cenſent commentarium fuiſte, eumque vel ex Joſephi lib VI. Antiqu. Jud.
g. J. ſententia Propheticum, α αRXäονανâ ανοοαπMνε+α αναοαομρ mala illa,
quæ ex ſveta Regibus licentia eventura in poſterum eſſent, tradentem,
ut eſſet bot monumentum, ex quo populus ſciret, invito Samuele mutatam
eſſe Reipublicæ formam, & ſiquid mali inde ſequereiur, prædiäétum boc fuiſſe
abultimo Judicum. Won poterant ergo divinam providentiam incuſare,
quod mutati regiminis pœnas poſtea duræut; quia Dei juſu a Propbeta fac-

rant præmoniti, nec monenti auſcultare voluerunt, juxta Clericum Comm.

in b. l. p 209. vel ex Sixti Senenſis mente exegeticum, qui, ut lib II. Biblioth.
§. in Samuele p. 732. ſe explicat, inſtitutionem politiæ Regiæ tradiderit, ac

rerts leget, quibul eà moderatione regni gubernatula tractarentur, ut ne-

que Rex tyrannidem in populum exrrceret, neque populur pro ſua kibidine
Regis im eria contemneret. Quo facere videtur, quod Hottingerus eum

de admiiſtratione regni egiſſe fatetur. Nobir, ſicubi conjecturis tantum hie

locus eſt, vero videtur comprimis conſentaneum, Samuelem ſtatuta Re-
gni Regisque officia, ex Deut. XVII. & 1. Sam. VIII. excerpta, & in certa
forte capita diſtinxiſſe, & uberiori explicatione atque commentario illu-
ſtraſie, adeoque hoe volumine leger Regni fundamentale complexum, in
loeo ſanctuarii repoſuiſie. Que Grotius not ad b leollimat: fuit ædifi-
ciι, inquiens, eſtructum ſuper fundamentis, quæ ſunt Deut. XVIl, 16 ſc.
Longe erge latius patebat, quam ut de modo imponendi tributa, & pre

ſi iiſi
exrrlitun/
u:
que utlen
dem potte
tegimini⸗
verd polt
Regiaque
longeque
cunm Nov
tur: go⸗
Dodims
Pprumeum
Neggne ta
quod fore
guod fun
1. Namn.),0
uberiorp
dem Seon
tenda, gu⸗
exhübenn
repoſius
Cra unac
noſter, qu
100, Aind
unmunſen
chnventus
tendit f
termenor
Mure er⸗

H
eum Geo
erunt,
ſonid in
feralennun

udicum

—

— — VETERIS TFSTANENTI E E
hmtlis gua cauſa, & quæeſſent proventione: Regis communiter ad ſuſtentandum Selnie ⸗
uhl,. eXXercitum, tantum tradiderit, quæ quidem Toſtati erat ſententia T. VI.
Nintüeti. Oyp. qu 26. in I. Sam. X. p 379. E re enim & Regis erat & populi, uter-
te, Ee de⸗ que ut legem certam deſcriptam haberet ac normam, ad quam ille qui-
Nah M, dem poteſtatis ſuæ exercitium, hic obſequia ſua componeret, nec nova
ba ad lum rfegiminis forma cujusvis permitteretur libidini definienda. Eundem qui periit,
I: nd. us vero poſtea intercidiſſe librum, quid mirum? cum ipſa regiminis forma ſed non e
conigninn Regiaque dignitas, variis concuſia cladibus, interirer, vel in aliam ſaltem, Canone;
kienud longeque inferiorem mutaretur, donec omnis Judæorum Respublica
Cdorins

cum Novi Teſft. auſpiciis, ſtrageque ipſorum Romana e medio tollere-
1 1 6. tur: quanquam incertum fit, quod Hebræorum Magiſtros tradere Joh.

mie, Bodinus memorat lib. I. de Repuhlica c. X p. 231. a regibus ipſis diſcer-
nem conti- Ptum eum ac dilaceratum fuiſſe, ut liberius in ſuos tyrannidem exercerent.
nnel, 2 Neque tamen eapropter e Canone periiſſe liber dicendus eſt, partim
liceinſin quod ferenſis ille & Politicus eſſet, ad Canonem non ſpectans, partim
Nem hune quod fundamenta ejus ae ſumma contentorum capita, citatis Deut. &
mtigucſe, 1. Sam. locis delineata; adhuc ſuperſint. Ipfa ſiquidem forma libri, &
mala ill uberior præceptorum illorum deductio, Canonica non erat, forte ne qui-
tralentem, dem ScôνodoW„ adeoque interitui obnoxia: ſecus vero materia & con-
emutatn tenta, quæ dictis locis in Canone Scripturæ inviolate aſſervata, ſümmatim
nbre ſaſſ⸗ exhibentur. Neque vero inde, quod S 25 1 coram Domine
n incuſe, repoſitus dieltur, colligi ſtatim datur, quod in arca Teſtamentaria & fa-
Apbela ſre⸗ cra, una cum cæteris Scripturæ canonicis libris, locum ſortitus fuerit hie
un νͤ noſter, quod ſane vult R. D. Kimchi; cum aliud longe ſit coram Domi-
IBiluts. no, aliud 7 1ναςο ααουN0 ſin capſa teſtamentaria aſſervari: verum hoc
Eerit, de tantum ſequitur, hane auream velut Bullam regni Judaici in loco publieo
tur, Mn; conventus, h. e. in fanctuario, & forte, quod R. Levi ben Gerſon con-
ſs fihicine tendit, N prope arcam ſeorfim fuiſſe aſſervatam. Confer præ-
geruseunn ter memoratos, cæterosque libri interpretes, D. Jac. Martini de libri- Scris
tantumn hie pturæ perditi, 9. 52. ſqg. & Waltherum Oſicin. J. I345.
ſtatut Re- V.
& in certn Hiſteriam populi Dei hic liber continuat, ac Monarchiæ Regiæ, Argumen-
utmmio iln- eum &goαραττραα. qua per Judicum adminiſtrationem gaviſi hactenus tum,
Peexun, in fuerant, eommutatæ aufpicia & progreſſus tradit, poſt exceſſum Sim-
aal alſf⸗ ſonis, in quo Judicum liber fubſtiterat, ab Eli præfectura incipiens, & ad
Il, let⸗ feralem usque Saulis cladem pergens; ita ut duorum poſtremorum
t, O Judicum Eli ac Samuelis, duorumque primorum Regum, Saulis & Da-
u Eez3 vigdis,

De libro I.
Samuselis.
Scopus.

Atilitas.

2½ INTRODVCTIO AD LIBROS BIELIGOS

vidis, illius quidem integra, hujus oppreſſi ſaltem, geſta perſequatur.
Scopus, ut providam Dei curam in apricum ponit, qua eccleſiam ſuam,
medis in rerumpubliearum mutationibus ac turbis, ſervat & ad poſteros

transmittit, ac illuſtri poſitam loco infidelibus quoque, eam licet op-

pugnantibus, adeundam offert; ſic ad Chriſtum cumprimis tendit, ſub
Davidis umbra adeo perſpieue delineatum, ut cœleſtis illius Davidis un-
Gionem ad ampliſſunum regnum, victoriam adverſus infernalem Golia-

thum, humiliationem denique variam ac depreſſionem, qua defungi pri-

us oportuit eum, quam regnum capeſſeret, in filio Iſai ad oculum videas

hoe libro expreſſam. Confer Pſ. II, 6. Jeſ. XLIX, 24. 25. Luc. XXIV, 26.
uam Meſſiæ in Davide adumbrationem, ut evidentiſſime hoc libro ob
oculos ſibi poſitam intelligerent fideles, conſueta in typis appellationum
“α⅜MMπςNν.: Chriſtum ipſum Davidis nomine haud raro deſignare Spiritus
S. voluit, ut patet ex Plalm LXXXIX, 4. Jer. XXX, 9. Ezech. XXRIV, 23.
24. NXX KVII, 25. Hoſ. III, 5. Conf. Glaſſii Phil. S. Lib. II. P. I. Traét. 2. Seéct.
4. can.9 p. 335. Unde quibus modis nomine, urbe natali, paſtoritio vitæ ge-
nere, glorioſa regni adminiſtratione, perſecutionibus quoque, bellis ac
triumphis Meſſiam repræſentarit David, copioſe tradunt typorum inter-
pretes, in quibus confulatur Bierman. Moſer en Cbriſt. Lib. I., Cap XI.
b. 237. Præterea quoque in notis, quibus dignoſceretur olim Meſſias,
Characteriſticis iſta præ cæteris obſervari merebatut, quod filius Davidis
ſecundum carnem ſit futurus, ejusque ex proſapia oriundus, Matth.
XXII, 42. Rom. I, 3. Par itaque erat, ut integra de ortu, vita, geſtis,
regno, familia Davidis hiſtoria ad manus eſſet, nec, circa ortum ac majo-
res Meſſiæ ſecundum carnem, dubio ullus relinqueretur locus; quo fine
hunc cum ſequentilibrum eccleſiæ deſtinare Spiritum Sanctum voluiſſe,
quis temere negaverit? Verum non omnis hæc eſt, quæ ex hoc libro
redundat, utilitas, ſed usque eo patet illa, quo omnis hiſtoriæ ſacræ ſeſe
porrigit fructus. Hunc pientiſſimus Brentius noſter dum ſub auſpici-
um explicationis hujus libri copioſe enarravit, tandem ſubdit: Eſt in bis
libri (I. & Il. Samuel.) tanta vi, & copia exemplorum, quibur nunc veri-
tar divinarum promiſionum eomprobatur, nunc certitudo divinarum mina-
rum declaratur, nunc judicia Dei in impios manifeſtantur, nunc miſericordia
Dei in credenter oſtentatur, ut vix fieri poſſit, quin ſtudioſe legendo, aut lebto-
rem ac interpretem diligenter audiendo, ab impietate non deterrearir, & ad
pietatem nonꝝ inviterir, aut antea invitatur, non conſirmerir Bomil. I.. 202.
Tomi II. Speculum nimirum hic liber virtutum & vitiorum præbet, in
que

—
—
quo Variun
rumrerum
fortune ip
n Hios n
nuütem inwi
Go, malig,
tandem pr.
Dzwidis nn
verſus pio
bumamm-
taceimeccl
picen ſub
Purmann.

De (
Juot locis
ſane Pialm
Samuelis
compluriu
Wus. Ka

am.

ᷓ— — — — — — — —————ʒ—ʒ— Ił

0
b.dnin

inſhiciench
nilizen,
bit Ppreter

1
7

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 223
ffequum.. quo varium & mutabile hominum comparet ingenium, qui novanda- 1 e 4
fumfnuan, rum rerum cupidi, priſci autem integrique moris pertæſi, adverſæ ſuæ aneidt.
Ipoſers fortunæ ipfi ſunt fabri: porro, exemplo filiorum Eli ac Samuelis, hero-
lcet =. um filios noxas; exemplo Davidis, perpetuum virtutis gloriæque co-
tencit ib mitem invidiam eſſe; exemplo Saulis, expulſo per flagitia Spiritu San-
Mvicisur. 3 Go, malignum e veſtigio Spiritum cor occupare: item in deſperationem
en Gi. tandem præcipites agi impios, ubi adverſa urgentur fortuna; exemplo
ngii. Davidis rurſus, impiorum neque potentiam ſummam, neque aſtutiam ad-
um widlen verſus pios Deo confiſos, valere quicquam docet, & alia multa in vitam
WlIV, 6. humanam perquam utilia, quæ in commentariis prôlixe declarantur. Ut
lbro b raceam eccleſiæ Novi Teſt. fata ſub Davidis exilio, & Anti-Chriſti tyran-
ltionun nidem ſub Saulis impietate, ex nonnullorum ſententia typice ſiſti ap.
reginm Burmann. ſub fin. lib. I. Sam. Comment. p. 334.
.2. . . De Canonica hujus ſcripti autoritate tot præſto ſunt argumenta, Autoritas
ioiege. quot locis Spiritus S. teſtimonia ei luculenta perhibuit. Univerſum divins &
bel e ſane Pſalmorum Codicem ſi conferas, lucem ille ſibi & velut clavem ex nonica.
Samuelis libris poſcit, absque quibus ſi eſſet, nec titulos hymnorum

utn inter-

.C Il complurium, nec ipſum eorum textum aſſequi ſatis & interpretari poſſe-
4 Al⸗

mus. Ita nimirum
Pſalm. III. lIucem fœneratur ex 2. Sam. NV, 16.
VII. - ⸗ 2. Sam., XVI, 5. ſeq.
i Ni ðòèBB XVIII. — -2 2. Sam. XXII.=
ila, g XXXIV. 1. Sam. KXI, 10. ſeq.
n cel LI. 2. Sam. XII.
. iſ LII. = 1. Sam. XXII, 9.
Nn 8 LIV. I. Sam. XXIV, I.
hoe KR LVI. I. Sam. XXI, II. ſeq.
eſer i LVII. . I. Sam. XXII, I. XXIV, 4.
ſun⸗ Aii r LIX. 1. Sam. XIX, II.
i, . LX. - 2. Safn. VIII, 13. X, 13. 18.
1nunt e LXIII. - 2 I. Sam. XXIII, 14. XXIV, 1.
Cum enim in Pſalmorum interpretatione eorum tituli, monente
nſſein b. Balduino in Idea Diſpoſit. Biblic. P. II. cap. ”s H. 2. . 100. diligenter ſint
myauli infpiciendi, tanquam claver futuræ ezplitationis, unde argumentum Pſal-
,ui, 4 miliqueat, unde quæſo, ſenſum eorum & velut commentarium petere lice-

nn 1 it, præterquam ex Samuelis libris? Ques ad partem Canonis princi-
n Prebel,
9o pem

n Mellins,
ius Daridis
lus Marh.

De libro I.
Samuselis.

Chronolo.
gis.

224 INTRODVCTIO AD LIBROS BIDLICOS

pem explicandam & comprobandam adeo neceſſarios, patet & ipſos ad
Canonem ſpecare, ejusdemque eum Pſalmis autoritatis eſſe & ponderis.
Sed & Paralipomenon liber prior adeo manifeſtis ad hos libros indiciis
reſpieit, horum ut autoritate ſuam tueatur fidem c. AKX, 29. ſeq. Varia
porro teſtimonia, ad conciliandam aliis Scripturæ locis fidem, inde pe-
tita fuiſſe obſervantur: quæ enim Pſ. CXIII, 7. 8. leguntur, haud obſcu-
re ex 1. Sam. II, 8. deprompta videntur; ſic & quæ 1. Reg. II, 27. de Ab-
jathare a ſacerdotii gradu dejecto leguntur, ex I. Sam II, 31. ſeq. ut con-

ſirmentur neceſſe eſt; illud quoque, de obedientiæ præ victimis præſtan-

tia, apophthegma, apud Oſeam c. VI, 6. & Matthæum c. IX, 13. XII, 7. re-
currens, ex Samuelis ore primum prodiit I. Sam. XV, 22. magna porre
pars eorum, quæ Pſ. LXXKVIII, 27. ſeq. deprædicantur, ex illuſtri illo va-
ticinio 2. Sam. VII, 12. ſeq. promanavit. Huc præclaram DEI O. M.

promiſſionem Ezech. XVIII, 32. XXXIII, 1II. multi interpretum referunt,

& ex 2. Sam. XIV, 14. deducunt. Gumprimis vero divinam huic hibro
auteritatem conciliat ipſe Filius Dei, cum adverſus ſparſas in diſcipulos,
adverſariorum criminationes Matth. XII, z-4. vindicias ex hoc præ cæte-
ris libro peteret I. Sam. XXI, 6. illaque Davidis irrefragabili inſtantis
Phariſæorum os obturaret. Tam aréte itaque hic liber relfiquo Canoni
innexus eſt & implicatus, ut fieri non poſſit, quin & ipſe Szραι
& Canonicus divina fide, quam intrinſeca & innata ſibi virtute apud le-
gentes conciliat, recipiatur.
VII. . .
Temporum ratio ex argumento libri facili negotio putatur. Ab
exceſſu enim Simſonis, unde noſter orditur, ad mortem usque Saulis, in
quo liber deſinit, octoginta fluxiſſe annos, eorumque partem dimidiam
præfeéturæ Eli aſſignandam eſſe, ex I. Sam. IV, 18. dimidiam poſteriorem
Samuelis & Saulis regimini tribuendam, ex Act. XIII, z2I. intelligitur.
Uti vero de priori quadragenario dubium nullum eſt, ſic circa poſterio-
rem inter Samuelem ac Saulem rite diſpeſcendum, diſconvenit inter eru-
ditos. Qui enim XL. anni loco cit. Act. memorantur, ſoli Saulis regne
tribui omnes (quod quidem magnus vult Ufſerius Annal. Vet. Teſt. I. p.
4½.) ideo non poſſunt, quiaſimul ac rejiceretur a Domino Saul, David in
ipſius locum a Samuele ad regnum unétus legitur 1. Sam. XV, 26. 28.
XVI, 13. quem tamen triginta ſalrem annos habentem regium occupaſ-
ſe ſolium, ex 2. Sam. V, 4. diſcimus. Cum ergo anno regni ſecunde

Aivina jlla Saulis reprobatio contigiſſe gredatur, octo adhuc requireban-

cur

—

—
tur annl,

Necue tal
oque d
tinns, AG
Saul teun
conſidere
eſt; & cl
cilo i
inaugutan

ge
Atepn Ge

conlenſu
lis ſolitai
cto cum
Pulo pante
terum por
bienniope
Tummimni
quatuor,
Luntemn.
XàOCAX
2869

2909
29g

—

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 225
Sõ De libro ſ.
Rilos 0 tur anni, antequam naſceretur David, ſi KL. annis præfuiſſe Saul dicatur. Samuelis.
Dondeht. Neque tamen Hebræorum ſententia, quam in Seder Olam p. 53. tradupt,
s indices ſuoque dignam calculo exiſtimarunt Gerhardus Mercator, Arias Mon-
h Viris tanus, Adrichomius & Sanétius, quaſi per biennium tantum regnum
inde ſe. Saul tenuerit, firmo ſtare talo poteſt, ſi tot Saulis prælia, tot res geſtas
ad obaa. conſideremus, quibus tantillum temporis ſpacium ſuſſeciſſe credibile non
1) deAb. eſt; & cum ſexagenario major obierit Saul, quia Isboſeth filius ejus, oc-
. ut con. ciſo Patri jam quadragenarius ſuffectus eſt 2. Sam. II, 10. iſta unctionis &
Preſtan. inaugurationis Saulis hiſtoria & circumſtantiæ, provecta adeo ætate
AIrte⸗ eregno demum admotum eum non patiuntur. Unde communi fere
Gnn porre conſenſu in hanc eunt ſententiam interpreres ac Chronologi, quæ Samue-
kri love⸗ lis ſolitario principatui 30. Saulis vero regno 10. tribuit annos, quorum
8I 0. M. octo cum Samuele habuit communes, quibus ſuas ille in judicando po-
efenut, prulo partes obiit I. Sam. VII, 16. defuncio autem Samuele, biennio ſolus
dic hbro rerum potitus eſt; qui/omnes junctim 40. annos confieiunt. SicDavid
Heipnlos, biennio poſt creatum Saulem Regem unctus, annos natus fuerit 22: anno-
Prrentt⸗ rum nimirum triginta, cum Sauli in regimine ſuccederet; viginti autem
inſtanca quatuor, ſecundum b. Lutherum, annorum cum Goliathum ſterneret gi-
80 Canoti guem. Quibus præmiſſis calculum ita ponimus:
r1,G A.O. C A.. ExOdi- .
e Dud e 2869 357, Eli præfecturam nacétus, durante adhuc Philiſtea op-
preſſione, judicavit Iſraelem annis XL. I. Sam.
IV, 18.
temr. Ab H 2909 379 Samuel defuncto Eli Pontifici & Judici fucceclit. .
Sanlis, in 2919 4⁰7 Davidem natum fuiſſe ex 2. Sam. V, 4. colligitur, tri-
Uimichan ginta nimirum annis, ante quam Sauli in regno
Keroren ſuccederet.
nelligitur. 2939 4A27 magna iſta imperii Ifraelitici mutatio contigit, primus-
ipoſero⸗ que Rex Saul conſtituitur, rerum potitus per
mer al . annos X.
ſonne 294 ½ 42²9⁰ biennio poſt Saulis Regis creationem, David annos na-
1 12 tus 22. a Samuele ungitur I. Sam. XVI, 13.
it DR 2943 431 David 24. annos habens, Goliathum proſternens, fama
1 ac autoritate pollere incipit I. Sam. XVII.
hꝛa⸗ 2947 45 Samuel moritur præfecturæ ſuæ anno 38. biennio ante
1 lgenl Saulis mortem.
ke 2949 437 Saul occiditur cum ſiliis in clade Philiſtæa, I. Sam. XXXI.

cireban⸗ . W
Ff VIIIL.

De lbre I.
Samuelis.

Partitio:

Tabula⸗

226 INTRODVCTIO APD LIBROS BIBLICOS
VIII.
Capita liber haber XXXI. verſiculos 797. Cæterum univerſam
hanc hiſtoriam in tres communiter partes dirimunr interpretes, ordine
tamen non omnes eodem. Trium nimirum virorum illuſtrium vitas
hic deſcribi ac res geſtas cernunt; adeoque b. Balduin. Ideæ diſpoſit.
Bibl. P. II. cap. 4. H. 2 b. 55. P. I. Samuelis Prophetæ hifſtoriam com-
prehendi tradit a eap. I. ad X. Parte II. Saulis exaltati & inaniti a c. XI.
usque ad libri finem: Parte IHII. Davidis exinaniti a cap. XVI. usque ad
finem. quo non multum abeunt b. Waltherus COffc. & §16 p. 939. &

b. Calovius præf. ad b. l. p. 741. quibus Pars I. hiſtoriam Samuelis expedit
usque ad c. IX. Pars II. vitam Saulis deſcribit electi & probati, a c. IX. 7

ad c. XVI: Pars III. hiſtoriam ejusdem rejecti & reprobati, quæ cum
perſecutionibus Davidis conjungitur c. XVI. usque ad finem. B. Sebaſt.
Schmidius Comm. in b. l. p. 4. Samuelem tantum hic nominat & Sau-
lem, Xοτo οναaν aνπρ1εεê, quam nec ſibi improbari jam ante teſtatus fue-
rat Calovius. Atque hi quidem omnes, præterito Eli Pontifice, quæ de
ipſo narrantur, ad Samuelis referunt ortum, educationem, vitamque
privatam: cum vero temporum in rebuspublicis ſignandorum interval-
la, non tam perſonarum, quam imperiorum ætatibus diſtingui ſoleant,
vel ut in Judicum libro ſecundum fingulorum Judicum regimina, in Re-
gum annalibus ſecundum regni cujusque annos, in Romana quoque
hiſtoria priſca, ſecundum Confulatus periodos metimur; magis eorum
nobis arriſit partitio, qui Eli præfecturam diſerte connumerant, & P. I.
faciunt rerum ſub Eli c. I-IV. P. II. rerum ſub Samuele c. V-XII. P. HI.
gerum ſub Saule geſtarum c. XIII. ad fin. quæ Franc. Burmanni præfat. in
6. l. p. 3 & Heideggeri diſtin die eſt Encbir. c. 10. S. 5. p. 5o, in qua &
nos acquielcimus-
Tradir iraque liber I. Samuelis

Synoptica. I. res ſub ELI Pontifice & Judice geſtas: ubi

) Samuelis ortus .
z. qua circumſtantias deſcriptus c. I.
2. carmine Hannæ celebratus c. II, 1-10.
.) Eli interitus
1. peccatis filiorum, & indulgentia Patris provocatus v. II. ſn,
2. per Samuelem, recens vocatum, prædictus c. III.
3. Mfalto cladis Hraeliticæ nuncio conſummatus e, IV.
L. Res

4) l
l.

5.5
II. Res
4) a
I;

riverfam
, Ordine
um Vitas
iſaßt,
um com-.
10.X.
lsque ad
,09. A
Berpelit 6
1c. NX.
gue cunm
P. ebaſt.
t & an⸗
tarmsfae.
eoe de
Vitamque
interral-
i ſolennt,
na, in e-
qaocue
gis eofum
,& b, l.
II. Llll.
hreſal in
in ge *

,II. .

L. R

VETERIS TESTAMENTI. . J. 227

I. Res ſub SAM VELE Propheta & Iudice geſtas, ut ſunt en. .
ℳ) cultus puhlici reſtauratio, per . “
I. arcæ eaptæ reditum, cujus
4. cauſa & Occaſio, Proſtratio Dagonis & afflictio Philiſtæe-
rum c. VI.
b. actus & circumſtantiæ c. VI.
2. populi ſolennem pœnitentiam c. VII, 1-6.
) ſecuritatis publicæ reſtitutio v.7-En.
7) Sgengavesiagin Monarchiam Regiam transmutatio, ubi
I. 1. anregteſſl Regis poſtulatio &* Jus Regium c. VIII.
2. Saulis aſinas quærentis ad regnum deſtinatio c. N.
.. 3. Regis tam privata, quam publica inauguratio c. X.
4. fortitudinis Regiæ her victoriam de Nahaſo demonſtratio c. M.
8z5.. Samuelis publica reſi ignatio c. Kll.
III. Res ſub SAVLE, Regum primo, geſtas, & quidem
) ante ejus reprobationem; ubi
I. victoria adverſus Philiſtæos: ubi
a. motum bellum & inauſpicatum Saulis ſacrificium e. XlII.
6. victoria audaci Jonathanis conſilio coepta, & Saulis perſe-
quutione conſummata c. XIV.
2. victoria adverſus Amalekitas e. XV.
a. divinitus imperata v. 1-3.
5. feliciter peracta v. 4- 8.
c. Ulegiime, & cum jactura ſucceſſionis in regno, uſurpats
v. 9 —35.
) poſt ejus reprobationem; ubi
1. Succeſſoris divina deſtinatio & unctio c. XVI. 1-13.
2. Saulis a Spiritu maligno agitatio v. 14-fin.
3. conceptum ex victoria centra Goliathum, adverſus Davidem
odium c. XVII, & c. XVIII, I-9.
4. perſecutio Davidis a Saule varia
a. tentata, CC. præputiorum Philiſtinorum poſtulatione c.
XVIII, 10. ſeg.

b. illata
N. Lanceæ iterata jaculatione c. XIX, 1-10.
2. apparitorum emiſſione v. iI- 24.
c, lenita ahiquantiſper, per fœdus cum Jonathane Pactum c. XX.
Ff 2 V 4. aucta

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGOS —

228

De libro I.
Samuelis. d. aucta publice variis modis ac temporibus, ubi Davidis exlübetur.
N. fuga ad Abimeælechum, ejusque proditio a Doëgo facta inegkuth i
C. XXI. v. 1-9. olozin
libber , 4

. fuga Gathum, periculumque amentiæ ſimulatione eluſum
opity c

v. I0-ſin.
J. fuga ad ſpeluncam Adullam, ad Moabitas & in Judæam ðG
c. XXII. rmelis Iibn
. captivatio Kegilæ deſtinata c. XXIII, 1-13. GREG0.
. apprehenſio in deſerto Mabon divinitus impedita FnocoCres
v. 14 -Fiin. Güſinvül
e, exprobrata & agniĩta in deſerto Engedi, poſt ſervatum a Davi- egumentis
de Saulem in ſpelunca c. XXIV. tenus Eſt
f. exaſperata ferocitate Nabalis c. XXV. p Ge
g continuata poſt Ziphæorum proditionem, & denuo agnia hpn.
c. XXVI. Regum ad
p. eluſa per fugam Davidis ad Achis c. XXVII. in Hitor.
5. Saulis noviſſima, & funeſtus interitus: ubi Fenrem;
a. a ſpectro Endoræo facta prænunciatio c. XXVIII. 5 WYne Utan
5. Davidis circa illum innocentia, utpote Tter dentt
N. e caſtris Philiſtæorum dimiſſi c. XXIX. ern Cenml
2 J. vindictam de Amalekitis, Ziklagum incendentibus, fu- ſe Pfendo⸗
mentis c. XXX. Demhe ſer
. Saulis Aurοναaρiα c. XNXI. nt, nri
Commet2- Græcorum Patrum Vix due reperio nomina, quæ in interpretibus lilonm
tarü brorum Samuelis lecum tueantur; THEODORETI nimirum, Uatios u
atrum: cujus in IV. libros Regum quæſtiones T. I. Opp. P. 1. p. 231 — 335, legun- Aern 5
tur; & PR OCOPII GAZI, cujus Scbolia in IV. libros Regum, muin 4
Ludovico Lavatero interprete, Octateucho ejus Tiguri An. I555. edito, od “M
fubjuncta confpiciuntur. ORILGENIS autem duæ tantum homiliæ d
gtatem tulerunt; quarum altera in priora lib. I. Sam. capp- de Helcana, , b
& Penenna, & Anna & Samuele, Hely & Oſni & Fineet, ut habet inſcri- eai e
ptio, ex verſione Rufini latine ſaltem extar T. 1I. Opp. Lat. f. 156 in dubi-
um quidem vocata ab Andr. Riveto, at Adamantio adſerta ab Huetio, i ede
Origenian. L. III. Sebét. 3. S. F. p. 246: altera in I. Sam. XXVIII. de Enga- uo!
ſtrimytho, a Leone Allatio e Vaticanæ Bibliothecæ tenebris in lucem n numo⸗
in Huetiana Opp. Origenis editione f. 25 ſq. Nh
1

protracta & latinitate donata,
exhi-

—.

go fich
eluſum

lden

litn

1¹ Davi-

0 agninn

Ppretibis
uwürum,
6 legun⸗
1 Regum,
5. ellic,
Gemle
Er and,
betinſr⸗
in Cubi⸗
P Hoeio,
delnge⸗
in lucens

ſ 15

VETERIS TESTAMENTI. F.1. 0

exhibetur. . E Latinis AMBROS IVM huc referri video, non quod Raneſn

integrum in Samuelem Commentarium compoſuerit, ſed quod ejus
Apologia Sancti David T. IV. Opp. p. 377. tum & de interpellatione David.
ſr liber p. 405: ac tandem liber unur de Salomone p. 417. quinque complexus
capita, aliquid forte huc faciant: & AVGVSTINVM, ob librum
quaſtionum Veteri & N. Teſt. T. IV. Opp. p. 697. Obvium, in quo e Sa-
uelis libris pauca tangit. Plenior in libri I. Sam. capp. XVI. priora
GREGORII M. commentatio extaret, T. Il. ab init. conſpicua, ſi
modo Gregorii eſſet, quod editionis Pariſienſis A. 1675. curator, Petrus
Guſſanvillæus, in præfatione præmiſſa compluribus in medium allatis
argumentis negat. S. P A'TERII tamen collecta ex Gregorii M.- ſen-
tentiis & ſcriptis expoſitio fuper quatuor libros Regum, eodem T. IIl.
Opp. Gregorii p. 360. traditur. In ISIDORI HISPALENSIS
Opp. p. 337. Commentariorum libri quatuor occurrunt in omnes libros
Regum ad Oroſium ſcripti, quos tamen Vir Dodiſſimus Guiliel. Cave
in Hiſor. Literar. Scriptor, Eccl. ad A. C. 420. P. 222. & ad A. 59). p. 306, ad
Seniorem illum Iſidorum, Cordubenſem Epiſcopum, autorem refert,
æque ut ante ipfum Phil. Labbe de Seriptorib. Eccl. T. I. p. 645, inductus
uterque autoritate Flavii Dextri in Cbronico ad 355. 423. & 430. & Sige-
berti Gemblacenſis lib. de Seript. Kccl. c t. Iſtam vero plane nullam eſ-
ſe Pſeudo-Dextri fidem, nec Sigeberti aſſurgendum tradifioni, ſcriptoris
nempe feculi duodecimi, idoneis antiquitatis monumentis plane deſti-
tuti, noviſſime docuit Joſeph. Saenz de Agvirre in Collæct. Conciliorum
Hiſpaniæ I. I. Diſſert- I. excurſu I. p. 33. S 6. ubi Cordubenſem Epiſcop.
Iſidorum, quem nemo veterum norit, explodit, ac Hiſpalenſi Commen-
tarios in Libb. Regum reſtituit. EVCHERII Lugdunenſis in libror
Regan Commentarius, T. VI. Biblioik. P. P. Max. ſ. 979. ſa. ſiſtitur, com -
muni tamen eruditorum ſufſſragio, Eucherii nomen falſo in fronte gerit,
quod Gregorius M. & Caſſiodorus ĩbi citantur, Eucherio longe citerio-
res. Hujus ergo Scriptorem Andr. Schottus Bibliotkh. PP. Max. c. l. p.
522 b. Gregorio σνοαο C fuiſſe, & Anglum cenſer; nec tamen Vene-
rabilem Bedam, quod Sixtus Senenſis conjicit quidem lib. 1V. Biblioth. §.
quod Beda integro propemodum ſeculo b. Gregorio poſterior vixerit.
Ipſe vero B EDA in librum I. Samuelis allegoricæ expoſitionir libror qua-
tuor admodum copi⸗ 5 ſtruxit, T. I. Opp. b. 205. Obvios: præterea
quoque quæſtisnum XNX. libzum unum in Regum libros omnes p. 441.
poſt ſe reliquit. HIERONVMO in librum Ragum præfatio accepta
Ff 3 fertur

Be libro I.

Samnelis.

Rabbino .
rum:

Latherano
yrum:

30 TINTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
fertur T. IV. Oyp. f. 7 a. inſignis illa quidem utilitatis, quod Sacræ Scri-
pturæ voluminum velut indicem reddit, & qui Canonici ejus libri ſint, qui
Apocryphi diſtincte docet. Qui vero in libros Kegum Commentarius ſub
quæſtionum ſeu tra ditionum Hebraicarum nomine I.IV. Ogp. ejus f. 184.: ſ4.
comparet, ex Eraimi judicio, parum liquet quo autore ſcriptus ſit, niſi
quod probabile ſit, quædam ex Hieronymi commentariis, quos in præ-
fatione pollicetur, per ſtudioſum quempiam decerpfa fuiſſe. Hinc in
indice generali ſeriptorum Hieronymi, Tomo I. præmiſſo, hunc librum
inter απ1παεος ν refert, ſuamque de illo mentem ita explicat:
OQuanquam Hieronymurin præfatione, quam prafixit traditionibus Hebrai-

cirin Geneſim polliceri videtur, ſe imilia traditurum in omne, S. Scriptis-

ræ libros, tamen mibi non videtur bac opus eſſe Hieronymi, quamvir erudi-

tum &o ad cognitionem S. Scripturæ vebementer conducibile. Primum nal-
la præfatios tæſtatur autorem: deinde ſiylus ilutior eſt acæfacilior Hierony-
miano. Ad bæc Hierouymus diligentiuy docet, & plur inculcat gracarum
&bebraicarum vocum fignißicata. Peſtremo bic, quicqjteit ſuit, alicubi pra-
pemodum ſatetur, ſe neſei ſe tebraicum. Preinde, an bæc egræco, fortaſſit
,uſebüi, doltus aliquii erterit, an ex Hieronymianiz & aliorum com-
mentariis collecta fſint, omiſſir bit, quæ lettorem latini tantum ſermonis
gnarum, torquere potzrant, aliir conjectandum relinquo. RVPERTLVS
Tuitienſis huc quoqne ſpectat, cujus jam ſæpe facta eſt mentio.

E recutitæ gentis doctoribus evolvendi ſunt ad Samuelis libros il-
lorum commentarii, quos ſupra p. 36. ſeq, in totum V. T. tum & quos

cap. IX. S. II. . 163. in Prophetas Hebræis priores dictos, allegavimus;
præter quos „R ſ. allegoricus ille & homologeticus in
Samuelem Commentarius, Venetiis ap. Bombergum excuſus in fol. A. C.
1546. huc ſpectat. Huc Bartoloceius etiam refert ahud Nre
2 ſ. commentarium wr 12 prs R. ISAACO BEN SIM-
5ONIS autore (vel continuatore potius, qui additiones adjecit) in
Plalmos conſcriptum, in cujus calce explicatio Proverbiorum Salomonis,
& ibrorum Samuelis ſubnexa conſpiciatur, Pragæ in fol. An. 1613. de
quo conf. Placcii TH beat, Anonym. p. 704. n. 2 54.
Verum interpretis expectationi magis reſpondebunt noſtratium
Theologorum in hunc librum curæ, JO. BREN TII, qui Samuelis
librum priorem ad XIX. cap. ſexaginta ſex homiliis ſatis copiofis, quod
autem libri reliquum eſt, usque ad finem, ut & totum poſteriorem, ſcho-
liis paulo conciſioribus explicavit, T. II. Opp. p. 200. ſeq. 10. B.

ſequente 2
LINolhe
ceth wVidir:
P.Lenæ
indon. Erp
NII, ine
WELLE.
Mcnumn
E cumprim
li. Argente
fum capiti-
Communes
Colislibrum
infol. An.1
Gap. N. ad
THASA
nes ſtruxit,
omiliis 28
EPbo
nachus C
trum ſeript
in fol et.
Archiepiſe.
ALEXA)
68l. 18. 0
Tiderunt:

Negum, T.

CNVSSI
An. Wo:
ALENN
oco in
Dqui 6
erum &n
mum in V.
ANSTN
ant in 0

—
W
cre cti⸗
iſint, i
arius ſub⸗
fleceſt.
8 ſi nii
§inpte⸗
Hinc in
e lbrum
eplicit:
,Hehrei-
Grißtu⸗
ir efudt.
numny'-
Henuf.
ecariik
uht Ut.
,ſortiſtr
A Cof.
ſernoſti⸗

PERIVS

libros i-
n quos
gnimu;

Alocnonis,
1 0). e

oſtratium
Fmmnelss
reim Cho⸗
10. WV-
65N.

7
1. .

D

VETERIS FESTANENTI P. I. 72

6 GENG A GII, cujus in Sam. annotationes in 8. Baſiliæ An. 1524. i in- Saanole

ſequente anno Argentorati impreſſæ, prodierunt: MAVRIT. HE-

LINGIIL, cujus Periocha in libb. Samuel. Noribergæ in S8. An. 1593. lu-

cem vidit: A BELIS NEZENIH in Operation. Biblicar. b. Lutheri
P. II. Jenæ in 4. A. 1611. SEBAST. LEON HA RTI, in dανωονινναυ

in Sam. Erphordiw in 8. A. I606. & Lipſiæ A. 1510. 16 14. JV STI MOE-

NII, in Comment. in libr. I. Sam. Wittebergæ in S. A. 1532: HIERON.
WELLE RI, cujus Comment. in Libb. Sam. ſeorſim Francofurti ad
Monum in fol. An. I78;5. editus, collectorum Operum T. I. aufpicatur:
& cumprimis SEBAST. SCHMIDII, cujus commentarius in I.
lib. Argentorati An. 1687. in II. b. An. 1689. exeuſus in 4. præter ſingulo-
rum capitum accuratam analyſin, annotationes, quæſtiones. & Locos
Communes exhibet, nihilque fere deſiderari patitur. Homiliis verna-
culislibrum enarravit priorem MOSESP FLACHERVS Tubingæ
in tel An. 1603. & DAN. WüLFFER, qui Saulis regnum & vitam a
.IN. ad- fin. Hbri, CC. homiliis recenſuit: utrumque vero BAL-
THASAR BIDE MB A CH, qui 136. in I. lib. & 140: in II. coneio-
nes ſtruxit, Pubingæ in fol. 1605. & PAVLV S LAVRENTIVS,
homiliis 281. Lipfiæ in fol. 16 15. 1616.

E Pontificiis nominandi hoc loco ſant AN GELOMVS, Mo- Pe n. Mase-

nachus Gallus, Seculi IN. qui ſtromata ſive enarrationes ex veterum Pa-““
trum ſcriptis in libros Samuelis, Regum, & Paralipom. collegit, Romæ
in fol. 76 . & Coloniæ Agrippin. An. 1530. & 1678. A N TONINVS,
Archiepiſc. Florent. in opere berenic. jam ad'ſuperiores libros citato:
ALEXANDER ARCHIROT A, Italice in hos lib- Florentiæ An.
I581. 1583. Commentarios ſtruens, qui Oxon: in fol. An. 1635. latine lucem
viderunt: PACO B. BONFRERIVS, Commentarios in IV. libros
Regum, Tornaci in fol. An. 1642. publici juris faciens: NICOLAVS-.
CAVSSINVS, Soc. J. diſſertationibus in IV. libb. Reg. Parifus in fol.
An. 1650: HAD RIAN. CROMMIVS, S. Lovanii in 4. An. 1631.
ALEXANDER de HALES, cujus in h.-l. Commentarius extat ſuo
loco in Operibus Colon. in fol. 1621. JO. RVDOLPH a CORDV-
BA, qui Catenam Proonymam verſionum, gloſſematum S8. Patrum ve-
terum, & neotericorum interpretum, Hebræorum, Græcorum, Latino-
rum in IV. lib. Regum, Lugduni evulgavit in fol. A. 1652. CORNEL:
IANSENIUS, cujus tamen curæ cap. II. libri I. Sam. ſaltem expli-
eant in Opp. Lugduni in fol. An. Sr7. æque ac LAC. J AN SONIVS,
enare:

1

De libro I.
Samnelis.

Reformato-
rum:

32 INTRODVYCTIO AD LIBROS BIEBLICOS
enarrationem hujus capitis, Exodi cap. X V. & Deut. XXXII. junxit, Co-
lon. fol. An. 1622. THOMAS MALVENDA, cujus in Commen-
tarior. Fomo Ik. libri Samuel. explicantur: FRANCIS C. de ME N-
DOZA, S. J. cujus in lib. I. Sim. c. I. & II. expoſitio integro volumine
lucem vidit Lugduni in fol. 622. in capp. 6. ſeq. Tom. II. ibid. 1625. in

reliqua capp. usque ad 15. incluſive Tom. III. ibid. 1634. EMANVEI- de

NAXERA, S. J. qui An. 1672. ecurfus morales in L. I. Samuel. Lugduni
in fol. edidit, ex Gloſſa, Toſtato, Hugone, Cajetano & Sancétio colle-
GRos: FABRIC. PAVLVTIVS, Romæ in fol. 16:5. CLAVDI-
VSRANGOLIVS, cujus in lib. I. Samuel. Commentar. Pariſiis in
fol. prodiit An. 1621. CASPAR SANCTIVS, qui copioſos in IV.
libb. Regum Commentarios edidit, Lugduni in fol. 1623. N ICOL. SE-

RARIVS, cujus inV. libb. Regum & Paralipp. Commentarius poſthu-

mus Moguntiæ prodiit in fol. An. 1617. ALPHONSVSTOSTA-
TVS, in Commentariis, Venetüs excuſis: LVDOVICVS. de VE-=
RA, in IV. libb. Regum, Limæ in fol. 1635. RI CHARDVS de S. V IL-
CTORE, cujus concordia temporum in IV. libb. Reg. eſt in Opp. Ve-

netäs in fol. 1592. B ASILIVS ZANCHIVS, qui quæſtiones in IV.
lib. Reg. & Paralipp. ſcripfit, Romæ in 4. An. 1553. Quo pertinet etiam

IOANNIS HIERONYMI SOPRANIS, Genuenſis e Soc.
Jeſ. in Davidem Commentariur, complectens ab I. Sam. XVI. usque ad 2.
Sam. X, 19. textus omnes, qui ad Davidis hiſtoriam perrinent. Cui præ-

miſſa eſt annotatio Prooœmialis de origine populi Judaici p. 128. & ſub-

junétæ digreſſiones (1) de re veſtiaria & vario indumentorum genere
apud Judæos p. 311-459. (2) de ritibus in priſeo Hebræorum funere
ſervatis p. 460 - 52 8 (3) de publico & privato luctu & ritibus in utro-
que ſervatis p. 529 555. in quibus ſingulis loca Scripturæ utcunque huc
facientia erudite explicantur. Prodiit opus Lugduni in fol. An. 1643.
Adde HIEREMIEÆ DREXELII Davidem, capitibus XXXII. uni-
verſam vitæ Davidis hiſtoriam illuſtratam T. I. Opp. Opiaſc. XII. p. I131.
E Reformatis huc ſpectant MART. BORRHAVS, alias

CELLARIVS, Baſiliæ in fol. An. I517. OO. CALVINVS, cujus CVII.

homilias in I. librum Samuelis, ab ipſius concionantis ore exceptas, ac ex
lingua Gallica in Latinum ſermonem a Davide Claudo editas, Tomi II.
Opp. pars prior exhibet. Præfatio teſtatur, Calvinum has Gallicas in I.
Sam. conciones pauperibus peregrinis, tanquam theſaurum, quem nul-
lum alium habuerit moriens, legaſſe, quæ a Diaconorum Genevenſium
colle-

—

collegio,
allervate d
MANN
GVAIT
ſtamn tanto
canticum
LEON
ex libris
LVDOV
de rind
lilatinitate
TYR ven
Tiguni int
