Ge612a_qt-1

—— $

-

h

feegat

530250180 021

.

HLS

TLELUTITATUT

Universitát Tübingen

A. Griesshaber

Buchbinder

—

—

*

——

——

m

ponemce ETU

U TETS

—Á—

ET

jesshaber —

fibinder

- -whsatas

—

—

Y j

^

OBSERVATIONES

VATIä)INIA

JEREM I E

DEO

JUVANTE

RECTORE VNIVERSITATIS MÁAGNIFICENTISSIWHQ

SERENISSIMO Ac POTENTISSIMO DUCE rr DOMINO

DOMINO

"CAR OLU

|

DUCE WIRTEMBERGUE r TECCULE REGNANTE

»

REL.

REL.

PBRESIDE

CHRISTIANO FRÍD. SCHNURRER

LITT. GR. ET ORIENTAL. PROF. P. O.

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO

h. t. UNIVERSITATIS PRORECTORE

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONORIBUS

DIE X X -AUGUST. MDCCXCIII

PUBLICE DEFENDET

JOH. CAROLUS AUGUSTUS GEORGII

Uracenfis

SERENISSIMI STIPENDIARIUS ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CANDIDATUS

TUBINGAE urrreus SIGMUNDIANIS,

£ P

—— d — ÉEEEEEEHRUUUUUUUE

BOX

j

a.

i

ET

&

&

I

i

icumip5 nb nmOB8 nnn-5N . MicgakLIs

vertit: noli illos timere, me inferiorem te illis reddem, fumta

fignificatione vel verbi Jc;, defluxit, vel J:SW, diminuit

depreffitque fortunam horinis. 9) Jufto vehementior omni-

no hoc loco videri poffit vulgaris verbi ufus, pofitus in con-

fternando, frangendo: etenim fi verendum erat ne timi-

diuscule ageret novus propheta; erigendus erat animus per-

fuafione incolumitatis, non minis ac metu frángendus: qua-

propter & Darnius nonnihil fermonem mitigavit, vertendo:

noli eos extimefcere, quod tibi perniciofum futurum effet.

Sed: poteft re&tiffime locum habere vulgaris ille atque obvius

ufüs verbi, addenda enim eft, quam frequentiffime omittit

A 2

Jere-

*) J'ohannis DavidisMichaelis nos. edidit multisque animadver-

obfervationes philologice & criti- fionibus auxit Joh. Frid. Schleus-

ce in Jeremit vaticinia & Thre- ner. Goetting. Y793. 4-

I

II

8.

"

17.

!tl

Jeremias, formula *::N5, ut fit: noli extimefcere eos &

putare, conceffürum me eífe, ut fit tibi pereundum.

Non

jM

(

obíftat, quod prime 'perfonze verbum pofitum fit, non fecun-

de ("2nnn) vel tertize. (^30r), nam in aliis quoque locis

haud paucis cernitur ejusmodi perfonze commutatio. Veluti

Hos. VII.

-

)

extat Nhn2: nnpy0-b2 r2255 qvowe-bzi «on

reputant fetum : ommis ipforum prmjz*atz'x probe memor fum, cum

Similiter Ps.

redius dicendum erat m 427 Ynr^ 52.

gï

X. 13 X69n Nb 1353 $bW pofitum eft pro rm x u5,

quapropter bene egit Alexandrinus interpres, quod reddes

ret, ov ÓT« non. quod . ufus effet le&ione t$?'m, fed quod

fi

tertiam omnino perfonam ad fenfum requiri intelïigeret.

Il. g.

mynn Uvsn Vana eft, quam in his verbis invenire

fibi vifus eft MicHAELIs, irrifio atque increpatio ftudii hy-

pocritici, in folis digitis refidentis, animo ipfo a lege alieno.

Ceftc, quos Jeremias XLVI. j f3:5 *pen dicit, Cufchzeos

Phutzeosque, quosque ibidem n *20" *itzn dicit Lu-

'dæos, vix fuerit qui putet reprehendi ob fimulatam armo-

rum tra&andorum peritiam.

Immo vero, quemadmodum

Numer. XXXI. qui vers. 27 menbo2n "wz audiunt, mox

vers. 28 variata loquendi formula dicuntur mamom5nm "w2N;

ita

I RES

$

ita & mmnn vzn non funt nifi nn "U3N, vouxor, vos

piodiagxaAo:, neque vero illi a facerdotibus diverfi.

Sa-

cerdotum enim erat ad quamcunque quzeftionem propofitam

S

ex Mofaica lege refpondere, & quid fas fit, quid nefas, pro-

ü

nuntiare.

/]

IL. r2.

i2?m qui vertunt, obf/supefife, nullo hebraicoe aut co-

gnatarum linguarum ufü nixi id faciunt, quod re&e monet

MicHAELIS.

Certe quade VENEMA pronuntiat, * 2" pro-

7

* prietatem habet in fiffione & laceratione, unde inter alia

*transfertur ad ftuporem, cum mens attonita veluti finda-

*tur &"fatifcat, viribus disje&is, ac ftupore defixis? verba

funt, argumentis nullis f,irrr,lata. Nec vero, quod ille offert,

irafcumini , ex ufu verbi L.,ü-,i*—, ira percitus fuit, . fatisfacit,

nec ven. SCHLEUSNERI conje&ura, ex eo quod Syrus inter-

pres exhibet o3.2o, & expavefcite, augurantis le&ionem

hebraicam 1137), arridet: cclo enim neque ira neque pa-

vor commode hoc loco tribui poffe videtur.

Nos vertimus,

€7 horrefcite ad vaffitatemi usque..— Soepe enim hebreeis duo ver-

ba, ejusdem temporis, numeri, & perfonze, ita conjun-

guntur, ut alterum rem ipfam exponat, alterum autem de-

fcribat rei modum, atque adverbii fere vicem expleat. Et

ufitate quidem, quod modum xei-defignat, priore loco po-

ä

À 3

nitur,

ji

6

AT. 325

| E

etíat

nitur, pofteriore autem, quod rem ipfam fignificat: neque

Etenim in

ii p

tamen permutati ordinis exempla defiderantur.

ftdioh

ea, qua feremias ipfe utitur IV. 5. formula 3N59 N quis

non intelligat, additum effe verbum w2 ad alterius verbi

ekai

fignificationem & vim augendam? Quod & veteres inter-

yd (

pretes intellexerunt, Alexandrinus enim vertit xexpaZare

formy

peya, Vulgatus, clamate fortiter, & Syrus, clamate voce

"

alta.

Similiter & noftro loco verbum 3*21v habet additum

qlis

aliud, 32*4, non ad aliud quidpiam dicendum, fed ad hor-

roris ipfius fammum gradum fignificandum : unde etiam

illud intelligitur, cur di&um fit »3*r, nulla adhibita' co-

?

Ceterum eximiam plane vim ad

tenti

pula, non 320rm Yyrv.

animos hominum commovendos ineffe in hac fubita gra-

fs

viffimaque appellatione coli, vix eft quod moneamus.

p

Y

It. 25.

hu

&Of

-yoNm Mirum eft non vidiffe interpretes, quod futu-

W

rum hoc relativum haud fibi praemiffum habeat verbum aliud,

je

l4

u

quo referri poffit, etfi praeteriti, non futuri vim illi inditam

Omnino ante verba *92553

effe, non fit qui dubitare poffit.

E

— -55^ fubaudiendum nàbN, dixi ego — func fu dixi-

fe

Jfiü — — h.e. equidem fubinde te hortatus fum, fed tan-

3

tum aberat, ut tu morem di&is gereres, ut repugnares

(0

etiam

H 25. 1h 32

7

DiéQye "

etiam auä*acifïi£ne*. — Quod vero MicnaErrs formulam , co

m in

hibe pedem tuum a discalceato , duriorem. pronuntiat, jufto fa-

: Quig

ftidiofius nobis dictum effe videtur.

Neque enim infrequens

velbi

eft apud. hebraeos ille ufüs profixi Mim, qui rei privationem

Itf«

vel ceffationem confuetudinis fignificet.

Simillima. noftrze

teurs

formule illa eft, qua Ezechiel utitur XVI. 41. pnauvm

! Woce.

nj effüiciam, ut libidini tux amplius indulgere haud

um

poffis.

|or«

etiam

II 33.

1 (0«

Locum fic interpretamur : Seie ?s omnino noffi amorem tibi

1 d

contiliare (l. e. in exterarum gentium confuetudinem te in-

Sne

finuare) quapropter etiam fieleribus adfuefeciffà vias tuas (i. e. ad

$,

pravas artes defcendere, moresque tüos ad exterorum mo-

res componere haud dubitafti) Eandem verborum conftra-

&ionem, qua verbum 725 jun&um fibi habet duplicem accu-

u

fativum, quod praeter locum Eccles. XII. 9 alius etiam, apud

Jliud,

Jeremiam, IX. 4 abunde docet, nam qui Jerem. XIIL z.

am.

extat, eft paulo diverfus, fecutus quoque MrcnaELis, ver-

»u

tit

propterea & mala adfuefecifti viis tuis, mala intelli-

dixi-

gens poenalia, quze & ipfa nunc eadem via incedere cupiant.

tan

Sed quod ipfe bene intelligeret, hunc fenfum habere aliquid

ao

contorti, quod displiceat, fuafit mutatis. vocalibus ftatuere

"

LT.

myn.

8

1131

niyón, f& Hierofolyma etiam /ocias tuas, reliqua oppida ju-

n

daica, docuifíi viar tuar,

Enimvero nip35 non videtur ferri,

4l

h

Mi

poffe.

Alienum eft ab ufu hebraico, Urbi reliqua oppida

tanquam /oria adjungere; fi/iarum nomine hzec venire folent

fatis conftanter, quandoquidem matrir compellatione gaudet

49 ff

J p

fedes imperii.

Deinde & orationis feries repudiat miyqm,

d0nef

focias.

Nam quze proxime fequuntur verba, breviter dicta

emdel

funt, & explenda ex preemiífis: nulla autem explere pofüis

"qel

ratione, nifi hac, ut verbo N25 addas nomen nwmn,

r gen

verbumque ipfum wx53 repetas ante nomen m7.

Vides,

^n

quam alienum fit ab hoc contextu nomen illud mtp45.

gattic

Qu autem de veritate le&ionis m" fuborta eft fufpicio,

&n, (

inde du&a, quod Alexandrinus habeat, diuava Njvxov d-

Ea

9», — n52 2", leviffima effe videtur.

Cur enim grze«

tamen

cus interpres non poffit fing. 2" pro colle&ivo habuiffe,

3dmodi

fuadente id verbo proximo plurali qNz:22? Reliqui inter-

aolutu

pretes in referenda leGione edita confentiunt.

Neque tam

Ri

conftans'erat hebroeorum. confuetudo, de eífufo fanguine in«

Cüjus

nocuo pluralem dicendi, quin & fingularem fubinde ufurpa-

ho,

rent, veluti Ezech. XXIL 13. ]2iha v "UN "2* *v,

L

—-L

ubi multitudinis fenfus in nomine fingulari m* tam certus

1l impo

eft atque obvius, ut perquam cupidus .captandze variz le-

In Quo j

&ionis dici debeat, qui ex alexandrina verfione, &7: Tou

PUH]E 1

diMaci

Ib. 34

9

[a Yi«

s

diuaci cW TOlG *yUy

iWhpetolc $v uecco cu leCüonem "Ma* velit

ferri

aucupari,

ppida

II. 34.

N&m

D2N-22-?P *2 MicnazLis interpretatur, fed publice &

auqet

im promifiuo megotios quo jure,

alii videant

VENENMUE ra-

w'ï

tionem, ad fequentem verfum h»ec referentis, ille improbat

ml

eandem contra tuetur ven. ScHLEUSNERUS, his verbis ufus:

polis

"verba m5x-52-5p "2 aut nullum fenfum liabent, aut jun-

;uïj,

*genda funt cum fequenti verfu,

deleta littera 3 ante

V/Iides

^**yoa«n

Eandem & nos rationem fequimur, illzefa etiam

"W

particula Vav, quam a vctcribus adeo interpretibus reddi-

picio,

am, & a nullo codice abfen

, repudiare iniquum fuerit

dX«

Eft autem Vav ezrodorixor, quod etfi latine reddi non poteft

] gf«

tamen haud magis redundat, quam vernaculum :o.

Quem-

uifte,

admodum haud infrequenter illud fubfequitur nominativum

iitej«

abfolutum , & ipfum in integram fententiam refolvendum; ita

& UUR

fubinde quo

fententiam integram fibi praemiffam habet.

100 12

Cujus rei ut ab ipfo Jeremia exemplum petamus,

utimur

fütyte

loco, qui extat VII. 55

CODWNIN awizü OUN DYD-p55

hs

— — DZ2"5N n^ws m zW5 p'ED YoND, inde ab

cetus

illo fempore — — — ablegavi ad vos eimiflros meos. prophetas,

g Y

in quo loco cum videam Vav przefixum follicitatum haud

a u

fuiffe, non adpare

quomodo in eo, quem tracamus, in

g

B

juftam

Io

TI 1.

[

0]1

ja

juftam fufpicionem venire poffit. - geleus eft: at ifta etfi

a

vere ita fe haberent, tu tamen dicebas culpa te vacuam

qu u

effe.

Particulze 5 illum ufum effe, ut fignificet non obflan-

jormat

??, abunde probavit ArB. ScHuLTENSIUS ad lob. X. 7. in

hr d

commentario.

:

[

na m

i

IT st.

a

Alexand

Quicunque editam le&ionen

À

wv D OyoWNnm fequuntur in-

LE

terpretes, VENEMA, DarHE, BrAYNEY, MicnaELIS (apud

ven. SrzupriNiUM, «eue Beytrüge zur .Erlüwterung der bibh-

mmf

adita |

Jihen Propheten, pag. 356.. fortuito linea excidit), in eo con-

tgiffe c

fentiunt, ut exiftiment, ad legem fcriptam Devt. XXIV. 4.

Tlo0e 110

refpici, locique fenfum reddant hunc: fufurum fame efet, ut

ERN

ierra. illa. profanaretur.

Sed cui non mirum videri debeat,

prophetam, qui tam affiduus & gravis effet in reprehen-

dccper

denda füorum levitate & perfidia, illud tamen non laudare

Mofculin

tne fin

modo, fed adeo ex divinze legis reverentia derivare, quod

D

qui uxorem' repudiaffet, abítineret a novo cum eadem ma-

dunm.

trimonio. ineundo?. Vere enim judzeos ab hoc more abfti-

nuiffe, qui per fe turpis videri poterat atque ignominiofus,

N m

intelligas ex ipfa fermonis forma, qui interrogantis cum fit,

kiüt quw

Eft vero potius conjuncio

Qs ef

negat ac pernegat graviífime.

tum d

& confufio fermonis proprii figuratique, qualis, apud pro-

Etenim nUN^

phetas maxime, haud raro deprehenditur.

fit; qUOd

ima-

HIL 1

il

ifla etf

imago hic eft populi, Bym, vel terrze, ynNn1, quze per me

Ita-

VaCuam

tonymiam pro populo, cujus ipfa fedes eft, ufurpatur

01b OOf

que dum dicere debebat convenienter ad reliqui fermonis

formnam, NNT DnUNn *3nrn nmn Nbn, ommimo nefanda ha-

Atn

beri debet. ejurmodi femina, interrupta metaphora reponit no-

]

men y"Nm quod proprii fermonis eft

Laudandus igituf

JUntur v«

Alexandrinus interpres, qui reddit, ov wuamopem piaveomoe

1s (apd

qai 4 "yum um ; fequente Vulgata, numquid non polluta &

r r .

contaminata erit mulier illa ? At cave putes diverfam ab

edita le&ionem fecutum eífe interpretem; qui nonnifi id

1] €0 COfl«

AN

egiffe cenfendus fit, ut intelligentize le&orum confuleret fer-

-

mone nonnihil temperando atque ita componendo, ut totus

P tel, ul

OM

fibi conftaret

Nec eft, cur dubites

QD pro imperativo

áccipere, etfi mafculine di&um eft, non feminine, "aYt"

teprelen

j laudam

Mafculino uti poterat propheta, quod femina, quam cogita-

re, quod

—

tione fingeret

non effet nifi imago populi ipfius, nec for-

adem. m

mula ipfa, myT bx aYU, haberet quidquam, quod ad fe-

yore abf

ininam magis pertineret, quam ad populum. —Certe IIT. 12

n2 mafculinum jun&um eft cum feminino, b5NODS mau.

ominiolus

Pofft quoque 2* infinitivus effe, 'di&us: loco imperativi,

y a fi

qualis eft "nbom II 1

Senfum denique quod attinet, tan-

Qonjunout

tum abefít, ut in verbis "9N 238* exprobrationis quidquam

apud ]

fit, quod Mtcnazzzs exiftimat, ut fit potius ad gratiam in-

nxnn 'ïc?()

eundam

ynor

Ba

12

Il 8

eundam invitatio, qua propheta innuit, mitius Deum & li-

Áic el

beralius agere velle cum populo, quam vir foleat cum uxo-

Cu« J g

re, quae fuiffet ab fe repudiata

[ idemu

þf N

Hi. g

[

«Molefta interpretibus eft vox N'N].

Quid enim quaefo

didis

hoc: €7 vidi ego Jehova, quod ipfo ob violatam fidem dimiferim

J , t

perfidam lfraz. Qui fe fponte atque confilio perfeciffe aliquid

reudia

affirmat, num putandus eft dicere quod. & ipfe viderit, id

afe fa&um effe? Sunt quidem, qui &*N* przecedenti com-

mati adjungunt, vertentes: idque & ego vidi atque ad ani-

at

mum revocavil,

el

vidi & ipfe indignabundus

at talem

Atf £

vim verbi-m"? feorfim pofiti ex ipfo ufu quis demonftrave-

BN

rit? Nec qus ab aliis fumitur le&io n* fatisfacit: nam

* reDut

quod in fyriaca verfione extat Z12,0, & vidit ipfa, non ma-

um e

gis efficere poteft iftam lecionem, quam Vulgatz, quze

WERUS (

nihil habet, quod refpondeat, au&toritas evincit, vere a tex-

PU

tu hebraico abfuiffe vocabulum, quod tamen videas ab Ale-

(Judz)

andrino & Chaldzeo expreffe redditum. . Nequaquam vero

M Ine :

omne verbum abeffe poteft ab initio verfus 8. nifi quze prze-

t l'atie

cedunt verba, mOyT nnmlnWN mm3a nwom,a feptimo di-

W con

cas avellenda effe atque ad o&avum referenda, quod vix fe-

[71) (1W

egiis falvo atque illefo fenfu orationis przecedentis, qui fane

Ub d9 h

hic

^

IlI. 8

II 9

X

o

" &i

hic eft

minime ignaram fuiffe perfidam gentem Judam,

Q uxoe

quam graviter a Deo monita fit gens Ifrael

Nihil igitur

videmus reliaui

nifi hoc, ut mutatis vocalibus ftatuamus

MW* fupplendo ex proxime antecedentibus mnmów.

Poft-

quam dixiffet Jehova

vidiffe Jud2eos fuum in Hraelitis emen-

X quefo

dandis ftudium, fubjicit

fe deinceps aliam inftruxiffe fce-

dimnm

nam

atque etiam hoc fpe&andum exhibuiffe Judzis, ut

- Aliquid

repudiaret Ifraelitas ob morum pravitatem.

üe

11 COYY

IlI. g

eadan

emnat E?ï;,): negat MicmaEris verti poffe, vove /forfas

É Gub

ftionis ejus

*Primo enim, inquit, quid fibi vult vox Ícorta-

WN

*tionis? $i rumorem intelligas, ille potius hebraice dice-

CIL. Darm

*retur nm3: npy', ut Genes. XVIIT. 20

Deinde inconcitt-

rort fd«

* qum eft di&tu, voce fcortationis terram pollui

ScHEEUS-

», que

NERUS contra laudat verfionem Darur, qua' hzc eft: Et

le a Xe

quamquam famofa ifta fua fcortatione terram eontaminaffet

: ab Al

(Juda), cum lapidibus & lignis moechata, ne fic quidem

m Vero

ad me rediit animo fincero.

— RNos autem tantum abeft,

o pfdbe

ut hanc interpretationem probare poffimus, ut potius par-

timo di-

&üum convenientiam in ea prorfus defideremus.

Poffitne in

j ix fe«

eo, quod. jam effrenata effet modumque omnem excederet

qui r

libido hominum , caufa poni & ratio, quoe ipfa movere illos.

Áic

debes

Mil

Üb 99 fb 14

deberet ad Deum verum non colendum modo, fed & unice

y. a

atque ex animo colendum? . Quam vero Micnaxrrs effinxit

um fafid

interpretationem , baculus sfb [torfatio ejus, 5x) mutato in

tionem f

L)g;;.;'), vehementer veremur ut probare poffint intelligentio-

luo. P

res,

Certe quze funt ab ipfo objeGte difficultates, pondus

Tabito f&

non habent.

Omnino hebrzis non minus re&e, quam npp»g

efet, SeQ

Modo caveas

n dicitur mmy5: »»5, coll. Gen. IV. xo.

ficationem

pronomen, quod voci n3i adhwret, referre ad proximam

for; verii

perfonam, mTm, fpe&at enim ad idem nomen, quo & fuf-

yienta f

fixum vocis ThTIN vers. 1o. pertinet, 5xqu^, ac ) co-

fent propt

hzeret proxime cum:zrnnm^w. . Ouod antea vers. 8 breviter

dente imy

di&um fuit verbo 72M3. amplioribus nunc formulis expo-

indudere,

nitur.

Senfus: ut vero dimitterem eam, effecit clamor fcor-

&t ?

tationis ejus, profanaverat enim terram, moechata cum la-

Yevertimi

pide&ligno. Quse fequitur formula, vers. 1o. DNT 522 031

-s

ejusdem fignificationis eft cum altera illa, cap. II. 34. by2

- ,'R l;

now *», conclufio enim eft hzec: qua quamvis ita fe ha-

TRUS, Q

berent, ut exemplum feveritatis a me editum effet, tamen

vel-b iS, ü

noluit redire —

*enim vos

II 14

"|os adeo

^ m23 wnh»ya23 '23N *2 MicgaELIS, veterum 1maxime in-

"w d

terpretum àüc&toritatem fecutus, vertit, iferum maritus vefter

bum v

ero.. Séd re&e urget ven. ScHLEUSNERUS, ufus loco XXXI.

Verba w

22

Ill 14.

15

*

Unice

52. verbum b5y35 cum 3 conftru&um effe, faftidire ali(iuem-,..

Tinxit

cum faftidio rejicere.

Addimus, grammaticam quoque ra-

to in

tionem fubeffe, quae mariti fignificationem arceat ab hoc

;eXio

loco.

Etenim "D5p3, preteritum, non poteft, nifi poft-

Vondus

habito fermonis ufu, de ea re intelligi, quae adhuc futura

N

effet. Sequitur, alteram omnino fafüidiendi, rejiciendi figni-

CaYOS

ficationem hic effe adhibendam. At, inquies, quz fequun-

qmam.

tur, verba ^nnp^n, »mwaznm, "nny, de rebus füturis acci-

& f

pienda funt.

Ita omnino eft. :'Sed futuri fenfum hoc ha-

3

7

) 00*

H

bent propterea, quod fint copula Vav. conjun&a cum praece-

yeriter

dente imperativo 533?, qui non poteft non futurum tempus

expoe

incudere. At "b2 non habet przefixum Vav, quo conne-

x Wt«

&atur cum verbo futuri temporis.

Si noftro dicendum erat:

um J

xevertimini, iterum maritus. vefter ero; debebat fic eloqui,

2D».

— wnbr2) qmwU, veluti 2Sam. XIX. 34 *bM $29 nbN

»»

Nec Da-

— *"|IDN *»53b52), veni mecum. E* fuflentabo: te.

fe ho«

THIUS, quamquam univerfum fenfum bene reddidit, his

tamel

verbis, *revertimini, peccatores, inqpit Jova. Quanquam

*enim vos cum faftidio rejecerim , tamen vos omnes, fingu-

*]os adeo ex fingulis urbibus aut gentibus Sionem redu-

me i«

*cam," diligenter fervavit ufum fermonis hebraici, ad ver-

us t

bum wby2, quod & ipfi verum przeteritum eft, referens

»

verba *nn»w, *nN2n, quz ut futura verteret. Proprie lIo-

cus

16

IH. 25.

3 c.us'con&ruendus eft fic: redite filii averfi quamquam ego

"ET

yos rejeci, & fumam —

fpf?m ügnï

gm'xüïmä

II 22.

Qs

|

In hoc verfu eft duplex omifHo, plena enim oratio de-

?fgfa?iï if

bebat effe hoc, pp»w mo2w0 m2 ww óNS nmóm

1 veto m

— C XnDnN yn DeoNn nbN n2wnwb,. fed neglexit

fed notum

vates fui fermonis formulam interponere, quod ex vehe-

$a W i

menti affe&u ab a&ionis defcriptione transiret in ejusdem

tuere, fe

imitationem, & poterat reCte negligere, nullo incommodo

felüti NÀ

audientium , fi loquentium. perfonarum diverfitatem expri-

& d

meret voce, ac vultu, geftuque: quod ab illo vere atque ad

xuw dida

intelligendum fufficienter fa&um effe, equidem nullus dubi«

At

taverim.

— N2^N MicHaELIs reddit, remittam, condona-

etrío d t

bo: at cum :Alexandrinus .habeat, .í/zzoua, v2 ovvrpiu as

füituit, D

Juov, vifus fibi eft le&ionem deprehendiffe B2^m32w5,

quz ipfi dicitur maxime notabilis.

Enimvero nomen nz»t»

verbo N2* jundum videas.quoque Hos. XIV. 5, quem lo-

Ver

£cum Darmuius vertit; fanabo vulmera propter defeCtionem

Vertas, m

ipfis inflida, non quod aliam ipfe leCtionem fequeretur,. fed

fenfüs unj

quod putaret, nomen nonnihi! fletendum effe atque mutan-

t vtoxi

dum ad verbi fui fimilitudinem; quod fimiliter fpe&affe. cur

efle wf

Alexandrinus interpres putari nequeat, caufa non intelligi-

ia qubws

tur.

Wil 22

TII. 75

17

Zhil «

tur

Omnino TY2 Y5 et hoc noftro loco ton tam averfionem

ipfam fignificat, quam quze ex defe&ione confecuta effent

graviffima damna atque incommoda

Minus isitur re&e

DaTurus: ignofcam veftrze defettioni ; re&tius

nedebor , que

fatio de

gerfidia veffra vobis paraffis , intommoda. — *3rN re&te derivatur

" mm

a verbo n«s.

Scribendum quidem legitime erat 33*sDN

Iglest

Sed notum eít, primo, verba, qux tertiam He, pro Vav

X XQ A.

aut lod vicariam, habeant, non modo pro ea Aleph fubfüi-

e Jl sdem.

tuere, fed totam quoque formam a finitis in Aleph mutuari,

ommodo

veluti N8*5 , & 712 relaxanr, Jerem. XXXVIIL.. 4 quafi a

n exyia

N2*5, demde, Aleph quiefcens nonnunquam fupprimi, ut

que ad

*2nWN dictum fit pro. 33NDN.

Mirifice placet, quo populo

N

tribuitur, refponfio brevis, fimplex, & plana, Em adfumus,

oOndomte

certe tu eg Deus nofier

Minus placet, quod MicuaEurs füb-

U MA

(f

ftitui

33TiN, ecce nos fumus tui, & tu es Deus nofter.

",

n5

TII. 23.

Verba m"m fem niva3o "p€b5 [2w quomodocunque

a lo

CO0nem.

wertas, minus plene enuntiata effe ftatuas neceffe.et. — Sed

ür, fed

fenfus univerfus non poteft admodum dubius effe

Etenim

muton-

cum proxime fequatur hoc, in Jehovze Dei poteftate pofitam

alfe. cut

ffe profperitatem lfraélis; planum eft

colles dici pro locis,

ntdl

in quibus aliena facra antehac peragi confueverint, nec vero

(Ut.

C

abe

I8

1B. 225 1V5. 1*

abfimile, nomen jY5ni fignificationem hic habere copize , af-

gt d

fluentiz? , quz ipfa alibi quoque cernitur, veluti Ps. XXXVII.

fut qar

16. r Chron. XXIX. 16.

Nolim vero vertere: nequidquam

( venus

a collibus exfpectanda eopia monfium , n"n jwm, ie. gre-

poïx*a j

gum in montanis pafcuis oberrantium multitudo; jufto enim

l

tilo ac

artificiofius , nec graviter fatis di&um effe videtur, non a col-

(s mubes -

libus proficifci montium ubertatem. .Contra vero quid magis

qodo fit

in promtu effe poffit, quam montes & ipfos commemorari

qui qus

propterea, quod facris nefaftis illi frequentati effent. — Hoc

fotte n (

autem pofito atque conceffo dubium effe neqsit, quin voci

Ittodo ve

p* addendum fit proefixum :»3, & tota fententia, verbo

(is; com.

haud alio fubintelle&o, quam quod reticetur etiam in altero

fY propr

hemitichio, fic conftituenda:

graviümm

Cb pnen "pv mra3s "pvb

hi, Lugi

vàna efl ex collibus, vana ex smontibus rerum affiuentia,

^pitalis J

Confirmat hunc fenfum, quze ftatim fequitur, aperta confef-

"limiorem

fio, turpem aliorum numinum cultum abfumfiffe a multo inde

*gleus,

tempore laborum fuoruüm fru&us, greges & armenta fua —

"L rem,

Certe in mutanda le&ione nihil auxilii quaerendum.

Vete-

* (fic loqu

res, etfi eundem fenfum non reddiderint, funt tamen eadem

*vel züdio

uli le&ione.

" le yoffit

IV. 13.

"^bibus t

Ingeniofa eft ven. ScHLEUSNERI conje&ura, loco m*52y2

^aüt coni

D

divi-

IV

ra

19

Q af

divifim legendum effe p^ 1272, ficut nubes. ab occidente,

UXI.

feu a mari, ut Exod. X. 19 Q^ rn, dreuoc dzro Sajaceue,

üidoam

fit ventus ab occidente. . Verum cum id, in quo fimilitudo

. ge.

pofita, fit pernicies & velocitas in adveniendo, non multi-

ilo enim

tudo ac denfitas agminis, haud intelligo, quare occidenta-

t a (ol-

lis nubes aptior videri debeat, quam nubes quxcunque,

l) nugis

Minus illud laudare poffümus,

snodo fit a vento agitata.

emorari

quod putet, pof mbr* excidiffe verba "Tiv 2 1'7;5, erafa

L Hoc

forte in captivitate Babylonica. Nam cum ventus, de quo

uin vüc]

modo verba faceret vates, non fit nifi figura & imago ho-

, Vetbo

ftis; commode fuperfedere poterat nomine enuntiando, quod

1 altero

Et nefcio,

rem proprie denotaret.

annon huc pertineat

graviffimus locus REiskz, in edita a fe T'haraphe JMoalla-

?

hah, Lugd. Bat. 1742. 4. ita fcribentis pag. 86. *Canon ca-

777*

* pitalis linguae arabicze, fine quo acceffus non patet ad fub-

| confefa

*limiorem gentis eloquentiam, & qui vel ignoratus, vel ne«

dito inde

*gle&us, tricas folet ne&ere inexplicabiles.

Scepiffime poé-

ln -

*t2e rem, quam defignant, non nominant, lgs eoU.Ji rXxS ;

m

*(fic loquuntur grammatici) propterea quod qui vel legat,

en endem

*vel audiat, ex epithetorum qualitate & fermonis filo fa-

* cile poffit fenfum affequi. — Ne quis tamen ut vitium Ara-

*bibus hoc exprobret, quod fic aut fufpendi quis mente,

00032

*aut confundi facillime & pofífit & debeat: politiffimze lin-

C 3

d«

*guae,

piv]

IV. 1

5

3*

IV.. 14.

*gue, grocv puta, exemplum objicio, in qua haud raro

$gt ret.

*non una vox aut altera vulgatior omittitur , fed infolentif-

dübiverim

"fimi fzpe hiatus, velellipfes potius occurrunt, quae ali-

ydpondeat.

*"cunde, quam ex ipfius loci tenore expleri non poffunt.

E-Tjt;',*i':* :

vbi Mrcrd

* Non pauca funt ad. manus, quibus probem, hunc loquendi

* iorem non dedecus eífe & maculam orationis, fed in lau-

geuen's tatt

jfe reddi:

* dis ac venuftatis parte non infima reputari"^ — Ceterum

« ex

hoec ipfa nominis abfentia efficit, ut negemus, verfum 13

Non eft alieni fermo-

ï

3. Domer

avelli poffe- ab- oratione przecedente.

wf2

nis, a populo profe&i, interpofitio, fed ante verba — 135 *3«

|

fubintelligas formulam y$»5ND, qua commodiffime fuperfe-

Coníen

dere poterat vates, fi non verbis folis, fed fono etiam geftu-

que lugubri profequeretur atque imitaretur cives de rebus

guvis u

fuis defperantes.

qui fous-

IV. 14.

dip. Eie

pbn *noli, inquit MicnaELIS, vertere, perhoä?are facies;

At eegritud:

fic enim feminine feribendurm. füiffet, *»"5n, fed cum vete-

Volerit tuy

ribus omnibus, in tertia perfona, permo&abunt.

Verbum,

ODnino j

ante . nomen. pofitum, fingularis numeri eft, loco pluralis."

üt, moio:

Omnino. haud. abhorret a more loquendi hebrzeorum, -«cum

vt quiri

nomine píaroli feminino,. quod rem., non perfonam fignificat,

Mi vert

conftruere verbum Jfmgulare femininum ,

quod. exemplis,

Tte, m (

Anitatjo,

etiam ex Jeremia petitis, comprobat celeb. ScHRoEDERUS,

Synt.

IV. r4. IV. r19. 20. 2r.

Zr

Ud rary

Synt. verb. reg. LXII. num. IV. . Sed hoc tamen loco nulius

[olentif

dubitaverim vertere, permo&are facies, etiamfi genus haud

s. ali

refpondeat.

p»n enim refpicit ad fubje&um proprium, ny

pottuot.

moovv.

Sic quoque IlI. 5 legitur, b2ym mwOn wwm,

oquendj

ubi MicHaELIS, cum de fignificatione verbi b53n moneret,

I dau-

generis tamen difcrepantiam notare przetermifit

— "]3iN

veterutit

ipfe reddit: doloris tui, i. e. quae tibi doloris & infortunii

j 13

caufa erunt

Sed quod nomini re&o adjungitur pronomen,

i fermo«

ad nomen regens pertinet

Quam diu fovebis in animo confilia

?*N

Ms

vaniffima ?

iyerfe

IV. r9. 20. 2r.

geli

Confentiunt fere interpretes, verba effe prophetze ipfius,

R

gentis fuze miferiam conquerentis.

Malim Gnorrvw fequi,

qui folus vidit, continentem effe fermonem , omiífo verbo

dire. Etenim vates cum dixiffet: tua id pravitas effecit

fuii

wt vegritudo tibi orta fit, 5 m wb *5, ut animum per-

m vete«

vaferit tuum , "125 * y35 $5 "D, jam non fuübjicit, quod

Verhum,

—— — N

omnino poterat, à62N *5

ut querendum tibi ft hoc, quo . fa-

lurals

cis, modo: fed fubito ipfe vocem fuam ita componit, ut ci-

», cum

vium . quiritantium. voces imitando exprimat, ac fere in ludi-

guificat

brium vertat. Utitur autem abrupto divulfoque dicendi ge-

emplis

nere, in quo fuaviffima eft & plane mirifica affe&us veri

EDERUS;

umitatio. Cave enim verbum t»w1N jungas cum "y2, fed

C

3

«

feor-

Sftt«

22

Hs 20. 21. W. 29..

gero 138

feorfum ita vertas: .o vifrera mea, vifcera mta! doleo! o cor

ineum ! agitaiur cor mewn! continere me nom po[fum. — ::'7 *Py"0

qu jellic

neque przecordia funt,. neque quod MicnaErrs habet, pa-

tari:xsque :

tontum 4

rietes cordis, ut fenfus fit: frangi mihi videntur parietes

cordis mei.

Sed ut rn»an *n2w Amos. Vl. 10. Ps. CXXVIII.

n agrs f

3 eft interior domus, ita 25 "n2 fignificat intimum cor-

f, corjetu

dis, h. e. cor ipfum.

Le&io edita m»ymTw vitiofa effe vi-

jrrinde t

detur, & hoc modo orta, quod antiquiffimam fcriptionem

Oi tv

CnoXu

nbnwN dum librariorum alii exararent mio*rN vel m?niw,

v ]

alii n'zanz;:, effent deinceps, qui utramque le&ionem fo-

clandam effe exiftimarent.

Utra le&ione uti velis, tua eft

«Opi ]

Sed morol

optio, fed videtur ad fenfum convenientior m»1n"w.

ipls mox |

IV. 29,

üit, alle $

telle eft; ;

"ym-b2 nm*»3 Alexandrinus vertit, dvexepnee vraca

5 Xoen, & Chaldzus, Ng?N "2n? 52 323, migrant omnes

veto' pofter

incole terre.

Hanc igitur ledionem, y"Nn 525 nma,

hao

MicnmaELIS occupat, editzeque praefert, hac potiffimum ra-

non eft, e

tione du&tus, quod non videat, cur urbes, moenibus cin&t,

collediyo ]

equites timeant, olim certe ante inventas artes noftras bel-

moltudo jæf

licas.

Valere nonnihil poffit hzec ratio, fi de levioribus va-

Yeqins,

gantium turmarum excurfionibus non poffit non fermo hic

effe.

At cum univerfz terra exitium & vaftitatem immi-

In vg

nere

[:]

IV. 29

IV. 3o.

23

7 r

nere dixerit vates; facile intelligitur, clamorem ftrepitum-

nv

que bellic:m. innui ingentis agminis, equitatu etiam fagit-

d pa-

taräisque permultum valentis , cujus vim atque impetum

pitétes

tantum abfit ut fuftinere populus poffit, ut non modo qui

IT

in agris fint, fed & oppidorum incolze omnes in fugam fint

] COf«

fe conje&uri. Senfum itaque magis quam verba fi fpectes,

&le vi-

X

.

perinde erat vertere, vel: fugiunt omnia oppida, vel: fugit

Rionett

omnis provincia.

Nec fatis certum eft, Alexandrinum &

TN,

Chaldzeum vere lectionem fecutos effe, quae fit ab edita di-

nem lo«

verfa.

Illud autem certum, *$*ym 52 pro colle&ivo poffe

. tui eft

accipi.

Negat quidem MicnaErrs verti poffe: omnes urbes,

Sed morofius hoc praeceptum effe vel ex eo intelligas, quod

ipfe mox ejusdem commatis formulam r 55 5D2Yr red-

dit, alle Stzedte find verlaffen.

Et fic omnino vertas ne-

/t 7472

ceffe eft: aliter enim non effet, quo j2]3 referri queat.

Si

t omnes

vero:pofterius *yr1 52, di&um de urbibus ipfis, in quibus

) m

habitant homines, colle&ivum effe poífit & debeat; dubiuin

mum fa

non eft, etiam prius illud, in quo metonymia eft, poffe pro

collectivo haberi.

s C

Vertas igitur, uuiverfa ffngularum urbium

ftrs bel-

mulntudo fge proripit, nec eft , cur aliam quándam le&ionem

requiras.

ipus Ya*

r

IV

/

3o.

rmo Ti

In verbis ?YTU ^nNY duram atque infolitam enallagen

y lm*

gete

incífe

e

V. 1— 6.

24

IV. 30.

—

ineffe dicit MremagLIs, miüratus etiam, nullum codicem,

fii of

emendata hac anomalia, feminine habere &Y 7.

Verum,

dem t

fi vel centenorum librorum fcriptio extaret r73YT$; haud

bonus &

tamen dubitaverimus veram pronuntiare le&ionem editam

Jeur £0

"TO, nec infolens prorfus ac novum videri debet, quod in

dlfimis &

alis etiam locis apud Jeremiam cernitur, veluti III. s. IV.

m mo

14. ut orationi figuratze interfpergat aliquid, quod ad per-

grobé ex

fonam propriam refpiciat. ^Y?w qui putent vertendum elfe

m c

vaflatum, Íeu vaflatam, errant.

Hebrzeorum enim partici-

explorat

pium omnium temporum efífe poteft. Veluti Jer. XXII. 11

TON vyTUNS nmmn b:sn Q5b5 eftrex, qui regnavit loco

| MegleG:

TOUf Df

patris.

At cap. XXVIIL. 16 in verbis tv3. nnw n2vmn de

Similiter & noftro loco

v q

«mrituro dictum «eft participium.

"Cum nen

41* ill eft, cui füturum, ut deformetur habeaturque

ignominiofe.

Ceterum "YT non magis ad feminam perti-

Va Q0gnil

Qm, que

nere, quam ad perfonam quamcunque, docet locus Jud. V.

h n

27. ubi Sifera dicitur humi jacuiffe YT, tutpiter«.defer-

ipfos fine

gnatus.

fetou, ;

V.. 4 W .

Qu ens,

ÍIn ea cap. V. parte, quae primis 6. verfibus abfolvitur,

Wiüst ad ;

cum videamur nobis fingularem aliquam, fane elegantem,

H

Utf ng

fermonis conformationem deprehendiffe, aliis interpretibus

VH*S, 4. A;?

haud obfervatam; non abs re fuerit, declarare eam & fi

*

fieri

Tjos [iom

Y 3 6

25

Vicm,

fieri poffit haud improbabilem reddere.

Itaque famma qui-

Verum,

; du

dem eft hzec: Ne unum quidem Hierofolymis fupereffe, qui

editom

bonus & probitatis vere ftudiofus fit, ut urbi veniam apud

quod ia

Deum conciliare poffet.

Et poterat omnino vates rem pau-

[ 5.TV.

ciffimis abfolvere , íi diceret D:'.gt;'ïp nur D'jï'z'»gm*:;.x DN

Sed ut certum hoc effe &

ad ptt«

:2 n2O0N) ni'w vp2s.

um effe

probe exploratum perfuaderet audientibus, quafi rem vere

partici-

geftam enarrat, fingitque, miffos effe a Jehova, qui urbem

O. t

explorarent diligentiffime, ut referre deinceps de ea poffent.

