Umſtelec⸗
iam Conn.

1 olieibu
4: Ro
14,
uti hl
binu .
crur ertif

,Melut!

VETERIS TESTAMENII. P. I. z1

non Cambyſes: nen Artaxerxet EBengimanur: non Mnemon: non
Ochus, ſub quo nimium provecta atas Mardochaæo eſſet tribuenda, in
captivitatem ex Judæa primo trantlato: non Darius Hyſtaſpis: ſed
Xerxer: de quo Judæorum ſabulæ & Chriſtianorun, Dectorum alle-
goriæ S 3. Scriptor libri, aliir Erdras, alit, Jojakimur, alii-! Synagaga
magna, alii: Mardocbaur. Certe non Scriba principum Judaicorum:
non Helleniſtæ Judai: non ipſa Eſtber §. 4. Argumentum libri, ve-
ram hiſtoriam non fabulam tradenr, quod per caluminam b. Luthere
imputatur. Scopur. Utilitas 9. y. Autoritas Canonica, agnita He-
brais & Patribur Eccleſiæ primitivæ, aſerta, & a quatuory obielctioni-
Uur vindicata; a b. Luthero quoque in dubium nunquam vocata S. 6.
Qua täamen non gatdent apocrypba illa ſupplementa, vel Partes in
Eſtber &S 7. Cbronolegia §. 5. Partitio S. 9. Tabula Synoptica
g§. o. Commentarii Patrum, Rabbinorum, Lutberanorum, Ponti⸗
Fciorum, Reformatorum, Remonſtrantium g. II.

§. I.

ibrum Hebræi ODN volumen Elber, Græci & Latini
ſimpliciter éonρο vel ap. Clem. Alexand. I. I. Seromat. ajcy,
Eſtper infcribunt, quod præcipuæ in univerfa hac hiſtoria Eſthe-
ris funt partes, quæ in tori regnique conſortium ab Ahaſvero adſcita, uni-
verſam gentem ſuam, Hamanis malitia ac technis certo perituram, divi-
no beneficio fervavit. Idem ergo hic, quod in libello Ruth jam obſer-
vavimus, uſu venire videmus, ut ab argumento & principe ejus perſona,
nomen libro imponatur. Recte autor Snopfeo, T. II. Opp. Atbanaſii p.
IoI. EEOHP. Sre α⅛HMριασ r G,AM“loν Snττο αα r9 r 7 E'⁵
èò
79 6% I80 ρα, dàνα αε νοιαιι 7ο ⁰ A' αν, 7ον 9³“ρ0σανια Hιι
AXebαα ττπαιι Sic vocatur bic liber, quod bifioriam de Heſtber comple-
dtitur, quo modo per illam DEur univerſam Judæorumgentem jam jam
perituram ſervaverit, & Aman, qui excidium illius inſidioſe machinabatur,
percuſſerit. Ut adeo mirum non fit, ut viſum fuit Oliver. Bonartio, Hie-
ronymi inhærenti veſtigiis, hunc æque ac Ruthæ & Judithæ librum, a
foœmina in fronte nomen fuiſſe ſortitum. Quanquam vero in V. Me-
gilloth cenſu, hic noſter Judæis ultimo loco veniat, de quibus ſupra c. XI,
9. 1. P. 96, diximus: præ cæteris tamen & a] ο*νſ yzn volumen,
E Rnind ds . Be⸗

De libre
Efheræ,

Inſcniptia,

Pe libro
Eſtheræ,

Sedes ac
ordo.

Eſtheræ

3 52. INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

absque addito appellant recutiti, haud alium quam noſtrum intelligunt
librum, quod a primis inde temporibus ſeorſim ille, & peculiari volu-
mine, in Synagogæ & feſti Purim uſum, & quidem ſine ullis diſtinctio-
num notis, conſignari conſueverit, quali antiquiſſimo exemplari ſe gavi-
ſum Buxtorffius memorar de orig. Punct. 49 & nitidiſſime in membrana
Picto & circumvoluto Wagenſeilianam inſtructam me vidiſſe Bibliothe-
cam probe recordor Eundem porro Hebræis ſæpe N*νσπR Qoa
libellum Abaſveri vocari Scipio Sgambatus tradit Archiv. V. 1. Rb. Il. Tit.
LXI p. 392. Cæterum pro codicum diverſitate, diverſam quoque in
ordine librorum Biblicorum ſedem nactus eſt ille. Hebræorum alii,
V. Megilloth Pentateucho ſtatim ſubnectentes, poſt Coheleth Joſuæ
eum præmittunt, ut in Bombergii editionibus Venetis A. 1521. 1528.
in Niſſeliana Lugdunenſi An. 166 3. aliisque factum: alii ſuo loco inter
E ſive Hagiographa referentes, inter Coheleth & Danielem me-
dium faciunt, ut in Buxtorffianis Bibliis Baſileenſibus, & recentioribus
Leusdenianis & Francofurtenſibus videmus. A Græcis quibusdam,
yelut Athanaſio in Synopfi, Poſt Prophetas omnes in proximum ante Ju-
ditham & reliquos Apocryphos locum rejicitur. In Vulgata Latina poſt
IV. Esdræ libros Tobiam & Juditham ſequitur, Jobum autem cum reli-
quis Poëticis libris proxime anfecedit; quem quidemordinem in Concil.
Trid. Seſſ. 4. quoque ſervatum Bonartius Præloqu. 111. Lomm in 6. l. p. 7.
ex eo capite tuetur. quod valde probabile ſit, hoc pacto ordinem tempos
rum teneri, quo hiſtoria Eſtheræ contigit; ſiquidem multorum doctorum
virorum judicio res geſtæ ab Eſthera poſteriores ſint tempore Judithæ, &
de Holoferne victoria, unde etiam merito liber Eſther volumen judith ſub-
ſequatur. Verum hog pacto Canonici cum Apocryphis temere permi-
ſcentur, & Judithæ liber, nec Propheticus, neque Canonicus, noſtro divi-
nam in Canone autoritatem obtinenti, anteponitur. Quare rectius b.
Lutherus in Germanica verſione Nehemiæ ſtatim ſubjunxit, loco per-
uam conveniente, quod ad eandem aut proximam tamen temporum pe-
riodum hæc hiſtoria pertinet, ut adeo ultimum in libris hiſtoricis V. T.
locum teneat, licet Nehemiæ liber ſe longe protendat ulterius, qui tamen
ab Esdræ hiſtoria, quæ inde a Cyri orditur imperio & ad Artaxerxem
pergit, divelli commode non Potert.

Illa vero Eſther quæ fuerit, & cujas, diſpiciendum nunc paulo eſt

proſapis; curatius. De cujus quidem genere & ortu dubitare nos non finit Scri-

ptura,

2

—

—
Ptuta, gue
Ccit, gui
Utroque
Deraliter
haud dub
ſed perpe
NDN
juſta: jul
co lent
mox: nan
Aulobot
mümsrati
ſt, ſecg
ram Ham
id ſbi

diam ton

Zachatiag
Finüm,
mentein
cheum,
cum ſuis
ills dene
Conmubi
de & ci
que eee
ib. .
Pripb.)
Perterd
ſie Pra
tum en
Juami
m.U
ſieclel
Juden

— VETERIS TESTAMENTI. P. J. z3

—
—— Srm. i.
imelam Pprtura, quæ Eſth. II, I5. coll. cum v. 4. PN— Ti fliam Abichailit Dihlen.
nmvoln. Qicit, qui de tribu Benjamin oriundus, batruit erat Mardochæi, qui
Elinko. utroque parente orbam in curam ſuam tutelamque accepit puellam, & li-
niſe gi. peraliter habuit. Nomen ipſi erat geminum; alterum a Parentibus
hmenhum haud dubie inditum, H Hadaſſa, in Vulgata Ediſa, Drufſio & aliis, nomer HMa-
nd led perperam, Atoſſa: quod Targum ſecundum Eſtb. II, 7. interpretatur: daſſe.
“ NNI quaſi dicas: myriut., & ſic appellari tradit ideo, quod eſſer

juſta: juſtos enim in Scriptura cum myrto conferri; & addit: Pro urti-

elnunai, ca aſcentet myrtus (Jeſ. LV, 13.) ſie pro reina Vaſti regnabat Eſtber: &
Neh ſobe mox: nam lcut myriu⸗ non areſeit æſtate vel Oyemeæ, ſie jn ſti/ eſt pari in ſe-
KeidN culo boc & in ſeculo futuro. In Medraſcß Megilla Eſih. Ii. y. alia adhuc no-
. ſer a. minis ratio redditur, ita quiqqe vocari Eſtheram, quod odor myrti dulcis
e⸗ iuer ſit, ſed guſtus amarus: ſic Eſtheram ſuavem fuiſie Mardochæo, at ama-
Mmickem Re ram Hamani. Confer Buxtorffü Lex. Talm. p. 154. & 697. Ut neſciam,
Gentorhas Juid ſibi cum Rabano velit Gloſſa Ordin. cui Ediſia idem eſt ac miſericor
guibipdim diam conſecuta, & eccleſiam gentilium, collato Olſ. I, 10. præfigurat. Ne-
um ante zu⸗ que tamen evictum hinc ſatis eſt, quod Zacb. I. . per myrteta, inter quæ
aleim hol vir ſuper equo rufo Prophetæ apparebat, Hadaſſeæ noſter nomen, mores,
en cumn rdl. familia & famnliares deſignentur, ipſaque ſub idem vixerit tempus, quo
en in oncl. Zacharias iſtud oraculum percepit; ut eſt ap. Corn. a Lapide, Jacob. Ti-
n in hl ⸗ rinum, aliosque Pontificios in cit. loc. Zach. interpretes. Ex quorum
inem tempo) mente inter myrteta, id eſt, inter Eſtheræ familiares & asſeclas, Mardo-
rtum octorun chæum, Esdram, Nehemiam, Zorobabelem, Jeſum filium Joſedec, ſtabat
e ſuchinit e cum ſuis comitibus eccleſiæ præſes & princeps Michael, novum de cCeleo
enludthlub- illis beneficium ſignificans, & per hanc familiam toti genti Judæorum,
emere pelnu-. . connubium fcilicet cum Ahaſvero, & liberationem populi ſui a tyranni-
snolto ini⸗ de & calumniis Hamanis. Licet autem per myrteta humilem preſlam-
nte recliis d que eccleſiam, & per myrtos fideles ſymbolice ſignificari interpretes no-
Nit, loco per⸗ ſtri b. Jo. Tarnov. Comm. in Proph. Min. p. 1337. 134 5. b. Jo. Schmidius in
einporun pe⸗ Proph. Min. p. I35z. b. Calov. Bibl. IIl. T. Il. p. 924. ſq. largiantur, fuſiusque
ſtones Vl. per tertia eomparationis declaraverint; tamen nec angelum creatum eccle-
ius,ui bumen ſiæ præſidem, ſed Chriſtum interceſſorem apud PatremProphetæ colloquu-
AArtieten tum eſſe, ſolide demonſtrant: nec tam beneficium in Chaldæa vel Perſide,
quam in terra ſancta judæis exhibendum promitti, ex ipſo contextu decla-
rant. Unde RiberaPontificius, quanquam proMichaele creato ex hypothe-
uncpabl⸗ et ſi eceleſiæ ſuæ ſententiam ferat, per myrteta tamen viros juſtos, qui erant in
non fut detl . Judæa, & qui relicti erant Babylone, intelligere mavult, mtrorumque enim

Prutt⸗ YVy curam

Dꝛ Ilibro
Eſtheræ.
Eſihera:

– INTRODVCGCTIO AD LIBROS BIBLICOS
curam gerebat hie angelus. Comm in PBroph. Min. p. 640. Sed hæc &α
a ρ.. Alterum noſtræ nomen cum nova dignitate impoſitum a
Perſis, quibus nominum mutatio, ur ex Danielis exemplo apparet, ſolen-
nis erat & frequens OR ſtellam notat, & in ſecundo Targum e. II. Eſth.
7. per ſtellam Veneris explicatur, quæ NON n Erace dicitur
dene. Huc ſpectat, quod Scip. Sgambatus Lib. II. Archivor. V. L. Tit.
LEX. p. 359. Obſervat: quidam hoe novien Ehtber idem eſſe dicunt, quod apud
Græcos a&ο, volunt ab Ethnieit Eſtberam in Deos relatam., ipſamque eſe
Aſiræam, quæ gladium vindieem pi bravit, opportunitate captata e Græcis ver-
bi, (c. IX, 31.) 4 EceXααι S,ρ6ι 70ν aααα.αανοροο siαςαα—
οä. Et Eſther ſermone ſietitin æternum, & ſeripta eſt inmemoriam. Ac
f ſermonibus ſeriptirque in cæœlum relata,
gioriæ conſecuta ſit. Stellam autem vocari tradunt interpretes a pulchri-
tudine corporis, & animi elegantia, quam cum ſtellis Orientales conten-
dunt, v. g. Cant. VI, 9. Belliſime nomen aſtri reginæ noſtræ adſeribitur,
inquit Bonartius Comm. in Eſtb. II. num. marg. 4l. p. 54. quæ in denfiſimi:
nebulis gentilitali: & fædiſimi Judaicæ calamitatii tenebit, tanquam ful-
gentiſimum ſidur aphuruit. In Medraſeb Jalkut in hanc hiſtoriam fol.
171. col. I. paria traduntur: ſed & alia vocis originatio a r quod eſt
ecultare, affertur, N quia occultabat verba ſua, ter dicit Scriptura
(Eſth. II, 20.) Eſlber aulem non indicaverat cognationem ſuam. Quæ li-
cer Judaica potius ſit alluſio, in Gloſſam tamen fuit adſcita, quæ: Heſter,
inquit, dicitur abſconſa: nec improbat hanc derivationem Joh. Henr.
Urſinus de Zorsaſtre Sect. 4. p. 23. & cum Præcedente ſtellæ notatione
combinat, cum & ſtellæ ſua habeant latibula, & interdiu abſcondant ſe

omnes.
v dicatur, quaſi abſcondita, quod magna diligentia vereribus virgines
abiconderentur, & ab omni fere virorum aeceſſu prohiberentur, ut ſolide
ac erudite demonſtravit Huetius Dem. Ev. Propoſ. AX. cap. 1X. §. 2. p. 763.
5 & ex Bafilii tract. 7r1 vic6 αααπνα ια οοlâαods T. I. Opp-

p. 609. eonſtat, virginibus prodire in publicum, priusquam deſponſæ ma-

ritis eſſent, non hicuiſſe. Huc itaque faceret, ſi verum eſſet, quod ex
Jalkut in Eſther. nu. 106. refert Scip. Sgambatus &. 1. p. 356. quod abdide-
rit ſe Eſther, ita ut nulli bominum conſpiciendam ſe daret annis XXIV. Quo
haud dubie Victorin. Strigelius reſpexit, cum Schal. in Eſth. p. I21. inquit:
JFortaſſir abſcondita nominata eſt, quia non prodiit in publicum, ne forma
ruerentur infidiæ,. Sed ſi dicendum quod res eſt, Perſica omnino, non
Hebræa

& ſideribur addita, æternitatem

Poſſet hoc illuſtrari, quod ab abſcondendo Hebræis virgo

Hebrea
Gamn cuß
lLex H.
Scriptun
Noe rete
matriset
ſillet, Ei
us pe
iplorum
inſgif
fiam,
Prolixn
Kconcit
qur ce
Wd
Au fen
alkur,
*
dem, d
Min. R
comme
Gorum
collecha
recentil
64). Nt
ligdaſ
cku:
quamf
mqau⸗
.
primm
rix vi
142
ins
44. &
Orbitn

—
8
hec 4 5
oſitumn 4
tet, ſolen⸗
lI. ,e.
te dlituf
V. I, Iit.
Aupdafd
ngureſ⸗
atir der.
Nraguuf.
Mrium. A
ternilatenn
Apulchri
es Conten⸗
Aeribitur,
enſſint
guan ſul.
Poriumn /ol.
gol ek
1Seripturs
Qelr.
2: Haſen,
loh. Henr.
notatione
OrCant ſe
es Vg
us Vrgines
ulolide
. ..t
T. l. 0

Horleme.

ol er
odebcice
r
ne ſnni
nino, non

Hebtei

VETERIS TRSTAMENTIL. P. I.

Hebræa eſt vocis origo. Hinc ali demum a felicitate vel fortuna ita di-
Gam cupiunt, quam Perſas vocabulo ſtareb deſignare Caſtellus notavit
Lex. Heptagl. col. 329. Ceterum Judæorum næniæz ſunt, quas præter educatis
Scripturæ ſidem in Bereſebitb Rabba Sect., XXX. (quam Jalkut in ſæctionem
Noæ refert) Rabbini blaterant, qued Mardochæus Eſtheræ poſthumæ, &
matris etiam obitu in lucem editæ, poſtquam nutricem diu fruſtra quæ-
ſiſſet, divino præter ſuetum naturæ ordinem munere dotatus, virile pe-
Qus præbuerit, ſuoque illam lacte nutriverit. Eodem cenſu veniunt
ipſorum nugæ, quando Mardochæum illam uxorem duxiſſe fabulantur,
inſigni fentium corruptione, qua Eſth. II, 7. Pro;: accepit cam — in
Eiiam, ſubſtituunt d domum duxit, in quo confutando figmento
prolixus eſt Jul. Bartoloccius P. HII. Bibliotb. Rabb. p. 4 . nervoſior vero
& concifior Druſius annotat. in lib. Eſth. p. 75˙‧. Firmiori nituntur talo, ſerma
quæ de præſtanti puellæ forma Sacra pagina diſſerit, A
ND Da) —n) quod puella ſormoſa ſrecie & pulebra aſpe-
ctu fuerit, ubi rurſus ſupra quod ſcriptum eſt ſapiunt Rabbini, ita eam in
Jalkut nam. ſupra cit. ex antiqua traditione deſcribentes: R
ep 0 E en Eeren e en eeß N 2N N
Mediocris erat ſlaturæ, nec procera, nec brevis, pallidula (ſubviri-
dem, ſubfulvum alias colorem vocabulum notat ap. Buxtorft. Lexæ Hebr.
Min. Rad ) & fium gratiæ exienſum ſuper ipſam. Reliqua ipſorum
commenta ſcientes prætermittimus: Patrum vero & Chriſtianorum Do-
Gorum encomia, quibus Eſtheræ formam pariter ae virtutes ornarunt,
collecta vide ap. Bonart. ſub finem præloquiorum Comm. in h. l. b. 13.ſq4. &
recentiſſime ab Autore Perſonal. Mardochai & Eſiber cap. XI. p. 97. ο
cap. XfI. p. 107. Mirum autem non eſt, illam formæ pulchritudine re-
liqua ſui ſexus decora longe antecellentem, inter alias virgines in Gyne-
cæum accerſitam, Regiquæ præ cæteris tori ſociam fuiſſe lectam; quan-
quam fidem denuo excedit, quod Judæi in Bereſchitb Rabba fabulantur,
jam quadragenariam aut eo majorem fuiſſe, cum ad Ahaſverum-ducere-
tur. Sed de ipſius matrimonio mox ex inſtituto dicemus. Iſtud cum- eypiea pra-
primis laudi ipſi eſt, quod typum & figuram præbeat, non quidem Ma- Eguratis
riæ virginis, ut Pontificii interpretes Corn. a Lapide Comm. in Eſt. p. eccleſſa;
142. ſq7. Oliver. Bonartius Comm. in e. XV. num. mayg. Fl. p. 424. San-
Qius Comment. in h. I. . 367. Nierembergius Strom. XIV. Lib. 3. cap. I2.
ſqq. & alii paſſim pertendunt: ſed eccleſiæ cumprimis, quam ratione
orbitatis, pietatis, caſtitatis, venuſtatis, protecétionis porro, exornatio-
XV 2 nis

De libro
ſtheræ.

3G INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
De libro —

Eſherz, nis, & in thronum regium elevationis, præfiguraſſe D. Chriſtian Matthiæ
Theatr. Hiſi. p. 307. & ex S. Proſpero Nieremberg. cit. loc. c. 14. p. 417. de-
monſtrat: quodque alia fuppeditet Chriſtianiſmi noſtri ſymbola, quæ Au-

cognomi-
in Polo- vo, tactum quoque leviter a Grotio in praloqv. in 6. I. Regis Poloniæ Ca-
nias ſimiri III. Magni concubinam Judaicam, nomine Eſtheram, ſeculò XIV.
Eſthera, multum contuliſſe, ut tam præclara Judæis in Polonia privilegia indulge-
rentur, teſte Hübnero quaſt. F. IV. p. Soâ.
. III.

Eftheræ Maximi vero momenti quæſtio eſt de Ahaſvero, Eſtheræ marito,

maritus quæ ſolide diſcuſſa univerſæ libri Chronologiæ, tum & reliquis hiſtoriæ
Abaſverns. Grcumſtantäs lucem affundit: ſed adeo perplexwa illa, & variis interpre-
tum ſententiis implicata eſt, ut perlectis ommbus propemodum, ex b. D.
Pfeifferi judicio, uſurpare queas Terentianum illud: Feæciſtirprobe: in-
certior ſum multo, quam dudum. Qui enim ENnoſtro autori
ſalutatur, diftindum quidem ab Ahaſvero, inter Cyrum & Darium inter-
medio, & acerrimo Judæorum hoſte Esdr. IV, 5§. 6. tum quoque in Per-
ſia rerum potitum fuiſie, ex Eſth. I, 14. 18. 19. ſatis manifeſtum eſt:

quem veréô in ordine Regum Perſarum teneat locum, & quo in profana

hiſtoria nomine vemiat, vix Oedipus quis dixerit. Nos ut in compen-
Gäum mittamus, quæ alii prolixe diſputant, certos obſervabimus chara-
Geres, & notas veluti diacriticas, quibus conſpicuus Ahaſverus noſter
eum demum e Regibus Perſarum reſpondere ſibi evincet, in quem eadem
uadrare conſtabit requiſita. Sunt autem, a) latiſſimum ejus impe-

rium, ab India ad Ethiopiam patens, Eſth. I, I. 68) favor in Judæos pla-
ne ſingularis, anno regni demum duodecimo incipiens Efſth. III, 7.

„.) ætas Mardochæi congrua, translati adhuc e pattis in captivitatem
ſub Jechonia Eſth. II, 6. ) Senatus ſummus ſeptem Perſiæ Principum
Efſth. I, 14. ⁸) Regina Judæa: 6) parallelimi ex Creſia, Herodoto,
aliisque profanis ſcriptoribus cum Ogoναορορααια 0οNſſtro collati, quos Scali-
ger cumprimis, & Dion. Petavius ſtudioſe obſervarunt. Hinc itaque
non Abyar apparet, fruſtra eſſe, qui I. cum Gerh. Mercatore in Cbronol. Temporario
Let ⸗ lib. III. Demonſtr. Cbron. p. 156. Rud. Gualchero bomil. I. in b. l. p. 2. &

Melch. Cano L. II. LL. c. 6. Cyri Socerum Aſtyagem hunc noſtrum eſſe

cupiunt Ahaſverum, cujus tamen mam late nunquam patuit imperium:
aon Darius fruſtra quoque, qui II. vel Darium Medum, vel Cambzſem Eſtheræ faci-
Medus? unt maritum, & poſteriorem cumprimis, Esd. IV, 6. Ahaſverum appel-

tor Perſonal, ejus collegit c. XIV. p. 146. ſq. Iſtud obiter adhuc obſer-

latum,

—

—
lum, Cunm
☛
4. 10 edit.
dem deſcer
Pprior illep
bus annis
temlepten,
quem,vel
Lib. M
ſolymekt
Dor. Ten.
4. M. 3500
1. 1.0).
4 4 M.
Pecla de 6
Gordono .
ERhere m
Perin Set
Verlemmé
Nar afrte
cE vVerſion
cxX Mardoe
fuiſſe dine
o. ſub
Cujus gui⸗
Gochro tie
Telatiuum.
Tins, & e
Perſonaſe
Gen. XL
Dayptum
Ccommprehe
6444. M.
Mis lucule
inderentt
ni ſane de
articuinmn

rit, niile⸗

—

3 VETERIS TESTAMENTI. P. lJ. 7

r Matthie latum, eum noſtro confundunt, quod Judæi tradunt in Seder Olam Rabba Eſthenn,

6.41) de. c. 29. edit. Jo. Meyeri p. 566. & in Seder Olam Suta edit, ejutd. p. Ios. in ean-
qur u. denm gdeſcendentibus ſententiam Lyrano, Vatablo Genebrardo; cum tamen

prior ille poſt ſubjectam ſibi Babylonem, dilatatosq; imperii fines, vix duo-
bus annis adhuc rebus intereſſet humanis, poſterior vero in univerſum ſal- non Cen —
tem ſeptem annis imperium tenuerit: fruſtra, qui III. ad Artaxerxem ali- W n r ..
quem, vel Longimanum cum Joſepho Lib XI. Avtiq. c. Sulpicio Severo xerxes
Lsb. II. Hiſt. Sc. e. 14. (ubi Artaxerxem ſecundum appellet, fub quo Hiero-Longima-
ſolyma eſt reſtituta, primum enim Cambyſen dixerat) Petavio Lib. XV. de aus;
Doctr. Temporusm c. 27. Joh. Menochio annot. adb. . Saliano T. V. Annal.
A. M. 359o. a num. 2. & deincepe, Joh. Lightfooto Céron. Tempor. V. T.
T. I. Opp. p. 137. ſqq. & Joh. Clerico Comm, in Eſib. I, I. & Tab.III. Chron.
ad A. M. 3476. vel Mnemonem cum Hieronymo in Ezech. IV. Euſebio, non Me-
Beda de 6. mundi ætat. ad A. M. bs. vel Ocbum denique eum Serario, * hes:
Gordono Huntlæo, & Lud. Capello Cbôronol §. Tab. XI. ad A. M. 37. :
Eſtheræ matrimonium referunt; cum tamen & nomen Artaxerxis fem-
per in Scriptura S. Arthaſaſta, nuſpiam vero Ahasverus reddatur, (Ahas-
gr veri enim & Arthaſaſtæ nomina ecjuidem viri, & Febraice idem eſſe, A& α
iſetunett AMIa* &†vͤSowſa exiſtimo Scip. Sgambati l. . Tit. 6t. b. 392. & autoritate Græ-
in grofinn cæ verſionis nondum ſatis evictum:) & graviſſima hanc ſententiam eir-
in compen⸗ cæ Mardochæi ætatem difficultas premat, quem ſi quinquennem ſaltem
imns ciutr⸗ fuiſſe dixeris, cum deportaretur Babylonem, ſub Longimano minimum
verus nottet 1,60%. ſub Mnemone 200. fub Ocho 250. habuiſſe annos, neceſſe erit.
Abemekien Cujus quidem vim argumenti ut eludant ſententiæ Patroni, non de Mar-
eins impe. dochæo translationem, ſed de proavo ejus Kis intellectam volunt, quem
ludeospi- relativum qui Eſth. II, 5. 6. proxime reſpiciat, ut Cajetanus, Nicol. Sera-
h. I 7. rius, & Joh. Clericus Comm ad b. l. vel Mardochæum non in propria
ririrntenn perſona, ſed in ſuis parentibus abductum exiſtimant, ad eum modum, quo
2 Püncipum Gen. XLV, 27. Deut X, 22. in illis 70. animabus, quæ cum Jacobo in
Herodoto, gyptum deſcendiſſe leguntur, etiam duo filii Joſeph in Ægypto nati
, quos Scli comprehenduntur, ut Salianus, Sa, Steph. Menochius, Torniellus Annal.
Binc itque ad A. M. 3456. && 359o. & Pererius lsb. X. & Xlil. in Daniel Verum ni-
TempoliO mis luculenta verba textus ſunt, quam ut vel de parentibus, vel ipſo, ſed
16.19,2, 6 in Parentum lumbis, intelligas: ſi enim in captivitate natus, cum Jecho-
orumele nia ſane deportatus dudum in captivitatem dici nequit, & cum temporis
impeniun: articulum aliquem, hac obſervatione addita, indicare Spiritus S. volue-
there fii- rit, nihil egiſſe videbitur, ſi avum aut proavum ejus translatum dixiſſet,
eron e OWW X5 3 de
i

uc obſer.
Olonie Cr.
keulo NIV.
ia indalge⸗

ere marito,
uis hiſtorir
üsinterpre-
m, exb.D.
prale: ir.
ONrd WWtori
griuminter-
ue in ber

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

ſi noſter in Perſia lucem demum aſpexiſtet.
& Bonartius, in propria perſona

de quo alias per ſe conſtabat,
Unde literæ claritate convicti Sanctius
deportatum fuiſſe Mardochæum fatentur. Su pereſt ĩtaque, ut vel Nerxi,
non Darius vel Dario Hyſtaſpidi Eſthera conjux ad latus jungatur. Et pro Dario
HMaſpis quidem ſententiam ferunt Suidas in di
Ccat 70 Oaαριι ααανπαοι Aρο
bergius Strom Sacr.
El. du Pin. Diſertat.
rius Annal. V. T. ad A. M. 345. L. I. p.
Opp. p. 401. cumprimis vero b.
Bibl. T. I. Bibl. IIl. p. 116. & T. 21.
Opp. p. III5. & Funccius in Chroneol. ad A. M. 344 .
eandem eſſe dicentes cum Avoſſa Darii conjuge, quod in ejus tempora
ætas Mardochæi optime congruit, idemque hujus Regis benignitas in Ju-
dæos, alibi quoque decantata, commoratio in Suſis, diuturnitas imperii,
uxorumque pluralitas ſvadet; nec diffiteor, minimis hanc ſententiam,
chronologiæ ac temporum reſpectu,

ctione A ειαν quem πρσο1ο v0ο⅜
Jac. Tirinus annot. ad. b.l. Nierem-
360. & Lib. II. c. 34. p. 403. Lud.
Prælim in Bibliotb. Autor., eccleſ. . l. p. 5g. Jac. Uſſe-
Go. ſqq. Frieder. Spanhemius T. I.
Lutherus noſter, b. Calovius in Chronice
p. 669, b. Brentius Comm. in . l. T. II.
Eſtheram noſtram

XIV. Lib. I. c. 20. ſq. p.

incommodis premi, ut eidem ſub-
iſi nomen obſtaret. Nullum enim Darium

ſcribere nullus dubitarem, n
i, cum ereberrima tamen nominis

in Scriptura legas Ahaſverum nuncupar
))1 Darii mentio fiat, Esdr. IV, 5. 24. V, F. 6. 7. VI, I. 12. 13. 14. I5.
Neh. XII, 22. Dan. V, 31. VI, I. ſqq. IX, 1. XI, 1. Hagg. I, 1. II, I. II.
Ahaſveri autem commune apud Perſas omnibus Regi-
gyptios, nondum evictum ſatis eſt.
Cambyſen & hunc
ges fuis quisque nominibus Propriis
qui omnes in Scriptura

Zach. I, 17. VII, 1.
bus nomen fuiſſe, ut Pharaonis apud
Duos enim in Scriptura Ahaſveros tantum legimus,
noſtrum, reliqui Perſarum Re
quod ſecus fit circa Reges MKgypti,
dicuntur. Et qui factum demum fuerit, aut quæ ratio, ut
cum Darii, nomine ſuo proprio ubivis in Scriptura, a di
in libro Eſtheræ tamen id nec fiat ullibi,
Quæ vero de

gniuntur;

verſis licet ſeri-

us, deſignetur,
cio ullo prodatur,
Avoſſa afferebantur,
filiam: cætera de ſede reg
tate imperii, uxorem pluralitate,
minus, quam in Darium quadrant.
Xerxem tandem Eſtheram in tori regnique con-
ſententiam ſecuti Joſ. Scaligeri Eib. Vl. Emend. Tempe
notat. inkſtber.

Ahaſverum eundem cum Dario eſſe?
hiſtoriæ profanæ reclamant, quæ illam Cyri dicunt
ali Suſis conſtituta, favore in Judæos, diuturni-
in alios nonnullos Perſarum Reges non
Quare ſalva tantorum nominum
ſortium adſci-

ſed Xerxet. autoritate,
viſſe ſtatuimus,
& in animsdverſionibu: Euſebisnis pelor. 10;, Druſi in an

—

—
e. lhie.
.It. Burt
Hrelequ.in
b. Walthen
g 4 ell⸗
Idea Bonil
tesargumen
ri & Nenis
tum, ino m
cumuxore!
cam, Amelt
da celebnis,
norem faci
que cum El
in vita err
tum Medor
ebrat: co
Dimirum
Otigit ilen
ie .d
Maun 79
Poris ratio,
Mmorte Ter
57.
Perfiorum
Herodot i
longe⸗ Protr
Herocdt.
hemin Gre
tim duxit:
Men filem
Perſicoron,
Eth. Ueu
uis eoe
Mhente .
les, uocd
Mlninumc
10 ſeptimo

—
605
m WMexiſet.
Prin petſons
u vel ervi,
Rn pro Deti⸗
rntes,a N⸗
16) Nerem-
4.,40, Lul.
119. . Ule.
nhemius T.l

us in Cronin

inb. h T.ll.
eramn noſtran
ejus tempori
nignitisin h.
mitas imperii,
ne ſententian,
ur eiden ſub⸗
enimn Derium
tumen nominis
b1. . l4 H
hr. Il 1. in
ommbus Regr-
idumſisett
byſen 6 Hune
propriß inſi⸗
s Rrptid
Ir qur ni
jerſis iet ſai
ibi, eind⸗
ue vero de
em Crt dionmn
dzos Iltniut-
gum Reges no
oruin nomiuunn
Mortiunn ⸗
. Leniin,

uuline

ETERIS TESTAMENTL T. — „

loc. Sulpic. Severi ſupra cit. Chriſt. Schotani Bibliotb. Hiſt. Sar, V. T. T. II.

p. I175. Burmanmi Comm. in b. I. Jac. Bonfrerii in Append. ad Cap. VII.
Praælequ. in Script. S. p. 1077. & e noſtratibus b. Gerhardi Exeg. Loc. I. F. 732.
b. Waltheri Ofic. Bibl. . 557. b. Strauchii Breviar. Cbronol. Lib. IV. c. 27.
qu. 4. p. 5l4. b. Pfeifferi Dub. ex. ad Eſtb. I. t. qu. 2. p. 452. b. Danhaweri
Idea Boni Interpr. p. I57. aliorumque, diverſa licet in ſubſidium adhiben-
tes argumenta. Quod enim nonnulli cum Scaligero nominum Ahaſve-
ri & NYerxis identitatem urgent, ridiculum ſane videtur: nec minus cer-
tum, imo manifeſto falſum, Eſtheram eandem eſſe, nomine & perſona,
cum uxore Nerxis, quam Ameſtrem Herodotus appellat, cum illa judai-
cam, Ameſtris gentilem agnoſcat originem; illa pietate & legis obſervan-
tia celebris, hæc crudeliſſima, ex edito plusquam tyrannico in Maſyſtæ
uxorem facinore, feratur. Sit ita que licet Ahaſveri nomen, ſit quo-
que cum Eſthera conjugium, Herodoto & profanis fcriptoribus cæteris,
in vita Nerxis incognitum, vel filentio prætermiſſum, ut pleraque reliquo-
rum Medorum Perſarumque Regum nomina & facta in facris literis ce-
lebrata: congruunt tamen characteres, ſupra a nobis obſervati. Congruit
nimirum a) regni amplitudo, quæ tanta Regum nulli quam Xerxi
otigit, isdem pene verbis ab Herodoto Lib. Vllec. 9. deſcripta: Xaa

De libroe
Efſtheræ.

oα Trc, αα A'Rioxag A'σο àRæ—X⁸ sbosà sr.‿&M„..

τιανοονπαπN ααιοσιεοmιdαααι “ρ Xοονειιν. tem-
poris ratio, annus regni tertius Eſth. I, 3. Secundo namque anno a Darii
morte .gyptus fubjugata eft, qua Nerxes potitus, confilium principum
Perſicorum, ut de bello Græciæ inferendo deliberarent, convocavit ap.
Herodor. lIib. Vll. c. 7. & 5. & convivium, ob diuturnam deliberationem
longe protractum, in quo Vaſthi Regina repudiata eſt, celebravit Eſth. I.

Herodot. lib. IX. c. og. Hac deliberatione perasta, Nerxes expeditio-

nem in Græciam ſuſcepit, indeque reverſus, anno regni ſeptimo, Eſthe-
ram duxit: y) ætas Mardochæi provecta jam quidem ſatis, neque ta-
men fidem omnem excedens: ) Senatus ſeptem Principum Medo-
Perſicorum, a Magophonis inſtitutus, ut Regi ſemper in eonſiliis adſint
Eſth. IV, rg. Herodot. lib. III. e. 8S4. eg) Lex de non adeundo Rege, niſi
quis ab eodem fuerit vocatus, Eſth. IV. Herodot. lib. III. Reliqua argu-
menta ap. Scaligerum ejusque ſequaces vide. Nec habent ſecus ſentien-
tes, quod in medium prolatis jure opponant, niſi tum incommodam
nominum conciliationem, quam ipſi ſupra repudiavimus, tum quod an-
no ſeptimo & ſequenti, graviſſimo in Græcia & Jonia bello implicatus

—

. Iͤ.

360⁰ INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

Velces Nerxes, Eſtheram alta pace Suſis duxiſſe, aut amoribus indulſſſe dici ne-
queat. Sed cur non? Sexto enim anne (quadriennium nempe in appa-
ratu belli inſumtum, & quinto demum anno bellum illatum Græciæ ſuit)
bello ipſe interfuit, ſed exiguo tempore. Cum enim res ex voto non
ſuccederent, relicto in Græcia Mardonio, regreſſus KNerxes Sardibus hye-
mavit, verno autem tempore Suſas reverſus Eſtheram duxit, anno 7. re-
Judzæorum gni, menſe Thebet, qui decimus eſt Eſth. II. Sed hæc ſuſficiant. Quæ
de ipſo fa- de cætero a Judæis Ahaſvero noſtro affinguntur, obtinuiſſe imperium di-
buls, midium in orbem; optaſſe vehementer, regiam ſibi ſedem fieri fimilem
ei, qua Salomon jura dans ſedebat, nec id ullo tamen cujusquam artificio
conſequi potuiſle; cum Eſthera, antequam Judæam eſſe cognoſceret,
interprete adhibito ſemper locutum, velut affatum ac ſermonem exteræ
dedignaretur, at poſtquam id reſciverit, ſine interprete cum ea ſermonem
contuliſſe, quod Hebræus ſermo magno apud omnes eſtet in precio; &
Chriſtia- id genus commenta alia fabuloſum gentisfuperbæ genium ſpirant. Idem
norum al- vero cum a noſtratibus, mox Deum Patrem typice referre, mox ſceptrum
legoriæz, ejus aureum Evangelium adumbrare dicitur, ur eſt ap. D. Chriſt. Matthiæ
Ibheatr. Hiſtor. p. 306. 309. & cumprimis apud Nierembergium strom. XIV.
lib. III. paſſim, id forte longius petitum, & ſumma cum cautione adhi-
bendum eſt, ne plus juſto allegoriis indulgentes, veritatem cœleſtem lu-
dibrio exponamus.

IV.
Scriptor PEque autem incerta, ſed minus ponderoſa, de ſcriptore libri quæ-
libri ſtio agitatur inter eruditos, qui pro ſententiarum, quod faciunt, divortio,

vel Eidras: in quatuor veluti familias abeunt ac ſectas. Esdræ enim acceptum
referunt Auguſtinus Lib. XVIII. de Civ. Dei c. 36. & Iſidorus, qui L. Vl.
Origin. c. 2. P. 45. F. Heſter librum, inquit, Erdra: ereditur conſcripſiſe.

Euſebius vero in Chronicir A. M. 4734. quem huc citari quoque video, li-

bri hujus autorem Esdra fuiſſe poſteriorem arbitratur, quod hanc hiſto-
riam, ad Artaxerxis Memoris tempora a ſe relatam, poſt Esdræ demum
fata contigiſſe credit, nec vero cenſet ſimile, tam celebrem hiſtoriam præ-
termiſſurum fuiſſe Esdram, ſuis illa temporibus ſi eveniſſe. B. Gerhardus
tamen Lib. II. Conf. Cathol. Art. I. e. l. Sect. poſter. p. 39. illam de Esdra
ſententiam comprobat, quod Erdram V. T. canonem conſtituiſſe, i. . cano-
nicorlibros in unum volumen collegiſſe, conſentien: eſt Hebræorum & Chri-
vel Jejaki- ſtianorum ſententia. Contra vero ea, Jojachimum Pontificem Hebræo-
ins: rum Jeſu, ſacerdotis magni filium, adhortante eum per literas M0.

—

—
cdhzo, I
(hrenogr.
bi ex
NN
Tunt luji
muuchin

1axera /

maonr lib
jeckuräcn.
traduntun
lim. in
mum, qu
5,
mnugne /
Gdolum
it Hue
hancſen
lie ſuhert
uigue N
guihfe
ben Ara
Viris
Canonem
docente.
iquem
Padite
ideo ad
ne liber
drtinzun
Elſra,
haude
Cu h-
gie Ma
erunt
ren, S

ela i

Fü VETERIS TESTAMENTI. P. I. 361
einid. chæo, librum ſcripfiſſe perhibet non Pſeudo- Philo tantum in en
(teckefun Chronographias ſua, ſed R. Azarias quoque in He N cap. 2 W
5t n ubi ex ledidæo Alexandrino refert: Na Aen dep 18
ſtnie⸗ t De e weee eeen deene en ennn eeen
uum,1. e eer ee ee eeenn eeeeee een eee

cum. e Tunc lIojakim ſilius éjus (Jeſu) repetiir ſummum ſuum ſacerdotium ſpario

quadraginta octo ann' rum urqus adannum duodecimum Abaſveri Ar-
taxerxit megni. Et bice conſeripſit librum Eſtber. Rurſus alii Synagogæ vel Snué⸗
magnæ libri ſcriptionem tribuunt, qui ex du-Pin judicio, inde con-goga ma-
jecturam capiunt, quod Feſti Purim origo & ceremoniæ hoc libro?“
traduntur, eumque in finem ſcriptus eile videatur: Diſſertat. præ-
lim. in Autor. Eccleſ. p. 22. Eſt autem hæc ſententia Talmudiſta-
rum, qui tr Bava Bathra cab. I. ita ſanciunt: 9 Deee een
DON D Nen ee enen een ern Liri eynagoge
magna ſeripſerunt Ezechielem, & duodectim minores Prophetas Vanſelcne
& volumen Eſther. In quam præter alios, Judæos cumprinns pedibus
iwit Huetius Demonſtr. Evang. Prop. IV. de libro Eſther 9. 2. b. 37ꝛ. ubi
hanc ſententiam reliquarum omnium compendium cenſet: Hue ſenten-
tia ſuperiorer omne: fere continentur ſententiæ, tum eorum qui Kidram
quique Mardocbæum autorem agnoſeunt; tum Rvorum, qui ackimanr.
quippe qui Synagoga intereſſe potuit, utpote Ioſuæ Pontificir iliut. R. aac
ben Aramab in præſat. Comient, ſui in Eſther eandem ita declarat, quod
wiri Synagogæ magnæ rogatu Eſtheræ, e faſtis Perſicis hiſtoriam hanc in
canonem transtulerint, Spiritu Sancto ipſos verum a falſo diſcriminare
n hl dgeeite kaumne ſ1 Synagoga ſcripfit, certe nou univerſa, ſed per virum
m ſ . 2 icenn ucrerum Pertum: ex ordine ſuo exaraſſe dicenda eſt: quo
enel⸗ . Be erum ad unum aliquem deveniendum erit ſcriptorem; niſi forte
lkmehi⸗ 1 e n ynagogam referant, quod ejus & juſſu & cenſura ac approbatio-
lremm Pe iber Soneitanirus ſit, ubi tamen cavendum, ne qua v/j geovsνναπq i-
imumger be zrainirarer Longe ergo plurima pars & Hebræorum, ut Aben vel Mardo-
ioeints H ri Kiandrum Dodorum- Mardochæurn ſcripfiſſe ſtatuit, qui chats:
DD aud exigua libri pars eſt, & teſtis Aur†τονναας rerum geſtarum; maxime
Ul cum haud obſcure id ipſum innui videatur Eſth. X, 20. 23. 26. ſeripſit ita-
que Mardochaus omnia bac, & literis comprebenſa miſit ad Judaos: ſuſie
peruntque Judæis in ſolennem ritum cuncta, quæ eo tempore facere cæpe-
rant, & quæ Mardocbaus literi facienda mandaverat. Et cuncta quaæ
geſta ſunt, epiſtiolæ volumine continentur. Ubi quidem Mardochæi ſritie
Z. 2 non

imperium di:
ſieri ſimmilem
bamartifcio
cognoferet,
onemn extere
ea ſermonem
in precio; .
rant. IGem
moxlcepttunm
hriſt. Matthiz
n Str IV.
gutione adhi-
eceleſtetalu

torelibriqur⸗
.unt, Avorti,
im acceplu

362 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

De libro . . — 7.
Eſtherz. nNon tam de univerſo libro, quam de literis, rerum geſtarum nuncis, & a-

gendarum porro inſtitutis intelligi poteſt, maxime cum, qui v. 20. H
libelli dicuntur, v. 26. per N epiſtolam explicentur. Interim ſen-
tentiæ huic preſie inhærent Clemens Alexandr. lIib. ſ. Stromat. p. 329. ubi,
cum de Mardocheo ſermo fuiſſet, ſtatim fubjungit: ½ Osραατρο Oi6AMioν
rο τια Mank azτw ο cujur babetur liber, ſicut etias Maccabao-
rum: b. Dannhauer. Hodeſopé. Pbænom I. p. 49. Libri Eſtber, inquiens,
