lem hiſor
Diſpeſe h
jeſtas, re
CN Bege
(.I-. 1 1
luckus Mn
to ren
Niuee,

—

—
ie, neque
o umt 4⸗
maninde
axerxin,4
liekecche⸗
um Mani-
luiſfucen.
lench ro.
teſt quem
Pbillis non
hre, ſed
etico, Cum
uum ab Es-
lco minus
Prokeba,
gnanhab
ente Bellar-
n, Vionyl.
polt Con⸗
t. Obiter
multum &
imumtotius
nplumdo⸗
jue in calce
ümptum:
NE Leper⸗
Feritati ſunt
unde docu-
ento, 13
m authentr⸗

4 myimin
there mar⸗
to ſplend⸗
Eegun ,.
eosconr⸗
ante

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 33

annis 21. præfuit in univerſum, novem annis imperii conſors Eſthera
fuiſie ereditur, ita ut ſumma regiminis adminiſtratio penes Mardochæ-
um eſſet; quo pacto annorum 18. & amplius, ambitu totus hic definien-

dus ſit liber. Poſt ſolutam autem captivitatem convivium iſtud in 53.

incidit annum, Eſtheræ in Regale ſolium evectio in quinquageſimum
octavum, Hamanis ſuſpendium in 62. qua ratione Mardochæus centena-
rio quidem major, Dei tamen beneficio vegetus, animoque & corpore
Pollens, adminiſtrationi regni ſufficere adhuc potuit. In tabulam ſi re-
digantur anni, ita habebunt:
3519 Kerxes regnum capeflit, in libro Eſtheræ Ahaſverus didtus.
35 22 convivium inſtituitur, in quo repudiata Vaſthi Eſth. I.
3526 Efſthera Nerxi jungitur conjux Eſth. II, 16.
3531 Haman Judais exitium molitus, ſuſpendio ipfe perit c. II I,
I. 7.I ,I.

3539 Nerxes ab Arbano Præfecto occiditur. Partitio.

Cæterum capitibus liber abſolvitur NX. verſ. 166., quorum medius
eſt c. VI, IO. & aliis in tres, aliis in duas diſpeſcitur partes. Qui tripar-
titam inſtituunt partitionem, vel ad modum Dramatis, pro ratione perſo-
narum vel actuum, in Protaſin, Epitaſin & Cataſtrophen diſpeſcunt, ac Par-
tem (I.) Eſtheræ c. I. & II. (II.) Hamani c. III -- VII. (III.) Judæis tri-
buunt, quæ b. Walthero arriſit ratio Oſic. S. 883. a quo non adeo multum
abit Hottingerus, cui in Theſ. Pbilol. L. II. cap. I. Sect. 3. p. 459. P. (L) eve-
Gionem tradit Eſtheræ ad connubium Regis Ahaſveri & regnum Perſi-
cum c. I. 2. (II) fubjicitur exitiale illud Hamanis conſilium, de delenda

tota Judaica gente c. 3--6. (IIl) ſubnectit glorioſam populi a præſentiſ-

fimo exitio per Mardochæum & Eſtheram liberationem, ſimulque ſum-
mam Mardochæi in regno Perſico dignitatem, c. 7.-= fin: vel ad natura-
lem hiſtoriæ ſtructuram propius reſpiciunt, ut b. Balduinus, quo in Idea
Diſoeſit. Bibl. . 4. p. 587. judice I. æon v‿αον qæ ſint regis Ahaſveri ma-
jeſtas, repudium uxoris Vaſthi, aſſumptio Eſther in aulam & deſponſatio
cum Rege, ac decretum de interficiendis Judæis, procurante Hamano
C. I-- 3. II. waMα *ν ρνια, Uut perſecutio Judæorum ex mandato Regis,
luctus Mardochæi hanc ob cauſam, interceſſio Eſther pro Judæis, retra-

Qsatio regii mandati & Judæorum vindicta de hoſtibus ſuis c. 3-— 9. III.

inHααοα nOVà1 quippe feſti inſtitutio, nominis divini celebratio &c. c. 9.
, Aaa 3 19. e=

—

rante ſupplicium ſumitur c. III, 7. VII, 10. hinc ad Kerxis obitum, qui anene

34 INTRODVCGTIO AD LIBROS BIBLICOS

De libro

Eſtheis. 10. exponuntur. Qui vero duas ſaltem conſtituunt partes, ad hiſtoriæ

contenta, ſeu primarium rei geſtæ actum, qui liberatio populi Judaici eſt,
digitum cumprimis intendunt, adeoque P. l. Eſtheræ ob populum Do-
mini exaltationem c. I. 2. II. populi Domini ab internecione per Eſthe-
ram liberationem c. 3--fin. aſſerunt tradi, quorum cum b. Calovio Bibl. Iu.
in b. l. p. 576. veſtigis nos quoque inſiſtemus.
*
Tabula Tradit itaque liber
Synoptica., I. Eſtheræ ob populum Domini evectionem, cujus
a) occaſio, convivium Ahaſveri & repudium Vaſthi, eſt c. I.
ρι) actus cum concomitantibus c. II, 1 --15.
„7) conſequens, Regis ab inſidiis, vitæ ipſius ſtructis, per Mardo-
chæum liberatio v. 10 -ſin.
II. Populi ab internecione, per Eſtheram, liberationem, ubi
ℳ«) antecedentia, quæ ſunt
1. conſilium adverſus Judæos ſanguinarium c. III.
2. Mardochæi luctus, datumque Eſtheræ conſilium c. IV.
°) concomitantia factum,
1. convivium Eſtheræ prius c. V.
2. Mardochæi primi honores c. VI.
3. convivium poſterius, in quo Reginæ ſupplicatio & Ha-
manis ſuſpendium c. VI.

4. Mardochæi honores inſigniter aucti, & literarum miſſio

c. VII.
8. hoſtium Judæorum interneeio c. IX, I-- 16.
7.) conſequentia,
1I tripudium Judæorum, & inſtitura feſtivitas Purim ?. 17. ſin.
2. honorum Mardochæi complementum c. K.

Commen- Mirari ſane ſubit, qui factum ſit, ut Patrum quidem, quorum noſtra
tarii Pa. adhuc ætas volvit ſeripta, nullus omnino curas fuas atque operam in il-
Srns: luſtrando explicandoque Eſtheræ libro ponere voluerit, qui tamen apo-

cryphos v. g. Tobiæ, Judithæ &c. libros commentariis ornare non dubi-
tarunt. Quod enim D. Friedlieb Theol. Exeg b. I. p. 4. e Patribus

BED A M huc citat, in eo fruſtra eſt, cum per octo Bedæ Opp. tomos

nihil in hunc librum reperiatur ſcriptum.

Rabbino- Eo autem frequentiores ſpiſſioresque dedit in h. I. commentarios

rum: Synagoga, gentis ſaæ gleriaminde aucupatura. Præter Mdraich enint

—

—

R. ABD
SEPHV
R. MOs
CHIIA
nenſis l
Prajmme-
ben SNomo
4.5 ſoh-
tribus Ihri
ex
TZAHA
dgn. 0,
„,.) Eil
cum K woa
mehtartwr-
Aprocuſu
ben R. Jud
in h.lconc
Puum, Ven
ALCAB.
Iin didus)
wri
1,2 0. ,
einfol, A
um appell
Nonymu
cihn tamen

oblert:

tionenſhe
claret,
Dobliciju
Prelnmn vi⸗
Alggehtt c,,
RN N
10 MON
n ſeorſi

—

8

—

diſtoriz
uchicieſt,
ulum Do-
Der Eſthe-

io Bibnle,

tal.

er Medo-

l.
m .N.

atio & Hi-

Arum miſſio

imb, 1,. .

orum noſti
eram ini.

timen HD
e nonl ubr⸗

Opp⸗ 101005

mmenttis

ariſ ſcheim .

—= —

VETERIS TESTANENTI F. I. 75

375
De Ubre

R. BDIAM SPHORNI, R. ELISA M. GALIKO, R. IO- ERheræ.

SEPHVM TITATZACK, R. ISAACVM ARAMAH,

R. MOSEN ALMOSCHNINO, R. IOSEPHVM IA-
CHIIAM, R. ABRAHAMVM fill. R. Moſis Germani Heilbrun-
nenſis, & RA BBOTH in quinque Megilloth, de quibus ſingulis ſu-

pra jam c. X/. G. 5. p. 206. q actum eſt: a Bartoloccio in Billiotb. Ma-

gna Rabb. ſuis locis adhu- citantur R. IS8 AAC LEON ben Elieſer
ben Salomon, Hiſpanus, cujus in h. l., commentatio Venetiis prodiüt in
4. ap. Joh. de Gara An. 1565: R. SALOMON ben ZeMACEHI, qui
tribus libris, & E DRS gloria Iſraclis ex Thr. II, 1. inſcriptis
expoſitionem in Eſther edidit Venctiis: R. A B RAHA M ben R. Iaac
TZAHALON (quem R. Abraham Tſabulon appellat, Hottinger.
Smegm. Orient. Lib. III. P. II. cap. I. p. 0. & Heidegger. in Euebirid.
p. 62.) Hiſpanus, abbreviate &αι*N* diédtus, qui literalem, allegori-
cum & moralem, ex antiquorum gentis ſua Doctorum fcriptis com-
mentarium in h. l. compoſuit, D N V Salus Dei infcriptum,
& procuſum Venetis in 4. An. 1595. ap. Joh. de Gara: & R. SAMVEL.
ben R. Judæ Valerii, qui commentarium in XIV. explanationes diviſum,
in h. I. concinnavit, quem E manur Regis ex Eſth-l, 7. inſeri:
ptum, Venetiis edidit in 4. An. 1785. His addatur R. SALOMO LEVI
ALCABAYZ (Normanno ex Siphte Jeſchen. R. Salomo Levita Elka-
lim dictus) cujus ſuper lib. Eſtheræ expoſitio Venetiis ir 4. edita NMor

n portiones Levitæ inſcribitur, ap. Placcium Theat. Anon. cap XVII.

n. 250. pe 706. R. LEO Pragenſis, cujus commentarius in Eſther Pra-
geæ in fol. A. ſupputat min. 360. lucem adſpexit, N Lumen no-
vum appellatus, ap. Placc. cit. loe. n. 37. p. 653. qui & praæc. n. 36. pag. 652.
anonymum in h. l, commentar. à allegat, NN N LuX legi⸗ dictum,
cujus tamen, præter Hottingerum & Bartoloccium, neminem meminiſſe
obſervat: R. SA MVEL, filius R. Pinehas Sacerdotis juſtitiæ, expoſi-
tionem ſuper Targum Eſther, qua ipſum quoque librum & hiſtoriam de-
claret, „N iree brincipium verborum Samuelis inſcriptam,
publici juris fecit Pragæ in 4. A. ſupp. min. 361. Præter hos ab Hottingero
& Heideggero cit. loc. in Eſtheræ commentariis recenſentur, 3 L
pretium vini ex Jeſ. LV, I. R. M O SIS filii R. rael, IIerle: rp o
augebit doctrinam R. ELIEZARI Germani: porro anonymi duo,
*RON D Dux Eſtheræ, & Wν R iter Moſiz inſcripti. R. S A-
LOMONIS JARCHI in h. l. commentarium, latina verſione illuſtra-

tum ſeorſim edidit in 4. Pariſiis An. 162. Ludov. FHenric. Aquinas.
Noſtra-

„

y ⸗

376

De libro

Eſtherx. nus Opp T. II p. I4 legitur,
in g. A. 1584. ſub tit. Diſeourſe upon the B

Pontificio-
rum;

Reformato-
rum:

Rewon-
Krantium:

INTRODVGCTIO AD LIBROS BIBLICOS

Noſtratium huc ſpectant JOH. BRENIIVS, cujus commentarius lati.
tum & in Anglicum ſermonem translatus, Londini
o&*o† Eſther prodüſſe fertur, & qui ver-

naculo ſermone Eſtheram explicarunt, GOTTFRIED MEISNERVS, niedrige,

aber nachmals erhoͤhete Eſter, mit Bibliſch⸗
Hamburg in 12. An. 1687.B ALTRAS KERN

Eſther, Ulm in 4. A. 1665. W OLFGANG. LVDOV. ASSVM, der Kirchen⸗Regi⸗

mnt⸗ und Haus⸗Spiegel, Nüurnberg in 8. A⸗
XLV. in h. l. homilias evulgavit Smalcaldiæ in

RIFRITSCII Bibliſche Seelen⸗Geſpraͤche * IV. p. 67. ſqq. huc facere cenſentur.
E Pontificiis OLIVERIVS BONARTIVS R. J. commentario literali &
morali, multa ſane ae varia referto eruditione, h. l. enarravit, Coloniæz in fol.
1647. Tum & huc ſpectant 8ETR BERCHORIVS Lib. AX. Moralitatum. p. 162.
J. DIDACVS CELAD A S. J. cujus comm. cum duplice tractatu, de convivio
Ahaſveri myſtico, i. e de Evchariſtia, & de Eſthere figurata, i. e. beata Virgine,
Lugduni prodiit in fol. A. 1648 HVGO de S. CHARO T. I. Opp. Lugduni in
fol. An. 1645. ADRIAN. CROMMIVS Lovani in 4. A. 1632. LAVRENTIVS

Hiſtoriſchen Schmuck angethan,
ER, Ehren⸗Crone der demuͤthigen

1672 HERMANN. ENALD, qui
4. A. 1618. Tandem & AHASVE.

CVPE;.RVS, Epiſc. Tornacenſis & Carmelitarum per Belgium Provinciali:, Mo=

guntiæ A. 1600. DIONTSIVS CARTHVSIANVS, cujus enarrationes in lib. He-

Rer aliis ejus commentariis junétæ prodierun

IOH. FERVS cujus explicatio Eſtheræ germanica Moguntiæ excuſa eſt in 4. 1567.

FRANCISC. FEVARDENTIVS Coloniæ in
DA Tom III Opp. 1650. RABAN. MAVRVS

ANDER de MVRCIA, Madrit in fol: ap. Alph de Paredes 1674. FABRIC. PAV-
LVTIVS in Commentario in libros Hiſtoricos V. T. ſuo loco, Romæ in fol. 1625.
RVPERTVS TVITIENSIS: CASPAR SANCTIVS Antvverpiæ in fol. 1627. &
1632. NICOL. SERRARIVS, commentario in Tobiam, Judith, Eſther & Mac-
cabzos, Moguntiæ in fol 16 10. JOH. EVSEBIVS NIERREMBERGIVS Seroma-
tun ſacrorum AlV. quod Aſſuerus inſcribitur, p. 344 -422. Lugduni in fol. 1642.

E Reformatis nominandi hic veniun
pius nobis laudatus, cujus ultimus in hunce lib
DOLPH GVALTHERVS, cujus bomiliarum

* Coloniæ in fol. 1534. p. 175. ſq. “

g. 1595. THOMAS de MALVEN-
T. III. Opp. Colon. in fol. 1627. LE-

t ERANCISC. BVRMANNVS, ſæ-
zorum labor exegeticus fuit: RV-
Sylva vel Archetypi Tiguri excude-

bantur in S. 1587. I.VDOVIC. LAVATERVS, cujus X LVII. homiliæz in Efthe-

zam, a Joh. Pentiſella latinitate donatæ, Tigari prodierunt in fol. 1586. CON-
RADVS PELLICANVS Tom. II. Comment. Biblic. Tiguri in fol. 1583. VI-
CTORIN. STRIGELIVS: FRANCISC. TATLOR, cujus Targum prius & po-
ſterius in Eftheram latine verſum Londini prodiit in 4. 16 55. JOH. WOFIVS
Tiguri in fol. 1570. ARLHVRVS ACKSON: JOSEPH. HA LI. Bibl. Ge ſichte
P. I p. 1290. (. CHRISTIAN. SCHOTANVS Biélioth. HA Sec F. 1. P Il p, 15d5.
3q. Tandem quoque referri huc poterit CORNELIVS AD A MI, qui obſervation.
Theologico-Philolog. c. II. e Perſarum ritibus toeum librum Eſtheræ ſecundum ordi-
nem capp. & commatum perſequitur & illuſtrat. Prodierunt Groningæ in A. 1710.

In JOH. CLERICI in V. T. eomme
EGheram, in quo inquit ipſe præmiſſæ Diſſerta
librum illum ita illaſtravimus ex iis, quæ velere:

ſeripſerunt, ui pauca obſeura reliquerimus, præ iis, qaæ a Seriptoribus Gracis
lucem non dubiam acceperunt. Xti::

ntariis ultimum locum ille tenet in
t. de Scriptoribus Libror. Hiſtorie . 10.
Græci de Perſis, deque imperio Perſics

INTRODVCIIO

tut, Londini
1 & gui ver⸗
3, niedrige,
t angethan⸗

Ldemuͤthigen 4
IIBROS POETICOS
Wal i 1

& AHASVE.

ecenlentut, . .
rio literali &
lonie in kol,

tatun. p. 102,
de tonrinio H
knn an VETERIS TESTAMENTI,
4VRENTIVS
. PRECOGNITA CRITICA ET HISTORICA.
Ca . A C
de MALVEN.
d eur. AVTORITATIS VINDICIAS
infol. 1525.
al ön. EXPONENS.
lther *½ Mac⸗ .
RoIVSSerma

ADORNATA STVDIO

D. IOH. GOTTLOB CARPZOVII,

S. TH. ENT R. ET LINGVAE SANCTAE ORD. P P. ET ECCLE-
SIASTAE THOMANI.

Zol Gſhe — .
,1 II,,l. EDITIO QVARTA.

ni obſerration
gni oſerinn.

ane eBe

5
um ile tenet in

inpti leſe⸗
H. SVMET. HAEREDVM LANCKISIANORVM.

„

AN. MDCCLVI.

— 2 282 —☛ — — = — — — —– — — . — = S=— – ,⏑ , — —
8, . e 2 — 13 =. = — — S S —
SNà να2 VE S

SES,So e,N. 6,WBeAN,NS6S, de, d S, S NeD
N X Y X . E
. e . AN NW . e
e. N. r. . N M . A. N. e N
l

PARS II.
INTRODUCTIONIS

IN
LIBROS BIBLICOS VETER. TESTAMENTI.
ρ☛ Wρ⁵◻6 g Pc, PPePVN“ρ * ο ε*⁴wHᷣ NοοvHοοv
“ CA pD. I.
De Libris V. T. Poëticis.

Libri Poztici Vet. Teſtamenti, ex Judæorum ſententiæ, trer tantum, ez& Summa⸗
Chriſtianorum autem Veterum & recentiorum, guinque 3 quibus tamen rium Ca-
Threni non connumerantur, ut nec Cantica in hiſtoricit & Propheticit Pilis.
libris obvia §. 1. Poëſts Hebracrum Biblica vere datur; ſed qualis 2
ditquiritur: I. an omni prorſui metro deſtituta, ut Rabbini volunt,
Scaliger, Voſſtut, Alſtedius, Rich. Simonius &c? quα ιuοα ti-
ci, ex natura Muſiceæ, & hine demum confutatur, guia Poëſis ab He-
brais ad Gracos, non vice ver ſa, dimanavit S. 2. II. num in accommo.
datione Muſßica conſiſtat? quod expenditur, diſcut pro afßfrmativa
argumentis F. 3. I1l. num in Parabolico ſaltem dicendi genere ſit ſita?
quocdl reſicitun S. 4. IV. num in accentuum ſitu quaærenda? guorum
quidem uſus in carmine aliquis docetur, verum talie, qui rationem
Pobëſeos minime conſtituat S. F. V. num metrum, Graco vel Latino
mile, admittat? quæ Joſephi, Hieronymi, Iidori, maxime omnium
Franc. Gomari, ſententia proftigatur §. 6. VI. num ex αοοτ+tÜα
Iit aſtumanda, ut Aug. Steuchur & Joh. Clericur volunt? quod nega-
tur §. 7. VII. num orruptelæ ſontes arguat, ex Marg. Meibomii opi-
nione, reſutati ab aliis S. S. VIil. num hodie prorſu! ignoretur? quæx
plerorumque eſt confeſſo S. 9. ex noſtra ſententia dualis tandem ſit
Carpz. ParsiII. A cenſen-

E

2

S

N

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

cenſenda? quod certis poſitionibus docetur S§ o. Cauſæ, propter quas
Deut libros quoque Poëticot Bibliis inſeruerit? &. u. Autorei, qui de Poë-
ſft Hebræa, vel data opera, vel aliud agentes ſeripſerunt, inter Patrer,
Rabbinors, Lutheranos, Pontificiot, Reſormatot, Remonſtrantes, S. 12,

Ex, §. I.

SSetque ita tandem libros Hiſtorico pratervecti, ad dif-
ficillimorum librorum littora delati ſumus, vere di-
xerim cum Sixtino Amama, cum in Anti-Barbare
Bibl. Lib. III. p. 415. Jobi auſpicaretur vindicias,
Vix enim implicatior, circa ullos in ſeriptura S. li-
bros, præcognitorum eſt ratio, quam eirca eos,
quos Posticos dicunt, ſecundam Veteris Teſt. par-
tem conſtituentes, ut P. , cap. 2. §. 4. p. 26. oſtenſum. Sunt autem ex Ju-
dæorum diſciplina ſaltem tres: aisde Jobur, yuir Proverbia, & nehnn
Pſalmi; quos Maſorethæ, ab initialibus literis, ſymbolo nux comprehen-
dunt, e Chriſtianorum vero ſententia numerantur quinque: Jobus, Pſal-=
mi, Proverbia, Coheleth, & Canticum; ut videre licet apud Leusdenium
Philolog. Hebr. diſſert. II. 4. pP. . b. Calovium Comment. in Geneſ. Proleg.
cap 3. p. to. b. Waltherum, Ofſe. Bibl. §. 5ss. p. 96b. b. Pfeifferum Critic. S.
p. 7. J. 7. 5. Nee ſecus numerabant pii veteres. Epiphanius, catalogum li-
brorum Biblicorum componens: v&αν s*àRερραρα uit: quinque libri ver-

kkäkur conſtant: r13 I068 EsXορα2 &r 7 αXνο. ανiοÜdÿn Xnρσα

sâdh, doααα. dàοατι—, Job, Pſalterium, Proverbia Salomonis, ecclehfaſtet,
Canticum canticorum, lib. de Menſur. && ponderibur e. IV. T. II. Opp. p. 62.
Et Gregorius Naz Carm. 33. de Germanis ſcript. libris T. II. opp. 9. Al *
õäsõä IπDhſ τοντο. Aανις τα.. 16α ZoXοαιαοπι
Ennwzαιαιας αDι Heroinlsze,. Congruit ex afle Amphilochius in
Jambis ad Seleucum de S. S ript: librit, & Damaſcenus Lib. W. de O. F. C. i5.
Threni ſane huc ſuo jure ſpectarent, metro quippe incluſ; verum eum Je-
rem. vatieiniis vulgo annumerentur & ſubtexantur, ſeorſim inter Poëticos
referri non conſueverunt. Neque tamen exiſtimandum eſt, omnem Poẽſin
ſacram his tantummodo libris contineri; egregia enim poëmata hinc in-
de Hiſtoricis juxta ae Propheticis inſerta deprehendes ſeriptis, qualia funt
canticum Moſis àoραιταιαρ Ex. NV, carmen Moſis valedi orium & τ-⸗
Omrind Deut. XXII. cantieum &αο Deboræ Jud. V. eantieum Hannæ

matris Samuelis, 6Xανοαdov*α&αοαπα1 Sam. II. carmen
lIugubre

lug
ricu
10
tien
chis⸗

cant

pili
anti
troli
Auter
toat
poe
gunt
Proſ.
Puar
indi
doj
legit
dige

VETER. TESTAM. 7

lugubre Davidis, ſuper cæde Saul & Jonathan, & populi Dei 2 Sam. I. can- le libris
ticum éνn*νοοιαουd Davidis 2 Sam. VII. aliud ejusdem euchariſticum otlcis.
1I Chron. XVI. canticum Jeſaiæ νn“-ραιiιαο ι αρ°αορτιιι Jeſ. V. Can-
ticum ejusdem αρααοινι +τοο ι τO1π½π½ι c. N N VI. canticum Erve-
chiæ regis évαρααειαον Jeſ. NXNXVIII. carmen Jonæ sνανοαονινιαε Jon. II.
canticum éννντâν Habacuc Prophetæ, Hab. III. aliaqque paulo breviora,
1j. paſſim obvia: verum tamen in cenſum illa hic non veniunt, ubi non de
tecr⸗ canticis, ſed de libris agimus, vel integris, vel maximam ſui partem me-
“ tro ligatis, quales in ſeriptura, præter memoratos, reperimus nullos. Tres
ei autem memoratos judæi tantum agnoſcunt, quod ii ſoli metrica accen-
tuationis ratione dimenſurantur; & quanquam Canticum Canticorum
poëma quoque fateantur, ejusdem tamen cum tribus iſtis generis eſſe ne-
gant, nec eodem cum illis loco habendum, cum accentuatione quoque
Proſaica ſaltem, æque ut Coheleth, quem plane proſaicum cenſent, diſtin-
guatur: quia vero accentus metrum non abſolvunt, imo vero ne quidem
indicant atque docent; alias enim Pſalmus N VIII. poëſ» excidiſſet, quan-
do iisdem quidem verbis, at proſaicis diſtinctus accentibus 2 Sam. XXII.
ell legitur; reliquos Salomoneos, Poeticum ſpirantes & genium, & dicen-
hiuen . di genus, iſtis adjungere e re viſum eſt Chriſtianis.
nulg. II.
nie 5 Perquam autem implicata & ſpinoſacircea Poëſin Hebræorum Bi- Poëſis He-
uml. blicam eſt quæſtio, circa quam tot fere ſententiarum occurrunt divortia, bræorum
riuer⸗ quot numeraveris Doctores, qui in iſthoc declarando deſudarunt argu- Biblica,
N mBaento. Et omnem quidem Posſin canticis librisque nonnullis Bibli-
ſaher, eis denegare, vix quisquam unquam ſuſtinuit; graviterque omnino ac
),S, nervoſe argumenta pro Poëſi ſacra b. Danhauerus complectitur, cum P. Il.
4& Homil. Academ. XIX. pag. 52t, inquit: ſpirare in codice ſacro aliquam Pozë-
Veng ſin, inſinuat hiſtoria, teſtimonia accinunt, plagia produnt, oratio aperit,
ius in res ipſa loquitur: quæ ſigillatim dein, ac ex inſtituto perſequitur. Idem
Re porro, Vir Magnific. ac Præceptor noſter venerandus, Dn. D. Sontagius
umn e⸗ in Titulis Pſulmorum Domin. IX. Irin. S ſqq b.562. copioſe demonſtrat.
enieos Fuere tamen, Judaicæ pariter ac Chriſtianæ religionis, haud infimi ſub-
Poeſin ſfſellii Viri, qui adeo liberam, legibusque metri ſolutam eis orationem tri-
ne in⸗ buunt, ut, præter nomen, vix quicquam Poëtices Biblicæ reliquum feciſſe
alont videantur. Hos inter e Rabinis agmen ducit R. Iſaac Sangarus in libro 1I. dum o-
ne. Coſri P. IIl. G. 6o= 9. edit. Buxtorff. p. 136. ſq4: ubi carmina Biblica largi- ui menr
Hange . tur, ſententiarum gravitate omnes reliquarum gentium hymnos longo““ Aus ⸗
rmen A 2 poſt
gabre

1et,
Pir.
a ⸗
ven
ehen⸗

De libris
Poeticis.

4 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

poſt ſe intervallo relinquentia, verum non ar tis ejusmodi & ſerupuloſis

legibus menſuræ ac numeri ſyllabarum, pedum & verſuum adſtrita, quæ

RNN vulgo dicantur, ſed liberiori decurrentia modo, & ad re-
rum magis pondera atque momenta eleganter reddenda, & animis effi-
caciter imprimenda, quam ad demulcendas aures compoſita; hodier-
nam, qua Hebræi utuntur, Poëſin certa pedum & ſyllabarum dimenſione
conſtantem, non eſſe genninam Hebræorum filiam, ſed adulterinum fœ-

tum, a gentilibus, Arabibus præſertim, adoptatum, circa quam genti ſuæ

idem evenerit, ac Patribus ipſorum, quibus dictum ſit: & commiſcuerunt
ſe cum gentibus, & didicerunt opera eorum Pſ. CVI, 35. In eandem ſenten-
tiam pedibus concedit R. Aſaria in Hpy MND Part. III. cap. Og. cujus
excerpta ſatis prolixa dederunt Buxtorff. in Mantiſa ad lib. Coſri p. Aiy.

ſqq. & Joſephus de Voiſin Obſervat. in Proœm. Pugion, ſidei Raym. Marti-

ui p. I05. ſ. qui, quod una manu largitur, altera rurſus eripit, & menſuras
ac proportiones certas cantionum ſacrarum quidem concedit, ſed non in
numero ſyllabarum aut pedum, verum ſenſum quærendas. Autori Coſri
applaudit quoque R. Samuel Arcuvoltus in Dae DA cap. 3i. apud
Buxtorff. c. I. . 424. ſqc. quanquam ipſe aliqua Rhythmorum ſpecimina
quoque e Scripturæ libris cap. 22. producat, quibus non omnino profanos,
ſed ſacros habere natales Rhythmicam illam & modernam Hebræorum

Poëſin evincere allaborat. Pariter R. Samuel Aben Tybbon in principio

Comment. in Coheleth poëmata David's & Salomonis neque metrum ſer-
vare, neque Rhythmum, pronunciat, eaque longe fuiſſe excellentiora,
quam hodierna, nullis cum prohibeantur legibus, libere inſerere, quicquid
e re fuerit viſum. In libro Schilte haggilborim ſol. 3. col. 3. liber Pſalmo-
rum totus, ut & Canticum Canticorum ſcripta perhibentur phraſibus
regularibus, tritis, & in ſimplici quoque vel hiſtorica narratione uſitatis;
quanquam & ibi rhythmi obſerventur. Inter Chriſtianos Doctores
haud multum ab his abludentia, ſi non de omnibus, de præcipuis tamen
Poëticis Bibliorum libris, tradit Joſeph. Scaliger, eujus in Animadverſ. ad
Chron. Euſebii p. 6. b. ſq. verba ita habent: Ds Bſalterio magis miror
(quod Jambo currere, Alcaico perſonare, Sapphico tumere, Hieronymus

dicat) quum neque in eo, neque in 1hrenis ullum canticum ſit, metricir legi-
bus adſtrictum, ſed mere ſoluta oratio ſit, eharactere poëtico animata. Quin

Iaiæ & aliorum Prophetarum oratio inſtar pozſeot aliquando ſigurata eſt,
quam tamen propterea poëſin eſſe non recte dixeris. Solum Canticum Moſis

extremo Deuteronomio, Proverbia Salomonis, & totur fere liber Job. qua-

dam

dan
tyi⸗
liol
M.
hat
ma
nun
ch
4

wer

ſtor

tico.
L

ran
Can
yn
lo
nit,
wr
dri⸗
Job
libn
576
tins
rur
Aec,

VETER. TESTAM. 5
6 dam rhythmi neceſztate cobibentur, qui rhythmus eſt inſtar duarum dime- De libris
l sriarum Jambicarum, & tinnulurs accidit ad auref. Sed aliquando pau- Poticis.
k. ciorum ſunt ſyllabarum, aliquando plurium, quales Græcorum sgoi zara-
f. Xn †τoο, 6&αοαραιυO⁴ͤrawRXααο τιαρονrο non utique, quod compoſitio
e. bat nav loοανocαoιαωuu, ut in Gracis ſolet; neque enim hoc exprimi poteſt idio-
ne mate Hoebraico, ſed quantum ſententia poſtulat, rhythmir nunc longior,
. nunc brevior eſt. Et poſt interjecta nonnulla p. 7. a, addit: Nam ut in
e Hebraico, Sriaco, Arabico, & Abylzno idiomate ulla metri ſpecies concipi
nt peſſt, némo cere poteſt, quia id natura ſermoni- non batitur. Eandem
en tuetur ſententiam, ſed clarius explicat Gerh. Jo. Voſſius, qui lib. n. de nat.
lus & Conftitut. artis Pozt. eap. XIII. JH. 2. v. 77. in hunc modum diſſerit: In
I. Jobo & Proverbiis Salomonis ſolum Rhbyihmur eſt, non metrum: boc ſt,
. Iyllabarum numerus, non quantitas, attenditur. Idem judicium eſt de
tas . poſteriori Moſis cantico. Similer igitur ſunt verſus, ac Gracorum illi, 4Ju0H
in Politicos vocant. Hi trochaici tetrametri catalectici videntur, ſi ſyllabas
lri numeres 3 ſed quantitas negligitur. At in Pfalmis & Threnir, ne rbyth-
ud mus quidem olfervatur: ſod oratio eſt ſoluta, quæ ſpiritu ac charakfere
ina Poëtico animetur. Quæ non intelligo, quam iis reipondeant, quæ pau-
0s, lo ante cap. W. §H. 20. p. 20. dixerat: Mihi Pſalmi, quot Apoſtolur (Jac
um V. 13.) etiam cani a nobis jubet, nobiliſimum poitæ (Davidis, de quo ĩpſi
pi⸗ ſermo eſt) opus videntur. Idem ſentit Joh. Henr. Alſtedius, Encyeclopaæd.
er⸗ Bibl. ſeu Triumf, Biblior ap. 27. p. 257. übi ita habet: Pozma ſenſu lato
by ſt oöratio charactere poëtico animata, h. e. oratio ſoluta, quaæ ſtilo eſt pathe-
d iico, qualist poëticur, eth, non numeroſo. Et hoc laxo ſenſu T heologi nume-
10. rant quinque libros poëticor: Jobum, Pſalmor, Proverbia, Excleſtaſten, &
Dus Canticum Canticorum. Eodem ſenſie multa cantica ſatra, multæ concione-
is⸗ Propheticæ, & maxime Threni Jeremiæ ad ſeripta poëtica revocantur. Pau-
res lo poſt . 6,y 262. judicium ſuum de poëſi librorum ſacrorum ĩita expo-
gen mit, ut triplieiter illam dicat obſervari 1) ſublimitate ſtyli tantum, ut in
14 omnibus canticis, excepto Ex, N V & Deut. 32, 2) Sublimitate ſtyli & mem- 3
iner bris orationis rhythmice temperatis, ut in proverbiis Salomonis & libro
nb Job. 3) fublimitate ſtyli, & mem bris orationis metrice temperatis, ut in
gi. libro Pſalmorum. Pariter Rich. Simon HIiſt. Crit. V. L. Lib. I. cap. S. p.
in P 5. 6. verſus Hebræos in Sscro Codice dari omnino negat, ſententias po-
l, tius valde conciſas illos exiſtimans absque tamen ulla metri vel ſyllaba-
lf⸗ rum menſura. Ex noſtris caleulum his addit b. D. Wa ſmuthus, qui Inſtit.
ne ALecent. Haebr. PD. I4. ait. Libri mus vulgo ſa Metrici dicuntur, quamvii

ion A 3 nullum

6 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libris nullum metrum Poëticum Iniſi forte ex accidente) nec ſingularem Muſicæ
Poæticis. pationem contineant. Nobis vero licet non ſumamus, in re adeo abſtruſa,
tantorum in omni literatura Heroum refellere dicta; obſervamus tamen,
1) ipſam teſtari hiſtoriam ſacram Exod. XV, I. Num. XXI, 17. Deurt.
XXXI, 19, 21.22., 30. XXNXXII, 44. 2 Sam. I, 18. ſqq. XXII, 1. Jeſ. V, r.
XXVI, I. Amos VI, 5. VIII, 3. 10 &c. cantica iÜnο. νvöhα, Aαον—
veuriz”, éν*âραναιatque alia, & compoſuiſſe, & ceciniſſe Hebræos;
quæ ſi metro omni caruerint, ne cantica quidem fuerint dicenda. Sane
enim de natura & conſtitutione cantici vel Odæ eſt, ut metro quodam li-
getur, & certis vicibus velut in orbem recurrat: & quamquam proſam
quoque orationem cantu nonnunquam Muſici modulentur, Muſicæ ta-
men modulationis potius, quam cantici nomine venit. Non enim mo-
dulatio, ſed metrica temporum dimenſio carminis indolem adeo conſti-
tuit, ut illa licet abfuerit, canticum tamen maneat, eſſe vero deſinat, ſi
omne deſit metrum. Quicquid vero ſit de illa in rhythmum & metrum
diſtinctione, quam Ariſtides Quintilianus de Muſica Lib. I. edit. Meibom.
p. . varie tradit, ipſe rhythmum per ovsnne en X6oν v oνασι rνα τι
σανοαεπεεͤα comnpoſitionem ex temporibur aliquo ordine conjunctis, me-
trum vero per α οσ A&ονοιſ XNXαπſαναπνcιια εͤ
unog oνιιτ—, compoſitionem pedum, ex diſimilibus ſyllabi conſtatam,
adlongitudinem mediocrem definiens: a poëmate ſane metrum abeſſe adeo
non poteſt, ut vel ipſe Voſſius c. l. cap. VI. S. 9. p. d. formam poëſeos in me-
zro ponat, ac ſpiritu Poëtico, quo dictio quafi animetur. Metrum tamen
hic non in ea ſignificationis anguſtis ſumo, qua ad Græcæ vel Latinæ ſo-
lum Posſeos leges adſtringitur: ſed paulo latius, ut verſus numeris ſuis
dimenſos, & Muſicæ aptos ſimul complectatur. 2) notamus, ipſam Mu-
ſicæ indolem atque naturam uerensv complecti, urubi poëmata ſacra
decantata conſtet, non poſſit metrum omne excludi. Evolvantur anti-
quaæ Muſicæ aubtoreri ſeptem, Marci Meibomii cura Amſtelodami An. 1652.
editi, & uno omnes ore teſtabuntur, metrum de natura eſſe Muſicæ. Ita
Alypius ſub initium Iſagogæ Muſicæ, 17 Maαnαιsι rραα νιπια
TAτ+. naταριπ⁰ 7εαι +ρ Muſicam ex tribus primariis atque inter ſe
conj unctiſimis ſcientiit conſiſtere tradit, ροunα, vbkiαρ, Aer6n,
Harmonia ſcilicet, Rhytbmica, & metrica. Atque de his tribus partibus
Ariſtid. Quintilian. toto libro I. agit, Metricam p. 40. ſ/4. ex inſtituto tra-
dens, & quam ad Muſicæ requiratureſſentiam, docens. Non poſſumus
itaque non inhærere verbis optime de nobis meriti Præceptoris, D. D. Son-
tagii,

1

ti⸗

32.
ltu
r/.
ſe,
bus
tra⸗
nus
on⸗

gi,

omnem modum Pozëticæ locutionis ſumhiſſe a divinis ſcripturis exordium:

VETER. TESTA M. 7„

tagii, qui e.? p. 52. appofite ad hane ſententiam: Sive itaque, inquit, De libris
Vaxuαdod, sa voce, ne ſidibur ac tibicine caonerent; ſve cum eo, quod Ci- Poèticis.
tharædus luderet, aut pracinentet, aut ſuccinenter, aut alio quocunque modo
reſpondenter concordarent, 8e* ν*ν usrρs, nibhil ine metre cecinerunt,
Accedit 3) quod Caſſiodorus Prologo in Pſalter. cap. . probe obſervavit,

ſicut & omnem aliam literaturam ab Hebræis ad Græeos & Latinos deri-
vatam tradunt fere omnes. Nec aliter potuit Voſſius, cit. lib. cap. 3 §. 5.
p. So. quin Poéſeos inventionem, primamque Hebræis vendicaret origi-
nem, Certe ante Trojam conditam, ante Argonautarum navigationem,
ante exordium Olympiadum, jam Moyſen, jam Deboram, jam matrem Sa-
muelii, jam Davidem carminis leges ad amuſſim obſervaſſe, dum ſua canti-
ca ad metricas leger compoſuerunt, luculenter patet: imo profanor autores
multa binc, teſte Joſepho, Juſtino, Origene, & Euſebio, mutuaſſe conſtat, in-
quit Athan. Kircherus Muſurgiæ Univerſ. Lib. Il. cap. 5. §. 1. ſub ſin. p. yö.
uodſi vero Poẽëſis e ſeriptura dimanavit demum in Græcos, quod præ
ceteris Euſebius prolixe demonſtrat, non video, qua ratione metri latere
ipſos indoles potuerir, quæ magnam omnino Poéticæ locutionis partem
conſtituit & efformat. Cum demum Magnus Voſſius c. . S. 2. antiquam
illam Hebræorum Poëſin rudem & impolitam (utin initio artium omni⸗
um evenire conſuevitr) fuiſſe exiſtimar, & S. 5. cum Feſcenninis veterum
verſibus confert, cui demum Græcia atque Latium limam addiderit, ha-
bita nimirum curatiori quadam metri ratione, ut in illam gentilium ſcri-
ptorum elegantiam ſuecedente tempore demum emergeret Poëſis; quod
filius repetit Iſaacus Voſſius lib. de poënatum cantu & viribus rbythmi Y.2.
inquiens: qualia ſuerint primorum hominum carmina, nemo, ut opinor,
afrmaverit, cum mulla ſuperhint monumenta, unde certi aliquid explora-
re poſimus. Sed cum omnei artes in vilibur & ſimplicibus quam diutigime
Joleant ſubſiſtere principiis, priusquam ad ſummum eulmen emergant; Reri
aliter nequit, quin idem quoque poëticæ acciderit, eum ipſa quoque exigat ra-
io, carmen prius repertum fuiſſé, quam carminis legem. Et paulo poſt: In
co amen plerique ſeriptores conveniré videntur, priſca carmina pedibu &
numeris caruiſſe, ideoque prorſus invenuſta fuiſſe &c. id in Spiritum S. Bi-
blieæ Poëſeos autorem injurium videtur, quaſi fons ille ſapientiæ, omnis-
que linguæ artifex & Doctor, donorumque diribitor ſupremus, e Græcia
demum lepores accerſere, ac ab infidelium hominum artifcio & labore
Veneres conſectari, verſuumque expectare debuerit venuſtatem, quibus
M ipſe

„8 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libris ipſe rudia ſaltem in ſeripturis Hebræis ſtraverit fundamenta. Alia certe
Poeticn. omnia & Chriſtiana religio, & plagia docent gentilium, qui quicquid
literarum aut ſapientiæ poſſederunt unquam, id ex Hebræa in ſe deri-
vaꝛatum origine hauſerunt.
. III.
2. num in Haud ita multum a priori ſententia in diverſum diſcedunt ii, qui
aecommo- omnem carminis Biblici rationem ſaltem in eo ponunt, quod commata
aſica & cola periodi ad melodiam certo numero ſint accommodata, adeoque
conſiſtat? Mußicam ejus conſtituunt fundamentum. Eſt in hac ſententia b. D. Pfeif-
ferus, qui iun Diatr. de Poëht Hebraorum TIh. 1ö. ſq. mentem ſuam ita expo-
nit: Exiſtimamut antem, Textus quosdam ſacror poſſe sv τ— dici car-
mina, at neutiquam xa n gee metrica, i. e. ad leges pozëſeos ſ. Europaz
eu Orientalis hodiernæ adſtricta, ſed ſcrupuloſtori quantitatis poëticæ ne-
c‿uitate ſoluta, ad Muſicam tamen ita accommodata, ut quodlibet hemiſti-
chium, vel tertia periodi quandoque part, certo & vocum, & ſyllabarum nu-
mero contineatun, pro diverſa ratione melodiæ, ad eum vocum Jyllabarumque
trabtum proportionatæ ita tamen, ut nulla habeatur ratio ſeu rhythmi pro-
prie ſic dicti, ſuve metrii:e. quantitatis ſyllabarum, ſeu e natura vocalium, ut
fere apud Europaor, ſeu exſyllabæ ſimplicitate & compeſitione ut apudrien-
taler plerosque, metiendæ, ſedtantum numeri ad melodiam proportionati;
uti videmus cantiunculas quaidam Eccleſiaſticas Latinas numero quidem
ſyllabarum congruere ad certas & notas melodias, omnibus interim metri-
cir legibur ſolutat 3 e. c. Puer natus in Bethlebem &ͤe. Ad cœ&nam agni provi-
di & c. Surrexit Cbriſtur hoie & . Siritui Sancti gratia G&c. Poſt virum
beatum eandem ſententiam ornat, ac ſpecioſe proponit Salom. van Til.
in der Dicht⸗Sing⸗und Spiel⸗Kunſt der Hebraͤer P. 11. cap.6 Si3. ſ b 24.
Conlonat uterque placito Abarbenelis, qui Comment. in Jeſ. V. medium
carminum Hebræorum genus in concentu Muſico ponit. Ita autem ha.

bet: In lingua noſtra ſunéta reperiuntur tres ſpecies canticorum: prima ℳ

canticorum, qua motionibus & rhythmis diriguntur, quaæ bodie apud nos
ſunt in uſu: non qualia ſunt ſeripturæ cantica, ſed derivata ab ſmaslitit, &
abis laudata: 2. ſpecies eſt canticerum, quæ ab aliis ſeriptis diſtinguuntur,
non ſecundum dictioner ipfart, aut ſecundum aliquam eorum proprietatem,
ſed ſecundum modulamen vocis, quo illa decantantur, quale eſt canticum
maris Ex. F. & canticum: Audite &c. Deut. 32. & Canticum Deboræ Ju-
dic. 5. & canticum David & . 3. ſpecies eſt Canticorum, quæ non differunt,
neque ſecundum dictioner, neque ſecundum modulamen vocir, ſed kennre ſe-
cundum

.
„7

cuna
ſiua
M4
lider
