Sec XVl. examinavit. Patre natus eſt R. Joſepho Kimchio, erudito pariter Scri-
lb NA.. prturæ interprete, cujus expoſitiones filius frequenter in commentarũs ſuis
lscon- biblicis allegat. In omnes quoque Scripturæ libros commentarios com
21. cll. poſuiſſe dicitur HN 0 R. LEVI BEN GERSOM Hi-
NN ſpanus, circa A. C. 1290. clarus; cujus tamen libros erroribus ſcatere, ma-
t in fo- Xime eum ſidei ſacræ hiſtoriæ V. T. detrahat, & ad ſomnia ac viſiones
vorE. oOmnia reducat. Bartoloccius obſervavit P. I. Bibl. Rabb. p. 661. 4. & P. IV.
d mar- 5 6. b. CQumprimis concionatoribus Judæorum perchara & utilis eſt ma-
lona en gna illa in univerſam Scripturam commentariorum collectio, quæ P
er Deit. Pera Rabbinica inſcribitur, & R. S I M EONI concionatori Francofurten-
*“ ſis Synagogæ accepta fertur, quin inde n N concionalorum
C. un princep: audit. Is ex variis antiquiſſimis libris, Siphra, Siphre, Mechilta,
l Rabbos, Tanchuma, Talmud & Hagada ſententias Darſchanim ſ. concio-
i natorum in Scripturam collegit, eamque non quidem ad literalem, ſed
el⸗ allegoricum ſenſum perpetua velut catena duobus voluminibus ita ex-
g plicavit, ut Parte l expoſitionem diverſorum Rabbi orum in Pentateu-
hinran⸗ chum, H. in reliquos ſacros libros exhiberet. Buxtorfl. Biblio h. Rabb.p.zc0.
id Bartolocc. Bibl. Rabb. W.p. 409. q. & 9 5 b. In hanc l'eram primu⸗D
ace 4. ce‿m nentarium ampliſſimum dhNαN ‿d. braba ex Gen. XV,
u ſ. 18. inſcriptum ſtruxit DNe Q DN R. ABRAHAM
leat BENSAMVELIS GEDALIAHI, inquilinus Jeroſolynutanus, una
41e

cum textu 15 „5 duobus tomis in fol. A6 50. Liburni editum, de quo

. Ex. I. Bartol. E. 1. b. ſ2. ſeqj. L z3 CAPVZ

De Penta-
teucho:

Summari⸗
um capi-
tis.

Appella-
tio.

Scriptor
impugna-
Rus,

7„ INTRODVCTIO AD LIBROS BILI OS

CAPVT III.

De bPentateucho ſive Lege Moſaica.

Pentateuchi appellatio evolvitur; Paulo tamen I. Cor XiV, 9. non indi-
gitata H. 1. Maſen Pentateuchum exaraſſe, negatur Hobbeſio: Spine jæ:
Simonio: Theologis Batavii dimonii adverſarii, S. 2. affrmatur autem
&ν evincitur §. 3. Moſen & Meſaica contemptim a Lutbero baberi, nega-
tur S. 4. Deſcriptio & chronologia Moſiz J. 5. qui alios, præter Fenta=
teucbum, extanter hodie lihror, confignaſſe negatur G.6. Exarati per
arter Pentateuchi ordo: & in V. libros diſtributio J. 7. Ejusdem ar-
umentum & ſcopur J. 5. Moſiz in ſeribendo Pentateucho conſilium, eX
mente Clerici §. 9 examinatur S. 10. Commentatores Patres: Hebræi:
Lutherani: Pontificii: Reformati: Remonſtrante, G. II.

§. 1.

oſaicorum librorum complexus Hebræis .* e

vel conciſius aD D uingue quinquer-
nioner Legit, a librorum ſcilicet numero, quorum quilibet
OP ſ. quinta par: audit, appellatur: cui Græcum TreTrα—
75 οο vel 7 rurArν⅞ναορ ſcil. O“ο liber quinque voluminum exacte
reſpondet. Dubium vero haud immerito interpretibus videtur, ad hanc
nomenclaturam ſuis svvoνooο 1. Cor. XIV, 19. an reſpexerit Paulus,
quod quidem Hieronymus vult in ad Paulinum epiſtola: Huc usque Moy-
ſer, inquiens, buc utque bentateuchur, quibus quinque verbie loqui ſe velle
Apoſtolus in eccleſiagloriatur. Cæterum univerſus Pentateuchus Hebræis

communiter z 1egir nomine venit, quia eccleſiaſtica & politica
ſtatuta Iſraelitis a Deo præſcripta complectitur.,

Seriptorem Pentateuchi Moſen fuiſſe, cum Judaica pariter ac Chri-
ſtiana, unanimi tot ſeculorum conſenſu, crediderit antiquitas, non defue-
re tamen, qui in dubium vocare ſunt auſi. Et Thoma: quidem Hobbe-
us Leviathan. P. IIl. cap. 3;. Moſis libros non ab autore, ſed ab obje-
Go ſic dicos contendit, non quod a Moſe conſcripti ſint, ſed quod de
Moſe agant; quamvis largiatur, fieri poſſe, ut eaſeripſerit, quaæ bis libris
ab eo ſeripta eſſe narrantur, nimirum librum legir, qui uti videtur, conti-
netur cap. XI. Deuteron. urque ad Cap. XXVII. Hæc aſſeruiſſe ſatis ipſi eſt,

Gum argumenta, quibus thefin ſuam confirmet, nulla Proferat, Paucis iis
exceé-⸗

—

—
exceptis,
iUeinfaun
compofni
gerelnen
Ntogruph
Vioremul
ſe, line N
tuarifupe
Hüsneduie
Etiten ib
mumomm
ante sdra
quidem .
brergent
ſtruendam
Nequetar
Peltiya te
comment.
nostransn

nüni gdoe

quem ut
dat, hoc
Vertiſſe,
remoblen
eünm haben
N N
NDNN
m)ſertum

kfat in ten

ſertaun,

nofaconr
dis inftan
1⸗ Presl
ne .
bio
Ulen,

VETERIS TEST AMENTI. P. I. 30 De benta-

exceptis, quæ a Peyrerio mutuatus eft. Iſaacu enim Peyreriur, celebris teucho.
ille infauſtæ prolis Præ-Adamitarum parens, Moſen Judæorum quidem

ſaicn. cCompoſuiſſe faſtos ſatis operoſos exiſtimat tum etiam rerum omnium
geneſin ante Adamum conditum iis præmiſiſſe; at Molaica intereidiſſe
nun indi. autographa, & qui Moſen ſecuti ſunt apographorum coneinnatores, bre-
hHinge: viores multo creationis univerſæ & primorum Judæorum apices tetigis-
Unur autent ſe, hinc Moſaicorum non niſi excerpta quædam & ſchediaſmata tumul-
eriugt. tuaria ſupereſſe; Suſtem. Præ-Adam Lib. IV. cap. 1. b. 177. & cap. 2. b. 152.
ter Penté⸗ His nequior Benedictus Spinoſa in trastatu Tbeologico-Politicocap. 5. b. Ioz.
vnali zer ætatem libris Moſaicis ultra Esdram concedit nullam, quippe quem pri-
/dem g,. mum omnes, quos in ſacro codice deprehendimus, libros hiſtoricos, res
ſium, ex ante Esdræ ætatem geſtas enarrantes, contexuiſſe ſuſpicatur. Et primo
I Helrei: quidem loco Deuteronomium conſignaſſe, dein vero ad integram He-

brææ gentis hiſtoriam, ab orbe condito ad ſummam urbis vaſtationem,
ſtruendam animum applicuiſie, cui ſuo loco Deuteronomium inſeruerit.
Neque tamen manum operi ultimam imponere potuiſſe, morte intem-

peſtiva fortaſſis præpeditum Esdram, cap 9. contendit; hinc iſtos ejus
inue. Ccommentarios non niſi mancos, mutilos, multisque mendis fœdatos ad
n ullbet nos transmiſſos eſſe, ſic ut de Priſca hiſtoria nihil habeatur hodie integrum,
mn Tera- nihil quod non multa correctione egeat. Dudum quidem aben Erram,
um exalls quem ut liberioris ingenii virum & non minoris eruditionis commen-
tur,ad hanc dat, hoc præjudicium, ac ſi Pentateuchi ſcriptor Moſes fuerit, animad-
eit Pulg, vertiſle, neque tamen auſum fuiſſie, mentem ſuam aperte explicare, ſed
cue Me. rem obſeurioribus tantum verbis, præ Phariſæorum metu, qui hæreticum
uiſvele eum habuerint, qui aliud viſus fit ſentire, indicaſſie, dum ad Deut I, 1 ad
Wljehreis verbailla: — in ita commentatur: dN een ee
läia 2. VNn ee ee en ne en e deeen e en
apo NoRN n e e e D e e Mode mtelliga
myſterzum dudecim: etiam & ſorizſit Moſe, legem: & Kenaßanita tunc
. erat in terra: in Dei monte revelalitur: tum etiam lebtum ſuum ledtum
terielr, Jerreum, tum cognoſcer veritatem. Unde ſex argumenta exſculpit Spi-
non Cefue⸗ noſa contra præjudicium, quod vocat, Moſaicæ ſcriptionis, quæ ſuis lo-
dem Eulte. cis infra videbimus. Demum haud ita pridem Ricbardurs Simoniu, Gal-
ed tbobe. lus, Presbyter congregationis Oratoriæ Hiſt Crit V T. 1ib. 1. cap. 2. jam
gull 4 inde a Monis temporibus ſeribas fingit ſive Acuarios quosdam publicos,
bi i b ipſo Moſe in Hebraicæ Reipubl. initio confſtitutos, ſecundum lauda-
ur, pilem, quem in aula Pharaonis degens deprehenderat, «gyptiorum
ſaris eli cætero-

UciS 115
4 ptucs
Ne⸗

Be benta-
teucho.

+☛, NTRODVGTIO XD LIBROS FIELIGOS

eæterorumque Orientalium imperiorum morem. Nec enim, Joſephe
lib. 2. contra Appion. & Euſebio teſtibus, cuivis inter Judæos fas fuiſſe an-
nales ſcribere, ſed ſolis Prophetis, qui futura & longe diſſita cœleſti Spi-
ritu providebant. Hos autem ſcribas, publica autoritate munitos, quan-
ta poterant diligentia ac fide, acta reipublicæ literis conſignaſſe, ex quo-
rum prolixis commentarüs deinceps, occaſione ita ferente, compilata
ſint, quæ nunc habemus, ſeripta ſacra. Id licet neutiquam a Moſe, ſed
variis diverſo tempore factum ſit; Pentateuchum tamen àa Moſe ſeri-

tum dici poſſe, quia Moſis imperio ſcribæ hiſtoriam conſignaverint.
P Pofle, 4 9

Nam & Moſen ſcripfſiſſe dici, quæ tamen non ſua ille ſponte, ſed Dei
juſſu ſeripſerit: & Deum Gen. IIIl, 2r. Adamo & Evæ ex pellibus veſti-
menta feciſſe, & is utrumque induiſſe dici, quas Deo jubente iidem ſibi
fecerint & circumpoluerint. Interim cum varii compilationis hujus
fuerint autores, qui ſinguli ſuum habebant inſtitutum; hinc contigiſſe
autumat cap. J. quod hiſtoriæ aliquando male junctæ ſint, & repetitio-
nes crebræ atque ocioſæ occurrant. Acceſſiſſe præterea & hanc cala-
mitatem, quod, cum voluminibus vel foliis ſingulis ſua inſcripſerint ve-
teres, quorum partes ſingulæ nullo aut glutine aut conſutione junctæ,

circa cylindros volutæ, atque ubi uſus erat, evolutæ fuerint, evenerit,

ut turbatis permiſtisque folis neque ſuo loco repoſitis, pericoparum et-
iam ordo mire aliquando & miſere turbatus fit. Si quid ergo Moſi at-
tribuendum ſit de Pentateucho, ſola legum ſcriptio ei, ut legislatori, com-
petet: reliqua priſci mundi & populi Iſraelitici hiſtoria, neſcio quibus
quorum ſcribarum commentariis, variis certe & parum judicioſis acce-
ptaferenda; eaque turbatis voluminum partibus ita turbata & confuſa,
ut niſi medica divæ Critices manus acceſſerit, vix ulla Deo digna ſapi-
entia in libris iſtis inveniatur. Tantos errorum cumulos dum caftiga-
re geſtit Anonymus tractatus Gallici autor, cui titulum fecit: Senti-
mens de quelques T'beologieni de Hollunde ſur l'biſtoire Critique du Vieux
Teſtament, compoſée par le P. Richard Simen: à Amſterdam 1bgf. no-
vumin lucem portentum edidit, meris, quod ipſe fatetur, conjecturis
nixum. Sacerdotem nimirum Iſraeliticum, a Rege Aſſyrio e Babylonia

in terram ſanétam miſſum, ut novos gentilesque Palæſtinæ incolas ri-

tum, quo regionis iſtius Deus amabat coli, edoceret, 2. Reg. XVII, 24 - 28.
ſive ſolum ſive adjutum ab aliis, hiſtoriarum de mundo unius Dei virtute
condito, & epitomen hiſtoriæ Judaicæ legisque populo latæ recenſio-
nem compeſuiſſe, perſuaſum hahet; ut rudes fcilicet populos illos ab
inſana

—

inlana a
Jueml.
nare ar
deantun
n0 5mma
Pentater
Cenſuran
Theolo
queuts
iplam 5
Crjus
mantari
negotij
aAllatöc
Luwent
natum-
aprim
& cum
Juippe
negue,
mare
meindl
ir za
ſi un e
ſorig e⸗
Taan
Sctiptn
Gum er
Dumen
1n4 R
Inat,
tekis
haudi
1b hor
hon vie

liens

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 41
. De Penta-

fiſecn. inſana ½ cαα opinione abduceret, Deumque non niſi unum eſie, teucho
Akigi duer eseiit adorent, doceret. Annum, quo hæc geſta ſunt, deteriru-
untun nare ar W Arhe . niſi quod poſt XVIII. regni Joſiæ contigiſſe vi-
M deanrur Geterurn lenrennia ſuæ exploſum ſubſternit errorem, moder-
coOlhpllati pentateuchum “K ue I rſeis uchai⸗ rne nee & ermarulm⸗
t euchu Primitus uiſſe exaratum. Ridiculam iſtam, dum ſub
c. e r. H Perſtringit conjecturam Hermannus Witſius,
uatt gus ugduna- srabn. Miſcellan. Sacr. Lib. I. cap. I4. S. 7. eandem-
el, Adeu 65 un Kr a0 Johannem Clericum parentem refert, graviter
ene inn &. 36. noe nomine compellat ,errorisque profani poſtulat.
e caji 150 1 Gen 4 anenenue puduiſſe, ex diſſertatione tertia Com-
tonis hujus negotii exiſtimat, ut M 4 . en ſuͤs b et in dhn id übi darum
dd nisorie, ſunar⸗ . en univerſi Pentateuchi autorem eſſe probet,
kenin Haruck rallor⸗ us confirmet, & quæ in contrarium aflerri ſolent ar-
hanc cda- . Karuin vel adultun geſta l duod Nd Qenekn netinet, rescus aute Maſen
nton g a8, eas ex omnis ævi Patriarcharum ſcriptis, quibus
lenm a prima mundi origine ætatis ſuæ geſta memoriæ prodiderant, compilaſſe
one unde, & cum ſeculi ſui hiſtoria conjunxiſſe Moſen perhibeat 8* leteleen
md cum 1 lui . eat. oταναραα
nt exenerit, quippe ita ſollicitat: Nuiquam ſibi æc a Deo patefaéta dicit (Moſes,)
opammer neque, quanquam Kieri potuit, quitquam, Moſe tacente, pro com ario “
o Moi N. 1 mare Juſiineat; præter Rabbinor, quei nazzqusam mentiri buduit 5 . .
nmni con proinde non moramur. Verifimiliui eſt, Patriarchas Saraßtons, Tn⸗.
ſi gnibs ptir ea conſignaſſe & poſteriz etiam commendata reliquiſſe; quo fabctu,
lcioßs ce ſit, ut, cum in Moſis manus berveniſſent, ea deſeribere & ahn iat ſuæ .
r confiſß Koria connedkere aggreſſus, fit. S. I. Ita ſane Clerico Fauli aſſertum
ägubyr. rαα Yea Oio Sednτνρααιοo C2. Tim, III, 16. pronunciat, & Molsicam
gum ciigr⸗ Scripturam haud dubie complectitur, Rabbinorum mendaciis acce nſe D
ſect: Nl⸗⸗ dum erit, quæ proinde non moramur; nec in ασον 63 1.9. een⸗
4 luirts numerum cenſumque referendus Moſes erit, quos Petrus in ſeribend
n Ale. . Orrοτααιαατ Aρ soναιπ 4 spiritu Sancto altor, 2. Ep. I 21 atlie
corſebiui mat, quia nusquam ſibi a Deo patefacta dicit Moſes, quæ anteſe eſta li.
e gibilonin teris conſignavit : & humana tandem, atque ab erroris & lapſus S 1
meol; l. haud immunia Molaiĩca ſcripta erunt . quæ, quam profane E 4r gzat
VVl 14 .20. ab homine, qui interpretem Scri 1
Nlet anger qui interpretem Scripturæ agere geſtit, proferantur, quis
he eanſe⸗ Ai mmia S. III.
losdls Alia vero omnia Sacra pagina docet. Mofen enim leges ſe vindicats
s n Hteris, divinitus juſſum, ex Exod. XXIV, 4:. XNNIV,27. &, Dent Anng, Vira rnta

24. 25

—

4²2 INTRODVCGTIO AD LIBROS BIBLICOS

—

De Penta 24. 25.26. ad oculum patet: prophetias pariter, (quarum pericopa quæ-

teneho, dam, ut Moſaica Nehem. I, 8. 9. laudatur) ex Deut. XXVIII. XXINX. XXX.
XXXI. hujusque v. 19. 22. cumprimis clarum eſt: nec non hiſtorica, llut
quod ex conſignatione belli Amalekitici Exed. XVII, 27. maxime vero . i/ 1.
ex itineris Iſraelitarum per deſerta delineatione Num. XXXIII, 2. arctiſſi- ſuiif
moque hiſtoriarum & pacti cum Iſraele initi nexu conſtat. Quid? quod fiol
liber legis Moſaicæ (non ſane Deuteronomium, ſed Pentateuchus integer, Aeuuft
qui N vocari conſuevit) ab Hilkia Pontifice tempore Joſiæ in templo o
repertus νnn e ene d liber legi, Domini per manum mnog
Moſir ſcil. 282 ſeriptur, dicatur, ut ita ex plurium etiam Interpretum no
mente autographum Mofis indigitetur? Sic Moſen de ſe ſcripſiſſe, aperte rt
teſtatur Chriſtus Joh. V, 46. 47. libris procul dubio illis, qui ad hunc s 3
diem perſpicua de Meſſia teſtimonia perhibent, qualia Gen. III, 17. XLIX, Pibon
10. ſqq. Num. XXIV, 17. ſqq. Deut. XVIII, Is. ſqq. & paſſim in modernis s
Moſaicis leges. Idem Salvator Luc. XXIV, 44. Lucas c. I. v. 27. Philip- inn
pus Joh. I, 46. teſtantur. Et ſigillatim quidem Exodum Moſi autori ven. mnn
dicat Salvator Marc. XII, 26. ſententiam allegans ex Exod. III, 6. i
Leviticum Paulus Rom. X, 5. citans Lev. XVIII, S. Numeros idem Apoſto- iz
lus Ebr. III, 2. citans Num. XII, 7. Deuteronomium, approbante tamen ſn
Chriſto, Sadducæi Marc. XII, 19. citantes verba ex Deut. XXV, 5. 6. Gene- nan⸗
ſin quoque haud obſcure Moſi tribuit Jacobus Apoſtolus, gentibus con- “ e
verſis Act. XV, 20. ſq. ſanguine abſtinendum ideo cenſens, quia Moſes . kitke
omnibus gentibus ſanguinis eſu interdicens Gen. IX, 4. ſingulis Sabbathis e
legatur in Synagogis. Hine eſt, quod univerſus Pentateuchus Moſes dica- . NS
tur Luc. XVI, 29. Act. XV, 21. 2. Cor. III, 14. I7. ea ſane ratione, qua liber Tun
quilibet vulgo autoris ſui nomine venit. Quod ſupereſt, argumenta, quæ z8
ab adverſariis in aciem produci ſolent, ſolide diſcuſſa reperies a Pet. Dan.
Huetio Demonſtr. Evang. Prop. IV. cap. I4. Guilielmo Saldeno Otiorim“ X
Tbeolegic. Lib. I. Exerc. 2. P. 79. ſqq. Heideggero Exerc. Bibl. IX. IX. & X. Tehed
Peyrerium, præter nominatos, data opera confutavit Sam. Mareſius Hik
præfat. Apolog. pro 40 wwτιâεâιä cripturæ p. 25. 36. & Joh. Pythius in Re- Mahtn
ſponſ. exetaſtica ad traét. de Præadamitir cap. I. Clerico, quoad Theolo- Etate
gorum Batavorum perſonam ſuſtinet, ex inſtituto ſe obpoſtir Witſius c. l. eulra
p. 121. ſqq. & e noſtris Vir Clar. Sebaſt. Edzardi pecul. diſput. Urum Uan
Pentateuchur a Samaritano Sacerdote ſit conſeriptur? Quæ omnia hue Mü
repetere, & aliorum expilare ſcrinia, noſtri non eſt inſtituti; ne tamen ni
San

Partibus noſtris defuiſſe omnino videamur, ad Moſaicos libros ſingulos,
quæ in ipſorum præjudicium & contumeliam ex ipſis excerpta detor-
quentur, diluere & enodare conabimur. IV.

*

—

4 Apoe⸗ „ . —
VETERIS TESLAMENII 6 De bpenti=
copeque- . IV. teucho,
NINNV. Mirari hie ſubit impudentiſſimam Papiſtarum calumniam, qua Lathere
hiſtonn, . b. Lutherum onerant. Hunc etenim Jodocus Coccius tom, I. Theſauri nagni æſti⸗
düne rewd lib. VI. art. y. hæreticis illis accenſere non erubeſcit, qui Meſen & Moſaica Ralas:
12. atCliſl. ſeripta ſummaæ autoritatis eſſe negant,. Quocum Leonh. Marius facit, in
ide quodl Eroleg. omment. in Pentateuehum Sebt. 3. n. 32. Moſen a Luthero impu-
Wineger, Adonter tractari criminatus. Hos calumniando ſuperat Schererus Dom.
ein templo 15. poſt. Trin. Conc. 4. p. 632. Luthero affingens, quod Moſen hæretico-
rnunn rum peſſimum, damnatum & anathematizatum hominem, Pontifice &
terpretln ipſo Diabolo nequiorem dixerit, aliaque, quæ in Lutheri ſcriptis fruſtra
ſle wenre quæres. Quanquam vero largiamur, Lutherum, ubi cum tentatis de
eriet exagitatione & condemnatione legis Moſaicæ loquitur, Moſen audien-.
ad ne dum negaſſe, & Evangelicis potius conſolationibus Chriſtoque Media-
In. A tori locum dandum aſſeruiſſe; licet quoque demus, Lutherum rigorem
n moceni⸗ legis Moſaicæ in redarguendis, accuſandis, urgendis hominum conſci-
17. Phip⸗ entiis mirifice exaggeraſſe, eique ſuaviſſimas Evangelii conſolationes,
rorl ien. nunquam ſatis commendatas, oppoſuiſſe; nullibi tamen conviciis Moſen
IIl,.. inſectari aut proſcindere Lutherum deprehendes. Hoſtem Chriſti di-
n Apofo. xit Moſen Colloqu. Menſal, cap. II. fol. 157, verum non in calumniam per-
nte nmen onæ, ſed ad excluſionem doctrinæ Moſaicæ legalis a negotio juſtifica-
56, Gene. tionis & ſalutis noſtræ, in quo utramque paginam Chriſtus facit fide ap-
Utibus on⸗ prehenſus, excluſis omnibus legis operibus, juxta Gal. V, 4. Singula vero
Ivin Moes Lutheri loca, quibus colorem criminationibus ſuis conciliare adverſarii
6 bbetliß CLona Kuür, ex Megalandri mente explicarunt & a detorſionibus vindica-
Moeseec runt » Gerhardus Lib. 1I. Spec. Confeſioni Cathol. Artic. I. Append. 2.
,n Iber p. 32348& b. D. Joh. Müllerus Laeboers Aefenſi cap. XlI. H. 152. ſc. p. 310,
menta, quæ . V.
aPe Dn. Natales ipſe ſuos Moſes expoſuit Exod. VI, 16, 18. 20. ex Jacobi quip- deſeriptas.
no Otiltun pe proſapia, patre Amramo & matre Jochebeda, avo Kahatho, proavo
AXS. Levi Patriarcha oriundus. Conf. 1I. Chron. VII, I. 2. 3. Quæ vero circa
n. Mareſus matrem Moſis Jochebedam ex Exod. VI, 9. & II, I. dubia moventur: 1) an
hius in Re- ætate jam nimium provecta Moſen, præter naturæ ordinem ac modum,
20d Theolo⸗ enixa fuerit? 2) an filia Levi, & Amrami uxor pariter ac amita? &
Wirlisc, quomodo Liberator Iſraelis de origine inceſtuoſa natus fuerit? accurate
u. Utmdn ſolvit D. Varenius in Exod. Dec. I. Loc. 2. p. F2. ſqq. Porro, quæ circa na-
ooni hie tivitatem, conſervationem & educationem ejus, tum & fugam ex Ægypto,
ne tmen reditumque in illam & liberationem gentis Iſrxaeliticæ evenerint, ſatis
os ſogalo F 2 copioſe
p Geto-.

G.

pe benta- 4 4
teucho.

TINTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

copioſe ediſſeruit Exod. II-XII. Ea vero omnia fabulis mirifiee augent
pro more ſuo Judæi; Regem .Ægypti præmoenitum, ut ab Hebræo pue-
rO ſibi caveret, regni ſui vaſtatore futuro; ſed & parentibus Moſis divi-
no oraculo futuram per ipſum Hebræorum ex Ægyptiaca ſervitute libe-
ationem prænunciatam fuiſſe; Moſen infante'n regium diadema ca-
piti ſuo impoſitum in terram projeciſſe, & pedibus conculcaſſe: bello ad-
verſus .Æthiopes ipſum ducem præpoſitum, ſingulari ſtratagemate
victoriam obtinuiſſe: hinc cum filia Regis .thiopum, cui Tharbis no-
men, conjugium iniiſſe, & quæ funt nugæ aliæ, tradentes, ut apud Joſe-
phum lib. Il. Antiquit. cap. . Philonem I. 1I. de vita Meſir, Ezechielum
Poëtam Judæorum Tragicum, cujus carmina Clemens Alexandrinus lib. I.
Stromat. edit. Sylburg. p. 344 & Euſebius lib. 1X. praparationi, Evangelicæ
cap. 25. 29. ſervarunt, & ex iis videre eſt, quæ ex Artapano refert Euſebius
c. I. cap. 27. & quæ ex Schalſchelet hakkabala, aliisque Rabbinis, ut & El-
macino, Patricide, aliorumque Arabicis monumentis larga ſegete congef-
ſit Hottingerus Smegmatis Oriental. Lib. I. cap. 5. ſeéct. 2. p. 394 - 465. unde
abundantiſſime circa nativitatem, vitam, res geſtas & mortem Moſis
Rabbinorum commenta haurire poſſunt, qui hæc talia in deliciis habent.
Temporum vero circa res a Moſe geſtas rationem ductu Scripturæ S.
hanc docet Uſſerius, Lightfootus, Calovius, calculo conſentientes:
Anno
Orb.
2433 naſcitur Moſes in Egpto, anno 64. a morte Joſephi. Diſſentit
Calviſius in annum 2372. Chytræus in ann. 2373. Lutberus in
ann. 2374. Pareus in ann. 2443. Torniellus in ann. 2464. na-
tivitatem ejus conjicientes.
2473 annos natus 40. Act. VII, 23. inviſit fratres ſuos, cædit .gypti-
um, ex .Ægypto profugus in terram Midian ſe recipit.
251;3 annos natus 80. àa Deo ad liberandam gentem ſuam ex rubo ar-
dente vocatur, Exod. III. & IV.
. mmaenſes Abib (qui hactenus ſeptimus fuerat, nunc primus totius
anni, Exod. XII, 2. conftitutus eſt) die 15. fer. 3. (1. e. d. 5.
Maji) Iiraelem ex Ægypto educit.
2514 menſe tertio ab exitu, legem a Deo in monte Sinai promulga-
tam accipit.
= ⸗ tabernaculum erigit. .
255z menſe 5. die I. fratrem Aaronem morte fibi ereptum deflet,
annos natum 123. 2553. Mmenſe

—

—

1 me

15) In

O
fonten, in
Moenzcun

Grecir d
ſaics vel
tis; Unge
mente Ale
latonem
,nimn aliu
terbentat
ſe, negan,
Peſtribus
Deo pera
Krlicenl
Figl a
ſtolls ,
tana de d
Idem jn
er
typiserſe
lent dehn
Mi Ce
quetame
teſtanenn
menpre
in l. tan

Kimtun

Lxereit,
Molene

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 45
= De bPenta-

enget 1 menſe 10. mortis nuncio accepto, Joſuam ſucceſſorem ſibi con- teucho,
rropne. firmat. ́”MUM
Oſs ini. 2553 menſe 12. vivis excedit Moſes in monte Nebo, annos natus 120.
te lbe. . M VI.
dema cx. Omnium itaque antiquiſſimum & ſcriptorem & religionis omnis Solius Fen-
bello d. fontem, imo pro Deo gentibus quamplurimis habitum cultumque fuiſſe cateuchi
vgemate Moſen, cum Guil. Saldeno Otior. T beol. E. I. Exerc.I & cumprimis Huetio ſeriptor.
Abis no⸗ demonſtr. Evang. Vrop. IV. cap. 2-II. p. 53.-272. Perquam erudite demon-
pud ſoſe⸗ ſtrantibus, facile largimur: nec dubium, quin antiquiſſimi Philoſophi &
Græciæ Sapientes, quicquid religionis vel divinæ ſapientiæ ſpirant, ex Mo-

—

—

echielum

nus iih, ſaicis vel libris vel traditionibus petierint, & pro ſuis venditarint inven-

nungelue tis; unde tantam inter Moſen & Platonem convenientiam, teſte Cle-
Emiebins mente Alex. lib. I. Strom. p. 342. deprehendit Numenius, ut Moſaizantem
,ut &E. Platonem crederet, z! deε ι HIAταν Me drrτναααιοιι, quid
enim aliud Plato, quam Moſer Attica lingua uſus? Libros tamen, præ-
ter Pentateuchum alios ad poſteritatem transmiſſos eundem compoſuiſ-
ſe, negamus. A'zMαι MανσασI. liber, qui aſcenſum Moſis de cam-
peſtribus Moab in montem Nebo, variaque Moſis jamjam morituri cum
Deo peracta colloquia exponat, citatur quidem a Protogene, Epiſcopo
Sardicenſi in actis concilii Nicæni P. II. cap. 26e. p. 131, ut & ab Origene
r*ρ dςνα lib. g. e. 2. idemque fuiſſe perhibetur, ex quo Judas Apo-
ſtolus Epiſt. v. 9. teſtimonium Michaelis Arch-Angeli altercantis cum Sa-
Dilentit tana de cadavere Moſis depromſerit . dignus Gilberto Gaulmino viſus,
“ quem jam ante Hebraice Conſtantinopoli & Venetüs ſub tit. N *

1464. n. HD excuſum, Pariſis denuo Hebraice, cum notis & verſione Latina
typis exſcribi curaret. Vid. Sixt. Senenſ. lib. 2. Biblioth. §. p. 109. & Va-
1 gbi. lent. Schindlerum Lexico Pentaglotto p. IoAr. Porro etiam Apocalypſeos
ahit. Moſir Cedrenus meminit Hiſtor. p. 3, ad Oyera Creat. ſexti diei. Uter-
zmbo n⸗ que tamen apocryphus Athanaſio in Synopſi Scripturæ eſt, qui tertium his,
. teſtamentum Moſis inſcriptum, addit. Alios præterea libros, Moſis no-
mustotinj men præferentes, ab heæreticis Sethianis confictos, memorat Epiphanius
Crecd in I. Panarii, eodem cum memoratis loco ac cenſu habendos.
. VII.
Solumitaque Pentateuchum Moſis exaratum manu, Canonique de= Senintie-
ſtinatum cum conſtet; dubium tamen eſt, an eo quem Heideggerus nis orde.
Exercit. Bibl. IX. S. 2. p. 247. ſuppeditat, ordine ſeriptionem abſolverit.
un Eete Moſen quippe exiſtimat primo acta præcipua in commentarios retuliſſe,
uen⸗ E un

tecongel
4 5 unde
em Moſis
ishabent.
titare .
tes:

pomnlgr.

De Penta-
teucho.

Pentateu.
libros di-
ſtuibutio.

Argumen
tum.

46 INTRODUCTIO AD LIBROS BIBLICOoSèS

uti ex conſignatione Amalekitici belli Exod. XVII, 14. colligere liceat:
Ex his enatum hbrum ſæderir, promiſſiones & leges Dei,
ac præcipuas res geſtas complexum Exod. XXIV, 4. 7. Tum Deum ipſum
legem Decalogi tabulis lapideis inſculpſiſſe, Exod. XXIV, z. XXXI. XXXII,
15. 16. 19. &c. Reliqua Moſen addidiſſe, tum ea, quæ ad legis & Evange-
lii doctrinam pertinent, tum integram eccleſiæ hiſtoriam inde ab origine
mundi ad gubernationem usque Joſuæ ſucceſſoris. Verum nec Seo-
TuvsUα1πας rätio, nec apta & concinna orationis Moſaicæ, perpetuo nec
interrupto pergens filo, cohæſio, hanc fruſtulatim factam Pentateuchi
compoſitionem admittere videtur: licet dari poſſit Heideggero, qua-
tuor poſteriores libros, forte ſucceſſive & per intervalla, iüs temporibus
fuiſſe conſcriptos, quorum res geſtas complectuntur. Incertum porro
eſt, an ejusdem in quinque libros diſtributio, qua hodie utimur, ad Mo-
ſen referenda ſit, quod quidem cum Philone e Pontificiis Joſephus de
Voiſin obſervation. in proxmium pugionir fidei Raymundi Martini edit.
Lipſ. p. 97. 4. & e noſtris b. Calovius proleg. Comment. in Gentj.p. 1I5. S. 6. &S
Bibl, Illuſtr. T., I. p. 212, a affirmat: b. Waltherus vero Oſkein. Bibl.
9. 645, p. 460. negat, eo quod legis liber nusquam allegetur niſi unus.
Non tamen inconveniens partitionis ejus ratio ea redditur, quod in pri-
mo libro eccleſiæ plantatio & propagatio: in ſecundo protectio & gu-
bernatio; in tertio eccleſiaſtica conſtitutio; in quarto politica admi-=
niſtratio; in quinto major & uberior confirmatio exhibeatur.
VIII.
Ineo itaque potiſſimum argumento verſatur Pentateuchus, ut hi=
ſtoriam non modo & chronologiam orbis, mira tamen brevitate, eo-
que, qui fini Scripturæ divinitus intento exacte reſpondet, modo texat,
geſtaque Patriarcharum & populi raelitici ad Moſis usque mortem fata
exponat; ſed ut inprimis eccleſiæ V. T. primævam conſtitutionem ac in-
dolem, tum etiam dogmatum, queæ illis temporibus publice in Eccle-
ſia ſonuerunt, uoτανιαοιαν tradat. Quæ omnia ſecundum ſingulos ejus
libros Theodulfus Aurelianenſis Epiſcopus, circa ann. 850. clarus, apud
Lorinum Commentar. in Numeros proleg. p. 6. his verſibus ſcite com-
Plexus eſt: M
Quicquid ab Ebræo ſtylus Atticus atque Latinus
Sumſit, in hoc totum codice, Lector, habes.
Quo loca prima tenet Geneſis, primordia mundi,
Diluviumque canens, geſtaque magna Patrum,

Exe-

Longe
mundt
bens, t
quam )1
thamel
beab ſel
tum en
beat, 0
X. 6. 1
Pretere
Kpriri

porro.
guod
Pentate
ench .
ts mp
Ante ern
u us

fnne il

Uunume
ges
indage
non fu
ſeltan⸗
ertlii
Qo fi

Liture

gere licent
legesDei,
eum iplam
WI MI,
3ynge.
eaborigine
n nec den.
rpetuo nee
bPentateuchi
gero, Jun-
temporibug

VETERIS TESTAMENTII. „„

tum porro
nur, ad Mo-
poſephus de
ſartini elit.
5.
iin. Bibl,
t niſi unus.
nod in Pr⸗
echio & gl⸗
litica adeni⸗

nus ut hl⸗
Vtare, eo⸗
nodo texat,
mortenn füti
ionemaein-
ce in Lede⸗
ngaloseſu⸗
Garus, apu
8 ſeite coll⸗

be⸗

Exodus ,Æ.agyptum ſpoliat, ſecat æquora rubra, Ne benta.
Priandit iter eremi; lympha ibi, lexque datur. teuche.
Inde ſacerdotum gentem Leviticus ornat,
Ettypice exponit dona ſacris typicis.
Bella virosque liber Numeri deſcribit, & adtus,
Queis fregit Moſes idola, ſtupra, duces.
Poſt repetit legem, populo benedicit, & alma
Jura dat, ac dicto carmine victor abit.
Longe tamen ulterius ſcopum ſuum ſacer ſcriptor porrigit, Meſſiam ceges.
mundi Salvaterem potiſſimum tot vaticiniis & pronuſſionibus deſcri-
bens, tot typis ac allegoriis adumbrans; imo per legem eundem tan-
quam Medicum & opitulatorem quærendum docens, ut non ſolum Na-
thanael Moſen præ cæteris de Jeſu Nazareno ſcripfſiſſe, Joh. I, 46. perhi-
beat, ſed & Chriſtus ipſe Joh. V, 46. Luc. XXIV, 27. in Moſaicorum libro-
rum lectione ad doctrinam de promiſſo Meſſia animos attendere ju-
beat. Cui Paulus conſonzt Act. XXVI, 22. Rom. III, 21. cap. IV. toto, cap.
X, 6. ſqq. 1I. Cor. X, 4. 2. Cor. III, 1A. IF. & in Epiſt. ad Hebræos paſſim.
Præterea quoque eccleſiæ ortum & incunabula, ſedem & populum, jura
& privilegia demonſtrare conſtitutum erat autori.
Quo generali oſtenſo ſeopo non contentus Joh. Clericus, anxie Moſis in
porro diſſert. tertia Commentario ejur in Geneſin præmiſſa §. 6. inquirit, ſcribendo
quod potiſſimum conſilium, qui fines Moſi in ſcribendo edendoque lunenrer.
Pentateucho ſpecialiores fuerint? Quam maximi momenti ad intelli- Hium:
genda obſcuriſſima libri loca quæſtionem, qui rite expedierit, nullis ſa- ex mente
tis amplis gratiis beneficium ejus rependi poſſe exiſtimat. Has cum Clerici
ante eum nemo, ipſe mereri conatus eſt, ex Moſe ipſo colligere ſibi vi
ſus, quæ hanc in rem dici poſſe videntur. Præmiſſo itaque & conceſſo
fine illo generali, Moſen ad edocendum populum Hebræum, Deum
unum eſſe colendum, & qua ratione coli Deus ille velzt; tum etiam ad
leges ab eodem acceptas populo tradendum ſcripfſiſſe: ſpeciales dehinc
indagare fines S§. 7. aggreditur. Ubi obſervari cupit 1¹) Moſi animum
non fuiſſe, totius humani generis annales ſcribere ad ſua usque tempora,
ſed tantum ea ex hiſtoria præteritorum ſeculorum ſeligere, quæ cum ge-
nerali illi, quem modo dixerat, ſini, tum aliis ſingularibus conducebant.
Quo factum ſit, ut innumeris prætermiſſis, quæ legentium curioſitas fla-
gitare ſolet, nudam pene Chronologiam primorum temporum tradat;
pausa

.

Be Penta-
teucho,

sæxæmina.
tum.

7S INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

pauca tamen adſpergat, quibus Ifraelitas ad obſervationem legis facilius
adduci poſſe exiſtimabat: 2) animum Mofi fuiſſe, populi Hebræi hi-
ſtoriam ſcribere a conditore ejus Abrahamo, quem Deus ex Chaldæa in
Chananæam ire juſſit, ubi Hebrææ gentis proprie incunabula quærenda.
Unde obiter diſcendum ſit, ex ejus ſilentio non licere ſemper argumen-
tari, nec poſſe affirmari, e. c. alias omnes gentes a Deo illis temporibus
fuiſſe derelictas, quia de Dei in illas beneficiis nihil habeat Moſes: 3)
videri hoc quoque ſpectaſſe, ut mores Iſraelitarum non apertis tantum
præceptis, ſed obliquiori etiam per narrationes, docendi ratione, quoad
poſſet, emendaret: 4) hiſtoria ſua Moſen Iſfraelitarum animos a vici-

norum fabulis, adeoque religionibus, quæ ſæpe iis nitebantur, alienare

aggreſſum eſſe, quod exemplis allatis oſtenditur: 5) videri etiam non
modo ſcripta lege, ſed etiam edita, atque additis mandatis, quibus eam
ſingulis ſeptenniis legi jubebat, Deut. XXXI, 1Io. tacite Egyptiorum ſacer-
dotum mores reprehendiſſe, apud quos erant arcani ritus & arcana do-
gmata, quæ in vulgus efferre nefas habebatur: 6) jactantiam plera-
rumque gentium reprimere voluiſſe, quæ conditores ſuos ſummopere
laudabant, atque in Deorum numerum referebant; cum ex adverſo
Moſes demonſtret, ortos eos eſſe a Chamo, Noachi filiorum tertio, qui
ne vir quidem bonus haberi potuerit, nedum ut in Deorum numerum
referri poſſet: 7) licet Hebrææ gentis hiſtoriam ſeribat, & copioſius de

ejus rebus agat, quam de cæteris, non tamen exiſtimandum eſſe, plenos

quam alia uſus ſit; cu*ρα proterea ſoecterit, in comtendio autiquißimæ

eum conſeribere voluiſſe annales. Hinc mirum non eſſe, ordinem
temporis, qui in pleniori ſervatur hiſtoria, fuiſſeab eo negledum. Hæc
fere ſunt, quæ Clerico ſingularia fuiſſe videntur Moſis conſilia’, hi recon-
ditiores in ſcribendo fines, præter univerſalem illum & manifeſtum, qui
primo intuitu legentibus ſeſe objicit, adducendi nimirum Iraelis ad
unius veri Dei cultum,
Iſtis vero Clerici aſſertis, licet aliquam præ ſe ſpeciem ferant, nee
per omnia rejieienda videantur, inſunt tamen haud pauca, quæ cenſuram
merentur. Et primo quidem univerſa iſthac ſollicitudine ſuperſedere
potuiſſet, ſi &&ατιιιεοcrederer Moſaicam Seripturam? Sic enim non
Moſis, amanuenſis ſaltem divini, eujus utique conſilio & voluntate alla-
ta non eſt ipſius prophetia (z. Pert. I, 2t.) ſed Dei, Scripturæ autoris, in-
dagandum fuiſſet conſilium, quo dudus certa ſerilenai methodo potiur,

—

—
liſorie/
nobir vite⸗
uafe di⸗
rici curiot
Ain null
guamme
Moſiice
o Rſu, 1.
ſele parete
2gllitls,
Vita celeb
ivinitusi
c Tagar,
ergo Moß
Dens ipſe
demi voln
Lanteſipi⸗
Cioltre
ſus, in 4
COnKiis
Orati,
Quir n
g1
ltij: Ae
Sierman
lubens
Verlatur
Nenplo⸗
Veriini,
leve
ſtra easd-

eſt.
AI;.

neqn
Mobler

—

kreilins
ſebrri hi.
lulckenin
Iuerende.
argumen.
mnporibus
oles: 9
is tantum
e, quoal
0s Vici⸗
e, Alienare
etiam non
nibus eam
rum ſacer-
tcana Go⸗
ium plera⸗
tmmopere
adverſo
nio, gal
Dumerum
pioſse
ſe, plenos
Orcdinem
m. Hec
hi recon-
ekum, qui
Iuelis ad

Eerant, nee
e Cenfurann
perlelere
Lenimh nont
ntate alr.
zutoris, in.
Ao gttua⸗
tiſi ⸗
.

7

47

VETERIS TESTA ME NTI. P. I.

nobis videtur, momenti eventuum mezmiserit; quare certis verbis uſut ſit
quare obiter nonxulla, cætera vero copioſius & ſeæpiur dixerit? qualia Cle-
