reddidit Rom. I, 2. VA5&h o libri ſanétitati: N REY Docdeh
viginti quatuor ſcil. Hbri, uno ſyſtemate comprehenſi: allegorice quo- tiamn,5
que 92 Sponſa, ob eximiam, qua gaudet, perfectionem ſalutatur. P lit, 4
proprie quidem finem verſiculi, & metonymice ipſum verſiculum; ſed- uutſi
& per ſynecdochen univerſam Vet. Teſt. ſcripturam deſignat, unde y Hinuj
R8 Eliæ Levitæ Doctorem Biblicum notat. De ſingulis v. Hottinger. gni
heſaur. Phil. Lik. I. cap. 2. Se &. 3. P. 55. A4. Chriſtianis tritiſſimum vo* Proben
DiXιπ Bibliorum nomen eſt, nen tam ex Syracidis Prologo, quod vult
Menochius, quam ex Græcorum Patrum uſu, Chryſoſtomi cumprimis,
eui perquam frequens eſt, petitum. Porro ια nραρονσι◻αααεH n 14. in
ria ſeripta libri ſacri adiunt; Codex Dei apud Anguſtinum in Eſ. LXIII. ſilexne
Inſtrumentum apud eundem, & Tertullian. ib. de pudic. c. X. & contra Mar- dunt;
tibn. Iib. 4. «3 denique nοα—srula, autoritate Pauli nuncupatur Gal. VI, Dei ann
16. Phuil. III, 16. Conf. Rivetum ſagog. c. I. Lo. II. Opp. p. 553. Suicer. 1 heſ. Viium el
Eeccleſ. ſuis H. &, quod ad canonis appellationem attinet, Virum IIluſtr. n ege
Petr. Dan. Huetium demonſtr. Evang. Prop. IV. p. 33. §. 1. Einei re
II. Lonih
D. Kribu- Et hæc poſtrema quidem Canonis denominatio perpetuo eccleſiæ di⸗
n

no in i uſu adeo Scripturæ eſt apprepriata, ut genuini ejus primæque autoritatis
yos Cano libri a ſecundariis, qui Apocrypéi ſunt, hac nomenclatura diſcernantur. Ut- noleg
nico & A. ut enim Patres nonnulli eccleſiæ, cumprimis Occidentalis, Apocryphos nonmin
bocrypb. quoque libros, ſacros interdum dixerint, divinos & Canonicos; ingen- ſolere
tem tamen, quæ inter utrosque intercedit, autoritatis differentiam hac
anvο

rr0s pr.
leltio (i.
cui Salya.
„ 2
at
Ppellatio
i ex el.
rumn edi-
mulkitatin,
alag
rice gno.
Uum; ſech
unde y
Hottinger.
mum v071
uod vult
npöinis,
Aumenti.
NLNII.
utra Mar-
turCal Vl,
cer. Ilf.
umn Multr.

90 eeclefte.
Autoritati
untur⸗ Ur⸗
poelſphos
05; ingen⸗
entiam lac

ð

14. in Vetus & Novum Teſtamentum diſpeſcitur. Non ſenſu legali, qua-

d

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

Aauveokovia eos haud ſuſtuliſſe, probe obſervat b. Gerhard. Exeg. Loci

3 De Scriptu⸗
ra S, in ge-⸗

de Script. S. J. 107. Quin primam potius & per multa ſecula continua- nere,

tant fert ætatem diſtinctio in libros usαανoιινιαενιͤ in canonem adſcriptos,
& c*Hovwvaßbs,8&ρ tra canonem conſtitutos, Athanaſio in Synopſi, aliisque Pa-
tribus uſurpata, quibus canon tunc librorum ſacrorum collectionem & ca-
talogum notat, legitimo ſynagogæ vel eccleſiæ conſenſu determinatum &
comprobatum. Hinc & 4α v νıιςιαι .εν„ιροι Concilio Laodiceno ſunt libri,
puhlica eccleſiæ autoritate in canonem non recepti, cum Can. 59. ita de-
cernit: Srt & eα ιαιτααεπιο ααMπ Aναρο 7τασ Sα ααiαι Sεα;
9νσεαι OaHειρι. à„&æ‚†km¹äl.»hie v& ανννιαι τς τι„αομμυN 1α αn.οαιι dο ονι
ung' quod non oportet privatos Eſalmos in Eccleſia legi, nec libros non ca-
nonicor: ſed ſolos canonicos Vet. & Novi Teſtamenti, qui ſequenti Can.
60o. ſigillatim recenfentur. Duo quippe ad canonicum Scripturæ librum
aunearà Lheeologi requirunt: Ozoxvevziav nimirum z. Tim. III, 16.
& ſolennem ad perpetuum normantemque eccleſiæ uſum deſtinationem.

Unde Damaſcenus lib. IV. de ortbodoxa fide c. Iö. apocryphos, v. g. Sapien-

tiam, Syracidem &c. a canonicis diſtinguens, eraoéot us* αα⅓ ο in-
quit, «X ga aραα ατταο 8Sαοαα s* /, Hα, pulchri quidem &
bonzſti (hi libri ſunt) ſed non numerantur (inter canonhiços) neque pone-
bantur in arca quod, quando ab autoribus ſuis eceleſiæ offerebantur,
digni olim habiti non ſint, qui cum reliquis canonicis, ab eccleſia ap=
gtn olim ! 3 4 ccleha ap.
probatis, in arcam eccleſiaſticam reponerentur.
III.

Canonis porro univerſi ſyſtema, divina Pauli autoritate 2. Cor. III, 2) in Vetut

ſi lex nova in N. T. proponatur, quod Papiſtæ juxta cum Judæis conten-
dunt; nec fœderis reſpectu, quan in V. T. legale, in Novo Evangelicum
Dei cum hominibus pactum proponatur, quod Auguſtino aliquando
viſum eſt in expeſit. Epiſt. ad Galat. I. IV. Opp. p. 347. Vt enim V. T. non
tam legem ipſam & pactum legale, quam diſpenſationem iliam divinam
Eirca religionis & politiæ Iſraeliticæ diſpoſitionem deſignat; Novum
non ipſum pactum gratiæ, ſed diſpoſitionem divinam circa novam do-
Gtrinæ Evangelicæ adminiſtrationem & promulgationem per totum or-
bem novis ſacramentis ſancitam, obſervante b. Calovio Bibl. Illuſtr,
Pproleg p. 2. & omnino ad Ebr. V1II, 13. T. IV. p. 1255. ſq ſignificat: ita
non minus in libris V. T. de foœdere Evangelico, quam in libris N. T. de
foœdere legali agitur & docetur. Unde idem Auguſtinus lib. 3. contræ
A 2 dug,

. Te⸗
ſtament.

ra S. in ge.-
nere,

A ffectio-
nes.

Verſiones
& Editio-
nes,

De Seriptu- 4

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS.

duat epiſtolas Pelagii, ut & lib. XX. de Civ. Dei cap. 4. Moſaica & pro-
phetica usque ad Johannem ſcripta, rectius Vetur Inſtrumentum, pariter
ac Evangelica & Apoſtolica ſcripta Novum Inſtrumentum verius quam
Teſtamentum dici cenſet, quandoquidem utraque de utroque Dei teſta-
mento agant. Sola itaque temporis ratio hic loci habetur, quatenus
Vetus Teſt. chronologice tempora eccleſiæ ante, Novum tempora poſt
incarnationem Chriſti denotat, & Johanne baptiſta limite utrumque
diſterminatur. Libri proin V. T. illi ſunt, quos Moſes & Prophetæ ante

natum Chriſtum; libri vero Novi Teſt. illi, quos Evangeliſtæ & Apoſtoli

poſt Chriſtum in carne exhibitum conſcripſerunt. Hinc alibi denuo Au-
guſtinus, Teſtamentum Vetus de Chriſto exhibendo, Novum de exhibito
agere; Novum in veteri latere, Vetus in Novo patere, aſſerit. Confer. b.
Carpzov. Diſp. in 2. Petr. I, 19. ſq. cap. II. Aph. 3. p. 795. & b. Schrœder.
de principio Theolog. Sect. I. qu. 9. I0. b. 69. ſqq. Patrum vero in hæc duo
Teſtamenta allegorias citavit Gerhard. Diſpp. ſagog. I. c. 4. J. 3.
Quæ nunc de divina Scripturæ inſpiratione, Canonis porro inte-
gritate, textus originalis authentica dignitate, aliisque, quæ Scripturæ
ſunt, affectionibus proferri in medium poſſent, ad Syſtemata Locosque
Theologicos pertinere, nec adeo hujus loci eſſe exiſtimamus. Propius
forte ad inſtitutum noſtrum accederet, ſi varias Bibliorum verſioner, ac
quid de ſingulis ſentiendum, & editioner, ac quid in ſingulis præſtitum
ſit, recenſeremus: ſed verendum, ne ſic in limine ſtatim dicendorum
obruamur copia, & poſt Homerum Iliada ſcribere aggrediamur, cum
Viri doctiſſimi tam copioſe in hoc argumento, tamque verſati ſint ſoli-
de, ut ſpicilegio vix locum reliquiſſe videantur. E multis nominaſſe
ſufficiat Joh. Henr. Hottingerum, qui Bibliothecarii Part. Il.tot. de Biblio-
rum authenticis exemplaribus, tam MSCtis quam impreſſis, de Poly-
glottis, de variis in vernaculas linguas translationibus &c. & Téheſauri
Phil. L. I. cap. 3. p. 249. ſq4. de paraphraſibus Chaldæis, Syriacis, Arabi-
cis, Perſicis, Græcis ac Latinis de induſtria agit; Brianum porro Wal-
tonum, Anglum, qui Prolegom. in Biblia Polyglotta I V. V. IX. X. XI. XII.
XIII. XIV. XV. XVI. in verſiones Bibliorum Orientales, tum & in Vulga-
tam Latinam paulo curatius inquirit: & e noſtris b. Chriſt. Korthol-
tum, qui tract. de variis Scipturæ editionibur Kilonii 1656. edito, de ver-
ſionibus, Chaldaica c. 3. Syriaca c. 4. Græcis C. 5. LXX virali c. 6. Latinis
in genere c. 8. Vulgata Latina c. 9. 1I4. Latinis aliis c. 75. Samaritana c. 16.

Ara-

☛

—

—

—

Arabica
Pgybta
nica c. 25.
Slecica,
Livonica
rat. Del.
D.D.o
eſt, gvol
Biblicis,
Conrege
Prefecus
re ellitien
Chriſt.
lipl. bre
kolyglot
tina: P.
Romanen
Saxonie
tabrica,
Mixteca
eclitione
40 editi
MSCtor⸗
loco exl
natas, &

I
Obleryer
rum enn
Dexade

tereamn

comme
Mamus
Archi
ſim der
Vero in

—
VETERIS TESTAMENTI. P. I. 5
— . — De Scriptu-
npro⸗ Arabica & Turcica c. IJ. Ethiopica c. 18. Perſica c. 19. Armenica c. 20. ra S. in ge-
n,Partet ägyptiaca ſ. Copta c. 21. Italica c. 22. Gallica c. 23. Hiſpanica c. 24. Germa- nere.
ins an nica c. 25. Belgica c. 26. Britannica ſ. Anglo-Saxonica c. 27. Danica c. 28.
Deiteli. Suecica, Finnica, Lappica, Islandica, Gothica c. 29. Polonica, Lithuanica,
QAuatenm Livonica, Ruſſica c. 30. Bohemica, Hungarica, Slavonica c. 31. erudite pero-
pon otkt rat. De b. Lutheri verſione Germanica integram contexuit biſtoriam Magnif.
rumgue D. D. Joh. Friedr. Mayerus, Hamburgi An. er. editam, ultra quam vix
hete ante eſt, quod deſideres; adjecta diſſertationum de translationibus Bibliorum
Apoſtoli Germanicis ante Lutherum, ſive editis, ſive ineditis, & de notis veterum
enuo Ar. 1 Biblicis, mantiſſa. Demum nuper admodum jJacobus le Long, Pariſin.
exhibito Congregationis Oratorii D. J. Sacerdos & Bibliothecæ domus Pariſienſis
Conferb. Preæfectus, Bibliotbecam sacram ſ. Syllabum omnium ferme Sacræ Scriptu-
chrcedet. raæeditionum ae verſionum ſtupendo ſane labore conſtruxit, a Viro Clar.
hec ddo Chriſt. Fried. Bornero, S. Th. D. & humaniorum literarum in Acad.
Lipſ. Profeſſore P. auctam, notisque illuſtratam. Cujus P. I. c. I. Biblia
Polyglotta, e. 2. Biblia linguis Orientalibus edita, c. 3. Græca, c. 4. La-
Orro inte⸗ 1 tina: P. II. c. 5. Gallica, c. 6. Italica, c. 7. Hifpanica, c. 8. Biblia linguis
Eripture PD Romanenſibus exarata, c. 9. Germanica, c. 10. Danica, Suecica, Anglo-
locoice Saxonica, Anglica, e. I. Slavica, C. 12. Islandica, Wallica, Hibernica, Can-
opin tabrica, Lithuanica, Finnica, Lapponica, Hungariea, Cc. 13. Mexicana,
rlmnen A Mixteca, Virginiana &c. ſecundum varias, quibus in lucem Prodierunt,
Prſimm editiones recenſentur, adjectis haud raro οι & obſervationibus
Cetdorun ad editionis hiſtoriam aut indolem ſpectantibus. Codicum præterea
ur, ranmm MSCtorum, quotquot hodie innotuerunt, indicem locupletiſſimum ſuo
Rlal loco exhibet: tum etiam Concordantias Biblicas variis linguis concin-
dnink natas, & variantium lectionum Syllogas opus laborioſiſſimum fiſtit,
„debibioo. . V.
,debellt. In univerſa Biblia non tam prolixos commentarios, quam notas & Commen⸗
Teſun obſervationes conciſas doctorum virorum induſtria nobis dedit. . Quo- tarii & an-
cb, Arabi- rum eruditam recenſionem D. D. Mayerus inſtituit in diſſertationum notationes,
rro Wil⸗ Decade, cui Bibliotbecæ Biblicæ nomen fecit. Hos inter, ut Patres præ-
III. I. tereamus, quorum nullius integer in omnes utriusque Inſtrumenti libros
ein ulgr. commentarius ad noſtram transmiſſus eſt ætatem, primo loco nomi- Dp. Ponti-
h orhno- namus RABANVM MARVM, Abbatem primo Fuldenſem, poſt fcierum: .
n dexrer. Archi-Epiſcopum Moguntinum, ſcriptorem ſeculi IX. cujus in univer-
in, Prds ſan Scripturam commentarii lucem nondum omnes adſpexerunt, MSCri
et 16 verxo in Bibliothecis latent inediti, quorum exactum dedit catalogum
ita n. A 3 Nic.

De Scriptu-
1a 8. in ge-
nexre.

6 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
Nic. Serarius Moguntiacar. Rerum Lib. IV. p. 6z1. /. Sequitur GLO SSA,
tum interlinearit, in obſcuriorum ſaltem vocabulorum explicatione hæ-
rens, & Anſelmo Laudunenſi, Doctori vergente XI. & ineunte XII. ſec.
florenti vulgo adſcripta; tum ordinaria, amplior paulo & ex variis an-
tiquis Doctoribus collecta, eaque juxta Guil. Cave eidem Anſelmo, juxta
alios vero Walafrido Straboni Monacho Fuldenſi, Rabani Mauri diſcipu-
lo, ſec. INX. ſub Ludovico Pio inclareſcenti, accepta ferenda. Excepit
utramque NICOLAVS de LYRA, ex Lyra Normanniæ vico oriun-
dus, Ordinis Minor. S. Franciſci frater, A. C. 1340. fato functus, qui in
Scripturam univerſam Poſtillas perpetuas, in quibus ſenſum literalem, ad-
hibitis ſæpius Rabbinorum obſervationibus & gloſſis indagat; præterea
quoque Moralia poſtillis, quibus urplurimum junguntur, paulo prolixio-
ra reliquit. His PAVLVS de S. MARIA, ab Epiſcopatu, cui præ-

erat, BVRGENSIS dictus, ex Judæo Chriſtianus, addrtiones notabi-

lIer adjecit, quibus Lyrani Ariſtarchum agens, plurima ejus loca ſæpe non
infeliciter ſůb cenſuram vocavit. Contra vero cum Lyrani in ſe patro-
cinium cauſamque ſuſcepit M ATTHLEVS DORING, vel ut
aliis audit, DORNIC, Saxo, Ordinis Minorum frater, replicas Bur-
genſi opponens, auſu tamen feliciore quam ſucceſſu. Singulorum ho-
rum labores (Rabano Mauro excepto) textui Vulgato juncti, ſex pro-
dierunt tomis in Valle Engadi S. Engethal A. MDVIII. Conrade Leon-
torio procurante, qui peculiari tomo, eoque VII. repertorium Alpha-
beticum ſententiarum præſtantium, ex gloflis atque commentariis di=
Gis colletarum addidit. In ſingulis quid defiderari poſlit, prolixe ſa-
tis monuit Rich. Simonius Hiſt. Crit. V. T. L. Iil.: cap. Xl. p. 414. 144.
VI. .
HVGO de S. VICTORE, natus Comes de Blankenburg, poſt-
ea Canonicus & Abbas in cœnobio S. Vicoris (unde ipſi nomen hæ-
ür) ad muros Pariſ. Ordinis Auguſtini, ac propter excellentem doctri-
nam Didafcaluz, & ob aſſiduam Auguſtini lectionem & imitationem lin-
gua Augiſtini. item Auguſtinus alter dictus, ſuam in explanandis Scriptu-
ræ& libris quamplurimis operam haud infeliciter collocavit. Extant in-
ter Opp. ejus Pariſiis An. I525. & Venetiis An. 1588. excuſa, tomo primo
de ſeripturit & ſeriptoribur ſacris prænotationer: annotationei elucidato=
riæ in Pentateuchum, Judices, libros Regum ac Pſalmor aliquot: in Eccle-
ſiaſten Bomiliæ 19. annotat. elucidatoriæ in Tbrenor, Joolem & Abdiam:
annotatione- elucidat, allegorisrum in totum V. I. exceptit Prophetit 5 li-
rif

e liverli

VideSin⸗
brardum
ſeptem t
borumle
Procul
GVII.B
Proleſtor
ſiunns,
hur in
tiſinos en
ſaolucy 4
nin, gue
niudi⸗
ehiitr in
Mentum;
Vie-Res
eninlo
neſin
I iſienſt
ſaltem i
bis tame
riſenſis
Generali
magnifia
kiiis

—

105 4,

Ntoneheæ-
eNIl ſec.
Variis i-
mo, uxta
i Eileipu-
Excepit
ico oriun-
1, gui in
ralem, ad⸗
Ppretere
prolirio⸗
, uipre⸗
er notali⸗
1ſepenon
1le pao-
6, vel u
Mau bur-
lorum ho-
ſer ro⸗
tado Leon-
mn Apha
prolise ſa⸗
A.

hburg, polt:
nomen he⸗
tem Gockil⸗
ionetn ,n⸗
loCrihtl⸗
PExtant in-
omo plinn
lueiluli⸗
Gtin bale
5AMm.
Pleti 9 1.
f

ria, quæ ad inſtitutum faciebant, ſed dubia & obſcura reſecans, ex Poſſevi=

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 7 SSõä
.- De Scriptu-
bris apientialibts: annot. elucid. allegoriarum in quatuer Evangel. an- ra S. in ge=
notatianet literaler && quæſtiones in Epiſiolar Pauli. H V GO de S. C HA-= Rere-
RO, alias de S. THEODORICO didus, natione Burgundus, Ordi-
nis Prædicat. Presbyter Cardinalis Tit. S. Sabinæ, An. 1260. defunctus, edi-
dit in usiverſum Scripturam Commentarios juxta quadruplicem ſenſum,
Sebolaſtico i. e. brevi ſermone abique allo fuco ſecularit eloquentiæ, ait
Poſſevinus in Appsrati S. p. 770. In Pfalmos ſeorſim ſcripſit; quanquam
incertum & ſub judice adhuc lis ſit, an illa in Pſ. commentaria Hugonis
ſint, an Alexandri Alenſis? Prius d. l. affirmat Poſſevinus. Primus por-
rO Concordantiarum Biblicarum inventor vulgo creditur, quas cum
Conrado Alberſtadio Monacho, conjunctis quingentorum Monachorum
e diverſis cœnobiis operis, in Alphabeticum ordinem digeſſit & collegit.
Vide Sixt. Senenſ. Bibltoth. §. lib. 1V. p. 254. Calviſ. ad A. C. 1240. Gene-
brardum ad A. C. 1254. Opera ejus omnia in univerſa-Biblia V. & N. T.
feptem tomis Venetiis recuſa ſunt in fol. I600. quibus To. 8. rerum ac ver-
borum locupletiſſimus index acceſſit. Majorem tamen eruditionis laudem
Procul dubio meretur in annotationsburs in diſiciliora loca totius ſeripturæ
GVIL.ESTIVS, Duacenſis Academiæ Cancellarius & Primarius Theol.
Profeſſor, qui An. 1613. vivis exceſſit; porro EMANVEL SAA, Lu-
ſitanus, Soc. Jeſu Theologus & in Urbe Profeſſor, brevioribus notationi-
bus in totam Scripturam, quibus Ebræos & Græcos potiſſimum idio-
tiſinos explicare annititur, gaudent brevitate: accurate autem ſeligen: &
ſuo loco deſponens e Patribus atque Gloſſa tum interlineari, tum ordina-

ni judicio Appar. s. p. 603. JO H. STEPHAN. MENOCHIVS
Jeſuita in ſeboliis. ſ. brevi explicatione ſenſus literalis in utrumque Teſta-
mentum; JACOBVS TIRINVS Jeſuita & Collegii Antwerpienſ.
Vice-Rector, in brevi && nervoſa totiui Scripturæ explicatioze, quam ta-
men in locis controverſis ex merito caſtigavit Sam. Mareſius in Anti- Tiri-
no ſuo; & 1O H. GAGNÆ VS, Doct. & Cancellarius Academiæ Pa-
riſienfis, qui quamquam non in univerſum codicem S. ſed in epiſtolas
ſaltem Apoſtolicas & Apocalypſin animadverſiones conſcripſerit, no-
bis tamen hie loci prætereundus non eſt, quod Jvannet de la Haye Pa-
riſienſis Lector, Concionator Regius, & in Gallia Minorum Procurator
Generalis, eundem ſuperioribus quatuor ſuo loco adjecit, opusque ſatis
magnificum, quod BIBLIA MAG NA inſcripfit, quinque tomis
Pariſfüs A. 1643. ex integris dictorum interpretum commentariis conſar-
Einayit.

De Scriptu .
1a 8. in ge⸗
ners.

8 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

cinavit. Uſu longe infigniori, quam quem altera ejusdem de la Haye
collectio præſtat, An. 1660. ſub tit. BI BLIORVM MAXIMORVM, noO-
vendecim voluminibus in lucem protruſa, in qua omiſſo textu authenti-
co ſola Vulgata exhibetur, ita tamen, ut cuilibet commati verſiones Ori-
entales non modo, ſed & Slavonicam, Gothicam, Italicam, Hiſpani-
cam, Gallicam interdum, in Latinum idioma translatas ſubjiciat, easque
cum textu Vulgato contendat, tandemque Lyrani, Eſtii, Menochii, Tiri-
ni & Gagnæi annotationes ſubjungat. Cujus ſumptuoſi licet, at ſterilis
ac jejuni omnino operis quis ſcopus, qui nævi ſint, accurate delineat lau-
datus D. Kortholt. . l. cap, 31. H. 13. /44. b. 355.: . Confer etiam Rich.
Simon. c. 1. e 417.
VII.
Præter ſupra didos IACOBVS GORDONVS Jefuita, To-=
loſani & Burdegalenſis Collegiorum Rector, commentaria ad ſenſum li-
teræ in Biblia univerſa conſcripſit: opus in tres tomos diviſum & Lute-
tiæ Pariſiorum excuſum An. 1632. In notis geminum præfixum ſibi ſco-
pum habet: primo, ut oſtendat, quis ſit literæz germanus ac dogmaticus
ſenſus, quem myſtieo longe anteponit; deinde, ut Hæreticorum, quos
vocat, & Novatorum corruptelas retundat, omniaque ad Catholicum
ſenſum revocet. In quibus ita verſatur, ut ad nonnulla loca ſatis ſit
copieſus, e contrario vero capita bene multa vix paucis verbis illuſtret,
vel ſicco prorſus pede prætereat. Ad hæc de verbo Dei & librorum Ca-
nonicorum variis editionibus, Ebraica, Græca, Latina, ad ſinem V. T. ex
inſtituto agit: ad initia vero librorum æαει* XαπMα ſ. hiſtoriæ ſacræ cum
regnis rebusque geſtis profanis collationem inſtituit; tandemque opus
totum tabulis Geographicis & Chronologicis paſſim exornat. Vindi-
cias potius quam commentarium exhibet FELICLANVS CAPITO-
NVS Narnienſis, & Ord. Servorum Archiepiſcop. Avenionenſis, in
explicationibur Catbolicie Locor. fere omnium Veteris ac Novi Teſtam qui
bur ad ſtabiliendas hæreſes noſtra tempeſtate abutuntur Hæretici, ut titulus
habet, per Gaudioſum Floridum, Servitanæ familiæ Theologum, autoris-
que alumnum in tres partes digeſtis, eodemque curante primum in lu-
cem editis Venetiis in fol. A. 1579. poſtea Coloniæ A. 16056. recuſum hoc o-

pus eſt ſub rubr. Promptuarii Sacri, continentis utriurque I'æſlamenti præ-

cipuorum locorum explicationer, quibus bæretici abutuntur. De FRAN-
CISCO LVCA BRVGENSI, Theologo Lovanienſi & eccleſiæ
Audomaropolitanæ Decano, eo minus in præſentiarum attinet dicere,

. quia

—

—
gianot⸗
pariuntia
mn0M. C
adeo m
1ONII
S murt⸗
An. 166,.
commune
Haud du
C0 RN
inRoman
que Teſt
t & P
Morte An
hibirnsfua
Pariſiss a
ribus not
feſſor Re
nübus, e,
Tomisll
notatione
ſed eam
ur in

Pallo lon

Omiſis
in erk
Godorun
ſo Uen⸗
Ugument
Iuarumm
Hehrici
ma n ec
isque
Aurtadl
Küur⸗
Openisdnn
Rrapluam

—

—
He
Mno⸗
lthenti.
lesOi⸗
libeni⸗
eipe
li,Tiri⸗
ſterilis
eatlan-
n Bich

ita To⸗
ſun li⸗
& Lute-
ſlbi ſo⸗
naticus
1, quos
olicum
ſaus ſit
ilultret,
rum Ct.
V. T.ex
re cum
le oPs
Vindi⸗
APIIO.
enſis, in
amn qui⸗
Utticulus
,autotis⸗
Im in lu⸗
mn hoco-
entipra⸗
FRAN
eccleſie
4 Cicere,
guin

adeo multam fextui S. lucem, meo quidem judicio, foœnerantur. A N-

ribus nominandus cumprimis eſt I. B. du HAMEL, Presbyter & Pro-

operis duæ adjectæ ſunt tabulæ, una quæ Chronologiam, altera quæ Geo-
graphiam ſacram complectitur univerſam. 4 .

VETERIS TESTAME NTI. P. I. 9 .
De Scriptæ.

quia notationes ejus Criticæ in libros Sacros utriutque teſtamenti, quibur ra S in ge-
variantia diſerepantibur exemplaribur loca ſwummo ſtudio diſcutiuntur, To= nere.
mo N. Criticor. Anglicorum (edit. Francof)) integræ exhibitæ, haud

TONIVS de ESCOBAR & MENDOZA commentarios literales
& morales in V. & N. T. IN. Tomis ſtruxit, Lugduni tribus voluminibus
An. 1667. editos, quibus tamen non tam ſenſum explicat, quam locos
communes ſuppeditat, exiguam forte interpreti ſacro opem laturos,
Haud dubie in oraculorum ſacrorum expoſitione anteponendus ĩpſi eſt
CORNELIVS a LAPIDE Belga, primum in Lovanienſi, tandem
in RomanoS. I. Collegio Sacrar. literar. Profeſſor, qui in omnes utrius-⸗
que Teſtamenti libros ſatis copioſos edidit commentarios, Jobo dunta-
Xat & Pſalmis exceptis; quos tamen etiam in deſtinatis habebat, niſi
morte An. ætatis71. Chr. 1637. præventus, cœptam pertexere telam pro-
hibitus fuiſſet. Tomis XII. iteratis ſæpius vicibus Antwerpiæ, Coloniæz,
Pariſiis ac Lugduni recuſa ejus Opp. lucem adſpexerunt. Erecentio-

feſſor Regius Pariſienſ. qui Biblia S. vulgatæ verſionis ſelectis annotatio-
mibus, ex optimis quibusque interpretibus excerptis illuſtrata, Pariſiis
Tomis II. in fol. An, oé, evulgavit, Autoris itaque ingenio non an-
notationes ipſæ, quas aliunde ſe mutuatum in præfatione ultro fatetur,
ſed earum ex optimis Commentatoribus congeſtio & delectus deben-
tur, in quo mediam inter ſcholia plus ſatis contracta, & Commentarios
paulo longiores viam inſiſtere cupiens, difficiliora ſaltem loca expoſuit,
omiſſis quæ obſcuritate non laborant, diſerepantesque Autorum, ſicubi
in diverſum abeunt, ſententias breviſſime recenſuit; curioſas vero, quæ
doctorum exercent ingenia, circa textum diſſertationes, ab inſtitute
ſuo alienas, habuit procul. In limine cujusque libri Autorem, ætatem,
argumentum exhibet. Prolegomena IV. abſolvuntur diſſertationibus,
quarum prima de Scripturæ autoritate & integritate; ſecunda de textus
Hebraici antiquitate, autoritate, integritate & mutationibus, quas ex Ro-
manæ eccleſiæ ſententia eſt expertus; tertia de verſionibus, LXXvirali,
alüsque Græcis, de Syriaca & Chaldaica, & Latinis ac Vulgata inprimis;
quarta de ſtylo & charactere Seripturæ S. iisque, quæ ad multiplicem
Scripturæ ſenſum & varias exponendi rationes ſpectant, diſſerit. In calce

B8 VIII.

De Scriptu⸗
ra 8. in ge-
Iere.

10

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
VlIII.
Reformatorum agmen dux gregis IO H. CALVINVS ducit,

Roeformato Paſtor & Sacrar. literar. Profeſſor Genevenſis, qui exceptis libb. Judi-

Fa m.

cum, Ruth, poſteriore Samuelis, utroque Regum & Chronicorum, Eſthe-
ræ, Nehemiæ, Esdræ, Proverbiis porro, Eccleſiaſte, Cantico & Apoca-
IypG, reliquos omnes ita interpretatus eſt, ut Geneſin commentario il-
luſtrarit, reliquos IV. Moſaicos in harmoniam redegerit; in Joſuam,
Pſalmos, Jeſaiam, Johannem Evangeliſtam, Acta, omnesque N. T. epi-
ſtolas commentarios; in priorem Samuelis & Jobum homilias; in
XII. prophetas minores, Jeremiam, XX. Priora capp. Ezechielis, atque
Danielem prælectiones ſtruxerit; Evangeliſtas demum 3. priores in
harmoniam rurſus diſpoſuerit. Quæ omnia in Operum Calvini edit.
Genevenſi An. 1I617. Tomos V. in nitidiſſima Amſtelodamenſi autem An.
1667. tOmos VII. priores conficiunt, quibus in utraque editione duo
adhuc tomi didacticorum & polemicorum, aliorumque opuſculorum
accedunt. Poſt hunc FRAN CISCVS JVNIVS, Theologiæ &
Ebrææ Linguæ Profeſſor primo Heidelbergenfis, deinde Lugdunenſis,
brevibus ſed eruditis ſcholiis uni verſa Biblia, a ſe atque Emanuel. Tremel-

lio juſſu & autoritate Friderici Electoris Palatini, in Latinum translata,

illuſtravit: interpres Scripturæ Scaligero tantus viſus, ut ab Apeſtolorum
temporibus parem Theologum bactenurnullum viderit ſeculum, referente
Thoma Gatakero Cinni L. II. cap. 9. Opp. p. 3/5. qui ibid. Eduardi Livelæi
in præfat. ad annotationes in Prophetas quord. minores ſententiam allegat:
Tremellio Junio qui multa deberi negat, næ ille aut judicii epers, aus
invidus eſt. Obſervarunt tamen eruditi, Junium in ſingulis fere im-
preſſionibus multa immutaſſe, ita ut poſtrema Bibliorum ejus editio a
prima innumeris in locis plurimum variet. Eandem porro plus vice

ſimplici caſtigavit JO HA NNES PISCATOR, Philoſophiæ ſacra-

rumque literarum in ſchola Herbornenſi Profeſſor, qui novam Scriptu-

ræ verſionem Latinam, ad eos libros, quorum Junio-Tremelliana ipſi
non probatur, adornavit, eamque aalyſi Logica, ſiboliss & obſervatio-
nihni lororum doctrinæ e ſingulis capitibus deductorum inſtruxit, quibus
à Matth. Polo elogium meruit, ut ſebolia Piſtatoris acuta ſape & ſalida
eeτατπ1ſe eſſe fateatur præfat. ad T. i. Syne, ſ. Crit. Germanicam porro
verſionem novam, juſſu & auſpiciis Johannis Comitis Naffavienſ. idem
Piſcator contexuit & evulgavit, ſingulisque capitibus difficiliorum loco-

zum fuccinctam explicationem pariter ac uſus practicos ſubjunxit. Quæx

P iſca-

—

liſcaueri
mat b.)
nove ill
na(.
Ccomumu
ſt inlken
uo ſbi
1t.
Hexori
berdeut
ſen; der
des Ch⸗
bepdean
in 440 A
ſure ol
niſchen⸗
Nenſibus
LVDO
Gerk,.
lckyine
erulliti
Iabum
Korum
Utrinsqn

T2.
ceſſenit8

1400
dwe &
kelorde
ſt.
lateutht

Aſervan

emit,
fiun in
Meutar,

Guct
. udi.
Eſthe-
Apocr.
tatio i.
ſoſnam
T.epi-
; in
5 atqne
Ores in
ni edit.
ein An.
ne duo
dulorum
ogie &
nnenſi,
Tremel-
ranslata,
lorum
ekerente
iLirelei
aleget:
erl, Aut
fere im-
ecitio 2
us vice
ie ſacri⸗

deriptu .

lunn inſ
ervatis⸗
it quibus
mn porto
enl idem
um loo-
Vi. Qur

i.

Gerh., Joh. Voſſii Harmon. Paſſion. L. II. c. 5. p. 305. elogio, prebitate &

— N
7

—

VETERIS TESTAMENTI. P. lJ. n
— De Scriptæ-

Piſcatoriana Biblia ſcatere vitiis & blarphemiir & erroribus infinitit, affir- ra S. in ge-
mat b. Menzerus T. Il. Gieſſenſ. Diſp. XV. H. be p. 5. neque aliud fuiſſe nere.
novæ illius trantlationir publicandæ conſilium, quam ut dogmata Zwinglia-
na & Calviniana longe lateque diſeminarentur. Univerſis Bibliis (quæ
communi nomine HERBORNENSIA appellantur) geminus acceſ-
ſit index, multo laboris & temporis impendio a Piſeatore compoſitus, a
quo ſibi caveant juniores, monet b. Hülſemannus Metbed. Studii Tbeolog.
p. 256. ob corruptelas ſingulis ferme vocibus ſtudio affictas. Huie
Piſcatoris labori cenſuram oppoſuit Paul. Röderus, ſub rubr. Biblia neu
verdeutſcht, von dem Calviniſten Johann Piſcatorn und ſeinen Gehuͤlf⸗
fen; der gemeinen Lutherſchen entgegen gehalten, und nach dem Grund
des Chriſtlichen Glaubens und der fuͤrnehmſten Haupt⸗Sprachen,
beyde auf die Probe geſetzet ꝛc. cum approbat. Facultat. Theol. Jenenſis
in A4to An. I607. Nec defuit cauſæ ſuæ Piſcator, vindicias Röderianæ cen-
ſuræ opponens ſub tit. Apologia, i. e. Vertheidigung der neuen Herhor⸗
niſchen Bibel, wider das Laͤſter⸗Buch Paul Roͤders, Pfarrers zu
Kochberg, Herbornæ in 4to An. I608. Confer etiam de Bibliis Herbor-
nenſibus b. Himmelium in Harmon. Calvino-Papiſt. part. I. p. 15. Porre
LVDOVIEVS de DIEU, Leidenſis Theologiæ Profeſſor, vir ex

doctrina eximius, animadverſiones maximam partem philologioas, inſigni
eruditione refertas, in quibus ex Chaldæorum Targumim, Syrorum & A-
rabum, aliorumque verſionibus, ut & Hebræorum Commentariis & recen-
torum obſervationibus difficiliora quæque loca illuſtrantur, in libros
utriusque Teſtsmenti omnes reliquit, junctim ſub Criticæ Sacræ titulo
Amſtelodami An. 1693. in fol. recuſas, ita ut ad calcem Apocalypfſis ac-
ceſſerit Syriaca, ex MSCto Syriacis & Hebraicis typis, cum ſua verſione
olim a de Dieu evulgata. Sed & par nobile fratrum LVDOVICVS &
JACOBVS CAPPELLVS, quorum ille natu minor Hebraicæ lin-
guæ & Theologiæ Profeſior in Academia Salmurienſi, hie Paſtor & Pro-
feſſior Sedanenſis, ſacras literas eruditis uterque obſervationibus diſcus-
ſit. Et Jacobi quidem, demum poſt obitum, obſervationer in ſelecta ten-
tateuchi leca, & in reliquos Vet. Teſt. libror univerſor, fratris filius A. 1689.
obſervationer vero in Nov. Teſtam. frater ipſe Ludovicus A. 1657. in lucem
emiſit. Ludovici vero notæ criticæ in pleroique libros V. IT. Commenta-
rins in octo capp. Geneſeos, a ſecundo nimirum ad nonum usque, Com-
mentar, in cap. LelII. Jeſaiæ, nec non in Abdiam, Mickaam, Nakumie,
B z Haba-

De Scriptu.
ra S. in ge-
Rere.

12 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

Habaeucum, Sopboniam, Aggaæum, Lachariam. Malachiam, porro notæ
critieæ in Apocryphos libror plerorque, & ſpicilegium notarum in libros
Novi Teſt. hodie extant. I0O HANNIS COCCEII quo minus men-
tionem hic faciamus, cauſa eſt, quod plurimos Vet. Teſt. libros, hiſtori-
cos maxime, intactos reliquit. Potiori jure B ELGARVM ad no-
vam verſionem Belgicam NO T ÆW perpetuæ huc referendæ ſunt, a
præſtantiſſimĩs Belgi Reformati Theologis, ex Synodi Dordracenæ de-
ereto, conſignatæz. Cujus verſionis & annotationum hiſtoriam, auto-
res, cenſores, ſumptus, fata fuſe perſequitur Vir. Clariſſ. Henr. Ludolf.
Benthem im Hollaͤndiſchen Kirch⸗ und Schulen Staat P. I. cap. 7. 1016
p. 22 6. q4. & Joh. Leusdenius in Pbilolego Ebræo Mixto p. 70. q. Ap-

paratum huic verſioni ſubminiſtrabat SIX TINVS AMAMA, lite-

rarum Hebraicar. in Acad. Franequerana Profeſſor, in Anti-Barbaro Bi-
blico, quo, dum aliquot centurias craſſiſſimorum errorum eirca particu-
larium Scripturæ locorum interpretationem ſub cenſuram vocat, Vul-
gatamique inprimis caſtigat, dictis ſimul plurimis utriusque Inſtrumenti
dubiis inſignem affundit lucem. Ubi vero b. Lutherum ejusque Ger-
manicam verſionem indignius habet, inſignem ſæpiſſime Germanicæ
linguæ imperitiam prodit. Cæterum dicta illa Scripturæ diligentius
expenſa Syllabus ad calcem operis digito indice monſtrat. Præcla-

rum operis elogium in Riveti reperies ſageg. ad cript. S. cap. Xl. num. 7.

ejusdem vero argumentum, ſcopum & uſum ipſe exponit Amama, apud
Thomam Crenium Animadverſ. Ptiilol. &C Hiſtor. P. III. cap. 3. p. 53. ſc e
Memoratas Belgarum annetationes, una cum 10 HA NNIS DIO-
DATI, Profeſſoris Theol. Genevenſis ſuccinctis obſervationibus, ver-
ſtioni Italicæ Bibliorum ab ipſo concinnatæ olim junctis, veteri Gene-
venſi verſioni Bibliorum Gallicæ adjecit SAMVEL MARESIVS,

Theologus Groningenſis, ſuisque easdem explicationibus & gloſſis auxit,

editis duobus volumin. in fol. Amſtelodami An. 1669. In notis dnoi-
cta paſſim defiderare eruditos, obſervant Ac. Erudit. Lipſ. menſ. Jun.
An. 1707. p. 242. & p. 243, addunt: in illuſtranda novis obſervationibur vi
& proprietate phraſium ſacrarum rariorem eſſe, & non niſi ubi ſumma
urgere neceſſitas videretur & fere invitum a verſione priore diſceſiſe, licet
haut paulo plur luminit exigua mutatione quandoque ſenſibus ſacrir af-
ſfundi potuiſſet. Pari fere inſtituto PAVLVS TOSSANVS, Theo-
logus primo Heidelbergenſis, poſt Hanovienſis Paſtor, verſioni Germa-
nicæ Lutheri ſuas, una cum Diodati & Belgarum integris, marginales
. notas

—

—
nOsper
Putatione
nus has
ſino, de
quo in n
multa
Lutberi,:
vini un
HVG0ON
ter amplen
quodinu
tiquitrem
nunduun
tiones con
Atqe cop
Pretum in
ciſi uah
Numti/ h
lei Dio.
erimi,
glenover
ſeptem re
ſppellt
Commmenta
eno Hurie
Ceuleman
& Ruß,
ſt exemp
iorum
ten wnios
ſihun.
ex Y.in
ue obler
ſupleme
lertoni
Anedunt
tenckllin

A VETERIS TESTAMENTI. P. I. 13
mie notas per univerſum Codicem Sacrum adſperſit. Verum peculiari dis- De Leriben⸗
Itoe putatione, quæ tomi VII. Gieſſenſ. Ij. eſt, p. 417. ſqq. b. Joh. Winkelman- genere,
men⸗ nnnus has Toſſani notas ad examen vocavit, graviſſimorumque de bapti-
rſton. fino, de Coena Domini, de perſena Chriſti & de electione errorum,
Ino. Juo, in margine ad ſeducendum ſimplicem lectorem aſuerit, quibutque
* mnmnulta Scripturæ dicta depravarit, poſtulans, Toſſanum Biblia Cermanica
N. Lutheri, contra ipſtus mentem, propagandorum errorum Zwinglii & Cal.
eno. vinni organum & quaſi vebiculum effeciſſe, §. 7. conqueritur. Adderem his
Lndof HVGONEM CR OTIVM, ſi de religione, quam ſerio & eonſtan-
7 u ter amplexus fuerit D ſatis conſtaret; e0 tamen homine hic allegandum,
. . quod in uni verſum Codicem 8. eruditas omnine, ſi Philologiam & an-
. te. tigquitatem ſpectes, Judæis autem ſæpius, Socinianis haud raro, & non-
tur Bi⸗ nunquam Pontificiis nimium faventes, quin & profanas alicubi annota-
Ptor. tiones congeſfſit. Hos demum omnes & libri mole, & rerum ubertate
1 Vul. atque copia CRITICI S ACRI ſuperant, opus collectionem inter-
umentt pretum in ſcripturas Ppræſtantiorum, Sebaſt. Munſieri, Pauli PFagii, Fran-
/ ciſci Vatabli, Claudii Badvelli, Seb. Caſtalionis, Iſidori Clarii, Andr. Maſi,
beer. Joannis Druſii, Phil. Codurei, Rod. Bayui, Franc. Forerii, Edovardi Live-
naclcs læi, Dav. Haæſehelii, Hug. Grotii, Joſ. Saligeri, Laurent. Vallæ, Eraſmi Ro-
lgenüins terodami, Nicol. Zegeri, I. Caſauboni, Cappellorum, Job. Pricai, aliorum-
Prec. que novem tomis, juxta Londinenſem editionem, in Francofurtenſi in
lnunn . ſeptem redaclis exhibens; impenſas tanto operi (quod docet prafatio)
nthucl ſuppeditante Cornelio Bee, induſtriam vero in recenſendis colligendisque
lſſ commentationibus & operam collocantibus Jo. Pearſonio Archi-Dia-
