Joſaphatur, Uzziat, Jotham, Hishias, Joſiat: utriurque denique ve 7
varia fata, proſpera & adverſa, quibus divina providentia Saroen Re, ,,
pietatem perſequuta eft., & malorum impietatem caſligavit & vinceeir 3
prophetit,: qui per totum boc intervallum in utroque regno plures iidemque 1.
lußtrer furrunt, iram divinam ob ſcelera paſim in populo Dei erafankis illi
ſdeliter denunciantibus, 8 pœnitentigratiæ ſpem facientibus: donec tandem
cum, ſyretis divinis monitis & comminationibur, in impietate & malitia ſua
obſtinate perſeverarent, Deus utriut que tegni populum, dudum fradtum, im-
minutum & expilatum, Moſeveritale ſua ex tefra Candan in exilium abdu⸗
ci paſſus eſt: Iſraelita! quidem, ſiöe Epbraimitat,; jam ante varii, cladibus
Fractot, in Aſſyriam & Mediam, per Reges Aſyrios, ſexto anno Hirkiære-
gir; peſtquam eorum regnum fere ſtetiſet per annor 26 3. Judæos per eos-
dem quidem Aſyrios regei, qui tum Babylonii dicebantuk, in Babyloniam ei-
que ſabiectas conterminas regioner, triplici pariter deportatione uarum ul-
tima accidit anno Zedekiæ rigit undecimo, quo zapta ſunt a ſehma, /
. 3 kem-

246 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
De libro 1 . ⸗

Regum. templum conflagravit, peſtquam ſere euſſet anniz 4;z6. Singulorum au-
tem Regum eriem, qualitates, bella, Prophetas quoque ſub fingulis divi-
nitus ſuſcitatos, ſtrictim expedivit Spamhem. Haſt Eccl. V. T. T. I. Opp.
K. . ſpecie p. 376. ſeq. e Pontificiis vero paulo uberius Natal. Alex. T. II. Hiſt Aecl.
3 .
tim attinet, ille poſt explicatum Salomonis regnum, res geſtas comple-
Gtitur IV. Regum Judæ, Rehabeami, Abiæ, Aſſæ & Joſaphat; & VII. Re-

gum IIraelis, Jerobeami, Nadabi, Basëiæ, Ellæ, Simri, Omri, & Achabi.

quæque ſub illis eccleſiæ juxta ac reipublicæ fuerit facies, repræſentat.
Libri Sco 2 IV.
Pus; Omnis vero ſthæc eo tendit hiſtoria, tum ut ſub Salomonis, ejus-
que regni ac templi typo, cœleſtis noſter Salomon, Chriſtus, regnumque
ejus ſpirituale ob oculos poneretur fidelibus, ipſo Salvatore docente
Matth. XII, 42: tum ut genealogia Chriſti, cujus ſecundum carnem pro-
genitores fuerunt Reges judæ, quos etiam idcirco diligentius deſcribi
convenlebat, per tot ætatum viciſſitudines continuata, fiſteretur imegra:
tum ut eceleſiæ pertexerentur annales, & quæ ipſam fata exercuerint,
quæ exornarint divinæ providentiæ beneficia, miffis Elia, Eliſa cæteris-
que Prophetis, ad poſteros transmitteretur. Lypicam autem adum-
Prationem Chriſti per Salomonem, nec non per Ellam Prophetam; ec-
cleſiæ N. T. per templum, Johannis baptiſtæ per Elhiam Prophetam &c.
latius expoſuerunt b. Waltherus Oſyr. & 542. ſeg. §ſo. & cumprimis Joh-
& utilitas, Biermannusin Meſes en Cbrift. . i. cav XI. , 245 ſeq & c. X!I1 p. 26 5 ſeq.
&& tib. II. 6. 1X p. 4cl. ſeq. Præterea quoque inſignes, ad mores rite in-
ſtituendos, uſus præſtat. In Regibur cum declaravit Deur judicia ſua, in-
quit b. Brentius ad I. Reg I. T. 11. Oop. 5z5. ut anuruitue diſcat ex uno
'xemplo atque altero, hinc Dei miſericordiam, binc Dei iram. Sunt & in
bis duobur libris multa fidei, multa legis vel obſervatæ vel non obler'a æ eN-
empla: quæ omnia in neſtri æ‿ificationem & doctrinam cedunt. Hinc ner-
voſe Gregorius M. five quisquis commentarii eſt autor, in Proæm. in 1.
. Sam. III. Opp. P. 2. Suadi- eſt Giſtoria Regim in uporficir literæ, altior in ty-

pir allegeriæ, moribu, inſtruendist utiliy, Iurzida in xempli, exhibendis. Et

1) quidem reétores populorum æque ac ſubditos pietatem & religionem,

ni rebus ſuis male velint conſultum, curæ cordique habere docet: 2) re-
rum porro humanarum inſtabilitatem mirasque tradit vices, ſub dire-
Gione DEI, per quem Reges regnant & Principes terræ: 3) nimium

quantum respublicas detrimenti capere, ſi, qui rerum potiuntur, perver-
ſo novorum hominum conſilio abrepti, tyrannide & ſævitio ſub ditos
Pte-

V. T. in V. mundi ætate pe 97. ſeq. Jam quod ad priorem librum ſigilla-

—

—
yemere,
cumm iimpe

zacbla ten
rationem!
mentum,
tatumn Lici

futaris pr

andit ind

60⁰ nment

ubBegn
reant Chr
kegni anne
er dtr
Mode vn

rum nun
locum en
proexudt
gefimo in
in onſort
amei int
iſt une
mne byoe
Petegiit
mate ey
Noj. men
Kverita
tam eum
tuemus 4
1
Kruchion
Aerte n

—

05 VETERIS TESTAMENTIL. PF. I 24 7o
— — . — — — „De lihro E.
Horumm a- premere, quam clementia & benefactis favere malint: 4) raro eos, qui Regum,
golisivi. cum imperio & poteſtate in republica verſantur, absque vitii labe guber-
Tl Cr. nacula tenere, ſibique ita temperare, ut pietatis per omnia & honeſtatis
Hl Eel. — rationem habeant: &) divinæ providentiæ infigne iſthoc eſſe docu-
umn ſgile. mentum, quod populi ſui regnum, tot jactatum procellis, tam variis agi-
conpe. tatum vicifſitudiinibus, per aliquot ſecula fervarit: 6) imo & Auguſtinus
KVILR. —Kfuturis prænunciandis hos libros inſervire, lib. XVII. de Civ Dei c. I. T. V.
Achubi, Opp. f. 937 tradit, ubi: Ipſa Sciptura, inquit, quæ per ordinem Reget eo-
reſenmct, — rumque facta && eventa d'gerent, idetu, tanquoam ſi iſtorica diligentia
rebus geſtis occupataeſe narras dit, ſiadjuvante Dei Spiritu tratctetur, vel
onis eins. magis vel certe non minus prænunciandit futurit, quam præterititenanci-
gnumue andis invenietur intenta. Confer omnino Hier. Welleri dedicationem,
docente Commentario fuo in h. l. præmiſſam, qua variam ejus in Principes utili-
nem pro⸗ tatem ordine recenſet T. opp. Lat. p. 204 ſeq;:
r imegta: Spinoſa Perquamac adeo perplexa temporum, quibus Dei populus Chronele-
ercherint, ſub Regum vixit imperio, Tratio eſt, ut ad⸗ hanc epocham graviſſimi hæ- Sia,
ſicaterb. reant Chronologi, variasque ſcindantur in partes. Cum enim utriusque ,
n adu⸗ regni annes perpetuo invicem ontendat Scriptura, tanta nihilominus in⸗
etam, ec- ter utrosque diſerepantia occurrit, ut alteri cum alteris conciliari com-
Retumoͤt⸗ mode vix Poflint, niſi varia, hinc protrahendi „hinc coarctandi anno-
tmis Joh. rum numeri, adminicula adhibeantur- . In quibus Principem tenent
1 l. locum ea, quæ annos meompletot numerari dicunt pro complelit, currentes
Esite in- Pro xacti, uti Doal. XL. anni tribuuntur, qui ineunte regni ſui quadra-
iiſin i geſimo interfectus eſt; item quæ araeiαα . iaterregna infarciunt, aut-
uer tur in conſortium regni admiſſot docent Kliot vivis parentibus, quorum anni
Suntgi tamen integri recenſeantur: quæ & alia, mira brevitate in compendium
nic et. miſit, unoque velut conſpectu exhibet Spanhem. P. I1. Chronol. Sac. Ca-
ae none Epoebæ VI. T. I. Opp. p. 235 ſeq. prolixe autem & ex inſtituto eadem
neen perſequitur Guil. Whiſtonus in conſpeblu Cbronologiæ V. T. anglico idio-
lten d mate evulgato, cujus brevem delineationem vide in Lipſ. Act. Erud. A.
lurin oʒ menſ. Febr. y Sl ſeq. Nos in his rite digerendis, ut & breves ſimus,
keuli. k & veritati, quoad quidem in his tenebris datum eſt, inſiſtamus, & ſar-
igionenn, tam cumprimis tectamque Scripturæ S. ſervemus qutoritatem, ita inſti⸗
t: le tuemus, ut .
ſub Uke (I.) Regum judæ annos, a jactis templi fundamentis ad ejus de-
tüman ſtructionem, finemque regni Judaici, rudi calculo, prout in hiſtoria ſacra
mperſer⸗ diſerte memorantur, in ſummam colligamus.
fubels Salo⸗
je. .

De libro l.
Kegum,

248 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGOS

Salomon a jectis templi fundamentis regnavit, per 1. Reg. VI., 1.
XI, 42. 3 anni⸗ 3
Rehabeam, per I. Reg. XIV, 21. 2. Chron. XII, 13. = — 1
Abiam, per I. Reg. XV, 2. 2. Chron. XIII, 2. 3 2⸗
Aſſa, per I. Reg. XV, 10 2. Chron. XVI, 12. ⸗ ⸗ 41
Joſaphat, per 1. Reg. XXII, 42. 2. Chron. XX, 31. - 25
Joram, per 2. Reg. VIII, 17. 2. Chron. XXI, 20. - 8
Abhaſia, per 2. Reg. VIII, 26. 2. Chron. XXII, 2. - — 1
Athalia, per 2. Reg. Xl, 3. 2. Chron. XXII, I2. - „ 6
Jeas, per 2. Reg. XII, 1. 2. Chron. XXIV, . —2 4⁰°
Amazia, per 2. Reg. XIV, I. 2. Chron. XXV, I. - - 29
Azaria vel Uzia, per 2. Reg. XV, f. 2. Chron. NXVI, 3. - 52
Jotham, per 2. Reg. XV, 33. 2. Chron. XXVII, 1. - = 16
Ahas, per 2. Reg. N VI, 2. 2. Chron. XXVIII, r. - 16
Ezechias, qui & Hiskias, per 2. Reg. XVII, 2. 2. Chron. XXIN, I. 29
Manaſſes, per 2. Reg. XXI, /. 2. Chron, XXXIII, x1. - S
Amon, per 2. Reg XXI, i9. 2. Chron. XXXIII, 21. R— 2
Jofia, per 2. Reg. XXII, 2. 2. Chron. XXXIV, 1. -
Joahas, per 2. Reg. XXIII., 37. 2. Chron. XXXVI, 2. tribus menſibus
Jojakim, per 2. Reg. XXIII, 56. 2. Chron. XXXVI, 5. - 11

Jechonia, per 2. Chron. XXNVI, 9. tribus menſibus, decem diebus.
Zedekia, per 2. Reg. XXIV, 5. 2: Chron. XXXVI, I. -
Babes cum 6. menſibus, diebus 10. annor 430
(II.) Notamus, mirifice hunc annorum calculum conſpirare cum

numeris 390. dierum, quibus Ezechiel Propheta juſſus recumbere in la-

tus, & ſic Iiraelitarum ferre iniquitatem, ita ut pro anno diem ipfi Deus

daret Ezech. IV, 5. ſeq. Si enim 37. annes Salomonis, ſummæ 430. an-
norum ſubducas, initio perverſitatis Ifraeliticæ in Jerobeami uoνο⅝ͤοααπαυ
qua peccavit ipſe & peccare fecit Iſraelem 1. Reg. XIl, 28. rejecto, indeque

continuos 396. annos numeres, devenies his elapfis in annum primum
obſidionis Jeroſolymitanæ, quæ initium præbuit totalis vaſtationis &
templi & urbis 2. Reg XXV, I. ad quam ſane ſcopus univerſæ viſionis
Propheticæ manifeſto tendit v. 2. ſeq. Verum cum iſtos Regum annos

Contrahere utriusque regni Synchroniſmus jubeat, ut ex tab. ſe .conſta-

bit, finis hujus epochæ Propheticæ ulterius, & ad quartum cireiter ab ex-
cidio urbis & templi annum protenditur, ut cum A. M. 3029. Cperit,
in A. M. 3420. deſinat, qui ipſe 23. annus eſt captivitatis, circa quem ul-
tima

O „ 3

—

—
ima pop
terra pen
ideb.
irca eun
..
I
merus,
LXX. a
carhun
Ccadnezat
i/Prolen
Nbocol
usque
Sun &
20. Il.l.
ſbisb.
jechoni
menta m.

(.

c(ONTE

hiktonie
dem E

dolh

G
lſtaelco
ipbs hu
ſeguem
n ſoli
reütae

4A. Ord
2992

eo

ſder

enſths
Giebus.
11

mmor 430
binare cum
bere in h-
din Dens
240. A.
7 ſaf
o, indeue
n primunn
Kationis &

1le viſonis

gumn amnos
eg onſtr.
Cter bey
cEepetit
4 gren u-
tin

5

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 249

terra penitus inculta relicta eſt. De quo Ezechielis calculo pluribus
vide b. Strauch. Breviar. Cbhron. lib. IV. Cap. XIV. p. 6o“6. Rabbinorum
circa eundem placita congeſſit Joh. Meyer, Annot. ad Seder Olam cap. 26.
p. II3 5. .
(III.) Neque enim ab hoc termino, in quo Ezechielis ſubſtitit nu-
merus, vel a templi demum vaſtatione, captivitatis Babylonicæ æram,

LXX. annis Jer. XXV, I2. 2. Chron. XXXVI, 27. circumſcriptam, auſpi-

camur, cujus potius initia a quarto anno Jojakimi, qui primus fuit Nebu-
cadnezaris, deducimus; argumento loci Jer. XKV, I. 2. XKIX, 10. ut & Cano-
ni, Ptolemæi, & fragmenti Beroſi in annis Regum Babyloniorum, quæ a
Nabocolaſiari (eſt autem is Nebucadnezar) Nabopolaſſaris filii, initiis

usque ad Cyrum nobis dant 70. annos. Conf. Vitringa Hypotyp. Hiſtor.

Sac.p 65.5 35. ſeq. & enoſtris b. Calovius Cronolog. Sac. Sect. V. quaæſt.
20. T. I. Bibl. Illisſte. . 96, Secus ac Scaliger ſentit, Tremellius, & e no-
ſtris b. Strauchius Brev. Céron. lib. 1V. cap. 21. p. 715, qui in ſpontaneam
Jechoniæ transmigrationem initium ejus conjiciunt, quorum tamen argu-
menta magnus Calovius c. I. ſolide diſcuſſit. .
(IV.) Juvat autem hanc periodum nobiliſſimis Olympiadum, &

conditæ Romæ æris, quæ in illam incidunt, illuſtrare, quibus lux ingens

hiſtoriæ tam ſacræ affunditur, quam profanz. Et Olympiadicam qui-
dem Epocham b. Strauchius ex inſtituto exponit Brev. Chron. lib. IV.
c. 16. p. 6z9. alteram illam Urbis conditæ cap. 17. p. 654.
(NV.) Quo demum pacto anni Regum juda, cum annis Regum
Iſrael componi queant, vix clarius & commodius perſpicitur, quam ex
ipſis hujus epochæ tabulis Chronologicis, in quibus potiſſimum Uſſerii
ſequemur Aunalei, qui ex Spanhemii judicio, difficu ltates ſingulas omni-
um ſolidiſſime (pauca forte dubia ſi exceperis) ſervata Scripturis reve-
rentia, expendit.
A. Orb. E TAS MVNDIOVINTA.
2992 Anno 490. ab exitu Iſraelitarum, anno 4. regni Salomonis, men-
ſis ſeeundi, qui tunc Ziv dicebatur, die ſecundo, jacta ſunt
templi fundamenta, I. Reg. VI, I-—37.
3e0o anno II. regni Salomonis, menſe ocavo, Bul, templi ſtructura
ß abſolvitur I. Reg. VI, 38.
1001 qui Jubilæur nonu, erat, menſe ſeptimo templi encoœenia magniſice
Ii aà Salo-

— D De libro I.
tima populi Ifraelitici per Nebuſar-Adan deportatio contigit, poſtquam Re

gum.

250

—— —
INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

De Ebro 1. A. Orb.
Regum,

3012

3029

3029

a Salomone celebrata ſunt 1. Reg. VIII. 2. Chron. V. VI
V.
qui decimus tertius erat, ab extructo templo, t totius ſuæ regiæ
ſtructuram Salemo abſolvit, zo. annis in utrumque opus
expenſi is; 7. cum dimidio in Dei, 13. vel 12. cum dimidio,
in ſuæ domus ædificatione Peractis. I. Reg. VII, 1. IX. 10.
2. Chron. VIII, 1.
Salomo diem obiit, cum 40. annis regnaſſet I. Reg. XI. 42. 2.
Chron. IX, 30.
Rehabeam Salomoni ſuccedens, duro reſponſo decem tribus
(Sichemum conveniente teto Iſfraele ad conſtituendum
Regem) àa ſe alienat, regnumque avitum in partes ſeindit,
quarum altera tribum Judæ & Benjamin complexa, regnum
Judæ; altera decem reliquas tribus comprehendens, re-
gnum Iraelis vel Samariæ conſtituit.

A. Reg. A. R .
KAOßSö 7UDX: NRes E aerS REGES ISRAE:

Rebabeam, qui regnavit 1I. 1. Jerobeam I. regnavit an-
annis 17, 2. Reg. XIV, nis 22. I. Reg. XIV, 20.
21. Jerobeam die I5. menſis

8. feſto, quod ipſe
commentus erat ſimi-
le feſto tabernaculo-

idololatrico, Bethele
exſtruco, vitulo ſuo
ſacrificavit I. Reg. Xl,
32. ſq. reprehenſus a
Propheta, ex Judæa ad
ipfum a Deo miſſo 2.
Reg. XIII. A. quo idolo-
Iatriæ primo exercitis
publico, & divinis in s-
ſam judicii denunciati-
one, arceſendum eſt
390. annorum iniquita

Ezech. IV, §.
Seſak

rum Judaico, in altari

tis Iraelis initium ap.

cſe

ch

30)0

3051

—
3

—

Dn. V. VI

D kegie
que Opus
imidio,
1. M.o.

N. K. 1¹.

dem tribus
itnendum
es ſeincit,
egnum
ldens, re-

RALI:
nayit an-
AXIV, 20.
. menſis
1d iſe
erat ſimi-
ernaculo-
. in Atari
Bethele
itmlo i0
henſus 4
Judeiad
muiſſo 1.
oiile⸗
xertili⸗
ini int:
zunciati.
dun 6
niguiu
tium 4,

elak

Orb.

3046

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

Anno

3033

349

305

4

3051

Seſak Rex Ægypti Ju-

dæam invadit, captis-
que urbibus munitis
Hieroſolymas petit.
A quo pacem redimit
Rahabeam theſauris
domus Dei & domus

Regia, nec non ſcutis

aureis datis: pro qui-

bus ænea ſubſtituit
Rehabeam I. Reg. KI V,

25. 2. Chron. XII,
2-12.
biab, anno Jerobeama
18. ineunte, patri Re-
habeamo defunéto in
regno ſuccedit 1. Reg.
XV, 1.

Aſa, anno Jerobeami 20.

completo, patri Abiæ
defuncto in regno

fuccedit, quod annis

41. tenuit I. Reg. XV,
8. ſeq-

A. Reg

Judæ,
5

5§

21

A. Reg.
Ilſrael.

7. Nadab, anno 2. Aſæ, pa-

tri Jerobeamo defun-
cto in regno ſuccedit,
quod in ſecundum
ſaltem annum pro-
duxit I. Reg. XV, 25.

1I. Baaſa, oceiſo a ſe Na-
dabo, in regno ſucce-

dit, anno 3. Aſæ: ad
annum usque 24. re-
gnum tenuit 1. Reg.

XvV, 27. ſeꝗ.

I, Ela

Regum.

J. INTRODVGCTIO AD LIBRONS BIBLICOS M
De libre I. Aano XA. Reg. à Reg. 3 Ano
Regum. Orb. fudæz. Iſrael.

3074. „ 26 24

I. Ela patri Baaſæ defuncto
fuccedit, anno 26. Aſæ
I. Reg. XVI, 8.
Anno 2. Elæ, 27. Aſæ, Eag DPos
cum tota familia Boaſæ,
e medio tollitur a Sim-
ri, qui Tirze diebus
7. regnum occupavit.
Sed populus caſtra ha-
bens contra Gibbetho-
nem Philiſtæorum, re-
gem conſtituit Omrin,
vel Amrin, principem
militiæg: quo Tirzam
obſidente, Simri ſe cum 1e;
domo regia combuſſit
I. Reg. XVI, I5-18.
1I Schismate in populo Ifra-
. elitico orto, pars una
Thibnin conſtituit ree o;
gem, pars altera ſecuta
eſt Amrin, eaque potior
& firmior 1. Reg. XVI,
21. 22 ⸗ 306
3679 34 5 Amri, mortuo æmulo
Thibni, ſolus regnare
incipit anno 31. Aſæ I.
“ Reg. XVI, 23.
3080 32 6 Cum Tirzæ ſex annis re-
gnaſſet Amri, regni ſe-
dem inde transtulit 307
Samariam, I. Reg. XNVI,
23. ſeq. .
3086 38 12 I. Patri Amri defuncto fi-
lius ſuccedit Acbab, qui

3075 22

e detancto
0 26. Ae

Ae, Eia
lia Boale,
tur dim⸗
e diebus
Neupayit.
Caſtra ha-
Gibbetho⸗
orum, ke⸗
it Omrin,
rincipem
d Tirnam
mriſecum
combulſit
-lh.
Pulo Er-
Pers nd
lieuit re⸗
era ſecuta
uepotiot
eg. XVI,

o emuo
tegnae
zl⸗ Ae l:

annis ke⸗
reghiſe
transtulit
e W

ſoncto f⸗

1d

VETERIS TESTA MEN TI

22

— F.- T.
Anno A. Reg. A. Reg.
Orb, ludæ. IIſrael.
ad annum usque 22.
regno præfuit I. Reg.
XVI. 28. ſq.
zzo Aſ anno regni AI. deſ 4 5
nente moritur, poſt-
quam in triennium ex
pedibus laborert 2.
Chron. XVI, I2. ſeq-Cui
Joſabbat filius ſucceſſit,
qui anno Achabi 4. de-
ſinente, regnum ſuſci-
piens, annis 25. illud te-
nuit I. Reg. XXII. 41. 42.
2. Chron. KX, 31. ”UJUVNMð
31635 14 18 Benhadad Rex Syriæ Sa-
4 mariam obſidet: unde
magna accepta plaga,
fugatus receſſit I. Reg-
3105 16 20 Achabus, oppreſſi per
mendacia ac fraudes
Nabothi vineam ad ſe
rapit 1. Reg. XXI.
06 Joram Proreka Pakre con- 17 21 Achab, anno I7. Joſapha-
ſtituitur; ideo Joram ti, filium Achaſiam
Iſraeliticus, qui anno 18. Pro-regem conſtituit
Joſaphati Rex factus, I. Reg. XXIL. 5l.
anno 2. Jorami Judaici
regnare cœpiſſe dicitur
2. Reg. I, I7. 5
3107 18 22 Achab anno altero, poſt-
quam in regni conſor-
tium adoptaſſet Acha-
ſiam, in prælio ad op-
* pPugnationem Ramoth

Deſbre l.
Regum.

2 ,3
De HNrel. . INTROD VCTIO A rIR BIBLICOS —
Resum, Orbie. . ſacr⸗ Ifrael, 2 gii
in Gilead oeciditur 1.
Reg. XXII. 2. Chron.
XVIII. Quo defuncto
ſolus rerum potitur A
chaſia, ſed nono menſe
poſt, per quendam cla- 3
thrum in cœnaculo ſu
Samariæ cadens ægro-
tavit & obiit, poſt-
quam biennium par-
tim cum patre, par-
tim ſolus in regni ad- ſe
miniſtratione exegiſſet
1. Reg. XXII, 51.
Achaſiæ defuncto Joram
frater ipſius, anno Joſa-
Phati 18. deſinente, ſuc-
cedis: regnum tenens
, 12. annis. 2. Reg. III, 1.
3Iz Joſaphat filiorum natu 2;3 5
maximum Joramum .
cui antea vicariam po- 4
teſtatem communica .
verat, regni ſecum con-
ſtituit conſortem, Jo-
rami Ifraelitici Regis
annos5; quo per 8. an-
nos ille potitus eſt 2.
Chron. XXI, 2. 3. F. 20.
2. Reg. VIII, 16. 17. qui
ab hoc auſpici nume-
randi.
3115 Joſaphato mortuo 1. Reg. 25. 4. 8
Kll, Fo. 2. Chr. XXI,
1. anno regni ſui 25. Jo- .
Tanmnl.

H *
—

ciditut 1.
1. Chron.
Gdefuncto
otitur A-
no menle
ndamche.
aculoſuo
1s zgr0.
t, polt
ium par-
e, par-
regni al.
exegiſet
l.
0 TMrann
inno oſa-
ente, ſuc⸗
n tenens
ge1.

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

Anne
Orbis.

311

3119

no 4. Joram plenarie

Abaſia a Joramo patre,
inteſtinorum morbo

II. 2. Reg. IX, 29.
ſoram, exeuntibus inte-

Ahafiah, qui ad inviſen-

At

rami vere in regiminis
conſortium adſciti an-

ſuccedit, ſolusque per
quadriennium regnat.

graviter laborante,
Prorex conſtituitur,
anno Jorami Ifraelitici

ſtinis, miſere perit &
inglorie ſepelitur 2.
Chron. XXV, 19. ſed.
Succeſſit Abaſiab Klius
ejus, anno 12. Jorami
filii Achabi: & anno 1.
regnavit Hieroſolymis

2. Reg. VIII, 25. 2. Chr.

XXII, 2. ſeq-

dum Joramumlſraeliti-

cum jJefreelem deſcen-

derat, fugiens coram
irruente jehu, & in
aſcenſu Guris depre-
henſus, in curru, Jehu
juſſu, percutiturg. Reg.
IX. 2. Chron. XXII.
halia, filia Achabi, A-
haſiæ mater, poſt cæ-
dem filii regnum oce-
cupat, perdito u-

niveriæ domus ju-

A. Reg. A. Reg.f
udæ. Iſra eili.

II

12

In prælio ad Syris percus-

ſus Joramus, ad curan-
da vulnera ſe ſubduxit
2. Reg. VIII. Inter hæc
Jebu fſilius Joſaphati
a Propheta quodam in
Regem Hrael ungitur,

domumqueAchab ex-

cindere jubetur; qui
Jeſfreelem properans,

Joramum ibi decum-

bentem & Jeſabelem
occidit c. IX. Inde li-

teris Samariam miſtis

de

25„

. 256 1INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
De libro I. — . LID-RNCE —
Regum, Anne fA. Reg. A. Reg. Anno
“ Orbis. . Judæ. IIrael, n,
AQeſ ſemine regio. Cujus Achabi 70. filios ju- tur
tamen tyrannidi Joas gulandos curavit: & nn
infans, Ahaſiæ filius, ſic in regno confir- W
cum nutrice ſubduei- matus, 28. annis præ- W
tur, & per 6. annos, fuit c. F. 28. 29. 36. Aun
quibus Athalia domi- 41
nata eſt, in domo Dei . S ten
abſconditur 2. Reg. XI, . ced
I1. ſeq. 2. Chron. XXII9 no
10. ſeq. 1 ðèWWDẽ 12
2126 ojada Pontifex Joaſum 1I. 6. 7
ſeptennem populo pro-
ducit, Regem ungit,
Athaliam occidit, & cul- 5
tum DEl inſtaurat. Jo-
as vero annis 40. regna-
vit 2. Reg. XI, 4 — 21. 2. lo
Chron. XXIII, 1-21. 2.
Reg. XII, I. 2. Chron.
XXIV, I. quackrageme
tamen anni diebus tan-
tum paucis delibatis. B
3148 23 1Joahar patri defuncdo
Jehu ſuccedit, anno
323. Joaſi filii Ahaſiæ,
4 . & annis 17. regnat g
—“ 2. Reg. XIII, 1.
31663 38 16. I. Joas filius Joahaſi à pa-
4 tre regni particeps .
fadus eſt, anno 37.
deſinente Joaſi Regis
Judæ: & 16. annis re-.
5 gnavit 2. Reg. XIIE
3165 Joas Eraviter decumbens 40 2 .
a ſervis ſuis trucida-
tur

Urayit: &
0 conkr.
nnisprz.
. 29. 6.

Gdefundio
Elli, aun
li Ahaſe,
Ij. regnat
Il,1.
dihaſae⸗
enicen
n 37 37.
ſailes
6,aums le⸗
Reg. W.

ur

Anno

VET ERIS TESTAMENTI- P. I.

Orb.

3179

anno 40. 2. Chron.

Amaziar filius, anno Joa-

tur, ineunte regni ſui

XXIV, I. 23. ſq. 2. Reg.
XII, I. 17. ſqꝗ:⸗

ſi Iſraelitici 2. deſinen-
te, interfecto patri ſuc-
cedit, regnum 29. an-
nos tenens 2. Reg. AlV,
I. 2.

A. Reg
Judæ,

15

Iſrael.

1260

Kk

A. Reg.

16

Joahas filius jehu mori-
tur cum annis 17. re-
gnaſſet: tertio autem
ſanno Poſt aſcitum in
imperium filium Joa-
ſum currente 2. Reg.
XIII, 1. 9.
I. Jerobeam II. a patre Joa-
ſo, ad bellum Syria-
cum profecturo, in re-
gni conſortium aſſum-
tus fuiſſe videtur: ut
ea ratione, Jerobeami
hujus anno 27. Azarias
Rex Judæ regnare co-
piſſe intelligatur. 2.
Reg. XV, 1.
Jerobeam Il. defuncto pa-
tri ſuccedens, annis 42.
poſt mortem Parentis
regnavit ſolus, a 15.
Amaziæ Regis Judæ
anno 2. Reg. XIV, 23.
poſtquam ĩpſe in duo-
decimum jam annum
regni paterni conſors
fuiſſet.

—

Amaſi-

De libro k,
27 Regum.

1

S= 8 INTRODYCTIO AD LIBROS BIBLICOS m.
Regum. Anno A. Reg. A. Reg do,
Orb. ludæ. Ifrael. .
3194 Amaſias, facta adverſus
eum conjuratione oc-!
ciditur 2. Reg. XIV, YVM “
1. ſeq. 2. Chron. X v. D
27. 28. ð
Cui Uſia, ſive Azaria fi- 1 27. 16.
lius ſuccedit, anno 27. =
Jeroboami Iſraelitici
ex quo ille regni pa-
terni particeps eérat fa-
Qus) annisque regnat
—ES. Hlierofolymnis 2.
Beg- XLieq-.
B320 sa iie i 27 S2. 41. Jerobeam moritur. Hine
turbæ enatæ, ad Auag-
Yiav regnum Iraeliti-
. cum perduxerunt, un-
decim cum dimidio
annorum ſpatio conti-
nuatam. Ejusmodi e-
1 nim interregnum Syn-
chroniſmus Regum hic
poſtulat; ut Zachariæ “
menſes ſex trigeſimo
Ocavo, & interfecteris
ipſius Shallumi menſis
unicus trigeſimo nono ,,4
Azariæ ſ. Uſiæ anno re-
ſpondeant. 2. Reg. XV,
3228 “HS 33 9 fAb æſflate hujus anni pri-
ma Græcorum nume-
ratur OL PMFPIAS: ,.
deſinitque iſtud tem- uebe
4 S porum intervallum, 1
quod

VETERIS TESTAMEN TI. P. J. „⁹
Anno ⸗ A. Reg. A. Reg. erbro

—
Orb, . Judz. Iſrael.
quod Varro u inαο
dixit, incipitque illud
quod dicitur? zcomev.
3232 38 12, I. Zachariat, filius Jeroboa-
. mi, regnavit anno 38.
Azariæ Regis Judæ, ſex
menſium ſpatio 2. Reg-
R XV, 8.
39 Sallum, Jabeſi filius, qui
Zachariam coram po-
pulo trucidaverat, an-
no 39. Azariæ, regna-
vit menſe unico 2. Reg.
XV, 13.
tur. Hie 1 Menachem Sallumum oc-
ad diak⸗ V cidit, & de regni poſ-
Ielit. . ſeſſione per II. ferme
Aunt,de . SVMW menſes contendit: in
Gimidio . SèèùM qua dein a Phule Aſſy-
to ennt⸗ riorum Rege confir-
usmolli e⸗ . . . matus, Io. annis præfu-
um F 4 =?ð it, a 39. Azariæ anno de-
egunn hic varnsike r⸗ ſinente c. XV, 17.
Zachir 324 50 10. I. Pekajaß patri Menache-
igenmo mno defuncto ſuccedit,
ertehiors M 1- & regnavit biennio g.
n ments R RReg. XV, 23,
Gmo no n 4 5'I 2. 1. Pekab, interempto bama-
annore- riæ Pekalah, in palatio
Reg. N, regio, regnavit annis
J 20. ab anno 52. Uſiæ ſ.
8 Auni teir Azariæ. Regis Judæ 2.
Im mume- MUẽ “ſ Reg. XV, 25. 27.
MP145. 3246 Defuncto Uſiæ ſucceſſit 1 2 DWZ
ud ten filius Jotbham anno ſe-
enan, e ee e Kk 2 cunde
vod V

—
Deübro l. 26 INTROD VCGTIG ALD EIPRGOS DLTCOS. —
Regum. Anno A. s. u
Oib. Judæ. Iira el. ibit⸗
cundo Pekæ Regis Is-
rael: & 16. annis re-
gnavit Hieroſolymis
2. Reg. XV, 32. 33. 2. .
3256 1I 12 KROMA, paulo ante initi-
um Olympiadis 8. in fe-
ſto Palilitio, 12. Calend.
Maji a Romulo condi
cœpta eſt. pi
3257 12 1 Ab hoc tempore cœpit
æra Nabonaharaa: cum
Aſſyriorum imperio
deſtructo, Abaces Me-
dis, ab Aſſyriorum jugo
liberatis, &ντιωοωνν le⸗
redderet v. Herodor. .
lib. I. c. 96. Beleſis ve-
re, in Scriptura (Jeſ.
XXXIN, 1. & 2. Reg.
XX, 12.) Beladan, Pto- .
lemæo & Cenſorino
Nabonaſſar vocatus re-
gnum Babyloniæx adi-
, 22262 Mhas patri Jothamo ſuc- 1 18 piſceretur.
cedens, anno 17. deſi- Pe
nente Pekæ, 16. annis
2 Reg. XNXVI, I. 2. 2.
Chron. XXVIII, 1. „=
326 4 1 Hlſea filius Elæ, interfe-
“ Go Peka Remaliæ filiỹño,
regnum invaſit anno de
vigeſimo, ex quo Jo-
dthaf

VETERIS EST ANENTI. p. J. 1 De ſhrce
e fibre“
A. Reg. As Keg. 1
juds- Aieal⸗ Regum,

tham in Juda regnaré
cœpit 2. Reg. XV, 30.
i. e. quarto regni Aha-
ſi. Sed ob turbas & ſe-
ditiones intervenien-
tes regno ſtatim potiri
non poterat, unde Res-
ngle publica ad &ανανπ1ααα
2 Caenk. quandam per 9. annos
lo condi redacta eſt.
1 1 Hoſea turbis domeſticis
te (cepit compoſitis, regno tan-
cs: an dem potitus eſt, anno
impeso deſinente 12. Achaſi
es Me- D . Regis Judæ, & regna-
run vit annis 9. 2. Reg-
Groek 227716 z2zechias ſ. Hiskias a patte XVII, I.
Herocor. Achaſo ultimo regni e-
eleſs ve⸗ jus anno in dominatus
tuta (el. conſortium adſcitus, in-
¹ Rep. de a 3. anno deſinente
dan, lio⸗ Hoſeæ Regis Iſrael, 29.
Cenſorino aannis regnavit Hiero-
Nenns e⸗ ſolymis 2. Reg. XVIII,
e Ar 1. 2.
Eodem anno mortuus eſt
Achaſus 2. Reg. XVI,

20.

nte initi⸗
is Finfe⸗

Hoſea annuum, quod
mittere ſolebat, tribu-
tum Salmanaſſaro re-
. cuſavit, rebellis factus
, Mtetft. 2. Reg. NVII, 4.
Uelie fli 7 Salmanaſſlar comperta
t. annd Holeæ conſpiratione,

guo ſo⸗ Kk 3 30 tu
Nan

De h 26 INTRODVCTIO AD LIBE 0⁰⁹ IBLI
De libro I. , A. Keg. .
Regum. Orbie. Puax. Knes. . eimd Abel
totum reguum Iſraeli- Orn. Nude
ticum pervadit: &
aſcendens contra Sa-
mariam anno 4. Ezech.
& 7. Hoſeæ (utroque
ineunte) obſedit eam
tribus annis 2. Reg.
V XVII, 4. 5. & XVIII, 9.
32 83 6 2 Sub finem anni tertii ob-
R ſidionis, regnique Eze-
chiæ ſexti & Hoſeæ no-
ni, Samariam cepit Sal-

manaſſar: & deporta- 2ðè?ð
vit Iraelitas in ditio-
nem ſuam, collocavit- .
que in Calacho, Cha- “
. bore, Nehar-gozane, e.
(quo Perææ imeolas, -
ve duas tribus & dimi- “
diam trans Jordanem, õ
prius transtulerat Ti-
glath-Pileſer 1. Chr. V,
26.) & in civitatibus 4 3

Mediæ. 2. Reg. XVII,
6. XVIII, 10. II. Atque
4 bic ſini⸗ ſuit regni ſtae-
liniei, peſtquam 254. an-
nir ſtetiſet, a reguno Ju-
dæ in unltum.
A. Reg. „
Judæ.
3283 7 Poſt EKeidium regni Iſiaelitici, Ezechias regnavit adhuc; in
4 Juda annos 23.
3306 defuncdo Ezechi Manaſſer filius ſuecedens, 55. anmis re-
gnavit 2. Reg. XXI, I. 2. Chron. XXXIII, I.
3327 22 completi eſt ophetiaf VII, 8. intra ſexaginta quinque
. Afnos

–TTERʒIS T ESTAMENTE F. H 207
— De libro I;

le: X auiwo, afteretur Epbhraim, ut non ſit poptilur. initio regni
numd . Achafi promulgata. Quod factum ab Aſlar Haddn
.Ezech. — Rege Aſſyriæ Etr. IV, 2. 10. cujus exercitus eodem tem-
Gtrogne ðð pore e Samaria in vicinam Judæam progreſſi, Regem
edit eim D Manaſſem ceperunt, & vinctum Babylonem deduxe-
2 Reg. runt, quod annôregni ejus 22. accidiſſe Judæi tradunt:
IVIl N. 1 e qua tamen captivitate brevi poſt reſtitutus fuit: unde
erti bh. ejus nulla habita ratione §S. annis regnaſſe Hierofolymis
Gvebre. dicitur 2. Reg. XX, 1. 2. Chron. XXXIII, I. 12. 13.
eezn. Pe Samaritanorum nova cuditur religio, cujus originem vide
lepontr. 361 F Manaſies moritur, & in horto domus ſuæ ſepelitur. 2. Reg-
Gh- XXI, Ig. 2. Chron. XXKXIII.
lloczrie⸗ I1 Amon filius fuccedens; biennio regnavit 2. Reg. XXI, 19.
1o, Cha⸗ ” 2. Chron. XXXII, 21.
corn, 3363, 2. 1. poſt occiſum Amonem, Joſias filius, octo annorum puer
is 4 Rex conſtituitur, annosque regnat 31. 2. Reg. XKII, I.
dim. 2. Chron. XXNIViTI4
eltnen, 338 1I8 Joſiæ refermatio, & fœderis divini renovatie facta 2. Reg.
lernt T. XXII, ſeq. 2. Chron. XXXIV, 8-28. Hin- 4o. annorum
Chr.V, beccatt Juda pochba deducitur ap. Ezeecb. IV. 6.
utons 394 31 Joſias, in bello contra Regem .gypti Necho temere ſuſce-
g. XVII pto, occiditur 2. Reg. XXIII, 29. 30. 2. Chron. XXXV,
giguer . 22. 23⸗ =
itſ ſ poſt cædem Joſiæ populus Sollumum, ſive Jeboathaſum,
H juuniorem Joſ filium Regem unxit: quem tamen, ab
e Aſſyriaca expeditione reverſus Necho, cum tribus fal-
tem menſibus regnaviſſet, amovit; fratremque natu ma-
jorem Eliakimum Regem conſtituit pro Joſia patre ejus,
4 1 immutans nomen ejus Jebojakimum. 2. Reg. XXIII, 30.
tachnein ſedqq. 2. Chron. XXXVI, I. ſed. S
. hoc anno in ſocietatem regni aſſumtus ereditur Jeckoniar;
aumsre⸗ ob 2. Chron, XXKKVI, 9⸗
14iin S—
ſuin captum

264

INTRODVYCTIO AD LIBROS BIBLICOS

De libro I. An no
Regum, Orbis,

3398

3403

Judæ.

4

3416

A. Ca
ptivit.
E.

II

1

1

captum Regem Jehojakimum, Nebucadnezar anne
regni ſui primo, cum in Syriam & Judæam cum
copiis ſuis irruiſſet, catenis vincivit, ut abduce-

pactis poſtea conditionibus ſervitutis, domi eum
reliquit ubi ſervus illi permanſit tribus annis 2.
Reg. XXIV, I. Aqua prima omnium Regis & po-
puli Judaici ſub Nebucadnezare facéta ſervitute,
inchoandi ſunt LXX. anni L dbPIIITYATLI1 §
B ABLON £ Conf. Lightfoot. Proleg. ad
Harm. Evang Sect. 7. P I. Opp p 245
Jechonias regnare cœpit eirca menſis duodecimi di-
em 25. regnavizque menſibus 3. 2. Reg. XXIV, 8.
& diebus 10. 2. Chron. XXXVI, 9.
hoc eodem anno 8. Nebucadnezaris prope comple-
to, eidem ſeſe cum obſeſſa Hieroſolyma tradidit
Jechonias, cum matre Nehuſta, uxoribus & auli-
cis captivus abductus, cum 12000. virorum ex
urbe, & 7000. ex reliqua regione, ut & 1000.
fabris lignariis ac ferrariis, ques omnes captivos
in Babyloniam abduxit victor 2. Reg. KXIV, 8.
2. Chron. XXXVI, 10. Jer. XXIV. I. XXIX, 1.
Ezech. XVII, 12.
Nebucadnezar, Jechoniæ loco Regem ſubſtituit pa-
truum ipſius Mattaniam, Joſiæ filium, nomine
ejus in Zedekiam mutato, qui regnare cœpit men-
ſe 4. die 10. regnavit undeeim plenis annis Hie-
roſolymis 2. Reg. XXIV, 18. 2. Chron. XXXVI,
II. Jer. LII, I.
hic annus quartus regni Zedekiæ a Jeremia c.
XXVIII, I. principium regni ejus dicitur, quo
ſcilicet is noviter in regno ſuo a Nebucadnezare
confirmatus Babylone eſt, quo profectus erat
Jer. LI, 59.

menſis 4. die 9. obſeſſa Hieroſolyma a Chaldæis oc-
. cupa-

ret eum Babyloniam 2. Chron. XKRVI, 6. ſed

—

Abis, Jude

CIre wume
COnCurrete
ſen. Chro
Regni 1
Diendum,
aale,
u, quoch

ar inne
amn cum
abduce-
. 6. ſed
mi eum
annis 2.
gis Epo⸗
ervitute,
41IS
leg, 44

cimi di⸗

AWIV, 8.

ampke.
tradie li
Kn uli⸗

drmtpe⸗
nomine
pirmen⸗
gis Hie-
WVI,

remi e.

r, quo
dnezare

Aus etas

ldeizoc.
cupa⸗

—

4 - —

VETERIS TEST AMHRN P. I. 265
De libre I.
A. Reg [à. ca- 5
ei Judr tivit. Regum.

zabyl.
cupatur 2. Reg XXV, 2. ſeq. Capto Zedekiæ, oc-
ciſis prius ejus Slibetis in conſpecu ipfius, oculi
effoſſi, numellisque ipfe vinctus Oalybeis in Ba-
byloniam depertatus eſt.
menſis J. die 10. templi Salomonici & urbis Hieroſo-
lymæ excidium factum Jer. LII, 12. 3. anno Ne-
bucadnezaris 19. deſinente: Olympiadis XLVIII.
anno I. ineunte, Nabonaſari 160. currente; 3
poſtquam a Salomone condi cœptum eſt, annis
424. menſibus 3. & diebus 8.
Hiec finit Kpochæ Regum in populo Dei.

3419 22 hoc anno abductæ ſunt reliquiæ Populi e terra Iſra-
elitica Per) Nebuſar Adan Jer. LIl, 30.
342⁰ 233 finiunt anni peccatorum Ifraelis 390. & 40. anni

Peccatorum domus Judæ, Ezechieli c. IV. memo-
rati, de quibus ſupra hoc ipſo §. (11.) dictum:
in extrema deſolatione nimirum, quæ terram
penitus incultam reliquit.
344 45 translati Jechoniæ anno 37. Evilmerodach Patri Ne-
bucadnezari, ſuccedens, Jechoniam, mutatis ve-
ſtimentis carceris ejus, cæteris princibipus in au-
la Babylonica anteponit, cujusque caput exaltat
2, Reg. KXV, 2 2. ſeq. Jer. I-II, 322.
44 47 Jechenia vita funtus videtur 2. Reg. XXV, 29. 30.
3444 Hic daſinunt libri Regum.

(VI.) Et hac quidem ratione facili negotio componi poſſunt, quæ
circa numeros in Regum & Chronicorum libris adverſa invicem fronte
concurrere videbantur. Quod enim (g) I. Reg. XVI, 8. Baaſo anno 26.
Aſæ Regis Judæ mortuus legitur, qui idem tamen anno 36. Aſam invaſis-
ſe 2. Chron XVI, I. memoratur, id non de annis regiminis Aſæ, ſed de
Regni, quod tenebat, Judaici ab IIraelitico diviſi auſpicio ca-
piendum, adeoque a Rehabeami initiis deducendum eſt, ur 13. an⸗
nus Baaſæ, quo bellum ipſe movit, deçimus ſextus Aſæ Regis ſit, at re-
Eni, quod Aſa poſt Rehabeamum avum gubernabat, trigeſimus ſextus.

LI (6) quod

Be lihro !
Regum.

266

EHBROSIBIBLAGCOS .
(2) quod Amri I. Reg. XVI, 23. Aſæ anno 31. regno potitus, duodecim
illud tenuiſſe legitur, qui tamen anno 38. Aſæ v. 29. defunctus, ſeptem ſal-
tem in regno confeciſſie annos videtur, facile ſolvitur ex anteced. v. 15.
ſeq. ubi una cum Simri Aſæ anno 27,: electus narratur, æmulum tamen re-

gni ſtatim nactus Thibnin, in quintum usque à prima eleétione annum,
qui ipſe 31. eſt Aæ. Duodecim ergo cum regni ejus anni numerantur,
auſpicium a prima ejus in Regem eleétione & ab anne 27. Aſæ capitur:
