MORUM AFFECOTUUM.
Pronum ſatis, ut puto, ex his judicare eſt de libri argumento, in quo Argu-
enarrando cum alii aliam ingrediantur viam, magni Lutheri verbis uti, & mentum;
a tanti Scripturarum interpretis ore pendere, ere noſtra exiſtimamus, Ita
autem ille, loco ſupra cit. E ergoſtatus & conſilium hujus libelli, erudire
nos, ut cum gratiarum actione utamur rebus præſentibui & creaturit Dei,
quaæ nobis Dei benedictione largiter dantur ac donatæ ſunt, ſine ſoli citudine
erle. futurorum, tantum ut tranquillum & quietum cor habeamus, & animum
topo gaudii plenum, contenti ſeilicet verbo & opere Dei. Summum enim, quod
mine vocant, hominis bonum ſolicito partim ſcrutinio inveſtigat, nec in curio.
ubi ſa & vana ſcientia, non in voluptatibus & luxu, non in honore, fama aut
gi dignitate, non in potentia ac robore, non in corporis forma, non in opi-
Ad bus, congeſtisque & inimmenſum auctis theſauris, ſed in pace conſcien-
ma. tiæ, animique fitum deprehendit tranquillitate, ut fide Deo conciliatus,
nino ejusque gratia homo confiſus, iplo unice nitatur, & in paterno ipfſius fa-
none⸗ vore ac providentia, rebus ſive proſperis, ſive adverſis, lætus acquieſcat:
9 partim modum ac rationem illud affequendi commonſtrat ac præit, jugi
Numinis reverentia, firma in Deum fiducia, filiali providentiæ ipfius exo-
ſeulatione, rerum humanarum omnium & dextro æſtimio, & moderato
uſu, curarum denique & anxiæ imminentium fatorum expectationis di=
ſeuſſione & fuga, illue contendendum docens. Hæc ſumma dictorum,
hoc argumentum totius eſt ſcripti, & in duplici iſthoc cardine, ſüummi
nempe boni & deſignatione, & aſſecutione, univerſus volvirur iber. Qui
paulo eopioſius res hoc libro propoſitas ediſſerunt, juſtum inde aliquod
cœleſtis veritatis Syſtema eruere, ac in ordinem redigere ſatagunt, quod
inſtitutum operoſe, pie, ac erudite exequitur Vir Clariſſ. Dn. Prof. Mi-
chaelis

1.
ters
tem.
rum
totis.
iorun
Pau-
Leon⸗
hherus
yifet.

Scopus.

Utilitas.

1

216 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

chaelis, in laudara ſæpius de libro Coheleth diſſertatione, cujus G./. fid ei

doctrinam de Deo, F. o. illam quæ de homine, ejusque triplici agit ſtatu.
§. 20. morum inſtructionem, vitæque ad pietatem honeſtique leges com-
poſitionem, per ſingula Theologiæ capita eundo, ex hoc libro tradit. Lau-
dabili ſane, nec infructuoſo labore; ſed qui uſum potius libri in Theo-
logia, quam argumentum ediſſerit, in quo enarrando Salomon verſatur;
ut taceam, de ſenſu dictorum Coheleth, quo ad myſteria fidei in wανα
rTrovoaäâſι—σοαiſta applicantur, nondum apud omnes ſatis conſtare. Scopus
ex di ctis ultro apparet; alius tamen reſpe ctu autoris cenſendus, alius ra-
tione lectorum. Sui ratione Salomon confeſſionem edere intendit vani-
tatum, cum damno hactenus & ad nauſeam deguſtatarum, & publicum
ſtatuere pœnitentiæ monumentum, quo excitati alii, iisdem adhuc laqueis
innexi, ad ſaniorem redire mentem feſtinent, de quo paulo ante plura
diximus: lectorem autem ſuum reddere cupit beatum, & a ſpuriis
mundi gaudiis, rebusque omnibus humanis, ad Deum, veræ beatitudinis
fontem, ad ſincerum in ipſo gaudium, & placidam in moderamine ac vo-
luntate ejus quietem reducere, tum quoque rebus hujus ſeculi fluxis at-
que caducis tranquille & ſobrie frui, ut conſcientia gaudeat ſerena, &
lætus in vita, paratusque intrepide mori, virtutem veramque pietatem
colat. Quo illud α ſpectat: Deum time, ejutque ſorva præ-
cepta c. XII, 13. Incertum itaque, imo ne ſimile quidem vero eſt, quod
Pſeudo-Athanaſius in &nopf Script. cit. loc. p. 9i. tradit, eo conſilio ſeri-
ptum a Salomone Eceleſiaſten, ut in illo & Ægyptiorum vρρ rρα Ovo-
27 Oeoροâρι O Xοο ιM̈lαιν & Græcorum ιπρ TSτοαν αανο„ονRααν re-
tunderet ac profligaret. Eccleſiæ ſane uſibus, non philoſophorum ſcho-
lis, deſtinatus ab Autore liber eſt, altiusque longe aſcendit, quam ullæ
gentilium meditationes pertingunt, nec ullum hujus conſilii veſtigium
in libro ipſo comparet. Cum porro ſapientiſſimus ſeriptor Ægyptiorum
ρ αν⅝οραυNαNNMWονσιοαυτιισα αοοαππον *1ligionem circa divinationem
ex hominis nativitate deſicere ipſi creditur, ob verba quæ cap. XI, 4. legun-
tur: qui obſervat ventum, non ſeret, & qui adſpicit nubes & c. incertis
rurſus eonje cturis nititur, quæ nullius facile impetrant aſſenſum. Incom-
parabilis autem ex argumento & ſcopo libri emicat utilitss. Fluctuantes
enim piorum animos, tentationibus & turbis variis agitatos, & proſpe-
rum laborum ſucceſſum ſæpe deſperantes, mirum in modum componit,
ut toleratis patienter adverſis, & inſuper habitis ſive mundi vanitatibus,
ſive fatorum moleſtiis, recte agere pergant, beneque geſtorum eventum

Deo

com.

Liu.
heo-.
.
latur,
ropus
s ra⸗

VANi.

lieum
gdeis

plura

puriis
udinis
1ero⸗
Ixisat⸗
na, &
etatemm
14 Pré-
(od
. leti.
te⸗
Go⸗
ulle
tgium
fiorum
tionen
lepun⸗
ineertis
Ineom⸗
Awantes
nole.
mponnt,
aubus,
rentum
eo

VETER. TESTAM. 217

Deo tranquille committant. Unde b. Lutherus in priore præfat. h. libri f.-
231. 4. re cte vocari cenſet hune librum Politica vel Ueconomica Salomonis,

quod viro in Politia vel domo verſanti, conſulat in caſfibus triſtibus, & ani-

mum erudiat ac roboret ad patientiam, in ferendis malis, quæ ſunt ibi in-
finita. Immerſos porro vanitatibus, & ſeculi amore corruptos, ſerio ab
exitio, in quod præcipites ruunt, revocat, viva inanitatis præſidiorum
omnium humanorum ac voluptatum repræſentatione, ut quam fruſtra
ſint in mundanis, tandem agnoſcentes, ad Deum veræ tranquillitatis &
beatitudinis portum, ex inquieto mundi pelago, ſeſe recipiant, & in ejus
fiduciali reverentia & cultu requiem quærant animarum. Vanitati inti-
mandæ inquit Auguſtinus lib. XX. de Civ. Dei, cap. III. T. V. Opp. col.
n197. totum iſtum librum vir ſapientiſimus deputavit ; non utique ob aliud,

N wW 1
De Eccie-

ſiaſte.

niſi ut eam vitam deſideremur, quæ vanitatem non habet ſub boc ſole, ſed

veritatem ſub illo, qui fecit bunc ſolem. Saluberrima præterea vitæ mo-
nita, virturumque ſubminiſtrat præcepta, & timorem Numinis, mortis-
que ac judieii memoriam pro fundamento ſubſternens, veternum ſecuri-
tatis excutit, ab amore temporalium & caducorum bonorum arcet, & ad
rite fungendum partibus ſuis incitat atque hortatur. Tum quoque varia
religionis Chriſtianæ capita, v. g. de Deo, provido totius univerſi guber-
natore, & inſerutabilibus providentiæ ejus viis, de integritare primi ho-
minis per lapſam amiſſa, de Chriſto fideli illo paſtore, de morte & judi-
cio extremo &c. luculenter confirmat. Ad beatam demum analyſin
animum vitamque omnem componit, mordaces curas diſpellit, mentem-
que Deo confiſam adeo reddit tranquillam, ur von multum ſoliciti de era-
ſtino, ſorte noſtra ſemper ſimus eontenti. Quæ & alia prolixe apud b.
Geierum, Cartwrightum, aliosque quæras interpretes, qui ſingulis libri
pericopis aut partibus Locos practicos ſubnexuerunt.
De obſcuritate Eccleſiaſte conqueri videas tantum non omnes,
quotquot ejus explicationem interpretes ſuſceperunt. Crucem ipſis fixit
Partim phraſeos & dictionis inſolentia,a reliquo ſtylo ſacero nonnunquam
paululum recedens; partim abrupta illa ſententiarum conciſitas, ſenſum
non plene ubivis reddens, ex reliquo contextu eruendum ac ſupplendum;
partim rerum, quas tra ſat, varietas, earum que non ſemper obvia ſtatim
connexio & ſtructura; partim quod non liquido ubivis locorum con-

ſtylus li-
bri obſeu

ras,

ſtaret, an ex ſua mente loquatur, an Epicuræorum vel imperitorum red-

dat ac imitetur voces. Id nimirum valide inferre ſibi videtur b. Glaſſius

Carpæz. Pars II. Ee Philol.

218 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Ecele- Philol. Sacr. Lib. III. Tr. III. Can. yo. p. 358. ex Eccleſ. III, 18. dixi ego in

ſiaſte. corde meo Ee dan a en ſecundum ductum ſeu rationem fiiorum

an geiket e-
20 impio-
runm?5

bominir, h. e. ſecundum rationem humanam. Ex qua phraſßi conſtat, ea
quaæ ſequantur, & alia in boc libro, iprind eſſe, loquentem induci homi-
nem mundo ad dictum, animæ immortalitatem negantem, & omnia ex exter-
nis eventis judicantem. Vide cap. IX, 7 ſcq. uti & antecedentia verba, &
confer Junii & Tremellii notat. Provocat præterea ad Flacii P. II. Clavis
Seript. Trabt. 3. col. 207 ſecum facientem, eui Waltherum Harmon. Bibl.
Lib. I. G. uö. p. 42. aliosque jungere licet bene multos. E Pontificiis
jdem tuetur Sixtus Senenſ. Lib. VIII. Biblioth. Sanctæ, bareſ. VII. p. &i. B.
Per. Dan. Huetius Dem. Evang. Prop. I. p. aos. ſq. & recentiſſime Jo. Mar-
tianæus in hiſt. Canonis libror. S§. Seript. P. I. cap. I. §. 5. p. 6. Mulktum
quoque præſidii ponunt in autoritate Gregorii M. Pape, qui Lib. W. Dia-
log. . 4. L. II. Opp. p. 226. ſq. in eandem ſententiam inquit: 7378 zueney
7 OiXl/Wα' r τ ο αα XααeεOnι. οℳ«On, srαa ZoN ννν s 7α
*ρ AXs raαα ο Dy AMeοτοι, Wee 1 Smr ραασοα Tcdνατ0οα
Eiτα, ασNoοταN0ν dα οροαρ αραυτπαττιιαοναουυιοvοτπHſ☛. 6τ ασσι
iOρνα Sn Ooriα ναν, roοσααυϑDäB eig oaτ ααας ααα
cveòsντιν. Hic liber idcirco concionator dicitur, quia Salomon in eo quaſi
tumultuantis turbæ ſuſcepit ſenſum, ut ea pen inquiſitionem dicat, qua for-
taſſe per tentationem imperita men? ſentiat. Nam quot ſententias, quaft
per inquifitionem movet, quaf tot in ſe perſonas diverſorum ſuſcipit. Sed
concionator, pergit, verax velut extenſa manu omnium tumultus, ſedat,
sorque ad unum ſententiam revocat, cum in éjusdem libri termino ait:
finem loquendi omnei pariter audiamus ; Deum time, & mandata ejus
obſerva, boc eſt enim omnit homo. Quæ per exempla poſtmodum dedu-
cit. Neque iſta quidem ratio a Prophetarum ſtylo admodum eſt aliena.
Commode tamen & graviter b. Lutherus monet, iſta, quæ impiorum vi-
dentur di cta ad libri totius exigenda eſſe ſeopum, unde appareat, non alio-

rum, ſed Salomonis eſſe. Velut enim verba cit. c. III. . ſenſum ab Glas-

ſii interpretatione longe diverſum, non tam admittunt, quam omnino
gagitant, ut ap. Geierum, aliosque videre licet; ſie reliqua quoque, quæ
gitant; ut ap. 4 . 4
profanum aliquid ſonare videntur, ad nexum totius libri rite comparata,
ſaniora omnino ſunt quam quæ ab Epicuræis, aut gulæ deditis, procede-
””M Pleur Eis⸗ 1e, Pr.
re queant. Ubi enim c. III, 19 ſq. de ſimili brutorum animantium ae
hominum interitu loquitur, de rebus ſub ſole, i. e, ex lumine narurali poſt
7 .

laplum

ey
Ia
44

— — —. —

— —

Nin

AN

,e
mi.

.

VETER. TESTAM 219

lapſum judieat, quod animæ immortalitatem, quæ res eſt extra ſolem, De Eccle-

evidenterdemenſtrare nequit, uti hinc b. Scherzerus colligit &u‿uem. Theol.
Lac. V. D. 5. p. 1. Imo de mortir hora loquitur, ut b. Lutherus in Comment.
ad h. I. obſer vat, non de morte, ut Acut beſtiarum incerta bora mortis eſt,
ſie hominum. Ubi porro toties, ad edendum & bibendum, fruendum-
que præſentibus hilariter, invitat, ſecundum libri ſcopum eos tantum
alloquitur, (1) quorum per dem Deo Probatur labor c. IX, 7. (2) qui-
bus divino munere hoc benencium indulgetur c. V, 17. 18. (3) qui filiali
Numinis timore, mortisque imminentis, ac judicii reçcordatione omnes
delicias ſuas temperant & circumſcribunt c. XI, 9. XII, 13. ſq. adeoque
nec luxum ſuadet, nec effrenem aliquam licentiam, aut hilaritatem excu-
ſat, verum difſidentiam & curas ſaltem pellit mordaces, mentemque ſort
ſua contentam, & in omni vitæ moleſtia atque labore ſerenam commen-
dat. Quæ ſane non Epicuræi cujusdam, aut voluptatibus immerſi, ſed

reſipiſcentis, Deique Spiritu acti monita ſunt Salomonis. Ceterum, an poericas

ligatus hic & metro adſtri Cus oceurrat ſermo, an vero ſolutus, implicata
perquam & anceps quæſtio eſt. Stylum ſane Poëticum hic dari, qualis in
reliquis uſu venit libris metricis, nemo facile inficias iverit, qui hunc cum
Jobo & Prover biis librum contulerit, & ſingularem verborum dele ctum,

ſententiarum pondus, compoſitionem pluribus pictam figuris, affectus

vehementes & concitatos, hemiſtichia certis numeris commenſarata, ab-
ruptos ſæpe ſermones, aliasque metricæ ſtructuræ affe tiones, per univer-
ſum dominantes codicem, paulo altius expenderit, Metri tamen legibus
& numeris adſtri um, negat e Pontificiis Pineda præfat. Cap. IX. d. 5. p
24. 5b. & Noſtris Dn. Prof. Michaelis cit. diſput. §. 23. p. 42. Et ſane, ſi
metri Hebræi ratio exacte nobis eſſet comperta, judicium de hac quæſtio-
ne evidens ferre, in proclivi eſſet. Nunc ubi inter deperdita antiquitatis
ultimæ zerααοα Poëſis Hebræorum ſacra numeretur; veteri eccleſiæ,
quæ invita licet Synagoga, hunc ſemper in Poëticis monumentis ſacris ha-
buit, adſtipulari tamdiu liceat, donec ſolidis inde dimoveamur argumen-
tis. Teſtimonia in hanc ſententiam citavimus ſupra cap, I. S. . Non
quod ad Satyricæ poéſeos modum compoſitus ſit Eceleſiaſtes, quod Pine-
da pro affirmantibus in medium profert, & ſeite pingit, ipſe licet negan-
tem ſententiam amplexus: ſed quod ab hiſtoricis juxta ac Propheticis feri-

. . . . . . . T
ptis paulo alienior, ad metricorum librorum indolem ac ſtructuram quam

proxime accedat. Eam vero, quam ſingularem diximus, ſermonis ratio- an auli-
nem in hoe libro, b. Lutherus ad aulicum refert characterem, qui com- cus?

Ee 2 ptior

220 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Eccle- ptior ut plurimum & elegantior, a communis linguæ uſu paulo recedit.
ſiaſte. Ita nimirum Comment. ad c. I, 2, To. III. Jen f. 233. b. ille: babet Salo-
mon ſingularem modum loquendi, wultque elegantior videri ſuopatre David,
& ſermo ejns eſt multo picturutior, & pluribus tropis ornatior. Extra vul-

gi morem loquitur, & aulice; Davidis ſermo'cſt implicior, & tamen vulga-

ribur fguris non caret. Salomon vero invexit ſermonem aulicum; & ſicut

ſolent aulici vitiare ſimplicem patrum ſermonem, praſertim ſeribendo; ſic

& Salomon, ne videatur loqui ut vulgus, recedit nonnihil a ſimplicitate pa-
terna & Moſe, qui eſt omnium ſimpliciſſimur, & tamen habet multat egre-
gias ſiguras, ut David, ſed vulgarer. In quibus, num acu rem tetigerit
vir ſummus, aliis diſpiciendum relinquimus: nos, quicquid ejus rei elt,
poẽëticæ dandum cenſemus & dictioni, & menſuræ, quæ in cauſa eſt, ut
non pari libertate, nec adeo plene ſemper & plane, ac in ſoluta oratione,
auparabo- ſermo procedat. Ceterum an parabolico dicendi genere Eccleſiaſtes
licus? utatur, prolixe diſputat Pinedapræfat. cap. X. p. 25. & recte definit, quas-
dam equidem parœmias & adagiales dari locutiones v. g. c. II. 14. IV, I1.
VII, 3. IX, 8. NX, 1. XI, I. & in graphica illa ſenectutis delineatione c. XII.
univerſum tamen librum, quemadmodum totum Canticum parabolicum
eſt, hoc nomine venire negat, eum multa ſimplici & aperta oratione di-
cantur, ipſaque Eccleſiaſticæ & popularis concionis ratio planum poſtu-
au prophe- let ſermonem. De prophetico demum libri & ſermonis charactere, cum
icus? diſcrimine quodam eſt pronunciandum. Affirmat illum Chaldæus para-
phraſtes, v. I. ita reddens: bnß een —ennn ee verba Prophe-
tiæ, quæ vaticinatus eſt Ecclehtaſtet, multumque in adſtruendo illo la-
borat jacobus Epiſcop. Chriſtopolitanus Proæmio in Cauntic. Neque ta-
men liber in Propheticorum numerum aut claſſem recipitur. Ita ergo
habeas: ſi propheticum dixeris, eo quod origine, dignitate, & oracu-
lis de Chriſto, tum uſu quoque eceleſiæ, cum reliquis propheticis paria
faciat, nihil interdicimus; ſin vero, quod futurorum eventuum præla-
gia certis vel perſonis, vel urbibus ac previnciis, vel populis, denun-
ciet, e propheticorum utique cenſu exemptum hunc, ad doctrinales po-
tius ſive morales referimus. Confer, quæ cap. præced. §. II. p. 162. ſqj. de
dono Salomonis prophetico diximus. Inſpidus vero eſt & ſtomachum
movet jacobus Chriſtopolit. eum prophetaſſe Salomonem perhibet de S.
Euchariſtia c. II, 24. Nonne melius eſt, comedere & bibere &. & e X. 16.

17. de duabus civitatibus, Dei & Diaboli, ait: væ tibi terra, oujus rex puer

--

un
Pr
ſid
ie⸗
in⸗
vi

dit,

All.

big,
dul.

zſte
a.
erit
eſt
ut
ne,

ſtes

as⸗

III.
um
di.
rum
ai⸗

la.
l.
1o
u⸗
aria

VETER. TESTAM. 221

N &r. Beata terra, cuſus rex nobilis eſt S&, Quæ abſurda ſunt adeo, De Ecele-

ſiaſte.

ut recitaſſe ea, ſit refutaſſe. Quæ vero de ſtatu hominis poſt mortem,
de judicio extremo, & alia habet futura, ſed dudum ante Salomonem
in Scripturis jam tradita, & fidelibus omnibus comperta, Theologum

potius, quam præciſe indicant Prophetam.
VII.

Divinæ & canonicæ libri autoritati, utut teſtimonium perhibeat Canonica
n autoritas

aſſerta,

univerſa tum Synagoga vetus, tum primitiva Chriſti eccleſia, quæ i
Proto-Canonicorum numero eum, unanimi femper habuit conſenſu,
fidem tamen præterea conciliant indubia divinitatis documenta, ipſis
textus viſceribus innexa. Quam enim omnium ſeculorum ſapientes,

intenſiſſimo licet ſtudio, fruſtra inquiſiverunt, veram hominis in hac

vita beatitudinem: viamque illue ducentem, adeo perſpicue, copioſe
& plane hic liber pandit, ut, quod non niſi Deo do ctore diſeitur,
ſummum bonum in aprico hic poſtum deprehendas. Quam ſeculi
abnegationem Chriſtus ſectoribus ſuis adeo ſevere injungit, minuta-
tim & per partes ob oculos ponit Eccleſiaſtes, mentemque a terrenis
omnibus avulſam, Deo autori ſuo reddit, & paſtori animarum uni at-
que ſummo commendat. Inſignia porro monita iſta, de ſancta Dei
reverentia c. III, 14. 15. c. V, I. ſqg. VIII, 12. 13. XII, I. 13. de publi-
cis ſacris rite obeundis c. IV, 17. de judicio extremo c. III, 17. XI,
14. de eleemoſynæ charitatisque ſtudio c. XI, 1, ſqq. de gaudii carnalis
deteſtatione c. II, I. VII, 2. ſq. &c. omnem hominum ſapientiam &
captum longe ſupergreſſa, tum & occulta Dei judicia, intelle Rui omni
imperveſtigabilia, c. III, 17. VIII, 1I. ſqq. intimata, divinam adeo ma-
nifeſte ſpirant originem, ut niſi ex ſuggeſtione Spiritus S. proficiſei ab
homine nunquam potuerint. Vere cum Paulo Eccleſia ſtes noſter dixerit:
Réοσαε, 1 .α 1 hbνο. νς S * α ⁰ αναυοασσαα σοs
Aôνο, ℳει* & &αοdNv»vũj: rονρ+ααονιντινσ α wααειααα 1 Cor. II. 4.
omni quippe, quamlibet ſublimiſſima, humana ſapientia, quam vanam
& profanam demonſtrat, immane quantum fuperior. Præterea quo-
que ad ejus oracula digitum toties intenderunt Chriſtus & Apoſtoli,
ut idoneum eum ccœleſtis veritatis teſtem, imo fidei & pietatis princi-
pium, hoc ipſo commonſtrarent. Hac fini confer

7.

Ee 3 Coh. XI,.

222 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Ecele, Coh. XI, 5, cum Joh. III, 8. Coh. XII, 4. cum Rom. II, 6. ſq q.

liaſte.

Coh, V, I. XII, 14. Matth. XII, 36. XI, 9. 1 Cor. IV, 5. &

Coh. I, 2. 8, Rom. VIII, 20. 2 Cor. V, 10.
Coh. X, 20. Rom. XIII, 2. Coh. VII, 17. Rom. XII, 3.
Coh. Xl, I. 2. 2 Cor, IX, 9. 10, Coh. VII, 4. 2 Cor. VII, 10. II.
Coh. V, 14. 1 Tim. VI, 7. Coh. XII, 13. I Tim. I, F.
Coh. XII, II. Joh. X, II. 14. Coh. VII, 21. I Joh. I, 8.
coll. Matth. XXIII, 3 4. Ezech. XXXIV,
Coh. VII, 15. Matth. VI, 34. II. ſqq.

impigna- Quæ cum ita fint, mirari omnino ſubit, qui fa tum ſit, ut anterioribus

ze r. a Ju- ſeculis udæorum præſides, de ſupprimendo Coheleth conſilium, in ani-
æis,

mum induxerint. Fatentur poſteri majorum imperitiam in Peſikta

Rabbati f. 33. c. I. in Medraſch Cobeleth f. 3ii. c. 1. in Vajikra Rabba, ſoct. 26.

F. 16:, c. 2. H NELPO L e e. een ener een

: ce en D Voluerunt ſapientes &ατερτονυν librum Cobeleth,
quod deprehendere ſibi viderentur in eo verba, quæ ad dvoονu‿av, haæ-
reſin ſive improbitatem vergant, h. e. quæ Atheilmum ipſis ſapere vi-
derentur. Alii in Talmud. Tr. Sechabkbath f. go. c. 2. hanc addunt ra-
tionem W N Pe enee en d. zuod verba ejur ſe mu-
tuo everterunt, quod ut demonſtret Aben Eſra in Comment. adc. VII, 3.
ubi eadem verba repetit, prolixam ſubnectit sνανννοορυιοονναεπ hujus
libri ſeriem. Demum adhuc alii, cauſam dicunt præbuiſſe illa libri oracu-
la, quæ mundo æternitatem aſſerere videntur, quam prolixe diſeutien-
dam ſibi ſumſit ſententiam Maimonides P. I. More Nevoch. cap. XXVIII.
edit. Buxt., p. 263. Mox tamen mutato conſilio librum retinuerunt,
N1 Rer in Maſ. Schabbath l. c. e veſtigio addi-
tur, eo quod & in principio (c. I, 3)) & in ſine ſuo (c. XII, 13.) tradit ver-
ba legit. Vide Hottinger. Tbeſ. Phil. Iäb. II. cap. I. Sect. III. p. 457. Six-
tin. Amama præfat. lection. in Ecclehaſt. T. II. Supplem. Crit. Sacror.

p. i22. & b. Pfeiffer. Critic. Sacr., cap. XIV. db. 4. p. gS7. Forte a præcepto-

re ſuo judæo hæc inaudierat Hieronymus, Comm. in Eecleſ. XII, ult. T.
VII. Opp. f. 46. C. ſeribens: Ajunt Hebræi, cum inter cetera ſeripta Salomo-
nit, quæ antiquata ſunt, nec in memoria duraverunt, & hie liber oblite-
raudus videretur, es quod vanas aſſerat Dei creaturas, & totum putaret
eſſe pro nibilo, & cibum & potum, & delicias tranſeunter praferret omni-
bur; ew hoc uno capitulo meruiſ autoritatem, ut in divinarum voluminum
numero

ni⸗

VETER. TESTAM. 223

numero poneretur, quod totam diſputationem ſuam, & oimnem catalogum De Ecele⸗
ſuum hac quaſ, Hινντ“‿ε αRοαυμυdNsœτôö oarétaverit, ut ſeil. Deum timeamu! & c. ſiaſte.
uin, quam ſe torqueant poſteri in his ſimilibusque majorum effatis, ut
illa vel pallient & excuſent, vel declinent, Vir Celeberr. Herm. von der
Hardt in Jeſu Jejadaæ Cobeleth docet, & ad R. Moſche Almoſenino
D Jol. 137. c. 2. & 15*. aliosque, in eo ſudantes, remittit. Certe
ab iſto tempore dubitatum amplius inter Judæos nunquam fuit, quin uno
omnes ore autoritatem libri exoſcularentur. Hine Epiphanius, cumex
Judæorum diſciplina, Canonica Codicis Sacri ſcripta lib. de menſuris &
ponder. e. I. T. II. Opp. p. 161. ſq. enumerat, ſuum in illis locum absque
contradi Cione tribuit Eccleſiaſtæ; & Auguſtinus lib. XX. de Civ. Vei, cap.
3. . V. Opp. P. I97. Liber, inquit, qui vocatur Eccleſtaſtet, a Judait quo-
ue habetur in ſacrarum canone literarum. Et quanquam Talmudiſtæ in
Maſſ. Judaim cap. III. K.5. tum & in Megilla cap. I. d. 17. p. 7. prolixe di-
ſputent: num Ecclehaſter inquinet manus, h. e. adeo mundus, ſacer & divi-
nus ſit, ut incaute tractando profanari, & polluere culpa quadam profanos
queat, nec ne? divortium tamen ſententiarum in dubio rem omnem reli-
quit, nec libri omnino derogatum quicquam voluere autoritati. Con-
fer adhue b. Pfeifferum loco paulo ante citato, ubi totam hanc con-
troverſiam prolixe perorat. Neque tamen defuerunt inter Chriſtianos,
ui ambigue & periculoſe perquam de libri decernerent autoritate, De 2. a Theo-
Theodoro Mopfſueſteno ſupra vidimus cap. praced. H. VII. p. 154. Tum doro
& Philaſtrius, Brixzienſis Epiſcopus in Catalogo hareſ. har. CXAXX. p. 79. dianiuc.
innominatos quosdam perſtringit hæreticos, qui Salomonit Eccleſtaſten re- z, ab her
probant, eo quod, poſtquam vana omnia ſub cœlo pronunciaſſet, ſolum reticis a-
boc peſtea adaat eéſſs a Deo, ut Oi quis manducet, & bibat, & benefaciat ani nonymis,
mæ ſuæ; in quibus confellendis laborat Brixienſis, ſed, ut fere lſolet, per-
quam jejune, ut male omnino ageretur de Salomone, ſi hoc ſaltem defen-
ſore ipſi eſſet ſtandum. Gravius omnino & nervoſius, adverſus eosdem
cauſam perorat Sixtus Senenſ Bebl. Sanct. lib. VIII. bær. . p. S&lz. Inter 4. ab A-⸗
Arabes celebris ſeriptor Chriſtianus, Gregorius Abul-Pharajus, in com- bul-Pha-
pendio Dynaſtiarum, Arabice condito, ſed ab Eduardo Pocokio, Oxonii H Ara-
An. 1650. Latinitate donato, notisque illuſtrato, p. 33. Salomonem Em- e;
pedoclis, Pythagoræi Philoſophi, quem Davidi coævum fingit, opinio-
nem de non expectauda mortnorum reſurrectione imperite hauſiſſe, &
huic libro commiſiſſe ſatis inepte, & manifeſto &ννοοοaοααοσααςargumento
tradit. Quaâm proterve porro eidem a Spinoza inſultetur, quaſi & ab hæ. 5. a Spi⸗
ſitan- 0zτιο,

224 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Eccle. ſitantibus Rabbinis ægre pro divino ſuſceptus, & fide haud usque quaque
ſiaſte. bona ad poſteros fuerit transmiſſus, ſupra cit. loc. p. t86. dictum eſt &
proffigarum. His autem omnibus petulantius, contra libri divinitatem
6. a Cleri- inſurgit, Theologorum Batavorum nomine, Clericus, in judiciis, in Rich.
co, Simonis Hiſt. Crit. Vet. Teſt. Epiſt. XII. p. 272. ſqq. ubi (2) eruditos quos-
iam exiſtimare contendit, Dialogo conſtare Eecleſiaſten, hominis pii
cum Sadducæo diſputantis, quod ſatis appareat ex aſſertionibus, quæ
ſecum invicem directe pugnantes in eo occurrant, ubi tamen perdifficile

ſit, perſonas diſtinguere, & ſuas cuique collocutori partes aſſignare:

(6) nihil autem prophetici in eo comparere, nec videri probabile, Spiri-
tum Dei voluiſſe tanto niſu Sadducæorum placita, aut his forte pejora, ex-
ponere, nec niſi duobus, tribusve ad ea, verbis reſpondere: () ſi vera ſit
Grotii conjectura, ut ſane eſſe queat, qua non a Salomone iplo, ſed ſub

ipſius nomine a quodam Chaldæo confectum librum tradit, non niſi lu-

ſum ingenii eſſe Eceleſiaſten eorum, qui in captivitate Babylonica fuerunt:
(à) cognoſcere ſe quondam, ſacræ critices peritiſſimum, qui autorem hu-
jus libri ſuſpieetur in eadem ſententia fuiſſe, quam de immortalitate ani-
mæ & vita futura deinceps tenuerunt Sadducæi; Quod ipſe tamen in me-
dio relinquere mavult. Quod ſi non eſt, nodum in ſcirpo quærere, omnes-
que ingenii nervos intendere, ſaltem ut ſoli tenebræ offundantur, neſeio
quid tandem ſit. Sed ſolide & accurate iſta opinionum portenta, e Re-
formatis Herm. Witſius Miſcellan. Sac. Lib. I. cap. XVIII. §. 36. ſ4. p. 227.
e noſtris autem Dn. D. Majus diſert. Select. de Scriptura S. I. F. 24, P. 47.
qui con- diſcuſſit, nobisque otium fecit, ne in refutandis iis nimis ſimus prolxi.
futatur, Paucis ſaltem obſervamus æ. neque dialogi formam, neque minus apte in-
ter ſe convenientes hie ſententias comparere, ſi ſcopus ſcriptoris ob ocu-
los ſemper habeatur, ad eumque dicta ſingula conferantur, unde ſatis ap-
paret, & unius autoris continuum eſſe ſermonem, nec opus, ut ſinguli col-
locutores, qui fruſtra finguntur, operoſe inquirantur, & ea, quæ Epicuræ-

um quid, aut in malum ſonare videntur, in ſuo nexu conſiderata ſaniorem

longe fundere ſenſum, quam qui prima forte fronte inde eluceſcat; ut ſu-
pra copiose docuimus: G. non ex Pſeudo-Critici judieio, ſed ex Spiritus
§. teſtimonio ſtare libri prophetiam, quæ ſua, qua pollet, virtute divina
in piüs mentibus manifeſto ſeſe exerit, originemque ſuam prodit, juxta
1 Joh. V, 6. Sadducæorum autem argumenta, eisque pejora, nemo ibi de-
prehendet, niſi perverſiſſimo abuſu, in ſequiorem rapiat partem, quæ dex-

tre accepta, & ut debent, expoſita, ſancta omnino ſunt & pia: . contra
CGro⸗

tam

gue
ſ

tem
veh.
u0.
pii
que
eile
are:
Piri⸗
er.
ruſi
ſab
lu.
unt:
hu.

VETER. TESTAM. 225

Grotium ſupra diximus; luſum autem ingenii dicere librum divinum, ſa- De Eeele-
luti hominum & felicitati procurandæ deſtinatum, non tam Critice, quam ſiaſte.
profana & impia eſt cavillatio: à. anonymus ille male ſanæ Criticæ peritus,
tam ſcopum libri, quam manifeſta contra Sadducæos dicta cap. XI, 9. XII,
7, 13. neglexiſſe cenſendus eſt, cum imperite perquam, libri autorem Sad-
ducæis imbutum fuiſſe credit opinionibus, qui & tot ad pietatem cultum- S
que Numinis monitis, & adeo perſpicua providentiæ divinæ aſſertione, &
faca crebrius judicii extremi, animæque ad Deum redituræ mentione,
ipſume fundamentis ſubruit Sadducæiſmum. Parum denique honorifice 7. ab Ob-
de Eccleſiaſte ſentiunt Obſervatores Hallenſes, qui Ti VIII. Obſervat. Se- ſervatori.
lect. XIII. §. 4. ſq4. p. 332. omnem movent lapidem, ut in Scepticorum or- äl
dinem ac cenſum redigendum Salomonem, ex hoc libro demonſtrent. eunbas,
Eum in finem, in anteceſſum removent objectionem, qua Aporeticus eſſe
negatur, qui etiam in rebus naturalibus fuit Oedαναατο; conſequen-
tiæ rationem neganstes, Oquidem & inrebur naturalibus poteſt eſſe Geodi-
daxros, qui a Deo edoctur eſt, nos in rebus naturalibus nil ſeire, adeoque nil
affrmare certo de iit, nec negare peſſe. Dehinc ſapientiem Salomonæam
ſub examen vocant, primum ne Aoσαν. uid nonfuerit, deinde zard Oeé-
gi, quid fuerit, inveſtigaturi. Prius ita exequuntur, ut diverſam longe
a noſtra ſapientiam precibus indeptum a Deo Salomonem evincant, 1)
quoad ejus cauſam efficientem, quæ non Ouαι, o οαα Noαιυαα, ſed
divina fuerit infuſio, & lumen ſugernaturale §. 5. 2) quoad materiam in
qua, eum Salomonis Philoſophia ſedem fixam habuerit in corde, noſtra e
contrario in capite requieſcat S. 6. 3) quoad objectum, cum noſtra in ve-
ritate & falſitate rerum eruenda oecupetur cumprimis; Salomonæa vero,
in bonitate ſolummodo & malitia detegenda, 1 Reg. III, 9. 4) quoad
formam, quæ in Salomonæa Philoſophia tantum in praxi conſtiterit, i. e.
ut Prov. IX, 6 dicitur, in omittendis ſtultorum vitiis, & berpetrandis pru-
dentum virtutibuc, cum noſtræ diſciplinæ non re, ſed nomine tantum ſint
pPracticæ §. 7. 5) quoad finem, qui nobis ſit, ut intellectum noſtrum & vo-
luntatem perficiamus, Salomoni contra, ut munus Abi demandatum recte
obire, & populum Judaicum juſte judicare poſſet 1 Reg. III, 9. §. ⁸. Hinc
ad Oéτανprogrefſi §. 9. 342. ex Coh. VII, 28. & VIII, 16. 17. conficere ni-
tuntur, Salomonis ſapientiam dogmaticam non fuiſſe, quin potius ..
TαMπον aρ.rte profeſſum, ſuam Dogmaticis ignorantiam egregie ex-
probraſſe. Porro cum Autore Medicinæ Mentis in arenam deſcendunt
§. 10. ſqq. qui cumcos impie & prapoſtere philoſophari ſeripſiſſent, qui ad
Carpz. Pari II. Ff ductum

2

.

226 INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Ecele. ductum Eccleſtaſtæ non dubitent, e Salomone alterum quakfk Pyrrhonem ſen

Kaſte.

Scepticum facere, éjutque doltrinam ev dn oτ— ι ſen ignorantia & flu-

btuatione Sceptica ponere: contrarium tuentur Obſervatores, certisque

capitibus aut propeſitionibus univerſam diſeeptationem circumſeribunt;
ita tamen ſententiam ſuam limitantes: tantum abeſt, uit ommem dacdtri-
nam Salomonis év daασoο reponamus, ut potius Theologica a Philo-

ſophicis, theoretica a practicit, & dogmata de rerum exiſtentia, 2 dogma-

zin de rerum eſſentig, quam ſollicitiſime diſtinguamus H. I. p. 362. Nihilo
tamen ſecius §. ſeq. id ſibi demonſtrandum ſumunt, principium iſtud Salo-

monæum: NOS SCIRE NIHI E, in efur Eccleſßaſte clarifſſime inve-
niri, ad c. I, 2. VII, 30. XII, 13. 14. provocantes. Quin &totam libri
compagem vixaliud, præter memoratum principium, inſinuare quic-
quam contendunt, quo fine brevem Eccleſiaſtæ ſubjieiunt analyſin, qua
id evincant. Quanquam vero omnis iſta in dogmaticos & Syſtema-
ticos Philoſophos cudatur faba, tum quoque adverſus citatum Autorem
dire Ra ſit diſputatio, quam noſtram nune litem non facimus, ab inſti⸗
tuto quippe prorſus alienam; ſunt tamen in ea, quæ in Salomonis ver-
gunt contemptum, omnem que Eceleſiaſtæ elevant autoritatem, oerm &

qui con- εονιτιι merito a nobis e medio tollenda. Uaut enim (1) forte Sce.
futantur. pticorum Philoſophia aliquim certo modo admittere poſſit excuſatio-

.

nem, quo ſenſu Sexti Empirici Pyrrhon hypotypoſeon libros III. laudi-=
bus vehir, multumque commendat Vir ο„ρνωαωοα +ρντιασ Joh. Henric.
Bœclerus in hiſtoria quatuor ſeculorum, Sec. II. p. 172. ſq. eo tamen ſenlu,
quo Obſervatores accipiunt, ut hoc uno abſolvatur principio. Nos nihil

fſcire, non eſt, niſi in vituperio, & flu ctuationis, ſtolidi faſtus, ac animi

d&πα notam inurit. (2) Fruſtra autem ſunt in collectione ſua, in
qua tantum deſudant ac elaborant Obſervatores, ſi Salomonis alia fue-
rit & diverſa a noſtrate, ſcientia, conſequi inde, quod non dogmatica fue-
rit, ſed ſceptica; cum nee Angelorum ſcientia eadem ſit per omnia eum
noſtra, & beatorum cœlitum cognitio immane quantum differat a no-
ſtra, 1 Cor. XilI, 9. 10 12. neque tamen ea propter Sceptica ſit dicenda.
Unde nihil omnino proficiunt, prolixo illo argumentorum ambitu, quo
zar Ag& progrediuntur, nee niſi magno conatu magnas nugas agunt.
(3) Scepticum vero, hoc eſt, ambiguum, nihilque definientem, dubia
omnia reddentem, Eccleſiaſten dicere, in quo non Salamonæum, ſed
Pyrrhonium iſtud principium: NOS SCIRE NIHIE, ex inſtituto
data opera inculcetur, id vero non tam in librum, quam in primarium
Dibri

14
in
ſe

re

———

————— — — — 4

VETER. TESTAM. 227

libri autorem. Spiritum S. injurium, ne dicam blaſphemum, veritati e dia- De Eccle-
metro adverſum, & in republica tandem Chriſtiana tolerandum non eſt. ſiaſte.
Scripturæ enim univerſæ, quem præfizum ſibi habet, ſcopus eſt, &ο1οιο
eig οτ νuoo.ö 2 Tim, III, 15. & quidem 76 AοσM e.aν Tρ, Te-
& &* ααττιαυπι Luc. I, 4. Hinc eum etiam in finem verbum Dei au-
ditur aut legitur, ut quisque ev v Re vo Xe—edιdια diſcat Rom.
XIV, 5. ut Perſiſtamus 7 erlse T etαρ+ i*v68ατ 20 6εαο, 19.
neran vρεεανοο το ℳv5 2X⅓ iπdOòFndẽÿꝭmð-S 6ανορορνεπας Col. I, 23. Hoc itaque
fine vel excideret plane Eccleſiaſtes, cum aporeticum, h. e. dubium & an-
cipitem tantum dimittat a ſe le torem, vel alterius prorſus generis, & e
ſeriptis divinis omnino eliminandus eſſer. Sed & veritati hoc & v„αα
repugnare quiliber deprehendet, qui diſertas & veritatis affertiones, &
impietatis, lecuritatis carnalis, atque vanitatis deſtructiones, in hoe libro
animad verterit. Legant Obſer vatores e. g. c. III, 14, 15. c. VIII, I 1. 12. 13.
c. XII, 13. 14. & dicant, an his dictis nihil affirmetur, nihil negetur, ſed
in ancipiti omnia relinquantur. (4) Neque demum præſidii quicquam im
iis Eccleſiaſtæ dictis reperiunt, ad quæ provocarunt. Eamus per ſingula. .
