Hic ſenſus literalis eſt, proprius, & a Spiritu S. unice, immediate ac pro=
Eime intentus verbis quahtnmvis figuratis ac tropicis, a terreno conjugum
vel deſponiſatorum anore & commercio, quo ſuavius in rebus hu-
manis nihil eſt, aut efficaeius, depromptis expreſfus; cum hebetudo
intelleckus noſtri ad inetfabiles charitatis Chriſti divitias aſſurgere non
valear, egque jueunda ejuemodi oναναH.‿εοααααιäριι ingenio, capfui ac
ſtylo hamano, ſapientia ſeſe artemperet divina. Hinc, duplicem
Cantici ſenſam, allum quidem hiſtoricum, qui humanas Salomonis
Veneres in apricum ponat, alium myſticum, qui Chriſti erga eceleſiam
affectum complectatur, eontra Boſſuetum, diſerte quidem negamus; inter
tamen atque ſenſum literalem, ut in omni tropico ac figurato
ſermone, obſervante b. Glafſio Philol. Sac. Lib. II. P. I. Irack. 2. Sett. I.
p. 262. ſJ. ulu venit hic quoque diſtingnimus, vel, ur b. Pfeifferus appel-
lat, in Iheſ. Hermen. ypoemn. ad Cap. III. &3. p. Fo. ſqq. inter ſenſum
literæ, & ſenſum literalem; non in proprietate dictionis ac phraſeos, in
Cantico adhibitæ hærentes, ſed mentem Sp'ritusS. figurato ſermone ex-
preſſam, ceu ſenſum lireralem unicum ex hoc tropico dicendi genere
eruentes. Eo autem con
n

G
e⸗
—
Q

ac fine ſupremus Scripturæ auctor danticum
3

4 1
iſthoc caneni voluit inlertum uc 1) locupletiſſimum Meſtiæ in earne ex-
hibendi teſtem ageret, adventurumque perhiberer eum, quem flagranti

ſr

defiderio & ardentiſi

riis, hactenus omnis ævi fideles expe carant:

1

2) ut vimincomparabilem, intemeratam ſinceritatem, & inexpugnabilem
I1I1 3 con-

Senſus li-
teralis:

Scopus-

De Canti.
co Canti-
corum.

num bi-
ſtor. Eccleſ.
texsre?

254 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
conſtantiam amoris, quo Chriſtus eccleſiam eomple ctitur, ob oeulos po-
nat, quibusque ſe teſtatum ficiat, ſolatii & refectionis ſpiritualis do-
cumentis, ediſſerat: 3) ut fidelium corda amore Chriſti inflammer, in-
dolem ac rationem intimioris cultus ac devotionis doceat, & ideam ve-
luri ac typum animæ, Chriſtum ſincere amplexantis & colentis ſiſtat.
Pc proprius & genuinus libri ſcopus eſt, qui ex fingulis ejus capitibus,
totaque carminis compage ac harmonia elucet. Num vero præter gene-
rales iſtos fines, hoc cumprimis egerit Spiritus Dei, ut integram fatorum
eecleſiæ ſeriem ac velut hiſtoriam, Propherico Spiritu delineatam texeret,
id omnino dubium, in multis valde coa tum, & a mente Spiritus S. pla-
ne videtur alienum. Fuit hæc ſententia multorum magni nominis in-
terpretum, quam diſpari tamen ratione ac modo explicarunt. Alii

omnem utriusque vel certe Veteris Teſtamenti eceleſiam, variumque ejus

ſtatum, ordine ac integre exponi, cum Lyrano, Thoma Brugthono,

Georgio Edero in Oecon. Bibl. lib. II. tab. 123. & Jacobo de Valentia,

exiſtimant; alii duntaxat Novi Teſtamenti tempora, vices ac fa-
ta in Cantico deſeripta contendunt, in quibus e Pontificiis cum aliis
Cornel. a Lapide, e Reformatis vero præcipue Jo. Coceejus eſt, qui
in ſynopſi & medulla prophetiæ Cantici, quam Commentario ſuo præ-
miſit, omnem movit lapidem, ut famoſas illas ſeptem, quas ſibi fingit
& in omnibus fere Ver. Teſt. vaticiniis venatur, Novi Teſt. periodes,
ex Cantico quoque eruat & exſculpat. Hane Magiſtri ſui ſententiam
magno eum plauſu exceperunt diſcipuli, e quibus Abrah Gulichii com-
pendium & analyſin libror. Propheticor. V. & N. Teſt. p. 272. ſqq. conſu-

las, ſi ſpecialem ac ſuccin tam ſingulorum Cantici eapitum ac tmematum

accommodationem, ad fata eccleſiæ, per omnia N. I. ſecula, in iſtas ſe-
Ptem periodos digeſta, legere cupias. Quibus doRtorum virorum co-
natibus utut ingenii laudem nemo facile denegaverit, fraudi tamen fuiſſe
videtur tum præconcepta opinio, quaſi pleræque Vet. Teſt. prophetiæ,

ſeriem hiſtoriæ N. T. integram ad finem usque ſeculi pandant, nec alio

quidem ordine ac modo, quam per illam, quam ex Apocalypſi commi-

niſcuntur, ſeptem periodorum ſtructuram; tum quod ugucleninge.
P

mnii humani accommodationem, pro divino Spiritus S. ſenſu & ſe

0am-
plexi, in inventis ſuis hæreant, ſibique nimium placeant, nec alios au-
diant ſaniora monentes. Sane velut per rubicundum aur flavum per-
ſpicientibus vitrum, omnia rubent aut flaveſcunt, ita Coccejanos non
P nos nen
. mirum

VETER. TESTAMR. 2535

mirum eſt, in quocunque Scripturæ vaticinio periodos ſuos perſpi- De Canti-
cere, nemini licet alias tam liceat eſſe oeulato, cum hoc ſuo com- co Canti-
mento faſcinati ad Scripturam accedant, & obfirmato plane animo, rum.
7T Urdνι gXz ννoραν conſtituerint. Canticum omnino ſpiritualia in-
viſibilis eccleſiæ myſteria & bona canit, tantum abeſt, ut esternum
eccleſiæ viſibilis ſtatum, juxta Coccejum, delineert, nec a bonorum,
quæ celebrat, participatione fideles Vereris Teſt. excludit, ad quos
tamen complementum Cantici nullo modo ſpectare Coccejani con-=
tendunt. Sed in Pſeudhermenia iſta profliganda otium nobis feee-
runt Theologi Belgæ, Melch. Leydekker Face Veritatie, Loc. II. qv. 9.
arg. 10, p. 5. & copioſius longe atque cum cura, Amon. Hülſius
Specim. Theologiæ HMypothet. Diſp. XIX. tota, p. 460. ſqq. qui videantur.
. . Et jam ante hos Mercerus ad Cant. I, t. probe oblervavit, artius,
quam par fir, hunc librum exponi, ſi ad eccleſiam tantum Nov. Teſt.
trahatur, cum pleraque ad veterem, pleraque ad novam, multa genera-
. liter ad utramque eccleſtam pertineant; ubi fimul quoque Aben Eiram
notat, qui in Cantico ab Abrahamo myſteria contexi putat ad Mes-
ſiam usque: a quo non multum abludit R. Salomo, qui prævidiſſe
Salomonem tradit, fore Iſraelem in captivitate una poſt aliam, ut di-
cat, redibo ad maritum priorem, ut fruar bonis, quæ mihi dabit ul-
timis diebus, nempe diebus Meſſiæ. Quos ſecutus in interpretatio-
ne Cantici Magiſtros, haud abs re cenſetur Coccejus. Miſſis itaque Utilitas.

1 iſtis, utilitatem libri deprehendimus longe lateque patentem. Hinc
. nimirum dogmata, de Meſſia in carne exhibito, ejusque in eceleſiam
. animo ac affectu, de unione Chriſti & fidelium myſtiea, de facie ec-
1 cleſiæ in proſperis & adverſis, variisque erucis & ſolatii ac refeétio-
4 nis vicibus; hinc ſolatia ex intenſiſſimo Chriſti erga eccleſiam amore,
. & beneficiis larga manu in illam effuſis; hinc monita petere licet,
de officiis fidelis animæ, quibus fidem, charitatem, ſpem & reveren-
tiam Chriſto, Domino ac ſponſo ſuo teſtari tenetur; quæ cumulatim
6 videas ab interpretibus ſuppeditata. Quin adeo manifeſte vooρ
ανντι a indolem ſincere Chriſti amantium ſectatorum ob oculos po-
nit, ut hypocritas, vana mentem ſuam perſuaſione demulcentes, ſibi-
. . que miſere imponentes, fraußis ſollicite admoneat, & validiſſime con-
. vincat, nec ad palatum fir, niſi iis, quorum Spiritus infucato Chriſti
. amore fervet. Tunta certe Cantici bujus efficocia, & allegorici ſermo-
uvis energeia, ut cum homo fidelit, pia & ſanctifcata mente, illud legit, ab-
n reptun

256 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

D: Canti- reptum ſe, & in mutuos Cbriſti amplexus intimo cordii afectu, ſumma-
co Canti⸗que animi veluptate effuſum ſentiat, de divina ejur gratia penitui perſua-
corum. ſus, nil ni unionem cum D EO, & pleniorem indier divinæz gratiæſrui-
tionem, ad ſatietatem utque anhelans, appoſite & ex vero (ſi ſiniſtra
abſit verborum interpretatio) obſervat laudatus Hulſius, loco ante cit.
Dignitas. . 464. Hinc tam effuſi in laudes libri Patres, vix verba inveniunt,
quibus pro merito dignitatem ejus, mox a verborum elegantia, mox a
myſteriorum ubertate, mox ab artificii & ſtructuræ venuſtate, conce-
lebrent. Quibus prolixe deſcribendis, ne tædium adducamus lectori,
ad fontes ipſos remittimus, Theodoretum cumprimis, Gregorium
Nyſſenum, Origenem e Græcis, e Latinis vero Iſidorum Hiſpalenſem,
lib. 6. Etymol. c. 2. Gregorium M. Caſſiodorum, Bernhardum. E re-
centioribus quoque ſuaviſſimus libri interpres, b. Gerhardus in Poſt.
Salomon. in Cant. procmii cap. IX. toto id agit, ut conquifitis undique
argumentis, dignitatem Cantici ſolide evincat; quibus adde, quæ in
ejus eneomium b. Calovius appoſuit in præfat. ad Cantic. Bibl. Illuſtr.
1T. I. DP. 1250.

— V. .
ſtylus li- Dictionis genus argumenti dignitati exæquans Salomo, ſublime
bri allego- ad-hibuit & ænigmaticum, amatorium porro ac ſuave, blanditiis mul-
ricus. tis atque encomiis refertum, & tenerrimum deſponſatorum affectum,
variasque ejus viciſſitudines, ſcita quadam & continuata parabola, ex-
ponens & ſiſtens. Epithalamium ſcilieet Chriſto & eccleſiæ ſeripſit;
unde ſtylum quoque materiæ attemperavit, 76 ρτνο egregie ſervans
Nam ſ quasdam ſimilitudines ac tranilationert exeipia! paulo audacio-
res, ut eſt uſus gentium illarum, conſuetudini noftra minus congruens, tot
porro Venerer, tot leporet, motus lam molles ac TSρται ρυρ, tam exprer-
ſar, tam decoras imagines rerum, tam aptam & convenientem colloquen-
tibur perſonie ſponſt a6 ſponſæ, & juvenun ac vinginum chorit, orationem
invenies, ut merito ab Ebrais nobiliſzimunm & ekimium Canticum, &
Canticum Canticorum appelletur; non abs re obſervante Huetio Dem.
Evang. Prop. IV. de Cant. §. 7. p. 44. Unde Auguſtinus Lib. de Pa-
ſtoribus c. F. L. IX. Opp. p. 1070. Novimut Cantica Canticorum ſankta, .
cantica amatoria: cantica ſancti amoris, ſfancta charitatis, ſanétæ dul-
cedinis. Triplicem quidem ſermonis ſtrucſturam hic animadvertiſſe
ſibi videtur del. Rio Mag. in Cant. c,. W. p. 3. Quaſi, cum de nuben⸗
. tibus

VETER. TESTAM.1ʒ 257

ſbus velut ſponſo & ſponlſa canit, phraſi utatur epithalamiis accommoda; De Canti-
cum de iisdem, ut de paſtore & grege diſſerit, tum bucolicum ſeu gno- co Canti⸗
micum dicendi genus adhibeat; cum de agricola & vinea, ſtylo lu- coruin.
dat georgicorum. Verum ita Saturam dixeris nitidiſſimum hoc car-
men, tot ſermonis generibus variegatam, ipſoque charactere ſibi adeo
diſſimilem ac diverſam, ut mox cothurno incedat ſublimis, mox humi
ſerpat, mox mediam teneat viam; quam hiulcam unius carminis com- SS
pagem, vix Maro quis aut Theocritus ferret, nedum ut Spiritui S. eam
fribuamus. Ut taceam, posſin ſaeram & Ebraicam auguſtiorem longe
eſſe, quam quæ ad Græci vel Romani carminis leges ac modulum exi-
gi & æſtimari poſſit, adeo ut ludibrium viris eruditis debuerit Eranc.
Goymarus, in Lyra Davidit utramque comparando, ut ſupra fuſe di-
Qam. Unce nec Boſſueto caleulum adjicimus, qui Salomonem anti-
quos mores imitatum, paſtoralem canere eclogam inſtituiſſe tradit;
1 nec Joanni Menochio, qui not. ad c. II, 1. ſtylum bucolicum, paſtorum-
que in eo ſimplicitatem, animadvertere ſibi videtur; in quam ſenten-
tiam e noſtris quoque b. Dilherrus concedit Lib. III. Elector. cap. XI.
p. 473. qq. ubi carmen bucolicum eſſe, demonſtrare nititur. Nec
enim antiquum hujus eclogæ morem ultra Salomonis aſcendere æta-
tem, luculenter ſatis demonſtrabitur; & utut ſchema nonnunquam
h paſtorale adhibeat, adeo tamen tenui non modulatur avena, ut Buco-
lica quædam ceciniſſe dicendus ſit. Variat quippe ſæpiſſime ſchema,
& pro diverſitate ſimilium, quibus alias in Scriptura S. eccléſia orna-

6 tur, ſponſa mox paſtorali habitu amicta, mox florum hortorumque
amenitati comparata, rurſus hinc urbanam degens vitam, hine regio
4 . coruſcans ſplendore, hine nymphis amicisque circumfuſa, introducitur;
. viciſſim ſponſus, nunc hortulanus, nunc gregis paſtor, nunc rex eſt &

. ipſe Salomon: pari per hec omnia, & æquabili ſermonis filo, pergen-
te oratione, unique deſponſatorum allegoriæ inſiſtente. Poëticus ta- posticus,
4 men & ſermo & character eſt, quod nemo temere inficiabitur, utut
udæi in libris & hunc noſtrum non habeant, ut ſupra jam ob-
ſervatum cap I. . I. potiorem Accentuationis, quæ Proſaica eſt, non
Metrica, quam ſtructuræ & ſermonis, rationem habentes. Sed quod
recte notat Mercerus ad c. I, 1. artificii & metri genus, ut in reliquis
ſe Poëticis Scripturæ libris, hic quoque hodie fere ignoratur; niſi quod
n. communia iſta, quæ de Poëſi ſacra ſupra ex inſtituto attulimus, monita
Carpz. Pars II. Kk habeant

.

corum.
clas»

obſourns,

ditori vilum fuit, arcahum illud amoris inter Chriſtum & eccleſiar

2 58 INTRODUVCT. AD LIBROS BILICOOQ

De Canti- habeant locum. De cetero, carmen hoc dialogiſtico more, perſona-
co Canti- rum interlocutione diſtinguitur, quas alii tres numerant eum Coccejo,

ſponſam quæ habet dilectum; dilectum illum; & cireumſtantes: alii
utplurimum quatuor, ſponſum, qui Chriſtus eſt; ſponſam, eccleſiam;
amiceos ſponſi, quos ſantos eceleſiæ doctores, Prophetas, Apoſtolos,
piosque verbi miniſtros dicunt; & ſponſæ ſodales atque comites ado-
leſcentulas, pias nimirumanimas omnes, quæ eceleſiam conſectamur,
quæque filiæ Jeruſalem ſpiritualis (Gal. IV, 26. Ebr. XII, 22.) ſeite per-
quam appellamur. Dudum hoe Origenes obſervavit prafat. in explas
nat. Cantici, To. II. Opp. Lat. f. 62. G. & ad diverſas fidelium claſſes de-
fignandas commode applicuit. Præterea iſtud quoque non omnino
negligendum, quod in Bibliis Magnis de la Haye in prafat. Cantic. T-.
II. p. 6z4. monetur, duplicem Chriſtum hic gerere perſonam, unam
magiſtri, ſublimem fidei, morumque & ſan Ritatis doctrinam, ſuæ tra-
dentis dilcipulæ; alteram ſponſi, miris laudibus, gratiis, donis ac ſa⸗
voribus ſuam chariſlimam ſponſam proſequentis, eandemque extollen-
tis, ornantis & ditantis. Viciſſim Eccleſiam duplicem, fimili modo,
vel potius triplicem ſuſtinere perſonam; unam diſcipulæ; ſecundam
ſponſæ erga Chriſtum; tertiam magiſtræ, vel ſociæ erga reliquas ani-
mas, quas ſolet adoleſcentulas, vel filias jeruſalem nuncupare. Hinc
ſcilicet tanta ſententiarum ſponſi ac ſponſæ diverſitas dignoſcitur, pro
ratione perſonæ, quam gerit, diverlæ. Ex quibus ſtyli affectionibus

ejusdem emergit obſcuritas, lingularem legentis attentionem, cum re-
5 . 2 7

liquis Scripturis collationem, parabolæ perpetuam enucleationem, per-
ſonarum colloquentium cautam diſtin Rionem, & ſcopi ſpecialis, ob
. . 7 1P* .
oculos ſemper fixi, conſiderationem & evolutionem requirens. Scite
hanc in rem Auguſtinus Lib. XVII. de Civ. Dei cap. 20. To. V. Opp. p.
. . „ . 1
954. Cauntitum Canticorum ſpiritualis quædam ſanbtarum eſt voluptas
mentium, in conjiugio illius regis & reginæ civitatit, quod eſt Chriſtu &
eccleſta. Sedbac voluptas allegoricis tegminibus involuta ect, ut defde-
retur ardentius, nudeturque jucundiut, & appareat ſponſat, cui dicitur
in zodem Cantico: Bquitas dilexit te, & ſponſa, quæ ibi audit, chari-
4 2 E 7
tas in deliciis tuir. Rurſusque lib. de Paſtoribus loco ſupra eitato:
Cantica Canticorum ænigmata ſunt, paucis intelligentibus nota ſunt, pau-

1GW.

cis pulſantibur aperiuntur. Ita nimirum ſapientiſſimo Scripturæ con-

com-

VETER. TESTAM. 259

commerclum, naturali ſagacitati obvelatum, iis tantum perſpiciendum De Ca

. . . . . . . . .— 2 . 4 1 —„
præbere, qui humillimis precibus illuminatos, per Spiritum Dei, men- 0 Car
coram.

tis oculos indepti ſunt, & ιαο riv En r& cε Nri e XAHνασιναι
3 5Sα, T6 àναραααν τιιςπς τς τ— 2αοαατιd Ebr. V, 14. Unde nec in
ſe, & quod Philoſophi dicunt, abſolute, Canticum eſt obſcurum, ſed
2za ' HSρ, & iis cumprimis, qui nativa mentis acie inveſtigare illud
fatagunt; nec inſita luce deſtitutum, ſed tali coruſeans lumine, cujus
fulgor rationis humanæ, ſibi relide, oculos perſtringit. ac autem
ſtyli moderatione uſus eſt Spiritus S. ut ad preces & ſerutinium Seri-
pturæ nos excitaret; ut faſtum reprimeret vo doxnαοραριον, & rerum
divinarum ignorantiam ob oculos nobis poneret; ur, quod Auguſti⸗
nus obſervat, languorem nobis excuteret, & Scripturarum faſtidium
detergeret; maxime vero, ut myſteriorum, quæ Salomon canit, in-
dolem doceret, ita quipge comparatorum, ur experiendo ſentiantur
potius, quam legendo diſcantur, nec tam verbis, quam affectu decla-
rentur. Ut tamen planiorem, ad inveſtigandum libri ſenſum, aditum
pararent Viri docti & in Scriptura exercitati, ſubſidia interpretationis
& regulas hermenevticas, Cantieo cumprimis accommodatas, ſabmi⸗
niſtrarunt, quos inter palmam reliquis præripuit b. Gerhardus Prole-
gom, Poſtill. Salomon. cap. X. toto.
Vjl.

nti⸗

Facili nunc negotio dijudicari poterit quæſtio, quis lector libri Lector ir
idoneus ſit futurus, & quem admittere, quem rurſus arcere a ſan tiſſi- bri⸗ qua-
is

mis hiſce liceat myſteriis? In benigniſſimam Dei revelationem, ſuique
erga nos amoris teſtificationem, iniquus eſt Simon Epiſcopius, qui
qaud gravate omnibus conſulit, ut ab cantici higus lectione prorſus oculos

animumque abſtineant, ne per verba rerum pudorem dediſcant; inprimis

ti, quos ætas ſua cercos ad vitium ſacit, & caro ad libidinem pronos, qui-
ue animum ad virtutem obſirmatum nondum habent; Lib. II. Iiſtit.
Theol. Sect. V. cap. 4. Opp. T. I. p. 223. 4. Canonem namque Scripturæ
omnibus legendum, omnibus tenendum, Deus præſcripfit: cui iſtud
impingere vitii, quod per verba, rerum pudorem dediſcere doceat,
adeo ut ab ejus lectione oculos animumque abſtinere præſtet, vix citra in-
juriam in Spiritum S. dicetur autorem. Cumque porro &αρ ραα
evοv Utilis ſit ad doctrinam, ad redargutionem, ad correctio-
nem, ad diſciplinam, quæ eſt in juſtitia 2 Tim. III, 16. hanc quoque
Kk 2 Jec-

*£

260 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

DeCanti. 6ρνρ dubium non eſt, piis & attentis letoribus uſui futuram, ma-
co Canti- xime cum virtus illa divina & &αnοααοιπ quæ in quovis Dei ſeripto ca-
sa, nonico rerum potitur, carnis libidines domare, & ceream in vitia æta-

tem, Spiritus S. ductu, ad virtutem flectere valeat. Æ quius longe de
hoc libro ſtatuunt Judæi, de quibus Hieronymus in prafat. ad Eazechiel.
T. V. Opp. p. ö. F. Niſi quis apud eor ætatem ſacerdotalis miniſterii,
ideſt, tri eſimum annum, impleverit, nec prineipia Geneſeos, nee Canticum
Canticornm, nec buſus voluminis x dium & finem legere permittitur: ut
ad perfectam ſ-ientiam, & miſticor intelleétut, plenum humanaæ natura
tempur ac edat. Paria Origenes tradit in Prologo ad Cant. Opp. Lat.
T. IF f. 65 C. ubi & iſtud addit, apud Hebræos, niſi quis ad ætatem
perfectam maturamque pervenerit, libellum hunc ne quidem in ma-
nibus tenere permitti; porro quoque explicat, a principio Geneſeos ar-
ceri immaturos quia mund' cresturam deſcribit, & ab Ezechielis prin-
cipio, quia ibi de Cherubim agitur, a fine autem, quod in eo templi
æficatio contin⸗stur. Idem de Cantico ex Rabbinorum monumen-
tis Bartoloccius affirmat T. IV. Biblioth. Kabb. p 33. a. & rationem allegar,
quia, cum de amoribus agat, ſi exponeretur ſecundum literam, ad inhone-
ſtos amores, nec nonad libidinem facile juventus incitaretur. Sed & ean-
dem primorum ſeculorum Chriſtianis ſediſſe ſententiam teſtis eſt Theo-
doretus, qui praf t. Comm. in Cunt ſub ſinem ſere, T. I. D. 9gy. ita habet:
&ε 1* eigarlois, οο roh*τι *τ—àααεσιασ ταανποααιαα oIéρα
tινr r“ Aνααιννυαιν Koον„oοα roτ ei αναd« TεXαροσν, 2α &σ σο.
Nv ναονςστı—h e ρονοαναεναι, οα ν⅜νρνααιονααιιι οNτF—we, re evoρααεͤ
dvρα αασαιπιοανιααριπν,. Puj us quiι läem libri lebtionem adoleſcentibus, at=
que ætate adhbuc imperfectit, prorfas interdicunt; ſolis autem viris perfe-
&ie, qui recondita & arcana percipere valeant, & ſpiritualiter intelltigere
quæ ſeripta ſunt, legendum præ ent. Alii rurſus non tam ætatis, quam
Spiritus ac fidei, maturiorem quandam im lectore menſuram requirunt,
ut Joh. Malderus, Epiſcopus Antwerpienſ. prafat. ad LEector. Commen-
tari ſui in Cant. Sit meditator, inquit, ſit lector, -i non annis maturut,
Item animis, & motibus ac moribur caſtiſſimus: procul hinc, procul eſte
profani. Unde Bernhardus ſub finem Serm. I. In Cant. T. III. p. 2.
pro ſtylo ſeculi ſui, aunos in lectore requirit meritorum, non temporum.
Alioquin, ut ibid. paulo ante dixerat, ante carnem diſciplinæ ſtudiis efo-
mitam, & mancipatam ſpiritui, ante ſoretam & abjectam ſeculi pompam

W ſar-

explanationem Canti

VETER. TESTAM. 2561

5

& ſarcinam, indigne ab impuris!

ſenitudinem attend ſſent, longeque pru-
dentius Patres cenfuifſe, non quibus annis, ſed quibus animis, hac le-
Rione ſint initiandi. Et ſi dicendum quod res eſt, non video, cur
illibati ſancte juventutis animi, nullos libidinum æſtus adhuc experti,
nec dum impuris tentati amplexibus, ſed in ſimplicitate Spiritus, arca-
nos verbi divini motus admittentes, ab hoc libro ſint arcendi. Gravi-
ter quidem & ſapienter monuit b. Gerhardus Exeg. Loc, I. S. 149. P. I55.
jci non eſſe in juventute attingendam, ſed in ſola-
tium Chriſtianæ ſenectutis, ac piæ emigrationis viaticum reſervandam,
exemplo Bernhardi, Thomæ Aquinatis, & Joh. Gerſonis, qui in me-
ditatione & expoſitione hujus libri, extremam vitæ partem conſumſe-
runt; multum tamen intereſt, inter libri lectionem, ejvusque ſolidam
enarrationem. Neque vero omnibus, citra diſcrimen, aditum aperi-
mus; ſed letorem poſcimus, reliquorum Scripturæ librorum lectione
jam probe ſubaſtum, piis ae ſeriis precibus, adverſus diaboli carnisque
tentationes, ſtudioſe munitum „divino colluſtratum lumine, & doctri⸗
na, de myſtica Chriſti cum fidelibus unione & deſponſatione, ſolide
imbutum, tum quoque Chriſti & -myſteriorum ejus amore ac deſide-
rio flagrantem., E re quoque fuerit, planam & ſuccinctam textui ſa-
cro paraphraſin quandam ſubnectere, qualis Oſiandri eſt, vel Vinarien-
ſis, ut hoc velut hodego in genuinum libri ſenſum, & arcana amoris
divini adyta;, le or introducatur, contra duriorum quarundam phra-
fium offendicula præmuniatur, & ab humanæ rationis, vel carnis ſuæ
detor Gonibus, & objectis dubiis, ad myſteriorum cœleſtium, ſuab literæ
cortice latentium, meditationem ſubinde revocetur.
vij.
Divinum autem hoc ſeriptum, & canonica auto
tum, nemo ſanus temere ſolicitavit, præter paucos illos, qui profanos
hie ſomniarunt amores. Neque dubitare ſinit, tam argumenti, in quo
verſatur, ſublimitas, quam facta in N. T. approbatio, qua ad explican-
da ſidei myſteria, emphatice adhibertur. Argumentum quidem, niſi
Deo ipio doctore, inveſtigare, exponere & illuſtrare, nemini mortalium
datum eſt, adeo quippe ſublime, ερ ρνν, αdæ; Nαον r T&εασ⁰οα*
z†⁹ozNXn Pw, ut nullus vel Socrates, vel Plato, utcunque abſtruſa de divi-
. Kk 32 nitate

ktio ſanbta praſumitur. ReRius ita- De Canti-
co Canti-

que facturos exiſtimat del-Rio Wag. ad Cant. cap. I. P. g. Judæos, ſi
agd virtutis, quam annorum p eorum⸗

ritate ſufful. Canonica
autoritas

aſſerta?

. 262 INTRODUCT. AD LIBROS BIELICOS

DeCanti- nitate philoſophati, quicquam de eo prodiderit unquam, vel hariolan-
co Canti- do ſaltem fuerit aſſecutus. Hlud autem ipſum adeo profunde, copioſe,
cerum. dqivine hic ediſſeritur, ut citra immediatam Dei εRRααε & Jeoν
siav, ab humano profectum ingenio Cantieum dici, nulla ratione
queat. Manifeſta ſiquidem divinæ originis indicia prodit, cœleſtem-
que omnino ſapientiam ſpirat, nee absque ſpeciali Spiritus S. lumine
& afflatu intelligitur, nedum dextre explicatur, ut ſi quem alium, hunc
certe Scripturæ librum, ipſa ejus indoles ac ſtructura Canonicæ eſſe do-
ceat autoritatis. Sed nec &ιααοτ—ro eum Dei Spiritus in N. T. reliquit.
Johannes baptiſta Jeſum Nazarenum invicte demonſtraturus Meſſiam
promiſſum Joh. III, 29. ad Canticum provocat, eumque inde cognoſci
cupit, qui Sponſam ſibi jure vendicat c. IV, 8. ſqq. V, 1: & Paulus re-
purgatam ab omni macula, ablutamque Chriſti ſlanguine eccleſiam do-
Rurus Eph. V, 27. diviniori haud alio eviturum ſe credidit elogio,
quam ex Cant. IV, 7. deprompto. Salvator ipſe in parabola de X. vir-
ginibus, ingreſſum ad nuptias Matth. NXXV, 10. ex Cant. I, 4. haud ob-
ſcure petit: nec graviori alio obſignandus videbatur epilogo univer-
ſus Codex ſacer Apoc. XXII, 20. quam ex Cant. V, I. hauſto. Sic
Apoc. III, 20. haud obſeure ad Cant. V, 2. alludit. Sed & ad hunc
librum digitum intendit Scriptura Oſ. II, 19. 20. Matth. IX, 15. XXII, 2.
XXV, 1, ſqq. 2 Cor. XI, 2. Apoc. XIX, 7. ſq. & toties alibi locorum,
quoties Chriſtus ſponſus inſignitur, ejusque myſtica, cum eccleſia vel
anima fideli, deſponſatio celebratur; cujus quippe articuli ſedem
principalem ac nativam hic liber conſtituit, ad quam referenda & exi-
genda ſunt reliqua Scripturæ diéta, quæ eum tradunt. Unde magno
conſenſu ab eccleſia, primum Judaica, hinc & Chriſtiana, in illam
itum eſt ſententiam, quæ divinum hoe ſeriptum, & partem canonis
ſacri ſtatuit & definit. De illa Joſephum vide lib. I. contr. Appion. de
nac Euſebium lib. IV. Hiſt. Eccl. c. 20. & lib. VI. c. 25. Concilii Laodi-
ceni zanon. 6o. Cyrillum Hieroſolym. Catech. II., de div. Scripturæ li-
bris, Gregorium Nazianz. & Amphilochium ad Seleucum de veri &
germanit Seripturæ libris, Damaſcenum lib. I. de orthod. fide cap. 15. & =
Patrum quoseunque, qui vel ex inſtituto recenſionem librorum Seri-
pturæ inierunt, vel Commentariis & lucubrationibus ſuis Canticum ex-
planarunt, vel data aliunde occaſione, mentem de illo ſuam expoſue-
runt. Ad quem ſanctorum Patrum conſenſum provocans Theodore-
1 tus

7

1

VETER. TESTAM. 2363

tus præfat, in Cantie. V. I. Opp. 955. inquit: 1 rSro &νοαααa res o De Canti-
axrdgiot arées, Tis Seοα νο (TS Aσα) 6ααNεαHν†οναναoàαNH⅝ c de
7Mν°1 s νο . drceN .α. everhαια i Tr. Debs kum.
) zssôρατâ⁷oρ, Tcας sXαdρ ραονοουα τ—d Ir6 αυυσυD̈ÜNαnαιαα. 2 dͤ
esnροναναααιοαν. Quod cum beati Patres non ignorarent, Canticum in ſa-
crarum ſeripturarum numerum retulerunt. Quin etiam multi ex veteri-
bus illud commentariit & interpretationibus illuſtrarunt! & qui deinceps
non ſunt interpretati, éjus tamen ſententiis ſeripta ſua condecorarunt. Quæ
ut ree ſe habeant, & ſatis ſint plana, prohibere tamen non potuerunt,
quin 6rsoéαται quædam capita libri ſuggillarent, originem ac fidem.
Sane jam Theodoreti ætate erant, qui Cantico detraherent, αοννvv-
Ti“ &vαua, r SisXls“ riseονντι, Asς s Tiς 202 αια
ae Xàροαν aεοαοιτιτοναας ſοαυα 1. AsVααναναnrταραρ, α ο=
Oòs ZoXονο“ eια αντνουν 0α☚ r, 73 Dραοοα DoMrs, 7870 rs-
ec⸗ Pe. 2 αNRRo raτνις vαααου! T ρα rA Xοα Aſi-
οονα α Sv‿αετιτιν, .αναα Tας r αενρο0α+ oασαατα tv T vO
να.οNùνννο. Pirituslem eſſe librum neganter, fabulas autem quas-
dam, ne aniculir quidem delirantibus dignar contexunt: alii nimirum,
quod ſapiens Salomon de ſeipſo, deque Pharaonis flia conſeripſerit: non-
nulli autem ejusdem olaſzs aultorer, pro Pharaonis filia, Ponſam eſe
Abiſai Sunamitidem conßnxerunt cit. loco p. 954. Qi forte iidem ſunt
cum illis, quos atro lapillo Philaſtrius notavit de bar’ſib. cap. 131.
245. cumque non Spiritu divino, ſod mulieram cauſa ac voluptatum Salo-
monem hac ſeriphiſe, & concubinarum ſuarum numerum édixiſſe, ſen-
tiant, infrucbtuoſos, imo potius ut paganot, impios & Judaos ineruditos
atque indoctos judicari cenſuit, Sed & Theodorum Mopſueſtenum in à Theodo-
Synodo II. Confſtantinopol. Coll. IV. damnatum accepimus, quod re di
piguiſſe ſe ſeriberer, Cantica Canticorum penlegere, quoniam neque ſecun-
dum propheticam ſpeciem expoſtta ſunt, neque ſecundum hiſtoriarum tra-
ditionem, iecut ſeriptura Regnorum, neque demonſtrativa admonitione ſtu-
dii utuntur, apud Sever. Binium T. II. Concil. p. 35. Quibus Anaba-
ptiſtas aceenſet, poſt Sixtum Senenſem & Jodoc. Coecium, Huetius in
Demonſtratione Ev. & e noſtris b. Gerhardus prolegom. Peſtill, Salom. c.
II. G. 13. quibuseum tamen modernos Anabaptiſtas facere, nullus aſſe-
veraverim, qui in Catalogo canonicorum V. T. librorum, Canticum
vαρν τττανοας ecenſent. Adverſus hos omnes id unum demon-
ſtraſſe

Jolicitata;
a priſeis
hæreticis,

abAnaba-
ptiſtis,

264 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOoOSs

DeCanti ſtraſſe ſufficiat, divinos, non humanos, ſan ſtos & ineffabiles, non profanos
co Canti- hic cani amores, quam cauſam, paulo ante peroratam, intactam hie relin-
. Judais quimus. Porro inter Judæos dubitatum aliquando fuiſſe de Cantici au-
„teri. toritate ac fide, in Pirke Avoth' f. t. c. 1. proditum legimus, donec veni-
bus, rent viri Synagogæ magonæ, priſtinoque illud nitori ac ordini reſtituerent.
Quam autem Magiſtri ambigue agitarunt controverſiam: num Canti-
cum inquinet manur, nec ne? poſt varias doctorum ſententias, graviter
definit tandem R. Akiba in Maſſechet Jadaim cap. 3. §. y. hoc pacto:
* abſit, ne controvertat ullus Iſraelita de Cantico, quaſßi non poſſet inquinare
3 manus (ceu res profanabilis.) Univerſus enim mundus nen eſt dignur eo
die, quo Canticum Iraeli traditum eſt: nam omnia hagiographa ſunt ſan-
, cta, ſed Canticum eſt Sancétum Sanctorum; & i qui diſputarunt, contro-
verſia fuit de Eccleſtaſte tandum Divinus itaque & in ſe ſacer, adeo-
que natura ſua profanabilis, ipſis aſſeritur, atque hoc iplo reliquis Scri-
, Rich. Si. pturæ libris æquiparatur. Conkfer b. Pfeiffer. Critic. Sac. cap. XIV. Sect.
monio, II. 4. 4. p. 356 ſqj4. E recentieribus Criticis Rich. Simonius, aperta qui-
dem fronte divinam libri autoritatem ac originem non impugnat, per
cuniculos autem ſubruere ſatagit, dum collectionem eſſe tradit vario-
rum hymnorum, confuſe perquam digeſtam, quorum vel autores, vel

rag eorum indicia dentur, Hiſt. Crit. V. T. Lib. I. cup. V. p. 3o. Quo com-
mento lubricum & anceps totum redditur Canticum, ſatura nimirum,
ex complurium autorum juxta ac poëmatum lacinüs, temere nec apre
ſatis commiſſis, forte enata; cui quid divinæ ſubſit autoritatis, lectori
judicandum relinquitur. Sed alia omnia νν νραι docet. Unum ſane
atque continuum opus eſſe, totius libri & nexus indivulſus, & harme-
nia demonſtrat; in quo, utut perſonæ varient, alternis vicibus inter-
loquentes, nulla tamen tumultuariæ congeſtionis veſtigia comparent.
Unde non niſi unius eſſe autoris, ultro intelligitur: quem ſecundari-
um Salomonem, primarium ſanctum Dei Spiritum, paulo ante evici-

Belgarum nomine, Jo. Clericus in Judic. de Simon Hiſt. Crit. V. L. Epiſt. 12.

heologos, qui myſteriis refertum librum, mutuos Chriſti & eccleſiæ amo-
res deſcribere credunt; nullo ſane vel ex V. vel ex Novo T. vel ex ipſo
. demum Cantico, inducti argumeuto. Quicquid in ſententiæ hujus
Pte.

7

initia, internoſci & diſtingui vix commode queant, eo quod nullibi cla-

a Clerico. mus. Hunc e diverticulo dum in viam revocare ſatagit, Theologorum

p. 273.ſq. longe quidem amplius a veritatis ſemita deflectit. Salſe ridet

VETER. TESTA M. 265

præſidium afferri queat, Judæorum allegoricis niti explicationibus, DeCanti⸗
indolem redolentibus levis animi, quem Theologi noſtri hæredi. 0 Canti⸗
tate ab illis acceperint, myſteria ubivis aucupantes. Idyllion igitur po-coram.
tius aut Eclogam eſſe, qua Salomon, ſub paſtoritio habitu, ſeipſum in-
ducat cum dliqua ſfœminarum ſuarum, Pharaonis forte filia, collo-
quentem. Stylum eundem eſſe cum poéſi paſtorali Græcorum &
Latinorum, niſi quod pro genio poëleos Hebraicæ, durus magis & 7
Dithyrambicus ſit. Similitudines, quibus Salomo cap. IV. utitur, con-
ferri poſſe cum iis, quæ apud Orvidium lib. XIII. Metamorphoſ.
Polyphemotribuuntur. Ita ſane Criticus, omnis poſita fronte, dum
Spiritui S. nugas tribuit Rabbinicas, in protritum ipſe hæreticorum
errorem impingit, de carnali Salomonis cum ſponſa Ægyptia com-
mereio. Neque vero tam in Theologos interpretes ſarcaſmi illi,
quam in ipſum Dei ſpiritum redundant, qui myſteria ceœleſtis illius
amoris hoc libro exponi, luculentis omnino & V. & N. Teſtamenti
declarat teſtimoniis, paulo ante, ſub initium hujus paragraphi, citatis,
collato, qui de argumento libri agebat, §H. IV. Sic de libri ſtylo abun-
de diximus, eumque Bucolicis Græcorum & Latinorum reſpondere
negavimus, nec eſt, ut plura his addamus. Ovidium autem, omnis
ſpurcitiei & nequitiæ magiſtrum, eaque de cauſa in exilium pulſum,
Cantici interpretem conſtituere, Chriſtumque ſponſum cum Polyphe-
mo Ovidiano conferre, profanum adeo & irreligioſum eſt, merito ut
horreat mens Chriſtiang. Sed Grotium hac parte æmulari velupe
erat Critico; qui ex Catullo, Horatio, Lheocrito, Claudiano, Virgilio,
Tibullo, Martiale, Silentiario, Ovidio, & ejus farinæ aliis gentilium poë-
tis, ſacratiſſimo huic poëhmati lucem fœnerari, vel tenebras potius of-
fundere tanto conatu niſus eſt, ut id ſibi datum negotii erederet, impu-
riſſimis iſtud floſculis profanare. Uuum, quod malæ cauſæ obtendant, vindicata:
præſidium in eo quærunt, quod nullum in toto libro Dei nomen inveni-
ri exiſtimant; nec diffitetur Bellarminus Lib. I. de verbo Dei c. 5. ex decem
nominibus Dei, quæ paſſim occurrunt in divinis V. T. libris, quæque
breviter explicantur in epiſtola S. Hieronymi CXXXVI, ad Marcellam
in hoc Cantico oceurrere nullum; idemque Huetius largitur Dem.
Evang. Prop. IV. de Cantico Cant. & 3. p. 216. falſus autem uterque. No-
men enim =ae, quod in Vet. Teſt. libris frequentiſſime, tum ſeorſim,
tum nomini e junktum Eſ. XXVI, 4. tum in conſtructione voc,
e— avun occurrit, Cantici cap. VIII, diſerte legitur in: m, — na e br,
Carpz. Pars II. L1 vel

Fartitio,

266 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Canti- vel ut in aliis codicibus legitur, nenambe, quanquam Aben Efra

6ο Canti- mavult eſſe duas voces diſtin tas, & aa nomen divinum ſubjunctum
corum. 7

eſfe, ut & & Er" etiam aliis vocibus, ſimili ſenſu ſubjungi
ſolent. Soli autem DEO proprium, & eſſentiale hoe nomen eſſe,
& ex Pſ. LXVIII, 5. liquet, & a Buxtorffio Fil. diſert. Philol. Theol.
V. F. 34. p. 267. ſ. atque ab Hottingero Faſcie. iſſert. IV. K. 9. p. 266.
