memoriæ mandare nequiverit. Apoſtoli ſane, quæ annunciaverant
prius, mox & ſcripſerunt, I. JOh. I, 3. 4. 5. Moſen idem feciſſe quid pro-
hibet? quem, quæ hoc libro exhibentur, & locutum fuiſſe, Petrus Act.

III, 22. cum Stephano Aét, VII, 37. affirmat, & ſcripſiſſe, Philippus Joh.

L, 45. & Paulus aſſerunt Gal. III, 10. 2) quod c. l. locutus hæc dica-
tur Moſes tranz Jardanem, unde colligere pronum ſit, ad littus alte-
rum dicta, ad alterum vero & oppoſitum ſcripta fuiſſe, quæ hoc libro
traduntur: Moſen vero flumen nunquam trajeciſſe, ſed cis Jordanem
obũſſe, ex Deut. XXXI, 2. conſtare, quod ipſum quoque ex Aben-Efra
recoxit argumentum Spinoza Tract. Theol. Pol. cap. 5§. p. 104. ſq. Ve-
rum illud en non modo & ultra & citra Jordanem notat,
nec niſi ex loco loquentis & audientis judicari poteſt, utra locum ha-
beat ſignificatio; unde ſæpius poſt hane phraſin ſubjungi obſervant
eruditi vel N verſus Orientem, ut Deurt. IV, 49. Joſ. XII, 1. vel
' verſut occaſum ut Joſ. XII, 7. quo ad vitandam omnem am-
biguitatem vel citerior vel ulterior pars apertius deſignaretur; ut com-
mode perquam b. Varenius: ſecundum Yordanem reddat, ſic ut terram
reliquam trans Jordanem oculis quidem jam uſurparent, ſed pedibus
nondum calcarent: ſed & cum π tranſitum notet, (Joſ. XXII, II.
1. Sam. XIV, 4. X N VI, 14. &c.) rectius ad tranſitum, in tranſitu vertitur,
in loco ſcil. ubi communis patebat trajectus, ac filii Ifrael poſtea tranſi-
„* Deut. verunt. 3) quod in fine libri mors ac ſepultura Moſis deſcribatur,
XXIV. quod ad Moſen referri autorem nequeat; id quod rurſus arripit Spi-
noza p. 107. & acrius ſtringit; quod facta comparatione cum omnibius
V Pro-⸗

ex eod. loec.

—

—
Prybetin
litit unqu
4I ſuciem.
inmetiate
uit: raſ
titit Mbe
dien. Ut
lone h 3.
, ÿ
Propter en
R. Simeon
Ferſicnlos
it. Lede
Polterins
legrum, V
Teru,
hardus ⸗
clinge vie
Esdra dem
Teferunt,
n W
ne annis
Mare potn
llicio el
Edra dir
nit ar
le.ln Pei
Wr; lu⸗
u na
gitucynn
In qu p⸗
ſen. e⸗
onjicien
gli ren
indicat;
en ſahe
Mon mi

— 4
008 VETERIS LEST AMENTI. P. I. 137
— . De Deute-
et. MluoJ Prophetir, qui peſtea vixerunt, dicutur, ipfüum omnei exeelluiſee: non ex- zonomio.
lSMNn. titit unquam Propheta in Iſrael ſicut Moſer, quem Deus viderit de facie
vorundam. ad faciem. Quod teſtimonium non Moeſes ipſe de ſe, nec aliur, qui eum
immediate ſecutur eſt, ſed aliquir, qui multis ſeculis peſt vixit, dare po-

tuit: praſertim quia Hiſtoricurs de præterito tempere loquitur, nunquam e-
bit guien. titit Propheta &. & de ſepultura, quod nemo illam novit in bunc usque
iſe henet diem. Ubi quidem ſunt, qui cum Joſepho lib. 4. Antiqu. c. ult. & Phi-
nſengn⸗ lone lib. 3. de vita Moßi, Moſen morti vicinum ſpiritu prophetico pex
gun hN G x &οMυ ſuum in literas retuliſſe obitum cenſent, veritum nempe, ne
legerim; i. Propter exeellentes virtutes judæi ſe àa Deo raptum prædicarent; imo
verta hech. R. Simeon Cod. Menachoth. cap. 3. p, 30. Octo ultimos Deuteronomii
o, gle ge verſiculos dictante Domino inter profuſas lacrymas a Moſe ſeriptos tra-
dit. Sed cum ſequentia verſus ſexti verba tempus morte Moſis omnino
poſterius deſignent, pervulgata omnium eſt confeſſio, cap. XXXIV. in-
tegrum, vel a v. 5. ſaltem ad finem, ab autore alio, æque tamen 9sο.
TuSνͤv“, Joſua ſcilicet, quod e Judæis R. Judas vult, e noſtratibus b. Ger-
hardus Exeg. E. I. de cript. S. J. 124. p. 135. Vel ab Eleazaro, quo in-
clinare videtur Coccejus ad ultima Moſie S. II4. vel Samuele, aut ab
Esdra demum, ad quem Judæi communiter hoc, ut & Geneſ. c. XXXVI.
referunt, fuiſſe profectum. Unde vero evincet Spinoza, nullum, niſi
qui multis ſeculis poſt vixit, dare hoc ipſi elogium potuiſſe? Multis ſa-
ne annis poſt Moſis exceſſum commode Joſua hoc ipſum encomio or-
nare potuit: ut taceam, quod ex Bedæ, Saliani, & Cornelii a Lap. ju-
dicio claufula illa: urque in bunc diem, quoties in V. T. occurrit, ab
Esdra divinitus agitato addita videatur, His, quorum Lyranus memi-
a loenmn u. nit, 4) argumentum accedit Aben Eſræ in ordine ſextum, ex Deut. III. er Deut.
ng obleremt I.. II. petitum, ubi narrationi de Og, rege Baſan, ſequentia interſerun- III 10. 18
p. Al . vel tur; ſolus Og, rex Baſan relictus erat de reliquis Repbaim: ecce ſoonda
Oinnemn All. zrjuy ſponda ſerri eſt: nonne illa in Rabbotb fliorum Ammon? cujus lon-
etat; Ir Con gitudo novem alnarum, 8 quatuor ulnarum latitudoejur, in cubitir viri.
ſec ut terrimm In qua parentheſi mirifice ſibi placent Spinoza æque ac Peyrerius Sy-
el ellb ſtem. Præ: d. lib. IV. c. I. ſcriprorem Moſe longe poſteriorem inde
. VIIl u. conjicientes, quia bie modus loquendi ejut tantum ſit, ut cenſet prior,
zſiu vettitl Jui tei antiquiſimas narrat, Juique rerum reliquia! 44 Fdem faciendam
iote truni indicat; 8 ſine Aubio bie leltur tempore brimum Davidit, ui hanc ur-
bieſ hin, bem lubegit, ut 2. Sam. XII. 30 narratur, inventur eſt. Addit Peyrerius,
uriht I⸗ non niſi ex temporum longitudine, quæ omnia mutare conſuevit, factum
nulur 8 eſſe
.

Keritatiss ulum
ununCiaverant
ile qvid pro.
le, PeuusAl,
Phiippusoh
tus hec Gic-
40 litus alte⸗
ue hoc lbro
cs ſordanenn
ex Aben. P
ſr. Ve
danemn notdt,

3S INTRODVCGTIO AD LIBROS BIBLICOS

eſſe, ut non in Baſanitide terra amplius, ſed in urbe Ammonitarum Rao-
bath lectus ille jam viſeretur. Uti vero temerariæ Spinozæ conjectu-
ræ, quaſi ferrea illa ſponda Davidis demum, Rabbatham ſubigentis
tempore inventa fuerit, nuda atque ſimplex opponi poteſt negatio, do-
nec idoneis rerum monumentis vel teſtibus figmento fidem fecerit; ita
reliqua ejus argumentatio nihil ſolidi concludit. Non enim iis, qui
vel vivum Ogum, vel humi proſtratum viderant, prodigioſæ altitudi-
nis fidem facere Moſes allaborat; ſed & illis, quibus ſpectandi gigantis
copia t. t. facta non fuit, utpote pueris, ſenibus, fœminabus, ægrotis;
& poſteris cumprimis, in quorum gratiam hiſtoriam ſuam exaravir.
Nec magis hujus lecti in urbem Rabbath transvectio præcedentis ſcri-
ptorem longæ antiquitatis fidem firmat, cum vel ab Ogo ipſo, adverſus
ſraelitas præliaturo, ad Ammonitas transferri, vel a Moſe, ſtatim a
vicoria, cum Baſanitidis regionis ſectione inutilis hæc fuppellex vendi,
vel alio demum, quod nos latet, fato in Ammonitarum devenire pote-
ftatem potuerit. Huc facit porro haud inconcinna b. Varenii obſerva-
tio Decad. Bibl. in Deut. p. 6. Ogum imperaſſe quidem Emorrhæis,
ſed domo vel gente Emorrhæum non fuiſſe, quin unum ex illis Ammo-
nitarum anteceſſoribus gigantibus, Zamzummæis, paulo ante adventum
Iſraelis ex ipſa metropoli ejectis, prout Emæi a Moabitis, Choræi ab
Idumæis, Evæi a Caphthoræis. Sic vero ſponda illa ferrea jam ante præ-
lium Iſraeliticum in Ammonitarum urbibus fuit. Haud tanti ponde-
2a Deut. II, Fis Præ ſe fert ſpeciem 5) argumentum, Peyrerio ex Deut. 11, 12. petitum,
12, ubi plane contra verborum ſeriptorisque mentem colligit, Horæos ab
Idumæis de monte Seir fuiſſe dejectos, quemadmodum ab Ifraelitis Idu-
mæi poſtmodum ex eodem monte derurbati ſunt. Quod cum ame
Davidem non contigerit, hinc Pentateuchum, maxime Deuteronomium
majorem Davide ætatem ferre negat. Sed aperte reclamat textus li-
tera, quæ Iſraelitas non in Idumæorum ab illis exterminatorum loco,
ſed ☚α2) ͦ in terra peſſeſtonir ſuæ, quam ipſir Deur dedit vel
occupatam cis Jordanem, vel occupandam ſtatim trans Jordanem habi-
tare affirmat; ut adeo non loci identitas, ſed occupandi & poſſiden-
di ratio ac modus idem innuatur. Sed & iſtud 6⁶) objicit Peyrerius,
x Deut,. quod Deut. I1I. I4. Jair omnem regionem Argob cepiſſe dicatur, quam
UII. I4. Moſis tempore capere non potuerit; cum tamen hereditatis Jairi de-
nominatio ſaltem exprimatur, tum antiqua, regio Argeb, tum nova, vil-
læ Jair. Neque verba iſta uique ad bans diem diuturnum temporis
tractum

De Deute-
renpmio.

—
tractum nece
Autem frond

us lemtore
quam Mon
lumina Pre-
IV. Glen.
non attritis
tinsopprobr
ſutilen et
mina taumen
niqgue Hebr⸗
tam de ren
Verba ſonan
Pereſt ug⸗
deo magin
keddere die
guilim ea
ſuiſcutihn
glie imtern

Drcloqu.

1. auci
Mbrailui
Vusin id un
legumgue 4
hm transn
ortatur, i
Dtorum 4
mnOX ad lege
denuo inenn
dcneer
Cum popel
lenni Der
lec.. n
An melio
SS
jonem Dee

—
VETERISTESTAMENTI. P. I.
nitarumn Ra-
Ne conhedu-
in fubigents
negatio, Co-
n fecerit; it
enim is, gui
giolr Atitudi⸗
and gigantis
bus, egrotis;
lam exaraxit,
cedentis ſcri
plo, adverſus
lole, ſtatim 4
ppelex vendl,
eyenire pote-
renii oblerya⸗

12
— 32 De Deute-
tractum neceſſario evincunt, ſed præſens ſaltem tempus deſignant. Quæ tonomium.

autem frons Peyrerio eſt, addenti: vix peſſediſ, Jairum villam ſuam,
Jqduo temt ere introducitair Moſer bac loquens. Ergone potior Peyrerie
quam Moſi loquenti, habenda fides erit? Sed qua religione ſacra vo-
lumina Præadamitarum ille Parens verſert, ſatis inde apparer, quod lib.
IV. Syſtem. c. 6, divinum miraculum Deut. XXIX, 5. memoratum, de
non attritis Jjudæorum in deſerto veſtibus & calceamentis, in libri to-
tius opprobrium vertere, ejusque deſcriptionem, tanquam portentoſam
futilem & puerorxum næniis dnnumerandam exagitare non erubeſcat, ge-
mina tamen repetitione c. VIII, 4. & c. XXIX, 5. inculcatam, commu-
nique Hebræorum pariter ac Chriſtianorum ſuffragio & conſenſu, non
am de rerum omnium, qua affluxerint Ifraelitæ, copia, quam prout
verba ſonant miraculum hoc exponentium comprobatam. Quod ſu-
pereſt, Hugonem Grotium in explisatione Decalegi fere ſub initium haud
adeo maginifice de Deuteronomio ſentire, ejusque ſuſpectam & dubiam
reddere Oeoτανοναειοαν dum Moſen memoriter ea retuliſſe criminatur, &s
n Emotthri;, Juidem ea libertate, ut vocer tranuponat interdum, quardam eum idem
Nillis Ammo- ignificantibie! commutet, omittat quadam ſalis nota ex prioribus, addat
te advenium Aalia,» interpretamenti vice &c. b. Calovius noſter Bibl. Illuſt. ad Deut.
, Chordb Praloqu. T. I. p. 552. obſervat, & prout par erat, confutat.
jamantepre- III.
A uamti ponde⸗ Paucis verbis totius libri ſumma exponitur v. 5. capitis I. cœpit Argumen
,n. peituly Moſer dilucide explanare legem. Morti quippe vicinus fidelis Dei ſer- tum.
1, Horeos a vus in id unum incumbebat maxime, ut quam veri Dei cultus rationem
Hliaeliislan⸗ legumque obſervantiam refſtauraverat, ad ſeram poſteritatem ſartam te-
1od Cord e am transmitteret. Quod ut obtineat, graviſſima populum oratione
eoteronofniln hortatur, in qua benevolentiam prius per admirandi itineris & perce-
Imr teits Ir ptorum a ſupremo Numine beneficiorum recenſionem captat c. 1-4.
norum loco, mox ad legem ipſam converſus, ejus promulgationem repetit, ſummam
gelit ve denuo inculcat, eamque explicat univerſam, moralem quidem a c. 6.
ei rbi⸗ ad c. 13. ceremonialem a c. 14. ad 17. forenſem ad c. 27. Hinc fœdus
wonure⸗ le. cum populo divinum ſolenni ritu denuo inſtaurat c. 27. ſqq. factaque
is olue 5 ſolenni partim officii reſignatione c. 31. 32. partim tribuum benedictio-
iei Feſrroi ne c. 33. magiſtratu abit, conſcenſoque monte Piſga ærumnoſam hanc
eGicatut, cpnen cum meliore vitam commutat. Hinc Cataſtrophen fabulæ, quam in
Gts Fin, e his terris Moſes egit, hoc libro comprehendi dixeris, nec non explana-

tum ne tionem Decalegi plune copiofiſimam & locupletiſimam, qua cognita nibil
mum H“l S. 2 bror:

De Deute-
ronomio.

Scopus.

Autoritas
divina,

Chronolo-
Lia,

14⁰ INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

prorlur deſiderare queas, 420 ad intelligentiam X. præceptorum opu ſit,
obſervante hie b. Luthero. Unde ſcopus libri ad oculum patet; idem
nimirum, qui prælectæ & repetitæ in feſto tabernaculorum legis fuit,
ut audientes diſcant timeantque Jebovam Deum ſuum Iſraelitæ, 8& cuſto-
diant impleantque omnia verba legis bujus: inprimit filii erum, qui non
ſeiunt, audiant & diſcant timere Jehovam Deum ſuum omnibus diebus,
Deut. XXXI, 12. 3. Partim itaque legalis hujus libri ſcopus eſt, ut no-
va hac iteratione lex univerſa divina declararetur amplius, & præſenti
Iſraelitarum conditioni applicata, in uno volumine junctim habere-
tur, tam ad publicam, ſingulis Sabbathis per ſectiones inſtitutam Act.
XV, 21. in feſto tabernaculorum autem anni remiſſionis, plenam præ-
lectionem Deut. c. I. quam in perpetuos Regis uſus, cui ſingulis die-
bus vitæ ſuæ ponenda ob oculos erat c. XVII. 18, Partim Evangelicus
ut ſolennem de Meſſia promiſſionem teſtamentariæ diſpoſitionis loco
Iſraelitis cormmendaret Moſes c. XVIII, 5. Partim denique hiſtoricus,
utintegra nobis Moſaici regiminis ad finem usque vitæ ſuæ hiſtoria
conſtaret. Tandem de divina & canonica libri auteritate nec creber-
rima in N. T. ad confirmacionem dogmatum inſtituta allegatio, nec
publica ad latus arcæ fœderis repoſitio & aſſervatio (Deut. XXXI, 26.
dubitare ſinit, ut adeo & hie liber inter α Abνια zει ε &ορ Iraeli con-
credita referendus Rom. III, 2. & eορ ππορ ac teſtamentarius ſine
ambiguitate habendus ſit. Hinc eſt, ut libri hujus oracula ceu Domi-
ni eloquia Rom. XII, 19. Hebr. NX, 30. &c. diſerte citentur. Ut ta-
ceam, cœleſtis Patris vocem, qua in transfiguratione Chriſti audiendum
filium præcepit, ex c. XVIII, 9. hujus libri haud obſcure fuiſſe petitam.
IV.
Chronologia libri, ex c. , 3. 4. & Joſuæ IV, 19. & V, 10. peten-
da, ultimorum duorum menſium anni exitus quadrageſimi, & ſex die-
rum ex menſe I. anni XLl. ſpacio abſolvitur. Computandi rationem
b. D. Varenii eloquar verbis, in quibus nihil eſt, quod defiderem.
Scilicet a poſteriori bputando, ante veſperam paſchalem, die I4. menſis
1. anni XLl. (JYoſ. , 10) dandi cireiter quatuor dier ſunt circumcifionis
Jacramento (v. 2. ad v. 5.) Facta adeo illa eſt die 1I. menſis primi: por-
ro die 10. 6 Jordane aſcenderant c.! V, 19 addantur dier oktavus & no-
nur, ſeu biduum praparationis Joſ-l, II. Ill, 2. &W pervenietur ad diem
ſeptimum menſis primi, quo reverſi in caſtra exploratores Jericbuntini, jam

antea interzo, dies planctur funeralis emiſi: sonf. c, l, 1-22, onn
abſira⸗

—

—
5rabantur⸗
ſetinumn ni
funeralij Ml
ni) mut lie
uten biſori⸗
14,. ,. A
erimu iner
Maſi; ſeu b
diebur ſlidin
tun ſalſin,
iemm liſn

Adiliu
commocat,
tim diei pr
Agypto, qu

0c. Nl,3

que adXXV
& KyII.
tum c. NV
ue ſeriem
Omnes tram
ſum librum
1on, cunme
tus inobeckie
fo il
IV. fubimne
orilis nin

W. Usque:
tum legsſ

benedlicſio
Mortem &
Wy. P
n inſtar D

———

605

iorumn ohuur ſt,
Impatet, idem
rum legs fuit,
elita, iſo⸗
rumn qli n
omnmſkurdielun,

Puseſt, ut no⸗

ius, & pralemi
uncim habere-
inſtitutamn Act,
Plenam Ppre.
rui ſingulis lie⸗
im Evungehieus
poſtonis loeo
e niſtoricus,
te ſur hiſtotin
tte nec creber⸗
Aegatio, net
Deut. WN.26,.
6ts Iieli eon-
Amentzrias ſine
cula cen Domi
enmr. Ur tr.
iti audiendum
billepeütum.

Vio peten⸗
ſmni & lex e⸗
taudi titionen
vod Geſiderenn.
die . miſt
taireunt nit
nſy im. or.
alinu,6 i⸗
ieti 41 4
mlauin ͤnn
Porto

1⸗21
1. Aie.

VETERIS TESTAMENTI. P. .

ſeptimum menſii duodecimi n6 . .
in anno quadrageſims, qui ſuerit fatalit &

uneralir M. .
F oſi e. XXXIV, I. .. 6. (non autem dies nonurz; menſir undeci-

cap. I, 3. Ergo intervallum uju⸗ ir egott⸗ l kei deg: .
S Mis,is 1i’. ipori illius eſt menſis un-
diebur ſolidir ſex a wen n noviſimi in illa quadragena anni, cum
Sn, ſum as adeo . brimo anni XLI. . includantir z0. dies plan-
dierum Sſortam ronti⸗ Roriam Deuterenomii pauculorum, ſcil. ge ſaltim
aeré.

V.

temporis ductum partitionem libri Franeiſc. Junius ac- Bartiti6.

coanmnchat, ſebten Weutercnorni conſtituens partes, quarum 1. hiſto-
n A M menſis undecimi anno XL, ab exitu Ifraelitarum ex
and fnar Brini Capp. compleétatur; 2. diei ſecundi geſta, inde
gue n X d koriuin dierum ad ſummum quatuor, inde a c. XII. us-
Que AdN 4. ni riun diei unius, ſeptimi nimirum, cap. XXVII.
*KE SH Kann recenſionem c. XXIX. XXX. 6, diei noni
õ . H II. 7. hiſtoriam mortis ac luctus triginta die-
eun ſrem n ded denius naud dubie ad orationis ſtructuram at-
due ſeriem e rnn rlrur iſtributio, in qua tamen rürſus non eodem
annes eram⸗ i) unt. B. Gerhardus Comment. Prolegip. 9. univer-
Depnane d 6e, diſpeſcit, ſive r7ooτιοc. l, 1-6. (II.)
36 , bacaue⸗ 1 Jνααρατπιονο tum beneficia Populo præſtita, tum poe-
en Ma de M rogat Cc. I. II. III. repetentem, cui exhortatio ex
rae K lu 2 u Deo adhæreant, fœdusque ejus obſervent, c.
di i deeta geen, explicationem legis continentem
Wre Ae n v⸗ ad XII. ceremonialium & forenſium a. c.
l e .cui promiſſiones & comminationes, ſeu ſepimen-
um legis ubjunguntur c. XXVII. usque ad XXX. vel r 50Deri v
ernun varum futurarum complexum éXXXI. ſq-. eui oeyia ſire
benechetis 1 falnnn Cantici ſubnectitur c. XXXIII. (III.) 1 Aοσ qui
Waretrn kuuturam icſes e Buum populi luctum recenſet c.
NXIV. it b. Varenius, qui eniſſi
nis inſtar Deuteronomium in (I.) Prrambulums e enlae cdur.

guit, quo ad reverentiam & audientiam populum præparat. c. I -IV.
⁸ 3 (II.) in

141 Y
abſtrabanti ies plan, — . De Heute.
3 r 30. dier planctus illius Deut. XXXIV, . & pervenietur ad diem Pnomio:

De Deute 42 INTRODVYCTIO AD LIHROS IRLIGGS
zonomio, (II.) in Thema ſive Propoſitionem, quæ ipfe Decalogus eſt c. V. III.)

confirmationem p. dehortatoriam a fiducia in idolis & propriæ juſtitiæz

meritis c. VI, I4. Cc. VII, 3. 4. 5. C. X, 4. 5. P. adhertatoriam ad fidu-
ciam in ſolo DEO & obedientiam legum a. c. VI. ad c. XXIX, 18.
(IV.) confutationem Atheiſtarum a v. 18. ad fin. c. XXX. (V.) conclu-
ſGonem a c. XXXI. ad libri finem. Nobis ea cumprimis libri diſtri-
butio ſe probat, in qua, exigua wariatione excepta, b. Er. Marbachio,
Walthero, Calovio, & e Reformatis Heideggero convenit, u P. 7. ſit
rρααανσναοο ſive præparatoria populi ad eundam terræ promis-

ſæ poſſeſſionem a. c. I- IV. P. 11. Eenynrinn & expoftoria legis, com-

prehendens omne populi officium, ubi ille optato conſediſſet loco e.
V-XXVI P. III. S=aserizt & adſertoria, ſolennem legis ſanctio-
nem & confirmationem per ſigna, promiſſiones, minas & publicam fœ-

deris redintegrationem, cap. XNXVII-XXX. exponens: P. IV. soα⅝

& narratoria de Moſis noviffimis, teſtamento, benedictione & morte
c. XXXII- ad fin.
VI.
Tabuls Conſtat itaque Deuteronomium Parte
Synoptica, I. αεοςαααναεναανναſive præparatoria, quæ abſolvitur
æℳ) hiſtorica repetitione
I, itineris ex monte Horeb usque in Kadesh-Barneah c. 1.
2. eorum, quæ circa Moabitas, Ammonitas & bellum contra Siho-
nem contigerunt c. 2.
3. belli contra Ogum & Bafanem proſpere geſti c. 3, 1 - 20.
4. denunciatæ Moſi mortis, & inveſtiti Succeſſoris v. 21-39.
s) gravi exhortatione ad obſequium Deo præſtandum, cavendam
idololatriam, & eonſtituenda aſyla c. 4, I. 44.
II. ρααρνovẽ nive expoſitoria legis, quæ exhibet
a) præcognita & locum reperitæ voo α 4, 44 -fin.
&) ſermonem Moſis, quo legem
I. Moralem

in genere repetit?étcum promulgationis hiſtoria & conſeqꝗq.
in ſpecie eplicat.
a. de habendo uno Deo, eoque ſerio colendo c. 6.
. de cavendo cum idololatris omni commercio & abolenda ido-=
lolatria &. 7: id quod inculcat .

1

N viæ

2

Promiie
D

—
.
7

2. Ceren
4. l00

. Pl
I. M
4. de
e. 5al
j. ſeſt

Judici⸗
6. Co
1. ſti
1
l. Cir
A
e, ho-

5
j.cel

4 Dri

90
aler 5

A ſNN
Una .

9

nig eri
4
Ontektt

d I

legale
0 ennem

4, fed

.V. IIl)
ie juſkitie
40d fidu-
Mis.
) conelu⸗
bri Ciſtri⸗
larbachio,
U P.. i
promi.
gis, conn
et locoe.
8 ſanckio⸗
licamfe⸗
ugen
& morte

ntra Siho⸗

9

avendam

colegg⸗

erch ilo⸗

8 Ni⸗

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

QN. viæ per deſerta beneficiorumque Dei repetitione
2. gratuitæ Dei introducentis in Canaan miſericordiæ de-
Prædicatione c. 9.
7 debitæ gratitudinis & obedientiæ, ex Numinis bene-
ficentia deductione c. 10. 11.
2. Ceremonialem explicat, cira
a. locum cultus Deo præſtandi, cum vitatione õ
C. 12.
b. Pſeudoprophetas, & civitates idololatriæ reas c. 13.
c. munda & immunda animalia caute diſcernenda c. 14. I -24.
d. decimas Levitis pendendas v. 22. fin.
e. Sabbathiſmum terræ & manumiſſionem ſervorum c. 55.
J. feſta ſolenniora, Paſchatis „Pentecoſtes, tabernaculorum
C. 16, 1-17.
3. Judicialem interpretatur, ubi de
4. conſtituendis Judiciis & requiſitis Regis . 5-fin, & c. .
2. ſtipendiis ſacerdotum, eliminandisque divinatoribus e. 18,
I-I4. ubi promiſſio additur de magno Propheta Chriſte
1. I5. ſeq.
c. civitatibus refugii, & teſtium requiſitis c. 19.
d. jure belli c. 20. .
e. homicidiis incompertis, digamia & ſuſpenſorum cadaveri-
bus c. 21.
J. oconomicis & matrimonialibus caſibus leges miſcellæ c.
22 23.24.
g. litigiis & vindicta c. 25.
6. pPrimitiis & decimis: de fœdere Dei religioſe cuſtodiendi
cC. 26.
III. O⸗asarin; ſive aſſerteria, quæ ſanctionem legis confirmat per
&αο ſigna p. columnarum lapidearum, p. altaris ex lapidibus Jorda-
nis erigendi in monte Ebal c. 27. -oo.
ε conteſtationem publicam in montibus Ebal & Garizim edendam
V. II - ſn.
) promiſſiones obſequentium, & comminationes Prævaricatorum
legales c. 28.
⁹) ſolennem fœderis Dei cum populo redintegrationem, ubi
4, fœderis ſtipulatio & declaratio c. 29.

5. ejus-

14
3 De Deute-
C. 8, ronomie.,

1

1

INTRODVYGTIO AD LIBROS BIBLICOS

ronomio,

) canticum Moſis c. 32.

lius ſane operibus fruſtra omnino

laboribus ſupra ad Num. Siphre
nunc ſuecurrit,

ravit, quæſtiones du

XXVIII. Lipſiæ 4. An. 1628. EXG

Zainz: noſtris Lipenius Biblioth. Téeols p. 5
mitterent, e Latinis A MBROS IVM,
NYSSENVM huc citant; quo autem

rv veXMαααατατον de vits Moſir, Ave

dat, ne dicam commentarii vicem præſte
pioſe ac plene, quam illic deſcripta leguntur,

Lutherane- Copioſiorem omnino apparatum n
16: qua b. LVTHERVS. Deuteronomii ver
adjectisque illuſtravit annotationibus T. III.
F. Alt. f. Iozt. J0 H. BVGENHAG
enarravit, Baſileæ 8. An. 1524. & Wittebergæ An., 1525.
FRANZIVS. Diſputationibus XV. diſcu
ſtar uſum præſtant, Witteb. 4. An, 1608.
cumprimis copioſiſſimo & erudito commentari
bias evolvit, obſervationes utiliſſimas ſubnexur,
uevvτιο νινιuιας οσa11υα & diſſolvit, ut vix, quod addi poſſet, rel-
quum fecerit; niſ quod in cap. XXVII. viri ſummi, beata morte præ.
venti, induſtria fubſtiterit. Edidit tamen filius Joh. Erneſtus Jenæ 4.

An. 1657. Quibus JAC. AN D R E MR meditationes propbeticæ e* Deute

De Deute. b. ejusdem per Evangelicas promiſſiones de verbo fidei & ſalute
illuſtratio, ut ad Chriſtum, juxta Rom.
IV. 1so6ααα ſive narratoria noviſſimorum Moſis, quæ ſunt
) ſuceeſſoris confirmatio & ſeripturæ commendatio c. z1⸗

y) Prophetica XII. tribuum benedictio c. 33.
) Mofis mors, ſepultura, leſſus publicus c. 34:

VII.⸗
Commen⸗ Inter Patres, ſi ſupra dictos eximas, nullius in Deuteronomium
rl lucubratio in hunc diem extat. Heideggerus equidem in Enchir. & e

tutis inſtitutæ: qui vero tantum ab

3. ne &απο hunc librum trans-
e Græcis GREGORIVM
ure, plane me fugit. In il-
quæreęes, quod ad Deuteronomii ex-
plicationem faciat: hujus vero Opp. T. I. p. 167. edit. Pariſ. An. 1635,
liber proſtat æα "S Gis Mαοο 7 voεαορστο rsel 1ig aαντ es=
de perfectione vitæ ex præſcripto vir-
eſt, ut lucem Deuteronomio affun-
t, ut vix fata Moſis tam co-

exhibeat. E Judæorum

X. deducamur c. 30.

laudavimus, nee quod ſuperaddan,

ſæ poterunt addi.

ſſit, quæ ad commentani in-
IOH. GERHARDVS.
0 textum libri deda-

oſtra ſuppeditat eccleſia, in
ſionem ex Ebræo caſtigavit,
Jenenſ. p. 74 -160. & I.
IVS commentario eundem

WOLFG,

E Pon-

—

EPle

im & data 0

NyVS, Min

Vanuenſis, &
explcrunt.
11veteri
huc quogue
Beton
ram fuam a1
Seotih, Pan
Londin pre
nus, Cujus
lucem adſp
uhremna et
quere An.

ulzticis

.

—

Pyuſbetiis
ſunt,
inſeri
mort
cam
zrebe
nul
Ray
e
iri

e

—

005

eamure .
H
r.

in Lucbir.
1e bruntrans-
EGORIVM
de fagt n i⸗
enterononnii ex
Pan An. 1617,

nftin

ronomnio üur.
Mols tum co⸗

PIudeorun
ſuperacli,

Iit ecdeft, n
drr0 ciſtieni,
7 4 160, 5 I.

ntitio eunden

ommmentani in.

RHAR DV5
Un khri belr
nis lubnexll,
di polet, lelr
ena mote re.

7
4 /

VETERIS TESTAMENT’I. P. I. 141 De Deute.
E Pontificiis unus fere 10O H. LORINVS librum hunc ſeor- ronemio.

im & data opera illuſtravit II. tomis Lugduni fol. An. 1625. 1629. Qui ee.

huc citantur reliqui BALTHAS. PAEZ, Luſitanus, AVGV-
STIN. de QVIROS, Hiſpanus, FKRA NCISC. TITELMAN.
NVS, Minorita Franciſcanus, A C. JANSO NIVS, Theologus Lo-

vanienſis, & ad D. Petri Decanus, Caput XXXII. Deuteron, tantum

explicarunt. NICOL. ANTO N. MONGEORGII de Maeſai-
co & veteri jure enucleando codicem, Bonon. editum in 4. An. 1573.

eltetononmiung huuc quque video allegari.

Beforinatorum haud multo plures Deuteronomio enarrando ope- Refor A:
ram ſuam addixerunt, quos inter IOHANN. MACCHABEÆ VS,Tu:
Scotus, patria Alpinas, nominandus eſt, cujus in Deuteron. enarratio
Londini prodiit in 8. An. 563. & I0 H. WOLPHIVS, Tiguri-
nus, cujus in Deuteron. ſermones libris IV. Tiguri in fol. An. 1585.
lucem adſpexerunt. JOH. COCCEII ad altima Moſir b. e. ſex
poſtrema capp. Deuteron. conſiderationes ſeorſim edebantur in 4. Frane-
queræ An. 1650. Opp. vero T. I. p. 196. conſpic ntur. Notas autem
analyticas perbreves a c, I-XXVIII. Opp. arεοον6 T. I. exhibet

CAP. IX.
De Libro Joſuæ.

Propbetica cur diſtinguantur a Moſaicir ſeriptis? Prophetæ vel priorer summari-
ſunt, vel poſterioresz. Cur inter priorer Joſua referatur? & 1. Libri um Capi-
inſeriptio; ubi de Joſuæ nomine, ortu, vita, matrimonio, rebur geſtir, tis.
morte, ſepulebro H. 2. Geſta Joſuæ etiam etbnicir innotuerunt: typi-
cam autem cumprimir relationem babuerunt ad Chriſtum; variaque
prabent emblemata & ſymbola S. 3. Scriptor libri putatur diverſur
a Joſua Autori Synopſeor, Theodoreto, Andr. Maſio, Grotio, non-
nullir ap. Calvinum & lIavaterum, Abarbeneli, Abulenſi, Calovio,
Franc. Junio, Spinozæ, Hobbeſio, Rich. Simonie, Joß. Clerico & 4.
Ioſe vero Joſua cenle ur Talmudicir, Bonfrerio. Serario, Sixto Sen.
6nνοαν in bac quaſtione placet. Expenduniur argumenta pro
Huetio, Altingio, Hoitingero, Spanbemio, Heidegeero: quibusdam 1

Joſuæ

Iuter Fro.
phetas
priores

Joſua pri.
mus ekt.

Pu.

u6 INTRODVGCTIO AD LIBROS BIBLICOS

Joſua autore afferri ſolita; & neſtra ſententia certir poeſitionibu:

includitur S. 5. Libri Argamentum: ſiopti: uſus: Autori tas divina
§. 6. Libri Joſuz OroePojutcdie teſiciuntur H. 7. Chronologia
F. 9§. Partitio §. 9. Tabula Synoptica . 10. Commentarii L'a-

trum, Rabbinerum, Lutheranoriim, Bontiſicierum, Reſormatorum,

Remonftruntium G. II.

oſaicam ſcripturam in noſtro codice Sacro Prophetica ex-
cipit, a Prophetis nimirum divinæ inſpirationis beneficio
Eenarata; non quaſi Moſes in Prophetis locum non merea-
tur, ſed quod inſigni excellentiæ gradu reliquos omnes
longe ſupergreſſus, eodem cum cæteris cenſu non ſit habendus. Un-
de tot effuſa Rabbinorum in dignitatem Moſis, præ omnibus, quos un-
quam ſol conſpexit, Prophetis encomia, quæ copioſe congeſſerunt
Reuchlinus lab l. de arte Cabbal. p. 619. Raym. Martini P. MIl. Pugion.

fdei diſt Ill. & XX. p. 689. Joſeph. de Voiſin I. I. Tbeol. Jud. c. l. b. 10.

Hottingerus l. Il. 1beſ. Ehil. p. 575. ſ. & e noſttis D. Joh. Tob.
Major in Hebr. I. tbeſ. X ſqq p. S. g. Prophetas vero, arrepta ex
Zach. I, 4. Occaſione, in N enenn Prophetas prioret,
& P N poſteriore, diſtinguunt Hebræorum magiſtri. Una omni-
bus diſtinguendi ratio temporum ſunt intervalla, in quibus tamen di-
rimendis non eodem omnes tramite incedunt. Talmudici quippe in
Gemara tr. Sota & 9. S. 12. priares dicunt eos, qui ante captivitatem
Babylonicam vaticinsti ſunt, cum Jeremia & Ezechiele, quorum in ipſa
excidii Hieroſolymitani tempora incidit ætas, deficientes: poſterires
vero, qui captivitatem ſecuti funt, ur Haggæus, Zacharias, Malachias.
Alias vulgo priores ſunt, qui ante Uziæ Regis tempora vixerunt: qui
vero poſt, paſteriorei. Illorum ſcriptis, Præter utrumque Samuelis, &
utrumque Regum, Joſuæ quoque ac Judicum libri accenſentur, eam
fortaiſis ob cauſam, quod & iſti, ſi non integri, ex parte tamen ad Sa-
muelem quamplurimis referuntur ſcriptorem. Quem Prophetarum
in ordine primum, a quo etiam Petrus Apoſtolus Act. III, 24. divino-
rum vatum inchoat ſeriem, proximum a Moſe dignitatis tenuille lo-
cum, infra ad libb., Samuelis demonſtratum dabimus.

II.
Primo itaque loco inter Prophetas priores nominatur G

—

—

ller ſoſue,

antione conm

toreſecundan
tita Cenomin
tois imperio
rurm Autr 5

1,1,3
oy iye

aliaaane
1
j ſal na⸗
Mave: Prnt
ſ, cujuniſo
1. y. borre
W wod
nomine ſjlln

Vunt, vel,

murit, po
Tatus Num
ſllutemn Gatul
Camlärneli ſ
ede e
nomen ſuu,
Quod oe
Ilaeli ae

ruum (oym

Aum Nun.)

nuntan,
Praduſobe
Prid. Fan
quem Crrei
Moſts mi
fortituch
elits, Exoe

Mlarae.
oratione

eNNoertton
8 Oponere

—
1005
lin eſioman
utoritur dine
. CCronllin
Mnmenterii H.
Reſermauru

Prophetica
ionis benefcio
In non mere.
diquos Omnnees
3bendns. Ur.
gibus, quO. n.
le congeſlerunt
F. H. Pgin.
Mad ,. 1.
D. ſoh. Tob.
eto, Arepti ex

pbetur Mie,
ltri. Unm onni-
Uibus tmen li.
ei (rippe in
e aptwititen
vorum in ipla

tes: iſeerinel

tias, Malachiss.

vixerunt: Jdi
aue Srmuelis, G
Cerlentur, eia
e tatlen 40 K⸗
n Prophetaun
II, 24. (WIn.
tatis tenuille .

VETERIS TESTAMFENTI. P. I.

liber Joſuæ, Græcis 'Iyo Nauvs Jeſur Nave, ( quod unius literæ immu- ſuæ.
tatione corruptum eſſe ex Nab cenſet Druſius) inſcriptus, vel ab au-
tore ſecundario, quem Joſuam plurimi credunt, vel ab argumento pe-
tita denominatione, quia in clariſſimi hujus Iſraelitarum ducis ac he-
rois imperio rebusque geſtis ordine deſcribendis verſatur. Ita nimi-
rum Autor synepſeor, quæ Athanaſio tribuitur: 73 οραα Tolvvy -

Aior èναρSdaααν. Iiσ⁹ T& Navs: ered A I& & Neæv,
diadeb Acsveg Maοσα, sba”†v8αοM**ν,, G Tev G a‿α οοαανρ
aj 1dc rc*ναaρ diαν ερααα. P'ræſens liber inſeriptionem habet Jeſus
Nave: propterea qisod ipſe Jeſus Nave Moßi ſucceſſor populi Dux fabtur
ſt, cujur iſto volun:ine iſtoria & rer geſtæ continentur. T. II. Opp. Atban.

.„ Z. Porro vero Joſuæ, quod ex circumeiſione hærebat, nomen oſuæ as-
. .„. 4 7
' quod Salvatorem ſonat, Moſes præfixa ex Isſe*ρHoαoAsαατι Dei mine:

nomine fyllaba auxit, & conflato ex & H “ quod quidam
volunt, vel, quod rectius creditur, ex ) uno vocabulo in
mutavit, populi ſeruatorem futurum divino ſuggerente Spiritu augu-
ratus Num. XIII, 17. Salutem itaque Dei, ſive a Deo in gentis ſuæ
ſalutem datum dixit, quod & divinitus deſtinatus eſſet ad procuran-
dam Iſraeli ſalutem, ſedesque promiſſas, quo Syracides reſpiciens, ſci-
te de ipſo pronunciat, quod magnurt fuerit zaja J dvoga ad1, juxta
nomen ſuum ad & AlLVTZM elektorum DOMIYNI, c. XLVI, 2. &
quod hoc ipſo nomine eum adumbraret, quem SALVTEM DEI
Ifraeli ac omnibus gentibus divina pollicentur oracula Jeſ. XLIX, 6.
&c. Conf. Dietricum Antiqq. Bibl, ad Num. XIII. 7. p. 239. ſq. Sera-
rium Comment. Lib. I cap. 2. p. 1I3. /q. Paul. Fagium Annot., in Thar-
gum Num. AIII & Pet. Galatinum lib. III. Arc. Cath, Verit. cap. 20.
Natales viri I. Chron. VII, 20 -28, (Bibl. Germ. c. VIII, 20.) expo-
nuntur, quibus ex tribu Ephraim oriundus, decimo conſanguinitatis
gradu Joſephum attingit, i tamen ha ſuccſiva generaliones fuerunt, ut
Frid. Spanhemius HI. . Vet. Teſt. Opp. T. I. , 5335. addit; patre Nun,
quem Græci Nave dicunt, ſatus, & in A.gypto adhuc in lucem editus.
Moſis miniſteria per annos bene multos obiit, edito egregio ſcientiæ
ac fortitudinis bellicæ ſpecimine in glorioſe debellatis victisque Ama-
lekitis, Exod. XVII, 9. Suam quoque fidem D EO probavit cum ab ex-
ploratione terræ Canaan redux factus, populo animum ad cæteroru m
exploratorum terriculamenta deſpondente, cum Calebo ſolus maſcul e
ſe opponeret, dignus inde habitus, qui cum Calebo unus ex umiverſa

147
— de libro Jo=⸗

cujus ertus,

—— ————= — —

MS INTRODYCTIO AD LIBROS BIBLIGOS

De libroo- — — —
ſux. ila, quæ Egyptum egreſſa erar, turba terram promiſſam adiret & in-
coleret, Num. XIV, 6. ſqq. 38. Hinc porro factum eſt, ut, cum Moſi
magiſtratu abituro ſucceſſor eſſet dandus, Joſuam præ cæteris omnibus

Matzimoni-
uID„

zes geſtæ,

mers ac ſe
pultura,

Deusipſi furrogaret, Num. VIII, 10. XRKVII, I8. ſq. Deut. XXXI, 7. ſqꝗ.
XXXIV, 9. Matrimonio Rahabam fibi junxiſie creditur Judæis, quam
viginti annos natum fuifſe nugantur, cum exirent Ifraelitæ ex Ægypto,

8
fornicatamque XL. annos, quibus ſubſtiterunt Iſraclitæ in deſerto
lla vero nupfiſſe Joſux; quam tamen Salmoni porius, patri Boaſi,

,ppoſt

Con-

nubio junctam fuiſie, ſacra pagina teſtatur Ruth. IV, 21r. Matth. I, 5.
Contra vero ea Joſuam *ν‿ανοαν aαι colibem egiſſe vitam, Hieronymus
lib. I. contra Juvinian. c. 12. tradit: Oſtende mibi, inquiens, Jeſum Na-
ve vel uxorem babuiſe velfilios; & ſi potuerir monſtrare, viétum me
eſſe fatebor. Hinc & virginibus eundem annumerat Ignatius epiſt. ad
Pbiladelph. c. 4. Tertullianus vero libro de Monogamia c. 6. digamum
ſaltem fuiſſe negat, matrimonium vero eum iniifſe, videtur largiri.
Res inter præclare geſtas præcipuam meretur laudem Cananææ partim
occupatio, miraculorum quoque gloria, ſiſtentis ſeſe alvei Jordanis,

temerati in curfu ſuo per diem integrum ſolis, corruentium ad

tuba-

rum ſonum murorum Hierichuntis &c. inſignita; partim A&αια½
ſeu diſtributio, finiumque conſtitutio; quæ præeipuum libri univerſi
conſiciunt argumentum. Diem demum obiüit, cum & eccleſiæ, & Rei-
publ. & ſibi gloriæque vixiſſet ſatis, centeſimum decimum agens annum,

