Deeg: Nonne Salomon hic noſtror (gentiles quippe) Deor coluit, a fmina,
ut ajunt, deceptus? O virtutis magnitudinem! oſapientiæ Aivitias? Non
vicit voluptatem, eumque ſæminæ Jſermones trantverſum egerunt. Si er go
à muliere deceptureſt, bunc ſapientem ne dicite; ſin autem ſapientem ſe
creditit, eum a muliere deceptum ne putatote, ſed judicio ſuo ac prudentia,
Deique admonitu, qui ſe ei conſpiciendum dederat, perſuaſum cæteros etiami

P. 1

—
—

. . Deor

eutia
AVir.
leye.
men.
ic
An,
rol.
rdine
rdam
ige.

NMe
ine,

2 Nen

7
entis,
eliam

Dur

VETER. TESTAM. 167

Deos coluiſz. Cyrill. lib. VII. centra Julian. p. 224. Quanquam autem

vel in dubium vocare, contra diſerta Scripturæ oracula, velextenusre ſal.
tem Salomonis peccata, non ſuſtineamus; de effræni tamen illo uxorum
ae pellicum numero diſceptatum aliquando inter noſtros quoque Theo-
logos fuiſſe, nec omnibus eandem placuiſſe ſententiam, diſſimulandum
non eſt. Sane b. D. Franzius de interpret. Seripturæ orac. Lil. p.6Gz. ſdd. 10:
tus in eo eſt, ut I Reg. XI, 3. non conjuges Regis numerari, ſed gynæcei

ſaltem deſeribi magnificentiam demonſtrer, quod tantam & rineipum
„

ſœminarum, & famularum aluerit in gynæceo turbam. Lutheri quo-
que in eandem ſententiam ſuffragium allegat, qui in convivalib. Sermon.
cay. 5. trecentas reginas ita explicat: Das ſeynd ſeine arme Freundin ge⸗
weſen, von dem Geſchlecht Davids, die haben ſich alle zu ihm gefunden,
und die hat er an ſeinem Hofe muͤſſen ernehren. A quibus quoque
partibus poſtea ſtetit b. Waltherus Harmen. Bibl. in 1Reg. X!, 3. P. 423.
Iqq. ſex duntaxat Salomonem cognoviſſe conjuges, v. I. memoratas, cum.
Franzio cenſens, de quibus Seriptura nominibus utatur numeri pluralis,
loco ſingularis, ſicut fiat Jud. XII, 7. Zach. IX, 9. Matth. XNXVII, 44.
AGRor. XIII, 40. Atque Aie milte mulierei alteræ, pergit, non ſuernnt coniu-
ges, ſe ſeptingentæ Prineipitſæ, Salomonem & ſanguinit, & alinitatis ne-
xu reſpiciebant, trecenta principum erant fliæ, onnes ex Dei populo oriundæ,
niſi orſan Jex coningeſ e ſuis guogque popularibut, numero huic millenario
quatdam habuerint intermixtaz. Contra vero, Franzium data opera re-
fellit, & pro uxoribus & pellicibus, v. 3. numeratis pronunciat b. Fack-

De bPro-
verbiis
Salemon.
mia:

ſpan. Miſeellan. Sair. Lib. I. cap. VI. p. Io. ſ4j. ad genuina L urheri ſcripta,

quæ longe diverſam ejus mentem prodant, provocans: ut & b. D. Pfeif-
ferus Dub. Vexat., Cent. 2. Loc. 96 p. 451. Ceterum de gynæceo Salomonis
Buxtorfſium vide in diſſert. de Sponſal. & divort. J. XLI. p. 45. An vero,
quad volunt Magiſtri, exteræ Salomonis uxores proſely’tæ, & in Judai-
ſmum cooptatæ fuerint, diſputat Seldenus de Jure Nat. & gent lib. V.cap.
p G. ſq. Quanta vero cunque Salomonis fuerint delicta, eorum ta⸗
men veniam aſſecutus, quin & æternum ſalvatus haud dubie eſt, ſi ſeriam
præteri torum pœnitentiam egide, demonſtrari queat. Anceps illa, mul-
tumque inter DoGores ventilata quæſtio, in Scriptura diferte non defini-
tur. Hinc in ſuſpenſo hærent, & pœnitentiam Salamonis æque ac ejus
ſalutem in incerto ponunt, præter veteris eceleſiæ interpretes, e noſtris b.
Joh. Brentius Conm. in Reg. XI, 9. & b. Danhauer. Hodomor. Calvin.
Phant. (X d. Fi. b. 20460. prudenter ſibi agere, ac di vinæ providentiæ, quæ
non

paænitensin

S ſalus:

N . 2

I69 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Pro- non temere profecto aut fruſtra tacere illam voluit, cum Davidis, Petri, ¹
verbiis aliorumque lapſorum reſipiſcentiam copioſe ediſſerat, partes tueri viſi: I
Salomon. quibus e Pontiſiciis, præter Dionyſ. Carthuſianum in 2 Reg. cap. VII.
ad Maldonatum, annumerandus eſt Seb. Barradius, qui Comm. in Concor- 4
diam EFangel. Lib. V. cap. 1X. T. I.p. 207. ſ. allatis & dilutis utriusque D
ſententiæ momentis, & diſcuſſa prolixe tota quæſtione, in medio tandem 1
rem omnem relinquit. Pingit ceumprimis hanc ſententiæ sτνραν Franc. 1
de Mendoza, quando diſcurſ. Moral. in Ll. Reg. annot, 3. proœm. Seck, .
VII. p. 7y. prævidiſſe Deum cenſet, utiliorem nobis fore de hac re igno-
rantiam quam ſcientiam. Nam ſcientia, eſet de ſalute Salomonis, pra- 4
ſumptuoſor redderet malos, qui eo exemplo excitati, leviter præſumerent, V 1
andem ſe qusque ſidem habituros: ſi de aterna eju! damnatione, puſillani- ſ
mes redderet bonos, qui animum omnino deſponderent, videntet, tantat vir-
lutum opes, quibus Salomon abundaverat, penitu! interiiſſe: ignorantia 1
pero utrorque redderet cautor, & inter ſpem metumve olicitor conſervaret. S
Quo korte referas, quod Sixtinus Amama in annotatit ad Eccleſtaſt. li . ex
Aſphonſo Villega narrat, Toleti nempe, juſſu Archiepiſcopi in ſacello, ubi
pitus erat infernus & paradiſus, Salomonis partem intra illum, & partem
Intra hunc locatam fuille. Iniquius in Salomonem ſtatuunt, & absque
cnitentia, æternum omnino periiſſe volunt, præter Cyprianum & Au-
guſtinum, e Pontificiis tumprimis Bellarminus de gemitu columbæ Lib. Il.
cap. XI. Iom. Vil. Opp. p. 1657., atque Pererius, ea potiſſimum de cauſſa,
quod templa & excelſa, quæ in uxorum gratiam, idolis in oliveto I1 Reg.
XI, 7. 8. extruerat, ſolo non æquarit nec amoverit idola, in offenſionem —r
univerſæ gentis poſita, multum poſt iſta tempora, a Joſia religioſiſfdimna

rege, avitamque reducente cultus divini ſineeritatem ac ſan timoniam,
diruta & ſublata 2 Reg. XXIII, 13. Tandem vero ſunt, præter Cyrillum
Hlieroſolym. Hieronymum, Hilarium & Epiphanium, e noſtris b. Ger-
hardus, Poſtill. Salomon. Proleg. cap. II. à 3. b. Waltherus Oſic. Bibl. §. 925.
p. 994. b. Geierus Comment. in Eccleſiaſt. Prolegom. 2. p. 2. ſq & pars potior
Theologorum, qui mitius de ſapientiſſimo Rege ſentiunt, & per pœniten-
7 tiam in gratiam cum Deo rediiſſe, ſalvatumque eum credunt. Argumen:
dAa a Walthero & Geiero allegata haud obſcure ſententiam evincunt, quan-
do & obdormiviſſe cum Patribus ſuis I Beg. XI, 14. fertur, quæ phraſis,
doceute Ambroſio Lib. I. de Cain & Abele, 2. non tam ad ſepulchri, quam
ad fidei & ſanctitatis conſortium reſpicit: & laudabilia Rehabeami initia
viis Davidis æque acsalomonis reſpondiſſe 2 Chron. XI, 7. dicuntur, ubi, ſi
. H 27 impœ-

gui.
ſtie
Aret,
1 er
ubi
rtena
gue
Au⸗
,.
lſe
Reg
nein
mo
lam,
llum
Ger.
0
tior
iten⸗
men:
guen⸗
rulss,
guanm
ivitis
nbiſi
nhe⸗

Davidi: & libri ab eodem exarati & in Canonem relati, maxime vero verbiis

gloriæ in ignominiam, Prophetam cumprimis acriter increpantem, & im-

VETER. TESTAM. 169

impeenitens deceſſiſſet noſter, ad latus vix jungi potuiſſet pœnitenti ac pie De Pro-
Eccleſiaſtes, pœnitehtiæ ejus haud obſcura complectuntur indicia, illud- Salomon.
que præterea exemplo caret, quod eccleſia auctorem libri alicujus ſacri
habeat non ſanctum, vel damnarum: Quibus noſtrum adjicere calculum
nulli dubitamus. Confer præ certeris b. D. Chriſtiani Chemnitii diſpu-
tat. de ſalute Regis Salomonis, An. 1655. Jenæ habitam, & A. 1666. recu-
ſam, ubi non tantum idoneis rationibus mitiorem ſententiam propugnat,
verum etiarm ſecus ſentientium fundamenta deſtruit, ac tandem urget tot
ad pœnifentiam impulſus, quos c. XI. libri 1I Reg. ſuppeditat, acerri-
mum nempe conſcientiæ ſtimulum, quaſſatum reipublicæ ſtatum, adver-
ſarios divinitus excitos, diverſam commutationem, ſapientiæ in ſtultitiam,

minens Dei judicium. Qui hac babuerit, inquit, annon tandem iis com-
motus fuerit? quilibet modo ſecum cogitet. E Reformatis autem Salo-
monis ſalutem, immiſtis quantumlibet eccleſiæ ſuæ erroribus, data opera
& erudite adſtruit oh. Henr. Heideggerus Lom. II. Diſſert. Seleét. IX. p.
243. ſq. Quibus omnibus haud exiguum pondus addit & illud, quod zypicz
illuſtrem Salvatoris noſtri typum geſſit Salomo, Chriſto ipſo indice Cbriſti aa.
Matth. XII, 42. unde factum, ut velut alibi Davidis, ita pariter Salomonis ubratio ⸗
nomine, Dei Filius veniat Cant. III, 7. 9. I I. Quibus vero momentis, no-
mine, ortu ac proſapia, ſapientia & juſtitia, majeſtate, potentia ac opulen-
tia Regia, templi exſtructione, quin & connubio cum Pharaonis filia ini-
to, aliisque vitæ ſuæ partibus & geſtis, Chriſtum luculenter adumbraverit,
innumeri fere demonſtrarunt Doctores, e quibus Mich. Baumannum vide
in Analect. typ. p. 45z. ſqq. D. Joh. Henr. Majum in Oeconom. tempor. Vet.
Teſt. p. 546. Thom. Taylor in Chriſto revelatop. &. ſq. & Joh. Bierman-
num in Moſer en Cbriſtus Lib. I. cap. Xl. p. 245. ſqq. Quin adeo claram &£
dilucidam Chriſti præbuiſte figuram Salomonem, obſervat Pineda lib. VI.
de reb. Salom. cop. XVI. p. &tο. ut Judæorum aliqui verum eum credide-
rint fuiſſe Meſſiam. Quem ipſis errorem impingere tradit juſtinum con-
tra Iryphonem, Ambroſium Apol. I. de David. c. 3. & Apol. II. cap. 6. & 7.
Auguſtinum lib. XMVII. de C. D. c. 5, atque tum ex peccatis Salomonis, quæ
in verum Meſſiam cadere non potuerint, tum ex aliis, quæ de Davidis filio
dicuntur, & in Salomonem quadrare non poſſunt, illos confutare. Et,
ſi minus Auguſtini, Ambroſii certe allegata loca iſtud volunt; Sed qua
fide, ipſe viderit, cum quæ hodie ſuppetunt, Judæorum ſeripta, venturum
Carpz. PariII. X adhuc

„

170 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

7

De Pro- adhuc pollieeantur Meſſiam, neutiquam vero ſub Salomonis ſuſpiciant
verbiis eumac venerentur perſona. Sed hæc de Salomone, pro rarione inſtituti,
Salomon. forte paulo prolixius, non tamen &αταοαονσιοονιασ de quo plura qui cupir,

Scripta:

ampliſſima adeat commentaris, quæ Joannes de Pineda libris VIil. ldie re-
bus Salomonis ſtruxit, Moguntiæ in fol. An. 1613. & qui ea in compen-
dium miſerunt, e noſtris b. Joh. Meiſnerum, diſputatione publica vitæ Sa-
lomonis curriculum Wittenbergæ A. 1653. erudite recenſentem; & no-
viſſime Dn. Georg. Serpilium, cujus Salomo, in continuatione enarratio-
nis Scriptorum Biblicorum, Partem XI. conſtituit, Ratisbonæ An. 1715.
& præter ceteros Carolum de Grobendoneq commendat, qui in ortu &
progreſſu Spiritus Politici, Pragæ in fol. An. 1666. Lib. V. Vi. & VII. ex
inſtituto Salomonis vitam & geſta expendat.
III.

Ad ſeripta Salomonis pedem nunc promovemus, queæ ita diſpelei-

mus, ut ſuppolititia alia & ſpuria; alia genuina quidem, verum &αιοοου⁰
Ss, hodieque deperdita; alia Canonica cenſeamus, in codice ſacro, di-

ſpuria & vina advigilante providentia, aſſervata. In primi generis claſſem redigi-
fuppoſiti- mus Pſalterium Salomonis, quod præcedente capite &. XI.p.taa ſcj. jam occu-
. Peikc J. AX D-l 4 /4.

tia.

avimus; librum ſapientiæ Salomonis, non illum, qui nunc in manibus
eſt, Philonis, ſed Hieroſoly mitana, quam vocant, ſecretiore lingua com-
poſitum, & Joh. Pico Nirandulano in præfar. ad Heptapium landatum;
epiſtolas ad Vaphrem ,Ægypti, & Hiramum Tyri regem, es Eupolemo
apud Euſebium Lis. X. praparat. EpangzI: ſq. & ap. oſephum Lib. VIlI.
Antiq. Judaic. cap. 2. 8S7Wàdοααας, àς aααεςαποοιτ— 1αι voοσια incan-
tationes conſeriptas, quihus morbi pelluntur, 6oαs&οονHvbd6,
2yd aα r Oceα, ασAατ νααρυνυο erdidαρυt, & conjuratio-
num modor, quibus cedentes damoner ita fuganinyr, ut in poſ. 7
reverti audeant, ap. eundem cit. loco; OiOXον Xναιοποι¼

*

6* nUn 7 A A

retιονlibrum Salo-
monium, qui cum legebatur, legiones demonum adducebar, ſubinde in-
terrogantium, cur accerfiti eſſent, ac juſſa alacriter exequentium, ap Ni-
cetam Choniaten in Annalibus lib. IV. de Manuele Comneno, cap. 7. p.
169%. claviculam Salomonis, ſ. occulta occultorum, Orationes ſemiforas
&c. librum ſive magicum, ſive ſteganographicum potius, D. Fabricio
recenſitum de Pſeudebigraph. Vet. Teſt. num. CCliI. p. toyz. clavem Sa-
lomonis, ſub titulo Theoſophiæ Pnevmatieæ, germanice editam in 4. A.
1626. R librum Raziel duplicem, majorem & minorem,
utrumque Cabbaliſticum & magicum, ap. Buxtorff. Biblioth. Rabb. p. 40.
*

in4. A.

VE TER. TESTAM zr

LPeE DRAEN verba medicinalia Salomonis ſ. librum Medi- De Pro-
eum, cujus R. Dav. Kimchi meminit ap. Hottinger. Theſ. Philol. Lib. II. verbiis

cap.2. Sect. I. h. 526. VOD n libros Phyſicos Salomonis, de vi, na-
ruris & moribus jumentorum, volucrium, reptilium, & piſcium, ap. eun-
dem Hotting. c. l. p. 530. Oiſeo* lauιτο librum remediorum adverſus
omnes morbos, ap. Suidam in voc. Gerlag: Salomonis herbarium Ara-
bica lingua, ap. Morhofium lib. I. Polybhiſt. cap. 6. Phyſiologum Epiphanii,
quem ad Salomonem referre autorem, non erubuit libri interpres Scho-
5 liaſtes, Conlalus Ponce de Leon annot. I., ad cap. t. T. II. Opp. ERpiphan.
p. 90. precationem * ) ap. Wagenleilium in confutat. carminis Lip-
manniani p. 222. Salemonis dde“ & hygromantiam ad filium Robo-
am; ac Salomonis denique Teſtamentum, Gilberto Gaulmino frequenter
citatum: quæ omnia ordine & ſigillatim perſequitur Dotiſſimus Fabri-
cius cit. loc. num. 1S. ſjj. Secundi ordinis ſunt, quos hiſtoricus ſacer me-

Salomon.

morat I Reg. IV, 32. ſq: tria millia parabolarum, & mille ac quinque can Axe*àναS v

tica; tum & quos de arboribus & fruticetis, de animalibus item & volati-
libus, reptilibusque compoluit commentarios, Zoologicos, Botanicos,
Medicos. Multum in gentis ſuæ gloriam de his ja ctat Joſephus lib. VIII.
Antiqu. Jud. cap. 2. & inſignem hinc exſtruit librornm Salomonæornm
bibliothecam; quam immane quantum adaugent Rabbini, cum apud
Bartoloccium Biblioth. Rabbin. P. II p. 3oo. ſqJ. Salomonem ſuper quod-
libet verbum legis tria millia parabolarum, & ſuper quodlibet verbum
Scribarum quinque & mille compoſuiſſe cantica nugantur: ſed eommo-
de obſervarunt interpretes, ex Pontificiis Jac. Bonfrerius Append. ad Cap.
VII. Præloqv. in oeript. Sacy. Sebt. 9. Com m. in Pentat. p. 1073. e Reforma-
tis Frid, Spanhemius 7. I. Opp. p. 365,. non tam ſeripta hæc dici a Salo-
mone, quam oretenus ſolum pronunciata, e quibus ad ſcriptionem para-
bolarum ſelegerit præcipuas, quæ Proverbiorum libro continentur. Utut
autem e vero non admodum videatur alienum, literis mandaſſe, & in fa-

ſeiculos ac libros, parabolas, hymnos & obſervationes phy ſicas collegis-

ſe velipſum Salomonem, vel ex Regis ore excipientem ſapientum quen-
Vvelph 9
dam; certum tamen, tot gentis ac urbis eladibus atque ruinis omnia iſta

& deꝑer-

1ta.

eriiſſe monumenta, præter ea, quæ divinitus inſpirata Canon Scripturæz

complexus eſt, & ad ſeram poſteritatem illibata & integra transmiſit.
Nec absque ſaluberrimo divinæ providentiæ conſilio, ja uram illam li-
brorum Salomonis, qui humano ſaltem ſtudio compolſiti, ad naturæ in-
daginem & diſciplinam morum potius, quam ad religionis ſpectabant
. X 2 auto-

S

172 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS.

De Pro- autoritatem, Judaica fecitantiquit as, tum ne &ονονâτιοι & humana ſapien-
verbiis tiſſimi Regis ſ ſeripta, eum divinis R n & canonicis temere confunde-
Salomon. rentur, tum ne nimia librorum mole obrueretur eceleſia, quæ e cauſa eſt,
cur alia quoque ſaerorum ſeriptorum monumenta temporum injuria pe-
rierunt. Ceterum fruſtra omnino ſunt, qui tria iſta millia parabolarum,
noſtro proverbiorum libro coar ctari ‚cumklieronymo Tradition. Hobr. in

lib. II. Regum, T. IV. Opp. f. 13, D. cenſent, cum ultra 800. adagiorum,

ſive ut Maſora numeravit, ultra 915. verſuum: numerum, ille non aſcendat:
nee periculo carere illorum videtur ſententia, qui cum Dno. M. Michaelis
in Diſſert. de Proverbiis Salomon. F. 7. P. 4. ſg. hujus libri adagia reliquias
ex illa jatura, & velut ex communi trium millium naufragio tabulas exi-
ſtimant ſervatas, unde facile conſequitur, ejusdem eum iſtis deperdita illa
naturæ ac indolis, adeoque Qeèε νρνο, canonica, & eccleſiæ fuiſſe dicata,
partemque adeo Canonis haud poſtremam, inſigni fidelium damno, inter-
eanonica, eidiſſe; quod- adverſus Pontificios &τοννρν negamus. Succedunt ter-
kodieque tio loco, genuini Salomonis, & ad hunc diem ſuperſtites, are canonici,
peran⸗ quorum, numerum non uno modo priſca definivit eccleſia, Auguſtino
apud Caſſiodorum, quatuor; Concilio Carthaginenſi III. quinque;
Origine, pluribusque aliis, tres numerantibus: p pr. ræclare autem pro po-
ſtrema ſententia Auguſtinus lib. XVII. de C. D. cap. 20. Prophetaſſe etiam
Saloman reperitur in ſuis libris, qui tres recepti ſuint in auctoritatem cano-
nicam: Proverbia, Eccleſiaſter, & Canticum Canticorum. Alii vero duo,
quorum unus Sapientia, alter Eccleftaſticus dicitur, propter eloquii nonnul-
lam ſimilitudinem, ut Salomonis dicantur, obtinuit conſuetudos non autem
eſſe ipſius, non dubitant doctiorer: eos tamen in auctoritatem, maxime Oc-
tcidentalis, antiquitus recepit ecclehia.
IV.

Antor & Autorem itaque libri extra dubium collocat inleriptio non recens

collector addita, aut alienæ manus;, ſed ipfſi inſerta & intexta operi, c. I, I. Parabolæ
operis Selomonit, ſilii David, Regis Iſrael. Quæ quo elarior, eo magis mirari
ſubit, ſolieitari eam a Doctiſſimo Grotio, qui ut fingularis eſſe amat, ita
w. wrents Pariter hiel loci ſibi ſapit, eum in annot. gac. l. Videtur. inquit, bic liber
Grotii, eſſe S Xα ptimarum ſententiarum explurimit, qui ante Salomonem fuene
ſeriptoribut, qualet s Xνοαας mäulti Imperator 1n Conſtantinopolitanorum
conſeribi in ſuos iſus ſecere. Verum, quo indicio ita videtur Gretio? aur
quio, vel ariete concutit, velartificio elidir, tituli autoritatem? Neque
enim, quia Imperatores Conſtantinopolitani ejusmodi énàααα Louleidi
ibi

— — ——,—

bien.
tace.
Lelt,
tum,
Ur. in
rum,
ndat:
hnelis
lis
ad
icata,
ntet⸗

ier⸗

ohict,

0 po-

ecens

alle

„ .
mirar!

VETER. TESTAM. 173

ſibi curarunt, valido inde argumento eoncluditur, pari raticne Salomo-De Pro=

nem hunc librum conſarcinari juſſiſ/ſe. Enimvero omnem diſeutit offu- verbiis
ſam nebulam iterata libri inſcriptio c. XXV, I. Si enim etiam bacg, qua Salomon.
viri Ezechiæ, ceu Eclogarii, rantſeripſere, Proverbia Salomonit ſunt, tan-
quam autoris; haud obſeure inde colligitur, ſententias præcedentes

1

non Salomonis tantum autoris eſſe, ſed ab ipfo Salomone etiam iſto

ordine digeſtas & conſcriptas, uti ſequentes a cap. XXVI. ad c. NXX.

Salomonem quidem autorem agnoſcunt, ſed ab his, quibus id negotii, Spi-
ritus S. inſtintu & moderamine, Eechias dedit, eodem Spiritu dirigente
collectæ & conſignatæ lunt. Conf. b. Calovii Bibl. Ill. ad h. l. p. 125.
Rarſus vero Judæorum magiſtri Salomonem quidem auctorem, ſed non ex mente
ſeriptorem cenſent Proverbiorum. Ita nimirum ad quæſtionem: quis Judeæo:
Scripturæ libros, & in his Salomonæos exaraverit? in Bava Bathra cap.¹lh,
1. . S. a. reſpondent: Iup, een ene ee n een
. Ne ,BWI Ezechiat & cotut ejur ſeripſerunt Haiam, Proverbia,
CGanticum & Eccleſiaſten. Et de Jeſaia quidem ſuo loco. De Salomonis
vero libris ſeitum ſapientum ſuorum minus exa de probat R. Salomo in
gleſſa ad eum locum, ex Prov. XX V, I. ubi inſigni paralogiſmo, a parte libri
poſtrema, ad librum totum, quin & ad libros Regis univerſos concludit,
& virorum Erechiæ in colligendis ultimis a c. XXV. capitibus laborem ad
totum opus, præter mentem plane allegatæ inſcriptionis, refert, uti paulo
ante obſervavimus. Ulterius adhuc progrediuntur Ebræorum alil, ap. “:
Eugubinum in Gen. I. & Melchior. Canum lib. II. de Loc, cap. XI. Jeſaiam
omnes, quos ſacer Codex complectitur, Salomonis confignaſie libros rati,
eo quod ille inter Exechiæ viros principem facile locum teneret, regis
Juippe conſanguineus & perfamiliaris; in quam ſententiam R. Gedalias in
Schalſeheleth Hakkabbalab f. G6. b. inquit: l
:Reen . Haias ſoeriphit librum ſuum, & Proverbia
& Canticum, & Eocleſtaſten. Uti vero absque ratione & momento, quin
& absque duce ac autore ullo, hæc ſtatuunt, quæ tam facili rejiciuntur
quam adſtruuntur, negotio,; ita tum ex ſtyli ae dictionis in utrisque lbri?
diſcrepantia iſthæc refelli, tum ex allis demonftrari poteſt indiciis, Salo-
monis libros trecentis fere annis Jeſaiæ vaticinia, eorumque collectionem
& in eanonem receptionem, antevertiſſe. Noſtram itaque mentem ut pau-
cis expediamus, totius libri veneramur autorem Salomonem eoννονâοον
modo tamen non ubique eodem: 1¹) Proœmium, quod imroductionis vi- ex meute
cem preæſtat, a cap. I. ad IN. inclul. Salomonis & ingenio debetur, & cala- noſira.
123 S mo,

6

Pro-
verbiis
Salomon.

4

De

174 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

mo, ob v. I. cap. I. & ea, quæ paulo ante diximus: 2) Sρααοσταα aαa X. ad
c. XNIV. inclul. ejusdem prorſus originis & ætatis eſſe, ex c. N. verſu I. ſ.
epigraphe cognoſcitur: 3) inſignis illa a cap. XXV. ad c. XXIX. incl. ac-
ceſſio Salomoni pariter autori in acceptis refertur e. XXV, I. ita tamen, ut
viri Exechiæ, h. e. ſapientes nonnulli, Hiskiæ ν*αοvot, & reformatori
huic pientiſſimo peculiari modo addicli, vel ab eodem ad ſacras & eccle-
ſiaſticas curas ac expeditiones ſingulariter deſtinati, Prophetæ cumprimis,
ea tempeſtate vaticinantes, Jeſaias, Hoſeas, Micha, ſpar ſas illas ſapientiſſi-
mi Regis gnomas, variis in lan Kuario aſſervatas, & ad hæc tempora trans-
miſſis ſchedis, eoτνvuνανεαναα in unum Syſtema congererent, & ad mantil⸗
ſæ inſtar Proverbiorum operi adſicerent, approbante, & divina inſtituti il-
lius auſpicia agnoſcente, Sacerdotio & univerſa eccleſia: 4) Aguris perico-
am c. XNXX. a ſapiente quodam illius temporis profectam, ſuam omnino
fecit & approbatione, & recenſione, Salomo ex Aguris quidem ode hau-
ſtam, ex Spiritus 8 tamen dictamine in literas redackam. Scite omnino Gis-
bert. Voetius T.I. 4' Put. Sel. IIl. p a2. Mihi tutiſime dici peſſe videtur, diltæ
bac quidem ſe ab Agur, viro ſapiente, quamdit non Oeοτ⁷7ροοα & inde ac-
cepiſje ac didiciſſe hæc Salomonem, ſive quod ad materiam propohitam ſolum-
modo, ſive etiam, quod ad iſtum modum ac ordinem proponendi ; & ſio rehe-
tita atque pprobata a Salomone, habere ab ipſo propriam ſuæ authentiat
notam acgnoriſma, tanquam ab infallibili amanuenſi Spiritus Sancti, qui ea
ro ſuis adoptavit, non autem ab Agur. Ita ſeriptore ſacri, referentet hbi-
ſtoriam aut dogma Philoſopbicum, aut quodcunque Theologicum, quod olim
a Praceptore fallibili, aut ſaltem aliunde, quam ex infalli bili dictamine Spi-
yitus S. audiverant ac didicerant, authentice ea ferunt, tradunt, & appli-
cant, analyſt ultima acta, non in praceptores, aut perceptiones atque obſer-
vationes ſenſfitivas, aut in ratiocinationes, diſquifttioner, & diſeurſus ſuc
mentir, ſed in ſeipſos a Spiritu S. infallibiliter & immediate inſiratot, tan-
uam in primum principium in Zrumentale, in de authentia dependeat. 5)
matris demum Bathſabæ di Gata, eap. N XXI. quantumvis a Prophetiſſa, &
Spiritu Dei acta muliere profea, quod Jo. Pineda lib. I. de reb. Salom. caß.
I. G. §. & Corn- à Lapide in Comm. ad Prov. XXXI. volunt, Rex noſter ta-
men recenſuit, & concinnius forte, ſi non emaculavit, attamen diſpoſuit
aut ordinavit, atque inter ſua ipſemet numeravit, authenticumque eſſe vo⸗
luit, quod inſcriptio v. I. luculenter inſinuat. Nec ordinis id prohibet
ratio, cutn virorum Exechiæ colle Rtioni duo iſta capita ſubjiciantur; cum
ſeorſim, peculiaribus membranis a Salomone condita, & in ſanctuario aſ-
ſervata, a viris Exechiæ demum, divinis auſpiciis, Proverbiorum libro pro
coro-

.

VETER. IT ESTAM. 17 5

coronide adjecta fuerint, ultimamoperi iſti manum adjicientibus. Jam De Pro-
8 de tempore, quo in lucem edita & Ececleſiæ oblata, aut Canoni inſerta Ver biis
ſunt Proverbia ‚non niſi conje cturis locus eſt. Inde variæ Doct orum ſen- Salomon.
n rentiæ. Judæos vulgo Cantica Sa alomoni adhuc puero, Proverbia adhuc dorc leri.
Mhr adoleſcenti, vel viro ſaltem maturo, & Eccleſiaſten demum ætate provecto brs, .
c tribuere, teſtis eſt Bartoloccius I. IV. Bibl. Rabb. p. 373. . Idque inde col-
tmd ligunt, quia in cantico nominis ſui duntaxat fecit mentionem: Prover-
nuilt. biis Regem Irael adſcripſit: in Eccleſiaſte denique Rex in Hieruſalem
rine vocari voluit. Quæ Papiſtis quibusdam arriſit opinio, & Cornelio a
unti. Lap. probatu , Secus autem pronunciant Hebræi in Seder Olam Rabba
uliil. cap. XI. f. 4t. ubi, poſtquam Salomonis lapſum expoſuiſſent, tandem in-
erieb. quiunt: drp O e 53PT D cum ad ſenebtutem ver-
nnin geret, prope mortem ſuam, Spiritum babuit inhabitantem, & dictavit
un. iſtos libr. 04, Proverbia, Canticum C anticorum, & Eccleſtaſten. Qure toti-
s dem verbis citata repetuntur in Jalkut ad' Reg. III nec non in Zemach

ulte David p. 13. & a R. Ged dalia confirmantur in Schatſibeleth hakkabala p.ö. d.
Procul dubio ex Judæorum diſciplina eadem hauſit H lierony mus, cum
Lihb. XIII. Comment. in Ezelbh. . XLIII. To. V. f. 2573. G. H. in eandem pe-
dibus incedit ſententiam, &: iyſe, inquit, fabricator templi Salomon pec-
cavit & offendit Deum, licet poſtea, eger it penitentiam ſeribens Proverbia,
in quibus ait: (e. XXIV, 32.) novidſime ego gipenitentiam, & re ſpexi, ut
eligerem diſciblinam. Et ita quidem græca 70α LXM, verſio legit : ali⸗

6 iu ter autem textus Hebræus, quem hic neglexiſle Patrem 5catadraron, &
nHi. fontium afſertorem, ve hemente r miror. Pro ſene Rute caleulum quo-
edl . que adjicit Pineda lib. VIII dereb. Salom. cap. I. Seét, 6. §. 6. 2. p. 76/. Cyril-
uohßer. Ilum & Bachiarium in partes vocans, quibuscum Salomonem hoe libro ſan-
ſuſie Stiſſimis præceptis, quaſi propriis experimentis & malis edo tum, morta-⸗
tot fol⸗ les omnes inſtituiſſe tradit. Et videri omnino poſſet, graviſſima illa, de
ut, 5) cavendis adulteræ ampjexvibus S, C. II, 16. ſq q. c. VII, 5. ſqq. a liaque id g ge⸗
ilt, nus monita, ex triſti ortum traxiſſe exper rientia, adeoque poſt agnitos de-

mum errores literis fuiſſe mandata: potior amen b. Geieri iſententia eſt,
qui Proleg. in Prov. II. p. 3. (nam in prolegom. in Recleſ. P. 3. alia ipſi mens
erat) ex 1 Reg. IV, 32. valide concludit, Proverbia ant &lapſum prolata,
nee ſemel, led procul dubio fre equentius fuiſſe repetita, pro re nata: guin
& eodem tempore literis conſignata colligere in proclivi eſt, cum Qeo-
vνναρ¹bναος Canonicæ influxus non ad loduelam tantum, ſed vel cumprimis 8
ad ſeriptionem terminetur. Sane divina Salomoni conceſſa ſapientia in

Go
SerI⸗

lntin .

De Pro⸗
verbiis
Salomon.

&ο& Canon

inſerta.,

I56 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

7

Scripturis memoratur juveni, non item ſeni; esque laudibus ab ipſo
in eæœlum evecta, precibus a Deo obtineri c. II, 3. ſqq. docetur, quod
ſuo exemplo didicerat in juventute Salomo. Adde, quod nullum lapſus
ſui veſtigium in univerlo hoc opere noſter ediderit, cujus tamen adeo
immemor in Eccleſiaſte non fuit; quin ſatis hic magnifice de ſe paſſim
deprehenditur ſenſiſſte. Quæ junctim ſumta, ſi non extra omne dubi-
um ponunt, ſaltem a vero proxime abeſſe demonſtrant ſententiam, quæ
Proverbiorum inſpirationem divinam & conſignationem, in ea Salo-

monis tempora conjicit, quibus integer vitæ ſcelerisque purus, Dei fa-

vore abunde afluebat. Paucis omnia complectſtur b. Waltherus noſter
Oie. Bibl. §&. 9i7. Dubium non eſt, librum fuiſſe confeltum, priutquam Sa-
lomon ſedaceretur per mulieres; nam magnam pietateni & vitæ ſancti-
tatem Pirant Lnguli ejus apicer, ita, ut hic non tantum audiamus Regum
ſapientiſimum de rerum divinarum ac bumanarum conditione ſapientiſſi-
me diſſerentem, ſed G Spiritum Dei nobiteum colioquentem. Singularis
hic plane, & omnino deſerendus eſt Lightfootus, qui in Chron. Vet.
Teſt. T. t. Opp. p. J. Proverbiorum ſtructuram ad illam refert Salomo-
nis ætate m, qua filii ſub illius inſtitutione exerevere in aliquam maturi-
tatem, & qua ipſe ab uxoribus idololatricis illectus eſt in lapſum; unde

artem libri primam in eum præcipue finem compoſitam contendit
P P „

ut filii inſerviret inſtitutioni. Ea vero tempeſtate 9αοτννo egiſſe
libri Canonici ſcriptorem, qua tot fœdis abreptus cupiditatibus, variis-

que idololatriæ abominationibus Deum a ſe alienum redderet, & Spi-

ritum S. plane excuteret, vix absque abſurditate aſſeritur. Neque frau-
di eſſe debuiſſet Viro doctiſſimo ereberrima filii compellatio, in novem
prioribus iſtis obvia capitibus, cum Davidi Pſ. NXXXIV, 12. Syracidi pas-
ſim, aliisque ſcriptoribus ſacris in more ſit poſitum, auditores & lecto-.
res quosvis caritativo filiorum nomine compellare, ſuaque ex paterno
plane monita promanaſſe animo, hoc pacto teſtari; velut Johanni Apo-
ſtolo familiaris illa rνσ οινονο in Epiſtolis ſuis compellatio, ſinceri erga

fideles, quos inſtruit, amoris pignus eſt & index. Eodem autem tempo-

ris tractu, quo in literas redacta lucem adſpexerunt, hæc Proverbia, mini-
mum qua XXIV. priora capita, eccleſiæ quoque oblata, pro eοτu‿αοοα
agnita, & Canoni adjecta, hinc etiam in ſan tuario & in ciſta illa Teſta-
mentaria repoſita fuiſſe, donec accederet, quam Exechiæ viri in ordinem
redegerunt, ſeptem poſtremorum capitum collectio, nihil prohibet, quin
confidenter aſſerimus.
VYV. Argu-

vVvETER. TESTAM. 127

. V. 8
tod Argumentum libri autor ipſe haud obſcure ſignificat, quando c. I, De Pro-
) ſis 2. ſqq. compoſitum dicit ad ſeiendum ſapientiam & eruditionem, ad intelli. verbiis
icke⸗ gendum eloquia intelligentiæ, ad ſuſeipiendum eruditionem intelligentiæ, Salomon.
uſſum judicium, & rectitudines; ad dandum Vimplicibus calliditatem, puero ſcien- enntuin
dabi. tiam & cogitationem: ad quæ verba vide omnino b. Calovium Bibl. Ill.
(que B.1. p. eb. argumentum libri & ſcopum accurate ex iis tradentem.
alo. Nutheticus nimirum eſt, præcepta ſapientiæ divinæ ad omnem vitæ ratio-
defr. nem pertinentia tradens, & Ethicam veluti Chriſtianam complexus, qua
noſter mores & inſtituta hominum ad timorem & cultum Numinis, tum & ad
. æquitatem & humanitatem, quam lex naturæ in nobis adumbravit, &
nicti. Deus in verbo ſuo expreſſit, denique ad vitam feliciter & beate agendam,
gun formantur & componuntur. Ita Baſilius M. bom. XII. in principium
nti i. Proverb. T. I. Opp. p. 390. 7 Aev YAρα Tαεσ⁵αιο c
laris 7α 0οα⁵² *οαααοσαα „ 201 5)) Nνασαια Hοα , νννοι 7τααας ντνιο νυùν
. N. 2 αρ ρανσυς αιτιαNττε Proverbiorum liber inſtrudtio morum eſt
lomo. quadam, nec non animi perturbationum correbtio. Denique vitæ in univer- *
Ituri- ſum documentum, requentes ac brever eorum, qua ſunt agenda, præceptio-
Ende nes continent. Ad morum quoque apud Hebræos diſciplinam refert, &
endit, primo loco collocat Proverbiorum librum Euſebius Lib. XI. Praæpar.
egile Evangel. c. 4. p. 512. r1 ei or 13 7οOe*†τα oNoHαιαιτ αα Sind .
uris. aερα ρosαι dααπαας Ce, inρια XνNiÜærd Aus Onee 7οοαα.
8. , LIægoiklcs èð 4πO εραααυ‿u boix ig
lan. Oqroαποο οαι⅛ποαπιο α.. ⁸Quid i tibi moralia ſapientiſimi Salomonis

pracepta commemorem? quibus peculiare quoddam familiarium dictorum

n opus addictum voluit, quæ Proverbia nuncuhavis, conciſas breverque ſenten-
leto. tiar, apophthegmatum ſimilet, uno quodam argumenti genere complexur.
ierho Cave autem exiſtimes, naturalem ſaltem hoc libro ſapientiam tradi, nec
iaho. ultra patere ambitum ejus, quam rationis humanæ præcepta vitam inſtru-
iergr unt & formant; Quo Salazar tendit, cum argumentum libri in Iagoge
Commentarii recenſens, hortatur, inquit, Salomon ad ſapientiam Ethicam,
tend . hoc eſt, ad cognitionem morum, quæ ommet honeſtatii & probitatis partes
H complectitur, & tota ad bene vivendum ſpectat: divinam enim indigitat,
e quam laudibus vehit, quam homines ad ſe allicientem & invitantem fſiſtit,
e quæque ad hypoſtaticam ſapientiam, )6*o» Patris æternum &* conſubſtan-
Heine⸗ tialem, mortales deducit, fidem in Meſſia, Deique per Chriſtum miſeri-
gunn cordia fundatam delineat, pietatem ſeriam, & vitæ ſanctimoniam ejus-

Carpz. Pari Il. 22 mogdi,

178 LNTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS
De Pre. modi, gual lem lex divina requirit, copioſe ineulcat, tum quoque æquitatis
verbli; & humanitatis præœcepta ſubnectit, additis & inſperſis ſubinde prudentiæ
Salomon. Chriſtianæ monitis, apprime utilibus: ut adeo morales Socratis, Plato-
nis, Ariſtotelis Senecæ, ceterorumque gentilium Philo olophoruminii kitu⸗
fiones, longe transgrediatur. Eum enim in finem ry NXα ο1aν

aadααα Cenui nam ſapientiant & diſciplinam tradidiſſe hoc libro Salo-
monem, pr robe obfervat Autor Snopſeos Athanaſ T. I. Opp. p. 55. B.

Wwaæ 7 ονον 1ρ nl eig T& n! 7 HM.τ⅜α 7007 NRijve⅜ „. T0
Apermoy Tig τισσα e); 76 mee 2 αοσαιι. rweg sοα αορ St-

oνoνττοσις ναοαρ οα Pol, NWνοον 7ν cele Tino! d weheve a, vαι Lovr es,
Ses 6ρMιισιο νανρτινπιπ vveα oοαρτα̈nGrι ne ſpecis ac Lmi-
litudine⸗ ſopientie uisquami in ſoßhiſinata Gracorum & bhareticorum inci-
dat. Graci namque, & Putante & dicenter, ſe fapienter eſſe, ſtulti facti
ſunt; hæretici vero eruditos ſe ſſe rati ‚averſti funt, & peceant proprio judi-
eio condemnati. Quanquam, quod obiter hac occaſione noto, Ethnico-
rum ſapientes longo temporis intervallo anteceſſerit, & Thalete, Biante,
Pittaco, q i Cyri temporibus vixerunt, Socrate porro, Platone & Ar riſto⸗
rele, qui Alexandri M. a etate floruerunt, aliquot ſeculis ſeripferit t prior.
an Sympo- Pror ſus ſingularis hic eſt Ferdinandus Quirinus de Salazar, qui in Gagoge
Rn com- Conment ario in Proverb. Ppr. emiſſa, magno & verborum, & docRtrinæ re-
Erteruak: rumque apparatu, demonſtrare contendit, Salomonem ex more veterum,
cor nvivales hi nic deſeripſ ſe ſermones, nee alio commodius titulo librum
inſigniri, quam ſi Salomonir, vel Sapientiaæ convivium aut cœ&αα inſcribatur.
ta enim Prifeis in more fuiſſe poſitum, ur convivis ſua non fereulorum
