpexerunt in fol. A. 1541. D O MINICVS GAR-
CIAS, Theol. Doct. & in Complutenſi Academia linguæ Hebrææ Pro-
feſſo? Primarius, diſeuſſionem quæſtionum in librum Geneſin Cæſarauguſtæ
publici juris fecit An. 1624. cujus tamen ineptias & craſſam linguæ ſan-
æ ignorantiam Venerandus Præceptor noſter b. D. Wagenſeilius, pre
eo ac par eſt, perſtringit ad Sota excerptor. Gemar. c. I. p. 203. FRA N-
CISCI de PETIGIANIS Aretini, commentaria ſcholaſtica in Ge⸗
neſin Venetäis in 4. An. 1616. prodierunt. LVDOV.- SI ELLA
Commentar, in Geneſin & Exodum Romæ emiſit in fol. An. 1600. 1610.
Quibus tamen omnibus palmam procul dubio præripuit BENED.
PERERIVS Soc. J. qui commentaria & diſputationes in Geneſin to-
mis IV. Moguntiæ in fol. An. 1612. excuſos, tanta eruditione rerumque
ubertate confertas edidit, ut cæterorum ſuæ religionis commentariorum
in h. l. vices unus abunde ſupplere pofſit. E recentioribus anonymus
Pariſüs An. 16 82. in 12. edidit la Geneſe traduite en françoit, avec Ex-
plication du ſens literal, & du ſens ſpirituel, tirée der So, Peret, & des Aus=
teure Eccleſiaſtiquer. Verſionem libri Gallicam, cui Latina Vulgata e
regione appoſita eſt, ad fontes Hebræos adornavit, ſingulisque capiti-
bus annotationes ad ſenſum literalem, deinde ad ſpiritualem ſeu mora-
lem pertinentes ſubjunxit. Recenſent libellum Acta Erudit. Lipſ. An.
1683. m. Majo p. 181. ſqq.
Reformati, E Reformatis 10H. CALVINVS, DAV. PAREVS, &
ANDR. RIVETVS (Opp. tomir primir) integra in Geneſin & copio-
ſa omnino commentaria dedere, quibus ille morali applicatione, iſte li-
teræ & hiſtoriæ evolutione, hic nodorum difficilium ſolutione, utilem
quisque lectoribus operam navavit. Caſpar Megander, una cum Leo-
ne Judæ, farraginem annotationum in Geneſin, ex ore HVLDRICI
ZWINGEII excerptarum edidit Tiguri An. 1527. JOH. MERCE-
RVS, Regius quondam in Academia Parifienſi literarum Hebraicarum
Profeſſor & Franciſci Vatabli ſucceſſor, notis philologicis hunc librum
Ulluſtravit, quem poſthuumum commentarium Lheodor. Beza præfationé
Ornavit, editum Genevæ in fol. An. 1798, J0 H. HENRIC. HEI-
DEGGERVS hiſtoriam Patriarcharum, duobus voluminibus in 4
Amſtelodami A. 1667. 1671. editis, erudite recenſens, integri fere libri co-
ioſam ac utilem ſuppeditavit commentarium. Sic etiam CHBRI-

STIANVS SCHOTANVS in bibotbecæ biſtoricæ V. I. omo I. tote
Geneſeos

—

—

Eeeneleos
lROCA
u imer,

E A. S
Anglusel
Aben Eit
1649. L
unacuma
I. Atu
GVSTI
in fol. A.
rius Heice
PADII!
gentorati
An. Fos.
CISCI

Gener

Ptio habe
N IIG

CLIINS

tariumin
XpE.
Verba ſa
Aex1
ſin amote
AIV.ae
ineecleſ⸗
nntilaͤ
Ind
Al bor
non tan
mentmmi
uchs
Daden

—
0

—.—

— —

VETERIS TESTLPAMENT'I. P. I. 3 4
De Geneſi.

neenele. Geneſeos hiſtoriam ad duétum Sulpicii Severi explanavit. JIACOPI
VSSWWI. BROCARDI ſupra G.4. mentionem fecimus, cujus myfſtica & prophe-
Bebrerꝛbui ticainterpretatio Geneſeos Lugduni Batavorum in 4. Anno I784. & Bre-
Plarnenſtt mæ A. 1586. lucem adſpexit. CHRISTOPH. CARTWRIGTHVS.
ingus on. Anglus electa Targumico-Rabbiniea e triplici Targum & R. Salomone ac
eiimas Ahvben Efra &c. in Geneſin compilavit, Londini typis exſcripta in 8. An-
. TRAN. 1648. LVD 0 V 1CI LAVATE RI in I. lib. Moſis commentarios,
Alicn in ge·. Una cum autoris vita Johannes Simletus Tiguri in fol. excudi curavit An.
GTELLA 1575. Saturam complurium Scripturæ interpretum complectitur AV-
1 Goo. o. Mee⸗ GVYSTIN. MARLORATI expoſitio eccleſiaſtica Geneſeor, Morgiis
PENED. Hr in fol. A. 1568. 1580. evulgata. PET'RI MARTVRIS Commenta-

rius Heidelbergæ in 4. A. 1606. prodiit. IO ANNIS OECOLAM-

eſnr. PADII Bafilex An. s36. VALENTINI CROTOALDI Ar.
4 fervanaae gentorati in 8. An. 1530,. WOLFGANGI MVSCVLI Bafilez
Memreſelääd An. 1565. & 1600. in fol. Commentarii lucem adſpexerunt. FRA N-
5 ig lsCI JVNII Analyſis & Commentarius Heidelbergæ in 4. A. 1594.
H E. z., Genevæ in fol. 1607. typis vulgabatur. Paucæ ac novellæ, ut inſcri=
„, 4. 44 ptio habet, revera funt obſervationer ſuper librum Geneſeos 10O HAN-
n Wenne NIS LIGHTFOOTI, T. I. Opp. p. 153. ſq. conſpiciendæ. J0 H. COC-
ane n CEIVS ad umbilicum opus non perduxit, ſed T. I. Opp. p.7,commen-
enlen mort⸗ tarium in V, priora capp. Geneſeos, cum brevi continuatione ad cap.
i. lipl Ar⸗ XI. p. ße vero, curas poſteriores in Geneſeos priora capp. XIX. ut & in
verba Jacobi ultima Gen. XLViIII. XLIX. (p. 129.) reliquit: quibus
RELVS duvend! rοα Opp. T. I. p. I. curæ priores ſive perbreves in integram Gene-
elnd copi ſin annotationes; & p. 24. continuatio curarum ſecundarum a cap. XI-
tione, iſe H XLIV. acceſſerunt. Sic PE TRI van STAVEREN Gœconomia Dei
one, utſen in eccleſia a rerum primordio ad diluvium, & hinc ad natum Iſaacum,
ar cumn Led. viginti ſaltem priora Geneſeos capp. illuſtrat. . —
VLDRICI Indignum quidem, quod in interpretum cenſum referatur, ACO- Eanaticus:
. MERC- BI BOEHMII, hominis Fanatici & ſutoris Görlicienſis nomen eſt,
Hebraichrun non tamen omnino nobis tacendum, quod & iſte in Geneſin com-
hunc lbrum mentari ſuſtinuerit, Myſterium magnum bder Erklaͤrung des erſten
1i prefiton Buchs Moſis, darinnen das Reich der Natur, und das Reich der
RIC HI. Gnaden erklaͤret wird, An. 1640. in 4. in lucem protrudens.
mümbus in 4,
kerelbiic⸗
i ltui⸗ “ LE LCLirPVT
Ceneleo⸗

De Ezodo.

& INTRODVCTIO AD LIEROS EIELIGCOS

CAPVT V.
De Libro Exodi.

summari- Läbri appellatio.) initiale an Exodum Geneſiconnectat? G. 1. Confignationis

um Capitis,

AppeHatio.

autor Moſes aſſeritur; a Spinoſa ex Exod X VI, 35. XXIV, 4. 7. impu-
gnatur. Transpoſiti ordinir exempla Simonio ex Exod. XVIII., I.
XII, 1. 4. petita, diluuntur. Conſeriptioniz tempus: ordo g. 2. Libri
argumentum: ſcopu“ §. 3. Divina libri autoritas adſtruitur, ac
4 Spinoſæ criminationibus vindicatur §. 4. Cbhronologia Tempus
commorationis Ifraeæliticæ in Egypto. Loca Exod. XII, 40. && Cen. XV,
13. .: explicantur & conciliantur. Tabula chronologica temporum
4 Joſephi morte ad ereltum tabernaculum lapſorum g. ſ. Partitio li-
brig. 6. Tabula Spnoptica J. 7. Commentatoret Patrer, Judæi, Lu-

tberani, Pontificii, Reformati g. .

§. I.
n authentico Hebræo inſcriptione liber earet, Rabbinis vero ab ini-
tiali voce M d hac ſunt nomina, vel ſimpliciter N ap-
pellatur; num ob modeſtiam, ne tantum ſibi tribuere videantur, ut
anonymis Scripturæ libris nomina imponere auſint, an ex ſuperſti-

tione quadam ſcrupuloſa, quæ iſtorum hominum mentes omni fere tem-

pore tenuit, in medio relinquit Rivetus proleg. Comm, in 6 l. Græcis a
præœcipuo operis argumento 3οα exitu! aut egreſſur ſalutarur, quod II-
raelis ex .Ægypto exitum luculenter deſcribit. Ridiculus autem Phile

Judæus eſt, cum Exodi inſcriptionem Moſiipſi acceptam refert, libro de

migratione Abrab. haud longe ab initio p 2oi, e ſcribens: a 7αααα
sudπ 1âαντιüι οdο z;α⅝ ννιονπωπον αναυονο dα
eαανε tι⁰οαο α vväuορ r6tρ *ρνοναεος οασααυς Recte
ſacer vates unum integrum legis libram Exodum inſeripfit, nomine con-
venfente econtentir in boc oraculir. Quod enim per ρονlρσι+νnon ali-
um, quam Moſen ipſum libri feriptorem intelligat, ſatis clare inde elucet,
quod Geneſeos nomenclaturam eidem tribuit; l. quod mundus ſit incor-
ruptibilir, p. 729. . Judæorum, inquiens, legislator Moſer mundum geni-
tum & Cincorruptibilem dixit in fſacrir voluminibur: t révrs, νταα
rodααιπτ*iοονv so sανον. Sunt autem quinque, quorum primum in-
ſeripſit Geneſin. Redtius omnino Græcæ appellationis origo ad LXX.
Interpp.

—

—

laterpp⸗
(uid
Are 0
nedum
initio n
Vulgen
Periori
redund⸗
venite
j, 9
borum
ſörumen
neineo:

De
I 264
proroc⸗
tremitat
lennpur,
ſsdemd
Podder
terre 6
ſerto an
gebat,5
ras retn
quadrn
Adirent
ſifuide
demmm
Küe⸗
provo⸗
14. tun
gis ex
lam lil
relign⸗
tumt
Msque

,

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 2; De Hrode
Iaterpp. refertur, quorum codices primi hunc titulum exhibuerunt.
Quid? puod copulativum, totius operis initiale, hunc Præcedenti tam
arcte conectit librum, ut ab autore ſuo ne diſtinctus quidem uterque,
nedum peculiari inſignitus appellatione videatur; quod, tanquam libri

Conſonutimi⸗ initio minus congruum, in verſione ſua omiſerunt LXX. illosque ſecutus
1,4.7. inu. Vulgatus argumento haud improbabili, primos illos librum hunc a ſu-
. Iyill,. periori diſcriminaſſe. Niſi malis illam apud Hebræos particulam vel
,ſ.2. Lit redundare, quod ſæpius quam binis ternisve vicibus in Sacro Codice uſu
Aſruinr, ac venire, Noldius contra Aben Eſram obſervat Concordant., Particul, annof.
gia. Tenpu 1977. . 05l. vel Orationem inchoare, ut ex Ezech. I, I. aliisque biblicorum
Grn. , librorum initiis clarum eſt. Cæterum Maſorethis ad Gen. XX V. §. hunc
senprin librum etiam P'2 Damna dici, quod de damnis eorumque reſtitutio-
Purlitio li ne in eo agitur, obſervat Buxtorff, Lex. Talm. p. Iz2 5.
„Dutet IA. II.

De Scriptore libri ſupra actum, & ex Salvatoris allegatione Marc. Scriptor
XII, 26. conſtat: quem tamen ut dubium redderet Spinoſa, ad Exod. Xy. InS. nbusnatne
Provocat, ubi filii rael eomediſſe Manna dicuntur XL. annis, donec adex. * Exod.

vero b il. tremitatem terræ Canaan devenirent, nempe arguit inde Spinoſa, urque in XI, 36.
N . tempur, de quo Joſ. , 12. dicitur. Unde liquido conſtare colligit, poſt Mo-
deantur, t ſis demum fata,ſub ofuæ imperio, conſignari iſthæc Potuiſſe. Qno vero non
er ſaperlt potuerint prius, & ab ipſo Moſe exarari, ſub finem forte vitæ ſuæ, cum jam
nifere ten -· terræ Canaan proxime populus immineret, & ultimus Ooberrationis in de-
l. Græcs 14 ſerto annus laberetur * quid prohiber, quo minus Prophetico, quo gau-
, gd. ebat, Spiritu ſuggerente, Deoque ipſi revelante iſta præviderit & in ſite-
Etem Phile ras retulerit 85 Oum enim Moſi & Aaroni patefactum divinitus eſſet, totis
at lhe quadraginta annis per deſerta erraturos Iſraelitas, antequam Canaanis
rauili adirent poſſeſſionem, Num. XIV, 33. quidni Præſignificatum quoque Mo-
, uiſſe creckarur, forte cum Manna depluere coœpit, ſtaelitas annis toti-
Mhr dem mirabili illo cibo alendos eſſe? Hoc itaque cum non procedat, alia,
otnine e1⸗ Scriptorem libri ut expugnet ac deturbet, aggreditur via, ad libros illos
mmonadi⸗ provocans a Moſe allegatos, puta librum belli contra Amalek xod. XVII, "r Erod.
ne ecet, 14. tum librum fæderir Exod. XXIV, . quibus librum le- A,. .

uſumn. gieis ex Deut. XXXI, 9. & Canticum Deut. XXXII. addit. Putat ergo ſo-
un en- lum librum foæderis, a Moſe ſcriptum, & Canticum ad hunc diem extare:
iit. Syrdn reliqua Moſaĩca autem ætatem non tuliſſe, nihilque adeo a Moſe ſcri-
inun . ptum nobis ſupereſſe Præter dicdum illum fœderis librum, qui Exod. XX, 22.
A I. usque ed c. XXIV. integer exhibeatur, &c. XXXII. Deuteronomii. Mira

laterp. L 2 ſane

De Exodo.

84 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

ſane homo iſte æaôα titur, cum petulantis ingenii figmenta tanquam
ex tripode dicta omnibus credenda obtrudit, nullis licet argumentorum
ponderibus munita. Unde enim probabit, omnes iſtos, qui a Moſe ci-
tantur, & abipſomet exaratos, & deperditos hodie libros eiſe? Et ſi de-
mus prius, quo demum argumento conficiet, Moſaicos non eſſe noſtros,
in quibus deperditi illi allegantur? Bellum enim Amalekiticum hoc ipſo

PExodi volumine fatis luculenter deſcribitur, librumque fœderis eondem

contineri, adverſarius largitur; ſic vel inde conſtabit, Exodum Moſen
agnoſcere autorem. Sin peculiari volumine multo fuſius Amalekita-
rum cladem memoriæ proditam fuiſſe, nihilominus pertendat, nihil

tamen obſtat, quo minus, quæ in annalibus forte & hiſtorico libro pro-

lixe recenſita fuerant, ab eodem autore, divino ſuggerente Spiritu cano-
nicæ Scripturæ conciſius paulo inſerentur. Sacrum enim non modo
& humanum, ſed & canonicum atque gαιιερο agnoſcere oportet
Moſen Seriptorem. Interciderit itaque licet ſcriptum Moſis humanum,
nulla tamen inde canoni Scripturæ metuenda eſt jactura. Quod vero
librum fœderis paucis iſtis a c. XX, 22. Exod. usque ad c. KXIV. capiti-
bus circumſcribi exiſtimat, abſurdum plane eſt. Sic enim nec Decalo-
gus fœderis libro includetur, nec circumciſionis ſanctio, quam tamen

nunquam intermoriturum fœderis ſigaum ac figillum fuiſſe, ex Gen.

XVII, 10. & Rom. IV, m. conſtat. Non me fugit, virum ſupra laudem
doctifſimum, Joann. Lightfootum Spicileg. in Exod. Sect. 25. T. I. Opp.
p. 177. variis in medium prolatis rationibus pro ea decertare ſententia,
quod X. Decalogi præcepta iſti fœderis volumini inſerta non fuerint iſta
vero, non video, quo pacto e numero ac cenſu 3 E omnium
verborum Domini, quæ locutus Moſi fuerat, quæque Moſes hoc libro con-
ſignaſſe dicitur v. 4. eliminare queat. Conf. Exod. XX, I. Sed nec Ju-
dæorum hic fatisfacit ſententia, qui R. Salomone ad I. c. interprete, per
fœderis volumen Geneſin cum principio Exodi intelligunt, Nρ
n eeee den ee ee en prineibio Geneſeot ut-
que ad promulgationem legis, & ad pracepta, quæ data ſunt in Marab.
Contenta enim hujus libri expreſſe v. 3. 4. ad omnia verba Domini ac
ſtatuta, fœderalia quippe, quibus ſua Domino obſequia Ifraelitæ addice-

bant, reſtringuntur. Vero itaque videtur ſimillimum, Moſen ſtatuta

Domini ac leges partim morales, partim ceremoniales ac forenſes non-
nullas, quas in monte ab ore Dei pendens didicerat, libro exiguæ molis,
qui una concione legendo commode abſolvi poſſet v. 7. conſignaſſe, quas

—

hoſtnoch
lepetlern
henſ,, ul
Prultrae
gatur ine

ricupitk

ſitn L4
fut lriir

Aritt, n

tam ocul
Lighttoo
5.25. hil
hie qui⸗

cenlet, ſ

temporis
Montem

l)

qua he

eap logt
narration
indenon
Dreteste
cinosſno
queideo
COnſultun
defhunt
Mus ſeh
Pergit5
tur, con
me vere
ſobriſta
erdline

605

entatndquam
unientorum
luia Moleci-
ſen Er ſide.
neſſe noſtros,
Cumn hocipio
Ederiseodem
odum Molen
§ Amalekitx
tendat, mbil
icolibropro⸗
Spiritu cano⸗
m non modo
cere oportet
shumanum,
Quod vero
WIV. apii-
nee Decalo-
qunnn tamen
lle, ex Gen.
upra laudem
9. 1.l. yj.
Ne ſententi⸗,
ſuerint: iſta
) Gnniumn
oelbrocon⸗
Eduec ſju⸗
terprete, pet
NWENV
Gentſebl ⸗
t in Maras.
1Dornini Ae
elte acice⸗
lolen ſtatuns
retſes non.
igur olis

VETERIS TESTAMEN TI. P. I. S

poſtmodum tamen omnes ac ſingulas libris canonicis ſuis αονασσα
repetierit, ut repoſito ad latus arcæ fæderis legis volumine h. e. Penta-

teucho (Deut. XXXI, 9. ſqq.) libri fœderis, utpote Pentateucho compre-

henſi, uſus exſpiraret; illius cum vices volumen legis affatim fuppleret.
Fruſtra ergo Moſaica, quæ noſtris teruntur manibus, volumina eſſe, ne-
gatur inde, quod fœderis liber in illis allegetur. Paulo modeſtior vide-

ri cupit Rich. Simonius, cum ſententiæ ſuæ de turbatis permiſtisque fo-

De Exodo.

liorum partibus fidem facturus, ad Exod. XVIII. ſqq. Provocat, omnem: ex Exod.
que de Jethronis adventu datoque confilio hiſtoriam non niſi altero poſt AV¹III, 1.

tabernaculi conſtructionem anno contigiſſe, ex Deuteronomio evincere
ſatagit Lib. I. Hiſl. Crit. V. I. cab F. p. 36. . Unde concludit: Ce qui me
fait croire, qus ler feüiller ou rouleauzx, ſur lesquels ces Livrei Aoine
trits, n' ont point conſervé leur premier ordre. Minime tamen primus

tam oculatus videri debet Simon, cum dudum ante ipſum laudatus ſupra

Lightfootus c. lI. Sect. 23. p. 174 ut & in Cbronic. temporum V. L. I. 1. Opp.
p. 25. hiſtoriam hanc non propria locatam eſſe ſede, animadverterit. Et
bic quidem Numerorum capiti X. inter v. 10. & II. inſerendam eam
cenſet, filumque narrationis integrum pertexit. Verum enim vero
temporis lieet reſpectu ægαοανοhic aliquam admittamus, quia v. 5. juxta
montem DEI, (Sinai puta vel Horeb, qui mons DEI vocatur Exod.
III, I.) Jethro in Moſaica delatus caſtra dicitur, cum tamen juxta illam,
qua hæc narrantur, temporis ſeriem in Raphidim adhuc hærerent, &
cap. ſequenti demum v. I. 2. verſus montem Sinai tenderent Ifraelitæ:
narrationis tamen Moſaicæ turbatum corruptumque ordinem colligere
inde non licet. Commodam enim anticipationis iſtius cauſam inter-
pretes reddunt, quod Jethro intellecta populi Dei contra Amalekitas vi-=
cinos ſuos victoria, ſtatim iter ad Moſen generum ſuum affectaverit; at⸗
que ideo Moſes Jethronis profectionem Amalekitico bello conjungere
conſultum duxerit. De tempore itaque adventus licet certi quicquam
definiri nequeat, niſi quod, cum ad montem Sinai hæreret populus, con-
tigiſſe credendus ſit: cauſæ tamen nihil eſt, cur caput hoc fua derurbe-
mus ſede, librique & narrationis confuſam eſſe ſeriem, inde colligamus.

Pergit Simonius ad Exod XXII, 4. & p 39 11 ea quæ de fure v. 3. dicun- ex Exod.
tur, connectenda eſſe cum primo contendit propter metathefin; maxi-AXII, 114.

me vero v. 4. ad primum ſpectare. Verum quid ſibi velit critica iſta
fubtilitas, nemo facile intelliget. Plana omnia in textu funt, juſtoque
erdine ſe mutuo excipiunt, qui ſi ad criticæ Simonianæ ductum inverta-
L 3 . tur,

De Exode-:

Conſigna-
tionis
tempus:

erde.

Argumen⸗
tum.

8cPus,

36I N TRODVCGTIO AD LIBROS BIBLICQ

tur, imperfectus vel obſcurus verborum ſenſus evadet. Diſtincte ſiqui-
dem Moſes de furti reſtitutione agit, furtoque ablatæ pecudis, ſi jam
mactata vel vendita ſit v. I. ſi viva adhuc apud furem deprehendatur
v. 4. reſtitutionem diverſam indicat. Qui vero medii interſeruntur v. 2.
& 3. ab inſtituto non ſunt alieni, ſed caſum internecionis durante fur-
to vel ante vel poſt ſolis ortum patratæ concernunt & decidunt. Nul-
lum itaque confuſi ordinis veſtigium hic apparet; ut taceam, tam exi-
gua non fuiſſe folia, circa cylindros voluta, quibus libri exarabantur, ur
duobus ſaltem verſiculis eonſtarent, qualia tamen hic fuiſſe neceſſe eſt, ſi
verſiculorum transpoſitio ejusmodi, qualem ille comminiſcitur, admit-
tenda ſit. Temporis porro, quo perſcriptus a Moſe liber eſt, ratio
haud æque facile iniri poteſt, niſi quod poſt latam in Sinai legem exſtru-
cKumque tabernaculum, eundem conſignatum fuiſſe ſeries rerumque ge=-
ſtarum doceat ordo. Nexum tandem ordinis, quo Geneſin Exodus ex-
cipit, Theologi ſtatuunt eum, qui a vaticinio & promiſſione ad comple-
mentum tendit. Fidem nempe Deus dederat Abrahamo, fore, uè
poſteri ejus ad inſtar ſtellarum cœli multiplicentur, poſtea vero in Ægy-
ptum translati, dura premantur ſervitute per CCCC, annos. Hinc li⸗
berandos rurſus, magnisque opibus auctos in libertatem aſſerendos eſſe,
Gen. XV, 5. I3. 14, Admiranda itaque ſeminis & multiplicatio & de ho-
ſtium manu vindicatio, in Geneſi, quæ Joſequi morte terminatur, pro=
miſſa in Exodo eventu ipſo comprobata exhibetur; ad hæc quoque
inſtituta oſtenditur politia, in qua ex familia judæ promiſſus oriundus
eſſet Schiloh.

III.
Argumentum libri in mirabilis ac divinæ Iſraelitarum ex Egyptis⸗
caſervitute liberationis, itinerisque per diſerta ad montem Sinai, latæ
porro legis. delineatique & exſtructi tabernaculi enarratione verſatur, &
annales populi inde a Joſephi morte ad ſecundum usque egreſſus annum
complectitur. Quæ Omnia in conciſam redegit epitomen Stephanus
