deſtituti ſuffragio, e quibus Joſephus, Autor Chriſtianus, in 73 οανααπι
2 Cap. S. 70 dzne * dσαsτ αοιαιe T οσαα ταπν
sr. vροαoσιτοονοCaαοαρn.ο.ι (Salomonis) canticis miſticum ſelectum
fuiſſe, inſeriptum eſt; apud Cotelerium in annotat. ad Canones Apoſtolicos,
edit.

ſ

dus

VETER. TESTAM. 241

edit. Clerici p. 449. eandemque tituli explicationem, ſuo jam tempore tri-
tam, ſub cenſuram vocat Origenes, ſive quisquis Autor fuerit Prologi ſe-
cundi in Cantic. circa finem Opp. Origen. Latin. T. II. f. 2. col. 4: qua
tamen interpretatione, encomio & dignitati libri multum detrahitur. Ad
indolem autem ſermonis Hebræi propius accedit, ſi abſolute capiatur,
Canticum Canticorum omnium, quotquot in ſaeris literis occurrunt, &
ſtructuræ elegantia, & ubertate myſteriorum, & ſenſus ſublimitate, emi-
nentiſſimum atque ſummum; pronomen autem & ſingulariter red-
datur, quod eſt Salomonir, i. e. eujus Salomon eſt autor, quæ explicatio
Mercero, & magno Calovio noſtro probatur. Ad hunc enim modum
ſignifieationem & vim vocis, continua ejusdem in ſtatu regiminis reperi-
tione, intendi b. Glaſſius compluribus exemplis demonſtrat, Philol. Sac.
Lib. III. Tr. I. Can. 16. p. 56. quihus adde, quæ in eandem ſententiam
eongeſſit Coecejus Comment, ad v. 1. b. l. §. 3. T. II. Opp. p. 6. Ita ſane
Hebræi titulum operis capiunt, cum geminam repetitæ vocis vim at-
que emphaſin tradunt, ut p. excellentiam Cantici notet, quod hoc præ
omnihus antehac ſeriptis carminibus longe emineat, ceu Nawov
W een. r omnium laudatiſimum, praſtantilſi-
mum, atque excellentiſimum poëma; p. comprehenſionem & comple-
xum, quod ſit 5 canticum multiplicatum . confla-
tum ex multis eanticis, ita ut nucleum & medullam ſacrorum carmi-
num in hoc coëgerit Salomon. Paulo longius inicriptionem arceſſit Atha-
naſius in qqmopſi, T. II. Opp. p. 93. Ao‿ς OαaααHαιυν dα r τ ιοα½⅛ Mα
s.aα ετο* Tε αRe S‿σατr TS&τo' Aτ†α rτ , n r X.
õ esooopOkH Canticum Canticorum vocatur, quod boc Canticum

alia ſubſequitur, poſt ipfum vero nullum aliud expectandum eſt. Quod

in ſequentibus ita declarat: cum reliqui Prophetæ Chriſtum venturum

prænunciarint, in hoc cantico eum 5õü ρνοοοαπωον
Tα τπ αρτιοιαι, jam veluti præſentem, & carne jam indutum cani, eique
tanquam in nuptiis epithalamium conſignari, adeo ut poſthac nullo am-
plius cantico ſit opus. Quæ utut nona vero, ab inſcriptionis tamen evo-
lutione ſuntaliena. Alias, honoris cauſa, hic liber Judæis in Schir Rab-
bah Sect. I. Du b Janktitas ſanctitatum appellatur, quod ce-
teri quidem Scripturæ libri ſancti ſint, hic vero velut Sanctum Sancto-
rum, & ceterorum apex, a quo profanum vulgus merito arceatur. Ita
R. Joſua Aben Sueb in quæſtion. ſuper legem p. 42. EEE 92
:DR5 5 W omnia quidem Codicis ſacri ſcripta ſan-
Carpz. Pari II. Hh . CKtuari-

De Canti-
co Canti⸗

Coram.

2 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Canti- Cuanium veluti ſam, 7 Ca ntichm Canticorum eſt Santétum ſanctorum.
co Canti- Paulo aliter hunc libri titulum exponit Aberbeneh quit Comment. ad Reg.
coruh. THII. 12. f. 299. 60l. 2. 6dit. * ſ. citato Magiſtrorum in Tr. Jadajim f. 1.
col. 1. effato: HT5 ð
onine Canticum (Salomonis nimiram ) ℳ, ſanbt um, ſe d canticum cantico-
rum eſt ſanéctum ſunc?or vrum, han nc rationem ſub onectit: quia omnia reliqua
cantica fec eir proſancti angelis, ſed canticum canticorum 2 Deo benedicto eſt
Latina: appropriatum, Jui eſt Sa zndtut Sandtorum. Circa Latinam tandem in
ſcriptionem, commode monnuit autor prolo giſecn undi in Cantie. loco ex

Opp. Orig genis paulo ante citato, minus recte p lur ali ter on ica Cantico-
rum inſeribi, ſed Canticum dicend um, ita enim & He atque Græco

textui reſponder, & operi ipſi, quod non plurium kymnor um quoddam
velut ſyntag gma exhiber, ſed unum carmen continuo filo pertexit. Plura-
lem tamen nomenclaturam paſſim apud veteres obtinuiſſe, ex Auguſtini
Bomie de Paſtorib us, (quæ Hieror ymi T. IX. Opp. Epiſt. 47. ex edit. Ma-
riani iCror etiil in Froheniana a Eraſmi autem cditione T. II. Opp. Hieron.
an 15 ſchq. legi patet ubipoſm edium ſubinde illa recurrit: In can-
tiris canticorum c itur Senſa ad ponſum e & mox: Cantica canti
orunm anigm! ta ſu⸗ 1. Pa aucis intelli tibus unt: PVau scir pulſanti-
= ur, &c In germanici sdemum k Bibliis eppelin ur das Hohe⸗
Germani- lied, ad ſubli limi tatem deſignandam myſteriorum, in quibus enarran-

ca. dis verſatur.

.

II.
Scriptor. Autorem ignorare nos non ſinit inſcriptio, bLi C
uod Salomuonis ſt, autoris nempe zveée, & a SpiritaS. acti. Præfixum
it alii in Dativo expone-

nsverſum rapuit interpretes „ UI
4 72
Zenefen⸗ Dicatum itaque

quidem 1 in tr

rent velut oℳ LXX. reddiderunt 6 770
& inſeriptum regum ſapientiſt Hmo, non ab eoconſignatum aut dictatum
exiſtimant, eo ſe nſu, quo Pſahmus LXXII. Salemoni inſcri-
ptus ſane non compoſir us fertur, quod Pfalmi clauſula docet. Alii, cum
autore 78 Midraſch, i ſtud ? ad palmarium cantici obje tum & argu-
mentum referentes, per Mag de exponunt, S modum- quo Jer.

XLVIII, I. vaticinium 2 ) de Moabo, & Jel. V, V, 1. hymnus 1
de vinea ejut inſcribitur, ut ſit Canticum e Se agens, c& c lelti ni⸗

9
. .
mirum, ut Judæi, loc. cit. volunt, BNE r kege⸗ cujus eſt
pax, rege pacifico, quem etiam c. I., 5. III, 7. 2 11. Liint .GXEC. Canit.

eC

Quod perplacet Coccejo, qui utut Comm, in C. I. 1. S. 9. Tee e de ſcri⸗

Ptore

—

— –

VETER. TESTAM. 243

töre Cantici verba expoſuerat, moxtamen § 10. q. objectivum ſenſum DeCanti⸗=
P 2 J.

riori jungit, imo præfert, atque ita inſeribi Canticum contendit, quod de co Canti-
P Rngn corum.

Salomone ſpirituali & cœleſti, i. e. de Chriſto agit, cum finis hujus Can-
tici ſit gloria veri Sallomonis. Verum redit huc, quod ſupra de autore
Pſalmorum obſervavimus cep. III. §. 3. p. 96. Uti enim in Pſalmorum
titulis DD Plalmus dicitur, non de Davide agens, neque Da-
vidi inſeriptus & dicatus, ſed Davidi a Spiritu Dei inſpiratus & in cala-
mum di datus; ut hac eonſtructione ſcriptor quidem diſerte nominetur,
principalis tamen atque præcipuus eorum autor, Spiritus S. ſimul innua-

tur & ſubindicetur: ita ſimpliciſſime quoque, pari ſenſu, Canticum

Canticorum inſcribitur, quod a Spiritu S. Salomoni fuit inſpiratum.
Quanquam Hebræis etiam gignendi caſum per 7 denotari obſervent ii,
qui ſimpliciter Salemonis Canticum vertunt, G& ad Pſ. XC, I. Hab. III,
I. &e. provocent, quod & Noldii Concordantiæ Par icularum exemplis
uberius conſirmant. Del- Rio Iſag. in Cant. cap. 1. Sect. II. p. 4, ex-
plicat ſocundum Salomonem, quo ſenſu Evangelium ſecundum Matthæ-
um inleribitur, quod demum eodem redit. Addit præterea iſtud quo-
que ex viſceribus libri depromptum argumentum b. Gerhardus proæmii
in Poſtill, Salom. Cap. I. . 4. quod phrafeologia & ſtructura Salomonem
facile autorem prodat. Scatet quippe liber ſimilibus & figuris, quæ a
plantis, arboribus, fruticetis & frugibus petitæ, harum rerum apprime
Peritum indicant autorem. Salomonem autem regnum vegetabile &

ex aſſe perſpectum habuiſſe, & ſolertiſſime deſeripfiſſe, teſtis eſt Scriptura
1 Reg. IV, 33. Ut tandem conſenſum taceamus univerſeæ eccleſiæ, Judai-
cæ pariter & Chriſtianæ, quæ uno ore Salomoni Canticum in acceptis re-
1

. 1

nectam, & poſt reſipiſcentiam, rejiciunt Judæi in Seder Olam & aliis

locis, ſupra citatis cap. IV. G. 4. p. 175, ex Chriſtianis vero, præeuntibus

Cyrillo Seniore, Hieronymo & Bachiario, Del-Rio Hag. in Cant. Cant. I.

Soebt. W. p. 24. &, qui hujus tantum non verbis utitur, e Reformatis
Heideggerus Enchir. Bibl. Li I. can. Ao. §. y. p. 299. ea mazime de cauſa,

quod ipſum ingenium indoles ſeriprionis, quæ ſe prodat eſſe ætatis de-

curſæ & ſubactæ, animique prorſus a perturbationibus & paſſionibus de-
i, a ſe rguat librum. Quæ ipla tamen ratio con-
Fœcunds enim & luxurians oratio, tot
Hh 2 ornata

.
⏑
.. 4 manir Ilius ponderis eſt teſtimoniun I,
rt, quod non omnino nullhius ponderts eit teitimonium. Magis au⸗ Seriptio-
n dubio poſitum eſt temporis atque ætatis momentum, circa quod nis tem-
ex ſapientiſſimus hoc Canticum conſignavir. In extremam ejus ſe- bus.

corum.

4 .
244 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Canti- ornata figuris, tot picta coloribus, tot eumulata modis, & ipſa poëma-
co Canti- tis indoles, non ætate jam fractum & attritum, ſed florens & vegetum

Scriptoris ingenium prodit. Longe omnino ſterilior, auſterior, & con-
tra ctior eſt ſenum diétio, quam quæ iſtam verborum ubertatem & co-
piam, iſtum luxuriantis orationis chara terem, qui in Cantico rerum
potitur, admittar: ur vel hine haud inanem capere liceat conjecturam
pro prima juventa, qua cum ætate ingenium, & cum ingenio ipſa quo-
que florer oratio. Urtut enim viri eνvuο ex Spiritus S. ſuggeſtione
& res, & verba acciperent, nec ſuopte ingenio indulgerent; ætati ta-
men, indoli, genti atque ſtylo nativo fingulorum, ita Oeoρ0οροερν at que in-

ſtintum ſuum Spiritus S, attemperavit, ut naturalia ipforum, quæ dicunt,

dona non alteraret prorſus aut immutaret, verum ſanctificaret, perficeret
&& ad fublimiores uſus elevaret, ne diverſi a ſeipfis in proponendi modo
evaderent. Unde tanta ſtyli diverſitas in libris Scripturæ, quos æque
tamen omnes ex eodem Qeoοανραρο¹iúεες fonte propullulaſſe fatemur; quia
Seriptores diſpari erant ætate, ingenio, more. Hinc es nobis propius
ad veritatem accedere videtur ſententia, quam e noſtris b. Gerhardus
Prolegom. in Poſtill. Salomonæam cap. II. J. 6. e Pontificiis Jac. Bronfre-
rius Append. ad c. VII. praloqv. in Script. §. Sect. IX. p. 1074. & e Refor-
matis Frid. Spanhemius Hiſt. Eccleſ. V. T. E. I. Opp. p. 3és. aliique tuentur
magni nominis interpretes, florentiori ætate Regem hoc carmen compo-
ſuiſſe. Cui enim ætati magis conveniat, ſpirituales Chriſti atque ecele-
ſiæ amores canere, quam qua, eodem ipfe flagrans amore, —
dilectus Domino, ime apz propter Dominum, quem ſincero proſe-
quebatur affectu, cujusque ſingularem experiebatur favorem, 2 Sam.
XII, 25. appellaretur? cui magis, quam qua Oοοσαd⅓d inſtrutus ſapien-
tia, eanticis excelluiſſe I Reg. IV, 32. fertur? cui demum magis, quam
qua impudicos alienigenarum mulierum amplexus nondum expertus, lan-
Ram & illibatam mentem, caſtiſſimis Meſſiæ ſponſalibus delineandis af-
ferebat? Ut jam in partes non vocem Syracidem, qui c. XLVII, 18. canti-
corum Salomonis prius mentionem faciens, quam ad libidines ejus de-
ſcribendas veniat, eandem priſeæ quoque, ante natum Chriſtum, Syna-
gogæ ſententiam heæſiſſe, manifeſto prodit. Nec eſt, ut Lightfooti mo-
veamur commento, qui in Chron. tempor. V. T. L. I. Opp. f- 6. ad an-
num regni trigeſimum, decennio ante obitum, Cantici compoſitionem
refert, poſt conſtructam nimirum in ſaltu Libani domum aſtivam, quo di-
gitus

—— — —

– -

VETER. TESTAM. 243

gitus intendatur c. IV, 8., mecum inde a Libano, o ponſa, merum inde a De Canti-
Libano veni, & c. VII, 4. naſus tuut ſimilis turri Libani. Nam nec do- co Canti-
mus illa in faltu Libani, ſed Hieroſolymis quidem, at columnis & tabu- Corum.
latis cedrinis, ex Libano petitis, exſtructa erat, ut Pineda demonſtrat, lib.
V. de rebus Salom. cap. VI. Sect. 3. p. 45l. nec citat. loc. phraſis tam a domo
in Libano ſita, quam a fertilitate potius, ſublimitate & jucunditate
montis & ſaltus Libani petita eſt, erudite docente b. Geiero P. W. Conc.
funebr. n. S. p. 422. ſq. unde Mercerus quoque verba ita οραααιο
ex Libano venier, e loco ſcilicet amæœniſimo & fertiliſſimo, ubi plurimæ odo-
ratæ, & proceræ, ac lebtiſſimæ arboret. Ut taceam, parum ſecuram in ſaltu
Libani futuram fuiſſe domum æſtivam, junctam quippe habitaculis leo-
num, & montibus pardorum, ut cit. c. IV, S. additur. Unde conſequi-
tur, quocunque tempore, & diu ante conſtructam ſaltus Libani domum,
iſta dici potuiſſe, nec eſſe, ut eapropter in tam ſeros Salomonis annos Lan.
tici ſtructuram conjiciamus. Quæ demum occaſio, quæ cauſa pangen- Seribendi
di hujus carminis Salomoni fuerit, haud facile dictu eſt. Deductionem dccao.

„

1“
I

5

filiæ Pharaonis in domum Libani, cauſatur dicto loco Lightfootus: ſuper
deductione filiæ Pharaonis in domum, quam ei paraverat, 1 Reg. IX, 24.
Canticum boc videtur compoſuiſſe; quod quam tenui fulciatur tibicine,
modo perſpeximus; nece multo ſunt firmiora, quæ ſubnectit: quamvis
enim potiſimus præcipuusque ejus ſcopur, conjugio terrenoſtt ſublimior; at-
tzamen conjugium boc fuum cum filia Pharaonis typum facit ſublimis illius
& Eritualis conjugii, Cbriſtum inter & eclekam. Sie Eſtius in prafat.
ad Cant. ſumptam ſcribendi oecaſionem exiſtimat, ex mutuo ac vehe-
menti Salomonis & reginæz amore; & c. k, A4. nigram dici putat, eccleſiam
quidem, ſed occaſione tamen petita, a filia Pharaonis, uxore Salomonis,
quæ vere nigra erat, nativo colore, quia Egyptia, & Ethiopiæ prexima,
formolſs tamen, quantum ad apram totius corporis, & membrorum figu-
ram, ac hineamenta. Nec multum abhinc abit e noſtris Laurentius Pe-
træus, Danus, qui ſub finem ſuarum in Canticum lucubrationum, Salo-
monem nuptiarum ſuarum occaſfione, ad ſublmiores raptum meditatio-
nes, ſpirituales inter Chriſtum & eccleſiam nuprtias fuiſſe contemplatum,
easque Spiritu S. auſpice ac duce, hoc carmine cecinifſe contendit. Verba
autoris p Aor. cum libellus paulo ſit rarior, huc apponemus. Ita aurem
hebent: Itaque, ut ſeriptum legimus Gen. 24, G3. de lshaco, quodegreſſus eſt
e navd ad meditandum in agro, eum de iphkus nuptiis ageretur
in Meſopotamia: Ac iptum de ſe Canticum Camicorum indicio eſt, Sa-
Hh3 loma-

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

2
–—

◻

4
DeCanti. lomonem, forte cum ſuæ adornarentun nuptiæ, quuf egreſſum ruri medita-
co Canti- tum eſſe beneficia divina ſtirpi Abrahameæ exhibita & promiſa, Eocatio-
corum. nem ab idololatria, Aſſertionem ex Roypto & Babylone, imo in iſtis ceu
mbyu & typir, (quod cum omnibus Brophetit habet commune.) imprimii
Ipectaſſe veram illam libertatem, quam univerſæ hominum nationi
Meſtas erat allaturut: & ejus deſponfationem nuptiasque ſpiritualer ad-
miratum ſuit nuptiir gratulandi cauſa acciniſſe; Nylo ab iis rebus, quæ in
ſua terra, ſede Ereleſiæ, jucunda erant, ita deprompto & comparato, ut car-
men dederit Bucolico àαορπιονoν diſtmile, per motorios abltur, & va-
riam quaſfi ſ-enæ conſtitutionem, nunc velut in prædio quodam ſuburbano,
nunc in agro, nunc in horto & vinea, nunc in montibus, tum etiam per-
crebram paſtoris & pecudis cervarum & lædorum mentionem. Quod
utut citra detrimentum veri & genuini ſenſus, a Spiritu S. intenti,
admitti queat, nullo tamen certo ſatis & indubitato demonſtrari poteſt
documento. Demus etenim, conjugium Salomonis æque ac quorum-
cunque fidelium, typum præbere ſpiritualis Chriſti cum eccleſia deſpon-
ſationis, docente Apoſtolo Eph. V, 25. ſqq. nullo tamen conſequentiæ
nexu inde fluit, ad deſeribendam iſtam deſponſationem myſticam, Salo-
monem a nuptiis ſuis anſam arripuiſſe. Sed & dictio Cantici paraboli-
ca, a caſtis conjugii deliciis depromta, id nondum ſatis confirmat, quæ
pari alias valore evinceret, Pſalmum XLV. a Davide non alia vel ætate,
vel o ceaſione, fuiſſe eonſeriptum, quam cum nuptias quasdam ſuas medi-
tretur. Eodem porro conficeres argumento, Salvatorem noſtrum, para-
bolam de Rege, filio ſuo nuptias apparante Matth. XXII. tum alteram
quo jue, de virginibus, fatuis atque prudentibus, obviam procedentibus
ſponſo c. XX V. non alia motum occaſione propoſuiſſe, quam quod ce-
lebres forte quædam tunc temporis nuptiæ adornarentur; quæ quam
Auxa ſint omnia & lubrica, nemo non intelligit. Recte proinde Mer-
cerus prafat. ad b.l. p. 6o44 g Jane Salomonem, cum bac ſcriberet, ita ſiplum
& calamum ſuum temperaſſe puto, ut externas nuptiat & terreſtres non cogi-
taret, ſed omnia ſublimia, myſt ica, ſpiritualia & cœleſtia. Quod ſi ergo dan-
da ſit quædam ſeribendi occaſio, multo verius dixerim, eum in adornando
cultu, choroque inſtruendo verſaretur Salomo, & inter alios hymnos a Pa-
tre ſuo compoſitos, publicisque eccleſiæ uſibus dicatos, &oρνιατατονοu
de ſpirituall Chriſti cum eccleſia deſponſatione, Pſalmum XLV. paulo
altius expenderet, ſingularique ejus & artificio, & ſuavitate, mirum in ino-
cum caperetur, Spiritu S. autorenn eam delcendiſſe ſententiam, ut uberiori
eum

— —

— —

4

VETER. TESTAM. 247

eum deductione, nec minori tamen artificio, enarrare, & velut commen- DeCanti⸗
tarium quendam in epithalamium illud ſpirituale parentis ſui adornare eo Canti-
conſtitueret, quo ſan tiſſimi iſtius amoris latius proſequeretur arcana, nec cruin.
Synagogam modo, ſed omnium temporum eccleſiam de arduo hoc, ca-
btumque humanum longe ſupergrediente myſterio, paulo plenius infor-
maret. Flinc admirabile iſtud enatum eſt Canticum, adeo examuſſim
cum laudato Pſalmo conſpirans, ut unum utrobique argumentum, es-
em ſtrucélura & phraſis, idem finis & ſcopus deprehendatur, quod har-
monia utriusque concinnata, egregie docuit b. Gerhardus prolegom. ad
Poſtill. Salom. Cantici cap. V. toto, ubi Theodoretum quoque, paria no-
bileum facientem, allegar. Quod ſi cui minus ſatis faciat, is per me qui-
dem, occaſionem ſpecialem omnino aſſignet nullam, ſed ad divini Spiri-
tus ſapicntiam juxta ac libertatem, quicquid ejus rei eſt, referat, qui
velut οMπνντοαν πOεν ſuam, non uno modo, in ſacrorum amanu-
ſ-

enſium impulſu ac ductu, in apricum poſuit, ita pro ſapientiſſimo quo-
que beneplecita ſuo, inſigne iſtud amoris & deſponſationis myſterium,
-

quod inter Chriſtum intercedit & eccleſiam, hoc ſchemate veſtitum Sa-
. . . . R . . . — 4. 5
lomoni inſpiravit deſcribendum, nulla licet exterius ſuppeditata occa-

ſione, a qua ſtructuram, inventionem, & phraſin mutuo velut ſume-
ret ſupremus libri autor. .

III. V
Jam quis canatur hoc libro Salomo, terrenus, an ccleſtis, filius Objecum
David rezx Solymorum, an Meſſias, filius Dei altiflfimi? gravis dis- libri per-
cutienda nobis venit quæſtio; qua evoluta, pronior ad argumen- ſonale,
tum & ſcopum libri inveſtigandum panditur via. In duas autem ſenten-
tiarum veluti claſſes abeunt interpretes, quorum alii de Salomone tem-
porali, alii de typico & æterno, quicquid eſt in Cantico, dictum accipi-
unt. Primo namque ſunt profani quidam & temerarii homines, qui-
bus Canticum nihil prorfus divini aut myſtici ſapit, ſed &n eis tantum num zerre-
Salomonis Venereos cum amica quadam ſua luſus & colloquia exponit; 1us dalo⸗
in quibus familiam fere ducit Sebaſt. Caſtellio, Calvinianus interpres, Nof
ſed ob inſignem animi levitatem ſuis quoque exoſus, qui velut de va-
gis regis oXhνα aoribus totum iſtum texi eredidit ſermonem, ſic in
latine reddendo illo, diminutas quas andientes ac molliter tin-
nulas amantium voces, impuraque verborum lenocinia tanto conſecta-
tus eſt ſtudio, ut Catullum quendam aut Petronium potius, quam divi-
num referre videatur vatem; vehementer hoc nomine exagitatus a Ponti-

,::
310118

248 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Canti- ficiis Do ctoribus, Sixto Senen. Biblioth. S. lib. VUI. har. 13. p. 664. Jodoco
co Canti. Coccio TL. I. Theſauri, lib. VI. art. 8. p. 625. Del Rione Iag. ad Cant. cap.

corum.

I. Sect. I. p. 2. Antonio Poſſevino To. II. Apparatus Sacri p. 372. aliisque
paſſim. Cujus cum ſuſeepto patrocinio, perorare cauſam ſuſtineat Aman-

dus Polanus, audiat, quæ Theodorus Beza in vita Calvini, operibus eéjus

pramiſſa, ad A. S4. il hanc ſententiam refert, digna quæ hic legantur.
Ita autem ille: Sebaſtianur ille Caſtellio, inquit, ut erat quadam Tοαατατινο.
Ceoναοα ſpecie ineptiſime ambitioſus, ac plane ex eorum genere, quos Græci
ονh¹àHοονααας appellant, indignatur, quod ſuas ineptias in Gallica Novi Te-
ſtamenti verſione Calvino non probaſſet, outque efferbuit, ut exotica quædam
docere non contentur, palam etiam Canticum Salomonis, tanquam impuram
& obſcæœnam cantionem exCanone expungi juberet, & repugnanter Miniſtros
atrocißimis conviciis proſeinderet. Id illi vero libi non ferendum merito
rati, hominem ad Senatum vocant (Genevenſem:) ubi pridie Cal. Junii
patientiſime auditus, cognitaque cauſa calumniæ damnatus, ex urbe exce-
dere juſſus eſt. Sed rancidus jam ille, & exolerus error eſt hæreticorum
quorundam, apud Theodoretum in præfat. in Cantic. & Philaſtrium de

bareſibus c. 131. Collato c. 45. in Theodoro Mopſueſteno pridem damna-

tus, in Synodo II. Conſtantinop. Collatione IV. ap. Binium T. II. Con-
cilior. p. 535. ſq. in ſeenam autem revocatus ab Anabapriſtis, ſi fides ha-
benda Pontificiis eſt doctoribus, qui hujus eos criminis poſtulant. Quam
abſurde autem ad terreni Salomonis amores, ſponſam & amicas, Canti-
cum trahatur, ex ejusdem in Canonem Scripturæ pervetuſta & conſtanti
relatione, tum quoque ex Sponſæ ac Sponſi varia in eodem deſeriptione,
graviter & luculenter demonſtrat b. Gerhardus Prolegom. in Poſtill. Salom.
cap. IV. §. 4. q4. Proxime hinc abeſt eorum ſententia, qui ad terreni Sa-
lomonis amores & connubia ſenſum literalem Cantici adhue referunt, ita
tamen, ut ſive in typo, ſive per allegoriam, amoris inter Chriſtum & ec-

cleſiam myſteria ſimul ſubinnuantur. Quo lIſidori Clarii, & Franciſcei

Vatabli interpretationes tendunt in Commentariis in b. l. nee non Ludo-
vicus Soto Major in præfat. ad hyl. p. 3:. ubi Salomonem prorſus allu-
dere cenſet ad aliquam hiſtoriam, ſeu rem geſtam, & ad aliquos veros cor-
porum amores, & quidem primos atque præcipuos, vel præſentes vel præ-
teritos, vel filiæ Pharaonis regis, propter eximiam ejus excellentiam,
vel certe alicujus alterius reginæ, præ ceteris amabilis atque dilectæ. Ita
Lightfoot. in Chron. Tempor, & Text. V. T ad A. M. golg. T. I. Opp. f. 76.
quamvis potiſſimus, inquit, præcipuutque jus ſcopus conjugio terreno ſit ſub-
limior;

M.

limior: att amen conjugium hoc ſuum cum Filia Pharaonit ypum jacit DeCanti-

Jublimi, illiur & Piritualis conjugii, Cbriſtum inter & Eccieſtam. Filia co Canti-
coram.

Pharaaonie gentilis erat, & ortu ſuo Ecclehßæ Iſraelitica peregrina , & præ-
terea Ethiopiſa, utpote Afra, (ut Cant. I, F. G. ad id alluditur) atque
co aptior typur erat corum, quaæ Salomon per omniæ intendebat. Cum-
primis vero ornandam ſibi ſumſit hane ſententiam Hugo Grotius, Vir
ſummus, ſi intacta reliquiſſet monumenta ſacra, qui in prafatione Can-
tici ita habet: eſt αονοaααοανι inter Salomonem & fliam regit Rgzpti,
interloquentibus etiam choris duobuts, tum juvenum, tum virginum, qui
in proximis thalamo locie excubabanr. Nuptiarum arcana ſub honeſtis
verborum involuecris latent: Creditur autem Salomon, 4Ju6 magis peren-
naret hoc ſeriptum, ea arte id compoſuiſſe, ut ſine multa diſtorſione & N-
oiaj in eo inveniri poſſent, quæ D El amorem adverſur populum Iſras-
liticum eprimerent: quod & ſenſit, & oſtendit Chaldæut hic paraphraſtes:
nec aliter accepit Maimonidet. Ille autem amor typur cum fuerit amo-
ris Chriſti erga eceleſam, Cbriſtiani ingenia ſua, ad applicenda ad eam
rem hujus carminis verba, exercuernunt laudabili Qudio &. Atque ita
triplicem Cantici ſenſum conſtituit: literalem primum, de rege Salo-
mone, & filiaregis Egypti, ſponſa; hinc allegoricum, de amore D EI
adverſus populum Ifraeliticum, quem ſub verbis Cantici, ſtudio nec
absque attificio ſingulari expreſſam, adeoque ab iplo etiam Salomone
intentum fuiſſe autumat; & demum typicum, de amore Cbriſti erga
eccleſiam, quem non improbat, ſed Chriſtianorum in eo eruendo in-
genium atque induſtriam laudat; in quo profligando commento ſoli-
de, & cum cura verſatur b. Calovius in præfat., ad Cant. Bibl. Illuſt.
T. I. p. 22l. Idem tamen recens recoctum, haud ita pridem eccleſiæ
denuo propinavit celeberrimus Meldenſis Epiſcopus, Jac. Benign. Bos-
ſuetus, qui Salomonem per totum Canticum, ſe captosque ſuos erga filiam
Pharaonis affectus, in exemplum proferre, dumque in vera hiſtoria ea fin-
gat, quæ flagrantiſſimo amori congruant, aptiſſime ſub jucundiſſimæ fa-
bulæ involucris, cœleſtes amores, Chriſtique & eccleſiæ conjunctionem
delineari, tradit in præfat. ad Cantic., notis Gallic. illuſtratum, cujus, ſi non
ſuppetat copia, ſammain recenſent Acta Erud. Lipſ. A. Woa menſ. Nov.
p. 409. Succedit tertia eorum opinio, quibus adhuc terrenus Salomo
hic loquitur, verum non cum ſponſa quadam aut amica, ſed vel cum ſa-
pientia, quam inde a puero dilexerit & inquiſiverit, nymphamque ſibi
ducere allaborarit, pulchritudine ejus alle tus & irretitus Sap. VIII, 2.
Carpz. Pars II. Ii quod

VETER. TESTAM. 249

25'9 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Canti- quod Leo Hebræus contendit, Dialogo HI. de amore; vel cum repu-
6 Canti- blica Judaica, quam ut mutuo ſibi amore jungeret Salomo, fſtagitan-
corum. tem inducit, ut veterum quorundam habet traditio, apud Theodore-
tum in præfat. ad h. lI. quod idem etiam b. Luthero a Pontificiis, Sixto
Sen, Jodoco Coccio, & Bellarmino lib. I. de verbo Dei, cap. y. affrica-
tur, cujus tamen vindicias adornavit b. Gerhardus cit. loc. §. 13. 14. IF.
4. Quarta Alchymiſtarum eſt, qui Salomonem in abditis naturæ receſſi-
bus perſcrutandis, communem hominum captum ac ſortem longe ſu-
pergreſſum, ſub ejusmodi verborum involucris & umbris, totum de
lapide Philoſophorum conflando myſterium delineaſſe ſomniant, apud
an Meſſ- laudatum Gerhard. c. I. G. 0. Miſſis autem omnibus interpretationi-
as, = bus iſtis, quæ cuncta illa, quibus Sponſus vel elogiis ornatur, vel ab
ce ii operibus deſcribitur, ad τνρποο applicare Salomonem commode nun-
quam poterunt; ad alteram eorum pergimus claſſem, qui Salomonem
cœleſtem, eumque, qui Salomone major eſt, Matth. XII, 42. ſenſu li-
terali Cantici, deſignari cenſent. Ita nimirum Judæi, quorum eanonem
hermenevticum R. Lipmann in Nizzachon p. 175. & Maimonides in
Jeſod. Tora cap. VI Sect. 12. in hunc ſenſum ecitant: õ
:LCp Dn ee dicunt Magiſtri noſtri p. m. omni Sa-
lomo, cujus in Cantico Canticorum ſfit mentio, ſanctus eſt. Quan-
quam autem alii contrarium tueantur, & omne Salomonis in Cantico
nomen proſanum putent, eo ut non Deus aut Meſſias, ſed rex
Salomon intelligatur; utrosque tamen facile conciliari poſſe, Merce-
rus docet Comm. ad Gant. I, t. p. 6o4. b. cum priores de fenſu myſti-
. é6o, poſteriores de ſenſu literæ loquantur. Abarbenel ſane, loco ſu-
Pra H. I. citato, prolixus in eo eſt, ut per Salomonem Deum, totum-
que Canticum de divino ſuper populum Ifrael regimine, intelligen-
dum doceat. Sed quicquid demum fſit de Judæis, Chriſtiani fane in-
terpretes & præſtantiores, & longe plurimi, de Chriſto, Salomone
ecleſti exponunt, quæ in Cantico traduntur; modo tamen haud uno.
1. Ineptiſſimi omnium ſunt, qui ex Pontificiis, Chriſtum quidem ſpon-
ſum, ſponſam autem Mariam virginem Seoresnο dicunt, & obtorto
collo ſingula Cantici effata ad illam trahunt; in quibus præter Kuper-
tum Tuitienſem, Honorium Auguſtodunenſem, Dionyſium Carthuſia-
num, & Guilielmum Parvum, e recentioribus Michael Ghislerius, Mar-
tinus del--Rio, Salmero, aliique bene multi ſunt. Utut autem unum vel
alterum carminis hujus dictum, in ſenſu accommodatitio Virgini Dei-
Paræ

VE TE R. T EST A M. 25

paræ applicarj forte queat, aut a priſcis applicatum legatur; in ſenſu De Canti-
tamen literali & proprio a Spiritu S. unice intento, ad Mariam in co Canti⸗
ſingulis reſpici, non niſi abſurde dixeris, nec ipſimet affirmare ſaris un.
audent citati aurores, quorum fluctuationem & diſſenſum b. Gerhardus
notavit, cit. loc, S. 3. Neque expeditam ſatis explicandi ſingula ratio- 2.
nem inveniunt ii, qui inter Chriſtum 70νXανρRεRh, & humanam ejus na-
turam, in plenitudine temporis in ejusdem perſonæ commercium ad-
ſciſcendam, colloquium hic inſtitui putant, nuptiasque adeo perſona-
les deſeribi; quæ fundamentum quidem præbent deſponſationi eum
eceleſia myſtieæ, in hoe tamen libro proprie non delineantur. Hinc
ea cumprimis tenenda eſt ſententia, quæ Chriſtum ſponſum, ecele-
ſiam autem Novi Teſtamenti ſponſam dicit, totumque hoc Canticum 2.
epithalamium conſtituit, in quo myſtica Chriſti cum eccleſia deſpon-
ſatio celebratur; in quam, præter Patres complures, puriores quo-
que interpretes moderni, magno conſenſu incedunt. Eam nimirum
totius fere Scripturæ concentus, qui unionem Chriſti cum eccleſia
myſticam, ſub deſponſationis & nuptiarum ſchemate paſſim repræ-
ſentat; deſeriptionum ſponſi ad Chriſtum, & ſponſæ ad eccleſiam
convenientiſſima applicatio; ipſaque Cantici in hunc ſenſum prona,
facilis, jucunda & ſolida expoſitio, ad oculum demonſtrat atque

V evincit. Argumenta pro hac ſententia, ordine & copioſe perſequi-
B tur, poſt Gerhardum c. 1. . 9. ſqd. b. Calovius cit. loco, in quibus
pia mens tuto acquieſeit. A qua parum in diverſum abit interpre- .

tatio eorum, qui Deum ſponſum, & animam fidelem ſponſam conſti-
tuunt, cum, quæ toti corpori ſunt communia, ea ſingulis quoque com-

. . petant homogeneis membris, nec repugnet, ut quæ conjunctive de to-
ta eccleſia dicuntur, ea diſtributive ad ſingulos trahantur fideles. Sci-
M te in hanc ſententiam Bernhardus pronunciat ſerm. XII. in Cant. Etſf
vemo noſtrum ſibi arrogare praſumat, ut animam ſuam quis audeat ſpon-
ſfſam Domini appellare; quia tamen de Eccleſia Jſumus, qua merito boc
. nomine, & re nominis gloristin, non immerito gloriæ bujus participium
uſurpamus. Quod enim Amul omner plene integreque poſidemus, boc .
. ſinguli ſine contradiéctione participamur. To. III. Opp. f. 1y. a. Nec alie-
. nus omnino ab ea eſt b. Lutherus, qui quanquam Deum ſponſum, &
. populum ejus, ſive eceleſiam Ver. Teſt. ſponſam dicat, 70. IV. Jenenſ.
1 Lat. p. 265, in Comment. de An. 1536. reſpici tamen ſimul ad ſpirituale
regnum Chriſti, ib, ad verba c. 1. ſoror noſtra parvula &c, docet, &

252 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Canti ſponſam diſerte de eceleſia N. Teſt. exponit in Tearaderade conſolatoria
co Canti-tab. 1. ap. 11. Lo. I. JTenenſ. Lat. f. 39g. tum quoque in Comment. ad : Pet. II.

cor um.

Argu⸗

To. II. Tensnk. Germ. I. Sg§. ut hôc quidem nomine in heæretieorum

numerum a Sixto Sen. lib. VIII. Biblioth. &. are. §. . 6A5. prœæter jus
fasque referatur.
IV. .
Nune in proclivi dicere eſt, in quo verſetur Canticum argumen:

mentum: t0, quid literali ac proprio inſinuet ſenſu. Epithalamium, ſeu nuptia

carmen, in modum dramatris ſeriptum, Origeni, Hieronymo, a Uäarek.

trum paſſim audit, Juod caſtas C riſti; in amore eceleſiæ, hujusque rurſus

in Chriſto, ſpon lo ſuo, d Helieias exponit. Spor nfus ille ſanguinu m Chri-
ſtus, ſuo ſibi ſanguine & remedit ac Peperit (A&. XX, 28.) & lavit ac
ornaxit (Eph. V, 25. ſqq.) ſponſam, eccleſiam in valle mileriarum ad-
hue verſantem (Apoc. XIX, 9.) . unamquamque in ea animam fide-
lIem, cumque i a hince tot ſuaviſimis Evangelii promiſtionibus, hince in
baptifmo, ſe deſponſavit (Ol. II, 19 20.) dato amoris arrhabotie & pi⸗
gnore, Spiritu S. (Eph. I. 14. IV ,30 )4] gui Ppont ſam danis ſuis ornet indies,
magisque perficiat. ad mutuum erga Chriſtum amorem excitet & in-
flammet, in tentationum æſtu ſoletur & confirmet, atque in proſperis
æ que ac in adverfis, de intenſiſſimo Sponſi lui atque immoto affectu cer-
tam eſſe jubeat. lra ſ ponſalia in hac vita contrah ru nur. matrimonium

vero in æterna demu konfmmatht ubi ad nuptias sgni (Apoc. & X,
7. XXI, 2)) ineffabili cum gaudio in celo celebrandas, dedu- Cta ([pon-
ſa, amore Kammplexibus ſponſi lui æternum eſt fruitu inter hec ve-

ro, velut Eſther Ahasvero Regi ſiſtenda, inſtruebatur tpriu⸗ „& per in-
tegros quodecim menſes ornabatur Eth. I, 8. 1 ſic adornatur in regno
gra atiæ inſtruiturque, Spir iru & verbo Dei, ſponſa Chriſti, ut velut -
Oesvos & JvS . ad 0 Chriſtum unicum addugçatur dilectum: Cor. Xi, 3. in-=
de que de ſiderio ſponſi accendtur & tenetur, „& braguitam futuræ con-
junth onis, dulcellinis que cœ leſti, ſubinde perſentiſcit, rurſu
ci, affl Qlionibus, variisque tentai0 bus expoſira, multise
data infi n⸗ taribus ae nævis mirifice re ntatur, & ſuceuind Dat, ſolatio

7

autem eru-

erigitur & fuffleitur, usque ad 7 A6Sρονραρν & tot deſide rtis expetitum
Sponſi adventum Varios hiu e ylle rII veluti gradus obſervavit Jac.
Altingius 7. II. Qpp. P. II. p. Sy. Mirifice rem omne tniltuſlret ntes. No-

tari enim hic vult deſso baertatt, G quæ fit, offerente eam per proxene-

tas

ue circum-

VETER. TESTAM. 253

tas legatos urgente Deo patre & Filio 2 Cor. V, 19. ſq. atque efficaci perſva-
ſone ad conſen ſum homines permovente Joh. VI, 44. ſqꝗ, quando de con-
ditionibus a ſponſo oblatis convincuntur Ol. II, 18 ſq. Kipulationem,

De Canti-
co Canti-=
corum.

quando homo ſic convi ctus vocationi divinæ reſponder, ut de Macedoni-

tis dicitur 2 Cor. VIII, 5. Publicationem contractus, in baptiſmo & S. Cœ-
na, ubi coram tota Fccleſia quivis publiee nomen ſuum non minus pro-
clamari facit, qum Chriſtus ſuum; & arrbham quaſi matrimonialem ac-

eipit, ſuamque manum ad fſtipulationem extendit. Imo S. Cœnæ epu-

lum habet rationem conviviorum, quæ domi ſponſæ frequentat Sponſus,
ſuique amoris evidentiſfſima præber documenta. Hanc ſponſæ præpa-
ratiohem, anhelationem, fpiritualem in fruitione bonorum gratiæ re-
fectionem, hunc ſponſi erga illam affectum & animum, mutuumque
utriusque, eœleſti refertum dulcedine, commercium atque colloquium
præſens carmen canit, vivisque delineatum coloribus, ob oculos ponit.
