ſonte Hie finem Rabbinos hæc talia populo pro concione proponere obſervat b.

Drri Judi. Carpzov. Diſp. V. in Ruth. I. 3. J4,. p. 96. ut honerem ac laudem regno
ſhiun domus David concilient, alioquin labaſcentem, ſi non alienigenam mo⸗-
uKend do, ſed & fœminam ſortis infimæ ataviam Davidis audiant. Quicquider-
o. addit, in Gonorem Ruthæ, Bobaſo poſtea nuptæ, quocunque modo cedere

wlnn poteſt, es ſuaviter confikto non minus delectantur, atque fabulis in dedecus
. . contumeliam Horpæ excogitatit utpote religionir Iſraeliticæ contemptri-
. lto⸗ cir. Eo quoque ſpectat, quod Boaſum unum faciunt eundemque cum
Urin t⸗ Ebzane Judice Ifraelitarum Jud. XII, 8. ſeq. ut ex paraphraſi Chaldaica &
a N Kimchio in Cap. I Rutb. patet, quod quam ægre cohæreat temporum ra-
H tone cum reliquis eorundem fabulis, quando v. g. Elimelechum in Seder
wtin “ ODlam c. I. fratrem faciunt Salmonis, qui Rahab duxit &c. liquido demon-
eltii “ ſtravit Schotanus in Bibliots S Vet. Teſt. T'II. p. o“ Conf. præterea e no-
mnin boui ſtris b. Waltherum Oſſic. S. Soz. & e Reformatis Hottinger. 1 beſaur. Pbilol.
tn anu üluib. I7. r. I. Seck. 3. 5. 456. b. Nec minus incerta nominis )) origo, va-
walet rie quidem a variis, pro cujusque fingendi felicitate, excogitata, Carp-

Bb 3 20 vie

19S INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

zovio l. e. traditur p. 95. quibus indagandis, ab inſtituto nimirum alienis,
nos nunc non immorabimur. Idem vero Ruthæ libellus, num I. Chron.
AV,22. — PAY — 21 verba antiqua inſcribatur, quod qui-
dem contendit, & operoſe, quanquam perobſcure & ambigue demon-
ſtrare ſatagit autor quæſtionum ſeu traditionum Hebraicarum in Paralipom.
lib. 7 quæ in Hieronymi Opp. T. V. p. I5. . comparent, fuſius inquirit
Sixtus Sen. Bibliot6. S. lib. Ii. tit. verba veterap. Iſ,ſ.
Seriptor: Proprius huc ſpectant, quæ de ſcriptore libri ambigue deſceptant
erxuditi: quem plerique samuelem dicunt, approbante hanc ſententiam
doctorum Pontificiorum ingenti turba, quorum nomina Celada 'roleg. in
bel. qu 3. p. 9 & Serarius Proleg. in. l. qu. 4.lengo ordine in aciem produ-
cunt alii Kzetbiam putant, qui recuperata ſanitate hunc cum aliis libellum
ex antiquis monumentis vel ipſe congeſſerit, vel excerpendum curarit, di-
geſtumque ſynedrio obtulerit approbandum, cui opinioni Petrus Come-
ſtor favet in Hiſt. &bolaſt alii excerptum eſſe putant ex magno illo annali-
um Regum Juda & Ifraelis centone, cujus aliquoties in libris Regum qui-

De libre
Ruth.

ad ſalutem dockrinæ, aut integritatis Canonis jacturam; a qua forte
ſententia non multum abeſt Spanhemius, quando in Hiſt Eccl. V. T. Oob.
T. 1. p. 337. librum Wρ*α* hoc annalium Iſraelis volumen fuiſſe exiſti-
mat, in quod civilem in uſum, quæ publicis auſpiciis geſta ſunt, relata
autumat, quorum ſumma, quantum ad eccleſuæ notitiam requirebatur, de-
ſcripta ſit in libris ſacris, ſeu tanone Hebrævrum: alii Eſræ tribuunt, autori-
tate Patrum nixi, quos tamen non de prima librorum ſacrorum compoſi-
tione, ſed amiſſorum reſtauratione Esdræ accepta ferenda, intelligendos
monet b. Carpzovius 6. I. tandem & nomulli Sacerdoti Eli Rutham aſſi-
gnant, cujus hanc hiſtoriam tempora attigiſſe a Joſepho lib. V. Antiqq'e.
Xl. perſuaderi ſibi, ſed præter rem, patiuntur. V ide latius hæc perſe-
quentes Vincent. Placcium Theatr. anonymor. & Pſeudonym. cap. 1. p. 2.
b. Carpzov. in G. l. Diſp. I. G. 6. 5. 4. Ludov. Lavaterum bomil. I. in G. l.
p. 1I. . Nimirum redeunt hic omnia, quæ cap. præc. 6.3. D% D,4 de autore

tuitur, prolixe commentati ſumus, nec eſt, quod nunc ſuperaddamus,
niſi quod ad tempus conſcriptionis pertinet, vero videri ſimile, ſub Sau-

H is imperio, adeoque poſt Judicum ætatem conſignatum fuiſſe, quod

ſab

dem fiat mentio, amiſſi tamen hodieque deſiderati, cirra quidem neceſſariæ

libri Iudicum, qui idem cum hujus libelli Parente haud abſurde vulgo ſta-

. gtas illa, velut præterlapſa c. I, I. in memoriam revocatur, & Genoalogis

—
—
bfnem
Pntein, 40
WVI. petta
nbelema
gun poſſe
cutn hieſ
hbror. H
demumm
ellet Davie
ecelſillet:
ſmte aula
tur ſrinte
bid Nec
lonbrem
fiimn exikk
ehia inttie
ſer he
niintl⸗
lague non
dili heſte
Cabinnds.
Amplici
Qreroad
Onmmnino
Kospron⸗
on enden
ofumnn
aeo, imn
Miele n
Arnj ii
Eervatir,
lſervat
tent cum
nun adh.
Tekgnn,
unimle
1e nora

- VETERIS TESTAMENTI. P. I. 199
n Nen ſub finem capitis IV. ad Dividem usque, fratribus ſuis jam tum antecel- De libre-
r Cron. lentem, adeoque haud dubie a Samuele jam in Regem undum 1, Sam.
emn, 4 . 1 ge .
nod qui XVI. pertexitur. Forte itaque ad veritatem proxime accedunt, qui Sa-
e demon muelem agnoſcunt ſcriptorem, quanquam id certiſſimum eſſe, neque ne-
ann. gari poſie, nemo temere cum Sanctio aſſeverare auſit. Geleberr. Cleri-
s inc it cum hic ſibi non conſtare apparet, quando in diſertatione de Seriptorilur
nibror. Hiſtoricorum, Commentario ejus præmiſia S. 4. librum literis tuin
demum mandatum fuiſſe credit, poſtquam ad dignitatem regiam evectus
leteptit eſſet David, ejusque familiæ nova hac dignitate non exiguus ſplendor
genien. N acceſſiſſet: ſub finem verò Commentariiin Rulh h. 1/4. Davidis lempore,
inl i Juorte paulo ante regnum eju, conſcriptum exiſtimat: alioqui dicturus vide-

nradn. tur ſeriptor ſarer (E. IV, 22. non ſimpliciter ſed) Rex Da-

ltelna id. Nec firma ſatis eſtipſius in Diſſert. e. lI. conjectura;, qua quempiam in
rinc- honorem Davidicæ familiæ Foſteritati conſecraſſe bance broavia Davidi, hiſto⸗
Come⸗ riam exiſtimat: quæ & Judæorum quorundam ſententia, quam Aben Je-
8 . ” chia initio Commentarii in Cautic. Cant. ita exponit: Cum Samuel inſti.
oahnet zuiſſet Regem Davidem Dei imperio, dedit operam, ut ineniret, quæ de fa-
e Milia ipfiu, dictu audituque jucunda eſent, & ideo ſeripſit Gune libellum:
necelnale

ſen. Idque non ſecit de Saule, qJuod ſciret divinüur edoctur, non Sanlir, ſed Da-
ðõ vidis poſteros regnaturos: longe enim alium libri ſcopum paulo poſt indi- & Diale⸗

4 1. e⸗ cabimus. (Quisquis vero ſeriptor tandem ſit, ſermone certe utitur puro, us.
iſe eulf ſimplici & humili, hiſtoricis familiari & rebus enarrandis attemperato, nec
Innd Iea diverſo ab illo, quo præcedentes hiſtorici libri exarati leguntur; ut fruſtra
Auuch omnino ſit Sanctius Proleg. IV. in G. I. p. 3. dum varias Hlebræorum diale-
at alkorl. os pro regionum varietate fibi fingens, non dubium, inquit, quin Moabitis
conpoſ⸗ non eadem, quaæ lIſraælitit, fuerit Hebraicæ linguæ dialeltur: qua decem an-
cligendos norum conſuetudine ſuægentirlinguam aliquo modo corrupit Nazmi: atqus
Urkumali⸗- ideo, cum cætera Hibraice preprin, & ſervata re Grammatica dirantuy a Sa.
Anniſ,.6 iuele, ſou ab eo, quicunque eſt, qui biſtoriam conſeripſit, ctum Nazmi lo-
hrc pelle⸗ jien inducitur, aà commiuni aberrare lege atq;ue loquendi conſuætudine (ob.
) l h.. ſervatur,) Cap. 1, 5. 9. ter vonitur Mem pro' Nun, && iterum v 12.13. Hoc
Lin b.h obſervatum volui, guia nonnulli ſunt, qui in Goc a ſoriptore pececatum ſſe pie-
le nore tent, cum ille verba fideliter repelat, qiæ dixit Nazmi, cui aliquid peregri-
Fulgolt. num adbaſit ex Moabitica dialelcto, atque ideo, ſi bæc olſervei pura ſunt
taccamnus, reliqua, nequæz ab Hebraica proprietate ullo modo degenerant. Verum ſi ex
, ſub al⸗ unius literæ cum altera permutatione, aut in locum alterius ſubſtitutio=
biſe, goe ne novam ſtatim linguæ dialectum, ex nullis cæteroquin vel indiciis vel

Genbalogi⸗

monu⸗-

1

oͤ INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

De libzo
Ruth,

monumentis demonſtrabilem, cudere licet, quot quæſo linguæ ſanctæ dia-

lecti inde enaſcentur? num illa Generis Enallage, citatis locis ut creber-

rime alias quoque in Scripturis obvia, & b. Glaſſio Péilol. S. Lib. IIl.

Argumen⸗
tum.

Utilitas.

Tract. 3, can. 5F. p. 66 6. (400. ſeq.) & lib. IV. Trackt. II. Obſerv. 20. p. 9 14.
(37) accurate obſervata, novam ſtatim ſermonis Hebræi Dialectum

gignit? Neque vero ob hanc Figuram Grammaticam, ni Moabiſmi ad-

mittantur, ſcriptori impingendum vitium erit; multo minus corruptelæ
arguendus ſacer textus, quam tamen ei labem adſpergere non veretur
Celada, dum Proleg. Se ll. qu. 7. p. 19. a Sanctii Moabitica dialecto diſce-

dens, gregale ſuo ipſe longe irreligiofior, hæc& longe graviera menda in

Bibliis Hebraice ſcriptis, prolixiorum temporum injuria irrepſiſſe ſuſpirans

dolet: quem utrumque pro merito caſtigavit b. Carpzovius in Rutb. Diſp.

I. F. 10. /7“4. p, 7. & Diſp. El. ad Cap, I, 7. ſeq p. I32.:

Argumentum libri in hiſtorica Ruthæ, qua adverſam primo, dein

& proſperam, qua uſa eſt, fortunam deſcriptione verſatur: quo paco

ex gentili & inceſtuoſo Lothi per Moabitas prognata ſanguine, occaſio-
ne ſocrus, marito orbatæ, in patriam revertentis, cuĩ & ipſa vidua indivul-
ſa adhæſit comes, in eccleſiæ delata ſit gremium, & Bethlehemi admira-
bili prorſus votorum ſucceſſu, Boaſo matrimonio juncta, filum Obedum
enixa ſit, cujus a Perezo ad Davidem Genealogia per decem generatio-
nes ſub finem recenſetur. Huc enim ſcopus libri palmarius tendit, ut
genealogia Davidis Regis, unde juxta promiſſiones Propheticas oriun-
dus erat Meſſias Salvator, inde a Perezo per lineam Ruthæ Moabitidis,
Boaſo nuptæ, deducta ob oculos ponatur, ac nota ſic fieret carnis Chriſti
ex Hebræo & gentili ſanguine propagatio, ad ſpem gentilium confir-
mandam. Conf, omnino Theodoret. quaſt. f. in Rutb. & Ambroſium lib.
UIl. de fide cap Io. Multo enim reétius in Ruthæ hiſtoria vocationem
gentium ad eccleſiam & Chriſti deſponſationem, typice adumbrari Bier-
mannus docet in Moſer en Chriſt, Lib. I. cap. 10. p. 2256.. ſeq. quam Pontifcii

Dodctores ad Mariam Deiparam repræſentandam, Rutham detorquent,

quos inter præ cæteris Didac. de Celada non modo in dedicatione Com-
mentarii in b. l. utramque invicem confert, & aviam nepti, tanquam
antitypum typo, umbram veritati, reſpondere aſſerit, ſed & data opera

tractatu appendice de Ruth' ſigurata F. 299.P. 54½. Mariæ Virginis laudes

in Ruth adumbratæ deprædicat. Utilitas porro hujus libri quam latiſſi-

me patet: 1) enim Chriſtum ut ex Judæis & gentibus genus ducere, ita
2 & ad

—

—
X Adutro⸗
ſeg. expo
exuend
ſignum a
Seripturan
nuptiss 0
conilis,1
lætam caſi
mus, nulli
etiam in
ciminibus
eclitis, in
hae vita,
ſtrat: 7)
ſerti Em
ezenpa:
grinos,
conyerſos

13 ſal

R
quo ſei⸗
ſeriptornn
nalis Pror
ſtins eech
ſacris lbr
vidis1. C
2. quarn
eyincund,
inteniit,
Quando B
ſtans ecd
Tibus i
lulari
bente,
nolkrorun
ſechinn

— . 1

CW— WVETERIS TESTAMENTI. P. I. 201
M . 3 Vn dicj 7. De lipre
W ad utrosque pertinere docet: 2) lex de Jure Vindicis Lev. XXV, 25: guth
cteber⸗ ſeq. expoſita, ut & ritus in emtionibus & venditionibus ſolennis, qu-
lll. D exuendo calceum alterique tradendo, traditi dominii ratique contractus
,0, 99A. ſignum ac veluti teſtimonium edebant, haud illuſtriori per univerſam
Didechum Sceripturam exemplo, quam hujus libri c. III. & IV. declaratur: 3)
Ctbiſmicdcd. nmuptias Deo auſpice inter deſponſatos celebrari, nec fato aut humanis
corruptele conſiliis, ſed divina providentia connubia jungi & divelli: 4) Deum
von veretur lætam cafibus triſtiſſimis cataſtrophen imponere, dum honeſtati ſtudea-
M mus, nullique labori ſancto aut honeſto parcamus: 5§5) Deo gentes
nmeni etiam in V. T. curæ fuiſſe, eæque ut ad eceleſiam perducantur, variis ſpe-
lleſuſpirus ciminibus, in Naame Syro, vidua Sareptana, Rehaba, & noſtra Rutha
RathDie editis, in apricum poſuiſſe: 6) parata eſſe virtutibus præmia, etiam in

hac vita, ne quis perinde exifſtimet, ſive bene agamus ſive male, demon-
ſtrat: 2) haberent hic conjuges, ſocrus, nurus, viduæ, patres familias,

himo, Eeiin ſervi & mercenarii illuſtria, quæ imitentur, & a quibus officia ſua diſcant,
q e, exempla: 8) hinc quoque intelligimus, qua fide & humanitate pere-
ne, Oci. grinos, pauperes, cognatos noſtros, item recens ad veram religionem
ueindir · Cconverſos excipere teneamur. vid. Lud. Lavaterus homil. le in b. l.
ni admira- Pp.· 3. ſeq.
Obedum V.
1 genernto⸗ Divinam porro & canonicam libri autoritatem, a nemine quidem, Autoritas
5 tencit ut quod ſciam, ex inſtituto impugnatam, non modo cæteri canoniecorum divina,
ticis Otin. ſeriptorum characteres, v. c. autor Propheta egννοον⅝° S, lingna origi-
Mosbitids, nalis Prophetica, publica in ſacro Synagogæ armario aſſervatio, & con-
ris Chriſfi ſtans eccleſiæ Judaicæ de illo teſtimonium, exacta quoque, qua cæteris
lum conit⸗ ſacris libris reſpondet, harmonia; ſed & cumprimis genealogiæ tum Da-
Prolumh. vidis I. Chron. II, 4. ſeq. tum Chriſti Servatoris Matth. I, 3-6. Luc. III,
ocatOſen 32. quarum neutra, absque hoc libro eſſent, ſibi conſtaret, evidentiſſime
nbratiiet. evincunt, unde Evangeliſta Matthæus diſerte ad hunc librum digitum
mbontickdi intendit, ſuamque ex illius autoritate generationum ſeriem demonſtrat,
detorguent, quando Boaſum v. 5. ex Rutha ſuſcepiſſe tettatur Obedum. Quæ con-
iune C. ſtans eccleſiæ noſtræ circa hunc librum confeſſio, inſigni neſtris Docto-
,tmquun ribus illata injuria, calumnioſe vellicatur a Sandæo Jefuita in themate ſe-
en chenn eculari de deſerenda Synagoga Proteſtant. 16eſ. 27. Proteſtantibus impin-

gente, quod librum Rutb'e ſacro Canone abraſerint. Quod cum nullo
noſtrorum teſtimonio, nullo demonſtrare valeat argumento, generoſo
gectius vindicatur contemptu. Vide tamen b. Carpzov., in el. Diſp I. des⸗

ginolules
mamnlattr

De libro
Ruth.

Chronole-
Zia.

20 INTRODVCGTIO AD LIBROS BIBLIGOS

p. 3. Gerhard. Exegeſ. Loc. I. de Seript. S§. §. 127 p. 57. Quod vero Jeſuitæ,
Sanctius Proleg. V. p. 4. & Celada qu. 4. p. 9. dubium, ab incerto libri au-
tore, contra canonicam ejus autoritatem & movent ipſi & ſolvunt,
dnροο⁵ ονννον plane eſt; cum nec ab autore ſecundario ſeu miniſteria-
li, ſed principali & primario libri divinitas in ſolidum pendeat, nec ex
ſcriptoris incertitudine impugnata unquam legatur libri ſacri autoritas.

5
Vexata magis quæſtio eſt de tempore, in quod Ruthæ hiſtoria inci-
dit. Multum in eo deſignando fluctuant interpretes, adeo ut Rabbini
mox in Ehudis, quando Eglonis filiam dicunt Rutham, mox in Ebzanis,
quem ipfum eſſe Boaſum, binominem fſcilicet, contendunt; Pontificii
vero complures cum Joſepho, in Heli Sacerdotis rejiciant ætatem. San-
Qius ſane Proleg. UII. . I. p. 3, banc biſtoriam inchoatam in præſectura
Samſonis, aut trium Judicum, qui illum per breve tempu: anteceſſerunt 8&&
finitam cum Judex eſſet && Pontifex Heli demonſtrare ſatagit. Ulterius
adhuc progreditur Auguſtinus, cui lib“ de Doctrina Cbril. cap. Vll. T.
Il. Opp. p-2. Rutheæ libellus ac hiſtoria magir ad Regnorum principia
videtur pertinere, plane contra omnem Genealogiæ fidem, quod inter
tempora Heli aut Regnorum poſt principia & filii Salmon comitis Joſuæ ac
Rehabam ducentis, plures anni intercepti ſint, quam duerum hominum
ætas facile admittat. Quanquam vero, bene monente Lavatero bom. II.
p. S. nihil interſit ad noſtram ſalutem, articulum temporis ſcire, quo hæc
facta ſint, alioqui Spiritus S. non prætermiſiſſet: ſatis tamen perſpicua
indagandi temporis veſtigia Genealogia nobis præbet, quibus inſiſtentes,
ſi non punctum temporis definire, aliquam tamen ætatis rationem inire
poſſumus. Iſtis namque 480. annis, qui ab exitu ex Æ.ptH exſtrui
cτtum templum fluxere, ſi detrahantur

anni in deſerto oberrando adi - 2 - - 40°
anni vitæ Davidis (qui 2. Sam. V, 4. natur triginta annos tum Te-
guare cœpit, quadraginta annise regnaſſe dicitur) - 70
anni Salemonis ad jacta templi fundamenta - - 3

—

remanent ab ingreſſu in Canaan ad natum Davidem, integri anni 366

Hoc ipſum vero trium cum dimidio & quod excurrit ſeculorum ſpaci-

um, quatuor hominum ætatibus in Genealogia Ruth IV, 21. 22. cir-
eumſcribitur: Salmonis ſcilicet, priusquam genuerat Boaſum ex Raha-
ba; Boaſi, priusquam genuerat Obedum ex Rutha; Obedi, priusquam
genue-

—

—
genuelit
Drorecl
lulcepiſſe
mundi?
generan
generan
debeant
tres Bo⸗
erat na
Ppucto ren
nlit 90
ten Bn
Leneratid
Cacharim
longoor
Tole rati
adeo pr.
pe effet
ſos: 2)
Es Tig
Omiſiſe
tarit, to
re; Mat
am teſſen
tecenſion
üſlis Re⸗
U, gen
indvero
genennd
Omunmne
litas nol
noſtri fi
guam e⸗
nes nonn
gus omi
Seripur
Atenimn

oeſuite,
Ohbriau-
Colnunt,
iniſterir
, nec ex
Mtoritas.

toriainei-
Rabbini
1Ebzans,
Pontifcii
em. Jan⸗
reſellurd
ſun
Uerins
..V. I.
intihis
wod inter
olnrac
hominum
O ben. Ih
,quo hec
perfhicua
nftkentes,
erd Wie
20 eſrui

„ 4⁰
un fe ·
p
. 3
—
ti ann

rum ſpee⸗
21. 21, (ll⸗

222

n ex Bann

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 2

provecta admodum ætate & centenarios fere ſingulos demum liberes
ſuſeepiſſe. Id quod tamen, cum vero vix videatur ſimile, iſta quidem
mundi ætate, qua tanta hominibus ανοαοοεποτα0ρ, ο & I effoœta lenecta
generandi feœcunditas, tam frequens amplius non erat; maluerunt alii
generationes cit. loc. non immediatas intelligere, ſed quibus intercalari
debeant omiſlæ quædam compendii cauſj. Et nominatim quidem
tres Boaios fingunt, addendo illi Boaſo, qui Salomonis ex Rahaba filius
erat, duos alios, ita ut illius nepos eſſet noſter Boas, Ruthæ maritus, que
Pacto verba Genealogiæ ita ſupplent: Salmon genuit Boaſum, Boaſus
genuit Bouſum filium, Boaſur l. genuit Boaſum Boaſi filium, Boaſi nepo-
tem, Boaſus genuit Obedum &c. Sic tardas adeo in una familia ſeriatim
generationes declinare ſatagunt Nicol. de Lyra, Salianus, Genebrardus,
Catharinus, multique alii, quorum nomina, quibus & ſuum ipſe addit,
longo ordine Celada recenſet Comm in c. I. . 3. p. 13. ſeq. adjectis ope-
roſe rationibus, 1) quia abſurdum videatur, tempore Davidi usque
adeo proximo, quatuor continenter generationes in tam devexa & pro-

pe effoeta ætate contineri, ita ur centenarii gignerent filios adeo robu-
fſtos: 2) quia Scripturæ uſui non repugnet, ut in perſonarum eatale-

gis aliqui omittantur, juſtis quidem, tametſi ſæpe ignotis de cauſis.
Omiſiſſe autem Libri Ruth autorem Boaſos priores, quod tædioſum pu-
tarit, toties unum idemque nomen diſtinctarum perſonarum ingemina-
re; Matthæum vero cauſam omiſſionis ſuæ habuiſſe numerationem ſu-

am teſſeradecadicam. Quid? quod a Matthæo ſaltus etiam in Regum

recenſione fiat, tribus in eadem recenſione Genealogica ab ipſo præter-
miſſis Regibus. Verum hoc pacto difficultatem non tollunt, ſed adau-
gent, generationes citra ullum Scripturæ veſtigium aut fundamentum,
imo vero contra Scripturam ideo ſaltem multiplicantes, quod ſeram adeo
generandi facultatem, ordini naturæ non repugnantem, nec deſtitutam
omnino exemplis parium, perſuadere ſibi nequeunt. An ergo ineredu-
litas noſtra ſententiam feret contra Scripturæ autoritatem? aut ingeni
noſtri figmenta, omni prorſus deſtituta fundamento, majorem invenient,

quam expreſſa Scripturæ oracula, fidem? Demus vero licet, generatio-

nes nonnunquam mediatas in Scriptura recenſeri; intermedias tamen

quæ omiſſæ deprehenduntur, ex locis parallelis ſuppleri poſſe ex ipſa

Scriptura, neutiquam vero ex ingenii noſtri libidine intrudi, neceſſe eſt.
At enim vero hæc genealogia quatuor diſtinctis locis, diſſitiſſimis tempo-
S Cc 2 rum

.
. . – De libre
genuerat Jeſſen; Jeſæ, priusquam genuerat Davidem; quos neceſſe eſt Ruthk.

Bel bro
Ruth,

204 INTRODVCTIGO AD LIBROS BIBLIGCOS

rum vicibus Ruth. IV, 21. 22. I. Chron. II, II. ſeqq. Matth. 1, 5. 6. Luc.
III, 32. exarata, accurate adeo fibi per omnia conſtat, nullum plane ut
omiſſionem ſuſpicandi locum relinquat. Unum faltem Boaſum Chro-
nicorum Seriptor, unum Matthæus novit, Lucas unum, in Ruthæ ergo

Hbello qui omiſſos præter hunc alios duos ſuſpicabimur? Si duæ gene-

rationes omiſſiæ eſſent, vel in uno horum locorum defectus fuppletus
fuiſſet, ſaltem a Luca, qui nec rsοασααιαατndd ſecatur ut Matthæus, &
omnia duobey daeso aſſecutum ſe fuiſſe, ad Lectorum α— αααοαο cú. I, 3.
tefſtatur. Spiritui Sancto autem in recenſione Genealogica Meſſiæ uni-

us nominis repetitionem tædioſam & moleſtam fuiſſe viſam, quis teme-

re dixerit? Præſtat enim idem nomen ſæpius repetere, quam laneinatam
Genealogiam, tanto hiatu patentem, exhibere. Sartam itaque tectam
Scripturæ autoritatem, quatuor locorum harmonia tam exacte firmatam,
ſervare & ſeros ααd¼αοτι⅛ôρς aαπ, quanquam forte eo tempore non adeo
frequentes, ſtatuere malumus, quam vel ingenii humani procaciati in-
dulgere, vel cum Cl. Clerico ſacrum textum corruptionis infimulare.
Is enim in Diſert. de Seriptoribu: Libror. Hiſtoricorum V. T. Commenta-
rio in eosdem præmiſſa G⸗ 4. Pro ſua mimirum in Scripturam religione 2.
Scio, inquit, auétoritatem yevelationis Divinæ tantam eſſe, ut nemo non ei
illico cedere debeat, verum neſcio, annon fortaſſe ſit hic aliqua omiſſio Libra-
iorum, qui aliquot e& Majoribus Davidis omiſerint ante giſain. Credibi.
lius certe multo eſt, in talibus menda eſſe Librariorum, aut ſi mavie, lacunds
ex ſumma antiquitate ortas: quam rem plane inuſitatam, boſt Moſis tem-
pora fabtam eſſe in ſtirpe Davidir. Profecto non deſunt exempla ejurmodi
lacunarum, quarum aliquot indicavimu: in Indice neſtro, ad vocem Lacu-
na; eſtque etiam inſigne in recenſione ejus poſterorum, quc hbabetur Mattb.

I. ut optimi interpretes oſtenderunt, quamvs: eo Evangeliſta in vSναριυ

xAαπσdiviſiſet. Faeilius igitur mlto crediderim à temporibur Davidit,
aliquot in catalogis éju! gensalogiæ viro- omiſos: quam conſugerim ad mi-
rabilia quædam, qua nunq;'usam forte aà Moſis te mporibu contigerunt. Hanc
vero quis non ægre ferat in Scripruram S. injuriam, inde profectam, queod
tem narrat, non toto die obviam? Neque tamen eapropter ad mirabilia
quædam, quæ nunquam forte à Moſis temporibus contigerunt, confugi,
ſi profecta ætate hi Davidis majores generaſſe credantur, exemplis de-
monſtravit Frider. Spanhemius Dub Evang. P. I. Dub. III. p. . ſeq. Boa-
fum ſane cum Rutham duceret; grandiorem natu jam fuiſſe, haud diffi⸗
sulter ex ipſius verbis colligitur Ruth III, 10. Jeſſen autem, cujus filio-

—

—
futhnitu
finerunt,
gnoc indr
neict one
cum vipor
dinario4
nid etis
tem. o
Ctlvitas ei
ſum vero
156) intert
funt, ut e,
. bꝛnl
Canaan ve
ieſe amn
Pponams
ſuſcepiſſe
iit Oded
Peneraſke
ſuſtuliſſe
A.0. C.
nosinire .
Mds, Cü
domiſtud
Gn guatn
hikora hu
fedhnm i
Ante oppre
nolog
m citn
ebemitin
ræ ß,

NLH

n⸗
eding e

—

95

—
.6. Lue.
Pplane ut
un Chro-
che ergo
ur gene-
upplemus
tcheus, &
ar e. ).
eſlie uni⸗
duis teme⸗
Ancingtam
Ge teclamm
frrmatam,
non adeo
cACiati inr
nfimulare.
omtnenta-
eligione:
emo noni
rlikre⸗
(redhkt.
in lacuna
Mer len.
umt
em Lact-
ur Mant.
cuzalt⸗
41 Davidit/
jin ad mi.
unt. Hanc
Gam, guoll
conkugi⸗
emnplis de⸗
ſeh heo⸗
unläkf⸗
u

O. C. 2992. incidere infra videbimus: jam cum LXXIII. annis Davidis na-

furt. 1I622. ſententia ponamur, Salmonem non ſtatim boſt ingreſum in terram

nologica cap. prær. S. 8. data, conſtart. Cæterum in hane rem, præter

lehemiticos I660. inſcripfit & 9. Ieq. e Reformatis jac Uſſerium Céronolog.

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 205
— — De Ribre
zum natu erat minimus David, virorum omnium, qui Saulis temporibus Ruth,
vixerunt, natu maximum fuiſſe, ex I. Sam. XKVII, 12. palam eſt. Adde,
quod indubium videatur Celeberr. Spanhemio, extrasrdinariam Dei be-
nedidtonem interceſſiſe in majoribus illi Cbriſti prole ditandir, etiam tam,
eum vigor illorum jam exaruiſſe videtur, ut illi cbaractere quodam extracr-
dinario deſignarentur, prout & ante ingreſum Jacobiin Agyptum mirum
quid etiam in familia Judæ coniigit, per exivaordinariam ejur ſæcundita-
lem. Proinde nos ita inſtituimus. Templi jacta fundamenta in annum

tivitas ea anteverterit, natum ipſum A. O. C, 2919. inde conficitur. Ingres-
fum vero in terram Canaan cum eveniſſe ex ſupra dictis conſtet A. O.
2553 intermedii 366. anni ab ingreſſu ad natum Davidem ita diſtribuendi
funt, ut ex b. Chemnitii cap. lil Harmon. Evangel, , 35. B. edit. Franco=

Canaan vel duxihe Rachabam, el non ſtatim ex illagenuiſſe Booz, ſed inter-
ceſiſe annor circiter 3o. ſic natus fuerit BoOas A. O. C. 2583. Hunc fup-
ponamus rurſum matrimonio ſibi junxiſſe Rutham, vel ex illa ſaltem
fuſcepiſſe filium, anno ætatis circiter centeſimo duodecimo, ſic natus fue-
rit Obed A. O. C. 2695. quem eodem ætatis anno, h. e. O. C. 2807⸗
generaſſe Jeſſen; hunc vero rurſus, cum annos haberet 1a. Davidem
fuſtuliſſe credamus, & fic prodibit ipſe fupfa indicatus natalis Davidis
A. O. C. 2919. Ubi tamen denue cum Spanhemie monemus, hunc
nos inire calculum, non quod præciſe illis ipſis annis genuiſſe eos ſtatua-
mus, cum de eo nihil certi tradatur in Scriptura S ſed quod ad explen-
dum iſtud 366, annorum ſpacium tres Boaſos fingere opus non ſit, cum
data quatuor horum capitum Cenealogia ſufficiat. Hoc itaque pacto
hiſtoria hujus libelli in tempora quietis ab Ehude redditæ, ejusque pre-
fecturam incidit, vel forte paulo poſt ejus mortem, triginta certe annis
ante oppreſſionem Jabinis Cananæam;, ut ex collatione cum Tab. Chro-

jam citatos, confer ex noſtris b. Strauchium Diſſert. quam annales Beib-

Sacræ P. F. cap. Xll e Pontificiis Natalem Alexandr. Hiſt. Ecck. V. T. Lall.
Diſ XXII. ⸗ 66. . .

In partiendo libri (qui capitibus conſtat IV. verſiculis Sc quorum Paruitio-
medius eſt c. H, 21.) argumento non convenit inter interpretes. Quni
Cc 3 1irss

De libro
Ruth,

Tabula

Commen-

tarii
Patrum:

Rabhino-
rum:

206 INTRODVGTIO AD LIBROS BIBLICOS.

Eres conſtituunt partes, hiſtoriam univerſam in 7 rgoνρνuναεον 79 x*=
r, & raà ôνρν cum b. Gerhardo Exeg L. I. de Script. J. 127. diſpe-
ſcunt, ſubnexam libro Genealogiam ad partem ultimam referentes: qui
vero duars, conditionem & ſtatum Ruthæ primo miſerum & infelicem
c. I. II. dein lætiorem & fauſtum c. III. IV. exhiberi tradunt. Ita e no-
ſtris b. Calovius, Waltherus; e Reformatis Burmannus, Heideggerus &
alii. Cum vero ſcopus totius libelli, ut paulo ante vidimus, ad Genea-
logiam Davidis integram exhibendam cumprimis tendat, hanc utique
non poſſumus libri partem principalem non conſtituere, adeoque b.
Carpzovii inhærentes veſtiglis, (cujus ſpecialiſſmimam libri diſpoſitionem
in præfatione ad Lectorem videbis) P. I continere dicimus hiſtoriam Ruthæ
c. I - IV, I. P. I. Davidis inde a Perezo Genealogiam c. IV, 17 - fin.
Reliqua e tabula Synoptica Ppatent, quam damus ſequentem: Continet
libellus

I. ’Rutheæ, qua nuptias ſecundas, hiſtoriam, cujus
Synoptica.

ℳ) antecedentia ſunt
1. Ruthæ diſceſſus ex Patria Moab in Judæam c. I.
2. Ruthæ ſpicilegium in agro Boaſi c. II.
. Ruthæ ad pedes Boaſi cubatio c. III.
Vindicis, Boaſo propinquioris, de jure ſuo ceſſio
C. IV, 1- 9.
8) factum ipſum f. nuptiæ inter Boaſum & Rutham contractæ,
C. IV, 10- 13.
) Conſequens, prolis ex hoc matrimonio generatio c. IV, 13 -77.
II. Daridis inde a-Perezo Genealogiam v. 5- ſin.
VIII.
Corunentariis librum illuſtrarunt e Patrum ordine HEODO-
RETVS Tomo I. Opp. curas ſuas in Ruth r ‿αει αονν ονν in-
ſcribens: BEDA in quæſtionibus in Octoteuchum Tom. Vill. Opp. p.
zSS: ISIDORVS Hiſpalenſis Opp. p. 3r6: CLAVDIVS CLE-

MENS Seculo VIII. clarus, & Carpzovio in 6. p. 20. laudatus: RV-

PERTVS Tuitienſis, cujus in de Operibu⸗ Sanctiſi mæ Trinitätir Parte
UI. Coloniæ An. I833. 1566. commentaria varii ſenſus & maxime allegori-
ci in Rutham continentur.

E Rabbinis ii primum nominandi ſunt, qui junctim in V. Megil-

loth ſcriplerunt: Hoz Dn Ee Commentariut allegoricut in V.
libellos, incerto autore compoſitus & ſæpius reculus Venetiis An. 1545.

1550.

—

—
yo. An.
Medicus!
Pbellos Ve

R. ELls

Galilex,
1587. excl
TATZ5
rio in V.
in 4. 40)

MAHHI

niumn dicit

Wo
ruch in co
los compo
Venetis
BARN.
uinque )
1Vius 6.1
Pamayhrad
rit:.

Colnmenra

9. 9
RAPRA
u

necihe in
certumne
commert
miſeriron/
ſum, ſed
1.l n 4
Gr. Le
SAMV

rjay⸗.
27. Cihe.
entes: l
intelicem
Iaeno-
eggerus&
AdGenez-
ine mique
feoqe b.
hoſtionem
lam Ruthe
, - ſin.
(Ountinet

ſuo ceſtis
contracte,
W., 33 . I.
IEODO-

2
AMYI-

l.Op. .

7§ CLk.

7.
Pus: RN.
uiitbat
ne allegoni-

aV. Megl.
Gritu in V.
ls A lis,
155 0.

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 20

Medieus Italus, cujus N e Tucidatto in quinque

libellos Venetiis prodiit in 4. apud Johannem Grifo: PbNN; „N

R. ELISAE GALIKO Synagogarcha in Urbe Sapheth ſuperioris
Galilææ, cujus O) ſ. Explicatio in quinque libellos Venetiis in 4. A. C.
1587. excua eſt: PxP-Ne vel 5NRNDPO O R. JOSEPH TI
TATZACK.,m vel TAITZACK Hiſpanus, qui parvo Commenta-
rio in V. libellos & Danielem, quem ex Prov. IX, 1. d S DRS Panis
abſconſioszum inſcripfſit, dubia Proponit & breviter ſolvit, excuſo Venetiis
in 4. ap. Joh. de Gara An. 1608 SEV R. ISAAC ARA-
MAH Hiſpanus, in Pra De Ligatione Mſaaei, quam commenta-
rium dicit in Pentateuchum & V. Megilloth, de quo vide ſupra p. et:
LDN DNMOSES ALMOSCHNINO ben R. Ba-
ruch, in commentario ſecundum principia Philoſophorum in V. libel-
les compoſito, & D N Manus Moſiz ex Exod. XVII, 12. inſcripto,
Venetiis ap. Dan. Zanutum A. C. 1597. in 4: cumprimis RABBA
BAR N ACHMONI, in cujus π de quibus ſupra p. 62. dictum,

quinque Megilloth, æque ac Pentateuchus, explicantur. Addit b. Carp-

20 vius 6. I. p. 79. R. JOSEPHI JACHIIA 5 fſ. fuccincdtam
Paraphraſin in Hagiographa, quibus V. Megilloth ſuis locis admiſcue-
rit: AN inſcribitur, & impreſſus Bononiæ An. 1539. in fol. hic
commentarius dicitur in Placcii Ttheatr. Anonym & Pſeudonym. PE. I. cap.

Iy. n. . p. 650. ubi porro n. 25. p. 652, alius in V. Megilloth Commentar.

R. A BRAHAMI filii R Moſis Germani Heilbrunnenſis memoratur
N RN Amor Sioniz inſcriptus, & Lublini impreſſus in fol. A. C.
1639. Præter hos citatur Jul. Bartoloccio T. IV. Biblioté Rabb. p. 376.
duidam NN) W. . ϑR. SA LOMO VALERIVS, qui in
V. libellos Nν ν agtaationes ſtruxerit, aliis ignoras, & quarum
nec ipfe imprefſſionis locum vel annum, vel aliud quod libri aut autoris
certum indicare veſtigium novit. Sic Buxtorfius Bibliots Rabsß , 424.
commentarium in Hagiographa & V. Megilloth citat, r RALex
miſericordiæ ex Prov. XXXI, 26. inſcriptum, & Conſtantinopoli impres-
ſum, ſed absque autoris vel anni addita mentione- Apud Placcium autem

c. I. n. A453 p. 779. autor R. IS A AC bar R. SALOMO IABEZ di-
citur. Seorſim vero in librum Ruthæ fertur R SH R.

SAMVELIS OZIDA vel de Ozeda ozp dy de Dnde
N epiſtola Samuelis aut potius Colleæctanea Iuper libellum Ruth, Venetiis

edita,

—— hDe libro
1550. An. 1608: ½ SO eee . R. AB DIAS SPHORNI, Ruth.

Be libro
Ruthk.

Ss INTRODVCTIO AD UIBROS BIBLICOS

edita, de quo rurſus Placcius c. I. n. 24. . 6Sr. OeO R. SALO-
MONIS Levitæz τ* νh Radix Iai, Qui & Conſtantinopoli &
Cremonæ in 4. A. C. 1566. impreſſus elegans eſt commentarius- Alle-
gatur præterea a Buxtorffio in Appendice Bibliotb. Rabb. p. 464. alius
i XX Laminæ aurez ex Lev. VIII, 9. inſcriptus: Hottingere aucem
in Bibliotbh Orient. 6. l. p. 10, quæ habetur Swmegmatis Orient. Lib. III. Par-
te II. & b. Carpzovio adhuc alius, 2a TOD Poma aurea ex Prov. XXV,
II. in fronte dicus, ſummaque laudatur diligentia ea fini compoſitus, u
in Scriptura S. ſenſum manifeſtum & occultum, interiorem & exteriorem
eſſe, libelli hujus hiſtorici, qui ſterilis videri poterat, exemplo confirma-
ret. Idem Hottingerus alius adhuc meminit, cui titulus P 22
reducens animam, ex Ruth. III, 15. Sic ap. Placeium c. . m. 151. . 695 com-

mentarius laudatur Myſticus & Cabaliſticus in h. l. ignoti autoris, )5

W ſundamentum canticorumdictus, qui idem tamen eſt cum jamjam
memorato, qui R P inſcribitur. Porro n. 26) p. 764 citatur
R. SI MEONIS ben Jochai Dbpan B Midraſeb abſconditum
ſ. Commentarius allegoricus in Ruch, qui junctim prodiit cum ZoOhar
Chadaſch Cracoviæ An. 1603. & Venetiis An. 1663. in 4. .

Lutherano]- Nec noſtratis eccleſiæ doctores ſicco hunc librum pede præterie-

Fa?

runt, quos inper JOHI. BREN TIVS commentarium reliquit T. II.
Oyb. p. 157 qui poſtea in vernaculam translatus per Al. Agricolam Lipſiæ
prodiit in 8. 165. DA VID CHYTREVS T. II. Opb. , 26 6. Lipſiæ
in fol. An. 1598. B ARTHO LOMEÆEVS HEIDERICVS, cujus
in Ruth expoſito, Jenæ & Lipfiæ in 8. excuſa An. 1608. textum ſua analy
circumſcriptum, dictis Scripturæ & exemplis illuſtrat: MA V R ITI-
VS HELINGIVS, in Periochaſ argumentis in Ruth, Norimbergæ
in S. An. 1593: ERAS M. SARCERIVS juſt commentario librum

explicans: ABEI- NEZENIVS P. II., operationum Biblicarum b.

Lutheri, Jenæ in 4. A. 1611: CHRISTOPH. S CHLEVPNERVS
Norimberg. in 8. An. 1632. b. Patruus meus JIOH. BENEDIGC T.
CARPZOVIVS fl. cujus Collegium Rabbinico Biblicum in libell. Kulb.
XII. olim Diſputationibus usque ad Cap. II, 1o. editum, & poſt mortem
b. Authoris ex ipſius ſchedis ad finem perduétum, ac a F ilio Lipſiæ An. 703.
in 4. luci datum, ipſique laudatum Bartoloccio Biblioté. Rabb. P. IV. p.
4Aoo. eruditi & pleni Commentarii vices ſuſtinet, cujus mihi in hoc capite
egregium fuiſſe uſum gratus profiteeor. Qui concionibus ad populum

habitis librum explicarunt, typis mandari labores ſuos paſſi ſunt FRI-
D ER.

—

—

DR. 5

THAS.
funt in 4
gilie W.
WALI
GEO
HERD
5

iteramm

X
bet A
juntt ba
Rome in
tenſi Coll

os liten

AN. CG
16,1.
Carwelit
FRANG
norin F
1582. nO
NVM
explicati
GELIS
lucubrati

, ſen

Minibus
rasles e⸗
CAtdIN
ptio)
in 8. A
PAVI

Romæ

0N

mnein
1N4. AM.
pluterhi

obir

—

8
—
84LO.
inopoli &
g. Ae-
464, Aius
ero antem
.III. bir.
ror. NV,
Poſſus, u
xteriorem
