Negle&ta autem eft przevia formula m $5w 72.

Proxi-

mj feci

^

mum nunc erat, dicere, peregiífe legatos mandatum Jeho-

h

A de

ve, & qus oculis auribusque accepta effent, retuliífe.

At

ftto loco.

cum nemini dubium effe poffet, quos adhibuiffet ipfe Jeho-

eaturque

va cognitores, promte ac vere fatisfeciffe officio; miffa ite-

m pert

rum, qua narrantis effet, formula: *fecerunt itaque, quod

5 Jud. V.

juffii effent ili, & mox reverfi retulerunt hzc", nuntios

er delore

ipfos fine mora inducit, fuo nomine verba facientes: « Tu/,

Jehova, nonnifi quod verum eft requiris; tu quidem cafti-

gaíti eos, fed nullo eventu, funt hominum pervicaciffimi ,

lb[ü)l')m! j

nolunt ad frugem redire." Quod cum ita comparatum effet,

Legantem-

ut fere non poffet non fidem omnem fuperare; inftat vates

onretis

vers. 4. fperare fe, rem aliter compertum iri, nonnifi in ple-

eam &ll

bejos homines ifta convenire poffe, qui, quo fint rerum di-

fie

D

*

vina-

ï

26

V.

Y — 6.

vinarum rudiores, negligentiores etiam fint officii, fefe vero

set

&dlt,

optimates e;cploraturum effe, qui fint rebus divinis inftru-

gec Y

&iffimi, —.quod certe eo di&tum eft, ut gravilfime punge-

ä

"

-

5-

-

ret civitatis procercs.

Erat nunc quidem narrantis, fubji-

[*

;e?i

cere, impetratam a Deo moram fuiffe, ut primores reipub-

ts ft

licee conveniret, ipforum animos moresque exploraturus.

Állenus

D

1

fic, V

Sed miffis iterum omnibus, qua interje&o tempore faüa

Yows

effent, fuxbito ad id.properat, quod caput rei effet, fubji-

|

ciens verífu 5 — Yarn (m5303m) non "M etiam hos, pri-

tipk

marios civitatis viros, jugo excuffo libidine ferri ac fcelere.

)

Muirt

Quibus auditis þ]e—hova ipfe nunc pergit verba facere vers.

6. — Quase fi re&e a nobis expofita fint, vehementer fane

errant, qui non de bonis, ac bonis civibus generatim, quos

[

quidem non plane defuiffe credibile fit, fermonem effe exi-

fiatiil

ftiment, fed de bonis magiftratibus, ita ut O2 nUr fit,

fextent

qui re&a ac jufta exerceat judicia. . Judices omnino, neque

Q d

hi foli, fed omnes nobilioris conditionis cives univerfe, fa-

Sed n

cerdotes maxime, funt qui potiffnum petuntur: at fimul

Mtmod

omnes omnium ordinum cives compleGitur gravis hzec ob-

ileque [

jurgatio, nullo difcrimine fa&o, nifi hoc, ut rudes ac ple-

M

N

Wt

bejos homines ex rerum divinarum ignorantia haud parum

ii

excufationis habere, non obfcure innuat. vates.

Quem fi

Qquam

nonnihil inclementius feciffe & juftum modum excelfiffe di-

A0 Dtt

xeris,

IV. 1 — 6; V. ar.

27

ele Yet)

xeris, equidem non admodum repugno: facillime enim «c-

: lt«

cidit, uüt indiznatio erumpens animo in przceps feratur,

é unge-

nec legitimo fe modo -contineat.

Ceterum, cum in verbo

; fübie

pn'^» vers. 3 hereat MicnELIS, quod ab eo, qui confum-

S Ieipub-

tus fit, emendationem nemo fperare poffit, ut ipfe haud

OfaQutus,

alienus fit a le&ione pm»2, vexalfti eos; haud alienum fue-

ore fatta

rit, vulgare illud przeceptum commemorare, quod qu: vef

t, fj

Deus vel ipfius nomine propheta facere dicitur, haud raro

hos, pt

capiendum' fit de preediQione.

Verba igitnr mm2n &

« leelere,

D*2 verte: fignificafli, te £os pereuffurum effe , atque adeo ex-

AO VErs

tintfurum: —-

SSRNSS

AR us

tim, quos

tmw-5 MicuakLr poft alios vertit, facerdoter domi-

effe ex»

Banfur per £05, & miratur àdeo, fuiffe, qui non fecuti fint

; Íit,

fententiam 'non grammatice folum expeditam, fed experien-

Q, mxxe

ti? etiam ac vitze humans -confuetudini «convenientem.

vere, f«

Sed monet ven. ScHLEUSNERUS, interpretationi ingeniofze &

at fl

admodum probabili non favere hebrzeorum ufum loquendi,

; o«

neque enim am"m 5y minifterium apud hebrzos denotare,

g at yle-

fed potius dicendum fuiffe pwa. . Atque hoc quidem re«

ud ?üïllm

&iffime nobis di&um effe videtur.

Sed non probamus,

Quem f

quam ipfe ample&itur, interpretationem, ab A. ScHULTEN-

celife d

8$ro propofitam, cui p *r'eít, ad morem ab ipfismet

Xeï.ïs j

D

2

ordi«

^

28

KZ

3

DZ 1'1'.,,

ordinatum ac inftitutum, auf pro folemni fua regulq norma-

impemtm

fatiunt

que agendi, quam a patribus acceptam propagant.

Cer-

tum eft, Iob. L 14 nme5y fügnificare, juxta eor, nec ve-

sulam

terum interpretum quisquam eft, qui aliter verterit.

]ta-

——

Sw*äæ

enin Dei

que & hoc loco vertas: falfa vaticinantur prophetze , &

juxta ipfos dominantur facerdotes, h.e. accommodant, quse

qie, que

necelle

ipfi docent, prophetae. ad confilia facerdotum, quibus id uni-

ce conftitutum eft, ut fuam auctoritatem tueantur ,. & fuo,

fww

non publico, commodo. inferviant.

Nec magis probamus

Ws Qu

Jinc le

conje&uram, ante yerbum 325w excidiffe vocabulum wb,

r

Semot

& t2 hoc loco reBum, virtuti €7 qrobitati confentaneum . fignifi-

care.

Quid enim poffit magis ad illud appofite dici, quam

d s

.ï:;irociwïä'

hoc: & populus, qui meus. effe debebat, amat hzec ita effe ;

fubintelle&to n ante j2, h. e. non illubenter patiuntur

Tatrocim

homines fe ita decipi atque a me abalienari. — In voce

vwi,

J

Nbito efj

nnmonwO femininum habet locum mneutrius, .ut in n252,

cap. IV. 28.

n"n7wW non eft finis ipfe, fed quod fupereft,

prebit,

five propius five longius abfit, tempus. — Verte: quid demum

dicatur.,

poflhar facieti?? Duplicem hoc fenfum fuftinet, five hunc ,

]urat tr

quem Darnmius expreffit: quousque tandem ruetis? five

JUeter o

hunc: quid olim facietis, irruentibus divinis fuppliciis?,

Ver. Xv

VL 3.

Abüïfodgj

(s) Al

';D'LU VENEmA, Micnarris, Daznius pro veri nominis

impe-

VL zf

29

ho

imperativö habent, igitur Dei heec ad prophetam- di&ta effe

. Q

ftatuunt, & Darimivs interponit quoque in fua verfione for-

TC Ve«

mulam: effunde (iuguit Sova , iram meam). faper parvulos ——

It

I

Et-

Sed videtur hoc juftam aliquam dubitationem habere.

,&

enim Dei hzc ad prophetam verba fi dicas; ad Deum quo-

int, que

que, quze proxime antecedit, vocem converfam efífe ftatuas

s Id üni«

neceffe eft, quod haud videtur admitti poffe, cam. di&um

, & füo,

fit m 23, m non, non 23, n2n.

Alexandri-

fobamus

nus quidem reddit: éxXxe éi vwwzim $oO w, wcrum cave

lum N5,

hinc le&ionem effingas "jeww..

Enimvero,

quod celeb.

! ffgtib

SCHROEDERUS vidit (Syntax. verborum veg. LIV.) infinitivus

NSSSN

eft "ib*. pofitus loco futuri CESN, ut VIL. 9. mum furari,

il2 effe;

lutrotinari, €7 moethari, €7 perjerare? . pro: num furabimini/,

patiuntur

latrocinabimini rel. — De fenfu formule m* nmzn nw

n voce

'"w^55, qua alio loco di&a funt (Diffzrtatt. pag. x 59-) ad-

Wopep

hibito etiam ufu fermonis arabidi, in quo eg ghutiendum

prebuit, quam maxime ufurpatur de infpiratione divina, ut

fuperef,

ud demtiti

dicatur, lÓ aJJI sugM, non eft cur. hoc loco- repetamus.

ve hunc ,

Juvat tamen ad illuftrandum hune arabicze linguze. ufum

Q? fie

procter ea, quae ScaurTENsivs dedit (L4uimadvers. ad Pro-

icis?,

verb. XVIIL. 8.) nova quzedam exempla adfcribere.

Apud

-

$

Abulfedam (4unal. Mosleziic. 'Tom. lL. pag

36. edit. Hafnien-

j omitis

fis) Al Bochári, au&or celebratiffimi traditionum volumin»is,

ita

gnpe-

D 3

3

Dd

[

WLar WLDU46 17

ita de fe loquitur:

verlis 2

Qmnem ,

&UU 3 a pie out ls CXl Ea gl

habeat.

degiutire, faBur fim, h. e. divinitus in animum meum in-

dum p/

ditum eft fuditum fraditionum ; cum decem amos matus in tri-

bun *

vio adhur ver[arer.

Et ip umotatt. hiflori. pag. 707. de homine quodam fanatico

pladum

referuntur hzec:

|

num feuí

fpcete,

lege) . OO x ree "PO gïc &aS. CM a a—lï'fx&'ü

vt trar

M odv &) cusc $$7 QX FG*"W) (XXXso

0

l

t

AE axuglss I'J.gjï B3| ao QU , Vgas

Diwerfz -erant de illo hominum /fententiz , alii Jidem illi haben-

quam Á

Tnxue

tibus, aliis doffrinam ejus examinantibus.. C(m//fj]äz.r Thtologo-

Vocem .

rut :ejiu zaufla iqg/iituti fuerunt, in quibus interrogatus, unde

4nonearm

feutentiam fuam haufffet , refpondit, imfpirationem effe, Deus

fibi talia ingerere,

VT. 16. 17.

D

ft$, pn

Bene quidem fenfum reddidit DaTuivs, vertens, Kï:.*ca

aptilfime

enim eos admonere folebam: ftate juxta vias — At quee

(njungi

expreffa leguntur verba hebraica, fola ad hunc fenfum non

fufficiunt.

Formube enim, m *»5N m2, vis atque figni-

: Qug

ficatio, qüod omnibus conftat, hzec eft: Dei verba funt quze

C& D ut X

ttonum [

fequuntur, vel preffius: hzc funt, quze Deus mecum com-

"

hl

à

72 pr.

iunicavit a me ;*enuntian'da, nec formulae ambitus in folis

verbis

VL 16. 317. VIL.. 16.

d33t

verbis 22255 — — Y4ny confiftit, fed latius patet, &

omnem, quze fequitur, orationem. comple&titur.

Ut igitur

eum n«

habeat Ywzwe», €7 dixerumt, quo referri poffit, quemadmo-

I d d.

dum proximo verfu idem Yw2w"y przemiffüm fibi habet ver-

bum rj

^" w

LA RP

omnino poft formulam rmm w m2 fup-

fanatico

plendum eft verbum *b^w, & nuuc demum apparet, ve-

rum fenfum effe hunc: antea quidem eos admonui vias di-

u

fpicere, & reGam illam fcifcitari, qua ipfis procedendum fit,

li

(Aise

ut tranquillum locum confequantur. — . y353*$ videtur ex

OM

vulgatifüma verbi arabici fignificatione talis locus effe, in

"

/

1717

quem.fübinde redeas, h. e. quem: lubentius frequentes, quo

"Totlono.

maxime delecteris; ut fit idem fere quod r*55. — Poft

altr, u

vocem D'S3€ iterum addendum effe D,*jg'x,. vix eft quod

inoneamues.

, Dai

VIEL. zo..

n»wm nwa;nmm-52-nw nY'*Uy wb5 Verba h»cfi ver-

tens, 1ra

tas, proplerea w faciatis ommia. illa abominanuda , profe&o haud

aptiffime cohzeret oratio.

VeNEMA igitur cum fequentibus

Àt que

conjungit, eumque fequitur DaATRrUs, locum fic interpreta-

um non

tus: qua tanta fcelera cum a vobis committantur, neceffe

yte fign-

eft, ut vobis hzec zedes, qua& ex nomiae meo vocatur, la-

funt que

tronum fpelunca effe videatur.

surm Com-

Sed obítat particula 7$, voci

noz5 prefixa. ïAdfeverantis quidem hic.effe przecipit Vi-

verbis

NEMA

32

Vi. 10.

Joy t

NEMA.

At quomodo adfeverantis effe poffit, cum nomen;,

at

cui adhzret, fit in regimine collocatum?

Interrogantis

Pequam

autem.fi fit; verti nequit, nece[Jz efi , ut vobis rel. hoc enim

fenfu dicendum erat: — r* r x» n^óro wbn.

Nec

Ya

quam Micmakns in verfione reddit fententia, und fagen,

getut, :

wir find reingewafeþen, mit dem Vorfatz, alle diefe Ab-

Brandopi

fcheulichkeiten künftig noch weiter fortzufetzen, fatisfacit:

li V

videtur illa injuriam facere Judzis, eosque jufto impuden-

ha q

Confa

tiores exhibere, íi y:5 intelligatur de animi propofito.

Aptiorem fenfum exprimit GRoriUs, verbis: liberati fumus,

que to

quamvis fecerimus rel. modo loquendi ufu probari poffit hzec

dis vid

vocis rp155 fignificatio.

Nobis vero errare videntur, qui

"aierent

nomen niary3nm de fceleribus antea commemoratis , furtis,

Credibi

czedibus, adulteriis, perjuriis, di&tum effe velint: quis enim

hoya fül

quaefo fuerit tam infanus, ut fibi perfuaderet, ad Deum

T0 obie

E

conciliandum talia valere quidquam poffe? Sed farra in-

cudta q

telliguntur, quae folebant ab improbis homiünibus peragi,

1ibi Jol

quando 2edem Deo facram accederent., dicunturque haec

relicta,

miarn, ex fenfu & mítimatione Jehovze, cui in tanta mo-

Yegat fe

rum pravitate non poffent non molefta eífe atque invifa.

heficia

lraque fenfus eft: fceleribus vosmet indulgetis, at quod ta-

Seus e

men-zedem meam frequentatis, precibus aliisque facris va-

Iinys,

cantes, putatis, vosmet evafife, nihil vobis periculi a Je-

hova

VII. 2x.

33

Tova timendum effe, fcilicet quod fint magno a me pretiö

1 Domo,

zeftimanda illa facra, quae tamen non poffint non effe mihi

ATogentis

perquam ingrata.

liocenim

VIL 2r.

"n DN

Verum loci fenfum neque MicnaErts aífecutus effe vi-

td fagen,

detur, neque DaruHivus.

Ille fic vertit: thut.immerhin

diee Ap-

Brandopfer bey andern Opfern, und effet bey der Gelegen-

fntisfacit:

heit Fleifch.

Hic: multiplicate holocaufta & facrificia ve-

impaden-

ftra quantum voletis :

vos carnem comeditis,

"0« £g0,

propofito.

Conítat, primarium genus facrificiorum holocaufta fuiffe,

ati fumus,

P

quae tota igne abfümenda effent: in reliquis autem facrifi-

07 7

ciis vi&imze partem haud contemnendam ceffiffe in ufum

NSESW

offerentis, ut ipfe, quibuscum vellet, rite ea vefci poffet.

is, füttis,

Credibile autem eft, prophetze, remiffionem in colendo Je-

qus enim

hova fubinde gravius exprobranti, .Judzeos vel dictis vel ani-

àd Déum

mo objeciffe, vanam effe iftam reprehenfionem, ne holo-

L frs i

càufta quidem ab fe intermitti, quae, quod integra Deus

is perngis

fibi foli vindicet, offerenti ne. minima quidem hoftiv parte

sgue Drgc

reli&a, fumtuofiora fint nec nullius pretii munera.

Itaque

tànta. (10

negat Jehova fe holocaufta majoris zeftimare, quam reliqua

u ovifas

facrificia falutaria, licere per fe, ut utrumque facrificiorum

. quod t

genus eodem modo habeant Judsi, & ipfis holocauftis non

facris vàe

minus, ac reliquis vi&imis, vefci pro lubitu poffint. 3?2N

E

a?vVa

jl 4 fe^

hova

$4

VII. 13. 14. 15.

Qw2 breviter di&um, pro p2 poUmbp WW comedite

holocaufta veftra, tanquam carnem communem.

-^

VIIL. 13. 14. 15.

(ummam

twarz* p55 ;nw| Diverfümode hec verba accipi ab

Qs ul

comimoti

interpretibus, MrcuaELIs obfervavit. Et ipfe quidem vertit:

jn hoc

& quo dedi illis, transibunt ab eis; etiam ven. ScHLEEUS-

moliciffimam.

Tropheta

NERO probante hanc interpretationem, utpote fi

: 2

Aiik

im

quio Q

Sed non putaver

, verbum jow verti poffe, & dedi, cum

Eft vero

Mi

verbum przeteritum non adfit, quod przecedat.

alius Jeremize locus, ubi verbum "27 regere abcufativum

pulus,

tis e]

perfonze videas. Cap. XXIII, 9 j** i»2z 723 eftvir, quem

vinum occupavit. Itaque noftrum loeum interpretamur fic*

fitem fs

Et nunc

TRU VO

& conftituam illis, qui eos occupent, pervadant.

Modo

emn

demum aptiffime cohzret oratio cum fequentibus.

loquente

ante verfum 14 fubintelligas formulam YwoN^ :N, tunc,

iarni?

irtuentibus copiis hoftilibus, dicent qui in agris funt. —

in exix

0u272, a verbo n:5*3, quo exfcindendi fignificatione uti

&5 libor

^M Q

amat Jeremias, futurum Niphal eft, pro 122, reciproce ac-

hendere

cipiendum, ii patia(nur «or exftindi , quandoquidem Sehova ex-

fündere mos derrevit. — — Vers. 15 rmp infinitivus eft, loco

àilis,

verbi finiti 35w9 pofitus: nam & hzec verba pertinent ad

mdiyn !

erationem defperantium. — Vers. 16 fuo nomine verba fa-

exfpe&-:n

cere. pergit Jeliova.

pheta f

VHL

35

Comedite

"7I

18 feq

— m *5v *myb525 prophete verba fünt, qui, quod

calamitatem

fummam , quz nunc reipublicze immineret

aCC ab

fuis jam oculis cernere fibi videretur, animo vehementer

T Vertit

commotus exclamat:

o recreationein. engam pro moerore! h. e.

ScnLEUS

in hoc tanto meo morore ubi folatii quidquam petam!

icifimam.

Prophetv etiam, non Jehovz, verba funt, que fequuntur:

àtà, n

audio populum mewm clamantem ex terra lougingua, Babylonia:

Ef vero

Miratur propheta, qui fa&um fit, ut ex patria exularet po-

culatium

pulus, qui Jehova ipfo, potentiffimo numine, rege ac tutore

Yir, qutii

ufus effet.

Igitur quzerit

itaug S'ehova mom efW in Zione? qui

AU

fitA

füdem fuam ibi habere folebat rex , Siehova, ab ea abefí ? Poterat

Et nont

nunc vates ad quzeftionem fuam refpondere hoc modo: (2N

Q552 mrm nx Yov2n, fed vifum eft, Jehovam ipfum

)

Modo

w, tunt,

loquentem inducere, quid me Jfimulacris füis aiisque . alienis. irri-

iarunt? Subito alia perfona loquitur, populus, isque dudum

; fint. —

in exilio verfatus, dicens: praterüt meffis, eflar pera&ia eff , mec

one uti

n0s liberi fa&li fumur

In quibus verbis videmur nobis depre-

cIproce at

hendere aliquid, quod fpeciem habeat proverbii, ufurpati

Juhom i

eft, A0

ab iliis, qui poftquam exfpe&affent

certo aliquo tempore

rtinent d

meliora fibi eventura effe, tandem vanam fuiffe fpem atque

exfpe&ationem fuam intelligerent.

Denique vers. 21 pro-

» vorba f

pheta fuo ipfius nomine iterum verba facit, ob populum, in-

E 2

VA.

qu1ens

36

VIII. 18feq. IX. 4 feq.

hm

quiens, eetum suifere fauciatum €7 ipfesfausius fum.. .Quae fi pro-

verum

phetze fint, quod nemo dubitaverit, etiam illa bïp-n;m

VOv-D2 nzYO vers. 19 prophete , non Jehovz, verba ünt

nonime

neceffe eft. — Verbum n5 aptifime a Jeremia, etiam

Ye: u

?f

XXX.1; & XXXIIL 6 jungitur cum nomine m27N, eft

Conte

l

enim 72^N ille ftatus vulneris fanefcentis, quum cutis quafi

laborat

£fcendit novamque carnem obducit, quod ex Gjeuharii verbis

£amtenm

"]

ARA

hu

"

x

intelligas, Xibé vuo ff dl dscal Sygb. QUo

fraude

535

ng UMæ*:S) uxkæüï,z;ixg F'S) J:*sï euo

25-43'15 Je.i':? 78

ter ve

Aüdien

U'J.,i.xüb &f&;üï 3):; N eJo, h. e. apparet YY2*)N. vtlue-

ris, quum abiüt . ejus [anies , C7 adefl caro illius Jana €7 rubicunda,

f m

quam tamen nondum e[ienderit. cutis, ut jam nihil amplius regiüra-

Qp

tur wifi efoemfio tutis C7 deficentio,. —. Miagis poétice Efaias,

H

" Quat

LVIII. 8. n2xn mnónm»5 "p2^w, repente progerminabit,

" feCep

Mi o

IX. 4 fq.

Yl f

YNb3 mim NII(::I-IAELIS, Vulgatam fecufus, vertit: Ia-

"b

borant, ut inique agant.

Minus reéte,

Addit: *Video

ib Ale

*plures in eo confentire, ut pro rmyr verbum aliquod plu-

phea i

Crale tertize perfonze legendum fit: quod receptam le&io-

W

*nem admodum fufpe&am reddit" ^ Nos, quod fufpectum

Qu

Etenim ut Vl rr'dicitur

effe poffit, plane non cernimus.

hinc

»n

IX. 4 fg.

DI

^

T

I lo

b snw^3, & XV. 6 nnzn *nN52, ita hoc quoque loco

N

verbum mw?3 jun&um fibi habet infinitivum, rnym, omiffo

lia (int

nomine p27*1 nW, quod extat IIL 2:. eftque fenfus formu-

d, eüam

lee

ulra modum, ut vires vix ferre poffint, male agere

N , &

contendunt. — XNec erat cur in verbis m5 "a "n2v

As quaj

laboraret tantopere MicHagris; ut aliam, nec illam perele-

"1 Verfis

gantem, le&ionem comminifceretur, hane, *"n3 "n 2€

—

i^ J

moyoz

L i;.,;)

":5, xedit damnum poft damnum , fraus poft

fraudem.

Edite enim le&ioni haud quidquam deeft praz-

zj ab

"

[S

ter verbum quod dicitur fubf&antivum, frequentiffime fub-

"N u

audiendum, ut idem fit ac 35 "D2 2Yw" nDDM, twver-

Jaris inter. liomines. frauduleutos.

Atque hoc quidem Darnrus

Vficttia,

occupavit, reQiíffime *ego quidem , inquiens , ex regula,

lr ritirte

*quam mihi ipfe fcripfi, femper acquiefco in 1

e IQ-:

vetl

one textus

e Efnjas,

Jl

*recepta, dummodo ea fenfum exhibeat zptum & gramma-

*tic2e convenientem, quem hujus loci effe arbitror."

At

ipfe fubito migraffe hanc legem nobis videtur, cum poft

rertit: I«

*92:) vers. 6. excidiffe ftatuit nomen y^4, quod non folum

: * Video

ab Alexandrino & Chaldao le&um fit, fed etiam ab pro-

quod p-

pheta ipfo expreffum cap. IV. 4.

Eft quidem familiaris Te-

remio formula m*55z»5 r^

m letio-

cerniturque przeter di&tum ]lo-

Sed

fufpedum

cum etiam XXI. 12.. XXIII. 2.. XXVI. 3.. XLIV.. 22

ii dicitur

hinc non magis efficias, hic quoque fcribere debuiffe vatem

"n

E 3

3222

38

IX. 4 feq.

TX tL

Jiaqre

vOP DO 7* *525, quam in promtu fuiffe verfionis au&tori

eretlone

vocem, quae poffet accedere ad explendam fententiam. Qu

iiferat. |

contra inducere 'potuiffet librarios ad omittendam le&ionem

BN

ij'*" !

P^, fi unquam adfuiffet, caufa probabilis haud intelligitur.

tempoti

Sententia: quid quefo aliud facere po[fm populi «wi caufa? . (atis

jmmien

plana & perfpicua, ut nec addendo p* multum eam juves,

nec omittendo quidquam ei fübducas.

primum

ut luec !

IX. rz.

ais qu

veri iX

Ín priore parte verfus eft parallelismus fententiarum,

duta f

hoc modo -con&ituendus:

tis exit

DNI-DN jó" m2nnm ve5Nnm *5

frT3" v5N m oc» 323 UN v*Wnm w

du

fita el

Si quis fapiens fit; intelligat illa,

Si quis fit, ad quem locutus fuerit Sehova; fignifizet illud.

Jatitii |

loc eft,

Vav, utrique futuro przefixum, eft Zzodorixor, ut Hos. XIV.

jutris

io. nam U*wm *5 refolvendum in Dn2g v' DN; mmo,

ni, Itra

pronomine neutraliter pofito, di&tum pro 4343 "ww DN T»

DT DNT non, quz fequuntur, fed quze funt ante di&ta

leguntu

comple&itur.

Verba prophetz fünt, Jehovam- iterum in-

«um [at

Anteritun

terpellantis, ut verfu quoque 9 interpellatio eft: nam verba

füpies,

*23 NÜN nonnifi permittentis, ipfius igitur Dei effe, quod

Audicn

Darzs ftatuit, vix quisquam perfuaderi fibi paffus fuerit.

Ita-

—

IX. rr.

39

$ QU&

Itaque cum Jehova dixiffet, in eo fe effe, ut Hierofolymis

everfionem, & reliquis etiam. ürbibus judaicis vaftitatem

l. Qu

eCionem

inferat (verbum *'nn2 vers. ro pendet a futuris "pzN,

K*Bigitur,

Dp2nn, vers.8. debetque & ipfüm fignificationem futuri

i? ftis

temporis induere); vates velrementer commotus cogitatione

,

D Jures,

imminentis publicee calamitatis, evocat & commonefacit

primum eos, qui reliquis cautiores ac minus temeraxii fint,

nimnm

tf

ut hzc fedulo ad.a

AXRARAAVARAA

F

evocent, &, quantum poffint,

alis quoque ftuporem excutiant: deinde excitat, fi qui fint,

veri nominis prophetas, ut, quae a Jehova acceperint, man-

Barum,

data ftrenue & ipfi referant, h. e. minis ac metu imminen-

tis exitii civium animos permovere ftudeant, fi forte poffint

jun&a opera homines reducere ad officium, in quo folo po-

fita effe poffit fpes patrie confervandae.

Addit: quorfum

E

dandem perierit derra, . exufla fuerit, ut fit defortum vafliffmum ?

jos. X]V.

hoc eff, concedamusne, ut, quod averti etiamnum queat,

m

patriae excidium eventu ipfo comprobetur? .ut fere Pharao-

u

mni, Iíraélitis veniam proficifcendi recufanti, miniftri dixiffe

leguntur Exod. X. 7 p"x5 nm"2N ^2 »9"n Dbn, an non-

ye dida

»dum fatis habes ad intelligendum, paratiffimum effe patriae

um i«

Anteritum ? — .Cum Darm:o locum fi vertas: quis eft ita

m verba

Mapiens, ut hoc poffit explicare, aut ex divina revelatione

e, quod

Andicare, cur hzec terra in tantum fit reda&ta vaftitatem, ut

s füenit.

nemo

lt«

Zo

1X. 20.

nemo eo iter faciat; mirum perquam videri debet, tam re-

u

conditam ac penitus abftrufam dici caufam calamitatum,

derctat

quae profeQo poterat omnibus bene nota effe atque obvia.

tempt

Sed nec VENEMA nec MicaaEri fenfum loci affecutus eft.

atque

tatam

IX. 20.

ütinm

th»3m de feneftris, quze fint in domibus, & m»ow

tibus (

de palatiis feu gynzeceis intelligi pervulgatum quidem eft,

miws

B

íed nullo modo ferendum, ob ea quee proxime fequuntur

EH

verba — q3mo *55»w nm2nm».

Mors enim fi id agat, ut

ofan

plateas depafcat, & qui foris fint infantes juvenesque abfü-

Rn

qmat, cur forinfecus per feneftras in domos, in gynzecea ir-

eedíur

feneh

xepfiffe dicatur? -Darnius quidem, evitaturus ftudiofe hanc

difficultafem; vertit locum fic: *Mors per feneftras noftras

pieni

Infantes in vicis &

facul

ingreffa eft, noftraque palatia invadit.

l

juvenes in plateis trucidat."

Atque eodem modo-fuam

X

quoque verfionem compofuit BrAvNErus. Micuagris autem

inemo

praeecipit adeo, mnon vertendum effe, ad exftindendum, fed,

Corum

gofiquam . exfcidit.

At neutrum. fatisfacit orationi prophetze:

fcenda

illud eft fententiarum conjun&ionem dirimere ,

hoc vero

h&am

fignificationem fumere ab ufu alienam, nam m 1225

hi

i

non verti poteft, poftquam exfcidit, quod hebraice effet

€nunt

twm2n "nN

Nobis p^339m foramina in moenibus funt,

tiore

DomN,

IX. 20.

41

t ! tam fe«

t135^*N, munimenta, propugnacula, ex quibus urbs defen-

emitatum,

deretur ab obfidentibus.

Spe&at omnino propheta ad illud

e obyia.

tempus, quo urbs d& ab hoftibus, Babyloniis, circumfeffa

ecutüs of

atque oppugnata, diram paffura effet egeftatem atque hinc

natam peftilentiam.

Haud inepte hoc dicere poterat ita,

ut innueret, fore, ut armati hoftes quidem a te&tis & moe-

& ww

nibus diu reprimere, peftem vero arcere non poffint, quo-

quidem df,

minus propugnacula urbis exfcendat, & per moenium forá-

? Jequuntur

mina irrepat, invafura omnes, quos foris deprehenderet,

d agit, - ut

infantes juvenesque. — — Ac nomen mon quidem . non

esque abfa-

minus ad moenium foramina pertinere, quam ad feneftras

yIRUan -

zedium, dubium vix effe poteft, cum fatis conftet, veterum

tadiofe hanc

feneftras non fuiffe nifi parietum ad lucem vel auram acci-

[tras nolttas

piendam foramina.

Sed nomen DY2:5*?N quoque de propug-

;nnvios &

naculis ufurpatum effe, haud obfcure intelligas ex loco Ps.

modo imm

XLVIIL r4. ubi duo funt obfervanda, primo, quod m5:2*N

VELIS Qtein

memorantur unacum 5 & m6*455, qux munitorum lo-

imdum, fed,

corum fuiffe certiffimum eft, deinde, quod quibus recogno-

j jropiet:

fcenda illa effent, ut conítaret, ne unius quidem ja&uram

fhoc. vero.

fa&am effe, jubeantur urbem obire, hoc eft, extrinfecus

"n W?."?')

fpe&are; unde colligas, non palatia fignificari, quae confpi-

brce ellé

ciuntur intra urbem, fed caftella & munimenta, in exte-

anipus. J

riore urbe pofita. Accedit, .quod & Jeremias ipfe, Thren.

rA

T

13

SEN

4*

IX:220.

X

8

C

I

3

formulis mi22ów 52 p*3 & n^z20 nnv ita ufus

«t

eft, ut utriusque nonnifi idem fenfus videri debeat

Supra

(elledo

quoque, cáp. Hil. 5 munimentis locus multo aptior eft quam

fooeit

palatiis: nam qui urbem expugnare velint, munimentorum

entia

prius copiam fibi faciant neceffe eft, quam ad palatia ipfis

h. e

aditus patefiat,

Poffs

X.98:

n

Verba mX Y2 "201 ^oY2 MricnaELs vertit: betrüge

Yows

liche: Gelehrfamkeit ift es, und der Gott, Holz;- in qua

t

fententia quas fibi rationes fequi vifus fit, difficile eft intel-

tun

le&u: in Obfervationibus enim nec ab ipfo quidquam di&um

Áefi.

eft ad monendum lectorem , nec ab editore do&iffimo- . DA-

ftis,

|

3HtuM fi confulas, & ipfum videas locum fic reddere, ut

non poffis non ipfius explicationem, quze omnis abeft, de-

fiderare.

Eft aütem illius verfio haec: *Sed fummam ftul-

ï

*«titiam omnes produnt in hoc uno, in cultu idolorum. 24r-

A r

* guunt eam: lignum ipfum, 9. argentum didu&um, quod ex

dati

*«Tarteffo adfertur" rel

Nobis non videtur locus magna

teji

]ä

difficultate ]abörare.

Verborum ftru&ura eadem, quz fu-

dem

perius vers. 3 cernitur.

Quemadmodum ibi N3?, di&um

qteet

pro n37. verbi fubftantivi ufum obtinet, & quod proxime

qi

antecedit nomen, 5271, predicatum eft, ut fenfus fit: difci-

Hl

plina gentium , h. e. id in quo verfatur gentium difciplina, eff

Vel

vaniffi-

i.

AR o XR'r.

"48

ia Vfüe

vaniffmum quid, eff enim ligmmm , quod quis ex fylva tedit, fabin-

Süprs

£elle&o N ad quod redit fuffixum in verbo 3n32, imper-

E qum

fonaliter pofitco: ita hic quoque Y7 eredicatum eft, & fen-

entorum

tentia planiffime fic reddenda: difüiplina vaniffma vff liguum,

Lin ipfi

h. e. occupatur in fimulacro,

quod ex ligno fa&tum eft.

Poffis quoque fumta le&ione defe&iva D5z25 pronuntiare

n52n, plane ut eft in Vulgata

do&rina vanitatis eorum

betrüge

lignum eft. — Proxime ab eo, quod nobis verum effe vi-

in qua

detur, abfuit BravwEIUS, qui vertit: reprehenflo vanita-

. intel-

tum eft lignum: fed quem efficit fenfum, in ipfa idoli ma-

A.

teria effe quod cultores redarguat, argutum magis dixeri-

- D

ere, ut

müs : düami veri fpecie commendabilem.

, de.

) E

w fl«

inm bip^ Hoeret in his vocibus Mrcmazrrs, incertus,

m. r

an rejiciendze illae fint, an vertendze cum aliis: ad vocem

od ex

dationis fuze, hoc eft, cum vocem edit, cum tonat.

Sed

inagna

rejiciendze le&ionis caufa idonea non eft; Alexandrinus qui-

p

dem eam haud exprimit, at exprimunt reliqui interpretes,

ditum

preeter Chaldzeum, Vulgatam, Theodotionem, Syrus etiam,

toxime

qui perperam dicitur omittere, & Aquila, in rodice Syriaro

t: iij«

Hexaplari ex . editione NonnEnarr.

Nec quidquam efficias

jm, B/

]

vertendo, .ad vocem dationis fuüze: certe-hzec non fignifi-

m

F 2

cant,

44

X. 1. X. 17

cant, eum voceim edit, hebraice enim dicendum erat Ym nn5.

"bOT

— Vertimus autem hoc modo : ad vocem (tonitru). eft dare

^g

* tol

ejus multitudinem aquze coeleftis (pluvize), h. e. tonandum

«un

fifit, efficit, ut przefto fint nubes aqua graves; ut inn

cont

idem fit ac verbum finitum 1$»53, quemadmodum mox dici-

tur, nv z 025 mp^23, facit ut cum pluvia fint conjun&ta

cüng

fulgura.

Sic Vulgatus locum intellexiffe videtur, qui ver-

B

tit

ad vocem füam dat multitudinem aquarum in . coelo..

w

Nec erat cur negaret MicuaEuis hebraicis hzec convenire.

pe

-

Si vero malis vertere, ad vocem dationis ejus; fenfus debe-

ex

05,

bit effe hic: fimul ac vocem ipfe edit ac jubet, adeft copia

aquarum, ut nomen »Y2 vocandi ac jubendi fignificationem.

trani

habeat, non detonandi.

eX

X. 17-

Du

Quam celeb. ScaErpius (T'Aefum philolog. feu Sthedias-

cert

emalum philol. ad lngug hebr. facrique codiis P. T. promovenda

hi

fiudia — 1T771. 4. p. 38.) tradit, a fümmo fuo przeceptore ,

P'&H(

ScHROEDERO, acceptam,. fignificationem nominis ny22, fa-

pe

fs feu fafciculi, nos quidem tam aptam, tamque exquifitam.

ficat

putamus, ut temperare nobis non poffimus, quo minus

hmi

ScHROEDERI verba, ut funt a ScHEt1DIo tradita, defcriba-

mus

«my32 contrallio, vel conflipatio dicitur fa/zis, feu fafci-

*rulus, in quem colligare & undique co/le&ia conflipare folent

N

* bona,

X. 195 3À I

45

s.

*bona, vafa & fuppellecülia fua, qui longinquum iter funt

: dare

*ángreffuri.

Atque ea phrafis videtur fuiffe proverbialis ,

ndum

* tolligere fafeieulum fuum pro. greparare fó ad iter, fuis rebus

LY

""

)

«undique colle&is & convafatis." — Arabicum 732 fignificat

dici

contrahere , conftipare , & Giaazro tefte, äKH eft, cum res

nwir

congregatur, cum res ingeritur , cum res firma efficitur:

l Vee

Eít autem in verbis "ny32 y^N2D "2oN confítru&io, qua

eurlo;

prgnans dicitur, in qua verbum aliud intelligi atque fup-

enire.

pleri debet, hoc modo: collige fafciculum tuum & migra

dehe«

ex patria.

Etenim poftquam reatum populi expofuiffet va-

cfugia

tes, qui effet in vano alienorum numinum ftudio pofitus,

V

tranfit fubito ad denuntiandam poenam, eamque fupremam;

exilium. . Et poffis quidem n2ww vertere f/f/ura, ut apud

Darniuw eft: urbs obfidenda, hebraeorum enim participium

vitt:

certo tempori adftri&um non eft: fed magis tamen placet:

Venáa

1u quz in obfidiome e5; non quod vere jam- urbs obfidionem

tote ;

paffa fit, fed quod animo vates rem omnem effingeret fibi

jj*

praefentiffimam. — Certe nomen ^^5 przeftat obfidionis figni-

fitami.

ficatione accipere, quam loci muniti, illam enim ]eremize

Qimus.

familigrem effe, intelligas ex locis XIX. 9. LII. 5.

ribe-

[

K m

f

n

YNEZ^ ppo*5 nmb n^ózmi nova ratione, míratus etiam;

E

ilent:

[

nemini hoc antea vifum effe, fic vertit MaicnxELis: conftrin-

Jv

E.3

gam

:

46

X. 18.

et

gam eos, ut ad metam perveniant, additis, quo magis pa-

teret fententia, his: « Convolvimus in orbem, quz longius

poft

*vibrare volumus : fic ergo & con(tringet & conglomerabit

*Deus incolas terrze, ut Babylonem usque vibrentur. Vide

*omnino Jes. XXIL 17. 18. & de verbo wx» Levit. IX. 12.

tic)

^Numer. XL 22. Jes. X. 10". Non eft animus negare verbi

ell

AxD ufum illum, quo fit pertingere ad aliquid: etenim in-

I

venire rem quid aliud eft, quam confequi, atque ad eam

1X

pervenire? & permutantur etiam formube, yT Nz2n &

tur

Yn" TUn; Levit. XII. $ & XIV. 225.

Sed duo fünt, que

Tit

ifam hujus loci interpretationem diffuadeant, 1) quod illo

[Al *

fenfu hebraice dicendum erat, non Ywxr»,

fed NXDN;

G

2) quod non fit in propinquo pofitum nomen aliquod, fup-

a«

plendum ad verbum 3Nx»^.

Nobis autem videtur illud no«

adl

men przefto effe in ipfo verbo *Yzm, nam 35 *xn eft, an«

n

xium fecit illi, eadem ratione, qua 35 z2"Dn efít, bonum

g

fecit illi, & 35 y3, malum fecit illi.

Igitur, ficubi ditum

que

effet, ANxD^ ip25 nn» ^n2c' m, cum nemo facile dubita-

aCC

verit, fupplendum effe ad *NEZ' nomen 230; confequitur

fiiaf

fane, ut & poft *n»»zn intelligas *x, hoc fenfu: anxieta«

Qu

tem illis faciam, tantam, quoe fufficiat.

Sic Numer. XI. 22

ily

hebraicam formulam nmnmb5 wx5) Alexandrinus vertit, «w

in

«pxecw &urog , yeCflime ! wx) enim imperfonaliter di&um

don

eft

—

'LW&

o2 19:

47

*r9^

$ pi-

eR pro 1N

txRxe Y

z5 vero rcdundat, quapropter a noftro loco

lgiug

Dd

ux*

po& verbum N

commodiffime poterat abeü'er.

vabie

X.

g.

Vide

NDh?aN "NY fi vertas: ego vero dixerim,- & grammae

C n

Vetbi

ticae repugnat hzec verfio, nam *rYwoN temporis przeteriti

m ln«

eft, & mirifice languida eft hzec formula interpofita; qua-

propter Daruius maluit illam in vertendo penitus neglige-

| eam

re. — Przfigenda etiam hic eft orationi formula, YoNn 7N,

n&

tunc hac erit tua querimonia, quod. fi feceris, haud fupervaca-

Que

neum fenties illud *n*:wN *283.

Etenim fenfus eft hic: Ín-

N .üü

credibilis eft, quem nunc perfero, dolor, & multo, quam

VN

