ubi vero Aſæ 31rmmo Rex factus dicitur, ſolitarium ejus regnum, ſublato
æmulo, reſpicitur. () quando Joram Iraeliticus anno fecundo Jora-
imi Judaici regnum Cepille 2. Reg. I, 17. memoratur, cum tamen rurſus
joram Judaicus anho sS. demum Jorami IHraelitici a Joſaphato patre in re-
gni conſortiuimn admillus legatur 1. Reg. VIII, 16. ita conſiliandum eſt, ue
Judaicum illum dicas vicariam regni adminiſtrationem a patre Joſapha-
1o⸗ ann regni ſui 17. ad periculoſam perquam adverſus Syros expeditio-
nem proficiteente, jam nactum fuiſſe, adeoque anno & amplius ante Jo-
ramum Iiraeliticum regni gubernaculis admotum: ſolenni vero pompa
regni conſortem a Patre Joſaphato allectum demum fuiſſe anne regni Jo-
ſaph. 23. qui in quintum incidit Jorami Iſraelitici annum. Triplex er-
ge auſpicium regni Jorami Judaici, ſat notabilibus temporum intervallis
diſtinctum, obſervare licet: unum, quo anno regni paterni 17. Pro-Rex
conſtituebatur; alterum anno regni paterni 23. quo æqualem cum patre
regni poteſtatem adipiſcebatur; ultimum poſt fata parentis, eum ſolus
régnum teneret. (3) cum Ahafia annos natus 22. Rex factus 2. Reg.
VIII, 26, legitur, idem tamen z. Chron. XXII, 2. annos jam 42. ætatis ha-
Puiſſe, cùm ſceptra capeſſeret, dicitur; prior ille numerus ad ætatem uti-
que referendus, haud vero æque poſterior, quippe qui vel ad æram Sama-
ritanam referenduseſt, in qua ad hane Ahaſiæ ætatem, cum Rex fieret, anni
42. fluxerant; cum a Côndita Samaria ſex annis Amri, proavus ejus mater-
nus, 22. fllius ejus Ahab, 2. Ahaſia, & Joram jam in 12. annum regnaret, qui
Juncti 42. efficiunt, unde factum fuſpicantur aliqui, ut Athalia Amri filia
hic dicatur Ppatre tatnen Ahabe, avo Amri progtiata, quod ab Amri calcu-
Hum ducendum efie innuatur: vel ad idololatriam regni fui, quod filius
42. annorum in regno idololatrico & fectator impietatis illius dicatur,
quæ per 4½, anhes inde a proavo materno viguit. Confer omnino huc
b. Calov. Bebl. Illuſtr. ad l. e. Cbron. T. I. p. 5,4. ſeq. (2) cum 2. Reg.
RV, 1. Azaria vel Ufia regnum oceupaſſe anno 27. Jerobeami II. Hrae-

hrtici dieitur, qui tamen Jerobeam anno 15. Amaziæ ſolium conſcendiſſe

2. Reg.

—

—
1 Rep.NN
tie hiutus:
intertegno
credunt.
dbellums
re, ad h
regni initi
Patre nn
um Regun
no, dard
laeliticus
menles ler,
dnum, ann
conſitere,
Un adeo ſen
mechate ſu
& aρà
2. Reg. X)
ſuccefſiſſe
fuillelegat
Kannnds 1
minator,
tio defum
Kantquo⸗

credas He
endentib
Don. n
titus.
2. Chron
Wtem d
integni,
decime
tunn men

— .

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 267
luodecln re
etemſil.
ced. V. l.
tamenre-

z. Reg. XIV, 23. legitur, a morte Atmaziæ ad initium regni Uſiæ vel Aza- Balrel 4
riæ hiatus annorum II. ſolidorum in epocha Regum Judæ dabitur, quem
interregno quidem abſorptum fuiſſe Calvifius, Behmius, Cappellus, aliique
credunt. Præſtat autem, Jerobeatnum anno Amaſiæ 4. a patre Joramo,
e Annun , ad bellum Syriacum profecturo, in regni conſortium adcitum, conjecta-
meiantur, re, & ab hoc annos illos e7. 2. Reg. XV, I. numerare, alterum vero illud
pe :; regni initium c. XIV, 2ͦ; indicatum, de regno ſolitario, quod defuncte
n o patre anno 15. Amaziæ ſolus capeſlivit Jerobeam, explicare, quam anno-
ndo on. rum Regum jſudæ totiusque epochæ ſeriem ac ordinem, inſerto interre-
ennnfs gno, turbare. (6) cum ab anno 15. Amaziæ Regis Judæ, Jerobeamus II.
atteinte. Ifraeliticus annos 41. (2. Reg. XIV, 23.) & poſt eum filius ejus Zacharias
unn eſt, u menlſes ſex, trigeſimo octavo Agariæi. Uſiæ anno, deinde Sallum menſem
eſoſapha. unum, anno Uſiæ 39. (c. XV, 8. 12.) regnaſſe ſcribatur, ut iſta poſſint
pedito. conſiſtere, annorum II. & menſium 6. interregnum interponendum eſt,
mte . ut adeo Jerobeamo II. defuncto Zackarias filius 2. Reg. IV, 29. non im-
o vonm megdiate ſucceſſiſſe, ſed poſt undecim demum cum dimidio turbarum
regniſo. & gawααναααις annos ſurrogatus credatur. (9) quando Hoſea Rex Ifrael
Piplex er. 2. Reg. XV, 30. anno vigeſimo regni Jotham, filii Uſiæ, interfecto Pekæ
interyellis fucceſſiſſe dicitur, cum tamen Jotham 16. ſaltem annis in univerſum præ-
Dto-Rx fuiſſe legatur v. 33. & 2. Chron. NXXVII, 8., tum quartus ſuceeſſoris Acha-
cumnpere fi annus adhuc a Jathamo, licet jam ante quadriennium defuncto, deno-
Cumm ne minatur, hujusque a nomine, vivis jam quidem exempti, temporis nota-
1s 2. Reg. tio defumitur, quod nullam adhuc Achaſi mentienem fecerat Scriptura
Ztatis hr. S. aut quod ex indignatione Regem impiiſſimum Achaſum nominare de-
tatemnuti. trectaverit Spiritus S. Quando vero idem Hoſea 2. Reg. NVII, I. anno
m Cuw⸗ duodecimo Achaſi Rex demum factus memoratur, geminum utique regni
Zeret ami eejus aufpicium, octo & amplius annorum ſpacio diſtans, ſtatuendum &
iusmmerer⸗ ita conciliandum eſt, ut interfecto Peka ſtatim quidem regnum invaſiſſe
guret gui credas Hoſeam, anno Jotham vigeſimo, qui quartus eſt Achaſi, ſed con-
Amrifnia tendentibus aliis de principatu, ad αρâαανspubl. perducta eſt, donec
mric⸗ll. poſt 9. annos, domeſticis turbis ſedatis, regno demum pacato fuerit po-
MB titus. (9) pariter & Jechoniæ geminum regni initium tribui videtur,
1 Cieru, 2. Chron. XXXVI, 9. quidem octavus ætatis ejus annus; I. Reg. XXIV, 8.
nind huc autem decimus octavus: unde probabile eſt, octavo ætatis anno a patre
1n4. Res. R in regni, quod ipſe in alterum annum tenebat, ſocietatem admiſſum eſſe,
ill Ee- decimo autem octovo anno Patri defuncto ſucceſſiſſe, ex quo tribus tan-
endiſe tum menſibus thronum tenuit, mox a Nebucadnezare cum ſuis uxoribus
Rep⸗ LI 2 rrans-

.

De libto I.

„

2668 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOWN
translatus, eo quod male præeſſet. Hoc ſane pacto apte fibi omnia re-

ſpondent, nec eſt, ut textum ſacrum ullius poſtulemus corruptelæ, quod
a Grotio quidem, Capello, & Pontificiis Doctoribus minus miramur fa-

Qum, quam cum Vir Dodtiſſ. Campeg. Vitringa in Hypotyp. Hiſt. S. p. 67.

F. 37. ſibi aliisque perſuadet, feri peſſe, ut aumeri aliqui in biſteria Chbro-
nicorum, quæ dicitur, a l'brariis per ſocordiam ſuerint torrupti, ut 2. Céron.
XXII, 2. coll. cum. 2. Reg. Vill, 26. 2. Cbron. XXXVI, 9. 10 coll. cum 2
Reg. XXIIV, 5. Bella ſane ratio, qua omni in conciliandis sαννντσι ρυααναο
labore ſuperſedere, unoque corruptionis opprobrio nodos quosvis ſolve-
re queas; cum tamen ne vero quidem fit ſimile, eandem omnium libra-
riorum circa eadem loca fuiſſe ſocordiam, ut univerialis inde per omnes

omnino codices (qui enim aliter legat, nullum producere potuit) corru⸗

Canenicea
autoritas
aſſerta

ptio graſſaretur. Ne dicam, omnem Seripturæ àα ααιααν. hoc com-
mento ſemel admiſſo, e medis tolli, cum in quovis alio loco æque ac in
numeris, quos quidem Hebræi non ſignis indicant, quorum facilis eſſe
pPoſſet permutatio, ſed integris vocibus enunciant, eorruptio vitium in-
tuliſſe textui dici queat, quod nemo Pontificius facile repudiaverit; ut
omnino mirer, Theologum Reformatum intaminati textus Hebraici ho-
ſtibus, ſi non adverſus Scripturæ autoritatem tela ſubminiſtrare, herbam
ſaltem porrigere. Præſtitiſſet omnino, ſi veterum Religionis ſuæ Do-
ctorum aurem præbuiſſet monito, quod in Gommentar. Martyris &
Wolphii ad 2. Reg. Filt, Iz. legitur: Occurrunt ſæpe obſcura loca in iis

Chronologiit, 2d quæ concilianda non eo confugiendum puto, ut dicamus

Codicem ſacrum mendoſum. Nam Deur, qui pro ſua miſericordia voluit
divinar literat nobis conſervatat, eat etiam integrat, non corrnptas conceſit.
Quamohbrem, ſi quando quoad numerum annorum noy explicare minime
valemus, fatenda eſt ignorantia, qua laboramur. Et attendendum, ſacras
litera, quandeque tam conciſe loqui, ut non facile appareat, unde ſuppicta-
tio incipienda ſit. Maneat itaque Scriptura incorrupta, quæ ſi labeſacte-
tur in uns aut altero loco, in aliir quoque ſuſpecta erit.
Canonicam utriusque libri Regum autoritatem nemo, quod ſciam,
in dubium vocavit, cum nexu tam arécto cæteris libris Biblicicis hic noſter
cohæreat, ut canoni ſi eximatur, nec ſua hiſtoriæ ſacræ integritas conſtet,
nec Chronicorum volumen, vel Jeſaiæ quoque ac Jeremiæ vaticinia, ſa-

tis ſalva gaudeant vel autoritate, vel luce. Tanti ergo Regum libros,
ipſe fecit Salvator, ut divina inde & irrefragabilia depromeret argumenta,

Eum

—

—
,, unn ad i
ad miſſoon
zlepriſumt
cain c IV,2
Kriexempl.
conlecit, inl
VI. Magil
lominisen.
Verbaipſaor
lcobusqu
I.. 8. prec
XVIIl 41.1
monia genti
Varia veter

o nobis ſe

Hiſtoricaumn
um nubem
nus ile Ap
que diyinie
dubinm red
Nphum kon
ex 2. Reg.
cuſſore exe
Givinamqun
Ioliinns,
intadum h
Tari profet
rogare ex
Poler,,.
llorume
fmtum ſu
mus fupn

ſomput ii

exdheg.
ſene deſit
l quar /

—
5
—
mnia re⸗
le, guod
Amur fa.
ris (bre⸗
2. Cbron.
le cun 2
Hanta
Disſolye.
fum libre-
er oinnes
t) comu⸗
hoc conn.
ne 1 in
Reilis eſle
rium in-
werit; ut
hraici ho-

,Herbim

ſue Do-
untytis
lota in üt
icemut
dis volait
ameſa.
minime
unn ,urt!
ſuffut.

labeſacke

ol ſclam,
hicaoſtet
45 Conſtet,
tcinia, ir⸗
mn Ubros,
5
cul

VETERIS TESTAMENTL. E. I. 269
ta, cum ad hiſtoriam famis, quæ Eliæ ætate terræ ſanctæ gravis incubuit,
& ad miſſionem Prophetæ in ædes Zarpathanæ, porro ad- Naamanis Syri
a lepra ſanationem, ex I. Reg. XVII, & 2. Reg. IV, diſertis verbis apud Lu-
cam c IV, 25. 26. 27. provocaret. Sic & ex I. Reg. X. citato Reginæ Au-
ſtri exemplo, quæ pernoſcendæ ſapientiæ Salomonis gratia tantam viam
confecit, ſupinam iſtius ætatis hominum negligentiam graviffime nota-
Vit. Magiſtri fui veſtigia legentes, S. Stephanus ſtructuram templi Sa-
lominis ex I. Reg. VI. repetit Act. VII, 47: & Paulus Rom. XI, 2. 3. 4.
verba ipſa orationis juxta Eliæ, ac oraculi divini, ex I. Reg. XIX, allegat:
Jacobus quoque in demonſtranda precum Virtute ad Eliam provocat c. V,
T. 18. precibus ſuis coœlum elaudentem & aperientem 1. Reg. NVII. &
XVIII, 41. ſeq. Citat præterea Huetius l. ſupra cit. J. 4. p. 3455. teſti-
monia gentilium, & ad publicam Tyriorum monumentorum fidem, ad
varia veterum fragmenta, Joſephi, Euſebii, Clementis Alexandrini ſtu-
dio nobis ſervata, ad Herodotum & Beroſum provocat, quæ quidem
hiſtoricam ac humanam his libris fidem conciliant, ut contra hanc tefti-
um nubem eorum veritatem nemo ſanus temere inficias iverit. Julia-
nus ille Apoſtata, quantumlibet profligatæ impietatis homo, accerrimus-
que divini codicis inſectator, librorum Regum tamen fidem auſus non efſt
dubiam reddere, dum ignem qui Eliæ holocauftum abſumſit, cœlo de-
lapfum fatetur ap. Cyrill. li5 X adverſ. Julian. edit. Lipfſ. p. 343. cumque
ex 2. Reg. XVIII. ingentem illam Aſiyriorum ſtragem ab angelo per-
cuſſore exercitui Rabaſakæ illatam commemoraſſet Cyrillus lib. 7. p. 221.
divinamque illam ultionem Deaſtris gentilium oppoſuiſſet, nihil habebat
Julianus, quod contra veritatem vel hiſtoriæ vel libri oggereret, adeo ui

intactum hunc locum ſicco præteriret pede. Quæ cum ita habeant, mi-a Spinola
rari profecto ſubit, qua fronte Spinoſa fidem ac aσα „αοααα his libris de- impugnata,

rogare ex numerorum computatione ſatagat, dum cap. IX. tract. Tbeol.
Polit. p. I15 ejusmodi annorum ab Exitu gypti ad templi ſtructuram
lapſorum computum init, qui integro ſeculo numerum 1. Reg. VI, I. de-
finitum ſuperat. Qui tamen quam exacte ſibi conftet, prolixe docui-
mus ſupra cap X. & 5. p. 53. ſeq Nec minor videtur ſuiſe circa annorum
computatiosem diſerepantia, inquit p. 120. in librir Cbronicorum Regum
Jud, & libri, Cbronicor um Regum Iſraelir, cujus rei exemplum profert
ex 2. Reg. I, 17. & c. VIII. 16. Et ſi quis pizlerea ſlorias libri Paralip. con-
ferre velit cum hiſtorii: librorum Regum, plurer ſimile: diſerepantias inveni-

et, quas bic nen opus babeo recenſere, & multo minus autorum commenta,

1 3 qui:

De libro I.
Regum.

—

Die bto 270 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
Regum. quibus Bas hiſtoriar conciliare conantur. At vero iſta omnia concinne ę
Perquam componi polle, §. præcedens docuit, qui iſta ſolvit dubia, quæ
in contumeliam librorum ſacrorum profanus homo vertere poterat.
Nec ideo, ut ipfi quidem videtur, ex Hir clariſime ſequitur, veram anno-
rum computatianem neque ex ipfiy biſtoriir conſtare, neJue ipſas iſtoriaz in
una eademque convenire, ſed valde dverſas ſupponere Acgroinde faten.
dum, hai Giſtoria, ex di erſis ſeriptoribur collectar eſſe, nec ædlbuc ordinats:
neque examinatar fuiſe. Quæ pro more iοροπν ingenio autoris,
nullo fundamento allata eo tendunt, ut non humanum ſaltem, ſed & con-
fuſum, præterea nec tutæ ſatis fidei hoc Regum opus nobis perſuadeant, in H
dquo prudente quodam ſelectu opus ſit, ut quid humanum, quid divi. [hemm
hum, quid recipiendum quidve fit repudiandum, dignoſcas. Eamque 3
tantam conviciorum molem diſcrepanti tantum annorum computationi
ſuperſtruit, cum aliud non reperiret, quod criminaretur.
Partitioo Capita complectitur liber I. Regum XXII. verſus 809: partes, ex “
b. Waltheri mente Offc. S. 7;5. tres, quarum (7.) hiſtoriam tradit ante
templi ædificationem, de Davidis ſenio & morte, Salomonis quoque
inauguratione, ſapientia, jufſtitia &c. usque ad c. V. (II.) ædificatio- .
nem temphi exponit ad c. VIII. (111.) quæ poſt ſtructuram hanc geſta “
ſunt. Verum concinnior haud dubie eſt bipartita diſtributio, quæ b.
Friedlibii Obſerv. Bibl. ad b.1. b. Calovii Bibl. IIl. l. e Reformatis autem
Hottingeri Tbeſ. Philol. L. II. . I. Sect. 2. p. 466. Heideggeri in Enchir.
6.l. aliorumque fere communem calculum tulit, qua pro diverſitate
Regni vel integri, vel diviſi, libri P. I. hiſtoriam perſequitur Regni, ſub
Davidis ſenio & florentiſſimo Salomonis imperio, integri c. I-XlI. P. 1I.
ſtatum Regni unius in duo diſtracti enarrat, Jjudæ ſub quatuor, Hraelis
fub octο Regibus primis c. XII-fin.

Tabuls Tradit ergo liber hiſteriam
Syaoptica. J. Regni integri ſub Salomone, ubi .
ℳ) Salomonis, ſub extrema Davidis, inauguratio c. I.
2) ejusdem ultima a Patre inſtructio, regnique cenfirmatio c. H. kit
)) divina ſapientiæ collatio, ejusdemque ſpecimen c. III. Winduſ
⁹) felix regni adminiſtratio CObIys
I. in conomicis & politicis c. IV. MVS
3. in ecclefiaſticis per ſtructuram templi, ubi rII.
. K. R-

Concinne
bie, Gux
potelat,
vumanng.
Aloriatit
e ſatez.
ordinatst
oautoris,
ed Econ.
adeant, in
gicl dini⸗
Eamque
nputationi

ates, ex
adlit ante
s quoque
eifcato.
ane geſtt
o, gur b,
atisautenn
in Buchir.

Giverſitre.

ni ſub
l. b. Il.
On Uels

.

VYVETERIS TESTAMENTI. P. I. 271
a. materia ab Hiramo ſuppeditata & architectorum ordi-
nes c. V.
b. ſtrudura ipſa & forma templi, c. VI.
e. domus Salomonis & vaſa templi c. VII.
d. ſolennis templi, illata arca, inauguratie c. VIII.
2z. divina per factam apparitionem, approbatio e. IX.
3. fama Salomonis ad exteros ſparſa, & adventus Reginæ Sa⸗
bæ X.
3⁹) infelicia ejus fata, eorumque caulſae, conjugia prophana & ido=
lolatria c. XI.
. Regni diſtracti, ſub Regibus Judæ
a) Rehabeamo, ubi
1. ſchiſma tum qua regnum, tum qua cultum publicum or-
tum c. XII.
2. divina Jerobeami a ſchiſmate in religione per Prophetam
tentata revocatio c. XIII.
z. Jerobeami excidium, templique 2 Silal facta deprædatie
c. XIV.
½²) Abiah c. XV, I. 5.
) Aſa . 9 124
p Pphao; ubi in regno Iſraelis
1. cædes Nadabi v. 26-fin.
2. τρ⁵vονa. Ela, Simri, Amri, Achab c. XVI.
3. Elias
4g. Siccitatem prædixit, & Sareptanam ſuſtentavit c, XVEI.
b. Baalitas mactavit c. XVIII⸗ .
c. in exilio cum Deo collocutus, Jehu Regem, Eliſam
Prophetam conſtituit c. XIX,.
4. Benhadadi ab Achabo devicti in vivis conſervatio c. XX,
g. Naboth ob vineam nefarie occiditur c. XXI.
6. impio fœderi Polaphar implicatur c. XXII,

De libro l.
Regum.

Patres veteris eccleſiæ, quorum in hoe libro explanando deiude: Interpfetes
vit induſtria, ſupra ad I. I. Sam. citati, THEODORETVS & PRO- Paeres;
COPIVS e Græcis: in Latinis AVGVSTINVS, HIERONVY-
MVS, EVCHERIVS, IS8SIDORVS uterque, BEDA, S. PA-
TERIVS, RVPERTVS huc redeunt, nec 2r e guodibi s, XII. S. 10.
1.221.

—

R

N

. 272 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS —
Re M r. p. 225⁵. dictis adjiciam. Origenes autem, quo jure citetur a collecto- heani, Ab
ribus Bibliothecarum, plane me fugit, cum nihil ejus in hos libreos hodie utemn )0
proſtet. Pariter & AMBROSIVM huc referri video, qui nec ipſe ta. Saal, au
men librum explicatione illuſtravit; ſed tituli opuſculorum ejus non- hremn Th
nullorum bonos viros fefelliſle videntur, cum lib. de Salomone, Opp. J. deſin Ne
IV. p. 417. dictum Prov. XXX, 18 19. ex inſtituto excuſſit, motoque ſibi aus den
dubio, qui factum ſit, ut tria ſe neſcire, quartumque ſe comprehendere nio.
non poſſe profiteretur Salomon, qui tam locuples tamen ſapientiæ poſſeſ- nscon
ſora Spiritu Dei prædicetur, ut omnia, humana certe, cognoviſſe viſus ſit? iham ee
ſingula iſta dicti membra ita ſub incudem vocavit, ut myſteria in fingulis doribos
venetur: libro de Nabutbhe Iraelita p. 272. divites avaros exagitavit: De.
libro de Helia & jejunio p. 323. de antiquitate & uſu jejumii, nec non de Ne ANG
ebrietatis fuga ex inſtituto egit. Huc quoqua a Lipenio in Biblioth. Pükhl
Tébeol. p. 647, nec non a Georg. Matth. Königio Bibliotb. Vet. & Nov. EX)
p. 212. refertur Joh. Roderici a Corduba CATENA in libros Regum . ADR
collecta, & Lugduni in fol. Tom. II. 16 52. edita, quam tamen a b. Ittigio 64
noſtro in de cateni: & Biblioth. PP. a Guil. Crowæo in Klencho Scriptorum 10 1
in §. Scriptur. aliisque, qui in hoc argumento data opera ſunt verſati, præ- 34 ll.
termiſſam miror. 807 4
Rabbini: E Judæis conferantur fuperius p. 35. ſqq. porro c. IX. H. I1. b. 16; & ise⸗
c. XII. S. 0. p. 230. nominati. H 0
Luthereni: Noſtrates eccleſiz Doctores Regum libros enarrarunt J10H. 4 wun6
BRENTIVS T. II. p. 5:5. JO. BVGENHAGIVS Wittebergæ in TAN
8. An. I525. ABEL NEZENIVS in ſingularium Exercitat. P. II. Je- 104 N
næ in 4. An. 161t. MAVRIT. HELINGIVS in Periocha, qua argu- iſh teen
menta capitum, & locorum communium breves conſignationes expedi- E
vit in Sam. & Regum libros, Noribergæ in 8. An. 1594. HIERONVY M. CELIL
WELLERVS Tomo Opp. Latino p. 203. NICOL. FRISCH- BBNVNNM
LINVS, cujus huc citatur Hebræis ſ. Regum Judaicor. & Iſraelitico- . CAND
rum hiſtoria, Argentorati An. 1599. ERASMVS SARCERIVS eBaſl
commentario Lipſiæ edito A. 1559. S EB AST. LEO NHARDVS in . NOL
τοανονHαàaρσι in libb. Regum, Erphord. in 8. An. 1606. & Lipſiæ A. 1610. ALIxS
1614. SEBASTIAN. SCHMIDIVS, cujus libros Regum an- hyulbeil
notationer M. Joh. Ulmanni ſtudio, poſt b. Autoris obitum Argentorati 16/9. 0
prodierunt in 4. A 1697. Sermonibus vernaculis eum illuſtrarunt BAL.- lLeomo
THAS. BIDEMBACH Lipfſ. fol. 1665. JO. MICH. DILHER, lh⸗ l
in Tugendſchatz und Laſterplatz p. 396 - 6 53z. ubi Salomonis, Reha-: D
. beamii, conltat,

—
8
—
1collecho.
Noshodie
ec igletn.
ejus non.
1, 0 . 1.
toue ſbi
tehendere
ir polſel.
e riſis ſi
in ſugulis
Nagitawit:

ec non de

nbißlatb
N.
s Regum
1b. hügio

Gritoruin

ſiti pre⸗
1dl;
t 10H.

tehergrin
.P. Il-Je-
Ou aIgu⸗
eNe⸗
0NTM.
RISCH-
lneelitico⸗
ERIVS
DVS n
1e A. I0o.
gun 4.
tgentora
runt Bal-
is, Ren.
peann,

VETERIS TESTAMENTI. P. I.
De libro I.

beami, Abiæ aliorumque Regum vitas ſtrictim perſequitur: noviſſime Regum,
autem JO. HEN B. HÆ VECRER in Groß⸗Herrlichen Koͤnigs⸗
Saal, auf welchem die wiederlebende Koͤnigreiche Iſrael und Juda nach
ihrem Thun und Lohn, in dem Roͤmiſch⸗Teutſchen Chriſten⸗Reiche, und
deſſen Regenten und linterthanen, mit ihren zufaͤlligen Veraͤnderungen
aus den Buͤchern der Koͤnige vorgeſtellet werden ꝛc. Lipſiæ in 4. An.
r71O. Salomonis hiſtoriam f. in capp. XI. priora libri I. Reg. XC. ho-
milias conſignavit M. CHRISTOPH. WELHAM. MER: quam
ipſam quoque D. BALTHAS, SCHVPPIVS brevibus annota-
tionibus illuſtravit.
De Pontificiis hic repetenda ſunt, quæ c. X. II. H. 10. p. 231. dicta ſunt Pantifßcü:
de ANGELOMO: ANTDONINO Florentino: IAC. BO N-
FRERIO: NICOL. CAVSSINO:;: HADR. CROM MIO:
ALENXANDRO de HALES: THOMA MALVENDA:
FABRIT. PAVLVTIO: CLAVDIO RANGOLIO: CASP.
SANCTIO: NICOL. SERARIO: ALPHON. TOSTA-
TO: LVDOV. de VERA: RICHAR. de S. VICTORE:
BASIL. ZANCHIO. Quibus adde ALEXAND. ARCHI-
ROTA M in lib. Regum diverſa loca, in 4. Oxonii An. 163 . F RA N-
CISC. de MENDOZA, cujus Commentariorum in libb. Regum
tomus Colon. Agripp. in fol. An. 1634. prodiit: EVANGELI-
ST AM MARCELLINVM Venetiis in 8. An. 1589. ut & ex parte
IOANNEM de PI NE DA S. J. in de rebui Salomonis Regi libris
octo recuſis Moguntiæ fol. 1613.
E Reformatis huc pertinent MARTIN. BO RR HAVS, alias Reformati:

CELLARIVS, ad libb. præcedd. ſepius nominatus; FRANCISC.

BVRMANNVS in 4. Amſtelodami An. 1691: P AN TALEON
CANDIDVS, cujus conciones funebres ex libris Regum concinna-
tæ Baſileæ lucem viderunt, in 8. 1608. PET R. MARTVYR & JOH.
WOLFIVS, Heidelbergæ 158I. 1599. VICTORIN. STRIGE-

LIVS Lipf. in fol. A. 1591. CORN. GENTMA N Hraffe der God-

loosbheid, ofte Verklaringe over bet erſte Bock der Koningen, Goes in 4. An.

1679. CHRIST. SCHOTANVS in Bibliotheca bhiſtoriæ S. V. T.

Tomo II. p. 746 -1010. J0O SEPH HALL. Bibl. Geſichter P. II. p.
ſI13-522. & in lib. II. Reg. p. 523- 1213.
De IOHANNE CLERICGO in hos libros ex ſupra dictis Remon-
conſtat. ſirantet.
M m . CAP. K V.

X

1 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
De libro II.

Ne CAP. XV.
De Libro poſteriore Regum.

Summari- Hujus 4 præcedente libri diſtincétio, quibus auteribut & quo conſilio facta?
um capitis. F. I. Libri argumentum: Scoput: varia utilitas H. 2. Autoritar

divina & Canonica evincitur 9. 3. Fartitio S. 4. Tabula Synobpti-

C4 §. F.
§. I.
Libri hujus Nauca admodum hic Obſervanda veniunt, cum redeant, quæ cap.
APpræced. prac. nee non c. Xlil. 9. 1. diximus. Unde conſtat, hujus libri
diradio. a præcedente diſtincionem, quocum Hebræis unum faltem

conſtituit volumen, Græcæ verſionis autoribus acceptam eſſe feren-

dam, quam quidem Latinis necquĩcquam tribuit Sanctius Comm. in 4.
Reg 1, 1. p. 1339. Redtius vero divelli, quam ut in unum cum illo com-
pingatur, eenſet Corn. a Lap. Comm. in . l. p. 219. eN immutata regni Ju-
dæ facie: Hic enim cœpit prolapfus regni Juda, quod ſub Salomone, cæte-
ritque huc utque Regibus fuerat ferte, amplum, & opulentum. Quæ

quidem ratio Sanctio probatur, ita tamen, ut terum inclinationem regno

Ifraelis potius, quam Judeæ, adſeribendam exiſtimet. Satis enim proſpera

regnum Judæ adhuc ſub Joſaphato cæterisque Regibus fortuna utebatur,
& cladibus licet hinc inde acceptis & illatis, prius tamen non inclinavit,
quam ſub Joahaſo dura ſatis pateretur ab Mgyptiis c. XXIV. FxX quo
tempore in pejus indies ruere cœpit, mox tributarium redditum finiti-
mis regibus, donec ſab Zedekia rege prorſus interiret. At Iſrael is poten-
tiam ſtatim ab initio hujus libri Moabitarum imminuit defectio, qui cum
antea Iraelis Regibus ex pacto ſervirent, nune cum illorum viderent
fractam eſſe potentiam, a data fide & foœdere religioſe concepto defece-
runt. b. Hieron. Wellerus in argumento libri Commentar. præmiſſo
T. Opp. Lat. p 339. in eo potiſſimum diſtinctionis ponit fundamentum,
uod cum in priore Regum libro peceata populi recenſita fuerint, incre-
dibili aααο ραιαι Numinis tot annis tolerata, nunc in poſteriore ſequan-
tur pœnæ, divinitus utrique regno inflickæ. Quæ ſatis commode ſibi
conſtat ratio, ſi dextre explicetur. Nobis tamen videtur ſimilius, eo
cum-⸗

—

Cumprinmus

en uniwve

(itando, e.

lem
ciemus iis

mweptum

in Did
inde, ubip
Sm Begun
duodecim
rum, Plie
K quis rer
fato aliam

lenter trad

ex
prenolcen
peteretur.
dem Deus
oba,e
ſti emim
quam El
convenie
Porro Eli
Hökie R
Walcherr
de tempe
dixinu,
um con
(odin
dimns,
hoc hhn
ſ. 4 ec
Peecatis
Pprebent
fcelleta
iquod

VETERIS TEST'AMENTI. P. I. pe libro fl.
cumprimis reſpexiſſe diſtinctionis hujus autores, ut in æquales partes mo- Regum,
lem umiverſi Regum operis ſecarent, & expeditiorem ejus in evolvendo,
. citando, commemorando redderent ufum.
Jam de inſcriptione & autore libri, de Chronologia item nih
ſſin d ciemus iis, quæ cap. præced. ſatis copioſe in medium attulimus. Argu⸗-
mentum autem libri (in quo recenſendo prolixe verſatur b. Wellerus
in Ey. Dedic. Comm. T. Oſp. Lat. p. 332. ſeq.) utriusque regni hiſtoriam
inde, ubi prior liber fubſtiterat, continua lerie pertexens, res geſtas ſede-
cim Regum Judæ, a Joſaphato usque ad Zedekiam; & Regum IIraelis
duodecim, ab Achaſia ad Hoſeam complectitur; ſimul etiam propherta-
rum, Eliæ cumprimis & Eliſæ oracula & præclare facta cum cura exponit,
& quis regni utriusque finis, qui exitus impietatisfuerit, & quo demum
fato aliam longe ae diverſam respublica Judaica faciem induerit, lucu-
lenter tradit. Scopus idem huic cum præcedente libro præfixus eſt, ut Beepus
ex typis Eliæ, Eliſæ, Hiskiæ quoque regis, Meſſiæ non ſolum fata & geſta
prænoſcerentur, ſed Genealogia quoque, ex Regum Judæ ſerie, integra
peteretur; tum etiam, ut populi Dei, in quo illuſtrem eceleſiæ V. T. ſe-
dem Deus fixerat, ſacra pariter ac civilis, plena traderetur, necinterrupta
hiſtoria, eccleſiæque incrementa juxta ac decrementa docerentur. Chri-
n. (r ſti emim in colôs aſcenſio vix illuſtriori unquam præludebatur typo
nem tegno quam Eliæ per turbinem in cœlum evectione 2. Reg. II, cujus cum illa
unproen convenientiam Biermannus tradir Moſ. & Chr. I. I. cCap. XIII. p 277. qui
ichuk porro Eliſæ quoque typicam ad Chriſtum relationem p. 274. nec non
innait, Hiskiæ Regis p. 252. ſeq perquam diſerte exponit. De Eliſa dquoque
EK d Waltherum noſtrum vide Offe. . Svt nec non Auguſtinum Serm. 206.
hmmfnit⸗ Ae tempore T. X. Opp. f. 1047 quem ita auſpicatur: Sieut de beato Helia
elispote. diximur, quod typum babuerit Domini Salvatorit, ita & ſancétum Heliſæ-
, gun clin um confidenter & ſecure aſſerimus Salvatoris noſtri imaginem prætuliſſe.
n figerent Quod in ſequentibus per partes declarat. Tis porro, quæ de Genealogia
to S . diximus, fidem facit Matthæus c. I, 8-II. Sed & utilitas haud una ex
I. premiſo hoc libro in pium redundat lectorem. Præter illas enim, quas cap præc. Utilitas.
damentum, g. 4. recenſuimus, diſcitur inde 1¹) quam ſevere Deus eorum iraſcatux
nint inete peccatis, qui rerum potiuntur, ſuædque perverſitatis exempla fubditis
Ceſecllen. præbent: 2) quam vanum ſit brachium humanum, maleque cedant
nmode ſbi foœdera cum impüs inita, plus illatura damni, ubi judicia divina regnum
ndlim, e aliquod premunt: 4) quam duræ maneant vices potentiſſima etiam
co Mm 2 regna,

il adhi⸗ Afgumen.

Ae

Autoritar

urneht.

que dah.
hujus libri
im fültem
eſle feren⸗
mm. in 4.
n Ulo com-
1regni ju.
none, cle-

„

De Fbro II.
Kegum,

Autoritas
Canonica.

Partitio.

276 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

regha, in quibus pietas & juſtitia exulat, & quam horribiles ſequantur
peccata publice graſſantia pœnæ, quibus opulentiſſima exhauriri & ever-
ti regna, florentiſſimas urbes exſcindi, clariſſimas familias funditus deleri
animadvertes: 4) quanta aaαοοορνοαν a, poœenitentiam Deus homines

invitet Rom. II, 4. & nihil relinquat intentatum, quo ad ſaniorem eos

flectere mentem, & imminenti ſubducere periculo queat: § quam ca-
lamitoſus omnium Tyrannorum & Ocoναααοπα, qui eccleſiam perſequun-
tur, ſit exitus, Sennacheribi aliorumque exemplo: 6) quam ne eccleſiæ
ſuæ divina parcat juſtitia, ubi argentum ejus in ſcorias degeneravit Jeſ. I,
21. ſeq. ac menſura peccatorum impleta eſt, quin graviſſime eam affligi
patiatur, ita tamen ut reliquias ſibi & ſemen ſanctum mediis in turbis ſer-
vet; & quæ ſunt alia poriſmata, in commentariis paſſim obvia, quibus
Burmannum junge in b. l. ſub finem Comm. p. 173. ſeq.
De divina libri autoritate ſufficere poſſent, quæ ſupra S. 6. cap. prac.
in medium attulimus, quibus nunc ex abundami iſtud addimus, cui
haud parum ponderis ineſt, argumentum a complemento vaticiniorum
divinorum in utriusque regni everſione & captivitate Aſſyriaca Hraelis, &

Babylonica Judæ conſpicuo. Utramque a ſanctiſſimis Dei vatibus, fre-

quentibus perquam oraculis non modo prædictam, ſed & fignis ac actio-
nmibus myſticis (velut Jeſ. VIII, 1. ſeq. Ezech. IV. &c.) delineatam, hic
liber ipſo comprobat eventu. Eadem ergo ipſe gaudeat neceſſe eſt, quam

ad probandam tot vaticiniorum divinitatem ac ¼ρττ¾a adhibet, auto-

ritate, irrefragabili ſane atque Canonica. Accedit exacta hiſtoricæ nar-

rationis, circa Hiskiæ geſta, capitum XVIII. XIX. XX. cum Jeſ. XXXVI.

XXXVII. NNXXVIII. XXXIX. ut & circa translationem ultimam & capti-
vitatem, capitis XXV. cum Jer. LIl. harmonia & conformitas, quæ hiſto-
rias illas eodem utrobique Spiritu, eademque autoritate conſignatas haud
leviter evincit; ut adeo hoe noſtrum monumentum eadem veneratione
ac mente pro divino ſit ſuſcipiendum, quo dictorum Prophetarum ora-
cula proſequimur & volumina.
Capitibus hic liber abſolvitur XXV. verſiculis 72. & in duas ut
plurimum diſpeſcitur partes, modo tamen diſpari. b. Friedlibius in Ob-
ſerv. Bibl. in b.I. p. 375. priærem articulum continere credit res geſtas, vi-
vente Elia & Eliſæo Prophetis ad cap. XI. poſteriorem comprehendere
geſta poſt Eliæ & Eliſæi mortem ad c. XXV. Verum concinnius haud
. dubie

—

chie Eli
Utrumque!
P.II. pe
Ive bah.
tingero in
. XVII. p
ſpondet.
gnoutroge
ſetunlim

goo Jude

uordip⸗
Keriorem

Agit
Parte
l deutfe
))

—

5

—
lequantür
ti Kexrer⸗
ituseleri
Shommines
orem eos
quanm ce
etlequun-
e eccleſie
Wit ſel l.
eimn affligi
turbisſer⸗
ii, guibus

ah. Pac.
Emde, cm
ticiniorumm
4 aelis, &
tibus, fre-
8 A 20lo⸗
eatam, hie
ſeelt,uan
ibet, auto⸗
lorice nur-
.XMXVI.
Eir.
Iue liſto⸗
atashaud
eneratione
tarum Oe-

in uas ut

bi nll⸗

gelte, Vr.
pehendet

nnüus uul
(abie

dubie diſtinctionis momentum in regni IHrael interitu quæritur, ut .

VETERIS TESTAMENTI. B. I. 2277
7„ De libre II.
. 5 . . . 1. 1. Regum.
utrumque regnum exhibeat, ad Iraelitici usque excidium c. I-XVII.

P. II. ſuperſtes ſolum regnum Judæ, inde ab Ezechia ad captivitatem us-
que Babylonicam ſiſtit c. XVIII-fin. quæ diſtributio b. Calovio, Hot-
tingero in Thef. Phil. p. 467. & Heideggero in Ench. p. Iol. (quia circa
c. XVII. paululum a cæteris abit) placuit, & narrationis indoli magis re-
ſpondet. b. Waltherus Ofic. p. 546. tres partes conſtituit: primam de re-
gno utroque ſimul florente adhuc, cæteris Paribus, usque ad c. XVI. incl.
ſecundam de captivitate Aſſfyriaca tribuum Iſrael c. XVII. tertiam de re-

gno Judæ tantum conſiderato ante ſui captivitatem a c. XVIII-XXIII. &

quoad ipſam captivitatem Babylonicam, tam priorem c. XXIV. quam po-

ſteriorem c. XXV. Sed præſtat mediam ad primam partem referre.

Agit ergo hiſtoria regnorum Judeæ & Iſraelis hoc libro continuata, Tabula
parte Synoptiea,
I. de utroque regno ſimul adbuc ſtiante usque ad terminum Iſraelitici: ha-
bes regnante in Juda
1) Joſaptato, cujus continuatur cœpta jam præc. libro hiſtoria,
æα) Achaſiæ regis Iſrael lapſum, ab Elia increpationem, & mor-
tem c. I.
⁸) Eliæ raptum, c. II, 1. 10.
„) Eliſæ partim miracula, videlicet
a. aquarum Jerichuntis ſanationem, & urſorum in pueros
immiſſionem c. II, 10o-ſin. 28
b. aquarum in bello Moabitico productionem c. III.
c. olei multiplicationem, & filii Sunamitidis ſuſcitationem
c. IV.
d. Naamanis leproſi ſanationem c. V.
e. ſecuris e Jordanis fundo revocationem: Syrorum de-
luſionem c. VI.
f. prædictam Samariæ vilitatem annonæ, conjectis in fu-
gam Syris c. VII. partim vaticinia de ſeptem annorum
fame c. VIII, 1- 25
2) Joraso, Edomæorum & Libnæorum defectionem c. VIII, (6. 25.
3) Achaſia
a) ejusdem impietatem c. VIII, 26-fin.
6) Jorami & domus Achabi a Jebu deletionem e. IX,
D Mm 3 7) Ze-

—1255 INTRODVCGTIO AD LTTBROS EIBLIGCOS
De dibre II.

Eegum. „) Zelum Jehu, tum contra familiam Achabi, tum contra
Baalitas c. X.
4) Atbhalia, tyrannidem ejusque peenam c. XNl.
9) Joaſo, B
A) ejus primo pietatem, hinc degenerationem, tandem interi-
tum Cc. XII.
38) Syrorum trinam devictionem, & mortem Eliſæ, miracule
conſpicuam c. XIII.
6) Amazia, contra Edomæos victoriam, a Joaſo Iſtaclitics capti-
Vitatem, & cædem C. XIV.
7) Azaria vel Uſia,
*) ejusdem, ſacerdotium invadentis, lepram c. XV, 1-7.
8) †X0αο in Ifraele, Sachariæ, Sallum, Menahem, Pe-
kaàjæ, & Pekæ ſuceeſſionem c. XV, 5-31.

8) Jothamo, laudes ejus, præterquam quod exgelſa non abolevit

. Cc. XV, 32 — in.
9) Abaſo, oppugnati a Rezin & Pekah ad Regem Afyrium, De-
Osque gentilium, defectionem c. XVI.
10) Ezechia ſive Hiskia, Hoſeæ Regis Itrael in Aſfyriam abduéctio-
nem, & REGNI ISRAELITICIFINEM, cul-
ius vero SAMARITIUI oOriginem c. NXVI.
HI. de regno Judeæ ſeorſim, poſt ſublatum Hraelis reguum, Sukechite 24d
ejus usque interitum. Vides
1) regnum labefactatum, ſub
4) Ezechia ſ. Hickia, eujus memoratur
4. Pietas, & a- Sennacheribo facta oppugnatio c. KVIII.
5. oratio, & per angelum hoſtium Percuſſorem, liberatio
c. XxX.
cg. morbus fatalis & reſtitutio c. XX.

⁸) Manaſſe, de eujus idololatria & tyrannide C. XXI,

1-17.
P) Ammone, a miniſtris occiſoc. XXI, 15-fin.
⁸) Jolis, cujus pietas c. XXII. & celebratio Paſchatis c. XXIII.
. 1. 29.
*) Joaſo, qui a Pharaone vinctus in Xgyptum abducitur c.
AlI, 30⸗ 34 .

„

2. regnum

4,41 I
in m
DR
⸗
len!
ſid
8i/7
tua
Mon
ſamd
nit.
tori
men
ſum
ſone,
in ⸗
4
inl
Sula
non⸗

—

VEITERIS TESI AMENTI. F. I. 279 Or anen⸗
conts 2., regnum cadens ſab rum.
2) Jojak.imo, qui .
a, tributarius Pharaoni factus c. XXIII, 34 fn,
