8 DI0. cono Surienſi, Ant. cattergeod, eccleſiæ Lincolnienſis Canonico, Franc.
ibus rer⸗ Gouldman, eccleſiæ Okendon auſtralis in Comitatu Eſſexienſi Rectore,
en Gere- & Rieh. Pearſon, Coll. Regii Socio. Septem tomi priores (Francofurten-
LlIV, ſis exemplaris quinque) perpetuam Commentariorum in ſingulos Bi-
iseit bliorum libros ſingulaque capita veluti catenam, duo poſteriores au-
otis r⸗ tem varios tractatus Philologicos & ad antiquitatem ſacram ſpectantes
nenſeu ſiſtunt. Acceſſerunt in Belgica operis editione interiperſa fuis locis, &
Mmihut ex Jo. Druſi notir majoribui; ex Cari wrigtéi, Sxtini Amama, aliorum-
i ſunnnui que obiervationibus collecta augmenta, quæ Francofurtenſes Bibliopolz=
Ae ſupplementorum tomir II. excerpta, continua ſerie exhibent, praterea
ſuntf VNorton⸗ Knachibullii animadver ſioner in libros Novi Taſt. ſub finem libri
5 Theo- annectunt, promiſſos vero III. & IV. ſupplementorum tomos, una cum in.-
ni Germi- Ktructifſimis, quos polliciti ſunt, indicibus, adhue debent. Diffitendum
mmrgnntles B 3 tamen

notas

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOOS

amen non eſt, inſigniorem adhuc uſum præbere MATTHEI PO L
logi Londinenſis, Gnopſin Criticorum aliorum jue S. Seripturæ intet-
yeium. V. voluminibus comprehenſam, in quam ex Criticis ſacris, ex Bi-
bliis Joh. de la Haye, aliisque ſeorſim editis non Reformatorum ſolum, ſed
& Pontiſiciorum atque noſtratium Theologorum commentariis, ſententias
ſitiones diverſas retulit, perpetuoque in canonicos omnes Scriptu-
ræ libros commentario enarravit. Iniquior equidem, quam par erat
cenſor obtigit Marcus Meibomius, Ex-Profeſſor Gymnaſũ Amſteloda-
ione ſpeciminis ſecundi novarum in S. Hebrao Codice iu-
8. editi, poſt

ra 8, in ge-⸗ t

menſis, qui præfat
terpretationum & explicationum ſuarum, Amſtelodami A. 167
alia conviciorum plauſtra in hæc tandem verba erumpit: Pernicioſut
vulgo concianatorum uſu! eſt Syuopfeos C
mur, præſertim in V. T. brevi edatur.
ab ecleſiæ Anglicanæ antiſtitibus flagitant ſacræ literæ. - - 4
dicit aliquis: nullamne tam immenſi operii utilitatem reperis? Nullam
equidem aliam reperio, quam quæ ex largiſimo indice percipiatur, praæſertim
quod ad Vetus Teſt. attinet. Seire enim curioſus inquiſitor pauca ledtione po-
terit, quanam plerorumque commentatorum & interpretum de difzcili loce
ſententia ſit. Nam qui rationes auctor
rint aut expliearint, integra eorum commentaria adibit. Vnopfin enim
dumtaxat dedit Bolur. Oſa plerumque, carne plenioris explicationis &&
Sed invidiam Meibomio, ingentisque lucri
ſpem eluſam hoc expreſſiſie judicium, ipſa prafat. citat. haud obſcure
indicat, uberiusque Benthemius exponit Holl. Kirch⸗ und Schulen⸗
Staat P. II. cap. 4. F. 59. p. 375. Qui etiam §. /2 5. . 4A61. Melchior. Ley-
dekkerum, Theologum Profeſſor. Trajectinum haud paulo magnificentius
de his Poli ſentire lucubrationibus teſtatur.
notationes in Biblia Sacra, idiomate Anglico duobus ingentibus volumi-
nibus, quibus eomponendis etiam A. 1685 immortuus eſt, reliquit, quibus
non alienas, ut in Synopſi, ſententias recenſet, ſed ſuam de cujusque loci
ſenſu mentem expromit, éαοιιρυιοαον coneiliat, & dubia ſolvit. Prodie-
runt Londini A. 1688. & recenſentur in Acis Erudit. Lipſ. Supplem. Tom.l.
Sect. 4. p. 154: 144.

riticorum, nift diſpundblionurn to-
Quod certe auxilium & be neficium

um cognoſcere volet, cur ita verte-

zervis rationum nudata.

Idem porro POLVS an-

Sed nec noſtra eccleſia dexterrimis Scripturæ interpretibis deſti-

uos inter primas tenet Megalander LVTHERVS, qui non
modo plurimos Codicis 8S. libros, Ceneſim nimirum I. 1V. &

Zephani
1.0.4,
integnis
tera
ut Perpe
ſiad d
burgenti
Pedie ſn
ſuruset
Profechn
Guocue
tumm, im
kiones
I. . Ca
ſer Com,
gizuer

irar.

Commen
onibe
tmnob
ſum. N
explanz
m
nemo P
duns no
Pprime
eolcul
Ubes gl⸗

2

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 5

De Scriptu-

0I. & T. VI. Lat. Witteb. Exodum usque ad cap. NX. T. III. A. F. 524. ſqq. ra S. in ge-
einten Deuteronomium T. V. A. f. Ioz. ſqq. Pſalmorum plurimes ſeorſim, CO- nere.
verhi. heleth T. V. A. f. IISl. Hoſeam T. Vill. A. f. S9j., Joëlem T. VI. A. f. 979.
hun ſel Amoſum T. VI. A. f. ooo. Obadjam T. Vl. A. f. 10z6. Jonam T. III. 4. F. z51.
lentiß Micham T. Vill. . f.6z. Nahum T. VII. A. F. 662. Habacuc T. lil. A. f. 415.
nil⸗ Zephaniam . VIl. A. f. 6;é6. Haggæum T. VII. A. ſ. 6gy. Zachariam T. 1.
at,0peri A. f. 276. Malachiam T. VIl. A. f. 791. Evangelium Johannis T. VI. f. 1122.
Welode- Epiſtolam ad Galatas T. I. A. f. I5. & T. VI. A. J. 5Fo9. Priorem Petri
AAle i⸗ 1.’kl. A. f. 406. ejusdem poſteriorem T. II. f. 464. & Judeæ T. eod. f. 456.
Ct,poſt integris vereque aureis Commentariis explicavit; præter hæc vero cæ-
uiiſut tera quoque Scripturæ capita ſcriptis ſuis & homiliis variis illuſtravit,
nen h⸗ ut perpetui uberrimique in univerſa Biblia Commentarii vicem præſtent,
neßeiue ſi ad ductum indicis laborioſiſſimi, quem D. Sagittarius tomis Alten-
i4 u burgenſibus T. X. cap. 3. f. 155. achjecit; ut & illius, quem b. Calovius
Mullam Pædiæ ſuæx Ibeolegieæ ſubnexuit Sect. l. tomi Lutheri evolvantur. Na-
reſertin ſutus equidem Criticus ille, cui nihil ad palatum eſt, quod non ab ipſius
iont i⸗ profectum eſt ingenio, Richard. Simonius, b. Lutheri noſtri Exegeticis
ulilkcs quoque laboribus multam adſpergere labem conatur, ſimplicitatem eo-
itaverte⸗ rum, immiſtasque peregrinas nec ad rem facientes excurſones & quæ-
in enin ſtiones Theologicas criminatus. Verba Ariſtarchi in Hiſt. Crit. V. T.
igni. O L. III. Cap. 14. F. 4 2. ita habent: Il n' a rien d' elevé ni de ſeavant dans
gne li ſe, Commentaire, ſur la Bible rtout „ . ba, 8& lKimple: & comme il avvit
ſobleute ltudié la Theolegie, il a blußöt compoſé une Rapſodie de ueſtion 1bο.
Siheene logiquer, 4a un Commentaire du Texiedel Reriture. Sed ſalva res eſt,
ior Ley- totumque Simonii judicium hominis in religionem & veritatem odium
ſceneins ſpirat. Quam enim ille in vitio ponit ſimplicitatem, nos laudi ducimus
1VS an⸗ Commentatori, cujus profecto non eſt floſculos ſectari, Prolixis rhetori-
rolumi⸗ cationibus ſuſpenſos lectorum animos tenere, vel inani ſuhtilitate tex-
i, goibus tum obfcurare, ſed plane, Perſpicue, ſimpliciter verborum enarrare ſen-
gve llld ſum. Numnam Origenis in allegoriſando ſubtilitas, an Hieronymi in
Proce: explanando textu Sacro ſimplicitas majorem in eccleſia meruit applau-
„ Jund fum:? Quanquam ingenium prorſus Lutheri commentariis denegare

nemo poſſit, niſi expers ingenii ipſe. Quæſtiones vero Theologicas,
quas non ſane a textu alienas, ſed ad exhauriendum ejus latifundium
eli⸗ 4 apprime faciemtes, interpretationibus ſuis inſeruit noſter, grata mente
bis Celti⸗ exoſculamur, iſtudque ſcripturam explicandi genus jejunis illis & ſterili-
kbus gloſſis, quæ in minutiis hærent, & Præter aridam paraphraſin vt
aliud

gai nol
I. dlun.

De Scriptu-
za 8. in ge⸗
nexe.

16 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
aliud quid tradunt, longe anteponendum cenſemus. Verum cum ſuæ
ſectæ hominibus tranſigat hane controverſiam Simon, cum Lorino, cum
Pererio, cum Eman, de Naxera, cum Georgio Ambianate & ſexcentis
alis, quibus late vagari ſolenne eſt, & ſæpe longe petitis diſquiſitioni-
bus lectorem in devia abripere. Sed ſufficiant, quæ dicta ſunt; nunc
e diverticulo in viam. Jungendus Luthero IOHANNES BREN-
TIVS eſſet, Theologus Würtembergenſis, magnus ſcripturæ interpres,
& de eccleſia Chriſti octo tomis commentariorum in varios utriusque
fœderis libros, Tubingæ An. 1576. evulgatos, inſigniter meritus, ipſique
Megalandro charus, quod Lutheri ad Brentium literæ, prafationi ejur in
Amoſum præmiſſæ, teſtantur; niſi eomplures prorſus intactas præteriiſſet
Codicis S. partes: cujus proin mentionem ad ſingulos, quibus expla-
nandis operam dedit, libres ſumus facturi. Utriusque autem veſtigia
felici perquam ſucceſſu LVEAS OSIANDER, Tubingenſis Theo-
logus preflit, qui verſionem Vulgatam e fontibus non emendavit modo,

ſed & perpetua paraphraſi ſenſum literalem orthodoxe, nervoſe, perſpi-

cue reddidit, inſertis hinc inde locorum communium præcipuis. Ma-
gno Hülſemanno noſtro ita ſane ſe probavit hie labor, ut & ob ſimplici-
tatem ſtyli, & propter ſynopticam errorum demonſtrationem, quibus
obnoxia eſt Vulgata Latina, ſingulari eum encomio ornarit Præledt. in F.
C. Art, I. c. 6. §. 5. p. 237. Quin & b. Calovio hæc paraphrafis ob reten-
tum umicum literalem ſenſum, in Pſalmis propheticis cumprimis, Vina-
rienſium paraphraſi præferenda videtur Bibl. Illuſt. in Pſ. 5g-b. Iol.: b. Sed
ipſe quoque Simonius, quid reprehenderet in hoc labore, non reperiit,
niſi quod non ſatis aſſecutum eſſe Latinum interpretem immerito crimi-
netur Oſiandrum, diſquiſit. Critic. de variir PEibl. editionibut ſub finem
cap, 13, Inſigne hoc opus tribus in fol. tomis conſtans, ſuaſu & autorita-
te b. D. Jac. Welleri, M. Dav. Fortnerus inſt vernaculam transfudit, verſio-
nique Lutheri Germanicæ una cum ſcholiis ejus adjecit paraphraſin, notis
ſeorſim a textu collocatis, Lüneburgi Anno 1650. Commemoranda hoc
loco etiam ſunt BIBLIA, Ducum Saxo-Vinarienſium, maxime Sereniſſ.
Erneſti Pii auſpiciis, a Theologis ea ætate principibus adernata, ſcholiis-
que perpetuis ſenſum literalem in vernacula ſuccincte explanantibus il-
luſtrata, & ab auſpice ERNESTINA; ab oppido & ſede principum,
qui auſpicem Erneſtum attingebant, VINARIENSIA a loco ubi
typis exſcripta ſunt, N ORIMRERGENSIA dicda. Quorum auto-
res ex b. Calovii in prolegom. ad Bibl. Ill, T. I. p. . recenſione non pige-
bit

— -

bitale
ſuere:
Lit h
Hinme
Ranun
am:
Cliſur
G5
Mpio
Hof.hi⸗
lum .
5. b.
1. Pk.]
diherin
lam ad
ſet, 4
hur aut
. Hinm,
er 4
incon
ſume
Verſus
Commme

Meeac

1
Aaie
Dirom .
lungein
10 Ad
mum-
Lucæ
guübus
Verſion
bus ex
Wrum

—

5

—
Cümn fuæ
Tind cum
ſexcentis
luiſtisn⸗
nt; munc
BREN-
interpres
trinsque
, ipgue
mieſin in
reterüſſet
Is explr.
n veſtigin
nſis Theo-
Wwit mocdo,
ſe, perhhi⸗
is. Ma-
oſwoplici⸗
n, guibus
Alet, in F.
ob reten⸗
nis, Vinz⸗
jl. .dell
n tepetüt
rito cimi⸗
ſnem
autorite⸗
Cit verfio⸗
raſn, noti⸗
Ptandea hoc
ne Eerenil
e,ſcholis.
nuntibis l⸗
grinepun,
1 loco ubi
orumn auto⸗
enon pige
bit

₰W

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

L Danielem && Apocalypſin elabora-
vit: b. D. Olſnerui P. P. Erffurt. Leviticum: libros biſtoricor partim b. D
Himmeliut, partim b. Hubmeierur, Superint. Heldburgenſir, nimirum libro⸗
Regum & Paralipomenon, partim M. Seblevogt, utpote ECidram & Nehemi-
am: M. Dilberrur Joubum: Eialterium vero & libros Salomonis b. D. Sal
Glaſſius: (ipſo teſte Philol. S. mantiſſa p. 491.) b. D. Weber Superint. Or-
dranſ. Eſaiam; b. D. Andreas Kerlerus Execbielem, ut & libror Apocryeher,
sæcepto Syracide, quem 5. D. Mengering illuſtraſſe dicitur: b. D. Groshain
Prof. Erffurt. Mattbænm expoſuit: M. Vrætorius Superint. Sebleuſing. Mar-
cum & Lucam: M. Myliur Concionator Aulicur Cauicbſeld. Tobannem:
b. Job. Major Superint. Jenenſ. Adcfa Apoſtolorum &g Epiſtolar Johannir;
1. Job. Himmelius Epiſtolar ad Romano, & Corinthios: b. D. Wic. Zarßffu,
Superint. Epiſtolas minoret Paulinat: M. Neander, Paſtor Lobeſted. Rpiſto-
lam ad Hebræor. Dereliquirlibrie Biblicir, pergit b. Calovius, non con-
Kat, a quibuinam elaborati ſint, quod forte a Roviſoribus operir fabtum;
bos autem fuiſſe trigam illam Jubanniticam, b. Gerkardum, h. Majorem,
b. Himmelium, ut & b. Glaßium accepimus; e quibur vero præcipuas par-⸗
ter & direbtionem Adamantio Germanico, b. Gerbard' noſtro, Theolags
incomparabili fuiſſe demandatar, é præſalione operit, ſezpum, contenta &y
niſum exhibente. Jenæ 26. Junii, Anno Ibdo data r.. Cæterum ad-
verſus Erbermanni ſuggillationes has Bibliorum annotationes defendit
commentatorumque fidem ac induſtriam aſſeruit b. D. Joh. Muſæus in
præf. ad tr. de converſione, & in Vindiciis Bibl. Lutberi. HZ
Paulo aliter ſe habet b. D. DANIEL. CRA MERI „eccleſiæ b-
Mariæ Paſtoris & Profeſloris Pædagogii Stetinenſis, explicatio Biblica
(Bibliſche Auslegung) qua non interlineariter, ſed poſt grandiores ca-
pitum pericopas annotationes literales, uſusque practici verſioni Lucheri
latus cingunt, ad uſum moralem præcipue & homileticum facientes. Por-
10 ad diſputationum Theologicarum exercitium accommodatæ potiſſi-
mum ſunt annorationes marginales b. D. AN DREXEÆ OSIANDRI
Lucæ fili, T heologi & Cancellarii Tubingenſis, & eccleſiæ Præpoſiti,
quibus Scripturam omnem juxta Vulgatam, ſed a Parente emendatam
verfionem in difficilioribus locis explicavit, & utiliſſimis obſervationi-
bus, ex Patrum orthodoxorum & præſtantiſſimorum iſtius ſeculi Theolo-
gorum lucubrationibus, dec non ex Ferm. Concordiæ excerptis illuſtravit.

— . 1 De Scri-
bit adſcribere: Autorei operir, inquit, quantum ad no- pervenit fama, Gi Ptura 8. in
Juere: b. D. Joeb. Gerbardus Geneſin,

De Scri-
ptura S. in
genere.

4 INTRODVGTIO AD LIBROS BIDLIGCOS

Præclare quoque de ſacris literis meritus eſt IOANNES QVI-
STORPIVS, Theol. Profeſſor & Superintendens Roſtochienſis, anno-
tationibus hiblicis in univerſum Codicem An. I648. in 4. editis, varia eru-
ditione refertis. Nec ſua fraudandus eſt laude PHIL. HENRIC.
pRIEDLIBIVS, eccleſiæ Jacobinæ apud Stralſundenſes Paſtor & Mi-
niſterii ibidem Senior, qui edito Stralſundi A. 1649. obſervationum biblica-

rum tomo, in ſeptem claſſes diſtincto, 1. idiotiſmos in fontibus occur-

rentes, 2. contradictiones apparentes, 3. exceptiones, 4. objechiones,
.. adagia, 6. circumſtantias perſonarum, locorum, temporum, 7. quæ-
ſtiones enucleans & evolvens, utilem multis operam præſtitit. Præter-
eundus porro non eſt THE ODORICVS HACKSPANIVS.
Theologiæ & linguæ Hebrææ Profeſſor Altorffinus, qui notie Pbilologico-
Theologiciz varia & difficilia Scripturæ loca, juxta ſeriem librorum bibli-
corum ad Evangelium usque Johannis diſcuſſt; quas poſt autoris obi-
tum tribus voluminibus in 8. Norimbergæ An. 1666. Georg. König evul-
gavit, Theologus itidem Altorffinus. Laudem ex, ex b. Calovii judicio,
merentur, ubi non ſingularitatis vel novitatis Calixtinæ labem ferunt,
cui quippe adeo fuit deditus autor, ut in taxanda b. Lutheri verſione ni-
mis maluerit eſſe liberalis, quam a Calixtinis peſſimi commatis princi-
piis deflectere. Vide Calovii Comment. in Gen. V, 24. p. 615. ſq. Haud
ingratam porre concionatoribus operam navavit b. D. IOH A NNES
OLEARIVS Sen. Concionator Aulicus Primarius, Conſiliarius Ecclefſ.
& Superintendens General. Magdeburgo-Saxonicus, explicatione Biblio-
rum Germanica, tribus in fol. tomis Lipſiæ An. 1678. excuſa. Libris ſin-
gulis præcogni ta, appellationem, contenta, partitionem, ſcopum & cano-
nicam autoritatem breviter explanantia præmittit; pericopis autem ca-
pitum, Phraſeos e fontibus petitam explicationem, uſum practicum &
monita doctorum eccleſiæ, ipſiusque b. Lutheri ſubjungit. Tandem et-

iam ad magnum devolvimur ABRAHAMVM CALOVIVM.,

Theologum & Superint. General. Wittenbergenſem, qui & vernaculam
verſionem noſtram interlineari, maximam partem ex b. Lutheri ſcriptis
deprompta illuſtratione, locisque parallelis, & obſervationibus textua-
libus, tribus tomis in fol. An. 1681. Wittenbergæ in lucem emiſſis ſolide
explanavit: & Bibliis Illuſtrati Hugon. Grotium, eujus integras operi ſue
inſeruit notas, ſicubi monſtri quid alit, ſub cenſuram vocavit, præterea

vero, ubi Grotius nihil annotavit, textus difficiliores, dubiaque geographi-

ca, genealogica & alia adeo evolvit ſolide, ut ſuo ſane merito Theologiæ
con-

—

conlect
furtiqu
CsE
iat eumm
ſit niſt
ſet, nün
rico fin
Proeo,
hue
ultab
veteritu
alienun
lic ſbi
GENS
gtawiſiin
Deere
Villers,
eceleſie
109. Ru
Prrtan
recuden
commo
Iat pen
gue edi
non mun
nesarg
ni delti
Ulillitate
odo
lruckie
niconci
Bibüisr
nima -
plicati
THE.
Bilien
lar 5

—

3, ann-

Nnia ern.
NhIC.
or & Mi-
biblica.
occut-
eckiones,
7 que⸗
Præter-
ANIVs
lloli.
um bibli⸗
toris obi-
nig ewl. .
i judkicio,
n ferunt,
thoneni-
1 Princi-
0. Huud
ANNES5
us Fecel.
e Biblio⸗
beisſin⸗
n cano⸗
utem er⸗
Cicumn &
ndem et⸗
VIVM.
ernaculanm
ei ſihti
Us textua⸗
operi ſue
Merre⸗
kognpli⸗
heologiæ
con-

ſet, nimiæ in Grotium venerationi, vel calumniandi potius libidini, Cle-

graviflimis Theologis, D. Job. Jac. Heinlino, Abbate Bebenhuſano,

VETERIS TESTAMENTL T. I. 2 Dr Zarf

conſecraneis quam commendatiſſimum hoc opus eſſe debeat, Franco- ptura 8.
furti quatuor in fol. tomis exſcriptum An. 1672. Quod enim Joh. Cleri- in genere⸗
cus P. III. artie Criticæ p. 396. ſuppreſſo licer nomine, Calovium ſuggil-
iat, eumque nunquam emtorei inventurum fniſe mordacibus ſeriptir cen.
ſet, niſi iir callide integrum opus Grotianum in öcripturam acram inſeruif-

rico familiari, acceptum eſt ferendum. Longe ſane honorificentius &
pro eo, ac par erat, de hoc Calovii opere Matthæus Polus judicat Tom II.
Synopſeos Crit. Biblic., in prafat. ad Leæctorem candide faſſus, Calovium
ens-lta Pſalmorum & aliorum librorum loca, a toto fere orbe Cbriſtiano tum
eteri tum novo de Cbriſto jure meritoque intellelcta, a nonnulliz temere in
alienum ſenſum detorta, erudite ſolideque vindicaſſe. Sed locum quoque
hic ſibi vendicant SVMMARIA BIBLICA WVRTEMBER-
GENSIA, auſpiciis Sereniff. Ducis Würtemberg. Eberhardi III. a

D, Jerem. Reblhockio, Abbate cœnobii Blaubeyrenſis, & D. Jeß. Conr.
Zellers, Superint. Generali & Abbate Bebenhuſ. in uſum publicarum
eceleſiæ Würtembergenſis prælectionum adornata, & noviſſime Anno
1709. Rev. Facult. Theologicæ Tubingenſis acceſſionibus, novaque
præfatione audta & inſtructa, cum Lipſiæ VI. voluminibus in 4. nitide
recuderentur. Textum quidem ipſum qua concepta verba non ſiſtunt,
commoda tamen paraphraſi eum ita eloquuntur, ut ſicubi nodus occur-
rat, perſpicue ille & breviter ſolvatur, ſenſusque capitum nervoſe plane-
que ediſſeratur. Poſthæc cuilibet capitis parti uſus adduntur practici,
non nudo porismate indicati, ſed uberiore declaratione per meditatio-
nes, argumenta, exempla & ſimilia deducti, ut Laicorum licet ædificatio-
ni deſtinatus liber ſit, haud exiguam tamen concionatoribus quoque
utilitatem præſtare poſſit. Eodem fere inſtituto, ſed longe contractiori
modo b. D. SALOMON GLASSIVS Kunchiridion S. Scripturæ
Practicum (Bibliſches Handbuͤchlein juſſu Seren. Ducis Erneſti Gotha-
ni concinnavit, quo poſt b. Joh. Sauberti ſummaria, ex Vinarienſibus
Bibliis repetita, cuilibet capiti porismata practica fubnectit: opuſculum
nimia brevitate laborans, & in quo fruſtra omnino, quodad textus ex-
plicationem faciat, quæres. Quod fapereſt, b. D. MICH. WAL-
THERO, Theologo & Superint, generaliſſimo Cellenſi, in Harmonia
Biblica, non tam notis textum illuſtrare, quam sνοανιουπονονν [HNHιςρνο Conci-
liare & dubia tollere: M. ANDREE. PRVCKNERO, qui Co-
C 2 imit

De Seri. 20— INTRODVCGTIO AD LIEROS BIBLICOS

ptura S. in miti a Caſtello a Sacris erat, in quinque Vindiciarum Biblicarum partibus,
sSenere, textum aà corruprelis adverſariorum liberare & aſſerere: b. D. AVGV-
STOPFEIFFERO in dubiis vexatir difficilia V. T. loca, tum voces
quoque peregrinas, textui Græco Novi Teſt. immiſtas, eruere & enodare
conſtirutum fuit. Tandem etiam D. IOHANNIS SAVBERTI,
Theologi & Antiſtitis Altorffini, operibur poſtbumis editor D. Joh. Fabri-
eius, Theol. Helmſtadienſis, ſelectiorum Scripturæ dictorum explicatio-
nes ejusdem inſeruit, numero haud adeo multas, varia eruditione refer-
tas, novitate tamen haud usquequaque laudabili conſperſas.

CAPVT II.
De Veteri Teſtamento in genere.

—

um eapi⸗ blico aſſervatio. Canonis Veterii T. per Eidram conſtitutio aſſeritur
iez, F. I. Genebrardi canonii compoſitio triplex rejicitur. Sententia &α

argumenta Theologorum Batavor. de bac quaſtione examinantur. Fa-
bula de reſtituto ab Eidra per miraculum canone refutatur. Erdræ
a*†⁰ραOd+äο ꝗq Bononienſe ſuſoektum S. 2. Librorum V. T. numerur &
ordo H. 3. Eortendem diſtinctiop. Judaica in Legem, Fropbeta & Ha-
giegrapba; p. Cbriſtiana F. 4. Textus Sacri in Sedarim, Paraſcbas,
Haphtaras, Capita & verſur diſtinctio g. . Divina V. T. autorita:
4 Manichæorum impugnatione & objebétionibur vindicatur, & argu-
mentie demonſtratur F. 6. In calculo S. qualer anni? menſium in Scri-
ptura deßignatorum explicatio. Anni apud Hebraæos initium duplex.

omnes V. T. libror G. 5. Commentarii Rabbinici in totum V. T. R.
Salom. Jarchii, Aben Efræa: dben Melechi: Alſebeichii: dbarbene-
lis: Dav. Kimcbii: Re Levi len Gerſon. Jalkut, ejurqae commen-
tator Re Abrabam ben Sam. Gedaliab H. 9.

§. 1.

Canon's uguſtum non modo Seripturarum aufpieium Deus ipſe tabu-
ienmdo. larum legis inſcriptione fecit, ſed & Moſes, fidelis Dei ſervus
1 10.

in tota domo ejus, non ſine expreſſo Domini fui mandato &
inſtinétu (Exod. XVII, 14. XXIV, 4, AKXIV, 27.) ad exarandos
libros

gummati- Librorum Sacrorum in arcam ecclefiaſticam repoſitio, eorumque in loropu-

Illuſtriores totiur V. T. epochæ vel Periodi S.7. Tabula Synoptica in

—

—
ſriptun
cerdotil
foederis
tra luns
liari ad
1d hins
Hebrxot
tio, ex
Lguntiſe

Huetius
Mijus er
ejsde
ſtramim
Ulus ind
conlerip
te in ſa
Plaria re

feſtame

invelin
Pracap.
tutiore,
.1l2 T.
un ur
utiler 5
ſaleut,
Verbis
marg
eefl
uiden⸗
le Porn
Mis, 4
inſacrar
ihe

—

uttibus,
WVGV.
n voCes
enodlate
ERTI,
h. Fabri-
Plicato⸗
nereker

ke.

lorope⸗
aHertur
tenting
fur. Fü-
Eice
merur
u,& H⸗
biftſelin
Autorita-
)agu⸗
mn in rt
Apler.
etien in
. . T.R.
Ourkene-
comten⸗

ie tehu⸗
Dei ſernus
maideto &
exndos
libros

VETERIS TESTAMENTI F.l1.. r.

cerdotibus potius filiis Levi, juxta Deut. XXXI, 9. tradidit, ad latus arcæ
fœderis reponendum & publice aſſervandum, Deut. c. I. v. 26. Numin-
tra latus, num extra vel juxta latus areæ fœderis? porro, num in pecu-
liari ad hos uſus deſtinata arca, an vero in capſula quadam, arcæ fœderis
ad latus annexa, aſſervatus hic liber legis fuerit, varia & anceps eſt inter
Hebræorum non modo Magiſtros, ſed & Doctores Chriftianos diſcepta-

tio, ex ſignificatione voc. N ND c. I. definienda. Late eam pro-

ſequuti ſunt, allatis, quæ in utramque partem urgeri ſolent, argumentis &
teſtimoniis, Buxtorffius in hiſtoria arcæ fæderit cap. Il I. p. 32. c. V. b. ſ⸗
Huetius Deæmonſtr. Evang. Prop. V.de canone libr. ſacr. S.5. & D. Joh. Henr.

Majus erudita delibrie Ganon. in arca fæderis retonditis diſſertatione, quæ

ejus de Seriptura S. diſſertationum ſecunda eſt, & p. 5Fl. ſqq. legitur. No-
ſtram impræſentiarum hanc litem non facimus, obſervaſſe contenti, quod
uſus inde invaluerit, ut quoties per Prophetas virosque ο ρονοαι
conſcriptus quidam & canoni deſtinatus eſſet liber, publica ille autorita-
te in ſanctuario aſſervaretur, ut in caſu dubio ad authentica illa exem-
plaria recurrere & provocare liceret. Inde ſane canonicos Scripturæ V.
Teſtamenti libros æſtimatos & ab Apocryphis diſtinos fuiſſe, qued illi
in vel juxta arcam fuerint repoſiti, hi vero ab ea excluſi, ex allegato ſu-
Pra cap. I. J. 2. Damaſceni loco manifeſtum eſt; & multo magis ex ve-
tuſtiore longe Epiphanii teſtimonio, qui I. de menſurir & ponderibur c.4.
P. 162. T. II. opp. de Sapientiæ & Syracidis librisloquens: abra, xenoi⸗
4ot As* eict, e εοαο, α˙ ei den nriv sa a*νρααdäραοττ—dw
Ai& ντοοονιι αουαιτ—s:GᷣÖ e 75 776 en Sοτ³ασ tametſi
ntiler & fructuoſi illi ſint, in ſeripturarum numerum nequaquam reſerri
ſoleunt. Unde nec in teſtamenti arca collocati ſunt. Recte in poſtremis
verbis Petavius interpres inficialem particulam verſioni ſuæ inſeruit, &
ad marginem: negatio ſorſitan deeſt, obſervavit; quam mendoſe in Græ-
co deeſſe, e noſtris b. Dorſcheus Theol. Lachar. PE. II. p. 79. e Reformatis
Suicerus Tieſaur. Eccleſ. I. col. 2. voc. Aagv, invicte demonſtrarunt. In-
de porro canonici libri ν⅛ou ιο ραποα Patribus audiunt, ut Epipha-
nius, paulo ante citata verba, ait: zc &oρ a] einoαενιττα ο aj bnr†
xA⁵ dοτσſιοοαà Hα ita viginti ſeptem libri germani & canonici ſunt: quia
in ſacrarium illi & canonem reponebantur: diſtincti eo nomine ab %²
xI%btg, ita dictis, quod arcerentur ο r diag nevnrrnc, àa crypta
= C 2 Ye

libros ſacros animum operamque contulit, legisque univerſæ a ſe con- Teſt. in

ſeriptum volumen, Pentateuchi nomine nobis cognitum, Levitis, vel Sa- genere,

De Vet. — — ..
Teſtam. in Vel capſula ſacra, qua reliqui canonici aſſervabantur. Integer hic ho-

genere,

22 INTRODUCTIO AD LIBROS BIB LIGOS

nos libris canonicis conſtitit, usque dum in Chaldæam captivus popu-
lus deportaretur. Poſtquam vero tempore eaptivitatis Babylonicæ ſa-
cra omnia miſere turbata, ipfumque vaſtatum & everſum templum eſſet,
tandem regis Artaxerxis autoritate Esdras cum Duce Zorobabele fub ſi-
nem cap tivitatis Hieroſolymas miſſus eſt, ut eccleſiam Judaicam omnem-

que cultum divinum, in Chaldæa inſigniter depravatum, ad divinæ le-

gis regulam reſtauraret, Esdr. VII, 6. ſqq. Qui primam ſibi & ultimam ſa⸗
crorum voluminum curam ratus; ſeu ut c. I. v. ?o. textus habet, totus oc-=

cupatus in inquirenda lege Domini, cum col-

legis cæteris, viris Synagogæ magnæ, quos inter Haggæum, Zachariam,
Malachiam & Nehemiam numerant Hebræi, codices biblicos undique
collegit, ordinavit, ab heterogeneis, quæ irrepſerant, ſcriptis ſegregavit,
& in unum corpus ac Syſtema, quod Vetu⸗ Teſtsmentum vocamus, pri-
mus omnium redegit, a quo tempore nullus amplius liber in canonem
Veteris Teſt, eſt relatus. Confer hoc omnino laudatum ſæpius Buxterf-
fium Tiberiad. c. X. & XI. Cum autem in urbis templique vaſtatione
Chaldaica, arca pariter ac libri Scripturæ penes arcam fœderis collocati
incendio conflagraverint, quod b. Carpzovius diſput, qusnam arca per-
venerit? Cap. II. H. 14. . 55: affirmat; vero videtur ſimile, novam arcam
ſervandis libris canonicis poſt reditum fabricatam, & in ſanctiſſimo tem-
pli ſecundi loco a Synagoga magna collocatam, inque ea compoſitum
ab Esdra & Synagoga magna canonem aſſervatum ad Meſſiæ usque tem-
pora fuiſſe, quibus adhuc, vel Chriſto ipſo judice, ſcriptæ legis cuſtodes
& depoſitarii Judæi erant, or1 &ρναονv7α Xéνρâατ Oe*, ut Paulus
docet Rom. IIl, 2 Quid? quod hodienum ejus rei veſtigium in Synago-
gis judæorum deprehendatur, ſcrinium aſſervandæ legi ſacrum, Tertul-
liano Judaicum armarium appellatum. .
II.

a Genebran- Contra vero ea, quæ dica ſunt, Genebrardus triplieem comminiſci-
o multipli tur Syſtematis V. T. conſtitutionem, atotidem Synodis factam: quarum

cala,

primam ad Esdræ tempora annumque O. C. 3610. refert, eamque libros
22. quos Canonicos veneramur, compoſuiſſe; ſecundam tempore Elea-
zari circa annum O. C. 3860. Hieroſolymis coactam, Tobiam & Eccle-
ſiaſticum ſuperioribus adjeciſſe; tertiam circa Johannis Hyrcani tempo-
ra A. O. C. 3950. libros Judith, Tobiæ atque alios confirmaſſe, Maccha-

baicos vero Primum canoni intuliſſe autumat. Omni tamen non modo
= anti-

—

—,—
antiqulta
deſtiruin
de Apoc
Guilielm
mum c
nS An
Titaten4
Gamie
ur tu
mn, mul
ſeob bi⸗
Horünge
texrn cor
legnun
ſoire (
quorum
lectio Es
Gomni gen
heiſſime
Kſnd
cuti emn
ſit liet
libros ſh
VIio.
haud lie
dd eaa
Ceprehen
vel depe
lot. I
tendori
Antes E
mulndl
Per 2.)
itlex
non Ver
canonis
Piornm!

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 2 De Ver
antiquitatis teſtimonio, ſed & fimilitudine veri in hoc commento adeo Teſt D
deſtituitur, ut, Riveto judice, ne apud ſuos quidem fidem inveniat. Sed genere.
de Apocryphorum, quos dicimus, canonica autoritate ſolliciti Serarius,
neh Cuilielm. Bailius Jeſuita, aliique Pontificii doctores, geminam utpluri-
ſenbi mum canonis compoſitionem ſtatuunt: Esdrinam alteram, quam &
Olbmten. nos admittimus; alteram recentiorem, quæ eandem cum cæteris auto-
in le ritatem Apocryphis conciliarit, in qua tamen demonſtranda & evincen-
timnmnr. da mire æſtuant, operamque omnino ludunt. Luconcuſſum enim hacte-
onſzoc⸗ unu: & tam apud t: briſtianos quam Judæos dερυοαπτofuit principi-
cum col. um, ſimul & ſeme! Canonem V. T. autoritate prorſus divina conſtitutum
lchariamn, eſſe ab Eudra & A Deee ee viri⸗ Brnageogae magnæ recte infert
undique Hlottinger. I heſ. bülol. lib. I. C. 2. quaæſt. 1I. p. 11I. Alio & diverſo ſub præ-
gregnih textu contra Esdrinam canonis compoſitionem Clericus inſurgit, Tbeo- a Clerico in
m i. logorum Batavorum nomine, Simonii adverſariorum in ſentimens ſurl' bi- dabium
canonem hoire Critique du Vieux Teſlament, fidem ſollieitans primo Judæorum, ate.
Puntort⸗ quorum traditione ſola hæc ſacrorum voluminum in unum Syſtema col-
raſtatone lectio Esdræ tempore facta conſtet, cum tamen nugivendulos eſſe, rerum
collocati domi geſtarum ignaros, in fingendis vero & obtrudendis mendaeiis au-
Gel er⸗ daciſſimos eos, innumeris probari queat traditionum exemplis; deinde
emeteutn & ſanctorum Patrum, qui nimis improvide Rabbinos, eœcos duces, ſe-
Unoten. cuti eandem fabulam magno applauſu in eccleſiam introduxerint: Sed
pofan ſit licet ſublata Talmudicorum fides in aliis, hæc tamen de Esdræ circa
neten. . libros ſacros inquirendos ſtudio traditio divina nititur autoritate Esdr.
cuſtoldlees VII, IO. quam temere in dubium vocare ſine profanæ impietatis nota
Gtblus haud licet. Unde nec ſancti eccleſiæ Patres eo nomine vapulant, quan-
Sng. do ea a Judæis aceepere, quorum veſtigia tam manifeſta in ſacris literis
,Terli deprehendebant; quanquam in eo imponi ſibi paſſi ſint, ac ſi corruptas
vel deperditas Scripturas Esdras per miraculum reſtituerit, de quo paulo
poſt. Potiſſimum in ultimo argumento robur videtur ſitum, quo Esdræ
temporibus Canonem collectum fuiſſe haud poſſe colligunt inde, quoni-
am res Esdra poſteriores in Scriptura continentur. Imo & Nehemiam
multo plures collegiſſe libros, quam qui in noſtro conſpiciantur eanone
per 2. Macch. II, 73. Verum, ut prius gratis dicitur, nec dum evictum eſt
ita ex Macchabaico loco librorum diverſorum in Bibliothecam collectio
non vero canonis conſtitutio conficitur. Quem tandem componend
canonis modum iidem Theologi Batavi p. 216. ſq. conjiciunt, privatæ eum
piorum hominum induſtriæ forte deberi, qui, quæ ex majorum ſuorum
libris

umelſet,

. guurum
gue libros
ore Ver-
n* Eecle⸗
mi tempo⸗
Maehe⸗
oNV e
Mli

De Vet.
Teſt. in
geners.

Librorum
numerus.

1C NINTRODVGTIO AD LIROS PIELICOS

libris ſuperfuerint, conquiſiverint, donec ſequioribus temporibus capita

Synagogarum deereverint, ut non tantum libri legis, quemadmodum fa-
Rum poſt reditum ex captivitate Babylonica fuerit, ſed Prophetarum et-
jam volumina legerentur; meris iſte conjecturis nititur, & eo tendit, ut
incerta, dubia & anceps Scripturæ S. autoritas reddatur. Publicam au-
tem, non privatam, canonis compoſitionem fuiſſe oportuit, ſiquidem ut
liber aliquis canonicus ſit, non ſufficit, eum eſſe divinitus inſpiratum, ſed
hoc inſuper requiritur, ut divinitus ordinatus atque conſecratus, ac tradi-
tus ſit eceleſiæ pro regula fidei & morum, ut cap. præc. S. 2. jam obſerva-
vimus, fuſiusque deducitur a D. oh. Henr. Majlo diſſert. III. de Scriptura S.

cap. 2. J. F. p. I02. qua diatribe hanc anonymorum ſententiam, prolataque

in medium argumenta ex inſtituto expendit, ſolideque profligat. Ne-
que tamen eapropter fides adhibenda fabulæ eſt, magno patrum, Irenæi
nimirum, Tertulliani, Baſilii, Auguſtini, Theodoreti conſenſu lieet rece-
ptæ. & libri Apocryphi 4. Esdr. c. XIV. teſtimonio nixæ: Esdram ſive
ſolum, ſive una cum Synagoga magna libros ſacros, urbe a Chaldæis ex-
pugnata, temploque Salomonis incenſo, igne abſumptos, prorſusque de-
perditos, divine afflatu reſtituiſſe univerſos: eum vel maxime etiam in
captivitate Babylonica ſcholas, in quibus Moſes & Prophetæ prælegeban-
tur, habuerint judæi; & poſt Chaldaicam illam templi ruinam, a ante
Esdram, Daniel in libro jeremiæ numerum annorum captivitatis judaicæ
ſcrutatus fuerit Dan. IX, I. 2. imo Moſis ſervi Dei v. II. & I3., & Propheta-
rum v. 6. libros evolverit. Quid? quod ipſe teſtetur Esdras cap. VI, 18.
Judæes reduces factos, etiam ante ſuum in patriam reditum, habuiſſe li-
brum legis, & ex ejus præſcripto cultum & ordinem eccleſiaſticum in-
ſtauraſſe? Vide poſt alios b. Dorſcheum Ibeol. Zach. P. II. Loc. 1. qu. 2.
5 G. p. 5l. ſqq. & qui, quæ ad hanc controverſiam ſpectant, ſumma dili-
gentia & fide congeſſit & diſcuſſit b. D. Dav. Chriſtiani Diſpp. Anti - Je-
ſuitic. de Scriptura S. V. tota, p. I93. /q4. Esdræ vero duropρα o in civi⸗
tate Bononienſi; in templo S. Dominici hodienum aſſervari, nemini faci-
le perſuadebit Finus Adrianus in flagello Judæor., lib. IV. cap. 2, Confutatus
Hottingero cit. loco, qisaſt. 2. pe I15. ſ4 5
III.
In prima iſthac, quam modo diximus, canonis V. T. colleétio-
ne XXIV. numerarunt libros Esdras & Collegæ: V. Moſaicos & le-
gales; VIII. propheticos, Joſuæ ſcilicet, Judicum, Samuelis, Regum,
Jeremiæ, Jeſaiæ, Ezechielis, & Awse εοιοο;, & XI. Hagiographa,

14

Rath

—

Ruchnmin
n08, D
K'in me
nutmern
nosr
docerk⸗
Aguihn⸗
yerſo o
ttone,
itus
citra co⸗
unifornni
opſ. Enh
Kelit, (
Carmine
eGit, Par
l.I. L.
Hierony
Nunc tao⸗

H
in

Cconwvenie

Guiprel
Lommen
teyelani
lüpremn
guevißo
7Rpro
Ommien
vel viſ⸗
N
dus len
quam ſe
ilomin

Uggeren

Aerint

—

mcapiti
odumke⸗
Arumn er.
enllt, ut
licamau-
Uidem ut
Atumm, ſecl
ac tladli⸗
obſerye⸗
rigtura .
tolataque
St. Ne-
m,lrengi
leet rece:
Gram fwe
Adeis ex⸗
sgne de⸗
etizmn in
Legebrn⸗
a,a0 nte
s udeice
Propheti⸗
p. Vh .
2buille li⸗
ticum in⸗
.1. u. 2.
Gili.
cAli⸗ F⸗
