82 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Pe libro & reliqua ſeripta poſt Bartoloccium, Clar. Wolfſius Bibl. Hebr. P. I.

Jobi.

Lursberk-
norunms:

p. O. q. deſeribit: R. MEIR, ben R. Iſaac A RAMA, cujus ,4
2 sε ſ. Commentarius in jobum Philoſophicus & literalis Venetiis An.
1567. in 4. prodiit, & Rivæ Trid. rurſus A, 15 62: R. I8 AACUM fil.
Salomonis IABEZ, cujus in 0π ρ fſ. volumine decem com-
mentariorum, in V. ſcil. Megillorh, in Pſalmos, Proverbia, Jobum, Da-
nielem, Eſdram & Nehemiam, Calloſcopii in fol. edito, is, qui obum
explicas, ν timor omnipotentis inſeribitur: R. MOSEN
NACHMANIDEM, cujus ſ. Commentariur in Jobum & in
Bibliis Rabbinicis Bombergianis, editionis primæ A. 1519. & ſeorſim ab
eodem in 4. editus conſpicitur: R. SI MEONEM ben DURAN,
cujus commentarium in librum Jobi, Dau d amans judicium
inſeriptum, & una cum Comment. R. Obadiæ Sphorno, Wenetiis An.
1590. in 4. apud Joh. de Gara excuſum, Bartoloccium perperam R. Sa-
lomoni ben Tzemach tribuere, accurate obſervavit laudatus Wolfius
cit. I. p. lobt, oll. p. r47. & R. OBADIAM ben Jacob SPHORNO,

cujus in Job. commentarius, P Pe Y judicium juſtum inſeriptus,

Præcedenti junctus in lueem prodiit.
Noſtratis eccleſiæ Doctores Jobum explicarunt, b. JOH. BREN-
THUS, cujus Job cum piis & eruditis Jo. Brentii commentariit, ab ipfo au-
zore recognitus atque reſtitutut, ſeorſim Halæ Suevor. in fol. A. 1546, ex-
cuſus, tum quoque Opp. T. III. ab init inſertus, ab ipſo vero autore jam
A. 1526. conſignatus, & quæ vir' eſt modeſtia, annotationum duvroooãs
in præfatione appellatus legitur: b. O H. BUGENHAGIUS, cu-
jus ſuccintæ in Jobum annotationer Baſileæ in 8. A. 1527. prodierunt: b.

SEBAST. SCHMIDIUS, qui ſtudioſorum deſideriis reſpondens,

in Collegio primum coheærentiam orationis, vocabulorum pondus ac ge-
nuinum Jobi ſenſum privatim enarravit, unde poſtmodum Commenta-
rius enatus eſt, Argentorati in 4. An. 1690. typis commiſſus: b. CHRI-
STOPIHI. SCULTETUS, cujus Analyzſe typica Concienum 245. in
Jobum, Stertini in fol. A. 1647. eruditis ſe valde probavit: Dn. D. JOH.
HENRIC. MAJUS, qui in appendice Oeconomiæ Judicior. Dei P. I.
p. ot. Judicium Dei in Jobum de induſtria expendit, eaque occaſione
argumentum & ſeopum tum libri univerſi, tum ſingularum orationum

capitum ſeite & nervoſe recenſet. Vernaculo idiomate librum enar-
rarunt b. HIERONYM. WELLERUS, cujus Zo. Germanico Opp.

p. 4o. ſ Priorum XXI. capitum, nec non v. 13. Capitis KXVIII. ex-
plica-

1

Dierie
10M..

1617,

Patient
4 b.

AApopt

FO

4. XI
jus La⸗
DS,
nd Ge⸗
TUM.
Phraſ
Phiolea
mane
1it ua
on ſat
hiut
commen
Wed
Klarim
Berſon.
ſhench
de Jus
I
NAS,
ſas 45.
Tehun
10 M.
pturan
50
mis ir
BNU.
hiber.
Des Pri

de yl

4. CKII. in jobum homilias publicavit; b. JOH. LASSENIUS, cu-

commentario explicari poſtt. Dosctorum ſane eccleſiæ noſtræ calculum

VETER. TESTA M. 8

plicatio legitur, opere ad umbilicum non perducto: b. BARTHO. De libre
LOM. RULICH, qui CLXXV. in Jobum homilias, Wittebergæ A. Jobi.
15617., in 4. publici juris fecit: b. IOH. FABRICIUS, cujus ſchola
patientiæ CIV. in jobum homilias complectitur, Noribergæ A. 1691. in
4 b. GOTTFRIED OLEARIUS, Hallenſis, qui LV. concionibus
ad populum habitis, Lipſiæ in 4. A. 1663. exſcriptis, Jobum illuſtravit: b.
WOLFG. MELCHIOR STISSERUS, qui A. 1704. Lipfſiæ in

jus Lamentatio Jobi Noribergæ in 4. A. 1661. prodiit: PAULUS EGAR-
DUS, cujus Erleuterung des Buchs Hiob, oder Schule der Bibliſchen
und Geiſtlichen Anfechtung ex ſchedis Autoris Hal, exc. A. 1716. in 4:
quibus addendus recentiſſime eſt RENATUS ANDREAS EKOR-
T'UM, qui novam ex textu Hebraico libri ver ſionem vernaculam, para-
phraſi uberiori & conciſis perquam annotatiunculis, maximam partem
Philologicis inſtructam, Lipſiæ A. 1708. in 4. luci publicæ expoſuit, im-
mane quantum abiens in diverſum a judicio b. Brentii, qui ſub init. anno-
tat. ſuarum in Jobum: Ceterum, inquit, t cui bæc noſtra interpeet atis
non ſaticgfaciat, conſulat D. Lutheri tralationem, qui hunc librum oeptima
Ede, in vernaculam noſtræ regioni linguam traduxit, & ſere clariut, quam

adeo non meruit, ut plarimorum potius incurrerit reprehenſionem, ut
affatim docent die Unſchuldigen Nachrichten An. 1708. p. 637. Autor
Perſonal. Jobi P. II. p. 204. & ex inſtituto Anony mus in dem Korthümi-
ſchen Hiob gegen D. Luthern vorgenommen, Dortmund in 4. A. 1716.
de quo v. rur ſus Inſch. Nachr. A. 1717. p. 301. S
E Pontificiis interpretibus locum hic tuentur THOMAS ACVI. Pontifcio
NAS, cujus in jobum commentarius, Venetiis in fol. A. 150 5. impreſ- rum:
ſus a Sixio Senenſi laudihus ad cœlum vehitur, ceterisque ejus in Vet.
Teſtam. commentationibus multis paraſangis præfertur: BARTHO-
LOMLEUS de BARBERIIS a Caſtro Vetro, qui Tomum I. ſuæ in Scri-
pturam S. gloſſe myſtica Jobi explicatione obſignat & finit: JIACOEBUS
BOLDUCCIUS Capucinus, cujus in jobum Commentarius II. to-
mis in fol. Pariſiis An. 1619. & Coloniæ A. 1646. excuſus proſtat:
BRUN O Aſtenſis, cujus Opp. I. I. Commentarium quoque in h. l. ex-
hibet: IOH. BAFTISTA CAVOTUS, cujus XXXIII. Lectio-
nes primum ſolum caput Jobi illuſtrant, Romæ A. 1617., in 4: IHOMAS
de VIO CAIETANUS, cujus in h. l. commentarius Romæ prodiir
S L. 2 =DèG in

De libro
Jobi.

94 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

infol. PHILIYP. CODURCUS, cujus verfo Libri Job cum Schoſir

non emnino contemnendis, ſeorſim prius Pariſiis & Londini emiſſa, Tv.
II. Biblior. Critic. ſuo loco ad ſingula Jobi capp. inſerta deprehenditur:
BALTHAS. CORDERIUS S. J. qui Jobum elucidatum Ant-
werpiæ in fol. A. 1646. edidit: A D RIANUS CROMMIUsS, fre-
quenter ante jam nobis citarus, qui in J obi hiſtoriam, & libros Tobiæ, Ju-
dith, Eſther, Eſdræ & Nehemiæ commentatus eſt, Lovanii A.1632. & 1652.
in 4: JOH. FERUS, cujus in Jobum Gloſſa, CXIII. homiliis, Coloniæ,
iteratis vicibus prodiit: CXYP RIANUS de la HUERGA, Ciſterci-
enſis Monachus & Academiæ Complutenſis Profeſſor, cujus commen-
taria in librum Job, iis in Canticum Canticorum juncta, Compluti lucem
aſpexerunt in fol. A. 1582: J AGCOB. IANSONIUS, qui enar-
rationem in Prophetam Job, Lovanii A. 1623. in fol. reliquit: IOHAN-
NES a IESU MARIA, cujus liber Job paraphraſtice explicatus, Romæ
ſeorſim A. 1611. in 4. primo editus, Operum deinceps Tomo I. inſertus

conſpicitur: IOAN NES de MELO, cujus Paraphraſis in Jobum

Metrica, cura Simonis filii, poſt fata parentis Lugduni in g. A. 161 5. cum
erudito orbe communicata fuit: HIERONYMUS OSORI US,
eujus Opp. T. III. Paraphraſis in Job ſub initium eomparet: JOANNES
de PINEDA S. J. qui ampliſſimum in Job Commentarium Librit .
ſtruxit, adjuncta ſingulis capitibus ſua Paraphrafſ, quæ & longioris com-
mentarii ſimmam continet, ſæpius editum Tomis II. & reeuſum Coloniæ

in fol. A. 1613: RUPERTUS TUITIENSIS, cujus in Operibus
in lib. Job libb. X. oceurrunt: CaASPAR SANCTIUS S. J. cujus ſue-

cinctus, nec contemnendus omnino in librum Job commentariur cum
paraphraſ: Lovanii in fol. 1625. prodiit, recuſus Lipſiæ, & nova præfatione

aucus, vitam Autoris complexa, in maj. 4. An. 1712: HIERONXYM.

Reforma-
zorum:

SAVANOROLA, cujus concioner XLLVII. in Jobum per Qvadrage-
ſmam A. 149 5. habitæ, Italice prodierunt, Venetiis in S8. A. 1545: FRAN.
CISCUS TITELMANNUS, cujus Paraphrafis in Jo“ Antwerpiæ
A. 1547. edita: DIDACUS de ZUNIGA, cujus Commentaria in
librum Job, quibus triplex ejus editie, vulgata Eatina, Hebraæa, & Græca
LXX. Imerpp. nee non Chaldæa explicantur, & inter ſe conciliantur, pre-
cepta vita, cum virtute colendæ, moraliter deducuntur, Toleti A. 1584. &
Rom. A. 1591. in 4. prælum evaſerunt.
E Reformatæ eecleſiæ interpretibus citandi hue ſunt THIEODO-
RUS BEZA, eujus Jobur partim commentariis, Partim Paraphraft il-
luſtra-

luſrat
BLA
ſr lil
SForun
nualiſo
BRA
cuſa e
concinj
Ti!
nental
Prema
ambi
0). 1
cujus
hus in
on.

n,

oh.
Tigu
Lerrm
uri!
I1VI
1563
Eſor
A.
dmn
Mli
tande
nob
n
ddar
Cind
dun

VETER. TESTAM. 85⁵

ni⸗ uſtratur, Genevæ in 4. Ao. 1599. recuſus eſt: RICHARDUS De libro
i BLACK MORE, M. D. & Regis Angliæ Archiater, cujus Paraphra- Jobi.
u: ſir Libri Jobi, ut & cantionum Mohr, Deboræ, Davidis, quatuor item ſele-
n. ctorum Pſalmorum., aliquot Caph. Eſaiæ, & Capitis IlI. Habacuc, Anglico
fre jdiomate exarats, & Londini A. 1700. in fol. edita, in A. Erudit. recen-
u. fetur A. yoo. p. 295. ARTI NUS BORRHAUS, qui anno emor-
52. tuali ſuo Commentarium in Hiob Baſileæ in fol. A. 1564 emilit: Ja COB.
ni, BRANDMULLER, cujus in Jobum Analyfis ypica Baſileæ in 4. ex-
rei⸗ culſa eſt, A. 162 1. J0 H. CALVINUS, cujus CIX. in librum Jobi
ner. concione, Latine converſæ, & Theod. Bevæ præfatione inſtructæ, Oppy.
tem Tomi II. Partem alteram conſtituunt: IOH. COCCEUS, ecujus Com-
ar. mentarius in Librum Jobi T. l. Opp. p. 373. priores vero in h. I. curæ,
4N. Bremæ ſtudioſæ Juventutis in gratiam ſuſceptæ, Commentario ipſo adhue
dne ampliores, & diagrammata rerum ad Jobum dicendarum inſeriptæ T. I.
enis Opp. *̈αahτ p. 76. leguntur: 10 HAN NES DIODAA TUS,
bum cujus annotationes in h. I. non memorabimus, cum in Commentatori-
cuon pyus in univerſa Biblia ſuum jam ſortitus ſit locum P. I. cap. I. H. §. P. I2.
U5 JOH. DRUSIUS, qui novam in Jobum verſionem & Scholia compo-
NS fuit, Amſtelædami A. 1636. in 4. JOH. HENRIC. HOTTINGER,

Joh. Henrici filius, qui Wα να&νιυα. ü vel Analyfhin libri Jobi A. 1689.

. Tiguri in 8. confignavit: LCDOVIC. LAVATERUS, cujus CXLI,.
Cnie germanico idiomate habitas in jobum conciones, latine vertit, & Ti-
idrc guri A. 1585⁄. in fol. edidit Hartmannus Sprunglius: REINFIARDUS
ſae⸗ LUTZIUS, qui annotationes in librum Jobi Baſileæ evulgavitin 8. A.
A 1563. JOH. MERCER US, cujus profunda eruditione refertus, &
non de fontibus eumprimis ſollicitus, in jobum Commentarius Genevæ in fol.
l. A. 1573. lucem adſpexit: CHRISTIAN. SCHOTANUS, qui
“ Bibliothecæ Hiſt. Sacræ V. T. Tu. 1. ubi in Sulpicii Severi L. I. cap. XX.
aN. commentatur p. 249. ſcr. in hiſtoriam & proſopographiam, tum & in fa-

* miliam ae ſtirpem Jobi erudite inquirit, ſermones vero ultro citroque agi-
tee tatos intactos relinquit: A LBERTUS SCHULTENS, fupra jam
i nobis §& X. laudatus, cujus Animadverſtones Philolegica in Jobum, Praje-

c Gi Batav. A. 1708 in 8 ediræ, plurima ejus locéa ope linguæ Arabicæ &
,e. AIAIffimum illuſtrant: FRIDERIC. SPAN HE MIUS, cujus nun-
64 quam laudata ſatis, magnoque eum judicio & eruditionis apparatu con-
cinnata, Hiſtoria Jobi, ſe de olſeurie Hihoria commentario ſeorſum Lug-
000. QAQduni Batavor. in 8. A. 1672. auctior recuſa, Opp. vero T. II. ſtatim ab ini-
lir 1. 3 tio

lſr.

Jobi.

Remon-

Summa-
rium Ca⸗
pitis.

INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro tio inſerta eſt: VICTORINUS STRIGELIUS, cujus liber Job, ad
Ebraicam veritatem recognitus, & argumentis atque Sscholiir illuſtratus
Lipſiæ in 8. A. 1575. typis excuſus eſt.

E Remonſtrantium Schola DANIEL BRENIUS, Epiſcopii

ſrautium: diſeipulus, prodiit, qui addenda quædamad Jobum Amſtelodami A. 1664.
in fol, publici juris fecit, quæ deinceps A. 1666, per Franciſcum Cuype-
rum e Latino in Belgicum ſermonem translata, & au ter & translator
recognoverunt, & tertia parte majorem, quam in Latino fuit, reddide-
runt. JOH. CLERICI, quem dudum meditatus eſt in Jobum
Commentarium, quid laturus ſit novi, propediem expectamus.

C A P. LI I.

In Librum Pſalmorum.

Libri ſeder ac ordo §. 1. Inſcriptio Hebraica & Græca 9. 2. Soriptor, an

ſolus David? an ii omnes, guorum nomina titulos ſignant? an re-
centior omnino, & ad reditum e captivitate Babylonica referendus?
uis demum ex noſtra ſententia? §. 3. nimirum David, Muſicæ &
Po?ſeos callentiſzmur, & moderatorer Chori ymphoniaci, Aſaphut,
Hemam, Ethan, qui & Teduthun, Ffilii Core §. 4. quis bymnorum in
unum corpus collector? & y. libri ſivlur, & metro ligatut, & cuivis le-
gentium accommodatur, quin & nonnunquam ad alphabeti ſeriem
diſpoſitus S. 6. Argumentum, ſegpur, uſur, encomia libri §. 7. Muſica
Hebræorum inſtrumenta, Symphoniæ, applicatio ad certor textur &
Nata tempora S. §. Canonica libri autoritar aſſerta §. 9. impugnatæ
& to. quæ eadem tamen derogatur Pſalmo CLI. Purio, & ſuppoſititio
Pſalterio Salomoni? Gin. Chronologia Pſalmorum; an ſeriem com-
plectatur fatorum eccleſtæ urque ad finem ſeæculi? §. 72. Titulorum
Pſalmir præfixorum particularitas, àνο ρinππι uſur, diffe-
rentia, dificulta G.13. Partitio, tum vetus illa in l libros; tum ro-
centior methodica ſecundum Pſalmorum ſeriem; tum communiſima
NX argumenti diverſitate petita. Numerica Pſalmorum diſferentia
in Codicibui Hebraicis & Graæcis S. 14. Pſalmorum ſuccincta recenſio
d. v. Commentarii Patrum, Rabbinerum, hutheranorum, Pontificio-
rum, Reformatorum G. 16.

1

venpo
Videm
in gon
baud
inter
enpon
lalmn
erate,⸗
dir
vero
gui
ſpicn
hune

VETER. TESTAM. 27
„ §. I.

De libro

Pfrflilalmo-,

roximum a Jobo locum in codicibus Græcis, Latinis & Germanieis
nec non Polyglottis Antwerpienſibus Regiis, æque ae Londinenſi-
bus Briani Waltoni, tuetur Pſalmorum liber, habita procul dubio
temporis ratione, quod in Poëticis Seripturæ libris Jobus antiquitate Da-
videm, ille vero Salomonem ſuperer. Quod ſecus fit in Bibliis Hebraicis;
in quibus quidem omnibus inter hagiographa relatus noſter, ſede tamen
haud una comparet. Talmudiſtis Cod. Bava Bathra cap. t1. . 14. b. Ruth
inter ) primo loco collocatur, quia hiſtoriam Davide anteriorem
exponit, ipſaque Davidis inter majores refertur: quam ſtatim excipiunt
Pſalmi *νο ς en eee e Der du e guia oriundus
erat ex ea David, qui laudes Dei celebraturus erat canticit, 12 deo
addit Gloſſa Talmud. Ez Miſchpath inſcripta, NN De eme en
:5 ſtatim poſt librum Ruth illa Dauvidis cantica ſceribuntur. Aliam
vero ingrediuntur viam in adornandis exemplaribus Hebraicis Chriſtiani,
qui PD ſive claſſem librorum Hagiographorum a Pſalmis au-
ſpicantur, quibus Proverbia ſubjieiuntur, hinc Jobus & reliqui. Atque
hune ſervant ordinem editiones Bombergianæ Venetæ, Buxtorffii Biblia

magna Baſileenſia, aliique paſſim codices. Nec mirum, cum tantam ille

ferat ætatem, ut vel in diebus Chriſti jam receptus, uſuque fuerit tritus.
Ipſe namque Salvator, tripartitæ inſiſtens librorum ſacrorum diſtinctioni
Luc. XXIV, 44. Moſen appellat, & Prophetas, & Pſalmos: Pſalmorum no-
mine totum Hagiographorum faſciculum complexus, eo quod hic liber
primum in iis locum tenens, toti ordini ſuo appellarionem largiebatur;
æ* que ut Matth. XXVII, 9 ſub Jeremiæ nomine univerſum Prophetarum
comprehenditur volumen, quia Jeremias primus in iſto volumine olim
collocabatur. Conſer in h. l. Lucæ, Lightfooti Horas Hebr. Opp. L. II. p. 56o.
n. I. Cur vero in Hagiographis locum ſortiantur Pſalmi, prolixe diſputat
R.Aben Elra in prafat. Comment, ſuper Pſalmos, ubi primo quidem eorum
recenſet rationem, qui nullam hoc libro prophetiam de futuris contineri
aſſerunt eventis, unde merito e Propheticorum ſeriptorum cenſu excluda-
tur; & ne Pſ CXXXVII. Babylonicam eanens captivitatem, vel alius obver-
tatur, qui Ethane Ezrachita autore, futurum regni domus Davidicæ exci-
dium in diebus Zedekiæ prænunciat, hos demum ab iis dicunt compoſi-
tos, qui ex cantorum ſacrorum ordine Babylonem ſunt transportati. A qui-
bus tamen in diverſum Aben Efra diſcedens, atque ex HoP n

rum.
Libri ſe-
des ac or-
do.

De libro
Plalmo-
rum.

Inſeriptio
Hebraica:

88 INTRODUCT. AD LIBROS 3IBLICOS

ſententia veterum pronuncians, ipſe librum noſtrum univerſum H

P per piritum Sanctum exaratum, adeoque ex influxus & inſpira-
tionis diverſitate a legalibus & Propheticis ſecerni, & in Hagiographo-
rum referri claſſem ſtatuit. Confer cum his, quæ cap. præc. F. I. de or-
dine ac ſede libri Jobi in medium lunt allata.
II.
Titalum Pſalmorum Hebraicum nonnunquam abſolute leges ho
bymnor, ut in Bombergianis Bibliis, ut plürimum vero cum addito
er („.εee OiRXiα, ut ex Origene Euſebius legit Lib. VI. Hiſt.
Eccl. c. 25.) librum laudum, vel ut Hieronymus interpretatur, librum by-

mmnorum: in quem paulo curatius inquirens Joh. Druſius lib. M. quaſt. He-

braic. qv. 31. hoc nomine querelas, gratiarum a tiones, petitiones, depre-
cationes & narrationes non excludi, nec ideo librum inſigniri contendit,
quia Plſalmi omnes ſcripti ſunt hoc fine, ut iis Deus celebretur: ſed a par-
te potiori petita denominatione, quia Pſalmorum plurimi ciνvv; ſint,
& laudatorii. Vulgo per ſyncopen, eliſa litera Judæis
dicitur, maxime cum ejus dicta citant; quod Petr. Galatinus quidem lib.
1. de Arcanir Cathol. Verit. cap. I. p. 3. librum acervorum interpretari ma-

vult, a ſingulari , qui acervum notat, quum Pſalmi int quafi qui-
dam ſententiarum acervi: ſed vereor, quod ulli judæorum in mentem

iſtud vonerit, ut taceam, hoc ſenſu Salomonis potius, ejusque ſapientum

Proverbia id nominis mereri. Præter hanc vero totius voluminis inſcri-

ptionem, alia nonnulla Pſalmorum nomina, autoritate Scripturæ, nobis
innotuerunt, quibus ſinguli nonnulli inſigniuntur. Dicuntur namque
QO cantica, & HMei Pſalteria, talesque denotantur hymni,
ui modulatione artificioſa per certos numeros & cæſuras inciſi, decur-
runt: & Hp cantilenæ, quæ aſſa voce canuntur, a conſuetudine ſcili-
cet eccleſiæ Judaicæ, in qua decantari ſolebant, tam publice, quam pri-

vatim, carmina iſta Davidis. Utraque nonnunquam vox conjungitur, ut

PTD Woda Pſalmi diceretur Pl. XXX. LXV. LXVII. LXVIII. LXXV.

LXXNVII. quæ vocibus prælatis canebatur, ut in verſiculis ſingulis voces

ræirent, organa ſequerentur: rurſus vero ν . Pſælmi oda, Pſal.
XLVIII. LNXVI. LNXXNXXIII. LXXKVIII. CVIII. ubi organa præirent, voces
ſequerentur; quæ & alia nomina, Muſicum concentum vel inſtrumen-
tum, in titulis Plalmorum inſinuantia, ut ſunt ν ode erratica, ſive
mixta, multiplex cantu, quæ omnibus Muſicæ rationibus decantatur,
HM . quæ ad pulſatilia inſtrumenta canebantur, ¹,

quæ

gur u
grari e⸗
tur: er
To. L

runn gt

.
.

compo
xlen:
nica, 4
nepecl
Cedito
rnugoh
Po)
illcor
cisſign
comme
deinde
Krume
er ſol
1WVZE
aecelle
decem
ſindo⸗
terüe
ſi teed⸗
dcon
wime
mul
Rey,
)
gedi
lilli
Sem
6

a

vces
bſal
dees

ſiye

ur,

gravi cantabantur, &c. hujus ſane loci non ſunt, ut prolixius excutian-

VETER. TESTAM. 83

quæ alternis vicibus, & per reſponſoria veluti, concinebantur, by De libre

HP' quæ tono acuto & voce ſublimi, HE y quæ tono FPſalmo-
XU.

tur: excuſſa ſatis & explicata a Jul. Bartoloccio Biblioth. Rabb. To. Il.
p. 225,. ſ4/4. & Thoma Gadakero Adverſurior. Miſcellan. Lib. I. cap. A.
To. I. Opp. p. 235. Quod ſupereſt, futilis perquam critica eſt Talmudiſta-

rum, qui in Cod. Peſachim cap. X. p. I!7. animadvertunt, quod quande

TL ——9 dicitur, eo indicetur, non ante hoc canticum Davidem

compoſuiſſe, quam ſuper ſe quieſcere ſentiret Na divinum inſtu-

xum: vice autem verſa, ubi e ET inſeribitur, talia notari can-
tica, quæ prius dixerit, quam ſuper ipſum habitaret: quo ſa-
ne pacto hymnos haberes ſacros, absque Spiritus S. dictamine conceptos
& editos, quod vel ipſis judæorum magiſtris adverſatur. Sed hæc α s*
racsν. In Novo codicis ſacri fœdere Luc. NN, 42. ACct. I, 20. O6ροο Græca.
WæXWεν liber Pfſalmorum audit, appellatione exacte cum Hebræorum
illa congruente: vulgo autem Græci WPaXA& & WaXrροο vocant, vo⸗
cis ſignificatione leviter inflexa, & ad cantica ſacra, textusque ipſos ac-

commodata. A a νο enäm, quod proprie tango ,leni motu percutio,

deinde vero fidibus cano Jac. V, 13. Eph. V, 19. notat, ποαα eſt, in⸗
ſtrumentum Muſicum, quo plallitur, ſive dodecachordion iſtud fuerit,
ex Joſephi mente L. VII. Antiq. Iud. c. 10. ſive, ut Auguſtinus in Pſal.
XVXII & XLI cenſet, ad noſtræ chelydis formam modumque proxime
acceſſerit, ſive, quæ communisaliorum ſententia eſt, triangularis formæ,
decemque inſtructum fidibus fuerit; unde Pſaltriæ dictæ, quæ fides pul-
ſando victum ſibi quærebant; & αα ſuavis ille & harmonicus Pſal-
terii percuſſi ſonus ac melodia: ad ipſos textus ſacros autem utraque vox
ſi accommodetur, eorum reſpicitur uſus, & eceleſiæ Judaicæ praxis, in qua
ad concentum Muſicum, citharæ que vel fidium pulſum Pſalmi publice pri-
vatimque decantabantur, æque ac apud nos etiamnum ad organi Muſici
modulationem cantilenæ in ſacris publicis concinnuntur. Karcεαν*νυι
J&ρ Ns7†*τe, Aσ ( PaXνπ ροα aXripie“, 6 Pαππςσιοαν
2cEbι ανα’ dd, NædXι ααοαιοα wοοναοιυεο ς T S α-
Xeν, sνντροο s „ραου ernvé* 2 &τ 60)Xοαν
5„ Xαα MW„0ο, 6 1 T6&6* T æ Xνρα, ait Euthymius praf. in Pfſ.
ex edit. le Moyne p. 172. Quod Pſalterium appellamus hanc PBſulmorum col-
lectionem, improprie id dicimus: quia Pſalterium proprie organi quoddam
genus eſt, quod apud Hebræot dicitur Naula, a pſallendo ſic dictum: quem-
Carpz. Pari Ii. F M . admo-

De libre
Pfalmo-⸗
zUm.

90 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

admodum oratorium ab orando, ſed hujusmodi appellatio ad Pſælmorum
librum poſtmodum trantlata eſt, quia Pſalmos continet. Ceterum Apo-
ſtolus tres ſuppeditat, non ſine aliqua inter ſingulas differentia, Pſalmo-
rum velut ſpecies, quando Eph. V, 19. & Coh. III, 16. WaXhnρορ,. à -
voig, 1&α ιι νονυνννvnαονιις Deum celebrare jubet. Has cum Hebræo-
rum ſupra memoratis convenire appellationibus magni nominis inter-
pretes contendunt, ſic ut Wi Xοαοαι b S e. D
e αι oe⁰aꝓvu!’õa reſpondeant, atque illi ſint, ubi voces humanæ con-
centui Muſico miſcentur; iſti, ubiafſa voce, remotis fidibus, aut Muſicis
inſtrumentis, Deus celebratur; hæ denique, ubi mente ſaltem, vel pre-
ces ad Deum concipiuntur, vel beneficia Numinis expenduntur, aliæve
de Deo meditationes ſaeræ inſtiruuntur. Multi ſunt Patres atque inter-
Pretes in declaranda vocum differentia, e quibus b. Balduinum noſtrum,
& Grotium, ad eumque b. Calovium adiiſſe juvabit Comm. in l. c. Eph.
quibus Cardinalis Bonæ jungatur de divina Pſalmodia liber, imprimis eap.
XVI. FK. 9. 1I. 12, p. Aos. ſqc. Nos ex Euthymii Zygabeni præſatione in
PEſalmot, quæ Græcæ eceleſiæ mens ſit, percipiemus: ita autem ille ap.
Stephan. le Moyne Varior. Sacror. T. I. p. 0. ſq. Wa ei„να,
ter 6ααρHνανασ adrs NMXαασ sαοαννρο Eſalmus proprie eſt
illud carmen, quod ſimul cum Pſalterii inſtrumento ſvavi voce profertur:
Ocou Tα Sσα 7ε αsνuαναειυÜυe Aτυ ASε ααNτουαρG Odeſeu
cantieum, vozx quadam eſt Muſßica, cum harmonia, ſolo ore prolata: o
s& sirτ— *νν boνοροοσσιο. 1αςdNꝶ * οαnταανυορυnTεε, αααι νe-
Sgcιναοια, Hymnus vero eſt divinæ gloriæ extenhior atque amplion qua-
dam laus, qua aut bona, quæ recepimus, ſatemur, aut mala quæ commiſi-
mus? Gd s e ααπ νNοααατιεον —W r6orvαατσαιι ενd ραα‿HJ
ESαα, sτο ο s 5 sατσ aααι,, Jevréρνα NHααιινιι να,
canticum autem Pſalmi tunc eſt, quando Muſice per organicum inſtrumen-
zum prius diſponitur, & deinde conſequitur voXͤ.,, ε emiſſa, quæ ſecundum
scupat locum: WaeRkMo ε , o1ς TSανâo νρντοαν.ι,, Pſalmus vero
cantici tunc dicitur, quando ejur, quod nunc diximur, contrarium ſit. His
gemella leguntur in Catena Gracor, PP. in Pſalmos Balth. Corderii, in
Anonymi in librum Pſalmorum proœmio ſub finem, Z. I. fol. 5o. In
quo quidem cum Hebræorum ſententia Græci conveniunt: uſus tamen
fert, & frequens Autorum lectio ſatis demonſtrat, promiſeue nune bPſal-
mos dici, nunc hymnos, nunc Odas cantica Davidis, neque iſtud ſatis at-
tendi diſcrimen. Græca vero nomenclatura, Latina quoque atque Ger-
Manica donata eſt civitate, ut ſi Pſalmos vel Pſalterium dixeris, non alum
facile,

ſeelle,
yero i
Pſalte
omni
turiſ
ur:

20,6
conein
cOni
eker
ſte,

NE
„2

uc 4
Græc

ulli⸗

ebor
ommd
iu§.

ru
almo⸗
brro.
inter.
con⸗
luſteis
Apre.
lieye
inter-
trum,
Hys.
ienn
ut in
lleap.
ug,
rie
ertur:

Hon,
umet⸗
undun
il dere

7, Ho

VETER. TESTAM. 91

ſacile, quam quem præ manibus habemus, librum intelligamus. Præterea De libre
vero librum ſoliloquiorum de Chriſio appellari Vener. Beda tradit præfatin Pſalme-
Pſalter. L. VIil. Opp. p. 423. non ideo, qued de ſols Cbriſto apud aliquos in uin.
omni ſua parte loquatur, cum etiam interdum de corpore, i. e. eceleſia loqua-
tur: ſed quia præcipus & maxime de e/us divinitate vel humanitate loqui-
tur: ſed inadæquata perquam, nec uſu hodie recepta nomenclatura eſt.

Jam de autore Pſalmorum anceps & obſcura quæſtio eſt. Princi. Scripter
palem quidem atque primarium autorem Spiritum S. eos agnoſcere, extra
omnem dubitationis aleam & David ipſe ponit 2 Sam. XXIII, 2. & Chri-
ſtus Servator noſter Matth. XXII, 43. & Petrus Apoſtolus Act. I, 16. ColIl.
20. & Paulus gentium Doctor Ebr. III, 7. Amanuenſem vero, cujus in

coneinnandis hymnis manu afque opera Dei Spiritus ſit uſus, haud unum

conſtituunt Doctores. Sunt, qui omnes omnino uni Davidi in acceptis an ſolus
referunt Pſalmos. Ita ſane ex R. Meir ſententia pronunciant Talmudi- David
ſtæ, in Cod. Peſachim cap. K. p. u7. paulo ante medium: „
De Peee en eeeeen en een mnes lauder,

quæ dicuntur in libro Pſalmorum, ommne! illas dixit David. Idem e

Græcis tenet Euthymius Zygabenus, qui reje a eorum, quibus multi
8 . „J

placent Pſalmorum aurores, ſententia, tandem ſubjicit: &‿πW*0ο AGςα.
è PæNX ταν. 1 Aααπ, alit
vero, quibus & ipſe conſentio, aſerunt Pſalmor omnes a David fuiſſe com-
poſitor, Praf in Pſalm. ap. Steph. le Moyne Var. Sacror. T. I. p. 172. E La-
tinis adſtipulatur Auguſtinus, qui Lib. XIV'II. de C. D. cap. XlIl. T. V. Opp.
F. oyi. Mibi, inquit, credibilius videntur exiſtimare, qui omnes illos CL.
Pſalmos, Davidis operi tribuunt, eumque aliquos pranot aſſe etiam nomini-
bus aliorum, aliquid, quod ad rem pertineat, higurantibur; ceteros autem
nullius hominis nomen in titulis habere voluiſſe: fteut ei varietatis huj us di=
ſpoſitionem, quamvis latebroſam, non tamen inanem, Dominus inſpiravit.
His gemella Beda habet, præfat. in Pſalm. I- VIII. Opp. p. 425. ubi: LPfalmos
omnes, ait, ſolus David compoſuit. E recentioribus idem tuentur, e no-
Kiris b. Caſp. Finkius meditation. Theol. in Pſalm. Dauv. Wik. Dedic. A. 5.
e Pontifieiis Torniellus in Annal. ad A. M. 2964. n. 6. Lorinus Præf. Comm.
in Pſalmors cap. II. p. 2. & Bartoloccius, qui Biblioth. Rabb. T. II. p. 214. b.
omnem hanc controverſiam ita dirimere ſatagit: ommes Pſalmos in libro
Pſalmorum contentot, compoſitos fuiſſe a Davide Propheta, dictante Spiri-
tu S: ſed ab eo non eo ordine, quem modo habemut, ſuiße diſoſitos & ordina-

tor; ſe in reditu a captivitate Babylonica, poſt Ezram id factum fuiſſe,

M Zz pro-

92 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro probabile eſt. In alia vero omnia concedit potior interpretum pars, qui
Pſalmo- plurium hoc opus autorum agnoſcunt, variis temporibus, nec una occa-

m. . . . .
an ii o- lione, hymnos iſtos componentium, eccleſiæque deſtinantium uſibus, do-

mnes, nec tandem in unum colligerentur faſciculum & volumen. Quibus qui-
quorum dem plurimis in eo convenit, eorumeſſe ſingulos Pſalmos autorum, quo-
nomina rum in fronte nomina præferunt: in aſſignando tamen eorum numero

Nrulo⸗, ſi variant. Talmudiſtarum in Bava Bathra cit. ſupra loc. ſententia hæc eſt:
gnant?

ä1e
p ee e e eenen e
e, eee in ee. ee en e
:P 0 W n e David ſeripſit librum Pſalmorum per manus
decem Seniorum; per manus primi hominit: per manurs Melchiſedeke: per ma-

nus Abrabam; per manus Moſie: per manus Heman : per manui Leduthun:

per manur Aſſaph: & per manur trium filiorum Corab. Quo fane pacto Da-
vid ipſe e Seriptorum numero excluderetur; quod abſurdum, ut decli-
narent interpretes judæorum in Gloſſa Maſoreth ha Talmud, iſtud y
ita explicant, quod David ipſe in Pſalmorum librum congeſſerit verba,
quæ ſeniores illi protulerunt. Ita vero mentem ſuam circa memoratos
autores declarant, quod Adam Protoplaſtes, poſtquam creatus eſſet ſub
veſperam Sabbathi, ſurrexerit craſtino ſummo mane Sabbathi, & in lau-
dem opificis ſui cecinerit Pſalmum XCII. Mechiſedek vero poſt victoriam
compoſuerit epinicium Pſ. CX. & Abrahamus ſub involuero perſonæ
Ethani Ezrachitæ lateat; ceteri porro explicite ſuis nominibus indigitati
ſint, exceptis tribus filiis Corah, quorum nomina Afſſir, Elkana, & Abia-
ſaph, ex Exod. VI, 27. fint petita. Sed enim vero, cum priora iſta, ci-
tra Scripturæ fidem efficta, manifeſte fabulam ſapiant, maluerunt
alii iis tantum inhærere autoribus, quorum nomina difſerte præfiguntur.
Unde Hieronymus in Ep. ad Sophronium, T. IV. Opp. f. 34. a. Pſalmos
omnet eorum teſtamur autorum, qui ponuntur in titulis, David ſcilicet, Aſ-
faph, & Idithbun, ſiliorum Core, Eman Ezrabitæ, Mopyki & Salomonis: &
reliquorum, quos Efdras primo volumine comprehendit. Atque in eimm
quidem ſententian communi velut ſuffragio eunt interpretes, quanquam
in temporum ae perſonarum aſſignandis momentis, in diverfum abſee-
dant. Aben Efra enim in præfat. Comm. in Pſalm. aliquos ita memorat
ſenſiſſe, quod Pſalmi inſceripti filiis Core ſint H N
Henn ee ee nen de alicujſus ex Cantoribut de filiis fliorum
Heman, qui ſuerunt in Babylone. Rurfſus vero alios, Pſalmum nempe
. LXXXVIII.

LXNV—
quicres
.T in
in diebn
huntdl⸗
Prhlil
r .
rior latt.
tionem
Opne
15l r
Non a N
Plalmo⸗
adolelc⸗
Pretio
23, pr
huie iß
A Ii.
rum Po
Pinten
tum,
Pſalmu
tiſtce at
guarte,
une iy
iita
ſei Dxr
wones
eu
nem. !
rz. 4
(XV.
leibn
uha
Men
nathe

ui
Ceca⸗
,do.
Sgui.
quo.
mero
ceſt:
0
3
unut
rme⸗
Mua:
De⸗
leeli.
erbe,
ratos
ſob
n hu⸗
oriam.
tlone
iati
Abir
4,
erunt
tur.
almor
,A.
. G
n eim
guamn
oblee
morat
7
iorum
lempe
GVIII.

VETER. TESTAM. . 93

☚

LXXXVIII. & LXXXIX. filiis Core deſtinatos & traditos, longe anti- De libro
quiores credit Lightfootus, quando in Chron temporum & Ord. textuum Pl
V. T' inter Exodi c. I. & II. medio eos loco ponit, ita de illis pronuncians 71

in diebus his amaritudinis & miſeriæ (ſervitutis nempe .gyptiacæ) vive-
bant duo filii Zerachi ſive Ezrahbitæ, Heman & Ethan 1 Cbron. Il, 6. qui ſu-
per ſe habebantpiritum Domini in medio aſſtibtionum, ſeripſeruntque Pſal-
mor S. & So. quorum prior triſte lamentatur de præſenti calamitate, poſte-
rior læte decantat miſerationes Dei in medio hujus calamitatis, & libera-
tionem pranuntiat. EMique hie propria ſedes & ordo his Pſalmis T. I.
Opp. p. 24. Paulo plenius mentem ſuam explicat ib. p. 7t. confutatus tamen
a Sal. van Til in der Dichtkunſt der Hebraer Eib. II. cap. 2. S. 6. p. 152. nec
non a Nicolao Gürtlero Theologiæ Propheticæ cap. IX. §. 20. ſaj. P. 04. De
Pſalmo CXIX. ſupra laudatus Aben Elra loc. cit. memorat, fuiſſe, qui ab
adoleſcente quodam ex pueris Iſraeliticis concinnatum crederent, qui in
pretio habebantur Regibus Babylonis; idque ex verſu Pſalmi 9, 141. &

almo-

m.

alt recen-
tiores o-
mnino, &
al dJus 14 ad redi-
23. probatum irent. Quin imo recentiorem adhuc longe originem tum e ca-
huic ipſi CXIX. Pſalmo Herm. von der Hardt aſſignat, qui Programmate ptivſate

A. 1714. Helmſtadii publicato, cui titulum poſuit: Jaddi, Sammi Judaæo- reteren

rum Pontificis oratio pro Republica Pſalmo CXIX. omnes ingenii nervos
S0 intendit, ut Jaddum Jochananis filium, Nehem. XII, 11. 22. eelebra-
tum, jam octogenarium, aſperaque multa expertum, Qeomveνανορ quidem
Pſalmum iſtum concinnaſſe evincat. Hoc Jaddo, inquit, Judæorum Pon-
tifice ac Praſide, Pontificatus & regiminis anno XLIII. Darii Codomanni
quarto, Alexandri, qudaorum jam Domini, primo, editum eſſe Pſalmum
bunc no. nervus Pſalmi univerſi luculenter docet: adeoque a reditu ex ca-
ptivitate Babylonica, Iudaorum rebus reſtitutie, anno 206. biennio ante Per-
ſeci Dominii terminum, qui erat Iudais ab exilii ſine annus 205. Porro ſer-
mones quosdam vernaculo ſermone compoſitos in lucem emiſit Vir erudi-
tus, quibus plurimorum Pſalmorum haud multo antiquiorem ja ctat origi-
nem. Primus eſt Hermanni von der Hardt zehenjäbriges Einweibungi⸗
Feſt der Collegien- Kirchen zu Helmſtedt, ber Erklærung der nz. Pſalme, A.

miʒ3 den d4. Ian. in quo Hallel judaicum, Pſalmos nimirum CXIII. CxIV.

CXV. CXVI. CXVII. CXVIII. in eneæniis murorum ac portarum ur bis,
dueibus Efra & Nehemia celebratis Neh. XII, 27. compoſitum primo tra-
dit: Da dieſe Encænia ſo herrlich celebriret, Znd unter andern dieſeb Pſal-
men, welche das !- Hallel, von denen lIuden genennet, allen Umſtanden
nach, von ſra zu dem Ende gemacht, d' ßs ſte in der Proceſton um die stadt
M 3 känten

1

De libro
Pſalmo-⸗
rum.

94 INTRODVUCT,. AD LIBROS BIBLICOS

könten abgeſungen werden. Dahin zielet, was in dem ng. Pſalm: 9. G. 26.
ſKtebet: machet die Thore weit! Nun öfnet die Lhore der Gerechtigkeit, die
gerechten Thore, i. e. die Thore der Gerechten, redlichen, rechtgegrundeten
Stadt, biſßendlich der König ſelbſt, Meſzar komme, der da hinein ziebe nach
ſeinem Geſallen! Secundus ita inſeribitur: Hermanni von der Hardt Ne-
bemiar, bey Erklarung der CXII. LPſalms, auf der Academie zu Helmſtedt
im Collegio A. 1yt3. den S. Febr. am Tag Concordiæ, zum Andenken Luthe-
ri, in quo Pſalmum CXII. in laudem Nehemiæ ſeriptum exiſtimat ab Eſ-
dra: Er iſt dieſes Lied, welchet ra ſaſt yo. Jahr nach der Babyloniſohen
Gefængniß gemacht, ein Lob, Rubmund Preiſß der gnædigen, und beberz-
ten Fürſten Nebemiæ. Tertius eſt Hermanni von der Hardt schechanja
und Meſehüllam: Zu weiteren Licht des Nebemiæ. Bey Erklærung der
CXX. Pſalms A. tz. den i. Martiie in quo Pſalmos Graduum, a CXX.
ad CXKXXV. Nehemiæ tempore, in uſum magneæ iſtius ſolennitatis, Neh.
