ſone
folin
Q⸗
loqu
tite,
innen
deo
teril
cis h
gue⸗
mele
aſket
min.
in
Drar
ſſſte.
cene
Muh
Pleit

doen
Coch
eant
rum
4 P
di
Ver
ali⸗
etatr
Mi
Poe
reſ⸗
vin

te
S

d

.

tenl,

.

.

unt,

nſ-

dunn

VETER. TESTAM. 9

ecundum ſenſum eorum: quatenus nimirum non intelliguntur, prout verba De lihris
ſonant, imo contra, quo per ea exprimitur, ötitium eſt, quale eft Canti. Poticis.

eum Canticorum, & canticum Eſaiæ c. y. cujus jam mentionem fecit & .
Eadem jam ante copioſius tradiderat Comment. ad Exod. XI. euſus ver-
ſionem & excerpta Buxtorffius exhibet in Mantiſſa ad Coſri p. 407. ſqqj.
fuſius autem explicat e noſtris b. D. Varenius Comment. in Jeſ. V. p. gy. ſq.
Quanquam autem b. Pfeiffero, eujus nobis venerabilis eſt memoria, ob-

loqui religioni nobis ducamus; ſalva tamen in viri ſummi manes pie-

tate, ea hie repetimus, quæ jam §. præc. u. 2. de metro, Muſicæ intime
innexo, in medium protulimus. Si enim 1) ad melodiam Muſicam
adeo requiritur metrum, ut absque eo ſubſiſtere illa & componi nequeat,
textibus ſane Muſicis, iisque Poéricis, quod beatus Vir canticis Bibli-
cis largitur, metricam tribuere ſtruéturam pariter neceſle erit. Ne-
que 2) unquam intrinſeca Posſeos ſive carminis ratio ex ſolis Muſicæ, ſeu
melodiæ legibus æſtimatur & conſtituitur, quanquam externæ verluum
affectiones cantui ſæpe accommodentur. Maxime vero 3) conſtat, car-
mina in ſeripturis legi, nunquam decantari ſolita, quod de Proverbiis
in aprico, de Jobo vero ſuſpicari in proclivi eſt, niſi obum malueris
Drama ſacrum dicere, Muſicis quoque legibus cireumſcriptum, de que
Cap. ſeq. agemus. Sic Threnos, vix vero eſt ſimile, in cantilenam eva-
ſiſſe. Aut itaque Proverbia e carminum cenſu, una cum Threnis exclu-
denda fuerint, aut ratio Poëſeos ſacræ in iis quoque concedenda, quæ
Muſico concentui accommodata non fuerunt. Hinc 4) rationes à b.

Pfeiffero allatæ, maximam partem ſunt a particulari, nec ad omnia

poémata Biblica quadrant. Quod enim (o) carmina ſacra dicit, in S.
Codice efferri terminis, non inferentibus ergio ri, ſed Soαονr ſive
cantum, puta OD, Wν quod item (&) ad inſcriptiones Pſalme-
rum provocat; id ad cantica ſolum, non æque ad omnia carmina Bibli-
ca pertinet, atque hoc ſolum evincit, quod decantati, certisque me-
lodiis accommodati fuerint Pſalmi & hymni in Seriptura ceteri, non
vero, quod ratio poëſeos Hebrææ in accommodatione ad concentum
aliquem Muſicum fuerit ſita. Quando () urget, ſimpliciorem fuiſſe
ætatem iſtam, naſcentis populi & politiæ Judaicæ, a lervitute Wgy-
Ptiaca vix dum reſpirantis, quam ut de conſtitutione merri & legum
Poeticarum ſuſeiperent cogitationes; non ad ingenium populi tam eſt
reſpiciendum, e quo nec poëſis illa, nec textus ſacri fluxere, quam ad di-

vinum Spiritus ſancti inſtin tum, e cujus Oogâ compoſita illa cantica

Carpz. Pari Il. ſunt,

10 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libris ſunt, æque ac reliqua poëmata ſacra. Quanquam non omnino rudes
Po&εi eos, aut Poëſeos ignaros fuiſſe, e ορυι pateat, ubi ſane tripudio
& hymnis idolum coluiſſe perhibentur, ad eum haud dubie modum,
quem in Ægyptiorum ſacris obſervarant. Moſen præterea, odεινα
é*ο τιαοασονι A ρπτνν,: . uvναντι + & Xονσο σ ι SναDR é ACt.
VII, 22. leges latuiſſe metricas, ac Poëſeos rationem, vero vix fimile vi-
detur. Quod tandem () inſtat, nullam proportionem textuum, qui
Metrici in Scriptura dicuntur, ad metra dari vel Arabum, vel Latino-
rum, atque Græcorum, vel Germanorum atque Italorum, & (e) nul-
Ium plane veſtigium, aut mentionem hujus Poétices in Talmudicis vel
aliorum Rabbinorum ſeriptis deprehendi; rem ipſam profecto non tol-
lit. Quemadinodum enim longe diſpar eſt ratio Germanici carminis,
ac Latini, ita, ut quod illius conſtituit eſſentiam, tinnulus in fine rhy-
thmus, Latinis in vitio habeatur; ira nil obſtat, quo minus alia potue-
rit eſſe ratio metri, priſcis Hebræis uſitati, ab eo, quo vel hodie Judæi,
vel Arabes utuntur, aut ceteræ gentes. Potuit omnino ſingulare efſe,
cujus tot ſeculorum intercapedine memoria intercidit. Ex filentio
autem, vel craſſa potius judæorum ignorantia res ipſa nequiequam in-
fringitur, cum Talmudici atque Rabinici ſcriptores omnes Chriſto in
carne exhibito poſteriores, & ab ultimorum Prophetarum ætate per
aliquot ſecula ſint remoti, tantaque poſt fatalem illam urbis deſola-
tionem gentisque diſſipationem barbaries rerum inter ipſos fuerit potita,
ut nec Muſicæ ſacræ & in templo uſitatæ, nec hiſtoriæ gentis ſuæ, imo
ne linguæ quidem ſuæ rationem ſatis reddere queant, niſi in quantum
lacinias quasdam ex Chriſtianorum ſeriptis arripuerunt, nedum ut vetu-
ſtam illam calleant Poëſin, quæ cum Prophetarum ultimis intermortua
haud abs re creditur.
IV.
3. mn in Metrum porro negant, qui ex parabolico dicendi genere Poëſin
parabolics Hlebræam metiuntur. Pertinet huc tertia carminum ſpecies, Abarbe-
Jaltem di- neli §. prac. obſervata, de qua ita cit, loco b. Varenius: Tertium illud
cendi gene- genus eſt Poëticæ Propheticæ, in quo ſunt y N H.
re ſis ſua? eN) dLIN i. e. Locutiones eminentes, modum loquendi & aſum
communem tranſeendentes, yperbolicæ, ſonſum arcanum ſub idiotiſmo
familiari complexæg. Dominantur in hoc genere HW ſeu canticorum
Propheticorum, Pbe ſeu Parabole, & ſub ſebemate ive in rerum
natura exiſtentium, ſive non exiſtentium, res ſummaæ, magna myſteria
regni

egni
cunht
gyiße
magi
luntiu
ur h
imci
ommi
Licet
arah
nonn
res ip
ſenri
2. P
dus
guep⸗
expto
Plan
Ppror⸗
dah,
nari,
Potin

ſedel
Prim
ß,
dunt
a
iam
Hel-
guie
de 1.
dace
ſeel.

VETER. TESTAMsMrMr=««i 1TI

regni cœlorum reconduntur, unde Hebræi 3neD i. e. carmen, ar- De lihris
canos habens ſenſus, item HlD W i. e. canticum celebratum, ma- OvEicis.
ynifice aſftimandum, nominant. Rer a ſenſu communi remotiorer hac via
D . magis animo imprimuntur, ipfique animi in attentionem citiut attol-
4 tuntur, imo & de ſua obduratione fortius convincuntur, unde & Salva-
tor hoc medio uſut totiens fuit Orator parabolicus, & babuit Phariſæos
atrociſimos boſter, †vατ.ναιq1. Conſer in hoc ipſo angumento Matth.
XXI, 33. 41. 43. XIII, 34. 3. Luc. XV, 3. & c. 6. Sed diſtinguendum
omnino eſt inter 7 parabolam, atque UUú canticum ſive poëma.
Licet enim Buxtorfſius carmen quoque a Davide vocari velit νο

i.

r parabolam Anigma Pſ. XLIX, 5. LXXVIII, 2. genere dictionis
is, parabolico & allegorico, Theſauri Gr. p. Go7. quanquam etiam cantica
. nonnulla ſint parabolica five Schemate affecta, quod facile damus, &
. res ipſa loquitur; unum tamen alterius non conſtituit rationem & eſ-
2, ſentiam. Parabolas multas locutus eſt Chriſtus, (quo citatus Pſ. LXXVIII,
le, 2. per Matth. XIII, 35. ſpectat, perperam a Buxtorfſio Davidis carmini-
tio bus accommodatus) quem tamen verſus pepigiſie non conſtat; cum-
ir⸗ que populus Ezechielis illuderet parabolis, c, XX, 49. non ſane Poëſin
in exprobrabat, ſed parabolicum atque obſeurum adeo dicendi genus.
det Plalmorum autem plurimi aperto atque ſimplici fluunt ſtylo, nihil
: prorſus parabolici ſpirantes, qui ſatis evincunt, dari Poëſin absque Para-
i, bola, quædam autem carmina parabolico quidem flore adſpergi & or-
no nari, ita tamen, ut Parabola non formam carminis conſtituat, ſed ſenſum
m potius afficiat, & ſub figuræ cortice myſterii nucleum occultet.
u .
tua Sunt porro, qui in accentuum Metricorum ſtruRtura leges Poë- 4. num in
ſeos Hebrææ ponunt. Ita Theodorus Ebertus Poëſeos veterit formam accentuum
brimitus ſolo temporum numero circumſeriptam, & occulta accentuum Fer 2
in diſpoſitione conſtitutam fuiſſe tradit Pobët. Ebr. c. I. reg 3y. Huc fere ten- Cus,
he⸗ . dqunt etiam, quæ magnus Gerhardus noſter Exeg. Loc. I. de Seript. S.
1d §. 345. p. 369, habet: non ex ſolit vocalibus & earum quantitate, ſed et-
iam ex accentibus, & vocum inflexione pen literas, vatio canminit apud
n Hebraos conſtitit. Utut vero miniſterialem forte uſum accentuum,
ſ qui expeditiorem reddat lectionem, ſimulque doceat, quo pacto Sylla-
n bæ ac pedes vocum æſtimandæ, pronunciandæ, & ad leges poëſeos re-
n dactæ ſint cenſendæ, non negemus; unde b. Waltherus Centur. Mi-
zi ſcell. LI. p. yoz, Accentur, uti ener inquit, Muſicæ in Pſalterio inler
. 2 *

12 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De libris viunt 6ατι— posëſt ſorſan non niſi èτρονα: & Leusdenius Phil. Hebr. dee
PoEειâ. Diſp VII. p. 5v. Prophetæ in V. T. modulabantur carmina ſua variis ac- len
centibus Hebraicit, qui docebant vocem eſſe attollendém, vel deprimendam, . 60
prolongandam, vel alio quocunque modo dirigendam: metri tamen vel it.
Poëleos rationem adeo non abſolvunt, ut ne quidem afficiant, ſed ipſi un
a metro dirigantur, & pro ejus diverſitate & modo diverſimode textui Gen⸗
ſacro ſubjiciantur. Quid enim fiet de canticis Heroum & Heroinarum Mra
in libris hiſtoricis, tum & de prophetarum hymnis, inter ipſorum vatici- 101
nia obviis? quid de cantico canticorum? quid de Pſ. XVIII. quando 16s9
2 Sam. XXII. recenſetur? num eam ſaltem ob cauſam poëmatum nu- 4 5
mero exeludentur, quia communi cum libris proſaicis accentuatione hym
gaudent? Sed & Muſicus ille accentuum metricorum uſus, de quo nane
multi multa dixerunt, mihi valde adhuc dubius videtur. Hujus equi- ” ra⸗
dem loci non eſt, eum nunc prolixius excutere; copioſe de illo & eru- Perſe
dite egit b. D. Waſmuthus Vindiciar. Hebr. P. II. cap. II. objiect. 7. p. 325. Tos
nobisque otium fecit: non tantum de nihilo eſt, quod b. Sam. Bohlius rad
Diſputat. l. pro miniſterio ſenſus Pſalmorum, Jobi & Proverb. Salomonis ur
ex Acceutibur, A.- 1637. habita, pererudite obſervat, ſi accentus ſint Mu- cla
ſici, ſequi, eundem fuiſſe tonum in lamentationibus, qui fuit in exul- en
tationibus, triſtiaque ac læta eadem modulatione fuiſſe decantata, quia cdi⸗
eadem accentuum eſt in utrisque conſecutio, ut variis exemplis illuſtrat; 1
quam cantandi rationem univerſa Mulicorum familia ſibilo fit explo- m.
fura. Molitur ad hoc argumentum aliquam reſponſionem, ſat quidem “
prolixe, at minus ſolide, nec ſatis pro dignitate Muſicæ ſacræ, a Davide ni
& Salomone inſtauratæ, b. Johann. Brunsmannus, Hafnienſis Geron- nont
rocomii olim Paſtor, in diſſert. de Accentuationis Hebraicæ diſtinctiva
novella arte, Lib. V. cap. XII. §. &. p. o. ſeqq. ubi pro Muſico aecen- gne
tuum ufu ipfſe pro virili decertat. Sed ad rem redeundum. pre,
VI. ð?
5. nuim me- Rurſus vero alii metrum exa ctiſime aceeptum, & ad pedes ac men- Pi
srumbGræ- ſuram Græcorum adſtri cum, in carminibus Hebræorum ſacris ſibi re-
a HMZ eriſſe ſunt viſi, Hexametra, Pentametra & Lyrica poëmata in ſacro eo- bn
srat? . . . . . nun
dice monſtrantes. E Judæis ita ſentit Joſephus, lib. II. antiqq. Jud, cap. = *
ult. p. 6. de cantieo Moſis ad mare rubrum inquiens: 0α1 Mevν àν 1
eig r3y eoy, 68Xον Tς 0 T zvpteetas 6νοαιρι⅞ρνσ σαιιααεαν ſe
7v &ααινιπι1αο%H νντιαρονσ & Moyſer carmen, lauder Dei & ob præſin- AA
tem favorem gratiarum actiones continene, bexametro verſu compoſuit. 8
de

VETER. TESTAM. 13

. de eygnea ejus cantione Lib. IV. cap. ult. p. 30. ait: Ereiſæ roihoiv Ec- De libris
e⸗ ereoy ανοouε νανναν. “ α⅛τHαπR„οοαντιν e, r EX/Wrασρρ, w 6ος. Pokticis.
, &ν X*ναεℳναιν αι οονινν . 7. A. deinde carmen bexametrum eit recita-
ſd vit, quod ſceriptum reliquit in ſacro volumine, continens prædiétionem ſu-
li turorum & c. Sic de Davidis hymnis paria ſentit Lib. VII. cap. uo. (edit.
tni . Genevenſis autem e. 12.) p. 242. Aτα„αανοο αοσεοινν Qc-
m Pidne o“] zνναht ., Ee eiag A&ααNςποο RoοιαNρντιναορ,, ρα eα
ci. Tv Oev“ αο ννν οιειατο, Asταρν τοπιä.. TSg6 eSv &ρ T6i
do T 6S86, T26 ο Tre†τοαναετρυπι τοπσ Ceterum David perfunktur jam bellis
hl ac periculit, & in altiſima pace degens, vario genere carminum Odat &
ne bymmot in honorem Dei compoſuit, partim trimetro verſu, partim pen-
o tametro. Conſentit ex Patribus primitivæ eccleſiæ Euſebius Lib. XI. de
i. praparat. Eangel. cap. 3. t* & ανια%νπ α Sαεσοαιοοουτις, α
d. Aeναα Mæοο d, 19. T Ac s gin PXνροι αα αα„ανα
. αε ⁶RRnν 6cα Oer⁵ Ü†τ—o τo αιεοο Aασ EdAer tvo
ius ræbrα, A Sαοααι+Rÿτνα νMiοπMν νοουενα 2α α Xοτατε r ασ
Mir Aντιι, i &τι Xsα ρααατεροαον αεο Tοαονετοανuτο Tτα¹‿ ol-
lu⸗ νααν αιατουσ αννρεουυιοαο oοανν Sunt etiam apud eos poëmata metrica:
. ut magna Moſiz Ode, Davidit Pfalmus CXVIII. (Hebr. CXIX.) vocato
ir apud Graæcos beroico metrs compoſita. Ajunt igitur bac ſſe Hexame-
tu; tra, ſedecim ſyllabis fabta: & reliqua etiam epud eos carmina, trime-
pl. ris & tetrametrit verükbur, proprio eorum ſermone, condita eſſe dicun-
jen tur. Quo nomine vapulat Euſebius Juliano, qui apud Cyrillum contræ
ide Julian. Lib. VII. ſect. II. p. 221. a. liberalium artium exereitationem ait
non fuiſſe apud Hebræos, niſi miſeram 8 barbaricam, To E&Xρöꝝ/,
ns νυποαοα Euæ ορ ο r*oo ο οαι AανNτοα Sdnerg, tametſi ne-
n. quam ille Euſebius vult, apud ipſos eſe quadam bhexametra. Paulo ex-
reſſius idem tuetur Hieronymus, plus vice ſimpliei metrum Hebræum
diſeutiens & allegans. In præſatione enim ad Chron. Euſebii: quid
Pfſalterio canoriur? inquit, quod in morem noſtri Flacci, & Graci Pin-
fer⸗ dari, nunc Jambo currit, nune Alcaico perſonat, nunc Sapphico tumet,
nle. nunc ſemipede ingreditur. Quid Deuteronomii & Haiaæ eantico pul-
c ecbrius? quid Salomone gravius? quid perfectius Job? quæ omnia Hexa-
metro & pentametris verſibus, (ut Jaſephus Origene: ſeribunt) apud ſuos
compoſita occurrunt. Rurſus in prafatione in Jobum T. 5. Opp. f. 1o. B.
ita habet: Aprincipio voluminir utque ad verba Job, apud Hebraos
proſa oratio eſte porro a verbis Job, in quibus ait: pereat dies, in qua
ðð B 3 natus
le
—.

De libris
Posticis.

I4 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

natus ſum, & nox, in qua dictum eſt, conceptus eſt homo, urque ad eum
locum, ubi ante ſinem volumini: ſoriptum eſt: Ideirco ipſe me reprehendo,
& ago pœnitentiam in favilla & cinere, bexametri verſus ſunt, dactylo
ſpondæoque currenter, & propten linguæ idioma crebro accipientes & aliot
pedes, non earundem Iyllabarum, ſed eorundem tempsrum. Interdum
quoque e'hythmur ipſe dulcis & tinnulus fertur, numeris pedum ſolutit:
quod metrici magir, quam ſimplex Bebtor, intelligunt. Et paucis inter-
jectis pergit: Quodſi cui videtur incredulum, metra ſcilicet eſe apud He-

bræor, & in morem noſtri Flacci, græcique Pindari, & Alcai, & Saphhur, vel

Pſalterium, vel lamentationes Hieremiæ, vel omnia ſerme Seripturarum
cantica comprebendi: legat Philonem, Joſephum, Origenem, Cæſarienſem
Euſebium, & eorum teſtimoniit, me verum dicere, comprobabit. Haud
abſimilia habet in prafat, commentariorum in Threnor, quæ ſuo loco red-
ibunt. Sic & Iidorus Hiſpalenſis lib. I. Originum cap. XXXVIII. p. 12. C.
de earmine Heroieo verba faciens: omnibur quoque metrit, ait, prius
eſt. Hoc primum Moſes in cantico Deuteronomii, longe ante Pherecydem
& Homerum ceciniſe probatur. Unde & apparet, antiquius fuiſſe apud
Hebræos ſtudium carminum, quam apud gentiler. Siquidem & Job,
Moyvfki temporibus adæquatus, hexametro verſu, dactylo, ſpondæoque de-
currit. Ad hunc fere modum cum Joſepho Patres de metro Hebræo-
rum verſuum, Græcæ Poëſi exacte reſpondente, paulo pronunciarunt
liberius, ita tamen, ut exemplis in medium allatis, aut inſtituta earmi-
num ſacrorum Aνα„νινσοα effato ſuo fidem conciliare vel non auderent,
vel non poſſent. Etſi ſoſephum, Philonem & Hi-ieronymum immerito
caſtigatos hoc nomine a Scaligero obſervat Magnif. D. D. Val. Ern.
Löſcherus lib. Il. de cauſir linguæ Ebraæ cap. XI. G. 6. p. 436, ſiquidem,
quando carmina Ebræorum ex Hexametris & Pentametris conſtare
ajunt, non ad pedes & menſuram Græcorum, ſed ad paragraphorum
tmemata reſpexiſſe cenſendi ſint; quia palam profiteatur Philo Opp.
p. 175. edit. Francof. poëſin ſacram non habere Asrρa &. 6ρα. Quæ
ſi Hieronymo quoque mens fuerit, alio longe explicandus erit ſenſu,
quam verba ipſius primo intuitu fundunt. Et prolixe quidem eum
defendunt Sixtus Senenſis Lib. VIII. Biblioth. Sanctæ p. zoy. & Kircherus
in Muſurgiæ Lib. IlI. cap. 5. §. 5. p. 6Gz. diverſi plane generis Hexametros,
trimetros, Sapphicos, Hebræis Hieronymum tribuiſſe cenſentes, quam
apud Latinos dantur, vel Græcos: ſed mera poſtulata proferunt, quo-
rum demonſtratio adhuc deſideratur. Joh. Henr, Alſtedius quoque
Triumf.

ment

quo
gvil
ſit,
aute
cile
8E⸗
inſer
Eer
rur
vari
dum
ſus,
ſab
ger⸗
dics
ſent⸗
ber⸗
Gar
Juar
ilo
mer
Pau
ejs
vit,
do
fne⸗
tin
non

len

ud

unt
mi.
ent

rn.
ec,
kare
rum
i.
E
nlu,
euim
erus
ros,
num

gno.

7

gle

f.

non ſunt, neque ab ullo cenſentur ee carmine conſcripti, juxtabane me-

Triumf. Bibl. . 27. §. 6. p. 267, hune inter alios aphoriſmum ponit: inli-
bris ſacris occurrunt carmina hexametra, Jambica, Spondaica, & Amilia,
etſe non ſunt ſimilia Græcis & Latinit: eumque paulo poſt ita vindi-
cat: Tametſi verum eſt, Hebraos ne unum quidem bexametrum poſſe
condere more Latinorum & Gracorum, non tamen ideo concludendum

eſt, ipſos nulla ratione poſſe eſingere carmen hexametrum. Sane argu-
mentum a negatione modi ad negationem rei eſt àνdπαο. Quæ

quomodo reſpondeant iis, quæ ex eod. cap. paulo ante §. It. attulimus,
quibusque poëma in ſenſu lato ſaltem, cui nec numerus nec metrum
ſit, libris Poëtieis tribuebat, ego quidem nondum perſpicio. Longe
autem operoſiori apparatu hanc ornare aggreſſus eſt ſententiam Fran-
ciſe. Gomarus, Profeſſor Gröninganus, in Davidis Lyra, ſ. nova Hebraa
§. Scripturæ arte Poöëtica A. 16,/2. edita, operum autem P. IIl. d. 365. ſqa.
inſerta. Certos quippe conſtituit de Syllabarum quantitate, de pedum
& carminum vario genere & menſura, canones, quos ſubjectis ſacro-
rum carminum exemplis, eorumque cum Græcorum & Latinorum

vario carminum genere, collatione illuſtrare, atque hoc pacto ad mo-

dum Pindari & Sophoclis compoſitos in libris -s demonſtrare ver-
ſus, improbo multorum annorum labore eſt anniſus. Applaudebant
ſub initium Dan. Heinſius, Lud. de Dieu, Conſt. l'Empereur, Hottin-
gerus, aliique viri magni, quos inter Joh. Buxtorfſius fil. in epiſtola De-
dicat. Lexico Taliudito Parentis ſui præamiſſa, circa ln. Venerandus
enex D. D. Gomarus, inquit, in Lyra ſua Davidica, a temporibus Pro-
phetarum collapſam, & per tot ſecula ſepultam Proſodiæ ſacra rationem
& artifieium, primus ingenioſiſſime & ſagacidime detexit & aperuit. Poſt-
quam vero canones illi paulo curatius ſub cenſuram vocati, & cum
ipſo librorum ſacrorum textu collati ſunt, tantum abeſt, ut doctorum
meruerit calculum, ut communi potius omnium ſibilo fuerit exploſus.
Paulo enim poſt, A. 1643. Ludov. Cappellus, Prof. Salmurienſis, animad-
verſtonei ad novam Davidis Lyram, quæ poſtmodum A. 1650. Criticæ
ejus ſacræ p. &t. ſqq. ſubjunctæ fuerunt, cum orbe erudito communica-
vit, quibus Gomari conatum vehementer exagitat, operamque virum
doctum luſiſſe, eundo per ſingulos canones, in apricum ponit. Sub
finem animadverſion. p. yo. (Criticæ S. p. 665.) ira judicat: S&i ſic licet

dyæ veiy, omnia verſus ſient, etiam ea, quæ maxime videntur eſſe a ra-

tione carminir aliena. Libri, inquam, ommes ſacri hiſtorici, & quotquot

tho-

VETER. TESTAM. 13;

De libris
Poëticis.

N

16 INTRODICT. AD LIBROS BIBLICOS

De libris thedam & Analyſcos rationem, invenientur carmine ſcripti. Conſtant
Potticis. euim variis, multitque periodis; periodi diſtinguuntur in cola, eolon in
commata unum vel plura: commata autem omnia, juxta banc analy-
Iin, erunt totidem verſus, gquorum alii dici poterunt Jambici, alii Tro-
chaici, quidam Sapphici, alii Dactylici, vel Anapaſtici, Choriambici, Js-
nici, Pæonici, Antiſpaſtici, iique erunt vel puri, vel mixti, & mixti erunt
vel analogi, vel anomali: ficque carmina invenientur vel perfecta, vel im-
perfecta, idque vel in exceſſu, vel in defelctu, atque ita erunt vel integra,
vel ταραναι eaque vel ä
vατταπτο ρ. Eorumque alia erunt Monometra, alia Dimetra, Tri-
metra, Te'trametra, Pentametra, vel Hexametra. Juxta hanc reſolvendi
& dinumerandi viam atque rationem, quam tradit hujus Poëticæ aubtor,
nibil non erit verſus. Omnia invenientur carmine ſcripta, etiam Ciceronis
epiſtolæ, & Demoſthenis orationes: ſic Titi Livii libri, & Cæſaris commen-
tarii reſolvi poterunt, juxta hanc metbodum, in verſus & carmina vario-
rum generum vaga & incerta, qualiæ vult eſſe ſacra carmina vir magnut.
Quod quam ſit abſurdum, omni cordato LPectori aſtimandum ac judican-
dum relinquo. Nec immerito ita ſenſiſſe Cappellum, vel ex duobus
Gomari canonibus Cap. 23. Opp. p. 4a14. æſtimari poteſt, quorum I1. eſt:

omnia S. ſcripturæ Poëmata Hebræa variis ac promiſcuis carminum gene-

ribus conſtant: 2. eademque abſoluta ſunt, non relata: boc eſt, quæ Ami-
libhur verſibur, iis pari numero ac ſerie reſpondentibur, carent. Qualia ab
Hephaſtione de metris & poëmatibus p. 6Gz. Aerρα Ar†—ντâα metrica inor-
dinata, idcirco appellantur: quod metro qui dem ſint ſeripta, nullam vero
inter ſe babeant ſimilitudinem, neque ανανααννπ παωιινοoοläutionem. Hinc
noſtrorum quoque Theologorum cenſuram ſubiit, b. D. Calovii Critic.
Sacr. p. 377. Hιαονονιε apud b. D. Waltherum Centur. Miſcell. LX. p. 5o8.
b. Danhaueri, qui Homil. Academ. P. II. Hom. XIX. p. 530. ſq. mitiflime
ſe diturum pronunciat, Gomari lyram delirare.
. VII.
6. num ex Tandem etiam, ad modum Europææ poëſeos, priſcos Hebræorum
otere, verſus ex M⁰οoιY /, ere“ conſtare, viri quidam docti judicant. Hæc
gerrets e olim opinio erat Auguſtini Steuchi, Epilcopi Eugubini, quam in præ-
ſtamande Jat. in Pſalmos ita exponit: Carmen Hebraicum non idem eſt, atque
Gracorum, Latinorumque: ut neque Italicum, ſive Etruſcum idem at-
que Latinum. Ac potius ecum ltalico, quam cum Latino ſimilitudinem habet
Hebraicum. Lutinum, ad imitationem Græci, tempora ſyllabarum obſervat:

Hel
cka
ſu⸗
ſ
4

d

ue
Aurt,
gui⸗
dale
Lot
run⸗
tuti
te
tur
liot
nit,

dile

Are
ſtar
ve
ties
om

no
Wil

n

Vi.

6

den
De

vVETER. TESTAM. 1

3
Hebraicum nulla temporas ſed numerum duntaxat atque fimilitudinem De libris
cadentium ſyllabarum. Ut non eſt in Italico carmine ondaæur, trochæurs, POEticis.
dactylurzʒ ſea numeratio tantum ſyllabarum, & obſervatio ut ſimiliter de-
ſinant: Amile quiddam ſequitur Hebraicum. Quare cum Hieronymus
Jeribit, aut Job, aut Pſalmos, dabtplo Pondaoque decurrere; & cum in
prafatione de Job dicit; verſu labitur: quæque Auguſtinur cum ceterit,

inn. de carminibus Hebrasrum teſtantur, noris non ipſor præciſe peder, noſtrum-
re, que carmen ab eit, ſed Aimile quiddam deſignari. Itaque neque Heroiecum
th. carmen apud Hebraor extat, neque Jambicum, aliaque genera, ſed ſimile
Tri. quiddam, & quale Barbari diverſie ritibus canunt. Pſalmi, Job, libri
ndi Salomonit & Prophetarum, rationem carmini bræ ſe ferunt, ſod neque
or, Latini neque Graci. Numeroſum quiddam, & ab oratione ſoluta pa-
nit rumper recedens ſenmonis genere Rgurisque pezticis, verbirque minur uſi-
len. tatis obſeurioret. Pſalmi praterea non eodem auctore, nec codem fortaſ-
Gio. ſe tempore, nec eodem modulatu, ut nec eodem Jubjecto ſemper perſpiciun-
l tur. Quæ erudite omnino & commode dicuntur, niſi in quantum ra-
“ tionem carminis in ſimili verſuum fine, rhythmisque ,ατ‿πιπαι po-
bas nit, quod per integrum Jobi vel Salomonis librum demonſtrare impoſſi-
e bile fuerit. Conatus id quidem fuit per univerſum Salomonis Canti⸗
gen. cum, M. Laurentius Petræus, Paſtor & Præpoſitus in Falſtria Nicopen-
ini. ſis, cujus Canticum Canticerum Salomonie, Paraphraſi cum ligata He-
4 45 braa & Danica, tum profa Latina, adornatum. Hafniæ A. 1640 in 12.
zr. ſtatim in limine, textum Hebraicum in rhythmos tinnientes, quan-
dere quam alicubi ſatis horridos, reda ctum exhiber, ita tamen, ut plus cen-
Ure ties voces transponat, verſuumque per Soph Paſuk diſtinctionem inſuper
ii. omnino habeat, porro, eadem & metri & Muſicorum modulorum

/

6h.

ſtructura, Hebraicis juxta ac Danicis hymnis paraphraſin adornat, notis
non ineruditis, latino ſermone illuſtratam: labore ingenioſo magis quam
utili, qui tamen Thomæ Bangio, Viro ſummo, adeo ſe probavit, ut in
præmiſla præfatione, inſigni Poëtam elogio mactare nullus dubitarit.

ſme

M Ad eundem modum in Plalmis verſatum, metaphrafin Pſalmorum Da-
a vidis & cap. 53. HMaiæ, ex Li Hebræa Danico-Rhythmicam, modis Muſicis

ornatam in MSCtis reliquiſſe, teſtis eſt Joh. Mollerus in Hypomnem. ad

1re. Alberti Bartbolini de ſeriptis Danor. p. 326. Ejusdem tamen ſententiæ
Aliu⸗ patrocinium e recentioribus in ſe receperunt Theodorus Herbertus,
nat peculiari de Posëtica Ebræorum libro, & Joh, Clericus, Remonſtrantium
lalet ini Belgio Doctor. Quorum poſterior, non modo varia in Commentario
rout: Carpz. Pari I.. C in

M.

18 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libris in Pentateuchum ſpeeimina dedit, velut ad Gen. IV, 24. p. 41. & c. VII, n.

Foëticis.

54. maxime vero in metrica carminum Mofis Exod. NXV. & Deut.
XXXII. deſeriptione, videre licet: ſed & omnem carminis Hebræi ra-
tionem in diſertatione de Hebraorum Polëfi, Commentario in Pſalmos ad-

denda, ad Ex. p. 6&g. ſe expoſiturum pollicerur. Er illam quidem adhuc lu-

men adſpexiſſe, ompertum mihi noneſt: in diſſertatione autem de ſcripto-
re Pentateuchi, quæ inter Prolegomena Commentarii tertia eſt, §. 2. Patri-

archas vetuſtiores carminibus ι0οοτ—+ſv“üτοâαis ſuæ memorabilia de-

ſeripfiſſe, & ad poſteritatem transmiſiſſe eonjieit, quæ ubi in Moſis ma-
nus perveniſſent, ea deſeribere & cum ſeeuli ſui hiſtoria connectere ag-

reffus ſit: unde evenerit, ut nonnunquam rhythmi οoοu*71nαοo i7 ςh

media Moſis hiſtoria oceurrant, ubi feilicet ττοπnm,Iα iſtas Patriarcha-
rum lacinias libris ſuis intexuerit, velut ad Gen, loca cit. obſervavit. Ce-

terum iſtud fibi licentiæ indulget, ut 7 5α⁰οσ½ιο7 6ον& ubi ſponte

non prodit, ſyllabas ac voces integras addendo, demendo, permutan-
do, querat & proeudat, ut ex notulis ad dicta cantica adjectis apparet,
ſatis ſe contra emendati textus invidiam munitum credens, quando ad
Deuter. p 532. proteſtatur: attamen in contextu (bene autem in fine he-
miſtichiorum) nihil muto, nibil mutandum cenſeo, quod ſæpius repeto, ne
mibi cereetur propterea invidia, quam nunc ratienibus placere non aggre-
diar. Plura haud dubie ex diflertatione promiſſa, & metrica Jobi ac
Pfſalmorum reſolutione, de ipſius mente cognoſcere dabitur, ubi prod-
jerint in lucem. Sed ut de temeraria illa textus ſacri immutatione
nihil nunc addam, de qua paulo poſt dieendi erit locus, longe ſane re-
centior eſt proletaria illa poẽſis, quam quæ ad Prophetarum, ne dieam

ad primam illam & antediluvianam pertingat ætatem. Agnoſcunt id

Rabbini ſupra citati, οο τα—I—ÿé⁊ ,nbio ſuam, qua hodie utuntur, poeſin

inter recens adoptata, & e gentilium more aſſumpta referentes;: &

Chriſtiani, ſicubi in hoc inciderint argumentum, facile largiuntur. Etſi
yero tales obſervari queant fimili ſono eadentes periodi, quarum ex-
empla, Pſ. VI, 2. VIII, 5 XXV, 4. NXXIV, 5. LXXXV, 1I1. CVI, 5. CXVI,
7. CXVIII, 25. CXIX, 30. 146. CX LV, 17. Job. XXI. 4 Prev. XXIV, 19.
Gec. obvia, Schindlerus Tractz, de Accent. Hebr. p. Sr. ſqc. aliique larga ma-
nu ſuppeditant; caſu tamen forte oblata potins, quam arte videri poſſunt
quæſita, maxime eum perraro per aliquem ſermonis tractum non inter-
rupta ſerie continuent, ſed unus ſaltem vel alter exſeulpi ejusmodi rhyth-
mus extoto hymno queat, qui argumentum ſaltem conficiunt a parti-
culari,

cule
dun
dar
diſk
Phe
enin
nili
lerat
ik
rel⸗
pur
eum
proe
fer,

Kun

us!
reſti
Het
gui
Gari
ſin
bus
Nei
ror!
tur⸗
fu⸗
101
ln
der
en
Ee⸗
tia
ir
ſti⸗
tue

VETE R, TI. ES TA M. 19
. culari, nee univerſum ſtatim librum arguunt metricum. Ad eum vero mo- De libris
1 dum, quem Clariſſ. Clericus ſequitur, & quantitatem & numerum ſylla- Poëticis.
4 barum inſuper habens, textumque pro rhythmi exigentia immutans, adeo
l difficile non fuerit, proſaicos quoque libros in rhythmum cogere, pro-
h. Pheticos maxime, ubi commata & cola concifiora ſunt. Nominum .
8 enim in plurali terminationes, & conjugationum tempora ac modi ſi-
. mili ſono exeunt, lineæque aut hemiſtichii finis in ſimili, qui præces:
be ſerat, vel numero, vel tempore, vel modo, quærendus eſt, nec adeo
difficulter αοοντνι⁄zονv prodibit: quod ſi minus per ſingula tmemata
. reſpondeat, permutentur ſaltem ſuſhxa, addantur vel demantur literæ
in Paragogicæ, aut aliæ ejusmodi ſuſcipiantur permutationes, donec in
eum deſinant ſonum, qui quærebatur: quod exemplis demonſtrare in
e. proclivi eſſet, niſi temporis juxta ae chartarum ſpacio parceremus. Con-
1 fer, quæ contra hanc ſententiam urger Sal. van Til in der Sing⸗und Dicht⸗
n⸗ Kunſt der Hebraͤer P. II. cap. 6. d. 4. p. 242. ſcjg.
44 Sic ad illos devenimus, qui ad merrum Biblicum emendationes tex- 2. num ia
he⸗ tus neceſſarias arbitrantur, quärum adminiculo in integrum & textus ſacer 5 rart .
e reſtituatur, & verſus. Hue pertinet memorsatus b. Pfeiffero de Paöëfß i iegatirs
t. Hbr. Ib. 9. vir quidam Clariſſimus, cujus nomini honoris cauſa parcit, verteada?
4c qui carminum ſaerorum notitiam profeſſus fuerit, ſi modo Pontificiis
. dari poſſer, lacunis hinc inde hiare Scripturam; eam tamen hypothe-
e ſin virum doctiſſimum agnoviſſe periculoſam. Quam tamen amba-
. bus, quod ajunt, manibus amplecti atque tueri nullus dubitavit Marcus
n Meibomius, profeſſione externa Lutheranus quidem, ſed Pontificii er-
id roris acerrimus defenſor & ineruſtator, vir de cetero in Græca litera-
“ . tura apprime verlatus, editisque, quos ſupra laudavimus, Muſicæ anti-
quæ auctoribus, tum & de fabricatione triremium tra ctatu, in orbe erudi-
il to nomen haud incelebre conſecutus, nobisque P. I. cap. I. . F. p. 14.
jam memoratus. Is univerſam Seripturam metrice conſeriptam perhi·
, ber, ſed temporum injuria, & deſcriptorum negligentia, a capite ad cal-
4 cem mire corruptam & depravatam, prorſus ut per bis mille annos
4 Eccleſia caruerit vero ſacri codicis intellectu. Sibi autem, ultra vigin-
in ti annos meditationibus iſtis incumbenti, benigniſſimum Numen om nem
divinæ Poëcicæ conſtitutionem revelaſſe jaſtat, ut univerſa Biblia pri-
er⸗ ſtinæ integritati, hoc eſt iſti, quo primitus conſcripta ſunt, metro reſti-
h. tuere queat. Verba viri in David. Bſalmis X. p. 1. ita habent: Pſalme-
t,

20 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De libris rum librot, divinum plane opuf, ſed deſeriptorum partim incuria, partim dile t
Poẽticis. otiam malignorum impietate depravatum (prater illos locot, qui ab ipfit Pro- eien
phetis aut ſacerdotibus, Babylonicæ coptivitatis tempore, ob metum Chaldæ- euhe
orum, aut aliam ob cauſam mutati videntur) ingenti labore, ante viginti “ elt⸗
amplius annot interpretari & explicare aggreſſus ſum. Parva quidem Aliß⸗
initio ſpe emergendi ex innumeris pene diſicultatibur, quod carminum le: wwürt
ger nondum clare mihi innotuiſſent. Poſtquam autem Deo placuiſſet, lezr
omnem divinæ Posëtices conſtitutionem mihi revelare, omni animi conten- leet h
tione elaborandum mihi exiſtimavi, ut non ſolum Pſalmor, Iſed omnem tumal
Hebræam Secripturam metro ſuo, boc eſt, priſcæ & germanæ lectioni reſti- nultu
tuerem. Cujus quidem conatus ut experimentum caperet orbis erudi- dius,
tus, tria in publicum evulgavit ſpecimina: I. Davidie Pſalmi decem, hoem
item ſex S. Scripturæ V. Teſt. integra capita. Priſco Hebræo metro reſti- Müjue
tuit omnia, & cum tribus interpretationibus apparere voluit Marcus Mei- tionun
omiur. Amſtelodami in fol. 1690. 2. Marc. Meibomii nevarum in ſacro IIl.i.
Hebræo codice interpretationum & explicationum ſuarum Tpeeimen ſecun- An.
dum; & pars quadam tertii. Amſtelod. 1678. 3. Mare. Meibomii ad- Lent⸗
notationum in Ezechielis cap. XXXI. urque ad v. F. part prior, qua eſt zer- der.
rαααεονàaαι. Suarum in Sacro Hebræo codice explicationum ſpecimen Boke
tertium. In quibus ita verſatur, ut textum immutatum, latineque ac “ ipdu
germanice verſum, per hemiſtichia fiſtat, & in adjectis notis emendatie- logor
num veſtigia indicet, iſtudque præterea poſtliminio a ſe reduétum me- 1Po
trum plenis ubique buecis, tanquam infallibile reſtituendæ corruptæ luen⸗
Seripturæ principium extollat, nusquam tamen aperiat, quibus illud le-
gibus contineatur, velquo nitatur fundamento. Iſtud enim arcanum,
non niſi ingenti redimendum pretio, ſtudioſe ſibi ſervat ac celat: hine Heb
anno 1674. in Angliam e Belgio trajecit, ibique Archiepiſcopo Can- com
tmarienſi & Londinenſi, exhibito ſpecimine aliquo, conſilium expoſuit, Ai
ingentique pesuniarum vi poſtulata, univerſa reſtituere & cum Græca miri
latinaque nova verſione typis excudere Biblia Hebraica in ſe recepit. Ler
Ceterum, conditiones in Anglia propoſitæ, inquit ipſe in fronte Specim.
ſecundi, baæ fuerunt: Sex millia curioſorum virorum poſcebam, qui tate
Enguli exemplar. duobus voluminibus in folio editum, recipere vellent, pre- i
tio quinque librarum Sterlingicarum. Daturum me ſultem mille ducen- “
ta loca, cujusmodi novem numeravi ſpecimine ſecundo, in illis tranupoli- z
tionibur Jobi c. 31. Pro trecentis aliis, aut quotquot reliqua fuerint, par- ei
vum quid poſtularem; aut plane ea donarem. Quodti minores corru- BV
rela , quibus ſenſus & loquendi ratio nibil turbantur, connumerentur, .
cile

e

um,
ine
an⸗
it,
eca
pit.
im,
li

oile ter mille loca exbibebo. Deur, addit, me reducet ad regem aut Prin- Be libris

