Quram adeptus Jair, Tholæ æνραπvoρσ Per annos 19.
& ſuperſtes annis 3. Præfuit in univerſum annis -
Summa annor. 300.

EHi 300. anni præciſe calculum dant Jephtæ gud. XI. 26. ſic ut nulla
textui vis inferarur; quibus exactis Iſraelitas affligere ceperunt ſilii Am-
mon per annos I8. Jud. X, 8. quos 18. trecentis illis non includendos
efſe, uti quidem Nicolaus Abramus cenſuit in Pbaro, ubi Ammoniti-

Cæ fervitutis initia in quartum annum Jairi incidiſſe putat, ſolide evin-

cit b. Sehmidius h. l. H. 27. p. I656. cui adde, quod ſeries textus ad ocu-
lum demonſtrat, defedtionem & idololatriam Iraelitarum v. 6.7. ceu
cauſam ac principium ſervitutis Ammoniticæ, poſt fata demum Jairi
aceidiſſe, ut adeo ſervitus ipſa in tempora Jairi quadrare minime pos-

ſit. Tholæ vero ac Jairi ſynchroniſmum, quem res ipſa fuader, ſta-

tuere malumus, quam a Cuſchani demum oppreſſione cum aliis ini-
tium facere annorum quietæ poſſeſſionis trans Jordanem. Quid enim
fieret de annis, poſt dimiſſas tribus trans-Jordanenſes, ſuperſtitis Jo-
ſuæ? quid de annis Seniorum poſt Joſuam? Cuſchani autem oppres-

ſionem vel Joſua adhuc vivente, vel ſtatim ab ejus morte occepiſſe, ĩdeoõo

ſtatuere non poſſumus, quia in diebus Joſuæ & Seniorum ſervierunt
Iſraelitæ Domino per Joſ. XXIV, 31. Jud. II, 7. 10. ubi generatio nova
demum, poſt Seniorum, qui dies adhuc poſt Joſuam produxerant, obi-

tum orta, iram DElI & pœnam ſervitutis provocafſe dicitur. Dandi
ergo neceſſario aliquot anni ſunt ſuperſtiti Joſuæ, dandi Senioribus &
generationi nevæ, a vero DEl cultu recedenti, antequam ad Cuſchani

—
—
Ceveniatun
troverſa
ab inhe
ſe
Hisade.
Hui.
ind
deht/
inci⸗
40,6
1
nit⸗ ie⸗
anni
Judica
Pokt hn
Fine 5
(em
Gmuel
Davidi
Salomen

Quibns
Tae caleul
ikcgeſini
ſeden,
Pado lone
une cunn
delet ſ
nel Luca
buntia or.
rebabile
5 aulinan
edaud
Dungas, ie
eros Pl

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 185

5
lmec. . — — — . De libro
èH deveniatur oppreſſionem. His ita in ordinem redactis, absque con- ladicum.
troverſia habemus Annos
ab inhabitata regione trans-Jordanenſi ad initium Ammoniticæ
ſervitutis . 300
2„R His adde annos ſervitutie Ammonilicæ Jud. X, 8. 18
npDp Huic &αειαοα fuit ſervitus Ehiliſtæa Jud. X, 7 XIIl, 1. (quæ
in duobus locii allegatis una, non gemina indicatur, probante b.
“ Scbmidio b. l. §. 36. p. I97.: ſeq.) annorum go. in quos rurſu:
„„. incidunt anni Judicatuum Simſoni, 20. per Jud. XV., 20. & Eli
. 4o. cicjus quippe ætate Iſraelitas graviter affixerunt Philiftæi
I. Sam. . lisdem Pbilillææ ſervitutis temporibur, poſt Ammo-
niticam tamen, quam amovit Jepbta Jud. Ell, 33. congruunt
anni .
2 Judicatus Jephtæ c. XII, 7. . — . 6
wor. wo. . Poſt hunc Judex Ebſan, C. XII, 9. 10. annis ⸗ 7
R Hinc Elon c. XIl, iI. annis - — —- 1I0
eutirlll Quem ſequitur Abdon c. XIl, 14. per annos - 8
flür Samueli & Sauli Act. XIII, 21. tribuuntur anni - 4⁶
ulent Davidi pariter 2. Sam. V, 4. — = = 4 °
machl⸗ Salomoni ad exſtrui cœptum templum 1. Reg. VI, D. 3
Rr . Qui in ſummam redacti efficiunt 432
67 a Quibus ſi 47. annos ab Exodo ad xAnesviaz lapſos adjicias, habebis accu-
n pi rate calculum I. libri Regum, ut poſt 47 9. annos, cum quadringenteſimur
ime O. . ocοoeſimus ageretur, jacta templi fundamenta dicantur. Iſthæc ut bene cum Ac.
det, d⸗ ſe habent, ita minus commode Chronologiæ Pauli congruunt, qui Act. EiII; 205
is m. Xl, ꝛ0. ſolis Judicibus 450. annos ad Samuelem usque tribujt; quo
id ein J1 Pacto, longe altius totius epochæ calculus aſcendat, neceſſe eſt. Nodum
ſfs . hunc cum ſolvere neſciret, ſecandum duxit Vir Clar. Campegius Vitrin-
ophrer ga, qui bypotypoß Hiſtor. & Cbron. Sac. Per. IV. 9. yA4. p. 47. verba plane
i “ delet, ſibique perſuaderi non patitur, vel Paulum bor numeros expre ſiſe
bn “ vel Lucam eos ſuo ſignaſſe calamo; textur enim Lucæ, vis item atque ele-
erin en gantia orationi: Paulinæ abrque bir numerie ſibi plane conſtant: hinc potius
. . probabile babet, Librarium aliquem, bunc textum deſcribentem, orationem
t, 00.

Pmndi Paulinam collectis numeris ex libro Judicum hac lacinia voluiſſe exornare.
Sed audax nimis hæc Critica eſt, qua quæ conciliare nequeas, ſtatim ex-

& 5
c pungas, idque contra omnium Codieum fidem, quorum nullum, qui nu-
meros plane fileat, pro ſe allegare Vitringa potuit. Rectius alii cum

Aa Theo-

De lbro
jJudicum.,

INTRODVYCGTIO AD LIBROS BIBLICOS
Theodori Bezæ Codice MSto perantiquo ita legunt: αSτεα 7ριαινο
glasς &c. dempfisque hoc pacto centum annis facillimam ineundi ratio-

nes viam invenerunt. Cui quidem ſententiæ b. Lutherus noſter in ver-

hione Germanica, adjectisque notis marginalibus inhæret. Eaque longe
præſtat Beroaldi opinioni, qua lib. 3. Cbron. 6. 4. Paulo imputare non ve-
retur, quod receptam Judaorum ſententiam, utut erroneam, ſecutum ſit in
re, quæ non fidei eit, ſed numerationit. Si cui tamen ſatius videatur, illi-
batam textus ſervare lectionem, alios paulo conſtituat numerorum ter-
minos, a nativitate Iſaaci ad terræ promiſſæ diſtributionem putando,
quam Bezæ, Franc. Junii, aliorumque ſententiam Ludovici de Dieu ver-
bis declarabimus, qui in Animadverſ. ad c. l. Act. Omnino aſentior, in-
quit, iis, qui bic annoſ, quibus rexerunt Judices, ſupputari nolunt, (ſc enim
annos boſce 4 o. cum 456. qui ab exitu & Eg ppto ad templi Salomonici ini -
zium effuxiſſe dicuntur I. Reg. VI, I. conciliure impoſibile videtur) ſed qui a
nato Ijaaco urque ad Judices uxere, quaſi ſeriptum ſit: sr&α rαε +ταααας

rsα rar5οοσäâαα ινπποοHτ⁴à (oααντα Tunius habet, Pivαεαι
1νnεαd—☛t non quamdiu rexerint Judicer, ſed quando eos Deus de-
derit, indicetur: nempe poſt ea, quæ verſ. 17. 19. 19. narrata fuerant, quæ
4 5o. circiter annii geſia fuere. Convenit computus; Mam anato Iſaaco ad

natum Jacobum ſunt 6o. anni, inde adintroitum in Egyptum 130, inde ad

xitum 210, inde ad introitum in terram Canaan Ao, inde ad diſtz ibutionem
terræ anni 7, qui ſimul faciunt 447. annot, eſt, circiter 4o. deſunt enim
ſolummodo trei. Reéte autem adnati ſaaci tempur refertur illud v. 17.
elegit Deus Patrer noſtrot. Tum enim DEVS, qui jam Abrabamum ele-
gerat ex omnibus tertæ pepulir, ex omnibus Abrabami liberis elegit Iſaacum,
in cujur familia ſædus conſiſteret, dicenz: In 1ſaaco vocabitur ſemien tu-
um. Ita quoque Spanhemius Chronol. Sacr. P. Il. tanone Epocha I V. Opp.
T. I. p. 232. Nec exiguum huic interpretationi robur accedit ex diverſa
quorundam Codicum, maxime vetuſtiſſimi illius in Anglia Alexandrini,

lectione, quæ ita habet: xaρνοοαι¾τα⁰οααα Auvroi& 1, Y* ντ ταιH½

N„

G rergæ οοσαdNρατιπταουυπαρα usr rabροHνdνοντ—.. ₰ Eandermn
lectionem jam Robert. Stephanus in quibusdam animadvertit Codicibus,
variisque lectionibus Novo Teſt. afe Lutetiæ A. 1568. excufo ſubjectis in-
ſeruĩt: quia & Marchio Velefius, apud Brian. Waltonum de variis le-
Qionibus verba facientem, ad ſedecim MSta Novi T. exemplaria provo-
cat, in quibus omnibus ita legitur: ere raHνα 320αε ιανταοa. Contra
vero ea Joh. Millius in noti/ ad , perturbatumde indisſtria verbore) or-
inem

inen cenl
ulitranthe
delur platt
nus annor
erat 450,
Ahoſtole,
quo kor ela
Haues ulo
4 Crode
(anmun ej
Cünque en
tam imuri
COnſtat.
AnnOS, CuI
gum, gur
AOC. A.
1

—

VLETERIS TESTT A MEN TI. P. J. 187

ed.. dinem cenſet, ad evitandam calculi hujus dißicultatem: quæ tamen abiqué Rairun
int. . tali tranpofitione, adbibita voα ad voces zarc, && rsrnnαοττα,υiͤ
ndr. detur plane tolli. Senſur enim ſuerit: Poſt hæe, quæ ſpatio 450. plus mi-
e onge nus annorum geſta ſunt &c. ſeus poſt tempus hoc, quod intervallum
enagſe. erat 45%. annorum præter propter, dedit Judices &c. Id quod, facéta cum
nAn Apoſtolo, a tempore qus Deus elegit patrei v. I. ſive a natalibur iſaaci, in
Aur lil. quo gor elegerat, ad xAρdαοοσον upputatione, veriſimum erat. Nam ab
un tt. haaco nato (ſ. anno Abrabami 100.) ad Exodum numerantur anni doß.
Puteno, 4Ab Ewodo (qui Calebi, ρνραε,. 4o. erat Yoſ. XIV, J.) ad zXneodooταavm
Men de (annum ejuidem 5. v. I4.) 46. In univerſum, ſaltem . Ao. Quæ-
tior, in⸗ cunque ex his eligatur vel lectio, vel ſupputatio, circa ullam textui illa-
(Kenin tam injuriam, fua numero Apoſtolico integritas & cum V. T. harmonia
ntinun conſtat. Supereſt nunc, ut redactus in ordinem calculos Judicumque
lauis annos, cum mundi ætate conferamus, cœptamque pertexamus Chronolo-
aina giam, quæ ita habet: è
zsa) A. O. C. A. Exitus
Deurde 2579 66Initium Meſopotamenæ afflidionis ſub Cuſchan, per octen- annis
uuh, gut nium Jud. II, 7. 10. III, 6. 7. 8. O. C. &
auzl A4Quies terræ redditur per Otbnielem Jud. III, 9. 10. II. Exodi col-
gind, d SS quæ duravit annis 40. lata
ihunenen IIA Servitus Eglonis ſ. Moabitica incipit, durans annis 18.
unt enimn Jud. III, 12. 13. 14.
d . Ij. ⸗ quies per Ebudem redditur, duratura 80. annis c.
mun le- III, 30.
ſauaunn dboſt Ehudem Samgar 600. Philiſteæos occidit ſtimulo
ſenen . bovis c. III, ult.
,. cipi obreſſi⸗ Jabinis Cananæa, perdurans an. 20. e.
Giverte V5.
“ 232 Liberatio per Barakum & Deboram, quietem dans an-
1, I- . norum 40. c. V, 31.
Panden Servitus Midianitica incipit, anmorum 7. c. VI, I.
licbih 279 Vindicatio per Gideonem, qui pacem dedit annor. 40.
Pjecisir 4 c. VIII, 28. . .
ansle⸗ 3 19 Judicatus, ſive porius tyrannis Abimelecbi initium ca-
ia oro. A Pit e. N, 22.
Contri 22 Poſt mortem Abimelechi rerum potitur cis Jordanem
uuncr. * Téola c. X, 2. I K

Aem “ Aa z Tertio

iss INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

De libro —

2838

2860

29,8
2884

2891
290⁰1

2999

2949
2989

Judicum. A. O. C. A. Exitus

2993

32

—

Tertio, poſt Tholæ auſpicia, anno Jair trans Jordanem

imperium capeſſit, poſthac Tholæ αστοο

annos imperii implens 22. Cc. X, 3.

349 Ammonitæ Iſraelitas trans-Jordanenſes affligere incipi-

unt, impletis nunc 300. illis annis calculi Jephtæi
a quiete inhabitari cœpta regione Amoritarum
c. XlI, 26. Detrahendi enim his ab exitu 348. an-
nis ſunt 40. anni itineris in deſerto & 7. in Canaan
usque ad remiſſas domum trans-Jordanenſes tri-
bus, & remanent 300. anni, forte cum menſibus ali-
quot. Servitus autem Ammonitica durabat an-
nos 18. c. X, 8. .

Liberatur ab Ammonitarum afflictione Iſrael per Je-

ptam, qui judicat annis 6. c. XIl, 6.

373 Ebſan Jephtæ defuncto ſuccedit, per ſeptennium judi-

cans populum c. Xll, 9. ſeq.-

378Flon præeſſe incipit, judicans annos 1e. c. XII, 1II.

388 Eloni Abdon ſuccedit, & præfuit octolan. c. XIl, I2. 13. 14.
In hos ab Ammonitarum afflicfione ad Samuelem elap-

ſos 49. annios, Simſoni per annos 20. æque ac Eli
per annos 40. Judicatus; ſervitus item Philiſtæa
Jud. X, 7. Alll, I. adeoque & Kni libri Judicum
incidit.

396 Samuel præficitur, in cujus Præfecturam auſpicia re-

gni Sauli, incidunt. Et ſolus quidem Samuel
30. præfuiſſe annis videtur, cujus 20. annus poſt
fata Eli 1. Sam. VII, 2. notatus eſt: qui vero fub
regimine Saulis non intermiſit Judicatum Iſrae-
lis, ſed ſuas adhuc in judicando populo partes ha-
buit per annos S. usque ad finem vitæ I. Sam. VII,
16. Regiminis autem Samuelis & Saulis anni 40.
fuere Act. XIII 18.

436 David thronum conſcendit, regnumque tenuit an. 40.

476

Salomon defuncto Davidi in regno ſuccedit.

48Quarto Salomonis anno jacta templi fundamenta I. Reg.

VI, 1. ubi finis incidit Epoebaæ quartæ.
K. Cum

—

—

Cum

i be idele

appencicis

WW. KXX.X

Utraque con
Er qtüidene
b udn d
inmedlium
Vlgare, in
tens, quein
Ordine, ade
dunt, quam
IIl.,. 2.
Poſt Fimſe
Per 00. ſe
le, ur carul
²) guod i
juvenis tal
WIl .
WCaa, I
fuerit g
dcercos
Vis etaken
(uxiſſe ha
Peſtas hon
dotis e X
hxc Kelt
mottemde
hanchike
tur Pinel
quocd ree

0

e, denie
Cum ſeryi
Deccat

VETERIS FESTANMNENTI- P. I. 189
— De libro
IN. Judicum.
Ndnen Cum in præmiſſa hac tabula CHronologica nullam hiſtoriæ gemi-Capp. 5.
4 5 , naez de idolo Michæ à Danitis erepto, & de bello Eenjaminitico, quæ velut ultima ad
rMDU.W appendicis vice libro Judicum capitibus quinque Poſtremis XVII. XVIII. re⸗
enehe. XIX. XX. XXI. attexitur, mentionem fecerimus, reſtat, ut quo tempore
lephutii urraque contigerit, quo locanda ſint hæc capp. loco, paucis ediſſeramus-
Ctitrunm Et quidem otium hic nobis fecit b. Schmidius in append. Chronolog. ad
34 . A . lib. Judie. cap. S.p. 1099. ubi variantes fere omnes interpretum ſententias
nCnn in medium protulit & ſub cenſuram vocavit. Pontificiis ſane impoſuit
enles ti · Vulgata, initio capitis XVII. verba: Eo teznpore fuit vir &c. textui inſe-
lbugdl- rens, quæ in fontibus deſant. Unde eodem, quo in hoc librò recenſentur
ebat N. ordine, adeoque poſt Simſonis demùm mortem, hæc eveniſſe conten-
dunt, quam cauſam Serarius Qu. 4. in G. . & Sanclius in Ruth Proleg.
per N. III. p. 2. pPerorat, Sed bene obſervarunt, qui ſecus ſtatuunt, 1) quod
W poſt Simſonis tempora adhuc caruiſie poſſeſſione propria tribum Dan,
uum jadi per 360. fere ab ingreſſu in terram Canaan annos, vero prorſus ſit abſimi-
le, ut caruiſſe tamen tempore Daniticæ expeditionis c. XVIII, I. dicitur:
. 2) quod iſto tempore Menaſſeh Levita, Moſis (ut creditur) pronepos,
L N..4 juvenis talis, qualis in hiſtoris Michæ deſcribitur Jud. XVII, 7. ſeqq.
lem dao- XVIII, 30., eſſe non potuerit: 3) quod urbs Lais, quæ poſtea Dan
ne ae Hi vocata, longe ante Simſonis tempora Danitis occupata & inhabitata
Philſten fuerit, quæ tamen in hiſtoria nondum expugnata traditur: 4) quod
uluun Sacerdos Pinehas, Aaronis nepos, tempore Benjaminitici belli adhuc in vi-
. vis, ætatem ſuam per aliquot fere ſecula ad Simſonis usque mortem pro-
lpicin e. duxiſſe haud facile credendus ſit, cum adeo αaαααο ea mundi tem-
Fammel peſtas homines amplius non ferret. Sed vero hæc ipſa Pinehaſi Sacer-
nus poſt R dotis c. XX, 28. faéta mentio, certum nobis characterem temporis, quo
vero i hæc geſta ſunt, ſubminiſtrat, ut in eam ætatem, quæ inter Eleaſaris mor-
um Ie- tem & Judicatum Othnielis interjacet, adeoque in tempus αναρεαας poſt
pateshe⸗ mortem Seniorum, cum ſecure agerent Iſraelitæ c. IIl, 5§. ſeq. utramque
San. V, hanc hiſtoriam conjiciamus. () Iſta enim ætate Pontificatu fungeba-
anni , tur Pinehas Sacerdos: (β&) nec Rex erat in Iſrael, faciente quolibet,
quod rectum videbatur in oculis ejus c. XVII, ö. XVIII, I. XIX, I. XXI,
Uran 4. . 25. (y) unde bellum Benjaminiticum, nullo præſente Duce aut Princi-
. pe, Seniorum populi auſpiciis geſtum c. XX, 2. XXI, 1r6. Hinc adeo 0)
anaReg cum ſervitus Meſopotamena Ifraelitico populo propter graviſſima ejus

peccata, maxime ob idololatriam c. II, I. ſeq. III, 5. ſeq. accideret, quis
GCun A a 3 dubi-

De libro
Judicum.

Partitio.

1909 INTRODVCTIO AD LIBROS BIB LICOS
dubitet, idolum Michæ, a Danitis publice cultum, nec non inteſtinumil-
lud bellum, in his calamitatum cauſis fuiſſe? Maxime cum Oſ. X, 9. im-
pietas Gibeæ haud obſcure grimum populi DEl, terram promiſſam ſce-
leribus ſuis contaminantis, ſcandalum dicatur. Accedit, quod bella ejus-
modi civilia vicinis gentibus, ſubjugandi Iſraelem, anſam dediſſe vero per-
quam ſimile ſit. Proprium itaque horum V. Capitum ordinem ag lo⸗
cum Joh. Lightfootus in Cbronic, tempor. V. T. I. Opp. p. 46. haud incon-
cinne poſt verſ. 10. capitis Il. aſſignat: rationes vero, quas allegat, cur pi
ritur Har hiſtorias, quæ tam mature contigerunt, ſede tam ſera locarit?
vereor ut ſint genuinæ, nimirum L.) at lector, obſervans regimen illoram
Politicum ceſſaviſſe in morte Samſonir, qui Danita fuit, ſimui etiam juſtiti-
am DEl in eo contempletur, quod illorum religio primum ceſaviſſet inter
Danitar. 2.) Ut abſervans millenos centenos Kclos argenti, qui ab unoquo-
gque Satrapa Philiſtæo dati ſuere pto interitu Samſonir Cap. XV'I, . ſimal
olſervet quoque millenos centenos ſiclos argenti, quos Michaæ mater dede-
rat pro confectione idoli, quod religionem in tribu Samſonis peſſundedit.
3.) Ut hiſtoria Michæex montanis Ephbraimi, primi corruptoris religionie, &

hiſtoria Samuelii ex montanis Epbraimi, primi refermatotis religisnit, pau-

lo colloçarentur invicem proprioter.
Partes libri, (cujus capita numerantur XXI. verſus 618. in quibus
medius eſt c. X, 8.) aliis duæ, tres aliis conſtituuntur. Quibus *οντο*
gia placet, vel ab argumento partes denominant, adeoque primam de
ſtatu populi ſub judicibus, alteram de ſtatu Reipublieæ & eccleſiæ ſub
gragvia, cCum b. Calevio agere ꝓerhibent; vel cum b. Schmidio proleg. 6.

I. quæſt. 9. temporis racionem habent, P. I. dicentes rerum temporis certi,

p. in genere, a morte Joſuæ usque ad primum Judicem Othnielem

c. LIII, 9. p. in ſpecie, ſub ipſis Judicibus, ab initio Othnielis ad mortem

Simſonis c. III, 10-XVI. P. II. rerum tempori incerti, p. de idolo Michæ c.
XVII. XVIII. p. de bello Benjaminitico c. XIX-fin. Qui vero tres faciunt
vel absque ratione alia, aliquam ſaltem partium æqualitatem reſpiciunt,
ut ap. b. Waltherum Ciſe. H. 794 P. I. eſt a Joſua ad Deboram c. I-VI.
P. II. a Debora ad Simſonem c. VI-XI. F. Ill. a Simſone ad libri finem:
vel cum Heideggero Encbir. & Burmanno ad. l. P. L. dicunt complecti

hiſtoriam Seniorum poſt mortem Joſuæ c. I - III, 9. P. II. hiſtoriam ſex
oppreſſionum, totidemque ſalvationum c. ll. 9.-=XVI. P. III. duo ſpe-

Gimina corruptionis Iſraelitice, quæ Burmannus appendicem libri reéte

appel-

pellarit
ſcentes in
c. I-Ill,5
nit . Ih⸗
Pul ſcelen

00
l. Exotd
1)
2)
„
I. Hitor

—

8

keſtimumil-
g. im.
miſlamſce⸗
lbellzejus-
ereroper-
nem a lo⸗
audincon-
heir hi⸗
ru lecurit?
ven iloruam
icn mii
wiſet inler

Smge.

lF. ſmul
ater dade-
eſundeli.
pionin;
inhut.

in guibus
s ere-
imum de
cleſiz ſub
. Oleg.
porit lefti
Othrielemn
d mortem
Michec.
les kaeiut
1eſpiciunt⸗
anc, EVI.
bri fnen:
rconhlech
orunn ſer
,auo ſe⸗
ſbti recte

1

VETERIS ITESTAMENTI. P. L. 191
apellavit. Nos tres agnoſcimus partes, annales iſtos Judicum diſpe- Rens,
ſcentes in libri I. Exordium, quod præcognita hiſtoriæ Judicum tradit
c. I-III, 9. I. biſeriam ipſam Judicum, quæ vitas & geſta ipſorum expo-
nit c. IH,9-NVE. IN. appendicem: ſve mantiſſam, quæ graviſfimorum po-
puli ſcelerum duo ſiſtit ſpecimina c. XVII-ſin.
XI.
Conſtat itaque Judicum liber
I. Exordio, ſive præcognitis; ubi vides . abuls
19) tribus Judæ principatum & proſpere geſta c. I. Mekuies⸗
2.) publicam populi & reprehenſionem & poœenitentiam c.H.
3.) gentes in terra ſuperſtites, & populi apoſtaſiam c.lll, 1.9.
II. Hiſtorica Judicum recenſione; qui ſunt
1.) Othniel c. III, 9-12.
2,) Ehud c. III, 12-30.
3.) Samgar c. III, 3r.
4.) Debora & Barak: quorum
&. res geſtæ ſ. liberatio c. IV.
O. epinicion ſ. concelebratio c. V.
5.) Gideon, cujus
a. miraculoſa vocatio e. VI.
B. præftita liberatio c. AIUIUI1.
7 victoriæ continuatio, datumque per idololatriam ſcanda-
lum c. VIII.
6.) Abimelech, tyrannus potius quam Judex c. IN.
7.) Thola cis Jordanem c. X, I. 2. S
8.) Jair trans ordanem c. X, 3.4. F.
9.) Jephta, cujſus
æ. eligendi oecaſio c. , 6-fin-
. ortus & deſcriptio c. XI, 1I. 2. 3.
vocatio v. 4-11.
. expeditio & liberatio v. 12-33.
g votum, ejusque perſolutio v. 34 - fi.
G. in Ephraimitas tyrannis & perſecutio c. Nll, r.
16.) Ebſan c. XII, 8. 9. 10.
11.) Elon c. XII, 1I. 12.
22.) Abdon c. XII, 13-fin.

De ni. INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

Judicum. 13.) Simſon, cujus
. a.. nativitas c. XIII.
. leo diſcerptus & nuptiæ ænigmate inſignes c. XIV.
y. vulpeculæ, & maxilla aſini, fontem præbens c. XV.
35. vincula & mors c. XVI. GMU
III. Appendice, quæ geminam tradit hiſtoriam:
221) de idole Michæ, ejusque cultu idololatrico
Aa,, Pprivato, in domo Michæ c. XVII.
. Ppubligo, in tribu Dan. c. XVIII. .
2.) de bello Benjaminitico, cujus
a. Occaſio, ſtuprum Gibeoniticum c. XX.
. prælium, & vindicta a Benjaminitis ſumta c. XX.
. conſequens, raptus virginum c. KXl. =
Commen- Commentatores in hunc librum iidem fere, quos ad Joſusm lau-
1arii. davimus, nominandi hic nobis ſunt: e Patribus quippe Græcit
FPetrum: PHEODORETVS T. I. P. I. Opp. in quæſtionibus in Octateuchum;
PROGCOPIVS GAZVS, de quo ad Exodum pe 97 diximus:
& ORIGENES, cujus novem in Judices homiliæ ex Ruffini inter-
pretatione extant T. I. Opp. ſal. 77. ex Latini: AVGVSTINV S, cu-
jus quaſtionei ſuper Judices T. ·V. Opp. p. 299. leguntur; I81DORVS.
HISPALE NSIS, cujus obſervationes in h. lI. Opp. p. 2 33. Octo capp.
traduntur; B ED A, qui quæſtioner ſuper B. I. e Patrum dictis collectas
T. VlIII. Opp. p. 347. Octo pariter capp. expedivit. S. PA TERII ex-
poſito ſuper b. l. ex Gregorii M. ſcriptis concinnata, & T. Ul. Oyb. Gre-
gorii p. 62 4. ſeq. Obvia, Gideonis duntaxat ac Simſonis hiſtoriam octo
capp. illuſtrat. In RVPERTI T uitienſis Opp. libe I. Tom. III. Judi-
cum quoque explicationem deprehendes, Colon. 163. 1566. & Mogun-
tinæ edit. L. I. p. 38. ü
Judæos confer ſupra allegatos ad Joſuam, & in totum V. T. quo-
rum plurimos, R. Dav. Kimchi, Aben-Ezram, Salom. Jarchium, Moſen
Gerundenſem, Abrah. Perizolidem, R. Simeonem, aliosque, in hunc
æque ac alios Scripturæ S. libros, Conradus Pellicanus Latinitate donaſſe
Hottingero aſſeritur Sebolæ Tigurin. Append. I. p. 16;3. & ex illo Imbona-
to in Biblioth. Latino-Hebr. p. 29.
arlermne: Nec noſtræ defuerunt eccleſiæ Doctores, quin illuſtrando Ju-
dicum libro operam navarent, I0II. BRENTIVS T. II. Opp.
. 5.

—

—

I. 1g.

TIVSI
NVs
Nuth, lön
Jene ins.
piolo er
je Ge hoe
PhIDel
FABhlA
NVS V
LXXXV
GERVS
El
chiepiſco
5. deg
er dev⸗
commen
olue ud
THOM.

Commen

MlIVS

Prodieru
notztione
ſtamuss.
An. 1641
NVS1
morales
in Cjis
tür: E
Cuſinl
taliter 8
VARI
LVTH
es& Ri
1051. 4
N Hye

VETERIS TESTAMENTI. P. I. 193
F.55-199. DAV. CHVYTREVS Witteb. in fol. 759o. M A VRI Naro
TIVS HELINGIVS Noribergæ in S. An. 1593. ABEL NE ZE- dicume
NIVS Ooerationum Biblicarum b. Iutheri P. II. ꝗquæ in Joſuam, Judices,
Ruth, libros Samuelis, Regum & Paralipomena exercitariones continert,
Jenæ in 4. A. 161I. Cumprimis vero SEBAST. SCHMIDIVS co-
pioſo & erudito commentario, Argentorati in 4. An. 1684. edito, præcla-
re de hoc libro meritus eſt. Coôneienibus vernaculis eum enarrarunt
FRIDER. BALDVINVS Wittebergæ in 4. An. 1677. JA CO B.
FABRICIVS Norimbergæ in 4. An. 1636. J0 H. HABERMAN-
NVS Wittebergeæ in 4. Anno 167. & IOH. MICHELBACH
LXXXVIII. homilis, Lipſiæ in 4. An. 1I612. V A LE R. HERBER-
GERVS Magnal Dei P. XI.
E Pontificiis hic denuo nominandi ſunt ANTONINVS Ar- Pontifcis-
chiepiſcopus Florentinus, cujus in opere Cbronicorum Lugduni fol. 1586. 12u:

ſusn l. 6597. de geſtis Judicum agitur: BE N ED. ARIAS Montanus, cujus
e Gretit liber de varia Republica Antwerpiæ in 4. An. 1I592. luculentum in judices
Mreurnum; . commentarium complectitur: JAC. BONFRERLVS S. I. qui
(mimus: Joſuæ Judices & libellum Ruth commentario junxit, Pariſiis in fol. 1631.
nkimet⸗ THOMAS DE VIO CAIETA NVS, cujus in eosdem libros
INNS. Comment. Romæ prodiit in fol. An. I5;5: HAD RIA N. CRO M-
100 R75 MIVS S. I. cujus theſes Theologicæ in Judic, Joſuæ junctæ Lovanii
doaph. prodierunt An. 1631. JOH. FERVS, cujus in Joſuam & Judic. an-
MU notationes Coloniæ in 8. An, 1571. editæ ſunt: JOH. FREIRE, Lu-
7 RII . . ſitanus S. I. cujus commentarii in VII. priora capp. libri Olyſſiponi in 4.
0e⸗G. An. 1647. & Madriti 1642. excuſi ſunt: COSMAS MA GALIA-
orumn oci⸗ NVS, Luſitanus S. I. cujus in Judicum octo priora capp. annotationes
d. morales extant in fol. Lugduni 1626: T HO MA S MALVEND A,
Mlogur in cujus Opp. Lugduni in fol. I65.. impreſſis, judices quoque explican-
tüur: EVANGELISTA MARCELLI NVS, Italus Minorita,
V. I a. cujus in libr. Judie. expoſitio Venetiis lucem adſpexit An. I589: EMAN.
m. Moen de NAXERA, qui prolixiſſime HI. tomis in fol. Lugduni 1656. 1664. lite-
*“ ne raliter & cumprimis moraliter h. I. explicavit: ALOYSIVS NO-
, * VARINVS in Judices Lugduni fol. 1646: FABRITIVS PAV.
dalobar LvVTIVS Romæ fol. 1625: NICOL. SERARIVS S. I. in Judi-

ces & Ruth Moguntiæ 1609. & Pariſiis in fol. 1611: ALPHONSVS
TOSTA T'VS Abulenſis Venetiis An. 7596: HVGO dé S. VICTO-
RE five VICTORINVS, de quo ſupra diximus bP. 6: CHRIST.
B b de

De libro
Judicum.

Reformato.
vme,

194 INTRODVCTIO AD LIBROS BIBLICOS

de la VEGA, cujus commentariorum in h. l. literalium & moralium

III. volumina Lugduni in fol. prodierunt An. 166f. 1671. CASP. de
VILLAROEL, cujus commentarii literales, moralibus aphoriſmis il-
luſtrati, luci publicæ expoſiti ſunt in fol. 1638.
E Reformatis huc ſpectant M ARTINVS BORRHAVS, ali-
as CELLARIVS, (cujus vitam nervoſe delineatam vide in Hoorn-
beeckii ſumma Controverſ. Lib. V. de Anabapt. edit. Fraject. 1653. . 356)
Baſileæ in fol. 1577. M ARTINVS BVCERVS, cujus in h. l. Com-
mentarium Robert. Stephanus excudit Bariſus An. 1554. 1563. in fol.
TRANC. BVRMANNVS Trajecti ad Rhen. in 4. An. 1675. LV-
DOVIC. LAVATERVS, qui CVII. homiliis eundem illuſtravit,
Tiguri in fol. An. S5. PETRVS M ARTVR Heidelbergeæ in fol.
1609. & Tiguri 1682. O H. MEYER Anglus, Commentario in Ju-

dices clarus: VICTORIN. STRIGELIVS, cujus in h. l. argu-

Remon-
Erantinm.

menta & ſcholia in 8. Lipſiæ prodierunt An. 1586. J0 H. WOLPHI-
VS, qui hiſtoriam judicum 191. ſermonibus explicavit, Tiguri An. 598.
in fol. CHRISTIAN. SCHOTAN VS, qui in Bibliotheca hi-
ſtoriæ ”. V. I. ITomo 11. de temporibus Judicum usque ad Samuelem p.
418 -533. Perſpicue & copioſe agit: 10 H. COCCEIVS, qui canticum
Deboræ, ceu typum Reformationis & liberationis eccleſiæ, ex Jud. V. T.
I. Opp. p. 34 9. ſ4. contemplatur, Fomo I. Opp. ducnτια autem,g 49 no-
tas breves Philologicas & grammaticas adſpergit: A RTHVR.
JACKSON, cujus in h. l. Commentarius Joſuæ junctus prodiit Lon-
dini in 4. A. 1646. CONR. PELLICANVS, cujus in libros hiſto-
ricos Comment-Tiguri excuſus eſt, in fol. 1582. FRAN C. RIDDE-
RI conciliatio 6vvτνοNπdαWνοο α Joſua ad Proverbia usque Salomonis,
hunc quoque ſuo loco librum exhibet, Roterodami in 4. An. 1676: RI-
GCHARDVS ROGER, qui ſermone Anglico commentarium ſtruxit,
Gomment. on the Booke of Jadget, comprized in CUIII. ſerment, Londimi
An. 1615. Quibus forte HVGO ROBINSONVS addi queat, qui
Annalium Mundi lib. Vl VII. Vill & IX. opere poſthumo Londini in fol.

juſſu Caroli IE. Regis edito, vitas & geſta Judicum hiſtorice recenſet, &

cum quyvebοιο gentium aliarum rebus confert,

De JOE. CLERICGI laboribus in hunc librum judieium fieri

ex iis poteſt quæ ſupra ad Joſuam diximus-

. . .

„

eum fuo
ſecundiu
tione, V
Pnd An.
An. 169 4
Cum ſoce
unt,
rocuſa⸗

fet⸗ 3

—

VETERIS TESTAMEN II. P. I. 105

horiins l. 1 .
De Libro Ruth.
in Hoorn-

g. Eilri ſeder in BibliGir udeicir vel Barte Iloin Hagiographir, vel in appendice
N S Pentateuehi inter V. Megillotb, unde minur commode a Judæis libre
el on. Judicum comprebendi aſeritur: in Chriſtianis vero poſt librum
Judicum eſt S. t. Titulura Rutha mutuatur, de qua Rabbinsrum fa-
Bulæ, Idem liber an i. Paral. IV, 22. perverba antiqua deſignetur?
H. 2. Seriptor alis Samiel, aliis Ezechiat, varius aliis, aliis Eſra aliis
Eli. Scriptionie tempat. Dialebtur an Moabiſmum ſapiat? H. 3.
Arsgumentum., Scapus. Wiilitas. S. 4. Autorita, divina aſſerta; a
k l aren. Proteſtantibur in dubium vocari gratis dicitur S. 3. Cbronologia, ſ.
OLPHI. Juo tempore biſtoria Rulbæ contigit? Num in genealogia Davidie
n d⸗ tres Baaſi? Nusn librarisrum omiſſio & mendum? Q. 6. Partitio.
unhen i . Tabula ſynoptica S. 7. Commentarii Patrum: Rabbinorum, tunms
Annelen .. in quinque Megillotb, tumin Rulh ſeorſim: Lutberanorum: Pon-
Bae tißiciorum: Reſormatorum; Remoenſtrantium S. S.
, 40. 00. M 6.
RTHVR. — 5. TL.
todit LoO. ſon eundem hic libellus in Judaicis æque ace Chriſtianis Codi- ge des lie
ros hiK. cibus tenet locum. Judæi enim vel ſuæ librorum Biblico- in Bibliie
WIDDE. rum diſtributionis memores, vo H ſive bagiographit Judair.
Sdlomen, eum fuo loco inſerunt, ut poſt Jobum, in quinque libellis Feſtualibus
„Gih: RI. ſecundus ponatur, prout in Bombergiana Bibliorum Hebraicorum edi-
amn Krunit, tione, Venetiis An. I518. curata, in Buxtorffiana quoque Baſileenſi ma-
,Lonii gna An. 1619. necnon in Bibliis non punctatis Francofurtenſibus Wuſti
ben gui An. 1694. aliisque videre eſt: vel aduſum Synagegæ attendentes, hunc
dnntl. cum ſociis quatuor libellis Pentateucho, appendicis ad inſtar, ſubne-
kecenſet, à 8 ctunt, Hunc in Bomhergiana editione ſecunda in 4. An. 15/21. Venetiis
procuſa, aliisque eam mſecutis compluribus, Sectioni I. Bibliorum Legali
eume fubjuncti, Prophetis omnibus, cterisque ρονρεαααςPræmittuntur,
eęeæe tamen ordine, quem Elias Levita præfat. tertia libri Maloretb hammaſo-
reitb p. 19. prodit: dn n en nee eeen eeen e
Bb z NPPS

4V, i.

. in fol,
.1077. LV-
illuſtrerit,
ge in fol.
tario in u⸗

N. X.

De libro
Ruth.

TINTFRODVGTIO AD LIBROS BIBLICOS5

— —

rom ee een beeee deen denn ee

: NN Quinque Megilloth ſ. ibellos eo ordine (udæi Germani) ſeribunt,

uo cor ſui, temporibus in ſynagegir legunt, nempe Canticum, Ruth, Ibre-

nor, Eccleſiaſten, Eſtben. Quemadmodum enim ſingulis ſabbathis certas
& definitas legis Paraſchas in ſynagoga publice legunt: ita diebus feſtis
hos libellos lectioni legis adjungunt: feſto Paſchatos quidem Canti-
cum, ob aliqualem cum feſti lætitia congruentem Cantici materiam; Riu-
thæ hiſtoriam feſto Schebuoth ſ. bebdomatum, quod Pentecoſten dicimus,
quia tum primitias frugum obtulerunt, & in illo libro de frucdtibus terræ

eorumque meſſe agitur; Tbreno⸗ ſolenni illo jejunii die 9. menſis 2&

Julii, in memoriam deſolatæ Urbis & templi inſtiruro; Cobelett feſto
Tabernaculorum, quia ſicut hoc feſtum ſignum eſt, quod patres læti &
contenti fuerint habitare in tabernaculis, ita hic liber docet, quod omnia
vana ſint, adeoque unusquisque lætari & contentus eſſe debeat iis, quæ

Deus iipfi largitur; libellum Eſtber demum feſto Purim d. 14. & 15. Febr.

Ebriſtianit.

ad recolendam memoriam mirandæ liberationis, quam DEus Judæis
tempore Ahaſveri, Hamane contra Judæos ſæviente, Præſtitit. Conf.
Leusden. Philol. Hebr. Diſtert. II. qu. I. p. 12. Carpz. in Rutb. Diſp. I.
p. II. PFabric. Partit. Codic. Hebrai c. XI. in Theſauro Creniano p. 254. ſeq.
Jam ergo, quando Bonfrerius in Præloqu. Script. S. cap. III. ſect. 6. & ex il-
lo Celada Prolegom. in h. l. H. 2. 4u. 1I. p. 9. Hebræos librum Judicum cum
libro Ruth unum eundemque fere facere affirmat; autoritate forte Hie-
ronymi inducti, qui in Prologo galeato: ſubtexunt. inquit, (Ebræi) Judi-
cum librum, & in eundem compingunt Ruth: & Origenis ap. Euſebium
I. VI. Hiſt. Eccl.c. 25. qui his gemella tradit; eo ſaltem reſpectu & mode
id admittendum eſſe exiſtimo, quo judæorum aliquos librorum Biblico-
rum numerum ad XXII. redigentes, Rutham libro Judicum, & Threnos
prophetiæ Jeremiæ annumerare ſupra obſervavimus zap. /1. §S. 3. p. 25.
Cæterum Chriſtianir convenientior libro locus aſſignari videtur in hiſto-
ricorum ordine, inter fudicam & Samuelis hiſtorias medius; non qui-
dem, quod portio quædam & velut appendicula libri Judicum ſit Ruth, ut

Celada c.I. exiſtimar; libro enim Judicum ſua, absque hac hiſtoria, inte-
gritas conſtat, neque vel ad publicam Judicum vel populi Ifraelitici hi-
ſtoriam Ruthæ libellus quicquam facit, ea ſaltem, quæ privatim in Boazi 7
ædibus & familia geſta ſunt, exponens: ſed temporis reſpectu, quia &

Judicum ætate hæc hiſtoria contigit c. I, . & Davidis, cæterorumque poſt
. eum

jeco

—

—
eum, Regeu
bie premi

Het

Fepielf
naſins in/
inſupen ve
Prinis res
nurntio in

otato,

de animad

lle in

Booz aut
buluit, gu⸗
6 Judaie⸗
Monieee
ſue Horpe
Ehud Ihse
Dalnhi N
bos refut⸗
finem Ral
Carpzor.
domus De
o, ſed &f
40 adclit
poteß, 15
Gauntun
14 ir. Eo
Ebzaneſ
Kimchio
tone cum
Olam l.J
ſteitgeh
Ktrib. W.
lib.) lel
le quide

VETERIS TESTAMENTI. P. I.

5
— — — — ʒ A De libro
Wro eum, Regum genealogiam preæſtruit, recenſioni regni Davidici haud du= Ruth
)latbunt, bie præmittendam. *
uth, IMSe. II.
thiscera Hebræis vero pariter ac Græcis & Latinis a præcipuo hiſtoriæ ob= Titulus
ebus ſels lecto P90 Ruté' inſcribitur, éen α7αρραταπος P&5 οοαauν αοαα+
en (arli. 7*ρàXνοα.oραr quod ſolam de Ruth' biſtoriam complectitur, ut Atha-
tim, AA. naſius in ſynopf p. 76. hominis rationem reddit. Quanquam enim alia
ndcms, inſuper, velut Elimelechi peregrinatio, Naëmi viduitas; & Boaſi cum-
lbusterr Pprimis res familiaris ſimul hic tradantur: palmaria tamen de Rutha
tenis 3 gmnarratio inſtituitur, eo tota collimans, ut alienigenæ hujus in eccleſiam

ls keſto adoptatio, & Davidis ex illa progenies cognoſcatur. Quod commo-

teslenla de animadvertens Rupertus Abbas in libb. de Trinit. ad Jud. XVlll.
odommis Valde inquit, fidelem unimum delectat, quod nomine Ruth potiut, quam
tis, que Booz aut Nazëmi titulo prænotatur ((hic liber:) non enim parum ſplendoris

Tb Febr. babluit, 7od ſeriei generationis Cbriſti, in mortibus virorum Iſraelitarum
ſudri &ꝙ Judaicæ tribur pene deſecta, per fidem alienigenæ reſarcita eſt; ſieut ipſe
it (t Hiſtoricæ enarrationis ordo continet. Hanc ipſam vero Ruth dum fratrizæ?
4 Diß.. ſuæ Horpæ ſororem, utramque porro Regis Moabitarum Eglonis, quem a Ruth fee-
Ehud Ifraeliticus Jjudex gladio confeeiſſie Jud. III. memoratur, filiam, & mina nobili,

8 41 Balaki (Num. XXII.) proneptem fabulantur Hebræorum magiſtri; in qui-
Uicum cum bus refutandis Sanctius Prolegom I. in b. 1. p. I. laborat; éum ſaltem in
