XV. T. II. Opp. Athanaſ. P.g9l. qui Sν νου sανν & librum appellari di-
cit, éred;) 6r ανo αανρσιαιωοον ονυd Aο s“ iρα guoniam ita eum
nominavit autor àpſe, in principio libri; & Salomonem, &τειv“ senX=-

labe 73 R ο, 0. α 7 7 veοτoς, quia ad populum ipſe

concionatus eſt, & quæ ſunt Spiritut, Locut ut. Pariter Hieronymus Com-
ment in Eccleſ. I, 1. To. VII. f. 31. B. Xnα‿âαιοσιος graco ſermone apbel-
latur, qui cætum, id eſt, eccleſiam congregat: quem nos nuncupare Poſſumus
concionatorem, eo Juod loquatur adpopulum, & ſermo ejus non ſecialiter
adunum, ſed aduniverſos generaliter. dirigatur. Quod ſupereſt, notari hic
meretur Gregorius Nyſſenus, qui bom. I. in Ecleſ. T. l. Opp. p.375. ad
dubium, quod de Græco operis titulo moverat: qui fiat, ut ſolus hie li-
ber Eccleſiaſtæ encomio ornetur, cum univerſa tamen Scriptura in eccle-

ſis legatur, idque nominis mereatur ? parum conſiderate reſpondet, hiſto-

ricos & propheticos Scripturæ libros, ad pietatem & ædificationem eccle-
ſiæ non adeo facere, finemque ſuum alio referre; hujus autem libri do-
Rrinam r0ρ5o οναν TvSnτ πααnτn1ραα TroNXατ—ͤÜοανσνπτιαν, α ſolam ecle-
hiæ ſocietatem ſpoctare, & ea explicare, per guc quit recte, & ex virtute vitam
inſtituat. Quæ in Scripturam iniquius dicta, a Paulo refelluntur, qui 1
Tim. III, 17. & αανσεανUtilem pronunciat ad dotrinam, 0α
csta, 7v e*Xααοαοαυν. Sed de inſcriptione plus ſatis.
Æ que autem de Scriptore libri ingens ſententiarum divortium eſt, Autor ſe=
aliis diverſum a Salomone ac alium ſtatuentibus autorem, aliis rurſus, hoc cunda-
uicquid eſt, verborum acceptum ferentibus Salomoni, Sunt, qui con- rius
dendo Eceleſiaſtæ operam navaſſe credunt Jeſalam, ſed qua id fide vel au- non Jeſai⸗
Cc 2 toritate as,

204 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Eccle- toritate perhibeant, ſupra memsozavimus cap. præc. S. IV. p. z. Sunt,
Kaſte. qui Ezechiam ejusque eœtum, Coheleth & reliqua Salomonis monu-
non Eze menta conignaſie pertendunt, quorum pariter cit. loco diſcuſſimus opi-
Pedt, OHus nionem. Demus etenim, fuiſſe virorum Ezechiæ partes in Proverbio-
gque viri, . 1 8; 1 . 4 ee; eleſi
rum collectione haud contemnendas, nimis tamen liberaliter ad Eceleſia-
non viri ſten eædem pertrahuntur. Minus adhuc fidem meretur H. Grortius, qui

Zorobabe- ad multo recentiores ſententiarum colle ores libri hujus compoſitionem

, resfert, & in Zorobabelis rejicit ætatem, tum in prafat. ubi: ego tamenalo-
monir eſſe non puto, ſed ſeriptum ſeriut, ſub illius regit, tanquam pœniten-
tia ducti, nomine: & paulo luculentius in annot. ade. XII, u. Lui bac
colligerent, inquit, ac ſub perſona Salomonir in unum corpus congererent,
mandatum habuere ab uno paſtore, id eſt, ut puto, Zorobabelt, qui ob res te-
nues Judæorum, & Perhftci imperii reverentiam, Regem ſe dicere non auſur,
quanquam inter ſuoi prorege habebatar, nomen uſurpavit modeſtius, paſto-
ritr. Utrobique graviter caſtigatur viri temeritass magno Calovio, qui
profanam Critiei deteſtatur mentem, inſeriptionem libri ac ſubſeriptio-
nem inſuper habentis, elariſſima Spiritus S. ver ba figmentis ſuis eludentis,
ae perſonatum demum Salomone m ececleſiæ obtrudentis, ac ſi perſonatos
ſcriptores aut Pſeudepigrapha ad ſacrum canonem adhibuiſſer Spiritus S.
Tot enim in hoc commento falla deprehendes, quot fere verba. Fal-
ſum enim, varios X⅓αο νσDι & collectores, complurium ſententias milcel-
la farragine, hoc libro, velut in ſaturam collegiſſe, cum a capite ad calcem
unus ſaltem in ſingulari loquatur Eccleſiaſtes; falſum, ſub Salomonis,
tanquam pœnitentia ducti, nomine ſeriptum, eum Salomonis nomen nul-
libi legatur, ipſe autem Salomon ſe, ſuamque perſonam, diverſa quidem
appellatione, ab actu præſenti deprompta, inſinuet, tot manifeſtis autem
indicis delineetac depingat, ut in neminem alium, niſi verum Salomo-
nem periphraſes illæ quadrent, nec dubium ullum lectori relinquatur de
genuino libri ſcriptore; falſum, illum unum paſtorem Zorobabelem de-
notare, eum talia in illum paſtorem encomia congerantur, quæ in ſapien-
tiam Salomonis, ejusque & in ferutandis oraculis ſacris, & in conſignandis

libris canonicis Qeo ogiav, aptius conveniunt, cumque tantum abſit, ut

Eelor nomen a Salomone, adeo luculenter & ad oculum veluti depicto,

it alienum, ut & in Seriptura 2 Sam. V, 2. Pſ. LXXNXVIII, 72 73. Fel. XLI V,

2 8 hoc titulo inſigniantur reges, & apud profanos Autores oatνααααα
ſalutentur; quanquam rectius b. Calovius, b. Doct. Geierus aluque inh-l.
Paſtorem illum bonum intelligant, a quo omnes ſapientes & Prophetæ
mit-

natos
tus,
Fal.-
iſcel.

cem

onis,
nul⸗
idem
Nem

cho⸗
urde
nbe⸗

X

VETER. TEST AM. 205

mittuntur & inſtruuntur, Jeſum Chriſtum, juxta Eſ. XL, 1 I. Ez. XXXIV,
23. Zach. NIII, 7. Pl. XXNII, I. Joh. X, coll. cum Matth. XXIII, 34; fal-
ſum denique, recens adeo hoc (criptum, & a Salomonis ætate tanto dis.-
junctum eſſe intervallo, cum ipſa ſtyli & dictionis cum Proverbiis, que
cap. præced. Salomoni vindicavimus, congruentia & harmonia, eandem
gzum illis ortus ſui ætatem Eccleſisſtæ evincat. Verum hoc ipſum eſt,
quod in contrarium urget Grotius: argumentum ejus rei habeo multa vo-
cabula, qua non alibi, quam in Daniele, Eſdra, & Chaldais interpretibus
reperias. Multorum autem vocabulorum editurus catalogum, non niſi
quatuor notat, olla, cap. VII, 6. quod Hebraicum & dudum ante
uſurpatum elſle, locus Exod. NVI, 3. docet: d& Cap. XII, 5. quod
ab Hebræa rad. Haidè voluit, ortum trahere, adeoque peregrinum non
eſle, in aprico eſt: tandem ſolvere Cap. VIII, I. & XD foſſa,
cap. X, 7. quæ alias non recurrunt. Sed dubium non eſt, longe patuiſſe
amplius Salomonis ætate linguam Ebræam, quam hodie, ubi unum ſaltem
illius monumentum, Vetus quippe Inſtrumentum, nobis ſuperat, ut mi-
rum adeo non ſit, ſicubi Aτo.LρXαει οααοτ aannt,, quorum affinitatem
Chaldæa lingua, illius filia, ſubminiſtrat. Conf. præter laudatum Calo-
vium, Herm. Witſium Miſcellan. Sacr. lib. I. cap. XVIII. S. 36. p. 227. &
Jac. Benign. Boſſuetum in prafat. notis in Eccleſ. pramiſſa; & originem
erroris ac ρτa νορυ»oGrorii obſerva, a magno Calovio in prolegom.
ad Ecxcleſ. T. I. Bibl. Illuſtr. p. 1225. b. dete um, quod cum pro certo habe-

₰ .
ret, quod poſt Eſdram demum explicatius Proponi cœperit patientia piorum,
gudicium univer ſale, vita aterna, & ſupplicia gehennaæ, prout diſerte tradit
inpræfamine ad libr. Sapientiæ, diſertas autem illas in Coheleth de judicio
futuro, & altera poſt hanc vita ſententias cum Ppræſuppoſito illo funda-
mento componere non poſſet, utut vim illarum elidere conatus, libri ipſius
recentiores fingere natales, habuerit neceſſe. Quo minori autem ap-

plauſu exceptum illud Grotii commentum fuit, hoc magis mirari ſubit,

haud abſimilem orbi erudito conje turam, a Viro Celeberr. Herm. von

der Hardt. peculiari Schediaſmate, quod de libro Cobeleib An. 17 4. pu-
blici juris fecit, fuiſſe propinaram. Salomonem enim libri autorem, tum
ex nominis filentio, tum ex univerſo libri ſtylo neget, eumque cum Gro-
tio, in tempora rejicit, exilio Bebylonico ſequiora. Genuinum autem

De Ecele-
ſiaſte.

non Jeſus

Jojadæ,

ur deprehendat autorem, ita inſtirait. Jojadæ, quarto poſt reditum Pon-

tifici ſammo, qui ſub Artaxerxe Longimano, Nerze, Sogdiano, & Dario
Notho eccleſiæ udaicæ præfuit, flium perlhibet natu tertium fuiſſe jeſum,
Ce 3 qui

De Ecele-
ſiaſte.

206 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

qui inſigni, qua pollebat, prudentia & eruditione, tantam & inter ſuos
autoritatem, & apud exteros famam ſibi conciliarit, ut a Bagoſe Perſa-
rum duce, ſummo deſtinatus ſacerdotio, a fratre Jochanane, qui Patri in
Pontificatu ſucceſſerat, intra templi penetralia enſe perimeretur. Hunc

itaque Jeſum Jojadæ, Coheleth ſive Eccleſiaſticum parvum compoſuiſſe

tradit, in quo prudentiam commendaturus autor, Salomonis perſonam,
venuſta & ſpectabili proſopopceia, induerit, quo majorem operi autori-
tatem, & argumento decus, tanto nomine coneciliaret. Sirachum porro,

filium Jeſu, parentis ſui opus Eccleſiaſticum reddere locupletius conſti-

tuiſſe, ſed morte abreptum flio ſuo Jeſu reliquiſfſe, qui primi illius jeſu jJo-
jadæ nepos, Eccleſiaſticum Hebraico ſtylo, majori volumine concinna-
rit. Hoc majoris Eccleſiaſtici Hebraici opus a Jeſu Siracide, per filium
Eleaſarem . Uſielidem, ad ncpotem Joſephum Ejeaſaris hæreditario quaſi
jure tranſuüſſe, qui in græcam tranſtulerit linguam iſtum avi, Jeſu Siraci-
dis, Eceleſiaſticum magnum Hebraicum, quem Jeſus Siracides, ex avi ſui,
primi Jeſu Jojadæ opere eccleſiaſtico minore contexuerat. Sicgeminum
prodiiſſe Eccleſiaſticum Hebraicum, minorem autore jeſu Jojadæ, no-
ſtrum ſcil. quem præ manibus habemus, Coheleth, & majorem jJeſu Sira-
chi, qui poſtquam in græcam linguam tranſit, Eccleſiaſtici nomen in
hunc diem inter Apocrypha ſervar. Chronologiam quoque texit Vir Cla-
riſſimue, ſcriptum Jeſu Jojadæ primum Eceleſiaſten Hebræum, Coheleth
dictum, cirea annum CXXX. a reditu e Babylonia, rebus judæorum non-
dum ſatis firmatis, & frequenter per Perſarum principes & aliunde jacta-
tis, Eſdra & Nehemia defunctis: vel 70. annis ante jaddi librum, Pſalmum
CXIX. nonaginta circiter ante Simonem juſtum, plusquam 200. annis
ante Eccleſiaſtici magni editionem Græcam, quæ haud longe anteAntio-
chum Epiphanem & Judam Maccabæum lucem vidit. Quæ ſi tam ſoli-
de probarentur ſingula quam ſpecioſe proponuntur, næ, exploratos ha-
beremus Hbri natales. Nunc ubi tabulæ nullæ, nulla monumenta, teſti-
monia piæ & fide dignæ antiquitatis nulla, in medium proferuntur, quæ
bellæ narrationi fidem concilient, plus ſane ponderis illa, quam incertæ
ſœcundorum ingeniorum conjecturæ quævis, non habet, nec nos movet,
ut arecepta ſententia diſcedamus. Cædem equidem Jeſu Jojadæ, a fra-
tre in templo patratam, & a Bagoſe per ſeptennium ultam, Joſephus me-

morat Lib. XI. Antiqq Jud cap. VII. ſed de relicto ejus Eceleſiaſtico ope-

re Jeov’sρο ne 6ν quidem addit. De Jeſu filio Sirach, qui σ 1αν
rivaανα ανHεεo conſeripfit, varia notatu digna ex antiquifſimis
monu-

— —

— — 0-

VETER. TESTAM. 207

.

0 monumentis conget Vir ſtupendæ eruditionis, Jo. Seldenus Lib. 7. de De Ecele-
ſu Succeſſon. in Pontific. cap. 6. p. 13. librum autem iſtum ex Coheleth ex-ſaſte.
in ðB preſſam, nec niſi Coheleth extenſum, ejusque velut Commentarium exhi-
ine bere, nullibi traditum deprehendir. Nec id afferere patitur utriusque
iſe operis collatio, quæ manifſeſeo docet, in alio longe Eccleſiaſten verſari ar-

gumemo, quam in milcella iſta ſententiarum Siracidis farragine.
ri⸗ Quam porro incongruum ſit, quam periculi plenum, & in Seripturæ Ca-
1o, nonicæ majeſtatem iniquum, proſopopæjam fingere, & perſonatos indu-
l. . cere ſcriptores ſaeros, paulo ante adverſus Grotium obſervavimus. Ante
omnia vero ſubleſtæ fidei notam, tempus conſignationis, univerſæ, quam
“ Vir Clariſſ contexuit, fabulæinurit. Poſt Eldræ enim & Nehemiæ fata
uun ortum libri rejicit. Eſdram autem cum Synagoga magna Canonem com-
u poſuiſſe, libros ſacros in ordinem redegiſſe, & cum Malachia ultimam ſa-
eratiſmſimo operi manum admoviſſe, udæorum pariter ac Chriſtianorum
uno ore teſtantur monumenta, eviéctumque dedimus P. II. can. II. G. 1. Z-
p. 20, ſqq. Nec eſt, ut nominis ſilentium indicem autoris veri diſſimulati

im,

o.

ael⸗
ſui

un Vir Doctiſſimus interpretetur, eamque ob cauſam Salomoni librum dene-
get. Qui enim nomine ſymbolico ſe deſignat, ortum porro, dignita-
in tem, ſtudia ac labores ſuos, aliunde jam cognitos, tam accurate & ſignan-
ter exponit, tum quoque characteres, non dubios veri Salomonis indices,
ſubminiſtrat, is genuinum libri autorem nos ignorere noluit. Quod ad
letn ſtylum, quem ætate Salomonis recentiorem, ex præfixorum accumulatio-
noh. ne, & particularum uſu recentiore, demonſtrare ſatagit, is ex ligati ſermo-
Ah⸗ nis indole metiendus videtur. Poëticus eſt liber, ut cap. I. S⸗I. indica-
un vimus; dictionem autem poëticam ab hiſtorica & ſoluta immane quan- .
tnnt tum differre, & in vulgus notum eſt, & ex Moſis, Deboræ, Hannæ ac Da-
ino. vidis hymnis, cumprimis vero ex Jobi libro ad oculum patet. Ut tace-
lol. am, ad quam ſuperius provocavi, ſermonis ac ſtru curæ, cum Proverbio-
hr tuum libro, harmoniam. Nihil itaque reſtat, quam ut Eceleſiaſten ad Sa- ſed Salo-
teſti. lomonem ipſum, a Spiritu S. impulſum & actum, referamus autorem. mon,
que⸗ ec dubitare ſinit 1) libri svoäρα & inſeriptio, non adventitia & ab
erte aliens manu ad'etta, ſed pars operis, & ſtructuræ ipſi intexta, quæ ita habet:
oet W DEen ee e ene enn, verbe Kcleheſta, Klis David,
afta⸗ regis in Jeruſalem: Davidi autem præter Salomonem, in regno Hiero-
me⸗ ſoly mitano ſueceſſſſe filiorum nemiuem, ex hiſtoria ſaera notius eſt, quam
ope⸗ quod demonſtratione egeat. Hic ipſe ergo filus David, rex in jerufſa lem,
Alur Jua hoc libro verba proponi, perſuadere adeo lectori bus cu pit, ut eum in
ſimis ” ſfinem,

gon.

liaſte.

dem & lus dubitationi locus relinquatur. Ut 4) conſenſum taceamus univerſæ
eriptor antiquitatis, tam Judaicæ, cujus traditionem ex Seder Olam cap. præc., ci-

72

2083 INTRODUCT. AD LIEROS BIBLICOS

De Ecele- finem, tot iteratis vicibus, in prima perſena loquatur, Eccleſiaſtæ titalum
4

ſubinde repetitum, ſibi vendicet, eosque, quos hic deſcribit, ſermones
ſuos eſſe, nec aliorum teſtetur, Coh. I, 2. 12. VII. 28. XII. 8. Accedit
2) ſignatiſſima, per univerſum librum, Salemonis delineatio, tam vivis ex-
reſſa coloribus, ut in neminem hominem, præterquam Regem noſtrum,
quadret. Solus ipſe eſt vere, & ſine exemplo magnus, qui immenſis opi-
bus gaudens, rebusque tamdiu uſus ſecundis, tam ſplendida exſtruxit ædi-
ficia, vineas plantavit, arbores hortosque ſevit, pilcinas paravit, omnis
generis voluptates delibavit, tot equos aluit, tanto ſatellitii ac aulæ ſplen-
dore, opibus porrô, & auri argentique incredibili fere copia, rerum deni-
que uſu & peritis omnes regni tam anteceſſores, quam ſucceſſores, longo
oſt ſe intervallo reliquit. Teſtatiſſimum hoc quoque facit 3) epilogus c.
XII, 9 ſqq. qui tum charactere proprio ſapientiæ, qua ad ſtuporem usque
excelluit noſter 1 Reg. III, 12. IV, 29. ſqq. X, 5. ſqq. tum ſingulari opere,
jnſignium quippe & multarum parabolarum compoſitione, quam 1 Reg.

IV, 32. celebrat Seriptura, adeo luculenter Salomonem deſignat, ut nul-
P ſe

tavimns §. IV. p. 7s5. quam Chriſtiane. Salomonis quoque exaratum
manu librum noſtrum, quid prohibet credere, quod haud ebſeure teſtatur
in ſubſeriptione, c. XII, 10. quæſtvit Eccleſiaſtet invenire verba delectabilia,
DDN n e S, ſcriptum ejus (participio nominaliter
ſumpto, quod b. D. Geier. ad h. l. urget, vel ſi participio preſſe inhæreas,
& ſeripta eſt ab eo) rectitudo & verba veritatir. Ita Mercerus: 2

Wnon verto cum aliit, & ſeripturam rectitudinis, quum non ſit in re-

gimine, ſed, & ſeripta eſt abgo ſeilicet, retitudo, id eſt, recte conſeripſit.
Diverſum equidem hic ſentit b. Lutherus, qui præfat. in Eocleſtaſt. To. III.

. Jenenſ. Lat. p. 232. autorem quidem Eccleſiaſtæ Salomonem ſtatuit, ſeri-

ptores vero Magiſtros communitatis vel eecleſtæ, qui Regis verba, ex di-

centis ore excepta, literis mandarint. Unde & in fine, inquit, fatentur,

5

haæc ſe accepiſſe a Paſtore uno & congeſiſſt. Eandem ſententiam bPineda
præfat. in Eeccleſ. S. S. p. 5. Joanni Fero tribuit, qui ſervis aut familiaribus

Salomonis id datum negotii fuiſſe eredidit, ut ad dictamen regis, & ex-

ipſius ore, eoncionem iſtam conſignarent. In eandem b. Waltherus pro-
pendet Okc. Bibl. §. 92i. pedibus autem incedit Jo. Mereerus in proæm.
Comm. in h. l. Aſſertioni fundamentum quærunt in verbis c. AII, II. verba
ſapientum tanquam ſtimuli ſunt, & tanquam clavi infixi Domini collebtio-
num;-

VETER. TESTAMR. 20

num; dati autem ſunt apaſtore uns. Sed quod pace tantorum nominum De KEcele-⸗
dixerim, verba illa non de præſenti Salomonis libro, verum de aliorum ſiaſte.

eovesο ſcriptorum monumentis, quæ probe perluſtraverat Salomon,
quæque Domini collectionum, amanuenſes Spiritus S. OeοοροοÜειο., con-
geſſerant, capienda videntur; hos autem colle tores, verbo ſuo gregem
Domini paſcentes, datos omnes eſſe agnoſeimus ab uno paſtore, Jeſu
Chriſto, eui id nominis éααια competit. Eumque ſenſum flagitat ver-
ſus ſequens: hii amplius, mi fili, nil requirar, faciendi enim libros, nullus
eſt znis. Quodlſi enim verba illa ſapientum de Salomonis duntaxat libris,
a magiſtris eceleſiæ congeſtis intelligas, dehortabitur his verbis a lectione
reliquorum ſeriptorum Oeovςεοα quod abſurdum. De cetero vero.
iſtheœc, de ſcriptoribus Eccleſiaſtæ aliis, b. Lutheri ſententia, neque Qeo-
Tv&eꝙ; α vel dignitati libri derogat, neque Salomonem libri autorem ne-
gat, neque ſeriptores iſtos Rhapſodos & colle ctores ſtatuit, ſed amanuen-
ſes a Salomonis ore pendentes, ſic ut, quemadmodum epiſtolam ad Ro-
manos Tertius quidem exaravit e. X VI, 22. Paulus tamen in ſolidum ſu-
am agnoſcit, nomine ſuo auſpicatur & inſeribit. & in prima perlſona lo-
quens c. I. INX, I. ſqq. X, I. ſqq. X V, I4. ſqq. XVI, I. ſqq. ſibi ſoli vendicat;
hic quoque res ad eundem ſe haberet modum: neque adeo meruit, uta
Pineda cit. loco indignis adeo modis exciperetur.
III.

Reſtat, ut de ſcriptionis tempore, cauſaque & occaſione paulo cu- Conſi⸗
ratius diſpiciamus. Non autem deſunt, qui ante lapſum, florente ætate, gnationis

& dudum ante obitum, ſive ſeripta, ſive dicta hæc exiſtimant a Salomone; nan anr⸗

lapſum,

in quibus Bellarminus eſt, lib. I. de verbo Dei e.5. ejusque qui legit veſtigia
Jac. Bonfrerius in append, ad cap. VIl. Præloquior. Script. S. Sect. 9. p. 1074.
& qui utriusque, ſuppreſſo licet nomine, argumentis utitur, Sim. Epiſco-
pius Inſtit. Theol. Lib. III. Sét. V. cap. 4. L'I. Opp. p. 222. Cauſantur 1) quod
nec vola, nec veſtigium in Eccleſiaſte occurrat, aut peccatorum ejus, aut pœ-
nitentiæ; 2) quod cap. II. recenſitis omnibus, quæ ad voluptates vanitates-
que mundi ſpectantia, & aſe delibata narraverat, nihil tamen dubitet v. 9.
adſerere, ſapientiam etiam tunc temporis apud ſe perſeveraſſe, quod mibi,
inquit Epiſcopius, non leve indicium eſt, hæc ab eo ſeripta eſſe, antequam in
fædos amores, & deteſtandam idololatriam inciderat. Ubi mirari ſatis ne-
queo, eos non vidiſſe, quæ, vel ſolis radiis ſeripta, per univerſum legun-
tur librum, In commemorandis enim & exagitandis peccatis totus ver-

ſatur, & luculentum ſatis pœnitentis animi indicium prodit perceptarum
Carpz. Pari II. D d volu-

De Eecle-
Kaſte.

210 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

— „ 1
voluptatum nauſea & deteſtatio, ſeveraque de imminente judice admoni-
tio, Vides, quomodo immodicam ſciendi cupidinem c. I. auri ſacram
famem, ædificiorum luxum, ſatellitii pompam, voluptates conviviorum,
& rerum omnium, humanis oculis lenocinantium, quibus nimium quan-
tum ſeſe immerſerat, vanitatem c. II. ſerio deploret; ſœminarum autem
libidines & ſeductionem, cane pejus ac angue fugiendam, infauſtis ipſe
experimentis edoctus, præcipiar c. VII, 26. ſqq. graviter addens: ecce hoc

inveni, inquit Ecelefiaſter & c. h. e. interprete magno Geiero noſtro, men-

tem hanc meam eſſe, de ſcorti malo nocentilſſimo, libere pronuncio, fateor,
gravibusque de cauſßir, nec non ob propriam experientiam decerno, inque
uſum aliorum, ut potius audiant ac credant, quam in ſemetipſii deprehen-
dant, evulgatum volo , ut plane non intelligam, quæ demum incuria hunc
locum autorum ſupra memoratorum oeculis ſubduxerit, ut impuræ libi-
dinis mentionem in Eccleſiaſte factam, adeo libere atque diſerte negent.
Tandem, poſt exploſam ſtudiorum & operum ſuorum inanitatem, ſemet-

ipſum pariter ac alios ad timorem ſolius Dei, quo univerſus veræ religio-

nis cultus, per Deut. XIII, 4. 2 Reg. XVII, 25.34. ſq. Pf. II, 11. V. 8. ab-
ſolvitur, graviſſime revocat c. XII, 13. 14: deprehenſa idolorum, quæ ha-
QRenus coluerat, vanitate. Quinimo hic, & peccatorum ingenua pro-

feſſio, & aliorum a pari prolaplu avocatio ac præmonitio, adeo in aprico

poſita eſt, ut firmiſſima hinc argumenta, ad evincendam Salomonis pœ ni-
tentiam & ſalutem, paſſim petant doctores; ex noſtris b. Joh. Meiſnerus
in diſputatione, quam vitæ Salomonis curriculum inſeribit, Wittenbergæ

ventilata A. 1655. §. 147. e Reformatis vero Joh. Henr. Heideggerus Zo.

HI. Diſſertat. Select. IX. S. 40. p. 265, Nec multo plus ponderis habet, quam
ſecundoloco proferunt rationem. Capite II, 9. enim non id aſſeverat re-
gum ſapientiſſimus, quod Deodatus, Genevenſis Theologus, in Dordrace-
na Synodo ſolenni oratione elicere inde conabatur., ſe dum omnem regiam
libidinem expleret, manſiſe tamen vere juſtum, Deoquegratum fuiſſe, quam
pſeudhermeniam ſuo quidem jure caſtigarunt Remonſtrantes in Actis
Syn. Dordrac. Remonſtr. Artic. V. de perſeverantia p.26“ ſed eo ſe tempo-
re, quo templum auguſtiſſimum, aliaque magnifica opera exſtruerer, re-
busque floreret ſecundis, ſapientia, i. e. multifaria rerum humanarum
eognitione, quam tamen vanam pariter v. 15. deprehenderit, fuiſſe im bu-
tum, nee circumfuſum undique voluptatibus, Sapientiæ iſtius ſtudium
neglexiſſe. Unde nullo argumento conſequitur, hæc talia ante lapſum

Salomonem conſignaſſe, quin inde potius colligitur, vix ante teſtatam fa-
cere

cere
m
libe
jan
cen
ſeer
me
N
din

i.
tam
hin,
lan.
e
hoe
nen.
eor,
ge
ben.
tune
llbi⸗
ent.
mel⸗

1glo.

ab.
ela.
pro⸗
rico
Ei⸗
erus
eige
To.
vam
tte.
race⸗
Nian
am
Mi

nmpo⸗
le⸗
Nrum
mbu⸗

VETER. TESTAM., 211

,

libaſſet. Contra vero ea, divinam illam, cum pietate & timore Dei con-
junctam ſapientiam, quæ vanitatem ſupergreſſa, in inanium ſtudiorum
cenſum non venit, tunc temporis longea ſe receſiſſe, eum genio ſuo atque
ſeculi moribus indulgeret, diſerte fatetur c. VII, 23. novoque adeo argu-
mentoe, ſeripfſiſſe iſta ante lapſum, negat. Conf. b. Kortholtum de Canone
Seripturæ S. cap V. G. 15. i9. p. 54. 4. qui præc. J. 16. &σ7. quoque in or-
dinis rationem inquirit, quare ſeriptores ſacri prius librorum, quam amo-
rum Salomonis meminerint? unde Bellarminus pariter prius ſeriptam
colligit hunce librum, quam in fœdos Salomon prolaberetur amores. Ni-
hilitaque præſidii aſſertoribus iſtis reſtat; ut etiam perſpe ta ſententiæ hu-
jus infirmitate, Cornel. a Lapide proleg.in h.l. in medio rem omnem relin-
quere, & in ſuſpenſo hærere maluerit, quam, reclamante veritate, Cardina-
lem ſuum tueri, aut ſequi. Rectius tamen alii, e Pontificiis Pineda præfat.

in h. l. cap. 3. J. 5. p. . & Jac. Ben. Boſſuetus præfat. in h. lI. e Reformatis ed pef?
Henr. Altingius Theol. Hiſtor. Loc. II. Period. II. Art. II. p. 67. & Heideg- actam pœ-

nitentiam

gerus Diſſert. Sel. cit. l. e Judæis ii, quorum teſtimonia cap. præc. & IV. al-
legavimus, demumque e noſtris b. Geierus & b. Seb. Schmidius in præ-
fat. Comm. h. l. hunc librum, vanitatis cenſorem ac pœnitentiæ teſtem,
ſub extrema vitæ ſuæ tempora conſeripſiſſe exiſtimant Salomonem, cum
jam animum omni ſcientiarum, experientiæ ac voluptatum genere ad ſa-

tietatem usque expleſſet, nihilque haberet reliquum, præter mundi faſti-

dium atque contemptum. Id ipſa res loquitur, nec dubitare ſinit Lecto-
rêm attenta libri conſideratio, ejusque argumentum. Quod enim I) pau-
lo ante demonſtratum dedimus, & peccata commemorat ac ulcera ſua tan-
git c. Il, 10. VII, 26 27. &c. & deprehenſam in omnibus humanæ vitæ
deliciis vanitatem faſtidit, ac in apricum ponit, ne incautis imponat; &
animum a mundo, ejusque tam illecebris, quam pompa avocatum, atque
ad Deum, vero ipfius timore ac infucata religione converſum manifeſto
prodit, ut genuinam Ppœnitentis, mundoque ultimum dicentis vale, ideam
& imaginem referat, planeque eum ſiſtat, qui ad beatam ſe analyſin com-
ponit: 2) talia recenlet, quæ a juvene proficiſci, aut exiguo temporis ſpa-
cio nequeunt abſolvi. Res enim ſuas univerſas, omnemque exponit ma-
gnificentiam, ædificia a ſe, vix viginti & amplius annorum ſpacio 1 Reg.
1X, 10. exſtructa, collectam fere infinitam divitiarum vim, familiæ ſplen-
dorem, curioſam totius naturæ inveſtigationem, facultatem denique ex-
Dd 2 periun-

cere potuiſſe ſapientiæ perdurationem, & perennantem culturam, quam De Eecle-
omnem tam licitam, quam illicitam, longo ſatis tempore, voluptatem de- ſiaſte.

1

Kaſte,

cauſa.

212 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Eecle- periundi & probandi, quiequid animo, quiequid oculis collibuiſſet; in qui-

bus cum ætatem tantum non omnem triviſſet, tandem ad ſe, ac ſaniorem
rediens mentem, adeoque haud multo ante obitum, ea conſignavit: 3) ve-=
ſtigia prodit ſeriptoris ætate provecti, viribusque fracti, in elegantiffima
effœtæ ſene Rtutis ùτοτνντιπσιςε .. XII. qua non tam ex Rhetorum diſciplina,
depontani cujusdam ſenis, ut habere ſe ille poſſit, ideam verboſe delineat,
quam in ſemet digitum intendens, juvenes ſuo commonefacere nititur ex-
emplo, quam gravis & incommoda ſenectus, annis quanquam non adeo
multum provectis, (nondum enim ſexagenarius deceſſit) libidinoſam gu-
læque deditam exeipiat juventutem, ut ex ephebis inde Deum timeant, ju-
ſtum ejus tribunal, ac imminentem meditentur mortem, atque ſic a volu-
ptatibus fibi temperare diſcant, c. XI, 9. XII, I. 7. 8. 9. ſqd. Quare ſicut
David parene, poſt lapſum ſeribebat confeſtonem Pſ. LI. aliotque Pſalmoi
Deoτνονορορο blurer; ita quoque veriſimile eſt, Salomonem, gravibus illis ad-
verſariis i Reg. XI, a. ſqc. a peccati ſomno excitatum, atque ſic tentatione
Theologum rurſur ſactum, conſeriphis bunc Eccleſtaßten, publicæ confeſſtonis
monumentum, ac teſtamenti velut loco, idliberis ſuis reliquiſſe, judicioſiſſi-
me infert interpretum aquila b. Geierusp. 2. Quo ipſo ſimul feribendi oc-

oecaſio & caſio & cauſa apparet. Oppido nimirum fallitur Chaldæus, cum pri-

mam libri anſam expoſiturus, verſum a Cap. I. ad hune modum αραιρ
Ger Cum videret Selomohb rex Wrael per Syiritum propheticum, regnum Ro-
boam filii ſui diviſum iri cum Jerobeam, filio Nebat, Jeruſalem etiam, do-
mumque ſandtuarii deſtructum iri, & populum filiorum Iſraelexulaturum,
dixit in verbo ſuo: vanitas &c. Nec enim tam ſpiritu prophetico, regni
poſt fata ſua ſeiſſionem prævidit, quam, ab Ahia propheta prædictam, in-
tellexit 1I Reg. XI, 30. ſqq. 40. nec ſueceſſorem ſibi fore, rebus ſuis male
conſulentem, certo noverat, ſed ancipiti circumventus metu, ſuſpieabatur
c. II, I8. ſq. Seriæ potius & infucatæ pœnitentiæ frutus eo adigebat Sa-
lomonem, ut partim ſcandalo, longe lateque a ſe diffuſo, ingenua præteri-
torum confeſſione, & lenociniorum mundi deteſtatione, quoad datum
eſſet, mederetur, & qui multis ante nequitiæ cxtiterat magiſter, nune pu-
blicum iisdem pœnitentiæ ſtatueret monumentum; partim ſuo ut perieu-
lo ſapere doceret alios, qui ſeculi carnisque delieiis immerſi, in ſuum proni
exirium ruunt, quos infanſto voluptatum exitu ab illarum amplexu derer-
ritos, ad meliorem ſecum frugem revoeare, Deo luerifacere, & ad bono-

rum ſummum, timorem ac eultum Dei manu veluti Gducere allaborat, teſte

cap. XII. Hoc fine exuit Regem, ut pœnitentiæ agat præconem, ean-
. dem-

VETER. TEST AM. 213 ²¾

demque fovet mentem, qua David a lapſu reſurgens Domino ſpondet: De Eccle-
docebo prævaricatores vias tuat, ut peccatore ad Te revertantur Pſalm. ſiaſte.
LI, 15.
IVv.
Hinc ultro liquet, quibus iſta ſint ſeripta. Alia nempe ad volupta- Obje-
tum mancipia ſpectant, & eos, qui iisdem cum Salomone implicati illiciis, Qum, cℳ⸗
muudum depereunt, 40 r z*“τα οα: quibus ſuo exemplo, ſtudio- Enguhin
rum ſuorum, omniumque, quibus immenſum quantum mundus precium ſtripte
ſtatuit, vanitatem ob oculos ponit, & ab inanibus iſtis, circa explenda car-
nis deſideria conatibus, quorum ipſe pertæſus amorem deplorat;, ad De-
um, juſtum ſcelerum vindicem, & judicem ſeveriſſimum, revocare allabo-
rat, c. II. VII, 18. ſq. ViII, 8. 11. (qq. XI, 9. XII. Alia hypocritarum re-
tegunt technas ac fraudes, quibus ipſis ſibi miſerrime imponunt, religio-
nis obtentu, externaque pietatis ooααασρ fucum facientes, & quia co-
ram mundo clam habent malitiam ſuam, quam neca tergo ſtatim ſequitur
vindicta, impunitatem quandam ſcelerum ſibi pollicentur exactiſſimas
olim pœnas daturi, & opinione ſua celerius morte abripiendi, c. IV, 17. V,

1. ſqq. VIII, 11. ſqq. Demum, & cumprimis, ad filios, ac diſciplinæ ſuæ alu-

mnos ſermonem dirigit c. XII, 12. eos nimirum, qui miſſis inanibus cupi-
ditatum ſuarum ſtudus, ſolidiora ſectantur bona, vocationisque ſuæ labo-
ribus intenti, fatigantur in iis, ſaluberrimorum ſæpe conſiliorum proſpero
excidentes eventu, eaque propter animum fere deſpondentes, contriti &
corporis ſui a vanitate liberationem Rom. VIII, 23. anhelantes. Horum
moœrorem & curas ſuaviſſimis paſſim ſolatiis abſtergit, eo quod Deo pro-

dentur opera ipſorum, multumque ſæpe falutis ſapientia & labore ſuo toti

vel populo afferant, vel patriæ; hinc bono ipſos animo eſſe in omnibus
vitæ moleſtiis, & utramque æqui bonique conſulere jubet fortunam, ut
quem ipſis cunque Deus diem dederit, lueroò apponant, edant, fruanturque
Dilariter bonis a Deo conceſſis, & rem ſuam agere ſtrenue & alacriter
pergant, cum hæc ipſorum in hac vita ſit portio, divinumque beneficium
ac munus. Ut adeo crebriores illæ ad vitam hilariter tranſigendam ad-
monitiones, nequaquam voluptuoſorum patrocinentur gulæ, aut ſecuri-
tati carnali frœæna laxent, ſed ad eos tantum pertineant, quibus divino mu-
nere, præſentibus in timore Dei frui datum eſt, adeoque ad pios patrem-
que cœleſtem reverentes Dei filios, quod adjecta reſtrictio c. V, 17. ſqq.
VIII, 15. IX, 7, 9 &c. manifeſto docet. Quibus obſervatis, finiſtra omnis
corruet verborum interpretatio, qua in rem ſuam, deterrimo abuſu, ver-
D d 3 tunt,

214 INTRODUCT. AP LIBROSBIBLICOS.

De Eccle. tunt Epicuræi, quæ ad ipſos tamen nullo modo ſpectant. Porro & iſtud

ſiaſte. tenendum eſt, non creaturas ipſas, ſed hominum circa creaturas ſtudia at-

abiediam que occupationes, vanitatis hic argui, nec in rerum a Deo ſapienter &
11 . . . . . —. J. . . 47
moniſub- optime conditarum vituperium vertenda eſſe dicteria Salomonis. Erat

ſternit. quondam iis Hieronymi error, quem Comment. in Eccleſ. cap I,; 2. T. VII.

Opp. F. 31. D. ſqj. incruſtare ſatagit, dum ad quæſtionem: S& cuncta, quæ
fecit Deus, ſunt valde bona, quomodo omnia vanitas; & non ſolum vanitat,
verum etiam vanitas vanitatum? reſpondet, cœlum, terram, maria &
omnia, quæ in hoc circulo continentur, bona quidem per ſe, ſed ad Deum
comparata eſſe pro nihilo; quæ deinceps ſimili, ab igniculo lucernæ, ad
ſolis jubar comparato, illuſtrat; ita, inquit, aſpiciens elementa, & re-
rum multiplicem varietatem, admiror quidem operum magnitudinem 3
recogitani autem omnia pertranſire, & mundum ſuo fine ſeneſcere, ſolum-
que Deum illud ſemper e, quod fuerit, compellor dicere, non ſemel, Jed
bis: vanitar vanitatum, omnia vanitat. Quæ utut emolliri forte, &
in commodiorem pertrahi queant ſenſum, quo fine rata habet, & ſua
facit Hieronymi verba Sixtus Senenſ. Lib. VIII. Biblioth. Sanct. har.
VII. p. 33. A in quantum tamen dignitati derogant creaturarum, &
in ſe falſa ſunt, cum creaturis ea, quæ Dei eſt, non competat perfe-
Rio, nec ejus defectus probro ipſis ſit dandus; & a Salomonis ſcopo
ac mente quam longiſſime recedunt. Unde recte vapulat hoc nomine
Hieronymus Jo. Clerico in quaſt. Hieronym. qv. XV. §. 7. p. oꝗ. ubi
ex vero addit: atqui totur liber, & totum boc caput oſtendunt, minime agi
de creaturis quibusvis ; ſed de laboribur, ococupationibutque hominum ad
hancce vitam pertinentibur, witaque adeo ipſa bhumana ; quibus omnibur ma-
gna moleſtia admiſta eſt, & imminet de propinquo finit. Rectius omnino
Hlieronymo, autor S&nopſeos Script. L. II. Opp. Athan. p. 92. de Salomone
vanitatis ſingula arguente judicat: & rv τατποσ eoe , NXα n, ½*½
ri T& iαααισ σι eov“⅓ν, 5Xeve rv r6αροοιWοαρααιο σααααnν ανo. KRe

rαττον. Non vanitatem dicit, ut creaturam criminaretur, ſed ut aterna

contemplatus, temporalium DESIDERIUM admoneret eſe vanitatem.
Sane creaturas ipſas contemnere & damnare, cum in Deum, ipſarum
opificem, ingrati eſt atque injurii, tum imperiti ſatis rerum æſtimatoris.

Omnir enim creatura Dei bona eſt, nihil rejiciendum, quod cum gratiarum

actione percipitur 5 ſanctificatun enim per verbum Dei & orationem, Pau-
lo teſte 1 Tim. IV, 4. 5. Gemella Moſes tradit Gen. I, ult. & David con-
cinit Pſ. ClV, toto. Hine vehementer improbat Megalander Lutherus

Pprafat.

— —

— ykTER. TESTAM.R§ꝗ ꝛzrz

praæſat. in Eccleſ. T. III. Jenenſ. ſ. 232. a. ſtultum iſtum & impium plero- De Eccle-
rumque ſui temporis concionatorum fervorem, quo perverſo Eccleſiaſtæ ſiaſte.
ſenſu abuſi, in gloriam, potentiam, dignitatem, divitias, aurum, famam,
formam, mulieres invehantur, palam creaturam Dei damnantes; rurſus
autem ſtudioſe ineulcat, non ipſas hoc libro creaturas damnari, ſed pravos
hominum affectus & cupiditates, aceurate demum & inſigni judicio rem
omnem ita complexus : ſimpliciter itaque libri ſtve ſubjectum, ſive materia
eſt, humanum genur, quod adeo ſtultum eſt, ut multa quærat & conetur ſuis
ſtudiis, quæ tamen aſſequi non poteſt, aut i aſſequatur, non tamen fruitur,
ſed cum dolore & damno poſzdet, culpa NO N RERUM, ſed S VLL1Ssl-
