modo. Hanc
interucmn ſin⸗
inleriprum et
Ore Nominum
nemfenide-
quidam Chi-
. N. oue ell⸗
Lenottratibus
44 1. . 64.
Prohtefen d.

orumn duofun
ſera Poſterin
S
ielcungte .

horum ror

15 Lud Elis

Grlentiſette

Zecden:

VETERIS TESRTAMENTI. P. I. 123
reddens: quemadmodum dicetur, cum Iſraezlitæ commemorabunt bella
Domini. Quanquam idem in eam potius inclinare videatur ſententiam,
per librum bellorum Domini canticum forte deſignari, quo vicdoriam,
de qua ibi ſermo eſt, celebrarint Ifraelitæ, cum verba in medium pro-
ducta poëticum quid (der expreſton- PBoctiquer) haud obſcure præ ſe
ferant: quæ eadem & Hug. Grotio arriſiſſe, ex iis apparet, quæ ad v. I4.
annotavit. Poteſt o verti narratio, ut intelligamur carmina quædam
vetuſta, quibur rer geſtæ inſignet celebrabantur. Quibus haud gravatim
aſſentiremur, dummodo voc. recenſionem oralem deſignare, quod
Ppræſuppenunt, poſſet evinci. Quicquid enim ſit de rad. , cui enu-
merandi, recenſendi, narrandi ſigniſicatum non denegamus, derivatum
tamen inde nomen vereor, ut in S. Codice de narratione non- ſcripta,
ſed ore ſaltem decantata reperias. Alii porro librum aliquem bellorum
Domini concedant, ſed & ii ſcinduntur in partes. Quidam enim ho-
dienum extantem cenſent & Canonicum, eumque vel ipſum hunc Nu-
merorum librum, quæ Hottingero etiam cit. I. placuiſſe ſententia vide-
tur: vel librum Judicum, cujus c. XIl, 13. ſq. fines Moabitarum & Am-
monitarum, nec non prælia Iiraelitis contra Amalekitas geſta deſcriban-
tur, quod Aben-Efra cenſet, Sixte Senenſi quoque allegatus. Sed cita-
ta verba repugnant, quæ & in Judicum libro fruſtra quæres, & aliunde
quam ex Numeris deprompta eſſe, neceſſe eſt; ut taceam, inſignem hic
fingendam eſſe ρ„ααο Præviſionem ſaltem Propheticam, cum Ju=
dicum liber longo tempore poſt illam citationem exaratus fuerit. Al-
phonſus Toſtatus, Abulenſis Epiſcopus, T. IV. Opy. Comment in Num.
Farte I. f. 44. q, hunc bellorum Domini eundem facit cum libro Ju⸗
ſtorum Joſ. X, 13. & 2. Sam. I, 18. allegato, conjectura tam facili, quo

De Nume-
ris,

adſtruitur, negotio reſpuenda. Mendoza in 4. libb Regum Annotat,

Proæm. 2. Ject. 2. num. 45. à Moſe ſeriptum hunc librum conjicit, &
quidem poſt Geneſin: cum & naturæ & doctrinæ ordo poſtularit, ut
prius mundi exordia, quam Patrum certamina ſcribere aggrederetur:
dudum vero eum periiflé exiſtimat. Druſius in Commet ad loca dif-
Kicilia Num. p. 4ca4. cum Molſe Gerundenſi peculiarem hunc vult eſſe
librum, qui bella, quæ Deus per Patriarchas & IHfraelem 4 tempore Abra-
hæ contra gentes confecerat, prolixius quam in libris Molſaicis deicri=

pta tradebat, in qua ſententia b. Jac. Martini diſſert. de ibrir Seri, turæ

deperditi & 71. coll. eum 69, acquieſcit. Denique Auguſtinus qu. 42.
Sn Nim. librum hunc vere deperditis accenfet, Citra tamen ſacri codicis

Q2 jactu⸗

asfferituz.

124 INTRODVGTIO AD LIBROS BIBLICOS

jacturam, eum nec ſacer fuerit, nec Canonicus, ſed politicus ſaltem, ex-
teræ gentis hiſtoriam complexus: quæ b. Waltheri quoque ſententia eſt
Ofic. S. 1331. Hachkſpanii not. Pbhilol. Theol. ad b. l. Eart. I. p. 476. & no-
Kratium bene multorum. B. Joh. Henr. Urſinus in Exercit de Zoroa-
ſire, Hermete & Sanchon. p. 221. ſq. forte divinum fuiſe iſtum librum,
conjicit, ac proinde autoritatir irrefragabilis: canenicum tamen fuiſſe ne-
gat, quia periit: idque ideg, Juia eccleſiæ non commendatus; non in cane⸗
nem relatur, nec in capſa ſ. librorum ad arcæ latur aſervatut fſuit. Quid
ſi vero dicamus, particulam — N h. l. notare de, ut ſenſus verborum
integer ſit: propterea dicitur (vel fi Futurum malueris, dicetur) in tecen-

one (ſeripta utique, ſed qualicunque demum) bellorum Domini de Va-

beb in Supha & de fluvii, (inprimis) Arnone, & (de) aquæ dulin Kfuvio-
rum, qui declinat ad habitationem Har, ſiſtit ſe ad terminum Moab:
de his inquam dicitur, fines eſſe Moabitarum & Emorrhæorum; quod
proxime præceſierat, & in cujus fidem hæc verba allegantur. Id enim
unum vult Moles his verbis, quod Vaheb (ſive urbs fuerit, ſive mons,
quod b. Lutherus voluit) & fluvius Arnon Moabitarum & Emorrhao-
rum fines dirimant. Sane particulam 71& ſæpius de notare, ac de ob-
jecto ſermonis vel ſcripti ufurpari, b. Noldius in Concordaut. Partic p.
II7 q Probe obſervavit, idoneis & luculentis exemplis demonſtravit,
& in annot. p 564. ſolide vindicavit. Hloc autem pacdo neceſſe non
eſt, ut verba iſta ſententiam ex libro bellorum Domini ſignatis verbis
excerptam continere; aut paroemiam quandam quotidiano ufſu tritam
fuiſſe dicamus; quod quidem e noſtris b. Zehnerus voluit in Adag. Sac.
Gent. I. Ad. 3.p. 13. & e Pontificiis del Rio in ddsgial. Sac. V. T. n. CX.
p. Io3. quem vide, ut in afſerenda Vulgata verſione, fontes hie prorſus
deſerente, mire ſe torqueat, & magno conatu magnas nugas agat. Jam
àad Peyrerium utrevertämur, unde hæc ipſi zρoρz, librum bellorum
Domini ante Numeros conſcriptos ut extitiſſe neget? An nulla hacte-
nus ab Abrahami ætate geſta bella fuerant, quæ in hoc libro conſignari
potuerint? & ut nondum extitiſſé largiamur, an a Moſe definiri non
potuit, hoc, nec alios, Moabitarum & Emorrhæorum terminos in re-
cenſione bellorum populi Dei deſeribi debere? Adeo elumbe ſane ejus
argumentum eſt, ut quamcunque demum ex ſupra memoratis ſenten-
tiam eligas, nulla ſatis tutum ipfi præſidium præſtet aut patrocinetur.
In victum ergo perſtat, quod communi omnium ſeculorum conſenſu cre-
ditum fuit, præter Moſen Numeros haud alium agnoſcere ſcriptorem.
Moſaieis

Moliicis etin
6.. eol am
inſtylo, hitori,
ia ulim dehe

Ordine,
reſpici lcrep
lis, ſorenſss in
nec uin d of
quamn clltus d
elſet, nuncpo
Gionibes ordin
Pertinenti oct
les ſingule gel
Neliqunhojus
Wenlemm adal.
hic guerit,
ejusgue perte
5.5§. exhibet,
( à Wadne
gione Hierich
bet Iſiaelitan,
Ue 20 primun
Ut 10ed, prece
liber. (ien
Gdeſetto mdum
elugent el r,
cherein poeni
Teclinrie fleri
Gum wemorat
Vero non mon
elis peritet
Coüditionen
metnorätxu
nu bul 4
eunn mento ſi
Vacce Ule

— 4 — — — —
1005 VETERIS TESTAMENTI. P. I. 12 5½
us ſen, . Noſaicis enim haud obſcure hunc librum accenſet Chriſtus Joh. V,; 46. . Numes
e ſenteniiet A. coll. cum Joh. III, 14. nec exactiſſima hujus cum Mofaicis cæteris
9.496. Kd⸗ in ſtylo, hiſtoria, temporum ſerie, reliquisque circumſtantiüs convenien-
ertit 4, Lorbt Ha ullam de hac re dubitationem admittit.
iſum ihrumn, III.

men fuſſe ne⸗ Ordine, quo præcedentes libros noſter excipit, non tam ad legum Ords
u,toinns relſpici diſcrepantiam, quaſi in Exodo moralis, in Levitico ceremonia-
1,ſuit did lis, forenſis in Numeris lex rogetur; aut explicetur, ut Abulenſis cenſet;

Rlosverborucnr nec tam ad officiorum ſacrorum & fecularium diftinéctionem, ut poſt-
rm) infeer. quam eultus divini ratio, quoad eceleſiam L V. T. certis definita legibus
Domini de i⸗ eſſet, nunc politica ſequatur gubernatio, certis veluti gradibus & fun-
Gionibus ordinata; cum & in hoc libro haud pauca ad cultum & ſaera
pertinentia occurrant: quam ad Chronologiam temporumque, quibus
res ſingulæ geſtæ ſunt, ſeriem cenſendum eſt, cum populi numeratio &
reliqua hujus libri contenta, poſt ea demum contigerint, quæ per unum
menſem acta Leviticus expoſuerat. Ut quod Glofſſa Ordin. myſterium
hic quærit, reliquasque Pontificiorum circa numerum quaternarium
ejusque perfectionem nugas, quas Lorinus Comm. in 6. l. prafat. c. 6.
p. §. exhibet, taceamus. In enarranda nimirum profedionis Ifraeliti- Argumen⸗
cæ à manſione Horeb, ad illam usque, quæ in campeſtribus Moab ere- tum.
gione Hierichuntis inſtituebatur, hiſtoria verfatur, & itinerarium exhi-
bet Ifraelitarum a primo die ſecundi menſis in ſecundo exitus anno, us-
que ad primum diem Xlmi menfis in quadrageſimo poſt exitum anno,
Aln dr ut adeo, præcedehs legalis cum eſſet, hie noſter hiſtoricus cenſendus ſit
tin N. 1. lüber. Quicquid enim per XXXIX. fere annos cum Dei populo in
.l.I.,, “ Qeſerte actum eſt, quæ Numinis in gubernando eo provida & ſedula
tes Hie n nxerit cura, quæ rebellis & ingratæ multitudinis protervia; ſeveris
t ln corcita ponis, quæ itineris viciflitudines, quæ occupandæ terræ he-
prum Nlon reditariæ fuerint auſpicia, & quæ alia per univerſum tanti temporis tra-
Ra mlln hidk,. Qaum memoratu evenerint digna, ordine & luculenter tradit. Scopus g
libro c 1S tero non moralis ftantum eſt, eo tendens, ut veritatem Dei in benefi-
le Gefnii on pariter ac judiciis ſemper ſibi conſtantem, tum & eceleſiæ noſtræ
erhinos in e conditionem & modum, ex Iraelitice ecelefiæ facie, rerumque com-
lumbe ſine ern memoratarum hiſtoria colligamus; in quo ſolo acquieſcit Heidegge-
emonts ſelten⸗ rus Ench. p. 47. ſed & omnino didacticus atque Evangelicus, Chriſtum
n eroeinet . Lum merito ſue fub typis ſerpentis ænei c. XXI. coll. cum Joh. III, 14.
n colſeni accæ rtuflæ c. X1N. coll. cum Ebr. IK, 33. 14. Nazaraatus c. Vl. Soll.
ete gi C3— Sum

Nuliu ini-
minum Mab:
zorum, Auod
tur. IMetimn
ekit ſie mon,
& Emorrhao-
e, Ee ob.
laut. Portit .
6 demonitrivl
lo necelle non
ſgnatis verbis
anO Mir titaln

.

De Name-
rit.

Autoritas
divina.

26 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGOS

— — — —

cum Matth II, 3. virge Aaronis c. XVII. coll. cum Jeſ. Xl, I. percuſſæ &
aquam fundentis petræ c. XX, coll. cum I. Cor. X, 4. ut & in clariſſimis
Bileami vaticimiis c. KXIV, I7. ſqq. ob oculos ponens.
IV.

In aſſerenda libri autoritate divina eo minus nobis laborandum

eſt, quo firmius crebra hiſtoriarum & contentorum ejus in N. T. alle-
gatio, quam aliqua ſui parte S. præc, tetigimus, eam demonſtrat. Ne-
quicquam vero nervum hujus demonſtrationis incidere tentat Lorinus
praf. in Numer. Ey. I⸗ asgumentum iſtud non penitus eoncludere, cum
libri quoque non-Canonici in Canonicis zitentur, &à& Apoeryphir ecleſia in-
terdum utatur in oficio eccleſiaſtico; ſed magnam ſa'tem probabilitatem
babere contendens. Ut enim poſterior allata in medium ratio ejus pla-
ne nihil officit, quin allegate in Novo Teſt. libri cujusdam Veteris
Teſt. hiſtoriæ vel ſententiæ divinam libri ipfius autoritatem evincere

poſſint: ita circa priorem, quæ majorem præ ſe fert ſpeciem, citatorum

momentum, ſcopus & argumentum cante dignoſcenda ſunt. Citantur
utique non-Canonici, imo profani omnino gentilium libelli, quanquam
rarius, a Scriptoribus Sgoννuôo ονιοωρ velut Paulum ex Epimenide, Calli=
macho, Menandro & Arato verſiculos nonnunquam uſurpaſſe legimus,
de quibus erudite diſputat Hieronymus in Epiſt. ad Magnum Oratorem
Roman. ſed nunquam ad Evangelici dogmatis confirmationem, verum
illuſtrationis ſaltem gratia, vel etiam zα Aν ιαοπιο ex quocunque au-
tem libro ſententiæ vel argumenta, ad dodrinæ Evangelicæ demonſtra-
tionem, in Novi Fœderis libris petuntur, ille non poteſt non canoni-
cam ipſe atque divinam obtinere autoritatem. Non enim aliud, præ-
ter divinum & Canonicum Evangelica veritas principium agnoſcit, ex
que vel innoteſcat, vel demonſtretur, nec humana ulla ſagacitas vel
ſapientia tanta eſt, ut ea ſuppeditare valeat, quæ ſolus in coœlis revelat Pa-
ter Matth. XVI, 1. I. Cor. II, 7. 14. Hinc recte omnino b. D. Keslero in
de dictorum Veterir Teſt in Novo allegatione, quæ Hakſpanii ſubjuncta

Syllogæ p. 563. fqq. legitur, diſſertatione, iber, 7. p.56A. ſexta ratio, cur Ve=

tus Teſt. in Novo citetur, aſſertio eſt V. T. apud Ubriſtianor., Jam itaque
Numerorum librum cum tanti faciat Chriſtus, ut deprompto ex illius
hiſtoria typo Joh. Ill, 4. redemtionis ſidem Nicodemo ingenerer & ſolide
demonſtret; & Paulus, ut pari demonſtrationis genere virtutem ſanguinis

Chriſti Hebr. IK, 13. evincat: quis apodicticum ex ejusmodi allegationi-

bus argumentum, pro cerroboranda Numerorum autoritate canonica,
gnaſci temere neget? VyVi, Chro=

„

Chron
Pitut, faclo ſ

Gecini, 3
inprociyiel
A.0,0,Anno
Cxitus.
2 514 2¹

2 51 .

.

—

Nereulſee e

in hüllimis

laborindum

nNT. dle-
Mſra. Ne.-
nat Lorinus
Auldere, unn

iracleſan. .

bakilitaten
tio ejus pla
lam Vetenis
em evincete
Cintorum
t. Citantur
gumgun
nide, Calli⸗
lelegimus,
n Oratcen
nein, verum

Ocunqued.

demmopſtra-
von canoni-
Aod, Præ-

gnolein

mgieits vel
terelie⸗
. Keslero in
zi labjunch
Alis, cun e⸗
Jum mane
10 eX ill s

gretſolle

emn ſanguini⸗
Ulan ioni⸗

, (hro⸗

VETERIS TESTAMENTIL P. I. 127
. ¹De Name-
. V. ris.
Chronologiæ ratio, annorum 38. menſium 9. ſpacio circumſcri-Chronolo-
bitur, facto ſupputa ndi initio a die primo menſis ſecundi, anni ab exi- Sia-
tu ſecundi, uti Num l, I. diſerte indicatur; usque ad diem r. menſis un-
decimi, anni poſt exitum quadrageſimi, quod ex Deut, II, 3. colligere
in proclivi eſt. Temporum vero ſeries ita habet:
A. O.C. Anno
2 514 2 menſis ſecundi die I. (Juliani d. 2I. Maji) numeratio & cen-
ſus peragitur populi, Num. L, I. XXVI, 64.
. — menſe quinto poſt exitum, a deſerto Paran, circa tempus
Primarum uvarum (Num. XIII, 20.) duodecim explo-
ratores, terram Canaan luſtratum emiſſi, exactis 40.
diebus ab exploratione terræ Kadeſchum revertuntur
Deut. I, 24. 25.
2 5 1 5 - Kadeſchi conſederunt Iraelitæz dies multos, Deut. I, 46.
Ad quam vel Proximas l huic manſiones referenda ſunt
colligentis ligna in Sabbatho lapidatio Num. XV. Ko-
re, Dathan & Abiram ſeditio c. XVI.
Miraculum virgæ Aaronis c. X VII. &c.
Ouæ omnia && alia, poſtersore ſemeſtri anni sb ggreſi, ſo-
cundi cont giſſe exiſtimantur; dusrum tantum primorum
annorum atque ultimi hiſtoria a Meſe temporim inter-
vallis ſignata; intermedioruns vero XXXVII, annorum
rebus ſilentio prætermiſſir.

2 5 5 2 40 venere in deſertum Tſin: ubi moritur Mirjam, ſoror Aa-

ronis & Moſis, quatuor ante Aaronem, & undecim
ante Moſen menſibus Num. XX, 1.
- = d. I. menſis quinti exitus (d. 18. Aug. Jul.) Aaron Moſe-
ræ in vertice montis Hor moritur, anno ætatis CKXIII.
. Num. XX, 23. ſqq. XXXIII, 38. 39.
—2 menſe ſexto exitus erectus ſerpens æneus c. XXI.
— — hiſtoria Bileami c. XVI. ſqq.
. „, Moſi mors denunciatur, & ſucceſſor Joſua deſignatur
Num. XXVII
Huc porro reliqua totius libri ſpectant, ad menſem hujus
znni Klmum, quem Deuteronomium exponit.
VI. Suns,

Be Nume-
ris.
Manſiones
populi in
gQeſerto.

12 3 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
VI.

Sunt, qui rationem temporum, quibus in deſerto populus oberr-·
Vit, juxta manſiones Ifraelitarum, ſeu loca illa, in quibus conſedit & fub-

ſtitit populus, metiuntur, quas e Num. XXXlIIl. capite XLII. numerat
Hieronymus, & in peculiari tractatu de 42. mas ſionibur ad PFabiolam To.
IV. f.1S. ex Hebraicis nominum ſignificationibus myſtice exponit. Ea-
rum vero cum pauciſſimæ ſignatis t temporum intervallis notentur, & ad
topographiam itinerisque delienationem rectius referantur omnes, in-
divulſo nexu juncétas, ductum Spiritus S. c. l. ſecuti, ob oculos hic po-
nemus. Manſio itaque
I. Rameſſes fuit, ex Hieronymi calculo: quanquam non tam itineris
ſtatio, quam terminus a quo cenſenda ſit, ubi Iraelitæ ſimul conve-
nerunt omnes, qui vel cum Ægyptiis mixtim habitabant Exod. III,
22. vel ſtipulas quæſitum per totam terram fuerant diſperſi c. V, 12.
Num. c. l. 3.
H. Succoth, ubi Moſes mandata Dei de annuo Paſchatis ritu, & primoge-
nitorum conſecratione, populo propoſuit Exod. XIl, 37. Num. c. l. 5.
III. Atbam in extremo Troglodytarum deſerto, Domino per columnam
nubis & ignis Præeunte Ex. XIII, 20. 21. Num. Cc. l. 6.
IV. Pi- Hachirolhi inter Migdol & mare rubrum, e regione Baal-Ze-
phon Ex. XIV, 2. Ibi Pharao cum exercitu Hebræos aſſecutus, ma-
ri fubmerſus periit: hi trajecto mari ad orientale ejus littus, in de-
ſertum Etham pervenerunt Exod. XIV. XV. Hinc continuo tridui

itinere per deſertum proceſſerunt, aquam non invenientes Exod. XVv,

22. Num. C. I. 7. 8.

V. Marab, Moſis miraculo, aquas amaras injecto ligno edulcorante, inclu-

uta, Exod. NXV, 23. ſqq. Num. c. l. 8.
VI. Elim, ubi 12. fontes aquarum, & 70. palmæ Ex. c. l. 27. Num. c. l. 9.
VII. Mare rubrum Num. c. l. 10.
Hinc menſe ſecundo ab exitu, die I5. pervenerunt ad ſtationem in
VIII. Sin deſerto, quod eſt inter Elima & Sinai, ubi circa veſperam co-
turnices, & mane Manna cœlo deplutum nacti ſunt, Exod. KVI, 1ſ
Num. c. l. I.
IX. Dopbkabß Num. c. l. 2.
X. Alu, v. 13.

XI. Kebps'dim. ubi populo, ob aquæ penuriam murmuranti, Moſes per-

cuſſa petra aquam fuppeditat, populum deinceps per univerſum iter

tecutam.

AU Kih

WV. Ri,

N L,

—

—

Eeutaln.
enen hel
Tertiomenl
UII. Sni
integrum
I. .

Ano abex

E conket

4blumti,
W. Maz
fratrem

Vl. Rimm

4 XII. lib,

XVII. R

W. Ment.
W. Mr.
WIII. 7.
XWIV. 74
MV. Mir
NMVI. Hn
WVyII. M
MyIII. P
älken
MN. H,

MWN'

Anno Ex
Verſus
WII
WNI.

18

hnſedit &

EI. numen
Hillen x
Nponit. E.

tentut, & 40
r omnes, inr

Clos hie po⸗

1 tam itinetdtts

ſimul conve-

nt Exod. III,

berſie⸗ Vu,

&primoge

um.c. l.

er olumnaam

one Baal-Ye-

llecuts, ne .

iinſs in ge⸗
Gtinuo tridui
es ExXO . W,
Oune, incl-

ſationem mn

Nelperan .

KVlſid .

, Molsher⸗
ſecutam.

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

ſecutam. Loco autem in rei geſtæ memoriam Meribæ & Maſſæ no- ris.
men heæſit. Ex. XVII, I. ſqq. Num. v. 14. Pſ. LXXVIII, 16. 20.
Tertio menſe die 15.: in novam delati Iſraelitæ manſionem, quæ

AII. Sinai deſertum, ubi e regione montis Horeb caſtra metati per

integrum fere annum obheæfſerunt. Conf. Ex. XIN, I. cum Num. NX,
II. 12.
Anno ab exitu ſecundo, menſis ſecundi die 20. caſtra movent Iſraelitæ,
& confecto tridui itinere conſederunt in ſtatione
XIII. Kibroth -tbaavab Num. XXXIII, 16. ubi murmurantes divino igne
abſumti, loco Tabeeræ nomen indiderunt Num. XI, 1. ſqꝗq.
XIV. Hhazerotb Num. XXXIII, 17. & XI, 35. ubi Aaron & Mirjam in
fratrem Moſen confremuerunt Num. XII.
XV. Rithma in deſerto Paran juxta Kadesch-Barneah Num. XXXIII.
v. 19. & c. XII, 16. XIII, 26. Unde exploratores miſſi,
XVI. Rimmon-Barez v. 19.
XVII. Libna v. 20.
XVIII. Riſſa v. 21.
XIX. Kebelatha v. 22.
XX. Mons Scbepher v. 23.
XXI. Charadabß v. 24.
XXII. Makbeloth v. 25.
XXIII. Thabath v. 26.
XXIV. Tbarabh v. 27.
XXV. Mithkab v. 28,
XXVI. Haſmonab v. 29.
XXVII. Moſeroth v. 30.
XXVIII. Bene-Jaakan, ſive plenius Beeroté Bene Jaakan putei filiorum
Jaakan (Deut. X, 6.) v. 37.
XXIX. Hor-Hagidgad v. 32.
XXX. Jothatha v. 33.
XXXI. Hebrona v.34.
XXXII. Ezion-gaber v. 35.
Anno Exodi quadrageſimo, menſe primo regreſſi a Meridie Aquilonem
verſus in deſertum Sin, redlierunt ad ſtationem
XXXIII. Kadeſeb-Barneaum v. 36. & c. XX, 1.
XXXIV. Hor mons, juxta fines terræ Edomæorum, v. 37. in quo diem
obiit Aaron. Hinc poſt triumphum ex rege Harad actum, circum⸗
R acta

. I 2 De Nume.

De Nume-
Lis.

Fartitio.

e IN TRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGOS

sda Edomæorum terra in Moabitidem iverunt, ad latus orientale,
& caſtra metati funt in ſtatione
XXXV. almonab v. 40. A1. ubi preſteribus infeſtati ſunt Hebræi c.
XXI, §.
XVI. Pbunon v. 42.

X

XXXVII. Oboth v. 43;. & c. XXI, 10.
XXXVIII. je Abarim ad terminum Moabitarum v. 44. ante conſpe-
Qum fcilicet Moabitarum ab ortu Solis c. XXI, II. quod deſertum
Moab appellatur Deut. II, 8.
XXXIX. Dibon-Gad. v. 4 5.
XL. Galmon Diblathaim v. 46.
XLI. Montes Abarimorum ante Nebuntem v. 47.
XILII. Shittim vel Abel Sbittim v. 49. ubi permanſerunt, donec ſub Jo-⸗
ſua inde profecti, ad Jordanem pervenerunt Joſ. III, I. Hic tentata
populi per Bileamum devotio c. XXII. ſqd. hic tertius populi a Mo-

ſe & Eleazaro cenſus peractus c. XXVI. hic reliqua, quorum in Nu-

meris & Deuteronomio recenſio legitur, ad mortem usque Moſis
geſta ſunt.
Arque iſta quidem e re duxi ut apponerentur, cum temporum pariter
ac narrationis Moſaicæ ſeriem mirifice illuſtrent: caſtrorum vero ordi-
nem, ſigna, duces, & quæ funt alia ad Ifraelitarum profectiones perti-
nentia, huc non ſpectare ratus ſciens omiſi, petenda, cuji iſta cogno-
ſcere volupe eſt, ex Chriſt. Schotani Bibliothecæ Hiſior. S. V. T. Tom. II.

p. 276. ſc4.
VII.

Partes alii duas libri conſtituunt; vel ratione materiæ, ut b. Ger-
hardus in fxeg. L. de Seript. S. H. 122. qui deſcribi iter Iſraeliticum
tradit; tum qua auntecedentem præparationem, tum qua conſequentem ſta-
tionem, qua occaſione exempla obedientiæ præmiis honoratæ, & inobe-
dientiæ Pis viſitatæ legislator inſpergat; vel ratione Chronologiæ,
ut b. D. Pelargus, qui F. I. geſta in deſerto ab anno 2. usque ad annum
40. capitibus X1X. P. II. quæ quadrageſimo anno ſecuta funt à cap. XX.
ad fin. exluberi cenſet. Communiſſima reliquis libri interpretibus eſt
1eονεooP a, e Pontificiis Toſtato Abulenſi, e Reformaris Heideggero,
cumprimis e noſtratibus b. Walthero Offie & 7«s. arridens, juxta quam
P. I. populi ad continuandum iter ex deſerto Sinai præparationem c.
I. X. P. II. inſtitutas peractasque a monte Sinai ad ſolitudinem usque
Moab

—

oab' c⸗

Gitatis terr.

partiendi .

libro parte
40 deſertn
VIl.uſu.
CAovio n0
1,,64. c
uatuor ſe
ſam populi
arnaf le
Poelan, lel
leges parti.
tionemmi-

Ab
1 annddaßr
4) civil
tribii

)Ker

leu⸗

I. Aarax
8) qua

9 a

Il. voen
⁴) pro
ſecu

tus kientäle,

nt Hebrzi c.

ante conſpe⸗
lodl deſenumn

onee ſub ſo⸗
ic tentat
populi 1 Mo-
norem in Nu-
1 oque Mons

borum Pertet
umn vero di-
eckiones pert-

eui iſta 0 n. .

.I. Lon. I.

ge, Nb.Ger⸗
et IMielticumn
lzuenten u⸗
ate, & mnode.
(pronologie,
gne 2d amnunn
ſunt 46
Kerptetils
s Heideggen,
6, uutt Guam
,Daratioheel 6

D,AAr-⸗
P.

VETERIS TESTAMENTI. P. I. De Nume

Moab & confinia terræ Canaan profectiones c. XI-XXI. P. III. here- iis.
ditatis terræque promiſſæ capeſſendæ rationem tradit. Paulo aliam alii

partiendi viam ingreſſi, juxta tria deſerta ab Iſraelitis peragrata, tres

libro partes aſſignant, P. I. ad deſertum Sinai referentes cap, I-X. P. II.
ad deſertum Kadeſch c. XI- XX. P. III. ad deſertum Moabitarume.
XXI. adfiu. Nobis ea ſe cumprimis probavit diſtributio, quæz magno
Calovio noſtro Bibl. Ill. T. I. p. So“. & Reformatorum Burmanno ad 6.
I. p. 64;. commodiſſima viſa, ab argumenti petita eſt diverſitate, & in
quatuor ſectiones librum diſpeſcit, quarum I. eſt α νιαα, univer-
ſam populi ſecundum tribus recenſionem c. I-IV. complexa. II. αα
gauτναaοα leges quasdam in deſerto rogatas commemorans c. V-X. III.
isoeαανα, rerum geſtarum hiſtoriam enarrans c. XI - XXVII. IV. mixta,
leges partim ceremoniales nonnullas, partim rerum geſtarum expoſi-
tionem mixtim ſiſtens,
VIII.
Ahbſolvitur Numerorum liber ſectionibus IV. quarum Tabala
I doranrinz, ſive populi numeratrix eſt, exponens cenſum Synopglcs.
ℳ) civilem, qui tradit
tribuum p. numerum ac ſummas c. I.
P. cCaſtra & ſitum juxta plagas mundi c. 2.
8) ſacrum, qui exponit
Levitarum p. numerum & in primogenitorum locum ſurrogatio=
nem c. 3,
p. miniſterium & officiorum diſtinctionem c. 4.

II. αττντπιο ſive legum quarundam ordinatrix,

ℳ) qua perſonas p. immundas caſtris ejiciendas, & Zelotypas c. 5.
p. Nazaræatus voto obſtrictas c, 6.

P.: principum offerentium c, 7.
p. Levitarum conſecrandorum c. 8.
ρ) qua res: ſcil, (1) qua paſchatis celebrationem c. 9, 1-4.
(2) — profectionis ſigna & ordinem v. I5-ſin.
(3)- conventuum per tubas argenteas indicdtie-
nem c, 10.

III. isooα ſive rerum geſtarum commemoratrix, recenſens

2) profectionem ex deſerto Sin ad ſtationem usque in terra Moab.
ſecundum octo murmurationes diſtinctam; quarum
(1) ex tædio itineris, cujus porna ignis C. II. 1-4.
R z (2) ex

De Nume-
ris.

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGCOS

(2) ex tædio Mannæ & carnium deſiderio v. 4-fin.
(3) ex æmulatione Moſis c. 12.
(4) ex diffidentia poſt eplorationem terræ promiſſæ: ubi
4. murmurationis cauſæ, exploratorum decem terricula-
menta c. 13.
. 5. murmuratio ipſa, ejusque poena c. 14.

c. reconeiliatio intervenientibus ſacrificiis, & lequentibus

legibus miſcellis c. 15.
(S) ex invidia principatus Moſis, & Pontificatus Aaronis, cum
poœena hiatus terræ c. 16. 1-41.
(6) ex indignatione fupplici, de turbatoribus Coreh &c. ſumti
ubi
a ipſa murmuratio c. 16. 4—Rn.
b. ſacerdotii Aaronici per miraculum virgæ confirmatio c. 17.
c. ſacerdotum & Levitarum diſcretio c. 18.
d. aquæ luſtralis inſtitutio c. ĩ19. .
(9) ex aquarum penuria: cujus p. connexa, p. conſequentia
ſunt: Moſes ad petram incredulitas: Edomæorum per-
fidia; Aaronis mors, & fucceſſoris introductio c. 20.
(⁸) ex tædio viæ, & Mannæ contemtu, cum pœna preſterum

c. 21. cujus conſequens profectio erat ad limites usque

terræ promiſſe, & debellatio Sihon atque Og. c. eod.
9 -fin.
8) Oocupationis Trra Canaan obſtacula, i illata Per
(¹) Bileami affectatam maledictionem, ſed in benedictionem
verſam c. 22. 23. 24.
(2²) fornicationem tam ſpiritualem, quam corporalem er cum Mi-
dianitis c. 25.
7) novæ generationis Iſraelitarum cenſum c. 26. cujus conſeqꝗq. ſunt
(1) legis de ſucceſſionibus heredum promulgatio c. 27.
(2) Joſuæ ad principatum inauguratio c. eod.
IV. Mixta, ita ut ex parte ſit .
ℳ) vouinn, de (1) ſacrificiis quotidianis, ut & Sabbathi, Paſchatis,
Pentecoſtes c. 28.
) ſacrificiis ſeptimi menſis, diei Kippurim, & Feſti
tabernaculorum. c. 29.
(3) votis marium ac fominarum e. 30.

0) Isoροααπ

Inrene
/. nominat,
ORIGEN.
genein mer
Hueuus 0r.
Veti critcca
ſum quojn
HYPP?OL.
uodue dn
hodie den

Judei
mentarlus e
ninmn . 66. n.
Cufus Venet
Enoſk
Hüditos B
BVGLNI
jus ver in
HERDERC
Eber
Pentateuck
induſtriam
lNo nee
1629. A
DROCHI

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 133 De Naume-

68) 1sooα, de I. hereditate Ifraelitarum per ſpolia Midianitarum am- ris.
plificata c. 31.
ſle: ubi 2. hereditate cis Jordanem, Rubenitis, Gaditis, & di=
cem terrien S midio Manaſſi deſignata c. 32.
3. manſionum 42. & profectionum populi Iſrael. or-
dine c. 33.
E ſeqguentibus 4. terræ Canaan ſitu, limitibus, & dirimitoribus c. 34.
. 5. Levitarum urbibus & aſylis c. 355.
Aaronis, Clim 6. filiabus Zelaphead, legibusque ea occaſione latis
c. 36.
hreh e, ſumti IX.
In venerando Patrum ordine vix deprehendes, præterſuprap. 50. Gommen.
ſq. nominatos, qui explicando Numerorum libro operam navarit. HD
ürmatio. OkRIGENIS extant XXVIII. in h. l. homiliæ, quarum autorem Ori-
genem, metaphraſten qui in Latinum ſermonem transtulit, Rufinum III.
Huetius Origenian. L. III. Sect. 3. J. 4. p. 24 6. aſſerit, contra Andr. Ri-

conlegnenii veti criticam, qui Latinum quendam illarum autorem facit. Ambro-
mofumper. fium quo jure huc citent Bibliothecarum Sacrar. Scriptores, me fugit.
luchoc2 e. A HYPPOLITI quoque meminit Heidegger. Knch. p. 49. quem librum
i Prekerrm quoque unum in Numeros adornaſſe, Hieronymus teſtis eſt, ſed qui
lirites we hodie deſideratur. De PROCOPIO ſupra ad Exodum dictum eſt
0, c ed. cap. V. §. 5.

Judæis in Numeros & Deuterohomhtum laudatur diphre, com- Jadei:
mentarius ejusdem cum Siphra autoritatis & æſtimii, in Siphte Jeſebé-
neciconen nim f. 66. n. 42. b. R. Schimeoni filio Jochai autori adſcriptus, & ex-
, cuſus Venetiis An. 1546. Confer. etiam Buxtorf. Bibl. Rabb. p. 359. ſgq.
Enoſtris vero non habeo, quem hic nominem, ſi in Pentateuchum Latherani
laudatos, Brentium, Chytræum, Oſiandrum &c. repetere nolim: 10 H.
rlecgg unt BVGENHAGIVM tamen hue referri video ab Heideggero, de cu-
6 us vero in Numeros commentario non liquido conſtat. VALERII
1. HBERBERGERI autem Magnalium Dei P. ViII. huc ſpectat.
E Pontificiis, miſſis jam Corn. a Lapide, Bonfrerio & cæteris, qui Pontifici:
i Hichi Pentateuchum illuſtrarunt univerſum, inſigniter ſuam in hunc librum
5 induſtriam probavit IOH. LORINVS Jefſuita, commentario pro-

lem cum Mi-

n Kfeli 4 lixo nec inerudito, edito in fol. Coloniæ 1623. & recuſo Lugduni An.
hrhh, 1629. Addit Heidegger. RO B. CANVT'VM: ali 10O H. RVS-
BROC H IVM, de uibus ſupra ad Leviticum diximus.

Inter

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
D iter Reformatos CO CGCEIVS in prophetiam Balaam ſive Nu-
u ean 23. & 24. cum cura commentatus eſt, 1. lL. Opp. p. I59.
Wercrun Gus analyticæ in univerſum librum vix tria folia complent
Ror ere p. 31. Rerum geſtarum hiſtoriam hoc libro Wmpre⸗
. lem fuſius exponit CHRISTIAN,. SCHOTANVS Bibliotb.
hen- mn 11 279 =342. ubi de profectione & obhæſione Populi inter
kenn Sin & Jordanem ſatis copioſe diſſeruit. In Anglia celebris
eſt GVII,IEL. ATTERSOI, cujus Commentar. upon Nom⸗
der 1618. Londini in fol, luci publicæ expoſitus eſt. IO H. BA-
R VS Epiſcopus Oſſorienſis in Hibernia, trigeſimum tantum ah
explahavit in the Expoſition of i6e AXX. Cbaptber 4† Number, Londini
in onterri Amocue cum fructu poterunt typorum V. T. poliore⸗
CAs BACHMEISTERVS in explicatione yporum V. W 4
i tium Cériſlum, 6jietque perſonam, ſacerdotium &c, Lubecæ An.
dey, cuſ : MICH, BAVMANNVS in analæctir typicit ſacrie,
Vun in 4. Am 166,. erulgatis FRII ER. BAl V ys nhu,
Pee Chriſt typica Wittebergæ in 8.Anagre, D N D 1 H BAEZA
. ſto Myſtico, Cüſtrin, in 4. An, 1667. 1 . A /
e Reformatis potiſſimum IHON S 1 6 Cugue 2 Gene-
. 4 typi⸗ V. T. Ang I1ce Londint An. 1035. & 1. .
H lito: & OH. BIERMAN beign 62 M ſe
Chrito, ſeu tabula præcipuorum V. T. typorum, Trajecti n. Mao 4
dira: qui Præcipuas Numerorum hiſtorias, typum complexas 1
ſtetamexphcaruut, & applicationem ad antitypum oſtenderunt.

CAPVT VIII.
De Deuteronomio,

Summari, Libri appellationer. Cur legis repetitio a Moſe inſtituta? Rabbinica libri

III. 10. II. c. Il,
. Scriptor Moſer exc. L. I. c. XXXIE. . 10.1
Zonzee H. r. e. XXIX. S. impugnatus aſſeritur. Hug. Tror⸗ Herun
r giaſu de4 I. ſententia;: H. 2. Argumentum 8&& contenta . ré.
. . . . t. .
put. Asstoritas divina S. 3. Chronologia §. 4. Partitio g. 5. R.

urih
denes eort

gkoue tr⸗
eum Knor

lun in n
ſehta, m.

u, quamn

Pnus Luth
non guog
fehetinu ſe,
nonte ging
Quod Mol
felluxefit
.bſ. N
liber con
eheit
ulig, qn

ibus adcki
Wurmura
Dokteritate

erat, Ut n
jungeretnt
Dreterea
felinquere
lebat
Kbena
lemiſioni
rümm Mabb
ugatieg

le0S VETERIS TEST AMENTI. P. IJ. 1
Ahum fwe N.
l.l Ce. 1h,
tols complen
Ubro compte. §. I.
W ebræis utplucimum ab initialibus vocibus de Abpellatis.
4 Nun iſta verba, hic liber ex more in Moſaicis recepto appellatur.
eall Porro H àâüh repetitionem, vel plenius N Den iie-

. 5 De Deute.
bula Synoptica S. 6. Commentarii Patrum: Lutberanorum: Ponti- tonomio.

Riciorum: Reforma torum S. 7.

u rr-.

ſon 34. rationem legie ex Deut. XVII, 18. eundem dicunt, eo quod
tanrum on uvrt5αασννοοσ & recapitulationem legis complectatur. Unde LXX.
nPen, Londiin Senes εoνεοοονoHvo inſcripſerunt, voce a Vulgato Interprete in Latium

quoque translata & civitate donata; non quod s ro vαον ſecun-

T. erpoftokes d.iam & novam legem contineat, quam denominandi rationem Athana-
z . ſius in Synopt. Primo loco affert; ſed quod deτρo denuo lex jam an-
tee lata, maxime Decalogus, hoc libro explicetur & ab integro ſancia-
Lubecx An. 5& c-. . . . 3
—. mun,, quam priori rationem Athanaſius d. I. ſubnectit. Hinc recte ma-
i pieir ſuer ,

gnus Lutherus noſter, proœm. annot. in 6. I. Vocatur ſecundaria, inquit,
non quod alia lit quum ea, quæ in monte Sinai data eſt, ſed quod denuo
repetita ſit, novo pacto per miniſtesium Moſir, coram iis, qui priorem is:

IXySinzu⸗
PESSELIVS

75 BALY wvwonte Sinai non audierant. Et commode Theodoretus qu. I. in b. li
nf Quod Moſes non ſecundam legem dederit; ſed prius latam in memoriam
ingus 1C, readuxorit , docet hoc libri proxmium: cœpit Moſer explicare legem banc
Late 6en . c. I, . Neque enim nudam legum ſuperius latarum repetitionem hic
ii Me 9 liber complectitur; ſed, ut bene habet Athanaſius, dvooοοο αοα ααα²sꝛs
An, Noo, n 49 repetit & declarat, quæ antea forte ſtrictim dicta fuerant, imo & non-
plexis 4 nullas, quarum nulla in præcedentibus libris facta erat mentio; ſuperio-
erunt. ribus addit. Cum enim priſca illa gens ex Ægypto egreſſa, variis ob
— murmura & rebelliones cladibus per XL. annos in deſerto conſumta,

poſteritatem reliquiſſet prima legis promulgatione ſequiorem; neceſſe
erat, ut novus populus novo non ſolum fœdere Deo obligaretur &
jungeretur, Deut. XXIX, I. ſed & de vero legis ſenſu inſtrueretur ac uſu.
Præterea Moſes magiſtratu jamjam abiturus hoc veluti Teſtamentum
relinquere, legisque hac repetitione memoriam prefundius imprimere

ulliriu lii volebat; quam ob cauſam novis quoque Regibus eam commendat de-
IIl.mo' Ah ſcribendam & aſſiduo uſu terendam c. XVII, 18. & quolibet ſeptimo
.Gtii uruin remiſſionis anno promiſcuæ plebi prælegi jubet c. XXXI, 10. Cæte-

ntiliri. N. rum Rabbinis, Fagio & Münſtero obſervante, EE 8 liber ob-
to He 3 Jurgationum Deuteronomium audit, eo quod ſeveris ac duris in eodem
Verbis

De Deute. 5 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
ronomio. verbisa c. XNVIII, populum Moſes redarguat ac objurget. Addunt
alii ee expoſitionem legir, petitam ex Deut. I, ”. nomen-
claturam, nec tam uſu receptam, quam ex Interpretum quorundam ju-
dicio commode recipiendam,

II.
Scriptor Moſen libri ſcriptorem nemo facile in dubium vocabit, qui Deut.
Moſes XXXI, 9. 24. accurate perpenderit. Neque tamen defuiſſe memorat
Lyranus in cap. I. G. lI. qui Moſen literis hunc librum exaraſſe negan-
impugnatus tes, ſententiam ſaltem ac verba protuliſſe crediderint, quam Joſua &
Seniores memoriter retinentes pot fata viri in librum redegerint; id-
eæ Deut hi. que tribus potiſſimum de cauſis: 1) quod in fronte libri verba hæc lo-
quutur fuiſſe, non vero ſeripſiſe dicatur Moſes; quaſi vero, quæ ore
primum protulit, in literas poſtmodum referre, & in poſteritatis uſum
