VETER. TESTAM. 155
, 1 5 .
een. p. 95. Amphilochius in Jambir, & magno conſenſu, Philologi atque inter. De Pro-
pretes paſſim. In Salomonis vero monumemtis primo ſemper loco collo- ver biisSa-
cari Proverbia ideo cenſet Hieronymus, quia in Proverbiis puerum inſti- omon.
tuat autor, in Coheleth maturæ ætatis virum, in Cantico virum conſum-
matum: Salomon juxta numerum vocabulorum, inquit ſub initium Com-
igie mentar. in Coheleth, 7. VII. Oep. J. 37. B. tria volumina edidit, Proverbia;
11 Eccleſtaſten, & Cantica Canticorum. In Proverbiis parvulum docens, &
Juaſi de Ofeiis per ſententias erudieny; unde & ad filium ejur ſermo creber
nepetitur. In Eecleſiaſte vero, maturæ virum ætatis inſtituens, ne quicquanms
in mundi rebus putet eſ perpetuum, ſed caduca & brevia univerſa, quæ cer-
nimus. Adextremum jam conſummatum virum, & calcato ſeculo præpa-
ratum, in Cantico Canticorum ſponfijungit amplexibus. Paulo poſt ſub-
dit: Haud procul ab hoc ordine docéztrinarum & Philoſophi ſectatorei ſuos
erudiunt, ut primum Ethicam doceaut, deinde Phyfßicam interpretentur, S
Jquem in his profeciſe perſpexerint, ad Theologiam urque perducant. Quæ
D ingenii potius gratia, quam ex vero di cta, ſuo relinquimus loco. Inlcri-
cgin⸗ bitur porro liber ρν en, r οορνααα. *νιο νια, Prover- Inſeri-
mel dhiea Salomonis, tum ab argumento, quod in adagiis verſatur, tum ab auto- prio.
Alrußnn re, Regum lſapientiſſimo. Primo quidem ac proprie mrbod Amilitu-
. diners, parabolas, notant, a comparari, alſtmilari, unde in Pihel
eſt D parabolas proferre I Sam. XXIV, I4. Ezech. XVIII, 2. XX.,
49. quo ſenſu inſeriptionem noſtram interpretarur Iſidorus, eo quod in
ipſo, jub comparati vaſimilitudine, guras verborum, & imagines veritatis
oſtenderit Salomon: ipfſam autem veritatem ad intelligendum legentibur
eſervavit: ſecutus forte Pſeudo Athanaſium, qui in Synopſi I. II. Opp.
p. Sy. hanc nominis rationem reddit: ααρα0iα 5τ* αοα⅛ς 1 ,αρ0
l
reo é* ντσ* nXSvv ν, **ροον s &ντονoπHιo ιτς νααιHsασ,
RWũl præſentem librum Proverbia inſeriphit autor, propterea uod verba ſapien-
4 tium proverbia ſunt, velut æanigmata, quæ quidem aliud in ſuperficie, aliud
eun vero per allegoriam indicant. Rurſus vero ſunt, qui ad dominii ſignifica-
1. tionem verbi "à vocabulum iſtud referentes, per zvelag Jvoνιαασ
gnens, reddere malunt, graves ac rotundas ſententias, autoritate pollentes, ver-
. bis paucis res magnas comple tentes, vocibusque vel propriis, vel figura-
u Ge⸗ tis, ſingulariter animum percellentes, brevitate ſua ſuaves, pondere au-
IV. 1. tem & acumine inſignes ac graves. Sed enim vero quid prohiber, quo
2, G. minus utramque originis notionem in voce db, conjungamus,
1. C. . U 2 cum-
19.

Autor,
tentia,

nen

ecat
Ccata.

ſalbti⸗
4 Ju-
rum,
taor.
irgalr.

ternut

cociei⸗
torthi,
pel.
ndus:
enn ad⸗
e exel·
Zerme⸗

156 INTRODUCT. AD LIEROS BIELICOS

.* . 1 . .
De Pre- cumque, ſi ex aſimilandi ſign ſicatu æſtimetur, orationem notet
verbiisSa- comparativam, ſin exdomiénan li notione, dominantem deſignet ſenten-
lomon. tiam, celebre & quaſi authenticum dictum; inſceriptionem noſtram per

Jſohematica proverbia, aut adagi ales parabolas haud inepte reddamus? eo

quod iſthæe Salomonis effata tum parabolieum dieendi genus frequentiſ-

ſime ſectantur, & ſuavi præcepta lapientiæ comparationi involvunt, tum
fuceinctis ac nervoſis abſolvuntur aphoriſmis, & proverbiorum referunt
indolem atque ſtru turam. Secite hanc in rem Mercerus Comment, ad
c. I. 1. p. 349. ſeribit: Nomine ſignifcatur omnir ſermo ſiguratuß,
quicquid ſpeciem tropi, ſehematit, aut cujusvi! lguræ habet. Multa bic
ſzmilia, multa diſimilia & antitheta, pleraque metaphorice, allegorice, aliis
denique figuræ generibus diéta invenies. Nennulla tamen reperiet dicta
ſempliciter, ſententias ſeu gnomar, aut chreias ad uſum vitæ vel more: for-
mandos pertinentet, ſine ullo verborum integumento. Veruntamen ommia,
quoquo modo dicta, donavit boc nomine, quod omnia velut Proverbiorun
ſeu ſententiarum proverbialium loco eſſe velit. Rebte ergo & ſegniſicanter
a ſontentias proverbiales, aut ſmpliciter ſententias verterit, ſeu Ju-
τ Ita nimirum mos ferebat antiquiſſimorum ſapientiæ magiſtro-
rum, ut & ſimilibus illuſtrata dogmata ſua diſcentium animis ſuavius in-
Rillarent, & brevibus rotundisque dictis nervum omnem conſtringe-
rent, atque in anguſtum cçontraherent verborum gyrum, quæ alii longo
præceptorum cireuitu exponunt. Ita Hieronymus Comment ad Matth.
XVIII, 23. T. IX. Opp. f. 27. C. teſtatur: familiare l Sris, & maxime Pa-
Iæſtinis, ad omnem ſermonem ſuum parabolas Jungere; ut quod er limplex
præceptum teneri ab auditoribus non poteſt, per ſimilitudinem, exembplaqus
teneatur. De Barbaris atque Greæcis idem affirmat Clemens Alexandrinus
L. VI. Stromat. f. 67. de priſcis Romanis Seneca Epiſt. LIX. Quin & Chri-
ſtus ipſe hanc docendi per parabolas merhodum ſtudioſe ſecutus fertur
Matth. XIII, 34. Marc. IV, 33. Ad Proverbia porro quod attinet, Ara-
bum ſane ſapientia magnam partem iis continetur; & Pythagoræ, Pho-
eylidis, aliorumque vetuſtichhmorum Græciæ doctorum wouαει fidem
dictis faciunt. In hirs, ceu ſymbolir, totaferme priſeorum Philoſophia con-
zinebatur, Eraſmo teſte, loco mox citandop. 7. A. Quin imo eo usque pro-
greditur Pineda lib. II. de rebus Salomon. cap. XIVI. H. 2. p. 0. ut, qui
publico docendi munere ex autoritate publics fungebantur, proprio velut
nomine Heo, parabolizantet vel Proverbistores dictos contendat,
Scripturæ in hanc ſententiam eitans autoritatem, ex Num. XRI, 27. 1 Sam.

„

— —-,—

XNIV,

— — —

Sð

noter
eaten.
mper
9 eo⸗
nemtil.
tum
lerunt
ent, Al
Fotuß,
Atahie
e liis
er for⸗
onimie,
hiorum
rrenter
.
vius in⸗
ilongo
Matth.
me Pa-
Snplher
Plaue
Griuus
Chri-
fertur

.

VETERB. TESTAM. 157

arabolas & adagia docere, ſed magiſtrorum duntaxat, quibus id muneri

eſſet demandatum; quod vellem fide dignis demonſtratum dediſſet te-

ſtimoniis vel exemplis, cum allegata Seripturæ dicta id non evincant;apud
Philonem autem, ad cujus lib. II. de vita Moſer, & libr. quod omnis robiss
liber At, provocat, nihil omnino tale reperiatur. Urcunque tamen ſe res
habeat, ſaltem dubio caret, frequentiſſimum & parabolarum, & prover-
. . . 1. . . 3 .
biorum uſum, in populo Dei juxta ac apud gentilium obtinuiſſe magiſtros,
provocante toties ad adagia Veteris Teſt. codiee; unde Philo cit. lib. quod

omnir probur &c. Opp. p. G. edit. Colon. A. 1613. õ

ν OXαοα, more & amulatione veterum, per ejusmodi figuras,
Symbola, & proverbia Philoſophatos teſtatur. Hinc quoque cœleſtem
arcanamque ſapientiam, tum quoque ſan Ciſſima vitæ morumque præce-
pta, Numen ſapientiſſimum toto hoc volumine parabolis atque parœmiis
incluſit, nec alio inſcribi titulo voluit, quam iſthoc: Parabolæ Salomonist,
flii David, Regir Iſrael c. I, I. ut in eo ver ſando attentiori ſtudio ac aſſidui-
tate uterentur lectores. Ceterum legi hic meretur, quatn b. Glaſſius
iniit, nominis evolutio lib. II. Philol. Sacræ Part. I. Tract. I. Soct, V. Art.
I. p. 337 4. Quæ vero de proverbiorum indole ac natura, requiſitis, diffe-
rentia, dignitate quoque ac uſu, tradi in Rhetorum ſcholis conſueverunt,

erudite omnia & eopioſe congeſſir Eraſmus Roterodam. in ſuis ad Chilia-

des prolegomenis, & Ger. Jo. Voſſius inſtitut. Orator. Lib. I. cap. XI. num.
VI. Opp. Tomo Philol. p. 206. ſcjcj. exX Hebræorum autem diſciplina R. Mo-
ſes Maimonid. in praæfat. ad More Nevochim. I[ſtud autem ſilentio præ-
termittendum non eſt, Græcis eccleſiæ ſcriptoribus, roverbiorum librum
etiam 7 r‿νHανανâνοαρbααſabientig, omnem complexaæ virtutem, nomi-
ne nonnunquam venire, ut ex Clementis Rom. Epiſt. I. ad Corinth. cap.
57. Clementis Alexandr. Miſcellaneo II. p. 420. & Eu ſebii Lib. IV. Hiſt. Ec-

cleſ. cap. NXII. proclive colligere eſt: Quæ tamen appellatio cum & libro

Sapientiæ, & Syrachidæ Eceleſiaſtico, paſſim, imo & frequentius, a Græ-
cis detur, dubitandi præbuit anſam eruditis, an canonico Proverbiorum
Salomonis codici competar? Negat ſane, Euſebium cit. loco Prover bia

indigitaſſe, & S. Patres rrοναρναννονοο ορWνααν lbrum parabolarum Salomo-

nis apocryphum ſaltem appellaſte, contendit dvcd"*νρνοο ille Epiſtolarum
Clementis Gloſſator, litera B. notatus in Jo. Clerici Patrunm: Apoſtolic. edi-
tione, 1. I. p. 179. a. copioſe autem & erudite vendieat Proverbiis hunc
titulum ibidem pag. præced. Joh. Bapt. Cotelerius in notis ad cit. loc. Cle-
U 3 mentis

XXIV., I4. Evech. NVI, 44, nee uniuscujusque de piebe fuiſſe, addat, per De Pro-
. s verbiisSa-

lomon.

appella-
tiones Ec-
eleſiaſti⸗

ECc.

158 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pre. mentiz Rom. Confer præterea, qui variam aαραατιεαις αρρρπ

verbisSa-
lomon.

ſtudioſe digeſſit, Joh. Caſp. Suiceri T heſaur. Ecxcleſiaſt. R. I. col. 5yb ſqj.
Alias quoque Proverhia noſtra αραρποα½οο I Reg. IV, 32. vndεαν Prov.
XXV., I. Xa.dιdS αα.απ ιο υ à Gregorio Nazianz. Orat. XI. quæ eſt in

laudem ſororis Gorgoniæ p. 1o. & ſimpliciter α— in Patrum monu-

Salomo-
nis ortus:

nomina:

mentis frequentiſſime ſalutantur, congerente hance in rem ſeriptorum

dicta, laudato Suicero Theſ. Eccleſ. L. II. col. 95. 12.
II

Illuſtrem itaque nactus eſt liber ſeriptorem, SALOMONEM,
cujus natales ſignate exponens Matthæus: Ac 6βραωααα νενε
737 Z2X ε0ττ, S Tr6 T Oveis (Juvαααοσασ ſcil. Je voτι—ä) c. I, 6. non
AD nethum ſive ſpurium eum dicit; quam Regi lapientiſſimo macu-
lam præter meritum adſpergere conatur Hieronymus, ſeu quisquis autor
füerit, ITradit. Hebr. in lib. . Reg. V. IV. Opp. f. no. C. & rurſus in lib. II.
Paralip. Tom. cit. f. no. C. ſed legitimum quidem hæredem, verum ex
Bathſeba, tertio poſt raptum anno, atque extincta pridem adulterina ſo-
bole 2 Sam. XII, 18. ſuſeeptum, quam priori marito ab hoſtibus cæſo, in

thori cenſortium adſciverat David. Nomine haud uno inſigniebatur,
Dei juſſu in circumciſione vu, Salomo, h. e. pacificus appellatus, in

quo & alta pax provinciis ejus promittebatur, & princeps pacis Chriſtus
adumbrabatur 1 Chron. XXII, 9. 12: porro a Nathane, divinis procul
dubio auſpiciis, ⁄, Jedidjab, h. e. diletus Domino v
propter Chriſtum Jebovam, cujus rurſus typum ipſe gerehat 2 Sam.
XII, 15: tandem & a blandiente, in pueritia, matre 7&οâ Lemuel,
h. e. Deo adſeriptus, Prov. XXXI, I. dictus, abjecto initiali G, & adjecto
in fine vocabulo „& Ita nimirum de poſtremo nomine communior
fert ſententia interpretum: Quam improbat tamen & convellit Henr.
Hülſius in Commentar. PErophet. in c. XXX. & XXXI Prov. p. ir. qui, ve-
lut ad eceleſiam ejusque ſponſum, Chriſtum, quicquid eſt hujus carminis,
Prophetice refert, ita Lemuelern pariter Chriſtum dicit, & pſi Deur inter-
pretatur, eo'quod Deitas Filii perſonaliter Chriſto conjuncta, ſimiliter-
que Pater ipſi præſto fuerit; ut conveniat hoc cum nomine Immanuel
h. e. Nobiſcum Deus, vel Ithiel, quod eſt, mecum Deus. Porro quando
Prov. XXX, I. verba Agur recenlentur, id quoque nominis ad Salomo-
nem trahunt judæorum, & e Chriſtianis, interpretum plerique, quibuse
noſtris caleulum addit b. Calov. Bibl. Iluſtr. h. I. p. 1209, ita ut Salomon,
Pn Agur ilius Jakeb, quaſi collector ſententiarum, filius
vomen-

— —

—.— —

— —

—

— — — —

nem

/.
brov.
ſ in
lonu.
Oruin

ne
non
men-

Autor

. I.

im er
niſo.
ſo, in
vatur,
8, in
riſtus
roeul
2
damm.
uel.
gedo
Uniot
Jenr.
i ve⸗
minis,
jater⸗
liter⸗
anuel
und
vomo⸗
lbuse
mon,
Flius
men⸗

VETER. TESTAM. 16739

vomentis h. e, auctoris do ctrinæ, quam affatim & copioſe eructarit, dictus De Pro=-
ſit ideo, quoa ſententias vitæ, tum ſpirituali, tum temporali inſervientet col- verbiis

legerit, ut fere coincidat hoc cum nomine Coheleth. Quamquam nobis
potior videatur ſententia, quam Grotius & Mercerus, ex noſtris vero b.
Geierus in h. loc. tenet, Agurem diverſum a Salomone, ipſi tamen αναααο⅓
vov, ac celebrem fuiſſe virum, velaliquem illorum temporum Theogni-
dem aut Phocylidem, ſuamque ob pietatem ac ſapientiam in vulgus no-
tum, cujus ſententias ob ſingulare in illis latens acumen atque prerium, vel
Salomon ipſe, vel colle ctores ſententiarum ejus, ad hoc retulerunt corpus,
cum de authentica earum autoritate eceleliæ ſatis conſtaret. Unde pro-
num colligere eſt, quo nomina Iihiel & Uchal ſpeétenr. Filios nimirum
Aguris vel amicos, auditores certe ac diſcipulos, iis deſignari exiſtimant
Mercerus, b. Geierus & alii, de quorum ortu, dignitate ac ordine, ætate ac
meritis, nemo ſane explorata ſatis proferre habeat, æque ac de altero illo
Emauntico viatore Luc,. XXIV,. 13. Quæ enim R. Salomon Jarchi, ad
Salomonem Regem iſta nomina referens, comminiſcitur, potentiam ejus
ac ſapientiam iisdem inſinuari, quaſi dixerit: DR Ithiel, mecum
Deus per plenitudinem ſapientiæ, mecum Deus per plenitudinem poten-
tiæ, 22 8) Veiichal, & valens ero, potero mihi multiplicare aurum,
argentum, equos, & uxores, absque transgreſſione &c. coscta ſunt, & a
pietate Regis noſtri aliena; eonfutata a Mercero & b. Celovio. Iple ta-
men laudatus Calovius in eorum concedit ſententiam, qui particulam
nominibus iſtis præmiſſam obje Rtive explicant, ſermonemque Aguris DE
Ithiel & Uchal, h. e. de Chriſto Jecioνατοcäſeri exiſtimant, eo quod
Chriſtus vere Ithiel, Deus-homo, ejusdem mecum naturæ, & Uehal, vere
omnipotens ſit ac dicatur; quæ omnino nobis quoque probantur. De-
mum etiam Cobeleth ſive eccleſiaſten ſeipſum Salomon appellat, quod no-

Salomon.

men cap. ſequenti locum ſaum tuebitur. Idem porro ad timorem Dei Sabienzia⸗

cumprimis, tum & ad compoſitos bonosque mores, maxime ad veram ſa-
ientiam, a teneris inde unguiculis, hinca parentibus, Prov. IV, 3. 4.
XXI, I. hinc a Nathane Propheta, & regiæ juventutis moderatore 2 Sam.
XII, 25. I Reg. I, I I. ſqq. ſummo ſtudio formatus, tantam a Deo precibus
ſuis ſapientiam impetravit, ut & ſui omnes, & omnis ævi laude inclutos
fapientiæ magiſtros, longo poſt ſe relinqueret intervallo, 1 Reg. IV, 29.
Quem ſapientiæ principatum Salomoni dum vendicat Scriptura, anxie/
perquam Rabbini laborant in componendo eo, cum elogio oſis, cui pa-
rem in Iraele ſurrexiſſe Prophetam Spirirus Dei negat Deut. X X XIV, 10.
Gemi-

De Pro-
verbiisSa-
lomon.

I60o INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOSs

Geminam autem ingrediuntur viam; alteram, qua quemque in ſuo ge-
nere Moſen inter Prophetas, Salomonem vero inter Reges, ſine pari ex-
celluiſſe, contendunt, quo Talmudiſtarum ſpeclat ſeitum in Reſeh
pagehanab c. I. :Dp DOD O2 N, NNn ii D nen
ſurrexit Moſi imilis inter Prophetat, attamen inter Reges ſurrexit: alte-
ram, qua Salomonis prærogativam,rerum naturalium civiliumque peritia

incomparabili prorſus definiunt, ſed quæ in rerum divinarum cognitione

adiſtud, quod Prophetæ, & in his Moſes cumprimis, tenuerunt faſtigium,
non aſcendat; quam priori reſponſionem R D. Kimchi jungit. Neu-
tra vero Abarbeneli ad palatum eſt, qui omnium copioſiſſime & ingenti
molimine hoc dubium diſeuſt Comment. in i Reg. III, i2. Verum ſalva
res eſt, modo textus ipſe poulo inſpiciatur attentius. Comparate loqui-
tur ſacer ſeriptor, & omnibus filiis Orientis, Babyloniis puta, Phœnicibus
atque Chaldæis, tum & Egyptiis, quos penes, ea quidem tempeſtate,
optimarum artium ac diſciplinarum vel maxime vigebat cultura, ſapien-
tiæ palmam præripuiſſe teſtatur Salomonem; non vero Adamum ipſum

ſupersſſe, quod perperam perſuaſum habuit Toſtatus, caſtigatus hoc no-

mine à b. Walthero in Harmon. Bibl. ad 1 Reg. V, 30. p. 4a18: vel in gradu
revelationis myſteriorum cœleſtium Moſen, aut Prophetarum reliquos
antecelluiſſe, cum iis duntaxat ipſe ſe præferre videatur, qui cum imperio
& poteſtate ante ipſum Hieroſolymis fuerunt Coh. I, 16 vel demum omai-
um omnino ſcientiarum atque artium, recens quoque inventarum, ency-
clopædiam calluiſſe, quod Jo. de Pineda lib. WI. de rebus Salomon. toto p.
ur ſac. nimis audacter & tantum non ridicule propugnans, ſigillatim &
per partes perſequitur, ſtomachum ineptiis iſtis paſſim eruditis movens.

Placet hic lententia Bartoloccii, To. II. Biblioth. Rabb. p. 223. ſapientior
erat Salomon omnibur ſapientibus Orientalibus, tunc viventibut, videlicet

Chaldais & Eg yptiis, qui inter reliquos Orientaler ſapientiores cen ebantur.
Ergo ſupientia Salomonir non cum ſapientia Patrum, multo minur cum ſa-
pientia Adami, quam per ſpecier a Deo infuſas habuit & c. quanquam Ada-
mo ſapientiorem contendat quoque Chriſt. Schotanus Biblioth. Hiſ. Sa-
eræ Vet. Tkſt. T. II. p. 764. Confer de Salomonis ſapientia fuſius diſſeren-
tem præter laudatum Schotanum p. 762. ſqq. e noſtris Dn. D. Jo. Franc.
Buddeum Introd. ad Hiſt. Philoſ. Ebraor. & 14. p. 39. ſq4. & Nic, Molle-
um, aliquot diſputationibus in Academia Kilonienſi ventilatis, de priſcæ
Salomonir ſupientia, quibus Pinedæ cumprimis nugas ſub cenſuram voca-
it. Siculas autem gerras Judæorum pariter ac Muhammædanorum, qui-
. bus

S VETER. TESTAM. sr

ge⸗ bus Salomonem inconditas brutorum voces, aviumque garritus intelle- De Pro-
rler⸗ xiſſe, ad easque reſpondiſſe, quin imo Magiam, Alchimiam, & neſcio verbiis
quas demum exercuiſſe artes fabulantur, vide apud Schickardum in Tarich Salomon.
u Reg. Perſ. p. 5g. ſqc. & Scipion Sgambatum Lib. M. Archivor. V. T. Lir.
Ae. M XXVI. p. 2g. ſqg. Quin fabulande eousque progrediuntur Judæi „Ut ſe-
erii creta cordium perſpecta Galomonem habuiſte, & pro tribunali, ſine teſti-
tione bus, absque actis & probatis, quod ajunt, ſententiam ex iis, quæ &ααvl
gium, & ſapientia ſua aſſequebatur, dixiſſe tradant in Jalkut ex Peſikta majore,
Neu. in Paral. n. 1oSz. Neque tamen fraudi fuerit regum ſapientiſſmo, ingenua
genti ſtupiditatis ſuæ profeſfſio Prov. XXX, 2. 3. cum ſapientis (live diverſus a
lra Salomone Agur, ſive ipſe fuerit Salomon) quam maxime ſit, naturalem .
ogui. ingenii humani in contemplandis rebus divinis hebetudinem agnoſeere,
cibus & quam impar omnino ac inferius longe, quodvis intellectus per lapſum
e, depravati acumen tantis myſteriis, tantisque verbi revelati emetiendis
Hien. abyſſis deprehendatur, profiteri. Sicut enim is, qui per naturam alias
Plum perſpicaciſſimo pollet viſu, ſi ſolem intueatur, dicere poteſt, ſe pror ſus
hebetem ac cœcum nunc eſſe, idque citra omnem hyperbolen; ita & is,
qui ad humana aut naturalia alioquin ſatis eſt acer, ſtupidum tamen,
ignos Aamentem, inſipientemque ſe merito veriſſimeque profitetur, ſi tantam
erio Dei, ejusque Filii, & majeſtatem, & operum ſapientiam contempletur. v.
Ommal⸗ b. Geier. Comm. in h. lI. & Herm. Witſius Lib. I. Miſcell. Sacr, cap. XVIII.
enef⸗ . G. 25. . 222. Tantæ itaque ſapientiæ fama tantum abeſt, ut intra anguſtos ſama as
e7 Palæſtinæ fines ſe contineret, quin per omnem potius late vagaretur Ori- exteros
ein & . entem, & in admirationem raperer diſſitas quoque gentes. Qua ſedibus Marſa:
Dren, 5 ſuis excita Regina Sabe, PaziXiτσ. vwor S apud Matthæum c. XII, 42.
tior per Synecdochen dicta, quam Nicaulen aliqui, alii potius ex Herodote
lelire Nitoerin, rerum vero Mthiopicarum conditores Maquedam, propftio
ttr. nomine appellant, es Atrieana ſeu .Æ.thiopica Saba, quod volunt Origenes,

Auguſtinus, uterque Gregorius, Anaſtaſius Sinaita, Euthymius, Gene-

brardus, Maldonatus, Nauclerus, alii, vel ex Arabia potius Felice, ſecun=

i. dum Hieronymum, Eucherium, Idorum, Cajetanum & potiores Inter-
ſeren. pretes, prolixo & difficili itinere ad Salamonem perrexit, ut oculis uſur-
Pne. paret ipſa, eorumque caperet experimenta, quæ ſibi relata fidem omnem
Mole. fuperare videbantur 1 Reg. X, 1. ſqq. Sapientiæ cumprimis certamen cum
en ipſio initura, propoſitis ænigmatis, non tam jocoſis aut frivolis, quale quod-
niſte dam ex Mich. Glyca, D, Fabricius recenſet, in Codice Pſeudepigr. Vet. Ieſt.
n ſoer⸗ num. 93. P. 05t. quam de reconditis naturæ arcanis, aliisque magni mo-
n, Carpz. Pari Ul, S X menti

De Pro- menti quæſtionibus, talia tulit reſponſa, quæ ex afſe ſatisfacerent, nec- ſuit

162 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

verbiissa- ſermo, qui Regem poſſet latere, & non reſponderet ei 2 Chron IX, 2. Hine

lomon. regia utrinque permutata munera, ſacra pagina docet: conſueviſſe autem

gotsam
Pro pbe-
zic?

cum Salomone Sabæam, nullo indicio prodit, quod præfidenter nimis &
in gentis ſuæ gloriam ja ctant E.thiopes moderni, ex illo congreſſu regum
ſuorum originem arceſſentes. Balth. Tellezius Lib. I. Hiſt. Rthiop. cap.
25. Habeſtinorum hac de re traditionem ad hunc fere modum promit:
reginam Eibiopiæ Maquedam, ubi ex mercatore ſuo Tamerino, de pofentia
α ſapientia Salomonis certiora cognoverit, ad illum cum magnatibu! Juis,
multitque muneriburs proſebt am eſſe, verique Dei cultuin ex eo didiciſſe. Ex-
abk„“„⁹ aliquo temporis ſpacio domum reverſam, peperiſſe Flium Memlehecum,
ex Salomone conceptum, quem Davidem nominaverit. Eum peſtea Hiero-
ſolymam ad patrem miſſum, éjus juſſu in lege divina bene inſtructum, & tan-

dem in regem Athioepiæ unctum, atque ita dimiſſum juiſſe, additis nobilibus

Vraelitis, veluti amicis, & novi regni intrumentie, aulæqué miniſtris : nec
non legiiperitit; ipſoque Azaria, Tzadoht ſummi ſacerdotit flio, ſacrorum
antiſtite; atque exinde Rege- Habeſſinorum, ac primores gentit bodiernor,
originem ſuam traxiſſe. Quæ fuſius perſequitur, & cum cura diſcutit do-
Riſijmus Job. Ludolfus Hift. Ethiop. Lib. M. cap. II. & W. quem hue
contuliſſe, operæ pretium fuerit. Cerera, quæ in gentilium ſeriptis pro-
ſtant, famæ Salomonis ad exteros ſparſæ monumenta, ſtudioſe collegerunt
Hugo Grortius lib. III. de l'erit. Rel. Chriſt. S. 16 annot. 1. p. 256. 6c. &
Huetius Demonſtr. Evaug. Propoſ. IV. cap. 14. de libris Regum, §. 4. P. 345⁵.
Qusnta vero eunque regis noſtri fuerit ſapientia, in Prophetarum tamen
ordinem ac cenſum referre, dubitarunt multi magni nominis viri. Mer-
cellum ſane, Ancyræ Epiſcopum, adverſarium ſůum graviter ex hoc capite
perſtringit,atque in Scripturis ignorantiæ, o70τMιπäz snzes
Oac, quod ſacras literat parum exacte calleat, arguit EFuſebius Lib. I. contr.
Marcell. cap. II. p. 13. ſq. quad Salomonem Prophetæ eneo mio ae nomine
ſemel iterumque ornaſſet, & Proverbia prophetiam appe llaſſet, ℳνασι¾*

α

. 2, F§, — / — 7 7 „ 2 2 X 2. *½ 877 RK 2XαR
èä ℳσ NX

& taꝗ e, Nνοο ο, nG* T hν⅜ A Tosh. AN R6Hos Y A.ν‿⅜οα⅜H
zard r Aννν ve. sTràρρραοις, er“ v A†α e rt, R
ð XAεαοαι αιασ
r9&ανορσ. rε 70 io, T6ριαο τιο,, STs 70 T/s 7 6τοοαοα
Xανατιοι ι T. R. ignorans quippe, diverſitates donorum eſſe, licet idem
Siritus ſit. Uni quidem conceditur verbum ſabientia, ſecundum eg, Apo.
V lus

VETER. TESTAM. 76

ſun Nolur ait“ alteri verbum intelligentiæ ſecundum eum Spiritum: alii fidet, De Pro-⸗
Hine per eundem Spiritum, alteri Prophetia. Salomon autem donumm accepit ſa- verbiisSa
tem vientia, ut scriptura teſtimonio comprobatur: vitam autem Propheticam omnon.
nis & non inſtituebat, neque ullo charactere Prophetico erat infignitu! S&c. Urge-
egum nit preæterea diverſum a Salomonis amictu Prophetarum habitum, qui
. eav. melotis ami ti & hædinis pellibus circumierint, egeni, op reſſi, anguſtati;
. t, SGeiè bt ee e
omit: unde porro infert, nunquam Prophetiæ nomine Proverbia venire ſed alia
4 . 2 . . 7 2. .
tentie longe, divinis certe auſpiciis ac manifeſto rei indicio, ſortitos fuiſſe no-
ſiin mina Salomonæos libros. In eadem ſententia C rillus eſt Alexandrinus,
J, 2 .

Lib. Vlil. contra Julian. Oph. p. 225. ſui temperis eccleſiam in Propheta⸗
rum ordinem Salomonem cooptare diſerte negans. Ita Maimonides
quoque, P. II. More Nevoch. cap. XXV. p. 3i5. & univerſa popemodum
entit Synagoga, in D nuamerum Salomonis ſeripta redigens,
Abarbenele tamen excepto, qui per Spiritum S. quidem ſeripfiſſe, pro-
phetiæ tamen donum ipſum vere fuiſſe natum contendit, apud Meye-
rum in notit ad Seder Olam p. 6as. ubi ex inſtituto quæſtio illa ventilatur.
Negativam pariter ex noſtris tuetur b. D. Neumannus diſſert., de Pfaiterio

litdd. Salomon. S. II. eo quod Theologi præcipuum Prophetæ characterem in
8 . +— . . . . .J .
ue eo ponunt, ut præter doctrinæ & ſapientiæ divinæ donum, præſagiendi

per divinas 2„αNWαι polleat facultate, & vocatione Prophetica gau-
deat; quod utrumque in Salomone deſidererur. Contra vero ea, ſuppe-
tunt quoque haud minoris fidei atque autoritatis doctores, qui plene
ore & Prophetam ſalutant Sllomonem, & vaticinatum tradunt: e Patri-
bus quidem Hilsrius Canon. V. in Matth. T. I. Opp. edit. Froben. A. 1523.
p.546. C. Gregorius LChaumaturgus in Coh. I, I. Auguſtinus lib. XXVII. de
C. D. cap. 20. Ambroſius lib. de Salomone, ſ. in ſragmento enarrationis cap.
XXX. Proverb. Prolper Aquitanieus de promiſſon. & prædiction. Dei P.- II.

Hr cap. 27. Opp. p. 52. D: e Pontificiis, Corn. a Lapide, Pineda, & cumpri-
mis Del Rio Iagogæ ad Comment. in Cant Canticor. Sect 3: e Reformatis,
nine Dav. Knibbe Hiſtor. Prophet. Lib. II. cap. W. & 9. p. 2 8. ſq. Herm. Witſius
gein, Miſieflan. T. I. Lib. I. cap. 15. §. 25. P. 220: e noſtris b. Franzius, b. Gerhar-
N qus, b. Geierus, alii. Necimmerito quidem: nam per inſomnia divi-

nis gaudebat revelationibus 1 Reg II, S. qq. IX, I. ſqq. verbum Domini
ad ipſum, æque ac ad Prophetas reliquos, dicitur fa tum 1I Reg. VI, II. 12.

. Mh

Lene, XI, 9. 10. I1. ſublimia quoque illa de Chriſto myſteria, vaticinande in
eus Cantico ediſſeruit, & libros denique canonicos, haud poſtremam Seriptu-
1iten ræ Propheticæ partem, divino plenus impulſusque Spiritu, conſignavit &
A X 2 eccle-

De Pro eccleſiæ omnium ſeculorum commodis inſervituros reliquit; quæ omnia
verbiisSa-in Prophetam quadrare extra dubium eſt. Iſtam itaque omnem ut pau-
omon.

6˙uznisu!

◻

164 INTRODUCT, AD LIBROS BIBLICOS

eis eomponamus controverſiam, Salomonem Prophetico quidem mune-
re in eceleſia fun dum, cum Auguſtino negamus, aliasquie omnino & di-
verſas vitæ rationes dicimus ſecutum; Prophetico autem Spiritu ac do-
no polluiſſe profitemur, librosque ejus ceteris Propheticis dignitate ac ori-
gine nihilo fuiſſe inferiores. Quod idem, ni fallor, voluit b. Balth. Be-
belius Antiqu. Eeclehaſt. Sec. IV. Art. iil. Secbt. I. §. 35. p. 725. in hune mo-
dum pronuncians: Siquidem Euſebius intelligit Prophetam,in publico do-
cendi ofſicio conſtitutum, necte negavit, Salonionem ſuiſſe Prophbetam; mi-
nur relte autem, i de eo Prophetarum genere loquitur, qui futura de Meſſtia
prædixerunt. Nam taliæ vaticinia in ſeriptis Salomonem illuſtria occur-
runt. Ad imperii quod attinet adminiſtrationem, admodum juvenis ac-
ceſſit, patri adhue ſuperſtiti, ſed effœto, & oneri ferundo jam impari, ſuffe-
Kus 1 Reg. I. Iplſe in precibus ſuis Salomon puerum ſe dicit
exiguum 1 Reg. III, 7. nec ſecus David eum deferibit: 3) 0 e
: Salomo ſilins meius puer eſt ac tener I Chron. XXII, 5. quod non dif-
fireor, in delicate educatum, negotiorum inexpertem, labori minus ad-
ſvetum, & a curis reipubl. moleſtiisque alienum ſimul convenire; quo
ſenſu David etiam, triginta jam & amplius annos natus, tenerum ſe regem
appellat 2 Sam, III, 39. & Rehabeam cum iis, quibuscum adoleverat, qua-
dragenariis forte omnibus, puer ac tener corde, hoc eſt, pavidus ac rudis
audit 2 Chron. XIII, 7: annorum tamen ac ætatis juventam nullo modo
excludit. Quot vero annos habuerit noſter, ſceptra eapeſſens, non con-
venit inter eruditos. Non nilſi duodecim largiuntur ipſi Hebræorum
Magiſtri, in Seder Olam ſuta p. 102. rotunde pronunciantes: b
.ν◻ 1 Salomo annos natus XiI. regnare cœpit, quos ut
ſupputare conſveverint, prolixe ex Jalkut tradit Clariſſ. oh. Meyer in no-
tis ad Seder Ol. p. as ſqq. In eandem ſententiam pedibus concedunt pri-
mitivæ eccleſiæ Patres, larga manu citati a Doctifl. Cotelerio in aunotat.
ad Lib. U. Conſtitut: Apoſt. cap. I. edit. Clerici p. 274. ubi verba ita habent:
TaXXMιαανανdι%ταετς 7 S Ioaaαια ωοαυρεα,. Sed enim vero haud le-

vibus premuntur incommodis ita ſentientes. Nam & pater eius David,
„ 5

ante obitum filium compellans ac inſtruens: tu vin ſopient er, inquit,
quapropter fac pro ſupientia tua, & cognoſce e. 1 Reg. II, 6. 9. quæ
minus apte quadrant in puerum duodecennem: præterea XL. annis re-
gnaſſe, Rehabeam vero filius ejus, unum & quadraginta annos habuiſſe
fertur,

mnnn
Pau⸗
hune.
Cdi.
1e d0.
l. Be.

temo⸗

ſale.
ſe ieit
N
on dil.

quo
tegem

4
t ud⸗

N
4
yr
00

uos vt

1 .
„hom
gabent:

gadle.

inquit,
nis ke⸗
abuile

fertun,

VETER. TESTAM. 165

fertur, eum regnum imiret 1 Reg. XI, 42. XIV, 21. unde Salomonem ge- De bro⸗
nuilſſe decennem conſequitur, quod valde abſurdum eſt; tandem & ſene- verbiisSa-
Gatis ejus mentionem injicit ſeriptura, ſatis diu ante obitum 1 Reg. XI, 4. omon.
uod de quadragenario vix legas alibi dictum. Quibus motus argumen-
tis Abarbenel Comm. ad' Reg. IIl, 7. S. concludit, haud ante vigeſimum
Ztatis annum regni gubernacula Salomonem ſuſeepiſſe. Easdem pene
rationes ineunt recentiores plerique; a quibus non ita multum diſcedit
noſter, quem ſupra ad lib. II. Samuelic, H. 3. P. I. p. 236. ſubduximus, cal-
culus, juxta quem oGodecim habebat Salomon annos, cum fatis conce-
deret Parens, anno uno & paulo amplius, ante undkus. Sublato e vivis
atre, cum ſolus rerum potiretur noſter, ſumto de Adonia ſupplicio, eje-

Qo ex urbe Abjathare, capite multatis Joabo & Simejo, tanta edidit pru-

dentiæ, juſtitiæ, & in judicando ſolertiæ documenta, ut juſtam ſui reve-
rentiam omnibus incuteret, nec tanto quis periculo Regis temere provo-
caret vindictam. Hinc autoritate, porentia & opibus indies creſcens,
claſſem inſtruxit 1 Reg. IX, 26. vineas plantavit, hortos & lignorum ſyl-
vas ſevit Coh. II, 5. tributa exegit ſat gravia I Reg. XII, 4. ve ctigalia in- ope⸗ r
ſtituit c. X, 14. ſqq. tum quoque ex populis a Patre debellatis & Viis, galis Ma-
æque ac ab exterorum donariis, regium ærarium immane quantum auxit. 6 Mrentig
Ut adeo neque chimicis artibus, & auro factitio opus habuerit Salomo;
quam quæſtionem copioſe perorat Pineda lib. IV. de reb. Salomon. cap. 21.
p. 312. neque erutis, e terræ viſceribus, theſauris, quos Almodæo, dæme-
num principe, & theſaurorum præfecto, opitulante, ex tenebris ipſum pro-
traxzille, eum Judæis quibusdam fabularum architectis, ap. eund. Pinedam 4
cap. 22. §. 2. p. 315. Georgius Venetus nugatur. Non itaque mirum, co-
piola adeo regiæ magnificentiæ extitiſſe documenta; principum nimi-
rum, qui Regia latere erant, eminentiam, & ſatellitii ſplendorem I Reg.
IV. X: exquiſitum porro veſtium decorem, ipſi Chriſte celebratum
Matth. VI, 29. a Pineda vero, ſatis pro hominis ingenio, audacter & teme-
re eſſi Qum ac delineatum lib VI. c. y. οσG. pr: tum quoque regale iſtud
ſolium, affabre non minus, quam pretioſe efformatum I Reg. X: totam-
que aulæ pompam, ad ſummum compolitam decus, & vel Perſarum opu-
lentiam longo poſt ſe relinquentem intervallo. Neque tamen magni-
ſicentius aliud poſt ſe reliquit monumentum templo Hieroſolymitano,
quod & ſtupenda mole, & incomparabili ſtrudura, & immenla auri ar-
gentique, quo coruſcabar, vi in or bis miracula, eorumque principem fere
locum meruit referri: innumeris doctorum hominum elogiis decanta-
X 3 tum,

De Pro-
Verbiis Sa
lomon.

peccata
graviora

166 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

tum, quorum e recentioribus confer Jac. Jehud. Leonis dé tempio Hieroſo-
Iymitano Libb. IV. latine recenſitos a Joh. Sauberto, editosque Helmſtadii
in 4. An. 1665 Joh. Lundii Juͤdiſch. Heiligth. Lib. Il. tot, p.237. ſqq. Caſp.
CGalvœrii Ritual. Eccleſ. P. il. cap. II. p. 27. ſq;q. & Thomæ Crenii Eaſcicu-
lum Ol. & ViI. Opuſculor. Succedit regia Salomonis domus, in parte au-
ſtrali montis Morijah, ingenti ſumtu multorumque annorum labore ex-
ſtructa; quam a palatio Reginæ, ut & a domo laltus Libani, diverſam
Adrichomius & alii ſtatuunt; rectius tamen alii contiguas tres iſtas,
unam Regiam ampliſſimam, & pro diſtinctis partibus, diverſis quoque no-
minibus inclytam, conſtituiſſe cenſent 1 Reg. VII. In tantum itaque fe-

licitatis eulmnen dum enituntur res Salomonis, a ſumma rerum aflluentia

vitium traxerunt haud unum, ipſeque ſeris demum annis, ab antiqua vir-

tute & fide turpiter defecit, in graviſſima prolapſus peccata, quibus ſeve-

ram Numinis in ſe concitavit vindictam. Ex inſtituto iſta juſto commen-

tario ſunt proſecuti e Reformatis Jo. Zwingerus, in tractatu Tbheologico de

Salomone peccante, ejutque pectata inſicutit Dei pœnis, Baſileæ in 4. An.
1696. & Hieron Drexelius Jeſuita, Oper. T. Il. in Salomone, cujus libro I.
253. laudes Regis copioſe ediſſerit, libro II. p. 125z. autem vitia ordine
exagitat: oſam ipſi libidinem, & pellicatum propudioſum, ſœdam
ac abominabilem idololatriam, ſtolidum faſtum, profuſam opum prodiga-
litatem, inconſtantiam, ingratum animum, magiam quoque & alia, tanto
Rege indigna, exprobrantes. Quibus non modo partam nominis ac ſa-
pientiæ gloriam multum obfuſcavit, ſed hoſtium quoque Dei, ac in his Ju-
liani cumprimis Apoſtatæ, ſibilis & criminationibus locum dedit, qui ad-
modum falſe: S! XνHοριτ—, inquit, 7 τρροα õl
Beoς, OWτο Tiρ YνesXαου αXνωτνσν ατατ σoναερ
T %! ixs 7)Sros 3 7 7ooρ orgg, 20 AWvvin X6 r -
Tov ρααανοα * * τυnο reeN in arin TSro αισ 06 & ARés
JeTS Ei &ε rrer:sνναοτι— ei j 7ο06 T To τα Jorνια †τ9* Sn-
Tαισ a voOερτ⁹, egiget s ipete α YHe, 9/ 13 Tre*d 7 Darsn-
Tog dνταν Oes dααMα αι τ εν , AeXαοσενεοαιτ ααroτις MH.tg
