ſolide demonſtratum eſt. Nec abs re ſunt, quæ del. Rio in Iſag. Can-
tici cap. I. Sect. I. p. 3. obſervavit, materiam & ſtylum libri, juxta
nuptialis carminis leges, gravioribns illis D El nominibus teneriora
prætuliffe; quibus non DEI majeſtas metuenda, ſed in eccleſiam
amor, benignitas & clementia denotantur. Dominum, ait, quaris?
fratrem audi, Eonſum, amicum, dilectum. Bellipotentem quærii?
alibi licet: hic cerne pacificum, cerne paſtorem. Fortis tibi cordi?
faucius & eadem trajectus penna, potior amanti. Pro ineſfabili ac-
cipe unguentum efuſum, myrrbæ colligamentum, binnuleum, botrum
Cypri, & quæ talia paſzim.
VIII.
Apud Hebræos in Capp. VIII. verſus 117. quorum medius eſt c. IV,
14. liber ſecatur: ſecus ac in Codice Ethiopico, qui in V. tmemata Can-
ticum diſpeſcit, ſtudioſe annotata in Bibliis Polyglottis Anglicanis. At
longe gravior deprehenditur diſcrepantia, in inveſtigando ſtructuræ ordi-
ne ac diſpoſitione. Sunt omnino magni nominis interpretes, qui ordinem
ſervari negant, utpote qui nusquam curetur in amantibus, ubi omnia
utrinque placent, & affectum potius viciſſitudo, quam eloquii artifeium
rerum potitur. Unde Lucas Oſiander proæm. paraphraſ. in Cant. Non
quærenda eſt, inquit, in boc amatorio -armine diſpoſitio rbetorica: omnia
enim plena ſunt affettibus, qui animum amantis jam buc, jam illuc rapi-
ant, In eandem ſententiam Petr. Palladius: non poteſt dividi in partes,
ait, eum per octo capp. At perpetuum quoddam colloquium onſæ & Ponſi
Chrißi, cum ſuir promiſtonibut, & piorum, hide apprebendentium promii-
Fones: in Hag. ad libb. Prophet. & Apoſtol. B. J. His gemella b. Ger-
hardus tradit in proæm. Poſtill. Salom. cap. VII. S. dS. Dramatumque &

Epithalamiorum morem urget, in quibus Rhetoricam membrorum

ſtru Quram fruſtra quæſiveris. Rurſus vero alii, Regem ſapientiſfſimum
d&‿αεNds ſeripfiſſe, non admittentes, ordinem concinnum varie ſunt ri-
mati. Prout enim quisque vel formam operis, vel ſenſum & contenta
diverſimode eſt contemplatus, diverſam quoque reſolutionis iniit ratio-
nem;

—

VETER. TESTAM. 267

nem; unde tot enatæ ſunt, toto cœlo differentes libri analyſes, quas De Canti-
magno numero b. Gerhardus c. l. cay. II. toto recenſuit, & poſt eum b. co Canti⸗
Calovius præf in Cant. Bibl. Iuſtr. V. I. p. 1255. Nobis eo licet eſſe bre- corumm⸗
vioribus, idque datum negorii exiſtimabimus, ut in certas veluti claſſes,
diverſas inerpretum reſolutiones redigamus. Ubi quidem alii ad Can-
tici formam & modum attendentes, vel juxta colloquentium vices illud
partiuntur, tantumque membrorum, quantus colloquiorum eſt, nume-
rum conſtituunt, quod ex veteribus Origenes opinatus eſt in homiliii W.
ſuper Cantic. & Venerab. Beda, qui in Sectiones 41. diſpeſeuit, ex recen-
tioribus b. Friedlibius in obſervat. Biblicis, proæm. in h. l, vel ad modum
Dramatis, in quinque ſive actus, ſive ſeenas diſtribuunt, quod Caſp. San-
tio placet. cui ſcena 1) eſt, de ſponſæ evocatione, ejusdemque ambitio-
ne, ac ſodalium imvitatione c. Il. & V. 2) de ſponiæ dolore ob abſen-
tiam ſponſi e. VI, 3. coll. cum c. I, 2. ſqq. 3) de celebratione nuptiarum
c. II. 4) de ſponſorum in ferculo, i. e. nobili & geniali lecto, compoſi-
tione, & pompa curſusque nuptialis in domum ſponſi adductione c. III,
usque ad c. VIII. 5) de ſponſæ 3 fores ſponſi, ubi matrimonium con-
trahitur, adductione c. VIII. Alii ap. Gerhard. F. 3. dictorum ſeriem
imtmotam ſervantes, actum (1) a libri initio, usque ad c. II, 7. (2) a c.
II, S. ad c, III, 6. (3) a c. III, 7. ad c. V, I. (4) a c. V, 2. ad c. VI, 9.
(5) a c. VI, 10. ad libri finem, pergere contendunt. Quin etiam ſunt, qui
duas operis partes dicunt, ita ut in compendio dicantur priori parte, quæ
poſteriori fuſius declarantur; inter quos Ludovicus de Ponte prafat. in
Cant. Crediderim, inquit, & II. caput breviarium quoddam eſſe omnium
myſteriorum, quæ in reliquis ſex capitibus continentur; cujus indicium eſt,
ſecundi capitis & ultimi enndem eſſe perorationem & coronidem, ut indi-
cetur, in ſecundo capite finiri epitomatam narrationem, a tertio vero
aliam novam, & fuſiorem eorundem myſteriorum ſub novis metaphoris
imehoari. Rurſus vero alii argumenti & contentorum rationem potius vel ratie-
habendam exiſtimant; qui tamen & ipſi haud una incedunt via. Qui ne argu-
ð Prophetieum cenſent Canticum, in temporum illud periodos diſpeſcunt, merntbaut
ut vel cum Thoma Brugthono ſtatum eccleſiæ æ) legalem, t. ante ca- Eyobtett.
ptivitatem c. I, t. in captivitate c. II, I-15. t. poſt captivitatem
usque ad Chriſti mortem c. II, 15-IV, 6. βD evangelicum c. IV, 6-
ſfn. exhibeant; vel cum Lyrano, V. T. tempora capitibus 6. prioribus, N.
autem c. 7. & 8. repræſentent; vel cum Georgio Edero Oeconom. Bibl.
lib. II. tab. 123. p. 180. ſtatum eccleſiæ antiquæ usque ad Chriſti tempora,
LI1 2 Per

De Can’i- per X, dramata deſcribi autument; vel eum Gregorio de Valentia,
co Canti-Epiſcopo Chriſtopolitano, ſtatum eceleſiæ Iſraeliticæ, inde usque ad

LCorum.

aut dog-
matici.

ficientium, & perfectorum. Vel denique ad ſpirituale Chriſti & eccle-

265 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

tempora regiminis Salomonei, præfigurantem ſtatum eccleſiæ Chri-
ſtianæ usque ad Conſtantini M. tempora, decem particularibus can-
ticis hic delineari credant; vel eum Corn, a Lapide, N. T. eccleſism
1) ab ortu & prædicatione Chrifti, usque ad Pentecoſten, in infantia
ſua c. I. II, 7. 2) usque ad Conſtantinum M. in adoleſcentia fua c. II,
8. IiI, 5. 3) ſub Conſtantino, in virili ætate c. HI, 6-IV, I1. 4) gras-
ſantibus Arianis, Neſtorianis, Eutychianis, Pelagianis, in vergente
ad ſenium ætate c. IV, 2-VI, 2. 5) in renovatione ſua, tum ccœpta a
Baſilio, Chryſoſtomo, Cyrillo, Auguſtino &c., tum continuata a ſuc-
ceſforibus renovationis, usque ad finem mundi c. VI, 3-fin. fiſtant;
vel cum Coccejo ejusque ſequacibus, in VII. periodos N. T. vatici-
nium univerſum diſtinguant. Qui autem dogmaticum exiſtimant li-
brum, rurſus ve! cum del-Rione Iſag. ad Cant. p. 3. eccleſiæ ſtatum
diverſum, I. quidem inchoantis, quo mutua Chrifſti & eccleſiæ quaſi ęM
deſideria continentur; II. proficientis & adoleſeentis; III. perfectæ &
confirmatæ, ordine deſignari; vel cum Arnoldo Cathio, & Joh. Mal-
dero in praf. ad Cant. diverſos animarum fidelium gradus proponi
cenſent, ita ut I. de ſtatu incipientium, & adoleſcentularum, quæ pri-
mum ingrediuntur vitam ſpiritualem c. I. & 2. II. de ſtatu perfecto-
rum, qui ſibi vivunt, in duleedine viteæ contemplativæ e. 3. & 4. v.
7. III. de ſtatu perfectorum, qui animas paſcunt & curantc. III, 8. VII-
fin. IV. de præparatione ad mortem c. 8. agatur; quibus præluſiſſe vide-
tur Ambrofius Lib. de Iſaa- & anima cap. VIII. ubi libri partitionem
inſtituendam docet, pro diverſitate incipientium in Chriſtianiſmo, pro-

ſiæ conjugium propius attendunt, ſcopumque & mentem Spiritus S.
preſſius ſectantur; inter quos Hottingerus T beſ. Phil. Lib. II. . I. Sect. 3.
p. 4&. partes faeit quatuor, quarum ) ſponſalia inter Chriſtum & ee-
cleſiam, ⁶ο½) mutuum ſponſi ac ſponſæ amorem, )) reconeiliationem
ſponſi eum ſponſa, à letam ſpem nuptiarum ecelebrat, in cœlo con-
ſummandarum; In quibus præceptorem ſuum, Henric. Altingium, ſecu-
tus videtur, qui eandem libri diſtributionem tradit Theol. Hiſtor. Loc. II.
p. &7. Contra vero Heideggerus in Enchir. Bibl. hl. in partes duas, ad-
modum inæquales diſſecat, quarum I. deſiderium adventus ſponſi e. I, I-
4. II. ſermones varios ſponſi & ſponſe exhibet c. I, 5. fin. Paulo cura-
tius

—

VETER. TESTAM. 269

tius noſtrates procedunt Theologi. Vir ſummus, b. Calovius, tres De Canti-
libri partes ſtatuit, I. quæ deſiderium adventus Chriſti adimpletum co Canti-
c. I. & 2, II. quæ ſuſpirium de amiſſione ſponſi, in gratulationem con- orum.
verſum, c. 3. 4. III. quæ gaudium ſponſi & ſponſæ, in horto eccle-
ſiæ confirmatum c. 5. ſqq. exhiber. Cui noſtrum quoque adjicere
calculum nulli dubitaremus; niſi efſent, quæ circa II. & III., partem,
paulo aliter difcernenda viderentur. Sit itaque P. I. de deſiderio ad-
ventus Meſſiæ, t. experiti c. I. tum præſtiti c. II. P. H. de variis amiſſi
repertique ſponfi, hine & doloris ac gaudii, vicibus c. III-VII. P. III.
de amplificanda per gentium aggregationem eccleſia, Chriſtoque jun-
genda c. VIII.
Deſponſationis ergo Chriſti cum eccleſia, & quavis anima fideli, Tabula
myſterium ita pandit Canticum, ut exponat Synopti-
. ca

pP. I. Meſſiæ in carnem adventum (fundamentum quippe deſponſationis
myſticæ)
p. piis defideriis expetitum, c. I, 1-7.
p. ineffabili gaudio præſtitum, c. I, 8-II.

P. I. varias amiſſi repertique ſponſi, hinc quoque doloris & gaudii
. viees: ubi
primo vides
ℳα)) anxiam Sponſi amiſſi inquiſitionem, c. III, 1-3.
ρ Sponſæ de reperto ſponſo exultationem, c. III, 4. fin.
)) Sponſeæ, in pœnitentia & renovatione ſua Sponſo pla-
centis, celebrationem c. IV.
rur ſus habes
ℳH) invitati ſponſi iteratam amiſſionem, inquiſitionem,
celebrationem c. V. “
8D£) Sponſæ a redeunte ſponſo in gratiam receptionem, &
utriusque fuavem oblectationem c. .
V) iteratum ſponſæ encomium c. VII, 10.

P. III. eceleſiæ per vocationem gentium amplificationem, cujus
ℳα) maturatio deſideratur e. VII, 11-VIII, 4.
Eβ“) acceflio delineatur c. VIII, 5-fin.

De Canti-
co Canti-
corum.
Com-
meñntarii
Patrum:

27⁰ INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
X.

Commentarios vel annotationes in Canticum adornarunt,

E Patribus, vel veteris eccleſiæ doctoribus, Seculo III. O RIGE-
NES, cujus Opp. Lat. Lo. II. F. 6. duæ homiliæ in Canticum, a. c. I. us-
que ad c. Ii, 14. ab Hieronymo in Latinum verſæ, & rurſus f. 75. ſqqj. poſt
prolixum prologum, quatuor homiliæ, à c. I-II, 1 5. leguntur, quas ſuppo-
ſititias tamen & ſpurias, poſt Eraſlmum, doQi fere omnes cenſent: Sec.
IV. PD HILO CARPATHIUS, cujus Commentarium in Cantic.
valde tamen interpolatum Tomur V. Biblioth. PP. maximæ exhibet p 6ρ1.
AMBROSIUS, qui in lib. de Iſaac & anima T. IV. Opp. p. 213. tum
& in XXII. ſermonibus in Pſalmum CXVIII. (juxta Hebr. CKIX.) eod.
To. p. 596. totum fere Canticam expoſuit: GREGORIUS NXS.
SENUS, qui homiliis quindecim, præmiſſo facundo proœæmio, Can-
tici cap. I-VI, 8. explicavit, To. I. Opp. p. 465. Sec. V. THEODORE-
TUS Cyri Epiſcopus, cujus integer in Cantie, commentarius T. I. Opp.
p. 952. legitur: Sec. VI. AURELIUS CASSIODORUS, cujus
in Canticum expoſitio, To. II. Opp. Rothomagi in fol. A. 1679. cum in
c. III, 1II. Gregorium M. alleget & citer, interpolata creditur: IUSTPUS.
ORGELITANUS, cujus in Cantica Cant. Commentarius Biblioth.
Max, PP. To. IX. p. 731. legitur: Sec. VII. GREGORIUS MA-
GNUS, cujus Commentarium tamen in Canticum T. III. Opp. p. 7.
editor Petrus Guſſanvillæus, in præfatione, Gregorii opus eſſe, prolixe

. negat: ex ipſius tamen ſeriptis, diſeipulus ejus S. P ATERIUS XLIX.

capp. in Canticum collegit, quæ cit. Tom. Gregorii p. 763. leguntur: Sec.
VIII. BE D A, qui ſeptem libris T. IV. opp. p-gs, Commentaria in
Canticum ſtruxit, quorum primo potiſſimum Julianum Celanenſem
Epiſcopum, qui ſuam in Canticum interpretationem Pelagianis errori-
bus paſſim conſperſerat, ex inſtituto refellit, in reliquis Patrum ſe veſtigia
ſtudioſe legiſſe teſtatur: ALBI NUS ALCUINUS, qui quinque

libris, excuſis Pariſis An. 1568. Canticum explanavit: Sec. IX. APO-

NIUS, qui ſex libris, inſertis una cum ſcholiis Udalrici Regii Tomo XIV.
Biblhoth. Max. PP, p. 9⁰½. Canticum expoſuit: H ANYMOHAL.
BERSTTENSIS, qui ſuis in Cantic. lucubrationibus Bedam po-
tiſſimum ſecutus, prolixam illius explicationem in epitomen miſit: AN-
GELOMUS Monachus Lüxovienſis, Gallus, qui Stromaticam Cantici
explanationem, maxzime ex Aponii Commentariis, concinnavit, quæ
To. X.

WW
SSS

eeev—

VETER. TESTAM. 271

To. Y. Biblioth. Max. PP. p. 307, comparet: Sec. XI. WILLERA: De Canti-
MUS Abbas in Monaſt. S. Petri prope Mersburgum, qui verſibus co Canti:-

Latinis Canticum illuſtravit, a Paulo Merula Lugduni Batavor. An. 1598.
editis: MICHAEL PSELLUS, cujus in Canticum paraphraſis
metrica, & græce apud Meurſium prodiir, Lugduni Batav. An. 1617.
in 4. & in Biblioth. PP. Max. T. XVIII. p. 579. legitur: Sec. XII.
ANSIHELMUS, Cantuarienſis Epiſe, cujus L. I. Oppy. ſuccin tus
in Canticum Commentarius extat: BRUNO ASTENSIS, Signi-
enſium Epiſcop. cujus in Canticum Commentar. Tv. I. Opp. edit.
Venet. Anno 165 1. & T. XX. Bibliotb. PP. Max. p. 120. legitur:
HONORIUS Auguſtodunenſis Presbyter, cujus in tres Salomoneos

libros Commentaria To. XXVII. Bibliotb. PP. Max. p. 1226. exhi-

bentur: RUPERTUS Tuitienſis, qui ſeptem libris Canticum ita
explicavit, ut ejus fere omnia, fœdo & fœcundo in poſteros errore, ad
Mariam Deiparam acccommodaret: BERNHARD US Abbas Cla-
rævallenſis, qui 86. ſermonibus Canticum explanare aggreſſus eſt, morte

autem præventus, telam ad finem non perduxit, in c. III, I. ſubſiſtens.

Operum tomum III. complent. Continuare abruptum opus GILBER-

TUS de Hoylandia ſuſtinuir, & pari fere filo ſtyloque 48. ſermones

Bernhardinis junxit, qui To. V. Opp. Bernhardi auſpicantur, ſed in-

terpellante pariter autoris morte, in c. V, 10. finiunt: Bernhardo

νσειοο GUILLELMUS, Abbas S. Theodorici, qui copioſam
in Cantici Cantic. c. I. II. III. expoſitionem, ſed Petro Abælardo ma-

xime oppoſitam conſcripſit, quam vide in Bibliothecæ PP. Ciſtercienfium

Bertrandi Tiſſier Tvmo W. p. 41. ſq4. ſub cujus finem alius hujus Guil-
lielmi in Cantic. commentarius memoratur, ex operibus Ambroſii
contextus, qui inter Opp. Ambroſii noviſſimæ editionis, Antonio De-
mochari perperam adferiptus deprehendatur: RICHARDUS de
S. Vi ore, cujus in totum Canticum Commentar. Opy. To. II. extat:
WOLBERO, Abbas S. Pantaleonis intra Coloniam, qui quatuor
libb. Canticum explicavit, editis ab Henr. Gravio, Coloniæ An. 1630:
GILBERTUS FOLIOT H, Anglus, ex Abbate Leiceſtrenſi Epiſe.

Herefordienſis, & tandem Londinenſis, cujus in Cantica Commenta-

rius prodiit Londini in 4. Anno 1638. His adde ex Sec XIV. MAT-
T HEUM CANTACUZENUM, cujus in Canticum Cant. Com-
mentarium Græcum, verſione ac notis illuſtratum Gr. Lat, edidit Vincen-
tius Richardus Romæ fol. 1624. Vid. Cave ſeript. Eccleſ. Hiſt. Liter.
1. M.

De Canti-
co Canti-
corum.

Judæo-

*ni à

272 INTRODUCT. AD LIEROS BIBLICOS

T. I. p. 252: Tandem huc ſpectat CATENA Græcor. PP. in Pro-
verbia, Eceleſiaſten, & Canticum Cantic. edita Antwerp. in 8. Anno
1614. & volumen, quod ſub titulo expoſßtionum Euſebii & Polyebronii
Græce vulgavit Joh. Meurſius, Lugduni Batav. in 4 Anno 1617. ſub.
juncta, paulo ante laudata, paraphraſi Pſelli. .
E Judais, præter illos, quos in V. Megilloth commentatos ſu-
Pra ad librum Kuth, diximus, R. ABRAHA M ben lſaac Laniado,
cujus 52 NHP? puncta argentea (ex Cant. I, 11.) explanationem
exhibent Cantici Cantic. Venetiis editam: R. A B RAHA M bar
Iſaac Zemach Levi, cujus in Canticum α Commentarius non-
dum exeuſus, in MSCtis adhuc latet: R. ELIAS ben MOSE LA.
MA, cujus α11τ O Cantio amicorum, . Commentarius in Can-
ticum Baſileæ prodiit in 4. Anno 1606: R. JOCHANAN ALE. .
MAN, cujus νρNννρ PE deſiderium Salomonis (ex 1 Reg IX, 19.)
expoſitionem Cantici Canticor. compleétitur, excuſ. Venetiis in 4.
Anno 1623: R. OSEPH Maimonidæ diſeipulus, quem tanti fecit
Magiſter, ut in ejus gratiam librum More Nevochim conſeriberet, ipfſi-
que dicaret, cujus Arabica Cantici Canticor. expoſitio MSCta qui-
dem adhuc in Bibliotheca Bodlejana latet, adeo tamen eruditis pro-
bata, ut Viris ſummis Eduardo Pocockio, Hottingero, Guſtavo Pe-
ringero &c. paſſim laudetur, v. Wolfii Biblioth, Hebr. n. ”K3. p. 500.
Anonymus, cujus a Groddekio in Theatr. Anonym. Placciano cap.
XVII. n. 245. p. 7ozy. D D eeen e Dſ. Com-
mentarius allegoricus in Cantie. Cant. & Threnos ex Zohar. col-
lectus, & Cracoviæ in 4. editus laudatur: R. SALOMO ALKA-
BETZ Levita, cujus E& derv amabilis, (ex Prov. V,
19.) Commentarius eſt in Cantic Venetiis in 4. An. 1552: R. SCHE-
MUEL ARIPOL, cujus in „RD faſeiculo ameelks,

tractatus 2. 1 Hov rupicapra gratioſa, in Canticum ſuccinctum

Commentarium exhiber, qui copioſior ſub titulo H è O Princehps

Pacis (ex Eſ. IN, 5.) ſeorſim prodierat Venetiis in 8: ut jam R. MO-
SEN ALSCHEICH, cujus D PÜPV ROWW lilium convallium (ex
Cant. II, 1.) commentarium in h. l. excuſum Venetiis in 4. Anno 1591.
ſiſtit, reliquosque taceam, qui in univerſam fere V. T. Scripturam

ſunt commentati, ſupra P. I. recenſitos.

Lutbera-
norum:

E noſtris, poſt magnum Lutherum „ PETR. A RTOPEU s,
cujus in Cantic. Commentarius in Opp. eſt, Stetini in 8. An. 1 545: JAC.

VETER. TESTAM. 273

DURFELDUS, Rintelii in 8. Anno 1633: LAIRENTIUS De Cani-
PET REUS Danus, cujus paraphraſis Cantici Danica, adje ctas ſibi co Canti-
conciſas exhibet annotationes Latinas, ut ſupra dictum P. II. cap. I. orum.

§. VII. p. 17. Hafniæ in 12. An. 1640: PAULUS SCHUTTEN Paſtor
& Præpoſit. Eccleſiæ Greiffenbergenſis Pomer, cujus commentarius in
Canticum, præter diſpoſitionem & expoſitionem, uſum quoque Evan-
geliis Dominicalibus aceomm odatum exhibet, excuſus Lipſiæ in 4. An.
1678: IOH. GERHARDUS, cujus Poſtilla Salomonæa homiliis
vernaculis, potiora Cantici dicta copioſe & erudite explanat, Jenæ, 2.
Tomis in 4. Anno 1631: NICOL. ROEPERUS, qui XCI. homi-
liis germanicis Canticum explicavit, Jenæ in 4. Anno 1662: JO H.
MICHAEL DILHERR, cujus Goͤttliche Liebes⸗Flamme, viginti
meditationibus ſelecta Cantici dicta expendit, Jenæ in 12. Anno 1640.
ANDREAS SENNERTUS, cujus Cantic. Canticorum nortis il-
luſtratum Wittebergæ prodiit in 4. Anno 1677. CHRISTOPH.
WELHAMMER, cujus Canticum Cantic. germanice lucem vidit
Norimbergæ in 4. Anno 1636: US TUS SIBERUS, cujus See⸗

len⸗Kuͤſſe, oder Geiſtliche Liebes⸗Gedancken, aus dem Hohenlied Salo⸗

monis lipſæ exc. in 8. Anno 1653: PHILIPPUS von ZE SER,
cujus Geiſtliche Wolluſt, oder Hoheslied Amſtelodami excud. in 12.
Anno 1657. * 104

E Pontificiis, qui non manum exiguam, ſed totum interpretum Pomtificio-
exercitum dederunt, ROBERTUS HOLCOTH Anglus, qui Sec. rum:

XIV. lecturam in Canticum Canticorum poſt ſe reliquit, excuſam Baſi-
leæ in fol. 1586: Sec. NV. 10 H. GERSON., qui ſenex morti vici-
nus, in Canticum commentatus eſt, teſte tomo III. Opp. Pariſiis fol.
Anno Iz21: DIONYSIUS CARTHUSIANUS, cujus in Opp.
in omnes libres Salomonæos Commentarii proſtant; ACOB.US de
VALENTIA, qui præter Pſalmos & Cantica Novi Teſt. Commen-
tario quoque Canticum Canticor, illuſtravit, Lugduni fol min. Anno
15 4: £GIDIUS Romanus, Eremita Auguſtinianus, & Bituricenſis
Archiepileop. cujus inter Opp. edita Venetiis in fol. Anno 1617. XIX. Le-
Riones in Canticum leguntur: LDHO M. AQVINAS, cujus in Can-
ticum Commentar. & ſeorſim excuſus eſt Pariſiis in 4. Anno 1633. & To.
XIII. Opp. Venetiis fol. Anno 159 4: AN TON. AGELLIUS, Nea-
Carpz. Pare II. M m politan.

1

274 INTRODUCT, AD LIBROS BIBLICOS

De Canti- politan. cujus eſt in Pſalmos, Proverbia & Canticum, Comm. Pariſiis in

co Canti- fol. An. 1611: ALANUS de RUPE, Inſulenſis, cujus lecturæ in Can-

Lorum.

tic. exc. Antwerp. fol. An.1653: LUDOVICUS ab ALCASAR
S§. J. Lugduni in fol. Anno 1631: PETRUS de ALLIACO, Can-
ceſlarius Pariſienſis, & demum Cardinalis, cujus in Cantic. expoſitio ex-
tat in Opp. Argentinæ fol. An. 1490: HIERONXYMUS ALMO-
NACRIUS, in Academia Complutenſi Theol. Prof eujus in Canti-
cum Commentaria Compluti prodierunt in 4. An. 1588: AMBRO-
SIUS ANSBERTUS, cujus in Pſalmos & Canticum Cantie expla-
nationes Coloniæ excud. fol. 1536: J0 H. ARBOREUS, cujus
Comment. in Eccleſiaſten & Canticum Ganticor. Pariſiis exc. fol. Anno
1537: PAULUS ARESI US (alias quoque Aretius) cujus in Cant.
Comment. excud. Mediolani in 4. Anno 1640: JOANN ES BES-
SONUS, S J. cujus in Canticum lucubrationes Loloſæ prodierunt
in fol. Anno o46: GUILIELMUS BLACKNEIUS, Carme-

lita, cujus in Canrtic. Commentarius exc. Venetiis Anno 1591: AN'TO-

NIIIS BRUCCIOLUS, cujus in Cant. Comment. excud. Vene-

tiis in 8. Anno 1598: PE LKUS. CAPONSACCHUS Aretinus,
cujus in Canticum Cantic. & Apocalypfin expoſitio exc. Florentiæ in 4.
Anno 1573: ARNOLDUS CATHIUS. cujus Canticum Can-
rie. eum notis & paraphraſi prodiit Antwerp. in 8. Anno 1625: CO-
SMAS DAMIANUS, cujus in Canticum Canticor. Commentarius
exe. Venetiis in 4. An. 15 81. 1585: MARTINUS ANTON. del-
RIO S. J. cujus in Canticum Gommentarius quadruplex, ſ. Catena my-
ſtica exc. Ingolſtadii fol. 1604: Parifiis in 4. Lugduni in 4. A. 1611. &c:
AN TON. de ESCOBAR, Lugduni fol. 1669: GREGOk.
FERRARIUS, Medialani in 4. Anno 1657: LI BERTUS. FRO-
MONDUS, Lovani in 4. Anno 1652: GILBERT. GENE-
BRARDUS, cujus Comment. & Jambiea verſio in Cantie. Cant con-
tra Trochaicam Bezæ Paraphraſin, una cum Jarchii, Aben Ezræ &e Com-
mentariis prodiit Par iſiis in 4 Anno 1570: MIC H. GHISLERIUS,

cuſjus in Cantic. Commentarius exc. Romæ fol. 1609. au tus & reeggni-

tus ab autore Venetis fol Anno 1613. &c [OAN N. G0ORGO-
MIUS, cujus explicatio myſtica in Cantic. Belgice exc. Antwerp. in 3.
Anno 1610: AGATH. GUIDACERIUS, cujus verſio & Com-
ment, in Caniic. exc, Pariſiis 4. A, 570: GUILIELMUS PARI-
SIEN-

VETER. TESTAM. 2375

. SIENSIS Epiſe. cujus in Cantic. Commentar. extat in Opp. Pariſiis De Canti-
1 fol. An. 1516: J0O A N NES HALGRINUS, ab Abbatifvilla Car⸗ e Canti-
Dð dinalis Sabineni, cujus in Cantic. expoſitio exc. fol. Pariſiis Anno 1 52 I. Corum.
J0H. HESSEIL BACH, cujus Mariale, oder unſer lieben Frauen
Poſtill, uͤber das Hohelied Salomons, Coloniæ in 4. Anno 1645:
GXYPRIANUS de la HUERGA, Compluti fol. Anno 1582:
JACOB JANSONIUS, cujus in Cantic. Commentarius in 8.
prodiit Lovanii Anno 1596. JOANN. a JESU MARIA, Hi-
ſpanus, Carmelita diſcalceatus, cujus in Cantic. interpretatio, qua cœ-
leſtis Sponſi & Sponſæ electæ amor incomprehenſibilis deſcribitur,
Moguntiæ exc. in 8. Anno 1603: GUILIEIL. M US LINDANUS,
Coloniæ 8. Anno 1583: JOHI. MALDERUS, Antwerp. in 8.
Anno 1628: IOI. MALDONATUS, cujus in Pſalmos, Prov.
Hr Eccleſ & Cantic exc bPariſtis fol. Anno 1643: THOM. de M A L-
VEN DA, cujus Opp. L. IV. Lugduni fol. Anno 1650. Commentar.
in Canticum legitur: L.UDOV. de MANGANELLIS, cujus in
Capp. II. priora Cantici Commentarius exc. Madriti in 4. Anno 1619:
FRANCISCUS MONTMORENCIUS, cuſus expoſitio Poæ-
tica in Canticum Cantic. exc. Duaci in 4. 1629: PETRUS NAN-
NIUS, cujus in Cantic. paraphraſis & ſcholia exc. Lovanii in 4.
Anno 1554: PLACIDUS NIGIDIUS, Siculus, cujus in Can-
ticum Canr. expoſitio duplex, verbalis ſ( Grammaticalis, & literalis de
b. Virgine Domina, exc. Romæ in 4. Anno 1616: J0 H. PAUL.
OLIVA, cujus TL. III. Commentar. in Cantic, complectitur, Lug-
quni in fol. Anno 1679: HIERO N. OSORIUS Junior, eujus in
Canticum notationes in Opp. extant, Romæ fol. A. 1592: CON STAN-
TIUS PEREGRINUS, cujus Cantica Canticorum, eccleſiæ D EI
& animæ ſanétæ applicata exc. Antwerp. in 8. Anno 1631: PHILIP-
PUS Abbas Bonæ-Spei, cujus in Canticum Cantic. Commentarius
myſticus & moralis extat inter Opp Duaci fol. An. 162 1. JOH. PI.
CUS, Cartuſienſis, Pariſiis in 8. A. 1524: JOH de PINEDA, cujus
PprælectioS in Cantie exc. Hliſpali in 4. A. 1602: A NDREAS PIN-
TTUS S.] Lugduni fol An. 1642: 1 UDCVICUS de PONM E,
cujus expoſitio moralis & myſtica in Cantica Cant. II, tomis prodiit Co-
lon. fol. 1622. Pariſiis fol. 1646: PAULUS. ALBINIANUS de
RAIAZ, Luſitanus S. J. cujus in Cant. Comment. exc Genuæ fol. 1656:
PROSPER ROSSETTUS IRoHBnus, Florentinus, cujus in Cant.
Mm 2 Com-

De Canti-
co Canti-
corum.

Refarma-
torum:

276 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Commentarius exc. Venetiis in 4. Anno 1594. 1597: FERDIN.
VIRIN. de SALAZAR, Lugduni fol. Anno 1642: CASPAR
SANCTIUS, cujus Commentar. in Canticum adjectam fſibi habet
expoſitionem Pſalmi LXVII. quem in Cantico reſpexiſſe videtur Sa-
lomo, Lugduni in 4. Anno 1616: CAROLUS SCRIBA-
NIUS, cujus Comment. in Cantica Cantic. pariter cum expoſitione
Pſalmi LXVII. (vel LXVIII.) exc. Lipſie fol. Anno 1666:
PAULUS SHERLOGUS, cujus Vol. I. anteloquia Ethica & hi-
ſtorica in Canticum complectitur, Lugduni fol. Anno 1640. Vol. II.
ipſaum Commentarium ſiſtit in II. priora Capp. Lugduni Anno 1637.
Vol. III. in reliqua capp. ad fin. Anno 1640. LUDOVIC. SOTO-
MAJOR, Conimbricenſis ſacr. liter. Profeſſor, cujus in Cantic.
Commentar. exc. Olyſſip. in fol. An. 1599. & Pariſiis Anno 1605.
STEPHANUS TEGLEATIUS, Archiepilſe. Patrenſis, cujus in
Canticum expoſitio ext. Venetiis An. 1510. T'HO M AS Ciſtercienſis
Monachus, cujus in Canticum libri 8. prodierunt Pariſiis in fol. An.
1521. FRANCISCUS TITELMANNVUS, cujus in Cantica
Cantic. elucidatio exc. Pariſiis in 8. An. I15 50. TUCCIUS JCtus Lu-
cenſis, cujus in Canticum Canticorum annotationes exc. Lugduni in
A. An. 1606. SEBASTIA N. VERONIUS, Presbyter Friburgen-
ſis, cujus in Canticum libri X. exc. Friburgi Helvet. in 4. An. 1609.
GEORG. WEITWEILER, S. J. cujus in Canticum explicatio Latino-
Germanice exc. Conſtantiæ in 4. An. 1618. & in Opp. & e recentiſſimis
JAC. BENIGN. BOSSUET Epiſcopus Meldenſis, cujus annotatio-
nes in Proverbia, Eccleſiaſten, Cantieum, Sapientiam & Eccleſiaſticum,
junctim prodierunt Parifiis in g. An. 1693. Sed & noviſſime Pariſiis

in 12. An. 1717. prodiit explicatio Metrica Cantiei Canticorum, in hono-

rem S& Virginis Deiparæ, Sonſæ in hoc Cantico celebratæ, cum notit, & col-
latione &S. Patrum, idiomate Gallico ab Anonymo conecinnata.
E Reformatir, HENRIC. AINSWORTH Anglus, cujus
in Cantic. Commentarius prodiit Londini An. 1626, in fol. OH. HEN-
RIC. ALSTEDIUS, cujus eſt trifolium Propheticum in Canticum
Cant. prophetiam Danielis & Apocalypfin Joh. Herbornæ in An. 1640:
ROBERT. ARGALLUS Anglus, Londini in 4. An. 1621: THEO-
DOR. BEZA, cujus homiliæ in Canticum ex Gallico Latine redditæ
prodierunt Genevæ in 8. An. 1587: THOMAS BRIGHTMAN-
NUS Anglus, cujus Commentar. in Cantic. cum explicatione ultimæ

Partis

—„—ℳN— — —

VETER. TESTAM. 277
N partis prophetiæ Danielis exc. Baſileæ in 8. Anno 1614: JACO:- De Canti-

A BUS BROCARDUS, cujus myſtica & prophetica expoſitio in 0 Canti-
bet Canticum, Haggæum & Zachariam prodiit Lugduni in 8. Anno 1580: corum.
61. & Bremæ Anno 1586: JOH. COCCEIUS, cujus in Canticum
94. Commentarius primo ſeorſim prodiit Leydæ in 4. Anno 1666. hinc
one Tomo II. Opp. inſertus: IO H. COTTONUS, Londini in 8.
8s: Anno 1642: JOANN. DIODATUS, cujus Gallica librorum
hi. poëticorum Scripturæ explicatio Genevæ exc. Anno 1638: 1OAN-
I. NESDOVVE commentar upon the Boock of Canticles, Londini in
. 4. Anno 1631: JACOBUS DUPORTUS, Anglus, cujus in
10. Proverb. Eccleſiaſt. & Canticum paraphraſis metrica Græco-Latina

ZXαο νοα 5αεοο inſcribitur, Cantabrigiæ in 8. Anno 1646: JA-

. COB. DURHA M, cujus clavis ſ. expoſitio Cantici, Anglice pro-
n diit Londini in 4. Anno 1669, Belgice autem verſa Trajecti in 8.

i Anno 1681: HENRIC. GROENEWEGEN, cujus Belgica
i Cantici explicatio, in Germanicum quoque idioma translata, Delphis

prodiit in 4. Anno 1670: GEORG. GYFFARD, qui ſermoni-
cl bus XV. Anglicis Canticum explicavit, Londini in 8. Anno 1620:
l JOSEPHUS HALL, Epiſcopus Norvicenſis in Anglia, cujus Opp.
um Toeo. I. Londini in fol. Anno 1647. 1660. explicatio Anglica Cantici
eg⸗ habetur, poſtea Gallice verſa Genevæ in 12. HENRICUS HAM-
109. MONDUS, cujus Anglica Cantici paraphraſis Londini prodiit in
im⸗ 8. An. 1672; ABRAFAM HELLENBROERK, cujus Cantici
Im’ explicatio Belgica prodiit Roterodami, in 4. Anno 1718: ARTHU-
n. RUS HILDERSHAM, cujus Anglica Cantici paraphraſis exc.
rum, Londini in 8. An. 1672: PHOMAS JAMESIUS, cujus expo-
iſis fſitio libri Canticor. ex Patribus Oxonii exc. in 4. An. 1607: FRAN-
. CISCUS IUNIUS, qui ſupra laudatam Willerami Francicam Can-
1ll. tici paraphraſin obſervationibus ſuis illuſtravit & auxit, Amſtelodami in
9. An. 16 55: JO. MERCERUS, cujus Commentarius, reliquis Sa-
rujs lomonæis juntus exc. Genevæ fol. An. 1573: JOHAN N. d' OU-
EN. TREIN, cujus Belgica Cantici, in ſeptem hymnos diſtributi, explica-
cum tio prodiit Leovardiæ in 8 A. 1682: CONRAD. PELLICANUS,
640: cujus in V. libb. metricos ſ. Poêticos Scripturæ commentarii junctim ex-
10. cud. Tiguri in fol. An. 1534: JO. PISCATO R, cujus in Proverb.
dite W & in Canticum Cant, commentarius ſeorſim Herbornæ exc. in 8. An.
N. 1647., dehine Opp. inſertus: IOSUA PLACEEUS, cujus Gallica
me Cantici

De Canti-
co Canti-
corum.

tici explicatio exc. Amſtelodami in 8. Anno 1665. germanice poſtea

278 INTRODUCT. AD LIBROS BIBL. VET. TEST.

Cantici explicatio, Salmurii exe. in 8. Anno 1670: VIC
STRIGELIUS, cujus in Libros Salomonæos UHypomnentaiaguathan
prodierunt Lipſiæ in 8. Anno 1565: GUILIELMUS TOM.-.
PSONUS, Theologus Anglus, cujus in Cant. Commentarii Latine
exc. Londini in 8. Anno 1585: JIOANN. TRAPPE, cujus An-
glicus in Proverb. & Cantic. Commentarius Londini prodiit in 4
Anno 1650. GODOFREDUS UDEMAN, cujus Belgica Can-

verſa eſt per Joh. Jacobum Meyerum: ABRAHAMVUVS GUEI-
CHIUS, cujus in compendio & analyſ libror. Prophet. V. & N. Teſt
ſuccinéta Cantici paraphraſis, & applicatio p. 272. 771. .
comparet, de qua vide quæ ſupra disimus .
§. W. p. 254.

f f ̃ ᷑ üsͤvm8l * — —

— —

„„
,
.
H
.

V

X

W
VierFarbSelector Standard*- Euroskala Offset

19

18

16

15

ocus alance
17

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

èMN 4/1999 VXyMaster Gmbhi wwW. yymaster. com

1

RODVCTIO

CANONMCOS
BLIORVM

Is TESTAMENTI

OMNES,
PA CRITICA ET HISTORICA,

AC
RITATIS VINDICIAS
EXO N E N S.

—

DORNATA SITVDIO

G0TTLOB CARPZOVII,

T LIN GVAE S. ORD. P. P. E I ECCLE-
SIASTAE THOMANI.

DITIO QVARI A.

LIPSIA E,

REDVM LANCKISIANOBNNM.
AN. MDCCLVII.