rit, quod ante vocabatur, aut id vocatus it, quod poſtea extitit. Reſpexit
haud dubie ad verba S. Jacobi c. V, II. v τοοον I“S& inναρο, ſed no-
minis ibi rationem ab Apoſtolo reddi, nemo facile demonſtratum dabit,
III.
Ejus vero nominis, num talis unquam in rerum hac univerſitate ex-
titerit νιορ qualis hoc libro depingitur, resque adeo gefſta hi-
ſtorice deſeribatur, an vero fingatur ſalcem parabola, non heri demum aut

nudius tertius in controverſiam venit., Poſteriorem ſane ſententiam am-

plectuntur Judæorum vetuſtiſſimi, quorum in Bava Bathra cap. 1. f. F. .
ſcitum eſt: de, . , N N A Jobur nun-
7uam extitit, neque creatus eſt, ſed ejus liber quædam quaf parabolaæ
eſt. Palliat quidem & excuſat hanc Talmudiſtarum ſententiam Jo. Mar-
tianæus in Hiſt. Canoni libror, Sacræ ſeript. D. I. cap. I. S. F5. p. &. voca-
bulum wY non parabolam, ſed eemplum reddens, quo pacto ve-
rum aſſerant Magiſtri, quum in exempli uſum hiſtoria Jobi apprime ce-
dat; locum autem Talmudis forte non aſpexit bonus Gallus, cum adeo
ſit perſpicuus, ut nulla elidi explicatione aut obfuſcari arte queat. Quan-

quam autem non omnium hanc fuiſſe mentem ibidem aſſeratur, ut pau-

lo poſt videbimus; Maimonides tamen in eandem, utut in medio rem
omnem relinquere videri velit, haud parum eſt propenſior, quando in
Carpz., Bari II. E More

De libro
Jobi.

vgορριις
vera ex-
iſtentia?

„

34 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro More Nevoch. P. III. cap. 22. p. 395. ſqq. allatis de veritate hiſtoriæ du-

Jobi.

bitandi rationibus, tandem concludit, illa quæ a principio libri, de collo-
quio inter Deum & Satanam, deque traditione Jobi in poteſtatem Satanæ
memorantur, manifeſto parabolam ſapere; quibus R. Schem. Tof. Com-
mentario in e. l. Maimon. preſſe inhæret. Sed & ex Chriſtianis vereribus
Junilius, Epiſeopus Africanus, hue refertur, qui Tragicomcœdiam potius,
quam veram hiſtoriam L. I. de Partibus divinæ legis facere videtur.
Ejusdem erroris reos facit Anabaptiſtas, e Pontificiis Sixtus Senenſ. Bi-
bliotb. S. lib. VIII. ær. X. p. giö. ſeqq. e Reformatis Whitakerus Z. I.
Opp. p 79. & recentiſſime Jurieu in Hiſtoria Crit. Dogmatum & cult. P. I.
cap. 2. p. 5. exnoſtris b. Thummius in diſquiſ. de verbo Dei p. 5. alii; mo-
derni tamen in Belgio Mennonitæ Jobum non modo in canonicis libris
habent, verum etiam in exemplum patientiæ citant, vereque extitiſſe ſup-
ponunt. Aſt magno molim ne id demonſtrare ſatagit Clericus, in ju-
diciis quorundam Theologorum Batavorum ſuper Hiſt. Crit. Rich. Simonii
p. 274. ſJ. variaque conquirit AατοτohrN à&ε Ü½1το, ex quibus conficiat,

banc de Jobi calamitate non veram efſe hiſtoriam, ſed fictam Tragœ-

diam, in qua contra omnes decori & probabilitatis leges plurifariam
peccatum ſit, quæque conſequenter Dei Spiritum auétorem habere ne-

queat; quæ ejus commenta e Gallico latine reddidit Herm. Witſius in

diſſert. epiſtolica ad Ulric. Huberum de Scripturæ S. auctoritate divina §.23.

p. 21. ſc47. ſub cenſuram autem vocata caſtigavit D. D. Majus Sel. diſſert.

1. de Seriptura S. F. 26. p. 43. /4. Sed paulo ante Clericum quoque Mene-
ſtricrius Jeſuita, in opuſeulo Gallico de dramatibus Muſicis veterum &
bodiernir, Pariſiis A. 1681. in 12, edito, ut ab auguſtis pariter ac antiquiſ-
ſimis auſpiciis, dramatum originem arceſſeret, Jobi quoque librum in
llorum cenſum retulit. In ejusdem vero erroris ſocietatem quando b.
Lutherum pertrahere ſatagunt Bellarminus lib. I. de verbo Dei cap. y. &
qui ex eo ſapiunt ſcriptores Pontificii alii, eo quod in conviv. ſermon.
tit. de Patriarchis & Prophetis aſſerat, ſe non credere, ita omnia eſſe ge-
ſta, ut in Jobi libro narrantur, ac tit. de lib. Vet. & N. Teſt. Jobi librum
velut fabulæ eſſe dicat argumentum, ad proponendum patientiæ exem-

plum; manifeſtam beato Viro injuriam faciunt. Neque enim ex ſym-

oſiacorum ſermonum libro, quem viginti demum annis poſt Lutheri
obitum Johannes Aurifaber, ex Antonii Lauterbachii cumprimis, Viti
Dieterici, Hieronymi Beſoldi, Johannis Mattheſii, & aliorum MSCtis
golle taneis conſareinavit, aliique multoties privato arbitrio mutarunt,
mati⸗

muul
lemie
Hhilii
in ,
gai
dend
erpie
iſeri
quen
ſedi
ſerme
gnel
runt,
nit
arer
cana
ubi
liarin
eilei
Enec

Den

mone
fami
lai,
lis t
Pos
get
tem
ing
run
mei
ſien
Omr.
wwi
veln

u.
llo.
Anee
m.
lbus
tius,
tur,
Bi.
.l.
mo⸗
lbris
ſap.
onii
leiet,
1gc.
riam
ene⸗
us in
6,.
Ven.
ene⸗
G
gnil⸗
mm in
do b.
5.
rnion.
lege⸗
brum

exem⸗
. ſjn.

Utheri

VETER. TESTAM. 31;

mutilarunt, auxerunt, ſed ex genuinis Lutheri ſcriptis, dida cticis ſive po- De libro
lemicis, judicium de Viri doctrina ferre par erat, maxime quod ipſe in Po.- Jobi.

Rillis domeſt. ſuper Evang. Domin. Iulilate f. 267. b. (editionis Jenenſis
in 4. Apud Tob. Steinmannum Anno 1597.) diſerte fateatur, multa ſe lo-
qui, quæ non ſint verba Dei, quando extra Miniſterium ſuum, inter pran-
dendum vel alias loquatur: neque dextre ſatis verba vel allegantur, vel
explicantur, cum cit. loc. êοα adjiciat: exiſtimo, librum Jobi eſe veram
biſtoriam, & rurſus: interim in rei veritate, & in ipſo facto ita contigit:
quæ manifſeſte docent, non de rei geſtæ veritate dubitaſſe Megalandrum,
ſed iis ſaltem verbis, metro ligatis, quibus hodie leguntur, cæſos mutuo
ſermones fuiſſe inter jobum & amicos, Deum item & Satanam, negaſſe,
quæ ſane nihil habent abſurdi. Copioſe ac ſolide b. Viri cauſam perora-
runt, adverſus Bellarminum b. Gerhardus Exeg. loc. I. de Script. §. H 133.
p. 143. & Conf. Cath. Lib. II. ec. P. I. Art. I. Append. 2. ſpyec. n. 3. p. 323. 14.
adverſus Gretſerum vero, illius hyperaſpiſten, b. Chriſt. Kortholdus de
canone Scripturæ S. cap. V. S. 2. p. 37. ſq. Ceterum de veritate hiſtoriæ
dubitare nos non ſinunt argumenta, tum inſita, ex accurata circumſtan-
tiarum, nominum, locorum, numerorum, delineatione, qualis haud fa-
cile in dramatica fictione occeurrit, petenda; tum forinſecus aceerſita ex
Evech. XIV, 14. & Jac. V, II. Apud Ezechielem enim exempla piorum

Deus allegat, quibus evaſionem clementiſſime eonceſſit, eum judicia gra-

viſſima in ceteros mortalium graſſarentur, ita ut Noachus in clade primi
mundi œcumeniea, Daniel in clade patriæ ac gentis ſuæ, Jobus in elade
familiæ ſervarenrur. Quam vere ergo Noachus ac Daniel in mundo ver-
ſati, & divino beneficio e præſentiſſimis erepti ac ſervati fuerunt pericu-
lis, tam vere de Jobo idem aſſerendum fuerit, qui eodem nexu & pari ſco-
poa Deo allegarur. In Jacobi vero adhortatione quæ tandem vis eſſet aut
deοτπσ, ſi ficticium, ad quod provocat, Jobi eſſet exemplum, virtutem-
que ſiſteret imitandam, non qualis inventa unquam, ſed cujusmodi ſal-
tem in idea conciperetur? Platonis id eſſet rempublicam inducere. Vere
itaque ſic eveniſſe aliquando ea omnia neceſſe eſt, ut in vividum afflicto-
rum ſolatium, ac patientiæ exemplum cedere omnino queant. UÜbi ta-
men probe diſtinguendum monemus, 1) inter hiſtoriæ veritatem, & con-
ſignationis indolem atque ſtructuram; cum negari nequeat, librum
emnem poëtice digeſtum eſſe allocutionibus & reſponſionibus, figuris ac
vario ſermonis ornatu inſtructum, ita ut rei geſtæ enarratio dramatico
velut Schemate, & habitu induta ſcenico exhibeatur: 2) inter ſermonum
E 2 ſenſum,

36 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro ſenſum, & eorundem elocutionem. Facile damus, vero vix videri ſimile,

Jobi.

genas
ortus,

non ex
Eſavi
milia,

Jobum ſummis animi pariter atque corporis cruciatibus affliétum, & tan-

tum non oppreſſum, carmina ad uxorem & amicos ex prompta memoria

fudiſſe, aut ipſos viciſſim virum, tot eircumventum ærumnis, verſibus eſſe
allocutos: potuere tamen, ille querimonias, hi criminationes ſuas, in

eum proferre cenſum, verbis lieet e re natis, & ut ferebat occaſio, quem

deineeps a Scriptore ſaero Seoryéνος in ordinem redactum, & carmi-
ne ligatum, haud parum hodie nitidius legimus: inter 3) 4 ναιρ
dicta, qualia in I. II. & ultimis libri capitibus occurrere non pauca, ad

oculum patet, & eorundem verum ac genuinum geſtorum modum, qui

captum humanum in plurimis tranſcendit. Scite hanc in ſententiam
Joh. Henr. Urſinus Analect. Sacr. P. II. ſive quaſt. Biblicar. Lib.V. cap.
XIV. p. 206., ubi de concilio angelorum, Job. I. memorato diſſerit:

Narratio ipfſa hbiſtorica eſt, ſorma vero, per uſitatam Scripiuræ &νͤdDdτ.

Dac, qua de divinis humanitus, & de Epiritualibur per corporalia loqui
ſolet, Paradigmatica, aut Parabolica: & cum cæœlorum ſecreta nemo pelſit
explicare, niſi Deut ipſe confiliorum ſuorum conſcius; non dubitem, revela-
tionem hujur permiſſionis per viſtonem ſocro hiſßtoriæ ſeriptori factam eſſes
idque & in lectorir gratiam, quo facilius & ſmplicius de rebus tam ab
bumano intellectu abſtrußir erudirerur, & in ſeriptorir, ut vel hine eum 9eb-

1

7ατιο, ſoripturamque banc 9eoνvvρνο conſtaret. Quibus obſer-

vatis facillime ſolvi poſſe exiſtimo, quæ fabulæ Parroni contra verita-
tem hiſtoriæ urgent, quibus ex inſtituto ſatisfecit Spanhemius Hiſt. Jobi
c. I. G. 12. p. 25. ſq. & recentiſſime Jo. Franc, Buddeus Hiſt. Ercl. V. T. Per.
I. Sect, 3. P. 362. ſcj. .
In diverſas porro ſcinditur partes interpretum turba circa genus
ac ortum viri, maxime cum Seriptura, ſatis alias ſolicite conditorum gen-
tium, cumprimis vero Abrahamiticæ ſtirpis genealogiam diſponens, nul-
lo veſtigio litem definiat. Rem omnem quidem extra dubium collo-
caſſe, & ſolidiſſimo revelationis divinæ niti fundamento videntur, qui
Jobi nomen paulo inflexum in Moſaicis reperiſſe tabulis ſibi perſvadent.
Quorum alii eundem cum Jobato noſtrum, Idumæorum quippe re-
gem alterum, Eſavi ex Rehude & Zarah pronepotem, quintum ab Abra-
hamo fuiſſe, per Gen. XXXVI, 33. contendunt. Quibus præluxiſſe vide-
tur appendix, quæ in vπσ LXX, ac Theodotionis Græcis Bibliis ad calcem
Jobi legitur, & inter alia ita habet: ρονστααι ιωατ ⁵ονα lehaS,.
7 4
v 8

1 R
656

6MW
os

,
.

fliur,
Hlij
puvit.
bunc
ber’ſ
Hau/
lihar
eolan
tante
genen
b. Ge
ind
Ner!
Ma.
Gjut:
N
e 44
mno,
tange
ſume
imen
tere⸗
dabi
Ppe
Veri
tria⸗
bu

VETER. TESTAM. 2

905

v &ε dνταα Tατα Aε“ταπιbs 1ναα+ αα ορnr6α 9 Booρραορ, De libre
* 5— 7 .
Os * Auασ Aννρν ττονεHο A“ ααοαα. Ko] Sroοs o Soρσιααα, 8ααπεν Jobi.

= „ — R - 7 — —
&αντς & Edα,α ð Bedh, ,
„— . 2. 5 „ . / 4
oονωε τMο Gνατ A“äναωοι ετια α BeRd, TaſsA, & eεραειοα

IoSâ.. Antea nomen illi erat gobab. Erat autem ipſe eæ patre quidem Zare,

ſliut filiorum Hjavi, matre vero Beyſſora, ita ut quintur ſit ab Abrabamo.
Et hi ſunt roges, qui negnaverunt in Edom, cui etiam ipſemet regioni impe-

ravit. Primus Balak, filius Beor, & nomen civitati ejur fuit Dennaba: poſt

hunc autem Jobab, qui vocatur Job. Paria tradit Epiphanius Iib. I. adverſ.
hæreſes p. 10. Ioααιdſι Hαω%οοαe Hoιρ Hœ T 9 Pce,&X. Pc S&HX 7
cä
10, 6Xαι ταοααοντο 7 ενNüs*⅜ αι yO reizasA, etenim Iſaacus
HEau ſilium habuit, ab hoc Raguel, a Raguele Zarah genitus eſt. Hic vere Jo-
bi pater extitit, qui cum antea Jocab (Jobab potius) diceretur, paulo ante
calamitatem illam, Jobur alio nomine vocatus eſt. Neque alia facile,
tanto Patrum, Judæorum, Theologorum etiam noſtratium, atque omnis

generis interpretum cum applauſu excepta eſt de ortu Jobi ſententia, a

b. Gerhardo prolixe defen ſa Exeg. de ſeript. & §. 134. p. 144. ſqq. ubi ad
Magni Lutheri quoque provocçat conſenlum. Velut autem, ab eadem
in diverſum abire, fraudi non fuit Hieronymo, qui quaſt. Hebraicar., in
Geneſin, T. W. Opp. f. 96. D. mentem ſuam ita expromir: primogenitur
Nachor, fratrie Abrabam, de Melcha uxore jus, Eilia Aran, natut eſt
Huz: de cujus ſtirpe Job deſcendit, Nicut ſeriptum eſt in exordio voluminis

cdjut: Dir fuit in terra Huz, nomine Job. Male igitur quidam exiſtimant,

Job de genere eſſe Hau: Kquidem illud, quod in fine libri ipſiust habetur,
equod de syro ſermone translatur ; & quartur At ab Eſau, & reliqua,
quæ ibi contineniur, in Hebrais voluminibus non habentur: ita nobis ne-
mno, opinor, jure vitio verterit, ſi in quæſtione genealogica, fidem non
tangente, a communi tantorum nominum ſuffragio diſcedentes, diver-
ſum omnino a Jobo noſtro cenſeamus jobabum. 1) ingens enim illa, quæ
inter utrumque nomen, & in radicalibus literis, & in ſignifieatione, in-
tercedit differentia; 2) conſtans ubique & uniformis Jobi, nunquam Jo-
babi, in lacro codice, & Judæorum, Arabum, Patrumque monumentis,
appellatio; 3) omnium fere circumſtantiarum hiſtoriæ diſſonantia; 4) &
veri Dei, quem Jobus cum amicis profitebatur, depravatus ac in idolola-

triam verſus Idumæorum cultus ,illis quidem, poſt Balakum, tempori-

bus, quibus Jobab rerum potitus memoratur, ſatis manifeſto obum a
E 3 Joba-

1
De libro
Jobi.

neque ex
Iſaſcharis
filiis,

38 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Jobabo diſerimine ſejungit. Quæ & alia, in ſententiæ profligationem,

copioſe ac pererudite urget Spanhemius Hiſt. Jobi c. 5. p. 137. ſqd. Alii

rurſus ad Jacobi familiam noſtrum referunt, Iſaſcharis filium dicentes,
eundem cum 2 Gen. XLVI, 13. recenſitum; quem, cum inſerta litera
2 W Jaſub dicdtum, ex 1 Chron. VII, I. conſtet, univerſam tradunt Jo-
bi familiam Num. XXVI, 24. Jaſchubæam appellatam. Ita poſt auto-
rem quæſt. in Paralipom. in Opp. Hieronymi T. V. f. ué. B. Ludovicus
Vives ad Auguſtin. de Civ. Dei Lib. XVIII, c. 47. & Joh. Benedictus, Theo-
logus Pariſienſis in notis ad 1. Paral. VIII. Recentiſſime autem ſpecioſe
hane ſententiam ornavit Celzb. Hermann. von der Hardt Ephemer. Phi-
lol. Diſc. V. p. 76. ſqq. ubi cum avo Jacobo, & patre Iſaſchare Jobum no-
ſtrum in .agyptum migraſſe, vitamque ultra ducentos annos, ad Moſis
usque ætatem protraxiſſe ſtatuit: cum vero immane quantum ſe diffun-
derent in .gypto Ifraelitæ, facile contigiſſe, ut Jobus cum familia ex
gy pto & terra Goſen in finitimam ſe conferret regionem, verſus orien-
tem, felicem quippe Arabiam: neque dubitandum, quin Moſes quando
ex Ægypto fugit, ad hanc Iſaſcharis familiam, iplumque diverterit lobum,
partim ut apud hanc cognatam familiam, ab Æ gypto remotiorem, ad
tempus deliteſceret, partim ut ſolatium in adverſis, exemplum libera-
tionis, & conſilia edutionis a viro ſene, graviore paſſo, multoque rerum
uſu probe ſubacto peteret. Iſtud vero commentum, quanquam ſiceo
pede præterierit Pjur. Rever. Dn. Calvör, cum Ephemerides iſtas ſub cen-
ſuram vocaret, aſſerta Gloriæ Moſis, forte quod parum periculi ex ejus vel
approbatione, vel repudiatione metuendum cenſeret: ſibi tamen non
conſtare, neque hiſtoriæ congruere circumſtantiis, facile apparet. II-
lam enim ex A.gypto in terram Uz migrationem opulentiſſimæ ſplendi-
diſſimæque familiæ, unde Vir Clariſſimus probaverit? oum omnes po-

.

rius Iſraelis poſteros, & ſervitute preſſos, & per Moſen liberatos, toties

ſacra pagina doceat. Moſen porro in fuga ſua ad Jobum ſe recepiſſe, un-
de ipſi conſtat? Ad Jethronem enim veniſſe, ductaque in uxorem filia,
apud eundem 40. annis delituiſſe, & rei pecuariæ operam dediſſe Ex. II,
15. ſqq. diſerte perhibetur. Niſi forte eundem quoque eum Jethrone
Jobum facere cupiat, cujus ſeptem filias cum quatuor Jobi filiabus c. X LII,
13. quomodo componet? Sed & terram Ur, eandem cum terra Midian,
aut Egypto tam prope junctam, nondum evicit. Liberationis vero &
eductionis .egyptiacæ conſilia diu ante agitaſſe Moſes, & cum Jobo con-
tuliſſe per Ex. III. non potuit, ubi modis omnibus eandem declinaſſe, &
gravio⸗

1

grari
Dem
„
Gulun
nulli⸗

tur,
mon
pree
inſig⸗
fund
nam
ſtante
neben
Verla
ür
velv
ejus
mine
ciior
fahs
juſte
men
men
Alias
Diam
Deun
rem
rece
nune
ſer⸗
md
tem
ne
guo⸗
cile
Gen
ine⸗

eus
.
ble

10⸗
s

n.
um
ce
en⸗
vel
lon
.
di⸗
ho⸗
ties
un.
. I,
rone
Lll,
liun,

7
VETER. TESTAM. 39

graviorem longe, quam cui expediundæ par eſſet, agnoviſſe memeratur. De libro
Demum vero nomina Biblica ſi ita invicem eonfundere liceat, ut à & Jobi.
A& idem dixeris, quid non inde conficere poteris? Valde omnino cre-

dulum eſſe oportet, eui talia perſuaſerit. Cum itaque diſerta Jobi mentio ſed ex
nullibi ſie fiat in Seriptura, ut genus & proavos viri inde cognoſcere de- certis

tur, certi nobis colligendi erunt velut characteres, qui conjectanti viam raee
monſtrent, & ſi minus immotam ρ ορραν, probabilitatem tamen nman.
præ ceteris ſententiæ concilient. Nec enim fruſtra ea inquiruntur, ſed dus,
inſignem univerſæ hiſtoriæ, tum & œconomiæ divinæ in V. T. lucem af-
fundunt. Notamus autem, ¹) quod ſedem fixerit in terra Uz, contermi-

nam Arabiæ juxta atque Chaldææ c. I, I. coll. 15. 17. nec adeo longe di-

ſtantema Themane, Suaß, & Naema, quas amici, Jobum inviſentes, te-

nebant c. II, 1II. ad Orientem tamen ſitam, cum illuſtriſſimus virorum
verſus Orientem dicatur c. I, 3. 2) eam vivendo attigerit ætatem, quæ
ad priſcam Patriarcharum longævitatem, declinantem tamen, accedit,
velut ex c. XLII, 16. coll. cum c. I, 3. 4. manifeſto colligitur: 3) nuspiam
ejus Moſes meminerit, haud dubie facturus, fi ex Abrahami oriundus ſe-
mine, & in ſœdere Dei cum Abrahamo inito comprehenſus, aut eireum-
ciſione initiatus fuiſſet: 4) nec ipſe jobus, tot licet ſparſis querelis, tot
fuſis ad Deum precibus atque ſuſpiriis, tot agitatis de calamitate ſua, &
juſto Dei eirca humanas ſortes moderamine, ſermonibus, nunquam ta-

men ad (œdus divinum gratiæ cum Abrahsmo initum, & ad ipfius ſe-

men Gen. XVII, 7. 9. reſtrictum, vel ad circumciſionem, ſolidiſſima
alias ſolatii & auxilii divini argumenta, provocarit, neque Deum us-
piam, ex more poſterorum, imo & ſervorum Abrahami Gen. XXIV, 27.
Deum Abrahami appellarit: 5) verum tamen Deum coluerit, Redemto-
rem ſuum exae agnoverit c. XIX, 25. & ſacrificiis, more a majoribus
recepto, rite placaverit c. I, y. XLII, 8. Hinc porro concludimus I. ex Ca-
nanæorum gente jobum, atque adeo ex Chami poſteris ortum non traxis-
ſe, quod Rabbinorum nonnulli, lubrico ex Num. XIV, 9. argumento
moti, contendunt; obſtar enim chara derum ultimus; neque ad Orien-

tem Canaan, ſed verſus Auſtrum ſita erat: Gen. XXIV, 62, coll. v. 3. II.
neque ex Semi per Aramum, cui fiſius Uz erat Gen. X, 23. poſteris fuiſſe,

quod poſt Hieronymum in tradition. Hebraicist, Hidorum, Bedam, Fran-
ci ſe. Junius notis ad Gen. X, 23. & Tobh. I, I. Andreas Willetus Hexapl. in
Gen. XXXVI. quæſt. 14. & Brian. Waltonus ad calcem Operis Polyglotti
in explicat. Nominum tradidere; nec enim character primus, ſedesque

4 Jobi

40⁰ INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

.

De libro Jobi par tur, cum Auſitis vel terra Uz nulla unquam in Syria ſita lega-

Jobi.

tur, ut & reliquæ circumſtantiæ repugnant: III. neque ex Eſavi progna-
tum gente, adeoque I[dumæum exiſtimandum, qui Muhammedanorum
apud Hottinger, Hiſt. Urient. L.- I. c. 3. p. 5S4. Aben Efræ, qui ad Thren.
IV, 21. provocat, ſed & e Chriſtianis multorum, Pinedæ cumprimis Comm.
in Job. I, 1. n. 32, ſc. p. I3. ſq. & Chriſt. Schotani ad Sulpicii S&n. L. I. Hiſt.
Sac. cap. i9. Bibliothecæ Hiſt. S. T. I. p. 229. 234. ſententia eſt; refraga-
tur enim character quintus, nec abs re argumentatur Spanhemius Hiſt.
Jobi c. 7. F. 4. P. 203. Sed & ipſa viri virtur, in Deum pietar, religio, in ſu-
uim Redemtorem ſides, eademque a tenerit unguiculis, & prima (ut pacſſim
colligitur) ætate, haud obſcure docet, in ſchola pietatis educatum, nutritum

fauſtis ſub penetralibus, non in impia Edomitgrum gente, inculcatamque

illi fuiſſz ſuorum deceſſorum fidem atque pietatem. Ut jam ſedem Jobi

in Arabia deſerta, ſilentium Moſis, in recenſenda Eſavi poſteritate tamen 2
ſatis operoſi Gen. XXXVI. aliaque præteream argumenta, quæ laudatus

Spanbemius contra ſententiam iſtam urget: IV. neque audiendos, qui
Ilraelitam Jobum dicunt, imo reducem ex captivitate Babylonica faciunt,
ſcholæque publicæ in Tiberiade moderatorem, quæ R. Jochanan & R.
Eleaſaris ſententia recenſetur in Bava Batna fol. F. a. vel qui ſub lege
ipſum, ên 77o svνορνειτtw-reιαιαοινονse.cBFE vivendi ejus ratione ad legis nor-
mam expreſſa vixiſſe arguunt, quorum opinionem Chryſoſtomus & Po-

lychronius in Nicetæ Catenæ in Jobum proæm. p. 2. afferunt, & commode

ex chara Rere noſtro ſecundo profligant εo inquit Chryſoſtomus,
‿ασ MααοαπανQ8nrο τRd-νvανονονSνvcoν,, &, Pr. v αροναι ια 6-
Dingéva deiς ρ αα ε ον νονιονοvοασαπτισ SiσααρεοονNτι. Ma-
ifeſtum autem eſt (ſententiam allatam fallere) ex eo, quod longævam Jo-
bur vitam vixerit, & ſupra ducenteſimum annum prorogaverite poſt legem
enim latam, nemo tot annos vixiſſe proditur. Refragatur præterea chara-
er quartus; ut taceam, vanitatem Rabbinorum ex Ezechielis ad Jobi
exemplum provocatione, ante reditum ex Babylone facta, fatis convelli:
V. neque Abrahæ ex Kethura nepotem cenſendum, quod Spanhemio, utut
rem in medio relinquere videatur, maxime ſe probat, & c,l., §. 10, ſq. p. 215.
J7. multis argumentis adſtruitur; neque enim iſtud cum charactere
tertio & quarto componi facile poterit, & quanquam obvertatur, in
Iſaaco appellatum fuiſſe Abrahæ ſemen Rom. IX, 7. adeoque ad filios
Kethuræ promiſſionem, patri eredentium factam, pariterque fœdus cum
Deo initum, non ſpe taſſe, ſaltem tamen circumciſio, omnibus Abrahæ
liberis,

ſber
giri
Abr
ſerre
Ara
ſentet
hemmi
wrim
chor
10,
ſanis
tum,
viein
gei⸗
Urr
non
nim
Chal
i
inye
gui⸗
exA
Ene
Abr⸗
jaſti
Dod
rur
rede
wi
de⸗
tate
ſten
nur
trier
Dor

gun
co

VETER. TESTAM. 41

gr DWB Überis, adeoque & Iſmaeli, imo & ſervis Gen. XVII, 2q3. communis, dene- De libre
i. . gari Jobo non poſſet, fœderis per circumciſionem participi, ſi ex Kethura Jobi.
fumn Abraheæ vel filio ejus fuiſſet natus: ſed VI. omne probabilitatis pun tum Vi ex
ren. ferre eos, qui ex Nachoris familia ortum Jobi ducunt, cui filio Tharæ, Vechoris
mn. Abrahæ fratri nati leguntur Uz, Buz, Cheſed &c. Gen. NXII, 21. 22. Favet proſapia
Mit. ſententiæ, præter Hieronymi Patrumque aliorum & interpretum, Span- derivan-
ga⸗ hemio J. 5. p. 206. atque Pinedæ l.c. laudatorum, autoritatem character dum do-
Iit. primut, terra UZ. ſive Auſitis Arabiæ, contermina aur vicina priſtinæ Na- Cent.
ſi S choris ſedi, Charani, urbi Auſtralis Meſopotamiæ Gen. XXV, 10O. XXVIII,
ARin 10. quod lare deduxit Spanhemius loc. cit, S. 9. n. 4. p. 200. Poſtquam enim
itun fatis eonceſſit Nachor, paternas quidem ineoluit ſedes unus aur alter filio-
gu rum, in quibus Bethuel, pater Rebeceæ Gen. XXIV, 15. reliqui vero in
Yobi vicinas digreſſi terras, Buzæ Arabiæ deſertæ regioni ſeu civitati Buz nomen
WMeag, dedit, unde Elihu Buzites inter Jobi amicos Job. XXXII; Uz terram
datus Uz vel Auſitidem Arabiæ, natale Jobi noſtri & hæreditarium ſolum, de
qgoi . nomine fuo appellavit; Cheſed progeniem reliquit Jobo pariter vici-
Buüan;. . nam, ſed pro regionis conditione & gentis ingenio rapinis adſuetam,
ER. . Chaſdim Job I, 17. Favet ſecundus, cum in Jacobi vel proxima ab
lege ipſo tempora noſtri cadat ætas: ſic tertius, Moſis ſilentium, quo omnes
ruor⸗ involvit vel genealogias, vel gentium origines, quæ Abrahamo ſe

quiores, ad Iraelitici populi ſtirpem vel hiſtoriam, aut ad derivandam
ex Abrahami ſemine Meſſiæ generationem nihil aut parum faciunt, unde
& noſtrum attingere, ab inſtituto cenſuit alienum: quartus, quia non ex
Abrahami, ſed fratris ejus prodiit proſapia: quintur, quia ex Abrahami
inſtitutione procul dubio Nachor, & ex hujus fideli traditione, ipſius
poſteri, atque in his Jobus, veram religionem, & cœleſtem de divina re-
rum omnium gubernatione, de juſtitia judiciorum Numinis, de Meſſia
redemptare & c. doctrinam, omnem que ſaerificiorum atque cultus divini
rationem acceperunt. Idola quidem & ipſe Nachor, quum in Chal-
dæis adhuc agerer, coluiſſe perhiberur Joſ. XXIV, 2. verum qua pie-
tate in Deum, in ſuos charitate, in tradenda vera religione atque my-
ſteriis divinis dexteritate Gen. XVIII, 19. Abraham erat, fratrem germa-
num, cum univerſa familia, nunquam eredi poteſt paſſus fuiſſe idolola-
triæ mancipatum, & a vero Numine alienum, quin e Chaldæa in Meſo-
potamiam translatum meliora edoceret, & ad eandem veri Dei fidem at-
que religionem perduceret, qua ipſe utebatur. Unde filio Iſaaco de fideli
conjuge proſpecturus, ſervum pronubum in Meſopotamiam ad urbem
Carpz. Pars I. . F Nachor

lberis,

42 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Hhibro Nachor ablegat, gentemque ſuam, tanquam veræ religioni
Jebi. Cananitis impiis & idololatris, quos inter ipſe degebat,
guit Gen. XXIV, 3. 4. 10. Hine in Nachorit peſteris, ex
nito, fſuere Baracheel, bujurque ſelius Elibu gohb. XXXII, 2. illis ip,
bus arguentibur, fuiſſe verum Deum Ijraelit, eum hiſce, tum parentibusi. for
rum cultum, addit Spanhemius cit. loc. H. 9. p. 276. Unde oppido liquet,
Jobum Nachoris ex filio Uz pronepotem vel abnepotem fuiſſe, e Patri-
archali quidem & ſancta Eberi, quanquam non ex brahami, ſtirpe ori-
undum. Eandem tuetur ſententiam Jurieu in Hiſt. Crit. dugmatum &
cult. P. I. tap. 2. p. 12, ſecj. nifi quod jobum Huzi filium, Nachoris nepo-
tem, & Iſaaco ανσον ſtatuat, qui paulo nobis poſterior videtur.
. V.
Iedes, ter- Sed hæc forte paulo prolixius, quanquam non inuriliter diſputavi-
ra Uz. mus; contractioribus nunc pergendum eſt velis. Sedes Jobi terra Uz
Scriptori ſacro, interpreti Græeo Avolris audit, quam accuratiſſimi in-
terpretum in Arabia deſerta ponunt, ejusque in parte ſeptentrionali, ver-
ſus Euphratem & Meſopotamiam. Congruit ) ſitus ad orientem. Ara-
bia enim deſerta, totius Palæſtinæ reſpectu, ad Orientem ſita eſt, unde He-
bræis Scriptoribus perquam ſolenne efſe, Arabiam dicere Orientem, &
Arabes filios Orientis, viri do ctiſſimi dudum obſervarunt. Sic filii, Abra-
hamo ex Kethura nati, in Orientem dimiſſ, in Arabiam deſertam, & loca
Euphrati & Chaldææ adjacentia ſeceſſerunt Gen. NXV, 6. & Balaam ex
Pethor Num. XXII, 5. civitate interamai ad Euphratem, Arabiæ deſertæ
quam proxima, dicitur adveniſſe ex Oriente Num. XXII, 7. Madianitæ
quoque, Arabiæ hujus populus, in filiis Orientis cenſentur Jud. VI, 3.
6) appellatio regionis. Velut enimex Buz, altero Nachoris filio, nomen
traxit Buſitis, Arabiæ regio Jer. XXV, 23. unde amicus & neceſlarius Jo-
bi, Elihu Buzites c. X N NII 2. Gc pari modo ab ejus fratre Uz, Ufitis vel
Außitis eſt, Buſitidi vicina. Tres equidem memorantur in Scriptura hoc
nomine incluti, quorum tam n, præœter noſtrum, vel Jobo genus, vel pa-
triæ nomen, dare nullus potut. Non antiquus ille, Semi ex Aramo fie-
pos Gen. X, 23. quum Joſephus eum lib I. Antiqq. cap. VII. Trachonitin
& D malcum condidiſe referat, quæ utraque tamen Ifraelitis, quibus Jo-
bi hiſtoria accommodata, dicata & in canonem data fuit, non Orientem
verſus, quod de Jobi ſede ſacer textus affirmat, ſed ad Seprentrionem erat
ſita; neque tertius ex gente Horræorum, qui in montanis Seir habitaſſe
fertur Gen. XXXVI, 2 8. quod Seir & Edom in Scriptura auſtralis cenſe-
dur

. VETER. TESTAM. 4

n1 tur regio, noſtri autem Uſitis Orientalis: ſed medius, filius Nachor, quem De libro
in. OðUYUMU G. præc. Jobi diximus avum, vel certe inter majores ex ſitus & plagæ de- Jobi.
Ee. 1 ſeriptione, juxta cum reliquis circumſtantiis, huc collocandum. ) præ-
ini⸗ donum deſcriptio, qui Arabes & Chaldæi vocantur, BEe) de c. I,
15. 17. Sabæi quippe, non ex felice Arabia, qui longius erant remoti,
et, ſed ex propinquiore Sabe, quam in Arabia deſerta, nec adeo procul a Jobi .
ri ſede, Ptolemæus habet. Chaldææ vero montanis ea Arabiæ pars, de qua
ori nobis ſermo eſt, quam proxime ab Oriente jungitur; diſſita longe ab illis
6 Idumæa. 3) patria amicorum, qui conſolaturi ad Jobum convenere, ſe-
0. desque ſuas, uno Eliphaz Themanita excepto, in Arabia deſerta fixere.
De Elihu quippe paulo ante dictum. Bildad Suachites, a Suah filio Abra-
hami es Kethura, quem cum fratribus in Orientem h. e. Arabiam noſtram
n dimiſſum Moſes teſtatur. Naama Zopharis regio vel urbs in obſeuro
Ur. quidem lafet, ex circumſtantiarum tamen collatione in Jobi vicinia pa-
iin. riter ponenda. Confer præter Spanhem. cap,3. & 4. eruditiſſimi Chriſt,
Fer. Cellarii Geograpb. Antiqu. Lib. III. cap. XII. p. o.
lle- Quo porro inter ſuos loco, qua dignitate fuerit Jobus, non uno mo- digniras
do traditur, alis regem eum ferentibus, Prophetam aliis, nonnullis deni- regia:
brt. que Sacerdotem. In regale faſtigium evehunt omnes, quotquot cum
des Jobsbo eum confundunt, qui in regum Idumæorum catalogo diſerte re-
ner cenſetur Gen. XXKXVI, 33. Hinc mirum non eſt, Jobi regnum tot nactum

eſſe, e Patribus juxra ac Pontificiis do ctoribus, aſſertores, quot erroris illi-
us numerantur Patroni; quem ſupra S. IV. diſeuſſum, in ſcenam revo-
care hic non vacat. Nec movet autoritas veterum, quos inter Olympio-
dorus in Catena Graca cap. 33. P. 624. verba cap. NXIX, 25. eram in medio
orim ſicut Rex in accinktis: explicaturus inquit: 79, G, 8S Hιοιαιιιι.
26 &trt,, X &α εαντ X τοιασ ν 6αοMπε 6†τ†νννααανι. il-
lud, ſicut, non ad Similitudinem, ſed ad rem ipſam exprimendam uſurpatum
fuit, quia Rex revera eſſet: & paulo ante, iv àνεςι αοναοα, 77“ Sact-
XIe conjugei ejur Reginam ſalutat Protheor. cap. XXXII. p. 6os. cujus
veſtigia e noſtris b. Joh. Henr. Urſinus legiſſe videtur, qui poſtquam Re-
giam Jobi dignitatem prolixe aſſeruiſſet, tandem ad objectionem Cajeta-
ni regerit, illud quaſi non eſſe eo loco (Jobi XXIX, 2 5.) οιαιο ſed
. Ee HD0οιιαιαιεοορσHNο7 militudinis, ſed veritatie, ut Job. I, i5. quaſt. Biblic. lib.
W. Sect. I. §. F. p. M;. ſq. ſed reclamante, vel certe tacente Scriptura.
Opibus quidem inſtructiiſimum, quales ante ipſum Patriarchæ, Abraham,

F 2 Lothus,

De libro
Jobi.

44 INTRODUCT. ADb LIBROS BIBLICOS

Lorhus, lſaac, Jacob, privati ſane omnes, ex e. I, II. & X LII. felicitate fio-

rentem, autoritate quoque atque honore inter ſuos pollentem, quin imo

Judicis ac magiſtratus ofſicio functum, ut qui in porta ſedens eauſas co-

Propheti-
:

Sacerdo-
talis:

agtas &α

gnhoſceret, litesque dirimeret, ex c. XXIX. copioſe demonſtrare licer, at
talem omnino, cujus dignitas ad regium non affurgeret culmen. Ipfe
vero licet, proverbiali uſus locutione, cum Rege ſe eonferat cit. loc. hoe
iplo tamen Regem fuiſſe negat. Quibus obſervatis, corruunt regalis
ſolii fulera diruta ſatis a Spanhemio cap. VI. Hiſt. Jobi p. ). Parentis ſui
ſententiæ inhærente, qui P. II. Dub. Eangel. Dub. XX. §H. 10. p. 275. Jobi
regnum pariter negat. Potiori nituntur fundamento, qui in Propheta-
rum cenſum eum referunt, non modo Arabes apud Hottiager Hiſt.
Orient. Lib. I. cap. 3. p. 55. ſq. & Judæi, qui in ſeptem gentium Prophetis
numerant; ſed & e Patribus Auguſtinus, qui ſermone VI. de Tempore,
T. X. Opp. p. 572. eximium Prophetarum appellat; e Pontificiis Hue-
tius, qui demonſtr. Eang. Prop. VII. S. 33. P. 573. prolixe hanc eauſam
agit; e Reformatis Herm. Witſius, qui Miſcellan. Lib. I. cap. XV. F. 51.
p. ib. Prophetam opere & ſermone magnum ac venerabilem dicir, & §. ſq.
Hebræorum magiſtros, ruditatem Jobo, & bonarum literarum ignoran-
tiam exprobrantes, refellit; e noſtris b. Balduinus in Idea Diſpoftt. Bibl.
cap. X. p. 1. ſq: aliique bene multi. Iluſtri quippe vaticinio Chriſtum,

Golem redivivum ac triumphatorem mortis, ceciniſſe ex eap. XIX. in re-

etita apud Deum colloquia & intimiorem velut familiaritatem admiſſus
ex XXNVIII. XLII. Doctoris præterea ac Prophetæ munia obiiſſe, ex c. IV,
3.4. ſatis manifeſto colligitur: quanquam vitæ genere Ifraelitarum vatibus
per omnia parem eum haud temere affirmaverim. De ſacerdotio demnm
Job dubitare non ſinunt holocauſta, expiandis tum liberorum delictis
ordinarie c. I, 5. tum perperam dictis amicorum, ſingulari Dei juſſu e.
XLII. 8. 9. oblata; non tamen ex Leviticorum ſacerdotum lege, poſt
viri demum fata a Numine lata, ſed ad morem Patriarcharum, ex quo
patres familiæ, vel primogeniti certe ſacra faciebant, reliquisque modum,
Deum placandi, præibant. Conf. b. Urſinum loc. cit. Sect. III. p. 196. ſc.
Commode Hieronymus: In Job volumine legimne, inquit, quod ipſe & ob-
lator munerum fuerit, & ſacerdos, & quotidie pro hliis ſuir boſtias im-
molarit, in Epiſt. ad Evagrium, T. II. Opp. F. 10. C.
VII.

De ætate, quam vivendo Jobus illuſtravit, ſi eoacervare omnes vel-

Bynchroni. jemus Doctorum ſententias, longe lateque patentem ingrederemur eam-
IJmus⸗

pum, quem feliciter & eum cura emenſus eſt Spanhemius c. VII. Hikt. Job.
b. 230.

).239
Miſea

runt
Hebt
Elate
14
un;
noltr
in
Non
1u, 0
guon
Vet.
Cirea
ſmil
mine
eri⸗
in e
5.
mis
5 1
Utet
ra/
3N1.
Plun
anne
An
run
run
i
eju⸗
cran
l
tum
dur

VETER. TEST AM. 453

. p. 230. nobisque adeo otium feeit, quibus nunc eo licet eſſe brevioribus. De libre
10 AIiſſos hic ante omnia facimus eos, qui ad ſeros nimis annos Jobum refe- Jobi.
. runt, vel in Bava Batra fol. F. a. & in ſota Jeruſchalmi fol. 20. col. 3. ex
41 Hebræorum magiſtris memorantur R. Jochanan & R. Eleaſar, ad Cyri
e ætatem, circa reditum ex captivitate Babylonica; R. Joſua filius Korchæ
oe ad Ahaſveri, qui nobis Nerxes eſt, tempora; R. Eliefer ad Judicum perio-
ls dum; R. Nathan ad Reginæ Sabæ imperium, h. e. ad Salomonis ævum,
ſii noſtrum retuliſſe. Sic Commentariur MSt, qui Hieronymo adſcribitur
bi in Job. ex recenſione Clar. Relandi in Ad. Erud. A. Tyir. Menſ. Jun. p. 271.
. Non fuit Job ante legem, ſed tempore Judicum. Quæ afficta Jobo novi-
f. tas, quo minus cum hiſtoriæ circumſtantiis conſpirat, eo miramur magis,
