XI. toto p. So. hine Gryphiswaldiæ, D. Brandanus Henricus Gebhardus

logorum militant argumenta, quibus corruptionis notam & maculam,

VETER. TESTAM. 21

eipem, aut ad populum denique, virtutis & ſapientiæ amantem, ſt hoc ſe- Pocticis.

culo ea in lucem venire velit. Unde ſatis apparet, ſacram auri famem
metrum iſtud fatis temerarium Viro docto ſuppeditaſſe, quod tamen
aliis tam facili negotio, quam ſibi, perſuadere non potuit. Hine Can-
tuarienſis Archiepiſcopi aliorumque dilationibus fruſtratus, exacto in-
tegro in Anglia triennio, in Belgium remigravit. Sed & hie, ſuſpenſa
licet hedera, immenſisque inventi ſui encomiis in orbem ſparſis, tan-
tum abeſt, ut cupidos reperiret merci ſuæ emtores, ut adver ſarios potius
na Qus fuerit graviſſimos. Nam & in Belgio A, 1703. ſqq Jac, Triglan-
dius, Profeſſor Theologiæ Leidenſis, publicis aliquot diſputationibus
hoc metrum profligavit: & in Germania, hinc Gieſſæ Dn. D. Joh. Henr.
Majus in iſagoges ad ſtudium Philologic. & Exeget. Tomo I. Exercita:
tionum ejus Philolog. & Exegeric. præmiſſæ, cap. V. §. Xl p. 36. & cap.

An. 169 3. tribus Diſſertationibus; hinc Argentorati b. D. Joh. Joach.
Zentgravius, vel, ſub ipſius moderamine potius, autor & Reſp. Joh. Fri-
der. Walliſerus A. 1700: ſimili ſeriptionis genere ſolide illud confutarunt.
Poſtquam tandem fatis conceffit Meibomius, non dubium eſt, quin
ipſius ſimul metrum tenebris ſit ſepultum, adverſus quod omnia Theo-

a Pontificiis teæxtui Hebræo inuſtam, abſtergere confueverunt, quibus pro-
lixe recenſendis merito hic ſuperſedemus.
Tutiſſima itaque eorum videtur ſententia, qui genuinam Poëſeos 8. zurs bor⸗
Hebrææ rationem hodie ignorari, ingenue fatentur. Eſt hic candor 7 7e
complurium Theologorum, noſtratium pariter ac Reformatorum, Augu- 4s,22:
ſtini hac parte veſtigiis inherentium, qui T. II. Opp. Epift. Bt. ad Me-
moriam de diſeiplinis liberalibus p. 64S. quibus numeris, inquit, onſiſtant
verſus Davidici, non ſeriphi, quia ne, io. Neque enim ex Hebræa lingua,
quam ignoro, potuit etiam numeros interpres xprimere, ne metri noceſt-
tate ab interpretandi veritate ampliut, quam ratioſententiarum inebat,
digredi cogeretur: certis tamen eos conſtare numeris, eredo illis, qui eam
linguam probe callent. Amavit enim vir ille ſanctus Mufteam piam,
in en ſtudia nos magis ipſe, quam ullus alius accendit. Pie & graviter
e noſtris b. Waltherus Offcin. Bibl. &. Ge. p. 9656. Deploranda interim eſt
Jerio tum gentis Judaieæ miſeria , tum ex parte aliqua etiam noſtra in-

3 ſel.

22 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libris felicitar, quod rationem metri & Muſiræ Hebraicæ ignoramus: ea enim,
PE&τι aut multa alia, cum Judaorum politia & eccleſia penitus interiit. Et da-

bium non eſt, quin ſi ratio metri nobis conffaret, dulciui modo & commen-
datiur futurum nobis eſjet poëmia, libris biſee contentum. Et tamen ea fuit
piorum omni tempore diligentia, ut, quanquam verſuum rationem non
inselligerent, ipſa tamen verba memoriæ infigerent, & exalte tenerent.
Quam diligentiam imitari nos, & amplitudinzrerum, quæ verſibus con-

tinentur, metiri potius bonitatem verſuum, quam metris, docet. Sie &

Magnif. Dn. D. Löſcher. I. ſupra cit. Vetus illa, inquit, & divina carmi-
num ratio hactenut eſt s- rρ &ειſοαRι+ρορορανροο, nullaque hominum indu-
ſtria detegi potuit. Paria leguntur apud b Seb. Schmidium Comment. in
Job. III, 3. p. 5r. Dn. D. Sontagium in Titul. Pſalm. p. 566. §F. 17. 12. b.
Danhauerum, cit. loco. E Reformatis Jac, Altingius Analyſ. Exeg. Pſalmor.
Prolegom. T. I. Opp. p. 6or. forma eſt metrica, ait, ſermone ligato ad leges
carminum variorum: quorum tamen ratio bodie neſcitur. Et in Pro-
legom. Comment. ad Deut. XXXII. T. II. Opp. p. 5z. Carminis Hebræi ra-
tio hodie ignoratur, at priſcis ſatis perſpecta uit, qui in generibus carmi-
num, & Muſica vocali atque inſtrumentali longe ſupra alios populor ex-
celluerunt, Pariter Buxtorffius Tract. de Proſodia, Theſauri p. 6ay. Me-
tri ſacri, inquit, modus numerus que artificioſut, poſt Prophetarum tempo-
ra paulatim negligi cæœpit, ac tandem, decreſcente magie magitque priſca
Hebræorum ſapientia, beu pudenda nimis opud eos oblivione, eſt deletus!
Eodem tendit Joh. Leusdenius Philol. Hebr. dAiſſert. VII. p. . ubi tan-
dem, allatis diſerepantiæ, inter carmen Hebræorum antiquum & mo-
dernum, aliquot momentis, veriſimiliter concludit, rationem carminum
Jſacrorupi ignotam, & ea dem ad trutinam carminum hodiernorum non
cſje expendenda. Inter Pontificios Doctores hue ſpectant Lud. Luſitanus
quaſt. de Carm. Davidis, Marianus Victorius not. ad Hieron. loc. cit. Al-

phonſus Mendoza in quaæſt. ſingul. Bellarminus Inſtit. Hebr. P. III. c. ult.

Jul. Bartoloccius T. II. Biblioth. Rabbin. p. 244. a. & 259. 4. Gilbertus
Genebrardus in lib. i. Cbronolog. ad A. M. 3ioé́. p. no. ubi culpam hujus
ignorantiæ in Maſorethas, aliud certe meritos, conjicit: nani dum, in-
quit, diſtinguunt diligentius verſus per Jententias, quam conceperant, mem-
bra & periodorz metra ſive menſurat verſuum non modo neglexerunt,
verum etiam confuderunt, atque miſcuerunt, quor fortaſſe propriat ſerva-
runt LXXY. Nec enim illi, adjectis demum recens punctis, ſententias
diſtinxerunt, ſed jam punctatum & diſtintum textum recenſuerunt, &
. ano-

anom
4 Bun
Comn
cognui
notiti
das in
Kiterit
aur rel
Her he
m ad
mo ſa
tionen
manike
Tatam
denen

Periſe
ſed en
mum,
tienc
Petant
cam 1
minun
eyieim
cijus
Utrius
nullig
w
cro
nend
d or⸗
pon
Kdiun
Plun
coolii
ſeheo

inn,
du.
en.
uit
non
ent.
en.
&
mi⸗
de⸗
t. in
126.
10.
eger
Pre⸗
ira.
rmi:
ex
M-
nne.
iſca
tut!
lall⸗
mo⸗
inun
non
tanus
,Al⸗
,ult.
ertus
hojus
in⸗
mifl⸗
ruft,
tryl:
eutias
Nt,
auo⸗

VETER. TESTAM. 23

anomalias diſtin tionum, ſi quas deprehenderent, obelo notarunt, ut
a Buxtorffio & b. Waſmutho fuſius demonſtratur. Andreas Maſius
Comm. in Joſ. X, 12. ex libro Sopherim eolligit, adhuc Hieronymi ſeculo
cognitam fuiſſe Pfalterii poëticam, jam ignorari, etfi aliquam putet ejus
notitiam ſe aſſecutum; quam explicat; ſed ita, ut & ipſe librariorum men-
das in S. codicem inferat. Verum ſi Hieronymi ævo liquido de ea con-
ſtiterit, eur Hieronymus, Judæo Doctore uſus, & Hebraice do ctiſſimus,

De libris
Poëticis.

eur reliqui Patres, Hieronymum ſecuti, in definienda ea adeo fluctuant,

nec habent, ubi pedem figant? eur Judæorum commentarii, Hierony-
mo adhuc vetuſtiores, cur Miſchnici Do Rtores, eandem ignorant? Ne-
mo ſane inde, a Prophetarum exceſſu, conſiantem poëleos Hebrææ ra-
tionem vel perſpicue explicavit, vel exemplis luculenter demonſtravit,
manifeſto indicio, ſcientiam hanc dudum intercidiſſe; quanquam aceu-
ratam quoque ejus cognitionem Hieronymo haud obſeure tribuat Sixtus

Senenſis Lib. Vill. Bibliotb. Sanbtæ p. 793. ſch.

Tandem vero, ut noſtram quoque adjiciamus Symbolam, non re- 9. ex no⸗

periſſe nobis arrogamus; quod tot jatuit in ſanctioribus literis heroés;

ſed cum conjecturis ſit locus, nobis quoque, quid vero videatur ſimilli-
mum, integrum erit aperire, hac tamen lege, ut ſalvam cuique diſſen-
tiendi, & hæc noſtra, ſi minus arrideant, & rationes in contrarium ſup-
petant, rejiciendi faciamus poteſtatem. Poëſin ergo Hebræorum Bibli-
cam 1) dicimus certo commenſurari & circumſeribi metro, quod & car-
minum, & Muſicæ requirere indolem atque rationem, ſupra jam g. 2. & 2.
evicimus: verum non ad leges Græcæ aut Latinæ poëſeos reſtringendo,
cujus nulla cum illo, aut perexigua datur convenientia, æque ut linguæ

utriusque ingens diſcrepantia obſervatur; ſed hodie prorſus deperdito,
nullique forte mortalium cognito, maxime cum nullum Judaicæ literatu-

ræ & humanitatis monumentum hoc ævo ſuperet, quod parem cum ſa-
cro codice ferat ætatem. Quicquid ergo poſt Hieronymum, Sixtus Se-
nenſis & Ath. Kircherus lociv ſupra §. 6. cit. de diverſa diſpoſitione, ſitu

ſtra ſen-

tentia

qualis?

& ordine pedum in cearmine Hebræo, quod ſæpe inter Dactyles W

Spondæos, alios quoque pedes recipiar, variato interdum etiam ordine
ſedium, in quibus apud nos collocari ſolent pedes, in medium proferunt,

aſylum potius ignorantiæ præbet, quam ut genuinam poëſeos ſacræz

conſtitutionem exponat. Toto itaque pe Rtore adfſtipulamur b. Dor-
ſcheo, quum Pentadec. Diſert. II. F. 2. p. G. infit: nos, ut exiſtimamus
. «uνρ

21 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

De libris cuivis patere, fieri non poſſe, ut aliqua certa menſuræ ſpecies in ſacratiſſimo
Peccis. Pſalmorum libro (ut & in reliquis metricis) oſtendatur, ita, an in antiqui-

tate aliquid tale oſtendere potuerint (autores) dubitamur, 2) Ea porro
poëmata, quæ cantica conficiunt, facile largimur, certis melodiæ ac Mu-
ſicæ finibus contineri, nobis tamen æque incognitis, niſi in quantum ex
Pſalmorum hemiſtichiis interdum colligi datur, alternis ea vicibus, ac a
diverſis choris, mutuo ſibi acclamantibus & reſpondentibus decantata
fuiſſe, eujus quidem Muſicæ & alternationum rationem ſolicite, & ſa-
tis ſæpe feliciter, inquiſivit Salom. van Til ſuo in Pſalmor commentario
Belgice conſcripto. 3) Cum primis autem in carmine Hebræo ſtylus com-
paret Laconicus, ſententiarum pondere gravis, variisque ornatus figuris,
Grammaticis æque ac Rhetoriecis, in quibus perſpicue declarandis prolixe,
& felieiſſime ver ſatus eſt b. Glaſſius in Philol. Sacræ P. I. & V. Upſum
genur orationis ab omnibus aliis libris eſt diverſum, conciſum ſcilicet &
brevibus membris concluſum, ſublime, allegoricum, byperbolicum, & qui-
burlibet figurarum luminibus illuſtre, quale fere poëticum in omnibus lin-
guis eſſe ſolet, eommode inquit Buxtorffius Theſaur. Gramm. Tract. de
Proſodia p. 626. ſJ. Habes hicaſyntheta, ellipſes, enallagen, antanacla-
ſin, apoſtrophen, interrogationes, repetitiones &c. frequentes, quæ non
in vitio ponendæ, multo minus in corruptelæ fontium indicium verten-
dæ, ſed ornatus ac elegantiæ cauſa, velut in ſermone Latino & Græco uſu
venire ſolet, tum etiam ad metri leges curatius ſervandas adhibitæ, cen-
ſeri debent. 4) Cum cancellis arctioribus illigetur phraſis Poëtica, ſin-
gulæ periodi in duo communiter, nonnunquam & plura ſeipſas diſper-
tiuntur tmemata, & velut hemiſtichia, quæ ſatis perſpieua ſcanſionis ve-
ſtigia produnt, ac manifeſto indicant, determinatum ſyllabarum ac pe-
dum ſervari numerum & modum; nos tamen, ob ignotam metri ra-

tionem, pariter latentem, maxime cum ανανιιου parium ejusdem

numeri verſuum, in eodem textus tactu non ſemper oblſervare liceat.
Interim notari poſſunt, quæ de diſtichis, tum & hemiſtichiis, partim pari
ſyllabarum numero conſtantibus, partim excedentis numeri, in quibus
aut excedens numerus grata modulatibnis celeritate abſorbetur, aut deſi-
ciens ſuavi vocis variatione minuritioneve quadam completur & perficitur,
præcipit laudatus modo Buxtorffius c. l. p. 625. 5) Rhythmum in fine
verſus tinnulum poëtas ſacros, non equidem videtur, ſtudioſe quæſi-
viſſe, neque tamen prorſus eum, ubi fortuito eliceretur, neglexiſſe. Ne-
que enim ubique, aut per totum aliquod canticum comparet, ut ratio
poeleos

do
lite
ade
eſt
ſtie

nut
ſap
lann

V0
ſihe
den
0
ad
Hie
war
cul
mn
un
1e
nie

len
v
dn
no

gli.
lin.
1. de
nucla.
e non

erten⸗
eoulu
cen
n.
ſper⸗
is ve⸗
ee
ti r.
dem
lieeat.
n prri
Huhi
tdef-
ie itur,
in fine
gueſ
t ritio
welels

VETER. TESTAM.

Renen nrengeer ſita; neque nonnullis in locis negari prorſus aut ob. De libris
eſt, ſive rationem ejus Scriptor i Poétic
adeo ab eo abhorruiſſe & ſt ſe Prores habuerint, ſive minus; certe Oëticis.
o an tudioſe ſibi caviſſe, ac Latinis Græcisque in uſu
e Poëtis, hinc non apparet. Idem uſu veniſſe videmus Poêtis eccleſia-
ſieie printorun ſeculorum Latinis, quorum hymnos mox deprehendes
mili ſono finire ſtrophas, mox diverſo, ut ſatis appar innienti
Rhythmi non equidem ſtudioſos tui hymatorum in eo
rhr i no quidem kudioſos tuiſſe, multo minus hymnorum in eo
poſuiſſe ſu antiam & ſtructuram, neque tamen omninoe jar
ubi non quæſitus ſponte prodi L Re rebudtade,
ubin⸗ 3 sſponte prodiret. Exemplo ſit ex multis Venantii For-
unati hymnus in nativitarem, item in paſſionem Chriſti, quos in
Posëtarum veterum Eccleftaſticor. Georgii Fabricii vid 6. nter
quæ de Poẽſi Biblica ſ1 as erlaner
appoſite ad noſtram ſententiam b. Danhauerus m
nuit Hermeneut. Sacr. ſect. II. Art. II. §. 24. p. 444. 9.
elen rern interprerummaditari cauſas quoque inveſtigare molita Cur in ſa
uas divinæ ſapientiæ, li
, ibros nonnullos
qu , metro adſtri ctos, certisque ero cod
. . . . . ue 6 1.
numetkineluſd. ſacro inſerere codici placuerit? Et 1¹) quidem Numen ce adhibi-
upremum haud dubie hymnorum & cantionum cultu delec tur M
ſatis teſtatum fecit, cum & in V. Teſtam. cantica imperavi de Nr Go
n . c⸗ ravit Deut. XXXI,
19. 6 gratioſe approbavit 2 Chron. V, 13. NX, 22. XXIX, 26. 27. & in No-
. . . .
denno inculeavit Col. IUII, 16. Eph. V, 19. Ut itaque modum præiret
elibus, quo cantica ſacra rite componi, & in laudes ac h Sãü
beneficiorum eju diri e danſre Dele
. run jus commemorationem, dirigi debeant, ſparſim non mo⸗.
. . . 2 .
0 textui hi orico & prophetico cantica ſacra intexere, ſed & integros
addere inſtrumento ſalutis noſtræ libros voluit; maxime cum in cult
Hieroſolymitano Judæorum haud aliarum facile, quam bſalterii, cantile
3 . UIt *
narun abrinniſſ conſtet uſum. Sane cum nullus licitus eſſet in V. T.
cultus, niſi quem Deus ipſe inſtituiſſet, diſertisque præſeripſiſſet verbis hy-
. . . . . .
muo⸗ quoque par erat ſuppeditari , in publico eccleſiæ conventu decah.
tandos. Cum etiam 2) nihil non agat Deus O. M quo hominum men
. . . 1 .
tes Decears ſe aver ſas & abalienatas, partim divina virtute partim fu
niculis charitatis, ad ſe trahat, ſecumque uniat; noluit intermittere din
. . ¹
rrninum quoque & canticorum dulcedine feroces rebellium anines
len er en geiratos demulceret, metu proſtratos erigeret, triſtes ac tor-
doser araret erenoegue redderet, & quos cogere invitos nolebar
vina carminis ſuavitate leniter duceret, acjuxta Auguſtini verl .
nolentibus redderet volentes Appolite perqua inch ne ſentent n
. 0 m i ri⸗
corge. bare 1 . 4 n hane enren har

De libris
Poëticis.

26 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

Baſilius M. Homil, in Pſalm. I. paulo poſt initium T.l. Opp. p.toy. ſqj. inquit:
2rend Jεο r3 —αdeb rο iο, σαG.e, r6os 6er, 7 6vα
7S Aaνααπd,r ναν .n ie 1 6 dordv &ναισανv 7 o6 Eie Hατα.-
AeNZTr εας Ti Tοaα; 0 n 77 eXαααι+αετερρτοννâ d GEαα⁵
ð 7 dno7iρ, r e TανXαον ½

. d 7 . 1 1 „ „ —
pνNXαιορdẽzvv ια 22P† 7d οατνοαοατͤα7 1

Dagudn T—α‿ A‿νρ‧5aοροτοονσ öοαν ddovτS rοτε τιοεοατιιο , A Xα 7οπ.
NAςρ Tα νπαα TeεραααιιUι. Nam quando piritus Sanbtut nos Vi-
dit ægre perſuaderi ad complexum virtutis potuidſe, ac proinde ad ineun-
dam vitæ rectitudinem per boc lenteſcere, quod toti ald conſebtandam vo-
luptatem propenderemus, quid fecit? nimirum Scriptura ſfua dogmatis
miſtim inſperſit concinnam iſtam numer orum modulationem, ut auribus
permulctis ac delinitie melico vocum concentu, clam ac velut aliud agentes
dneremus in animos noſtros irrepere eloquiorum utilitatem; idque pro
more ſapientiæ Medici. Ii enim pbarmacum oblaturus auſteriuſculum
quidem, averſanti cibor nec probe concoquenti, ſubinde oras calicis pralinit
melle. Miram enim poéſeos, æque ac Mulſicæ, in movendis ſedandis-
que affectibus, virtutem agnoſeunt omnes, qui in ejus operationem pau-
lo altius inquirunt, & exempla teſtantur, velut in Eliſa cytharcœdi pulſu
Spiritus Dei excitabarur, 2 Reg. III, 15. & à Saule Davidis lyra malignus
Spiritus pellebatur Sam. X VI, 16.23. ad ditis utrobique hymnis ſacris,
ferocem demulcentibus mentem. Quo illa gentilium de Orpheo fahu-
la ſpectat, feras & ſaxa leniente ac poſt ſe trahente. Huc facit Athana-
Rii in Epiſt. ad Marcellinum I. I. Opp. p. 6. ſg. obſervatio, qua cum har-
monia Pſalmorum, quos canimus vel legimus, affectuum quoque bene
compoſitorum concinnitatem vult congruere, citans illud Jac. V, 13.
zuνναπ riας s* ν. Pca R†τα τανασ addit, 7 uSε rοερς⁵εναπιρe T 6o-
X, AτσNττν s 7α Nvν⅜ 5EovaX6αιτoe, 79 AUτα᷑ ege*oosρ &.
ſiquidem ita, id quod in anima turbidum eſt, aſperum & incompoſitum
complanatur, triſtitia autem mitigatur. Velut quoque 3) linguas Spiri⸗
tus S. miraculoſa Apoſtolorum & primorum fidelium N. T. inſtructio⸗
ne ſanlificare; ſic nitidiſſimum linguarum uſum, poéſeos regulis defi⸗
nitum, carmen quippe, eultui ſuo hacratione dicare & conſeerare voluit,
ſatis hoe ipſo docens, poëſin quoque ad ιοαν οαινν ανονν, „& α*α
dροι εοoοον Pertinere, quod Aνσ sα 2 ατοποανιοσνταο . I;-
7 6ρ rο Oαασαο ac, I, 17, Sed & 4) imbecillitati memoriæ humanæ
conſulere hoe pacto voluit, dum præcipua regni Dei myſteria metris in
cluſit

2 O2

claſit
Orati⸗
metti
collig
pona
Rurt
Mtat
raſe⸗
delat
ditat
Alerd⸗
liiſti.
lee ſa
linase
Cret
gbe
ellet.
doe.
caula
uel
Tols
tur?

ra

.⸗= VETER. TESTAM„ 27

: cluſit rotundis, quæ faciliora captu eſſent, nec tam cito effiuerent, quam De libris
5 ratio ſoluta. Quæ enim numeris comprehenſa ſunt, ob nervoſam Poéticis.
ð metri concinnitatem firmius retinentur; & nexu quoque mutuo ita ſibi
1 colligata cohærent, ut ſi vel ſyllaba excidat, vel dictio dematur aut tran.
. D ponatur, mox erros deprehendatur, donec priſeæ reſtituatur inegritati.
Rurſum Buxtorfſius: Quippe placuit Deo, inquit, quandoque ſoluta ſim-
X. plicique oratione, ſaam voluntatem hominibus per bomine- ſanbtos & Pro-
i. phetar aperire, quandoque numeroſa & conciſa, quæ brevitate ſua ingent
1. praæſtaret memoriæ ſubſidium, & pia modulatione, qua ad eam fere acce-
1. debat, ad animos ardenti pietatis ‚tudio aficiendot, adminiculum ſuppe-
i ditat eficaciſzmem. Theſ. p. 62y. Addimus 5) ex Cocceji T. I. Opp.
1 Aρνd/Hr. p. 75. quod hinc appareant divitiæ ſapientiæ divinæ, qui verbi
,/ fui ſtilum ita voluit temperare, ut nec vis convincens, nee lux illuminans, j
e nec ſuavitas alliciens, nec ſublimitas in admirationem rapiens, nec obſeu-
ritas exercens, & faſtidium abſtergens, neque facilitas animum paſcens

& reficiens, neque ſimplicitas a ſuperbia ad humilitatem revocans, ne-
que ornatus, omnem ſplendorem humanæ eloquentiæ pudefaciens ab-
eſſet, ad animos hominum, ſibi & virtuti atque ſapientiæ veræ, concilian-
D dos. Demum 6) pia meditatio potius, quam ſolida hujus ſcriptionis
cauſa eſt, quam Athanaſius, paulo ante citata verba profert, ubi cum cura
quæſtionem illam diſcutit, ατ er HsXονα αουοD , Rovrρ o
voiSετονι Xααιοα;R cur modulis & numeris librorum horum verba continean-
tur? & rationem reddit: αστρρ Aραtονοαα 1τπω απα ρι οτσειο, l*
m . Tv* oαννιοατιν ετ τς⅝ππ, 3rαsτευ⁄ůa 20ασ6v 1T Wo„αα αDoο. -

„. . 3.à2 „ r d, e; ,,„„
uMαττ—τ a6—τοι, Aα ssv ev νντσ ο Xοανρυv&μ A. 70 iοννHρι 29 7

rit

ee vMocdοαρ,, S *6 1Sτον νααασiρd . 1 νρNXανυ οντ r α½⁶
13. oατ α⅜ρνανανιιοα, 6sXe†τ³υ Aοναρ 141 ècl Aραντν
Ge⸗ Sa *†τ, En S diiz o TrοοαοαHιον αιτ—NRαονασοπ, Aν⁵ rαι Xτορ
Ge. ατ⁰ ε rα oXς α OHα . 7, A. Ut harmonia tibias commit-
tenr, unum concentum é icit, ita quoque in anima, variis motionibus ogi-
r⸗ tandi, cupiendi, noſcendi agitata, unde membris initium operandi de-
i⸗ ſumitur, ratio poſtulat, hominem ſibi conſonum eſſe, neque ipſum a ſeſs
ef⸗ diſzdere, non ut optima quidem cogitet, peſima tamen ſaciat &.
it, XII.
n Supereſt, ut autores recenſeamus, qui ſuam in hoc illuſtrando Laudata
N. argumento operam poſuerunt, & velintegris iſtud tractationibus diſeuſ. vel expli-
ne ſferunt, vel, data ſaltem occaſione, ſuam de illo mentem paulo uberius cata a
in⸗ D 2 L decla.

2 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

declararunt Qui quidem maximam partem jam in præcedentibus in par-
tes vocati ac allegati comparent; ut tamen ordine jun Rim ſiſtantur, no-
mina eorum paucis hie repetemus. Sunt autem ex primitivæ eccleſiæ
Patribus HIERONYMUS cumprimis, in Præfat. ad Jobum
T. IV. Opp. f. io. & in Epiſt. ad Paulinum, ubi de Jobo diſſerit /. 3. b.
ac de Pſalmis Davidis f. 2. D. porro in prafat Commentariorum in La-
mentationes Hieremiæ I. E. Opp. f. 6Gô. ISIDORUS porro Hiſpalen-
ſis Epiſcopus, lib. I. Originum cap 35. p. 12. & e Græcis EUSEBIUS
Lib. XI. de Prapar. Eang. cap. 3.
Inter judæorum Doctores huc faciunt R. ISAAC SANGARUS
in libro τ P. II. §. 69. 79. p. 136. ſqq. A BARBENEL Comment.
in Exod. XV. & in Jeſ. V. R. ASARIAS in BN W R P. IIl. cap.
6o. R. SAMUEL ARCUVOLTUS in HECA Da (ap. 31.
32. R. SAMUEL ABEN TXBBON Comment. in Ecclehtaſten ab
init. Autor libri, cui titulus eſt i fol. 3. col. 3. R. M O-
SES ben ChAVIF. in HV : quorum verba latine reddita ex-
hibent Buxtorffius in mantiſſa ad libr. Coſri p. 4o6. ſqq. Joſephus de
Voiſin Obſervat. in Proæœm. Pugion. fidei Raymundi Martini p. ioy. ſajq. &
b. Pfeifferus de Pozſt Hebr. Vet. Ih. . IOSEPHUS denique lib. II.
Antiqq. Jud. cap. ult. p. 6S. & lib. I. c. ult. p. 130. & lib. VII. c. 12.
Noſtratis eccleſiæ Doctores huc conferri poſſunt: b. WALTHE-
RUS Ofic. H. 5sb. p. 966. b. DANHAUERUS P. II. Academ. Ho-
mil. XIX. p. 5iö. & in Hermeneut. Sacr. Art. II. S. 23. p. 442. b. D O R-
SCHEUS Pentadecad. diſſert. Il. S. 2. p. 6. b. CALOVIUS Pro-
legom. Comment. in Genetin p. o. ſqq. b. PFEIFFERUS pecul. diatr.
de Poëſt Hebraor, veterum & recentior. Wittebergæ in 4. An. 167 1. ut
& in Dubiis Vexat. Cent. III. Loc. 46. p. 5l6. ſqq. b. THEODORUS.
EBERT'US de Pozëſi Hebr. LAUR. FABRICIUS in Metrica, D.
D. LOESCHERUS in de caufir linguæ Hebraa L. II. cap. XI. S. 6. p. 436.
D. D. SONT'AGIUS de Titulit Pfſalmorum, ad Dom. IX. p. Trin. p.
5do. qc. & qui recentifſime ſub præſidio D. Jo. Andr. Schmidii Helmſta-
dii A. 17 16. diſſertat. de libris metricis conſeripſit & defendit Ott. Chri-
ſtoph. Dieter. Fiſcherus: quibus, ob externam religionis profeſſionem,
accenſere queas M ARGC. MEIBOMIUM, de quo ſupra §. 5.
E Pontificiis citandus huc eſt CLAUDIUS ESPENCYZUS.
pecul. tract. de divina ſacrorum Bibliorum & BPatrum poëſ, Cyp p. 103z0.
ſqz. AUGUSTINUS STEUCHUS. Epiſcopus Rugubinusſatke 8
atione

VETER. TESTAM. 8 29
r. DW fatione in Pſalmos, ANDREAS MASIUS Comment. in Joſ. X, 12. De libris
do.. EUSEB. NIEREMBERGIUS Lib. Vil. Orig. Script. c. 5. ſqq. Poticis.
eie ATHAN. KIRCHERUS Mauſurgiæ Univerſalir Lib. II. cap. V. de
unn Mufica Davidis J. . . p. OG2. ſq. J A C. BONFRERIUS Comment. in
b Exod. X, i. SIN TUS SENENSIS Lib. VIII. Bibliotb. §. p. 793. ſwj.
la. LUDOVICUS LUSITANUS in globo canonum Linguæ Sancta
len. cap. V. de Poëſ Hebræorum. MAGALIANUS Cantic. Moſir p. iis.
US ſqq. MENOCHIUS d Republ. Hebraorum p. 6zo. GRETSERUS.
Lihb. ItI. rerum variar. p. 312. MARIANUS VICTORIUS REA-
S TINUS in notis ad Hieron. Epiſt. CXVIII. GILB. GENEBRAR-
ent. D US lib. I. Chronol. ad A. M. gob. p. 0o. JO. CARAMUEL in
n. Rhytbmica ſua p. 46. & paſſim. Recentiſſime IULIUSBARTO-
3. LoOCCIUS Y. I1. Biblioth. Rabbin. f. 244. ſqq. Sed & haud ita pridem
al Sebaſtianus Pauli, Clericus Regularis de Sodalitate Matris Jjeſu, in diſer-
10. tationibus de Poëht S. Patrum Græca & Latina, Neapoli edita A. 1714.
gey⸗ diſſert. I. p. 7. Garafolium eitat de Povzſ: Ebraorum Romæ A. 1707. quem,
de uti videre non contigit, ſie nec conſtat, in Biblicam quoque Poëſin in-
1& quiſiviſſe, nec ne? Ipfe vero tandem PAULI promiſir Hiſoriam de
I. Posſt Sacra, quæ num edita fuerit, nec ne, me latet.
E Reformatis hunc ingreſſi ſunt caampum IO. BUXTO RF. Reforma-
u. FIUS r. Tractatu de Proſodia metriea, ſubjuncto Theſaur. Gramm. 1i:
. p. 62y. O S. 8CALIGER in Animadverſ. ad Chron. Euſelii p. 6. ſej.
0R. GERH. JO. VOSSIUS lib. I. de natura & conſtit., artis Poëticaæ caß.
rr. 13. G. 2. P. 77. ſq41. & Inſtitut. Orat. Lib. V. p. 3eg. I8 AAC. VOSSIUS.
err. diſſert. pec. de poëmatum cantu & viribus rbythmi, F R. GOMARUS
ut in Lyrn Davidie, & LUDOV. CAPPELLUS in animadv. ad
US Dav. lyram; de quo utroque v. ſupra S§.6. GISBERT. VOETIUS.
,D. Politicæ Eeclehtaſt. P. I. cap. 2. p. 530. q. JOH. HEN R. ALSTE-
,. DIUS Triumhi Bibliei cap. XXVII. p. 256. ſqq. SALO MO N van
e, Til in der Dicbt-Sing-und Spiel- Kuuſt der alten Hebraer P. L. cap. 3.
wir. p. 29. & cumprimis P. El., ap. 6. p. 236 ſcqq. .
Chri . JOH. CLERICI conatus fupra §. 7. expendimus, integram Remon-
en autem de Hebraoram Pozëſt diſſertationem, cum commentario in Jobum Aramibus:
& Pialmos edendam expectamus.
,1U099.
3e.
iiin D 3 CAbP. II.

30 INTRODUCT. AD LIBROS EBIBLICOS
CA P. I f.

De Libro Jobi.

Sumuns- Vibri ſedos: & inſeriptio. §. 1. Jobi nomen, §. 2. ve*ς vere berg
rium Ca eæxiſtentia, H. 3. genus & ortus, non e Eſavi familia, neque ex Iſa- . lum
pitis. ſebaris fliit, ſed ex certir churacteribus derivandut, quibus ordine Horti
poſitis, & concluſionibus inde deductie, ex Nachoris proſapia oriun- tem
dum noſtrum fuiſſe concluditur, S. 4. Sedes, terra Uz vel Aufitis dy. antel
dignitas Regia in dubium vocata, Prophetica autem & Sacerdota- =RU ſa
lir aſſerta S. 6. ætas & Synchroniſinus in Kpptiacæ ſervitutis in- oue
gruere tempora cenſetur: dubium ex Job. XXII. 12. ſolvitur §. 7. 1.
Amici collocutores (o) quinam & cujas ſinguli? ( 6°“) an Deoxvév- tenſe
so & authentice locuti Ant? §. 5. Libri ſeriptor, aliis plane in- Ad
certur, aliit ipſe Jobus G. 9. Ex noſtra vero ſententia cur non Moſei 5 ni
nec Jobi Amici? nec Salomo? nec Prophetarum aliquis? ſed ipſe ſe
Jobur, in quantum metro liber eſt ligatus, quantum vero a ca⸗ . ſle,
pite & calee in proſa decurrit, ſorte Samuel . to. Libri ſiylur p. W
metro ligatut, p. Arabiſmir largiter tinctut §. u. Argumentum li- zir
bri: Sopus genuinus duplex, Epurius autem, qui adumbrativur & . Reo
typicut cenſetur, reſtringitur. & refellitur: Utilitas varia d. 12. 1,
Autoritar Canonica (a) valide aſerta, (PE) ex parte impugnata, a ne
Spinoſa profane ſollicitata, & a Clerico, Theoloegorum Batavorum ſain
nominz, prophetico charactere vacua reputata, () rebonſionibus ſir
vindicata, præſertim ab inuſta ſcepticiſmi macula, quam Obſerva- “ ſen
tores Hallenſes ei intentarunt, S. 33. quam tamen laciniis iſtis, c. n
VI, 9. & ſub libri ſinem, quæ Pontificiis quibuidam in pretio ha- lan
bentur, prorſus denegamut F. 14. Chronologia libri, ſ. quot anno-
rum ambitum compilectatur, ubi de duratione calamitatum Jobi Rctt
diſputatur S. i5. Partitio libri, tum capitum reſpectu, quæ in Græ- Nani
cis quiburdam codicibus variant, tum ratione argumenti & con- Nen
tentorum S. i6. Tabula Synoptica d. 17. Commentarii Patrum: Ju- n
dæorum: Lutheranorum: Pontificiorum: Reformatorum: Remon- mnor
ſtrantium g. 15. du
Ihn
mos

§. I.

VETER. TESTAM 31
z. I.

“ imum inter libros Poëticos locum, & rerum deſcriptarum ordine, Libri ſe⸗
& ſeriptionis tempore, merito ſibi vendicat Jobus, quanquam non des.
una, in omnibus Bibliorum exemplaribus, reperiatur ſede. Bom-

ſ bergianus codex A. 1521. ex udæorum diſtributione inter D. eum re-
. latum, medio inter Proverbia & Danielem inſeruit loco, quem ipſi quoque
u Hottingerus tribuit Theſ. Phil. Lib. I. cap.. Sect. 3. p. 4oé. Buxtorfliana au-
. tem Biblia Baſileenſia, nec non Leusdeniana, poſt Proverbia quidem, ſed
. ante Canticum collocant, æque ut ipſe Leusdenius in Philol. Heb. diß. VIII.
te §. 2. p. 5. ubi fingulos V. T'. libros ſeorſim perluſtrat, Sed paulo aliter an-
1. tiquæ eccleſiæ Patres diſponunt, ex quibus Athanaſius in Synoph 1 II. Opp.
. p. 96. Jobum XVII. numerat, & poſt Canticum, ante αdνow οαιοπτ¹Iε.
zn. cenſet: quo loco Patres item Concilii Laodiceni can. altimo, nee non Græ-
ca quædam Biblia, vetuſta manu exarata, quæ in Vaticana Romæ adſervan-
4 tur, Jobum ponunt. Contra vero ea Epiphanius, quando lib. I. adv. hare-
ſes, 1. I. hareſi VIII. . 6. p i9. ex judæorum mente librorum canonicorum
Alr ſyllabum ſtruit, nonum facit Jobum, & libro Judicum atque Ruth illico
1h⸗ . ſubnectit; quando vero lib. de menſ. & ponder. c. II. L. II. Opp. p.t62. aliam
Ili. init Bibliorum recenſionem, poſt Pentateuchum Poëticos, & in his primo
46 loco Jobum ponit. Iſidorus demum lib. VI. Origin. c. 2. p. 45. poſt Para-
n. lipomena, ante Pſalmos, Jobi mentionem in icir. Aliter rurſus Judæorum
, megiſtri. Talmudiſtæ enim in Cod. Bava bathra cap. I. p. 14. . ita lo-
n cant, ut in Hagiographis Ruth ſit primo loco, quia Judicum temporibus
bus fuit æqualis, proxime ſequantur Pſalmi a Davide maximam partem con-
I⸗ ſignat', qui ex Ruth originem traxit, tertio loco Job, quem putant æqua-
,t, lem fuiſle reginæ Sabea, deinceps Salomonei libri, Proverbia, Coheleth,
a. Canticum, tandem Threni &c. Alii in Gemara ad cit. loc. eam reddunt
h. ordinis rationem, jobum quanquam tempore priorem, Ruthæ tamen poſt-
hi poni, quia Noyee Pobre & Magiſtri non auſpicantur ordi-
gre⸗ nem quendam librorum Biblicorum a vindicta vel affli tione, qualis Jobi
oc erat, & quanquam Ruth pariter ab afflictione, biſtoria ſcilicet famis &
r. mortis filiorum Elimelechi incipiat, Hetum tamen iſtam aſfi tionem ſor-
nol⸗ titam fuiſſe finem; quod ſane *que in Jobi hiſtoriam quadraret. At
Maſorethas, docet Elias Levita in præfat. 3. libri Maſoreih bammaſoreth,
librum baralipom. ſub initium Hagiographorum eollocaſſe, hine Pſal-
mos, mox Jobum, porro Proverbia, tum quinque libellos feſtuales, Con-
fer

32 INTRODUCT. AD LIEROS BIBLICOS

He libro fer Gerh. Jo. Voſſii de Idololatria lib. II. cap. 3. p. ?62. 4. & Jo. Merceri præ-
Jobi. fat. Comment. in Job. Ex quibus liquido conſtare arbitror, inde ab anti-
quiſſimis temporibus, pro diverſitate codicum, quibus hine Synagoga,
hince eceleſia, hinc utriusque utebantur Doctores, diſparem quoque ſe-
dem nactum fuiſſe jobum, quem alii ad rσι Eαεαιοιιπ claſſem, alii in
Poëticorum ordinem redigerent, alii Moſi proxime ad latus jungentes,
chronologiæ ſe ratienem paulo curatius ſervaturos exiſtimarent. No-
ſtri codices paſſim poſt libros hiſtoricos illum, quia diverſi generis &
ſtyli eſt, primo tamen loco inter Poêëticos, atque ſic inter Eſtheram &
& inſeri- Plalmos medium legunt, cui b. Lutherus quoque ordini inhæſir. In-
ptio. ſcribitur ſimpliciter aiae ISι, Jobur, vel aliis, qui ſermonis Hebræi
tenaciores eſſe cupiunt, Ijoburs, aut Job, quod in exponendis ipſius fa-
tis juxta ac ſermonibus verſatur; forte etiam ab autore libri ſecunda-
rio, velut in vaticiniorum appellatione fert uſus, de quo tamen pau-
lo poſt copioſius diſpiciendi erit locus.
II.
Jobi Sed in Jobum nune inquirendum nobis copioſius eſt, maxime cum
circa ſingula viri & hiſtorie momenta adeo diſcrepent ſententiæ docto-
nomen: rum, ut quem præ cæteris ſequaris, anceps videatur. Et viri quidem no-
men aiss, cum ex more Orientis æque ac illorum temporum ααπαααν.
riws eſſe, nemo temere dubitet, varie exponitur. Minus quidem accu-
rate a Philone & Hieronymo, per Magum vel ſapientem, ac ſi idem ſit
cum voc. ais, quæ Pythonem notat: & parum rectius ab Iſidoro lib.
VII. Origin. c. 6. p. . & rurſus ab Hieronymo quaſtion. Hebraic., in Pa-
ralip. T. V. Opp. f. 16. b. per dolentem, ululantem, vel ululationem, forte

quia 28) Gen. XLVI, 13. gementem vel dolentem dicit: omnium ab-

ſurdiſſime per magnum, a Poſtillatoribus nonnullis, qui Hieronymi niti
auctoritate ſibi perſvadent, in cujus commentar. in Jobum L. VII. Opp. Ff.
Sl, a. ſtatim ab initio legunt: Job, qui dolens vel magnut interpretatur &c.
Locus enim in mendo jacet, & Magnum haud dubie ab initio ſeripſerat do-
Qiſſimus Hebraice Pater, quod de viro ſan do abjecte nimis & profane
di dum exiſtimantes, librarii in magnum transmutarunt. Paulo reddit
commodius celeberr. Spanhem. Hiſt. Jobi c. 2. J. 6, p. per sαι⁵οαενααιαι,
ſuorum deſiderium atque deliciar, quaſi a 2dè amavit, deſideravit, or-
tum trahat; ſed vereor, ut Grammaticæ leges derivationem admittant,
& ne radicalium literarum, cui innititur, meratheſis fingatur liberius,

quam ex vero æſtimetur; ut taceam b. Hillerum Onomaſt. Sacr. Via VI.

.

1.4

900
rime
men
wel
pro
tiam
ſong
nom
corn
pere
mire
dem
Cate

Rrn
07
„

S

fit, 1
hans
mil

iiter
ſtor
nud
ſei
eee
ſein
714
tin

du

p4.
nti.
984,

aſe.
8

iin
tes,
No.
5
la⸗
brei
sli.
nda⸗
gau.

cumm
olto⸗
nno⸗
een.
n ſt
01,.
1Pa.
ſorte
mab.
iciti
Nn, J
Oe.
t do⸗
olane
recit
lueh
it, 0r.
ttant,
elis,
.V..
1.*.

VETER. TESTAMM., „

p. 293. nominis plane contrariam ex hac radice ſignifieationem eruere, eui
i, e. ac aise-d non eſt deſßiderium, ſine deſidenio. Omnium er-

go optime cum genio linguæ, & Grammaticæ regulis, communis plu-

rimorum congruit ſententia, qui ab Qdè inimicitiart egit, deductum no-
men per oſorem impiorum active, & his inviſum ac exoſum paſlive, vel ſi
male ominata ſignificatio non arrideat, per virum zeloten, qui ſacrum
pro Deo velum exerceat, eum b. Seb. Schmidio reddunt, in quam ſenten-
tiam Arias Montanus, Edm. Caſtellus, b. Schindlerus, b. Waltherus, &
longe potior interpretum pars, pedibus incedunt. Qui vero Arabicos
nomini quærunt natales, non attendunt, nomina & filiarum Jobi, & ami-
corum, Hebraicam agnoſcere originem, ut de Jobi appellatione perperam
peregrinum ſuſpicari liceat ortum; quod cum non fugerit Mercerum,
miror ipſum Comm. in Job. I, t. ad Arabiſmum ſe recepiſſe. Didymo
demum quid in mentem venerit, nulla aſſequor conje tura, quando in
Catena Patr. Græc. Nicætæ p. 2. ſq. ita interpretatur: r9 T vοναμ“

̈vονοαſvοοσιττnιο 1αα 5s, ασεαν⅜h⅛d¼e, T3107, & rρορενα, XWο
ν⁰ρρεοτο, Jobi nomen patientia eſt atque intelligitur, itaut id yam fus

