n in ci⸗
Contutnrns

colestio⸗
5, Regn n;
giognphu,
5 1
Bath

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

& in memoriæ ſubſidium ad XXII. juxta literarum alphabeti Hebraici
numerum, ultima eos redegit antiquitas, Rutham libro Judicum, & Thre-
nos prophetiæ Jeremiæ connumerando, ut ex Joſephi lib. I. contr. dAppion.
docet Euſebius lib. III. Hiſt. Eccleſ. cap. o. Tandem etiam viginti ſeptem

à quibusdam numerati ſunt Veteris Teſtamenti libri, nullis quidem uni-

verſo codiei vel additis vel demtis, ſed variata ſaltem partium compu⸗
tatione, quam multiformem exhibet Buxtorff. Tiberiadir e. XI. p. 2. 4-
& Sixtus Senenfis Biblioth. S. p 3-5. Cæterum libros, quos etiamnum
citra contradictionem canonicos veneramur, calculo ſuo confirmant
uniformiter, recenſent, & ab Apocryphis diſtinguunt Athanaſius in Syn-
opſi Scripturæ, quæ accuratam librorum Biblicorum recenfionem tradit
& dit. Comeelin. T. I1. Opp. b. 61. Ng.: legitur: Gregorius Nazianzenus
Carmine XXXIII. eel r0ν re .α⅜ eSN ν ie euεαιν*οσ ρααρdαα
edite Pariſ. An. 1630. T. I1. . 95. Epiphanius lI. de menſuri, & ponderibus
c. IV. T. II. Opp. p. I61. ſ. Damaſcenus L. 1V. de orthod. fide c. 15., p. 347.
Hieronymus in Prologe galeato, Concilium Laodicenſe Can., o. ut alios
nunc taceamus.
4 1V.

Hinc porro ortum trahit Judaica librorum Veteris Teſt. diſtinéio Eorundem
in Rlegem, DS Prophetar, & Do queæ Epiphanius d. l. diſtincio.

eonvenientiffime o e6 æ reddidit, ſeu, ut vulgo audiunt, Hagiog rapha.
Gui prelixe multumque in ejus explicatione verſatur Abarbenel praæfat.
Comment: in Jeſuam, fundamentum ac rationem diſtinctiomis in diverſe
revelationis ac influentiæ gradu conſtituit & modo. Horum enim
ſupremum Jjudæorum Doctores Moſi aſſignant, quocum ore ad os, abs-
que viſionum & ſomniorum involucris Deus collocutus fit, Num. XII, 6.
7. 8. proximum prophetis tribuunt, qui ſive dormientes, five vigilantes,
Omni ſenſuum miniſterio orbati, vel vocem audierint ſecum loquentem,
vel viſiones propheticas in éas oρ vViderint; infimum, quem N
dicunt, viris Oeorvévsois concedunt illis, qui integris manenti-
bus lenſibus, inſtar aliorum hominum loquuti ſunt, ita tamen, ut, quan-
quam ſomniis vel viſionibus propheticis non gauderent, facultatem ni-
hilominus divinam ſuper ſe quieſcentem ſenſerint, qua excitante &
fuggerente verba laudis & confeſſionis, vel alia divina juxta ac civilia
dixerint ac literis mandarint. Ita R. Dav. Kimchu docet præfat, in Pſal-
mor,

N
— — De Vet.
Ruch nimirum, Pſalmos, Jobum, Proverbia, Coheleth, Canticum, Thre- Teſt. in

nos, Danielem, Eſther, Esdram & Parali pomena. Compendiüi vero cauſa generes,

De Vet.
Teſt. in
genere.

26 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICO èG8

mor, & Maimonides Lib. II. More Nevocbim c. 45. b. 317. ſg4. Pentateu-
chum ergo dicunt fublimiſſimo revelationis genere editum, ideo legem
appellari, quia præcepta divina contineat: prophetis libros hiſtoricos,
Joſuæ, Judicum, Samuelis, Regum, porro Jeremiam, Ezechielem, Jeſaiam
& osαιτιſο adnumerant, eo quod horum autores Spiritu pro-
hetiæ acti ſcripſerint: reliquos, Ruth nimirum, Pſalmos, Jobum, Pro-
verbia, Eccleſiaſten, Canticum Canticor. Threnos, Danielem, Eſtheræ,

Esdræ & Chronicorum libros ſcriptos, ſcil. E

appellant, quod autores eorum e prophetarum ordine ac cenſu non
fuerint, per Spiritum S. tamen oracula ediderint. Quanquam vero
negandum non ſit, vero haud eſſe abſimile, Chriſti jam in viſibili carne
inter mortales verſantis ætate hanc librorum canonicorum diſtributio-
nem cognitam, ipſique Chriſto uſurpatam fuiſſe, cum Luc. XXIV, 27. 44.
omnem Scripturam Moſe, Prophetis & Pſalmis, i. e. hagiographis abſol-
vi; Matth. XXIII, 35. autem Geneſin primum, Chronica ultimum in
Hebræo codice locum obtinere, haud obſcure indicat: eotamen, quem
ex Rabbinorum traditione allegavimus, ſenſu noſtratium Theologorum
merere calculum non potuit. Nec enim Danielis atque Davidis e cen-
fu Prophetarum eliminationem; nec hiſtoricorum quorundam ab alis
ejusdem generis, v. g. Ruthæ a Judieum, Chronicorum a Regum, Thre-
norum quoque a Jeremia, Eſtheræ ab Esdra &c. divulſionem; nec ipſam
inter prophetiam ac SpiritumS. diſtinctionem probant, ut ex Calovii Cri-
tico S. p. 354. & Fabricii Partit. Codic. Hebræi e. j. p. 2 9. (edit. Crenian.)
& Reformatorum Hoornbeekii de convincend. Jud. preleg. b. 4l. qq. at-
que Heideggeri Exercitat. Bibl. VII. S. 70. p. 205. evidenter apparet.
Sunt quidem etiam inter Chriſtianos Dodores, qui diſtinctionem iſtam
ad ſaniorem reductam ſenſum non prorſus repudiant, ſi per prophetas
ii ſolum intelligantur, qui munus propheticum in erudienda regenda-
que eccleſia ſitum obibant; hagiographi vero ii ſint, qui, licet prophe-
tico in ecgleſia munere publico non gauderent, ut Reges, Sacerdotes aut
ſimiles, peculiari tamen ad exarandos libros ſacros illuminatione Spi-
ritus Sancti inſtructi eſſent, ut David, & Salomon Reges, Daniel pur-
puratus, Esdras ſcriba, Jobus & Nehemias principes: tamen ne ſic qui-
dem vitio omni partitionem iſthanc carere, laudatus D. Calovius docer
T. I. Sſtem. 1 beol. p. 49⁵ ſq. Hinc noſtrates potiorem materiæ rationem
habentes, in legales, biſtoricot, doctrinaler & propheticos? vel per voνο.

Joular in Giſtoricos a Geneſi ad Eſtheram; poëticos à Jobo ad Canti-
. cum;

—

—

cun;
maluer

die ker
bathice
inopt
tur auto
am Ei
h. lHeh
Apottol
Geature
5 Alſ
tararum
WS
cuntur,
kachi ett
Cantuar
Chriſtia
duürur,
laudarn
Coaitij.
Iis ſuos

Gitonen
ſeitenti
Sefurc
ſtinckon
Pundhr
remus
que &
ſerre
itatet
Thedlo

—
dentltel⸗
eo legem
orieos,
v ſeſaiam
titn pro.
um, Pro-
Eſthere,
enlan non
nam vero
bili carne
ltributio⸗
N, 1. 44.
bis alol⸗
lümunn in
en, quenn
loporum
Eis e cen
n Aus
im, Tlue-
nec ipſam
Aorii .
Ceninn)
l .
apbaret.
Nnem Kam
Propheris
h1 tegenitr
etprophe⸗
ercotes nt
kione h⸗
Omie pur
ne ſie gll⸗
orins Cocet
e tmäionem
her 1.
10 Cumr.

Cul;

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

cum; & Propbeticos aà Jeſaia ad Malachiam, libros ſacros diſpeſcere
maluerunt. DUM

V,.

27 ps Vet.
Teſt. in
genere.

Minores textus ſacri diſtinctiones in D ordiner, quorum ho- Textus 8.
die fere exolevit uſus; ut & majores illæ lectioni in ſacris publicis ſab- diſtinétio

bathicæ accommodatæ ſectiones, in Pentateucho W Paraſebeæ,
in Propheticis libris DD Hapbtaræ didæ, ad Maſorethas referun-

cum Elia Levita contendit Rich. Simonius IIiſt. Crie. V. T. L. I. cap. 25.
p. 152. 157. ſq. ſed primos, Esdram quippe & Collegas, cum jam Chriſti &
Apoſtolorum temporibus eam obtinuiſſe, haud obſcure colligi poſſe vi-
deatur ex Act. XIII, 15. & XV, 21. Vide Buxtorff. de Abbreviat. Append.
p. 25ꝗ1. ſqq. ubi indice alphabetico Paraſchas ſiſtit, earumque ut & Haph-

in ſedarim,
Paraſcbas
& Haphta-=
tur autores. Non ſane poſtremos illos, Talmude recentiores, quod “r.

tararum originem deſcribit. Longe vero recentior eſt uſitata nobis in Capise,

P P, quæ & Latino vocabulo Capita apud Hebræos di-
cuntur, diſtinctio; quæ vulgo Hugoni Cardinali, cujus cap. præc. J. 6.
facta eſt mentio: ab aliis autem Stephano Langthono Archi-Epiſcopo
Cantuarienſi, qui circa A. C. 1200. floruit: rurſus ab aliis converſis ad
Chriſtianiſmum Judæis, Græcorum raiuaar ſ. ſectiones imitantibus tri-

buitur, ut erudite & copioſe de hoc argumento diſputat nunquam ſatis

laudatus Buxtorffius Concordant. Hebrair. præfat. * & Fabricius FPartition.

Codicis Hebræi cap. 7. toto p. 26;y. Minimas denique Hebræi textus in v.

HPO verſur diſtinctiones, quas rurſus Simonius recentiſſimum in-
ventum arbitratur, Esdræ nihilominus cæterisque Synagogæ magnæ vi-

ris ſuos pariter debere natales Rabbini credunt. Quanquam horum

aliqui, in lege per verſus diſpeſcenda, Moſis quoque autoritatem & tra-

ditionem agnoſcant, nec adeo certo ſibi confſtent, allegati in utramque

ſententiam Buxtorffio Tiberiad. cap. VIII. . 10. a. & cap. XI. p. 27. a. & in
de buncétorum antiqu. p. 5o. ſqJ. Sane, ſi arctiſſimum, qui inter verſuum di-
ſtinctionem & accentuum conſecutionem, porro qui inter accentus &
puncta vocalia, in accentuum gratiam ſæpe immutata, intercedit, conſide-
remus nexum, non poſſumus non ad ſacros ſcriptores ipſos, primam-

rſiculos;

que & Osoτoνv librorum biblicorum conſignationem, verſuum re-

ferre diſtindionem: niſi punctorum vocalium in dubium vocare anti-
quitatem literis coævam velimus, a Buxtorffio, b. Waſmutho, aliisque
Theologis noſtratibus fuſe multumque demonſtratam. Hinc & e Pon-
gificiis Julius Bartoloccius Bibliotb. Rabbin. P, IV., p. 156. copioſus in eo
D 2 eſt,

1

be ve. ²8INTRODVGTIO AD LIEROS EIS LICOS
Teſtam in eſt, ut utramque & in Capita & in verſus diſtinctionem Esdra longe anti-

senere, quiorem & textui coævam eſſe doceat, nec alios præter Scriptores ſacros
agnoicere autores; unde Eliæ Levitæ traditionem, quaſi ante Esdræ
tempora univerſa Scriptura unius inſtar verſiculi fuerit, nullis diſtinctio-
num notis diſterminata, exſibilat, atque ex Nehem. VIII, 3. & Talmud.
Cod. Nædarim. cap. 4. p. 37. . confutat.
VI. 2
Divina au- Adverſus divinam canonicamque antiqui Foderis autoritatem jam
toritas. pridem infurrexerunt Manichai, Vetus omne Teſtamentum a malo He-
èmpugnata bræorum Deéô profectum, &, ut ad fidei confirmationem ineptum, ita
bonis moribus plane adverſum eſſe, blasphemantes. Cumprimis Fau-
ſtus ille Manicbæus, contraà quem Auguſtinus XXXIII. libris ſtrenue rem
Chriſtianam defendit, illos libros divines eſſe negabat, qui 1) Patriar-
chas & Prophetas, quos atrociſſimorum criminumipfſi reos agunt, laudi-
bus vehant & commendent, v. gr. Abrahamum ex impatientia prolis, ne-
glecdta uxore, ancillæ commiſtum; eundemque matrimonii ſui nundi-
natorem, qui duobus Regibus Abimelecho & Pharaoni, turpis quæſtus
cauſa, uxoris copiam fecerit: Lothum inceſtuoſum: Jacobum germa-
narum ſororum & utriusque famularum, quatuor adeo uxorum, mari-
tum: Judam cum nuru Thamare concumbentem: Davidem adulte-
rum & homicidam; Salomonem trecentarum uxorum & ſeptingenta-

rum pellicum vagum concubitorem; Moſen in Ægypto homicidam, in

exitu prædonem, in bellis crudelem, &c. qui 2) varia complectantur
præcepta v. gr. de circumciſione, ſacrificiis, &c. quæ Chriſtianis obſerva-
re nefas ſit: qui 3) terrena duntaxat & temporalia bona, ac heredita-
tem ab animæ commodis longe remotam Dei ſervis promittant; qui
4) & Chriſtum de ligno pendentem, ſanctosque martyres fimili mortis
genere extinctos Deut. XXI, 23. & virgines ac cœlibes Deur. XXV, 7. diris
devoveant. Quibus tamen convicis verius, quam argumentis abunde
ſatisfecit dictis libris Auguſtinus, ad 1) lib. XXXII. c. Fauſt. regerens, Abra-
hami polygamiam non ad libidinem exſatiandam, ſed ad maturandum
ſemen benedictum initam, tunc temporis a Deo toleratam fuiſſe; nec
incredulum promiſſioni divinæ fuiſſe, cum heredem ipſi quidem Deus
Ppromiſerit, ſed ex qua fœmina, non prædixerit; dum vero Saram ſoro-
rem dixit, tacuiſſe aliquid veri, non dixiſſe aliquid falſi, & affirmando
ſororem, non negaſſe uxorem; pariter Jacobi Patriarchæ polygamiam

prohibitam tunc non fuiſſe: Moſen porro Deo jubente & Ægyptum

ſpo⸗

Cilllin-

ſpoliaſe
Preſtiti
phertice
& hoo

4 peccata

üsdemt
nemn: P
it. M.

Ptu ritr

Unique e
tumdine
wri. A
fuiſſefa
Gocet
Chiiſtun

tratione,

pertinere
gines
eodemt
Noro
ſolicis ſ
ontra
Adveria
Ponderi⸗
mmenta p
ſund her
Biblinthe
examine
A pol
tnquan
is rudi
Earunt,
lins el

7
1

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

—

Neanti ſfſpoliaſſe & bella geſſiſſe, nec adeo ſævientem, ſed Domino obedientem ſe Teft. in
tesc prſtitiſſe; in occidendo vero Æagyptio futuræ A.gyptiorum cladi pro- genere.
te odte phetice præluſiſſe: Lothi vero, ut & Judæ inceſtum, Davidis adultertum
ſtindi. 1 & homicidium, Salomonis libidinem & idololatriam, & quæ ſanctorum
TANud. peccata alia ſunt, narrari ſolum, non approbari, & cum legibus divinis

iisdem in libris damnentur, non ad imitationem proponi, ſed ad cautio-
nem: plane ut Apoſtolus monet I. Cor. X, 6. ſqq. Ad 2) reſp. Auguſtin,

Atem jam iib. VI. e. Fauſt. c. 2. Manichæos omnino neſcire, quid interſit inter Ppræce-
nilo He- hta vitæ agendeæ, & præcepta vitæ ſignificandæ. Legem itaque, quæ
tuſn, it umbram habuerit futurorum bonorum, adveniente corpore abrogatam
mis Hau- utique ex Pauli monito Ebr. X, I. Col. II, 16. 7. & tamen divinam fuiſſe,
lue fem tamdiu quippe obſervandam, quamdiu ſapientiſſimo viſum fuit legisla-
) Patrin-⸗ tori. Ad 3) reſp. lib. IV. contra Fauſt, in illis temporalibus figuras
nt, Laudi⸗ fuiſſe futurorum & ſpiritualium bonorum, quod clarius adhuc Apoſtolus
prolis,ne⸗ docet Hebr. XI, 9. 10. 13. ſqq. Ad 4) reponit Auguſt. lib. Xl V. c. Fauſt. c. 3
i mund.. Chriſtum utique maledictum pro nobis factum, non proprii peccati pa-
queſtaas tratione, ſed alieni imputatione, dum noſtri criminis Poenam in ſe ſuſcepit,
n germm Gal. IILIj.14. Maledictum autem alterum & ad tempus Veteris Teſt. tantum
m, mati:. pertinere, & ad contemtores profanos conjugii ſpectare, non vero vir⸗
adrlte. gines, quas beatas prædicet Eſaias LVI, 4. Paulo aliam ingreſſus viam,
dingene⸗ eodem tendebat Adimantu! itidem Manichæus, vανοαυMNUMs, quibus
idanin Novo Teſt. contravenire Vetus apparet, ſtudioſe colligens & invicem
leckantur committens, unde porro divines eſſe negabat, qui Evangelicis & Apo-
oblerrr. ſtolicis ſeriptis adverſentur, libros. Sed & hos retudit furores peculiari
Reredid. contra Adimantum libro Auguſtinus, ſententias amice componens, quæ
Pin; Sni. adveria concurrere fronte hæretico videbantur; quæ levia nee magni
Ponderis, & ubivis obvia, brevitatis ſtudio prætermitto. Cæterum argu-
. cni menta pleraque, quibus Vet. Teſtamenti majeſtarem concutere anniſi
ſunt hæretici, in compendium redegit & pro captu ſol vit Sixtus Senenſ-
i Bibliotbecæ S. Lib. VI1lI. bær. 1. p. 779. ſq4. aliquanto fuſius ea proponit &
s M examinat Natalis Alexander Hiſior. Accl. Vet. Teſt. diſſert. XI. TomoilI.
rurnäk p. 32 ſqq. Noſtram vero fidem circa divinam V. T. autoritatem, Chriſti allrts
ziſe, ne ac Apoſtolorum firmat autoritas, qui ad Moſis & Prophetarum ſeripta;
len Den tanquam ad divina oracula in dirimendis fidei controverſiis, in inſtruen-
mnla dis rudiorum animis, in formandis moribus vitæ, nunquam non provo⸗
ffonande earunt, ſermonemque propheticum Thaboria revelatione voceque cœ-
Pgimiam litus delapſa Oehasérzo Pronunciant 2. Petr. I, 18. 19. firmat luculentum
Seyptum S D 3 Aoplad;

ſpo⸗

De Vet.
Teſt. in
genere.

30 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

Aoρι 7†⁹ Oss, ſcriptis Vet. Teſt. a Paulo tributum encomium Rom. III, 2.
firmat exacta vaticiniorum (maxime cirea Meſſiam in carne manifeſtan-
dum) tor ſeculis eventus ſuos antevertentium adimpletio, ne in minimis
den circumſtantüs ſpem fidelium fruſtrata, irrefragabili ſane divini-
catis Neſtimonio: firmat cumprimis divina & inſita his libris virtus, qua
lecti vel auditi mentem colluſtrant, 2. Cor. III, 18. coll. 13. ſqq. corda pene-

trant & convertunt, Act. II, 37. coll. 17. 25. 34. & c. VIII, 32. ſqq. & de di-

vina veritate ac origine ſua, haud ſecus ad Novi fœderis ſcripta, teſtimo-
nium perhibent, 1. Joh. V, 6. Taceo miraculorum ibi commemoratorum
majeſtatem atque gloriam; amicam porro Prophetarum cum Moſe,

totiusque Novi Teſt. eum Vetere co ſenſionem & harmoniam; fidem

Chronolo-
gia.

quoque, quam ipſa ſibi conciliant & facile apud omnes impetrant pro-
phetica monumenta; legum denique ac præceptorum, quæ tradunt, mi-
rabilem ſanckitatem ac ſapientiam, aliaque, quæ Auguſtinus & cæteri

urſerunt Patres, divinitatis argumenta.

VII.
Antiquiſſimorum inde a mundi ortu temporum ratio haud obſcuris
indiciis, primum per revανρoùτα intervalla, hine per Abrahami & ſemi-
nis ejus peregrinationem, demum per imperii Ifraelitici viciſſitudines in
Scriptura Veteris Teſt. adjectis annorum numeris, diſtinguitur & deſi-
gnatur. Qualem vero annum, Lunæ-Solarem, num Solarem Politicum
Eacræ literæ deſcribant, non una omnium eſt ſententia. Priorem priſco
ævo obtinuiſſe, credit cum aliis Wilh. Langius, qui Lib. I. de annis Chrißti
cap. 9. ſententiam ſuam ĩta exponit: Annut Batriarcharum talis fuiſſe vi-
detur, ut menſes a prima pbaſi inciperent, ſi pbaſis haberi poterat; ſin mi-
nur, tum trigeſimu/ primur a priori pbaſi dies, primus menſit ſequentit eſſet 3
annus vero a meſſe dependeret, quæ XII. menſe expleto nondum matura eſ-
ſet, integer menſis anno adderetur, adeoque tredecim menſium annus eſſet.
Contra vero ea Joſephus Scaliger nulla anni Lunaris veſtigia in Scriptu-
cis ante reditum ex Babylone extare, vel inde colligit, quod David & Sa-
lomon XII. tantum Præfectos militum & annonæ in aulis ſuis conſtitue-
rint, quorum ſinguli unius menſis curam egerint, & univerſi annum ex-

plerint. At ſi Lunæ-Solaris fuiſſet vel Lunaris, tredecim conſtitui opor-

tuiſſet, quod anni Embolimæi poſtulaſſet ratio. Nec alia deſunt firmiora
Scripturs doeumenta, quibus, anmum Moſaicum menſibus XII. conſti-
tiſſe, liquido conficitur. Itaque hæſitante licet Dionyſ. Petavio rectius

Scaliger, eumque ſecuti complures, e noſtris præcipue D. Behmius lib. I.
Manu-

☚

.

—

—

Merndu

niar. Ch

ſtoriam
aunirde
Gerumm e
fuerit, d
lemqui
Mutuo 20
Thebeor
Nn. 1l
ſententi
Phuviæ
aduarunn
Ultimum
ingne g
ſingalos
Aiterde
Menles
uocdh un
Verd V
integrun
tiæ tem
fecerih
Juat h
Cumente
9 (bro
Anni He
menſibu
Cundum
loe⸗
lo nhl
Vero
Ubique
neceſſa⸗
Aappt
nOmin
Cubitan

VETERIS TESTAMENTI. P. lJ. de ver.

Manuduckf. Uhronol. tit. 2. C. 3. & tit. 3. c. 2. & b. D. agid. Strauchius Bre- Teft. in
viar. Chronol. lib. 4. c. 3. qu. 2. annos ſolares intelligi, ſtatuunt, quibus hi- genere,
ſtoriam ſacram diſtinguit Spiritus S. & quos ſtylo Scripturæz
annos dierum appellat: ita nimirum diſpoſitos, ut e XII. menſibus 30.
dierum conſtarent, & 5. vww»νοαειοιαι. duodecimo menſi, qui 35. dierum
fuerit, additis, ſummamque 36 7. dierum in univerſum expleverint; qua-
lem quippe anni formam etiam Ægyptii vereres, ab Hebræis haud dubie
mutuo acceptam, obſervarunt, ut Diodor. Siculus lib. I. Bibliotbecæ, in
Thebæorum Lompneo deſcribendo, Herodotus in Euterpe ſ. l. 2. Strabo
lib. 17. aliique perhibent profani Scriptores. Argumentum, quo iſthæe
ſententia nititur, diluvii hiſtoria ſat firmum ſuppeditar. Cœperunt etenim
nund r. pluviæ die XVII. menſis ſecundi, Gen. VII, II. decrevit autem paulisper
Cund m. aquarum copia poſt decurſum 1I50. dierum, v. 24. & c. VIII, 3. quorum
8 ceeer ultimum diem XVII. ſeptimi menſis fuiſſe, e. c. VIII, 4. conſtat. Cum
itaque quinque menſes anni antediluviani I50. dies complexi fuerint,
”D ſingulos menſes triginta diebus æqualiter definitos fuiſſe, certum eſt, nec
dobſoſc aliter de reliquis ſeptem menſibus anni habendum. Unde conſequitur,
nilen . menſes ibi commemoratos, cum motu Lunæ paria facere non potuiſſe,
tüdinesꝛn quod lunaris menſis non niſi e 29. diebus 12. horis circiter conſtet. Ne
Ur & e vero vaga eſſet menſium tempeſtas, intercalatum anno 120. menſem
Poltticuan integrum Scaliger exiſtimat: & hinc eſſe, ut tot annorum in pœniten-
rempriſeo tiæ tempore antediluvianis detertminando Gen. VI, 3. mentionem Deus
gi,C fecerit, quod hæc Seculi Patriarchalis notiſſima quantitas eſſet. Quan-
el . quam hunc embeliſmum, tanquam nulla vel probabili ratione, vel do-
m . cumento hiſtoriæ nixum rejiciat Campegius Vitringa in ypotyyeſß 7 Hiſt.
m ſſa &Oſ bronol. Sac. p. 6. G. 21. Licet vero recentior & in hunc diem uſitata
mmurutſ. Ainni Hebræi forma Lunaris ſit, ſed ad Solarem accommodata, cum
mnuteſ mDaenſibus utantur Lunaribus proprie ſic dictis, conſtituta Neomenia ſe-
in Sctiptl⸗ cundum Oaα‿οαααςσ Lunares: intercalatio tamen menſis decimi terti
mid &e⸗ 5ρ0°οα ☚MW alter Adar dicti, efficit, ut univerſo annorum calcu-
conſtitne⸗ lo nihil decedat, etiamſi ſingulorum annorum variet forma. Eundem
nnutn er⸗ vero annorum modum formamque Spiritum S. in computo Biblico
Eirni opol⸗ ubique ſervaſſe, eredibile eſt, & ad chronologiæ S. certitudinem omnino
urßtnine recefſarium, licet in ordinandis conſtituendisque facris, poſt exitum ex
I. conſti- Egy pto, Deo ipſo autore quædam intervenerit mutatio. Cæterum
gio es nomina menſium peculiaria an primis temporibus præſto fuerint, fere
mius N.. dubitatur, cum in hiſtoria diluvii & alias paſſim ab ordine ſolum deno-
MaNNe. minen-

Oln Il,2.
Mnüfeſtan-
Iminimis
ne divini-.
rtus, qun
rca pene⸗
de dl.
teſtimo⸗
oratorunn
im Mole,
n; fdem

De Ver,

genere.

Teſt in

—

j INTRODVGCTIO AD LIBROS BIBLICOS
münentur. HIabes mentionem primi menſis Gen. VIII, 13. Exod. XIL.,
2.17. ſecundi Gen. VII, II. Num. IX, II. tertii 2. Chron. XV, 10. quarti Jer.
LII, 6. quinti Jer. c. I. v. I2. ſexti Hagg. I, I. ſeptimi Gen. VIII, 4. 2. Chron.

Vi, 3. Octavi I. Reg. XII, 32. noni I. Chron. XXVII, 12. decimi Gen. VIII, S.

undecimi Deut. I, 3. duodecimi 2. Reg. AXV, 27. Sequior tamen ætas
ſuis menſes ſingulos nominibus ſignavit hoc modo, ut eſſet

I. Niſan Neh. Il, 4. Eſth. IIl, 1. qui &

Abib eſt, Exod. XIII, 4. - ⸗ reſpondens noſtro Martio,
II. Yiar, qui & Ziv. 1. Reg. VI, 1. 37, Aprili,
III. Sivan Eſth. VIII, ?9. - ⸗ Majo,
IV. Tbamuz 2 = Junio,
V. 4Abh —- Julio,
VI. Elul Neh. VI, 16. . „ Auguſto,
VII. Thiſri, qui & Ethanim, I. Reg. VIII, 2. - —Septembri⸗
VIII. Marcheſvan, qui & Bul, I. Reg. VI, 38. = Octobris
IX. Carley Neh. I, I. & Zach. VII, I. — 2 Novembri⸗
X. Tkbebeté Eſth. II, 16. 2 ⸗ Decçembri
XI. Sibeté vel Schebatb . -2 anuario .
XII. Adar Eſth. III, 7. 13, - - Februario

Utut vero ante Ægyptiacam ſervitutem Patriarchæ annum a menſe Thifri
& auctumnali cardine forte inciperent; poſito ſcilicet, quod mundi

creatio in auéumnum incidens, eam tempeſtatem anni primi auſpica-
lem reddiderit; poſtea tamen ex Dei ipfius juſlo Exod. AIhl, 2. anni au-

ſpicium a vere capiebant Judæi, ita ut menſis Abib, qui ſeptimus hacte-
nus fuerat, deinceps primu= totius anni conſtitutus ſit; quod Uſſerius
abſervat dnnal. Fet. Teſt. I. p: 21⁄ & Johannes Lightfoot in Spicilegio in
Exod. Sect. XVII. T. I. Opp. p. 71. qui præterea æquitatem legis de mu-
tato & in tempus vernum rejecto anni principio in eo confiſtere credit,
quod annunciario Evangelii per Johannis baptiſmum principium ſuum,
redemtio autem humagni generis conſummationem ab illo anni tempo-
re eſſet habitura. Quidam ergo, annum Judæis duplicem fuiſſe, inde
colligunt: Politicum a menſe Thifri incipientem, in nundinationibus
rebusque Politicis obſervatum; & ccleſiaſticum, qui menſe Niſan cœpe-

ritx,

—

Iit, jux
peririh
Calend.
initiun
quut at
in ore/
nun i
beri
Gllilo
4 Niſn
fudiicor
tatis o
tio ocen
2. Chror

2.)

rain kel
zuckummt
relqzonm
feverſon
nonpre
pellarnn
Putandi
Videtur,
Ei epo⸗
CNis an
Omniind
Aralun
mum, à&
epocha.
URno

riod

dum, t

VEITERIS TESTAMENT'I. P. I. 22 De Ver.
RNX, rit, juxta quem feſtivitates celebratæ ſint. Ita ſane JOannes Seidenus, Teſt ia
guarüfer. 1. pPeritiſſimus antiquitatis Judaicæ interpres, in diſſertat. de anno Civili & Senere,
.2. Chreh. Calendario Veteris eccleſtæ ſ. Reipubl. Judaicaæ cap. I. p. A. ſtatuit: Anni
en. VII,„. . initium aliud erat, qus Heſtorum recurrentium atque id genu! aliorum ali-
anben eta Juot ratio habita, aliud quo Jubilæi ac anni Sabbathici inchoandi, Prius
in Vere ſtatuebatur, ſeu ſub initium abib, ſeu in Niſan, quod per tempus ver-
num vagari ſolebat, & zS r ρ*ννα ſen anni initium etiam a Fl. Joſe-
po (Orig. Judaic. lib. I. c. 4. & lib. 3. C. 10. & alibi) nuncupatur, uti quidem
Mlto, & Philoni (lib. 3. de vita Moſis) poſteriur in dutumno I. Tiſri menſe, qui
.. a Niſan ſeptimus eſt. Non tamen deſunt, quibus hæc initii annorum
Ahri, Judaieorum duplicatio improbatur, firmo quippe Scripturæ vel antiqui-
Mije, tatis documento deſtituta. Gemina quidem in Scripturis anni revolu-
unio, tio occurrit, quarum altera ſub æ uinoctium vernale conſtituitur,
ſulo, 2. Chron. XXIV, 33. quo tempore in expeditionem proficiſcuntur reges,
2. Sam. Xl, I. id eſt, juxta R. Dav. Kimchi O tempore veris; alte-
aueule, ra in feſtum collectionis frugum conjicitur, Exod. XXXIV, 22. quod in
deptembri/ auétumnum incidebat, Lev. XXIII, 39. dudum vero obſervavit Scaliger
Ocobri prolegom. ad Canoner Cbronologiæ Magogicor t 2. ſqj. D W
Novembr! reverſionem anni, vel quod idem eſt 2 Rh revolutionem anni,
Decembri non præciſe anni finem vel initium, ſed vgonααρsναα quas Græci ap-
. Pnumti, pellarunt, notare. Quod ad Aram tandem ſeu Epocham attinet, qua in
Februxd. . Putandis temporum intervallis Veteris Teſt. uſi fuerint fideles, probabile „
S videtur, primorum ſeculorum ſimplicitatem vix aliam, quam orbis con-
enle Him diti epocham admiſiſſe, cum ab Hiſtorico Sacro non ad certum æræ ali-
od nmdi cujus annum res geſtæ alligentur, ſed ſecundum Patriarcharum ætatem
in uhzier. omnia diſponantur, ſecundum quam mundi ætas tum Putabatur; donec
I2 anl an. Abrahami forte ſuccederet eamque IHraelitarum ex gypto vindicato-
“ lacke- rum, & hanc conditi, ac demum ex ruinis reſtaurati templi exciperer
. VlHerins epocha. Cæterum Præſtantiſſimis Chronologis, Torniello, Petavio,
od igin Uſierio, aliisque commodiſſimum viſum eſt, univerſum temporis tra-
Goige . Qum, quo Vetus Teſtam. circumſcribitur, ad illuſtriores quasdam pe-
“ riodos vel Epochas aut ſex, aut ſeptem revocare, ad hunç fere mo-=
hium ſum dum, ur
unnitenpo⸗
n fuille, inde
Uclnetionibu .

Nilan e⸗ . E l. ſie
tit⸗

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS.

4
Teſt. in I. ſit a mundo condito usque ad diluvium - annorum 1656.
Gen. V, 3. ſq. VII, 6.

De Vet.

8⁸° nere. .
II. areſtaurato mundo usque ad Abrahæ ex

Ur Chaldæorum vocationem ——- — 427.
Gen. XI, 12. ſqq. XII, 4.
HII. ab ταννσεπας Abrahæ de ſemine benedicto
data, usque ad IHfraelis exitum ex Ægypto - - 436.
Exod. XII, 40. Gal. III, 17.
IV. ab exitu ad jacta fundamenta templi
Salomonici - - - - —4”80.
1. Reg. VI, I.
V. ab exſtructo primo usque ad libertatem ⸗
exſtruendi ſecundi templi - - - 476.
VI. a reditu ex Babel usque ad natum Chriſtu ..
Ex quibus ab O. C. ad natum
Chriſtum annorum ſumma
conficitnrr - - — 4000.
Singularum periodorum rationes una cum dubiis, quæ ſeriem ſummam-
que temporum turbare videntur, infra examinabimus ſuis locis.

VIII. .
Tabuls Supereſt ut in memorĩæ beneficium univerſam librorum Veteris

63.
damus ſequentem:

Univerſum Vetus Teſtamentum complecitur libros
I. Hiſtoricos, exhibentes res geſtas eccleſiæ
. α) Patriarchalis, in Geneſi capp. 50.
) Iraeliticæ, & quidem
(1) ſub Theocratia ſ. imperio divino, miniſtris imperii
a. Moſe, in Exodo capp. 40. Levitico capp. 27.
Numeri“ capp. 36. Deuteronomio capp. 34.
b. Joſua, in libro Juſuæ capp. 24.
c. Judicibus, in libro Judicum capp. 21. &
Ruté capp. 4.
O) ſub Monarchia ſ. imperio regio.
1. Regum capp. 22. 2. Regum capp. 25.
I. Chronie. capp. 29. 2. Chronic. capp. 36.
(3) ſub

Syaopei- Peſtamenti ſtructuram tabula Synoptica delineatam exhibeamus, quam

in libb. 1. Samuel. capp. 31. 2. Samuel. capp. 24.

—
—

ll. Poet

tores, Pr.
bini, quo
Hosinten
e.
Gins dh
ommen
miler
Ohmen
ſtiptin

enti

egi die⸗
alire,
luſtraie

a 1656.
NI6D.

4n.
NI4.

65.
l. I,n.

4600.
eg. V,r.

44ℳ9.
. .

4000.
Gchrmarn-

n Veteris
us, quam

sinperi,
CApp. 127.
cuph. .

21.

.cpp.4.
1capp⸗ 4.

. 30.
,cap⸗

VYETERIS TESTAMENTI. P. I. 35

Eſiher capp. 10.
(4) ſub deisnροοαταρπι1ſ. imperio procerum,
Prreſide Esdra, in lib. Erdræ capp. 10.
Nechemia, in lib. Nebemiæ capp. Iz.
II. Poëticos, quorum
a) tragicus, liber Jobi capp. 42.
β½ euchariſticus, lib. Pſalmorum, qui 15.
2) morales, Proverbia capp. 31. Cobeleth capp. I2.
⁶) myſticus, Canticum Canticorum capp. S8.
III. Propheticos, tradentes vaticinia .
a) mole majora, ut Yeſaiæ capp. 66. Jeremiæ capp. 52. cujus
& Tbreni capp. 5. Azechiel. capp. 48. Daniæl, capp. 12.
6) mole minora, ut Hoſeæ capp. 14. Jogli, capp. 3. Amoſi
capp. 9.
Obadiab capp. I. Jonæ capp. 4. Micbæ

capp. 7.

Nabum capp.3. Habacuc capp. 3. Zephaniæ
capp. 3.
Haggai cap. 2. Zachariæ capp. 12. Maluchiæ

capp. 4.
IX.,

Qui univerſum Vetus Teſtam. ſeorſim explicaverint Commenta-Commen-
tores, Præter eos, quos ſupra laudavimus, nunc non ſuccurrunt, niſi Rab- tatores.

bini, quorum tamen perpauci omnes & ſingulos V. T. libros illuſtrarunt.
Hos inter ex Jjudæorum ſententia palmam cæteris præripuit Wν Raſebi
h. e. ½½ Pee. R. SALOMO JARCIII, vel ut aliis re-
Qius audit Pp e n Rebli Salomo Iſaaci. Vide Abarbanel

Comment. ad Zepban. III. fol. 276. col. 2. R. Leon de Modene de ceremonicz

parmi ler Juifi preſace** Io. . &o y. 52. Joh. Mollerum in Homonymoſco-
Fia p. 247. & Breithaupt præfat. in Jarebii Comment. in Pentateueb. a.
Commentariis in omnes V. T. libros & maximam Talmudis partem

ſcriptis tantam nominis apud ſuos celebritatem nactus eſt, ut ſapientibus

ſequentis ævi communiter M1 1d id eſt D interpret
legie dicatur. Talmudicis tamen interpretationibus & fabulis nimium
addictus, conciſoque & perobſcuro ſtylo gaudens, ænigmata ſæpius, quam
illuſtratienes in medium profert. Fato functus eſt A. C. IIOF. MSCtum
. E 2 com-

—

De Vet.
G) ſub avaevla ſ. in captivitate Babylonica, in lib. Teſt in
. genere.

De Ver.
Teſt in
3 gentre.

genus attemperato,

26 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
cominentariorum R. Salomonis volumen elegantiſſimum, quod Joſe-
phus Scaliger Bibliothecæ Leidenſi Academicæ legavit, commendat Bux-
torff. Biblioth. Rabb. p. 29 5. Succedit Ny 2e R. BRA-
HAM ABEN ESRA, ftylo eleganti, ſed ad Philoſophicum dicendi
Scripturæ libtos omnes ſatis dextre & erudite expo-

. . . „ „ . —.d .
nens, ut ſolus or Sapiens ille ar sbov*ναα⁰ dici meruerit. Imo,

ex Richardi Simonii ſententia, vVix alium inter Judæos interpretes depre-

hendas, qui majori cum judicio ſenſum literalem Scripturæ explicaverit
Aben Efra Eiſt. Crit. V. T. L. 3. c. ſ. p. 374. Multis tamen in locis valde
depravatos eſſe commentarios ejus, conqueritur Hottinger. Biblioth.
somt. o.r. Porro D i2 bO R. SALONMO ABEN
MELECH Hiſpanus in univeria quoque Biblia commentatus eſt, in-
ſcriptionem notis fuis ex Pſ. L, 2. mutuatus, ☚ ie Michlal Jopbi
eas appellans. Senſum literalem ad Grammatieæ ductum eruere, vo-
cumque propriam & accuratam explicationem fuppeditare, brevitati ſi-
mul ſtudens, allaboravit. Magnæ quoque inter ſuos autoritatis eſt
O ED R. MOSES ALSCHEICII, ciwa finem Sec. XVI.
clarus, & commentariis in univerſa Biblia (ut vult Buxtorff. Bihlioth. Rab-
bin. p. 400.) de ſacris literis meritus. Specioſis cumprimis titulis com-
mentarios ſuos ornavit: 2ν NNN Logem Maſis ex Joſ. VIII, 21. com-
mentar. in Pentateuchum & Prophetas priores inſcribens: MNN
HNNR& ſpecula militantium ex Exod. XNXXVIII, 8. comment. in Pro-
Phetas poſteriores: Oculi Moſi in Ruth: „ει R Ex-
alt ationes Dei ex Pſ. 149, 6. in Pialmos: Q e e Multituado mar-
aritarum ex Prov. XX, 15. in Proverbia: D verha bona ex
Zach. I, 13. in Eccleſiaſten: Ppe dPpe Portio legitlatoris ex Deut.
XXXIII, 2. in jobum, & iic porro. Cumprimis etiam PrN ſ
N DON ISAAG ABARBANEL Luſitanus, A. C. 1437.
natus, copioſos in Pentateuchum, Prophetas priores & poſteriores, in Da-
nielem & alios Scripturæ libros conſcripſit commentarios, Chriſtianis
haud omnino absque frudu conſulendos. Inſigni eum elogio h. D.,
Pfeiffer. ornat in præfat. Commentario Abarb. in Prophetas priores Li-
pſiæ A 1686. excuſopræmiſſa: inter Commentatorer Ebræzrum, inquit, K
Jubtilitatem inge nit, dexteritatem judlicii, Soνα⅝οαdανä 1r Mucα es, &
ja isαdια ſoecter, acile eminet Don Haac Abarbenel. Hilpanus, qui an-

te duo propemodum ſecula floruit, & A. C. 1og. mortuut eſt imo, quod ali-

4,7 de Maimonide Sealiger olim dixit, idem nos in alio ſeribtioni: genere de
Abar-

=

—

Abarbene
toloccin⸗
ſel eſi⸗
1igllit
rum deri
uilijinſ
R DAN
budrare
EIN
Aludunt;
nam ſcnen
Seriptur
tur, planl
ſtrayit,
examinav
Pptaure int
biblicis
Poſuiſſe d
ſpanus,
xime enn
Olmnia ret
9t. k
Pluilla in
ert Aull
ſe Fuge
Priutep⸗
Rubdos
Natorum
lienit
(humn II.
unoloce
un eht
NS
cummtetn

. l. arto

—

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 37 De Vet.

—

d lolle. Asarbenele aſſeverare aulli dubitamurt, quodſeilicet inter interpretes diffu- el 3
darhb Sregs Jerme unus nugari deſierit. Secus autem de ipſo ſentit Julius Bar- genkte.
ADMX.. toloccius Bihliethecæ Rabbin. P. III. p. §yf. ſeribens: fuit vi- perſptcui,
dicendit ſed geſſimi ingenii: in labore ſiudiorum infatigabilir, Jejunii patientiſimur,
teenpo⸗ igiliie adſuetut, ita ut inſomnes nocter ſiudii gratia traberet. Seriptura-
t. Imo, rum vero ſacrarum diligens, ſed plerumque mendax explanator, && ita Jfa-
s Eepre⸗ eilir in ſeribendo, ut intra paucos dier nonnullos Sacræ Scripturæ libhror zx-
Micaverit licarit & edierit. Celebre etiam inter Judæos nomen eſt pD „
cs vilde R. DAVID KIMCHI (qui circa A. C. 1190. floruit) adeo, ut in illum
Bibhedth. quadrare dicant, quod in Zirke Avoth cap. 3. H. 17. aſſeritur: N& DN
ABEN N npp di non eſt farina, neque eſt lex, quo ad ipſius nomen
geſt, in⸗ alludunt; unde porro jactant: rpp n Ppp & Win eſſe fari-
Mal Pti nam ſine molitore, ac ſi dieerent: non eſt doctrina fine doctore Kimchio.
ere, o⸗ Scripturæ libros omnes, præter Legem ac Megilloth, de quibus dubita-
teritatiſi⸗ tur, planis, perſpicuis, & in explicanda litera operoſis commentariis illu-
riutis et ſtravit, & ad grammaticæ regulas ſermonis facri ſtructuram diligenter
