rici curioſitas flagitat & venatur. Quorum tamen ratio dari hactenus
alia nulla peteſt, quam quia divinæ ſapientiæ ita commodiſſimum &
quam maximee re fuit viſum. Generalis quippe Scripturæ ut totius, ita
Moſaicæ finis eſt, ærudire bominer ad ſalutem per ſidem, quæ eſt in Cbri-
Ro Teſu, 2. Tim. III, 15. Ideo quippe Deus in verbo ſuo literis conſignato
ſeſe patefecit, ur ab hominibu= juxta eſſentiam & voluntatem ſuam recte
agnitus, modo divinæ ſapientiæ congruo coleretur, & in hac ac æterna
vita celebraretur. Huic ſubferviunt fines ſpecialiores reſpectu noſtri
divinitus intenti, qui ſunt ει Nαααιια. ½ννüρ ααο ρον N, οοαdd/α
ac æaρεαανH „οιι, Apoſtolo Rom. XV, 4. & 2. Tim. III, 16. memorati. Cum
ergo Moſis ævo quinque ipſius volumina canonem abſolverent, quem
Deus ipſe perfectum eſſe teſtabatur, quando ei nec addi quicquam, nee
demi voluit, Deut. IV, 2, hinc ad eum quoque modum, divina ſic mode-

rante ſapientia, univerſa horum voluminum ſtrucdtura, connexio, dictio

diſpoſita eſt, fines iſtos ut perfecte aſſequi valeret. Cur vero in his diffu-
ſius, in aliis, quæ nobis prolixiorem poſeere videbantur enarrationem,
conciſius verſetur Moſis, vel Spiritus Sancti potius per Moſen ſeribentis
Ooratio, noſtrum tam non eſt rimari curioſius, quam religioſe venerari=
Quis enim cognovit mentem Domini? aut quis ipſia conſttii: fuit? Cum
qus deliberavit, ut intelligentem redderet eum, & inſtrueret illum viam ju-
dicii; doceretque illum ſcientiam, & viam intelligentiæ oſtenderet illi? Ef.

XL, 13. I4. Rom. Xl, 34. Recte ex Scaligeri ſententia, neſeire velle, quæ Ma-

giſter maximu: docere zon vielt, erudita inſcitia eſt. Hæc
habens Clericus, in ſacro codice evolvendo haud ſecus ac in profane
verſatur autore. Quod nec ipfe diffiterur, cum inſtitutum hoc ſuum
exemplo præfationum illarum illuſtrat, quæ dſcenius Pedianit: aliquot
Verrinis Ciceronis præmiſit, quæque ad intelligendum Ciceronem haud
leve ſint adumentum. Jam quod ad ipſas ejus conjecturas attinet, fru-
ſtra eas operis totius fines & coônſilia jactar, cum hujus duntaxat vel illius
ſint pericopæ, ſi modo eſſent, quod ſubjecta obſervationibus exempla de-
monſtrant; nec ad ſcopum Scripturæ ſupra memoratum omnes colli-
mant, quo tamen reſpicere ſingula his libris propoſita, modo evidum
eſt; neque firma omnes nituntur rati he, quando v. g. in prima & ſepri-
ma obſervatione Molſen annales vel humani generis, vel Hebræa gentis

vero inſuper

6G condere

JY . 42 pe Pentes-⸗
biſtoriæ, quod peſteris reliquit; quare tam multis emiſir, aliorum minerir ut teuchs.

De Penta
teucho.

Commen-
tatores:
Fatres,

5se INTRODVYCTIO AD LIBROS BIBLICOS
condere voluiſſe inde negat, quia breviſſima ejus ſit hiſtoria ab initio
rerum usque ad Abrahamum, aliaque plurima ab eo ſint omiſſa. Utut
vero ſit de annalibus humani generis, quod necipſi affirmamus, eccleſiæ
tamen inde ab ortu generis humani accuratam exhibet hiſtoriam. Cur
vero grata illa & nervoſa brevitas, qua primis XI. Capitibus plus quam
duo annorum millia complecétitur, vitio vertetur Spiritui S. quæ vel Li-
vio fraudi non fuit, capitibus primis quinque libri primi, res a Troja ca-
pta & everſa ad conditam Romam 430. annorum compledtenti, & reli-
ꝗquis ejusdem libri ꝙ. capitibus ab Urbe condita ad exactos Reges anno-
rum 244. complexum exhibenti, qui tamen multo fuſius ſequiorumtem-
porum hiſtoriam perſequitur? Quod tandem ordinem temporis, qui in
pleniori ſer vatur hiſtoria, a Moſe neglectum criminatur Clericus, injuria
Moſi vel Spiritui S. potius illata haud vacat. Id enim cumprimis tam
accurata Genealogiarum recenſione, tamque ſollicita non annorum mo-
do, ſed & menſium atque dierum, quibus ſingula evenerunt, annotatio-
ne agitur, ut quæ ex nullo peti poteſt autore profano, a primo orbis ex-
ordio ad occupatam Chananæam Chronologia inde contexatur. Vi-
deatur cap. V. & XI. Geneſeos; Exod. XII, 40. Num. I, I. Deut. I, 3. II, 3.
Cujus rei fidem ipſe fecit Clericus Tabulis Chronologicis commentario
ſubjunctis, quibus temporum ſeriem vel maxime ex Moſaieis declarat
monumentis. Licet vero per αοτνςι per ρa τιπτεοο àaut per
parentheſin extra locum & feriem poſita quædam in Mofaieis videantur,
quod tamen evictum nondum eſt; non tamen ea propter ordinis tem-
porum negligens dici Moſes debet, cum accuratis certisque ſcriptoribus
in more poſitum ſit, ſœpius & ſapienti conſilio æ9Mαααιας uſurpare. Sed
e diverticulo in viam; nec enim vacat & ab inſtituto noſtro alienum
eſt, ſingulas ejus obſervationes ſub cenſuram vocare, ne lites ſerendo tæ-
dium adferamus lectori.

IX.

Commentarios in Pentateuchum nobis reliquerunt, præter eos,

quos in uni verſa Biblia cap. præced. II. &S. ultimi laudavimus, e Patribus
Græcis CVYRILLVS Alexandrinus Archi-Epiſcopus, qui 7XααMνσιι
in Geneſin libros VII. in Exodum libb. III. in Leviticum librum unum,
in Numeros unum, unumque in Deuteronomium ſtruxit, quos editionis
Pariſienſis A. 1638. Opp. Tomi I. pars poſterior complectitur; & THEO-
DORETVS Epiſcopus Cyri in Syria, cujus in Pentateuchum quæſtiones
Tomus I. Opp. edit. Græco-Latinæ Pariſ. An. 1642. exhibet: ex Fn
AVGV-

—

—
4V6
J. W.
eruditi
Presbyt
concin
Pbros
Ferbar
Abbas
(tus cu
inbibli
ſciens .
Priore⸗
imerpr
cerptat
und
Chritt
W
Primis
N.br
Pl
baliſti
genlur
ſib
Cuin l
Hlpan
Keirc

Porav

Venet
bun
Ccbjus
laae.
mund
E
Calen
cioni
jucu⸗
. l

—

VEIERIS TESTLAMENIL De bPentae-

dd mnitio AVGVSTINVS, qui quæſtionibus pariter Pentateuchum illuſtravit tencho.
. e T. IV. Opp. p. 83. ſqq. quanquam haud immerito in dubium eæ vocentur
ecclelt⸗ eruditis ap. Gerhard. Conf. athol, P. 1. Gen. p bz6. ſq. Venerabilis BEDA,
n. Cur. . Presbyter Anglus, qui T. IV. Opp. Pentateuchum expoſitionem literalem
lus qnam concinnavit: ISID ORVS Hiſpalenſis Epiſcopus, qui ſuis in Moſaicos
e velli. libros Commentariis rerum potius apices & argumenta proſequitur, quam
Trojnct. verba, Opp. edit. Colonienſis p. 283. lqq. tandemque B RV N O Aſtenſis,
i, & reli Ahbbas Caſiinenſis, Epiſcopus Signienſis & Cardinalis, An. I25. pie defun-
es anno⸗ Gus, cujus expoſitiones in Pentateuch. Opp. edit, Venetæ An. 6 I. T. I. &
rümntekn. in Bibliotheea PP. maxima T. XX. f. 1308. ſqq. leguntur. ORIGENEM
,guin ſciens prætermitto, quod & in Deuteronomium nihil ipſius extat, & in
6,iua Priores quatuor Moſaicos homiliarum ejus Latina tantum verſio, Ruffine
Fimns tam interprete reddita fupereſt, exceptis paucis, quæ Huetius hinc inde ex-
drum mo. Cerpta Græco-Latinæ Origenis editioni inſeruit, fragmentis.
nnotitio- Inter Rabbinos plurimi explicandæ legi operam ſuam impende- Hebret,
orbise⸗ runt, ſed impari inſtituto pariter ac ſucceſſu. Celebris inter Judæos nec
Chriſtianis ignotus eſt R. MOSES BEN NACHMAN, qui

—

tur. Vi-

t hy l. P R elucidationem in legem, quatextums. allegorice cum-
nmeniatio primis illuſtrat, compoſuit, Venetis impreſſam A. 1545. Sed & DD

sCeclartt 4 R. BECHAI, qui A. C. 1291, floruit, commentarium in legem ſcri⸗
0, aut pet pſit, intellectu ſæpe difficilem, propter interſperſa haud raro varia Cab-
Fideantut, baliſtica. Acerbior quoque nonnunquam in Chriſtianos eſt, ut hine
Ginis ten-· cenſuram Venetorum incurrerit, deletionem locorum quorundam paſ-
ftorts ſus. Impreſſus eſt Venetiis apud Bombergum in fol. A. C. 1026. & 1546.
e. Zed cum locis Scripturæ in margine notatis. Porro R. ABRAHAM
0 Nienum Hiſpanus, qui vulgo etiam 728 HS R. braham Seba audit,
erendo t. 8 circa A. 1510. inclaruit, haud inclebrem in legem commentarium ela-

boravit, quem ex Cant. I, 13. faſciculum myrrbæ inſcripfit,
Venetiis excuſum apud Dan. Bombergum in fol. A. C. I51. Haud exi-
eter guæ quoque inter ſuos autoritatis eſt R. IS8 AAC BENARAMA HI,
elob⸗ cujus in legem & V. megilloch commentarius Pr N Ligatio
e⸗ aaci inſcriptus, Philoſophico-Theologicus eſt, & Ariſtotelem ſæpius de
umn dn⸗ mundi æternitate, & in quæſtionibus aliis refutat; prodiit Venetiis A.
nehte C,fO⁰ (nUv½ 1sS5. R. MOSES HADDARSCHAN Gallus legis interpres
e Galatino frequenter allegatur, R. O BADIA SAFORNO ex con-

ſtiones er .
* cionibus inlegem commentarium conſarcinavit, —— *H⅜ e verbaæ
4A0V. jucunda dictum, & Conſtantinopoli ut & Cracoviæ impreſſum in quar-
to. R. SCHEM TOF fuam legis interpretationem a nomine ſuo
2

C 2 E

—,,—..—

De Pens 27 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGCOS

teucho. 2 ι b D Coronam nominir boni appellavit, Venetiis typis enſcri-
ptam in fol. A. C. 1601. Magni præterea inter Judæos uſus, ad lectie-
nes ſacras in Synagogis ex eo peragendas, eſt commentarius Molaicus
cujusdam pim HISKIτ five EZECHI, quem a nomine ſuo

PN Chaskuni inſcripſfit. Hinc eſt, ut una cum textu Ebraico & etitdlo
. Chaldaica paraphraſi atque cum commentario R. Salomonis in uſum ſa- tilimun
crorum publicorum juncdtim prodierit Venetiis A. C. 1524. & Baſileæ dS
1606. in fol. Magnæ autem præ cæteris omnibus & antiquitatis & inter 1l peite
Judæos autoritatis eſt Sobar, Commentarius in legem Cabbaliſti⸗ 1
cus, qui a Judæis ad R. SIMEONEM BEN JOCHAI autorem Prechlt
refertur, & in ſpelunca quadam terræ, in qua per annos XII. metu Im- TIVS
peratoris Romani delituerit, ab ipſo ſeriptus creditur. Fabulam Talmud enurrzti
tradit Traff. de Sabbatho cap. 2. fol. 33. p. 2. a Buxtorffio confutatam Ab- ſenipts:
breviat. b. go.ſ. Summæ vero antiquitatis argumentum inde Erklän
ducunt Judæi, quod nullius unquam libri Talmudici mentionem hic kRAS
Commentarius faciat, nec Gemaræ locum ullum tangat, imo vero po- Agent
tius in multis doctrinæ Gemaræ repugnet. Interim conſtitutiones ejus eenlenn
circa ea, quæ in Gemara non ſunt explicata, pro authenticis a Rabbinis rentat
receptæ ſunt & in uſum ttaductæ. Impreſſus eſt Cremonæ A. C. 1559. Iis ]0
in fol. Fertur quoque in Commentariis Moſaicis is, qui & DN Con- roind
Jolatio inſcribitur, alias r Jelammedenu dictus, quod ea voce fre- muum 8
quenter admodum utitur, cum ex præmiſſis doctrinas certas elicit &

proponit. Excuſus eſt in fol. Conſtantinopoli A. C. 1528. & poſtea
cum additamentis recuſus Veronæ A. C. 1595. Tandem N dicuntur
gloſſæ ſ. Commentarii in legem & V. libellos RABBA BAR NACH-
. MONI, qui circa A. C. 300. claruiſſe fertur. Textum ad literam non
explicat, ſed allegoriis & fabulis delectatur, & varius admodum eſt, lin-
gua Hieroſolymitana conſcriptus & Græcis vocabulis maxime abun-
. . dans, Singulæ ejus partes nomine ſingulorum librorum Moſaicorum
veniunt, adchjecta ſingulis voce &ι ut v. gr. in Geneſin dNn n,
in Exodum Na o, in Numeros &SN n & ſic porro,
Commentarii dicantur. Excuſus Cracoviæ eſt An. 1608. Ex hoc opere
R. SAMVEL LANIADI homilias excerpſit & concinnavit, quas
H-N d Var deſiderii ex Jer. XXV, 34. inſeripfit, excuſas Venetiis in
fol. Commentarii, qui Nu Nv Holocauſtum Sabbathi (ex Num.
XXVIII, 10.) audit, autor fertur R. SCHVEIB, ex recenſione Hot-
tingeri Biblioté. Orient. p. 3, R. ISAAC KARRO, circa An. 1(510.
clarus

VETERIS TESTAMENTI. P. L. 8 pent
exſeri. clarus ſuas in Pentateuchum curas rN Q Generationes Iſaaci teucho. ar
ad ledio. appeliat, quibus multa loca per univerium Pentateuchum breviter expli-
8 Mloliens cat, dubia ſua, quæ proponit, ſolide ſolvit, & quæſtionum varietate ſe
omine fun haud mediocriter doctum probat. Plures prætereo, quorum ſyllogen
Ebriied K actitulos Hottinger c. I. exhibet. Unum adhuc addo inter Judæos tri-
inuüumſr. tiſſimum in Legem Commentarium Hebræo- Germanicum, qui me&
& Baller N N inſcriptus, Judæis vulgo Zenerenna dicitur, titulo ex Cantic. IIl,.
atis &r intet II. petito. Excuſus eſt Cracoviæ in fol.
Cabbeliti. 1. Lutherani Theologi, qui fuis in Pentateuchum lucubrationibus Luatherani,
I autorem ræclare de eccleſia meriti ſunt, ita habent: IOHANNES BREN-
metu Im- TIVS Theologus Tubingenfis T. I. Opp. DAVID CHYTR KVS
Am Talmud enarrationibus in V. libros Moſis, Wittebergæ in fol. 1590. typis ex-
Utatam - ſcriptis: BALTHAS. BID EMEB ACHIVS in der ausfuͤhrlichen
enun inge — Erklaͤrung und Predigten uͤber die Buͤcher Moſis Tubingæ 1604.
tionem hic ERASMVS MARBAEHIVS in οauαανιαωι in libros Motſaicos,
1 ver o. Argentorati in 4. editis; CHRISTOP H. PELARGVS Superin-
tiones eiis tendens Marchiæ Generalis, cujus ſub initium ſeculi ſuperioris com-
1Rabbinis mentaria in Pentateuchum ſeorfim Lipſiæ in 4. prodierunt: cumpri-
A. C. 559. mis IO H. ADAM. OSIANDER Theol. Tubingenſ. qui uberri-
rNNC. mo in Pentateuchum Commentario, ſacrum cum exegeſi textum, lectio-
ea voce te⸗ num & verſionum varietatem, antilogiarum conciliationem, chrono-
tus elicit logiam, quæſtionum ſolutiones, objectiones cum vindiciis, obſervatio-
.& pottea — nes Philologicas & Locos Communes dockrinales exhibet, tomis V. in
Gicuntur fol. Tubingeæ impreſſis An. 1676. ſd AVGVSTI VARENII Deca-
NACN. des in libros Moſaicos ſelecta ſaltem loca ſub examen vocant: MI-
CHAEL WALTHERVS vero in Spengia Moſaica Noribergæ An.
1642. in quarto excuſa, loca controverſa aſſerit, & turpiſſimos abuſus,
quibus Judæi, Pontiſicii, Calviniani, Anabaptiſtæ, Photiniami & Weige-
liani præcipua Pentateuchi oracula depravant, abſterſit.
E Pontificiis, præter CORNEL. A LAPIDE, cujus T. I. Opp. pontiſteitz
Commentaria in Pentateuchum compleétitur, non contemnendus inter-
pres J ACOBVS BONFRERIVS eſt, Soc. Jeſu Theologus, & in
cademia Duacenſi Sacrar. literarum & Linguæ S. Profeſior, qui Com-
mentarium in Pentateuchum ſatis copioſum, ampliſſimis in totum Scri-
pturam S. præloquiis inſtructum, Antwerpiæ 1625. in fol. edidit. Cui
NICOL. SERARIVM addas, Jeſuitam pariter, & vVariis in ſcriptu-
ram, quos inter etiam in Pentateuchum unus eſt, Commentariis clarum:
63 COR-

—

—

ſteram non
um elt, lin-
me abun-
ſoſcicorum
DWW
ſic pon,
(hoc opere
navit, quis
Venetisgin
ex Num,
ſone Hot-
1 M. 15l0.
carus

—

TINTRODUCTIO AD LIBROS BIBLICOS —ä

Penta⸗ — — .
De Pente CGNELIVNM porro 1ANSENIVM. Epiſcopum Iprenfem =ͤ. ete
moſum ſectæ Janſeniſticæ autorem, cujus in V. libros Moſaicos Com. Glertnti⸗
mentarius poſthumus An. 1641. LoOvanii in quarto in lucem editus eſt: ſalis E ti
THOM A M de VIO Cejetanum, Cardinalem S. Xyſti, cujus in omnes Ohefn
libros Biblicos, exceptis Cantieo Canticorum, Prophetis & Apocalypfſi, ſelfrids
Commentarii extant: IO HANNEM FERVM, cujus in V. libros onel i
Moſis explicatio Coloniæ in fol, An. 1571. prodiit: THOMAM MAL- ſohannen
VENDAM, Ordinis Prædicatorum apud Lombajenſes primum, ", dent
deinde Romæ Theologiæ Profeſſorem, qui in univerſa Biblia commen- Appenlie
tari molitus, in explieando XVI. cap. Ezechielis An. I1628 morte abre- decimnis .
tus, ut adeo poſt mortem demum autoris An. 1650. excuſa Lugduni V. glaphicn⸗
voluminibus in fol. opera ejus, quorum I. Tom. Pentateuchum expli- —
cat, lucem adſpexerint: LE ONHARDVM MARIVM, cujus in
Pentateuch. commentatie Coloniæ in fol. An. 1621. impreſſa eſt: HIE-
RONYMVM ab OLEASTRO, cujus Commentar, in Pentateu-
chum Lugduni in fol. An. 1586, denuo prelo ſubjectus eſt: AVGVST.
STEVCHVM Eugubinum, cujus annotationes in dictos libros G lihri,
Lugduni ſeorſim emiſſæ ſunt, & T. I. Opp. edit. Venetæ Anno 1591. .
leguntur. . 4
= Reſfermati, Ex Reformatis HENRIC, AINSWORTH Anglum nomi. 1
namus, cujus Annotationes upon the Pentateuch Londini A. 1639, evulga- ,
tæ proſtant; HENRI C. ALSTEDIVM, cujus conciſæ in Penta-
teuch. ſunt annotationes, Herbornæ in octavo An. 1631, impreſſæ: B E-= ,
NEDICT. ARETIUM, cujus breves, ſed non omnino ſpernendi en
Commentarii in Moſis Pentateuchum Bernæ exſcripti funt An. 1602. & me
FRANCISCVM BVRM ANNVM Theologum & Profeſſor. lu
Ultrajectin. qui Pentateuchi expoſitionem Belgico idiomate, ſub tit. g
Wet ende hbet Getuygeniſſe Trajecti An. 1680. evulgavit, in Germanicum di⸗
oſtea ſermonem cônverſam & Bremæ editam. Quibus addi forte pot-
erit dubiorum conciliator FRANCISCVS. RIDDER, qui Belgi 3
co ſtylo et Scbriftuerlyk PEieht over ſebynkirydende duyſtere en miidup-
doende texten der V. Baken Moſir V. tomis edidit in quarto Roteroda-
mi Anno 1675. .
Remon- E cœtu Remonſtrantium IOANNES CLERICVS A. 1695.
Krantes, Geneſin, & A. 1696. reliquos quatuor Moſaicos libros, nova verſione,
paraphraſi perpetua & notis, quibus Commentarii Philologici nomen .
fecit, grammatici autem ſenſus fines non egreditur, nec Theologicis Bon

digreſ⸗

05
—
renlem, fa.
icos Com.
nedituseſt:

us inomes

Apocalypt,
in V. lbros
AMMAl.
8s primum,

acommen-

morte abre⸗
Lugduni V.
chum expl
Ml, cujus in
elt: Hlb-⸗

n Pentatel-

AVGVST.
os Iibros &
Auno Io⸗

glam notml⸗
6,9, evulgr⸗
le in Pennd-
prele: D.
o ſpetnenc
An. 1602. S
& Drofelior,
nate, ſub⸗ tit
Gertharicumn
Eci tortepor⸗
qu heg⸗
re en mi u⸗
1 Roteroch⸗

VSA 6)

n0V
bgicivonen
Theoges

ligeß

Yerſione

VETERIS TESTAMENTI..
digreſſionibus occupatur, erudite illuſtravit; præmiſſis Geneſi tribus
diſſertationibus criticis, ſubjunctaque de Sodomæ excidio, de ſtatua

ſalis & tabularum chronologicarum appendice. Exodo pariter para-

phraſin & animadverſiones in Johannis Evang. c. L, 1-18. præmiſit; ad-
verſarios nactus Eliam Benoiſt, qui animadverſionibus iſtis trer Aiſſerta-

tiones epiſtolicas Roterodami An. 1697. in octavo excuſas oppoſuit, &

Johannem van der Wayen, qui Clerici de Aραſententiam diſſertatio-
ne, Stepbani Ritzangelii Libræ veritati, præmiſa, ſub examen vocavit.
Appendicem quoque Exodo de maris Idumæl trajectione; Numeris de
decimis diſſertationem Joh. Seldeni, & tabulas Chronologicas & Geo-

graphicas ſubjecit.
De Geneſi.

Libri appellatio evolvitur, Geneſir an ſit liber ille rebtorum? Yoſ. J. 13.
F. 1. Argumenta, quibur a Moſe libri ſeriptionem abjudirant cum
Aben Efra & Spinoſa Bibliomaſtygeti, X Gen. All, 6. XIII, 7. XXII,
14. XXXVI, 31. XIII, 15. XIV, 14. X, 8. ſc4. XX, 7. XI., 15. petita, 6X=
aminantur & diſcutiuntur. An trantpoſitæ & ctonfuſa Geneſeos per
vicopæ? §. 2. De conſeriptionis ſubſidits: tempore: conſitio S. 3. Libri
argumentum & ſcepur, An vaticinia futurorum rerum geſtarum
ennarrationt inſinuentur? H. 4, Chronolopia. An anni Patriarcbales
menſtrui duntaxat, vel minorer noſtrir? Diſerepantia inter calcu⸗
Tumi r6ο XX. Senum, & textur Hebraici notatur S. . Divina & ca-
nonica libri autoritar aſſeritur? & a Julioni Apeſtatæ argumentis
vinditatur G. 6. Partitio libri S. 7. Tuabula Gnoptica H. ⁵. Com-
mentarii Patrum, Eutheranorum, Pontificiorum, Reformatorum,
Fanaticorum 9. 9.
§. IJ.

eneſis Hebræis, ex recepto more, ab initiali vocabulo RW Ap
appellatur, quaſi principium & Bibliorum dicas, & rerum
omnium. Rabbinis nonnunquam, argumenti præcipui ra-
tionem habentibus, leber creationis audit; a quo
non multum abludit Græca gerévριoο nomenclatura, quam & Imtins ee⸗
Cleira

De Geneſt,

Summari⸗
um eapitis,

pellatios

56
De Geneſi.

7
1 ¹

INTRODVCGTIG AD LIEROS BISLICOS

el!

„ 2 4

— % 2 , 1 „
Aταa gταα, οναο α rαν αννXuIV cατιι τοοαςα Seαναι 7 α
—„ — » . —„ 2* )7
, αατι ανονυσαςσοτα Ocααααααιοαο 7dταο ο. Vocatur aus-
tem hoc nomine, propterea, qusd & enier ortsm, c&lipariterac terræ, ho-

ninumaquet Jomnium eorum, quæ viſuntur, generationem complectitur,

ait Athanaſius in Synopſß Seript. 1: UI. Opp, p. 66. Forte ita quoque vocari
haud abſurde dixeris, quod Patriarcharum primamque humani generis
genealogiam exhibet, quo ſenſu Evangelium quoque Matthæi OiſsAo
7οορος nſcribitur v. 1, ex mente b. Eraſmi Schmidii, qui notis ad b. l.
p. F. de vocis srεααιοααρ etyMOlogia, variaque ſigniſicatione prolixe com-
mentatur. Idem vero an NEI liber ille rectorum vel uſtorum
dicatur, cujus Joſ. X, 13. & 2. Samn. I, I8. fit mentio, quod nonnullis apud
Hieronymum in c. XLIV. Jeſaiæ & à cap. XVEII. Ezech., viſum fuit, haud
immerito dubitatur. Elumbe omnino argumentum judæi pro hae
ſententia in Gemara tract. Ni cap. 2. & in Beseſcbith Rabba ur=
gent, quia Geneſis continzat rer geſia, sbralæ, Mſaazi & Jacobi, qui præ
cæteris moertalibus HW relti ſunt vocati; eum Bileæam diceret: moria-
tur anima mea mortæ rebtorum, Num. XXIII, 10. In illo enim libro ſeriptum
eſe de Ephraim: & ſemen ejus erit abundantis gentium: quibur verbis
mirabile hoc Joſuæ ſacinus prædidtum ſit, qui ex Ephraim eſt prognatus5

cum ille imperium habuerit is Solem & Lunam, quæ omnium gentinm vi-

tam moderantur naturali quadam ſua eſicientia; aut quia ſui nomi-
nir fama ob boc tam praclarum faltsm gestes omnes impleverit, Qui⸗
bus Lyranum ſuffragari non ſine cauſa miratur Andr. Maſius. Comment.
adc. I. Joſ. quanquam e noſtratibus etiam b. D. Garthius tract. de Jud.,
controv. p. II2, in eandem pedibus iverit ſententiam. Üla ſane teſtimo-
nia, quæ ex citato libro Joſua & David depromſerunt, tam in Geneſi
quam univerſo Pentateucho fruſtra quæres, irrefragabili argumento,
neutrum per Juſtorum librum indicari: ut rectius omnino ſentiant, qui
intercidiſſe librum, cujuscunque demum fuerit autoris, credunt, jactu-
ra tamen haud adeo deploranda, cum ſacrum eundem aut canonicum
fuiſſe, quod quidem Bellarminus & Becanus contendunt, evincere pror-
ſus nequeant. Confer e noſtris b. D. Walt erum Ofie, Bibl. §. 1332. Igj:
p. 115v. & b. D. Jac. Martini Diſput. II. de libris Scripturæ deperditit g. 72-51t.

Cæterum cum Tertullianus lib. adverl. Hermogenem é. 19. I. I. Gop. edit.

Rsgalt. p. 275. Originale inſtrumentum Geneſin appellat, non tam a re-
liquis Moſaicis aut Biblicis, quam a fuppofititiis vel humanis tan-
. tum

cleſia civitate donavit, ex interpretatione Græca cap. II, I. petitam. Ko⸗

Wus; 1
Pibus i
cumn 4
pokun
Uoge:
Parinf

Sreyu

ut in

gec (
men er
wuigue
gnati
jam tu
Abrah
fretus
ris
lecn 1
ter, 1
hec
Aben
trans
naner
Uteri
fueran
addi
6004
Aben
prion
hune
Prob⸗
Rem
i

VETERIS TESTAMENTII.„. „

um demonſtrandi principiis hoc nomine eandem diſtinguere vide- De Geneſ.
eatuf dur. II.
nerte, e. Moſen ut Pentateuchi, ſic & Geneſeos ſeriptorem cap. præc. evici- Scripter
nhleiliu, mus; negantes vero, ne profanæ το οο deeflent, nonnulla ex viſce-Pugnatus
aue eat ribus libri contra receptam ſententiam argumenta exſculpere conati,
mmigeneis cum Aben Eſra illumque ſecuto Spinoſa ad Gen. X1l, 6. provocant, ubi, Z F. D .
hei e poſtquam narraſſer Scriptor, Abrahamum terram Canaam pertranſüſſe „
alitalbel usque ad locum Sichem, addit: & Cananaur tum erat in terra. Cui
olige con. paria faciunt, quæ habentur c. XIII, 7. Exorta rixa eſt inter paſtorer
el uſeren gregum dbram & Loth. Et Cananaus & Pbherizaus eo tempore babita-
nullis ad . bant ia terra illa. Unde colligunt, eo, quo hæc ſcribebantur, tempore
it, huud nec Cananæum nec Pherizæum in terra illa fuiſſe; qui uterque ta-
Ei pro hae men cum Moſis ætate patriis finibus nondum expulſus, terram iſthanc
, Rabhaut⸗ utique incoleret, clarum eſſe, quod nec a Moſe, nec ejus ætate conſi-
Obi, ui te gnari iſta potuerint. Sed omnino perperam. Id enim verba volunt,
erat: muriar jam tum Cananæos terram illam incoluiſie, cum primum illuc veniret
Uroſerptun Abraham; qui loca vacua, ab illis non occupata quærens, divinaque
lbur derbir fretus providentia medium ſe gentibus inimicis ingeſſerit, cujus poſte-
Ppregnutul ritas easdem nunc rerum Potientes exturbatura poſtea, & in ſervitu-
lertiimn li⸗ tem propediem redactura eſſet. Quod ergo textus affirmat ſimplici
i ſui nenl- ter, id ad continuationem temporisque tractum, imo ad præſentis, que
nerit. Qi. hæc ſcribebantur, temporis excluſionem imperite vel malitioſe refert

Aben Eſra, & inepte prorſus ſenſum particulæ N tunc, in Tv adbue
transmutat, verba ſic interpretatus, quaſi adhuc in terra iſta habitarit Ca-
nanæus, nunc vero, ubi hæc ſcribebantur, expulſus fuerit. Provocant
ulterius ad Gen. XXII, 14. ubi nomen loci, in quo Iſaacum immolaturus ex Geneſ-
fuerat Abrahamus, vocaſſe dicitur: Nꝗ) H Dominur videbit. Ideo, 2Ih it.
addit ſacer Scriptor, dicitur bodie: MR in monte: Je-
bova videbitur. Quod nomen monti illi prius hæſiſſe Spinoſa cum
Aben Eſfra negat, quam ſtructuræ templi dicatus ille fuit, maxime cum
& e unum fignificare, vel etiam poſterius nomen
priori originem præbuiſſe videatur; unde pronum concludere, librum
hunc Moſe longe eſſe recentiorem. Unde vero novitatem nominis
probabunt? ſimplici ſane aſſertioni illorum ſimplicem aſſerti negatio-
nem pari jure opponere licet. Enimvero ad ipſum Abrahamum nomi-
nis originem textus haud obſcure refert, qui Iſaaco de pecore holocauſti
ſci⸗

(lumeht.

1, 5

le⸗

on tann 4
humanis ul-
fum

De Geneli.

ex! Geneſ.
XrLI,
37.

—INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLIGOS

ſciſcitanti, . Dominus videbit, v. 8. reſpondit, atque in-
de nomen loci poſtea Deu: videbit vocavit, quia even-
tus pium iſtud comprobaſſet augurium, Dominusque de holocauſti pe-
core ſibi proſpexiſie: idcirco procedente tempore, adeoque Moſis er-
jam ætate, nonnihil mutato adagio, dici ſuevit: in monte, Dominus vi-
delitur. Nec obſtat, quod urgent, eum, qui textui illud adjecit, obſer-
vaſie, quod ſuo etiamnum tempore in uſu fuerit. Quid enim prohi-
bet, que minus eadem Moſis manu, a qua hiſtoriæ conſignatio profecta
eſt, additum quoque fit adagium, inde ab Abrahami ætate ad Moſis us-
quæ ævum uſu tritum? Sat longa omnino temporis hæc intercapedo

eſt, ut obſervare poſſit, D h. e. ad fuam usque ætatem formulam ab
Abrahamo ortam perpetuo uſu viguiſſe. Addit Spinoſa tertium ar-
gumentum, temporis rationi ſuperſtructum. Quod enim Gen. XXXVI,
31. dicitur: bi ſunt reger, qui regnaverunt in Edom Hr 53397
32 antequam dominaretur Rex in Kilios Hrael: de regi-
bus Idumæorum intelligendum contendit, qui Idumææ præfuerint,
antequam David eos ſubigeret, & præſides in terra Edom conſtitue-
ret, 2. Sam. VIII, 4. hinc literis hæc verba confſignari prius non potuiſſe,
quam David gentem illam ſub jugum miſerit. At enimvero ut taceam,
quod regerit Heideggerus Exerc. Bibl. IXS. 25. p. 267. priores potius Idu-
mæorum Reges intelligi, qui ab Eſavi ætate usque ad Moſis in Iraelem
imperium rerum potiti ſunt; ſiquidem Moſes diſerte ab Aben Efra in

b.l. n & a Philone de vita Moſiv Iib. 2. Qacoαεν dicatur: nihil quo-
que obtinebit adverſarius, licet demus, de temporibus Moſe poſteriori-
bus & Davidis regnum attingentibus textum loqui. Num enim Mo-
ſen, prophetico ſpiritu futura præſentientem, latebat, fore aliquando, ut
Regem fſibi poſcerent Iſraelitæ?? Contrarium ex Deut. XVII, 14. &
XXVIII, 36. elucet: an Dei Spiritum, cujus inſtinctu & inſpiratione con-
ſignatam Geneſin credimus, reges olim orituros, gentisque Ildumææ ſub-
actionem ignoraſſe, Moſive revelare non valuiſſe exiſtimabimus? Vi-
deat omnino Spinoſa, ne una cum libris ſuis etiam propheticum Moſi
eripiat aut deneget lumen, quo reliquos tamen prophetas omnes lon-
go poſt ſe intervallo reliquit. Turpiter vero ſe hie dat Clericus diſſert.
de Seriptore Pentateuchi g. III. 9. vaticinium verbis iſtis contineri negans,
cum præteriti temporis phraſibus textus utatur: & martuuns eſt, & re-
gnavit eju loco &c. Inde herbam porrigit Spinoſæ, faſſus, banc æS=-
fiovir uovem commatum, a 3l. ad 39. ab aliq uo, qui, poſtquam regnari
cæpé⸗

—

—
cchefunt
Phetis
Prrtetit
quai te
egtegie
ſius nolt
9.2211.
inde fun
tegrits
Pinola
minihu⸗,
uina ⸗
Danoce
ſur ininn
unt, ul
Pidoim
hec obj
eus ſuce
tes iſtas
tem &
Enüm
llem er
biita
non pot
Lais voe
ſiminns
Re, Ater
Lirbli
Erdot
hen co⸗
ymus!
a/van
Abrahe
Non er
Ims, /
65 r
ſorumn

gne in⸗
ia eren.
daultipe⸗
Moſs et⸗
ninu/bi.
it,0bſer⸗
n prohi-
Profedn
Mols us⸗
ercapedo
nulam ab
ttium ar-
.IINXVI,
ge tepi⸗
refuennt,
conſtitue⸗
porniſte,
urtaceam,
otilan
n Urnelem
en Era in
ninilquo⸗
oſerioo⸗
enümn Mo-.
quundo, I
VII,14. 8
tione c0-
lumerlub
ns) Vi.
ticum MoK
onmnes lon⸗
licus 9 ert⸗
netinegng
1 , 96 1.
uue i⸗

untegiußt
1e⸗

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

phetis in more poſitum eſſe, ut rerum futurarum eventus verbis tum
præteriti temporis, tanquam ſi narrarent res transactas, tum præſentis,
quaſi res Præſentes & coram aſſiſtentes nunciarent, efferre ſoleant, quod
egregie docet, & e b. Franzii de interpret. Seript. orae. 47. illuſtrat Glas-
ſius noſter Pbil. S. Läb. I. tract. IV. ſect. I. de ſtylo prophetico, canone 4.
p. 225. Nec inſolens adeo ſcriptoribus V. Teſtamenti eſt, hiſtoriæ fub-
inde futurorum eventuum vaticinia intexere, maxime ubi ſeries ac in-
tegritas hiſtoriæ, uno loco integre exhibendæ, id poſtulat. Novum
Spinoſa argumentum petit inde, qued quædam loca non iis indicentur no-
minibur, quæ vivente Maſe ebtinebant; ſed aliit, quibur dudum poſiea in-

ſignita ſunt. Quod ut evincat, provocat ad Gen. XIV, I4. ubi nomen ex Geneſ-
Ban occurrit, quod urbi olim Lais dictæ non niſi longe poſt mortem Jo- Ei t, it.

ſuæ injunum fuiſſe, ex Jud. XVIII, 29. conſtet. Sic cap, XIIL. 18. alii ad- S
dunt, ubi nomen Hebron legitur, quod non niſi poſt Moſis tempora op-
pido impoſitum eſſe, ex Joſ.XIV, I5. & XV, 13. liqueat. Enimvero tanti
hæc objecta ponderis non erant, illi ut Clariſſ. Huetius, huic ut Cleri-
cus ſuccumberer, faſſus uterque, aliena & ſeriori manu additas recentio-
res iſtas locorum appellationes fuiſſe, ut obſcuriora & propter vetuſta-
tem & deſuetudinem ignota nomina notioribus exponerentur. Ilam
enim Dan, ad quam usque Abraham hoſtes ſuos perſequutus eſt, ean-
dem cum ea eſſe, quam antiquitus Lair dictam, de nomine Dan filii Jaco-
bi ita nuncupatam eſſe., Jud. XVIII, 29. dicitur, demonſtrari hactenus
non potuit. Diverſa autem ſi fuerit, neceſſe non eſt, utramque olim
Lais vocatam fuiſſe, ſed illam tantum, de qua c. I. Judic. agitur. Quod
ſi minus placet, nec evinci quest gemina eodem inſignita urbs nomi-
ne, altera ſatisfaciet Huetii reſponſio, non urbis nemen, ſed fontis aut
rivuli Dan exprimere, ad quem usque perſecutio Abrahami pertigerit.
Ex duobus quippe fontibus & rivulis Jor & Dan dictis, Jordanis & flu-
men coaluiſſe & nomen, Joſephus vult Antiqu. lib. I. c. I. quem Hiero-
nymus ſequitur & Philoſtorgius, apud Johannem Antiochenſem æρα
dρ*νααισπäνοας. Id ſi ſit, mirum non fuerit, Danie appellationem jam
Abrahami ætate obtinuiſſe, cum Jordanis mentio jam c. XIII, 10. fiar.
Non ergo eſt, ut cum Andr. Maſio Comment, in Joſ, X1X,. 47. inde colliga-
mus, Moſis libros ſie, ut nunc babentur, ab illo non eſe compoſitos, ſed
ab Eſdra, ast alio quopiam divino viro, qui pro vetuſtar & exoletis lo=⸗
sorum vocabulis nova, quibus rerum geſtarum memoris poſſet optime &

59
—ñee —— De Geaneſß
cæperunt iſrazlitæ, vigit, additam eſſe. Meminiſſe ſane debebat, Pro=

„X& Gen. X,
8. ſ447.

De Geneſi

60⁰ INTRODVCTIO AD EIRROS BIBLIGOS

percipi & conſervari, repoſuerit. Nimis enim lubricum & arenoſum
ſubſternitur fundamentum, quo tanta opinionum moles nitatur, ruitu-
ra haud dubie, ſi exoletorum cum recentioribus nominum commutatio
falſa demonſtretur. Nec Juvat Maſium altera illa nominis Kirjath
Arba cum Hebron permutatio, quam in præſatione diéti Comment. urget.
Nil enim obſtat, quo minus, quæ Kirjath Arba primis temporibus di-
cta fuerat, jam diu ante Moſen Hebron vocaretur. Urbs fiquidem pri-
ma antiquitate fuit, ut etiam cum Ægyptiorum vetuſtiſſimis certaverit,
unde Joſephus lib. IV. de bello cap. 3 eam Memphi Ægyptia antiquio-
rem dicit. Hinc paſſim iſtud nomen in Moſaicis libris Gen. XXIII,
2.19. XXXV, 27. Num. XIII, 23. reperies, haud obſcuro indicio, jam tum
appellationem Kirjath Arba per novam Hebron abolitam fuiſſe. Quod
vero Clericus urbem illam a Calebi nepote Hebron dictam ſuſpicatur,

meris nititur conjecturis, nec adeo commode narrationi Joſuæ & nexui

temporum ac hiſtoriæ reſpondet. Nec firmiori nituntur talo reliqua,
quæ in medium proferuntur, argumenta. Quod enim, quæ Gen. X, S.ſaq-
de Nimrodo, deque ejus regno multo fuſi ius, quam de aliis gρορνρααα
cæterisve regionibus traduntur, videantur commodius & utilius poſt
captivitatem Babylonicam, quam antequam Ifraelitis commereium ul-

lum eſſet cum Babyloniis, dici potuiſſe; id dum aſſerunt, profligatæ

Pprorſus temeritatis indicium Bibliomaſtyges edunt. An enim Pſeudo-
Criticorum horum judicio potius, quam Sancti Spiritus, quæque ſuis
locis rite & ſapienter diſponentis, ſtandum eſt, ubi diſpicitur, an hoc vel
alio loco iſta commodius ac utilius legantur? Hoc ſane commento
nihil demum firmum in Scriptura, nihil ſuo loco dictum videbitur, cum
nihil demum narrationi ſuus defuturus ſit cenſor, qui alio tempore
vel loco commodius ea narrari potuiſſe ſuſpicetur. Neque vero dτrονοασ
initia tyrannidis Nimrodis, Babylonis quoque, Ninives & aliarum regni
ejus urbium huc referuntur, ubi Chami poſteritas, & Babylonicæ Mo-
narchiæ fundamenta exponi debebant; hunc omnino locum, non ali-
um ea ſibi tractatio poſtulabat; maxime ut Iſraeli conſtaret, e qua pro-
ſapia, quibus orta initiis Fens Chaldæorum eſſet, quæ Dei vindicis futu-
ra olim flagellum, exitialem populo rebelli cladem illatura eſſet Imo
e re erat vel maxime, ante captivitatem Babylonicam, Babylonis & Chal-
dææ gentis cognitio, ut Prophetarum comminationes, aliaque oracula di-

vina eo felicius aſſequi & intelligere Ifraelitæ poſſent. Vox & et-

en. 1X, iam, apud Moſen Gen. XX, 7. & alibi occurrens, argumentum præbuit,

unde

—

—
Vnde conc
Poſterior⸗

1.. Jamn. IN.

ſellumt
Aentem:
Verum ut
tann ague
eum fuiſſe
Plufuerit
niceeperit
Vocata, ut

Qurhana
parlo gen
ret, & r.
temporib
remn Line
indicante
L.cah.l
ba ſoſep
Pelſtaten
mo conti
Uunde con
Pta eſe.
ſuerant,
erandq
Ut non c
Us cüN
ſere ſun
tam in
unn bey
näntor,
