6 argummen-
guum preci⸗
.. Kal
ur: Ler li
etorlkul 9 6

Donint 14

Deus verbis
aumn utebatur,
nonis gels
un minint
Nun oI
one rink
tione 1

VETERIS TESTAMENTIL. P. lJ.

cum ubique Deus præcipiat, nec ullibi, ut locis ſupra citatis vidimus,

diunt Levitica illa inſtituta. Et ut eamus per exempla, c. I. Ex. XX. al-
tare ſibi exſtrui v. 24. dilerte juſſerat; nunc modum determinart, ſi la-
pideum exſtruendum ſit, cujusmodi illud ſit fururum, adeoque impe-
rat, plane non populi arbitrio permittit. Ita Lev. I, 2. de ſacrificio-
rum origine plane non agitur, ſed de materia & modo, ubi rurſus præ-
ceptiva occurrunt, non permiſſiva vocabula, ut inſpectio textus docet.

Laonge enim majorem ferebat ætatem ſacrificiorum religio, Patriarchis

omnibus & jam Habeli frequentata, Gen. IV. quem fide obtuliſſe Pau-

Ius teſtari non potuiſſer, ni fides ipſius diſerto Dei mandato & verbo

fuiſſet nixa, per Rom. X, 14. Nequicquam vero vim hujus argumen-
ti eludere conatur Spencerus Lib. Iil. diſ. 2. quæ eſt de origine ſacrifi-
ciorum cap. 4. ſect. 2. y. 671. cum ſacrißcii abelir acceptationem, quam

Apoſtolur ſidei ejur adſeribit, Deum Gen. tE., 7. §. Jobannem I. Ep.

III, I2. illiur bonæ vitæ, boc eſt, ſidei operibus probatæ, tribuere dicit. Ita
nimirum Theologus ille fidem in bonam vitam & opera transformat,
.—— .. „ . . . 1
& manifeſte teſtatur, nullam ſibi injuriam fieri, cum Leidekkerus (ap.

Benthem. Holluͤnd Kirch⸗und Schulen⸗Stast P. II. y 467. ſq.) boc

de legibur Ebræorum univerſum oput in gratiam Socinianorum conſeri-
ptum arbitratur. Si enim hoc non eſt, neſcio quid fit Socinizare; ut
ex collatione patet Socin. F. ! V. de ſervat. Chriſto c. XI. XII ut & Iract.

deſhide & opertbu! p. 60. I22¾. & 12 5. Sed ad inſtitutum redeamus. Vota

illa Num V’, 1. &c. nuncupandi libera quidem unicuique poteſtas erat,
unde etiam voluntaria dicuntur; at nuncupata exſolvendi ratio & mo-
dus non arbitrio cujusvis permittitur, ſed certa circumſeribitur lege, ut
gratis hoc etiam exemplum allegetur. Tabernaculi porro ſtructura
annon diſertis verbis Exod. e. XXV. toto, maxime v. 9. 40. præcipitur?
Eum enim in finem Moſes denuo ad Deum in montem vocatus, novam
cum ipſo quadrageſimam exegit, ut hæc ipſa de condendo tabernacu-
lo Numinis juſſa capeſſeret. Apud Jeſaium denique c. l, 12. minime
Judaicum cultum, ſed judæorum vitia, manuumque impuritatem v. iF.
16. Deus exagitat, a qua ſi ſe mundaverint, cultum ſe non repudiatu-
rum, „ 18. pollicetur. Uitimun, ſententiæ ſuæ præſidium in verbis
Apoſtoli quærit, quibus Judæi r7αsαρια εαοαπhαα1 νανNα
Gal.

arbitrio humano in re ſacra quicquam definire permittat. Hinc to-
ties QW OSELO R, H ſtatuta, præcepta & judicia ſua ipſi au-

11
—— — . 2 . — De Leviti⸗
via derivati. Sed fucum profecto facit, & ludit in re ſeria Spencerus, co.

— 160⁸S
INTRODVCTIO AD LIBROS adn =
3, dicuntur. Magnus hic ipſi Apollo rorid⸗ ne nk m⸗
Gal. Wer. mundi ritus intelligit, qui Judæis c re ea uſurpantium par-=
ment⸗ MVND Iquidem Eiementa⸗ ſolichs ad h, I. refellit Ca-
munes, & rotii errores fuſe 4
Verum Grotii non quod lex terrena
te, vocantur. . r mundi elementa, 47 di
„. iinter alia: Vocantu leſtiz, ut gloſſa ordi=
lovius, ubi nißyi vel tranſitoria, ut mundus, non ge 2 e 4. l s par
rantten oenm ec quod bominibur mundo & * * undo communia,
varii alet gliu⸗ cenſet: aut quod Judaæii u=n a oroge⸗ G
rata ſiut, 1 ais a totum Vet. Teſamenti Neoadun gi deditos: ſed
iit Grotius, ſiri Apoſtolur, non adimpios nont, MyXDANA, un-
Doniun⸗ TX¹ 14 N N EK 41, 6 1 Nen .
. didit ⸗ 2
en 41. aͤuſſerliche Satzungen reddidit. N. ler, utpote ſacrifi.
de b. Lutherut N SI B1LIBVS agunt leger cer emonia hneln ikuitiet
cisle 8 4 h. l. p. 151. Patres . . res tracta⸗
b- D. cl eletze t⸗ huatur hi goe , 7* 435 T EX-
mus gravi Rmsi 4 7 d 11§ Leviticit awer Mnc-. aulo ali
TEXKNS (. Moſaica D. Seb. Schmidius Comm. erihe
univerſa lege Moſa ibus ſuperſtructum Grotio⸗
explicat de un Ruunt ergo fulcra, quibus e dubium am-
5y6. qui viderur nn commentum r a rencur illum Va-
Marchamdr 8 ſam fere Ethnicorum Theologiam, ſolennibus proma-
Phusec, Mol ejusque ſeriptis & popul nenne lolatri⸗ origine 6
rium, ex Moſe Voſſius in ampliſſimis illis de dolo
r. IO. Voflius 1 . anquam negare non
naſſe, quod Ger. ) lis demonſtratum dedit: & que 1 8 ais
Pregreſ Panos en Loypriorumn wonthera dine moribu . zunte E0
lcent e e dem ege "apur XXIIl. abunde facit, e nulla
. i fidem Ezech, saput AXIII ſum relatum fuiſſe, nu
ſe, cujus rei . ſ. grorumque ejus cenſu ii in (an
& in legum ſacroru . cum Hebræis gyptii in ſa⸗
probatum, one poteſt. Quæ demume is ad Egyptios, quam
demonftrari raro lto ea rectius ab Hebræis ad agyl Auan
. bent, multo ſolide evicit in
cris communhabe creduntur, ut Hermann. Witſius HH
Wes Lerls, bere ex inſtituto Marshami ſententiæ oppoſito,
g ptiaci!, opere

lane
e admirandam plane
ol. magnam atque admir He-
it rto, cujus Libr . tios atque
eruditione leiene religionis negotio veteres inter H eſtan⸗
convemient II. rationes examinat, quibus in bræorum
cet: L. Il. rati ontibus Hebræorun
bræos e enkn Patron, ut ex SS 4 D ngulis ,
mr ee! ulos derivatos eſſe cgredant: L. I. fuam de img
ue rivVUH N9
plerosqu

Aραασ

on ſul
pencrunn
Ben., Car
eandem
ſj eige
verſin b,
1,5, 274)
ſervanit,
ſme hni
r, .
urifcin
aguni 4
umc. h
imitamen
mumn pert
Lbeol.e
llat, guu
giam pre

de⸗
Viticip⸗
nime Pen
Verbis en
Hebrei
maximni
Potuerin
etiamad
fumele
rangui
liu: ſi
Proptere
ißitut
10 N.
ket
Kente
en un
Col ,

—,—
605

uiet ele⸗
eran con.
Dantium er⸗
1. refellit r
Alex terreau
t gloſatorti⸗
tiſinuen .
4o connuntd,
d berelet
, Aaditet:
OANA, A.

,6IIDR.
utpole ſieniſ.

theßnilluſtn
ins o
l. net rullt
65 6 E
Piulo alter
mn. ad b. l.

dum Crot.

Gubiumm An.

qne ilun d
ibus proln-
nibus plol 4

e origite O
N negare nd
Vum traN .
tmen DDO
fiiſe, nuli
Peybrüiin ſir
ros, un
ide evict s46
10, Slumm
andam plioe
ugne e
gos ſe teſtan⸗
Hebrrorlli
ſogols Tl
A. “

—

—

l

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 13

aeigi ſuperaddit. Univerſam ſententie hujus refutationem in com-
. . .⸗ .
pendium velut redegit, & XII. argumentis incluſit b. Patruus meus, Joh-

Ben. Carpzovius, in diſſert. de Vacca rufa P. Il. Cap. 5. g. 21. p. 15. qui

eauandem jam in notis ad Scbickardi Jus Regium Cap. I. theor, 2. p. 44,
ſa. attigerat. Cæterum dudum ante, quam iſthæc moveretur contro-

verſia, b. Joh. Conrad. Dietericus Antiquit. Biblicar. V. T ad Deut. UIl,
3. p. 274 ſq. ubi in origines idololatriæ inquirit, hoc ipſum erudite ob-
ſervavit, quicqiuid in Judæorum, inquiens, erat inſtitutie, id tanquam
ſimiæ primum Aggptii, deinde ab hie Græci & Romani mutuäti viden-
tur. - - Kanogn5Xiâοâ li uhibi in paganorum doctrina, profelto in ritibur
ſacriſiciorum, poteſt qæ Oesντν obſervari. Quicquid bic ſimile babent

De Levisi-
co.

pagani, debitorer ſunt Judæorum; Unde Auguſtinus I. XEII. contra Fau-

Ium c. I7. religioſa ſacramentorum prædicamenta kbræorum ſacrilega

imitamenta Paganit fuiſſe ſcribit. Quanquam iſtud jam ante Spence-

rum perneget Sam. Parkerus itidem Anglus, qui lib. It. tentam l'hyſ.
Tbeol. cil., b. 1öl. qq. omnem movet lapidem, ut vana eſſe omnia oſten-
dat, quæ eruditi e veri Dei cultu in gentilium translata fuiſie Theolo-
giam produnt,
“ . VI.
Sed iſta de legum ceremonialium, quæ tantum non utramque Le-
vitici paginam faciunt, origine: Ufum porro & ſcopum earundem pes-

maizmaex parte ab univerſu ſocietate, non aulem ab unoqubque exerceri
potuerint, certum eſt. cas ad legem divinam non pertinere, adeoque nec
etiam ad beatitudinem & virtutem aliquid facere; ſed eas ſolum Hebræo-
ram elebtionem, h. e. ſolum corporis temporaneam ſelicitatem 8& imperii
tranquillitatem veſpieere, proptereaque non niſi ſtante eorum imperio, zl-
liui uſus eße potuiſe. Si eæ igitur in V. T. ad legem Dei referantur, id
propterea tantum fuit, quia ex revelatione vel x ſundamentir revelatise
inſtitutæ fuzrunt, Quibus deliramentis ut aliquem obducat colorem,
ad Jeſ. I, 10. & Pſ. XI., 7. 9. provocat, ubi omnia ſacriſiciorum gene-

ra & feſta omnia a lege ſecludantur. Verum largiamur licet, non niſi vindicatur,

ſtante Judæorum imperio integrum fuilie ceremoniarum uſum, ſiqui-
dem umbras iſtas adventanti locum dare corpori & cedere oportuerit,
Col. II, 17. Hebr. X, I. monſtrum tamen non unum reliqua Spinozæ
P com-

Legum eae
rundem

. 5—ſcopus
ſime pervertit Spinoza. Sententiam ſuam Tract. I beol. Pol. c. V. p. 5ſ. his uſus a Spi-

verbis exponit: Cum Ceremoniæ, eæ ſaltem, quæ Gabentur in Vet. Teſt. noza per-
Hebræis tantum inſtitutæ, && eorum imperio ita accommodatæ fuerint, ut ven,

itur.
. X

—

114 IN TRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS . —
De Leyiti- – — – = = =
s.. commenta alunt. Ad legem enim divinam Leviticæ ceremoniarum
1. conſtitutiones omnino pertinent; non moralem quidem, quæ omnes 4 Tei
plane homines obligat, ſed poſitivam tamen, præſcriptam a Deo cum wno men
vi obligandi Hebræos ad obſequium fub pœna mortis, quæ legis pro- ſecnn,
prie dictæ indoles eſt ac natura. Hinc, quod ſupra §. præc. jam obſer- Drim po
vatum eſt, præcepta, ſtatuta, 6 juditia Dei in Scriptura audiunt, non ſa⸗ „ cum !
ne ideo tantum, quod vult Spinoza, quia ex revelatione vel e funda- 2. M.
mentis revelatis inſtitutæ ſuerunt, quo pacto omne revelatum, & ſic ipſum niit Ihri
quoque Evangelium, ad legem Dei referendum fuerit, quod abſurdum; oa
ſed quod & iſtæ voluntas legislatoris promulgata, præcipiens ſint & .l..
obligans. Legem vero divinam ſi fatalem in exiſtendo & agendo ne- 1dionbu
ceſſitatem dicat Spinoza, ut ex cap. ejus præc. IV. intricatiſſime qui- loriolik
dem propoſito colligere eſt, tum ad hanc talem pertinere legem cere- Oblarani
moniasipſi negamus, iſtam vero legis deſcriptionem, ceu ſpuriam du- k. lkee
2, dumque in Stoicis exploſam, eadem opera repudiantes, Nec ullum PyI l
ipſi in allegatis dictis præſidium eſt, quæ quippe non omnem facrĩficio- Lelit tn
rum & ceremoniarum uſum, ſed profanum ſaltem hypocritarum abu Wgurtti
ſum e medio tollunt & damnant. Porro quoque ſani nihil in eo eſt, moidlit
quod ceremonias iſtas ad beatitudinem & virtutem quicquam facere nls ute
negat. Virtutis enim & beatitudinis licet partes, actus aut cauſæ non
ſint; ſunt tamen adminicula divinitus peculialiter inſtituta, pars ordi- NMNLE
nis, & via, per quam ad virtutum & obecdhientiæ exercitium, tum & l. delae
3. beatitudinis conſecutionem perveniebatur. Demum vero aperte fal ͤ
ſum eſt, quod ceremonias Leviticas, ſolam corpovir temporaneam felici- .)

tatem & imperii tranquillitatem reſpexiſſe contendit:. Leges enim illæ
pleræque, præſertim quæ ſunt de ſacrificiis, adumbrabant ſacriſicium
Chriſti, in ara crucis pro nobis immolandum, ejusque beneficia ſpiri-
tualia fide acceptanda, atque adeo felicitatem animæ, conſtitutam in 6
remiſſione peccatorum & vita æterna; non quidem vi ceremoniarum,
ſed vi ſacrificii Chriſti, quod adumbrabant, fide apprehenſi, adipiſcen-

da, ut commode monet D. Muſæus Diſſert,. contra Spinoſæ traétatum 1 t
Theol. PEolit. H. 77. p. 66. & fuſius alibi a Theologis docetur. Iſta er- D
go temporalia commoda, quæ obedientibus legi divinæ promittehban- .
tur, umbræ & cortices erant ſpiritualium bonorum, & vita facienti pro- de
miſſa, Lev. XVIII, §. vel ipſo Chriſto interprete dαοος terna eſt, Luc. ce
X, 25. 28. Ut cætera nunc prætermittam, quæ non faciunt ad inſti- 4
eutum. 4

VII. Tem-

emoniarum

GGe Ommnes

1Deo cum
legis do.

jam obler.

Unt, non ſa-
exr ſunda-

Kſcihfiim —

ablurdum;
jens fint &
gendlo ne⸗

ffime i.

gemn cere⸗
purian dn.
Nee ulum
n ferficio⸗
tarum abu-
in eo elt,
nam facere
cauſe non
pars Orr
Im, tum 8
cperte fil.
gcun Aici-
8erutn e
ſacrificium
etcu hiri
Citutann in
tmonmiarumm,
alipilcen⸗
wallatun
2 Eta el⸗
mitrehan⸗
centipto.
44 ek, Lic⸗
nt 10 iſti⸗

6.Ten.

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 1I5 .
. — — — De Leviti-
VII. co.
Temporum ratio, nullis circa hunc librum difficultatibus involuta, Chrono-
uno menſe abſolvitur, a tabernaculo die 1I. menſis primi, anni egreſſus lots.
ſecundi, erecto, ad menſem usque ſecundum ejusdem anni, cujus die
primo populus numerari juſſus eſt, quod ex collatione Exod. XL, 1.
33. cum Num. I, I. patet. Incidit ille menſis a d. 21. April. Juliani ad
d. 21. Maji, Anni O. C. 2 1 4. Quod fupereſt, tripartita plerisque ar- Partitie.
riſit libri partitio, alio tamen aliis nomine & titulo inſignita. Pelar-
0 & Walthero pars I. agit de rebus iacris, ritu nimirum ſacrificiorum,
c. I-VII. II. de perſonis ſacerdotio fungentibus, c. VIII-XV. III. de
actionibus partim neceſſariis, partim voluntariis, c. XVI -XXVII. Ca-
lovio I. de ſacrificiis, II. de Sacerdotibus & Levitis, III. de temporibus

oblationi deſtinatis c. 23- fin. inſcribitur. Heideggerus Enchir. p. 3J.

P. I. leges circa ſacrificia c. 1-7. P. II. leges circa ſacerdotes c. 8-10.
P. III. leges circa fideles quosvis c. II-fin. verſari cenſet. Eodem in-
cedit tramite Franç. Burmannus P. I. de ſacrificiis c. 127. P. II. de in-
auguratione Aaronis & filiorum c. 7- II. P. III. de variis legibus cere-
monialibus c. II- fin. agere tradens. Nos b. Calovio calculum adjici-
mus, ut ex ſubjecta tabella patebit.

Tabulas
V III. Synoptica,

Agit Leviticus
l. de ſacrificiis, eorumque . =G
I. ſpeciebus variis, cum alia ſint ſacrificia
ℳ) voluntaria, ſponte oblata; eaque rurſus vel
Nb holocauſtum, de quo c. I.
HrSY, Mincha I. ſacrificium cibarium c. 2.
O O pacifica l. euchariſtica c. 3.
⁸6) neceſſaria, eaque .
ſacrif. Nπ pro peccato per errorem c. 4.
ſacrif. Nà pro reatu c. 5,
2. ritibus in oblatione obſervandis, ubi
ℳ) ritus holocauſti, Minchæ & pro peccato c. 6.
) ritus ſacrificii pro reatu & pacificorum c. 7.
II. de Saeerdotibus, eorumque
1I. conſtitutione; ubi ſacerdotii
2) inauguratio. c. 8, 9.
6+D) per contemtorum, Nadabi & Abihu pornam glorificatio c. 10.

—

—— —

De Leriui- Ir6 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS
co. 2. purificationibus in mundis peractis, ubi præmiſſo mundorum 1onſpiciun
& immundorum animalium diſcrimine c. II, I-42. tradi. tone a
tur purificatio uret, Run
a) immundorum per attactum c. II, 45 fin. 2ð Prmentinlet
8) puerperæ c. 12. L Htnul, Ruhu
)) leproſi c. 13. 14. tundem R.
3) ſeminiflui & profluvium patientis c. 15. 7 Iuchus Ben
3. functione ſolenni, die expiat onis obeundæ c. 16. . Aiin fol A
4. judicio ferendo circa = 1 . inſertiſfunt,
a) gradus agnationis & inceſtum c. 18. ,B Sðèð Verulitee
β) varias & miſcellas leges obſervandas c. 19 vduſ
7„7) peœnas prævaricatorum c, 20. Aunlihnier
5. incontaminata qualitate & requifitis c. 21. 222. =ðZU
III. de temporibus ſacris, quæ dicata ſunt . Perantiqum
1. Sabbatho & Feſtis c. 23. ðð mjorem t
2. apparatui tabernaculi (circa lucernam, panes propoſitionis &c.) mre
1 4 L Allin i

—

c. 24.

3. anno Sabbathico & Jubilæo c. 25. cum appendice promiſſionum & Ee ſindifi

as
11 . iibns ſae
Csm IX. : 103. el 2.
o. E Patribus, præter ſupra in Pentateuchum laudatos, ad explicatio- uetisinfo
Patraum, Nem Levitici operam contulerunt ORIGENES cujus exiguum ex compoluit
homil. 2. fragmentum Huetius edit. ſuæ p. 20. Græce exhibet, Latinæ ve-. Lamnirir
r0O homiliarum NXVI. verfiones non ab Hieronymo, quod Sixtus Sen. ſrl ln 6
vult, ſed a Ruffino adornatæ T. I. Opp Lat. leguntur, ita tamen ab in- r, dy
terprete (quod nec ipſe diffitetur in peroratione ſubjecta interpretatioo Anmnuod.
ni Commentariorum Origenis in Ep. ad Roman.) interpolatæ, auctæ, El
immutatæ, ur quid genuino earum parenti, quidve interpreti acceptum Norum
ſt ferendum, difficile perquam fit judicare. Easdem vero Cyrillo Ale- PRANZ
xandrino a nonnullis tributas, dubium reddidiſie Bellarminum lib. IV. ndte enn
de verbo Dei c. II. Origenisne, an cujusdam alterius eſſe crederet, eru- Kecltu
dite obſervat Gerhardus Conf. Cath. Wib. I E. II. c. 2. . 629. PRO- (oNS
COPIVS, de quo ad Exod. dittum: HESYCHIVS porro, qui K ciizhecl
ISICHIVS audit, Presbyter Jeroſomlymitanus, cujus libri VII expla- s u.
nationir in Levit. ad Eutychianum Diaconum An 1527. Baſileæ impres- Lyclir
ſi ſeorſim prodierunt, tum etiam T. XII. Biblioth. PP. Max, ſ, . inſerti eontigt
eonſpi⸗ pll

poenarum legalium c. 26.
4. votis & decimis c. 27.

—

0⁵

—

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 117 De Leviti-
mnIndori conſpiciuntur, incerti tamen & autoris & ævi, ut ex ſententiarum col- co.
a. trd. latione ac cenſura ap. Phil. Labbeum de ſeriptor. Eccleſ. T. I. p. 6z3. ſq. ap-
)Nparet; Rabano tamen Mauro adeo adamati & excerpti, at Lorino Com-
ment. in Lev. p. . judice, ſi aliquæ gloſſæ inveniantur in Gunc librum cum
uiulo Rabani, Heſycbii tenſendæ ſint us autorit, Rabani ut ſectatorir: ac
andem RADVLPHVS FLAVIACENSIS aut Flaicenſis, Mo-
nachus Benedictin. cujus in Leviticum commentarior. libri XX. Marpur-
Zij in fol. An. 1556. excuſi, deinceps Biblioth. PP. Max. T. XVII. g 47.
inſerti ſunt, quibur ex Sixti elogio 1. IV. Biblioth. S. p. 370. ita diſerte, pie,
& erudite omnia bujus libri myſieria tam ſecundum biſtoricum, quam ſe-
cundum ſyiritualem ſenſum explicavit, ut in comparatione ejus cæteri ejut-=
dem libri expoſitores minime expofuiſſe videantur.
In Judæorum ſcriniis & N ρα N ſeu Commentarius in Levit. qudeoram
perantiquus, Venetiis in fol. An. I546. impreſſus deprehenditur: quo
majorem tamen adhuc fert ætatem &ε% Sipbra, commentarius incer-
ſüomms &e.) to autore circa An. C. 130. ut perhibetur, conſcriptus. In Siphte Je-
ſehenim fol. 56. n. 41. a. aliis ad Raf, qui diſeipulus R. Chajæ & R. Ju-

miftonun dæ ſandi fuit, aliis ad R. Jehudam filium Elai autorem refertur. Idem
alias D D Lex ſacerdotum vulgo audit, quia de ritibus & ju-
tibus ſacerdotum ex Levitico, qui ipſe pariter in tract, ſanbedrin ſol.
103. eol 2. hoc nomine venit, ex inſtituto agit. Impreſſus proſtat Ve-
lenßlet. netiis in fol. An. 1550. Prolixam in hunc librum Siphra expoſitionem
iguum er eompoſuit R. Aharon ben Chajim „ quam N ſ2 ſacrißicium
Iamnrve- Aharoni: inſcripſit, Venetiis editam, de qua vide rurſus dipie Jeſebeen.
Gums Gen. Jol. 65. 2. 63. a. Commendantur etiam homiliæ in Leviticum R. Jehu-
wen in dæ, Bep d kiber vitæ inſcriptæ, & Cracoviæ impreſſæ in 4.
telpletti⸗ Ann 1628. .: 1
tr, AAe, E Lutheranæ eccleſiæ Doctoribus, ut Brentii, GChytræi, Pelargi, Lutherans
accehtun aliorumque taceam ſupra commendatos labores, b. WOLFGANG. Tam:
Gil ae TFFRANZIVS prælectionibus Academicis Leviticum egregie & ſuc-
n I. cincte explanavit, ex quibus dein Comentarius enatus eſt, Witteber-
M cru. gæ editus in 4. An. I615. & An. 1654. 1696. recuſus. Tum etiam PAVL.
een CONSTANTIN. PHRYGIO commentario eundem enarravit,
1 qui adjecta ejus in I. Ep. ad Timoth. explicatione, Baſileæ in 8. impres-

R
ng gui fus eſt An. 1543. & 7596 His ERASMUM SARCERIVM Heideggerus in
Ne Enchir. addit, cujus tamen in Leviticum lucubrationes videre nondum
ler ine sontigit. Refer quoque huc VALER. HLRBERGERI Magnalium Bes

ile Inter
ſ lſ⸗ P. gll. P 3 Inter

De Levici. 1 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

to. — Inter Pontificios NI COL. TRIVETVS Anglus, Ord. Domi-
Fontifcio- nic. ejusque conventus Londin. Prior, circa An. 132 8. clarus, Poſtillam
vem: in Leviticum compoſuiſſe fertur, de qua tamen non conſtat, typis an

unquam fuerit exſcripta. Cui jungere licet RV PERTVM ROSE-
VM Anglum, Poſtillæ Schoelaſticeæ autorem, Potiori jure IOHANN.
LORINVM hic nominamus, S, J. Theol. cujus ampliſſimus in Levit.
Commentarius Anrwerpiæ in fol. An. 1620. recuſus, autoris induſtriam
rerum ubertate, probat. PET'R. SERRANVS quoque Complu-
tenſis eccleſiæ Canonicus, ex'Commentario in h. l. Antwerpiæ in fol.
An. 1572. edito inclaruit. HO MEÆE WALDENSISAngli, Car-
melitæ in plurimos Scripturæ libros, & in his in Leviticum annotatio-
nes Venetiis in tol, prodierunt An. 15I, ROBERTI CANVTI
commentar. Marpurgi lucem adſpexit in fol. An. 1536. 10 H. RVS-
BROCHII in tabernaculum Moſis Commentaria, multa queque Le-
vitici loca illuſtrare dicuntur.,
Reformato-⸗ In Reformatorum interpretum numero ANDREAS WIL.-
rum: LETVS Anglus celebris eſt, cujus in Levit. Hexapla Londini in fol.
prodierunt An. 1608. 163, JACOBI BROCARDI myſtica & pro-
phetica libri explicatio Lugduni in 8. An. 1580. excuſa eſt. 10H.
WOLFII ſermones in Leviticum Tiguri in fol. A. 1585. impreſſi ſunt.
JOH. COCCEII obſervationes T., I. Opp. p. 166, leguntur. FRI-
DER, SPANHE MII in Leviticum obſervationes biſioricæ, iypica &
morales ſuccinctæ & ad uſus practicoraccommodatæ, non quidem ab au-
tore prelo deſtinatæ, ſed ab auditoribus e lectionibus Academicis ca-
lamo exceptæ T. III. Opp. conſpiciuntur p. 617. ſq4.
Autores de Præter dictos vero libri interpretes, multum haud dubie ad ejus
ſacriſcis. explicationem quoque facient philologici & hiſtorici eorum labores,

qui de ſacrificiis V. T. ex inſtituto egerunt, quos inter principem te-

net locum b. WOLFG. FRANZIVS inſcbola ſacrificiorum Patriar-
ehalium ſacra Wittebergæ A. 1654. edita, qua per Diſputationes XXII.
ſatisfactionem Domini noſtri J. C. in ſacrificiorum veterum typis fun-
datam, contra recentium Photinianorum ſtrophas ſolide aſſerit, ſimul
etiam univerſam ſacrificiorum indolem ac naturam declarat. Quocum
conferri poterit b. IO H. SAVBERTI de ſacrificiir veterum com-
mentario, Jenæ An. 1653. & Amſtelodami An. 1664. in 8, excuſa. Sed
& JACOB HEERBRANDVS de ſacrificis Leviticis quædam
commentatus eſt Tubingæ in 4. A. 1573. b. F RIDER. RAPPOLTI
diſſer-

—

üitenztio;:
Eemonſtrans
polemicum
ribus libris,
de anin itn
646 kero
egi R. M
brev in Latin
Nklss procem
An, 1683. Lu
ELM. O V
niens. d, ſae
Omnia fuden

opyleulum e

SLed multo:
Patriunebalit
tem, UH
tum preteri
nem Aaroni
ſtituit Miſee
& immund
jumentn, n
ſolide & Pr
wich, Ohere
ea ſtudio D
MAS 60
pendio, 1,
diſchen hei
RLELAND
muthims,
lolog: er
amn facten
ermittamnn

I VETERIS TESTAMENTL P. I 12 De beriti
1, Ol. Domi. .
larns, hifilaan
dultat, th an

diſſertatio, Jeſum typicum adverſus Photinianos in veterum ſacrificiis 60.
demonſtrans, quæ T. II. Opp. p. I417. conſpieitur, uſum forte magis
VI R0 polemicum quam exegeticum præſtabit. E Judæis P HILO peculia-
1 ROA. ribus libris, uno zsρ aανο 7α εα νσαα. &ατναμ τα σνν ci
eoHA NN. e animalibur idoneir ſacrißicio, deque vicétimarum generibur Opp. p.
ffimunlen. 646. altero ρ ονo de viötima, offerentibur p. 656. data opera
tisiniitn egit. R. MOSIS MAIMONIDA librum de ſacrificiis ex He-
odne Conp. præo in Latinum convertit ſermonem, notis illuſtravit, & cum Abarbe-
twerpte n l. nelis proczmio commentariorum in Leviticum edidit Londini in 4.
lSAnli Cr. An. 1683. Ludovic. de Compeigne de Veil. E Reformatis GVILI-
um nt.. ELM. OVTRAM Theologus Anglus & Canonicus Weſtmonaſte-
II CANVII riens. de ſacrifcii, libris duobus rem omnem ita expedivit, ut primo
JO. AVS. omnia Judæorum, altero ſacrificium Chriſti exponeret. Impreſſum
u queqne e. opuiculum cernitur Londini in 4. An. 1677. & Amſtelod. An. 1678. in 8.
Sed multo ante IO HANN. CLOPPENBVRGIVS facrificiorum
REAS WII. Patriarebalium ſcholam ſucram ſtruxit, in qua ſacrificiorum antiquita-
Londin ini. tem, uſum & antiquationem examinat, fubjuncto aliquot Problema-
nyficn & .. tum præteritorum ſpicilegio: Lugduni Bat. An. 1637. in 12. Collatio-
t. OH nem Aaronici cum Chriſti ſacerdotio HERMAN. WITSIVS in- & aliis hue
impteli un. ſtituit Miſcellan. Lib. 11. Diſſ. II. p. 4 4. ſeqq. Caput de mundorum en
egunmnr. Fhl &æ immundorum animalium diſcrimine, ut & quæ alia circa pecora & ne⸗
rue, uh jumenta, nec non cirea volatilia ſacrificiis idonea obſervanda veniunt,
gbiden dbeu. folide & prolixe explanavit SAMVEL BOCHARTVS in Hiero-
Academics cJ. zoico, opere infigni eruditione referto, Londini primum in fol. & poſt-
B eean ſtudio Dav. Clodii Francofurti edito Anno 1675. Ut quæ THO-
ubie d eu MAS GOODWIN Anglus, in antiquitatum Hebraicarum com-
eomum bes pendio, Moſer & Aaron inſeripto, quæ 10 H. LVNDIVS in Juͤ⸗
e prinepen d. diſchen Heiligthuͤmern paſſim, cumprimis L. III. IV. V. quæ porro Cl.
urn ii RELANDVS in de Antiquit. Hebraicis; nec non quæ b. Friſch-
dutiones 4 muthius, Summe Rev. D. Daſſovius, aliique celeberrimi nominis Phi-
erumn gbͦ . lologi atque Theologi Diſlertationibus eruditis, ad antiquitatem ſa-
le aleti iim cram facientibus, ad Levitici illuſtrationem ſuppeditant, ſilentio præ-
rt. Qmban termittamus. .

i, elerun co⸗
excuſ.
4 n

eniticis de
II K
RAPCN CAP.

—,,i— —

De Nume-
515.

Summari⸗
um capitis.

Appellatie.

Scriptor

impugnatus Waltherus jam obſervavit Oic, Bᷓ

INTRODVGCTIO AD LIBROS BIELICOS

GAP. VII.
De Numerorum libro.

Libri appellationes & Numererum præcipue nomencluturæ, explicanta?
F. . Scriptor Moſer a Spinoſa & Peyrerio impugnalus vindicatur
& aſſeritur: ubi de libro bellorum Uomini ex Num. XXI, 14. H. 2.
Ordo: argumentum: ſcopus J. 3. Autorita divina & canonica. H. 4.
Cbronolegia S. 5. Statione: populi iter fasientis per deſerta S&. .
Partitio S. 7. Tabula Synoptica J. 5. Commentarii Patrum: Ju-
Acorum: Lutheranorum: Pontißciorum: Reformatorum: tum man-
tiſa eorum, qui typor V. T. explicarunt J. 9.

. *

120

ebræis ex more recepto initiali voce 23) & locutu, eſt,
tum etiam ab extantiori verſus primi vocabulo a in
deſerto, quartus Moſis liber appellatur, quod in deſerto acta
"præ cæteris hoc libro deſcribuntur. LXX. Senes doρ οαπας di-
xere, quam Græci Patres denominationem retinuerunt, Latini Numere-
rum vocabulo imitati ſunt, Tertullianam ſi exceperis, qui 1 IV. c. Mar-
cion c. 23. & 2⁰. Græcam vocem Latinitate donavit, Arithmorum no-
mine librum citans. Nominis rationem variam reddiderunt varii,
Numerosque dictum cenſer Ambroſius, quod egreſſæ ex Ægypto Ifrae-
liticæ plebis numerum liber exhibeat; Leontius Byzantinus, quia tribus
Hraelirarum earumque principes recenſeantur; Athanaſius, quod totius
populi numerum compleckatur; Iſidorus, quod egreſſæ plebis non mo-
do quantitatem, ſed & manſiones ejusdem in deſerto, dedicati taberna-
culi diem, oblationumque modum, non ſine myſtici numeri ſacramen-
to & ratione tradat; Abulenſis denique, quod præter iumeros nihil ſit,
per quod liber iſte a Moſaicis reliquis ſpecialius diſtinguatur, quæ ex
Hieronymi prologo hujus libri haud dubie murtuatus eſt. Hanc &
BRabbini adoptarunt denominationem, hunc librum quanquam rarius
— D Namere, ut & HPN librum recenſionum ſalu-
tantes,
II.

Scriptorem libria quibusdamin dubium vocatum faiſſe, b. noſter

Auod

F. 752. idque gemino argumento,

—

—
guul Obe
n Go
dum exliti
Pol. ,lh.
men altein
ſpicttur;
guogde e
ſes, del1
lap. 4. ſ.
confiigbe⸗
ſolepnide
torum, quo⸗

, Czſins,

ſonarum,mn
oriue M. H

de aliir oat

mun ſoh

lulunent ,
ſtoren it
inillo teſin
gullinns /
MMatthrofin
tinperſona!
e. Lent.
tum Perre
fum Dem
eorun gi⸗
neque nſa

LLi iy

tarios comn
7e belorn
lber fueri
dere pegr.
Srapbiyn 4
mum Huer

VETERIGE TESTAMENTI. P IJI. n

. —R——+ . „ De Nume-
quod & locutionert tertiæ perſonæ ie occurrant, Iig. dixit Dominur ad Mor vis,

Jen &c. & quia liber bellorum Domini citatur, qui MWoſir tempore non-
dum extiterit. Prius Spinoza ex Aben Efra hauſtum recoxit Tract. Tbeol. 4 Spinsts
Pol. c. §. p. 106/. ad Deut. XXXI, 9. provocans, ubi Moſis expreſſum no=
e, elitantin men alterius ſeriptorir, Moſir facta & ſoripta narrantis indicinm eſſe ſu-
iu, indiraluf ſpicatur; quod, ſi momenti alicujus eſſet, pari valore contra Numeros
LN4. H.2. quoque & reliquos Moſaicos, Geneſi excepta, argumentum urgere poſ-
canonits 5.4, ſes. Sed ſolide huic dubio ſatisfecit Illuſtr. Huetius Dæm. Ev. i rop IF.
er ſenta 5 6. cap. I4. H. 9. p. 305. quod hæc ſi valeat argutatio, eadem conſequentia
Panum. . confici queat, nec Cyri expeditionem, nec Caſaris commentarios, neç
rumlunm an. Joſephi de bello Judaico libros, nec Procopii hiſtoriam, genuinos au-
torum, quorum nomen præferunt, fœtus eſle, cum & in illis Kenophon-
tis, Cæſaris, Joſephi, & Procopii, tanquam diverſarum ab autoribus per-
ſonarum, mentio fiat. Moris quippe Scripturæ S eſt, bene inquit Gre-
S Lyulul e: gorius M. præfat. in Yob. c. I. ut ipſi, qui ſerihunt, ſic de ſe in illa quaſi
do en n de aliis loquantur. Hinc eſt enim, quod Moyſes ait: erat Moples vir mi-
in eleto :da iſſimus ſuper omnes hominer, qui morabantur in terra. Hinc Jebannes
es dnuse i. . dicit: diſcipulus ille, quem diligebat Jeſut. Hinc Lucas ait. quod ans-
Latim Numers: bularent due X diſeipulis in via, Cleopba, & aliat, Et paulo poſt: ſeri-
il N.: Mr. ptores igitur aeri eloquii, Tui impulſu Sancti Spirilu: Ag tantur, Ric de ſe
uthmortum no- in illo teſtimonium. quaſt de alist, Proſerunt. Eadem plane ratione Au-
Gierum vui, guſtinus contra Fauſtum Manich. lib. X VIl. 4. 1. Fauſti refellit fucum,
Egpw H- Matthæo ſuum Evangelium ideo abjudicantis, quia de Matthæo in ter=
4 ui tribus tia perſona loquatur. Confer huc omnino b. Caſp. Finchkii Canon. Theo⸗
1b, Nodwii log. Cent. 1. can. 66. b. 1I15. 4. & can. 9. p. 192. Poſterius argumen-
gehs wnnd⸗ tum Peyrerins arripit, & ex Num. XXI, 14. concludit, librum bello-& Pepreris

lenictem. rum Domini laudari non botuiſſe a Moſe, in quo fadta fuiſſet mentis
ee ſackatnen⸗ eorum, Juæ in Arnon & in ioſa arena a Moſe ipſo gerebantur: quis enims
Grer ii ſr, neque co"ſcriptus erat liber ille, neque potuerat. vid. Syſtem. Præ-Adam. P.
nelt Airet I. Lib. IV. c. 1 p. 174. Diurnos ſcilicet rerum a ſe geſtarum commen-
Pne 8 tarios compoſuiſſe Moſen judicat, ex quibus longo poſt ipſum tempo-
en n katis re bellorum Domini conſarcinatus, atque ex hoc demum Numerorum
liber fuerit excerptus, qui proinde non autograpbum (Moſis); neque dum
vero apograpbum ex autegrapho ipſo exſeriptum: ſed vere & resgle apo-
graphum apographi reputari debeat. Haud parum vero miror, Doctiſſi-
mum Huetium huic argumento adeo ſuccumbere, ut c. . S. 14 p. 309.
convicium ſacro textui facere, & quonséam de genuina loci bujus ſeriptum
KoN

ng
ls e
Aungun fulm
ecenſun lu⸗

n fulle, b. nolter

5 mento,
min Agun
eIN di un 4

De Nams-
7 8,

2 INTRODVCTIO AD LIEROS BIBLICOS

non ſatis conſet, nullam inde poſſe certam exſculpi ſententiam, crimi-
nari non erubeſcat. Grotii nimirum hæc critica erat, qui Hebræaob-
ſeura eſſe tradit unius literæ facto diſpendio, alteraque paullum mutata;
quam temerariam textus violationem b. Calovius noſter ex merito ca-
ſtigat. Enimvero fint licet verba aliquantum obſcura, ſua tamen le-
Kioni vel ſcripturæ ſarta tecta conſtat integritas, quam nec verſionum
diſſonantia, nec variæ interpretum ſententiæ vitium eſſe paſſam evincunt.
Licet autem tot ferme cirea hunc locum diverſæ occurrant explicatio-
hes, quot ſunt interpretes, nulla tamen omnium impiæ Peyrerii conie-
quentiæ locum facit. Alii nimirum fignificationi Futuri Nε) mor-
dicus inhærentes, librum bellorum Domini extiturum demum prænun-
ciari, atque ſic ſcriptore Numerorum poſteriorem eſſe, cum Heideg-
gero Exwerez. Bibl.X. S. 17. p. 267. Ariæ Montani verſionem ſecuto, ex-
iſtimant. Sed ut taceam, Futurum apud Hebræos frequentiſſime nune
in præteriti, nunc in ſignificatione temporis præſentis poni, quod b.
Blaſſius Palol. S. Lib. UII. Tr. 3. can. 49. p. 653. ſq. multis demonſtra-
vit exemplis; ipſa quoque textus circum tantia interpretationi huic re-
clamat, ſiquidem ſequentes duo verſiculi ex iſto libro citentur, indicio
haud fallaci, jamqum in hominum manibus eum fuiſie verſatum. Alii
vocem 8 follicitant, quanquam non eodem omnes modo. Hanc
enim non ſemper intégrum cujusdam molis librum, ſed interdum ſim-
plicem recenſionem, chartam quamcunque, cui aliquid inſcriptum eſt,
quin imo enarrationem quoque aut hiſtoriam, quæ in ore hominum
heæreat, notare obfervant. Inde ullius hoc loco libri mentionem fieri ne-
gant Hebræorum Magiſtri apud Lyram ad b. I. Auguſtinus quidam, Chi-
ſamenſis Epiſcopus, apud Siytum Senenſem Bibliotb. S. lib. II. voc. bello-
yum Dosnini liber, p. 64. Franciſcus Jjunius Comm. ad. b. I. & e noſtratibus
b. D Pelargus. Hottingerus Tbeſ. Phil. Lil. II. e. 2 Sect 2. p. 6524.
eorum calculo ſuo approbat paraphraſin, qui verba illa: Propterea di-
titur in recenſione belloerum Domini, ita reddunt, q. d. horum duorum

verfuum (ſcil. 14. & I5.) in recenſendis bellis Domini ſera poſteritas

maximam ſemper habebit rationem. E recentiſſimis Vir Cl. Joh. Cle-
ricus in paraphraſi loci ſenſum ita eloquitur: Ideoque quotieicunque poſt-
bac bella, Dei auſpitiis ab Iſraélitis geſta narrahuntur, borum locorum
ante omnia mentio fiet: Vubebi nempe, ſive Matthanis in Supha, & Ar-
nonis tjusque decurſu &c. Cum quo doctiſſimus Gallus, Lud Elias du
Pin Prolegomen. in S. Biblia Lib. I. Cap. 1, §. 5, p. 226 Conſentit, verba
= reddens:

reddens:
Domini.
per lbwum
deqn ibiſ
Cuca poe
ferant: qua
Annotarit.
luſt i
Alentiremun
Prelopponn
Merand, te
tammen inde
ſec oreltlte
Domini con
dienum ext
merorum
tur: veli
monitarum
tut, quod
Avenda te
quam ex)
fiügencm
Gicum lber
Phonſus
Parte ll. .
ſorum ſol
4ölrwitar,
roem. 9
widem Do
Prius mun
dudum ve
frilia NMun
librum, g
Contra
Pta tradeb⸗
Eherhiti
14 Num. 1

1005
—
tinn, crimi-
i Hebenob⸗
Hlum munn;
Xnerito cr
ſia tamen je.
ec verſionum
ſamexincunt.
int explicnto⸗
eyreri conſe⸗

N) mor.⸗
munm prenun-

Cum Heiden.

emn ſecuto, ex-
entiſſime Nune
oni, guod b.
tis Cemonſtra-
ationmi huicre-
entur, indicio
tatum., Alii
