divinæ argumentum ad hunc modum ſtruit: Quicunque in omnibur re-
bur ſupientiam Jebovæ nullo modo aſſequi, nedum exaæquare aut ſuperare
poteſt, ille temere & male contendit aaverfur ordinem ſalutir a Deo conſtitu-
tum, quaſi meliorem & juſtiorem tradere boſtt. Atqui tu, gobe, in omni-
bus rebus ſapientiam Jebovæ &c. Ergo. Major certa eſt; quia 72 deeſt
apien-

ſopien
utf.
riarun
autem
Ballen
dum
eaveen
Talium
Phos
tierat
meon
poſtin
elt, in
non er
dds

I
lbro,
Sſub
No
dene
conje
er M
loru
naru
Rey⸗
gue
exd
ller
qua
rius
omn
dign
tum

2)

eſſo
die
cet
25.
Ver.
ae
re.
mi.
le.
ſe.
gari
cam
brat,
her⸗
n
ntin
ione
Aa⸗
iſe⸗
ticor
uum
uti
tur
ut
ord.
rem
nem
ſadta
1in.
epre⸗
Feb.
ionis
fe-
Fure
Niu.
mni⸗
Auk

Hiet⸗

VETER. TESTA M. 68685

Jupientia tam par, quam maſor, ille melius & ſapientiut quid proferre non Oe libro

poteſt, cum negata cauſa negetur effektur. Minor probatur indudtione va-J bi.
riarum rerum, quas Deus ſapientiſſime fecit, conſervat, gubernat; Jobut
autem ignorat, nec abſequi poteſt, aut facere. His ita præmiſſis, collige cum
Hallenſibus: Deus c. NXXNXVIII. ſqq. ad confundendum & convincen-
dum Jobum, proponit ipſi inſolubilia providentiæ ſuæ, ac naturæ; ergo
eave exiſtimes, Jobum c. XXVIII. loqui de cognitione rerum ſupernatu-
ralium, quam fapientiam appellat; Deusque egregie ſubſannat Philoſo-
phos Dogmaticos eum ſua rerum Phyſicarum ſcientia &c. Conſequen-
tiæ ratio me fugit, ipſosque haud dubie Criticos, ita colligentes. Aut
me omnia fallunt, aut Hermenevticæ regulas parum penſi habent, qui
poſt integra X. eapita, ubi & collocutores alii, & diverſa longe ſcenæ facies
eſt, interpretationem demum quærunt ſermonum Jobi, quos diu ante,
non cum Deo, ſed cum amicis ſuis permutaverat. Sed hæc ſufficiant;
nobis in orbitam redeundum.
XIV.

Iſtud vero divinitetis ac ανειναι ιοαHu quôd univerſo aſſeruimus denegata
laciniis.

libro, quoad ille in Ebræis fontibus comparet, laciniis illis, quæ & cap. II, 9.
& ſub finem c. XLlIl. inſertæ & aſſutæ, in verſione Græca, quæ rο LXX. Se-
num vulgo cenſetur, nec non Theodotionis, & Arabiea leguntur, prorſus
denegamus. Quarum quidem ills orationem exhibet uxoris Jobææ,
(ſive Dina iſta fuerit, Jacobi Patriarchæ filia, quod vix probabili ſuffultum
eonje Rtura, Metaphraſtæ tamen Chaldæo & Philoni viſum fuit, kve Rhama
ex Mohammædanorum traditione appellata,) qua pietatem marito & ma-
lorum cumulum exprobrat, eumque ad convicia in Deum, rerum huma-
narum moderatorem, jscienda exſtimulat; hæc Jobi ex Efavo originem,
Regum Idumeorum ſeriem, & amicorum conditionem delineat, Jobum-
que una cum Chriſto refurrecturum prænuntiat: utraque a Parribus
magno excepta applauſu, & in Gatena Graca ab Olympiodoro ſtudioſe
explicata. Poſtremæ ſane libri appendieulæ, quam cum additione quadam
Pſeud Origenis Sixtus Senenſ. Lib. I Biblioth. S. p. 36. recenſet porius,
quam tuetur, patrocinium ſerio & ex inſtituto in ſe ſuſeipit Jac. Bonfre-
rius Præloquior. in totam secriptur. &. cap. V. Sect. 5. p. 4, eamque magna
omnino & canonies pollere autoritate contendit, vel parum certe ab hoc
dignitatis faſtigio abeſſe. Urger pro hac ſententia 1) Sixti V. P. R. decre-
tum, quo Græcam illam, Romæ typis excuſam, verſionem approbavit:
2) Patrum eccleſiæ conſenſum, quos longo agmine in aciem producit:
13 3) con-

70o INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro 3) concilii Laodiceni & Carthaginenſis III. placita, quibus univerſum Jobi
Jobi.

librum, talem ſane, qualis ille hodie adhuc in Græco codice iſtis aſſumen-
tis legitur autus, in Canonicorum retulit numerum ac cenſum. At enim
vero, tanti hæc ponderis non funt, ut Pontificium iſtud nobis perſuadeant,
argumentum. Longe omnino potior eſt Hieronymi in hanc clauſulam
cenſura, qua loco ſupra cit. . W. p. 3y. ea de cauſa illam repudiat, quia quæ
ibi continentur, in Hebrais voluminibur non habentur. Quod ut infringat
Olympiodorus, in Catena Nicetæ p. 6tz. totam iſtam laciniam ex Hebræo
veteri petitam codice tradit. lis nimirum textus verbis, quibus Græca
ex libro Syriaco reddita fertur: ejusmodi ρ6ον addit: Vogianzv vDy
T*NHε oαsοXατι⅛Ndn:, rSς e†τανααοινrααντσπ 1T† 70Tαραο
oοοσνι %οοναιες νον αιNνσαπτ ανποα Ko) Zugiav s riv ISus
A*, . Zρα ετMο 7α IIeXιαOι7“ιρ ιεαε †,. X. Hebræoruns
dialectum bhoc loco Sriacam vocas, quia Syrorum lingua proxime ad eam
accedat, & viginti duabur literis Hebræi & Syri pariter utantur. Iudæ-
am etiam yriam, & Palaſtinot plerique Syror appellant; prout Herodo-
tut, Iudæos innuent, ſeribit : circumciduntur autem Indi, Eepptii, Araber,
& Syri, qui Palaſtinam incolunt. Utut enim libenter dederim, Syriæ &
Syrorum nomine Palæſtinam nonnunquam & Hebræos venire; non-
dum tamen conſectum jam inde eſt, in eodem ſignificatu h. l. vocabulum
accipi, vel in Hebræo codice lecta hæc olim fuiſſe. Quod ſi ita eſſet, in
alias quoque ex Hebræo codice confectas tranſüſſet hæc lacinia verſiones.
Sed nec Aquila habuit, nec Symmachus, fatente paulo ante in Catena p. 6tt.
ſꝗ. eodem Olympiodoro, qui vel ideo negat hæc habere eos potuiſſe, α
ναr ECecind Aοανεπτανιρ.ο α t ι Hebraicum ſequuti ſint, in quo
ſcilicet iſta non leguntur: & in Syro pariter ac Chaldæo, ex authentico
ſane & Hebræo textu expreſſis, nec non Vulgato codice Latino, adhuc de-
ſiderantur. Unde in Hebræis exemplaribus nec olim extitiſſe potue-
runt, poſtmodum autem excidiſſe; maxime cum authentico textui adeo
advigilaverit divina αριve, ut ne lr , la szα perire Matth.
V, 18. ne dicam tanti jaturam facere fragmenti ille petuerit. Dicen-
dum itaque potius eſt, vel ex Ariſtea clauſulam illam prodiiſſe, quem in
ſua de Judæis Hiſtoria paria de Jobo prodidiſſe Euſebius memorat lib. IX.

de Praparat. Epang. c. 25. p. 4;6. vel ex Syriaca veteri verſione, antiquis

ſeriptoribus frequenti in uſu & admiratione poſita, ex qua fragmenta
quædam Andr. Mullerus Greifenhagius collegit, in diſ. de verſione Syria-
ca Novi Teſt. Ut taceam, prægnantiſſimis evi Qum eſſie dudum argumen-
tis, eam, quæ hoc nomine hodie circumfertur, verſionem Græcam, vel

plane

Poe
pohet
vel?
vertit
Gree
UIlie⸗
erehe
audi
guor
mon
ngue
mus,
bum
bant
rias
ud
oppi
ile
ded
nen
telt
reke
Poſt
Pri
lolan
eiis
dob
ign
a
tari
ler
,

t⸗

ut de ea opinetur quiique, ut volet.

VETER. TESTAM. 71

plane aliama veteri illa Septuaginta Senum, vel mirum in mèôdum inter- De libre
olatam ac variatam eſſe: ur infigni laboret vitio ſequela, qua ex noſtris, Jobi.

vel Patrum quoque codicibus Græcis conficitur, Senes illos non aliter
vertiſſe, ut in Hebræo exemplari legiſſe, quam hodienum legitur in
Græco. Confer. Jac. Uſſerii Syntagma de Graca LXX. interpp. verfione.
Quibus præmiſſis, ut ordine procedamus, 1) nee Sixto V. nec Pontifieum
ulli eam largimur poteſtatem, ut in ινω£ατvos ů!olium verſionem aliquam
evehere, veltextum primævum ex ea corrigere, corruptelæ arguere, vel
auctiorem reddere & reſarcire, ſanctione ſua quear. Neque 2) Patrum
quorundam tantum valetautoritas, Patrum enim plurimi Hebraici ſer-
monis ignari, ſolam volvebant Græcam verſionem, præter Hieronymum
atque Origenem, quorum illum clauſulam iſtam rejeciſſe modo audivi-
mus, hunc fruſtra in partes citant Pontificii, quod, quem allegant in Jo-
bum Origenis Commentarium, voeεαοο.. Omnia ergo iſta recipie-
bant pro divinis, quæcunque illa contineret, five genuina eſſent, ſive ſpu-
ria & adulterina. Unde mirari non ſubit, ccco interpolatæ verſionis
ductu, cœcos ipſos in erroris foveam ineidiſſe. Tertio loco quod affert,
oppido in eo ſophiſticatur Jeſuita, cum qui Jobum receperunt Conci-
li Laodiceni Patres, non ſtatim iſtud quoque approbarunt afſumendum.
Sed nec uno modo liber quis recipitur; vel &αaααα, quando ad lectio-
nem in eccleſia admittitur, quo ſenſu Apocryphos quoque recipiunt Pro-
teſtantes; vel zτ , quando in Canonicorum ordinem & cenſum
refertur. Prius forte circa hanc laciniam olim fa dum licet dederimus,
poſterius tamen evinci nondum poruit. Sed quid multis? Ipfſis jam
priſeæ eccleſiæ Patribus ſubleſtæ admodum fidei hanc vilam fuiſſe elau-
ſulam, Polychronius in Proæm. Catenæ Gracæ prolixe teſtatur; e Pontifi-
eiis autem Bellarminus lib. I. de verbo Dei cap. XX., falſitatis eam arguit, &
doctiſſimus Huetius, quanquam Dem. EKang. Prop. !V. p. 35/t. . 6. peran-
tiquam illam perhibear, divinam tamen vel canonieam appellare non
audet; unde Bonfrerius ipſe diffiſus demum cauſæ, fub finem diſpu
tationis ſuæ, liberum euique & ſalvum ſtatuendi arbitrium permittit: ce-
terum, inquiens, quia non obſtantibus his rationibus, multi recentiores bane
sppendiculam, tanquam Apocrpham, rejieiunt, relinquemus rem in medio,

XV.

Supereſt, ut Chronologiæ quoque rationem habeamus, & tempo- Chrone-
rum ineamus calculum, in quæ ſingula hiſtoriæ Jobææ ingruere videntur logia li-

momen-

„2 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro momenta. Ubiante omnia Lectorem ad ea remittimus, quæ ſupra jam

Jobi.

S. Vil. ex inſtituto in rem præſentem ſunt dicta; quando vero videri fimil-
limum evicimus, aſpera Jobi fata in eam incidiſſe periodum, qua Iſraelitæ
dura perquam premebantur in Ægypto ſervitute. Nunc paulo ſpecia-
lius determinanda ſingula ſunt, quoad quidem ejus, in tanta rerum cali⸗
gine, diſſentientium turba, & documentorum fide dignorum inopia,
ſieri poterit; & partim initium afflictionis Jobi, partim duratio ejus ac
mora inveſtiganda, ut cum O. C. annis componi utcunque, & hiſtoriæ ſa-
eræ ſeriem atque ordinem illuſtrare omnia queant. Quor vero annos
natus cladem haud unam exceperit nofſter, ſacer textus nuspiam quidem
definit, conje tandi tamen occaſionem ſubminiſtrat, decem ejus liberos,
ex una ſuſceptos uxore memorans, eosque ad eam jam provectos ætatem,
ut paternos egreſſi lares, ſuas jam quisque ædes incoluerit, familias con-
ſtituerit, facultates compararit, & anniverſaria concelebrare convivia po-
tuerit. Pone autem Jobum, cum rei uxoriæ & procreandis liberis ope-
ram dare inciperet, annos habuiſſe triginta, & filium in fratribus medium
totidem circiter fuiſſe annorum, cum ex ruina ædium cum fratribus inter-

iret, jam paulo ultra ſexaginta annos Jobi aſcender ætas. Ut adeo ni-

mis juvenem imaginetur ſibi Spanhemius, cum Hiſt. Job. c. X. §. 4. p. 207.
haud multo majorem tunc temporis fuiſſe quinquagenario Jobum exiſti-
mat. Propius ad veritatem aceedit Jurieu in biſtoria Crit. dogmatum
& cultuum P. I. cap. 2. p: 0. qui ſexagenarium facit, cum dura pati inci-
peret. Sed quid prohibet, quo minus in Judæorum & Patrum nonnul-

lorum pedibus eamus ſententiam, quod LXX. tum habuerit annos? IIé-

ev e sv†⅞a νοS, inquit, Synopſir Atbanafiana T. II. Opp. p. 96. palſus
eſt cum annos ſeptuaginta natut eſſet. Quanquam enim illud, quoa du-
plo reſtitutionis priſtinorum bonorum demonſtrare eam ſatagunt, argu-
mentum non usqueadeo ανανναπατπο ſit, ſuasque patiatur exceptiones;
valde tamen eam & provectior jam liberorum ætas ſuadet, & opes aggre-
gatæ, communem jam ac vulgarem transgreſſæ ſortem, ſenilis pruden-
tia, rerum uſus atque adminiſtratio, & ſpectata in republica tractanda vir-
tus, luculentis ex hiſtoria veſtigiis dignoſcenda. Ejus præterea ætatis
ſuæ meminit c. XXIX, 4. ſqq Jobus, qua non modo adultis jam floruiſſe
liberis, verum etiam gravitate, parta apud omnes exiſtimatione, ac auto-
ritate plurimum inter ſuos polluiſſe (quod jam inclinata in ſenium ætate
accidere conſuevit) gloriatur: & c. XXX, I. eorum ſe dolet ſannis &
ludibrio expoſitum, qui longe ſe minorem agant ætatem, quorumque
allto

Aob

omune⸗
Ateru
flore
good
alter
iis o
guire
jobri⸗
ecit
N
Unde
R
minu
turni
mon
kſs
ſper⸗
tas d
cunt⸗
ceam
exe

ſeele

prob
kont
an

VETER. TEST AM. 7
id alto olim ſupercilio deſpexiſſet Patres, quos tamen adoleſcentulos fuiſſe De libre
r omnes, nemo temere dixerit. Iſta autem tempeſtate, qua per unum Jobi.
lie alterumve ſeculum ætatem protrahebant mortales, LXX. annos nati in
“ flore conſtituti eenſebantur, plenoque ætatis robore adhuc gaudebant,
l quod vel Moſis atque Calebi exempla teſtantur, nec jam decrepiti erant,
bia⸗ alterum in,cymba Charontis pedem habentes. Initio itaque calamita-
gae tis Jobææ in annum circiter LXX. conjecto, in durationem illius in-
l. quirere par eſt. Hanc vero Judæos unius anni ſpatio cireumſeribere,
inos lubrico perquam fundamento nixos, Seder Olam Rabba teſtatur cap. III.
gem „ edit, Joh. Meyeri p. 9. ubi ita habet; 2 DPN N QN A
ros, D re ee een eee „ 1Plagæ Yobi XII.
en, maeenſium fuere, quia c. VII. 3. dicitur: Hic mibhi hareditate accepi men-
ol⸗ ſes vanitatis, etian nocter moleſtiæ aſſgnatæ & numeratæ ſunt mihi.
o. Unde pro ſuo acumine colligunt: R. e 5 Hd E
dpe. . e n Dee ſicut noctes fuere numerata, ita pariter men-
fum ſer. In eandem tamen ſententiam magnus concedit Petavius. Quo
hter⸗ minus vero noſtrum eidem calculum adſiciamus, varia prohibent diu-
oni⸗ turnitatis plagarum Jobi documenta. Creberrimæ fſcilicet viri queri-
”=ð monie, de inſuperabili affli tionis pertinacia, Cap. VI, I I. 12, & de præter-
iſti lapſis compluribus menſibus ac annis c. VII, 3. 6. colluctatio cum de-
tun ſperatione melius habendi c. XVII, 13. ſqq. X, 20. ſqq. XVI, 22. & ſatie-
inei⸗ tas dierum malorum c. NXIV, 13. Iq. in tanta patiemtiæ athleta, ſatis evin-
.. cunt, anni unjus ſpacium longe lupergreſſa ipſius fuiſſe mala. Ut ta- .
Ilt. ceam, vel ex ipſa calamitatum duratione, inſueta omnino & modum fere
ſu excedente, potiſmfſmum amicos argumentum petiiſſe, quo eonficerent, .
1dl. . ſcelerum elandeſtinorum pœnas dare potius, quam adeo a Deo Jobum
gn. probarji. Idem aſtlicti quoque animum quaſſabataries, quod explora-
Dnes; tionibus piorum ſuos eſſe limites, ſuum crederet modum, quem tamen
ggre. ſua non ſervarent mala. Hine Græci fere omnes, & Latinorum plurimi, —
Uden⸗ cumque his Torniellus Annal. ad A. M. 2406. ſeptennium aſſignarunt,
vir⸗ quo omne exhauſtum fuerit calamitatis genus: ſed corrupto Græcæ
elubis translationis caleulo inducti ita ſtatuunt, qui annos poſt plagam CLXX.
rvilſe vitæ autem univerſæ annos CCXLVIII. Jobo adjudicat; unde Olympio-
zulo⸗ dorus in Catena p. &tt. colligit: Sotxey Ksaας ITρν S' MKHtρς τuττι Tτ—-
te oιπτνραιτ ονπ Aτρ RToHον 3 oανννασ⅞ινι, α ααατα
16& X= 7ειαι Sα dinα, di& riv α 7 Tρ olove vén οονιυι. vide-
we tur magnus Job per ſeptem integros annos plagam pertuliſe; qui quidem,
do Carpz. Pari II. kRkk ut
„7 1

De libro ut arbitror, in numero annorum juſti viri ideo non cenſentur, quia gru-

Jobi.

77 INTRODUCT. AD LIBROS BIELICOS

mnarum paſſio mortem referebat. Pergit autem: cum CLXX. annos (ut
mendoſe quidem Codices Græci legunt) poſt plagam viveret, & ſic du=
plum ætatis priſtinæ reciperet, neceſſe eſſe, ut LXXXV. annos habuerit.
cum tentationes primo ſubiret. Ex quibus junctis anni prodeunt CLV.
s& νe τνοα5αρ⅞nH ο, AuUshn T&* T) rXανα⅜ Xea vofs αερν
de quibus ſeptem detrabantur, ut myſtice tempus, quo ærumnas perpeſſus eſt,
intelligamus; ſic enim ipfſi illi prodibunt CXLVIII. anni ſupra indicati.
Sed diluta hæc eſſe & futilia, quis non videt? & longe nimium ſupra ſe-
culi iſtius modum excreſceret viri ætas. Nos nihil definiremus, in re in-
certa, in qua quicquid definieris, ludibrium debes eruditis: ut tamen

aliquam de ætate Jobi conjecturam facere, & cum annis mundi compo-

nere queamus, ſumamus magis, quam certo aſſeramus, quinque circiter
annos bonum virum laboraſſe, quibus nee nimium ærumnarum ſpatium
protendere, & diuturnitatis tamen indiciis ante memoratis ſatis nos dare,
perſuaſum habemus. A reſtitutione vero cum annos CXL. exegiſſe
in Hebræo textu diſerte perhibeatur c. XLII, 16. vitam omnem per XV.
ſupra duo ſecula annos traduxiſſe deprehendetur. Quæ licet paulo gran-
dior iis temporibus ætas haud vulgo euique obtingeret, eum Abraham
175. tantum, lſaac I180. Jacobus 147. Joſephus, cui æνα%ροοο Jobus vi⸗

xit, I10. annos vivendo explerent; ſingulari tamen benedictioni divinæz

in acceptis ferenda Jobo erat, qui velut ſupra communem hominum lor-
tem tentatus ſuſtinuit, ita ætatem quoque ſuprs ſuetum vulgo modum
roduxit. Plura qui de annis Jobi eognoſeere eupit, Spanhemium adeat,
qui cap. XII. Hiſt. Job. p. 356. ex inſtituto & eum cura, in utramque par-
tem, hanc diſputationem inſtiruit. Quod ſupereſt, tabulam Chronolo-
gicam pro more noſtro ſtruere, & Jobi tempora cum annis mundi vel
Patriarcharum contendere, ob ſummam rerum incertitudinem merito ve-

remur, maxime cum eadem ulſos fuiſſe modeſtia viros doctiſſimos, quan-
⸗ 4

do in hoc ſtadio decurrunt, animadvertimus, Uſſerium, Lightfootum,
Joh. Clericum, & noſtris b. Calovium, b. Waltherum, & D. D. Budde-
um in Tabb. Chronologicis, quicquid fit de Pontificiorum quorundam,
Tornielli v. g. temeritate, qui nativitati abiAn C. 2329, eundem feilicet,
quo Jacob ingreſſus eſt Egyptum Hiſtoriæ initio A O. C. 2 399. liberationi
ejus & benedictioniA 2406 in Annalibut ſucris aſſignat: modo illud tenea-
tur, Jacobo adhuc vivente, & circa illam Joſephi ætatem, qua dura in .gy-
pto paſſus, miras fortunæ viciſſitudines ſubiret, editum in lueem Jobum,
denatum

demt
Vinis

Code
Krtus
ut er

pedͤin
(o⸗
b.

Ce.
16
III
W
V
V
IW

Oh
omg
um
cul
Gr
diye

Gre

cel,
voni

VETER. TESTAM. 7 5

denatum veròô paulo ante fuiſſe, quam in libertatem mirabili egreſſu, di- De libro
vinis auſpiciis, Iſraelitas aſſereret Moſes. Jobi.

XVI. . —
Non uno modo capita libri diſpertiuntur & numerant Hebraici Partitio
Codices & Græci; ſed cum illi XLII. habeant, hi ad XXXII. (ut vult r Mpe.

Sixtus Senenſ. Biblioth. S. lib. I. p. iu. ſq.) vel ad N XXIII. contrahunt, Pitug.

ut ex Catena Græca videre eſt. Quicquid ſit ejus diſcrepantiæ, ex-
Peditioris evolutionis gratia brevi tabella hie delineabimus.

Quod apud He- apud Græcos] apud Hebræos: ap. Græcos.
bræos eſt eſt c. XXV. c. XVIII.
Cap. I, 5. cap. I. XXVI. XXVII. AIX.
1, 6. ſqq. II, tot. II. XXVIIII.
III. III. XXIX. NXXX. XXXI. XX.
IV. v. IVV. XXXII, 1.
VI. VII. V. XXXII, 2-16. XXI.
VIII. v. XxXXII,7. ſqqXXXIII XXII.
IX. X. VII. XXXIV. XXIII.
XI. VII. XXXV. XkXIV.
XII. XIII. XIV. IX. XXXVI. XXXVI.. XXV.
XV. i x. XxxXIIX. NNXXINX, 1⸗35. XXVI.
XVI. XVII. XI. XXXIX. 36 fin. XXVII. 5
XVIII. XII. XL. XLI. XXVIII.
XlX. XIII. XILII, 1-6. XXIX.
XX. XIV. XLII, 7. 8. KXxXX.
XXI. XxVvVYy. XILII, 9. 10. XXXI.
XXII. XVI. XLII, I1. dimid. XXXII.
XXIII. XXIV. XVII. XIII, 1I fin. XXXIII.

Ita Nicetas metropolita Heraclienſis in Catena Patrum Græc. diſpeſcit;
Olympiodorum, in Protheoria cujusvis capitis, haud dubie ſecutus. Nec
omnino abſurde. Orationum enim nexum heæc diviſio reſpieit, qua-
rum quæ per duo aut amplius capita in Hebræo textu decurrit, uno velut
conſpectu & eapite uno, a Græcis exhibetur integra; rurſus capitibus in
Græco codice diſtinguuntur, quæ vel hiſtoriæ momentis, vel orationis
diverſitate ſejungenda erant: niſi quod æqualitatem ac proportionem
Græci non usquequaque ſervarint, cum mox tria integra capita in unius
K 42 ambi⸗

76 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro ambitum eoar Rarunt, mox dimidio, vel geminato ſaltem verſiculo caput

Jobi.

integrum dederunt. Hine & moderni Codd. Græci, tam maßu exarsti,
quam typis impreſſi, Hebræam diſtindtionem ſervant. Sic antiquiflimus
ille Græcæ verfionis Codex Alexandrinus, qui Londini afſervatur, & ex
quo'univerſum Jobi textum ιιαρας Patricius Junius deſer pfit, & Lon-
dini A. 1637. publici juris fecit, eum Hebræis conformiter XLII. capita

numerat, nec diverſum quid, niſi in initio capitis XL. I. habet. In utris-

reſpectu
argumen-
zi.

que porro Polyglottis, & Antwerpienſibus Ariæ Montani, & Londinen-

fibus Briani Waltoni, tum quoque in Pariſino Codice in fol. A. 1628. edi-

0o, nec non in Londinenſi A. 1653. excuſo, maxime vero in Sixtinis Bi-
bliis Græcis, RKomæ magnis ſumpribus & ſplendide typis exſeriptis, ad He-
bræi Codicis modum, capitibus ſuis verſio Græca diſtinguitur; a quibus
non abeunt editiones minores reliquæ, quæ oννlam, LXX, virali axio-
mate fruſtra inſignitam, ſiſtunt. Mirari autem ſubit, inſignem hanc diſtin-
Rtionis diſerepantiam, nec Uſſerio in ſuo de verſone LXX. Interp. Gintagma-
te, nec Waltono in Proleg. X. Biblior. Polyglott, quo ex inſtituto de verſio-
nibus Græcis, præcipue LXXII. Seniorum agit, fuiſſe animadverſam, cum
tamen ille cap. VIII. ſpecimine ſatis copioſo e Jobi libro doceat, quam va-
rie Græca verſio legat, hic vero §. 4t. de tranſpoſitione capitum & loeorum,
ac variante diſtributione verba faciat. Sed hæc forte prolixius, quam a re
erat. Obſervat tamen Hottingerus ILib. II. Theſauri Phil. cap. I. Soc. I.
p. 5o4. apud Syros aliter rurſus librum diſpelci, ur capiribus conſtet XIV.
verſ. 2803. Latinæ & Germanicæ verſiones, Hebraicæ inheærent diſtin-
ctioni, & capp. tenent XLII. verſus 1070. quorum medius ex Maſoretha-
rum obſervatione eſt cap. XXII, 16. Varios partitionis modos ita in com-
pendium mittit Coccejus T. I. Avenò] p. 75. 5§ 5. Diſtribui bic liber varie

poteſt ex more tragædiarum ani madvertitur poſt prologum, Cjut vartes

ſunt in principio libri, protaſit a v. 6. cap. I. ad . 9. Cap. I. Eyitatss, inde
urque ad cap. 27. Cataſtaſßie, binc ad Sermonem Elibu rup. 32. Cataſtrophe
Ermone Elibu, Deique cum lobo collocutione, deinde Jententia, & demum
priſtinæ felicitatis duplicatione. 2) Punt qubque hie actur diſtingué,

iirque in ſcenas diſtribui. 3) Sumi quoque poteſt diſtributio a perſonir:

4 atque etiam a ſermonum vicibuf. Hue enim fere redeunt, quæ varie in-

terpretes eirca prineipaliores libri partes tradunt. Ad Dramaticaum

quippe habitum preſſius adhuc reduxit Theod. Beza obſervationum in Io-
bum proæmio p. z. ſq. ubi, poſt prologum ab initio libri, Actu I. Scena I.

duos Dei & Satanæ dialogiſmos complectitur, ſeena 2. dialogiſmum Jobi

cum

eutn
ſolus
bi con
quun
ſus ſo

bocot

VETER. TEST A M. 77

eum uxore exhibet. Sequitur Actus II. Scena I. capite 3. toto, in quo De librs
ſolus Job ejulat: Scena 2. capp. 4. 5. 6. 7. quæ colloquium Eliphaſi & o- Jobi.
bi comprehendit! Scena 3. capp. 8. 9. 10. in qua Bildad & Jobus collo-
quuntur: Scena 4. capp. II. 12. 13. 14. quæ eſt diſputatio inter Tſopharum
& Jobum. Excipit Actus III. Scena ¹. continens repetitam Eliphazi adver-
ſus Jobum dimicationem capp. 15. 16. 17. Scena 2. in qua Bildad cum Jo- “
6 0o contendit, capp. 18. 19. Scena 3, quæ eſt Tſophari cum Jobo dialogi-
ſmus capp. 29.2 I. Scena 4. quæ tertiam Eliphazi cum Jobo diſputationem
exhibet capp. 22. 23. Scena 5. in qua Bildad adverſus Jobum certat capp.
25⸗₰1. ActuIV. introducitur Elihu, graviſſime tum Jobum, tum amicos
reprehendens capp. 32·37. AGRus V. cataſtrophen continet, in qua Deus
ipſe, velut àτο ααπιααι a,ρpberehs, totam diſputationem dirimit. Epilo-
gus denique felicem calamitatum Jobi exitum paucis exponit. Sic & b.
Gerhardus noſter Exeg. Loci I. de ſcript. S. F. 140. Pariter, inſtar Drama-
tos, diſtingui poſſe cenſet in Protaſin, epitaſin, & lætam cataſtrophen.
Congruit exa de Lavaterus homil. I. in Job. p. 2. eodemque redit Merce-
rus prafat. in Job; quanquam paulo aliter eloquatur, quod Actus I rarum
Dei judicium contineat in Jobum, II. hoc negotium omnem in partem
ventilet, & variis ſociorum diſeeptationibus diſcutiat, III. controverſiam
omnem, Judice Domino, dirimat, & victori palmam tribuat. Rurſus pau-
lo aliter Hottingerus loco ante cit. partes conſtituit quatuor, quarum (l.)
utriusque Jobi fortunæ deſeriptionem c.I. & 2. (II.) obi & amicorum ſer-
„mones a c. 3-37. (III.) Sermonem Dei ad Jobum c. 38-4 I. (I1V) lætam
cataſtrophen calamitatis Jobi c 42. continet b. Walthero Cſic. Bibl. . Sy.
och⸗ bipartita placet diviſio in e) Dislogum, qua occaſionem & deductionem
ſpectatum, & &) Epilogum c. 42. Coccejus tum in Commentario. L. I. Opp.

orie
arter p. 376. tum in diagramm dicend. in Job. L. I. dv*. p. 75. cujus veſti-
juce gia Heideggerus in Enchir. Ei I. cap. 36. §. 12. legit, 8. Jacobi Apoſtoli
,l inheæret diſtributioni, cui b. . oναονα dτν IG, hiſtoria afflictionum
S & patientiæ obi, perpetuis Dialogis contextam, aàa c. I-XXXI. P. II. Té;=-
uR „ 2 4. . 8 .
D Aos s, finem patientiæ ejus a Domino impoſitum, lætamque cata-
ngui, „ — 1 . .
ſenu: ſtrophen capp. XXXIIL-— libri fin. complectitur. Sua cuique diſtri-
I. — . * . .
“ butioni commoda, ſua fundamenta ſunf, nec detra tum ulli quippiam
ſann velim. Noſtra tàmen ſie fert ratio, diverſum velut dictionis genus, &
e „ . —— . . .
al. duplex ex eo libri ſcriptor deprehenditur, ita prologum & epilogum cum
ensl. iplo Jobi contextu in partitione confundi & permiſceri non debere, Quiæ
ena. ⸗ r e . . . .. . . . —
D proſa narrantur oratione, hiſtorica ſunt, & operi ipſi adventitia; quæ in
K
. vorſa
cuf 3

. .

78 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libro vorſa leguntur, àρoαιεαν demum conſtituunt. Maxima itaque e eura

Jobi.

7

Tabula
Synopti⸗
ca.

partiendi operis iĩpſius fuerit, quod cum meris dialogiſmis conſter, com-

modiſſime in duas ſecari poterit partes: I. Jobi cum amieis diſeepta-

tionem c. III .-XXXVII. II. divinam, qua omnem iſtam controverſiam
dirimit, àααιονιιο & deciſionem c. XXXVII XLII, 6. Utrique ab Hiſto-
rico, uberioris declarationis gratia, narratio annectitur, hinc a capite,
quæ occaſionem totius operis aperit, c. I. & II. hine ad calcem, quæ exi-
tum tradit c. XLII, 7. fin. quam ſi prologum appellare & epilogum ma.
lueris, nihil interpellamus.
XVII.
Complectitur Jobi liber,
poſt Drgone biſtorica, quæ adverſa viri fata tradunt,
qua facultates & liberos c. I.
qua morbum corporis & maleſuadam uxorem c. II.
I. Jobi eum amicis diſceptationem, cujus
) occaſio, ſoliloquium Jobi c. III.
8⸗) congretfus varii,
[r. cum Eliphaſo Themanita, ubi
N. Eliphaſi oratio, qua & Jobum corripit c. IV.
& impatientiam diſſuadet c. V.
5„. Jobi reſponſi io, qua p. culpam amolitur & amicos ac-
cuſat c. VI,
a. p. de vitæ miſeria queritur c. VII.
2. cum Bildado Suachita, ubi
R. Bildad judicium Dei tuetur c. VIII.
2. Jobus juſtum Dei judicium & agnoſcit c. IX.
& deprecatur c. X.
C3. cum Zophare: ubi
& Zophar pœnitentiam ſuadet c. XI.
Q. Jobus t. ſuam de Dei regimine ſententiam promite. XII.

t. pœnas deprecatur, & fiduciam in Deo teſtatur

c. XIII.
t. humanæ vitæ miſeriam deplorat c. XIV.
I. rurſus cum Eliphaſo, ubi
. Eliphas Jobum varie increpat c. XV.
Q. Jobus t. acerbas querimonias fundit c. XVI.

—.—

c. XVII. 2, cum

t, amicos accuſat, & reſtitutionem deſperat

Il,

XII.
atur

erat
cuin

VETER. TESTAM. 79

b. cz. cum Bildado, ubi De libro
. Bildad impiorum ſupplicia recenſet c. XVIII. Jobi.
2. Jobus fiducia in Goëlem & reſurrectionis ſpe ſeſe erigit
c. XIX.

13. cum Zophare, ubi Zophar
N. de hypocritarum peœnis diſſerit c. XX.
2. Jobus vitam impiorum Xννντπτι ο ον depingit c. XXI.
PI. eum Eliphaſo, ubi
N. Eliphaſus peccata Jobo exprobrat, & peœnitentiam ſua-
det c. XXII. ð
Q. Jobus, t. innocentiam ſuam teſtatur c. XXIII. W
t. impiorum ſcelera impune deſignari obſervat
. 1 c. XxXIV.
2. cum Bildado, ubi
NBS. Bildad Dei poteſtatem & hominis impuritatem ob ocu=
los ponit c. XXV.
3. Jobus p. Dei omnipotentiam & majeſtatem amplificat
c. XXVI. .
p. adverſarios convincit, & divinum in hypocri-
tas judicium deſcribit c. X XVII.
p. ſapientiam Dei abſeonditam docet c, XXVIII.
P. priſtinam felicitatem ſuam explicat c. XXIX.
Pp. præſentem infelicitatem deplorat c. XXX.
p. innocentiam tuetur, & crimina a ſe amolitur
c. XXXI.
g. cum Elihu, qui Jobum aggreſſus, nihil ab ipſo fert reſponſ,
ipſe tamen
N. in proœmio ſilentium excuſat, & ſolidiorem orationem
promittit c. XXXII.
2—. in tra Ratione docet
1. Deum etiam pios affligere, ut a peccatis præmo-
niar c. XXXIII.
2. Jobum rederguit, quod injuſtitiæ Deum poſtula-
verit e. XXXIV.
3. caſtigationem piorum defendit e. AXXV.
4. Deum piis exploratis retribuere affirmat c. XXXVI,
5. Jobum ad providentiæ divinæ contemplationem
excitat c, XXXVII. iI. Di-

80 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS.

De libro II. Divinam controverſiæ deciſionem, duplici Dei ad Jobum oratione

Com-
mentarii
FPatrum:

circumſcriptam: ubi
a) ſermo Dei prior ex turbine, ubi
p. Deus majeſtatem ſuam ex operibus creationis & providentiæ
demonſtrat c. XXXVIII. & XXXIX, 1-31.
p. Jobus humiliter deprecatur, Deoque gloriam cedit c. XKXIX,
32. fin.
6β) ſermo Dei poſterior ex turbine, ubi turſes
p. Deus judieium, juſtitiam & potemtiam ſuam vindicat e. XL. XLI.
p. Jobus ſe ſubmittit, & docendum Deo ſe præbet c. XLII, 1.6.

Subnektitur iterum epilogur, hiſtoricam reſtitutionis Jobi narrationem

ſubtexens c. XLII, 7. fin.
XVIII. .
Explicando Jobi libro omnem adhibuiſſe induſtriam e Patribus fe-
runtur, AMBROSIUS Mediolanenſis, quem Sixtus Sen. lib. W. Bi-
blioth. S. p. 240, & ex eo Autor Perſonalium Jobi P. II. p. 30. huc citant, ſed
quo jure, me ſane latet, qui in Balileenſi operum editione An. 1567, nihil
in jobum deprehendere potui: AUGUSTINUS, cujus T. (V. Opp.
p. 1249. annotationum in Job liber unus occurrit, qui tamen tantum abelſt,
ut ſe probarit Auguſtino, ab aliis quippe, ex ipſius forte ore, exceptus, & in
unum ſyſtema reda ctus, ut libro II. Retractation. cap. XIII. p. 44. potius
anceps hæœrear, pro ſuo eum agnoſcere debeat, nec ne? HIE R ONX-
M UsS, cujus Opp. L Vil. f. Sl. edit. Baſil. 1516. Commentarii in Job le-
guntur, in gratiam Vecterii Epiſcopi collecti, ſed eruditorum omnium
caleulo, Hieronymo longe ſequiores, & forte a Bedæ manu, quod Era-
ſmnus in præfat. Opp. Hieron. conjicit, profecti; MSCti vero alterius cujus-
dam Hieronymiani in jobum Commentarii hiſtoriam Rev. Dn. Benthem

im Hollaͤnd. Kirchen⸗Staat P. I. p.375. ſqq. & una cum ſpecimine ali-

quo, a Clar. Relando transmiſſo, Acta Eruditor., exhibent A. n. menſ.

Jun. p. 269. ſ4. & menſe Novemb. p. 513. ſqd. voορ autem demonſtrant

menſe Jan. A. 1712. p. 21. & Rabano Mauro eundem attribuunt: HILA-
RIUS Pictavienſis, qui Origenis in Jobum homilias latine reddidit, ſed
ea interpretandi libertate, ut ne quidem eundem ſemper ſenſum cum

Origene redderet, ſed multis de ſuo ingenio additis, novum fere opus mo-

liretur: B EDA, cujus T. IV. Opp. p. 6o. Libri trer in Job ad Nectarium

leguntur, quos tamen Sixtus Sen. Bibl. S. L. IV. p. 266. Bedam ipſum in

de ratione unciarum libello (T. I. Opp. p. 183.) Philippo Presbytero tri-
buere

duere ee
Jobum
tim abir
Sri II
PP. Me
Latin,
copioſl
1 ,C
Fixtode
Origeni⸗
ebjus n
S
cokurt.
bum pe
trum
exeule
ex duol
ce de La
endias
mentis
ri, Evay
thodij
Aexone
tera b!
verliſe
Uin A.l
IUhmdb
Vero ca
ſnal)
nem,
mos e
llͤtr.
AKC
Mard
bliaR.
69

. VETER. TESTAM. 8*⁷

buere cenſet: GREGORIUS M. qui Libros Moralium XXXLV. in De libro
Jobum ſtruxit, Leandro Hiſpalenſi Epiſcopo inſeriptos, & T. I. Oypp. ſta- Jobi.
tim ab initio conſpiciendos: ODO Abbas Cluniacenſis Sec. X, cujus ſunt

tie libri XXMV. Moralium in Job. editi Parifiis in 8. An. 1617. & in Biblioth.
PP. Max. To. XVII. , 365, e Græcis PP. ORIGENES, cujus TL. II. Opp.
Latin, ab initio, tres tractatus in Jobum ſiſtuntur, tria priora libri capita

copioſiſſime explicantes, ſed non noſtratibus tantum, v. g. b. Gerhardo
T' I. Conf. Cathol. p. 629. ſed ipſis quoque Pomtificiis, Eraſmo, Saliano,
1. Sixto Senenſi L. IV. Biél. & p. S4. ſuſpecti, doctiſſimo autem Huetio in
16. Origenianis ignorari & ſilentio prætermiſſi: & CHRTYSOST OMUS.
dem cujus non tam commentarii in univerſum librum, quam quatuor eis ror
Sin uναα HαOοιοο Iν ſermones, 10. VI. Opp. p. 6. ſqjq. edit. Fran-
cofurt. leguntur. Iſtam vero circa genuinas Patrum lueubrationes in Jo-
ſarcire allaborarunt diligentiſſimi viri, qui catenas e Fa-

ſe. bum penuriam re
bi. trum Symbolis collectas ſtruxerunt. Harum duæ, eæque diverſæ, typis
ſe excuſæ proſtant: altera N ICET Æ Heracleenſis Metropolitæ, quam
hil ex duobus MSCtis Bibliothecæ Bodlejanæ codicibus latine vertit, & Græ-
0. ce ac Latine Londini in fol. A. 1637. edidit Patricius junius; eaque ſen-
belt tentias comple titur Apollinarii, Athanaſii, Baſilii, Chry ſoſtomi, Cle-
in mentis Alexandr. Cyrilli Alex. Didymi, Dionyſii Alexandr. Ephræm. Sy-
dtins rie, Evagrii, Euſebii, utriusque Gregorii, Iſidori, Juliani Halicarnaſſ. Me-
NV. thodii, Nili, Olympiodori, Origenis, Polychronii, Severi, & Theophili

Ple. Alexandrini, quæ quidem inſignem nobis in hoc capite præſtitit uſum; al-
un tera PAULI COMITOLI, S. I. ſtudio e Græco in Latinum con-
Pra. verſa ſermonem, & primum Lugduni A. 1586. mox vero auctior Vene-
riis A. 15 87. edita, e XXIV. Græciæ Doctorum explanationibus contexta.

lus.
Illam b. Ittigius in Bibliothecis & Cateni: PB. cap. XVIII. p. Oi. hanec

bem
ali⸗ vero cap. X. p. G& plenius recenſet, pluribusque utramque Autor Per-
nenſ. ſonal. Jobi P. II. ſiiis locis illuſtrat.
kuunt Nec ſuam deſiderari paſſa eſt induſtriam, circa libri hujus expoſitio- Judæe-
LA. nem, Synagoga. Utenim ſilentio prætermittamus, qui omnes vel pluri- um:
ſed mos certe V. L. libros, & in his quoque Jobum, commentationibus ſuis
Tum illuſtrarunt, R. SALOMON. JARCHII, R. ABEN ESRAM, B. MOSEN
no. ALSCHEICEI, R. LEVI ben GERSOM, ſupra nobis P. I. cap. II. §. 9. p. F.
ium B commemoratos: ſufficiat hic nominaſſe R. ABRAHAMUM ben
min Mardochæi 7α*% PERIZOL, cujus Commentarium in Jobum Bi-
H blia Rabbinica Veneta A. 15 18. in fol. ſuo loco exhibent, vitam ute
& re-⸗

ere Carpz. Pars II.

