& ſepultus eſt in Thimnath-Serach civitate ſua, c. XXIV, 30.
Vero Joſephus addit: unzcto dν .n 72oc e“ La .

Quod

7„αι+

JoX*ναανι. monumentum ipſi impoſitum extat in urbe Gabatha, vellem

9
probaſſet, cum fidem non inveniat; nec magis Iidori Hiſpalenſi

§ pro-

banda incuria eſt, lib. de vita & morte Sanét. c. 27. Opp. p. 361. Civita-
tem Joſuæ, quam Tamnaſar dicit, in tribum Dan rejicientis, quam ta-
men in montanis Ephraim ſitam ſacer textus c. J. docet & c. AIX, Fl.
Sepulchro Joſuæ ſolis imaginem impoſitam, urbemque poſtea Jud. II. 9.
””âs”sð keuram ſolir, ab ejus ſtatione ad tum-
bam Joſuæ expreſla, vel marmori inciſa, dictam plerique volunt Ju-
dæorum, quibuscum Andr. Maſius facit Comment. ad b. l. Cæterum
præter Joſephum lib. V. Antiqq c. I. vitæ ejus hiſtoriam, allatis in me-
dium Hebræorum, Arabum, & Samaritanorum teſtimoniis, prolixam
texuit Hottingerus Smegm. Orient. Lib. I. cap. §. n. II. p. 405-530.

ut & autor der Lebens⸗Beſchreibung Bibliſcher Scribenten . I.
Ut Nicol. Serarium taceam, qui integro commentario non librum

2, p. 10.
modo
Joſuæ

lolue, ſed
Gtero usqned

us er⸗
raculole edinis
Teimotillimas
ſtibus b. Wat
Culis fabula .
loh. Voſiis⸗
lrop. I. 1
iſta nunc non
ſiciamns,
ESV Vervato
Che Lat hel,

uun ſeſu me

tonyihm ept
ſir ſed n
ini terran
na, Lorrente
gna geſeribit.
§V gellri
daor qap II.
ſma Cerili .
ſicr prolbit
Deut. VIS
IV, I. Keeſi
minori Chrig
r rar
daan Ai⸗
alnbie uſ
Ner Ut han
ncd E triun
alib⸗ Vitx

atter poſter
XK- eſchre ibur

VETERIS TESTAMENTI. F. I. 145 . ibtole

1adret mn. IJoſueæ, ſed & illa, quæ in Moſaicis ac Chronicis de eo habentur, ab ſuæ.
1n cumn Meld utero usque ad tumulum, enarravit.
III.
1ſg. Quis ergo dubitet, tanti Herois ex tot præclare, quin etiam mi- fama in
ludeis, Juam faculole editis facinoribus ineluti famam longe lateque vagatam, & in Bene⸗
rex Egto, remotiſſimas etiam oras gentesque fuiſſe ſparſam, quod productis te- barla⸗
deſer holt Nibus b. Waltherus probat Oſſc. §. 753. p. 914. Quin imo ſub Her-
i Boal, cn. — culis fabula Joſuæ hiſtoriam latere, erudite dudum demonſtrarunt Ger.
. MiikbjJ. . Joh. Voſſius de Iaolol. lib. I. c. 26, . 96. Pet. Dan. Huetius Dem., Evang-
eronyims brop. IV. p. 323 544. & e noſtris Dietricus Antiqq. Bibl. P. 752, Sed .
Yin Mu. iſta nunc non attinet fuſius perſequi. Propius ad inſtitutum faeit, ut nie⸗ e
diſpiciamus, quo reſpeétu ac modo Joſua typum geſſerit ac figuram Lüeiduin
IESV Servatoris. Scite omnino Origenes bomil. I. in lib. Joſuæ T. Il.
Opp. Lat. p. 1566 Liber bic, ait, non tam geſta nobir filii Nave indicat,
quam Jeſu mei Domini nobia ſacramenta depingit. Cui ſuffragatur Hie-
ronymus epiſt. ad Paulin. Jeſus Nave typum Domini non tantum ge-
ſiis, ſed & nomine præfert: Jordanem tranſit, oſtium regna ſubvertit,
divi dit terram vidtori populo, & perſingulai urber, viculos, montet, Humi-
na, torrentet, atque confinia eccleſiæ cœleſtisque Jeruſalem ſpiritualia re-
gna deſeribit. Præfiguravit itaque Meſſiam 1) nomine, quod cum IE-
§SV geſſit idem Matth. I, 2r. vide e veteribus Tertullian. adverſut Ju-
dcæos cap. IX. L. I. 5. 215. ex recentioribus Gerhard. Exeg. L. IV, de Per-
ee. (d Jona Cbriſti G. I5. p. n26. 2) miniſterio, quod ille Moſi, hic legi Mo-
e⸗ 7 % ſaicæ præſtitit, Gal. IV, 4. 3) munere, ad quod ille Spiritu ſapientiæ,
4 ad ienm Deut. XXXIV, 9. hic eodem ſpiritu, non ad menſuram inſtructus, Luc.
kutle, ede. IV, I. acceſſit; quo ille ſumma fide perfunctus eſt, Ioſ. XI, 15. nec
chie minori Chriſtus: 4) introductione in terram Canaan: znetoοoρ ei 75r
,e Chin i“ ic ταααιαι. Srοραι *“ Sραaναο ιο 7 e Joig Spapéi àαααπ

tis, Quann ta- 2 , 4
ndo Al ſt. BEaévo A& TeXMXαασαα MeνυNNEH, 1706° sſea 19 rααοαιισ 0α 72 vô-
et & l. Al .

ud l,⸗ o Encvo naa vαανα, Sroρ OQas‿„ανσ Ile in terram pro-
heterhi n. miſſionir, bic in cælum, & ad bona in cæli, repoſita? ille poſt mortem
latione 4. ſ Moſis, Bic poſtquam lex ceſſavit; ille tanquam populi Dux, bic tanquam
ne lun 4 Rex, ut habet Chryſoſt. bomil. II. in Matth. p. 10. §) fortitudine bel-
.l. enn lica, & triumphis ex hofſtibus: 6) terræ ac herecditatis diſtributione: 7)
n, Ad .MRM actibus vitæ varis &c. in quibus fuſe deducendis operam haud infeli-
ni⸗ locna⸗ citer poſuerunt enoſtris b. Waltherus Offc. J. 756. & Autor der Lebens⸗
I1 6 Beſchreibung Bibliſcher Seribenten F. Il cap. V. . 24. e Reformatis Ioh.
nEl24 Priierman. in Moſes en Cbriſtus lib. I. cap. 9. . 207. /447. & Ludov. Cap-
T 3

. tumn olo
wnl olus pellus

e, ultumn me
atins ehiſ ad
6. Gigamum
idetur latgiti.
nanze pafüld
Awei ſordanis,
ntiumm ad tube⸗
bim Mis

n libri Unurerſi
cclefte, A Bei-

1agens ngumn,

150

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
De libro jo-=

ſux. pellus Not. Crit. in Jeſ. Opp. in V. T. p. 416. Præterea Symbolis que-
que ae emblematibus variis illuſtrat, & ad obedientiam aliasque adum-
brandas virtutes Joſuæ geſta accommodat Phil. Picinellus Mundi Symbol.
lib. HI. c. 57. p. 193. /4.

IV.
Jam de autore libri ſecundario & miniſteriali gravis movetur quæ-
ſtio, circa quam ut diſcrepantes autorum ſententias in compendium mit-
tamus, intres veluti familias abeunt, quarum prima recentiorem vel
aliis a Joſus alium ſaltem ac diverſum a Joſua autorem tuetur, altera ipſi Joſuæ ſeri-
irerſus, ptum aſſignat, ultimarem omnem in medie relinquit, Et Athanaſius
quidem in Synopñ T. I. Opp. p. 73. generaliter pronunciat, Joſuæ &
ſequentes ad Esdram usque libros non prorſus &οanοναν õ
Oaα, r α Tρ ανας Osρναα αuι. Tρ *⁹ αααπαιö. ab
illix eſſe conſeripta, quorum inſeriptiones praferunt, 8& de quibus tractant:
Avοον sgiâ a, Tas T“αοπ 7s êndsα αουYςο σοαυα α
sρaâααπιöα Aaρναα ſeruntur autem a Propbetit, qui ſiuguli⸗ temporibus
vixerunt, eſſe ſeripta. Theodoretus excerptum hunc exiſtimat ex libro
Juſtorum, cujus Joſ. X, 13, mentio fit; autorem enim ſuſpicatum, ne
quis verbis de ſtatione ſolis non adhiberet fidem, dixiſſe, hoc inveniri
in antiquo commentario; unde porro eolligit, ο Toνυ 2a1πρhoν
Gασ à&“ 1αιοαατ—ds⅜⅜ορv* Tnr SiſsXàοb vναστν ααοσινρααdπ A& α*
s* sriée OX“νrαρς αοοσονας uaα conſtat sx boe loco, poſterorum
quempiam alium librum hunc conſeripſiſe, ex alio libro capta occaſione.,
Ouaæſt. XIF. in Joſuam T. . Opp. F. I. P. 202. Qujus veſtigia legit
Andr. Maſius Præfat., in Jeſ. p. 2. Eidram ſive ſolum, ſive una cum
gqualibur, inſigni pietate & eruditione virir, e&'leſti Spiritu affatum, eX va-
riir annalibut, qui tum magna eura in templo aſſervabantur, librum com⸗=
pilaſſe exiſtimans. Sed & hæſitat omnino Grotius, num ad Esdram
librum referre debeat, quo propenſius videtur inclinare, an ad Joſuam?
cum ad c. Vi, 26. circa phraſin illam; urque in præſentem diem, anno-
tat; a Joſua boec, an ab Erdra additum? & ad e. XV, 63. ad idem tem-
poris indicium: hine quoque apparet, neque a Jaſua, neque prope ejus
tempora ſeriptum, aut certe contummatum hunc librum. Et ad c. XIX,
27. ex urbis Cabal mentione conjedturam de tempore, quo ſcriptus li-
ber ſit, capi poſſe tradit, cum ab Hiromo demum terra iſta Tyriis vi⸗
cina id nominis acceperit. Sunt porro, qui Eleazarum ſummum Pon-
tificem, filium ac ſucceſſorem Aharonis, literis eum conſignaſſe, autu-
mant,

Autor libri
putatur

—

—
Nunt, nulla t
Lwaterum 0
n. in hiunn
trn AMeparern
earoremimpr
bit,; hine elle
Elente incice
1lo libram .
Ulu ſit recepti
lenſis gl.
1O b. Calovin
)). Pr. b. ſer
aoccurrit m
Aliitur, in⸗
i luongna⸗
non timen
fere Omnia o
oleg. uo
gnpbon: al
tit her tatam
Prereperat e,
emn olaer,
nurrantur. 41
tunten ſtel
tuuerunt; &
nibinitamn 6,
hhrain hatf
Mn eß, u
lie lienn a.
wilir ANx
ue⸗ .ußiti/
fſi;
. aub
EEe aet
S
llem Pitn

—
1005
Fnbols I.
lasque daa.
MuvdiSt.
Smmoretur qut.
mpendium mit- “D

centioremn
ipn ſolueſet .
Et Athanafius

ncit, ſoſmar à

Nauensr,
ulturichun⸗
T100 ſin .
lir tem,oridaH
ſtimeter libro
ſiſhicimum, e
ſe, hoc imenin,
Gwr MA d
a, GN
loeo, Mleratmn
(A Aldſie,
8, veltigid ſegt
, ſie ung uu
aſatun eri
cs, Wrun
um 40 PEsdram
n e loluum?
emn dienn Anbd⸗
7, , gfort

Go ſeriptus ¹
Anila IYris ſ.
⸗
mlummun Pon

gnlignalle,
è

VETERIS TESTAMENTI. P. I. F1

De libre

mant, nulla tamen probabili ratione inducti. Conf. Calvinum & Lud. Joſuæ,

Lavaterum Comment. in Jeſuam argument. Don Iſaac Abarbenel Præ-
Jat. in Juſuam fol. 3. col. i. a magiſtrorum ſententia, quam ex Baba Ba-
tra allegaverat, diſcedens, poſtquam argumentis compluribus Joſuam
autorem impugnaſlet, Samueli tandem hunc & Jjudicum librum adſcri-
bit; hine eſſe, air, ut cum ſub finem verba fœderis Joſuam conſignaſſe
diſerte indicetur, nullo prorſus tamen indicio conſtet, univerſum ab
ipſo librum proveniſſe; quod in Moſaicis tamen aliisque libris ſacris
uſu ſit receptum. Et pro Samuele quidem e Pontificiis Toſtatus Abu-
lenſis qu. 13. in c. 7. & qu. 9. in c. 7. & qu. II. in c. 16. e noſtratibus ve-
ro b. Calovius Bibl. Iituſtr. Præſf. ad Joſ. p. 653. & ad Judic. XVilII,
7. p. 722. b. ſententiam ferunt. Franc. Junius ad Yoſ. XI, 21. ubi diſtin-
Qa occurrit montanorum Jehudæ & montanorum Iſraelis mentio, binc
colligitur, inquit, librum bunc compeſitum fuiſſe poſt diviſionem bopuli
in duo regna, & Saulir mortem. Spinozæ verba, utut paulo prolixiora,
non tamen pigebit adſcribere, cum argumenta Joſuam impugnantia
fere omnia conglomerata exhibeant. Ita autem habent Tract. Theol.
Pol. c. S. p I0. Jeſuæ librum ſimilibur rationibus oſtenditur non eſſe au-
tograpbon: alius enim eſt, qui de gJoſua teſtatur, quod ejur fama ſue-
vit per totam tellurem c. Vil, 1I. quod nibil eorum omiſerit, quaæ Moſes
Praæceperat c. VIII, v. ult. & XI, 15. quod ſenuerit, omnetque in concio-
nem Vocaverit, & quod tandem animam egerit, Deinde etiam quadam
unarrantur, quaæ poſt ipſius mortem contigerunt: videlicet, quod poſt ejus
mortem Iſraelitæ Dkl coluerunt, quamdiu ſenert, qui ipjum novorant,
vixerunt; & e. XVI. 10. quod Epbraim & Manaſe non expulerunt Ka-
nabanitam babitantem in Gazer, ſed (addit) quod Kanabanita inter
Epbraim habitavit utque in bunc diem, & fuit tributariur. Quod idem
iMum eſt, quod Jud. l. narratur, & modur etiam loquendi: in bunc ur-
que diem, oſtendit, ſeripterem rem autiquam narrare. Huic etiam con.
ſimilis eſt textur ec. XV, ult. de filii, Jebudæ & biſtoria Kalebi ex v. 13.
cjutd capitit. Et caſur ille etiam, qui c. XXII. 10. aarratur, de duabus
tribubus & dimidia, quæ aram ultra Jordanem zædifcaverunt, poſt mor-
tem Joſuxæ contigiſe viletur: quandoquidem in tots illa biſtoria nulla Jo-
ſuæ ſit mentio, ſed ſolur popislus bellum gerere deliberat, legatos mittit,
sorumque reſponſum expectat & tandem approbat. Denique ex c. X, 14.
evidenter ſequitur, bunc librum multit peſt Joſuam ſeculis ſeriptum fuiſſe.
Si quem igitur librum Joſus unquam ſeripſit, fuit ſane ille, qui c. AX, 13,
citatur.

1

De libro
Joſuæ.

aliis ipſe
Joſua,

152 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
citatur. Poſtquam deinceps de libro Judicum, Samuelis, Regum, Chro-
micon, paucis ſententiam ſuam dixiſſet, ſubneciit tandem p. III. Con-
cludimus itaque, omner bor libror eſſe apographa, rerque in iir contentas
ut antiquas enarrari. Si jam ad connexionem & argumentum borum
librorum attendamus, facile colligemur, eos omne: ab uno eodemque Hi-
ſorico ſcriptos fuiſſe, qtui Judæorum antiquitater ab eorum prima origine
urque ad primam Urbi, vaſlationem ſeribere voluit. Quitnam autem
ir fuerit, pag. ſeq. ſubdit, non ita evidenter oſtendere poſſum: ſuſpicor
tamen, ipſum HKS& D R AM fuiſſe, & quadam non levia concurrunt: X
uihur conjebturam facio: quæ ipſa dein fuſius perſequitur. Sic Tho-
mas Hobbeſius in Leviath. c. 33. recentiorem Joſuæ ætate librum facit,
tempus tamen vel autorem definire non audet. Pariter Rich. Simo-
mius Hiſt. Crit. V. T. L. I. &. I. p. 2, ad ſcribas publicos, de quibus ad
Geneſin. p. 39. ſq. mentem ejus expoſuimus, ſe rurſus recipit, eosque
ex Actis & annalibus publicis Archivi Ifraelitici, incertum quo tempo-
re, Joſuæ ut & cæteros hiſtoricos libros compilaſſe cenſet, Theodore-
tum & Maſium in partes ſuas citans. Joh. Clericus in diſſertatione
de Seriptoribur librorum biſtoric. Commentario in Joſuam præmiſſa J. 2.
quædam hujus libri, v. g. foderis formulam, quam populo in ſolenni
foderis cum DEO reſtauratione præivit, porro hiſtoriam belli, quod
cum Chananæis per annos ſex geſſit, & tandem divinonem terræ Cha-⸗
naneæ Joſuam ipſum vel æqualem conſignaſſe ſcriptorem, fatetur & eru-
dite adſtruit: librum autem ipſum, ut nune eſt, an Esdras ita concin-
naverit, an alius, prorſus ignorat, niſi quod verba iſta, quibus c. XI,
16. 21. diſtincta Iſraelis & Judæ mentio injicitur, non eſſe ſtatuat niſi a
manu hominis, qui poſt tempora ſeceſſionis decem tribuum vixit.
1 V.
Contra vero ea pluribus iisque graviſſimis Theologis Joſua ipſe,
divina inſpiratione inſtructus, librum hunc, exceptis, quæ a recentiore
manu profedta ſint, paucis, exaraſſe creditur. Talmudici ſane in Baba
Batra cap. le fol. 14. b. ſq. Joſuam librum ſuum & octο ultimos
Deuteronomii verſiculos, qui de morte Moſis agunt, compoſuiſſe, ipſam
porro Joſuæ mortem c. XXIV, 29. ſqq. Eleazarum adjeciſſe; fata de-
nique Eleazari Pinehaſum filium v. ult. ſubnexuiſſe, tradunt. Non im-
merito itaque Iſidorus Hiſpal. Origin. lib. VI. c. 2. p. 4 5. a. Seripterem
ejur eundem Jeſue Hebræi aſeverant. Eandem tuentur ſententiam
e Pontificiis Jac. Bonfrerius Frælequ. in Script. §. cap. 7. Sect. 2. p 25.
Nie.

—

—
Nie. Serart
cumprin

mubiti. P
II. Hoting

A, aitk
Muem iel
uum hro
Preybrlicg,

ſunhze He,

jud Inll
Jude, ,.
G emman
ſmiorum

1 ſ. 2.)

lun lanſan
’ͦ mandata
uslir Aid
cliſeunt
dunt enig
ontiſieis

Neiormn
therus 6
Dochorum
s, quodl

Poßſttiomibe

tiones Mi
Uutkoſuam
fata lol
13-l9. de
borro,
Cumprins
ſ Leſch
Ils loſue⸗
lec eorun
ſts robo
eimer
volumi⸗

—

005
Negun, CHo.
em ,, II. (on-

in ii, oonlintr
Mentum borun

eolengus H.
m grima iiſe
Ouimun ultefn

eſum: ſiee
CoNcutunt, x
liur. Sie Tho.

gate librum facit,

iter ich. Sind.
6, Ge quibus 44
teeipit, eose

tumn quo tempO.

et, Theodore

in Gillertatione

in preniſli2.
opolain lolenni

tim bel, d

onem tette Chr.

n, fuetur elu⸗
Mõ

k, Ouibis
eſſe Karoen din
uth wit⸗

logss Jolua ige⸗ D

B tecentioe

ochci ſne 1 .
E ot Ultimno

mpoluiſe, ihiil
chectle, imnd
Non in

. H

adunt,

Hentur ſenenn

5
(e 1. 0

—

VETERIS TESTAMENTI. P. I., 153

Nic. Serarius Prolegom. in b. I. 2. p. 272. Sixtus Senenſ. Bibl. §. 1. p. 9.
& cumprimis Huetius Dem. Evang. Prop. 1V. p. 314. ſq. aliique bene
multi. E Reformaris adſtipulantur Henr. Altingius Tbcol. Hiſt. Loc.
II. Hottingerus Theſ. Phil. l. II. cap. I. Sect. 2. p. 46z. Nec dubium
ſt, ait Frider. Spanhemius Hiſt. Ecci. V. T. Opp. T. I. p. 339. ſeripſiſe
Joſuam rer principer, ſuo miniſteriogeſtar, ad Maſir exemplum: guan-
quam libro Joſuæ, uti in Canone extat, inſerta Rnt dudum poſtea a vire
Propbetico, vel ab eccleſia Ijraelitica opportunir locit, quæ peſt contige-
runt, e. g. expeditio Danitarum adverſus Leſebem vel Lair, Jaſ. XIXA, 47.
Jud. XVIII, 7. montana Irazlis ſ. Samariæ &7. diſtintta a montanir
Judæ, Joſ. Kl, 21. e uſu, qui diſtractionem X., tribuum excepit. Illud:
& permanet in bunc diem c. IV, 9. Vl, iIy. & ſæpe aliar, additio eſt po-
ſteriorum Jeſua temporum. Paulo aliter Heideggerus Enckir. lib. le c.
7, H. 2. P. Go. qui, quanquam largiatur, pleraque a Joſua, diarium quod-
dam conſignante, & pracipua eliam fuſin, deſeribente, fidelibur literi! fuit-
ſe mandata, ea tamen ſucceſſu temporii a l'ropheta vel viro 9zonvévs),
qualie Eidras eſſe potuerit, inſertis quiburdam, quæ poſt goſuæ mortem
contigerunt, aucta, locupletata, & in ordinem redadta eſſe, arbitratur.

Sunt denique, qui certi nihil in hac quæſtione definire audent, unde e ite in
Pontificiis Ludov. El. du Pin in Prolegem. Bibl. L. f. e. 3. J. 2. p. 75. Rkaeke
1 6. 1. tibus, in⸗
therus Oficin. Bibl. & 777. p. 912. allatis in medium diſcrepantibus certus,

e Reformatis Franc. Burmannus Præf. in b. I. g. 2. & e noſtris b. Wal-

Docterum ſententiis, rem omnem in medio relinquunt. Et ur dica-
mus, quod res eſt, conjecturis quidem aliquis, certis vero ac indubäs
poſitionibus locus plane nullus hic ſupereſt, cum nee negantium ra-
tiones militent omnes, nec tanti ponderis ſint affirmantium momenta,
ut loſuam libri autorem absque dubio evincant. Recentiorem enim
& fata loſuæ inſeeutam demum manum redolent omnino, quæ c. XV.
13-19. de hereditate Calebi, filiæque ipſius Achſæ, coll. Iud. I, 10 -15.
porro, quæ c. KVI, Ie. coll. Iud. I, 29. de ejectis e Gaſer Canancæis:
cumprimis quæ c. XIX, 47. coll. Iud, XVIII, 7. de Danitarum adver-
ſus Leſchem expeditione; & tandem, quæ c. XXIV, 29. ſqq. de ulti-
mis Ioſuæ & jis, quæ poſt mortem ejus geſta, commemorantur. Sed
nec eorum, qui librum univerſum loſuæ acceptum ferunt, argumenta
ſatis roboris habent, diluta a Ludov. El. du Pin l, c. p. 75. qg. Quod
enim ex c. XXIV, 26. urgent; Seripſit quoque Joſua omnia verba hæc
in volumine legit Domini: neutiquam ad univerſum librum, ſed ad illa
V tantum

Joſux.

De libro
Joſuæ,

tantum referendum eſt, quæ ad fœderis reſtaurationem facientia hoc
ipſo capite recenſentur. De fœderis enim formula tantum ſermo eſt:
& quid attinebat, in deſcriptione fœderis mentionem eorum facere, quæ
toto libro conſignata exhibentur? Pari fide ad Syrac. XLVI, I. pro-
vocant, ubi Susceſſor Moſis in Propbetiis dum dicitur Joſua, nulla ratio-
ne conſequitur, eundem literis, æque ac Moſes, res geſtas conſignaſſe.
Ut taceam, apocryphum librum tot ſeculorum intervallo ab hoc noſtro
diſterminatum, inidoneum perquam Canonico Scriptori teſtimonium
ferre. Tandem quod ex I. Reg. XVI, 34. profertur, id quidem demon-
ſtrat, Joſuæ librum jam Eliæ ætate conſignatum extitiſſe, tum etiam
per Joſuam prolata fuiſſe verba iſta, quibus diris devovetur reſtaura-
tor Jerichuntis; at vero ſcripfiſſe librum, nondum evincit. Quæ reli-
qua Huetius producit, vetuſtatis libri indicia, non vero Joſuæ ſcriptio-
nem ſolide probantia documenta ſunt. Ut itaque dicendorum finem
faciamus, vero videtur ſimile, 1) Joſuam ipſum plurima hoc libro con-
tenta conſignaſſe, cum e re eſſet eccleſiæ pariter ac Reipubl. Judaicæ,
ut finium terminos, urbes quoque Sacerdotales & Levitarum, & alias
terræ Canaan diviſiones deſcriptas haberet, eoque ipſo infinitas occu-
Paret lites, alias orituras: 2) hunc noſtrum libro Regum longe eſſe
antiquiorem, quod ex I. Reg. XVI, 34. coll. cum Joſ. VI, 26. ad ocu-
lum patet: 3) neque tamen Joſuam ipſum univerſum librum exaras-
ſe, ob illa, quæ ætate ipfius recentiora, ſupra obiervavimus: 4) non
itaque liquere, an Samuel forte aut alius vir pius, vel univerſum librum
exaraverit, an vero iis, quæ poſt mortem demum Joſuæ evenerunt, au-
xXerit & loeupletarit: 5§) neque vero opus eſt, ut ſinguli librorum au-
tores ſigillatim cognoſcantur, i nimirum, quorum indicia firma in
Scriptura ipſa non extant, cum & hiſtorica ſit ejusmod quæſtio, non
de fide aut dogmatica, & ſi quid de ea probabiliter affirmetur, fide ſal-
tem hiſtorica & humana fuſcipiendum. Quin Deus ipſe pro ſua ſa-
Pientia ſingulos in individuo ſcriptores nobis innoteſcere noluit, ut ad
auctorem librorum ſacrorum unicum Spiritum S. ubique reſpiceremus.
Quis hæc ſeripſerit, valde ſupervacue quæritur, cum tamen auétor libri
Spiritus Sanctus fideliter credatur. Ipſe igitur kac ſoripſit, qui hac ſeri-
benda dictavit. Si magni cujurdam viri ſuſieptir epiſtolis legeremus ver-
ba, eaque quo calamo eſſent ſeripta, quæreremus, ridiculum profecto eſſet,
ſ non epiſtolarum aubétorem ſcire, ſenſumque cogneſcere, ſed quali calamo
verba earum impreſa fuerint, indagare Qudeamur, ſcire de hac quæſtione
ratio⸗

—
Uatiocinat.
Acad. XXI

hanc ſente
cumnde auti
Aulitet ne
udoſin
itatir 141
t collato
Amafmuen,/
ſad 4
lrut a
al. ect, 2.
tandem fue
Pullam, 1
blum deſki
lam qaod
Via er ſun
immorari!
& Uraelis
tech, Jude
Aerentid
2. iſtincl

Leyioraſt

bergt
geſtarum,
ſe OcCNe
e
bute tind
orus l
lhnibi,
leyne hohu

Koriens D
1l, fata
Uice rei
expO

POlens.
Chriltun

VETERIS TESTAMENTI. P. I.
1 Wentia hoc = De libro e=

n enget “ ratiocinatur Gregorius M. in Moralib, ad Job. X. Vid. Carpzov. Diſpp. ſux.
. Acad. XXVIIde coνusαα Scripturæ S. S. 9. p. 1336. Unde commode in

m fioere, r

NWIVI N.. hanc ſententiam Hottingerus: haud àααροιοια faltam eſſe, inquit, quod,

cum de autoritate librerum Joſuxæ, Judicum, Samuelit, Regum, Canonica
dubitet nemo, de autoribus tamen eorundem nihil certi extare voluerit
ſtudioſiſimus eccleſiæ ſuxæ cuſter, Deut. Nempe ea verbo ſuo indidit divi-
nitatir vstunosa, & luculentiſima sveppeie aa Svoαρυnας documenta
ut collato illi eum quiburcunque ſeriptir palma ſponte ceſſerit. Non ab
Amanuenſibut, non ab eceleſia, quod impudentiſime urgent Romanenſet
ſed a propriis & inſitis ſibi notis ſuam Scriptura Sacra commendare pot-
erat àν sαο originemque prorſur divinam, in Theſ. Philol. Lib. II.
g. I. Sect. 2. p. 467. ſq. ubi plura de hoe argumento. 6) Quicunque
tandem fuerit ſeriptor, sτsινιπο fuiſſe, credendum eſt, divinitus im-
pulſum, ut canoni Moſaico librum loſuæ, ad normantem eccleſiæ
uſum deſtinatum adjiceret, autoritate & fide Moſaicis nihil inferiorem.
Iam quod ad Spinoſæ, Maſii, Iunii, aliorumque attinet argumenta, le-
via ea ſunt, & ab Huetio, du Pin, aliisque abunde profligata, iis ut
immorari neceſſe non ſit. Id unum addo, diſtinctam montium Iudæ
Bum onge eſe & Ifraelis mentionem loſ. XI, 16. 21. ætatem Rehoboamo poſterio-
Vl, 26. d Cl. reum, quod ipfſi quoque Huetio, Spanhemio & aliis, Ioſuam autorem
librum exaras auſerentibus, viſum eſt, non evincere, cum vel Davidis ætate Pſ- LXXVI,
Wims: In . diftincta Iudæ & Iraelis mentio, tanquam uſu recepta, occurrat.
Uwerfum nd Leviora ſunt cætera, vel in conceſſis, ut miſſa illa mexito faciamus.
evenerunt, A. VI.
i lbrorum :. Pergimus ad argumentum, quod in rerum loſua auſpice ac duce Argumen.
chcin frms in eſtarum, ut & mortis ejus enarratione verſatur, & ad terræ promiſ- tum.
1 GMeſtie, D01 ſæ occupationem, ſubactæ per tribus ſingulas diſtributionem, ac diſtri-
õ butæ tandem quietam poſieſſionem reduci commode poreſt, quod Iſi-
le pro in . dorus Hiſpalenſis L. VI. Origin. c. 2. p. 45 a. conciſe complexus: in
re olnit, ut d iibri Gujus textu, ait, poſt Jordani- tranſitum regna boſtium ſubvertuntur,
terra populo dividiur, & per ingular urbes, Viculos, monter atque con-
nia eceleſiæ cæleſtitque Hieruſalem ſpiritualia regna srafigurantur. Ei-
ſtoricus etenim hié quoque liber eſt, a Mofis exceſſu continuo pergens
filo, fataque populi Dei eccleſiæque Ifraeliticæ per annos, quibus pu-
blicæ rei loſua, ſacræ autem Eleazar Pontifex præfuit, viginti ſeptem
exponens. Scopum autem generalem cum Molſaicis eundem habet, Scopus.
Chriſtum piis mentibus fide apprehendendum ut offerat, cujus partim
V 2 oblffici-

1, nulla rato-
Es confgnale. e
ab hoc noſtro
ti teſtimoniun
lidemdemon.
ſe, tum etam
vetur reſtumd.
cit. Qur rel .
lofue ſtipto.
endorum finem
hoc libro con-
ipubl. Judeien
itarum, & Aits
o ininitasoc-

De libroo- 156

ſuæ,

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

officium, glorioſam fidelium in terram promiſſam introductionem, re-
gnique tenebrarum deſtructionem, typis loſuæ & præclarorum ejus fa-
cinorum adumbrat, partim proſapiam & genealogiam, Rahabeæ deſcri-
prione, illuſtrat Matth. I, ö. Porro etiam, piorum ur animos divinis
promiſſionibus pariter, ac veritatis & providentiæ documentis fulciat
& confirmet, que manu quaſi nos ducit allegatio Paulina Ebr. XIIL, 5.
Præter hos ſpecialis quidam libri ſcopus ad gentem & Rempubli-
cam Hebræorum ſpectat, ut deſcripti ſingularum tribuum fines, tum ur-
bes refugii deſignatæ, Sacerdotumque & Levitarum divina autoritate
conſtituteæ manfiones eſſent. Omnino enim Sacerdotum non minus
uam tribuum omnium intereat, ſcriptas easque authenticas aſſervari
tabulas, quibus univerſa terræ Cananææ diviſio perſpicue traderetur, ad
quarum dudum & normam, ſi quæ naſcerentur de finibus contentio-
nes, ſemina daturæ bellis civilibus, examinari & decidi poſſent. Id-
que eo magis, quo curatius ſingularum tribuum diſtinctionem ſervari,
omnemque evitari familiarum confuſionem in eo populo, e cujus cer-
tatribu, familia & domo oriundus olim erat Meſſias, ſapientiſſimum
voluit Numen. Uſum itaque non unum ad hunc usque diem eccleſiæ
Dei præbet. Primo quippe Dei in ſervandis promiſſis veracitas & con-
ſtantia abunde inde probatur. Quæ enim de terra Canaan promiſſio-
nes Abrahamo olim Gen. XIII. I5. Iaaco c. XXVI, 4. Iacobo c. AKKXV,
12. Ioſepho c. L, 24. Moſi quoque Exod. III, 8. totique populo plus
vice ſimplici factæ, per tot ſecula intercidiſſe fere, aut oblivioni datæ
videbantur, ſuo tandem tempore, hoc libro teſte, prolixe præſtitæ ſunt
ac impletæ. Deinde quoque hiſtoriæ, de eccleſiæ juxta ac populi Iu-
daici regimine, a Moſis inde exceſtu, ad Iudicum fere ætatem usque,
ſua conſtat integritas, ut non interrupta rerum in populo DEI geſta-
rum ſeries inde pertexatur. Tertio Geographiam ſacram exhibet, ac
terræ Hraelitis in hereditatem datæ, eujus deinceps ac urbium ejus cre-
berrima in univerſo Codice ſacro fit mentio, delineationem ob oculos
ponit. Quarto boni Principis & ſtrenui Imperatoris imago veluti ac
jidea in Ioſuæ exhibetur exemplo, ut quibus uterque virtutibus inſtru-
Gus, qua pietate, prudentia, fortitudine, vigilantia, patientia ornatus
requiratur, hinc eluceſcat. Quinto obſervatæ ac neglectæ legis divi-
næ illuſtria hie proponuntur exempla, utque præmia recte factis & ſup-
Plicia ſceleribus a D EO fuerint reddita, commemoratur. Sed & ſexto
DEIin plantanda, gubernanda, protegenda, & conſervanda eccleſia
ſua

—
ſur hinc el
vemporibu
as calann

Nec
uem.
Ceann, qui
Spiritu d0
traduntur
batio, He
AIIIl, 5 er
generali
ſtolorum
tündem &
CAnOnica
Ut dubin
iluch, qu.
sque Ar
Ceſſie, in
tOthen 0

tationihi

Theolog
niſtrat.

nec (ipin

neque ve
Ahaubee
kit caz.
4ppend.
vballehe
ſeriplt.
loſua o
ſarum
immentt

ne e

Gionen, re⸗
rumn ejustr.
kuber deke.
imos divins
gentis fulcia
Ebr. XIIl .
Rempubli.
nes, tum ur-
na autoritate
n non minus
cas alſerrari
Aderetur, ad
8 contentio⸗
olſent. I-
nem ſerrari,
e cijus cer.
dientiſimum
lemeccleſte
citas con⸗
1 promiio.
boc.XMNV,
vopulo Plus
ioni Gate
hreſtitefunt
popoli Iu⸗
gtenn usgue,
DPl gele⸗
exhuben
umejus ce⸗
ob OC
go veluti al
tbus inſtru-
entin onats
Ged & /
uda eccleſe
fua

—E õ

—

—

r

VETERIS TESTAMEN T I. P. I.

ſua hinc elucet fidelitas, potentia, ſapientia, magnam præbens afflictis
temporibus conſolationem, ne animum deſpondeant pii, cum graviſſi-
mas calamitatum tempeſtates, aut inſuperabiles imminere ſibi videant
difficultates.

VII.
Nec eſt, ut de divina libri & Canonica autoritate dubitet quis-
quam. Ut enim characteres & ſignacula divinitatis libro inſita ta-
ceam, quibus ipſe fidem ſibi & venerationem in legentium animis, a
Spiritu Sancto illuminatis conciliat, quæque alibi a Theologis prolixe
traduntur; non obſcura tamen in N. Teſtamento allegatio & compro-
batio, Hebr. Xl, 30. 31. ex Ioſ. VI, 20. II. 18. VI, 17. 23. porro Hebr.
XIII, 5. ex Ioſ. I, 9. tum etiam lac. II, 35. ex Ioſ. II, I. ſqq. facta; ut
& generalis illa Pauli aſſeveratio, omnem Scripturam, Chriſti & Apo-
ſtolorum tempore Canoni inſertam, eſſe Ssτννoιρνον z. Tim. III, 16.
tandem & conſtans eccleſiæ Iudaicæ pariter ac Chriſtianæ teſtimonium,
canonicam illi manifeſto aſſerunt & vindicant majeſtatem. De qua
ut dubium nullum eſt, ita e contrario omnino vodzvs .,. Cbronicon
illud, quod libri loſuæ nomine inſcriptum Samaritani venerantur, cu-
jusque Arabicum exemplar, ex Sealigeri munere, Bibliothecæ Leidenſi
ceſſit, in Catalogo Leidenſip. 252. ſatis accurate deſcriptum. Hine epi-
tomen operis in Latinum translatam Hottingerus concinnavit, Exerci-
tationibier Anti-Morin, ſubnexam, unde excerpta varia & Samaritanæ
Theologiæ ſpecimina in Enneade Diſp. I. H. 15. ſpq. p. Iö. ſqq. ſubmi-
niſtrat. De rebus quippe Ioſuæ geſtis prolixe agit, ſed nec ætatem fert,
nec divinæ veritati conſonat. & fabulis indulget, autoremque prodit
neque veracem, neque divinum. Pari paſiu ambulat epiſtola Joſuæ ad
Schaubeci provocationem reſponſoria, quam dictum Chronicon Sama-
rit. cap. 26. exhibet, indeque mutatis nonnullis R. Samuel Schullam in
Append. libri Juchaſin fol. 154. repetit, ex quo rurſus R. Gedalia in
Sebalſebeletl akkabala fol. 96. ſq, cum ipſa rei geſtæ hiſtoria trans-
ſcripſit. Schaubecum nimirum ſuperſtitem cujusdam Regis Cananæi a
Ioſua occiſi filium, nunc Regem Armeniæ minoris, fingunt Reges Per-
ſarum & Medorum X LV. fœdere ſibi junxiſſe, & cum Japheto gigante
immenſum collegiſſe exercitum, quo Ioſuam cum univerſo Iſrael e Ca-
nanæa exterminaret, & priſtinas recuperaret ſedes. Literis vero datis
bellum ipſi ante denunciaſſe, triceſimo die poſt inferendum; ad quas

cum contremmuiſſet prius loſua, poſtea tamen, communicatis cum populo
V 3 con-

De libro jo-

ſuæ.

Autoritas
divina.

Libri Joſuæ.
τορπνα
Aαπ7.
I.

2.

1
De libro Io⸗

ſuæ.

Chronolo⸗
gia.

38 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS.

conſiliis, reſponſionem dediſſe, qua feroces hoſtium minas Dei atque
angelorum aſſiſtentia retuderit. Univerſam hiſtoriam ex Samaritano
& Hebræis autoribus confert, & utriusque epiſtolæ exemplar ſignatis
verbis refert Hottinger. Hiſtor. Orient. Lib. I. cap. 3. p. 60. ſq. Tandem
etiam trer Ioſuæ epi olar, ad Cananæos ante invaſionem terræ ipfſorum
datas, commemorant Iudæorum magiſtri, quarum prima ſcriptum fue-
rit: hoe N deeenn ieee e n guirquir pacem inire
cupiat, veniat & paciſcatur: ſeçgunda: 335 Noe eeeen „2
quirquir ſe alio vertere velit, vertat: tertia: pn9b NWVU EN
prep mZY quitquii belligerare voluerit, conſerat prælium: de qui-
bus vide Seldenum de Jure N. & G. Lib. Vl. cap. I3. p. 772. & Carpzo-
vium ad chikardi Jus Regium cap. V. teor, 16. d) p. 306. ſq.

VIIIL.
Implicata paululum temporum eſt ratio circa hunc librum, ee
quod de lIoſua PSn eeen d S ſD tempus imperii ejus in
ſacris literis non reperimur, ut in Lemach. David p. 6. recte obſervatur,
Hinc mire diſcrepant eruditorum ſententiæ, Patres ſane veteris ec-
cleſiæ fere omnes viginti ſeptem annos principatui ejus tribuunt, quo-
rum mentem ita expromit Auguſtinus lib. XVIII. de Civ. D E c. XI.
T. V. Opp. p. Io9. Cum Jeſus Navg populum rexiſſet poſt mortem Moyſ
viginti && ſeptem aunor, etiam ipſe defunctus eſt: regnante apud Aſy-
rior octavo decimo Amynta, apud Sicyonior ſexto decimo Corace, apesd
Argivos decime Danao, aptsd Athenienſer quarto Bricbthonio. Con-
ſentit Lactantius lib. IV. Divin. Inſi. c. V. b. 224. Euſebius vero lib.
X. Præpar. Evangel. cap. Io. p. 45g. ex lib. III, Chronographiæ Afri-
cani, viginti quinque ſaltem numerat: cum quo Beda facit, loſe-
phum ſecutus. Elmacinus apud Hottinger, Theſ. FPbilol, Lib. 2. c. I.
Sect. 2. p. 463. ſg. unum ſuper triginta imperio ejus annos aſſignat.
Ut taceam, qui diverium ſentiunt, reliquos, quorum tamen calculus
ratione deſtitnitur,. Ad veritatem itaque proxime accedit recentio-
rum computus, qui ſeptendecim annorum ſpacio omne iſtud, quod ah
exceſſu Moſis ad obitum loſuæ fluxit, tempus circumſcribit. Quem
rite ineundi rati haud alia ſuppetit certior, quam quæ annos ab exi-
tu ad exſtructum templum Salomonis numerat. Hi 1. Reg. VI, I. ex-
preſſe definiuntur, quod CCCCLXXX. fluxerint: quorum inervalla ita
difcriminantur:

Ab

—

—

Ab evitu
ude ad;:
XI
Religrin
Muit
midl
nur
ſun
Aofua
Au
20,
ſ
Inde ad
Indead DP
Iudeads
ludeadin

De
mimi fonn
l
pourns
Canane
lum da,
Fuitur li
fint: aul
eoneiliart
Preſ. ad
Chronolo

.0 6.
2553 1.

60
—
Dei mne

X Sannattendn

Nplur ſgntis
67. Tanden
terre iplorun
ſeripwumfue⸗

huen iiſf e
n
en

ium: Gequi⸗
1. & Carpeo:

.

librum, es
nherii ejunin
e Obſervatut
e veteris ec⸗
ibuund quo⸗
DEl NI.
morlem ſ
, nd A.
Corale, 4,8
n. (Con.
ins Fero lb.
Nhir d i⸗
het, lo
Lib. 2, ll.
808 AMlignut,
men cllulus
, quod i
nos ) exl⸗
g. VI, 1. ex.

A

. —

VETERIS TESTAMENTI. P. I. Ie

X exitu Populi ad principatum Joſuæ ſunt - aAanni 49 joſuz,

Inde ad aAne**νâ ſ. terræ n cliſtributionem emn Jol. An 1. ſ4.

XIV, 10. ⸗ 2 5

Reliqui regiminis Joſuæ anni ad mortem ejus usque, inde-⸗
finite ſaltem in Scriptura per α — dier
multors Joſ. XXIII, I. deſcribuntur, quorum definitus
numerus infra ex illis, qui toti annorutn ſummæ de-
flunt, petendus erit.
A A loſu “ Eli ſunt ⸗ . 299
Quorum diſtinéta enumeratio, ut g Pauli 46. XIII.
20. 21. cum autore libri Regum d. l, conciliatio, cap.
ſeq. commodius inſtituetu.

Inde ad Samnelen, per I. Sam. IV, 18. fluxere = 4⁰
Inde ad Davidem, per Act. XIII, 2. - . - 4⁰
Inde ad Salomonem, per I. Reg. II, II. ⸗ = 4⁰
Inde ad initium ſtruturæ templi per i. Reg. VI, i. = = 4

4

Prodit ſumma annorum: 470.

Decennium igitur, quod toti ſummæ deeſt; dandum erit regi-
mini Joſuæ à 2« “änεR *ανα s ue ad ejus mortem, quod ſeptem illis ante
õ jungatur, ieptendecim conficiuntur anni, quibus rerum
potitus eſt Joſua princeps. Septennium ergo in bellis & occρπ⁄anda

Cananæa, decennium in pace & ordinanda Republica exegit: quem

cum dcem annir ſupervixiſe credatur Eleaſar Sacerdos, in cajus obitu
fnitur liler, ortum inde videtur, quod Joſuæ alii XXVII annor tribue-
