Ge66_qt-1
author: Carpzov, Johann Gottlob

N 125 11957888 021

UAuunIIIIInmnnnn

INTRODVCTIO

LIBROS CAXοNυd
BIBLIORVM

VETERIS TESTAMENTI

OMNES,

rRAEGOGNITACRITICAET HISTORICA
0W
AVTORITATIS VINDICIAS
EXLONE N S.

ADORNATA STVDIO

p. JOHANN. GOTTLOB CARPZOVII,

S. T H. EXT R. ET LIN GVAE S. ORD. P. P. ET ECCLE-
SIASTAE THOMANI.

EDITIO QVARKIA.

L. IP SI A E,

Sumpt. HAEREDVM LANCKISIANORYNM
AN. MDCCLVII.

INTRODVCGTIO

LIBROS HISTORICOS.
BIBLIORVMrMͦ

VETERIS TESTAMENTI,

PRECOGNITA CRITICA ET HISTORICA,

AVTORITATIS VINDICIAS
EXPONENS.

ADORNATASTVDIO

D. IOH. GOTTLOB CARPZOVII,

S. THEOL. ENTR. ET LINGVE S. ORD. P. P. ET ECCLESIASTEZ
TFTHO MANI.

EDITYTIO TERTIA.

LIPSI £,

Sumptibus H. REDVM LANKISIANORVM.
ANNO MDCCXLI.

Fe è

L. B.

Gratiam & pacem a fonte ſalutis
CHRISTO!

ito communicant, rationem ac modum ſta-
tim in limine exponant, cauſasque ſcribendi
ediſſerant, id impræſentiarum datum mihi
eſſe negotii intelligo, dum B. I. Introductio-
nis Biblicæ in lucem emitto. Mirari enim forte poteras L. B.
poſt tot doctiſſimorum Scripturæ interpretum Præloquia, Præ-
cognita, Prolegomena, Apparatus, Bibliothecas, Theſauros, Criti-
cas, Enchiridia, aliaque id genus literarum monumenta, quibus
divini Codicis prænotiones copioſe traduntur, novam me mo-
liri introductionem, & poſt Homerum, quod ajunt, Iliadem
velle ſcribere, in animum induxiſſe. Sed nec actum me egiſſe,
nec operæ ac otii, quod a ſacri muneris occupatione non equi-
dem nimium ſuppetit, feciſſe jacturam intelliges, ſi conſilii cau-
ſas, & primam operis Occaſionern, tum & inſtituti cognoveris
rationem.
Tertius hic labitur annus, ex quo honeſti quidam, & ſan-
Gtioribus mancipati ſtudiis me convenirent Juvenes, modeſte
contendentes, ut quæ circa aſſerendam Scripturæ Sacræ autori-
tatem, eamque a iοπρνρα & Pſeudo- Criticorum ſtrophis vin-
dicandam, tum circa librorum ſacrorum appellationes varias,
Soriptores, argumenta, ſcopum, chronologiam & partitionem
a 2 tenen-

„9S) O e
tenenda Theologiæ confecraneo eſſent, ipſos edocerem, de-
mum etiam præcipuos adjicerem Doctorum, noſtra pariter ac
diverſarum religionum caſtra ſequentium, commentarios.
Annui eo libentius pio ipforum deſiderio, quo impenſius a te-
neris inde unguiculis facras literas & amavi & trivi. Hinc
prima cura de autore erat, cujus ductum ſecuti recta via ad
metam pergeremus. Sed, ut verum fatear, adeo vel prolixos
nimis & prægrandes mole, ut collegii, quod dicunt, & explica-
tionis modum excederent; vel in iis tantum operoſos & oc-
cupatos, quæ ad Syſtemata potius Theologiæ, quam ad Ifago-
gen faciunt Seripturæ; vel vindicias ſolas absque autoris, ſcopi,
chronologiæ inveſtigatione, aut vice verfa hanc absque vindi-
Ciis, & autoritatis aſſertione tradere: vel demum in alio plane
decurrere campo, & data ſaltem occaſone, ac s αα⁵αια
ea, quæ huc ſpectant, attingere eos deprehendi, ut qui votis
noſtris ex aſſe reſponderet, nullus reperiretur. Quæ ne gra-
tis aſſeruiſſe videar, e re futurum exiſtimo, ſi brevem talium
Scriptorum recenſionem inire, & quæ cuique ratio, quis tra-
Gandi modus ſit, paucis aggrediar indicare.
Vbi quidem e noſtratibus primo loco b. Æ GID. HVN-
NIVS occurrit, cujus epitome Biblica, vel ſammarium, compre-
bendens ſummas breves & argumenta capitum totint ſacræ hifto-
yiæ Vet. Teſt. Canonicæ, Tom. III. Opp. Lat. p. 1356. ſeqq. legi-
tur: Sed præterquam, quod in Jobi hiſtoria deſinit, nec adeo
per univerſum Veteris Teſtamenti codiecem vagatur; ſingu-
lorum ſaltem capitum argumenta in ſummam & epitomen
redigit, plura vero non addit. Succedit Vir ſummus & circa
facras literas de eccleſia Chriſti immortaliter meritus, MI-
CHAELWALTPHERVS, qui in Ofcina Biblica toties re-
cuſa, Scripturam adeuntibus adeo prætulit facem, ut noſtras
longe fupergrediatur laudes. Heideggero fane in coneinnan-
do Enchiridio fuo ſuppetias adeo tulit, locis ut compluribus vi-
tula ejus arare non dubitaverit, ſtudioſe lices diſſimulato no-
* mine

219 . ( SE⸗
mine Waltheri. Verum cum longe ulterius illa pateat, quam
præſens fert inſtitutum, totaque P. I. illam, quæ de Scriptura
Sacra eſt, tractationem, eo ordine ac modo, quo in Syſtematibus
aut Locis communibus Theologorum fieri confuevit, copioſe
exhibeat; contra vero P. II. qua fingulos ordine libros diſcu-
tit, de eorum ſcopo, chronologia & autoritate divinæ nimis
conciſe agat, & latius in obſervationibus Philologicis & Exege-
tieis ſe diffundat, objectiones vero Criticorum recentium, ma-
xXimam partem poſt Venerandi Theologi obitum demum ex-
ortorum, nec non Commentarios plane tsceat; inſervituram
quidem labori noſtro exiſtimavimus, manuduéctionis autem,
quam explicatione noſtra Auditoribus tradere poſſemus, de-
fungi vice non poſſe cenſuimus. Paulo curatius inſtitutum
noſtrum prefſiſſe videtur b. LAVRENTIVS FABRICIVS,
Dantiſcan. Hebraicarum literarum quondam in Academia Wit-⸗
tebergenſi Profeſſor Publicus, in Partitionibus Codici Hebræi,
quarum in bibliopoliis cum nullam ſupereſſe copiam intel-
ligeret Vir de politiori literatura & Philologia bene meren-
tiſſimus Thomas Crenius, Theſauro librorum Philologicorum I.
p. 2 7. infertas ab interitu vindicavit, notisque ſubinde adſper⸗
ſis illuſtravit. Verum in his quoque de Scriprore uniuscujus-
que libri, deque autoritate divina, & iis, quæ cum novis Criti-
cis diſputari ſolent, denique de commentariis altum filentium
eſt. Magni ABRAHAMILCALOVII Prolegomena, Com-
mentario in Geneſin præmiſſa, tum illa quoque, quibus Biblia Il.
luſtrata circa libros ſingulos inſtruxit, magno quidem nobis
adjumento fuiſte grata mente profitemur; verum non id age-
bat Incomparabilis Theologus, ut apparatum Biblicum ſtrue-
ret, ſed ut ſolida textum illuſtraret exegeſi, & a Grotii detorſio-
mibus liberaret atque aſſereret. Hinc mirum non eft, obiter
ab ipſo tradite, nonmunquam etiam leviter ſaltem tacta fuiſſe,
uæ ampliorem hic requirunt declarationem. Sic & cum
„75 rdru, b. JOH. GERHARDIEwegeſ: Loci I. de briptura S.
2 3 com-

comparatum eſt, cujus S. 19. ſeqq. ſingulos ordine libros Scri-
pturæ, ſed perquam conciſe, pro ratione inſtituti ſui, collu-
ſtrat, & ampliorem sliis excurrendi aperit campum. Pariter
D. JO H. HENR. MAII Diſſertationes IV. de criptura S§.
jatifundium noſtrum non exhauriunt, ſed in genere ſaltem in
demonſtranda S. Codicis Seorναοννα ejusque in arcam teſtamen-
tariam repoſitione, canonis conſtitutione, & Germanica b. Lu-
theri translatione verſantur. Tandem noviſſime Anonymus
uidam Vir eruditus, & in lectione commentariorum apprime
verſatus, Perſonalia ac vitas ”cripterum Biblicorum germanico
idiomate Ratisbonæ An. 1708. ſeqq. evulgare cœpit, & ad Pfal-
morum usque pervenit volumen, reliqua ſe adjecturum polli-
Citus, ſi vitam DEus & otium conceſſerit. In quibus concin-
nandis non poſſum quidem non Viri laudare induſtriam, qui
tamen ſi eo, quo circa Moſen & Joſuam cœperat, tramite per-
rexiſſet, majorem ſine dubio iniiſſet apud lectores gratiam,
quam dum in ſequentibus partibus, quicquid unquam in ad-
verſariis ſuis repererat, vel ab aliis congeſtum deprehenderat,
miſcella turbataque farragine in unam conjeeit maſſam, multa
ſæpe folia & integras Diſſertationes ex aliorum Commenta-
tionibus, iisque nonnunquam tritiſſimis ac ubivis obviis, de
rebus quoque plane huc non ſpectantibus, transſcripſit, totum
Spanhemii de Jobi Hiſtoria tractatum, cujus tamen & ſeorſim
abunde, & in Operibus junctim editis copia eſt, operi ſuo in-
ſeruit, intolerabili porro citatorum mole lectori ſatis illuſit, eo-
que effecit, ut jam in IX. partes opus excreverit, quod tamen in
unum, necç grande nimis cogi poterat volumen, ſi vel decies
ibi dicta & repetita demantur, vel judicii falce à⁰ροα☛ανα r⅜;
ſecentur, vel ſua quæque Scriptoribus reſtituantur. Quæ dum
ex vero pronuncio, quod durvemia docet, nolim quidem ejus me
adverſarium profiteri, cum minas undique & certamina ſpi-
ret, alios tanquam impares tanto negotio ſupercilioſe deſpi-
ciat, & jam absque adverſario, quod ſciam, prælium conſerat,
dqug

) o (882-
quo vel invitos in aſſenſum rapiat, vel ſaltem minis & convi-
ciis terreat & eompefcat, ne quod de ſatura ipſius ſentiunt,
libere profiteri auſint.
Jam ad Pontificios pedem promovens, multos qui-
dem eorum in hac deſudaſſe arena deprehendo, ita tamen,
ut & eccleſiæ ſuæ, abjecte nimis de Scripturæ autoritate, inte-
gritate, textu authentico & puritate ſtatuentis, hypotheſibus
velificentur, & ea ſubinde immiſceant, quæ plane abludunt a
ſcopo, rurſusque omittant, quæ quam maxime huc faciebant.
SIXTI SENENSIS, Ordinis Prædicat. Bibliotheca ſandta
ſua quidem laude ſpolianda non eſt, cum multa in compen-
dio exhibeat, quæ in ſpiſſis aliorum Voluminibus fruſtra quæ-
ras; ſed maxima libri pars in iis cum cura occupatur, quæ ad
exegeſßn potius ejusque vindicias, tum & ad librerum ſacro-
rum expoſitores ſpectant, quam quæ lectorem necefſaria præ-
gognitorum imbuunt cognitione. NI COLAVS SERA-
RIVS, eelebris inter ſuos, nec omnino ineruditus Scriptor,
Prolegomena Biblica peculiari volumine condidit, quihus tamen
Romanæ eccleſiæ in Seripturæ integritatem textumque au-
thenticum calumnias coscervaſſe, magnoque aſleruiſſe conatu
fatis habet, ad Hbrorum autem diſtinétam non progreditur
conſiderationem. Quam accuratius penſi habuit 1A CO-
BVS BONFRERIVS, in præloquiis in totam Seripturom &.
quæ commentario in Pentateuchum ex parte præmiſit, ex
parte ſubjecit; verum in iis quoque & de adſeiſcendis in Ca-
nonem Apociyphis, & de inurenda Scripturæ obſcuritatis nota,
& de varie ſacrarum literarum ſenſfi, ejusque eruendi modis
diverſis multum laborat, in Hebraica autem Philologia minus
quam exercitatus. Habet queque A N TONIVS POSSE-
VINVS in abparatu ſacra circa plurimos Scripturæ libros
nonnulla vel ſibi obſervata, vel potius ex aliis compilata, haud
injuria Montacutio (Analeé. Eceleſ. Exerc. V. Sect 4. f. z.)
Bbrorum ille carnifer, & omnium Kriniorum, tacitis tamen no-
wyinibui,

minibus, oompilator dictus. Obiter tamen illa quoque & abs-
que ordine tradit, aliud omnino agens. Eruditionis itaque
& ingenii palmam memoratis jam ſuæ Eccleſiæ Scriptoribus,
omnium judicio, præripuit PET. DANIEL HVETIVS,
Epiſcopus Abrincenſis, in doctiſſima demonſtratione Evangelita,
haud ita pridem a Joh. Tolando in Diſſertatione, quam Origi-
nes Judaicas inſcripſit, nec quicquam ſollicitata; cujus Propoſ.
IV. librorum ſacrorum Scriptores juxta ac autoritatem contra

Spinoſam, Hobbeſium, alios aſſeruit & vindicavit; ſed vero

cum aliud in erudito opere inſtitutum exequatur, cætera ſciens
omiſit, quæ ad præcognita pertinent ſacra. Idem quoque
JOSEPHO de VOISIN uſu venit, qui, licet in obſerva-
tionibus ad proxmium pugionis filei Raym. Martini de librorum
Biblicorum diſtinélione, autoritate, & Scriptoribus, ex Rabbi-
norum ſententia multa erudite moneat, plenam tamen ho-
rum tractationem a præſenti negotio habuit alienam. Eam
vero ingenti molimine ſtruere allaboravit CHERVBI-
NVS A. S. JOSEPHO, Carmelita diſcalceatus, dum Bi-
bliothecam Criticæ ſacræ circa omnes fere ſacrorum librorum Aif-

Fcultates quatuor in folio Tomis, Lovanii An. 04 & Bruxellis

An. o5. 1706 editis, adornavit. Sed haud abs re monet titu-
lus operis, non ingenii vi, ſed patienti labore colleltum eſſe, cum
miſcellam collectaneorum, parum judicioſe digeſtorum far-
raginem exhibeat, & bona malis miſceat, absque delectu.
Conſpectus Operis, qui in limine Tomi I. comparet, ſpem fa-
cit, fore, ut Tomo ultimo circa ſingulos Veteri & Novi Teſta-
menti libros quinque expendat, nimirum qui autor, quo tempore
ſeripſerit, qua lingua, quanta libri autoritas, 6 tandem ejus pyn-
opfin, eo fere modo, quem Lightfoot, la Haye, & alii ſequuntur:
ſed quantum mihi quidem de eo conſtat, ad metam non per-
venit, verum in Diſſertatione XIV, quæ eſt de polyglottis, ſub-

ſtitit, morte, quod hariolor, forte præventus, ne ad umbilicum

opus perduceret. Quid vero IOSEPHVS MARIA TORRE,
. 2. Genuen-

X

Genuenſis, ex ordine Prædicator. in Inſtitutionibus ſuis ad Verhi
Dei ſeripti intelligentiam præſtiterit, definire on auſim, cum

oculis illas uſurpare integrum mihi nunquam fuerit. In Diario
vero Literatorum Italiæ (Giornale dei literati d' Ialia T. V.

A. LIyit. p. 304) opus in quatuor dicitur partes diviſum, qua-
rum L. de Scripturæ S. exiſtentia agat, autore, Canone libro-
rum, de libris Canonicis Veteris & Novi Teſtamenti, deque
Mbris Apoeryphis. 2. de textu Hebraico, Græco, editionibus
& verſionibus. 3. de obſcuritate Scripturæ §. ſenſi myſtico,
figuris & interprerationibus. 4 de Sacræ Scripturæ perfectione,
αιconomia, Anti-Chriſto, traditionibus, hæreſiarchis &c. Pro-

pius itaque ad mentem noſtram accedunt CLAVD. FRAS-

SENII, Theologi Pariſienſis, Disquihtiones Biblicæ, qualuor li-
bris comprehenſæ, & Lutetiis Pariſiorum An. 1682. in 4. excuſæ;

quarum liber tertius de Vet. & Nov. Teſt. librorum canonibus

cum antiquis, tum recentioribus, eorundem librorum diſtri-
butione, integritate, obſcuritate & variis ſenſibus c. 1--4. por-
ro de cujusque inſcriptione, autore, ſcopo, diviſione & contro-
verſiis Cap. 5§. & 6. agit; ſed & ille partim nimis frigide & feſti-
nanter verſatur in iis, quæ majorem tamen requirebant atten-
tionem, partim Eccleſiæ ſuæ placitis cœco obſequio inſiſtit.
Vt taceam, quod ex vero pronunciat D. D Joh. Henr.
Majus (in græfationz Examini Hiſtoriæ Criticæ N. T. Simonia-
næ præmiſa) Fraſſenium ea, quæ apud neſtros etiam homines cen-
les repetita inveniuntur, & non abeque meximo tædio leguntur,
in IV. libris disquiſitionum Biblicanum repetiiſe. Selecliores
utique his obſervationes ſubminiſtrat SCIPIL O SGAM-

BATVS, Neaspolitanus S. I. libris III. Archivorum Vet. Te.-

Namenti, quibus ſingulos Scriptores Sacros a mundi incunsbu-
lis ad Chriſtum natum exhibet, eorumque maxitnam partem
ſuppoſititia, tum quoque genuina & cumprimis ſacra atque
canonica Scripta recenſet, & erudite omnino ex antiquitate

b Rabbi-

) ) ( SE⸗

Rabbinica iluſtrat, ſed id- quod res eſt, Sacri Codicis genui⸗
nam indolem, autoritatem & fidem ſicco præteriit pede. Rk-
CHARDVS SIMONIVS, Congregat. orator. Ereshires,
in Hiſtonia Critica Taxtus Vet. & Novi Teſtamenti, gallie
idiomate conſcripta, inſignem & eruditionem & ineluſtriam
ad inſtitutum præſens attulit, multaque Præclare obſervavit:

cum vero in id unum omnes intendat ingenii nervos, ut

textum originalem dubium, luxatum, mirisque modis turbatum
omnibus perſuadeat, non tam ducem viæ eligendum exiſti-
mavi, quam adverſarium, cujus dete egendæ, proffig igandæ, &
cane pejus ae angue fugiendæ ſint inſidiæ, autoritati divini-
Codicis ſtrucd. Omnium demum optime expectationi meæ
reſpondit L VDOV. ELIAS DV-PIN, qui cum Novæ
Bibliothecæ Autorum Eccliſiaſticorum, gallico Krmnone adornatæ,
Tom. I. Pariſiis Anno 16 93. edito, eruditam Diſſentationem
præliminarem de Autoribus Uibrorum, Biblicorum præmiſiflet,,
paulo poſt operæ ſe pretium facturum ratus, ſi majori circa
Übros Biblicos cura diſpiceret, peculiari tomo Prolegomena:
Biblica in ſupplementi vicem Bibliothecæ ſuæ Anno w701.

fubjecit, cujus P. c. 3. ſingulos Veteris Teſtamenti libros;;

P. II. cap. 2. Novi Teſtamenti monumenta ordine perlu-
ſtrat, & quæ circa generalem eorum notitiam obſervanda
erant, nervoſe ac ſæpe ſatis fideliten tradit, fuſeque ab aliis
diſputata cum judicio in compendium mittit. Attamen cum
& ille textum utriusque Teſtamenti originalem ſuas paſſüm
fuiſſe corruptelas & labes, ex eccleſiæ Romanæ decreto ſtatuat
& tueatur, fontesque corruptelarum oſtendere ſatagat,
Apocryphos Canoni operoſe inſerat, & ſententiæ Pontificio-
rum in Scripturam injuriæ nimis inſerviat, autoritatem
quoque Canonicorum Scriptorum ab- eccleſiæ teſtimonio:
ſuſpendat, non poteſt ejus lectio ſtudioſæ juventuti tuta ſatis
Hide commendari:,
Præter

—— - ——— —— —

lu⸗
Nda
lüis
U

nat.
,
jo⸗
em
ni
tis

Rer

Proter hos Reformatæ quoque religionis doctorum in hoc
Qdecurrit ſtadio induſtria, quæ præ cæteris B RLANI WAL-
TONI nobis dedit Apparetum Biblicum inſigni refertum eru-
ditione, & Bibliis Polyglottis Anglicanis Tomo præliminari
Præmiflum, poſthac quoque Joh. Henr. Heideggeri cura Ti-
guri An. 1673. ſeorſim excuſum. Attamen non in libros ille

ſingulos inquiſivit, ſed præter Ludov. Cappelli Chronologiam
Sacram, Eduardi Brerevvood tractatum de ponderibus, &
alia opuſcula integra, Jedecim in Biblia Polyglotta tradit

Prolegomena, quæ de linguarum natura ac origine, de lite-
ris ſeu Characteribus, de lingua Hebraica ejusque qualitati-
bus, de Bibliorum editionibus, verſionibus variis, de Maſora
& id genus aliis argumentis Philologicis copioſe agunt, intacta

autem relinquunt ea, querum nos cura jam tangit. Mul-

tum præterea huc conferre poterit FRIDERICI SPAN-
HE MII Fil. Lom I. Opp. qui in Hiſtoria eccleſiaſtica a condito
Adamo ad æram Chriſtianam p. 2 57-=455%. varia ſuis locis
inſpergit, ad biblicorum librorum notitiam apprime facientia;
ſed cum id agerer Vir doctiſſimus, ut integram Eccleſiæ
& gentis, quæ domicilium ac ſedem illorum temporum
eccleſiæ præbebat, Judaicæ hiſtoriam componeret, ad libro-
rum contemplationem obiter ſaltem dilabitur, nec de induſtria
vel pro dignitate ſatis illos perluſtrat. Propius huc ſpectat
JOH. HENRICIL HOTTINGERI Theſaurus Philolo-
gicus, ſeu Clavis Scripturæ, qui ex recondita Hebræorum do-
lrina egregie omnino, maxime L. II. cap. 1I. p. 4. de monu-
mentis canonicis diſſerit, & inſignem nobis ſubinde opem

tulit: vellem tamen & ille ur, quæ de Judæorum religione,

gente, proſelytis, feſtis, adverſariis, de ipſorum Theologia,
porro de Scripturæ verſionibus, de Maſora & Kabbala toto
libro I. prolixe tradidit, alii ſervaſſet tractationi, hac vero Scri-
pturæ clave aditum ad libros Sacros tantum reſerailet, ma-
b 2 jorem-

joremque in ſingulis iis excutiendis operam poſuiſſet. J1O H.
COSINI, Epiſcopi Dunelmenfis Angli, quid ferat Hiſtoria
Scholaſtica Canonis S. Seripturæ Anno 16,; 7. & 1672. procaſa,
tum & Johannis Eduardi diſeurſus de Jutoritate, Rylo & per-
fectione librorum Vetéeris & Novi Teſtan enti, Londini, ſermone
Anglico, editus in S. Anno 1693. dicere non habeo, cum
nulla mihi lucubrationes iſtas perluſtrandi copia unquam ſit

facta. Vnus itaque ſuperzſt JOH. EENRIC. HEI-

PDEGGERVS, cujus ſi lucem aſpexiſſet Pharos Biblica, ſeu
Introduttio generalis ad Scriptunam Vetoris & Novi 1 eFtamenti,

in præfatione Enchiridii promiſſa, haberemus haud dubie in-
ſtruétimnm Bibliorum apparatum, qui pro ſingulari Viri &
eruditione & dexteritate nihil feciflet reliquum. Poſtquam
vero omnis ejus ſpes cum Autoris obitu decollarit, Enchiri-
dion tamen ille Bib icum egenrnaevi Anno 1691. Tiguri
vulgavit, quo in brevem coëgit epitomen, quæ circa libros fin-
gulos a'gionuvass vrα cenſebat. Sed præterquam quod divi-
nam eorum dignitstem nec aferat, nec vindicet (quod qui-
dem in Exercitationibus Biblicis poſthumis præclare perquam

præſtitir) tum quoque errores haud leves, maxime in eitan-

dis noſtræ Eccleſiæ Doctoribus committat, querum ſat pro-
Hxum texuit indicem Vir Celeberrimus Thomas Crenius Ani=-
madverſion Philol. P. II. p. 1ol. ſedgg. brevitatis nimium quan-
tum ſtudioſus, multa filentio prætermittir dicenda, & in enar-
randis capitum contentis copioſius, quam in examinandis
librorum præcognitis verſatur, adeoque multa intacta, multa
reliquit ſuperaddenda. —=
Hinc itaque ſatis, opinor, apparet, nullam esdhuc in

publicum proſtare ad Scripturam Hagogen, ita comparatam,

ut remotis peregrinis, & ad rem non facientibus digreſſioni-
bus, ea præciſe exponat, quorum cognitio aditum ad ſacra-

rum tabularum lectionem & viam ſternit. Neque adeo

abs

699 ) ( S⸗
abs re fore credidi, ſi adhibitis autorum, quos allegavimus,
lucubrationibus, tum & conſultis præſtantiſſimis interpretum
Commentariis ea brevitate, quæ lectori tædium abſtergerer,
ea quoque copia, quæ ſufficeret inſtituto, introductionem
adornarem. Quam dum non prelo, ſed auditoribus meis
pPararem, varia interpellarunt „ eamque in ſententiam me
demum induxerunt, ut quæ cum ingenti temporis diſpendio,
nec exiguo ſphalmatum periculo in calamum dictanda vel de-
ſcribenda erant, typis ſubj'icerem, communique ſacra operan-
tium uſui deſtinarew. In qua ita verſatus ſum, ut infcri⸗
ptionem & nomenclaturam libri primo omnium examina-
rem, mox de loco ac ſede, quam in Canonis codice tenet,
diſpicerem, tum vero ad Scriptorem pergeremm, & in eo in-
veſtigando Spinoſæ aliorumque retunderem Oνονοaνι. quibus
nimiam libris ſacris novitatem affingendo, eorum ſimul ele-
vant autoritatem. Poſthæc in argumentum libri & ſcopum
inquiſivi, eumque dum a multis cum libri uſu conſundi vide-
rem, ab utilitate ejusdem varia diſtinxi, & cumprimis lucu-
lenter demonſtrare anniſus ſum, quo pacto ad Chriſtum
totius Scripturæ nucleum, vel manifeſtis oraculis reſpiciant,
vel tecte alludant finguli divini codicis libri. Hinc ad auto-
ritatem eorum canonicam progreſſus, eamque cum interna
Spiritus S. virtute quivis ipſe ſibi conciliet, argumentis externis

& kar dibeawme“ conatus ſum ſtabilire, criminationibus Spi-

noſæ, Simonii & aliorum, quibus dignitatem eorum convel-
lere allaborant, profligatis. Tum quoque de Chronologia,
quæ ad intelligendam Seripturam infigne confert momentum,
paulo diſpexi curatius, eamque quoad licuit, ex ipſa Scriptura
delineavi, in cæteris doctiſſimi Vſſerii ductum ſecutus, exce-
ptis Judicum & Eſtheræ temporibus, in quibus ab eo diſce-
dendum mihi erat. Tandem libri generalis ſubnectitur Parti-

tio, & ſingulorum capitum contenta memoriæ caula in bre-

b 3 vem

vem rediguntur Tabulam & ſynopſin, quæ uno intuitu totius
libri ſtructuram & ordinem ob oculos ponit. Ultimo tan-
dem loco commentarios diverſarum ſubjeci religionum, iis-
que formam ac editionis locum & annum addidi, ut eo ple-
nius de iis conſtaret lectori. Hunc fere per omnia ſervavi
modum tractandi, procul habens, quæ Exegeticæ aut Philo-
logicæ, vel demum Polemicæ aut doctrinales erant, quæſtio-
nes. Pariter quæ de affectionibus Scripturæ, integritate, im-
munitate ab omni corruptela, de verſionibus item, de Maſo-
ra & ſimilibus in Syſtematibus Theologicis, vel in b. Glaſſii
Philologia & toties traduntur alibi, ſciens volensque præterii,
ut ab inſtituto aliena. Deſiderare autem quis forte poterat,
ut eorum, quæ circa Geographiam ſacram, circa pondera &
menſuras, circa Reipublicæ Judaicæ faciem, pro temporum
diverſitate diverſam, circa templi aut tabernaculi ſtructu-
ram, circa veſtimenta aut vaſa ſacra, interpretibus crucem
figunt, primas quoque lineas hic duxiſſemus. Sed mens
non erat, falcem in alienam immittere meſſem, aut ea im-
miſcere, quæ ad antiquitatem Judaicam vel ad ipſam ſpectant
loeorum difficilium exegeſin, vel denique ad sναrτιuοαινοουοα
conciliationem. Aliam plane & ſingularem hæc talia poſcunt
tractationem- quæ in obſcuro ſita & explicata, vix integris
voluminibus a doctiſſimis Philologis eruta ſatis & explanata
ſunt. Adeat vero, qui de Geographia ſacra & antiquiſſima
cognoſcere cupit, Sam. Bocharti Phaleg & Canaan, Frid.
Spanhemii Geographiam Jacram & eceleſtaſticam Tom. I. Opp.
ſtatim in principio obviam, plurimisque mappis Geographicis
inſtructam, & Nicol. Sanſonii Geographiam ſacram, Clar. Cle-
rici cura recuſam; qui de temporum ratione plura deſiderat,
Joh. Seldeni legat de anno civili Judæorum, Auguſt. Varenii
de annis Sabbathicis & abilæis gudæorum, & Nic. Mulleri de
Jgudæorum anno lunæ-ſolari, & Turcarabum anno mere-Hunari
tra-⸗

tius
tan⸗
iis⸗
ple.
Tri
lo⸗
ſtio⸗
im-
io⸗
ai
erii,
rat,
t
rum
ctu-
lcem
nens
im⸗
Ghant
i/
cunt
egtis
Anati
iſſima
Frid.
Opp.
plicis
Ce-
gerat,
aenii
eri
unuri
lll⸗

5) °ι (.

rrackatus: qui de Feſtis, Joh. Jonſtonum, Joh. Meyerum,
Theod. Thummium & Auguſt. Pfeifferum confulat, de Feſtis
Judæorum ex inſtituto agentes. Vt quæ de facrificiis, riti-
bus, templo, de nummis, menfuris, ponderibus & Pretiis
nummorum, aliisque antiquitatibus prolixe & erudite diſſe-
ruerunt viri docti bene multi, fientio nunc prætermittam.
Ea enim omnia extra orbitam poſita, nec nobis cenſui tan-
genda. De cætero vero in citandis autorum fuffragiis, tum
demum verba ipſorum allegavi, cum vel a Veritate aberran-
tes confutandi eſſent, vel aſſertionibus noſtris inſigne afferre
rohur, vel clariorem affundere lucem viderentur: eum vero,
qui multorum eſt, ſectatus morem non ſum, C librorutm
ac nominum allegationibus integra folia compleant, iis zue
neſcio quam leéctionis variæ ac eruditionis vanamn anrupemur
gloriolam unum tamen & alterum e potioribus nominavi
ut haberent lectores, quem adire & conſulere poſſint, ſic⸗
ubi ampliorem deſiderent informationem; tum & t ſen-
ventiam meata eruditorum firmarem conſenſa; demique,
ut per quos proſecerim, quorum uſus ſim ſuppetiis atque
labore, grata ac memori mente, quod ingenui & Chriſtiani
hominis eſle exiſtimo, hoc ipſo profiterer : Vbi vero
producendi in aciem erant fententiæ alicujus vel primi
autores vel aflertores, paulo in citandis eorum nominibus
fui liberalior. =WIòM
Sic perorata cauſa tractandique methodo, ſupereſt, ur,
cur imperfectum opus, ejusque pars prima ſaltem in- lucem
prodeat, ratio reddatur. Er per me ſane vel in ſcriniis deli-
teſcere omnis hæc opella, vel pars hæc I. ſucceſſuras domi
expectare, ſecumque una in publicum producere potuiſſet, ut
integrum numeris ſuis abſolutum ſiſteretur opus. Sed
cum inopinata negotiorum moles nuper in me devoluta Ho-
rasy quæ Cæteris elaborandis & poliendis dicandæ fuerant, ſibii

—

e), OH e.

vendicarit, & qued reliquum eſt, his ſuperaddere nunc non
permmilerit; erant tamen, quæ editionem ſi non integri, affe-
cti ſaltem libelli urgerent. Paranda enim Auditoribus erant
exempla, quibus in Scholis noſtris Biblicis tamdiu uterentur,
donec reliqua ſuccederent; & quod caput rei eſt, iis quo-
que, quibus proxima peſt DEVM debetur a me pietas, red-
denda erat temporis atque laborum ratio, & ſtandum pro-

miſſis, quibus obſequia ipſis mea adſtrinxeram. Absque

Bis fuiſſet, integrum omnino dediſſemus tractatum, in quo
tamen, qua licuerit contentione atque ſtudio pergam, ut

hanc propediem Pars II. quæ Poética eſt, eamque III.

Prophetica excipiat, adeoque totum V. T. ſiſtatur illu-
ſtratum. De Novo nondum conſtitui, experimentum prius
hinc capturus, num Lectoris deſiderio juxta ac expeétationi
reſpondeant noſtri conatus; quod ſi intellexero, ealcar
mihi addetur, pari induſtria ad explicanda Novi Fœderis
præcognita pedem promovendi.
Quod ſupereſt, mecum habitare, meoque me metiri
modulo ac pede didici, ut nec parandæ famæ, captandæque
gloriæ aptum hunc laborem, nec omnium ſatisfacturum vo-
tis præſumam. Cumque labi & in tanta rerum, multis re-
tro Seculis a nobis difitarum, caligine hallucinari ab huma-
na forte alienum non ſit, ab omni eum lapſu vix promittere
auſim immunem. Quare modeſte & humaniter monenti-
bus me non modo locum daturum ſancte polliceor; ſed & ſi
habeant Viri docti, pii & verbi⸗ divini amantes, quæ ad opel-
læ facere poſſint emendationem, rogatos, qua par eſt, obſer-
vVantia velim, ut mecum benevole commuaicent, & in qui-
bus Partes ſubſecuturæ ad lectorum commoda inſtrui queant

felicius, benigne ſuppeditent. Quod ut in beneficii loco

ſum habiturus, ita in ingratum illud aut moroſum, vel ſen-

tentiæ præfracte tenacem ſe contuliſſe nunquam experientur.

di

—————————

Figu
cum
Dion
Gant
trodi
Jlun
1 ſee
danm
Comn
utie
cign
vel e⸗
Jaye
rum
Doch
Otio,
Voea
cire⸗
tenen
gun
Gion
Fisp
eNe

—

C Mon

erant

entur,
glo.
,led-
pro⸗
bsde
1 u
m, t
e III.
1 illu.
n prias
Aationi⸗
Calcat
Eederis

metiri
ndeque
umn o⸗
leis ke⸗
huca-
bittete
onenti-
ſed l
opel⸗
obler.
i gli.
que eant.
cii loeo
el len⸗
erientur⸗
9

) o (6-.

Si qui demum alto conatus noſtros ſupercilio deſpiciant, ea

cumprimis de ratiene, quod non ad ſeculi morem novis opi-

nionum portentis turgeant, ſed trito jam aliis tramite ince-
dant, ii nec lectionem aut approbationem libri i invitis ſibi ob⸗
trudi exiſtiment, & id de me ſibi perſvadeant, non tam nova,
quam vera me ſectari, & iis ſaltem pretium operæ ſtatuere, quæ
ad ſacrarum literarum & ſtatuminandam autoritatem, & juvan-

dam facilitandamque faciunt lectionem; iis vero Cri ticorum

commentis plane non delectari, quæ vel meris nituntur conje-
cturis, & tam facili repudiantur negotio, quam adſtruuntur, vel
dignitatem ſacrarum literarum in diſcrimen adducunt, aut labis
vel corruptelæ eis maculam adſpergunt. Demum vero ſtudioſæ
Juventuti, iisque ſcripſiſſe me cogitent, qui vel a tanta libro-
rũm ſuppellectile inſirucli non ſunt, ut varias mutuo conferre
Doctorum ſententias in promptu habeant, vel eo non abundant
otio, ut ſingulorum excutere opuſcula & ſententias ſub examen
vocare poſſint, ſed paucis foliis comprehenſa cupiunt ea, quæ
circa generalem ſacrorum voluminum præcognitionem ſunt
tenenda. His ſi utilem me navaſſe operam, ſi eccleſiæ DElali-
qua ex parte inſerviiſſe, ſi ad Scripturæ Sacræ expeditiorem le-
clionem aliquid me contuliſſe intellexero, ſat amplum id labo-
ris præmium ſtatuam, Deoque O. M. cujus omne iſtud eſt, quod
exequimur, gratias decernam immortales. Qem tibi L. B.
mihique propitium & ſoſpitatorem ex animo
precor, Vale.

CONSPECTVS CAPITVM.

CA p. f.
De Scriptura S. in genere pag. 1
CA p. II.
De Veteri Teſtamento in genere 20
CcAA b. III.
De Pentateucho ſive Lege Moſaica 38
CA p. IV.
De Geneſi 55
CA PF. V.
De libro Exodi 82
CA P. VI.
De Levitico . 100
CAP. VII.
De Numerorum libro 120
CAP. VII.
De Deuteronomio 33134
CA p. IX.
De Libro Ioſuæ 145
CA P. X.

De Libro Iudicum

De

Del

De

De!

Del

De

De!

De!

De

20

39

92

100

20

134

De Libro Eſtheræ

S ) ( SEy⸗

CA p. XI.
C A P. XII.

De Libro priore Samuelis

CA r. XIII.
De Libro poſteriore Samuelis

CA p. XIV.
De Libro priore Regum
C A r. XV.
De Libro poſteriore Regum
CA p. XVI.

De Libro priore Chronicorum

CA r. XVII.
De Libro poſteriore Chronicorum

De Libro Ruth

De Libro Esdræ
CA p. XIX.
De Libro Nehemiæ

CA P. XX.

CAP. XVIII.

195

211
233

239

274

279

300

304

335

ℳℳ₰) 0% (28r.

JZuvat pagellam vacuam b. WAl. TR ERI Sen, ornare Pigrem-
mate, cui erx animo adftipulamur.

BiEI9 noſter amor, dulciſſima BIBLIA, dia
BIBLIA deliciæ, lautitiæque meæ!
Divitias habeant locupletes, Regnaque Reges,
Divitias habeam BIBLIA Sacra meas.
BlBLIA ſemper amo, Sacra BIBLIA ſemper
amabo,
Caſtus amor Si Miœv, Sanctus amor BiS&Xιπ .
Pevov erunt mihi BIBLIA, erunt eademque
r Aρρo.
Dulce erit in BI BLIIS vivere, dulce mori.
CHRISTE, Tibi in BIBLIIS vivam moriardhde
beatus,
BIB LIA te ſaera habent, dantque doccntque
ios.
Sandte Liber, venerande Liber, Liber optimme,
ſalve, 5
O animæ noler BIBLIA dimidium!
Totum imo dicenda meæ ſacra BIBLIA mentis,

CHRISTVM quæ datis, O BIBLIA noller

amor!

entis, .
oſter

190.

INTROD

VCTIO AD LBROS
BIBLICOS VETERIS TESTAMENTI.

PARS I.

Varia Bibliorum nomina g, I. Librorum in Canonico-
butio S. 2. Codicis univorſi in Vet. & Nov, Teſtamentum bartitio G. 3. um capisis,

CALVT I.
De Scriptura Sacra in genere.

Variæ Bibliorum verſioner & editione S. 4. Commentatorer Pontiſicii:
Rabanus Maurur. Gleſſa interlinearie & ordinaria. Lyra. Paulus
Burgenſir, Mattb. Doring. S. 5. Hugo de S. Victore. Hugode S. Charo,
Guil. Eſtiur. Eman, Saa. Job. Steph. Menochiur. Jac. Tirinur. Yob. Ga-
gnæut. Biblia magna. Biblia maxima c. 6. Jac. Gordonur, PFelicianus
GCapito. Frane., Luc. Brugenſir. Anton. de Eſcobar 2 Mendoza. Corn. 4
Lapide. J. B. du Hamel! g. 7. Reformati: Joh. Calvinur. Franc. Juniur,
Job. Piſcator, Biblia Herbornenſia, Ludov. de Dieu. Ludov, &g Jac.
Cappellis Joß. Coccejur. Biblis Belgica. Sixtin. Amama. Jub. Deodatur.
Sam. Mareſiur, Paul. Toſſanur. Hugo Grotius. Critici ſacri: Matih.
Poli nopfir: eiusdem annotationes Anglico ſermone ſeriptæ in scriptu-
ram 9. S. Lutberani: Lutberut., Ejurdem ab inſultilus Simonii vindi-
catio. JBeb. Brentiur., Luc. Oſander. Biblia Vinarienſia g. 9. Dan. Cra-
merut. Andr. Oſtander. Job. Quiſtorpius, Fbil. Henr. Friedubiur. Theod.
Hachſpaniur. Abrah. Calovii Biblia Germanica; & illuſtrata Anti-Gro-
tiana, Summaria Wiürtembergenſia. Sal. Glaſſii Enctiridion. Mich. Wal-

theri Harmonia Bibl. Andr. Prückneri vindiciæ Bibl. Aug. Pfeifferi du⸗

bia vexata. Job. Sauberti obſervationer poſtbumæ g9. I0,
A

§. J. Va-

&σ Apocryphos diſtri- Summari-

—

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS —
dnleeN

e deri

De Scriptu ) §. I. . unk fen
za 8 in ge B aria ſacer codex ſortitus eſt nomina, apud Hebræos pa & ]
Lppellet 6 EAN riter ac Chriſtianos ſcriptores. IIlis & PD lectio di- tbe
citur ex Neh. VIII, S. doctrina, inſtitutio, cui Salva- tlogn
toris congruit allegatio Joh. X, 34. XV, 25. 2 2 P, 2 ęR die .
ſeripiuræ, ſcriptum, ex Exod XXXII, 16. Eui Yp Oi N ſel
N R Joh. XIX, 37. & Toα ρσαμMον reſpondet appellatio ent⸗
Matth. XXII, 29. Joh. V, 39. 1 liber Domini ex Jeſ. “R
XXXIV, 16. oz volumen, e Pſ. XL, S8. MhPD & 6PO t,
ſanctuarium Domini, & domur ſanbtuarii, quam variæ Bibliorum edi- do Kol
tiones in fronte titulum gerunt; ρ† ſeripturæ ſanétitatir, ⸗
quod Apoſtolus per sα νραααιτ 2. Tim. III, 15. & pa ραας ανας & ſolen
