confirma-
Bor d
601 con.
otis,
umjamynn
34. Ctarur
MorA N
cum Yohar

eRreene⸗
gvit 7. I.
inſie
166. Lipſie
VS, Cuſus
ſun analſi
orimberor
ario Ihrumn
lcarum .
NEDICT.
oſt mortellt
ſix An. o⸗
. k.IV..
ahoc cipite
1 Poprlum
omPhl.
PR

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 209

THAS. K ERNERVS, cujus XXXII. in h. l. homiliæ Ulmæ prodie-
runt in 4. An. 16 16: GEORG. EDELMAN N, cujus XXVII. ho-
miliæ Wittebergæ excuſæ ſunt, in 8. An. I572. 1597. BERNHARD.
WALDSCHMIDT, LXII. homiliis, Sturgardiæz in 4. An. 1659.
GEORG. SCHIMMER: NICOL. THüRMANN: VALER.
HERBERGER Magnalium P. XII.

FE Pontiſicis GABRIEL ACOSTA, Theologus & ſacrarum Pontifßcis⸗
literarum interpres Conimbricenſis, eruditos commentarios in Ruth, rews

XXXIX. tractatibus incluſos T. Opp. p. 137. Lugduni in fol. A. 1641. exhi-
bet. IACOB. BONFRERIVS, Joſuæ & Judicum libb. Rutham
junxit Pariſis in fol. 1631. THOMAS de VIO CAIETANVS

Romæz in fol. 1535. DIDACVS de CELADA, Jeſuita in Madri-

tenſi Collegio Imperiali, amplos quoque & eruditos in h. I. commenta-
ries literales & morales conſcripfit, Lugduni in fol. 1614. 16 1. ADRI-
A N. CROMMIVS S. I. in Ruth, Samuel. & Regg. libros Lovanii A.
16 el. LAVRENTIVS CVPERVS, Epiſcopus Tornacenſis,
Carmelita, in Ruth, Tobiam & Judith commentatus eſt, Moguntiæ 1600.
FRANCEISCVS FEVARDENTIVS Theologus Pariſienſis, Mi-
norita Franciſcanus, cujus in Ruth Commentarius Pariſüs in g. An.
1582. non omnino contemnendus eſt: cui SIMON. FONTA-
NVM jungimus, Pariſienſem æque Theologum Minoritam, cujus
explicatio libri Ruth Pariſiis lucem vidit in 8. Anno 1562. EVAN-
GELISTA MARCELLINVS, Italus Minorita, cujus in Ruth
lucubratio Florentiæ prodiit Anno I586. THOMAS MALVEN-
DA, Jeſuita, qui inter reliquos V. T. commentarios, qui V. volu-
minibus junctim Lugduni in fol. excuſi ſunt A. 1650. in Ruth quoque cu-
ras ſuas exhibuit: ALEXANDER MANERBA, Ordinis Prædi-
catorum Brixianus, geminam inclytæ Ruth Moabitidis (ut habet inſcri-
ptio) peregrinationem per Commentarios brevesque ſermones Venetiis
in 8. A. 1604. excuſos, explanatione myſtica deſcripſit: F ABRICIVS
PAVLVTIVS in cæteris librorum Hiſtoricorum V. T. commentariis
Romæ in fol. An. 1625. editis, Ruth quoque habet. LVDOVIC. de
PON TE, Jefuita Valliſoletanus Tom. IV. de hominis Chriſtiani perfe-
Rtione in quolibet vitæ genere, ex hiſtoria Ruth præcipue egit, Coloniæ
in 4. An. 161 . GASPARSANCTIVS, Jeſuita & in Collegio Com-
plutenſi ſacrarum literarum interpres, eruditos in Ruth, Esdræ, Nehemiæ,
Tobiæ, Judith, Eſter, & Machabæorum libb. Comm, evulgavit, –
D G Rns

de li
DER. BALDVINVS Wittebergæ in 4. Anno 1608. 16141. B A L- De e

—*

= INTRODVGTIO AD LIBROS BIBLICOS

duni in ſol. An. 162 8. NICOL. SERARIVS Jeſ. hunc librum pari-
ter commentario eruditione varia referte expoſuit, Moguntiæ in fol.
1599. 1609. 1627. In ALPHONSI TOSTATI commentariis in
libros hiſtoricos V. T. Ruthi quoque hiſtoria explicata occurrit, Venetiis
An. 1596. JO. QCVINQVARBOREI notæ & Latina verſie Chal-
daicæ Paraphraſ. in Heſeam, Amoſum, Ruth & Threnos, Pariſus excuſæ
ſunt in 4. An. 1556. His addimus non tam Pontificium, quam medio in
Papatu teſtem veritatis, HIERONYMVM SAVONAROLAM,
Ordinis Prædicat. Dominicanum, cujus in Ruth & Michæam homiliæz
Salmantiæ prodierunt A. 1576. in Papiſtarum tamen indicibus expurgato-
riis, ob caſtigatos Papatos errores, prohibitæz. Conferri quoque haud
absque fructu peterunt AVGVYSTINVS TORNIELLVS, &
JIACOBVS SALIANVS in annalibus, quos condidit uterque, ſa-
cris ad An. Mundi 2748.
Inter Reformatos, præter eruditiſſimos Drufü labores, quos Biblia
Critica Anglieana exhibent, nominandus eſt MARTINVS BOR-
RHAVS, alias Cellarius, Theologus Baſileenſis, Baſileæ in fol. A. 1577.
THOMAS FVLLERVS, Præbend. Sarisburienſis & Regi Angliæ
Carolo II. a Sacris, qui Anglico idiomate Rutham illuſtravit, Londini in
§8. An. 1654: RVDOLPHVS GVALTERVS, qui homilias in
Ruth reliquit, Prancof. in fol. An. 1586: LVDOVIC. LAVATE-
RVS, qui eodem inſtituto homiliis 28. Tiguri in 8. An. 1578. exſcriptis,
Rutham explicavit: I O. MERCERVS, Hebraicarum literarum
Profeſſor Regius Pariſienſis, qui Syriacam Hiſtoriæ hujus Paraphraſin,
cum ſcholiis Maſoreticis & Chaldaica interpretatione, publici juris fecit
Pariſüs An. 1564: O. WOLFFIVS homiliis latinis, Tiguri in fol.
An. 1592: FRANCISC. BVRMANNVsS in explicatione Belgica
ad Joſuam & Judices jam laudata: IOHAN N. MAYER Anglus:
CONRAD. PELLICANVS in Opp. in fol. Tiguri Anno (582:
EDWARDVSTAPSELIVS, Anglico ſermone, Londini in 8. A.
1607: VICTORIN. STRIGELIVS, cujus in Ruth ſcholia Jenæ

De libto 1.
Ruth.

Reformate-
rum:

in S. prodierunt A. II. Quibus ſuo merito CHRIST'IAN. SCHO-

TANVM adde, qui univerſam hiſtoriam, quam Sulpicius Severus in-
tactam reliquerat, ſuo loco hiſtoriæ Judicum inſertam, recenſuit Tom. II.
Biblioth. Hiſt. Sacr. V. T. p. ſob. ſeq;.
De IOANNIS CLERICI in h. lI. commentario, ad Joſuam

CAPVT

Remon-

ſranmtium, quæ dicta ſunt, ſufficiant.

S

—
—

libri on

u
00
cel

ttum eſt
lbelus i
Mbliis
ludeß)
209 Rho⸗
. it nelt
P ar,
ter hy
7

1.

K
mhli ra
in zunte
F n d⸗

S

—

im pari-
e in fol.
tariis in
Venetis
o Chal.
sexeuſe
nedio in
DLAM.,
homilie
purgaro⸗
ne haud
VS &
que, ſr⸗

s biblia
8 B0 .
A. Fy-.
Anglie
Undini in
hilias in
VATE-
Neriptis,
lterarum
phraſn,
Gris ſect
ni in fol.
Bhelgiei
Anglus:
nno 582:
ni in 3,A.
olia jenz
560H0.
everusin⸗
t Tll⸗

Joſuan
c4177

VETERIS TESTAMENTI—
Cu&Ar. XII.
De Libro priore Samuelis.

1

Libri ordo ſeries; ejurque inſeriptio, alia Hebræis, Samuelem magni fa- SummMari-
cientibur, alia Gracis & Latinir uſurpata S. I. Scriptor libri, aliiz um Capitls.

Samuel, Gad & Nathan; aliiz Jeremias; aliis incertur ſequioris ævi:
quis tandem ex noſtra ſententia? S. 2. Reſpondetur ad objedtioner,
contra libri àu gevriay & antiquitatem, e I. Sam. IX, 9. XVI. XVIl.
XVII. XXVI. Ell. e&& Xill. ex 2. Sam. VII. e I. Sam. XIII, 1. V, F.
XXVII, 6. XXX, 256. Gll, I5. Vih, 2, motas S. 3. Samuel libri de Jure
Regio 1. Sam. X, 25 autor: qui tamen polmodum intercidit, verum
non e Canone g. 4. Argumentum libri: ſcopus: utilita: S. . Divina
ejus & Ganonica autorita, 9. 6. Cbronologia, & quot annir regnarit
Saul? 9. 7. Partitio S. ⁶. Tabula Synoptica §. 9. Commentarii
Patrum, Hebræorum, Lutberanorum, Pontific5iorum, Reformats-
rum, Remonſtrantium g. 10.

.F. I.

uuſto hiſtoriæ temporumque ordine uterque Samuelis Jjudiecum Lbn orde

J connectitur libro, quia ultimum in iſto deſcriptum Iraelis Judi-
cem preæfedtura Eli Sacerdotis excipit, a quo hujus hiſtoriæ pe-
titum eſt auſpicium. Nec officit, quod medius inter utrumque Ruthæ
libellus interſeritur, ob rationes e, græc. H. I. in medium allatas. In
Bibliis Hebraicis Liber Samuelis uterque (qui unus eſt

Judæis) infcribitur. Quod enim Corn. a Lap. Progm, Comm. in b. 1. p.

209 b hos libros ab Hebræis æque ac Syris Prophetiam Samueli, vocari aſſe-
rit, neſcio quorum codicum fide ita ſtatuat, cum in nullo Hebraico exem-

plari, quotquot ego vidi, aliter legam, quam Nρο —nd, vel ſimplici-

ter ) N& N., verſio autem Syriaca in Bibliis Polyglottis Anglic. ita habeat:

„ „ ₰△ y „. 0%
☚ NQ . a? 10 Liber Sam. Prophetæ, Cujus quidem

tituli rationem dum prolixe & ex inſtituto inquirit Don Iſaac Abarbenel
in parte priore præfationis ſuæ commentarii in lib. Samuelis ſol 74. col. I.

S2. & ab autore ita diei negat, quod maximam libri partem Nathan & Gad

2 exa-

inſcriptis
Hebraica.

De lbre I.
Samuelis: J

De lbro I.
gamuelis.

nz INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGCOS
exararint, & ab argumento five contentis, quia fie potius a Saule, Regum
Hraelis ommum primo, aut a Davide, qui Regum præcipuus fuerit, inſcri-
bendus fuiſſet, ſed ob duas id nominis libro obtigiſſe rationes: 1) quod
quæ in utroque Hbre occurrunt, omnia ad Samuelem certo modo referri
poſſunt, etiam Saulis ac Davidis geſta, quia uterque a Samuele unctus,
opus veluti manuum ejus fuerint: fecus vero rem ſe habere cum lihris
Regum, in quibus quæ narrantur, ad Reges proprie ſpectant, non ad Pro-
phetam ullum: 2) quia cum ob Samuelem Prophetam & Davidem Regem
ſcriptus liber ſit, neque tamen ab utroque (cum id moris in Scriptura non
ſit, librum aliquem a gemina denominare perſona) ſed ab alterutro ho-
rum nomen fſortiri debuerit, conveniens fuerit, ut a Samuele potius quam
à Davide appellationem trahat, partim quidem ob Samuelis fan ſitatem,
quod ſanctus ille purusque, ac per votum Naſiræatus natus, precibusque
aàa Deo exoratus, David vero, vel ipſomet haud diffitente Pſ. LI. in pecca-
tis conceptus & iniquitate editus fuerit; partim ob pieatem ejus,
quod Naſiræus ille eſſet ab utero, & in ſervitio domus Dei inde a pueris
adoleverit, David vero in re familiari & pecuaria educatus ſit; partim
ob excellentiam Prophetiæ, qua quidem Samuel, verum haud æque Da-
vid, cui ſaltem gradus ille obtigerit, qui PR Spiritus S. dici-
eur, fuerit graviſus, Quid? quod tanta fit Samuelis inter Prophetas di-

gnitas, ut vel Moſi ac Aaroni ad latus jungatur Pſ. XCIX, 6. His ergo

de caufis nomen Samuelis Davidi multis paraſangis præfſtare, maxime
cum Samuel & Magiſter eſſet & Pater, David autem diſcipulus ejus & fi-
hRus, manu quippe ejus unctus. Quæ utut pluſcula Recutiti commenta,
nec per omnia probanda, ex prolixa ejus diſſertatione ideo excerpere vi-
fum fuit, ut quo loco & dignitatis gradu Samuelem habeant Judxi, inde
ſimul cognoſcatur. Moſi enim proximum excellentiæ gradum ipfi afſi-
gnant, inter quos haud adeo magna, quæ intercedit, differentia ex eo-
dem Abarbenele cognofci poterit in Comment. ad I. Sam. III. Io. ſub ſinem
Jolut arum quaſtionum fol. 5z. col 3. unde in Talmude Hieroſolym. Tr. Ha-
gigaß ſol. 77. col. I. & alias ſæpius HNN N Samuel
Magiſer omnium propbetarum ſalutatur, & procul dubio eodem reſpectu
primus Prophetarum à Moſe, recenſetur Act. IIl, 24. Neque tamen ea-

propter Pontificatum, vocatione extraordinaria, geſſiſſe centendus eſt

cum Cloppenburgio in Sebola Sacrificior. Problem. 2. p. 95 ſeq. cum ne
Sacerdotio quidem, quod tamen Sulpicius Severus lib. I. Hiſi. Sacr. cap.
EVIII, & Sexarxius ad Is Sam, Vil, aliique exiſtimarant, fundtum eundem
fwiſſe

—

—
fuiſe Augr
SS
in bontiſte
Mus L. l.4

4 Judex fuit

je qui cup
Secibent
educatiofe
cercotioei
Krinpwn
o aumtins
ins neſit,
Tere ibros
It moſcen
Seuli Samne
Melis eſn⸗
unerit un
icavit Der
magniſcas.

Ahetun 1

1o Has
uin Regn,
Naber 111
nntur, ma
Premittitu
Vinn ſterne
Metand,

a
Cecis Mrfu

em omtin

4R M
10 M. Iid
hero, Cala
10, Cijetan
dnckio, F

in,OPe
ueni

eBegum
kit inleri.
) od
Corefern
le undhis,
dum lbris
Mnad Pro.
m Repem
bturanon
mutro ho⸗
finsquam
nCltaten,
lbusqe
inpecca
em ejus,
erpweris
tz partim
eque De-
K. Cici⸗
hhetas Gi⸗
His ergo
„maxime
ejus e ſi⸗
ommenta,
rpereyi⸗
ipt aſi.
ia ex eo⸗
ſuem
n. Tr. He-
Gmdl
nreſhellu
tamen er⸗
ends eſt
cum ne
ver. a
eundem

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 213
fuiſſe Auguſtinus e veteribus quæſt. Xl. VI. in Vet. Teſt. T. 1V. Orp p. 729.
ſeqa. e recentioribus autem Joan. Seldenus evincat Lib. I. de ſucceſtone
in Pon tificatum Ebraor. cap. IV. p. 116. Recte ommino & nervoſe Hierony-
mus L. I. adverſur Jovin. T. fl. Opp. p. 32. Samuel, inquit, Propheta ſuit,
Judew fuit, Levita ſuit, non Pontiſex, ne ſacerdos quidem Plura de Samue-
le qui cupit, adeat autorem der Lebens⸗Beſchreibung der Bibliſchen

Scecibenten F. III. cujus cap. 2. de Samuelis nomine, c. z. de juvente &

educatione ejus, « & de variis encomiis, c. 6. de ejus Naſiræatu, c. 7. de ſa-
cerdotio ei denegato, c. 5., de relatione ad Chriſtum typica &c. de indu-
ſtria & prohxe agitur. Sed ut e diverticulo in viamredeamus, qui pau-
lo curatius inſcriptionis rationem viderè volunt inveffigaſſe, Hugo Gro-
tius præfat. in G. I & Sanctius prolegem. 2. p. 4. ideo a Samuele nomen ge-
rere libros dicunt, quia in utroque aliquid, quod fuum fibi Samuel poſ-
t agnoſcere, occurrat. Saulis enim exitum oſtendere, vera fuiſſe, quæ
Sauli Simuel prædixerat: & quæ liber after de Davidis rebus narrat, Sa-
muelis ejusdem vaticinia Davidi facta comprobare. Accedere, quod
unxerit utrumque Samuel& conſiliis inſtruxerit, quæ ſpreta a Saule vin-
dicavit Deus, Davidi iisdem parenti res dederit valde proſperas atque

magniſicas. LXX. Senes OæMρον vel etiam Gaαια arque ut Vulga- Graca &
ta Regum alii Regnorum, libros appellant, οοN α1ταις νραααdsατυ 7- Latinn,

¹α Q&ρ⅞“π Svrvs r ISd αααραNαι, ατα νν ιαιτοανοαεναο
quia Regum cum Juda, cum Iſraelir facta & annos sontinent, ut Synopffr
haber T. It. Opp. Athunaſ, v. 75. Regum enim geffa proprie his libris enar-
rantur, maxime regni Saulis & Davidis curricula, nec fine alio Samuelis
Præmittitur hifſtoria, quam ut ad agnoſeendam inftituti regni originem
viam ſterneret. Unde quatuor Regum Hibros Bibliea Latina & Græca
numerant, qui in Hebraicis duo ſunt Samuelis, & duo Regum.

In aſſignanda libro ætate manuque, a qua profectus ſit, ſeriptoris, Senptox
eεcis rurfus conjecturis interpretes jactantur. Et communiſſima qui- libri
dem omnium fententia, Judæorum magiſtris in Baba Batra cap I f. 14. gliis Samz,

& R. Moſi Kimchio; Patribus quoque Theodoreto, Procopio, Grego- Nacen,

rio M. Iſidoro Peluſiotæ, Eucherio; noſtris porro Dodoribus b. Wal-
thero, Calovio ad 1. Sam. X 9. p 745 Pontificiis etiam, Hugoni, Lyra-
no, Cajetano, Vatablo, Sixto Senenſi Biblioth S lib z. voc. Samuel p. 32.
Sanctio, Serario, Cornelio a Lap. alnsque quamplurimis recepta & pro-
bata, opus hoc aurtoritate loci t. Chron. XXIX, 29. inter Samuelem, Na-
thanem & Gad ita diſpertitur, ut priora XXIV. capita Samueli, reliqua
D d 3 verO

INTRODVGTIO AD LIEROS TIHNLIGCOS

De Mre I. yero ejusdem & omnia ſequentis libri Nathani & Gad tribuant; ubi ſin-

aliis Jere- ipſum conſignaſſe cenſet. Alii vero, qui recentioris ætatis veſtigia in
mias, his libris advertiſſe ſibi videntur, Abarbenel nimirum Comm. ad 1. Sans.
IX, 9. fol. 96. col. 1. R. Jacob ben Chajim præfat. in Bibl. Huge Grotiu=
in Præfat. ad. l. & ad Sam. X, 9. aliique, Jeremiam faciunt autorem,
cum ex Grotii quidem judicio, ſermonis forma non diſerepet. Unde
8& a Concilio Francofurtenſi, ſub finem Sec. VIII. celebrato, ſub Jere-
alüs incer- miæ nomine hos libros citati Burmannus obſervat Proleg. in h. l. p. I. De-
ein ſeauio⸗ mum vero alii plurium autorum ſtudio, diverſisque & ſuperieribus
** , omnino temporibus, ſi non contextum, certe interpolatum, auctum &
in hanc, qua hodie comparet, formam ordinemque redactum opus cen-
ſent, allatis hanc in rem variis, novitatem redolentibus, teſtimoniis. Ita
Franc. Burmannus Jeremiam vel potius Esdram, adhibitis tamen Samue-
lis, Nathanis & Gad tabulis & monumentis, hos conſarcinaſſe exiſtimat
annales. Non aberravit forte, qui eX I. Paralip. XXIX, 29 ſtatuerit, &
Samuelem rerum ſub Eli & ſua gubernatione geſiarum: & Nathanem
ac Gadem rerum ſub Sauli, &σ Davidis regno contingentium annales com-
poſuiſſe: & poſt virum ö96πιιv, ſue is Jeremias, qui ultimam Regum
ætatem conſeculur eſt, ſive Erdras, qui ſicut alia plurima ita etiam Regum
hiſtoriam ab alii, conceptam conſervavit; in ordinem & contextum Dan,
qui hodie viſitur, redegiſſe, Heideggerus ait Enchir. cag X. 5. 2. p. 79 Richar-
dus Simon Lib. I. Hiſ. Crit. V. T. cap. VIll. p. 54 & Joan. Clericus Diſ-
ſert. de Seriptoribur Libror. Hiſt. & uti nihil defniunt, niſi quod poſte-
rior libros, quos habemus, ex Samuelis, Nathanis, & Gadi verbis maxi-
ma forte ex parte depromptos fuiſſe autumat; ita varia conquirunt &

urgent novitatis argumenta, ut quam tollere neſciebant, adaugerent ta-
men difficultatem. Spinoza tract. 1ébeol. Polit. cap. 5. p. III. ſeq. ſuam

ut tueatur hypothefin, qua Moſaicos & hiftoricos ad Paralipomena
usque libros omnes, apographa ſaltem & ab Esdræ demum manu profe-
Qos, & ad nos, non ſine labe, transmiſſos eſſe ſingit, Gune librum (utrum-
que Samuelis) etiam multii poſt Samuelem ſeculis ſeriptum fuiſe vult nota-

ex noſtra ri. Hac itaque in tanta ſententiarum diverſitate 1) divinæ Scripturarum

mente. origini & majeſtati derogare cenſemus eos, qui e Diariis vel eom-
mentariis di corum Prophetarum humano ſtudio collectum, multo tem-
pore poſt, hunc librum tradunt: 2) illam porro, quæ Jeremiæ acce-
ptum eundem refert, conjecturam omni pProrſus deſtitui videmus funda:-

gularis tamen in eo eft lIſidorus lib. VI. Orig. c. 2. quod Davidem res ſuas

—

—4
pento, nec
ticiniss dep
le Cochſſimn

nfelkiſhmu

lam, quæ dir
nionem prin-
tainus, Culn-
eorum ibron⸗
poſtes linen
Propbetin
tuf, Allejan

Reſtat
(lerico & cu
GCiiores, aut
Pemin his
1. Aum IN 9

WO phe
Pporum vate⸗

Geneſin ſam
2aimns,
nm, qua l
cinmn quodh
Ppellationi
Drum exaran
Uürpatam:
eſdexplien
Cieder
SS
mammtekoce
Wond
la 1. Sam.
tum conſul
entiore
Ibe tamen
Conſarcinat

14 I. Sam. .

—
58

nt; wbiſin.

len res ſins

veſigan in
1. dr zan,
igo Grotius
ntautorenn,
et. Unde
o, lub ſere.
1.,5.1. De-
Apetienbus
auckum &
n opus cen⸗
nOniis, In
gen Samne-
e exiſtimat
ſauerit
Nathanes
nnalero.
an Regun
iam Regum
xlumillum,
leriens Di⸗
kod pole.
erbismaxi-
GCürdnt
Augerentte⸗
.ſe,. ſuam
rilipomene
munuprofe⸗
(utrum.
evnlinotr.
gtiprurarun
5 vel eom.
multo ten⸗
elnit 1ces⸗
ennsfundr
giizaen

VETERIS TESTAMENTI. P. IJI. S
mento, nec ſtyli ac ſermonis congruentiam in Samuelis libro & Jererniæ
vaticiniis deprehendimus talem, qualem Grotius ſomniat; vir cætera lon-
ge dodiſſimus, ſed oraculorum ſacrorum juxta ae literaturæ Orientalis

nmfelic fſimus interpres: 3) ad veritatem proxime accedere credimus il-

lam, quæ divini ex I. Chron. XXIX, 29. teſtimonii autoritate mititur, opi-
nionem primo loco recenſitam, cui noſtrum adjicere calculum nulli dubi-
tamus, cum Spanhemio T. 1I. Opp. p 367, ita pronunciantes: Succeſine res
eorum librorum ſcriptæ, quo geſtæ ſunt tempore, a Samuele; Nathane Sc.
poſtea (interveniente omnino Ieovevslc in hanc formam collecta a vire
Propbetico. Cerie quæ 1. Sam Fl, 15. (leguntur,) ſeripta ſuiſe viden-
zur, antequam petiiſſent Iraelitæ ſibi Regem dari-
3 III.

Reſtat jam ut ſerupulos eximamus, à Spinoza, Hobbeſio, Simonio, Reſponde-

Clerico, & cujus hi omnes veſtigia legunt, Abarbenele, ceu novitatis pro- n ad objs-
kiones.

ditores, aut operis ex antiquis ſchedis corraſi indices; injectos. Princi-

1. Sam IX. 9. depromptum dubium; ubi Samuelis Etate recentior 78
N2) Prophetæ appellatio dicitur, cum Samuel ipſe & quivis illorum tem-
porum vates NN Videne ſalutaretur. Quam objectionem contra
Geneſin jam motam, ſapra diluimus rap. IV. & 2. p. 6o6. ſeq. Nunc iſtud
addimus, inter illam de initiis regni Saulis hiſtoriam, & Samuelis ulti-
mam, qua librum conſignavit, ætatem, ſat longum fluxiſſe temporis fpa-
cium, quod antiquando vocabulo HNπα & ſurrogandæ in ejus locum
appellationi N ſufnceret. Cum ergo circa extrema vitæ ſuæ li-
brum exararet Samuel, nen abs re phraſin ante multos annos 4 Saule
uſurpatam: age, zamus ad Vi entem., per notiorem eo, quo hæc ſcribehat,
ævo explicavit indicans, nune N- dici, qui illa tempeſtate Nπ au-
diebat. Quin imo ea ipſa, qua Samuelem Saul conſulebat, ætate titu-
lum N uſu jam tritum cognitumque vulgo fuiſſe, ex 1. Sam. X, 12.
manifeſto conſtat, ubi in proverbium abiiſſe dicitur iſtud: 9Nν⅝ OD
DND3 Num etiam saul inter propbetas eſt? Id ergo tantum ibi vult
iſta 1I. Sam. IX, 9. explicatio, quod in vulgari illa formula, cum Prophe-
tam conſulendi cauſa adituri dicerent: agite, eamus ad Videntem; fre-
quentior ex antiquo ritu identir, quam Prophetæ fuerit appellatio, utra-
que tamen in eandem quadrans perſonam. Porro, ur ex variis ſegmentis
conſarcinatum hunce, cum cæteris hiſtoricis, librum demonſtret Spinoza,

ada. Sam. NVI. XVII. XVIII. capita nos remittit, quibus diſpar indicatur
ocea-

De libro l.
Samuelis,

7 . . — . . er ,Sam;
pem in his locum tenet, quod præter dictos Grotius quoque urget, ex v'„

Samnelis.

2r6 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

occaſio & cauſa, cur Saulis in aulam David ſe contulerit. Capite XVI.

enim v. I4. ſeq. ex conſilio ſervorum Saulis accitus, capitibus ſequentibus

EZx 1. Sam.
XXLVI.

g 1. Sam.
PII. &
XII.

vero caſu a patre in caſtra miſſus ad fratres, ex occaſione victoriæ contra
Goliathum Sauli innotuiſie legitur. VWerum utraque occaſio & cauſa
cur non diverſis temporibus locum habere poſſit? Prius enim, cumin-
temperiis agitaretur Saul, accerſebatur in aulam David, ut citharæ cantu
ferocem Regis animum demulceret. Poſt hæc vero bellum moventibus
Philiſtæis, Sauleque aliis intento curis, domum rediit ad greges ſuos Da-
vid c. XVII, 15. indeque a patre in caſtra mittitur: quem quodSaul non
ſtatim agnoſceret, ante licet ſæpius viſum, in tanta ſtipantium caterva

mirum adeo non eſt, cum alio ferte & paſtoritio jam habitu indutus in-

cederet, & metu perculſus Saul non priſtinum amplius citharœdum ani-
mo agitaret, ſed heroëm aliquem, quem giganti Philiſtæo objicerer.
Haud paulo majoris momenti alia ejusdem eſt hariolatio, quaſi I. Sam-
XRVI, eadem redeat hiſtoria, quæ cap. XXIV. ex alterius cujusdam hiſte-
rici ſchedis, mutatis adeo eircumſtantüs quibusdam, jam recitata fuerit.
Sed faſſus omnino eſt in eo diſputator, cum ex utriusque capitis collatione
mutuo facta ad oculum pateat, alialonge & diverſa locorum, tempotum,
rerum geſtarum & circumſtantiarum momenta diverfiſſimas omnino hi-
ſtorias manifeſto arguere. Pari acumine c. â1I & Xill. adverſa invi-
cem fronte eollidere, adeoque ex diverſis variorum autorum monu-
mentis in unum compacta fuiſie volumen contendit, cum illie v. 13. Phi-
liſtæi hoſtiles amplius excurſiones in terram Hraelis moliti fuiſſe ne-
gentur, hic vero v. 5. arma rurſus contra IGaelitas cepiſſe legantur: id
quod Hobbeſius quoque Leviatb. c. 33. adoptat & urger. Verum ſi inter
conatum & felicem eventum diſtinxerimus, res in vado exit. Proſpere
ſaltem & ex ſententia res gefſiſſe Philiſtæos, quoad viveret Samuel, ca-
pite VII. 13. negatur, cum quoties pugnam eum fraelitis conſererent, fem-
per ipfſis eſſent inferiores, quod univerſa libri hiſtoria teſtatur: at vero
non negatur conatus, non ſtudium Philiſteorum, ſub priſtinum mit-
tendi jugum Iſraelitas. Quod ſæpius tentatum, infeliciter tamen ſem-

ex 2. Sem. per ceſſit. Tandem 2. Sam. VII. caput in lib. I. Paralip. cap. XVII. de-

5II.

ſcriptum animadvertit Spinoza: at verba, inquit, variir in lociz adeo miri-
fice mutata deprebenduntur, at facillime cognoſcatur, æc duoe capita ex duo-
bur diverſis exemplaribus biſtoriæ Natbanis deſumpta eſſe. Id qued facilli-
me inde cognoſci nego, cum hoc ſaltem inde ſequatur, diverſum fuiſſe li-
bri Chronicorum autorem ab illo, qui poſteriorem Samuelis exaravit:
ſapien-

—

ſepiendic
non Var
Porto
ninnt qu
enim int
Aunutn h
len. 4
un 44
Auudi
läni bul
Gil mr⸗
tatiine r
credlerre
correxi
riente a
terpreta
primo 1
hebente
ſienanie
ni, in 4
umtolte
cum ſol
ſaeri con
Pendar
regnare
linm a,
ſimhei
cloin
Qxis .
Cedlenti
ulis,
fwrunt
in reger
Füunt
ſuſcipi⸗

0'8 4

64 VETERIS TESTAMENTIL. P. I.

bte Ayl. Tapientique conſilio Spiritrum Sanctum verba paululum alia & diverſa, ſed le uell, 1.
eglentibis non variante ſenſu utrique in conſignanda eadem hiſtoria inſpiraſllte.
rle conn Porro in mendo jacere locum non unum hujus libri, calumniatur Biblio-
0 ”ẽl maſtyx ille, eumque in ſinem p. 19 ad r. Sam. XIII, I. provocat, & ma- ex 1. Sam.
m cuni. gnifice admodum in hanc ſententiam erumpit: quod textur truncatus ſit, XIIII, .
hare eaunn nemo qui Hebræamlinguam vel a primo limine ſalutavit dubitare poteſt. Sic
noxeltibus cnim incipit: Nh dr n dee en enn ee e
eſuos hu. annum natus erat Saul cum regnaret, & duos annos regnavit ſupra Ifrae-
OdSaul gon lem. Quit, inquam, non videt, numerum annorum æztatit Saulii, cum re-
õ gnum a deptus eſſet, emiſſum eſe? At quod e ipſa biſtoria major numerut
indutus in. coneluditur, credo neminem etiam dubitare. Namc. XXVIl, 7. ejusdem
rEdumeni- lIibri babetur, quod David apud Philiſtæor, ad guos, propter Saulem confu-
o objicerer, git, moratus fuit unum annum 8 quatuor menſes: quare ex hac compu-
uſi1. Samn. Zatione reliqua ſpacio olto menſium contingere debuerunt, quod neminem
lslhamnhiſto⸗ eredere exiſtimo. Joſephut ſaltem in fine libri Vl. Antiquitatum textum ſic
Etan faeltt. correxit: regnavititaque Saul, Samuele vivente, annos decem & olto, mo-
tiscollatone 1 riente autem alios duor. Verum ut nunc taceam Patrum quorundam in-
tempotun, terpretationem, a Tirino recoctam, qua ſimilitudo potius inter Saulem
Ofnin i- primo imperii anno ſimplicem, rectum, juſtum, & infantem annum
Arerſa iwi⸗ habentem, per omiſſum 2 ſimilitudinis inſtitui, quam nota temporis
rum mon⸗ ſignari ereditur, hoc ſenſu, quem Chaldæus reddidit: ſicut ſilius unius an-
lien . ii ni, in quo non ſunt culpæ, Saul erat, quando regnavit &c. quæ licet dubi-
fitſe ne⸗ unm tolleret, a Spinoza motum, coaéta tamen eſt, & textui illata: ut etiam
egantur: 10 cum Joſepho Scaligero nunc in arenam non deſcendam, qui per textus
umſ iner ſacri corruptionem, numerum vel notam numeralem excidiſſe putat, ſup-
oſzere Plendam Per „, ceu anni XKXXmi indicem, quem habuerit Saul, cum
Smuel, cr⸗ regnare inciperet; quem ipſa phraſis refutat, quæ Saulem non Dea ſ3
gekeit ſenn⸗ flium annorum (ſcilicet XXX.) ſed EE filium anni unius perhibet:
ut: Nrero . ſimplicifſima omnium eſt explicatio, quæ b. Luthero in verſione Fla-
linom mit⸗ ciO in Clave, b. Glaſſio in Gramm. S, lih. 111. Tract. V. Cau. zi. & ex Ju-
tunen lenn. dæis R. Levi ben Gerſom probatur, quod illa temporis notatio 2 ante-
.I. le. cedentia capp. XI. KXII. ſpectet, quodque ea, quæ de renovatione regni
ciradet mift- Saulis, proteſtatione Samuelis, & ſubſecuto miraculo paulo ante narrata
ſuer Aur. fuerunt, contigerint, qaum filiur anni Saul eßet in regno, ex quo nempe
egiuu rclm. 1. in regem unctus, & gratulatione publica aſſumtus erat: ut, quæ ſubjun-
kaelſel. guntur, & duobus annir regnarat ſuper Ijrael, de iis, quæ narrare nunc
r u ſuſcipit, accipiantur, quando nempe milites ſtationarios fibi elegerit.

lepien⸗ Ee Vid.

De libre I
Samuelis.,

ex 1I. Sam.
V, j.
XXVIh 6.
TXX, 250

sX 1. Sam.
VII, 15.

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICGOGS

Vid. b. Calovium in Chronol. Bibl. T. I. Bibl. 1lI. p. Sy. Argumentum
itaque adverſarii textum plane non ferit, cum nihil minus, quam de nu-
mero annorum ætatis Saulis, cum regnum adipiſceretur, agat ſacer ſcri-
ptor, ſed iſta temporis notatio ad ea, uti diximus, pertineat, quæ præce-
dunt & ſequuntur. Sed hactenus cum Spinoſa acum. Nunc & Hob-
beſius . ſupra e. libros Samuelis utuovitatis inſimulet, phraſin urget illis
familiarem: usque in bodiernum diem; ex qua conſtet, multis poſt Sa-
muelem annis ſcripta hæc fuiſſe. Cumprimis vero ritum Philiſtæis in
templo Dagon receptum, & ad hunc diem ipſis ſolennem, ex 1. Sam. V. ſ.
in exemplum citat, cui etiam argumento Rich. Simon c. l. p. 64. inſiſtit,
uterque illud ab Abarbenele mutuatus. At quande Samuele adoleſcen-
te (dum in vivis adhuc eſſet Eli) ea quæ I. Sam. V. geſta narrantur, eve-
nerunt, commode potuit in ſenectute ſua, qua hæc literis mandabat, ob-
ſervare, ritum, ſe adoleſcente ſuſceptum, usque ad hunc diem ſervari.
Nec magis ſtringit, quod ex c. XXEII, 6. huc refert Simonius & Clericus,
Tziklag Regum Judæ fuiſſe ad bunc utque diem; quod non potuiſſe dici
obſervant, niſi poſt X. tribuum ſeeeſſionem, ad quam vixiſſe Nathanem &
Gadum, qui multo grandiores erant natu Salomone, qui per LX. annos
regnavit, veroſimile non fit. Sed vero tantum huic argumento robur
non ineſſe, as prima fronte apparet, ſupra ad Joſuam cap.X. S ſ. ſub fin.
obſervavimus, quod dudum ante X. tribuum ſeceſſionem, adeoque jam
Davidis ætate, diſtincta pariter ac promiſeua Judæ & Ifraelis mentio po-
pulo Dei familiaris eſſet, quod ex Pſ. LXXVI, 2, apparet. Adde quod
Reges Judæ hie non Regibus Iſrael opponantur, ſed priſtinis hujus urbis
Dominis, Regibus nimirum Philiſtæorum; adeoque pro Regibus po-
puli Dei in generaliori vocis uſu dicantur, maxime cum urbem Tziklag
Reges Iraelis ſat prolixo temporis tractu ante Regni diviſionem tenerent.
Provocat ulterius ad cap VII, I5. ſeq;. cum Hobbeſio Clericus, qui verba
iſta: Samuel vero judieavit Ijfraelem, per omnes vitæ ſuæ dies. LQusgtannit
autem circumibat Beihele Gilgalem & Mizpat, jutque dicebat Ifraeli &.
hominis eſſe exiſtimat, qui poſt Samuelis mortem rem præteritam narrat.
Qui vero non potuit jam ſenex Samuel ipſe hæc conſignare, ita ut, poſt-
quam regnum adeptus eſſet Saul, a jure tamen dicundo ſe non excluſum
fuiſſe ſignificet, quin ad extremam ſenectam quotannis circumiens lites
dirimeret, in eo dignitatis & officii gradu ad mortem usque ſuam perſti-
turus? Nec enim præciſe omner vitæ ejur dies intelligendi ſunt, cum

quoad Eli ſacerdos in vivis eſſet, judicia ille moderaretur, Samuele
adhuc

—

—
dhuc dil
mum mor
exerevit.
elumbe p
Rich. Sirr
Jearimn e⸗
At ver⸗
Giſe arca
Eirjath-h
ſa a Phin
Caſlent, ¹
mus quoe
huc popr
W. m
monſtrat
ſe rideru
que: liee
nitent
hoc, e
colligan

H
Lenegant
tillem tr
enim k
oonſuer
cnram
illo ſant
per Ma
tüſſe cr⸗
ſngulis
Deut. .
ſeihtion
1ind
Kamnd

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 21¹9⁰

nmenuum E lſcinli ſſe de- De ſibre I.
ndenm. adhuc diſciplinæ ipfius alumno, nec officiorum participe; a cujus de- Samuelis.

Nerſri mum morte hic noſter ad id usque tempus, quo hæc ſcribebat, judicia
ri.
e. exercuit. Tandem vero miror, Abarbenelis in Præfat. ad Joſ. ſol. 3 col. I.
Hob. elumbe perquam argumentum, ex I. Sam. il, 2 petitum, adoptaſſe
Rich. Simonium c. I. & ex eo, quod arca fœderis XX. annis in Kirjath-
Jearim conſediſſe legitur, colligere, hæc a Samuele ſeribi non potuiſſe,
cum vivente Samuele per XIII. ſolum annos illic arca conſtiterit; ſe-
ptem vero poſt ejus obitum annis inde a Davide avecta ſit, 2. Sam. VI.
At vero, non in univerſum XX. tantum annis in Kirjath-Jearim conſe-
diſſe arca hoc loco dicitur, ſed annum hune vigeſimum fuiſſe, ex quo in
Kirjath-Jearim translata erat, cum lamentaretur omnis domus Iſrael preſ-
ſa a Philiſtæis, quia Deos alienos Baalim & Aſtharoth nondum abdi-
caſſent, ad quos rejiciendos Samuel ipſos hortatur. Idem ergo vigeſi-
mus quoque annus erat principatus Samuelis, ex quo per decennium ad-
huc populum gubernaſſe creditur, ut totum præfeduræ illius tempus
XXX. annis definiatur, in quos Saulis quoque regnum incidiſſe alibi de-
monſtratur. Arca vere in Kirjath-Jearim totos annos X. repofita fuis-
n ſe videtur, quamdiu ſeilicet præfuerunt Samuel & Saul ad Davidem us-
1o toduoar que: licet XX. tantum anni lapſi legantur usque ad tempus ſolennis per-
ſufr. nitentiæ & converſionis Ifraelis ad Dominum I. Sam. VII, 2. ut adeo ex
oce am hoc, æque ac præcedentibus locis, ſolidi nihil contra libri antiquitatem
ennio d colligatur.
Gde duod IV.
Gjns urs Hi itaque, quibuscum hactenus contendimus, uti omnem Samueli Idem que-
ibes .. denegant ſcripturam, ſic nec deſunt ex adverſo, qui alium præterea librum que Autor
mn Tiiglag eidem tribuunt, quem injuria temporum deplorant amiſſum. Cum libri de Jure
teneret. enim I. Sam. X, 26. conſignaſſe opn OD volumen juris M31 «.
gdi ſetka ſ.conſuetudinis regni, quod LXX. Senes 7 a οααια 78 5 GagiAcα dixere, 4.
uunni 4 & coram Domino repofuiſſe Samuel legatur, haud una interpretum de
Gadi . illo ſententia eſt. Quorum quidem alii, conſtitutiones pridem a Deo
an nattt per Moſen ſancitas Deut. XVII, 4. ſqq. hoc libro divinum Vatem repe-
zut, hoſ. tiiſſe credunt, conjectura haud adeo probabili, cum Regibus Judæorum
exclulum P ſingulis liber legis divinæ, & in illo hæc quoque pericopa, juſſu Numini=
wiens Iies Deut. l. c. v. IS. deſcribendus exhiberetur, nec nova adeo Samuelis de-
uumperki⸗ 4 ſcri riptione opus fuerit. Nec facile crediderim, cum hic liber coram Do-
ſunt, ln mino aſſervatus dicatur, eandem Numinis conſtitutionem, ſeorſim a
„Sumcle damuele exaratam & Deuteronomio inſertam, adeoque bis deſcriptam.
1huc S Ee 2 repoſ-

Iget illis
pott 8e.
liſteis in
dan. Vſ
inſitit
dolelcen-
ntur eve-
Abat, ob-
n lerpari.
Cenicus,
wile dici
thanem &

De libro I.
Samuelis.

2S INTRODVCGTIO AD LIBROS BIBLICOS

repoſitam in ſan tuario fuiſſe. Alii hunc ipſum priorem Samuelis li-
brum h. I. indigitari cum Seb. Schmidio exiſtimant Comment. in H. l. .
286. & quzæſt. I3. p. 312. eum tamen, num exaratus eo tempore jam fuerit,
non liqueat, nec, quæ in prioribus capp. de Samuelis nativitate, de ge-
ſtis Eli ac filiorum, de Philiſtæa arcæ captura & reliqua occurrunt, quic-
quam omnino ad Jus Regium faciant. Niſi forte horum verba ad illam

faltem libri pericopam reſtringenda ſint, quæ I. Sam. VIII, II-18. jus

Regis complexa, oratione primum declarata, mox & literis conſignata
fuit a Samuele; uti quidem e Judæis R. David Kimchi, e Reformatis
Hottingerus Theſ. Phil, lib il. cap. II. Sebt. 2. . Go. e noſtris b. Calovius
ad h. I. b. Carpzovius in notis ad Schickardi r cap. 2z. Lheor. 7 p. 16 .
aliique bene multi ſibi perſuadent: attamen vix vero videtur ſimile, 8S
f. volumen iſtud exiguam duntaxat paucorum verſuum ſectionem conti-
nuiſſe, tum & eandem regni conſtitutionem, & in I. libro Samuelis, &
peculiari ſcheda deſcriptam, geminoque adeo exemplo, publice in ſan-
Ctuario fuiſſe aſſervatam. Diverſum itaque alii, & ſingularem hune
