Diſert. Bibl. XII. G. 16. b. 401. Præterea quoque 2) ommia genealogia-
zum commoda præſtat, quarum non privatu, modo uſus eſt, ad judæ-
os ſpectans, quorum familiæ ac tribus, tot gentis cladibus attritæ, ipſaque
captivitate mirum quantum confuſæ, accurate extricantur, ut partim
gentis Ifraelitis per connubia inſertæ ab iisdem diſtinguerentur, partim
certi ponerentur linmtes, in quibus ipſæ poſthac ſe continerent familiæ,
de qua infigni & varia Genealogiarum inter Judæos utilitate, erucdhte
diſſerentem vide Spanhiemium Patrem, Dub. Evangel. P. I. Dub. XIII.
F. 4. p. 61. & Burmannum in I. Chron. I. p. 151. ſeq. ſed & communi, eccle-
ſiæ univerſæ, eujus de exhibito Meſſfia fides egregie iis confirmatur, cum
ob oculos fibi pofitam videt generationum in tribu Juda, per Davidem
d Zerobabelem & amplius, feriem, e qua Chriſtum genus ducturum
0 *

—

—
tot Mophe
hittoria ſee

. ponendisl

Gorumect
milli & p⸗
enlli.
nit, Multe
brit ampn
Nelarunea
uufum ilt
4. gulkut⸗
Niclo nan,
1,2,6. U
Lis. arali
verbis telt
tur: G hi
bie er gu⸗
1 Mh
STMuf .
ſbiueluern
ralgue de
iunumera

Lo
deo aiye⸗
inter ſura
gui Aen
nun eßt, ad
unt ſece
Antein ci
kecleſen
Gitos fil
vel in h
Hintadm
Mritat
Anmmi

—
HVETERIS TEST AMENTI. P. T. 291
tum& . . . — He libro 1.
eſhiſco⸗ tot Prophetarum oraculis conſtabat Hebr. VIHI, 14. Ut taceam 3) in Chronice
ibuseker. hiftoria ſacra rite digerenda, metiendisque temporum intervallis, in ex- ruüm,
edic en. penendis difficilibus quibusdam Scripturæ loeis, in demonſtrando Do-⸗-
einsaud. Gorum ac teſtium, per quos cœleſtis doctrina inde ab initio ad nos trans-
bris g. miſſa & Ppropagata eſt, ordine his libris pariter ac genealogiis faculam
10 Morum accendi. Euis enim aliquot Pfalmazrum argumenta, Prophetarum vatici-
nndi nia, multorque Novi Teſtamenti locos tecte intelliget, niſi Biſtoriam bii li-
eninr. bris comprebenſam babeat perceptam? Quantum 4Juæſo luci, accedat Pro-
elogis n Pbetarum oraculit, ſ ex his & Regum libri- ſciamui, qualei ferint Regei,
6ugenttc quorum illi temporibus ſoruerunt: aut quomodo & quando illa acciderint,
4 “ d⸗ quibu! Ili brædixerunt. Libros Juoque Regum abique borum admir⸗
n geneti⸗ niculo non ſatis intelliget, ut recte omnino ludicat Lavaterus Comm. in b. 3.
hepromn. 9. 2. 4. Unde Hieronymnus.prolixis eos encomiis ornat, & in bræfat. in
iit Lib. Paralipom. ad Domnionem ad Regationum 1 WV. Oop f9. 4. diſertis
8n: dan verbis teſtatur, quod omni: eruditio deripturarum in boc (libro) contine:
“l tur: & hiſloriæ, quæ vel prætermiſſæ ſunt in ſuis locis, vel perſtriöctæ leviter,
hegünim. bic per quadam verbeorum compendia explicantur. Et in epiſt. ad Faulinum
mpiquu; T. W. f. 2. D. inquit; Paralipomenon liber, id eſt, inſtrumenti veteris
rmmarle νονααι tantus ac talit eſt, ut abique illa quis ſcientiam Scripiurarum
Mneckn ſibi voluerit arroegare, ſeipſum irrideat. Per ſingula quippe nomina junctut
Ginaſen. ratque verborum, & prætermiſæ in Regum hri⸗ tanguntur biſßoriæ, 8
Ibri onge innumerabiles eplicantur Evangelii quæſtionet.
verlalifo⸗ VI. Autexitas
ihDnan. Eo autem magis deteſtanda eſt effrena Spinozæ temeritas, qui Canoaicst
Heigegger⸗ adeo abjecte de his libris ſentit, ut miratiz ſatis non poſſe profiteatur, cur
gelezogir. inter ſacros recepti fuerit ab iit, qui librum Sapientiæ, Tobiæ, & reliquot,
4 Judc- qui Apocryphi dicuntur, ex Canone ſacrorum deleverunt. Inteniam tamen
te, ihlague non eſt, addit, egrum autoritatem elevare, ſed quando uidem ab omnibus
ut Porilmn Junt recepti, os etiam, ut ſunt, relinquo. Mirari ſane deſüſſet, ſi dudum
tar, paltin ante in canone ſacrorum repertos, in Sanctuario cum reliquis aſſervatos,
ent ſumilie, eccleſiæque Novi Teſtamenti, pari cum cæteris Canonicis autoritate, tra-
te, eluchte ditos fuiſſe cogitaſſet, quam liber Sapientiæ, Tobiæ & reliqui Apocryphi
Diub. Ill. vel in lucem editi, vel ad aliquem publicæ lectionis in eccleſia uſum fue- aſeres:
nurireccle⸗ rint admiſſi. Sub auſpicium enim Novi Teſtamenti divinam hes libros
matu Cunn autoritatem jam in eccleſia obtinuiſſe, haud obſcure ex iis locis colligi-
1 Dewiden tur, quibus ad illorum teſtimonia & fidem vel provocatur ab Apoſtolis.
dudrum vel manifeſtis indiciis alluditur. Tabulas generationum Chriſti Matth. I.
ot O0 2 & Luc.

. —
292 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS —
De libro 1. . — — umk ſn
Chronico- & Luc. III. occurrentes, nemo ſanus facile negaverit, ex his libris divino zuiglift 5
e, ſuggerente Spiritu, eſſe contextas. Confer præterea I. Cbéron. XXX, 17. ugee
cum Apoc. V, 12. 2. Cbron. VI, i. cum Ac. VII, 48. & XVII, 24. e
2. Chron. XIX, 7. cum 1. Pet. I, 7. Non ergo heri aut nudhius tertius in- n Gudie
ter ſacros recepei fuerunt, ſed a primo ſtatim ortu ſuo divina autoritate au nedt
canoni inſerti, nec unquam in eccleſia vel Judaica, vel primæva Chriſtia- 4 bi
na, quod conſtet, in dubium vocati, aut novitatis vel non tutæ ſatis fidei her intet
poſtulati: a qua canonicæ dignitatis poſſeſſione, tot ſeculorum ferente ALhnin
ætatem, nec Spinoza, nec ejus ſimilis novus homo alius deturbare eos, totehalt
niſi firmiſſimis inſtructus rationibus, valebit. Haud infimum enim in fumtiduu
argumentis, canonicam ſacrorum librorum autoritatem demonſtrantibus, KEeheor qud
locum tenere iſtud;, quod a perpetua & non interrupta manuum tradi- nars dann
ione, conſonoque omnium temporum eccleſiæ, maxime vero primi- cdelnn
tivæ, teſtimonio ducitur, ſolide dudum evicerunt Theologi b. .gid. . uibin ei
Hunnius de majeſtate & certitud, Script. Sacr. argum. XII. T. I. Opp. p. 15. an
ſqq. b. Joh. Schröderus de Brincipio Ibeelogiæ cap. I. quaſt. 7. arg 14. p. nminiz
. 59. b. Petr. Haberkornius Auti- Valerian. Diſp. II. cap. F. p. 70. ſq. & Diſp. inliunſt
Tpagnata: III. 5 79 ſqq. Graviſſima vero, quæ hos libros premit, eriminatio cor- Hi ud
ruptionis eſt, quam per univerſum opus graſſatam fuiſſe tantam ca- ſy ollena
luminantur textus Hebraici hoftes, ut neque annorum numeri is reſpon- nutaline
deant, qui in libris Regum deſignantur, nec perſonarum & urbium, lo- Ilrf. N⸗
corum ac gentium appellationes reliquis conſentiant Scripturis. Ita inilucn
omnino Spinoza argutatur, Tract. Ibeol. Polit. e. IX. p. 120. ubi præœterea reſimd
sommentatores, qui has diſerepantias conciliare nituntur, Rabbinos pla- dusternun
ne delirare, cæteros ſomnmiare, fingere, & linguam denique ipſam plane noher:
sorrumpere cavillatur. A quo non multum abit Ludov. Cappellus, 0Ppoft
qui in Critica, quam vocat, Sacra, in hibro 1. Chronicor. CLXXXVIII. Objele e
in 2. vero LIII. varias & depravatas lectiones numerat, a ſe reſtitutas, qua- Dent: u⸗
rum catalogum & cenſuram index libri ordine prodit. Cumprimis id nuncla,
agit Rich. Simon. Hiſt. Crit. Lib. I. Hiſt. Crit. V. T. c. 4. b. 22, ut turbatio- inlu inn
nis, defectus & corruptelarum notam his libris, maxime in Genealogiis, lenporiun
inur at, in quibus componendis fruſtra dicit inſudaſſe interpretes. Nec inmonm
ex religionis ſuæ principiis aliter potuit Huetius, quin Dom. Evang. Prop. uibm i
IV. in b. lI. H. §. p. 354. ſeq., depravatas Hebraiei textus lectiones ambabus heſio. .
manibus lergiretur. Eandem Campeg. Vitringæ accuſationem car præc. enguen
vindicats, XIV. ſub ſin. F. . p. 265. audivimus & fub incudem vocavimus. Verum wmndtder
uti omnes iſtæ ννντιο ιαιοο aut lectionum varietates, maxime circa guam n⸗
numerorum diverſitatem, interpretum dexteritate & ſtudio conciliatæ emengare
dadum

iis divino
IILn,
WII, 1u.
tertiusin-
Autoritite
Chriſtia-
ſatis ſiei
n kerente
tbare eos,
memimn in
Krantibus,
tum trad
40 prim
5, Deid.
Ohhbe lk.
ng 14. 5.
, Di.
natio cor⸗
ntamn ce⸗
is rehhor⸗
tbium, lo-
turis. It
ipteteres
binosPr⸗
ſim plane
Duppellus,
WVII.
tutas, qua⸗
nprims id
tturbatio⸗
enelogis⸗
es. Ne
Nalteicf
3 Ambebls
neer⸗ d⸗
6. Verum
ame eitca
concliate
Audun

dudum & fublatæ ſunt, quod Lightfoorfus in Prolegom. ad Harmon. IV.
Evange liſt. Sect VI. T. I. Opp. p 241. ſeq. Glaſſius noſter Pilol. S. Lib. l. rum.

VETERIS TESTAMENTI. P, IJI. 293

p 70. Waltherus in Harmonia Biblica, Nic. Arnoldus in Luce in tenebrir,
Joh. Meyer annotat, in Seder Olam ſuis locis, & Commentäriorum in lo-
ca iſta dubia, inſpeccio docet, quibus addi poterunt, quæ nos ſupra p. 26 .
q. in medinin attulimus: ita ex appellationum, nominumque propriorum
diverſitate textus corruptio nullo plane argumento confici poteſt; cum
& binomines multi fuerint, & exigua illa unius & alterius litereæ muta=
tio temporum tractui, tum & indoli, dialecto, & pronunciationi diverſa-
rum tribnum & regionum, ſi fribuenda,. Sane Vir Doctiſſimus, Præ-
ceptox quondam noſter in Talmudicis literis, Guil. Surenhuſius in Otρα
xατ Rαρ ib⁵. I V. de modis explicandi genealogia Tbeſ. II. p. 91. hunc
canonem, tanquam in confeſſo & extra dubium ponit, ex Gemara, tit. Ba⸗
va Batra fol. 91. col. 2. multisque exemplis illuſtrat: nomina propria vi-
rorum & mulierum ſæpe variare ſolere, & unam eandsmque perſonam mul-
tis nominibur appellari, propter ipfius acta & virtuter, quorum unum nomen
inditum fit a parentibur, ut diſtinguatur ab alia perſona; alteram vero ab in-
ſoni quodam caſu, vel ab biſtoria, quæ ipſius ætate contigit. Et Theſ. IV. p.
93. Obſervat: nomina propria virorum & mulierum tranipoſitione, vel com-
mutatione literarum ſæpe variare ſolere, eadem perſona manentz: porro
Theſ. Vl. g. 95. nomina propria locorum aliquando præterlapfir temporibise
in alia commutari, ex Talmud. Cod. Secbabbat, fol. 36. col. . Hinc per uni-
verſum Codicem ſacrum, ſimiles lectionum occurrunt diſcrepantiæ, ex qui-
bus textum Hebraicum corruptum, nullo plane jure Cappellum arguere,
data opera & ſolide demonſtravit Buxtorfius fil. in Anti-Critiea, Cappello
oppoſita, qua ſingula loca Pſeudo- critico ſollicitata aſſerit & vindicat;
objectæ vero nominum propriorum diverſitati Part. II. c. 2. b. 374. re⸗
perit: quaſi vero non idem nomen proprium diverſimode potuiſet exprimi &o
pronunciari, vel etiam progreſu temporis nonnibil, rotione vocalium, profe-
rendo immutasi, ita ut Moſei ſecutus ſit eam efferendi rationem, quæ ſuit
temporibur, ſeriptor libri Cbronicorum, qua ſui, itidem fuerit uſitata. Qua-
fi ignotum eſſet, quæ ſit varietas circa nominam propriorum prolationem, &
quibus illa mutationibus, pro diverſitate ſeu regionum, ſeu temporum ſint
expoſita. Rurſus c. 5. p. 656, ait: qui in variantibur nominibur propriis ratio
nem quærit, vel aduniformem illa reducere tentat lectionem, vel ex interpre-
tum diverſa ſcriptione & nomenclatura. Hebraicam quoque lectionem, in
quam omnei Hebraorum codicer conſentiunt, immutare vel corrigere, aut
emendare, næ ille nibil aliud facit, quam ut cum ratione inſanire videatur.
Oo 3 Inter=

De libre f.
Chronieco⸗

De libro I.
Cbronico-
um.

—

1 INTRODVCTIO AD LIDROS BIBLIGCOS

Interpretum eſt explieare, quando uni eidemque perſonæ aut leco diverſa al-
tribuuntur nomina; non autem lectionem textuy corrigere Rationem omni-
um aphellationem dare quir poſit? Inſignem tamen operam in inquirendis
appellationum propriarum figniſicationibus, ortu & compoſitione, ano-
maliis & ſeriptionum diverfitatibus, præſtitit Vir de Hebraica Sacri tex-
tus literatura immorraliter meritus, Matthias Hillerus in Onomaſtico Sa⸗
cro, cujus P. I. via nona, quæ eſt trajectionis literarum p. 56 5. via decima
de permutatione literarum p. 355. Via undecima de literarum abolitione
p. 400. &c. ad oſtendendam diverfaatis in nominibus propriis originem
apprime facit. Hinc & ante ipſum b. Glaſſius Pbilol. Sac. ib. IV. Tract.
3 obſervat. 4. pag. margin. 766. qq. obſervavit, unum idemque nomen

proprium, diverſis in locis, variationi & mutationi haud uni, mox in

additione & omiſſione literarum, mox in earum permutatione, mox
in transpoſitione, ohnoxium eſſe, citra ullam tamen textus ſacri cor-
ruptelam. Unde vel ipfe Andreas Maſius, Pontificius licet, ad Joſ.
XXI, iI-16. fatetur, multie de caufis proprias locorum bominumaque db-
pellationes mutari tempore. Et eſſe etiam, ubi uni loco, aut en: Gonuns
diverſa ſint ib initio impoſita nomina Quam abſurde vero Cappellus
Criticæ S. I. IV. cap. XlII. G. 7. qq. ex hodierna, quæ dicitur rö

LXX, verſione Græca textum-Hebræumin Ohronicis & allis libris, cor-
rigat, ſuppleat & decurtet, maxime in nominibus propriis; prater es,
quæ Buxtorffius Anti-Cyit. P- II. cap. 5. b. 5656, Prolixe reponit, colligi
ſatis ex iis poteſt, quæ Hieronymus ad Domnionem & Rogatianum præ-
at. in lib. Faralip. T. V. Opp. f 5. D. conqueritur: Libere vobie loquor:
ita in Gracis & Läatinir codicibur bie nom zessn liber vitiofus eſt, ut non tam
Hebræa, qnam Barbara quaælſam & Sarmatica nomins conjedta aubitran-
dum ſt. Nec hoc LXX. interpretibut (qui Syiritu S. pleni, ea, qtiæ dera
fuerunt, tranſtulerant) ſed Seriptorum culpæ adſeribendum, dum de emen:
datir inemendata ſeriptitant: & ſæpe tria nomina, ſubtrabtir e medio ſylla-
bir, in unum vocabulum cogunt: velregione unum nomen, propter latitu-

dinem ſuam in duo, vel tria vocabula ditidunt. Unde dſatis, opinor, con-
5 „Opi .

ſtat, Græcum & Latinum textum ex Hebræo, non vice verſa, reſtituendum
& emendandum eſſe. Quare paulo ante fatetur Hieronymus, ſe in trans-
ferendo Paralipomenon libro, relictis verſionibus quibuscunque Hebræos
fontes unice ſecutum, & de Tyberiade quendam legis doctorem, qui apud
Hebræos admirationi habebatur, aſſumſiſſe, & cum eo contuliſſe a vertice,
vt ajunt, ad extremum unguem, ne alicubi forte hallucinaretur.

4

—
—
hp
unet; Aer
mnaipiens
Ater hiſtori
Tecltufl ust
Qea Crried
idem et en
notzelt no⸗
conhareb
quam temp
oinnium lon
UI. 2.ſg
nec Plures
Ubi haud!
nich legan
oglm Ch
chrum, aln
D. oh. Ma
meninntete

eo melius

Aliorim
hunc nodi
cens, gene⸗
Abiud, fli
ſendentiu
Dei dihhen
leriptori!
Keritatem
Atirt, on
obleurm:
concinnan
ls udror
mrum
ilo arlk
vidlis do

DVYETERIS TETAMENTI. E. IL 1 x
ſnerſi ar. ? . 22? VII. òèMẽ CLhronico-
nenomgi. IIn putandis temporum intervallis duplex in his libris calculus ob- rum.
Wuitenls unet; Alter ad genealogias accommodandus, a c. I-X. a mundo condito Chronole
mncipiens, & ad proxima ante Chriſtum natum tempor pertingens; SZis.
alter hiſtoriam libri in ordinem redigens, inde ab interitu Saulis e. Xl ad
reditum usque Judæorum in patriam, eujus poteſtatem captivis in Chal-
dæa Cyri edictum fub fin. lib. z. fecit. Et hic quidem poſterior plane
Dohrione idem eſt cum eo, quem ad libros Regum ſatis prolixum exhibuimus, cui
orignen nonm eſt quod hic adjiciam, cum, quæ ad ſinem usque captivitatis juxta ae
V. Tnd. epochz mundi quintæ facinnt, rectius ad librum Esdræ referventur, ubi
ne nomen S arebunt. Prior autem ille ubi deſinat, non ſfatis liquet; quan-
im n. duam tempora Chriſti Proxime eum attingere conſtet. Qux enim.
one, Md oinnium longiflime protenditur Davidicæ ſtirpis deſcriptio, I1. Chron-=
ſen o⸗ II. 20. ſq Zorobabelis proſapiam per decem generationes continuat;
al geſ. . néc Blufes a. Lorobabele ad Chriſtum numerat Matthræus c. I, . (d:
Übi haud leve ex eo dubium oritur, quod alia longe & diverſain Chro-
nicls- legatur Zorobabelis poſteritas, ab illa, per quam Matthæus genea-
logiam Chriſti derivat: unde tres Zorobabeles, alium ab autore Chroni-

ine, ano:
dcri tex⸗
naſteb
nia ſetinis

u e a⸗⸗

(Cappelius

iccur mr corum, alilum a Matthæo, demum etiam a Luca alium, recenſitos tradit
D. Joh. Mich. Langius de Genealogia Chriſti Dif. III. §. 23 4. p. 71 attq-

libris, or⸗
Pretel ei,
nit, coligi

men intererat, convenire utrique, ut harmonia Vet. & Novi Teſtamenti
eo melius conſtaret, & Chriſti genealogia dubiis & cavillis Judæorum
” aliorümque Scripturæ hoſtium minus eſſet expoſita. Verum erudite
nnn⸗ hunc nodum ſolvit Spanhemius Dab Evang. P. I. Dub. XIII. p. 60. do-
1, liu cens, genealogiam à Matthæo contextam & ad Joſephum deductam per
nantan Abiud, filium Zorobabelis, fuiſſe quidem hominum e Davidis ſtirpe de-
n fendentium, ſed obſcurorum admodum, & redacorum ex fingulari
fueeſt Dei diſpenſatione ad ſtatum privatum & conditionem vilem & abjectam;
ndrenan. fcriptori Paralipomenon autem propoſitum fuiſſe, eam Zorobabelis po-
nalußli. ſteritatem deſcribere, quæ in majori dignitate & æſtimatione erat con-
Prere ituta; omiſſo plane in filiis Zorobabelis Abiud & progenie ejus, per-
Pnoncon⸗ obſeuram agente vitam. Cæterum valde probabile eſſe, Matthæum in
fimenlun concinnanda Servatoris genealogia, dictante quidem Spiritu Dei, tabu-
lein trags⸗ las judæorum publicas fuiſſe ſeeutum, quæ & veritatem continerent,
vellebree & quarum autoritas eſſet àνvvdB O & indubitata inter Judæos, ut hoc
nuithil ipſo catalogo Judæos convinceret, Chriſtum natum ex poſteritate Da-
Eea venie, vidis utpote oriundum ex matré deſponſa viro de domo Davidis. Plura

De ſibro l.

INTRODVCTIO AD LIRROS BIDLICOS

Ohronico- qui cupit, Natalem Alexandrum adeat, qui hift. Eecl. Vet. Teſt. in quin-

Kume

Zarxtisio.

Tabula
aopiies.

tam mundi ætatem Diſert. IX. T. II. p. 192. edit. in fol. libros Regum &
Paralipomenon in Genealogiis a Matthæo & Luca non diſſentire, ex
inſtituto evincit, ſolutis quæ in contrarium moveri ſolent dubiis. Sed
hæc c & ααα. èðMU

Capitibus liber prior conſtat in codice HebræoXXIX. in germani-

co autem XXX. quia b. Lutherus in adornanda verſione germanica caput
quartum in duo diſtincta diſpeſcuit, & hoc pacto deſcriptionem gribus
Judæ a filiis Simeenis diſtinxit, ſingulis tribubus peculiare adſignan dum
caput ratus. Verſus ejus numerantur 941. In partes diſtribuitur tre-

aà b. Walthero, qui Qfc. J. 5)7. in prima recenſeri ait Patriarchas ab ini-

cio mundi, & familias XII. tribuum Iſrael capp. 9. prioribus: in ſecunda
portionem hiſtoriæ de vita & obitu Saulis c. X. in tertia amplificari hiſto-

riam Davidis, uti concepta eſt lib. 2. Sim. In duas vero concinnius a b.
Calovio & Friedlibio, nec non ab Hottingero TSeol, Pétlol. L. II. -ap. I.
Sect. 3. p. fo. Lavatero Comm. in b. I. proæm. Heideggero in Enchir, ad
S. I. . 105. aliisque communiter diſtribuitur, quarum altera Genealogica

eſt, qua ortus & propagatio gentis Iraeliticæ per generationem ſeriem a
prima mundi origine ad Chriſti fere tempora traditur c. I-IX. altera
hiſtorica, quæ Regnum Judaicum, a Saulis noviſſimis per univerſum Da-
vidis imperium, ad Salomonis usque initia accurate perquam deſcribit
Ac. X ad ſin. on ka ene e Derqdatn dcletii⸗
Eſt itaque libri I. Chronicorum
P. I. genealogica, tradens genealogiam
42) Chriſti, ab ortu generis humani per
I. Patriärchas, eorumque familias c. I.
2. Judam, ejusque tribum c. II.

3. Davidem cumprimis, ejusque poſteros ad Zorobabelem us-

que c. III.
6) populi Hrael, ſecundum ſuas tribus, poſterorum nimirum

I. Jude reliquorum, ex quibus Chriſtus non debuit naſci c. IV.

2. Simeonis c. IV, 24 -Ffn. (Germ. c. V.)

3. Buben, Cad, & Manafhis c. V. (Germ. e. VJ.)

—
—
4. Ler

6. Berl
7 eon

5. Ieimia
A) meece⸗
.)
Dearid
P) copian
9) regni
1. cire
X.

₰

„

—
95
kinguin.
Regnumn e
Ntite, er

ngermanl-
niet caplt
nem ribu
ſgnancdum
buitar ire

has db ini.

in ſrunls
xi biſto⸗
innius a b,
ll. etg l.
Buchir, 4d
ellerlopict
mleriem¹
I. alers
erumDr-
n deletibit

belem n⸗

iuin
nei cl,

4 leni

VETERIS TESTAMEN TDI. FIL.-

1

De F'bro I.
4. Levi, cum functionibus & habitationibus eorum c. VI. Dice.

(Germ c. VII.) rum.

. aſchar, Benjamin, Naphthali, Manaſſis, Ephmim, Aler c. VII.

(Germ c. VitI.)
6. Benjaminis, maxime Saulis & onathanis c. VIII. (Germ. c. IX.)
7. eorum, qui ex diverſis tribubus lelen erotoh uͤ⸗ fixerunt,
c. INX. (Germ c. )

B. II. biſtorica, tradens hiſtoriam regni Davidis, ubi
2) antecedens, mors tragica Saulis, & translatio regni 2 Davidem

c. X. (Germ. e. XI.) 4

P)) Davidis inauguratio, Duces, ac Heros, c. XI. (Eerm. c. XII.)
Y) copiarum recenſio c. XII. (Germ. c. Xill .
) regni adminiſtratio, & quidem
I. circa ſacra, ubi

N. arcæ deportatio ad ædes Obed- -Edom, po p peremtum
Uſam c. XIII. (Germ. XIV.)

2. idolorum Philiſtinorum, percuſſis ipſis, abolitio c. XIV.

(Germ. c XV.)
J. arcæ ex dome Obed- Edom Hieroſolymas translatio c. XV.
(Germ. c. XVI.)

—. Muſica ſacra, Sacerdotumque in tbernaculo officia c. XVI.

C c. XIVII.)
. conſilium de exſtruendo templo, divinitus revocatum
c. XVII. (G c. X Vlil.
2. circa regni hoſtes, ubi

N. victeriæ adverſus Philiſtæos, Moabitas, Syros, Edomæos

c. XVIII. (G. c. X?A.)

J. - Ammonitas, legatorum violitores c. XIX.
(G. XX.)
. . . Anmmonitas iterum & Philiſtæos gigantes c. XX.
(6. XXI.)

3. Circa domus DEI a Salomone olim exſtruendæ præparatio-

nem, ubi
N. loci in area Arafnæ deſignatio c. XXI. (G. XXII)

2. materiæ Commharatio, iliduc & Principum inſtructio c. XXII.
(G XXIII)

Pp 4. Le- .

7S⁸. INTRODVCGTIO AD LIBROS BIBLICOS

De ubrel. 7 Levitarum recenſio & ad ſua officia deputatio c. XXIII,
zum. . (G. XXIN)
„ Sacerdotum ordines, & Kehathitarum ac Meraritarum
ofſicia c. XXIV, (G. XXV.)

Mual corum claſſes & funétio c. XXV. (G. XXV.)
Janitorum & inſpectorum officia c. XXVI. (G. XXVII.)
4. circa copias, & Officiales Regis c. XXVII. (G. XXVIII.)
1 Fe cixca comitia ultima, quibus
ſtructuram templi deſignatum fucceſſorem exſtimu-

—t c. XXVIII. (C. XX1X.)

Q. contributionem ad templum exemplo fuo monſtrat &
exigit c. XXIX. (G. XXX.)
5½) Davidis obitus, & Salomonis confirmatio c. X XIX, 22. 44.
Commen Non adeo frequentes nactus liber eſt interpretes; e Patribus
narii tamen Græcis THEODORETVM, cujus quæſtionet in Paralipo-
Fatrvum: mena T. I. Oyp. P. I. p. 302. exhibentur; & PROCOPIVM GA-
Z,Æ V M Sophiſtam, cujus in h. l. commentationes Græce & Latine
per Maſium prodierunt Leidæ in 4. An. 1620: Latinis HIERONVY-
MV M; cujus quaæſtione ſeu traditione: Hebraicæ in hos libros T. IV.
Opp. f. 114, leguntur. Quo autem jure B ED A M huc citent Heideg-
gerus, Crowæus, Lippenius, non intelligo, cum nihil eius in Chronica
feorſim extet, niſi forte de templo Salomonit libruth, T. EIit. Opp. p. I.
huc referre velint, qui tamen æque ad Regem librum I. ſpectabit: aut
Chronicon, ſive de ſex mundi ætatibus L. 11. Oop. 174. qui tamen libel-
jus huc plane non pertinet, nihilque prorſus ad libri Chronicorum ex-
plicationem facit. .
E Synagogæ Docétoribus paucos admodum ideo in Paralipomena
Gommentarios edere aufos fuiſe, quod Esdræ codices, maxime in Ge-
nealogiis fuerint vitioſi, Rich. Simon quidem in libri hujus contumeliam,
ſed perperam tradit Hiſt. Crit. V. T. Lib. I. 6. IV. p. 27. q. Equidem Don

Rabbino-
gum:

Iſaac Abarbenel Praæfat. in Lib. Samuel. f 7A. col. 4 in ſua patria nullum

ſe reperire potniſſe ait in Paralipomena Commentarium, naſi gauca ver-
bSa Kimchii, quæ ia ſint præ paucitate, & profundum non petant.
. L Non

—

—
Mreſeiſun
ſuumgve pe
gelit S mei
chinm K..
KOSPT
citaras, eujr
inſcriptus
Auſtrat: &.
ſericordie inl
Uöbri, Lighti
chta, ſeda
Bibliothece
ac notis eclit
Theatr, Ana
Nrdeegog
Inter
mnetmata in

ſos in 9. An.

lin ſede eit
CLhIVS
An. 1560,
E o
MVS: A
MIVS.

IIVS: R

C0OL. SPl
CllVs.
Wrins, libri
nen, er
non in phu
lechoren ⸗
eckorem

E
LNVAT

mMenits eſt

haud lerem
lis reder
Aproayos

—.

—

. lll,
Citarum

1)
UVI)
l)

exſtimn.
üſtrat &

12. ſl

Patribus
Paraliye⸗
M GA-⸗
e Larine
K0NTY.
T II.
Heideg.
Chronici
re. . l
it: aut
en hbel⸗
rum ex⸗

lpomen
bein e⸗
umeliam,
dem Don-
uca r.
1 Pernt.

NM

—VYVETERIS T ESTAMENTL P L 295
Non eſſe iſtum! ibrum Paralipomenon ufitatum apud Judæos in Medraſebim,

ſuumque peccatum confitetur, quod in hane diem iſtum librum non le rum,
serit & meditatur it. Interim tamen præter R. Levi ben Gerſom, Kim-

Anum & R. Aben Melech, ipfi Simonio citatos, cumprimis huc ſpectat

R. 0 SPPH fll. David Aben JIECHIIA, ſupra jam ad librum Ruth

citatus, eujus in Hagiographa commentarius Phileſophicus, p nN
inſcriptus, & Bononiæ in fol. An. y38. impreſſus, Paralipomena ſuo loco
zlluſtrat: & R. IS AA C bar R. Salomo JABEZ, cujus elegans in
Hagiographa expoſitio, Conſtantinopoli excuſa, 0ρ NN Lex mi-
ſericordiæ inſcribitur. Referenda huc quoque eſt Paraphrafis Chaldaica
libri, Lightfooto equidem ex Codiee Cantabrig, in horis Talmudic, lau-
data, ſed a Matth. Frieder. Beckio primum, e Codice MS. membranaceo
Bibliothecæ Miniſterii Erfordienſis, in lucem protracta, & cum verſione
ac notis edita, Auguſtæ Vindelic. in 4. An. 1680. de qua Placcii confer
Theatr. Anonym. .I. P. 721. n. 60, & Acta Erudit. Lipl. An. 1653. menſ.
Nov. p. 0. Hl

ſos in 8. An. 161z. ABEL NEZENIVS in operationibus Biblicis,
jam ſæpe citatis, P. II. Chronica etiam illuſtravit: ERASMVS SAR-
CERIVS autem integro commentario eos explicavit, Baſileæ excuſo
An. 1560.

MIVS: THOMAS MALVENDA: FABRITIVSPAVLV-
TIVS: RABANVS: ALPHONSVS TOSTATV. S: NI-
COL. SERARIVS: JAC. BONFRERIVS: BASIL. ZAN-
CHIVS: CASPARIS SANCTII in Paralipomena Commen-
tarius, libris IV. Regum ab ipſo ſatis diffuſe & erudite explicatis fub-
nexus, perquam ſterilis & jejunus, pauca folia complet, & tantum
non in plurimis capitibus ad parallelam in libb. Regum hiſtoriam
lecorem remittit.

E Reformatis præcipuam meretur laudem LVDOVICVS kefermats-
LAVATERVS, qui inſigni de utroque Chronicorum libro bene um:

meritus eſt commentario, recuſo Heidelbergæ in fol. An. 1599. in quo
haud levem genealogiarum curam habuit, easque in ordinem & ta-
bulas redegit, Chriſtique cumprimis ſecundum carnem genus per avos
& proavos juſta ſerie ad Adamum usque deduxit, & uſum practicum
P p z ſingulis

v

luer Lutheranos SEBASTIAN. LEONHARDVS hypo- Iuberaus-
mnemata in hos, uti in Superiores quoque, libros edidit, Lipſiæ recu-um:

E Pontiſiciis huc pertinent, ſupra ſæpius laudati, ANGELO- Pontificis-
MVS;: ANTONINVS Florentinus: HADRIAN. CRO M-Tu=:

3oee INTRODVGTIO AD LIBROS BIBLICOS
De libro II.

Chronico Tingulis pericopis fubjecit, ut adeo varium lectori uſum præſtet. VI-
rum. CTORIN. STRIGELIVS ſcholia in hos libros Lipſiæ edidit in
fol. An. I591. ARTHVRIJACKSON Angli in h. I. commentarii
Londini in. 4. An. 16 4. lucem aſpexerunt. F RANECISCIL BVR-
MANNI in h. I. explicatio; Regum libris juncta, ſatis quidem con-
ciſa, nihil tamen prætermittit eorum, quæ vel difficultate laborant, vel
in Regum libb. relicta erant intacta. CHRIST. SCHOTANVS in
Biblieth. biſtoriæ V. L. T. II. Regum hiſtoriæ horum quoque librorum
explicationem ſuis locis conjunxit vel intercalavit.
Remen. De JO H. CLERICO in h. I. jam ſupra dictum.

CAbP. XVII.
De Libro poſteriore Chronicorum.

Summari- Hic unurs quondam fuit cum pracedente, liber S. 1. Cujus argumentum,
um Capitis. ſcopus, ulilitas 9. 2. Partitio & tabula ſynoptica H. 3.

Unus eſt unc cum præcedente unum conſtituiſſe priſcis Hebræis librum,
eum præce- — 7 Ss s
dente hic ex ſupra dictis cap. XIII. S. I. p. 2;4. conſtat, & præter Athana-
Uber. ſianam ſynopſin, in qua ita legitur: aραàπα οαου ’nρατον

& νττι eiας *Adρα +νεα ριαπWοo P'aralipomenon prior & poſterior
pro ur libro computantur, Hieronymi quam maxime teſtimonio ecom-
probatur, qui in præfat, in lib. Paralip. ad Domnion. & Kogat. I. V. Opp.
f. 5§. D. rationem diviſionis addlens: Hoc primum ſciendum, inquit, quod

apid Hebraos liber Paralipomenon unus ſit, & apud illor vocatur dibre

hajomim, i. e. verba diet um: qui propter magnitudinem apud nos di-
iſus eſt. Quod nonnuelli etiam in Bruto, Ciceronir dialogo faciunt, at
eum in trei partert ſecent, cum unur a ſuo autore ſit editus. Sic & Ori-
genes in expoſicone Pſ. I. apud Euſeb. lib. Vl. Hiſt. Ecch. e. 2,. TIag
Aesroρααιαυ τιαντα ντραιερννι A’gen Aiaul, αινπαριον.
PFaralipomeznon liber primu: & ſecuadus uno continentur valumine, quod
vocaut Dibre Hajamim, hoc eſt, verba dierum Molorethas omnino
unum ſaltem noviſſe Chronicorum volumen, ſatis inde apparet, quod
verſiculos, quos ſingulorum librorum, ne qui inde exciderent aut ex-
pungi poſſent, ſeorſun numerarunt in cæteris, hujus utriusque in unan

—

—
ummamn
Huc ergo pe
zitate & ellt

Argun
e libet:
jebut ge⸗ /
ad kberania,
onnurum 47
templum in
& v. anue
enim Reges
cundumn can
Siſinguen
Multa hinc
Omnnis ad e
Catus, ut

in

m’

morata, 6
caph. Eilge
is, qur cn
iis, qur ib
Lariteri //
ſere Regun
nt gui fil
juvener in
linit in A
neul n /
rerum vari
Varias com⸗

Nn Prete

(
omninme
rum L reg
Vil, ſoliu
traclte I

—
— VETERIS TESTAMENTI. P. I. 30
et VF üummam 1763. coëgerint, quorum medius 1. Chron XXVII, 25. legatur. Chronico-
edit n Huc ergo pariter ſpectam, quæ de prioris appellatione, ſcriptore, auto-rum.
ARV ritate & chronologia cap. præc., in medium ſunt prolata.
denn conr. — Argumentum libri verbis b. Calovii Bibl. Illuſtr. T. I. p. 545. enar- Argumen-
Orunt vel rare liber: Secundus bic liber agit cum de Salomonie bhiſtoria, tum de nam.
NVSin rebus peſt ſeiſionem regni geſti⸗; ſtatum regni Judæ a Salomone alque
Ibronum ad liberationem e captivitate Babylonica per Cyrum faäctam deſcribent:
annorum 479. nimirum, trium Salomonis, euſus quarto e*truslum eſt
templum, inde adcaptivitatem, 4. anno Jojakimi Jactam, annorum Ao.
& 70. annorum captivitatir, utque ad primum Monarcbiæ Cyri Judæ
enim Reges cumprimis perſequitur, ex quibus juſto ordine Meſſias ſe-
cundum carnem ortum ducebat; ſfuisque quæque temporibus ſignans
. & diſtinguens, quoddam veluti Chronicon librorum Regum exhibet,
multa hinc inde inſpergens, lectu jucunda & amplifſimi uſus. Quæ
omnia ad eundem collineant ſcopum, qui ad Regum libros fuit indi- Scoyus.
catus, & ut majorum Chriſti non modo ſeries & hiſtoria, ſed & perſonæ
regnique ipfius conditio, in Salomone & rebus ab ipſo geſtis typice ad.
umbrata, ob oculos poneretur. Idque uſu varie, in præcedentibus Utilitas.
ds lübrum, capp. diligenter inculcato, ad quem veritatis hiſtoricæ confirmatio, in
er Athung- iis, quæ cum libris Regum conveniunt, & plenior accedit cognitio, in
0n Tin iis, quæ ibi Prætermniſſa, hic ſubnectuntur; cui obſervationem addimus
Aen Lavateri broleg. in h. I. p. 94. Si rem diligenter excpendamur, in ſinugulorum
onio hn. fere Reégum biſtoria babemur aliqua peculiaria documenta. In Salomone,
J. . ne qui⸗ fidat Japienttæa ſuæ: in, Recbabeam, quam beſtiſerum ſit, adbibere
gui, d juvenei in conſilium in Abia, ypocritas interdum inſignibur viäétoriit po-
utur Ailre tiri? in Aſa, non nimium tribuendum medicinæ: in Joſaphato, quam pe-
u1 ur A 8¶ riculoſum ſit afinitatem contrabere cum impii/ c. Obſervat præterea,
ingt, it rerum varietate hunc librum utiliorem eſſe & jueundiorem Priore, cum
c Kk0ri. varias contineat narrationes, preces, conciones & alia, quæ in libris Re-
1. mur. gum prætermittuntur.
uiuti,
muine, 1
has omnino
aret, guo
ſelt aut er.
e in unin
.

1
De libro II.

6

unentun,

III. .
Cæterum capita continet XNXXVI. verſus 822. & commodiſſime, Pattitio.
omniumque fere interpretum conſenſu, in duas diſtribuitur partes, qua-
rum IL regni indiviſi, duodecim tribuum, ſub Salomone c. 1- X. II. di-
viſi, ſoliusque regni Judæ hiſtoriam, usque ad captivitatem Babylonicam,
tradit c. X. ad ſin. Siſtit itaque hic liber biſtoriam tegni
DU PP 3 l. in-

2302 INTLRODVYCTIO AD LBROS BIBLICOS
De libro II.

Chronico. J., integri duodecim tribuum ſub SALOMONE, cujus deſcribuntur
Fuw, ℳ) acta eccleſiaſtica, ſcil.
. pietas in Deum & oratio c. I.
2. lignorum & architectorum, ad extruendum templum com-
paratio c. II.
3. exſtructionis locus, tempus, materia & forma c. III⸗
4. vaſorum & ornamentorum apparatus c. IV.
5. arcæ introductio c. V.
6. ſubjuncta oratio inauguralis c. VI.
7. divina per ignem clitus dimiſſum approbatio c. VII.
ρ) acta politica & Gconomica c. VIII.
„)) famæ celebritas & Reginæ Arabiæ viſitatio c. INX.

II. divif, & quidem ſolius Judæ, ſub reliquis Regibus,
g) REHABEAMO, ubi
1. infauſta regni diviſio c. X.
2. diviſionis fruſtra impugnatæ confirmatio c. . XI.
3. Regis a lege defectio, & per Siſakum poœna c. XII.
⁸) 4 B14, cujus contra Jerobeam victoria exhibetur c. XIII.
) 45⁵54, cujus
I. Pietas, & contra tthiopes victoria c. XIV.
2. continuata reformatio, fœdusque cum DEO redintegra-
tum c. XV.
3. lapſus in impio fœdere cum Syro, & fiducia in Medicis po-
ſita c. XVI.
⁹ 708APHATO, cujus
I. viſitatio eccleſiaſtica c. XVII.
2. inauſpicata cum Achabo confœderatio c. XVIII.
3. reſipiſcentia c. XIX.
4. victoriæ contra triplicis generis hoſtes c. XX.
*½) 70 R 4.M0O impio & infeliciter rerum potiente c. KXI.
g) 4 HASIA impio, & cum Achabi familia a Jehn occiſo c. XXII.
1-9.
25) 4 THALIA impia, regium Judæ ſemen fere totum exſtirpante
v. 10 — fin.
9) 70450, cujus
I. inauguratio & cultus Dei per Jojadam reſtitutio c. XXIII.
2. regni

2. ke
4 M4.

) Ul6.
„707.

2) 44

VHISX

I. te

3. K
N uun
⁴) 4 )
1„)705.

I1. W

„ Pe
6)7041

507.

9) ZED

— 4
3 BVENTERIS TESTAMENTI. P. I. 303
— — — 17 . — — De libro I.
nbuntur 2. regni adminiſtratio diverſa, idololatria, pœna c. XXIV. Chronico.
.) 4 MAS!41, cujus ab 5Ædomzis videria, idololatria, peena rum.
c. XXV.

2) USIA, cujus primo pii feliges ſucceſſus, mox ſacerdotium inva-

Dum cor. lus
dentis poena c. KXVI.=
ll A) 7J0 THAMO pio, felice, qui Ammonitas tributarios fecit,
ZB c. XXVII.
u) 4 HASO impio, ob idololatriam & fœdera profana afflidto
c. XXVIII.
. „ HISKIA, qui pientiſſimus
I. templum repurgat c. XXIX.
2. paſcha celebrat c. XXX.
3. Sacerdotes, Levitas, & ærarium eeccleſiaſticum ordinae
