“ te eos Davidi; Sal. van Til c. l. cap. 3. § F. p. 20:. Hemani, Korachitarum
ren D præfecto; Simeon de Muis Comm in Pſ. XEII,I. Opp. p. 231. uni ex filiis
“ Carpz. PariII. ſeu
4

106 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro ſeu poſteris Core tribuit, ſed ad exilii Babylonici tempora refert. Nobis
Pſalmo- ex multis indiciis certum exploratumque eſt, Davidis ætate hymnos iſtos
compoſitos fuiſſe; & quia eandem de filiis Cerachi, ac de Davide & As-

XuW.

Collectox
Pperis-

ſapho, phraſin in titulis animadvertimus, ut ſupra jam . 3. p. 97. 0
tum, hince celebriorem quendam unum vel alterum ex Korachitar

bſerva-
um or-

dine Prophetam, Davidis tempore, hymnos iſtos compoſuiſle eredimus,
& Simeonis de Muis ſubſeribimus verbis, qui licet diverſum ſentiens, ap-

poſite tamen ad noſtram ſententiam cit. loc. inquit: Meo judicio

verten⸗

dum r0 aE bunc in modum, filiorum Core, & exponendum, bujus

aut illius ex ſiliis Core: quafi certum quidem ſit, hujus Pſalmi & a

liorum,

qui ſimilem obtinent titulum, autorem unum ſſe ex ſiliis Core, ſed incertum
tamen, quis ſit nominatim bujus aut illiut Bſalmi autor. Non parum ju-
vat noſtram ſententiam, quod in iſtorum Pſalmorum titulis, David nun-

uam aut alius autor nominetur. Hinc, quod fruſtra obvertitur,

neceſſe

non eſt, ut vel collatis velut Symbolis, conjunctaque opera Pſalmos ſuos
concinnarint filii Core, eum unius hymni non niſi unius ſtatustur autor,
licet indefinite filiorum Core nomine deinceps inſeriberetur, quia com-
mun ipſorum nomine eceleſiæ oblatus, communi omnium opera & voce
præeinebatur; vel ut nominatim cuique ſuus autor hymno præfigeretur,
cum autores illi dono Prophetieo & Qeoοραsιοα Prærogativa illuſtres,
Omnes ſui ordinis reliquos longe anteirent, probeque cogniti tune tem-
poris inter Judæos eſſent, ut nominatis in Pſalmi titulo filiis Core, ſtatim
intelligeretur, quinam e Corachitarum familia hymnorum conditores eſ-

ſent habendi. Sed de autoribus plus ſatis,

Proxima nunc de colle ctore cura eſt, cujus ſtudie atque opera, ſpar-

ſim antea & diverſis temporibus ſan Quario illati hymni, in unum
Qi volumen, & hoc ordine ac numero, quo hodie legimus, cano

compa-
ni Sceri-

turæ inſerti, atque ad nos transmiſſi fuerunt. Ubi nulli dubitamus af-
Erere, himmulse hymnus aliquis a viro Oeτοαιπιι cultui publico dicatus,
choro Symphoniaco commiſſus, atque adeo ſan Ruario illatus fuit, id
eumprimis negotii Levitis, & inter hos Muſicis, datum fuiſſe, ut præter
illa, quæ manibus & quatidiano uſu terebant, ezempla, autographum

Pſalmi in tabernaculi primam, mox templi tabulariis reponerent,
ſacra volumina ſtudioſe ſervarent, quæ publica aurtoritate ac fide

& inter
ad latus

areæ fœderis cuſtodiri ſolita P. I. cap. II. G. I. p z2i. demonſtravimus. Ex
erebra vero eorum recitatione pervulgata illa fuerunt, ut Judæoru

m pien-

tiſſimi

ihmis
Prixetu
Hineß⸗
ret col!

Opelake.
1

M
pebat.
bantur
dioſeco
adhuer
HKlane
14.
Eechi.
pau
lem rel
dhian
tempor
Cutn 10
compo
mumr.
wine en
gudso
Kuni
Au
Viösl
Darid
ab El
rum
imug
ipt
Nnn
mud

VETER. TESTAM.A 109

tiſſimi & memoriæ imprimerent, & ex Levitarum Apographis in uſum De libra
iugs privatum ſibi deſeriberent, ordine forte & numero haud ubique eodem, Pſalmo-
4. Hince ſactum eſt, ut jam Ezechiæ Regis tempore Pſalmorum aliqua proſta- rum⸗
. ret collectio, ut ex 2 Chron. XXIX, 30. nec non ex citatis Davidis verbis
dor. Jeſ. N XN VIII, 18. Jer. XK VII, 7. 8. apparet: Jquam crediderim privata
mns, opera factam, & Pſ. LXXII. obſignatarm fuiſſe. Unde clauſula ſubjuncta:
54,⸗ completæ ſunt oral iones David, ſilii Iſai: exæ nimirum, quæ coellectori ad
len. manus fuerunt, & quarum ſylloge tunc temporis vulgo in popule obti⸗
u. nebat. At vero præter hos reliqui etiam, quanquam forte rarius, eane-
un, DZ bantur in eccleſia Pſalmi, licet in vulgato hymnorum ſaſciculo non com-
rtuin prehenſi. Forte quoque Emechiæ viri, qui regis juſſu ſacra volumina ſtu⸗
/1. dioſe colligebant, hane ipſam primam collectionem adornarunt, vel alie
un. adhuc volumine, quorum quinque numerant Hebræi, adjecto adauxerunt.
eſl Ita ſane Patrum ſententia habet apud Corderium ia Catena Proæœm. in Pſ-
ſuos p. 49. 6eniog i eX Trνvv-oV, Ncà Tο⁹7 Xeε+νοNℳ0ααποαοsgτsιναε
mor, Ezechias fecit, ut ex omnibus (quorum David infinitos prope condidiſſe
com. Paulo ante fertur) Pſalmi Ch. per populi ſapienter, ſeligeremar. Velut au-
voce tem reliqua canonica ſeripta Babylonem ſecum aſportabant Judæi; ſic non
tetur, dubium, quin etiam in his Pſalmorum volumen, in quantum iſtud tune
Atres, temporis patebat, detulerint, & in ſacris ſuis tam publicis, quam privatis
temn. adhibuerint. Ubi veros reditu, poſt inſtauratum templi cultum, Eſdras
Karim cum fſoeiis in eam incumberet curam, ut canonem Veteris Leſtamenti
tesel componeret, ac in ordinem divino nutu digereret, Pſalmorum potiſſi-
mum rationem habuit, ut iis, qui jam in vulgato eccleſiæ Ilraelitieæ volu-

mine extabant, à ſe recenſitis, & ad duétum Spiritus Sancti diſpoſitis, reli-

hr. quos omnes adderet, quos partim ex eecleſiæ teſtimonio, partim ex pro-
unpe priæ sαοοριρα teſtificatione, pro genuinis ac Seoqve&οααα agnoſceret,
geri⸗ & univerſæ omnium temporum eecleſiæ deſtinatos intelligeret. Inde
nugal. eſt, ut poſt clauſulam Pſalmorum Davidis Pſ. LXXII, 19. multi adhuc Da-
heann, vidis alii ſequantur, Priori volumini, cui verba iſta completæ ſunt orationes
, i David &c. colophenem impoſuerant, longe poſt ejus conſarcinationem,
D ab Eſdra additi; niſi forte malis verba iſta non tam ad libri quam labo-
Pium rum Davidis finem reterre, eum vero perquam ſit ſimile, circa Salomonis
“ inaugurationem, adeoque circa noviſſima Davidis, hymnum fuiſſe con-
ene ſeriptum, & ad ultima Davidis verba merito referendum 2 Sam. XXIII, t. .
nn Nam ut ad Davidem totius voluminis diſpoſitionem referamus, quod Tal-
gen mudiſtæ Cod. Berachoth cap. I. p. 9. in jne faciunt, tum recentioris æta-
0 2 tis

limi

Pſalmo-
rum.

ligatus,

/

108 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro tis lueulenta in Pſalmis nonnullis veſtigia, tum ordinis turbatio prohibet,

abfutura haud dubie, ſi David in ordinem omnes redegiſſet, Neque ta-
men turhatus ille ordo impedit, quo minus Eſdras coneinnare volumen
Potuerit, quod Bartoloccium quidem permovit, ut poſt Eldram demum
diſpoſitos & ordinatos crederet, quia, cum Ezra docttiſſtmur eſſit, & Siritu

Sancto repletur, procul dubio ſui- guibusque locis Pſalmos diſpoeſuiſſet, &S

emporis ordinem, quo compoſiti ſunt, ſervaſſet quæ tamen ratio non habe-
zur in diaßtione ſalmorum, quod per exempla dein illuſtrat cit. loc. p.
240. /ſ. Forte enim approbavit Sp'ritus S. ordinem vulgatorum codicum,
quorum uſus jam invaluerat a multis temporibus in eceleſia, quem pro-
inde turbare religioni ſibi duxit Eſdras, rel?qua modo priſtinis cantica ad-

dens, ut omnium numerus ad CL. afſſurgeret. Paulo aliter exiſtimat

Huetius, Pſalmos eo ordine fuiſſe ab Eſdra & Synagoga magna digeſtot, quo
in templo canebantur, prout nempe vel anniverſariæ feſtivitater, vel ſacro-
rum ratio peſtulabat. Inde eſt, addit, quod collocatæ ab HMdra in ondinan-

diy Bſalmis operæ Ebræi non meminerunt: quippe Lſalmos neque i, pſe, ne-
Fue &aga magna digeſet, ſed quem in iir ſervari Jolere comperit ordi-

nem, eundem retinuit; cit. loc. G. F. p. 392. in eandem fere ſententiam, quam
Euthymius Zygabenus fovet, & exemplo hiſtoriæ juxta, ac Feſtorum in
eceleſia Chriſtiana celebrari ſolitorum, illuſtrat præf in Pſalm, ap. Steph.
le Moyne Varior. Sacror. P. I.: p. 15 ſq. Quæ erudite excogitata facile
in aſſenſum nos raperent, ſi ullis ſaltem veſtigiis veritatem proderent ac

tuerentur. Ceterum ad Eſdram ultimam Pſalmorum colle tionem eru⸗
diti ceriatim referunt, Euthymius praæfat. in Pf. ſæpius citata p. 3. & G..

Hottingerus Tbeſ. Phil. Lib. II. cap. I. Sebk. 3. p. 402. n. V. ubi ad Chry-
ſoſtomi, Hieronymi, Dionyſii Carthuſiani, aliorumque provocat con-
ſeaſum: Huerius cit. loc. Jac. Bonfrerius Præloqv. in Script. &. cap. VII.
Seét. 4 p. 25. 6. alii, quorum nomina prolixum eſiet adſeribere. Hilario
vero, ex traditioni bus in prologo ad Pſalm. Opp. T. I. p. 6. opinanti, quod
LXX. Seniores, ſpirituali & cœleſti ſcientia virtutes Pſalmorum intelligen-
ter, in numerum eos atque or dinem nedegerint, ſingulis quibuique numerit,
pro eſtcientia ſua & abſolutione perfeRir, perfectorum & Mcientium Pſal-
morum ordinen, deputantes, Huetius d. I. fatisfecir.
VI.

Libri ſty⸗ Ligato equidem ſermonis genere Pſalmos coar cari, quin & ad Mu-
lus inetro ſicæ modulationis leges attemperatos, certa pedum menſura comineri,

Paucis exceptis, omnes fere uno ore fatentur autores, metri tamen ratio-
nem

pem El
Autii⸗
hololl
zurnolk
mo pon
mumm?
Candis

vit ex.

memor.

urme
uithia
dirati.
adere
I, Ar
Pii u
ant.
ſtrude
henda
ya
10,
ena
auge
het hoe
mnltuu
tur,
um/
Kript
Wd
A

.

11

libet,
ne ta.
Umen
emum
birit
t, &
hahe
hee, .
icum,
npro⸗
er ad.
Cimat
,gul
ſaerh⸗
linan.
ſeut.
ordi.
quum
um in
deph.
ſacile
ent 1e
neru.
):
con⸗
.,VII.
ilario
quod
nerit,

Pſa.

1Mu⸗
zveri,
ranio⸗
nem

VETER. TESTAM. 109

nem æque omnes paſſim ignorantes. Quod enim Joſephus lib. VII. De libro

Antiqq. cap. I0. hymnos ouαι⅛ενoε ονarιοmetri genere Davidem com-
poſuiſſe tradit, & alios trimetros, pentametros alios feciſſe, non tam fola-
rur noſtram, quam autoris ignorantiam prodit, Quod etiam cum Hierony-
moô nonnulli, Pſalmos CX. CXI. CXVIII. CXLIV. nec non cap. ulti-
mum Proverbiorum, Jam bicis contineri afſerunt, demonſtrare nequeunt,
Can dide ſatis Bartoloccius T. M. Biblioth. Rabb. p. 244, fatetur: Quam-
vis ex dictis certum ſit, Pſalmorum modulationem ſuiſſe ad ſonum inſtru-
ment orum Maſicorum accommodatam, acproinde aliquem pedum, vel ſal-
tem ſyllabarum numerum continere; attamen, qua arte & ratione Pſalmi
ſlfint menſurandi, penitur ignoratur: & p. 259. ubi eadem fere repetiiſſet;
quispiam quaæſo, inquit, indicet primi, vel alteriur Pſulmi verſuum ſianden-
di rationem, & erit mibi magnus Apollo. Sed nos, ne plura addere neceſſe
haberemus, de induſtria hoc argumentum & data opera excuſſimus capite
I. Admirabilem porro ſermonis proprietatem in Pſalmis animadvertunt

Pſalmo-
rum.

cuivis le-

pii, ut vel laudibus ſatis vehere, vel mirari eorum texturam vix ſatis que- gem ium

ant. Maxime Athanaſius ad Marcellinum, de interpretatione Pſalmor.
epiſtola, L. I. Opp. p. 744. ſqq. Obſervat, ita temperatam eſſe Pſalmorum
ſtructuram, ut eos legens, & animi quisque ſui expreſſos ibi motus depre-
hendat, ſeque ipſum Deo colloqui ſentiat. OoρX“οοσο 1τσ Paναι .ον
2Eer rSro 79 ScdAα,, 6. ι T& ͤαd⁹ä- ραννραD½ νιτιτ, 1αρσπ
T0 e†τααεαοπτια õ νρι ρααασοουοeννορς, αι Uτα

évaες sy saαατνα— αε TiG&αν TνXνειπο,, εατο enαοοο α αντ

ccο nτιοο

datus,

7 „* „ NWVͤ » — / .
NαH ſℳνινοοιιnαιαοον 5 T Tντνοâ hοτν ο, ααι ναννοοονσοονh„..

bet hoc peculiare miraculum Pſalmorum liber, quod cujutque animi motus,
motuumque immutationes & caſtigationert depictat egiatatque complebta-
tur, ut ſingulis inde, veluti ab exemplari deſumere atque intelligere lici-
tum ſit, atque ita ſe formare, ut inibi ſeriptum eſt. Alias pergit, pag. ſeqv.
Scripturas legens, ſanctorum virorum geſta vel verba percipit, ita tamen,
ut ad ſe iſta nihilattinere ſentiat? in Pſalmis vero hoc deprehendit aρab—
doS‿ov, ut legens eos (exeeptis, qui de Chriſto ac gentibus vaticinantur) α
10s:g 6Eααον— XeXανσ, Oα ς r*ρ Aνανσ νρυMνςd ουτπα äααιοςHνGι

Ae, . 8S ατtσε Xοονοσ, rρ αρε ιααNιοιοντιιας Xναααα. 2.

diebse*ανo ½ Ag auv³ο 7 6 aUτ NRαα arerj, „ 1*αα 26
TN XMαειο, Tαι τ— αινÜοςρ τοαιιας,, & a†*cviẽ:)ꝛ ℳXον ννο
des, ſua ſe verba in re ſua legere opinetur, & quilibet ita ſallat, quaf de
ſe, ea ipſa, quæ pſallit, conſeripta eſſent: non tanquam alius ea diceret, aut
W 0 3 de

rum.

110 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro de alio dicerentur, ita accipit & perlegit, ſed tanquam de ſeipſo ſermo fieret,
Pſalmo- zta mentem ſuam ad Deum dirigit. Tanto ſane di ctionis artificio, tam ini-

mitabili ſermonis proprietate adornatus hic liber eſt, ut ſibi piorum quis-
que ita eum proprium reddere queat, ac ſi ſibi ſoli deſtinatus, ſuisque tan-
tum neceſſitatibus accommodatus fuerit. Omnes hie dolores, triſtitias,
metus, dubitationes, ſpes, curas, anxietates, turbulentos denique motus,
quibus ja ctari humanæ mentes ſolent, tum & medelam paſſionum, quere-
las juxta ac ſolatia, tam vivis Pſalmorum liber coloribus delineat, ut quie-.
quid vel adverſæ rei, vel ſecundæ piis obtingat, id omne hie depictum
cernat. Si cordis latebras ſcrutari, & intimos mentis noſtræ retegere
ſeceſſus velimus, ſpeculum eſt, abdita mentis ſecreta ob oculos nobis po-
nens: ſi familiari eonſuetudine Deo frui, ſanctuarium eſt, in quod ingreſ-
ſis percipere licet, quam ſuavis ſit Dominus: ſi vel pia deſideria noſtra co-
ram Deo expromere, vel conſcientiæ angoribus conſtricti, præteritoraum
veniam rogare, eloquentiæ ſacræ magiſter eſt, cujus verba noſtra facere,
iisque affetus noſtros uberrime effundere datur: ſi beneficiorum divino-
rum dulcedine perfuſi, gratias Numini perſolvere, vel fructum labiorum,
ſacri fieium laudum offerre, melos eſt, ex inex hauſta Spiritus Sancti ſeatu-
rigine profectum, Deique majeſtate haud indigaum: ut nulla adeo vel
piorum tribulatio, vel cordis exultatio, vel affectuum hinc conturbatio,
hince concitatorum ſedatio locum habere poſſit, cui non medelam adferat
hic liber, vel ſubſidium. Tam varüi licet ſint animorum habitus, ut
nullus in orbe liber omnibus ex æquo ſatisfaciat; tam differentes
pietatis motus, una omnibus ut formula dari prorſus nequeat, ad
quam componantur: hic tamen omnium reſpondet votis, omnium
complectitur voluntates, omnium exactiſſime refert mentem, nemo
ut a ſe alienum illum credere poſſit. Sορ ονα & rτα☛ν αρν
Travr Trε sς eατρ⅞αα u‿ρνιο A.. rTre .ο αtν
Avονασο Aαοινινν οα De ασανντιυον τις. r ς 33XS rτα
dicτατρι., In ſumma, bic liber commune eſt quoddam medicinæ bprom-
piuarium, GW pabſionum omnium certiſſimum remedium: illiutque verba
quod etiam valde admirandum eſt, & bujus operis proprium) omnibut
congrunnt atque aptäntur bominibur, obſervante Euthymio in præfat. edit.
le Moyne p. Ié7. Hinc longo diſcriminis intervallo reliquarum Scriptu-
rarum ſermone Pſalmorum idiomarecedit. Ceteri divinarum tabularum
libri vel fidei capita revelant, vel præcepta virtutum tradunt, vel San do.
rum exempla ob oculos ponunt, vel vitiorum fugam injungunt, vel adver-

ſorum

ſorum!
bere,
ſri cod
cinium,
tionum
1Qu
monis
tiuman
(beſi
, Athi
945
terübt
ſermor
ram
rentes
prece
uum
jarta li
Wr⸗

Plne
gueme
minor
Aap
dipian
ſeei
he
Joh.
null
malit
fueri⸗
leite
X

Fume

feret,
mmini⸗
nbis⸗
ne tan⸗
itias
motus,
guere.
tggbie.
dickum
tegere
bis po⸗
ungrel⸗
rzeo⸗
KCratn
facere,
linino⸗
ſorum,
iſenu.
deo vel
chatio,
alerat
itus, ut
erentes
6t, ad
brum
nemo
rheh
70l
ori⸗
eproyt.
.
Nunibut
tedit,
eriptu⸗
Ularum
dandko⸗
ladyer.
ſorum

S S VETER, TESTAM. 111
forum tolerantiam ineulcant, vel preces fundere, gratias benefactis red-
dere, laudibusque Numen eoncelebrare docent: trita vero & devota no-
ſtri codicis lectio fiducialem veritatis cœleſtis amplexum, virtutum exer-
citium, ſan orum hominum imitationem, patientiæ documenta, ora-
tionum vim ac ardorem, fidehbus non modo ingenerat, ſed & velut in
a Ku jam poſita ſiſtit. Gaudent æque omnes libri ſacri ineffabili ſua ac
ccæleſti virtute; hic tamen præ ceteris ad praxin Chriſtianiſmi, mira ſer-
monis ſuavitate & ſtru Qura, ita videtur attemperatus, ut ſingulari legen-

tium animos vi ad ſe rapiat, demulceat, & Deo, ejusque ſervitio vendicer.
Quæ ſingula copioſe perſequitur & exemplis illuſtrat, ex Patribus dicto lo-

coσAthanaſius, ex recentioribus vero Heideggerus Enchir. lib. I. Cap. 37:⸗
G. 4. 5. p. 259. ſ41. ex noſtris data opera b. Salom. Geſnerus meditat. Pſal-
terii Cap. ölII. ſub finem Commentarii y. So. ſqg. Jam præter terſam
ſermonis Hebræi puritatem, incomparabilem carminis ſuavitatem, deco-
ram ſententiarum derérτοας & gravitatem, reliquasque in Pſalmis occur-
rentes elegantias, in quarum nunc laudes excurrere animus non eſt, iſtud
præ ceteris obſervandum venit, nonnullos ea diſpoſitos eſſe arte, ut ver-
fuum initia literarum alphabeti ordinem teneant, vel hemiſtichia ſaltem
juxta literarum ſeriem diſtin ta conſpiciantur. Hujus generis numeran-
tur Pſalmi ſeptem, videlicet XXV. XXXIV. XXXVII. CXI. CXII. CXIX.
CXLV. non eodem tamen omnes conſtructi modo, cum duæ aliquando
literæ eidem verſui includantur, nonnunquam in uno verſu alphabeti ſe-
ries ſervetur, in ſequenti negligatur, in quibusdam etiam una vel alfera
plane omittatur, & duplicatione alterius reſarciatur litera, ut &ντοαuαο
quemque docebit. Hos inter Pſ. CXIX, eminet velut inter ſtellas Luna
minores; qui & non interrupta ſerie literarum ordinem perſequitur, &
octuplis Alphabetis conſtet, ita ut octoni verſus ab eadem ſemper litera in-
cipiant, & primi octo verſus per & exordiantur, ſequentes octo per 2, &
ſie deineeps per viginti duos, quot literæ ſunt apud Hebræos, otonarios,
h. e. per 176. verſiculos, usque ad finem. Inde factum, ut obſervante
Joh. Leusdenio in Philol, Hebrao p. I. ſq. hic Pſalmus a Chriſtianis non-
nullis magnum Alphabetum Ohriſtianyrum vocetur, quem Rdelium dicere
malim, eum ante ortum Chriſtianorum nomen, piis Judæis per tot ſecula

De libfto
Pialme-
xrum.

ad alpha-
beti ordi=
nem non-
nunquam

diſpoſuns.

fuerit in uſu. Univerſam Pſalmorum horum ſtructuram ae rationem ſo-

licite exponit Jul. Bartoloccius T. II. Biblioth. Rabbin p. 260, ſe. Atha-
naſ. Kireherus Muſurgiæ lib. II. cap. V. §. 3. p. ö6o. & Lorinus Comm. in ar-

gument. Pfal. XXIV. Ei I. P. 425, Cauſas alphabeticæ ſiructuræ indagantes
non

112 INTRODUCT, AD LIBROS BIBLICOS

De libro non convenit inter eruditos. Qunt, qui id omne ſimpliciter ad Spiritus

Pſalmo-
rum.

Argu-
mentum.

Sancti, autoris primarii, beneplacitum referunt, quæ R. David Kimchi
Comm. Pfſ. A V. Ltatim in princip. modeſta perquam eſt opinio: alii myſte-
ria in appellationis uniuscujusque literæ ſignificatione rimantur, quos in-
ter Hieronymus eſt, quem ſane mireris in Epiſt. CLV. ad Paulam Urbicam,
de interpretatione Alphabeti Hebraici, T. IV. Opp. f. oo. nugas iſtas in deli-
ciis habere, multisque verborum phaleris exornare: Lorinus Rupertum
ſecutus, morem ſuſpicatur fuiſſe Hebræorum, res notatu magis dignas,
ſive lætæ eſſent, ſive lugubres, ſive utiliores, memoriaque, quam ſeries
juvat literarum, digniores, hoc liter arum ordine ſeribere, atque decantare,
& tanquam abedariis, ſeu elementariis pueris tradere. Quo Paulum etiam
reſpexiſſe credit, cum Hebræis c. V, 12. exprobrat, quod cum deberent ma-
giſtri eſſe, rurſum elementa exordii ſermonum Dei doceri indigerent. Et
ſi dicendum quod res eſt, vero quam videtur ſimillimum, in memoriæ ſub-
ſidium eam ſacros ſeriptores ſectatos fuiſſe ſtruturam, quod & facilius
imprimantur, & felicius ſuggerantur a memoria, quæ ad notam quan-
dam, v. g. alphabeti, ſeriem adſtricta recitantur. Verum Græcis quoque
ac Latinis Poëtis ſacris idem nonnunquam in uſu fuiſſe poſitum ex Gre-
gorii Nazianzeni Moneſtichis ſecundum ordinem alphabeti T. II. Opp. edit.
Pariſienſ. 1630. p. 156. ex Cœlii Sedulii hymno de vita Chriſti, in opere Poë-
tar. Ecclehiaſticor. Veterum Georgii Fabricii p. 567. ſq. & Auguſtini Pſalmo
contra partem Donati T. VII. Opp. I. F. ad oculum patet, ut ex arte Poë-
ſeos ſacræ, a Pſalmorum ſcriptoribus id quoque videri queat fa tum.
VII.
Velut autem bſalmorum liber cantica compleclitur, in Eccleſia Ju-
daica inde a Davidis ætate recepta & quotidiano uſu trita; ita tam late
patet, ut argumentum ejus vix commode paucis enarrari queat. Ad de-
cem capita Euthymius refert præfat. in Bſ. p. 67. ſadq. neque ſic tamen to-
tum libri latifundium exhaurit. Nam & hymnos exhibet, Deique lau-
des concelebrat, & gratias acceptis beneficiis refert, & humillimas ad De-
um preces fundit, quibus vel peccatorum veniam rogat, vel Dei opem at-
que adjutorium implorat, & acerbas ultro citroque querimonias jactat de
perſecutionibus & ærumnis, quibus parum abſit, quin quiritans ſuccum-
bat. Ad hæc ſolatia in quavis calamitate uberrime ſuppeditat, ſpem quo-
que ac fidueiam vel teſtatur, vel corroborat, egregias ad omne virtutum
genus exhortationes eomplectitur, ab impiorum vero conſuetudine avo-
cat, ac a vitiis ſerio deterret. Præterea vero & hiſtoriam divinorum in
gentem adoptionis beneficiorum, ac ſuperiorum temporum geſta reedli.
1I

& in et
cinatur.
lem eo
kociee
nah

guo nt

gortie
D
gulito
Krantes
miali
Dn.
A. 16
tumt

totiut
cbartl
110
reidlit
lah. l
73

„
ſ. 57
cα

qubi
Fena
com
fanc
Ohrit
itali

bitits
limehi
myte.
osin.
ian,
ndeli.
ertum
leems,
leries
intare,
etiam
me.
1t. Et
elub⸗
dcilius

quan⸗

Gocue
Gre⸗
heclt.
7 oi.
ſand
e boè⸗
um,

mn lue
Aü ge⸗
jen to⸗
nelau⸗
de-
emat⸗
Out de
ccumm⸗
guo⸗
tutumm
je wo⸗
rtumm in
ceolit,

Cin

VETER. TESTAM. 113

& in compendium mittit; & de Chriſto ejusque regno clariſſime vati. De libre
2 9 51 4

cinatur; & univerſam omnino doctrinam eæleſtem tradit, adeo qui- Pſalmo-
rum.

dem copioſe, ut nihil eorum, quæ credenda, facienda & ſperanda in toto
codice lacro traduntur, reliquum faciat. Recte Coccejus in præfat. ad
analyfßin Bſalmor. T. I. Opp. Ausναod*† p. 35o. à. Nullum doctrinæ caput At,
quod non in Pſalmii habeat teſtimonium. niſi quod illa ſumma myſterii
Parſim, nard Aiαα ro æconomia illius ævia Davide propoſfita eſt; quæ
particulæ certo canone coagmentandæ & conferruminandæ ſunt. Id quod
egregio conatu & feliciſſimo ſueceſſu Theologi noſtrates præſtiterunt, ſin-
gula totius Theologiæ capita, ordine diſpoſita, ex uno Pſalterio demon-
ſtrantes, e quibus b. Joh. Schmidium confer bomil. III. in Pſalmor proæ-
miali p. S3. ſq4. b. Joh. Tarnovium Comment. in aliquot ſalmot p. 6. ſq4.
& Dn. D. Jo. Henr. Majum in erudita de Theologia Davidis diſſertatione,
A. 1693. publice ad ventilandum propoſita. Quibus ſatis demonſtra-
tum dederunt, haud abs re Pſalterium in Gloſa Ordin, conſummationem

totiur Theologicæ paginæ ſalutari. Scopum libri vereor, ne nimis anguſte Scopus.

coar Rarit Gregorius Nyſſenus, quando Tract. I. in Pſalmor. inferiptionei
T I. Opp. p. 26. cap. 4. ſqq. ad virtutis ſtudium omne Pſalmorum opus
retulit, & per ſingulos Plalterii libros eundo prolixe demonſtrare ſatagit,
cap. IX. tandem p. 2 0. rem omnem ita complexus: en Zy 60° 7ρ6⁰
79 αα,ροο Toνιοιοντσ αιες TS A& vαπ„ςTοονυτπσ S* Tiρς α„ναο Nh De.n
Xσοο⅝-H απα νοαειν , d ρ 7 Gεε*νrες H α üτοαονα⁰
3r] To εσ*νοονατιαος τνουdd T8ς eε αταον τααοο ο -
Jopév&ρ, σ νris n ené”ο OOaασ Aérov T7 ααααοτττος S

r &τααοραααι ασ NàανHοι’ νρα Nαοοταιπ 1ασ τοaνοoͤιρς αhN₰ πυ

ααιιναοο Sre Ao† αιοουs 7ο egs e;eρνH⁹ê, . T. R. Tulis
igitur via ad beatitudinem demonſtrata nobis eſi, a ſublimi hac, quæ eſt in

Pſalmis, Philoſophia, quæ ſemper ad majora & altiora virtutir ſtudia eos

traducit, qui ad perfectionis faſtigium, ejus auſpiciit,; eniti moliuntur; ut ad
illum beatitudinis ſtatum & modum homo pertingat, ultra quem cogitationi
noſtræ, ne conjecturis quidem aliquibus & ſuſpicionibus progredi licet: & in
quo id quod ultra eſt, men: neque ratiocinando, alterumque ex altero colli-
gendo reperit &c. Quæ & obſcure ſatis, nec usque quaque benedicta, ni
commoda emolliantur interpretatione, univerſum nobiliſſimi operis lati-
fundium neutiquam exhauriunt, imo præſtantiſſimum ejus finem, qui eſt
Chriſtum ob oculos pingere, plane vel excludunt, vel omittunt. Nobis
ita liceat Pſalmorum ſeopum partiri, ut alium ſingularem & proximum,
Carpz. PariII. P alium

De libro
Pſalmo.
xum.

4

114 INTRODUCT, AD LIBROS BIBLICOS

alium communem & remotum dicamus. Ille ex privato ſeriptoris uſu æſti-
mandus eſt, qui eo fine proxime compoſuit hune vel illum hymnum, ut
vel querimonias ſuas in paternum Dei ſinum effunderer, vel Numini-
concineret laudes, vel cœleſtem ſibi expeteret opem, vel ſublimia dogmas

tum divinorum myſteria meditaretur. Teſtes ſunt inſeriptiones, quarum

aliquæ manifeſto demonſtrant, qua exaratæ fuerint, oceaſionem: quacum

ſi Pſalmi conferatur argumentum, liquido conſtat, quo eonſilio & ſeopo
ſeriptor eum compoſuerit. Et ut exemplis rem demonſtremus, eo fine

Pſ. VII. condidit David, ut ſuam in cauſa Saulis innocentiam teſtatam red-
deret, & ad divinam provocaret nemeſin: Pl. III. ut Dei præſidio ſuam
coram Abſalomo ſolaretur fugam: Pſ. XVIII. ut exhibita ſibi beneficia
Dei gratus recoleret & celebraret: Pf. XXII. ut patientem in cruce,
& inter hoſtium machinationes atque ſannas conſtitutum meditaretur
Meſſiam; & fic in ceteris. Communis vero & remotior, ex publico vel
Judaicæ, vel univerſæ tam Vet. quam Novi Teſtam. eccleſiæ petendus eſt
uſu. Judaica eccleſia cultum in ſanctuario publieum hy mnis iſtis exorna-
bat, cui iſtæ precum & cantilenarum formulæ dandæ erant, ut ad Dei nu-

tum, & ex præſcripto Spiritus Sancti univerfus cultus perageretur. Univer-

ſa autem omnium temporum ac populorum eccleſia eo fine librum hune

canoni inſertum accepit, ut 1) in divina cœleſtium myſteriorum ſapientia

ſolide inſtrueretur, eum inſtitutioni ſaeræ quam maxime inſerviant Pſalmi
Col. III, 16. &ũ tam late pateant, quam totus Chriſtianæ do Rtrinæ ambitus
extenditur: sτοαοπ s* Oeο„οναα rεXοαια, bic reconditus eſt perfectæ
Theologiæ theſaurust, ait ex vero Bafilius Homil, in Pfalm. l. T. I. p. Iog.
2) ut plenam perfectamque haberet Ethicam ſaeram, qua cane pejus ac an-
gue hypocriſin, ſecuritatem, reliquaque vitæ crimina deteſtari & fugere,
contra vero ſinceram & infucatam vitæ ſan timoniam ſectari fideles do-
eerentur. Ti vg. Sn dν Hc οσ 8vι7ο ρbν; 8 T7i va 7 &ααπ.
T τ; 8 1Tis nceio vs 73 dαρροε; 3 οσ 70 7evo; 38
79 Ts Oeovijgtos T6MXαοο erναοαας τεtιτιοο; 3 1Wτονιaναι KAτροαε
3 %, 5, Ti dv &νàais T0 ‿ νρνN»dν; Quid non poſßtt binc edoceri? nonne
fortitudini magnißieentiamé nonne exabtam Reveritatem juſtitiæ? non-

ne temperantiam, vel ipfo alpectu venerabilemé nonne abſolutam perfeltio-

nem prudentia? nonne pœnitentia formulam? nonne modum patientiæ?
non denique, quicquid dicere poſſr de genere bonorum? ut recte rurſus
Baſilius cit. loc. monet: 2) ut fuas inde depromeret & laudes & pre-
ces, & hoc Magiſtro difeeret, in Spiritu & weritate Patrem adorare;

₰ „

& ρ

4 267

7

Xaα
Sr
4A)uthel
gumpt
Dei in n
tiam Nou
gvidus
in gene⸗

velurpr

Ppiemen
id demo
. H
qucdne
leltiumm
res, cut
ſire lau
Deocon
erigere
bundis
wöe,
rumren
Oration
lit he.
erpoſit⸗
mulzsl
Videbſa
Aumre
Mmis
Sütos
liumdt
non an
gula ke
Visord
um pre
nndu

Ma)A

nelki.
amm, ut
amini.
logmus
arüm
uacum
leopo
eo fine
mmred.
fuam
enefteia
cruce,
karetur
co V
duseſt
exorNa-
Dei nu-
Dairer⸗
n hune
Alentla
lelri

zmbitus

lugere,
les 0.
ner;
mun!
47 nn-

, ecki.
ientis:
utlus

ura⸗
orare;

VETER. TESTAM. 115

à vερ ε αα⅛M„Wοτv—cDc eρααοααοι. ααπ1̈ αα1 M αισο νe Mνυv α De libre
Xa6aαVορρ, Jua enim in Pſalmii canuntur, ea formulæ noſßtra & exeipla bPſalmo-
eſe poſſunt precum, ut Athanaſius habet Epiſt. ad Marcellin. TI. I. p. 746. B. "uin.
A) ut haberet, unde adverſus omnis generis calamitates, tam publicas
quam privatas, ſolatia peteret. Unde conſolationum fontes, paternum
Dei in nos aflectum, ſolicitam fidamque ipſius de nobis euram, prælen-
tiam Numinis, qua præſto nobis ſit in quavis adverſitate, crucis limites,
quibus Deus illam circumſeripſit & moderatus eit, & reliquos, non modo
in genere recludit & monſtrat: ſed & ſingulis afflictionum generibus ſua
velut propria accommodat hic liber malagmata, nullum ut vulnus infligi
piæ menti queat, cui non parata hic ſit medicina. Egregie & per partes
id demonſtravit b. Joh. Schmidius hom. V. in Pſalmor proæœniiali tota p. 103. Uſus.
Iqq. Hinc de utilitate libri nihil tam magnificum ac amplum dici potelt,
quod non recto Pſalmorum uſu longe ſuperetur. Sive enim mentem cœ-
leſtium myſteriorum ſcientia imbuere, ſive hæreticorum profligare erro-
res, cumprimis atheorum valide retundere veſaniam, ſive verba, orationis
ſive laudis, ad Deum facere, ſive ſuavem animæ requiem in ſpirituali eum
Deo commercio quærere, ſive proſtratum metu, triſtitia, euris, animum
erigere atque firmare, ſive ægrotantibus mitigare dolorem, ſive mori-
bundis demum animos addere cupias, id omne & amplius, ad ſtuporem
usque, devota Plalmorum meditatio præſtabit. Tria porro cum ad divina-
rum rerum comparandam ſibi ſapientiam neceſſario requirant Theologi,
orationem, meditationem, tentationem; ſeite obſervavit b. Tarnovius
cit. loc. p. 6. in nullo alio Scripturæ libro tam luculenter & plene ea omnia
expoſita cerni, quam hoe Pſalmorum volumine, cum & precationum for-
mulas ſuppeditet plurimas, & meditationis, tentationisque naturam in Da-
vide Pſalmographo, quaſi vivis coloribus, depingat, acin eo velut perfe-
QRum veri Theologi exemplar, quod imitemur, Pſ. CXIX, proponat. Cum-
primis vero vitæ humanæ, rebusque mortalium eum adeo attemperavirt
Spiritus S. nihil ut vel eccleſiæ univerſæ aut etiam Reipublicæ, vel fide-
lium ſingulis, vel impiis quoque, ſecundi obtingere poſſit aut adverſi, eui
non aut medelam, aut regulam, aut cautelam præbeant Plalmi, ut ad ſin-
gula fere vitæ noſtræ momenta ad omnes fortunæ caſus, ad ſingulos cujus-
vis ordinis, ætatis, ac dignitatis homines, libri hujus pertingat uſus. Hine
tam prolixa promanarunt encomia, quibus ad ſidera tollere Pſalmos, eo- Encomia
rumque ſapientiam, divitias ac ubertatem, dulcedinem ac ſuavitatem,
majeſtatem denique ac dignitatem efſ⸗ concelebrare, certatim anniſi

IIS INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Be libro ſunt Do ctores. Prolixum nimis & ab inſtituto noſtro alienum foret, eos
Pfſalmo- omnes huc transferre & congerere, panegyricos, quibus in hibri laudes
ruin. digreſſi ſunt veteris eceleſiæ Patres, e Græcis quidem Baſilius M. Hom. I. in
Pfalm. To. I. Opp. p. 107. cj. Athanaſius in epiſt. ad Marcellin. T. I. Opp. p.
743. ſqq. Gregorius Nyſlenus L. I. in Pſalmor. Inſeription. cap. 3. T. I. Opp.
p. 20. Chryſoſtomus ſüa in Pialmos expoſitione paſſim T. II. Opp Euthy-
mius Zygabenus in prafat in Pſalmor edit. Steph, le Moyne p. 107. c. e
Latinis vero unus, inſtar omnium, Auguſtinus, ſuo in Pſalm. Prologo T.
VIII. Opp. p. S ſq. E recentioribus ac noſtris huc confer b. Sal. Geſneri
meditat. Pſalterii capp. Vi. VII. VIII. IX. b. D. Backii Dedicat. Comment.
in Pfſalm. Thomæ Crenii Exercit. III. de librit Scriptorum optimit p.6 a.
& Autor. Perſonalium Davidis cap. IX. tot. p. 475. 44.
. VI

Muſieæ Uſaus Pſalmorum Muſicus, quem in ſantuario paulo ante diximus
Hebræo- obtinuiſfe frequentem, admonet nos, ut de veteri Hebræorum Muſiea

rum. pauca ſubjungamus. Ubi primo quidem nulli negamus, eadem cum Poëſi

Muaſicam Hebræorum expertam fuiſſe fata, ut tot ſeculorum tra Rtu obli-
terata, hodie paſſim ignoretur. Quam enim Judæi adhuc hodie in Syna-
gogis in uſu habent decantandi rationem, tantum abeſt, ut priſtinam il-
lam referat modulandi artem, ut ſibilo potius explodenda, quam adhi-
benda ſit ſacris. Quam vero Athanaſius Kircherus in Muſurgia Univer-
ſali L. I ſatis copioſe delineat, inter fallacis ejus ingenii commenta potius,
quam genuina antiquitatis veſtigia reputanda eſt. Aliqualem tamen ti-
tuli bſalmorum, cum Cantorum in templo officiis, a Chronicorum Scri-
ptore memoratis, collati anſam ſuppeditant conjiciendi, unde tum de in-
ſtrumentis Muſicis, tum de modulatione & Symphonia, tum denique de
diverſo Pſalmorum, diverſis temporibus & feſtis, uſu conjecturam capere
licet. Ad inſtrumentorum quod attinet ſtru turam & differentiam, R Dav.
Kimchi in Comment. ad Pf. I. princip. quinque eorum genera recenſet:
õäü
inſtru. QPuu, Inſtrumentum in ſanctuario ad laudes Dei adbi-
mend: behantur quinque, 1. Pſalteria, 2. ytbaræ, 3. tintinabula, 4. buceinæ,
5. & tubæ. Paulo aliter enumerat Bartoloccius Biblioth. Rabb. T. II.
p. 202. I. Q . buccina, 2. n Plalterium, 3, 2 Cythara,
4. tympanum, §. Q5 Organum, & 6. P Cymbala.
Et alia quidem ρει vel PnX& 6ντα pulſatilia, quæ He TPiebræis
dicuntur, & vel bacillis pulſantur, uttympana, eymbala, vel digitis tan-

gun-

guntun,
Preis!
ollibun

modoc

von de
41 5
1
Fnph
esrei
tem.,
meloch

ͤ
„1*

Perdic
Nullis
rit. a
, 454
erplot
locias
Uone
Pervi
eartie
Nuw
lation
cisElt
Geltin
rumh
dubin
wuüſſe
Dhum
Gtin
que
dieat
feria
daru
Wde⸗
ſin
tum

VETER. TESTAM. 117

rehelt guntur, ut eythara, Pſalterium &c. alia viciſſim uvevs, flatilia, He- De libro
ludes Præis Qpr, quæ vel ore hominis, ut tuba, buccina, vel ſubductis Plalmo.
nnlin follibus inflantur, ut organa. Multus in his explicandis eſt Kircherus
.,. modo citat lib. . c. 4. p. 47 ſdj. ſed longe ipſo accuratior Sal. van Til
LCp. von der Dicbt Sing- und Spiel Kunſt der alten Hebraer lib. II. cap.6. p. 4265.
Puthy- ſqq. & e noſtris D. D. Sontag ae Titulis Pſalm. ad Dom. XII. Trin. p Soo. .
7.,e ſqq. ubi ad alphabeti ſeriem ſingula recenſet. De modulationibus & Sympher
oI. Symphoniis Pſalmorum certi quid hodie cognoſei vix poterit, cum nulla nie:
elneri D e us rei monumenta antiquitatis ad noſtram ſervata ac transmiſſa ſint æta-
nment. tem. Satis quidem præfidenter R. D. Kimchi cit. loc. 0Ro enumerat
f. melodias, e3) , ee Dden e Nn N

