Onn lig
RlNVS!
talipp. h
sgue ade
50H07
Samuelis
Sanmel. du
eapp. N⸗
ANDR
miam hift
famuel
6EPH.
J.I- A2.
ER
in preced

Hie cum
n du⸗
autor
Ait⸗

—

—

mit (0.
oimmen-
eNEN.
volumine
1161 . in
NVEL Ge
Lugduni
lio colle-
AVDI.-
Driſüis in
ſos in V.
0l. 5l-
Spoſthu-
08TA.
de VE-
le S. VI.
Oph Ne⸗

nesinlV.

let etiam
1s e Joc.
Sdnead1.
(ui pre-
9. & fub.
wn genere
n funere
8 ro⸗
ngnue hue
An. 164 .
NIIl uni-
.plll.
VS, Ains
us CVI.
Ptas, cex
Tomi Il.
lichs in l.
wem ull.
Uerenium
colee-

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 233;

collegio, quod peregrinorum pauperum ſpecialem curam geſſerit, diu Samuelis.

aſſervatæ tandemque in lucem emiſſæ ſint. FRANCI SCVS BVR-
MANNVS, Trajecti ad Rhen. in 4. An. 1683. RVDOLPHVS.

CGVALTHERV S, monamachiam Davidis & Goliath allegorice expo-

ſitam tantum tradit, in Opp. Tiguri 1594. J0O. COCCEIVS, præter
canticum Hannæ t. Sam. II. hos libros intactes reliquit. PAN TA-

LEON CANDIDVS, Theelogus Bipontinus, orationes funebres

ex libris Samuelis, Regum &c. concinnatus, Baſileæ edit in S8. 1608.
LVDOVIC. LAVATERVS partem libri attigit homiliis decem
de vita & obitu Nabalis, quas germanice ab ipſo habitas Joannes Pontiſel-
la latinitate donavit ac edidit Tiguri in 8. An. 1586. PE TR VS MAR-
TVR vero in utrumque librum integros concinnavit ccmmentarios,

Tiguri in fol. 1564. 1595 C ONRADVSPELLICANVS, cujus in

Opp. Tiguri A. 1582. Commentarius quoque eſtin libb. Sim. VICTO-
RINVS STRIGELIVS commentario in libb. Samuel. Reg. & Pa-
ralipp. chronologiam adjecit in hiſtoriam regni Judæ & Iraelis, a Saule
usque ad exilium Babylonicum, Lipſiæ in fol. A. 1591. CHRI STIAN.
SCHOTANVS, in Bibliotheca biſtoriæ S. E. L. Lomo II. p. 515 - 74 5.
Samuelis præfecturam & regnum Saulis atque Davidis ad ductum libb.
Samuel. hiſtorice explicat. JO. WOLFFIVS, ultimum ſaltem XIV.
eapp. libri II. Samuelis pericopam interpretatus eſt in fol. Heidelb. 1599.
ANDREAS WILLETVS, Anglus, ſermone vernaculo Harmo-
niam biſtoriæ conſarcinavit, Harmeny of Expeſitions npon the firſt booke
of Samuel, Cantabrigiæ in fol. 1614. Cui recentior addatur Anglus, 1O-
SEPH. HALL, in Bibliſchen Geſichten P. I, p. 95 9 59. & F. II.
p. I - 292. & in librum poſterior. Sam. P. II. ,. 29;-(12.
E Remonſtrantium cœtu JO. CLERICVS hue ſpedéat, de que
in præcedd. dictum.

CA. XIII.
De Libro poſteriore Samuelis.

Hie cum pracedente apud Hebræor unum corſtituit Samuelis librum, quem
in duos diſpeſcuerunt Græci, illorque ſecuta eceleſia Latina. Inſcriptio &σ
autor miuiſterializ S. I. Scopus ac utilitat. Argumentum. Autoritat
divina §S. 2. Cbronelogis g. 3, Partitio §. 4. Iabula Synoptica §. F.
Gg §. I. Quem

De libro II.
Samuelis.

Hic liber
ad præce-
dentem
pertinet,

4 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
§. . I.

vem moderni Bibliorum codices diſtincum a priore, & po-
ſteriorem numerant Samuelis librum, priſci Hebræi unum
cum priore fecerunt, nec aliter primitiva eccleſia a Synago-
ga traditum accepit, quam ut unum tantum Samuelis, unum Regum,
unum Paralipomenon librum numeraret. Hinc enatus ille XKKII. nec
pon NXXIV. librorum V. T. numerus apud Hebræos ſolennis, quo de
ſupra actum eſt c. 11. S. 3. p. 24. T almudiſtæ ſane unius tantum Samue-

lis voluminis, in ſingulari mentionem faciunt, cum de autore inquiunt:

Pd 252 O Samuel ſeripfit librum ſuum, non libros: quod
ne reſpectu prioris tantum ita dictum exiſtimes, mos gentis prohi-
pet, quæ nunquam in plurali Samuelis libros citar. Quod nec eccleſiæ
vetuſtioris difſitentur Patres, græcæ Hicet Codicis lectioni & librorum di-

ſtributioni adſueti. Ita ſignatis verbis Autor Synopſeos Athanaſianæz

Opp. T. II. p.61. Ba½ονσοσαπαο Js*†+⁹ρ, HεινAραα ααναα αααο

Regum primus & ſecundus in unum computantu volumen: & rurſus: Baæ-
7

Xαι oirαατιαπ.αν6iειααν gρααε +νααα αMοο.Regum ier-
tiu, & quartus, & ipfi pro eno connumerantur völumine. Sic ante Atha-

naſium Origenes in expoſitione primi Pſalmi, qua indicem librorum ex-
cerptum & ſervatum ab Euſebio IL. VI. Hiſt. Eccl. cap. 2 idem teſtatur:
Paαι⅞⅓ααυν τιrτι οονσ+., αα aαυταα 3 Za t&. 9s6ααπαπ . Re

gnorum liber primu! e ſecundur, qui apud eos (Judæos) unicum volumen

cbuſtituunt, quod dicitur Samuel, hoc eſt, vocatus aà Deo. Et Hieronymus

Præfat, in libb. Regum I. M. f. 7. b. ubi ex Hebræorum traditione libros

Biblicos recenſet: Tertius, inquit, ſequitur, Samuel: quem nos regnorum

primum & ſecundum dicimut. Quartut Malachim., id eſt, Regum: qui
tertio & quarto regnorum volumine continetur. Ubi tamen diſſimulan-
dum non eſt, Patrum vetuſtiſſimos diſtinctim quoque hos ſingulos
frequenter allegare, velut Melito ille Sardenſis, eo fine in Orientem pro-
fectus, ut ſacrorum librorum numerum accurate inveſtigaret, apud Eu-
ſebium Lib. 1V. H E. c. 26. Bacihοαο r‿ορααρα eX diſtributione nimirum
LXX. Senum, numerat. Unde conficitur, Samuelis, Regum ac Para-
lipomenon ſingulorum in binos diviſionem, græcæ, quæ LXX. Senum
nomine circumfertur, verſionis autoribus vel interpolatoribus acceptam
eſſe ferendam, unde vetuſtiſſimi Patres eandem hauſerunt, ut quos ab
Flebræis ſingulos Samuelis, Regum &c. libros acceperant, ex Græco-
rum

–

—

—
runn Ciſeij
to conſe
quod eun
cum prio⸗
Hinc &, 6
nec elt

Ne⸗
ab eo que
d A*
r gradu
zulpicium
nes paſiin
ſrantem,
1i Afamili
bum fuce
Gen. I
mentum!
quamm abu
firmart t
ne Ade!
Prittis 2
l. Reg. V
ni; ſeh
ſemine n⸗
Juorump
ineſſe trad
delin ol i

guol pon

Repunli
lonſign).

Mropheta

lriſima

Wmeomm

Linsaer
fragele

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 235
— — De libro H.

rum diſeiplina in IV. Regum & duos Paralip. diſpeſcerent. Ex quo por- Samuelis.
. 4 . . . . . . .
ro conſequitur, eodem hune cum priore, Samuelis, nomine venire, non Inſcriptie

un quod eum autoreimn agnoſcat, non quod de ipio agat, ſed quod unus ſit libri:
cum priore, easdemque adeo cum illo denominandi rationes admittat.
enn, Hinc &, quæ de Autore libri diximus cap. græc. J. 2. ſeq. huc redeunt, Autor⸗
WI. ner nec eſt, quod ſuperaddamus. .
lu t Nec diſpar de ſcopo ac utilitate hujus libri judicium erit ferendum, Scopus ae
H ab eo, quod cap. prac. . 5, tulimus. Argumentum vero in unius Darl Ar rnn.
Gs gol dis R 6G 5 enarrandis geſtis verſatur, quomod David Jubinde quaſßt tum,
“ per gradu: in regnum ſuum, antea promiſum, aſcenderit, ut b. Brentius ſub
eicleſe auſpicium Scholsor. in 6.1. P. 727. monet. Electum enim & perſecutio-
uranck. nes paſſum prior deſcripſerat: hic vero, regnum capeſlentem & admini-
laneſnn ſtrantem, à morte Saulis ad extrema ſua, Davidem ſiſtit, ſimulque transla-
“ ti à familia Saulis ad Davidem ejusque poſteros, a tribu Benjamin ad tri-
lein, bum Juda, regni hiſtoriam exponit, illuſtriumque Jacobi Patriarchæ
unſin da. Gen. XIIX, 8. 9. 10. & Moſis Deut. NXXXIII, 7. vaticiniorum comple-
gen ie. mentum tradit. Divinam porro & canonicam libri autoritatem quan- Autoritas
teth⸗ quam abunde comprobent ea, quæ c. præc. S. 6. in medium ſunt prolata; divina.
torunn e. firmant tamen præterea, non tantum vaticinii de exſtruenda a Salomo-
neſant ne de Domini eventus, I. Reg. VI. VII. VIII. comprobatus, ubi cum-
Ge - Pprimis 2. Sam. VII, 2 - 13. diligenter & exacte conferri meretur cum
Nualinen I. Reg. VIII, I5-26. ut & inſignis illa cum Chronicorum libris harmo-
ietongmus nia; ſed ſanctiſſima cumprimis & divina prorſus de Meſſia, ex Davidis
One iDtnS ſemine naſcendo, oracula, 2. Sam. VII, 2. 13. I4. 19. & c. XXIII, 1. ſeq.
1reghoun quorum prius Paulus ad evincendam æternam Chriſti Deitatem Hebr.
gam: gii I, 5§. adhibet, divinumque illi robur ad ingenerandam hominibus fidem
llümulen. ineſſe tradit. Hoc maxime omvium, inter alia, quæ in bis libris ſeripta ſunt,
ſngulos velut Sol inter reliquas cœli eellas elucet, atque ſplendore clariſimo emirat,
entempro. quod promiſio Davidi de Ibkſi Cbriſto Domino noſtro facta, in ſeundo ille
2pud bu- Regum lib. c. 7. continetur. — Et Aac eſt ila promiſio, qua totie, in adverſis
nenimirumn confidit David, quam totie, in Pſalmir ſuis repetit, e qua, velut copiæ cornu,
m ac Para- Prophetæ innumerabiles, earque egregiar, & ommis ſvei atque conſolationis
V. Genum pleniſſimas de Chriſto, redemtione & juſtitia noſtra, conciones texunt, rur-

Nceptnn . ſus commentatur ex vero b. Brentius bom. I. in lib. I. Sam. p. 202. Vindi-
1 quos 1b cCieas autem loci de Meſſia, non de Salomone aceipiendi, ampliſſimas & irre-

22 *

en Creco- fragabiles vide ap. Calovium Bibl. 11l, . I. T. I. p. 76;. ſeg.

Tunn g 2 IHI. Tem-

236 INTRODVCTIO AD LIBROS BIEBLICOS —
De libre l. 1II 4,0,0 A.
Samuelis. = . . . . .
Chronole- Temporum porro ratio cirea hunc librum nullis premitur difficul-
Lis. tatibus, cum unius Davidis regimine contineatur, & a merte Saulis ad
ultimam Davidis ſenectam decurrat, quod vel ex c. XXIII, I. apparet. 949
Triginta autem annerum filiui erat David, eum regnum capeſeret & qua-
draginta annis regnavit. In Hebron regnavit ſuper Juda ſeptsm anni⸗ S
ſex menſibus: in Jeruſalem autem regnavit triginta tribur annis ſuper hhi
omnem ſrael & Judam 2. Sam. V, 4. 5. Res itaque geſtas quadraginta Verſibli,
annorum & ſex menſium liber complectitur, qui menſes alibi, 1. Reg. II, II. Burmunuis
& I. Chron. XXX, 27. omittuntur quidem, ex hoc tamen loco ſupplendi. gi Dwidh
Annos vero ita diſpeſcimus: cV. X.
A. O. C. A. Exodij un Denid
2949 436 David Sauli in regno ſuccedit, annos habens triginta. 10, l
2951 438 exacto biennio, Isboſethi ſuper regnum Iraeliticum nequidenn
bellum cum Davide ortum 2. Sam. Il, 10. III, 1. Dawvidlsſue
295f6 443 Poſtquamn Abner ab Isboſetho defecit, hoc obtruncato, kelll. lün
David fuper totum Irael Rex conſtituitur, & ter- as, egni
tioinungitur 2. Sam. V, I-3. 1. Chron. XII, 23-fin. iturum.
2957 444 David cum toto Ifrale Hieroſolymam adverſus Jebu-
tſos profectus, arcem Sionis occupavit; regni- Thdrhi
que ſede in Hieroſolymitana civitate conſtituta, L ſutu re
annos ibi 33. univerſo Ifraeli imperavit 2. Sam. 1,1
V, 5. 6. 7. 9. I. Chron. XI, 4-7. a
2959 446 Arca fœderis, quæ primo anno Sabbatico e Gilgal in
Silo, hoc itidem Sabbatico anno e Kirjath-jearim
& dome Abinadab in arcem Sionis deduca eſt,
Aloria Domini ab Ephraimitica loſephi tribu ad
tribum Judæ translata Pſ. LAXVIII, 68. 69. 2.
Sam. VI, 17.
2960 447 Oraculum Davidi redditum, cum de templo Domini
eyxyſtruendo cogitaret e. Sam. VII, 14.
2971 458 Salomon naſcitur 2. Sam. Xll, 25.
2981 468 Abſolom regnum paternum invadit 2. Sam. XV, 7. ſed 2
in fuga in quercu pendulus a Joabo confoſſus
eſt 2. Sam. XVIII.
1287 474 Peſte, ob numerationem populi immiſſa, remittente,
⸗ David in area Arafnæ ſacrificat 2. Sam. XXIV.
S ibique

rdiſfienl.
Kuls
apparet.
1agua-

Nanni

mir ſiher
adräginti
geg.Hi.
upplendti.

triginta.

zelificum
h.ll, 1.
dtruncato,
tur, ter⸗
Ul,9. ſin.
ſas jebu-
it; regni⸗
conſtitutt,
Vit 2. Jam.

Cigel in
th-eirinn
ede elt,
i ttibi ad
69,69, .

lo Domini
XV,7. ſed
conloſſus
tennttente,

uun MV.
ibique

VETERIS TESTAMENTI E. =ð

A.O. G A. Exit. N beiter
ibique templum exſtruendum inteligiti. Chron.
4 XXVI, I. 2. Chron-III, 1. .
2989 6 David moritur, cui SAlomnon i in regimine ſuccedit,
1. Reg. II, I-10.

IV.
In partienda hac Davidis hiſtoria, quæ capitihus abſolvitur xXIV. Partitio,
verſibus 679. eodem fere tramitè incedunt i interpretes, niſi quod Franc.

Burmannus Partem libri primam in duas diſpeſcat, ita ut liber I. initia re-

gni Davidici c. I- IV. 11 ejusdem confirmationem & continuationem

c. V-. N. III ſortem ejus adverſam turbatamque c. XI-XIX. IV. reli-

qua Davidis reſtituti geſta exponat. Cæteris ut b. Calovio, b. Walthe-
ro, ut & Heideggero in Enchir. tres ſaltem libri Partes, & convenientiſſi-
me quidem conſtituuntur, ita ut P. I. proſpera regni auſpicia & felices
Davidis ſucceſſus c. I-X. P. I1. Peecata Davidis & ſupplicia c. XI-XVIII.

P. IIt. ultima ejus poſt reſtitutionem geſta c. XIX-fin. tradat. Seu di-
cas, regni Davidici hoc libro exhiberi ſtatum florentem, turbatum, re-

ſtirutum.
Tradit hic liber geſta Davidisin — Tabula
I. ſatu regni florente, in Synopties,

1. regni occupatione, ubi Davidis
a) luctus & leſtus ſuper anteceſſoris morte e. L.
.) ſucceſſio in regnum Judæ c. Il, 17
7.) ſucceſſio in regnum Hrael
a. impedita per Isboſethi intrufionem
armis infeliciter tentatam c. II, 8-fn.
Isboſethi decrementis & Abneris cæde debilitatam
Cc. IIl.
Isboſethi cæde finitam e. IV.
b. conſummata per noalm unclionemn- & Zionis inſtaura-

tionem c. V.
2. regni confirmati adminiſtratione, qua res
a) eccleſiaſticas, lbi

a. arcæ fœderis in Zionem deportatio- c. . Vl.
b. divina de oriundo ex ſemine Davidis Meſſia promiſſio

Cc. VII.
6 3 ⁸) poh-

2

238 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

⁸) politicas, ubi
a. victoriæ a finitimis populis variæ c. VIII.

De libro II.
Samuelis,

5. pietas erga domum Saul & liberalitas erga Mephiboſe-

thum c. IX.
e. bellum contra Ammonitas feliciter peractum c. X.
II. ſtatu regni turbato, ubi Davidis
1. peccatum, ceu turbarum cauſa, adulterium & eædes Uriæ:
quod deſcribitur
ut commiſſum c. XI.
ut exprobratum & agnitum c. XAll, 1-14.
2. poenæ .
2) privatæ, quæ ſunt
mors recens nati filioli c. XIl, 15 - Fn.
Ammonis filii cum ſorore inceſtus c. XIII, 1-19.
ejusdem per fratrem Abſolomum cædes c. XIII, 2e-36.
fratricidæ perſecutio & fuga c. XIII. c. AIV.
85) publica, derurbatio Davidis de throno per Abſolomum
filium, ubi
Davidis ob conſpirationem filii exilium c. KV.
exagitatio exulis per Zibam, per Simei, per pellicum pre-
ſtitutionem c. XVI.
Achitophelis machinatio a Cuſchai irrita reddita c. XVII.
Abſolomi clades & deploratio c. XVIII.
MI. ſtatu regni reßituto, abii e d .
I. Davidis in regnum reſtitutio c. XIX. 1
2. domita ſeditio Sebæ c. XX.
3. res poſt reſtitutionem geſtæ
«) laudabiles, 4
ſupplicium filiorum Saulis c. XXl, 115.
prælia contra Philiſtæos c. NXXI, 16-ſin.
maus Davidis evchariſticus c. XXII.
ejusdem cantio cygnea & Heroes c. XXIII.
8) vituperabilis, numeratio populi peſte punita c. KKIV.
Commentarios in h. l, quære cap. præced, ſuo loco.

H .

a 9 2=ð QCLaAf. MV.

lignirſeri
ordo 5
ſ.2.
uil
ordo in
nita an
uts I.
Patrun/
Remn,

Ba )ann
tur, ex is
124 prop
Ml ubica
Telr tera,
grun l⸗
G Fanmel
Mec verbe
Mombergin
Gn & l
I. Repeman
auſpicinn
dermis ſud
nem non

peütt i

rakse 1
in aren

ETERIS TESTAMENTI. FP. IJ. 39
Sð De libre I.
C A P. XIV .⸗. Regum,
De Libro priore Regum.

Libri in ſeriptio Hlebruic, Græta, & Latina; && in ſarie lsroru⸗n Biblicorutsz Summari-
Urir: ordo F. . Scriptor, aliis variut, nobis ut vero videtur ſimile, Eodras um capitis,
H. 2. Argumenium utriurque, & 5 igillatim prioris libri 9. 3. Scopess
&ν1 utilitas §. 4. Chronolegia uius (à) funsdamenta bonuntar, (£
ordo in tabulam redigitur, (2) grauvioM Nνιαα ροαοιιιäιτ §. y. Cans-
nica autoritat argumentit aaſtructa. & a Spinoſa nécguteguatn Nolici⸗
tata g. 6. Partitio 9. 7. Tabula Synoptica S. §. Commentarii
Patrum, Judæorum, Lusberanorum, Tonigitiorum, Raformotorami-
Rerie ſranetam . 9.
. 1 ”Mt .
bClommn unc cum ſequente unum quondam compoſuiſſe librum, qui ibri in⸗

— 2 Hebræis dicitur, & hodie quidem in Priorem & ſcriptio.
poſteriorem diſpeſcitur, Græcis autem BagiAéνο, vel etiam
BaGeAeust α , Latitiis Reyurmm, ut & Regnorum III. & 1V. inſcribi-
tur, ex iis jam liquido Patet, quæ ſupra e. XIl. F. I. p. 213 8& c. XIII. F. 1I.
p 234. Propoſuimus, quibus Origenis teſtimonium adde, qui in expoſitione
Pfſ. I. ubi catalogum librorum Biblicorum V, T'. texit, ita habet: Bcσααι„αααια
zelirn reraern v6"l, O vasX“αν AA 3, 5τονι παπορ A«απω. Re
norum liber tertiur & quartus, quos ipſt etiam in unum volumen redigunt,
& Vammelech Davidindigitant, hoc eſt, & Rex David. Ap. Euſebium, qui
hæc verba excerpfit & ſervavit 1. Vl. Hi, Ecel. c. 2. Quanquam in
Bombergiano Codice Hebraico A. C. I52I. edito, hæc ſequior hibrorum
Græca & Latina numeratio haud obſcure probetur, ubi fub initium libri
I. Reg. margini adſcriptum legas Wai libe, Regum tertiur, ad
auſpicium lib. 2. autem / 8à leber quartus; ex quo intelligas, mo-
dernis Judæorum Magiſtris illam quatuor librorum Regume enumeratio-
W. nem non omnino improbari. Appellationis autem ratio, ab argumen-
to petita, in apricoe eſt. BagiXαοα valge Sταατ—σ iSla, re,, 79, ra
an²u0αςw 71*ν õ aα“⅜αααι, Sryrvs 7 I80g. cα IW ραιπαπτεαπ
rn avr* ieeive. Regum: nominantur Sii, 6 14, 114 Ragum cum Juda
cum

ephibole.
1 X.

icum pto⸗

eNI.

De libro I.
Regum,

Ordo.

Scripter,

. INTRODVCTIO AD LCIEROS BIBLICOGS
cum Iſrael facta & annos continent, ut eſt in nopſi Athan. T. 14. p. 7 Cæ-
terum illa Hieronymi huc ſpectat obſervatio: melius multo eſt Malachim,
i. 6. Regum, quam Malachot Regnorum dicere. Non enim multarum gen-
tium regna deſetibit. ſed unius Iſraelitici populi, qui tribubus duodecim con-
tinetur in præf. ad libb. Regum L. 1V. Opp. J. 7. b. Verum uti vix puto
Codicem inveniri Hebræum, qui inſcribat: ita Græca Bac&τιαα
inſcriptio non omni prorſus fundamento deſtituitur, cum poſt Salomonis
fata unius licet populi, diverſa tamen evaſerint regna, religione non tan-

tum, legibus & ritibus diverſa, ſed nominibus diſtincta, ita ut regnum ju-

dæ diceretur, quod in tribum Judæ & Benjamin Rehabeam cum poſteris
tenebat, regnum Iſrael vero, vel regnum Samariæ, quod Jerobeam cum
ſucceſſoribus ſuper X. tribus reliquas, quæ per apoſtaſiam a cultu patrio,
Hieroſolymis rite peragendo, & per rebellionem a domo Davidis defece-
rant, adminiſtrabat 1. Reg. XII. Ordinis vero, quo præcedentem ſubſequi-
tur hic liber, tam neceſſarius arctusque nexus eſt, ut in eadem Davidis hi-
ſtoria, quam integram Samuelis libri nondum exhibuerunt, continuo quaſi
ſilo pergat, eique colophonem imponat, dum ultima Davidis ſuperaddit,
ſenectamque ejus cum Salomonis auſpiciis conjungit.
De ſcriptore hujus, non minus ac præcedentium librorum, anceps
& ambigua quæſtio eſt. Ubi quidem ſatis de eo convenit inter omnes,
non unius hoc opus eſſe, ſed vVariorum contextum labore. Ipſa hoc
(igniſicare viderur Scriptura, cum Nathanem poſtrema Davidis attexuis-
ſe I. Chron. NXXIV, 29. memorat, ubi poſteriora Davidis ſcripta eſſe
in verbi Nathan Prophetæ dicuntur. Sic Salomonis geſta a Nathane,
quoad ille vixit, & poſt exceſſum ejus, ab Achia Silonita, & Addo vel
Jehdo vidente, memoriæ poſteritatis prodita narrantur 2. Chron. IX, 29.
Reliqua autem, operum Salomoni- priorum às noviſimorum, ſeripta ſunt in
verbis Nathan Prophetæ, &S in libris Achiæ Silonitæ, in viſion? quoque Ad-
do videntie, contra Jerobeam filium Nabat. Porro de Rehabeami operi-
bus 2. Chron. XII, 15. legitur, Juod illa ſeripta ſint in libro Semajæ Prophetæ, &ι☚
Addo videntir. De rebus Abiæ in libre Audo 'rbpheiæ ſcriptum refertur
2. Chron. XIII, 22. Reliquum verborum Joſaphat in verbit Jebu filii Ha-
nani ſeriptum eſt. quæ dige ſit in librorregum Iſrael, 2. Chron. XX, 34. De
Uſiæ rebus exacta compoſuiſſe commentaria Jeſaias Propheta, filius Amoxz,
fertur 2. Chron. XNXVI, 22. De Manaſſe ejusque imperio ſeriptum dici-
tur Ou in libris pidentium 2. Chron. NNXAlll. 19. Unde
ſcripto-

—

—
Ciptore
lipem.
“
,
Orre
eyut
15 dala
Sri r
Ida
Sn G0,
aode⸗
77 14
Nr
Et haud
ubviſſe
menon .
Uile, qu
facienti⸗
gualia 1.
ut, Io⸗
qur fot
Chronie
WV, 2
olimn ine

S.n ait⸗

anligui⸗

un, 414
lliernj
Preern
RoniCsl
lihen.
ſonma
u /un
equen
ale, 11
ul eſer
ahiede

VyLETERIS TESTAMENTI. P. I. 24½
— . — — De libre
571 Ce. riptores univerſæ Regum hiſtoriæ autor Athanaſ. Synopſeos peſt gara- Regum,
lalun, ligom. p. 52. conjicit ad hunc modum: ra& sρ r Aααπd*π⁷ „ν ν a=
unee.. AS,A, NA&. α Ta, o1 οdſοuvñ H) eâl voAoατ Nρa
eiaca. ) A vidt, 1 eον+τ r πιο Ieodo. Ze 3aſa A&αA α o=
hid dDra rAα s, A'ieé, A'αορ ρο τποσ r £ρι A'α, sv *α ,Ai
Bach A6νa“ ι *αο Gaαπρο 'αο τι—d r6 To&σ⅜kù Xατν τονo8sHvρ,
lomons 25 avανιι+, arνρααι 1S.AMioν Adνα æα„ρινI.α T α rρρ ITαα
non tarn. 1 g rg. , 25 — , .
S ri“ Poαντ⅓&M .ασυhet . r& α Asα 6n a&Xis Ga&ααααααι
egnumnſun. TISe IρναναρuX ρ ds, lsogiag εοντιαις rα ρρ Te,
inpoſtens & OiAlo rvα Oασπινν 18ρ Iραα.. r& οα A Xααω., 6 G. “loν
beim oun DacιSXρο Id Ioα z Eenis, Hoalgg dioρ A 4„ς rei-
irupattio, 7u Taà Tsρ MEαιασιουα+ſœ Aν rοσπν Hr“ 1Aà TrSρ IoσσÜν. τ Ce-
liscelece⸗ .Xlν Gaναιορειο I rα rsρ Twaes t s. iXior I3α ITρννυπ.
ublegor⸗ Et haud abſurde quidem hince colligitur, (!) omnium Regum ætates ſuos
Midis ki. . habuiſſe Prophetas, cujusmodi illi ſunt, quos hactenus exlibris Paralipe=
nno biſi menon citavimus, eosque divino inſtinctiu conſignaſſe & in tabulas retu-
peradii, liſſe, quæ ſub Regibus ſingulis ſeu bona ſeu mala acciderunt, ad eccleſiæ
facientia ædificationem: (2) forte etiam alia fuiſſe Diaria vel verba dierum,
qualia I. Reg. XIV, 19. XV, 7. & ſæpe alias in his libris Regum citan-
m, inces tur, quæ fuerint mere Chronologica & Politica, non vero ſacra ſcripta;
ter ommmnes, quæ forte eadem ſunt cum libris illis Regum Iſrael ſive Juda, ad quos in
lpſa hoe Chronicorum libris frequenter remittitur, lib. 2. c. NVI, II. XXIV, 27.
attexnis⸗ XXV, 26. XXVII, 7. XXVIII, 26. XXXII, 32. XXNXV, 27, Credideram
ipna ele olim, inquit de his Clericus in Diſertat. de ſerigtoribus librorum Hiſtoric.
1 Wathane, G. 7. citari hiſce locis libror Regum, quor babemut: ſed poſtea deprebendi
AGdo N anliquiore illos Commentario: ſpectari, cum, quæ habentur in librir Re-
on. ,29. um, qui extant, neque alia ſint, neqie copioſiara iir, qui in Epbemeridibus
pteſuntit bediernis (Paralipomenon libris) leguntur. Et ſane librum aliquem Regum,
oge d- præter modernos noſtros, extitiſſe olim non-Canonicum, ad quem in Ca-
eamnioperi nonicis libris provocetur, Sixtus Senenſis lib. 2. Biblioth. S verbo: Regum
pjorbete, liber, p. 125. demonſtrare ſatagit e 2. Paral. XXIV, 27. Porro filii Joat, ac
intelertur ſumma pecuniæ, quæ adunata fuerat ſub eo & inſtauratio Domus Dei, ſeri-
buflii - pta ſunt diligentius in libro Regum. Unde infert: Quæcerte verba referri
R be eequennt ad biſtoriam Regum, canoni Scripturis inſertam, in qua tantum
ſius Aunot, abeſt, ut ea, quæ præſenti Paralipomenon capite narrantur, fuſius & exabti-
M da. 1⸗ ur reſerantur, ut nonnulla etiam in ipſa brælermiſſa ſint ex bit, quaæ in bα .
.. Utde capite vel cmmemorantur, vel ſaltem indicantur. Quod ut evineat clarius,

ſihte⸗ adhue

De lbro l. 242

Regum.

INTRODVCGTIO AD LIBROS EIBLICOS

adhuc ad lib. 3. Esdr. I, 33. Provocat. MWinus vero commode ex ſupra di-
Qis confcitur, (a) vel allegatos iſtos feriptores fuille publicos, idque mu-
neris cum Prophetica dignitate conjunctum olim fuie, quod vulr Rich.
Simonius, nulla prorſus conſequentia ex horum ſcriptis ad publicum ali-
quod munus concludens, & τ εορ ſuæ, nondum probatæ, ſæpius au-
tem ab ejus adverſariis profligatæ, nimium εοαωα velhorum omnium

labores Chronica fuiſſe, aut commentarios diurnos ſnorum temporum,

cum aliis longe inſigniantur nmominibus, & Natharis quidem fN)
erbâ Natban, Achiæ Silonitz vero 1 N Prophetia, Addo vel Jehdo
NRNviſtonet, ut & O⅓commentariut, Jehu tandem filu Hanani rurfus
verba Jebu dicantur: (6⁶) horum commentaria vel integra
huc relata eſſe in libros, qui hodie fuperfunt, Regum, quod ipforum con-
ciſa ſatis non patitur brevitas, fſermonisque reclamat conſtans ſibi ubi-
ue æqualitas, & eadem ſemper ſerie pergens connexio; vel humano ſtu-
dio in hanc compendii formam ab Esdra vel Jeremia redacéta fuiſſe, eui
τ1ονv1n.-ia repugnat. Noſtri proinde Theologi, b. Waltherus Oſſe.
g. 5;2. p. 946. & b. Calovius Bibl. Il. ad I. Sam. 1X, 9. I. I. p. 745. 5. ubi
hanc hiſtoriam a Giverſis Prophetis, aut etiam Sacerdotibus originaliter
conſeriptam, & poſtea ab uno, ſive Jeremia, five Esdra, in ordinent reda-

QRam ſentiunt, mediante OgονIꝗ/α Utrumque ſtatuunt factum, autores-

que illos r αςααι eoαανα&riâ†ρiſe & digeſſiſſe pronun-

ciant. Si itaque dicendum tandem, quod res eſt, certum N SpiritumS.

autori fecundario in calamum dictaſſe ea omnia eo ordine, eo modo ae
lermonis forma, quæ & quo modo in his libris recenſentur, ſcriptorem-
que ſacrum nullis ejusmedi diariis aut Ephemeridibus opus habuiſſe ad
res ante ſe geſtas enarrandas, quæ divinitus ipfi, qua concepta verba, ſug⸗
gerebantur; placuiſſe autem Spiritui S. ex fupra dictis ſive ſacris, ſive
politicis monumentis, in Canonem facrum transferre, quæ pro infinita
ſapientia ſua ad eccleſiæ factura profſpiciebat ædificationem, ad cætera
Vero, quæ non tam hominum faluti, quam cognitioni hiſtoricæ inſervitu-

ra videbat, per allegatos bros digitum ſaltem intendere, ut, qui uberio-

rem Regum ac utriusque regri hiſtoriam expeterent, ad illos recurrere
boſſent. Unde forte ad manus habuit ſeriptor Hibri Regum diaria iſta,
verba dierum, libros Regum Judæ & Ifrael, Prophetiam Achiæ Silonitæ,
viſiones Addo, & reliqua id genus monumenta, eaque ad privatam legit
notitiam; feripſit vero, non quæ proprio Marte ex iis ſibi excerpſerat aut
notaverat, ſed præcife ea tantum, quæ ſuggerebat Spiritus Sanctus, ci-

tabat-

—

—
ubarqu
gelen
ſedl utſe
Ghititi
ibiis
mia ma
ſupra li
mis/ ſni
Regum
caleem
Utgie 1
in ilk.
ſile, cun
bus N
hunc au
lonicam
nN PrO
e ſode⸗
que dal
hn Cican
borat H
djicere
lbder etk
himum
Judæ &
mnum
orchin⸗
fuicel
bul .
lovius
G ine
lerecki
Rans
eOnlign
idintn

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 24

— .
upncd. tabatque iſta, non, ut fontes, unde ſua depromlerit ac in libros Regum D 1
em. digeſſerit, non ut ſupplementa eorum, quæ hic divinitus ſunt prolatz,;,
lr Richk. ſed ut ſubſidia, humanæ ſaltem ac hiſtoricæ rerum geftarum notitiæ, a
ünd . Spiritu Sancto per allegata iſta illorum temporum hominibus ſuppeditata,
ensau quibus monumenta iſta adhuc præſto erant. Incertum vero, quonam
OINNikn amanuenſi in exarando Regum libro Spiritus S. fuerit uſus. Pro Jere-
hporum, mia major pars ſtat, & Judæorum, quorum Magiſtri in Bava Batra loc.
NeE ſupra cit. definiunt: HP 55 ne ee eenn Jere-
l eho mnmnia ſeripfi: librum ſaum, 6) libi aim Kegiem, && 1 brenos; & Chriſtianorum,
nirurkus Qquia caput ultimum jeremiæ idem eſt cum capite ultimo Hibri poſterioris
H integta Regum; quod tamen adventitium efle, & ab aliena manu ad Jjeremiæ
rumcon- calcem ſubnexum, Huetius ex fine cap. præc. probat, ubi dicitur: Huc
ſbii. urqjue verba Jeremiæx. Quam ſententiam ita interpolat Sanctius Proleg I.
BAnOKf. in liby. Regg. p. F. ut a Salomone ad Manaſſem geſta Jeſaiam putet ſcripz:
Giſle, eui ſiſſe, cum tria illa capp. XVIIE KIX. XX. libri 2. Regum, Jeſaiæ capiti⸗
Oe. bus XXXVI. XXXVII. NXXXVIII. XXXIX. ex alle reſpondeant, poft
G 5. rri hunc autem a Manaſſie interfectum, reliqua usque ad captivitatem Baby-
igingliter lonicam Jeremiam adjeciſſe. Addir præterea Sanctins, a vero forte
entrelt . non procul aberrare illum, qui collectorem putet Ezechiam Regem, aut
atek. eeo jubente iſtos, quibus idnegotii rex ipſe mandavit, cum parabolas quo-
Promud . que Salomonis, ante diſperſas, in ordinem redegiſſe viri Ezechiæ Regis Ju-
rttums. da dicantur Prov. XXV, I. Alii Etdram ſubſtituunt, pro quo erudite la-
wnodde borat Huetius Dem. Evang. Prop. IV. p. 346. ſeq. G. 2. cui & noſtrum
iymen. adhicere ealculum nulli dubitamus. J. Hinc de tempore, quo exaratus
e A liber eſt, judieium facili negotio fieri poteſt, ante confignatum, aut mi-
Ae, A nimum conſummatum & ad finem perductum non fuiſie, quam tribus
cis ihe Judæ & Benjamin in Babyloniçam abductæ eſſent captivitatem, imo poſt
ininn annum demum XXXVII. captivitatis, & poſt mortem omnino Regis
d ceten Joachin, ut ex2. Reg. NXNV, 27. ſeq. apparet. Et ſero quidem ſcriptum
eritl. fuiſſe librum, Grotius ex Chaldaicis menſium appellationibus Ziph &
iubei.⸗ Bul 1. Reg. VI, 38. arguit annot. ad l. 6. VI, idque non inepte colligi b. Ca-
eclrkete lovius ad I. Sam. 1A,9 cenſet. Quæ itaque antiquioris multo ævi veſti-
ark Kn, gia in eo deprehendit Clericus loco cit. v. g. 1. Reg. VIII, S8. in deſcriptie-
tr, ne vectium arcæ, in adytum a Salemone reconditæ, & c. IX, 21. de Cha-
RM hnancis Iraeli ſtipendiariis; vel id evincunt, quod diverſis temporibus
*“ t eonſignatus ſit, & magna ejus pars ante captivitatem exarata, cui poſt ex-
de . eidium templi reliqua fuerint adjecta, vel Spiritum S. pro ſua & liberfate
c ——— Hh 2z. &

ubar⸗

De libre I.
Regum.

tur. Plura de ſcriptore libri qui cupit, præter citatos jam, adeat Bonfre-
rium Præloq. in Script. S. p. 23. Corn. a Lap. Proleg. in Libb. Reg. Sixtum

Argumen-
tum utri
usque,

–– NTRODVCIO AD LIBROS BIELICOS
& ſapientia, hæc talia ſcriptori noſtro ad eundem modum exaranda ſug-
geſſiſſe, quo in vetuſtieribus illis monumentis, ſupra recenſitis, legeban-

Senenſ. Biblioth. S. I. I. ,. 10. Hottinger. Theſ. Philol Iih 2. cap. I. Sect. z.
6. 4. p. 466. e noſtris Placeium de Anenymit &ο Fſeudonym. Lib. I. c. I. p. 3e
De Regum Diariis & ephemeridibus erudite agit Huetius e. l. & I. p. 34 5.
III.
Univerſus autem liber in exponendis Regum, quibus Dei populus

aruit, geſtis ita verſatur, ut primo Salomonis deſcribat imperium, porro

inauſpicatam illam unius in duo regna, Judæ puta & Iſraelis, ſciſſionem ex-

ponat, quorum unumquodque proprium habebat Regem, illum Jeroſoly-

mis, hunc Samariæ res moderantem, usque ad devaſtationem Iraelis a Sal-
manaſſare fa cam, & ad captivitatem usque Judæ factam a Nebucadnezare
Babylonio. Et Reges quidem in univerſum Judæ præfuerunt poſt diviſio-
nem XIX. Rehabeam, Abia, Aſſa, Joſaphat, Joram, Ahaſia, (Athalia, quæ
non tam jure regnum tenuit, quam tyrannide occupavit, in cenſum non
felata) Joas, Amaſia, Uſia, Jotham, Achas, Hiskia Manaſſe, Ammon, Jo-
ſias, JOahas, Jojakim, Jechoniæ ſive Jojachin, Zedekia. Hos inter vix duo
fuere, quie pietatis rectæque in Deum fidei laudem tulere, Hiskias & Jo-
Kias ap. Syrac. c. XLL. 5. quibus Joſaphat & Aſſa jungendi ſunt, qui pariter
ab idolorum ſibi caverunt cultu; præterea Aſſa I. Reg. XV. Hiskias 2. Reg.
XVIII. & Joſias2. Reg. XXII. ſaluberrima eccleſlam reformatione ab idelo-
latria, Anteceſſorum ſuorum perverſitate introducta, repurgarunt. Irae-
lem pariter rexerunt XIX. Jerobeam, Nadab, Baëla, Ella, Simri, Omri,
Achab, Ahaſis, Joram, jJehn, Joahas, Joas, Jerobeam filius Joas, Zacha-
ria, Sallum, Menahem, Pekahia, Pekah, Hoſea, impii omnes & idololatræ,
Joramo forte ac Zacharia aliqua ex parte exceptis. Cæterum cum regna

iſta religione, legibus & ritibus diſtabant, hinc odium inter utriusque Re-

ges gliſcebat ingens, quod in graviſſima ſæpe erumpebat bella, quale Re-
habeam cum Jeroboamo I. Reg. XIV, 30. Abia cum Nadab c. XV, 6. Aſſa
cum Baëſa ib. v. 16 gerebat, ut raro admodum, nec ſatis feliciter amicitia
reſtauraretur, quam parum utiliter Joſaphat cum Achaſo Rege Iſirael cole-
bat I. Reg. XXli. Juvat hic audire virum Dodtiſſ. Campeg. Vitringam, qui
ſcite in epitomen redegit fere omnia, quæ circa argumentum librorum Re-
gum paulo plenius notari poſſunt, cum Hypotyp. Hiſt. Sac. p. 5o. ſeq. ita
habet: Eccleſiæ a jactir ſundamentit templi Salomoniy mique ad r7
. . sviWαε

—

—
rAAtE1
Juliilart
ſeripti fu⸗
eumh lat
eroheumn
guceb eot
lun ſtatun

4 fer ni

heamb in⸗
ſanerſr
nurun, 4
nitica it
ſeilica rat
run ſein
Plenicun
num genlin
eruim, B
nirikui
lmconjun
Varil
alii ame⸗
culiu inn
harbata
arit ſiti
ſietaten
fropbetita
lrenr ſu⸗
ulliter a
tunſrenn
oſinnen
minutnn
iipuſur⸗
ſrackon,
isiſn
den guic,
gut ſalel
lim a enn

legeban⸗
thontte.
Kixtumm
1. deck, 2
clp. .
leh. ·

1popblus
, por
Onem ex-
erololy-
elisa Sal⸗
caGnezare
t ivifio-
n, gue
nlum non
nmon, Jo-
rviNu
as K ſo⸗
niperiter
iasꝛ Beg
2bidelo⸗
nt. Hrr-
ni, Omti,
8, Tacha-
dololacre,
cuc repna
usqehe-
qullehe-
V,6. Aſi
er aniciti
ſnelcole-
torumhe⸗
5. ſeq. 1t
84
aleles⸗

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 245

sr*αaααεαραν* Babylonicam aſus pr acipui ſunt, Riorentiſſimus ſlatur reipublicæ
Judaicæ, ujus ſoliut limitibur ocleſia ſuperiore intervalloper Moſen Grengt
ſeripta fuit, ſub Rege Salimone; idem mex attenuatus ſub ſilis du. Rebha-
beamo, pravi bomine conſi ii, decem tribubus Iſraelitarum, per ſoditimem 4
Jerobeamo Ephraimita concitatam, a Juda & Benjamine tribuburt, divulſis.
quæ ab eo tempore ſuis paruerunt Regibur; a Regibur Judæ Aiſtin Cit: il-
lam ſtatus Politici mutationem mox ſecuta immutatio reiigioni- idololatria
ad rei novi Regi & Politia Rabiliendas in regnum illud ſolenniter 4 gero.
beamo intreducta, & altaribus templisque in utroque regni limite eum in
uſum exſtructi, confirmata: feget inde in uti oque regno variæ indolis &s
morum, quorum qui decem tribubus prafuerunt, ad unum emne, Jerobea-
miticæ idololatriæ, quam Ag yptiacam vocare licet, patrocinati ſunt, (quod
ſcilicet ratio ſtatui Politici exigere videbatur:) præterquam quod geri 8 69-
rum ſe inſuper polluerint abominandis ſuperſlitionibus vicinarum gedtiumn
Phænicum & Syrorum, quibutcum per connubis, tum ſamiliir regiis illa-
rum gentium inita, ommercium ipſir interceſſit; idololatria Phnicia pra-
ſertim, Baali ſine Herculis Lyrii: eorum vero, qui in Judæ & Ben nt.
nir tribu imperium obtinuerunt, aliqui quoque pes fœderalem aut co, 4.
lem conjundtionem cum Regibur ſraelitarum ad idololatricam cbietar⸗n
89 Judillam comitari ſolent, Vitia & ſcelera cujurvis generir prolapſi ſunt,
alii amen in vera ergs Deum pietate perſtiterunt, & Judæum populum acr
cultu in meliui inſtatarrato, identidem luſtrarunt, quos inter eminurrunt Aſa
