Ge648_qt_4

Prus

——ÓÓ——Ó— —

—Ó

:

-

z

-

-

—

2

—

-

VOT

a

-

Es

OEU

LT

-

a

T

za

i

as

x

*

j

:

.

E.

z

—

TT

s

zi

u

2

m

2

as

E

x

g

w

E

^a

*

d

;

$)

*

H —

a

*

l-

3c

E

.

j

E

E

T.

P

i

"

À

x

*

F.

&

x

*

$

E:

*X

i

E

3

y

i

-a

P

E

ii

-

3

.

"

g

r

E

12

s.

F

E

ER

&

u

l

5

"

m

p

z2

*

P

d

&

$s

Ü

D

i

$

hi

j

$

:

r

E

.

T

^

*

:

4

*

E

$

-

i

:

T

É

^

*

E

"

"

$

E

L.

»

-

P.

"

&

fs

3

&

$

z

P

r

X

T

&

E

i

a

$o

i

p

a

3

*

&

^g

n

9

*

*

M

»Á

i

"

*

EN

dosd

s

"

*

&

E

&

"

E

D

g

E

""

F

9

$

*

"

-

"

*

*

:

e

*

Lj

"

z*

-

2

"

$

s

B

*

á

3

i

*

z

"

i

Es

":

*

x

-

L

z

D

&

i

m

ü

$

^

Jidi

Á

a

E

$

&

í.

2

*

-

*

1

A

&

&

E.

-

&

"

E

n

$

:

óa

*

k

E

"

E

E

&

*

E

&

*

-H

K

-

P

F

E

A

o

£

-

E

4

T

"

i

as

4

*

*

E

B-

s

5

E

B

-

2

*

Y

z

5

—

EM

TM

TAUS

sj nE

-

z2

ii

A

TT

s

as

"m

SONIGTN

—

SUPUNS

——

d

—

-

m

N

—

—

s EEEÓÓ

UR

lii

n

zi ER

s

L.

$

L.

E

Digitalisat

ä

WO. D^U.

E

vj

P

z

*

vorhadn

k

Es

of

m

:

PU m u

a

787 á

p

gt*

ET

-

:

EY]

:

*.

&

E

h

»

i.

^

3.

EX

*

1

DISSERTATIO THEOLOGICA

W

N

CYRA ECCLE SIASTICA

PRESBYTERIS EPHESINIS

h

.APAVLLO COMMENDA

TA

AGTOR- XX, 28. 29- 300

gt n

i

QVAM

| R'ECTO;RE ACADEMI

AE MAGN,IFICENTISSI-M

*o,.g.k

VSEREN«ISSIMO PRINCIPE AC DOMINO-

DOMINO

ERN. AV

G. CONSTANTINO

DVCE SAXONIAE IVLIACI CLIVIAE

M

ANGARIAE ET WESTPHALIAE az

L

ONTIVM

PRAESIDE

IO. GEO

RGIO WALCHIO

THEOL. DOCTOR. ET PROFESS. PRIMARIO. SE

RENISSIMOR. SAXON,

DVCVM ET MARGGRAV. BRANDENBVRG. ONOL

D. A. CONSIL. ECCLES.

ET CONSISTOR. CONCIL. ARCTIORIS ADSESS

ORE CIVIVM IN HaC

ACADEMIA MEINVNG. GOTHANOR. ALTEN

BVRG. INSPECTORE

ACADEMI»A,E ET ORPINIS THEGLO»GORVM SENIORE

Ed

um

—

?

DIT

D. XV. OC,TOBRVISM €12019 CCLVIlü.

S

PVELICAE ERV

ORVM DISQVISITIONI SVBMITTIT

AVCTOR

TO. IACOB

VS HEINOLDVS

X

NATVS A)LSATVS AF CIVIS MOENOFRAI.JFOFVRT.

—— ÓÀ ÀÓ U — À

—

A MMaRer MAT

IENA E LITTERIS " SCHI-LLIANI-S

(7

1

1

o

"

M

*

m

E

-

x«

s

"

p

x

ia

*

$

Y^

*

P

i

x

"1

^

«s

f

P

:

—

.

LO

-

»

5

*

EN

"s

INCLYTAE REIPVBLICAE

MOENO FRANCOFVRTENSIS

SJE.N: A T.V

VIRIS PERILLVSTRIBVS GENEROSISSIMIS

EXCELLENTISSIMIS AMPLISSIMIS

"CONSVLTISSIMIS. DOCTISQIMIS

ATQVE PRVDENTISSIMIS.

SACRAE CAESAREAE:

CONSILIARIIS ACTVALIBVS CAE'TE-

MAIESTATIS

RISQVE PATRIBVS CONSCRIPTIS

DOMINIS

PRAETORI

CONSVLIBVS

&S.CABINTS

oS9oY N DAAGIS.

SENA.TORIBVS

PATRIAE PATRIBVS

STEMMATIS SPLERDORE XT MERïTbRVM

GLORIA-- '(?ONSPICVIS :

DUD M NI ES:

MAECENATIBVS AC PATRONIS

OMNI PIETATIS CVLTV DEVENERANDIS

HOCCE- (U'ALECVN(QTE DILIGENTIAE SPECIMEN

IN DEVOTIONIS ATQYE OBSEQVII TESSERAM

EA QYA DECET REVERENTIA

DAT DICAT DEDICAT

TANTORYVM NOMINVM

CVLTQR öBSEþva'.osxsäïMvs A;d*bnsi:'ii«vawrxssmvs

ANVCTOR

IOANNES IACOBVS HEI,NOLDVS.

n

v

M

m

n

E

—

" Uz7 NU 47

$-

N

A^

A

*j

C

t

31

a

NT

À

L

"

ER

i

O 4*

&

NSSS

C

C^

CR

C

A

S

..—-'::

—

À

- g'j( 1

t

ï*ä

Q-hl

A:

A

k3

at 6af

-

*

äþ«

DN

4/

:J

P

?1(

N

,,f

[5

Zs

g,

5 N

t

A

L WL

7

2

N

Es

um

Ed

um

7/

-

i

T

,;ä'

E :'ä..

EE

Wi

RTa m i IÉ s a

m

TL

x

:

:

C

"

22

R

^

INTER itinera apoftolica Paulli; in facris litteris

A

)

commemorata, et illud locum habet, quo ex

Trog1ho loco, vt STRABO * habet ad pe-

dem Mycales, famofi promontorii, fito,

Mlletum Venlt

matrem multar um colomarum

in noblhfïïmls Ionix ciui-

tatibus, ** Ibi quum effet Paullus, iuffit, ecclefiz Ephe-

finze presbyteros accerfiri, ac poftquam hi. aduenerant . gra-

ulfimum fermonem ad eos habuit.

In eo teftatus eft de

1nduür1a ac fide fua,

in munere apoftolico probata: . de

conftantia ac f'ortltudme 1n omni calamitate, euangelii cauffa.

A

fubeun-

liro x1v. p. 458

*«

conf, CHRISTB. CELLARII

dilfertationes academic, , 166.

II

-

?säää

fubeunda* de fingulari ftudio ,

amtau chriftianz confu-

lenm 1

;de v 'exationibus ,

-quas ipfi i 1mm1nere, prophetz

przdixerint, hisque omnibus propofitis, valedixit fimul,

verbis his vfus: et guuc boc quidem fcio: uemo me veffrum,

quos iulev diutimum. vegpum predicans verfatus fum , þïæ/ähteïn

polibac videlit, lxtamque de boni confuüentia mentem de-

clarauit, actor. XX, 17. Íqqd. Egregium diuinioris eloquen-

tim fpecimen oratione hac dedit Paullus.ac merito BENE-

bic aperit fe Paul-

DICTVS ARETIVS de ea pronuntauit: *

Jus , gu/zlz: fuerit orator iutev. fideles auditores : quanta iutuo-

ceutia vite orgarit minifferium fuum: . qua diligentia docuerit

veritatem : quo [pmitu c07ztemferzt omiia pericula , veritatis

zomiue fubeunda : quapto eliam . defiderio adfectus. fuerit: erga

oyues ecclefias , inprimis erga Epbefinam. — Preterita, prafa-

a. futura ommia expendit, vt mumiffros paffnn velinquevet

quam vigilautiffmos:. Jane. doctring tenaciffimot et vite in-

zocentia quatn zrz/lmctzlzmor. Qua omuia p;æfem oratio [u-

culezter tobis ob oculos ponet , digna'nom folum aureis Hitteriss

fid. que -fovibus omaium muiniffrorum ad[cribatur , vt exeuudo

gb intrandos ob oculos jugi temoría ilata babeagt, et tangmm

ad

suentat, de vita er epiflol.: Paulli

* lege: GVIL. CAVEI Ufiquira-

,128. GOTTL. ER GVDE COih-

zes . apo[tolic.

p.386. uERM,

wirsii amele:emat. Leidenf. | y.

vien. de ecclef, Epbome [l

1j1.

I0ACE.

LANGII

€018-

p.156.

I

AN €* — 25

Jpeculum vitam /'zmm g bac ('077f€rfïl)l€72tlü". *xrT, empus, quo

peractà hxc fint ac dicta,

alii annum poft natum feruato-

rem 'effe Lv, alii Lviir. alii rx. fufpicantur, **

l

1.

NorviT Paullus Mileto prius difcedere, quam

ecclefie Ephefinx presbyteros admonuiffet, vt partes fan-

ctloris officii fui recte implerent,. fingulari ftudio incitatus,

regnum 1ef'u chrifti amphäcandl

Igitur in oratione, quam

ceperat,

longius progreffus eft: conuertit illam ad memo-

ratos presbyteros leltque : "poCsytTE £V EcUTOIG MO "7rOWTÉ

»

YO "ToViO , £v Q UpLAC "YO TIYEUMA, TÓ d'yloy EOeTO EtierudmEG,

TOLOAVEIV T3V exn)nmav 78 958, 2V wzg:s'rromo'afo Qd idíg

QAULQTOG 4 . T. À.

Vtüitur apofcoïus VOCC 7goréreiy hæcque

figmficat curat Tüenutis prudeutis ac. prouidee ; quam vim

etiam in aliis 10c1s fcripturz facrz prx

fe habet

quancïo

legxmus 4

W/?.JC"EXETF 0577'0 7'(:)!/ yga,uua:'r.swv ,

Lüc, xX, 46.

71'500'&)5575 &aUToie E7ri vcic dyO QOTOIG TX 3016 4 actor A $]

ETT EE

ctaUTQ Xai 7927 OijacHuaAia,

I. Z7Hoth. 1v,

ELT.

Cura

À

2

ipfa,

* conmenrav. du act. apoflol. im

chrotiologicav. p. 234. SAL. VAN

buuc locum' p. 90

TIL commentar. in epiftolas prio-

veon ad Corinthbios j Epbefitos , Pbj-

** videantür

LANGIVS eXczat,

libr. p.186. 14con.

VSSERIVS

lippenfes ac. Coloffeufes. p. 176

"EF ^ con£

GEORG.

annalib. veter. e£ moui teflament.

RAPHELII

p.674. 10.

IACOB. HOTINGE*

adnorar. im mouum teffament, ex

RvVs pentad, differtazion, biblico-

Poþ/bzo P. 584-

IHI

ääää

ipfa, cuius notio vocabulo hUIC fub1ecta eïï refert fe. cum

ad damna, quando illa metuenda funt; tum ad vtilitates

exfpectandas zidian:. vtbuta deultemus, has autem confe-

quamutr.

Ex his facile perfplcere licet, qu1d Paullus a

presbyteris Ephefims : immo ab omnibus m1n1fcr1s verbi

diuini poftulet.

Duplicem curam ab iis requirit dicitque:

Altera fpectat ad zp/os

WgOU'ExETE EOLUTOIC KOU WMV'H 'rw WO!(LW(J-

minifiros vultque Paullus, vt ifti in rebus, qux ad eos

ïpfos pertineant, generatlmfïnt prudentes cauti, fagaces,

prouidi: vt per has virtutes omnia, quz ad falutarem at-

que optatam muneris adminiftrationem vtilia fint , fedulo

curent ac fectentur :

vt cuncta fugiant vitentque , quz

prouinciz, recte obeundæ, impedimenta iniicere poffint.

Speciatim curam eiusmodi referre debent:

.1) ad doctri.

"a, eo modo, vt de veritatis via numquam . .deflectant :

ab omnibus hæreums atque alüs prauarum ['entenuarum

defenforibus. caueant, puriorem autem doctrinam conftan-

ter cuftodiant , proponant ac tueantur

Epifcopum fane

opotrtet, - in omni doctrlna fequl UTOTÜTUCY U /msvovwv Aäywv,

2. dimotb. 1, 12

effe duyreyduevov 28 xavd Tiv Diónau Ti 8

IL) ad vitazz, cuius ea ratio ineunda eít

Aóy8,. Tit. 1,9.

vt ifta non folum ad przcepta d1u1na

fed etiam ad regu-

las prudentiz ac decori adcurate componatur, ac doctor

eccle-

V

äää

ecclefie prebéat: fe. cum- ZvemAsgzvoy ac- owsy;f?tmovï tum

xócyuoy ,. fiue decori ftudiofum, quemadmodum:. Paullus

1. Z7motb. i11, 2. th,r, 7..tem. exprnmt, ita autem. deo- ac

hominibus . placeat ::

auctoritatem fibi: conciliet atque in

animis auditorum reuerentiam erga fe exeitet ac conferuet

HL) ad offcium , in quo miniftri ecclefiz fibi attendünt

quando eo omni.diligentia ac fide funguntur : -nullam il

lius partem negligunt àc monftrant

fe neque. voluptati$

neque ambitioni; . neque. aüaritie ferüiré;-memores . effati

Petri: -pafcite jfud ouile chrifi , id zon inuitis fed fpoute eu«

vantes ; -mon auare; fed alacvitev ; nequé vt gregibus imperan-

255 fed vt qui. ozn/zs exempla fitis, x epifol. v 2.3.« cOmnia:

hæc recte pofculabat Paullus a presbyteris Ephefinis, quum

diceret :

Tpoc£yeTE EeUTOIG

Qui- enim fibi ipfi non atten-

dit nec gregi attendere poteft

$.

TI.

ALTERA cura,

"quàm- Paullus presbyteris' Epheüms

vt eam

commendat, refpicit ad ecciefi aw, ipfis creditam ,

gubernarent.

Addit Paullus:

W'gaü'äxä'fä 'TöfWTl T(l) '!I'OIIL(:W&).

Per Wozyutov, fmegregem, 1ntelhg1t ecclefiam: cæfum eorum,

qx,u comimunem doctriuam chrtfhanam profitentur àc com-

munia facra peragunt, -

Qui ad gregem hunc pertment,

dlcuntur otef4 modo figmficanone Iauore

qua lü:æ funt

A3-

" omnes

Vl

ao | € —— 2

omnes: homines: chriftiani:

uditotes ac focil cetus vifibi-

lis 5:miódo ftrictiote; ita v; oues fint pii ac fideles hique

confüituant ecclefiam inuifibilem : . paruum illum gregem,

cuius meminit chriffus, his vetbis: u Qu8, o punpov vroí-

ov , Lac. X115 32.-

thusque notionis: exempla habentut

in.diuinis fcrxptums præapue po&er*ons, píaim. c,3. Tefai.

V, 17

« oann, x,27. XXI, 15.16.17. Ebr.xi,20. ex'qui-

bus atque aliis locis patet; veros chrifti fectatores, fide ac

fanctimonia przditos, in numero effe'ouium, eosque ita ad-

pellaripropter fimilitudinem, qux eftinter rlorum virtu-

- Paftor

tes ac ouivm ; proprie fic dictarum, qualitates. :*

harum ouiüm isque fummus eft chriftus ; qtü wt paftor.pro-

tniffus eft, Execb.xxxrv;23. XXXW41L 24 "Micb. v11, 14

Zuach. x1i, 7 qui talem fe prxbuit

ea ratione,

vt omnes

partes feruatoris ac mediatoris impleret, /Jozgz. x, 12. Ebr.

XIII, 20. 1. Pefr. 11,25. 1Y5 4« Ammo. qui adhuc munere

paftoris fungitur, . licet non ipfe,. poüquam in cxlos agfcen-

Qualem gregem fignifi-

dit; attamen per mmü*ros fuos.

cet Paull us in efïafe, quod nunc explicamus? Ífi quzras,

eum effe. cætum chrimanorum partim fidelium ac plorum,

partum f fidm expertium atque improborum, id eft, eccle-

fiam,

*

tom.

Iï

uribus

hoc oftendit: - F x;

euangel. loatnnis x; *

ADOLPFPH

LAMPE COMÓUcHz. 18

p.613.

e€

1

VH

fión 7 -08 -adpetiatur

Lj

: !viïi-bilem, non' fïn";ä cauffa adár-

mamus. Ec*cleïia: enim, cuüi pre;byceri Ephefini /præfu'e-l

runt, fine dubio exítitit cetus; . qui in oculos cádits

- eius-

modi autem ecclefiz eam effe rationem , conftat, y

t quam-

uis.omnes chrifti doctrinam profiteantur;:

gli,i tamen in fö-

cietate hac fiit chriftiani re: alii tantum no

mine. De tali gre-

ge loquitur etiam Petrus, quum itidem a presbyteris poftulat,

vt pafcant zofuviy *2 918 , 1. epiffol. v,2.

Ex his élucet ra-

tio, cur Paullus presbyteros Ephefinos: iubeat :

æ-goaäzä)v

zavyn 7À "roiptyio , toti greoi,

omnibus in illins ceetu; cum

ad deum conuerfis, fiue vires eorum firmiores fint;

fiue

miqus, eo confilio : vt in cæleüi'doictriha fideqüe in chri-

ftum 'cgfrobdrentur atque 1incrementa bapiant; tum nondum

in priftinam dei gratiam reftitutis, vt chriftum

; ferua;grem;

fuum, cum vgra fiducia þamplect,antur.

$.

IV.

*

ECCLESIA ipfà, cuius prel:sby'tefos Paullus —de'- officio

admonendos effe; duxit, fuit Ephefina.

Antequam Ephe-

fii ad deum fefe conuertébant, dediti illi

erant cultui ido-

lorum, artibus magicis, lafciuig

atque aliis vitiis, ac cor-

ruptiffimis viuebanf moribus;-

"Significat hoc Paullus in

epiftola, quam ad eos exarauit,

haud obfcure , quum de

ls fcribit: vof quidem : notu;

fusftis; defiä?z'; (I? þeæqtz'f , 12

ti-

L

VUl

- F

gmbm A,?z"lz'gumzda'"veæf(ztz*' effis . I,12. ac poftquam m entids

nem fecerat eorum *ignorantiæ-j.'atqueanïmi torporis, qui-

in illis fuerit, ita pergit: 4 obdueto calo fe ipfos: addixe-

rugi lbidimi ad ommem obfeemtatem , auide . perpetraudam,

1V,

19. Idemteftantur profani fcriptores, PHILOSTRATVS ",

Sed tamen. in fumma miferia

ATHENAEVS'** atque alii,

fua .experti' funt largam dei mifericordiam hacque ex tene-

bris ad lucem peruenerunt.

Collecta. e& Ephefi ecclefia

huiusque fundamenta iecerunt Paullus, Prifilla atque

Aquila, . Quum enim Paullus Corigghe Hierofolyma pro-

ficifci, fecum conftituiffet, vt ftipem Macedonum et Achzo-

rum, qux pauperibus fratribus n Iudxa data fuerat, ad

eos deferret,: Ephefum adpulit ac. cum-iudxis differuit$

quia autem diutius ib commorari nolebat, Prifcillam et

Aquilam reliquit atqu

e.ad hos poft Paulli difceffum Apol-

los fe adiunxit, vt cum.iftis communem operam ad adnun-

,

üandum euangeliumuadhibcrvetj, actor. XVIIL I 9'..,,£qqh., J-Pagl-

lus rEdiit: quod c'qeperat,'opþüsh confEciRt ac fundamen

tig

nouz ecclefix pofivtis.- folidum ædi&cium fuperftruxi. .. In

f

iudxorum fynagpgaq) per tres. ,mäm

es propofuit, .que. ad

;lfepgnüm .d,ei fpe.ctäntw; vq'uoni'g;n» xautenj" iudzi refi

Rebant

atque

* devw'ta ,,'Apoüom'i 'Iþ&nenfa lz'b)ï*.

*»L diptofopbift. libr. x11. P.,;? j

fv. cap.3. p. 141.

]

DI x I

VIHI

atque animiim $ erga*,do.c'tr;igäm chrifti infenfum , monftra-

bant, reliquit ilam ac per duorum annorum ípatium in

fchola "'yranni cuiusdam quotidie fermones habuit, ita vt

omues Afra incole domini iefu doctviuam audizieïint, tum iudeis

tum graci, actar, X1X, S.fcgq. .Ex femine verbi diuini, ab

apoftolo fparfo, vberiores fruges progenitz funt: orta eft

Ep—heiï florentiffima ecclefia; iudzi pariter ac homines fu-

perfütiofi, ad. deum conuerfi ,. fecerunt inter fe focietatem

facram, : - SCribitP.aullu-s, euangelio zmagzam ac validann

, portam apertam fuiffe Epbefi, v. Cormtb. x vi,9. — Qu iam

breuiter dicta funt, ea vberius enarrant: Gvir, cAvEvs;*

HERMANN. WITSIVS, **. SALOM. VAN TIL, *** IOACH,

L,AN'GWS, * inprimis GOTTIr, FRIDER. GYDE., **

^

A

|SINGVLARI ifcud.-ie Paullus ecclefiz ,Epheü:iæ, confti-

tüte. atque amplificandz, profpexit feque in falutém illius

omni cogitationé curaque incumbere, monftrauit, - Non

folum presbyteros eius Miletum aduocauit, vt eos ad mu-

Vn,us

* antiqzziiati/z. 'a;)ojiblic. p. 370.

* comientat. de wira er epiftolit

E u

melezemazib. Leidenfib.. . 102.

Paulli p. ii2

*** commentar, in epiflolas. priorem

»*

cominentation. de ecclefie Epbe.

- &4d Corinthios , Ep/)?/toyp Plulppen-

Jtue. [latu p. 95. adde 10. AL5,

Jés ac. Coloffiuf: p:123. etin. ope-

FABRICII /4

S

Tuzar, luceni. euarzggl.

6 qualytic, t0m. 11, p./ j92.

P

B

v

AR € —TÀ

nus, ab ipfis recte prüdenterque obeundum, mPcrueret, fed

étiam iterum Ephefum venit ibique, quum in Macedoniam

difcedere- vellet, "Timotheum rehqult, vt ipfe teftatur:

guemadmodum, 1nqu1t bortatus fum tej vt mr:neres Epbefr,

quuti proficifcerer n ZWnædomam, I.7iniotb.1,3. qux ver-

ba de tertio Paulli itinere Ephefino intelligenda effe, fationes

temporis oftendunt. Primum enim Ephefi füit, quum Corin-

tho Hierofolyma pmfiafceretur' deinde poft' abfolutum iter

Hierofolymitanum et Antióchenum , Ephefum redut fed

in neutro hoc itinere Timotheum Ephefi reliquit.

. Quz

quum ita fint, adducta verba de tertia Paulli profectione

In hac vo-

Ephefina fumenda efie , quisque facile videt.

luit apofuolus 3vt "Timotheus .Ephefi permaneret ac curaret

omnia, qux ad cetum chriftianum et confrmandum et au-

gendum falutaria eífent.

Qui exiftimant, Timotheum eo

tem

pore a. Paullo conültutum effe primum. ecclefiz. Ephe-

immo archi,epdcopum ac. primatem,. illi

finz epifcopum:

opinione fua longe falluntur, Nihil de munere hoc 4n fa-

cro codice habetur ac quamuis T1motheus poft difceffum

Pauïh Ephefi permanfent, vt Paullus in antea memorato

loco tmdn*, ex eo tamen haud fequlmr, vtibi fuerit eplfcg,,

pus.

Nec probandum eft, iilum ab eo tempore, quo a

Paullo Ephefi relictus fuit, in vrbe hac perpetuam rerum

fuarum

ER € — A

XI

fuatum fedem. habulü"e, idquod oinino fuiffet neceffarium,

fi Timotheus munere ep1fcop1, proprie fic dicti, perfuüngi

debuiffet. -

Quz ex monimentis fcriptorum ecclefiaftico-

rum. adferantur ea non fatis certa funt ac firma.

Nomina

archzepifcoporut et primatum ztas-illa plane ignorauit; mul.

to magis ipfam rem

Sed. hzc veluti in tranfitu denotata fint

Legatur HERMANN,WITSIVS.*

Id potius$adnotandum eft,

tamquam documentum eximiz curz atque amoris Paulli in

ecclefiam Ephefinam, illum fcripfiffe epiffo/am ad Epbofios,

Equidem de infcriptione eius difceptatur funtque , qui in

€à voces: & "EQézp germanas. effe, negant;

ipfi autem fen-

tentiis fuis inter fe diftant,

Ali epiftolam hanc,more ez-

Cyclicarum infcriptam effe; putant, hoc modo: «6 dyíoc ,

706 8Ul .. M TLrigCig &V Xpiso 15085 vtin loco vacuo

nomen cujusque ecclefi in Afia minore, ad quam mittere-

tur, diferte exprim? poffet, iique- 1AcOoB. VssERIVS " ac

IVLIANVS GARNERIVsS, ***

AliY opinantur, datas effe litte-

ras has. ad Laodicenos

ex antiquioribus MARCION , EPI-

PHANIVS: ex recentioribus:

HVGO GROTIVS ,

HENRIC,

HAMMONDVS,

GNIL.

WACKIVS

LVDOV. ELLIS DV PIN,

CAMPEG. VITRINGA aàtque alii,

At vero. epiftolam hanc

-

D 5

ommnino

* mzfcellmzear Jacrorum . £om. 11..-

* diuwerfas íententias diligenter

percenfet :

190.

CHRIST. WOL-

** in aunalibus p. 686.

Fivs cur. pbilolog, er critic, int *X

*** ad Bafl/um tom,1

p6

gofterieres Paulli epiflolas P

XII

AR € — A

omnino exaratam efï'e ad Ephefios : erud1t1mxm viri fatis

D

probarunt

$ VI

xoN fàtis fuit Paullo a presbyteris Epheüms pchu-

lafe, vt fibi ipfis atque écclefiz füz attenderent; fed etiam

rationes adiecit, quibus adductus illis curam hanc commene

dau»rlt

Propofuit tria argumenta eaque grauiffima, Pn-

mum fumtum efta diuiga dignitate muttris presbyterorum

atque his expreffum verbis: dv d mowuío vuiehcet, Upac

0 quéugua TO eiyioV EOTO imumuóms9c, ub O sm?&nmav

78 Osg

Adpellat illos epi/zopos; quum autem iidem antea

dicti fant fzerbyteri, luculenter ex eo perfpicimus, tempo-

re ifto inter epifcopos ac presbyteros nullum fuiffe difcri-

men,

ita' comparatum ,

vt

ifu

ordine ac

iure his

fupenores exftitiffent, quemadmcdum fibi perfuadent id-

que et aliis perfuadere volunt curie romanz addicti ac;

vti vocari folent, hierarchici; fiue epifcopales n Anglia.,

Non folum Paullus presbyteros Ephefinos adpellat epz/copos;

fed- ab iis quoque ea poftulat , qux ad munus epifcopi

pertinent

certe ad precipuas illius partes

qualia funt:

atteudere gvegi ac pafcere ecclefiam dei, . 1mmo quum presby-

teri ecclefie Ephefine in numero multitudinis epz/fropz di-

cuntür, adfrmandum omnino eft, plures epifcopos Ephe-

fi

AA € — 9A

XhI

fi fuiffe, hocque nomine a.presbyteris non diuerfos; quia

pontificiorum atque epifcopalium in Anglia fententia eít

vnius vrbis vnicum tantum poffe effe épifcopum,

Idem

alia fcripturz facrz teftimonia imonftrant, xtate apoftolorum

voces presbyter atque epz/copus promifcue vfürpatas effe.

Tufft Paullus "T'itum, presbyteros per oppida conftituere

eosque

qui effent fine. culpa

fine luxus ac contuma-

cix dedecore :

qui haberent liberos fideles,

ac ítatim

rationem fignificauit, cur eiusmodi presbyteros requireret

quod Zereat epifzopum , culpe expertem effe, vt dei difpenfato-

"us dTulq

Quos igitur Paullus presbyteros vocat,

1s. etiam paullo poft nomen epz/coporum dat

Quod quum

ita fe habet, non difficulter cauffa intelligenda eft, cur Paullus

epifcopis et diaconis falutem dicat, fine mentione presby-

terorum, PApp. ,

Omifit presbyteros, quoniam eos

nomine eZ/eoporum comprehendit.

Przxter vfum vocabulo-

rum fresbyter. et episcopus, in facris monimentis fine difcri-

mine adhibitum , argumenta , ex chrifti difciplina petita,

comprob ant ,

apoPcoIorum «tate epifcopos ac presbyteros

elusdem fuiffe ordinis ac dlgmtaus

Sciebant legati diui-

;; feruatorem pronuntiaffe:

Og &dy 9A £v u;m £ wpw-

v06$ 879 UuGv O8Acc , Mattb. XX, 27. ac pharifzorum vanas

honoris ac pr1m1 loc1 cupiditates grauiter reprehendx!ïe*

B 3

SN

Mattb

N

Xl

IN

- Éam ob rem

Mrzttb. xitj6. Marc. xi39.. Luc.X1,43.

etiam apoftoli iis obnitebantur, qui in confeffu presbytero-

rüm principatum ac prafidis honorem adfecrabant vti Dio-

trephis exemplum oftendit, Joenm. epifi. i11, 9.

Quando

porro Paullus:minifterium ecclefiafticum. noui federis de-

fcribit, non folum dona vaticiniorum , miraculorum fa-

nationum et linguarum; fed eüam diuerfa officiorum ge-

nera recenfet; de difcrimine autem epifcoporum ac presby-

terorum plane tacet, id quod fane filentio non prxteriffet,

- fi diuerfus ordo isque. füperior epifcoporum atque inferior

presbyterorum locum habuiffet, 1. Corigth. x11, 28. Ephef.1v.

13:; Recte xgltur fcribit. HIERONïMVS. ideu €/i presbyter ,

qui epifcopus *

VH

-

S.

ovi fecus fentiunt, contra argumenta, ipfis oppofita,

pugnant quidem atque opinionem füam- de antiquitate. apo-

ftolica dignitatis epifcopalis tueri adnituntur; leuia autem

fünt; nec vllius momenti, quz pro ifta defendenda adfe-

runt.

Nomen þm*lyyterorum, dicunt, indicium effe. non

precipue xtatis; fed offcii ac dignitatis, atqué'in memora-

üis aliisqué fcriptura- facrz loc1s ügmücare epi/cobos, fpe-

c1at1m

* commentar, in epiflol, ad: "Titum,

edition

MARTIANAEI

toj

1V. Ope

part.1. p. 413

A»a — € — BÀ

XV

ciatim fic adpellatos ac. presbyteris üxpenores.

Immo ad.

dunt, nomen hóc eo tempore, quo: Tibri nou1 fcederis hf..

teris miandati fint,

maxime ad epifcopos

a presbyterls

diftinctos, pernnmffe nec monimentum füppetere, ex quo

probandum fit ;

€a ztatée quemquam fecundi ordinis íà.

cerdotem conftitutum fuiffe, - Ita ex difficultate fe exped1re

poífe putant; HENRIC. HAMMONDVS, * IOSEPH, BINGHÁ:

MYS ** atque alii.

Sed fignificandi virtus , qux voci pref-

bytévorum ab iis tribüitür, ficta eft ac nititur ;perfuafione,

nondum probata ; Paulliatque aliorum apoftolorum tempore

exfütiffe epifcopos; presbyteris fuperiores, atque. ordinem

illorum ab horum ordine fuiffe dnlerfurn Aliam ranonem

iniit DIONYSIVS PETAVIVS, "* cauffz füz przfidium cone

ciliandi.

Negare non poteft, presbyteros etiam epifcopos

adpellatos effe5 vt autem fingularem epifcoporum ordinem

tueatur, exifümat, licet presbyteri dicantur epifcobàis ex

€o tamen haud feqm

vnum fuiffe ordinem presbytero-

rüm atque-epifcoporum, quia interdum presbyter- duplici

munere, et presbyteri et. eplfcopl functus fit atque in vno

duplex fuerit ordo,

Verba elus funt: ec zgztar qmisime

g

$ ; iffertationibus quazor , quilus

epifcopatus iura ex. facris. feripzu-

** Bvigittum; frue. antiquitatum eg«

Yise: primaua etate adftruuntur,

clefiafticar, volum, 1. . $ $.266,

atque in adnotazionibus in tiouum

g dogmaz. zbeolog. tom. vy,. de et-

clefuaftiea. bjerarchia, libr. 1, cap, 25

ytflamenr, variis loeis, .

PT

XVl

A

€r . Z

eu zgnomndum , aliud eje ordittes alzguos dicert vt at offictó,

ac &atura fua . ejfe diuevfos « aliud, ia plures þerþnas effe par-

titos. Potofl enim vuus. idemque diuerfos babere ordines ; uec

ideo vaus ex ambobus fit ovdo, ngemadmadum, etft Melchife-

decb vex. idem: erat . et Jacerdos. altiffmi , noti. propterea regia

dignitas et /'zzcerz!otzum vuus idemque gradus qut ab[olute. di-

dlia-

ci delet; aut etiam in illoipfo, quà vtrumque babuit.

qui aom duas balere. diceretur. functiones , et officia ; vel digti-

tates duas; [éd vnam tantummodo, i vti 8 ómroutiuéis, dd eff

fubiecti , nulla szerentm efl s ita gmduum elfet dignitatummque

nulla.

At wero quls non :videat,

PETAVIVM mh1l

Sententlæ fux fun«

aliud profetre, nifi commentum ?

damentum in. eo collocat;

tempore apof*olorum aliud fuif-

fe munus epifcoporum ; aliud presbyterorum, hocque pro

certo adfirmat 5 quod tamen antea'[non probauit; nec pro-

Aperte igitur vitiofam concludendi rationem

bare potuit.

adhibet. Perfpexxfï'e 1pi'e videtur, non multos adprobatu-

ros €i

ffe commentum eius de duplici officio in vno presby..

tero

Aliud igitur excogitauit , presbyteros nonnunquam

fuiffe Velu

ti vicarios epifcoporum, qui nondum in ecclefiis

qulbusdam conftltutl fuerint: apoffelos, fcnblt plerisque in

ecclefis .

Vecetis excztatz;, mondum epifcopos , boc qff, ordiuis

primi gubermatores,

e prz/iore: iuflituifes fed. fecum!z dun-

ss

trzxrzt

E

BR O DA

XVII

tuxat, bor eff, presbyteros fnplices, aqui curatiotem illam eccie

farum cape[ferent et vtrogue. moniime cenfereutur.

Huzusm odz

ergo im adminifiranda ecclaf j« communia fübi cum fupeviovi

ordiue muuia preflabaut , que quidem prafenti neceffitaté vna-

gis vr. geþam* j ee differri lougius poterant.

Cetera , quc Ja-

Zovis eraut potefiatzf, in apoftolorums aut ab ds m fforum.

eþz/i'aþamm , adueutum. iuterüm vofüruabogt, *

Verum. et

hzc dicta funt fine vlla ratione : fine. vllo facrarum littera-

rum. teftimonio.

idem. iudicandum eft de cauffa , quam

defenfores przrogatiux epifcoporum prz. presbyteris, iure

d1u1no innixz , .adferunt, cur presbyteri Ephefini in nume-

ro multitudinis e€pi/copà adpellentur, quum vnius vrbis vni-

cus tantum poffit effe epifcopus, nempe, non. Ephefinx fo-

lum .ecclefiz; fed et aliarum..Afiz vrbium epifcopos intel.

ligendos . effe ,

quos Paullus Miletum ad fe aduocauerit,

Sed:rei huius nullum eft indicium apud Lucam, fcnpto.

rem eorum quz .a Paullo Mileti peracta fant, |

.Plutribus

argumentum hoc contra pontificios atque hlerarchlcos an-

glicanos . periequuntur ; ex reformatorum ordine: CLAVDIVS

SALMASIVS, *f DAVID BLONDELLVYS, *** MATI*HAEVS

-LARRO-

* -óbiden liy.1v. cap 1. p. 126.

3 ad libros de þrzmam papa ac

** libro. de - epiftepis er-presbyteris,

J de [ enore trapezzico.

quem füb WALQNIS MESSALI-

U*e n apologia pro feuténtia Hliero-

"NI nomme edxcht

in .adpara-

nymi de epifcopis et. presbyreris,

XVII

MA € — À

LARROQVANVS;," IO. Vo:as*rws* ** ex noftratibus autem:

10. FRANC. BVDDEVS,'** CHR. MATIH, PFAFFIVS,* IV-

SIVS HENNING. BOEHMERVS"* atque ali,

Vl

$.

pr presbyterís; fiue epifcopis ecclefie Ephefine

Paullus dicit, fpiritum fanctum eos conftituiffe, ac Hngula-

rem dïgmtatem nmuneris, quo functi funt, lndlcat nimi-

rum illos effe miniftros dei: a deo vocatos: a deo; fpecia-

Erant

tim fpiritu fancto Ephefiorum cetui facro prafectos.

ifti quidem non immediate; fiue ab ipfo deo vocati fed

mediate, ab ecclefia ac per confequentiam ab homïmbUS,

attamen ipfis vocatio diuina obtingebat, ea, quz non fo-

$um diuina origine atque auctoritate minifterii ecclefiaftici

deique promifüis ac donis nitebatur; fed etiam non fine dei

ximtu ac voluntate: non fine eiusdem. guübernatione' fiebat.

id quod cauffa eft, cur niiniftri ecclefiz, licet ab homlmbus

fint electi ac vocati; conftituti tamen. dicantur: I.) genera-

tim a 4eo, vti pofterior epiftola ad Corinthios infcripta eft

5non tantum a Paullo3 fed etiam a "Timiotheo, atque in ea-

dem

* in obferuatiosibus ad vindicias

*er mzjl:ellan fücror, part.1. p.133;

Pearonianas p« 298.

et in ecclefta apofolica . 7219,

&* exercizaz, de fedibus epifcopalibus

* originib. iuris ecclqäajizc P. f2-

primari im veteve ecclefia , apu

cRENIVM exercitat, philolog. bi«

u d;þïermtzomla

iuis ecclofaffici

ftoric. fafcicul. 1. 9. 73-

angm, difertat, V11. p 291.

XVIIHI

AR O €y — A

den de vtroque atque aliis miniftris ecclefiz litteris manda-

tà hzc habentüur: deus zobis wcwczlmtzozzzy admmzþmtmnem

dedit: deo per mos adiorta zte, quafumms pro chvilo.- vecom.

ciliamini deo , 2. Corintb. v,Y9. 20.

II.) fpeciatim a c/riffo,

quo fpectant, quz Paullus tradit: ergue-ir partim euangeli-

— Jiass partim vates; pavtüm paffores et. doctores. dedit, Epber.

IV,II,

Loquitur de chrifto quumque duo genera mini.

ftrorum facrorum. memorat: aliud. extraordinarium

d

idque

(

apoftolorum , prophetarum atque euangeliftarum: aliud or-

dinarium, paftorum ac doctorum, de omnibus quidem pro-

nuntiat, eos datos effe a chriftos non finguli tamen ab &o

"

ipfo;3 fed nonnulli ab hominibus conftituti erant ac vocáti,

vt paffores et doctores, fiue iftos, veluti inter fe. diuerfos,

difternere ac paftores ad ecclefiam 3. doctores autem ad

Ícholas referre; fiue coniungere ac per illos epifcopos ac

presbyteros intelhgere velis

IIl.) a fpzrítu 2zcto , quod

ex Paulli effato, in quo illuftrando verfamur, luculenter pa-

Expreffe de presbyteris Ephefinis adfirmat, eos /pzrztum

Jauctum conflituiff, eo modo, vt neque patrems5 neque filium

excludat

Opus enim hoc ita comparatum eft, vt ad omnes

diuinitatis perfonas pertineat; Paullus autem id fpiritui. fan-

cto przcipue tribuit, tamquam 1lli, qui fingulari gratia eccle-

fix prouideat

Sic relatum legimus , fpiritum fanctum di-

C

2

xiffe:

XX

xR ch 24

xiff'ei fegragate mz'bi Barnalam ac Saulutn. ad opus. éui. eos

deflinaui , 1Mosque, 2 fzmtto- üï?*itu*þyigigoyj ad Seleuci ati ?76/2, d

gf , fzctor.' SOILA. dc

$.

IX:

Secundum 'argUmentUm . Qquo Paullus presbyteros

Ephefinos ad munus, omhi fide ac' prudentia adminiftran-

dum, commouit, petitum eft abexcellentia ecclefie 5 orousatiews

inquit, «4wéxxAqgríay v8. De84 9v mregiezrouoao Oib V8 Gpamoc"

Vocis 9;8 lectiones funt difcrepantes.

In nonnuliis codi-

cibus eft zueéíg, in aliis aveíg x«) O£* ^ lllam; fiue aweía

adprobat gvco cRorivs atque animaduertit: zzemufri-

jtus ile babet: «8 xveia , vt et multi ali.

Et Syrus fic legit ,

qui vertit chrifü. .. Zaezis- lapfus. compeudiofe feriptiouis 98

pro x& '-A(po/z?ö]i plerumique. chriflum. «ópto vocamt , patrem

vcro deum. * Sgd tamen quz tradit de compendiofa' fcri-

ptione, ea inani perfuafione nituntur; nec probanda funt.

Certe in-nullo codice manufcripto ifta habetur. Lectionem

E

xpss ali fequuntur. — Przter interpretem. Syrum, ea eft

inter antiquiores apud IRENAEVM, THEODORETVM àc

quosdam alios- patres; inter recentiores autem 10. CLERI-

ng

cvs** non obfcure I'rg,mifïcati,1 fe ab eadgm non alienum

effe,

* adnotarionib. in actor, XX , A8.

** qvre criica part. ini Ject. : 1.

z09), 11. oper. tbeolog. p. 643.

cap, 8. volum. n.h P. 95. epi/ivä:;

AR O w —— DA

Na

XXI

effe,

At.vero merito prefertur, qux maxime communis

eft, fcriptura.Oes -

Primum enim ea auctoritatem plurium

eorumque anthmmmorum cocucum prz fe fert horumque

teftimonium maloris 'ponderis eft, ac 1llorum, in. qulbus

$

XU£iS. legnur

^Nulla deinde cauífa. eft , cur-pro 942 legi;

aut fcrlbl "debeat . AUpiS , AUE Yegica*

de

«

Quum enim deus,

3

quo Paullus.loquitur, chriftus eft, apoftolus pronuntiare

omnino potuit, Zeum ecclefram adquifiilfe fibi proprio faugui-

ze; qua autem: ratione ,. paullo poft oftendemus, -

Confï:at

praterea , apoftolos chriftum adpellaffe 4ew ,. mon tantum

fimpliciter ;-Ioa7z.1,1. XXx,28.-1. Timotb. II1; 16. fed etiam

cum epithetis grauioris mbmenti, quando dicitur: Oedc ivAc-

ynïoc, KottVYXsg. ufyac Oi Tit, Y5,13. 6 Aq9uéc 9ede; 1 lormrz.

V,20. quz adpofita nomina fatis monftrant, chriftum ve-

re ac reipfas. fiue effentia-deum effe.-

"Nec exiftimet quis,

dictionem de J auguine dei plane inufitatam effe,

TIoannes

filio.dei fanguinem:tribuit, quumque dicit:--zos zefa chrifii

fauguis , dei filiz, expurgat. ab ommi peccato, . epifto], x, 7. effa-

tum hoc idem eft cumieo: Janguis dei uor expurgat ab omui

peccato. (&1 apoffolis ztate proximi fuerunt ; patres ordi-

nis facri non. dubltarunt

fangumem chirifti /?mgumem dez

"O 3-

ad-

de editione noui te/hzmentz millia-

mlfTa

aduotationib,

if HAM-

"2, ipfius MILLII oyo .zefla-

MONDII00Um zefHaenttu,actor,

?hente , Amftelodaml edito, gre-

XX, 28. 0. 1. P« 379

XXIt

æ : .æ ä

adþeïïa're,- "[-nt;er eos rGNATIVS * . fcripfit: "iibiia : :

948, diaQwmUplrartic & cupami 9t8, quuin imitatores. fitis

di , excitaudo vos per fouguimm dei.. Vnde. denique orta fit

fcriptura xveis pro 9:8, fufpicari haud difficulterlicet, Pro-

babile eft; ad ofam codicis cuiusdam adpofitum effe xU£lg,

vel interpretaïioni's cauffa; vel quia abfonum vifum 'eft, fi

"

Denotat hoc non inepte 1O.

fa

nguis de deo dicatur.

udiirvsi** alfurdum , imquit , videbatur, fauguia:m dei di-

