DREAS RIVETVS cumprimis, e publicis prælectionibus An. 1628.
ſqq. inſtitutis, eopioſum in h. I, commentarium compoſuit, præmiſſa
oratione: de afflictionum eccleſiæ autore, & cauſis cur ita exerceatur,
ſeorſim editum An. 1633. dein Opp. T. I, inſertum p. 721,. Præterea quo-
que prælectionet pleniorer in Cap. XX. Exodi, in quibus ita explicatur De-
calogur, ut caſus conſcientiæ, quos vocant, ex eo ſuborienter, ac pleraque
controverſiæ magni momenti, quaæ circa legem moralem ſolent agitari, fu-
ſæ & accurate diſcutiantur. An. 1632. publici juris fecit, quæ in T. I. Opp.
p. 1225. 1 conſpiciuntur. IO H. COCCEII Obſervationet in Exo-
dum haud adeo prolixæ Tom. I. Opp. p. 127.-166. leguntur. Tandem
quoque mentionem hie facere liceat eruditiſſimi Commentarii, quem
JOH. BRAVNIVS Theologus Groninganus de veſtitu Hebræo-
rum Sacerdotum Lugduni Batav. in 4. An. 1680 ad duorum ſaltem Exodi
capp. XXVIII. & XXIX. explicationem evulgavit. Refert huc porro Hei-
deggerus HERMANNI RAVENSPERGERI, primi in Facul-
tate Profeſſoris Groningani tractatum,: quem ſeptem margarita-
Moſaicas inſcripſit, excuſum Amſtelodami in 2. A. 1617. Alios ut taceam
qui antiquitates quasdam ſacras ex hoc libro, collatis judæorum mo-
numentis, data opera illuſtrarunt. “

N 2 CAY

29 De Exode

c0.

ZSuwmari-
nin capitis.

Appellatio,

——— —

. INTROPDVCGTIO APD LIEROS BIBLC—

Do Leviti- ===

CA PVT VI.
De Levitico.

maxime, unde Leviticus dicatur? S. I.
Ordo, quo Exodum Levilicus ſequi-
ur G. 2. Argumentum: Sopus: Uſut, quem bodienum Levi-
ticus præſtat J. 3. Divina libri au’oritas. Leviticarum legum
pariter ac ceremoniarum origo ſaecra atque divina a Grotio,
Marthamo &O Spencero in dubium vocatur S§. 4. Quorum ſa-
tirfit argamentis & F. Earundem porro uſu & ſcopus a Spino-
noze criminationibur vindicatur S. 6. Cbronologia, Partitie
5F. 7. Tabula Synoptica §. 5§. Commentalorer. Patres: Judæi:

Libri appellationet expenduntur;
Conſignationis tempur.

Lutherani Pontifici:: Refermati: Maniiſſa eorum, qui de
ſacrificii⸗ & cultu Levitico ex inſtituto egerunt H. 9.

olſaicorum librorum tertio, pariter ac cæteris ejus libris, vox
auſpicalis nomen dedit, ut NP) & vocavit Hebræis di-
catur. Nominis aliquam redditurus rationem Münſterus,
ſic appellari tradit, quia Gactenus a conſtitutione mundi tam
magnifica & graticſa vocatio ad hominer facta non fuerit. Iavenitur
quidem, ait, Deum vocaſſe de cœlir, de nube, de rubo ardenti; ſed hie vo-
zat ex domicilio, quod majeſlate & gloria ſua implevit, & quod ſibi ani-
ce in terris delegit, ubi inter bomine: habitare, atque miſericori invenire
voluit. Quæ, quanquam ex ingenio magis quam rei veritate dicta,
ad verbum tamen in annotationes ſuas transtulit Iſidorus Clarius, per-
petuus fere Seb. Münſteri expilaror. Græcis in neutro Asιτιπια%, ſcili-
cet OiM“loο, ut Athanaſius ſupplet, Latinis Leviticur inſcribitur, quia de
miniſteriis ſacerdotalibus tribus Leviticæ agit. Ovoudααα 2τοα
ira α indhe αaν s Xevirisg Nersgpla T iαανννu
gsρνορ Ka g&α Ac εανιιαsιοι ντι sοουο za ri OuX„πρ
Asl, zασvερατ 6α zαιαι τααοαα T9 7v ν Oogααατα ονινιαα
7&νροοο, αα ο αατατππισαα rig & επRααιααααοd
775

Mu/R
glag. 1.
Leruitici .
lerdotiun
Ninter,
guglit ie
gue ſunf
rit Sjneg
ſent &loe
cubias a
bernacul
liceret;
Gos, & l
faille, Fo

,600.

Noleng:
1. Chron.
bantur;
tibus ſu
Kamen ue
VoCNN
wint or⸗
pellatio,
o
r. (
ſurrſent
ſcription
ſältem h
ate ee

indagr
Num l,
tabernae
ſonatun
1,. H.
Equinnr

VETERIS TESIAMENII. P. I. 101 De Levisi.

„ — . —„ 2 1 . „ .
77 Aeviziasg zaα saαετaaι αι—ναιςα%αο τ—+ νοασ αε Sαααα 9 - .

giaα. Id nominit ob eam cauſam accepit, quod peculiariter univerſam
Levitiei munerir diſpeſtionem continet, & quepacto ex tribu Levi adſa-
cerdotium elebti ſint & uncti Aaron & filii iltiur. & quicquid diſerimini
eit inter ſatrificiu & oblationes. & qualis ſit univerſur tabernaculi cultut,
Jualis item ſit Levitici ac ſacerdota'is muneris ſunbtio; deinde & cujur-

uatuj t que ſacriſicii legem, ut Athanaſius habet, ſeu quisquis tandem autor fue-
iim laii. rit Synopfeos, T. II. Oper. p. 65. Utut enim diſtincta Sacerdotum eſ-
iemn L. ſent & Levitarum munia, ita, ut illis rem ſacram facere, his non niſi ex-
mun lguen cubias ad tabernaculum agere, & ſacerdotibus miniſtrare, tum etiam ta-
iu 4 G., bernaculum in itinere portare, & pro re nata vel exſtruere vel folvere
Qucrun ſ. liceret; unde in primitiva Novi Teſt. Eccleſia Diaconos Levitas di-
Au 6 Kil GRos, & hoc ipſo nomine a Sacerdotum ordine ac dignitate diſtinctos
git⸗ huiith fuiſſe, Forbeſius tradit Inſtract. Hiſtorico-Theoleg. Lib. XI. cap. 20. §. 25.
Unet! uH“ v. 6,19. & ex Zonara ac Syneſio probat Suicerus Ibheſauri T. II p 227. voc.

rum, qui Arulzyc: utut porro de Levitis non adee hoc libro, ſed Num. III, 6. ſqq.
I. Chron. XXV. agatur, hic vero Sacerdotum potius miniſteria deſceri-
bantur; utrique tamen filii Levi cum eſſent, communi nonnunquam
tribus ſuæ nomine veniebant. Conf. Deut. XXXI, 9. Commodiſſime

. 4
tamen non tam Levitas, quam T Asταια ρεαοοαπ, quam Paulus

us bris 0 vocat Hebr. VII, II. Leviticum Sacerdztium hoc libro deſcriptum, no-
1Hebrris d- mini originem dediſſe dixeris. Quod diſtinctius Rabbinica reddit ap-
n Münſtenug, pellatio, qua frequentiſſime 3 Leæ Sacerdotum, nec non
ie munditin Nun 5 Le oblationum, ab argumento præcipuo hic liber au-
. lyvenitaatt dit. Cæterum quando Abulenſi & Hugoni Cardinali offertorius aut
i, Ali d. Jacriſicatoriur, Ruperto miniſteriali vocatur; unde Glofia Ordin. ad in-
muus Mian. ſcriptionem Levitici: Latine dicitur offertoriur vel ſacrificats vus: Privata
urr inenife ſaltem hæc nomina ejus, non eccleſiaſtica, vel publica eccleſiæ autori-
ettite ic, tate recepta eſſe, bene obſervat Lorinus Comment. in b. l. præf. c. 3. p. 2
Oiris per II.
tumuhlel⸗ . Temporis articulus, quo conſeriptus Leviticus eſt, ſatis accurate Conſigna⸗
birnr, uin e indagari potefſt, ſi initium & finem libri cum ExOd. XKL, T. 33. ſq. & tionis
hra Srg Num. I, I. conferamus, unde conſtat, in XII. Hebræorum ſtatione, in nbas
darr tabernaculo recens exſtructo, anni ſecundi egreffus menſe primo con-
, 0ℳt ſignatum eſſe integrum, diſtinctis licet vicibus & diebus, ut ex c. IX,
,Gg ut 1. C. X, I. 2. C. NVI, 1. apparet. Ordine vero convenientiſſimo Exodum erde.

atedad ℳ ſequitur: In eo enim tabernaculum ordinatur, in boc (libro) ea continen-

De Leviti⸗
60.

Argumen-
tum

Scopus.

102 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

tur, quæ Dominus Moyſi de tabernaculo loquebatur &ρ tabernaculi gere⸗
moniæ, ut Gloſſa Ordin, habet; ſiquidem conſtructo tabernaculo, vaſis-
que & utenſilibus ſacris paratis, de quibus in Exodo actum, proximum
erat, ut officia miniſtrorum in tabernacula obeunda, & ritus ſacrificio-
rum fuſius exponerentur. Quam vero ordinis rationem Dionyſius Ri-
ckelius apud Lorinum c. l. p. 7. reddit, quaſi tertium in Pentateucho lo-
cum teneat Leviticus, quia filiorum Jacob tertius fuerit Levi, ridicula
plane & inepta; nee minus contorta & aliena ea eſt, quam Beda fub
init. explanationir in . lI. profert: quia Geneſir iſtam ſententiam ſigni-
ficat, qua dicitur: Lex Domini immaculata convertens animas. Exodus!
ſapientiam præſtan, parvulif. Leviticur vero- demonſtrans præreptum Ho-
mini illuminans: Numeru' vero; judicia Dei vere juſtificata: ex Pſ XIX,
8.9. quæ paulo poſt ita declarat: Quia Geneſie enunciat, omnia verbo
Dei eſſe ereata, quaæ idcirco lex eſt: in illa quoque animarum converſio, id
eſt, a vita ad mortem, ut Adam intelligitur: & morte ad vitam, ut
Noe. Exodur ſapientiam præſtans parvulit, adimplendo quod äbrabam,
Iaac & Jacob de terra repromiſſioni? Deui promiſit. Omnes enim in Dei
comparatione parvuli ſunt. Leviticus autem præceptum lucidum illumi-
nant, diſcernenda inter munda & immunda animalia. Numerus vero,
judicia Dei vera ſunt, maxime in propbetia Balaam, in benedictionibus
malediétionibut que,
III.
Leges autem ſacras liber iſte, Dei juſſu poſt tabernaculi exſtructio⸗
nem rogatas tradit, Ezech, XX, 25. ſtatuta non bona & judicia, per quæ
vVita obtineri nequit, dictas, atque Act. XV, 10. jugo & ρνοιατιαα com-
Paratas. Tædiy cumprimis lsgτααα ſive Agenda Eccleſiaſtica Veteris
Teſt. hoc libro condere Moſes, & quæ circa ſacrificiorum ritus, ſacer-
dotum officia, immundorum expiationem, ac univerſum cultum Levi-
ticum tam publice quam privatim obeundum veniunt obſervanda, or-
dine pleneque exponere conſtitutum habebat. Hinc quoque pueros
Judæorum Magiſtri Seripturæ S. leckionem ab hoc præcipue, non Ge-
neſeos libro, auſpicari voluerunt, quod ampliſſimus ejus in omni vita
uſus eſſet. Scopum ejus Epiſt, ad Hebræos uberrime declarat, umbram
rerum futurarum in Chriſto exhibendarum legem iſtam præbuiſſe do-
cens, & populi ad ſacerdotium ac ſacrificium unicum Meſliæ, in pleni-
tudine temporis præſtandum Zaga vαρ‿a, ut ſcite ac ſapienter Hiere-
nymus Epiſt. CIil, ad Paulinum ſcribat: In Levitico ſingula ſacrificia, ime

lingula

—

ſale he
ia /er
iim gem
laph, l⸗
ſab vari
demtion
mentien
Concemn
Cercotin
ejuegte
tenentur.
Mninun
1is: han
elterna
nogel
Mentius
Nis, u
tcame
Ttherüm
Ulitas!
Chriſti

um ſae⸗

fum qus
ſolad
Mieigt a

Shem N

Aur tan

—
8
—
ernucli tere⸗
naculo, alns
in Proximnum
tus ſaetintch.

ntateucholo⸗
eri, midicul

um Beda ſub

. ſoni.
tentium gni

47. Lrodut?
rateytufn De⸗ D

4: eXx l W,

onmmit detbo

anderſi, il
40 vilan, ut
od Aralunn
1enuim in ei
idumilumi⸗
umerut dere,
neickionibr

plienſtructio⸗
cis, per qus
5unri Cl
ſalics Veters
n rins ſcer⸗
cultum Levi-
ſetvande, o⸗
noque pnend⸗
ue, ſion 6e
in Onni viti
rat, unbrumn

rgulæ pene ſyllabæ, & veſter Aaron, & totar ordo Leviticus ſpirant cœ- c0.

tim genuinam cultus rationem præſcribat, ne in 6sο νρααα pro-

ſpiciat ac provocet: Deinde Novi quoque fœderis præ illo Veteri ?on

8
1

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 103 De Leyvtti.

leſtia ſacramenta. Eo itaque univerſus liber tendit, ut & Judæis, par-

lapſi, fœda commacularentur idololatria; partim, & præeipue quidem,
ſub vario typorum involuero Chriſtum cum merito ſuo, totumque re-
demtionis myſterium ob oculos ponat: & Chriſtianis in Novi Inſtru-
menti explicatione circa ea, quæ cultum Leviticum, ejusque antitypum
concernunt, lucem fœneretur; tandem etiam, ut ſpirituale fſidelium ſa-
cerdotium illuſtret, & officia tradat, quibus Deo ſe victimam offerre,
ejusque culti totos conſecrare, & ab inquinamentis peccati abſtinere
tenentur. Huc ſpectat, quod veteris eccleſiæ Doctores literam bujus
libri inutilem att etiam noxiam dixerint, Kiſpolietur ſpirituali intelligen- 1
tia: hanc autem non ad virtutes tantum, quas morales vocant, & ad
externa vitæ genera accommodandam, ſed ad Chriſtum cumprimis,
ejusque ſacrificium & Aergea referendam eſſe, egregie monuit b. D
Brentius in epiſt. nuncupat., commentario in h. I. bramiſſa. Unde inſlii-
ghis, quem ad hunc diem liber præſtat, uſus haud obſcuris indiciis elu=-Utilitas,
cet. Neque enim exiſtimandum eſt, antiquatum cum legibus ſuis Le-
viticum eſſe, aut ad judæos tantum, eorumque antiquitates ſpectare. Va-
ria enim & præclara hodienum in gentem quoque Chriftianam exinde
utilitas redundat. Pryimo quippe ſpes omnis ſalutis noſtræ, ſides omnis
Chriſti ſacrificio nititur, cujus indolem ,rationem ac fructus Levitico-
rum ſacrificiorum deſcriptio, hoc libro luculentiſſime ſuppeditata, mi-
rum quantum illuſtrat, adeo ut Apoſtolus Chriſti ſacerdotium in Epi-
ſtola ad Hebræos declaraturus, nusquam non ad Leviticum cultum re-

ex Levitico cumprimis illuſtranda eſt, qui Pædagogum exhibet, cujus
diſciplinam evaſimus, Gal. III, 23. noctem, cujus depulſis tenebris cla-
ra diei luce fruimur, Rom. XIII, 1I. 12. umbram futurorum bonorum,
in cujus locum corpus ipſum & promiſſorum ſubſtantia ſucceſſit, Col.
II, 17. Hebr. X, I. ut adee vix commode, quam feliciore longe ſorte
Novi Teſtamenti homines præ Patribus iſtis Veteris fœderis fruamur
absque hujus libri cognitione intelligere queamus. Porro etiam infi-
gnem Novi T. libris Leviticus lucem affundit, ex quo, quæ Chriſtus ipſe
de Sabbatho, de lepra, de conjugio; quæ Evangeliſtæ de circumciſione,
de puerperio, de oblatione, de agno quoque tollente mundi peccata;
quæ tandem Apoſtoli de ſacerdotio Chriſti, & de ſacrificiis Chriſtia-
. norU

De Leviti. 4 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

co. norum ſpiritualibus in medium proferunt, explicanda aut illuſtranda
ſunt. Tandem etiam haud pauca docrinæ Chriſtianæ capita hoc libro
egregie inſinuata deprehendimus, juſtificationem ſcilicet noſtram per
ſanguinem Chriſti, ſacrificiis adumbratam; ſanctficationem noſtram, in
purificationibus puerperarum, leproſorum, & omnis generis immundo-
rum depictam; veram cultus divinirationem, in moralibus legibus com-
monſtratam; ſocietatem civilem ordinemque Politicum, per forenſes
latum; & quæ aliæ ſunt commonefactiones, quibus hi-

leges commend
ſtorica quoque Levitici nos inſtruunt, in quibus enarrandis nervoſe & ſo⸗

lide verſatur b. Eraſm. Marbachius Proæm. Comment. in b. l.
IV.
Ganonicam libri autoritatem, a nemine, quod ſciam, ſeorſim &
data opera in dubium vocatam, auguſtum illud a Dei imperio petitum
auſpicium pariter, ac crebra in Novo Teſt. allegatio confirmat. Sed
& Moſi, ſacro Numinis amanuenſi, ejusdem cçonſignationem non Judæi
modo, ex antiqua eccleſiæ traditione tribuunt, Joh. VIII, 5§. verum etiam
Legum Ce-Chriſtus ipſe Matth. VIII, 4. Divinam vero Leviticarum legum atque
io. ceremoniarum originem, non ſine reconditæ quidem eruditionis appa-=
impugnata, ratu, ac omnino profane ſollicitant Joannes Maribamut Eques Aura-
tus Anglus, in Canone Chronico Räg ybliaco, Ebraico, Græco, Londini pri⸗
mum in fol. An. 1672. edito, & poſtea in 4. An. 1676. Lipſiæ recuſo; &
Joannei Spencerut, Theologus Cantabrigienſis, primum in Diſſertatio⸗
ne de Urim & Thammim, Cantabrigiæ An. 1669. edita;, poſtmodum in
ampliſſimo de legibus Ebræorum ritualibus commentario, quem Canta-
brig. in fol. An. 1685, publici juris fecit. Judæorum ritus, lege ceremo-
niali præſcriptos, uterque contendit ab antiquiſſimarum gentium cultu
originem traxiſſe, correctos ſolum in Hebræorum ſacris, cum ab aliis
gentibus ſine emendatione uſurparentur. Neque tamen hi primi inge-
nioſi erroris inventores, ſed Grotianæ tantum ſententiæ interpolatores
videri poſſunt, quam r6ατο7ν eρoe profano illi ſcripturarum inter-
preti præbuiſſe „ Magnus Calovius noſter Bihl. uſtr. T. I. p. 471, du-
g Gratio,; dum obſervavit. Neg dubium relinquunt Grotii werba, quæ ad Levit.
I, 9. ita habent: Sacrificiorum ritus aut ab Hebrais ad gentes alias vene⸗
re, aut, QV 0D CREDIBIEIVS ES T; a Spyrit & Aeyptiir ueſur-
pati, correcti ſunt ab Hebraæit, & ab alii- gentibu’ ſine emendatione uſur⸗
bati. Quibus adde, quæ ad Coloſſ II, 20. haber: Nibil in ipſis ritibus erat
proprium Judis, S magit a geniibus ad Judæoi per Sõ

Autoritas.

lin hei,
Angli, pa
centes e
ingenti!
Can ex!
non pari
os fuill
Dientun
multo m
udeorun
Tumn, Eta
Aexandr
lemum i
tentte, m
ex Eecret
Velecrun
23, & A
4 legem
gue boole
Guisquarn
Kwürds
Theopo
Cenique
Kin alis
inotelde
E uliic⸗
Prognatan
Atramque
nide, exe
ſeAgy
lapientss
uam m
ſecris li
Teypti
Aleiplin⸗
ntigui,,
ond,

VETERIS TEST AMEN TI. P. J. —

- De Leviti-⸗
t uſtrander dam Dei, Juam a Judæit ad gentet venerant. Iſthæc legentes veſtigia co.
Ahoc o Angli, paulisper diverſo uterque tramite incedunt, ad metam tamen ten-
olrum ſdrr dentes eandem. Et Marshamus quidem p. 150. edit. Lipſ. Poſtquam Marshame;
hoſtram, n ingenti molimine negaſſet, Philoſophiam Platonicam aut Pythagori- .
Zimmundo. Cam ex fonte Judaico derivatam fuiſſe, eaque Propter perſuaderi ſibi
egibus l. non patiatur, vetuſtioribus Perſarum temporibus Græcos à Judæis edo-
r ſürenet D tos fuiſſe; maxime cum ante Captivitatem Babylonicam, ſive VII. Sa-
Juibis n. pientum ætatem, Græci non ſolum Philoſophiæ, ſed & rerum ſuarum,
eroe b. multo magis exOticarum, incurioſi fuerint; & poſt reditum e Babylone
Juudeæorum Respublica ſub Perſis adeo obſcura fuerit, ut vel nomen eo-
rum, ætate Herodoti, Græcis inauditum fuerit, quippe qui non ante
orim & Alexandri expeditionem Græcis primum innotuerint, & ſub Seleucidie
, Kain Aemum inclaruerint; cumque porro, Joſepho lib. 1. sontra Apion fa-
in tfrente, nulla Jjudæorum cum exteris conſuetudo fuerit, eo quod judæi,
Urmat. ded

ex decreto ſapientum, gentiles omnes pro immundis haberent, adeo, ut
vel eorum contactu immunditiem contrahi crederent, ut ex Joh. XVIII,
28. & Act. X, 28, pateat; cum etiam gloriarentur Judæi Deut. KXXIII,

mn pon udei
Fetum etm .

Egum Nne legem in hereditatem & peculium datam eſſe filiis Jacobi, miranti-
tionis apper⸗ que Ptolemæo Philadelpho „»cur legum Moſaicarum nec Hiſtoricorum
Eabes Aurr. quisquam nec Poëtarum meminiſſet:? ex merito reſponderit Demetrius,
Londinp⸗ divinitus pœznas dediſſe quosdam, qui eas ſollicitaſſent, ſiquidem &
ſie leenloj d Theopompus mente, & Theodectes viſu eam ob rem orbati ſint; cum
Diſeruun denique fieri non potuerit, ut Moſaici libri Hebraico ſermone editi,
Kmnodum In & in alias linguas nondum converſi, ethnicis Hebraice non callentibus
guemn e iminnnoteſcerent: tantam nihilominus tamen deprehendit Philoſophiæ Græ-
ege Cerein.

Judaicæque congruentiam, ut Joſephus, Clemens & alij illam ex hac
prognatameſſe, arbitrati fuerinr. Hinc itaque infert Marshamus p. 154.
utramque Hebræorum & Græcorum diſciplinam in tertia aliqua conve-
niſſe, ex qua utraque propagata ſit, camque nominatim doctrinam es-

1,
gentium u
5 alii
n 0 Als
primi inpe

Gterpolrore, ſe MEgyptiorum, Extra omnem enim controverſiam eſſe, Græcorum
Murum ine. ſapientes diſcendi gratia in Egyptum profectos eſſe, atque tam ſacram
l h 5 ⸗ quam moralem ſuam diſciplinam inde deduxiſſe: de Hebræis vero ex
ur 1Ad. ſacris literis conſtare, diutinos fuiſſe Ægypti incolas, nec ſtatim mores
el llul ene⸗ gyprtios penitus illos exuiſſe, quin aliquæ manſerint inter ipſos reliquiæ
yyniru n⸗ Adlſciplinæ Æ.agyptiacæ. Unde tandem concludit: multa Moſis, leger ex
Catune antiquis moribus manaſſe, & blerotque Ae yptiorum ritus Moſen SEiugat
tinkuenn e, quoidam immutaſſe, quoidam pro Dndifferentibus habuiſſe, quoidam

De Leviti.
co.

Spencere 7

100

INTRODVYCTIO AD LIBROS BIBLICOS

permiſiſe, imo & juſfife. Heæc fere fſunt Marshami commenta, quæ in
erudito opere exemplis demonſtrare paſſim ſatagit. Eodem vero
Spencerur, ſed per ambages, tendit. Paulo altius enim in Præfat. libri
3. 5. (19. ceremoniarum ſacrarum origines repetens, ſententiam ſuam in
hunc modum expenit: quosdam omnino ritus ſacros v. g. primitias
DEO conſecrandi, altaria titulosque in illius honorem erigendi &c. e
Patriarcharum moribus in poſterorum religionem tranſiiſſe; ſed pau-
cOsS illos facilesque poſt ſecula non multa in molem immenſam excre-
viſſe, qui novi mores vel e fraude ſacerdotum ethnicorum, qui fabu-
lam ſuam de religione, magna varietate rituum exornarint, ut plebi
gratior accederet & ſibi ipſis quæſtuoſior; vel e pruritu & laſcivia in-
geniihumani, cui veterum omnium faſtidium ſtatim obrepit; aut e fu-
perſtitiolο& pueriliillo dogmate, quod operoſis quibusdam ceremoniis
& cultus ſui circumſtantiis, artem & elegantiam ſapientibus, Deum de-
mereri liceat, originem hauſerint. Inter hæc eveniſſe, ut in Ægypto
nati IHraelite Dei rerumque divinarum notitias oblivioni ſenſim trade-
rent, & vix ultra lateres & allium .Æagypti jam ſapientes, ſervilique in-
tenti operi, in Dominorum ſuorum mores & ingenium torti tranſirent,
ritibus eorum ac ſuperſtitionibus facile ſuſceptis, id quod lib. t. cap. I. Sect.
1.p. 22. Scripturæ teſtimoniis, veterum ſuffragis & e populi moribus
confirmat. Deum itaque, cum religionem in integrum reſtituere, &
Iraelitas ad patrum pietatem revocare ſtatuiſſet, hanc iniiiſe rationem,
ut idolorum cultu, ſub poena capitis, is interdiceret, & ritus omnes,

ſidei vel moribus honeſtis adverſantes, a legis & cultus ſui corpore, tan-

quam membra corrupta penitus ancputaret: ritus autem alios non pau-
cos, multorum annorum & gentium uſu cohoneſtatos, quos ineptias
norat eſſe tolerabiles, aut ad myſterium aliquod adumbrandum aptos,
in ſacrorum numerum adoptaſſe Cum enim rudes Iraelitæ per pa-
trum ſuorum veſtigia eundi cupidine toti flagrarent, & animos gen-
tium (. gypti præcipue) moribus affixos gererent, modo Deus ritus
antiquos omnes inhibuiſſet, in eos procul dubio & gentium ſacra im-

petu & deſiderio calidiore fuſſe ruituros. Quando itaque Deo jam

res eſſet cum eo rudi populo, a fuis ſeculique moribus nulla machina
dimovendo; eorum ritus nonnullos paululum emendatos leni ipſum
animo tuliſſe, & per ννατιαιπρνινο 1lam Iraelitas a gentium idolis
& ceremoniis ſenſim & ſuaviter avocare ſtuduiſſe, quos ſtatim & cum

violentia quadam avellere non potuerit. Quæ omniæ ut obtineat Spen-
cerus,

cerus, rert
perverti
lolarriel
toHaͤ
nihilomi
buat &
tioni, I
CAſonen
Arabicß!
jam Nb
ritibus ad
ſerttionil
tranblatis
de Arca?
K Ge hire
te Cullie
4 . 104.
geri velit

Er
dennwar
ge tame
Pe nim
e cerem
ſen à Dei
inltitiſe
Denteron
culcin
cio, ſ nol
Ceptistt
enim J
nie ac 0
E. 0
Licet ve
Deo rit
entur

8 VETERIS TESTAMENTI. P. I. 10 D., Leriti
t,uein ð cerus, rem ita aggreditur, ut Libro I. Operir fines legum ceremonialium co. ernti
odem 90 pervertat, primariamque legum rituumque Moſaicorum rationem ido-
5 1eſat, En lolatriæ Iſraeliticæ inhibitionem fuiſſe evincat; ſecundariam demum in
umfum n qαααναιο rerum ſpiritualium reponat, ita quidem, ut primas in ea
9 hrinits nihilominus moralibus officiis, tanquam in imagine repræſentandis tri-
Genl e bpryuat, & poſtremum omnium locum aſſignet typicæ Meſſiæ adumbra-
e; ſel au. tioni. Libro II. eas expendit leges Moſaicas, quibus Zabiorum ritus oc-
nin exce. caſionem dederint. Zabiorum vero nomine, quod ex Maimonide &
ni. Arabicis Scriptoribus ipſi innotuit, Chaldæos inprimis .gyptios et-
1, u ei iam, Nabatæos, Charanæos, Syros, aliosque Chaldæorum dogmatis &
lleirin i. ritibus addictos, cenſendos eſſe arbitratur. Librum tandem III. octo diſ-
; aut e lu. ſertationibus abſolvit, quibus de ritibus e gentium moribus in legem
Ctemons translatis de origine ſacrificiorum, de purificationibus, de Neomeniis,
Deum ce. de Arca & Cherubim, de templo, de origine z Urim & Thummim,
tin Aedo S de hirco emiſſario ex inſtituto agit. In eodem quoque luto hære-
enſin naddte. re Guilielm. Cutramum, ex ipſius verbis libro I. de ſacrificiis cap 15. S.
ervliqne u. X, p. 194. fere colligere licet, quanquam, ut alienam, eam referre vi-
anſrenn, deri velit ſententiam.
Pelimwnihi Enimvero ſomnia iſta, utcunque eruditionis ſe commendare vi- eſſerss.
tnere, 4 deantur ſpecie, e quibuseunque tandemornentur pigmentis, quam lon-
ſe ntionen, ge tamen a ſanorum verborum abeant forma, e Sacris literis palam eſt.
itus omnes, Ereæ nimirum divinam ſacramque, non humanam, non gentilem legum I1.
cpore, ⸗ ac ceremoniarum Moſaicarum originem toties evincunt, quoties Mo-
osnon lul. ſen a Dei ore Pependiſſe, * ad ipſius nutum atque imperium omnia
d⸗ ineptis inſtituiſſe, diſertis verbis aſſerunt. Unde univerſa legum repetitio, in
ndum ept, Doeuteronomio comprehenſa, Iſraelitis facta dicitur ½ 22
ie er . —e ) juxta omnia, quæ præcepit J6 HOVA Moſi ad
Mlümos eoee. Zios Iſrael, Deut. I, 3. Moſi enim quid divina totiesque repetita & in-
1o Deus iu culcata opus fuiſſet inſtitutione, quid familiariſſimo cum Deo commer -
um ben in. cio, ſi non diverſos ab Egyptiis aut longo uſu inter populares ſuos re-
lne Ded ln ceptis tritisque gentilium moribus, lege ſua præciperet ritus? Omnem
ulla chin eenim Ægyptiorum ſapientiam accurate calluiſſe, potentemque ſermo-
Ei n ne ac opere jam ante fuiſſe Moſen, Stephanus teſtatur Ad. VII, 22.
entium df Licet vero hanc inſtitutionem eo pertinuiſſe dixeris, ut qui probentur
rm &em Daeo ritus vel ſaltem tolerentur acretinendi ſint, qui ex adverſo impro-
Prinent Sper⸗ bentur abrogandi, fidelis Dei ſervus inde hauriret; manebunt tamen &

ten 0 2 iſti

De Leviti.

60.

:08 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

ſti a Deo tolerati, adoptati & repurgati, humani ſaltem ingenii figmen-
ta, Suτ „ρHατιτς k Nlαιτων quibus cultum Deo acceptum Salvator ex-
hiberi negat Matth. XV, 9. Plus enim quam Cimmerias, mentes ho-
minum poſt lapſum, tenebras occupaſſe, ut in rebus ad Deum remque
divinam ſpectantibus plane cœcæ, nil niſi errores gignant & amplexen-
tur, Scriptura paſſim teſtatur, nec ipſi diffitentur gentiles. Hinc tam
ſollicite ſapientiſſimum Numen cavit, ne humano ingenio, circa res
divinas ſtatuendi, ullum relinquatur arbitrium, ulla detur facultas, ar-
Giſſime quæ ad cultum ſuum pertinebant circumſeribens, ut eis vel ad-
dere quippiam vel demere velle, ſacrilegium habeatur, Deut. IV, 2. XII,
32. Prov. XXX, 6. & pari paſſa cum idololatria ambulet, Num. XV,
39. Deut. XVII 3. Jer. XIX, y. Quid? quod Diabolum ipſum prima-
rium tot ceremoniarum (inter gentes quidem, quarum ritus Deus in ſa⸗
crorum ſuorum numerum adoptarit,) magiſtrum extitiſſe, ſignatis ver-
bis p 120. fateatur Spencerus? An vero absque ſummæ impietatis, imo
blasphemiæ nota dici poſſit, Deum toleraſſe, approbaſſe & juſſifle ri-
rus in cultum ſuum adhibendos, qui a Diabole, Dei cultusque ejus
oſore, ad omnem pietatis veræque zοορο ποαο eliminationem excogi⸗-
tati, adeoque ex orco ortum traxere? an hæc Chriſtiano homine, ne
dicam Theologo, vox digna ſit? judicent quotquot ullo adhuc pietatis
ſenſu tanguntur. Hinc ſcilicet Spenceriani illi floſculi enaſcuntur, qui-
bus Deum ritus multorum annorum & gentium uſu coboneſlatos, q1
INZPT'IAS norat eſſe T0OLERABILES, in ſacrorum ſuorum
numerum adoptaſſe, belle nimirum & ſcite rhetoricatur. Sed quid mul-
tis? Sane Deus ipſe Levitici cultus ceremonias ab Ægyptiorum cætera-
rumque gentium quarumcunque ritibus longo diſcriminat intervallo
cum Moſen in hanc ſententiam affari populum jubet: Ego Jebova Deus
veſter: E“ da-D ee e e. rn ſe-
cundum opus terræ Ag ybti, in qua abitaſti, (quale demum cunque iſtud
fuerit) ne feceritir, DHNN r ee
hn N rP en n men e ſecundum opur terra
Canaan, in quam ego vors introducturus ſum, ne ſaciatir, & in ſtatutir eo-
rum ne àmbuletir. Judicia mea (non .Ægyptiorum, non Cananæorum)
facite & ſtatuta mea obſervate, ut ambuletir in eir. Ego Jebova veſter
Lev. XVIII, 2. 3. Ubi diſertis verbis peregrinos ritus ſine diſcrimine
oemnes prohibet, ſuaque illis ſtatuta & placita opponit, quæ nihil cum
. Uli⸗

„

—

—
Us commme
UIl 2. ſga.
vor exyeli
Immi aflen/
rum, G lu
Aetit, ulſe
M0h00
ro. (is
tam ſevere
merum ad-
tentie ſur
1. Cay: l
uſitatos in
II. human
Deut. G.;
trocinentu
cuiſiut Nii
invocaveri,
lia, ſcutle⸗
ſturnta &,
Cothwahun
Ppotiusab
ſtincha? (
in las lee
poynloelar

inſitutz
vel afinie

tioneherj
ſtare Potr
fuiſſent.
eum verd⸗
ditite 9
guanam
tuit, culti
ſanigne,
la mſcun
deiſtin

VETERIS TESTAMEN TI. P. I. ””MB
nüſgnen. ilis commercii, nullam ſimilitudinem habeant. Et adhuc clarius Deut. co. reriti
Alrator e. KXlI, 2. ſqq. Perdendo perdetis omnia loca, ubiſerviverunt gentet, quas
wentes ho. vos expellitis, diis eoum: ſuper montibur excelſie, & ſuper collibur, & ſub
im renne omni arbore viridi, & deſtruetit altaria erum, fràngelirque ſtatuas eo-
anpleren. rvum, & lucos eorum comburetis igne, & ſeulptilia Deorum eorum ſucei-
Hine iin detit, at perdatir nomen eorum de loco boc: NON FACIETIS E0
circn fes MOD 0 (quo nempe gentes Diis ſuis fecerunt) 75KOUVA Deo ve-
oultas, at⸗ Kro. Quis hinc induci ſe patiatur, ut credat, gentiles iſtos ritus, quibus
teis vll. tam ſevere interdixit Deus, ipſum nihilominus in ſacrorum ſuorum nu- .
W,2. N, merum adoptaſſe aut toleraſſe? Sed videamus nunc, quibus fidem ſen- aicata,
Nun. W, tentiæ ſuæ facere conetur argumentis Spencerus. Id enim Lib. II11. Diſ.
tum primt. I. Cape I. 9“ (27¼. Operam dat, ut Deum ritus aliquos inter gentes olim
Deus inli. uſitatos in legem cultumque ſuum transtuliſſe, ſect, I. divinis, ſectione
ſgnets et. II. humanis teſtimoniis demonſtret. Ubi quidem primo ad Moſaiĩca I.
zents ing Deut. 16, 7, 5. verba ſe recipit, quæ tantum abeſt, utſententiæ ejus pa-
aciſe n. trocinentur, ut potius contra ipfum militent: Quæ gens eſt ita magna,
bene eſs cuiſint Dii propinqui, ſieut eſt Jebova Deur noſter in cundtir, pro quibu:
en eco. invocaverimus eum. Et quæ eſt geni ita magna, cui ſint ſtatuta α judi-
dotbine, he cia, ſicut lex iſta, quam ego coram vobi⸗ 4do bodie? Numne verbis iſtis
hue ients ſtatura & judicia Ifraelitis eſie cum gentium & gyptiorum placitis
Untat, qui⸗ communia, vel ex gentilium derivata ſacris, Moſes Perhibet? Anne vero
ſuu, hun potius ab omnium gentium ſanclionibus & ritibus longo intervallo di-

ſunin ſtincta? Quæ conſequentia illa eſt, quam Spencerus nectit? Moſe: boc
4 9

gti inbl⸗ in loco legem & conditionem Hebraorum cum gentilium confert: at rudi
Vn ceterd- pozulo elare conſtareæ vix potuit, quantum ipſorum legir & ritu: gentiunm
un Mo inſtituta ſanctitate & excellentia ſuperarent, nifi inter utraque ſimilitudo
1 “ vel aſinitar aliqua generalis intercederet. Longe validiori argumenta-
s tone hæe inverterim, & rudi populo de legum ſuarum prærogativa con-
ee⸗ . ſtare potuiſſe negaverim, ſi ſimiles vel affines ritus inter gentes in uſu
onqueilun fuuiſſent. Unde depravatio rectius, quam textus explicatio cenſenda eſt,
112 acum verba ita ræga ραανιο Si gentium exterarum inſtituta recolitir,
gur dA dicite o boni, qui ritus exterss affecétu ſtudioque maximo proſequimini,
1, atuni/ N.ℳ.% qiuaænam ea natio ſit, quæ ritibus ea puritate, gravitate, ſplendore conſpi-
untotu) cuir, cultus ſacri munia celebrare ſolet? Neque enim vulgari illa rituum
bms beſe farragine, quibur gentium ignorantia & ſuperſtitio tot ridicula &σ impu-
e Glctimine ra miſcuerunt, Deo O. M. cultum exbibemur; ſed ritibus mendati, &
e nihil Z Dei ſapienti ſimi limam paſſie, qui kenn in gentium ſacris integri & S⸗
3 lla

—

110 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

De Leviti- — —
60. ulla correctione retinentur. Ubi vero emendationis hujus in Moſaicis i1 derivati
verbis vel vola comparet vel veſtigium? Nec ſane de qualitate ſaltem um ubig
rituum, verum de ſubſtantia potius, qua à gentium di fferant inſtitutis, ebitrio hui

ies d
untLevit
e ſibi en
ideum ex
nt, plane
mOrigine
cceptiva 00
Longe e
Omnibus &
s teſtari n
fuilet nie
Keuuderee
(iorum e
.Aylßolar’
Il, mili
nimirum 1
Kmamiketd
Benthem.
de legiu,

ipſi ſermo eſt. Sed pergamus ad reliqua. Secundum ſententiæ ſuæ ſa-
crum fſubſternit ex Pauli verbis Act. XIII, I5. ubi de Itraelitis agens
Deur, inquit, per XLe annoi rorMöρνοαρυ morer eorum toleravit in de-
ſerto? ubi per moret, quos Deus tulit, intelligendæ Spencero videntur con-
ſuetudines aliquæ, pueriler magis quam profanæ, quarum nonnullar ad
tempus ſaſtinuit, alias autem in Jacrorum ſuerum claſſem tranſtulit. Un-
de autem probabit, ritus ſacros & religioſos potius, quam vitæ ipſo
rum ad honeſtatem vel flagitia compoſitionem, per mores deſignari!
Cum reoορπ nρεααο à bonæ notæ Scriptoribus non ad ſaera facientium
ritus, ſed hominum in communi vita nævos & vitia referatur. Unde
longe diverſus a Spenceri ſommio verborum ſenſus eſt, quem b. D. Dan.
Arcularii Comment. in b. I. p. 455: quam meis verbis reddere malo: Ter-
tium beneficium (hic exponitur) ſumma Dei in tolerandis populi Bujus
Yeleribur lenitaz &i indulgentia plui quam palerna, quc quidem legenti
Moyſir biſtoriam facile patebit. Cum enim ſæpiſſime nune in Deum,
nune in miniſtrum ejus Moyſin graviſime delinquerent, ac broinde digni
eſſent, qui ad internecionem delerentur, Dominu: illis clementer pepercit.
ac quamvii rebeller nonnullos ex ipſir puniret, populum tamen ipſum con:
ſervavit, ut promiſionem de Meſſia, patribur illorum factam aliquande
præſtaret. Conf. Pſ. LXXVIII, 38. 39, Ezech. XX, I7. Cæterum legi ad
h. I. omnino meretur vir doctiſſimus Thom. Gatakerus Adverſarior. Mi-
3. ſcellan. Poſtbumorum cap. 41. Opp. T. I. p. 556. Tertium ipſi argumen-
tum illa loca præbent, quibus Deus de præcipuæ notæ ritibus & inſti-
tutis agens, vocibus permittentem & dirigentem potius, quam præci-
pientem & adhortantem ſonantibus utatur: e. gr. Exod. KX, 25. St al⸗

2.

4

nde etian

Gus non

tare lapideum facere velis mibi, non ædificubis e ſectis lapidibus: Lev. I, 2. Urs he
Si quii e xobis obtulerit oblationem Domino, oſferetis de becoribu: &. “ Ne
Num. VI, I. Si quitpiam voverit votum ad ſeparandum ſe Domino, ſe ⸗
vino &. Cum etiam tabernaculum nondum ſtrueretur, Deus verbis cum dn
ſpecie quidem præceptivis, revera autem permiſſivis tantum utebatur, DM
Exod. XNXNXV, 5. Hinc Deus ipſe, de Judaici cultus ceremoniis agens, I 6on
aperte profitetur Jeſ. I, I2. ea omnia ſe de manibur eorum minime lern
requiſiviſſe: nempe quod ritus illi permiſi potiur fuerint, quam præcepti nn eu
& aſeculi conſuetndine magir quam Dei voluntate & intentione prima- 1 .
l

76

—
. .
1 1n Molnicis
Aituteſclem
Anr inſtimnis,
entir ſue l.
kneliis agens

erwwit iu de.
vilenturc.

nonnullar 4d

ſulie. Un.

amn Vite inl.

er Ceſignatil
ta facientiuin
ar. Undde
mb.D. Den.

emalo: Ter-

pepuli hl⸗
ilen kgeuti
ne in Deum,
Mroine dgni
enter ehefcif⸗
en igſum :
m aligiunt
erum egi 40
rharior. ,Mi.
