lotarchæ Judsorum ex ſlirpe Juda omner fuerunt, Godieque ſunt, neque ex
alia progenie aſumuntur. Quæ bene habent, atque Huetio, reliquisque
idem tenentibus facem prætulerunt; quanquam regeri adhuc poſſet, v96
gν ρα.οwοιmα. RNR WN ipſis dictos (de quibus b. Carpzov. vide
ad Scbickardi p. 55. qg. ipſumque Schickardum p. 5v. & Jac. Rhenfer-
dium de decem otioſir gynagepæ diſſert. 1l. cap. 4. S. 10. ſq p. 19 5..) ſuo tan-
tum populo præfuiſſe Babylone, aut in captivitate, non autem in terra
ſancta, ubi nullus «Æchmalotarchis locus fuerit; forte tamen ideo re-
rum potius eſt in patria Nehemias, quod jam principatum tenuiſſet
Babylone inter fuos, tanta quippe Regis gratia fuffultus. Quod vero in
eandem fſententiam C. a Lapide Sulpitium Severum citat & Sixtum Senen-

ſem, in eo fruſta eſt, cum gente Judæum ſaltem iſti difiniant Nehemiam, wania:

nulla tribus avitæ mientione adjecta. Singulari autem Dei providentia
factum eſt, ut piucernæ in aula Perſica munere fungens, intimiori ad Re-
gem acceſſu gauderet, cujus deinceps autoritate tanta in populum ſuum
merita contulit. Ipſe nimirum ep PDc. I, ult. ſe dicit, quem
dε*ναορινιαυοͤο r aαd εο Epitomator temporum in Scaligeri téeſauro
temp. . 245. & Clemens Alexandr. lIib. I ſtromat. p 329 reddit. Idem
vero in patriam Babylone redux, Synedrii magni aſſeſſor, & Esdræ, Hag-
gæi, Zachariæ, Malachiæ & reliquorum Synagogæ magnæ virorum Col-
lega Judæis paſſim creditur, ut videre eſt ap. Seldenum de Synedriit Vet.
Heb. Lib. II. c. 16. . 6. p. 411. q. & Buxtorffium TLiberiad. cap. X. & XI.
Unde Hieronymus in Jeſaiæ c. I. T. V. Opp. f. 5. F. in illud Prophetæ: re-
ſtituam Judices tuos, ut fuerunt prius: reſtituet ergo Judicum ſimilitudi-
nem peſt captivitatem Babylonicam, ut Judæi volunt, Zorobabel, Eidram &&
Nezmiam, & cæteres prineipet, qui urque ad Hyrranum populo præfuerunt.
Et ſane Præſidem inter Judæos egiſſe, regia forte, quod Lavaterus opina-
1 Uu 2 tur,

De libre
binorum autoritate, qui e tribu Juda & ex familia David Nehemiam eſſe, Nehemix,

—
6 INTRODVCGTIO AD LIBROS BIBLICOS —
V⸗hro, tur, autoritate conſtitutum, & cum imperio in Republica verſarum Ne- ſroiſin
hemiam fuiſſe, ex cap. V, 14. I. totoque fere libro ad oculum patet; idem vitte prim
iss; vero num Zorobabeli & Joſuæ oροMſipſorumque in primo ex capti- ieluihi
vitate aſcenſu comes fuerit, nondum ſatis clare eſt evictum. Affirmat Potent. Hl
quidem Esdras c. II, 2. & ipſe Nehem. c. VII, 7. unde Hieronymus, pau- Attnene:
lo ante mox allegata in Jeſ. verba: poſt Babylonicam, inquit, captivitatem iu obit
ſub Zorobabel, & Ersdra & Neemia Iſrael reverſus eſt in Judæam, & anti- ul. Eidr.
quum recepit ſtatum. Quod ſi vero ille ſub Cyro cum Zorobabele Hie- Mulis Ale
roſolymam venit, poſito, qued 25. annorum tum tantum fuerit (matu- Maud impol
ræ enim ætatis fuiſſe, jam inter Duces itineris relatum, neceſſe eſt) cum (ſendo ex
anno 32. Artaxerxis Longimani adhue floruerit c. XIII, 6. imo tempora , cufh Ve
Darii Nothi, & Jadduæ Pontificis ætatem, ut Neh. XII, 22. innuitur, Altra ſecult
attigerit, eum ultra centum & quadraginta annos vixiſſe oportet, etiam lam 90
ſtatuatur, primis Darii annis Jadduam Pontificem vidiſſe, & paulo poſt . egimds
fatis conceſſiſſe. Hinc ſunt, qui iſtud ætatis ſuetum naturæ ordinem uuin atate
longe tranſcendere rati, diverſum faciunt Nehemiam primo aſcendentem lbe annnn
cum Zorobabele Esd. II, 2. ab hoc noſtro, qui Artaxerxis pincernam derbent
egit. Prolixus in hac diſputatione eſt C. a Lapide, utriusque ſententiæ liyero
argumenta expendens; & ingenti molimine geminum adſtruit Nehe- nolam ,
miam b. Barth. Mayer Pbilol. S. P. II. b. Il0. nam quamvir, inquit, Nebe- Uitatis virt
viæ cujurdam mentio fiat Erdræ II.»inde tamen inferre non licet, illum fuiſſe thonere
Nebemiam Hacaliæ filium, ducem populi Judaici. Inde enim ſequeretur, Tretig vn
Nebemiam illum vixiſſe inde ab initio Monarchiæ Perſicæ urque ad ejus fi- Aetentik
nem, he & ultra dutentos annos, quod abſonum. Nebemias enim ille, cujus s cern
libellur extat, ultima tempora Monarchiæ Perſi æ attigit. Ex nominir er go in geminn
parilitate nibil colligitur, um nibhil fit frequentius in biſtoriit omnium gen. Libcdn
tium, quam ut iisdem aominibus nuncupen tur plurimi. Paria tradit Laur. (orte tol
Fabr. cit. loc. p.364. qui hiſtoriæ adhuc circumſtantias urget, quod cum po- weritt,he
ſterior ille & noſter audiret, templum quidem in Judæa perfectum, ſeld (ie dee
muros urbis adhuc disjectos jacere, impotrata a Rege venia, tum quidem rimri
prima vice, anno poſt ſolutam a Cyro captivitatem CLXXIV. in Judæam iy al
iter ſuſceperit, & ut muro urbs circumdaretur, mandavit. Geminum quo- , *
que Nehemiam, ſed diſpari longe modo, ſatis evidenter demonſtrat b. /
Glaſſius loc. cit. alium filium Asbuck, principem dimidiæ partis vici Beth- 8 ,
ſur, qui muros ſtruendo pergebat usque ad regionem ſepulchri Davidis,
& usque ad piſcinam, & usque ad domum heroum Neh. III, 16. alium *
noſtrum flium Hachaliæz. Verum non ille prior, revera quidem a no- e l

ſtro

—
K— VETERIS TESTAMENTI. P. I. 34
mrum Ne- ſtro diſtinctus, idem tamen ſit cum eo, qui una cum Zorobabele e capti- Nehemiæz.
tet; ilem vitate primum aſcendit Esd. Il, 2. quod quidem Joh. Janus in Apogæo c-
DeXcati li ſtellati Bibl. g. z7. contendit, Glaſſius non definit, nec certo quis alius
Afirmet poterit. Hinc pro uno eodemque Nehemia, qui & ſub Cyro, & denuo ſub
mus, pal Artaxerxe aſcenderit in judæam, ſententiam ferunt cum Iſidoro lib. de
ptiitaten vita & obitu Sanct. c. 61. alii, quos inter cumprimis Sanctius eſt Comment.
n, Ganti in I. Erdr. nu. 9 p. 42. q4q. & prolegom. in II. Erdr. II. p. 5t. & recentiſſime
bele Hie- Natalis Alexander Hiſt Eccl. V. T. T. II. in 6., mundi ætat. Art. II. p. 236.
it (mata⸗ haud impoſſibile exiſtimantes, Nehemiam Dei beneficio ſesquiſeculum
elt) cum vivendo explere; & ad extremam usque ſenectam viribus valere potuiſ-
w tempor ſe, cum vel hodie, quanquam rarius, talia proſtent exempla hominum,
innnitut, ultra ſeculum ætatem producentium. Certe paulo ante captivitatem
tet, etiamſt Jojadam Sacerdotem ad 130. annum ætatem produxiſſe, 2. Chron. XXIV,
panlo poſt 15. legimus: longe autem poſt Nehemiæ tempora, Johannem Apoſto-
ordinem lum ætate ſua ſeculum tranſcendiſſe, imo centeſimum vigeſimum atti-
cendentenn giſſe annum Chryſoſtomus Serm. de S. Jsb. Apoſt T. VI. p. oy. aliique
pincetman perhibent Scriptores. Vt vero ad ducentos annos Nehemiæ cum b.
be ſententis Mayero aſcendamus, neceſſe non eſt, ut ſupra obſervavimus contra Spi-
rit Nehe⸗ noſam cap. præc. S. 4. p. 313. q. Nec eſt abſimile vero, tantæ inter ſuos auto-
atid Mbe- ritatis virum & Patriam ſubinde repetiiſſe, ut, quæ e re gemtis ſuæ eſſent,
lun ſii⸗ diſponeret, & reduſſe Babylonem, ut pro ſua, qua apud Regem pollebat,
eummu, gratia, varia genti ac patriæ ſuæ bona impetraret. . Cum vero utriusque
,Acuf. ſententiæ argumenta ita ſint comparata, ut exceptiones patiantur ſar gra-
nile, elſut ves, certi quid in tanta rerum caligine definire nolumus; quanquam
eniur in geminum nos Propendere Nehemiam non diffiteamur: alium enim
niun gen. & a ſe diverſum haud obſcure Neh. VII, 7. innuere videtur. Sed hæc
tradirlaur. forte prolixius, quam e re fuerat. Cæterum ob inſignia in gentem ſuam eloginn:
odaumpo⸗ merita, hoc a Joſepho lib. XI. ar⸗37. cap. V. ſub En. elogio ornatur:
keddum ſel arme 4 Pusro Xens ραο Oασιοα M a ,Hα.οαρο 79 oesbhneit ⅛.
tungtiten riAαα⁵% uumus οο ſιποασ αναατts) αον1 wsw 0ρραοαοοπαιοατ—*ναα,
in uhemn Vir ad virtutem & juſtitiam natus, & in popularer ſuos beneficientiſimus, re-
n. lilto ſempiterno ſui monumento in Hieroſolymorum mæœniburt. Theodoreto
minum qu ih ſt. Eecl. / „ ) „.—
catrtb. li⸗ . I. Hiſt. Ecc. Kaνα Peνονναι aα ravvodααπ⁰οι xoνεα
⸗ eibeth⸗ να dWοσ1αι beatus vir nominis ſui audit, variitque exornatus donir. Qui-
t n ichs bus gemella fere ſunt, quæ in viri laudem concinit Syracides c. XLIX, 15.
ui 4un Paucis multa complexus Wilh. Momma Oeconom. temp. lib. II. c. 19. 9. 54.
lnt, n0. p.,390. Fuit Gic Nehemiat, inquit, vir plenus zelo gloriæ DEl, alienus ab
nicden e Uu 3 omni

1
De libro

342 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
De libro .

Nekemiæz, mni idololatria, & ſuperſtitione, diſcipialtet Meſis, reſtaurator cultur, bo-
nam ſervans conſcientiam: binc totiet dicit: Memento mibi Domine in
bonum omne quod fſeci, & parce miki ſecundum multam gratiam tuam.
Alia variorum, quibus Nehemiam mactarunt, encomia collecta lege in
der Lebensbeſchreibung der Bibl. Seribenten P. V. g. 9. p. 15t. ſqq. Cum-
typica re- Primis vero huc ſpectat, quod typum Chriſti præbuiſſe nonnullis vide-
etio- tur. Ita ſane Beda allegerica Eapofitionir in Ezram lib. III. c. 1I5. T. M.
Opp. p. 6(4 ⁸. Nebemia, interpretatur Latine conſolator Dominus, vel conſo-
lator a Domino: qui cum renovaverit muros Hieruſalem, & populum Dei
ab boſtium inſultatione liberatum, in divinæ legir obſervantia ſublimaverite
profecto conſtat, quia & vocabulo, & opere, & perſona ſua non inconvenien-
ter Mediatorem Dei & bominum, bominem Cbriſtum Jeſum deſignet. qui ſe
ad conſolationem pauperum ſpiritu miſum inſinuat, cum alcenſurus in cæ-

lum diſcipulis ait: ego rogabo Patrem, & alium Paracletum h. &. conſolato-

rem dabit vobis. (Joh. 14.) Aquo ædificandum civitatem Dei ſancétam vide-
licet eccleſiam, ſimu! && conſolandor eſe mœrenter, oſtendit Pſalmiſta, eum
(Pſ. 146.) dicebat: Tdificans Hieruſalem Dominur, & diſperſiones Iſraelis
congregane, qui ſanat contritos corde &. Quæ conciſius & paulo obſcu-
rius exſcribit Gloſſa Ordin. ſub libri init. Eadem vero uberius declarans
C. a Lapide p. z2. optimum Salvatorem adumbraſle dieit Nehemiam 1) no-
mine ſolatifluo Jef. LXI, 2. 2) genere, vitæ ſanétimonia & dotibus,
3) Hieroſolymorum reſtauratione, reipublieæ per ſaluberrimas leges
ac ſeveram diſciplinam confirmatione, & amimoſa pro ejus incolumitate
adverſus Samaritanos hoſtes decertatione. Propius vero ad homileti-
cum uſum Nehemiæ typum accommodat citatus modo autor vitæ ejus
mori ac ſe- I. G. cag. 10. p. I7. Quæ tandem Lavaterus bem. 1. in Nebe p. f. , de obi-
Pulturs. tu & ſepultura Nehemiæ addit, incerta nituntur ſide. Hieroſolymis
enim vitam in ſenectute veneranda finiviſſe, ibidemque fuiſſe ſepultum,
& ad moœ nia quidem urbis, a ſe exſtructa, ut Faſciculus temporum cap 32.
tradit, nullus teſtatur Joſephus, ad quem quidem provocat Lavaterus,
ſed ſimpliciter Nehemiam proveda jam ætate decçeſſiſſe memorat, nulla lo.
ci vel ſepulturæ adjedta mentione: Sed hæc de Proſopographia viri ſuf-
ſiciant. GS e .
Idem & li- Scriptorem libri Athanaſius in Synopſi, Chryſoſtomus & Beda,
bri Scri- Esdram dicunt, ea cumprimis de cauſa, quod unum hic cum Esdræ
Ptor: librum quondam componeret, ipſiusque nonine veniret, Sed ſatis con-
R 8 0 venit

femt inter in
prolellum el
len, gue)
dente ſam din
ger Hinole⸗
leyum Theo

ihnc lidrum

Nehemie de
vniwerſem 6
Per Etatem?
Ztite noltti,
340. Jus h
Nehemiom 2
ſeriptionesat
2. Maccab.
b. H,. ne.
rule Chald
uen ſacera
zun quemf
adverbum
librorum
in eximio
gue ge abl
muartatio ſul
videmun il

tutO Dlan ſ

unales ſye
wii merito
Mentd ſien
licius imeun

Cet
Per torim
li nitmhium
b divini

—
05
—
cultu, 50⸗
Domine is;
lian tuam.
h lege in
ſg. Cum.
hnullis vile⸗
.l.. I. l.
el onſt⸗
pulum hei
blimauerit:
MoReniel:
bnel gui ⸗
crurin &-
tanſoltte
tam bicle-
miſa, iutn
er ſridli
nloobleu-
usCeclarans
miatm 1)no-
& Coribus,
mimas leges
ncolumitzte
homieti-
r vitk ejus
.b ge Ohi⸗
ſeroſolymis
elepplrum,
rum C4) 721
Lavaterus,
r,nulelo.

cum Esdre

edſatsseN.
vent

„*

7. VETERIS TESTAMENTI. F. I. 343

fert, quæ Nehemiæ Præſidi alibi tribuuntur. Levia ſunt, & cap. præce-
dente jam diſcuſſa, quæ a temporum ac ætatis ratione in contrarium ur-
get Spinoſa, cujus veſtigia, omnia alia quidem videri cupientes, ſtudioſe
legunt Theologi Batavi in Judiciis de Rich. Simonir Hiſt. Crit. V. T. qui ad
hunc librum devoluti, omnem ejus eonſignationem in ſolidum quidem
Nehemiæ denegare non audent, neque tamen tribuendam ei cenſent
univerſam, cum quæ c. XII, 22. de Jaddua Pontifiee leguntur, Nehemiæ
per ætatem accepta ferri nequeant. Sed ad hance pericopam, ut & de
ætate noſtri, prolixe ſatis mentem noſtram expoſuimus ſupra p. 314. &

340. quæ huc repetere non vacat. Præter hunc vero, alia quoque ad aum &

Nehemiam autorem ſcripta referuntur, cumprimis duανρααυοασ1 ſive de- aliorum
comments-

riorum ?

ſcriptiones ac annales, & rοονuνaνäaντιυοουοι ſive Commentarii diurnorum-
2. Maccab. Il, 13. commendati, in quibus Sixto Senenſe teſte Biblioth. S§.
lib. I1. p. I10. diligen tiſime ea omnia complexus eſt, quaæ Judais ex captivi-
ate Cbaldaica redæuntibui: contigere, pracipue vero inventionem ignii ſacri,
uem ſac⸗vdoter exeiſa urbe ſanéla, in profundiſimum puteum defoderant,
& Bibliothecæ a ſe extructæ appavalum, at librorum omnitm, tàm ſacro-
rum quam roſanorum locupletiſimam copiami in ea congregatam. Sixtum
ad verbum fere deſcripfit Sanchus Proleg. III. in b. I. p. 2. Verum ut
librorum Maccabaicorum ſubleſta perquam ſides eſt, ut Joh. Rainoldus
in eximio de libris Apecryphis opere abunde demonſtravit; ſic illa quo-
ue de abſcondito olim, & reperto rurſus a ſacerdotibus igne ſaero,
narratio ſuſpecta multis nominibus ac ſuppoſititia Johanni Buxtorffio fil.
videtur, qui in biftoria ignit ſacri cap 3. Exercitationum p. 246. ex inſti-
tuto illam fub incudem vocavit. Unde facilis conjectura, ad hos ſive
annales ſive commentarios Nehemiæ, qui num ulli lucem viderint, dubi-
tari merito poteſt, ideo ſaltem ab autore Maccab. provocari, ut com-
mento fidem conciliet, & ſub tantæ antiquitatis teſtimonii umbra eo fe-
licius fucum faciat incautis.

Cæterum hic liber, cœptam ab Esdra, reſtauratæ urbis & reipu- Argumen-
blicæ Judaicæ hiſtoriam perſequ'tur, & tum murorum urbis, ex ruinis tum,

per tot impedimenta lente ſurgentium reparationem, tum reducis popu-
li, nimium fibi indulgentis correctionem, comprimis etiam collapfi cul-
tus divini reformationem, Nehemiæ prudentia, autoritate & Zelo ala-
criter

— — . . . De libre
venit inter interpretes, haud alia eum, quam ab ipſius Nehemiæ manu Nehsmiæ,

profectum eſſe, quod res a ſe geſtas Aτοονροοοτιοις deſcribit, & ad ſe re-

De libro
Nehemiæ.,

Scopus.

Utilitas.

–- INTROD VCTIO AD LIBROS EIBLIGOS

criter ſuſceptam, feliciterque peractam commemorat. Poſtquam enim

gens Judaica in libertatem rurſus emerſiſſet, & templum reædificatum,

cultus reſtitutus, leges ſtabilitæ, politia ordinata, & judicia eſſent con-
firmata, parum firmo tamen omnis iſthæc felicitas niti videbatur talo,
quoad urbs munimentis orbata, hoſtium inſidiis atque injuriæ pateret.
Hæc Nehemiam cura torquebat, qui venia juxta & adminiculis a Rege
impetratis, tantæ molis opus ſtrenue aggreſſus, ringentibus fruſtra ad-
verſariis, pertinaciter urſit, donec ex omnium voro feliciter ad umbili-
cum perduceret c. VI, I. IF. XII, 27. ſqq. Atque tum demum reſtitui
plenarie cœpiſſe dixeris rempublicam, & ad illam redactam fuiſſe for-
mam, quam proximis circa Meſſiæ adventum temporibus, juxta Prophe-

tarum oracula, referre debebat. Excutiebat nimirum pulverem captiva

olim Zion Jeſ. LII, 2. & conſidentibus ad jus dicundum principibus po-
puli in Jeruſalem Neh. Xl, 1. reddiderat iĩpſi Jehova judices ut primo, &
conſiliarios, ut ab initio Jeſ. I, 16. iſtos quippe PPP Legislatorer,
viros Synagogæ magnæ, penes quos ſumma erat in republica poteſtas,
quosque rerum potiri oportebat, donec Schiloh venirer Gen. XLIX, 10.
Unde palmarins patet ſcopus libri, non eum duntaxat in finem conſcri-
pti & canoni inſerti, ut hiſtoriæ V. T. qua ſacræ, qua civili, ſua conſtaret
integritas, ſed ut eam quoque reipublicæ & eccleſiæ Judaicæ faciem de-
linearet, quam a plenaria ex captivitatis miſeriis eluctatione & deinceps,
donec naſceretur Meſſias, habituram prædixerant Prophetæ, Ex hoc
enim libro colligere debebant fideles, ultimam hanc effe periodum ante
Meſſiæ adventum, & cum hinc impleta eſſe omnia perſpicerent, quæ de
reparanda urbe, & confirmanda penitus republica prænunciata fuerant,
nihil amplius reliquum eſſe, quam ut rab d„οα*τ+ I6απι ipſamque

tot votis expetitam Aurgοσν Proxime expectarent; quod a pis quoque

fa tum, ex Luc. II, 25. 38. conſtat. Ut adeo ad dignoſcendum & inve-
ſtigandum Meſſiam præſens liber lueulentis perquam indieiis faciat; quo
& typica illa, quam §. 2. præc. attigimus, adumbratio pertinet, qua
Chriſtum repræſentans Nehemias, paternum ipſius pro tuenda, præſidio

ſuo munienda, in ordinem redigenda, & ornanda urbe ſancta, quæ eccle-

ſia eſt, curam typice delineat & ob oculos ponit. Atque hinc ampliſſi-
ma libri utilitas in omnium temporum fideles, per ſaluberrima monita
& doctrinarum momenta promanat. Cum enim eecleſiæ typum re-
ſtaurata exhibeat Hieroſolyma, I. docemur ſinguli, pro ſuo quisque mu-
nere ac ordine, civitatem Dei ſpiritualem ædificare, concionatores verbi
. Prædi-

.

Dredicatio
liberorum
energiadel
vet hpiden
dar; , qu
remelli, h
tur opus, 6
Ciisin trib⸗
& Conſtant
E eecleſte
dhulſa Em
cleſam ſun
blicr cogit⸗
Gierum, un
7 Predaara
Jun ex p
is in patr
eſet guie
erga magit
bus inter
Nehenie
Later, 6.

(
Püvenere
Nehemian
veluttrad
Teliqnisl
Een poſl
fornld in
nobis ſe
iPluns te
ſime 0
led Dsd
clin

—

0⁵ VETERIS TESTAMENTI. P. I. 345
um enim Pprædicatione, proceres Reipublieæ gubernatione, patresfamilias religioſa Delrn
elifcuun, Hiberorum educatione &c. 2. Satanæ videmus inſidias ac artes mira
ellen con- energia depictas, quibus per Anti-Chriſtum ejusque ſatellites omnem mo-
ehanr , vetr lapidem, ut remoram ædiſicationĩ eccleſiæ injiciat, ne opus proce-
tie biteret dat; 3. quanto porro opus ſit cautione, conſilio, virtute, ut idoneis
culisa Bege remediis, hoſtibus eccleſiæ obſiſtatur, occurratur Proditiouibus, urgea-
b frultr ac⸗ tur opus, donec felicem ſortiatur eventum; 4. quam inconcuſſo me-
t adumbli. diis in tribulationibus pede ſtet eccleſia, quamque optatos, ſi fortes ſimus
mumn feſtimi & conſtantes exemplo Nehemiæ, ſucceſſus largiatur DEus gloriam ipſius
n fuille for⸗ & eccleſiæz emolumentum procurantibus. Invitis enim hoſtibus urbs .
Utibrophe- clauſa & munita fuit; 5. quam neceſſarium ſit ac utile, cum DEus ec-
erem ciptiyi cleſiam ſuam reſtauraverit, de emendanda quoque & munienda repu-
Cihibus po⸗ blica cogitare, quæ eccleſiæ domicilium præbeat; 6. de uſu feriatorum
utprind, 8 dierum, ut tractarioni ſcripturarum & exercitüis pietatis impendantur;
Lezitluoret, 7. præclara præ cæteris exempla hic nobis ſiſtuntur, pietatis in DEum,
lici poreſtis quæ ex precibus ardentiſſime hoe libro conceptis ac fuſis elucet: Pieta-
en. ALN1,. tis in patriam, cujus Nehemias memor, ipſe licet in re lauta conſtitutus
enn eolleti eſſet, quieſcere tamen non Potuit, donec urbs munita eſſet: obedientiæ ,
ſconleret erga magiſtratum, quam ſubditi præſtant, nullis vel periculis vel labori-
ſrien Ee⸗ bus inter ædificandum Parcentes: principatus laudabiliter geſti, dum
& einceſ Nehemiæ religio curæ, omnis autem avaritia, omnis faſtus odio eſt. Vid.
tr, Exhr. Lavcer. bomil. I. p. I. ſqq-
eriodum ante V.
gend guelk Canonicam libri autoritatem fidelis judaicæ eccleſiæ cuſtodia & Autoritas
ein flernd pia veneratio teſtatur, qua æquali cum cæteris divinis & Sτι οαlibris Canonica,
N Manne Nehemiam proſecuta usque fuit, & Novi Teſtamenti eccleſiæ per manus
Pis quogae velut tradidit, quæ absque ulla hæſitatione in canonis cenſu hunc cum
lun & ime⸗ reliquis librum recepit, & huc usque habuit. Scrupulum movere qui-
Sfiin du dem poſſet, quod Melito Sardenſis, qui M. Aurelii Imperatoris tempore
ertinet⸗ dua Horuit, in ſuo Scripturarum Canonicarum, ſumma cum cura in Oriente
nh, rridi⸗ conquiſitarum Catalogo, quem Euſebius Hiſt Eccl. lib. V. c. 26. integrum
Jurerce nobis ſervavit, nullam hujus libri mentionem faciat, unde colligi poſſet,
hinc mplli. ipfius tempore Nehemiam in Canone Judaico juxta, ac eccleſiæ Chri-
ttimn monit ſtianæ Orientali, locum habuiſſe nullum. Sed falva res eſt, dum ultimo
e pumn 1e. loco Esdram nominat, cujus appellatione utrumque ejus librum, phraſi
qusgvem. olim uſitatiſſima, complectitur; pari modo ac Threnos, ques ſeorſim
natotes ſa⸗ XX in
rreh⸗

De libre
Nehemiæ.

Chronole-
Eia.

346 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
in Catalogo nullibi recenſet, ſub Jeremia comprehendit. Habet & hic
noſter omnia Canonicis propria requiſita; tempus conſignationis illud,
quo Propherarum ultimi, aut viri certe Prophetici adhuc florebant; He-
Ppraicum idioma; relationem ad Meſſiam monſtrandum & dignoſcen-
dum; concentum exactiſſimum eum cætero canone; ſcriptorem, ſi

non officio, tamen dono Prophetam; nihil a ſeipſo, nihil a reliquis di-
vinis diſſonum & abhorrens; maxime vero teſtimonium utriusque ec-

eleſiæ priſcæ, quæ, ſi ſpurius eſſet liber, vel humano ſaltem ſtudio compo-
ſitus, in canonem eum ab initio non recepiſſet, vel de fraude poſtea cer-
tior facta, rurſus ejeciſſet. Et luculentum ſane veſtigium libri in N. T.
deprehendimus, dum illam de lege doctrinam, quod qui fecerit eam,
vitam ſit in ea habiturus, Rom. X, 5. Gal. III, 12. Apoſtolus æquali auto-
ritate ac fide ex Lev. XVIII, 5. pariter ac Neh. IX, 29. demonſtrat ac pro-
bat. Ut taceam, illam urbis portarumque deſcriptionem, c. II. & III.
traditam, multis utriusque fœderis locis, in topographia Hieroſolymi-
tana, lucem affundere; quin & hanc reparatæ urbis ac reipublicæ hiſto-
riam, omnia illa eventu comprobare Prophetarum oracula, quibus eé-
gvpαςνοα Vates reſtitutionem filiæ Zion cecinerunt. Facit huc obſervatio
b. £Ægid. Hunnii, qui in Exam controverſiæ I. General. R. Bellarmini Le I.
c. 4. T. II. Opp. p. 54. A. Nebemiæ biſtoriam, inquit, in bominum animis

ſancit collatio ejur cum vaticinio Danielit 9. Quod enim illie de plateir &

murir Hieroſolymæ in anguſtia temporum reædificandis pradixit Angelus
Gabriel, id æventu ſolido & exactiſine congruente cum Prophetia imple-
tum eſſe, oſtendit Nebemiæ liber. Bit quoque libri bujur mentio implicite
mann. II. & X. ubi ædificati templi & encæniorum Evangeliſta meminit.
Quod tandem Iſidorus, verbis ſupra S. I. allegatis, de ſecundo Esdræ li-
bro affert, quod apud Hebræos non Habeatur, ſed inter Apocryphos
deputetur, ſatis perſpicue ipſe explicat, non ad hunc noſtrum, qui eo-
dem cum Esdra volumine contineatur, ſed ad eum ſpectare, quem ter-
tium vulgo Esdræ dicimus, & quem Apocryphum eſſe ultro largimur-
Conf. Huetium c. l. he 6. p. 360.
VI.
Chronologiam ſupra dedimus p. 331. J. quod ab Esdræ hiſtoria ae
temporum ſerie Nehemiæ geſta commode divelli nequeant. Clariſſimis
autem indiciis c. I, I. II, I. V, 14. XIII, 6. tempora ſignat, & duodecim
annorum ambitu, ab Artaxerxis imperii XX. ad XXXII. hiſtoriam ſuam
kie liber circumſcribit. Sed poſt Artaxerxem Longimanum exaratum
. demum

—

—
Semunn fuil
prehendunt
domanni &
Sed prioret

tecelle elt,

Go attigiſee)
Dario Notha
Qum Durium
Xervis Anen
AAnOtuth.
um .0bri
ceſſille jam
lov. Bigl. 1.
Nddta, Neh
ſutn Alexane
CuNr nl. ca
in ſedaja, &
ſtingni, &nn
cum inter c

cerdotumm

Pporibus An
fungi? en
lnn, e. N9
Neceſt uto
lere daeen
Eliadboler
riantur Heb
us; Aluum
24. dium
Leniuram.
Vel Kddhke,
reſponfione
Velitoonſus

le let. . 4

Capr

VETERIS TESTAMENTIL P.I. 47

De libro

—
.R “ demum fuiſſe, illa recentioris xtatis veſtigia evincunt, quæ c. XII, 22. de- Nchemisz,
ebamt lle⸗ prehenduntur, ubi Jadduæ Pontificĩs & Darii Perſarum Regis, illius Co-
ithoſer. domanni && Monarchiæ Perſicæ ultimi, ur multis putatur, fit mentio.
“ Sed prior etiam ille Darius, cognomine Nothus, intelligi poteſt, nec adeo
eins 1. neceſſe eſt, Alexandri M. exceptionem a Jaddua Pontifice factam, viven-
ielete do attigiſſe Nehemiam. Potuitenim Jadduam in ſacerdorio vidiſſe ſub
1. Dario Notho, temporibus ejus poſtremis, a cujus regno usque ad devi-
io eumo. Gum Darium Codomannum & Alexandrum M. anni fluxere 46. Arta- .
Poltel cer⸗ kerxis Mnemonis, 21. Ochi, 2. Arogi, 4. Codomanni. Summa eſt 73.
hri inl. annorum. Unde ſi decedente Nehemia Jaddua ſtatuatur vidiſſe anno-
ecera kard rum 3i. obviare Alexandro potuit 104. annos natus, Nehemias vero de-
Anli ano. ceſſiſſe jam ſub Darii Nothi extrema tempora, ut calculum ponit b. Ca-
Katgep. lov. Bibl. Ill. T. I. p. jo. Quanquam dubitari adhuc poſſet, an idem ſit
I. & I. IJaddua, Nehemiæ memeratus, cum illo Pontifce Jaddua, cujus oecur-
ieroolymi⸗ ſum Alexandro M. factum memorat Joſephus. Coônferenti enim v. 8.
licenio⸗ cum u. cap. XII. Neh. ad oculum patet, a Sacerdotum ordine, qui v. 7.
gwibu dut⸗ in Jedaja, & rurſus v. 21. in Jedajæ filio Nathaneele deſinit, Jadduam di-
oblenato ſtingui, & utrobique v. S8. & 22. in Levitarum ſolum redigi claſſem. Et
Gminilel⸗ cum inter capita populi Jaddua quoque aliquis c. X, 21. recenſeatur, a
zunm rinn 8Ssacerdotum ordine diſtinctus; quid prohibet, quo minus diverſis tem-
llutei poribus alius in Levitis florere potuerit Jaddua, alius dein Pontificatu
is Agelu fungi? Jeſua ſane, a quo recto ordine generationis deſcendit noſter Jad-
leni inple dua, c. X, 9. diſtinctus a ſacerdotibus, primum inter Levitas locum tenet.
tin inplicit Nec eſt, ut obvertatur, proavum Jadduæ noſtri, Eliaſibum, (c. XII, 10.II.)
la mminit. diſerte Sacerdotem vocari c. XIII, 4. Nam & hie alius & diftinctus ab
Eidre lſ- Eliaſibo Levita eſſe potuit. Nec inſolens id adeo, ut cognomines repe-
pocryphos riantur Hebræi, cum vel tres diſtinctos Joſuas legamus his ipſis capiti-
nn, Inieo⸗ bus; alium nempe, filium Aſaniæ c. X, 9. alium filium Kadniel c. XII,
quen tet⸗ 24. alium denique filium Jozadak c. XII, 26. omnes tamen ex ordine
oluginu⸗ Levitarum. Quo obſervato, omnes circa longævitatem vel Nehemiæ
vel Jadduæ, facillime expediuntur tricæ, ut mirum ſit, viros doctiſſimos,
qui in iſthoc ſolvendo adeo deſudarunt nodo, tam evidentem Scripturæ
e Korn 1e reſponſionem fugiſſe. Quam ut nemini obtrudo, ita ſi quis poſthabere
(lriſimis velit conſuetæ aliorum temporum putationi, illam ex præcedentibus, &
duodecim e. prac. J. 4. petendam relinquimus.
orian Iuan ꝗ VYII. .
mexitimn Capita liber numerat XII. verius 406. quanquam Maſorethæ hujus & Partitio:
Gemutn XX 2 præce-

348 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

n⸗rg præcedentis libri verſiculos in unam redigentes ſummam, 688. dicant,
quorum medius Neh. IIl, 32. Partibus alii tribus conſtare, cum b. Wal-
thero aſſerunt Oſic. S. 576. ita ur P. I. habeatur oratio Nehemiæ pro Judæis
ad DEum fula c. I. P. II. dimiſſio ejus in Jjudæam c. II. P. III. facta illius in
JTudæa a c. Il, I. ad libri finem. Alii duabus partibus comprehendunt,
ſed diverſimode. Qui ad rerum geſtarum div- erſitatem reſpiciunt, cum
Heideggero Enchir. Ge l. pe I2 5. Primo afcenſionis Nehemiæ Hieroſoly-
mas ad inſtaurationem urbis cap. I 2-VII. ſecundo cultus divini refor-
mationis narratione c. VIII — fin⸗ abſolvi tradunt hiſtoriam; quod ita
eloquitur Reimmannus uæſt. Biblie. in h. l. p. 232. Partem primam civilia
tradere, de urbis zeſtauratione, ſecundam eccleſiaſtica; ubi tamen ca-
itum ordinem turbat, & ex c. IIl, 1-- 12. legis prælectionem publicam
capiti ſeycimo poſtponit. Qui vero ad loci ac temporis diſcrimina cum
b. Calovio attendunt, ut in hiſtoria partienda fieri par eſt, P. I. de iis
agere obſervant. quæ in Perſia obtinuit Jjudæorum bono Nehemias c. I. II.
P. II. de his, quæ in Judæa per ipſum ſunt geſta c, III- fin.
VIII.
Tradit ergo liber hiſtoriam geſtorum Nehemic
exulis in Perſia, in venia reſtaurandæ patriæ impetrata
à) ferüs precibus à DEO c. I.
) circumſpecta interceſſione a Rege c. II, 1--16⸗
II. reducis in patria, ubi acta ejus
α) civilia,
qua urbis ſtructuram, cujus
1. præparatio c. II, 11— -20.
2. feliciſſimus progreſſus c. III.
3. triplex obſtaculum a Nehemia fuperatum, ſcilicet
N. Sanballathi conſpiratio c. IV. =W
J. ſumptuum defectus, ob famem & uſuras populi c. V-

Tabula
Synoptica I.

2–

3. noveæ Sanballathi falſorumque fratrum inſidiæ c. VI⸗

qua Politiæ reſtitutionem, & recenfionem habitatorum ur-
bis c. VII.
) eccleſiaſtica, ubi
Reformatio prior, ad quam ſpectant
N. inſtituta legis prælectio c. VIII.
2. publica populi ponitentiæ & confeſſio e. 'K.
. fœde-

22

Inte
nia BE D
libris, ut
MW.--II
noſtrum e
E!
R.Sdlom.
toloccius
R. SII
miam &
Pomberg
Jechin
Rec non
lordie ſ.
Wue ſi
eipp. Ne
Ulterins
los, iti
rereriit
brum ſa
eſt in
ANyVs
Jo.
OIIV.
tümam

0⁸
88. icant,
Im b. Wal-
Pro ſudeis
ca illinsin⸗
rehendunt,
unt, cum
Hieroſoly-
vini retor⸗
quoc itn
mathcivilia
i tamnen (-
mn publicam
crimina cum
P h Ceiüis
emns⸗lll.

ſellieet

1 Populi . V.

jinlidie 0V
catorum u-

o eN.
3 ſole⸗

VETERIS TEST AMEN TI. P. J. 349
J. fœderis cum DEO initi confirmatio c. N. Kelbr
. ejusdem conſequentia, ut ſunt HZ
p. habitationum pro populo in urbe & argo diſtin-
Gtio c. XI.
p. Sacerdotum recenſio, murorum dedicatio, & fun-
dionum in templo confirmatio c. XII. “
2. Reformiatio poſterior abuſuum poſt fecundum aſcenſum
Nehemiæ c. XIII.

Inter Patres rurſus nemo eſt, qui data opera Nehemiam explicärit, Commen-
niſi BE D A, qui allegericæ expoſttionir in Ezram, lehro tertio (non tribus tatores
libris, ut mendoſe tradit autor Perſonalinm Nehemiæ c. 7. p. 35) 4 caß. Rantei 1
XV-==XXXVII. T. IV. Opp. p. 4;. eodem, ac Esdranm, modo hunc
noſtrum enarravit.
E Judæis, præter comimunes illos totius fere Scripturæ interpretes, Kabb ni:
R. Salom. Jarchium & Aben-Efram, in Buxtorffianis Bibliis obvios, Bar-
toloccius P. IV. Bibliot. Rabb. p. 412. laudat B P
R. SI MEONE M ben Joachim vel Jehojakim, cujus in Efram, Nehe-
miam & Paralipomena commentarium Venetiis dieit excuſum apud
Bombergum. Huc quoque Don 10 SEPHI fli Don David Aben
Jechija ' N ſve Commentarius in V. Megilloth & Hagiographa:
nec non R. IS AACI bar R. Salomo Jabez 06 R Lex Miſeri-
cordiæ ſ. expoſitio ſuper Hagiographa & Megilloth pertinet, cujus utri-
usque jam ſuperius ſuo loco ſacta eſt mentio.
E noſtris I0O H. BREN TIVS T. II. Opp. p. IIII. tria priora Luiherani
capp. Nehemiæ perquam urilibus illuſtravit Annotationiburt, nec tamen
ulterius perrexit: ERASMVS SARCE RIVS, ut quamplurimos

alos, ita & hunc librum Seholiie ſuis declaravit: nec eum in Tabulis ſuis
præterit CYRIACVS SPANGENBERG, ad præced. Esdræ li-
brum jam allegatus- ””MVẽ
Amplior longe Pontificiorum in h. I. commentatorum numerus Fontifeiis
eſt, in quibus THOMAS de VIO CAIETANVS eſt: ADRIL-
ANVS CROMMIVS: DIONVYS. CAR THVSIANVS:
JOH. FERVS: THOMAS MALVENDA: JOH. PAVI-
OLIVA: NICOL. LOMBARDVS: querum omnium creber-
timam in præcedd, mentionem fecimus: cumprimis vero CASPAR
AXx 3 SANe

De libro
Nekemiæz.

Reformati:

Remon-
Ktrantet.

mentario jam ſupra dictum eſt.

3o0 INTRODVCTIO AD LIBROS BIELICOS
SANCTIVS laudem meretur, cujus in Nehem, commentarius illis in
Ruth, Ezram, Tobiam &c. junctus prodiit Lugduni in fol. An. 1627.
Ex Reformatis nominari hic cumprimis merentur LODOV.
LAVATERVS, cujus LVIII. in Nehemiam homiliæz plenum com-
mentarium exhibent, paulo poſt autoris obitum a Joh. Gvil. Stuckio,
Theologiæ Profeflore Tigurino An. 1586. in 4. editæ, præmiſia autoris
vita: FRANC. BURMANNVS, cujus Sermone Belgico conſcri-
ptus in h. I. Commentarius Regum, Chronicorum & Esdræ libris jun-
Gus Amſtelodami prodiit An. 1694. in 4. germanice verſus Francofurti
An. I695. VIGTORIN. STRIGELIVS, ſcholiis in Lib. Nehem.
Lipfſiæ in 8. An. 1575: 10O H. WOLFFIVS, cujus Nehemias de in-
ſtaurata Hieroſolyma, ſeu commentarius in librum Nehemiæ, Tiguri in

fol. An. I5o. lucem vidit: CHRISTIANVS SCHOTANVS,

qui T. 11. Bibliothecæ Hiſt. Sac. . T. p. II Ks. qq. ubi de rebus Judaicis
ſub Monarchia Perſarum agit, Nehemiæ geſta librumque ordine exponit,
vel ſaltem æααονα ποαο & inter Anglos GVILIEL M. PEMBE-
LIVS, cujus explicatio locorum obſcurorum ut ex Ezræ, Daniele &

prioribus decem capp. Zachariæ, ſic & ex libro Nehemiæ, in Operibus

ejus Anglic. legitur Londini in fol. Anno 1658. JACOBVS PIII=
KINGTON, Epiſcopus Dunelmenſis, qui anglico idiomate com-

mentatus eſt in Nehemiam An. 1562. in 8: & J08SEPH. HALIL.

der Bibliſchen Geſchichte P. II. p. 1250 -- 1290.
De JOH. CLERICI Remonſtrantium Profeſſoris Amſtelæda-
menſis in omnes libros Hiſtoricos, & in his quoque Nehemiam Com-

CAP. XX.

De Libro Eſtheræ.

Summarl- Libri inſeriptio oxp aa] sEopev vocatur. Seders ac ordo, in codieibus
um capitis.

Hebraicis juxta ac Gracit &G Latini, §. I. Eftberæ proſapia; nomen

Hadaſſæ, ad quod Lach. L. ⁵. non reſpicitur, & Eſtbheræ: educatio apud
Mardochaæum: formæ præſtantia: typica prafguratio. Eſtbéera Po-

lonica, Judæorum Fatrona S. 2. Eſtberæ maritus Abatverus certis

cbaracteribur dignoſcendui; irque non Aſiyages: non Dariur Medut

ι

—
—
non (
Oebut
caßtid⸗
NVerxe,
Sris
gnu
non H
ranh
imhut
yeil 6
lur in
Qus
Elber
Ple.

ſauuru

ibm
ſin
le⸗

risfunt pit
verhm gen
no deneſc!
VIVIms, u
notnen libre
lol. EEoH
18e I/⁹
eicej ere

Aur, gi

Perituram

erfcu ſeyit,

Tonymi inh
fœnina in
Na in
billochcenl

ſ. leh. gtd

—

5
—
tius ülis in
61,.
6DOV.
Hum com-
l. Kaclio,
iſa autoris
00 Conſcti.
libris jun-
Pancofurti
h. Nehen.
hias Ge in-
Tiguri in
TANVS,
s zucaicis
eexponit,
PEMBE-
Daniele &
Openibus
V§ Plle
late comm⸗

. HALI.

