
quomodo probare ſe potuerit doRiſſimo Harduino, qui in Cbronologia

eiis
Vet. Teſt. Opp. p. 53. ad annum ante C. N. 102 I. Davidis 3 5. ita habet:

D Circa hac tempora Job diem Jſupremum obiiſſe nobis videtur. Neque enim
ſum Eimile veri eſt, diu poſt ejus obitum, conſiriptum fuiſſe librum de eius certa-

mine ac victoria: quem librum a Salomone conditum ſuiſſe poſt annos olcto
exiftimamur. Sed alia omnia eæ evincunt rationes, quæ Patriarchis ν*²*
dn. Xc, & vWο ορ.wριαεanteriorem demonſtrant. Hinc magne conſenſu
, in eam potius itum eſt ſententiam, quod habitationis Ilraelitarum in
Egypto ambitum, ac temporis tractum Jobus expleverit, quanquam ni-

n. mis præciſe determinent Judæi, yn u NeEn
is d , quod, cum deſcenderent Ijraclitæ in ERogyptum, natus
, IAt Jobur, diem vero Jſuum obierit, quando ex Agypto rurſus grederentur,
os ut eſt in Seder Olam Rabba cap. Iil. . 5. Eadem traditio legitur in Me-
nn draſeh Rabba ſuper Geneſin ſol. &. 1. Sect. G. & in Jalkut adlib. Regum fol.
* 3⁶ 1. Quod ita demonſtrant: quia velut faculiatum, ſic annorum du-
ne plum reſtitutum poſt tentationem memoratur, idemque a reſtitutione
0 annos 140. vixiſſe c XLII, 16, trraditur, inde facile colligi, quod annos
n antea natus fuerit LXX, quibus 140. additi ipſiſſmam illam CCX. anno-.
rum conficiant periodum, quam a deſcenſu ad aſeenſum in .gypto trive-
nich runt Ifraelitæ. At enim vero nati & denati articulum præciſe non deter-
6. minare, & ſpecialiſſimas Synchroniſmi rationes ignorare præſtat, quam
⸗ ejusmodi colle tionum futilitate, empæRarum ludibrio hiſtoriam ſa-
is. cram exponere. Ut taceam, intermediorum quoque annorum, quibus
paſſus eſt obus ratione habita, numerum iſtum omnino tranſeendi. Cer-
tum interim ratumque ſit, ad ea Jobi hiſtoriam tempora ſpectare, quibus 8
el dura in E.gypto ſervitute preſſi Iraelitæ liberationem anhelebant, & me-
N.

46 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro dio illam loco, inter res in Geneſi & Exodo memoratus, id eſt, inter Jole-
Jobi.

phi noviſſima & eductionem populi eſſe collocandam. Ita Chriſt. Adri-
chomius in Chronico Biblico, quod Theatro Terræ S. ſubtexuit p. 209. nec
non eruditiſſimus Lightfootus in Chronic. & Ord. V. T. T. I. Opp. p. 24.
inter Exodi e. I. & II. medium interſerit Jobi librum, divinam veneratus
providentiam, quæ religionem, in Iſraelitica eccleſia mirum quantum de-
Ppravatam, illuſtri jubare in Jobi elucere familia voluerit. Haud ſecus
quam Chryſoſtomus in Catena p. Gtz. ubi ita habet. ére 7v rον Xαιιä
Trav lrat“ς, ri & Arττuι σααν Isο SHεον A 6uo; RoHτπ*½˙
G, &i s ſ3sXoνD†. 8 iαρνbνrdοαονσναυιιο τNαοαπαις. Cum Judæi
adbuc in Egypto etſent, ſioruit hic juſtus; pPoſt ejus e vita excéſſum, aſcen-
ſum inde moliebantur; ita ut, K ipſis viſum fuigſet, non mediocri nietatis
famma accendi & inflammari potuenint. In hunc ſane temporis articu-
lum omuaia hiſtor'e momenta amice conſpirant: ortus ab Abrahami
ætate Haud longe diſſitus; facultatum ratio, in pecoribus & famulitio
ſta; vita ad dueentos & amplius annos protracta; Moſis ſilentium;
ſacrificiorum modus, non Leviticus, ſed plane Patriarchalis; familiare
cum Deo commercium, & crebriora colloquia; cultus Numinis ſim-
plicior, nec legalium egremoniarum pompa exornatus. Quod unum,
ſub veri quadam ſpecie, in contrarium proferri conſuevit argumentum,
ex Job. XX VI, 12. diſrupit mare pen virtutem a, & per intelligentiam
Juaæm percutit ſuperbum, quaſi miraculum diviſi maris Erythræi, & percuſ-
ſio Pharaonis innuatur, nec adeo, ante liberatum ex Ægypto populum,
in exemplum allegari, vel literis conſignari potuerit, facile diluitur, modo
attendatur, toto iſthoc capite de providentiæ ordinariæ & generalis effe-
QRibus, non de miraculis, naturæ ordinem ac modum excedentibus, ſer-
monem efle. Iſtud itaque 7), ſive de fluduum concitatione, unde
veluti rimæ ac hiatus apparent, cum b. Luthero & Seb. Schmidio intelli-
gas; ſive cum aliis perſedavit, quietum reddidit, quæ verbi ſignificatio
in Niphal & Hiphil frequentiſſima eſt, interpreteris; nihil dixeris ab or-
dinario maris habitu alienum, aut ad ſeiſſi maris rubri miraculum ſpectans.
Iſtum vero ſuperbum vel ), ſi nolimus cum LXX. & b. Schmidio ba-
lænam dicere, commodiſſime cum Mercero, de robore & elatione maris
tumentis accipere licebit. Ipfſa quippe verba, que ac univerſus contex-
us, longe generalius ſonant, quam ut ad unum iſtud Erythræum marere-

ſtringantur. Plura dabit laudatus Spanhemius cap VIII. . 5. p. 251. ſq.

Quæ autem de tempore atque duratione paſſionum Jobi referri hue

„PDoſlent,

uum,
um,
tignn
teul.
lum,
de
elke.
ler.
Un Ne

ſent,

VETER. TEST A M. 77

polſent, infra commodius locum tuebuntur, ubi de chronologia libri De libro

fuerit agendum.

nimirum impatiens, liberi a

omnino non lieet, quia ſermones eorum longe plurimam libri parter

Jobi.

.

VIII.
Quæ reſtant circa jobum ejusque hiſteriam circumſtantiæ, uxor
blati & red diti, ampliſſimæ facultates, Morbi
& afſſli Rionum genera, natalis ſui execratio, G& id genus aliæ, quæ hujus
non eſſe ? loci putamus, larga manu interpretes ſuppeditabunt, d quos L. L.
B. remittimus, ne præcognita baucis tradi turi, commentaria moliamur.
De amieis ramen ac ſoeiis, Jobi collocutoribus, vel ea de cauſa tacere amici collo⸗

cutores,

conſtituunt. Duo hie in quæſtionem veniunt: 1 Nquinam & unde fus-

rint? 2) quæ di ctis ipſorum auto

1

auda Rter de illi 5pron unciat App
Oa&, v6α Hod Viédv, Oczst

ritas conſter, & νH zrIæ, Satis quidem quinam
,„ℳ 1 . . — . . & e da 8£
endix libri Græca in Cod. T0 L.X X. ENt- & unde?
l BæXNXτ0σ αναααιαι TE6An..

vog, ZOHαια 6⁶ Micν Oααιπ ½ρειασ Elip haz, de ſeliis ſau, Thamanonuetn
Rex (addit Theodotion, filius Jo bphar) Balalad tyrannus Ssauchaorum
(ubi rurſus TPheodot. filius Ammon, filii Chobor) Sophar, Rex Minaorum.
Nimirum quia regem ITdumæorum ſtatuebant Jobum, alias Jobabum, e di-
gnifate eſle cenſebant, ne ſe inferiores domi ſuæ ſalutantes exciperet ami-

cos, adeoque ſingulos squoquei

iſto

12

s in regale ſolium collocabant, ne quid

commento deeſſet, Rectius omnino Spanhemius c. XV. S. 22. p. 1(477.
tradit, viros fuiſſe, ut genere, ſapientia, amicitia, & cognitione um Jobo,
ſie etiam aucior itatt inter ſuos eminenter, primar rios ſorte civitatum aut
locorum, ANue: incolerent, Jebehaui admodum inſeriores, Quorum tres
αο ροποdιÜ & communicatis conſiliis ac cceſſiſſe lobum c. II, 1II. legun-
tur; quartus vel ſuperve nit collaquentibus, vel prior adfuit Elihu. Pri⸗
mo inter iplos loco eſt Eliphaz 1Nemanete’: quem du-

bium non eſt ortum traxiſie ex Eia vo, eui filius primoge
ex Eliphazo nepos Theman, Gen. XXXVI I1. 13. 1 Chron. 1
quæ Idumæzæ Orientali ior eſt, tum etiam tractui univerlon nomen dedit

Jer. XL.IX, „20. Exech. NXV, 13. Am. I, 12. Noſtrum itaque, vero per-

uam fimile temporumque rationi convenient tiſſim um eſt, pronepotem
dicere Eiavi, fillum Theman, neparem Eliphavi maj
um, aà patre patronymieum tra
Bildad eſt Suchites, ex familia

thura natis numeratur Gen.

XX, 2

*
1
1 1

is. ab avo Propri-
em nomen. A er “
Fanet, qui in filiis Abrahami ex Ke-

SS im Græcos, patre Ammone,

avo Chobore, proavo Suacho prognatus, quarta ab Abrahamo genera-

ione

48 INTRODUCT. AD LIEROS BIBLICOS

De libris tione diſtans. Ipſe quoque Incola Arabiæ deſertæ, quæ velut communes

Jobi.

filiis Abrahami ex Kethura ſedes præbuiſſe Gen. c. I. v. 6. legitur, ita Sau-

chæis cumprimis, Sauchi poſteris, Saccæam regionem, Agubenis, Agræis,
Auſitis eonterminam, Joboque adeo vicinam. Tertius porro
PDV Tzophar Naamathitet, cujus indagandi firma ſatis nulla alias
in Scripturis veſtigia deprehenduntur, incertis omnino ac temere quæſitis
iis, quæ vel ex Thimna Gen. NXNXXVI, 40. vel ex Tzepho, vel ex Schobal
v. 11. 13. vel ex Naaman aut Naomath ldumææ oppido, quod nullum ta-
men unquam fuiſſe, Spanhemius docet, vel ex Naama Palæſtinæ Joſ. XV,
41t1. paſſim petuntur. Minæorum Regem Græcorum traditio ja cat, quam
non usque adeo improbat Spanhemius, incertis tamen perquam conſje-
QRuris nixus: ut præſtet omnino, in medio relinquere genus & ſedem
viri, modo illud ex Tharæ poſteris, hæc in Arabia deſerta, haud procul ab
Auſitide ſtatuatur, quod hiſtoriæ connexio & veritas videntur flagitare.
Quartus denique, qui ſeorſim a ceteris viſitatum ad Jobum venit, RNDN
W Elibu Buziter audit, ceteris ætate quidem & autoritate, neque ta-
men prudentia & pietate inferior, licet νοNρσddι nonnullis & arrogan-
tiæ poſtuletur e. XXXII, 2. ſeqq. Gente vel patria Burites, ex familia Ra-
mæa, patre Baracheele ortus, ex eadem cum Jobo familia, per Buzum Na-

choris filium, proſapiam duxit, arcto ſatis conſanguinitatis vinculo obum

attingens. Eundem quidem cum Bileamo, de quo Num. XXII, ſeqq. no-

ſtrum ferunt Rabbini, Hieronymo teſte, qui Tradit. Hebraic,in Gen. XXII.

T. II. Opp. f. oé. D. Ex hujus (Buzi) inquit, genere ex Balaam ille Divinui,

ut Hebrai tradunt, qui in libro Job dicitur Elibu; primum vir ſanctur

Propheta Dei: poſtea per inobedientiam & deſiderium munerum Divini
vocabulo nuncupatur: verum iſthæc traditio, quantumvis Bedæ ac Lyra-
no ſe probaverit, quam parum ſibi conſtet, nec Jobi quoque Etati reſpon-
deat, Spanhemius erudite demonſtrat F. io. c. l. p. 46o,. nec non Witſius
Miſeell Lib. I. cap. MII. G. 42. p. 152, Hos itaque ſingulos, ſermones ipſo-
rum docent, neque gentiles fuiſſe, a veri Dei cognitione & cultu alie-
nos, neque Mειnddοτ & bonarum literarum rudes, ſed Patriarchali
maxime vero Abrahami, formatos diſciplina, in ipſas omnino Nachoris,
Kethuræ ac Eſavi familias propagata ac diffuſa, & artibus liberalibus in-

nutritos. Quos quidem tanti faciunt Judæi, ut in Propherarum eos nu-

merum ac cenſum referant, quando in Bava Batra cap. I. & in Seder Olam
Rabba cap. XXI. p. . ſeptem Prophetas gentium numerant, Bileamum

cum Patre, Jobum, & quatuor ejus amicos. Nec omnino abnuit Dav.
. J Knibbe

Knibr
tome
ea re⸗
Elihe
auter
want
Deus
gvol
vade
U
verbi
Cone.
b. Af
dos,
d
Ghe
ume
um
ſermn
Dei
re,
quel
ſint
guen
goo⸗
ined
Dem-
heer
fari
hoc
blie
farin
tit
tins
tatt

6

ines
dal.
Eis,
R
Alis
ſitis
obel
nte.
XWV,
nam
nje⸗
dem
Ach
ere,
ſenn.
gen.
1Ne⸗
1N.
bum
no⸗

X,,

w,
476
iwini
Vyri⸗
ſon.
tſius
o.
alie⸗
tchali
horis⸗

is in⸗

os hu⸗
Olam
mun
Div,
ibbe

VETER. TESTAM. 49

Knibbe Hiſt. Prophet. Lib. II. cay. 2. F. 7. p. 2,7. e0 cumprimis argumen- De libre
to motus, quod Deus Eliphazo per ſomnium c. IV, 12. 18. & alio præter- Jobi.

ea revelationis modo, nobis incognito c. XLII, 7. 8. locutus dicatur, &

Elihu præclare de Chriſto vaticinatus fuerit c. XXXIII, 23. ſqq. Vereor

autem, ne nimis magnifice de ipſis ſentiant, qui Prophetas fuiſſe affir-
mant. Namque non omnes, qui inſomnia habuere divina, aut quibus
Deus locutus dicitur, eo ipſo ſtatim Prophetico gaudent ſpiritu ac dono,
quod Abimelechi, Pharaonis, Nebucadnezaris ac aliorum exemplis ab-
unde probatur; nee Prophera ſtatim eſt, qui præclare diſſerit de Chriſto.
Ur taceam valde obſeurum eſſe ſermonem, quem bene multi ad Miniſtros
verbi, eorumque eirca ægrotos officium, cum b. Chemnitio P. III. Exam.
Conc. Trid. de invoc. Sanct. p. 157. b. Gerhardo L. de Morte 9. 454. p. ².
b. Affelmanno Syntag. I. p. 74. alii cum Judæis ad' angelos proprie di-
Ros, ut Hackſpanius not. Philol. Theol. ad h. I. P. I. p. &. retulerunt.
Quodſi vero de Chriſto locum agere, cum b. Calovio ad h. l. p. 9n. & T.IV.
Siſtem. p. y. & b. Seb. Schmidio Comment. ad h.l., quis pertendat, parum
tamen inde pro charactere Elihu prophetico eliciet, cum fidelium omni-
um ſit, de Chriſto teſtari. Sane ſi Prophetico agitati ſpiritu, amici Jobi
ſermones cum ipſo permutaſſent, nunquam vel Jobum tot calumniis, vel
Dei providentiam humanæ imbeeillitatis præjudiciis, inſigni ſane erro-

re, prægravaſſent. Unde porro apparer, quid de altero tenendum ſit
quæſito, circa amicorum Jobi dicta, an Seônνοινοσαπι, authentica, & ejus an gee-
ſint autoritatis, ut ad probanda fidei dogmata tuto ac valide adhiberi **eνα
ant? Negaverat olim Gisbert. Voetius P. J. Diſpp.
queant? Negaverat I. Diſpp. Sel. p. At. e ce locuti?

quod ex Job. XLII, 7. & totius Scripturæ analogia conſtet, erraſſe ipſos
in conclùſione & cauſa principali, atque adeo totam eorum diſputatio-
nem errori obnoxiam & vitioſam fuiſſe, quaſi Deus neminem externe ita
affligeret, niſi hypocritam, aut ſcelere aliquo nobilem. Sed gravem ipſi
hoe nomine dicam ſeripſit Sam. Mareſius, Profeſſor Groninganus, in præ-
fatione ad B. I. ſeriptionis contra Jeſuitam Tirinum, quia Pontificium
hoc ſit & Socinianum, & Coccejo non modo, ſed & annotationibus Bi-
bliorum Belgicis in argumento Jobi adverſum, quin & in Apoſtolos in-
jurium, qui plurima ex amicorum horum ſermonibus tanquam authen-
tica citarint & divina. Verum eauſam ſuam prolixe peroravit ipſe Voe-
tius P. V. Diſpp. Sel p. G. ſqq. ſententiæ ſuæ adhuc adeo inhærens, ut
p. G6. addat: ipſe abſtineo, & diſcipulos meor abſtinere doceo, a idei veri-
tzatibus inde demonſtrandis, ne adverſariit videantur ſtructæ in arena.

Carpz. Paril. l. G Diſtin-

„

50 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS.

De libro Diſtinguit præterea inter ditorum divinitatem & αν α, quam Jobi
Jobi.

amicis denegat; eorumque veritatem, ſi in theſi recte & ſecundum fidei
analogiam explicentur, quam haud invitus illis largitur. Et negari
omnino nequit, tam in Hypotheſi graviter ipſos erraſſe, eirca perſonam
Jobi & afflictionem ejus, quam & Oanαασàαιιο Xονα àR& „aläs ασσσα
Eiv, non virtutis cotieulam, ſed ſeelerum muldtam cenſebant, ut Gregor.
Nazianz. loquitur Orat. XXI. in laudem Athanahii T.. Opp. p. 3S3. C. quam
in theſi, circa cauſas immiſſarum a Deo calamitatum, & probationum
ſinem, quo nomine myſterii crucis ignorantiam ſcite ipſis exprobrat di-
εο loco Nazianzenus. Recte omnino Th. Beza in obſervat. in Jobum
proæœm. p. 4. dupliciter a vero aberraſſe Jobi amicos cenſet, & in éca,
& in vτνv οοια. In theſi quidzm, quod ferre poſſe Dei juſtitiam negarent,
ut vere boni divinitus præſertim tam acerbe, derepente efſtigantur: Ave, non
niſi propter peccata hominibus ejutmodi calamitates immitti, ac proinde non
poſſe quenquam ſimul vere probum fuiſſe, & tan calamiteſum ſubito fieri.
In hypotheſßi vero, quod hoe utrumque Jolbi perſonæ immerito applicarent,
quamvis interea praclare & vere multa, ſed male concluſa, & perperam ap-
plicata, de Dei providentia & juſtitia diſerant. Hince & noſtris b. Hack-
ſpanius loco ſupra cit. p. &4. Elihu & reliquorum Jobi amicorum di cta,
Spiritus Sancti verba eſſe, ex iisque fidei articulos demonſtrari poſſe ne-
gat, & paulo poſt ſatis conſtare addit, illos Jobi collocutoret, qui introdu-
cuntur, a veri tramite nec ſemel, nec iterum, ſed ſæapius deflexiſſé. Nec du-
bitare ſinit divina eorum reprehenſio, tantos in ipſorum dictis depre-
hendens & arguens nævos, ut expiandis iis, ſacrificiis, & intercefſione
Jobi, opus habere ſtatueret e. XLII, 8. Quia tamen quædam ſe proferre
Desτesα ipfi teſtantur c. IV, 12. alicubi etiam a eoτονovαιScriptori-
bus, cum ſueto illo erriæs elogio, Jéρooνσττοο. αο citantur, ut
1Cor. III, 19. diſtinguere Theologi ipſorum dicta jubent pariter, ac ipſam
beνͤô7o Omnia ipſorum dicta, æque ut univerſus Jobi liber, authen-

ziam biſtoriæ obtinent, non niſi Oοτιρννοο»H ſeriptore ſaero literis con-

ſignata, & immota fide in Canonem ex vero relata; at authentiam
normæ ea tantum tuebuntur, quæ vel teſtimonium divinitatis exſerte in
Scriptura ferunt, vel cum aliis Spiritus Sancti effatis ex aſſe conſpirant.
Multa porro videas carnem ipſis ſuggeſſiſſe & affectum humanum, quæ
normam fidei præbere quis ſane mentis dixerit? rurſus vero ea, quæ
ſfides ſuggeſſit & revelatio divina, & vel myſteriorum cœleſtium, vel
ſolatii plena ſunt, absque Dei Spiritu, vel citra ædificationis intuitum pro-
. lata,

lat,
Bib,.
ſente
ſare
verb
S
hit
ore!
in E
mni
Gin
lin
guoe
libet
Deus
Mon i.
Dei
ue
bery
tenti
nere,
Iusn

7

inge
trad
out
ms
den
inw
hil
1es,
ilke
Ma

ſobi
ldei

rus monet Hodoſoph. Phœnom. I. p. &G.
.

VETER. TESTAMr FIr

lata, nemo temere affirmaverit. Confer omnino Heidegger. Exerc. De libre
Bibl. III. & 3o. p. 5b. ſqq. Appoſite, quanquam paulo prolizxius, in hanc Jobi.

ſententiam Auguſtinus Lib. ad Oroſium contra Priſeillianiſtas & Origeni-
ſtas cap. X. de di cto Eliphavi ob. XV, 14. ſqq. in alienum rapto ſenſum,
verba faciens: Non pro autoritate divina iſtam ſententiam recipiendam
chje, exiſtimo inquit, Non enim eam ipſe lob enunciavit, ecui Angulare
quodammodo teſtimonium divinitus perhibetur, quod non peccaverit la-
biis ſuis ante Dominum; ſed unus ex ejus amicis, qui dicti ſunt conſola-
tores malorum omner, & divina ſententia reprobati ſunt. Sicut autem
in Hangelio, quamvis verum ſit omnino, quod dicta ſins, non tamen
omnia, quæ dicta ſunt, vera eſ creduntur, quoniam multa a Iudais falſa

S& impia dilcta eſſe, verax Evangelii Scriptura zeſtatur: Sic in boc libro,

uhbi multæ perſona locutæ eſe narrantur, non ſolum quid dicatur, ſed a
uo etiam dicatur, conſiderandum eſt: ne paſim, quæ in Sancto libro quo-
libet ſeripta ſunt, recipientes, cogamur fateri, quod abſit, vera & juſta
fuiſſe, quaæ marito ſandto mulier inhipieni ſuggerebat, ut aliquid adverſus
Deum loquens, ab illa intolerabili pæzna moriendo liberaretur. Quod
non ideo dixerim, quia illi amici æ Domino reprobati, & ab ipſo Sancte
Dei ſervo merito culpati, nibil veri loqui potuerunt: ſed quia non omnia,
quæ locuti ſunt, vera putanda ſunt. Quamvit ergo adverſus lob nihil
verum dixerunt, poteſt tamen etiam ex eorum verbis aliquam ſanam ſen-
tentiam in teſtimonium veritatis aſſumere, qui novit ſapienter dibta diſcer-
nere. T. VI. Opp. Auguſt. col. 6dg. Huc etiam confer, quæ b. Danhaue-

Tantum de Jobo, ejusque amicis. Ad libri hiſtoriam reverſis, Libri ſeri-
inquirendus eſt ejus ſeriptor, tam anceps, tamque varie a Doctoribus btor.

traditus, ut ubi pedem figas, omnino ignores. Nos potiores primum
enumerabimus ſententias, tum quid nobis videatur, paucis ſubnecte-

mus. Equidem 1) magna atque nobilis interpretum pars ea utitur mo- aliis pla-
deſtia, ut nihil definire auſint, in re tam obſcura, tamque omnibus fere ue incer-

inveſtigandi ſabſidiis deſtituta. Ita Calvinus, Grotius, Scaliger, alii, ni-
hil vel autoritati hiſtoriæ derogari, vel fidei noſtræ remoræ eſſe cenſen-
tes, quantumvis ſeriptor ignoretur, modo iſtud ſartum tectum teneatur,
eéνοννρν eſſe librum, & a Propheta gαοορ½ρειαιαι, quisquis tandem

ille fuerit, exaratum. Alii 2) Moſi hune honorem habendum exiſti- aliis Mo-

mant, ut in conſignando codice ſacro primus omnium Dei amanuen- ſes,
G 2 ſis

52 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro ſis credatur, adeoque & hunc librum, ultimæ antiquitatis veſtigia haud
Jobi. obſeure prodentem, velipſe primus literis mandaſſe, vel ex Arabico ipſi.-
us Jobi codice in Hebræum tranſtuliſſe idioma ſtatuatur, additis in capi-
te & calce iis, quæ in proſa hiſtoriam rei geſtæ exponunt. Prius tuen-
tur Judæi in Bava Batbra loco ſæpius cit. n) eee een
PR n, Moſes Pentateuchum ſeripſit, & Jectionem Bileam, &
Jobum: quorum veſtigiis inbærent recentioris Synagogæ Magiſtri R.

Dav. Kimchi, & R. Levi ben Gerſom in prafat. ad Jobum, & noviſſime ſela
Menaſſe ben Iſrael de Reſurrect. Mortuor. lib. I. cap. 16. p. 123. Sed Patrum v0.
quoque haud unus, in ea eſt ſententia. Origenem huc referunt, qui in guang
Prologo Commentarii in Jobum, quem e Bibliothecæ Regiæ Codicibus . Mcl
PA Lerioniu Latinitate donavit, Moſen libri ſeriptorem tradat: rur- guent
us autem in alio commentario, tribus libris diſtinto, librum a Jobo, tiſin
vel ejus amicis Syrorum lingua ſeriptum, a Moſe in Hebraicam linguam . ipſore
converſum doceat. At enim vero, cum lib. VI. contra Celſum librum Sank
Jobi longe antiquiorem Moſe, idem ſtatuat Origenes, & Philocaliæ cap,5. Linu
præter quinque iſtos, alios reliquifſſe Moſen libros neget, hinc ſolide man
colligit Huetius Origenian Lib. III. oppend, §. 3. p. 274. neutrum com- rum
mentariorum iſtorum Origenis fœtum eſſe, ſed reoentioris cujusdam, & ſalter
Ariani quidein ſcriptoris. Manifeſto autem Moſi tribuit librum Poly- nit:

chronius Proœm. Catenæ in Job. eindg 8v, 6r αα Mνα☛– ννσασνσαι
7 SSβXο ei αιοιαναρανποαοααh αςσMτα απ. !d /3 XαααρNροα σ
„1ααπρν, veriſtmile eſt igitur, Moſen ad exhertationem populi Ijraelitici

librum ſcripſiſſe, quod ex characterir etiam genere conjicere licet: idem= le
que iteratis vicibus ibidem inculeat Julianus Halicarnaſſæus, & confuta- “ä
tis, quæ pro Jobo ſcriptore afferri poterant, argumentis tandem conclu- en
dit: νοααναααιας εα Mννονρνo α ν ciρτ αν+tαναο αiοινρoẽ Mon
V&αρ 3 iροαπ ονν7 T*ρ ι ντσεπs&ρααρας, neceſſario igitur Moſes 4
Jobi virtutem literis prodidit: rerum enim &jut expoſitio Iraeli pro inſtru- i
Ctione inſerviit. Eandem Methodius amplexus fuiſſe ſententiam me- l
moratur Photio Bibl. Cod. 235. Iſidoro vero lib. I. Oſic. cap. 12. præter me-
ritum illam tribuit Chriſt. Arnold. in Spicileg. ad Urſini de Zoroaſtre “W
& c. Exercit. fam. p. 6. cum ex Hebræorum, non ſua mente, Iſidorum nn
loqui, loci inſpectio doceat. Recentiorum qui ita ſentiunt, longum Ee
agmen eſt, e quibus inter Pontificios, poſt Huetium Dem. Ev. Prop. IV. . . l
de Jobo S. 2 p. 377. unum nominaſſe ſufficiat Joh. Martianæum in Hiſt.

Canoenis libror. S§. Script. P. I. cap. I. S. 5. p. 6o. & inter noſtros Joh. Henr. e
. Urſi-

ud

i.
en.

V⸗

6
.

ime

iin
bus
rar⸗
bo,
ann
rum
5.
Nide
om.
n,8
ly.
ℳ
5h
ſtic⸗
ell⸗
dutt⸗
clu⸗
ig
cſer
Pru.
me⸗
rme⸗
r’
hrum
gum
. VV.
it.
Jenr.
Url.

.

VETER. TESTAM. 53

Urſinum cit. Eerc. III. Sect. 4. p. 223. & Analector. P. II. cap. XI. p. Sv. De libre
Poſterius autem, quod ex Arabicis Jobi monimentis Hebraice verterit, & Jobi.
Prologo ac Epilogo hiſtorico auxerit Moſes, longe plures e modernis aſſe-
ruerunt Doctores, e quibus b. Gerhardum videas Exeg. L. I. de Script. S.
G. 137. & b. Calovium Bibl. Illuſtr. adh. I. prafat. T. I. p. 5&8 Rurſus vero
3) placet nonnullis, amicorum unum, oculatum rerum geſtarum teſtem, aliis unnvs
in literas hiſtoriam redegiſſe, librumque poſt ſe reliquiſſe. Legitur hæc, eX Jobi
ſed absque autore, ſententia apud Polychronium Proæm. Catenæ in Job. nnLle)
voto Jobæo c. XIX, 23. ſuffulta. In eamque Theod. Beza deſcendit,
quanquam hæſitanter, dum obſervat. in Job. Proæœm. p. 2. Hoc autem res

ipja clamat, inquit, non ſuiſſs exceptos iſtos ſormones ex illorum ore, qui lo-

quentet hic introducuntur, ſed quam accuratiſime poſtea, Aibe a Jobo ſapien-
tiſſzmo & eloquentiſſimo viro, ſive ab ipſius amicit, conjunctis fortaſſis inter
ipſor operic, praeunte Spiritu S. conſeriptos., Idem Iſidorus ſenſiſſe magno
Spanhemio c. XVI. H. J. S.7. p. 5455. videtur, aſſerti fidem citato l. 2. Ori-
ginum Iſidori cap. 6. firmanti. Sed aut in mendo locus jacet, aut hu-
mani quid paſſus eſt Vir doctiſſimus, cum nihil tale cir. loco apud Iſido-
rum legatur. Aſt lib VI. Orig. c. 2. p. 45. nihil definire auſus, aliorum
ſaltem placita recenſet Hiſpalenſis, neque tamen amicorum Jobi memi⸗-
nit: qui male omnino audiunt Iſidoro, dum lib. Aleger. S. Script. V. T.
Opp. p. 349. typum eos tenuiſſe cenſet hareticorum, qut ſub ſperie conſolan-
di, ſudium ſeducendi gerunt. Vere autem hæc Joh Lightfooti mens eſt, isque Eli-
qui in Chron. temp. & ordine textuum V. T. ad A. M. 2423. T. I. Opp. p. 24. hu,
diſerte teſtatur: Liber Jobi conſeriptus videtur ab Elibu, collocutorum
uno, ſicut apparet ex bis duobur: I. quando cap. 2. amici Jobi, qui venie-
bant ad lamentandum una & econſolandum, numero & nominibus ſuis
proponuntur, nulla ibi mentio eſt Elihu. Unde promptum eſt, hæc duo di-
ſcere: 1. non veniſſe illum ad Jobum e loco valde longinquo, uti cæteros, ſed
vicino, 2. illum ipſum hiſtoriæ autorem ſeriptoremque fuiſſe, ob quam cau-
ſam, dum alios nominat, de ſeipſo ſilet. II. quia cap. 32. de ſe, eu Hiſtoriogra-
Pho loquitur v. F. 16. 77. Paria fere repetit in Spicileg. ad Exod. Sect. 25.
T. I. Opp. P. vz. Sunt quoque, 4) qui Salomoni acceptum hunc refe- aliis Salo-

runt librum, de quo Harduini verba paulo ante J. VII. percepimus. In ean- mo,

dem ſententiam e veteribus Gregorius Nazianz. e recentioribus vero b.
Lutherus abene multis citantur, Et de illo quidem Polychronius in Pro-
æ. Gut. in Jobum: Sr*ςρς Trνσν τπαs „ααιπι 5dο Xα νπτισ Hα. T“*

νe. αHα Næ ραοαααςXοα ανρ¹‿⅞1L»s, é“ Tâ eis 70 SEisτα.-

3 . 77 V

54 INTRODUCT. APD LIBROS BIBLICOS

De libro 7v NαC aliis e veteribur Salomonis opus eſe viſum eſt, in qua ſententia

Jobi.

aliie ipſe eoò nomine ab Huetio loc. ſupra cit. J. 1. P.376. Tandem 6) longe pluri-

Jobus:

Aſt Gregorius Nazianzenut, in oratione quam ad Exæqzuntorem ſeripſeras.

Citat quippe Gregorius Orat. IX. T. I. Opp. p. yS. Jobi oraculum ex cap.

IIL, 19. ſub Salomonis nomine (16 ToNνινςο ρνοàNναοο) ex At
vcα tamen àναντν.υ οιiαρ, quod Jac. Billius in Scholiis T. II. Opp.
p. p46. haud imperite hariolatur, quam quod Salomonem hiſtoriæ Jo-
bææ crederet autorem. Luthero vero dum idem tribuit Spanhemius
cap. X. §. 2. p. 26. & cap. XVI. G. I. p. 55s. ad ſermones Convivales beati
Viri provocans, non eſt cur vel falſitatis eum, vel ofcitantiæ poſtulet Au-
tor der Lebens⸗Beſchr. der Bibl. Sribenten P. VIl. cap. I. p. 27. In
Aurifabri enim Sermon. Conviv collectione edit. Jenenl. in fol. A. 1591.

ſatis quidem clara ſunt verba Megalandri: Es iſt muͤglich und vermuth⸗

lich, daß Salomon diß Buch gemacht und geſchrieben habe, denn ees iſt
faſt ſeine Art alſo zu reden im ſelbigen Buch Job, wie in andern ſeinen
Buͤchern, Pbraſir non multum eſt diſtmilir. Dazu iſt ſolche Hiſteria
vom Jobalt, und ſehr gemein, und iederman wohl bekannt geweſen bey
Salomonis Zeiten, welche er hat fuͤrgenommen zu beſchreiben. Etlſi ſta-
tim rem omnem in medio relinquit, cum pergit: Der Ebraͤiſche Poet
und Meiſter dieſes Buchs, er ſey nun geweſen, wer er wolle, hat ſolche
Tentationes und Anfechtungen gehabt &c. Et rurſus: und es ſcheinet und
laͤßt ſich anſehen, daß ein groſſer treffl. Theologus geweſen muß ſeyn, der
diß Buch gemacht und geſchrieben hat, er ſey geweſt, wer er wolle.
Sed quam ſubleſta ſermonum horum fides, quam inſuſſiciens ad docen-
dam b. Viri mentem ſit, alibi a Noſtratibus docetur prolixe, nec Adver-
ſarios latet. Sed & Doctiſſimus Jurieu loc. ſupra cit. p. 14, eandem am-
plexus ſententiam, Jobum quidem cenſet Arabice vel Chaldaice librum
poſt ſe reliquiſſe, Salomonem autem in Hebræum transtuliſte idioma.

Porro alii 5) ap. Iſidorum loco ſupra cit, unum ex Prophetis librum exa-

raſſe tradunt, quem Philipp. Codurcus Præf. in Job. Jeſaiam dicit, notatus

mi Jobo ipſi ſeriptionem libri aſſignant, quod operoſe contendit bineda
Praf. ad Comment. in Job. p. 7. Sed & hi in duas velut familias abeunt,
aliis univerſam hiſtoriam eoe, quo hodie legitur, modo Arabice compoſi-

tam Jobo, Hebraice deinceps verſam Moſi tribuentibus, ut Paulo ante n.

2) vidimus: aliis autem Ephemerides ſaltem quasdam, ſive tabulas do-
meſticas Jobi ad poſteros transmiſſas aſſerentibus, ex quibus multo poſt
liber, quem hodie terimus, a vire Oeozveν⅜ο hanc formam ſit compa-
Rus,

int⸗

guun
ture
hilo
ſtnn
edi
Ptn
ein
guis
Me⸗
Zin
ſm.
Pd
lece
deg

con

ſuie
tur
me
eor
ſeot
32.
gui
ken

ſche

der
ole.
ee
jer⸗

ma,
exa
Atus
ri.
hed
unt,
ol⸗

lell⸗

Poſt
npr.

Dus,

VETER, TESTAM. 55

Sus, quod Spanhemius pererudite tuetur cap. XVI. §. & ſqc. eumque
ſecutus Heidegger. Ench. Bibl. lib. I. cap. 36. §. 7. & PHerm. Witfius
Miſc. Sac. L. I. cap. 16. H. 25. p. 75. Sed & jam ante eos Sanctius Pro-
leg. II. in Job. G. 14. ſqq. p. 10o. pProlixe hanc ſententiam ornat, quam
recentiſſime e noſtris ampletitur D. Jo. Franc, Buddeus Introd. ad
Hiſtor. Philoſ. Ebraor. . o. (4) p. 26, & nuper admodum denuo in Hißt.,
Eccileſ. Vet. Teſt. Per. I. Sect. 3. p. 366. ſq. S
Nunc, noſtra ut ferat ratio, paucis exponendum. Et I. quidem
in tanta rerum caligine, tanta indiciorum veri penuria, non eſt ut a quo-
quam certi quid & explorati expectemus, Dubiis omnes & incertis ferun-
tur eon]e Rturis, ut ratione non careant o ενονv%ρ, cum præſtet fere ni-
hil omnino, quam ea proferre, quæ æque facili repudiantur, quam. ad-
ſtruuntur negotio. Neque vero II. quicquam divinæ libri autoritati de-
cedit, quantumvis ejus Scriptor ignoretur. Enimvero quicquid Seri-
pturæ liber divinitatis habet, ab autore primario habet, Spiritu Sancto,
cujus diamine conſignatus, cujus autoritate canoni fuit infertus, quis-
quis tandem fuerit amanuenſis. Confer quæ ex Gregorii M. Prafat.
Moral. in Job. cap. I. p. y. ſupra in hanc ſententiam allegavimus & di-
ximus P. I. cap. IX. H. V. p. 54. ſq. III. Moſen autem vix vero videtur
ſimile librum conſignaſſe, eum neque ullo unquam veſtigio eum Scri-

ptorem, vel in Moſaicis, vel in hoe noſtro, vel in reliquis libris Codex

ſacer prodat; neque dictio congruat, longe a Moſis phraſi alieniſſima:
neque ordo in Sacrorum voluminum ſerie Moſaicis unquam ad latus
junxerit noſtrum; & leviuſeulis demum omnis affirmantium probatio
conjecturis ineumbat. Urget contra Moſen cumprimis Jurieu loc. al-
leg. Samaritanorum repudium, qui admiſſuri omnino & in pretio ha-
bituri fuerant librum, ſi Moſen agnoſceret Scriptorem, cum ſola Mo-
ſaica canone digna cenlſeant. IV. Pariter, cur amicorum Jobi tribua-
tur ulli, ratio nulla comparet. Quod enim Lighitfootus urget argu-
mentum geminum, aihil concludit. Tacetur enim in recenſione ami-
corum Jobi Elihu, non quia ſeriptor, ſed quia tum non cum illis, ſed
ſeorſim, & forte paulo ſerius viſitatum Jobum acceſſit; Capite autem
32, lo quens introducitur non fſecus, ac in præcedentibus amicorum reli-
qui. V. De Salamone eo magis dubitamus, quod in more poſitum fſit
Regum ſapientiſſimo, nomen ſfuum ſeriptis inſerere, quod nuſpiam in Jo-
bo legitur. Nec orationis genus convenit, niſi in quantum ſermo in
utris-

De libro
Jaobi.

ex noſtra
ſententia.

non Mo-
ſes,

non amici
Jobi,

non Salo-
mo,

/

366 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro utrisque eſt ligatus, cetera longe purior & terſior in Salomonis ſeriptis,
Jobi. quam in Jobo. VI. Qui ex Prophetis aliquem autorem dicunt, recte
non Pro- tenent, ſi Prophetico dono inſtructum, ac Oeo ogâαaρνο intelligunt
Mhetarum ſeriptorem, quia omnis Vet. Teſt. ſcriptura in Moſen & Prophetas Matth.
ed, VII, 12. Luc. NVI, 29. ideo diſpeſeitur, omnisque illa æρτιιες οασα
& *εροMτοαα ſalutatur 2 Pett. I, 19. 21. quod non alio, quam Propheta-
rum exarata ſtylo eſt. Cin vero Prophetarum aliquem, quorum moni-
menta, ſuis inſcripta nominibus, in Bibliis aſſervata leguntur, & ſpecia.
tim Jeſaiam velint, tum antiquitati libri, quæ ſumma undique translucet,
imumerite detrahunt, tum omnibus plane, quibus ſibi fidem concilient,
Jed Jobus. præſidiis deſtituuntur. Reſtat iraque VII. ut ad ipſum Jobum libri refe-
ramus conſignationem. Ita Gregorius loc paulo ante cit. p. 6. Arbitrari
verius, inquit, poſumur, quod idem beatus Job, qui certamina ſpiritualis
pugnæ ſuſtinuit, etiam conſummatæ ſuæ viétoriæ geſta narravit. Nec mo-
vere debet, quod in eodem libro dicitur, dixit Job: vel, hæc atque illa per-
tulit Job. Moris enim Scripturæ ſacræ eſt, ut ipfi, qui ſeribunt, ſic de ſe in
illa, quaſi de aliis loquantur. Paria ſentit Sixtus Senenſ. Lib. I. Bibl Sanct.
p. n. & Bonfrerius Præloqv. in Script. §. cap. VII. Sect 2. p. 24. ubi ſim-
pliciter Jobo librum tribuit, & ad Sixtum remittit. Neurtris tamen eo-
rum adſtipulamur, quorum ſententias ſub finem F. præced. allegavimus.
Non Arabice conſignavit Jobus librum, Hebraice deinceps translatum,
partim ob metri rationem, quæ prima haud dubie libri forma eſt, partim
ob immixtos paſſim Arabismos. Quæ enim ratio fuerit, cur qui vertit,
& qui tam ſimplici, tamque plano utitur ſermone in proſaico libri initio
& fine, in ipſa sg&εττιρτ tamen, genus orationis affectaret ſublime, im-
urum, arduum, & tot obſcuratum Arabici, Syriaci, Chaldaici ſermonis
idiotiſmis? Num probi interpretis partes impleret, qui, cum perſpicue
ac pure loqui poſſet, quod ex Prologo libri & Epilogo abunde conſtat,
alieni tamen ſermonis ſectari proprietatem mallet, quam ejus, in quem
textum transfundit? Neque ſane ita comparata ſunt libri r& νσνσοα,
in quantum illa in ſermonis, non in ſenſus verſantur profunditate, quin
Febræis, iisque perſpicuis, reddi potuerint vocibus. Ut morem jam ta-
ceam Ebræorum, Arabiam vocandi Orientem, & Arabes filios Orientis,
qui cap. I. Jobi ſervatus, Hebræum arguit, non Arabem ſcripterem. Sed
nec ex Jobi vel amicorum diariis compactus dici liber poteſt, eo quod dia-
ria illa vel Qesτv-vsα fuerint, vel non. Si divinæ inſpirationis, cur
correxiſſet, cur aliter inſpiraſſet, in aliumque redegiſſet ordinem Dei Spi-
ritus,

ritus

pien

1eg
Piis
—.
t

dem

libri⸗

ma
ine
e⸗
ine

VETER. TESTAM 57

ipri, ritus, cum librum amanuenſi ex diariis in calamum dictaret? Non ſa- De libre
ete pientiſſimi Numinis mos ille eſt, ſed hominum, quorum ννρρο oo- Jobi.
gunt ð 700sρ οααττιν. Sin minus, ex humanis, errorique adeo obnoxiis ſeri-
letth, ptis, divini & canonici emergerent commentarii, quod vix commode
Aktis dici poteſt. VIII. Ut itaque dicendi finem faciamus, primo qui-
