antehac putaram, intolerabilior.

Scilicet, quod haud raro

lp

accidit, ut, qui levioris animi fint, fübinde moniti etiam

00«

adhibitis minis, aut poenze metum omrem excludant? aut;

[ d

fi non omnem ab fe repellere poffint, id tamen agant, ut

VOT

propofit2e poenze gravitatem cogitatione minuant extenuent-

um

que, tandem vero, fi quid opinione fua multo immitius ipfis

ubitae

acciderit, non poffint non eo gravius turbari & dolere, quo

quitur

magis illud expe&ationem omnem excederet, id populo

yieta«

quoque eventurum effe przedicit propheta; nunc quidem

X

illos opinari, poffe fibi tandem morbi quidquam evenire, feu

"

incommodi, & perferendum illud effe, ut optime poffint,

jaum

donec eodem defun&i fuerint, at opinione hac fua multo

el

immi-

48

X. 19. X. 23 — 25

immitiorem fortem ipfos effe experturos. — mbrm» m2m Je-

remize cum fit plaga atrociffimi generis, quze fanationem

non admittat, XIV. 17. XXX. 12.

*5n moleftia fit neceffe

l

eft, e qua reditus pateat ad falutem.

Nec-eft,

cur H*)n

mutetur in *»n, vel **5m, dolor meur; re&üffime nomen po-

fitum eft nudum, preffius enim verba vertenda fic: wiigue

fiuuc dolorem quod attinet ; perferam eundem.

X. 23 — 25

Qui tribus extremis verfibus abfolvitur fermo, ita com-

paratus eft, ut non poffit non populi effe, fed populi ho-

füum vim ac furorem jamjam experti, atque in exilium

eje&i

Iterum igitur aliqua formula fubintelligenda, veluti

s

^"wn [2 "nM, nifi malis particulam fermonis cujusdam

alio tempore habiti exiftimare , quz fit a rfcliquo corpore

avulfa atque in hunc locum repofita.

Pro *j5i? pronun-

tiare poffis "Dbm, ut habeat infinitivus 271 quocum pof-

fit effe conjun&us

Verum edita quoque fcriptio defendi

poteft, fi ad verba "1Dm x»w^ w5 repetatur nominativus

2!

Senfus: agnofco, neminem mortalium perficere

quidquam poffe, nifi te volente propitioque, nec hoftes, nifi

|

;

te moderante ac opitulante, potuiffe patria potiri, divinitus

igitur immiffam effe, quam luwuo, poenam.

Addit: caftiga

me, prout fas eft, modo irze ne indulgeas (coll.cap. XXX

11 & Gen. XVIIL 25.): irze autem fatisfaciendum fi fit, fu-

rmas tibi, in quas fzevire poffis, barbaras gentes, abste pror-

fus alienas, atque eo magis etiam deprimendas, quod info-

lentiores fa&ze populum tuo nomini facrum opprefferint, ac

vexarint miferrime.

URGEIBREREIEISVEPRGSETÓPERERNE U U ren t — —

x]eq

lem

ef

?

p

((üt

Nl«

lig«

Uf

luti

J

N

Il«

-

ii

US

6

j

ls

n

X,

"

J«

l

"n

Ps

|

—

p

"A

VR

VEANCHO UM

s

RRR

m

—

2

SH

EURT NG

—

ERN

"V aw

PX ---

H

p»

. m

aF

.H

m.

A

u

Lj

$s

T ao

&

Y

Y /

m

OBSERVATIONES

2

VATICINIA

eo

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

s

JEREM I E

ä

DEO

Ke

JUVANTE

ä

RECTORE VNIVFERSITATIS MAGNIFICENTISSIWBQ

p

SERENISSIMO Ac POTENTISSIMO DUCE rer DOMINO

IG.I.ä

ä

DOMINO

;

S

"CAROLSO

DUCE WIRTEMBERGI/E . er TECCLE REGNANTE

REL.,

REL

S

.9-

PRZESIDE

-

E

CHRISTIANO FRID. SCHNURRER

-

LITT. GR. ET ORIENTAL. PROF. P. O

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO

h. t. UNIVERSITATIS PRORECTORE

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONORIBUS

4—

DIE X X

AUG UST. MDCCXCIII

0j

PUBLICE DEFENDET

6

JOH. CAROLUS AUGUSTUS GEORGII

E

Uracenfis

5

SERENISSIMI STIPENDIARIUS ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CANDIDATUS.

4

TUBINGAE urrrERS SIGMUNDIANIS

3

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymester.com

1