4. a Sennacheribo & morbo lethali liberatur c. XXXII.
2) MANASSE, qui impius captivus abducitur, & refipiſcens in
regnum reſtituitur c. XKXXIII, 1-20.
⁶) 4 MMONg, qui idolorum cultor a conjuratis ſervis occiditur

MI. c. XXXIII, 21 -ſin.
) 70874, qui pietatem teſtatr
I. imdolorum abrogatione, & foœsderis cum DEO renovatione

klimegt⸗ C. xXXIV.
. 2. paſchatis celebratione e. XKXWV.
ſelicis o⸗ O 70AHASO, quem Rex t.gypti captivum abducit c. XXXVI,

7„) 70 7AKIM0, qui cum vaſis domus DEI Babylonem abdu-
citur, ⸗ ſtn.
2) 75 CHONIA, qui & ipfe Babylonem abripitur, iild.
9„) Z5DEKIA, ſub quo templum comburitur & urbs vaſtatur,
ibid, 8

ſoe WI. ł

eirpane

MII. . CAP-=

3e4 INTRODVCTIO AD LIBROD BIB LICOS —
Pe bro . = .
Esdræ. .
CAP. XKVII. A
De Libro Esdræ. a
ſctipes
Summa- Libri inſeriptio. Cur in Græcir & Latinir codicibus primus Eidræ in- verſo, gor
rium capi- ſeribatur? Apud Hebræos quendam Erdras & Nehemis, unum enim nN
ns. conſtituebant volumen. Sedes libri in Bibliis Cbriſtianorum „ GO N & e
udæorum g. I. Erdræ appellatio quid notet? Scriptori bujus li- Peär cceß
bri cum alio quodam Levita commune boc nomen Aſt, adeoque dus Piel ad Ne
dantur EFridræ probe diſcernendi. Ejur genealogia. An Eidra- cumcon
idem ecum Joſædecho vel Jzadako I. Chron. Vl, 14. 15 Eius eru- 7 /
ditio & munur; merita quoque in S. Codicem. An in Prophetis . un
locum obtineat? S. 2. Libri Sriptor Etdras aſeritur, cui con- dhe .
zra P. Dan. Huetium etiam priora ſex libri capp. vendicantur giu u
H. 3. Spinozæ refelluntur criminationer, quibus partim novitätii unern
partim corruptionis variæ librum inſimulat 9. 4. Idem porro “M
Erdrar omnium V. T. librorum biſtoricorum autor eſe, contra kon
eundem Spinozam, negatur 9. . Nec tribuendi ipſi ſunt libri u
Cabbaliſtici, Pico Mirandulano celebrati: nec C CIV. libri, lue
quos ſomniat Sixtus Senenſu: net vaticinium de fatiz Monarcbiæ oguel⸗
1 Rom Imperii: nec de diebur infauſtir libellus: nec libri III. &. e, ue
qui ſub Eidræ nomine in Apocrybbis leguntur; de quibut quid ſen ihivnun
tiendum ſit, ediſſeritur S. ö. Libri argumentum: Scopus: Utili- unckein
tar 5. 7. Astoritar ejur divina aſeritur, eaque an in dubium Hemimpr
vocetur ab Anabaptiſtir, dirquiritur §. 5. Csronologia libri. rolumne
Quis Darius, ſub quo templum reſtauratum? Quir Artaxerxes, elit, in ſl
tagju, indultu Erdras è Nebemiat cultum & rempublicam apud uno h
Judævs reſtaurarunt? Tabula Chronologica finem quintæ, &c ini- o II
tium ſextæ mundi ætatir complexa S. 9. Partitio H. 1Io. Tabuls ükalic⸗
Synoptica S. I1. Commentarii Patrum, Lutheranorum, Ponti- Aeilete
fciorum, Reformatorum, Remonſtrantium, & Fanaticorum 1 5. N
§F. 12. 2 Trdhey
mumſetip
5 §. 1 Doſ hri

—„

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 305
§. I. Esdrz. DZ
equitur in Chriftianorum codicibus & à, qui Latinis Ezra, vel Inſcriptis.
molliore ſono Efra, aut cum Græcis, qui more Dorico Z in
ſd mutant, Kidrar appellatur, a ſcriptore & objecto palmario
inſcriptus liber. Vulgata librum primum Kiræ dicit, nec ſecus Arabica
bireir verſio, quæ ita habet: liber priwius Exræ ſacerdotie, legitperiti. Quem
ie n enim nos Nehemiæ vocamus librum, ab eadem profectum credunt ma-
ga, 6 nu, & Eſfræ ſecundum numerant; vel quod in Nehemiæ libro hiſtoria ab
njuli. Esdra cœpta eodem filo continuatur, quæ D. Andr. Oſiandri in Not.
lefis du Bibl. ad Nebe. I, I. Obſervatio eſt, vel quod priſcis Hebræis uterque in
An Luc unum compingitur volumen. Ita enim Hieronymus Epiſt., ad Paulinum
Eu en T. IV. Opp. f. 3. D. Erdras & Neemiar, inquit, adjutor videlicet & conſola-
Erenet or a Domino, in unum volumen coarétantur. Et rurſus in præfat. in .
, ai ce 1. ad Demnion. & Rogat. T. IW. f.9. B, nec quenquam moveat, ait, quod
rhiutu⸗ unus a nobis liber editur eſt, quia & apud Hebræort Eidræ Neemicque ſer-
in Miidiit mones in unum volumen coarétantur. Plane ut ante ipſum Origenes in
Ilm n expoſitione Pſ. I. apud Euſeb. I. Vl. Hiſt. Eccl. c. 2. Bcdgαρ 0α α
de, uun sνροπ ε sndb, Eéoa, 5 6 Oonb. Eedras primus & ſecundut. qui
Ni un hi apud Judæos unicum conficiunt librum, vocatur Eſra, id eſt adjutor. Hinc
Iy. Mi, quoque Lactantium videas lib. V. Leiſtit. div. cap. II. ex Esdræ libro alle-
7 Mmarbie gare, queæ Nehemiæ IX, 26. leguntur, uni manifeſtum eſt, utrumque
Hill6. Ppſi unum compoſuiſſe volumen. Et Maſorethæ quidem, cum vel ad
uguil ſi ungdecim libellos Hagiographum numerum revocant, utrobique Ne-
Nhut: Uut. hemiam prætermiſſum ſub Esdræ appellatione, adeoque & uno cum illo
hun volumine, comprehendunt. Vide Buxtorff. Tiberiad. c. XI. p. 26.
logis ihi. edit. in fol. Porro ε LXX. in verſione Græca ex hoc utroque, quem
Dtaxerxe, pro uno habent libro, transpoſito ordine, poſteriorem, ex Apocrypho
luun ,ul vero III. Esdræ priorem faciunt, ut in Athanaſiana Synopfi & Polyglot-
einte, O tis Anglicanis annotatum reperio; quoniam hiſtoriam paulo altius at-
,l. Tubde que ille repetit, ut notat Joh. Rainoldus T. I. Cenſuræ Apocrypborum
gun, ilti p. 2à)5. Vulgo tamen Græcæ editiones utrumque ſeparant, ac priorem
Eitutiaſun Eανν ſimpliciter, & ſine adjecto, & ſubſequentem Ncnlas inſeribunt.

Ex quibus colligitur, illam in priorem & poſteriorem Esdræ, item in Erdræ
& Nebemiæ librum diſtinctionem non a viris Ozoτνονετος aut primis eo-
rum ſcriptoribus, ſed a Græcis & Latinis demum interpretibus, dudum
poſt Chriſtum natum, eſſe introductam. Porro in Chriſtianorum coch: Sedesae
61 QQ cibus Ordo,

„*

De bro.
Esdræ,

Erdræ no-
veme

306 INTRODVYCTIO AD LIBROS BIBLICOS
cibus hæc Esdræ hiſtoria Paralipomenis immediate ſubjungitur, hiſtoriæ
temporumque ſerie iĩta jubente, cum ibi Esdras incipiat, ubi Chronica
ſubſiſtunt; ordinaiur iſte liber immediate poſt Paraliysmena, ſicut ait Hie-
ronymurs, in lib. de Hebraicir quæſtion. eoquod idem ſit finis Paralip. prin-
cipium hujut libri ait Brito, in expeſitione prologi Hieron. in h.l. Bibl.
Gloſat. Lyræ T' II. f. 2 9. C: at vero in Hebraicis editionibus judæorum,
una cum Nehemia, Chronica proxime antecedit hic liber, quod prius aut
ſcriptum hunc aut recenſitum credunt, quam Paralipomena; quo de
vide cap. XVI. G. 2. p. 255. S

Nomen autem & “ vel * auxilium notat, non ſine omine Le-
gisperito noſtro impoſitum, quod is eccleſiæ pariter ac reipublicæ Judai-
cæ,; extremum afflictæ & poſtratæ, auxilio ſuo præſto futurus eſſet, ut
in juſtum denuo coaleſceret corpus. Hinc commode Hieronymus loc.
cit & in Com:nent. in Mich. II. vertit Adjutorem, ut Qonéov Origenes §.

prated. Sed vero probe hic obſervandum, duos eſſe hoc nomine inſigni-

tos, qui ex captivitate Babylonica reduces in ſacris literis commemoran-
tur. Alius enim Esdras Levitici erdinis Neh. XII, I. commemoratur,
qui una cum Joſua Pontifice & Serubabele Principe, ſub Cyro, Hieroſo-

lymam ex captivitate aſcenderat: alius, longeque diverſus, ex Sacerdo-

tum ordine, & de Pontificali linea, qui anno ſeptimo Artaxerxis e Perfi-
de in Jjudæam cum pluribus Judæis aliis, Regis indultu profectus eſt, ut
ſtruduram templi & urbis, quam ſomnolentius Judæi reduces tracta-
Pant, urgeret Esdr. VII, I. ſq. Junius quidem & Tremellius, in annot.
ad Nebem. c. I. & qui cum ipfs faciunt, eundem utrobique notari Esdram,
non geminum credunt, & Nehemiam per Synecdochen duas profectio-

nes ex captivitate, longo tempore a ſe invicem diſtantes, conjungere

tradunt: priorem ſub Zorobabele Duce & Joſua Pomtifice, imperante

Perſis Cyro; poſteriorem Esdra Duce Anno 7. Arthaſaſtæ h. e. Artaxer-
Xis. Hinc verſum I. apud Nehem. c. I. ita diſtinguunt: Mi ſunt Sacerdo-

er & Levitæ, qui aſcenderunt cum Zerubabele. filio Schealtielis & Joſua:
(hic repetendam dicunt præpoſitionem PDV AWϑστ nαιοι* h. m. & cum)

Serajd, Jirmejd, Ezrd: & ad marg. n. 2. notant: adſcenderant duabus:

profectionibur, altera cum duobus Zerubabele é Jeſebuba Aſr. 2. & altera

cum ipſo Eſra Eſr.q. Sed vim inferri textui, quis non videt? diverfiſſi-

marum enim profectionum, & tanto quidem temporis & cireumſtantia-

tum interwalle disjunctarum, una in periodo, unaque conſtructione
con-

△

conjunchior
(lcriminai,
neeſynecde
snamconk
hic Esdras
cutn Levit
1 & elogi
Direrſos
nes, utap.
§. nd. V.
Laurent. F
. vider
nolter ett,
lia Aronis
(Germ. VI
mos 000,
dro Bsdra
eſſe oſten
redta Ciſtat
ſus n Ner.
Psdr.NIl,
ꝗuem gen
dit Hiemr
b.lo. 6 qu
ſrerdetem
ic ferat &
Galk ſoſuan
lepitur Es
dergt. Ve
Reere,
iymis kor
rit. Conſ.
(nm i,
Am Mala
Moritate

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 307
— — — — De libre
conjunctionem, in libro hiſtorico, in quo accurate rerum temporumque Esdræ.
diſcrimina in cæteris obſervata deprehendimus, nemo facile quæliverit,
nec ſynecdochen talem cogitaſſet quisquam, niſi gemina iſta perſona, in
unam conflanda, commentum iſtud ſuppeditaſſet. Differt ſane uterque
hic Esdras, familia, tempore, functione & officio, & demum dignitate,
Piiment cum Levita absque addito & ſimpliciter, hic noſter ſemper cum empha-
Hr ſi & elogio recenſeatur. Conf. Neh. XII, 26. 33. 36. Esdr. VII, 6. 12. 21.
iverſos itaque Esdras Theologi noſtrates recte ſtatuunt, ſibi cognemi-
nes, ut ap. b. Dorſcheum in Syll. Semeſtri n. IX. p. 19o. b. Glaſſium Philol.
. S lib. IV. Tr. 3. Obſ. XI pag marg goa. Barth. Mayer Pbilol. S. IAl. b. III.
minele. Laurent. Fabricium in Partit. Codicii Hebræi c. XIX. Theſauri Creniani I.
ce li : p. 353. videre licet, quorum poſterior, tot ornatus in Scriptura encomiis,
eſet ut noſter eſt, de quo in præſenti agimus. Ortum autem ille ducit e fami-
mas . lia Aaromis, quod genealogia docet Esdr. VII, I. ſeqq. & I. Chron. VI, gentalogig:
lgenes (Germ. VII.) 3. ſq. obvia; quæ tamen poſterior, ſex gradibus inter pri-
einſigi⸗ mos octo, & novem ultimes interpoſitis, auctior illam fuperat, & in li-
nenrat. bro Esdræ occurrentem generationum ſeriem mediatam intelligendam
emoritt, eſſe oſtendit. Viginti tribus itaque generationibus ab Aarone in linea
Hieto. recta diſtat, nec niſi medjiate filius Serajæ, (qui in urbis vaſtatione occi-
eetdo⸗ ſus 2. Reg. XXV, 18. 21. legitur) cujus forte nepos aut abnepos fuerit,
ise er Esdr. VII, dicitur. Unde male Esdram cum Joſedecho vel Jozadako,
inseſt, k quem genuiſſe Seraja I. Chron. VI, (Germ. VII.) 4. 15. legitur, confun-
ces trar dit Hieronymus apud Ludov. Vivem in L. 15. de Civ. Dei c.36. Auguſt.
in dnt, Oyp. T. V. f Iogé. ejusque legens veſtigia Sixtus Senenſ. lib. I. Biblioth. S.
iEsra,;, p. 10. B. qui ita habet: Ezra, quem primus Paralipomenon liber Joſedech
polei. ſacerdotem appellat, ſilius Sarajæ, ſilii Azariæ &c. cum nec temporum ratio
njungett id ferat, & nimis grandis hoc pacto tribuenda ſit Esdræ ætas; & Joza-
wperante dak Joſuam, primum Pontificem maximum poſt captivitatem, genuiſſe
Artaer⸗ legatur Esdr. V, 2. Neh. XII, 26. qui ſat multo tempore Esdram præces-
Sererde . ſit. & jam in prima illa ſub Cyro profectione in patriam Judæam aſcen-
derat. Voluit autem Esdras in ſui libri genealogia ſe ſtatim Sarajæ ſub-
, u) nectere, qui ratione Pontificatus clarus fuit, & ante everſionem Hieroſo-
ut Auckur Iymis floruit: eum pater aut avus ipfius in captivitatis tenebris latitave-
Wollers rit. Confer adhuc Dorſcheum loc. cit. p. 192. & Sanctium Prolegem. I.
Grersi. Comm. in h. l. p. 29. Porro hinc conſequitur, eundem hunc noſtrum
unſtantir⸗ cum Malachia, Proephetarum ultimo, non eſſe, quod nonnullis equidem
Euncione autoritate Targum in Malach, I, ſ. ſubnixis, inſcite perquam fuit viſum; ur
r. F Qα ⁸ ek

Hiſtoria
Chronica
taint Hie.
„Some⸗
h.l. Binl.

deorum,

38 INTRODVCTIO AD HBROS BIBLICOS —

Dellr 7 ex inſtituto diſcutiemus infra in cap. de Malachia. Quanta autem Esdras ſens din
Aobrina: legis divinæ peritia, quanta eruditione juxta ac autoritate polluerit, ex tot nenern, ni
illuſtribus nomini ejus paſſim adjectis encomiis fatis intelligitur, maxime chora⸗
quando Esdr, VII, 6. Scriba promptus in lege Moſi, ſalutatur, op
& animum ſuum diſpoſuiſſe ad interpretstionem Legie Domini, & ad præ- er d
fandum docendumque in Iſraele ſtatutum & judicium e. I. v. 10. legitur. e
Sic in diplomate Arthaſaſtæ regio v. II. 12: ſacerdos & feriba legir Dei cœlo- ninnd
tIcoOrum ali0

rum abſolutur audit. Seribam appellas, inquit Buxtorff. Iiberiad. c. X. p.
23. “. ad locum allegatum, non tam a ſcribendo, quam ab enarrandis & ex-

plicandis iis, quæ in Scripturiz Sacris comprebenduntur. Nam dOd Ringrit
liber, lbrariur, librorum peritus interpres & Doctor, Scriba. Anulilo tndenmgie
autem libro majus nomen lautque major erat, quam a libro legiz Dei, unde (ccleſte fin-
vocabatur Legis peritur, qui librum legiz Dei docebat & interpreta- cjurores h
batur. Sic & in N. T. interdum appellantur ppauttarzig ſeribæ, qui doce- NVehemiarn
bant populum, unde de Jeſu Cbriſio dicitur: Docebat enim eos, ut habent DAarorke
autoritatem, & non ut o vρHαaααοσιſeribe Matth. Fl,z9. interdum vout- vty
. . . ⸗ . . *& M
aol, Legirtperiti Luc. VII, zo. & XI, 46. Fuit tamen etiam ſeriba gproprie eauonmnin P
ſie diöétur, qui epiſtolae, diplomata, libror, contrattus & ſimilia conſeribebat El &m
aut alii ſeribir præerat. Allegat porro Buxtorffius teſtimonia ex Talmu- Efrancipu
dis Hieroſolymitani libro Megilla cap. I. & Babylonici libro Sanhedrin cap. 20 Eln
2Z ſol, 27. ubi ex Magiſtrorum ſententia dignus dicitur Esdras, per cujus . . ..
manus daretur lex Ifraeli, ſi non præceſſiſſet ipſum Moſes, Moſique meritis in inſenbi
in legem Domini collatis comparatur. Et proſtant omnino infignia ejus eaieN.
mnm omnium temporum ecclefiam circa aſſerendum canonem ſacrum me- ucen
ieritas in 5, rita, grata mente celebranda. Quanquam enim univerſum codicem QW .
Cedttem: ſacrum, qua quidem ſui parte tunc temporis conſcriptus ac editus fue- mnmn .
rat, in vaſtatione urbis ac templi igne abſumtum prorſusque deperditum, orn. 4
ex ſuopte ingenio non reſtituerit, quam Pontiſiciorum, ex Patrum tradi- 1 1:
tione hauſtam, fabulam ſupra jam cap. II. g. 2. p. 24. profligavimus, & poſt unlige
Bellarminum l. 1I. de verbo Dei c. I. recentiſſimis Pontificiis Doctoribus eſenc
Natalis Alexander Hift. Eccl. V. T. ad Vl. mundi ætetem Diſſert. W. T. II. de
p. 7335. impugnat & confutat; neque etiam vitiatam in captivitate Ba- Pro hen
bylonica Scripturam correxerit ac emendarit, quod itidem Papiſticum “ .
commentum a Corn. a Lap. Proæm. Comment, in b. l. p. . Copioſe adſtru- Cii,
Gum, Theologi noſtrates ſuis locis paſſim redarguunt; v. Calov. Syſtem. l
Tbeol. I. p. 725,. qui ipſe quoque, quo ſenſu admitti poſſit reſtauratio aun .
7

Kbrorum ſacrorum, docet T, ls Bibl. Wiuſtr. V. T. p. 66as“, neque demum

em Esdlras
erid ex tot
t, maNime
limtatur,
HRal yre.
1o. legitur.
Deicelo.
1l. c, L.
dir Ger.
un
Ha, Anulo
Dei unde
intenelt⸗
guichet:
ut habent
dum ou⸗
ſhepreßri
pribilat
e Talm-
lecrin caß.
per cujns
ne merifs
Egnit eſos
crun e-⸗
coCicet
Gcus fue⸗
eperlitunn,
rumn ttidi⸗
nus, 8 poſt
Dogoribus

1n. I1.

witate B..

oſe zſtru⸗ .

07, 9 .
eſtauramd
Ge benn
we⸗

clade & captivitate, exempla ſacri codicis in unum collegerit, invicemi-

VETERIS TESTAMENTI. P. J. 0⁵9“
— ſ ſmmreiter, novas in De libts
literas, quibus modernus codex Hebræus exaratus cConſpicitur, nOvas inl- Eadeze
venerit, relicto Samaritanis charactere priſtino; quam Buxtorffius data
opera confutavit fabellam Diſ. V. de literarum Hebraicavum genteina
antiquitate p. 169: /44. certum tamen eſt, quod diſperſa, Judaĩcæ gentis

que emacularit, & cum Pſeudo-prophetarum multorum ſcripta pro ge-
nuinis & authenticis ſucceſſu temporis irrepſiſſent, Molſaicorum Prophe-
ticôrum aliorumque librorum, ſingulari Spiritus S. inſtincdu conſcripto-
rum, canonem definierit, & quicquid heterogeneorum ſcriptorum ob-
trudebatur, rejecerit; tum & ipſos authenticos & canomicos libros exa-
minarit, ne quid alienum pravumque ipfis àdſcriptum admiſceretur;
tandemque fationem ac möôödum eosdem dilucide legendi & exponendi
eccleſiæ tradiderit. In quo præclaro Perquam & ſanctiſſimo inſtituto
adjutores habuit ſymmiſtas divinos, Haggæum; Sachariam, Malachiam,
Nehemiam, aliosque primores & antiftites in Scripturis Sacris potentes
& autoritate pollentes, numero CXX. n ee ien vir e ⸗
nagogæ magna, cujus ipſum Præſidem ac directorem égifie ferunt. Coônf.
ommino Buxtorff. Tiberiad. c. NX. m. XI. b. 24. in ſol. Prophetæ autem an Pyophe-
titulo & munere an conſpicuus fuerit, Varie diſceptatur ab eruditis; af- tes
firmantibus Judæis in Seder Olam Suia edit. Joh. Meyeri p. o5. ubi Hag-
gao & Zachariæ gu Propheta accenſetur: interprete Syro; qui librum
. 5 y 66
ita inſenbit: a 1 ſ2122 00☚ Uiber Propleta; Ladantio,
qui L. IV. Inſtit. Dim. t. XI. b. 235. Ksdras etiam Propbeta, inquit, qui fuit
ejusdem Cyri temporibut, a qus Judei ſunt reſtituti, ſic loquitur & c. Bedea
in inſcriptione, proosmio & paſſim allegor. epoßtt. in G.1. Calendario Ro-
mano ad diem 13. Julii, in quò illins recolitur memoria, Cornel. a Lap.
proæm. Comm. p. 4. & e noflkris b. Calovio Bibl. Iuſtr. in 6.1. Proæm. T
L. p. 562, & Joh. Henr. Urſino Parallel. Evangel. VIII. . 35: neganté autem
Auguſtino, qui L. XIIX. de C. D c. 36. T. V. Opp. p. I096. Eidrar, inquit,
magis rerum geflarum ſeripior eſt habitus, quam Propbeta Sed in promptu
eſt conciliatio, e diverſo Prophierici tituli ſignificatu & uſu reſultans. 81
Prophetam dicas virum 9sρτνιιν cujus miniſterio in exaranda Cano-
nis ſacri parte aliqua uſus eſt Deus, quique adeo Scripturaà ſua teſtatus de
Chriſto eſt, quoſenſu univeria V. T. Scriptura A%°£6 7 66οαο11 Pet-

1, 19. Scriptoresque librorum V. T. duyrsg o zεbαιHτο Act. NX, 43. au- .
d;unt, nemo temere hanc dignitatem Esdræ denegaverit: quanquamn
. (LC4 3 nolim

Belibre

Tihriau-
r.

nu“ ſapienter argumentatur R

3% INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGOS

nolim hæc eo trahi, ac ſi ideo ſaltem dicendus ſit Propheta, quia Scriba
vel Notarius Publicus fuerit, quo ſenſu R. Simon, cui Prophetæ & Scribæ
publici paria faciunt, Esdram hoc titulo dignatur Hſ Crit. L. I. & I. p. 4. .
ſin vero eos demum Prophetas eſſe velis, qui futura prædicendi facultate
inſtructi, de Chriſto & temporibus N. T. vaticinia ediderunt, tum vere-
or omnino, an Esdræ æque ac cæteris Prophetis id nominis competat.
Non inepte hic Scipio Sgambatus leéb. 1I. Arcbivor. Vet Taſt. Tit. LAll.
p. 395. Non tamen ideo, inquit, quis Scriba cognemente && oficio erat, ut mi-
etam eum ſa⸗

ſaar Abarbenel. Nam Prophß
tentur Hebræi omner, dum ordinem Tbeologiez ſacesſtoni: zecenſentet, nis-
wmerant Prophetat a Samuele ad Lidram: denique u: ræ g
apud Hebræor, ac nos in canone ſit, proſekto utrique ce fateri
Prophetam. Plura de his omnibus qui cupit, adea ei
bung der Bibliſchen Scribenten F. Vl. qua perſon
ad autores, qui hæc ſingula data opera pertraétarunt,
tatis remittit.

III.
Huic itaque tali ac tanto ſcriptori acceptum
præ manibus habemus, librum, quo ſuæ ætatis res geſt
& reſtaurationem templi gentisque Judaicæ literis conſignavit. Nec de
veritate ejus rei dubitare nos ſinunt teſtimonia libri, quibus de ſe in pri-
ma perſona'ſcriptor libri, idemque Esdras, loquitux. Cap. VII, 27. 28.
poſtquam datas ad Esdram ab Arthaſaſta Rege literas retuliſſet, ita per-

vulgo ferimus, quem

git: benedilbtur Dominus Deus patrum noſtrorum, qui dedit boc in corde

Regit, ut glorifiaret domum Domini, quæ eſt in geruſælem, & in ME decli-
navit miſoricordiam ſuam coram Rege, 8 conſiliatoribis ejiust, &uninerſii

Principibur Regis potentibur. Et G ⅝,confortatur mana Domini Dei

MäI; quæ erat in Mä, congregavi de Iſrael principes, qui aſcenderent me-
cum; & cap. IX, ß. cum de ſe dixiſſet: curvavi genua mea, & expandi
manui Meat aàd Deminum Deum meum, & orationem a ſe fuſam adjeciſſet.
tandem in perſona tertia nominat orantem c. X, I. Sic ergo orante Erdra,
&o& implorante eo, & flente &c. Sic Esdræ geſta ſcriptor libri c. VIII, 15.ſq g.
paſſim in prima petſona recenſet, manifeſtisque indiciis, ſe eundem cum

Esdra eſſe, prodit. Quæ cum ita fint, negare equidem non potuit Do-

Gtiſſimus Huetius Demen. EKvang. PFrop. V-in b. lep. 366. H. I. ultima qua-
tuor capita libri ab Esdræ manu profecta eſſe; circa ſex priora vero capp.

in Qiverſam ſententiam diſcedit, eademque eundem cum libris Paralipo-

menon

lemoriæ prodidit,

—

—
nenon kern
Atite, il
Hleeroſolyn
1 ſc. ita n⸗
quido oon
Judeæam re
quodoeed
verbainn,
unde ita co
ſerayſiun
tur liune
ſummi vel
BPiblie ,,21
dummodo

mumenta p

lam comm
tore, ente
ex dlivina
unuevr
GANceteri
guens ek,
parsfulge
Tadt , 5
Moremmqu
1eresgual
Prophano⸗
. V. 4. n
Gde Redor
Gio; ſec
lreh qui
Lud. N.
täns, non
Prima pen
fcatam
tlin pre
mentumo
Molynis⸗

—

5

Awia Seribe
Ederibe
lep⸗ 4 4½.
di enlare
tum vere⸗

Commpetat.
Tit. Al.
erat, ut mi.
m eun ſr

e eproclii,
Ner de
eſe in pli
VI 17. 20.
let, ita pe-
Hrin arde
4 Mblel⸗ 1
Gunterſi
Demini ei
nderent mi-
9 enhan d
na eelſet⸗
ant Hylra,
Vl d⸗
undenn cunn
poruit Ho⸗
Cltima qua-
noch

4 Pare lip .
Menox

VETERIS TESTAMENTI. P. 1 314
De Rbre
menon ſriptorem, ab Esdra tamen diverſum agnoſcere, ac Darii jam Dadr⸗
ætate, ipſoque, quo templum extruebatur, tempore, adhuc ante Edræ
Hieroſolymas adventum, exarata fuiſſe pertendir. Cum enim c. V,
3. ſq. ita res geſtas exponat, ſe ut iis ipfſis interfuiſſe ſeriptor declaret, li-
quido conſtafe, alium eum ab Esdra eſſe, qui tunc temporis nondum in
Judæam reverſus fuerit, ſed Artaxerxis demum ætate redierit. Tum
quoque ad initium capitis VII. provocat, quod ita habet: Poſt bæc autem
verba in regno Artaxerxie Regis Perſarum ipſe Eidras aſcendit de Babylone:
unde ita colligit: cum Hert ſol, ymaæ fuerit tempore Darii Seripter priorum
ſex capitum. Eidras vero Hier oſolymam venerit regnante Artaxerxe, ſequi-
tur alium eſſe ex priorum copitum ſeriptorem ac Esdram. lisdemque viri
ſummi veſtigiis recentiſſime inhæret Jac. Friedric. Reimmannus quæſtion.
Biblit. p. 222. Utut vero parum referat, quamnam ſententiam eligas,
dummodo virum ετι αον a)οſcas ſcriptorem; tanti tamen-hæe ar-
gumenta ponderis non ſunt, ut perſuaſum habet Huetius, ut priorem il-
lam communique conſenſu receptam, de Esdra ſecundario totius libri au-
tore, ſententiam penitus evertant.- Ut enim, quicquid- hie conſignavit,
ex divina & immediataà hauſit ſuggeſtione, quo citra erroris aut lapſus
uunuove Vαα periculum exacte omnia proderentur: Sic etiam eundem
eum cæteris Scriptoribus &ονρννοι morem tenuit, quibus haud infre-
quens eſt, res dudum ante ſe geſtas ita commemorare, ac ſi ipſi earum
pars fulſſent. Que pertinent, quæ b. Glaſſius noſter Péilol. S. Lib. I.-
Tract, 3. Secl. 4 p. 20 6. ſqq. de ftyli ſacrarum literarum evidentia profert,
moremque Hiſtoricorum goτvvoosαοιee oblervan 7ρο μαντſιùνε
ac res quaſi ante oculos ſepectandas proponere. Quin ſæpe etiam apud
pProphanos Hiſtoricos idem obſervare licer. Hine iſtud: reſpondimus
c. V, 4. non ſtatim evincit, Scriptorem unum Reſpondentium, adeoque
de Rectoribus provinciæ a Dario præfectis, fuiſſe; quæ Huetii eſt colle-

Gdio; ſed Esdram hæc verba ex ore rectorum iſtorum aut Seniorum

Iſrael, qui præſentes templi ſtructuræ adfuerunt, retuliſſe docet. Sic:
Lud. El. du-Pin Prolegom. Bibl. lib. I. c. 3. H. 6. p. 54. Huetium refu-
tans, nomine gentis ſuaæ loqui Esdram contendit; ſæpiusque hiſtoricos in
prima perſona loquentes deprehendi obſervat, v. g. „bellum: indiximus, pa-

cificatum venimius, urbem expugnavimus &c. quanquam, qui ſcribunz-

talia, præſentes neutiquam adfuerint. Alterum vero ex c. VII, argu-
mentum omni prorſus conſequentia caret, neque valide colligitur, Hie-
xeiolymis fuiſſe tempore Darii ſcriptorem priorum ſex capitum, quia

poſt

fTRODVCTIO AD LIBROS EIB LICOS

Lelbee oſt hæc verba, in regno Artaxerxis Esdras deſcendit de Babylone. Hoc
e eſt 7o sv dο*ανανονNειöνια & indoli hiſtoriæ ſacræ plane repugnat, quæ
geſta dudum ante ſcriptoris ſui tempora repetere & eopioſe inculcare con-
ſuevit. Ut adeo hactenus cauſa ſat evidens nulla appareat, cura commu-
ni ſententia diſcedere, & priora ſex capp. Esdræ abjudicare debeamus.
Talmudiſtis fane totius libri ſcriptor eſt, juxta allegata ſuperius c. XVl.
H. 3. p. 256. verba. Unde & Joann. Clericus Huetium deſerit, vulgarem
ſibi magis placere teſtatus ſententiam, e qua ſtatuitur Esdras Babylone
primum in Judæam rediiſſe, una cum Zorobabele & Jeſua; deinde eum re-

verſus eſſet in Babyloniam, iterum inde rediiſſe ſub Dario Hyſtaſpilde. In

prioribur capitibur, pergit, ſemet ipſe non nominat, quig non erat Dux
& caput reditur, ut in ſecundo itinere; ſed ſatie liquet, Gominem faiſſe in-
ter ipſor reducer, qui tempore Cyri redierunt, ex Cap. Vl, 14. 15: ubi ſe in-
ter eorcommemorat. Verum aut mendoſum eſt allegatum, aut qui prior
Esdræ profeétio, de qua Scriptura alibi ſilet, ex citato loco demonſtrari
queat, prorſus non intelligo. Nullibi ſane geminum Esdræ in Jjudæam
reditum leges; niſi alterum illum Esdram Levitam Neh. XII, I. cum
hoc noſtro confundere velis. Unde corruunt etiam dubia, quæ circa
geminum hunc e Babylonia afcenſum Esdræ, ex ejus ætate ſibi format
Clericus, de qua mox diſpiciemus.
Renoſe⸗ Graviter autem contra hunc & ſequentem Nehemiæ librum inſur-
griminatio- Zid Spinoza Tract. Theol. Polit. 6. X p. 132. longe poſt inſtauratum aà Juda
nes, Macchabæo templi cultum confictos utrumque eſſe criminatus. Non
1) oßita. dubito, inquit, quin bi libri, dudum peſtquam Judar Maechabetes kempit

Sis; cultum reſtauravit, ſeripti fuerint, idque quia tum temporir falſi Danielit,

Ezræ & Eſteris libri edebantur a male volis quiburdam, aqtti ine bio ſebta

Sadducæorum erant; nam Phariſæi nunquam illot libror, qusd ſeiäm, te-

ceperunt. Verum ut gratis, & absque ullo antiquitatis teſtimonio, iſtud de

obtruſis Pſeudo-Danielis, Pſeudo-Esdræ &c. libris, a Sadducæis confictis,

pro temerarii hominis in fingendo licentia, aſſeritur; ita Synagoga magna
per Maſoram jam inde ab Esdræ temporibus ſtudioſe cavit, ne vel obtru-
di tales poſſent, vel corruptelam etiam pati Hibri genuini. Altera, quam
adfert, conjectura eſt: vel ſorte ea de cauſa tum tempori: deſeripti atque
editi ſunt, ut pepulo oſtenderent, Danielis prophetia adimpletar eſſe, atque
cum bac ratione in religione confirmarent, ne de melioribur & futura ſalute

in tantir calamitatibus deſozæraret. Utut autem demus, ad comproban-

dum

—

—
umn prop
Ze a hu
tatmen c0
Juda Mae
enimm eal

bris tradl

ludaften
Jaddue
iyit tette.
tioelt Da
imnperium
tur. Hin
Mebeniut
riut: nan
difteandi,
berſarum
Proferte
nodo labe
complert
lum hauti
dur ſorui
mefat.
Fatizitbe
tempore
Dariuma
Autenti
calculum
A.00.
3468 (

44 (
345

348
S

VETERIS TESTAMENTI. P. IJ. 313
. De libro

e. Hc dum propheriarum Danielis complementum, & confirmandi in religio- Eadiæ.
ut, n ne ac fiducia populi gratia, hos ibros deſcriptos atque editos fuiſſe, que
ec, tamen conſequentia elici hinc poterit, quod dudum poſt inſtauratum a
conu. Juda Macchabæo templi cultum compoſiti demum fuerint? Longe prius
lebeamngs. enim ea Danielis vaticinia impleta erant, quorum complementum his li-
18 60. pris traditur. Unicum ergo tam temerariæ aſſertionis argumentum il-
Vllgeten lud affert, quod Nehem. XII, iI. producitur genealogia Pontificis ?
Basleoue Jadduæ, qui Alexandro M. jam fere Perſarum imperio ſubacto obviam
cunn ſe. ivit, teſte Joſepho lib XI. Antiqq c β & quod v. 22. Capitis ejusdem men-
ide, tio eſt Darii Perſæ, Codomanni ſcilicet, ad quem usque, imo ultra cujus
erut Dor imperium Eliaſib, Jojadah, Jochanan, & Jaddua vixiſſe Sacerdotes legan-
fiſenun. tut. Hincitaque concludit: neminem exiſtimare credo. quod Exras aut
uhi ſn. Nebemiat adeo longævi fuerint, ut uatuordetim Reger Perſarum Jupervixe-
tquiprior 3 rint: nam Cprus omnium primu: Judæis deniaen largitus eſt, templum reæ-
moaſkrari difcandi, & ab eo tempore uique ad Darium decimum quartum & ultimum
kakem Perſarum Regem ultra 230. anni numerantur. Sane ſi tam vere iſthæc
I. cum proferret, quam ſpecioſe ac audacter, haud leviter omnino in ſolvendo hoc
Gur ceia nodo laborandum eſſet. Sed nervoſe & ſolide admiſſos ab ipſo errores
Pbionnat complexus, Pluetius c. l. J. 4. P. 355. vix plures, inquit, botuiſſet errores
tam paucis verbit colligere. Nam primum putat, Nebemiam Cyri tempori-
bur floruiſſe, qui Artaxerxi qualit fuit: quatuordetim Perſarum Reger nu-
merat. qisi a Cyro ad Darium Codomannum, fuerunt omnino decem, aut ſi
Patizithen & Smerdin Magor in iir numerer, ad ſummum duodecim. A
tempore, quo Judaæit patria repetendæ poteſtatim fecit Cyrus ad poſtremum
Darium annor efluxiſſe cenſet 230. qui ad bujus obitum non multo piur quam
ducenti fuerunt. Quæ omnia ut ad oculum pateant, Regum Perſarum
calculum fubjiciemus, qui ita habet:
3468 Cyrus regno potius (2. Chron. XXXII, 26. Esdr. I, I.) anno im-
perii primo Judæis in patriam revertendi poteſtatem fecit.
Cyrus ſeptuagenarius vita fungitur, poſt initam Monarchiam an-
n ſngn nis ſeptem cum menſe uno aut altero.
vel obt. CGambyſe, ſuccedit, qui Esdr. IV, 6. Ahaſverus vocatur, & præ-
lern quam fuit 7. annis cum 5. menſibus.
mpti olhu⸗ Cambyſes moritur.
iſer igt 32 Smerdes Magus, per 7. menfes imperio præfuit, aſſumto cogno-
uro/i⸗ mento Artachſaſtæ, Esdr. IV, 7.

omprolan⸗ Rr. 3484 Da
dum

rum inſur⸗
cumaJuc

8 COnfielis,

De libro
Esdiæ,

7. TINTRODVGCTIO AD LIBROO BIBLIGCOS
A. O. C. .
3484 Darius Hyſtaſpes Præeſſe cœpit, qui 36. annis regnavit.
3 519 Darius obit;, Xerxe filio Rege declarato.
3539 defuncto Nerxi ſuccedit Artaxerxer Longimanut, Maαιενοι.

3546 anno Artaxerxis ſeptimo Esdra cum magna Judæorum copis e

Babylone proficiſcitur Esdr. VII, 6. ſqq.
3559 Nehemias miſſus Hieroiolymam, ad reſtaurandam Politiam Neh.
II, I. Artaxerxis anno regiminis 20.
3581 Darius Il. vel Notbus ſuccedit, qui annis 19. Ppræfuit.
3600 Artaxerxes Memor, Mufuwos, rerum potitur, imperium 46. annis
tenens-
3646 Ochus fuccedit per annos 21.
3667 Arſet, qui & Arogu? dicitur, regno præficitur, in annum 3. illud
tenens-
3669 Dariur III. vel Codomannus Præeſſe copit, qui
3672 anno imperii quarto viétus ab Alexandro, Monarchiæ tertiæ &
Græcæ locum dedit. .
Sic Reges totius Monarchiæ Perſicæ habes XI. annos 204. quos ta-
men omnes vivendo expleviſſe nece Esdras dicendus neceſſario eſt, nec

Nehemias, cum ab illius in patriam reditu anni 123. ab hujus autem 110.

ad Darium Codomannum usque numerentur, ſub quo Jadduah Pontifi-
catum adeptus eſt. Hos vero uti Jadduæ tempora vivendo attigiſſe
nullibi legitur, dudumque ante Darium Codomannum diem ſuum obiis-
ſe, ſalva ſaeri textus autoritate aſſerere poſſumus: ita, licet id dederimus,
anpoigg adeo fuiſſe, ut ad ſesquiſeculum fere aſcenderent, longitudo
tamen ævi extra ordinem in hominibus, quorum opera Deus ad magna
uti voluit, cenſente Chriſt. Schotano T. 4l. Biblioté Hiſt. Sacr. V. T. p 1147.

miranda adeo non eſſet. Ut taceam, ſi ex Scaligerianorum mente, Esdræ

& Nehemiæ profectiones ad Artaxerxis Mnemonis annum ſeptimum
& vigeſimum referamus, minorem longe numerum prodire, de quo ta-
men calculo paulo poſt, ubi de Chronologia ſermo erit, videbimus.
Quod porro Spinoza urgebat ex Neh. XII, 22. ubi Sacerdotes fuiſſe di-
cuntur N , illud y pro latitudine ſignificationis &
uſus hujus particulæ, non ultra, ſed urque ad Regnum Darii ſignificat.
Alias Jadduæ Pontificatus, qui cum Darii regno connexus erat, ultra Da-
rium extendi deberet. Et fieri potuit, ut hæc pericopa a recentiore
manu Oeo⅜νννο ad integritatem hiſtoriæ poſt Nehemiam, ſcriptumque
ab

—

ihld
IIus, qua

uln venill

ivs dolt
lebrir deri
4d Moſr⸗
oſie, l.
Levitafun/
uilin
Din ule⸗
iuel herie
conjicit,
lauumque
foerid qu
viderut.
Madorat
teuler
tiumine,
ricum tu
incomme
ſet, turb
nehaben
3. Nemo
er repye
her mn
tum, die

ſuamdu

quam c-
atam:
fente e
c. ken
ciliare
ginale,
fretere
jum ſe
4 un

4)
cv.

um copis e

litam Neh.
In 46, annis
num Uud

ur tertie &

4 guostl
rio elt, nec
8Autein lo.
ih Pontih-
do ariigile
ſaumobiis-
dederimus,
ongirtudo
8 2 Wagd
I. T. ,14).
ente, sre
ſeprimumn
ge quot-
videbimns
es fuile i
iſentonis
li ſgnifcer.
t,Wtri Dr
1 recentiore
hihaumg⸗
4

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 317

a b ipſo librum, adjecta fuerit, ſi tam grandem illi ætatem tribuere moli- Esdræ.
mus; quale quid in recentiſſimis illis, I. Chron.⸗III, 2r. ſqq. genealogiis
uſu veniſſe, ſupra monuimus c. XVI. S. 3. P. 257. Ita quippe Dionyſ. Peta-
vius doctrinæ temporum Lib. XIl. c. 26. Cenſet: Id enim plerii que aliis in
libris Scripturæ, inquiens, apparet eſſe faétum, ut in Fne Deuteronomii, 4uæ
ad Moßir obitum ſpeæétant, ab alio uique ſunt adiecta; quod idem & de libris
Joſuæ, Tobiæ & Jeremiæ quidam eiſtimant. OQuocirca in catalogo illo
Levitarum & Sacerdotum, quem ad tempus ſuum perduxerat Nebemiar,
quidam appendicemillam attexuit. Ulterius adhuc progreſſus Lud. El. du
Pin Proleg. Bibl. l. I. c. 3.9. 6. p. 54. umiverſam illam Cap. XII. a. v. 1-26.
incl pericopam a recentiore manu libro inſertam, ex connexione textus
conjicit, quod poſt commemoratam monium urbis reparationem, inco-
larumque recenſionem, dedicatio mœnium naturali ordine recenſenda
fuerit, quæ demum v. 27. incipiat. Sed nimis grandis hæc nobis lacinia
videtur. Præterea vero corruptionis notam his libris inurere Spinoſa

allaborat c. I. p. I33. Pergens: Verum enim vero quamvis bi libri adeo re- 2) corruyté⸗
