tam adverſa fronte incurrere dicatur; in quibus retundendis prolixiorem
ponere operam rei flagitaret indignitas, niſi ſolida & terſa refutatione oti-
um nobis dudum feeiſſent, e noſtris Dn. D. Majus diſſert. l.descripturas.in-
Pirat. G. 23. p. 39. e Reformatis Herm. Witſius Lib. I. Miſcellan. Sacr. cap.
XVIII. &32. p. 224. Ne tamen iſtiusmodi gerræ, nulla profligatæ diſcuſſione,
offenſionem præbeant lectori, paucis monemus 1) divinitatem libro non
modo Paulum aſſeruiſſe & Petrum, petitis ex eo argumentis ſolidiſſimis,
uibus monita ſua divinitus corroborarunt, ſed ip ſum quoque DeiFilium,
cum Ap. III, 19. coll. cum Ebr. XII, 5. 6. divina ex hoc libro ſolatia depro-
mit, quibus proſtrati afſtictorum animi adverſus quasvis muniantur adver-
ſitates, & in ærumnis erigantur; quorum autoritate potius,quam novelli
Critici judicio ſtandum nobis, recte arbitramur: 2) vulgaria illa dicteria,
e compitis ac trivio ſumpta, in ſeriptis Prophetarum ac Apoſtolorum, &
vel in Chriſti ſermonibus, crebro comparere, quod b. Zehnerus, Schottus,
aliique adagiorum ſacrorum ſeriptores copioſe obſervarunt, quibus ob
hanc

lel.
eha.
tur,
Pro.
indi.
lu.
lipe.
e .
c
guic
tedt
eti.

mere,

nonit
Aleet,
gerit
4dho-
Ontra
etur.
uniri
eiin⸗
ende:
jorem
je Nti⸗
4Sin⸗
r, Aß.
one,
ronon
ſimis,
jlium,
lepro.
adrer⸗
noreli
Ger in,
bmn &
nottus,
bus b
haue⸗

sum, quod ex iſto cumprimis libro paradoxi ſua fundamenta petunt.

*

VETER. TESTAM. 191

.

hanc cauſam tamen divinitatem nemo derogavit. Jam cur fraudi ſit De Peo-
Salomonis libris, quod in ſapientiæ parte ponitur in reliquis ſeripturis verbiis
eoxveνοιρι; Nonne hac via procedentibus quibusvis pertulantibus in- Salomon.
geniis in promptu erit, quascunque vel hiſtorias, vel paræneſes ſacras

leves arbitrari, protritas, lippis ac tonſoribus notas, nec ſatis dignas

jiorum hominum lectione; qua Pſeudo-Criticeæ arte omnis demum
elevabitur Scriptüra? 3) nec Propheticum ſpiritum horrere omnino
ſimilia, allegorias, apologos ac dicteria e trivio, aut ex opificum offiei-

nis deprompta, verum ad ſublimiorem deinceps ſenſum ac uſum ac-

commodata, ut ex Jeſ. XXVIII, 23. ſqq. c. V, I. ſqq. Jer. XVIII, r. ſqꝗq.
c. XIX, rI. 10. I1. & ſexcentis aliis videre eſt; ut Spiritus Propherici in-
dolem ignoret, hæc talia qui eo judicet indigna: 4) non T aνατι ſo⸗
lum, & œconomica, in vulgus nota, monita hoc libro contineri, verum
ſublimia quoque myſteria, de ſapientia, mundi architecto c. VIII. da-
pes ſuas omnibus parante ac offerente c. INX. de ſummi creatoris &
nomine & filio c, XXX, 4. de Rege Regum ac domino dominantium
c. VIII, 14. 15,16 &. Quid ponderis vel gravitatis deeſt ſeveræ illi
adverſus contemptores verbi exprobrationi cap. I, 22. ſqqq. quid ſapien-
tiæ & acuminis tot prudentiſſimis ad omnem vitæ rationem monitis?
quid pietatis, tot ad timorem ac fiduciam Dei incitamentis? Hince non
immeritô, in ipſo operis exordio, ſapientiam & eruditionem lectoribus
ollicetur autor, & cap. VIII, 5. 6, 7. intelligite, inquit, fatui aſtutiam,
& ſtolidi animum advertite: audite, nam praſtantia zloguar: & aper-
tura labiorum meorum eloquar recta. Nam veritatem meditatam eßfert
palatum meum &. 5) neque immemorem charitatis, Salomonem, li-
beralitatem & eleemoſynas, a Chriſto commendatas, ſerio ineuleare
c. III, 17. 1 8. XI, 24. ſqq. XXI, 13. XXVIII, 27. incautos vero & teme-
rarios, nec familiæ ſuæ ſatis proſpicientes, a diſpendio rerum ſuarum
ſerio præmonere, & a temeritate ſpondendi avocare, maxime cum caſus
fidejuſſionis regem pro tribunali ſæpius exercuiſſe videatur; qua quidem
in re, cum homines leviter ur plurimum agere, indeque multas in vita ci-
vili turbas & confuſiones exiſtere animadverteret, frequentius nonnun-
quam & gravius contra hanc levitatem pronunciaſſe eum mirandum non
eſt, cum homines vel damno ſuo cautiores reddere mallet. Quæ demum ab Ohſer-
contra Obſervatores Hallenſes, qui Scepticiſmum Salomoni impingunt, varorihus
moneri poterant, commodiorem in vindiciis Eccleſiaſtæ ſortientur lo. Wcenk.
VIII.

7

8.

192 INTRODCT. APD LIBROS BIBLICOOS

VIII.
De Pre- Multas ex Proverbiis ſententias expreſſiſſe gentilium ſapientes,

1

vernn Theognidem, Menandrum, Sophoclem, Enripidem, alios, allatis in me-
alomon. 3 e 1 — r. 3 r urepritis 1 . ,77 5
Momon. dium exemplis, demonſtrare ſatagunt H. Grorius in annotazionihus Pai-

Xeln

tentias Am, & Huetius Dem. Evang. Prop. W. p. déz. ſ. Quin & dudum an-
ſuppedi- te, totus fuit in ee Euſebius, ut Platonem, quæ graviter & appofite

tarit gen- in ſuis de Legibus, & de Republ. libris monuit, cum ex Moſe, tum ex
tilibus? Salomone lurripuiſſe evincat, dicta Salomonis ex Prov. X, 7. & XXX, 8.
cum bPlatonis effatis, Lib. XIt. Prapar. Evangel. c. 34. 3: contendens.
Idem tamen rurſus, ſui haud dubie oblitus, adverſus Marcellum Ancy-
ratem lib. I. cap. 3. Calomonis Proverbia Græcis lecta & cognita, quod
ille affirmaverar, copioſe negat, Scripturarum ignorantiam, vel ex hoc
capite, adver ſario exprobrans. Demus vero licet, ſententias quasdam
e codice ſacro in gentiles quoque, quacunque demum ratione, dima-
naſſe, quin & ſapientiores quosdam, tot ſuſceptis peregrinationibus, in
unum vel alterum e ſacris librum incidiſſe, e quo vel eadem, vel pau-
lulum inflexa, moribusque ac ingenio ſuo accommodata, in ſues com-
mentarios tranſtulerunt, quæ e re ſua fore arbitrabantur, iſta tamen
adagia omnia & monita gentilium, quæ aliquam cum Salomonis effatis
ſimilitudinem præ ſe ferunt, e Proverbiorum ejus penu fuiſſe petita, per-
ſuaderi nobis non patimur, cum vero vix ſit ſmile, tantam Poëtis Græcis
vel copiam, vel notitiam fuiſſe, ut in promptu ipſis
lis, quæ vellent. Accedit, quod ſententiæ iſtæ, ad
cant, ſatis nonnunquam a Salomonis verbis rece-
dunt, quod vel ex allatis ab Euſebio exemplis apparet; & non in fidei
myſteriis, ſed in morum verſantur diſciplina, & citra revelarionis lumen,
es humani ingenii ubertate proficiſei potuerunt. Nimirum nonnun-
quam ſibi placent, in comparandis cum Seriptura dictis gentilium, Viri
docdti, quorum ut veneramur vaſtam in omni genere ſeriptorum, anti-
quorum maxime, lectionem & α ctοαν, ita profaam dolemus
mentem quod nihil ipſis ſapiat divini, niſi thnicis ornatum condimentis.
Unde maguus Calovius noſter, in es allarùm interpretationum, Eth-
nicorum ſeriptorum intempeſtivam rt collationem, in praloquio ge-
ſr. p. 5. Ceterum quid

A8
1
librorum ſacrorur
fuerit, mutuandi ex
quas viri docti provo
11
1

inter Phocylidis aliorumque ſententi
gnomas interſit, graviter & erudite contra Julianum docuit Phil. Me-
lanchton in dedicat. Commentarii in b. l. Z. II. Orp. p. 5&2. 44. rurſus-
que in prafat, p. 57z. IX. Ada-

gentilium, & inter Salomonis

—

— —

—

—,—

VETER. TESTAM 193

IX.
th DMUW Adagia dum liber complectitur, mirum non eſt, non continuo ora- De Pro-
ſte⸗ 5 tionis filo telam pertexere, ſed miſcellam monitorum farraginem larga verbiis
õ manu ſuppeditare, in qua ordinem & nexum fruſtra inquiras. Utut enim Salomon.
“ in Introita libri c. I-IN. tum quoque in Aguris & Bathſebeæ additamentis arunt uy.
lte c. XN N. & XNRI. aliqua in ſententiis ſeries & connexio deprehendatur, Xus,
nen . ita ut ad ſe mutuo reſpicientes, aliæ exaliis pendeant; ipſa tamen prover-
. biorum is αραασ& recenſio, interno ejusmodi d'Rorum deſtiruitur nexu,
ens, Singulæ gnomæ fingulos fere abſolvunt ſenſus, longeque diverla ſemert
ney. excipiuntargusnenta; rarius duæ aut plures, quæ cogniti argumenti ſen-
d tentiæ ſunt, cohærent. Inſtituti hujus cauſas ediſſerens jac. Benign. Bos-
hoe ſuetus in praf. annotation. in Proverbia pramiſſa, eo id animo ſa um
im cenſet, ut legentium memoriam nervoſa iſta brevitate juvaret, ſtimulos-
ime eerebris velur ichibus eo magis incitantes adhiberet, ipſaque varietate oble-
8in eret ſacer ſcriptor. Da. Michaelis in ritata ſapius diſputat. S. 25 colle- . -
Hun⸗ Gtionem cauſatur; collecta nimirum fuiſſe Salomonis Proverbia non
omn. . ſecundum Locos communes, ſed ut quæque, vel dictata ab es fuerant, vel
men colligenti in manus venerant. Vitæ enim prodeſſe, quam ſervire ſeholis,
ſits V & voluntatem magis pertrahere ad obſequium, dam nexus artificio affi-
per⸗ cere phantaſiam, & obletare ingenium Rex ſapientiſſimus, conſtituerat.
reis Addimus nos cumprimis, vetuſliſſimum per adagia ac parabolas do endi
jls morem, quem fupra jam F. I. tetigimus. Ea aurem adagiorum indoles
e eſt ac natura, ut ſingula pauciſſimis verbis integram ſiſtant lententiam, nee
kece. aptis commiſſa juncturis, prolixam componant orationem. Unde quos-

ei cunque evolvas Chiliadum ſeriptores, ſive ſacros, ſive profanos, nexum
proverbiorum, & cohærentiam fruſira in iis quæres. Conati qui-

men
“ dem nonnulli fuerunt, paulo curatius hujus libri inveſtigare ſtructu-
Vii ram, in quibus e Pontificiis Cajetanus, e noſtris b. M. Stöckerus, in ho- 17
t miliis germanicis, primas fere tenent: ſed quam coacte ſæpius & infelici-
ter gnomas mutuo jungant, Lector attentus de facili deprehendet. Hine

alii non tam ſententiarum, quam partium integrarum ordinem venati, ta-
lem ſingularum invenerunt nexum, ut ex omnibus unius operis ſatis ele-
gantem compoſitionem artiſicioſe coaleſcere viderent. Nec tamen Libri par⸗
omnes eadem incedunt via. Peculiaris hic eſt b. Sam. Bohlius, & qui ejus. titio.
dem præmatura morte abrepti, Commentationes ſuper Proverbia, ſub
titulo Ethicæ ſacræ, continuavit Georg. Wizlebius, in quinque orationes
totum diſpeſcentes lihrum, & in partes duas; communem, quæ agit de
Carpz. Par' II. B b fine

entls,

Lih-

De Pro-
verbiis
Salomon.

Tabula
Synopti-
Ea⸗

194 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

fine ſummo & ultimo ſapientiæ, timore vel ſequela Dei, & de mediis ae
principiis eo deducentibus, quæ ſeptem conſtituunt: 1) 5 ſcien-
tiam, 2) Md diſeretionem, 3) 02 felicem & prudentem actio=
num informationem, 4) π âρ confirmationem & conſtantiam,
5J) W fundationem & colligationem, 6) Wâbà accuratam circum

Pectionem, 7) W ductum rei ſuper rem: & propriam, quæ à c. X.

ad XXIV. in ſpecie determinat ea, quæ in prima parte generalius poſita
erant. Verum, quæ jure ſuo in hac tναοoaναι deſiderentur, & obſtent,
uo minus per omnia recipiatur, b. Calovius accurate demonſtrat in Præ-
loq. ad Proverb. Bibl. Iluſtr. T. I. p. 126. . taque alia pſe via rem aggres-
fus Calovius, univerſum diſpeſeit librum in 1) ραυνc. I, 1-6. 2)
zragasερ ſ. generslem præparationem c. I, 7.IX. 3) in σαν ſ. ſpe-
cialem ſententiarum tractationem, quadripartitam quidem, cujus )

Pars, proverbia a Salomone ipſo digeſta c. X-XXIV. (E£) Proverbia Salo-

monis, tempore Hiskiæ adjetta c. N NV -XXIX. () verba Aguris myſti⸗
ca c. N XN. (à) monita Lamuelis a matre accepta c. XXXI. ſiſtir, Per-
arum ab illa recedit communis interpretum fere omnium diſtributio, cui
e noſtris b. Waltherus, & b. Geierus, e Reformatis Henr. Altingius in
Theol. hiſtorica, Hottingerus in Theſauro, Heideggerus in Enchiridio,
Lightfootus in Chronic. V. T. inſiſtunt, ut pro ratione diſtin tarum in-
ſeriptionum, in quinque partes liber univerſus diſpeſeatur, quarum (1)

inſeriptionum & proœmium complectitur c. I-X. (11.) ſententias ipſas, a

fapientia profectas, atque ad ſapientiam ducentes, easque ipſa Salomonis
manu exaratas, e. X-XNXIV. (III) alias & novas, æque quidem Salomo-
nis ſententias, ſed quæ hoe ordine a viris Hiskiæ digeſtæ & coagmenta-
tæ ſunt c. X XV-XNXIX. (IV.) Aguris dicta c. XXX. (V.) matris filiique
tum informationem mutuam, tum commendationem c. XXX. Ce-
terum capitibus XXXI. liber conſtat, verſibus 915. in quibus c. XVI,
verſus 1I8. medius numeratur. M
Accuratam itaque libri Synopſin, neceſſario membrorum nexu
cohærentem, exhibere cum non liceat, aliqualem ſaltem capitum &
argumentorum delineationem tradimus. Conſtat autem Proverbio-
rum liber
I. Exordio quod complectitur
ℳ.) inſcriptionem & titulum operis c, I, I 4.

6⁶) præ-

.
1 ae
1el⸗

Atil⸗

an,

Clta

1
tent,

Pre

VETER. TESTAM. 195

) præfationem ſ. generalem præparationem, in qua ſapientiæ addi- De Pro-

ſcendæ tradit
I. requiſita, quæ ſunt
a. docilitas & ſeductionis ac reluctantiæ fuga c. I, 5. ſqꝗ.
b. indagatio veræ ſapientiæ, cum fuga adulterinæ c. II.
c. legum divinarum obſervatio c. HI.
d. inſtitutionis Salomonææ ſuſceptio
in genere, ut viæ ſapientiæ infiſtamus c. IV.
in Ppecie, ut meretrices vitemus c. V.

ut ſponſionibus nos liberemus, otium & vitia fu-

giamus c. VI. VII.
2. ſummum magiſtrum, qui Filius Dei eſt, ſapientia hypoſta-
tica, qui
p. doctrinam ſuam commendat c. VIII.
p. blande ad illam invitat c. IX.

II. collectione proverbiorum Salomonæa, qua agitur

&) de juſtitia, & impietate vel injuſtitia c. X. RI. XII.
ρ.) de diſeiplina, ejusque contemtu c. XIII.
V) de prudentia & ſtultitia c. XIV. XV.
) de divina providentia c. X VI.
2) de ira & inimicitia, c. X VII. X VIII. XIX.
6⁶) de ebrietate & otio c. XX.
9) de ſuperbia c, XXI.
₰) de bona fama c. XXII.
) de temperantia c. XXIII.
2*) de patientia & fortitudine c. XXIV.

II. colle ione Proverbiorum a viris Hiskiæ congeſta, qua àgitur

ℳ*) de prudentia regentium, & aliorum c. XXV.
6) de hominibus ingloriis, ſc. ſtultis, ocioſis, & doloſis ec. XX VI.
)) de veροντιοπνυτιαι & ira: tum & de amicitia c. XXK VII.
³) de mala conſcientia c. XXVIII.
2) de variis Politicis, æconomicis, & moralibus c, AXIX.
IV. verbis Aguris myſticis c. XXX.
V. monitis maternis, Lemueli ſ. Salomoni ſuggeſtis c, XXXI.
XI.

Patrum oppido pauci Proverbiorum libro operam navarunt. Qui Com-
enim huc citantur, AUGUSTINUS caput XXXI. tantum, T. X. Opp. mentarii
B b 2 p. Fos. Patrum:

verbiis

Juded-

rüum;

De Pro- p. Vey. & A MBROSIUS exig

196

.
„£

ripfſit. T. M. Opy. p. 4arz. enarrarunt. Tres

lam ſaltem pericopam cap. XXKI, 18.

19. libello, quem Salomon inſe
. .

Salom on. porro Commentariorum libri in Parabolas Salomon. qui T. EII. Opp.

Hieronymi f.Z. qqj. leguntur, velipſo jam notante Eraſmo, BEDA. Pres-
Pyteri ſunt, cujus Opp. L. IV. f. Sug. idem rectius inſerti conſpiciuntur.
VUnum itaque in Catena Græcorum Patrum prækdium erit, quam Theodo-
rus Peltanus na Rus latine vertit, Andreas Schêttus autem inſtigante joh.
Pineda, qui & ipfe exemplar Catenæ Græcum Romæ ſe nactum teſtatur,
Latine ex Peltani verſione edidir Antwerp. in g. A. 161 4. addita Græce
& Latine Greg. Thaumasturgi Paraphraſi in Eccleſiaſtem, quam Latine
tantum Voſſius a ſe verſam vulgaverat: & Franciſci Zini Latina verſio-
ne parsphraſeos Græcæ, qua Canticum Canticorum verſibus Politicis ex-
poſuit Mich. Pſellus ad Imperatorem Nicephorum Botaniatam. MStas
autem in Proverbia Patrum Catenas alias indicavit Dn. D. Fabricius Ze.

VII. Bibliotbecæ Græcæ cap XVII p. z5o. Tandem, ſi in Patrum referri

cenſum meretur, HONORIUS Augauſtodunenſis hucſpectat, cujus
in Proverbia Salomonis Commentarius, una cum tribus libris oppoſito-
rum in ſpecie Utr. Teſt. anonymi, prodiit Coloniæ in fol. A. 1544: nec
non SALONIUS, cujus in Proverbia Dialogut, ſ. explicatio miſtica,
& in Bibliotheca PP. Pariſienſi A. 1610. legitur, & ſeorſim excuſa eſt Ba-
fileæ A. 1551. “
Crebriores Rabbinorum occurrunt in hune librum lucubrationes,
qualis R. 18 AACI ben ARAMA NU& Manur Abſalonis ſ.

Commentarius in Proverbia, Conſtantinopoli impreſtus in 4. de quo vi-
7 * .

de Placcii Theatr. Cap. XVII. n. Gj. p. Ooy: L Commentarius

allegoricus in Proverbia, qui * Din Pſalmos jun dtus Venetiis ap. Bom-
berg. in fol. produt A. C. 15465; porro 20% P Commeit

tar. ſurgentis Diluculo as honum, in Pſalmos, Samuelem, & Proverbia

autoris ignoti, excuſus Conſtantinop. & Venetiis & tandem cum addi-
tionibus & explicatione vocum R ISAACI ben R. SI MSONIS,
Pragæ in fol. editus A. 1613. de quo Placc. eit, loc num. 254. & Clariſſ.
Wolfhus Biblioth. Rabbin, num. ebv. p Goy?: P) 2P pauenm & purum,
ſ. Commentar. in Proverbia R. SCHALOM ben ABRAHAM, qui
& in editione Bibliorum Rabbinicor. Bombergii prima A. 151 8. legi-
tur, & ſeorſim testui Proverbior-jun tus Theſſalonicæ prodiit A. C. 1522.
in fol. e PTr dehderinm Sslomoniy huc relatum ab Heideggero
Enchir. Lib. I. cap. 35. p. 2 %. in Jelaiam Commentarius ap- Celeb. “
um

600.

ſoh,

Atige

.
or
emno-⸗

is er⸗
MStas

6s 10,

olito⸗
nee
Mice,

ſt be

ſones,
nit .
o ri⸗
ariut

Bom.

meit
vetbis
addi⸗
NIS.
larih.
urun

VETER. TESTAM. 197

„

fium cit. loc. num. 1994 p. 1070, qui alium hujus nominis in Proverbia
ignorat; D 2 multus margaritis, (ex Prov. XX, 15.) ſ. Com-
mentar. in Proverbia RK MOSISALSCHEICH, excuſus Venetiis
in ſol. A. C. 160 1. Speckat hue quoque Catena, quam ex trium Rabbi-

norum, Raſchii, Aben Efræ, & R. Levi ben Gerſom commentariis ſtruxit,
latine vertir, & annotationibus varäsque lectionibus ex Syr. & Chald. au-
xit ANTON. GIGGEUS, Mediolani in 4. An 1629.
ELutheranis poſt ? HILIPPUMMELA NCHTHONEM, Lutlera-
cujus Explicationem Proverbiorum in ſehola Wittembergenſi di atam norum:

A. 1555. Thmur II. Opp. p. Sz. ſqq. exhibet: & SAM. BOHLIUM,

cujus Ethica ſacra ſupra g. 9. laudara, Rolſtochii in 4. prodiit, An. 1640.
utramque paginam facit ſummus & Philologus, & Exegeta, qui & exte-
ris admirationi fuit, b. MARTINUSGEIERUS in copioſiſſimo
in Proverbia Salomon. Commentario, excuſo Lipſiæ in 4. A. 1653. In ver-
nacula libro lueem affundere conati funt LAURENT. DRABI-

-PDTTLTC „ Iialo nrern ſrer Sal S,„ Snne
TIUS in Auslegung uͤber Salomoniſche Spruͤche,

den, darum es mag genannt werden, Regenten⸗
rale, Hanßtaſſel, und Praxis Catechiſmi, Erffurt, in 8. A. 1595. PA U-
LUS EGARDUS im Chriſtenthum Salomonis, oder Summe der
Goͤttlichen Weißheit, und himmliſchen Lebens, nach denen erſten IX.
Capiteln der Spruͤche Salomonis, Luͤbeck in §. A. 1624. PETR.
HECHT, cujus ſunt variæ in Proverbiorum loca homiliæ, v. g. Strata-
gema Salomonis, ſcutum Regiü Prophetæ, Regis Amicus, Antidotum
ſpirituale &c. Magdeburgi in 8 A. 1616. JACORB. STOECKERUS,
qui CLX. homiliis Proverbia enarravit, Jenæ in fol. A. 1621. JOH.
STUMPFIUS, cujus proſtant meditationes, Bibliſche Andachten
uͤber die Spruͤche Salomonis, Jenæ in S. A. 1632. præ ceteris autem
JOFH HENR. URSINUS in Salomone Evangelico, ſ. Salomoniſcher
Spruch⸗Poſtill, Francof. in 4. An. 1656.
E Pontificiis huc referendi ſunt A N TON. AGELLIUS, cu- Pontifcio-
jus in Proverbia Commentariue Pariſtis in fol. exc. A. 16 11. JOH. AR- vum:
BOREUS, Doctor Sorbonicus, qui præter expoſitionem locorum dif-
ficilium Utr. Teſtam. commentaria in Proverbia Pariſlis edidit in fol. A.
1549. RODOLPHUSBAYNUS, Anglus, Sancte Linguæ Re.
gius Profellor Lutetiæ, cujus Commentarius in Preverbia, Henrico Gal.-
liar Regi inſeriptus, & ſeorſim prodiit V'arifiis in fol A. 155 5. & Criticis
ſacris ſuo loco legitur infertus: JAC. BE NIGNUS BOSSEUKE.

De Peo-
verbiis
Salomon.

Reforma-

rorum:

193 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

TUS Epiſeopus Meldenſis, cujus in libros Salomonis omnes annotationes

Pariſiis prodierunt in 8. A. 1693. ANTON. BRUCCIOLUS, cu-
jus in Proverbia Comment. eſt in Opp. Venetiis in fol. A. 1546. T HOMAS
CAIETANUS, cujus enarrationes in Parabolas Salomon. Romæ in 8.
An. 1645. PETRUS GORSIUS S. I. cujus eſt explicatio brevis in
Proverbia Salomonis, cum notis ſuper locis obſeuris, Pariſiis in 8. A. 16 54.
GUIIIELMUS, Pariſienſis Epiſcopus, circa An. 1240. clarus, cujus
in Proverbia Lebtioner extant inter Opp. Pariſiis in fol. 1516. NICOL.
GUILLEBERT, cuſjus Gallica Proverbiorum Salom. explicatio Para-
phraſtica prodiit Pariſiis in 8. An. 162 8. HENRICUS de HASSIA,
Cartuſienſis, cujus in Proverbia Sal. commentarius Carolo Joſepho Mo-
rotio memoratur in Theatro Chronologico Ordinit Carthuſtenſis p. 79:
CORNEL. ANSENIUS, cujus Paraphraſi- & annotationes in
Proverbia Salomonis, Pſalmor, & Vet. Teſt., cantica, in fol. exc. Antwerp.
1614. JOANN. MALDONATUS, cujus in Proverbia Commenta-
rius, Pſalmis junctus prodiit Lutetiæ in fol. A. 1643. THOMASMAL-
VENDA, cujus in Salomon. Prov. explicatio in Opp. extat, Lugduni
in fol. A. 1650. FERDINAND. QUIRINUS de SALALVZYAR
cujus ampliſſima eſt expoſitio in Proverbia Salomonis, tam literalis, quam
moralis & allegorica, duobus Tomis in fol. recuſa Coloniæ Agripp. An.
1622. MICHAEL, SIDONIUS, Epiſcopus Merſeburgenſ. cujus Com-
mentarius in Proverbia Germanicus Moguntiæ prodiit in fol. 1571.

Reformati Proverbiorum interpretes fere hi ſunt: PAN TA-

LEON CANDIDUS, cujus Proverbia Salomonis Carmine reddita,
prodierunt Biponti & Hanoviæ in 8. A. 1598. IHOMAS CART/⸗-
WRIGHT, in commentariis ſuecinctis in Proverb. præfatione & encomio
Joh. Polyandri ornatis, ed, Lugd. Batavor., in 4. A. 1617. JOH. COC-
CEIUS, cujus annotationes in Proverbia Tomo II. Opp. p. 535. occur-
runt: LAMB. DANÆUS, cujus Harmoniæ ſive Tabulæ in Proverbia
& Eecleſiaſten exc. Genevæ A. 1578. LUDOVIC. LAVATERUS,
cujus inlibrum Proverbior. Salomonis commientarii, tertium recuſi Tiguri,
in fol. A. 1586. JOANN. MERCERUS, cujus in Proverbia Com-
mentarius Jobo annexus, prodiit Lugduni Batav. A. 16 51. JACOBUS

DUPORT, Anglus, cujus peraphraſis metrica Græco-Latina, cui tit.

Z&Xαονιιανετ—oεορ in 8. Cantabrigiæ prodit An. 1646. CONRA-
DUS PELLICANUS, cujus in Job, Pfſalterium, Proverbia,
Eccleſiaſten, & Cantica Salomonis Commentar. Tiguri prodiit in fol.
Anno

ones

ell.
MAS
in 9.
ir in
664.
cujes
201,
bara-
lA,
Mo.
,:
41 in
erp.
enta⸗
AL.
duni
ZAR
lan
,An.
Con.

1.
TA-
Cdita,
RT.
owio
(00.
eeur⸗
verbi
aUS,
iguri,
Com⸗
950S
i ii.
RA-⸗
erbie,
n lol.
Auno

VETERB. TESTAM. 195
Annors8S2. VIGCTORIN. STRIGELIUS, cujus in Proverb. Scho- De Pro-

lia Neoſtadii in 8. A. 1565. lucem adſpexerunt. Anglico idiomate librum verbiis
illuſtrarunt ROBERLUS CLEAVER, cujus eſt explanation of the Salomnon.
Proverbs of Salomon, Londini in 4. A. 1 608. MICHAEL JERMIN,
cujus Commentary upon the Proverbi and Eccleſiaſtes, Londini in fol. 1638.
EDUARDUS LEIG H, cujus in Proverbia & Eccleſiaſten Commen-

tarius Anglicus exe. Londini in fol. A. 1657. & ſi qui ſunt alii.

CCA P. V.
De Eccleſiaſte Salomonis.

Seder & ordo libri: eurdemque inſcriptio, t. Hebraica, in cujus & genus Summa=
inquiritur, & ſignificationem, t. Graca & Latina g. I. Soriptor, non rium Ca-
Jeſaias, non Ezechias, non viri Zorobabelis, non Jeſus Jojadæ; ſed Piiis:
Salomon, cui & compoſitio, & ſeriptio tribuitur §. II. verum non an-
te lapſum, ſed poſt abtam demum pœnitentiam; uhi ſimul occaſto &
cauſæ ſeribendi libri eruitur §. III. Objectum CUI Angula in hoc
libro ſeripta, & Objectum 9U0D ſermoni ſubſternitur S. IV. Ar-
gumentum: ſcopur, utilitas §. V. Seplus libri obſcurus an Ar-
EmrIEο impiorum? certe pozticus: an aulicus? an parabolicut?
an Prophetieur? §. VI. Canonica libri autoritas, p. aſſerta, p. vindi-
cata ab impugnationibut Judaorum, Theodori Mopfueſteni, hare-
ticorum anonymorum, Abul Pharaji Arabie, Spinozæ, Clerici, Ob-
ſervatorum Hallenlſum, & Ant. Collini §. VII. minime autem ommi-
um in dubium vocata a b. Luthero S. VIII. Partitio libri S§. IX. Ta-
bula Synoptica §. X. Commentarii Patrum, Judaorum, Luthera-
norum, Pontificiorum, Refermatorum d. XI.

§. 1.

edem liber nactus eſt aliam in Codicibus Chriſtianorum Græcis De Ecele-
ac Latinis, aliam in judaicis ac Hebræis. Chriſtiani, poëticæ ſiaſte.
diclionis rationem habentes, Salomonis ſeripta, poſt Pſalmos, Sedes &
conjungunt, ita quidem, ut medium in fis locum Eccleſiaſtes teneat. 0 0b.
Sic etenim collocari conveniens & tempori erat, quo, longe poſt
exarata Proverbia, a Salomene ene, & vanitatum mundi dudum
pertælo, compofitus eſt: & or dini doctrinæ, ſi ſat ponderis habeat
ordinis ratio, quam esà Hieronymo cop. præc. H. I. allegavimus, ut Pro-
ver bia

7

200 INTRODUCT. AD LIBROS BIBLICOS

2

De Eecle- verbia puerum a teneris unguiculis inſtituant, Eceleſiaſtes virum, Rei'publ.

ſiaſte. muneribus obeundis informet, quod Pineda quoque urget præfat. in Ee-
leſ. cap. VIII. p. 232. Atque ita Biblia Polyglotta habent, tum Antwer-
Pienſia, tum Londinenſia. Hebræi vero codices in quinque Megilloth
quidem ordinem ac cenſum referunt Cohelecth, ſic ut medius inter Thre-
nos & Eſther compareat: alii tamen Feſtuales iſtos libellos in hagiogra-
phis ponunt, noſter ut ſextus a calce univerſi Codicis Sacri numeretur, ut
in Bombergianis A. 1518. in Buxtorffianis magnis A. 1619. in Franeofur-
tenſibus Wuſtii, aliisque videre licet; alii vero, ad uſum Synagogæ potius
attemperati, Pentateucho eos ſtatim ſubnectunt, ita ut Prophericos omnes
antecedant, & quarto poſt Deuteronomium loco Eceleſiaſtes legatur; ur
ex iis intelligere datur, quæ ad librum Ruth P. I. cap XI. & 1. p. . anno-
tavimus. Implicatior paulo inferiptionis ratio eſt, quam Hebræi ab Au-
inſeriptio tore ſecundario, ex c. I, I. mono, Græci s Xασιμον, & Latini paſſim
Hebraica, Eccleſtaſten, dicunt. Et Hebraica quidem appellatio, a rad. , quæ
. congregare notat, convocando incotum cogere, ſœmininam Participii Be-
ratione noni, formam tenet; nunc autem cum verbo ſequioris ſexus componi-
generis, gur, ut cap. VII, 27. en NR, nunc cum maſculinis, ut c. 1, 2.
XII, 8. 9. 10. ut communis eſſe & generis, & uſus, recte inde concludatur.
Non me fugit, Maſculinam tantum cenſeri hanc vocem, a Mercero
Comm. ad Cob. I, 1. Hottingero Theſ. Phil. Lib. II. c. 1. Sect. 3. p. 458&. &
in Grammat. Hebr. p. 35. aliisque magni nominis Philologis: ſed obſtat
allegata cum verbo ignobilioris generis con ruRio, quæ communem ejus
valorem affatim docet. Utut enim fœmininam illam ſtructuram, vel
ad vocem W) ex vſ. ſq. 28. vel ad ſubintellectam m Japientiam,
quæ, ut Auguſtinus loquitur, ſemet per Salomonem cecinit, referas, ut

Merceri, & b Geieri, erudita habet obſervattio: admittere tamen ejus-

modi ſyntaxin non poſſer, niſi ſfœminino æque ac malculino, in ora-
none, cenſu veniret. Abſurdi autem prorſus ſunt, qui fœæmininum dun-
taxat vocabulum exiſtimant, vel terminatione inducti, quæ ordinarie
uidem ſœmininorum eſt, ſed & in Maſeulinis nonnunquam nominibus,
ejusmodi deprehenditur, ut in Sophereib Eſdr. II, 54. Pochereth v. 57.
Miſpereth Neh. VII, 7. Alemeth 1I Paral. VII, S. vel ſignificatione ac em-
phaſi, quaſi Concionatrix dicatur Salomo, boc eſt, elegani & puleher concio-
nator ; ſolent enim ſœmina in quoque genere ſſ palchrioret; quas nugas
PGlaſſius propulſavit Philol. Sac. Iib. III. Iraét. I. can. 21. p. A455. cum
pulchritudinis fœminarum, in Oeoενρεμς ſcriptoris encomio, ratohein
habere

E.
lark
loth.
r, ut
okur.
tius
mnes
; u

nno⸗

ſim
que
. 1
i be.

I. 2

21

tar,
ercer
&
f
m eſis

1, vel

7

ntian,
5,
dejns⸗
n ora⸗

ndun.

inatie
inibus,
1V.57.
e em.
rio⸗

.

VETER. TESTAM. 207

habere Spiritus S. vix ſit cenſendus; aut quaſi ſœminina forma doceat, De Eccle-
quod librum bune Salomon/am ſonex & grandavu! ſcripſerat, cumque ejus ſialte.

vires olanguißent, ut ſæœminaæ, earu mr'atione, quam viro ſemilior eſſet, quas

in Kimchio nænias exſibilat Mercerus. Ut ergo finem dicendi faciamus,

ita tenendum, maſculinam vocab. Coheleth admittere ſyntheſin, eum

ſymbolicum Salomonis nomen eſt, & de filio Davidis, rege in Jeruſalem

c. I, I. vel de doctore populi c. XIl, 9. 10. legitur; ſequisrem autem, ubi
ipſa loquens introducitur ſapientia, vel ad eam appellatio refertur, quaſi

non Salomon ea proferat, ſed ipſiſſima ſapientia verba faciens per Salomo-

nem. Sed leviora hæc ſunt, & Grammaticis relinquenda: obfſcurior Signifcs-
tionis,

paulo, de ſignificatione vocis, disquiſitie eſt. In qua ingenium magis,
a ve dit Ludov. de Dieu, do in Animadvsrjſ.ad Coh. I,
quam verum prodit Ludov. de Dieu, quando in Animadvsv'piad Coh. 1, 1.
p. 437. ad Syriacam ſe recipiens verſionem, in qua Coheleth per
5. vV * 5 . 4
1ARαα vôciferationem, exclamationem redditur, hunc librum ver-
ha vocis exclamantis inſeribit, & cum Johannis baptiſtæ encomio contfert,
qui vox clamantis in deſerto ſalutatur. Præſtat autem in originali vo-
cis proprietate ſubſiſtere, quæ convocatam hominum congregationem
involvir. Verum hic rurſus alii intranſitive vel paſſive explicant, ſive

ex forma verbi Kal, ut ſui receprionem ad populum & regnum Dei per

pœnitentiam notet; ſive ex Pyhal, ut admiſſionem ad eccleſiam, & re-
conciliationem cum ea deſignet. Ita Coccejus in Commentar. ut & in
Lexico ſuo, eui Coheleth idem eſt, ac *ν οτοανιιν vel &.-
οoοαοασεαο ſic ut nomen iſtud eauſam indicet ſermonum iſtorum, quæ
cnitentia Salomonis eſt, & ſcandali ſanario. Paria Thomas Carth-

wrightus Anglus tradit, in Metaphbraſi Eccleſ. bomi. I. quibus Heideggerus

adſtipulatur To. II. Diſert. IX. §. 40. p. 265. Pie ſatis & acute, ſed vereor,

ut proprietati vocis, & formæ Grammaticæ ſatis accommodate. Intran-
ſitiva enim notio, de ſui ipſius receptione aut collectione, a verbo „
aliena & gratis aſſumta eſt; paſiva, non usque adeo conveniens formæ.
Unde & illa Hebræorum refellitur interpretatio, qua Salomonem Cohe-
leth dickum volunt, ◻☚ Wepe De nn propter ſapien-
ziam, quæ non tam proprio collecta ſtudio ac Mirte, quam divino mu-
nere copioſe congregata uit in eo, in quam ſententiam Abarbenelem lege
in Comment. ad 1 Reg. III, 12. fol. 205. . & Celeb. Meyerum annotat. in
Seder Olam cap. F. p. 707. Hinc itaque rectius alii active reddunt & tran-
ſitive, nec tamen eodem omnes ſenſu. H. Grotius ννονααπιüοςεπν vertit,
ſententiarum colle torem, quomodo verbum pp per &σνoοαdd igen
Carpz. Pari Ill. cccc verti

)

toz INTRODUGCT. AD LIBROS BIBLICOS

De Eccle- verti ſolet, ut intelli gamur, redactas in hunc librum varias hominum, qui

ſiaſte.

5F.

ſapientet apud ſuos quitqus habebantur, opiniones Tegt rig vdcαονρ.
uæ forte & Arabis mens erar, qui v. I. librum ita inſeribit: Liber colle-
Ganeorum, hoc eſt, ſententia collectoris, filii David & . Sed dudum viri He-
braice docti obſervarunt, non de rerum aut ſententiarum, ſed de homi-
num ſemper, ſive ſacra, ſive civili, ſive tandem militari, collectioue aut
congregatione verb. uſurpari, quod Concordantiæ & Lexica do-
cent. Præterea quoque, cum apud LXX. Interpp. sxz Xνπρο & αυ»àα—

Oeolierv paria faciant, & promiſeuo uſu alternent, & Hebræo ex

æquo reſpondeant, quod in Conr. Kircheri Concordantiis Vet, Teſt.

Gracis, voce TP p. 134. ex compluribus locis ad oculum patet;

præpoſtera eſt ille Grotii Critica, que ννν†ααυνlο. dùiν potius, quam é-
aX&ιριπvertere vult Coheleth, ne ſcilicet novandi deſit oceaſioni. Un-
de tandem eorum locum habebit ſententia, qui cum Hebræis in Midraſeb
Cobeleth, id nominis Salomoni, non quidem alias paſſim, ſed in hoc ſo-
Iummodo ſermone tributum ſtatuunt, : or E e
quoil verba ſua palam, & oonvocata concione habuerit, quorſum ap-
Ppoſite perquam verba ex 1 Reg. VIII, I. 2. citant. Cui Joannes Mer-
cerus adſtipulatur, & b. Geierus, noſtrumque adjicere ealculum nulli
dubitamus. Convocatos enim tum aulæ proceres, tum præcipuos de ple-

be, fapientiam ſe doecuiſſe, ipſe teſtatur Coheleth c. XII, 9. Qued etiam b.

Lutherus contendit, quanquam concionandi partes non Regis fuiſſe, ſed
Sacerdotum ac Prophetarum perhibeat, nomenque libri magis, quam Sa-
lomonis eſſe velit, eum in prafat, in Eccleſ. . III. Jenenſ. Lat. p. 233. ita ha-
bet: Titulum eccleſtaſtæ ſive Concionatorir, magis reſerendum puto ad
iphus libri, quam ad Autoris nomen, ut intelligai, hæc eſſe verba per Salomo-
nem publice dicta in concione aliqua ſuorum principum & alierum. Et
interjectis nonnullis pergit: Ur ſcilicet ſic publica concio, quam ex alo-
mone audierint, à qua concione placuit librum hunc Cobeleth' appellare, non
quod Salomon ipſe Concionator fuerit, ſed quod bic liber concionetur, tan-
quam publicus ſermo. Cum Luthero ex aſſe faeit b. Förſterus in Lexicé

6. voc. „ addu Ktisque ſententiam ratiomibus munit. Pia demum me-
2 9

ditatio, ſed paulo longius arceſſita eſt Viri Clariſſ. Dn. Michaelis, in eru-

dita de libro Cobeleth diſſertatione, Halis ventilata An. 1716. J. 5. p. 15. Sa-
lomonem Congregatoris nomen ideo fibi tribuiſſe, quia eo ſne totum li-
brum conſeripfit, ut hominer, rerum caducarum amore a Deo diſperſor, &
poſt vanitatem vag abundos, veluti ex fuga recolligeret, conviétosque deſtu-
diorum

All

n qui
1

Clle-
eife.
homi-
de aut
do.
, Tiſt.
Patet;
n er⸗
„Un-
Uraſeb
e ſo⸗
um 4)⸗
sMer⸗
nulli
leple⸗
famb.
ge, ſed
um Sa⸗
jialha-
ut ad
ilmo⸗
I. Lt
ex lr.
rt, n
r, tof-
1Lexi
um WMe’
ineru.

—

dioruns

4

VETER. TESTAM. 203

diorum ſubrum inanitate, ad Juum rurſus conditorem jſutque ſacram reve- De Eccle-
rentiam congregaret. Hauſit iſta forte ex Lightfooto, qui in Chron. & ſiaſte.
Ordq. Text. V. T. ad A. M. 3o25. T. I. Opp. p. 76. Koheleth reddit per colli-
gentem animam, Juc velſeipſam recolligat, velper admonitiones congreget
alior, qui errabundi vogantur poſt vanitatem. Græci LXX. &SàιBοιο. Græca
& cum his Vulgatus Eocleſiaſten inſeribunt, Aαασαdn νοουαιρρν quod Lalina.
apudAriſtophanem, & optimæ notæ ſeriptores Græcos, oongregare, in con-
cionem vocare eſt, ſimulque & Hebraicæ appellationi titulo iſto reſpon-
dent, & conſequens ac finem ejus connotant, tam congregatorem populi,
quam concionatorem deſignantes, qui pro concione verba facir; Quod
poſterius cumprimis vernacula noſtra verſio exprimit, cum Concionate-
rem, den Prediger, inſeribit. Ita explicant Patres: autor Synopſ. Lib.
