Vana quidem omnia pronunciat Salomo c. 1, 2. h. e. flauxa, caduca, mu-
tabilia, in quibus conſidere tute non liceat, quin & ſeientiam rerum hu-
manarum vanitate complectitur, inde vero quibus tandem fidiculis ex-
torquebitur, nos ſcire nihil? Perinde ac ſi colligeres, quia divitias, digni-
tates, operum a ſe extructorum magnificentiam & pompam, vanitate com-
leRitur Eccleſiaſtes, inde nihil omnino quicquam iſta omnia eſſe tra-
didit? Aut Paulus ſublunaria omnia vanitati ſublecta teſtatur Rom. VIII,
20. hinc creata omnia nihil prorſus erunt? Nec enim vanitas, rerum auf- .R
fert ſabſtantiam & veritatem, ſed firmam in iis mentis noſtræ fiduciam
collocari poſſe negat. Cum c. VII, 25, ſqcq. ſe invenire poſſe negat Salo-
mo, quod inquirit, non omnem prorſus inveſtigationem inficiatur, eum
certa ſe ac explorata inveniſſe diſerte potius v. 27. & 28. teſtetur, ſed mulie-
rem probam, ſapientem atque conſtantem, negat ſe ha ctenus potuiſſe re-
perire, juxta b. Geierum; vel juxta Cartwrightum, mulieris perverſæ ra-
tiocinia, in multiplici & contorta ejus agendi ratione, deprehendere poſ⸗
ſe inficiatur; v. 29, autem de primorum parentum lapſu, non ſane ſcepti-
ce, ſed dogmatice ac poſitive diſſerit. Quæ porro c. VIII, 16. 717. habet, de
inveſtigatione imperveſtigabilium viarum Dei, & providentiæ divinæ in-
ſerutabili ratione agunt, in quibus noſtram profiteri par eſt ignorantiam, .
Rom. XI, 33, ſq, non vero Scepticam ubirationem. (S5) Tandem nec
Pf 2 com-

De Eccle-
ſiaſte.

1

22 9 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ceommodam ſatis elabendi rimam fſibi reperiſſe exiſtiment Obſervatores,
eum Theologica a Philoſophicis, practica a Theoreticis diſtinguentes, in
poſterioribus ſaltem ſeepticum Salomonem tradunt, qui a Deo edotus ſit,
nos in rebus naturalibus nil ſeire &c. Quia quod una manu largiumur,
altera mox rurſam eripiunt, dum in Ecelehaſte id unum inculeari ſubjiei-
unt: NOS SCIRE NIHIDE. Eccleſiaſtes enim, cum non in Philoſo-
phico, ſed vel maxime in Theoſogico verſetur argumento, quod ſupra

data opera ediſſeruimus; in Theologicis utique Scepticus fuerit Salomo,

8. ab Ant.
Collino:

ſaltem in hoe libro, eujus univerſa connexio & ſtructura, Pyrrhonium iſtud
dubitationis principium inſinuet & comple tatur. Sed & minus æqui
donorum Dei æſtimatores funt, qui naturalium Salomonis ſapientiam,
quæ deſuper in ipſum deſcendens a patre luminum, εαι να ρdα αds-
enuc T*Xο fuit Jac. I, 17. in mera ponunt u τιαιπMπο ne patuiſſe
cenſent ultra decantatum iſtud: nos nihil ſcire: qua tamen omnem Orien-
talium & Ægyptiorum ſapientiam longe ſupergreſſus, ſententiam tulit de
Pplantis omnibus, a cedro, quæ eſt in Libano, usque sd hyſſopum, quæ pro-
dit de pariete, & elocutus eſt de jumentis, & de volueribus, & de reptilibus,
& de piſeibus, theoretica ſane, non practica, niſi per aliquam demum ac-
ceommodationem 1 Reg. IV, 29. ſqq. Sed iſta quidem nunc ſuſſiciant,
maxime cum Hallenſe iſtud aρα0ιεRρ ab aliis cum cura jam ſit profiga-
tum, e quibus vide die Unſchuldigen Nachricht. A. 17s. p. 151. ſ. Ce-
leberr. Virum Jo. Albert. Fabrieium Cod. Pſeudepigrapho Vet. Teſt. num.
CCIV. p. 1057. qq. M. Reinh. Henr. Rollii Salomonem a cepti⸗ iſmi crimi

ne defenſum, Roſtochii An. 1710. & M. Joh. Conr. Bœcmanni Salomo:

nem a &cepticiſmo vindicatum, Witteberg V7io. quibuscum confer, qui de
ſcepticiſmo ex inſtituto egerunt, ex quibus apparebit, Scepticorum vete-
rum ſententiam aut vix ſatis aſſecutos fuiſſe Obſervatores, vel minus com-
mode ſaltem ad Salomonem retuliſſe. Suo tandem jure hic memoratur au-
tor libri: diſcours ſur la liberté de penſer, quem Antonium Collinum, gen-

te Anglum, & Joanni Tolando familiarem, ferunt, qui p. 2t5 ſq. Salomo-

em in libere cogitantium cenſu haber, quod in Coheleth tam mundi
æternitatem aſſerat, quam ex adverſo vitam æternam, atque animæ immor-
talitatem, in dubium vocer, dicta libric I, 4. 5. 6. 7. 9. III, 19.19. (qq. VII.
I4. IX, 5. 10. follicitans, & ad conciliandam ſibi fidem allegans. Quo

mens Autoris tendat, ex ipſo ſatis manifeſtum eſt libro, quo Atheos & li-

bere cogitantes uno egdemque habet loco; & Salomonem quidem citra
controverſiam in Atheis ipſum numerare, Celeb. Buddeus in Iheſ. Theo-

log.

— —

3 —

= -

—

— — —,.— — —.——

— — —

0:
andi
vor⸗
VII,

(o
li⸗
citra
Theo⸗

VETER. TES T AM. 229

leg. de Atheiſmo & ſuperſtit. cap. I. S. 5. p. II. evictum dedit, ne de injuria De Eccle-
ſibi illata eonqueri habeat neceſfſe. Quam imperitum autem Scripturæ ſiaſte.

S§. interpretem agat, ex allegaris ab iplo locis in aprico eſt. Nam quæ
er vices & velut in orbem redire c. I, 4. ſqq. ſublunaria, rex ſapientiſſi-
mus tradit, de vanitate quidem & corruptibilitate mundanarum rerum, ſta-
bilitati terræ perenni, nec vices ejusmodi ſubeunti, oppofita teſtantur,
ternum autem mundum non evincunt, cum in vulgus ſint nota, quæ de
P'yv periodico, viri docti & linguæ ſantæ gnari pridem obſervarunt.
Quin &, juxta cum aliis locis, ex hoc ipſo capite v. 10. R Joſeph Albo
HMkarim Serm. III. cap. 16. voc. B?* ſæpius tantum er tempur
definitum notare, evidenter demonſtrat. Unde contra Judæos, qui
mundi æternitatem ex Eceleſiaſtæ effatis exſculpere per peram nituntur, co-
pioſe diſputare Maimonidem, fupra indicavimus. Cap. III, 1IS. ſqq. de eo
faltem loquitur Salomo, quod corruptæ per lapſum menti noſtræ, eirca ho-
minum & brutorum interitum videatur, niſi eœlitus illuminata altiora ſa-

piat, juxta ea, quæ ſupra S. VI. diximus p. 218. ſq. Cap. VII, I4. (13.) mirabi-

les providentiæ divinæ vias expend endas ſiſtit, in quibus aut flectendis, aut
mutandis, fruſtra ſit hominum conatus; mundum autem univerſum, non
hominum fane, ſed omnipotenti creatoris demum virtute deſtruendum
aſſerit, neutiquam vero dieit æternum, Cap. IX, F. mortui ſcire quiequam
negentur, eorum videlicet, quæ ſub Sole arque in mundo geruntur, ut ſub-
nexus v. 6. ſtatim explicat; v. 10. autem NR in ſepulchro, ſive commu-
ni deſun Rorum termino & receptaculo, operi ac labori locum non eſſe,
ſatis in confeſſo eſt, vitam autem æternam, vel animæ immortalitatem
inde negare, quis ſane mentis præſumat?
VIII.
Præter jus autem, fasque, in easdem, cum libri adverſariis, partes b.
Lutherum pertrahere ſatagunt Papiſtæ, quorum anteſignanus Rob. Bellar-
minus lib. I. de verbo Dei cap. 5. Martinus, inquit, Lutherus, in convivali-
bus ſermonibus Tit. de lib. V & N. Teſt. dicit autorem libri, qui Ecclehaſtes
inſeribitur, ſibi videri ocreis & calearibus deſtitutum, equitare tantum in
ſoctit, quemadmodum ipſe ſoleret, onmn adhbuc eſet in cœnobio. Cardinalis
veſtigiis, cum pluribus aliis, inſiſtens Joh. de Pineda, ealumniæ cumulum
addit, cum prafat Comm. Cap V. S. 1I. D. 16. cuimn Theodoro Mopſueſteno
Lutherum contendit, rifiſſeque tradit Ecclefiaſtæ auctorem pariter ac ſty-
lum velut minime cothurnatum; 9. 4. p. 717. paulo vehementius in b. Vi-
rum inſurgens: ſed haretico tandem, ait, & excucullato ſive Theodoro, Aive
Ff 3 Lutbero,

minime
gentium
autema b.
Luthero.

230 INTRODUCT. AD LIBROS DIBLICOS

De Ecele- Luthero, non placet liber de contemptu & vanitate mundi, quia placet vani-

ſiaſte.

tac, quia non placet vanitatis contempiu! & deteſtatio, quia diblicet huſus
libri ſcopurt, id t, Ancera veritatis & lucis veriſzmaæ contpectur. Denique,
cui non placuit religioſæ vitæ ſemel ſaſccptæ ſtabiliz, conſtane, & perpetuz
permanſio, placere non poteſt Eccleſiaſter, qui in Cænobio, icut ipſemet Luthe-
rut quondam, ambulare in ſociis videbatur. Verum aut id agunt Pontificii,
ut data opera invidiam eoncilient α AαHνοαι1 aut ſupinam produnt ne-
gligentiam ſuam, loco non ſatis inſpecto temere effutientes, quæ longe
alio ſpectare, noſſe poterant. Quod enim dudum a Theologis noſtrati-
bus, b. Gerhardo Conf. Cathol. Lib. II. Artic. I. Append. p. 324. & in Exe-
geſt Loci I. J. 147. P. 56. b. Chriſt. Kortholto Tr. de Canone Script. S. cap.
V. &lö. p. 50. ſc. b. Huülſemanno Animadverſ. in Bellarmin. Cap. 2. 8.7. p. 23.

ex contextu loci fuit demonſtratum, de Eccleſiaſtico Siracidæ prortulit for-

te Lutherus (ſi tamen protulit, cum convivalium ſermonum ſubleſta per-
quam ſit fides) quæ &αtαR τ†☛σ plane, rhapſodus autor de Eccleſiaſte
tradit relata. Sane, ſi abjecte adeo de hoe libro ſenſiſſet Lutherus, nun-
quam eum vel dignum habuiſſet, quem operoſis adeo, luculentis & doctis-
ſimis prælectionibus, Tomo III, Jjenenſi, & T. IV. Wittenbergenſi Lat. in-
ſertis, publice enarraret, vel tantis, tamque egregiis, ornaſſet elogiis, vel in
Bibliis Germanicis, medium inter Canonicos collocaſſet. Et vel ſola lau-
dati commentarii inſpectio docere poterat, quam reverenter ſenſerit de
hoc libro, quodque ipſi pretium ſtatuerit. Fruſtra autem rhetoricatur Pi-
neda, eolorem criminationibus ſuis exs libri ſeopo inducere conatus, quaſi
monaſticis patrocinetur inſtitutis, quæ Lutherus repudiarit. Tantum
enim abeſt, ut cœnobiorum ſuadeat vel approbet Eceleſiaſtes auſteritatem,
ut affectatum illum potius faceſſere jubeat æ νρνεαοταιι νπ ue vere
beatum prædicet, qui muneris ſui parubus impigre defungens, Deoque
conſiſas & Reipublicæ utilis bono eſt animo in labore ſuo, vitamque, quo-
ad datum fuerit, abs que curis tranſigit, & triſti querimonia. Ipſe dudum

hocargumentum erudite occupavit Lutherus, cum in præfat. præle ctio-

num ſuarum in h. I. T. III. gen. Lat. f. 230. b. its infit: Nec minus etiam
nocuerunt, hoc librofalſe intellecto, plurimi ſantétorum Patrum & illuſtrium
in eccleſia Doctorum, qui ſenſerunt, Salomonem hoc libro ädocere contemtum
mundi Cut vocant,)id eſt, rerum ereatarum & ordinatarum a Deo. Inter quos
ſt S. Hieronymur, qui hoc libro ſuam Bleſillam as monaſticen invitavit, edito
commentario. Hinc manavit, & per totam Eccleliam graſſata cſt, ceu dilu-
vium quoddam, 1beologia illa religioſorum, ſeu monaſteriorum, ubi doceba-

tur,

-----

“

.α☚

——. ——

em,
jere
que
gvo.
dom
Clo⸗
tiam
iun
tunn
dit
Gilu⸗
cela-
Ur,

VETER. TESTAM. 231

rur, boc eſ Chriſtianum, deſerere æconomiam, politiam, imo miniſteria De Eecle-
Epiſcopalia ſeu veriutſugere in deſerta, ſeparare ſe a ſocietate hominum, vi- ſiaſte.

vere in quiete & ſilentio, in mundo non poſſe ſerviri Deo. QOuaß Salomon vä⸗
nitatem appellet conjugia, imperia, Oicia, & verbi miniſteria, quæ onm nia
mirißice hic laudat, & dona Dei appellat. Ei cum salomon ipſos bominer,
ſeu conſilia eorum vanitates eſe doceat, ipfinvertentet omnia, ret ipfas va-
nas appellant, & ſe ſuaque conſilia ſolida & recta Gs opinantur, bulchre con-
traria Salomoni ſomnianter. Breviter: nibil niß monſtra nobit ex iſto
pulcherrimo & utiliſimo libro produxerunt, & plane ex aur divino abomi-
nanda idola confaverunr. Quibus verbis eauſam ſuam Lutherus, veluti
prælagiens, adverſus Pinedam adeo ſolide atque appoſite peroravit, ut
quid reponere, cum ſpecie veri Pontificii queant, vix videam. Vanitatem
autem Luthero placuiſſe, diſplicuiſſe vanitatis contemptum & deteſta-
tionem, nunquam evi Kum dabit Jeſuita, vel quisquis demum ejus byper-
aſpiſtes; ſed novo mendacium mendacio erat obtegendum, ne per-
Pplueret.
IX.

Ordine demum concinno ſtructuram totius libri cohærere, certum partitio

adeo exploratumque eſt, quam eſt indubium, autorem ejus ſapientiſſimum
nihil temere, aut tumultuaria opera in chartas conjeciſſe, ſed duce Spiritu
S. qui r& amat & mechodice progreditur, convenienti quoque com-
miſſura partes fingulas connexuiſſe; quanquam eundem aſſequi & ad Lo-
gicæ noſtræ amuſſim ac regulas exigere, datum nobis non ſit; ſive quod
heroica magisquam ad ſtricta regulis methodo, Salomon fuerit uſus, quod
b. Calovius exiſtimat, five, quæ magni Geieri ſententia eſt, quia humilia
ingenia noſtra ad ſubtiliſimum tanti Regis acumen non valeant eniti. In
eo quidem ſatis convenit inter omnes fere, tres præcipuas libri eſſe partes,
perquam licet inæquales, quarum (1.) propoſitionem ſeu theſin figar c. I.
1.3. (H) demonſtrationem ſive Oecen ampliſlimam, ab inductione &
remediis petitam, ſubminiſtret c. I, 3. XII. 8. (III.) Epilogum addat, ita-
que in brevem redigat epitomen atque ſummam, id omne, in quo, tanquam
felicitate unica & ſuprema, omnia hominis ſtudia & vota ſint collocan-
da. Verum ceum pars harum media per univerſum fere pateat ibrum, il-
lius cumprimis diſpoſitionem ac nexum alii cum b. Geiero, & b. D. Jac.
Matthiæ, en Tνεια vcει †σ cenſent, alii tam varie atque diverſimode pro-
ponunt ut quem ſequaris ducem, in quo turo acquieſcas, anceps videatur.

Longum foret, nee adeo forte ex uſu, ſciagraphias omnium huc trans-

ferre;

23: INTRODUCT. AD LIEROS BIELICOS

De Eecle. ferre; paucis ſaltem notamus, ex mente b. Himmelii, in memor. Biblic p.ion.

ſiaſte.

p. remotive tradi, qua in re non conſiſtat felicĩtas, ſcil. non in ſcientia c. I. uſu
rerum variarum c. II. nec in alienis rebus, quæ inſtabiles, ob temporum vi⸗
ciſſitudines c. III. ob varios perſonarum mores c. V. V. ob rerum incertitu-
dinem, divitiarum nempe c. VI. VII. & adminiſtrationis ſ. humanæ c. VIII.
ſ. divinæ c. IX. p. poſttive, in quo poſita ſit felicitas, nimirum in probitate er-
ga ſuperiores e. X. caritate erga proximum c. XI. & pietate erga Deum c.
XII. Rurſus vero, ex ſententia Calovii Bibl. Illuſtr. Proleg- in h. l. T. I. p.t229.
/tractatio parte conſtat tum communi, quæ p. de vanitate agit mundanæ
felicitatis, quoad conatus univerſos hominis, etiam maxime ſapientis c. I.
quoad delitias & divitias ſine sboniaæ Dei c. II. quoad ſolicitudinem de
futuris e. III. quoad favorem hominum c. IV. p. de ſoliditate veræ felici-
tatis c. V-IN, 12. tum propria, quæ ] publicas concernat perſonis c. INX,
13. ſqq. NX. &) privatas, ut ſe habere debeant p. erga proximum egentem
c. XI. p. erga Deum creatorem c. XII. Porro, ex analyſi b. Theod. Thun-
mii Impiet. Photin. Art. I. Err. II. p. 8g. Iqq. ubi omnium prolix ſi-
me in ſtruturam & œconomiam libri inquirit, & Schema fubne dit,
ſummam totius libri in tabula quadam delineatam exhibens, liber Eccie-
ſiaſtæ vanitatem hujus mundi I. demonſtrat, t. generaliter c. I, 2.14. c. XII,
S. t. ſpecialiter, quoad voluptates, divitias, honores, ſapientiam huma-
nam, labores, eventum & fortunam externam, II. vincere docet, virtuti-
bus erga c) Deum, pietate, &β) proximum, vel ſuperiorem, obedientia &

corre ctionis admiſſione, vel inferiorem, miſericordia c. XI, vel utrumque,
patientia, ) ſeipſum, mentis ſapientia, corporis caſtitate, continentia, ſe-

dulitate, ſamæ ſtudio, Aνταροιαι. hilari bonorum fruentia, *ερυdυοÜε
meditatione mortis pariter, ac judicii extremi: quæ ſeite digeſta fuſius ibi
proſequitur, citatisque Salomonis verbis demonſtrat, ſed tur bata capitum
ac ſententiarum ſerie, ita ut ſparſim ex toto libro colligat, quæ ad quodvis
membrum gnomæ ſpectant, adeoque non tam nexus demonſtrationem,
uam contentorum ad certam methodum digeſtionem exhibeat. Fere
ut Thomas Cartwrigthus bomil. I. in Eccleſ. p. sb. partes libri duas tradit,
1) omnia, quæ ſub ſole ſunt, vana eſſe, & hominem felieem non efſcere,
2) in vero Dei timore hanc felicitatem inveniri; eas tamen partes non con-
tinua quadam oratione, ſine interruptione tractari cenſet, ſed intermiſſis
& interpolatis ſubinde vicibus explicari. Eodem tendit Jac. Benign. Boſ-
ſuet, qui in præfat. ad Eccleſ. univerſum librum unica velut hac argumen-
tatione concludi arbitratur: cum vana omnia fuh ſole ſint, id unum in
homi-

VETER. TESTAM 233

gi. haonmine magnum verumque eſſe ſi Deum timeat, præceptis ejus pareat, & De Eecle-
luli futuro judicio purum atque integrum ſe ſervet. Hujus enthymematis I. ſiaſte.
mri. partem rerum humanarum enumeratione, tantique Regis experimento
rtitu. conſtare, P. II. vero in c. XII, 13. 14. contineri aſſerit. Longe iterum
VUIII. aliam init diſponendi viam Heideggerus in Enchir. Lib. I. cap. 39. p.292. ſc4.
teer. qui videatur. Demnum vero in eruenda libri œconomia, ad autoris men-
ume, tem proxime videtur acceſſiſſe b. Seb. Schmidius in Comment, ubi poſtti-
hyn. tulum, tres oοαοας conſtituit partes (I.) tra tationem de ſummo bo-
dene no, inſtitutam t. remotive c I-III, 1I. t. poſitive, III, 14. (II) monſtratio-
se.l. nem ſani judicii, de variis in vita humana caſibus, quibus offendi homo, &
n de ab amplexu expoſiti veri ſummi honiabſterreri poteſt, quorum ſex enu-
ſelci⸗ merat c III, 15-IV, 16. (III.) informationem de cultu Dei & beata vita,
.l, quæ XIV. do crinis abſolvatur, c. IV, 17 XII, 8. quas tandem epilogus
eneik excipit. Veſtigiis præceptoris ſui inſiſtens b. D. Jo. Bened. Carpzovius
unn. Fil. ordinem fere eundem tenet, ſed veννναοντιοοορ a. rotund ius membra
g. diſpelcit ac effert, cujus e ſchedis privatis, benevole nobiscum communi-
ne li, catis, erutam ſciagraphiam, in qua omnino acquieſeimus, hic adjiciemus;
lect. quacum conferri poterit analyſis, quam in b. Viri Theol. Exeget. Reg. IV.
eIl, S” d. 9. p. 54. ad eundem fere modum legimus adornatam.
huma- X.

Conſtat Eccleſiaſtes capp. XII. verſibus 166. quorum medius eſt c. Tabula

V, 7. cumque Ethicam quaſi exhibeat Cbriſtianam, doctrinam de & U M. ſynopti-
nn M0 BONO ex inſtituto tradit, atque in tres commode diſpeſeitur par. ca.
lecen tes, quarum
tie, le⸗

I. Prolegomena, autorem ac titulum complexa, ſiſtit e. l, 7.
II. Tractationem comprehendit, in qua Summi Boni explicatur

D ℳα½) oppoſitum, vanitas, cujus
vohtis Propoſitio, c. I, 2.
ionem, Deductio; eſt nimirum vanitas in
Fete I. labore c. I, 3.
mmdin 2. vita humana; c. I, 4. II, 2.
eere, 3. ſtudiis c. I. 7.
anebl⸗ 4. magnificentia, c. II., 4. 11.
ermilis 5. ſapientia c. II, 12 5.
nbol. 6, theſauris, labore partis c. II, 15-22.
guner. 7. ſollicitudine c. II, 22. 23.
num in CLarpz. Pari II. Eg 8. hila-

homi

234 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS Er

De Eccle- 8. hilaritate, c. II, 24-26.
ſaſte. 9. temporum viciſſitudine c. I, 1-n.

) dotrina, ſ. in quo S. B. conſiſtat, cujus habes
definitionem, c. III, 12.
Autorem, c. EII, 1.
Adjunctum, ſcil. conſtantiam, c. II., 14.
Finem c. II, 14. qui eſt pietas ſ. timor Dei.
„†) vindiciæ, c. WI, & IV, W. traditæ enumeratione aliquot eaſuum,
per quos ab amplexu Summi Boni abſterreri queamus; adeoque
vindicat ſuam doctrinam contra objectiones petitas, ab

I. ignorantia admirandæ Dei providentiæ c. III, 15. & eonſi⸗
deratione judiciorum humanorum c. III., 6. 17.
2. collatione hominis cum brutis, c. III, 16-22.
3. oppreſſione piorum, c. W., 13.
4. ambitione, c, I., 4 6.
5. ccclibatu, c. IV. 7-16.
) media, per quæ ad S. B pervenitur, regulis XIV, comprehenſa
c. V, AT.) 17. ſcc.
I. de publico Dei cultu c. V, (W.) .
2. de moderando ſermone coram Deo c. V, 1. 2.
3. de votis Deo perſolvendis c. V, 3-6.

4. de injuſtitia ſuperiorum, ad animum non revocanda,

c. V, Y. F§.
y. de vero divitiarum uſu, c. V, o9- VI, n.
6. de diligenti mortis meditatione, c. VII, N-S.
7. de exercitio pœnitentiæ, e. VII, 9 fin.
§. de cultu Magiſtratus, o. VIII, i;.
9. de curioſitate circa divinam gubernationem, e, VIII, 2o-
IX, 170.
10. de ſeanda ſapientia, c. IX, n-X, F.
I. de fuga voluptatum, c. X, 16 19.
72. de vilipendio ſuperiorum, c. X, 20,.
13. de eleemoſynis c. XI, ny.
14. de ſtudio, ad S. B. per omnem ætatem contendendi,

.

9

VETER. TESTAM.

III. Epilogum c. XII. §. fu. ſubnectit, in quo
&) αα +oνwιας ad amorem hujus libri c. XII, S&: n.
ocdium librorum Extraneorum, c. XII, 12.
) Aνανααεποπουμbt£
præceptorum, c. XII. 13.
argumentorum, c. XII, . 4.

.

Lucubrationibus ſuis librum illuſtrarunt, e Patribus Græci GRE. Com-
GORIUS NYSSENUS, cujus TZo. 1. Opp. p. 37-467. edit. Pariſ. Pagrues:
1638. ℳνα⁵10 &t 707 sXνσποιαιπν ταοαοσ Gentiano Herveto inter-
prete latino ſtipata, & VIII. homiliis comprehenſa, legitur: G RE-
GORIUS porro NAZIANZENUS, cujus To. I. Opp. p. 749.
Orat. LIII. eαρρααοσπ eει ro S*nXρνααν, conciſam quidem & bre-
vem, ſatis tamen elegantem & plenam exhibet, quam tamen, ex Hiero-
nymi fide, ad Gregorium Neocæſarienſem Thavmaturgum referendam
potius, eruditi cenſent; de qua vide Vir. Celeb. Jo. Albert. Fabricium
Biblioth. Græc. Vol. VII. p. Sai. OLYMPIODORU S Alexandrinæ
eccleſiæ Diaconus, cujus in Eccleſiaſten Commentarii Gr. Lat. interpr-
Zenobio Acciaiolo, & in Bibliotheca Patrum, edit. Pariſ. 1624. & ſeorſim
excuſ proſtant, Baſileæ, in 8. An. 1536. & OECUMENIUS, cujus in
Eecleſiaſten Catena extat Græce, Veronæ An. 15 52. latine autem Bafſileæ
excuſa: e Latinie HIERONYMUS, To. VII. Opp. Ff. 3. HONO-
RIUS Auguſtodunenſis, cujus eſt in Eccleſiaſten Comment. Coloniæ
in fol. A, 1544. & SALONIUS, cujus in Eccleſiaſten dialogus cum
fratre Uranio, una cum Proverbiis & ſeorſim, & in Biblioth. PP. Max.
To. VIII. p. Aot. proſtat. Memorat quidem Lipenius Biblioth. Theol.
p. y&l. a. Catenam Græcorum PP. in Proverbia, Eccleſiaſten & Canti-
cum Canticor. Antwerp. in 8. An. T614. Quam vero cum Peltani illa in
Proverbia, de qua cap. præc, ſuo loco dictum, haud dubie confundit: in
Eccleſiaſten enim, utut triplex extet Catena MSCta Oxoniæ, in Biblioth.
Bodlejana, typis tamen exſcriptam ullam lucem vidiſſe, laudatus F abri-
cius negat cit. l. p. S!.
E Judæorum Doctoribus, præter illos, quos in V. Megilloth junctim Judæs
eommentatos, ſupra ad libellum Ruth p. 206. ſqc. recenſuimus, operam tum
Kecleſiaſtæ navarunt R. BARUCHI ben Baruch, cujus Re N
geminum in Coheleth Commentarium exhibet, literalem alterum,
qui apy donp ex Deut. XXXIII, 4. inſcribitur, alterum allegori-
GgHg 2 cum

236 INTRODUCT. AD LIBROS EIBLICOS

De Eccle æum, Up ex Jer. II, 3. dictum. Veneriis in fol. An. 1599.

ſiaſte.

Luthera-
nozum:

R. MOSES ALSCHEICH, cujus —αν ſ. Commentar.

in Eccleſiaſten Venetiis A. 160 ⅞ lucem vidit, deinde reliquis in Megil-
loth enarrationibus adjectus & recuſus: R. DAVID fil. Iſaac de PO-
MIS, qui Coheleth, Italice converfum & notis illuſtratum, cum
Hebraico contextu, vocalibus inſtructo edidit Venetiis in 8. An. 1578.
de quo tamen omnino vide, quæ Vir Clariſſ. Jo. Chriſt. Wolfius in Bi-
blioth. Hebr. n. 4g9g. p. 312., monet: R. S HEMUEL ARIPOL, cujus
HNLPU NN faſciculus Samuclit, parte III. DD 0α lapientit,
ſ. explicattonem in Eceleſiaſten complectitur, Venetiis in 4. A. 1593.
R. SCHEMUEL Haccohen de Piſa, cujus HoyA DOSX revelator
arcanorum commentar. in partem Eccleſiaſtæz & Jobi ſiſtit, Venetiis
in 4 A. C. 1661.
Inter noſtrates primas haud dubie tenet b. MART. LUTHE-
RUS, cujus piæ, ſolidæ, ac eruditæ prælectiones in h. l. An. 1532. pu-
blice reeitatæ, To. III. Jenenht Luat. f. 230. ſqq. leguntur. Sequitur
PHIL. MELANCHTHON, cujus enarratio brevis Eccleſiaſtæ,
ſub finem Tomi II. Opp. p. ꝗ;. & argumentum in Eccleſiaſten repetitum
Ann. 1554. p. 977. ſcqcj. extat. Porro JOH. BREN TIUS, cujus
Commentar. in Eccleſtaſten Tubingæ in fol. prodiit A. 580: CUN-
RAD. DIETRICUS, cujus homiliæ germanicæ in Eceleſiaſten in
fol. & Ulmæ 16 32. 1655. & Norimbergæ A. 1664. lucem viderunt: PAU-
LUS EGARDUS, cujus Theologia practica fapientiſſimi Regis Iſrae-
litarum, ſ. Salomon Eccleſiaſtes &c. exeuſa eſt Hamburgi in S. An. 1622:
MARTIN. GEIERUS, cujus Commentar. in Coheleth fuccinctus,
dilucidus, fontiumque præcipue Ebræorum mentem genuinam, una cum
uſu evolvens, editus ſæpiusque reeuſus Lipſiæ eſt in 4. A. 1668 ſq q. JU.
STUS JON AS, cujus germanica proſtat Eceleſiaſtæ enarratio, Wit-
tebergæ in 8. An. 1563: JOH OLAUS SCHLANGENDORPIUS,
cuſus in Eceleſiaſten Commentarius Hefniæ publicatus eſt in 8. A. 1590:
AUGUST. VARENIUS, cujus gemmæ Salomonis, ſelecta Eccle-
ſiaſtæ loca ſub incudem vocant, exc. Roſtochii in 4. An. 1659: & recen-
tiſſime D. 1O H. WIL H EL M. ZlEROI D, qui nova verfione
Germanica, & interpretatione ex fontibus Ebræis petita, germanico
idiomate librum explicavit, Lipſiæ in 4 An. 1715

Pomiſcio E Pontifieiis huc ſpectant ALCUINUS I. ALBINUS, Ebo-

aun *

racenſis Anglus, cujus in Eceleſiaſten quæſtiones, Argentorati ed. in g.
A. 1527.

VETER. TESTAM. 37

An. 1 5ß27. JO-H. ARBOREUS, Comm. in Ececleſiaſt. Pariſiis in fol. De Ecele-
An. 1531. 1553. BE N EDICT. ARIAS Montanus Hiſpalenſis, qui ſiaſte.
Ol. Borrichio de Poztir p. 123. teſte, Eccleſßaſten reddidit epicie, in qui bus
nihil otioſum, tumentve, nibil jejunum, quin & gnoma egregiæ hinc inde in-
ſperſæ: BONAVENTURA Cardinalis, cujus in Pſalterium & Ec-
cleſiaſten expoſitio in S. Venetiis ed. An. 1559: JACOB. BENIGN.
BOSSUE T, cujus in Eccleſiaſten annotationes, Proverbiis jundte, pro-
dierunt Pariſiis A. 1693. in 8. THOMAS de VIO Cajetanus, Cardina-
lis, in Proverb. & Eceleſiaſten Romæ in fol. A. 1542. JOANN. CAM-
PENSIS, paraphraſi in Eccleſiaſten juxta Hlebraicam veritatem Pariſiis
in g, An. 1533. JOH. FERDIN ANDUS, Comment. in Eccleſia-
ſten Romæ in fol. An. 162 I. IOH. FERUS Moguntiæ in 8. An. 1550.
PET R. GORSIUS, explicatione in Eccleſiaſt. Salomonis, Pariſiis
in 8. A. 165 5. A GATHIIUS GUIDIACRUS f. Guidiacenſis, Com-
ment. in Eceleſiaſten, Pariſiis in 4. A. 1531. G UILIELM US Pariſien-
fis, cujus in Eccleſiaſt. Comm. extat in Opp. Pariſiis in fol. An. 1516. N I-
COL. G UILLEBERT, qui Gallico ſermone Eccleſiaſten interpre-
tatus eſt Pariſiis, in . A. 163 1. CORN, IANSENIUS, Comm. in
Eceleſiaſt. Antwerp. in 4. A. 1589. JO. LORINUS, Mogunr. in 4.⸗
A. 1597. JO. MALDONATUS, Parifiis in fol. A. 1643. I HOM.
MALVENDA, cujus in hunc librum eommentarius in Opp. legitur,
Lugduni in fol. An. 1650. VICTOR. MANSUS, cujus in Eccle-
ſiaſten proſtat paraphraſtica, ſed elegans explanatio, Florentiæ in 8. & 12.
A. 1580. GERARDUS MORINGUS, aliis BOMMELANUS
dictus, Theologus Lovanienfis, commentario in Eceleſiaſt. Antwerp. in
g. A. 1533. HIERON. OSORIUS junior, Canon, Eborenfſis, cujus
in Eceleſ. commentaria extant in Opp. Romæ, in fol. An. 1592. JOH. de
PINED A S. J. commentario in Eccleſiaſt. Hiſpal. in fol. An. 1619.
FRANCISC. SANCHEZ, commentar. in Eccleſiaſten, excuſo Bar-
cinonæ in 4. A. 1619. MICH,. SIDONIUS, cujus in Eccleſiaſten
Commemar. Germanicus exc. Marpurgi in fol. An. 1571. SIXTUS SE-
NENSIS, cujus in Proverbia, Eccleſiaſten, Sapientiam & Eccleſiaſticum
comment. exc. Lugduni in fol. A. 1575. & Coloniæ A, 1626. FRANCI-
SCUS TITELMANNUS, commenr. in Eceleſiaſt. Lugduni in 8.
A. 1566. RUPERTUS TUITIENSIS, cujus in Coheleth Com-
mentarius extat inter Opp. ed. Coloniæ in fol. An. 1550. & Moguntiæ,
I631. WOLBERON, Benediclinus, Abbas S. Pantaleonis intra Co-
6 % 3 loni-

De Eccle-
ſiaſte.

Reforma-
torum:

239 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

loniam, cujus in Eccleſiaſten Comment. prodiit Coloniæ in 4. An.

1630.
Reformatorum interpretes libri, fere ſunt ſequentes: THEO-

DOR. BEZA, cujus eſt Eccleſtaſtes Salomonis, paraphrafi illuſtratur,

Genevæ in 4. An. 1588. MART. BORRHAUS, alias CELLARIUS,
cujus in Jobum & Eceleſiaſten commentar. excud. Baſileæ in fol. A. 1564.
MARTIN. BUCERUS, comment. in Eccleſiaſten, Argentinæ,
1532. HUGO BROUGHTONUS, cujus Comment. Anglicus ed.
Londini in 4. A. 1615. THOMAS CARTWRIGHT., qui & ſuc-
cin a metaphraſi, & uberioribus homiliis Eccleſiaſten terſe explicavit,
reeuſis Amſtelodami in 4. An. 1663. JOH. COCCEIUS (quem a
Joh. Coch, quo nomine in editione hujus Commentarii prima, Bremæ in
4 A. 1636, venit, perperam diſtinguit Lipenius in Bibl. Lheol. h. l. p. 55
cujus T. II. Opp. p. 66. edit. Francof. explicatio Coheleth legitur: MI-
CHAEL COPE, cujus Gallicus in h. l. Commentar. Genevæ prodiit,
in 8. An. 1603. A N TON. CORRANUS, Hiſpalenſis, excuculla-
tus, cujus verſio Eccleſiaſtæ cum annotationibus primum Londini prodiit

in S. A. 1579. 1581. poſtea analyſi erudita exornata ab Abrah. Sculteto ite-

rum ed. Francofurti in 8. A. 1618. & Heidelbergæ 1619. LAMBERT.
DANEUS, cujus harmoniæ tabulæ in Proverbia & Eccleſiaſten Genevæ
editæ ſunt A. 1578. A N TO N. FAXUS, Theologus Genevenſis, qui
Commentar. in Eccleſiaſten edidit Genevæ in 8. An. 1608. GEORG.
GIFFORD, cujus in Eccleſiaſten Salomonis Comment. prodiit Lon-
dini, in 8. An. 1589. THOM. GRANGER, cujus Anglicus in Eccle-
ſiaſten Comment. proſtat, Londini in 4. An. 162 I. MICH. JERMIN,
qui pariter Anglico idiomate librum explicavit, Londini in fol. An. 1639.

LUDOVIC. LAVATERUS, Comment. in Eccleſ. Tiguri, in fol.
A. 1566. ED WARDUS LEIGH, cujus Anglico ſermone conſcri-

ptæ in Proverb. & Eccleſiaſten annotationes Philologicæ & Theolo-
gicæ prod. Londini in fol. An. 1650. JAC. MATTHHI, cujus
in Eccleſiaſten, Hoſeam & Joëlem præle ctiones excudebantur Baſileæ
in 8. A. 1589. JOH. MERCERUS, cujus in Eccleſiaſten commen-
tarius, Jobo & reliquis Salomonæis junctus, recuſus eſt Amſtelodami
in fol. A. 165 1I. CONRAD. PELLICANUS, cujus in h. l. Com-
mentar. inter Opp. legitur, edita Tiguri in fol. A. 1582. G UILIELM.
PEMBLE, expoſition of Eccleſiaſtes, London, in fol. A. 1658. JOH.

PISCATOR commentario, Herbornæ in 8. An. 1612, TPHOM. PTTT,

Lon-

,„„ — — —

— —

VETER. TESTAM. 239

Londini, in 8. An. 15 86. JO H. SERRANUS, cujus in Eccleſiaſt. Deiecle-
comment. prodit Geneveæ, in 8. An, 15 80. 15 88. RO B. SHIRWOO.- ſialte.

DUS, cujus latina verſio & notæ in Eccleſiaſten exc. Antwerpiæ in 4.

A. 1523. VICTORIN. STRIGELIUS, cujus ſunt in Eceleſ. ſcho-
lia, Bremæ in 8. A. 1565. JOHN TRAPPE, Comm. on Proverbs,
Ecèleſiaſtes, en Song of Songs, London, in4. An. 1650. JOH. JAC,
WERENFELS, qui homilias ſeripſit in Reclelſaſten „ editas Ambergæ
in 4. An. 1633. & Baſileæ A. 1666.

CA P. V I.

De Cantico Canticorum Salomonis.

Seder & ordo; inſcriptio libri Hebraica, Latina, Germanica §. I. Ser iptor, Summa-
Salomo: ſa riptionit tempui: ſceribendi occaſio &. 2. Objectum libri rium Ca-
perſonale, num terrenus Salomo? an Meſſtas: Satomo cleſtie? S. 3. Pitis.
dArgumentum libri, ſenſus literalit, ſcoput, non propheticut, quaſi hi-
Luoriam Eccleſia N. T pandat: utilitas: dignita 1 g. 4. pylus libri
allegsricus, Lonizne, dialogiſticue, obſeurus §. y. Lector libri gualii?
ratione atatis & Profedtuum Piritualium d. 6. Canonica autoritar
aſſerta, ſollicitata a priſtis hæreticis, a Theodoro Mopſueſteno, ab
Anabapt'iſit, 2 Judais veteribur, 4 Rich. Simonio, a Clerico, & vin-
dicata ab oljebctione 6.7. Partitio varia, vel raiione Jorma, vel ra-
tione argumenti, aut Prophetici, aut dogmatici §. §. Tabula
Synoptica &.g. Commentarii Patrum, Judaæorum, Lutheranorum,
Pontificiorum; Calvinianorum S. 10.

§. I.

edes & ordo variat, pro diverſa libri eonſ deratione. Vel enim De Canti
ratione ſcriptoris, ut Salomonæus ſpectatur, vel ratione uſus in co Canti-
Synagoga, ut Feſtual is; vel denique ratione originis ur ex or- corum.
dine vν Pe ſ. ha agiegraphorum. In Salomonæis libris, medio Sedes &
inter Proverbia & Eccleſiaſten rebaaunt canticum loco, nonnulli He- ordo.

braorum Magiſtri in Midraſehk, levi ſane induéti conjectura, quod

I Reg. IV, 32, inter Salomonis monumenta primo memorantur parabo-
læ, ſecundo Cantica. E Chriſtianis tamen eundem recenſionis ordi-
nemt

240⁰ INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Canti- nem ſervat Auguſtinus lib. II. de doctrina Chriſt. cap. 5. I. III. Opp. col.
co Canti- 25y. Contra vero ea, Talmudiſtæ in Bava Bathra c. I. ubi torius ſcri-
corum. pruræ librorum ſeriem texunt, primo Proverbia, deinde Eccleſiaſten, po-
ſtremo Canticum collocant, quos Latini paſſim ſequuntur, & utraque
Biblia magna Polyglotta; ordinis rationem addente Gloſſa Maſoreth
Hatalmud ad loc. cit. Proverbia & Eccleſiaſten proximo jungi, quod uter-
que in tradenda ſapientiæ diſciplina verſatur, ultimo autem loco Canti-
cum conſiſtere, quod illud poſtremo forte, & certe jam ſenex compo-
ſuiſſe Salomo videatur. Porro, quando in V. Megilloth ſ. Feſtualibus
libellis Canticum cenſetur, primo in iis loco a Judæis Germanis conſti-
tuitur, quod Ruth, hine Threni, demum Coheleth, & ultimo Eſther ex-
cipit, eo quod publica & ſolennis Cantici lectio, quam Feſto Paſchatis
deputavit Synagoga, reliquorum hujus generis libellorum le tionem
quotannis antevertat, ut ex Elia Levita ſupra obſervavimus P. I. cap. XI.
§. I. p. 196. Eidemque ordini Buxtorffius in Bibliis magnis Baſileenſibus,
Hottingerus in Theſ. Philol. Lib. II. cap. I. Sect. 3. p. 454. in recenſione
hagiographorum, & Codices Bombergiani veteres, atque Francofurtenſes
recentiores, aliique paſſim inbærent. At enim ſecus ſtruunt Maſorethæ,
quibus Ruth primus eſt, proximus Canticum, tertius Eccleſiaſtes, demum
Threni & Eſther; eamque in Hiſpanicis codicibus ſeriem ſe reperiſſe
teſtatur Mercerus præfat. in Cantic. p. 6oz. Demum vero bagiographis ſi
Feſtuales illi, qui Legi alias ſeorſim ſubnecti quoque conſueverunt, ſuo lo-
co inſerantur, Cantici libellus in ordine 7ν ραιι quartum, a Jobo
Inſeriptio proximum, a fine autem Bibliorum nonum occupat locum. Nomen
Hebraica, libri 2,ρb eſt, & communi codicum uſu tritum, ναπι ,
oααà &ααεταο, Canticum Canticorum. Sunt, qui ex integra libri v. 1I.
inſeriptione, cum Aben Eſra & Kimchio colligunt, duplicata Cantici voce
ad mille & quinque illa 1 Reg. IV, 32. memorata cantica reſpici, ut Can-
ticum hoc præſtantiſſimum dicatur omnium illorum Canticorum, WR
P quæ ſunt Salomonit, quodque ideo delectum a colletoribus
Canonis ſacri, & dignum habitum fuerit, quod inter libros ſacros cenſe-
retur, & ad poſteritatem transmitteretur. In hunc fere ſenſum Vatablus,
Münſterus, ejusque expilator perpetuus, Clarius; nec omnino veterum
