center & novi ſint, multa tamen mendæ, æ feſtinatione, ni fallor, deſeriben-“

tium in eosdem irrepſerunt. Conſentientem hic ſibi Spinoza habet Cle-
ricum, tum in Diſſertatione de Scriptoribus libror. Hiſt. V. T. S. §. 9. tum
in commentario paſſim, ut quando ad Neb. I, I. annotat: Si quis exiſtima-
ret, lurbatum aliquid bic eſſe in annit, aut in nominibus, ſibi adſentientem
me haberet, quamvit quid ſit immutatum, dicere nequeam. Et ad Esdr. Vll;
3. Nemo non videt, inquit, omiſſos bic ſeæ viros, negligentia librariorum, gros
pter repetitionem 78 2 & ſimilitudinem terminationis vocum NNLP
&ο V Si quiy ejus modi errata defendere ſuſtinet, idem ille jungat vul-
per & mulgeat bircor. Bona verba, quæſo: Si enim, quid ſit immuta-
tum, dicere non poteſt Criticus, autoritati ſacrarum literarum parcere,
ſuamque potius in oνvvrc ejusmodi ignorantiam fateri debuiſſet,
quam criminationibus impetere, quas demonſtrare non valebat. Me-
diatam autem Genealogiam ſi neceſſe eſſet erratis librariorum acceptam
ferre, corruptus quoque pari negligentia fuerit Matthæus in genealogica
C. I, reeenſione. Sed videamus, quo commento ſidem calumniæ ſuæ con-
ciliare nitatur Spinoza. In biſce enim, pergit p. I33. ut in reliquit, notæ mar-
ginaler, de quibur in præcedenti Cap. egimur, plures etiam veperiuntur, 1
præterea etiam loca quædam, quæ nulla alia ratione excuſari poſſunt, ut
jam oſtendam: ſed prius eirca borum marginaler lectionei notari volo, quod
E Phariſæis concedendum, eai aque antiqua! eſſe, ac ipſos Borum librorum
Rr 2 Scripto-

— De libro

De libro-
Esdræ.

31¹6 IN TRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS.
Scriptorer, tum neceſſario dicendum erit Scriptorer ipſos, ſi forte plurer fue-
runt, eat ea de cauſa notuviſſe, quia ipſas Chronolegias, unde eat deſeripſe:
runt, non ſatis accurate ſeripta invenerunt; & quamvit quadam mendæ
claræ eſſent, non tamen auſor ſuiſſe antiquorum è& majoram ſcripta emenda-
re. Ubi quidem per notas marginales 76 Q ] intelligit, de quo quid
cenſendum, ex Buxtorffü Tiberiad. c. XIII. 9 3r. maxime vero ex erudi-
tiſſimo Matth. Hilleride Arcano Ketibt & Keri commentario cognoſci po-
teſt, qui originem diverſitatis lectionum p. 24 ita explicat: Exzra ſaæcra vo-
lumina iterum atque iterum ſua manudeſeripſit, vel ab aliis recenſuit, t ee-
cleſia ſacrorum librorum abrque mendir ſeriptorum copia inſtrueretur. Cate-
rum, ut in illa multiplici deſeriptione aut recenſione vir Oeoνονονο επM non u.
bique iiszdem verbir, literir aut apicibut inſtitit, ſed in nonnullir codicibus
ſenſu tamen diötorum ubique integro & inviolato) literar aut verba permu-
tavit vel tranſpoſuit; alia adididit, abolevit, nonnulla denique ex Chaldaitmo
aſperfit. Unde factam eſt, ut in diſtinctir Eidræ agograzhit lectionum magna
varietat apparet. Neigitur, quod ſemel inſpiratione & inftiudtu Numinis
ſeriptum, qualecunque id fuerit, e ſacro codite perixet, igſint Ezræ ætale, vel
certe proxima, viri zelo & ætate gleni quos per me vel Maſoretbat, vel viros

Bnagage magnæ dixerit, in eam curam totis viribus & ſtupenda diligentia
incubuere: ut lectioner bas diſerepanter, quarum aliæ a prima, aliæ a ſeeunda

Notarii manu venere, uns quodam ſymbolo in textu poſito comprebenſa! in

apegraphis ſuir ad peſteritatir memoriam trani mitterent. Hane ergo origi-

nem ſuam habere vocer, quæ in Bibliis circello notatæa a ſeripta; hine
ad marginem expofita, qua, lectss nominant. Hinc lectæ, non ſeripta:
ſeriptæ, non ledtæ. Hine literarum majuſcularum & minuſeularum faciet:
hinc ſuſpenſæ: binc deniquepuncétatæ prodierunt. Hincidem porro ſtu-
penda omnino induſtria & mirabili prorſus «*vnùοτι 1 libro 1(1. Areani, in

oGingentis amplius Scripturæ locis, quos vel corruptos vel inexplicabiles
P

Critici moderni cauſantur, integritati ſuæ reſtitutis demonſtravit, lectio-
nis varietatem ubique in eandem divi ſcriptoris mentem conſentire;
ut corruptionem Scripturæ hinc colligentibus, Spinoſæ, Capello, Rich.
Simonio &c. filentium omnino indictum ſit. Sed ad Spinozam reverta-
mur, & quas ex feſtinatione deſcribentium Esdræ & Nehemiæ libri men-

das ſuſceperint, diſpiciamus. Næſcio quot (mendar) dicam irrepfiſe, per-

git, a e. 11. Hezræ: nam v. 64. traditur ſumma totalir eorum omnium, qui
diſtributive in toto zapite numerantur, atque iidem dicuntur fimul fuiſſe
4az6o: tamen, i ſummar partialei addars, non plures invenier, guam
. . 295⁵15.

—

—
d. En

uii crellend

niter relinli
crror in ioti
rigeretun, 4
eujut Eat:
ſejulin l
condenit, 54
Iunln hor
en 1059.
Hera qun
bam hie pon
in roſefenal,
numeſ fite
Prelapponi⸗
Gelcriplice,
uiceofun
feliquisvol
que cognitn
ſari mente,
Eündermcgu
finglinyen
men cumre
uiroii.

(juidili ft

runmn tempo
metinonn
Prehendan
rentibrs e
dermis exen
Gkionuerd
dem modd

robabili⸗

Cenlent mi
Enuren
Verſöi
lid accee

M VETERIS TESTAMENTI. P. I. zuz23—
uer ſur. 2915. Error igitur hit eſt vel in totali, vel in partialibur ſunmit. At to⸗ De lre
ſe. tali, credenda videtur retlte iradi, quia ſine dubio cam unur quitqué memor
meile viter retinuit, ut vem memorabilem: partialet autem non item. Adeoque ſi
nenenlt. error in totalem ſummam laberetur, ſtatim unicuique palerét, * ſacsle cor-
quonicd rigeretur. Atque boc ex eo plane confirmatur, quod in Nehe:m. 6. 7. uabi boe
er erudi- caput Hezræ (quod epiſtola genealogiæ vocatur) deſi zibitur, ſicuti expreſſe v.
gnolcipo⸗ F. ejusdem (a. Nebemiæ dicitur, ſumma totalir cum bac libri Hezta Pplaze
Aſurabh- convenit, partisler autem non Valde diſerepant quasdam enim majoret,
ſuit utet⸗ quaidam borro minorer, quam in Hezra reperier, earque omne! ſimal confi-
lune Cate. cere 31069. Quare non dubium eſt, quin i ſolas ſumma, bartiales, tai libri
Gennu. Hezræ quum Nebemiæ, plure mendæ irrepſerist. Doctiſiimus Huetius her-
1codicibur bam hic porrigit adverſario, ſrequentemque librarivrum errorem, quibus
ihipern. in referendis arithmeticis notis & exprimendis nominibus labi promptiſſi-
beidsinmg mum eſt fatetur; ſed præter jus verique ſpeciem. Nec enim largimur, quod
unn itgis S præſupponit Pſeudo-Critieus, Nehemiam indicem ſuum ex Esdræ cap. II.
A Numni: deſcripſiſſe, dum ſe forte incidiſſe memorat v.5. Nehemias in librum genea-
Aatute, el logia eorum, qui primum aſcenderunt: at Esdræ librum haud dubie cum
,vel viyer reliquis voluminibus ſaeris, quibus junctus erat, quotitie volvebat probe-
lenin que cognitum habebat dudum atque perſpectum. Uttaceam, ex Adver-
erſetunt ſarii mente, librorum Esdræ, Nehemiæ, ut & Danielis & Eſtherisunum eſſe
ebinſar it eundemque ſeriptorem. Jam qui poterit absque abſurditate idem ſcriptor
ergvorie fingi inveniſſe librum ſuum, & eX eo genealogias ante pertextas, tanta ta-
ita; men cum recenſionis diſerepantia, deſcripſiſſe Tam belle ſcilicet cohærent
mſrite: igGρ OAsargumenta. . Nec facile creditu eſt, tot uno in capite ſphalmata
m ſuiet: commiſia fuiſſe, maxime quod in textu Hebraico, jam inde a Maſoretha-
Portoſtu. rrum tempore, &. haud dubie a prima ejus conſignatione & origine, nu-
Aruani in meri non notis aut literis numeralibus, ſed vocibus integris expreſſi de-
plonbie prehendantur, in quibus tam crebris in exiguo contextus tractu occur-
it, leckio⸗ . rentibus corruptelis fere loxus non datur; eoque magis, cum nulla in mo-
rlentne; dernis exemplaribus, tam impreſſis quam MSCtis, circa hos numeros le-
ello, Nih. Ghonum diverſitas ccurrat, ut omnes ſcribas tories lisdem in locis eo⸗
jeyettr. dem modo erraſſe dicendum fit, quod fere impoſſibile. Hliinc admodum
Rn nen. probabilis eorum eſt conjectura, qui Nehemiæ catalogum continere
4 cenſent numerum eorum, qui actu in Judæam redherunt; Ezræ vero
iſe 5 concurrentium in Babylonia ad Regis edictum, quorum pars, anidmad-
, verſis difficultatibus maximis, referre pedem, pars in itinere mori potue-
nu 4 rit, accedentibus interim aliunde aliis, ita ut in patriam venientes mille,
icn AIf'r z. Circi⸗

Be. libro
Esdræ,

Esdras an
XII. libro-
zum V. T.
zutor?

S TINTRODVCTIO AD LIBRGS BIBLIGOS

circiter ducentos, quorum genus notum erat, amplius invenirent, quam

is erat, qui in Babylonia inib tar; utrobique autem adjectis illis, quo-
rum proſapia non erat manifeſta, ſumma eadem 42460. exiret. Juvat

hic audire b. Calovium, qui Bibl. Illuſt. ad Eſth. I, I. p. 564. Grotio idem
bjectanti regerit: Variatio recenfionir inde eſt, quodbit facta ſit recenſio:

ſemel in Bubylonia, quam Eidrar deſcribit: Atque iterum in Jiudæa, dlæ de-

ſeribitur a Nebemia; quodque inter illostiam, qui jamn nomina ſua dede-

rant Gatalogo transportandorum, remanſerint nonnulli in Babylonia, non-

nulli etiam in via obierint, unde quandoque numerus eſ minor apud HNebe-
miam quam Eidram; ac vice verſa quidam, qui initio nomina ſua non de-

derant, ad ſaniorem mentem redeunter, amore patriæ ducti, deincepi nibilo-

Jecius proſectionem ſuſceperint, ac Catalogum Nebemiæ aubtiorem fecerint,
quam fuit Eidræ recenſio. Quæ piis mentibus ſufficere credo: cum præ-
ter ſacra iſta, deſint hiftoriarum monumenta alia, quæ ſi ad manus eſſent,
lucem procul dubio affunderent iis, quæ in tanta hiſtoriæ canonicæ brewi-
tate, obſcura nobis vel dubia in numeris & nominibus videntur; expe-
dita tamen & intellectu facilia fuere iis, qui ſeriptoribus αα½ιααι
„ριασ vixerunt. Confer huc quoque Joh. Meyer. in eder Olam
Proleg. p. 26;. & Comment. p. IIAIl. ð P

Hune vero librum ut Esdræ derogat Theologo-Politicus, longe-
que ipſo recentiorem ſtatuit; ſic ex adverio, ut omnia turbet, omnem-
que Scripturarum autôritatem ac fidem e medio tollat, æque malitioſe
dicam, an abſurde? duodecim illorum ad Paralipomena usque hiſtorico-
rum librorum V. T. conſcriptionem ipfſi aſſignat, ſed ſatis negligentem &
ineautam, qua quippe hiſtorias nondum examinatas & ordinatas, verum
tumultuaria ſaltem opera eollectas, poſteris ordinandas reliquerit. Prolixe
hoc commentum perſequitur cap. Vlll. peſtilentiſſimi tractatus, dumque
tap. IX, p. II . ad ea pergere inſtituit, quæ communi- ſuperſlitio vulgur depre-
bendere non ſinit, ut ĩpſius criminatio habet: Horum præcipuum eſt, inquit,
quod Hexrai (eum pro ſeriptore prædicétorum librorum babebo, donec aliquit
alium certiorem oſtendat) narrationibus in biſee libris contentis ultimam
manum non impoſuit, nec aliud fecit, quam biſlorias ex diverſir ſeriptori-
bur colligere, & quandoque non nißi ſimpliciter deſcribere, atque eas nondum
examinatas neque ordinatas poſterii reliquit. Ouæ autem cauſæ impedi-
verint, (niſi forte intempeſtiva mori) quo minui boc oOpus omnibu! ſuit ni-
merir adimpleret, nequeo conjicere. Quas ipſius αρααρρτa-αtεπι

—
gimus , I
Ptorem
Kcominat
mentem
quarum
dubie,
Kulreage
fule ro
eiierine
fanum,
Qare, ut
wülgi a
adſtruat,
Mmex ven
intentum
mümibuse
1e. des

F.
Esdræ vun

908, A

inſtituto

tiggerus
oh. Pion
am eorur
4 cativi
rundan le
datumn
Uilatem
M lich
erleſi er
4 A mem
entihun,
lenehat,
negri⸗
lahfni

6 — VETERIS TESITAMENTI. P. I. 5

gimus c. III. G D p. 39 & circa libros ſingulos, in verum cujusque ſcri- De libro

itent, gnum . 59. 3105 HHRN Se er- E, r,
ils, ade⸗ ptorem & conſignationis tempus inquirentes, Profana hominis ε£
tet. Junat ſcommata profligavimus, ut uberiore confutatione opus nunc non ſit:
Grono idem mentem ſaltem Biblio-categori colligere inde licet, & in ſacras literas,
ſtreenhi: quarum partem haud poſtremam . his libris comprehenſam & veritatis
len glece. dubiæ, & turbati per omnia ordinis, & ſuſpectæ omnino autoritatis po-

n ſusdel. ſtulare aggreditur, in qua ſine diſcrimine, mala bonis permiſta ſatis con-
fuſe, pro divinis obtrutantur; & in Esdram, peritiſſimum legisperitum,

ugau eui perinde fuerit, quicquid fide dignum an indignum, divinum an hu-
lu nunlr manum, ad poſteritatem transmitteret. . Quæ nemo non videt eo ſpe-
i nilie Qare, ut ſublata Scripturæ autoritate, quam communem ſuperſtitionem
ren fan, vulgi appellat, 6ιον iſtud Xeο S“ impietatisque ſuæ fundamentum
cumptt. adſtruat, quod pauca illa, quæ de ofi:ciis hominis cognoſcenda ſunt, non
“ tam ex verbo Dei, quam ex natura debeant cognoſci quodque Seripturæ
hieetai⸗ intentum non fuerit, ſcientias docere, ſed nihil præter obedientiam ab ho-
UnänſPi⸗ minibus exigere, ſolamque contumaciam, non autem ignorantiam damna-
Nrnara r6. Sed mittamus hominem profanum.
ele, s Præter canonicum hunc, in quo verſamur, quamplurimos alios An libro-
Esdræ vulgo tribuunt libros, profunda divinarum rerum ſapientia ple- rum Kaba-s
. nos, ac univerſam Kabalæ doctrinam ecomplexos. De quibus dum ex liſticorum
ics e. eintituto agunt Sixtus Senenſ. Bibliotb. §. lib. II. voc. Erdrar p. 77. & Hot- 07 .
bet omnen tingerus I beſauri Pbilol. Iib. l. cap 3. Sect, f. p. 435. provocat uterque ad
gue nulie Joh. Picum Mirandulæ Comitem, qui Apologiæ ſuæ quaæſt. V. p. 52. univer--
B ſam eorum hiſtoriam verbis quidem ſatis prolixis tradit, quæ tamen hue
Ligenhen 8 adferibere non alienum cenſemus: Poſtquam Hebræi, inquit, a Babyloni-
natis verumn ca captivitate reſtituti per Cyrum, ſub Zorobabel inſtaurato templo ad repa-
ent. Prolde randam legem animum appulerunt, Eidrar tunc ecleſfiæ præfectur, poſt emen-
lrns, Cunue datum Moſeos librum, cum plane agnoſceret, per exilia, cades, fugat, capti-
uhutlife. vitatem gentir Iſraeliticæ, inſtitutum a majoribut morem tradenda per ma-
ndepinqut, nur doctrinæ ſervari non poſſe, fulurumque ut ſibi divinitur indulta doctrinæ
,Aket Alihit cæœleſtisz arcana perirent, quorum, commentariir non in tercedentibur, durare
Mir altinen diu memoria non poterat, conſtituit, ut convocatis, qui tuenc ſupererant, ſapi-
ſſt ſeihten. entibur, afferret unuiquitque in medium, quæ de myſteriis legis memoriter
Neeunedmn tenebat adbibititque notariit, in ſeptuaginta volumina, tot enim fere in Sy-
tſe hedi⸗ nedrio ſapienter, redigerentur. Qua de re qui mibi non credunt, audiant
ziher ſuen, Erdram ipſum ſic loquentem: exactis (4. Esd. XIV, 46.) 40. diebus, locutus
ſamn ten⸗ 7„ .
Gnu⸗ “ eſt

1

.B 39 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
Selre eſtAltiſſimus, dicens: priora quæ ſcripfiſti, in palam pone, legant digni & in- Nommæ!
digni: noviſſimos autem ſeptuaginta libros conſervabis, ut tradas eos ſa- npgteſtat,
pientibus de populo tuo: in his enim eſt vena intelledus, & ſapientiæ Galetino
fons, & ſcientiæ flumen: atque ita feci. Hæc Erdra- ad verbum. Hi Aunn ib
ſunt libri ſcientiæ Cabalæ, in quibus merito Eidras venam intellædtur, id ett, bris ſ
ine fabilem de ſupe rſubſtantiali Deitate Theologiam, ſabientiæ fontem, It ett; Amſelas.
de intelligibilibur, Angelicirque ſormir, exabctam Metaphyſicam. & ſcientia au
fumen, id eſt, de rebus naturalibus firmiſimam Pbiloſopbiam eſſe, elara in- Hlllrah
primi: voce pronunciavit. Hi libri, Sixtus IV. Pontifex Max. qui hunc, ſub Nlleli
quo vivimu feliciter, Innocentium Plil. proxime anteceſit, maxima cura Nulltit.
ſtudioque curavit, ut in publicam ſidei neſtræ utilitatem Latinir literis man- Rome A
darentur, jamque cum ille deceſſit, tres ex illis bervenerant ad Latinor: billi Adſoutit
bri apud Hebræot, bac tempeſtate, tantareligione coluntur, ut neminem lice- hibros,
at, niſi annos XlLa natum, illos attingere. Hor ego libros non mediocri im- gioex
penſa mihi cum comparaſſem, ſumma diligentia indeſeſis laboribur cum per- .,nil
legiſſem, vidi in illie (teſtis eſt Deur) religionem non tam Maſaicam. Jwam uecn 10
Chriſtianam; ibi Trinitatis myſterium, ibi verbiincarnatio, ibi Meſſiæ divi-. ſyguhnt
nitar, ibi de peccato originali, de illius per Cbriſtum expiatione, de cæleſti Hie- lbber Eot
ruſalem, de caſu Dæmonum, de ordinibus Angelorum, de purgatoriis, de in- um obr
ferorum pœnirt, eadem legi, quæ apud Paulum & Dionyſium, apud Hierony- Potetite
mum & Augeiſtinum quotidie legimur. Hos autem libros peritiſſimi qui- nun kr
que Hebraicæ literaturæ Chriſtiani, præter unum Picum ignorant, falſoque dum r
libri Apocryphi fundamento ſuperſtructos, jure merito in dubium voca- M
mus. Eodem autem teſtimonio 4. Esdr. XIV, 2I. ſqq. inductus Sixtus Se- lie. Me
nenſ. fabulam hanc ita interpolat, ut reverſum de captivitate Babylonica r nuc
An GCIV. Esdram libros dictaſſe ferat CClV. quos ab ore ejus quinque velocifſimi eerlele
librorum? ſcribæ, per continues 40. dies excipientes, in tabellis buxeis deſcripſe- ſtino,
rint: ex his vero Esdram CXNVI. paſſim evulgaſſe, reliquos vero, ſe- ne nn
cretiore ſapientia elaboratos ſolis ſapientibus, ac doctoribus legis peritis, ſi er
majori cura & ſolertioeri ſtudio occulte legendos reſervaſſe; quos ipſos A
eſſe perhibet Pico viſos ac memoratos. Verum Sixti Kdem hic admo- Shi
dum vacillare, caſtigans ipſum agnoſcit Rich. Simon, ejusdem licet & ſene
religionis & Ordinis Socius Hiſ. Crit. P. T. Lib. 1II. Cap. XV'1Il. b. 465. i
ibidemque Pico impoſuiſſe fatetur Judæos, a quibus in errorem inductus a
ipſe quamplurimis aliis ſe ducem erroris ac autorem præbuerit. Inte- “ e
rim Picum Mirandulam primum fuiſſe, qui Cabalæ & CGabaliſtarum men- linnn,
tionem apud Latinos explicatam fecerit, cum ange ipfum nomen eorum taeli
. Romr ntrad
1

608

—

tigni Kin⸗

nd ees r.

Epiente
erbum. Hi
nemn iſe,
Ghſienlis
ſodutn in.
ui bui,
NAXM (KT
jlitent min:
atinor: bili.
eminem lite.
mediotri in⸗
ur AA ſer.
diran. guon
Mſie Gui.
Vealeſi e-
Atoruii eit.
ud Hierong-
enitiſimiqui⸗
rant, ſalloque
wbium voca-
us Fintusde⸗
tehubylonica
e Noeimi
eß eſetigle-
0s vero, ſe⸗
legis periti⸗
quos os
n hic ado⸗
Pden licet
MWIl.. 4 0.
Neminduins
elis Ute-
ſarum wen-
mnen eotunn
Rowa-

VETERIS TESTAMENTL P. LI. — ,
Romanæ linguæ incognitum eſſet, & ipſe afſerit c. l. & Joaifn. Reuchli- Eedras
nus teſtatur de Arte Cabaliſtica Iib. I edit. in fol. Francofurt. An. Ié2. qua
Galatino de A. C. V. fubjungitur, p. 636. K ubi ſimul Cabaliſtarum inte-
gram ab Esdra ſeriem invenies, quod obiter notamus. Conf. de his Esdræ
Ribris Jo. Selden. de Synedrii: Vet. Hebr. Le I.c 16. 9. 7. . 413. qg. edit.
Amſielod. Ejusdem porro commatis cum fuperioribus eſt Erdræ ſemni- An ſomnii
um & Vaticinium de fatii Monayebiæ Romanæ de quo Sixtus Sen.?:l. b. 75. de Monar-
Eſt liber abbæreticis noſtrorum temporum confiöétur, quem Sacreſanctæ Re- chia Rom-
manæ Inquifitionis Senatus, zominatim intes damnatar Scripturas Babers
voluit. Hinc etiam in Indice librorum probibitorum Innocentii XI juſſir
Romæ An. 1682. edito p. 92. 261 25z3z. eundem videmus proſcriptum.
Ad ſpurios quoque & Esdræ nomen in fronte mentientes refertur meri- An Codicis
to libros, Codex MSCtus Vindobenenfſi Bibliothecæ ab Augerio Busbe- MSti in-
quio ex Oriente illatus, cujus ap. Lambecium in Bl. Cæſ. Vindebe L. Vl. dob.
p. 1I5. inſcriptio ita habet: BodaX sα αρορπιταςs,ορ 70οα 5τGαααοασ=
e*αααυοτςο ανια, Erdræ Propbetæccenſio dierum infauſtorum per
ſingulos 12 menſer. Potiorem apud muitos fidem invenerunt III. & IV. An III. &
liber Esdræ, ad calcem Latinorum ac Germanicorum Scripturæ codi- IV. ſub Ess
cum obvii, de quibus multi multa tradiderunt, quæ quem juvant, adire ge 28 co-
poterit e Pontificiis Sixtum Senenſ. Iib. I. Bibl. S. p. 34. & Jac. Bonfre- dice ebvia-
rium Præloqu. in Script. S. cap. V. Seci. 2. . 12. e noſtratibus b. Gerhar- rum 2,
dum Exeg. Loci I. de Seript. S. . 174. p. 75. b. Waltherum Ofic. Bibl. §.
1351. ſcJ4. P. 1197. & recentiſſime D. Joh. Albert. Fabricium Bibliotb. Grac.
Lib. Ill. cap. XXIX. p. 746. ſq4. Paucis nos hic obſervamus, non hodie
aut nudius tertius demum compoſitos fuiſſe, cum jam ab antiquiſſimis
eccleſiæ Patribus, Athanaſio, Clemente Alex. Origene, Cypriano, Augu-
ſtino, Tertulliano, Iſidoro & aliis, nonnunquam etiam ſub Esdræ nomi-
ne citentur. Et magnifice omnino de libro IV. divum Ambroſium ſen-
ſiſſe, ex c. XI. libri ejus de bono mortir, L. IV. Opp. p. 241. intelligitur,

ubi Paulum Apoſtolum in his, quæ I. Cor. XV. de diverſis claritatis ac

gloriæ electorum reſurgentium gradibus diſſeruit, Esdræ in hoc libro
ſententiam ſecutum fuiſſe contendit. Cum autem nec lingua Prophe-
tica aut Esdræ familiari, Hebræa vel Chaldæa ſit exaratus uterque; &
vana contineant ſomnia, quale l. IV. cap. VI, 49. ſqq. illud de creatione
duorum maximæ molis animalium, Henochi & Leviathanis; & cæteris
libris Biblicis, v. g. circa hiſtoriam ædificationis templi & Urbis Sanctæ,
contradicant; & teſtimonio primitivæ eccleſiæ tam Iſraelitice, quam
S8 Chri-

De libro
Esdræ,

322 INTRODVCTIO AD LIRROS BIBLIGOS

Chriſtianæ deſtituantur, (quæ enim ex Canone Coneilii Carthaginenſis
III. vel VI. aut VII. pro his libris nonnulli adferunt, ſolide profligavit
Andr. Rivetus Mſageg ad Scriptur. §. Cap. Vll. §& 27. ſqg. L. 1. Opp. p. 553.
ſqq.) merito eos eccleſiæ noſtræ Doctores fuppoſititios cenſent, & in Apo-
cryphorum ordinem redigunt. Quid, quod nec ipfis Pontificiis, qui
Apocryphorum alias patrocinium in ſe ſuſceperunt, ſeſe probare potue-
rint? unde in Tridentino Seſionie V. catalogo Canonicarum ſeriptu-
rarum eos omiſſos, a Sixto vero & Bonfrerio impugnatos omnino videas
& rejectos; nec immerito Bellarminus lib. I. de verbo Dei cap. 20. Gene-
brardum eo nomine reprehendit, quod is lib. II. Chroenelog. A. M. 3635.
quartum Esdræ in poſteriorum Hebræorum canonem, à ſe confictum,
collocat. Unde apparet, qua fronte & quo jure Apoſtata Piſtorius in
Motivir Marchion. Badenſis tmot. I. p. 34, in b. Lutherum invehatur, quod
nulla apud ipſum librorum horum autoritas fuerit, quod e Bibliis eos
evulſerit, nec ſua dignatus ſit verſione. Et Lutheri quidem ſententia
in præfat. German. fuper Barucs clara ſatis eſt, & ita habet: Dieſelbigen
zwey Buͤcher Eſra haben wir ſchlechts nicht wollen verdeutſchen, weil
ſo gar nichts drinnen iſt, das man nicht beſſer in ſopo, oder noch ge⸗
ringern Buͤchern kan ſinden. Ohne daß im 4. Buch zwar eitel Traͤu⸗

me ſind, wie Hieronymus ſelbſt ſagt, und Lyra nicht hat wollen ausle⸗

gen, dazu im Griechiſchen nicht funden werden (Lutheri certe ætate;
hodie enim in Polyglottis Pariſienſibus ac Londinenſibus, Græce, Syria-
ce ac Latine leguntur.) Es ſoll und mag ſie ſonſt verdollmetſchen wer
da will, doch in dieſer Buͤcher Zahl nicht mengen. Diu vero poſt, cum
fanatici nonnulli ideo Germanis horum lectionem invidere Theologos
criminarentur, quod liber IV. neſcio quæ myſteria contineret, b. D. Dan.
Cramerus hanc operam in fe fuſcepit, eorumque Germanicam ex Lati-
no verſionem adornavit; in cujus præfatione, de autoritate ad proban-
da dogmata prorfus inidones, monuit lectorem. Cum vero IV. cum-

primis librum Anabaptiſtæ, Weigeliani, Schwenekfeldiani, Roſeæ cru-

cis fratres, & hujus furfuris fanatici alii, pro Prophetico, & ad confir-
manda fidei principia idoneo habeant monumento, voριαο eus, fabulas
ac errores de induſtria excuſſit b. Joh. Müllerus Anabaptiſmt cap. III. p.
zo. q. Præterea obſervarunt Theologi noſtrates, multa librum IV.
continere perquam affinia iis, quæ in Johannis Apocalypfi leguntur, &
illinc mutuo transſumta videri poſſunt; ut quando c. 11, 42. 42. 46. cum
Apoc. VII, 9: c. El, ij. cum Apoc. I, 16: «. X, 27. cum Apoc. XI, e
C. Ale

—
—
1II . cu
Ap. XVII.
decogitare
ypricam!
nemn ſecun
poſititorn
demumad
ejus niſo
234, e
,404. Kin⸗
Geöpotet
Popnlo,e
Samnritand
Io audeat
ortuorun
teot, dal
annplins
udei wi⸗

lleſ⸗ ſ.
Nr

reyertam
litici, in

Minam ne

memorat,
lem aos⸗
Pakſupen
Anned ſul
feliänrt⸗
ſcripunm
Artaxer-
ſtituit in
ſpicata e
kepublie
Cmnonii
us ent
lxumi

—

—

naginents
ofigawit
NrN.ln.
Lin Apo⸗
Kciis, qui
re potue.
nſenpru.
ino videns
10, Gene-
4. Mzehr.
conkicum,
iſtorius in
rur, quod
iblüis eos
ſententia
leſeltigen
hen, well
r noch ge⸗
1el Lräu⸗
len ause/
tes etate;
e, Slia⸗
iſchen wir
pol, cum
heologes
d. DDen.
n ex Lali-
pober⸗
IV. cum-
loler enn
confl⸗-
s Kübul
SA,.III .
brum I.
gltt,
145, Culn
1 WI. 0
1

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 33

Ap. XVIII, 5: c. XV, 44. cum Ap. XVII, 18. &c. conferantur. Un-
de cogitare proclive eſt, autorem libri phraſeologiam Johannis Apoca-
lypticam ſtudioſe imitatum, Johanne omnino poſteriorem fuiſſe, homi-
nem ſecundi forte a nato Chriſto ſeculi, quod alias admodum ferax ſup-
poſititiorum fœtuum juxta, ac perverſarum erat opinionum. Quod

2;4. & ap. Scipion. Sgambatum lib. II. Arebivor. Vet. Teſt. Tit. LXli.
p. 404. Ringentibus quippe Samaritanis, extruendi templi ac redeundi Ju-
dæis poteſtatem factam fuiſſe, Esdram ferunt Pontificis permiſſu, coacto
populo, æternum in eos anathema pronunciaſle, ut qui bucellam ſuam cum
Samaritano comederet, perinde eſſet, ac ſi ſuillam guſtaſſet; utque ne-
mo audeat Samaritano communicare, nec pars illis eſſet in reſurrectione
mortuorum, nec hereditas nec memoria in Hrael. Id quod tamen ve-
reor, ut ad ſcripta ejus το)νααα referendum ſit, cum ſcriptum hodie
amplius non extet. Quæ de Esdræ decem conſtitutionibui fabulantur
Judæi, videri poſſunt ap. D. Fabricium Cod, Eſeudepig. V. T. . 229. .

uI45. 674. II

Jam ut, rejectis ſpuriis, ad genuinum & canonicum Esdræ librum Argumen-
revertamur, pertexit ille hiſtoriam liberationis e captivitate populi Iſrae- tum librie

litici, in cujus mentione poſterior ſubſtiterat liber Chronicorum. Ge-
minam nempe populi ex captivitate Babylonica in patriam redudionem
memorat, quarum prior ſub Cyro Perſarum Monarcha, per Zorobabe-
lem aliosque principes, & Joſuam Pontificem peracta, templum exuſtum
poſt ſuperatas difficultates graviſſimas, multosque jam in Patria exactos
annos, ſub imperio demum Darii, divino huic inſtituto mire faventis,
feliciter tandem reſtauravit, Deique cultum ſecundum legis divinæ præ-
ſcriptum renovavit; poſterior, rebus iterum in deterius labentibus, ſub
Artaxerxe Rege, magnam Judæorum copiam Esdra duce patrio ſolo re-

(Lituit, invaleſcentia populi & Procerum inprimis peccata correxit, inau-

ſpicata cum alienigenis connubia diremit, & in ſacra pariter atque civili

republica ordinem legesque introduxit. Quæ omnia eum in finem Scopus:

Canoni inſerta credimus, ut conſtet, quo pacto & eccleſia, in qua naſcen-
dus erat Meſſias, in integrum ex ruinis ſuis reſtituta, & impermixta fani-
liarum ac tribuum ſeries ac diſtinctio, ad exacte dignoſcendum Meſſiam,
Ss 2 ð

4. XI z7. cum Ap. V, 5: c. XV, 5. 9 cum Apoc. VI, 10: c. XV., 15. Cüm e

An Ana-

demum ad Auathema contra Samaritanos attinet ab Esdra promulgatum, . gte r 8 :

ejus hiſtoriam, vel potius fabulam videre licet in Jalkut in Reger num. maritanes,

De l'oro
Esdræ.,

Utilitas.

321 4 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
ex Davidis proſapia oriundum, ſervata fuerit mediis in captivitatis affli-
QRionibus ac turbis: tum etiam, ut vaticinia de reducendo e Babylonia
populo, & reſtaurando templo, a Moſe & Prophetis toties inculcata &
repetita, eventu ipfſo comprobata hoc libro demonſtrentur. Ipſa ſatis
hoc comprobat temporum ratio. Cum enim hic liber in termino 70.
annorum captivitatis incipiat, & in initio 70. hebdomadum Danielis de-
ſinat, ſcopus ejus, in demonſtranda oraculorum Propheticorum verita-
te, obſcurus eſſe non poteſt. Uſum porro libri b. Brentius in præiſſa
commentario ſuo præfatiuncula T, II. Ogp. p. Iog. oſtenſurus: Vraci-
pue, inquit, in hoc libro eognoſcitur, qiuanti inſidiis, quanto aſtu Satan
zmpedire conetur opie: Dei, zdiſicationem templi & urbis Hieruſalem. In
quo exemplum exhibitum eſt, quantii dolis macbinetur adverſui Evangelii

praædicationem. Nam E vangelio ædificatur eceleſia, quæ eſt verum Dei tem-

plum, & urbi ſanéta Jeruſalem, Ap. 21. Deinde, quanlit dolis unumquod-
zir privatum opur divinum impugnet! Satan, in hoc libro docemur. Exbi-
buit enim ſpecimen in Judaæir, ut cognoſcamus cogitatione: ejur adverſut
quodvii opus, quod adificium Dei appellsre poſumur. Quibus bene ſe
Rabentibus adhue addo, uſum hujus libri lectionem præſtare 1) Di-
dacticum, in hiſtoriæ ſacræ continuatione, quæ absque hoc complemen-
to manca futura fuerat & hiulca, ad intelligendam autem Dei in eccleſia
ſua cconomiam perutilis & neceſſaria eſt; in confirmando quoque
dogmate non uno, v. g. de veritate promiſſionum divinarum, quæ rebus
licet deploratis intemerata perſtat FHab. II, 3. 4. de gentibus in V. T. a
ſalute & eccleſia non penitus ſecluſis, quod ex gentilium, in quibus diſper-
K & captivi degebant Judæi, cum ſidelibus conſuetudine, ex Codicis ſa-

gri ad etheicos delatione, Regumque Perſiæ, Cyri; Darii, ArtaxerzxXis, ad
asgnoſcendum Deum IGraelis converfione, hujus libri beneficio intelli-

gitur, &c. in agnoſcenda porro Dei providentia & cura, qua eceleſiam

ſuam cumpfimis fovet, mediisque ex Erumnis potenter eripit, & ſi

uam ejus feformationem inſtituere aggreditur, tum Reges ac Principes
ad juvandam tuendamque rem ſacram exeitat, tum verbi Miniſtros alios-

que, quorum opera præ cæteris in reformatione ſe uſurum decrevit, he-
roieo Spiritu & donis ſupra vulgarem modum inſtruit, ut conjunctis
viribus atque conſiliis in eccleſiæ commoda graviter incumbant: 2)
epanorthoticum, in peccatorum publiee graſlantium tum deploratione
ſolenni, tum feria elinminatione: 3) confolatorium, ut eccleſia DEI

ab hoſtibus preſſa hac hiſtoria reſiciatur, firmiterque ſperet, quod Deus

modum

—

—
odum fin
demn finitun
myſticumt
53 l. el
murha gu
roelin,
iviſt, alin
kores er li
manuus ſu

Hun
Inſtruckum,
Pari cum
tatione adl

mis canonie

Chriftiamss.
Rexn timn
keat, igu
11 perquam
temporum
& perſonas
mentionem
quasilli im
glechum ar
Iam memor
Charie c. Il
b. Agil H
64 T.ll⸗
liurcnßirn
ngruen/
MOriNin 5
Quodenin
cin: quan
repudiont:
fleitſaſſu
IG6.l gr
giikar Cic

VETERIS TESTAMENTI. P. IJI. „,

tatis afli. modum finemque calamitatibus pofiturus, fugas & exilia fuorum tan- Denbe
ibrlonna dem finiturus, ac promiſſis ſuis fidem præſtiturus ſit. Allegoricum ac
lcan & myſticum uſum inſinuat Hieronymus, cum Kpiſt. ad Faulin. T. ä!. Opb.
lla ſts F. 3 b. de Esdra ae Nehemia in hanc ſententiam pronunciat: omni- illa
tmino , turba popili redeuntiz in patriam, & deſeriptio Sacerdotum, Levitarum,
nielis e⸗ Hraelie, Proſelytorum ac per ſingulaz familias murorum ac turrium opeta
n veritt. dipiſa, aliudin cortice praferunt, aliud reliaent in medulla. Qui ſpecia-
Ppremiſſt Hiores ex ſingulis capitibus redundant uſus, ſtudioſe elicuit Franc. Bur-
8: Prati- mannus ſuo in h. Il. commentario-
c SGduz VYVIII.
Hem. In Hunc porro librum, ſufficientiſſimis canonicæ autoritatis uirneloc Autoritas
Lucngeli inſtructum, non dubitavit eceleſia, e ruinis & exilio reſtituta, Judaica qivina afſe-
,Diilen- pari cum cæteris divinis religione profequi, eademque cum illis vene-ritur:
guoch⸗ rfatione ad Novi Teſtamenti eceleſiam transmittere; unde in vetuſtiffi-
. Lxb. mis canonicæ Scripturæ recenſionibus & catalogis, Judaicis pariter ac
Adverſiat Chriſtianis, Esdram ſuo loco videas infertum. Nec dubium; cum
1s bene ſe nexu tam arcto cum propheris Haggæi & Zachariæ monumentis cohæ-
e ) D. zeat, iisque ex aſſe reſpondeat hiſtoria noſtra, ut absque illa eſſer, obſcu-
Nplemen- za perquam & dubia futura Prophetarum oracula fuerint. Nam &
neccleſtn temporum ſeriem faciemque rerum ſiſtit, qua ſua illi⸗ vaticinia ediderunt;
qnogge & Perſonas „Zorobabelem v. g. Joſuam Pontificem aliosque, quorum
vrtehs mnentionem faciunt Prophetæ, Paulo curatius delineat; & rebus ipfis,
1V. 1. quas illi imuunt, lucem affundit. Quem enim temphi reparandi ne-
nsCllper⸗ glectum acriter in populo taxat Haggæus c. I. reſumtamque ejus ſtructu-
oCiosſ⸗ ram memorat Ve 12. ſqq. plenius intelligitur ex Esdræ V. capite: & Za-
i,4 chariæ c. III. & IV. mirifice ex hoc noſtro libro illuſtrantur. Graviter
teli⸗ b. Ægid. Hunnius Axam. controverſiæ primaæ generali- Rob. Bellarm. L. I.
c. 4 T. II. p. 64. A. Librum Eſræ inquit, per ſe quidem Canonicum, am-
keilſun plius confirmat Zachariæ Prophetæ liber, exacte cum biſtoria bujus libelli
ſe, congruenz. Unde & hæreticorum nune nemo ſuccurrit, præter ſupra me-„
ine⸗ moratum Spinozam, qui hunc e Canone expunctum cupiat librum. um udi⸗
Eosal Quod enim Huetius c.?. S. 4. p. 265. de hoc & Nehemia diſſerens pronun aabaptiſtis
tenin nr⸗ ciat: quamvis Borum lib, orum ceria ſit fi ler, eos tamen Anabaptiſtæ penitu, vocari ne-
ooninggi repudiant: in eo vereor, ne magnus vir memoria lapſus humani quid Satur.
hunt⸗ 7 fuerit paſſus, vel Sanctium cœcum ſecutus ſit ductorem, qui Prolegom. in
Anme lib. I. Eidr. n. VI. p. 33. D. paria inſinuat: duo priorer, inquiens, libri,
e DEII Zuiibu, Eidraæ praßxum eſt nomen, quicquid ſit de Anabaptiſarum ſenſu; Ca-
wodher Ss z nonii

odin

7
—
a26 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
De libto pgonici ſunt. Utriusque veſtigiis temere inſiitit Natalis Alexander T. II. ſrudur⸗
Bedte. Hiſt. Eccl. F. T. Ad 6. mundi ætatem Diſert. Pll. Art 3.p. 371. ubi: ſoli len feltin
Anabaptiſtæ, inquit, penitur eos repudiant. Quanquam autem univerſi 6* Mnchl
Veteris præ Novo Teſtamenti autoritatem & uſum admodum extenn. duces fil
ent, quorum argumenta confutata videas ap. b. Wigandum de Ana- inderd edd
baptiſmo p. 21. ſq4. hos tamen ſigillatim libros in confeſſionibus eorum Proyhamdhi
publicis nullibi rejectos video, quin potius in recentiſſimis ipſorum Ca- enkos, gt
techeſibus illi absque controverſia inter Canonicos cenſentur. . Et cum ð ſequc
in Belgico agentes Anabaptiſtæ in duas hodie abeant velut familias, quæzxz ſabris ilt
