£ere , ideoque dà. daugoAoylac anedélam , adpofuiffe videtur adi-

quis wucía. ad.oraum codicis , interpretamenti: loco, — Notatum

autem im margime, wilamirum. fl im lectiomis germaue , obelo

fortaffe iugulate; vel etiam abva[ze, locum mox admifeiat liþrk-

rii; Eadem coniectura fieri poteft de lectione: xupís nl

9:8, quam monnulli codices habent, adícriptum effe à

quopiam in margine augís, ea mente, vt vocem O& expli-

cáret atque oftenderet, Paullum non ipfi deo eiusque diui-

nitàti fanguinem: tibuere3 poftquam autem vox xvupís in

textum irtepferit;'nec vtrumque vocabulum xpís 9e5 bene

cohzrere vifum fit, particulam »44i interpofitam effe. — Ita

LLIVS.

coniicit !I'IIHI'EODTS-)AR'.V;V-L-B EZA; nxec; ;diffegtit Mi

$

4

$. X.

* jm prineipio epþi;'ïolæ

sas plilologicas e£ criticas ifb actor,

10$e

*

ag 139155

XX,28.p.131I. DAN, WHITBY

examen variautium. lecrionum . 1o.

** wons ad Dbuuc locum p 307.

Mil in uowum þteflan-z;cïrfz;zum

adde 10. CHRIST, wpz..mï.:cn-

p.21f.

95

AR €* — £R

XXIIE

Y

L

,X.

ï:?*

LEGENDVM igitur eft 9;&.

Quodfi obiicias . a. deo

qui fpiritus atque ideo: omnis materix expers fit,. nullum

fanguinem effündi poffé , fcias , chrlüum non vt deum, in

)

fe fpectatum; fed tamquam hominem; in. adfilmto 'Corpore

1

humano, fanguinem ipfüum profudiffe : effufionem.hanc, for-

maliter confideratam, ad humanam eius naturam pertmere :

tribui autém fanguinem.ipfi,.vt deo; propter vnionem dua-

rum naturarum perfonaïem harumque: COmmumonemv e Præ-

bet dictum hoc Paulli luculentum exemplum primi generis

[

commumcaüoms 1d1omatum ad quod pertmet fi de con-

[e.

creto dmmæ naturæ ad; quod homlms proprium eft, ad&rma-.

tur, Aha f mlha e&'ata funt 1n fcnptuns facms ; quando di-

citur: Jïlzus dei Iilltm" g/l ex mvlzere , Cal.1v, 4. Jï/zm dei

"

þroprzw in MWtem þra mþz: thdztw ]Bom. VIII, 32. dotüii-

mu' glarzæ cruczzzxw, 1- Cormtb, u 8-. vitee auctor mteszectm'

uæ quum. 1ta fint , fanguls et ad

deum ét ad homxnem Iiue ad totam perfonam chnfh re-

;('ern debet' dmerfa tamen rauone, atque ex eo feg quitur,

vt 1lle fit fancruls pretzrjm, quemadmodum t. Petr. 1, 19.

7

adpella.tur. .fanguis non tantum homlms 2 fed euam dei,

Geav9com8 , languis tante virtütis, vt per eum infinita pra-

fita fit fatisfactio: infinita priftina falus recuperata. San.

gUIS

XXIV

äïä?&

gu1s eft propwus vt Paullus in. nofiro loco expreffe enun-

diat, a^ deo 'adquifitam : 'effe ecclefiam did idíg9: dijsaaoc., per

fatigainem illtus,, -qui eft proprius dei: filus ; Kom« vY11,32.

qui4qoz per' /eraamm wt.vitulovum . fauguineam 5 fed- per /;mm

apfous þmaumem 2ngve[]us eft' femel in. [acrarzuin : etermam £z-

Zzemtzomm adeptm', Ebr.lx, 12. qui:/fuo- szazzme populum

t Propriüs thic. fanguis eft fanguis

luffvauit ,. Bbr;Xxir0, 12

zjoui fæziem, "Mattb. x xvi; 28.. Zac. Xxn, zo« 1. Corigtb, X1

»

..4 fangïms ætemz fædem, £br. xm, 2or:

'ï

T$

S'XI

ITA P;eulliis pïane ac perfplcue teftatur de dnumtate

Lefu E

hmih. Adpellat 111um exprefï'e deum , .€0. modo quo

k

vocem de

] verum atque effenua talem deum fi gnl&care ad-

uerfaru nque

Socmlam Apfi fatcntur ac docent vocabuló

dez Verum atque vnum deum deügnan, fi 1llud confhtuat

fublectum propoüüoms ac fecum coniunctum habeat artl..

Sm enim mvs*rvs sochvs fcnblt, d fcze:zdum

culum.

eft ante ommrl nomm deus fua notuva gU?: 7zomm ad;»e/latzuum,

et zdm co plm þus COHUED1eT j þer excellmtzam tamen viri zL/z

f

fummo rerum auctom £t condztorz /' ngulrzrzter attrzþm zta vt 172

tefz'amenta ?zoua, gzmm fuþzectz docutn abj?)/ute obtmet f We CUM

artz-

* 79/5071/" bne ad lzäellzms Wwem de

CHb , 100j 11. eluS OD6'. p. $99

diuinitate filii dei et /jm irus fau-

AS

€? ZA

XXV

II

avtículo fit; fiue [ine articulo; vel quutm obtinet vationem pradicati,

j

fi avticulum babeat. f mþlzczteæ, aut fine tal adiunctog vel cwf/hflt-

»

ctione, que articuli vim iufvingat, uumquam vift spfi foli, uz ehri-

Jfo guidem zpfo excepto, tributum inuenietun

Regulæ hz de

j.

fignificatione nominis Ze, vbi id in fubiecto ac cum arti-

€ulo adhibetür

abíolute atque vniuerfe non verz funt iis-

IS

que exempla oppont poffunt, qux. rem contrariam probant

l

Ponamus tamen, ifüs nihil obiiciendum effe, cogitent So-

ciniani, chriftum ea ratione, quam przícribunt, a Paullo

deum dici, ita vt -9eoc in propofitione fit fubiectum atque

arüculum praferat: ó 94óc,inquit, vgv £xxAmtíay regiemosimorro dial

t

73 108 iuaroc". Videant ,nos ex ipfis eorum principiis gram-

Q

maticis argumentarl

chriffuüum verum atque, vnum effe

u*

deum,

Eam ob rem, tam emdentem, omni cogltatwne

f

atque opera enituntur, vt preclarum hoc Paulli teftimo-

at

nium infringant;

aut faltem dubium reddant ; ; rationem

tle

autem, contra illud pugnandi, diuerfam ineunt

Qui iam

1

adductuseft, rAvsTVS SOCINVS* putat, nomen Zei non

^

ad chriftum ; fed ad patrem referendüm effe

Verba eius

vyz

funt: diczmus

zomen deus ad chriflum minime referri dele-

(t

ve5 fed ad ipfum deum patrem , cuius- dicitur. ds. efft fanguis,

n

quen

eXcGitato foco. p. 6o0,

XXVI

äsää?&

quem . cbrifrut effudit ,. ea Jïgum þrmoms et oö eat cauffam ,

propter gunm dicitur n])ud þroþ/æet/zm., eum guz taugit dei

Similia funt

populum ,. ipfius dei pupillomn. ocula. taugerve.

401652

quaz

in catechzfmo. Racouienfi *

ita leguntur :

del actor. xXX,.28. 4d. àpfum. deum "patrem veferri vecte

potef

immo etiam - debet ,. tum. quod. articulus vocà dei, et

guztlem fubzectiue — pofitee , addatw, quod 'ueutrum . de . cbri-

ffa vspiatm veperitur ; tum quod im bac eadem ovatioge aliquoties

4 deo aptr: tzüme dg/lmguatm vel f ar.et 24« Focatautem apo-

Jolus fauguinem, quem chrifius fud'zt, peoprium dei patris Jfan-

guinem, ea vatione, quaea , que ab aliquo, poffidentur. illiusque

juris fuut, etiamfi extra ipfum coufiffrant , apfius propria effe dicun-

tur.

Chriffus enimy, quantus quautus fuit, dei fuzt j.uec quidguam

14 €0 eijztzt quod a deo non polfr a'eretur eiusque. duris 7on

effet

ere vecte potuit 2pfzus /ngm: þropwm ei f(mguzr dz-

ci, prefertim fi. coufideretury quatenus efh pro mobis fufus. Namm.

fufus eff , vt [auguis agmi dei , boc efd , eiustod? Victime

. gUA

deus. veluti de fuo ad tollenda tmundi peccata præ/;æerzt. "À dde,

quod faug uis filà deiiure polfft proprius dei [anguis adpellavi, gua-

teuus chviffus proprius dei fuit filius, ab ipfo deo per fpivitum Jfau-

ctum geueratur. Additur, non filentio pretermittendum effe;

in edmone Syriacaloco dei legi c/örz/z'z. In hac ipfa fcriptura

?CPIS"S

* fection. 1Y, Cop. 1. de per[oua chrifüi p.57

ENER-AN

XXVII

xpiss eaque, quz eft zueís, prxfidium. prauz caufï'æ atque in-

terpretationis inueniffe , fibi videntur: vALENTINVS s MAL-

CIVS,* I0. LVDOV. WOLZOGENIV ,** illamque germanæegg

praferunt. GEORGIVS ENIEDINVS *** fumit quoque fibi, te-

ihmomum hoc de diuinitate chritti oppugnare atque ád per-

ueríam fententiam trahere; tam varius autem eft tamque-

dubius, vt prodat, fe haud quidquam. excogitare potuiffe,

quod pro certo adfirmaret.

Nunc commxmicmur ellipfin

vocis wg, hoc modo : deus ddguzf Qit fübi ccelefism j?zi:glüiæ

Jiis fiue proprii, ícilicet /7/4, quia vox f//i interdum omit-

L

.-z

tatur: nunc vocabulum digua e*cponlt de /f/o Hancque figni-

ficationem ex fcriptoribus grzcis ac.latinis, HOMERO;

THEOCRITO, VIRGILIO, TIBYLLO probarl pofï"e, putat,

hac fententia: deur adquifiuit. ib ecchefiatn. funguine propríioy

id eft, /ii: nunc fcribit, fanguinem iefu chrifti dici pofle

/'nguzmm dei, quod is deo facer fuerit,-

Sequitur etiam

SOCINVM atque addit, chrifti fangulnem dicl fomeuizen

dei, patris nimirum,, non-quod ipfe fanguinem habeat at-

que 1n illo facultas fit, eum effundendi; fed quoniam illum

D5

zílimet

* in refutatiome . difputat, de fu.

zigen chriflen «u bebauptung der

carnat, Grauéri p. 25.

drey perfenlichkeit. gottes: mzs/n'au-

"F* commentar. in acta apo[lol. xx, ^ g.

chen, zu verfleben feyn.

zom 11. eiusdem oper, p. 130. ad-

"* in expl;catione locorum /cwþtzme

de: eius vuzer meifung, mie die er-

vereris et noui ze[Lamenti ,. ex quibus

zer beibgerfchrift , welcbe die beu-

zriniratisdogma Jtabiliri [oler;p. 2 y .

XXVIII

BRAO € —— DA

xfümet veluti fuum, propter fingularem erga chriftum, fi-

lium dilectiffimum ,. amorem.

Immo concedit

per Zeum

intelligi poffe chriftum; ex eo autem haud fequi, exifü-

mat, chriftum effe deum xternum atque 1nämta potenua

præduum caliac terrz creatoren.

$. XIL

OMNES hz Socinianorum interpretationes aperte pro-

dunt illorum impietatem , impudentiam ac temeritatem,

quumque contra clariffimam veritatis lucem pugnare, co-

nantur, mxrum non eft, easdem non folum effe falfas ; fed

etiam fimul abfurdas atque ineptas.

Ad quod probandum

pauca adnotaffe, fufficiat: I.) fine cauffa fanguis chrifli de

fanguine patris intelhgitur, quia in fcriptura facra chrifto

quidem; nunquam autem: patri fanguis adfcribitur: quia

Paullus proprío fámguige adquifitam effe ecclefiam, tefta-

tur; chriftus autem, vt homo, fanguinem proprium effun-

dere potuit: quia temere natiua verborum fignificatio ne-

II.) abfonum eft, fcri-

gligitur ac durior adhibetur figura

pturam xeíc8, aut xugia przferre lectioni 9£2,quum hxc maioris

eft auctoritatis ac ipfi rel, a Paullo propofitz, congruit, hocque

nomine in erroris tantum tuendigratiam: 1IL)impudenter

ftatuitur ellipfis vocis &i&, qux nullo idoneo exemplo co-

dicis

XXIX

N -

dms facri conärmanda eft: qux re vllam quidetrprobabilita-

tis fpemem pra fe habet immo conftructioni verborum,. quam

leges grammaücorþm poftulant, aperte repugnat, quum vax

idis 3unctum fibi habét nomen. fuum fabftantiuum . Ziuarec ,

fi autem ellipfis locum haberet, illa hunc verborum ordinem

requireret: dj e;ueroc 48 idis, fcilicet vig.

IV.) in fcriptura

facra filius dei numquam a dicitur, ac qux ex profanis

fcrr*toribus prof'eruntur ea ad liberos hominum fpectant qui

metaphorlce cavo et famguis parentum adpellan poH'unt,

plane autem aha ratio eft filii dei,

:ex effentia patris ab

sterno geniti : V.) quis perfuadeat fibi, quia fanguis chrifti,

tamquam facrificii, deo facer fuerit, eam ob cauffàm illum

vocari /zzguigem dei , quoniam, vt ex eo fequatur, neceffe

eft, quoduis facrificium reconciliationis dicendum fuiffe

Janguinem dei:. NV) demque concedunt Sociniani, vocem.

dei explicari poffe de chrifto; quando autem conf'equen-

tiam admittere nolunt

ilum efle verum atque xternum

deum, ipfi fibi aduerfantur

'Tradunt enim

vocem Jsg,

vbi ea fübiectum propofitionis conftituat ac cum articulo po-

fira fit, deum effentia talem fignificare, atque ita ipfi nobis

conclufionem füppeditant

chriftum effe verüm deum

quoniam in Paulli propofitione 9:ec cum — articulo illud eft,

de quo aliquid adfïrmatuf, quemadmodum antea oftendi-

D 5

Inus,

XXX

2es

s

mus.. Plura hábentur apud eos, qui in tefüimonio hoc ex-

phcando ac defendendo operam pofüerunt, BALTHAS.

MENTZERVM,* IO. AFFELMANNVM,

x*

JO. GEORG.

DOR-*

SCHEVM,*** 10.:HENRIC. VRSINVM," ABR. CALOVIVM,

ISAAQ. FAVSIIVM, ** PHILIPP. IACOB, SPENERVM,

$. XIlL

IPSAM ecclefix excellentiam, propter quam Pauïlus

vult, vt presbyten Ephefini illi profpiciant, recte argumen-

famur, quod apofcolus dicit: & 950; "mu i Aqaíay wsgcs-n'awa'o&-

qo Qid 38 ;3:8 &ipaos: Ecclefia, quam chriftus fibi adqu1iïu1t,

eft cetus, quem Paullus antea gregez adpellauit : non cetüs

folorum electorum, quemadmodum reformati exiftimant ; fed

etiam eorum, qui licet fide i in chrlfcum careant; attamen cum

fanctis ac piis hominibus eiusmodi communionem doctrinz

ac facrorum habent, vt wtnque comunctl fint ac focietatem

ecclefia&xcam extemam fiue eccleüamuübxlem, cenihtuant.

Íd antea przcipre ex eo monfcrammus, quia apoftolus de

hanc. autem

ecclefia loqmtur

cui presbyterl præfuennt,

ob

** bibl, ilufirat.

ad . bunc - locum

* Jypz:*atzon Gzejïv/ um z0M.«v.

223

p.132.

P

** fyuragmar. exercitatiou. theolo-

*ek differzatiot.

de proprio |dei

gicar. parz. 11. p. 142.

/('mguzne

*** pentad. -differtatiónum — £beolo-

* in.der vertbezdzgung des- getipuifa-

gicar. p.200.

Jes von. der ewigen goztbez: vnfirs

a/:'zferfm Jacr. p. 39.

lerrn iefa chriftà p. 497.*

äæä

XXXI

ob:rem 10.. AFFELMANNVS recte fcribit : äanf derat : apq[t'a-

lm* boc doca: ecclefiams Epbefinatm evocationes fouy dm quautum

vz/' bilis of , babeus aniniflerium vifibile; mom ommia autem ec-

elefie. vifibilis snembra in. electovam. funt Uumero, Nec eccle.

fiam de folis-electis intelligendam effe; . ex eo quoque ad-

paret, quod Paullus. prxdixit ;

- fore ,

vt:ex ipfis- Ephefiis

eorumque chrifüano cetu exfiftant homines ,

'qui.perüerfe

loquantur ,

VEV f. 30.

,Ecclefiam. hanc: deus adauifiuit 27

j'oprio /(mguwe, id. eü eiusmodi fanguime, qui loco pretii'

fuitj vt AUvpoy,

oFacta.enim eft v'egimróoroac - mon.-fimplex;

fed um fatlsfactlone coniuncta ;; hzcque: vt : figret;

Opus

fuit: profrio dei f quguine , eo 'videlicet ,

qUI tamquam

Achor aC pretium interuenite debebat; : Tta inter TTEeVT OÍoC" i

aC AUrpaciy, d'arcAvrescdi' communis atque eadem eft ratio.ac

Paulli effato, deum adqugf uiffe fibi ecclefiam þroþrza Jauguime,

refponöent diuiniora d1cta de chrifto, redemtore, eumnpen«

EZ j/?? a5v Sbuyav dusg: Auz'gav &i TOÀ ÀQ Mattb. Xx; 28. Marce,

X,45. dedilfe f& av'rmurgav u'n-sg edyrov, X. Tinotb, IT, 6.

In-

primis rem egregie confïrmant atque explicant Petrus ac

ipfe Paullus, quum ille fcribit: sAu-rngn-re, vedemii eft;

V25 o

caducis. velus , argentos

aut ouros fod Tiuío cipaTi g dig

& yw/.cs xl damíAS xglä'ä, cbrifi pretzok j?mgz:me fecut iu-

tegrz

T fyutagmatz. exercitarion, academicar Jart. 11, p. 1793;

$

XXXIU

AR €« — 825

tervi vitzogue caventis apgui, 1. epiff. Y, 18. 19. atque expre(fe

teftatur, fanguinem chrifti effe veluti pretium z« certam pe-

cuniz fummam, qua foluta , nos redemtos effe; hic autem;

fiue Paullus, vtramque vocem a'oA6remsie €t grégizro qais COn-

iungit.ac dicit, fpiritum- fanctum effe:pzezus Dereditatis mo-

firza-dig davoAÓvpueis tne gO iC Epbef. 3, 34. eo animo,

wtpo&enorem illuftret atque . oftendat, quomodo facta fit

qtepizroimaie, per pretium: nimirum fangumls chrifu. Qlo ef

[pectat loquendi ratio, ab eodem apoftolo adhibita: 7yoegáz-

A'ya-

Oars vwlcy emti effüt-pretio, 1. Coriutb. w 1, 20. V11, 23

ed a fi fignificat emerz et quum «ipa eft pretum, per hoc ni«

hil.aliud. intelligi poteft, quam fanguis chrifti , Ziua illud

feruatons vígubv, vti a Petro. t. epif?oL. 1, 19. adpellatur. ..dm-

100, quale pretium ügmücetur expreffis verbis fcriptam ha-

,yopoca*ag

bemus .apocalypf. v, 9. vbi de chrifto pradicatur :

7) Ssd 3iuac 6v T QT CH. Vfdemzfiz deo mos fanguime tuoz

Ad. adquliïtloms naturam atque efïectum .quod.adünet, illa

præmpue iure abfoluitur , quod a redemtis. in chm&um ita:

translatum eft, vt ifü; quum fuerint fui iuris," nunc impe-

fio.ac potefcaü chrifti fe fubicere.debeant, eam ob . cauf-

(am, quia eos emit fanguine füo; Impeuum ipfum, quod

fibi comparamt fpectat quodam modo ad'omnes ecclefiz

vifibilis focios, tamquam fanguine elus redemtos ac voca-

-

tos 5

AA ** — A

. XXXIII

tos; proprie autem 11 a chrifto reguntut , qui per üdem in

regno eius gratiz ciuitatem adepti funt'

qul coniunc tim

exhibent íe Vt Aaov sregiégiov, Dopulum, pecu!zarem, Zt. 11, 14

Vt Aaov &c mépimolnrw, populum ad; quifitum , 1 . Petr, 11,

9. qui

funt membra corporis myftici ac fponfa chrifti

$. XIIT.

SEQVITVR tertium argumentum ; quo Paullus pres-

byteros Ephéfinos ad munus, recte prudenterque- f'ungen-n

dum , incitauit,

Sumfit illud a periculo ecclefie . E beft T4e

mmünenti, atque ita propofuit:

£yoà yàe ia t8To, 071 &ce-

Aéuc'ovrat ,uemz TV aQtäw (48 AUxei Bagug &ig (Jlu,a;gg Ui Qedé-

quevoi 78 m:(.mx' Loquitur apoftolus de Jupis quumque con-

ftat, vocem /upi apud profanos ac facros fcriptores fæpe a

propria fi gmficauone ad non propriam transferri ,

quisque

facile perfpicit

aullum ifta metaphorice vfüm eH'e 5 qua-

l

les autem Iupos def' ignauerit; aut quosnar

fimilitu-:

n per f

dinem cum lupis

proprie dictis,

cemparauerit ,

nunc

dlfqulrendum eft.

Dicüuntur lez homines crudeles, in

alios fæulentes, perfequutores ,' tyranni.

ARRIA

IN N

AT X7

S: K

0i Ju6V aWO/szavrsg, )Lu.æo:g Ot40101 Hmp:&a, &Ti

J

600 XGi 5714[-38-

Aoi z BAaeon, declimantes a aneliove gatura ,. dupis familes

ecz-

. d ;omm entarior, de Z;)zcteïz diputationib. libr.Y. cap. 3. . 9.

E

»*

XXXIIH

BA €9 —— T^

eyj'ïczmur duin þtmus g)erjïa'z et iufidiofi et ad nacefzdum pamtz.

LYCOPHRON:*

3. 3euugäg e'zre,mï/azv aggrayag Aurxg

rm-yw [LOVOPLP/]?HäI ,cAezþav'mc vcumv

quiau etiatn. [acumdos shiforuut. vapaces lupo:., vegi, outm' indu-

o calceum , furaturos vellus.

SENECA: x cogmto conjz"lzo eius,

publica. voluptas eVát , guod € fauczbm auidiffimorum Juporum

educeretur preda , culusmoch plura alia exempla. habentur,

etam in facris litteris , Jerem. x X11, 27. Zepbam. V, 3,

Adpellantur etiam Jupz falfi prophetæ ac doctores, a chnüo

1pfo quando 1Pce de prauis vatibus pronuntiat, . vere eoj

i veflzmentzs ouium , quum intus fu. Jupi vapaces, Mattb.vui

1s. et a facri ordinis patnbus.

Apud &PIPHANIVM ***

'Tryphon de Manete fcribit: dváe vig 1A9e ivraUOa ,. du ä,,

Aducc Bagvg, Aci 3407&50'0:: nv pdvOeav. eng:ga botfio. 7uzdam

accef , qui infe t ifomi dupi miore ouile perdere ,. adareditur.

CYRILLVS Hzero/a(ymztanus dicit: zmulti obambulant Jupi ,

wefizmenm ouzum tecti: qui ouzum mdumeizta geVunt ; noz ta-

9 vupues e£ dentes eavum balent ; Jed. quum . maufuctam ig«

duti fiet pellem et figure prætextu fmpliciores ac iumocentes

f(z/lazzt, 0 QOocgomoioy 'rng aaeQe:a9 && TOY dódivow '/Tgoa'xexo'w

IO V,

K** Deyef, Lx v1, Vr t,

* Caffandr. v. 139.

** de corg/clarwne ad Marciam cap.

* catecbef 1 v. . 1.

Xxlxe

ää*?&

XXXV

"

19y ) exitiale virus zmpzemtzs ex degtilus ezzzmlantur, quà lo

quendi f'orma IRENAEVS quoque, TERTVLLIANYS atque

alii vtuntur.

Nec falfi tantum doctores

fed etiam- gene-

ratim. 11 vocantur lapz, qui doctrinz chnfhanæ inimici funt

a

atque infenfi; vt ex chrifti effato. videndum eft:

UO VOf

dunitto Lamquam oues iutev lupos, Mattb. X,16.. Luc. X

)

Per Jupos enim hos intelligit feruator- quosuis hoftes verita-

üs cxlefüis inter iudzos ac plurtum deorum cultores 3 40

quos'apoftoli euangelii adnuntiandi càuffa mittebantur;

Ratónem fimilitudinis huius haud diffculter adfequitur,

j

qui reputat, Iupos effe callidos atque infidiofos:' pecori, in-

;

primis ouibus , infeftos: rapaces et infatiabiles , ac fimul

cogitat, qualis fit animus in prauis doctoribus atque ad-

j

uerfariis veritatis: qualem ifti propofitum habeant finem:

!

qualem agendl modLm fequantür.

Le g'mtur

"WOLFG

FRANZIVS;

SAMVEL BOCHARTVS,

THOMAS MIL-

10. cymmxvs,

FRID ADOLPH.

LAMPE,

ÍÓ. ALBERTI Yops: ,

E5

5XV

x i)z/iar aiz'malzum part. m cap. 20,

* in,centintatione. /J.z]' orie animae

p.'102.

liun Fraüsi párt. 1. P. zo. P.

7 12.,

"* bievüzoit. : libr. 111. cap t p

*

COMMBCDtar. in euad ^rel Ia;mms x,

827

12,. ZOTH. 1 1.

p. 660,.

FF* nor' ad. Cyruh cazechefag 1v

P obfiruerionib, in facros ttaui fa-

p. 45

dcm libros . p. 262.

v

-

XXXVI

ä»ää?&

P

öXV

NVLLVM eífe dubium, putamus

per/wpor, quos in

Ephefios inuafüros effe, Paullus przdicit, falfos doctores

atque hxreticos intelligendos effe, Pottquam enim dixerat, fo-

re, vt lupi in ecclefiamEphefinam inuadant ftatim fübiungit:

ex volis àpfis exfiffeut: àvàpeg AaAEvieg Ovegauuéva , quo di /fci-

gpulos ad [e [eguendos abducant, hisque, vt videtut , exphcat,

quales lupi fint metuendi, prauarum videlicet fententia-

rum architecti.

Certe nulla fatis folida cauffa eft, cur lu-

pos a falfis his doctoribus diftinguere atque exifümare ve-

limus, .Paullum duo genera hoftium ecclefiz Ephefinz me-

moraffe: aliud Iuporum : aliud eorum, qui duszagupéia. lo-

quantur.

Per &eepauuésa fignificantur generatim ea, qux

a recto deflectunt:. fpeciatim falfa dogmata.

Sic àiacpé-

Q« fumitur Luc X111,2. dctor. X111, 9. 10. fic eft yeved die-

Fal-

eeapuóm, Mattb. x vit, V7,. LuciX, 4x.. Philipp.i, v$-

fa doctores eiusmodi propof' ituros effe, dicit. Paullus, «8

d'roea o vc paSyide évíro duiQv, vt abducaut. a recta. via

doctrinz ac difdiplinz ,. dz&pules eosque concilient fibi

Eadem notio voci ézormáv a profanis auctori-

fect/ztoref

bus tribuitur atque vfurpatur illa de ifnprobis magiftris, qui

. aliorum dlfapulos ad fefe, pelhcmnt. Apud LvciANvM*

legl.

* fympof. fom.11. oper. p. 646

WA O — ZA

XXXVII

legimus : ódo] 22« ya&nmg p8 ewormdaas, duo! zam difcipu-

- Jos a tne abduxit , et apud, AELIANVM: * . u ,usu yeg sóhva

759y uV 30;:;7 d'rogTAG , nam iu nenf'mem ex Tmes a qme potes

a&/lmbere.

.Satis hzc comprobant Iupos , quorum Paullus

mentlonem ïfaCIt .effe falfos doctores.

. Ab interpretatione

!

hac uvGo cRomivs ** difcedit atque opmatur :apoftelum

loqui de crudeliffima chriftianorum vexatione, quam Nero

fufcepit, ac calamitates, in ifta Ephefiis imminentes , prz-

dlcere, cur autem fententix et verborum et rei

de qua

Paullus differit, rationes ac prxter has

euentus ,. paullo

poft enarrandus, repugnare videntur,

-

S

e

XVI

PRAIIDICIT Paullus non fofum rem 1pfam, fiue fatu-

ram Iuporum vim ac VloIentlam in ecclefiam Ephefinam;

fed etiàm tempus illius quodam modo defignat, quando ad-

dit: iguadent ip vor. Jupi uevd. nv aqmäw us*

Significat

aQDtätg pmfectzomm y d jZ*qJZm/z,

Ita Mos hec adhlbemr

4- Maccáb. vi1, 18. aDEMO*S*THENE *** "cuius verba funt:

7üv aqmäw üc T3G- waAe,wsc £7ramo'owa, profeftzofzem ad boffeg

feczt. a PLATONE d

E

quiiter fuum i m Smham -.rmr ug Xixe-

E3.

»!

Atdv

M:ck

* l;br X11I. var. äz/lar cap 32.

oratioti, de pace p. €o. oper.

* aduotzationib. in acz. xx, 29. 0Hf

1. aper. zbeolog. . 643,

* epiflol. v11.

XXXVHI

ä*ää*ä

Alav acþtäw adp*ällat

PauHus 1gmn -indicat.-:aduentütos

éfle lüpos; quando Mileto:- immo ex " Afia difcefferit , mi-

nus dutém €' v1ta, quemadmodum rionnulh TÉV ææiw fu-

Quz- énim

munt eamque de fmorte Paullt 1nterpret'mtur.

*b il de lupls deque hommlbus, peruerfe *loquenhbusï,

*p*ræcur.ta funt/^dà euenerünt; aut faltem éuenire' Xeperunt,

antequam mcrtahtatem fuam fïmret, vti ex paullopoft di-

aendls pateblt.

äpfa '1po(lc,h p-*æcuctlo non'erat naturalis

conlecfura., quæ ;ex variarum rerum - tatíónibus harumque

tonfebione *capitur ac probablhmfem prefe fert; fed vati-

cinrmum, virtute dmma editum;

Jnter. dona, fuper naturx

vires pofita, qul'bus legati chrifu inftructi fuerunt, locum

quoque habmit: facuitasïsggmlgandl, ac quamuis apoftoh

propheu,s ä;üxnguantur-, nec: fme cauiï'a ,quoniam 1llorum

przcipua; munells pars 1 fermone de euangeho, hoxum du—

tefn

prædlctmgq rerum futurarum: abfbïuebatur, nonnum-

Com.

quam tamen et apoüou præbuerum fe pmphetas

probat hoc. eX$mp1u&Paullx, aui 1lluürïa dpcumenta de-

dit usque monftramt, fe virtute valere , futura prædmendx.

Vat1cmatus efj: de anuchmfco ac tr1ftx£ï'ïmo ecdefiæ ügtu de

multorum 3 vera doctrma ac. fide defecmonc : de d&iïcüm-

ribus temporlbus extremi zui, 2. Zheffalor.11,3. fqq.. 1. Zi-

quotb. xv, x.qu 2« szvtb.m,r fqq. atquc aliis rebus

E XVH.

äsäää&

XXXVIIIL

A

$.

OXVIH.-

vATICINATIONIPVs Paulli et eam merito adnumera.-

mus, quam de lupis, in ecclefiam Ephefinam: inuafüris,

fecit

Itaila comparata eft, vt notas veri vaticinii prz fe

ferat.

Primum enim àpoftolus predixit rem. futuram. eam-

que contingentem, et fiea ad. voluntatem hominum refer-

liberam.

Deinde loquitur:non dubitanter; fed te-

f&atür, fe certo fcire ,. fore

vt lupr impetum. in. gregem

;

faciant eique non. parcant: iyg yde, inquit, ia «Zre.

Euentus denique prxdictioni refpondit eamque veram effe,

eonfirmauit, -

Quod. enim vaticinatus fuerat, id ecclefiz

Ephefinz -omnino contigit, .

Patet hoc abunde ex vt; "aque

eþz/ia/zz, quam Paullus..ad: szotäezzm exarauit iisque fignifi-

cauit, fuiffe inter Ephefios ;

qui-prauis opinionibus cor-

ruptiac deprauati, de via veritatis àc fanctimoniz deflecte-

rent. -- Mentionem fecit eorum, qui L.) velmt legis effe do-

ctores; neftiant. autem ,. quid .dicant;

"

neque de quibus

adürment, r. Titmotb. 1,7.. 1L) qui- fidei naufragium fece-

rint : -nominatim Hymenzi et Alexandri, 1. 7moótb. 1, 19. 20,

Alexandri nimirum, ab eo eiusdem nominis, vt probabile

eft, haud diuerfi, a quo fe multis malis adfectum effe,

2. Timoth. 1v,.14.- fcriptum rehquu:

IIL) qui infiad

nihil intelligant $ fed. morbo cxrca quæihones ac verborum

CCra

XL

N

€» — 25

certamma laborent, ex «iulbus oriantur muldm) 1urg1um mae

ledicta, prauz fufpiciones, inepte difputationes hominum,

l

qui fint mente cotrupti, veri expertes ac pietatem habeant

proquzftu, . Timotb.v1,4:5. IV.) qur proüteantur speu-

Odwupoy yvmri , af uomigatam fczemmm, poftquam a fide

aberrarunt,

r. Zintb. v1, 20.

21.. Ac quamuis haud explo-

ratum fit, quales ifti fuermt -quos Paullus verbis his .no-

tare voluerit; nec liceat, certi quid ftatuere ac decidere de

diffenfione doctiffmorum virorum;. num ifü fint gnoftici;

maxime Simonianis an Nicolaitz ; aut alii? * id tamen pa-

tet, apoftolum fingulari ratione defignare homines , qui er-

roribus fuis prauisque fententiis obtenderunt 5yoew exumte

am atque ia comparatam

'Vt cum cognltlone veritatlis ,

quz eft fecundum pietatem, pugnaret. Quz fcientia quum

effet falfa atque ad. id fpectaret, vt alii a recta ac falutari

H

cognitione dogmatum &dei ac'vitz deducerentur, Paullus,

illam effe 4Jeuddvupo» yvani , merito p:ronuntlault ac Timo-

Í

theum iuffit, iftam fugere ac deuitare.

XVIII

T

7 lecantur :

YACOB.

THOMA*

-z-zgc 426 -varswg devdesspk , que

- sgivS fchediafmaz. biflov. de de-

exílat in eius sni/cellaneor. facror.

et ecclef. apo-

. finitione pbilofopb, $. x xx11, p.

p(lït l.

p. 477-

19. 10. HENRIC, MAIVS extr

flolic. p.343. 10. 10ACH, WEID-

citationum pbilologicav. ét exegee

wERvs fchediafmat. de fcientia

2:Cc07

10, FRAN-

falfo ftc -ominata,

20fh. 1. p. 295

€1SC. BVDDEVS €0OJmnemtiatioue

BA €

en

XLI

$. XVIII

FVERVNT przterea hxretici, a Paullo nominati, qui

errores fuos diffeminarent atque in ecclefia Ephefina face-

rent turbas,

Eminent in illis Hymenzus ac Philetus, de

d

«

quibus Paullus tradit, eos & veritate alerra[fé ac dixziffé, vefur-

rectiogem iam factnm effe , et nonuullorum fidem euertiffe, 2. Ti-

220tb. V, 18.

Eos fuiffe ex iudzerum gente, ac locum ha-

bullïe inter gnoflicos ,

non íine probabilitate flatuunt:

HENEKIC. HAMMONDVS * et CAMPEGIVS VITRINGA, **

Negabant illi reditum mortuorum in priftnam. vitam ac

quum, vt verifimile eft, illis teüïmoma ex libris PI'IOHS fce-

deris de refurrectlone mortuorum obncerentur

ea non de

corporum ;

fed alia ;

quz iam facta fit, refurrectione inter-

pretanda effe, dicebant

Qualem intellexerint refürrectio-

nem, non plane expeditum eft, Proxime ad verum acce-

j

dunt, qui eos de refürrectione fpirituali $ fiue. pouus mo-

la

al quuutos effe; putant, vt ex antiquioribus . AVGVSTI-

NVS;'"* ex recentioribus autem plerique, nominatim :

CLAVDIVS ESPENCAEVS;*

HVGO GROTIVS,** 10, CASPAR

[0

SVICE-

* parapbraf, 3. Timorb, vy. zom. 1.

* commenutar, im a. epu'lo ad 'Iz-

noui teflamenzi p. 416.

4hotb, 11, 18. p. 4T.

le

»* o/gkaruazwn jïzcmr lr. v. cnp

adnozatiomib. iu 5. epiflol. ad. Ti-

li

9. $-9. p. 956. -

*'* epiflol. Lv. tom, s. eper. p. 96.

!425//] 11, 18. fon.11.0per, 2260-

edit. Denedict. Antwczn.

logic. p. 987

F

XLII

AR €9 —— 9^

svxcmvs,* 1O. GERHARDVS,** FR. BALDVINVS, V** ÀBR.

CALOVIV&

: Qui atque alii dere ipía; fiue refurrectio-

ne fpmtuah mter íe confentiunts de. ratione autem 1llius

fententiis difcrepant

Alu refurrecnonem, quam Hyme-

nzus ac Philetus iam factam effe, alüs perfuadere volue-

runt, explicant de regenelaüone per baptlfmum ac de pe-

nitentia: alii de orbis, tempore meffix ab. erronbus ac vl-

üis grauloribus liberandi, meliore facie per euangelium,

profanis hominibus adnuntiatum ; rei*qtuta.

Hæretla hi,

luporum more, in ecclefiam Ephefinam 1nuaferunt eique

multa mala adtulerunt

Paullus de illis dicit:

eua 76E 71'80"!

d vwoy miew , euertuut. quorumdatn. fidem , fidem pracipue,

quz creditur, vti adpellari folet; fiue rectam. cognitionem

doctrinz czlefüs :

immo -fubiungit : . Jermio eorum vt

Qui eiusdem ecclefix hoftes fu-

gangræim corvodet. *

erint, hzreticis nonnulh etiam Hermogenem ac Phygellum

adnumerant ;; non alia autem de illis habet Paullus, nifi hzc:

auev[atz

fuut qme omucs ia Afía, quorum eft Pbygellus.et. Hermo-

geter,

in bune docum

* sbofaur . ecclefraflic. f0m, 1. p. 318.

* . iluftrat.

if* adnotationib. ad po[teriorem Paul-

p. 1917

et

li ad Timotb. epiflol. g. 41.

** videatur:

venerandi

PRAESI-

loc. de vrefuvreczion

h0T ZHOY UE

'pi$ differtatio de Hymmæo et

$. XXXVI1I.

Phikto, qua translata eft in eius

*** commentar. i5 epzjiol Paulli

mifcellanea facr& p. 81.

p. £423-

XLIII

äää

0'57283

szot& n hæcq"e fwnifïcant tantum,

Cos a

l.

la

Paullo alienos fuiffe, ac quoniam id apoüolus de-omnibus

in Afia fcribit, eo nomine haud credibile eft 1&05 fe quoque

5

a doctrma chnfhana auerfos præbuüïe.

a

N

(«

$.

XIX

æ-

OMNIA hzcinteligimus ex duabus epzfo/s od Timm-

11.

thbeunm.

Scripfit' illas Paullus, quum "Timotheus Ephefi

1,

commoraretur

De priore res expedita:eft, illam Ephefum

ll

miíffam effe , vix vnius anni fpatio transdcto , poftquam

i

Paullus "Timotheum ibi reliquerat, ac quamuis nonnulli

(

ftatuant , iftum eo tempore Epheü non fuiffe, quo pofterior

lo

e£xarata üt atque €1 tradit a5 fententlæ tamen huic alii merito

refiftuntatque argamentis grauioribus c oftendunt, pofteriorem

j

hanc epiftolam itidem Ephefum ad "Timotheum miffam effe.

lle

Recenfentllla IO. LIGHTFOOTVS,* HERMANN. VITszvs**

m

lo0AtH. LANGIVS.'""* Adtempus fi animum aduertamus,

(m

ex' Gu cohlgere licet,

quo vtraque epiftola exarata eft,

/0

mala, a Paullo præchcta, ecclefiz Epheünæ eueniffe non

de

iftis editum,

l,

tam longe poft vaticinium , ab ipfo

Fz

Inpti-

j

* in cbron. zempor. etordin- text

ii mzf ellan. facr. exercitaz, xv

$.28

£0H.11. p.577

J!

nou. zeflathens, £om, 11

eper. p«

*** comment

de vita. et. epiftol

[14

j

104

Paulli p. 174.

XLUH

AR — €Y — A

inprimis. fi et reputare velimus

antequam apoftolus ad

'Timotheum fcripferit

lam peruetfos doctores atque im-

probos homines ccetum Ephefiorum chriftianum addlixiífe.

Poftea malum hoc longius progreffum eft atque ad Hyme-

nezum ac Philetum ali prauarum doctrinarum maglürl fe

adlunxerunt .

-eo deteftabili confiho

vt tamquam lup1 n

ecclefiam Ephefinam muaderent7 atque: 1tidem confïrrna-

runt, vera effe, qux Paullus przdixerit.

Numerantur in

illis Nxcolaltæ, Cerinthus, Ebionitz, falfi apoftoli, Apollo-

nii Tyanenfis adféclz,

Verum nutu deicontigit, vt Ioan-

nes Ephefum veniret ac qui ibi chrifti doctrinam ac difci-

plinam amplexi fuerant,

ilis profpiceret atque eorum

confuleret rationibus.

Iuffus praterea a chrifto; fcripfit

epiftolam ad angelum, fiue doctorem Ephef' inum eiusque

gregem, apocal.11, . fqq. qua feruator laudat ecclefix

Epheünæ XÓTTOV , dzlzgentmm laborem ac ftudium in nego-

tio religionis, ac jvouoviv, patintiam in perferendis malis,

coniunctam cum d ya 74 J 9120r€.

Laudat et IGNATIVS*

EpheinS, tamquam eos, qui viuagt xes' dAdSeay , fecum-

dum . veritatem :

inter quos 83'51&610& atgsmg RO TOIXLEL ? nul!zzs

f t berefi locus: qui fint 2Aoi 9584 foti deo cozfecrati. Ydem-

que confirmant alia tefimonia ecclefiaftica, Ephelios et

verx

epiftola ad. Fopbertos,

NT

äïää&

XLV

1

verz doctrmæ et f'anctlorl vitz operam dedlfï'e fi

blque non

m

mediocrem Iaudem conc1hafï'e Sed tamen minus exiftiman-

dum eft, vitiis eos caruiffe- fehcwremque iftorum ftatum

fuiffe perpetuum.

In dicta. epiftola apocalyptica additur

E

de angelo Ephefino, eum priftinum amorem ac feruorem

n

remififfe.

Quz et àlia huius rei capita, ab argumento

l«

ac Íeriptione noftra aliena, confulto dimittimus, *

7

4

u

E:3

VIRO

la

* ]ate ha edifferit :

GOTTrLI,

*

FR. GYDE commentat. de ecche-

CAMPEGII FYITRINGAE

"

edbpiUY apocab'þjäas loauuis. p

J Epbofiua jiata P. 173 adde

q.

1

Emendanuda,.

P. 3. lin. 11. p. 26. lin. 7. p,24, lin. 2, lege: 44 s

L

/]

-l

iXv

[$4. 7

N

N(/

x

N

H

asa^.

E

x

L

7Z 7 a

*

9 1

37

-

X

b

r

V')

M

"

EX

f4

CY

Z

!/

:

p*

a

.

ARA

u

z

As g

*»f

E

b

7

1 Qä)

A

A

)

À J

M

N

(O

y——3

WT

EX

EEE

A

j

—

——

AU

-

u

N

EE

':aä*ägqæä?

o

*

A

A T

(

f!

d

^

AE

E

[f]1

N

ïl!/,*

Z?'

—

///

p

N

W;?

J E

—

Á

x&x

E

[ r DL as

»

124*

R.

WN

C

d

$a

p

-,

—

*"*'hä.

'o,'

N ZA

M

//.

AA

//""'

EM

n

N ï

771

W

h

N

SSS

i

-

4

Ri

C

