potius collectorem, multos vero libri habeamus ſcriptores. Esdram
porro vult Anar. Maſius, & qui ab ejus ſtant partibus: Samuelem ve-
ro. longe plurimi tum Judæi, ut in Baba Batra cap. I. fol. 14. & ap.
Abarbenelem videre eſt, qui dubia Magiſtris ſuis contra hanc ſenten-
tiam movet Comment. in h. l. Sect. J. quæſt.6. eademque diluit ac ſol-
vit ad Judir. Xl, 3i. tum Chriſtiani Doctores, Toſtatus, Driedo, Sera-
rius, Huetius, alii. Unde Arias Montanus Comment. in Jud. VIlII, 27.

biſtotiæ bujus coneinnatorem Samuelem, absque ulteriore indagine ap-

lis variuit, pellat. Sunt vero& alii, qui variorum opera conſignatum librum di-
cunt, ita ut Judicum quilibet ipſe, vel ſingulorum ſaltem Actuarii &
Scribæ, quæ ſuis temporibus eveniſſent, in commentarios referrent, us
apud Janfenium Comm. in Concord. Evangel. cap. XI. p. 75seb. Pinedam
præfat. in Jobum cap. III. n. 3. p. 7. Maldonatum Commm. in cup. II. Matthi.
v. 23. & Wittakerum controverſ. e,de ſer, 4u. 3. f. 4. refertur, & vel

—

Indeconfirn
Aüirurius,
Kuntopera
qui udicik
L.. e ver
tem, vel
ſe non pan
quarm res i
gio nondun
fiat c. XVh
Tleol.
explicat: li
iir Ndiei
le, guin
in Ifoeh/
ARtigueront

ſan
tionis tem
libri ſoun
Perquam à
dero ſub
nöltrum er
re, in
foaice crgce
Virelite
primanii
Werohun-
ſeriptores
ne citet,
ſed 30 tot
Gocente

Qum
1 Gcen
uind M

—

ni. Cui
kui
leli vero
1de c.
t. Hinc
r judici.
elerratis.

Plurimis
neſttex⸗
old lecus
bis vario⸗
ident aut
Openſior
Mm ſe! Se⸗
vel Eye-
Cerhar.
le, guoc
contuliſſe
Gchmickio
edat len⸗
o unum
Esdrarm
ern ve⸗
. & ap.
ſenten⸗
ait a lol⸗
Co, Sera-
egine 4,⸗
prun di⸗
Anari
enrent, ü
Pinecaun
Il.Mats,
, 5
ide

— — = = ——

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 173

inde confirmatur, quod adagium Matth. Il, 23. ex Jud. XIII, 7. citatum
57 α rεαορτο adeoque a pluribus conſignatum dicatur.
Alii rurſus, cum Dorotheo lib. de Prepbetie, ſeribarum variam hic agno-
Runt operam, at ſacrorum, qui in tabernaculo verſabantur, non civilium,
qui Judicibus præſto erant. Rich. Simonio Hiſt. Crit. V T. L. 1. cap.
3. p. 5z. vero videtur ſimile, Samuelem forte compoſuiſſe, Esdram au-
tem, vel quicunque alius canonis ſacri ultimus fuerit collector, adjecis-
ſe non pauca; multo voro poſt conſarcinatam eſſe hanc hiſtoriam,
quam res ipſæ geſtæ ſunt, hariolatur inde, quod, cum iſto tempore Re-
gio nondum paret Ifrael imperio, Regum nihilominus in ea mentio
fiat c. XVII, 6. XVIII, I. 37. In quo veſtigia legit Spinozæ, qui Iraét.
Tbeol. Polit. cap. 5. p. III. nihil definit, mentem autem ſuam his verbis
explicat: Librum Judicum neminem ſunæ mentir ſibi verſuudere credo, ab
ipſir Judicibus eſſe ſeriptum: epilogur enim totius biſtoriæ, qui babetur
c. 2. clare oſtendit, eæum totum ab uno ſolo Hiſtorico ſeriptum ſuiſſe. Dein-
de, quid ejus ſeriptor ſæpe monet, quod illis temporibus nullus erat Rex
in Iſrael, non dubium eſt, quin ſeriptur ſuerit, peſtquam imperium Reges
obtinuerant.

IV.
Jam ubi nobis, quid circa ſcriptorem pariter ac circa conſigna-
tionis tempus ſentiamus, ediſſerendum eſt, 1) largimur ultro, autorem
libri ſecundarium in obſcuro eſſe, nec niſi conjeduris, iisque incertis
perquam ac dubiis, locum hic dari. Nullibi enim in univerſo Codice
Sacro ſub certo autoris nomine commendatur aut citatur, unde nec
noſtrum erit, nimia vel curioſitate, vel præfidentia certi quid in iis de-
finire, in quibus certi quid ſcire Deus noluit. 2) Unum tamen ur
fuiſſe ergdamus, non varios ac multos, & ſtyli ſuadet conſtans ſibi ubi-
vis æqualitas, & capitum rerumque nexus, tum & Ogorveus asg cum-
primis ratio ac modus. Nec, quod., objiciebatur, citari in plurium nu-
mero hunc librum, nonmine voαταOm, plures ſtatim evincit libri
ſcriptores; cum effatum Habacuci c. I. 5. Paulus ro r ορWτρο nOmi-
ne citet, nec tamen hae allegandi ratione ad plures unius libri autores,
ſed ad totum omnium Prophetarum complexum ac volumen reſpiciat,
docente ipſa Scriptura, cum Stephanus Proto-Martyr unius Moſi di-
Qum OiSAàραο οααα το⁵οοαMνο *dum monſtrat Act. VII, 42. Et
ſi dicendum, quod res eſt, non ex uno Judicum, ſed & primo atque

quinto Moſaico libro depromtum iſtud Matthæi oraculum, recdte a

X 3 Ppluri-

De libro
Judicum⸗

quis ex ne=
ſtra ſen-
tentia ?*

De libro
Judicum.

— =— —

I7A4 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICO98

luribus Prophetis prædictum fertur, Moſe nimirum, & autore libri lu

dicum. Vide mox S. 6 buus Cap. 3) Certum tamen eſt, tempore Da-
vidici imperii ſcriptum jam fuiſſe, cum jam a Samule ſub auſpicium
regni Saulis, I. Sam. Xll,’9, 10. II. oppreſſio Siſſeræ & liberatio per Gi-
deonem, per Bedan, per Iephtam facta ex Iud. IV, 2. VI, 14. XI. 2.
commemoretur; a Ioabo pariter 2. Sam. Xl, 21, integra de Abimele-
Chi fatis hiſtoria ex Iud. X, 5z. allegetur; ac a Davide ipſo Pfſ. LXVIII,
8.9. & XCVII, 5. ad Deboræz verba Iud. V, 4. ſq. haud obſcure digitus
intendatur. Itaque fruſtra ſunt, qui ad Esdram, vel ſaltem ad tempora
captivitatis Salmanaſſaris hang ſcriptionem rejiciunt. Ad Ezechiæ vel
Eidræ usqut tempora, nibil de Judicum temporibu, & rebus geſiis ſeri⸗
ptum ſuiſſe, quis quæſocrediderit? appoſite ait Schmidius noſter. Quan-
do vero phraſin illam: eo tempare non erat Rex in Iſrael, Jud. A Vll, 6,
XVlll, 1. XIX, I. XXI,26, eo torquent, ut ſcriptionem libri ipſis Regi-
bus poſteriorem inde evincant, plus nimio vτο ισιW⁰α ρσσα⁰. Iſta
enim determinatio non tam ad tempus ſcriptionis, quam ad ipſam ſpe-
Gat rei narratæ hiſtoriam, ejusque velut rationem reddit: eodem er-
go argumento conficeres, Danitas ad Regum usque, imo Aſſyriacæ ca-
ptivitatis tempora, nullam in terra Canaan hereditatis ſortem conſecu-
ros fuiſſe, per c XVIII, I, quod nemo temere cgrediderit. Ergo voce
eiy) latius ſumta, ut Deut. XXXIII, 5. quilibet imperans, εια&
sαα adeoque Iudices quoque, qui Regium fere tenebant impe-
rium, deſignantur, phraſique illa iſtud notatur tempus, quo poſt exces-
ſum Iudicis aut ducis cujusdam, penes neminem unum fumma pote-
ſtas erat, ſed Synedrii auſpiciis Respublica tantum regebstur. Gravius
vero & majoris momenti videtur, quod contra libri- antiquitatem ex
c. XVIII, 30. 31. dubium movetur, ubi lonathan filius Gerſon, filii Ma-
naſſis, ipſe & filii ejus, Sacerdotes tribui Dan fuiſſe dicuntur En AV
RNN R ad diem ufque captivitatis ſ. migrationis terræ, & erexis-
ſè ſculptibile, quod ſibi fecerat Micha, cunctis diebus, quibus domus
Deiin Siloh fuit &c. unde Spinoza conficit, eo tempore ſcriptum li-
brum fuiſſe, quo Salmanaſſer tribus Ifraeliticas captivas abduxit, & nul-
lus in Iſraele Rex fuit. Id quod vel b. Schmidium noſtrum movit, ut
Samuele recentiorem libri autorem ſuſpicaretur. Ulterius vero pro-

greſſus Ludov. Cappellus Noz. Critic in b. l. Oep. in V. I. p. 446. 4. ex

his verbis colligit: itaque vel ſeriptus fuit liber ille poſt captivitatem,

vel nonnulla ſunt inſperſa per Iibrum ab Krara, vel alio, qus poſt captivi-
taten

—
utem dixrit.
leruarm Alßy

iis notätio:¹

e Gigtoo veln
bus Ei Pomtl
Tem abdud-
lum ablatum
tum, Omnmiat
Samuel , dan
Poltulatum,
lusreltit gue
nomine feq
nem. dedh i
naneis ſam,
Gtaxiſfimiſa
tahe IE. H.
lolyme, Mij
nam nofmin
tes, Etatem,
permutätum
ln knern!
recensinyen
§. Ain .
abkeck,
c10 ciuli;
Vileripolſet
Prinsrero
Gu En Diſe
tus, gi
4utoris Aſ
e EXtermni
burorume
kegni Davi
nn, qui
te ſoiptum
Cidetet,

—
S VETERIS TESTAMENTL P. I 1— Peubrs
re libriſun tatem vixit. Sed ſalva res eſt. Nullane enim alia Iſraelitas Præ- Judicutu,
npore D. terquam Afſſyriaca Salmanaſſaris, preſſit? nonne potius adjecta tempo-
aullenm ris notatio: cunétis diebus, quibus domus Dei in Silob ſuit; illam Ppræci-
o pe . ſe digito velut indice monſtrat captivitatem ſ. migr ationem, qua in die-
bus Eli Pontificis arca à Philiſtæis capta, & Iſraelitæ plures in captivi-
tatem abducti funt, I. Sam. IV, 10. ſeq. Tunc enim a Siloh tabernaci
lum ablatum canit David Pſ. 1XXVII, 61. ſq. Kirjath- Jearim transla-
are R tum, omniaque deſtructa idola, adeoque & hoc tribus Dan, memorat
Atemort Samuel I. Sam. VII, -4. Ergo adhuc a Samuele, & ante Regem à Deo
Krelie , poſtulatum; conſcribi Judicum liber potuit. Sed tamen adhue ſcrupu-
gelir ſen. lus reſtat, quem Theodoretus injecit quæſt. 2. in Jud. qui ex Jeruſalem,
r. Qun . nomine ſequioris Eevi; libri quoque recentiorem argutatur confectio-
. YV, nem. Sed in obſcuro omnino nominis hujus eſt origo, & forte Ca-
ins Regi nanæis jam; terram adhuc incolentibus; accepta ferenda per Joſ. X, 1.
Ers. II Graviſſimi ſane Theologi, noſtratium b. Dorſcheus Theol. Zach. P. I.
ipanhe. cap. IV. J. 22. ſq4. & e Reformatis Herm. Witſius in Hiſtoria Hiero-
ebcen er⸗ ſolymæ, iſehaf Sacr. T. II. Exerc. X. ſqcq. J. I. ſqq. inſerta, in genui-
nam nominis ſignificationem & natales accurate & prolixe inquiren-
tes, ætatem, qua receptum & cum antiquioribus urbis aAppellationibus
permutatum fuit, in dubio relinquunt. Sive itaque Cananæis jam in
uſu fuerit Jeroſolymorum nomen, ſive Hraelitis urbem occupantibus
recens inventum & impoſitum, quæ Huetii Deæmonſtr. Ev. Prop. IV. b. 335.
S. 4.: in h. l. eſt conjectura; ſive denique poſt illa tempora receptum,
& ab Esdra, aut alio viro οτνοοσ oſuæ ad Judicum libris, éreényt-
σαα⁰ cauſa; inſertum, quod Joſ XV, 8. XVIII, 28. Jud. XIX, 10. factum
videri poſſet: nihil tamen inde antiquitati libri noſtri decedit. 4) Cum-
Primis vero placuit temporis, quo exaratus liber eſt, character, ab Elia
du Pin Diſſertat. prælimin. in S§. Bibl. Lib. I. eap. 3. H. 3. p. 80. monra-
tus, qui ex Jud. I, 21. obſervat, Jebuſæos adhuc Jeroſolymis tempore
autoris & ſcriptionis hujus habitaſſe, qui cum Davidis demum ætate ur-
be exterminati 2. Sam. V, 6. legantur, ſolide inde infert, ante hanc Je-
buſæorum ejectionem, adeoque vel ſub Saulis imperio, vel ſub initium
regni Davidici exaratum eſſe. Quæ & Cappelli c. I. prior erat conje-
ctura, qui inde hunc cum libro Joſuæ eodem tempore & eodem auto-
re ſcriptum exiſtimabat, antequam in locum ſupra cit. c. XVIII, 30. in-
cideret, qui tantum valuit, ut ſententiam meliorem cum ſequiore per-
mutaret. 5§5) Certum porro eſt, εοτρν fuiſſe autorem, eaque mente
EX In-

Frice c-
conſecu-
Ergo voce
sleng
ant impe-
oſt exes:
ma pote:
GtavIus
itarem eX
lii Mx-
erexl⸗
us COn
pun li⸗
gi, Endl.
mofib t
ſeto Dlo⸗
41 4,EX
tivitalenh,
ettili
jaten

De libro
Judicum,

Argumen-
tum.

a profanis
Seriptori-
bus in fa-
bulas con-
verſum,

Scopus.

I

X

ς INTRODVCTIO XAD TIBROS BIBLTGCOS
ex intentione Spiritus Sancti librum condidiſſe, ut canoni Seripturæ

perpetuo jungeretur, & ad normam credendorum faciendorumque,
nunquam poſthac avellendus, pertineret; quod infra ex divinæ auto-
ritatis demonſtratione ulterius patebit. 6⁶) Samuelem itaque ut invicta
ratione nulla demonſtrare & aſſerere, ſic nulla pariter impugnare ſatis

& deſtruere poſſumus autorem, maxime cum in ipſius ætatem conditi

libri epocha exacte quadret, nec ab officio ejus id eſſet alienum, &
in Actis III, 2I. 24. primus ille poſt Moſen Propheta inter eos, qui non
ore, ſed ſcriptione cumprimis, dies Chriſti prænunciarunt, recenſeatur.

V.
Hiſtoricus autem hic queque liber eſt, cœptæque a Moſe & Joſua
hiſtoriæ ſacræ continuatio, progreſſum Reipublicæ juxta ac eccleſiæ Iſrae-
liticæ in terra Canaan, per univerſum aliquot ſeculorum tractum, a mor-
te Joſuæ ad tempora Eli Pontificis tradens; in qua viciſſitudines in-
primis rerum proſperarum & adverſarum, populi hinc a Deo deficien-
tis, juſtisque ſuppliciis ſevere in ordinem redacti, hinc Pœnitentis &
Numinis opem enixe implorantis, adeoque per Heroas divinitus exci-
tatos in libertatem aſſerti ac vindicati, ordine exponuntur. Recte ni-
mirum hanc in rem Auguſtinus lib. XVI. de Civ. Dei c. 43. Opp. T. V.
p. 932. ſcribit: temporibur Judieum, ſicut ſe babebant & peccata populi,
& miſericordia Dei, alternaverunt proſpera & adverſa bellorum: Qui-
bus gemina ſunt, quæ lib. XVIII. c. I3. p. Ioz. leguntur: Poſt mor tem
Jeſu Nave, populus Dei Judices Labuit: quibus temporibus alternaverunt
apud eor & bumilitates laborum pro eorum peccatis, & oroſperitates
conſolationum, propter miſerationem Dei. Ubi quod Sanctiſſimus Præ-
ſul ſtatim addit: bir temporibur fabiulæ ſiczæ ſunt: ab antiquitatis my-
thicæ indagatoribus uberius explicatur, & quomodo ſub Herculis per-
ſona & geſtis Simſon ejusque hiſtoria, ſub Iphigeniæ ſacrificio filiæ
Jephtææ cædes, ſub aliis aliæ hujus libri lateant perſonæ, erudite decla-
ratur. Vid. Dilherr. Diſpp. Acad. T. Il, p. 177. Huet. Demonſir. Ev. le

c p. 326. J. 6. & Ludov. Cappelli Samſon aρ9°“%°ραινς Not. Crit. in

lib Jud. Oup. in V. T. p. 426. q. Auguſtin. L. XV1II. de Civ. Dei c. I9.
Philaſtr. de bærefibus c. 2. Scopus libri, ut Scripturæ univerſæ, prima-
rio ad Chriſtum tendit, quem ut luculenter adumbrarent Judices,

UW. Salvatore, Jud. III, 1I5. dicti, divinaque inſtructi virtute

(Jud. VI, 14.) miraculoſa ſæpius ope oppreſſum populum e manu ho-
ſtium in libertatem aſferuerunt, ut ipſorum virtute ac victoriis moniti
Iſrae

—

Uraelite, v
tualium tyt

tem ac Re
yiſ. lon 0

tut faure ſ
tah & Siml.
therus C
en Cbriſu
Cappellus
dubium me
ghesque p
ita tamenn u
nem. U
caulz, iphorn
Maudtemere
non Memin
eorum mühn
gtionem.
tium ne ext
ti: navi ge
ſaunckorum
NB. in 440
di ſun,, e
G„,
NI 2. 12.
lu, U per!
VItatem ar
Gar kind
ex ſle viv⸗
Anlinn, .
e,en tend
Omminun
unt, ſec
edciammin
Maltum
Aeſ hujn
Palinn eſe

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 177
Ifraelitæ, verum Orbis Salvatorem, populum ſuum ex hoſtium ſpiri-
tualium tyrannide vindicaturum, quærerent, eumque ſolum ſoſpitato-
rem ac Regem ſuum venerarentur. Huc ſpectat, quod Hieronymus

De libre
Judicum.

n . Pyiſt. oz. ad Paulin. obſervat: in Judicum Iibro quot principei populi,

tot Eguræ ſunt. Quo vero reſpectu & modo Gideon præ cæteris, Jeph-
n condin

tah & Simſon typum geſſerint Chriſti, copioſe ediſſeruit e noſtris Wal-
therus Ofr. S, 5oo. p. 933. e Reformatis autem Biermannus in Moſes
en Chriflut Lib. I. cap. X. p. 220. q4. &, quod ad Simſonem attinet, Lud.
en. LCoappellus Nat. Crit, in Lib. Jud. Opp. in V. T. p. 42 . ſJ. Ubi quidem
dubium movent, qui de ſandtitate Judicum ambigue diſputant, inſi-

VU
lenum, &
D
R

qal non

ſesſoli gnesque plurimorum nævos in Scriptura commemorari animadvertunt,
eſielite. ita tamen, ut nullam pœnitentiæ ipſorum factam deprehendant mentio-
1,à mor. nem. Ut vero taceam, catalogo veterum ſanctorum inſerta, honoris
dines in. cauſa, ipſorum nomina legi Syr. XLVI, 1. & Hebr. XI, 32. ſq q. unde
geficen. haud temere colligitur, Scripturam ipforum Pœnitentiam, licet diſerte
gitents A non meminerit, factam tamen à nobis præſumi velle: lapſus quoque
itus exci⸗ eorum nihil prohibent, quo minus typicam ad Chriſtum habuerint re-
Rede ni- lationem. Typorum enim eadem, quæ ſimilium, eſt ratio, ut ultra ter-
. Nl. tium ne extendantur. Unde canones manarunt in Hermeneutica no-
u e, : ncιae peccata ſanötorum V. T., qui typos Chriſti geſſerunt, Cbriſto
mn: Qi. fſaancorum ſanctiſimo attribui nec debent, nec pi ſunt. Etrurſus: Impit,
mten NB. in quo impii fuerunt, Cbriſti Figura & Sypus nequaquam conſtituen-

di ſunt, de quibus b. Glaſſius biloi. & Lib. 11. P, I. Tr. 1. Sect. 4. cçan.
2. 7. p. 331. 334. Secundum libri ſcopum Apoſtolus docet Hebr.
XI, 2. 32. ubi Gideonis, Baraki, Simſonis & Jephtæ ita meminit Pau- 2.
lus, ut per fidem ſuam teſtimonium conſeeutos eſſe, nee per propriam
virtutem aut merita, ſed per fidem tantum tanta patraſſe ac tam præ-
clara facinora doceat, quo ipſo firmiter evincant exemplo ſuo, juſtum
e fide vivere, cap. X, 38. & fidem earum eſe rerum, quæ ſperantur, ſub-
Rantiam, elenchum eorum, quaæ non videntur. Ex quibus manifeſtum

n. 4 eſt, e0 tendere quoque hanc hiſtoriam, ut fidei, per quam invocantes
Hie N. Dominum Ifraelitæ, non modo clementiam ejus & opem conſecuti
„ Plimd. ſunt, ſed & tam admiranda geſſerunt Judices, naturam, virtutem & ef-
ſuides ſicaciam in apricum ponat. Uſus denique libri quam latiſſime patet. Uſus.
tute Multum enim ille ad univerſalem mundi & eccleſiæ hiſtoriam facit, &.

gunuh. quæ ſi hujus libri traditione ac autoritate deſtituatur, aliquot ſeculorum
aͤ 1. E . — .
norii Paaſſura eſſet lacunam, ex nullo alio ſide digno ſupplendam monumento.
e 3 2„. Plus

De lbro
Judicum.

Y-

S§o

.

Autoritas
Canonica.

TINTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGOS

Pius quam paternum porro DElI animum, quo eccleſiam ſuam, idolo-
latria licet, rebellione ac peccatis excidium ac interitum merentem, pa-
ternis tantum caſtigationibus ad frugem meliorem revocat, redeuntem
ac deprecantem denuo ſuſcipit ac fovet, nec hoſtium furore interire
aut opprimi totam patitur, ex eo cognoſecimus. Iluſtre cumprimis pro-
videntiæ ac veritatis divinæ documentum populi Iſraelitici præbet in
medis ærumnis conſervatio, propter Meſſiam ex eo naſciturum, &
fœdus cum Abrahamo initum, miraculoſe ſa pius a Deo præſtita. Ha-
bent hic peccatores, quid Iſraelitarum moniti exemplo ſibi metuant, ha-
bent pœnitentes, quid a divina ſibi benignitate polliceantur: habent
Respublicæ cauſas publicarum, quibus premuntur, calamitatum, habent
eluctandi, & ad priſtina redeundi halcyonia, remedium, ob oculos
poſitum. Principes ac ſummi bellorum duces, Domini auſpiciis ac vir-
tute omnia gerere, ab inſids fibi cavere, non violentia ac tyrannide, ſed
prudentia ac manſuetudine erga cives, fortitudine autem ac ſeveritate
erga hoſtes uti &c. inde diſcant. Gulæ ac libidinis quantum periculum,
quanta violatæ fidei ſit pernieies, Siſſeræ, Simſonis, aliorumque doceant
exempla, & quam periculofæ plenum opus aleæ aggrediantur, qui in
blandientis complexus ruunt fœminæ &c. Quæ & fimilia innumera fe-
re, inſignem in omni vita uſum præſtantia documenta, in commentariis
hujus libri paſſim copioſe declarata reperiuntur. Quibuscum Symbola

moralia, ex Judicum geſtis deſumpta, apud Picinellum confer, Orb. Sm⸗

bol. Lib Iil. cap. 93. ſqq num, 274-291.
VI. L
De Canonica libri Judicum & divina autoritate nemo temere du-
bitaverit, qui paulé curatius reputaverit ſecum, 1) teſtimonia & hiſto-

riæ Iſraeliticæ ſeriem, in cæteris utriusque Teſtamenti ſcriptis Ogo-
TueUsρας eo valore & argumentandi pondere ex hoc libro depromi, ut

divina inde fides, tanquam ex duvronise & dννρι,α Priitcipio, gi-

gnatur ac reſultet. Provocant ad hos annales Samuel I. Sam. X11, 5.

ſgqq. coll. eum Jud. IV, 2. VI, 14, Xl, 2. Joabus 2. Sam Xh, 27. coll. cum

Jud. NX, 533. David Pſ. LXEII, F. 9. & XCVI, . coll. cum Jud. V, 4.
Matthæus c. II, . coll. cum Jud. XIII, 5ß. XVI, 1. Paulus Ack. XIII,
16., ſqqj. & Ebr. XI, 32. Quid? quod 2) non citetur modo, ſed & re-
Hquis Prophetarum, imo Moſaicis quoque libris æquiparetur Judieum
hiſtoria, manifeſto indicio, nihil hanc illis auteritate eſſe Fictrem.
12 aulus

—

Piulas ſane
riatn ſtrichi
puli er g
bpiay lepe
Sra comumer
lare. Cun
A)Dfosra
te Spanhem
Kripture.
Certis guib
quod avrs⸗
ſone occun⸗
AWtoritatis,
Pyvangelikta
dice, gn
terat, eid
Doctores,
que ulir h
rei filem
Kargenſs,
ueos
tam libre
tri Oneſin
ccurateg
Authentict

18. I. H

Dr
6l.lſ
inceei
ſtidun,
1 Gerel
Perii go
on tur
Rel enin
NAmnerus
Aie

—
VETERIS TESTAMENTI. P. I. 2) ire
milclo⸗ Paulus ſane Act. XIII, 15. ſqq. in Antiochena Synogoga gentis ſuæ hiſto- Judicum.
memc⸗ riam ftrictim percurrens, eadem fide ac autoritate, qua ex Exodo po-
eillen puli ex Ægypto liberationem v. 17. 18. & ex Joſua v. 19. terræ X“5²
eintetit eYiαν repetiverat, Judicum quoque imperium v. 20. ex Goc noſtro li-
mmspro⸗ bre commemorat, hoc ipſo teſtatus, pari hunc cum illis paſſu ambu-
rebet in lare. Cumque lecus ille vexatiſſimus Matth. II, 27. or. Næcabdios
urum,. A X 9nααι,. per Prophetas complures prædictus, aſſerente & vindican-
. Br te Spanhemio Patre Dub. 92. Evang. P. II. p. 613. ſqq. ex omnibus iſtis
tvant, ha. Scripturæ oraculis petendus & explicandus ſit, in quibus Nazaræatus de
haben Certis quibusdam perſonis V. T. typum Chriſti gerentibus affirmatur:
n haben quod aurο“hρεÜz de Joſepho Gen. XLIX, 26. Deut. XXXIII, 16. & de Sim-
b Oclls ſone occurrit Jud. XIII, 5. 1. XVI, 17. ad oculum rurfſus patet, æqualis
M autoritatis, ex Moſaicis libris, & Jadicum hiſtoria citata teſtimonis,
nide, ſel Evangeliſtæ cenſeri. Accedit 3) conſtans eccleſiæ teſtificatio, tum Ju-
eyetitte daicæ, quæ unanimi ſuffragio in Frophetie prioribus hunc librum nu-
jenlun merat, ejusque autoritate hiſtoriam Ruth tuetur, tum Chriſtianæ, cujus
doceat Doctores, ubicunque catalogum canonicorum librorum exhibent, abs-
„, quiin que ulla hæſitatione hiſtoricis V. T. ſcriptis noſtrum accenſent. Cujus
merake⸗ rei fidem Patres facient ſupra cap. II. J. 3. p. 2 5. allegati. Melito ſane
nentariss Sardenſis, hoc fine in Orientem terramque Sanctam profectus, ur vooo
Synbol⸗ αοM„ νdναο 777 zaXzαανρ Aαα nανααρ Yea Oegn uατα ονο, aceura⸗
t, Hn⸗ tam librorum V. T. qui omnium conſenſu recepti ſunt, recenſionem fra-
tri Oneſimo ſciſciranti transmittere poſſet, aοααπεοο ααρπιον Poſtquam
accurate genuinos illos indagaſſiet, Judicum librum diſerte illis inſerit,
authenticumque illum ab utraque perhiberi eccleſia tradit, ap. Euſebium
e lib. IV. Hiſt. Eccl cap. 26. p. 149.
Cliſo. . VII. .
s dae. Parum autem honorifice Richard. Simon Hiß. Crit. V. T. Lib. I. Chronole-
roni, ut *. 5. p. 54. de hoc libro ſenſit, cum certam Chronologiæ rationem Zia.
= i inde peti Poſſe, ob Genealogias, Scribarum negligentia, vel etiam ex in-
1,1. ſtituto, aut omiſſas aut truncatas, negavit. Satis enim perſpicue ſigna-
cun. ta deprehendimus Partim hoſtilium oppreſſionum, partim Judicum im-
7 .2 perii gubernacula moderantium tempora, ut ſi aliunde rationes iſtæ
Vl, non turbarentur, plana omnino & facilis annorum computatio eſſet.
lane . Sed enim vero graviſſimæ hic ſuboriuntur difficultates exinde, quod
“ numerus annorum hujus libri in ſummam redactus, neque univerſæ ab
ne ekitu ex gypto ad inchoatam templi ſtructuram Epochæ, I. Reg. 1, 1.
S

7Z à2 neque
Paulws 4

—

De ſibre 180 INTRODVGCTIO AD LIBROS BIBLICOS —
Judiceum, neque Jephtæ computo Jud, X. 26. neque Paulinæ demique Chrono. Qubws ſ
logiæ Afct. XIII, 20. 21. reſpondet. Totam nimirum Epocham liber nece⸗
Regum CCCCLXXX. annorum ſpacio circumſcribit: quibus ſi Mo- öcexirn er.
ſis 40. anni in deſerto exacti, per Exod. VII, 7. & Deut. XXXIV, 7. & r morte M.
Joſuæ ac Seniorum, ab ingreſſu in terram Canaan ad mortem Eleaſaris Sa-
cerdotis, in quo Joſuæ liber deſinit, 27. anni, per ea quæ cap præc. S. 5.
p. 125. demonſtravimus, ſubtrahantur, reſtant 413. anni, qui a morte
Eleaſaris ad jacta templi fundamenta fluxiſſe cenſendi ſunt. Hanc au-
hibri hujus, tem ſummam calculus libri judicum, ſi ita crude accipiatur, immane
quantum ſuperat. IIle enim tribuit

Hoc tantur
logi, varia!
grelli ſunt
tuptiotis

. nos
I. Servituti Cuſchan-Riſchataim, ſive Meſopotamenæ, cap. III, 8. - am
Quieti terræ per Oibhnielem redditæ c. III, 1I. 40
II. Servituti Eglonis, ſive Moabiticæ, c. III, 14. . 18 guan
Quieti per Ebudem redditæ c. IIl, 30. — . 8590 llidatn
III. Servituti Jabinis, ſive Cananææ, c. H, 3. 20 Dbectu ad
Quieti per Barakum & Deboram redditæ c. V, 3zꝛ.. 40 imhei
IWV. Servituti Midianiticæ, c. VI, I. — — 7 quidus ſer
Quieti per Gideonem partæ c. VIII, 28. 40 ane non:
Judicatui Abimelechi, c. IX, 22. — . rrocininn
Judicatui Tbolæ, filii Phua, c. X, 2. 23 flins in (h
Judicatui Jairi, c. X, 3. 22¾ ui(imllimna
V. Servituti Ammoniticæ, cap. X. 8. L 18 mio epe
Judicatui Jepbtæ vindicis, c. XII, 7. 6 Aemento
Judicatui Ebſan, c. XII, 9. 10. „ üsfaer
Judicatui Elon, c. XII, I. - B 16 Pado nn
Judicatui Abdon, c. XII, I4. 8 aampkims
VI. Servituti Philiſtææ, c. XIII, I. - . 40 à hocime
Judicatui Simſonit, c. XV, 20. & XVI, 3. - - 20 FFnohroit
1 udicun il
tatem, in
ſille perg

1e⸗ Summa annorum 410.
His ſi accedant ad jacta templi fundamenta
Anni Judicatus Eli, I. Sam. IV, 18, ⸗ . 4⁰
Anni Perfecturæ Samuelir, & imperii Saulie, Act. XIII, 21. — 40 i de ann
Anni regiminis David, 2. Sam. V, 4. - . . 40 Egeris:
Anni regiminis Salomonir, ad jacta templi fundamenta I. Beg. L. I, 3 .“ Mun.
d Prodibit iunnna ann. 533⸗ mme
Quibus Auntsun

181

ChIOA. . Quibus, ſi integrum totius epochæ calculum requiras, adhueé addas Malen
um eer neceſſe eſt
HM. 2bexitu ex 5.gypto ad mortem Moſis, annos -
IV,„ aà morte Moſis ad ſervitutem primam Meſopotamenam
ehnisr. & habebis annos 600ο.
ia ndrt Hoc tantum itaque 120. annorum diſcrimen ut componant Chrono- conciliaca
Hene ah logi, varia in medium protulerunt svefkava; quorum aliqui eo pror cum 1. Reg.

greſſi ſunt audaciæ, ut numeros I. Reg. VI, I. ſignatos, falſitatis & cor- ?h 1.
tuptionis poſtulent; unde Serarius pro 480. ponendos. 680. perſuaſus
eſt, alii 580. legunt. Id quod vero cum manifeſtam ſacro textui inju-
riam inferat, conſtanti atque conſonæ omnium Codicum, quin & ver-
. 13 ſionum lectioni reclamet, ac omnem demum certitudinem Chronolo-
40 gicam, quatenus e Sacris Bibliis deducitur, e medio tollat; maluerunt

immane

Aums

Allii illibatam textui quidem relinquere lectionem, at in computandis
Ab exitu ad jacta templi Salomonici fundamenta annis, oρναι Ctantum
1. ac imperii rationem habere, cujus ſumma 480. illos impleat annos,
quibus ſervitutum tempora, quorum triſtis & infauſta erat memoria,
7 plane non accenſeantur, ſeorſim quippe numeranda; eujus ſententiæ

patrocinium Voſſius uterque in ſe ſuſcepit, Pater in Iagog. Cbhron. cap. 7.
filius in Chronol. Sacr. p. 125. Quæ tamen cum omni deſtituatur ve-
ri ſimilitudine, rurſus alii optime conſultum huic nodo exiſtimant, ſi
ab alio epocham ordiantur principio, exitumque Iſraeliticum de com-
plemento demum ejus, quando Iſraelitæ terras hoſtium occuparunt, &
ſuas fecerunt, adeoque de zXAngι demum interpretantur, Ilucrati hoc
pacto annos 46. & amplius, quos inter Laurent. Codomannus eſt, &
cumprimis Dionyſius Petavius lib. IX de doctrina temporum c. 39. Sed
& hoc inventum cum graviſſimis laborer incommodis, maluerunt alii
Synchroniſmos amplecti, quibus annos ſervitutum refundunt in annos
Judicum illorum, per quos Iſraelitæ identidem vindicati ſunt in liber-
tatem, ita nimirum, ut, quando Ifraelitæ dicuntur Regi Cuſchan ſervi-
viſſe per 8. annos, & vindice Othniele terra quieviſſe per 40. annos;
illi 8. anni ſervitutis his ipſis 40. Othnielis fint includendi, & fic in
cæteris: quo pacto III. anni ſex iſtarum ſervitutum toti ſummæ detra-
huntur. Sed præterquam, quod diſtincta annorum ſervitutis & quie=
tis enumeratio toties inſtituitur, numerusque annorum quietis illos fer-
vitutis annos plene elapſos excepiſſe, e textu ſacro manifeſtis indiciis
. Z 3 colli⸗

Be l bro
Judicum.
oum Jud.
XI, 26.

182 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

colligitur; vehementiſſime quoque hic computus premitur calcu'e
Jephtæ Jud. XI, 26. quo ab occupatione terræ ad ſuam ætatem annos,

quibus Iſraeliteæ impune regionem Amoriterum inhabitaverant, nume-

rat trecentos; a quo tamen numero longiſſime abſunt, quibus iſthæc ſen-
tentia placet. Nec ſufficientem adhibuit huic malo medelam Vir Docti-
ſimus, Jac. Uſſerius, in Cbronologia Sacra P. It. cap. XII. p. 197. eum belli
quidem & ſervitutum tempora, a pacis & quietis temporibus ſecernen-
da eſſe agnovit, ſed annorum notatione, quieti terræ appoſita, quietis il-
lius initium, non autem vel ipſius quietis, vel præfecturæ Judicum dura-
tionem deſignari ſtatuit, ut ita illud: Dpu & guievit idem ſit, ac
quieſcere cepit, æque ut I. Reg. VI, 1. ædiſicavit eſt ædificare cepit, &
cum Rex aliquis tot vel tot annorum fuiſſe dicitur hp, idem eſt ac,
cum regnare inciperet. Si ergo verba hiſtoriæ de Othniele ita interpre-
catur: & quieſcere cepit terra auno quadrageſimo, ſive, cum quadragin-
ta elapſi eſſent anni, nempe, a ſexto ſoſuæ, quo debellati in Cananæa ho-
ſtes funt, Joſ XI, 23. epocham autem ſequentem quietis 80. annorum ſub
Ehude, figit in ipfo illo anno quadrageſimo, quo terra, ſecundum ipfum,
quieſcere cepit ſub Othniele, & ſic in cæteris. Ut autem belli & pacis
tempora diſtincte numerare poſſet, pacis initia rotunda eſſe fingit, a qui-
bus belli anni ſubtrahendi ſint, hoc modo: (1) a quiete Joſuana ad Cuſcha-
nis opprefſionem numerantur anni 32, (2) inde ad hiberationem & quie-
tem ſub Othniele cœptam ann. 8. (3) inde usque ad oppreſſionem Moa-
biticam ann. 62. (4) oppreſſionis Moabiticæ ann. 18. (5) inde ad Jabini
oppreſſionem ann. 20. (6) inde ad liberationem Deboræ & Barae ann. 20.
(7) inde ad Midianiticam oppreſſionem ann. 3;. (8) inde Midianiticæ op-
preſſionis ann. 7. (9) inde ad initium Abimelechi ann. 10. Hac itaque
ratione annos ad Abimelechum conficit zie. poſt Abimelechum autem
ſingulis Judicatuum annis, quibus ονπειοενιαι facit ſervitutes Ammoni-
ticam & Philiſtæam, inhæret, qui usque ad Simſonem dant 99. his cum
porro annos 47. ab exitu ex Æägypto ad Joſuanam illam quietem, & rur-
ſus 123. ab exceſſu Simſonis ad initium ſtrudturæ templi, accenſeat, pro-
deunt ipſi 479. anni pleni cum aliquot ferte menfibus, quos quærebat.
Verum utcunque magnis Viris, & in his b. Calovio quoque, hic calcu-
lus ſe probaverit; iisdem tamen, quibus ſuperior, urgetur incommodis,
cum revera hoc pacto ſervitutum anni numero annorum quietis inclun
cenſeantur, utut ſpecioſo id pallietur commento, adeoque & hic redeunt
argumena ſupra allata. “
VIII. Jam

—— ——

—

lm!
bus chronol
gritnemn a
1 Kriptutar
ſunt calculi,
terram Came
Vi verborum
tum aeliti
Pront iüliin!
AA quintam !
Prioribus ra
calle kraelen
ſye ipſo opi
Vniverſale ſe
Perium ſudh
tribubus per
tute gemere,
lins 6.,. . 3
feqiri, exe
Ggis daulis,
te caleulum
Viyente, i
nlogiamn l
demdobech
dustrans or
tem ſuamd er
ue dd anne
18t ſtuum
inmontmis
Cicantemhit
Derii teibig
mmenle an
oblent v.
enim poſt
emn Eton

t calcie
n ann,
1, nume-
thecſen.
ir Docki⸗
eum belli
ſecernen⸗
guietisi⸗
um dura-
em ſit, 10
4 lepit .
emn eſt a,
interpre-
Gadragin⸗
laned ho-
Orutaſub
Gmipfum,
lipachs
git, qui⸗
Culcha⸗
mn Equie⸗
nem Moa-
40 ſobini
II. 20.
niticke op-
inque
im autem
Ammoni-
his cum
, Etur⸗
hleat, pro-
Jurrebit.
Hic calen-
Oimmodis,
eisinch
jeredeun

Whn

VETITERIS TESIAMENTI. P. IJ. 1983
VIII.
Jam ut ad rem veniamus, certa prius jaciamus fundamenta, qui-
bus chronologiam noſtram ſuperſtruemus. I. Loci I. Reg. VI, I. inte-
gritatem ac lectionem ſollicitare, religioni ſibi dueant, quotquot debi-
ta Scripturam Gg‿vvsνανον veneratione proſequuntur. II. Ponendi ita
ſunt calculi, ut ineunte ſervitute Ammonitica, 300. anni ab ingreſſu in
terram Canaan, vel inhabitatione regionis Amoritarum, numerentur;
vi verborum Jephtæ Jud. XI, 26. III. Id ut obtineatur, anni fervitu⸗
tum Ifraeliticarum & anni regiminis Judicum diſtincte enumerandi,
prout illi in libro Judicum recenfentur, nec illi alteris includendi ſunt;
ad quintam tamen tantum; hujus enim & ſequentis ſextæ diverſam a
prioribus rationem eſſe, ipſe ſacer textus probat, cum Simſonem judi-
caſſe Iſiraelem viginti annis, r U Pn in diebur Philiſtæorum,
ſive ipſo oppreſſionis Philiſtææ tempore, teſtatur Jud. XV, 20. IV. Non
univerfale ſemper in omnes, ſed partiale in quasdam ſaltem tribus im=
perium Judicum cum fuerit, commode duo Judices coævi in diverſis
tribubus rerum potiri, ut & altera-libertate gaudere, altera ſub ſervi-
tute gemere, eodem tempore potuiſſe ſupponuntur,. Idque b. Schmi-
dius 6. I. p. 33. p. 1792. non modo abſurditate carere, ſed & neceſſario
requiri, exemplis Deboræ & Barak, Simſonis & Eli, Samuelis & Re-
gis Saulis, demonſtrat. His ergo præmiſſis, ita inſtituimus, ut 1) Jeph-
tæ calculum non ab occupata regione Amoritarum (quæ Moſe adhuc
Vivente, aliquot ante obitum menſibus, per Num. XXI, 21 32. & Chro-
nologiam ſupra datam cap. 7. J. p. 127. ſubigebatur) ſed a quieta ejus-
dem poſſeſſione & inhabitatione (quæ poſt zAàναuRτααν demum, cum tri-
bus trans Jordanenſes in ipſam hanc regionem Amoritarum, ceu ſor-
tem ſuam, cum benedictione dimitterentur, Joſ. XXII, I. evenit) adeo-
que ab anno Joſuæ Ooctavo incipiamus: 2 Jairum ac Tholam ννπσο
vyg ſtatuamus, illum in urbibus Gilead trans Jordanem Jud. X, 3. 4. hunc
in montanis Ephraim cis Jordanem Jud. X, 1. tribus quemque ſuas ju-
dicantem, ita quidem, ut Thola Abimelecho ſuccedens, aufſpiciis im-
perii tribus annis Jairum anteverteret, qui tamen regimen trans Jor-
danenſe annis 2. ulterius, quam ille cis Jordanem, produxit. Nec
obſtant v. 3. verba: N — 5)) & ſurrexit poſt illumi: non
enim poſt Tholæ mortem, cum non earundem tribuum, non ejus-
dem ditionis eſſent judices, adeoque alter in alterius ſuccedere locum
non poſſet, ſed aliquot annis poſt, quam Thola ſurrexerat cis Jorda-
Hem

De libro

Juadicum.

De libro
Judicum,

S84 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

nem in montanis Ephraim, furrexiſſe perhibetur Jair trans Jordanem.

Sunt ergo
ab initio habitationis quietæ in regione Amoritarum,
ad mortem Joſuæ, cum quibusdam menſibus anni
pleni - ð — 5 - =
inde ad mortem Seniorum ac Eleaſaris, anni - -
a prima, eaque Meſopotamena ſervitute ad mortem Abi-
melechi, juxta integrum & diſtinctum libri Jud. cal-
culum = —— - . - — 256
Thola eis Jordanem, usque dum trans Jordanem rerum
potiretur Jair, præfuit annis - -
Quarto Tholæ anno currente, trans Jordanem præfe-
