duvdersle: mentum. Fiarum vero inſeriptionum ει ααον,; originemque divi-. tande
nam, dudum jam temerarii quidam ſuggillarunt cenſores, quos inter S
Theodorum Mopſueſtenum numerat Leontius Byzantinus lib. WI.contra rum d
Neſtor. & Eutychem n. i5. tuentur autem ac ſtrenue aſſerunt Patres, in- uitit
primis Theodoretus in præfat. Pſalmor. qui ætatem titulerum Pſalmis nude
æqualem, & LXX Senibus longe anteriorem urget. Addimus ar tiſſi- uße
mum complurium titulorum, cum Pſalmi vel initio, vel univerſo arga-: Ms
mento, nexum, ut ναειααπü nonnulli in lucem editi fuerint Pſalmi, ſi ti-
. tulos non Geéον primi autoris, ſed ſequior demum manus adjecit. vl
Maximæ quoque temeritatis fuiſſet, inquit Coceejus Comment. in Pſ. CX,. tm
§2. T. II. Opp. Pp. 4l!. Pſalmit, aliitque Scripturie, privatojjudicio titulos Pplil
praſigere In Novo Teſt. ut Eccleſtis, vel ſingulis parti cularibus, vel pluribur, mi .
libri deſtinati ſunt, ita recepti, ita ſecquenti tate conſervati, & fratribus D
ſucceſſoriburque traditi ſunt, neque quisquam de ſcriptoribut librorum am- ite
bigere poteſt, de quorum autoribus apud nullos juſtis de cauſis dubitatum ni

VETER. TESTAM. 9 129

2 . 7 V
0om et, imo, qui communi conſenſu pro iftorum ſeriptorum libris habiti ſunt. At De libro
tikieis . in eccleſia Iſraelitiea Pſalmi a Davide publicit perſonic, inter quos Prophetæ Pſalme-=
1s Pro. rrrant, tanquam depoftariit commendati ſunt, ut apud ecclekam conſerva- um.,
berſa. rentur. Imo legimus Neb. XI4, 46. diebus Davidis & Aſaphi cantica G
heſaur, Pſulmos, & confeſiones Deo traditat eſe. Non igitur ab alia manu illa col-
Vene⸗ RM lectio & inſcriptio ce poteſt, quam qua manu poſteris traditi ſunt. Subjicit
ugins, porro & aliud argumentum, quod éινρa.ο iſtæ, tanquam pars ſanctæ

Seripturæ, accentuum ordinaria pompa verbis Pſalmi innexæ ſæpius ſint.

tpis
& ab illis divelli, niſi violato accentuum ordine, non poſſint; quod ex
vorumn vero diei ντοτνννι docet. Ut jam morem taceam ceterorum in ſacris
WIV. hymnorum, quos ſua plerumque ſignat inſeriptio, v. g. Exod. XII, I. Num.
ICIX. XXI, V. Deut. X NXI, 30. Judic. V, I. I Sam. II, I quem in Pſalmis, ho-
XXVI. die αραατιοαο neg! eRtum ab initio, & ſequiori demum tempore ac ope-
ndhr. ra reſarcitum fuiſſe. vero vix Gmile videtur. Iſta vero omnia de Hebræis
guod ſaltem inſeriptionibus intellecta volumus, Græcarum, Syrarum, Arabica-
nemin rumque patrocinium neutiquam ſuſeipientes, quas & ab Hebræo fonte ſæ-
Nle. e maltum diverſas, & Hebraicas numero longe ſuperantes, inſtituta illa-

cuein rum in Bibliis Londinenſibus Polyglorttis oσιννραοισιmanifeſto docet. De
I . . 7. . . .—777. 1. . . . 4 .
officio porro titulorum jejune nimis & exiliter ſentiunt, qui melodiæ ſal- WMicium:

laſt. A .
mine, tem ac modulationis indices eos faciunt, ad eum certe modum, quo ho-
. doc dienum in noſtris cantionum libris, initialia notorum hymnorum verba
1 D . . . 11: .
Vi aliis præmittuntur cantilenis, quæ eadem cum illis modulatione decan-

ii tandæ veniunt. Magnus cetera joſ. Scaliger in hunc impingit errorem,
nelifi. lib. W. Epiſt. 445. ad Job. de Laet p. 234. ſcribens: de lemmatibus Pſalmo-

5 inier rum dubitari noli, vulgaria canticaà eſſe, ad quorum modulationem Pſalmus,
nanne cui titulus ille vel ille præpoſitur eſt, canebatur. Et jam hoc a vetuſtiſzmis
k Judaæir notatum eſt. Quanquam enim aliquos, cantoribus inſirumenta
klulms Muſica, vel canendi numeros modosque, vel ſtata tempora præſcribere,
ullifl. non adeo pertinaciter inficias iverim; omnes tamen illos initialibus
lougd. vulgarium canticorum verbis conſtare, & accentuum nexus, & autorum
ni hi⸗ vel præcentorum nomina, & memoratæ ſæpius compingendi occaſiones,
adſecit⸗ tamporumque ſignata veſtigia refellunt. Quis ſanæ mentis dixerit, lemma
/Cr. Pſalmi III. Pſalmus Davidis, cum hie fugeret coram Abſalomo ſilio ſuo: Pſal-
tituhit mi IV. Præfecto Mußicæ, ſuper Neginotbh; Pſalmut Davidis: Pſalmi VII.
riun Ode erratica Davidi quam cecinitJehovæ propter verba Kuſehi, Benjami-
atrihut nitæ: Pſalmi XXXNX. Pſalmur, canticum initiationis domut Davidis: Pſal-
un N. mi XLII. Præfecto Muficæ, didaſzalicum filiorum Korab: & innumera id
itutun . Carpz. Pare II. R genus

,

130 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro genus alia, vulgaria cantica eſſe, ad quorum modulationem Plalmi iſti ca-
aaien. nebantur? Miror ſane, adeo ſubacti judicii viro talia in mentem venire
ant te iplum Au aguſtinus: ſolet ſeriptura, inquit, nrrem myſteria in
itu! lir ponere & front em Pſalmi Hublinitare ſaerem ti devorare H
mur, qui intraturi ſimus, cum tanquam ſuper aſom, ,quid inius egatur
lgerimut, vel cujus domus ſit, vel quisnam/ ſr illius praædi. 1 poſſeh, Sor Faar-
rat. in Pfſ. LEVIII. L. VIII. Opp. f. FS2. In candem ſententiam, mu is paulo
verbis, pronunciat enarrat. in Eſ. LV. f. 49. Paria fentit Hlierompinus
Proœm. in Pſalm. T. VIII. Opp. f. 2. Quid A titulut, nW grre ut ita di-
xerim? In domum non ingreditur, niſt per clavem: ita & uniuteujutdjzut
Pſalmi intellelctus per clavem h. e. per titulum intelligitur. H msgao
conſenſa probant interpretes, fuſiusque deelarat ac exemplis Illuſtrat Ve-
nerandus Præceptor noſter, D. D. Sontagius regulis hermenevticis, com-
mentario in titulos Pſalmorum præmiſſis, maxime Regula . 4. 5. Hinec,
aifferen- detitulorum differentia & argumento, in proclivi eſt judicare. Alii ni⸗
in: mirum Perſonas d deſignant, tum, qui compoſuerunt, autorum, tum, qui
bus commiſſi ſunt, eantorum, tum eorum quoque, in quorum Fratiam
ſunt conſeripti, ut Pſ. III. XC. LXXXVIII. LXXXIX. LXXIII. &c. alii
occaſiones inſinuant, quibus ita ferentibus compoſiti, & in lucem editi fue-
runt, ut Pſ. LIX. VII. AXXXIV. LXII lli. alii tem pora notant, quibus pu-
blice decantandi deſtinati ſunt, ut Pſ. XCII. CII. alii dignitatem Pſalmo-
rum declarant, ut aureæ cantilenæ, 8821 inſcriptæ Pſ. XVI. LVI. LVII.
LVIII. &c. &, ex Gatakeri mente, ovD S graduum &
excellentiarum, de quibus quidem alii ſentire Virum Clarifl. Herm. von
der Hardt ſupra audivimus, quibus paria ſapit eruditus Anglus Gatakero
refutaus cit c. cap. Al. p. 2;9. alii uwinte Kareenm er i genus prænun-
ciant, v. g. EN Pſ. XVII. LNXXXVI. RLT &¾ deprecatio, Pſ. LVII.

Pſ. LXXX 6– confeſo Egraiiarum actio Pfſ. C. Honrt laudatio
Pſ. CXLV. 5DED eruditor ſ. didaſcalicus Pſ. X XK. XLII. XI. IV.
&c. alii muſicam & canendi rationem docent, dequibus i ſupra §. 2. & 8,
dictum: alii demum argumenti myſterium recludunt ae pandunt, ut Pl.
XXII. Ampliorem ſingulorum enucleationem, & eommentarii ſuppedi-
tant in totum Pſalmorum volumen concinnati, & data opera laudatus jam
ſæpius! Dn. D. Sontagius, qui inſignem, circa titulorum lenſum, diſere-
d;Hienltas: Pantiam interprerum ſolicite obſervat, & ſolide ac feliciter diluit. Ne-
que

otuiſſe, ut extra omnem dubitationis aleem poneret. Multo aceuratius
P

LVIII. r commemoratio, Pſ. WWavII. XX . R v obteſtatio

XII.
munn

NM
ut ind

Hli

55.
.
deit
liby.
fati⸗
,
16 .
um,

N.
r⸗
—

Venire

ner:
Uratus

n, gui⸗
gtiatiam
Le, ulii

Itl fue⸗

n &
m. vO

CLyII.

VETER. TESTAM 131

Jue enim diffitentur tum Synagoge, tum eceleſiæ DoRores difficultatem, De libre

qua inſcriptiones iſte laborant; unde R. Dav. Kimchi prafat. Comment. Plalmo-
in Pfſalm. Qobr n ee Pnee en DN r. de unn.
PTLD W , non conſtat nobis hodie, quale diſeri-
men ſit inter nomina Pſalmorum initialia, Cui confeſſio congruit Au-
guſtini, qui Enarrat. in bj. OV. init. conſitemur, inquit, 20 7 arcan omnium
tituloruzn, qui ſunt in PBſalinit, & ordines eorundem Pſalimoruin, & magna
dh& credere, & nonadum, Kecut volumus, penettare poruiſſe.
XIVY.
In diſtribuendo Pſalmorum volumine viam haud unam ingrediun Partitio
tur Doctores. Vetuſtiſſima, & in Synagoga pariter ac eccleſia Chriſti per- veree- in -
valgatiſſima Pſalterii in quinque libros diviſio eſt, cujusque libri finem ibi libros⸗
conflituens, ubi Pſalmus in 19) 2, Amen, Amen, vel in
Amen Hallelujiah definit: ut adeo primus liber in Pſalmo
XLI. ſecundus in LXXNXII. tertius in LNXXXIX. quartus in CVI. quintus de-
mum finiat in CL. Hebræorum ſic fert ratio, quia ſicut, quicquid in Mo-
ſaica continetur Pentateucho, quaſi per compendium & ſummam in bſal-
terio quoque traditur; ita & in quinque libros totum Plalterium, tan-
quam alterum Pentateuchum diſtribuere, congruum ſit: eamque a Da-
vide ipſo ortum trahere diſtintionem, interprere R. Dav. Kimchio præ-
at, inPſalmor. Eandem Arabes & Syri probant diſpeſcendi rationem in
Bibliis Polyglottis Londinenſibus, S& apud Hortinger. 1 beſ:. LPhilol. p. At.
§ 2. Ita omnino Epiphanius de menſuris & ponder. S.5. L.II. Opp. p.1602.
èͤ Trâ*†νS⁹ l 61 gο, Ave .. A
XWιονοατροννo, Pſalterium in quinqut libros partiuntur Hebrai, nova
u in diqdem Pentateuchurs oriatur: quod fuſius deinceps perſequitur. Paria
Filarius tradit, ſtatim a principio prologi in Pſalmor. explanat. T. I. Oyb.
. Auguſtinus quoque, quanquam obiter, ſub init, enarration. in Bſ.
CV. T. VIII. Opp. p. 124. & Ambroſius, qui hanc in quinque libros
diſtributionem approbat, tuetur, & mirifce laudat enarrat., in Pſ. Kl.
verſ.ult. Hieronymus demum & Judæorum ſententiam recenſet præfat. in
Uibr. Regum L. IV. Opp. f. 7. C. & ex ſua ipſius mente eandem refellit præ-
fatione in Pſalmos juxta Hebraicam veritatem ad Sophronium, T. VIil.

Opp. f. 2, Scio, inquit, quordam putare Pſalteri um in duinqute libros eſſe di-

vi ſum, ut ubicunque abud LXX. Interpp. Scriptun eſt: ſévo†τ, Y&*νοτιο a
eſt, ſiat, ſiat, fnir librorum ſit; pro quo in Hebrao legitur, Amen, Amen.

Nos autem Hebreorum autoritatem ſecuti, & maxime Apoſtolorum,qui ſem-

R 2 PVer.

132 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro per in N. Teſtamento Pſalmorum librum nominant, unum aſſerimus Pſalmo-

Pſalmo-
rum.

met hodica
ſecundum
Keriem
Pſalmo:
rum:

rum volumen. Digitum ſecilicet ad Luc. XX, 42. & Act. I, 20. intendit &
ex promiſeuo particulæ, Amen, ulu in principio, medio, & fine orationis
evincit, perperam inde argumentum pro fine ſingulorum Plalterii libro-
rum peti. Quibus & ipfſi ſubſcribimus, unum ſaltem aſſerentes Pfalteri-

um ac volumen: præſertim cum illa partitio, neque numeri Pſalmorum
æqualitatem, neque rerum aut temporum diſtinctionem, neque autorum,

qui in titulis adſeribuntur, diverſitatem, neque ullam aliam cauſam & ra-
tionem ſapiat; ut ſcite colligit b. Geſnerus meditat. Pſalterii cap. XIII.
toto p. 9ov? ſqg. cui addatur b. Joh. Tarnovius Prolegom. in Pſalmos X. prio-
rer p. 3 ſqq. qui quidem contra Hieronymum, hanc Pialmorum 7-
7Sιτ* τ v probat ac tuetur; & e Reformatis Sal. van Til in der Dichikunſt
der Hebræer P. Il. cap. I. §. p. 175ſq. Contra vero ea, in alia omnia diſce-

dit b. Geſnerus cit. loc. cap. 14 ſccj. P. 9o7. &,; qui ejus rationes approbar, b.

Waltherus Cent. Miſcell. Theolog. n. XVIII. qu. 5. p. 2;9. b. Joh. Schmi-
dius in Eingangi-Predigten des Heiligen Pſaltert p. 6ſqq. aliique, hos
duces ſecuti: qui Pſalmos non fortuita & temeraria collectione in unum,
absque ordine, coaluiſſe volumen, ſed certa methodo, nexusque lege di-
geſtos, & ſapientiſſima colle ctoris Ogτνvsςα ſtructura ita diſpoſitos fuiſſe
tradunt, ut exactifſima ordinis ratione unus alterum ſequatur. Cum
enim in explicanda illa ſpirituali hominis beatitudine, quam univerſa
prædicat & inculcat Scriptura, ejusque cauſis, antecedentibus & conſe-
quentibus, quin & contrariis, totus Plalmorum codex occupetur, ita tradi
ſingula, ut I finis hominis, beatitude iſta deſeribatur, & breviſſima futuri
operis delineatio, primis XX. Pfalmis contineatur: II. a Pſ. XXI. usque
ad XXNXNINX. uberior ſubſequatur explicatio beatitudinis, ſecundum omnes
cauſas, ubi reliqua ſimul ejus adminicula, & externa quoque ſigna indi-
centur: III. a Pl. X L. usque ad LVII. ſubje Rum definiatur, & qui ejus par-
ticipes ſint beatiudinis, & ex adverſo, qui falſo feſe beatos ja ctant, deſeri-
bantur: IV. a Pſ. LVIII. usque ad XXI. regnum Meſſiæ, vera nimirum
eceleſia explicetur, cujus germani ſolummodo eives ſpem tanti muneris
habent: V. a Pſ. LXXII. usque ad LXXXI. oppoſitum Chriſti regno re-
gnum Satanæ ſiſtatur, cujus ſubditi, licet rebus urantur ſecundis, quoad
fpiritualia tamen longe omnium miſerrimi ſunt cenſendi: VI. a Plalmo

LXXXII,. usque ad LXXXVII. civitas Meſſiæ in ſuos ordines, politiceum

nimirum, eccleſiaſtieum & œconomicum diſpertiatur: VII. a Pſ.

LXXXVIII. usque ad CVII. eceleſiam in militantem & triumphantem di-

ſtin.

Kingun
ſabip⸗
gunre
nem
VII⸗
tamel
ſuin re
teeleſ⸗
d CX.
urogt
enperi
rum in
us
cuiis!
ritas
guel
reſſi
CAX
dperii
gwiſ⸗
tes, 6
nem
uen
imo⸗
bento
erer
Titui
eſt
mn
cond
i
fuiß
qye
Pita
wor
n⸗

ſed

Dſahne
tendit &
drationis
rüilibro⸗
blilteri.
lmorum

Utorn.

im &n.
0). ll.
L.prir.
um Ter-
Arunk
u dilee
toden,d,
Sehmi⸗
ve, hos
nunum,
lege di.
osfuiſte
Cum
univerſa
CLeonle⸗
ita traldi
1,ruri
. Vgue
nomnes
ejus par⸗
deleri⸗
nimirum
muneris
egnorte.
9 gdtd
1Plalino
olitienmn
l. bl.
ntemci⸗
ſtin⸗

VETER. TESTAM. 133

ſtinguat, Chriſtoque addictos ſalutaribus præceptis inſtruat, quo pacto De libre
Pſalme⸗-

rum.

ſub ipſius vexillo feliciter adverſus diabolum, mundum, carnem, depu-
gnare, ærumnas præſentis exilii fortiter ferre, & ad proſperam migratio-
nem in cœleſtem illam patriam, ſeſe quovis momento parare debeant:
VIII. a Pl. CVIII. usque ad CXVIII. in deſeribendo utroque eccleſiæ ſtatu,

tam eo, qui tempore N. Teſtamenti futurus erat, quam illo, qui ſub V. T.

fuit, verſetur: IX. de organo, quo colligitur & regitur, in hac vita, Chriſti
eecleſia, quod eſt verbum Dei, Pſalmo CXIX. agat: X. a Pſ CXX, üsque
ad CXXXIX. eos Diaboli in eccleſiam inſultus prænunciet, quos hodie ab
utroque Anti-Chriſto, Eoo nimirum & Heſperio, tanta noſtrorum clade,
esperimur: XI.a Pſ. CXL. usque ad CXLIII. clariſſime doceat, manſu-
ram inter tot regnorum ruinas, tamque horrendos principum confli-
Qus, & Monarchiarum perturbationes, aliquam Deo placentem eceleſiam,
cujus ſingula admoneantur membra, ut ſuo quisque loco det operam, pu-
ritas ut do ctrinæ cœleſtis, pax & concordia in Chriſto, pietas & modeſtia,
uæ ſunt vincula Chriſtianæ reipubl. & mœnia atque propugnacula, im-
reſſionibus Diaboli oppoſita, illibata & integra conſerventur: XII. a
Pſ. CXLIV. usque ad CL, odis euchariſticis colophonem abſolutiſſimo
operi imponat. Ita piæ memoriæ Geſnerus, ingeniofe omnino & pie,
qui ſequentibus capp. aA XV. usque ad NXVI. per ſingulas eundo, & par-
tes, & partium pericopas, mutuum Plalmorum nexzum, ſcitumque ordi-
nem demonftrare ſatagit; ita tamen, ur hanc Pſalterii digeſtionem ne-
que mordicus tueri, neque diverlum ſentientes oppugnare vel damnare,
imo alios audire potius velit, quam ipſe aliquid ſtatuere. Hinc ſalva in
beatos ſummi Theologi manes pierate, fraudi non erit, ab ipfſius diſce-

dere ſententia. Utut enim pietatem præ ſe ferat, & gloriam ordinis Spi-

ritui San to vendicare & tribuere videatur; a vero tamen haud dubie alie-
na eſt, & a colle ctoris ſcopo ac intentione abludit. Ipfſi ſiquidem Pſal=
morum tituli ſatis manifeſto arguunt, non eadem omnes occaſione, non
conſimili fine, multo minus ad methodi certæ ordinem ac leges, vel ad
unius corporis harmoniam compofitos primum, vel eccleſiæ traditos
fuiſſe, hinc nec collecti tale quoddam, de beatitudine hominis conſe-
quenda, conficiunt ſyſtema, quod continua ſerie cohærentia habeat ca-
pita vel membra, vel cujus partes eleganti & methodica harmonia ſibi mu-
ruo reſpondeant. Ut taceam, quam mire ſe torqueat magnus Gefnerus,
ponenda cleuſula Pſ. LXXII. ut in media libri ſerie filum non abrumpere
ſed pergere videatur. Neque adeo ab iis, quæ de collectore operis ſapra 5. V.
KRzZ dixi-

134 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro diximus, dimoveri hactenus nos patimur, niſi certiora proferantur. Com-
PlIalmo- plurium itaque, potiori jure, calculum meruit ea, quæ ex materiæ aut ar-

rum.

vulgata,

gumenti ſumitur diverſitate, diſtributio. Hanc brevem, ſed perſpicuam,

argumzento Ecitat Athanaſius Epiſtola ad Mareellinum L. I. Opp. p. 747. quod é us,
ſumta.

–

. ⸗ „ . IFror. i, „, Je e 4. 5
iαααατW eYsKπo alii ſnt Pſalmi enarratorii, 1 s, ey aoaααιο, gus-
. —.. O . S
dam admonitorii, 1 s s oOreειν, quidam vaticinatoret, 61 3, ασα⁰⁵
5 —„ „. .. „ 5 . 2 — ..
sX*αà Hi/ . recatorii, d s, s&νe‿ονεοαονατHd%, quidam confeſſorti.
Eam ſane diſpeſcendi rationem Spiritus Sanctus ſuppeditare ipſe viderur,
in titulis alios Aen comprecaterios, inſigniens, alios M 5
diprecatorioe, alios commonitoriot, alios H obteſtatorior,
alios A1 confeſſorior, alios e laudatorior, alios =⸗

.

amatorioi, alios * à eruditorior, ut paulo ante vidimus H. XIII.

Atque in hac partitione acquieſcunt tutiſſime vulgo interpretes, in eo ſal-
tem diſcrepantes, quod alii plures, alii pauciores conſtituunt claſſes. Ia-
comparabilis Gerhardus noſter in Exeg. Loci I. de Seript., Sacr. . 143. . Fz.
veſtigia legens b. D. Balduini in dedicaut. Comment. in Pſalmos Pœnitent.
ſeptem Pſalmorum genera numerat, in quorum quinque prioribus Deus
nobiſcum agit 1) per infoermationem, unde aNνXιαο , informatorii;
2) per conſolationem, unde ααανXτoο. conſolatorii; 3) per exhor-
tationem, unde 2 eτ ſ. ααοονιο,. ehortatorii; 4) per prædi-
Rionem, unde ρρνιο.ι vatidici; 5) per rerum geſtarum narratio-
nem, unde αρnνnàgονν§ hiſßtorici, in poſterioribus duobus nos cum Deo agi-
mus 1) vel per precationem, unde svnriol petitorii; 2) vel per gratiarum
actionem, unde e„ααοροαο,aο. Alii cum b. Bakio in Prolegom. in Bſalni.
p.6. ad quinque contrahunt elaſſes, ita ut Pſalmorum quidam ſint r1. dida-
ctici, quibus vel legem edocemur, vel Evangelium, idque per dicta, hiſto-
rias vel exempla, ſuntque adeo Evangelici I. XIV. XXXII. XLINX. L.
LXXVI. &c. Legales vero NXV. LII. LVI. LVII. LIX LXII. LXIII. &e.
2. prophelici, qui Meſſiam ejusque beneficia, ſtatumque eceleſiæ Novi
Teſt. prænunciant, ut II. VIII. XVI. XIX. XXI. XXII, XXIV. XXIX.
XXXI. XXXV. XL. XLV. Gc. 3. petitorii, quibus ſpiritualia & corpo-
ralia, temporalia vel æterna Deum depoſcimus bona, ut III. V. VI. VII,
X. XIII. X VII. &c. 4, euchariſtici & laudatorii, quibus Deum laudibus
vehimus, ejusque beneficia celebramus, ut IX. XVIII. XXIII. NNV.
XXXIII. &c. 5. conſolatorii, quibus damna neſtra levamus, proſtratosque
vrumnis animos in meliorem ſpem erigimus, ut IV. XI. XII. XXXVII.
XXXIX,. LVIII. LXXIII. &c, quibus nihil eſt, quod addamus. Iſtud

autem

— =
=. - —

— — — — — ce —

— ,—

— — —

MDU VETER. T EST A M. 135

Um. autem cirea numerum Pſalmorum adhue obſervandum, Græcos Codices De libro
r. & vulgatam Latinam: a Pſalmo N. usque ad Pſ. CXIVII. numeris ab Ebræo rum

ita dilerepare, ut INX. & X. in unum conflarint, & Pſalmus in Ebræo Co- zumerra,
dice XI. Græcis & Latinis N. fit, & ſic porro, us que ad Pſalmum CXLVII. gnæ dif
quem rurſus in duos diſeerpſerunt, ut CL. Pſalmorum numerum inte- ſert.
Zrum ſervarent. Præterea Græci & Latini Pſalmum nobis CXV. jungunt
cum CXIV. atque ita iſti junctim conſtituunt ipfis Pl. CXIII. Hinc Pſal-
mus nobis CXVI. ipfis eſt CXIV. ubi binerio numero diſſident ab He-
bræo. Sed mox in ordinem redeunt, Pſalmum CXVI. in duos partiendo,
ſ⸗ & ab iſto verſu: eredidi, quia locutur ſum, Plalmum novum, ipfis CXV.
incipiendo: atque ita Pſ. ſequens, nobis CXVII. ipſis eſt CXVI. Fuſius
iſta perſequitur Sixtin. Amama Anti. Barbari Biblici Lib. II. ad Pſalm. X.
p. 445. quæ oblervaſſe, ex re eſt in Patrum ſeriptis verſantium, apud quos
ipſa hæc ſupputatio, a fontibus Hebræis recedens, reperitur. Denique &
iſtud obiter notamus, ex vetuſtiſſimo eceleſiæ græcæ ritu, univerſum Pſal-
terium in viginti ſectiones diſpelci, quæ za NsHεαα⁰α 1. ſeſſonet, dicuntur,
& certum numerum Pſalmorum, cum ſubjun &tis aliis quibusdam Lectio-

W nibus, ac precibus ſacris continent, quarum unaquaque finita, populus as-
1; ſidebat & quieſcebat aliquantulum, cum Pſalmos eaneret ſtans & ere Kus,
dr⸗ ut Lambecius in Commient. de Biblioth. Cæſar. Vindob. Lib. WI. cod. XIX. ex
gur Ballamonis, Tohannis Meurſi & Leonis Allatii teſtimoniis prolixe ac lu-
n0. ceulenter demonſtrat. Ka Sæutαaacαο ſingula in tres ſubdividunt =aααοραα ſ.
gl Lationes, quia, ut dium, ſtantes recitanr. Et frequens perquam iſta in
rtumn Codicibus Græcis MSCtis, ad publicum eccleſiæ uſum accommodatis, eſt
n. diviſio, numerum tamen Cl, Pſalmorum ſartum tectum conſervans. Lo-
e. cum integrum Lambecii eshibet Autor Perſonal. Scriptor. Biblicorum P.
ſo⸗ ViII. p. 5ö. ſqc. Quod ſupereſt, univerſi Pſalterii, apud Hebræos, ver ſus
lL numerat Maſora 25 12. mediumque Pſalmo LXXVIII, 36. locat.
ſori XV.
. Quod fupra diximus, eo Plalmos ſingulos nexu non cohærere mu- Pſalmo-
tho. tuo, quo vel hiſtoricorum vel propheticorum librorum junguntur perico- rumre-
l, pæ, ſed diverſo tempore, ſcopo diſpari compoſitos, & citra vel argumenti cenii0.,
bus vel temporis ſervatam ſeriem, in unum commilſſos eſſe volumen, ſatis, opi-
XX. nor, nos excuſabit fi tahula Synoprica, qualem in præcedentibus exhibui-
gne mus capitibus, ſuperſedentes, argumentum uniuscujusque hymni paucis
Il. ver bis enarremus, atque hoc pacto memoriæ conſulamus; iis, qui fingu-
ſud lorum

136

INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro lorum Pſalmorum analyſin & delineationem eupiunt, Vener. Dn. D. Joh.
Pialmo- Andr, Schmidüi libri 'ſalmorum in tabulas redactum de meliori com-

mendantes. Eſt ergo

2*

Pſalmus I. didacticur, de vera beatitudine,

II. propheticus, de regno Meſſiæ,
III. petitoriur, pro ſecuritate ab hoſtibus,
IV. conſolatoriur, de mirabili ſanctorum conſervatione &ͤ
ductu,
V. petit. contra hoſtes eceleſiæ,
VI. petit. & pænitential. I. animæ trepidantis,
VII. petit. pro Dei turela adverſus improbum,
VIII. prophet. de majeſtate Chriſti,
INX. euchariſticur, pro victoria divinitus indulta,
X. petit. contra inſolentes impios,

Xl. conſolat. contra falſos doctores, hoſtesque improbos.

XII. conſolat. contra multitudinem improborum,
XIII. petit. Iluctantis cum deſertione gratiæ Dei,
XIV. didact. de Atheiſmo & Atheis,
XV. didact, de notis externis civium poli,

XVI. prophet. de triumpho Jeſu patientis,

XVII. petit. pro innocentiæ tutela,
XVIII. euchariſt. pro divina aſſiſtentia & præſidio,
XIX, prophet. de tuba Evangelii in Novo Teſt. ð
XX. petit. pro Magiſtratu,
XXI. propbet. de gloria Chriſti Regis,
XXII. prophet. de paſſione Chriſti,
XXIII. conſolat. de paſtoritia Dei cura,
XXIV. prophet. de regno Chriſti, ejusque incolis,
XXV. petit. pro refocillatione ſpirituali,
XXVI. petit. pro innocentiæ tutela,
XXVII pertit. & conſolat. pro divino præſidio,
XXVIII. petit. pro tutela clemantis, & retributione im-
piorum,
XXIX. propbet. de verbi in regno Chriſti efficacia,
XXX. eucharift. pro verſa in gaudium triſtitia.
XXXI. propbet. de Chriſti patientis in Deum fiducia,

X

XXXII.

1

Joh.

com.

e im⸗

NNI.

VETER. TESTAM. 137

Pſalmus XXRII, didact. & pænitent. Il. de beatitudine in remiſſione pec- De libro
catorum, Plſalmo-
XXXIII. euchariſt. pro Dei providentia, um.
XXXIV. eucharift. pro divina piorum cuſtodia & prote ctione,
XXNXV. propbhet. de Chriſti paſſionibus & hoſtibus,
XXXVI. didact. de Dei in regno potentiæ & gratiæ beneficiis,
XXXVII. conſolat. adverſus temporalem impiorum felicitatem,
XXXVIII. petit. & pænit. III. pro remiſſione peccatorum, in
morbo lethali,
XXXIX. conſolat. ex beata morte adverſus calamitates,
XIL prophet. de paſſionum Chriſti acerbitate & exitu,
XLT. petit. miſericordium adverſus hypocritarum technas,
XLII. petit., anhelantis divinam refocillationem & viſionem,
XLIII. petit. pro divina in eccleſiam reſtiturione,
XLIV., petit. pro ſalute eccleſiæ contra ejus hoſtes,
XLV. prophet. de deſponſatione Chriſti cum eceleſia,
XLVI. conſolat., adverſus belli furores,
XLVII. propbet, de Chriſti, in cœlos aſcendentis, univerſali
imperio,
XILIVIII. prophet. de eccleſia Novi Teſt.
XLIX. didact. de vanitate mundi & opum,
L. didact, de veri & ficti eultus Dei diſcrimine,
LI. petit. & pænit IV. pro remiſtione peccatorum,
5 LII. didactz., de Doegi improbitate, & Dei erga Davidem gratia,
LIII. didact, de Atheis, & naturæ corruptione,
LIV. petit. Pii affli cti.
LV. petit. contra inimicos domeſticos,
LVI petit, fiduciam in Dei auxilio ponens,
LVII. petit, pii inter Leones,
LVIII. conſolat: adverſus impios, ex tragico illorum exitu,
EIX. petit. pro liberatione ab hoſtibus,
LX. euchariſt. ob victoriam,
EXL. petit. pro divina protectione,
LXII. didact de fiducia in Deum collocanda,
LXIII. didact. de beatitudine habitantium in tabernaculo Dei,
LXIV. didact. de indole & piaga hoſtium,
LXV., euchariſt. pro beneficiis Dei variis,
CLarpz. Pary II. S IXVI.

Pfſalmo-
uam.

De libro Pſalmus LXVI euchariſt. Dei ſoſpitatoris & exploratoris,

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS.

LXVII. prophet. de voeatione gentium,
LXVIII. prophet. de Chriſti in eceleſia triumpho,
LKIN. prophet. de Chriſti patientis agonia,
LXX. petit, pro confuſione hoſtium,
LXXI. petit. pro continuatione gratiæ,
LXXII. prophet. de Chriſto, rege juſto & potente,
LXXIII. conſolat. cum malis bene, piis male eſt,
LXXIV. petit. pro auxilio contra hoſtes,
LXXV. conſolat. ex juſto Dei judicio,
LXXVI. didact. de Dei adverſus ſuperbos viRoria,
LXXVII. didast. vel conſolat. de mirabilibus Dei in tentatio-
nibus,
LXXVIII. didact. de ductu populi Ifrael divino,
LXXINX. petit. pro Hieroſoly ma contra ejus vaſtatores,
LXXX. petit. pro excubiis divinis pre vinea ſua,
LXXXI. didaök. de ingratitudine populi rebellis,
LXXXII. didact. de officio magiſtratus,
LXXXI II. petit. adverſus confœderatos impios,
LXXXIV. didaſe. de ſvavitate domus Dei,
LXXXV. petit. pro reſtitutione & tranquillatione eceleſiæ,
LXXXVI. petit. pro divina protectione & inſtitutione,
LXXXVII, propkhet., de gloria eccleſiæ, in Zion genitæ,
LXXXVIII. petit. pauperis & m ribundi, in tentatione deſer-
rionis, .
LXXXIX. prophet. de Dei in eecleſiam benignitate,
XCG. didact. de s avaogic,
XCI. couſolat. adverſus peſtem,
XCII. conſolat. ex juſtorum felicitate,
XCIII prophet. de regni Chriſti firmitate,
XCIV. didact. de juſta Dei retributione,
XCV. prophet. de eultu Chriſti Regis,
XCVI prophet. gentium invitatio ad-glorificandum Deum,
XCVII. prophet. de regno Chritti,
XCVIII. prophet. de victoria Chriſti,
XCIX. euchariſt. celebrans majeſtatem Domini,
C. prophet. de adoptione fidelium Novi Teſt.
CI. didact.

ao⸗

e ſet⸗
Eeler

3

VETER. TESTAM. 139

CIII. euchariſt. de gratia Dei,
CIV. euchariſt. pro creatione & providentia Dei,
CV. euchariſt. pro beneficiis populo Dei olim exhibitis,
CVI. euchariſt. telam Pſalmo ſuperiori cœptam pertexens,
CVII. euchariſt. liberatorum ex variis periculis,
CVIII. eucharif. Domini in ſanctuario.

CIX. petitor. contra calumniatores: vel potius prophet,. con⸗

tra JIudam Proditorem,
CX. prophet. de regno & vi ctoria Meſſiæ,
CXI. eucharift. ob opera, mirabilia, & fœdus Dei,
CXII. didacdf, de felicitate fidelium G& milericordium,
CXIII. euchariſt. pro benedictione Dei exaltantis, & fœcun-
dantis,
CXIV. didact. de exitu ex Ægypto, compafato cum adventu
Domini gliorioſo,
CXV euchariſt. Dei gratiam, omnipotentiam, benedictionem
celebrans,
CXVI. euchariſt. pro liberatione ex anguſtiis,
CXVII. prophet. de gentium vocatione,
CXVIII. euchariſt. pro benignitate divina,
CXIX. didactic. de dignitate & præſtantia verbi divini,
CXX. petitor. adverſus labium fallum, & linguam fraudu:
lentam,
CXXI. conſolat. ex Dei præſidio ac tutela,
CXXII. euchariſt. pro eccleſia Hieroſolymis ſtabilita,
CXXIII. bpetit. pro milſericordia impetranda,
CXXIV. euchariſt. pro liberatione ex laqueis aucupum,
CXXV. conſolat: confdentium in Domino,

CxXXVI. prophetic. de liberatione futura ex captivitate Baby-:

lonica, 1
CXXVII. didactic. de felicitate familiæ,
CXXVIII. conſolat. ex benedictione tori,

CXXIN. conſolat. de erucis vi coria,
CXXX. petit. & pœnitent. VI. clamantis de profundis,

CXXXI. didact, de animo humili ac demiſſo,
8 2 CXXXII.

Pſalmus CI. didaét, de ſancta politiæ adminiſtratione, De kbre
CII. petit. & pœnit. V. eccleſiæ in anguftis conſtitutæ, Plſalmo-
rum.

kum.

149 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Hibro Pſalmus CXNXII, pezit. pro ele cto Dei habitaculo,
PlIalmo-

CXXXIHII. didact, de concordiæ fraternæ, & divinæ gratiæ
vineulo,
CXXXIV. didact, de miniſtrorum eccleſiæ ofſicio,
CXXXV. didact, collatio Dei & idolorum,
CXXXVI. euchariſt. ob beneficam Dei naturam, & beneſfcia
HIraeli exhibita,
CXXXVII, prophet. de eccleſiæ ex Babylonica captivitate libe-
ratæ animo adverſus Edomum & Babylonem,
CXXXVIII. eucharift. pro redemtione,
CXXXIX. gidact. de omnipreæſentia divina,
CXL. petit. adverſus obtrectatores, & hypocritas eruentos,
CXLI. petit. ſupplicatio adverſus hoſtes,
CXLII. petit. concluſi in ſpelunca,
CXLIII. petit. & penitent. VII. deprecatio judicii, & precatio
pro revelatione gratiæ,
CXLIV. euchariſt. pro divino præſidio & benedi ctione,
CXLV. euchariſt. laudatio operum, regni, ſubditorum Dei,
CXLVI. euchariſt. pro divino auxilio & afliſtentia,
CXLVII. euchariſt. pro providentia Dei generali & ſpeciali,

CXLVIII. euchariſt. choros creaturarum ad Dei laudes ex-

citans,
CXLIX. euchariſt. eccleſiæ triumphum & laudes Dei exhibens,
CL. euchariſt. Dei laudes inſtrumentis Muſicis coneinens.

Notavimus in his cumprimis Pſalmos Pcœnitentiales, qui vetuſtiſſimæ ec-
P

cleſiæ judicio & delectu ſeptem numerantur: VI. XNXII. NNXNXVIII. LI.
ClI. CXXX. CXLIII. non, quod plures in Pſalmorum codice alii non de-
prehendantur, in eodem verfſati argumento; ſed quod in his potiſſi-
mum idea vere pœnitentis, velut in ſpeculo, repræſentatur. Sive
enim perterrefa æ conſcientiæ furias, & iræ divinæ (picula, quaſi eminus

intueri cupias; ſive exemplum ſerii & profundi, fuper admiſſa peccata,

doloris deſideres; ſive veram & νανWσαοα peccatorum confeflionem
quæras; ſive denique modum ex peccati miſeria emergendi, & ad veram
perveniendi animi tranquillitatem petas: feptenarius hic ſacer abundan-
tiſſime deſideriis iſtis faciet ſatis. Placuit autem venerandæ antiquitati
numerut ſeptenarius, tum ob religioſam biujus numeri, tam apud ſacrot,
quam

—

lin
il⸗
tia
cit

— — - .

ratix

ehels

libe.

ecatio

eee⸗
1.Ll.
ge.
otilfi.
ire
ninus
Ceaten
onem
eram
ocan⸗
tati
Nroh,
uanm
4

VETER. TESTAM. 141

quam proſanos ſeriptores ſandfitatem: tum ob ſeptem Jeptimana dies,

in quibus ſingulis pœnitentia nobis epus eſt, ideirco unicuique diei ſfuum
quaſi monitorem biſce Pſalmis attribuere voluerunt: tum etiam, quia juſtus
quoque ſepties in die cadit Prov. 24. V. 16. gJuem reſurrectionit hoc ſeptena-

rio pænitentialium Pſolmorum nmamero cotidiz admonere viſum eſt, inquit

b. Balduinus Comment. in Pſalmos Pœnit. Prolegom. p. 3. ſej. Paulo aliter
b. D. Höpfnerus Comment. in Pſalm. MoCto, Pſ. VI. argument. ſeptena-
rii quidem numeri variæ redauntur rationes: ſoed illæ ſunt potilimaæ:
1) quod a pœnitentiam agentibur diligenter ſint hi Pſalmi ruminandi, & ad
praxin referendi, ne Spiritur nequam, ſeptem nequioribus ſpiritibus aſſum-
tis, regreſſum tentet Luc. XI, 22. & ſeptem nequitia fraudibus Prov. VI1, 10.
illos denuo expugnet: 2) quia tota homini, vita debet e continua bœniten-
tia, ideo ſingulis ſeptimanæ cujurtlibet diebur bæ præces ſunt integrandæ,
citra tamen ſuperſtitionem, & vanam operis oberati perſuaſionem.
XVI. .
Haud alius æque Sacri Codicis liber adeo frequentes nactus eſt
expoſirores, ac Plalmorum volumen, quorum accuratam ſi adornare
aggrederemur recenſionem, ſtati migrandi forent limites, & excur-
rendum prolixius, quam noſtra fert ratio. Dabimus tamen ex omni
ordine potiores. M
Ex Patribus explicando Pſalmorum volumini inſudarunt A MBRO-
SlUS Mediolanenſis, cujus Otp. Tomus IIV. Commentarios exhibet in
Pſalmos 13. nimirum in I. XR XXV. AXXVI. XKXXVII. XXXVIII. XXXIX.
XL. XLIII. XLV. XLVII. XLVIII. LXI. CA VIII. p. .. edit. Baſileenht
4. S67.: APOLLINARIUS, five Pater, ſive filius, de quo incerta &
adhue ſub judice lis eſt, qui non tam explicationem, quam metricam

De libre
Pſalmo-
rum.

Com-
mentarii

Patrum:

Pſalmorum metaphraſin reliquit, in Apphendice Bibliothecæ PP. Pariſtis A.

1624. excuàα ſubjunctam, ſeorſim vero Græce Pariſiis in S. An. 1580. Græ-
ce & Latine Heidelbergæ An 1596. editam, de qua omnino lege, quæ eru-
dite monuit Celeberr. Jo. Alb. Fabricius Biblioth. Græcæ Lib. V. cap. 16.
Vol. 7. p 66. ſqq. ubi plures ſuppeditat Pſalmorum Metaphraſtas:
ARNOBIUS, verum non famigeratiſſimus ille Afer, ſed recentior.
gente, ut videtur, Gallus, cirea A. C. 460, clarus, (quod vel b. Gerhardus

docuit Conf. Catk. Lib. I. Part. Il. Cap. 13. p. 6S5n) cujus in omnes Pſalmos

Davidis Commentarii, Leontio Arelatenß, & Ruſtieo Narbonenſi, Epi-
feopis inſcripti, T. VIII. Biblioth. Max. PP. p. zy5. ſqq, exhibentur: A U-
GUSTINUS, qui variis temporibus & locis, Plalmos pro concione aG

De libro
Pſalmo-
ru.

142 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

populum hine presbyter, hinc Epiſcopus enarravit, atque ſic integrum in
Pfſalmos commentarium, quem enarratione! inſcripſit, conſarcinavit, T.
VII. Opp. edit. PEaſil., A. bo: BEDA, chjus Opp. 1. VIII. p. 4. ſaqq.
Commentarius in Pſalterium., p. GS‿⁵. ſaq. vocabulorum Pſalterii expoſi-
