ðU b. ob rebellionem perditus c. XXIV, 1 5.
mnimeni⸗ . 0) Tibenia⸗ qui captivus in Babyloniam abducitur c. XKXIV,
ninnh D) edektia, qui captis dirutisque Hicroſolymis Babylonem
deportatur c. XXV.
icg cap . . De Commentariis huc repetenda ſunt cap. præc. S. ult, dicta.
. CAP. XVI.

„. DeLibro priore Chronicorum.

4bolerit Apud Hebræor D ND inſcrilitur. lis enim, ut aliis poſtea populir, Summari-
in more poſitum erat, éphemeridas conſignare. Hoc facienter, num um Capitis,
jum De⸗ D DNI dicti, insertum, o &nl voν Or oνμνWναααοτIιuια. α0ινατ
voαα* r οοααινισιαιον,. & &στ rανσ dναναnανατοιορο 4αια Græcisno-
ductio⸗ . zent? Quid hint proprie verbaæ dierum? Quo ſenſu bic liber ita in-
1M, cl feribatur? 9 I. Græci apa ermousαε Xooins d dicuntur. Lati-
. nir Baralipomena, annale, &. In bagiographit ultimum loecum oc-
Aſite, 11 cupat Hebrair S. 2. Seriptor libri aliir comoilator incertur, priſcis

monumentis iſus; nobir Eridras 9soτοαςιH. 3. Qui ab obtebkis
& vetuſtatit veſligiir, & novitatir indiciRir, contra Clericum & Spino-
ſam vindicatur . 4. Argumentum utriurque libri, && ſigillatim prio-
. rir. Nopus. Utilitas varia, & Hierenymi eneomium libri g. §. Au-
liberaris torita! Canonica. ſcabioſe a Spinoſa traducta; valide aſerta; argu-
minto a lelctionum in numerir & nominibus propriir diverſitate de-
ſumto impugnata; & vindicata 6. 6. Cbronologiæ ex boc libro com-
c. XM ponendæ gemina ratio. UVbidubis occurritur: cur recenſio gaſterita-
zir Zoribabelis in Chronicis lib I. c. II! plane non teſpondeat ei, quæ
4a Marthao genealegiæ Chriſti inſeritur? S§. 7. Unde numevi capitum

Wll. in Hebi æo & Cermanico Coedice diverſitas? Bartitio libri 9. ö§. Ta-⸗
bula Synoptica 9g. Commentarii Patrum, Rabbinorum, Luthera⸗
gueiuur e⸗ norum, Pontifieiorum, Reformatorum, Remonſtrantium . 10

Oe libro I.
Chronico-

rum.
Appellatio
Rbri
Hebraicæ;

Se INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

omine non uno hic cum ſequente liber apud Hebræos, Græcos,
& Latinos gaudet. Quorum illi quidem H 2I *” ver-
ba dierum, ſive ut alii vertunt, geſta diurna, aut juxta b. Laur.
Fabricium in Partit. Cod. Hebr. & b. Calovium, rer geſta temporum
dicunt, appellatione ipſi Scripturæ trita, quæ hos noſtros libros eodem
nomine Neh. XII, 23. inſignie, ex Huetii mente ad I. Chron. X, 10.

ſqq. digitum intendens. Frequens alias mentio, maxime in Regum li-

bris, injicitur verborum dierum Regum Judæ & Iſraelis, ut ex 1. Reg. Xl,
AI. XIV, 19. 29. XV, 7. 23. 31. XVI, 5. 14. &c. patet: quibus diverſa ab
his commentaria innui ſatis inde apparet, quod 1I. Chron. XXVII, 24.
n — HA Cbronica geſtorum Davidis, tanquam
diſtin a & a præſentibus his alia citantur. Tum vero nonnulla quoque
in illis annalibus legi dicuntur, quæ in his fruſtra quæres. Quæ enim
1. Reg. XVI, 20. 27. de Simri & Omri ſcripta perhibentur, in libro verborum
dierum Regum Ijrael, non continentur in his libris, quos præ manibus ha-
bemus. Sic & quæ de domo Achabi eburnea, & urbibus ab eo extructis
1. Reg. XXII, 39. in verbir dierum Regum Iſrael fuſius expoſita afferuntur,
in his deſiderantur. Ubi quidem caute vult diſtingui R. Dav. Kimchi
sq initium Comment. in lib. I. Chronic. annales Regum Judæ ab annalibus
Regum Iſraelis: utrosque enim ſeorſim peculiari conditos fuiſſe libro.
Et hos quidem in Canonem Sacræ Scripturæ relatos nunquam fuiſſe,
quia permanſurum non erat regnum Iſraelis, & in ſequentibus tempori-
bus regnum domus Davidis ſolum ſit perennaturum, ſicut dicitur: S rex
unus erit omnibur illis; item, nec erunt ultra duæ genter, neque dividen-
tur in duo regna ampliu: Ezech.XNXXVII, 22. Judæ vero annales hunc ipſum
Chronicorum eſſe librum, quem Esdras, pridem quidem ſcriptum, in
Canonem retulerit per manus Haggæi, Zachariæ & Malachiæ. Sed ve-
reor, ne iſthæc Kimchii obſervatio fallat, ut ex collatione citatorum ex
Chronicis Regum Judæ cum noſtris Paralipomenon libris facili negotio
demonſtratur. Cæterum non inſcite inde colligunt eruditi, a prima
inde Reipublicæ Judaicæ origine, aut a Davidis certe ætate in more po-
ſitum Hebræis fuiſle, ut acta publica in tabulas referrentur, ad quas re-
currerent, ſicubi præteritarum rerum memoria opus eſſet. Idem poſtea
inſtitutum ad Ægyptios quoque, Tyrios, Indos, Sinas, Græcos, ac Ro-
manos tranſüiſle, Huetius obſervat Dem, Evang. Prop. IV. ad lib, Regum
. §. 1.

—

—
1.
Ppol ber
4Onſtat,
moriarunj/
ſarum qn
170 0gal
ur iſſei
curioleſel
Se. lib.2.
fie Plutan
bum dien
verbistra
Hebreos,
Clericus.
nere loſa⸗

alothon

Aſaphi!
2. Chron
poſta no⸗
Roronre
Pres eju
Per
Per N
rabiliun.
lat nema
ſentiund!
Potiushe
lne voce
WN
Regemiil
ret. M-
um 6
Mnica
ummnt
anndut:
44 in

8

99 GrEcs,
urr.
tn b. Laur.
lenorum
rOs eollemm
ton. N,lo.
Regumli-
El Beg.Al.
Civerla ab
WVII 124.
, tanquam
aquoque
Qs enitn
,dejorußn
Damibus ha-
eoextrucis
AAerontur,
hr. Kinchi
bannualibus
fuiſle libro,
num fuile,
temhori-
ur, Gter
e dividen
unciplum
Ciptun in
4 ded Ve⸗
tatorum ex
cli negoti
6,4 pkimn
in woreho⸗
quss e⸗
ldem holte
05, 1 No-
Repun

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 21

g. I. §. 247. Sane apud Babylonicos obtinuiſſe, ex Esdræ IV, Is. clarum eſt: Chronicoe-:
apud Perſas ac Medos ſimiliter, ex Efth.X, 2. cumprimis vero ex Eſth. VL I. ruam.

conſtat, ubi paulo plenius r n e eeen e liber me-
moriarum verborum dierum, hæc monumenta inſcribuntur. Etex Per-
ſarum quidem GaMeαοσπ νανh᷑”ριan.r regiir, ss S τ HI&ασαα
7 αααουd] änραααιOüςι ατ 1αα ασο. νποο νν.τSααοαααο in us-
bur Perſæ res antiquat, ex lege qusdam babebant colleétas, Cteſias Cnidius
curioſe ſe ſcrutatum ſingula, & in hiſtoriam ſuam tranſtuliſſe, apud Diodor.
Sic. lib. 2. Biblioth. manifeſto teſtatur. Et Alexandri M. Onuegidasg Dia-
viæ Plutarchi adhuc ætate extitiſſe, ipſe teſtis eſt, cum fatalem regis mor-
bum diemque ſubfinem vitæ Alexandri T. I. p. 706. ex iſtis diariis, ſignatis
verbis transſeripſit. Porro in his conſignandis qui operam ponebat, apud

HIebræos, 2 acommentariiy dictum, Huetius c. ., eumque ſecutus

Clericus Diſſert. de ſeriptoribus libr. Hiſt. F. Teſt. J. 7. cenſent; quo mu-
nere Joſaphat, filius Achilud, ſub Davide 2. Sam. VIII, 16. nec non ſub
Salomone I. Chron. XVIII, 15. & 1. Reg. IV, 3. ſub Ezechia, Joachus,
Aſaphi filius 2. Reg. XVIII, 18. ſub Joſia alius Joachus, Joachaſi filius

—

2. Chron. XXXII, 8. functi leguntur. Iſta vero extra omne dubium

poſita non eſſe, interpretum teſtatur diſſenſus. Sunt enim, qui pro hi-
ſtoriographo & annalium conditore quidem faciunt, Chaldæus inter-

pres, ejusque legens veſtigia R. Dav. Kimchi; quorum ille 763 PDee

per &2 d Dr) praſedctum librir memorialibur vertit, hic
per NN ne e conſtitutum ſuper librum rerum memo-
rabilium exponit: ſeribebat enim rer geſtar a Regé ipſo, & ommia manda-
at memoriæ, ait Vatablus not. ad 2. Sam. Elll, 16. At vero longe ſecus

ſentiunt Talmudiſtæ, eosque ſecuti R. Salomo & Abarbenel, monitorem

potius Regi in jure dicundo, vel expediundis regni negotiis adſiſtentem,
hac voce notari cenſentes. Ita ſane Abarbenel ad l. c. 5 P
e e ee ene en en een monuiſſe
Regem, inuit, de cauſi ſerenfibur, ut in ſingulis Jecundum juri farque age-
ret. Doctores vero neſtzi y m. juedicia direxiſſe dicunt, cauſarque primum

eum & cegnoviſe & diremiſſe. Quæ ipſa Jarchii ſententia eſt, quacum Ger-

manica b. Lutheri verſio conſpirat, quæ Cancellarium reddidit. Hinc
utramque ſigniscationem Joann. Menochius conjungit, cum ad e. lI. Sam.
annotat: Erat erge Joſaphat vel commoneſactor, ideſt, qui negotia tractan-

daa in memoriam revocabat, & ſupplicet porrigebat libellor, quos vulge
Nn L Memo-

De liro E

De libro I.
Chronico-.
zui,;

282 — INTRODVGTIO AD LIBRON BIBLICOS

Memorialia appellamur, quo munere ut plurimum funguntur, qui Frincipi-

bus ſunt a ſecretis: vel certe res geſtas in cmmentaria referebat, ne memo-
ria illorum intercideret, qui libri verba dierum dicebantur, quod in modum
ephemeridum, quæ accidebant notatu digna, per ſua tempora & dies digeſta
notabantur, ut eſſet Giſtoriæ parata materia. Eodem recidunt, quæ ſatis
prolixe, ſed omnino hæfitanter in hanc vocem commentatus eſt Sanctius
Comm. in b. l. Sam. & paulo euratius adhuc in Prolegem ad Comment. in
libb. Regum. Nec omnino dubium ſaſtulerunt, ad ques Huetius &
Clericus provoeant, Græcæ verſionis autores, qui per reν ν sατο²=
uvyua&τα& alibi per voοναονατοαα ν11âs ue annales per Yectaα—
T& urWνàαρνιτÜe iAsρoνσrε ldiderunt. Iſta enim nomina quid ſibi velint, con-

jicere licet ex iis, quæ Georg. Codinus Curopalata de offcii magnæ eccle-

lia & aulæ Gonſtantinopolit. cap. I. in medium affert, ubi in Officialibus
eccleſiaſticis etiam r7/ ρσοααιατe memorat, quem ei r ραα—
Oesy rd r&αραριν⅓uπαυτοονναατοſUςο, eommentariis ſ. memoriali-
ur Batriarcbæ occupari dicit; & diſtinctum ab illo ro0 ν ααοπνα
monitorem ſive ſuggeſtorem, quam eicro Srosαιινοανααραρο αςια
Patriarchæ miſſam celebranti adſtitiſſe tradit, & tacite ſusgeſiſſe ſingulas o-
rationes; a quo tamen multum diverſus eſt Jac. Goarus, cum in notii ad b.
1. Codinip. 14. ex Allatianis 76* ρσvαααυαιοοτů deſcribit, sXινν α
rsαραραινεοατ ριοαοα.εε &ααoo†ατ—dA voο α
7οιι Juoοααmaεοia ſuſcepyerit commendationei meworialium, ad ju-
ſtitiæ tribuna] accedentium, & præſentarit eat Pontifici & Clero. Porro cap.

2. in officialibus Palatiin. yS§. ponit vcνπα ααανιοσιιο, Magiſtrum memo-

giæ, quem Goarus in not. p.33. de omnibus Rempublicam & Frincipem ſpe-
Gantibus, de publico bono adaugendo, removendis incommodis, punien-
dis ſceleribus, æque ac virtute compenſanda, commonuiſie Imperatorem
obſervat Quæ utut omnia, multis quidem feculis poſt inſtituta, deſeribant,
gemuinam tamen rv5 âää̈ ſignificationem haud parum illuſtrant, nec tam
annalium conditorem, quam rerum agendarum monitorem hac voce Græ-
eis intelligi demonſtrann. Quo & Vatabli ad 2. Sam. Fill, 16. ſpectat ob⸗

ſervatio, qui miſſa fuperius allata ejusdem interpretatione, id ver-

bum, memorantem vel reducentem in memoriam notare animadvertit, eujus
hcium erat, ſug gerere &. in mem y'am revocart Regi, quaæ eſſens agenda.
Sed juſto forte prolxius hæc preſequor, dum in eruendo verborum die-
zum verſor ſignificatu. Jam ut in viam redeamus, conſtat ex ſupra di-
Kis, HoeN proprie ejusmodi notare commentarios ſive annales,
quibus

—

—
guibus ſin⸗
4, Pobli
Nrainconl
(ine in hit
X immeck
mmalogice
quod en
ilud intn
ejusmocli
tenporum
qge inpol
exponit,
Cenlet,

Lon
ralermiſ

ri r

continem
lis Vl.0r
Meteril
velmn Re⸗
& brevit
quiaen,
Repum,4
recenſeri
Repum v
imponit:
tum Rep
rumn he
Phontis
in potit
cum no
omnium
Multa n
ebantu
Pi Ei
tis ir

R

—
ubnrci.
ememo.
din modumn
in eſa

n qur ſitis

ekt Sanclinus

omment in
Huetins &
,.
agga⸗
Velintcon-
gne adle
Oeiglibus
gi-
memnoriali
uplonn
a ung u
/ſingulis
3geniudb.
Mener td;

3 23
e O.⅓

iun, 4 -
,Porrocc.
n, mena:
Apemſhe
Drien
petetot enn
eletibant,
ut, ectänn
voce ræ-
ſpechttoh⸗
Adur.
ertit /,
ſnt eut.
mmun A.
euſupti di⸗

guibus

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 28;

quibus ſingulorum dierum obſervationes & acta publica memoratu di-

De libro I.
Chrenics-

na, publica quidem autoritate, ab hominibus fide dignis, memoriæ rum.

gratia conſignantur, ex quibus alii deinceps materiam capiant, juſto or⸗
dine in hiſtoriam digerendam. Huic itaque libro, sonνεννιο nimirum
& immediato Spiritus S. dictamine exarato, cum id nominis injungitur,
analogice ſaltem & per quandam ſimilitudinem intelligendum eſt, non
quod nomen ferat operis, eujur vicem peſtea ſupplevit, poſtquam alterum
illud intercidiſet, quæ Clerici conjecura eſt, ſed quoniam ad modum
ejusmodi ephemeridum, perquam tamen ſuccincte, compoſitus,
temporum a primo inde generis humani ortu ſeriem, ad Regum us-
que in populo Dei imperium, per Genealogias tradit, mox Regum geſta
exponit, & quæ ſingulis evenerint Judæ & Iſraelis regnis, ordine re-

cenlet.

Longe autem diverſo Græcis nomine venit, quibus raραναααι aÜ†*ο.
praætermiſſa inſcribitur, τοντιαοαοπριιτνοsιο MN s 1 αιHα☛ααi

rspis Xsra & 2sroc6ρααiuαοWa mailta, in libris Regum præterita, in bit libris

continentur, ut Athanaſiana habet Synopſis T.21. P.52. Sic Iſidorus quoque
lib. VI. Origin. c. I. p. 4 6. B. explicat: Paralipomenon græce dicitur, quod
prætermiſſorum vel reliquorum nos dicere peſumurt, quia ea, Auæ in lege
vel in Regum libris vel em ſa, vel non plene relata ſant, in iſto ſummatim
& breviter eplicantur. Et ita communiter interpretes appellari tradunt,
quia ea, quæ vel in Pentateucho, vel in libris Joſuæ, Judicum, & maxime
Regum, aut omiſſa, aut plene deſcripta non ſunt, breviter & ſummatim hic
recenſeri credunt. Hinc & in Arabica verſione liber ſupplementorum
Regum vocatur, cum colophonem poſteriori libro Chronic. his verbis
imponit: abſolutus eſt cum auxilio && optima Dei providentia liter volumi-
num Regum &o liber ſupplementorum Regum., Sed vereor, ne idem hic
locum habeat, quod de eadem roο* aαεριααια αα inſcriptione, Reno-
phontis biſteriam Gracarum libtir VIl. præfixa, Joannes Leunclavius

in notir ad Nenoph. p. Iobe. B. judicat, inepte eum operi titulum dari;
cum non tam ſuppleat Chronicorum liber in Regum libris omiſſa, quam

omnium ztatum ſeriem ſuccincte texat, & in compendium redigat.
Multa namque hic repetuntur, quꝑ ſatis copioſe jam in Regum libris le-
gebantur, ut ſunt initia regni Salomonis, ſtructura & inauguratio tem-
li, & id genus alia; nonnulla vero ibi omiſſa, reſarciuntur, ur in hiſto-
riis Joſaphati & Ezechiæ videre eſt; quædam conciſius in ſuperioribus

Nn 2

dicta,

284 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS —
. Delbro l. dica, amplificantur, ut res geſtæ Abiæ, Aſæ, Joas, Manaſſis, & aliorum; Vauh er
rum., alia plenius jam expoſita in epitomen hie mittuntur, & velut in tabella tnetur, V
repræſentantur. Cujus quidem repetitionis, & additionis rerum in iſtun, uul
præcedentibus libris intackarum rationem, ſi non ubivis ſuſficientſh, ali- Aid⸗
. qualem tamen reddit Abarbenel ap. Joh. Meyer. in Seder Olam proleg. m Uen
p. 202. ſcq. ex diverſo ſcriptorum in his libris conſignandis ſcopo. In Ulur Eke.
Samuelis enim & Regum Hbris non id intendiſſe ſcriptorem ſacrum, ut thero no⸗
omnia & ſingula præciſe ènarraret, quæ David reliquique Reges præcla- dbrum u
ri egerint, ſed ea tantum referret, quæ utilem doctrinam in ſe continent, B.Ddh
unde vel Dei benignitas & prodigia, vel hominum peccata & ſupplicia lum etie
elucerent. Hinc ex magna copia eorum, quæ tunc geſta ſunt, ea dunta- izu’ ſain
xXat annotaſſe, ex Dei mandato, quibus hunc finem conſequi poſſet, ut Coniprebel,

iſi ulraen,
n

Deum homines cognoſcerent, timerent, & celebrarent, & generatio-
†

num ſueceſſiones ac Regum Genealogias animadverterent, omiſſis mul-
uis ſuperfluis, quæ ſcilicet fuerit Regum fortitudo, quas urbes ædificave-

rint & ſimlia. Inde, pergit, mirum nen eſſe, ſi alia in illis, alia in his li- Dronics
Pris occurrant, diverſo quippe conſilio & inſtituto compoſitis. Horum demloco
enim ſcopum, ut paulo poſt viſuri ſumus, Esdræ ſcriptori fuiſie gloriam Nehem
Regum Iudæ. Ad quam quæ non faciant illuſtrandam, omiſſa fuiſſe in nantur.
Paralipomenis. Quæ vero eodem modo & in ſuperioribus & in his recen- nent, itl
ſentur libris, ſine additione & diminutione, ea necefſario ad ejus hiſto- Dtclogom
riam pertinuiſſe. Tandem quum eadem hiſtoria bis vel ter occurrit 1. I.I
repetita, velut hiſtoria Hiskiæ v. g. in libris Regum & Jeſaia, id ob diver- jobligrer
ſas factum eſſe rationes & fines. In Regum enim libris eam totam nar- Uuche,
rari, ut hiſtoriæ regis Hiskiæ ſua conſtet integritas. In Jeſaia vero non luhe.
per ſe illam narrari & per modum hiſtoriæ, ſed per modum prophetiæ.
Sic Jeremiam in ſua prophetia hiſtoriam deſtructionis Hieroſolymorum len
referre, quæ in libris Regum recenſetur, quia neceſſum fuerit, ut de- redeunt
nunciando eas Prophetias, ipſis etiam proponeret hiſtoriam; & hac de epitomer
cauſa eo plane modo non inveniri hiſtoriam in Jeremia, quo in libris Re- Edrm
. gum, ſed mixtam eſſe prophetiam cum hiſtoria. In hanc ſententiaim lerlumhe
Abarbenel non omnino abſurde pronunciat. Itaque magis appofite aliis eſ, eoren
7& Yοnαω audiunt hi libri, Hieronymo judice, qui in græſat. in lib, Re- cinnato⸗
gum T. IV. Opp. f. 7. b. dum in recenſione Hagiographorum ad hunc no- n. Ep
ſtrum devolvitur: Septimue, inquit, dibre bajomim, i. e. verba dierum, quos Eademd
ignificantiur agovioy totiu, divinæ kiſtoriæ poſumus appellare: qui lii. tecint
ber apud nors Paralipomenon brimui atque ſecundus inſcribitur: quia vo² guibis

D Xpi?:

—

diorum;

in tbell
rerumn in
n proleg.
opo. In
crum, ut
espreche-
continent,
ſupplici
ea dunta-
Pollet, ut
generztio⸗
niſismul-
Aincre-
ia in his l-
„Horum
le goriam
afuiſle in
hisrecen-
ejus hiſto⸗
1 Outrit
lobciver⸗
totam nar-
yero nOn
Nohhei.
ei, vt de⸗
& hucde
nlibris Re-
ſententiim

oe Alis
in kb. Ae-
bunc no-
runn, 1
e: li k
. guidrin

VETFRIS TEST AMENTI. P. J.

oραν temporum ac ſeculorum accuratior paulo dgeſtio his libris con- Delibre 2.
tinetur, vel certe conciſa omnium a mundi exordio temporum, ad rum.
iſtam, qua ſcribebantur ipfi, periodum usque, epitome per Genealogias
exhibetur. Græcos imitati Latini, Paralipomena, paſſim, & Cbronico- azina.
rum libros ſalutant; funt etiam, qui annaler, ſunt qui Ephemeridar inſcri-
bunt, Hebraicum titulum hac voce reddere ſatagentes. CEronica b. Lu-
thero quoque in verſione Germanica audiunt. Porro Hebræi hunc li-gedes & or-
brum in Hagiographorum clallem redigunt, cujus hanc reddit rationem do.
B. David Kimchi loc. cit quia continet enarrationem biſtoricam 3 quan-
zumvis etiam quadam ili extent prophetiæg: Auid vero principaliter & præ-
cipue ſeriptus eſ ad enarrandas res gegar, && proſapias ſive genealogiat, ideo
comprebenſurs Juit ſulb Hagiegrabbie, icit & liber Ruth, qui eo fine ſeriptus
eſt, ut recenſeret ſamiliam Davidis, ideo & ille relatus fuit inter Hagiogra-
pha., Sed aliam longe rationem FHagiographorum, qua à Propheticis
libris diſtinguuntur, ſupra audivimus ap. Il. §. 4. p. 2 5. unde etiam de
Chronicis, ex Judæorum mente, fieri judicium poterit. Ultimo tan-
dem loco in Bibliorum codice hunc noſtrum Judæi ponunt, poſt Esdram
& Nehemiam, quia ultimo loco ab Esdra ſcriptum vel recenſitum opi-
nantur. Rationem ordinis, quem in Latino & Græco Codice hi libri te-
nent, ita reddit frater Brito, Ordinis Minor. in præfat. ſuper primum
Prologum Hieronymi in libros Paralipom.- in Bibl. Gloſat. Lyræ ſub init. h.
1. T. II. f. 157. F. quoniam in bi ſupplentur, quæ minus ibi dicuntur, ideo
poß libros Regum immediate ſequuntur: præponitur autem (uterque) libris
Erdræ,; quia ſinis libri ſecundi Paraligomenon idem eſt cum principis
Eudra.
III.
Jam circa ſcriptorem cum mire diſſentiant interpretes, eo tamen Scripter.
redeunt omnes, ut vel ex variis annalium monumentis collectam hane
epitomen, incerto autore, vel Esdræ forte opera, arbitrentur; vel ad
Esdram primum ſcriptorem univerſum referant opus. Hi (libri) vullum vel compi-
certum babent autorem, inquit Sixtus Sen. Bib iolb. S. I. p. 0. Veroſimile lator ah-
eſt, eos eN ſebediatmatir, annalibus && diariit ſarris, in populo repertit, con. quis ;
cinnatos eſſe ab Exdra, poſt reditum ejut ex Babylone in terram ſanétam,
Sim. Epiſcopii conjectura eſt Inſtitut Theol. lib. 3. c. 3. T. I. Opp. p. 220.
Eademque ſententia Theodoreto primum placuit, magnoque conſenſu
a recentioribus, Sancdio, Huetio, Clerico, iisque omnibus approbatur,
quibus illa de HDi traditio, §. præted diſcuſſa, arridet; quæ ſi
Nx 3 Kirmo

—

2 6 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGCOS

Oslibro I. . cs
Chronico, firmo niteretur talo, haberemus ſane autores ſuo quemque nomine me- es⸗
Tugt, moriæ proditos. Et poſſet forte citra detrimentum divinæ librorum nalilii
Rhorum autoritatis admitti, ſi pari in Scripturas veneratione omnes illam ilente
amplecterentur, ac Lavaterus, qui in prolegom. in b, l. p. I. . eam ita ex- 0 Fin.
Ponit: Poſſet tamen dici, Ridram ſive alium quempiam, afflatu Spiritur fuonnn, d
Sandbti, e illiv annalium librir, qui procul dubio a Propbetit, qiei ſuh Regibus Tainpon
vixirunt, conſeripti fuerunt, pracipuar ret, quæ in biſtoria Repgum deeſſe UbniLant
videbantur, decerpſiſe, && in boc compendium redegiſe. Certum enim 1onioheni
eſt, Deum qui cauere potuiſſet, ne libri illi interciderent, conſuduiſſe ſui peguli Emhüisal
atilitati & commodo, neque voluiſſe, ut nimia librorum copia obruerentur. tücorumi
At vero cum apud plerosque Criticos ee tandem hæc ſententia recumbat, ſerbe, gu
ut vix humanam ac hiſtoricam Chronicis noſtris autoritatem ac fidem quid -
relinquat, omnemque eorum Ocoοννονα e medio tollat, quaſi ex huma- duifedte
nis ſaltem monumentis iſtis, ſtudio eujusdam privato conſarcinati & e-. lbbenterad
cerpti fuerint, quod Grotii & Ludov. Cappelli in h. l. verba haud obſcure Onrdn
docent; calumniæ huic verius, quam nixæ rationibus ſententiæ fubſcri= oyha n
bere non poſſumus. Spiritu/ S. enim non excerpite ſeriptie bumani! ſua, lunc epit
ut libros conſärcinet, graviter pronunciat b. Calovius noſter, contra Gro- guulle ſnn
vel Esdras tium hanc cauſam prolixe perorans T. . Bibl. IIl. p. Sze. Hinc lenge tridita, en
Beonvev- petior interpretum pars ad Esdram, primum Paralipomenon ſcriptorem, Mida, Cn
Be⸗ librum refert. Ita Hebraorum magiſtri in Maſſecheth Bava Batra cap. cleſtr ſäln
L. fol. S. col. I. σ . wen en ee eenn ee wee eeen e n
Eidras ſcripfit librum ſuum, & Genealegia, libr: Cbronicorum kique ad 1 Chron.
ſeipſum: vel expenente Buxtoôrffio de punct. vocal. p. 152. urque ad ) & kamenten
ei ſuerunt fratrer 2. Cbron. X XI. 2. Sic enim legttur in Schalſebeletb fol. 6b. gianvr⸗
s teräfonun
lomo ſub initium Comme in h. l. Esdram hunc genealogiarum catalo- Hbrum i
gum ſcripſiſſe teſtarur per manus Haggeæi, Zachariæ & Malachiæz. His tria hine
Chriſtiani conſentiunt commentatores paſſim, noſtrique cumprimis, eait pra
ut apud Friedlibium Obſerv. Bibl. ad b. I. Petr. Palladium ſagog. p. 6e Ckücnme
Waltherum Offic S. 5. Calovium loc. cit, videre eſt. Divinitus inſpiratuns umingfe
fuit Erdræ, Sacerdoti & legir Doctori, ut aliqua ad O. T. pertinentid, quæ tent, le
4 Seriptoribur ipſum præcedentibur fuerant dimiſſe, vel minur plene ſeripia in
hos libre per ipſum lolligerentur, ait Lyra in Prolog. Poſtik. ſuper h. l. Et l
dudum ante ipſum Joſephus in Hypomnæſtico MS Cto lib. 2. c. Iz0. poſt- eliuntn
quam Regum libros ab Esdra reduce ex memoria reſtitutos memoraſſet: kentig en-
poſtea intelligeni, inquit, quæznam in Regum libro brætermiſiſet, de ſuo illa leit
„ “ SE xge.

-

—
omineme⸗
e Ibrorum
mnles Uum
eam itn e⸗

1u Binitut

)Regtur
gin rſe
rluf eni
eſuie uli
Pruerentun,
Arecumbat,
1 de fidenn
ſiexhuma⸗
nari & eX-
1d bſcure
tie ſubleri⸗
ani, ſun,
Hine longe
riprorem,
1 Butra .
D N
44
lisfhll,
RRr⸗
rum citglo-
chie. Hi
umprinis,
inſiratuß
etich u
neſeriltuin
erhel. lt
,m. pol⸗
nemnotalet:

,l ſu 4

9:

ETERIS IT ES TAMEN TI. P. I. 185
zxpoſus:t & in medium protulit; prior enim (qui IV. Regum ſunt) ex pluri-

bur collectus fuerat. Atque bunce duobus voluminibus diftinéctum, Judai rum.

ui dem verba dierum inſcrilunt, eccleſia librum Paralipomenon, ut eſt ap.

D. Fabric. Cod. Pſeudep. V. T. n. CLXXII. prgoz. Nec argumentis deſti-

tuuntur, quibus aſſertum confirment; tum quia verba ultima librorum
Paralipomenon 2. lib. XXXVI, 23. eadem plane funt cum iis, quæ initio
libri Esdræ c. L, 2. 3., habentur; eum vero morem, repetitis, ſub initium
novi operis, clauſulæ verbis libres continuandi antiquis receptum fuiſſe
Grotius ade l. Paral obſervat, & ex Procopii fine Vandalicorum & Go⸗
thicorum initio probat: tum quia poſt captivitatem ſcriptos eſie, eadem
verba, quæ liberationem Cyri commemorant, dubitare non finunt:
tum quia catalogi in novem his primis capitibus ſimiles ſunt iis catalogis,
qui Esdræ c. II. VIII. & X. habentur. Opinioni huic noſtrum quoque
libenter adjicimus calculum, (cum certior non fuppetat) modo Esdras
Oepòαεα ρνπαιεαοοραατ εαναιαπι arandis his libris 2. Pet. I, 21. nec
propria tanfum induſtria ex priſcis, jisque humanis ſaltem, annalibus
hanc epitomen compilaſſe, ſed Spiritu S. fuggerente & inſpirante, conſi-
gnaſſe ſingula dicatur. Hinc ea præciſe videas his libris vel de novo
tradita, cum alibi in ſacro Codice obvia non ſint, vel in compendium
miſſa, cum alias latius declarentur, vel uberius amplificata, quæ in rem ec-
cleſiæ ſalutisque noſtræ juvandæ fore, ſapientiſſimus Dei Spiritus judica-
vit. Cæterum quod obſervarunt viri docti, genealogiam Zorobabelis
1. Chron. III, 21. ſeq. ultra Machabæorum tempora fere usque ad Chri-
ſtum extendi, facile perſuadet, ut credamus, hæc talia per manum æque
Q=ττρονoo poſt Esdram dudum adjecta fuiſſe, eo conſilio, ut integra ge-
nerationum & Davidicæ proſapiæ ſeries ſuo loco exhiberetur. Sed &
Hbrum ipfum ſatis diu poſt ſolutam captivitatem concinnatum fuiſſe,
varia hinc inde veſtigia manifeſto evincunt. Plura de ſcriptore libri qui
cupit, præter Huetium Dem Ev. Prop. IV. de libris Paralip. S. I. p. 3 Fl. ſqj.
Clericum cit. Diſſert. Sanctium praloqu. Comm. in libb. Regum, Bonfreri-
um in appendice ad cap. 7. præloquior, in Seript. §. Sect.6. p. 1065. adeat Vin-
cent. Placeium Tbeat. Seript Anon. && Eſeudoen. cape I. n. 4. p. ſqj.

Jam contra noſtram ſententiam, Esdramque ſcriptorem, poſt Hob-vind'catue,

beſium in Leviath. c. 33. urget cumprimis Clerieus loca antiquius redo-
lentia ævum, v. g. cum 1. Chron. IV, 43. Simeonitæ nonnulli expulſis
Amalekitis, qui in monte Seir habitabant, illie dicuntur ſedem firiſſe
ad

INIRODVGEYIO AD LIEROS BIBLIGOS W
Be lipfo I. àhunc urque diem; cum Esdræ temporibus Simeonitæ dudumiin Tamte⸗
Chrenico- 86 Jue diem; tamen Esdræ temporibus Simeonitæ dudum in Ne cumre
ram. Captivitatem trans Euphratem eſſent abducti. Sic 2. Chron. V, 9. arc ninate 4
in templum a Salomone illata, dicitur in eo manſiſſe urque in praſentem Elegunrut,
diem: poſt reditum vero e Babylone arcam amplius præſto non fuiſſe,in ic hde
confeſſo eſt. Paria occurrere obſervant 2. Chron. VIII, S. X, 19. XKIl, Pdhun 4l
10. At enim vero, uti jupra S. I. ultro largiti fuimus, ſingulos omnino (dutn, wer
Reges vel certe ætates, ſuos habuiſſe annales, ſua diaria, ad quæ multoties m, lolntn
Chronica noſtra remittunt; ita fieri potuit, ut aντοναια retineret &
ſuggereret ſcriptori Esdræ Spiritus S. hanc vel illam periodum aurt Geri
phraſin ad eum omnino modum, quo in priſcis illis monumentis, popu
lo olim probe notis, legebantur. Unde mirum non eſt, phraſin fſubinde len genen
occurrere, illa quidem tempeſtate, qua Chronicorum liber exarabatur Ml unpr
longe antiquiorem. Fuiſie quoque ſat graves Spiritui Sancto cauſas, clr d eſc
ejusmodi phraſibus reduci ex captivitate populo priſtinorum temporum um en
vel felicitatem vel aαονντον ivinam in memoriam revocare, pro fua ciles Dur
fapientia voluerit, dubitandum non eſt, licet a nobis eæ evidenter ſatis anobideke
indicari nequeant. Ut adeo minus firmiter hinc colligatur, ab Esdræ Aue tempd
librum hunc Osov0wsνς Provenire non potuiſſe. Quin potius, cum Mid an
eandem formulam: ad bunc urque diem de captivitate Afſyriaca duarum meritolif⸗
tribuum cum dimidia cap. VI, 26. uſurpatamlegamus, liquido inde con- aanch he
ſtat, hæc priora libri capita æque ſero ſcripta fuiſſe, ac reliqua, nec adeo Wikle
lucis 3

ex variis conſutum eundem tabulis vel fragmentis, ſed continua ſerie,
Spiritus Sancti dictamine, eſſe exaratum. Contra vero ea recentiorem tit, cumĩ

longe, & poſt Judæ Macchabæi demum tempora conſignatum eum per- .

tendit Spinoſa, cujus Tract. Theol. Pol. c. 1o. P. 27. verba hæc ſunt: De m
duobur Paralipomenon nihil certi, & que operæpretium ſit, notandum babeo, Ken eaf⸗
niſi quod Audum poſt Hezram, & ſorte poſtqsam Juda Machaäbaus templum Nn ien
reſtauravit, ſeripti fuerunt. Narn c. 1X. libri I. narrat Giſtoricus, quænam “M weku
familiæ primum (tempore ſeilice: Hezræ) Hieroſolyme hbabitaverint: & de- ſaon
inde v. I7. Janitores, quorum duo etiam in Nebem. Al, 19. narrantur, indi- ise
cat. Quod oftendit, Gos libros dudusn poſt urbis reædificationem ſeriptor idsErri
5 Juiſſe. Iſtud vero familias illas & jamitores oſtendere, nemo facile inde eli- Usqned
cuiſſet, niſi æque perverſæ mentis ac argutator Theologo-Politicus, qui 1uO Uocve
revera hic, quod operæ pretium ſit, non habet. Quid enim prohibet, lecomo
qluo minus familias ſibi coævas deſcribere Esdras potuerit? aut num Pipitate
femplo vix reſtituto, janitores eſſe nulli, aut nominari minime ab Esdra e mn
. Poterant? PFinitam enim templi ſtrudturam, ejusque inaugurstionem u
4 B 8

ipſe

—

–ETERIS TESTA MENTL ELI „

iucn umin ſe cum recenſeat libri ſui c. VI, 15. ſq. cur non, janitores in Chronieis A aee
i d nominare queat? Satis omnino diu Esdras & Nehemias vitam produxis-rum.
ſ fiile i ſe leguntur, cum ille Johannis, qui pater fuiſſe creditur Jjadduæ Esd. X, 6.
⸗ hic Jadduæ Pontificis empora Neh. XII, 22. vivendo attigerit, quem

9.

Jadduam Alexandro M. æσοvo, eique Hieroſolyznas petenti obviam
factum, memorat Joſephus l. XI. Antiqu. c. S. Dudum porro poſt red-
tum, ſolutamque captivitatem ſcriptos eſſe libros ultro largimur.

V.
geyminum uterque liber argumentum exequitur, dum primo dqui- Argumen-
dem genealogias ab ultima hominum rerumque origine, per varias po- Sn er e⸗
Puli cumprimis Judaici propagines, ad proxima a Meſſia tempora perte-¹
xit, ejusque ex Davidis & Abrahami proſapia ortum demonſtrat huma-
num; deinde vero, præmiſſi sö de Saule nonnullis, res ſacras pariter ac
civiles Davidis, regnique Judæ hiſtoriam, ad reſtitutam quadantenus in
Zorobabele dignitatis regiæ velutumbram, cum cura recenſet, ſuis quæ-
que temporibus diſtinguit, nec infrequentem Regum Ifrael mentienem
injicit, maxime ubi ad illuſtrandam regni Judæ hiſtoriam facit, ut non im-
meritolnſtrumenti veterii epitomen Paralipomena cumiier onymo loco mo&ꝶ
citando dixeris. Ad regnum Judæ enim potiſſimum hos libros accommoda-
tos eſſe, nec Regum Iſrael meminiſſe aliter, quam quatenus ad hiſtoriam Ju-
dæ lucis Aiquid afferunt, ante reliquos i interpretes, Syrusj jam animacdyer-

tit, cum in erſon ſua eos ita inſcribit: 1 Raaa;

Emultoties
erineret &
jodum aut

gener larls
P. ſe,
4 PsdræE

inua ſerie,

centioremn —02 24
neumper-
ir N an: 10. a, 1202 — Liber re-
lun bubet, rum actarum temporibus Regum Jude, qui vocatur Dihre- Jamin. Cæte-
umpR rum huc faciunt, quæ non inconeinne Abarbenel, cujus verba latine red-
,utniß dita Joh. Meyer in Seder Olam Prolegom. p. 20f. ſJ. exhibet: id nimirum in
iut: Blr. his libris egiſſe Esdram (quem eorum ſcriptorem ſtatuit) ut proſapiam Da-
et uninl⸗ vidis & tribus ejus, & genealogiam Regum, qui fuerunt ex ſemine ejus,
n ſyhuu usque ad Zorobabelem filium Schealtielis expongret, initio facto ab Ada-
e indedl mo usque ad excidium Hieroſolymitanum, & ad Zedekiam, ultimum
ſucus qui de domo Davidica Regem. In Esdræ vero libro narraſſe reduces ex ca-
prohiben ptivitate Babylonica, & eorum proſapiam, ac principatum Zorobabelis,
aut nun nec non ædificium templi ſecundi, & quicquid iis accidit in diebus Es-
e ab Lida dræ. Cumque hæc duo volumina conjuncta eſie vellet, iade factum,
Minee ut iis Paralipomena verbis obſignaret, quibus Esdræ librum auſpicatur.
ile Hos enim duos libres Eſram hominibus ſuæ ætatis ſufficere judicaſſe, ut

Oo ſuam

25“6. INTRODYCTIO AD LFHBROS BIBELILCOOS

De Hbro I. ſuam prolapiam & familiam Davidis Regis ſui, nec nen potentiam & ch-

Chronico
zum.

Sgillatim
Prioris.

Scopus,

Weilieas.

ghitatem cognitam & proſpectam haberent. Porro cum hunc fibi ſco-
pum in libris Paralipomenon Esdras haberet præſixum, ut laudibus efter-
ret & condecoraret res Regum Judeæ, hinc ipſorum bella, & quicquid eo-
rum gloriam amplificare poterat, fuſſius enarraſſe, negne hanc ejus addi-
tionem inanem eſſe & ſuperfluam. Quæ quidem fingula in libris Sa-
muelis & Begum æque non recenſexi, mirum nen eſſe, cum ab illorum
ſcopo ea ſint aliena. Hæc ex mente Abarbenelis, quam Præfatiombus

ad libros Joſuæ, Samuelis & Regum prolixe expoſuit. Ad priorem ita-

qbue quod attinet librum, is præmiſlis per novem capita genealogiis, in
Davidis verſatur rebus exponendis, ad Salomonis usque inauguratio-

nem, cujus ititia ultimo capite tangit. Eo- autem hæc omnia tendunt,
ut Meſſiæ ex patribus fegçundum carnem natales, non interrupta genera-
tionum ferie, oſtendant, eumque ex communi nobiscum ſtirpe progna-
tum doceant, & oömmium de humana ejus origine & conſanguinitate

oraculorum & vaticiniorum ilibaramm demeonſtrent veritatem: tum

etiam ecclefiæ ac politicæ Judaicæ faciem ac vicifſitudines, fub Regum im-
periô, &*οννσαει declarent. Succincte b. Calovius: Scopui, inquit,
pracipuni eſt, Cbriſti genealogiam e majorum ejus biftoriam, nec nan ercle-
hFæ ejur ſtatum ob oculos ponere. Et neceſſe omnino erat, concatenata
iſthiac generationum recenfione Meſſiam ita delineare, ne in dignoſcen-
da ejus perfona ullus locum haberet error⸗ Uſus demum libri longe
lateque patet, &. 1) quidem eo usque ſe extendit, quo univerſa hiſto-
riæ ſacræ ſe porrigit utilitas, quam ex inſtituto celebrante noſtris b. Dann-
hauer- Hermeneut. Sac. Artic: XV. p. 315. q4. & e Reformatis Heidegger.
