34,5n
46. m.

Nenofum
tur, nitu-
mmmutatio
1s Kirjathe
ent. Ulget.
Dribus di.
idem pri-
Certzverit,
ntiquio⸗
en. Xlll,
jamn tum
. (Mod
lulpicatur,
1e& nexni
lo reliqua,
1. 4t.
Na vA
elins poſt
geium ul-
Proßigate
mn Pfeudo-
negne ſuis
n hoce vel
ommento
tur, cum
o tempore
04 â6α
runm jegni
onice Mo-
,non al-
qua pro⸗
gicis futn⸗
elſet Imno
iis * Chil-
oracula di.
N1 er

unde

„

VETERIS TESTA MENTI. e¹
unde concludatur, ſeriptionem Pentateuchi Samuelis ætate aliquanto eſſe
poſteriorem, qua quippe recens ea Prophetarum appellatio fuerit, cum
1. Sam. IX, 9. dicatur: antiquitus in Ijraele ſic dicebat quisqu?, quum pyo-
fecturus eſſet ad conſulendum Deum: agite eamus ad Vi-
dentem: nam qui &τ Propheta bodie, ir antiquitus vocabatur Vident.
Verum uti his verbis non negatur, vocem &à9 priſcis quoque cogni-
tam atque uſitatam fuiſſe, ſed ſolum in proverbio iſto: eamu: ad videntem,
eam fuiſſe adhibitam inficias itur; ita fieri poteſt, ut temporibus Moſis in
uſu fuerit apud Hebræos, deindle temporibus judicum frequentius uſurpa-
ri cœperit dictio ) Viden,, poſtmodum prior iſta iterum in uſumre-

vocata, ut ita evenerit huic voci, quod obſervavit Horatius in Arte Poét.

Multa renaſcentur, qua jam cecidere, cadentque
Quæ nunc ſunt in honore vocabula, ſi volet uſut. .
Quæ haud inconcinna Clerici Comm. ad Gen. XX, 7. reſponſio eſt: vel
paulo generalior antiquitus vocis erat ſigniſicatio, ut amicum Dei nota-
ret, & rerum ſacrarum interpretem, ſed a Samuelis aut inſequentibus
temporibus in frequentiori uſu deſignabat arcanarum rerum indagato-
rem & indicem, per quem Deus conſulebatur, circa illas res, quas, niſi Deo

indicante, aſſequi mortales deſperabant. Ita Witſius Miſcellan. Sacr. Lib.
I. cap. I. & 17. p. 9. qq. Tandem objeceruntnonnulli ex Gen. XIL, 15. ver-

De Geneſ

ex Gen. X,

ba Joſephi, qui Cananæam terram Hebryzorzam dicit, cum tamen ea tem-

peſtate nec dum in gentem propagati eſſent Hebræi, ſed una Jacobi do-
mo continerentur, nec terram iſtam occupaſſent ſuamque reddidiſſent:
unde conſtet, poſt Moſis obitum & Joſuæ occupationem terræ, hæc ſcri-
pta eſſe. Anne vero regio, in qua Hebræi ab annis aliquot Larem po-
ſuerant, & ubi longe lateque greges ſuos paſcebant, terra Hebræorum

dici potuit? Nec adeo ignotæ Patriarcharum ſedes vicinis Regibus

erant, quibuscum haud raro fœdera pepigerant, Gen. XXI, 32, XXKVI, 28. &.
ut non commodiore alio, vel notiore duam terræ Hebræorum cogno-
mine Joſephus eum Cananææ tractum deſignare poſſet, quem patet ipſi-
us cum fratribus, conſentientibus veteribus colonis, tenebat. Et hæc
fere ſunt, quæ ex Geneſi contra receptam de Moſe, ejus Scriptore, ſenten-
tiam in aciem producuntur. Cæterum quas transpoſitiones pericopa-
rum Peyrerius, ſcilicet capitis XX. & XXVI. & Rich. Simonius crimi-
nantur, cui hiſtoria creationis c. I. II. hiſtoria nativitatis ſſaaci Gen. XXI,

3. 4. 5. narratio fœderis Jacobum inter & Labanem percuſſi Gen. XRXI,

46. mors Iſaaci Gen. XNXNV, 29. tempus Judæ a fratribus diſcedentis

De Geneſi.

Conſigna⸗
tionis

ſubſidia:

c. XXXVIII, r. inverſi ordinis exempla fubminiſtrant; eæ nec demon-

ſtrari ſingulæ, quod cohærentia textus docet, nec, ſi quæ demonſtrentur,
eo trahi poſſunt, ut Moſen libri autorem inde negemus. Optimis ſane
ac præſtantiſſimis Scriptoribus in more videmus poſitum, pro re nata
xrgoWαiHπ , =s hο νια & anticipationes adhibere, neque tamen inde
ordinis quædam Iuxatis, turbatis foliorum partibus, colligitur; & quæ
tandem hæc conſequentia erit: dica queædam ſunt in his libris per an-
ticipationem & extra locum tempusque ſuum, ergo Moſes non eſt li-
brorum ſcriptor? Quanquam, uti dictum, demonſtrare poſtulatum
ſuum, nedum concluſionem iſthanc firmiter inde elicere, ad hunc diem
nondum poruerint adverſarii, quicquid demum nugentur. Conf. Hei-
degger. Exerc,. Bibl. IX. S. 20. p. 263. . 31. 1qq. P. 272.
III.

Nullum itaque dubium ſupereſt, Moſen Spiritus. ſuggerente Gene-

ſin exaraſſe: ſed quibus adjutus ſubſidiis eandem compoſuerit, non una
omnium eſt ſententia. Sunt, qui Patriarchas ſui quemque ævi annales

condidiſſe, quibus Moſes in rerum longe ante ſe geſtarum enarratione

uſus ſit, exiſtimant; quorum ſententiæ Clericum adſtipulari cap. præc.
obſervavimus; qui licet, qualia & quot fuerint ea Patriarcharum ſeripta,
definire non auſit, conjicit tamen, nonnulla carminibus ιοιοτ⅓αεντοι
exarata fuiſſe, cum & apud omnes fere gentes antiquiſſimarum hiſtoria-
rum fragmenta verſibus eontineantur, & apud Hebræos tempore Moſis
uſitatum fuiſſe, ut magnarum rerum memoria carminibus celebraretur,
ex Moſis ipſius canticis conſtet Exod. XV. Deut. XXXII. In partes por-

ro vocat Muſicæ antiquitatem antediluvianam, quæ parem Poëſeos æta-

tem ſuadeat. Ad poſtremum tamen fatetur, Chronologiam, tot anno-

rum calculo conſtantem, verſibus includi vix potuiſſe. Sed ea omnia,
magno quanquam apparatu ſuffulta, uno Ogοτνuνοναιαας ariete coneuſia

eorruunt, qua ſi gaviſum ſerio credamus fuiſſe Moſen, de inquirendis ma-

jorum monumentis, quorum adminiculo uſus ſit, parum ſolliciti erimus.
Quin imo ſi præſto quoque fuerint Patriarcharum annales, non tamen
iſtorum fide potius, quam immediata Spiritus Sancti ſuggeſtione & in-
ſpiratione niti Moſen oportuit, ut ipſius αα eνν eſlet S6τνοσ
2. Tim. III, 16. non voluntate kominum allata, ſed a Dei Spiritu ſibi reve-
lata, 2. Petr. I, 21. Quare nec lis accedimus, qui ex traditione αατανναοαα
τ ea, quorum lpſe pars non fuit, hauſiſſe Moſen & in literas redegife
gredunt. Quamvis enim nonnulla de his, quæ tradidit in Geneſi, ha-
* Pers

R

—

—
bere pot
uod co
am audi
quibus
ſeat en
Fes
Perſon⸗
homim
ſuppedi
190
l ur.
ce Cecr⸗
Geneſer
oypti
Fidibigr
mundi,
ſonem,
Arithme
Drolier
Dore,
Dereri
iſcelſn
Paſcere
duabus
& vitr
tum .
IKraelin
Conten
tione
ea 1
morie
rum,
4c ben
eam c0
tumim
laret.
Anin.

—
8
ee Cemon-
onſtrentur,
phimis ſane
d re nati
tamneninde
ur; & que
is per in-
non elt li
poſtalatumn
Ahuncciem
Cont. Hel-

tente Gene⸗
fit, nonund
cvi anndles
enarrutione
cap. præl,
rutnſeripti,
ori evrolg
Gun hiſtorin.
npore Molis
celebraretut,
partes Por⸗
Posleos eta⸗
N, M AnO⸗
ecl Ea onniß
tere (Oneutla
uirends IA-
ſcti etumm.
non Uumen
eſtione Kin⸗
almng .
eitu ſbirere⸗
FaMN. rate⸗⸗
ers ree⸗ gile

P Genel, i u⸗
bere

VETERIS TESTAMENTI. P. lJl. 35

bere potuerit ab Amramo patre fuo, qui proavo Jacobo per r teimmpus ali-
quod coævus eundem, uti Jjacobus Abrahamum, & hujus pater Thara No-
am audire potuit, cujus pater Lamech LVI. annos cum Adamo tranſegit;
quibus Patribur Deus mandaverat, opera ſua nota facere filiir, ut cogno-
ſcat Aeneratio altera, Pſ. LXXVIII, 5. Gen. XVIII, 19. rechius tamen ſoli Gæe-
7g*S‧oρααâτ omnnia tribuimus, absque qua fuiſſet, tot temporum, locorum
perſonarum, nominum præſertim & genealogiarum circumſtantias, nulla
hominum memoria compleéti facile, aut absque lapſus & erroris periculo
ſuppeditare potuiſſet. Fuit igitur, ſicut & reliqui Scriptorei Sacri aoa-
oM„0α 4,α r&τασ° Aρααααπαι àſeανααι uſ ſnia celitus accurate, Luc.
L, 3. ut recte concludit Heidegger. Knchir. c. 2. J. 2. p. 17. Quid tandem
de Cedreni habendum ſit traditione, ex ſuppeſititio quodam, cui Parva

Geneſis nomen erat, monumento hauſta, quaſi Moſes poſt inſtitutionem

Pgyptiacam, hofinum conſuetudine relicta, ĩ in ſolitudinem ſe contule⸗
rit, ibique a Gabriele Angelorum prineipe, ejusque revelatione, originem
mundi, primum hominem ejusque ſtatum, diluvium, linguarum confu-
ſionem, legem, quam Judæis erat traditurus, ſiderum motum, elementa,
Arithmeticam, Geometriam, omnesque didicerit ſcientias, ſolide &

De Gened.

prolixe monuit Waltherus Offc. Bibl. S.6é6. p. 469. . Sed nec de tem-enepas

pore, quo librum conſcripferit, ſatis convenit inter omnes. Benedicto
Pererio præfat. Comment. in Geneſin g. 12. p. 4. vero videtur ſimile, ante

diſceſſum Hebræorum ex Æ gypto, cum in terra Midian g greges ſoceri ſui

pPaſceret, eum compoſuiſle; quod & otio tum abun daret ac ſolitudine,
duabus ad commentandum ſeribendumque rebus maxime opportunis;
& vitæ Patriarcharum, quas Geneſis exponit, egregia continentes virtu-
tum, patientiæ ac bene vivendi documenta, multum prodeſſe potuerint
Iaclitisi in .gypto afflictis. Porro Euſehium eidem favere ſententiæ
contendit, dum lib. VII. Præparat. Eogug. cap. 7. (ex Trapezuntii diſtribu-
tione cap. 2.) Moſen priſcorum Hebræorum vitas, 6 οοιαοις αοσ
isgα⅜ v6ν0αSHitæ ſacri⸗ rgibis: ujurdam quaſi groæmii loco æeſent, me-
moriæ commendaſſe, iisque divina partim beneficia, partim nonnullo-
rum, qui omnem cum divinitate Pietatis ſenſum abjecerant, ſcelera ſimul
ac ponas intexuiſſe, teſtatur, ratum iis, qui legibus ſuis inſtituendi eſſent,
eam cognitionem apprime neceſſariam futuram, ut eos & ab improbo-
rum imitatione deterreret, & ad conſectanda proborum exempla ſtimu-
laret. Verum ut in dubiis Euſebii verbis parum præſidii eſt: ſic rectius
omnino ſentiunt Theodoretus quaſt. I. in Ceneſ. & e recentioribus To-

ſtatus

De Eeneſi.

conſilium.

64 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

ſtatus ad cap. XIII. Geneſ. quaſt, I32. ac noſtratium fere omnes, quod
poſt vocationem divinam, conceſſamque virtutem propheticam, imo poſt
latam demum legem, cum in deſerto populum circumageret, cultumque
Numinis inſtauraret, librum hunc conſcripfſerit, qui & propheticus eſt,
nec alium quam Prophetam αι Hnτ & Sssrτνραοαειο agnoſcit autorem,
& haud obfcura latæ legis veſtigia exhibet. Tractat hanc quæſtio-
nem fuſius Jac. Bonfrerius append ad cap. VII. præloqu. in Script. S. p. 1066.
& Dav. Pareus Prolegom. in Geneſin p. da. Quo demum conſilio, quibus-
ve adductus rationibus, mundi generisque humani & eccleſiæ eumprimis

origines & progreſſus ordine proſecutus fuerit Moſes, Theologi noſtrates

Argumen-
tum.

Scopus,

copioſe tradiderunt, b. Gerhard. Axeg Loc. I. de Scriptura §. S. 119. p. 133.
& Commentar. in Geneſ. proleg. p. 4. ſq. b. Calovius Lomm. in Geneſ. pro-
legom. p. I21. b. Waltherus c. l. F. 6,9. p. 477.
VI

Contenta libri hiſtories Stephanus Act. VII, 2-17. didactica Paulus
Ebr. XI, 3-23. in compendium redegit, de quibus paulo poſt ex partitione
& tabula Synoptica conſtabit. Licet vero Moſaica multa circa naturæ
originem & Deum rerum omnium opificem Plato in Iimæum atque in
Critiam ſuum transtuliſſe videatur, ingens tamen inter Scriptorem pro-
phetico lumine colluſtratum, & Philoſophum gentilem, qui veritatem in
injuſtitia detinuit, differentia intercedit, quam clarius expedivit Dav.
Pareus Proleg. in Geneſ. p. 16. ſqq. Scopus porro Moſaicus eo tendit, ut
redemtoris mittendi neceſſitatem, ex generis humani lapſu; certitudi-
nem & qualitatem, ex promiſſionibus Patriarchis divinitus factis; cul-
tum & fiducialem applicationem, Patriarcharum exemplo demonſtraret:
ſimul etiam ortum eccleſiæ & varium per tot ſecula progreſſum, in Dei
creatoris unice colendi gleriam, perpetuamque eccleſiæ ædificationem
explicaret. Quare haud alium libro inſcribi poſſe titulum convenien-
tiorem cenſet D. Brentius Commentar. . 2. quam: lsber Evangelii, de pro-
miſſionibus Chriſti. Et Cyrillus Alexandrinus Geneſeos explicationem
(T. 1. Opp. Part. poſt. p. I.) ita auſpicatur, ut lib. 7. æ Oves Sermone I.
doceat, ri τοαας 7ταπ Mασααρραα α T0 78 XgiS& utr&αvsον ανα
õä quod per omnia Moſis ſeripta myſterium briſti ſi
gurate ſignificetur. Hinc parum conſiderate Origines, quæ in hoc libro hi-
ſtorice exponuntur, in allegorias transformat, ut haud immerito b. Luthe-
rus lib. de ſervo arbitrio L.i41 Jen. nullos ſeriptores ecelefiaſticot ineptius W
abſurdiut tractaſſe ſacras literas, quam Origenem & Hieronpmum judicet;
& rur-⸗

Atürl
nplie
prurin
cap.2

lkalus

in el
egit
Um
Phülip
niaper
per e
Auume
Niton
cendi
Lambe
eecleſt
Aehac
Dihuu

ſephi

comp

400

—

ad VETERIS TESTAMENTI. P. I. 6 pe Geneß
enmes, quol & rürſus alibi hos duos autore- Juiſſe peſlilenti: bucjus eempli aſſerat, ne
um imapot ſimplicitati ſeripturarum ſtudereiur. Vide quæ de allegorica ejus ſeri-
culdumgue pturam interpretandi ratione commentatur Huetius Origenianor. Lib. Il.
pheicus l cap. 2. 4:t. I3, p. I70. Nec majorem meretur laudem Jacobus Brocardus,
t Oten, Italus, ſed reformatam religionem amplexus, qui eirea finem Seculi XVI.
ne quſio⸗ in Belgio vixit, editaque myſtica & propbetica Geneſeos interpretatione, id
lott. egit, ut Moſaieam rerum geſtarum enarrationem in futurorum eventu-
io, ud⸗ um, maxime ſui temporis, v. g. de bello Hiſpanico, de Antwerpia, de
I 6uhprumns

Philippo rege Hiſpaniæ, de Principe Auriaco &c. prædictiones & vatici-
nia permutaret: quaſi ſcilicet Spiritus S. omnes Particulares res geſtas
Per varia ſecula unieo ſenſu literali, toties & figillatim myſtice ad unam-

ogi noltrates
F lig. gelhi

in Gyrtſ gre⸗ quamque applicando, intendiſſet. Sed eceleſias Belgicas in Synodo
Nationali Middelburgenſi An. I581. congregatas talem rationem Prædi-
cendi & ſcripturam interpretandi illico improbaſſe, & Brocardum perf
Gadica Paulus Lambertum Danæum, tunc Profeſſor. Leidenſem, & Martinum Lydium
erpartiione eccleſiaſten Amſtelodamenſem, poſtea Theol. Profeſſor. Franequeranum,
4cira uutI de hac rsραρνα & vertigine monendum cenſuiſſe, tradit Voetius Select,
Aun nde in Diſputat. P. Il. diſp. 65. p. I075,
riptotenn pr.. V.
nireninntenin Res geſtas eomplectitur Genefis ab orbe condito ad mortem Jo- Chronals-
Npedlwit Dav. ſephi, annorum 2369. quorum computus ad textus Hebraici normam gia.
eo tenli at compoſitus, ex Uſ:erii quem ſequimur, calculo ita habet:
hſuz certindi . Atas mundi P RIMA Antediluviana:

s ſidls; .

A. O. C. Atas Pa- Geneſ.
Gemonkraret : 1., nodte illa, quæ d. 23. Octob. præcedit ( quod triarch.
teſium, in Dei ſupponitur) cœlum ac terra ereantur:
YCicatioem ſexto poſt die etiam Adam.
m COnenien 330 Seth naſcitur, ætatis Adami anno 139 (c. V, 3.
ungehi, eht 235 Enos naſcitur Setho, annos nato 105 c. V, 6.
explicnionen 325 Cainan naſcitur Enoſo, annos nato 9° (c. V, 9.
, vrmme 39 5 Mahaleel naſcitur Cainano, annos nato 70 c. V. I12.
urSnu 460 ſared naſcitur Mahaleell, annes nato 6 5 c. V, 15.
,nun liriſi . 622 Enoch naſeitur jaredi, annos nato 162 c. V. 18.
inhoclbro bi . 687 Methuſalah naſcitur Enocho, annos nato 65 c. V, 21-
teiioblinte, 8 74 Lamech naſcitur Methuſalæ , annos nato 187 [C. V, 25.
irnrinertiuA 1056 Noachus ab Adamo decimus naſcitur Lame- R
Amumſuie “ cho, annos nato 182] c. V, 29.

41556 Ja=

De Geneſi.

—

INTRODVGTIO A D LIBROS BIBLICOS

66
.0.C. KEtas Pa Geneſ.
ſtriarch.
1566 Japhet primogenitus naſcitur Noacho, annos
nato 500ο c. V, 32.
1558 Semus ſecundo-genitus naſcitur Noacho; quip- & X, 21.
pe qui biennio poſt diluvium centum an-
norum fuiſſe dicitur c. XI. 10.
12656 diluvio orbis perit, anno ætatis Noachi 600.
adeoque poſt natum Japhetum anno 109% c. VII, 6.
menſe 2. die 17. ingreſſus eſt Noah arcam, & 11.
pluviam 40. dies & noctes terræ immiſit
Deus, & prævaluerunt aquæ ſuper terram
I50. diebus (incluſis illis 40. dieb.) vel 5.
menſibus c. VIIL.
menſe 7. d. 7. aquis deficientibus arca requi- II. ſꝗq.
evit in uno montium Ararat c. VII,
menſis 10. d. I. vertices montium conſpecti Yę.
ſunt, cum arca jam 74. dies in montibus
conſtitiſſet c. VIII,
menſis II. die II. h. e. poſt 40. dies emiſſus eſt 5.
corvus: d. 18. Ppoſt ſeptem dies columba
emiſſa, quæ reverſa eſt d. 25. Poſt alios 7.
dies iterum columba emiſſa, quæ reverſa
folium olivæ retulit c. VIII,
menſis 12. d. 2. columba poſt octiduum denuo 7. ſq.
emiſſa, non rediit 5 C. VIII,
12.
— Hinc ab Orbe condito ad Diluvium an-
norum fumma 1656
A.O. C. Etar mundi SE CVND A, a reſtaurato mun- Anni Pa. Geneſ.

1657

do, urque ad Abraba vocationem.

ſtituit

menſe I. die 1. removit Noah operculum arcæ
menle 2. die 27. Noachus ex arca egreſſus ſote- 13.
ria Deo immolavit, annos natus 6ot. Deus
terræ ſe non amplius maledicturum pro-
miſit, atque iridem ſignum fœderis con-

triarch.

e. VIII,
14. ſq.

c.VIII. D

1658 Ar-

o

209

VETERIS TESTAMENTI. P. 67
De Geneſi

A. O. C. Anni P?a Geneſ.
triarch.

1658.Ar phaxad naſcitur Semo centenario, anno poſt
diluvium 2 C. XI, 10.
1693 Salah naſcitur Arphaxado, annos nate 385 cC. XIl, 12.
Ta3 Eber naſcitur, Salah patre annos habente 30 Cc. Xl, 14.
1757 Phaleg naſcitur, cum Noah terram inter nepo-
tes diſtribueret, Ebero annos nato 34 C. XI, 16.
1787 Regu naſcitur, Phalego annos habente 30 c. XI, 18.
1819 Serug naſcitur, Regu annos habente 32 C XI, 20.
1849 Nahor naſcitur Serugo annos habente 30 C. Xl, 22⸗
1878 Thara naſcitur Nahori, annos nato 29 C. Kl, 24.
2006 NOah annos natus 950. moritur, annis poſt
diluvium 350. Vixit cum Patre Lamech
annis 59s. cum avo Methuſalah 600. cum
Proavo Jared 366. cum Mahalaele 234.
cum Cainan 179. cum Enos filio Seth ne-
pote Adami 84 Rurſus cum filio ſuo Se-
mo 448. cum nepote Arphaxad 348. cum
Salah 313. cum Eber 328. cum Phaleg 239.
cum Regu 219. cum Serug 187. cum Na-
hor 148. cum Tharah 128.
Abram naſcitur Tharæ, anno ætatis ejus ſc. Xl, 32.
XII, I. 4.
&& Act.
283 Abram a Deo ex Ur Chaldæorum vecatur, VII, 4.

Charanem proficiſcitur, annos natus Fe. XV, 7,
Joſuæz

XXIV,
2. 3.

Gene⸗ Hinc a diluvio ad Abrahæ vocationem anno-
VII,. rum ſumma eſt
e. Nn amiiundi ſuperiori ſummæ, annos Orbis con-
1z. ficiunt 2083.
2
. V,
14 4.

G A.

De Geneli, 6

WTRODVGTIO ADP LIBROSTIDLICOS

A. O. C. Epocha TER TIA Abrabami & ſeminis ejus. Anni a. Genel.
triarch,
2108 Iſaac naſcitur Abrahamo centenario, & Saræ
nonagenariæ anno poſt exitum Abrahami 25 c. XVII,
2468 Eſavus & Jacobus gemelli naſcuntur Abrahamo r. 21.
160, Iſaaco annos habente 60 c. XXV⸗
2259 Joſeph naſcitur ex Rahele, Jacobo annos ha- 26.
bente 9I. finito 14. anno ſervitutis apud
Labanem c. XXX,
2289 Joſephus annos natus 30. Pharaonis ſomnia in . coll.
terpretatus, Pro-Rex in gypto conſti- c. XLV,
tuitur. 6. &
XLVII, 9.
2296 Initium ſeptennii famis in Egypto c. XLI.
2298 tertio famis anno Jacobus cum familia fua in .⸗
Ægyptum deſcendit, annos natus I30 C. x LVII,
2369 Joſephus moritur annos natus 110. poſt Patris ac 9.
familiæ in EÆgyptum deſcenſum anno C. I. 22.
Hinc a vocatione Abrahæ ad mortem Joſephi,
qua Geneſeos chronologia abſolvitur an-
norum fumma 286
Cui ſi adjeceris ſummam Epochæ antedilu-
vianæ: . 1656
Ut & annos Epochæ Patriarchalis ad Abraha- .
mum usque 427
Prodibit Summa ab O. C. annorum 2369

Hæc ad ductum textus Hebraici plana ſunt, nec difficultate ulla labo-
rant. Quam tamen, ne deeſſet ſcrupulus, injecerunt intempeftivi αα-
xe πω+οοα Patriarchalis impugnatores, quorum ſententiam his verbis
exponit Auguſtinus ?ib. XV. de Civ. Dei cap. 12. Neque enim ullo modo
audiendi ſunt, qui putant, aliter annor illis temporibus computatos id eſt,
tantæ brevitatir, ut unur annus noſter decem illos habuiſſe credatur. Qua-
propter inquiunt, cum audierit quit que vel legerit, nongentor annos quem-
quam vixiſſe, debet intelligere nonaginta. Decem quippe illi anni unu! eſt
noſter: & decem noſtri centum illi ſuerunt. dc per boc, ut putant, vigin-

ii trium annorum fuit Adam, quandogenuit betb: & ipſe öeté vizner⸗ e.
ebat

— — ð
V—

—

—
but aune
tufa du
run exp
garte/ il
um haͤlti
heri ſun
Fationem
quencdhm
tarit hie⸗
vidennn
ipſe n
o qui ee
ROsCtav
procentn
nares ſen
luſit. e.
rophyure
cu Hart.
ille annte
on dlit
illun ſ
Qicgu
Kturnal
Plunius
in guidu
menlale
no con
ſenibn
Kino te
Gecim
annos
dliaadh
pantia
Anis ſu
diens 4
e Ut
tew

VETERIS TESTAMEN TI. P. I. So gene.
Ceneael. bibat annos & ſex menſer, quando ex illo natus eſt Enor, quoy appellat Scri-=
dniura ducentos & quinque annor. Quoniam ſcut ißti ſuſyicantur, quo-
trum exponimur opinionem, unum annum, qualem nunc babemur, in decem
. I,. arter illi dividebant, & eatdem partei annos votabant. Quarum parti-
Ieal um habet uns quadratum ſenarium, eo quod Deus ſex diebur perfecerit
c. My. opera ſua, ut in ſeptimu requieſceret. & c. Cap. ſequenti XIII. hanc allegat
16,. rationem diverſitatis computi Hebraici & LXX. ſenum Græci; ſciolum
quendam mutaſſe in LXX. Interpp. verſione numeros, idque ideo, quia pu-
..WN,. tarit, hic accipi debere annos menſtruos: inſolitum enim ait & zρd⁵5znws
,el. videtur, quod homines tum vixerint 900. annos ſolidos. Sed cum ille
c. XV, ipſe rurſus ſibi objici poſſe animadverteret: ſi anni fuerint menſtrui, er-
6. go qui centeſimo anno dicuntur generaſſe, generarunt anno ſecundum
MVII 9, nos octavo, vel decimo; inde, quo hoc effugeret incommodum, ducenta
e. XI. pro centum ſuppoſuiſſe. Sed & Varronem in ea fuiſſe ſententia, ut Lu-
nares ſeu menſtrui intelligantur anni, Lactantius teſtis eſt Lib., 2. Divin.
cMVI, Inſtit. c iz. Longum primorum hominum vitam fuiſſe, quæ in mille annos
⸗ propagaretur, divinis literis proditum, & per omnium ſcientiam publicatum,
eIH 2.. cum Varro non ignoraret, argumentari nixus eſt, cur putarentur antiqui
— mille annos victitaſſe? Ait enim, apud Atoygptios proannii menſei baberi, ut
non Solis per duodecim ſigna circuitus faciat annum, ſedluna, quæ orbem
illum ſigniferum triginta dierum ſpatio illuſtrat: quod argumentum per-
ſpicue falſum eſt. Et recte quidem falſum id Lactantius pronunciat.
Quicquid enim ſit de ¶£ÆFgyptiorum anno, de quo idem teſtatur Macrobius
Saturnal. Le Ie c. 12. & Plinius Lib. VII. Hiſt. Nat. c. 45½. anni ſane Biblici
pluribus uno menſibus definiuntur, in ipſis etiam diluvianis Annalibus,
in quibus præter menſem primum, menſis ſecundi Gen. VII, II. VIII, 14.
menſis ſeptimi c. VIII, 4. & decimi v. 5. fit mentio. Et validum onmi-
ulla abo. no eontra hanc ſententiam, ab inepto generationi Patriarcharum a Mo-
wekiriga⸗ ſe tributo tempore petitum argumentum eſt, quod paulo ante ex Augu-
his verbis Ktino tetigimus. Pone enim annum antediluvianum menſtruum, vel
ul⸗ nate decimam anni noſtri partem fuiſſe, ſequetur, Patriarchas vix 5. 6.7 &c.
ater 1 e⸗ annos habentes generaſſe, quod quam abſurdum fit, quis non videt? Sed
gur. Q.. alia adhuc gravior ſupereſt Chronologiæ Geneſeos difficultas, ex diſcre-
mno/quen⸗ pantia calculi Hebraci & Græci LXX. Seniorum tanta, ut poſterior 606.
nni mnui/ annis ſuperet priorem, diluvium in annum orbis conditi 2262. conji⸗
int, ⸗ ciens, quod anno jam 1656. contigiſſe, Hebræus textus ſupra docuit.
aimnir. Quæ ut eo clarius elueeat diſcrepantia, utrumque ſubliciemus & confe-
lelet remus calculum: 1 3 Elapfi

1

De Geneſi.

„ INTRODVGTIO AD LIBROS BIBLICOS

Elapſi nimirum ſunt anni ſecundum Hebræos LXX.
a creatione ad natum usque Sethum . 130 230
hinc ad Enoſum — . . -- 105 205
hinc ad Cainanem - - - = 90 190
04 Mahaleel ⸗ . .„„ — 70% 170
ad Jared = 2 = 65 165
ad Enoch - - - 2 = 162 162
ad Methuſalem - - — —- 65 165
ad Lamechum - - — „ = 187 187
ad Noachum - 2. = — 182 188
ad diluvium - - - = .- 600 600
Summa annor. ad diluvium: 1656 2262
1
Unde differentia 606. annorum inter utrumque

caleulum. .
Et Græcæ quidem verſionis patrocinium, etiam cum convicio Hebraicæ
veritatis, in ſe ſuſceperunt Ludov. Capellus, Iſaacus Voſſius & Brianus
Waltonus; contra vero pro Hebraica ſtant annorum lectione ipſe Au-
uſtinus c. I. nimium licet alias Græcæ 100 LXX. verſionis autoritatem
Eib. XVIII. de Civ. Des. c. 43. veneratus, &moderni Theologi ac Chro-
nologi fere omnes. Vid. b. Strauchium Breviar. Chronol. lib. 1V. cap. 3.
qu 3. 4. 5. P. 356. ſqq. & b. Calovium Cbron. Bibl. Sect. II. qu. 2. p. 61. J:
qui e conſenſu codicum Ebræorum, e verſionum conſonantia, e varietate
Græcorumexemplarium, & varietate editionum LXX. Interpp. ex incer-
titudine vel vitiatione r LXX. ex evidenti errore verſionis Græcæ cir-
ca annos Methuſalæ, validiſſime contra Græcum computum & pro Ebræo
concludit. Unum tamen, quod haud exigui ponderis ſpeciem præ ſe
fert, dubium movent ε LXX. Cainanis inter Arphaxadum & Salam in
Epocham poſtdiluvianam inſertione, quem Hebraicus textus ignorat.
Ita nimirum Gen. XI, 12. 13. Græca verſio habet: 2a nc* Agαααα
gnarνααοα r5iααονται τννρ Ern uαναρννασ½ετ Kaiva. - - u& Sn⁰α
Kæivds wααα ναοριαοστι σ αςR YεÜοπασ 7 α. Etvixit Ar-

pbaxad 135. annos, &genuit Cainanem: & vixit Cainan centum & tri-

inta annort, & gennit Salam: quo ipſo calculum Ebræum nova genera-
tione pariter ac CNXRX. annis auget. Maximum vero robur ex Lucæ
repetitione hæc lectio nanciſcitur, eundem Cainanem inter Arphaxad &

Salam medium inſerente c. III, 36. ut Scaliger rei difficultate motus, no-
D dum

—

—

lum hunt
halere ce
co nOn n
ſolepho,
3
us credit

tuas,

margine
& vetuti
Cainanem
det. del

Fid San

b. Calorin
Vetſiam .
Nervole
mifit, ob
pungenc
lipomen,
4 Contur
nem pall
lrnem
Keripor

tateuchi
elucelet
Hebr.I
niaingen
librio
eayden
Adeo u⸗
ſere Mo
ue paſſ
Aol
teſtinon
eloquin
ceam, 4

VETERIS TESTAMENTI. P. I.
dum bunc inter àoα S§. Scripturæ referat, & Elia aliquo vindice pu⸗
babere cenſeat. Verum cum Gen. l. c. & I. Chron. I, 18. 21. in Hebrai-
co non modo abſit textu Cainan iſte, ſed & a Chaldæis paraphraſtis, a
Joſepho, ab Euſebio & Origene omittatur, ſuppoſiti titium illum eſſe, recti-
us creditur, quam ut in Græcæ verſienis gratiam fontes corruptos ſta-
tuamus. In Lucæ vero narrationem & textum intruſum eundem, vel e
margine præter neceſſitatem a correctoribus aut notariis illatum fuiſſe,
& vetuſtiſſimus Cantabrigienſis, §, quo Beza olim uſus fuit, codex docet,
Cainanem prorſus ſi ſilens; & cxaca Novi Teſt. cum Vet. harmonia ſua-
det. Sed in his fuſius deducendis otium nobis fecit vir eruditiſſimus
Frid. Spanhemius Dubior. Evang. P. I. Dub. XXIII. p. 137. & e noſtris
b. Calovius in Critico Sacro p. 7 -767. ubi quicquid ad hanc contro-
verſiam pertinet, prolixe reperies expoſitum & ad examen vocatum.
Neervoſe cumprimis Spanhemius S& .2. p. Iy. rationes in compendium
1 urruine miſit, ob quas Cainanem & in werſione LXX. & in Catalogo Lucæ ex-
pungendum cenſeat: autoritatem nempe 1. Moſis & Scriptoris Para-
3o Hebmi lipomenon, 2. Paraphraſeon Chaldaicarum, 3. Joſephi & tot Patrum,
ds &Rriens 4. conturbationem Chronologiæ ſacræ, §5. errores alios in LXX. verſio-
one iple Au- nem paſſim infartos, & illo ipſo loco in numeris 6. majorem probabi-
8awtoritatem litatem, errorem Lucæ per fraudem vel incuriam affictum, quam ſacrum
logineCo. Scriptorem ultro eum ſequutum fuiſſe.
telra, . V.
1 l Divina & canoniea, quam vocant, Geneſeos, quin & totius Fen- Hirin- au⸗
e mnettte tateuchi autoritas ex iis, quæ cap, præced. J. 111. allata ſunt, haud obicure Beris,
heeine- eluceſcit; nec divinum, quo Spiritus S. Moſen maéctavit Num. XII, 5.
nsCrececir⸗ Hepr. III, §. elogium, malaipfum fide pro Deom vévcoα venditaſſe huma-
rr⸗ lleu na ingenii ſui figmenta, ſuſpicari ſinit. Præterea per univerſam Scripturam
ccten erſe libri Moſaiei a Deo ipſo ac Prophetis, in novo autem Fœdere a Chriſto
8 Smn in ααι +οανα ejusque Apofſtolis canonicæ autoritatis teſtimonium ferunt,
adeo ut Salvator in diſputationibus cum Phariſæis & Sadducæis ad unum
fere Moſen, ceu fidei normam provocet, Matth. XIX, 4. 5. XKKII, 29. ſuæ-
que paſſionis & reſurrectionis myſterium ex canone Moſaico, ad divinam
us . diſcipulis fidem ingenerandam, demonſtret Luc. XXIV, 27. 44. quod &
Apoſtoli in Actis atque Epiſtolis ſuis frequentiſſime obſervant. Accedit
teſtimonium univerſæ tot ſeculorum eccleſiæ Judaicæ, cui credita fuiſſe
eloquia Dei (& in his Moſaica) Apoſtolus aſſeverat Rom. III, 2. Ut ta-
ceam, quæ ex intrinſecis zetsioρ, rerum puta majeſtate, ſermonis di-
vini

De Geneh.

entſig ignorit.

curun
nnoagenelh⸗
hur en fur

De Geneſi,

— —

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

vini charactere, vaticiniorum veritate &c. peti ſolent argumenta. Quæ
prolixe perſequuti ſunt ex Reformatis Doctoribus Heideggerus Exercit.
Bibl. X. p. 276. & P. Allix Reſlexions ſur ler livrer de l' Ecriture Sainte
P. I. &. F. qq. & P. II. tot. ex noſtratibus b. Walsherus Oſic. Bibl. §. 65.
p. 472. b. Lyſerus in Adamo Proæm. p. 6, b. Calovius Comm. in Geneſ. pro-
leg. p. 19 ſq4. b. Gerhardus proleg. in Gen. p. 2. J: qui omnino videan-

e Jalian „„r. Neque tamen ſic a blaſphemis Juliani 5 A Sο Athei & Apo-
u* . . . . . 7„ . . . .
inpugsata atzæ inſultibus fuit immunis, creationis hiſtoriam cumprimis ſuggil-

lantis & cum Platonis de mundi opificio ſomniis contendentis. In re-
cenſendis pariter ac refutandis iis, quæ ad infringendam divinam Mo-
ſaicorum autoritatem in medium ab ipſo proferebantur, prolixe verſa-⸗
tur Cyrillus Alexandrinus Lib. II. contra Julian. edit. Lipſienſ. Spanhem.
p. 49. ſqꝗq. ubi minus accurate rerum omnium productionem Moſen de-
ſcripſiſſe, hunce in modum Julianus eriminatur: Nec enim abyſſum factam
ait a Des, ueec ienebrar, nec aquam; tametſi, cum lucem Dei juſſu factam
ſeripſiſſet, idem plane de noéte, abyſo & aqua dictum oportuit: verum ia:
men de illir, quaſide rebui factir, nibil prorſut loquitur, cum identidem ea
commemoret. Quid quod ne Angelorum quidem meminit, quomodo crea-
ti aut facti, nedum qua ratione producti ſuerint: ſed corpors duntaxat
commemorat, quæ cœlo aut terra continentur, ita ut ſzcundum Moſen nul-
lam rem incorpoream Deur fecerit, ſed materiam tantum ſubjiebtam digeſ⸗
ſerit: ad quæ Cyrillus ita reſpondet, Moſen utnon minute de rerum
natura diputare propoſitum habuiſſe, aut de primis principiis & ele-
mentis, ſed ſcopum illi fuiſſe contendat 7* Tα 7νιααουs ν τͤ—sW;ρ 1τα
XXαρaα o εσιααμ ιναο oιπ, quιtum erant, Gominum mentem
doctrina veritatis informare, cum religionis ignorantia laborantes, crea-
curis ſervierint plurimi. Utiliſſime ergo nimiam iſtam ſubtilitatem ab
oratione ſua removiſſe, ad ſeribendas res magis neceſſarias converſum,
Neque ſane ad ſalutem ea nobis cognitu neceſſaria eſt tractatio, nec in
tanta narrationis brevitate poſſibilis, nec ad ſcopum tandem Scripturæ
generalem quiequam faciens. Angelorum vero mentionem expreſſam
facere e re non erat, obſcuram tamen non neglexit, dum c. II, I. Cœlum
ac terram cum omni exercitu illorum a Deo ortum trahere aſſeruit.
Negabat porro Julianus, fide digna eſle, quæ de Paradiſo a Deo plantato,
de homine ex luto ficto, de muliere illi in adjutricem data, quæ tantum
abeſt, ut ipſum adjuverit, ut potius deceperit ‚; ſie & quæ de locu-
tione ſerpentis cum Eva in Geneſi traduntur: zauræ Pρ *ε ροα7æ

F.ναττιαα

—

—
Funs)
iskbyn
gehre
ſocurio
lantur
porro
Conun
ſeducel
Pertyi
manenl
60
guut 1
altem d
Citer de
lider A

In
achü
Korin
Gi pot
rurius
LFſero
Cdorir
Pann
Chun
V.eo
Heilee
munch
cumpt
s hil
Gelie
USqe

hN

lale

enn. (ue
rns Lxereit.
iture Hainte
Bibl. 5. 6.
1Geneſ,hfl⸗
lino widenn-
thei & Apo-
timis ſuggi⸗
ntis. In te⸗
Civinam Mo-
hrolike verſi⸗
nl. Spanbem,
n Molen e⸗
lun ſilm
eiſuſefilun
it: verum l4
Hilintilaned
onnll crit⸗
ors luntiut
Mbn nule

Hidlan eſ⸗

ute de tetum
ncipis 8 ele⸗
11 Tti i
giuum intenil
rintes, cret⸗
Gbelitaten 40
1s oeliun,
ackatio, bec n
lem Seriptute
hen egteſan

10. I1 l. cehucn

ehere eruid

Deo plntuo,
ctaA
4, que tantk
,4 je loca-
17

„que de
c 3 1
9 iel M
Fanil

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

raναεοα, hæc enim fabuloſa plane eſſe, concludit. Quibus profligan-
dis librum III. integrum inſumit Cyrillus, erudite perquam regerens, lon-

De Geneſ.

ge hæc credibiliora eſſe Pandora Heſiodi, luto Promethei, horto Jovis,

locutionibus equorum, fluminum, arborum, de quibus prodigioſe fabu⸗
lantur Poëtæ, neque tamen ea propter fidem ipfſis denegari. Mulierem
porro Adamo datam adjurricem ad liberorum procreationem, non ad
conſilium & deliberationem. Dæmonem in ſerpente locutum, eoque in
ſeducenda Eva organo uſum, quæ animalium facultatem nondum ex-
Perta, arbitrata forſitan fuerit, aliis quoque animalibus datum vocis hu-
manæ uſum. Fabuloſum namque in Scriptura nihil eſſe, veritatis plena
eſſe omnia: 6 s dνατι sαετι. Odιαια *† rαοαααςσ αdο οροαα
&̈* Dinra r&α„ hεο πρν νο Mνο νιτο &ανονοàαο₰
quod ſi ipſe non creædit (Julianus) non propterea percipi veritas nequit. Ilie
autem veris non aſſentiens, merito rideatur, ſubj'icit p. 88. Et ſatis infeli-
citer de ſacris literis omnino ageretur, earum ſi autoritas & fides cuius-
libet Apoſtatæ ſtaret aut caderet exiſtimatione. Sed miſſis iſtis ad alia
tranſimus.
VII.
In partienda Geneſi alii aliam ingreſſi ſunt viam. B. Eraſinus Mar-
bachius Comm. in Gen. p. 3. Partes principales conſtituit duas: I. hi-
ſtoriæ mundi recens conditi & in primo flore ſuo conſtituti; II. mun-
di poſt peccatum ſub ſervitute corruptionis & vanitatis conſtituti; quæ

rurſus p. ante-p. poſtdiluvianam hiſtoriam complectitur. B. Polycarpo

Lyſero vero, quem e noſtratibus Gerhardus, Waltherus, Friedlibius,
Calovius, & e Reformatis Dav. Pareus ſequuntur, commodior ſecundum
Patriarchas viſa fuit diſtributio, ita ut Pars I. Adamum c. 1-6. II. Noa-
chum a c. 6-I2. III. Abrahamum c. 12 -25. IV. Iſaacum c. 25, II1 - 28, 9⸗
V. Jacobum c. 28, 10 -37. VI. Joſephum ſiſtat a. c. 37. ad libri finem.
Heideggerus Enchir. Bibl. p. 19. argumenti rationem habens, Partem I.
originis rerum omnium facit c. 1. & 2. Il., mundi prioris c. 3-7. III.
mundi poſterioris ſub Patriarchis a Noa ad Joſephum c. 8-50. Nobis ea
cumprimis partitio ſe probat, quæ temporum ſeriem ſubſternit, & in cer-
tas hiſtoriæ periodos librum diſpeſcit, ita ut P. I. originem mundi & ec-
cleſiæ ad diluvium c. I-S8, II. mundi & eccleſiæ a diluvio reſtaurationem
