a primariis doctoribus ſuis altera Apoſtolica, altera Galenica, vulgo au- . Apelint,
diunt, de quo ipforum ſchismate vid. Benthem. Hollaͤnd. Kirch⸗ und Arrnctlite
Schul⸗Staat P. I. ap. XlX. I. 10. q41 utriusque Catecheſis, publica ctDum Pontr
approbatione & cenſura conſcripta ac edita, contrarium teſtatur. Apo- Tbrcam in
ſtolica illa, cujus titulus iĩta habet: Kort underwyr dei Chriſtelijke Geloofe Fekalekon
vaor de Jeugd geſcbikt na de Belydeniſſen der Doopigeſinden, en uitgegeven cun clsl
volgene laſt van Zekere Kerkvergadering, gehouden binnen Amſterdam den Einde &
12. Juny, 1697. eundem plane librorum Canonicorum, quem & nostue- altm
mur, catalogum, & in hoc Eſram & Nehemiam ſuo loco inſertum tradit ace
cap. II. de Script. S. quæſt. 2. p. F. necç ſecus Galenica, cujus inſcriptio eſt: et um h
Korte Grondſiellingen van de Doopigeſinde Gelove en Leere, door Galenus Toiianen
Abrabamiz, met kennii en tæſtemming van andere Gner Mede-Lecraaren cun all
1 Amſteldam An. I699. quam videas §. 2 p. 2. Sed nec ab zis, qui vel dog- Sabanan
mata eorum ſummatim recenſuerunt, v. g. Hoornbeekio in ſumma Con- Atifimun
traverſiar. religioni⸗ lib. V. & Spanhemio in cencho ſelectiorum de religione centi
controverſiar. aut Joh. Henr. Ottio quoque in annalibut Anabaptiſticis; a e
vel, qui data opera eorum excuſſerunt errores, b. Wigando I. c. aut b. minmidc.
Joh. Müllero in Anabaptiſmo, hunc in ipfis notatum unquam reperio er- lüru
rorem. Ut neſciam omnino, quos Anabaptiſtas indigitet cum Sanctio mſteicl
Huetius, quibus jure merito hanc ſententiam impingat. . Quæ paulo nduct
prolixius demonſtrare lubuit, ne cui Huetii nomen & autoritas imponat, nin *
quod accidiſſe videtur Autori der Lebensbeſchreibung der Bibliſchen zerni
Scribenten, qui P. V. p. II5. gade n Huetij verba exſcribit & laudat. weſtia
Chronolo. Temporis iſtud complectitur liber intervallum, quod a facta Ju- in
Zia. dæis per Cyrum in patriam revertendi facultate, usque ad Esdræ fluxit Du .
in Judæam adventum, qui Artachſaſtæ in annum 7. cadit. Sed ante zaunt.
pmnia conſtare prius debet, quinam ille Darius fuerit, quo favente tem- rtin n

—

05

nler I. ll.
1. wbi: /4li
em univerſi
um extenu-

m de A.

ibus eorumm
plorum Ca.
r. Et cum
miin, gae

1 Vulgo .

Kircly und
Publicacum
tur. Apo⸗
lie oclaſt
uitgegenen
ſerdemden.
n & nostue⸗
lerwum tladit
or Gilnus
l⸗Leeruarn
girel Cog⸗
ſumns C.
de reliihu⸗
aliptiei 6
let⸗aut b⸗
nieperid et⸗
cumm Sindio
ure ſinl
itas imponat,
Blrlſchen
Klaudat.

Aaficn I⸗
lecrefhun
t. Ved ane

ſawente ten.
ii

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 22 ibr
pli ſtrudura, ſufſiaminata hactenus & impedita per multos annos, fan- Dara.
dem feliciter ad umbilicum perducta fuit Esdr. IV, 24. VI, 15. qui rur-
ſus Artachſaſta, quo rerum potiente, Esdras & Nehemias, in patriam

reduces facti, Sultum & politiam reſtaurarunt? Plures enim in Perfarum

imperio eodem nomine inclutos gubernacula tenuiſſe; ſacra pariter ad
prophana hiftoria teſtatur, haud aliter facile quam cognominibus diſcer-
nendos, quæ tamen in Scriptura videas omiſſa. Et Scaliger quidem,
eum ſequacium haud levi aut exigua turba, Darium illum rei ſacræ apud
Judæos fautorem, ſerundum fuiſie exiſtimat; quem Notbum in hiſtoris “
appellant, eo cumprimis argumento nixus, quod medius ille inter duos Davii, ſub
Artachſaſtes (Esdr. IV, 24. coll. cum v. 5. ejusd. cap. &c. VI, I4. VII, I. ſq.) Numm eutru⸗
ponitur, quorum alterum Artaxerxem Longimanum facit, qui templi cum:
fabricam impedierit, alterum Artäxerxem Methorem, qui cultus divini
reſtaurationem provexerit. Sed hoc ipſum eſt 766ε sε*v Aa απιιαα
cum alios longe Artachſaſtas ipſe contextus evincat. Esdras enim di-=
ſtincte & ordine Regum fſibi invicem ſuecedentium imperia recenſens;
poſt Cyrum c. IV, 5§. Ahaſverum nominat v. 6, quem profana hiſtoria
Camhyſen dicit; hinc Artachſaſtam v. 7. quiĩ Smerdes Magu: fuerit neceſſe
eſt: tum Darium, quem yflaſpida vocant v. 24. ac poſtmodum, inter-
veniente Nerxe, (quem hic licet omiſſum, Daniel tamen commemorat,
cum poſt Darium Medum tres adhuc fore in Perſia Monarchas prædixit,
& quartum ditatum nimis ſuper omnes c. Xl, 2. quem Nerxem omnium
ditiſſmum, Smerde ſuppofititio in cenſum non relato, ordo & numerus
docent fuiſſe) Artachſaſtam Esdr. VI, 14. VII, 1. 8. qui Artaxerxet eſt
uanebvee. Smerden vero Artachſaſtæ fibi nomen fumſiſſe nemini adeo
mirum videri poterit, qui recogitet, Reges Perſarum, ubi ad imperium
adſpirarunt, viliora ſua cum magnificis & faſtuoſis permutare nomina

conſueviſſe. Ipfe ergo ordo ac ſeries Regum Perſicorum, quos Esdras

introducit, liquido evincit, Darium illum, ſub quo templi ſtructura ex
voto fueceſſit, quartum a Cyro, adeoque Eyſtaſpida fuiſſe, Nerxis & Arta-
xerxis Longimani anteceſſorem. Sic univerſa temporum ratio opti-
me ſibi conſtat. Congruit nimirum calculus Zachariæ Prophetæ c. I.
12. ubi anno ſecundo Darü ſeptuageſimum fluxiſſe annum ab excidio
urbis teſtatur, quod exade in Darii Hyſtaſpidis, nullo vero modo in
Darii Nothi imperium quadrat, ad quem ab excidio anni 164. nume-
rantur: nec Judæos reduces per annos I. & amplius, templo & ſacris
caruiſſe, & ſpe miſerrime languiſſe, contra luculentas apud Jeſaiam, Jere-

eid 8 INTRODVCTIO AD HIBROS BIBLICOS
Beara. miam & Ezechielem promiſſiones propheticas dicendum eſt; quod ta- kri
men effugere abſurdum neutiquam poſſunt, qui templi reparationem 34660 .

ad Darium Nothum demum referunt. Adde, quod cumprimis D. Clu-
verus urget, fuiſſe aliquos ſecundo anno Darii illius, qui templi ſtrucu-
ram promovit, ſuperſtites, qui domum Domini in gloria ſua priori vide-
rint. Si fuerunt iſti anno ſecundo Darü Nothi, vixerant jam tum ad
centum nonaginta ſex annos. Fuerint tantum decem annorum, quum
abriperentur in ſervitutem, vixerint in ſervitute annes 70. usque ad an:—
num ſecundum Darii Hyſtaſpis: addantur 37. anni Darii Hyſtaſpis, 20.
Nerxis, 40. Artaxerxis Longimani, & unus Darii Nothi, & habebis eo-
rum ætatis 196. annos: quod quam abſurdum fit ſtatuere, ad oculum
patet. Hinc pro Hyſtaſpide maxima pars Patrum pariter ac graviſſi⸗ 346 37
morum Chronologorum ac Theologorum pronunciat, quorum ſuffra-
gia magno numero collegit & rem omnem ad pulviſculum diſeuſſit ma-
gnus noſter Calovius in SEeraσαα Theolegica deL XX.ſeptimani Danielirt,
quæ inſerta legitur Bibliis Illuſtratis T. II. p. 6;2. ſq7. cujus vid. cap. XlI.
S. 141. p. 665. Qui vero Scaligeri contra noſtram ſententiam argumen-
ta cognoſcere volet, conferat b. Strauchii Breviar. Cbronol. lib. tV. c. 29.
qu 9. p. 561. Gd. Ex quo porro conſequens eſt, Artachſaſtam illum,
Ardachſa- Cujus beneficio ac favore Esdras, anno ejus ſeptimo Esdr. VII, 8. & Nehe-
e ſub quo mias, anno ejus vigeſimo Neh. II, I. in patriam reverſi leguntur, Arta-
Kearn ee xXerxem eſſe Longimanum, proximum fſcilicet ab eo Dario, qui templum
in patriam extruendum promovit; non Zerxem, quod vult cum paucis Joſephus,
geverſi: quod is tringinta duos in imperio annos non exegit, qui huic tamen tribu-
untur Neh. V, 14; nec Artaxerxem r Meics νναaä,, quod Sulpicii Severi
autoritate aſſerit Scaliger, & qui ejus veſtigia premunt, ex falſa illa, quam 446
modo refutavimus, de Dario Notho bοτovbvzzs”s, quæ ubi ſubruta eſt, hæe

ipſa quoque corruit aſſertio. Ad iſtud vero dubium, quod ſententiæ
noſtræ, ex ætate Esdræ & Nehemiæ nimium quantum producenda, op-
ponunt adverſarii, ſupra jam reſpondimus S. 4. nec eſt, ut modo dicta
hic repetamus. Supereſt ut in tabulam redigamus, & cum annis O. C.
conferamus, quæ per hæe tempora geſta ſunt, inde pergentes, ubi ſupra
c. XIV. F. 5. p. 265. ſubſtitimus;
libri Edra A.O. C. An. Ca/
sotius. Ptivit.

3465 68 PBabylon obſeſſa a Cyro, fuſis prius prælio Chaldæis, & in
Urbem ſe recipientibus. Jer. LI, 27. ſqq. coll. cum 3
Herodot. lib. I. c. 90.
Belſa-

0⁵

—
t quod u-
eparntionem
timis D. Cu⸗
mpliſtrucu.
1prioriyide⸗
jum tum ad
Orum, quum
Usque ad an⸗
Iyſtalpis, 20.
dhabebis eo⸗
, a0d oulum
r a gearili
orum fuffta-
Qiſeullit mu-
mit Darielit,
8il ca,. II.
Im Arpumen⸗
. M.. 9.
laſtam ilwum,
I,8. & Nehe⸗
untur, Arta⸗
Juitenlunn
Lcis ſolephus
ctamenttibu⸗
picix ereri
Na Ba, uam
brutiel,her
od ſententir
ducench,oß⸗
t molo ili
n annis 0,.
tes hiſihti

ulcris A
e

gelu·

A.O. C. A. Ca-
ptivit.

3466 - -

3468 70

A. Im-
perii
Perſici.

3469 1

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 322

Belſazer Rex Chaldæorum in ſplendidiſſimis epulis, vaſis
domus Dei in contumeliam Jehovæ abuſus, manum
Dei in pariete conſpicit, eademque nocte a militibus
interfectus oceubuit Dan. V, 30. Atque ita Babylonicum
imperium eſt deſtruétum, & advictore Medos & Per-
ſas tranlatum, ut prædictum fuerat a Jeſ. XIII. XIV.

vicdtore Cyro, genero ſuo, ſibi tracktum accepit Dan.
V, 31, IX, I. Imperavit duobus annis.

Cyrue, Cambyſe patreé in Perſia & Cyaxare ſocero (qui Da-

nieli Darius Medus eſt) in Media vita functis, Orien-
tis Monarchia potitur: quem primum illius annum,
ex ipſis Medorum & Perſarum archivis ſacra dicit
Scriptura.

Cyrus promulgato edicto illo celebri, quo revertendi in

Patriam Judæis poteſtatem fecit, Babylonicam captivi-
tatem ſolvit, exactis jam LXX. annis ſervitutis, a Jere-
mia prædictis. 2. Chron. XXXVI, 22. ſq. Esdr. I, I. ſqq-
V, 13. VI, 2- 5§.
Epocha mundi quinta, exactir 476. annir, finit.

TPAS MVNDI SEXTA.

menſis ſeptimi die I. feſto tubarum Ifraelitæ ex civitatibus
ſuis Hieroſolymam unanimiter venientes, extructo
altari ſacrificia ordinaria Deo offerunt: die 15. au-
tem menſ. ej. feſtum Tabernaculorum celebrarunt,
materiam quoque & opifices ad templum extruen-
dum pararunt Esdr. III, 1-7. W
anno ab adventu eorum ſecundo, menſe ſecundo, templi
ſecundi fundamenta, cum ſeniorum, qui prius illud
(ante annos 53.) viderant, planctu, & juniorum læti-
tia, Poſuerunt Esd. III, 8-13.
Cyrus ſeptuagenarius obit, poſtquam Perſici & Medici ex-

ercitus Imperator declaratus eſt annis 30. poſt captam
T't Baby-

De libre
Hsdræ.

XXI. XLIII. XLVI. XLVII, Habac. II. Jer. XXV. L. L.
Darius Medus, Aſtyagis filius, Chaldæorum imperium a

De hbre
Esdræ.

33⁰

INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS.

A, O. C. A. Im-

3475

3482

3483

3484

348 5

3489

perii
Per ſici.

14

17.

Babylonem 9, poſt initam Monarchiam 7. cum men-
ſe uno aut altero.
Cambyſes filiorum Cyri natu maximus, quem Ahaſverum

cedit.
Anno ejus primo Samaritani, qui vivente Cyro cuniculis
hactenus egerant, accuſatione ſcripta contra habita-
tores judæ & Hieroſolymorum delata, coeptam tem-
pli ſtruduram impediunt Esd. IV, 6.
Cambyſes ex vulnere in ſœmore aceepto interũt, cum re-
gnaſſet ſeptem omnino annos & menſes quinque.
Smerdie Magus, rerum potitus, Artachſaſtæ nomen ſibi ſu-
mit, qui Samaritanorum literis motus, Hieroſoly-
mam ædificari reſcripto vetat, unde non ab urbis mo-
do, ſed etiam a templi ædificatione ceffarunt Judæi
Esdr. IV, 7 -24. Imperium ſeptem ſaltem menſibus
tenuit.
Dariur Hyſlaſper præficitur, equo ejus hinnitum primo
edente.
anno ſecundo Darii, menſe ſexto, die r. Haggæus negligen-
tiam Judæorum in extruendo templo reprehendit:
unde excitati Zorobabel & Joſua cum populo inter-
miſfum opus repetunt die 24. Hagg. l, I5. Menſe 7.
die 21. a Deo confirmantur in opere Hagg. II, I9. Men-
ſis 9. die 24. tempore inter ſementem & meſlem qua-
ſi medio, a Zorobabele & Joſua templum ſuper jactis
pridem fundamentis extrui cœptum eſt Esdr. V, I.
ſqq. Hagg. II, 10. ſqꝗq.
anno Darñ ſexto deſinente, menſis XII. Adar, die tertio
ſtrudura templi finita eſt. Cujus dedicationem Ifrae-
litæ reduces cum gaudio & ampliſſima ſacrificiorum
oblatione celebrarunt: facerdotibus & Levitis in mi-
niſterio Templi ſecundum ordines ſuos conſtitutis,
Esdr. VI, 15. ſqdq.

die 4. menfis primi Paſcha primum in ſecundo templo ce-

lebra-

Scriptura appellat, Patri in Monarchia Perſica ſuc-

—

deib

Cü men-

Ahatrerum.
Perſiea ſue⸗

0 euniculis
htra habita-
eptam tem.

iit cum te⸗
ninque.
nen ſcbi ſu⸗
Heeroldly⸗
b urbismo⸗
runt udri
n menſibis

tum primno

nsnegligen⸗
eprekencit .
pulo imer-
ter. 1
ſein qua-
luperſachs
Eodr. , l

de teti⸗
onem Hae-
Ncrifciorum

evitis jnm⸗

(onſtitutis,

emſlo ce⸗
ten o
ſebra⸗

VETERIS TESTAMENTI. P. I

2. A, Mo-

narch.
Perſicæ

lebrarunt: feſtum deinde Azymorum ſeptem diebus
cum lætitia peragentes Esdr. VI, 19. ſqꝗ.

Darius, quum conaretur rebus apparatis in expeditionem

adverſus .Ægyptios & Athenienſes ſuſcipiendam exire,
& ex inſtituto Perſarum prius regni ſucceſſorum de-
claraſſet Nerxum, ex Atoſſa filia Cyri filium fuum,
ſupremum obiit diem, 36. annis regni expletis. He-
rodot. . VII, c. 2. 3. 4.
Nerxer, poſt Cyrum quartus Rex Perſidis (ſi Smerden non
connumeres) ditiſſimusque omnium Dan. XI, 2. de-
functo Patri fuccedit.
Xerxes anno imperii z1. decedit.

Artaxerxes Mano!veo rerum potitur, Nerxi ſuccedens.

anno Artaxerxis ſeptimo, menſis I. die I. Esdras, regio di-
plomate inſtructus, cum magna Judæorum copia e
Babylonia in patriam tendens profectus eſt, Esdr.
VII, 6. ſqd. VIII, I. ſqq.
Esdras de affinitate Iſraelitarum cum exteris certior factus
jejunat, luget, & Dei iram publice deprecatur c. IX.
Tum populus voto ſe obſtringit Deo, ad alienigenas
uxores una cum ipſarum liberis dimittendas c. X, I.
ſqq. Poſt convocatis Hieroſolymam omnibus re-
ducibus, convenientibusque in templi atrio menſis 9.
die 20. ex ſacerdotum ordine duo cognitioni rei præ-
fecti funt, Levitis, qui eos adjuvarent, duobus etiam
adhunctis c. X, 7-IS5. ubi quæſtio hujus rei a menſis
decimi die I. usque ad diem I. menſis primi eſt habi-

7

anno Artaxerxis 20. menſe nono Nehemias jejunat & orat
Neh. I. menſe Niſan ædificandæ Hieroſolymæ pote-
ſtatem, una cum præfectura Judææ, à Rege obtinet
C. II, 1-6. literisque & comitatu a Rege inſtructus,
Tt 2 Hliero-

1
De libre
Bsdræ.

ta, atque ita trimeſtri ſpacio totum circa uxores alie-
unggenas ejiciendas negotium eſt abſolutum c. X, 16. 17.
Finis libri Eidræ.

libri Nebe=
mic.

De Ubro⸗
Esdræ.

Paærtitĩox.

322. INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

A, O. C.A. Mo-
narch. .
verſicæ

Hieroſolymam pervenit, opus aggreditur, & ſtrenue
. urget c. II. III.
35601 92 in feſto Tubarum, menſis 7. die I. univerſo populo Hiero-
ſolymis congregato, lex Dei ab Esdra legitur & expo-
nitur Neh. VIII, r. feq.
die I5. ſqq. hujus menſis feſtum Tabernaeulorum ſummo
ſtudio & religione celebratur: die 24. Hraelitæ redu-
ces ſeparantes ſe ab omnibus alienigenis c. INX. fœde-
reque cum Deo renovato, ad legis & cultus ipſius ob-
ſervationem ſe obſtringunt c. . Tum principes po-

ſortes conjecit, ut decima pars urbem ſanctam inco-
leret &c. Neh. XI.
S) 103. Nehemias, cum duodecim annis Judææ præfuiſſet, ab anno
20. usque ad 32. Artaxerxis, rediit ad Regem Perſiæ
Neh. V, 14. XIII, 6.
Nehemias varias corruptelas, quæ per abſentiam ejus irre-
pſerant, emendaturus cum nova poreſtate Hieroſoly-
mam revertitur, graviſſimosque abuſus ſevere corri-
git c. XIII, 7. ſqꝗ-.
Finis libri Nebemiæ.

X.

Capita liber exhibet X. verſus 280. & in tres vulgo partes diſpeſei-
tur, modo tamen Haud omnibus eodem. Hottingerus quidem Lib. II.

Theſaur. Phil, cap. I. Sect. III. p. 5oz. partem primum narrare contendit

ipfum liberationem populi ex captivitate Babylonica capp. IV. ſecundam

templi ex ruderibus reſtaurationem a c. V-IN. tertiam mulierum alie-

nigenaruth ſeparationem, autoritate divina factam c. IX. & X. Eidem

Partitioni Franc. Burmannus inhæret Comm. in G. l. p. 299. Noſtrates ve-

ro, b. Calovius Bibl. HMuſtr. b. I. T. I. p. 562. & b. Waltherus Cic. §. 565.

Parte f. ſtatuunt, libertatem Iraelitis a Cyro Monarcha conceſſam &.

ufſurpatam deſcribi capp. I. II. III. P. II. impedimenta cœptæ templi ſtru-

Quræ injecta c. IV. P. I14, fucceſſum operis, impedimentis ſuperatis c.

puli conſederunt Hierotolymis, plebs vero reliqua

—

—
.-XY. Nobis
enrun
rzumend
Gitum expo

dele & ſoſin

rum peſeri⸗
J. 120, lept

Epo
nica
I. Mnſun,
4) Crie
6) Aene
D
1.

2

3
4.

I. Menſa
2) Pödr
6) comin
1) pop-
l.

„
A

k
Venerable
ſtamplos
bent zmi
Ai e neg.
quania Dei

nande

Erenne

lo Hiero-
eKexpo⸗

m fummo
litr tedu-
N.ͦfoœde-
iins ob-
neipes po⸗
religua

et, ab annd
gen berſie

nejus ire⸗
Hierololy⸗
vere corti-

s Cpeler⸗
em Lib.ll.
contendit
.ſerundun
jerun Ae-
. Lidenn
vſtrates .
ſ.H. l.⸗
Ei
tenpliſten.

herm.

VETERIS TEST AMENTI. P. I. 333
V-=X. Nobis vero vorokzia placet, quam ipſa libri ſeries ſuppeditat & Kere.
argumentum. Populi enim e captivitate liberationem & in patriam re-
ditum exponit, qui geminus fuit, diverſo quidem tempore fadus. Sic
ergo P. I. tradit aſcenſum Judæorum e Babylonia prios em, duce Zoroba-
bele & Joſua, ad templum inſtaurandum c. I- VI. F. II. aſcenſum eo-
rum bpeſteriorem, duce Esdra ad eccleſiam reformandam ſuſceprum c.
VII-fin. Quæ eadem diviſio Heideggero quoque in Enckir. G.l. SF. 4.
p. 120. ſe probavit.

XI.
Exponit itaque liber Esdræ, populi Judaici ex captivitate Babylo-Tabula
nica Synoptica
I. aſienſum priorem, ad templi reffaurationem; ubi
a) Cyri edictum, & revertendi facta poteſtas c. I.
6) aſcendentium Catalogus c. II.
y) templi reſtauratio
1. ſuſcepta, jactis fundamentis c. III.
2. impedita, fraude, calumniis ac vi Samaritanorum c. IV.
3. promota, Haggæi admonitione, adverſariis apud Darium
querentibus c. V.
4. conſummata, Darii indulgentia, dedieatione & Paſchatis ce-
lebratione c. VI.
II. aſcenſum poſtæriorem, ad eccleſiæ reformationem; ubi
α) Esdræ cum magno comitatu aſcenſio c. VII.
.) comitum ejus recenſio, regique decreti executio c. VIII.
7.) populi reformatio
I. cœpta per Esdræ pœnitentiam c. IN.
2. peracta per pœnitentiam publicam, & connubiorum inau⸗
ſpicatorum diſſolutionem c. X.
XII.
Ex Patribus non habeo, quem huc referam interpretem, præter
Venerabilem BED AM, qui allegoricæ expoſitionis in Ezrvam libros duos Commen“
ſat amplos poſt ſe reliquit I. IV. Opp p 462. quibus, ut ipſius verba ha- tariüi
bent, ſyirrituali ſeniu eum expoſuit qu manifeſtiu: patefaciat, qualiter bit, atram:
qui per negligentiam vel errorem perierant, ſit ad pœnitentiam tedeundum:
quanta Dei graia quant ipſorum conatu ſit admiſſorum boſcenda vel impe-
iranda venia: quomodo item pæœnitenter, una cum eir, qui nuper ad Kdem
Tr 3 vener

34 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

De libro

Pedrz. venerunt, anam eandemque Chriſti domum ædificent, ac pariter in fulurs

dedicationis illius ſolennia expectent.

Lutherano-

gitur. Quibus addendus forte CYRIACVY S SPANGENBERG
in Tabb. editis in fol. Baſileæ An. 156;3. & e recentioribus 10 H. WA N-
DALIN VS in Veſtibulo Philolog de variit quæſionibus ad literaturam
ſancétam ſpectantibus Hafniæ in 4. An. 1654. T andem & autor der Le⸗
bensbeſchreibung der Bibliſchen Seribenten P. IV. Perſon. Eidræ ſta-
tim ab initio, annetationes in ſingula libri hujus capp. exhibet, quas
tamen dubito, an huc ſint referendæ, cum de verbo ad verbum ex Bur-
manno deſcriptæ, ad Reformatorum potius pertineant cenſum.
Fontiß cio- E Pontificiis ſuam in hunc librum explicandum operam contule-
ram: runt PETRVS BERCHORIVS, Pidavienſis, Benedictinus &
Prior Monaſterii S. Eligii Pariſienfis Eib. XIV. Moralitatum Colon. in
fol. An. 1631: THOMAS de VIO CAIETANVS, Romæ in 8.
An.1I533. ADRIANVS CRO MMIVS, Lovanii An. 1632. & 1652.
in 4: DIONYS. CARTHVSIANVS, Opp. p. 167. ſq. Coloniæ
in fol. An. 1534: NIC. LOMBARDVS, S. I. in Nebemia && Eſra
commentario literali, morali, & allegorico illuſtratit, Pariſiis in fol. An. 1643:
THOMAS de MALVENDA, T. III. Opp. Lugduni An. 1650:
IOH. PAVL. OLIVA, S. J. in commentarii! Ethicis in Etdram
An. 1679. Lugduni in fol: FABRITIVS PAVLVTIVS, Com-
ment. in libros hiſtoricos V. T. Romæ in fol. An. 1625: CASPAR
SANCTIVS, Comment. in Ruth, Ezram, Nehemiam, Tobiam &c.
Lugduni in fol. An. 1627: JOH. FERVY S, cujus in nonnulla capp.
Esdræ Commentarius Latine prodiit, tum etiam in Germanicum idioma
translatus, lucem adſpexit Moguntiæ in 4. An. ’S.
Reformats- Inter Reformatos hic locum habent ST' E PHANVS FA⸗
rum: BRITIVS, eccleſiæ Bernenſis Miniſter, qui An. 1622. in fol. concio-
nes ſacras in Prophetas XII. minores edidit, quibus explicationem IV.
pPriorum Capp. Esdræ, homilis 25. traditam, inſeruit: LVD OVIC.

LAVATERVS, homiliis 38. in h. I. Tiguri in fol. An. 1586: CO N-
RAD. PELLICANVS, Tiguri in fol. Anno 1582: GVILIEL
MVS PEMBELIVS, in explicatione obſeurorum locorum Ezræ,
Nehetniæ, Danielis, quæ extat in Opp. Anglic. Londini in fol. An. 163 /f§

71658: ARTHVRVS JACKSON An. 1658. Londini in 4: VE.

Lutheranorum interpretum veterum princeps huc ſpectat 10 H. .
Frum: BRENTIVS, cujus in Esdram Commentarius 1 11. Oep p. 1097. le-

CTORIN.

—
—
CTORI)
FIVS T
NVS, cu
rum fubj
nice verſi
Hiſt. See
Geſchichte
KXI
legitur, qo
& imer
explication
Aullt.

libi inſent
lihiiß.
crd/ 5
ler 69
and/ 1
Jules:
Aus Po⸗
mied
ien
NToC
dgu. .
i gue
biir S
6 min
Perti
nor em,
linn

—

1 in ſaluje

NDERG
H. WAN.
literaturan
nor der Le⸗
. Bidreſta-
hibet, quas
um ex bur-

W.
n Cntule⸗
dicticns N
1 Colon. in
Nome in 5.
632. lizn
.Coloni?
lol. An.66
i An. 160:
in Lidrans
1VS, Com-⸗
CASTPAR
lobiam ⸗
Wa ci.
Gcunn idiom

NVS FN
fol. cond⸗
. WV.
ctionenn ,

VD0VIO.

86: 60 .*

6 VILIPl-
oorum Eus,
ſol. An. 1o,ſ⸗
in 4:. .

CTOHIN.

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 335
CTORIN. STRIGELIVS, Lipfiæin S. An. 1571: J0 H. WO L. Ps.
FIVS, Tiguri in fol. An. 570. SöB4: FRANCISC. BVRMA N-
NVS, cujus in h. I. labores, commentario in libb. Regum & Chronico-
rum ſubjuncti, Amſtelodami Belgice prodierunt An. 1649. in 4. & germa-
nice verſi Francofurti in 4. An. 1695: CHRISTIANVS SCHO-⸗
TANVS, de rebus Judaicis ſub Monarchia Perſarum, T. II. Bäblisthecaæ
Hiſt. Sac. V. T. p. Iab. ſqq. JOSEPH HALL, P. II. der Bibliſchen
Geſchichte c. XXI. p. 1213. ſq. .
Ex Remonſtrantibus 10 H. CLERICI Cemmentarius in iis Remon,
legitur, quos T. I. Comm. in libros V. V. hiſtoricos ſtruxit. Tandem ſrantium,
& inter Fanaticos CASPAR SECHWENCRKFELD, in ſeinen Fanatico-

—

Miſſiven (edit. An. 1566. in fol.) p. 4 66. a. brevem librorum Esdræ "sm.

explicationem inſeruit, qua genio & fanatiſmo ſuo ſatis pro more in-

Aulſit.
CALP. XIX.
De Libro Nehemiæ.

Eibri inſerigtio. Cur ſecundurs Erdræ dicatur? Nonnunquam & primi Summari-
libri Eidræ nomine continetur. Hujus inter libror Biblicos ſedles ac um capitis,
ordo S. I. Nehemiæ nomens an idem & Hattirſatha? idque quid no-
tet? ejusdem cum Lorobabele confuſio: Parenr: an ex tribu Levi,
an de tribu Juda oriundur? munia, quæ binc in Perſia obtit, Bine in
Ju læa: ætas ipli an tam provelta, ut & LZerobabeli, & rurſus Jad-
duæ Fontifici æ‿*¾v‿ρo α£ ſuerit? an vero duo && diſtinéti ſint Nebe-
miæ? zlogia: Wypica ad Cbriſtum relatio: mori ae ſepultura §. 2.
Idem & libri bujur ſeriptor: non tamen zguez roν dvααρα⅝υσe e
r αaονααναιασοιιν 2. Mace. II, 3, memvratorum & 3. Argumentum:
Scopar: &= varia libzi utilitar S. 4. Autoritas Canonica aſſerta, ſolu-
tis quæ ex Melitonis Catalogo & teſtimonio Midori oriri poterant, du-
biis §. . Chronolagia As Jadduam P'ontifßirem vivendo attigerit?
GEeminus Jaclduag, alin: prior Levita; alius peſterior Pontifex 9. 6.
Fartitio §. 7. Tabula Synoptica §. §. Commentarii Patrum, Rabbi-
norum, Lüutheranorum, Pontificiorum, Reformatorum, Remonſtran-
ticm 5, 9,
§. I. Librum

De libro
Nehemiæ.

Inſeriptie.

gedes ac
Ordo.

Nehemiæ
omen:

536 INTRODVCTIO AD LIBROS BIB LICOS

Ibrum Hebræi Codices DNnt inſcribunt, nonnunquam
etiam, æque ac Græca & Syriaca verſio, Nehemiam fſimpliciter
& ſine adjecto in fronte ponunt; vel quod a Nehemia exaratus
eſt, ut mox videbimus, vel quod ejus geſta exponit. Alia vero libri
inſeriptio ex iis apparet, quæ cap. præc. G. I. h. 30 5. monuimus. Vulgata
enim titulum dedit: Liber Nebzmia, qui &ρ Eodræ ſecundur dicitur. Con-
ſentit Arabs, qui ita habet: Liber ſecunsdus Extæ ſacerdotis. Paria Sy-
nopſir illa Athanaſiana tradit, quæ hunc cum præcedente librum uno ca-

pite recenſet, & Esdræ I. ac II. inſcribens, addit: αα d ττt¹ τα ν . Xiς

zgαε dHνdαρνινινααιοαν ααναροαN 5†τ οοobτ. r
αρ E, 6ροορναααE av νννα. 7. A. Hi duo libri ab eo con-
ſcripti ſunt. cujus & inſcriptionem præſerunt. Eidrat enim ille Sacer-
dor & Lektor &c. Quanquam vero Esdræ librum hic noſter & illuſtret
mirifice, & per aliquot annorum luſtra continuet, ab illo tamen & auto-
re, & rerum narratarum ſerie diverſus, ad Nehemiam in titulo redlius,
quam Esdram refertur. Notandum porro, quod apud veteres ſub uno
tantum Esdræ volumine comprehenſus fuerit, unde cum ſecum dus liber
Esdræ inter Apocryphos rejicitur a nonnullis: non hic noſter intelli-
gendus eſt, ſed quem tertium alias Esdræ vulgo dicimus. Hec Iſido-
autoris ſui titulo prænotatur, in cuſut textu Erdræ Neezmizæque ſermoner
pariter continentur. Nec quenquam moveat, quod unus Erdræ dicitur
Niber: quia ſecundur, tertius, quartur non babentur apud Hebræor, ſed inter
Apocryphor deputantur. Inde vero ordinis, & qua locatur, ſedis ratio

apparet. Nec enim potuit, qui- Esdræ hiſtoriam pari filo continuat, &

cum illo in unum volumen compadtos olim ab Hebræis & Græcis fuir,

non proximum ab illo locum tenere: licet forte ultimo omnium, quod
ex Chronologia & Jadduæ Pontificis mentione haud difficulter colligi-
tur, inter V. T. libros hic noſter compoſitus ſit & exaratus.
Nomen DT ſolati pleniſſimum, idem velle ac H Ee
conſolatur Dominur, b. Hillerus tradit Onamaſt. Sac. via XI. p. 407. & 594.
nec inſcite utraque Gloſſa, Hieronymum & Iſidorum ſecuta, Conſolatorem
Domini, vel conſolatorem aà Domino ſcil. miſſum, interpretatur; quæ pro-
cul dubio derivatio longe anteponenda eſt alteri illi etymologiæ, qua
peœni-

rus nos docet, quando Lib. VI. Origin c.2. p. 4 5. F. Erdræ, inquit, liber

—
—
fenitenten
Qo iſud
inquit, da
ſaturofun
lationem
iilm rean
dem vero
VII 9, e
Etaienas
ex M. de
lutas, conl
nino &mo
tatun Iyru
remipfam
uod Jute
lingue ign
ſuthciat,
Viri edlide
cum illo t.
nomen ex
ingoa ſon
eund, e,
ibit,
od ſaie
UKinekise
ſyeſcunt,
eu qullle
um in l
Oe qui
Pran. Iu
fuiſſe Dn
heſcht
Umen ee
umn con
tum mdi

—
108

——

nonhuünquam
n Emplicter
mia exataus
lia vero lbri
1ö. Vulgeti
Aritur. COn-
i. Pari g.
rumm uno C*
ri ab en din-
ie ile uer-
cteresſubuno
undus liber
1oſter intelli⸗
Hc Iüdo-
, inq uit lier
gue ſernune:
Pidye duiti
Haiſelinter
dr, Kedis 1atio
ocontiunit, &
Crecis fuit
mninmn, guodl
culter ooligi⸗

onlinnen
nn; Jnehio⸗
,nclogis u⸗

ſent.

VETERIS TESTAMENTI. P. I. S

„.

penitentem Dominum, vel directionem Domini redcidcιαιοππ,i
Quo iſtud Idori ſpectat, quando lib. ll. Origin. cap. 5. p. 61. Eidras
inquit, adjutor, Nermiar conſolator a Domino. Quodam enim præſagis

futurorum nom ina ſtu ſortiti ſunt. Feruntienim in adjutorium & conſo-

lationem omus illi populo redeunti ad patrism. Nam & templum Domini

De libre
Nehemiz,;

iidem reædificave, unt, && murorum & turrium opur ipſi reſtauraverunt. Ei- an etiams
dem vero Mbρ T Hattirſathæ vel Atterſatbæ nomen fuiſſe, ex Neh- Hattirſa

VIII, 9. cerium quidem eſt, incertum vero, idem quid proprie notet.
Et alienas quidem prorſus atque contortas vocabuli hujus explicationes,
ex M. de Calaſio a b. D. Pfeiffero Dub. Vex. Cent. III. Loc. 23. p. 477. al-
latas, conſulto præterimus. b. Hillerus Onom. S. via XV. p. 666. ab inge-
nino & moribus id nominis heæſiſie vult Nehemiæ, & auſterum interpre-
tatur, Syrumque non modo & Arabem ſignificationi huic favere, ſed &
rem ipſam putat: bujut, inquit, in judicando ſeveritatem e eo colligar,
qusd Judæos propter liberos, quor egentilibus ſæ minit ſuhulerunt, bebraicæ
linguæ ignaros, pugnis obtuſot glebravit. Quæ quidem vereor, ut ratiò
ſuſſiciat, cum longe extantiora zeli divini exempla Elias aliique ſancti
viri ediderint, quos tamen eodem nomine, vel Hebraico quodam, paria
cum illo faciente, inſignitos non deprehendes. Hinc rectius alii officii
nomen exiſtimant, quod vel Legatum aut Commiſſarium Regis Perſica
lingua ſonet, ut vult b. Calovius ad Erdr. Il. I. p. 564. & Burmannus ad
eund. loc. vel pincernam deſignet, compoſitum ex N ⁵zarmiſit &
ibit, rb er e e eee een ee eee en
Pn PE quam nominis rationem Rabbini reddunt in Juchaſin

quod ſapienter ili permiſerint bibere vinum gentilium (quo cæterĩs Judæis

uti nefas erat, quia gentes plerumque Diüjs inter bibendum libare con-
ſveſcunt, unde Daniel cum ſociis a vino ciboque regio abſtinuit) proprer-
ea quod erat pincerna Regir; vel ex R. Aben-Eſræ ſententia honoris titu-
lum in ligua Chaldaica inſinuet, & Principem aut Ducem ſignificet.
Quæ quidem poſtrema interpretatio locum habere poterit, ſi cum
Franc. Junio, b. Calovio & Burmanno, non ſoli Nehemiæ nomen hoe
fuiſſe proprium, ſed ipſi cum alis Regis Ducibus, v. g. Esdr. II, 63. cum

ℳ

Scheſchbazaro, cap. I, 8. Esd. deſignato, commune exiſtimemus. Quod eum Zere-

tamen eo valere non debet, ut cum Zorobabele vel alio populi Duce babele con⸗

eum confundamus, qui Judæorum error eſt, de quo Scipion. Sgamba-
tum audiamus, qui Archivor. Vet. Teſt. Lib. II. Tit. 6z. p. 406. ita habet:

Ihbrai quidem in Midrar, & in Sanbedrin C. Dine Memonoth dicunt,

Uu eußdem

eſio⸗

De libro
Mehemiæ,

kenus ac
tribus?

38 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBILCOS

eundem eſle Nete⸗niazi, & Zorobabelem Filium Salathiel, inde conielctura
ducta, quod Nebemiæ nulle prodatur ſeries parentum, quod in tam infigi &
tam bene de gente ſua merito viro minime factum eſſet, niſi ilem eſſet, qui
Zorobabel, convenientibu, alioqui utriutque rebus geſtis; ſedut mittam no-
minum, & parentum, & rerum geſtarum (addo & officiorum, temporisque
ac reliquarum circumſtantiarum) plura diſerimina, Eecleſiaſticus c. X LIX.
(æque ac Esdras c. II, 2. & ipſe Nehemias c. VII, 17.) Nebemiéam a Loro-
babele diſtinguit. Hunc noſtrum porro parente ſatum fuiſſe Hachaliah,
ex libri initio manifeſtum eſt; quem unius literæ quidem transpoſitio-
ne Helchiam appellat Vulgata, ſed non ſuccurrit, ex quo fonte Laur.
Fabric. Part. Cod. Heb. in Crenii Ibeſ. Fhil- I. p. 354. Chadiam vocet-
E qua autem tribu ortum ducat, ambigue diſceptatur inter eruditos. Ad
tribum Levi referunt e noſtris D. Friedlieb. obſerv Biblie., in b l. Claſſ. 6.
p. 4 51. e Pontiſiciis vero plurimi, cumprimis Corn. a Lapide, ſacerdotem
egiſſe contendens Proleg. in Lib Nebem. Comm. p. 31. autoritate teſtimo-
nii 2. Macc. I, 21. nixus, ſeu vulgatæ potius vitio deceptus, quæ Græca
illa: SxMειν%σεM s Nss αα sτ½ααατιαπäαονHι mala fide reddit:
juſit Sacerdor Nebemias aſpergi ipſa aqua. Majoris videtur ponderis ar-
gumentum ex Neh. X, I. 8. ubi in Sacerdotum recenſione primum locum
Nehemias filius Hachaliæ tenet. Qui locus adeo torſit Joſeph Scalige-
rum, ut animadverſien, in Cbronologica Euſebii ad An. 1I554. p. oſ. gemi-
num comminiſceretur Nehemiam, alterum Atherſathem, qui in Sacer-
dotibus fuerit, alterum Ducem populi, de quo præſens liber agit; utrum-
que tamen, quod mireris, patre cognomine prognatum. Nec ſatisfacit
FHuertius, qui Dem. Evang. Brop. V. de libri Eidræ S. 2. p. 365. nulla ratio-
ne addita, iſtam Sacerdotum notationem ad reliqua, non item ad Nehe-
miæ nomen pertinere tradit. Sed omne dubium tollit verſus præced.

Neh. IX, ult. ubi foœdus illud obſignaſſe leguntur Principes, Levitæ, ac

Sacerdotes. Jam inter Principes primas tenebat Nehemias, qui primus
quoque & ante omnes nomen dabat, quem deinceps, ordine quisque
ſuo, Sacerdotes v. 2. ſqq. Levitæ v. 9. ſqq. & capita vel proceres populi
v. 14. ſqq- ſequebantur. Primo quidem loco penitur Nebemias: inquit
ad h. . Lavaterus bomil. 43. p. 76. b. unde quidam colligunt ſacerdotem fuiſ-
Je, quia cum aliis Sacerdotibut in textu exprimatur. Adideo primo loco po-
nitur, quod regis Perſiei nomine toti populo præfuit. E noſtris in eandem

eonfer ſententiam b. Glaſſium Ebhilal. S. Lib. V. Tr. 3. Obſerv. II. p. marg.
Joſß. Scipio Sgambatus lor. cit. p. 407, utrinque conſtricdtus, hinc Rab-

bino-

—

—
binorumn an
pro certo D
ciliare ſemt⸗
geritum di
nuneiagt,
ie b
caula hic c
Kaligerict
a ſirhe Dan
Molli, il
Muurhe i
Alin yreyeni
üentenent
ivua ora
1 Kbiciara
diumde le⸗
tumpopul
ſancha, ub
rmum potinn
Bebylone
eundemſen
ſein in eo⸗
nulla triby
fachumett,
gemacceſſi
mmetitz con

iepeloy
ley. b. 24
ſerd in pa
Gei, lache
legi in
Hö; liß
Undelkl
kiwam
ten oſte⸗
Memien,
Et lnebr

—
5
—
onſelzurt
tinſti
ſet i
nitlam ne-
nporisque
AII.
a Lere-
Hachaliah
nspoſttio⸗
onte Laur.
jam vocet.
lclitos. Ad
11. C.6.
cerdotem
e teſtimo⸗
gur Greci
ige reclcit:
onderisar⸗
numlocum
ph Sllge⸗
oſ. Penul⸗
i in Sacer⸗

ſu placel
Lerite
quiprimns
ne gnisgue
eles hopuli
iat: ingut
hen ſuf⸗
rimo loe, ,⸗
in enndenn

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 339

pro certo habent, hinc teſtimonii Macchabaici religione, utramque con-
ciliare ſententiam & ita elabi nititur, eum ut paterna ſtirpe ex Aarone
genitum dicat, materna veroe Davide. Sed vero rectius haud dubie pro-
nunciant, quie tribu Juda tantum oriundum Nehemiam cenſent; ea Oo⸗
Apg I80g bene inquit Euſebius in Can. Cbron. adan. I54. quem absque
cauſa hic carpit Sgambatus: & erudite omnino ad iſtum Euſebii locum
Scaliger idem probat, quia omne,s Ducer Iſraelis & Aiebmalotarchæ ſunt
a ſtinrpe Davidir. Recteigitur apud Cedrenum ex quodam optimo Chrono-
logo 1I4, 60. Neszslag 18 Üτι—ũg‿ααροαιατ Aa6iâ. Omnino Echbma-
