heta⸗ WDU dem indubiis & manifeſtis conſtat indiciis, priora duo cum poſtremo
noni. bri capp. alium plane ae diverſum agnoſcere ſeriptorem ab illo, qui Jo- .
ecis⸗ biſ cum amicis & cum Deo Soſpitatore dialogos conſignavit. Tanto
veet, enim intervallo unius ejusdem Seriptoris, uno in libro, ſtylus non diſtat,
lent, quanto hic diſeriminatur. Ipſe itaque Jobus a cap. III, 2. ad XLII, 7. us:.
lele. que, quoad metro decurrit liber, Hebraico illum, id eſt, avito exaravit
trari ſermone, Seovevςορσ quidem, at non canonica autoritate, quod ante
al⸗ Moſen, latamque legem canon ſeriptus nullus extaret. Patet id abunde
e mo. (1) ex voto Jobi ardentiſſimo, ut ſua ſeriberentur in libro c. XIX, 13. quod
her. Ppriſtinæ reſtitutus valetudini & fehicitati, cum præteritorum meminiſſe =ðèð/
ſin dulce eſſet ipſemer haud dubie expleyvit, maxime cum in more poſitum
ud, eſſet viris ſanctis, rerum ſuarum memoriam, in tabulas relatam, ad poſteros
ſin. transmittere: patet (2) ex argumento libri, qui ſermones Jobum inter &
n eo⸗ amicos cæſos complectitur. Jobo ipſo nemo ſane melius, nemo felicius
mus referre in literas Potuit ſuos & amicorum dialogos , di da omnia, ſeriem
. totam, quin ipſa cogitata, internosque animorum motus, quorum accu-
nnh ratam hic habes delineationem: patet (3) ex miſto illo ſermonis genere,
um quod ſcriprorem prodit Ebrææ quidem linguæ gnarum, ſed diverſo jam HH
en⸗ idiometi adſluetum, ejusque partim voces ſingulas immiſeentem, partim
nig oratioais ſtructuram ſectantem. Quanquam enim inter Arabes ageret
. Jobus, eorumque vulgo uteretur vernacula, ex Eberi tamen cum ortum )
ong traheret familia, penes quam Ebræa lingua ſarta tecta ſervabatur, nec adeo
behe multis a Nachore Ebræo generationibus ipſe diſtarer, dubium non eſt,
nlin quin avitam illam & gentilitiam retinuerit, & in condendis ingenii mo-
gaem nimentis ſervarit linguam Ebræam, quæ & antiquitatis gloria, & erudi-
gne, torum, maxime vero Abrahamj ſanétorumque Dei vatum, uſu, & ſanctiſ-
guin ſimi Numinis in revelationibus & allocutionibus ſuis inauguratione, pal-
mta. mam reliquis omnibus præriperet. Sic iſraelitæ in A.gypto gyptiaca,
ennis, in captivitate Babylonica Chaldæa vulge lingua uſi, ſanctum tamen non
Sed dedidicerunt aut abjecerunt plane idioma, ſed in ſacris ſuis, tum quoque
Adi in eonſeribendis lbris, ſtudioſe retinuerunt. Velutautem Eſdræ, Nehe-
,cor . miæ, Danieli, & Judæorum reliquis in Chaldæa uſu venit, ut magnam pu-
H ritatis

gi⸗ M Carpz. PareII.
ritus,

De libro
Jobi.

E& ex par-
desamuel.

32 INTRODUCT. AD LIDROS BIBLIGCOS

ritatis nitorisque linguæ ſuæ paterentur jacturam, labemque illam ex

quotidiana cum barbaris conſuetudine traherent, ſic idem Jobo eveniſſe
mirum adeo non eſt. Hinc tot enati in ipſius codice Arabiſmi, & inſo=
litæ Hebræis tum voces quam plurimæ, tum integræ phraſes, in quibus

eruendis explanandisque Waltonus, Hottingerus, Bochartus, Pokokius,

& recentiſſime Albertus Schultens in Animadv. Philol, in Jobum operam
plane egregiam præſtarunt. Uritaque, quod alii minus commode pro
verſione ex Arabico ſermone in Ebræum urgent, validiſſimum potius ar-=

gumentum nobis præbeat, quo Jobus ipſe lihrum ſuum Hebraice con-

ſignaſſe evincatur. Atque ſic divinus jam ante Moôlen extabat Jobi liber
poëticus, sd inſtructionem fidelium lectus quidem & afſervatus, ſed ca-
nonico nondum aαισιανυ inſignis. Poſtquam autem divinis aufſpiciis,
Moſis opera condendi canonis ſacri fa cum eſſet initium, diu poſt, circa
Samuelis forte ætatem, ejusdemque, ni fallor, manu, divini Numinis juſſu,
canonicis ille libris addirus, & ad latus arcæ in ſanctuario publice repo-

ſitus videtur, cum prologo ac epilogo hiſtorico soνος Orhaſſet

auxiſſetque illum Samuel, ut quæ ſermonum a Jobo exaratorum occaſio,
quis ſcopus, quis hiſtoriæ nexus, quæ rerum geſtarum ſeries, & cataſtro-
phe fuerit, ad communem eccleſiæ omnium temporum notitiam & ædi-
ficationem, ad oculum pateret. Ut adeo geminum agnoſcat liber fſeri-
ptorem, Jobum, qua ſui parte metro eſt adſtri tus, & Samuelem, quod
ad capita priora duo & poſtremum attiyet. Ad Samuelem vero ea de
cauſa referre malui, quod loquendi modus in priore Samuelis libro ad-
hibitus ex aſſe illi reſponder, quo proſaica in libro Jobi capita perſonant.
Tam plane, tam perſpicue, tam pure utrobique ſermo ſe habet Ebræus,
tam ordinate porro ac ſuecincte narrationis ſeries, ut ovum vix ovo ſimi-
lius videatur. INX. Nec eſt, ut vel Jobi in Arabia ſedes, & lingua Arabiea;
vel Moſis inter ſeriptores ſacros 6ραοτ—Nο dρdαι' v ⅛W—] antevertens reliquos

Omnes antiquitas, ſententiæ noſtræ obvertatur. Hlud enim ſatis jam di-

luimus, cum Arabem quidem Jobum, & Arabica vel Syriaca veteri uſum
lingua, ſed Ebræi avitique idiomatis non ignarum pronunciavimus. Hæc
vero Moſis dignitas, per nos inconeuſſa pe ſtat cum diu poſt Moſen ea-
noni inſertum, licet ante ſeriptum, Jobi librum afſeruimus. Non enim
omnium in hoe univerſo, ſed Biblicorum ſaltem ſeriptorum primus & an-
tiquiſſimus Moſes fertur: at vero Biblicum ex Jobo librum Samuel de-
mum reddidit, addito hiſtoriæ prinelpio & fine. Sic noſtra quidem ha-
bet conjectura, ſi non exploratæ omnino veritatis, ſatis tamen probabili-=

bus

bus in
gue ſe
ituros

tinen⸗
umer
Krare
ge
im
indo!
Orimn
hine
long
Hau
ſeſin
mati
bil

duar⸗

VETER. TESTAM.

N bus innixa fuleris: quam tamen nemini obtrudimus, quin ſalva unicui- De libro
ſe. que fa Ga diſſentiendi facultate, in aliam nos ipſos ſpondeamus pedibus Jobi-

ituros ſententiam, ſi certior aliqua firmiorque ſuppeditetur.
Jam quod de ſublimi orationis genere monitum aliquoties fuit, Libri ſty-
Paulo nune plenius eſt dicutiendum. ,Ubi ante omnia de difficultate & lus.
obſeuritate libri conqueruntur fere omnes, quotquot ejus in ſe ſuſcepe-
runt explicationem. Unum audiamus Hieronymum, qui præfat. in Job.

us

7
I

4l⸗

. T. WV. Opp. f. o. A. ita habet: obliquu: etiam apud Ebrao totu⸗ liber fer-
. tur & lubricur, & 6 quod Graæci Rhetorer vocan!) αυμN.sÜ, isοασ%⅞ dum
“ gui aliud loquitur, aliud agit: ut Ri velis anguillam vel murenulam ſtribtis
, tenere manibus, quanto fortius preſſeris, tanto citius elabitur. Memini
1 DW me ob intelligentiam bijus voluminis Lyddeum quendam praceptorem, qui
M apud Hobraos primus haberi Putabatur, non parvis redemigſe nummi! *cu-
ſe jur doctrina an aliquid brofecerim, neſcio. Hoe unum ſc io, non Poruiſe mie
interpretari, niſi quod ante intellexeram. Ego gemino autem hæc difficul-
no, tas promanat fonte; quorum primus metrum eſt, ſive, quod alii malunt, metro li⸗
re⸗ rhythmus, de quo cap. præc. ex inſtituto egimus. Hunc enim inter li- gatus,
bros usn ſive Metricos, principem tenere locum, apud omnes in con.
en⸗ feſſo eſt, earminisque indicia in obo conſpicua Coceejus enumerat Opp.
od νονudvτr T. I. p. 77. b. ſed quod carminis genus, quæ metri leges hic ob-
M tineant, definire non licer. Satis quidem audacter Hieronymus pro he-
. xametris, dactyle Spondæoque currentibus, & propter linguæ idioma
crebro alios quoque pedes recipientibus, pronuncist, ſed quæ demon-
, . ſtrare ipſe nunquam potuit. Verba doctiſſimi Patris cap. præc. S. VI. le-
ine⸗ ges, una cum iis, qui in eandem conceſſerunt ſententiam. Certum inter-
les; im & extra dubium eſt poſitum, ex carminis adſtri ta loquendi ratione ac
vos indole, ſtylum perquam coneiſum & ſententiam nimis ſæpe abruptam,
di⸗ . ortum traxifſſe. Hinc velut ligata oratio cothurno ſemper incedit, &
ſum hinc meditationum, hine vocum ſectatur ſublimitatem, eoque intellectu
Hee longe eſt difficilior ſoluta: ita in Jobo idem obſervare in proeclivi eſt.
nei⸗ Haud abs re obum ſtylo conciſo admodum & preſſo, ſententiis tamen va-
nimm . riegato, epiphonematis pathetico, argumentis denſo & inſtanti, alluſtonibus
an. reßtivo, materiæ ubertate aftuente, & nonnunquam variis Rbetorum sche-
ge⸗ zmatis luxuriante, in contextu authentico extare teſtatur Hottinger Theſ.
- Phil, p. voz. Alter, quem diximus, fons immiſti ſunt aliarum ſœæpe lin. & Arabi“
bli guarum, Arabicæ cumprimis & Syriacæ veteris, idiotiſmi, Multas hic ha- ſmis tin-

bus TI 2 pes Us.

6o INTRODVUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro bes voces exoticas, habes τοιXαοναG habes ſtru uram a genio He-
Jobi. bræorum alienam, & aliunde mutuo ſumptam. Unde Hieronymus, la-
tine Jobum redditurus, Arabicam & Syram linguam in partes lſe vocaſſe,
eit. loce. teſtatur. Hæc trantlatio, ait, nullum de veteribus ſequitur inter-
pretem, ſedex ipſo Ebraico, Arabieoque ſermone, & interdum yro, nunc
verba, nunc ſenſur, nunc ſimu! utruamque reſonabit. Equidem iſta Hie-
ronymi verba perpendens Scaliger in Animadv, ad Chron. Euſebii p. 6.
Miror, inquit, bomini Ebraice enuditobæc excidiſſe. Merus enim Ebraiſmus
eſt (in Jobo:) ipſe tamen haud inficete b. Calovii cenſura eo nomine
notatus, qui Bibl. Il. I. p. Sg. b. Mirum, ait, bomini Ebraice, Ara-
bice & Syriace docto talem excidiſſe epicriſin. Quod enim viri quidam
docti, & in his b. Pfeiffer. Critic. S. cap. IIIJ. qv. S. p. E4. ſq. contendunt,
originalem Jobi contextum nihil ab Ebraiſmo agnoſcere alienum, non
modo innumeris aliorum in Orientis literatura verſatiſſimorum hervum
teſtimoniis, ſed & αντ⅓οüανυ refellitur, & operam dederunt Hottingerus
Theſ. Phil. Lib. 2. cap. I. Sect. 3. p. 5o0. ſq. Brian. Walton. Apparat. Pro-
leg. XIV. G. 7. edition. Tigurinæ Heideggeri p. 404. Sam. Bochartus in Hie-
rozoico & Phaleg. paſſim, Pocokius Not. M/ſcell. cap. III. p. 3. alii, ut alla-
tisin medium exemplis, extra dubitationis aleam, & in aprico rem collo-
carent. Liber lob totus Abrabiſmum ſyirat, inquit cit. loc. Pocok. certe
in illo explicando, niſt linguam Arabicam vice clavis adbibuiſent jam
elim interbpretes, fruſtra fuiſſent.

XII.
Argu- Argumentum libri dialogo abſolvitur & diſputatione Jobi cum
mentum. amicis, Deo ipſo tandem univerſam controverſiam dirimente. Quæ
enim in prioribus capitibus & poſtremo, hiſtoriæ momenta traduntur,
non tam libri conficiunt ſummam, quam aditum ſaltem & viam ad tra cta-
tionem pandunt, & velut introductio ſunt ad pleniorem ſermonum intel-
lectum. Hinc prologi ſaltem & epilogi vice funguntur, ex quibus oe-
caſio dictorum & ſcopus peri poſſit. Ipſa vero, quam collatis mutuo ſen-
tentiis diſeutiunt, quæſtio in hoe verſatur cardine: num bonis quoque,
citra ſuum meritum, in hac vita interdum male fit? & annon ex infli-
Ris piorum erumnis tum de ipſorum, occultis forte, ſceleribus, tum de
juſta Numinis animadverſione judicium fieri poſſit? Prius tuetur Jobus,
poſterius amici, fa ta utrobique ad rem prælſentem applicatione. Quod
latius & eleganter proſequitur libri argumentum b. Lutherus, in prafat.
Jobo in Bibliis German. præmiſia, quæ omnino videatur. Faciunt ad

men-

1

ment
lubet
gue 4
nerm

1.
ſſe.
ſe,
ter.
une
Hie.
b.
4 .
mut
line

Ara-.

dam
unt,
non
un
erus
Pro.
4lla.
ollo⸗
lerte
jam

VETER. TEST AM. 61

mentem noſtram deelarandam, quæ Th. Beza olſervdt. in Job. proœm. p. 3. De libro
habet, ubi de Dei & hominum juſtitia, & quidem non univerſaliter, ne- Jobi.

que uo-s, ſed zarâ i & certo reſpectu, quæri in hoc libro exiſtimat;

nempe, quod ad Deum attinet: an ferar Dei juſtitia, ut vere bonæ & in-
tegræ vitæ homines duriſlimis & aſperrimis omnis generis calamitati-
bus afficiantur? Ad homines autem quod atiinet: An de hominum
vel juſtitia ex ſecundis rebus, vel injuſtitia ex adverſis ſit judicandum?
Que utraque quæſtio, etſi inter diſputandum eαπαπι⁰ interdùm diſce-
ptatur, tamen maxima ex parte πορταανα tractatur, ad perſonam vide-
licet & præſentem ſtatum Jobi accommodata. Dextre quoque ſatis &
ſolide ſummam ſtatum que diſputationis, quæ vim totam controverſiæ
continet, San ctius exponit, cujus ex Comment. Prolegomt. Xl. p. 42. digna
cenſemus verba, quæ hic legantur. Deur ſapiens eſt & juſtut: Ergo no-
vit, quis ſit peccator, ut pote ſapiens: & ut juſtur caſtigat illum, quem Tele-
ris reum eſe novit. Cum engo tam ſevero judicio caſtigarit Jobum, con-
ſequent eſi, ut ille magnir ſe ſceleribus obligaſſe videri poſit. Ut hæc confir-
ment hi non tam conſolatores & amici, quam moleſti accuſatores, multa
dicunt de Dei ſapientia, multa de juſtitia, ac tandem monent, ut ſeipſum
peccaterem agnoſcat, quo ſeverum & offenſum Deum ad lenitatem & mi-
ſericordiam inflectat. At Job contra graviter Aendit, in hac vita oriri

ſolem & occidere ſuper bonos & malor, id eſt, bona utrique & mala eſſe com-

munia, neque tamen ideo aut impunita fore peccatorum ſcelera, aut juſto-
rum opera ſua ſiti mercede (quod ſenſu Pontificio intelligere cave) Corttu-
ra, cum exacta temporaria hac vita, adhbue ſuperſit compenſandi merita,
aut puniendi peccata temput & facultat. Ut autem doceat, ſe non idto tam
duris vexari modit, quia id exigat ſcelerum multitudo & gravitar, ſuppli-
cii acerbitatem ampliſicat, innocentiam commendat ſuam: & quid eſt
ab illo in aliquo genere peccatum, ilud extenuat, & pra malorum pondere-
(in oculis hominum) dicit e;e leviſimum. Paulo aliter, ſed perquam
prolixe libri argumentum Mercerus recenſet in Præfat. Comment. in Jo-
bum. Hoc unum addimus, a Sanctio & Mercero prætermiſſum, ipſum
tandem à&τρ ανανανοι Deum apparuifſe, & contra Jobum ſententiam
tuliſſe, in quantum ille defenlionis ſuæ limites tranſiliens, Sanctiſſmum S
tantum non arguerat & inſimularat Numen; pro Jobo autem, in quan-
tum amieorum profligaverat 6τον οααeρ, ſusmque aſfſeruerat cau-
ſæ innocentiam. Hinc feopus libri facile pellucet, isque non unus; Scopus.
quem Coccejus non male ita ediſſerit: Sopus hbujus libri broximus eſt,
H 3 cogno-

62 INTRODUCT. AD LIBROSIBLICOS

De libro cognoſzere exemplum patientiæ, felici exitu compenſata: 2. 7 Pcn ροaν

Jobi.

4

3 T 89 ορνι.νIνοvnρ 3. celebrare Deum vco oα XoνWαν, 67ι αο„½νειαα
ααααοπαινοια το νιι ultimus imitari 76 τæw,να Tiρ αͤοττ..
esas „ anαροαiς. eX Jac. V, o. Li I. Opp. verdor. p. 77. b. Sed quia
horuqaliqua ad uſum potius ſpectant, nobis ita videtur: Nimirum

1) exaratus ideo eſt, canonique inſertus, ut per patientiam & hujus quo-
que ſeripturæ conſolationem ſpem habeamus Rom. XV, 4. & ut explora-

ta inveniatur fides noſtra, longe pretioſior auro, quod perit, & igne pro-
batur, ad laudem, & honorem, & gloriam, in revelatione Jeſu Chriſti
I Pet. I, 7. Luculentum enim judiciorum Dei imperveſtigabilium in

pios exemplum hoc libro ſiſtitur, unde tam bonam ac ſanctam Dei vo-

luntatem, ſuos acerbe ſæpius & acriter vexari permittentis, ſuoque de-
mum tempore glorioſe eripientis, quam ſuum in omnibus adverſis offi-
eium diſcerent fideles, Jobi ad inſtar, invictiſſimi athlethæ, Deum in tri-
bulatione celebrantis c. I, 20. fragilitatis humanæ humillime memo-
ris c. XNIV. omne præſidium in Goeële vivo reponentis c. XIX, 25. ſq.
& veri interim, re ique per omnia tenacis c. XXVII, 5. C. Hunc ſane
libri ſeopum manifeſto docet ſacobus c. V, II. & ad omnes omnium æta-
tum pios, ſub afflictionum pondere gementes extendit: ut fruſtra ſit H.
Grotius, ad poſteros Eſavi in Babyloniam transportatos, illuſtri hoc exem-
plo in officio continendos, hiſtoriam hanc reſtringens; fruſtra alii, qui ad
ſolos eam ſpectare Iſraelitas in Ægypto arbitratur, qua ad ſuſtinendas
Pharaonis preſſuras, & expetandam patienter divinam liberationem ex-
citentur; fruſtra ante omnes Theodor. Antonides, qui in Meditationibus
in librum Jobi, Belgice Leovardiæ A. 700, primum, mox & 170 1. Fran-
cofurti Germanice editis ſeopum libri primarium eccleſiæ N. T. fats con-
cernere, obumque in primo flore, ſequenti miſeria, & poſtrema reſtitu-
tione, eceleſiæ præclara initia, graviſſimas perſecutiones, ac reſtitutionem

denique, Reformationis beneficio inchoatam, & olim in gloria conſum-

mandam, prophetice delineare, magno molimine & ingenioſe magis,
quam ex vero contendit, confutatus pec. diſputatione de myſtico hiſtoriæ

Jobæaæ ſenſu ſub Venerandi Dn. D. Jo. Schmidii præſidio Lipſiæ A. 1703.

ventilata. Etſi enim non negamus, ſenſu accommodatitio ad præfiguran-
dam eccleſiæ tum cladem, omni tempore variam, tum ſublevationem
opemque divinam, Jobi fara & hiſtoriam transferri & applicari poſſe, quo
b. Hieron. Wellerus jam collineavit in epiſt., dedicat. Comment. in Job.
Opp. German. Sect, I. p. 40. & longe copioſius transtulit Summe Rever.
D. D. Majus Oeconom, ludicior. Divinor. Appendice p. Ol. Oaq: ſcopo ta-
men

men
Oitur
tempo
num.
hiſnis,
velcen
ue,i
incice
etiam
eben
minun/
n ſai
Freel
Voleir
Corac
f⸗
mye
kans:
ginen
lerpt
ebonm
cleſe
zuten
Prote
N
tionen
MWVI
ge
1. .
de R
mis
XV.
Ppror
Prian
mon-
ncf

VETFR. TESTAM 63

men proprio ac principali eo digitum intendi, ita ut vaticinia comple- De lirse
Gatur liber, eceleſiæ N. Teſt. fata, qua lingulas tum circumſtantias, tum Jobi.

temporum periodos delineantia, id vero longe eſt coa ius, & a veroalie-
num. Unde & Clar. Antonidis interpretationem ſæpe videas contortam
nimis, & viglentam, hanc ut mentem Spirfrus Sancti nemo facile dixerir,
vel demonſtratum iverit. Firmiori autem iſtud niritur talo, hanc quo-
que, ut omuis reliqua Scriprura. 2) Chriſtum Redemtorem velut digito
indice monſtrae, luculentiſſimo non tantum teſtimonio c. XIX. verum
etiam typica, ſub Jobi perſona, repræſentatione. Vere typus Cbriſti fuit
Job, tum ob innocentiam, tum ob arumnat, & judicia atque voluntates bo⸗
minum, ac cauſam, quam propugnat, quæ erat ipfum Evangelium, ſed iphi
non ſatir explorat um, & patientiam ac fidem, & glorioſam reſtitutionem, &
Vreces pro iis, qui imprimit anxerant, α acceptationem precum ipſtius, ner-
voſe inquit Coccejus ad ob. XIX, 20. T. lI. Aρadτ. Opp. p. 1. Hinc

HZ Commentarius in obum, qui Hieronymo perkheram quidem T. VII. Opp.

f. &. adſeribitur, ad hunc modum orditur: Job, gui dolens vel magnus in-
terpretatur, ſiguram Chriſti portavit. Quorum ſſidorus amice conſpi-
rans: hic autem, inquit, ex ſuis paſſionibur & verbit, Chri’ti expreſſit ima-
ginem. Quod ut prolixe & per partes declararent, operam dederuntin-
terpretes, e noſtris b. oh. Henr. Urſinus in paſtonal. B. III. n. V. p. 205. ſqj.
e Pontificiis Pineda Comm. in Job. P. I. p. 14. q. Salianus 1. II. Annal. Ec-

R

deſ. V. T. p. 330. ſq. SanCtius Prolegom. Vl. in Yoh. 32. alii. Longe Uilitas.

autem ampliſſime libri patet utilitas, per omnes fere Theologiæ locos ſe
protendens. Præterquam enim, quod ex Suidæ obſervatione, Ovooο.
NρNσNσν Mς απσ το οιοο α Oισα, 1 εαοο Ov&σοααρ edifſerit, & crea⸗
tionem terræ marisque, & meteororum generationem c. V. XXV. XXVI.

XXVIII. NXXVII. XXNXVIII. NXXIX, XL. exponit, quo omnino refer,

quæ de uſu libri Phyſico erudite monet Beza obſerv. in Jobum proæm.
y. y., ſublimia quoque, de vitii originalis univerſali contagio c. IV. XV.

de reſurretione omnium hominum c. XIV. XIX. de juſtorum olim præa-

miis c. V. VIII. XXII. XXIX. & impiorum ſuppliciis c. IV. V. VII. VIII.
XV. de ſumma DEI & majeſtate & ſapientia, c. XII. X XXV. XXXVI.
XXXVII. aliqque Theologiæ capita illuſtrat. Ante omnia vero locus de
providentia Numinis, ſapientiſſime mortilium vitæ proſpicientis, pro-

priam velut & palmariam hic natctus eſt ſedem, adeo, t ex Judæis Mai-

monides More Nevoch. lib. Itl. cap. 23. ex Chriftianis vero Mercerus in
prafat, Comment. hune præcipuum libri ſcopum exiftimarint, Maxime
“H dottri⸗

27

De libro
Jobi.

Autoritas
Canonica

aßſſerta:

6 4 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

doſtrinam de finibus bonorum & malorum, miraque crucis apud pios
viciſſitudine hinc diſcas. Elencticum porro uſum contra eos præltat,

qui proſperas res juxta cum adverſis caſui ac fortunæ in acceptis refe-

runt; tum quoque contra eos, qui propria nituntur juſtitia, quam pla-
ne omnem deſtruit hic liber. Pædeuticum etiim, qui & moderate
quasvis ferre calamitates, & præpoſtera de aliorum fatis ac fortuna re-
frædare judicia docet. Confſolatorium denique in omnis generis ad-
verſitate piorum, quos & præclarum athletæ noſtri exemplum, & di-
vina rerum humanarum ad ſalutarem finem gubernatio, & læra malo-
rum noſtrorum cataſtrophe, & omnis illa erigunt argumenta, quibus
Jobum ſua damna legimus feliciter levaſſe. Hos cum aliis uſus varios,
ex b. Hier. Welleri Commentario, b. Stieſſeri homiliis, Lavateri in Job.
Homil. i. p. 3. omnibusque iis haurire ampliſſime licet, qui in concio-
natorum commodalibri explicationem ſunt moliti.
XIII.
Divinam libri atque canonicam autoritatem tum conſtans ſibi
omnium ſeculorum conſenſus, tum inſita ſolide evincit in animis homi-
num virtus, tum ipfius in dubium vocare non ſinunt teſtimonia Seri-
pturæ. Ex quo enim eecleſia ſeripto Dei ver bo eſt uſa, certe poſt Samue-

is tempora, Jobum ſemper in canonicis libris reverenter habuit, quorum

qui catalogum jam inter veteres eceleſiæ do cores texuerunt, ſuo omnes

loco Jobum inſeruerunt. Velut autem verbi divini autoritas & errie
non alio validius comprobatur argumento, quam innata Spiritus Sancti
virtute, in flectendis, convertendis, ſolatio confirmandis mortalium men-
tibus conſpicua, de qua alias Theologi, & nuper ex inſtituto Herm. Wit-
ſius in digert. epiſtolica ad Ulrie. Huberum, de scripturæ S. auteritaze di-
vina: ita cumprimis Jobi liber iſto gaudet chara ctere useque adeo, ut ad
hunc diem pios, variis poſtratos ærumnis, mirifice recreet, & in lusta
tentationum conſtitutos a lapſu præmuniat, cœleſtique robore ſuffulciar.
Unde haud efficacius aliud patientiæ & fortitudinis ſpiritualis remedium
hoc Jobi tum libro, tum exemplo Jacobus Apoſtolus cenſuit, quo lſa-
borantibus in graviſſima perſecutione fidelibus Epiſt. c. V, (O. 1I. fubve-
niret. De quo, & Ezechielis teſtimonio paulo ante verba fecimus § I1l.
Præterea vero ſæpiſſime videas, viros Ogoοvvwvv in inculcandis aut de-
monſtrandis veritatis cœleſtis dogmatibus prægnantiſſima ex Jobo ar-

gumenta petiiſſe, eoque ipſo ſatis teſtatum feciſſe, quam divina polleat

hice liber autoritate ac virtute. Hunc in finem confer Jac. IV, 10., eum

Job.

D
ſ,

Hu
ll
Prov.
19.2¹.
XXI
XIII,
cum
riſleſi
verbi⸗
timen
atten⸗
titut
gui,
Noas
Pior⸗
poni
lerme
dror
omm
entu
lemp
roa
ris in
h.l.
ans!
Vir
drid
And
Thr
lis
run
ger.
gvi⸗
ainto⸗
nar
II.

ſibit
omi.
deri⸗
mne⸗
rum
mnes
evri
uncti
nen:
N⸗
di.
unad
laltt
lciat,
diomm
no la⸗
uhre.
A.
n be.
o ar:
ollesr
eum
.

VETER. TESTAM. 65
Job. XXII, 29. I Cor. III, 19. cum Job. V, 13. 1I Sam. II, 6. eum Job. V, 18. De libre

Plſal. VII, 15. & Jeſ. LIX, 4. cum Job. XV., g. Pſ. XXV, 7. cum Job. XIII, Jobi.
26. Pfſ. LXXIII, 7. cum Job. XV, 27. Pſal. LXXIII. totum cum Job. XXI.

Prov. VIII, 29. cum Job. XXXVIII, 1o. Cohel. V, 14. cum Job. I, 2t. Jeſ. I,
19. 20. cum Job. XXXlVI, 1. 12. Mich. VII, 16. cum Job. XXI, F. Matth.
XXIV, 28. eum Job. XXIX, 33. Rom. XI, 34. 35. cum Job. XV, S. Rom.
XIII, 4. cum Job. XIX, 2z9. Gal. III, 20. cum XXIII, 13. 1 Pet. V, 6.
cum Job. XXII, 29. Evidentifimum divinitatis libri teſtimonium repe-
riſſe ſibi perſuadet Ren. Andr. Kortüm in epilogo Paraphr. Jobi p. 253. in

ver bis Malachiæ, c. III, 16, quæ in hunc ſenſum vertit: de bis jamdudum

timentei Dominum multum diſeruerunt, unutquitqus cum proximo ſuo: &
attendit Jehova & audivit: & ſeriptus eſt liber monimenti coram eo, timen-
tibus Jehovam &c, ubi ad Jobi &ũ amicorum de judiciis divinis collo-
quia, eorumque in libro Jobi conſignationem, digitum intendi perhibet.
Non omnino ſine ingenio: ſed non usque adeo favente textu, qui diſpar

piorum & improborum de gubernatione Numinis judicium invicem op-

ponit, & utrosque ſui temporis homines loquentes inducit, eorumque
ſermones in divinæ omniſcientiæ librum referri teſtatur; de ſobi vero li-
9

bro multis ſeculis ante ſcripto, licet idem perorante argumentum, altum

omnino ſilet. Hinc, quod verſioni ſuæ jamdudum inſeruit, Hebræus
textus ignorat, qui ira habet: & tunc temporis, cum invaleſcerent con-
temptorum verba adverſus Dominum, locuti ſunt pii, non multis jam re-

tro actis ſeculis. Nec ullibi leges hanc particulam, quæ præſentis tempo-

ris indicium præbet, ad multa retro ſecula lectorem remittere, quod vult
h. l. Kortümus. Sed hæc α sy 7a α ſatis nobis locupletes autori-
tatis libri ſunt teſtes, citati veteris & novi Inſtrumenti præcones. Hine
vix repertus eſt inter veritatis adverſarios ullus, qui contra canonicam li- impugna-
bri dignitatem hiſcere ſit auſus. Qui enim hujus criminis rei aguntur
Anabaptiſtæ & Talmudiſtæ, a Pontificiis Doctoribus, Jod. Coccio L. ſI.
Theſaur. Cathol. Lib. VI. p6toρ. Sanctio Proleg. X. Comment. p. 30. &
aliis, non tam libri autoritatem, quam hiſtoriæ ſaltem veritatem ſollicita-
runt, ut ſupra vidimus &. IIi. De Talmudiſtis contrarium aſſerit Hottin-
ger. Lib. II. Theſ. Phil. cap. I. Sect. 3. . 5o4. & quanquam fuiſſe fateatur,
qui parabolam tantum dixerint Jobum, iph tamen libro, inquit, eju que
autoritati nibil unquam derogarunt, ſod inſigni Prophetiæ titulo eum or-
narunt. Fuere tamen olim, quos R. Levi ben Gerſom Comment. ad Job.
XXXI, As. teſtatur, admiſſa maxima quidem libri parte, undecim tantum
Carpz. Pari I(I. 1 ejus

De Hibro
Jobi.

gindicata,

6s INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

ejus poſteriora capita, tanquam ſuppoſititia rejeciſſe, quod cap. XXXI. in
hæc verba definat: 2P W. abſoluta ſunt verba Jobi: Sed
recte monet laudatus Autor, & poſt eum Eman. Tremellius atque Franc,
Junius in annot. ad h. I. verba iſta quod non totius libri, ſed esrrum dunta-
zat diſputationum finem deſignent, quæ eum tribus amicis Jobo interceſ-
ferant hactenus, & ad novum plane Jobi eum Elihu Buzite colloquium Le-
Rorem remittat, cujus cap. 32. auſpicium habeatur. Profana porro im-
Pietate libri hujus autoritati inſultat Spinoza, cum Zract, Theol. Polit.
cap. X. p. 130. Jobum non modo gentilem aliquem fuiſſe virum, & aninui
conſtantiſzmi conjicit, fidelem autem an infidelem intelligat, in medio re-
linquit, ut inde in promptu habeat concludere, gentiles etiam libros ſacros
babuiße; ſed etiam autorem gentilium pozſin hoc libro affectare conten-
dit: Deorum namque Pater, ait, bis coneilium convocat, & Momut, qui hic
Satan vocatur, Dei dicta ſumma cum libertate carpit. Vix aliud blasphe-
mius poterat ſeomma contra divinum monumentum impurus ſeurra effu-
tire, quam ſummum ae verum Deum, qui ſuam alteri daturum ſe gloriam
negat, & tanto ubique zelo gentilium Diis opponit, cum Saturno fortean
Jove, Deorum patre, idololatriæ gentilis principe, Satanam cum aliquo
Momi figmento, angelos eum gentili Deorum collegio contendendo.
Ut vero taeeam, dudum ante Græcorum Poëtarum, imo ante Solonis tem-
pora, ut in vulgus notum eſt, Jobi librum exaratum, eceleſiæque publieo
receptum fuiſſe uſu, nec adeo nominari poſſe Poëtarum ullum, qui tan.-
tam ferat ætatem, ut ad ejus numeros vel modos componi noſter potuif-
ſet: ipſe ſane, dum addit: Sed hæc meræ conjecturæ ſunt, nec ſatii ſirmæ,
hoc ipſo affatim docet, non tam refutatione nugas iſtas, quam execratione
eſſe profligandas. Nec melioris multo notæ eſt in hunc librum cenſura,
quam Theologorum Batavorum nomine Clerieus tulit, in Judiciis de Hi-
ſtoria Crit. V. T. Rich. Simonii p. 274. ſJ. ubi & quicquam continere in ſe
prophetici librum negar, & eum largiantur Theologi, amicorum Jobi
dicta divinam non agnoſcere originem, eumque Jobi querelæ c. Iil. ejus
ſint acerbitatis & impatientiæ, ut non pio tantum, verique Numinis no-
titia imbuto, ſed & Ethnico homine fint indignæ, quod etiam de cap. X.
affirmandum, eujus verba tantum non in blasphemiam vergunt; prono
inde alveo ſequi concludit, nihil in eo reliquum eſſe divini. Abſit vero
ita argumentari. Bardus enim ) ae blennus fuerit, qui prophetici nihil
in Jobo deprehendat. Præter manifeſta quippe vaticinia, de mortuorum
zelurrectione, de piorum & impiorum finibus, de Chriſto Goele ac Re-
dem-

emt
Prop
wwali
Hp
ſno
in.
nim

cori
lurg
ſtim
dand
iſtis
usr
Ten
num
ſün⸗
obe
XX.
Venn
in⸗
gui
cunm
ror⸗

ſee
ſn
gur
cun
die
e,
ali
n
u
u
de
po

oh

VETER. TESTAM. 67

Uin demtore &c. ipſa ſermonis ſtru Rura, ipſa rerum indoles atque ſeries, De libro
ded Propheticum genium ſpirat. Neque vero ex corrupto noſtre, & in ſpiri. Jobi.
rane, tualibus plane cœco, ſed Dei ipſius judieio, & teſtimonio Scripturæ, de
und. Prophetico libri chara tere conſtare nobis debet. Pari alias paralogi-
ereel. ſmo vizρρWορο quis conficeret, nihil ſe in Samuelis, in Proverbiorum,
mbe- in Coheleth, aliisve libris propheticis pro ſuo quidem captu & ingenio
dim⸗ animadvertere, eoque ipſos nomine e canone eſſe excludendos. G) Ami-
Polit, orum Jobi dicta ſupra diſeuſſimus §. VIII. iisque authentiam hiſtoriæ
mnini largiti ſumus omnibus, authentiam autem normæ iis tantum., quæ vel te- 3
ore. ſtimonium divinitatis diſerte in Scriptura habent, vel cum aliis Spiritus
ſortf Santcti oraculis ex aſſe conſpirant. Hince, quæ a Deo loquentibus amicis
nten⸗ iſtis inſpirata Theologi negant, ea tamen ipſa ſcriptori ſacro, ut in tabu-
urhi⸗ las referret canonicas, divinitus ſuggeſta agnoſcunt, nihilque adeo Qeo-
e. eouαIw & autoritati detrahunt libri. „) Jobi demum, velut tentatio-
geln. num intervalla, ſic dicta cumprimis, Deusipfe c. I, 22. & II, 10. curate di-
riem ſtinguit, & alia recte ſe habuiſſe docet, ac ab errore abſolvit, alia vero
öUrtenm obelo transfigit & acriter notat e, XXXVIII. nec diffitetur Jobus e.
ivo XXXIX. 37.38. Oris præcipitantiam & ſermonis nævos, quorum a Deo
lent, veniam c. XL-II, 2 ſeqq. humiliter expetif, eaque per fidem in Goële ſuo
“ impetrata, ipſius Numinis ornatur teſtimonio cit. cap. v. 7. non abſolute
ublico quidem, ſed comparate ad amicos, qui ventilatam de hominum, piorum
eiun cumprimis, afflictione * cruce, quæſtionem inſigni contaminaverant er-
pi,. rore. Utadeo per Jobi di cta hactenus ſarta tecta libri divinitas perſtet.
“ Paulo aliam incurrit Jobus cenſuram Obſer vatorum Hallenſium, qui trſerrin
8 ſcepticiſmi maculam ipſi affricant, cui in omni diſputatione hic unus præ. eb iniaſta
Wone Nepticiſisi

ir ſixus fuerit ſcopus, ut nil ſeiri evincat. Ita in ipſum ex inſtituto inſur-
Mlard, gunt To. VIII. Obſerv. XIII. . 3. p. 331 . Quid poteſt dici magi ſcepti-

macula.

e. cum, quam quod ille cap. XXVIII., v. 22-25. babet? Sane quam dixiſſe ſa-
reigſe pientiam & ſcientiam vel eruditionem (n) W v. 13. 28.) non re-
in lri periri in terra viventium: eam occultam eſ ab oculis viventium v. 21. nibil
1 s aliud eſt, quam dicere cum Scepticis: NIL. SCIRI. Quibus injuriam
ns no⸗ non fecero, ſi Chriſti verba occinam: erratis, neſcientes Scripturast, &
ep. N. potentiam Dei, Matth. XXII, 29. adeo ignorantiam ſuam vel aperte pro-
Prono dunt, vel inſidioſe affectant. Ila namque ſapientia & ſcientia, quam Jo-
ſt rer bus deprædicat, & naturali mortalium &ααιοιος & ſagacitate indagari
jeinihi poſſe negat, vera ipſi eſt religio, qua filiali Deus colitur timore, & peccatis
fnorum obfſtitur, juxta v. 28. quam alias quoque, in Proverbiis, jac. I, 5. III. 13. 17.
eaeke⸗ I 2 & in

dem

Be libro & in Scriptura paſſim, ſapientiæ nomine venire apud omnes in confeſſo
eſt. Hanc vero recte Jobus negat, naturali hominum acumine, hodie

Jobi.

6g INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

poſt lapſum inveſtigari poſſe v. 12-22. ſolique in acceptis ferendam docet

revelationi divinæ v. 23-28, quod Chriſtus ipſe confirmat Matth. XI, 255.

26. 27. & c. XVI, 17. Johannes c. I, 19. Paulus 1 Cor. II, 6- 14. & univer-

ſus loquitur codex ſacer. Illam itaque εασdàswvieo, ſupernaturalem, ae
P

revelatam ſapientiam, fas non erat opponere ſapientiæ Philoſophicæ re-
rum naturalium, de qua ſermo eſt cenſoribus noſtris, aut cum illa permi-

ſeere. Inſigni namque paralogiſmo laborat iſta Obſervatorum colle-

QRio: Jobus revelatam ac ſupernaturalem myſteriorum ac religionis ſa-
bientiam naturali hominum ingenio, absque revelatione, inveſtigari
poſſe negat; ergo omnem e medio tollit ac proſcribit Philoſophicam
rerum naturalium ſcientiam, & NiL SCIRI in univerſum, demonſtrat.

Imo verò potius, ex natura naturalem, ex ſola autem revelatione ſuper-

naturalem, hauriri ſapientiam, adeoque revera MULTUM SCIRI,
diſerte adſtruit jobus. Parum porro præſidii Ariſtarchi illi reperiunt in
latebra, quam quærunt, ita pergentes: Ae ne forte hoc ipſum de cognitione

rerum ſupernaturalium intelligendum eſſe exiſtimer, evolve quæſo cap.

XXXVIII. XXXIX. XML. & XLI. bujus libri; & deprehendei Deum, qui ſo-
lur eſt ſapient 1 Tim. l, v. 17. egregie ſubſannare Philoſophos Dogmaticos
cum ſua rerum Phyſicarum ſceientia, ipfitque ſexcentis quaæſtionibur ſuam
ignorantiam exprobrare. In craſſa rurſus caligine oberrant parum acuti
Gritici noſtri, qui ad iſta provocant capita, quæ in longe alio verſantur
argumento. Eo enim univerſus ille Dei cum Jobo dialogus tendit, ut
imprudentiæ Jobum ac temeritatis arguat, qua contendere adverſus ordi-

nem ſalutis, a Deo conſtitutum, fuerat auſus, quaſi meliorem & juſtiorem

ipſe ſuppeditaturus, viasque oecultas providentiæ divinæ, in ſuſpicionem

iniquitatis, ſermonibus fuis apud amicos adduxerat, de injuria fibi facta

acerbis iſtiusmodi tentationibus prolixe conqueſtus. Quod ut ex in-
troitu ſermonis divini cap. XXXVIII, 2. 3. XL, 2. 3. ita pariter ex depre-
catione Jobi c. XXXIX, 37. 3 8. coll. v. 35, ad oculum pater. Unde b. Seb.
Schmidius in analyfi cap. 38. ſq. Comment. p. aio. generale confirmationis
